oe opere vt videliet homo nec malum coꝛde meditetur. nece

lingua loquat᷑ nec manmi us operetutRui autem hoc lumẽ ap
poꝛtauerit ante dnm benigne ſuſcipietur a dño. vnde dr imn ps

—

40. MWe autem ꝓpter ninocncdam ſuſcepiſi et cõfirmaſti me n

— — —

oſpecku tuo meternũ⸗Veruntamen ſi lumen iſtud extincum

— „ --

fuerit illis tibus modis quibus totingit git extingui lumina vis
per ſoꝛtem ventũ ſuꝑbie vel per aqueum humorem luxunie lue
etiam ꝑ violentam oꝓpꝛeſionem auande. Hmms em violẽcta

——

Aurgit er auaniaa. Rurſus debet actendip ianem ardentis
mnitene et ſic homo tum ardenti cereo ſuo ſiducialłr vadit nte

hauẽ dei ſui· quod t homini morituro 'm alhquoꝝ ↄſeuetudinẽ

Pancts—
actenſus cereus datur in manum quaſi dicatur. um eadem m
nocencia qua exiit de baptiſmo egreditur etiam de Hmũdo vt
ſuſcipiat᷑ a dno· Scdðᷣm lumen qð hodie poꝛtat᷑ ꝑ vmuſazʒ ſtãm
ecciam eſt lumen ſilialis emmendie iheſus xp̃s altiſſimi patris
filius . Q autem iße ſit lumen teſtat᷑ per ſemetip̃m. Johnis. 8.

Ddidcens. Egod ſum lux mũdi qui ſequit᷑ me non amblat in tene
bꝛis h habebit lumẽ vite. Joh . etiã euaig. aſſerit eũ & lumen
in pnapio euangelii ſui ita ſcribens Erat lux vera ꝗᷓ illummat
oẽm hoĩem vementẽ in hũt mũdũ Nitc etiã dr in· Job 25. Zup
quẽ nõ fulget lumẽ illius Et nota ꝙ filiꝰ dei nõ ſolũ eſt uimẽ
huiꝰ mundi ꝑ militanciũ illumacõem. verũ etiã eſt humeʒ teh ꝑ
triũ phantcium gloꝛificacionẽ: vñ ait · Iobie5. Quale gaudiũ

—

mihi qui in ten ebꝛis ſedeo a lumen cel non video. Dictt etiaʒ

Npoc: 21. Ciuitas illa non eget ſole neq; luna vt œant in il
la nam claritas dei illummat eam et lucrna eins agnus eſt.
Hot igitur lumen ꝛſiſtit ex tribus videlicet lichmo vel lichmie
cœra et flãma. Per lichmũ notat᷑ caro xp̃ᷣi mundiſſima: Per c⸗
ram vero intelligit᷑ aĩa ip̃ius clariſſima· Per flãmam aũt figu-
rat᷑ dininitas eins gloꝛioſſima- Iſtud ꝙ benedictũ lumẽ ingiter
mundis mambus bonoꝝ operum poꝛtare debemus vt ꝑ ilud
Quator u ſeretzr .
ſeuientes inimici iacerent in inſidiis circum circa ſe videlicet aßß
et retro a dextris et a ſiniſtris talis bene indigeret foꝛti a luudo

4

purificatis mentibus deo patri pñtani mereamur (Iota etiam
ꝙ ſi alicui nocte tranſeundũ eſſet per aliqueʒ locũ ꝑiculoſũ vbi

comitatu qui eũ ibi ab hoſtibus tueretur vt videlieet Hꝛtes ha⸗
beret armigeros pꝛecedentes et ſubſequentes a ab vteroq; lat
gradientes tur opoꝛtet vt quatuoꝛ lumma ſideleꝭ chri
ſtianum d hoc ſeculo trãſmigrantẽ ex omm ꝑte ambiant eumq;

„

gradientes⸗ Bic i

7—

m oibus viis ſuis ruſtodiãt ab mſoi Kmonu ꝗ ſut pnapes
ma ſignant᷑ per illos

inſernaliũ tenebꝛa?.· Et hec quatuoe hnina ſiqnant p
SItuoꝛ cereos qui circa feretrum deſundi ponũtur · Pꝛimũ itaq;

†

4

—

Hfi horertb s5

tinguibile eſt humen illius venerunt autem mihi omma bona

Piter eum illa a inumerabilis honeſtas per manus illius a leta
tus ſũ m omiĩbo qm anteœdebat me iſta lapia. Er nota ꝙ lumẽ

MRDDJ ðUMUẽ
Ituoe ereos qui crca feretrum deſundi ponũtr vmm q; po a peN& efnrtt
mumen quod ponitur ad pedes deſunchi. vt videlicet eum pꝛece⸗ 1. ipe ad des dfe
dat eſt lumen vere lapie. De hoc dr. Hap .?. Super ſalutem et·
ſpecem dilexi ſapiam et ꝓpoſui pꝛo lucœ habere illam qm in ex

—

vere lapientie conſiſtit ex duobus magms a pꝛedoſis videliet

ex timeee dommi a amoee dei. Nullus vere ſapiens eſt miſi time

at a amet deũ· trumq; pobat. Ecrleſtiaffid pimo. Pienitudo.

4

imquit ſapientie eſt timoe domini. Item diledtio dei honoeabilis
lapienda-Pec aũt duo poſtea aiungit et facit inde ereũ vnuz
N 1 Sians ien Au amnete dum dil gite illum er illummabuͤtur
ad po,) err dgan dorda reſta. Brin lims qucd Ponit noraput metui vt vis
sen (quatur eũ eſt bemuolenda iuſũcie. De iſto lumine ditit dne
AYla. 5S. Frange eſurienti panem tuũ a egenos vagoſq; induc
mnm domũ tuã. ¶um videris nudum operi eum carnẽ tuam ne
deſpexeris tunc erumpet quaſi mane lumen tuũ et ſanitas tua
dius onietur et anteibit fadem tuam inſticia tua et gloxia ddni
oolliget te. Juſticia igit᷑ operũ miſedie que mõ pauꝑibo impen
dunt ſtatim cu facta füt ia opa ptedit ladem homms vt obti⸗
neat ei in pñti diumã ꝓpiciatoem. Gum vero moetuꝰ fuerit hõ
ſequit᷑ eum vt peotegat ipm ab inſidiis mimicoꝝ a repeeſentet
Ecuin g lorie ſempiteine. dau tem opa miſerantis inſticle ſequã
tur hommem peobatur per. RX»poc. 14· vbi dic. Joßis · Audiui
vo dem de celo dicents⸗Gcribe beati moꝛtui qui m dno moꝛinu
Opn em illoꝝſequũtur illos- Et nota ꝙ lumẽ iſtud bñfadentt
iuſtitie xſiſtit ad minuillis. 2. opibo miſcðie.· De quibus ſup
habes mn illo ſermone. Fulerunt ihm in iheruſalem. Jgit ,dto
prlura oꝑa miſericoꝛdie fecerit homo tanto clariꝰ luœbit ereus
Peeſef 4 laumn ⸗ iſte · Teraum lumen quod ponitur ad leuam deſundti eſt mam

