E decollatione beati Johan bar

ioſaphat interpꝛetat᷑ ididems · a ſiq nat fili dei. Econuͦſo nul
la pax· ̊ iugis demonũ inquietatio erit in inferno- Conmdat᷑
tertio a tocus bom vbertate · Vnð dr̃ Deu . 3zo· Habundaẽ te
fadiet dñs deus tuus in vbertate terre. a in reꝝ oĩm largitate.
Eo nuͦſo In inſerno erit Petuus deſectus omnis bom. ibi m⸗
hil eſt mſi malum De tercto nota ꝙ menſa dñi ad quã iam ac
ceſſerunt apłi a ali eledti· eſt fruitio diuimtatis àQ humaĩtatis
dñi nri ihu xpi cuius menſe fertula ſũt mnnuabilia Dhe hac die
Job. 36. Requies menſe tue erit plena pinguedin e. Rogate

ergo dñm vt omma aduerſa mi tam patienter ſuſtineamus

vt ad reg num a menſam dei fili ꝑpuenamus· quod nobis ι.

2 .E O
¶ Derodes miſit ac tenuit iohem .. War. 6 is
ma natalis ſui gaudiis ſeſtiuis celebꝛaſſe· ſed vterq; rex feſtiui⸗
tatem ſuam ſanguine ſedauit. veꝝ herodes tanto maioe impi
Fubdit. Non etiam excuſat ab homicdio ꝓpter iuramentũ he⸗
rodes. Ideo em fote iurauit vt occaſionem muemiret ocidedi

A ſi puella pr̃is aut matris interitum poſtulaſſet.nõ vtiq; cõ⸗

celſiſſet herodes ſdeo theo philus decuiſſet magis in hoc ꝑRiu⸗

rare ꝙ;ᷓ tin ſelus opani a iuſtũ interimẽ Crudeliſg herodes miſit

Erodes milit ac tenuit io em vinxit eum in carcere

— —

V a miſſo ſpiculatoæe detollauit eũ. Warc · 6. Dec verba
Allogunt de decollatione venerabilis vini ſanci iohamis
baptiſte qui qm herodem arguebat. q; vxœem fratris ſui ha
bebat miſſis mimiſtris ſuis fecit eũ teneri Q vimcni et mncarcera

cepit eũ meaꝛcere de

——

ri a tandẽ ad ſuggeſtioneʒ herodiadis pee

cdollari. Et nota ꝙ ſic herodes pꝛecurſorẽ dñi occidit elalie⸗

— —

id dyabolus conat᷑ qᷓlibet xpianum occidere ſpuͦaliter. Vnde

tria ſunt hic notanda. Primu eſt he telligatur
Icdm eſt quid Biohen expꝛimat᷑. Ter uũ eſt qualiter iohes
oravat . De peimo nota herodem dyabolus in

Lon beoe: Feliigatnr.
Ter

telligit. Derodes interpꝛetat᷑ pellibus gloians. Et vere dya⸗

Polus de pellibus. id elt de deore ſibi ollato gloœiabatur:
Vnde diclt dominus ad dyabolum in Ezechieli. 28· Ju figna
ulum ſimili tudinis plenus lapientia- perfectus decore in de⸗

B8383B3Banciis xVy
et m detor tuo in terram pied te. nihil factus es a non eris imꝑ
n petuũ · Auia igit᷑ demones in detore ſuo atra altiſſimũ ſe oona⸗
Nnn ti ſunt eleuare. piedi ſunt de celo empiwo m hunc aerem cali
R ginoſum a cecidert a bro elſe. in eſſe miſerie. 2 Pptera dr̃ dy
Ats ”UM abolo qui mhili factus eſt. Et certe adhuc demones de pellibo
uis. i. de verſutia noquiciaz gliant? Gicut legit in vitaſprjm.
D filius cuiſdam gentilis vidit quadã nocte m templo ydolo
frum ſathanam cuũ agminibo ſuo⸗ ſatellitez ſedentẽ. Et vemẽs
vi. Juidã demon gliabat ſe in. z0.· die boad h laboraſſe ꝙq mltus
nguis oin in qnoda wlo eſn et effuſus. a multi eſſent occi⸗
ſi. Kliter ꝓcedens iactitauit ſe in · 20. diebo hoc effeciſſe q miti
ie Nicnlitati a ſummerſi eſſent mi mari Tercius vemens cũ iackan
. laa dixit. ꝙ. 10. diebo ad hoc laboraſſet ꝙ in quibuſdã nuptiis
multis inter emptis a ipſe ſponſus eſſet ociſus. Quaꝛtus vero
ſuꝑuemẽs rumoꝛes ſue nequitie attulit gloꝛioſos.viz ꝙ; ĩ· ꝗ0
P annis quendã viꝝ religioſum de qᷓdam muliere temptaſſet· ct
modo eũ tandem [oenicani ſeciſſet qui ſolus p ceteris cũ magĩs
r laudibus a lathana eſt ſuſceptus IMimiũ quippe dyabolis ca
cä ſum iuſtoꝝ deſiderat Det ommia inuems ille videns a andiẽs
i ſcus eſt xpianus ¶ B¶ De ſedo nota ꝙ p iohem bapti⸗
ſtam quilibet xpᷣianus accipit · goh es em̃ interpꝛetat᷑ in quo ẽ
er dit. Tunct quippe efict᷑ vas ſpũſſancti qui peius erat vas dya
6 boli. Et certe vix aliquis ẽ qn aliq; ſpũalem gr̃am a dño rete
Erit q;ᷓ ad altez Amimtmare debet ad q monet. . Petn. 4.
WOnuſquiſq; ſicit accepit gram in alterutz aminiſtrantes ſicdut
bon diſpenſatoees młtifoemes gre dei. Debet etiam quilibet
1 pPenitens eſſe baptiſta dñi. vt viz deum a ꝓPriam conſcientiam
2 quotidie quaſi baptizet jn aquis lacn maꝝ ſuaꝝx ( C C. De
de tercio nota ꝙ qnq; modis dyabolus að hot laborat vt anima
. iuſti hominis ſpũaliter moꝛiat᷑:a hoc m̃nuit᷑ in pnñti euangelio
4 vbi legit ꝙ herodes Po miſit.· ſeðo tenuit· terdo vinxit· qẽto
n incar cerauit. qnto iohem in carcere derollauit. Primo igit dy
abolus mittit ſatellites per temptationem a ſugꝗgeſtioneʒ. Sep

tem quippe pectata moætalia: videlicet. ſuperbia. iracundia. in
Mÿ uidia · accidia: auaritia. qulaet luxuria. ſunt ſatellites ac appa

de ritores dyaboli qui ad captiuandas iuſtoꝝ animas emittun

on tur · De iſtis legitur in pꝛimo Regũ: 19. Wiſit ſaul apparite

ies qui raperent dauid. Dauid interpꝛetatur manufo?’ts.

