Inde Joh: pᷣma canonita. c. 2. Mundus tranſibit a ↄcupiſcẽ
tia eius . Motabile etiam eſt ;· Wat. map. Luc. ditunt pulluz
adduckum Zolus Mat. ſcribit eſſle alinã adducka per hoc im⸗
ſuie guinus = vifnalns ſenes duerti poſſunt q; uuenes· In
bot caſtellũ dei filius venire voluit. vt homines huius caſtelli

deo pattn per ſuũ ſanquinem recondliaret. Vnde ad Collo. 1.
Deo patn ↄplacuit per im xpm retoncilian omma in io pa-
dQiſicans - p ſanguinem cruus euis ſiue que in terris ſiue que im
celis ſunt. Ntem ad Ro. 5. Si cum inimit eſſemus retonaliati
ſumus deo· pmoetem hiii euis. młtomagis reconcihati ſalui eri⸗
mus in vita ipſius. C R ¶De ſeðo nota ꝙ ꝑ has duas ſo⸗
rons: martham a mariã exprimunt᷑ caro a aĩa intemerate vir
ginis marie. Caro em eius geni figurã marthe. Legit᷑ namq
martha: ꝙ Jhus tũ quodda caſtellii intraret· atcepit illi

⸗ m domũ liam. Sit a caro be ate virginis cũ ihs ꝑ incarnacõeʒ

mẽðm intrare voluit. excepit illũ m domũ vteri mundi a ſecudi.

Paut vterus beate virgima fuerit fcundus a mus. teſtatu:
ipſe hilius dei ita dicens· Cañ. 7. Filia Ppeincipis venter tuus ſi
cut aceruus tritici vallatus limis. Aceruus tritici ecce copioſa
fecũditas. vallatus hilis ecce mũda virginitas. Excepit aũt
hec martha · i. caro bre virgims· im excepit inꝙ;.i. ex oibus
alis cepit. Vnde bra virgo die Cañ. 5.⸗Dileckus meus candi
dus rubicudus eleckns ex milibo. Nolebat em concpe aliuzʒ
I lemimbo. h ex ſolo ſangmne virgims ꝛceptus ẽ dei flius
Poec etiã martha. i. caro be ate virginis ſatagebat circa freq;s
minil

miniſterii. Vn a Luc. 1. Cũ gnnũcalſet angelus manie ꝙ ce
ptura eſſet ihm. Bñdit. Erce anilla dñi fiat mihi ſcdm vbuz
· Et verr iſta bra analla ſatagebat pm carnem circa frquẽs

— —

dr in p. SS. Wiſericoedia a veritas pcedent fadiem tuã · bius

Ocaro matnis mee ſolliuta es natalibus affectibo cir

1

miniſterium. Ipſa em̃ ſicuc Luc ait pma mtellecta concepcõe
pꝛecurſoris dni exurgens cũ feſtinatione abiit in montana · et
mtrauit domũ ʒatharie a ſalutauit elizabeth. a manſit cũ illa

offitium gerent. Mam ipſa ſi legit᷑ in libeo iuſtoꝰ. peecueſorẽ?

diñ natum p mo leuauit a terra- poſtea hec benedicta antilla

m impleti eſſent dies eius vt Pareret· pepit finum ſuũ pꝛimo

genitũ a pannis eum ĩuoluit a reclinauit in pꝛeſepio · quia nõo
erat ei alius locus in diuerſorio. Lactauit etiam eũ vbere ð ce⸗
lo pleno. Poſt het die . 40· vt diẽ Cucẽ 2Z. Cum impleti eſſent
dies purgationis eius m legem moyſi tulit filũ ſuũ ĩ ihrkmn

uum hoſtüs vt liſteret eum dno · Deinde vt dẽ Wathei. 2. Rd

ſeptem annis in multa pauꝑtate educauit. Demũ reuerſa e na/
zareth ibi; multa ſollicitudĩe puerulu enntriuit Manũ quip
pe ſuam id eſt beatum ioſeph qui qᷓſi erat manus beate marie
miſit ad fotia oꝑa? Apſe em erat faber lignarius a digiti eiꝰ
apprehendert fuſum vt ſe a filium enutriret. vt dr̃ puer. ꝭ: ec⸗
ce martha ſatagens circa frequens miniſteriũ ihu xp̃i. p man
am vero anima bre virgims ſiſigarat᷑ que cotam ſe im dtemp⸗
latione diuinitatis ſaſpendem nde dẽ ſediſſe ſecus pedes do
mini æ audiſſe verbum illius. In ſeſſione notat᷑ quies t:n p⸗
lationis ſuauitas. Per pedes vero dñ intelligunt miĩa 4 veri⸗
tas diuina. ꝑ has em diuimtas inducta humanitatez aſſumlit
Et certe ſecus hos pedes dñi ſedens amma bie virgims andi⸗
ebat verbum illius i. auſcultabat ſuaniſſuma armoemam. vbi
illius qð erat in pꝛmtipio apud deuz . De pꝛedichis pedibo dſi

Plus qui ſcit iubilationem. Igit᷑ amma bĩe virginis taz aui⸗
da inſepabilitate xp̃i dininitatem ↄtemplante poterat dicere ca
ro eiuſdem virgims . Dñe non eſt tibcure ꝙ loror mea reliqt

me ſolam miniſtrare: dic ergo illi vt me admuet · i. vt metum

circa tue humamtatis mimſteria ſollicitet᷑. cui reſpondit dñs.

