ſic a beata virgo ſideliter muocata ↄfert caloꝛem pulcre dile⸗

c vidit dic. 19. ca. Cum vidillet ihus R

de ſidera quanta toæmenta patit filius tuus. hec verba

o. S· Quis ſeꝑabit nos a caritate xp̃i. tribula

uaſi ſtella matutina ĩ medio nebule. ſic ipſa effulſit ĩ templo

Mar ſ telle Pratritine

virgo maria dei filium qui verus ẽ dies a ſol eternus copali

num id eſt dei ſilium pfugatis tenebls perduxit in hunt min⸗

Nionis · De peimo dic Eccleſiaſtici·24. Ego inquit mr̃ pulere

2 “”” 4

4
. .
.

Maria duabi ſtelt gaeten
aſſitat⸗ vid Matufiè et mwa

diledionis. De ſcðo dictt ibidez. Ego ſicut aqueductus exuii
a ꝑadiſo· dixi rigabo oetum plantationũ. a mebꝛiabo partus

mei fractum. DOrtus plantationũ eſt ſancta etcleſia.in ꝗᷓ plan

E lidelium hoĩm ſunt plantate· Das aũt plantas vt eo melius
Pficiant irrigaf aquis gr̃aꝝ quas excipiens a xp̃o tranſmittit
oĩbus ſidelite: iam inuocantibo Et etiam qñq; tam topioſei
tranſmittit aquam deuotionis in coꝛde ſuoꝶ amitoz ̈ mebe

–

Ant᷑ i.q oĩm miſeriax ſuaꝝ að tꝑus pemitus oblim ſcunt · Vti

—s

nam illa pia virgo ſic nos aliqñ mebeiare digner Verco ſic
lutifer ſemp ſolem comitat᷑ a tunc qñ ſolem ſequit᷑ veſperꝰ ap
pellat᷑. INta aQ bła virgo veſtigia filii dege ntis in carne Itinue

ſequebat᷑· ĩm quoq; non relquit cũ aſcendiſſet m cela. Vnde
ditit Jero. m quodã tractatu de aſſumptione bie marie. Si ri
ſtus ab oibus eſt amandus.· a ex toto corde. a ex tota anima
atq; er tota virtute querendus. maxime tñ ab ea ardentiꝰ cu

ins eſt dñs· erat a Kiius. foꝛtaſſis &ᷓ pꝛe nimio amoꝛe in loto in
quo ſepultus dr interð eam habitaſſe cre

quo lepultus dr mterð eam habitaſſe credimus q́̃tenꝰ amoꝛis
piis paſteret᷑ obtutibo. Sic nanq; locus habitatioms eius me
Dieiins eſt hinc inde ſtitutus vt adire poſſit aſcenſioms eius v-

ſtigia. a lotum ſepulture ac reſurrediomis ſeu oĩa in quibo paſ

ſus eſt loca muiſere. non ꝙ iam viuentem jreret cũ mortuis. h
vt ſuis ꝛſolaret᷑ aſpectibo. Doc quippe agit impatiens amor
nyt quem deſiderat ſemp muenine ſe credatl. Quarto ſicẽ luciſfer
id eſt ſtella matutina plus fulget inter omma ſidera. ſie etiam
bra meria plus rutilat in gloꝛia q; aliquus angelus. vel etiam
aliquis ſanctus. Vnde di de ea Zap. 2. et eſt ſpectoſios ſole
ſuꝑ om ſtellazꝝ diſpoſitionẽ luci pata pꝛioæ. Solis ĩuemt᷑
igit a oĩm aſtron ſupceleſtid ſplendorẽ ercedit claritas vi:gi
.ʒmms intemerate. ymo diẽ Perñ . Ge ipſa teleſtis patnia clarius
rutilat virginee lampadis irradiata fulgore. Ipſi etiã luaſer
m ſuo ſplendore ooloꝛem habet gandentem. Ita etiã ba mania
omnes exhilerat qni eum intuen merent.· (Aninto ſicut in t·
culo veneris teſte marciano.om̃s ditunt᷑ conſiſtere vo luptates
Ita etiam bra maria in crrculo intemerati vteni ſui. illũ qui eſt
voluptas aà gaudium oim beatoꝝ nouem menſibo dtinuit et
hoſpitata fuit. Vnde cantat᷑ in reſpon ſori. TContinet in gremio S
celum terramq; regentem virgo dei genitrix. In arculo etiam

illo in quẽ tranſlata eſt beata virgo aſiſtit ille qu ẽ fons oim

.

Banctis

enim bria virgo ſup omnes angeloꝝ oedines exaltata ſicut d MMVW
eęea aſidenter carit ecleſia. poſituſq; eſt thronꝰ eius iuxta thro W
n mnmnnnnum ſereriiſſimi ilii ſui ihu xp̃i. Vnde dic Jero· Et ſi in dommo
IJJM pris manſion es multe ſunt credimus ſplendĩdioẽ manſion
ßMUMD matri filium peeſtitiſſe . Dicit᷑ etiam bta maria ſtella marina.
N teſtat vmuerſa eccleſia que ſit camt mi quadam ſequentia , 2
KRue peeclam mans ſtella g Compatur autẽ ſtelle maris ad md 9
9 minus ꝓpter duo. Drima qꝛ per eam ommis nauta dirigitur · ad miy Pe e
SesðSo qꝛ in tempeſtatibo mirabiliter inuemt (Onimo emm ſiaoitt
è2 verſus ſtellam illam que ſtella maris vocat᷑ ſemꝑ naute poꝛtũ
viam ↄſiderant nauigandi. ſic etiam bta virgo nobis m ma
ri huius mundi ↄſtitutis oſtendit viam nauigandi a portum
celi · Vnde a ipla diẽ in Ecciaſtici· 2 J. Tranſite ad me oës qui
cupiſcitis me.q a generationibo meis adimplemim. Dec ſtel
la muitat nos ad bonũ hoſpitium. ꝓmittit em nobis ꝙ nos ꝑ
generationem ſuã · i · p dilectum finũ ihm xpᷣm ommi gaudio
nos implebit. Dſtendit etiam nobis hec ſtella viam qᷓ ductt
4 HZ ad poꝛtã padiß· ita dicens ĩ põ. 33 Wemte ſihi audite me timo
4 nrm dñi docebo vos q. d. het eſt via ad poꝛtam ꝑadiſi timoꝛ do
4 mini. Vnde diẽ Ecciaſtici. . Timoꝛ deleckabit c oea dabit leti⸗
4 ciam et gaudium m longitudine diex tim enti dum bene erit
KE m extremis (Icdo nota ꝙ legit de ſtella maris quã viz ĩ tem⸗
n peſtate qñ celum nubibo eſt obuolutũ·. a non põt videri ſtella
n maris· tunc naute acum accipientes piciunt in peluim in qua
eſt aqua. acipiunt etiam magnetẽ per quẽ atus iatens in pel
üH mu circududitur a circũagitat᷑· Rcu vero ſic circũducta ſubtra⸗
hunt mag netem.a tunc acus acumme ſuo dirigit ſe ↄtra ſtellaãa
6 maris a ſic naute ppendunt ꝗꝛſuʒz ſita ſit ſtella maris equnt
‚ eeam. Met optime pñt expom de virgine maria. Nota igitur
qꝙ tunc veriſſime tempeſtas eſt in amma·. a tunc celũ nubibus

