minis aſcendit in celum in patris dextera regnaturus ᷓ de te⸗
o deſcenderat hommẽ perditũ redempturus · ꝗ tamen ſempe r
erat in elo per duinſtatẽ liet in terris ad tempus ambulaue
rit per humanitatẽ. Mot etiã ꝙ a ilb aſcendent in elũ quos
traxerit pater a filius a ſpũſſanctus. G pater trahat teſtatur
filius. Joh.6. Nemo poteſt venire ad me mſi pater ͥ miſit me
traxerit illã. Ee filius trahat ipſe de ſe loquit Joh.2. Ego ſi
exaltatus fuero a terra ommia traham ad meipſũ. & aũt tra⸗
hat ſpũſſanctus oat prudens amma Cantitoz:1. Trahe me
mqt poſt te · cturremꝰ? in odore vngentoʒ tuoꝝ· Spũſſanctus
vt dicit Eccleſi 38. Pngentarius eſt ꝗᷓ facit pigmenta ſuaui⸗
tatis Q vndtiones ficit amitatis Vñ et dona ſua ditunt᷑ cariſ/
mata. id eſt cara triſ mata. trahit itaq; pater fumculo potenete
filius fumculo ſapiencie· ſpũſſanctus funiculo caritatis ſiue be
muuolencie. Pater em lar git᷑ potentiam, filius ſapienctam. ſpi
rituſſanctus caritatẽ ſiue bemuolentciã · Iſti ſũt tres fumculi de
quibo die Dſce . 11. In fumtulis adam traham eos in vincuk
caritatis- Contulerat em̃ dominus robur potencie 2 lumen ſa

pientie. a donũ caritatis ſiue bemuolentie· quibs quaſi ꝗqbuſ⸗

dam fumiculis eum ſibi aſtringeret alligaret. S3 miſer homo
auertit ſe ab eis in gratus oollatori· vnde a lſummo bono de⸗
adit in baratz mꝑtiplicis mali. De tribo predidis dict Eole⸗
ſlaſtici. 2. Deus creauit de terra hominẽ à bᷣm ſe veſtiuit illũ.
virtute et dedit illi poreſtatem eozʒ que ſũt ſuper terram. ecce
primum viðliet potenciaſequit. Creauit illis ſcienciam ſpiri
tus ſen ſu impleuit coꝛ illoꝝ. ecœ ſecundum ſcilicet ſapiencia ·
ſequit · Rddit illis diſciplinam · et lege vite hereditauit illos.
ecce tercium ſciliet caritas · Ipſe enim eſt lex vite. Et nota
paterfamilias ſeruum conduckurus iſta princpalter in eo de
lſiide rat muenire videlicz ˖ ꝙ poſſit ·. ꝙ ſciat · ꝙ velit opus ſuũ
operari· Hic et ipſa tria deo ſeruituris ſuntn eceſſaria videlieet
ſſint. et ꝙ ſciant. et per caritatem velint operari bonum ·
¶ V¶ Trahit igitur pater primo largiendo poten cam
Vnde dititur in rno B7. Dens iſrahel ipſe dabit virtutez
et foꝛtitudinem plebis ſue. benedickus deus ( Et certe bene
indige mus foꝛtitudine et potentia- quia retrahunt nos tria ·
videli et caro mundus. et demonia · Caro enim multipliater

—

ſpiritui reluckat. eumqg ab ommi bono ꝓpoſito detrahit ſicut
gquedã grauis ma ſa. Petrahit em hommẽ ne recoꝛdet 1 gra
cias agat domio de ſingulis beneficis que nobis exhibuit in

ſeptẽ horis viðᷣliœt. ĩ matutims· ĩ prima. tercia: ĩ ſexta. imn no

na. m veſperis. et in tompletonio. In matutinis em domimmus
rã pontificali iudicio ↄſputus fuit et alapatus et do laphis

ceſus.· tut etiam petrus amare fleuit· a dommus ignouit ei re⸗

atũ ſuũ· Cüc etiã dominus a ſepulcro reſurrexit. In homa pfi

ma dñs indicio ſeculari vinctus traditus fuit. a grauiter corf/
pPylato iudicæ accuſatus. Tercia hora domin? flagellatus fuit
a ſpinis cronatus· a barraban latro
fuit magnis clamoribo poſtulatus E
miſſus fuit aplis ſpũſſanctus. Sexta hora dñs exutus ve ſtibo
ſuis ſuſpenſus fuit in ara crucis. In eadẽ etiã hora dñs in die
aſcenſioms eũ diſcipulis ſuis diſcubuit a etiã tenebre facte ſũt

ſuper vmuerſã ternã in die dominio paſſiomis. Ilona hora do

ne dimilſo dñs ad crat.
irca terciã em horã tranſ

mnmus acto a felle potatus. In eade etiã hora dñis exſpirauit

aà latus eius fuit lanca perſoratũ. Peſpertina hora dommſus
Enauit cu diſcipulis ſuis· eiſq; ſui coꝛꝑis a ſanguinis tradidit

ſacramentũ· In apletorio em dñs ſepultus ſult. In eadẽ etii

hora dñs pcedente die p diſcipulis o'ãs a fadtus in agoma ſu

Dorem ſanguineuz emilit ex ommibo membris ſuis · Retrahit
igit᷑ caro hominẽ ne etiam ſeptẽ horis canomiis diumis inſlet
obſequiis Inuitat aũt eũ að ſoenicatõez. immũdiciã impudi
atiã luxuria. ebrietates. ↄmeſſ. ationes. a his ſimilia ſicut dict
aplus ad gal. 5. ũdus etiã retmahit hominẽ a dinino ſenun
di0 Pñ berñ ñ i mqt mundus pcipitani agere. diu dſidera
diligenaus intuere magnu eſt 8 ꝓponis. a opus habes dell
beratoe experire qð poſſis ramidos ꝛſule ne poſt factũ Pemitere
contingat⸗Dec eſt maledicta ſapiẽcia mundi que multos ſup⸗/
plantat· Demonia etiã verſutis a
multo

me a fraudulentis perſuaſioni b/
di obſeqo wtraxert ſicut nullus ſane mentis igno
. ecudo trahit nos filius largiendo Ze enciam.
vñ Jado.·1. Bi qs veſtza indiget ſapiẽcia. poſtulet a deo qͥ dat
Oibo affluent. a nõ improꝑat a dabit᷑ ei. Et certe metũ necelle
eſt nobis vt ven ſapienciã poſtulemꝰ. ea nanq; triplici᷑ ind:

