eSem̃ quoddã thau fuit diuimtas pris et filii a ſp.· ſa. cui appoſi⸗
as eſt quaſi quedã tabula humamitas ihu · a ita het ſides ẽ qſi
quedam crux que ſidehũ frontibus mñigit᷑ vt ſaluentur. Dinc
dit Joh. Rpo·?.· Nidi altex angelum aſcendentẽ ab oetu ſol
habentem ſignũ dei viui. a clamauit voce magna qᷓtuo ange/
lis quibo datũ eſt notere terre et mas dicens. Nolite nocè ĩé᷑re .
bus eoꝝ. Per angeln ꝗ ab oetu ſolis aſcendit ipſe dei filius in
telligit qui natus eſt ex maria vᷣgine⸗ Ipſa quippe fſuit oꝛtus
veri ſolis. Nabuit aũt xpᷣs ſignum dei vini qꝛ duinitatẽ pris
et ſuiipſius necnon ſpũſſandi maifeſtauit huit mðo. Vnd dic
Joh. . Pater maifeſtaui nomen tuũ hoibus qs dediſti mihi.
de mundo ipſe cognouert vere qꝛ a te exii et crediderunt qꝛ
tu me miſiſti. De maifeſtatione ſpf̃ſſandti dr. Johj.14. Ego ro
gabo pr̃em et ali paclitum dabit vobis vt maneat vobiſtuz
meternũ ſpm̃ veritatis quem mundus non poteſt acipere · qa
non vidit eum nec ſcit eum. Wos autem cognoſcetis eum. q a
apud vos manebit et in vobis erit · Signum etiã dei viui erat

Banctis

quia terren

r

crux ſandta quam ipſe ihs ſibi baiulauit exiens in eum qui dẽ
caluarie locũ.· ſicut teſtat· Joh .i9. Iſte ergo angelus id ihus
xypus clamat quatuoæ angehs id eſt illis ſpiritibus qᷓ ad vmdi
ckam illoꝝ deputati ſunt qui peccant in quatuo
mundi⸗Kit ine;. Molite nocere terre H man neq; arborib.· i.
nolite finali pcuſſione notere auaris qui per terram ſiguran.
a ſemꝑ querunt. nec etiam luxurioſis qui ꝑ libidi-
nem deſpumant vt mare nec etiam arboribo id eſt ſuperbis.
Jui per elationem ſemꝑ tendunt ad alta quo vſq; ſiguemus.

Huos dei noſtri m frontibus eoꝝ. i. donec omnes qui ſaluã di

ſunt ꝑ fide tninitatis a humanitatis mee ſig nati ſunt: vt hoc

ſigno a repꝛobis diſcernant (De tercio nota ꝙ ſtole albe qui
bus eledi ſunt amidi. mnocentia a vera pnia. Quia ſine al⸗-
tera iſtaꝝ venerit mittet᷑ in tenebꝛas exterio es. vbi erit fletus

a ſt nivꝛ dentium.· non em habet veſtem nuptialem. De iſtis

tols dr.· Apoool az. Beati qui lauant ſtolas ſuas in ſang ni

ne agni vt ſit poteſtas eor in ligno vite: a p poꝛtas intrent

in tiuitatem viʒ iheroſohmã ſuꝑnam (Oe quarto nota ꝙ pal⸗

me quas in manibo erunt ſigmificant ſeptemplicẽ vidoriam
quam ſandi obtinueft ſeptemplicj duce exeratus dyaboli de
uicto. a hoc per adiutoꝛium ſpũs ſeptifoꝛ mis eptez qui ꝓpe

ſũt duces exercitus dyaboli.viʒ · ſuꝑbia ira. muidia. auaritia

—

acidia. qula a luxuna-Qui hos ſeptem dutes deuicenint pal-

mas que ſunt ſigna victoeie in mamibo ſuis gloeioſe poꝛtabũt

Job. 30. Nunquit peebebis equo foætitudimnem qui pcul odo⸗

*

„

.
ſ
4

ĩ celis · De his ſeptem dutibus ac eoꝝ exerdtibo ditit dũs ad

rat bellum exhoꝛtationeʒ ducii a vlulatũ exercitus. Per equũ

mtelligit᷑ robuſtus milesg xpi. qui glificat a poꝛtat deũ in coð

a copꝑe ſuo. Iſte ꝓcul orat᷑ bellum qð dyabolus aduſus euz
ſuſcitare ꝓPonit. ꝓParat enim aiam ſuam ad temptationem. et

uo plagis huiꝰ

—

ðtra exhoꝛta tionem mutuam dutũ e
i adiutoriũ auxilium ſpũſſancti 5 ¶ De quinto nota vi
delicet eleckos ab agno tale bñſfitiuʒ conſequi qð deducit eos
ad vite fontes aquaz. Vñ legit Ipo. 2. cũ iohes vidiſſet iläa
Dirnganea nz agno aſſſtentem dixit ei vnus de ſemoꝛib
. Hi qui amicdi ſunt ſtolig albis qui ſunt a vnde venert. Rñdit
iohes. Dñe mi tu ſcis. Cu dixit ſemoe. Di ſunt qui venerũt de
tribulatione magna.a lauerunt ſtolas ſuas a dealbauemnt

eee.as in ſanquine agm. ideo ſunt ante thronum dei · a agnus

in medio throm elt nget eo

—.,—

— ʒ— — .

