net. i. piet ſaluat em totius mði E ¶. De ſeo nota G
P diſcipulos ihu mmtelligunt᷑ bom xp̃iami· Sic emm bom diſci⸗
puli mgrm ſuũ ſequnt᷑ eiuſq; pꝛeceptis obe diunt. Ita etiã xpi ⸗
ani diñt ihm ſequi ac mandatis eins obedire . Bed quoꝛſũ de⸗
bemus ſequi ijm. certe in ecciam. Vnde dĩ in pñ̃ti euangelio.
Daſcendente ihu in naiuculã. ſecuti ſunt eum diſcipuli eius.
Der nauiculaʒ ſancta eccia ſigurat᷑. Sicut em nauitula in pꝛ⸗jn
cipioq in ſine ſtricta eſt anguſta. in medio ſpacioſa à magis
eyxytenta · Ita etiam ſcta eccia in peinepio ſui pautos habint ve
re ſideles · paucos etiã in ſine ſui qu deũ nt .
Multoꝝ em caritas in fine ſetuli refrigeſcet. veru ntñ ſic pꝛima
pares nauitule a poſterio? eminentioe eſt q; ſit media. Jra etiã
ſandi apli a martires qui ecciam in ſuo ſanguinẽ fuundauert
veram earitatem toꝛda ſua ad deũ habebant ſuſpenſa· Pabe
bit etiam eccia in fine ſuo gloziſos martires. qmi feruenti cari⸗
tate co ſuũ ad deũ erectum habebunt. Igitur ihus carnem al⸗
ſumens etiam coepaliter ingreſſus eſt ſancta arv fa⸗
dis a veꝛbis fosmã viuendi eccleſie ſue daret. Cepit em ihus
facere a docere Act. 1. Quilibet g xpᷣianus debet ſeqin ihm grel⸗
ſibus ſuis bone vite. Et nota naſandie ſunt m eccia.pau⸗

*

A voro in ea ſunt menito bone vite. Wulti em dieunt ihu dñe.
dñe . tñ non ſaaũt ea que dic ihs ꝙ; valeret hoĩ ꝙ tantũ ore

Fompoeeeer WXvilſ.
eſſet in naui· manibo a pedibo reliqq; ꝑte coꝑis ſui eſſet erx
nauim in magna tempeſtate multũ de ſubmerſione talis hoĩs
eſſet timenð ſit etiã multi xpiam ſunt qui tm̃ ſolo ore ſunt in

—,— —

nauitula eccie. XPiam quippe vocant᷑ aſe in deñ credẽ ꝓfitent ·
pedibo tñ a mamboſunt ext ecciam ñ em̃ viununt vt xpiam.
qr net circa deũ ꝑ veram dilecton em affricunt nec etiaz hdem
qua ore lotunt᷑ bonis opꝑibꝰ exequnt᷑. Nales certſſimi dñt eẽ
ꝓ mſi nauiculam mambo a pedib intrauerint i mſi bona opa
faciant a deũ ex coꝛdde diligant m abiſſum petue damnatiõis
demergent. ñt etiam xp̃iam tanq; bom diſcipuli mandatis
dei obedire a m ipſis iugiter meditari. Vñ dr mn pẽ· Wedita⸗
baꝛ m mandatis tuis que dilexi nimis: Dedit aut nobis dñĩs

dei in po.· 33· diuerte a malo a ſac bonũ lota ꝙ triplex ẽ ma
lum a quo eſt dinertenð. a eſt triplex bonũ qð eſt ſadendum.
Dinuertenð emm eſt a malo malidoſe auricie· a malo lutoſe lu⸗/

xurie.a a malo ambicdoſe ſuꝑbie. Diuertenð inc; eſt ab htri⸗
plci malo· vt viʒ ꝑ malicioſam auarictam nec copi nec rebus

ꝓximi noceamus· vt ꝑ lutoſam luxuriã aĩias nr̃as· nec coꝛpa
Poluamus a vt ꝑ ambidioſam ſuꝑbiam deũ qui diligit huůiles

eſt vt ꝑ pias ełias pauꝑibo aſſiſtamus.ſcdm eſt vt per veram
pnĩam aĩiaꝝ nr̃aꝝ matulas abluamus: terciũ ẽ vt duino cul⸗ C
ini deuotis oromio mſiſtamus C F (De tercto nota ch er SxgR hor get ſaltatere

—

genena loĩim indigent ſaluatoee . Primi ſũt bus ĩminet fluc⸗
tuũ ſeuitia:ſcði ſunt qspꝛemit ſamis a ſitis anguſtia.tercii ſüit

qͥs vexat infir mitatũ moleſtia. qrti ſunt qui młtitudinẽ hoſtũ-
mãaderunt. qnti ſunt qui ꝑiculoſa deuia errãtes intrauert. ſexti
ſuntq iam ꝑ igms incendiũ ꝑire cepert Primi igit᷑ mndigeen M
n dĩr̃ in pñti eumg · Pm q mmmet fluctum ſeuitia

aluatoe bus iminent fludtuũ ſemitia. Vñ dĩ in pñ̃ti euane
tũ motus magnus factus eſſet mn mari ita vt nauis opirit

— ——

fludctibo aceſſer̃t diſcipuli a ſuſcitauerunt ihm dicentes · Dne
ſalua nos ꝑimus Mota ꝙ hodie in mari huius mði fluctꝰ ſũt
vitioꝝ ꝗbus nauim ſancte eccie dyabolus mirabiliter mſeſtat

à impug nat. Vñ Dle. 4. Non eſt veritas a n eſt miſericoꝛ dia-

à non ſcientia dei in terra maledickũ aQ mendaciũ: a homicidii’iũ
et furtum mundaueruntet ſang uis ſanguinem tetigit. Non
eſt veritas im terra ·quia paudi ſunt qui veritatem verbis et fa-

qus exequantur. Et non eſt miſericodia in teꝛra qꝛ paud ſũt q

M
ð

DDe
hcut tenerent᷑ paupeꝛ miſereant. Et non eſt ſcienga dñi in ter
m: q pauii ſũt qͥ paſſionẽ iheſu paſſioĩs otulis intueant᷑. vñ
dicit in p. x3. Non ꝗpoſuert deũ ante ↄſpectũ ſuũ. Ge aũt veã