WMWartha martha ſollicita es a turbaris erga plima. quaſi.d

educationẽ a ſuſtentacionẽ a turbaris erga plima ᷓ pacior

patiar ꝓpter iudaicam pſetutionem. Turbaris em ꝓpter mul

ts talumpnias a ↄtumehas a obpbeia que patice:4 paciari
a ſcribis 2 phariſeis a pem apibo ſacerdotũ. Turbaris etiaz q;/

apiar·a colaphis a alapis feriara ſputis inquinaboz. Turdo

beris etiam qꝛ flagellaboꝛ a ſpmis ooronaboꝛ: a cruci clauis
affixus · ſelle aceto potaboꝛ· a ab irridentibo ſubſannaboꝛ · xX
poſtmoð lantea ꝑforaboꝛ· ꝓpter het mq; a multa alia turbabe

ris. poꝛro vnũ eſt neceſſariũ glo.deo iungiter inherere · Vn ma⸗
ria id eſt ſoroꝛ tua aia·optimã ꝑtem elegit que non auferetux
ab ea . q. d. D caro materna bona a valde bona eſt ꝑs tua. me
etem veꝝ deuz a hoiem dcepiſti·. a in vtero tuo nouẽ menſild
baiulaſti.a demũ terris edidiſti · a in ſinu tuo fouiſti. ſed ſoroꝛ
tua anima optimam ꝑtem elegit que non auſeret᷑ ab ea. Ipſa
quippe mea diuinitate ſemꝑ fruebat᷑ in terris per gram ſemp
etiam fruet᷑ in cehs per gliam Q L C. De tercio nota ꝙ ho⸗
die dñs noſter ihus xpᷣs vt mr̃is mimiſtena recõpenſaret exte
pit eam a ipſe in domũ ſuam quam ſibi parauerat ab eterno
Treditur em a plibus ſanctis dñs matrem ſuam coꝛꝑpe et
et amma aſſumpſerit ſuꝑ omnes oedmes angeloꝝ Ferir g
eam.i. excellentius ommibo angehs a alis ſandis ſuſcepit. Et
vere dignũ fuit ꝙ ille qui pꝛeceꝑat. Exoð. o. Donoꝛa prem
et mr em tuam vt ſis longeuus ſuꝑ terram. ſceʒ viuentiũ vt a
ipſe coꝛ pus mris ſue ſpediali pꝛerogatiua honoraret. Igitur ð
Tomo illa inq; coꝑe a anima aſſumpta eſt ba virgo mara.
Negit᷑ m. 2. h. Paral. S. Tranſtulit rex ſalomon ſiham phara⸗-⸗
onms de cliutate dauid in domũ quã ediſicauerat ei. Salomon
mterpeꝛetat᷑ pauſicus vel retributoz. a ſigt fihum dei qui eſt ſi⸗
me dulceis a patiſicus cũ eledis ſuis in gloꝛia. qui etiaʒ eterna
ſuſplicia retnbuit pctoeibus ꝓ ſuis cniminibo et delictis .· Pha⸗
rao interpeetat᷑ diſſipans vi a ſigmſicat deũ excelſũ ꝗ viro
id eſt eos qu ↄndunt m virtute ſua q; cito voluerit diſſipat X
tanq; vas ſiquli ↄfringet eos. Duius filia ſuit et eſt ba vLͦge

maria. Der cinitatem vero dauid intelligit militans ecleſſja de
Aua dr Cañ. 4. Sicut turris dauid collum tuũ que edifcata ?
cũ ꝓpugnaculis mille clipei pendent ex ea oĩs armatura foꝛti
um. ſicut em collum vmt capiti.ſic etiam ſancta militans eccia
vñmtur xpo capiti· ꝑ fidem et caritatem. Et certe in hac ecle.⸗
ſia pendent mille chpei aà omĩs ar matura foetiũ· viʒ exempla
ſanctoꝝ priarchax · ꝓphetaꝝ · apłoꝝ. martiaz. confeſſoꝝ. vir⸗
ginum oim electoꝝ. qmbo quiſq; ſidelis exiſtens in ecleſia
mſultus demonũ ꝓtegitur et armat᷑. Igit᷑ verus ſalomon vis
dei Hlius tranſtulit hodie bram mariam ſororem ſuã matrem a
pponſam de cluitate dauid hot eſt de ecleſia militante in domũ
ſpecio ſiſſimam· opulentiſſimã. quietiſſimã ac emin entiſſimam

yytpote ſup omnes angeloz oedines fabeicatam. H
D Parvtick ans erat vutnta de core ſpecioſiſſima. bonis opi⸗
l bus opulentiſſima at pace coedis quietiſſima:necnon a diui⸗
nn na vtemplatiõe emẽtiſima talẽ domũ inu eniret Mota
. etiam de peedicta domo. in quã rex reginam dr tmnſtuliſſe.y
“” erat ſiẽ mo ditc in hiſtoeiis marmoee cedro· arge nto et auro
Spulentiſſſẽ detomta. Der auz intelligit᷑ meſtimabilis eantas
W per argentum mundifſſ ima virginitas. per cedrum ancillaria
n humilitas per marmoæeʒ martini aſperitas. ꝑ qᷓ beata vi-go
litet cplimis aliis vir tutibo ſuffulta fuiſſet ſpſ̃alite: tranſſer
ni meruit in domũ ſibi a deo mirifice Peratam. Per auz igik
n,/ Zuosð omm metallo eſt nobilius. intelligit᷑ neſtimabil cantas
hre virgins. Creditur em eniam caritate ſeraphin tranſcẽdilſe
MMUẽ Poer argentu quod claz⸗ eſt a tinulũ ſigurat mundiſſima vir⸗
H Zinitas bie marie ꝑ quam meruit eſſe precentrix illius canticdd
. noni q a virginibo cantat añ ſedem dei et agmi⸗ Der cedruz
Que altioe eſt aliis oĩbus arboribus intelligit malllaris huili⸗
tas bre virginis ꝑ quã ſuꝑ omez creaturam dei celeſtẽ ac tre⸗
Iſtrem meruit exaltan. Der marmoꝛ qð ſerrã patit a qñq; rube/
6 is maculis eſt wſperſum. notat martini aſpenitas e entin
1 viſtenibo a coede bre mane.· vñ dixemt ei ſymeon. uc.z. Tu
l an ißius aiam ptmnſibit gladius ero. Conſtat ꝙ alii ſccri
62 à ſi paſſi ſunt pꝛo xp̃o m car ne. tñ m anima qꝛ immoetalis eſt
Paiti non potuer̃t. Beata vero dei genitrix qe in ea pte paſſa ẽ
„ Jue impaſſibilis habet᷑ ideo vt ita fatear qꝛ ſpũialiter et atro⸗
1 tius paſſa eſt gladio Paſſionis xp̃i plus q; martit fuit· Rogate
ergo dñm vt ſie gloꝛioſe mri eius in hac vita ſeruiamus. vt
clarita tem eins in patria videa

m patria videamus. quod nobis æ. .
“ Ntem de eodem.

.Bezmo. xxxri.
¶ANue eſt iſta que pꝛogredit qſi anrrom . Cañ·6. Ma⸗
Inus dockoe alanus ſic mquit· que eſt iſta que pꝛogredit qſi

Banctis twerd.iſ.

2 .