datoꝝ dei vonſeinatio- Dot autẽ lumen tuetur eum ne aliquid
Aduerſitatis atimgat eũ a ſiniſtris ſuis-Oe iſto lumme diẽ p̃s
Aupterna pedibo meis verbum tuũ a lumen ſemitis meis. Itrʒ
mn põᷣ· claratio ſermonũ tu illu. autem mandata dei bn
cuſtodita cuſtodiant hoĩem ex hoc ſeculo tranſeuntem oſtendit ·
FEckiaſtici.i5· vbi ait · Si volueris mandata ſeruare dſeruabuüt
te. Lumen aũt mandatdz dni conſiſtit ad minus in ilkhs derem

Exodi · 20. Bunt aute vhec pꝛecpta Pꝛimũ nõ habebis deos
alienos ooꝛam me. Setundũ non aſſumes nomen dei tui inua-

num. Tercaũ memento vt die; labbati ſandifies . Qrtũ honoea

benis. Septimũ non ſurtũ facies Dctauũ non loquens atra p-
xrimũ tuũ falſum teſtimmũ- INonũ non ↄcupiſces domũ pꝛoximni
tui net omia que illius ſunt. Petimum nec deſiderabis vxoeßßs
eius. Cũ autẽ darent᷑ het p̃epta cunct? ꝓplus audiebat voc's d
— videbat lampades vt per hoc innuerni mamdata dei eſſene
A p al Nytz, at, Rart lummma eterne vite⸗ Auartü lumen quod bomt ad dert i ae
. deſunch eſt ſanctaꝝ virtutũ cgregatio vt nõ ſolũ ꝑ cultodiaʒ

patrem tuũ a matrẽ tuã.· Quintũ nõ occides- Sextũ nõ mecha

—

Lbb———

—

66e6ezscsse. xiif·
8 mandatoꝛum dommi tadant a liniſtro latere eius mille ſed etii W
U per comitatum virtutũ cadant a dextris eius decem millia mi
midoꝛum ſoꝛtes emm ſunt virtutes a ad bella dodiſſime · Zunt
4 autem hee. ides . ſpes caſtita s: ſobꝛietas- humilitas ſimplicitas
MU veritas.obediẽtia pacientia.perſeuerantia. cœtereq; virtutes
n omnes ſunt quaſi clariſſima lumma vtpote a patxe luminide
n ſurſum deſcendenga. vnde dicitur. Jaco. pmo · Dme datũ opti
mum à omne donum perfectum deſurſum eſt deſcendens a pfe
lMminum r ſanctarum virtutũ per quas irꝛadiantur eledti⸗PHic
etiam ait . 1. Petri · 2· Vos eſtis genus electũ regale ſacerdocii
. genus ſancta populus acquiſicdonis vt virtutes annundetis
1 eius qui de tenebꝛis vos vocamt in ammirabile lumen ſluum
quaſi diceret. D chriſtiani vos eſtis· veſſe debetis elecum genꝰ2
mundum videlieet dtempnendo Pmne enim quod natum eſt
ex deo vincit mundum. eſtis etiam regale ſacerdocium. debetis
eſſe reges a ſacerdotes voſmetip̃os videlicet rgendo et deo iu⸗
giter o erendo . Debetis nichilommus eſſ e gens ſancta carnis
ĩmunditias reſpuẽdo a populus acquiſicioms ꝓpximos veſtros
poſt vos bonis exemplis pertrahendo·. a pꝛeter ea debetis annũ
. bꝛis vicioꝛum in ammirabile huimen virtutum. Quia igitur illi
gui cum paedidtis lummibus non aduenerint picientur in tene
3 beꝛas exterioꝛes vbi erit fletus et ſtridoꝛ denceum. Rogate hmi
dominum vt lic cum hoc glorioſo luminũ comitatu ex huius ex
ilii ten ebꝛis trãſe amus vt in patriam claritatis eterpe vbi lux

9*

perpetua luct eledtis feliciter veniamus quod FTF.
¶ In cat hedꝛa ſancti petri. Germo.xiit.
¶ u es chriſtus ſilius dei viui. Mahei. ſedenmo. Pominum
er?oæ ante tempoꝛa mnualuit vt ſatur um· iouem. herculem e⸗
4 teroſq; deos dicerent de quo erz oe clte ſcribit. Lactantius fir
„ mianus ad impꝑtoꝛem conſtantinum diumaruʒz inſtituuonum
11 lbꝛo qrto. caꝰ. 14. ſic diens . Deus cum videret maliciam et fal
ſoꝛum deoꝛũ cultus poꝛbem teꝛre mualuiſſe vt iam nomen eins

—

erx hominũ memoeia fuiſſet pene ſublatum. ſiquideʒ indei quoq
qgquibus lolis archanum dei creditũ fuerat. relico deo viuo ad

oolenda ſiqmenta irzetiti demonuʒ fraudibus abezraſſent. nec
mcrepati per ꝓphetas reuerti ad deum vellent. killum ſuum pn⸗
upem angeloꝛum legauit ad hommes vt eos ꝛuerteret ab im

DU—½ Rist vams cultibus ad tognoſcendum et wiendg In weri
6 et ille · Nnde itaq; dñm beatus petrus credens dixit· Au es.