—

ngride
deihs

Dynd
is huß⸗
mrant.
hde⸗
perbis,

Uemus.

aluadi

nt ve

bequi
eal⸗
etus
ſſis
ngni
vnt
wal⸗
m⸗
nd
gupe
nanta
ſtpal⸗
tabüt
ns d

od⸗
tqui

nncd
is euz
em. et
nuocat
dta vi
it eos
ſetili
na⸗
idit
rrürde
gemyt
nus H
ſones:

fontibus dr Yſa. iz. Daurietis aquas in gaudio d
ſaluatozꝛis ¶ P(Edonuͤſo In iferne qnq; fontes ſiue fluunii
dicunt elſe de quibus dra is damnatas aias veliit
nolint potare pellit. Primus fons ſiue flunius ſtix appellat.
de quo milſere anime potantes odio ſe habebunt admuicẽ · He
tcundus vocat᷑ flageton. de quo damnati bibente 12
indigñnñbuntur ſibimetipſis a alis quoꝝ ocaſione ſunt perdi
ti. Tercius dr Letheus· de quo repꝛobi potantes amentiã in⸗
ident a obhuionẽ gaudii pꝛeteriti: a libidmis tranſacte. duas
tus vocatur acheron · de quo cũ bibenint in inferno poſiti mneſti
mabilem triſticam pacientur. Quintus a ppellat᷑ cochiron. dd
quo cũ potati fuerint miſeri pctoꝛes inconſolabiłr lugebunt

aquarum. Et nota ꝙ; quinq; fontes ſũt in regno dei ad quos

agn electos ſuos dedutit. pnmus fons ſolatioms ibi eĩ

abſterget deus oẽm lacrimam ab otuhs ſanctoꝝ. Scdðus eſt
fons quietionis. Abſterſis namq; lacrimis· ãmodo dicit iam
ſpũs · id eſt tota trimtas.vt requieſcant a labolib ſuis. erca/
us eſt fons refechonis · Quieſcentes quippe reſtient᷑ àa inebꝛia⸗
bunt᷑ ab vbertate domus dei. Quartus eſt fons exultationis.
Elech deniq; poſt dininã dſolationem a dulcem requietionem
q luauiſſima refecionem mmiꝝ ꝓrumpent in vocẽ exulta tidis
PVox em̃ exultationis a ſalutis eſt in tabernatuhs iuſtoꝝꝛ. AQui
tus eſt fons diledtionis. Quõ enim eum ardenter nõ diigent.

12. Daurietis aquas in gaudio de fontibus

bus drato infernalis damnatas aias velint

s iraſcentu? æꝓ

flebunt · Rogate ergo kmĩ dñm vt ſit ſanctos ſuos imitemu?ꝛ
in terris vt ꝛſoꝛtes gandii eoꝝ eſſe mereamur in celis. quod.

Be cõmemoratione animaꝝ ᷣmolᷣvi.

¶ UKudiui vocem de celo dicentem mihi· beati c. Xοσ% 4
Fidelium animaꝝ deuotis ſuffragiisnemores eſſe debemus. .

ipfſe em clamando dicunt nobis illud Job. 19· MWiſeremini mei
miſeremini mei ſaltem vos amici mei. Auibus aũt aiabus eclle
ſie ſuffragia pꝛoſint inquit Gregꝰ. Suffragia eccleſie ñ ꝓſunt.
eledtis quia ſtatim euolant ad gloꝛiã: nec etiam damnatis. q a
ſtatim poſt motem pergunt ad penam eternam. ſed ſolũ aĩiab
in purgatoꝛio detentis. Quanta aũt ſit purgatoeii pena inquit
beatus Rugꝰ. DVmnes pene quas paſſi ſunt martires ijn h müäü
D non pfñt minime pene purgatoꝛii comꝑari-Kttende g dili⸗
genter o homo illud qð ſcriibit Ecciaſtici. 38. MWemẽto indicii
mei qꝛ ſic erit a tuũ mihi heri tibi hodie· mala g vitemꝰ ac de⸗

. uotis ſuffragiis dño ꝓ aĩabus in purgatoꝛio detentis ſuppli⸗
cemus. quia beati moꝛtuikk. S”ñä
Poini vocem de celo dicentem mihi . ſcribe beati moꝛ⸗
tui qui m dño moeiunt᷑· Apoc. 14. Nota ꝙ verba iſta
viz · błi moetui qui in dño moeiunt᷑ digna ſunt pꝛedi⸗
cari ab omnibo memoꝛie mendari. cũ etiam vox celeſſis iuſ
ſerit ea ſcribi. Duo pꝛinapalilr ſunt hic notanda · Primũ ẽ qin

— er, ſiut moætui qiu in dño moæiunt᷑. Scðm eſt. quare ſint bri qui ĩ
ui moꝛint », o dſño moeiunt ¶ Q ◻De pꝛimo nota qꝙ illi in dño moꝛiunt᷑.
gqm xp̃ᷣm dum viuerent induerunt · id eſt qni m ſoꝛmã a vitã
rßi vixerunt· ꝓptera monet nos aplus ad Ro. 13. JInduimi
n dum ihm xpm glo . id eſt induite ſoꝛmã criſti in omni bo. Itẽ
digt aplus ad Gab. 3. Quicunq; in xp̃o ihu
ſtum indmſtis. Igit᷑ qui deſiderat moei in dno debet mnuemiri in
DSdnño. Ille vero mueniet᷑ in dno qui vixerit p̃m vitam domim.
— (Bita aũt domini licet innuabilibus vir tutibo ymendabillis ſit
vr hepm mete

baptizati eſtis. cri

à imitabilis nos tamen in ſex virtutibo ip̃m imitari debemus
väv́äwt fſeliti ter moꝛiamnur in xp̃ᷣo. Debemus mq; dñm imitari ĩ mũ
0 ditia inſticia a veritate. in dilectione. in manſuetudine in humi
litate Pnmo igit᷑ debemus ihu xp̃ᷣo ſimilari ꝑ vite munditiam
Iple qui ꝓpe mundus fuit aimpollutus. Vnð petrus appellat
eum agnũ immatulatũ. i. Can.i..ita jnquiens. Mon coꝛrupti⸗
bilibus auro a argento redempti eſtis. pꝛecioſo ſanguine ſcʒ
agmni inoontaminati a immatulati xp̃i ihu · Ad hoc auũt vt mã
di ſimus a immatulati hortam in poᷣ vbi dit. Beati ĩmaculati
mnm via *ä. Bimus & mundi luxuriam fugientes qꝛ ſine mũditia
ſaluari non poſſumꝰ. Hinc dr̃ in Job. ⁊2. Saluabit᷑ innocens·
3 ſaluabitu? aũt munditia manuũ ſuax id eſt munditia ommũ
— M ophmh ſuoꝛꝝ Ocdo imitan debe mus ihm in iuſtica . qꝛ ipe iuſtꝰ?
Qit. quod recognouit centurio qui cum xp̃us expiraſſet in eru
tce dixit. vt teſtat᷑ Luc. 23. Vere hic homo iuſtus erat. Per iu⸗
ſtiiciam itaq; domino aſſimilani debemus. Si emm in obitu no
ſtro iuſticia peeteſſerit Egiem nr̃am gloeia domimi colliget nos
m ho ſpitium ſempiternũ.· vt dicit Pſa. x8. Anteibit faciẽ tuaz
iuſticia tua. a gloꝛia domini colliget te. Et nota ꝙ ditit gloſa
ſuper illud Math. 5. Beati qui eſuriunt a ſiciunt iuſticia · Ju⸗
ſicia eſt ſua cuiq; tribuere ſibi a pꝛoximis et deo- Juſticia igit᷑
. Eſt vt noſmetipſos pꝛo peccatis nr̃is affligamusvt pꝛoximis
. ablata reſtituamus a ut deo ſupeꝛ beneſiciis ſuis gr̃as agamꝰ?

