gratie infuſionem. Becunduʒ futuꝝ tempus vemet per indicti
diſtricion em ſed primo a terco aduentu· ad preſens omiſſo

aduentum illum breuiter tangemus qui eſt per giade infuſio

nem . qui etiam in preſenti dommica repreſentat᷑. Vnde etiam
min collecta petimus. vt mentis noſtre tenebras gracia ſue viſi⸗
tacioms illuſtret · Euangeliũ etiam eſtde ſancto iohanne qui
inter p̃tat᷑ cia. ſiue in q eſt gaa ( Ouo igit᷑ princpalit᷑ ſũt hic
notãda Primũ eſt qd das in homme per graciã vemens ope-
retur · Zecundum eſt per quid homimem gradiam recpiſſe pro/
betun Oe primo nota ꝙ dominus vemiens per gratiã ſex ope-
ratur in homine peccatore · a iſta ſex tangentur in preſenti eu⸗

angelio vbi dominus dict. Euntes renutiate iohanm que au ⸗
Diſtis a vidiſtis · Ceci viſclaudi ambu lepro. mun ſur andi.

mo. reſur paupe. euangeli Primum ergo quod dominꝰ per
gratiam in hommes veniens operatur · hoc eſt ꝙ nign eos

quos ſuperbia exœcauerat per humilitatẽ illummat · Suꝑbia

quippe ſiue vana gloria eſt qᷓſi quoddã fulmẽ exccans ocłos
anime . Pic em fulmẽ Hõ claritatẽ habz · tñ teneris
creaturis valde nociua· ita etiaʒ eſt de ſu pbia qui lueere volũt

Didit᷑ em in põ. Dum ſupꝑbit impius mmœndit pauper. Dos

itaq; q; vecaueàt elatio dñs ꝑ humilitatẽ vide ſecit · Hũilitas

g aa ſe

7

Pymat .—

enim eſt oculus anime ꝑ quã homo ↄdicionem ſuã· ac ſtatum
. ſuũ veriſſime recognoſcit. inde diẽ Berñ. Dumih tas virt?
q̊ homo veriſſima ſui cogmitione ſibiipſi vileſcit Sᷓcðm q deꝰ⸗
faat in homine hoc eſt ꝙ ſcʒ his quos auaridia claudos fecerat
per caritatem greſſus recuꝑat. Xuaricia quoq; facit hominem
clandum vtroq; pede. ꝓpter hoc legit· 2. Reg· 4. ionatha
Kkilius ſaul habebat quinquẽnem filium qui vocabat᷑ myphibo
ſeth· qui cecidit ex bꝛachiis nutricis ſue ad terram. et claudus
fadtus eſt vtroq; pede. Jonathas interpꝛetat᷑ ctolumba vemẽs.
A lig niſicat ihm xp̃m qui ſicut tolumba vemit.Ania veniens in
hunc mm · ramũ virentis olyue portauit in ore ſuo. Per oly
uam em̃ pax a miſeritoædia figurãt᷑. que duo ip̃e attulit in hũc
mundũ. De pace dicit ipſe Joh.iq. Pacẽ relinqno vobis. pa
cem meam do vobis De miſericoedia dr Luc. 9. Quod cũ qdaz
vite ſamaritani noluiſſent recꝑe ihm in hoſpiciũ.iacobo et io⸗
haannesg dixerũt. Dñe vis dicmus vt ignis deſcendat de celo
ↄlumat illos. Et oonuſus increpauit illos.a dixit. Neſcitis
tuius ſpũs eſtis · filius hoĩs non venit animas pdere ſed ſalaẽè
. Filius huius ionathe eſt quilibet xpianus.qiu dũ cadit extra
bꝛachia nutricis ſue. claudus effict᷑. Nutrix nr̃a eſt diuina P
nidentia. Tunc aũt ex bꝛachiis huius nutricis cadimus· qñ n
ſidimus ad plenũ diuine pꝛouidentie ꝙ poſſit. vel velit nos
nutrire a qñ circa teꝛrrena conquirenda mmis ſolliati mapimꝰ?
inſiſtere . a vere tunt claundi effiamur vtroq; pede. Tunc enim
amittimus affectũ erga deũ et ꝓximum. Auarus em neq; dili /
git deũ neq; ꝓximum.a talis claudus vocatur myphiboz eth
qð interpzetat᷑ os ↄfuſuʒ· Yales etem̃ auari ↄ fundentur in die
indicn ˖ qn dñs ditit eis. Eſuriui et ñ dediſtis mihi manducare
Fiügi a non dediſtis mihi bibere · Nudus fui anon cooꝑpmiſtis
me. Poſpes fui a non collegiſtis me. Sicut dicit Mathei · 25·
Dis itaq; quos auaricia clandos fecerat. dñs per caritatem aie
greſſus recuperat. Caritas enim facit hommẽ diligere deum et
”DMD pꝛoximũ. Facit etiam eum dtemnere bona temporalia: a pe
Qiud ſu Critas. ere ſempiterna. Vnde dic paoſper. Caritas eſt vt mihi videt ·
recta voluntas ab omnibo terrenis a pñtibus ꝓrſus auerſa iũõ⸗
F da deo inſepabilr a vmita Tercium qð deus ſacit in homine ·
Vc eſt ꝙ viʒ eum quem hixuria lepeoſuʒ fecerat. per caſtitatẽ
puriſicat et emundat. Cum enim luxuriaa fetida ſit et imunda
corumpit aĩam et lepꝛoſam eã fatit et imundaz. Pñ diẽ liber

