poten tibus q̃ſi emis ſub eoꝛum pedibus conculcamur ſpondet
nobis ꝙ nos tanch reges potẽtes in ſuo ſoho coꝛonabit· Cont

Tempoꝛe
malicoſam iniquozum detradionem conſolatur nos ꝓmittens
nobis peo luctu queʒ habemus ex impioeũ detradione Petue
gloꝛie claritatẽ ꝙ ſcʒ faciet nos uere quemadmodũ oleũ luct

in lampade per petue claritatis. Contra tertiũ ſcʒ oontra ſpũm

meroꝛis queʒ habemꝰ ex graui in firmitatũ vexatione ꝓmittit
nobis ſe daturum palliũ laudis· i: coꝛpꝰ ſaniſſrmũ in qͥ ſemper

ſibi laudes referamꝰ dictes · gloꝛia tibi domine. De iſta etiam

dſolatione diaut Eccle. 38. Vngentarius faciet pigmenta ſuaui

tatis a vndiões conficiet ſanitatis Nota ꝙ multi ſunt qͥ faeiũt

vngẽta manuũ vel pedũ vel aliꝛzum membꝛoeũ. ſed nullus eſt
qui leſum coꝛ vngere poſſit vel ſanare niſi ſolus filiꝰ dei qͥ circa
in omni tribulatione ſuum vngentum eſt poſtulandum.
ercio puer iſte qui natus eſt dñs apꝓpellatur · vnde inſtum eſt

vt habeat ſeruos ſibi ſidehter ſeruientes · Dunt dñm Jere. 23.

deü pr̃em nobis pꝛomiſiſſe pꝛoteſtatur ita inquiens. Ecce dies
vemunt dicit dñs a ſuſcitabo Dauid germen iuſtu et regnabit

rex a ſapiens erit et faciet iuditiũ iuſticiã in terra. In diebus

illis ſaluabitur iuda a iſiahel habitabit ↄfidenter a eſt nomẽ

qð wocabunt eum dñs iuſtus noſter. Dicit itaq; deus pr. Ecre
dies gre veniunt a ſuſcitabo Dauid germen iuſtũ. i. faciã naſci

ex ſemme Dauid meüũ iuſtũ filiũ a reg nabit rex ſceptꝝ cruc in

humeris ſuis bamlãdo humiliter a ſapiens erit crucis cruciatꝰ

patciẽtiſſime tollerando ⁊t ſic fſaciet indiciũ iniquũ dyabolũ micd

pkate iuſte pꝛiuande a iuſticiã aĩas in captinitate violenter dun

detentas liberando. In diebo illis inda i. quilibet laycus deum

cõfitens ſaluabitur per veram ſidẽ et iſrahel · i· bonus religioſus
deum per contemplationẽ videns habitabit confidenter certus
de gloꝛria ; et hoc eſt nomen qð ꝓpter hec oĩa vocabũt eum tam

—

layci q; religioſi dñs iuſtus noſter. Lenemur igit᷑ huic dño in

triplici obſequio ſcʒ obſequio coꝛdis oꝛis A operis. Wulti vero
pꝛia duo obſeqa vident᷑ dño exhibere ſed pauci obſeruãt terciũ
Multi enim ſũt qui dicunt ꝙ coꝛ eoꝛũ bonũ ſit ad deñ · Plures
etiam qui vident᷑ oꝛe ſeruire dño ſed in tercio ſigno ſcʒ in oꝑe
pene oẽs deficiunt · vnde ipſe dñs dicit Lu. 6. Quid vocatis me

dñe dñe 2a non citis que ego dico q· d· vos vocatis toꝛde die

4 oꝛe domine ſed non vocatis me operibus· non em ſacitis que
dieo. Din c etiam ð Mat·.2.· Mon omiĩs qui dicit mihi dñe dñne
int rabit in reg· celo. ſed qui facit volũ· pris mei q in eel eſt ipſe

intrabit im g · . Wulti ſunt ꝗ dicunt ꝙ adhuc pꝛopoſuerint

ſeruire dno tales dicũt toꝛð dñe. SGunt etiam alii qui ꝓteſtan

“

he ꝙ bonum ſit vtile ſeruire dño et tales dicunt oꝛe domine
Sed paudiſſimi ſüt ꝗᷓ hoc qð coꝛde ꝓpoſuerunt a oee cõmendãt
ac laudant operibus exeqntur et pᷣterea mfimti exchluduntur a
regno celorũ. ¶P ¶Auarto puer iſte qui natus eſt Dauid
i:manu ſoꝛtis ð vt ſeriat penis petuis delinquentes et ſe per
pñiam non coꝛſigentes· vnde ð Haß. II·. Non erat impoſſibilis
immittere petoꝛibus multitudinem veſoꝝ aut audaœs leones
aut noui gnis im plenas a ignotas beſtias aut vapoꝛẽ ig neũ
ſpirantes aut odoꝛe; fumi peoſerentes aut horrendas ab oculis
ftemtillas mittentes qrũ no ſo lũ leſura Poterat illos extermiare
ſed a aſpecto ꝑ timoæe ocidere. Ilota ꝙ deſcnibit hie lpuſſanct?
demones ꝗᷓ ad pꝛecptũ dñi pumẽt miſeros pctozes in inferno
Compat aũt eos veſis at leonibus et beſtiis mra plenis pꝛopter
hoc vero demones veſis co mꝑantur quia ſicut veſus ammal eſt
in quietiſſimũ ſemper exiſtens in motu. ſic euam demones qui
mͤ patiſſimi et ꝑuicaciſſimi ſunt et mfaugabiles ad crunandũ
Leombus etia; comꝑantur quia leo aial eſt robuſtiſſimũ atq;
fPoꝛtiſſimũ· ſic etiam demones robuſtiſſimi ſunt atq; validiſſimi
tra miſeros pctoes. Compꝑantur etiã aliis beſtiis ira plems
Non ſol emm demones ſunt ad hot vt toꝛqueant peccatoꝛes
ꝑpatiſſimi atq; ſoꝛtiſſimi ſunt etiã in cruciati bo inferendis crude⸗
liſſimi· vnde vocant beſtie . i· vaſtie a vaſtando ira plene a non
ſo lum iſte beſtie cruuãt dentibus a vngulis hoc eſt multipliciũ
penarum inflidione ſed etiam ſui vultus terribihs oſtenſione-.
ꝓp er ſoe dicunt vapoꝛem igneum a ſumum de oe a narbus
ſpirare et hoꝛrendas ſemtillas ex oculis emittere. et vere ſi poſſi
bile ſoꝛet ꝙ petozes mori poſſent in inferno non ſolũ pꝛopter
traciatus qui ab his inferent᷑ ſed etiam ꝓpter timoæe; hoꝛnbils
vultus illarum mortem incurrerent De his beſtis ð in p̃s. Ne.
tradas dñe beſtiis ammas donfitentium tibi. Caueat nobis o
natus eſt 8 vultu deſiderabil vt ipſo vultu ſuo remuneret ſibi
fideliter ſernientes. Hic eſt enim ille RKſſuerus potens rex qui in
terpꝛetat᷑ beatitudo qa oĩs electoũ beatitudo emanat ab ipſo
ad quem Heſter megina i ſelir aia que per boatitudinẽ furſum
e motalibo ꝓplis eſt eleuata ſic loq tur ſic teſtat᷑ li Peſter.i5·
Halde mirabilis es dñe a facdies tua plena eſt gr̃arum igitur
muenit in eo omne deleckamentum oiĩs ſapoꝛis ſuauitatem.

