tum fructum referens ſecũ . fructus aũt ille erant fideles aime
quas de limbo inferm eripu erat a ſecũ reuehens in regalibe ſe⸗
dibo collocauit vn Pſa. 4. In die illa erit germen dni in ma
gnificntia à gloria. à fructus terre. id eſt beate virgims ſub⸗
limis exultaco his qui ſaluati fuerint de iſrael Beus
ſemmatd? eſt dei fihus chriſtus iheſus. Vn exiit gloſa. de ſinu
patris in mundũ.ſemen autẽ ſuũ ſicut ipſemet teſtat eſt verbu
dei . Moc aũt perit tripłr · vi iuxta viam. ſupra petram et mmt
ſpmas ſper viam intelligunt᷑ coriſatores ſaltatores et luſores
vum dei. per petram que humoꝛe caret intelligunt᷑ potatores
in taberms quoꝝ faucs ſemꝑ ſicc ſũt igne mfernali ijnflama⸗
te a m his perit verbum dei ſper ſpmas accapiunt luxurioſi fe⸗
minaz freq;tatores ꝗ pundiones patiunt᷑ luuxurioſas: p ſpi⸗
nas etiam notant᷑ anari hommes ꝗ quotidie eupiditatũ pun/
Niomibo ſſimulant᷑ · a in his verbum dñi ſuffocat. Per terram
bbonam ſignant᷑ boni chriſtiam. im quiby verbum dei vite fra⸗
cum affert. a vt diat Wath. 13. Facit alud enteſimũ aliund
ſexageſimũ aliud triceſimũ · Vñ etiã dnñs Mar· 4. Et aliud eo⸗
cidit in terram bonã. gloſa. ſdelem mentem. dabat frutum
aſtendentẽ a creſcentem. a affer bat vnũ · zo · gloſa · in dunga⸗
tis. a vnũ. 60. gloſa. m viduis . 4 vnmũ . 100. gloſa. m virgiimi
b. Coniugati igitur gaudebunt de fmcku. 30. vidue de. 60:
virgines de dente nel RKeraus ſemmatde eſt qlibet bonus
omo qni triplex ſemmat ſemen Primum eſt opus mundige

———

— —.,.—

4
4

— —

Zeðm opus iuſticte. Terciuz opus miſcdie. Et oerte triũ hoy
laboꝝ glorioſus erit frudus. De ſemme mundice ad gal. 6.

ue ſemmauerit homo hec et metet · qm qui ſemmat in carne —

De ſemine iuſticie.z. ad. Choꝝ. 9. qui ammiſtrat ſemen ſemi⸗

— —

H nãti augebit incrementa frugum iuſtige nr̃e · ZSemen aũt iuſtli⸗
lie ſemmari debet et opere a oe vt ſit veritas in oe a equitas

— ———

J im opere. De ſemine mie ad. Cho. 9. Qui pœ ſeminat pœ me-⸗
teet et ꝗ ſemiat in bñdiciõe de bñdictiõe et metet. Itẽ ad Gab

Ni c6 · Bonũ ſaciẽtes nõ deficiamꝰ. Tepore em ſuo metemꝰ9 nõ deſf
Aentes ergo dum tempus habemus operemur bonum 18 n

— ʒ—N

e iſidei ſũt veri
predica ꝛes qui et eee predicant et opere a qui iugiter fidem

nes maxime autẽ ad domeſutos fidei. Domeſtic

S==
S
—

muiolatam artum ferunt m hoſpitõ coꝛdis ſui. carca eos opera R .
2 ſator e glib e ,

mie debent a ſidelibo ſpualibo exerœri ¶ Quart9 ſatoe eſi pec — 2 9
catoe ꝗqlbet. Et nota ꝙ ẽ ſemen vanita tis et miqnitatis. Se

men vamitatis ſemmat humane landis auidi et luxurioſi. Se

men aũt miquitatis pꝛoiiciũt ſuperbi a aari · De Pmo Dſee

—

3. Pentum ſeminabunt et turbmem metent. De ſcõo⸗Eccka⸗

.
ſtici. . Non ſemines mala m ſulus miuſticie et non metes ea
W

in ſeptuplũ gloſa in gehenna. IJbidem gloſa ſignat perſeldam
—— . WDene el perfecam
vlcõez ſeptenarius em p fechonem ſignat. Nota g qꝙ SS

—

. Eab oes Srami i, lſarii mniꝗᷓ indics a iuſte cauſe o pſſoees
tomme aloz in qcunc; negotio deceptoꝛes ſemmant mi⸗
2 tatis ſemen et hii metent vindickam ſep tipliem. Pꝛima eſt
1. ignis inclem Etia · Secunda frigdꝛis vehementia. Tercia fames

inenarmabilis. Quarta ſitis intolerabilis. Quinta mosboꝝ ſeu i —

—— —

ſrmitatũ diuſitas. Seyta fatigationũ ſeu labo⸗ꝶ ſem pitermnitas
Zu buma moetis eternitas. ¶ Quintus ſatoz eſt dyabolus de 14/ ſatoꝛ *yaß⸗
quo dicit Dmimꝰ. MWath. iz. Cum dormirent homĩes vemt in R. .

imitus et ſuꝑ leĩauit ʒizaĩa in medio tritici et mfra: Imimieus

N=

—

aũt q ſeminanit ea ẽ dyabolus. Igitur libero arbitno emi⸗

ente et deſenſione ratiõis nõ obſtante dyabolus ĩ coꝛda hoim
pei deg ſeminauent tniticu vtutu ſupſeminat ziʒ ania vicox
ſeʒ ſupbie ir inuidie auaritie accidie gnle lurunie et nes
Nretice. Et ex iſtis ſeminibus repoꝛtabit eterna pena gehenne

. Fieinr F 7 WSD —
¶ Dfficium etia ſatoꝛis habz ip̃a moꝛs ꝑ auaz oe ꝛa luſtorum 6ſemakor N morxg
nibo ite bun k —ä

——
——..6.iü5iß..———

homĩum reuertunt᷑ in puſuerẽ ̊ ex puluenibo it ſuſcitabunk

4 Im gloiã · Vn pa ad. Choꝝ. 5. ſem ĩat᷑ coꝛpo ĩ toꝛru vtiõe mul
tiplicis ĩſirmitatis ſurget in ĩcꝛruptiõe eterne a delitioſe ſarnri
tatis· Semmalt in ig nobilitate abiecte vilitatis ſurget ſn gkla
gie dig tatis· ſemmatt ĩ mfirmitate pauptatis ſurget ĩ btu⸗

