iheſus ſtans in cruæ clamabat voœ magna dicns. Hely E

..ð⸗

tempore. . Piiſ.

= —======—

6 ⸗

“
e Prolar

— — —
4

— =—— — —

4 —–— —
. — —–—
————N—N ðM —— s .
. —=-=-—-—— .
. —

me. Per hoe dictt bis deus meus deus meus. oſtẽdit q, in
omni neoſſitate toꝛpis a anime auxilium a deo debemus im⸗

————

plorare. Contra quod faciunt qᷓ in infirmitatibo ſuis chdend
m habet in deteſtabilibo benedictiombo a preſtigiis mulie-.
Auinto docet nos etermis boms ſicienter inj ar. V nð ſcribit
Johis. 19. ꝙ dommus ſtans in cruce dixit ˖ Sieio Dic etiam
Mathei · 22. qꝙ dederunt ei vium bibere cum felle mixtuz · Et
Et cũ guſtaſſet noluit bibere · Nota igit᷑ ꝙ dommꝰ? liæt in cooꝛ
pore magnam ſitim pateret᷑· multo tamen maioꝛem im amma
patiebat᷑· Ipſe em ſitiebat ſalutem tociꝰ generis humam. Bo
num igit eſt vt a nos ſitiamus ad dommũ deuz noſt; apud
quem ſemp lalui erimus a bene · Vnde dict in põ.· 41. Sitinit
amma mea ad deum fontem vinum. quãdo verniam appare⸗
bo ante fadem dei mei ¶ Bexto dotet nos ommia opera noſtnra
bono ſine conſũmare · Vnð ſcribit᷑ Johis · 19· ꝙ iheſus poſtG
accperat acœtũ dixit · Conſumatũ eſt · videheet ꝙ ante morreez
fieri opoꝛtebat Doet itaq; nos in bonis operibo vſq; aðd ine-
pleuerare. vnde etiaz dict. Wathei .24· Au pleuerauerit vſg
as finem ſaluus erit ¶ Beptimo docet nos ammã noſtraʒ deoo
patri quotidie retommendare Vñ ſcribit Lucas. 23. ꝙ iheſus
clamans vo mag na ait· Pater in manus tuas ↄmendo ſpi-
ittũ meum a hoct dices expirauit: Neceſſariũ igit eſt nobis vt
animas noſtras quotidie ſcuto dume ꝓpvdionis ↄmendemꝰ
Vnde dictt Bernardus ſuper illum locũ . Hcutd cirtũdabit te
eceſſaria plane mſuꝑabilis protedtio venitatis.

*

veritas eius. Mecel veritatis.
non modo interim in carne degenti h poſtmodũu exeũti . luc
Idem ob periculoſos tonflictus tũc vero ob monſtruoſos oc⸗

—— ——

tur ſus ſpirituũ immundoꝝ. Demq; ſandiſſimã illam glori⸗
oli martim animã voluit pars mimica nocœre ymmo vero ad
ipfum etiam regem glorie acœdere impudentiſhma tementas
iilla preſupſit ſieut ipſe teſtat· Venit etiam prinœps mundi et
in me nõ habet quice; (Lerciũ videlicxet quomodo querendꝰ M
lit ömn gremio patris·. alla vice ſi dommus dederit proſequem̃ ·
Wodo videndu eſt quando domin? ſit querendus. Et eſt ſci⸗
endu in tempe huuts vite⸗ vnde dicit ꝓpheta. Yſa⸗57: Que
dicit Sapiẽ ·I. In ſimplicitate coꝛdis querite dommũ: quoma
mnuenit᷑ ab his ꝗᷓ non temptant eum. a ꝓparet aar ea ſem
habent m illum Kogate ergo dommũ vt ſic eum q;ᷓ din ſaak

eſt ad nuemendum toto coꝛde queramus vt tandem eum in

.. .d. — —

—
—.— — ——===— — — W. — — - — —— —

— —

Wl regno ſuo leta fadie videamus. Ruo nobis prſtare a ſt⸗

— ð/

—.—— ——— — .

