ſic mquiens. Siue viuatis mala ſiue facitis bona. mihil munda
ergo dñm expeckare debemus. viz ma icã fugiendo. a bonita⸗

õ

m adimplendo. De hac duphici expectatione di in pf. Erpe

ctans expectaui dſim æ intendit mihi. Expedtans ꝑ malicdie de
teſtationem · expectaui ꝑ bomtatis adimpletionem. a ſi c mnten
dit mihi in pſiti gram largiendo· q in futu ro gliam ↄferendo·
Maliciam igit ꝓpter quinq deteſtani debemus a fugere. Pter
maliuã nanq; deus graiuter indiqnat᷑ſ hanc dyaboltis letifi
cat᷑ ꝑ hanc etiam amma trucidat᷑ De malicia quoq; hõẽ aſſiſa
tens uiditio verecundat a a malitia damnatus homo ſemꝑ im

uſplicis increpat᷑:· Da pꝛimo viʒ ꝙ deus ꝓpter mahctam hois

gmauiter indignet· Ipſedñ s dit ꝑ Ire. 21. Egrediet vt ignis
indignatio mea et ſurrender a ñ eni qui extinguat ꝓpter mali

——. —

cemus · dicamuſq; ad eum hoc qð dỹ

tiam ſtudioꝰꝝ vr̃oʒ. Caueamus & kmi vt dulcem deü mali

ciam ad amaritudmẽ puo

1. Wachab. 13. Non reddas nobis m malcias nr̃as.ſed bm
miſcdias tuas. Scðo ꝑm

aliciam dyabolus letifirat. Vnde dre

Oſee. 2. In malicia ſua letifecauert regem i. dyabolũ qui ẽ rex

— ————

lup omnes ſilios ſupbie. Et nota malitia eſt fums per quez

Dya bolus petoes ſuſpendit in infernali patibulo. a neſciret
quið ſuſpenderet eos. mſi ipſi apportarent ei funem p quez ſuſ

Penderent᷑. Cum g ipſe multũ delecket in pditione hoim. mira⸗

biliter letificat eum qñ ipſimet alportant ei funeʒ ꝑ quẽ ſuſpẽ
dantur. SZtultum eſt gloeian in malicia. ſiẽ ſtultum eſſet ſunem
gloiani de fune p quem eſſet ſtrangqulandus Tertio homo ꝑ
malidiam octidit aiam ſuam ſicut dr Sap. 16· Domo maliciẽ
Ocidit aiam ſuam. magnũ ergo damnũ fatit malicia que am
mã quam deus ſua moete vimiſicare diq natus eſt mortificat et
octidit. Auis emm vt murſus viniſicetur demceps moeietur.
Fpeg eaCniſus enim wfurgens er moætuis iam non moœitur
moes illi vltra non dominabitur. Sicut dic apoſtolus ad Ro.
Quarto pecrator diuino etiam aſſiſtens indicto ꝓPter

— ——— ————HSõõñ —————— . . 4 .
. . — — —— — — —
—.ↄ-ℳ7̃—1————— —
. . ——

m alhtciam fundetar verecunda bitur . Vnde dict Jerem. 2z
CTonſunderis tr erubeſces ab omni malicia tua que ſedes in li
bano. Libanus mterpeetat᷑ candidatio- a ſigt hũanaz landem
Alli ergo quiu modo ſedent in libano· i· qui appetunt hüanam
laudem intollerabilr erubeſcent cũ mahcia eoꝝ detecta fu erit.
m die inditii . a cu nullam virtutem habuerint deſenſatncem.

66 ſolam maliciam graue acuſatricem. Vñ a dñs diut Eʒ ech
220. Diſplicebitis vobis in ↄſpedctu meo in omibo maliciis s
fciſtis ¶ Quinto miſer pttoe ab ipſa malida ſemꝑ in ſupplictis
increpabit te. He igit᷑ miſero damnato tum quo ꝓPria malicaa
ſempiternũ habebit litigium. Beatus clemens ab omm mali⸗
cda longe receſſerat. ꝓpter quod dilexerunt eum indei · pagani
xpiam ipſe ſihus dei a ſandi angeh. & dilexerint eũ indei · ge.
tiles a xp̃iani teſtatur legenda eius. vbi ſic ſcriptũ muemtur.