——

— — ——
— =rrrrr—————ʒ—r
— — — — 4 — —

4
†
.
.
. — —
.
.
M
“
. 4
.
L
4
. —
D

Erexiiij. De S
êropulente ſelicitatis ſeminatur corpus animale per tonditi⸗
opnem beſtialis neœſſitatis. ſurget coꝛpꝰ ſpirituale per digmn⸗
tacm angelie pitatis. Quod coꝛpus in die indici nobis pꝛe-

ſtare dignetuar·
—W,—— . . * „ » B M
Dom inica in quinquageſima ſᷣmo.xxuii.
(SStans autez iheſus iuſſit etum adduc ad ſe. Luce. 18. Ce⸗
cum ꝓpria auckoꝛitate illuminare virtutis eſt diume qꝛ exedit
humanam rationem ac humani inteleckus potentiam ideo deci
illuminatio merito inter miracula iheſu eſt pponenda ·. Vñ inqt
Lactancdius diumaruz inſtitucionũ libꝛo·4,cav. 15. Waximas
virtutes cœpit oꝓperari nõ preſtigiis magids ſed vi ac poteſta
te celeſti ꝗᷓ opera tam multa ſunt vt vnꝰ libeꝛ adimplenda om
nia ſatis nõ ſit quocunq; iter ſadebat egros ac debiles et om
nium moꝛboꝝ genere laboꝛantes vnd verbo vnoq; momento
neddebat icolumes Dubdit. Claudis vero ac pedũ vindo affbl⸗
ccis nõ modo gradiedi h etiã currendi dabat ſatilitate;. Tum
quoꝛ œca lumma in altiſſimis tenebzꝛis erant eoruʒ oculos in
priſtinum reſtituebat aſpectum. Bic etiam hic factebat. ſtans

—0 —

—

— —== —

——

—

Tans autem iheſus iuſſit eecum adduti ad ſe. Luœ · 18
In verbis premiſſis tria ſunt notanda· Primuʒz ẽ qũ
Nmstarairelr. Lemeton m ꝑ quos œus ad ihefrf’̃6
ſdacnir: Ter uen qs ſit ecus qᷓ a dño illũmat᷑. ¶¶ A C De—
pꝛimo nota ꝙ ſtat ĩ cruc et de cruc vocat nos ad ſe di · Cañ.
Reuertere ruertere ſuna . reuertere ꝑ paſſioms mee recoz
dationem reuertare ꝑ amaram contritionem reuertere ꝑ lacri
moſam conſeſſionem reuertere ꝑ voluntariam latiſfſacdionem ꝓ⸗
uerb. I. vocaui rennuiſtis extendi manũ meam et non fuit qu
aſpitẽt deſpexiſtis omne ðↄſilium meum et increpationes nez
giexriſtis⸗ egd in interitu veſtro nidebo et ſubſanabo tum vobis
AId timebatis aduenerit (De ſetudo nota ꝙ duos æees quo
rum ꝗqlibet ad iheſum dutit pꝛimus ẽ timo ſeruihs. lecundus

fff

eſt amoe ſilialis timoz timet ne in gehennam mittat᷑. amox ſitit
vt ad patris dextram ſtatuat᷑ hii ſũt illi duo diſcipuli ꝗs dns
milſit. Wat. 21. vt adducerent ei alinam et pullum eius p ali-
nam antiq; peca toꝛes p pullum iuuenes peccatoꝛes intelgun
tur quoꝝ duerſione; dns deſiderat et in eis requieſcene cupit — —

———

——

— ðð

+ S de tercio nota ecũ a dño illüimnat pet̃oꝛ er⸗ S ri

Primit᷑. qui indiget vt per veram ſidem illuiner a ꝓ bonũ o

„

deum imitet vnde et ihs dixit iſti eo reſpice fides tua te ſal⸗
uum ſetit et confeſtim vidit et ſ equebatur eum magmificans

38

dm. Et nota ꝙ ſpũalis ecitas ex ſex cauſis cãtingit. Pꝛima San⸗ R ex ſe 8 8

runt vt ſcribit᷑ . Xpocał. 14. Igit᷑ per amoꝛẽ a cu

contingit per rerum cupiditatez. Secuda per gloꝛie ſiue iada 1
cie fatuitatem. Tecia per luxurie voluptatem. Quarta per ira
cundie grauitate; Aumta PEr vanq mundi leticig. Bextap
ſtultaʒ ſuiipſiꝰ placenciæ rima œcitas 4 ꝗᷓ contingit per erweruz ymet P; upaletate
cupiditatem notatur in. Thobia capitulo.2. qᷣ qui ſter cooꝛe bi⸗
rundinum excecatus fuit p hirundinem ꝗ wola tu leuis ẽ e
rem colit inteliguntur vin oontemplatiui q duerſacio in ce H
Us eſt et certe iſti temꝑalia reputant vt ſtereoꝛa · Vnde apy's
ad · Phie; · 3. exiſtimo omnia detrimentum ee Pter eminentez

— —

ſciĩam iheſu chriſti dñi noſtri ꝓpter quã omĩa detrimentuũ feci

—

ſubaudi per bonã cuerſationẽ ꝗa· beati moꝛtui ꝗĩi dno mo-
i —
iditate; tem

arbitroꝛ vt ſtercoꝛa. vt ipſum lucriſaciam et inueniar in illo

paliũ bono multi excecant ne videãt a dcupilc⸗ eternũ +
bonũ a ortte iſti neceſſe hñt vt felle piſcis turent᷑. ſiẽ etiam to
bias ad cõſiliũ raphaeb felle piſcis illius qui unioꝛem tobiam

deuoare vluit illumĩatus ſuit vt patz. Thob. 2. per p piſctem

liſtu ĩteligit Se Syabotna humani!? generis ĩimicus cuius fel ẽ illa

tur m illo ceco a natiuitate. oh. 9. Quis em cecus a natinitate

— —

ieſtimabil i infernab amaritudo quã impiis a auaris in ſu Ppli⸗
cio ꝓpinabit. Job2· panis eius in vtero illius verret᷑ in ſel a⸗
ſpidum intrinſecus omia em em ꝗᷓ mõ pauꝑibo ꝑ violentiaʒ aufe⸗
mnt in ſel amariſſimũ dracois cõuerla ⸗ coꝛ dibo ĩpioꝝ a aua⸗

