manus non eiuſd ſunt foꝛtitudmis aut qᷓtitatis. ita a ſenten
da dni non enit omnibo eque grauis ſed vnuſquiſq; m meri

ta peccatoꝝ ſuoꝝ crudelioeẽ ſenvnciã andiet aut mmoæẽ. le

ecelſe igit᷑ habes o peccatoꝛ vt dñs hos digitos ſuos in aures
tue coꝛdis immittat. vt videliœt quaſi iam ſuo tribunah aſi
ſtas atra te eterne damnacis ſentenciã pferendã ꝑptimeſcas:
A ſic qdin tempus eſt milerendi pedibo ſue miſceðie puobutus
Peccata tua per veram ↄtricõem tibi remitti depoſtas. De pe
dicis digitis dñs Canti. 7. hanus mee diſtillan erũt mirra
et digiti mei pleni mirra pbatiſſima. Nota ꝙ dñs habet du
as manus.· videlit manũ miſcdie: a manũ iuſticie. per primãa
peccatores ad penitenciã vocat. per ſetundam venire nolentes
Wein e caſtigat. Wanus itaq; miſcðᷣie diſti llat mirram. quia

oſteſtedit nobis amarſtudines paſſionis. quas pro nobis do
minus paſſus eſt in cruc· MWanus etiam iuſticie diſtillat mir⸗

ram a digiti manus huius plemi ſunt mirra probatiſſima. id
eſt amariſſima- quia ſentencia iudicialis peccatoribo conuertit
neglligentih, verba proſeret acrbiſſima a toꝛmenta inferet aa⸗
mariſſima- Verdos necſſarium eſt peccatori vt ſputo
iheſu lingua eius tangat᷑ Nota ꝙ in lingua eſt neruus qui vo
catur obticus qui diſcermt inter amaꝝ a dulœ- a inter amaz

—e.

Na amarius· a inter dulœ a duleaius. Hota etia; ꝙ id quod ex
Puitur q;dam vihtatem ſignificat. Sputũ itaq; quod expuit
iheſus vilitatem eterne damnatiomis deſignat · Neceſſe igitrr
nobis eſt vt incompabilem illam vilitatem in quã cadent mi
ſeri peccatores- modo lingua mentis noſtre preguſtemꝰ vt eo
ſeruendius ad dignitatẽ electoz capeſcendã laboremus. Mi=⸗

ſen quippe peccatores

4

—
*

kmborrre SOer. lxvij.
De vilitate eoꝛ ditit Eccleſiaſtici. 19. Aui ſe iungit ſoꝛnicariiis ”MM
erit neq; putredo a vermes hereditabunt illũ. Aui itaq; duli
relicto deo foꝛnicat᷑ cũ ↄcupiſcenciis huius mundi quaſi eada⸗
ner putridũ vermibo immoetalibo eodendus etuo ſubia⸗

cebit. Item de quolibet damnato diẽ Johel. 2. Aſcendit fetoꝛ
eius a aſcẽdet putredo eius. qꝛ ſuperbe egit in hoc ꝙ audet al⸗
tiſſimũ ad iratundiã vcitare. Item diẽ Wich· 2. Propt᷑ immũ⸗
deicdiã eius coꝛrumpet᷑ putredine peſſima Iteʒ dns ad animas
dãnatoz. Amos. 4. Aſcẽdere feci putredmẽ caſtroꝝ veſtrozz
in nares veſtras ſcaſtra aimaz ſũt toꝛꝑa· In ipſis em militat
vel deo vel dyabolo. ſ certe putredo a fetoꝛ coꝛ poꝝ ipſoꝛꝛ ſe⸗
per aſcendet in nares amimaæ ipſoꝝ (Auato neceſſariũ eſt no
bis vt ad imitacõem iheſu in celũ ſuſpidientes ingemiſcamus.
Ille em in elũ ſuſpitit · qq diuinã patienciã a longammitatẽ de
uotus attendit . à ſuper hoc deo grates agit · Ille em igemi⸗
ſcit ꝗ magnitudinẽ a diuturnitat ſceleꝝ ſuoꝝ ↄſiderans ſup
hiꝛiers vera coꝛdis tricõe gemit a dolet. et ſic huic ex dei gractta
Stingit aures eius aperiant᷑ a lin gua reſeret vt recte loqua
ur. ibener em̃ talis dem ceps mandata dei audit àH implet.

Ubenter etiaz de cetero per veram ꝛſeſſionẽ Oꝛ ſuu a
matulis abluit a deo iugiter gracias agit. Rogamꝰ ergo ha-
riſſimi dñm vt ſic nos ab omĩ peccato qð nos vel ſurdos vel

mutos efficiat curare dignet . vt angeloꝛ audire dentus 2 e
lectoꝝ canticũ dcinere mereamur. Ruod &. W

2 ſuũ a peccatoz

¶ Vominica trevecima. Sermo. xvi.

Bomo qday deſcẽ debat ab hieruſalẽ in hiericho tt. Lu. o.
Quis ſit homo ille q ab hieruſalẽ deſcendit in hiericho oſt⸗ dit
beatus auguſtiꝰ dioens . Pomo em̃ ipſe adam mtelligit im ge⸗
nere humao. Hieruſalẽ auitas patis illa celeſtis a cums bea-
titudme lapſus eſt· Hiericho interpretat᷑ lina a deſignat moꝛ⸗

talitatẽ noſtrã ꝓpter ꝙ hoc ꝙ naſcit᷑ creſcit ſeneſcyt Q occdit
QAui ſint latrones oſtendit beatus ambroſius dicens- Qui ſͦüt
aũt iſti latrones niſi angeli nodis a tenebraz. QAũo aũt latro
nes abierint dot venerabils Beda dicens⸗Abierunt autez
non ab inſidiis eſſando. ſed inſidiax fraudes octultando . De
Bnmo quidam deſcendebat ab hieruſalem in hiericho
Ngui inctdit in latrones qui diſpoliaueraunt enm. tet·

tuoꝛ prinapalit᷑ ſũt notanda. P

leſtis exprimit᷑ que adð ſimilitudme ciuitatis ex viuis a electis

maritanũ ꝗ́ arta euʒ motus eſt miſcia figuret,.¶

ſ f hfh ririe
plagis impo. abi. ſe relicto Quo 20. In preſenti euangelio ⸗

nimũ eſt ͥd per hominẽ illum

ꝗ ab hiemſalem deſcendit intelligat. Scom eſt ;d per hieruſa

ls a hiericho a qua in quã deſcendit exprimat. Terciũ eſt dd

iPer
e

per latrones in quos in cdit ſigmſicet · Auartũ eſt

primo nota ꝙ per hommẽ iſtũ qlibet homo chriſti ſanguine r
demptus intelligit ac baptiſmi lauacro regeneratus. Ad hot
em dñs nos ſuo redemit cruore a ꝓpter hot in aqua baptimmi