—

Epßus clemens ita morum onamentis pollebat ˖ vt et indeis

f f f

—

a gentibo et omnibo xp̃iams ꝓplis ↄplaceret. & etiã dilexert .
eum ſniluus dei p hoc peobari põt ꝙ bĩo clemente in exilio rele
gato tũ xp̃iam ibidem exiſtentes graui ſiti ve'gerent b?us cle⸗
mens ꝓ bnſicio fontis orauit. Cui ſilius dei in ſpetie agni ap-
parens iplſi fontem aque vme demranit. O etia angeli dilexe
„. niint ſcẽm clementem ꝑ hoc ſatis euidenter onderunt quia vis

—

cCcopi ſuo ĩ man ſubm erſo ſub ipſis fluctibo honeſtũ habitaclm
. Parauerunt D ¶Debemus etiã dñm expeckare ñ ſolum
malitiã ſugiendo h etiã bonitatem opibus exequendo. Cum &
hilarat᷑· dyabolus ↄtriſtat· amma vunſicat᷑ ꝓ bonitatem etia
= homo diuino indidio ſidutialiter pſentat᷑: a ab ipſa in cel ſemꝑ
doollaudatu

udaturPrimo viz ꝙ deus letetur ſuper hoim bonitate·

Barab. 29. c⸗vbi legit. Sr cũ rex dauid obtuliſſet
dño ad ſtruchuram domus eius aug argentu es ſerruz . iugnũ
oẽm lapidem pꝛecioſum marmoe parinm. Cũq; etiã exhoꝛta
tionem eius ꝓpłus offerret aux · argentũ. es· ferꝛũ lapides

————

—

coſos letat? ẽ rex damd gaudio magno a ait oras ad dim
FHas dñe deus meus ꝙ pꝛobes coeda a ſimplicitatem diligas
„[„ — HSnde et ego in ſimphtcitate coꝛdis mei letus obtuh vmuerſa
3 hec a populum tuũ qui hic repertus eſt. vidi tũ ingenti gau-
dio tibi offern donaria. Domme deus cuſtodi meternuz hand

4
.
. +„
.
4
4

4

2 —
4
4

EEEeEeEeeeee osäs rrrreeeees5à — —— — — — — — —B 5

—

ins magis ardet. Et etiam herba mota plus ac magis olet-

Sancrdis Ser lj. .

voluntatem coꝛdis eoꝛ:· a ſemꝑ iy venerationez tui mens iſta
ꝑmaneat. Per dauid ſiliꝰ dei intelligit. qui cũ videt xp̃ianos
ad imitationem et exhoꝛtationem ſui ex theſauro bomitatis of
ferre auz caritatis et argentum caſtitats. a es patièntie· a ſer
mum obedientie . necnon a lapides pꝛetioſos aliazʒ virtutum.

letat᷑ nimirũ gaudio magno.qꝛ gau dium eſt ei deuota boni⸗

„

tas electoze Sedo ꝑ bomtatem hoĩm dyabolus tniſtatur. cuz
ſipſe ſit caput muidie. Inuidia em eſt dolox ex aliena felicttate.

naſcens animũ toæquens. q autẽ dyabolus ſit origo inuidie.

dj in li · Sap. 2. Inuidia dyaboli moæs introiuit in oebem terra

rmum (Lercio ꝑ bonitatem aĩa ↄſequit᷑ vitam eternã · Vñ et dis

illi pꝛeceptũ qð að pꝛecpuam bonitatẽ ꝑtinet vitam adiũgit
Deu. 5. Donoꝛa inquit prem tuũ et mr̃em tuam vt longo vi
uas temꝑe· a bñ ſit tibi mn terra quã dñs deus tuus daturus ẽ

tibi Quarto bomtas hoĩm cũ fiducia ſtare facit añ tribunal xpi

Vñ a de elemoſina qᷓ eſt de pꝛetipuis bonitatis oꝑibus. Diat᷑
Ppue. 8. Do nũ hominis dilatat viã eui 8 e ante peincipes ſpa
cuium ei faat · Sic emm ante ep̃os alios honoratos viros ali⸗
qui peecedunt tũ baculis qui eis viam ſparent a ampliãt · ita

