impudicitia quas greſſerunt (Fecundo beatus pautus fuit vt 2“ b.
phiala per triſtium exhilerationeʒ. Sicut enim vmũ quod leti ſina
ficat coꝛ hominis in phialis offerz i conſueuit- Ita etiam paulus
triſtes exhilarauit muitans eos ad gaudium vñ ait ad. Phil.
4· Gaudete in domino ſemp iterũ dioo gaudete · q. d. gaudete qꝛ

noee a gloꝛia coꝛonabit· Item ait · 2· ad. Coꝝ.· 13. De cetero fa
tres gaudete. a pfecn eſtote exhoꝛtamini idem ſapite pacem ha-⸗
bete· et deus paas et dilectionis erit vobiſcũ· Item.I. ad. Teſſzʒ
J5. Semper gaudete in domino ſine intermiſſione oæate in omiby
lte. Hec eſt emm voluntas dei in xpᷣo ihu in omnibb
Kereo fuit thurbulum per õonum pfuſio⸗ 3 ſtnt⸗bpanl
nem Sicut enim ꝑ thus quod in thunbulis offer:ebat domin? p oratoim D
placabat et ideo per thus deuota oatio figuratur. Ita etiam
btũs paulus ꝓ hiis quos cõuerterat deuotas or̃ones effudit
2 dnm. Onde ait. 2. ad . Cozs. 13. Dramus deuz vt mhil mali
ſaciatis. Item ait ad. Phil. pᷣmo·. Dꝛo vt caritas veſt ra magis
act magis habundet in ſcienda. a in omni ſenſu vt peobetis po
tioꝛa vt ſitis ſinceres. et ſine offenſa m diem criſti repleti fructu
inſticie per iheſũ xpᷣm in laudem a gloꝛiam dei. Item ad. Teſſz
epla ſea· caꝰ. I. Dꝛamus ſemper ꝓ vobis vt dignet᷑ vos voca
cione ſua vocare deus. a impleat oẽm voluntatem bonitatis et
opus ſidei in vᷣtute vt clariſietur nomen domini nr̃i ihu xpi.
In p̃edentibo tribus auctoꝛitatibo tria bona notari poſſunt in
quibo ꝓ ſubditis ſuis oꝛat apłus. In pᷣma em auctoꝛitate oꝛat
vt nihil mali ſaciant· In ſcdᷣa oꝛat vt in canitate· a oꝑibo carita
tis pſicant. In tercia oꝛat vt eternam claritatem ad ꝙᷓ vocati
ſunt peruenmiant. Iſtud etiam nobile thuribulum ecouerſo pe⸗
tit oꝛani peo ſe ad · Ro.iS. Dbſecro vos fratres per dñm noſtrũ
iheſum xp̃m a per caritatem ſpũs ſandi: vt adiuuetis me in oꝛa
cionibus veſtnis ad deum vt hberer ab infidehbus qui ſũt in in⸗
dea. 1 obſeq ui mei oblado ſiat acepta in iheruſaleʒ ſandis vt

“
W

“
4 .

veniaz ad vos in gaudio per voluntatẽ dei arefrigerer vobiſell⸗⸗·
amen. Item. 2. ad. Theſſz. 3. De cetero fratres oꝛate ꝓ nobis vt·r
ſermo dñi cuꝛrat et clarificetur ſicut et apud vos· vt liberer ab
imptunis malis hominibo . Ecce qualiter dat aplus hit exem
plum p̃latis vt deſiderent et petant orones ſubditoꝝ ſuoꝛum⸗
Rua vero oꝛare debemꝰ? declarat . · ad. Cor. · vbi ait· Dꝛabo
ſpũ oꝛabo et mente · Debet igit᷑ non tm oæe vel voœ. ſed ſpiritu H
et mente oꝛare qui vere a efficaciter vult oꝛare · ¶ D Afto
fuit cyathus per ſuꝑœleſtiũ templacionem. Sicut enim oleuz
quod in ciathis offerꝛi ſolebat aliis liquozibus ſuꝑfert. Ita et
paulus ↄtemptis inferioꝛibus mente a dtemplacione in celeſti⸗
bus fſerebat. Vnde ait ad · Phił · 3. Noſtra ↄuerſatio in clis eſt
AItem. 2. ad- Cot·v. Hiue mente exœdimꝰ deos ſiue ſobꝛii ſumꝰ
vobis caritas enim xpi vꝛget nos. Gloſa excdens mente ap's
omnem humanam fragilitatem oẽm ſeculi temperalitatẽ omnia
quetũq; naſcendo a occidendo vameſcũt. a tranſeũt habitabat
coꝛde in quadã ineffabili ↄtemplauone vbi audiuit meffabilia
verba que non liœt homini loqui Ipe etiam hoꝛtatur nos vt
ſpꝛetis vamitatibo huiꝰ mundi ſuꝑna queramus. Onde ait aaaad
Eok. 3. Fi ſurꝛexiſtis ctum xp̃o que ſurſũ ſunt querite vbi xps
m dextera dei ſedens que ſurſũ ſunt ſapite· et non que ſũt ſuer
teram. ¶ P ¶ em nota ꝙ in domo dei magna adhuc fſüiẽ
quatuoꝛ alia vaſoꝝ genera. Sũt em̃ vaſa paruuloꝝ muſicoz
caſtroꝶ. et mediooꝶ Auibus ommbo btũs paulus 2parari p
Pinc eſt ꝙ dr. ꝓſa.22. Figam elyachim ſeruũ meũ paxillum

mn lodo ſide li . et cpendan kaerefomme geam domus patnis

eius vaſoꝝ diuerſa genera. Dm̃e vas puulũ a valis crateraz
vſq; ad omne vas mulitoꝝ. Elyachim mterp̃tatur deus meis
frater eoꝝ ·a ſiqnat dei filium qui heœt ꝑ c eaaonem eſſet deuus
noſter per rarms tñ aſſumpdonem factus eſt frater noſter quẽ
tamq; paxillum deus pater erexit in eccia · vt ſuper mia

vala eccie idem omnes elec ſuſpendamt᷑ in gloꝛia (Fuit itach

beatus paulus vas paruuloꝛuz crater toznatilis aureus quo
paruulir ſimplics Itüarent- Pzopinatiit enim eis lac humam
tatis iheſu xpi. Vnde ait. . ad. Cor · 3. Namqꝙ; Paruuhs in xpo
lac vobis dedi non eſcam . Nõdum enim poteratis ˖ ſed nec nüc
quiðẽ poteſtis· q· d: quia vtpote paruuli nõduʒ mel diuimitat-.
Poteratis atiingere ꝓpterea vobis lat humanitatis ꝑ quoð cqre«⸗„
ſatis in ſalutem puide ꝓpinaui Verum cum ꝓponit hominibus 4

buamitas ſaluatozis nollri nunq; debet eins paſſio ſubticeri pi

—

nobis(Fuit etiaz btüs paulus vas caſtroꝝ in excelſis ſicut d
Ecciaſtic. g. Fuit em qſ tuba argentea cuius clangoꝛe caſira
dei mumrent᷑ · Vnde etiam paulus os tube mterptatur.