*

w⸗
ſte
edi⸗
gu
ui
nt.
iti
im

ta

ol

igit᷑ xp̃ᷣi ymaginem poꝛtare debemus in no

mitatem ita dicens Math. I1.

„ anctis
ercio debemus xp̃m imitari in vritate.· Jpſe enim verax fuit
Vnde dixerunt ei indei Wath.22. Magiſteꝛ ſcimꝰ quia verax
es a viam dei ĩ veritate doces. Ipſe etia de ſemetipſo. diẽ Joh
14. Ego ſum ventme Debemus itaq; dſyo ſimiles erien per
veritatem. Per veritatem quipe hoĩes ſaluabunk. pmenda⸗

auũ damnabunt᷑ veritatem hoiĩes ſaluent teſtat ipla weri⸗

tas Joh. 8 ita loquens ad diſcipulos · Vos cognoſcetis veri⸗ H
tatem a veritas liberabit vos ſu ꝓpe de manu damnatiõis eter—
ne. G etiam mendacũ hoĩes in damnationem tranſmittat de⸗

clarat ps.ita loquens ad dñm. Perdes omnes qui loquntur
mendaciũ. Peritatem igit a
mur. vt vtriſla

o et ꝓximis nris exhibere tene⸗
qð pmiſimus ꝑpſoluamus alio

nẽ repꝛeſentaẽ de bemus vt viz coꝛ nr̃m ab muidia ois odii
erogatio ſunt duo pꝛecipua fraterne diledionis augmenta

uinto debemus dñm imitan in manſuetudine. Thitis enim 6

manluetus emt ihs xp̃s · Vñ ipſe de ſe di Jere. i. Ego quaſi

agnus manſuetus qui poꝛtat᷑ ad vicima Per manſuetudind
is. Vñ diẽ Ereg.

Manſuetudo ymaginẽ dei ſeruat in nobis qui ſemp eſt

lus. H ira diſſipat que multos virtutibo pꝛiuat que dũ qetem
menti tollit ſpuſſanctus ibi ñ quieſcit · ſi itaq; vymago

ymago manſue

— 7„7 —

tudinis xp̃i muenta fuerit in nobiatsſoꝛtes erimus hereditatis
UnusSerts debemus d

nim imitani in hũilitate · xp̃s em ſũme

humills fuit . Ppter ꝙ de ipſo diẽ aplus ad Phib. 2. Exinam⸗

uit ſemetip̃m foꝛmã ſerui acipiensea hũihauit ſemetip̃m fac⸗

tus obediens vſq; ad motem. moetem aũt cruds. Vnde a ipſe
ſpãliter mnuitat nos vt diſcamus ab eo manluetudinẽ et hu⸗
Diſcite a me qꝛ mitis ſum a hu⸗

milis coꝛde. Optet & nos eſſe humiles ſi volumus in glia ſub⸗
limari· Vnde diẽ Job. 5. Qui humiles ponit in ſublime. a me⸗
rentes engit ſoſpitate. Qui igit᷑ dñm in paedidis a aliis virtu-
tibo imitatus fuerit moꝛiet᷑ in i plo a ſemꝑ beatus erit

alio quin ſaluari nõ
Poſſumus Crto debemus dñm imitan iin dilectione · Ipſe em
dilexit nos a lauit nos a pctis nr̃is in ſanguine ſuo · Dicut dr
po. I. Dinc monet nos aplus ad Ephe. 5. Eſtote inquit imi /
tatoees dei ſicut filii kmĩ a ambulate im diledione . ſicut et xps
dilexit nos a tradidit ſemetip̃m ꝓ nobis oblationẽ a hoſtiam
deo in odorem ſuauitatis. Per dilection em itaq; xi ſimiltudi⸗

tranql

ℳℛℳ ððð
— .-

ſı

4

Meas Bon Mi.

¶ De ſcðo nota ꝙ illi qui moꝛiunt᷑ in dño beati ſunt ꝓpter duo.
que immediate ſequnt᷑. Iitrant em in ſuauiſſimã requietion·
et habe bunt dehcatiſſimã refecionem Oe pꝛima.i.de ſuauiſſi⸗
ma requietione ſtatim ſubiungit. Xmmodo iam diat ſpiritus

id ẽ tota trinitas· diẽ glo· vt requieſcant a laboribo ſuis. Sua

niſſimũ itaq; lecuam inuemunt hi qui ita vt ſupꝛa dictuz eſt in
dño moꝛiunt᷑· Lectus aũt iſte eſt ipa dulas cr
De hac ꝛſolatione ipſe ꝑ YPſaiaz dic · c. vltimo. Quõ ſi cui mr
blandiatur· ita ego ↄſolaboꝛ vos a in iheruſalem ↄſolabimini

atio creatoꝛis

De ſeðo · id eſt de delicatiſſima reſecione moꝛientium mn criſto

onis apoꝛtabit et ꝓponet anime in requie conſtitute. Speciale

quippe ferculum appoetabit coeꝑis et anime munditia: a ſpecia-
le iuſticia quod etiam de veritate. de dilecione ˖ de manſuetudi⸗
ne de humilitate ac aliis virtutibo eſt dicendum. De hac refe—
dhõe ſolenni d̃ Yſa. 49· Erunt reges nutricii tui: a regine nu
trices tue. Per reges mtelligunt᷑ pater a flius et ſpũſancus

qui in ſeꝑabili vnitate tenent regnũ celoꝝ. per reginas autem

0.°

virtutes expꝛimunt᷑ que ſitut dictũ ẽ ex trinitatis celerario ſer
cula acipientes pꝛeponent ſeltibo aiabus Rogate ergo kmi

dñm quatenus det nobis ſic viuere m ip̃m vt moiamur in
ipſo ac ſemper ↄſolemur at reſciamur ab ipſo cE.

