ad oonuerſionem a ad bonam opelationem. Per Manaʒ verd
que interpꝛetatur domina intelligitur ſidelis amma quam dnis
ad hoc condidit vt domina eſſet celi a terre Pocat igitur mgr
Iheſus Mariam id eſt animam. Pꝛimo vt operetur vñ Can· 2
Zurge paopera amica mea columba mea ſozmola mea et vem.
Jam em hyems tranſiit imber abiit a reœſſit floes apparuert
im terna noſtra tempus putatioms aduemit quaſi diœret. b aĩa
que debes eſſe amica mea per caritatẽ columba per ſimpliutatẽ

fſoꝛmo er eaſtiacgz ſurge a lecto coꝛ poꝛis pꝛopera a vemi vt
opereris. Dyems enim id eſt tempus mertie receſſit et tempus

putatioms hoc eſt tempus laboꝛis aduemt. Secundo vocat ea

vt in ipſo quaſi m quodam libꝛo meditetur vñ Can · 2. Zurge
Ppera amica mea ſpecioſa mea veni coluba mea ĩ ſoꝛaminib.
petre a in cauermis macerie oſtende mihi ſaciem tuã. gozamima
Petre ſũt vulnera pedum et vulnera manuum domini cauerna
macrie eſt hoſtium lateris iheſu xpi. In hec ergo ſoꝛamma a m
hanc maceriã debet amma ſe tranſferre vt ibi beneſica domini
meditetur vt tolumba. Nuãdoq; enim amma in hat vita debet
operari quandoq; ontemplan. Tercho vworat eq vt coꝛonetur
Vnde Cam. 4· Peni de libano ſponſa mea vem · quaſi dicret
Pamma que dupliciter es in lbano a per ooꝛdis puritatem 4
per toꝛpoꝛis caſtitatẽ. vem per fidem vem per ſpem vem per ca⸗
iitatem oꝛonaberis emm cozona glorie et ſerto exultatiomis.

Nuarto vocat eam vt ſecum delicietur. Vnde Can. 5. Pen in

——

4
8

oœtũ meũ ſoꝛoꝛ mea ſponſa meſſui mirram meã cum aromatib
meis comedi fauum cum melle meo.bibi vmum meũ cum lacte
meo quaſi diœret D anima que ooheres mihi eris tãcq; ſis ſoꝛ æx
3]J etiam conſoꝛs ſis regni mei tanq; ſis ſponſa mea veni in tiů
delidiarum mearum. eſſui enim mirram meã cum aromatib
mels id eſt cõgregaui illic eleckos meos qui tanq; mirra ꝓpter
me dure paſſi fuerunt· qui etiam tanq́; aromata bonum odoꝛ eʒ
ſuoeum opeꝝ mundo diffuderunt vbi etiam oomedo 4 ad ce⸗
dendum exhibeo fauum mee dininitate cum melle humanitat/
mee ibi etia bibo tum electis meis vmũ exultationis cum lacte
materne oonſolationis. Modo dicndu elſet quare Jheſus dn s
appelletur ſed hoc ad pꝛeſens pꝛoſequi non poſſumꝰ. Rogat-
ergo peedickum magiſtzs pium iheſum vt ſit ſimus imitatozꝛes
ſus humilitatis at eximie caritatis vt tandem nos partiœps fa
tiat ſue claritatis. Auod nobis peeſtare dignetur .

—

Tempoꝛe Or⸗ xv
¶ In die ſancto paſce ſ. ermo. xxxvi· . XN

Paſca noſtrum ymmo latu eſt chriſtus i K. 1. coꝛint he. 5.
Beatus auguſtmus mqmit m hodierno ſermone. Nullum maß D
ius miraculum fecit chriſtus qu hot quando pro totius mun⸗
di ſalute tum ſuo occiſo coꝛpoꝛe ſurrexit.·. Paſca hebꝛaica ligua
tranlſitus eſſe diatur . Igitur fratres tranſeamus de vitiis ad
virtutes de temporalibus ad eterna de caduas ad perpetua
ſtudeamus ergo vt huic ſumme feſtiuitati dommice reſumdio⸗
nis inter ſimꝰ. ne ab iſtis eleſtis leticie gaudiis ſeparemur:⸗ Mã
ideo reſu redionem et alias ſolempnitates colimꝰ vt in his ani⸗
mus / ſuperne patrie beatiſſimam feſtiuitatem cogitare incipiat
vbi eſt plena et perſecta letiaa gandium indefitiens ꝙ nullus
timoꝛ deterret . Abi datur nobis cernere regem noſtrum ad pa⸗
tris dexteram conſidentem. Ipſe enim eſt dei filius. ipſe media⸗
toꝛ dei et hominum qui moꝛtuus eſt propter delicta noſtra et
reſurrexit propter iuſtificationes noſtr as. Pec ille⸗ Ndem chn⸗
ſtus Paſta noſrtumlmfffzfz.
8 Alra noſtr um pnnmalatus eſt xßus itac; epulen in
aſimis ſi ſin eritatis a veritatis. · coꝛ intheo · S. ¶ *X
Nota ꝙ ille agn? typicus ꝙ;ᷓ olim indei cii aſimis a lactucis a⸗
greſtibo dmedebãt paſca vocabat᷑.vñ dicunt diſcipul: ad ihm
mat. 26 Pbi vis pemus tibi oomedere paſca. Vñ etiã ißs ait
diſcipulis ſuis: Lu. 22 · deliderio deſideraui h paſta manducare
vobiſtũ antecq; patiar· Nota etiã ꝙ apłs hoc looo paſca apel
lat ihm xpᷣm· ꝗpſe em verus eſt agn? qui abſtulit peccata mu⸗
di. Jple eſt ille agnus q; in figura tũc obtulit inſtus abel ſanc ””MUD
tum ſacrifiaũ ymmaculata hoſtiã. Ip̃e ẽ agnꝰ de quo dic· yſa.
J3· ſicut ouis ad ociſionẽ duct᷑: a quaſi agnus coꝛam tonden.
te ſ obmuteſtet et non apꝑiet os ſuum . Dicit igit᷑ apoſtolus.
Paſca nrm ymmolatꝰ eſt xp̃us. Itaq; epulemnr in qzimis ſin⸗
ceritatis a veritatis quant iad dulcem affediõz a veritatis qᷓn⸗ Aes *⅓
tum ad bonã oꝑationem (Et nota ꝙ olim ad eſum: agm Sdice rtecker
multa requirebantur que Pũaliter itellecka requirunt etiam a l gſite
nobis qui verum agnũ ihm ypᷣm ab oꝛigine mundi ociſũ ſa?⸗ Veanh a Po
mentahter manducamus ꝛimum ẽ ꝙ mandatum naid⸗ eis vt dalet Nna Nee .
umerent: agnum abſq; macula maſculum anniculum · Vnde: . 2 e
Exodi duodecimo. Ent agn⸗ abſ; matula maſtuls ammcul/