.

— Tempocc
X (De quarto nota Iheſus natus per ſignũ inuenitur ab
angelo datũ vñn ð in euangeho pñnti ꝙ tum angelus nũciaſſet

paſtoeibo xpᷣm eſſe natũ ſubiecit.Et hoc vobis ſignũ inuemietẽ
infantem pannis inuolutũ et poſitum in pꝛeſepio. Dixit etiamm

Symeon Eoſtea ad Mariam matrem eius Tu. 2. Ecce poſitus
eſt hic in ſignum cui oontradiet ota igitur ꝙ dominus tum
natus eſſet oſtendit nobis in ſeip̃o qumtuplex ſignum ſciliœt

ſignum ſancte taciturmitatis beate paupertatis p̃tioſe puntat

gratioſe humilitatis ac egregie caritatis (¶ Pꝛimo igitur ſignũ

ſancte tacturnitat nobis oſtenditur vbi ð. muemetis infantẽ
i · pueruluũ non fantem ſcʒ non loquentem ſed potius vagientẽ

5ce
Dprnga nd, n n,
F pr tsD

Quare eꝛgo dñs oſtendit in ſeipſo tacuturnitatẽ miſi vt deſtruat

in nobis loquatitatem ac garrulitate;. Diutur enim Pꝛou.i0
In multiloquio non deerit pctm. Qui aũt moderatur labia ſua
paudentiſſimus eſt · S etiam Eccleſiaſtici· 20. Qui multis vtitur
verbis ledit aĩaʒ; ſuã. Legit᷑ in vitaſpatꝝ de abbate Igatone
ꝙ per trienniũ lapidem in oe ſuo poetauit donet tactturnitatẽ
diſceret. Legitur etiam ꝙ quidam phus interrogatus a qᷣdaʒ
quõ poſſet placre deo et hoibug. Reſpondit ſi optima queq;
egeris a pauca locutus fueris Eignum etiã beate paupertatis
in Jheſu nobis oſtenditur vbi ð.pannis muolutũ non ð biſſo
vel purpura Erat enim paupercula dei genitrix Waria vñ hye

non poterat pannos pꝛecioſos. Qui igitur gemunt ſub onere

paupertatis reſpiciant pannoſũ IJhelum vt conſolent᷑ · vñ diat
Pla:29· Adðdẽt in dño leticiã a paupes hoĩes in ſancto iſrahel
i· in xpᷣo exultabũt. Dicit etiã Seneca de pauꝑtate. Pauꝑptas
expedita eſt ſecura et comꝑat inter ſe paupeꝝ et diuitũ vultus.

ſepius pauper a idelius ridet Eignum etiag pꝛecioſe puritatis

ſiue munditie in YJheſu nobis onditur ꝑ hoc ꝙ ð Maria pãnis

eum inuoluit. Inuoluit em eum intemerta virgo pãnis mun

dis qa non eſt veriſimile ꝙꝙ tam munda virgo pannos habuit

matculoſos ꝓpter qð inſtituit ſpũſſandtus ꝙ pannus ille mmn quo
adhut ſacramentaliter inuoluitur coꝛpus Yheſu non debet eſſe

purpureꝰ? ſed lineus aàQ mundus. Inuitat igit᷑ nos ad vite mun

didam mundiſſimꝰ iſte infantulus. vñ ð in Job.22. Saluabitẽ

mnocensſaluabitur aũt mundicdia manuũ ſuaꝝꝛ·i · opezꝛ ſluoꝛ⸗
Diatur enim Pꝛoùᷣ ·21. Qui mundus eſt reccum eſt opus eius
Quarto ſignum gratioſe humilitatis oſtenditur nobis in iheſu
paruulo qꝗ intm̃ ſe humiliauit ꝙ ſcʒ ſubiecit ſe manibꝰ virgis
vt ipſa eum muolueret a reponeret vbi plaœret. Simus ergo

Der⸗ vv. ce
2 nos ad imitationem Phem humiles ac obedientes quia dñs
pꝛomittit humilibus ꝙ habitabit m illis ꝑ gram a viificabit
eos per gloiam vnde & Pla. s· Excellus et ſubhimis habitat
tum contrito humili ſpiritu a viuficat toꝛ contriæ (Aumto
ſig num caritat egregie demonſtratur nobis in iſto imfantulo
qui reponi voluit in pꝛeſepio quaſi per hoc innueret ſe cõmuneʒ
eſſe achlibus paſtoello regibus et oĩibus eum hr̃e cupientib⸗
vnde dict Jere. 31 In caritate perpetua dilexi te ideo attraxi te
miſerans tui. Jacet igitur Yheſus in pᷣſepio qſi quida; adamas
trahens ad ſe per caritatem iimenta paſtozes et reges. Vñ etã
iumenta paſtoes a reges caritatis ei viœm recipꝛocã rependert
ümetz auſpe fenum ſuum paruulo cõmodauerunt paſtoꝛes
deuotas landes ipfi cecin erũt . et reges pᷣaoſa munera obtulert
imitemur a nos illa bona iumenta vt ſcʒ fenum verum bonax
noſtrarũ deo nro mutuemus:r. vt elemoſinas nr̃as pauperibo
erogemus. Imitemur etiam paſtoꝛes vt deum deuotis laudib⸗
ac oõmbus honoemus. Imitemur nihilommꝰ? reges vt ſalua
tdꝛi noſtro z noſtrum et omne opus noſtrum quaſi munera
peetioſa offeramus humiliter Rogate dominum cariſſimi vt ſic
natiuitatem eius celebeem in terris vt etia ipſum fadie ad facẽ
letanter videre mereamur in elis. Auod nobis ců

¶ Item in natiuitate Chꝛiſti. Sermo. v.