Sanctis

teres ipᷣmq; reſperſit in ꝓphm et ait.

hot legit · Exoðᷣ .· 24. moyſes nicginn ſanguniẽ miſit in ra
dit ſanguis federis quod

pepegit dñis vobiſeũ. Sit etiam paulus ſanguine; i mſperſit
m nos dicens ad. Deb. 9. Bi ſanguis hircozꝛ et tauroꝝ et cinis
vitule aſperſus in quinatos ſanchficat ad emũdacõem carms
quanto magis ſanguis xp̃i qui ꝑ ſpm ſanctũ ſemetipᷣm obtulit
imaculatũ deo mũdabit oſciencia; nrãm ab oꝑibo moꝛtuis ad
ſeruiendũ deo vmenti · Beatus etiaʒ paulus monet ſoꝛcoꝛes

vt mſirmis tan

1q; puulis ddeſcendant eoſq; bemgne ſuſcipiãt.

Vnde ait ad. Ro. i4. Infirmũ in ſide ſuſcipite no in diſceptac-

ombus co gitadonũ:.
ſuſcipite infirmos.

8. Theſſz. F. Rogamus vos fres
uit etia vas muſitoꝝ vtpote qdaz

dulcis cithara vel figella qua ↄuiuanciũ aures deleckaren? In⸗
tulit em auribus noſtris delectabile canticũ de ſuper ms ita ca⸗
nens.I· ad. Cor. 2. Dculus nõ vidit nec auris audiuit nec in
doꝛ hominis aſcendit· que parauit deus hiis qui dihgunt illũ
UNobis autem reuelauit deus per ſpm ſuum. Ppũs emim omnia

ſerutat etiam pfunda dei- Iiem camt ad. Ro. S- Non ſunt con⸗

digne palſiones huiꝰ tꝑis ad futuram glam que reuelabit᷑ in

CE

JIgitur

certam vocez dams hoc tuba monet nos vt a ſomno peccati ſur

gamus. et induti Rrente licis aremur ad bellum. Hinc eſt ÿ)½

clangit ad · Ro.14

ſint ama mtis oſtedit ad. Eph G. vbi
turna dei vt poſſitis ſtare aduerſus mſidi

14· Doa eſt iam nos de ſomno ſurgure. Abici
amus ergo opera tenebꝛaꝝ. a induamur arma lu

ait. Induite vos arma⸗
as dyboli ·. State g ſuc⸗

uncdi lumbos veſtros in veritate. a induti loxicam iuſticte. a cal⸗

Dos de erꝛent᷑ a coꝛ poꝛe eins ſudania vel ſemicnca. n
ab eis lãguoees a ſpũs neq; egrediebant. ¶ R C

4
.

ltati pedes in pꝛeꝑacionem euangelii pacis In ommibo ſume⸗

tes ſcutũ fidei m quo poſſitis ommia tela nequiſſi mi ignea ex⸗

tinguere.
verbum dei

guidi cturarent Multas em per eum medicus ille veleſtig vir tu

tes et miratula fadebat. que omnia lon

ſiringere ſpter hoc diat. Rituũ. 0. Virtutrs quallib⸗
dicas faciebat deus per manus pauli ita vt etiam ſuper langun
undaa. a recedebat

— ——

1
.

aleam ſalutis aſſumite et gladium ſpuͦs quod eſt
8er bum deiſ (Fuit etiam btũs paulus vas medicoꝝ vtpote q⸗
dDdam pixis aurea dtinens ſpẽs ſalutiſeras quibꝰ mſirmi a lan

+

tnõo mo

De ſeðo

— ————.⸗.⸗⸗⸗o N—ß— —

D
SS

A ſuit was ve uo

9 1
Oez⸗ me bopy guuuſs;

4

Ppo ꝛtet epiſcopũ ſine crimme eſſe ſicut dei diſpenſatoꝛẽ?. nõ ſu

iadonibus vt ſitis ſine querela a ſimplis ſilii dei ſine rhen

lulminaria in mũdo verbum vite continentes. Rogate ergo do⸗
mBinum cariſſimi · vt omnem doctrinam iſtius pꝛecioſi vaſis ita

ſu in diuiſione thematis poſito hoc nota.ꝙ licœt olim ad lrim

gentibo a regibo et filiis iſrab id eſt indeis ſideliter pꝛedicauerit
verbum xp̃i-tamen a adhuc a gentibo a regibo a ſiliis iſrł pie
dicare non deſinit verbuz dei. Per gentes em quilibet pt»özene
accipiũtur. Per reges vero p̃lati cuiuſcũq; digmitatis ſint in-

telligunt᷑· Verũ per ſilios iſral virgines vidue a religioſi quñ.⸗

videlicet pctõꝛibo ꝙ ſi in peccatis deœſſerint regnum

Riet er muntur Pama igik iannunt genti i eſ gantilirt

vinen

dei non poſſidebunt Vnde alt. ad. Cor · 6. AIn neſcitis quia

miqui regnum dei non poſſidebũt. Molite erꝛare neq; ſormicarii
neq; ydoks ſeruientes neq; adulteri neq; molles. neq; maſcu⸗
loeum ↄcubitoꝛes: neq; ſures: neq; ebꝛioſi.neq; auari· neq; ma
ledidi. neq; rapaœs regnũ dei poſſidebunt SHecundo p̃dicat re
gibus idem platis oſtondens quales eſſe debeant. Vnde ait.
ad. Nimor. 3. Dpoꝛtet epiſcopũ irꝛe henlibilem eſſe vmd vx⸗
oꝛis virũ vigilantem. ſobꝛium pꝛudentem pudicum oenatũ ho
ſpitalem doctoꝛem: non vmolentũ non ꝑpcuſſoꝛem ſed modeſti
non litigioſum · non tupidum . ſue domui bene ppoſitum. filios
habentem bene ſubditos tum ommi caſtitate. Si quis autem do⸗
mui ſue peſſe neſcit quõ eccleſie dei diligencdã habebit. nõ ne⸗

4

ovphitũ ne in ſuꝑbiam elatus in indidũ madat vypabol⸗ Bput.

autem illũ et teſtimomũ habere bonum ab hiis qui ſoꝛis ſũt vt
non in obpbeum intidat a laqueũ dyaboli· Icẽ ad. Titũ pᷣmo

perbum mon iracundũ. non vinolentũ.non ꝑtuſſoꝛ em· nõ tuꝛ

pis lucri cupidũ ̊ hoſpitalem bem gnũ ſobꝛium. inſtũ ſanctů.