Semus viðliæt: ad pteriti tpis ecupavõem ad pſentis oædina

tõem · a futuni pᷣmeditacõem. Et nota ꝙ p̃tentũ tꝑus ꝑ vra
lapiendam et per Vram contricionẽ quodammodo retuperat

uolendã.“ Ppir
dit teſtimoniũ ſpiritui noſtro ꝙ ſumus fihi dei· dieit glö. Ca⸗
ritas vñ eſt niſi a ſpãũſancto· Igit᷑ ſpũſſanctus eſt caritas inene
ata · qua ſe diligũt pater a fihus.a hec caritas ↄfert nobis ca⸗
nitatẽ creatã que monet nos ad tria. Primũ eſt vt per mutui

Tempoꝛe Daex v
Aui em̃ vere dolet ꝙ; dies preteritos inutiliter expendit gduuo.
dammodo recuperat illos Liœt emm non recuperet eos quan
tum ad hoc vt pro ſingulis diebo inutiliter tranſactis Premiũ

ſibi detur. retupenat tamẽ eos q;tum ad h q pro ipſis petua
ſuꝓplicia non patiet᷑· Nota etiam ꝙ per ſapienciam preſens
tempus vtihter oedin at . Qui enim vere lapiens eſt ad hoc ni⸗
titur vt omma momenta preſentis temporis in dei ſernicio ex

pendat. Sicut em̃ capillus de capite ſic etiq momentü de tem

Pore non peribit. Et vere neceſſariuz eſt ꝙ preſens tempus in
korms operibo expendat᷑. Picit em ſeneca· Coꝛpora noſtra ra—

priunt flummũ more. quicq d vides currit cum tempore. Mota
Preterea ꝙ per ſapienciã futuꝝ tempꝰ pretogitat᷑ vt vidliet
homo ſppararet ſe ad rationẽ reddendã de oĩbo que in vita ſua
miſit cogitacõ ne locuoõe a opere. Vñ eccle ſiaſtes. 12. e⸗
mwento creatdris tui in diebo iuuentutis tue anteq; veniat tem

pus affhdtionis tue a a Propinquent anni de quibo dicas nõ

mihi placet· Item Zeneca. Ego certe ſicut ille laturꝰ ſentenciã

omibo anms meis di es venerit ita me obſemo et alloquo?
ñ ad Koma. S8. ſuper illum locũ Ipſe ſpiritus red

collationẽ indigentibo ſubueniamus. Secundu eſt vt res no⸗
ſtas pauperibo tribuamꝰ. TFeraũ eſt vt ex coꝛde omnes miu
rias remittamus. Pe pmo ditcit dominus. Lu. 6. Mutuũ Dda⸗
te mhil inde ſperantes . De ſecũdo ibide. Date a dabit vobis
De tercio ibidem. Dimittite àa dimitter vobis. Rogemꝰ? igi ke
kariſſimi ſanctã ac induiduã trinitatẽ · vt ipſius adiutorio tra
hi mereamur ad pPetuam felicitatem·

¶ Bñica pꝛima poſt octa.pethe.ſmo. v.

ater abraam miſerere mei a mitte . Luc ſedecimo.

iues q; in hac vita nullã miſcia; exhibere polnit mendieo

laʒaro. Poſitus in toꝛ mentis ipſũ muocauit- Vñ inqt beatus

gfreg ·. Cui diu es in hat vita miſereri non voluit. in ſuo iã ſup
plicio Poſi tus patronũ querit· Auare aũt alloquit᷑ abnam a
nõ ipſu laʒaxꝝ cauſa ponit Theophilꝰ dics · Racõ tñ dirikdit

ſer monem ad lazg arum ſed ad abraam · quia ſoꝛſan putabat
laʒaꝝ reminiſci maloꝶ. Sed fratres kariſſimi fruſtra gradam
petiuit· qꝛ extra locũ pemtencie iam poſitus fuit· Vñ mqͥ t cri
Eſtimo. Fmſtna agis peniten cã in loco vbi non eſt locus pe⸗
nitence toꝛmenta te cogunt non mentis affecus. Dic diuegs
mmſerno ſepultus atq; in anguſtiis maximis poſitus inquit.
Patt abmam: Anghiuie E dontus mawmit.

8

Ater abraam miſerere mei a mitte lazaꝝ vt intingat
extremum digiti ſui in aquã vt refri. lnguã meam qꝛ

trudioe in hac flamma. Luc./6. In p̃ſenti loco tnia hbpn
Qcipaliter lut notãda Primũ eſt qs ſit pater abraam. tui vt la
302 tranſmittat ſupplica? Gecundu eſt qs ſit ille ꝗ ſibi lazaz
tranſmitti precat᷑ Cerciñ eſt ꝗs ſit lazarus cuius tranſmiſſio
ab abmam poſtulat. ÆA (De primo notaꝙ pater abra-

am eſt deus pater in cuius ſinu aĩme ſideliũ re eſcũt. Fideliü/
eñm anime per ſangumẽ filii dei de poteſtate demonũ liberate.
ett in anguſtiis huus mũdi ꝑ ſpiritũ paratlitũ conſo late poſt
— haz/anc vitam in linu dei patris angeloꝝ miiſterio depoꝛtant
vbi in requie lſempiterna feliciter collocant. Vñ dicit auguſtiꝰ
rrequieſcam. D midipſũ. Fu es in idipſũ valde qui non muta
ris et in te requies obliniſcens laboꝝ omniũ(De ſecũdo nota
PYaille qui olim diues fuerat ſed modo ad magnã mopiam de
uenerat lazgaꝝ ſibi tranſmitti rogauit. ¶Tria vero eirca diui⸗
tem iſtum ſSt notanda. Primu eſt que fuerit eius felicita 8. Pe⸗
cundu eſt que ſuerit eus miqtas. Terciũ que nũc ſit eius infe