14

Verbum caro aum eſt a habitabit in nobis i& gohan. 1.

WMWagiſter in oompendio theoloyce veritatis libꝛo. 4· ſic in quit
Matiuitas xp̃i triplex eſt ſc; diuma humama 4 gratuita puma
eſt ex patre ſecunda ex matre tercia fit m mente · de pre naſcitur
eternaliter de matre tem poꝛaliter in mente ſpiritualiter. Et iſte
tres natiuitates ſumuntur m tres ſubſtantias que ſunt m xpᷣo
ſtcilicet deitas et caro et ſpiritus· nam ex patre naſcitur deus ex
matre naſcitur caro in mente naſcitur ſpiritus per gratiam. fkx
patre naſcitur ſemper ex matre ſemel.in mente naſcitur ſepe· ym
naturam diumam xps habet patrem ſine matre · Im humangʒ
hzꝛabet matrem ſine patre. bm gratuitam habet patreʒ a mrem
Pm illud. Nui fadt voluntateʒ patris mei ipſe pr a mater frater
1ſoꝛor eſt. Das tres xp̃i natiuitates repᷣſentat ecœleſia in die na
tiuitatis eius pꝛimam id eſt duimã in miſſa qᷓ cantatur in nocte
Eſt enim hec nobis natiuitas occulta bm illud ꝓſa: Gnatione;ʒ

Tempoze

4 4 .

eius quis enarrabit. Secunda in miſſa que cantatur in auroꝛa
quia natiuitas humana partim fuit occulta partim manifeſta.
occulta quidem quantum ad modum . ſed manifeſta quantum
ad effectum. Tertia in miſſa que cãtatur in die quia natiuitas
gratuita eſt manifeſta in qua xp̃ᷣs ꝑ affectũ concipit᷑.per effetcãũ
naſcitur per pꝛofectum nutritur. Pec in cdompendio vbi ſupia.
Johannes ergo euangeliſta loquens verba theumatis locutꝰ
eſt de natiuitate xp̃ᷣi humana diœns. Perbum caro lactũ eſt c.
Erbum caro factũ eſt & Joh. 1. Tria ſũt hic pꝛinapali
notãda. Pꝛ imum eſt quid per hoc verbum quod caro
uctum eſt mtelligatur. Secundum eſt quare hoc verbũ
caro factum aſſeratur. Tercium eſt qualiter a per d hoc verbũ
in nobis habitare dicat. ¶ Y† ¶ De pꝛimo nota ꝙ ꝑ verbn
dei filius intelligitur Ipſe emm ð verbum quaſi verum bonum
Hoc autem eſt verum bonum quod comendari poteſt a tribus
ſcilicet ab oĩis amaritudinis abſentiaſet ab oimoda ſufficentia⸗/
a ab eterna indeſinentia. Et certe ab his tribus cmendabins
et dei filius ͥ p'opter nos eſt ex virgine natus. Ab ipſo pe
ſufficientiſſima · in ipſo quoq; eſt eternitas indeffrciẽtiſſim a De
pꝛimo ſcilicet ꝙ ab ipſo ſit omms amaritudo remotiſſima dicit
m libeo Bap. 8.· Pꝛopoſui ſapientiam id eſt dei hilum adducere
mihi ad conuiuandum ſciens quoniq cmunicabit mecum de
bonis intrans in domum meam conquieſcam cum illa NMon em
habet amaritudinem ꝛauerſatio illius nec tedium touickus illi?
leticiã a gandiũ. Ipſe etiã dei fili dicit Yſa. 22. Indignatio
non eſt mihi. Peat? igitur qui memiit habitare cum iſto vero
bono(Item ab ipſo emanat beatitudo ſufficentiſſima vt teſtat
Eccle · 24. Poſuit ſubaudi deus pater Damd puero exatare ex
ipſo regem foꝛtiſſi mũ in thꝛono honoeis ſedenteʒ in ſempiternuũu
qui adimplebit quaſi eufrates ſenſum. Dicit itaq; Eccleſiaſticꝰ
deus pater poſluit id eſt pꝛomiſit Dauid puero ſuon. Dauid
ſeꝛuo ſuo ꝙ videlicet ex ipſo id eſt de ſemine ſuo excitaret id eſt
naſi fceret reem fortiſſumum ſcilidet Aoſum xum in thꝛono
Vonoꝛis cum patre ſede ntez qui ſciliot dei filius adimplebit qſi

eufrates id ANinenng ere, 8 fluuius oẽs

enſus noſtros lihil enim in nobis vacuũ remanebit On ꝑ hoe
verum bonum ſuaniſſuna beatitudine repleat᷑. vñ etiã p̃s ditit