ſciencia ſit ceũ deuotõe rem miſci paſſionis iheſu. teſtat᷑ apłs ita

ſcribens ad Coag. 1.2. Mon indicaui me ſcine aliqd inter vos ni /
ſi iheſu chriſtũ a hunc crucifixũ. Cum igit᷑ veritas et miſcvᷣia et
ſtiencia dñi non ſint in terra ; eſt in terra Maledickuz em̃ in
tantũ mualuit in mundo ꝙ homies iumentis ſuis a ancillis et
etiam pueris ſuis in die multoctens maledicũt. Et qd de pue⸗
ris dicam etiã ipſi creatdri ſuo q;pluries maleditũt. vñ iple dic
per hieremiã. 5. Pmnes maleditũt mihi . endatiũ Veritate
qui ppe derelicta menda tium pene omnes hodie pledtunt᷑· vñ
dic hieremie . 9. Docuerũt linguã ſuã loqui mendaciũ · Ibi di⸗

an Slola Vus revdit magiſaz aſſuetudo altera natuma elt, Do
micida etiã habundat in terta· a liet homiudiũ non fiat ab o
b manu. ſit tamẽ ab infimtis oæe a toꝛde- Ille manu coõmittit

homicidiũ qᷓ coꝛpaliter hommẽ occi dit. Ille lingua Petrat ho⸗

micidiũ Pximo ſuo detmhit a bona opera eius puertit. Ille
odit ˖ vnde ðꝛ. 1. J. ohis · 3.

woꝛde homicida exiſtit ꝗᷓ fra trem ſuũ̃
Dmnis 9 odit fratrem ſuũ homicida eſt. Furtũ etiaʒ inundat
domino wi. Iſtud furtũ prohibuit dñs Exodi.20. vbi dit. AG
futum ſicies. vbi dic gloſa auguſtim. Furti nomme intelligit
omnis ↄtrectacõ rei aliene · Furtũ igitur inundat. qꝛ ſimonie
uapme. vſur. et multiphœs doli ſiue fallacte mimis excreueruũt
m terra· Adulterium etiam inundat in terra. Per adulteriũ ve

notatur luxuna qbuſcunq; modis expleat᷑ ſiue cuʒ ſoluta.

ſiue cum dingata⸗ ſiue tũ ſangumnea. vel femina deo dedicata
ſiue naturaliter pec teet᷑· ſiue etiam peccatũ jnnaturahter attem⸗

— —
—

Pietur. De tam multiplict adulteno dicit Dieremie 23. IFdul.

teriis impleta eſt terra & ſanguis ſangu inem vetigit · Hanguis
etiam hodie langumem tangit in terra. quia Peccatores ſuper
vnam miquitatem aliam a pponunt miquitate. a ita exaggra⸗
uan erunt miquitates ſuas. que ſicut onus grau egrauant ſuꝑp .
iplos. Conuenienter aũt per ſanguinẽ iutelligit miquitas. q
licut per ſanguinẽ veſtis inquinat ita etiam per mniqtates am⸗
ma maculat᷑· Cnm igit᷑ fluctus miquitatis mundant in terma . a
Kaler nauiculã eccleſie ↄcuciant. neœſſe habemꝰ ne ab his flu
ciibo in ꝓpfundum infermi detra hamur. vt dñm deuotis prcibꝰ

alnduis excitemus. vt vizʒ ipſe in adiutoriũ noſtz; exurgens

Tempoꝛe

impet ventis a mani a ſic fiat tranꝗllitas magna. Per vẽtos

demones intelligunt᷑. a ꝑ mare temptationũ aduùſitas ſigurat᷑.

Sicut em ꝑ ventos mare mquietat᷑ · ita et ꝓ demones tempta⸗

tiones ↄtia aĩam ſiue ecciam agitant᷑. Si igitux dñs lacrimob

pꝛecibo nr̃is exutatus demonibo imꝑanerit· a temptationes ſe
dauerit fiet intus in aĩa noſtra tranqllitas magna. Vt autem
dñs eccleſie naniculã a de monibo a temptationibo abſoluat et
deſendat ˖ ꝓpterea in cuiuſtibet hore canonice inceptione · hocq;
ſepties in die diumus. Deus inadintoiũ meũ intende · Roga⸗

te ergo dominum vt ſic nos a demonibo a a peccatis tu eatur

ſeuitia. Dunc artichm in pꝛecedenti pᷣmone ꝓſecuti ſumus (Se⸗
tundi ſunt qͥs pꝛemit famis angnſtia. Vnde legit Geneb. 45 prennt fnmis miuiſtiat .

—

te a ſapientia apud deum et homines · Ad hoc ergo omnes q
recognoſcunt ſe habere deſeckum veri et etermi bom · debent aa·
cedere per iuge deſiderium a pium affectum rogantes et dicen
tes. Salus noſtra in manu tua eſt reſpice nos domine pie xp̃e

vt quilibet nr̃m enm in gloꝛia ſua letanter intuere mereamur.

¶W Item de eodem Germo. xix

C Dñe ſalua nos perimus Wath. S. Poſl. et quis interrogaẽ?
mirũ eſt · diſcipuk ſecuz habuerunt mgrm a timebant infirmi
medecũ · debiles foꝛteʒ: a creature creato?ẽ oĩm.cur ergo foꝛmni

dabant. Pec queſtio pulcre mouet᷑ a ſoluitur per origenem.

dicentem. O qles eſtis diſcipuli ſaiatoꝛem vobiſcũ habetis
Pericłm timetis.vita vobiſcum eſt a de morte ſolliciti eſtis· ſed
reſpondeant adhuc puuli ſumus et inſirmi ideoq; timemꝰ.hec
ille. Non immerito dixerunt. domine fſalua nos &;- ß
Dmine ſalua nos pimu Math. 8S. Duo pꝛincepaliter
ſunt hit notanda · Primũqui ſint illi quibus ſalnator
neceſſarius eſtimat᷑· Scõm eſt quibo eterna ſaluatio pa
mittatur ¶ G (De pꝛimo nota ꝙ ſex generibꝰ? hoĩm ſalua
toꝛ neceſſarius eſtimatPrimi ſunt illi qbus immmet fluctuũ

in toto oꝛbe panis deerat a oꝓpreſſerat Himes terrã. vñ ve⸗
nientes egiptii ad ioſeeph dix erunt. Halus nr̃a in manu tua ẽ
reſpiciat nos tm̃ dñs noſter a leti puiemus rægi · dedit itaq; io⸗
ſeph alimenta eis qui ſamem paciebant᷑· Der famẽ intelligituz
defectus veri et eterni bom. ꝑ ioſeph vero qui interpꝛetat᷑ accre
ſcens ſiqnat᷑ filius dei · Aui ſicut lucas diẽ ꝓſetebat gr̃a a eta