.

magna fidutia pducunt aĩas aſ tribunal xp̃i ibiq; eis coram

4

teleſtito peincipibo honorabile ſpaaũ factunt. Bomitas bio ele
menti ooram deo glioſam ſedez poſuit. ipſe em̃ tante bonitatis
fuit ꝙ ſicut de eo legit᷑ ſingularum regionum mopes noĩatim
habebat ſeriptos et hos qͥs baptiſmaſis ſctiſicatio illuiauemt

non ſinebat publice mẽdititati fieri ſubiectos uinto ab ißa

bonitate a bomtatis oꝑibus ſemꝑ homo m brẽitusine oollauda
tur · Vñ dẽ puer .· 31. Date ei de frucku manuũ eius et landent
eam in pPoꝛtis oꝑpa eins Peꝛ Poꝛta 8 intel igi
tio.viʒ h ũanitatis ac diunimtatis ahu xßi⸗ Fn his ergo portis
laudant bonũ hoĩem opa ſue bonitatis· Felix eſt ille qͥ ibi lau
dare meruerit.· Rogate kmĩ dñm vt ſic eum ꝑ maheie deteſta⸗

—

t duplex maĩſeſta

etiam bonitas a filie eius ſcʒ elemoſine ac alia bona opera tum

tionem a bonitatis executionem vdeliber expeckemus. vt tan⸗

dem ipſi venienti alacriter ocurrere mereamur ä˙eY.

Item de ſancta Ratherina Sermo. li.
¶ Simile eſt regnum celoꝝ ſagene milſſe e Math. 13. Com⸗

mẽtatoꝛ ſuper deplautis ariſtotilis ſic mquit. Poſt ventos va-

lidos fructuoſioꝛ fit oꝛtus ommis Naʒ ſetundum plimũ magis
virent herbe ventis mote. et vt retitat Ruicenna. Ignis mo⸗

.ũ —M

— — RMMWWW

⸗ . . — —
Zicut igit᷑ magni piſces ſe hinc inde mouentes · ꝓpbant an ſage
na ſit ſir maſic et mag na tiibulatio ſignũ pꝛeſtat. an in criſi
auwmoee ſirma ſit virgo. Vnde die bẽs Greg. Pena qu pe imn
eErrogat ſi quis veratiter amat. Quia Cañ· vltimo. Fotis eſt
uut moꝛss diledio. Quia aũt bta kaqherina nullis ꝑturbationibo
mota fuit et ꝑ Oſtantem ſidem firmã dilectionem a fotem paſ

ſionem regni telozꝝ acquiſimt. Ideo bñ de ipſa dicit. ſimile ẽ

4
. . 3 4
3
— — —
“

regnum celorum *;.

—— —

IAIummile eſt reg num celoꝝ ſagene miſſe in mari.a ex oi
FIenere piſciũ greganti Math. 3. C. Tria peincipalit
uunt hic notanda Primũ eſt quid ꝑ ſagenã que ĩ maẽ
mittitur expeimat᷑. Scom eſt ꝑ piſces que ꝑ hanc ſagenam
Aigant intelligat. Nercaũ eſt quid ꝑ electoæes piſciũ figura⸗
lUiter acipiat᷑·¶ E ¶ De peumo igit᷑ nota ꝙ ꝑ ſagenã intelli
git᷑ gloioſa vi? go katherina. Sic em muliez fomicaria ſagena
eeſt dyaboli ꝑ quam capit aĩas pctozꝶ ita etiaz virgo prudes
ett ſancta lagena eſt ihu xpi · G mlier foenicaria ſagena ſit dya
boli teſtat᷑ Xbacuc. I. Et loquit᷑ de dyabolo ita ditens. Totuzʒ
Ihamo ſubleuabit traxit illud ĩ ſagena a 2gregauit in rete ſuũ
Proer hamũ notatur ſuꝑbia que per vanã gliam meſcari deſide
frfrat· Per ſagenã luxuria ſiue luxurioſa mulier ſigurat᷑. Der rete
qð nexus habet miłtiplites deſignat auaricia. ultipli ces emm