—

dtinentẽ· amplectentẽ eũ ꝗ õm doctrinã eſt. ſidelẽ ſermonez vt

.
—

potẽs ſit exhoꝛtari in doctrina ſancta et eos ꝗᷓ ctradicũt argne
ercio p̃ditat filiis virgimibus viduis a omibo aliis religio
ſis ſiue int in clauſtro vel in mundo . De virginibus lic locfuit
1I. ad. Cor. 2. Mulier in nupta a virgo cogitat que dommi fũt
vt ſit ſancta a coꝛpoꝛe a ſpintu cogitat cogitare debet De vi
Duis autem. ad Cimoĩ· 5. Que vero vidua eſt a deſolata ſpe
namq; in deliciis eſt. vuens moꝛtua eſt. Ad quoſlibet religio⸗
ſos ſit ait ad. Ohił.2. Dmnia facite ſine murmuracombo a heſi

—,— —, ——

ſione in medio nationis pꝛaue a peruerſe inter quas lucetis ſit

ẽ

ä

—

— — — —

— —,

—

claritatẽ feliciter aſſequamur.quod nob p̃ᷣſtare ᷣc.· ¶ Nota /
in pcedenti ſermone ſuffidentẽ materiã habes ad ſex ſermones·

¶ In purtficacõe beate marie vir. Sermo. x.

¶ TRulerunt iheſum in iheruſalem vt ſiſterent eũ dño. Lu. 2.
Deuotus bernardus inquit. Bonoz dei alia accipimꝰ inferiꝰ
vt tempoꝛaliaalia mter ius vt ſpũala. alia ſuperius vt celeſtia
et diuma que tanto ſunt pcteris nobihoza q;to telum a teera æ
deus quibuſlibet bonis pꝛeſtantioꝛ inuenit᷑ q;tuʒ enim aliquid
mferius tãto ignobili? quoð in elementoꝝ oꝛdine cognoſcitẽ
euidenter. teꝛra emm cum ſit infimũ eſt etiam ignobiliſſimum
elementũ. quod autem ſup illud eſt vt aqua eſt nobilius ſup
quod nobiliſſimũ eſt elementũ ſic per omne; modum in donis

operibus exequamur vt tandem eius meritis ap̃eibus eterna

gratuitis que quanto ſunt ſuperioa tanto melioza dicente baa

t iatobo omne datum optimũ et omne donum per ſecum de⸗
ſurſum ẽ deſcendens. lꝑc ille. Cum autẽ mane filius ſit donũ exr
cellens oĩa alia dona·. Ideo hodie ioſeph a maria tulerũt ihm.

Plerunt ihm in iheruſalem vt ſiſterent eum dño · Cu.

lerimt. Auem tulermt. Quo tulerint. Pꝛzopter quid tua
lerint. Aui ioſeph a maria- Auem puerum ihm. QAuo. in iheru⸗
ſalem. Pꝛopter quid vt liſteren
rent a dſecrarent S

nos mecalte: unre wamusAetug ici
eſſe ioſeph a maria vt videlicet toꝛ poꝛe q́ſ ioſeph anima vero
maria ſimus Situt emm ioſeph mariã 2iugem ſuam nõ polluit

ammam que coniunca eſt ei polluere ſed poct ipſi fideli au⸗

ſtodia deſeruire · Dinc eſt ꝙ dommus loquitur · Leitici. vnde⸗
amo. Ilolite ↄtãminare amimas veſtras ego enim ſum dominꝰ

deus veſter ſancti eſtote quoniam ego ſanctus ſum ne polluat

nimas weſttas Et nota q, non in ogrue perioſeph qui inter

pꝛ etatur aꝓpoſitio coꝛpus intelligitur quod de die in diem ten

dit ad hunc finem vt m ſepulchꝛo motuoꝝꝶ oſſibus apponat·
Vinc eſt ꝙq; legit. Gen · 35 Conpleti ſũt dies yſaac:i So. ãnonꝛ

ü

ſtcðo · Quatuoe hit pᷣma fadie notare potes viz . Qui tu⸗

ent eum dno. Gloſa id eſt offer⸗
(S Et nota ꝙ ſicut ioſeph et manla u P.
lerunt puerum ihm in iheruſalem vt offerꝛ ẽét eum dño. Bic et Ee
ebemus igit᷑ pꝛimo ſpũahter ds /