asſte

ð

O

. Terai ioigent alateed do eere infirmitatis moleſtia-

hieſu vt des nobis in pñti panem gfe tue⸗ « panem ſatroſan-

cte eukariſtie · aQ da nobis in futo panẽ lempiterne glie. t heu
multi plus eſuriunt a deliderant ſiliquas poꝛ oo. ñ legitur
12. . Kuus ille Pdigus qᷓ omnem ſubam ſuam ꝛſumpſe⸗
rat vin endo luxurioſe cupiebat ventrem ſuum replere de ſiliqs
qꝗs poꝛcei mandu cabant. a nemo etiaz eaſdeẽ ſiliqᷓs in copia ſibi
dabat · Per Riliqᷓs poꝛcoꝝ ivelhgunt᷑ immða deſideria carnaliu
voluptatũ. in quibo poꝛcia demones deleckant. Multi quippe
ſunt ꝗᷓ libidimem carms ipſi dulei deo a oĩbus gaudiis celeſti⸗

Lutce·I5. ſilius ille p

bus anteponunt magis deliderant a la boꝛant carnis explere
vluptatem q; dei facere voluntatem Pegit᷑ tñ ꝙ ille filis fame
licus tandẽ in ſe reuſus. a miſeram mopiam ſuam ↄſiderans.· re
uerſus eſt ad prem pniam agens. Ptinã a iſti ꝑ veram pniaʒ
ad dñm reuertant᷑ vt viz ſubam ſue aĩe quam amiſerunt ꝑ lux
iam gulam. recuꝑent per ↄtinencdam a pniam. & D

2 ipſe dñs dicit Luce.x.· Non egent qui ſani ſunt medico. ſed

qui male hñt. Nota ꝙ tunc homo in aĩa languoꝛem a imfirmi ⸗/

Neceſſarium eſt g pcetoei vt ꝑ veram ↄtricõm aniam ſuam offe
rat ſummo medito. pꝛiuſcq; moteʒ incurrat eternam. vt ſic ille
manum mie imponat amme. eamq; ſaluet a peti egritudime
ae vite reſtituat ſempiterne. Ynde legitur. Luce. 4. ꝙ omnes
qui habe bant infirmos variis languoꝛibo· ducebant illos ad
ihm; At ille ſingulis manus imponens curabat eos. Legitur
etiam MWath. 9. Ece mulier que ſangumis fluxum paciebat
12· annis. aceſſit retro a tetigit fſimbꝛiam veſtimenti ihu.die ⸗
bat enim jntra ſe. Si tetigero tm̃ veſtimentum eius ſalua ero.
ihs ↄuerſus videns eam dixit. Conſide ſilia ſides tua te ſaluaq;
ſecit . a lalua facta eſt mulier ex illa hoꝛa. Per mulierem iſtam
qꝗqlibet amma figurat᷑ qᷓ tunc fluxũ ſa ngumis patit᷑ cum pecati

immdicia ab ipſa »ↄmittit᷑· ꝑ ſupꝛemũ veſtimtum xp̃i mia deſig⸗

nar ꝗᷓ mia eſt ſuꝑ oĩa oꝑa eiꝰ. Poc veſtimtum ſi peccatrix ania
crSdo fitendo⸗a vere penitendo tetigerit ſine dubio ſalua erit
Vn diat glõ ſuꝑ p̃dictum locũ Mulier credidit dixit tetigit.
In his tribo ſide vᷣbo ope oĩs ſalus acqrit᷑ ¶ Abrto ſana
tore indigẽt ꝗ ab hoſuib⸗ opprimunt᷑· Vñ legit᷑ Judic. 3. Fece
runt ſili iſrael malum in conſpectu domim 2 obliti ſunt dei ſun

. .

eos cuſauraſethaym regis meſophotamie et ſeruierunt ei oceo

feruientes balayni et aſtaroth. Jratuſq; ↄtra iſfael dñs Brdir
mnmis. a clamauerunt ad dñũm qui ſuſtitauit eis ſamateeem et
liberauit eos othoniel videlicet filius cenz· fuitq; in eo ſpiritꝰ
dñi a iudicauit iſrael. Iſra el interpꝛetatur vir videns deũ. vel
pꝛinteps cum deo. Igit᷑ per filios iſra et xpᷣiani ſigurantur qui

9

bonis o peribo mer can debent in hac vita· vt poſt hanc vitam

deum videant a pꝛintipes ſint tum deo ſuo. Cuſauraſerthaym

ĩiterpꝛe tat᷑ tenebꝛo ſa iniquitas: a ſignat dyabolũ qui tenebꝛoſe
iniquitati dñatur. Iniquitas em̃ ſemꝑ tenebꝛas qrit: Igit᷑ xpᷣi⸗
an tradunt ſemetipſos in manus dyaboli ꝓpter tres pꝛecpue
cãs. ¶ Prima eſt qꝛ dei obliuiſcuntur ꝑ ſitibundam auaridam.
Xuari quippe tam auidi ſiciunt res tꝑales ꝙ dei pemitus obli⸗
niſcuntur SBecunda cã eſt ꝙ ſerniant balaym ꝑ vanam ſuper⸗
biam ꝗᷓ ↄmoꝛatur in illis qui ad dignitates ſũt aſcendentes · et
qui in hoc mundo ſuꝑioꝛes & laboꝛant ¶ Tertia cã eſt ꝙ, ſerui⸗
ant aſtaroth ꝑ guloſam ſuxuriam . Aſtaroth em interpꝛetatur
pꝛeſepe vel cubiculum a ſig mficat guloſam luxuriam · Dm̃s em
ei ſer nientes pꝛimo togitant qliter ventrem q̃ſi qðdam peeſepe
ſbis adimpleant· a deinde qũo opus luxurie in cubiculo per⸗
agant⸗Palibe ergo xp̃ianis neceſſe eſt vt per veram ðtricõ ezʒ
clament ad dñm vt mittat eis ſaluatoeem· qui lberet eos. viʒ
othoniel. Dt honiel interpꝛetatur ſignum dei. lignat ſiliũ dei
qui ſignum ſancte crucis poꝛtauit in humeris eius. qui etiam
vt daret nobis ſignum miſericoꝛdie dei patris ſuſpẽdi voluit
in patibulum qð pꝛius erat ſuper humerum eius. Tunc autẽ
filiꝰ dei ſaluat pecatoꝛes de manu dyaboli quando ꝑ recoꝛda
tionem ſue paſſionis facit eos dignos fructus agere pnnie ,
R¶ uinti neceſſe habent ſaluatoꝛem qui periculoſum de⸗ ſſe⸗ get 4. Ania eetes