terram a ꝙ baculum ſancte crucs optet eos ĩ maniba operatio

De

Per quod innuebat᷑ ꝙ non per feminam aliquã ſed tantum per
Iheſluz maſculum de im maculata virgine immatulate conep⸗
tum et natum et ſine omm macula tam oeiginali quam actua
li exiſtentem ſaluari nos opoꝛtet. pꝛopterta cũ annus per duo

detim menſes labatur. et menſis dira tur a mene quod eſt de⸗

fe ctus · propterea agnus ille erat anmiculus quia et chriſtun

Opotuit ſuſciper duodetim defectus penalitatum noſtrarum.
Ipſe emm verr eſunitt et ſitiuit vere fiqus paciebatur et eſtum
vere doluit et moetuus fint Gecundum galiemgena nõ vel⸗
cebatur ex eo. vnde diut᷑· Exodi⸗12. het eſt religio phalſe. Wm⸗
ims alienige na non comedat Er eo por loe inuccur illi qun ꝑꝓ
ſententiam excommumcatiõis quaſi ethmia a publicam ſeſtra⸗
ii ſunt ab eccia a a feliuʒ ↄſoꝛtio non debent accedem ad torn
munionẽ et par ticipationem ſacroſ mmdi coepoꝛis ihu xp̃i et i
ceſſenint pecant mortaliter. ¶ Jeraum eſt ꝙ, opoꝛtuit eos
aircumciſos eſſe veſcebant᷑ ex eo vnde. Exo. 2. Di qs areum⸗
tun arcumcidere co linguam et manum debent. Ccr ab odii =80
ancoeis veneno/linguam a piunio et turpiloquiolmanum a
malis openbo et ab imundis tachibo ¶ Auartu ꝙ renes accin
gebant vnde. Exo. 12. Renes veſtros acingetis: P H intelligi —
tur q cꝛpus domini ſumpturi renes ſuos in quibus eſt ſeni
nar iuz luxurie debent acringere cingulo caſtitats. Hunc autrin

— —

angulum conſicere debem? ex fune quo dñs ligatus fuit ad o
lumpnã. vñ. Job· 2· Balt heũ regum dilſoluit et p̃eingit ſune
renes eoꝛ. Per baltheum in telligit᷑ iactancia coꝛꝑalis ſoꝛtitu

dDinis quã dñs diſſoluit et fune ſpiritualis roboꝛis hoc eſt caſti
Auintũ eſt ꝙ caleos in

atis peingit renes electoꝝ ſuoæ. ¶. Nuintu eſt ralos in
pedibus habeant vñ. Exo. /2 t lciamenta habebitis in pdi

bus ꝑ hoc mnuitur ꝙ coꝛpus dñi ſumpturi coioi recoꝛdatiõe
moetis ſue a exemplis ſanctoʒ pedes affectuũ ſuox mumre de
bent ac veſtire. cõtra auaricia a iq uimnamentn ſeculariũ delecka
ooõm (Berxtũ eſt ꝙ baculos ĩ manibus tenebãt ſequit· Exo. 12.
B i's in manibo per quod dat᷑ intelligi ꝙ coꝛ'pue⸗

Aenentes baculos in manibo per quod dar intelligi boꝛß
dni dœeptun debent recodari ſe pegrinos oſſe aduenas ſuper

]—

iter deptare. ¶ Septimu ẽ ꝙ feſtinanter medebãt

m ſuazn iugiter deptare./ ¶ Ze nimm e c lelunnanter medebat
2. Et comedetis feſtinantes. per hoc innuitur

P. mumeatun debent ſumere coꝛpus dñi cum feſtinancta n clia

ard oee ſandi deſiderii qui em ardenter eſurit ↄmedit feſtmater

Tempoꝛe

iluus non confringetis · per hoc innuitur ꝙ ad coꝛpus domim
acceſſuri ſacramentum eukariſtie non mmis ſubtihter debent ꝑ
ſcrutari ſed ſimplici ſide opoꝛtet eos eſſe ↄtentos. Perſcrutatoꝛ
enim maieſtatis oppꝛimetur a gloꝛia. Ds enim confringit qui
vult ad medullam peruemme q̈ ad plenum hic nõ poteſt fieri
In patria vero videbimus medullam eaq; Fruemu
ꝙ de carmbus eius mhil efferebant foꝛs · Vnde Exo. 12. Mec
efferetis de carmbus ſoꝛas. Dic euidenter oſtẽditur ꝙ mhil de
hoſtia in oꝛe vel in peplo efferrni debet de eccleſia qð multo cens
feterunt ſoꝛciarie mulieres a domino ↄdemnande ¶ Deamum eſt
ꝙ carnes agm non aq toctas ſed ig n alſas edebant. vñ Exo.
12·. Et edent carnes nocke illa aſſas igmi· per hoc notat᷑ l non

aqua luxurie feruentes ſed igne ſanchſpũs a caritatis ardentes

debent accipere coꝛpꝰ dñi ( Vndeamum eſt ꝙ mihil ex eo crudũ
ſumebant. vnde Exo· 12. Mon cõmedetis ex eo crudum quid·
Per boe expeimit , nullus ,ine deuotione ſalum mentali ſatro
lanctam hoſtiam debet accipere. Ille enmm quaſi cudum ſumit
ꝛpus dni ꝗ illud pꝛums deuotionis non aſſum andet aciꝑe

vnde Exo. 2 Caput cum pedibus eius a inteſtims vozabitis.

