Arbore dignet reqeſcere. vt aũt ſacta trimtas ĩ nobis libenciꝰ
nquieſtat debem? ei qtuot poner⸗ Primũ eſt pams de ſimu

—

a paratus per quẽ caſtitatis mundicia figurat᷑· Dic autẽ de⸗
bet elſe lu beinericius ꝛ ad hoc vt homo caſtitatẽ ſernuet ne of

ſanũ eſt ei ꝙ ſue moetis iugiter reoꝛdet᷑. Scoõm eſt vitulus te⸗

tur . qꝛ caro eſt quaſi ꝗdam laſciuiens vitulus qui ꝑ abſtinen

nes ꝓpter deum copa ſua macrantes ponũt dño vitulum te

nerrimũ atq; optimum. Senes vero ſua coꝛpa deo offerentes

nendü eſt dno butiꝝ ꝑ quod viſceroſa miſcðia ſignat᷑. vt vi
delicet butiri vic dulcis elemoſinis noſtris interiores à exter

Ores panpeꝝ anguſtias perungamꝰ. Quarto debemꝰ dño lac

Pponer.. per qð ſubdito inſtrudio demõſtrat. Pueni quipe
lacke alunt. Ita libz debʒ pueros ſuos ac reliquã familiã ſui

Rdelit emndire . vt videlict deo ſerniant in omi moꝝ honeſta

+

te 2 vite ſanclitate · alias mdditurus eſt rationẽ de oĩbo ipſoꝝ

L—α.,

4
doram deo Walus etiã homo eſt arboꝛ ſub qua demones dOb ⸗

—

moant vnde e Yſa. 34. Ibi cubabit lamia a muenit ſibi e
quiem. Ibi habitabit ericius a enutriuit catulos a arcũfodit

n vmbm eus. lic congregati füt milui alter ad allex.
Lanmma que eſt crudeliſſima beſtia deſeniens etiã in ꝛpa mer

*

— —

in inſer no ſepultas. Per ericium qͥ multis duris ſetis a atutts
eſt circundatus dyabolus etiã figurat: ò mille toꝛmẽtis inqe⸗
lbit miuſtos. Per mibuos ꝗ rapiunt pullos et lacrant eos
etiã demones intelligunt᷑ qui impios alas dommi fſugientes
Petuo laœrabunt. Et eerte omes prydidi demones habitat
modo in coꝛdibo peccatox. ¶ X (De ſdo nota ꝙ quelibz
ex frudu ſuo ↄgnoſcit᷑ · Non p᷑

——

arboꝛ vtz bona ſit aut mala

tuoxꝝ ſepulta ſignat dyaboliñ qui deſeniet in aimas peccatozz⸗

Feempos

erm vt didt venitas in hodierno euãgelio arboꝛ bona frutuus

malos facere. neq; arboꝛ mala fructus bonos facere. Yñ etiaz
digt ens Worß . Ex frucku ſuo arboꝛ ðgnoſtcit᷑. Nuis autez
it fructus bone arboris oſtendit paulus ad Gal.s· ita die 0%
Ffrructus aũt ſpũs· id eſt ar boꝝ illaxꝝ ſub quibo requieſtit ſpi
iitus eſt caritas que de t᷑ra coꝛ ad celũ euocat. Gaudiũ. id eſt

ciencia aduerſoꝝ ſlonganimitas expectacõis de pmi

pruritasſci encie · pax qñ ſe hommes inuiem nn eeane Pa
xpecta ſſis dei bo⸗

nitas id eſt duledo amimi bem gmitas largitas re; memſuei

—— —

do qñ homo non eſt intractabił potiꝰ tractabilis· ſides de

odũ in dichis vel in

.—

muilibilibo dertitudo · modeſtia qñ homo m

ficis ſeruat. ↄtinentia qn homo ab illidtis ſe abſtinet caſtitas

.
—

ñ homo recke vtitur licito · Ecœ duodeti fruck? bone arboris
ſũt expoliti m gloſa. Item alii tres bom fructus ponũt᷑ ad

Eph. x. vbi dicit paulus· Fructus lucis eſt in omi bonitate a

iſſicia a veritate· vt viz homo ſit bonus toꝛde iuſtus opere ·
verax oe. Non igit᷑ debet gaudere ar boꝛ ſi tantũ habet folia.·
idð eſt bona verba: mſi etia habeat bonos fructꝰ. id e

bona. vñ dñs diẽ hodie in eumngeho Mon omms à die mihi
dñe dñe mtrabit in re. ce·. ꝗͥ ſaat volũta· pa. mei ꝗͥ in eels eſt

ipſe intra in re Ruis etia ſit fructus per quẽ homo mala ar

Loꝛ eſſe ↄgnoſcat᷑ mamfeſtat aplłs ad gal·· ita loquẽs.· Ma⸗
eterna moete morient᷑. Que ſũt foꝛmcacto opꝰ ſcʒ buxurie. Im⸗
mundicia que eſt ↄtra naturã · Impudicidia nõ pudiœ vinere
Tuxuria qlibet ſuꝑfluitas. Ydoloꝝ ſeruitus ad htera vel aua⸗

ms. Venefitia ad literã vel praua ↄſilia. Imimitcicie pſeuerãtes

Contencões in verbis- Emula cões qñ duo ad malũ tendunt

Ire ſeʒ ſubita tem peſtas amimi. Kixe qñ in inuic ſe homies ex

Ira pcutiunt. Dilſenſiones qñ ꝑtes a tumultus facũt in ecle

ſia. Becte. id eſt hereſes. inuidie de alienis bonis· Homicida ad
literã vel mendoſe detractiones· ebrietates aſſidue. ↄmeſſatio
nes ſuꝑflue. a his ſimilia que p̃dico vobis ante indieem dum

— 4 4 ——— —

lict pemtere ſicut dixi · qꝛ qui talia agũt regnũ dei non poſſi
debunt ergo damnabunt inerno. d. habes di
Nus male arboris m gloſa expoſitos. ¶ De terdo nota p̃ᷣ
mium bona? arboꝛꝝꝛ erit· ꝙ viz tranſplantabunt᷑ in ꝑadiſum
dñi · vñ Hiere · l?. Penedickus vir qᷓ dſidit in dno ꝓpter ſecu⸗
fritatẽ ↄſciendie a erit dñs fiducia eius in ſepatione coꝛꝑis A a
mime et erit tanq; ligni qð tranſplantat᷑ ſuꝑ aquas refnois