Elatad Nadefepellois nc licitas Felicitas em tempꝑalis imn quinq; attendit᷑· Primum eſit

notnt ꝓ multuis boms a diuiciis fulciebat᷑. Vnde dict dommus Lu.
16. Domo quidã erat diues. Secundũ eſt ꝙ purpura et biſſo
induebat᷑ vt videliet per purpuram eius nobilitas repre‚ſen
taret᷑.biſſus vero ei a cãdore a mollicie blandiret Duim em no.
biles induebant᷑ purpura. Biſſus em̃ eſt qdaz genꝰ lini ca⸗

didiſſimi a no bihſſimi. vt dicit glõ. Tereiũ eſt q qtidie ſple⸗

S Deide epulabat ergo nüch ieiunanit ſi qtidie ſplendide epula
ä baf. Nuar tũ eſt ꝙ ingis ei ſanitas blandiebat᷑ · qð etiã ex hoc
colligi poteſt ꝙ dꝛ. qꝛ epulabat᷑ qtidie ſplẽdide Si emm ak'nqu;
niſſet in irmꝰ vel male ſanus ꝓpter nauſeãa ſtomachi non po

tuiſſet epulas quotidie frequentaſſe. Auntũ eſt ꝙ de multis

— . *

aumicts et magna fatnilia gloriabat᷑· qꝛ em̃ diues fuit et bene

quotidie vmedit a bibit. ꝓpterea multi ad eũ fluxerant amic

qꝙ; notat᷑. Primũ eſt ꝙ mendicũ q extra ianuq; eius iacebat in
tra hoſpinũ non reœpit. Tlon em fatit ſitut monet apłls I.a d
The.. Baſtipite mitmioo-pattenies eſtote ad omnes. Zecoa
dum eſt ꝙ ei net cibi nec potus alimentũ dedit. qð notatur
m hoc ꝙ ei nec micas ſue menſe tranſmilſit· Terciũ eſt ꝙ nudi⸗
tatẽ ſua non cooperuit · Legit᷑ em ꝙ canes mendicũ hinxerüt
vlœroſũ a nudũ. Nuartũ eſt ꝙ inter epulas loquax a garm⸗

Vnde dicit puerb. 14. Etiam Srims ſuo pauper odioſus erit

lus ſuit. Vñ etiã ꝓpter hot ſicut diut gloſa: in lingua ſpecialr
crutiat᷑. Quintũ eſt ꝙ in ſua ſelicitate timidus non extitit. Pñn

gloſa. Poc dinitẽ inferno tradidit qꝛ? in ſua felititate timidus

non fuit (Infernalis infelicitas ad mmus ↄliſtit in ſex viðlicet

in tenebra denſitate. in fetoris intollerabilitate. in luckus cöd⸗
tinuitate . m clauſure firmitate· in vermium crudelitate. in ig

nis a cerbitate . Dec aũt ſex notant᷑ ibi vbi diet᷑. Mortuus eſt
aüt diues a ſepultus eſt in inferno. In hoc em qð dicit ſepul⸗

tus eſt predicta quinq; exprimunt᷑ In ſepulcro ſiquide ſũt te⸗

nebre a fetoꝛ a circa ſepulcæ homines deploeant caros ſuos.

Cadauer etiam hominis in ſepulero vndiq; clandit᷑. pretera
vermes in ſepulero nuadunt cozpora moꝛtuoꝝ· SZextũ vide
licet ignis acerbitas notat᷑ ibi vbi diues in toꝛ mentis poſitꝰs
dicit . Pater abraam miſerere mei: a ſequit᷑.quia crucio jn hah
flamma- Conſiderate kariſſimi a cauete ne in culpis huic dini
ti ſimiles exiſtatis. ne etiam penas eius ſimiliter mcurratis.
Notate etiam ꝙ diat gloſa ſuper preſens euangeliuz. Din es
iſte non reprehenditur ꝙ aliena rapuerit · ſed ꝙ ſua non ero⸗
gauerit. Auid ergo illi erit qui aliena rapit. Si igitur dam⸗
natur ille qui per auariciam ſua non dedit. Quid illi erit qu

per rapinas et fſurta: per calumniam et vſuras· per ſacrilegia

mendatia . per ludoꝝ falſitates et traditiones per miuſta pon

dena et menſuras jniquas tulit res alienas. Et ſi damnatur
lille qui ſuperbe ſe veſtiuit. et luxurioſe comedit · quid erit de
illo qui multas ſoꝛnicationes et adulteria ac alias immundi

717

Qdas verbis commiſlit et fadis. et ſimiliter de omnibo aliis pec

catis et crimmibo dici poteſt · ¶ De terco nota ꝙ cuui
dam lazani mentio hic habet᷑ qͥ per graue flagellũ magm pᷣ⸗

miüũ eſt ↄſecutꝰ. Tria etiã circa hũc lazaxꝝ ſũt notãda Primũ

4
—rrrrr-rr f f f f
4 4
4
. „
4
.e-

+ —
4

eſt. m aub ſagelt I attendat. ſerundum eſt in quib. vitus
eus Pendat. Tercium eſt in quib⸗ premium eius ognoſcat᷑ ”
agellum lazari attendit᷑ in quinq; Primũ eſt ꝙ graui men
BSiatate premebat· Vñn legit · Et erat quidam menditus no⸗
mie lazaras Pecundum ꝙ infirmitate ſeuiſſima to? quebat᷑.

Vnde ſeqtur. Aui ia obat ad ianuam eius vlteribo plenus. ita
em mſirmus ſuit vlœroſus ꝙ; nec ſtare Pobeſatt! nec ſedere. led

opoꝛtuit eum cum dolore iaœre Terciũ eſt ꝙ opulentiam
mtuebat᷑· vnde diatur ꝙ iatebat ante ianuam. Ex hoc em̃ ꝙ
Juotidie vidit ſercula dinitis magis eum angebat ſua puup
etxa(ARuartũ eſt ꝙ magno eſtu famis angebatur. vnde ſequit

eatonb ſaturan de mitis que tadebant de menſa diuitis et
nemo ill e eniz Hmilicus zuit. iſ ſemel erer⸗