Per hoc oltenditur eomumicatur fidez integra de diuimitate.
a humanitate Jheſu xpi doont hre. ſnaſt em caput manducat

autem cõmedit a non caput qui Yheſum tm hoĩem et nõo dueum

confitetur. Caput vero a pedes ſine inteſtinis manducat ꝗͥ liet
xpßpm credat deũ a hoĩez tn infirmitates eiꝰ? a miſerias abhoꝛret
a tonſiteri refoꝛmidat ſicut quidam heretict qui credebant Ihm

fne doloze paſſum ficut ſagitta trantcttur per aeegA redeaumũ
eſt ꝙ ſi quid reſiduum fuerit igm comburebant vnde Exonlz.:

Si quid reliduum fuerit igne tomburetis. Per hoc innuitur c

lſubtilitates ſidei que ſupꝛa nos ſunt ig ni qð dñs venit mitter

m terram r ſanctoſpiritui debemus eõmittere (Quartumdecimuũ
eſt ꝙ eum aʒimis a lactucis aggreſtibus agnum omedebant ·
vnde Exo. 12. Et edent azimos panes cum lactudis ag greſtibo⸗

ſcientie ſed cũ aimis munde humilis aſcientie et cũ lacku ℳſ

1. ↄtritiomis amaritudĩe ad ſumendã ſacroſanctã hoſtiq de bent

acedẽ Auintüdecimu eſt q luna qrtadetia h ẽ ꝙ ĩ plenibumno

agnũ tipicũ oõmedebant Per h innui᷑ nuilis pueris niſi ais

Dckauum eſt ꝙ os ex eo non confringebant vnde Exo. 12· Ps X

teſt RH eri

Duodecimũ errmie a pedibus oomedebant
E

Per hoc oñditur ꝙ tõmunicaturi ſine fermento tumide a male

X
N

Ser xyx Vĩ qui ad annos diſcreti onis peruenerunt in quibus videlicet qm

pblena luna eſt id eſt quoeum ſides et ratio a vero ſole id ẽ xpo
heſu ſufficienter eſt illummata dari debet a ſa erdotib⸗ coꝛpus
pp̃i. Sepe em ex hot negligentie dtigerunt ꝙ pueris indiſcret?
et virtutem huius ſacramenti ignoꝛantibus datum fuit coꝛpꝰ
pp̃i. Rogate ergo deum patreʒ vt ad coæpus filii ſui ſumenbũ
tm mũde a ruereni acedere mereamin vt ex hoc a toꝛpoꝛis
2 amme ſalutem tonſequimini ſempiternam. Quod nobis &.

(Ihm qjrit naamnũ crucifirũ ſurrexit nõ eſt h ar. vltio
Miſtice poteſt mtelligi mulieres venerunt ad monumentum
tum aromatibo- YVnde inquit beatus Gmwgoꝛi Mulieres eum
aromatibus vemientes angelos vident qa ille mentes ſupnos

aues aſpciunt que cum virtutibus ad ſancta delideria vemunt
Angelus ergo dixit nolite expaueſcere quaſi dicat m Grego·

Paueant illi qui non amant aduen tum ſupernoꝛum cuium.

Pertimeſcãt qui carnalibus deſideriis peeſſi ad eozs ſe ſocietattz

pertingere poſſe deſperant. Vos aũt tur ꝑtimeſtitis que vros
tonciues videtis. Sed mirum eſt cur dicat nõ eſt hic eũ deitas
vbiq; pꝛeſens ſit· de hoc ait it Greg9. Mõ eſt hic ꝑ pꝛelentiã
carnis qui nuſq; deeſt per pꝛeſentiam maieſtatis. Pulene etiaz
mquit de xpᷣi reſurredione beatus ug. In xp̃i reſurredione
a miraculum eſt et exemplum. miratul vt credamꝰ. exempli
vt ſperemus. qð enim ipſe fecit in imicio nobis pꝛomilſit im fine .
Lieganter ergo angelus mquit. Fheſam Aaͤ.

Peſum querit nazarenum cmafirum ſurwxit non eſt
ic ſed ite dicite diſcipulis eius et Petro quia pre œdet
vos in galileã ibi eum videbitis ſic dixit vobis hara
vltimo In iſtis verbi quatuoꝛ ſunt notanda. Pꝛimo qus ſit
ille qui queritur. Secundo que ſint perſone a quibus quenitur
Lertio cum ꝗbus aromatibus qᷓritur. Auarto vbi muemiendꝰ
Per angelum oſtendatur. ¶ Y ¶ De pimo nota ꝙ m an⸗
geli teſimomum queritur Ihefus nazgarenus trucifixus. Ilota
igitur querens miti debet vt ſit ſimilis ei quẽ querit. Dmms
enim APplanus qui dictus eſta Chꝛiſto ſpiritualiter debet eſſe
Nheſus nazarenus verus nazarenus et crucifixus. Pꝛimo itaq;

bonus cniſtianus debet eſſe Iheſus quod interpꝛetatur ſaluatoꝛ

+2I— —

„ —

CTempoꝛ—

Et nota ꝙ ſicut teſtat liber Numeri caꝰ. 6. quintuplex erat lex

nazaren oeum Pꝛimum erat ꝙ nouatula non aſcendebat ſuper

Auilibet enim xianus ſaluare debet pꝛoximuʒ ſuum triplicier ⸗ er
vide liot elemoſinarum lar gitione mutui collatione conalii et
auxilii tõmumtatione. Stdðo xp̃ianꝰ debet eſſe ver nazaren?.