— — 4

limitatem Terco aſſerit eum pr̃i equalem ꝑ diuinitatez. to
alſerit ei deberi paternã hereditateʒ. Dꝛima duo innuũtur in h

M es xpus Klius dei viui. 3 gathei. 16. Nota ꝙ hec eſt
tonſeſſio ſidei aplioe que pau ds verbis male⸗ d o plecnt
que ptinẽt dmendatõem ihu ixßi Rerognoſeit⸗ em in

ip̃o pontiſficalem dignitatem. Secundo ꝛſitet in eo regiam ſub⸗

die xp̃us id eſt vnctus.reſidua duo innuũtur ꝑ hoc ꝙ dit fi⸗

—

lus dei vini · ¶
dig nitate in hoc q; dictt rp̃us ꝗð interp̃tat᷑ vnctus · VYVnxit em
eum deus pater tancq; verũ Pontificem oleo exultacis p P tic⸗
pibus ſuis· Oe autẽ ihs ſit pontifex teſtat᷑ pau.ad. Deb.. Ihs
eo ꝙ maneat ineternũ ſempiternũ habet ſacerdocium vnde et

doeſit · Wathi. 16· Tibi dabo claues regni celoz et quodtũq;

id eſt v

G Jgit pmo tomendat eum a pontificali

ſaluare in Petuũ põt accedens ꝑ ſemetipm ad de ſemp viuss
ad in erpellandũ ꝓ nobis· falis em deebat vt nobis eſſet pon
tifex ſanct? innocens impollutus ſegregatus a Pctõꝛibo. Sackꝰ
m mundi huiꝰ? duerſacõe. ſancte em couerſatus fuit in mundo.
Annocens in paſſione. innocenter em paſſus fuit. Impollutꝰ in
lmbi ↄfradtione quia em impollutus fuit deſtruxit moꝛtis im⸗

perium · ſegregatus a pctõꝛibo in gloioſa reſurꝛectione a exdel⸗

lſioe clis factus in ammirabili aſcenſione. Iſte eſt pontifex qui

calicm aſſioms ꝓ nobis potauit · Mathi. 26. Pater mi ſi nõ⸗
põt trãſire hic calix miſi bibam illũ fiat volũtas tua. Dic ẽ põti
kre ꝗ eũdem calicem ſuis fidelbo Poeigir. Pathl, 20. PB Poteſtis
bibere caliom quẽ ego bibiturus ſũ· q. ð non biberitis mecuz
cahocem paſſioms nõ bibetis caliem ↄſolacionis. Dic eſt ponti⸗
fex qui claues ligandi atq; ſoluendi pontifiabo⸗ 4 ſacerdotibus

ligaueris ſuꝑ teꝛra erit ligatũ a in cehs · Vnde inſta ſententia exx
tomumicadiomis vehementer eſt timenda. Excõmumicacio em ſe
perat excludit mſhirmat Ra dit miquo· lepat: a deo . excludit a

—

ſuffragiis eccie· Infirmat hoĩem ad reſiſtendũ vicioſis tempta⸗

cdombus tradit miquo id eſt dyabolo a toꝛ toꝛibo infernalibꝰ.

¶ Seðo medat eũ a ſegia dignitate ꝑ hoc ꝙ di S
nctus qꝛ reges etiam imnungunt⸗Et certe iſte p illũ

chꝛũ a rubicundũ damd ex pſſus fuit qui in regem mückus inc

Vns legit in bᷣmo. Reg·. Erat dauid rufus pulcher aſpectu

decoꝛzah fade. Tulit 9 yſamuel coꝛnu olei et vnxit eũ in n n medio

min rreliquu⸗ Per dauid g xp̃us et p lamuelẽ deus pr intelligit.

fFatrũ eius a direct? ſpũs dñi in dauid a die illa et deineeps

Ne eſt rey 1 qul homibe reg mi ſui · hot eſt kfiis gfe leges edidit

———

. —

—

oheredes . quod nobis Peeſtm dignetur K·

Banctis
err pꝛopoſuit caſtitatis equitatis et pietatis: De lege cat ſitalid.

autem dieo vobis ꝙ oĩs qui viderit mulierẽ ad dcupiſcendum

eam mechatus eſt eam in coꝛde ſuo. De lege equitatis. Luc. G

Diligite mimitos veſtros a bñ facite. a mutuũ dantes wihilin
ſperantes. date dabit vobis. Iſte eſt cui ↄmiſſum eſt vmos et

moꝛtuos iudicare vnð in s· Deus indicũ tuũ regi da Te
ſtatur etiam eũ equalẽ ſoꝛe patri ꝑ diuinitatẽ ibi. vbi diẽ ſil ꝰ9
dei vini. filius em dei ſcðm ſidem catholicam ceternus eſt deo
patri 4 equalis bm diuinitatẽ · Vnde athanaſiꝰ eqlis patri vm
diuitatem minoꝛ patre m hũanitatem· Johnis·. 14. Non credes

ath.: Kudiſtis quia dickü eſt antiqs: no mechaberis.

philiſpe quia ego in patre a pater in me eſtſnnuit etiã petrꝰ?
xp̃o ihu deberi patern ã a eleſtem hereditatẽ a hoc oſtendit per
hoc ꝙ ditit filius dei viui. Si em eſt filius ↄſequens eſt etia vt

ſit heres ſicut dic aplus ad. Gab·4. Quod ſi filius t heres ꝑ deũ

ſubaudit᷑ iure. Et nota ꝙ ihus ꝗ eſt hinus dei ꝑ vmõem nos d0

heredes ſuos fecit qui ſumus ſilu ꝑ adopcionẽ· vnde ad. Ro. 8·

Ipſe ſpũs teſtimomũ reddit ſpũi noſtro ꝙ ſumus Rhi.Si⸗ autem
Niũii a heredes heredes quidẽ dei toheredes autez xp̃i Dereditas

„„ „

autẽ iſta ↄſiſtit m tribus. In vite petuitate· In diuiciaz vber⸗ M

tate . Et in gloꝛie ſublimitate vnde. Pꝛou · 3. LOgitudo diez in
dextra eius a in ſiniſtra illius diuicie a gloꝛie. Rogamus ergo
pontiſicem iſtũ et regem vt in regno patris ſui nos ſuos fadat

(Tolliat iugum meũ ſun vos E.· Mat hei · l. Strenuꝰ mile

non abhoꝛet ingum pnapis ſi ſalten eũ vere amat qꝛ attendir

illud· Johᷣmis · qnto decimo. Ilon eſt èruus maioꝛ? domino ſuo.