adinuentiones excegitat auari vt res poſſint acquirere vreer
Per pc tria vicia vpabolus capit pene tot qonus humanum
paeterea incraſſata ꝑs eius:a pauci ſunt qͥs dns ↄpeehendat
AIgit᷑ bia hadherina· qꝛ vi?go fuit peudens a ſancta ſagena fuit.
ihu xp̃i· Dec em ꝑ pꝛudentiã a deo ſibi oollatã cepit qnquagĩ
ta magnos rethores a oratozes eximios qui ꝑ eam ad fidem
uerſi p martiriũ ad dñm ꝑuener̃t. Det etiam ꝑ ſanctitatẽ vi?
ginita tis ſue ipſam reginam maxencii diugem poꝛphirium
pꝛincipem milicie cũ multis mihtibo cepit xp̃ᷣo. Dm̃s enim iſi
ip̃am credidert a pꝛo xpᷣs paſſi iſnerunt. HMultu g dyabolus
muidit hnic pꝛecioſe lagene qua ꝓpter dinerſis machinacioni⸗
BPrus miſus eſt eaz diſrumpe ꝑ executosem neq̃tie ſue maxentiiũ
taxentius em inſtigat? a dyabolo pcepit hkatheri nudã cedi
2a Poſt jn carcerẽ tencheoſũ recludi. imhibuit etiã ne vel panis
vel aqᷓ daret virgim . h dñs ſuã ſidelem ſagenã ñ derelinquens
e-andidã calibã ißam m carcẽ pamt a ꝑ anglos ſua vulna

———

⏑
+
☛◻
—
2
—
2
.
S

. —Tð —
. rEEE S ⸗ mEEEEFõõ —

anauit. ip̃ᷣmq; carcerem oopioſo hunine illuſtrauit. Poſt h̊ iu/
ſit maxentius vt virgo ꝑ qtuoꝛ rotas quaꝝ madiis infixi erãt
atutiſſimi claui diſcerperet᷑· ſed dñs ſuam ſagenam miraculoſe

dſeruauit illeſaz. Demũ vt hec ſagena laboris ac vuilltatis ſue

peemiũ retiꝑet a dno decollatur. Decollata vero ab ange lis

monte ſynai tranſpoꝛtat᷑ ibich ſepultun hohoriſice mendat.

. —

vbi tunc ſtillare cepit a adhuc ſullat humoxẽ ſamtatis ac gẽ̃e
quo ipſa a xpᷣo ipſius ſponſo copioſiſſime muncta fuemt a ir⸗
rigata. Et nota ꝙ hec ſagena largum pietatis ſinuʒ habebat.
Cuz em̃ decollanda eſſet orauit ad dñm. vt quicunq; paſſiõis
ſue memoeiam agerent · quitunq; etiam m exitu amme ſue vel .
m alia quacunq; neceſſitate eam muocarent ꝓpiciatioms diunie
celarem ↄſequarent᷑ effectum·. aq fugerent ab his qui eius au
xilium ſideliter implorarent.peſtilentie/fſames. moꝛbo et clades
4 omnis aure inempies · Dratiõe pleta vox de celo mnſonuit.
ꝓmittens ei ꝙ in ommbo ſuis peticiomibo a dño foret exaundi⸗
ta. Imitemur et nos kmĩ huius virgims pꝛudentiã· caſtitatem
et pietatem vt viz p pudentiam. aſtutias dyaboli caueamus
ꝑ caſtitatem inquinamenta lecun ſugiamus · p pietatem vero
bonis oꝑibns inſiſtamus. Et nota ꝙ; multũ indigemus prude
fa ſiue ſapientia. ↄtra dolos ac verſucias dyaboli. Ipſe enim
multa vaſa dcupĩarum offert amime vt ſaltem amma ahquJ
illaz aceptet Pñ legit᷑ ꝙ abbas macharius quadam vice
vidit dyabolũ euntem ad quoddã clauſtz qui h'bat multos
Ppixides circum circa ſe pendentes· queſiuit aũt bis macharius
quid eſſet in ills pixidibo: tui rndit dyabolus ꝙ plene eſſent
diuerſis ſpeciebo · a ideo tot ſetum poꝛtaret. vt ſi aucui nõ pla
ceret qð eſſet in vna pixide daret ei de alia. a ſic ꝑ oedinẽ oms
offerret ˖ vt ſaltem aliquam illa aceptaret. Caſtitate etiaz in/
dige mus · qꝛ ſine ea carnis ſpurcitiůs ac ſecuh immũdicias P⸗