¶ De ſancto martino Sermo xlviii.

¶ Sint lumbi veſtri peetindi &. Luc. 12· (Theophilus ĩ bee
umiloquio diuerſaꝝ artium ſic mquit · Guis aliis metallis co?⸗
mptionẽ mnſerat ſulphuris arſio· impoſſwile tñ eſt vt noceat
ipſi auro. Cuius ratio eſt vt dicit auncenna. quia aurum eſt ꝑ
fediſſimũ metalloꝝ · In cuius ſignum aurũ purum ſi mille an
ms cremant᷑ nullum tñ ab adtione ignis reaperet detrimentũ.
vt recitat terentius. Sic q;uis de cundtis humams ſtatibo ſemꝑ
aliquibns eſtus pueniat ſulphuris· nunq; tñ in eternũ nocere

Poterit auro caſtitatis. Vnde Ambꝛoſius. Cunctis carnalibus

aãibꝰ gehennale pꝛeſto erit incendiũ. a caſtitate aũt in eternũ

erit alienñ. Caſtitatem ꝙ laudando euangeliſta inquit. ſint lů.

—

BSequit᷑ Xpoca. 14· Dpera enim illoꝝ ſequ ntur illos. glo·id ẽ
merces operum ſuoꝝ. Quelibet itaq; virtus quam homo boĩs
operibo exequtus eſt in hot mundo ſpetiale ferculum retributi ⸗

—— —— . — .èł

illud. Jbidem ſubiungit ꝙ dñs dixit ei vt i
abſcõderet ibi lumbare ſuũ. Quod cũ feciſſet abiit poſt pkimos
Dies a tuht lumbare de loco vbi abſconderat illud. a ecce dom
putruerat ita vt nullo vſui aptum eſſet · Per lumbare lineum
caſtitas intelligit᷑.que a deo multis obſecrationibo ac laborib
eſt obtinenda · Circa linũ emm multe ſollictudmes ac labores

acengendi. Cauen aũt debet ne in aquam gule a deliciazʒ car⸗
nalium inſerat᷑ · Cito qiu ꝓpe in crapula a ebꝛetatibo caſtitatis
cinctozium perit ac putreſcit. Vndest lumbare Jere · apud eu⸗
fra ten Iputruit· Eufna tes em frugi fer interpꝛetat᷑. 4 ſi gniſicat
delitcias ac habundantias cozpales. Et nota qꝙ ñ ſolum lumbi
Ha ĩm coe eſt pꝛecingenð. non ſolũ enim ab opꝑe luxurie cau?

— . — —

Int lumbi veſtri pꝛecindi atQ lucerne ardentes ſupple n ⸗
manibo vr̃is Luc.I2· In verbis peemiſſis duo penic⸗
paluiter ſunt hic notanda. Primuʒ eſt qualiter umbos

nxos peecdingere debe amus. Scðm eſt que ſint luterne ardeétes
quas nos dñs ammonet vt feramus ¶ S ¶De pꝛimo nota
per hot ꝙ dñs ditit. ſint lumbi vr̃i peecindi. monet nos vt
carnis petu lantiã caſtitatis cinctoꝛio reſtringamus - Vn Gregꝰ

Lumbos pꝛecingimus.· cũ carms luxuriam ꝑ ↄtinentiã tcoarta

mus. Doc pꝛeceptũ bius martinus laudabilſter fuit exetutus
Iple em̃ virgo credit᷑ permanliſſe· ꝓPter quod de triplict aure

ola gandet in celis. ARureolam virginũ defert. qe in virgini⸗

tatis puritate deceſſit Dabet eti am peedicatoꝝ anreolã qꝛ ver
bum dei pꝛedicauit a ipſam mr̃em ſuaʒ. necnon a młtos alilos
a gentilitatis errore cõuertit · artigʒ quoq; aureola non eſt
fruſtratus. Nam a de eo ſic cantat᷑. D ſanctiſſima anima quam

et ſi gladius ꝑſecutoeis non abſtulit: tñ palmã martirii non a

miſit. Nos etiam ad mandatũ dni lumbos nros peecingamꝰ.

——

1 & carmis laſciuiam ↄtinendie cingulo reſtringamus. Eſt aut
iſte cingulus triplex. quia viz eſt ↄtinentia diugalis- vidual.
ac vir ginalis. pꝛima ẽ bona:ſcdᷣa melioæ. tercia optima.· Cau?
quoq; debe mus ne ꝑ delicias carnales putreſcat eingulus cao⸗
ſtitatis. Vñ dixit dðñs ad Jere. 13. Vade et poſſide tibi lumbazs
lineũ · a pones illud ſuper lumbos tuos et mAua non mferes

t ad eufraten et

requirunt᷑. Di igit᷑ lumbi m quibuvhbidimis eſt ſeminariũ ſüt *

debemus ſed etiã cauendũ eſt ne eam foueamꝰ in coede. ibick

ei colletemur. Vnde ioh. Xp. 1. Vidit in medio ſeptem can⸗
delabꝛoꝝ aureoꝝ ſimilẽ ſino homims veſtitũ podore a p̃anctũ

prus operin debet extrinſerus Zona vero aura expeimit mẽtis
munditiã qua coꝛ luxuriã muniri debet mtrinſecus . ne etiã co

⸗

gltationes coedis in luxuria delectent T . De ſcðo nota

à

Ppꝑ ardentes lucernas bona oꝑa hiqurant᷑· Vñ Greg?. Luceꝛ
nas ardentes in manibo tenemus. cũ ꝑ bona oꝑa ꝓpximis nr̃is

luas exempla monſtramus. nec caſtitas ᷓ magna e ſine bono

obpe. nec bonũ opus eſt aliqd ſine caſtitate. Igit᷑ bis martinus
bonoz oꝑm lucernas Stum ad deü ardentes . a qntuz ad ho⸗
ileckus quippe fuit deo hoibus. vñ
et eius meõria in bndidtione eſt. ſic dic Ecciaſtici · g. Lucerne
itaq; bĩi martini qᷓntum ad deũ arſerunt dupłr· viʒ ꝑ ↄſtantẽ
Zzelum vere ſidei · aà affeccuaſam dilelionem del· tam feruentem
em̃ a ꝛſtantem zelũ habuit vere ſidei q phana ydoloꝛꝛ vbicuũ⸗

mines lucentes hebat.