eee
et ſignat quẽlibet xp̃ianuz quem ſaul.i. dyabolus miniſterrio
apparitoꝝ ſuoꝝꝶ id eſt ſeptem criminaliũ pctoꝝ nitit᷑ captiue=z
Scðo dyabolus tenet aiam per ðↄſenſum deleckationẽ. qnq;
em̃ ſidelis homo temptat᷑ à inquietatur a dyabolo in miſſione
temptationũ per angelos malos non oberit ei q;din ñ »ſentit
a delectatur in eisſed mox vt conſentire ceperit a delectari ca
pitur a tenet᷑ manu dyaboli. Dint eſt quilbet fidelis monet
Kivb. z. Wommb diebꝰ vite tue im mente habeto dñm a caue
ne pcto ↄſentias. Teꝛcio dyabolus vmyit tO hgat aĩiam p pec
cati ↄmiſſionem. Deccata em̃ ſunt vincula a cathene dyaboh
quibo qᷓdrifoemiter pctoꝛes vincunt. Juidã enim ſunt quorũ
pedes a crura pctis quaſi quibuſdã ↄpedibus vincunt᷑. vtpo
te choriſatozes· a illi qui noctibus vadũt ad furta dmittenda
A homiadia ppetranda De quibo dẽỹ ꝓu er. 1. Fili mi ſi dix⸗.
rint petozes· veni nobiſcum inſidiemur ſangmim omeʒ prec
olaʒ ſubam repiemus. implebimus domus nras ſpolis ſoꝛtẽ
mitte nobiſcum marſupiũ vnũ ſit oiĩim nr̃ᷣmfili mi ne ambu⸗
les cũ eis· pedes em eoꝝ ad malum currunt De iſtis ↄpedibo
dr in põ· 104· D umiliauert eʒ demones. in ↄpedibus ſcz ſan⸗
ckoꝛ pedes eius viz pctozis. Xlii ſunt qui circa ventrem a ſe
moꝛa ferreis vmtulis alligant᷑. viʒ guloſi a luxurioſi-Kd iſt⸗
os dicit Ma. 58. Si abſtuleris de medio tui cathenam reqd em
dabit tibi dñs deus ſemper ·ꝗq · d. ꝓpheta. D guloſe et o tu lux
urioſe quoꝝ deus venter eſt. ſi gulam a luxuriam quibo quaſi
quadam dura cathena ligamini· de medio veſtz abſtuleritis
requiem vobis ↄſeret ðdns ſempiternam. Alioquin in eterna
tozmenta pictemim vbi vmus hore malitia obhuionẽ ſadet.
maxime gule a luxurie. Jerdi ſunt quoꝝ collũ a fances gra
), iui vinculo ſtringuntur ligant videlicet illi qui turpiter 2
immunde loqunt᷑.a qui detrahunt a ꝑiurant a blaſphemant
P eaieo dieitocis Ra-zz Goiut vmtula colli tui captiua
filia ſyon. Quarti ſuno quoꝝ manus a bꝛacthia vinculis ferre
is alligata. videlicet·. fures- raptoꝛ es. incendiarii. vſurarii·fal
ſarii. a illi qui cum taſſeribus globis ludunt. a bꝛeuiter oẽs
lilli qui ci manibo à bꝛachiis opa miquitatis exercent. cte Et
tales indigent vt dtingat eis ſiẽ ↄtigit petro. vt vizʒ viſitent
ab angelo mag m alilii ihu xpᷣo.a ſic cadent cathene de maib
ceormm--Quarto dyabolus peccato em incarcerat per peccadi/
aſſueſactionem. ↄſuetudo nempe pcti carcer eſt dyaboli · Auã

prim ſepuis itemt᷑ tanto fir mi pctoe ſub poteſtate dyaboli

SSSSSanactis — C
dſeruatur · ꝓpter hoc dĩ Tre · 3. Cir cũ ediſcauit aduerſum me·
vt non egnediar. Quĩto dyabolus pctoꝛem deoollat ꝑ deſpera
NE tionem. qñ viʒ miſer peto pctoꝝ ſuoꝝꝶ diuturnitatem ac ma
G— gnitudinẽ Aſiderans deſperat q; vnch poſſit ad pniam conſur
id gere. vel peta relinquer. a de eis dno ſatiſfacere. Vnde diatk ĩ
di Huerbiis. c.18. Impius cũ in pfundum venerit pefo tem,
c nit. ſed ſequit eum iqnominia a obpbeiuʒ. Rogate ergo hmi
Dininã miam vt nos per verram pniam de vinculis a carcẽ dy
N aboli qᷓtocius eripiat· ne viʒ herodias.i. muidia dyaboli ð no

E IEtro interitu gletur. 5 potius oĩs exercitus angeloz de noſtra
1 In natiuitate beate marie mir. Seꝛ. x;

fFein Q¶Ego mater pulcre diledtionis &. Eccleſiaſtici. 24-(

iee

ſaluatione gratulet᷑. Quod nobis pꝛeſtare dignek.

te venerabiliſſima non immerito mr pulcre diledionis· agnitio⸗
de⸗ nis timoꝛis. 4 ſancke ſpei dẽ. qꝛ de ipſa in figurna illud Ruth.