Z

D

nium intrauerunt. Vñ dict in p. ro6· Errauert in ſolitudie mtraueru
in via inaqͥſa viã ciui: ha· non mue. Ditit᷑ in. põ · 8· Erraui
ſitut ouis que ꝑiemt. Mota ꝙ ille eyrat a infernale deuius inai⸗
dit quia a via virtutum ietedit. Errantes ergo continuis pꝛre
eibus debent rogare xp̃m qui reducat eos de via vitioꝛ in viã
virtutum. Vnde a ipſe dicit · Puce · 9. Vemt filius hoĩs que⸗
ere a ſaluum facene quod perierat. Ipſe enim reduxit zatheum
de via iniquitatis a impietatis in viam miſericoꝛdie et iuſtitie
Vude et zacheus dixit ad dñm. Ecce dimidium bonoꝛ meo
dðñe do pauperibus ecce ꝙ eſt in via miſericoꝛdie ſequitur. G

ſi qnid aliquem defraudaui red/qua. Ecce ꝙ eſt in via iuſtite

„

Gnα Gns pere que reddit vm cuiq; qð ſuum eſt. ¶ L C Hexti indigent ſal⸗
3äs uatore qui iam ardoꝛe igins pim ceperunt. Pf legit. Alumen
175. Ge cum indei 3Z moyſen et aaron mürmurarent pꝛo moete
dathan a abyron a chore a ſocioꝝ eius. a diterent inter feciſtig
Plm dñi miſit vñs ignem in polm qui grauiter 2ſumpfit eũ.
qð cum vidiſſet aaron ad monitionem moyſli tuturrit ad me⸗
diam multitudinem quam iazʒ vaſtabat incendium a obtulit
thymiama a ſtans inter moetuos a viuẽtes hpo ꝓpłlo deßcatꝰ
eſt a plaga ceſſauit⸗Maron interpzetat᷑ montanus. Et ſignat
filium dei qni habitat tuʒ patre in montibo eternis. Iſte aaron
olim cũ ignis ire dei deſeiiret in ꝓphm ſtans in cruce int᷑ viuos
moetuos obtulit thymiama toꝛpis ſui p̃tioſi a ſic ia patns
ceſſauit .· Ipſe etiam quotidie alſſiſtt paterno vultui repnñtans

„

ei paſſionem ſuam quam pꝓ nobis in cruce ſuſtinuit vt mitigz
iram patris quam frecter pctis nr̃is ↄðtra noſmetipſos graui-
ter irritamus. Hinc eſt qð legit᷑ . Luce 9:·cũ dixiſſent iatobus
iohes ad dñm: Pñe vis dicemus vt igmis deſcendat de ce⸗
lo a oõſumat ſamaritanos qꝛ non receꝑpant illos. Reſpondit
ihs filius hoĩs non venit aĩas ꝑdere ſed ſaluare: q· d. Non vem
ad hoc vt homines exuram igne. ſed potiꝰ vt ſaluer eos er
igne eripiam ¶ (De ſedo nota : i2 generiba hoim p
mittit ſcriptura ꝙ; in eterna beatitudine ſaluabunt᷑ Primi ſüt
recke credetes. Vnde dicit dñs. Mara. 16. qui crediderit Qa bap-
tiſatus fuerit ſaluus erit: qui aũt non crediderit ddemnabitur
Secundi ſunt innocentes. Vnde dð in Job.⁊2z. Saluabit᷑ in
nocens ſaluabitur aũt in mundicia manuũ ſuaz. Ille eſt vere
innotens qui nulli homim nocet nec verbo vel facto· ¶ Kerai
ſunt deum timentes. Vñ dicit in põ. 44· volun tatem hmentiũ
ſe ſaciet a depeeratõem eozꝝ exaudiet· a ſaluos fatiet éos, Iile
vero timet deũ qui mandata eius cuſtodit ( Auarti ſunt ſapiẽ/
ter gradientes. Vnde dititur puer. 28. Qui apienter gradit⸗
ille ſaluabitur. Ille ſapienter graditur qui quotidie cauet ſibi
de pꝛecipitio gehennali · ¶ Auinti ſũt ſuxuriam fugientes. vñ
dicltur m Prouer. nono. e muhere ſtulta et elam oeoſasple⸗
naq illecebeis per quaz lururia fquratur et ſequitur ibi Aus
DMä applicabitur illi deſcendet ad inferos. Qui auiten abſceſſerit ab
ęææa laluabitur· ¶ Bexti ſunt bomi pauperes· Vnde dicttur in
ð pfs .ſeptuageſimopaimo. Saluos fadiet ſilios paupezz. D
m.ps.77. Fniĩas paupæz? ſaluas faciet. Ille eſt bonus pa

1

Tembo Sexr. xx.
R

qui caſtus a ſidelis a patiens eſt in pauptate ſua ( Heptimi ſũt
ſPu humiles. Vnde di in põ .· 2 Am tu ꝓpłm humilem ſaluum
ſates. a oculos ſuper boꝝ humiliabis. Dieit᷑ etiam in · pz· ꝭ33 ½
Humiles ſpu ſaluabunt᷑. Dicit etiazʒ Job·22. Qm inclinauerit
otulos ſuos ipſe ſaluabi᷑ ¶ ¶ Dctaui ſunt łeckum coꝛ ha⸗
bentes. Vnde dẽ in po.2. Aui ſaluos faaut mectos toꝛde ota
ꝙ toꝛ nm debet eẽ reckum p lineam aſcendentem deſcendentẽ
½ lineam tranſuerſalem. Tunc eſt toꝛ nr̃m recum ꝑ lineam
aſcendentem cum in deum extenditur ÿ intimam diledionem.
Tunc eſt rectum per lineam deſtendentem cu extendit ſe hõ að
filioꝝ ſuoꝝꝶ ooꝛrectionem. Tunc aũt coꝛ nẽ̃m rectum eſt ꝑ lineã
tranſuuerſalem cũ extendimus a expandimus nos ad ełyaz
erogacõm. Ad dexteram qpe a ad ſiniſtram pauꝑes habemꝰ
quibo ahnenir debemus (Mon ſunt manſuetudmem ample
ctentes. Vnde dẽ in p ·? 5. Cum exurgeret in indicto deus vt
ſaluos faceret omnes manſuetos terre ¶ Deami ſũt in deo ſpe⸗
nntes. Vnde dỹ in põ.6⁰⁹. Miriſica mias tuas ꝗ ſaluos ſacis
ſperantes in te dñe Bnde cimi fſũt ſimplidter ambulantes vñ
dicit ꝓuer · 2 8. Qui ambulat ſimphauter ſaluus erit. Ille ambu
lat ſimplicter qui ſine coꝛdis duplicitate deum amat a pximũ
Duodetcimi ſũt in bono ꝑſeuerantes. Vnde diclt dñs. Mat.
24 · qui ꝑſeuerauerit vſq; m finem ſaluus erit · Rogate gᷓ dñm
vt ſic imn bono oꝑe ꝑſiſtamus vt ad celeſtis ſaluacõnis beatitu
dinem ptingamus QQs nobis Peeſtare
Mota ꝙ pꝛedictus ſermo gualis eſt/ et potes eum ̃dicare
vbicunq; occurrerit tibi ihs. ſeſus em̃ ſalnatoꝛ interpꝛetatur
In aliis etiam lous ſepe locum habet.