capita eoꝛum· per nouatulam acipitur dolus a malicia. Cauè
ergo debet xp̃ianus ne ſicut nouatula atuta ſadat dolum et ne
per malitiam et nequiciaq gratiam ſpiritus ſeptiſoꝛmis p̃adat
a capite mentis ſue. Nui emm amiſerit gratia; ſpũſſancti amiſit
capillos id eſt onatum amme ſue. Secũdum erat ꝙ quicquid
mebꝛiare poterat nõ bibebant · in quo innuitur ꝙ ab ebꝛietate
cauere debet qlibet xpianus. Contra ebꝛietateʒ dicit Ecckaſtici
31· Multos extermmauit vmuz. Vinũ coꝛda ſuperboz arguet
m ebeietate potatũ · ibi dicatt gloſa. Ebꝛietas multos ſubuertit
gque ſenlum mimuit iram exatat libi dinẽ inflãmat ammi ſecreta
reuelat. Tercium ſuit ꝙ quicqd de vmea erat non cõmedebãat
in quo ſigmſicat᷑ quilibet xpianus fugere debet foꝛnicatiõeß
luxuria. Luxuria enim vua eſt que creſcit in vinea ſodomoũ
certe vua hec vua entt fellis et botro iſte erit amariſſimꝰ. Eha
licia Ie vmus hoꝛe m inſerno obliuione; facit luxurie maxie
ſicut ait Eccleſiaſtic. II. Auartum fuit ad omnem moetuum
non ingrediebant per quod edocemur e verus xp̃ianus debet
vitare eos a eoꝛũ ſocietatem ſugere qui vacãt operibo moꝛtuis
Non emm debet ſe ↄloclare talibo qᷓ libenter ſedent in taberms
ſtudent calicibus epotandis · ꝗ etiã ſolent ludere ctum globis
a taxillis et qui laſciuie ſaltant in choꝛeis. Dicitur etiaz in p̃s
. Cum lancto ſanctus enis et cum peruerſo peruerteris. Diatt
etiam philoſophus ꝙ ſepe candido innotenti ſoco malignus
omes rubiginem ſuam affricuit. Debet etiam bonus xpᷣianus
Pocietz em eeum deelinare qui henter vadunt impie agere a
faran Oñ Peo:: Fili mi ſ twe lackauerit petoꝛes ne aceſcas
eis li dixenint. Peni nobiſcũ mſidiemur ſanguimi oẽm p̃coſam
ſubſtantia; reperiemus. implebimus domos mas ſpoliis ſoꝛtẽ
mitte nobiſcum marſubium ſit vnum omnium noſtrum. fili mi
ne ambules tum eis. Pedes em illoꝶ ad malũ currũt ſubaudi
eternum. Aumtũ fuit ꝙ ſi aliquis cozam eis moꝛiebat᷑ a maxie
ſi ocidebat᷑ polluebant᷑ per qð datur intelligi ꝙ bonꝰ xp̃ianꝰ
rauere debet ne aliqs coꝛã eo peꝛ detradtionẽ feriat᷑ vt videlhcet
net ipſe dethat nec aſentiat detrahenti. Cont detradtiõz Pꝛou
23 .· Moli eſſe in cõuiuiis potatoꝝ nec in cmeſſationibo eoꝝ q;

* .

carnes ad conueſcendum cõſerunt. HDic peohibetur detractio
detractoees deo odibiles carnes humanas ↄferũt ad veſcenda
Tercio xp̃ianus debet elſe quali cruafixus. Debet enm affigi
cruci penitentie qᷓdeuphii clauo pꝛimus clauus eſt timoe mot-

ſtðs timoe iuditis. tercꝰ timox car œris: quartus timo toꝛtoꝛis

Debet etiam elſe quaſi tranſfixus lantea caritatis e

ſeðo nota ꝙ pſone que dñm ꝗſierunt erat maria Magdalena

a maria Jacobi & maria mr̃ Jacobi minois aQ mania Salomerr
fſilia Salome que fuit vxoe Zebedei. Et ſignant hye tres manie

tres vires anime per qs aĩa deum quèrit. Mania

–—

res amme per qs aia deum querit. Waria Mag dalena
que interpꝛetatur dna turrenſis ſigniſicat vim rationabilem.
Knima em in röne ſedens quaſ miuni eminẽti ex ipſa pſpicit
onmnes inſidias inimidi. Maria Jatobi que interpꝛetat᷑ domma
luctatrix expeimit vim iraſcibilẽ per quã aĩa vanis a ĩmundis
peccati illebeis ſiue delectatiombo iraſcitur eaſq; abiiet et oõ
tulcat. Waria Salome que interpꝛetat᷑ domina pacifica fhigurat
omnem ſenſum hoc eſt ſummum bonum vehemẽter toncupiſcit
2 qrit Oe terco nota ꝙ lieet Mareus dieat ꝙ emer̃t aromata
vt vementes vngerent Jheſum. non tamen expꝛimit que fueft
4 aloe nardum et balſamum et ex iliis confeœrunt vngentum
quo vngerent Yheſum. Per mirram aloe que vermes arennt
oꝛ poꝛa conſeruãt ne coꝛrumpant᷑ incelligit᷑ virtus taſtitatis
quã vermis luxurie non andet ↄtingere. Der nar dum qᷓ herba
humilis eſt h multũ odoꝛifera notat᷑ odoꝛ humilitatis. Cũ em =
rex eſſe et in accubitu diuinitatis ſue narðdꝰ humihtat beate vir
ginis ſpargens odoꝛez ſuum traxit eum mi terram ad dſoꝛtium
oſtre humarntas Der balſamum quod mirabiliter eſt alidũ
ſigniſicatur feruoe caritatis. que emim multe cupiditatis non

poſſunt extinguere ſeruoem vere caritat ¶ De quarto nota ꝙ
dñs per angelum oſtenditur mueniendus m galilea in monte
. vbi conſiſtituit diſcipulis ſuis Jheſus ſicut dietur Mathei. 28.
H GSGalilea interpeetatur rota vel reuelatio. Mons autem ſtabilis
elſt a ſirmus igitur dommus inuenitur 4 videbitur in galilea
VVeo eſt in patria ſuporcleſti vbi eſt etermitatis in deficientia qd
ntak per rotz vbi etiã eſt os ſeientia q notnt ruelatione;
VvVbi mhilommus eni oĩpotentia ꝗᷓ notat ꝑ monteʒ. Mons emm
? multan partiũ ſola aggregatio. Rogate g dñm vt ſic Jheſu
nazaremi crutiſfixi veri imitatoꝛes elle meream̃ eũq; p̃emur vt

—

. A.

tempoꝛe. Ser. Mrrin

ſit omnib⸗ amme noſttr viri bo ↄferat beate etermtalis indefici⸗
endã omnem ſcienciã à plenã ſuper omĩa bona ſua Potafftia:. .
Auod nobis Ppreſtare dignetur *„

Un octaua paſce. Sermo. xxx. vii.