3. vore veriſicat᷑ Sat omnis ꝓplus qu habitat infra ꝑtes vebis
n⸗ irkem mulierem te eſſe virtutis· IJdeo Berñ. de ea imquit. MWeri⸗
tso virgo de te plemtudo gre peedicat᷑.qꝛ non defuit tibi hdes
R pPriarcharum. ſpes ꝓPhetazꝶ. carita s aploꝝ conſtantia marti⸗
NEH mrnum ſobꝛietas ↄſeſſorum.caſtitas virginum· ſecũditas diuga⸗
len. toꝝ puritas angeloꝝ. Tum itaq; plena ſuerit gra ac virtu-
Ni tibus de ſeipſa. merito dicere potuit. Ego mater.
un SGo mater pultre dilectionis a timoeis a agnitionis a
in⸗ . — ſancte ſpei. Ecciaſtiu. 24. ο menatabihteꝛ de nritate
NnAn beate virginis gandere debeam?. optime inſtnuat no
cn, bis ſpuſſanctus qui hodie p ecciaſticum in ꝑſona eiuſden bie
30 marie virginis loquit᷑ ita dicens. Ego mĩ pulcre di ?ᷣ ¶ D.
ier1 Et notate ꝙ vmuͤſum genus humanũ ante oetum beate marie
Ne ab hereditate padiſi expulſum fuit. a ꝓpter peta pꝛimoꝝ pen⸗
tu⸗ tum in deuio lacebat a lanquidũ erat infirmu. Vñ tribus
ene . indiguit Pri mũ fuit vt haberet fectura m qua veheret / Scöm
i fuit vt vera via ei oñderetuꝛ Terciũ erat · vt hereditati x etue
10 reſtitueretur · vt autem conſequi poſſ et hec tria nata eſt beata
virgo ma(Pnrimo itaq; qꝛ languidi a infirmi ſumus currim
i nobis exhibet beata virgo maria· ĩ quo depoꝛtemur. De qua
tuoꝛ aũt rotis huius currus ipſa die-EFo mf pul. di. et. ti ett
ag. Igit᷑ pulcra diledio a timo dñi a agmitio · i · ſides et ſcca
1 id eſt firma ſpes · Sunt quatuoꝛ rote in turru ſiue quadriga

eate marie. Qui in hoe eurm depoꝛtatus non ſuerit nunc; let
Aaem dei videbit. De hot curmu dĩ in p;·67 Curmus dei der?
milibus młtiplex milia letantium dñs in eis. Dec verba ſie in
tellige ꝙ tuenas dei 2 bre marie mr̃is eius decẽ milibo elecoꝛ
eeſt multpler. Et vere ñ ſolum decem . ymo innuabiha milia
letantium aĩaꝝ ſunt in eo ad regnũ ppetuũ depoꝛtata · Et cer
te dñs eſt in eis · i. in medio oĩm electoꝝ ſuoꝝ. Niti ergo de⸗
bemus kmi vt habeamus pulcram dilectionem ſiue ranitatem
timo em dñi a agnitionem id veram ſidem ſctam ſpez. Si.
ne his em qtuoæ virtutibo ſaluan non polſumus. Vnd bonũ
eſt ſcire diffimntiones haꝝ virtutũ · karitas eſt menti s affeus

ad deum a pximuz feruenter a oꝛdinate poꝛææctus Wimoe do⸗
mini eſt ſide a moeibꝰ diuinoꝰꝝ heeceptoꝝ vigilans cuſtodia.
Ffides eſt ſtudio lancko ad inuiſibilia mente tendere. Gpes eſt
erta expectatio future britudinis ex meritis a gra puemiens
Mota etiam ꝙ dyabolus habet curmuz in quo ad eternã dam
nationem dutit pctozes. Curmas aũt iſte habet qtuoe rotas ß
didis vtrarias. Prima rota eſt ſeda dilecno. Scða elt vana diſ
ſolutio. Tercia & mentis obtenebꝛatio. Auarta eſt ſtulta ſpes
anut deſperatio(Contra fedam dileckionẽ. i. luxuriam dr puet
SFsa gili mi ne intendens fallacie mulienis · i. luxune. Fauus em
diſtillans labia meretricis. i: ĩmunde dilectiomis æ mitido oleo
guttur eius! Nouiſſima aũt illiꝰ amara qᷓi abſinthiũ a aatta·
ſi glavius biteps. Luxunia em copus æ aiam mittit in geh?
nam (Contra vanã diſſolutionem dẽ Ecciaſtici. 8

tegent ab eoſContra mentis cecitatẽ diẽ. Nia. 44. Dbliti ſat
eon a ne intelligant coꝛde ſuo n rer coogitãt 1
mente ſua neq; roognoſcunt neq entiũt. Nota q, quuda ſurd
mnet intelligunt in coede uo paciam eius clementiſſima, net re⸗
gitant in mente ſua diſtrictionẽ iudidi eius ſeueriſſimã · ne
ognoſcunt afflicionem gehyne aterbiſſimaʒ. necq; ſentiſtt io.
4 tunditatẽ re gni dei ſuauiſſimã. Dec aũt ſi ãliter ceteris eẽnt
miſerebit In petoes enim ſeſpicit i illius. Contra deſperaci

ne videant otu

Sonnen dicitur Drouer. 18. mpius cum in pꝛofundum venerit
Pettatoꝝ ↄtempnit· ̊ ſequit᷑ eum ignomima a obpbꝛiuz. De

B

JJMMc BPBancts Xxxvj .—
eedicko curu dyaboh dr Erod:-15. Currus phamonis a er S1D
errcitum eius piecit in man. Pharao interpꝛetat᷑ diſſipans vi⸗ M
rum a fit dpabouim qui nidt᷑ viros mugioſosdiſſipaẽ· bui.
currum et exeruitũ eius equitantem m eo dns ꝓiciet m mare·
ſeg . iõidd eſt amaritudinẽ ſempiternam Conſultũ ergo nobis eſt. vwt
N tempeſtiue exiliamus ab hoc currua ¶ E C. Scðo qꝛ ſumſus.
In errabundi-neceſſe habeamus vt vera nobis via demonſtrek.
SESEtcerte hoc faut nobis pia virgo maria. Ex ea quippe natus
i eſt. qui dr̃ Joh. 14·. Ego ſum via veritas et vita. Vndð et ipſa
* optime coꝛdans cũ verbis hilii ditens in Ecciaſtico ca· 2 4
In me omms gra vie a veritatis. m me omis ſpes vite a vir
. tutis ˖ ꝗ · d· ego in meo vtero illum poꝛtaui a quo hẽtur gra; HW ð
1 vie a veritatis. et a quo habetur ſpes vite eterne· Et nota Mia bo⸗n gearg eabil gg air