—

abes duodeci fnraa

———

SBex. l

eterne qð ad human olacõ is diume mittit radices ſuas. dè0
eſt palatũ aime a nõ timebit cũ venerit eſtus diſcrecõis indi⸗
ciarie a erit ſoliũ eus vinide id eſt nũqᷓ ſilebit a dei lande nec
aliqñ deſinet faere frucum. id eſt ſemꝑ iocundabit᷑ in frudibd
illis quos attulit ex meſſe militantis eccleſie.· Gupliciũ q; ma
laꝝ ar boꝝ erit ꝙ ſuccident ſecuri moꝛtis eterne quã exatuer̃t
per peccata ſua: ſuceiſe vero mittent᷑ in ignem eternũ. De hac
lutdſione a ignis aduſtione dict Johes bap. MWath.3. Fau
te fruckũ dignu penitencie. Jam em ſecuris ad radiœz arboris
Ppoſita eſt. Dmms em̃ arboꝛz que nõ facit frudum domini exa
de a in ignem mitvt. D q; mfelix erit ille qui mittet᷑ m igne
eternũ mimia ferocitate in miſeros petcatores ſenientẽ. Roga
ce ergo dñm vt tanq; bone ar bores ſic modo ſaciamus frucꝰ
vnoeis a honeſtatis vt tranfferri meramur in paradiſũ pPpe

Per lecula benedicdus.

Bominica nona. Sermo. xiü.

(Homo dam erat diues . Redde roͤem villicacis tue .
Luc-16. (Auguſtin in lbro omelyaz: mꝗt. In ſcripturis
dinmis fratres Rariſſimi legimus dñm dicenteʒ meũ eſt auz
meum eſt argeutuũ. hoc ideo dickum eſt. vt ille ꝗ non vult cũ

indigentibo dnicare qð habet cũ audit preœpta fiende miſeri⸗·

doꝛdie intelligat deum non de re illius h de re lua dare . Et ille
ꝗ Poꝛrigit ahq; d paupeni non ſe arbitret de ſuo facere ne noie
inflet᷑ ſuperbie. meum eſt inqt aux.· meũ eſt argentũ · non eſt
veſtz o diuites terre · qd ergo dubitatis pauperi dare de meo
aut quid extollimĩ cuʒ datis de meo· Pec ille · Non ergo dan

tibus dicet · Redde K =”??MU

Dmo qdaʒ erat diues qui habebat villitu a hic diffa
matus eſt apud illum quaſi diſſipaſſet bona illius et
vocauit eum aait ili. Auid boc eſt quod audio de te ·
iredde rationem vilicationis tue · Luce. 16. QAuinq; lüͦt hit no⸗
nda. Primũ eſt quid per duntem homine; mtelligat. Sedm
elſt quid per villitum eius exprimat᷑. Tercum eſt que ſit vo⸗

catio qua villicus vocatur. Auartuz eſt de quibo villicationis 4

xatio rquimt. Quintu eſt per quid dominus Jpiaabili ofiet

De primo nota ꝙ per diuiteʒ hommẽ ipſe dei

ſiluus intelligiẽ.· Vñ ipſe dicit in põ. Weus eſt oebis cerraz ert
plenmitudo eius Item ipſe dic puerb. S. Wecum ſüt dinicie et
Plotia a opes ſupbe. Ipſe vero dei fillus lt ſüme diues eſſet
m ſinu patris· venire tamẽ ꝓpter nos voluit in vtez: virginis
ibiq; ſe exmamuit foꝛmã ſerui aceipiẽs ibiq; ſe pauꝑtati coopu

lanit · quã tantũ adamauit ꝙ nũq; repudiauit. h ſtans in cru⸗
æ mni dilecte pauptatis amplexꝰ expirauit. vñ ad zs.2. 8.

Sattis geam dñi noſtri iheſu. qm ꝓpter nos egenus factus eſt

ii elſet dines vt illius inopia vos diuites eſſetis ibi dic glõ.

Per illus pauꝑtat abienmus pannos miqtatis vt induere

mur ſtola immoetalitatis. Nemo aũt ſe ↄtemnat. pauꝑ ĩ ella
diues in ꝛſcientia.· lecurioꝛ doꝛmit in terra HS auro diues
purpura· De ſcðo nota ꝙ ꝑ villicũ quilibet homo intelligit
disẽ em glë. qꝙ villicus in looo iſto idem eſt ꝙ diſpenſatoꝛ qui
vmuerſa ſubſt andã domꝰ diſpenſat · Nemo itaq; eſt qn aliq;
Füam reepit a dfio ad diſpenſandũ. Pñ monetnos ad Pe ·
1. 4. Vnuſquiſq; ſicut acœpit gciam in alterutz illam ammi⸗
miſtrantes ſicut bom diſpenſatores multifoꝛmis Icie dei.
De vertio nota ꝙ tũc homo cat ad reddendã naeõeʒ
de villicacõe ſibi miſſa qn viz ei metus eterne damnacõis in
cutit᷑. Vñn glõ. vocat qñ metũ eterne intutit damnacõis· e
tus igitur ſiue timoe eterne dam natõis eſt ſeruus dñi qni an
niũctiat nobis ex pte iudicis ommũ ſeculo ꝙ rationẽ ſimꝰ de
noſtra villicacõe redditun. h multi ↄtra iſtas vocationes ob⸗
dunrant aures luas ne andiant vocem eius mote quippe aſpi⸗
dis vnam aurem terra alteram cauda ſua obdurant. Ali au
rem boꝛdis obdurant terra quiin terrems Slectatõibo vtpote
in cantilems ad venerem 2citatiuis a timpanis a cytharis et
his ſimilibo delectant᷑ vt illiꝰ tube terribilis que moꝛtuos ad
iudicium euocat obliuiſcant᷑. Illi vero aurem cauda obturant
qui falſo ꝓpoſito ſibimetipſis ꝓmittunt ꝙ in fine vite ſue pc
cata ſua deſerent àQ emendabunt. Contra tales ðꝛ Eccleſiaſtiii
29. Repromiſſio nequiſſima multos ꝑdidit Repromiſſio ne
quiſſima ẽ. q; homo ꝓm it tit ſibi · 0. vel · 60 vel plures ãnos
ad viuendũ qui moertus eſt vtz vel annũ vnũ vel vnam eb
domodã vel etiã diem integram ſit victurus. Et certe ꝑ talezʒ
npromiſſionẽ multi ſũt perditi:qꝛ de longioe vita ſpem ha⸗
bentes ex hac luc ſine penitencia ſubitd ſũt ſubtraci. ¶C —
De quar to nota ꝙ rationẽ reddemꝰ de omi villicatõe noſtra
viz de his que mtra nos ſũt:a infra nos ſũt·et ſupra nos ſũt

—— ----f f ꝝ

les a in maligqnitate noſtra ↄſumpti ſumus

dei. Ab aere ſiquidẽ habe mus

Snem. viʒ de vi rationabili/ iraſtibili. a dcupiſcibili.