TX

obduci · cum per pcta a dei a beate virginis gra a miſeris pc-
5 catoꝛibo anntkik. Paud auũt factendum eſt pcetoribo vt recũpent

gram matris miſericodie-Certe necelſe eſt vt accpiant atuz

per quam pnĩa figquratur· qꝛ per pnĩam ſicut ꝑ atum veſtis in⸗

— ———

nocentie que ꝑ petm dirupta ẽ reſuit᷑ a reꝑatuꝛ. Dec aũt atus
videlitet contritio vel pemtentia debet in coꝛde per magnetem
urcuduci. Der magnete vo timor eterne damnacõis a diuine

—

EE

De

ſeueritatis intellhgit᷑. Iſte einm timoꝛ trahit ad ſe ſermm id eſt
Erreos peioees. Vuboucdto vero boclapide id eſtalleuaton
moee per ſpem venie aueꝛtit ſe acus · id eſt pnĩia ad mrem mie
id eſt peccatoꝛ ſiducialiter incipit pniam agere/ ꝓ eo ꝙ credit
et ſperat mariam mr̃em miſericoꝛdie penitentem non abicere.
yvmo paraatam eſſe . pꝛo reis ſemper intercedere. Dnĩaz igitur
agentes ducku huius ſtelle id eſt ducatu virginis ꝓpicie peue
munt ad poꝛtas ſalutis eterne. Rogemꝰ ergo kmi hanc glo
rfeoſiſſimã ſtellam vt nobis in pñtis exilii ꝑegrinatione conſi

tutis ſic radios ſue pietatis tranſmittat. vt radio ipſius du
catu qnilibet nrm in pr̃iam ppetue ſelictatis ꝑuemat.qð no.·

exaltat ione ſancte crucis. Sezꝛ. xxxix.
Esgo ſi exalta tus fuero a terra onĩia tra ham ad meipſum.
Ae W xp̃us dñs deus voluit mori moete crucis oſtendit
Scrkus thomas in ſcᷣa.2. queſtione. 46. arti 4. in ſolutione ge
nerali. ſic dicens · vt nullum genus mortis recte viuenti homi
meltuendum eſſet erucem xp̃s aſcendit· mihil enim erat inter
dDdrmnia genera moetis illo genere foemidabilius atq; execrabi
üus. Sco quia hot genus moetis maxime ↄuemens erat ſatif-—
fſqdioni pꝛo pet̃o pꝛimi parentis qð fuit ex eo:q; ↄtra manda

tum dei pomũ ligm vetiti ſumpſit· a ideo u emẽs fuit ꝙ xps
pateret᷑ in ligno. XFlia ratio eſt vt diẽ Criſo. Quia per hoc q;Gg m
ccrute moit᷑ aſcenſũ nobis ſeilt in celum. Iñ e ꝙ iple dic · ego
Bo ſi exaltatus fuero a term oĩa traham ad meipſum
voh. 2. Inia hodie feſtum agit᷑ exaltationis ſcte cru⸗
has. Pterea legit᷑ euange. in quo dñs mentionẽ facit ·
. gualiber ipſe exaltatus fuit in cruce. Vnde tria ſunt hic notan
da. Primu eſt quid p exaltationem dñi patenter inteligatur

(&m eſt per quid exaltatio dñi fiquraliter expꝛimat᷑. Jeraäãä

te

ad ip̃m ommis homo trahat (Be pono
ta:ꝙ per exaltationem a terra intelligit᷑ cruuhxio ihu xpi. De
hac exaltatione idem dñs dic · Joh. S. Cum exaltaueritis filiũ

hyominis tũc tog noſcetis quia ego ſum Det verba ſic expone

KTum exaltauentis. id eſt tum crucafixeritis me filium hominis
id eſt bre marie virginis· tunc cognoſcetis. id ẽ aliqᷓ ex vobis

eſt per quid ad ip̃m omms homo trahat ¶ .

tognoſcent. quia ego ſum ſcilicet filius dei · Vnde dicit har.
quintodetimo⸗ De domino moetuo in crace centurio qui ex ad
uerſo ſtabat ait & Were hit homo filius der erat · dicit etiam