e

medidne ꝙ lepra eſt membꝛoꝝ corupcio ex humoeibo putre⸗
faqiom abilibo effecka ¶ P(Et nota ꝙ ſicut legit in Leui. n
. 13. Quadruplex eſt ſpecies lepꝛe · ſcz in cute· ĩ capillis· in veſte Quadei jved
a m domo. Lepꝛam in cute hñt mulieres que quibuſdam fucis
Aà li mamentis cutem ſuaʒ liniunt a ꝑungunt. vt rubitũdioꝛes
aꝓpareant a mtidioes. De iſtis ſcribit gero Qud faat in facie
xpᷣiane purpuriſſus aQ ceruſa quoꝝ alteruʒ ruborem genarum
mentit᷑ et labioꝝ alteꝝ candorem oris a colli. Denatus iſte n
dñi eſt velamen iſtud antixp̃i eſt· qua fiduua erigit ad celum
vultus quos ↄditos non agnoſcit. Lepꝛam hñt mn crimibo viri
qui cnin es ſuos calamiſtro retroquent. Lepꝛam etiã in crimbo
habent muheres vt ait Jero· Capillis alienis verticem α
tiput ſtraunt a que crines ſuos foꝛſitan canos citrino ſeu cr⸗
ceo coloze tolozant· que etiã crinibus ſuis aureas 3onas intoꝛ
gquent. ↄtra mandatum apłloꝝ pe· a pau. Rit enim petrus. 1.
Pe. 3. Wuliez non ſit extrinſecus capillatura aut circundacõ
ari. Dicit etiaz paul. ad Thimo. I. z· Non oenent ſe mlieres
in totis crinbus aut margaritis· Lepꝛam in veſtibus habent
ſine viri ſiue mulieres qui rugas facũt m veſtibo ſuis ſiue line⸗
is ſiue laneis a ꝗ ſuꝑfluitates nodoꝝ aureoꝝ vel argenteozꝛ
veſtibus ſuis circuponunt a aſſumunt ñ ↄſiderantes ꝙ habitꝰs
talis non congruit pnie cu dñs ſilios a fihas ade ꝓpter pniaz
agendam poſuerit in hunc mundũ quibus ſufficere deberet
veſtiti eſſent · ſicut pater a mr̃ eoꝝ veſtiti erant · qñ eos de pa⸗
diſo tranſmiſit in mundũ. De qiubo diet in Gen. 3. Feet dñs

Tempoe iiiſ.

deus ade vxori eius tunicas pelliceas: a induit eos. Lepꝛam
habent in domo qui in cameris ſuis et in thalamis depingi fa⸗
aũt ymagines laſciuas quaſi choruſcantes at ſeſe mutuo am⸗
Plexantes· Qui etiam coꝛtinas huiuſmodi ymaginum ſuſpen⸗
derint ad parietes ſuos. Pos itaq; quos luxuria lepꝛoſos effe
cerat vemens dñs per caſtitatem emundat. Dfficium ſiquidem
caſtitatis eſt hoĩem intrinſecus a extrinſecus ab omnibo mnqui⸗
namentis libidinis munvamgäuaram qð dñs fetit ꝑ gram S
in hoies veniens hoc eſt ꝙ ſeʒ his quos vanitas mũdane leti MQ
Qe ſurdos effecenat. audituʒ reſtituit ꝑ veram ↄſiderationẽ mũ
dane in ſtabilitatis. Pamitas ͥ pe mudane letiae feeit hoiem
ſurdum intrinſecus. Dm̃s em̃ qui diligunt mũdanaʒ letiuam
non hbent᷑ audiunt vbum dei . ymo pocꝰ deleckant iĩ citharis
a timpams a ſiſtulis a ſigellis ac alis a ſimphomis necn à in
fabuloſis rigmis hyſtrionũ · De his ſurdis diẽ dñs in YPſa. 25.

dDo
Quis ſurdus miſi ad quem miſi nuntios meos paedicatozes et
eos audire recuſat. Pos igit᷑ quos vanitas müdane letiae ſu⸗

dos effecerat dñs in hoĩem vemens audire ſetit P veram vſide
rationem mundane inſtabilitatis.· lui em dum vere dſideraret
inſtabilitatẽ huius mði libenter deberet audire illos qui onde
nt ei viam liperne prie · vbi vera ſtabilitas eſt a vera quies
Anintũ 9 fecit in hoie dñs vemens. h eſt ꝙ ſez illos qͥs neca
lUerat deſpera tio venie reſuſcitat ꝑ ſpem diuine mie. Peſpera⸗
cio ſiqᷓdem venie multos interemit ocidit · Picut em egeor eſt
in piculoſo ſtatu vite · qui per certa ſigna moetis a medicis eſt
deſperatus. ſic etiaz piculoſa eſt aĩe deſperatio venie quã mlti

midant dñm ſibi vel nolle vel poſſe indulgere · Contra deſpa⸗
tionem dr.z· Reꝗ.2.· In ignoras q; periculoſa ſit deſperatio
Dos itaq; quos mteremerat deſperatio˖ dñs per gr̃am veniẽs
m hoiem reſuſcitat per ſpem miſericoꝛdie. Tanta em̃ eſt diuina
miſericoꝛdia ꝙ reſpectu eius omma pcta hoim qantacũq; ſint
vel qualiacũq; ſunt quaſi ſeintilla m medio maris. q hoc debet
ſpem ſacere homim vere penitenti Sextũ qð facit dñs in hoĩe ĩ
quem venit ꝑ ꝗr̃am. hoc eſt eumſofdentia longe vite pau⸗ jquz
perm ſecerat hunc ꝑ memoeiaʒ moetis.a per deſiderium regn
celeſtis euangelizat. id eſt ad ſtudium bonox oꝑm: meſſem
peetue vite quirendam amonet a confoetat. Wulti em̃ pter
hoc ꝙ, cogitant ſe diu vickuros negꝗ ligũt fructus bonoxꝝ oꝑxm
ſed dñs veniens per gr̃am mncutit eis metum moetis vt eo ſeꝛ
uentius ea ſeminent m terris que metent in celis. Quecũq; em̃
ſeminauerit homo hec a metet. vt ait apłus ad Gab. 6. Dinc
etiam dr Ecciaſtes · . Quodcũq; poteſt manus tua facè inſtan
ter operare. qꝛ nec opus net ratio apud inferos eſt quo tu Pe

ras ¶ ¶De ſeðo nota ꝙ per quatuoe pꝓbari põt ſi bmo
dñm reipit per aſPmd quatuoꝛ iohes in pñti euan⸗

gelio ↄmẽdatur a dñoPrimũ eſt ſi hõ ſicut arundo ſi agita?t
a vento. Vñ diẽ dñs. Quid exiſtis m deſertũ videre arundinez
veonto agitala⸗a d ſoßes non eſt arundo a vento agliata. 4
Primũ ergo ſignũ eſt ꝙ homo dñm recipit per gr̃am hi nõ agi⸗
Atur vento ſicut arundo. Rrundo enim id homo arundmedꝰ.
agitata vento pꝛoſperitatis cedit ad dextram. vento etiam ad
uerſitatis agitata cedit ad ſiniſtraʒ. Contra h mandauit mop
ſes regi edom. Numeri. viceſimo. Dbſecramꝰ vt nobis tñſir