ſemos habebat. nec mitas panperi idabantd
acutam linguam canum patiebatur: vnde ſequitur. Bedet
canes vemiebant et lingebant vloera eius. Nulius enim erat
qui depelleret eos. et certe actuta lingua canum dolorem hae⸗
bat illi pauperi Eirtus lazari ex hoc poteſt perpendi. ꝙ non
legitur blaſphemaſſe nec contra deum murmuraſſe eſed ipſius
flagellum in padentaa tolleraſſe. Si qua eniʒ ei elemoſina da⸗
batur non legitur eum vendidiſſe et denarios in ſuis petis⸗

tis veſti bo conſuiſſe. ſicut quida menditantes faere conſueue
runt (Premium lazgani notatur ibi vbi dicit: Factum eſt aũt
vt moreretur menditus et Pꝛtaretur ab angelis in ſinum a⸗
brae. Nota ꝙ ſinus abme eſt ſinus dei patris in quem lazarꝰ

et quilibet beati pauperes ab ãgelis depoꝛtati quintuplex ac

dpiunt premum- Jbi enim abſterſa omm latrima. feliater oon
ſolamnt᷑ ibi glorioſis veſtimentis adoꝛnantur ibi diumis fer-
tulis ſecrsantmr ib corona glorie toronãtur ibi ingrata qui
ete ingiter colletantur · Dec emm qninq; mater caro puero ex
hibet m ſinu ſuo· Actpiens enm eum ſuper ſinum ſuum la⸗

trimas eias abſtergit. xeſtit. et abat · et etiam ſertum capiti

. .
luo imponit eumq; in ſinu ſuo doꝛmire faut. Rogat ergo do
minum vt ſi diuites eſtis ſic in dmidis paupez miſewamini⸗

i vero paupes ſitc veſtra pauꝑtatẽ leto aimo patiamini: vt
m ſinum dei patris poſt hanc vitam depoꝛtan mereamini.

Vominica ſecunda. Sermo lvi.

—— ——=—— — = —

fluſtinens · dedit nobis

— =-—— = .

. — — ——

— B r- — ——
.

—— ——

Cempoꝛ

- —— ——

¶ BDomo quidam ſetit cenam magnam &ι. Luc qrtodecmo
Aud deſignet cena magna. ꝗs ſit ꝗ hanc magnã œnã fecrit ·
quẽ ſeruũ ad vocãdos muita tos iße miſerit ſubtilt oſtẽdit
mag nus dockoꝛ Cirillus dices. Conditoꝛ hominũ atq; glorie
pater parauit enam magnã. in nouiſſimis em̃ tempibo quaſi
m occaſu noſtri ſeculi illuxit nobis dei filiusa moꝛtẽ ꝓ nobis
„dedit nobis hum coꝛpus ↄmedere. vñ a agnus in
veſpere ymolabat᷑. ſubdit. Iſte aüt ſeruꝰ eſt chriſtus ꝗ ſeipſuz
erxmamuit emã ſerui acapiens. Pñ etiã int Beda. Yt do
minus iheſus oſtendat ta diſtanaa ſit inter coe porale, cbj
et potũ · a ſpuũale miſterium ooꝛꝑis et ſanguinis ſui dixit caro
mea vere ẽ abo · De h ergo cibo loquẽs thema dicit Domo ᷣ

—
4
1

+

Dmo qᷣdam ſetit enam magnã et vocauit multos et
milit ſeruum ſuum hora ene diere muitatis vt veni⸗
rent qꝛ; iam parata ſũt omma. Luc. 14. In preſenti lo
to ſex prinepaliter ſũt hic notanda. Primum eſt qs ſit homo
iſte a quo œna magna parat᷑ Secundum eſt que ſit tena ma⸗

Ina que ab hoc homine ſparatur. Tercum elt d per horam
Hhuius oene intelligat. QRuartũ eſt qs ſeruus huius patriſami
lias eſſe dicat᷑. Quintũ qs ad eenam hanc magnam reci iat.
Serxtũ eſt etiam qs ſit qͥ ab hac cena wpellatẽ ¶ D ( De pri
mo nota ꝙ, homo iſte ꝗ fetit enam magnaz eſt fllius dei. Pic
eſt homo de quo dixit cayphas Johannis. 11. Expedit vobis

vt vnus moriat᷑ homo pro populo et non tota gens pereat.

— — J———=—-—ʒ— — ——–

Ite eſt homo de quo dicit Johãmis decimonono. Exinit ihe
ſus poꝛtans ſpineam coronam et veſtem purpuream. Et di⸗
it pylatus iudeis. c homo. Gloſa.non clarus impeno ſed
plenus opprobrio ¶ De ſecundo nota ꝙ ena magna eſt gau
dium et ſoctetas eterne a ſuperne patrje. quã eledis dei filio
Parauit. De hac dena dicit awr. 9. Peaii qᷣ ad enam nup
tiaꝝ agni vocati ſũt. Et nota ena ſili dei magna diet ꝓpt
ſex cauſas· Primo magna ditit ꝓpter ſparantis diuicas ac di
gnitatẽ.· Ipſe em deus dei filius q hanc cenq ſecit eſt diunicdis
opulentiſſimus a dignitate ſußmus vtpote dñs dñanauũ ex
regũ auguſtus auguſtoꝝ. a tninus ſimplex eterni regni mo
nartha. Perdeo magna diot᷑ ꝓpter miniſtroꝝ nobiliũ clarita⸗
tem. Nobiles em ſũt a p̃clani ſandi angeli m ena dei mini⸗

.

fſtrabũt. Nercio magna dicit᷑ ꝓpt ↄuiuaꝝ excellenciã a qlitaltts

2 — — — , – – – — – B -=-=-=- r==rrTr=Cæñæ·r— f
.
4
4
4
4
4
, ——.--r—- — — .

— — + — .