4

conſumptuſq; etat motuus eſt tQ appoſitus ꝓpło ſuo. Legitur
eetiam. Gen. 49. Fmitis iatob mãdatis quibo filios inſtruebat
collegit pedes ſuos ſuꝑ lectum a obiit appoſituſq; eſt ad ꝓlłm
ſuum. Conuenienter etiam ꝑ maniã que illummans interptat
prura etiam anima ſigurat᷑· Per aĩam ſiquidem coꝛpus illumia
Htur nam poſt abvelſum amime a tozpoꝛe tozpus cinerei iacet t
pallidum vnde abſencia eius pꝛobat quid pꝛeſendia cõferebat ·
Pauczj he ſee Nlen Fecundo devemus eerꝛe puerum ilxſum. Ad hoc mo
Pe . net nos aplus: I-ad . Cor. 6. Empti eſtis pꝛecio magno· gloꝛi⸗
3 fitate ergo à poꝛtate deum in coꝛpoꝛe veſtro Alle in amma poꝛ
tat dñm qui ei ſer uit ex toto intellecku et ex tota volũtate oĩ;
memoꝛia · Amma em ad hoc ſe dare debet vt bonum intelligat.
bonum vero quod intelligit velle debet. d etiam bonuz quod
vult ſemper debet habere in memoeia Ille etiaʒ in coꝛpoꝛe ſuo
Ppoꝛtat vypᷣm qui omnia membꝛa cꝛpis ſui videlicet oculos au⸗
res os linguam doꝛſum ventrẽ a vtrũq; latus manus a pedes
exhibet a extendit in obſequio iheſu xp̃ᷣi. vnde dict apoſtolus
ad. Ro. 6. Hicut exhibuiſtis membꝛza veſtra ſeruire inmundice
m. S et iniquitati ad ini quitatem Ita nunt exhibete membaa veſtra
WMerxio X po- Mbe⸗ ſprer ſeruire iuſtide in ſancuficdonem Et nota ꝙ dignum eſt vt poꝛ
ſex .. temus chriſtũ ꝓpter ſex cauſas Pꝛima caulſa eſt quia ip̃e ꝓ nob
tulit dolozes verberuzg a flagelloꝝ. Onde dia k⸗ Pla. 533. Vere
lLangu oes noſtros ipſe tulit a dolozes nr̃os ipſe poꝛtauit( Se⸗
cunda cauſa eſt quia ipſe poꝛtauit ꝓ nobis ſymeã toꝛonaʒ qua
acriter pũgebatur vnde diat . Johms · “9. Milites plectentes
toꝛona; e ſpinis impoſuerũt capiti eius. Eriit ergo ihus bo⸗
auuuns ooꝛona ſpin ea; (Ner aa ca eſt qa ip̃e p nobis tulit oruies
patibulũ vnde dict. Johis. 19. Baiulans ſibi cruem ihus exi
M uit in eum ꝗ dicit caluarie locus vbi eum cruafixerunt Quarta
caulſa eſt quia ipſe pecata noſtra i penam peccatozũ pertulit m
ligno crucis vnde dieitur. 1. Petri. 2. pecata noſtra ipſe per in
lit in coꝛ poꝛe ſuo ſuper lignum vt ꝑecatis moetui iuſtiae vina
H mus pertulit per ſeueranter tulit (Quinta cauſa ẽ quia nos ab
voro matris vſq; ad canos poꝛtat m pecatis noſtris. vnde d
m.· Aſa- 46. Nudite me ꝗᷓ poꝛ tamini a meo vtero vſq; ad ſenec
unm ego ipe a vſq; ad canos ego poꝛtabo. Ego fea et ego fe⸗
ram ego poꝛtabo et ſalabo. Yterus dni eſt miſericoꝛdia eins
in qua peccatoꝛes vſq; ad ſenectã a ſemũ longanimiter poztat

—

Dillimulans peccata hommũ ꝓpter penitenaam (Sexta cauſa eſt

2☚

—

Auia ſi eũ poꝛtauerimꝰ mõ fadt nos tandeʒ poꝛtan ab ange lis

Banctis —
m ſinum abꝛahe . Vnde ditit · Luœ. 16. Factum eſt vt moꝛere· Z
mẽdicus a poꝛtaretur ab ãgelis in ſinu abꝛahe (Septima cauſa
eſt quia non ſolũ in ſinũ ad requiem: ſeð ad vbera poꝛtabimrr

ad reſectionem. Vnde dictt · Yla: 66 Ad vbera poꝛtabimini et
ſupe: genua blandiet᷑ vobis· QAuõ ſicut cui mater blanpiat᷑- Ita.
ego conſolaboꝛ vos et in iheruſalem conſolabimini. PT „Xlæ; M
Erss note quod non debemus irfarn ab tempne ostam et Pe, ſae Mle hat,y
poſtea a nobis eum reiicre ſitut multi fatũt qui foꝛſitan perſu ð
Iſcepcionem penitencie ip̃m in. 40. Poꝛtare incipiunt ſed ſtatim
iplo ſancto die paſce vel in craſtino eum a ſe reicunt: comeſſa-⸗
cdonibꝰ ebꝛietatibo ludis phibitis a laſciuis necnõ et luxuriis
vatantes ſicut peius faere ↄſeueuerũt Poetandus itaq; eſt ihßs
pPleueranter donec ꝑueniat᷑ in irm ꝑ quã ſuꝑna patria figurat
Ihrun quippe viſio pacis inteptat᷑· Et vere in illa eeleſti ſupna
patria vera pax videtur et eſt. vnde dict in s. Lauda ihrrm
dSñm qui poſuit fines tuos pam. Dint etiam. Thobie . 3. Jhe
ruſalem cimtas dei beati ſunt omnes qui diligunt te a q gau⸗

dent ſup aoem tua. &. P II Cuarto debemus puerũ im in puca ⸗
iheruſalẽ offerꝛe deo patri. Illam enim ſupernã ihrem a hi müu⸗ vt iym Mo &.
dum adhuc coꝛpe poſſidemus oottidie tñ mente a toꝛde ingree

di debem? vt deo patri puerũ ihm offeramꝰ. Tüt autẽ pueriů

ihm deo pr̃i offerfimus cum ſimpł? petimus vt miſereat᷑ noſtri
ꝓpter omma que pꝛo nobis ſuſtinuit puer ihus videlicet Prer
natinuitatem eius a circumaſionem ꝓpter pauꝑtatẽ vigiliasla⸗-⸗
crimas ſet laboꝛes eius. Bꝛzopter colophas alapas. a irꝛiſiões
fiagella que ꝑtulit ꝓpter ſpmeã coꝛonã quã in capite potauit-

4

Piopter eua vulnem que p nobis m œum paſus ar a per
multa alia que ꝓ nobis ſetit vel ſuſtinuit duleiſſimus ihus. pDn
eccleſia omnes orones ſuas ſic concludit · Per dommũ noſtrui

ihm xpm ſiliũ tuũ. Hint eſt etia; q aplus ait ad: Peb. 13. Per
ipſum offeramus hoſtiam laudis ſemper deo r fructum labioꝛũ
Snfitencum nommi eius. Poſtia laudis eſt hoſtia laudabilis.
Per aut Poſtia noõem xelceſe oꝛano ſd et fud n don lagz - e
domnio labiis 2 tentur Et nota quodð beata maria virgo non 7 mass 0 penpi

ſolum obtuht puerũ ſuum iheſum ſed et obtulit tum eo talem obrnl.