tranſire non poſſumꝰ. Indigemus etiam pietate quia ſine eaa
vacui · a ſine fructu bonoꝝ oꝑm in diuino examine muemrem
Nota etiam ꝙ ꝑ ſagenã diuina bemgmtas expꝛimit᷑. ¶ F
Per mare vero mundus iſte ſig urat᷑ qui ad ſimilitudmem ma
ris inquietus eſt aQ amarus. foris emm hoĩem per plurimas ꝑ⸗
turbaciones inquietat · Intus aũt ꝑ varias ſollcatudimes a⸗
maricat · qð recognouit paulus ita dicens ad Coꝝ:. z.· epła. c.· 2
7. Nullam reqem habuit caro nr̃a h oẽm tribulationem paſi·
ſumus. foris pugꝗne intus timoes. Igit᷑ ꝑ ſagenã diuma bem
gnitas expꝛimit᷑ quã dñs miſit ĩ mare huiꝰ mði vt ꝑ eã hoies

–w

4

———= De
trrahat ad ſalutem ſiue bonos ſiue malos. Jp̃e em̃ ñ venit tm
ocare iuſtos · ſed etiaz peroꝛes· ſicut pſemetip̃m teſtat᷑ Wath
. Mon vem inquit vo care iuſtos ſed pctoees. De huins ſlage
ne miſſõe m mare dit paulus ad Jituz 3. Cum bemgnitas et
hũanitas aꝓparuit ſaluatoꝛis nr̃i dei :· non ex oꝑibus iuſticie ᷓ
ſedamus nos. ſed m miſericoꝛdiam ſuã ſaluos nos fetit vt iuſti
ficati gra ipſius heredes ſimus m ſpem vite eterne. Pona eſt

hec ſagena que ad hoc hoĩes capere nititur vt habeant viiam
eternam. Contrariũ facit dyabo lug qui ꝓpter hoc capit hoies
vt moꝛrte moriant᷑ eteꝛna ¶ & ¶De ſcðo nota ꝙ per piſces
homines ſigurant᷑· Vnde diẽ Abatuc. I. Facies homims quaſi
piſces maris. Ex omm g genere piſciũ . ið ẽ ex omm genere ho
minũ »gregat ſagena dunne bemigmitatis· Non ẽ em plonagz
aceptio apud deũ: a non eſt diſundio indei grea. nam idez
dñs oĩm diues in omnes qui inuocant illum. Sicut dic apklus
ad Ro. 10. Congregat ergo ſagena id eſt bemgmitas domini
omnes indifferenter vſquequo impleat᷑- Tunc vero impiebit
cũ ↄpletus fſuerit nùs electoꝝ · Cum aũt impleta ſuerit hec ſla⸗
gena educet᷑ ad litus. Per hius nanq; intelligit iudidalis erz 4
minatio In diumo em indicio examinabunt᷑ piſces id e hoies
quales viʒ luerint ſiue bom ſiue mali. Propter qð dic apkus ·
2. ad Cozꝶ. 5. Dmnes vos maniſeſtani optet ante tribunal xpi
. vä6ppt reſerat vnuſquiſq; ꝓpria cœporis ꝓ vt geſſit· ſiue bonũ ſiue
malum De terco nota ꝙ ſagene educkrices a piſciũ electri⸗ “
ces ſunt tres filie dei. viʒ Po tentia. ſapientia et inſticia- quaz
coopatoꝛes ſunt ſancti angeli. Dee et em tres nilie dei cũ ſũma
tion em fecgrint hums mundi eligent bonos piſces id ẽ illos
hoies qui ad bomiatem ſe cõuerterunt. qᷓᷓdin m ſage na fuerũt
ehigent mmq; eos in vaſa ſua. i.mm amplexus pris a fili a ſpůs
Paicdi. Botenda nanq; a ſwia a iuſticia in patre et liho a ſpuũ⸗
ſancko tanq; in qubuſdam valis requieſcunt. Patri quippe at
trribuit potenua. Fiho ſapienda. Spũiſando bemgmitas àa ux
ſtida. Cum em ſpũſſanctu ſit quaſi quidã ↄſiliarius a media-⸗
to patris 1 ilii oꝑtet ꝙ ipſe ſit bemgnus et iuſtus. D q; fel⸗
cers ſunt illi qi recipi meruerint in bos amplexus gloꝛioſiſſi
me trimtatis. Mali vero piſces.i. mali homĩes· viʒ: ſuꝑbi.ira⸗
cundi muidi auari. acidioſiguloſi. a luxurioli. a oms impii.
gui omnes hoibus ſũt miurioſi ſeꝑati de medio iuſtoruʒ foras
tũc mittent᷑ ꝑ miniſteriũ angeloꝝ Exibüt em ãgeli a ſepabüut