Un diebus rogationnm. Sermo. Ivo.
(ullate 4 aperiet᷑ vobis · Luce vndecmo C Auid eſt no⸗

—,,,0 —s ssð

—.—

ſtra ad dominu pulſado niſi quedam deuota oratio at eleſtiũ
appeticio.· A chriſto go iheſu fratms kariſſimi œleſtia petam9
pPflſe em̃ potens eſt nobis aperire. Peſeipſo⸗ em mqt illud ma

—

thei vltimo. Data eſt mihi omnis poteſtas in elo et in terra.
Ergo eamus a deprecmur facis dni ſieut habet zacharie ·
BDe ipſo etiam ſcribit᷑ põ.· 44·. Miſeratoz a miſeniooꝛs dns pa
tiens a multũ miſericozs. Duius graciam pulſare debemꝰR de
uotis oratiombo. ſicut ſcribit᷑ Walachie. . Pepnramint vul⸗

tum dni vt miſereat veſtri. Sic i igit᷑ kariſſimi PBulſate n kK.

PHlſate & aperiet vobis. Lu. iI. Tria principalit ſut

Ren⸗ notanda videlicet ad cumis hoſtiũ ſa quah modo. . „ —
IX (De pmono: 1 na kN&αHα d

X

tat᷑ ꝙ ad ianuã regis regũ a dommi SmRtaſitifl pullare de be
mus. ſpſe em eſt opulentiſſimus að Poſſidendũ. Jple eſt lar

———

Sillmus ad diſtribuen dũ . .pſe eſt ſpecioſiſſimns ad viden⸗—
dum. Ipſe mihilommus non eſt anarug ad conuiuand

Primo diclt ipſe dei filius. Prouer. 8. Mecũ lut diuicie a glo
lie 2 opes ſuperbe. id eſt exolſe dicit gloſa De ir

ado. I. Qui dat ommiboy affluenter a non improperat.vñ etiã
ſponſa leſtat᷑ ſponſũ habere manus toꝛnatiles. id eſt volubi⸗
les a paratas adð dandũu. ſicut dict Can

us toꝛ natiles auree plene iatinctis ODe tercio aß.z. Candoz

eſt lucis eterne a ſpecioſioæ ſole. Item Pet᷑· can. I. In quẽ de
ſderant angeli proſpiere(Dee quarto non habet amnani⸗

nẽ dueſacto illius nec teduim duickus illins ſed letictã Se
“ dium . ¶ De ſecũdo videndũ quali modo Pulſaf debemus Et Se mo ad Jer

——— —

eſt dienduz ꝙ manu opoꝛtet nos pulſare·hec aũt manus
Lena penitencia. Dec aũt manus ↄſiſtit ex Inq; digitis⸗ videli 4 6 . hmie. A

flſue

cet ex ferunenn dtricõe. ex pura ↄfeſſione. ex elemo ſinax lar-

gilitione. ex carmis maœnmtõe: ex deuota orõne. Aui hac ma⸗

—.—

— —,᷑,

nnu pilauerit ad hoſtiũ duime miſcðie. a in pulſando non deſfe
Elit qnaliſcunq; etiã peccatoꝛ fuerit ſine dubio aperiet ei deꝰ

rimus igit k digi tus in humanan manu a⸗ Pellat Pollex · Per Oollex Frattviſoz

————

— —

Pllim iRcellickit ſernens vtricẽ ꝗᷓ bene dici pollex eo ꝙ p r

— —
—ot; ˙K-·—— —

— f f

——
4 4

— —
—

— ð

4

fhfhfh — —,

—— —
4

”ù”Mc
teris di gitis virtute polleat. Sola em contricio ſine ommbo.
aliis que requirunt᷑ ad penitenciã in necſſitate ſufficit ad ſalu
ctem. Ita tamen ꝙ homo libenter dfiteret ſi haberet piam ſa
ordotis a vſü lingue a q; libenter exequenet alia latiſfacliois
openra ſi debilitas coꝛpis pateret. Et nota grauiter Doleret