u via maxime a qnq; ↄmendabilis exiſtit · videlicet ꝙ ſit facilis
tean ſiue plana. ꝙ ſit reca. ꝙ ſit ludda. ꝙ ſit munda.ꝙ ſit patifica
An Et certe via quam demonſtrat maria ꝑadiſi roſa facllis ẽ ſiue
prlana . Vnde ipſa ditẽ puer. 4. Viam ſapie monſtrabo tibi. du
d cam te ꝑ ſemitas equitatis quaſcum ingreſſus fueris non arta
6 bunkt greſſus tui. Ditit etiam YPſai. 40o. Erunt aſpera in vNias
in D planas. Vie em dei licet carnalibo hoibus multum videantu
in eſſe diffiales- viris tñ religioſis qui vndi ſunt gra ſpnſſandi.
lo valde leues eſſe vident · Vnde dic Bern · Primũ tibi inpoꝛta⸗
lt bile videbitur aliqd pꝛoteſſu tꝑis ſi aſſueſcas iudicabis non
4 adeo graue pauloplus nec ſenties ꝓaulopoſt et delectaberis
u! Edontra vie dyaboli vere lunt difficiles. Vnde dict dominus
im WBaruth. 1. Delicati mei ambulauert vias aſperas. Duci
ſunt em̃ vt grex direptus ab mimicis. Licet itaq; ad tempus
DS videat fadile puire dyabolo poſtea puitus eus amariſſima ſen
ti detur. Sco oſtendit nobis beata virgo viam rectam vt dẽ
t de ea Hap. 10. Hapientia . i. maria iuſtum deduxit ꝑ vias r⸗
n ctas oſtendit illi reg num dei. Dit em filius marie. Jere · 31.
8 Adducã eos in via recka et impingernt in ea qꝛ factus ſũ iſra
e hli pr.· multũ declinant a via dei et mr̃is eius choriſatoꝛes et H
luſores a alia vanitatum a mmiquitatũ ſectatoes In circnitu
6 em impii amblant ſitut dr in p. Nercio oſtendit nobis ma⸗-
ria lampas redti viam luudam. vñ dr puer· 4· Juſtoꝝ ſemita
4 guan lux ſplendens pꝛocedit et creſcit vſq; ad ꝑfectum diem;
inde et beata virgo ſignata eſt per illam calumpnam ignis
qꝗᷓ p̃ceſſit filios iſrahel illuminans via illoꝝ· Exodi. 13. Econt

via impiozꝶ qui ñ ſequnt᷑ veſtigia bie virgims eſt tenebꝛ oſa .

Vnde dẽ ꝓuer. 4. Via unpioꝝ tenebꝛoſa A neſciunt vbi coꝛ⸗ –
ruunt. Oq; felices ſunt qui in tali via ambulant. vt mox cum

dei. Ve aũt illis qui tuntrruent in tenebes ſempiternas. Qrto
2 quinto ondit nobis mater dei viã pulcram a pacſcaz. Nñ
de ipſa dr puer. 3. Wie eius vie pulcre a omnes vie illins pa
ciſice. Eoontrario via pctoꝝ eſt inquinata a immunda. nde
dr in po̊.9· Exacerbauit dñm pctoe non eſt deus in conſpectu
eius in quinate ſunt vie illius in omni tpe- Mõne vie illoraum
ſunt inqiunate qui cottidie ꝑ luxuriã aĩas a copꝑa ſua defedãt
via etiam pctoꝝ latrombus eſt plena. Nñ vlei Job i ꝑpſona
cuiuſlibet pctoꝛis. 19. ſimul venerunt latrones et fecerunt ſibi
viam ꝑ me a obſederunt in giro tabernaclm meũ. Per latro⸗
nes intelhigunt᷑ demones qui iacent in viis impioꝶ diuitum
vſutarioꝶ q ui ſunt latrones pauꝑm. vt ſtatim qñ de taber
naculo coꝑis emigrauerunt aĩas eaꝶ rapiant ad mſernum
Dignu eſt em vt latrones a latrombo rapiant᷑. Vñ dr̃ Vſa. „
Pe qm pꝛedaris nõne a ipſe pꝛedaberis ¶ ¶ Vercio qa
adhutc exules ſumus. neceſſe nobis eſt vt ꝑ reginam celi in be
reditatem Klicis patrie reſtituamur. Vnde ipſa muitat nos
hodie vt ad hanc hereditatem ab huins mundi concupia tran
ſeamus. Ditit em tranſite ad me om̃s qii ↄcu. me. a ge m.
adimple mimi. i· boms illis que vobis dabit ihus a me gemt9
implemim. Modo foete poſſit aliquisdicè.· O virgo nolumus
ad te tranſire qꝛ tu es aĩo tur bulenta a hereditas ꝙ;ᷓ tu pmit⸗
tuis non eſt ſuauis a amabilis. h amara. ꝓterea tuip̃a es mreir·
bunda. ½ pterea ato moꝛitura. a ideo nullam nobis poteris .
peeſtare de peedicta hereditate certi tudinẽ. Ad hec tria ipſa e
ſpondit a dicit að pꝛi mũ. Spũs meus ſuꝑ mel duleis qſi. dꝛ.ꝛm·
ſam imcunda nech amimo turbulenta. 5 mitm lemis ae duld
mente acde. Rndit etiam ad ſcdm. St hereditas mea ſuper
mel a ſauum. q· d. berepitas quã pmitto non eſt felle alicutus
amaritudinis ſeu intomoditatis mfecta ſed ſũme amabilis eſt
2 ſuains· Id teraum etiam diẽ · Cemoeia mea in generati“e
ſetuloꝝ, q. d- Mon ſum aliqᷓtenus mutabilis nec ſum moœitùa
iz ſum cu filio meo ihu xpo in petuũ regnaturapacterea plns
adhut exequit᷑ q; delectabile a iocundũ ſit cũ ea moœani et diẽ
Qui edunt me adhuc eſunent. a qui bibunt me adhut ſictent
qui opꝑant᷑ in me non peccabunt. q. d. ita ſũ dules a pulcra