ngenerati ſumus vt effidamur d aues ſãctozꝝ a domeſtictl dei

m illa lanita ciuitate hieruſalẽ que ſupra nos eſt. videlicet in

eccleſia triumphante Vnde dit aplns ad eph̊.z. a loquit᷑ de
Ibullibet chnſtianis. iam ſppe in wleſti hibrulale, vmonan?
ara non is ine aduene: ſed eſtis ciues lanctoꝝ a do
meſtici dei ¶De ſecudo nota ꝙ per hieruſalẽ patriaſuꝑœ R

—

lapidibo ſtruit in celis. de qna ðꝛ im põizi·Stantes erant pe

des noſtri in atriis tuis hieruſalẽ. hierulalẽ que edilſicat᷑ vt ca

uitas Jgitur in ſuper na hreraſale id eſt in regno dei vbi eſt

vera pa cis viſio. pedes affeckuũ noſtroꝝ et deſide rioz iuglier
ſtare deberent. modo debe remus m 2 habitare Per ſpem vt

Poſtea ad eam pertingere mereremur per rem. heu multi ab

iſta hieruſalẽ deſtendunt in hiericho. id eſt deleckant in tranſi

dria voluptate p̃ſentis ſetuli. Piericho quippe luna interp̃tat.

enti mnititur

hHomo ab hi eruſalẽ deſcendens incedit demones

a certe luna defectum patit᷑ àQ macula habet. Pfñ per hien cho
mundus iſte ſign rat᷑ ꝗ liet ſe ſtabilẽ eſſe menaat᷑ et claꝝ· v⸗

Iiſſime tamen mſtabilis eſt a maculis plenus. nde qͥ mundo

mnitit᷑ necſſe eſt vt labat᷑ àQ maculet᷑ . Nui em labenti et pollu
m ui

eſt quin cuʒ labente labatur a pollu
e tercio nota ꝙ per latrones in quos
Ss ſififeantir

Ipſi quippe iabnt in inſidis in via hienchontina vt interficc

ente polluat᷑

nt ammas chriſtiano . Pnde legit᷑ in. 4. Regũ .25 erer

atus chaldeoꝝ ſedechiam regem hieruſalẽ vprehendit imn pla

mde hiericho. tuius Rlios rex babilomis occiditaà otulos eius

Eeffodit. vinxitq; eum m kathems duxit in babilonẽ· Sede⸗

r H.

chias interpretat᷑ iuſticia domini. a certe quilibet chriſtianꝰ ad
hoc votatus eſt vt ſiat rex imm hieruſalem. a cũ homo de ſancta

hieruſalem vadit in voluptates huius mundi. ↄprehendit ei

„

exeratus chalde o id eſt turba demomũ. a ſit llii eus id eſt

NJ — —

bona opem eius que feterat ocadunt᷑ et oculi aime ſue per dei . .
obliuionez eruunt᷑:a poſtremo multis peccatoꝝꝶ cathenis vnimn
Nus duci in babilonẽ i eſt m afuſionẽ gehenne ſempiterne.
Babilon quippe ↄfuſio interptat᷑· O aũt demones ſint latro
nes teſtat᷑ Job. t9: qui ita dit in pſona pecratoris- ſimul vene
runt latrones eius a ſeœrunt ſibi viam per me obſederunt m
gyro tabernatulũ meũ· Et nota ꝙ iſti latrones tria mala faci⸗
unt· Primo em ſpoliant hominẽ nobilibo virtutũ indumẽtis
d de in p AKſiitit vgina a dertris tuis in veſlitu deanra-
to circundata varietate. Veſtit deaurath in quo regina- id ẽ
anmima aſſiſtit a dextris eterm regis· eſt nobilis caritas qᷓ ſple⸗
dida reddit animã. etiã aliaz virtutũ varietate circundataz
vtpote caſtitatis. humilitatis. manſuetudinis. pietatis. eqdta
tis. a veritatis. et ſic de aliis virtutibo · Scðo demones hoies
vulnerant crimimnibo a peccatis· Peccata nanq; plage et vul⸗
nera ſüt amme de quibo Job loquit᷑ in pſona peccatoris. Cir⸗
²Aidedit me lamis ſuis a auulnerauit iibos meos net peptit
effudit in terrã viſcem mea. dcidit me vulnere ſup vulnus
h diẽ de dyabolo Et notach demones p ſugbiã æ iackantiaa
capiti letale vulnus infligũt. In capite ein eſt pncipał oſten⸗
tadõ ſuꝑbie ſicut dic Greg · Per auari ciã vero brachia moꝛtai
plaga vulnerant a tranſfigũt · Muaroꝝ quippe manus a bra
cchhia ad acapiendũ ſũt poꝛrecta · Per iram vero pectus et oꝛ
tmnſfigũt.qꝛ iracudi ſemꝑ hnt coꝛ a pectus turbulentũ. Poꝛ
ro per muidiã ipſas medullas oſſiũ vulnerãt a diſturbãt. Pu
tredo em̃ oſſiũ eſt muidia.ſiẽ ðꝛ in ꝓuerb· . Per gulã vero
venter a viſcera mota li᷑ vulnerant· Guloſi quippe ad hoc in
hiant ſolũ vt ventrem a viſcera abis a potibo repleant · Der
luxuriã lũbi a ſemora moætali vulnere tranſfigunt· Luxurion

—W

—r—

4.

lboꝝ. Poſtremo coxe nbie per aengi⸗ vulnerant · Acci⸗
dioſi qui ppe pigri ſunt a ſegnes ooxas

dioſi ſeg nes coxas à& tybias mouere ad
obſequiũ dei · Tercio demones vulneribo ta diuerſimode in⸗
ſigdis abeunt peccatore ſemiuiuo relicto. Per hoc ꝙ demones
abeunt intellgit ꝙ dant peccatori ſpem et pfũptionẽ longio
ris vite · Multi ſiq dem pectatores per q;dam anime freneſim
L non ſitientes dolceẽ vulnezs fuozꝝ delectant in peccatis ſiuis
Ků ſomniantes ſibi longã vita non timent eterna ſu ꝓplicia que
a demonibo inferunt. Sraut legitur q, deliqunt hominem
aue, vulnemuerant ſeminiuum boe iniſieat e, miſer hoo

.
——=

.
.

manitatis aſſumpcõ em

eſt ei vt oleũ interne ↄſolacõis vmo ↄtricõis affundat · Ahas
em nunc leti eſſe vere poſſumus. mſi ipſe intrinſecus nos per

eſt ſubditi a plati a paupes a diuites rumpũt vincula preœ-

ue. Prochdoloæ multi mfugiũt hoc iumentũ. Pautci Se

ſtabulu id eſt in hoſpiciñ ſuum ducat. Voſpicif vero dñi eſi

.