£☛

„

Toempore
liceat per terram tuam. Non ibimus per agros aut ꝑ vineas
Mon bibemus aquam de puteis tuis · ſed gradiem via publica
nec ad dextram nec ad ſiniſtram declinantes donec tranſeamꝰ2
termmos tuos. Edom mterpeetat᷑ terrenus vel ſanguineus et
fig mſicat mundũ qiu a dya bolo qin homidda extitit ab micio
multifoꝛmiter eſt tracidatus. Igitur ſilii gratiè tranſire debet
per terram huins mundi. vt nec cedant ad dextram ꝓpſperita⸗
tis per immoderatam leticiam. nec etiã declinent ad ſimſtram⸗
per deſperatam triſticiam. IFrundo etiam videt exterius ſolida
ſed intus eſt vatua. Sic ſunt quidam hoĩes qui hñt arun dine
as gras: vtpote copis pulcritudimem membꝛoꝝ ſanam for⸗
titudmemlingue fatundiam a huius ſeculi ſapiam &. hꝰ moĩ
qmibo raro merent᷑ ſed ſepius demerent · Contra qð ait apłlus
JI. ad Coꝝ 15. Gra dei ſum id qð ſũ . a gra eius in me vacua
non fuit. h habundantius oibus illis laboraui: q. d. Non ha⸗
bui gram arundineã. Item dic· 2.· Coꝝ.· 6. Exhoꝛtam̃ vos ne ĩ
vacuũ gram dei reapiatis (Scöim ſignũ per qð pꝛobare põt.ſi
homo dñm reupit ꝑ gram hoc eſt ſi mollibo nõ veſtiatur· Ille
mollibo non veſtit qui molliter non viuit. ſed qui carnez ſuam
crutiſigit cũ vicis et cupiſcenciigea ꝗ abſtrahit ei deleckatio
nes a toncupias huius mundi. Yñ diat aplus ad Galath. z.
Xpo ↄſfixus ſum cruti. vino aũt nõ ego:viuit vero in me cri⸗
ſtus: a poſt pauca ſubdit. Non abido gram dei. q · d abicerezʒ
gram dei ſi molliter aſcm carnis concupiam vinerem. ꝓpter
boc dñs dicit in euangelio Math. Peb quid exiſtis indeßtü
videre · ho · mo · vel. ille mn quo eſt gr̃a non eſt mollibo veſtitus
Hñnc etiam diẽ MHath ʒ. iohes habe bat veſtimentũ de pik
cameloꝝ· Et nota ꝙ amima intrinſecus veſtiri debet molli à de
licata virtutũ veſtitura Caro vero extrinſectus im quantũ ſuſti
nere poteſt debet duris laboribus opiri. Vnde a velũ taberna
culi quo intrinſetus veſtiebatur· valde pꝛedoſuʒ erat a delica⸗
tum. extrinſecus vero et ſupꝛemũ vile erat a mirabilit᷑ aſpez.
eraũ ſig num per ꝗð pꝛobat᷑ ꝙ homo dñm recepit hoc eſt ꝙ
ſit ꝓpheta · Vnde a dñs dicit ſed quid exiſtis videre ꝓPhetam ·
.d. Pere ipſe eſt ꝓpheta. Igitur homo qui dominũ ꝑ graclam
rtecepit· paopheta eſt. quia anime ſue paedicit ac p̃nunctiat ad
uentum domin ad inditium. De quo aduentu Paulus dict
pꝛima ad Coeintheas quarto. Nolite inquit ante tempus iud i
care quo aduſq; vemet dominus qui illuminat. abſcedn ten et

mai. conſi · co a tunt laus erit vincuiq; a deo· In aduentu igi⸗
tur dñi ad indiciũ publicabunt᷑ oꝑationes hoĩs ac voluntatis
ꝗͥ ſi bone ſuerint deo magniſice collaudabit᷑· ſi veꝛ male vitu⸗
perabit᷑ a ↄfuundet᷑ (. Ertum ſignum ꝑ qð homo exꝑit᷑ dĩm.
m coe ſuũ veniſſe per gram. hot eſt ꝙ ſez plus ſit qᷓ ꝓpheta. vñ
et dñs die de iohe. Zed qind exiſtis in deßtum vider Phetaz
etiam dioo vobis pluſq; ꝓphetam. Ille igit hõ Plus eſt q; ꝓphe⸗
ta · qui non ſolũ pꝛeditit aie ſue ꝙ ↄſolationem muemet in fu⸗
turo ſeculo. h qni eam etiã q; pluries recipit in pñti. ſitut dicit
ps. Scᷣm multitudmẽ doloꝝ meoꝝ in coede meo dſolatiões
tue letificant aiam meã. Rogate g dñm kmĩ vt ſic nunc eum
m toæ noſtꝝ reupiamus vt ipm in indicio cum ommileticia vi⸗
deamus quod nobis pꝛeſtare dignetur .

—, —/
¶ Wica quarta aduentus dñi Ser. quart⸗
¶MWMedius vñm ſtetit que vos neſci tis . ipſe eſt qui poſt me
ventuns eſt qui añ me factus eſt. cuius ñ ſum dignus vt ſol
uam corrigiam calciamenti. Joh . . ¶Guis xpus dñs inter
phariſeos a legiſperitos eſſet natus et nutritus ipſi tn dim
ihm cog noſcere noluer̃t. Precurſoꝛ g dñi noſtri id;u xp̃i ioße
baptiſta ex diſpoſitione ſpũſſancti xpᷣm dei hlium publice pꝛe⸗
dicauit dicens · medius vrm ſtetit . ſuꝑ quo theophilus. WMe⸗
dius erat phariſeoꝝ dñs. ſed ignorabant eum qꝛ ipſi ſcriptu⸗
ras ſe ſcire putabant. ſed d’m inter eos exñtentem neſciebant.
ꝗꝛ ſcripturas ñ mtelligebant · Sed querit᷑ quõ ihes baptiſta
dixerit cuius non ſũ dig nus vt ſoluam coꝛrigiam ⁊t. cũ tñ de⸗
ſerre calciamenta xp̃us ſuis diſcipulis inhibuit. vt hetur Luc·
10. Et tñ xp̃us dñs fecit quod docuit. Quia ſcribit. Actuũ. 1.
Cepit ihus ſacere a docẽ · Reſpondet ßm bĩm Greg. Ge ꝑ cor
rigi am calciamenti incarnationis miſteriũ mtelligit; Joßes g
ſoluere coerigiam calciamenti non valet. qꝛ incarnatiomis mi
ſterium. nec ipſe mueſtigaẽ ſufficit ac ſi patenter dicat. qͥd miꝛꝛ
ſi mihi ille pꝛelatus eſt· quẽ poſt me qdem natũ ðſidero . na⸗
tiuitatis eius miſterium non ↄpꝛehendo. hec ille. Bene g dixit

Medius veſtrum ſtetit k.