—

homo cuius parentes filii oognati et amici omnes vna die
morerent a nulli ei alii mſi mimiei grauiſſimi reunqent gia⸗

nuuius aũt dolennli ſuper hoc ſequeti die ommby boms ſuis tazʒ
mobilibo q; immobilibo ſoꝛti manu mimicoꝝ vel perigmsm—
cendium priuaret· grauiſſime vero dolet et ſi tercia die ommę-

— — —

linguã os a manus 2 pedes amitteret a mhilominus intrin⸗

2

ſecus in ommbo vitalibo crudaret. a nullus eſſet ꝗᷣ taʒ miſero

ſolatiũ aliqð exhiberet. Bic ſine dubio dolere debet miſer pec
ratoꝛ. Per peccatũ em̃ moœtale ipſius dulas dei et beate vnu⸗
ginmis a ommiũ ſuperceleſtiũ amiooꝶ grada amittit. Per pec-
catũ etiaq; moꝛtale tota celeſtis hereditas perdit. Per peccati
etiam mostale a cozspus et amma eternis doloribo et Petuis
imferni cruclatibo obligani Secãd? digitus inder vo
cat᷑ vel demonſtratorius eo ꝙ per eum ea que videre volumꝰ?

demöſtram. Et p hũc intelligit᷑ pura ofeſſio· per quã Alibet

—

ſelſori ſuo debet omnẽ ſcienciã ſuã demõſtrare · Vnð ens

7

Lucœ. 17. dixit decem leproſis· Ite oſtendite vos tibo.
Leraus digitus appellaturmedius qꝛ? diſtit in media ma

nu: et per hunc notat elemoſinaz largico. Elemolina enim
quedã mediatrix eſt inter deum àH anima.· Jp! ſa ſiqdem reddit
deum anime ꝓpicum . Rnimam em doniungit amplexibo dei
Prelterea cũ bm phm virtus dſiſtat in medio. elemoſina quaſi
ZDliſtens in medio a amicos reſpicit à mimicos W danda elt
eefj elemoſina à inſtis a iniuſtis De primo dicltur Ecleſiaſti⸗
d. 12. Benefat uiſto à mue mes retribuoõem magnã. a ſi wĩon
ab ipſo certe a dommo. De ſecundo diat dñs MWathei. 5. bin .
gite mimitos veſtros beneſfadentes his ꝗqᷓ oderunt vos: JItem

1

— 7

Ene'zz Li ennfefi mimitus tu? aba eum. ſi ſitienit da

ei aquãa 1

e. prunas em 2gregabis ſuper caput aus. Per
Pprunas intelligit᷑ ſenox caritatis que per beneſicia t on
midoe mentibo excitat᷑· Preterea medins digitus altioe a lon
gioe eſt aliis digitis quod etiam elemoſine dgnuit 2 piet t
milericoꝛdia em eſt ſuper omĩa opera dommi vt teſtat᷑ pſalmiſta
uartus digitus apellat᷑ medicinals qꝛ eo digito a medi

— —- —,ł

—

ü fhfhfhfhfhf
—.— —¶— J .———— —

— –—

—

——— — ——
†

— — -—

— —

————

———.—— —

. —,— —

—..—

— ——

tempoꝛe

fdf —

—— — — — – .