—

HYaie beatoꝝ vultũ meum quẽ nunc faſtidiunt quali menſa

n eenputant delicatiſſimã a opulentiſſimam. Seruitus etiam qiu
mihi exhibet decentiſſimus eſt et honeſtus. Mogate ergo do⸗
NH minũ vt ſic nunc in curru vir tutũ quaꝝ virgo maria mateꝛ ẽ
WWN ehamur ſicq per illam in rectam viam perducamur vt etiaz
n ipſa duec ndifatẽ Petue reſtiuamur. quod nobis ˙.
Item de eodem Sez no. xxxvi.
¶ Fons egrediebat de loco voluptatis &. Gen2. ¶. Virgo
omn enenrabiliſſima non ſolum fonti de loco voluptatis egrediẽti
d etiam digne toti voluptatis lodo ſcʒ ipſi celo põt comꝑari
n Aꝛ vna ſpetas celi eſt vt dicit impliaus: Entuncũq; ſit ele⸗
1DH uatum ipᷣm celũ in circulo tñ oꝛiſontis videt᷑ atingere terram
t Cuius rnatio eſt tumoꝛ terre vt refert temiſtiꝰ. Xut pꝛeciſio nri
viſus vt recitat thoofraſtus.. Sic maria q; ntuncũq; ſit eleuata
” fſuper oẽs telos et angelos· oculo tñ ſue pietatis attingit ho⸗
h. mines vmuͤſos Vñ Euſebius. Guis maria m infimtum ſuper
, choros angeloꝝ aſcenderit. nob tñ per ſuam gram ſemper pꝛe
dn⸗ ſens e yvſtit ˖ Ergo de ipſa et eius melliflua gratia ac natiuita⸗
te bone dieitur fons . SS
VDns egrediebat᷑ de loco voluptatis ad irriganð ꝑadi
ſum · qui inde diuidit᷑ in qᷓtuoæ capita· nomen vm phi
ſon· nomen ſcði geon.nomen tercdi tigris. nomẽ qr̃ti
nt eufrates · in geneſi:c. z:. Quatuoæ ſunt hic notanda. Primũ eſt
= s ſit lotus voluptatis vñ fons egredit᷑. SGcðm eſt qͥs ſit fons
qui de lodo voluptatis pꝛogꝗredit᷑. Terciũ que ſit ꝑadiſus quã
fons iſte irrigare dr. Ruartum que ſint quatuoe capita in que
fons exinde diuidit (& ¶ De pmo nota ꝙ locus voluptatis
eſt ipſa ſancta trimitas de qua ꝑ pꝛedeſtinationẽ ab mitio a añ
ſecula egreſſa eſt virgo maria · Deus em pr̃ ab eterno puide- .
mnat a p̃edinauerat ip̃am cooꝑatione ſpũſſancti ꝑacliti futunrnz
mf em ſili ſui vnigeniti a coeteꝛni. Vnde ipa diẽ ecriaſti ci .· 2 .
””Ml AIb mitio a añ ſecula creata ſum · Diat etiam im puer⸗S8. Dñi"s
pPolſedit me ab initio ſuaꝝ via anteq; quicq; ficeret a pimnc
pio:ab eterno oꝛdmata ſum nec dũ erant abiſſi à ego iam cõö
cepta eraʒ a veriſſime ſacta trinitas eſt locus voluptatis. DHis
n eñm britudo a gaudiũ electo emanat 2 effluit a ſcra ac ſer⸗
niſſima trinitate. ꝓpter hoc dĩ in põ. Inebꝛiabunt᷑ ab vbertate
N domus tue toeærente voluptatis tue potabis eos P¶ De
ſcðo nota ꝙ ꝑ fonteʒ intelligit᷑ virgo maria.a hoc ꝓpter qnq;
in fontis ꝓpetates· ꝑ fontem qui ꝓpe ſoꝛdes lauant᷑.eſtuantes r⸗
Ni frigerant᷑. ſidentes refocillant᷑. oti irrigant᷑ 1 vultus demon⸗

— gliäctis Oer vXvij.

qui ꝓpe ꝑ efficatiſſimam interceſſionẽ ſuam pctoꝛibo ↄpunctio⸗
nem infuundit a dtritionem EKam a pctoꝝ ſuoꝝ ſordibus
emundan᷑. De hoc fonte drẽ Tach n3 In die illa erit fons pa
tens domui dauid a habitantibo ihrkm in ablutionem pctoeis
a menſtruate. Der domũ danid intelligit ſancta ecthia. ber ha⸗
bitantes aũt in ihrem ſiqurant᷑ oẽs ſideles qu ſunt de regno
ettleſie. Bea virgo maria. ptʒ per miam a ꝛpaſſionem vt q⸗
tiũq; xp̃ianus ex intimo coꝛde ißam implorauerit eius meritts
atc mterceſſione ſuoꝝ pctoꝝ veniã ↄſequet᷑ Scðo bra virgo
ſitut fons refrigerat piis ↄſolatiomibo oes tribulationũ ac ad
uerſitatum effectũ patientes. ſi tñ ex omm coèe ip̃ius implo⸗
rauerint ſubſidium. Vñ ipſa iqurata eſt per illam columnam
nubis que ſic in Exoð legit᷑. c. i· Drecedens ſilios iſrł ↄtra
2 ſolis ardorẽ obumbꝛauit caſtra eoꝝ Neceſſariũ g nobis ẽ vt
quẽadmoð teruus deſiderat ad fontes aquaꝝ ita a aima nra
doelideret ad virginem bnñdickam Jerdo pia virgo deuotio
Iijs aquas ãminiſtrat quibo aĩa deũ ſidens refoallet᷑ Quicunq;
ergo vult hr̃e deuotas latrimas aceleret ad btam virginem
pꝑpcutiat eam virga oris ſui id eſt virga attentiſſime ſu pplica
tionis. a vere ipſa dabit aquas in habundantia. Ipſaʒ quippe
Bient legit m Exoð · 7. Et nui. 2o (QAuarto bra virgo tanq;
fons irigat vmuerſũ oꝛtum eccleſie fluentis virtutũ. Vnð
ipla dit in Eccl.·24: Ego quaſi fluuig dorix a ſiut aqueduct
exini a ꝑaviſo. dixi irrigabo oꝛtum plantationuʒ a in ebꝛiabo
pꝓtus mei fructum· Dorix interpꝛetat᷑ medicamentũ generis.
humam · i · dei lilius allatus eſt m moõm· ꝓpſa etiã eſt ille aque
duckus qui diuerſimode rigat oꝛtum plantationũ dñi.i· vniů
ſos ſideles in eccleſia ðmorantes. DHinc em obtinet caritatẽ al⸗
teri caſtitatem. tertio humilitatẽ· qrto manſuetudinis lenitateʒ
gquinto ſobꝛietatem. ſex o largitatẽ.ſeeptimo paciam octauo
obedientiã. nono ſidei ↄſtantiam decimo in omm bono ꝑſeue
frantiã · a ſic de ceteris virtutibo. Aiucũq; ergo indiget aiqua
vir tute poſtulet iſtanter a bra virgine a dabit᷑ ei · Jp̃a nepe
eſt theſauraria ihu xp̃i.Quinto ꝑ fontem vultus intuentiuz re
pꝛeſentant᷑.Ita a bta virgo eſt ſpeculũ imperialis palacii.qð
omnes electoꝝ aie ſũmo deſiderio ↄtemplant᷑· aàQ in quo vmu⸗
ſoꝝ btoꝝ ſacies reſultant a elucent. Vnde de ea dr Vapic. 7.
andoꝛ eſt lucis eterne a ſpeculum ſine matula dei maiſtatis