ä SZFZanctis

malos ð medio iuſtoꝝ· a mittent eos in caminũ ignis ibi erit
fletus a ſtridoꝛ dentii Mota g quàdruplicem penã quã pati⸗

entur miqui. pꝛima eſt iqnis vſtura. ſcda ppetua clauſura. ? a
eſt amaritudo fletus · qĩta eſt oĩmoda inquietudo. Pime due
notant᷑ ibi vbi ðdr · mittent eos in caminũ ignis. caminus em

accendit᷑ · a cũ acenſus fuerit claudit᷑.relique due pene notant᷑

Dus in tem lo ſancto ſuo.ſileat c Abacuk. 2. Plinius i

R ibi vbi ſubdit. IJbi ent fletus a ſtnoꝛ dentium. Fetus ei ille
non erit ſine magna amaritudme. nec etiã ſtridoꝛ dentiũ ñ pt
eſſe ſine mquietudine. Rogate g dñm kmĩ vt ſic a malicia ad
bonitatem conuertamur. vt in vaſa gloꝛie reeipi meraamur

Erpliciunt hit ſermones magiltri Alberti
magni pꝛedicatoæis:· de feſtis janckorum.

m de dedicatione eccleſie Sermo. li.

. ſpeculo naturali· Voces humanas ignem ptimeſcunt vmu
la

a animalia. Sit voces laudis diuine ignem q; caritaus ferui-

de beſtie infernal es ijment a fugiunt vmuſe. quia ait fſoꝛtuna

Rbatcuc ꝓPpheta. 2· c. ¶ D
templum dni · Primũ eſt vterus

leeſtis ¶

cleſia materialis. Tercũ amima ſidelis· AQuartũ manſio ſuꝑce⸗
n pꝛimo fuit ꝑ carnis nr̃e aſſumptionẽ · In ſcdo fuit
paſſionis ſue repntationem. In tercio eſt ꝑ gr̃e imfuſionez · n
fto eſtꝑ piam ſanctoꝝ gloeiſication (an minꝰ?
in templo ſancko ſuo · Vere iure let kri debuiſſet qᷓ dñm vidiſſet

tus· Conſtans oratio hommis multã attrahit ſibi ſolationẽ
ſaluatoꝛis· Dremus eꝛgo dñm kmi.qꝛ d. 5. Drate
inuitem vt ſaluemim. Et bius EGregꝰ ait. Impoſſi. ibi eẽë mul⸗
da vĩa ad dominũ deũ yſrahel · Et Malachie · . Depꝛecamini⸗
. vultum dñi vt miſereat veſtri· Et Lacharie ·9 Eamus depite
cemur ſaciem dñ̃i· hot merito facere debemꝰ. qꝛ dñs ĩ templo·
is i templo ſancto ſuo.ſileat a fatie euis omnis terra
D CNota ꝙ ꝗdꝛuplex eſt

virginahs. Scom ẽ ec·

e po diẽ · Dominꝰ

m templo. Vnde elzabeth et iohannes puerulus. necduʒ na
tus letantur· quia dominum in hoc templo eſſe coognouerunt.

.†

Vñ Berñ. valde qdem dñe huũilaris mmis abſconderis · H io⸗
hannẽ latẽ ñ poteris. nõne ipe eſt ꝑ maternũ vteꝝ te nodã

nat? agnouit · nõne ip̃e eſt ꝗ vtriuſq; ꝑntes mrĩ̃m vteri agno⸗
unit · qꝛ turbis clamaè ñ potuit ſaltem mr̃em ſuam exultans

edocuit. Vnð Luc. ij. Vnde hot mihi vt vemat mĩ dñi mei ad

— —— —— — ₰——
. 4

— 00 —

e
me. hoc templũ factum fuit ꝑ oĩmodam puritatem. Vñ Berñ.