“

4

4
1 . 4
4
4 4 4
. . .
. 4
— duCuUuuur fvdv f vdf 1

Pmnes em̃ qui œnabunt in regno dei veges erunt egine ⸗

Api reqalhũ fertuloꝶ innumerabihtats. Fercula pe curie ⸗

vila Vn. . ad coz. 2·

ĩ oꝛ hoĩs aſcendit que Pparauit deꝰ his ꝗ diligũt illuů . Auin

ſima nanq; act amemſſima eſt illa glorioſa ciuitas dei in qua

fruunt᷑ em nec faſtidiunt quo frui magis ſitiunt. ¶E

rtio nota ꝙ hora cene qdᷣlbet tempus hui ſeculi- hora ene

eſt qu elibet etas hommis Hullũ em tempus vnq; fuit ĩ quo
non fuiſſent aliqui vocati ad eenam dei · In quacunq; etia eta

— — —

— — —

ſit ꝙ quatũq; die ↄuerſus fuero. omniũ miquitatũ mea⸗x ob

—

— — —
— — ———

2 —

craſtinũ diem nemo tibi ꝓmiſit De quarto nota ꝙ bm glo⸗

=

ſuam ſeruus huius patriſfamilias e ordo pdicatoꝶ Auilibet
eetiam p̃dica toꝛ? qui verbũ dei ex coꝛdis ſinceritate et ꝓpter am

—
— —
— — —

maꝝz ſalucẽ pronũ ciat:a ꝗlibet etiam ſacerdos et bwinttor ols
omo ꝗᷓ prorimũ ſuũ ad vitam inuitat eternã per ſeruũ hui?

patriſfamilias deſignat᷑ De qnto nota ꝙ ad enam huiꝰ pa⸗

triſſamilias quatuoꝛ gener hommũ redpinnt vidlicz p

pla. a vi. ciui. a pan. de. & clau. introduc huc. Panperes

mundo dtma iplu volunt vel acquirere vel poſſidere. Pauperes

—

— P – — — — ———— — — — —— — — — ——

—

—
ᷓ; —
——-- = ——
. ——
— —— ——

de verbo dñi. Vicunt aliqui. li deus mihi per Pphetam pmi⸗

ſedebuntq; veſtimentis glorie decorati · Nuarto magna diet ·

leſtis regalia ſüt 3 mnnemlia nunch a moetali hoie pni
tulꝰ nõ vidit: nec auris andiuitnec

to magna dici?᷑ ꝓpter ſolenms at ſeturi loc amenitace.· Becuriſ

ditam wetuitatẽ· Pemper em elecn cum deo enabunt nec ta

qa oo wonabüt eledl. nandi maſti
cũ deo cenabut electi · Bexto magna dicit᷑ ꝓpter cenandi infaſti
1
mmen eis ferculoꝝ interminabilitas faſtidium aliqd gen

ſiue in virili etate · ſiue in ſemo· ſiue etiq; in etate decrepita vo
cat᷑ ad enam dei . Ponu eſt igit qꝛ quotidie ad delictoſam te
nam dei vocamur vt feſtine vemamus et non de die m diem
etempore in tem pus venire diff eramus. Pn auguſtiꝰ? in B;.

liuiſcetur. Nuare hodie non duertoꝛ a cras. vnde quide gau ⸗
des ꝙ tibi ab miqtatibo duerſo deus indulgencla Pmilſit. ſeed

res et debiles ceci à claudi. VYn diat m euangelio . Fxi atom

--———

ut q illius panperis crutifixi veſtigia imitantes. mhil m hoc

ſũt qui de bonis ſiue car nalibo ſiue ſpualib⸗ ſia ua hubuerint
non tumeſcunt q de iuſto patrimomo vel de iuſto labore ſuo: 1
deo 4 panpibo elemolinas ſuas fidelit largiunt Pe iſtis pau
peribo dict dns Math. 5. Beati paupes ſpuũ &. Debiles ſut

ꝗad ea ̊ mudi ſuͦt debiles ſe ehibẽt et mfirmos et qui ym

4
4
4
—

—,——— ——-—ʒ —
1

K ?̊᷑ ᷑ tkseniboeess lvj ””MV
apoſtolũ ad. Coꝝ. 2· 4. ſemper moetificatõz iheſu mm coꝛpe ſooo
circũferunt. vt a vita iheſu m eoꝝ operibo maniſeſtet a qͥ ibi⸗
dem cu aplo dicũt. Licet is qᷓ ſoris elt noſter homo tosrumpa
tur. tamen is ꝗ intus eſt renouat᷑ de die in diem. Ceci ſũt quu
cultro timoris dei oculos deſiderioꝝ et ↄcupiſcenciaꝝ malaz
ſibimetipſis emũt ne viðʒ reſpictant in vanitates q inſamas
ſalſas a ne mulierem vel q;cunq; aliam rem ↄtra dei pᷣeptũ vi
deant a dtupiſtant. Vñ diat dns Wath. 5*. Hi oculus tuus
ſcandaliſat te erue eũ a proiic abs te. Clandi ſũt ꝗᷓ vno pede
terram tangunt a aliũ a terra ſuſpendũt Illi igit ſpualit᷑ tlaa HS

di ſüt qꝗᷓ liet ꝓpter curam a neceſſitatẽ to? ꝑis vno pede affecttꝰ
ertam tangunt. alteꝝ tamen pe affectus ꝓpter ſalutẽ aime
ad celum lemper leuant certe talibo eſt necſſariꝰ baculus ſan
dte crucs vt mmtant᷑ ei taliter claudi fiunt ꝗ imitacõne illus
beati iatob cũ deo ꝗᷓ eſt angelus magm cõſilii duobo brachiis
orationũ at lacrimaꝝ luctati fuerint à quoꝝ femur dominus
tangens neruũ carnalis delectacõis in ipſis areſecerit C
De ſexto nota ꝙ tria genera hommũ exchudunt᷑ a ena chriſu
vis villa pamerunt. Inq; inga boũ emerunt. 4 vroe⁵ůe
duxerunt. primi ſũt luperbiſecundi ſũt anari. tercii huxurioſi ·
De his dicit Luc. 4. O cũ ſeruus miſſus eſſet hora ene dice
re muitatis vt vemirent eperunt ſimul omnes extuſare · Pri⸗ .
mus dixit. Villam emi a neceſſe habeo exire a videre illam·
rogo te habe me excuſatum. Gloſa auguſtim . In empta vil la
Dominacio notat᷑ a ſuperbiahabere em villam homies poſſi⸗
dere hommes ſibi ſubdere. viciũ malum vicũ primũ. Primus

4

em̃ homo dominani vohuit ꝗᷓ dñm habere noluit. Flter dixit ·
iuga boum emi quinq; a eo probare illa · rogo te habe me ex

tulatũ · Auinq; iuga boum ſũt ꝗqnq; que annexa ſũt anaris. q .

— — — — = ——ʒ— JQ.
.