C Ania vidiſti me Thoma credidiſti .Johantis viceſimo.

PHerba thematis prudenter Ptrackat beatus greg dieens. Cuz
paulus aplus dicat. Fides eſt ſubſtãcia rex⸗ ſperandax· argu⸗
mentũ non apparenciũ· ꝓfecto liquet ꝙ que aꝓparent non ha
bent ſidem ſed agnicõem dum ergo vidit thomas duʒ palpa

uit cur ei dicit. qꝛ vidiſti me thoma credidiſti. F aliud vidit a⸗

lud credidit · hommẽ vidit a deũ ðfeſſus eſt. Letificat aũt val⸗
de quod ſequit᷑ · beati ꝗͥ non viderunt 2 crediderunt. in qua ſen⸗
tentia nos ſpecialiter ſumus ſignati· ꝗᷓ eum quẽ carne videm?

mente retinemus. ſi tamẽ ſidem noſtram operibo ſequimur. Ille

etem̃ vere credit ꝗ excercet pando qð credit hec gregor?.

Hia vidiſti me thoma credidiſti. beati non viderüt
a crediderunt. Johis.20· Nota ꝙ ſicut dicit gloſa m⸗
terliniaris dñs ſidem hit mirabiliter cmendat. Eter⸗

nam em̃ beatitudinẽ credentibo repromittit. Cum etiam dicat
Aplus ad hebreos · I . ꝙ ſine fide iwolſibiſe eſt Plaan⸗ deo⸗

uo in preſenti loco pnaupaliter ſũt notanda. Primũ eſt quid

ſũmope credere debeamus . Becudur eſt que ſit beatitudo qᷓm
ſi crediderimus repoꝛtamus. ¶ primo nota ꝙ liet ĩ
oi ſimbolo.i⁊.artituli fidei di nguant᷑. a hœt i libris

ſcriptis ſanctoꝝ a othodoxoʒꝶ patzʒ młta inueniant᷑ que ere .
di opoꝛteat· Sex tamẽ ad minus credenda ſũt a quolibet chri⸗ Sexn R Fen⸗, er

ſuano que breuiter Prsle kiamur Bim. em credere debes vni
gemtum dei ſilium ?m carnem quam a ſſumpfit ex virgine in
truœ moetuũ eſſe a die tertia relurrexiſſe · Secundo credi opoꝛ⸗
tet ipſum dei filium claues eccleſie petro ſuiſq; ſucceſſo ribo con-
ceſſiſſe. Tercio credere debes te dertiſſime morituxꝝ· Nuarto cre/
dere debes te rationem de omnibo actibo tuis rddituz. Auinto
credere debes impios cuz demonibo eterna toꝛmenta paſſuros
Zexto credere debes eleckos cuz deo Petuo Tegnaturos. Bi au

— —

tem iſta ſex credideris ſdemq; bonis operibo confirmaueris ſine
dubio repromiſſam a deo beatitudmeʒ wnſequeis Prine igi⸗
tur eredere debes deum vere mortuum fuiſſe 1 vere relur rexiſte.

Be. .
Vnde a dominus ad oſtenſionem ſue paſſionis et mertis que

precſſerat et reſurrectonis que ſubſecuta fuerit dixit Thome .
Fohamms viceſimo Inſer digitũ tuum hut a vide manus me
as et affer manum tuam a mitte in latus meum. et noh eſſe in
ſtris mortuus eſt vt et nos peccata tota mente fugiamus q ea
moꝛtifiemus in nobis cum opoꝛtuerit pro ipſis fihum dei mo⸗
ri · Vnde in can. 1. petri · 3l⁰. Chriſtus ſemel pro peccatis noſtris
metuus elt iuſtus pro mniuſtis. vt nos offerret deo moetifica⸗
tos quidem rarne viuificatos autem ſpiritu. Vnde etiam dictt
apoſtolus ad collo: 3. Mortificae membra veſtra que ſunt ſu⸗
per terram ſoꝛnicationem immundiciam libidinem concupiſcẽ⸗
ciam malam et auaritiam que eſt ydoloꝝ ſeruitus deponite et
iram indig nationem maliciam blaſphemiam turpem ſermonẽ
de e veſtro non proſeratis· nolite mentiri inuiem. Gloſa de⸗
ſcribit delicka que membra appellat. Foenicatio eſt omms con⸗
cubitus preter legittimum vonnubium. Immundidam que elt
dontra naturam hbidmis ſcilieet ardorem per quaſlibet turpi-
tudines diſcurrenteʒ- Contupiſcencia mala. id eſt de ahena vy
Ree vel de aliena re· et anaritia que eſt ydoloꝝ ſeruitus. id eſt
m fugienda üicut ydolatia eui imile et par vicium eſi: Juia
rebo pro deo ſeruit. Deponite et iram. que eſt ſubitis aĩmi mo⸗
tus · indig nationem de alio ſublimato. malicia eſt quado quis
molitur damnum alicui blaſphemiam in fratrem vel deum. rell
qua duo patent · ¶ BNota etiam ꝙ ideo chriſtus rſurne⸗
xit vt a nos ctum ipſo ſpiritualiter reſurgamus et ea que ſur⸗
lſum ſunt a ꝓpetam Rs. Pnde ſtolus ad collo. 3. Si conſurre
xiſtis cum chriſto que ſurſum knt an erite. vbi chriſtus eſt m de