¶ Simile eſt regnum celoꝝ homini qui ſiminauit bonum ſe⸗
men in agro ſuo· MWathei . 3. ”M Ser. xr.
Rug inquit ad maximum ep̃m. Poterat deꝰ à malos naſci ñn
Pmittere ꝗs malos ſuturos p̃ſciebat· à in ipſo eoꝰæ maligmita⸗

tis imcio extinguere · tm̃ eos & pmittit q;tum nouit expediẽ
atq; ſufficẽ exercende ſcte domui ſue. Cum g dñs deꝰ in coꝛda
nr̃a bonũ ſemen ſemmauit ſcʒ ſemen gr̈e &c& ncce eſt vt agrum
ꝛ dis cuſtodiamꝰ. m illud aug. libꝛo de ſalutaribo dotumtis
Bamdꝰ em̃ oꝛ nỹm ager eſt dni nr̃i ihu xp̃i. exoolamꝰ itaq;
eũ celeſtibo diſciplinis non ſinamꝰ in agro imꝑatoris nfi ſe⸗
minari ʒizamã · H̊ tundis floꝛibo vᷣtutũ decoꝛemꝰ.qꝛ ſile eſt c·

doeðnsV[[6
¶ VHñica quinta poſt epiphaniam

Nmile eſt regnum celozꝛ homini qui ſemmauit bonum
lemen in agro ſuo· Wat · 13. In pñ‚ti euangelio qᷓtuoe
peiintipdliter ſunt᷑ notanda · C D (Pnimů eſt qᷣd ꝑ
toĩez ſemmatoꝛẽ a etꝰ immicũ figuretur. Scðm elſt q;d ꝑ bonuʒ
Oſemen. et quið ꝑ ʒizaniam deſignet᷑. Yercium eſt qñ vtriulgq
ſeminis meſſis expectet᷑. Quartum eſt quis locus jigamis a qS
locus tritico deputet ¶ De pꝛimo nota ꝙ ꝑ hoĩem illum qui
bonum ſemen ſemmauit dei filius mitelligit. ꝑ immicum autez
eius dyabolus expꝛimit᷑ · Vnde a ipſe dns rogatu diſcipuloꝝ
ſuoꝝ pñtis euange· ꝑabolam exponens · ita dicat Math· 13.
ſemmat bonum ſemen eſt filius hoĩs. ager aũt eſt hic mundus
Inimicus aũt qui zizamam ſemmauit eſt dyabolus. ggitur hõ
iſte qui ſemmat bonum ſemen eſt filius homĩisifilius virgims
ihs xpᷣs quem maria vgo ↄcepit virgo pepit virgo que; ge⸗
nuit adoꝛauit. Inimicus eius eſt dyabolus ꝗ ſtatim poſt creati
onem ſuam adùſus creatoꝛem ſuum immicitias erexit pterea
dĩ de dyabolo ·. Plaie. 4· Nuo cetidiſti de celo lucſer mane
oꝛiebaris qui dicebas in coꝛde tuo. In celũ aſcendaz luꝑ aſtra
celi exaltabo ſolium meum ſiłis ero altiſſimo. & dyabolus im
mitus filii dei ſatis patenter declarauit· viʒ ꝙ perſuaſit inde qq
dñm ac mgrm ſuum indeis tradere non vereret᷑ · à qꝛ hoc ꝓmo
uit ꝙ izs caperet tolaphiz aret alapis feriret in cnicem ſuſpen
derer aceto a ſelle potart᷑ lancea tranſfige ret᷑. Dec aũt omma
ihs innocenter padent᷑ a ſapienter ſuſtinens peꝛ innotentiam
paciam a ſapĩam ſuũ ac totiꝰ humam gnis immitum vidit ac
ꝓſtranit· ac de ptate eius multoꝝ ſctoꝝ aĩas diu miuſte deten⸗
tas eripuit ¶ P ¶ De ſeðo nota ꝙꝑ bonum lemen bom xpi
ani a , 3izamam nequam a mali hoies figurant᷑. Vñ et in ex.
Poſitione huius euangeli dñs ait Wath. 13⁰ Bonum ſemen
ſunt filii rgmi· ziz ama vero ſunt fili nequam. Jgit᷑ ſemen bo⸗
num qð ſemmat filius dei ſunt homines boni quos ſemmat im
agro huius mundi. Tunc vero pᷣmo cepit ſemmare ſemen ſuũ
tũ creauit adam a euam vt ex eis magna populoꝝ meſſis r
retur. Auod videns dyabolnd dei et hoim inimicus ſemen dni
peſſuna perſuaſione coꝛmipit. Dñs etiaʒ quotidie bonas ſemi
nat aĩas in humana cozꝑpa.qꝗᷓ dyabolus ꝑ pcta coꝛrumpit a i
natkam ʒizanioꝝ duertit.ſunt itaq; boni homĩes bonũtriticum