Fotemt vᷣtuxit: a q arriams herticis mntrepide wſtitit. licz
Pter hot ab iplſis multas adùſitates et moomoda ſuſtinuerit-

Tantus etiam affectus dilectiomis dei erat in ipſo ꝙ oculis ac
manibo in celũ ſemꝑ intentus inuictũ ab orõne ſpm̃ non relax⸗

abat. Faciebat em hᷓ aſf etuoſus amœ dei · Imitem a nos bea
tum martinũ in ↄſtantia ndei: a in diledione dei. Conſtantia

quippe ndei. a dilecho dei ſunt duo acuti gladii ꝑ qͥs dyabolũ
ſalutis nr̃e mimitũ a regꝗno aĩe nr̃e extermmare debemus. Iſti

Ddii hic Luterne etiam bii martim qᷓntuz ad homĩes

ſeptemplici exemplo clare luxert. Gtus em martinus peebuit
lĩbus exemplũ caſtitatis. ſobꝛietatis· largitatis. hũilitatis.
lenitatis. equitatis a veritatis ¶ Primo igit pꝛebuit nobis ex⸗

emplũ caſtitatis. caſtiſſime quippe vite fuſt. vñ dyabolũ ĩ hora
motis ſue ſibi aparentẽ libera voce pꝛecepit abire . qꝛ nihil im

munditie in eo potemt inuenire Legit᷑ etã de eo ꝙ animaʒ

eius emigrantem bra virgo mania ſuſcepit cũ virginũ choris
Rietme cũ moꝛtuus eſſet ſiẽ ſcriptũ muenit caro euis mirabili
ſplendore refulſit · hec oĩa caſtitatig eius argumenta fuert. Se⸗
cundo exhibet ſobꝛietatis exemplũ. De tꝑe quippe milicie ſue
iuenit᷑ ſit ſcriptum. Frugilitatem in eo laudari non eſt neceſſe
qua ita vſus eſt vt iam illo te ñ miles ſed monachus puta⸗
ret Terao largitatis demonſtrat exemplũ ta nte em largi⸗

3
*

tatis a cantatis fuit vt etii ti adhuc tatlecuminus eſſet ai⸗
Danm paupi pallium ſuũ per mediam ꝑtem diuident . qꝛ tunt
mhil aliud habnit ꝙ ei daret · Demũ cũ in ſacerdocio ↄſtitutꝰ

Beanctis Ser.
ellet ip̃am tunicam qua ad carnem veſtiebat᷑ exnit à cidam
medido tribut . Qrto oſtendit hunſlitatis exemplũ. Lante nẽ
pe hũilitatis erat ꝙ cũ adhut miles eſſet plerunq; Puo calcta⸗
menta extraheret atq; detegeret . a ꝙ cbum vna cuz ſeruo ſuo
capet a buo ipſe ſepius miniſtraret · Pbi modo tanta reperitur
hujumilitas. Quinto exhibuit exemplũ patientie ſiue lemtatis
Multa namq; a malis hoibus· a etiam ab ipſis demombo paſ
ſus eſt noomoda. que oĩa immitatione diuina patientiſſime
tollerauit Bexto pfert exemplũ equitatis ſiue iuſticie. In mi⸗
licia demq; ſtitutus· poſtea ad digmitatem epalem ſublima
tus. non erat pauꝑm oppreſſo ſed ꝓtectoæ. non muaſit res ahe
nas · ̊ potius ſuas pauꝑibus erogauit. Vñ etiam cantat᷑ de
evo ꝙ ems oni nuncq; p abfuitſſine iuſticiavel quicqd ad ve-⸗
J fanehat ram vitam ptinet/. Septimo pꝛemoſtrat exemplum veritatis
HPHerax enim luit in indiciis a in ceteris verbis ſuis. Vñ verba
ſua tante fuerũt virtutis ꝙ veritatis imperio tres moætuos ſuſ/
ctauit. Nos etiam kmi hunc venerabilez vix in his ſeptẽ vir
tutibo.viʒ caſiitate. ſobꝛietate. largitate. humilitate.lemtate. e
quitate. ac veritate imitari debemus vt añ dei ↄſpeckum cũ la⸗-
crimis ardentibo vemamus. Caſtitas quippe aĩiam ꝑ obſidio⸗
nem demonu lſecue tran ſire facit · non em habent demones par·
tem in amima caſta a pura. Sobꝛietas aie deum oñdit. ſobꝛie⸗
tas em eſt limen amme.m quo lumen eternũ videt. Vnde d
m põ. In lumine tuo videbimus lumen. Largitas ſiue miſeri-
codia ſadem dei dum ab aĩa videt exhilarat. Beati em miſerr⸗
codes qm ipſe miſcdðam ↄſequent᷑. Dumilitas aũt aĩam collo⸗
cat mn ſede ſublimi. Dmnis em qui ſe hũiliat exaltabit Lemtas
ſiue padientia anime copioſam paſſionẽ in regno dei largitur
Manſueti em̃ heredi tabunt termã · ſubaudi viientium. ſicut d
m põ · Equitas ſiue iuſticia aiam cutuſſibet digmitati in celis al-
ſociat. Cuz em equitas ſiue iuſticia redant m hat vita vmcui⸗
q; quod ſuũ eſt· Duemens eſt vt m illa vita cũ his quibus ſua
reddidit gandeat aletetur · Veritas vero aĩam in ſuperna feli⸗
citate confir mat · Qui emm veritatem ſtabilis fuerit coꝛde. orne
et opere ˖ dignũ eſt vt ibi ſtabilitatem conſequatur eternã qðH ·

— P—

De beata Lecilia ſe. ermo. xliir.
C Simile eſt regnũ celoꝝ theſauro 1& Math. . Quis ſit iſte
theſaurus declarat bius Jero. dicens. Theſaurs iſte in qͥ ſunt
omnes theſauni ſapientie a ſcienceie abſconditi· aut deus verba