Edius veſtrum ſtetit quem vos neſcitis Ipſe enim eſt
qui poſt me venturus eſt· qui ante me factus eſt. cuiꝰ
.α on ſum etiam dignus vt ſoluam coꝛrigiam calda⸗
menti. Johis · ·. Tria pꝛmcpaliter ſunt hic notanda. Primum

2

H

Tempore
eſt quis ſit ille quẽ iohes mediũ ſtare ꝑhibet a affirmat 8 c53
eſt qn dñm per ſe ventuꝝ eſſe pꝛedicat. Terciũ qð ſit calcamẽ
tum cuius coærigiam ſe indig nũ aſſerit vt ſonat ( K ¶ ·De
pꝛimo nota ꝙ ille quẽ iohes medium ſtare ꝑhibet et affirmat
ipſe eſt dei fihus · Vñ nota glo.ſuꝑ locũ iſtum. Medius vrm
ſtetit quẽ vos neſcitis.i.· pns vobis a paret cpꝑe. Pũc etiam
iohes digito demonſtra uit. Vñ iĩmediate poſt pns euangeliũ
dẽ im iohe. Kltera aut die vidit iohes ihm vementem ad ſe et
ait . Ecke ag nus dei / ece qiu tollit pet̃a mundi · Dic eſt ð quo
dirxi. poſt me venit qui ante me ſactus eſt. Cum g iohes dicat
ihm ſtare medium lota ꝙ ihus pꝛimo iatuit in medio iumẽ⸗
toꝝ · Scðo ſedit ſn m edibdodtozs. Tercis pependit in medio
latronũ.· Quarto ſtetit ĩ medio diſcipuloꝝ· Quinto vo ambu
lat imn medio candelabꝛoꝝ aureoꝝ ¶ Primo g ihs iatuit in me
dio iumentoꝝ qn ſcʒ mtemerata virgo maria panms e um in
uoluit a reclinauit in p̃ſepio· qꝛ non erat ei ahus locus in diu⸗
ſorio De h diẽ Abatuc bᷣm aliã tũſlationẽ· 3. c· In medio duũ
aĩalium cognoſceris. Erant aũt hec duo aĩalia bos a azginus.
5m ꝙ videt in picturis que ſunt libꝛi lapoꝶ Jatens ißus in
medio inmentoꝝ ondit mirabilem huilitatem. Valde eim mi
rabile fuit ꝙ diuina maieſtas induit coꝛpus paruuli ĩ ſtabulo
iacentis ac vagientis.· Debemus igit᷑ a nos in hac humilitat
mirabilem deũ imitari. qꝛ głioſum pꝛemiũ hũilitati pꝛemittit

qꝛ ſeʒ ſuſcipient᷑ a gloꝛia dñni. Vnde dẽ puex: za⸗Hupbum ſeq;
tur hũilitas.a humiles ſpũ ſuſcipiet glia ¶. Scðo ihus ſedit
in medio docoꝝ. Vñ legit᷑ m Luca.c.⁊. & mu ener᷑̃t ihm pa⸗

rotes eius in templo ſedentez in medio doctoꝛꝛ audiẽtes illos
et mterꝛogantem · Per hoc ꝙ ihus ſedit in medio dockoꝛ au⸗
diens interrogans illos muitat nos ad ſtudium vere ſapie
Hera aũt ſapia eſt timere dñm . Vnde dẽ Ecciaſtici. i. Plem tu
do ſapie timere deũ. Punc g timoꝛem diſcere debemus . qꝛ qui
timent dñm cuſtodiunt mandata illius Vnde dẽ̃ Eccleliaſtici
2. Et vere bñ erit eis poſt hanc vitã qui mõ timent dñm. vñn
dit Ecciaſti. I. Nimenti dñm bene ent extremis a in dieb dl0
latioms iluus benedicer⸗ Pon hanc em vitam dñs cõſolabit
filios ſuos a tũc eos qui illũ timuer̃t glioſiſſme benedicz. vt
aũt veram ſapientiam id eſt timoeem dñi diſcamus debe mus
ſugere tabernas ne ibi ĩ medio potatoꝝ ſedeamꝰ. debemꝰ aut
frequentare eccleſias vt illic verba timoeis dñi a ſaceꝛdotibus
4 peedicatoeibo audiam?. Vnde amonet nos Ecci· 6. In mul⸗

Dae
titudine phᷣroꝝ pꝛudentiũ ſta. a ſapiĩe illoꝛꝝꝛ ex toꝛde diuugere
⸗ allatt vt tu narfationem dei poſſis audire (Kercio ihus ſtetit in me
D. ſi t im Sa dio latronũ. Vnde dẽ Joh·i9· ꝙ crucifixerunt ihm in loto cal
uarie a cũ eo alios duos hinc à hinc. medium aũt ihm. Iſtos
duos in quoꝝ medio ihus ẽ crucifixus. Lucas appellat nech.
et latrones. Ihus aũt ſtans in medio neq; duoꝝ latronũ. qſi
ſceleratioꝛ ipſis eſſet· oñ dit nobis peec lariſſimũ exempluʒ pa
dentie.qð imitari nos opꝑtet. vt ſcz qñ nos homines vel ſadis
vel verbis indebite ꝑturbant ac grauant. tũt pacientes exiſta
mus. Si em ihus innocentiſſimus ſtans in medio latrouum.
ſubſanation es irriſiões patit᷑ à cruaat᷑. Mõ ẽ maguũ ſi t nos
qni m pctis ðcepti ſumus. a quos m nra peꝑit in doloribus
q qui ſine pcto non vinimus. Si inq; et nos impia malorum
hoiĩm verba ſuſtin eamus a facta alias nimis delicati milites ſu⸗
1 ſtett me viſip g. mus. volumus regnare ꝓ xp̃o: a mhil S cu xpo. CEStetit
eEeettiam ihus in medio diſtipuloꝝ ſuox. Vade dic Johis · 20·
Venis ihs viz poſt reſurredtionẽ a ſtetit in medio diſcipulozꝛꝛ
et diat eis . Pax vobis. Jheſus igit᷑ ſtans in medio diſcipuloꝛꝛ
ſuoꝝ exemplo et verbo muitat nos ad caritatem pacem · ca⸗
ritas em mater eſt paus. Vñ eham añ paſſionem exñs mẽ di⸗
ſcipulos ſuos a miniſtrans eis. MWagnũ em ſignuz onderat ca
ritatis. Dic etiã dixit eis: vt ait Luc.22. Ego in medio vrm
ſum ſic qui miniſtrat. Diẽ etiã ad eos in Joh. 13. Si ego laui
vros pedes dñs et magr.a vos debetis al.la.pedes Exemplũ
em do vobis vt queadmoð ego feci vobis ita a vos ſatiatis.
Caritatem igit᷑ a pacem xpᷣo exemplo admucẽ hr̃e debemus
MVñ ſcribii Aplus. z. ad Thy. 2. Sectare caritatẽ a pac em cuzʒ
his qui inuocant deũ de coꝛde puro. Hidet hit apkus innuere.
ꝙ nullus poſſit muocare de puro coede mſi habeat caritateʒ et