——‚ ———

per boues intelligunt᷑· Xuarus em̃ ſicut bos terrã per curas ri
matur a verſat.primũ ingũ eſt laboꝛ in inqrendo· ſecundũ eſt
difficultas in inueniendo. tertiũ eſt cura in ſeruando · quartum
anxia deleckacio in poſſidendo · quintũ doloꝛ in perdendo 1 qgdG
bet iſtos duphia piefum grauat opus et amimm- DehMts
Inq; iugis diat Proſper in liꝰ. de ↄtemplatiua vita eis q mi⸗
litant deo fugiende ſunt ex toto coꝛde diuitie.quas ꝗ́ habere
voluerint ſine cura non ſeruant· ſine anxia delectatõe nõ pol
ſident· ſine dolore non perdunt. Teraus dixit vxoꝛẽ duxi et
ideo non poſſum venire. gloſa qꝛ multi non ꝓpter fecunditatẽ
ſed ꝓpter delideria carnis vxoꝛes ducunt. deo per rem iſam

.ð

— —

— —=⸗-r- f ——

4

Le

—.—=

earmis voluptas deſignat᷑. ꝓpter quã ad cenã dei retuſat vemẽ

ñiſtidioſus. Rogate ergd dñm vt ſit ſuperbiã. anariaã kuxu⸗

Beatus auguſtiꝰ? de pemitencia ſic jnt. Rogo vos fratres ka
iiſſimi. vt ſi ſoꝛte aliq ex vobis calliditate dyaboli ſupemtus
fuerit a capitalibo cimmibo muohlutus.·de dei miſcðia non de·

riã lugiamus. vt ad cenã ſuã cũ eledis omibo vemamus.

Vñica tercia poſt octa. pẽth. ᷣmo. vii.

¶ Congratulamini mihi qꝛ muem ouem K. Luc. 15.

ſperet. hcito de malo miqtatis ſue ↄſurgat. ne ↄſuetudĩe pec

candi m ipſis peccatis ſe ſepeliat. nam vt de indulgencia diui⸗

ducat cũ eis. Pec au

na nemo diffidat. dñs nos per ꝓhetã velut piiſſimus pater

Aolat᷑ diens. Nolo moꝛtẽ morientis h vt duertat᷑ et vnat ·

tz ſoꝛte ogitat aliqs tam grauia ſe ↄmiſiſſe pectata vt dei mi⸗

ſericoꝛ diã ꝓmereri non poſſit· abſit hoc a ſenſibo ommũ pe ca

toꝝ · nemo ergo nec poſt entũ peccata nec pꝰ mille cimma
de diunma miſcdia deſper ret · qꝛ ipſe peccatores reůpit et mam⸗

ſtinus. Non ſolum hot factt had ange

— – – — — +
— — — — — —

los dicit. Congqratulamini mihi 7.

cem dragmas intelligat . Hecundſeſt d ouem centelimã

Gngratulamini mihi qꝛ inuem ouem meam que pe⸗

rierat · Congra tulammi mihi qꝛ inuem dragmã quã
perdiderã · Luc·I5· In p̃ᷣſenti euangelio ?m moza lem
guatuoe ſũt notanda. Primũ eſt q;d per entũ oues a de

4
4
—2
4

ſenſü

drag mã deamã que perdit᷑ exprimat᷑.

minẽ a mulierem a ꝗbo ouis a dragma ꝗritur actipiat᷑· Auar

eraũ ren

—,— —,—

tum . Et nota ꝙ ꝓpter quatuoe cauſas electi vt bo m chriſtiani
Duibo panmtur. Dues em vodi ſui paſtoris obſequunt᷑. Item
ou ſan paſtoæẽ gmadiunt᷑· Item oues imn paſtoris ſibilo

tum eſt q;d ſigmiſiet per amicos a vicinos quoꝝ ↄgratulatõ
3 e primo nota ꝙ per entũ oues inteligit
numerus eleckoꝝ. Centenqrius emm numerus multiplic pfe

dione dicit eſſe perſetus. Decem nanq; dedtes ducta ciũt c⸗

+

7

I—RT

lectant Pretena oues ĩ fernore mendiei g regant adinuicd

e primo dicit dñs Johdᷣ ·.io:Dues mee vocm meã audiunt.

gloſa. obediunt preceptis meis. Debemus igit quaſi bone o-

tem. Ad bonũ nos inuitat Exodi · 20· vbi diat·

ues audire vocem dñi ad bonũ nos muitantẽ aQ a malo ruoca

—

4

— — — ——

—— — — ,—

—— ———— —— — — — —

“

———— —

Wemẽto vn⸗

——,

— —

4
/

— — — ==—
1

Diem ſabbati ſandtifi ces . Pic cpit᷑ omis celebris dies in ſadi
tiate ac puritate mentis obſernani et coꝛꝑis· Item muitat nos

X

ad bonũ Exo. 20.

⁊o: Ponora pa:tu:et ma:.tu:vt ſis longeuus
ſuper terrã· Dic precipit᷑ vt ꝑntes a ſils honorent᷑: eiſq; neœæſl⸗
ſaria miniſtrent. Reuocat etiam nos a malo a inhibet nobis
Octo Exo.· 20. vbi ditit· Nlon habebis deos alienos corã me ·
HNon aſſumes nomẽ dñi dei tui muanũ. Pic ꝓhibet᷑ ne alqs
periuriũ fatiat: netiã ſine magna neœſſitate mramentũ emit

tt ſequit· Nlon ocedes· gloſa-manu vel mente vel ſubtralẽ⸗
D ꝛſillü vite ei cui debes dare.ſequit· Jlon mechaberis. Jloſa

