uerbioꝝ.· 23.· HMoli ſubtrahere a puero diſciplinam. Si em per-
cuſſeris virga eum non moriet᷑. tu virga percutis eum à am⸗

mam eius de inferno liberabis Quintũ eſt patienter ferre feri·.
tes ac ledentes. Vñn dñs in Lu·zi · monet ad padienciã ita di⸗
ens . ra demmi a parentibo a amicis a tognatis a moꝛte affi
cent ex vobis a entis odio ommbo hommibo ꝓpter nomẽ me
um ſequit · In pati ſſi am. veſtras. Gloſa. pati-
u t·In patiencia veſtra poſſi ani. veſtras. Gloſa.pati-
enta radix a cuſtos ẽ omniũ virtutũ· Vera aũt patiencia eſt

.
— — —— —— - ——--— —— —— — — — — — — — —
=
—— —— .
P . — — —¶—¶ — — — — —†
=S?ðM
— — — — — — — — ——ʒ—ð — — — — — — —

— —

aliena mala eq anne tollerare et ↄtma eum q mala irrogat

—..ü0½⁴d2ñ.

. . † ——

nem ac manencẽ ſub ſtan

4

minibo. De iſtis ↄſihariis dicit eccleſiaſtic. 27. malo

.
7
.

— — ——= —— – —

nullo dolore moueri. Item apłs ad hebre · 10. Rapmã bonoz?:
eeſtroz cũ gaudio ſuſcepiſtis aq noſcentes vos habere melio?
meja (Hextu eſt oonſulere Plexis et de⸗
rantibo. Diiant wogitates vbino eſt oo⸗
ſihũ · vbi vero plures ↄci liarii ſũt tonfirmant᷑· Eccleliaſti ei. ö.
Conſiliariꝰ tibi ſit vnus de mille. Nota q beatus paulus bo

lNirantibo· Pñ puerb.15.

naus eſt ſiliarius. ꝗ ita dicit ad Coꝝ. 1.7 De virgimbo pr
prtu dommi non habeo. cõſiliũ aũt do. Gloſa. a ſpuſancto mi⸗
hi mſpiratũ · Do inq; ↄliliũ non nubendi ̊ continendi. Chali
igit᷑ ↄſiliarii ſũt ꝗᷓ virginitatẽ ac alia multa bona diſſuadẽt ho

dſilia⸗
rio ſerua animã tua¶ Zeptimũ miſcðie opus ſpũale eſt ↄſola⸗
tiones afferre meſtis ac ploꝛantibo. Vñ diẽ Job de ſeiplo . 29·†½
Penedicdio ꝑituri ſuper me veniebat et toꝛ vidue ↄſolatꝰ ſũ
Cunq; ſederem quaſi rex circũſtante me exerctu. eram tamen
merenciũ ↄſolatoꝛ? · Dec ſeptẽ ſpũalia opera miſcdðie notantur
in hoc verſu· Oro.-remitto. docns. ferio fero. 2ſulo:ſolo.
¶ K Suůt a ala ſepteʒ coꝑalia oꝑa miſcdie- viðłe; infirmos
viſitare · ſitientes potare· eſurientes abere. captiuos redimenr
nudos veſtire · peregrinos in hoſpiciũ colligere: a moetuos ſepe

Uire. Prima ſex dominus ↄmendat Watheri. 25. vbi dic . Eſun ⸗

ui a dediſtis mihi mam ducare. ſitiui a dediſtis mi hi biber. ho⸗

ſeptimo thobias ↄmendat᷑·

—,—–˙’ —
4

ſpes eram a collegiſtis me-nudus fui a oo operuiſtis me. infir
mus fui et viſitaſſis me. in earœre eram et veniſtis ad me. De
Pf mendat Det ſeptem notan in boc verlu·
Vilito· poto· ibo. redimo. tego. colligo. ddo De terdo nota
ꝙ dabit᷑ mileriooꝛdibo menſura bona et ↄferta coagitata et
ſuꝑeffluens ſicut mn hodierno euangelio·. Wenſura bona dicẽ᷑

4

bunke in oꝛpoꝝ glorificacõe. Coꝛpora quippe miſeritoꝛdiũ ꝗlorifira
bunt a in oĩbo mẽbris ſuis bona erũt a laudabilia henſura
ferta dabit᷑ ijn a ĩaʒ beatiſicacõe .· Anime nanq; miſerico?ꝛdiiũ
m ommbo viribo ſuis ↄferte erunt aO coadunate · Dabebũt eſmm

euagace affecion es ſine vicio ſaz vcupiſcencia? infedione.

Wen ſura cagitata dabit᷑ in cuiuſiibet celeſtis gaudii ꝑticpa
cõe. Pingula Pe gaudia electoꝝ manu caitatis ꝗᷓ illic regiã

—

Auelipet em ami ma tantũ de frlicitate altenius letabit ſicut de

———ͤ———

exiſtit wagitabunt᷑ a infundent᷑ in ſinus miſerioꝛdiũ aimaz.

“

— —— — — — = ==—-=-ʒ— .Mũð
— — — —— ———— — -—

1†
1
4
4
5
. *
ʒ

— +
— — —

— —

4
.
4
—

Wiiſ.

—— ——,,,rwQ(=-— —

E O

—

4
M

1
4 . C 4

1
4

4
4
4

4

re. ſupfluit

ſuauiſſima fruicõe. nec tamen eum poterunt epota

iuſte. q.