——

eſt⸗ qui in carne xp̃i videtur abſconditus · aut ſacre ſcripture
uibo Poſita eſt noticia ſaluatois. Quare aũt hic theſaurus di⸗
cat᷑ in agro abſconditus oſtendit bius Xugꝰ dicens. Dũc the⸗
ſaux dixit in aqro abſconditu: ſe; duo teſtamẽta in eccia qu
tcum quis ex pꝑte intellectus attigent. ſentit hit magna latere x
vadit et vendit omma ſua·ſcʒ tpalia ↄtemnens/comparat ſibi

—.d .e

Sti vt ſit dines cogmitione dei: attendens ſaluatoæem dixilſe

Aiile eſt rgnum celoz A.·
AIile eſt regnum celoꝝ theſauro abſcondito in agro
NQuem ꝗq imnuemit homo. paeg audio illius vadit aQ ven⸗
N5 2„ dit vniuſa que habet. a emit agruz illũ Math. 13 ·An
verbis peemiſſis tria peintipalr ſunt notanda. Primũ eſt quid
Pagrum in quo theſannus abſconditus ẽ intelligi de? . Scm ẽ
gquid ꝑ theſauꝝ abſcondituũ figuret᷑. Teraũ eſt 38 Per aget
ſauz dtinens »peturn T ne elogz
mtelligit᷑ · Et hoc ꝓpter quatuoæ. In agro quippe ouũ paſtus
muenit. cantus auiñ auditur. In agro etiã eſt aeris puritas
et floꝝ amemitas . Primo igit᷑ regnum celoꝝ agro
patur quia oues in agruʒ ad paſtũ educunt᷑. Der oues mtel
ligqunt᷑ eledi qui paſcua vite eterne ductoe ihu ſũmo pſtore ĩ
risgno celoꝛ · a queſiert et inuenerunt. Vñ ipſe diat Joh. 10.
Ego ſuʒ paſtoꝛ bonus oues mee vocem meã audiunt ego
doggnoſco eas et ſequnt᷑ me a ego vitam eternam do eis. Eoe
* bona paſcua- viʒ vita eterna. Et nota ꝙ paſcua huiꝰ agri bñ
dichi valde ſunt mendabilia. Non em generant aliqd moetis .

de pꝛimo nota ꝙ; p agz regnü ce 022

Pisulum cüſſit in eis vita eterna vt dickuz eſt nec grauant ſto
machum. nec ebetant ſenſum. net pariunt aliqð ſui faſtidium.
Vn die Kmelm in li. de bra ſuffictentia. Opatria celeſtis ple
na deliciis· plena ſuauitate. plena decore: eſca tua non grauat
ſtomachũ. nec ebetat Enlegnen ec gignit faſtidiũ. Iſta re fecdio
que tuis cini bo appomt᷑ mlliflua in guſtu hoc vmcuiq; ſapit.
m quo fuerit delectatus Item regnuz dei agro Patur; qꝛ ibi
voces auium uik. Pa aues intelligunt anime beatoꝛꝛ.
que duabo alis viz pP dileckonem dei a pximi. vel alis mnocẽe
de et pnie de laqueo venantiũ · i. demonioꝝ volauerũt ad re⸗
gnũ poloꝝ. vbi certe magmno hberatozi magniſice gratias
agunt. Bicut dr . 2·. Wacha · . De magms piculis a deo libe⸗
rati · magnifice gras agimus ipſe. De cantu iſtaz auiũ id eſt
animaꝝ ſanctaꝝ dyj Xο. 14. Vocem quã audiui ſic ctharedo
rüũ athaniʒantiũ in citharis ſuis et cantabant qſi canticũ nouũ

1
.
.

—

Boancris VYVlix.
te ſedem dei. Dignũ eſt vt amme a deo ꝑ głam innouate cãä * X
ticum nouũ cantent. De hoc cantu dr in ps. Bti qui habitant
Im domo tua dñe in ſecula ſetuloꝝ laudabunt te. Quã duleis ſit
armonaa illius cantus vbi angeli a aie ſancte ſimul decantent
landem dei. non põt bmo alicuius moetals hominis ſufſicent

explicare (Tercio regnũ dei ↄpatur agro hter aeris puritaz⸗
tem. Cloace qiuppe a alie ſoꝛdiũ ↄ qregationes longe ſunt ab
RW agro wmote Iglt ei reg num dei ab oĩbus huius mundi cor⸗
ruptionibo longe ſit remotũ.· a cũ etiam ibi mhil cœrumpatu⸗
et pꝛeterea cũ ſuper ip̃m aerem quẽ hic ſpiramus immenſura⸗

biliter ſit eleuatũ- ↄſtat qꝛ ibi eſt magna ſeremitas ac meſtiima
bilis puritas. Vnde dic Johes in Xpo. 21.: Ciuitas illa n eget W
le neq luna vt luceant in ea:nam clantas dei illummat ea,
et lucerna eius agnus eſt. Ddoꝛ igit᷑ vmuſcuiuſcunq; electite
ibi erit. erit ſicut odoꝛ agri plemi· cui benedixit dns · Vñ a yſa
ac ꝑ queʒ xps intelligit᷑ dixit ad iacob.p quẽ quilibet electus
fiq urat᷑ Gen.22. Ecte inquit odoꝛ hilii mei ſic odor agri plei
queʒ bñdirit dñs (Quarto regnum dei ↄꝑatur agro ꝓpt floæ

Amenitatem. In agro nanq; duer ſi foæes inuemunt-ta2 eem
regno xp̃i diuer ſitas eſt floꝝ. Ibi ipſe ihus flos ẽ pulcerrimꝰ