1 urora oſurgens. hot eſt qte digmitatis eſt iſta que cũ tanto
1 honcee et glia pꝛogiedit᷑ vt menito ſue pulcnitudinis aurore
. n. q ſirnt on S,,1itur de virtute in vir tute qſi anro⸗
ra . qꝛ ſicut aurora ſolem ſuꝑ terram lucentem mundo inducit ·
L lſic virgo marna q̃ſi celeſtis aurora ſolem inſticie mundo pepit
ANurona ſolem añcedit. ipſa a ſolis virtute pcedit. ſic maria
. ali gra illuminata. Et ſicut aurora gaudiũ dat nauigantibug
ſic virgo maria iter pctoribus in hoc mundo ſalutis oſtẽdit H
1 alanus. Preclare ergo de ipſa dicit · Aue eſt ittas.

mira

4
.

De
Be eſt iſta que peoꝗ redit᷑ quaſi aurora dſurgens pul
cra vt luna: electa vt ſol. terribils vt caſt. ad- ordin.
Cañ· 6. Nota ꝙ hec verba per ãmimtionem dicunt de
ili matre mirabilis dei nr̃i. Vnde qnq; pꝛincipaliter ſůt

ic notanda Primü eſt quare ba virgo ꝓgredi dicatur. Se

cunð eſt que lit cauſa ꝙ aurora vocat᷑. Terciũ F. que lit ratio

4 Butena vt luna nũcupat᷑.Quartũ ꝓpter quid electa vt ſol aſ

Nuintũ eſt· cur etiam terribilis vt caſtroꝝ acies aſtruat·
gitur ſcienð eſt ꝙ hec qnq; q̃ſi ex ipſo noĩe glioſe

virginis innuunt᷑ ipſa em maria vocat᷑· Doc nomen ꝛſiſtit ex
Inq; is. viʒ· m. a. -i.a · Donamus g pꝛo. m mediatrix. ꝓ-a
alleniatrix.pꝛo · r. reparatrix.pꝛo · i : illuminatrix · ꝓ a· auxilia⸗
trix. Et muenim? quare de bra virgine dicat ꝙ pꝛogreditur

———

quali aurora ↄſur git a q pulcna eſt vt luna- electa vt ſol

ac terribilis vt caſtro; ades oꝛdi · Et nota ꝙ vmuerſũ genus

humanũ pter pcta peimo pentum viʒ ade eue: a etia gptte

mterni languons vexationem: ſpũalium vinium deledionem.
mentis ac coꝛdis obtenebꝛationẽ. a crude lum hoſſũ mſeſtaua

onem

Sed ꝓpter hec nq; mala tollenda. ſacta eſt dei gemtrix

mediatnix. alleuiatrix. repatrix. illumiatrix a auxiliatnx. Igir

de pꝛimo nota ꝙ gloꝛio la dei gemtrice inter dulces amplexus

aie electoꝝ in laudem bie mane prumpentes dicunt. que eſt
iſta. id eſt ꝙ; bona q; pi a ꝙᷓ́; landabilis a q; ãmirabilis· pie pꝛo

gredit. i. pyo reis gradit᷑ vehit mediatnx · recognouert em ꝙ
ipſa ihm genuerat. qui mõm deo pr̃i per ꝓPum cruorem reto
duauerat. Vnde dic paulus. 2. epła ad Coꝝ. S. Deus erat in

xßpo mõm recontilians ſibi· Nñ a quottidie cantamꝰ m miſſa.
Agnus dei qui tollis pceta mundi &ε Recognouert etiaã oẽs

angeliti ciues ꝙ ꝓpterea bta virgo ſuꝑ omnes angeloꝝ cbo⸗

— .

ros eleuabat᷑ vt pꝛo pceibus quaſi pia mediatrix in git in ⸗
ercedat. Vnde a dit ſecreta oratio. Wunera nr̃a apud clemẽ?
tiam tuã deus genitricis ↄmendet oratio · q; idcir co de pñti ſe
culo tranſtuhſti.vt pꝛo pctis noſtris apud te ſidudaliter mnter

cedat

Dinc etiã verus ſalomon · i· dei ſilius diẽ ad mr̃em ſuaʒ

3: Reg.2. Bete matet mi. neq; em phas eſt vt auerta haie,
Vt aut ſilius apud pr̃em· a mabr apð filiñ ꝓ nobis efficauns
intercedat bonũ eſt ne aliquis nr̃jm vel hliuʒ vel mr̃em offen

dat.)

Ille fſilium a mr̃em offendit· qui in diebus dñicis reſurne

4

QNioni ſilii conſecratis · a in ſolennitatibus bẽe marie virginis ( 1
id choreas frequentat at tabernas. a qui tunc ludis ĩ quibo mul
ta iuramenta pferunt᷑ vacat a luxunis. Certe beata virgo nũu
8 ᷓ luſit Vnde aipſa dic. Tho. 3. Munch tu ludentibo miſcui me
neq; cũ his qui in leuitate ambulant participeʒ me pꝛebui.