ſtrant Primo igit᷑ beata vᷣgo tanq; fons ſoꝛdida lauat. Ipaa·

ß”MUD A ymago bonitatis illius ¶ De terco nota ꝙ padiſus α . MV
9 gquaz irrigat virgo maria eſt angelica natura aQ vmuſa ſuper V ð
dceH J celeſtis curia- Rngelica quippe natura que eſt ꝑadiſus delicia⸗
trum per biam virginem irnigat. Wirabilr em diligüt et am⸗
. prlectunt᷑ qm per ipam ipſoꝝ ruina repatur. Ecce certe quidaʒ
EcEeminentioes angoli qui erant cõſii ſecretiſſimo aſilion dmi
Ror. ab ipla mundi ↄſtitutione per ipſam i? rigabant᷑· qa de futura
eius ntitate mmenarrabiliter gratu labant. Nihilominus etia;
vmmuerſa broꝛꝛ curia per glioſam dei mrem irrigat᷑. qꝛ ſpũali
exultatione a leticia ex ipſius amabili pntia vtinue iocundat
¶ De or̃to nota ꝙ quatu capita in que iſte fons dini-
dit ſigmiſficant qdruplicem doctrinam ſiue ãmonitionem q bia
virgo quatuoꝛ genera hoim circuit lalutez eoꝝ deſiderans et
pꝓturans. Primi ſunt pauꝑes a inopes. Scdi ſunt peccatons.
ercii ſunt iuſti Q innotentes · Qfti ſunt diuites habundaãtes
Hrimus igit fluuius ex pdicko fonte fluens appellat phiſon.
ð interpꝛetat᷑ os papille vel oris mutatio. Iſte aũt fluniꝰ cirn
ßMVM cuit terram eiulath per quã india intelligit᷑: que ẽ in extremita
4„ te terre. Phiſon itaq; ſigmifncat ↄpaſſiuam doctrinã bie marie qᷓ
men cirtuit pauꝑes a inopes qui ſunt qᷓſi m india.i.in extremitate
N terre ſtituti qꝛ parum vel mhil hñt de bons huins mði. PDo
cethem eos àa vbo et exemplo vtſint ↄtinẽtes fideles 1 pacien
lne tes. viz vt luxuriam fugiant vt furta ñ ſadant. a vt aduerſa
ng huius mundi padienter ſuſtineant. Prebet aũt ſeißam exemp
5a . lum huius triplicis doctrine· Ipſa em ſuit paupcula ſed tñ cali⸗
Ib üüuiſima. ſdeliſſima a patientiſſima Scdus flumus emanans
l erx h fonte dr̃ geon a mterpꝛetat᷑ hyatus terre vel Pctus. Iſte
ni⸗ cirtuit ethiopiam vbi nigri ethiopes ↄmorant᷑.ſignat autem
ie . iſte fluuius ãamonitionem bre virginis qua hyat de ſiderat .
mi 2ↄuerſionem pctoꝝ. Girtuit g ethiopiam nigros pet̃oꝛes inui
ſeſſionem. Scðm eſt vt diſciplinã prehendant ꝑ ſolliciteaass
0 Uüuttiſfactioneʒ Verciũ eſt vt ſatiſfadiom miũcke etiam alia bon D

o
R
ii
cad
am

vt

ẽ

ſuꝑaddant per bonoꝝ oꝑm ſuꝑerogationem. Non ſolum em
TN% a pctoeibus reqiurit᷑ vt per ieninia orones a elemoſinasac
alios labores exceſſus ſuos emendent. neceſſe etiam hñt.· vt
poſtq; om̃eʒz debitazʒ ſatiſfactionẽ expleeurint nouis etiã labori
bus ac bonis opibus regnũ dei mercari ſtudeant adipſci.·
(Leraiuus flunius ex wc fonte beedens voecat᷑ tigris qui in ter
tatur veloditas. Iſte circuit aſſirios qui interpꝛetantur ſacuk

Ser xvii. EbE5b5bühee
61 vigilantes vel diligentes. Signiſicat aũt fluuius iſte ↄgratula
tionem a exhoꝛtationem bĩe virgims qua circuit bonos iu
ſtos qui ſunt in fui cuſtodia vigilantes ac deũ in toto coꝛde di
= ligentes. Jria vero pſuadent eis. pꝛimũ eſt vt de ꝑceptis gra
ſed potius ipſis ꝑ paſſionem alhſtamt. Verai, eſt vt in viꝛtu
tum ac bonoꝝ oꝑm pfectu vſq; in kinem ꝑſeuerantes exiſtant
Nuaꝛtus fluuius appellat᷑ eufrates a interpꝛetat᷑ frugifer a iſte
cirtuit caldeos. Si cut dr̃ in hiſtoriis. Caldei vero interpꝛetan
mamille vel fere vel demones . Fignificat igit᷑ flumiꝰ iſte inſrra
dionem bte marie que frugem eterne vite· i. ihm xp̃m attuitt
huic mundo. Cirtuit aũt fluuius iſte diuites 1 habundantes ½
m hotc ſeculo qui deberent eſſe mamille pauꝑm· i· conſolatoꝛes
q nutritoꝛ es eoꝝꝶ hcet hodie per impietatem ↄuerſi ſint ĩ crnrga
deles ſeras a demones mſernales. Circuit inq; bra virgo di⸗
uites in tribus eos erudiens. Primum elt vt in omm ſelicitate
huius ſeculi ſemꝑ deũ timeant a pꝛeotulis habeant. Scðm eſt
vävWnt nihil ꝑ miuſtitiam quirant vel poſſideant. Tercium eſt vt
ſempꝑ pietateʒ a mĩiam pauꝑibo exhibeant Hec em tria maxie
a dinitibo rquirunt᷑. Roga g& biam mariam vt ꝑ eam ſic nüic
m huius mundi exilio reſiciamur · vt tandẽ in patria claritatẽ