uU
xtra dei ſedens. que ſurſum ſunt ſapite a non que ſuper terram
Cum ergo chriſtus relurrexit et ad celos aſcenderit ſpretis bo⸗
ms tranſitoriis. id eſt immundis delectaciombo huius mundi
qu erere de bemus eum in dextn dei patris quaſi ſummum bo⸗
num 1 ipſo vero guſtu ingiter deleckari. ¶ S etundo credere de⸗
bes ſilium dei petro aliiſq; apoſtolis et eoꝝ ſucoœſſoribo claues
. huins coleſie oncelſſfſe. vnde ſohanmis. 20 Cum iheſus poſt
riſurrecionem ſuam ſtaret in medio diſcipuloʒ ſuoꝝ inſuffla.⸗
uit et dixit eis .· AXccipite ſpirieũ ſanctum quoꝛ remiſeritis pe⸗
cata remittunt᷑ eis et qͥ retinueniis retenta ſũt . Super louuam
iſtũ quoꝝ remiſeritis interliniaris gloſa vel per vos vel per ſuc
alloes· Item alia gloſa quoꝝ remiſeritis: ſcʒ quos dignos

. . . 5 DW 4
* 5§*

„

Leoenii . d, woſtac . viiſ.
remiſſione iudicauentis duabo videlicet clauibo. ſcz poteſtatis: CſN
a dilere cõis · Cauere igit debet qlbet chriſtianus ne ꝓpter opa
immũditie a miuſucie lijget ſentencia ex ommunicacõis. h poti
us per vemam atricoem a ſinceram ꝛſeſſionẽ mewat᷑ abſolui ab
oĩ peccato miſterio ſacerdotis. ¶ ¶ ¶ ¶ANVeroc credere debes te
er tiſſime morituꝝ Vñ dicit᷑ in collaco ibo ſa ckoꝛ patz. ꝙ hoc
eſt ommũ vicioꝶ pemptoriũ vt ereda gͤ te quotidie de hoc ſecu⸗

lo migra tuꝝ.· Picit enam auguſtinus m libro de ſpũ a anima.

a mhil hora moælis mertius. Nam neſcimus quãdo et quomo
do a vbi mori emur.quomã moes vbiq; expectat nos. Ideireo

lemꝑ debemus eſſe parati vt cum oꝛpus reuertet adð terram de
qua ſumptũ eſt. ſpiritus redeat ad deum q dedit illum. t auũt
revꝛdemur mortis noſtre. ammonent nos motui quoꝶ oſſa
Videmus in amitenis. Auilibet em moœtuus ſic viuum alloqt·
Ecrk · 38. Wemoe eſto indicii mei. ſic em erit a tuum. mihi heri ·
libi hodie abſtinebit. igit᷑ a peccatis ſi lapiens fuerit qͥ credit
ſe quotidie morituæ ¶ Kuarto debes credere te rationem red⸗
dituzr de ommibd tuis adiin. Pnde. rad com.5. Dinnes nos
mamſeſtani opoꝛtet antr tnibunal chriſti vt mcipiat vnuſquiſ;
Pria coꝛpis Prout geſſit ſiue bonum ſiue malum . Et nota
Pꝛtiſſimus ſapientiſſimus a iuſtiſſimus iudiaũ precedet · ſoꝛtiſſi⸗
mus eſt vt per nullius potenciam oꝓprimat᷑.ſapientiſſimus vt
nuluus allegatõibo circumuemat᷑· iuſtiſſimus vt nulhus petu⸗

2

os quos pſert in iudicdo matur diſponat et quotidie per ve
Uam Pemtenciam. cſpas ſuas diliat. ne index eum pollutum
Peccatis muemat. UKuinto credere debes impios eterna toꝛ⸗

menta paſſuros. De hot dicitur. Ecleſiaſtic. 39. Sunt ſpinitus

qui ad vindickam creati ſunt.

et in furore ſuo confirmauerunt

toꝛmenta ſua a in tempore conſummationis effundent virtutẽ

a ſurorem illius qui ſecit eos confundent. Ilec dicuntur de de
monibo qui tota vi foꝛtitudinis ſue. totoq; malignitate furoris
ſui impios cruciabunt Bequit de toꝛmentis.ignis.grando.

lhnmes. ſitis. et moes. omnia hec ad vindickam creata ſunt. Be⸗

azs dentes et ſehii et ſerpentes a numphya vindicans in ex.
rmunium impioe Jum Aathei 25. Tance diat wr hie gai
aà liniſtis eius erant. Diſcedite a me maledich ĩ ignem eternũ

qui Paratus eſt dyabolo et angelis eius Sexto credere debes

electos cum deo Petuo regnaturos⸗ YPnde Wathei. 2 5§ Aunc

4

¶ ¶ Pomica ſecunda poſt paſca. ̃mo. xxxix

Bͤ xxxv. . ,. „ De. — . 7
II diert rex his qui a dextris eius erunt- Penite benediqi patris

mel poſſidete vobis paratum regnum a conſtitucione mundi.
Item apocalipſis viœſimo. Erunt ſacerdotes chriſti a dei et re⸗
gnabunt cum eo mille annis id eſt eternaliter. Per mille emz
notatur eternitas. Bi igitur credis glorioſum eſſe regnum dei
neeeſſe eſt vt boms operibo illuc peruenire labores De ſecundo
membro in diuiſione thematis ſuprapoſito. nota ꝙ ſicut dicit
oeiius. Beatitudo elt ſtatus ommum bonoꝝ tongregatione
perſectus. Nuam beatitudinem nobis preſtare dignet KX»‿⸗⸗

—4
4

Egs ſum paſto bonus a ognoſto oues . Johannis. 10.
Qluis vomus paſtoe ſi batus Erugorius dotlatat dinns- Funt
nonnulli qui dum terrenam ſubſtanciam plus ꝙ oues diligũt
merito nomen paſtoris perdunt. non emm paſtoꝛ ſed mercen⸗
narius vocatur qui non pro amoee intimo dommicas oues ſed
ad temporales mer eedes paſcit · IJdem · Vtz quis paſtox ſit an
mercennarius oognoſci veraciter non poteſt. ſi occaſio neceſſita
tis deeſt tranquilitatis enim tempore · plurimum ad gregem ſi
cut vemis paſtox ſic mercennarius ſtat· ſed lupus vemiens indi
cat quo quiſq; animo ſuper ꝗregis cuſtodiam ſtabat-Chriſtus
iheſus vere dixit · Ego ſumxXæI —— =

