no in eepto fadens aliquem reſihre. Et ſatis congrue auaricaz

uat atm ſe denſũ lut. Ve ei ꝗq cõgregat anarictã mala domui

ſue vt ſit in exolſo mdus eiꝰ. Contra accidiã dic Eccleſiaſtici

566. Kudi fili ſubiice hume tuũ a Poꝛta ſapienctã id eſt ſerni

tutẽ dei.a ne aceidieris mn vmmculis eiꝰ. in nouiſſimnis inuenies

requiẽ in ea a a2uertetur tibi i oblectacser

er aquã que ẽ?

uartu elementuz lurunia fiGurat. Dec emn ſemp deſpumat in
lbidinẽ uxunia vero in quarta ꝑte feretri depoztat moetuu;
ad ſepulcꝶ toz mentoz. Da bet a ipſa ſoroꝛẽ ſceʒ gulã que aſſi
ſtit ei mn poꝛtando. Eſt aũt luxuria moꝛdinata carmis petulan⸗

virilis animi robur eneruat. Gula eſt vorax edactas nauſe
ant ſtomacho aſpplandens nature fimbo non denta. Contra
luxuriam dic Eccleſiaſtici. i. Malicia hore vm? ſczʒ in nſerno

SObliuionẽ facit luxurie maxime a m ſine hommis denudatõ o⸗
pexꝝ illius · Cum em mortuus fuerit homo tũt ſtatuent᷑ omes

—

crapulã diẽ Ec. 2.· JPpter om
delicet tempali a eternali. ¶

ula multi perierunt in mote vi/
e tercio nota ꝙ ſieut dic

gloſa ꝑ matreʒ viduã que flens ſequebatr᷑ defunctũ filũ ſaãca

—

eccleſia higurat᷑. Ideo emʒ vidua vocat᷑ qꝛ viduata eſt coꝛ? pali

Plentia hariſſimi ſponſi vizʒ iheſu chriſti. Dec aũt

regeneratus ex aqua a ſpũ ſãcto eſt ei tanq; v
me dileckus . Pn ſüme dolet eius pdiocde⸗
wad hoc ꝙ petcatoꝛ reluſciter̃ a peccatis a

d ſpem vite eterne ·

quatuoæ requirunt᷑- Primũ eſt ꝙ iheſus acœdat et lotulũ tan⸗

—

Quartũ eſt vt deſunctus ſe erigat aQ loquat᷑.

Et ſic quinto ma

tri viuus reſti tuer (Cüt iheſus accdit et loculñ · id eſt ſcien⸗
ciã peccatoris tangit qñ ei metũ illius extremi indicii incutit ·

luoꝝ dioœns- Ite maledici in ignẽ eternũ (Qunc aũt ſtant qui

btimoez teritur a deſiſtit a peccatis qui eum prius ad puteũ

nicus filus ſum
e quato nota

4
4
4

gat. Scom elſtch hi ſtent qui defunctũ poꝛtabant in loculo.8d
tt ſertro. Terciũ eſt ꝙ iheſus defuncko imperet vt neur gat

bonm naſcit᷑ homi tediũ a obliuio ſũmi boni· Contna auarida;
diẽ Rbacut . 2. Ve ei ꝗᷓ multiplicat non ſua vſq; quo aggra⸗

gę henne poꝛtabãt (Lũt vero iheſus peccatori moetuo impemt
vt reſurgat . qñ viz ei robur grace ammiſtrat · Gfa qwpe dei
dat hoi vires vt poſſit relurgere (Lũc vero moetuꝰ ſe erigit ꝰ
ſeðes loquit᷑ cũ peccatoz per ſpem vemie ſe leuat ad ce l. tic
ledens loquit᷑ qñ peccata ſua diſcrete a inteꝗre vſitet. Dpoꝛtet H
ergo vt ꝗqlibet peccata ſua ſiteat ahas ſaluari nõ poterit (Cu
aiit locntus fuerit per ↄfeſſione tũc qntd iheſus ſacerdotũ mĩ⸗
fſterio peccatdꝛẽ iã pemtentẽ reſtituit eccleſie per peccati axhia
onẽ 2 debite latiſſachionis iniundionẽ · Rogate ergo dñũm vt
tam ſtrenue ꝓ peccatis noſtris in vita ſatiſfacamꝰ ꝙ poſt hãc
vita in ↄſpectu eius ſidudalit aparemꝰ i.

¶ Vominica decimaſeptima. ᷣmo.lxxi.

¶Ecee homo quidã ydropitus erat ante iheſũ. Lute. . 4
Chriſtus dñs quis maliciã phariſeoz dgnouerit mhilomm ꝰ?
2s 2uina fuit- quare aũt duleiſſim magiſter hoc feceit
cauſa declarat magnns doctoe Cinillus dicẽs. euis dñs pha-
iſeoz maliaa vnoſceret. tam eozs fuit ↄuiua vt

ret tame eoz Pdeſſet p⸗
entibo p verba aρ†miratula. De miraculis ergo ieſi chriſi
ta . 15· Wutoꝝ q; lingnas in eloqum bmonẽq; ſoluebat. ſur⸗
doꝝ pateſactis auribo inſinuabat auditũ pollutos at aſper Iis
matulis rpurgabat a hec omnia non manibo ant aliqua me
dela h ver bo ac iuſſione ſadebat:. nec vtiq; miꝝ ꝙ verbo ſaae⸗
bat miracula cũ ipſe eſſet dei verbũ eleſti virtute ſu bnixũ. pec
ille. Ante hoc eternũ erat ydropicus .

TCTempoer OSezx lxxj⸗ H

““

tamẽ ec zuina fuit.