— —.— —— = m = =====—

UMMU Luce. 23. & oĩs turba eoz qui ſimul aderant ad ſpectaculi cu

t tur quali ꝑ hot innuerent ꝙ male actum eſſet tra filium dei·
De ſecðo nota ꝙ exaltationem ſiue crudfixionem dñni pꝛefigu/
r Abat exaltatio enei ſerpentis in deſerto · Nndẽ dicit dñs Roh
4 3. SDic moyſes exaltauit ſerpentèe in deſer to. ita exalta ri opßtet
“ Rlium hoĩs vt omnes qui credunt in im non peant h habe⸗
H ant vitam eteꝛnã. Mota ergo ꝙ legit᷑ m libꝛeo Aluii· c.21. Oe cũ
Kilii i rahel eſſent in deſerto tedere cepit ꝓplm itin eris at labo⸗
A iis a murmurauit tra dim a moyſen a ait. Cur eduxiſti nos
de egipto vt moreremur m ſolitudme. Deelt panis. n ſunt aqᷓ·
aaanima nra iam nauſeat ſuper cibo iſto leuiſſimo. Auamobrem
4 milit dñs ĩ ꝓpłm ig nitos ſerpentes ad quoꝝ plagas a motes
D. rogau erunt moyſen vt oraret pꝛo eis. Drante vero moyle di⸗
xit dñs. Fac ſerpentem eneum a pone eũ pꝛo ſigno qͥ ꝑcuſſus
aſpexeriit eũ vinet Ffecit ergo moyſes ſerpentem eneũ pPolu
it pꝛo ſigno quem cũ ꝑtuſſi aſpicerent ſanabant᷑ D C. Igit
ad intelligentiã pꝛemiſſoꝝ. tria ſunt hic mueſti ganda Primü
eſt · qnd per ?pentem eneum pꝛeſiguret᷑ ſocõm eſt quid ꝑ ex-
alationem eius ſig nificet / Kerciũ quid per 'pentes igqmtos
mtelligi debet Oe peimo nota ꝙ per pentem eneuz dei kilius
fſigurat· a hoc ꝓpter ſex cauſas (Orima eſt. qꝛ ſicut dicit Jero .· ð
4 rez vtemptu ſerpens qn mſen uerit ieiunat. 40· diebo vt laxx
tiur pellis eius a ſic per anguſtuʒ foramen petre tranſiens pl·
. Z lem ſenectutis deponit. Ita etiam xp̃us ieinnauit · 40· dieb et
J0. nodibus vt doceat nos idem ſatere vt ſit pellem veterem
3 pctoꝝ deponentes in nouitate vite ſpũalis ambulemꝰ (Scda
N. cauſa eſt qꝛ ſerpens ↄtemptibilis eſt et odit᷑.Ita et iudei xm
d dtempſerunt demnt. De temptu ſuo dicit ipſe dominus
. pos. Ego ſum vermis a non homo obꝓbꝛium hoĩm et abiedio
4 lebis. Detiam oderunt eum teſtat Jah.15. Si mundus vos W
44 odit · ſcitote quia me pꝛioeem vobis odło habmt. Et vere xp̃s
de adhuc a multis ↄtempmt᷑. Wulti enm ſunt qui nummũ ven
trem et mulierem fornicariã ponunt optimo deo (Tertcia cau
1 ſa eſt · quia ſerpens eſt animal pꝛudens. Vnde dr Geñ. 3. Ber⸗

pens erat callidioꝛ tundts aiantibus terre que fecerat dminꝰ
6 deus. Ata etiam dñs per pꝛudentiam dyaboluz ſuꝑauit in cra⸗
ce. Vnde dicit Job . 26. Prudentia eius percuſſit ſuperbuzʒ dei
MAnu ſpe ſilius cͦ dyabolo oongreſſurus habitũ eox induit. 8s
ʒ yyaabolus ſepe deuicerat. dyabolꝰ? aũt virtutẽ diuinitatis ſub

. altationem e

4

4 E f f—

humanitatem latentem ignorans cũ ſilio dei audacter gredie·
fſadens eum in truce ſuſpendi · Dum vero credit vineere ving
tur· a pertutit᷑ àQ ↄculcatur (Quurta cauſa ẽ quare xp̃us eneoo
ppenti comꝑatur hoc eſt qꝛ videlicet es valde durabile ?· Ita
et xp̃us eneus fuit· quia patientiſſimus. Sũme qui pe patien
tie fuit mn ommibo amaritudmibo paſſionis ſue. Vnde a paulꝰ
imutat nos ad Debꝛe. 2. Vt pactientiam huius enei pentis
intueamur a imitemur itn dicens. Revogitate eum qul talem
ſuſtinuit a pctoeibus aduerſus ſemetip̃m ↄtradidtionez vt nõo
ltigemini animis vfis deficientes nonduũ enim vſq; ad ſang⸗ .
uinem reſttiſtis Quinta canſa eſt. ꝙ es eſt vocaliſſimuʒ a ſono
riiſſimuʒ inter ommia metalla. Ita xp̃us clanſſimas a ſuauiſ⸗
flimas voces emiſit in medio amari tudmũ paſſioms ſue. ſicut
teſta tur Luc·23 dixit emm ad prem. Pater dimitte illis non
enim ſciunt qind faciunt. dixit em ad latronem. Xͤmen dieo ti
bi hodie metum eris m ꝑadiſo ¶ Sexta cauſa eſt ꝙ es ↄſeruati
oni collirioꝝ inter omma metalla eſt aptiſſimuʒ. Ita et coeppꝰ
DDuſi fuit vas efficaciſſimi collini atq; optime medicne. Ex i5ß0o
=S quippe pꝛo fluxit ſanguis ille pꝛedoſus.qui eſt totius moði no
bililſima meditina. Vnde die Rug? in li. de am ma. D me dicc⸗
mnam omnibo 2ulentem omma tumeſcentia ↄpeimentẽ· omia
ta beſcentia reſicientem. omma ſuꝑflua reſecantem. oĩa neceſſa
. “ corrigentem. (¶ De ſeðo nota ꝙ exaltatio enei ſerpentis quez
moyſes ad aſpectuʒ ꝓpli in partica eleuauit.hot pꝛehgquranit
q Ggus xpᷣs erat ſuſpendendus in cruce. quicũq; eum ꝑ verã
ſidem · i · ꝑ eã fide ꝗᷓ bo at᷑ nitueret ab oĩbus plagis ſuoz
criminũ curaret ¶ %° ¶De kerdio nota ꝙ per ignitos ſerpen
tes inlteligunt᷑ pcta moetalia viʒ. ſuꝑbiaira. muidiaaccdia⸗
auaritia· qula· luxuria. Orimus ſerpens viʒ ſuꝑbia. p̃cipue tol
lum a caput muadit. Scðus ſcʒ ira coꝛ a pectus. Tercius vis
mmdia medullas oſmn. Quartus vero ſcʒ accadia. moꝛdet pe⸗
des 4 crura. Quintus viʒz auarida. manus q bꝛachia. Sextus.
aũt. i. qula lacerat ventrem a viſcera. Septimus ſeꝛpens· id ẽ
luxuria inuenenat lumbos a femoꝛa. Dicunt aũt iſti ſerpentes

na O

—

—

igniti ꝓpter duo. Primũ eſt quia omnia bona opera hominum
exurunt à couſumunt. Secundum eſt quia animas quas in ⸗
uenenauert eternis ignibo repntant a tradunt ð igne vo iſto
quo hi ſerpentes igmii ſunt venturi. Dicitur in Job . tniceſi⸗
mopo Jgms eſt vſq; ad ꝑditionem deuoꝛans oĩa eradicãs·