—

HSeo ſum paſtoꝛ bonus et cog noſco oues meas et co⸗
Fnoſcunt me mee-Johanms decimo. Quatuce pninceci⸗
paalliter ſunt hit notanda. Pnmo que ſit cauſa q domi
nus ſe bonum paſtozem proteſtatur (SZecundo quid per oues
aus intelligatur Tercio ad que paſcua grex ſuag ouium de
dueatur ¶Auarto quis ſit lupus qui domini onibo inſidiatur.
(D De primo nota ꝙ ad hoc ꝙ paſtoæ irrationalium oni
unm vtilis ſit patriſamilias quatuoæ requiruntur⸗videliœt ſit

fpoꝛtis vt lupo et latruntulis obſiſt ere poſſit ¶ Item ꝙ ſit ſapi
ensg:vt videlicet inter paſcua ſalubria a nociua diſcernere ſciat
¶ Terao ꝙ ſit vigil. ne videlicet eo doꝛmiente grex ſibi oom⸗
miſſus diripiatur ¶ Auarto ꝙ ſit benignus. ne videlicet oues
eęeyxtra vagantes baculo ſuo proiiciat. ſed eas ad viam tum mo
deltia reuocet ˖ et lemtate eorum debilitalem pie lu ꝓpoꝛtet. Et

. ——— 2

cxr te ꝓpter has quatuox cauſas dominus ſe bonum id eſt vtilez XX x

paſtorem aPellat. De primo hoc eſt de ſoꝛtitudme paſto
ris huius dictur Job 9. Gapiens coꝛde eſt et foꝛtis robore s
nlitit et pacm habuit. bidem. ¶ Sr foꝛ titudo quenitur ro
buſtiſſimus eſt . Iſte eſt ille dauid manu fſoꝛtis qui contra golii⸗
heoc eſt dyabolum cum baculo ſancte crucis procedens pro ca⸗
ſtris iſrahel ſingulare certamẽ miit eumq; triplicei lapide · hoc eſt
innotencia oozdis- oris. a operis. in cruœ moriens proſtrauit
occddit. Iſte eſt bonus paſtoꝛ qui quotidie contra demones aſ
ſilſit ꝓ ouibo ſuis. pug natq; pro eis. Vnde dict YPla· 63. Ego
ui loquoe uiſſiciam et ꝓpugnatoa ſum ad ſalnandum. De ſe⸗
Auindo loc eſt de ſapienda paſtoris huius dictur Eoleſiaſtici H
moDmmis ſapiencia a domino deo eſt. et cum illo fuit ſlemper
ett eſt ante euum. fons ſapiencie verbum dei in excellis verbuz
dei. id eſt nilius dei · Iſte ergo paſtoe cuius ſapieucte non eſt nu
merus. oſtendit que paſcua ſalubria ſint onibo ſuis et que no
ddua. Docet enim verbo et exemplo pernitioſa eſſe chriſtiams
paſcua diuicia? · deliciazꝝ. et honoꝝ et ꝙ ſalubria ſint paſcua
Hhpauper tatis. aſperitatisac humilitatis. Vñ a ipſe apud beth
leem in diuerſorio natus elegit paupertatem. aſpentatem. ac
vilitatem. Eadem etiam pati voluit in looo canarſe apud ſtra ⸗
aam pubhecam - Dec autem fecit ꝓpterea vt ſetus vias predicas
Ppakna quemiunt ones tomini pme anguſtinꝰ in libro de aaaa⸗
thetiz andis rudibo Omnia bona terrena contempſit homo fa⸗
(Qus chriſtus dommus. vt contemnenda monſtraret omĩa ter
nnna mala ſuſtinuit que ſuſtinenda precipiebat · vt neq; in ilis
quereret᷑ ſelicitas · neq; in iſtis infelicitas timeretur ¶ E ¶ De
ꝛmi⸗

ter cio videliot ꝙ vigil ſit dommus. diatur in põ. Non
tabit neq; doꝛmiet qui tuſtodit iſrael. Vnde et ipſe de ſe diꝛatt.
Vyiie vicſimopᷣmo· Super cuſtodiam meã ego ſum ſtans to⸗
tis nochbus ſuper ſpeculam domini. ego ſum ſtans iugiter per

*

deiem . Lioet ergo ipſe vigilet ſalutem noſtraz cuſtodiens.doet·
tamen et nos vigilare pro ſalute noſtra. Vnde dicit Cathei.
26. Pigilate et orate vt non intretis in temptationem. Jem
Mara 3. Midete vigilate a orate quod autem vobis dito om
nibo dieo vigilate . De quarto videhoœt ꝙ ſit pauens et bem⸗
nus : dicit᷑ in p · Suauis dommus vniuerſis a miſematõnes eaꝰ9
ſuper omma opera eius· Item YPſaie· 40. Bitut paſtoz gregem
lſuum paſcit in brachio ſuo. congregabit agnos a in ſinu ſno le· H

uabit fetas· ipſe poꝛtabit. Patiens igit᷑ eſt ĩ peccatoz noſtro

—EE l

4
. 4
4

ce.
diur na diſſimulatione. Benignus eſt in multimoda beneficio
muui collatione . Ipſe emnm quod perierat requiſiuit carnem in
duendo et in mundum vemendo quod abiectum fuit reduxit.
crutem pro nobis aſcendendo . a in brachia crucis ouiculas ſu-
as dolligendo et poſtea in aſcenſione ammas quas de limbo
eripuerat in elum reuehondo quod fractnm fuerat alligat per
veram ſatiſfadionem· Ipſe enim quaſi verus ſamaritanus pur⸗
eett ſuperfundent oleum interne conſolationis: a ſic alligat vul⸗
nera panniculis preœptoz quod infirmum eſt coonſchdat pr