Coe homo qdam ydropicus erat ante iheſũ. Ipſe vero
aſphenſũ ſanauit eũ ac dimiſit. Lu:14. In iſto euan
dig . a Heit ut h notanda. Pnmũ e qd ꝑ domũ n
upis phari ſeo ſiguret. Scom eſt qd ꝑ yd ropicũ intelligi dEeert
Ner caiũ qtit᷑ ydropicus a iheſu ſanet ¶ B¶ De primo nota
ꝑ domũ pᷣncpis phariſeoꝝ ſacta eccleſia figurat᷑· Prinæpes
aüt phariſeoꝝ eſt glonioſa virgo maria. Ipla em vtpote ma- ę
cer 2 ſponſa ſoroꝛ a filia regis eterm prinæps eſt toctus ecle
ſie . De hac princpe dicitur Can· 7. ꝙ pulcni ſunt greſſus tui
mn calciamentis fia ſyon prinapis. id eſt dei. gloſa. Ipſa eniz

fmit filia et mater pᷣnapis illiꝰ. cuius prin cipatus factꝰ eſt ſu-
pPer humeros eius vt dietur YVſaie · 9. Per crucẽ quippe qua

—-—---

fhfhf ddDe 1
Ddyñs iheſus poꝛtauit ĩ humeris ſuis meruit principatũ impe'nſi
ſſempim. Greſſus igit ſilie iſtiꝰ pnapis · id eſt actus beate vi
gins pulcni fu erunt in calciamentis e in exempł ſanctoꝝ pes
ta.· Ipſa nempe ſtudioſe imitabat᷑ tutes a exẽpla pᷣœdencind⸗
patz at m oĩbo ſtrenue exeꝗbat᷑- Et bene beata vgo pnœps
phariſeo? a pellat᷑. Phariſei ᷓ Pe diuniſi mẽpretant᷑· Ipſa em
eſt pᷣnœps eſt dña fideliũ ꝗᷓ vita a mori bo diuiſi ſũt a ꝓplo dy
aboli. Populus ꝗ Pe dyaboli ſupbo eſt. iratundus· muidus ·
qa accidioſus auarus luxurioſus a guloſus. Do pnlꝰ vero be
ate virginis e dinerſo humil eſt . mitis· bengnꝰ. a religioſus
ſuffidẽs etiã ĩ his ꝗᷓ a deo habet a caſtus a ſobriꝰ Jheſus a=ut
hanc domũ 1 eccleliã intrat ſabbato mãducare panẽ · Deſide⸗·
Innt em̃ vt peccatores ipſi ſabbatũ factant 1 a peccatis deſiſtt
A4 euz geſcere permittãt quẽ quotidie per peccata imp ugnät—

.,

—

— — — ʒ—

Deldent em vt dent er maducame pans vvt de etero p duer
ſionẽ vermã woluntatẽ ſuã ꝑficiant. vñ legit ĩ Joh·4. Gr c ihs
mulierem ſamaritanã auertiſſet a illa in eũ credet. venerüt di
tipuli aus apotantes cibũ materialẽ a di ebãt. Nabi man⸗

—

duca. Quibo ipſe dixit. Ego abũ habeo mãducare quẽ vos ne
ſcitis · A· ð. bene refectus ſũ ꝑ ↄnerſionẽ a fſi huius mulienis
uicũq; em facit voluntatẽ dei optimo cibo cibat eũ. C C C

de ſco nota ꝙ per ydropi m alider ercates mielngit Er .
ſita

-

non immerito ſi qꝗs ꝓPetates a diuerſitates ydropiſis adapta

tur homo qꝗᷓ ſeptẽ moætalibo peccatis eſt muolutus. vizʒ ſuꝑbia
ija. muidia- auaricia. gula. acudia a luxuria- Eſt ei gdruplex

Pnima vocat᷑ leuo flegmancdia ꝗ hant patit᷑ totum

R— ooꝛpus habet vehement inflatũ a ſupfides cutis eius eſt alba

PVß per hanc ſignat᷑ ſupbia aQ vana gla a mirabilit hoiem in
fiat· Contra hãt dic apłs ad Cho?. 1·4. Ynus aduerus al⸗

c non inflet· Item ad choꝝ·2. .· MNon ſint inflacões in vxo⸗
4 bris. Scðᷣa ſpecies ydropiſis· ypoſarca vel anaſarca vocat᷑.· In
hat ydropilſi ſupfluus humoe nõ vſq; ad cutem vel exteri? ex.
EkEilut h ſub carne runet. Vñ phoſatea delignat inuidia d in
terius iatet. Putredo quippe oſſiũ eſt muidia ſic ðꝛ puerb. i4
ertda ſpedies ydropiſis vocat᷑ timpanites ꝗ hanc patiunt ·
venter eoꝝ pcouſſus reſonat ad modũ timpam ꝓpt h per hãc

ira deſig nat que hominẽ ſuſtitat in indignationem a clamo
rem. Contra hant dicit apłs ad Epheſios· 4· Mlolite cotniſtare

5
1

tat᷑ luxuria que ſetet coram deo a angelis a homibo · ꝓpter hoc

t t
eſtat

acis a miſcdie . ¶ D C⸗ Tertis nor i
tus a dño cuntt tria requirunt᷑ · Primũ eſt

Teoeömpoꝛe

7„

ĩ die baptiſmatis egeneratõis. Et qũo nũt ↄtriſtabit᷑ ſequit
Dmnis amaritudo a ira a indignatio a clamo a blaſphemia
Collant᷑ a vobis cum omm malicia. Quarta ſpecies ydropiſis.

6

vocat᷑ aſchites ꝗͥ hanc patiunt᷑ venter eoꝝ ꝑcuſſus n ſonat ad
modũ vtris ſemiplem · Vn per hanc gula ſigurat᷑-. Vere enim

gu lo ſi patiunt᷑ aſchitem qꝛ venter eoꝝ ſemꝑ eſtuat ad cbũ et

ad potũ velut veer ſemiplenus. Contra hoc dic paulus ad ro

mamnos.i3· Mon ſitis in ðmeſſacõibo a ebrietatibo ſed mduimĩ
ñm iheſu chniſti: d. d. NMolite mimis abuũ a potũ a petere ſed
Ptius appetite dñm iheſũ chriſtũ · qꝛ ipſe eſt vera reſectio aĩa⸗?
veſtraꝝ · Quintũ qð attendit᷑ in ydropitco hot eſt ꝙ ſicut glõ.
e i ydropiti eſt qto plus biberit tanto ampliꝰ ſitit et
Per hoc vocan Poteſt auaricia que ſemꝑ eſt ſitibũda· Ruaricia
em eſt vna filiaꝝ illius ſanguiſuge. id eſt dyaboli ꝗͥ ſemꝑ dic

affer affer. vt ð2 puerb. 30. Jbi dic glõ. Creſcit amoꝛ mundi

IStum pecunia creſcit dic etiã Saluſtius Kuaritia petume ſtu
dium habet quã nemo ſapiẽs vnq; vcupiuit a quaſi ve nems
imbuta coꝛpus ammũq; virilem effemmat ſemꝑ mſimta ſemp
mſa tiabilis neq; cpia neq; inopia minuit᷑. Sextũ qð attendi
lturxr m ydropioo hoc eſt ꝙ habet fetidũ anhelitũ a per hoc no⸗