PDe

44 de his que arcũ nos ſũt (Primo itaq; rtionẽ reddemus de

his que intia nos ſunt. viʒz de ipſa amma noſtra et tribo vi⸗
ribo eius Requiret em a nobis dñs ammas mundas vtpote

m lanacro ſui ſangumis emundatas. ñ glibet debet elſe ſol

meis ſemꝑ Quilibet em animã mundã dno repſentare tenetur
De tribo em viribo anime noſtre domin? a nobis exi et rati⸗

nationabilẽ debemus inter bonũ a malũ diſcernere. Per vimn
iraſcibilem debemus malu a nobis abiiere. Per vim vero cõ
tupiſcibilẽ debemus ſũmum bonũ vcupiſcere ipſiq; duleter in

herere. Reddemus etiã rationẽ de ſciencia nobis a deo per na

bona ↄſilia dederimus ſimiliter a de lingue ſacundia rationem

reddemus ſi viz Pter deum non ꝓpter nümum vel aliud tẽ

— —

Rationẽ q; reddemus de ſoꝛtitudine lembroꝝ Vnde ðꝛ m ·
H. Fi nen ed e ſto di Dinc etiã dic panlus ad

porale emolimentũ iuſtã cauſa paupeꝝ fouerimꝰ ac viduazg

RKoman. 6. Fit exhibuiſtis mebra vra ſeruire immundicte et

miqꝗtati ad inqtatem ita nunc exhibete membra veſtra ſerunire
iuſticie in ſandtiſicatõem. Peu multi luxurioſi fũt a mmiqui qui
intõpꝑabilit᷑ plus laſſant᷑ in ſeruico dyaboli c;ᷓ iheſu bni ta
les miſerabilit᷑ in die iudicii clamitabũt ſicut ð Sap· S.· Laſſa
ti ſumus in via miqtatis a ꝑpditõis pambulatmus vias diffic
Secundo ratione

—

debemus neddere de his que infra nos ſũt. viʒ ð terra à1 aqua
de omni modo a vtilitate quã habemus ab eis. terra ſli⸗
Idem habemus auz a argentu. es 4 ſerꝝ.ſtannũ aO plumbuzʒ
tora huiuſcemodi metalla. terra etiam habem lapide⸗
ptiolos herbas medicinales floꝛes ſegetes. gramma a pa-
ſcua a multa alia. Ab aqua habemus lauatzꝶ coꝛpozë èt veſit
mentoꝝ noſtroꝝ. a piſces ac natalia multi generis ad alimẽ
tum a plum alia moda (Tercio rationẽ reddemus ab his qᷓ

Iup nos ſũt viʒ de ſole a luna aere a ſtellis a de ipſa patiẽca

bemus rorem a phiuias que ad irrſia

tioj nem fruckuũ terre diffundunt ex nubibo que per aera deſe⸗
runt᷑⸗ Ab aere etiam volatilia diuerſi generis quoꝝꝛ a eſu coon

fatamur:a dcentu ſuaui deleckamur. Kerem pluͦ miniſteno
pulmons qui eſt ventilabe toꝛdis intma nos attrahimus ne
mmio caloe ooꝛ ↄſumatur a diſſoluat᷑· Sol etiam diem diſtin

guit a illammat et fructus terre fouet aQ maturat. Luna q;d et
ſtelle noctem clanficant a dinigunt viatores. Rationẽ etiam
reddemus de ipla dei patienaa per quã vſq; ad canos et ſene
dQam graues exceſſus ſuſtinet peccatoꝝ· Vn ipſe dicit in YPſa ·
46. vſq; ad lenectam ego ipſe a vſq; ad canos ego pPoꝛtabo
ego ſeci a ego ſeam (Quarto rationẽ reddemꝰ de his que cir⸗
cum crrca nos ſũt viʒ de omibo bonis temporalibo qualiacũi;
ſint illa. ſcʒ de domibo de veſtibo de cibis et pecumis. obiiciet
enr nobis dñs quare eum in domos noſtras non rœpimꝰ qn
hoſpes fuit a peregrinus·. Item quare euzʒ veſtibo noſtris non
dcooperuimꝰ? quãdo nudus fuit a frigus luſtinuit om auan
eum cibis noſtris non refecimus quado famem patiebat᷑· Iteʒ
qquar eum pecumis noſtris non redemimꝰ quãdo in vinculis
a carcœre tenebat. De tempore etiam ratione; vddemus. Vñ
Sꝛ in AVMreñ. . Wocauit aduerſũ me tempus. Hint etiam dicit
Piero? D lignũ aridũ eterms incendiis aptũ quid reſponde⸗

——,t0.zp

„
4
4

bis in die illa quaãdo omne tempus tibi impenſũ requiret᷑ a te
qliter ſit expenſũ vſq; ad momentũ a octuli ictum. odo fo⸗
litan aliqs intra ſeipſũ dieere p?. Ego doram deo ratione; vite
mmee non redda. qꝛ vel peul effugia vel ahcubi vbi non vide⸗
boꝛ me abſcondã Cui ſic reſpondebo. frater effugere non po⸗
teris. Deus em qui te indicabit vt ðꝛ in Job. II. celo eſt elſioꝛ H
à inferno ꝓfundioe a terra longioæ ac mari latioz. Nunq; etiꝰ
Poteris latitare. ſitut em ðꝛ in Job·20. Reuelabũt eli miqui
tatẽ tuam. terra aduerſũ te ↄſurget. D (uinto igitur
notanduz diſtrickus index per duo ꝓpiciabilis ſit peccatori.
viʒ per ſineram miſcðiam a per veram penitencã. Vnð m ho
deierno euangeho mentio fit olei a tritiu. Per oleum qð lem
ficatiuũ eſt doloꝝ intelligit᷑ miſcðia que ex ſinceritate c? dis G
pauperibo exhibenda· Pinc etiam dominꝰ? dicit· FFacte vobis
amidcos de mam mona iniquitatis cum de ſe · re · vos in eter. ta⸗
bernacula. Per tiiticũ vero qð inter molares teri᷑ vt a paleis
emunder᷑ accipit᷑ vem penitẽcia per quã homo inter duos ma
lares ſpei vizʒ ac timoris teri debet. vt a peccato? ſoꝛdi bi eru
atur. Igitur haniſimi qꝛ in futuro fſodere non valemus. et eti