D BZequit᷑ de ſcðo quaſi aurora ↄſurgẽs. Dic recognoſcut
oꝛtu ſiquidem aurore egrotantes lemnus ↄſueuerunt habe ·
ie A1 t eem mi genen angelus iacob in otu aurore bndixit
vt habet Geñ . 32. Et nota ch aurora di qi amea hora. Jpus
erj aurore pꝛe aliis horis egrotis eſt kariſſimũ &t vere bẽa vir
ZSo pee oĩbus aliis ſanctis· mfirmis pctoibns cariſſima ẽ atqq
u giratiſſie ima. Jpſa quippe dei fihũ qui eſt mediana oĩm infirmi⸗
l latum ptulit toti mnndo- Oñ Eccia ſtici. 38. Altiſſumꝰ de beꝛra
18 creauit meditinã a nt vir pꝛudens non abhoꝛrebit eam. Itaq
2 beata virgo eſt illa bñdicta terra de qua altiſſimꝰ? id eſt deus
n. pater mediecinã hdelium i. ihm xp̃m m copus creauit a aĩaʒ/
n. Fnm dininitate quippe ſemꝑ exſtitit mereatus. Et vere pꝛudens
/ gqu luerit non abhoꝛrebit hanc medicmaz Dec aũt medicina
wn quottidie nobis exhibet᷑ in venerabili ſacramẽto coꝑis ſan-
ES Zuinis dñi noſtni ihu xp̃i.Vñn a in quadã ↄplenda oramꝰ. ſit
G43 nobis queſimꝰ dñe medicina mentis a coꝑis quod de ſandi
Gx aultaris nrleleng acnpimus i Wjuſej mulierẽ foemcariã
vel pecumã vel aliam rem male atquiſitã huic medicne pꝛepp
⸗ Mnunt: Ialunt eim̃ carzie pi cœpe amaſiam dimittere vl be
9 cumiã ſeu aliam rem inuiſte quiſitã reſtituere ¶ ₰¾Dequit
de tercio. Pulcra vt luna. Mic teſtat᷑ oĩs familia regis eterm.
beata virgo eſt debilium repatrix Sicut em luna m ſuo increme
3 to copibus humoees retuꝑat. Sic a bia maria deũ iſrahel ton ·
cepit 4 kepit qui dat vir tutem a foꝛtitudinẽ plebi ſue vt dꝗ·
in p.· o,. De hat luna diẽ Ecriaſticti. ꝗ3. una creſcens ãmira
Briliter in ſumatione. Beata nempꝰ maria creuit ut una.-n 79
„— auũt decreuit. Jbat em̃ de virtute in virtutem donet fieret hina
”MUèl Pflecta ineternũ. Ita a nos kmiĩ in virtutibo a bonis operibus
Id die n diem creſcere debem?. Hinc eſt dñs dixit in Gen. ca.
9· Moe a hilis eius-CTreſcite et młtiplicamini a replete terram
Her noe intelligunt᷑ diuites a pꝛelati: per hlios eius notant᷑
pPaupes a ſubditi. Dis oĩbus dicit dñs· Creſcite in virtute · et
multiphcamim m bonis opibus ſic em replebitis terram vi⸗

nentiuũ-Auidã em̃ econuũſo quotidie SRicuier peioꝛes efficiunt

— De
¶QQ Sequit᷑ de quat᷑to · Electa vt ſol. Dic ꝓtlamat cele⸗
ſtis exercitus ꝙ beata virgo celi a terre eſt illuminatrix Sicut
em̃ ſol illuſtrat tenebeas huius mundi ita a ipſa eterno ſoli p⸗
parauit tabernaculũ ſuũ qui oetus eſt ex ea illuminauit his 3
m tenebeis ſunt a vmbꝛa moetis. Drtu huius ſolis predirerat
WMalach. 4. Dri et vobis timentibo nomen meũ ſol mſtitie et
vita pꝛetlariſſima a doctrina recdiſſima illuſtrauit. Aui etiam in
mditio exceſſus impioꝝ declarabit: a vè ſanitas in pennis eiꝰ
Ad quencũq; em̃ ſol iſte tunc volauerit.i.cui us copꝰ a aiam
tunc gliſicauerit ſamtatem ei largiet᷑ eternã. Dic etiam ecci
aſtici. 42 · de fiho dei àQ matre ems. Sol illuminans per omma
reſpexit a gloꝛia dñi. plenũ eſt opus eius. Dec verba ſic mtel
lige. ꝙ duplex eſt ſol celi · viz dei ilius aQ mater eius. Di eꝛgo
ſoles ꝑ omnia reſpidunt . i. cuinbet de omm buitio quod ip̃is
impenſum fuerit ſpetiales ſcutellas eterne retributioms tranſ⸗
micent ſit pemupes ſatere afneuetant C KE Jequitur
quinto. Terribilis vt caſtro· aci. oꝛdi. Dic innuit ꝙ bra viego
ſidelium tra demones a ſeptifcemã turmam victoʒ dimican
tium eſt fotis auriliattix- Vnde de ipſa dr. Cañ · 4· Dic turris
dauid collum tuũ que ediſicata eſt ci ꝓpungnacuhs mille cli-
⸗ ei ndent cx ea- oĩs armatura fottiũ. Mota ꝙ ꝑ collum intel
igit bra virgo per ip̃am em quaſi excellentiſſimã totum co⸗

pus eccleſie vmt᷑ capiti xp̃ᷣo· Dec eſt ſicut turris dauid.i.ma⸗
nufoꝛtis.qꝛ fide les in ea foete refugium muemũt. Et hec ẽ edi
nuntitu lanck Mille etiam capeii. oĩm angeloꝝ pꝛeſidia pendet
ex ea ad deſenſio mem ipſoꝝ· qui ↄfugiert að ip ſam. Dis etiiꝰ⸗
·ʒearmatura foetiũ pendet ex ipſa.qꝛ omnes eledi eum quẽ ipſa
diuuare voluerit adiuuabunt. Gonũ eſt ergo kmĩ ꝙ ꝑ verã
pniĩam. ſic modo ad iſtam foꝛtem auxiliatritem ↄfugi amus vt

— mo

P am ivdion em in me indici dtra omnes nros aduſenios

habeamus. quod nobis peeſtar k.
¶De eodem ſanctiſſimo feſto. Ser.xxxii
¶ Beni in otuzt ſoroꝛ mea ſponſa. Can. 5. Doctoꝛ ac abbas
AXlanus ſit dic. D ſoroꝛ mea ſponſa olim veni in te. tu que es
p aſcen ſio nem · qui veni ad te ꝑ aſſumptionẽ.· veni inch im oe⸗