———ϑ

dicit Anbhelmus. D cq tollerabilius ſetet cams putnidus ho⸗
mjnibo ꝙ amma peccatrix deo · Septimũ eſt qꝗð attenditur in
Ydropico ꝙ viz grauis eſt a piger. et per h exprimit᷑ acudia

que hominẽ grauẽ a pigq reddit in obſeq;o iheſu chriſti·. Con

tra piqros a aceidioſos ðe puerb.zo.- ꝓPpter frigus piger am

re nolnit. mendicabit ergo eſtate a non dabit᷑ e· Digni ꝓpter

frigus deſidie nolunt modo mittere manus operacõis ad ana
rueis qð ipſe iheſus quaſi quidã bos traxit ꝓpter hoc m

bunt diuinã mi

lad hoc qð ydropi⸗
ꝙ ydropitcus ãte do

a appareat mte iheſũ qn viʒ dñs peccatoꝛẽ nſpicit oculis mi
ſericoꝛdie ſue. Sic dñs betz ꝗᷓ eũ ter negauerat ocubł miſedie

clement᷑ reſperit· Vñ ðe Lu:z2. Et duerſus dñs reſpexit hb
trum: et egreſſus petrus ſoras flenit amare. C Secund aa

e eum lol ſempiterne ardons caput eoz exuret. mendica⸗

P ſanet eum ac dimittat· Primuz igitur eſt ꝙ ydropicus ſit

17

dat id eſt ad ſe prendat viz manu miſdie *mmanu inſtice .
darlibet iſtaz manuũ qnq; digitos habz. In manu vero mi
ſericoꝛ die Pmus digitus eſt ꝙ dñs nos ſuo ſangume de Pote
ſtate dyaboli lberauit: Scðus digitus eſt ꝙ dñs nos baptiſ-⸗
mati viuos reſeruauit · Teruꝰ eſt ꝙ peccata noſtra diutiſſime
largiter aãminiſtranit. Quintus digitus eſt ꝙ ſe ad hoc ꝙ nos
ad pemtenciã libentiſſime ſuſcipiet obligauit et vere hec qn;
ciam. Cum aũt petcatoz het quinq; ſideliter ↄſiderans ad peni

ſue aſpphendit ad ſalutẽ. Altem manus dñi eſt manus iuſticie
Quinq; vero digiti manus iſtius eſt qntuplex tõ ſideratõ circa

piumm mnſiani. Pnmo em roem mdditun ſumus coraz diuna
luſtica de amma a wozpe noſtro ab ipſo vt per h ei ſeruire⸗
mus accpimus. Scðo rõem reddemus de ſanguine vnigeniti
ilii dei cui debitas vices ſernitutis nõ rependim? Tertcio ra⸗

— — 11V₰,ꝭD.ł.v. —

.

—

tio a nobis requiret de ommi tempe a 8 vmuerſis cũ tmpe
de mann dñi ſuſcepim?· Quarto rõem reddem? de omm Pectꝗ
to qð vel ogitace vel lotutõe vel oꝑatõe ↄmiſimꝰ. Quinto
rõem reddemus de omni bono ope qð poteramꝰ feciſſe a non
ſecmus· Quis H̊ qnq; bene ↄſiderans etiã ſi ſlaxeus vel ferreus

fuenit non trepidabit · Quẽtunq; ergo dñs hac duplia manu
per ſpem a metũ vere aſphendens ine dubio lanabit euz per

veram penitencia a ſic ſanatũ dimittet in paœ at requièe ſempi

terna⸗Rogate ergo dñm vt ſic nos ſanare dignet᷑ vt ad eter·
nã requuẽ pertingere meramur · Quod nobis Ar·

4 4
–

Vominica decimaoctaua. mo. xxn.
Diuges dñm deũ tuũ ex toto ooꝛde tuo c: Wath.z 8
Beatus augꝰ ſic inqᷣt · Da ſpetioſiſſime pre linis hoim vt a⸗

mem te a qtum volo t ᷓtum debeo immenſus es a ſine me⸗
ſura debes amari. Vt ergo nos dnm dingam. = Fir⸗
mm beatus auꝗꝰ dics. Feſtinate fratres ad illã patria auus

Aues ſũt angeh. cuius dem H deus-tuius ſplẽdo? fihus.-tuius

aritas eſt ſpiſſanitus. cuitas ſacta- cuitas beata. tinitas vbi

nullus pent amicus. quo nullus admittit inimitus. ſi eee

ti deleckat en de ea loquim quid erit videre dei-Hec ille YMt

——
— — — —

4

hec videam? ðe anlibet noſtze· Diliges dũm . ðB

airatem ydropiti necelſe eſt vt dñs eſt duplia manu amſpyhn

—

„*ꝰ — — ☛

mnma. id ex omnibo potenciis eius deuz debemus diliger vt

CTCemporrrrree–’1
Iuges domini deum tud ex toto corde
amma tua a ex tota mente tua. Wathei:22· Quatuo:

iit hit notanda. Primuz eſt qualitor dominus diligi
pred piat. Secundũ eſt quare quihbet dommũ diligere teneat
Terciũ eſt quibo ſignis aliqs deum diligere pendatur. Q
tum eſt que bona qui deum dilexerit aſſequatur E C

primo nota ꝙ dommus diligi precipit᷑ ex toto toꝛde a ex tota

amma a ex tota mente. Ex toto coꝛde dominus diligi precipi

tur. qꝛ vt dic phus· cꝛ eſt

——

——

—, — . —, —
prinapiũ omms lenſus et motus

—

toto toꝛde eſt diligendus · id eſt ex omm motu a ſenſu noſtro-
ſczʒ ex om ibo verbis a operibo noſtris. et e

nuũ noſtrazꝝ et om̃s ſenſus nr̃os exterioes ad dilectionẽ dñi
Duertamꝰ. Ex tota etiã aĩma dñs eſt diigendꝰ. AIXmma vero

s ht pocclas. ſcʒ ron abilitatẽ cupiſcibilitatẽ et iraſcibihta-

EE. Per rõnabilitat; diſeermit inter bomſ a mali- acupiſcibi

litatẽ diligit bonũ . ꝑ iraſcibilitatẽ reſpuit malum. Igit᷑ ex tota

—

viz dei dilectione nos muitant inter bonũ a malũ diſcernen⸗
tes . Bona id vr lube elgamo⸗ mala hoc eſt vida reſpu⸗
amus . In tota etiã mente · id eſt ex omm memoria domm eſt
diligendus. Zicut em ipſe nũcqᷓ obliuiſcitur miſereni noſtri. ſic.
etiã dignũ eſt vt nos quotidie remmiſcamur amoꝛis ſui De
ſcðo nota ꝙ admmus ꝓpter qnq; cauſas qlibet tenet᷑ dim di
ligere. Prima ẽ qꝛ nos ad ymaginẽ ſuã creauit· de HH ðꝛ Ecele
ſiaſtici. 2. Deus creauit de terra hommẽ a bᷣm ymaginẽ ſuam
feat illũ . Dinc etiã diett RKug in libro de ſpũ a amma Miſer

—

—
.