N — =☛ — — ——
*

ſ
4
——e

———⸗.—

id eſt nulli miſcearis excepto federe matrimomi ſequit᷑ Ilon
fHrtũ Hiies. Ruguſtiꝰ.· Furti nomine omis illieta vſurpacio

iclligit᷑ ri aliene. ſequit· Non loqris ↄtra ꝓximũ tuũ falluz
cſtimomũ. hic mendatiũ a detracho ac calũma ꝓphibent · ſeqd t
D ſon ↄcupiſces domũ ꝓximi tui nec omnia que illius ſũt. hic HW
em̃ mẽtalis auarida ꝓhibet᷑. Nõ deſiderabis vxoeẽ ꝓximi tui
gloſa. etiã volũtatẽ adulterandi vetat· INota etiã ꝙ oues pi⸗
ſtorem ſequunt᷑· Vñ dicit gohß. 10. Dues mee ſequunt me a-⸗
lienũ aũt non ſequũt᷑ ̊ fugiũt ab eo. Dñs em cu baculo cru-
is pᷣtedit nos oſtendens nobis paſcua vite cuiis veſtigia ſe⸗
qui debemus. De iſtis veſtigiis dicit pe. in can.1.2. Chriſüs
paſſus eſt ꝓ nobis vobis relinquẽs exempli vt ſequami v⸗ M
ſtigia eius &. Qui m choreis circũeunt a globos ſequunt non
vadunt poſt veſtigia chriſti h dyaboli· Item oues in paſtorſis
ſibilo delettamt. Wn MD

nð dñs in Zach.10. Bi dilabo eis grega

bo illos qꝛ redemi eos· Per ſibilũ dñi dulcis ꝓmiſſio reg mn e
leſtis intelligit . De hac pmiſſione dit Joh. 10. Ego vita eter —
nã do onibo meis a non peribũt in eternũ · cz oues in femno⸗
re ziungunt᷑ a gregant. per h do emur qñ ſumus in eſtuu ali
Qluiius tbulacõis qualẽ eſtũ ſuſtinerunt olim martires chriſti q
in magms ĩ bulatõibo fuerunt.h̊ modo ad dſoladões multipiu
ces puenerunt.a hᷓ erit ſolacuũ noſtre tbulacõis. ¶ P NE

nota ꝙ rer dragmas intelligunt᷑ omnes electi· Et ſcias q, hym
glo. dragma eſt nümus certe qtitatis habẽs imaginẽ œſaris

Vñn vſus. Dragmã genus nũmi. nũmos bis qnq; valebat.
gitur dragme vel numo ſimiles eſſe debemus ꝓpter qtuo.
Bnmo ꝓpier maunã. ſeo Pir ſosmã- tercio penr ponduAgs
qrto ꝓpter imaginis imp̃ᷣſſionem Materia igit dragme ſi eſt

3—

aurea ſignat patieneiã a caritatẽ Hicut em̃ aux optime ſu ſti⸗

— W.(——

net peuſſiones malleoꝝ· a ſitut fiunt ex auro oorone regũ ac

—

1
— —NG— f f f m f f
4
4
G
—— — — — — — — — — —

aia vintit tribulaciomũ ad

impera toꝝ · ita a homo per pacien

uerſitatẽ. a per caritatẽ ad regiam vel imperialẽ aſſumitur di-
gnitatẽ. Si vero materia dragme argentea eſt ſignat biſoꝛmeæ
mundiciã a vodis claritatẽ. Sic em et argentũ candidũ eſt et
tinnulũ ſic a caſti homines in die indiai mundas animas a lu ⸗

4

oõis coram deo ſuo

t ſpem

———

eda coꝛꝑa repreſentabunt a in vote exulta

Petue iubilabüt. Forma dragme notunda eſta ſi ica

eterni boni. Junc em in amma noſtra rotũditatẽ repſentam

n habent tota ſollictudine delideramꝰ
Pondus dragme ſiꝗ miſicat timoꝛẽ dñi. Timoe quiſpe dñni la⸗
cit hommẽ grauẽ ac ponderoſũ ne tane; plunia nec palea ab

ci ea bona que ſinẽ non h

omi vento vamitatis ac voluptatis huiis mũ di fapiat᷑ per
indecentẽ letiaã diſſoluat᷑. Beatus eſt qͥ ſemper eſt pauidus.

noſtro de cuus moneta ſumus iple em exhibet nobis im hac

— 6

mitentes. In futuro vere oſtendet ymaginẽ
quã damnabit oms ſine vera pemtẽcia moriẽtes Itaq; a nos
debemus eſſe miſericoꝛdes per largã elemo ſinaꝝ noſtrax lar
gitõem. Debemus etia iuſti eſſe per plenã omis ablate ri re
ſtitueõem. Dant duplic ymaginẽ habuit zacheus dimidie⸗
tatẽ bonoꝝ ſuoꝝ diſtribuit pauperibo · a ſi aliquẽ öfraudanit
uadmplũ reſtituit ¶ Pe lecundo nota ꝙ per ouem que pent
et per dra gmã que perditur ꝗlibet pectatvz intelligit. Iunc
em homo perit a perditur dum preœpta dei dtemnens decli⸗

4

net a bono a fauat malum De tercio nota ꝙ per homimnẽ qui
duem perdidit intelligit ipſe chriſtus qui tũc vadit ouem q ⸗

rere cum hominẽ peccatorem per predicationẽ vocat. Tunt et

anm vadit eum facit hommem Agnoſcere a timere ꝙ venturus
eſt iudicare vmos mortuos 2 ſecu luz per ignem. Tunc auũt
muenit ou em cum pectatoꝛ duertitur ab errone vie lue · Sic
Juoq; muentũ peccatorem imponit in humeros clemecie ſue

a repoꝛtat primo in domũ miltantis ectlelie et poſtea jn do⸗
mum triumphantis ecrlelie . Nota etia; ꝙ per mulienem que
SDnag mam perdit notatur diuma bonitas a ſapiencia que vr
Peccatorem inueniat. accendit luernã. id eſt faut bomimem re
ꝛdan ꝙ omia peccata delinquendũ in die indicii ruelabuũt
Euertit etiam domũ. id eſt tum effectu inſinuat. omnes huiꝰ

PYmago hꝰ dragme duplex eſt. vid ymago miſcdie yma ·

vita yma ginẽ ſũm e clementcie per ꝗ uã reapiet omes vere pe—
umme inſticie · per

mũüdi dtupiſcencias euertendas eſſe m die indicialis vmdicke

—,1

= = ,

—
— —
17

‚= rempors RE Viiſ:

—— ——ẽ

7

— —

————

— —

—

— aſc dmagmam inuemit id eſt peccatoꝛẽ ↄpungit ad peniten⸗

ciam De quarto nota ꝙ per amicos et vicinos ſandti angeli
delig nant qui füt amici per diume voluytatis adimplecdem.
ZSunt etiã vitcim ꝑ deſiderabilẽ duumi faciei ſpeculatõ em · Ro⸗
gate ergo dommũu vt per ipſius miſcdiam ſic ab errore pecea
1 Kuocfnur. vt cum eleckis in Patria 2GGamer.