macœracio· Legitur em ꝙ Galien? interrogatus a diſcipuhs
ſuis· que eſſet ſumma medicina. Reſpondit abſtinencia. vnd
diat Eceleſiaſtici. 31. Pigilia a colera a toꝛtura viro in frum⸗

to.ſomnus ſanitatis in eo paroo. Elo ſa. Salubrius eſt ſomnꝰ

+
1

Im par oo vicku ſeqtur infra Hamitas elſt aime a coꝛꝑpis ſobriꝰ

aꝓpropmquabit vſq; ad coleram·. ꝓPpter crapulã multi obie⸗

runt qui aũt abſtinens eſt adiictet vitam. lanat igit᷑ ieumi „ d1— =
peſtes et coꝛꝑis a mentis · C Auintus digitus vocatur uulais t. euota oο

aunricularis- quali oolens aurem er ter Pane deuota oratio ſi
guratur que quotidie colit aurem dei Do et aũt dñs nos o⸗
rare. MWathei. 24. ita dicens. Drate Nnon fiat fuga veſtra hye

me vel ſab bato · Erit em̃ tunc tnibulatõ magna qualis nunqᷓ;

4
4
4
———————

fuit ab micio mundi vſq; modo nec fiet poſtea· Mota ꝙ ora⸗
tiombo continuis opoztet nos fugere iram dei m din vutimꝰ
Poſt hanc enim vitam non erit duemens tempus fuge. Nüt D
uippe erit hyems a ſabbatũ. id eſt tale tmpus quando nee

homo dignos fructus facre poterit pemitencie· nec etiq; ei tũc
operari lcebit· quia tunc ligate erunt manus et pedes petca⸗
toꝝ- Et certe tunc petcatores tantam tribulationem ſuſtine
bunt. quantã et lingnua humana non poterit explicare Et no—

ta ꝙ vt efficatius pPoſſis pulſare debes predickam manum vel
petra vel ferreo malleo vel etiam baculo roborare · Per petra

4

y

mtelligitur ipſe chriſtus qui virga hoc eſt lanœa percuſſus m

7

ica que

.

mis· 19. Per ferreum malleum mtelligitur crux domm

contriuit aereas poteſtates· Per baculum etiam figuratur vir

4

Gomana. Per hant emim ir via huius ſenli uſtantamur ne

deliciamus ¶ De tercio nota ꝙ; modo eſt tempus quando ad
Mathei. 2 5. tum veniſſet ſponſus. que parat erant intm⸗

—

hoſtium diuine miſericoꝛ die pulſare debemus. Legitur enim

uerunt cum eo ad nupcias· et clauſa eſt ianua. Buper locum
ſillum dict bernardus- Penmiunt homicide et admittunt. vem
unt publicani a meretriæs a recipiuut: veniunt ſodomite mol⸗
les adulteri ſures et qualeſcunq; ſint peccatores et patens ia-
aut quantatunq;. Aunc aũt ꝗ clau

XN TVNXN

bilis ſuper malicia qualiant qua bnſtz. que lacri⸗
eſt ianua: ꝗanua poctons et miſenicodie chriſti· que lacri⸗
mis a ſuſpiriis et gemitibo et precibo penitenciũ tam facle pp. 2ð

4
— —— — — — +–

4
1

bdis preſtar dignetur KK.

Veipan ie vig
tE

—

tet clau ſa eſt nullus penitencia,nullius o

ad ianuam diuine clemencie nunc pulſemus vt poſt hanc vi
tuam in aulam eterne beatitu dinis rea

uod no

4

pi mereamur.

4* ..e

—

mn die aſcẽſionis vñi. Sermo.xlvi.

4

regorius. Nunqd qꝛ iſta ſigna non facmꝰ mi⸗

De hoc inqͥ

— —

nime credimus· hec necſſaria

im exoedio eccleſie ſuerunt. vt

ea iam in terma ualuiſſe videamus· Nuaſi ditat beatus greg:

ſic arbuſta iam plantata et aqs perſuſa per ſe radicant· ſit et

—

VBHminus quide ihelus poſtch locutus eſt eis aſſumpt?
eſt in elum a ſedet a dextris dei · Warti vltimo. Duo

occurrunt hic notanda. Primũ elt quare deus in elũ
allumptus elſe dicatur. Herundu eſt quare etiaz a dertris di⸗

ledere referat De primo nota ꝙ dominꝰ? ꝓPoter ſeptez

duũ pro nobis deo patri ſignũ ſue victorie repſentaret· Nuar⸗
Aa vt natunã noſtram ſuper omnes angeloꝝ oedines exalta⸗