Ke

poſtq; ſe demombo lubiiet per conſenſum et peccati acum ſta
tim amima eius morte ſpirituali truudatur et mihil in eo viuun

ſtat et coꝛpe Anima vero ꝑ peccata moti ficata coꝛꝑi tantum
ym ammaſitatẽ vita relinquit . ¶ Q ¶ De quarto nota ꝙ p
lamaritam dei filius figurat᷑. Samaritanus qui ppe cuſtos in⸗

terpretat᷑· a certe dei fillus cuſtodit filios gracie. Vñ ðꝛ in pz

Mon doꝛmitabit neq; doꝛmiet q cuſtodit iſrael . Et vere neceſ

ſarius eſt aduẽtus eius vt viſitet miſeꝝ peccatoꝛẽ et faaut illãa
que fecit ſamaritanus de quo agit᷑ in preſenti euangelio: Ipſe

em illi ſauciato octo bona ſecit Primo quippe videns hoiem

vuleneratũ iant. miſedia motus eſt (Secundo a ſpropinq⸗
uit Cerdo vulnenibo ſauciati vmũ infudit Quarto oleũ affu⸗

ptimo in ſtabuluz duxit· id eſt in hoſpicũ (Octauo turam aus
egit. Igitur a nos qꝛ peccatoꝝ vulneribo ſautiati ſumusro⸗
gareſpnimo debemus dei filium cratorem noſtʒ vt circa nos
miſcdia moueat᷑· ſi enim ipſe ꝗ nos creauit auerterit miſcdiaʒ
ſuam a nobis. qs miſereb bemꝰ?
quatenus humanitatis ſue recoꝛdacõne per ↄpaſſionẽ nobis
aꝓpropinq ar dignet Pinquus em noſter ſadus eſt per hu⸗
manitatis a Lercio rogandus eſt vt vinuz ſens⸗
tiſſime ↄtrioõis vulneribo ammaz noſtra?ꝝ inſundat. Sme ve

ra quiꝓpe ↄtrice ſaluari non poſſumus (Quarto ſu pplicandũ

ſpiritũ paraclitũ ↄſoletur (Qumto libenter ſuſtinen debemus
vt alliget vulnera noſtra ligammibo precptoz ſuoꝝ a deuo“
ta ſatiſfadione. Deu pautci ſut ꝗͥ hodie diumis prwoœptis pla⸗
gas ſuas alligari ꝑmittant-Omnes æ maiores a mmoresid

ptoꝝ ſicut dic dñs Diere. 5. Simul fregerunt iugũ miperunt
vintula Sexto indigemus vt iumento ſuo nos imponat · Ju
mentũ dñi eſt crux benedicta. Tunc aũt iumento ſuo nos

Ponit qñ nos remmiſci facit et imitari amaritudinnẽ paſſioĩs

4

4

Diuine paſſionis amaritudies intueant᷑ a qui domino in ſuis

——

Dloribo patiant᷑· CQum tamẽ dicat apłus

Slonik mi⸗ Cu dicat ꝙ ſi nõ ↄpatimur
non ↄregnabimus (Beptimo necœſſariũ nobis eſt vt nos in

.

umto plagas alligauitſer to iumento ſuo impoſuit. Se

bit noſtri Gecundo ſupplicare delemꝰ

—

noſtr agit cũ ſaut nos profire de bono opere in aliud bonũ

— =—

.

S
.

vt ſic noſtram turam agat ꝙ omnes in die inditli nos

¶ Vominica quartadecima.ᷣmo.xxvii.

ſanda ectleſia. Tunt aũt indutit nos in ſu hoſpicũ.· quando
nos pꝑticpes ſacit ommiũ bonoꝝ et laboꝝ que hunt in ſanca
ecleſia per deuocõem electoꝝ.· vñ dic põ. Darticipem me ſat
deus ommũ timenciũ te a cuſtodienc mandata tua Ddauo

neceſſe eſt nobis vt quotidie noſtri turam agat. Lunc curam

—

opus a ceum nos tranſire facit de virtute in virtutẽ · Curã etia
ſuã circa nos per hoc oſtendit ꝙ nos ſtabulariis · ið eſt ſacer·
dotibo ecclelie ↄmittit ꝗᷓ nobis eccleſie ſacramenta ad ſahtem
coꝛpis a amme ſideliter ammmiſtrent· Rogamus ergo dnjm

‚—

ſalua⸗

n contingat· AQuod nobis preſtare ſ·

—— ——

(Lum ingiederet iheſus quoddã caſtellũ occurrerunt eiſt
Luce. 12. ¶MWouere poſſet hommẽ ꝗd illos deeem viros le

—

ſabant᷑ ad muice· qꝛ ſeœrat eos vnammes añitas paſſionis 4½

4
.

los ſuos ait illis Ite m caſtell quod otra vos eſt a ſiatim in

proſos viunxerit-Et de hoc int Tytus. Decem leproli duer⸗

p̃ſiolabant᷑ tranſitũ iheſu ſolliati donee aduementẽ chriſtũ vi
derent. Auare aut a longe ſteterint dic Theophilus. A longe
ergo ſtant quaſi verrdantes de immũdicia que eis imputa⸗
bat patabant em chniſtus eos faſtidiret ad modũ̃ aliz:
lict ergo abſteterunt loco· ſadi ſut tamen proximi dep̃cando ·
pe eſt em dominꝰ omnibo inuocantibo eum in veritate. Di er⸗
go leproſi eum mgrederetur iheſus k.