” genimina videlicet virtutum et bonoz oꝑm · Auitũq; iſtis
w⸗ igiitis ſerpentibo ꝑcuſſus fuerit reſpidtat noſtz eneum ſerpen
eeeAn id eſt ihm yßm in crute ſuſpenſum a curabit. Pendet em
R ihus i eximia humilitate ↄtra ſuꝑbiã· pendet in maxima coð
M lenitate. ↄtra irazgͥ. pendet in pꝛecipua caritate/ↄtra inuidiã-tat
9 min cruce menarbili dolorum acerbitate tontra accdiam. Ittaat ẽ
s ii altiſſima pauptate. ↄtra auaritiam ꝓendet in dure ſitis ſiai⸗
n tate contra gulam ſtat mhilominus in laundabili copis caſtita
i te ↄtra luxuriam Q C. De tercio ſupra in diniſione the⸗
/ hit ad ſeipm. Der omma vero homo denotat· ꝗpter ipᷣm d pe
5 ſacta ſunt omma à in ipſo ↄcurrunt omma. Dabet em rõonem
4 cũ angelis. a vitam cum arboribus· ſentit cum aĩalibus a ha⸗
N bet eſſe cũ lapidibus. Irahit aũt nos dñs triplici fumculofi⸗
1 dei . ſpei a caritatis . Vnde⸗ iſte tres virtutes dicunt theologi ⸗
ce id t dinine. We iſto fumiculo triplie diẽ Ecciaſtes. 4. Tri⸗
plex fumculus difficile rimpit᷑. Igit᷑ homo per ſidem videt deũ
et omma que deus eledis pꝛeparauit· ꝑ ſpem homo dcupiſcit
a Pprehendere que ſibi fides demonſtrauit. Der caritatem vero
laborat et foꝛtiter oꝑatur vt dignus ſit ea poſſidere ꝗᷓ ꝑ hde,s
videt per ſpem Rupiſcit. Rogamus ergo dñm vt euʒ nüĩi
in crutis patibulo tam ſideliter mtueam vt ip̃m quoq; m rega
H iui ſolio gloꝛioſe reſidentem tande videre meream · quod nobis·

¶ De ſancto matheo apoſtolo · Eermo. xl.

1
. Mon veni vocare inſtos ſed pctoees ad pnĩam Nucc.5.
4 Beda in omelia hodierna inqiut . Audiuim? qꝛ ſedentẽ in the
. olomo matheum ac turis tꝑalibus ntentũ · repente dñs miſera ⸗
N tus vocauit· a de publicano iuſtum a de theolonario diſcipulu
3 fdit · nec ſolum peedicandi ſ̊ etiam ſciâbendi euangeliũ ilh con-
⸗ miſlit miniſteriũ. quod ob id ſuꝑna pꝛe uidentia ſieri diſpoſuit
= vt nullum enomitas ſuoꝝꝶ pctoʒꝝ beranda venia reuocaret
7 ß iſte matheus terreſtris amexibus huius mði iam fadtus eſt
celeſtis. hec ille. Nullus igit pemitere volens deſperet. qꝛ grĩe
at largitatis medicus mm quit· Non vem c. =

Why Vn veni vocare iuſtos ſed pctoꝛes ad pnĩam. Luce · ·
Nota ꝙ dominus et petcatoꝛes vocat et iuſtos Vnde

αnotand eſt h de tripliti vocatione dñi. RHnmo eim

= De
Dvuñs vocat pctoꝛ es ad penitentiã zuerſionem Icðo vocat ni
ſtos ad amplioeem perfedtionem. Tercio vocat penitentes et
mnocents ad petuam remuneratoné e pima wocatione
dr in Math. 9. Vidit ihus hoĩem ſedenteʒ in thooloneo mathe
um noie a ait illi · ſequere me· a lurgens ſecutus eſt eum. Et
nota ꝙ bĩs matheus quatuoe fect que vere penitens facẽ det.
Vocante quippe ſe dño omnia reliquit ſurrexit ſetutus eſt ißm
à fſetit ei in do mo ſua ↄuiuium magnũ. Vnde dẽ im Luc. 5.. Re
llicis omnibo ſurgens ſecutus eſt euʒ a fecit ei vuiniũ magnũ
leui. i. matheus in domo ſua. Ita etiam quilibet pctoꝛ omnia
b qua ſpes celeſtia cupiſcit· ſequi quoq; deum debet per ſdem
dñi expellit pctm Jurgere etia. i. ſurſũ ſe erigere debet ꝑ ſpez
Fides em ſemp inmtit᷑ oĩbus veſtigiis ihu xpᷣi. ſequit qui pe
euqm ad locum paſſionis a ſu ꝓplici:a ad tnbunal diſtriti indi
ctii. a ad ſolium teleſtis pallaci- Quarto debet ei ĩ domo anime
ſue magꝗ nũ ↄmuiuʒ ſparare per caritatẽ.· Caritas em bona opa
opatur in quibo deus tanq; dulciſſimis fſerculi s delectat᷑. Item
de vocatione pctoꝝ dr Math· 4. Cepit ihus pꝛedicare a dicè 1.
Fniam agite a pmquabit em reqnuzʒ celoꝝ. Dicit etiã mar.
1. VNemt ihus m galileam pꝛedicans euange: regni dei a di⸗
cens. Om inpletum eſt tꝑus apinduabit mqnũũ dei. Pem⸗
vnuſquiſq; debeat celeriter pemtere. Rnma raula eſt tꝑis bee
uitas que notat᷑ ibi.qm impletũ eſt tempus. Cum igit᷑ inceꝛti
ſimus ſi cras ſimus victuri. quõ aueꝛſionem nr̃am enam vſq
m craſtinẽ andemus differre . Vnde dr Ecciaſtici. 5. Noõ tardes
duerti ad dñm ne differas de die in diez ſubito venit ira illus
Minc etiam diẽ Rug? m li. de verbis dñi. Npſa res ẽ que mul⸗
tes occidit dum dicunt dras cras a ſubito hoſtium clauditur.
rremanſit foꝛis cũ voce conina q non habuit gemitũ collumꝛ
binũ Idem in eodem ſuꝑ locũ illum. ꝓuer.3. Ne dicas amio
tuo vade a reuertere tras dabo tibi cum ſtatim poſſis dare.
AKudiſti peeceptũ non differendi vt in alium ſis micozs · dif
Erendo in te es crudelis Mon debes differre panem daturd?. et
differs indulgentia acepturus. Scda cauſa ꝑ quam inuitam.
ad velocem pniam eſt gloꝛioſi regm dei iocunditas· que nota
titur ibi · Pemtentiam agite. a pinquabit emm regnum celoz.
Iifkieretur de cbis eorum a tunc ab aliquo etiaz magno piin
däpe vocaretur ad pallatium ſuũ Vbi etiam ei exoptimis ſuis