— S

ego eᷓtum deberem diligere deũ me ꝗᷓ fect me cũ nõ er. Ilõ

en a de mihilo me fecit nõ lapidẽ nõ ar boꝛẽ nõ auẽ vel alh d

gZuſtu odo ratu a tactu · vt viz verba lingue noſtre a opera ma⸗

4
— .

de aialibo . h oluit me eſſe hoiem dedit mihi vinene ſentine et
diſcernere. Scoa cauſa eſt qꝛ nos de poteſtate dyaboli ꝑ ſuum
P nobis vt nos redimèt ab oĩ miqtate a mundaret ſibi pyhm
acœptabilẽ ſectatoꝛã bo noꝝ opeꝝ. Dmmis miqtas dyabolus
aPpellat᷑.qꝛ ipſe m iniqtate delectat᷑ a miqtatẽ ꝑſuadet. Dili⸗
gendus eſt dñs dei filius qꝛ ſangn ne ſuo de manu initatis.
id eſt dyaboli liberauit· et qꝛ etiam per ipſũ cruoeẽ ſuum nos

— — —

lauit a emundauit. vt deo patri accptabiles redderemur eet—

mmũ deum tuũ ex toto coꝛde tuo et ex tttꝛ· xij: S=W

l

.
. — .
.
.
†
4
B — — l ff
—
f ff ð; .
– — — .

—
4

ddeincps bona opa ſectaremur⸗Dinc etiâ dic. Augꝗꝰ peedico

—

lbro. Wiſer ego qtum deberem diligere deum meü ꝗq me nede
mit cuz peri eram ad mortalẽ deſcendit. moetalitac ſuſcepit.
moꝛtem vicit. 4 ſic me reſtaurauit.perieram venit ille poſt me
vt redimeret me a tantũ dilexit me vt ſanguinis ſui prettunt
appenderet pro me. Tercia caula eſt quare dñs eſt dingend?.

q? peccata noſtra diſſimulauit. vñ 5ꝛz Saß. 11. Wilereris om⸗

miũ qm omnia potes a diſſimulas peccata hommũ ꝓpt pemten

ſ . — en ———— 7 „ g 1 ,— . 3
diã. Diligis em omma que ſũt· et mihil oviſti eoz que feciſti.

V
—

parcis aũt omnibo qm ommia tua ſũt dne ꝗͥ amas aimas val

d. Itaq; inſanus eſt homo ſi non dilexenit deuz ſuũ ꝗ exœſſus

—

ſuos graues a młtiplis quos ſtatim punire poterat tam diu

tollerauerit. Quarta cauſa eſt qꝛ oꝛpales necelſitates ſatis lax
giter ammiſtranit nobis. vñ ipſe dns ait Math6. Molite ſol

ſis qꝛ his oĩbo ĩdigetis. Primũ igit qrite reni dei a iuſticiaa

nus a hec &πα- It dic dns Lu- 12 Molite qrere qd maductis

Pater em veſter ſcit & verantamẽ primũ ꝗqrite re dei c. Sup
hũc lotũ dit glõ. In decore eſt hoĩ curare de elbo a veſte qͥ mi⸗
ſitat reqno. Nlouit em rex ᷓadmodũ familiã ſuq paſcat alat
velliat HNota etiq dñs dicœs- nolite ſolliciti elſe dictes ᷣd
manducœma. nõ phibet puidendiã ꝑ quã in ſudore vultus pa
nis ĩparat᷑ h vetat ſollicitu dinẽ ꝗᷓ mẽtẽ ꝑturbat et ab etermis
rnuotat. Quita cau ſa eſt qre dñ’s dingendo eſt . h eſt qe nobis
regnũ copioſiſſimũ ꝓParauit· Vñ die petr?c cañ · I. nobies
p iheſũ chriſtũ hereditas mooꝛruptibilis moõtammata –

cxcxlſibilis in celis eſt ↄſernata. Dicit etiã Wath·25. Tuͤe diee

—,—

rex his ꝗ a dextris eiꝰ erũt. Venite bndidti pr̃is poſſidete pa.
vo. re · a ↄſti. mũdi. C Ede tercio nota ꝙ tria ſigna p̃ci
pue ppendere Poſſumꝰ ſi deũ Diga Prmähenn eſt man
Satozs iplius obſeraac. vñ ipſe dit J06j.14. Si diligitis me.
mandata mea ſeruate. Nem Johis. 15. Wanetr in dilecione
mea. ſi preœpta mea ſeruaneritis manebitis in dileciõe me
Gloſa. Dilecio predit obſernanciam mandatoꝝ- Item Jo⸗
hannes in Can. 1. 7. Dec eſt caritas dei in nobis vt manda⸗
ta eius cuſtodiamus. et mandata eius grauia non ſunt C
Secundũ ſignũ dilecnoms dei eſt elemoſinaz: in paupers e⸗
rogatio · Vnde dicit duũs petro. Joh̊ ·20. Symon ioh diligis
me paſce agnos meos. Per agnos domini pauperes intelli⸗

gunt᷑ dñs em agnoſcit eos. Dno quippe derlic? eſt pauper

—— — — ——
.