Que angelica puritas illi virginitati audeat ↄpari que digna
fuit ſandiſpũs ſacrariũ fieri dei a habitaclm filii·. Vnde loquit
de hoc emplo pr̃ ad filinm tMalach.z. Eoe ego mitto ange⸗

lum mẽũ i: gabꝛielem qui pparabit viam añ ſaciem tuã· i. qu H
virginis rquirit ↄſenſuzʒ · a duertit ad priarchas et ꝓphetas

Bmonem dicens a ſtatim vemet ad templũ ſuũ· i· in virginez
la. Emitte agnu dñe dñatoæem terre de petma deßti · i· de emi⸗ “
nentia paterm ſinus ad montem filie ſyvon. i. eccleſie militãtis
ZSequit malach3. Et angelus teſtamti quẽ vos vultis vt viʒ
öötercedat p vobis. Vñ iob. Bi fuerit angelus p eo loquens
VVynus ex ſilibus vt annũdiet hoĩs equitatem miſerebitur eius
De ſeðo dĩ dñs in templo ſancto ſuo ſcʒ ꝑ paſſionis ſue repnn⸗ ßMUD
tationem Vñ hoc qtienſcunq; ſecerinis in mei meõriam fadetis
Lut. 22. Letet᷑ gᷓ a fade velamims eius oĩs terra. Si pannos
Dnſi ꝗbus velatus fuit a trctus dũ iaceret in cunis hoĩes deſide⸗
Aunt intueni. quare ſoemã illam pamis ſub qua tegit᷑ ipſe dei fi⸗
lus manens m ſinu pr̃is libentius ſi mtuerent. .f

us n intuerent. Vñ Greg?. s
ſidelium dubium hre poſſit in ipſa ĩmolatiomis hora ad ſado.
tis vocem celos apini in illo ihu xp̃i miſterio angeloꝝ choros
adeſſe yma ſũmis ſociari. terrã celeſtibꝛ iungi vnũ qᷣdem de voi.
ſibilibo at inuiſibihbo fieri Oe tercio dr dñs m templo ſcẽo ſu
Ez in afa fideli. Si reepilſes diuitẽ a bemgnũ hoſpits in domi
alleꝝ tuoꝝ merito letareris· qᷓre potiꝰ ñ letanis cũ rcipis dum
. im domü coedis tui. q eſt benigmiſſimꝰ a oĩm gra⸗ꝝ affluentiſſi
mus⸗- Vñ dic dñs ad AXugꝰ. Cibus ſum grandiũ creſce 1 mãa
ducabis mern ec tu me mutabis in te. ſic cibum carms tue · ſed
tu mutaberis ĩ me· cũ cibo quẽ tomedo in me mutat᷑ caro a ſan
. guis efficit . g hic oomedens panẽ a vinũ in ip̃m ↄmuto? deꝰ
qdammodo effitioꝛ· Ad recipienð in hoc templũ neceſſe eſt emſſe

mẽm · Vñ̃ ad Coꝛ· Quicun; violaueni templũ dei diſperdet
illũ deus. diſperdet. i. diuſimode pdet. vel in diuͦſa perdet. 83
usõ debet ſcrtiſicani· certe ꝑ quam recõciliationis. h eſt ꝑ larn
moſam dfeſſionem a humilem. Vnð in põ. Aſperges me dſie
retontiliani templũ niſi ab eo Oe qjr̃to etiã dr̃ dñs ĩ tempilo
lancko ſuo viʒ in pia ſctoꝝ gꝗłificatione· Quod petens moyſes
Dirxit Exoðd. 33⸗Oñnde mihi gloꝛiam tuam. Cui reſpondit důũs
Ddiceens. Ego oſtendam tibi omne bonũ · q . d. Ego oſtendam