————

aridus, a impiꝰ eſſe dinoſcit᷑ dignũ eſt vt in eterno igqne Pe

tuo crudient᷑.Rariſſimi rogate dñm vt ſic opera pietatis exer

cœamus vt cum eledis eterna premia capiamus:

¶ Sedens iheſus docebat de nauicula turbas · Luc quinto.
Poſſet quẽ mouere cũ chriſtus dommus nauiculã petri intra⸗

uerit · à vt eam a terra puſillũ reduœret rogauerit. qd ↄmodi 1.

beato petro ſecutũ fuerit cũ be atus auguſtinꝰ dicat. ullũ bo

nũ irremuneratũ. Bomũ aũt ſuit ꝙ petrus xpᷣo dño obediẽs

erat. m illud. ſ. Regũ.i5· elioꝛ eſt obedientia q;ᷓ vidime.·

De hot preclare inqͥt theophilus dicens. Auia turbã de nani

cula dommus mſtruxerat non ſine mertede dnm nanicule de⸗

reliqt · dupliciter ipſũ beneficians. qꝛ primo dedit ei multitu⸗

dinẽ piſciũ a deinde ipſũ diſcipulũ fetit · Sedens g iheſus c·

Edens iheſus docebat ð nauicula turbas· Lu. s. Duo
ũt hic notanda. Primũ eſt que ſit nauicula ĩ qua do
mwmus ſedit. Secundu eſt que ſit doctrina quã docuit

L¶ De primo nota ꝙ quadruplex eſt nauitula domini ·

nma eſt virgo gracloſa-ſecunda eſt virga predola· tercia ẽ

eccleſia glorioſa- quarta eſt anima virtuoſa ¶Prima igit᷑ na⸗-

nicula eſt virgo grauola. id eſt beata maria que bene dictuar

gradoſa. id eſt graciis plena. Pſi ſalutans eam angelus Lue

dus iſte munita quitas dicitur. quia dues hot eſt amatores

primo dixit. Aue grada plena·. Aliis qui ppe ſandis diuiſio⸗

nes graciaꝶ date ſũt. Beate vero virgim totus fons graciag

datus eſt. Det eſt nauicula per quã dommus deſcendit in mã
dum. qui per cuitatem mumtam a ydumeam ſiguratur. Thũ

5—— ———

.
—

ſuos diiciis deliciis à honoribo munit armat· qð non poſ-
ſint feriri iatulo verbi dei ad ſalutem · Frnepe hums anita⸗

tis eſt dyabolus. ſicut teſtatur ipſe chriſtus· Johãms. 2. Chũ⸗

dus etiam vocatur ydumea que interp̃tatur ſangumea quia

— — - — fhfhfhfhf f fhfh df —

e

—— —
f f v—

e quarto nota ꝙ; pe

2 em tenacs a auani per ariditatẽ boni opis at impeeie
tatem coꝛdis naturam illius mfernalis ignis induerunt quę

—

¶ VDominica quinta. Sermo. ll·

1—-

—— —,—,,A D A AMAB ———

— 1
— ——— — — † .
—— 8 =

— ——— —

— 2
‚S—,— J
47
7

S 17 —

—
—
=—
7 7

1
I.

—

1

hodie in mundo. ſoꝛmicacõ.

— S ” — — — —— „ . — —
adulterium homicdinz.!

guis ſangumem tetigit . gitur domm? volens ad

—

noſtram redemptõ em venire m mundũ dixit in conſino ange/

loꝝ ſuoꝝ Quis deduct me in amitatem munitam quis dedu⸗
cet me in ydumeam . Reſpondit gabriel archangelus ſnit

eius. gacta eſt mqͥt virgo mana quaſi nanis mſtitoris de lon /
ge poꝛtans panem ſuum. Cui dommus. RKedeas ergo et di⸗

cas ei ꝙ per eam volo deduci inn mundum Reuerſus vero an

gelus cum fſeſtinacõe ad virginem ait. Aue gratia plena do⸗

mius tecum. Ruaſi dicret. Dominus iam paratus eſt eſſe te

cum. ideſt mtrabit in vleꝝ tuum mundiſſimũ. Poſt conſenſũu

autem virginis dommus ſtatim intrauit in eam que; ipſa ſuo

—

catores munuſcula noſtra. id eſt orationes-lacrimas-elemo⸗

tempore eduxit in mundum. Bonũ elt kariſſimi vt nos pec⸗

ſinas ac ieiunia noſtra per hanc fſidelem nauiculam noſtro in ⸗

dicg premittamus. vt tum venerimus ipſum iaum muenia

.
.

7 7

Secunda nauictula fuit virga precdoſa. id eſt crux dominica

bene dictur precioſa quaſi precio plena. Precum emm toei9?

4
4
1

mundame⸗

4

14

4
4
.4
4

4

4
4

mus. Ipſa quippe optime aget negocum noſtz · ¶ NC
I J —

mundi pependit in ea. De hac dicitur. Mathei · 9. Rſcendit

ihefſus in nauiculam a tranſfretauit a venit in cuitatem ſuam.

Ciitas domini vocatur hic capharnauzʒ quod mterpretatur

ager conſolacõis a ſigniſicat amemitatem paradiſi. Pciens er

—,—
.

T

uitulam crucis et per moꝛtem tranſfretans. venit in quitatem

4
——

cem latronem m vna hora m ſuam promiſſionem per duxit

—

— —

†
1
4

quam multi eledti in multis millibb amnorum intrare non p⸗

4
4

—
4
4
4.
4

de ipſe filiꝰ ait ad patrem · Luœ. 23. Pater in manus tuas cõ

nmm
qui muenti fuerint in ea· deus pater protegit a deſendit. Pn⸗

tuerunt. quia crucis nauiculam non habuerunt, a in hot pa-
tet ꝙ hec eſt velociſſima · eſt e tiam ſecuriſſima · Dmnes enim

.1
1

1

—

4
†
1

+
.

mendo ſpintũ meum. oquit eti ad patrem- Johis: g. Pa
ter quos dediſti volo vt vbi ſum ego a illi ſint mecuz. Si igiẽ

ſpiritus filii in mambo patris. certe et anime dilectoꝛꝛ ſuo

erunt in mambo eius ¶ Tercia namitula eſt ecclelia glorioſa

4
4
—— +–—
——
4
P

aũt eccleſia dicat᷑ glorioſa. teſtat᷑ apłs ad eph.. Chriſtus

4
ſ

— — — — — — —

dilexit ecleſiã et tradidit ſemetipſũ pro ea vt illã ſãctiſi caret

— — ———— —— =--———— = = —

go iheſus quia a deo exiuit ad deum vadit. Kſcendit mna

4
4

ſuam. id eſt in paradiſum exultacõis· im quam etiam confite n

.
.

1
.
1
4
1
.

4
1

— –—

— ===

——-- .ꝛ

ue dicit Luce. 5. Aſcendens in vnam nauim que erat ſymo⸗

ms a ſedens docebat de nauicula turbas . Pnd igitur ecleſia

“

4

milſa fuit a dommno.