De

em in · 4· Re · 4· G cĩ quedã mulier mopiã ſuã ↄqᷓſta eſſet he
ſeo · dixit ei heliz eus ꝙ iret a aciperet mutuo vaſa nõ pauta =
infunderet ĩ illa vaſa de oleo illo modito qð ſe pſitebat hre qð
etiam mulier fecit a intm̃ exereuit oleuʒ ꝙ pꝛus vaſa G oleuz
deſecerunt · Sit etiam eſt de xp̃ᷣo qii tam ſuſfidens eſt a habun
dans ꝙ oĩa vaſa deſiderioꝝ noſtroꝝ oleo beatitu dĩs mplebit

et adhuc ſuperit oleum. De ſufficiencia etiã huiꝰ veri bom dẽ
m p̃s. Fpis tu manũ tuã a imples omne animal bſñidichone.
D felios ſüt illi qͥ introduci meruerũt in cellariũ veni boni vt

ibi mebꝛient᷑ ab vbertate domus dei (Cercũ viz ꝙ in xp̃o qui

eſt verbũ bonũ ſit eternitas indeficientiſſima teſtatur ps· in s⸗
iol ita dicens . Dies mei ſieut vmbꝛa declinauerut a ego Rcut

fenum arui tu autẽ dñe ſin e᷑inum ꝑmanes a memoꝛiale tuũ in

generatõe generatõem. Itẽ dit m eodẽ p̃s .· Dꝑa manũ tua⸗ʒ
ſũit ceh ip̃i ꝑibunt tu autẽ ꝑmanes a omes ſic veſti. ve. Et ſicut

oꝑto: mu. eos ſ. tu aũt id iße es a anmi tui nõ deſiciẽt. Ditcit

etiam in alio pſalmo a ſeculo vſq; in ſeculum tu es deus Ipſe

etiam domjnus de pmanentia ſue eternitatis dic in· Malach.

vt appodiemus nos ad iſtud verum bonũ quod ſemper ꝑma⸗
net ne cadamus m interitũ ſempiternum . Vnð diat p̃s. Wihi
adherere deo bonum eſt. et ponere in domino deo ſpem meam.
¶ Z* ¶ Nota econtrario ꝙ bona huius mundi nõ ſunt vera.

Ipter tria Sunt enim multis amaritudinibo inſuſa et permixta
Sunt etiam vacua et nequaq; replentia · Sũt etiam mſtabilia
et nullatenus permanẽtia · Dec tria teſtatur. Eccleſiaſtes. ſco

ita loquens. Ego eccleſiaſtes fui rex in iheruſalẽ ediſicaui mihi

domos et plantaui mihi vmeas fſed oetos et pomeria a conſeni
ea cuncti generis arboꝛibus et extruxi mihi piſcemnas aquaruʒ
vt iꝛrigarem ſiluam lignoꝛum germimantium. poſſedi ſeruos æ

amallas multamq; ſamiliam habui. armenta quoq; et multos
ouium greges vltra omnes qui ante me fuerunt m iheruſalez

uinciarum ſeci mihi cantoꝛes et cantatriœs. a delicias ſilioꝛum
hominũ · aphos et vꝛteos in miniſterio ad vma fundẽda.a ſuꝑ

greſſus ſũ opibus omnes qui fuerũt ante me in iheruſalem et

oĩa qᷓ deſiderauer̃t oculi mei:ñ negaui eis nec ꝓhibui coꝛ meũ

qn omĩ voluptate frueret᷑ a oblectaret ſe in hiis ꝗᷓ araueram

Adimplebis me leticl eu vultu tuo. Dic eſt ille vorus Delzeꝰ?
ꝗQ plus hẽ olei beatitudmis.qᷓ; nos vaſa offerre poſſimꝰ Legi

3.Ego inquit dommus non mutoz. Bonum eſt igit᷑ cariſſimi

–—

— ð

TTenpoer
Cunq; me tõuertiſſem ad oĩa opꝑa que feœrant manus mee eè
ad laboꝛes in quibus fruſtra fudaueram reperi jn oĩbo vamtat
et afflidionem ammi et mihil permanere ſub ſole. Eece quanta
enumerat ꝗᷓ bona eſſe reputantur ac etiam multũ m hoc ſeculo
deſiderantur que oĩa ſic toncludit ꝙ aſſerit ſe vera conuerſione
ratioms in oĩbus pꝛeſatꝭ reperiſſe vamitatẽ et afflicionẽ ammi
vana ſunt et nullatenꝰ replentia per hoc ꝙ diat. reperi in oĩby
vamtatem. Pꝛobat etiaz ꝙ multis anguſtis et ſollicitudinibo
ſunt perſuſa per hot ꝙ ſubdit · a afflicionez ammi. Pꝛobat ni⸗
hilominus ꝙ inſtabilia ſunt per hoc ꝙ addit. a nihil ꝑmanere
lub lole. ¶ (Hec etiam oſtenduntur in Yſla 36. vbi ð
egiptus eſt baculus arundineꝰ confractus cui ſi inmxus fuerit
homo intrabit manũ eius a perfoꝛabit em. Egiptus interßtat
meroꝛ vel tenebꝛe et ſigmificat mundũ iſtũ in quo bomi et iuſii
peo pecatis ſuis merent et triſtantur. Wali vero per carmis et
otuloꝛum concupiſcentias obtenebꝛantur. Mund? aũt iſte eſt

Iſi baculus arundineus confrackus ꝗᷓ perſoꝛat manũ mmtent?
Per e oSeſt arundfmene neraam oybona bums mundi
vana ſunt et non replent coꝛ homis ſed lunt ad ſim ilitudinem
arundinis que intus eſt vacua. vnde 8 Eccle . 14. Inſadabins
eſt orulus cupidi. Dicit etiam Ecrleſiaſtes. 5y. Ruarus non im
plebitur pecuma. Bimiliter a Jero ait. Ruaro tam deeſt quod
habet ꝙ qd non habet. Per hoc etiam ꝙ ð ꝙ eſt baculus ton⸗
fractus mnuitur ꝙ bona huius mundi mſſtabilia ſut a ſtare nõ
pñt vtpote confractum crus ſtare non poteſt. vnñ et Joh . imn ſuꝰ
hma cano· cao.·z: dicit q mundus tranlſit et concupiſcentia aꝰ-
Pꝛeterea per hot ꝙ additur. cui ſi inmixus fuerit homo intrabit

manũ ei a peſoꝛabit eam innuit᷑ ꝙ bona huius ſeculi aculeata
ſunt et hoiem per multas Saaene lacera ntia· pꝛopter qcd
ſeculi ſpinis que ſuffocant in hoie ſemen gratie dei. ¶ B ¶ (Qucqz N maſis vi cere
De Keundo nota , poptzr qunq, euufas verbum caro Ficum maa xJ

eſt
ſicut᷑ ouis errau erat ac perierat pꝛopter quod omnem poſteri⸗
tatem poſt ſe ad denium mferni iue limbi deduxerat qma ſicut
oues Poſiti fuerunt in inferno. Bed agnus dei ad patnarcha⸗
rum ⁊ pꝛopheta rum peeces a regalibus ſedibus venens ouem
centeſimam ſcineet humanum genus queſiuit muentamq; qua
ſi pꝛudens ducto in viam iuſticie- ac ad angelozum ſocietatem