—

Vnm ing rederet iheſus quoddã caſtellũ occurrerunt an
deom viri leproſi.Luc· 12. In preſenti euãgelio tria
prima fadie ſut notanda. Primũ eſt ꝗd per caſtellum
qð iheſus ingredit deſignat. Scoõm eſt qd per deæm leproſos
exprim. . Terciũ eſt ꝗqðd adð leproſoꝝ mundieia requiratur ½·
de⸗ primo nota ꝙ per caſtellu iſtud mudus intelligi·

—

De hot caſtello d: MMath. 21. dñs mittens duos dilcipu⸗

uenietis aſinam alligatã a pullum cum ea. ſoluite aàQ adducite

mihi .˖ Per duos dilcipulos dñi timoe caſtus et amo ſanckus

mtelligunt᷑. qui aſinã a pullum. id eſt ſemozẽ peccatoꝛẽ a iun

chriſt.· Si vis pluma habere de iſto caſtello quer in bßmone dd

oem ſoluũt a vmceulis peccatoꝝ et addutũt in obſequm ihelu

= .KM
4 — — r — —
G
. .
5

— —,—¶,ͤ⁊ 5 . 7
4 . . M.

. . ..ẽ⅞¾

ſſumpcõ ſancte marie. Intra uit ihſus in quoddam raſt el
um. Igitur in caſtelluz iſtud. id eſi m mundũ olim ingrelſus
eſt per noſtre carnis aſſumptõem a adhuc ingqrediet᷑ ꝑ finals
iudici diſtridionẽ. Vnde a angeli ad diſcipulos dixerunt in
ſcẽſione dñi . Ackuũ · I. Vin galilei ꝗ;d ſtatis aſpicẽtes ĩ clua
hic ihe ·ꝗq alſum. eſt a vo em ce. ¶ De ſco nota ꝙ deẽ vini le .
proſi ſig nant q;libet peccatoꝛẽ ꝗ tranſqredit᷑ et violat deem
precpta dei (Primus itaq; leproſus eſt viglie primi pepti
5 dit. Exo. o. Non habeb deos alienos torã me. non ado⸗
Abis eos neq; coles.qſi di:. non habeb deos alienos corã me
in oꝛde. id eſt: non adorabis eos ore neq; ooles ope . Doc pte
Ptuũ violant pipue qnq; genem hommũ. viʒ humani laudis
auidi auani guloſi. a luxurioſi· nec non et ſoꝛtiarie mulieres.·

4

ſoꝛtilegiis ↄſidentes. Dumane quippe landis auidi vanã glo
iiam quã emunt a mimis et hiſtnomibo deo ſponũt. Auari
nũmum aliam rem tpalem plus igut deũ. Guloſi ven

tri ſuo fernentcius ſeruiũt q; duli deo · Luxurioſi arta amote;
mullieris foꝛ nicarie Plus eſtuant ꝙ; irca dilectionẽ dei. Wulie
ſoꝛtiarie plus ðſidunt in ſoꝛtilegiis ſuis q; in his que ꝑti

————

nent ad dei cultu. (Scdus leplus ẽ qui violat ſcðᷣm pᷣeptũ

KLLVw————————800——

að ait. Mõ aſſumes nomẽ dei tui inuanũ net em habebit eß
inſontem dñs ꝗ aſſumpfſerit nomẽ dñi dei ſui fruſtra· Doc ma

datũ maxime violant mercatores a omnes q ne dixenim prr
iurant. h ꝗᷣ aſſidue ſine cauſa iurãt· Violatur etiã hot pᷣeptu
a luſori bo qui ſepe deũ blaſp hemat. ¶ Teraus lepſus eſt ille
qui ſabbata id eſt ſolenmitates dñi nõ cuſtodit. Vñ ðꝛ in ter⸗

QLo mandato·. Wemẽto vt diẽ ſabbati ſanctiſiœs · Piolatores
hui9 poœpti ſut choreiſatores t aliaꝝ vanitatũ ſectatores. Ip̃i

eñm dies delebres deo et beate marie et aliis ſandis dedicatos
ns ſandificãt orationibo ac aliis boms operibo mſiſtẽdo · ymo
Ens matulãt a exhonoꝛant vamitates lbidinoſas exertedo
3 Quartus lepſus eſt ille ꝗᷓ ꝓentes ſuos nec reueret᷑ nec amat
nec eis neceſſaria ſubminiſtrat · Dict em quartũ mamdatum·
Doncea pa. tu· a ma. tu. vt ſis lon· ſuterrã quã dñs deꝰ tuꝰ
dabit tibi. hec eſt terra viuencũ vbi regnat vita eterna (Cuf
tus leproſus eſt violatoꝛ nti pᷣepti qð ſic loquit᷑. Non oct
des id eſt non octides coꝛde vel deſideres vel optes alicui me

tem. Item non ocddes ore vel lingua ieſt non inſtigabis alic;
ad ocude ndũ net detrahes ꝓpximo tuo nec ↄſiliũ aliqð dabis
p quod amme noceat᷑· Item n on occides manu vel operenec

— — r=- — 4 2 4 —
6⁶ —
4
.
†
.
.
4
4
.
4 —
— — 58LV'tL0⸗k ——— —

pPpyittes aliquẽ mori ſame l Sextus lepſus eſt ſodomita foꝛ⸗
nicatdꝛ a adulter Dicit em ſextũ p̃teptũ · nõ mechaberis· id

mib⸗ exerebis. nec alicui mulieri in
legittimũ matrimoniũ copulata

ſticia dcupiſcit · ¶ ?¶ De tercio nota * hot vt huinſmo⸗

ſurget et tormã deo indiee ſtabit vel vite eterne vel mortis pe⸗

Sextus lepſus eſt ſodomita fo⸗
nullã turpitudinẽ vel immũditiã coꝛde ac oee a opere ſeu ma/
ngaris qꝗᷓ nõ fuerit tibi prr
Septimꝰ lepſus ẽ ſeptimi p

cepti ↄtemptoꝛ qð dic· Il furtũ faues. Doct mãdato a furtui

a rapina a dolus a calunia a oĩs generis vſura ꝓphiber Ockta⸗
uus lepſus eſt ꝗͥ lotur ↄtra ꝓpximũ falſũ teſtimomũ · Dic eim
octauũ preœptũ . Mon loquenis cõtra pximũ tuum ſallum te⸗
ſtimomũ. Doc peptũ videant ꝗ verbis ſuis vel vite vel ſame
vel etiã rebo pximi nocent Monus leproſus eſt nom prœpti