—.

roꝝ pꝛincipum mnfu ſa eos perpetuo crucabunt hic itaq; felle

lUmire debent nt ꝑ reczdacõem auari oculos ſuos vi videant et

illũmati auaricie renunctent ablata reſſtuant. C C Se 2 pglorie ſei Latane fatui
cundat becltas ꝗqᷓ conti tingit gloꝛie ſi⸗ ſns e iackancie fatuitatẽ nota

—

mſi ille quẽ vana gloeia excecat l marime ille qui de natiuita
te ſua hoc eſt de nobilitatee glatur. Et berte ſtultum ac fatuum

eſt de huiuſmõi glari. vnde boecins i lbꝛo de olace . Quid H

ckwheus nullus degener extat.
ha habent vt luto ð ex ſputo ſecko limant et in natatoriis ſiloe la
uentur et ſie videbunt. Quid eſt terraz ꝑ ſputum dñicum ma⸗
Rudam or ocu ulis ſuj niponere miſi ſi ſderare ſe E pliſinaain ex terra †

genus et bauos Pſtrepitis ſi moꝛdia vra autoꝛeme deu ſpe.⸗ ..
ge t certe tali eatate pꝛeſſi. eelle⸗

—

4

.
.
1
„ . Wl .
—,,.,ö — .
. . . E—————
.

tctui deus per peccatum hominis maledixit. Et quid e ſe in nata⸗
teoeiis ſiloe lamare niſi attendere ſe emundatum: et nobilita tuz
Bonte baptiſmatis chriſti ſangume rubꝛicatis. Doc enim conſi/

S M n 8 4 atteddens illummat ne vel in le vel in ſuis pen tibus
— —b —. ZZlvietur. non baptiza luites in vmo et paupers in 15
, cantn6 ſpial pucdt 3 nn Werda btisnnt Dron teen umo et Paupers in aꝗ́
Baxis volaptate⸗ 18 9 pꝛouenit ex luxurie voluptate no⸗

.

ntatur: APo.3. Angelo loadicie ecclelie ſeribe het dicit amen te⸗
Iſts ſidelis et verus qui eſt pꝛincapium creature dei. Vtinã fri⸗
gZidus eſſes ꝑ caſtitatem aut calidꝰ ꝑ caritatem ſed qma tepidꝰ
es per luxurie voluptatẽ jmcipiã te euomere de oee meo à ideo
ſuadeo tibi vt induaris veſtimentis albis ut non apar eat o7
ſuſio nuditatis tue et tollirio munge otulos tuos vt videas
Doc ollinum confici debet ex pic et ſulphure ex ig ne 2O gran-
dine ex ſerpentib et buſombo· Dec em paeparata ſũt huxurio
ſis vt ꝑ ea pumant᷑. Dot itaq; pꝛeponer dñt ocul coꝛdis ſui
vt luxunam fſu giant et ſic videant claritatem dei. Dec etiam
Ectitas que peouenit ex voluptate luxurie. mamifeſte notatur
ſampſone qui ſicut legitur. Judicũ.· 16. doꝛ miuit ſuper genua
tie t dalide ᷓ etia; abralit eum. Xbraſum vero mapuerunt philiſſim
Sin idd demes a exccauerüut euũ. C E (Quarta dcitas ᷓ pue

—.—

—..w ⸗⸗0—00

—

it ex iracundie Tanineee . endn egi⸗

— — - — —,—

tur q ſaulus ſpirans ignẽ minaꝝ et edis in diſcipulos dom ·
ibbat furiis mnuedtꝰ a dirum toto coꝛpoꝛe virus eff labat vbi ſe

guitur O inuaſit eum œcitas a cadens ĩ teram mhil videbat
vbi lubiungitur ꝙ; per impoſitionem mamnuum amame viſum

rapit. Saulus in h̊ loco ſignat iracũdos· qui vt viſũ recipiãt
“
4

neceſſe habent vt ſint ananias q;d nomẽ interpꝛetat᷑ donũ gra

=

— r —

cie dñi a ſignat maſuetudinẽ Egene e · Dic em grq; dñi me⸗

mit vani lnna itur vt manus el mnponat. Aunta cecitas dtingit H
mundi vanã leticiam ꝗᷓ multos exccat vſq; ad ſenectam et ſe⸗
mum et hoc notat in deco paſentis euangelii quem dommus re⸗
Pppiocere iuſſit et ſie vidit . Et ſineceſſe eſt hiis qui per preſentes

ihericonthine regiomis hoc eſt mſtabiles mundi vamitates ex⸗
(ccbati ſunt vt reſpiciant " retro aſpitiant eternos crudatus et
“ lhucdus qui ſequntur. qui modo ſaltat a ludit reſpicer debet p
. zl ., „ — ato m ſeretro moꝛtabitur ad ſepulcæ ſicut patet de filio vidue
x ſe ta ſeuſpſi ylate Luce —2. C G (¶¶ Sexta cecitas contingit ex ſtulta ſuiipſius
. S placntia. Quidam emim hommes quia ex ſua iuſtidia mmis pᷣ⸗

ſumunt .fibimetipſis placre mapiumt et alios quoſlibet de⸗
ſpiciunt et ꝓpter ho

c vene coꝛam dommo ceci ſunt. Iſtos pꝛeli.

.ẽêWes

————r õ srrr hfhfhfvfvfv fvfh —
. .ê⁹,⁹⁴⁹ e — †

4

i —

— 1

— — — — — * — — — = —

ð

— G—te„
=
1

¶ Item in capite jeiunii ſermo xxiuii.