TeeKipoer Oer exiiffj
vt dit põ.· Qui igitur dñm vere diligit libent elemoſinis ſis 2
pau ꝑes paſcit. Lerciũ ſignũ vere dileckionis nulla de die u⸗

dictii trepidacõ. Vñ dit Joh . 1. ca. 4. In hoc pfecta eſt dei can
8 has nobiſcũ vt ſiduciã habeamus in die indicii. Nimoe enim
. . non eſt in caritate· h pfecta caritas foras mittit timomʒ. Pere
c2 qui dñm diligit vt patrem kariſſimũ· non timebit eũ vt iu-di
. ecem ſeueriſſimu (De Irto nota ꝗ vere deuz dilexerit triplex
er hoc bonũ dſequet᷑· Primũ eſt ꝙ a patre et ſilio et ſpũ ſãcto
amabit . Scom ꝙ ei omnis gloria fihi mamfeſtabit᷑. Tercium D
4 eelſt ꝙa ſancta trimitate ſemper inhabitabit.· De primis duo bo
deit ipſe dñs Johᷣ.4. Qui diligit me dilger a patre meo ⸗½k Hß”MU
8S0 diliga euz a maniſeſtabo ei meip ſũ. Pere magnũ eſt homi
4 nem diligi a patre a filio mediãte ſpũ ſancto qꝛ ipſe eſt amoꝛ
. . patnis a fli. Mmagnũ eſt etiã homi moætali omne gloriã filit
dei maniſeſtare. Ter go die a ipſe dñs Joh. 14. Si qs diligit
me ſermonẽ meũ ſeruabit. a pater meus diliget eum a ad eũ

6 veniemus a manſionẽ apud euʒ faemus- Gere glonioſũ eſlt

ð euʒ factemus

animã bom homis palacuũ eſſe ſancte ac induidue trimitatis .
Rogate ergo dum vt ſic eum ex toto ooꝛde et ex tota amma

j ex tota mente diligamus. vt ipſũ tnnum a vnũ poſt hanc
Sitam in oleſti gloria videamus . Að nobis pſtare digner i.

Vominica decimanona. Sermo.lxxii.

¶ Pfferebant ei paraliticũ iacentẽ Kk. Mat hei nono⸗
Parilititus kariſſimi eſt quilibet homo iacens in peccato moe-½
tali qꝛ miſi dei miſcðia ſubuemiat reſurgere non valet· Vñ mn⸗
At yſidorus de ſümo bono. Poſtqꝙ; nos peccatd dyabolo obi½ RM
Fnermmus iam noſtra vir tute amplius relurgere nõ valemꝰ2
ſed ſicut nauis fracto ꝗu bernaculo huc illucq; ducit vbi ven⸗
A ſepeſtas wo luerit. ſic homo diuine Sie auxilio ꝑdito.nõ qd
vult agit h qð dyabolus ꝑpſuadet et niſi manus valida iheſu
Mhriſti inde ipſũ extraxerit vſq; ad moæteʒ in peccatoʒ ſoꝛdib
dyaboh vinculis manebit. Dec yſido · Domies ergo chriſt
heſu miſtdiam ſiderantes offerebant n.

—

—. — —

D

— —

Co offerebant iheſu palititũ iacentẽ leco. MHath. .
Ina ſunt hic notanda. Primũ eſt quid per paralitiecãõ7
qui dom mo offertur mtelligat. Scðm eſt ;d per illos

qui pamalititũ dño offerunt exprimat᷑. Werauʒ qũo paliticis

— f l

4
.

De

ſiſte ſanitati reſtituat · ¶ G& (De primo nota ꝙ per pahti cG
peccatoꝛ intlligit; Maxime ille ꝗ ſubiact ſuꝑbie auaricie gu
le luxurie aHacedie. Wec em ꝗnq; pcta ſunt ꝗſi qnq; digiti m
manu dyaboli a quã trahit ad le pene totũ genꝰ humann
Nota igit᷑ ꝙ ꝑaliſis ẽ leſio ꝑtis ꝗᷓ ſit cũ puatõe ſenſus vel mo⸗
tus vel vtriuſq; Eit aüũt ex tribo cauſis pncipalit· Anq; em fit
erx inciſio ne.qñq; ex frigiditate ↄſtringente.et qñq; ex humoe
obpilãte ex quibo cauſis denegat᷑ aditus ſpirituũ ad inſtrumẽ
ta membrox Eit itaq; paliſis qnq; ex inaſione a per hoc no⸗
tat᷑ ſuꝑbia. Suꝑbia quippe eſt gladius dyaboli ꝑ quẽ gladii
angelꝗ/ ipſe pmꝰ/ẽ ad auſus altiſſimũ impugre h̊ certe ĩ pugna ſuccu⸗
6 uit Detracta eſt em ad inferos ſuperbia eus a prius emt
quaſi lucuſer qni mane oriebat᷑ nüc eſt quaſi cadauer fetens 4
immunduz Et nota ꝙ dyabolus adhuc non deſinit membra
chriſti impugnare per ſuꝑpbiæ; · Qui aũt ſuꝑbie accperint vul/
nus amittunt ſpũmſanckũ. Fugit aũt ſpũſſanctꝰ coꝛ leſũ prr
ſuperbiã · Vñ ðꝛ Eccleſi aſtici.10 Ddibilis coram deo et hobo
eeſt ſupbia. Supbia q a due eius filie ſcʒ ira 4 muidia magnuũ MU
Damnũ facunt homini. de hoc dam no dit magiſter Dugo de
ſancto vickoee: Superbia aufert mihi deũ a muidia pxrimũ et G
inra meipſũ Eit etiam paliſis ex frigiditate ↄſtringenv per hoc
notat᷑ auaricia que cõſtringit poros coꝛdis ne poſſit ad illud
puenire ſpũs caritatis ſiue pietatis ꝓpter hoc dit Eceleſiaſtici·
B8. Frigidus ventus aquilo flanit et gelauit criſtallus ab aq
Per fngidũ ventũ aqmilonẽ ſiut dit glõ. dyabo lus figurat
ꝗl fiat aurict ã ad coꝛ hoĩs a ſic ſi ꝗd aqueu r ↄpaſſionis eat
in coꝛde hoĩs totũ duertit᷑ in criſtallũ m tenatitatis duritam
Sut alq diuivs teonaces à vũ vit panpes in hyeme nudos
a famelicos foꝛſitan dicũt eis.· Ite calefatimĩ a ↄmedite Ipſi ti
non ꝑtiapãt cũ eis vel ignẽ ſuũ vel veſtes ſuas aut cibuʒ. O⸗
em eoxz eſt ꝑ auaricã ↄgelati.· ↄtra tales dit Jac. 2. Bi krator
a ſoroꝛ nudi ſint a ĩdigeãt vidtu qtidiano. dicat aũt aliqs de
vob ill. Ite in pace calefademĩ a ſaturam nõ dederitis aut as
que necelſaria ſũt coꝛpori quid ꝓderit Cit aũt paraliſis ex hu
moe groſſo opilante. a hot notat᷑ luxuria que pchidit viI
ſpuũi ſancto. Spuũs em ſancto nõ habitat in coꝛpe ſubdito pet⸗
Atis viʒ luxurie ſic d Sap I. Ppĩ hot dic apls ad Coꝛ1.6.
” Fugite foꝛmicacõeʒ. Dme em petm qð cunq; fecerit hõ extt cox
pus ẽ. q aũt ſoꝛ nicat᷑ in wepoſn luxuriã