4

delicari tũ luxurioſis oo gitacõibo in oꝛde Oeamus leproſlus

eſt qui violat decimũ pceptũ q ait Non acupiſces domũ p/

ximi tui nec omma que ilnus ſũt-.Doc mamdatũ nõ obſeruai
qui per auariciã intus exeſtuans q;cunq; rem proximi dtra iun⸗

petialt reqrunte

di leproli curent qnq; mmu eſt vt iheſu ca

ſtellu ing redienti occurrant. Ille iheſu occurrit ꝗ hoc firmiter

— ———

credit ꝙ ihelus ad indiciũ in mundũ vemiet a ꝙ i carne ſua re

tue ſentencã auditurus (Scöm eſt vt vilo iheſu ſtent a loge
Sue a longe ſtat q ſe humiliat a chriſtu indice ſperando foꝛmi⸗
dat. In hoc em notat᷑ ſpes ꝙ ſteterũt. Nimoe aũt in hoc innuni
tur ꝙ ſteterunt a longe tanqꝙ; non aundentes ꝓpins acedere ·
Teraũ eſt ꝙ voce ſuã ad deũ leuent dicentes ˖ Jhelu pepto⸗
miſerere noſtri. Ille ad deũ voe leuat q ꝑ penitenciã a iuſti tiã⸗
ad deũ clamat · Miſcðia pe a iuſtida ſũt ale orõnis qbo le⸗
uat᷑ ad deũ. MWilcðia ſua pauperibo tribuit· Juſticia vero vmi⸗

tuiq; ablata reſtituit ( Quartũ eſt ꝙ ſacerdotib⸗ ſe oſtendant.

vñ dixit eis . Ite oſtendite vos ſacerdotibo . Et nota ꝙg ad ſeſ
ionẽ p̃eipue qtuoæ exigunt᷑ que hic innuunt Primũu eſt ꝙ; lit
humilis. vñ non dixit eqͥtate h ite. Scðõm eſt ꝙ ſit nuda t ſnii

accuſatoria. vñ ait. Dſtẽdite vos a non alios: Tercũ a qᷓrtũ

eſt ꝙ lit diſcreta

.

pluralit ait innuit᷑ debet eſſe frequẽs · vt ſi vnus ſacrdos at

Aſeſſoꝛ moriat᷑ vel ſe mn ahũ locũ tranſferat alteri ↄfitatur àQ vt
tociens ſe ad minus lauet ꝑ ↄſeſſionẽ qtiens ſe Plluit gpeecc- ð

ttmanſgſſoe ͥ ſic ait. Ilo deſiderab vr æẽ primi tui. DVinc etiax
luxuna mentalis ꝓhibet ne viʒ aliqs credat ꝙ nõ ſit peccatũ

ota ꝙ ad ↄſel⸗

a bomis. Sacerdotes em dicunt᷑ quaſi ſacri dueæs In hoc em ꝙ

kvuif.

— 5

4 .
4 4
— . . .r. 4 – — —=
. . . 5

AAtu. Contra qð multi faqunt qui vix ſemel cõſitent᷑ m anno ð
. Q(Qauinto neœſſaniũ eſt leproſis vt pro emundacõe ſua munus
Sfferant qð lex inſtituit offerendũ. vñ dñs Lu. 5. dixit tuidag
leproſo quẽ cumuerat a lepra Vade oſtende te lacerdoti et of
fer pro emundatõe tua ſicut pepit moyſes in teſtam ẽto ilus .Z
Mota ꝙ legit in leui. A: q; lepſus p emundatõe ſua ad mi·
nus offerebat quadruplex munus. viʒ agnũ vnũ · a olei ſer⸗
tariũ. 4 duos turtures aut duos pullos colibax. et deimag

.

— .

ſimile oleate in ſacrifi ceiũ. Per agnũ qui pro delico immola?t

mntelligit᷑ carnis maceratõ que maxime ſit per ieiumũ a calicuũa
Per olei ſextariũ figurat᷑ elemoſinaꝝ largicõ que ad modum

olei miſerias egenoꝝ lenit. a hec maxime ↄlſiſtit in illis ſex de
quibo dñs loqui᷑ · Math. 2 5. Eſuriui a dediſtis mihi mandu
care· ſitiui &- Per par turtuꝝ aut duos pullos columbazꝝ ſi-⸗
gniſicat᷑ gemebunda lacrimoſa oratio. Debet em penitens
demeeps ad ſimilitudinẽ turtuꝝ fugere ſtrepitus huius mũüdi
Debet etiã tanq; gemetes colũbe ſuꝑ aquaz id eſt lacrima⸗ʒ:
fluuiũ reſidere · Per decimã ſimile oleate nota tur hilaris adim
pledo mandatoꝝꝶ dei. Sicut em ex ſimila panis ↄſici᷑ qui coꝛ
hommis ↄſirmat ita et per adimpletõem dec mandatoʒ dei
anmima aſfirmat᷑ vt perueniat ad regnũ dei · O aũt penitens de⸗
mops hilaniter adimplere debeat qui tranſgſſus eſt · primo ꝑ
hoc haberi poteſt ꝙ ſimila oleo ↄſperſa debebat offerri. Ro⸗
gate er go dñm vt per eius graciã a peccatis emũdati ad ele-
Ctoꝝ 2loꝛtiũ pertingere mereamur Quod nobis .

—

(((.⸗ominica quintadecima. pmo.xix.

Nemo poteſt duo bo dominis ſeruir. Mathei ſexto.
os

imatis verba Criſoſtimꝰ exponit at declarat dieœns · Dix
dicit qui ctraria iniungunt. ↄcoꝛdia em multos vm faait
mamona ſermone ſiriaco diuitie nücupant᷑. Bene ergo inq t

beatus hieromimus. Audiat het anamus qui cenſetur vorahu⸗
o chriſtianꝰ nõ

o chriſtian? n poſſe ſe ſiml deo dinitiiſch ſenire. Kttvam
ariſſimi diuitem epulonẽ qui hic diuitiis ſeruiuit ſplen dide
vixit. deum in panpere mendid lazgaro deſpexit. quid merce
dis acœpit patet Lue ſedemo. ꝙ poſt moetem in inferno ſe⸗
pultus guttã aque petiit a ſibi denegata fuit. Er hoc clare pa
EeEt veritas verboz: dioentium ⸗ Memo poteſt kk.