—KGðõUõ

Zurat cetus ille de quo legit · MWarci· 8. vbi ſic diutur vemunt

—

geret et a Prehenſa ihelus manu oci eduxſt eum extra vicum
et expuens in otulos eius impoſitis mambus ſuis iĩterogauit
eum ſi aliquid videret et aſpitiens ait· Vides hommes velut
ar boꝛes ambulantes h Deinde iterum impoſuit manus uper
Otulos eius et opit videre et reſtitutus eſt ita vt clare vide⸗

ret omnia . Bethſaida ſecundum quod dicit gloſa ĩterlimaris

do mus vallis mterpꝛetatur. Ale ergo habitat imn bethaſaida
qui hoc putat ꝙ ad ipſum ſolum tanqᷓ; ad vallem ſanchtatis
onmnes gracie con fluxenint. Hot autem putans docpitur a ve⸗
i eecus eſſe oſtendtur. Vnð ditit gloſa de iſto dero non videt
quod eſt quod fuit quod erit. Tales ſibimetipſis placẽtes nõ
vident quod ſunt. Credunt enim le eſſe bonos et iuſtos et n

—

Tempoez Der. xr

bethſaida et addutunt e wrum et rogabant eum vt illum tan —

——— —

nnue vidit quod fuit ait enim. Pſalmo. x0. Peccatũ meum co⸗

rbitrent ſe eſſe immunes a pecatis poſunt etiam et ipſi fien
Pecatores Cum enim angelus olim percauerit in celo Poſſunt

et ipſi peccare adhut exiſtentes mn mundo. Talibus autem ve

illuminentur et videant tria ſunt necſſaria vt videlidet extra
vicum ſue manſionis educant᷑ vt oculos eorii manus domini
ſu ꝓpponant᷑ et vt etiai a dño conſpuant᷑. Tunc extra vicuam
bet hlaide educunt cũ ſe virtutibo et bonis opꝑibo paupes repu
tat et mendicos diœntes cũ ps. Wiſerere mei dñe qm̃ mops &

paupꝑ ſum ego. Nunc m oculis eoꝝ manus dñi ſemel et itezz
lupponunt᷑ tum opera rp̃i et ſanctoꝝ patrum attendunt. Tuc

—— ——

E
—

Pannum menſtruate ꝓpter h legit᷑ quod iſte ecus illiinatꝰ vi⸗
dit alios homies velut arboꝛes ambulãtes gloſa. Ideo omſes
exiſtimat ſe ſupiozes ſe indignũ indicans vt danid indicãs ſe “
mdig nũ vocan homiem ſed canem moetuum a pulicem vumnu.

q; oſpuunt᷑ cuʒ omnia opꝑa ſua ſoꝛdida et vilia reputant quaſi

Bogate ergo dominum vt ſit ĩ pñti illummari mereamur vt
m uturo ad aſpechnm eius admittamur. .

olim fuerunt. Fuerunt enim et ipſi peccatoꝛes Dauið conti⸗

”äü HW R——- . = 3„ „
Lonuertimini ad me in toto toꝛde veſtro in ieiunio et

fetu et planctu a ſcmdite ooꝛda vr̃a a noõ veſtimenta

4 4

*

1

„—

.
1
.

.
* „

veſtra et conu ertimini ad dommũ deum veſtrum quia bemgnꝰ9

.

—

De

—

4
P.
— — —

et miſericoes eſt patiẽs et multe miſcðie et p̃ſtabilis ſupꝑ mali-⸗

cia. Johels.z. Et nota ꝙ in hiis verbis premiſſis pꝛimo pec
catoꝛ ex parte dommi per Pheciam ad pemiteneia; vocat᷑. Scð0o

ne pecca toꝛ deſpeèt domin? ex bemgnitate multipliu dmendatẽ

¶ Pꝛimũ notat᷑ ibi hec dicit dommus auertimmi ad me ·
Dec autem donuerſio vel pemtentua in ſeptem conſiſtit mm coſe⸗
quentibus expꝛimentur · Conuertimin i mquam m leinio. p

mali operis dimiſſionem quia non eſt ieiumum tm̃ a ubis ſed
etiam a malis operibus. Vnde · Yſa. 58. nonne hot elt magins
ieummum quod elegi. Oiſſolue colligationes impietatis ſolue
ſſciculos depꝛimẽtes videlicet peccato rum. a fletu/ propter bo

m opeꝛis omiſſionem planctu/ ꝓpter pecati multiplicis con⸗
miſſionem ſcindite toꝛda veſtra triplici ſciſſura cõtritioms cõ
ſeſſiomis tonpaſſionis et lacrime ꝓfluant per contritionem vt
Peccata reuelentur per confeſionem vt miſeriis pꝛo chriſti ſub/
ueniatur ꝑ conpaſſionem et conuertimmi ad dominum deum
veſtrum per operam ſatiſfacioms. ¶ Secunduz oſtenditur ibi
quia benig nus eſt peccatoribus et ingratis/ multa bemſidia lar⸗

.

———

endo et miſericoꝛs eſt / temnis ad Penitentiam ſufficiens conce
dendo paclens irritatoꝛibug et exacerbatoꝛibus pie parcendo
et multe miſericoꝛdie conuèſos ad le miſericoꝛdit recipiendoſet
ſtabilis ſuꝑ malida pecata eis miſſa pr̃ne ignoſcẽdo a nũ
qm deineeps obic endo Auod nobis „.

4

¶ Item de eodem vt ſupꝛa Sermo xxv.

¶Conuertimini ad me in toto coede veſtro. c. Johelis · 2.

—

———0—0———————
—— r-—ʒ—ʒ—ʒ— J. — —

Kuicena dictt . Guſtu mfirmorum coꝛrupto etiam ꝙ dule fue⸗
it amarum a ꝓparebit · Cuius matio eſt vt mqt. Theophilus

Ligua ammeatq; volen oo aſue facta humdee. amarum eſtimat

gnod deguſtat. Sit etiam ſpinitualiter eſt in ipſis peccatoꝛibo

quoꝝ guſtus anime in tantum eſt tozruptus ꝙ non actendũt

Dulodo dei qua mhil dulcius creditur amara atq; mſipida ?

peccatniet anime. Meceſſe ergo eſt vt anima peccatrix ad deum
ſe cnuertat ꝙ cũ facit contritio pꝛo peccatis pꝛeteritis ei dul-

eceſcit Vnde iqt ambꝛoſius in libꝛo de virgimtate- Criſtus per

gratiã myntẽ igreſſ ushominis ĩ finita ↄfert ſuauitateʒ amoeis

= —¶. i

—— –- N

5 .

—— — ——
.