—

ſitaq; dommus requirit in eis qui wlunt eſſe de eteleſia vidlz
no ſit jn eis macula luxurie neq; ruga maricie · De hac na

digit nauicula ſymonis. quia ecleſia primo ſymom petro co⸗

guſtioꝛ in medio vero ſpacioſioꝛ

Faatos habnit deles et-infine pans. ealaie ineipis ini

audos habuit h e paucos habebit. In priapio
vero eœleſie ven ſideles multis tribulatoibo a anguſtiis ſub⸗

.
.

iacuerunt: a m fine ſimiliter ſubiaœbũt. Dicit emm dommus

WMat hei · 24.· Auomam abundauit miqᷣtas refrigeſcet cari tas

miſſa fuit a domino. Conuenienter etiam eccleſia ſimilitudinẽ
habet nauicule Nauitula qui ppe a im pntipio a in fine eſt an

gloriſam eceleſiam non habentem maculam nec ruagam. Duo

multoꝝ. dicitur etiam Lucœæ./8. Cum ſihus homis veniet pu

tas mueniet fidem ſup⸗

WMWarti. 4. Facta eſt protella magna venti. a fluctus mittebã⸗

ſuper ceruical doꝛmiens et exctant eum et dicunt. Magiſter

tur in nauim ita vt impleretur nauis. et erat iheſus in puppi

1

non ad te pertinet ꝙ perimus. Xima igitur noſtra debet eſſe

Ili nauicula in qua etiq; ihelus debet pauſare in ceruicali liue
tuſſino patis ac manſuetudinis · Vex quia ſepe mnſurgit pro⸗

cella temptationũ quas aĩma ſuſtinet ab im

mnis. necelſe eſt vt ſemper dei adiutoriũ imploꝛemus. et in

monũ vel maloꝝ hominũ vel etiam ab mquietacõe ꝓprie car⸗
ſe cõ

peſcet ventum temptatiomi et ſic fiet m amma tranquillitas

magna. Et nota q hee nauicula liſtit ex qᷓtuoæ viðłz prora.

puppi · rate · a carina. Et per hec intelligunt᷑ quatuoz virtutes

cardmales. Prora eſt prima pars nauis a ſiqniſicat pruden-

— 1 Vin , Nuarta nanicula eſt
anima virtuola · ið eſt virtutibo non ocioſa. De hac diatur.

—

voꝛtunitatibo de⸗

danm per quã nobis puidere debemus. quoꝛſũ ſcʒ ituri ſumus ·

Stabimꝰ em ãte tribunal chriſti vt referat ꝓpria coꝛꝑis vnuſ⸗

[Weut geſſit ſiue bonũ ſiue malũ. vt dic apłs ad coꝶ.2· J.

.

uppis eſt poſterioꝛ ꝑs nauis a ſignat iuſticiã· penes quã eſt

nanicule gubernaculu. qꝛ iuſticita cuſtodit mno&tis via ſitut
dictur Prouerbio& 1I. Juſtitia ſimplicis driget viam eus·

Juſtitia vero eſt nullam m contra mandatum dei vel contu⸗

ſtituere · Ratis vocatur latus nanicule et per hãc intelligitur

ſꝛtitudo Duplici

Priſcene vel acquirere. a omnez rem miuſte 2quiſitam plene m-⸗

— ——--=

4 4
“ ⸗
. — — — —— — ———

vero ſoꝛtitudĩe indigemꝰ· ne viðeʒ pſpem

* — — — ⸗ —– — —
1
1
1
— – —— — — — — –
4
1 1
4
1
M 3
.
4 5

—

—

—–— — 1
.

.
.
——
1
4
— — ☚
— —— = —3 ---— — 4

—— =–

fempoꝛe Detr

m vanitatem doꝛdis nos deducant. ne aduerſa per nimiam
meſticiam nos ↄfringant. Carma vero dicit᷑ venter vel füdus
nauicule. a ſignat temꝑandiam que necſſaria nobis eſt vt vi
delicet ab omibo ills abſtineamus a caueamꝰ per que et deꝰ
ↄturbet a pximꝰ aggrauet᷑ et ꝓpria aima deturpet᷑ Oe ſcõo

ſteʒ de doctrina chnſti nota ꝙ ſedens in virgine in crnœ. in ec
cleſia· m aima· doœt tria. viðłʒ bomitatẽ diſciplinã et ſcienacaãa

PBonitas pertinet ad ꝓximũ · diſciplina ad ſemetipſũ.ſciencaa

ad deum trinũ a vnũ. Bonitas in hoc ꝛſiſtit vt nemo proxi⸗
mü ſuü vel coꝛde vel oꝛe vel opere ledat aut efendat. Pn di
cit dñs Math. 12 Ponus homo de bono theſauro coꝛdis ſui

Pfert bonũ ·. Diſciplina m hoc ↄſiſtit ne libidini carms ↄſencia?t

— — — — – =——

4
— — — ———
1 .

Hq vt caro ne laſciuiat cũ diſcreto moderamĩe ooꝛripiat᷑. Vñn imn

pss. Mprehedite diſciplinã ne qñ iraſcat᷑ dommꝰ pereatis de

via iuſta · Sclencia in hoc dſiſtit vt deum trinũ a vnũ ex toto

—

coꝛde diligamus tota virtute colamus id eſt tota virtute ei

ſeruiamus. Rogat igit᷑ dominũ vt ſic ipſius doctrinã et aundi
amus et ſadamus vt eum m die uidicii leta fadee videaamus.
Quod nobis preſtare dignetur qui vmit a regnat deus.: per
omnia ſecula ſeculoꝛ. M

1
4
1
.

— ———— — -, -4 —

x 2 2

4

3
1

4

Si offers munus tuũ ad altare k. Wathei ſexto.

enj acœptã. Auare. mnqt beatus auguſtin⸗ Si iraſti fratri nõ5
elt phas. aut diore racha aut fatue. multo minus in ammo te
nere aliquiðd qð in odium duertit · Bi aũt frater nos leſit ꝗ ta
men ei nihil mali feimus non tenemur euz rogare · ſed ſufficit
a amore omĩipotentis dei rantorem ex toꝛde dimittamꝰ. Vñ
inqt auguſtinus . NMon vemiam poſtulabis ab eo & tibi feeit in
uri am · h tantũ dimittas ſicut tibi a dño dimitti cupis quod
ipſe ↄmiſeris. Et hoc eſt veꝛꝛ de neceſſitate. qꝛ ſi quis faeret be

ne fRaœret. qꝛ inqt cniſoꝰ. Si aũt ille te leſit et pri i48
s4s ä t prnus rogaueris
mag nã habebis merwde. Dñs ergo inqt Si offery,.,.