—
A.
.
——— YƷ —

— —,——G— T

rr r r

vidit equũ albũ a q ſedebat ſuꝑ eũ vocabat᷑ fidelis a verax

humiliauit vſq; ad moꝛtẽ mortẽ aũt cruds deus pater illũ ex

aſten et ſparati äſi vir ad plii aduerſa te flia ſyon Der po
pulũ vemt de terma aqloms vmonenmiänt d emane

ſcutũ vero ſignant᷑ illa per que ſe modo peccatores excuſant a

Tempoꝛe

eſt duoby domis ſeruire Wathei. 6. Auatuoꝛ
ũt hic notanda. Primũ eſt qs ſit dns cui ab vmùſis
AI— „ — „ . „ . „ . „ —
eſt ſidelit ſerniendu. Scm eſt ꝗs ſit ille cuius ſern iccãiad

ab omnibo eſt ſugiendu. Terciũ eſt in quibo potiſſimũ dei ſer

mitus aſiſtere videat᷑.Quartũ eſt quare quinbet chriſto ſeruire

Eneat᷑. X De primo nota ꝙ ille eſt dñs cui ſernine debe

remus quẽ adorãt dnationes·tremũt poteſtates. viʒ chriſtus
dñs deus noſter. De iſto dño ſcribit paulus ad Ti. 1.6. ꝙ; eſt
rex regũ a dñs dommantiũ ꝗ ſolus h̊t imm oetalitatẽ a huicem
habitat macæœſſibilẽ· De iſto etiã dño ſcribit ioh · ĩ apoc · 19.

—

cũ iuſtidia indicat æ pugnat. et veſtitus erat veſte aſperſa ſa
Zume habens in veſtimẽto aQ in ſemoee ſcriptũ rex regu a dĩõs
dommancũ. Dec exponũt de kilio dei cuius albo equꝰ eſt caro
ESõ veſtis vero aſperſa ſangnie
fi

eſt coꝛpus ipſius fili

ii dei q ꝓPo cruoee effuſũ fuit in cruc: a in

altauit a dedit ill nomẽ qð e ſuꝑ ome nomẽ· vt in noie ihelſu
ome genu flectit. œleſtiũ terreſtriũ· a infer noz. Duic ergo do
mmo ſoli credendu eſt a ſeruiendũ. Vñ ðꝛ.ſ. Regᷓ. 7. Parate
coꝛda veſtra dño a ſeruite illi ſol ¶ De ſcðo no tat᷑ ꝙ dya bol 9
eſt ille dñs cuiꝰ ſerniau eſt lugiend

u · Demones em lüt cru⸗
deles dñi. ſub quoꝛ manu traditus eſt mũdus iſte. vnde diẽ

Pſai. Tradã egiptũ a. mũdũ ĩ manu dñoꝝ crudeliũ. De era

delitate q; demonũ ðʒ hiere. 6. Eco Ppls vemit de tra aqlonjs

. 7

ſagitta a ſcutũ arnipiet crudeb eſt a non miſerebit⸗a ſup eds

de ’egione inferm vbi hyems regnat eterna. Per hoc autẽ
ðe ꝙ ſuꝑ equos aſcendent hoc intelligit᷑ ꝙ feſtinãt in interiti
anima. Vemũt aũt cũ lagitta ſcuto. Per ſagittaʒ notan
plage irremediabiles quas inſerent pctozibo a ſceleratis. Per

ſeruicõ dei . Dec ſcuta ſecũ deferent demones. Dſtendẽt em mi⸗

—————Nẽ àͤ‚‚z. —

penas patient eternas. Et certe ipſi crudeles ſut nũq; aiabb

dannnatig miſerebunt᷑ in ſu ppliais · Stultus eſt ergo ꝗ
rit ipſis De tereo nota ꝙ potiſſimũ dei ſeruit? vſiltit i
viðlz. in lãditate. in eqtate· a pietate·. a caſtitate. ¶ V

õõl

—————-- —

ſeris petcatoribo ꝙ qꝛ ſe excuſauer̃t ne chriſto buirent. ꝓpĩ boc

EEE

——6 .

—— —

— ——————=Cfr-- .. . 4 Kl

=

—— — —
*

fſeruio ſaditatis dic dñs Leuit. i..· Saãdi eſtote qm ego ſãtꝰ9

ſu· Itẽ deut?. 26. En dñs elegit te vt ſis ꝓols ſactꝰ. Ite Lu. ··
Bndictus dñs de iſrb qꝛ vi a le · re · ple · ſue . a. . Vt ſine it·
de ma . ini · no. li· ſer · illi· In ſãdtitate a iuſticia c. Sanctitas alt
Alſiſtit in diuino cultu. viʒ in deuocõe orõne a dulcdine lacri⸗
. ma2. in ſancta meditace a œleſtiũ ↄtemplacõe. Dot ſeruiaund
deberent hoies deo impendere in diebo ſolenmbo qñ vacaãt ab
ahis laboribo.· Vñ ðꝛ eis. Wemento ꝙ diẽ ſabbati ſaãchſies · H
heu tunc maxime deũ offendunt. ꝓpter hoe demones deridernrt
ſabbata noſtra. ſicut ðꝛ in Tren. De ſeruicõ eaſtitatis dic ape
ad Choꝝ·2· 6⸗Exhibeam? noſmetipſos ſic dei miſtros in co
ſiitate · Itẽ ſcribit ad Thi. I.. Teipſũ caſtum cuſtodi · Caſtitas
aut elt p edomitis vicioꝝ furiis munda a honeſta touus coꝛ⸗
Poris habitudo. heu multi derelicta caſtitate ſerniunt immũ⸗
diciis luxurie. vñ ꝛ: 4. Reg 21. Seruiuit amon rex imundi
ciis adoranit eas a dereliqt dum deũ patz ſuoꝝ. Amon in/ 3
terptat᷑ onerãs vel onuſtus a ſigmſicat luxurioſos qui onuſii
ſt dño· Laborat em ſuſtines immũditias eoz. vnde ipſe diẽ
VYlſaI· Labomui ſuſtinens. De ſeruitõ eꝗqtatis ſiue iuſtice dꝛ
Tho· iʒ· Co nuertimĩ peccatores a faaute uſticiã coram deo cre
dentes ꝙ fadat miſcðiam ſuã vobiſcũ · Icẽ ðꝛ thob·4. In hona
exitus ſui vocauit ad ſe thobias thobiam filiũ ſuũ a ſeptẽ iuue
nes filios eius nepotes ſuos.a dixit eis. Seruite dño in timo
re a ĩ veritate a inquirite vt faciatis que platita ſũt illi a filiis
xeſtris mandate vt faciant inſticias. Juſtida vero eſt equtas.
uis vnicuiq; rei tribuens pro digmitate cuiuſq;. Daud ſũt qq ma
Qunt hodie iuſticiã. ꝓpter hoc querit dñs Yla · 9· Conuerſũ
eEelt retroꝛ ſũ indiciũ· et inſticia longe ſtetit q; toꝛruit in plateis
veritas a equitas non potuit ingredi.facta eſt veritas m obi
nionem. De ſeruicio pietatis ſiue miſcðie ſcribit aplus. 1. ad
NVhimoth· 4· Ex eree teipſũ ad pietatem. Mam coꝛpalis exerca
Aado ad moditcũ vtilis eſt. pietas aũt ad omma vtilis eſt. p⸗
miſſionẽ habens vite que nuc eſt a future · Wultumq; igitur
gjuiſq; miti debzʒ vt ſit pius a miſericozs in elemoſinis dandis
paupenbo »ſouendis. qꝛ magna gracda eſt eis repoſita qᷓ ců
Pietate ſie miſcdia moriunt᷑. Vnde ðꝛ . 2· Wacha· 12· Judas
machabeus aſiderabat ꝙ hi qui cũ pietax doꝛmicõem accepe
uunt. optimã haberent repoſitãa gracdam ¶ £ (De quarto
nota ꝙ lex cauſe aſſignant᷑ quare qlibet dño ſeruire teneatur ·
Purima cauſa eſt ſeruilis ↄditio. ꝓPter ſeruilem qui ꝓpe ↄdicõeʒ