am tunc mendicane erubeſcemus . Rogate ergo dominum vt
ipſius grauam nunt ſic queramus. vt tunc de electoꝝ ſuoz
locietate gaudeamus. Auod nobis preſtare dignetur idem

——-—f f f

De

21
*

(Wens ihe iheſus cinitatẽ hieruſalẽ fleuit &τ. Luc. 19

aangenmnr ſuꝑ pſalmo. 51 Intelligamus iſta duo tempa ſa 5

tis vtiliter timendi idendi . qdiun em ſumꝰ in hoc ſeculo nõ
eſt ndendum ne poſtea ploremus·. Et ſermone. 10· ad fratres
Tirrintas, mqt. Pate ra tres kariſſimi ꝙ poſt mũdi gaudia
eterna ſecunt᷑ lamẽta· qꝛ nemo poteſt hit et in futuro gaudere

I ſiß gaude cupis ſe ſcias iã te exule patrie· HR B ploaeris ele⸗
ſis patrie cuis ↄſtituenis- Quia igit extrma gaudii luct oc
tupat vt habet uerb. 14. Ideo meliꝰ? eſt ſe ad do mu luck? e cS

ad domũ duiuii. Earlleſiaſtes.?· Hot nobis chniſtus oſtedit
hoc videns cauitatem ⸗ .

. ——

——

Idens iheſus ciuitate hierulalẽ fleut ſuꝑ illam dieens
qꝛ ſi qnouiſſes a tu· Luœ. 19. Bi dqnouiſſes. gloſa ·
rumã que imminet et tu. glõ. fleres. In his verbis

pmiſſi duo lũt notanda. Primũ eſt quid per auitatẽ hieruſa
læ ſuper quã dñs fleuit intelligat· Secundũ eſt quare dns ſup
Ulam feuiſſe dicat᷑ · ¶ E C e primo igit᷑ nota ꝙ ꝑ ceinitatẽ

hHiermſalẽ n in hoc loco mundus intelligit· tum ter nomis in⸗
terpretacõem. tum etiã ꝓpt malã ciuitatis ipſius adionᷣ

nruſalẽ quippe pacis viſio interp̃tat et terte mundus iſte Nidet

—☛

falſam aeem 6 tamẽ non erit ei pax. dicũt em amatores luig

müdi.
paſſus eſſet pro nobis ſi nos pdere voluiſſet. Ecœ pacem pro

mittunt miqtatibo ſuis cũ tamen dicat. ſa. 48. Non eſt pax

r diat dñs. Cum etiã dicat p. lon miſereris omnibo

opantur finalit miq; tatem· Pinc etiã dñs loqtur per hiere.
olite aundire verba Phetaz 4 Phetant! vobis a dee piut
s 8. Hiſione! voꝛdis ſui locunt᷑ non de oꝛe dñi dicunt his qui
blaſphemant me. Locutus eſt dns pax erit vobis 21 omm Aui
ambulat in prauitate ſua dixerunt ˖ Non veniet ſuper nos ma
lum Gocat R mundus iſte hieruſalẽ ꝓpter ipſi⸗ äuitatis
malam Goenenn cdit em ꝓPhetas dni lapidabat eos qui
ad ſe miſſi erant ſitut improperat e deus. Wath. 23. Pieruſa
le; hiemiſalẽ que oteidis Phetas 4 lapidas eos ꝗq ad te miſſi
ſũt. Sic a mundus iſte occidit gladiis odioz 2 lapidat lapi
di Phetas detraglonu. id eſt p̃dicatores dñi qͥ milli fũt ad

. (Wotminica a decima. Sermo. lxiiü.

uicquid em feœrimꝰ non damnabit nos dñs: nõ em

—

–
4

Pillo non indicant tau

—

werte Ph n9 oh
d (Prima itaq; cauſa fletus eſt malicdia prinapum huius mũ
di. de quibo dominus dicit Yſaie primo. Principes tui infide⸗

D
4

9

eempoccce ——è
toꝛedionẽ illius ymo a ipſũ dñũm ꝓPhetaz · id eſt iheſů chriſtũ
Atidie blaſphemiis a malis oꝑibo cructfigit. Sitẽ teſtat᷑ paulꝰ

ad hebre 6. Kurſus cratifigentes ſibimetipſis ſihũ dei a oſte⸗
Rerglae⸗ eſt ſuꝑ mũdũ iſtu vt a nos doceret flere ſuꝑ iplũ

tui habentes .

Bmms ei chriſti acio noſtra debet eſſe imita Nota igit᷑ ſe⸗
ptem tauſas quare ꝗlibet in aliqua cinitate exiſtẽs merito ſie

nma eſt malicia princeipũ ſetũda eſt diſcoedia ciuiũ

debe

crcia eſt penunia victualium- quarta debilitas muroꝝ ae tur
rium. quinta multitudo foꝛtiter impugnanaum. ſexta pauci⸗

tas defendenclu. ſeptima deſtrudtio cruitatis et ineendium. Et
pter eaſdem cauſas flere debemꝰ? o homo ꝗᷣ es in hoc mũ

eſurientes Pnde

1

— 2

₰4

—

Ies ſodi fuꝝ: omnes diligunt munera ſequũt᷑ retribucõesſpu
ſa vidue non ingredit að eos. De P?
ne de omibo printipibo a iudicibo dicei poſſunt hodie huis mü
di. Haüt etiam quaſi leones rugientes a vaſi

pyuerb.28. Leo ragieng a vaſus eſuriens princæps impius ſu⸗

1

ͤba ſic intellige g hoies h

uapes huius mundi ſed habent etiam impios miniſtros, Pnd
dicit᷑ puer·29. Prin æpg ꝗ libent andit verba mẽdacii oms.
miniltros habet impios Ocda cauſa fletus eſt diſcoꝛdia eniu
id eſt prorimoꝝ· Vñ dict Mich 7⸗ Peritt ſanckus de terra 2.
recdtus in hominibo non eſt. Dmnes in ſangu me inſidiant · vir

ttem bommũ.

per populũ p

fratrem ſuũ venat᷑ ad motẽ malũ m

ſequit᷑ ibidem. Nolite credere amico a nolite vfidere in duce · id
eſt m eo qui ditit ſe eſſe fideliſſimũ. ſicut duœs et duchoꝛ es de

iure deberent elle. ſequit Michee. 7. Ab ea que doꝛmit in linu.