.

—

4

Voffers munus tuum ad altare et ibi retoꝛda
2 Es IS im 20 altare et ibi roeoꝛzdatus fue
)is quia frater tuus habet quihduerſum te-rlinque

ibi munus tuum ante altare a vade prius reconcilia⸗

—

Memo gerens odium a muidiã erga proximũ. deo oblacöᷓem

n Hatn tuo. et tunc veniens offers munus tuuz. Wathei · y.

——,.—

—
— ——
— — — — — —
.
.
— =— —..2
— —

——B== —

— ———

——

—¶— b J
4

tedioms munimentũ Imme igitur electoꝛ ſtola claritatis
eterne veſtite ſub hot altari dulciter requieſcunt. ¶ Det nobis

Fria ſũt hic notanda. Primu eſt uid per altare ſaper quod
munus offern debet exprimatur

nus offerre quilibet moneatur e
cio Ffratri fſien precipitatur

.
.
.
. — — — – - – — = -- –
— =-- — — v u —

Hecundum eſt quale mu⸗
ercium eſt que reconcilia

e hoc altari. Johannis m apocalipſi ſexto to (Pidit ammas

fub altari quibus dat ſunt ſingule ſtole albe et dictum eſt eis

— ———
——

De primo nota ꝙ altare
per quod munera offerre debemus dei ſilius intelkgatur

— — —

P requieſcerent. Jbi dicit glola. Chriſtus eſt altare quemf f⸗

deles offerunt. et luper quem offerunt et quem habent ſui pꝓ

deug vt et nos ibi requieſcere mereamur ¶ Ntem de hoc altani

die ohannes in ApPoealipſi. 8. Penit ange lus et ſtetit ante

altare habens thuribulum aureum in manu ſua⸗ et data ſunt
illi menſa multa vt daret de orationibo ſanckoꝝ ommũ ſuper

—

ribulum anreum. id eſt carita tem habet m manu ſua et omma 1

altare qui ſe obtulit et ſuper quem ectleſia offert deo prees .

t nota ꝙ angelus huic altari aſtans eſt gratia dei que thu⸗

n

B¶ De ſecundo nota ꝙ debemus offerre dommo munus

altare aureum quod eſt ante thronuz dei. Gloſa. Chriſtus eſt

aromata orationum ac bonoꝝ opeꝝ que ſideles impoſuerũt
caritatis thuribulo offert ea gracia dei ſuper altare auruzʒ id
eſt ſuper chriſtum. vt per hec et peccatis eoʒꝝ proiicietur .

a doꝛde ab Pern opere. Co⸗ em̃ os et manus ſunt tres camere T

theſauroꝝ.· Perſuadet auck nobis ſpirituſſanctus vt munera

offeramus ita dicens· Prouerbioz 2. MHunus abſcondituz
extinguit iras· et donu in ſinũ ſcʒ chriſti ndignacoeʒ maximãa
Item prouerb.22· Vickoriam honoꝛẽ acquiret qui dat mu⸗

nera. Et nota ꝙ ꝗq offert munera ſua in ſinum chriſti tria ꝓꝓp

hoc ꝛſequit᷑ · videl cet. diumam ꝓPicacõem · demonm ſubiuga⸗

õem et celeſtem exaltacõem. ſitut per predictas auctoritates
Probani poteſt. Pebemus i igit᷑ a coꝛde triplex munusofferre.

videlicet. bone voluntatis intencõem ſancte meditacõis deuo

tõ em. a pie vpalſſionis affedionẽ. Bone Fns⸗ mten tõ cõ

mẽdata fuit in chriſti natiuitate qñ ceciner ſt ãgeli. la in al-

e bona etiã vo lu⸗

tiſſimis deo a in terra pax hoĩbo K„ Lu.z.

— — — — ——

ner ſi archa coꝛdis repleta fuerit bona voluntate lhil quip

pe offertur deo diutius bona voluntate. De deuotione medi

—,,— — —

tatoms 81 m n plalmo decmooctauo. Meditatio toꝛdis mer⸗ in

— — — — — — ——

tate ſic ait greg· Ante dei oclos nũq; vacua eſt manus a mu⸗

f ——

—

—

——

322 vox enat ſiẽ cytharedoꝛ cythaniſãcũ ĩ cytharis ſuis

eporr

ebemus itaq; fratres kariſſimi ſemꝑ haẽ meditacionũ no⸗
ſtrazꝝ verſus illam regionem auertere vñ nobis dei beneficia
Pu enerũt a hoc ſaciendũ eſt die ac nocte· Yñ diat in põ · 62·

emoe fui tui ſuper ſtratũ meũ in matutims meditaboe jn te

c. Et certe in huinſcemodi meditatoe mirabiliter exardeſcet
ignis caritatis. De ↄpaſſionis affectione diat᷑ in Job. zo . le

pauperi. Item ad τπ⁰ 1. 12. p ſemuiœĩ ſollicita ſũt membra· ſi

patitur vnũ membꝝ. ↄpatiunt omia membra. Sʒ heu q;½
dam ſunt ita belumi ac lupmi ꝙ no

n ppatiunt᷑ ſuper miſeriis

paupeꝝ pupilloꝝ ac viduaꝝ. Pebemus etia; ab oee tipler

munus domino offerre · Primũ eſt ſinceritas orõis · di at in pꝓ
16. Funbo percipe dñe orõem meã non m labiis doloſis . o
ta ꝙ hec orõ percipit᷑ a dño que ꝓfertur labiis nõ dolols. ᷓ
vero pfertur labiis doloſis minime audit᷑· Labia vero doloſa
ſit qꝗᷓ ſibi petũt bonũ a ꝓpximo optãt malũ: Icẽ in pẽ. Sz. In⸗
tret m oſpectu tuo orõ mea. ſ qui vult vt orõ ſua intret imn oõ