—

———=—

pti eſiis ſed Paioſo ſangumneiheſu chriſti Oho trt ergo vel n

vñ die Eccleſiaſtes . «. Si quid vouiſti deo ne moꝛeris reddere

CTempoezꝛ Ber
gnouit dauid rex ita dicens in p·O dñe egd ſernus tuus et
ſihus amtille tue.⸗Q. d. D dñe ego ſu ſeraus tuus qꝛ ad yma⸗
nem tuã me creaſti.ſum a ſeus tuus ? mihi ſpireumi vi
id eſt animã inſpiraſti. Et bene dico ſü ſeruus tuus ſũ em i

tenemur ei ſeruire. Ipſe em de limo nos plaſmauit. quodð ret

lus anllle tue id eſt terre que eſt ſcabellũ pedũ tuoꝝ. Scda

cauſa eſt cariſſima emptio. Precioſo qui ppe ſuo ſãgujne de pA.
ceſtate dyaboli nos redemit-. Vñ dit apłs ad Choꝝ. 1. 6. Em,

pti eſtis preco magno glorificate a poꝛtate deuz m coꝛde a ijn
oz pore veſtro. Et petrus. I. 1. NMon auro vel argento redem⸗

—

dño ſeruiamꝰ vel ꝙ ei totũ ſangumẽ ſuũ quẽ ꝓ nobis effudit

Plſoluamus: alioqn atra nos ſanguis ſuꝰ aget in indito. Jer·

da cauſa eſt impenſi ſeruicii recõpenſacio: Recõpenſare quipe

bem deo ſeuiqiũ quo nobis ſeuinit. vññ ipſe die Pla
BSeruire me fetciſti in peccatis tuis. Prebuiſti mihi laboꝛẽ in ini

qtatibo tuis. Dmnia que dñs feeit in carne ſi queda ſe eruit?
fuit · vi ꝙ ieiunauit. ꝙ ploꝛauit · ꝙ p̃dicauit· ꝙ oꝛanit ꝙ m/
ſirmos curauit. a ꝙ doꝛſum ſuñ exhibuit pcutientibo a1 genas

———

vellentibo. a ꝙ ſacẽ ſuã a ↄſpuentibo nõ auertit. a ꝙ ſuũ pa⸗

tibulũ ip̃e tulit a etera plura Quarta cauſa eſt ꝓpe pmiſſiõis
obligacio· ꝓmiſimus em in baptiſmo ꝙ eiſeruire deberemus.

WMulto em melus eſt non vouere ꝙ;ᷓ poſt vota ꝓmiſſa nõ reo
dere · Quinta cauſa eſt quotidiam bom erogaoõ · Quotidie nan
accipimus benefitia dei quo merito deſeruire debemus Et
certe longũ eſſet ſingula beneſiga dei que quotidie de manu
ſue clementie ſuſcipimus ꝑ oꝛdinẽ recitare. Vt aũt de omnib⸗

aliis benefitiis dei facã tuʒ putatis q, valeat aer quẽ omi

tꝑe ad inſpirandũ accipimꝰ a exſpirandũ. Zexta cauſa ẽ eter

ne merdis expectacõ. vñ ðꝛ yſa · 40· Dic cuitatibo inde ece
dñs veſter ece dñs deus m foꝛtitudine veniet ecce merces enꝰ
cũ eo. Jpſe etiã dñs dic · Wath. · Gaudete at exultate ecee em
mercs veſtra copioſa eſt jin eeł. Bene die copioſa. qꝛ ſi ſume
rarni poſſunt ſtelle eli. numerari etiã poterit meræs a premiuz

— —

ſemox dei · Rogate ergo dñm vt ta fideliter ei ijn hac vita ſer
aamꝰ vt pꝰ hac vita ad mercde menarrabilẽ ꝑueniamꝰ ůÿꝶ.·

¶ Vominica ſedecima. Germo. xxr.

.
.
4

f f EELELEDCDOe ODU—WW
¶Ybat ihelus in aui tatẽ que vocat᷑ naim. Luc ſeptimo.
Magno miſterio factũ eſt magna turba cũ iheſu tranſiuit.
at ingens hommũ multitudo viduã cuius filius moetuꝰ erat.
lequebat᷑· Vn de hoc inqͥt venerabilis beda. Diumo nutu ma
Ene turba dñm comitat᷑ vt multi eſſent tanti miraculi teſtes
Auuis aüut dubitat quin magno luctu hec vidua vmcũ fleret f·
luiũ · Vñ dit gregoriꝰ niœnus. Dec vidua erat a non habebat
in quẽ aſpectũ dingeret vic defundi. huc ſoli lactauerat· hic
ſolus erat alacritatis cauſa in domo. quicqd mater dule acp
coſũ habuit hic ſolus extiterat. Quis ergo dubitat illã mlbtu
— Afaeuyiſſe . Vt aũt eius filius reſurgeret Ybat iheſus c˙ův.