6

ſuũ. Ecoe ᷓ aperte deſcribit ꝓPheta inſdeli⸗

mederunt

s h? ſeculi qꝛ nõ hñt
ũditatis qrunt panẽ extrinſiæ voluptatis.

ſera voluptate vendũt pcioſas aĩas a tñ vobuptate ſaciari non

G Fer aa cauſa fletus eſt penuria victu
aliũ. Vnde ðꝛ in Treñn. Omnis ꝓplus eius gemens a querens
panẽ dederũt quegq; pcioſa p cabo ad refoaill

aüpemem Er notn qy non ſotu im ſe mai lue ria⸗

—
1

+

auũ ſuaꝝ dieunt bonum

4-

4

meliã fac patri. filia ↄſurgit adùſus matrẽ ſuã · nurus ↄtra ſo
cæ ſuũ: mimidi hommis domeſtia eius. id eſt illi qᷓ quotidie oo

Tens iterne io⸗
Et certe p hac mi

Pryt. Vnde iten diatur in Treñ. Rui veſcebantur woluptuoſe

De
paratis amplexati ſit ſtertora: Añq; xpiam generaliter ter ?
ſepius ↄmunicauerũt in anno ſed qꝛ modo amplexant᷑ ſterco
lu voluptatũ indigmi ſũt etiam ſemel in anno accedere ad mo⸗
ſam iben chriſtiſinarta cauſa fletus eſt debilitas turriũ a mu
roz:. Per turrs a muros hui ſeuli intelligunt ſapictia a ſfoꝛ:
titudo a diuicie ĩ qbo hoĩes gkant a Oſidũt. Vñ 82. Piere. S
lt diẽ dñs Ilon glonet᷑ ſapiens in ſapiencia ſua. a non glo
riet᷑ ſoꝛtis in ſoꝛtitudine ſua. et non glorietur diues in dni⸗

cis ſuis- Hͥ em citd deſtructa ſũt qñ dñns voluerit ſicut patet m
. Malach. 2.Gjla vini petoeis & ſtercus a vermis hodie extol
litur a cras non muemet᷑· qꝛ duerſus eſt in terram ſuã cogi
tato eius periet Quinta cauſa fletus eſt multitudo impugna⸗
aum. Vñ ð?.·4. Regũ. 25. Menit nabuchodonolo⸗ rex babi⸗
lonis oĩs ex erutus eius in hieruſalẽ. a circũdedert eã et ex
truxerunt in cirtuitu eius mumitiones: et clauſa eſt ciuitas at

q vaſtata- Ilabuchodonoſoz qð interptat᷑ ſedens in anguſtia

ſigniſicat dyabolũ qui ſedet in mlidiis vt decipiat homines im
Puiſos. Iſte eũ omi exereitu vitio eirtudedit a vallauit m

dum iſtu. Pabet aũt ſeptem exertitus vicioꝝ quoz dueœs pn
upales ſut· ſuperbia. ira. mmuidia. accidia. auanitia-gula-4 lu⸗
xuria. Et oerte vi x eſt homo qui vel effugene poſſit vel reſiſtene
exeruitibo iſtis mſi deũ habeat adiutoꝛ. Jacet itaq; multudo

demonũ obſidens auitatẽ m undiet expectans moetẽ vninſeu/
iuſq;. De hot ðꝛ Treñ. 2.· Xpperuerunt ſuper te os ſuũ. omes
mimicd tui ſibilauerunt a frenduerunt dentib ſuis a dixerũut
deuorabimus. En iſta dies quẽ expectabamus Ita dcent de
mones quãdo rapiunt animã peccatoris Bexta cauſa fletus ẽ
Paucitas (qiuitat defendenciũ. Pnde legit · 4. Regũ · 25 E
obleſſa eſſet auitas hieru ſalẽ. omnes v iri bellatores nocte fu
gierunt per viam poꝛte que eſt inter duphice muꝛꝛ ad oetũ re⸗

gis VPini bellatores debent eſſe cleric monachi a alii viri reli

Sgioſi: qui pene om̃es fugiunt. qꝛ panci er eis fũt qui fideliter

Peruigilent in excubiis ecleſie à mundum ſuis orati omnibo tu

eantur. Zompnus em̃ auaricie et coꝛpales delice q;phures il⸗
loꝝ debilitauit· ne dyabolo queant reliſtere (Septima cauſa
ſetus deſtrucio eſt omĩmoda catuitatis at inonndiũ. pñ legiẽ
Hiert. 57. Venit nabuz ardan pᷣneœps milicie a mũdit domũ

interi erũt in viis. Qui nutrieban in croceis. id eſt ctbo croto

.
.

tempo Der

igne abuſſit. Nabuzardan interpretat᷑ hetia aliena indiai
2 ſignat iram dei que pnucat nobis quotidie futuzꝛ indicͤ
hunc mundũ et omnes amatores ꝛburet igne mextinguibili H
4 deſtruet ommia que deliderant in hot mũdo. Tra nſibit quip
pe mundus omnis dcupiſcen cia eius. Rogate ego duim vt
ſic mundum iſtũ immundũ et ſi coꝛꝑe fugere non poſſumꝰ ſal
tem anima fugiamus.· ſicq; cuʒ iheſu modo fleamus.vt poſtaa
m electoꝝ ſocietate ridaamus· Qð nobis pᷣſtare ᷣ·

¶ Vominica vndecima. Sermo. xvx.