Eiipſu mqnat a ſe ĩ habitacõe ſpũs puat.ſeqt ei. An neſcits

—

—

—
*

1

— 2 kI =

———

— -

14

—

* 1

tem poꝛe

qm̃ membꝛa veſtra templũ ſunt ſpuſſancti qui in vobis eſt it —
etiã ꝑalib ex ſuꝑfluitate ciboꝝ et maxĩe potuũ.Et ꝑ hoc notat᷑

gula ꝗᷓ aĩq; faut ꝑaliticã. ↄtra potꝰ ſuperfluitatẽ dio᷑ Eceleſtici
31. Samtas eſt aie a cœpoꝛis ſobeiꝰ potꝰ. Vinũ multũ potatũ
irritationẽ a ira et rumas multas ſaut amaritudo anie vnum
multũ eam. C Moin etiã ꝙ ꝑaliſis aka ẽ vmuerſalis

nõ mouent ea m obſequiũ iheſu xp̃i.
ꝓpt᷑ h de eis dicit᷑ ĩ p̃s ·i3. Ds hñt a nõ loquent᷑ ocłos hñt ᷣ

articularis qᷓ partẽ tm̃ vt manũ vel pedẽ oculu vel linguã a⸗
cde aliis membꝛi s. Paraliſis igit᷑ partẽ illaʒ copoꝛis quam
ocupauerit reddit ſepe totum inutilem et ꝑ hoc notat᷑ acidia.
Kccidioſi nanq; qa hñt linguã manꝰ pedes a alia mẽbꝛa. a tñ
Pnde lunt ali wn paliia

Pecatoꝛes enim os hñt a tñ ꝓpter accidiã non loquunt᷑ neq;
illud aperiunt ad pecatoꝝ ſuoꝛũ ↄfeſſionẽ vel ad oꝛõez. Dcłos
etiã hñt et tñ nõ vident vel xpᷣi paſſionẽ vel paupez affliccõz
Kures hñt a nõ audiunt xp̃m eterna p̃mia iuſtis pollicentẽ et

perpetua ſupplicia pecatoꝛibo pꝛedicantẽ.
pertipi unt odoꝛẽ regni ſuauiſſimi a fetoꝛẽ ge

nne intollerabi

lares habent non

uiſnmũ. Manus hñt et non palpant vt vel leuẽ laboꝛẽ p dno

.
1
4

attingant · nec etiaz laboꝛant vt Jues afflictiones ꝓpter dñm
ſuſtineant. Pedes hñt et non ambulabant vbi vel verba pplo

— .

nunciant᷑ vel etia; infirmi xp̃i coꝛpoꝛe comitantur

e ſeeundo

nota ꝙ per illos qui paraliticũ dño obtulerunt incelligit᷑ ipſa
diuina miſericoꝛdia a wationes iuſtoꝛũ . Per ipſam nanq; ine⸗
ſtimabilem miſericoꝛdiã multi etiam quaſi nolentes trahuntur
ad ſalutem. Diuina ſiquidem miſericodia per infirmitatum et
aduerſitatũ flagella compellit mntrare qui ſi mfirmi non eſſent

nexaliquid aduerſi eis acideret nunq; peruenirent ad eternam
ſalutem · Drationes etiam iuſtoꝛum offerunt xp̃o vt ſaluentur
Per ipſum. Fic Stephanus Panlum ſuis peeabus obtulit xßo
bie beata virgo Maria theophilũ gqratie refoꝛmauit.ſic mnu⸗

merabiles alii per oꝛationes bonoꝛũ ↄuerſi ſunt ad xpᷣm·

De tercio nota q qtuoe cucurrerunt ad curatione; hui? palitin
Pꝛimüũ fuit ꝙ dñs ei pcta ſua remiſit. tria alia ſuerũt qð diccä

—

D

mit ilh vt ſurgeret a lectũ ſuũ tolleret et m domũ ſuã int. Dee
etiam qᷓtuoꝛ neceſſaria ſunt ad ſaluationẽ cuiuſlibet pecatoꝛis

zimo enim neceſſariũ eſt vt ei peccata remittant: a hoc ſit per

rerã 2tritionẽ. IPpterea quilibet dñm debet rogare omm tpe vt

lar giatur ei vera ↄtritionẽ. ſine hac enim nemo ſaluari poterit

Secũdo neceſſe eſt pecatoꝛi vt ſurgat id ẽ ſurſum le erigat per
dtem ptũ terreſtriũ a per amoꝛẽ ſupereœleſtiũ · Surgere em̃ wber
a coꝛpoꝛalibus delectationibo et mhiare debet ſuperceleſtibus·
ercio opoꝛtet vt lectũ ſuum tollat. lectus amime eſt coꝛpus.
Nunc aute; lectus tollitur cum coꝛpus a ſpiritu in dei ſernicio
ſtrenue exeret cum videliet homo ieiunat vigilat oꝛæat ploaat
½ alia penitentie opera coꝛpus ſuum caſtigat. Quarto neceſſe
eſt vt in domũ ſuam id eſt in paradiſi requiẽ per iuge deſideriũ
vadat. Non enim habemus hic domũ manẽtem ſed pergrimni
ſumus a aduene ſuper terram · Rogate ergo dñm vt ſic nos a
pamliſi ſuꝑbie auaritie luxurie gule et accidie tumre dignetur
vt domum eterne quietis ab omnibo abſoluti pecatis introire

mereamur. QAuod nobis peeſtare dignetur .