—

obladonem quam paupercula puerpera ſecundũ legem moyſi
conſueuit offerꝛe cuius videliet manus pꝛe paupertate agnauuz?
non poterat inuemire. Dec auteʒ oblacio erat xel duo turtures
vel duo pulli oo lñ be · ſicut legitur.· Leuit · 2· ¶⸗ Ponam

— —
1
1

, e % ergo p miſterio ꝙ obtulerit vnũ pullum dolube a vnü turtu⸗
k ohe e hlentet rem. In hiis em duabus ambus vt de multis eaz ꝓpꝛietatibo
Aveatates pse Ki nuc gteiit taœamus quatuo: notant᷑ que optime ↄuemũt beate dei gem⸗
tridi marie· In colũba quippe notat᷑ pꝛudens ſimplititas 4 ꝓlis
fetunditas. In turture vero notat᷑ petua ↄtinentia et lems pa
fſn lcba mprnRpſiplittns dencdia (In colũba igit᷑ notat᷑ pꝛudens ſimpliatas. Pꝛu Sonej
eeis in hoc pendit᷑ ꝙ vitat inſidias acipitris Vnde libenter
iidifitat in talibus locis ad que acipiter aceſſum hr̃e nõ põt
Simplititas eius in hot attendit q; non cunade immundis ca⸗
daueribus. tm puro grano veſcitur illoq; contenta eſt. Sic etiꝰ⸗
beata virgo pꝛudens voliba fint que cauens inſidias inferna
accipitris m nazareth habitauit . Mazaneth em̃ flos vel ſãditas
mterp̃tatur. Et eer te jmn floꝛe ſancutatis mozꝛantem dyabolus
nmnulla pſuaſione poterat attingere⸗ Simplicitatẽ etiam ſuã mẽ⸗
dabilem in hoc oſtendit ꝙ ommi trãſitoꝛia delecta oe dtempta
ſolũ illud olelte granum elegit quod emt in ſinu dei patris ꝑ
quod ipſa etiam impleta fuit ommi bono. Vnde aangelus di⸗

zetl S YrFee i Taie Fees⸗ Do Se d edtm ite TerN

õ
.. .

latur pꝛolis fecunditas. vnde diẽ; Ariſto. in vno hbꝛo de aĩali⸗
brus. Columbe ouant omni tempoꝛe a ſidũt pullos tum fuerit
2 lIlocus ſue memſio nis calidus a fuerit abus eaꝝ paratus. Item
dDeit in ſexto de aĩalibus. Columbe ouant dedes in ãno a aliind
cubant vndecies a aliqñ duodecies vt in intn⸗ ettafrun: “
ditate pꝛolis ðmendat᷑ virgo beata quia i

illũ nobis gennit qu
melioe eſt ommby hiis qui vmq; nati ſuerũt vel adhuc naſten
tur in te: is· Vnde bene Poteſt ei adaptare verbum illud qued
dicdcunt muheres de noemi in kbꝛo ruth. Matus eſt tibi de nuru
tua qui te diligit et multo melius tibi quã ſi ſeptem haberes ſi⸗
Alos. In veritate natus eſt beate virgim nõ de nuru ſua ſed ð ſe
Pßa tals filius quo multo melius eſt ei quã ſi 1 ile flios ge
niate not ꝓpena qtmemm muſſſet et ill omnes eſſent impatoꝛes· 6 X e In turture
3 etiam notat᷑ ppetua ↄtinentia. vnde diẽ. Aniſtotiles m ocauo
libꝛo de aĩalibus· ſäᷣemma turturum non aſſociatur alieui ma⸗
iido niſi vn ſolum et nullo modo acipiunt alium maſcuinz pꝰ
Sict etiam beata virgo nõ ſolum polſi moetem ſani ioſeph ſed
etiam ande moꝛtem ſuam ſemper caſta/ pmanſit liet enim viro

fenit deſponſata nunq tn in oontumellam vir gimtaus ab eo

4

In crtre e,e ſ. Sð”l Onde diẽe
nne ecf vot enigpane

kuit tada (n turtum etiam notatur lenis paciencia. Vnde dic
Ifñſtotiles m. 14 Hbao de animalibus. Inturture non mnuemt᷑
Al. Felle igit᷑ quod amarũ eſt et irꝛa cundie exatatiuũ peoꝛſun

— -—-———ʒ— W

ple fecũdi. Ad pꝛudentiã columbinã muitat nos dns. Je. 48.

I,ndificare optet columbã xp̃i. Simplicitatẽ etiam columbe imi⸗
i debemus vt ſicut illa in cibũ elegit purũ granũ ſic et nos
deüũ eligamus qui eſt illud granũ frumenti qð cadens in teꝛraz

multũ fructũ attulit in relurꝛ edione a in aſcenſione. Hoc gra⸗
num elegerat ille qui dic in s · Quid em mihi ẽ in elo et a te

et nos debemus elſe imitatoꝛes generoſe tolumbe vt ſimgulis xiral⸗ g annneny

pulli ſunt. 12 pa mie De pmis ſex pullis dic dñs- Mat. 285 =ð

piꝛimus pullus (ſitiui et dediſtis mihi bibere eœe ſcðᷣus (hoſpes

tuum dantes mihil inde ſperantes Conũ eſt vt erꝛante
tmus: De hoc dit. Jac. . Am duerti fe cerit pctõꝛem ab eꝛrorr

et coꝛ vidue dſolatus ſũ. Wulti ſũt hodie oppꝛeſoꝛ es paupe
et viduaz ꝓpter ꝗ n; bono dlol.
Eccleſiaſtes · ꝗ. Vidi calũpmias qᷓ ſub ſole gerunt᷑ a lacrimas in