Bat iheſus in ciuitatẽ que vocat᷑ naym Lucœ.2. In P
ſenti euang. qtuoæ pnaſpalit ſũt notanda. Primũ eſt
— d pPer auitat quꝙ iheſus ingredit᷑ exprimat᷑. Scdm
eeſt qd ꝑ deſuncku ꝗᷓ effert intelligat. Terciuz eſt qd p matrem
viduã plozant accpiat᷑. Quartũ eſt qũo defuncte iſte vite ne
ſätna? . D epᷣmo nota ꝙ; ꝑ naym quitatẽ mundꝰ? iſte
ſigurat᷑ a expmit᷑· Naym em̃ interptat᷑ fluctus vel Zmo c Et
vere ſicut fluctus eſt inſtabilis- ita omma que ſũt in hoc mũdo
ſubiacent inſtabilitati. Vñ dicũt mũdi amatores ĩ inferno exi
ſtentes. Sap. 5 Quid nobis Pfuit ſuꝑbia aut diuitiaxꝝ iacan
a àd 2tulit nobis tranſiert omma tanq vmbra a fanq;, na
uis que tranſit fluctuantẽ aquã cuiuſcũq; ꝑtranſierit nõ ẽ ve⸗
ſtigiuů muemre. Tranſiert em a nauis a aqua · Mundꝰ em ap
pellat᷑ motõ a nõ immerito ſemꝑ cmouet᷑ ad ſilitudinẽ ma
ris qð miq; pt᷑ qeſcere · vn ðꝛ. YVſa·. 9. Toncurrere ſaã egipti
Os. id eſt q;ibet mundanũ dtra mundanũ pugnabit vir cõ

tra fratrẽ ſuũ a vir ↄt᷑ amicũ ſuũ:qauitas ↄtra auitatẽ regnũ
quali adùſus regnũ. O het verba ſüũt vera ſatis hodie patet·
Manc auitatẽ qᷣtidie dns a ſine imiſſione ingredit ꝑ delide⸗
niũ qð habet ad auerſionẽ peccatoꝝ · Sequũt᷑ etiã eũ diſcipłi
eius: id eſt oĩs ↄqregatõ beatoꝝ a turba copioſa. id eſt omis

—

exeratus angeloꝝ.· Dms ſiquid iam beati. necnon a vniuͤſi
angel videtes ꝙ rex eoꝝ deſideret duerſionẽ peccatoꝝꝛ · deſide
ant a ipſi p̃ſertim cũ ꝑ auerſionẽ peccatoꝝ ticꝰ impleaĩ᷑ nn⸗
meVns e E e ſeðo nota ꝙꝑ deſunctũ ꝗ ad poꝛtã cinita
tis effert. ꝗlibet pecrator mntelligit. cuiꝰ peccata ad hoim noti

dã puenemint. Mamſeſte quippe petcare eſt poꝛtani ad poꝛta

—

—eee

. Tempoꝛe r vx.
Quitatis· In poꝛta em frequẽs eſt introitus a exitus hoĩm . ꝗA—⸗
bene peccatoꝛ deſunctus appellat᷑ cope, moꝛtuus eſt de niq; in
anima conm deo Et nota ꝙ ſit gloſe teſtimomo homo a qtuoꝛ
elementis aſtat. viʒ aere iqne. terra. a aqua. Ita etiã ſũt qdtu
ta ſig ficata. que po-

genera peccatox ꝑ p̃dicta qᷓtuoe elemẽta ſigſicata. que
tãt peccatoꝛẽ ad ſepulcæ infermDer aerem igit᷑ ſig ficat᷑ ſup-
bia qᷓ ſemꝑ aſpetẽs excellen vult aliis dñani. 2 eſt vna a p

ma ex illis qᷓ hoĩez de poꝛtãt ad mfernũ · Dabet aũt hec ſupbia
Indam ſoroꝛẽ que vocat᷑ vana gla que iuuat eã poꝛtare deſfu
ſtum in vna ꝑt ſeretri .· Suꝑbia aũt eſt qſq; alios oprimere
de malis ꝗbuſlibet ſe iackare. Pana gla eſt ꝓ nehis que facdt
humanã laude a ppetere et ſe melioẽ vel ſactioẽ ꝙ; alios repu
tare· Contra ſuꝑbiã a vanã gloriã ðꝛ in Job · ⁊0· Doc ſcio a
BPnapio ex quo poſitus eſt homo ꝙ laus impioꝝ breuis ſit ꝰ
gaudiũ ypocrite ad inſtar pundi. Si aſcendent vſq; ad elum
Supbia eius a caput aus. ſcʒ ꝑ vanq; glam celũ tetigent qſia.
reſponderi · Ipſe eſt in in ferno deſoꝛ mioꝛ q; aliqs buſo a hoc ſa
tis eſt diqnũ. Qui em per humilitatẽ noluit ſimilan deo pul-
crrimo.ꝑ ſuꝑbiã factus eſt ſilis demom defoꝛmiſſimo. dit em
Gereg. Poſſtate angelo ſilis efficitur ͥ aliis homĩbo eſſe ſi⸗
milis dedignatſſoer ignẽ ſignat᷑ ira que hoĩem intrinſectus in

flammat · et hec altera parte poꝛtat feretrum de ſuncti qua etiã

—

mnuat poꝛtare ſoꝛoꝛ ſua ſciliet muidia ſiue odium quia odiuz
eſt ira mnueterata vt dicit Augꝰ. Eſt autez ina ſubita tẽpeſtas
animi qua aliquis mouetur ad nodendum aliis. Inuidia autẽ
eſt doloꝛ ex aliena felicitate naſcẽs. Cont᷑ irã dicit Eccleſiaſtes
12. Rufer iram a toede tuo a ammoue maliciq; a carne tua.
Juare hoc. Ira enim vin iuſticiq dei non operatur vt dicitur
Jacobi 1·Contm muidiam dicitur etiam Pꝛou 14· Pu tredo N
olſſium inuidia id eſt virtutum. Item contra muidiam dicitur
Sapiẽ · 2. Inuidia dyaboli moæs introiuit m oebem terrarum.
Imitantur autem illumn dyabolum qui ſunt ex parte illius ·
muidi Wer terram intelligitur anarida que terrena deſiderat.
Dict in tertia parte fenetni boetat defunctum ad ſepulcz inferi
VDabet et iſta ſoroꝛem videlicet accidiam que ſoda eius eſt m
Poꝛtando. Eſt aũt auarida multa acqurere nec ſuꝑflua paupe
nibus erogare. Rocidia vero eſt deſidioſus amimi toꝛpoꝛ a bo.