. — = —

4

Vt ergo pecat relinquamus et ad domm um per veram con⸗ X X
tridonẽ curramus hoꝛtamur ꝑ iohelẽ dientẽ · Conuͤtimmi –£F.⸗.¶
Dnuertimmi ad me in to. toꝛ. ve. m ie. et fle · et plan. R
et ſem. cꝛ · veſtra c Johelis · 2. In verbis iſtis duo
ad peni

lunt coonſideranda. Pꝛimum eſt de cuerſiõe peccatoꝛ
tentiaʒ · Setundũ ẽ de modo duerſioĩs eoꝝ· Pꝛamũ no⸗
tat᷑ cũ dic auertimmi ad me. Modꝰ cuz diẽ in ieiumo et fleta
Sed im pmis ſciendũ eſt ꝙ triplex eſt ↄuerſio pꝛeima

eſt ſimplex·ſecunda p accidens. certia per poſitionem peima
s penicetiuʒ a oꝝ religioſoꝝ. ſetũda ẽ ypocritazz ſiue falloꝛ:
rligioſoꝝ et carnalium et diſſolutorum. tertia ? petoʒ/pma
elſt bona· ſecunda eſt mala· tertia eſt peſſima. Iſta vltima eſt p
ptm qñ anima miſera derelinqt ſuum creatorem aleiſſmum
a ꝛutit ſe ad creaturã. cte iſta duſio ſit ꝑ petm moꝛtale qꝛ dii-
btus augꝰ Pcĩm ẽ auᷣſio ab inoõmutabili bono ad ↄmutabile
bouuz et qñ aĩia autit ſe ad creaturas obtenebrat᷑ peioat᷑ a coꝛ;
muqmpit᷑ Obtenebꝛat᷑ ꝑ ſuaʒ malitiam qn malicia eoz exœcamt
eos. Sapi· 2· DBeioat᷑ ꝑ bonoꝝ naturaliũ vulnacoem qnia ꝑ
peccatũ vulnerat aia m ratione m memoꝛia am i telectu. Coꝛ⸗
rumpit᷑ ꝑ bonoꝝ gtuitoꝝ expolia coʒ · Vñn luœ. 10. ſcribit·. Dõ
Idã deſceẽdebat de ihrkm ihericho a mcidit ĩ latrones ĩidemo
nes ꝗ vulnerauerũt eũ m naturahbo a ſpoliauerũt eũ in gra
tuitis Xio modo exponit᷑ illuðd in ?mone illo ne eũ anertiſſet

lſaul. Iſti ĩ fine auertunt᷑ ĩ infernũ. ndeßs. Couertant᷑ pocto

—.xü——

res in infernum omẽs gentes ꝗ obliuiſcunt deuz (Scða eſt pti ·
cularis lic vuertunt᷑ religioſi diſſoluti tarnales a ocioſi qui nq⸗
ceſſant domos circuine ſic mulieres de quibo diet apłs·1. ad.
Thy. 5. Adoleſcentioꝛes viduasdeuita qnia pᷣmam fidem ir⸗
ritaz fecrunt ſiłr a ocioſi dicunt᷑ crcuire domos.nõ ſolũ oo
ſe ſed v̈boſe et curioſe loqᷓntes ꝗᷓ nõ opoꝛtet. Iſti ſunt ſimiles
garruile mulieri de qua dicitur puer . ?. Mulier garula vaga
mquieta impatiens nõ valens i domo dliſtere pedibo. Iſti hao⸗

bent exterius habitũ religioms h mterius nulla; hñt religi⸗
ncem . De iſtis diat dñs. Jere· 2. Coöuertert ad me tergũ àn05
faciem.et ideo talibo dicit. JIermie. 3. Conuertimmi ad me fi
li reuertentes ego ſum vir veſter a ideo aſſumo vos à Iohek
2 cõuertimmi ad me in toto coꝛde veſtro. Nõ m parte ¶ Wer
cia conuerſio eſt ſimplex· et bona et iſta eſt quando omma no⸗
ſtra deſideria et Oogitationes ad deum conuertimus eum to

————õ

]

AA me in to oꝛ. ve. J Bed ſunt tria debet nos moue⸗
ir ad iſta duerſionẽ ( Pꝛimũ eſt apropinquatio mots.· Vf
Egleſiaſtid. 5. Ne tardas zduerti ad dommũ et ne diſferas de

4 — —

—
—

l — — ——
.

Deie in diem dicendo cras cras auertar ſicut clamat coꝛmix. ſedd
audi quid ſequitur. Subito veniet ira dninmoes. Pere ſubito
Veniet et neſcis vbi vel quando . Vnde bernhadus. Certũ eſft

ꝙ moꝛieris ſed neſcis vbi neq; quando.

biq; em expectat te

moss et ſi tu es lapiens vbiq; eam expectabis. Et Ecc. 14. di
Altur. Et moꝛs eſt teſtimonium mſeroꝝ quia demr̃atum E tibi

Illud debe mus habere maxime in iſto tempoꝛe m memoꝛia no
ſtra et ideo cineres hodie Ponuntur ſuper capita noſtra dieit.
ſacerdos quil ibet · Memento homo quia tinis es a in cnerem
Pesm e vſideracõ maxĩe benigtatis nr̃i creatoꝛ is ðd

1

q̊ ðꝛ. Johel.2· Conuertimĩ ad dñm qꝛ benignus eſt et miſeri⸗

doꝛs et pacdiens et multe mie et p̃ſtabilis ſuꝑ maliaa Et zach
1· Conuertimmi ad me dicit dommnus Per penitencam et ego

DdDnuertar ad vos per miſerito? diam . Plaias- 57. Derelinqt
= impis viam ſuam et vir iniquus tcogitaciones ſuas et reuer
ttatur ad dommum a miſerebit᷑ eius quoniam multus eſt ad ig

noſcendum. ¶ Tercum eſt recoꝛdadio dommice paſſionis . Ddn
im. ꝓYſaia. 43. dicit domin. Verue meꝰ iacob noñfi timere h du⸗
evab me ge ego redemi te. Et orte no anro nõ argento. h
daoſo ſanꝗquie agm imaculati iu xp̃i mpti eſtis ð vana vra
SDuſacoe ſic ſcribit. I. pet᷑. ſ. Iſtã redempeõeʒ debemꝰ? ſemper ad
memoꝛiã reducre. Pñ Eclaſtici 29. Gram ſideiuſſoꝛ is tui ſitz
xp̃i ne obliuiſcaris dedit aiam ſuã ꝓ te· Et certe ſic dic beatus
Jheronimus · Jheſu bone quantacumq; ꝓpinat nobis pꝛeſeng

tnibulatio mala parua patimur ſi retcoꝛdamur quid biberit ad
patibulum ꝗ nos muitat ad clum dicens- Venite ꝗ laboꝛatis
et oneꝛati eſtis et ego refieiam vos . Math.Ged ipſe d que
rit᷑ per dauid dicens obliuioni datus ſum tame; moꝛtuus a

oꝛde. Terte ip ſam paſſionem KNamadin taden

ſed ſepe ad memoꝛiam reduœre- ¶ a tria cito debent
nos ad deumoonuertere. Dicit ergo. Conuertimmi ad me q
Ilne medicjna ſolo ſermone ſanat omnia. Vnde . Eccleſiaſtici ·