R iidieri e Pee e r.
Vnde dẽ in hodierno euan: ꝙ venit immiciis 4 ſemimauit ziz 4 62
nia in medio trititi. Et nota ꝙ; tria ↄſiderari pñt in grano triti
c. Eſt em exterius rubicundum et interius candidum. et eſt in
vna parte dmiſum. ſic etiam bom xpᷣiani debent e rubicundi·
ꝑ dñice paſſionis recoꝛdationem. Debent etiam e tandidi p
caſtitatis act mðicie cſeruatdem. Debent nihilominꝰ? e diuiſt
ꝑ piam ↄpaſſionem. ꝓpter het tria dicit· Joh · m apoc.?. Vidi
turbam magnam qm dniumerare nemo poterat ex omm gẽte
q tribu a ꝓplło a lin: a ſtan. añ thro.ami. ſto· al.et palem ma-
eozꝶ. Per illam turbam magnam oms eledi figurant & Ppter
tria triplex pꝛemiũ aceper̃t. Quia em olĩ ihm ĩ doloꝛibs crucc
intuebant᷑. ꝓterea ſtant ante thronũ· vt eũ in diumitatis ſue
glia dulciter intueant. Et ꝗqꝛ? olim ſe candidos a mðos ꝑ caſti⸗
tatem ↄſeꝛuauer᷑̃t · ꝓpter hoc ſtolis albis a candidis ſunt amidi
Quia etiam olim ad miſerias paupeꝝ ꝑ piam cõpaſſionem toꝛ
q manus aperiebant⸗ ꝓpterea mõ palmas in manibo eoꝝ poꝛz⸗
tant. fructus em quið dulciſſimus creſcit in palma qui frucus
dattili nuncupant᷑ · qꝛ igit᷑ miſericoꝛdes olim paupes ꝑ dulces
elyas refecerunt . ob hoc a ipſi dattilos celeſtiũ palmaꝝ habẽ
tes in mamibo ſtantes coꝛzam agno ſuauiter reſiciunt᷑. Nota etiã
ꝙ ꝑ ʒizania ſiue loliũ mali nequam hoĩes ſigurant᷑ ſic eti
P zizania triticũ pꝛemit᷑ a ſuffocat. Ita a mali bonis hommib⸗
ꝑ ſuam nequiciam ſunt infeſti in hoc mundo. Bunt em eos coꝛ⸗
de odientes ˖ oꝛe ledentes/ a operibo pſeq;tes. Vnde pt dicere q
libet bonus hõ hoc qð ditci᷑ in põ multi ꝑſequunt᷑ me æ tribu⸗
lant me.Dince etiam dicet apłs2 ad Thim . 3. omnes qui pie
volunt viuere in xpᷣo ꝑſequcõem pacent᷑. ¶ &Q ¶ De terao
nõ ꝙ meſſis 3izamioꝝ a tritici eſt finis ſeculi. Vñ etiã ip̃e dñs
exponens iſtud euangeliũ ait. Geſſis eſt ↄſumatio ſeculi.· meſ
ſoꝛes aũt angeli ſunt. Dñs igit᷑ qꝛ padens eſt a miſericoꝛset᷑
quia pctoꝝ penĩam deſiderat ꝓpterea petoees non ſtatim caum
peccant exterm inat · H̊ ſinit eos creſcere vſq; ad meſſem in mali
caquſq; falx mortis naturalis eos abſcidat· Dñs itaq; ꝓPpter
hoc pctoꝛem expectat vt a malis ſuis peniteat. Peccatoꝛ vero
qꝛ patienter expectat᷑ a dño ꝓpter hoc de die in diem magis ac
magis delin quit a peccat· Vnde dicit Ecciaſtes . S. quia non ꝓ
fert᷑ eito ctra malos ſnĩa abſq; vllo timeee filii hoim petrant
mala De quarto vero ꝙ locus ille ijn quem ʒizania. id ẽ mali
æneqm hoĩes mittent᷑ eſt caminus igmis ardentis· Vñ dominꝰ

E

in expoſitione pſᷣtis euangelii ſic ait. zizania colligunt a iqmi
ↄburunt᷑. ſic erit in ſumatione ſetuli mittet ſihꝰ hois angelos
ſuos a colligent de regno eius oĩa ſcandala. q eos qui ſaciunt
ſtridoꝛ dentium Ecce quis eſt lotus impio⸗ ¶ K ( P er ca
mmum ſignat᷑ gehenna mꝗ ſunt tria mala viʒ ignis a fletus

a ſtridoꝛ dencium. Ignis expmit pene atrocitatem qᷓ ſemꝑ deſe⸗

imquitatem. a mittent eos in cammum igmis ibi enit fletus et

niet in miſeros pctores Fletus demonſtrat damm irrecupabi

litatem. Hec eſt em quaſi cã pꝛecipua fletus eoꝝ. qꝙ; nunch re⸗
tuꝑare poterunt gaudia illa a quibo exaderunt. Stridoꝛ den aũ
notat odii immanitatem. quilibet em̃ alteꝝ grauiter odiet im
mferno:a ꝓpter hoc dentibo ſtridebit in ip̃m. Et q̃liter repꝛobi
mittent in gehennam certe ipſe dñs diat. MWath. 3. Colligite
pᷣmum ʒizama a alligate ea m faſciculos ad ↄburendum. ꝓpter
hoc repbi ſil alhgati mittunt᷑ in infernum.vt qui ſiles a pares

fuerunt in malida. ſimiles etiam a pares Hant in pena. Vnde

Erore d ſaſciculos dicit non in vnum faſcem. qꝛ ꝓ mõ peruer
Eans ſue vnuſquiſ bunet Cuem enam oen Airar haen

trititum dñi dns ipſe declarans in euangelio ait. Jriticũ dgre

gate in hoꝛreum meum. Per hoꝛ reum intelligit gloꝛioſum reg
num . Vnde ſple ihs ait. Mat. iʒ · in fine expoſicõnis pꝛeſentis
euangelii· Aunc iuſti fulgebunt ſitut ſol imn regno patris eoꝝ.·

1 n his verbis dñs Pmittit tria bona tritico ſuo viz imcompa⸗
rabilem claritatem- regiam dignitatem. a ſuauiſſimam earitatẽ

Primum notat᷑ ibi vbi dieit. Tunc inſti fulgebunt. Ho li pe

nullũ terrenuz lumen ↄparari pt᷑ · ſcdᷣm notat᷑ ibi vbi addit in
gne⸗Aulibe⸗ em electus erit rex magne dignitatis. Teraũ

notat᷑ ibi vbi ſubiungit᷑ in regno patris eoꝝ. Sicut em pueri

in oonſpectu kmi patris colletant᷑ ita etiam eledi in ſinu dei cõ

riam tranſferamur· QAuod nobis pꝛeſtare &.

ergo dñm vt ſic bonum ſemen mueniamur vt in eternam glo

¶ Vñica ſeptuageſime Der x.
Cum ſero factum ect dixit dñs vinee pꝛoturatori ſuo · voca
operarios &α Wathei ·⸗zo. ri. a

domd. vjinea aũt eiꝰ iuſticia in qᷓ diuerſe ſp̃es iuſticiaz poſite
ſunt qſi vites puta manſuetudo caſtitas pacĩa cetereq; vᷣtutes