VYmmo gaudent᷑ omnia ſuffert attendens illud beati asRm
dicentis. Omma ſeua et inmania fſacilia a ꝓpe nulla facit amoꝛ
Genim fuit in cauſa mſi amoꝛ habitus ad deum ꝙ ſanci pres
tam multa varia penaruz genera ſuſtinuerũt de quoꝝ numero
vnus fuit deuotus. Berñ. dieens. Laboꝛ meus vix eſt vmus
momenti ſi maioꝛ eſt pꝛe amoꝛe non ſencio. Et de aplis ſcribit
Ackuũ. qnto· Jbant apłi gaudentes ante ↄſpeckũ dſilii quoniã
digm habiti ſunt p nomme ihu ↄtumeliã pati. Memoꝛes em

erant verbi dommi noſtri iheſu xp̃i dicentis. Tollite. . 1„

ODllite ingum meũ ſuꝑ vos et inunietis requieʒ aĩabus
MHath. iI. Tria ſunt hic notanda viʒ quod ſit iugum
quod tolli pꝛecipit᷑. Item ꝗᷓ ſit rquies que inuenit᷑. Nercio qᷓre
iugum dñi ſuaue aſſerit. ¶De pꝛimo nota ꝙ triplex eſt
ingum dñi. Pꝛimũ eſt ingum ſanchficatõis. Scom Medioms.
eraum tribuladonis ¶ Iugum ſandificacõis attendit᷑ in caſi⸗
tate coꝛꝑis a anime vt viʒ xp̃ᷣianus homo vel ſeruet caſtitatem
Diugalem vel ↄtinendam vidulaem aut mundiciã vginalem ·
Hnde aplus. .ad·. Thelſz. 4. Det eſt voluntas dei ſanctificatto
veſtra vt abſtineatis vos a ſoꝛnicatõe vt ſciat vnuſquiſq; vrm
ſuum vas coꝛpus vt ditc: gloſa. poſſidere in ſancnſicacde mK1 bo
noee non in paſſione deſiderii ſitut a gentes que ig noeant deß
Non em̃ vocauit nos deus m iĩmundiciã in ſandificacdem Iu
gum diledionis ſiſtit in caritate dei 1 ꝓpximi ſiue ille ſit amicꝰ
aut mimicus vnde · Wath. 22. Diliges dũm deuz tuũ ex toto
coꝛde tuo.q ex tota amma tua et in tota mente tua hoc ẽ pᷣmũ
et maximũ mandatũ. Scm autẽ ſimile eſt huic· Diliges pxri⸗
mũ tuũ ſicut te ip̃m In hüs duobo mandatis vniuerſa lex pẽ
det ꝓphete Qugum tribulacõis attendit᷑ ex flagello diuino q
deus hoĩiem ptutit ꝑ toꝛꝑales infirmitates. Conſiſtit etiam ex
temptacioinbo quibus dyabolus hoĩem infeſtat a ex inmriis et
damnis quibo malus homo bonũ inquietat · De hiis oibus. ?
ad · Nimot · 3. Dmes qui pie volunt vinere m xpᷣo ꝑpſecucionez
pacient᷑· Ninc etiam· Jacobi· pᷣmo. Omne gaudium exiſtimate
fratres mei tũ intẽptaciones varias inaderitis ſciẽtes ꝙ ꝓbacõ
ſidei veſtre pacĩa; moꝑatur · Padendia aũt opus ꝑfectũ habet
vt litis ꝑfech a integri nõ deſidẽtes. Nota aũt ꝙ multi rũpunt
hot triplex iugum· Pꝛimo rũpitur ꝑ aĩe a coꝑis ĩmundictam

)
7

SrSo p:dis aopis manad NetciHblaſpemis a impan?
dadam. K (De ſcðo nota ꝙ hii qͥ poꝛtant ingũ dñi dupli⸗
cem requiẽ muenient viʒ ſinus a menſe. Optima em requies ẽ?

in lecto a in menſa· De requie ſinus dñi.Luœ. /6. Factũ eſt t
moeeret mendicus a poꝛtaret᷑ ab angelis in ſinũ abꝛahe ꝑ quez
deus pater intelligit · Item · Yſa · 40. Inbꝛachio ſuo Febi⸗
agnos a m ſinu ſuo leuabit Suauiſſime ſtratũ eſt aĩab ſacto⸗
m ſinu dni- Inquietiſſime autem aĩe ptõz iacbũt in ſinu dya
boli vbi ſubter eos ſternet᷑ tinea a2 oꝑimentũ eoꝛum erunt voer
Zuedme. Yla. 2z . Fatiet dñs exercituũ oĩbo ꝓpłis m monte 2

ĩ zuiuiũ vindemie pinguiũ medullatoꝛ vindemie defecate. ¶ 1
Be terao nota ꝙ ingum dñni ſuaue leue dĩ ꝓpter tres cauſas
n Penna eſt dñice paſſiomis retogitacio. Vnde aplus ad. Deb.12
RKecogitate eũ qui tale; ſuſtinuit a pctoꝛibo aduerſꝰò ſemetipßm
nek dtradichonez vt nõ fatigemini animis vris deſicientes nõdum
Noo. em̃ vſq; ad ſanguinem reſtitiſtis. Scda eſt intrinſeca ſancuſpũs
⸗ ↄſolatio.vnde· Yſa·io. Cõputreſcet iugũ a fade olei videlicet
n ſpũſſandi- Item 2· ad. Cor᷑.. Bñdictus deus a pr dñi nr̃i ihu
pp̃i pater miſeritoꝛ diaꝝ t tocius ↄſoladonis qm ↄſolat᷑ nos in
omni tribulacione nrã viʒ per ſpũs ꝑacliti ntrinſecã vncõem
Tertcaa eſt glozioſa remuneratõis exſpectacio· vnde. 2 ad. Cor
modũ a in ſublimitate eternũ głe pondꝰ oꝑat᷑ in nob· qð nob

n annunciatise beate marie Sermo. xv.