4 MWeditcina ommum in feſtinatione nebule. et. Baß. 10 nef
G herba neq; ma lagina ſanauit eos· ſed ſermo tuus dñe qui
ſanat ommia. Pſab. Wiſit verbũ ſuum ſanauit eos ſcz petoꝛ-
ies. Item diat ad huc · Couuertimmi ad me qᷣ ſũ veritas A via
Et ideo non poteris deuiare. Itẽ zuertimini ad me quia veſtra

4
4

—

Ixm ſed licut diatur. 1.reguz. 7. Si reuertimmi ad deum toto
⸗ coꝛde veſtro. diat dommus . auferte de medio veſtri balaiim et
aſtaroth. Baliim ſupeꝛioꝛ interpꝛetatur.et ſigniſfitat ſuperbiã

coede mihil ahud eſt ꝙ; dingere coꝛde ſicut ð Deut“. 6. diliges

Tempoꝛe

Mpendia ſum vica e eterna: vnde . Joh. 14. Ego ſum via vettag
4 vita.· Via in exemplo: veritas in Pmiſſo. vita jn pᷣmio. Johß.
17. Hec eſt vita eterna vt Agnoſcant te ſolũ deum et quẽ miſi

ſti iheſum chriſtum ſequitur · In toto coꝛde veſtro· ſciliet ꝑx amo

Kſtaroth mterpretatur pꝛeſepe. In pᷣſepio enim duo ſunt cibo

a ſimus In abo notatur gula. im fimo notat᷑ luxuria. Iſti ſunt

duo dii aliem quos debemus auferre de coꝛdibd noſtris ſcilicet

ſuperbiam gulam et luxuriam. Si volumus ad deum duerti m
toto coꝛde noſtro Per dilectionem. quia ↄuèti ad ipſumt in toto

dñm deũ tuu. ex toto coꝛde tuo · a ex tota amma tua dulciter

foꝛtiter a ardter vt dic. Bn. ſeqit · In i ieiumnio a im hoc notat᷑

Hiſach We hoc dict Pa. Bicut equis frena ſunt wnenda

ZSed ſciendum eſt ꝙ duplex ẽ EF
ieimmmum vnum eſt or one a aliud eſt ſpirituale. Coꝛpoꝛale

lieumume eſt a abis et potibus ſuperfluis et deliciis abſtinere⸗

Illud ie ieummum ſicut dicit beatus yſidorus maœrat toꝛpaus ſed

iumo debemus onuerti ad dominnm. Illud ieinnium multa

Pꝛimum eſt ꝙ ſugeſtionem dyaboli deſtruit. Vnde
udith · 3. dicitur. G ipſa indith caput

doꝛ inpingueſtcit carnem debilitat et animam con ſoꝛtat Iſto ie⸗

loſernis anputauit
4 id eſt ſuggeſtionem dyaboli euanuit ¶Secundũ eſt ꝙ laſciuii⸗

car ms domat et reprimit · Ideo conſeſſoꝛes a predicatoꝛes qui

tota die ſedent inxta mulieres ꝗᷓ ſũt ſicut igms debent libenter
ieumare Vnde Wath. z. et mara· 4· et lue. 4 Doc genus

4
4

demonii nõ eiicitur miſi mn ieiunio a oatione. Diclt beatus Je

ronimus ꝙ ieiunio ſanantur peſtes coꝛpoꝛis et oatione pe⸗
ſtes mentis (¶ Tercum eſt penam eternam vitare ſact 2

ad miſencodiam dei facit pecatozes perueinre vnde · Jona.· 3.
dictur. facto ieiumio miſertus eſt dommus ¶Auartum eſt
quia intellectum ſubtilem tnbuit. Vnde daniel et ſloai eius

pPoſt iemnium ditati ſunt ſuper omnes in ſciencia et mntelectu

viſionum vt habetur. Dañn· ¶ Aumtũ ẽ ad templacionem

vleſtiũ hoĩem duat. vnde · 3. regum. 19. dicit q; heliias Poſt ie⸗
imum. 40. diez venit ad montem dei eb. et ibi vidit dim
ere Poſt ieiumũ venit homo ad montẽ dei oꝛeb dtemplacõis

.
.

eterne. h certe animalis homo ſcʒ carnalis non vult illuc veni
re quia qñ homo totus repletus eſt cibarys delicatis tũt aſten

ſüt ꝓ qbo debẽt penitentes lugere

anima ꝓ mal tõ miſſis. Jacobi. Mileri eſtote a lugete · gloſa

nalium concupiſcenciax· quia gelboe interpretantur aceruus

—— — ====—————ʒ—ʒ— .

— rrrr

et ibi reſtatur anima fidelis qꝛ ibi videt deñ qui eſt panis vite

dunt ſumoſitates in erebꝛo· et nõ vult tunc miſi doꝛmine ſicut
poꝛtus ad. Choꝛ . 1. Animalis homo nõ ꝑeipit ꝗᷓ dei ſunt · qᷓ

eſt atH illud eſt abſtinere a viciis ab oĩibo illicitis a ab oĩ ſpecie
mali· vnde regoꝰ. Inuanũ caro atterit᷑ ſiue affligit᷑ ſi a puis
voluptati bo mens non refrenat᷑. et gloſa gath. 17. die
ꝙ ieiunium generale eſt non ſolũmõ
ciis et illeebzis carnalibo abſtinere.
be vos ab omni ſpe mala · ſequit᷑· Jo helg.2.
in hot notatur coꝛdis ↄtritio

loſa lup. Math. 127. diat

n fletu planctu
Bed ſciendum ꝙ n

vñ. Judicũ. . dicit᷑ q filia iepte vgimtatẽ ſuam fleuit duobo

at. Vnde. Pla. 38. de ꝙ cũ ezechias egrotaſſz ↄutit ſe ad pa⸗
rietẽ et fleuit et oꝛauit vnm vt elongaret vitam ſuam videns
ꝙ pauca bona feaſſz Eceundü eſt ꝓ malis ↄmiſſis · vñ Iere. 6.
Recingere allicio aſpergere cinere lucum vnigeniti fadito tibi
qſi planctũ amazꝶ valde. Luctũ et planctuz debet facere ſidelis