Baancts . D
caruit beata virgo ˖ Dñes em tribulatõ es ſuas a aduerſitatas
huiꝰ mundi in multa pacienca ſuſtinuit et lemtate los etiam Alr ad enKs&α Ke Men
Huiꝰ mundi in multa paciencia ſuſtinuit et lemtateſſlos etiam loralr mua, ℳ₰
ad imitacoem bie mane cũ puero ihu oolũbam offerꝛe debem en puero ihn ollr et n=
et turturẽ. Qolumbã offerꝛimus ſi pꝛudent᷑ ſimplies ſumus et bem

eate ſicut pꝛudentes tolumbe in ſoꝛamine lateris mei· Item ait·
Cantitoꝛ. 2 Peni columba mea in ſoꝛzammib⸗ petre a in caueꝛ
nis maorie gloſa · dicit . ꝙ petra eſt xpᷣus. oꝛamina vero petre
ſunt illa qtuoꝛ vulnera manuũ eius ac pedum C. au erna vero
macerie eſt vulnus later s eius in quibus ab inſidiis acipitnris

id eſt bram vginem ĩ annũdadione mortuũ fuit in paſſione et

quid volui ſuꝑ teꝛram ¶ Item ſicut tolumba ſecunda eſt in ple ſic

annis· 12. pullos bonoꝝ operũ dño pferamus Mii autem. 2. Bis praſer

Venite benedidi patris mei poſſidete paratũ vobis wꝗnũ a c
ſti tudone mundi (Eſuriui em et dediſtis mihi manducare ecce

eram et collegiſtis me ecce teraus (Iudus eram et poꝑuiſii
me. ecce quartus In firmus et viſitaſtis me-ecce quintus (In
carcere eram et vemſtis ad me. ecce ſextus ( Heptimꝰ eſt vt moꝛ
uos ſepeliamus.· vnde ditit. Thobic- 22. Quando waban kum

lacrimis et ſepeliebas motuos ego obtuli orTonem tuã dñõo.
ath. 5. Volsti mutuare a te ne auertaris- Item. Luc 6. gggun
Snũ eſt vt erzantes duer⸗ “”èYMDB

eamũ eſt vt deſolatis ſolatiũ pbeamꝰ. Ve hoe dit· Job. 29

Cũq; lederẽ qᷓſi rex arcũſtante exercitu erã tñ merẽciũ ↄſolatoꝛ

— —

2½ Pter qð bñ indigerent bono oſolatoꝛe. vnde dict.

nocntũ et ↄſolatoꝛẽ neminẽ nec poſſe reſiſtere illoꝝ violencie

in nos iq noſcamꝰ. De hoc dit dñs · Lut. 6. Dimittite et dimit
tetur jn Mg; Diligite inimicos vros et bnfauate
hiis qui oderũt vos Duodeamus eſt vt ꝓp pcõꝛibus ofones
effundamus. vnde ditit dñs. Wath. 5. Dꝛate ꝓ ꝑlſequentibo a
calũpniantibo vos vt ſitis filii pris vri qui ĩ celis eſt. Debemꝰ
etiam turturẽ offerꝛe dño vt vizʒ ad ſimilitudinẽ turturis quã
dri ablatus eſt a nobis ſponſus noſter ihus xp̃s lugeamꝰ nec
ooꝛ noſtrũ alicui rei mundane delectabili apponamus donec ad
ↄſolabilem eius pnciam veniamꝰ a p̃terea vt in tꝑe luctus nr̃i
ſine omnmi felle amaritudinis exñtes ꝗcquid nobis aduerſitatis

¶ ſẽ in purificacione beate mane pmo. xi.

C Ece homo enrat in ihrkbm cui nomen ſymeon &. Lut· ſcõo ·
Brũs ambꝛoſius inquit: Non ſoluʒ ab angelis a ꝓPhetis a pa
ſcctoꝛibus et pentibo ſed etiam a ſenioꝛibo et uiſtis generacio dni
accepit teſtimoniũ· bene autem ſymeon iuſtus didit᷑ qui nõ ſuã
ſed ꝓpli graãm reqrebat. ip̃e em exſpectabat redpcionem iſrk.
In hoc autem q reſponſũ acepit. dicit · reg- In hoc nos diſci
mus qto deſiderio explebe iſrahelitica ſandi viri mcarnaconis
ſeius miſteriũ videre cupieraãt . Zed quid nos ſpũaliter ſane de
beamꝰ docet nos Dꝛigenes dicens. Et tu ſi vis tenere iheſuz et
amplexari manibo omm laboꝛe nittere vt duem habeas ſpnm

nnctũ. vemas q; ad tẽpluʒ dei⸗ Auia de lymeõe dr · Et ece ho

cui nomẽ ſymeon et homo
iſte iuſtus a timozatus exſpectans ↄſolatõem iſrahel et
Ppůs ſanctus ert in eo a vemt in ſpũ in templi et ipj⸗
attepit iſjm in vlnas ſuas. u. 2. Mota q ſicut ſandus ſymeõ
u:t uẽ hot demſtratiuũ adubium ecre a multis amendabilẽ eſſe
demoſtrat hodie xp̃m atœpit in vlnas ſuas- Ita a nos hũc lau
dabilẽ ſymeõ imitar debemꝰ vt digni ſimꝰ xp̃m recpe in vl ⸗
nas aiĩe nr̃e mõ ꝑ grãm a in futuro ꝑ glam. T s E
aũt octo requirũtur ꝗᷓ in verbis ſup̃poſitis notari pñtꝛimo
S debemus eſſe hoĩes ꝑ moœtalitatis nr̃e recgnicõem. Vñn dii
ecce homo. DPomo em m diffmicõem eſt aĩal rõnale motale.
Et vere ꝓ hõ moetalis lit a beems ſit vita eius per hot pbat᷑ q;
compat᷑ tribus valde cito trãſeuntibo viz aque in ceram dila ⸗

J Cce homo erat in iheruſa

Forn ſe in templi et ipſe

benti a2 fumo fugienti a vapo:i moditi aſpareti· De pmo di

E

mulier thecuites ad dauidi2 · Reg. 14. Dimes moꝛim̃ et qſi a 6
in teꝛra dilabim̃ qꝗᷓ nõ reuertũtur.De ſcdðo dic. Job.iʒ. PDomo
natus de muhere bꝛeui vinens tpe replet᷑ multis miſeriis ꝗ qſit
flos egredit a aterit et ſugit velut vmbꝛa et nunch in eode ⸗
De terco dit. Ja. 4 Aue eſt vita nrã · Vapoꝛ eſt 2 ad modict,a
parens a demœps exterminabit᷑· Cũ igit᷑ mortalis ſit hõ mira⸗
bile eſt et miſerabile ꝙ audet ſe erigere ðtra alitiſſimũ ſicat felt W
antiochus de quo legit᷑ · 2· Wachabeoꝛ. · ita erat repletꝰ
nes inſtatera appendere. Frbitrabat᷑ etiaʒ ſe ſydera eli attmnge
ſed tñ ad agnicdonem ſui venire oonpulſus eſt diuina plaga -
aſus. Namn de curꝛu regali cadens m teꝛrmm in geſtatoꝛio poꝛ
tabatur a de coꝛ poꝛe impii vermes ſcaturiebant ac viuentes ĩ
doloꝛibus carnis eius eff uebant . Ddoꝛe etiam ipſius a ſetore
exeratus Kama et cum nec ipſe iam ſfetoꝛ em ſuum ſfeꝛre