Kue grã plena dñs tecuʒ &- Luoœ pmo. Quare angelus in
ſalutadone ſibi a dño smiſſa pᷣmiſerit aue pulchꝛe declarat do⸗
ctoe gretus dicens. Jocunditat nõ abſurde p̃ᷣnundat angelus
vgim dies aue quod dicit ſine ve · pma em muher genut nos
cuʒ multiplici ve facta eſt em nobis mater malide a diſcodie ·
ig noꝛancie a miſerie h bta vᷣgo facta eſt nobis mater dilectõis
H Itra ve malitie. mater timoeis otra ve diſcodie. mater agnicio
mis oontra ve ignozandie. mater ſancte ſpei contra ve miſernrie.
Quare berñ · Redditur femina peo femma humilis pꝑeo ſupba
pꝛudens pao fatua- Eleganter ergo agelus dixit aue

PBanctits Sexr. xv.

9
en.

— S= S= =
. 4 .

¶ VOe maria gꝗrã plena dñs tecuʒ bñdicta tu in mulierbo
-Luc· pmo.Dec ſũt verba gabꝛielis arthageli ad vir⸗
Aaginem maria. Luc. I. Elizabe aucẽ addidit. Et bn di
. cus fruckus ventris tui · Igit᷑ qnq; ſunt hit notanda. Pꝛĩo qᷓre
i⸗ ogini het ſalutacio ſcʒ aue ꝓferat᷑. e cur e gra plena dicat ·
Tertio quõ cuz ea dũs eſſe dicat· Ar̃to qᷓre ſup omes muheres
4 mento benedicat. Anto tur etiam fruckus ventnis ſui benedidi
ab ommbo mereat benedic. (

De pmo nota ꝙ beata
4 veir go ꝓper q̃tuoe hoc verbo ſcʒ aue ſalutat. Aue em ſonat qſi
ſine ve. Eua naq; qduplici ve lubiatuit. Ipa em̃ ꝑ virũ viol ẽ
ter fut deflozata· Ipa ꝑ dceœptus multiplies fuit onerata. Ipa
“ mm ptu ſihoꝝ fuit anguſtiata. Jpa etiam tandẽ fuit in puluerm
reloluta. Vnð ꝓpfer pdicta dixit ei dñs· Geñ · 3. Bub viri ptate

—
„

eris et ie dnabit᷑ tui q;tũ ad violenuã defloꝛatõis. MWultipli
cabo erũpnas tuas a optus tuos q;tũ ad onera ↄcepctonis
In doloae paries ſilios tuos ece dolox ĩ ꝑtus effuſione· Seqũ⸗
tur verba que dñs dixit ad virũ que etiam intelligunt᷑ dixiſſe
ad mulierẽ Puluis es a iĩ puluerem reuerteris. Ecce teſtimomũ
de incinerache . Beata igit᷑ vgo huiꝰ ve qᷣdꝛuplias imums fuit
oſa em̃ per dei ↄcpaonẽ vᷣginitate non ſuit ſpoliata· Ipa peꝛ
eum q; cteperat nõ fuit aliquo mõ grauata. Jp̃a in natiuitate
filii non fuit anguſtiata. Ipſe etiam poſt moxtẽ ſcdᷣm fidem lau⸗
dabilem nõ fuit man erata. Sicut em eua que fuit ex oſſibo ade
et caro de carne eius cũ ↄuge ſuo ꝑticpauit maledidione co⸗ꝛ
rupcionis a incinerationis · Ita ecõuerſo dignũ fuit vt bẽa viꝛ
cu3 ſilio de qua ex eius carne a ſanguine carnẽ aſſumpſerat
filii non vidit coꝛrupcõem ſic nec caro matris. A ¶ De ſe
cundo nota ꝙ bia vᷣgo ꝓpter qᷓtuo dr eſſe grã plena: uit em̃

mũdiſſima· vatuiſſima.ſolidiſſima. a ꝗqetiſſima. Sicut em qua⸗

tuo ad minus ad hot requirũtur ꝙ matriale vas vel dig nuz
ſit repleri vł poſſit ĩpleri viʒ ꝙ ſit mũdũ ꝙ ſit capax ſeu vatuũ
Alit ſolidũi.non ruptũ ꝙ ſit quietuʒ id eſt non moueat᷑ dum
uice in fundit Ita et Nata vgo fuit mädiſlima ab om labe
vicioꝝꝶ Nunq; em moꝛtalit᷑ vel etiaʒ vemaliter peccauit ſemꝑ
in omi cogitatu ſuo a verbo et opere meruit. Et certe ſcðm hoc
quali pluſq; homo hic·Non eſt em homo q non pecet· vnde
Johhis m· i, cano pmo. Si dixerimus qm pctm nõ habemꝰ? ipſi
nos ſeducimus a veritas in nobis non eſt. Fuit etiam vactuiſſi
ma ab omm deſiderio terreno; Mõ em coꝛ ſuũ a animũ habnit
curca iſta terꝛ ena a mferioꝛa ſed ſemꝑ ſuũ deſideriũ circa ſuꝑœle⸗
ſaia ver ſabat᷑ Jᷓa ſiquidẽ temꝑalia que auari ſũmo ſtudio clũt
dtemptibilia a quaſi ſter pꝛa reputabat. uit etiaʒ ſolidiſſima
Dies em virtutes arca ip̃am agregate ita ſolidam et integrã
eam ↄſeruauerũt ꝙ nõ poterat ledi aliquo temptacõis implſu
Ffuit etiam quietiſſima per paem coꝛdis a omnium affectuum
tran quillitatẽ. Dacem em quã filiꝰ ſuꝰ dedit diſcipulis ipa pee
apue ꝛſeruauit · Ipa etiã nũq; indebite vel ↄcupinit aut imnit
nec doluit aut gauiſa fuit indebite. ¶ O De terco nota
dñs pmo cũ ea eſſe dr̃ tanqꝙ; ſpõſus in ſecreto cubitulo · Dei em
filius in camem vᷣginalis vteri hũana; naturaʒ aſſumpſit e’g