——----—

——

4
4
.
4
.
4
4 .
4

”l M Banctis A.
fertulis ſacietas veraciter ꝓmitteretur· nonne libenter a velod
ter ire deberet. Hi vero reſponderet vocanti ſe a diceret. Expec
c ber winpuæ i enra veneem pen n tng EoerSnun
implebo. nonne ſtultiſſimus udicaret᷑. Sic eſt de multis · Cum
4 em homo naturaliter ita ſamehcam habeat aiam ꝙ non poſſit
ihn inmpleri nec ſatiari· niſi ꝑ ſolam trimtatem multi tn amplexan
tur ſtertora turpium voluptatũ vt per eas ſatiant miſeraz cõö
g cupiam ſuam . De ferculis vero regis eterm. vel mhil vel valde
Gnm parum amant Rigek vocamur ad pnĩau· optet ſcire quid ſit
n vena penitentia. Quedã glo· ſuper Math. ait. Dnĩa dr a puni
Nn eerndo qua quiſq; punit quod illiate ↄmiſit. Item alia gloſa in
ve; MWath. Penitere eſt añ acta pceta deflere a deflenda ñ dmittere
ſpe Fugꝰ etiam m quodã ſermone de pnia diẽ. penitentes penitẽ
ndi tes penitentes . ſi tñ eſtis pemtentes a non eſtis irridentes mu⸗
me tuate vitam. Per hoc e ter ait penitentes innuit nobis q tri⸗
plex debet eſſe pnĩa. viʒ coꝛdis oꝛis a opis · Prima conſiſtit in
an vehementi tritione. ſcᷣa in pura confeſſione. tercta in plena
Auitiſfadtione T Sto dñie vocat iuſtos ad ampliorem ꝑx
. fedionem Et nota ꝙ xp̃iana ꝑfectio maxime ↄſiſtit m quatuoz
Srimũ eſt iugis ↄtinentia· ſcðm totalis obedientia.tertiuʒ eſt
voluntarie pauꝑtatis ſacrifitium. qr tum eſt feruens martiri
in deſiderium Ad ingem dtinentiam vocauit dñs ioßem euan⸗
RN geliſtam . cũ ad einſdem iohzis nuptias eſſet muitatus ſic aſſert
tecf ſandi · De hac pfedione dic dñs Hath. 19. Sunt enuchi qui
5 caſtrauert ſeipſos ꝓpter reqnum celoꝝ qui põt capere capiat·
“ Legit᷑ in vitaſpatꝝ de quodã layto qui din habuerat vxoꝛez
legittimã · nunq; eam co gnouerat· ſed tanq; ſororem eas ha
bebat. Dic vehementeꝛr redarguendi ſunt qui nolũt etiã a for
nicatione ꝓpter deũ abſtinere ( Vocat nos etiã dñs ad totalem
obediam Math. 16. Siqs inquit vult venire poſt me abneget
ſemetim. Ille ſemetipm abnegat ˖ q ꝓprie voln ntati renũtiat
totũ ſe ꝑ obedĩam alteri recõmendat Hoc exemplũ habemꝰ2
a xpᷣo qui in agoma poſitus dixit ad pr̃em.vt teſtat᷑ Mar.i4
du Roba pater oĩa poſſibilia ſunt tibi tranſfer hunc cahceʒ a me
1e ſed non ꝙ ego vo lo ſed qð tu. Ibi dic glo· vſe; in finem non
E ceſſat nos pr̃ibus obedire a voluntatem eoꝝ nre pꝛeponẽ vo
n luntati. Dic mon endi ſunt layci vt ſacerdotibus ſuis ſideliter.
. obediant (Hocamt etiam dñs petrum a andꝛeã a filios ʒebe
dei ad voluntarie pauꝑtatis ſatrifitium. Sic legit᷑ Cath · .
Ditit᷑ em ibi ꝙ relidis retibus ſecuti ſunt eum · Vinc etã legiẽ

Maath. 19. De tum quidã adoleſcens dixiſſet ſe ommia mãdata
dñi a iuuentute buaſſe · dixit illi ihus ſi vis pfectus eſſe vade
et vende oĩa que habes a da pauꝑibus et habebis theſauʒ in
celo⸗Hic monen di ſunt illi qui oĩa relinquere non pñt vt ſal
tem elemoſinas ſuas paupibus largiter aminiſtrent Ruarto
vocat dñs iuſtos ad feruens martiri deſideriũ. Vñ die Luce⸗
14· Qui non baiolat crucem ſuã a vemt poſt me non pt meꝰ
elſe diſcipulus. Ille crucem ſuam baiulat qui moni ꝓ xpᷣo deſi
Dnt. Dic monendi ſunt infirmi piami qui timent mote; ba
ti peo xpᷣo vt ſaltem ab hoc caueant ne xp̃us padatur ab eis.
id eſt ne rurſus per pcta ſua dei fihum cruaſfigant (De tertio
nota ꝙ; dñs pemtentes innocentes vocabit ad petuaz remu
nexrationem. Vnde dẽ Wath2o. Cum ſero factũ eſſet dic dñs
vVrſnee pcu ratoi ſuo. Vota oꝑarios et redde illis mercedẽ ſuã