o. = Bul

at= z* pe Ppracem: a hot eſt ſine dubio veriſſimũ(Arto ambulat xpᷣus in
medio-7. candalabeoz muoz. Vnde die Joh. in apoc. 1. ca.·

an Pidi. 7. candelabꝛa aurea- aà ſn medio candelabꝛoꝛ aureorum

ſilem filio hoĩs veſtitũ podè a pꝛecinctũ ad mamillas 3ona au
rea a ſacdies eius ſic ſol lucet in vtute ſua. Dr etiã in. ⁊· c. apo·
Dec dic qui ambulat m medio.⸗=. candelabꝛoꝝ aureoꝝ. Sdo
opa tua a laborem a paciam tuam. NMota ꝙ. 7 candelabꝛa au
rea ſunt ſeptẽ oꝛdies bẽoꝝ in regno dei. ſcz angeli . priarche ·
ꝓPhete. apoſtoli. mar. confeſſo· virgines ſiue ↄtintes. omnes
alii eledi qui ſub iſtis ſeptem oedimbo ↄpꝛehenduntuꝛ Vñ diaẽ
ibi ꝙ ſeptem candelabea. ſeptem ecclie ſunt · i·7. ↄgregationes

FFeepmpore
beatoz. Ditunt aut hii ·7. oꝛdmes candelabꝛa. qua ſic cande
labꝛo candela ſupponit᷑ que domũ illuminat. ita a iſti · 7· oꝛ di⸗
nes lumen gloꝛie a ſancta trimtate recepert. a ꝑ totuz palatiũ
celeſte relucent. Inter hee ſeptem candelabꝛa ambulat Riliꝰ dei
veſtitus podere ˖ i· mdumento hũanitatis a pꝛeginctus ad ma⸗
millas aurea zona caritatis. Lucens etiã ſic ſol lucʒ in ſua vir
tute ſereniſſimo huĩe diumitatis. Ambulat inc dei filius inter
iſta candelabꝛa qꝗᷓ ſunt aurea· i · ad ſũmaʒ nobihtatem pꝛoducta
ãminiſtrans vnituiq; electo iocũditateʒ exultationẽ. gotũdi
tatem vtiq; ꝓpter dotez aie iam collectã. Exultationẽ vero ꝓpt
dotem coꝛpi repmiſſazʒ · ꝓpter hot dr Ecciaſtici. I5. Jocũditatem
et exultationẽ thezauriſabit ſuꝑ eum Xmbulans itaq; filiꝰ in
aurea candelabꝛa dſolatur vnuũquemq; bim ita mqiuens · ſcio
opa tua a laborem a pacĩiam tuam · q.d · Scio oꝑa tua que in
meo bᷣuitio expediſti. ſcio etiã laborem quo ꝓximis tuis deſer⸗
uiſti. ſeio mhilominus paciam ꝑ quq aduerſa mði ſuſtinuiſti ·
Vñ ꝓper hec tria mercedem Petuam recepiſti ¶ ¶De

ſcðᷣo nota ꝙ ihus qui olim iatuit.ſedit · ſtetit· àK adhuc ambu. X i
lat inmedio⸗werftrurs eſt m die indicii vt iteꝛ ſedeat ĩ medio S ln S „
ſcʒ agnoꝝ et hedoꝝ. & aũt ſeſſurus ſit in indicio in medio ag e 5
no: a hedoꝝ teſtat p ſeipm hath. ita dicens. Tũ wenent fili
uss hois in maieſtate a oes angeli eins cũ eo ˖ tunc ſedebit ſuꝑ
ſedem maieſtatis. gregabunt᷑ ante eũ oẽs gentes. a ſepabit
eos ab inuicem. ſitut paſto ſegregat oues ab hedis. a ſtatuet
oues ꝗdem a dextris ſuis hedos aut a ſimſtris. Propter młtas
cauſas hoĩes xp̃iam ouibo ↄpant᷑. Auaꝝ vna h̊ eſt ꝙ ſcʒ ouis
huile aĩal eſt. a huiliter alhimentũ ſuũ decerpit a terra. ſic etiaz
boni xp̃iani huiles ſunt et ↄtenti ſunt ſe laboribo ſuis vł iuſtis
redditibo enutrire Eoonuſo facdit hedus ꝗð eſt aĩal ſcandens ru
pes a arbores vt ibi acipiat cibũ ſuũ. Ita etiam faciunt mali
xp̃iani qui volunt ꝑ miuſtitiã diuites fieri àQ ambiunt honoꝛes
huius mdi. In iſtoꝝ medio dñs ſedebit m indicio bonos euo⸗
cans ad regnũ. malos vero traſmittentes ad ſupplitiũ. Igit in
ihu tria ↄſidera. ꝙ ſeʒ vemet ad iudicium. vtpote rex potens ↄ
Epians. Pndo legitur in hodierno euangelio· ꝙ Johãnes ne
ganit ſe eſſe criſtum et heliam a ꝓphetam. quaſi dicert. Ihus
cum venent ad uidicium ipſe erit criſtus et helias a pꝛopheta. t 8e Ne ietates.