—

ec alanus. O Rmiĩ quis valet expꝛimere vᷣginis glo

nH Kacrum deceſſum gemtricis dei⸗ nullus moetaliũ poſſet extol.
lere. nec ſi oẽs lingue duemirent poſſent eam digmis efferre p
the comis. nam humanũ eloquiũ ad eius excellentiam inſuffices
er muemt?᷑· Vñ etiam dic Rugo. Quid dicam de te ego pauꝑp m⸗
,t genio cũ quicqd de te dixero minos laus eſt ꝙ;ᷓ digmitas tua
ni meret. ſi celum te vocem altioe es. ſi angeloꝝ dñam. pretellis
ann Ai mfem dei per oĩa digna eſſe ꝓbans. De hac xp̃s ſponſis
S ARinquit. Nein mortummXYXYa“a“.
*W VEni m oetum meũ ſoꝛor mea ſponſa. Cañ. 5. Det fſüt
vNek verba regis etermi vocantis glorioſam mr̃em ſuam in
mn lempiternã mquiẽ. Ende hit tna lunt notanda. Dri⸗
nnl⸗ müũ eſt. quare miĩ dei a hilio ſoroꝛ a ſponſa a Pellat᷑. Scm eſt.
go Aue ſit cauſa ꝙ in otum luũ vocet: Jerqũ eſt quis ſit ortus.
s m quẽ mi a ſilio duleiter inuitat ¶ Depeimo nota bee
l uißr q bra vir ꝗo ſoros Rei apellat a ſponſa Pcer vite aforz-⸗
n mnmnitatem a hereditatis idemptitatem ac ineſtimabilez caritatem
. Ipſa demq; hilio ſuo afœmis erat in vita. Sicut em filius pgo
A—, fit · ita àQ mr᷑ ſemp virgo ꝑmanſit · pꝛeterea idem regnñ àQean
n dez hereditatẽ tanqᷓ toherg pticipat cũ filio. a ꝓpter has duas
E auſas ſoro? a ppellat. Ditit etiam ſponla ꝓpter ineſtimabilem
lrd̃ caritatem qua reupce ſe diligunt mr a filius- gilius em̃ ex om-
nin nibo milibo angeloꝝ a hoim a mre eleckus eſt a pelectus. Ip̃e
ncs vero econuùſo ex omm nuo feminaz elegit eam a elegit vt i
ſ carnaret ex ean ¶ T¶Ve ſcðo nota ꝙ ſilius dei ꝓpt H̊ mr̃eʒ
een fuam inuitat in oꝛtum ſuu q; a ipſa olim eũ dum incarnari vo
ap luiit recepat in otũ ſuũ.i.in virginalem mentẽ a ventreʒ. Vñ
ennt Aa ipa dixerat Can 5. Angelo ſibi nunciante ꝙ eſſet dei filium
d ſuſceptura·vemat dilectu 8 meus m oꝛtum ſuũ vt dmedat fru⸗
t Qum po moꝝ ſuoꝝ. Mon dit meũ ſed ſuũ quia ſe a omnia ſua

Pancrig vxxii—
Pan Fenſinrabi dubio nullus hoĩm. Nuare damaſce. “ X MD

ei btulerat voluntati diuine Et vere bia virgo fuit oetus del
yt tioſus ꝓpter ſemptem que ↄmendabi em fatiũt oꝛtũ qͥꝝ pꝛimũ
ios elſt᷑ clauſure irmitas. ſcðᷣm arboꝰꝝꝛ ↄdenſitas.terciũ ſtoꝛ ſpeeco
ſitas qrtum graminis vindditas qntuz fontis miuulolitas. ſx
n uum cantus ſuaitas. ſeptimũ aromatũ nobitas ¶ Primo igit
6 ft bra virgo tus firma ſepis clauſura munitus. Vn a dei
Hiius dic de ea Cañ. 4. Dꝛtus cluſus ſoroꝛ mea ſponſa oꝛtus
4 Stluſus. Bis dicit oꝛtus. Circũſepta quippe fuit fiꝛma coꝑis
4 munditia a fœti coedis pacĩa. Mundicia coepis obſiſtit oble
Riom bo mundi· Coedis vero pacĩa ĩᷣſiſtit aduſitatibo ſeculi.ne

O

viz deleckationes a aduùſitates mundi huiusg fructus vᷣginis ”DM
a demonibo auferet. Debemus a nos kmiĩ quaſi oetus frudiſfe
rus circũſepiri cuſtodia decem pꝛeceptoꝝ dñi. vbi emim ſepes
iil0”llitta non fluerit diripit᷑ a demombo omms poſſ eſſio bono? ope
”l ram. Vnde Ecciaſtici · 36. Pbi non eſt ſepis diripiet Poſſeſſio ·
Scðo fuit ar boribo conſita · Arbores aũt iſte fuert diuerſe vir⸗
tutes viz. peudentia ſotitudo. tem ꝑantia atq; iuſtidia· de qz2⸗
pPomis a frudibus dei filius veſcebat᷑. Vnde a ipſa dic ad filiũ
Kan.. Dmma poma noua a veten dilecte mi buam tibi. po
ma vetera erant exempla patꝝ veteris teſtamẽti-poma noua
erant exempla prm noui teſtamenti· que oĩa beata virgo dei
filio in ſe obtulit ad edendum. De bemus a nos kmi p̃dickas
ar bores in nobis plantare vt per pꝛudentiã inter bonũ ma⸗
lum diſcernamus foꝛ titudĩezʒ malo re ſtamꝰ. p temꝑan tiã
vero nunq; moð debitum excedamus (erdo bta virgo fuit
Ilſfloꝛibus oenata viʒ lilio virginitatis. roſa caritatis- ac viola
humilitatis. Vñ a quidã ſanctus in laude ipſius ait. Triũ flo
rum in te miramur excellen tiam qq odore ſuauiſſimo totã dd
mum dñi reples. Omaria viola humilitatis. hlium caſtitatis
ro ſa carita tis · Rcipiamus nos kmi mutuo de florib⸗ iſtis
eoſq; in nr̃i coꝛdis viridario tra nſplantemꝰ. vt ꝓpter odorem
3 ipſaꝝ a venuſtatem dei filius nobiſcũ habitare dignetr ( Nrto
deleckabilis fuit Pter viriditatem gramims. Per viride gra⸗

—

men ſignat᷑ virens fides virginis mntemerate. p̃o quippe mo
riente oĩbus in ſide adillantibo ipſa ſola quaſi columna immo⸗
bilis pſtetit ni fide. Debemus a nos vindi fidei, fide que per
diledtiondei bona oꝑa quaſi quoddã vinidanũ facere m corr-
de nro in quo deus deleckabiliter requieſcat. Nuidam in ando
gramine ↄfidunt qui credunt ſe poſſe ſaluari. ſi tantum fidem
Hhabeant a non opa. Contra qs dic Jato. 2· Quid pderit fres
mei ſi fſidem quis dicat ſe habere oꝑa aũt non habeat. Nunqd
pfst ſides ſaluare ip̃m/ quaſi de nommunte⸗ dmendabilis eſt
IEpter fontem qui ex ip̃a ſcaturiens totam ecleſiaz irrigat ha
bundanter. Pic aũt fons eſt ↄpaſſio a mĩa beate marie ꝑ quãa
flnit ad omnes etiã q;tumlibet petoꝛes. De hoc fonte dr Cañn
4. Fons oꝛtoꝝ puteus aquaꝝ vmentiũ que fluunt impetu
de libano . in libano itaq;. i · in emmentia dinine ↄtemplatiõis
ſis tanq; flumnis impetu letiſicat cuutatem dei- Debemus et
nos imitari bam virginem vt habeamus aquas ↄpalſſionis

—

ipfſi ſuꝑ oĩbus beneſictis ſuis.