Mint etiaz drĩ Math.25. Tunc dicet rex his qui a dextris ei⸗

erunt. Venite bndicti patris mei poſſidete patum vobis regnũ
S ſtitnfſione munoiſlota o ens clecos iuos per fiia papue
peꝛemiabit· Primo em eos veſtimentis glozie ðcorabit. Scᷣo
eæeos in thronis regalibo oollocabit. Vertio eos delicatiſſe mis
ſercuhs optime pcurabit Oe pmo dr̃ Baruth. 5. Exue te ihe⸗
mſalem ſtola lucus a vexationis tue. a indue te decore a bo⸗

—

Induere veſtimentis gloꝛie tue ihrm ciuitas ſancta. Predichka

— verba dñs ditet ad quẽlbet electum cũ induet eum ſtola per
= petue claritatis.per ihrim em quilibet electus intelligit ¶ De
IKðo drijn Job. 36. Mon aufert dñs a inſto oculos ſuos:a r⸗
ges in ſolio collocat in Petuũ.a illic erigunt᷑. Der reges imtel⸗
liguut᷑ bom pp̃iam qui bene requnt ſemetipſos a familiã ſuas
ſiquam hñt. Dos dñs m ſoliis id eſt tboronis regalibus collo

—— — ——— — „ „ 5.

cabit ¶De tercio drĩ in Nla. 49. Erunt reges nutnicii tui regine

mine nutrices tu e. Per reges intelngunt᷑ pr 4 Rihus 4 ſpuſſan
ctus qui monarchiam celeſtis regm indiuiſibili vmitate gaubeꝛ
nant. Per reginas deſignantur.· potentia.ſapia. bemuolentia

Aue ſunt quaſi ſpũales ſponſe pris a .ſp. ſa. Qualia putatte
fercula pferent de ſuis ꝓmptuaniis. hi reges a hee regine. ECtcõö

tttra pctoæes miſeri a nudi demergent᷑ in abiſſum inferm vbi o
mmmedent abſintheum a ſel draconũ bibent id eſt eterna ſupplicia
padent Ergo rogate dñm vt eum nũc ꝑ pniam a xp̃ᷣianam

ꝑlſedionẽ ſic ſequam vt tandẽ ad electoꝝ epulas admittam Aᷣ&⁸

— — —
—r——

4

— Sanctis
gati mauricii et ſoti

— ——= 2
croꝝ eius Ser. xl.
ranſſfugierunt ad dauid cũ lateret t. 1. Darab. 12. Quis
dubitat dauid pꝛeſiguraſſe xp̃ᷣm. ꝑ viros aũt fortiſſimos ipm
D in deſerto ſequ entes poſſumus ↄpetenter intelligere nobilez le
. gionem thebano? ſcz bim ducem mauritium ac ſodos eius.
Pä enim in deſerto hunis mdi ip̃m ihm veꝝ damd ſunt ſecuti
H attendentes illud mathei. 6. Nemo poteſt duo bo dñis ſeruire.
NIrdeo relinquẽtes mundũ adheſerunt xp̃o ihu·omĩa aſpa huiꝰ
4 mundi gaudenter ſuſtinendo veraciteꝛ credentes illud MWath.-
hH Beati qui ꝑſecutionem paciunt᷑ ꝓpter iuſtitiam qm ipſoꝝ ẽ re
mu Inum celoꝝ. Ideo de ipſis bene dr̃.tranſfugierunt c.··
S ¶ Ranſfugierunt ad dauid cũ lateret m deſerto viri ro-
Si buſtiſſimi aàO pugnatoꝛes optimi tenentes chpeũ a haſtam faci⸗
9 eęæees eoz quaſi fades leonis a veloces quaſi capꝛe m montibus
ni . Parab. 1z. Dec verba legunt᷑ ĩ ꝑalipominon a optime pnt
ne eexponi de bĩo mauritio a ſodis eius Bnde poο qtuo?
do. ſunt notanda. Primũ eſt qui s in loco iſto ꝑ dauið intelligat.
6 Scðm eſt quid ꝑ deſer tum in quo latuit expꝛimat᷑. Tercũ eſt
ñ ad daud iſti tranſfugilſe dicant· QAuartit a quibo etiam iſi
b viri mendabiles habeant᷑. ¶ De peimo nota ꝙ per dauid dei .
q filius mtelligit. Et hoc ꝓpter tria · viz ꝓPter duenientiam nois
ccéρis a1 operis- Primo damd ꝑ duementiam noiĩs ſui expi
. mit xp̃ᷣm. Damd em mterpꝛetat᷑ manufoꝛtis· et vere filius dii·
C foꝛtis eſt mambo. Dõt enim qñ platuerit ei oms petoes terre
Afringere. ſicut vaſa hiquli ofringuntur ahnnen en Birede M
2 Zes eos in virga ſerwa a tanq; vas ſiquli ↄfrin. eos. Dic etiã
“ Kn Deutro.?7. Dns deus tuus ipſe eſt deus fortis a ſidelis.
Icdo dauid duenientia copis ſui ꝓpᷣm pꝛefigurat· Damd em
R erat ruſfus a pulcer aſpectu· decoraq; faci e· Sicut legit · . Reg
† 110. Ita etiam xp̃us erat candidus a mbicundus electꝰ ex mi
Kk libus. Qandidus ſiqui fuit xp̃us ꝑ emmaculate carnis purita
tem. Rubicundus vero per paſſioms aſperita tem. tunc em coꝛ
prus ſuũ per ꝓPum ſang uinem fuit rubꝛicatum. Jertio ↄueni
4 entia operis dauid expꝛimit xp̃ᷣm. Dauid em̃ opus fetit mag
2 nificum qñ goliam philiſteum ag minibo iſr expꝛobꝛantẽ de⸗
iecit a inter ecit.· Sicut dr.. Reg.17 Xs etiã dyaboh vmulſi
u hũan generis mimicum in cmace moeiens virtute diuimtatis
peoſtrauit a vculcauit [W De ſeðo nota ꝙ per deſertum
1 m quo dauid latuit ſancta eccleſia deſignat᷑. Sancta quipe
ectleſia bene deſertũ a ppellatur·qa tũt qñ iſti martires paſſi

.