— —T *

⸗

⸗
—
—

ʒ EBBaonces Xv.
. fir Dance miles a-ma muens ii alotnacilo. Vñs em̃ toluu
ↄgreſſurꝰ cũ dyabolo tunicã tarms nr̃e in ſancuſſimo taberna
8 culo vᷣginei coꝛpoꝛis mduit que tũ in paſſione per flage lla et
ſpinas a clauos ac lanca laceraret et perſoꝛaret᷑. vtus diuim⸗
tatis que ſub ea occulta fuerat ſtrauit dyabolũ. Terdcio dñs tũ
ea fuit tanq; rex in thꝛoni ſui ↄſiſtoꝛio: Dei emm filius vtpote
n verus ſalomonr rex patificus ſedit in ipſa tanꝙ in regali ſolio
indicans omnes ſines terre . MWedio ſiquide temꝑe q; m vginis
n vtero geſtabat᷑ nõ minꝰ ea que ſurſũ erant in elo a que m t᷑ra
1 deoeſũ peudentiſſime gubernauit. Qrto cũ ea fuit tanc; hoſpes
De peaeandens i triclimo. Bedens eni mfantulus in vᷣginis vtero
vie pratre pleniſſime fruebatur et mũdis affedtibo matris ac ſancddis
dt dibo deleckabilt paſcebat. ¶ P ¶ De jjrto nota ꝙ ꝓpter q
„ tuoe in mulieribo dĩ bndicta pᷣmo qꝛ ſerpenti nõ obedimt. Cuʒ
em et iße dei kinus tẽptatus ſuerit veriſibe eſt ꝙ bra vgo qñq;
etiam tptata fuit.· H ip̃a nũq; dyabolice tẽptaciom aſſenſit · SHe
cunda quia obꝓbꝛiũ ſemmaꝝ diluit et abſterſit. Sicut eni eua
cauſa extitit perditioms humane. Ita et maria cauſa fuit n/fre
redpcioms Vnde mulieres demops verecudani nõ debet tan
p ſeminã genꝰ humamũ ſit amiſſũ cũ a ꝑ feminã fuerit recupatũ
Lercio dĩ bñdicta qa per fructũ vite q; edidit ſuſpendendũ in
n ligno crucs vitaʒ reſtituit. Eua namq; per pomũ vetitũ quod
R deſceeſplit ab arboæe a ſibi et vmiuerſe pentele ſue moætẽ Ppina.
XA uit · Waria vero peedoſum fructum ventris ſui mundo edidit
NG pꝛo ſalute generis humam m erucis patibulo ſuſpẽſus fuit a ſit
moꝛtem ſugauit ac vitam reſtituit. Quarto dict᷑ beneicta quia
dr claue dauid hor eſt per filium ſuum paradiſum aperuit. Sicut
. enim Ipter euam paradiſi poꝛte claue fuerunt. Jta et ꝑ maniaʒ
viir ginem ſunt reſerate extincta ignea ruphea per ſanguimnem
iheſu chniſti. C A De quinto nota fructus ventus intem
4 erate virgims peopter quatuo dititur benedictus. Pꝛimo pꝛo
partus in ſuo ſangnine quo nos redemit ſed largiſſimus vnde
ſit ipſe per ſecula benedictus. Secundo pꝛopter exulancium anm
marum e limbo reſecionem· Quomodo emm creditis ꝙ ab illis
ammabus fuerit benedickus quas ip̃e de regione moetis eripi⸗
ens in patrinam lutis eterne tranſuexit Quarfu quedam etia
quinq; milibus qnnozum paſſe fuerant exilium. Tercio p'opit
beatoꝛum coctidianam reſedionẽ . Quamdiu enim in hot ſeculo

ſumus peregrinam̃ a dommo. Pꝛima et ſũma refectio ammazz

De S

noſtraz eſt toꝛpus et ſanguis dommi noſtri iheſu xpi quo cotti

,—

die paſcimur et potamur. Quarto diditur benedidus pꝛopter
regnancuũ in patria deleckabilem remuneracoem. Jbi em mer⸗
ces omnmiũ Rilioꝛũ dei eſt glozioſus fructus ventris immaculate
virginis marie · Roga ergo dñm vt a vidis emundati merit⸗

beate virginis ſic ĩ hac vita dei Eren repleamur vt poſt hac
ui

vitam gloriaſum fructũ ventris

in pꝛemiũ aſſequam · qd &.·

¶Item de eovem feſto. Sermo. xxi.

¶ XKue gratia plena dominus tetum · Luce . pmo. D rariſſimi
qꝙ; vere angelus dixit gratia plena quia inquit btũs Jeronimꝰ2

Ceteris ſandis ꝑ partes. manie vero ſe ſimul totam mfudit gre
plenitudo· Et anſhelmus ait. D ſemma

ratia plena et ſupple

na de cuius plenitudinis habũdantia reuiuiſeit omnis cretata
De illo autem ꝙ angelus dixit dommus tecu inquit Jeronimꝰ2
Jam autem erat cum virgine qui ad virginez mitebat ange lũů
et pꝛeceſſit nũcium ſuũ dominꝰ.net teneri potuit locis qui om⸗
mbus habetur lods·. Et beatus auguſtinꝰ inquit dommꝰ tecũ

eata

angelus ad eam. Kue gratia quaſi dicret · Aue
ma ꝗqa tu es pixis aurea que nobih electuario
a ſummo pigmentario es impleta. R ¶ Geautem beat⸗
virgo lit vas gratie teſttur ſequencia ĩ qua ic cantat. Salue
mater ſalnatdꝛis vas electuʒ vas ho· gatie .
igitur pꝛintipaliter ſunt hic notanda Pꝛimum eſt que virtus

magis c; mecum ipſe enim in tuo eſt coꝛde. in tuo ſit vtero: ad
impleuit mentem adimpleat ventrem Pꝛeclare g dixit Rue ·

He gratia plena · Luc· pᷣmo · Nota ꝙ het ſunt verba ꝗ
bus ange lus alloquitu virginem mani. Et nota
ſicut munda pixis nobiſelectuario repletur ita etiam
virgo tanq; aurea pixis gratia repleta fuit. Dict ergga
virgo ſanchſſi⸗

atie vſqueqe;

vas cleſtis gratie. Duo

hiic eledtuanio quod gratia vocatur meſſe credatur. Secundã

eſt ex

quibus ſpediebus peedictum electuarium confiatur. De

— —

mo nota ꝙ hoc electuariũ quod gratia woecat᷑ quatu egre ⸗

gias virtutes habere pbat᷑.· Pꝛima virtus eſt ꝙ homo p gram

eſtch

Ab omm pocati egritudine liberat᷑ Secuda virtus eſt ; lomo
a virtutũ exercicda per grãm miriſi roboꝛatur. Terda vtus

homo ber gräm boms fupeleſtib loupletatur- Qum ta

virtus eſt ꝙ homo per grãm in regno dei honoeifiœ ſublimat: .