—

Ipſe em̃ eſt ſpecioſus foꝛma pee filiis hoĩm. Vnde a ſeip̃ᷣm flo⸗
rrenm aſpellat Can·2. Ego inquit flos campi a lilium dualium
Ibi etiam intemerata virgo maria flos eſt multe pulcritudis.
ſuauitatis. Ibi ſinguh martires rubent vt ro ſe. Ibi ſinguli
dfeſſoꝛes vernant vt viole. ibi ſingule virgines candent vt li
lia. ibi ba Ceqlia defert aureolam i- quoddã ſertum ex tripli
ii flore ↄleꝛtum. viz lilio roſa a viola. Liliũ defert quia vi-go
munda fuit. Roſam poꝛtat quia ꝓ xpᷣo paſſa ſuit. Niolã etiã
geſtat· qꝛ duos fratres tyburtiũ et valerianũ a plures alios
ad dum zuertit. Vñ etiam legit᷑ qobte cealie adhuc in terris
exiſtenti angelus dñi ooronam de telig attuht ex floribo odori
feris delicatiſſime paratam ¶ Y Et nota ꝙ dtra h jtuor
que ſunt in celeſti patria qᷓtuo⸗ alie ſunt in valle gehenne. Sic
emm m celo ſunt paſcua vberrima· ita in inſerno eſt fſames e⸗
terna. tante em eſt ibi fſames ꝙ damnati ſi poſſent libent ꝓPas
linguas manducarent. hihos ac filias ſuas vorarent Vñ dẽ .
in Xpo. 166. Conmanducauert linguas ſuas pee doloe famis.
ſcʒ et anguſtie. Item dicit dñs Jere.19· Cibabo eos earnibo hi
hoz ſuoꝝ a carnibus ſiliaꝝ ſuaꝝ a vnuſquuſq; carnes amici
ſui comedet in obſidione a anguſtia in ꝗᷓ ↄcludent eos inimic

De
eoꝛꝛ. H vba ſic intellige ꝙ ſi poſſibile eẽt vn uſquiſq; ĩ infeꝛ nali
obſidione ꝓpt᷑ fimis anguſtiã filios ſuos at ilias oomederet x
amidos olim cariſſimos. Item ſicut in celo omins 5 iotunditas
ita a etonuerſo in inſerno miſerie eſt miłtiplicitas Ibi eſt fletꝰ
Ppter penax: acerbitatem Ibi eſt planctus Ipter crudatuũ dia
ſitatem. Ibi eſt vululatus pter ſu ꝓplicioꝝ mtermina bilitaten
Vrnde nihil reſtt eis mſi clamoe miſerrimus. Ve nobis inqui⸗
unt quia peccauimus. ſicut dr in Treñ· in orõne Jere. Item ſiẽ
in celo eſt iugis ſere nitas a aeris puritas.ita etonuſo m gehen
na fetoeis at co'ruptomis eſt immenſitas. Vnde dr in Jere. 9.
Cadet moæ ticeinũ hoĩs quaſi ſtercus ſuꝑ faciem egioms. Quillt⸗

.⸗ bet damnatus enit qſ putdum motianum. quõ g ibi poſſet
eſſe liqdus et purꝰ aer vbi tot moeticna ſũt ↄggata Itẽ ſii
in celo floꝛ eſt ſuauitas. ita in inſerno erit ſpina⸗s a tribulox
pungiua aſpenitas. Vñ dit VYſa . 34½. Drient m domibo eins ſpi
ne a vtice et pahums. Per ſpinas et veticas et paliurũ nota
tur omnia gehennalia incomoda ꝗᷓ erunt innuabilia BE
ins ⸗e
dei nilius ipſe em eſt theſaurus electoꝝ ſuoꝶ peecioſus a inde⸗
ſitiens. Oe iſto thelauro dr̃ Jere. 41. Gr cñ qul daz ylmahel plu
res indeoꝛ ocridiſſet. reperti ſunt decẽ vini qui dixerunt. o⸗
lite ocdere nos qꝛ habemus theſauros in agro fmm̃ti a oedei⸗

e ſcᷣo nota qꝙᷓ theſaurus qin in agro celi dr abſcon.

a olei et melhs.et legit᷑ ꝙ non mterfetit eos · Yſmahel mterß
. Autur aſſumens exanditionem dei æ ſigniſcat dyabolñ qͥ pcto
inbo ſibi Puientibus hoc damnũ facit ꝙ reddat eos indignos
. eEeau ditione diuina. Iſte oidet omnes qui non habuert the
lauz fru m enti oꝛdei olei et mellis. † er iſtũ vero theſauz . dei

2

lilius expannit᷑. Ipſe em eſt theſaunis frumenti ꝑ mundã hũa-⸗
Intaem. Jpſe eſt theſaums cædei per paſſioms aſperitatẽ. Ipile
. etiam eſtt vſaurus olei ag melhs ꝑ penetmtiuã a dulcem di⸗
uinitatem. Ipſe inq; eſt theſaurus framenti id eſt tritict ꝑ mun
dam hüuamtatem. licut em ex frumento ſiue tritio mundus et
albus panis confſicit ſic et ſua hũanitas munda fnit a ĩimatu⸗
lata ab ommi pcto. ſiue o ginali ſiue actuali. Ipſe ẽ theſaurus
Edei p paſſionis aſpenitatem. Sicut em oedeũ acutas habet ani
ſtas:· a iñ ex eo quedam detocho ſit que ptiſana appellat. et C6
VPotus ſebaicitantiũ at infirmozs. Sic et p̃us in paſſione ſua
. multos atuleos dolozz ſuſtinuit qui tñ p candem paſſonẽ ſui=?
iIinfſirmos ae tnibulationũ eſtum ſuſtinentes eximie mſicit Q tcq

latur. Ipſe mhilominus theſaurus eſt olei ac mellis. ſiẽ em̃

E

4

— Banctis . MM Ber. 2
oleum penetratiuũ eſt a illuminaeiuum:et licut mel dulce eſt
ac conſeruatiuũ. Ita et xpᷣus per duuinitatem ſuam oẽs ſenſus
at medullas eleckoꝝ penetrabit ac illummabit. ipſe etiã totã
ammaz per ſemetipm indulcorabit . a m beatitudine conſerua
bit. Illi decem qin Ppter hunc theſaux vite ſeruati fuerunt, ſi
Igmilicat eos qui decem pꝛecepta dñi coꝛde ope adimplent ·
Dos vpabolns non põt occidere ¶ X“ De terco nota
ager iſte in quo iſte nobiliſſimus theſaurus habet᷑ abſcondit?
id eſt ab inſidelium oculs ocultatus emendus eſt p omne id
gð poſſidet xpᷣianus· Totũ em quod poſſidemus· debem⸗ dae
pꝛo regno celoꝝꝶ Qui ſi oognoſcerent eins theſanz? ihm criſtuz „»
Smm atreptione dignũ illud pculdubio iudicarent. Beata ce RH
alia per pm ſanctum muenerat hũc theſauz. Vñ et ipa abit
per deſiderium illius a vendidit oĩa que habmt a emit agꝛuz

iſtum i regnum celoꝝ. Vendidit enim bona tpalia ꝓpter ſü⸗

muz donũ paupibo ea largiter diſtribuendo vendidit delicaas
et voluptates huius ſeculi ꝓPter xp̃m eas penitus ↄtemnendo ·
Cantantibo em o'gams cecilia dno decantabat Riens: Piat
dꝛ meũ a coœpus meũ immaculatũ vt non confundar Wen⸗
didit etiam poſtremo copus ſuũ tenerrimũ duru martirium·
Pꝛo dño libentiſſime ſuſtinendo · Rogate hmĩ dnm vt etnos
agrum celeſtem labozibus nris ac elemoſims ita in pnñti vitia
comꝑpemus. vt ad poſſeſſionem eius poſt hanc vitam ptinge 2
mereamur quod nobis pꝛeſtare c· DW òð