¶ Voimica viceſima. Sermo. xxiii.
Simile factü eſt rgnum eloꝛũ homini regi ic Mathei. 22 ·
QAuas nuptias intelligere debeamus eleganter detlarat beatus
Gregoꝛius diœns. Tunt deus pater deo filio nuptias fecit qñ;
hunc in vtero virginis humane nate ziunxit· ſed qa ex duab
perſonis fien ſolet nuptiarum ↄiuncdio· abſit hot ab intellectibo
niæis vt perlonaʒ redeptoꝛis noſtri ex duabus ꝑſonis credam9

eelſe.ex duabus ppe atq; in duabo naturis hunc exiſtere diciꝰ

het ille · Queramus a nos diledtiſſimi xp̃m ſponſum attendẽtes
illu beati Gngoii m. 4.vyalogoe klupfie m quibo quent
ſponſus mundanꝰ a gaudio inapiũt ſed ad tri ſtinã termmant
urminant ad etimimn eterne glozie. Bene g diatt, Simile ſAS

Imile eſt regnũ eloeũ hoĩ regi ꝗᷓfecit nuptias filio ſu-
Math. 22. In pꝛeſenti euangelio quinq; peincpaliter
ſunt notada. Pꝛimum eſt quid per homme; regem quu
ſilio a patre facte ſunt expꝛimatur · Tercium eſt quid per illos
ui ad nuptias inuitati non venerunt ſigmſict᷑· Auartum eſt
quid etiam per illos qui venerunt ad nuptias figuret᷑· Quintũ
peimo nota ꝙ per hoĩeʒ regẽ deus pater intelligitur · liet enim

4

erſona pr̃is humanitatẽ non aſſumpſerit nec nearnata ſueit··
tñ de? pater homo dicitur ꝓpter humanitatẽ id eſt pietatẽ qua
AHfilioꝛum ſuozum i-oim eozum quos creanit ĩ epe gre videlicet
m hac vita iungiter miſeret · ꝓpꝛium enim dei eſt miſereri ſemꝑ 4½
par cre. Rex enim dicttur deus pater quia electos ſuos regit.
Vnde dicitur in Hs. Dñs regit me a mhil mihi deerit. G auts
ipfſe ſit rex teſtat ꝑ ſemetiz ita dicens Malach· Rex magnꝰ

ego ſum. Et vere ipſe eſt rex magnꝰ qð etiã Nabuchodonoſoꝛ
ſtat. 4.eae. Damelis ita dicens a ſenbens. ere deus celi de
deoꝛũ eſt a dñs regum. regnũ eiꝰ regnũ ſempiternũ et poteſtas
euus pꝛas ſempiteꝛna iuxta voluntatẽ ſuã facit tam in virtutibo
celi ꝙᷓ in habitatoꝛibus terre a non eſt qm reliſtat manui eius 4
dicat ei quare hot ſetiſtiſche ſecundo nota ꝙ per nuptias quaz
peedictus rex fecit filio ſuo intelligit᷑ illud menarrabile gaudiũ

et illa glozioſa copula qua dei fihus vnigenitus Iheſus xpus
eccleſie ſue id eſc ↄgregationi oĩm iuſtoeũ quos ſuo ſanguine
redemit vniet in patria · Vniuerſa quippe ecleſia id eſt omms
ocongregatio electozum ſponſa eſt fili dei quam ipſe dei fili? m
crute ſibi deſponſauit. Vnde intlia to capite emilit ſpiritũ quaſi
amabile oſculũ poꝛrigẽs ſponſe ſue· Panc ſponſam fimto huiꝰ
mundi ſpadio ipſe dei fius vmuerlſalit at integralit᷑ oopulabit
tunc etiã toꝛpoꝛa elecktoæũ gloia a honoæe mirabiliter veſtient
Quale gaudium a qualem letitiam tunc habituri ſint electi cũ
eriſto nullus mortahum ſufficienter poterit explanare . Pe his
Nnuptiis diatur Ipoca, 19. Vox de theono oriuit a dirit nnhi
Scribe beati qui ad enam nuptiarum agmi votati ſunt. gloſa.
perſecte ſcihcet vt peruemant. Ad has ergo nuptias rex id eſt
deus pater inuitatos per intrinſecam ammonitioneʒ vocat etiã
per extrinſecam pꝛedicationẽ dicens ſeruis ſuis· i· pꝛedicatoꝛibo
Dicite inuitat; ecce prandium meũ paratũ thauri mer et altilia
mea ociſa oĩa ſũt parata venite ad nuptias · Nota ꝙ gaudiũ
ſuperne patrie in loco iſto pꝛandium appellatur ꝓPter ardentẽ
apeetitũ quem elechi etiq; habebunt m illo gaudio ſuperdulci
Ardentioꝛem liquidem appetitum hoĩes conſueuerunt habere
in pꝛandio cq; in eena. Alibi vero gaudium illud cena vocat ꝓpt
ffinalitatem a perpetuitatẽ. DHiĩbus enim gaudiis huius mundi
tranſactis a elaplis illud ſequetur q ſemper pmanebit ¶ L
uare autem vemre debe amus ad nuptias ſubditur ratio· ꝗa
videliot thauni a altilia ſunt occiſa a quia parata ſunt ommia.
Per thauros intelliguntur ſandi apoſtoli a martires qui iuduü

7

Domini poztauerunt a amatz dominice cruc traxerunt. Iſti em̃
ociſi ſunt a viã nobis ad nuptias xpᷣi ſuo ſanguie parauer̃t.
Per altilia· i. p aues domi alitas ſiue nutritas ſancte virgines
gurantur que liœt tenerum ooꝛpus haberent tñ martirium ꝓ
Dmino ſoꝛtiter paſſe fuerunt. Et hy nobis ad has nuptias ſus
exemplo viam ſecrunt. Pm ma etiam parata eſſe nobis ſandi

confeſſoꝛes a vita bona et dockrina recka ſufficienter oſtenderüt
vVnde venire iubemur ad nuptias ſed heu paucai veniunt nde
V tercio nota ꝙ; qᷓtuoæ genera hoĩm ab his nuptüs exchudunẽ
eimi ſimpliciter venire noluerant. Secundi a terai veniw ne⸗
glexemunt quia alius abiit in villã ſuaz alius in negotiationẽ
ſuam QAuarti emim non venemunt ſed tonuerunt ſeruos regis
ↄtumeliis affectos ociderunt. Pꝛimi qui ſimpliuter venire no
luerunt ſignifieãt gentiles inde os et hereticos qui in erroꝛe ꝑ⸗
odiunt alios ꝙ dicunt. ſi ego iacerẽ in extremis a ia moziturꝰ
elſſem a ſcirẽ ꝙ ſemper in interno ardere deberẽ ego non remit
terem ei qui mihi tantam frat miuriã. Nales itaq; cathenati fũt
tancoꝛe et odio ꝙ potius volunt alien ari a xp̃o et damnari cũ
dyabulo q; eis ex coꝛde remittere ꝗᷓ eos leſerunt verbo vel ope
M Hecundi etiam non venerunt quia in villam ſuam abierunt et
Per iſtos intelliguntur ſuperbi. In villam enim ire eſt dominiũ
apeintipatum ſuper alios Auenm. Fupwrbi quiſpe dummodo
pemcipari a dDminari poſſint in hoc leculo non curant de ſuno