Deima eſt vt per eum in via iuſticie reuoæmur. Adã qpe

De
reuocauit & reduxit. De hac reuocatione legitur in.2. Re ·4
Dauid mediante muliere thecuite pceepit goab vt reuocaret
ARblolon qui ꝓpter fratriadiũ recſſerat Geſſur in exiium. ARit
em Dauid ad Joab. Vade reuoca pueꝝ Abſolon. Surrexit
igitur ꝗoab a abiit in geſſur et adduxit Xbſolon in iherulaleʒ
Abſolon interpꝛetatur patris amaricatio a ſignifſicat Ada; et
quemũubet pctoꝛem. X dam enim et Eua vxo eius per peccata
ſua amaricauerunt dulcem creatoꝛẽ ſuum ꝗlibet etiam peccatoꝛ
deum amaricat per pctm ſuum. Xdam etiam et vxoe eius Eua
ſp̈ale fratricadium comiſerant· quia gladio mobedientie ſpũm
ſuum occiderant qui qᷓſi rrater eſt carms · quiuis etiam pecca toꝛ
per maliciam ſuam ocidit animam ſitut ð Sap̃ · 16. Igitur iſte
Kbſolon.i. Adã cum omni poſteritate ſua expulſus fuit a facie
dei patris in geſſur qð mnterpꝛetatur doloꝛ. In doloꝛibo enim et
erumnis infernalis limbi fuerunt vſq; ad aduentũ filii dei. Að
ſciẽs mulier Thecuites ꝗᷓ mnterpꝛetat᷑ bucna eoꝛum a ſignificat
diuina miſericoꝛdiã que ſemper perſonat pꝛo miſeris pctoꝛibo
acceſſit ad Dauid. i · ad deum patrem a inter ceſſit pꝛo Xbſolon
i. pꝛo vniuerſo humano gne poſtulans eum ab exihi doloꝛibo
reuocari. ꝓpterea deus pater placatus ad petitionẽ miſeritoꝛdie
miunxit Noab qui interpꝛetutar mimicꝰ mimictdie et ſigmificat
ſiliũ dei qui mimicidie · i · petis inimicat᷑ et amicicie·i · virtutibꝰ
amicat᷑. Ipſe em ẽ iniq tatũ mimicꝰ a virtutũ amicꝰ. Iniunxit
inquã deus pr̃ ſilo ſuo vnigenito vt reuocaret ꝑ ſangumẽ ſuũ
genꝰ? humanu. qð a factum eſt. XKbiit nãq; dei hihus et mduit
carnẽ humanã in qua multos dolozes ꝑtulit a poſtnemo moetẽ
amariſſimã ſuſtinuit a ſic per doloes ſuos et cmqatꝰ humanũ
genus ab inferm doloꝛibus eripuit et m iheruſalez hoc eſt in dei
patris gr̃am reuocauit (Setunda cauſa qᷓre verbum dei facum
elſt caro· i.quare dei filius eſt incarnatus hoc eſt vt ſceʒ per eius
ſangumem a pctozum ſoꝛdibus lauaremur vnde diat apls ad
Deb. 9. Bi languis hir oꝛ a thauroꝝ et ceinis vitule aſperſus
imimqujmatos ſanctificat ad emundatione; carms quantomagis
ſanguis xp̃i qui per ſpũmſanctum ſemetip̃ʒ obtulit immculatũ
deo emundabit conſcientiam noſtragꝭ ab operibus motuis ad
ſeruiendum deo vmenti. Dinc etiam diet Joh in Apo · caꝰ*· ·
Qui dilexit nos et lauit nos a peccatis noſtris in ſangumne ſuo
RK pctis gloſa oꝛiginalibus et actualibo· Et nota ꝙ baptiſmꝰ2
ecclie virtutẽ illã ꝙ pttᷣa hoĩm lauat acepit a ſanguie xp̃i · vñ
diat Inno· ꝑ ſacramentũ baptiſmi xp̃i ſanguĩe rubeicati tulpoes

remittitur· vitat peritulum a ad regnum celoꝛũ etiq puemntur
Caue amus ergo cariſſimi ne aiarum noſtrarum veſtimẽta que
xp̃s in luo ſan guie lauit rurſus imundidis peccatoz mnemꝰ?
C 4 Tercia cauſa qre verbum caro factum eſt hec eſt vt ꝑ eum
in peregrinatione huius mundi itinere abaremur a hoc maxie
ſit per lacramentum eukariſtie in quo dñs ad oonſolationem 1
reſedtionem ſideliũ ſuoꝛzum carnẽ ſuam ãminiſtrat a ſangumem
ꝓpinat · Vnde etiam ſacramentũ illud viaticum appellat· Pter
qð ipſe dicit Joh. 6

Caro mea vere eſt abus et ſanguis meus
vere eſt potus &. Optimꝰ eſt iſte ceibus qui faut dũm manerem
nobis a nos in eo gianr vt per filiũ dei tibaremur in H exilio
naſci voluit in bethlehem qᷓ domꝰ panis interpꝛetatur · oluit
etia; repom in pꝛeſepio vt per hoc innueret ꝙ ipſe eſſet pams
peregrinantiũ qui non ſolũ a dinitib⸗ mueniret᷑ m palacio · ſed
etiã a pauperibo muemiri poſſet in p̃ᷣſepio. Wirũ eſt de diuitibo
a pauperibo ꝙ tam raro viſitant ihelu xp̃i pꝛeſe piũ cum tñ ſepe
viſitan t pᷣſepia erum vel iumentoꝝ ſuoꝛũ · Tranſeamꝰ cariſſi⸗
mi ſicut paſtoꝛes loꝗqbantur adinuice Lu ·2 Tranſeamus inqt
vſq; bethlehem et non tiñ videamꝰ hot verbum qð lackum eſt

caro ſed etiam mundo coꝛde ſũmamus. Per bethlehem qppe nõỹ

—

tm materialis h a ſupeæleſtis ecrleſia figurat᷑. In materiali naãd
eccleſia xpᷣi to pus ↄfieitur a a deuotis xpᷣiams ſumit᷑. In ſup⸗