¶ Tria enim requiruntur a vero et iuſto iudice. Primum eſt · vt
habeat autoritatem indicandi a ſu pperiore ſibi oollatam &
Fecundum eſt vt habeat ſoꝛtitudinem per quam poſſit exequi

De

iuditium iniquoꝝ reſiſtentia nõ obſtante. Yerciũ eſt vt ſit ſa⸗

Eiens a pꝛudens vt ſcʒ ſciat quis ſit nocens a quis innocens

Vocentes puniat innotentes abſoluat · Pꝛopter pꝛimuʒ ihs
dicit᷑ xp̃ᷣus quod mterpꝛetat᷑ vndtus. Vnxit enim eũ deus pa⸗

ter in regem at pemnupem iegem terre · a ꝛſtituit eum indicẽ vi
uoꝝꝶ a motuoꝶ*. Vnde iple ihs diẽ de ſeipſo · Joh. 5. Pater n

indirat quemq;. ſed omne inditiũ dedit filio ſuo vt oms hono
riſicent hliũ ſicut honorificant pr̃em. Et poſt aliqua ſubdit ve⸗
ba · iuditium meũ iuſtum eſt. Scðo a iudice requirit᷑. vt ſit foꝛ

tis a potens· alias iu dicio ſuo reſiſteret᷑ ab miquis. ꝓpter quod

Aa ihs vocatur helyas qui inteepꝛetat᷑ robuſtus dñs. Diẽ enim
m põ · 23· ꝙ ihus rex gloeie fortis eſt et potens. Taz fotis em

4 Potens eſt ꝙ ad nutum eius omnes impy diſpergentur ſic

puluis quem ꝓicit ventus a ſatie terre. Iſte index ita foetis eſt
ꝙ aquas pugillo menſurat· a celos palmo ponderat. a molẽ
terne tribus digitis a ꝓpendit:a ꝙ libꝛat montes in pondere

colles in ſtatera. Vnde dicit Yla· 40. Quis menſus eſt pugillo
aquas a celos palmo ponderauit. Qnis apendit tribus digi
tis molem terre.a liberauit m pondere montes a colles ĩ ſtate⸗

ra. ꝗq· d. Doc nullus facere Poſſet niſi dei filius ihus xpᷣus neqᷓ
q; ergo impy poterunt reſiſtere indici taz potenti et foꝛti. Teꝛ
ao neceſſe eſt vt index ſit ſapiens a diſceꝛnens: vt ſcz ſciat ꝗs
innocens ſit et quis notens vt innocens liberet᷑· a honoretur
Nocens aũt mote damnet᷑· ꝓpter hoc etiam ꝓpheta vocat᷑ idez
ð vidẽs. Bicut dicit.·. Regꝗ · · Qui ꝓpheta dr hodie vocabat᷑

olim videns. Jheſus ſpheta eſt. i. videns · qꝛ ipſe videt omnia

Videt em omnes cogitationes a lotutiones ac oꝑatiõs hoim
De peimis duobo dr Ecc⸗ 42· Non pꝛeterit oĩs cogitatꝰ dũm
a non abſcondet ſe ab eo vllus ſermo- a non eget alimiꝰ con⸗
lilio. De terdo dr Ecciaſtid. 39 Dpa ommis carnis coram illo

non eſt quicqꝙ; abſconditũ ab oculis eins a ſeculo a vſq; in ſe
culũ reſpiat ¶ D ¶ De tercio nota ꝙ per caldamentuz ihßu

hũanitas intelligit᷑ · Sicut em pes calciamento tegit᷑ · ſic etiã di
iuinitas xp̃i latuit ſub hũanitate· De hot calciamento dict in
PpPs· 59 In ydumeã extendam calctamentũ meum. Ydumeat
mterpꝛetat᷑ terrena vel ſanguinea· a ſiginficat hũanam naturã
quã ille pꝛimus homicida ſcʒ dyabolus ad terrenitatẽ declina

re fecerat a ſic pcti ſanguine maculauerat. In hanc ergo id ẽ
Pter hanc recuꝑandam ſilius dei caldamentũ ſuũ⸗id eſt hũa⸗
mtatem extendi permiſit in cruce.et ſic alienigine id eſt genti⸗
les Popnli per ſidẽ ſubditi ſunt ei. uit aũt calciamentũ iſtud

mm violenter extenſum ꝙ in quinq; partibus fuit diſruptum

Tem poꝛe

Coepus enim domini quinq; vulneribus extitit per ſoꝛatũ. Coꝛ
rigia huius caltiamenti eſt gloꝛia reſurrectionis Yheſu criſti- AIn

reſur rectiõe quippe coꝛpus xpᷣi quod in multis partibus diſru
ptum fuerat m cruc ſuit per gloeiam relegatũ. Diet igitur ꝙ
non ſit dignus ſoluere coꝛrigiq; calciamenti eius d eſt ꝙ ſit in

dignus a mſufficiens exponere gloꝛiam reſurrectionis eius. hec

eſt aurea coꝛrigia per quam omnes elecdti in ſaſciculo viuẽtium
ſunt colligati. De iſto fa ſcitulo dixit Xbygail ad Dauid regẽ
1. Re.25. Malidia non mueniatur in te ommbus diebus vite
tue · atQ erit aia domini mei cuſtodita quaſi in ſaſcitulo viuentiũ

apud dominum deum tuum Poero anima in imicoꝛum tuoꝛum

rotabitur quaſi in impetu et circulo funde · Rogate ergo dñm
cariſſimi vt ſic nunc imitemur etus humilitatem pacientiam ca
ritatem et paem vt tandeʒ cum gaudio mereamur ipfſius reſpi
cere maieſtatem · Quod nobis K.

Egce euangeliſo vobis gaudium magnum quod erit omni
populo quia natus eſt nobis hodie ſaluatoz qui eſt xp̃ᷣus dñs
m tciuitate Dauid Lu. 2.·

Beatus Kmbeoſius lic inquit Widete quantum dinina cura ki⸗

dem aſtruit angelus Maria; angelus Joſeph / angel? paſtores
edoet · Woc autem gaudium quod angelus annunciauit ipſis
paſtozibus non ſolum fuit gaudium ipſis. ſed etiam debet elſe
gaudium nobis · vnde inquit Baliliꝰ. Gaudium magnum nõ
ſolum populo iudeoeum ſed etiaʒ oĩbus. cauſa autem oſtendiẽ
quia natus eſt nobis ſaluatoz. huic concoꝛdat dickum YVſidoꝛi
epiſcopi in ſermone de natiuitate dñi vbi ſic mquit. Saluatoꝛ
noſter dilediſſimo hodie natus eſt gaudeamus neq; emm lotũ

dare eſt triſticie vbi natalis eſt vite · vna cunctis leticie eſt dom/
mums ratio qa dñs noſter peccati moetiſq; deſtructoꝛ ſic nu llũ

a rea tu libeꝝ repperit ita liberandis oĩbus venit.· exultet ſanct9

quia aꝓpꝛopinquat ad palm;· gaudeat peccatoꝛ quia jnuita?t

28 venia; animetur gentilis quia vocat᷑ ad vitam hec VYſidoꝛ ꝰ
Juſte ergo dixit angelus. Ecre euangehlo cJ.