8

—
—, —

LG ——Zũß — — — „ —

W —

id eſt etatibo qlibet hõ muitatur ad

eratuũ domd iſrahel ẽ a Vla. F. Vmea fac

oleia. ſiliꝰ mie ligurat᷑. Facka eſt mẽq; ei hec vmea in coꝛnu. in

Cempoe

S — = 1 1 7. = * — .
que omes generalit᷑ iuſticie appellant᷑ homies aũt vinee culto⸗ Mℳ V

res ponũtur · ſic g nemo ꝛducit

n. ducit oꝑariũ vt ſolũ mãduct ſic 4
nos non ideo ſumꝰ vocati a xp̃o vt hit ſoluʒ opem ea que ad

——— ———

3—

noſtrũ ſüt vſũ h a que ad gloꝛiã dei · Dec ille Quid aut ꝑ ſero
inteligat diat remigig. Cum ſero. hoc eſt cuz dies toti? mundi
ad veſpexꝝ dſumationis intlinata eſſz dicit dñs noſter ihs xps

2

vinee domijnus ſuo pcuratoꝛi &πv

vca operarios a redde illis meredem ſuã math. 20.

4

—

Quatuoe pñt hic notari. Dꝛimo quid ꝑ lero inteligat᷑.
Stðo quid ꝑ dñm vinee expᷣmat᷑. Tecio ꝗ;8 ꝑ pcuratoꝛẽ priſfa-
milias acipiat᷑· Quarto ꝗᷓ ſit mercs ꝗ opariis datk. C S

De primo nota q p ſero inteligit fims mundi qñ qlibet in qli⸗

1

bet etate mundi laboꝛans mercedem plenã recip iet ſui laboꝛis
Per lero etiaʒ inteligit finis vite cuiuſlibz hois. MWane quippe
ſic diat gloſa etat noltre pueritia eſt. Dora terda eſt ado
leſcentia quia ſol iam i altũ aſcendit. Sexta inu entus cũ ple
mitudo roboꝛis ſolidatur Mona ſenectꝰ quãdo ſolr cale etatis
deſcedit. Vndecima decrepita etas. In oĩbo aüt p̃didis horis
t etati opus bonum. Et derte ve
homini illi ꝙᷓ non ſolum ocioſum ymmo pmicioſo opere occu⸗
Patum inuenenit hoꝛa moœtis vnde. Eccleliaſtes. 9. Nuodcug

—

pt mamus tua faœre inſtãter opare qa nec opus nec ratio nec
ſapia erũt apud inferos ꝗᷓ tu ꝓperas net opus alicums remu⸗
neracis nec ratio calide exculſatõis nec ſcia manualis defenſio⸗
ms erunt apud mſeros q tu ꝓperas. ¶ T De ſeðo nota
Pdñm vinee expᷣmit᷑ ðs pat᷑ dñs ecxleſie militatis ac trũphã⸗

tis. Per vmeã ſcta eccka ſiumt᷑ vnde . Vſa. 5. Vmea dñi ex.

cta eſt dileco meo in

— . —— —

ꝛuu ſilio olei a ſepiuit eam lapides elegit ex illa et planta
uit vineam elecha; a edificauit turrim m medio eius et toꝛ cu⸗

lar extmxit in ea expectauit vt fieret vuas et fecit labruſeass.

eceleſia ſideliuz ſiguratur que facta eſt dilecto ſilio olei hoc eſt

iheſu chriſto qui caſte amme ſuꝑ o mma eſt dulcis qni etiã filiꝰ

emmentcia ſpeciab dilediõis a ſepiuit ea, mummine decʒ pep⸗
toꝝ ꝗa elegit appoꝛtauit ex illa lapides · ĩpedimẽta bonarum

oꝑatõm et ediſitauit in medio eius turrim amevticr pee komie

8— .

e extruxit in ea toꝛtular ſue alnionis. Ecae qtuo:ꝛ que a quo
Ubet chriſti ano requirunt᷑· ¶ Primũ eſt vt preœpta decalogi
ſideliter cuſtodiat Beðm eſt vt impedimenta bonoʒ opeꝛꝛ ſu u
giat vtpote meſſacõnes ebrietates choreas ſpectacula mi⸗
mica e tiam a alias ſeculi vo luptates vanitates Terauz vt
ſemper! imploret angelicã ꝓtedionẽ. Quartũ vt ingiter in doꝛꝛ
de arcuferat dommicã paſſioneʒ ſed heu multi ꝗ dicunt eſſe de
ecxleſia non faciunt vuas id eſt opem iuſticie a pietatis. h̊ po⸗
tius labruſcas· id eſt opera miꝗqtatis a impietatis. ¶
De tercio nota ꝑ pcuratoꝛẽ patriſfamihas ac apit dei fliꝰ
quẽ dſtituit pater ſuꝑ omnẽ hereditatẽ ſuã ſicut ipſe! filius te⸗
ſtat᷑ Math. iI. Omia inq; t mihi tradita ſũt a patre meo àQ ne

— —,—— .

mo nouit fihũ niſi pater. nemo nouit patrẽ niſi filius cui
filius voluerit reuelare · vn aD philippus dic ad iheſũ · Joh. 14.
Dne oſtende nobis patrẽ a ſufficit nobis.q· d. dñe tu habes
patrẽ ſub tua poteſtate quẽ petimꝰ vt oſtendas nobis. JItaqq
iliꝰ peuratose huiꝰ magmi patriſſamilias qui ꝑ tubam nomſ⸗

—

ſimã ſicut diẽ it apkus .ad coʒ. 5· Vocabit oꝑarios a reddet
illis mer ede ſua. ¶*½ ¶De qrto nota ꝙ mer œs hec ꝗᷓ da⸗
bit opariis eſt denari⸗ ſicut ipſe aterſamilias dic. Nonne ex
denario dueniſti mecũ. a dic gloſa · ꝙ denarius habet ymagi

— — —,

nẽ regis qui ꝓ dece nümis olm nuũcupabat᷑ · Per denariü er⸗
intelligit᷑ duiina ↄfoꝛmitas ꝗᷓ ↄſiſtit ex dec .· Primũ elt ſoꝛ
moſa claritas. Scðm angelica ſubtilitas. Terciũ celeſtis agili⸗
tas „Quartu felix i impaſſi ſſibilitas QAumntũ dulcis ſanctoꝝ ſocie⸗
tas · Sextũ 2gnitio plena iocũditatis. Septimũ ardentiſſinꝰ
feruoꝛ caritatis. Octauuz viſio ſpecioſe humanitatis viz iheſu
chriſti · Nonũ fruitio ſuauiſſime trimtatis · Deamuz Eritas