Al. Curam habe de bono noĩe hoc eñ

FFFahcttis
in toꝛdibus nr̃is quibo ꝑ pias elemoſinas ariditates a paup⸗
tates egentiũ irrigemus (Fexto laudabilis eſt ꝓpter cantꝰ ſua
uitatem q in ea fint e᷑t ſemꝑ erit. Deuote qt ſiquẽ gr̃azꝝ adtio⸗
nes/a ſancte meditationes necnon a pie cogitationes ipſius qi
Jaesa auciile alis alacris ſpei mraltki fublenatr, füanem fatie⸗
bant armoniã in auribo dni. Hõne cantabat dño qñ in graz
diones prumpens ait Nuc.i. MWagmiſicat anima mea do. .
Et certe ipſa adhut qſi canticum nouũ qð cantat᷑ añ ſedem dei
aagni cantat. Debemꝰ nos cantare dño. hoc eſt gr̃as agè
eneſfi ais ſuis. Vnde aplus ad Cob. 3. Eſtote i
gra cantan tes in coꝛdibus vris deo ¶ Zeptimo mendaẽ ꝓpt᷑
aromatũ nobilitatem que fuerunt in 5a. Gi de ſeipſa diẽ Ec⸗
cleſiaſtici. 24. Sicut cnamomũ a balſamũ aromatizans odorẽ
dedi quaſi mirra electa dedi ſuauitatez odoris. Der einamomũ
ꝗqð tanto eſt carius quãto graulius notat᷑ virginalis humili⸗
tas. Mon em mirabile indicat ſi aliqua eſt humilis ꝗᷓ olim mul
tis petis ſubiacuit· ſed ſi virgo imatulata humihs fuit· het eſt
laude digna. ꝑ balſam ũ qð valde calidum eſt ita ꝙ guſtantis

ruens maria ſup omc; eſtimationem hoĩm dilexit fiium dei
Per mirrã electam que multe amaritudiis eſſe dinoſcit᷑. mtel
lUgit᷑ vidualhs aduerſitas · Dmnẽ em mizram.i:oẽs amaritudi
plus ipſa Lancea quippe que ꝑfoꝛauit latus ſaluatoꝛis doloꝛẽ
non kecit filio ſd mri. etiã poſt mortem ſeductoe appellatur
doloꝛem filii n aguat· H genitritis ipſius Igit᷑ ꝓà tna p̃dicta
ſũme odorifera eſt virgo benedicta. Debemus nos p bona
opꝑa a famam ipſoꝝ bonũ odorem ſpargere ad edificationem
pꝓpximoꝝ nr̃oꝝ. vt dic Bauł.2· Coꝛ.· 2· Xi bonus odoꝛ ſu⸗
mus deo in his qui ſalui fiunt. a ar bis qui peunt. Item eccle⸗
ſiaſtes · Z. Melius eſt nomen bonũ ꝙ; vn. pꝛeci ·· Ite ecciaſtici.
oĩe hoc eit magis pmanebit tibi q;
mille theſauri magmi a pꝛecoſi ¶ Vᷓ¶ De tercio nota ꝙ qa

Palari vehementer acendit. notat᷑ materna caritas per quam

vnembilis visgo olim dei fum mecepat in oꝛtum mentis et
coꝑis a ipſe eam vice recipeoca inuitat in otũ ſuũ ſupeeleſte
ita dicens ad ißaʒ vem in otũ meũ ſoroꝛ mea ſponſa Et no⸗
ta ꝙ celũ in cuiꝰ requiem bĩa maria inmxa ſuꝑ dilectum ſuu n

hodie introiuit . Bñ oꝛto patir Peer ſeptem ſupradicta Pri
mo ꝓpter pacis firmitatẽ. vnde dr̃ in põ. Rauda ihrim do qui
pPolu · fi · tu · pa· a adipe fru. ſa.te. De pace dict . 2. P aral. 20·

Qnieuit regnũ ioſap hat à peebuit ei dñs pacem per circuitũ
Joſaphat interpꝛetat᷑ ipſe iudicans.et ſignat dei filium cui pr
miſit iunditiũ. a certe ĩ huius regno pax eſt ꝑ circuitũ (Scð
regnũ dei vocat᷑ oꝛtus ꝓpter arboꝛꝛ ↄdenſitatem inter q́s vna
eſt altiſſima a ſpecioſiſſima. viʒ trinus aà vnus deus. De hac
arbore dr Geñ · 2 c lig nuz vite erat in medio ꝑadiſi cuiꝰ vm
bꝛa electoꝝ aĩe ꝓtegunt᷑ a fructu reſiciunt᷑. Sub hac arbore ſe⸗

det bĩa virgo in regali ſolio ſublimata ac de amatis veſtibus

cirtcũoenata necnon a imꝑali dyademate coꝛonata. Vñ a ipſa
diẽ ĩ Cañ. 2. Sicut malus inter ligna ſiluax ſic dilectus meꝰ

iter ſilios · ſub vm bꝛa illius quẽ deſideraui ſedi a fiuctus eius
ercio regnũ dei florið eſt floribo amenik/

dulas gutturi meo(Tera⸗
ſimis.· viʒ roſis vio l ac ſiliis per q
res. feſſoꝛes ac virgines a dtinentesQuarto elſt ibi viridi⸗