Populo qa natus eſt nobis hodie ſaliatoꝛ qui eſt xp̃s
Eñns in ciuitate Dauid Lu.2. In verbis pᷣmiſſis qᷣtuo

In natiuitate domini. Sermo. v. *

R Coe euangeliſo vobis gadium magnum gqsð erit omm

ſunt notanda . Pꝛimũ eſt qms ſit ille per quem gadium euan⸗
geliſatur. Scðm eſt qui ſint illi quibus gaudium annunciatur
Tertinm eſt ꝓPter 8 omni ꝓplo gaudendũ eſſe dicat᷑. 4
eſt quo ſigno iſte qui natus eſt inueniendus alſeratur. ¶ P
(De p̃mo noła ꝙ ille qui gaudiũ euangeliſat · i.qui de gaudio
L bonũ nunt ium aꝓportat verus eſſe angelus dñi deſcribitur. ne
videlicet videat ꝙ fuerit angelus ſathane ſantaſticus· Vñ ð in
euãgelio pᷣſenti · Ecce ange · dñi ſte · iux · illos æ clari. dñi circũ.
illos vt per hoc deſignaret᷑ ꝙ non fluit illa claritas fantaſtica in
qua ſe dyabolus qnq; vnſfigurat. Dicit nanq; apłs.⁊. Cho·in
Ipſe enim ſathanas t᷑nſfigurat ſe m angelũ lucis Quis aũt iſte
angelus fuerit non patet ex vſtimonio euangelii. Poteſt tñ nõ
immerito credi ꝙ Gabꝛiel archange. fuerit vt ille qui virgini
Marie dñm ex ea naſcitux nuntiauerat · iple etiã eũ iq natũ
— Sras Jen paſtoeibo ãnunciaret · ¶ K (De ſcðo nota ꝙ iln quibo tam
es e ſe Se . 1). ingens gaudium nunciat᷑ paſtozes dicunt᷑ eſſe qui cmendant᷑
nium⸗= tαοαο[nWπι H. a tribo qa ſeʒ nõ erant ſomnolenti a qa erant de grege ſolliciti
””MD p̃terea qm erant iuſti.vñn legit᷑ in pñti euan⸗t paſtoꝛes erant
in regione ead vigilantes et cuſtodientes vigilias noctis ſup
giegẽ ſuum. Nota ꝙ ait paſtoꝛes non dicit milites vel burgez
ne dtemnant᷑ illi qui aliis ſeruiunt ob paupertatẽ/Erant autez
paſtoæ es iſti vigiles àQ non ſomnolenti qð innuit᷑ ibi vbi & vi-
gilances ſerant de grege ſolliciti · Vnde ſeqtur. Et tuſtodientes
vigilias nodis ſuper gregẽ · ita enim ſolliciti erãt de grege ſibi
miſſo ꝙ etiã eum noctibo non reliqruntErant etiam iuſti qð
immnuitur ibi vbi ð ſuper gregẽ ſuum q̃ſi non alienũ Non enim
tuſtodierunt gregeʒz violenter ſpoliatũ vel ſur to ſublatũ h ſuũ
ii · ſibi a veris dñis c miſſum· Vtinã paſtoæes nr̃i tempoꝛis ab
hiꝛ/ers tribus poſſent hodie comendari. In pluribo enim pꝛedicis
“ „tribo Zriis ſeʒ ſomnolentia negligentia necnõ a mniuſtitia mul⸗
eſt petos 4ociens inuemunt (Mota etiã ꝙ quilibet nr̃ᷣm ꝑ paſtoꝛes iſtos
naEe xaαmSnn deſig nat . Pñs enim cuilibet hoim comiſit aiam ſuq; paſcendaʒ
Snnſlt paſtæn . AXmmã inqua; pꝛetioſo ſanguine ſilii dei redemptã quam certe
mille milibus ouiũ pꝛecioſiozẽ ſoꝛe nullus ſane mentẽ ignoꝛat
Id hoc auũt vt aĩas nr̃as paſcamus amonet nos Pe· pᷣma· 5.
Paſcite qui m vobis eſt gregẽ dei quali d. O vos xpiam paſcite
gregẽ qui intra vos eſt- i-anias vr̃as ꝗᷓ intra vos ſunt· Ad hoc

Vher en 5o; aſtox autẽ vt ꝗlibet xp̃ᷣianus bonꝰ paſtoꝛ aĩe ſue exiſtat tria earunkt
ſue A.ſ .½ ℳ½

–—

ab eo. Pꝛ imum eſt vt ſit vigil et non ſomnolentus. Becund
eſt vt lit de ſemetipſo ſollictus · Lerciũ eſt vt ſit erga pximos

exhonoꝛantem aĩam ſuã

CTeoeempoꝛe

ſuos iuſtus Cd hoc autez vt vigiles ſimus et non ſomnolenti
monet nos Pe. pma. 5.· Sobꝛii eſtote a vigilate qa aduerſarniꝰ

veſter dyabolus tanq; leo rugiẽs circuit querens quẽ deuoꝛet
AUle vigilat qui ſemper creatoꝛez ſuum redemptoꝛe ac iudieem

intuet᷑. doꝛmiẽs quippe nullũ videt. Sit ilaq; vigilare debemꝰ

vt in oĩbus operibo noſtris deum nr̃m qui nos creauit redemit
iudicabit pꝛe oculis habeamus ne ſcʒ aliquid agamus ꝑ qð

oculos ſue maieſtatis offendamꝰ(Item ab vnoq; nr̃m requirit᷑
vVt ſit de ſalute anĩe ſue ſolliatus. Titut enim ſolliati ſumus vt

toꝛpoꝛi noſtro potuʒ ubum veſtitum ac ahas neceſſitates ſuas

miniſtrem. Sic a ſolliuti eſſe dẽmus vt qñ venerit illa mœrta

hoꝛa moetis noſtre deo aĩam noſtrã munda a onatã repñtemꝰ

Vnde ð de paſtoeibo bethlehemitanis ꝙ erant cuſtodi entes vi
gilias ſuper gꝗregẽ ſuũ ille cuſtodit vigilias nodtis ſuꝑ ouiculã
i · aĩam ſibi cõmiſſaʒ qui ſemper cũ ſollcitudine obſeruat hoꝛaʒ

moetis ſue · Woes eſt illa nox quam ſemper obſeruare tenemur
Deu multi ſunt qui dũmodo habent ea ꝗᷓ ooꝛpoꝛi ſũt neœſſaria

parum vel nihil curant quid fiat de aĩa. de talibus ð Eccle. 10.