*

—

¶ Item de ſancto Clemente Bermo. l. .*

Hos ſimiles hominibo expectantibo K⸗Lucesi2 veritas in
quit · ſicut ſenbit Joh. 14· In domo pris mei manſiões multe
ſunt. Sicut ergo in domo ſuꝑna vnus excedit aliũ imn gaundio
ſic hic in iſto muudo aliqd cooncerait vnũ quod ñ eſt pꝛerepti⸗
reliquo· Vñ inquit btus Gregꝰ. Non vna eademq; exhoꝛtacoõ
cundis 2gruit ˖ qꝛ nec cunctos par armoꝝ qualitas aſtringit·
Iaa que aliis obſunt alis pꝛoſuat · qꝛ plerunq; herbe que hec
animalia nutriunt aha ocidunt Et medicamentũ quod vnũ
moebũ minuit alteri vires anget. a pams qui vitam fortium
roboꝛat puuloꝝ necat· Vnde aliter loquim pctoribus aliter
Peni tentibo · aliter ꝓficien tibo· aliter pfedionem attingentibus.
bec ille. Wodo quis ab ore verltatis dickum ſit · ſit hetur CWar

13. in fine capitoli. Quod vobis dico omnibo dito ·. Tam ſpali

us loquit᷑ ad pꝛelatos. Vos ſimiles i.

—

S
W

õäü
T ê

Os ſimiles homiyibo expectantibo d̃ dñm ſuũ qñ ruͦtat᷑
a nupais Luc· 2. Duo ſunt hitc notanda. Primũ eſt
quis ſit dñs qui ad nupcias miſſe Pphibetur. Icim eſt
a qnibs quõ necelſe ſit vt eius aduentus expecket CSBS
Depeimo nota q; dñsz iſte qui ad nupttias init eſtihus rpus .
Pple em teſtatur ſe eſſe dĩm Joh. iz. ita dicens ad diſcipulos
ſuos. Mos vocatis me magiſter a dñie 4 bene dicitig. ſũ etem.
Di g ego lauero vros pedes dns a magiſter.a vos debetis al
ter alterius lauare pedes exemplũ enim do vobis vt quemad
modũ ego ſecerim vobis ita a vos faciatis. Ece quid miũgat
nobis dns noſter. brus erit ꝗᷓ hoc fuerit executus. Legit᷑ etiaʒ
Ph. 2i: q dñs poſt reſurrechon em ſuam a Paruiſſet in littore
ꝗbuſdam diſcipulis in piſcatura exnti bo aHilli eum n agnoſce
rent · diſcipulus ille que diligebat ihus · dixit petro· dñs e. ſy
mon aũt petrus tũ audiſſet qa dñs eſt tumita ſnccinxit le · erat
em nundus id eſt nundauerat ſe tumca quam tũc exuerat e
miſit ſe in mar. Ecrxe qntum dilexit petrus ñnm ꝙ viz exillit
de naui in mare vt citius vemret ad ißm. Rlii em diſcipuli na⸗

uigio venert. Iſte ergo dñs tunt ad nußfias iuit qn m alcen

ſione celos aſcendit. Vnde die greg. d nuptias dñs abiit
qñ reſurgens a moetuis alcendens in celũ ſupnã ſibi angeloꝛ
multitudmem nouus homo copulauit. Et not⸗ ÿ dñs eledig
hoĩbo oopulatus eſt tripłr:augelis vero dupliciteꝛ Sandis en
hoĩbo dñs copulatus e P ydemptitatẽ nature. Die em aplus
. d Hebee . 2 q; dñs nuſch angelos aphrehendit H ſemen ab.
rahe apprehendit huanam viz natuna aſſumens. Copulat? eſt
etiam dñs ſanctis Pgram a gliam. Angelis em opulatus ẽE.
Pamplexũ gr̃e et glie. Igit᷑ dñs cũ in celos aſcenderet ange⸗

los ſibi cpulaturos.i: cũ angelis nõ tm̃ ſm dunmitatẽ h etiiäös

Em huͤanitatem . deinde rgnaturus cũ magno tripudio exul⸗
tatioms a gaudii receptus eſt ab eis. Sic legit in Pla. 63· G S
ſez angeli ocurnentes ei dixert. quis eſt iſte qui vemt ð edo m “
unctis wſtibo de boſra. Iſte Gemoſus in ſtola ſua gmdiens in “
multitudine foetitudinis ſue. Engeloʒꝝ quippe turma vides

dſim cuũ tanto comitatu anim a? ſanckaz tã glioſe ðedom id &

de mund aſcendentẽ cernens etiã in eo quedam ſigna vicco
rioſe milice in vocem ãmirationis prumpens ait ˖ qs eſt iſte e

Glo. q; magnus eſt ꝙᷓ potens ꝙ;ᷓ amirabihs cũ tanto exercatia

.-

¶ C ¶ De ſdo nota ꝙ optet ſerui iſtius dñi aduent eins

bonos aà malos Vnde die

— =ð
4

ſexto C

Sanctis

expectent. Ipſe em̃ venturus eſt indicare viuos et moꝛtuos . i ·

Greg. Tüc iſte dñs ruertitur cjõ

. E*

nobis iam ꝑ iuditiũ manifeſtat᷑. DHoc aũt iuditiũ dñs pticulr
fcit in moete vmuſcuiuſ. q;- gen eralit vere faciet in mundi coö⸗
ſumatiõẽ Quõ aũt expectan debeat aduentus eius innuit glo