—— —

—

mem ves eſtote delickoꝛ veſtro a lugete ĩ aimo ꝓ cõmiſſis
ihs tiuitatẽ ihꝛlm fleuit & et . Jẽ · · Nuis dabit aqua; capiti
meo a oculis meis ſontem lacrimaꝝ a ploꝛabo ſuꝑ mterſectos
lilie pli meiCnarta eſt ꝓ moete Jonathe et ſauli deuote oꝛa⸗
tioms. Vnde 2. regũ · 1. diatur ꝙꝙ daud planxit planctu hu⸗
uiuſcemodi ſuper laul et. Jonatham filium eius et pꝛœpit vt
docerent inda planctum huiuſmodi et ait· Conſidera iſrahel p
hys qui moetui ſunt ſuper excelſa tua ·. Saul interpꝛetatur pe-
ticio a ſignat deuotionem que oꝛitur in oꝛation e. Certe ſuper
mortem ſaul a ionathe debent filii iſrahel flere hodien· religioſi
ſuper mortem deuote oꝛationis quia deuote oꝛationes motue
ſunt in montibo gelboe. id eſt mn habundantia diuicaʒ a car

— W

dulcia ſũt et q; p̃aoſa et q; gloꝛioſa em ſcðõm ieiumũ ſpũale

ab eſcis · hab ommbo vi/⸗
apls. 1. Theſſz.« Abſtine—

rimuʒ ẽ de bonis obmiſſis

debet anima ſidel flere · p duos menſes ſigmficatur defecus bo
ne voluntatis· et defectus bone oꝑatioms ĩ hoĩe Pere p bonis
obmiſſis debet amma fſidelis flere qñ videt ꝙ tempus ſuũ ami
ſit ſine rcupatione qñ videt ꝙ opoꝛtet moꝛi et tñ mhil boni ſe

——

X

pluuiarum et ſigmſiicat habundantiã diuiciarum et carnaliũ
ooncupiſcenciarum (Quintu elt pſpintuali et etiam tospoeali
lapidatione a ꝓphanatione ealeſie dei et religionis · De hoc
habetur primo · Wachab · 4. vbi dicit ꝙ filii ifrahel indei aſcen⸗
derunt in montem ſyon videruntq; cinitatem deſertam id eſt re
ligionem et altare phanatũ ſacerdotes et poꝛtas exuſtas .
p̃latos et in atriis virgulta nata- malas perſonas paſtoſoꝛia
dirupta dockees ſciderunt veſtimenta ſua a planyerunt lan⸗-
cu mag noleg mitur iohel ſecundo. Scindite coꝛda veſtra Hie
notatur conſeſſio que eſt nouatula que debet ſcindere malas
gitacõ es furta homicidia adulteria alia peccata que omia
exeunt de corde ſicut dicttur · Wathei · decimoquimto. Et derte
modo tempus putationis aduemt ſecundũ qᷣd diat . Cantitoz⸗
ſecundo . Ad iſtam ſauſfachonẽ monet nos. dñs. Jere· 4· Circu⸗
dimini viri iuda et auferte pputia coꝛdium vroꝛ ſcz per to⸗
feſſionem · Confeſſio eſt poꝛta per quã intrant amme ad para⸗
diſum . s· Introite poꝛtas eius in ↄſeſſione. Sie cõſfeſſione nõ⸗
pñt mnime ad miam dei puenire poſt Petradionẽ pecca ti mo⸗
tahs ſi coontemnunt confiteri dũ poſſunt copiam ſacerdotis ha⸗
bere Vnde puerb·2 8. Qui abſcondit ſtelera ſua nõ dirigetur
qui autem afeſſus fuerit ea miſericoꝛdiam ↄſeqᷓtuꝛ· Rogate ihe⸗
fln chriſtum vt ſatiat nos ita ad ipſum conuerti in toto coꝛde

noſtro mie a fle. et plan. et ita etiam ꝑ oſeſſionem coꝛda no

4
4—

Item vt ſupꝛa ſermo viceſimuſſexrtus

4 Ecce nuuc tempus aceptabile ſecunde choꝛintheoꝛ ſexto.
Vempus aceptabile tempus gratie eſt in q tempoꝛe peccata

—

noſtra debomus flere ac gratiam a dommo deo humiliter im⸗
ploꝛare actendentes illud ecleſiaſtes. 32. Dmma tempus habẽt.
eſt tempus flendi eſt tempus nidendi. Et venerabilis beda m⸗
ꝗt. Muc eſt tempus flendi in futuro ẽ tempus ridendi. tempus
inq⸗t flendi pro peccatis ↄtra dei pꝛeœpta ppetratis Dinc dictt
ſapiens· Eccleſiaſtici . . Ne tardes ↄuerti ad dommum a ne di
fferas de die im diom. ibies enim verit ira eius. Scribitur hoc
clare luœ · 2.· de diuite aunaro cui dickum erat. Stulte hac nocte
animam tuam repetent a te que autem paſti cuius erunt-Dec
aduertentes mala deſeramus et ad dommum deum vera dtrit⸗

— —

one duertamur qꝛ diautur nobis. Ecce nunc ſ.

¶ ECe nunt tempus aceptabile.2. Chox·6. Kpoſtolue
AInn verbis pꝛ edidis modo bonum tempus eſſe deſcnibit
Un quibus tria ponuntur pꝛopter que quilibet homo
debet bene a indilate operari.· Pꝛimo pꝛopter tempoeis optu⸗

.