¶Pominica quarta. ᷣmo.lviii.

CE Eſtote miſeri coꝛdes ſitut pater eſter miſeritoꝛs eſt. Lu. 6. V
Fuguſtinus imnqt. Guis multü pᷣſumere debeatis de dei miſe⸗
ricoꝛ dia. non tamen negligenter debetis eius timere luſticam

tum iuſticia em te indicabit ꝗ cum miſcdia te redemit· nam ꝙ
tam longo temꝑe peccamus a parat non negligencia eſt ſed
pacdiencia. timeamus ergo iuſticiam et eius miſcdiam de ſidere⸗
mus. parcit modo a tact non ſemꝑ taubit- audiamus euz
dum tacet m Preœpto· ſi vlumus vt nobis parcat cum non
tatuerit in iudico.· Fiet em tũc illud apłs ait. Juſtid a iine
milcdia fiet illi ꝗ non fecit miſcdiam. Simꝰ ergo miſericoꝛdes
vt miſericoꝛdẽe deum mereamur habere ꝓpitium. Hec⸗ angulti)
Neclar ergo lſaluato? inꝗt Eſtote ſ ·

tote miſeri coꝛdes ſicut a pater veſter mi iſeri oꝛs eſt.
uce. 6. Auatuoe ſüut hic notanda. Primũ eſt quis ſi t
pater ad cuius miſcdie imitacõem quilibet i muitatur.
SZecundu eſt quibo modis opus miſcdie peragat᷑. Tercuũ eſt
que merees operatoribo miſcdie rependat᷑· Auartuz eſt quib⸗
ſu ꝓpliciis homo immiſeritoꝛs feriat ¶ ¶ ¶ De primo nota
ꝙ pater noſter ad cuus imitacõeʒ eſſe debemus miſericoꝛdez
eſt ipſe deus creatoꝛ noſter a redemptoꝛ De quo dic ps. i 8
ſeratoꝛ a miſerico's dñs patiens a multũ miſericoꝛs. iſera
tꝛ luit in larga pro nobis ſui ſanguinis effuſione. Ipſe enim
ſan nün ſuo non pepercit vt nobis fontem ſuaꝝ miſerationũ
demonſtraret. Milericoꝛs eſt in multiplicis beneficii oollatõe
UInnuthietailia quippe ſũt beneſicia ſua que neeſſitatibo no⸗
il kris quotidie ammmiſtrat. Patiens eſt in diuturna noſtro⸗ꝝ
crimmũ ã tolleratoõne. Vix em numerari poſſunt exceſſus noſiri
Aqfuos iple multis anms pacientiſſime tolleraut. Wultũ mi⸗
lencoꝛs e eſt in clementi pemitenciũ ſuſcepcõne. Clementiſime

—

.
—— — —.—
.
4
4

4

† .
. .
.
ſ .
* —
4 . 4 .
7
je
— ——— —– 4 ,——Yꝰð —
*

ſpũalia a ſeptẽ coꝛꝑalia Orimũ opus vere miſcðie ſpũale eſt
deuote omre ꝓ aduerſantibo Pe dñs dit . MWath. 5. Drate
ꝓplſequẽſibo a calũniantibo vos vt ſitis filii patri. 8 ve ſtri mn æ
lis eſt: Qui vero deuote vult pro mimitis orare non debet cõö⸗

tra eos indiciũ dñi et ðddomnacõem eterm ſu plicii poſtulare.
Ipeer hoc diẽ dñs ĩ hodierno euãgelio Tlolii zdirare e
tma malefactores veſtros dei indiciũ poſtulare- a non indic⸗
mmi id eſt inditõ dei non ſubüctemĩ. Nolite ↄdemnare. id eſt
mimicis veſtris ddemnacõez optare. et nõ ↄdemnabimi id eſt
eternã ddemnacem non patiemi (SZecundũ ex coꝛde dimitte
re miurianti bo · Vñ diẽ dñs in hodierno euãgeho. Dimittite
dimittetoobis . Auguſtinꝰ. Wulta ſũt genera elemolinag
ꝗß ea mhil eſt maius· quã cũ ex coꝛde dimittimꝰ qð ĩ nos qſ
peccauit. Pinc etiam ðꝛ jn a. 18. Xccedens petrus ad iheſũ

— —

4
.

dixit. Dñe Pe pecrabit in me frater meus et dimittam eai
vſq; ſepties· Ditit illi iheſus. Non dido tibi vſq; ſepties H vſl⸗

; ſeptuagies ſepties. glõ. ſeptuagies ſepties. id eſt tociens

qtiens ille peccare poteſt in die. id eſt. ꝗ400. et nonaqinta vi
bo (Kerciũ eſt fideliter inſtru r noſtiot ts. vt n ota H
antiq ſideliſſimi erãt in inſtrudione filioꝝ ſuox· Ita et adhuc
prattres a matres tenent᷑ inſtruere filios ſuos. ſiue ſint carna,⸗
les ſiue ſpuales. Vñ auguſtin?. Vos ante omiĩa tam viros c
mulieres ꝗ hilios ĩ baptiſmo ſuſcepiſtis. moneo vt vos ↄgno
ſtatis apud deuz fideiuſſozes extitiſſe. pro illis qs miſi eſtis de
lſacro ſonte ſuſcipe · Ideoq; eos ſemꝑ ammonete vt caſtitatem
cuſtodiant. iuſticiam diligant. caritatẽ habeant ante oĩa ſim⸗ .
boli aD orõem domjnicꝗ q vos ipſi tenete. a illis quos accœpi⸗
Iſiis de fonte oſtendite Quartũ eſt ferire ac coꝛniꝑe delinquẽtes
VVn ꝓuerb. 3·. Nui parat virgis odit filiũ ſuũ . autẽ dilgit

illum inſtanter erudit. Item Puerbioz.
ta in coꝛde puen et virga dilkipline ſ

—

W—
* +

22. Ptulticta colliga⸗
I gabit eam. Item pro-