+

alelti s etelelia dei filius ruelatis oculis aſpicitur a ibi qlibet
eledtus ipſo ſuauiſſime fru Quarta cauſa qᷓre verbũ caro factũ
eſt hec eſt vp eum in die indicti reſuſcitaremur. Pnde et ipſum
verbum qð caro factũ eſt dicit oB. 6. Pec eſt voluntas patris
vitaz eter nã a ego reſuſcitabo eum in nouiſſimo die. Igitur
bitiõe oꝑpis iſte reſuſcitabit᷑ m nouiſſimo die vt vitã poſſideat
fempiterne· Pinc etiam ð Plee. 6 Piuiſicabit nos poſt duos
dies aterca die ſuſcitabit nos et viuemꝰ? in Aſpecku eiꝰ ſciemꝰ
ſeqmurq; vt oqnoſcamus dñm Tlota q peimus dies eſt dieæ
EKitigatiois multiphiiter em fatigam in er vita · Pecundus eſt
dies requietiomis ꝗ eſt poſt hanc vitã qñn ſcʒ ſpũͦſſanckus dicet
aĩabus iuſtoꝛũ vt reqmieſcant a laboꝛibo ſuis Xpo· 14· Terci?
dies eſt gloꝛioſe remuneratiõis qñ ſcʒ pater familias operarios
8ð Mat. 20. In iſto die per ipſum filium ſuſcitabimur vt ſemꝑ
vina mus a ommia ſciamus. et quetunq; volumus habe amus .

2

4

Quinta cauſa ꝙ verbũ caro factũ eſt. het ẽ vt per eum in patria

deiſicaremur. peimi noſtri parentes deceptoꝛi dyabolo credeẽtes
ꝓ effuerentur ſicut dii ſi de fructu vetito comederent Geneſi. 3
Com mederunt et ſic qui pꝛius erant cum honoee comꝑati ſunt

iumentis inſipienti bo a ſimiles fadi ſunt illis · Vt aũt pꝛiſtinos

honoes recuperemꝰ ipſe dei filius factus eſt pio nobis iumentũ
ſtimulos penalitatũ noſtrarum vere tollerans a oneroſe cruns

perſerens crudatꝰ. Et ſic hõ qui mutilitatẽ meiderat iumentalẽ

diu mitatis ſimilitudinem recuperauit. vñ dicit in p̃s. Ego dixi

dii eſtis a filii exelſi omnes quaſi dieoret. Ego iheſus dixi id ẽ

laboꝛibus meis effeci ꝙ vos dii eſtis id eſt ente dioemini fini

excelſi omnes. Rpo ſtolus etiam teſtat᷑ ad Roma. 8. De erimꝰ

heredes dei et oheredes xp̃i. Dicit etiam Johannes in pꝛeſenti
euãgelio ꝙ ille qui verbum caro factum eſt quotquot reœper̃t
eum dedit eis poteſtatem fi · dei fieri. ¶ D ¶De terco nota

ꝓP xpᷣus per quinq; ſpecialiter habitat in xp̃ianis ſcilit ꝑ ſidei
ſincritatem per coꝛpoꝛis aĩe puritateʒ peꝛ viſceroſam ritatẽ

per gratioſam humilitatem per timoeis ſolidita tem &οα xp̃ᷣus
per ſidei ſin eritatẽ habitet in quolibet xpᷣiano pꝛobat apoſtolꝰ
ad Eph. 3. vbi ait. Flecto genua mea ad patrem domini noſtri

iheſu xp̃i vt det habitare criſtum per ſidem in toꝛdibus veſtris.
Pꝛochdoloe paud ſunt qui veram ſe oſtendunt habere ſidez cũ

pene omnes ſtercoꝛa tempoꝛalium peponãt a pꝛeferant dull
xp̃o Oabitat etiam xp̃s in xpᷣianis per ooꝛpoꝛis a aĩe puritatẽ
pꝛopter quodð dicit apoſtolus ad Choꝛ. pꝛima.3. Meſcitis quia
templum dei eſtis vos a ſpiritus dei habitet in vobis · Vemplũ

enim dei ſlanckum eſt quod eſtis vos quaſi diceret· ſi eſtis ſanci
id eſt mundi toꝛpoꝛe q aĩa tunc deus habitat in vobis Domũ
quippe domini decet ſanctitudo in longitudine dierum p̃s . 92·
Nercio xp̃s habitat in xp̃ianis per viſceroſam caritatem · vnde
dicit Johan. pᷣma. 4. Deus caritas eſt et qui manet in caritate
in deo manet et deus m eo. del ecabile eſt hoc vt deꝰ? ꝑ caritatẽ
habitet in nobis et nos in eo. Sed quid eſt caritas: caritas eſt
deum pꝛoximum ex toto coꝛde diligere nec eum per fadtioneʒ

deis decipere . Wulti ſunt qui vident deũ oꝛe diligene ſed renes

ipſoꝛum et coꝛ longe ſunt ab eo. vnde dicit Jere · z. Pꝛope es
tu oei eoeum æ longe a renibus eoeum quaſi diceret · Ds eoꝛum
pꝛetendit caritatem ſed renes eoꝛum querunt turpiſſimam vo⸗
luptatem. Multi etiam ſunt qui poximos ſuos oꝛe ſe diligere
poteſtantur. ſed dolos ac inſidias in coꝛdibus machinantur⸗