poſſet ita ait. Ntum eſt ſubditum eſſe deo et moœtaleʒ nõ paria
deo lentire · Cum ergo mortales ſimus oonſultum eſt nobis ne
deum pecatis noſtris impugnemus ſed potius cum ipſo paœz
habeamus. B Vnde ſcðo moꝛari debemus in iheruſale
per interne patis ↄſeruadtonẽ. Vnde dick. Ecce hõ erat in irkm
Feru ſalem mterp̃tatur patciſica- Junc autem ſumꝰ in irm cuʒ
pacem habemus ad deum nec eum criminiby nr̃is impugnamꝰ
Vnde dicit apłus ad. Ro. S. Juſtificati ex fide pacem habeam
ad deum. NAuam autem pacem nos opoꝛteat habere ad deum ð
clarat ſexto capitulo. vbi ait. Non regnet peccatum in veſtro
mortall c:pore vt obediatis tontupiſcencus eius- Et vere exr⸗
net in nobis vt videlicet cius operadione noſtra miſera moetali
tas gloꝛioſam induat immoetalitatem. vnde dict apoſtolus ad
ornos. Bi ſpiritus eius qui ſuſtitauit iheſum chriſtum a
moꝛ uis habitat in nobis viuiſficabit et moꝛtalia coꝛpoꝛa vra
Apter inhabitantem ſpiritũ eius in vobis. dicit etiã.i·ad · Co.
15. Dpoꝛtet hoc coꝛruptibile induere indoꝛrupcionẽ a moꝛtale MU
loc induere immoꝛtalhtatem · Verum quonia illi in quoꝝ coꝛ⸗
dibus pax xp̃i exultat· vt dicit᷑ · Cok. 3. Debent dpati miſeriis
miſeroze. T* Pꝛoptea tercio debemꝰ hr̃e nome ſymeon E 9
mterpeetatur audiens meroꝛem et ſignat illos ꝗᷓ viſceroſa con
palſione audiunt pauperes merentes et clamantes. Jalis eſlt
lpſe iheſus xp̃s: vnde dicit apoſtolus ad. Debᷣ. 4· Non habemꝰ

ſ „

f

.

pontiſi qui nõ poſſit ↄpati infirmitatibo nr̃is. Talis etiã eat
iiob qui dictt. 30. ca“. Flebam quõdam ſupꝑ eo qui afflic? erat
et ↄpaciebat᷑ aia mea paupi. YTales q; nos eſſe debemꝰ vñ ait
apkus.-ad. Cok. 2. Si quid patitur vnũ membꝛũ tõpacian
omia mẽbꝛa. H ꝗᷣ vero coede patit᷑ etiaq; exènſetus elemoſinas
manu largit · ¶ D Pꝛopter hoc quarto iuſti eſſe debem
per elemoſinaꝝ largicione vñ ſequit᷑. Et homo iſte iuſtus erat
Rrautem iuſtü ſit ꝙ diues pauperi elemoſinas ſuas largiatur
eſtatur Pa. qui ait in s. Viſpenſte dedit pauꝑibꝰ· iuſticia e9
manet in ſeculuz ſeculi. Ex iſto loco ſuſſicienter põt haberi qu?
elemoſina debet dan. Diat em diſperſita diuerſimode ſparſit
non totũ in vnum locum piecit · Dedit paupenbo nõ dimtibb
et nõ vni tm ſed pluribus · Melius ẽ em plunes patronos ha⸗
bere q vnuʒ vel paucos et ſepe plurium oeadones efficacoꝛes
ſurnt apud deum q; vmus. Item ꝙ iuſtus teneatur elemoſinas
eroga Ppbat. Peoit.27, vbi Oicft. Kmi iuſtus eſt tribuet et nõ
exexeeeſabit. Item dicutur in p̃s. 36. Juſtus miſeretur et retribuet· ·
iss tribuet. Et poſt pauca- Juſtus tota die miſeretur et omo⸗
dat et ſemen illius in benedidione erit Juſtus e ebar R
23

miſeretur videlicet nres ſias dande Paupieet moane. 33
quia nullus de iuſtida ſua nimis debet cõſidere ſed pocius ſe ſer⸗
uum inutilem reputar. ¶ E£& Pzopterea quinto debemues

eſſe timoꝛati per trepidantem humilitatem vnde ſequitur. Et ti

moatus.- Talis erat iob qui ait:9.ca. Merebar ommia ohera

mea ſcienꝑ ꝙ non par œres delinquenti ſi lotus fuero quaſi aa
quis muis et fulſerint quaſi mundiſſime manꝰ mee tn ſoꝛdibꝰ

intinges inuingues me. De hiis autem qi timoꝛati ſunt id eſt
per humihtatẽ m timee fundati dicit dommus in. Yſa: 66. Xd
quem reſpidam niſi ad pauꝑculum et contritum ſpiritu et tre⸗
mentem ſermones meos Merũ quia non debemus ſolum dñno
ſeruue in timoꝛe. ſed etiam opoꝛtet vt exultemꝰ ei cũ trmoꝛe·
t tremori exultatõis ſoladum adiũgamus¶ Ob hoc ſexto debe
mus elſe exſpectantes ↄſolacõem iſrł per orte ſpei hilaritatem
Vnde ſequit᷑ exſpectabat tõſolacõem ilrł. Igitur quia ſpes eſt
erta exſpectatio futune beatitudinis. Debemus p hilaritatem
ſpei 2ſolacionem ſihoæum dei exſpectare ꝓpter quod dic aplus
ad Pebꝛeos. ſexto. Spẽ ſicut anchoꝛam habemus amme tutaz
at ſirmam et in edentem vſq; adinterioia velammis- Item ad.
Deb. 10. Jeneamo ſpei noſtre afelſionẽ indeclmabile; Fidelis
elſt em̃ ꝗ vpmilit ſed qm ille q; ſperat eternã ↄſolacione; talem
e exhibẽ debet vt dig nus ſit illi rei quã exſpectat¶P?optea