60

gque mirabiliter reſiat otulos eleckoꝝ (Kuinto reg nũ dei cõ⸗
mendat a fonte aHa fluuio qui egredit᷑ a ſede dei àQagni · Vnde
dr Apodo.2z. Dſtendit mihi fluniũ aque vite ſplendið tanc;
criſtallum pcedentem de ſede dei magmi. Iſte fluuius e mnenar⸗
rabilis ſuauitas que fluit a tota trimtate. De hoc fluuio bibũt
amiti a miebꝛiant kmi. Ficut dr Cañ 5. der amicos intelligä.
tur qiu tin pꝛetepta cuſtodiunt· Per kariſſimos vero notant
illi qui pꝛeceptis etiam ↄſilia ſuꝑaddunt. vtpote virgines et
omnia pꝛo xpᷣo rehn quẽtes ¶ Sexto vmendat᷑ a cantu ſuauiſſi⸗
mo: Jbi em̃ eſt ſuauiſſimus ↄtentus angeloꝝ a aĩaꝝ ſanctaz
i em dni meternũ cantabunt. ꝗ cantico vt dic Xug.
m gloꝛian gre xp̃i cuius ſanguine liberati ſumus.mhil erit p⸗
ſecto illi ciuitati io cundus ¶ SZepumo ↄmendabile eſt regsnuz
dei ab aromatibo. bi qui ꝓpe vt tac eam de aĩabus eleccorum
q odoꝛ ſuaniſſimus ac nobiliſſimus emanabit a copibus bea⸗

toꝝ· Vnde dĩ Cañ. 4· Ddoꝛ veſtimentozꝶ tuoꝝ ſic odoꝛ thu⸗

ris. Meſtimenta quippe anctoꝝ ſunt cotꝑa eoꝶ quorũ odor
erit ſicut nobiliſſimi thuns qui redolet in diebo eſtatis. Rogat-
ergo dñm vt ſict nunc bram virginẽ imitemur vt coram ipſa
n to iegis eterni cũ leticia qegemur. quod nobis ᷣᷣ

Itẽ De ſancto baꝛtholomeo Ser. xxxiii.
Vos eſtis qiu ꝑmanſiſtis mecũ itemptatiombo meis & Lu. 22
Beatus Greg? inquit. Govalde im poꝛtabile ex doloꝛe ondiẽ

ex ꝓuida remuneratioms ↄſideratione lemgat᷑. Auia vt idem

—hhhh

s flores intelligunt᷑ marti

ð — ——
1
ſ

ae Bne ee n Benn ceg Hir un s riii.
inquit. Spes pꝛemii minuit vim fllagelli. Dine etiaz ſcri bit ĩ 1
d horologio ſapie. Weri amato es non młtum de ſpina ꝗᷓ roſasz
“ gignit curant. dnmodo roſam habeãt quã here deſiderant. nec
veri ſapientes ſcrima deaurata que tñ in ſe vilia dtinent eapſu
lis viliſſimis pꝛefert que doſiſſima oꝛnamenta in cluſa abſcõ
dunt Jic ſponſe huius mundi ſpeciotenus dulcta offert. po⸗
ſterius q́ſi regulus venena diffundunt. verbis diligunt factis
vt frequenter inſide litatẽ oſtendunt hec ibi. Hed vt ibidẽ dẽ

Sponſa anime ſcʒ xpᷣus ab mitio a hic in terris dura pati per

mittit ſuos. vt in ſine vite eoꝝ dicat eis. Wos eſtis cK.
Ds eſtis qui ꝑmanſiſtis mecũ in temptati ombo ineis
aego diſponã vobis ſicut diſpoſuit mihi pr̃ meus re
gnũ vt edatis a bibatis ſuꝑ menſam meam mregno
S meo. Auc. 22 Dec verba ditunt᷑ ap'is quoꝶ vnns erat ſctus
4 bartholomeus. Dicunt᷑ etiam oĩbus xp̃iams qui xp̃o f deliteꝛ
... adherent in pꝛoſperis a aduerſis. Vñ tria ſunt hic notanda.
H Primũ eſt que ſint temptationes in quibo apłi cũ dño ꝑmanſe
6 mnt Icðm qund ſit regnuũ qð ſibi a dei filio diſponi meruert
„ AVertiũ eſt que ſit menſa ad cuiꝰ refectionem iam dudũ letant᷑

aceſſerunt (. De
”Z pꝓlecutiones indeoꝛ quibo eum tripłr viz coꝛde ore 401
2 ſequebant᷑ TCoede quippe bonũ deu oderunt a amabilem con⸗
. empſert.· In ipſe dit mn Johj. 5.Si mundus vos odit ſcitote
r me pꝛioem vobis odio habuit. a infra. Si opa nõ feciſſem i
L eeis que nemo alius fetit pcta non haberent. nunc aũt a vide
. mnunt a oderunt me· a patrem meũ vt impleat᷑ ſesmo qui in
lege ipſo ſeriptus eſt qꝛ odio habuerunt me gratis: Itẽ diẽ
H dñs Joh.. We odit mundus ꝗꝛ teſtimomũ ꝑhibeo de illo g
Opera illius mala ſunt · Btus etiã bartholomeus a ceteri aph *

——

odia maloꝝ hoĩm ſuſtinuer̃t· quod a nos facere debemus. Vñ

pimo nota ꝙ temptationes dñi erãt

es indeo? quibo eum tripkr viz coꝛede ore a oꝑpe per

diẽ dñs MWaꝛz · 13 Eritis odio omnibo hoĩbus ꝓpteꝛ nomẽ meũ
Aui aüũt ſuſtinuerit vſq; in finem ſalu ent gdem diat mat.
2„ 234· Et lut. 21. Ntem Johj. 15. Bi de mundo finſſetis mos quod
lſuũ erat dingert quia vero de mundo non eſtis. ſed ego elegi
Pos de mundo.peopterea odit vos mundus. Item monet nos
Luc.õ· Vt bene agentes letamur tum miquoꝝ hominũ odia
“ paetamur. Dictt enim beati eritis tum vos oderint homines
ꝓPter filium hominis gaudete m illa die. ecce enim mercea ve⸗
ſtra multa eſt in celis-Coꝛde etiã amabilem dtempſert. vñ diẽ
’ lAa. 3. Midim eum a erat aſpedtus deſiderauimus eum.