ſpecku dei optet vt de coꝛde ſuo eiictat ſoꝛdes ſuꝑbie inuidie ·

coꝛde meo non exandiet dñs. De aſſiduitate graciaz? adtiois

Eab. 51. Laudabo nomen tuũ alſidue et collaudabo illud in

auanaeate; lurune. vf Se im p. 65. Iniqtam ſ aſperiim

none· aſſidue acupimus beneſidia chriſti. vñ et dignũ eſt

vt alſidue gratias agamus· Hint eſt , quotidie preſbiter di
dño deo noſtro. De duladine to.

cit in miſſa. graduas agam „Sno deo ne .
laosis Sz. Gotb. i. Pad ſiceram merentibo et vinũ his d
amaro aimo ſũt. el aplius ad Theb. 1.s-Conſolamini pultil
lanmimes. Debemus etiam a manu ſiue opere triplex munus
offerne · Primũ eſt coꝛꝑis macraco. Secundũ dea maz oblacõ
Terciũ elemoſinaꝝ erogatõ · De maraoõe carnis ðꝛ Apoc.

iA:qꝙ agnꝰ ſtabat ſuper montẽ ſyon a cũ eo centũ · 44· milia

cytharedas iſtos intelligunt᷑ boni chriſtiam· qᷓ carnẽ ſua; per
ieiunma a alios ſanctos labores attenuant quoꝝ vox in ton-
ſp d⸗ dulciter
t

r ſonabit. ¶ A De oblatione deeima

alachie terao. Inferte omnem deciam mn hoꝛreum me
it abo in domo mea et probate me ſuper hoc diett do

um v
minus exertituu m. ſi non apernero vobis cathamctas celi et
effudero vobis benedicionẽ vſq; ad habũdanctã ⸗ increpabo

pro wobis deuceantem et non coꝛmmpet fructum ter

— - —.- ð .c — † .-

Aſpectu tuo ſemper domine adiutoꝛ meus a redem ptoꝛ meJ.

Per

bam qndaʒ ſuper eo qui afflictus fuit aQ ↄpati ebat᷑ aima mea

— —————MN

.êẽev³,

— —

2 ‚—

—

— ——— — 22

—

— —

nec erit ſterilis vmmea.a beatos vos dicent omnes gentes. Ex

ter dede rint tria promittit · Primũ eſt ꝙ dabit frugum à pmi
hzꝛabundancã. Scðm eſt ꝙ renouebit ab eis peſtilenciã · Ter⸗
tü eſt ꝙ dabit eis in ſuturo œleſtis beatitudĩs ſubſtanaã⸗De
erogace elemoſinaz diut raphael T:hob. 12. Elemolſina a

4

mMoete liberat a ipſa eſt que purgat peccata a fatt mnuemire vi
tã eternãa. Ecoce tria bona ꝗᷓ ꝓpuemüũt ex elemoſina· viðdlz ꝙ ꝑ
eã eterna moes effugit. ome peccatũ diluit᷑.a vita eterna m⸗
ueniĩ de erts nore o atililet Precipit᷑ vt fri ſuo vel ꝓximo
recõciliet᷑ quẽ ſe remmiſcit᷑ offendiſſe.a hec rectciliacõ ta grata
dño vt ei nulliꝰ muneris oblatõ p̃ſerat᷑.vñ iubet vt ad roeooõo
aliacoʒ faci endã homo reuertat antecq; etiã munꝰ illud qð iã

ad altare tulit altari ſuponat. Et nota ꝙ dñs ĩ hodierno eu
angelio pornit triplex genus petcati quo ↄtra ꝓximũ peccat.
gqgð tamẽ freq;ter ab hoĩbo Aittit · 1 ꝓ mhilo reputat. Primũ
eeſt ira à indignacõ. vñ ait. Ego aũt dico vobis ꝙ oĩs qui ira
ſcit᷑ fratri ſuo reus erit undicõ · Scõm eſt iratũdia pclamata ſe
quit᷑.Nui aũt dixerit fratri ſuo racha. reus erit cilio. Tertiũ
iraſcitur a q ratha pclamat. a ꝗ eum fatuũ a ppellat· indicũ
diume diſtricioms dciliũ dyabolice gregacõis et gehenna
petue dãnacõis incurrit. qd de illis ꝗ detra dionibo. fur tis· a
tummis rapinis. vſuris. bomicidiis. aliiſq; pplurimis malis
ximos ſuos offendunt a ledunt · Rogate ergo dominu vt lic

——— —.—

5
14

vVnituiq; quẽ leſimus ſatiſfactamus. vt gracſã a mſcdiam ſuã

m die indicli muemamus. Nuod nobis dignetur X.

¶ VDominica ſeptima. Sermo. xi.

(AIcapiens iheſus ſeptẽ panes gradias ages c Marci. 8
Beatus auguſtinus ſermone quinto ad frats heremitas ſic
maquit. Fratres ſi diligente d nſideremus dei miſerioꝛ diam.—
in nobis poſſumus habere foꝛmam milſerendi. D fratres quid
ckhriſtum mearnauit miſi miſeri coꝛdia. qͥd eum noſtre ſubiectit
miſerie niſi ſola clemencia. lgata mil 5ia que ſola »meraũn
noſtre ſalutis cognouit hec eſt ſola mediatrix avuerſos to nſo

— ——

lans. ke diſiunctos copulat. hec ſola de humilians nos ſub
limat. D grandis miſeratõ mnfimta miſeri oꝛdia. tu ſola potui
ſti deũ de elo ad terram trahere- Ilam chriſtus dicens miſet e