¶ Publicanus a longe ſtans it. deug ꝓpicius eſto mihi pec⸗
catori-Luc18. (Enſoſtim? inqt. Gemmos aurigas et du
as bigas in ſtadio poſitos ſermo preſens ꝓporit. In altera q⸗
dem uiſticiã cũ ſuperbia. in altera peccatũ a humilitatẽ Et vi⸗
des bigam peccati ſuꝑare iuſtictã non auis Hhonuli⸗
te ziuncta. Illã vero deuictã non fragilitate iuſtice h mole a
tumoee ſuperbie Quare cinllus. Pumilitas pre phariſeo pub
lUcanũ ſalunauit. Latronem ante apoſtolos in paradiſũ duxit

oc patet ex themate vbi ðꝛ Pubhcanus a longe YXæ.
Vblicanus a longe ſtans nolebat oculos ad olos le
) uare· pcutiens pectus ſuuʒ diœns. Deus ꝓpiei9 eſto
nmihi peccatorn. Lucœ.18.

H nmihi peccatori. Luœ-S8. Q H Nota ꝙ publicanꝰ
iſte figuraz gerit veni pemtentis . Tũ aũt nos omes peccauen

g.

mus a peniten nos opoꝛteat. ſex nobis necſſaria ſũt ad verã
Penitenciã que ex iſtius publicam ſadis cognoſcunt et verbis
PDrimũ eſt 2ſideraoõ diume ſeueritatis. ſecundum eſt jnſpedio
Prie fra gilitatis tercium eſt dolo admiſſe mniquitatis. quar⸗
eſt fncntas aſzſſiomis. quintiſeſiſtrenuitas hatifadtomis.
extum eſt ſupplicitas orationis ¶ Primo igitur necœſſaria eſt
nobis con ſideratõ diume ſeueritatis que innuitur ibi vbi di⸗
Qitur publicanns alonge ſians. Sert em̃ qui delinquunt ſe-
ueritatem dommnozꝶ ſuoꝶ oõſiderantes non audent appropin⸗

quare ſed a longe ſtant Per metũ a nobis ita vtile eſt vt ſe
uenitatẽ diſtrici indicis attendamꝰ et ſic ꝓpter timoeẽ eius pe
cae deſiſſmus. Timoe quippe dñi expellit peccatuzʒ ſicut diat
Eccleſiaſticꝰ.i. Seueritatẽ iſtiꝰ mdicis ðſideraueat gJob die

—

2, ca. Ded cuius ire nemo reſiſtere pr ctus ſũ ego vt reſpo⸗
deam ei a loquar verbis meis tũ eo qui etiã ſi habuerim quip
piã iuſtũ nõ reſpõdebo h meũ iudiceẽ deßcaboꝛ. Si eĩ foꝛtitudo

iratundiã puocare. Nũo audet ille peccare qui omni mertita

†

Taœſtamis eſt nobis doloe apmiſſe miꝗtatis qui notat᷑ ibi vbi d

querit robuſtiſſimꝰ eſt ſi eqtas indini nemo andet

4
.
4

N .

monüũ reddere⸗ ſi iuſtiſicaẽ me voluero os meũ ↄdemnabit me
ſi mnnocntẽ me voluero oſtẽde prauũ me ↄ pbabit ¶ Scðo ne
ſſaria eſt nobis inſpectio ꝓpe fragihtatis que notat᷑ ibi · Io
aſpiciebat. ta aQ nos ꝓpam fra gilitatẽ humilit debemꝰ mſpi⸗
cere ne peccata audeamus ppetrare · a tam diſtrickum iudice ad

4
†

SDine incertioæ eſt vtꝶ cras ſit victurus aꝗᷓ tũc ſoꝛſitan ſenten
ciã eterne dam nacõis eſt altuifud⸗ 5e iſagilitatis nos an
monet dñs ita loquẽs Geñ · 3 In ſudore vultus tui veſceris
Pane tuo. donec reuertanis in terraʒ de qua aſſumptus es ·
pul.es a ĩ pul:reuer. Sudoz vultus noſtri ſũt lacrim e noſtre
bee etiã nobis debent eſſe panes die ac nocte· ſiẽ e in po
ſumus a in puluerem reuertem. De fragilitate etiã tõd icõ nis
noſtre ˖ Rug? in lib de verbis dni · QAuid fragiliꝰ vaſe vitro
tamen ſeruat᷑ a durat ꝑ ſecula· Nos ergo fragilioes a infir
mioæes ſumus qui inter cauſas ambulamus. a ſi vitrei eſſemꝰ9

minus eaſus timeremus Caſus a pellat augo qſitbot infimi

tates que nobis minant᷑ coꝛpis a amme ſepatõemercõ ne

Peutiebat hectus ſuũ Poloe em fuſeitat er vehementi pectis
tunſione . Dolere itaq; debemus dtrioõis doloee ꝓpter peccata
noſtra ſitut dolet ꝑturiens in anguſtiis ꝑturicõis· vnde dictt ·
Wath. 4. ad amimãa penitentẽ. Pole a ſatage filia ſyon quaſi
pturiens. Et vere neceſſariũ eſt nobis vt ſic doleamꝰ quatenꝰ
A monſtmoſo partu pæctatoæs quẽ a dyabolo nexpimus ep
lacerat a diſſecat interioꝛa anime noſtre q;todus liberem · Do

— —

lere etiam debet peccatoꝛ qꝛ peccatis ſuis deum offendit cad
modum mater dolere cõſueuit in moete vmgeniti et dilecti filii
ſui. Vnde dicit dñs Tacharie. z. Aſpictent ad me quẽ ↄfixe.
Anmnt. ſcʒ criminibo a peccatis a plangent plancku quaſi ſupe

—¶—

onigemituz a dolebunt vt dolere ſolent mn mote primogemiti
¶Auarto neoelſaria eſt nobis ſinceritas confeſſioms que
etiam innuit᷑ ibi vbi diat᷑ percutiens pectus ſuũ- Ruando eim
pectus pcutitur quidã ſonꝰ elicitur exmde · tMonet ergo nos
ſpirituſſanctus in Eccleſiaſticc. 17. vt petcata noſtra tempe-