EEFEFPFsnctis vj.
Peima igitur virtus huiꝰ electuarii quod gratia vocat᷑ in bce
ſiſtit ꝙ homo per illud ab omni peccati lãguoꝛe turatur · Bta
igitur virgo maria tantam habundanctam gratie conſecuta ẽ
domio ꝙ etiã ĩ matris vtero ab oeiginali peccato extitit mũ
data et ꝙ oĩs egritudo ſomitis in ea pemtus eſt extinta · VPnñ
ſeribit beatus bernardus ad canonicos lugdunenſes. Quod vl
pautis moetalium conſtat fſuiſſe collatum vt videlioet ſandti ei
rent ex vtero ſas non eſt ſuſpicari tante virgini eſſe negatumꝑpk
quã omĩs moetalitas emerſit ad vitaʒ ego puto ꝙ a copioſio:
ſandi ſicacionis bñdicho in eã deſcẽderit ꝗ ip̃ᷣius non lolũ ſãctiñn
caret oetum ſed et vitam demeœps ab omni peccato cuſtodinet
imunem quod nemmi alteri in natis quidem mulierũ creditur
eſſe donatum. Nos etiam cariſſimi tum ſimus peccatoꝛes necſ⸗
ſarium nobis eſt electuarium gratie vt per illud a peccatoꝛum
mfirmitatibus liberemur. Vnde gratiam nobis optat apoſto⸗
lus ad · Ro. i. Gratia inquit vobis a pax a deo patre noſtro et
domio ihelu chriſto · Gloſa per grãm liberamur a pecatis. Der
pracem autẽ retoncliamur deo· Dinc etiam ſcribit apoſtolus ad
Eph·. 2. Deus qui diues eſt in miſericoꝛdia pꝛopter nimiã cari
tatem ſuam qua dilexit nos cum eſſemus mortui pecatis coni-
uificauit nos xpᷣo cuius gratia ſaluati eſtis Per grãm itaq; xppi
ſaluamur a peccatis que aĩam fadiunt grauiter infirmari· Pꝛo⸗
pter quod neceſſe eſt vt electuarium gratie mundiſicatiiugi
a domino poſtulemus. Secundo viztus huius electuarii hec eſt
vt videlicet per illud deperdita reſtaurantur a totus homo ꝑ H

ad virtutum exertitia roboꝛatur· Beata igitur manla quicq d
eua per culpam amiſerat recuperauit per gratiã toti mũdo· Ipa
etiam tanq; mulier ſoꝛtis manus mittens adð ſoꝛcia viriliter m ⸗
virtutum exerciciis deſudauit vnde dititur. Luœ. G poſt ſa
lutationem angelicam exſurgens m Na abiit in montana cum
feſtin adone et intrauit domum zqacharie et ſalutauit elizabeth
Kpud quam manſit quaſi menſibus tribus miiſtrãs ei in na⸗
tiuitate iohannis pꝛecurſoꝛis dommi. Super pꝛedictũ locũ diectt
gloſa.qꝙ beata virgo ita ſoꝛtis et robuſta fuit per gram ꝙ ex
aſperitas itineris non retardauit · Nos etiam vt ſoꝛtes ĩ bonis
operibo exiſtamꝰ indigemꝰ electuario gratie reſtauratiuo atq;
tconſotatiuo. Vnde dicit apoſtolus ad · Deb. 13. Dptimum eſt
gratia ſtabilire coꝛ non eſcis que nõ ꝓfuerũt ambulantibus in
eis · Ipſe etiam beatus paulus ſoꝛtis fuit et ſtrenuus per gram

De
Vnde dittt de ſemetip̃o · i. ad · Cor̃.i5· Gratia dei ſum id quod
ſum gratia eius in me vacua nõ fuit ſed habũdantius oibus
illis laboꝛaui. MWonet etiam nos2· ad · Cor · õ6. Ne in vacuum
gram dei reapiamus. Ille in vacuũ gram dei recipit qui ſcõm
grãm a deo aceptam in bonis operibus non deſudat. Teraa
virtus eſt huius electuarii ꝙ hoiem bonis ſuꝑceleſtibꝰ locuple
tat Quia igitur beata virgo per grãm fuit emundata ꝓpierea
ſũmo et vero bono ſpũaliter et coꝛpꝑaliter fuit adimpleta· Emat
enim nobile terclimũ totius trinitatis fiut nichilomniꝰ camera
ſiue hoſpitale ſancte humanitatis · Ipſa em̃ dei filiũ m carnem
2cepit et in vetero ſuo mũdiſſimo nouem menſibus bailauit.
Hnde cantatur de ip̃a · Salue mater pietatis a tdaus trinitat

nobile triclinium verbi tñ m carnati ſpũale maieſtati ſparans

—

hoſpicium. & aũt vero a ſummo bono fuerit adimpleta teſtat
m cantito ſuo. vbi ait · Wagmſicat anima mea dño & a inrfa.

Elurientes in plemt bonis · Jpa quippe ſummũ et verũ bonum

eſuriit ꝓter quod a eo vſq; ad ſummũ repleta fuit· Nõ eſt du

bium quin in celis in latere ſilii reſidens bonis omnmibo repleae ?z

Cõſentaneũ quippe rationi eſt ꝙ finus matrem ſuam filiali af-
fectu honozans plenq; ei ſuper omnia bona ſua dederit poteſta
tem. Mos etiam electuariũ gratie deuotiſſimis poſtulare debe⸗
mus vt ipſius beneſicio bonoꝝ ſuꝑcœleſtiũ particpes effia me

reamur. Eis enim qui in ndn
Aferũtur. Vnð dicit. Eccleſiaſtici. 40. Gratia ſicut paradiſus in
benedictionibo. Dint etiam eſt ꝙ dominꝰ? latromi penitenti queʒ
m grãm ſuã reœperat omnia bona paradiſi ↄmunicauit dicens