1
.
4
4
4

vultus eius aſpicere mereamur· quod nobis &. S
tẽ de natiuitate beate ma. Sez. xxx vii.
Drietur ſtella ex iatob. Nui.24 ¶ Wirgo beatiſſuma meri
to ſtelle comꝑat᷑: quia in aduſitatibo· ꝓt elus ac fludibo mans
huius ſetali deuote eam muocantibo ſubuemt ipſoſq; ad por⸗
tum gre ac virtutis ꝑducit. Vñ inquit de ea deuotus Bern.
D gniſquis te intelligis inter huius ſeculi tempeſtates fluckua?
ne auertas oculos a fulgore maris ſtelle ſi non vis obrui. Hi
inſurgunt venti temptationũ reſpite ſtellam. voca maniã pnon
recedat a coꝛde. non rece dat ab ore. Vmnibo emm bominibus

m ſalutem et gratiam ðrietur ſtella c.
RKiietur ſtella ex iacob· Nui ·24. Motandũ eſt ꝙ ſtella
N ) illa tuius oetum ille gentilis vir balaam p̃nunciamt ·
QNQeſt bia virgo maria. Propter qð duo pꝛmapalit ſũt

hietct notanda ( L U. Primũ quare bra virgo ſtelle dompet·
Fcvdm eſt cui ſtelle duenientius adaptet Oe pmo nota ꝙ; be
ata virgo ſtelle ꝑatur ꝓpter ſex ſtellaꝝ ꝓpnetates que vour
emnt in ipſa Primo igit᷑ ſiẽ per ſtellas nox illuminat᷑ita etiaʒ
pPper bram virginem tota eccleſia ẽ illuſtrata. Vnde qlibet xpi

,

„„
4

*

—.

„

—

H SIghcetis
un aunaus debet dicere de bia virgine hoc qð dẽ Sap. 2. Suꝑ ſalu
dA tem 2 ſpectem dilexi eam id mariam.· Poſui pꝛo luce habẽ
illam. qm̃ mextinguibile eſt lumen illius· Wultũ diligenda ẽ
in bbera virgo a quohbet xp̃iano ꝓpter hoc ꝙ ẽ mextingibile lu⸗
Ek mmummmmammeen eius. Munq; enim alquis in tmm pecat ſi vult per veram
t Prprniam recurrere ad ip̃am n ipſa ſit ſtatim quaſi lucerna pedi
iſte brus ſuis. a reducat eum in viam ſalutis eterne(Scðo ſtellaꝛz uz
n natunra magna munditia indicat᷑. ſic etia ba virgo mðiſſume
h mnature fuit vt ðdĩ de ea Fap · ?. Ittingit vbiq; ꝓpter ſuã mun
”M ditiam· q eſt emanatio quedã claritatis diuine ſincera. Jõ m⸗
hhil coinquinatũ in illam incurrit. Vnð dĩ ꝙ munditia bie vir
es girnis attingit vbiq; . Ittingit eimm prem a filiũ a ſpm ſanctũ
Pfem attingit ex ſinu ſuo accipiens ſilium ſuũ vnigenitũ. ſiliũ
1⸗ attingit eunde recipiens in vteꝝ ſuum attingit a ſpmſanctuzʒ
quem habnit in diuine ꝛceptioms adintoeiũ. Et vere bia vir
. 8So maria munda fuit· Fuit em clariatis oĩpotentis dei linca
t ermanatio Jpſa abmitio añ ſecula emanauit a deo quia ad
beot vt ſieret mĩ ſilii dei pꝛedeſtinata fuit ab eterno· a iðo nihil
. inqinatũ Potuit intrare mn illam. decuit enim vt illa que fu HD DM
tura erat mater dei vt ſancta eſſet àQ immaculata · aũt beaata R

7

nit

M. quicq; faceret a pꝛincpio ab eterno oꝛdinata ſum (Tercio qli⸗
oin eet ſtella maoe elt q; eſſe videatur. Ita etiam beata virgo li⸗
nS cet magni meriti eſſet apud deum per humihtatem tñ parua
w⸗ B erat apud ſemetip̃am. nde legit᷑ Luc.i. & cũ angelus dix.
U? iſſet. Fue gratia plena dñs tetum. Ipſa hoc andiens luadente
car gyatia plena.a ꝙ dñns ſit mecum. a vt aꝓpeller inter mui M
eres benedicka Winc etiam tu angelus poſtmoð inſinuaret ei
dus ꝓ cõceptura a parituna eſſet dei iliumipſa tñ ab humilitate
ſua non receſſit.ſed cũ ange lus omnẽ legationem ſuam adim
n pleſſet reſpondit ei Ecce antilla dñi dicit· NMon dic ece ſponſa
n. Pfris. Ecce mſ ſilii. ece ſacraniũ ſpſſamcdti. Ið ſi dixiſſet mẽtita
4 non ſuiſſet. Debemus etiã a nos imitan humilitatem bée ma
i. tie. vt videlicet ꝑ humilitatem parui ſimus in oculis noſtriss
2 ſic magni erimus in oculis dei. Vñ dixit ſamuel ad ſaulez ·
Res. 5· Nonne cum puulus eſſes in oculis tuis caput in tri-
45 bubus iſrl factus es vnxitq; te uos m regem ſuper iſrahel. qſi

dieeret. olim cum ꝑuulus eras m oculis tuis magnus fuiſti in

————

. De

es in oculis dñi· ꝓpter quod etiam ſubiungit abiect te domi⸗
nus ne ſis rex Quarto ex ædinato motu ſtellazꝝ dules armo
maa ſuſcita t᷑. ſicet a nobis non audiatur. Ita etiam bła virgo
dulcem armoniam deuote laudis effu dit m aues dñi quando
gratias egit ei ſuꝑ beneſidiis ab eo ſuſteptis. Rit em̃ gagn
ficat amma mea dnm. a exul· ſpi.m. . que ſequnt᷑ luce pᷣmo.
Similiter a nos ꝓ ſingulis beneſicis a deo ſuſceptis debemus
ei referre magniſicas laudes. a deuotas graꝝ actiones et ſic
dulcem armoniã ſuſcita bimꝰ auribo ſue bemg mitatis. Fic em̃
puocabitur ꝙ pluna nobis miſericoꝛdiaꝝ ſuaꝝ munera largi