2

Tempoee Ser vij.
De talibo dicit Jere · 9. In e ſuo pa cum amidco ſuo loqtur
et occulte ponit ei inſidias Quarto yp̃s habitat in xp̃ianis per
gracioſam humilitatẽ. vnde ð YPſa. 7· & dñs exelſus habitat
tum contrito et humili ſpu. Pmc etiam ipſa virgo aria non
tm̃ ꝓ eo ꝙ erat mundiſſima ſed potius ꝓ eo ꝙ esat humiima
meruit conapere filium dei ſicut per ſemetipſam teſtatur Lu·i.
Reſpexit inquã humilitatem analle ſue non ait caſtitateʒ licet
elſet caſtiſſima ſed humilitatem Qumto xp̃s m xp̃ianis habitat
ꝑ timoꝛis ſoliditatem. vnde dicit apłs ad Col.3. Perbum xp̃i
habitat in vobis abũdanter in ommi ſapientia per oẽm lapiam
timoꝛ dñi figuratur · quia vt ð Eccleſiaſtict.i. Plenitudo ſapie
eſt timoꝛ dñi· vnde igitur xp̃s habitat in his qui timent eum ·
Dmms enim qui timet dñm mhil negligit woluntatis e9. Ro
gate ergo dñm vt ſic ĩ hoſpicio ooꝛdis nr̃i habitare dignet᷑ vt
etiã ab ipſo in eterna tabernacula retpi mereamur. Að nob &

In die circumciſionis dñi. Sermo.vii.

4 . X *„

¶ Poſtq; conſũmati ſunt dier aovr cirtumelderetur puer ·
vocatum eſt nomen eius Iheſus Lu-2. —VGäJOßf e, t
¶ In tendoictdesa erte lis. 4. fic Keibitur. Tircume⸗r⸗ Anone: ſs yr hn
ſionem acepit xpᷣs multiphti ratione. Pꝛimo vt legem quam
dedit aliis a iple coompleret. Becundo vt humilitacẽ oſtenderet
quia eremomalibus ad que non tenebatur ſe ſubietit. Tercio
vt ſangumeʒ ſuum pꝛo nobis non ſolum in etate virili ſed etiã
mfans funderet· Nuarto vt nos cirtumeidendos ſoꝛe ſpiritualit᷑
monſtraret. Aumto vt hereticos conlunderet qui dixerunt eum
non verum coꝛpus ſed fantaſtitum habuiſſe. Sexto vt indeis ſa
tirſfaceret qui ſcandalizati fuiſſent ſi cirtũcſione; non acepiſſet.
Septimo vt legem veterem appꝛobaret qꝗᷓ vſq; ad ip̃m ſeruãda
H fuit het in compendio Eleganter ergo inquit Pꝛigenes . Bicut
mortui ſumus cum illo moeiente a ꝛſuereximus cum reſurgente
ita a ſpiritu tum eo circumciſi ſumus· vnde nequaq; indigemꝰ
aaam tircumtiſione carnali. De xpi igitur circumaſione loquẽs
eerWwvuangeliſta ait. Poſtq; YA

——— —

Hſte; oonſũmati ſunt dies octo vt circũeideretur puer
votatum eſt nomen eius Jhelus Lu. 2. Aria pemcipaliẽ
A ſunt hit notanda. Pꝛimum eſt quid per circumaſioneʒ
pueri figuretur· Pecundum eſt quid per octo dies ſpiritualiter

intelligi detur. Veraum eſt quare puer hoc nomine Jheſus ap

duplex cirtuma
mur id eſt purgamur a vidis et miquitatibus-Secunda eſt

*

pelletur. EDe pꝛimo nota ꝙ per cireameiſionem pueri
.

qu circimademur id eſt liberabimur ab ommbus miſeriis æ
pen alita tibu?. De pima circumciſione diatur Gene. 17. Pbi
dominus dixit ad Rbꝛahã. Circumaldetur ex vobis omne ma⸗
ſculinum et circumcidetis carnem pꝛepucii veſtri vt ſit ſignum

ſederis inter me et vos Infans octo dierum circũceidetur in vob
Maſculus cuius pꝛepucii earo circũtciſa non fuerit delebitur aĩa

illa de populo ſuo quia pactum meum irnitum fecit. Cum igitk
cirtumciſio id eſt amputatio vicioꝛum ſit ſignum ſederis id eſt

paas inter nos a deum. Nota ꝙ quimq; in nobis pꝛintipahter
ſunt circum eidenda videlicet coꝛ otulg auris lingua manuſq;
Pꝛimo igitur coꝛ circumedẽdum eſt a malidoſis et maculoſis
ogitationibus autem malicioſe togitationes a coꝛde ſint p5
tidende dicit Jeremi. 4. Circumcidimm domio a auferte pꝛepu
cia coꝛdium veſtroꝛum viri inda et habitatoꝛes iheruſalem ne
ſoꝛte egrediatur vt ignis mndignatio mea ſucendatur a nõ

eſt qui extinguat pꝛopter maliciia cogitationum veſtraꝛ · Per

viros iuda et habitatoꝛes iheruſalem xp̃iani figurantur. Ipſi
enim oonfiteri dommno debent quomam bonus quoniaʒ in ſecu

lum milericoꝛdia eius. Ipſi enim ſuſpirare debent ad viſionem

pads eterne. Pꝛ ecipitur ergo xp̃ianis vt circumcidant coꝛda

ſua a malicioſis cogitationibus id ẽ vt nulli homini malum in

coꝛde ſuo machinentur . Et quare peecipitur hoc · quia ſi coꝛda

ſua non circumtciderint egrediet᷑ contra eos diuina indignatio
tanq; ſeueriſſimus ignis qui nunq; extinguetur · Diatur enim
Rerun 4 Taua a malida coꝛ tuum vt ſalua fias vſqueqͥ moꝛa
buntur in te cogitationes noxie Coꝛ enim circumceidendum eſt
a mahtioſis id eſt immundis cogitationibus. Nullus enim reꝗᷓ

eſcet in monte ſancto dei niſi qui ſine matula toꝛdis ingreditur

Vnde dicitur in p̃s. ⁊3· Quis aſcendet in montẽ domini aut qs
ſtabit in lodo ſancto eius· inotens manibo a mũdo coꝛde . Dine

em diett apoſtolus ad Phili. 4. Quecunq; ſunt pudica togitate
et deus pacis erit vobiſcum (Serũdo circumcidendi ſunt otuli a
laſtiuis nutibus a ab impuditis aſpectibo. Wulti qppe neqcila

et laſciuiã nutibus otuloꝛũ oſtendunt. vñ dicit Yla · 3. Pꝛo eo
ꝙ eleuate ſunt filie ſyon a ambulauer̃t extento tollo et nutibo

oculocũ ibãt decaluabit dñs vertic filiaꝝ ſyon Per ſihas ſyõ

figuratur. Pꝛima eſt per quam circumudi⸗

.