Peccantem in aĩam ſuam quis iuſtifi cabit quis hon oeificabit
(Lerao reqritur a quolibet xp̃ᷣiano q;

t iuſtus vt ſcz nihil qð ſit alteriꝰ mmiuſte attingat vel poſſideat

— ——

JA —

*

ſed ſe a ſuos ex his ꝗᷓ ſua ſunt enutriat et ex his etiã deo Ftas
oblationes ſeu elemoſinas offerat · Oꝛ autẽ hõ debeat ſe ex ſuis

i: ex iuſte tonqſitis enutrire pbatur Thobie. 2. vbi legitur q;

tum Thobias cecus eſſet effectus a vxoꝛ eius RKnna qᷓdam vice

hedum capꝛaꝝ operibo manuũ ſuarũ conquiſitũ domi detuliſſet

audiens Thobias vocœ balantis hedi dixit · Videte ne ſoꝛte fur⸗

tiuus ſit qa non lit nobis ex furto aut aliqd edere vel dtingẽ

aüt debeat hõ ex his que ſua ſũt deo offerre vel elemoſinas

dare ð in Pꝛouer . 3. Honoea dñm de tua ſubſtantia · gloſa nõ
de aliena et de pꝛimiciis frugũ tuarum. gloſa de bonis tuis da

pauperibo implebunt᷑ hoꝛrea tua ſaturitate a vino toꝛcularia
redundabũt. πR De terco nota ꝙ ꝓpter hoc gaudendũ
eſt omni ꝓplo quia videlicet natus ẽ nobis hodie ſaluatoꝛ q; eſt

xp̃s dommꝰ in auitate Dauid/ſicut ait angel? ad paſtoees. Et

nota ꝙ nq; hit dicunt᷑ de paruulo iheſu filio marie. Rppellat᷑
emm ſaluatoꝛ a xp̃s et dñs et ;natꝰ eſſe in auitate Dauid/qa
futurꝰ erat verus Dauid. Saluatoꝛ Epꝛopter humam genens
redemptionem. Ep̃s ð pꝛopter ſuoꝛum ſidelium in via pꝛeſent

leculi conſolationem. Vñns ð popter ſernicii ab his qs nedemit

De =
expoſtulationem. Vb hot etiã natus in cuitate Pauid vt ſit
imitatoꝛ dauid. Dauid etiã interpꝛetat᷑ manu ſoꝛtis· vel vultu
deſiderabilis . Eſt ergo heſus nr̃ manu ſoꝛtis ꝑ ſempiterna
repꝛoboꝛum condemnationem. Eſt etiã vultu deſiderabilis per
am mirabilem elect& remunerationẽ Cꝛimo igitur puer iſte
q natꝰ eſt ſaluatoꝛ ð vt ſeʒ redimat ſub demomata captiuitate
gemẽtes· vñ iſte ſaluatoꝛ de ſeipſo dict Exo· 3. Vidi af fliciõz
populi mei in egipto a clamoꝛem eius audiui: et ſciens doloGÿ
eius deſeẽdi vt libe rarẽ ipſum de manu egiptioꝛum eduerez
de terra illa ad terram bonam a ſpauoſam ad terram que fluit
lacke a melle. Ex iſta auctoeitate notari poteſt ꝙ pPopul; dei⸗ i.
oẽs electi pꝛiuſq; xp̃s incarnatꝰ eſſet a paſſus erat in afflidiõe
ꝓpter diuturnũ exilium. ꝓuit etiam in iugi clamoæe poſtulans
afflidionis ſue ſolacium. Erat nihilomius peopter vehemens
expectati ſolacii deſideriũ in doloee qð videns andiẽs et ſciens
deus deſcendit carnem aſſumens vt hberaret Plm ꝑ ſanguinẽ
ſuum diu exulantẽ a ſolacium poſtulãtem ac ſeſe cum deſideriis
expectantẽ. Deſcẽdit inquã vt liberaret eũ de manu egipti oꝛũ
.i. de poteſtate demomoeũ a educeret eum de terra illa id eſt de
regione tenebꝛarũ ſeʒ de limbo vbi dei pls captiuꝰ detinebat

in terram bonam a ſpatioſaz ad terram que fluit lacte et melle

D terra bona quia nullus ibi niſi bonus ſit recpitur · Dicit᷑ etia
ſpacioſa qa nemo ibi ꝓpter hereditatis anguſtiam conqueritur
quiſqs emm in ea eſt habet quicqd vult · Eſt etiam terra fluẽs

Xps enim illic per ſuq; lacteã humanitatẽ melleã diuinitav
dilectos ſuos mirabiliter reſocillat (Scdo etiam is qui natus
xps S.· i vnctus · Fuit criſ mate tinctvt tonſolaret in via hui9
mundi merentes ꝓpter hoc ipſe dicit Yſa. 61. Ppirit? dni ſuper
me eo ꝙ vnxerit me dñs vt vↄſolarer oẽs lugentes vt ponere
oonſolationem bugentibus ſ yon a darem eis zοNäaà pe ciner⸗

——

MNota ꝙ tria ſunt que vmtcuiq; m exteriorem hoiem triſticiã ac

merozem impoꝛtant. Pꝛi mum eſt ſuperboꝝ conculcatio: ſcyom
eſt miqrum malicioſa detractio· terciũ eſt diuerſaꝝ infirmita tů
vexatio. Contra pꝛeimum conſolat᷑ nos dei filius a pzꝛomitut ſe
nobis daturum coꝛonam pꝛo einere id ẽ pꝛo eo q; a ſuperbis 2