—

caret (Prima igit᷑ cauſa alſumpois in elu hec eſt. vt videli⸗

derat in æl vñ quaſi ignota erat via. et ꝓpter hoc opoꝛtuit

—,—

P dei ſili? pm

puerat in regalibo ſedibo oollocaret. Terda vt a nerpeilan

—

Kuarz

4

—,,— ——

tt. Quinta vt manſiones s loca delectabilia nobis fpararet.

E— f1

GSexta vt roꝛda noſtra poſt ſe eo vehementius exeitaret. Pep⸗
tima vt ſeptẽ ſigilla a reſerata a reſeranda fore ommibo publi⸗

ct nobis iter ad elu panderet ac monſtraret · vñ Michee z.
endet anmons iter ante eos/ a tranſibit rex eoꝝ cora as⸗

—– —

Nota ꝙ pluſq;ᷓ qnq; milia annoꝝ tranſierant ꝙ nullus aſcen

4

us eã p

— —

. —

--- —

— ‚3 —

em̃ ſides creſceret credentiũ miracul fuit nutriẽda· q; et nos
tu arbuſta plantamꝰ. tã diu ea aqua perfundimus quouſq;

hommes in primitiua eccleſia non ſoln verbis. Het miratulis
intantũ radicati ſũt ꝙ iam non eſt opus ſigms. Poſtq; ergo

cauſas aſſumptus eſt in lũ. Prima eſt vt nobis ad dluz ter

ataret. Pep⸗

4
— — — — ——r —

——

5, nullius gemitus

C Dominꝰ qdem iheſus poſtc; locutus eſt eis aſſumptus àäͤ.
MWard vltimo . (Chriſtus dns dixit in die aſcenſionis ſuis
na aũt eos ꝗ in me crediderint hec ſequentur ·

dñs iheſus locutus ẽ diſcipul ſuis de ſigms tüt alſumptus ie

panderet a monſtraret. Secuda vt amimas quas de umbo eni⸗

anderet a mnotelceret ammabo electoꝛnꝛ

—— —

amplius admittetur · Rogate ergo dominum vt tam foꝛtiter

——— — — ——— — —
— — —

—

—

—

— — ⸗— — --

— — —,—

cempoꝛe

GBecuda i f eſt vt ammas quas de lmbo: eripuerati in reg⸗

cum glorioſo comitatu ſanctaꝝ animaz in celum aſce nderet.

libs ſedibo collocaret · Vnde legitur in yſa: 63. cum domm?

angeli occurrentes domĩo dixerunt-Auis eſt iſte qui venit de

edom tinctis veſtibo de boſra: Iſte ſfoꝛmoſus in ſtola ſua gradi ⸗
ens in multitudme ſoꝛtitudinis ſue · De edom. glõ. de mundo
tinqis veſtibo de boſra· gloſa. ſangume ſczʒ in crace. Iſte ſoꝛmo

ſus n m ſtola ſua habitu humanitatis ercia cauſa eſt vt a d

interpellandũ pro nobis deo patri ſigna ſue victonie repſen⸗
taret viðlicet cicatrices ſuas B

nde diet gloſa ſupl lucam· 24
ꝙ dominus atatrices reſerauit vt patri pro nobis ſup olicans.

quale genus mo moꝛtis pro homme pertulerit ſemper oſtendat-

int etiam dicit Paulus ad hebreos .2. Jheſus eo ꝙ maneat

m eternũ ſempiternũ habet ſacerdociũ · vn a ſaluare in petuũ

terpellandũ pro nobis. Ibi dicit gloſa ꝙ chriſtus in humamma
natura quã clis intulit mterpellat pro nobis Ruarta cauſa

ret. Vnð ſuper illuʒ locũ apoſtoli Ad hebre. 2. nuſch angelos
aßpphendit dict gloſa. Keuera magnũ et mirabile et ſtupore

eſt vt naturam noſtra ſuper omnes angeloꝝ oꝛdines exalta

plena eſt carnez noſt rã lurſũ ſedere adorari ab angelis 4 ar⸗

changelis. Hoc ergo ſepins in mente verſans excſſuʒ patioæ
magna de genere humano ymaginans Cum ergo dommus