õ

Luc. 23. Nmen dioo tibi hodie mecum eris in paradiſio· Qrfta

virtus huius electuarũ eſt quod hominẽ gloeiſicat a ſublimat

¹—— —

Beata igitur virgo maria quia plena fuit gratia ꝓptera ſuꝑ

omnes choꝛos angeloꝝ iſt exaltata et digna eſt vocari celouuz

n,gina. De exaltacione vero marie matris miſeritoꝛdie ſic legi

tur. Deſter. 2 Erat heſter foꝛmoſa valde et ineredibili puleritu

dome ommũq; oculis gracioſa et amabihs videbatur · Ducka ẽ

iitaq; ad cubiculum regis aſſuen et amanit eaʒ iex pluſq; omes

muhers habuitq; gratiam et miſencoꝛdiam coꝛaʒ eo ſup oẽe
mulieres et poſuit dyadema regm in capite eius· Daſter mter⸗

— —

pꝛetatur pꝛeparata in tempoꝛe et ſignat beatam virgineʒ quã

Kus pater ad hot paeparauit vt fiius ſuus vmigemtus ey es

Snaperrtur et nalcentur quando aduenit tempus miſerendi

— — ℳ ℳ — Rr — — —

tanch a ſonte beatitudinis lucdiſſimo
Deſter itaq; id eſt beata virgo ſoꝛmola erat per immaculatam

ſict᷑ electuariũ gratie eſt caſtitas Vnð dic. E

Banctis
eius. Aſſuerus interpꝛeta tur beatitudo et ſignat ſilium dei a q

pofluit omne bonum·

virginitatem erat etiazʒ meredibilis puleritudinis per virtu tũů

ommniũ venuſtatem. Dmnes ſiquidem virtutes in ea agregate

mirabiliter venuſtauerãt eam ommum quoq; et angeleum a
hommũ oculis gratioſa et amabilis videbatur per viſteroſam

caritatẽ. Dec itaq; virgo aſſumptione angeloꝝ dmunitatu ad
cubiculum regni eterm ſollenmter eſt adducta et quomã gram
apud deuʒ muenerat ſuper omnes mulleres id eſt ſuper omẽes
ſide les aĩas eſt amata et dyademate regm eleſtis honoꝛifice co
ronata. Necſſariũ eti am nobis eſt electuariũ gratie m terris vt

„

it maniſeſte innuitur ꝙ pÿ grãm

poſtea hiis
De

per illud gaammeramhr avibiſeim celis Vnde dĩ in ̃s. 83
GSeiatiam et glam dabit dñs. Dic mamfeſte inn
peruenit᷑ ad głam. Pꝛimo enim dñs dat grãm a pol
perſeuerauermt in gratia ſuperaddit a gloꝛtiam. S ( De
ſcðo nota ꝙ nobiliſſimũ gratie electuar ium ex ſex ſpecebus ooõ
ficitur· Dee autem ſex ſpecies ſunt vᷣtutes ꝓpter quas grã ſpũia
liter optinet᷑· Pꝛima eſt caſtias · Scõa bomtas. Tertia pietas.

Qftn venitas. Qñta humilitas. Sexta patientia fiue eqmimitas

Das ſer virtutes habuit dulas virqe mania quas etiam nos
ad imitacõem ſui debemꝰ? habere. Pꝛima igitur ſpeeies ex qua

ciaſtia. 26. G

ſuper grãm mulier ſancta a pudoꝛata· Beata virgo ſancta fuit

*

mente et pudoꝛata coꝛꝑe ꝓpter quod grãm habuit in omni ha

bundandia . Debet etiam quilibet xp̃ianus ſanctus eſſe mẽte et
pudoꝛatus coꝛpoꝛe ſi deſiderat dei gratiaʒ poſſidere. Gratia em

ſpũſſandh nõ habitabit in copꝑe ſubito pecœatis luxurie a impu

diatie. Sca ſpeties eſt bomitas. vn diat- pù Qui bon? ?ha-
unet ſibi a dommo gratiam· Nota q vonitas in hoc conſiſtit q;

vmo ommibus pꝛodeſſe ampetat- Neminem autem ledat aut

offendat. Bona igitur et valde bona fuit virgo mania omm⸗

bus enim paodeſſe apeciit nulluʒ vero vel verbo vel facko leſit
aut offendit. Vnde et ipla eum qui eſſencialiter bonus eſt con
cipere mernit et huic mundo pꝛofeꝛre-Nos etiam imitacionem

beate virginis boni eẽ debemus viz omnibo ꝓdeſſe apetamus

nulliq; malũ vel vho vel ope fadiamꝰ Ille qppe qͥ malũ nõ facit

Primo ſuo ĩ moæd facto deiſſub vmbea diuie gre wqheſtet. er

Ecẽ. 44· Tonſeruauit

r

☚

—
5

4
+
22

„

—

——

+
D

7

—

pais. dicit mat᷑ ihu ad eum.

rum ſi pietatẽ exhibet viſcera pietatis·

ſieret veritatis Iple enim iheſus vir gims vera

f f
hoies miſcdie inuementes grãm in oculis oĩs carms Nota G
dñs ↄſeruabat hoĩes mĩe quoꝝ pietatis pauꝑibo nõ defuerut
Inuenit em̃ gram in oculis omnis carnis oculis illius ꝗ car⸗
nem ſuã in cibum et ſanguinẽ ſuũ in potũ fidelibus ãminiſtmt ·

Nuia igit bẽa virgo eximie pietatis erat at miſcðie ꝓptea gra

cdam excellentiſſimã apud deũ mnuemiẽs mater meriuit effici pie
tatis. & auteʒ magne pietatis ſiue miſcdie fuerit beata maria

ꝓbari põt in· Johis euãgelio· caꝰ. ⁊· Wbi deficẽte vmo mnu⸗
um. Vinũ nõ habẽt.· Fupꝑ hüt locũ diẽ
pſern. opaſſa eſt eoꝝ verecundie ſicut miſericoꝛs ſicut benig⸗
mſſima. Quid de fonte pietatis pedet mſi pietas. Quid inch mi
ſcera Mõne ꝗ pomũ in manu
ſua tenuerit dimidia die reliqua diei ꝑte pomi ſeruabit odoꝛeʒ

Quantũ igit᷑ viſcera illa virtus pietatis affecit in quibo noueʒ

mẽſibo requieuit nã a añ mentẽ repleuit quã ventum tũ heo

teſſit ex vtero nõ reœſſit ab ammo. hec bern. Mos etiã ad exem