—

4
4
— — .—
—
4

— —

— = – *

C—

„

ſuper turbã a ex ſua miſcia actipiens ſeptẽ.· Pec auguſting·

ctapiens iheſus ſepteʒ panes gradas agens fregit
dedit diſcipulis ſuis vt apponerent et appoluert tur
be a habebãt paudos piſcitulos a ipſos benedixit et

a pom. MWHarti. 8. Puo ſũt hic notanda-Primũ d per

eptem panes a paucos piſciculos intelligat᷑. Secundũ eſt qdd

per ſeptẽ ſportas que ex fragmentis panũ a piſciũ replent᷑ ex

ðWMW liiniarem gloſa· intelligunf ſeptẽ dona ſpũſſanci· Sicut em̃ pa⸗
. nis ooꝛ hommis ↄfirmat. Ita et ſpũſſanctus donis ſuis hoiem
mterioæe coꝛroborat. VYñ dicit Paulus ad Ephe· 3. Flecto ge⸗
nua mea ad patrem dñi noſtri iheſu chriſti · vt det vobis vir⸗
tute coꝛ roborari per ſpiritũ eius in interiori hoĩe. Primus igiẽ

panis ẽ donũ ſapiẽcie Dono ſapiẽtie ↄgnoſcimꝰ creatoꝛẽ no
ſta · ſine cuius notidia omnis homo pecus eſt. Iſte pamis fran
git᷑ in tria fruſtra · qꝛ per donũ ſapiencie roboramur vt tria o
Inoſcamus in creatdre noſtro. viłʒ perſectã ſapieciã · pacie
dcã benignã. a abſolutã potenciã. Per ſaapienciã oĩa videt 3
ſub ſole Fune Per patienciã plurima diſſimilat ex his ꝗqᷓ füt·
Per potenciã puniet oĩa qᷓ in mũdo male fiũt De ſapiẽtia dei

dDia videte dictt · Eccleſiaſtici· 23. Pculi dñi multo plus lucidi⸗
cees ſuper ſolẽ circũſpiciẽtes oms vias hoim a pfundũ abiſſi
hoĩm ooꝛda intuẽtes ĩ abſcõditas ꝑtes. Dno em̃ deo antech
crearent᷑ omĩa ſũt ↄ gnita ſic a poſt factũ reſpicit omĩa. De be
migna paciẽtia dei ait apłs ad Roma. 2. In diuicias bonita
tis eius aO padẽtie a longanimitatis ↄtemnitis. Ignoras qm
benignitas dei ad pacieneiã te adducit. Bom eſt ergo kariſſi
mi vt ad paciẽtie dei pedes benigne pcidamꝰ. ibiq; veniã de
noſtris peccatis ↄtrito toꝛde petamꝰ. De potẽtia dei enoeemia
omia puniẽte dicit 3

a ap̃. 16. Tu es dñe ꝗ vite a motis habes
PpPoteſtatẽ.a tuã manũ effugere impoſſibile eſt Hinc etiã legit

2Z· Match.6: q;dam eleagarus de prioribo ſcribaꝶ qᷓ legẽ dei

a puericia optime cuſtodierat. Cum eſſet. So·annoꝶ. a iuſſu
nthiochi regis ↄpelleret carnes poꝛcnas ↄmedẽ. Reſpõdit
non eſt dignum vt maculam atq; execrationem mee ſenecku
tis acquiram· nam et ſi in preſenti tempore ſu plictis homimũ
. eripiar · ſed manus dei ommpotens neq; viuens neq; defun⸗

4—

ckus effu giam· Bonũ eſt igitur kariſſimi vt coꝛri gamus nos

†
— — – — -TT—Tʒ—T J,ðð
— —

— . — — — — —

—— 4
S

—

4

33

4

fmiliã puemamus tria nobis ↄlulit iſte pams primũ eſt vt

Debemus igit᷑ primo diuertere ab omĩ malo quodðd committi
Poteſt vel coꝛde vel opere vel oe. Scðo faœre debemus omne
bonũ quod ſcimus deo gratũ exiſtere àQ quo poſſimꝰ animaz
noſtraꝝ ſaluti proſitere- per qð etiam poſſumꝰ proximoꝝ no

— —
——

Antec; per dei potontiã pumamur P (Secũdus pam
donũ intellectus. Iſte panis roborat nos ad ↄgnoſcendꝙ ſa⸗

4

—

miliã domini noſtri· viłʒ angelos a beatas animas que ſũt
m patria· in quibo tria intellectus oculo viden debemd. vidlz
munditde claritate · —dt: vmfozmitatẽ. et pacatiſſimã carita

tẽ. Pe primo ditit apłus. ſ. ad Coꝝ. 15. Alia claritas ſolis a
alia claritas lune. et alia claritas ſtellaz?. Stella em differt a
ſtella m claritate ſic a reſurredio moꝛtuoꝝ. De qualibet etiã
feliu anima que cũ dño reꝗqeſtit di et᷑ Sap. 10. Dedit illi dñs
claritat eter nãa. Item ad Phik. 3. Baluatoꝛ è expctamus dům
noſtzꝛ iheſũ chriſtũ.ꝗq refoꝛmabit coꝛpꝰ humilitatis noſtre cõ⸗
figuratũ coꝛpi claritatis ſue. De ſecudo ſcʒ de ðcoꝛdia angelo
rum a ammazꝶ ſanctaꝶ dict in Job. 25. Qui facit cõcoꝛdiã in
ſublimibo ſuis. Item eccleſiaſtici.⁊ 5. In tribo plautũ eſt ſpini-
tui meo que ſũt probata coram deo a homĩbo. Contoꝛdia fra
ta. id eſt ſancoꝝ angeloꝝꝶ et amoꝛ proximo. id eſt omniũ
electoꝛ a vir et mulier ſibi ↄſencientes· id eſt ſpũs a caro. ꝗᷓ
optime ſibi ↄſendit in patria. Pe tertio ſcʒ caritate angeloꝛ
q animaz ſanctaꝝ. dicit Ioh.1 c. +. Peus caritas eſt et qui
manet m caritate in deo manet deus in eo. Angel et ſance
anime manent m ded ergo habent per fedtiſſimã caritatẽ. Bo
mnũ eſt ergo kariſſimi vt et nos in hac vita per mentis a toꝛ⸗
Poris munditiã. per patis dtoꝛdiam. a per caritatẽ mutuã adð
Angeloz et ſanctaꝶ ammaꝶ »loꝛèctum peruenire laboremus:
¶¶ Teraus pams eſt donũ coſilii · Cognito em creatore

4

—,-
.
4

noſtro et familia creatoris vt ad eunde creatdꝛẽ noſtzꝝ et ſuã

mala ſugiamꝰ.ſetundũ vt bona fadamus :·terciũ eſt vt oculuz
ſpei ſemper in dommo higamus. Pe his tribo dict in ps · 33.
Piuerte a malo fac bonu· ſequit Htculi domini ſuꝑ uiltos

ſtroꝛꝛ vtilitatẽ efficere · Nercio debemꝰ? orulũ ſpei ſemꝑ in deuz
ſfigere · ꝗ? ocuh dñi ſuper iuſtos. vt viðᷣłʒ reddat eis meredez
laboꝝ ſuoꝝ· Vñ eccleſiaſtic. /.· Benedichio dei in mertede in
ſii ſeſtinat Quartus pamis eſt donũ foꝛtitudmis. Per hüt pa
nem accpimus robur ↄtra tria impedimenta conſili viodlz.