adiutricis gracie tranſmiſſionem quod ſoꝛte et pingue eſt e⸗

ſtodit per angelicam protedionem. De pidicho ditur. &ze
cchielis · 34. Nuod perierat rquiram. et quod abiectum erat re
ducam. et quod fractum fuerat alligabo. et quod infirmum e⸗
nat conſolidabo et quod pingue et ſoꝛte eſt enſtodiam · ¶ ·
De ſecundo nota er oues dommi intelligitur genus hu⸗
manum et preupue chriſtiam. Pnde dicitur in pe. Nos popu
lus eius et oues paſcue eius. Ditit etiã petrus in pma can: 2·
eratis ſicut oues errantes . ſed onuerſi eſtis nuc ad paſtoem
et epiſcopum ammaz veſtraæ (Pebet igitur quilbet ouem
imitari in vngule fiſſione et in rummatione in mundida: a in

.
]
4

Oobedientia. in ſimplicttate et lenitate et multiplici vtilitate i in
mpaſſionis ciunctione. Primum igitin eſt ꝙ ſicut ouis vn⸗
gulam findere debemus per diſcretionem bon mali vt videl
Et ſicut dicitur in põ· Declinemus a malo a ſaciamus bonum
Hecundum eſt ꝙ et nos ſitut oues ruminan debemus per iu⸗
gem reooꝛdationem ommum beneficioz dei. Dmma enim be⸗

4

2

neficia que tontulit nobis dominus. ſiue ſint coꝛ poralia ſune

ſpiritualia iugiter in fuces memonie reuocar debemus a de ſin
gulis domino gratias agere· Inhoneſtum enim et inusbanum
eſt ꝙ ſicut poꝛd beneſitia dmini deuoremus. et de eis vomino
gIadas non agamus. Vnde quotidie camtur. Bene dicamus
Domino. Teraum eſt ꝙ a ſoꝛdibo luxurie onium imitacne no
beis eauer debemus. Dues enim muitiſſime inquinant pedes
Hos. Vnde 2. ad Corinth.? Kundemus nos ab omm inqui
namento rarmis et ſpiritus perſicientes ſanctificationem ſpin-
tus in timoee dei. Auartum elſt ꝙ ſicut oues obedinnt ſuo pa⸗
cerdoti ſuo in omnibo que ſunt ſecundum deum . Vnde ad ph

—
.

—

. .
—,— — — — — — — —
. 1

4
— 4 3
.
*
.
*

femporr. Ser

tremore veſtram ſalutem operamimi.· Quintum eſt ꝙ ſicut oues
ſimplices eſſe debemus omnem dolum nequicie tontemnentesg

Vnde petrus in pma canomca caꝰ.æ: Chnſtus paſſus eſt ꝓno

bis vobis relinquens exemplũ vt ſequammi veſtigia etus qui

———.— —— —

peccatũ non fecit. nec muentus eſt dolus in oꝛe eius. tem ad

philipen·2 Pmmia faate ſine murmuratõe a litis ſi
cut filii deiSextũ ꝙ; debemus eſſe lenes a manlueti licut oues
Vnde yla. 3. dicit de dño. Sicut ouis ad occiſionẽ duœtur. aAa
guaſi agnus coram tondenv ſe obmutuit: a nõ aperuit os ſuu
Item Jeremie. I. Ego quaſi agnus manſuetus qui poꝛtat᷑ nd

—.oN..—
4 4
4
P

in cunclis ſedibo virtutũ. poteſtatũ · princepatum. dommatio nũ

viqimã Beptim elt , ſicut ouis vtile eſt ammalita liteoet
vtilis debet eſſe proximo ſuo. Puis em lanam exhibet ad indu
mentũ a earnem et lac ad nutrimentũ. Sic igit᷑ bonus chriſtia
nus paupibo le debet vtilem exhibere vt videliet nudos too⸗
periat· eſurientes cibet. ac potet ſicientes vt ſi etiam neœſſe fo⸗
ret paratus eſſet coꝛpus ſuũ in moꝛteʒ
mi ſui. Dckauũ eſt ꝙ oues in fernuore meredien diungunk. Ita a

padentes· vt quilibet poꝛtet onus altrius ¶( & (De tercio

nota que ſint᷑ paſcua ouiũ chriſti ipſe dñs oſtendit in Ezech.

24. Inducam mt oues meas in terram ſuã:et paſcam eos in
r — w cccS ,,„ ½ – =è .—
motibo iſrael. in niuis a in cunctis ſedibo tern. TAerra ouiũ chri
ſti eſt terra vinentiũ ibi muement paſcua· id eſt gaudia vber
rima in monte patris· in monte filii.in monte ſpũſſandi. Paſcẽ
tur etiam in riuis potentie ꝗᷓ fluit a monte patris· in riuo ſapi⸗
encie q́ᷓ fluit a monte filii. Paſcunt etiam a riuo caritatis ſue be
muolencia q fluit a monte ſpũſſandi. Paſcent᷑ etiã in cundtis ſe

tmadere pro ſalute proxi

dibo illius terre · hot eſt in ſede cuiuſlibet angeli a arthangeli

thronoꝝ· cherubm· a ſeraphin· Specialia gaudia inuement imn
de euullibet patriarche⸗ Poſtoh- maruris. Gfeſioris
vir gims vidue ac diugat ſpſialla Jaudia mpenit. Aue gau⸗
dia nobis pre

ſede tuiuſlibet patriarche ſphete . ap

4

Ham peccatores in hoc mundo illicite gaudentes ignoꝛant illdð

Pomica tercia poſt paſca. Sermo.x.·

teꝝ videbo vos et gaudebit toꝛ veſtze. Johãnis ſedeamo.

.

mplics ſi

ia nobis preſtare diqnetur.· qᷓ cum deo patn et ſpinituiſanttto
vuut et reg nat deus . per omma ſecula ſeculoꝝz. Amen.

4
4
⁶* 6
—
P
4

8

bdbce..