*

feptimo ſpiritus ſanctus eſſe debet in nobis per bimodam vi⸗
te puritatem· Vnde ſequit᷑. Et ſpũs ſanctꝰ erat in eo. Poſpitan-
itaq; debemus ſpm ſancti per oĩmodã vite mũdiciaqʒ. Müdus
enmim eſt ſpũs ſanctus nec habitabit m zρρ ſubito peccatis
ſicut diet᷑. Saß . ᷣmo· Dinc eſt ꝙ legit· Luce.·3. Quod ißu bap
tiʒat deſcendit ſpũs ſanctus coꝛꝑali ſpecie ſicut colũba in iſm
per quod dat᷑ intelligi ꝙ in nemineʒ; deſcendit ſpiritus ſanccus
manſurus cum eo niſi purus ſit et mundus purus coz poꝛe et
mundus coꝛde . Vnde paulus ait · . ad. Cor. O. Coepus nõ ſoꝛ⸗
veſtna templũ ſunt ſpũs ſandi qui in vobis eſt quem habetis a
deo et nõ eſtis veſtri · Merũ qm ille in quo habitat ſpũs ſanctꝰ 40
per caſtitatem cupiſcit in n iiropan ioe oc debe⸗ '
mus venir in templũñ nõ manu ſactu h per aſſiduitatẽ feruẽti⸗
deſideni · Vnde ſequit᷑ a ſpũ venit in templũ. Sic etiam legitur
Luc. 2. De illa beata anna vidua et ꝓphetiſſa ꝙ nõ reedebat
Ile igit᷑ in ſpũ venit in tewplũ qui oottidie ꝑ feruens deſideriũ
rpitur vſq; in ter aum ælum. SFicut loquitur aplus de ſe.2 ad
Cor. i2· Pꝛimũ celu3 eſt dulcis ſocietas ommũ eledtoꝝ. Scm
cluz eſt ſpecioſa clanitas omniũ angelozꝶ. Teraũ celum eſt ißa
.gloꝛioſa trinitas a qua fluit omnis ſoctetas beatoz. Ani ergg
m hoc clũ fuerit ſpũ raptus talis pt᷑ acipe ihm in vlnas ſuas
ac dicere · Nũc dimitis dñe ſeruũ tuum in pace- Quia viderunt
oculi mei ſalutare tuũ. Poteſt etiam letus cantare- Auſcepim
deus miſcðiã tua; in medio templi tui · Rogate g hmi dñũm vt
ſic beatũ ſymeonem bonis operibus imitemur vt tande cũ ip̃o
Ea mans Bcgeii ſilium in vlnas niãs leti ſuſciꝑe mereamur

Quod nobis pꝛeſtar dignet KK. ”
Ite in purificacione beade marie mo xi.
NKuamen ad neuelacõem gendum et gloeiam . Luœ. ſcõdo.
IFntique ſymioms denotõem doſtoꝛes hatholicd 2ſiderauerũt.
Vado die ꝛigenes. BFi ab mad ſimbeie veſtimenti mulier ſa⸗
nata eſt. quid putanduz eſt de ſymoene qui in ſuas vlnas ae⸗

pit in ſantẽ a gaudebat vides puulu ſe geſtare qui venetat ad

vinckos ſoluendos. ſciens nemmẽ eũ poſſe declauſtro coꝛpoꝛis
emittẽ eſ ſpe futur vite niſi is quẽ inbeachis stinebat &Ert bis
ambꝛoſiꝰ inqnit vide g inſtũ velut ooꝛpee eüe carcere incluſũ
velle diſſolmi vt miipiat eſſe cũ rpo. Diat em nuũe dimitis &:
Kumen adreuelauonem. Sð

— —

. Gmen ad reulacem gentcium glam plebis tue ilrk ·
Luc. 2. Nota ꝙ btũs ſymeon ſacerdos lenens iheſü in
manbo et vlnis ſuis multas gratias egit deo ſuꝑ hoc
Sch merebat videre filium ſuũ qui qſi lumen emt in terꝛis miſſũ
aud reuelacionẽ id eſt ad illummadonẽ genciũ non credenaum
ttt ad gloeiam plebis iſrl· deum ſidem intuenciũ · vnde legii.
uar. 2. að ſtatim nato hot humine tlaritas dei orcſfulſit paſto.
rss vigilantes a cuſtodiẽtes vigilias nodis ſuper gregem ſuũ
C F (CEum igitur beata virgo iſtud gloei ſũ lumen hodie
poꝛtauerit in ihrkm et obtuelrit m temnplamm. 1

Poꝛt os etiã ad imi⸗
Hadonẽ ip̃ius iſtũ p̃clarũ cemũ in mambo bonoꝝ opm cotinue
poꝛtare debemus. Werum cum non ſolum paruulo baptiʒ ato
ſd etiam homini iam morituro ſecundũ quozũdam hoim coſue

—

—

tudmem lumen detur m manũ cum etiam hodie cerei ben edicti

poꝛtent᷑ ab omnibo et p̃terea circa fertruz deſuncti quatude ar —
dentes candelas ponamt· Videndu eſt quid omia iſta lumia lig
mficent. Vnde nota ꝙ lumen quod dat᷑ paruulo baptizʒato et
hi moꝛituro eſt lumen baptiſmalis innooœncie· lumen vero qd
hyodie poꝛtat eſt lumen Rlialis eminẽtie · Quatuoæ lumina cirta
. feretrũ het ſunt. Pꝛimũ eſt vera ſapientia. Setunduz eſt iuſtite.
beniuolentia- Teraũ eſt mandatoꝶ tonſeruacio. Auartũ vir⸗
aN oulp aho laynzar tutũ dgregatio Peimũ igitur lumen quod vat Puulo bapti⸗

Fia α hoi movituro ʒato in manũ eſt lumen baptiſmahs innoten cie · De iſto lumie

X

— —

Dititur in ps. 35. Domme apud te eſt fons vite a ĩ lummne tio
videbimus lumen.qualſi diceret . D domme fons vite eſt apux

—

te m lumine tuo in innoœntia quã ꝑ grãm tuã ↄſecuti ſumꝰ in

—

Paaptiſmo videbimus lumen rclanitatem tuam. Doc aũt lumen
Aliltit in triplici reuelacione. Debet em innoœnda eſſe in oꝛ de