fuerunt pauti ſideles erant m eccleſia iſpectu multitudinis in
ſidelium · Junc etiam xp̃s quaſi latuit quando pauti audebat
m public ſiteni ꝙ eſſent xpiami et vere adhuc hodie bene po
teſt eccleſia a ppellari deſertum· quia licet in ea multi videan
pypiani eſſe a nomine a cœpe· pauci tamen ſunt in ea meritis
a anima. Dmn es ein qui ſubiacent alicui peccato moetali.1
ſunt amatoæes huius mundi. non ſunt de eclleſia dei ſßz potiꝰ
de ſynagoga dyaboli De tercio nota ꝙ tuntc iſti gloꝛloſi mi⸗
lite ↄfugierunt ad ve dauid in deſertum ecleſie- qñ crrden⸗
tes in xp̃m baptiſari ſe fecerunt ab ep̃o ihoſolomitano. um
em̃ vel indeus vel paganus vere credens in xm. ſe facit bapti
ſari· tunc ſe tranſfert a militia dyaboli ad militiam ihu xpi.vñ
dit ſacerdos ad eum qui eſt baptizandus. Abrenũctia ſatha

ne a ommbo pompis eius &*. .8. relinquis tu modo puitium

dyaboli· a peoſitenis te eſſe ſeruũ dei · Det nobis kmi boc deus
vt ſadis impleamus ꝙ in baptiſiuo pmiſimus ¶ C. T e
quarto nota ꝙ bius mauniius a ſoci eius a ſex ſpaliter »me⸗
dãtuꝛ rimũ eſt ꝙ; erant vin robuſuſſimi. Viri enim erant
auanimi firmitatem a non mulieres p coedis imbe allitatem · EK
erant robuſtiſſimi ad triplicem hoſtem debellanð · Robuſti ſi
dem erant tm mundi huius tupiam. robuſtiozes erant dtra
Prie carnis petulantiam robuſtiſſimi ↄtra demonũ puncatiaz
Dos enim tres hoſtes potenter a viriliter ſibi ſubegert. Indi⸗
.⸗. gemus nos kmi vt tra hos tres hoſtes ſimus robuſti · Igit᷑
auuaddd ztulcand huius mdi dcupiam monet nos Joh. pma can.
2· Molite nquit diligere mundũ.· qm ſi quis diligit mundum
non eſt canias pris in eo· i. nõ diliget a deA peimendaʒ
ve ro carmis petulantiã monemur a paulo ad Ro.6. Non re⸗
Inet mquit pct̃m in vr̃o mortali cope · vt obediatis dcupiſcẽ
cis eius. Item ad Gab. 5. Qui lunt xpi carnem ſuã cmacifixeꝛũt
cum vicdis a cupiſcendis. i. carnem ſuã ↄpꝛeſſert a vitia etius
et acupiĩas extinxerunt? Ad eneruandã q; demonũ ꝑuicatiam
id eſt inſolentem neqtiam monet nos petrus· pᷣma can.ca ··

—

duerſarius veſter mquit Epalkohis tenclee rugiẽs arcuit
querens quẽ deuoret · ui reſiſtite foetes in ſide. Id idem hoꝛtat
nospaulus ad Che.6 Induite vos armaturaz dei vt poſſitis
ſtare aduerſus inſidias dyaboliſ Scðm a quo ↄmendant iſti.
egnegii mihtes. hot eſt ꝙ erant pugnatoz es optimi. Iniquos
eina impios impugnabant. onos at a pios ptebat. vf
bĩus mauri.dix. ad mayimianũ. Dextre nr̃e pugnare aduſos

—

clauſtra religioſoꝝ et pupillos et o
peres ab impioꝝ miuriis tuean Eer cii icit a⸗
tionem eoꝝ hoc ꝙ tenebant clipeũ· Per chpeum crux domica

doloꝝ conuitio ſputoꝝ: calaphoꝝ .
expbꝛationũ clauoꝝ hoꝝq; ſimiliũ alioqn requint a me
uis iuſti qui effuſus eſt ſuꝑ terram Quartũ a quo ↄmendãtu?ꝛ

14 * „

impios atq; iniquos ſciunt. lamare pios a& dtiues neſciunt.
pug nauimꝰ ſemꝑ ꝓ mſſtida ꝓ pietate ꝓ ſalute innocentiũ· Sic

—

a pꝛincipes a milites nr̃i tpis facere deberent. Imitari ppe de⸗
berent ſceẽm mau. a indam machabeũ.de quo legit᷑.i.Mach ·

—

figurat᷑ quã iſti gloꝛioſi mr̃es in bꝛachio recoꝛdationis ſue iu⸗

7

iſti mr es · hoc eſt ꝙ etiã haſtam tenuer᷑t· per haſtam põt intel⸗

ſiuit. Danc igit᷑ haſtam ſiue lanceam nobiles iſti milites ĩ ma

ca-3. Judas machabeus ptegebat caſtra gladio ſuo· a ꝑſequ⸗
tus eſt mimicos ꝑſcrutans eos. a qui ↄturbabant ꝓplm ſuum
eos ſucendit flamis. Id hoc em milites accepert gladiuʒ vt
hanos viduas at pau
rtiũ ꝙ facit ad menda⸗

ter detulert. Teneamus a nos kmi hunc clipeũ- Vnde dict
Pern. Wemo⸗ ero q;diu vixero laboꝝ quos xpᷣs ſuſtinuit im
pꝛedicando/fatigationũ in diſcurrendo/temptationũ in ieiunãäa⸗
do vigiliaꝝ in orando lacrimaꝝ in paciendo,/recoꝛdaboꝛ etii⸗
flagelloꝝ, ſubſanationũ⸗/
ioqn requine a me ſang

Aflggi lancea illa qua vnus militũ latus ſaluatozis aꝑuit. à ↄti
nuo exinit ſanguis aqꝗ. Joyß. 9· Et certe hec lateris xp̃i tran/
fixio fuit ſpedale mar tiriũ bte marie virginis. Danc em̃ tranſ

—

nib memoeie tenuer̃t· qꝛ doloem incompꝑabilex nie virginis
marie in mente frequenter habuert vt eo leuius tollerareẽt do

loes matz at dingum ſuaꝰ. quos ex ipſoꝝ martiriis eas ha
bituras veriſir pꝛeuidebant. Prob ?tbile em eſt ꝙ plłes iſtorũ

martirũ a mr᷑ es et vxoes vinentes habebant qñ paſſi fuerũt

Wonet etiã nos Thero. Me ꝓpter doloꝛes pentum nr̃oꝝ a xpi

buitio retraham a dic ſic Licet ꝑuulis ex oollo pendat nepos.
licet ſparſo crine a ſciſſis veſtibo vbera q bus tenutrierat mate:
ondatilicet in limine pr̃ iaceat ꝑcalcato perge pr̃e ſiccis oulu k·
ad vexillũ crucis euola. ſoluʒ pietatis genus eſt in hac re eſſe
crudelem Quintũ a quo ↄmendant iſti H eſt ꝙ ſacies eoꝝ qi

ſades leoms erant. Leo robuſtam facẽ habet a »ſidentez. Dic
dr ꝓueꝛ 30. Leo foꝛtiſſimꝰ beſtiax. ad nullius pauebit occur-
ſum. Hic et iſti martires ex iuſtida ſua magnã habebant ꝛſidẽ⸗
tiam de remuneratione dinia · Vñ ꝓpueꝛ· 10. Expectatio iuſtozꝛ

.