—= .⸗

SBanctis

tibi faiem meam in qua omne quod bonũ eſt ſimul muemes

Vñ a iacob exultans clamat Geñ. 3c. Vidi dñm facie ad faua

em a ſalua facta eſt anima mea. De hoc templo etiam dicit põ
In templo eius omnes dicent gloiaʒ · Nota ꝙ quatuꝙ gene
rna hominũ · merito poſſunt letari a facie domim. Primi ſũt qui
eum non offenderunt. Scdi ſunt qni eũ intime diligunt Ter⸗
cii ſunt qi eum finaliter ſment.⸗
munt. Letetur a fade eius omnis terra *τ

—

Sermones notabiles a fomales magiſtri Elbeꝛti magni oꝛdi
ms pꝛedicaroꝛ de tempe et de ſandis per totius anni circuluz

ac etiam bene regiſtrati ᷣm alphabeti odinem · Impꝛeſſi per

IJohannem zainer in opido vlm ſimunt felictter·

rti ſunt qꝛi ei diligenter ſe

*. * 4 — — .
„ “ ðD
* ð 4 7 1. 4 8 S
.. 2
. *

õ

5
,
.
7
.
14
1
„ 3 .
.
4
„
X

.
i
= 5 .
—A . ðUWU
e

*

Regiſtrum in ſermones albertt.

mag ni de tempoꝛe et de ſanctis.

Abꝛahã ſigmficat deũ prem de tpe bmone · 5· R·
Xbꝛahe ſinus quid ſigmiſieœt de tꝑe bmone. S5. C
chates nobilis lapis q-d de ſignet de ſandis bmone . 9. G·

Kccidia quid ſit de tem poꝛe ſermone · 49· K.

*

dam et eue miqtates de tempoꝛe ſermone · 2. F
Kdam vickus eſt ꝑ dyabolũ ꝑ tria de tpe ſermone. 27·S.
Kdam et eua in qtuoæ petcauerũt de tꝑe bmone · 33. M·

dmirabilis dictt xp̃us de ſancis ſermone · 6. D.

Aduentu dñi expeckant ſerui de ſanchs bmone z0· C.
Aduentus xp̃i de tempoꝛe ſermone · . R.

Aduentus quadꝛuplex de tempoꝛe ſermone. 2. D·.

Aduentus xp̃i in mentẽ de tempoꝛe ſermone 3. G
Affucnonis ſignum de tempoꝛe ſermone · 10· S·

Ager deſignat regnü celoꝛ de ſandis ſermone · 49· 2.

Agri theſaurus de ſanctis ſermone. 49· J·
Ager emitur de ſanctis ſermone 49· R·
Agnus quid ſigniſicet de ſancns ſermone · 6. R·
Agmn nomina de ſanctis ſermone ˖ · C.

Agnus paſcalis vocatur paſca de tempoꝛe bmone. 36. £.

.

Ale ſex quid ſigmificent de ſandis ſermone · 18. P·

Vltare ſuꝑ quo offeꝛre debemꝰ quid ſit de tꝑe ᷣmõe· 60. DO.
Imotiſtus lapis ptioſus quid ſigniſict de ſctis õmõe · 9. C.

Kmitus qs appellat᷑ ꝓpter tria de ſandis ?mone · 8· P.
Andꝛeas reliquid tria ꝓpter tria de ſancus ?mone · 1. X·
Ingeli vident fadem patris de ſandtis ſermone ˖ 42 B.
Angeloꝝ miſſio ad homines de ſandis bmone · 42· C·
Ingeli annũciant gaudium de temꝑe ſermone · .. P.
Knima eſt filia ſyon de tempoꝛe ſermone. · B.
Fnima querit iheſum de tempoꝛe ſermone · 37.· Z2.
Xmma patur nauicule de tempoꝛe ſermone. . M.
Rpoſtoli pantur ſtellis de tempe ſermone · 2. D.
Naqua duertitur in vinum de temꝑe ſermone · 16. ·
Rquile compatur iheſus de tempe ſermone. 46. B.

Ircha teſtamenti ↄtinebat tria de tempoꝛe bmone⸗3. R.

bꝛahã vidit diẽ dñi et gauiſ ẽ de tpe. bmone. 33. PH

25

20

1⁵5

15

TL

S T 0 V

BR

Balancde Q

0

Focus

N

K

J

H

G

5

E

10

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard*

Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH wwwwW.yXyVymaster. Com