—.,— — — — ——

dyabo lũ mundũ a carnem Roborati igit᷑ pane ſoꝛtitu dinis

ẽ

——

Setüdus panis eſt

—

+

———

— —— —

———

1
1

tztdͤempoccere ð le
dyabolo reſiſtimus mundũ deſpiamus. carnem ſpiritui ſubi⸗
gimus. Pe iſto dici᷑ Jaco · 4. Reſiſtite dyabolo a fugiet a vo
bis. Atem petrus. I. S. Aduerſariꝰ veſter dyabolus tanc; leo
rugiens circuit querens quẽ deuoret. Cui reſiſtite ſoetes in fi-
de. Pe ſcðo ſcʒ de mundi deſpechu dicit . Jaco. 4. Adulteri ne
ſcitis qꝛ amiticia huius mundi inimica eſt deo. NRuicũq; ergo
voluerit eſſe amitus ſeculi huimus. mimicus dei ↄſtituit᷑ · Satis
ſunt terribilia iſta verba mundi amatoribo· Item.: Johis 2.
Nolite diliger mundũ neq; ea que in mundo ſũt. Fi s dili⸗
git mundum non eſt caritas patris in eo. De tercio videltet
de carne ſubigẽda legit in Feñ. 16. abraam dixit ad vxotẽe
ſuam ſaram.ecœ antilla tua in manu tua eſt· vtere ea vt libet
ſequit᷑· Affligente igitur eam ſarai fugam miit. Cui apparens
angelus ait . Reuertere ddominã tuam et humiliare ſub ma-
mibo eius. Pr abraam intelligit᷑ deus. Per ſaram vero amma.
que eſt ſponſa dei· per anallam intelligit᷑ caro. Xnima igitur
itaq; ad dei iuſſum carne; ſuꝑbam affligente caro fugam miit
id eſt fingit ſe eſſe mſirmam· cui angelus. id eſt gratia dei per
ſuadet · vt ad domingg reuertat᷑. eiq; in dei ſeruitio fideliter ac
humiliter famulet. P¶Auintus panis eſt donũ ſaenae.
Iſte pams poſtq; ace pimus foꝛtitudmẽ ↄtra dyabolñ mũdũ
rarnẽ dotet nos cogitare tria videlicet · vnde venerimus vbi
mnũc ſumus· a quo ituri ſimus· PBrimo itaq; ſcire debemꝰ ꝙ cer
te ſatis de vili materia et per plurimos dolozes matris ac ſolli
auitudines vemmus· Vnde ſap. 7. In ventre matris ſiguratus
ſi caro a natus primã vocm emiſi ſimilẽ ommibo ploeans. im
uo limentis nutritus ſũ a turis magmis. Memo em̃ ex regibo
aliud habuit natiuitatis miciũ. Secũdo ſcire debemus ꝙ m me
dio laqueoꝝ habitamus. vnð eccleſiaſtici ·9· Scito quomã in
medio laqueoꝝ ingredieris. a ſuper dolenciũ arma ambula-⸗
bis. Legii em beatus anthonius in orõe ſua vidit mundã
laqueis plenũ. Laquei huius mundi ſũt arma quibo nos ime
prugnant dolen ciũ id eſt demonũ q; de noſtra ſalute dolẽt · Et
nota ꝙ; inter hos laqueos quaſi tres ſũt precipui videlicet . ſu
per bo amarus a mulier ſoꝛmcaria. De primo dicit᷑ ecleſiaſtici
11. Sicut induct᷑ caprea in laqueũ ſic a coꝛ ſuꝑboꝰꝝ. Caprea
alte ſcandũt ſũt ſuꝑbi quos dyabolus laqueo ſuperbie detra

. —
.

hit in pfundũ. De ſecũdo ðz puer. i1, Qui cauet laqueos ſe-
cums enit. Certe ꝗᷓ cauet laqueos auaricde tũt ſeturus erit qq
vnudſq; reddet rato em villicacõis ſue· et quãdo ↄtra auaros

—

4

—

de
lapis de pariete clamabit et lignũ qð inĩ iuncturas ediſicioz⸗
elt reſpoõdebit. ſicut ðꝛ abacuc· 2. De tercio ðꝛ ecœleſiaſtes ?.
Inuem amarioꝛẽ moꝛte mulierem que laqueus venatoꝝ ceccc.

Venatox id eſt demonũ q animas venant᷑ ad moætem. Item

5

Eccleſliaſtici. · Ale reſpiaas mulierem multiuolã ne ſoꝛte ina-
dDas in laqueos illius · Tercio ſcire debemus ꝙ ituri ſumꝰ ad
rtiſſ imã exammao em tocius vite noſtre. De hat exammati

one diẽ paulus ad o*ρτα1 3. Wniuſcuiuſe; opus mamifeſtu erit

Dies em̃ dñi declarabit qꝛ in igne reuelabit. et vmuſcuiuſq;

opus quale ſit igms pbabit. Super hunt locũ diẽ glõ. Pee
elt dies hominis ꝓ nutu ſuo agentis ̊ in iudidio vel moete cui

iuſq; eſt dies dñi pro meritis indicantis. O ch felix eſt ille qu
ignẽ indicialẽ ſine nendio pertranſibit vt vadat in refrige:
rü ſempiternũ. Æι Bextus pams eſt donũ pietatis qui
bene ſeq uit᷑ quintũ · Necſſanũ eſt em homĩ vt per opera pie-
tatis ſibi amieos faciat eum am Periculi s huius mundi aàa im

indiclii diſcrimme tueant. Igitur per Panẽ pietatis perſuadet
nobis vt pi etate exeqmur m tribo. viz in dando. ſm omodãa⸗

D: a 2donando⸗Oe pmo : Ect-lc. Knte morts bene fac ami

quoniã elemoſina ab omni pecrato a a morte liberat. et non

a ſiliũ ſuũ. ſicut habet thobie. 4. Bi multũ tibi fuentt habun⸗
dDãter trnibue . ſi exiguũ fuerit etia exiguũ libe nter imptiri ſtude

—

tuo 4 bm vires tuos expoꝛrigẽs da pauperi. Item thobias

patiet᷑ amimã ire ad tenebras. De ſcðo PS. 36

tiet So ps. 36 Juſtus tota die
miſeret a 2modat ſemen illius. id eſt opus in benedidione

erit· Item in põ. I1I· Jocundus homo ꝗᷓ miſeret᷑ Q dmodat di

—W
—

de et ſermones ſuos m indicio. qꝛ in eternũ non mouebi

De terao ſcz ꝙ ddonemus ſiue ignoſcamus monem ρath.