—

mtatem quod notatur ibi tempus aceptabile. Becundo pro⸗

pPter optimi temporis bꝛeuitatem quod notatur ibi nũc. Ter⸗

0 ꝓpter vtriuſq; aptam gmitionẽ quod notat᷑ ibi· Ecce. Rh⸗—

qñ em aliquis habet aliqᷓ fære et videt ꝙ dmpus opoꝛtuni

4 idem tempus bꝛeue et modicũ EA hoc videt aH atte
Dit ſi eſt ſapiens nõ differt oꝑari In (Eſt

i eſt ſa n(Eſt em cpus opoꝛtu⸗
nuz ad tria que ſignant tria que modo pemtentes faœre debet
ſt em tempus terre naſcentibo ad germiandum id eſt ad bñ
opandum/mfirmis ad meditcandum id eſt pcta ꝑ pnia; expel⸗

——

lendũ vmitoribo ad vmeas putãdũað nocuos ſocios repel
lendũ · Iſta tria debet pemtentes modo ſpecdabr faere. Debent
em̃ bona agere. mala deponè. maloꝛꝛ ↄſoꝛciũ declinare. Pꝛio
enim eſt tempus terre naſcentibo ad germmandũu id eſt nobis
omnibo ad bene faciendũ p̃s . Tempus beneſaciendi -Sic em̃
non eſt radix ita miſera vel herba in terra vel plãta nõ conet
pꝛoſere ſolium vel germen vel aliquam viriditatem ſic nec ho⸗
mo alicu ius ſexus conditionis vel ſtatus qui modo plus ſolito
non debeat are. elimoſinas dare a alia opera miſericoꝛdie.
et bona ſacre . Geñ . . Germimet terra herbam virentem id eſt
homo terrenus bonq; conuerſationem qᷓ viſum alioꝝ ↄſoꝛtet.
viroꝛ em dſoꝛtat a delectat viſũ a oſtendit radicem interioꝛ em
eelſe viuã. Bic enm herba que mõ non germmnat ſiguuz eſt
moꝛtua eſt radix· ſic q¶ non germmat opus bonũ ſig nuzʒ eſt ꝙ
non viuat ſpualr apo· Nomen habes ꝙ viuas et moꝛrtuꝰ es
non em̃ inuenio opena tua plena coꝛam deo meo .· ſit ᷓ tempꝰ
ſtiendiſ quia multi bona faaunt mõ et paꝝ ſibi profiaunt
quia in pecatis ea facunt ideo non ſolum ſufficit facẽ bona B
enam opoꝛtet expellere mala · Vmũ enim bonũ in vas non PonD
mtur miſi pꝛius a ſoꝛdibo abluat᷑ a h ſigmificat᷑ ꝑ H ꝙ tẽpus eſi
aptũ modo infirmis ad medicandum rpeccata ꝑ ↄfeſſionez cõ⸗
tricem ſatiſfadtionẽ medicandũ vt em mali humoes ꝑ medi⸗
na ita pct̃a ꝓ ↄſeſſionẽ · ↄtritionẽ & ſatiſfadione expellunt.·
4 PPat eſn tnia oꝑtet ſare accipientẽ medicnã ꝛimüũ
eã ꝓPter amaritudinẽ non dimittat. Secundũ ꝙ eã coopꝑtã
deglutiat · Nerciũ ꝙ dietam medict ſeruet aut teneat. Pꝛeimo
Pꝛopter amaritudinem eam acipere nõ recuſet qꝛ liet amara

——

—

= ☛☚ / N —

*

tamen vtilis a neœſſaria. Sic em

mus de terna creauit medeinaz.

cõfeſſio licet ſit puderoſaſcon⸗

trioõ an guſtioſa. ſatiffadtio laboꝛio ſaſnõ tñ ꝓpter h ſunt h dimit
tenda Inia ſine hiis nõ eſt aĩe ſanitas . Eccleſiaſtia.38. Rltiſſi⸗

ene diet ð terra · Dñs em̃ de

ipſa terra fecit foſſatũ eũ caro que peccauit ſe affligit os quod ſo⸗
lictauit ipſum cofitendo recog noſcit co q ↄcupiuit dolet coꝛ⸗
Ppus q; tomnuſit punit᷑ ad. Roma. 6. Sic eyhibuiſtis membꝛa

veſtra ſeruire immunditie et miq

tati ad miꝗtatem ita nunc ex⸗

hibete membꝛa veſtra buire iuſticie in ſandificacõz et honoꝛ em
pterea bene ſubdit. Ecckaſtic · 38. Et vir prudens non abhoꝛ⸗

habens ſpinam in pede vel telum

daã/ rebit quia melius eſt vnaz anguſtiam habene quam · 20. Pnde

in coꝛpore libe ntius vult hr̃e

anguſtiam ad hoꝛam vt extrahat᷑ quam diutius affligat ſic et

pazꝛ in confeſſione confundi et ſatiſſadione anguſtiari multum

eſt melius quã in inferno in eternum punire et crudari· Eccla⸗
ſtici.18. Rñ languoꝛem adhibe medicinam. anguoꝛ em̃ in in

„ V .
„

ſerno erit quia ibi non poterit quis aciꝑe ſanitatem. ¶ Becun

dum eſt ꝙ medicinam non maſti
tiat ne eius amaritudinem ſen

et hcoopρ nebula tfanſglu

—

ens eam reitiat . Zic qui vult

penitere non debet penitentie vſaſionem ogitare nec penq ſed

4—

ius

ercuũ ẽ ꝙ dietam m
a d tabernam pro oculo ſanando

oꝛpe multo plus ꝓ anima. Eceleſiaſtici. 38. Da locuz medico
Eſt em tempus quando egeas eius gloſa. ac cſilium ei ſed
quia modicũ fermentum totã maſſam coꝛ rumpit ſic ſcribit᷑ nõ

ſufficit bene ſiere. mala expellere

pꝛemium eternum attendere hec eſt nebula pul ſua-
ais guſtu Ecrlaſtict. 43. Medicina ommuũ i ſeſtinace nebule
edici debet obſeruare vt nõ vadat

a pulchra viſu àa ſua

IFrtam dietam tenet quis p

niſi maloꝝ dſoꝛ tia enitentur

qꝛ ato recdiuam pateret᷑ et h ſigniſicat᷑ ꝑ hoc ꝙ mõ ẽ tempus

ad putandum vmeas malos ſo

aos remouendũ. Can. 2· Tä

dit᷑ ne bonum ramũ impediat frudiſicare h ſi habes aliquẽ ðſi⸗

liar ium vel ꝓpximũ aut ſoaũ qui

boni im pedimentũ deuita eum. D

tibi ſit ocaſio ad malum vel D