—

ſiiue ↄfitam. Añ motẽ inqt ↄfitene amoætuo eĩ qſi mhil ſit P·

—

6—

monet nos vt ante moetẽ ↄfiteamur a ſani.· Multi qſpe ꝑ bot .
decpiunt᷑ differunt peritenciã ſuaʒ ad hosã moetis. Vn die
NXuguſtinꝰ in qdam ſermone de penitencia · Agens peniten aa
retõciliatus dũ ſanus eſt a poſtea bene vinens ſeturas hine
exit. de ſera penitencia que raro era- Ego non ſu ſeturus ni.
quid dito damnabit᷑ non dito· non dito etiã liberabit. Pis
gqgð mertũ eſt euadere. Age pemtenciã dum ſanus es ; ſi ſic a—⸗
gis ſecurus es. Nuare ſeturus es ꝛ egiſti pemtentiã eo tempe
quo potuiſti peccare. Pi aũt tunc vis agere penitendã qnñ iam
nequis peccare. peccata te dimiſerunt. non tu illa. Nota etiaʒ
dicit gloſa. Puß Afitere ↄfiteberis. Tria quippe genera ſunt
Peccatoz afitonda. viʒ peccata co gitaconũ locutiomũ a opera
Kond etiã peccata integralit᷑ ſint ↄſitenda/ ꝑ hoc oſtendit
S cõſitere. q; omma ſimul faere debes ne videhet honeſta
peccata ↄfiteans a inhoneſta retiœas. ne etiã ſeſſionẽ tuaʒ in.
plures ſacerdotes diuidas. vt ſcʒ vni ꝑteʒ a tercio à1 quarto 3.
quinto a ſexto ꝑtem cõfitearis ¶Auinto nobis neceſſaria eſt
Ttrenuitas ſatiff adioms que notat᷑ ibi vbi ðꝛ: pcutiens pectus
ſuum. Pectus em ꝑ ere n pPoterat niſi manũ mouiſſet · WMa
mibo aut pamur Bnde ꝑ motũ manus ſatiſfadtio deſignat 3q3
maxie in duobo »liſtit viz · in coꝛꝑis afflidione · a elemoſinagz
largitõe. Coꝛpis afflicho ↄſiſtit m ieiumio a fletu a aliciis ĩ di
ſtciplims in genuflectioibo a pegrinacõibo a4 huiuſcemodi coꝛ
palibo exerdciis· De iſta afflicione dit dñs in Leut · 23. Af⸗
fligetis animas veſtras in die expiacõis · qꝛ dies ꝓpicia conis
eſt · Vmnis amima que afflicta non fuerit in die hoc peribitedde
Pplis ſuis. Dies expiacõis eſt tempus h vite ad pemitenciaʒ
nobis ꝛceſſum Aui ſe m die iſto non afflixerit ꝑ penitenciã pe
inibit a numero electoꝝ· Si quis em impenitens diſceſſerit nõ
mnueniet graciã toram otulis dñi. Poſt hanc qui ppe vitã nõ
eſt tempus miſerendi. ſ potius crimma pumendi. Ad ſatiſfa⸗
Qionẽ etiã reqrit᷑ elemoſfinaꝝ lar gicõ · de hat dixit damel vt
hyabet᷑ Danieb. 4. ad nabuchodonoſoꝛ regẽ ꝗ młtas miqtates
mmiſerat. Conſiliũ meũ rex placeat tibi pecrata tua elemoſi
ms redime a miꝗtates tuas miſcðiis panpeꝝ. ſoꝛſitan deꝰ? ig
noſcet delicis tuis. ( K (Sexto requiri᷑ ad veram peniten⸗
diã ſu ꝓplicitas oratioms que maniſeſte demõſtrat᷑ ibi vbi pub
licanus non alienũ pectus ꝑ detradionẽ ſed ſuum ꝑ ꝓprii ranz⸗
tus tognitõem pcutiens dibat ad dnñm. Deus PPpiaus eſto
m petratori. Et nota ꝙ ad orõeʒ vt digna ſit exaudiri a dño

tTempoꝛeꝛ

.
4

5

D
3„
3 .
. , —
.
4 . .
WWJEe . — — — — ————

q́ſtuoe reqͥrunt᷑· pᷣmum eſt ꝙ ꝑ fidem orans in deũ moueatur.
m eſt per ſpem de dei miſedia non diffidat. terciuz eſtch
per caritatẽ ſalus anime in orõe querat᷑qᷓrtũ ẽ ab orãate hu
militas habeat᷑ · Suꝑbia quippe mhil impetrare poteſt a dno.
AA certe hec qtuo: mueniunt᷑ in orõe publicam · Per fid nang
mouebat in deuz. vñ dixit deus . Zgpem q; habuit vt exanndi
ret᷑. Si em de miſcdia dei deſperaſſet. ꝓpiciationẽ eius non im
pPloꝛaſſet· dixit em̃ · Deus ꝓpiceius eſto mihi peccatori. Per ca
ritatem etiam anime ſalutem qᷓſiuit. vñ dixit deus ꝓpicius.
nihilominꝰ? humilitatẽ habuerit per hoc patet ꝙ ſe peccatoꝛ e
appellat dicens. Peus ꝓpicius eſto mihi peccatori hec aut et
nos kariſſimi in oratiombo noſtris habere de bemus viz. dez

— —

——

ſpem · caritatẽ · ⁊ humilitatẽ. Rogate ergo dñm vt ſic nic per
vemn penitencia remiſſionẽ noſtroꝝ crimmũ optineamus: vr

tande exultãtes corã xp̃o ĩ ãge loꝝ ↄſoꝛciis appareamꝰ. Að &cà

—

¶Vominica onodecima. Sermo. xvi.

¶ Apprehendens iheſus ſurdũ a mutũ * tara ſeptimo ·
Kariſſimi non ſine cauſa fuit ꝙ chriſtus dns ſurdũ a mutũ ſe⸗
cæſũ duxit· Ipſe em in illo aliqd nos docuit. q; vt dit beatus
gregonus. Dmmis chriſti adio noſtra eſt mſtrudtio. Auid auit
mnos inſtruxenit Chriſoꝰ mqt. Seoꝛſu a turba aſp lon dit inſtu⸗
ens nos vanã gloriã abiicœre a tinoeẽ Auare aũt ĩ elũ ſuſpe⸗
rit dit beda. Buſperxit in elũ vt inde mutis loquelã. inde aa
ditüũ ſurdis. inde cũcis mfirmatibo medelã doceret qrenda⸗

—— — „

Ingemuit aũt nõ qꝛ ipſi opus eſſet cũ gemitu aliqd petere k
vt nobis gemendi daret exemplũ. cũ pro noſtris vel pro no.
ſtroꝝ proximoꝝ reatibo ſuperne pietatis p̃ſidia ſnuotamus ·
ec ille. Ex hot patet intellectꝰ thematis qͥ ðdꝛ Rſſp hendens &α