De

letida. Juſti aũt erãt iſti bti mres. Vñ cantat᷑ de eis. Euange⸗

lic p'ecepti a armis non ĩmemoꝛes ꝗᷓ dei erant deo . ꝗᷓ ceſaris

rrant ceſan reſtituebant Gextuũ a quo mendabiles exiſtunt.
hot eſt ꝙ erant veloces qſi ca e m montibo. Capꝛe viſuz hñt
atutiſſimũ a ſunt velotiſſime. Sic et iſti mes qꝛ gloꝛiam mar

em ille g

tirii Renplabant a martiniũ velociter ſeſtinabant. Contẽpſit
ioſus exerautus rem pꝛeſentiũ ob ſpem futurorum.
Po terant em iſti ſtrennm milites hoc dicẽ ꝙ ait aplus. 2. epka

ad Cox. 4. Id quod m pñti eſt momentaneũ a leue tribnlati

oms nre ſupꝛa modum a in ſublimitate eternũ gloꝛie pondus

—

opatur mn nobis non Otemplantibo nobis ea que videntuꝛ ſ4
Roga ergo dñm vt ſic iſtos gloꝛioſos m artires veneremur i
terris vt 1i ſis adiungi mereamur in celis quod nobis. pꝛi'

—

— —

De ſancto michaele Sermo.xli.
Hidete ne ðtemnatis vnũ ex his pulſillis · Wath.18 Bea
tus Jero· inquit. Wag na dig mitas amimaꝝ vt v naqueq; ha
beat angelun in ſui cuſtodiam deputatũ. Et brus greg9 ait. ſu

—

— —

Perna auitas ex angelis a hoĩbus dliſtit. debemus et nos ali-

—

ð er illis diſtinciombo ſuꝑnoꝝ ciuiũ ad vſum nr̃e ↄuerſatio

—,— — =====T———ʒ— JZð

nis tra here · noſq; ipſos ad imcrementa virtutũ boms ſtudiis ĩ

2

—
†

—
4

ſmare. vt a ipſli homines qui ad celeſtem priam redeunt ex

eis agminibo i lluc reuertentes alᷣd imiten t. Diſtinct nanq;

eoee ſoꝛtez g ↄuerſationis ſmmilitudinẽ doputant ſer ile Jgrr
fratres videte · quia angel eorum.

ete ne dtemnatis vnũ ex his puſillis. dito em vobis

1 Pngel eemn rells ſemn vieent iciem pr̃is mei q
in celis eſt Wath./8. ¶ X (Trna peintipaliter ſüt

Hiendtanda. Hnmu eſt uid P puſilos inalligat. Fedm eſt
quare dñs inhibeat ne puſilloꝝ ali quis diemn
AIpter quid fadies dei pris ab angelis videak.

atur. Teraũ ẽ

—

De bmo nota

ꝓꝑ puſillos intelligunt pic ſimplices pauꝑ es a infirmi. Fim

plices em puſilli.ĩ parui ſunt immði huius aſtntia.
Pulſilli ſunt in reꝝ opulentia.

Pauꝑes

Inſfirmi modia ſunt in vinũ fuff

Caa vere ſimplices ſi ſunt atemnendi. qꝛ vt dr. puer ʒ5

ũ ſim

pliabo eſt mocionatio eius· i. in xpᷣi · Raupes etiam

non ſunt deſpicien di. qe vt dr puer. ·Qui deſpici paupem

.

expeobꝛat factoi eius. Et etiam dr po Jibi o dñe derelichus
Nal Panbe- nfirmi Fnon ſunt habendi deſpecku. Dñs enim
mie

— —

retue infirmo. Vnde dr in põ Miſerere mei deus qm i⸗

4 firmus ſuʒ. De pꝛedictis puſillis dis dñs. Muc.I2· Molite tim?ẽ KW
puſillus grex qe oomplactuit patri vro dare vobis regnuʒ · De
un. ko nota ꝙ pꝛeter pꝛedicta dñs aſſignat rõnem. quia puſilli
non ſunt dtemnendi . dictt . Videte ne dtemnatis vnũ ex his
e puſillis c · ꝗ · d· Cauete vobis ne dtemnatis aliquẽ ſimplicem
vel paupem vel infirmu · Ego emm eos ita Tignos habeo
n. tctuſtodie eoꝝ angelos deputaui. Kut certe nõ tales angelos
un quui tanꝙᷓ gratiomibo ſimies ſint de coquina mea tales ſurnt
un qui de pallatio imꝑii mei.a qui ſemꝑ vident ſatiem pr̃is mei.
dp qui in celis eſt. Juꝑ pꝛedictũ lotũ.dic glo. Wagna dignitas
animaz vt vnaqueq; habeat ab otu natiuitatis in cuſtodiaʒ
ti ſui angelũ delegatũ B ¶.·. De terco nota ꝙ ꝓpter qtuor
angell vident faciem dei pris. Primũ eſt vt per eos bona opa

hoim deo patri alacriter offerant. Icm eſt vt qcunq; ad ſalu
tem ſidelium milſi fuerint celeriter pficiſcant· JTeꝛciũ eſt vt ſupʒ-
uerſione pctoꝝ deo pie ↄgratulent᷑. Ar᷑tuʒ eſt vt in facie di
ſpetioſiſſima inſaciabilter epulent᷑. De po viz ꝙ angeli bona
opera hoĩm deo offerãt a repñtent teſtat ip̃e raphahel Tho. lz-