Tempoꝛe
intelligunt femine xp̃iane· que qm̃ ad nutus oculoꝛum vad ut
illuc vbi ab amatoribus turpibꝰ toꝛrumpant decaluabit dns
vertitem earum. rutantum dolorez immittet eis poſt hanc vita
quaſi tota cutis capitis per raſorium ipſius iugiter abſtr ahat.
ulti etiam habent otulos plenos luxunia illi vldelicet qui i
laſciuis mulierum aſpectibus deleckant. De talibus dieit ang.
Impudicus oculus impudici coꝛdis eſt nuncius ¶ De talibus
etiam dicit petrus·2·2 Dculos habentes plenos adulterii pe⸗
ribunt ¶ Tercio eircucidende ſũt aures ab anditu detradionũ
Contm detracionum anditionem vieit. puer. 24·. Cum detrac⸗
toribus ne miſcearis qm repente cſurget ditio eoꝝ. Seribit
em̃ Jero ad nepotianum peeſbiteꝶ. Caue ne aut lnguam aut
aures habeas peunentes ne aut ip ſe aliis detrahas aut alios
audias detrahentes . Nemo muito auditori libenter refert. Za⸗
gitta in lapide nunc refigit interdum reliliens peutit dinigen⸗
tem. Aures ſuas a detracnone cir cũciderat dauid qð dicit ĩ po·
centeſimo. Detrahentem ſecreto pꝛoximo ſuo hunc perſeqᷓbar.
Debemus etiam aures circucdere ne m turpi loqutione vel la⸗
ſeiuo tantu delectent. Vnde dicit Ecciaſtici.28. Bepi aures tu⸗
as ſpinis a noli andire linguam nequam Jgit memoeia ſpina-
rum illaꝝ que caput dñi ↄfixerunt aures nr̃as ſepire debem?.
ne linguam! nequamn linguam hoĩs tuꝛpiter loquẽtis aut can
tantis audiamus ¶ ¶ Auarto lingua ꝗᷓ ſicut iacobus dicit
c. 3· inquietũ eſt malum aplena veneno moetifero circũeideda
eſt ab octo pct̃is in quibo ſepe delin quit. ne ſcʒ ꝓferat turpilo⸗
quium dolũ. mendacium · purium. adulacoem detradionem.

Sõ

2* uvrxe&

deriſionem. a maledidionem. Propter hoc monet nos ſpuſſan

ctus. 1. He. 2 · PBecedant inquit vetana de oee vro qꝛ deus ſcia⸗
dñs eſt· a ipſi parant᷑ cogimcõs· quaſi dicerer· Wet era-mala
verba ꝗᷓ veteraſcrre ſaciunt aĩiam recedant de ere vro quia dis
hec vindicabit cui non tm patent verba ſed etiã cogitationes
hominum . Contra pꝛimum videlicet turpiloquiũ dicit aplus.
ad Eph. 5. Dmms immunditia nec nommet᷑ in vobis ſic decʒ
ſanctos cr turpitudo. aut ſtultiloquium. aut ſcurrilitas · Coñn
cðm ſcz do lum dictt. 1. petri:z. Deponentes omnem malitiaz
aomnem dolũ ſitut modo geniti i infantes ſine dolo lac· ſolati⸗
onem diuinam dcupiſcite. vt in eo creſcatis in ſalutem. Contra
Ben videlicet mendacium dicit apoſtolus ad Epheſi. qyto.
eponentes omne mendaciũ loquimim veritatem vnuſquiſeß

4

5

tum pꝛoximo ſuo. Contra quartũ ſcʒ iuramentum a pꝑiuniũ dr
Ecriaſti ei.· 22 Jurati on non aſu eſcat os tuum/ multi em caſus

in illa Vir multum iurans implebit᷑ imquitate. et nõ diſcedet

a domo ſua plaga. glõde toꝛpe plaga vindiche Tontra qn⸗

tum ſcz adul tionem dieit apkus. 1. ad Thelab. 2. Neq; enim

aliqñ fuimus in ſermone adulaois ſicut ſcitis. Item Ecciaſtes

2 Welilus eſt a ſapiente coeripi 4

2?· Melius eſt a ſapiente toꝛripi q; ſtultoꝝ adulatione decipi ·
Contra ſextũ ſcʒ de tradionem dir a6-Euſtovis os anmu

mujratione a detradione pardte lngue qm ſermo obſcurus in

—

uacuum nõ ibit· os aũt quod mentit᷑ ocidit aiam. Cont᷑ ſepti

mum videlicet irriſionem ſimplicium a bonoꝝ dr Ecciaſtic.2·
Non irrideas hoĩiem in amaritudine aĩe. Dicit etiam Job. 2 ·
qui ab amido ſuo deridet ſic ego muocabit deũ a exandiet eü ·
deridet em iuſti ſimplicitas. Cauere igit᷑ debes ne aliq; irrideas

dichionem dicit ap's ad Ro: 7.· Penedicite pſeqn tibo vos be
nedicite a nolite maledicere. Dicit etiã Iob. Tlon dedi ad pec
candum guttur meum vt expeterem maledicens aniam eus

me odenat ¶Anto arein ende unt manus a: 4. viz a tacu

laſtino. a furto. a rapmna ab vſura-Contra pꝛimũ viz immom
2 laſciuü tackum ditit YPla. cNoli polluti tangere Wun
damini qui fertis vaſa dñi 5 tem dẽ Leuitici. . Xnia que teti

——

gerit aliqð immðm rea eſt a de liquit. Contra ſcedm ſeʒ furtum

Dr. Thob. 2.· Mon licet nobis ex fuꝛto alid aut edere aut tin
gere. Contra tercium viʒ rapinaz dicit dns per ʒech·33. Im

datis vite ambulamerit net fecerit quic mniuſtum. vita vinet