—— —

18: Pater meus oleſtis tradet vos toꝛtoribo ſi non remiſeritis
vnuſqſq; fratri ſuo de coꝛdibo veſtris ¶ eptimus panis eſf
domnũ timoeis ðni. Timoe em̃ eſt quaſi clauſura a tuſto dia om
mniũ bonoꝝꝶ opeꝝ. Tria vero ſpecialit᷑ timere debemus. ne vis

acariſſimus a optimus offendat᷑- Item ne beatitudo ſupceleſtis

amittat᷑ p̃ema ne infernalis infehatas mcurrat᷑-: Timere igit
debemus ne creatdeẽ no ſtæ offendamus ꝗ eſt optimꝰ. a ah
rea debet eſſe cariſſimus. Et certe ꝗ creatoꝛe ſuũ offenderit · ab
omini creatura dñi in die indidi offender. Limere etiã debe⸗
mus ne cleſtẽ beatitudinẽ amittamus. et ne infernalẽ infelitt
tat incurramus· ota etiã ꝑ paucos piſciculos intelligunt᷑ ſi

des ſpes Fides inq; de bomis a deo pamtis a ſpes de bomis

—EE--- f

a deo pmiſſis. Et bene fides a ſpes piſcitulis pant. Nuia ſiG
piſces tundunt a fludibo et tamẽ ſemꝑ ſur ſũ ðtra gur gitẽ m⸗
tunt᷑· Ita etiã ſides a ſpes liæt diuerſis tribulatõibo pumiant
m hot mundo faciũt tamẽ homĩes ſemꝑ miti ad ſuꝑioæa vbi eſt
illius montis eterni duledoe ſcdo nota per lept ſpoetas
toapis que dabunt᷑ illis per nutrimentũ ſep donoʒ ſpi
rituſſancti a per refectionẽ ac ↄſolacõem ſidei a ſpei xpuenerint
ad patria claritatis eterne. Bũt aũt hee dotes. Pn⸗ R

me quatuos in glorificato coꝛpore dabunt᷑. Ines vltime ſelici .

amme ↄferunt᷑· Rogate ergo dñm vt per dona ſancti ſpũs et

per ſidem a ſpem ſic m via huius mmunsil ſtentemur vt etia
uod nobis preſtar

coram deo de ſeptem dotibo dolletemur ·

dignetur idem iheſus per ſecula benedidlus. —

———— — ——

¶ Dominica octaua. Sermo rii.

¶ Bmnis arboꝛ qᷓ non faut fructũ bonũ excidet. ath ·.·
Beatuus auguſtinus in l. de vita chriſtiana ſic inqt. Non ſo
H hoc a chriſſiano querit᷑ vt malo careat h̊ vt exerœæat bonã
ꝗ etiã ſi nihil malifecerit nec bom aliq d tamen ad eterne vite
pmium non admittit᷑ ſed gehennali igni mancipat᷑. In eunn
gelio em dñm legimus dixilſſe de his àͥ mhil mali faaunt nec
bpom. Diſcedite a me maledidi in ignem eternũ . Eſurini emm ⁊æↄ
non dediſtis mihi mandinare. Ecte non qꝛ malũ geſſerunt . H
bonũ non ſecemnt ddemnant Dec anguſtiꝰ. Huic coꝛdat
beatus gregorius dieens Mmus eſt mala non agere niſi etiã

Aſq; ſuideat bonis operibo mſudare· dicitur em. Dmnis *τ.

Wnis arboꝛ que non ſacit fuctũ bonũ excidetur 4n
ignẽ mittet. Wath.. Tria ſut hic notanda. Prime
qd per bonã vel malã arborem mtelligat᷑. Setudo per
àd tona velmala arbo: 2qnoſtat- Terdio d, pmium wel d8
ſupliciũ bonis aut malis arboribo pmittat᷑ · ¶ Y ¶ Depni
mo nota ꝙ ꝗlibet homo arboꝛ a ppellat et eſt. Vnde legit in.
WMWar · 8· ꝙ qdam œcus illummatus a dñno cũ interrogaret᷑ ſi a
liqd videret rſpondit · Pideo homines velut arbores ambu⸗

4†

lamtes. Bonus igit᷑ homo eſt bona arboꝛ. et malus homo eſt
mala arboꝛ. Bonus aũt homo eſt arboꝛ ſub q ſancta trinitas

ees ait . Dne ſi inueni grauã in oculis tuis ne tranſeas ſeruũ

nerrimus ρστ½Gmus per qué ipſa carnis mortiſficaoõ deſigna

pponũt ðño duꝝ bouẽ ꝗ aratꝰ ſeculi din traxit. Terdo po⸗

—

Donit in v

8 eeeee——

—— ==———————

tũ gracia requieſcit · vñ legit Gen· 8. q⸗ Pparnerunt abmle .
tres vin. quos cu vidiſſet currens in occurſũ eoꝝ et adorans

anerieos a coxit vitul tenerrimũ a optimũ a attulit butx
lac a vitulũ

que coxerat a poſuit corm eis. Per abraam ql⸗

bet ſidel mtelligit Per tres aũt viros ſancta trinitas figura?
viz pater. Riiꝰ: a ſpuͦſſanct?. Debet aüt ꝗlibet fidel ſanctã tn

——V,

mtacẽ ac in diniduã vnitatẽ iugit implorare vt ſub coꝛdis ſu