deſpectuz a nouiſſimũ viroꝝ. Summo quippe deſiderio phe
illius aduentum poſtulauer̃t· quem ſcri be aQ phariſei qᷓi no
uiſſimũ. i. viliſſimuz deſpexerunt. Jem de dtemptu dñi dicẽ ·
Luc.· 23. Spꝛ euit aũt illum herodes cũ exercitu ſuo a illuſit.
D aüt indei amabilem dei ſiliũ dteniptibilem reputauerũt. ꝑ
hoc ſatis claret qꝛ eum ↄſpuerũt.ſiẽ teſtað ath.⁊6. aK mar.
14. Apli etiam dtemnebant᷑. Mñ a ſi nos deo Pnientes ntem
mmur patinter ſuſtinere debemus. Vnde die dñs Luce. 00%.
QAui vos ſpreut me ſpreuit. Et vere bodie bomi a ſimplices cõ
temnunt᷑. Meq; aũt a verſuti hoĩes extollunt᷑. Vnð dr in ob
.12. Deridetur iuſti ſimplicitas lampas ↄtempta apud cogita
tiones diuitũ ꝑata ad tꝑus ſtatutũ. Simplidtas itaq; paupe
rum licet hodie dtemnat᷑ apud oogitationes diuitũ verſutoꝛꝛ
Ipſa tñ quali lampas clariſſima lucebit in tꝑe extremi indiai
I diſcutient᷑ merita ſingulo' C „ARpo etiam in facdem
mmale locuti fuerunt Sex em crimma impoſuer̃t ei. Dicebãt
em eum eſſe voratozem potatoz em male agentiũ amatoꝛem.
turbaz ſeductozem. demonioꝝ receptatozez gentis ſubueꝛ

. 4

ſorem. De peimis tribo dit ipſe dñs. Math. 1. Henit filiꝰ ho⸗
minis manducans a bibens. a dicũt-Ece hõ wrax a potatoe
vini: publicanoz a Ppcton amicus. q: d. ipe aſentit eis- et ap
pobat eoꝝ fada. De⸗ qrto diẽ Joh ·?· Murmur młtus erat
de ihu in turba AQuidam em diceban tqꝛ bonus eſt· ahi dice⸗
bant non. ſedudit turbas De Into diẽ Johis. 7. Dixit tuꝛ
ba ad ihm demomã habes. Item dicũt indei ad dñũm · Jo h. 8.
MNõne bñ dicimus nos q ſamaritanus es tu à demonium hes
Nunc oog nouimꝰ? quia demomiũ habes. q.d. tu es receptato?
demomo 2 n miniſterio riis ueci gagis ¶De ſexto dẽ in
,· Luc.·23. vbi dicunt ad pilatũ de xpᷣo · Dunc muemmꝰ ſubuer
tentem gentem noſtram a phibentem tributa dare ceſari; mul
ta etiam alia pꝛobꝛa a ſalſa teſtimo nia dixerunt in ſadem ihu
Item mabſentia eius epali in multis detraxerunt et faca
Eins optima puertent. Cum emim dñs quendã turaſſet qui
ccecus erat mutus a a demonio obſeſſus vt dic Wath. 12.
Phariſ ant. Non eiat demonia niſi in beelz ebub pꝛmei
ſtem cü quendam illuminaſſet qui cecus natus
vt die Joh·. 9. Dicebant quidam ex phariz eis . Mõ eſt
hic homo a deo ꝗ ſabbatũ n cuſtodit· nos ſceimus qꝛ hõ petoꝛ
hit . Hic etã in ceteris fadis ſuis detraxer̃t ei eaq; ſemper m
malũ duerterunt. Et ver adhuc hodie multi xp̃iani ſunt. quui

8
ſt

w.

6865

in

41

et⸗

u⸗

14 4

Banctis

maledicunt dño opa dei blaſphamant eruertũt maxime .

potatoes a luſores aratozes a vinitozes· Luſores emm blaſ⸗
phemant dñm cũ amittunt. Rrato es aũt a vinitoꝛes auram
fructus ſibi a deo ↄceſſos q;phiries repꝛehend ũt. De hoc dẽ
m. 2z. Reg. 6. & quidam vir noĩe ſemei ꝓcedebat a maledi⸗
cebat. mittebatq; lapides ↄtra dauid a ctra vniuerſos buos
eius ngis dauid. Omms aũt Pplus a vinuerſi bellatoes a de
xtro a a ſimſtro latere regis mcidebant. Dixit aũt abiſai rei
QNuare maledicit canis hic moeiturus dño meo regi· vadã et
Dauid niterpꝛetat᷑ manufoetis vel vultu deſiderabils .et ligt
dei filium qui eſt manufoꝛtis ꝑ mſtitiã. a vultu deſiderabilis ꝑ
mĩam qui etiã vallatus eſt ex vtroq; lateri foꝛti multitudimme
miniſtroꝝ. Pt em damel ait-2. Wilia miliũ mimſtrant ei. et
decies milies centena milia aſſiſtunt ei. Audet tñ aliqs miſer
hHomuntio maleditere a blaſphemare pꝛmapem regum terre et
tra diſcretum oꝛedinatoꝛẽ xpᷣm lapides picere detradionum ·
tem dinina. Dicat. vadam a amputa bo capud eius . Dicit tñ
diuina longanimitas à patia dimitte dimitte vt maledicat ·
ſi vero poſtea duertat a pemteat. multa mhilominus ei mala
ſecerunt ipmq; deniq; ceperunt vmnxer̃t· ſaciem eius velauert
olaphis a alapis ceciderunt flagellauert· ſpmis coronaueft
arundine caput plenum doloibo pcuſſerunt· patibulo crucis
doꝛſum eius onerauerunt · veſtibo eum ſpohauer̃t. in cruce ex.
tenderunt manus eius a pedes pfoderunt. ateto a felle pota⸗
uert. nouiſſime lancea ꝑfoꝛauert a gloꝛiã reſurretionis eius
data pecumia q;tum poterant celauerunt· Dec a miłta alia ihu
benig no fecerunt in qmbo oĩbus· 2. diſcipuli coꝛde aQ coꝛꝑe tũ
dño pmanſerunt ¶ X ¶ De ſedo viz de regno dei cuins he⸗ K

redes apli meruert effici. Diat in Damel . 2. Juditiuz ſedebit
vt magnitudo regm detur plo ſancto altiſſimi · Doc aũt re⸗
Inum dmendat᷑ a tribus. Drimo ab Meſtimabili claritate · Vñ
m Wath. 13 Junc iuſti fulgebunt ſicut ſol in regno pris eoꝛ
Quẽ ibi non eſſet clazx. vbi quilibet iuſtus fulgebit ſicut ſol.
E nuerſo horrende tenebꝛe erunt in inſerno.quicq d em̃ teaa
trum eſt a hoꝛrenð deſl uet in inſfernum. Commendatur etiam
a pacis Enulimt:onte viätur pao Ram po.22- Da

tem a odium dabo in iſrahel cunctis diebo . Itez . 2. Daralipo.
2Z0. Quieuit regnum ioſaphat a pꝛebuit dñs pacezʒ ꝑ circuitũ

HDò