Pprebendens iheſus ſurdũ a mutũ de turba ſeoeſum ·
miſit digitos ſuos in auriculam eius et expuens teti⸗

agit linguã eaus a ſuſpiciẽs in elũ ingemutt. har · ·

1o ſür hie! Ehnapahf neianda Hrima et dd ꝑ ſurdũ àQmu
C

igurer. Beðm eſt qualit iſte ſurdus a mutus a dno tur᷑.

eprimo nota 4 per ſurdũ a mutũ qlibet peccatoꝛ
10

— — errrr — „ 7 72—☛ ⸗„ 7 .
guwt?᷑. Vñ ðʒ in po· in ꝑſona peccatoris in. 3. pniali ps. Ego
tnqꝙ; ſurdus non audiebã. a ſicut mu· nõ ape· os ſuũ· Pecca

—.,—

—
—— ---——— ——,—
4
.
— — — 2 — — —
4

1

6
— —
4

empor

4

tlamoem vocatõis diuine qua nos vocat ad penitenaã. Hn
Iquerit᷑ dñs in p.·68. ꝙ clamoœ eius non audiat᷑-· Ait em̃ la
bboraui clamãs rauc facte ſüt fauces mee. Et nota ꝙ ipſe ſan
guis iheſu clamat vocans nos ad penitencã. Vnde dicit dñg

m Job. 16. Terra ne oporias ſangumẽ meũ neq; muemat lo⸗
tũ m te latendi clamoe meus· Lunc terra· id eſt homo terrenꝰ
ſanguinẽ dni opent a tũc clamoe dñi locũ latendi in eo inue⸗
mit qñ viʒ miſer peccatoꝛ peccatoꝝ delectatõibo occupatꝰ nõ

curat remmiſci paſſionis diume que clamat ad peccatoꝛe; vt
ad dum reuertak. ſa nguis iheſu chriſti clamat teſtat᷑ etiam
apflus ad hebwe. 2 ita diceg. Acceſſiſtis ad ſanguĩis aſperſionẽ⸗
Melius loctem alel. lota ſaguis abel poſtulamit vinvictaã
Vñ dñs dixit cayn Geñ. J. Auid feciſti . vox ſaguĩs fratris tu
clamat ad me de ᷣm · Nüũc igit᷑ maledictꝰ eris H ihu veo⸗
r poſtulat ꝓ nobis dei miſcðiq;. ſi tñ ipſo clamoee ſãgumis
Dire velimꝰ? redire ad gradã. Ve aũt illi ꝗᷓ clamoꝛẽ recetis cru
deis iheſu exaudire noluerit. Vere a ipſe clamabit et nõ exaun
diet. vñ ðꝛ puerb.·2· Qui obturat aureʒ ſuã ad clamoꝛẽ pii

peris viʒ iheſu cracfixi. a ipſe clamabit et nõ exaudiet᷑. Dinc
etiã dic Job. 27 Nunqd clamoꝛẽ eius exandiet deus cũ vene⸗

rit ſuꝑ illũ anguſtia · Wutus eſt etiã peccatoꝛ qꝛ non muocat
deñ (u effectu qdiu deleckat᷑ in peccatis. Ds em hñt młti pec⸗
catores a tñ raro loquunt᷑ bonũ h malũ. qñq; faſtidiũt eos
bona loquunt᷑· Monet aũt nos apłus ad eph. 4. ne mala lo
quamur ita dicens⸗Dmms ſermo malus ex ore veſtro non p-
cdat. ſi qs hbonus eſt ad edificatõem fidei vt det graciã aua⸗-
dientibo. Et nota ꝙ illi ᷓ raro vel nũqꝙ bona loquunt quodia
modo peioꝛes ſũt q; ipſi demones qui ſepe iheſũ chriſtũ ſũt oo⸗
ſſſi⸗ vn ⸗ Wath. 8. Kud nobis a tibi iheſu fili dei · Spiritus
immundi cũ videbant iheſũ peadebant ei a clamabant dictes
Auid nobis a tibi iheſu fili dei . ðꝛ etiã Lu. 4· Exibãt demoma
nes lamenen dicencia. Auid nobis 4 tibi iheſu naza⸗
W¶ De ſðo nota ꝙ dñs ſurdũ et mutũ curaturus
quatuoꝛ fecat· Primo eũ de turba ſeoeſũ eduxit· Serundo digi⸗
tos ſuos in auriculas eius miſit. Tercio expuens linguq; eiꝰ
ttetigit· Quarto ſuſpidens in elbuʒ ingemuit¶Snmo igitur ne⸗
ſſariũ ẽ peccatori vt manu dinĩa a turba ſeoæſũ educat᷑. TCüuc
hõ ꝑ iheſu a turba ſeoꝛſũ educit᷑ cũ illa fugit a reſpuit qᷓ ama·
tores mũdi freq;tare ↄſueuer̃t· vtpote choreas a tabernas th·
atroꝝ ſpectacula a ſemmarum cubilia ac alias inſamas falſas

— fhfðůð

4

+

—.— — —

MB

1 —
*
„ 4
. —

de amma penitente. Ducam eam inquit in ſolitudimem et ibi
loquar ad ooꝛ eius. Politudo in quam dñs penitentem eductt
eſt ꝓpria ↄſciencia quã debet homo intrare per ſuiipſiꝰ diſcuſ⸗
Ronẽ a ſui crimmis doloæoſa wcogmices. a tüc loqtur ad toꝛ
ess locutiones patis aAn afflichois. eſñ homo peccat ſua
Eer penitenciã agnoſcit. deus ei iqnoſcit. vt dit augu ſtinus.
ecundo neœſſariũ eſt peccatori vt digiti dei in anres mittant

er digitos qui per articulos diſtinguunt᷑ ; aliud intelligi

tranſitonias ſeculi voluptates. Ppter hoc dicit dominꝰ Pſee 2.

— u — — 4*

ur niſi diſcreta ſentencia dei quã in extremo iudicio pferet wõ/
tia omes operarios miꝗtatis per quã etiã vnuſqſq; rupiet

Put in oepe geſſit. ſiue bonũ fuit ſiue malum· Et ſicut digiti