==

etur. Vnde monet no 8 Ectiaſtici. 43. Bndicen tes dũm exal⸗
tate illum q;tum poteſtis maioz eſt emoĩ laude. exaltate euz et

nplemim virtute . q. d. Bi exaltauenitis eum gras ei referẽ do
amplionibus virtutũ doms vos adimplebit · Hinc etiam dicit
Berñn· Diſce in agendo gras non eſſe tardus aut ſegnis. In⸗
gratitudo enim eſt ventus vrens· exſicans fontem mie a ro⸗
rem pietatis Quinto ſtella in effuſione radioꝝ ſuoꝝ non cor
rumpit᷑ aut violat᷑. Sic a bĩa virgo in natiuitate dei filii non
eſt corupta ſed quem virgo dcepit a quem virgo in vtero
Poꝛtauit · hunc etiã virgo peꝑit. a poſt partum inuiolata · ad
ERin virgo pmanſit. Pnd. cantat᷑ m ſequentia letabundus.
Sicut ſidus radium pfert virgo filium pari foma Meq; ſidꝰ
. is: necg ietr Hilio fit coꝛrupta. Nos etiam cauere debemꝰ
ne dyabohu

lus ſidem nram corrumpat. Vnde die apkus . 2. epla
ad Coz. 16. Nimeo ne ſicut ſerpens ſeduxit euam aſtucia ſua·
eelſt in xp̃o ihu · Wultoꝝ hodie ſides coꝛrupta eſt. a maxie m
lexꝝ m quibo ꝑ mn cantation es a ſoꝛtilegia a pꝛeſtigia at medi
camina multipharia m quibus ↄſidunt ſimplicitas puritas
xpiane ſidei poſt etiã ꝙ; dici poteſt eſt coꝛru pta· Ipſe em cũ ſint
filie eue mrem ſuam imitantes fidem ſuam per mnlta etiam
incredibilia coꝛrumpi ꝑmittunt. Ne etiam dyabolbus aĩias no.
Vnde dr Jap. 6. Cuſtoditio legum ↄſummatio eſt incorrup⸗
tionis. incoeruptio aũt fatit eſſe p'oximũ deo Bexts ſtella ce⸗
lo inlſeꝑabihiter eſt mſixa nec ab eo ſepatur. Sic etiam bra vir
go im omnibo pſecutionibo a tribulatiombo que aduenerunt
iAfilio non ſepauit ſe ab ipſo. Ipſa qui ꝓPpe magnam pauꝑtatem
palſa eſt cũ filio apud bethleem in diuerſio· Vnde dẽ. Luc · ?Z··

——— —

oculis domim. Munct autem cũ magnꝰ es in ocuhs tuis uuug

1s.

Sahnhctis

*

ſunt dies eius vt pareret. a peꝑit fihum ſuum pꝛimogemtum

et pannis eum muoluit a reclinauit in pꝛeſepio. qꝛ non erat
um. =. annis in egipto· Inð dr Math.2.· Or ioſeph nocte cõ

erat ibi vſq; ad obitum herodi S8. Mihilominus bẽa virgo do⸗

4
.
4

loꝛ em intomꝑabilem ſuſtinuit cũ filio ſuo ſtans ſub crucis pa⸗
tibulo. Vnde Joh qui ho
mfem. ditit matri ſue.

Ilurgens acepit pueꝝ a mrem eius et ſeceſſit in egiptum et

ulier ecce filius tuus.q: d⸗ vide atten
quodãmodo dolozes mr̃is augmentamt. Mos etiam redemp⸗
toeem nrm ilei debem us ipliq; inſeꝑabihter adherere. vñ
dicit aplus ad

Amgladius ¶ W ¶De ſedo nota ꝙ bra virgo duabo ſtel⸗
lis duenientibo aſſimilat᷑. viʒ ſtelle matutine· a ſtelle marine.

rimo itaq; comꝑat᷑ ſtelle matutine. Ende diẽ Eckiaſtici. 51.

. dei diſſipauit enim bĩa virgo mn oetu ſuo nebulam triſticie . qᷓ
obtexerat omnes ſideles aduentum xp̃ᷣi tum magno deſidenio
pꝛeſtolantes. Vmnes em illi quibus reuelatum fuit in ſpiritu.

illa que erat mater dei ſutura iam eſſet nata mirabiliter m-

mirum bo terant exultare. Vnde etiã etcleſia filios ſuos hodie

—

innitat ad gaudium ita canens. Cum iocunditate natinitateʒ
beate marie celebꝛemus vt ipſa pꝛo nobis intercesat ad dim
ihm xpß̃m Et nota ꝙ beata virgo ſtelle matutine qᷓ alio noĩe
xenus vel lucifer mierpteta? ſpter quinc; ompat Grimo em̃
ſicut lucſer diem tum ſolis immediate pꝛecedit · ita et ba

introitu pꝛeceſſit m mundũ· imo a ipſa veꝝ diem ſolez eter

dum. ꝓpter qð cantamus ð ea. elix nanq; es ſacra virgo ma
ria et omm laude dig na:quia ex te oꝛ. eſt ſol iuſticie xp̃ᷣus deus

noſter. De die etiam quem hec ſtella pduxit in oebem dr ĩ pẽ.
WMWelius eſt dies vna in atriis tuis ſuꝑ miha. In atriis qui ppe

militantis eccleſie ſolus xpᷣus melioꝛ eſt q; ſint multa milia ali
on inſtoꝝ. Vnde et ſponla Cañ. 5. dicit ꝙ ex milibo eleckus
Eess ſicut ſtella matutina id eſt venus calida eſt et humida.