— —

Aaäut iuſti fulgebüt ſic ſol m regno patns eoꝛ. In ſole em no⸗
tatur claritas · nockem em abigit a diem illuminat · Arem agi
litas cũ em exit m oeientẽ in momento a paret moccidẽte · Itcẽ
ſubtilitas penetrat em vitzꝝ ſine ſui leſione. Item impaſſibi⸗
litas a nullo enim ledi poteſt. AQuintũ imnni᷑ Wath · ? · vbi
petrus c cũ ñ vidiſſet iheſü chriſtũ tranſfoꝛmatũ a ſodetatẽ moyli

helie cũ eo· dixit ad dñm. Dñe bonũ eſt nos hic eſſe. ſi vis

ſaciamus 8 B tria taber nacula tibi vnũ· moyſi vnũ a helie vnũ

- —,—

Si igitur de ſiderabilis erat ſocetas. vbi duo a pparnerunt e cũ
chriſto qꝙ;ᷓ moõ preheſibilit᷑ dulas erit illa ſoctetas vbi milia mi⸗
lium et decies centena milia electoꝝ cum non mincei numero

— - — ———..ũ—bð ˙t—K

men omniũ ſideliũ erit in igne · id eſt totus erit igne tientis
accnſus quilibet ſãctus eius erit in flama. id eſt inflamma⸗
bit ab hoc igne . De octano diẽ berñ. n. plenũ proꝛſus omiĩ ĩ ſua

fangelox agregabunt in gloꝛia tuz deo viuo. De ſexto. 1. ad
Choꝝ. 3·. Videmus nũc ꝑ ſpeculũ a in enigmate. Nũc aũt fa
cde ad faciem/ nũc ↄgnoſco ex te. tũc ygnoſcam ſicut et 2. –
tus ſũ · Ibi ſciet homo omnia que in t
ſuüt. omnia que extra ipſü vel circa ipſ.
ipflũ ſũt. De ſeptimo yſaias. a erit lumẽ iſfrael in igne et fadꝰ9
elſt in flam ne Ne.

Tempoꝛe

ipſũ vel ahũ quẽlibet
ũ lüt · omna que ſner

et cauckoritas ſic expomit᷑·c ꝙ lilius dei ꝗᷓ eſt lu

uitatis dulcedinen eſt videre hommẽ hommis dditoꝛẽ. De no⸗
no cãtat᷑ in quadã ſeq;cia. Illuc aues angelict ſub hierarchia
Kea ene gaudẽt implict ſe monarchie ſubici mirant᷑ nec
gis ſi ſitiunt. De Banens Math. 25· 82 Ibunt hi 4ꝗa ſiniſtris re-

— —— —5— .

—,,—

— —

S

unt in Fn quẽ ꝓſpitiũt fruunt᷑ nec faſtidiũt quo frui ma/

gis erunt in ſuꝓpliaũ eternũ · Juſti aũt in vitz eternã. ꝑ vitaz

HD eternã mtelligit eternitas feliatatis. Quã nob pſtare dignet ·

habent vnde acceper̃t· chriſtus aũt habet et Pm ſemen ferens
Danna ex ſua natura. JIdeo ðꝛ Erile K„ů.

— —

+ — —

C Exiit qui ſemmat ſeminare ſemen ſuũ. Lno⸗ octano

erat acceſſus gradiens vemt in mundum vt teſtimom
it veritati. Qũo aũt ſiliꝰ dei exiit tu deitas vbiq; ſit relanet
M eriſoꝰ Ens. Trlt ꝗ vbiq; eſt non localiter h per amickũ doꝛ:
Ere nobis aꝓpropinquit. Hic chriſtus iheſus ſemmat ſemen

non em accepit verbũ Quaſi mutuatu au cum ipſe naturaliter ſit
verbü diuinü. non eſt igit ſuũ ꝓPm ſemen len pauli vel iohis ſed

mina?⸗ Veraũ que ſit term in quã ſemmat᷑. Quartũ qs fruct9

ex hoe ſemme oriat᷑. Mota er ergo ꝙ multiplex eſt ſatoꝛ. C

R

minica ſ lexageſime. ſ̃mo. xxii.

(Wo

PHenerabilis beda inqt . Batorem iſtũ nullũ aliũ melius c; fili⸗ fiu⸗
um dei intelligere poſſumus de ſinu patris s quo eratun nS5

u phibe⸗

uũ non alienu . Vn titus ait . Exiit vt ſemmaret ſe ſemen ſuum

— ——

——,—

—,—4.

—

Fiit qui ſeminat ſeminare ſemen ſ um. Luoce octauo.

—— —–—

Quatuos hic occurrunt notanda. Primũ eſt qs ſit ſa⸗

doꝛ a quo ſemẽ ſemmat⸗Scðm eſt d ſit ſe t ſemẽ qð ſie ſe⸗

—

— ir— — —— t Eeme g. —

Primꝰ eſt deus pater. Secuͦdus dei hlius. Tera? bonꝰ? homo.

Auartus malus h: Quntus dyabolus. Be

Vextus gi is ip̃an moes.

—
— —
7

——————— YðZ .,ðẽ

.

U

4

nkheapl.

7

a quo ſc ernat 7.

yl

4

rimus ſa

miat: a qui libet eoꝝ fructũ ſui lemmis expecttat ¶Pun 8.

toꝛ fuit deus pater qui qñ tempꝰ miſerendi aduenit filiũ ſuuz
vrtnigenitũ ſemmauit in virgims vtez hec em fuit illa benedi
a ĩinm de qᷓ po· be nedixiſti dne terrã tuã. Vn a gabriel archa
gelus dixit ad illa⸗ Lueæ. 1.Benedicka tu in mulierib. hoc ſe
men. id eſt dei filius ſemmatũ in annũdiatione àQa moꝛtuum in
paſſione multũ fructum attulit in reſurredione a aſcenſione.
Joh. 2· Niſi granũ frumenti cades in verraz. id eſt in virginẽ
fuerit motuũ ſcʒ ĩ cruc ipſũ ſoli manet.ſi aũt moetuũ fuerit
. multũ fructum affert hoc gaanuʒ qð e ſinu patris ccderat in
vten virginis. in aſcenſione reuerſũ eſt ad dexterã patris mu!