gaudio Tertcii q; non venemunt quia ad negociationem ert
Per iſtos deſignantur auari . Ruari demq; ꝓpter mmias ocu⸗
pationes crrea negocationes ſeculi a peopter minſta lucra trã
ſiteii bom negligut a amittũt poſſeſſionẽ eterni boni. QAuarti
etiam nõ venerunt imo ſeruos regis tenuerunt dontumeliia
affectos oceiderunt. Per iſtos aũt notant᷑ luxunioſi qui ſeruos
regis id eſt eedicatoees vorbi dei quantũ in as eſt tenẽt uã
tum enim poſſent vel audẽt impediunt ne verbum dei prediokẽk
PPbures etiag ex illis ſi poſſent a lioret eis verbi dei miniſtros a
dOdtumeliis affierent a oiderẽt diat etiã apoſtolus ad Kon-
AY luxuroſi paopꝛia coꝛ poꝛa oontumeliis affiaunt. ait emim ſic
M”M Tmoidit illos deus id eſt tradi ꝑmiſit in deſideria coꝛdis eorũ
in immundiciã vt dtumeliis afficiãt coz poꝛa ſua in ſemetipſis
Ve pena vero luxurio ſoꝛũ dicit in pſenti euãgeho ꝙ videlicot
rex inatꝰ miſſis exècitibo ſuis ꝑdidit homicadas illos a cuitatẽ

— ʒʒNͥð; ðũ

illoꝛũ ſuccendit . Ita a deus pater miſſis angelł ꝑdit xurioſos
qui ſunt homicide quantum in ipſis eſt dei a pꝛedica zum eaꝰ2
necnon et amme pꝛopꝛie Ciuitatem vero eoꝛum id eſt coꝛpoꝛa
eterno igne lucendet ¶ W¶ De qrto nota ꝙ illi qui erat
im pleuerũt. Illi ſunt mn exitibus viarũ qui motem ſuq; iugit
pꝛoſpiciunt et qui ſe credunt cottidie moꝛiturosEt certe tales
dig nos ſe effictunt vt ad xp̃i nuptias introire mereantur. Qui
tunq; em moetis ſue efficauter recoꝛdant᷑ ſtudent eſſe ↄtinentes
patientes et obedientes.mtunt᷑ ſemetipſos per verã contritöe,z
et per veram confeſſionem a pecatozum maculis expiare. non
negligunt elemoſinas ſuas pauperibo erogare.non œſſant oꝛza
tionibus ac aliis bonis openibus euigilare videlicet vt cum ex
coꝛ poꝛe migrauerint ad xp̃i nuptias alacriter reapiatur · quia
veſtem nuptialeʒ id eſt bona opera ſecum attulerunt De qnto

nota ꝙ; qui ad nuptias filii dei nõ venerit quinq; mala patiet·
videlicet pꝛimo mannum ac pedum duram oolligationem. n
Dianat⸗Ntcnatis manibus et pedibo · Secundo ex alto pꝛecpita
tioneʒ · ſequitur · MWittite eum id eſt pꝛoiicite· Tereio tenebꝛaz ”MU
Voꝛroꝛem · ſequitur I tenebꝛas exterioes vbi tantũ erit viſo —
terribiliũ demonũ . Nuarto ſuſtinebit fletum et eternũ meroꝛ ẽ ðDUDUẽ é
vnde ſequitur. VYbi erit fletꝰ videliet pꝛopter ignis acrbitatẽ
Quinto patietur dentium ſtridoꝛem. ſequitur. Et ſtni doꝛ dentiũ
qui erit ꝓpter frigoꝛ is intollemabilitateʒ · Rogate cariſſimi dim
vt ſic bonis openibus mſiſtamus vt videliœt damnatione; per
Ktnam euadamus. et ad xp̃i nuptias cum gaudio veniamus
A nobis p̃Gſtare dignet᷑ idẽ IJhelus per ſecula benedictꝰ Rmen

Teinpocz- OLexz. lexv. ð

4

Se 4

¶Vominica viceſimapꝛima. Sermo. xxv.

¶ Domine deſcende pꝛiuſq; moꝛiatur ſilius meus Johan · 4.
Domini non volenti mori in ſuisg peccatis necſſe eſt vt foꝛtem
habeat ſidem credẽs dommum deum vbiq; ommipotents. vnde
et de ſide huius reguli inquit beatus Gregoꝛiꝰ. MWemẽtote qd
Petiit et aperte ag noſtetis ꝙ in fide dubitauit. popoſcit nanq;
vt deſtenderet et ſanaret filium aus mmꝰ itaq; in illũ crdidit
quem nõ putauit ſalut poſſe dam miſi pꝛeſens eſſet a coꝛ poꝛe
ſed dominus qui rogatur vt vadat quia non deſit vbi jnuitat
indieat · ſolo iuſſu ſalutez reddidit qui voluntate omma creauit ðÿð

Patet ergo quomodo dixit. Domme 4.

l
Dmme deſcende pꝛiuſq; micꝛiatur fiuus meus Johã. 4.
In peeſenti euangelio tria pꝛincpaliter ſunt notanda.
ꝛimum eſt quid per regulum qui aceſſit ad dommũ

rogaturus intelligatur. SHecundu eſt quid ſigmifiœtur per filiüi
reguh qui apud capharnaum infirmatur. Tercuu eſt quid

hoꝛam ſeptimam in qua filius reguli conualuit expꝛimat᷑ I

4

4
.
4
4

4

4

△

do paoſenibat a abiitiat. Illa vero que cæleſti pee “
amplexetur àa ſoueat vnde dictur ouer-Eo-Rer qui ſedet

epeimo nota ꝙ ꝑ regulũ quilibet homo intelligit᷑. Quilibet

enim homo ſub illo magno a eterno rege eloeum quaſi quidã