ſorori noſtre hot eſt humane nature tantũ honoee dtulerit di

gnu a iuſtum eſt vt anos ea per que ſoroꝛ noſtra mnhonoriſi

cet non agamus id eſt vt munde a inſte nos eamas 4pec

catis coꝛpus noſtza a amimã non polluamus ¶ Auinta cauſa
eſt vt manſiones nobis a loca delectabilia Ppahufet⸗ Hnð do

minus dicit in Joh.. Wado Parare vobis locuz. ſi abiero
4 Pparauero Sein Lotiiſ iteꝝ venio a acipiã vos ad merpſu
et vbi ſũ ego a vos ſitis. Et nota q; manſiones elecko erüt

pulcre ſecure opulẽte De his tribo dicit in Pla. 32. Hedebit

Popu lus meus in pulcritudine patis a in tabern acuł fiducie

terna. et omnis bom irrecuꝑabilis mopia ta cauſa eſt vt
dꝛda noſtra poſt ſe eo vehemen aus excitaret · vnð Wa
bi theſaurus tuꝰ ibi coꝛ tuũ. Item mat hei

ferit toꝛpus ibi ↄ gregabunt᷑ et aquile · ¶ P? um ergo
Ziius dei ſit. et coꝛpus a theſaurus · id eſt reſurrecio ammaz

— — —

m requie opulenta. Econtrario in manliom bo damnatoz⸗
erit fetvꝛ et immundicia. erit etiam in eis ern auc ſempi⸗
ex

poteſt acdens per ſe metipſũ ad deum ſemper vinens ad in⸗ S

— ——— — ü =— — =— — — ——,—,, ——

——— =— – — =

MM

— —

—,h).

— — —

— —

— — —

irretiunt᷑ deſideriis voluptatũ carnaliũ: a ↄcupiſcẽciis bonoꝛ

— ———- —

— —

—— 1

—. —

—.——

illectus cadauer noluit redire ad noe. Ita em toꝛda multox

ipſa per ſe ſola ſufficit ad ſermonẽ. Vnð de ſecdo videndum

Po mea mhil eſt. Eſt pater meus qui glorificat me. Item
Johãnis · ?.· Pater qnos dediſti mihi volo vt vbi ſum et ilb
Ant mec̃; vt vidoant lan tats mei qui dediſti mihi. Thathei
25 Filius hominis venturus eſt in gloria patrisſui cu, ange

ma tua ſũt.a tua mea ſũt ¶ Et nota ꝙ chriſtus iheſus eleuari

tatẽ.· netnon ad altiſſimã paupertatẽ. Nos igit᷑ kariſſumi ſi vo

labores penitencie pumamus

Co dium pſequamur. Iine ipſo em̃ inops eſt et defidit ommis
Bomo. Et nota , domimus ſicnt aquila ſurſ eleuatus eſt⸗et
m anduis poſuit nidum ſuũ · Vnd a nos poſt ipſum ſicut filii
aqle per deſidena wolare debemus. vñ Job. Munqd ad preer-⸗

—

tris manet àm Pruptis ſilicebo Imorat᷑· atq; ĩ acceſſis rupib-

pulli eius lambunt ſangumẽ. Kttende ꝙ per aqlam de quo H
agitur dei filius higurat᷑: ꝗᷓ ad preœptũ patris eleuatus eſt m
aſcenſione. et in arduis œloꝝ poſuit mdũ ſuum vbi mamet
m petris. id eſt aĩmabo elecoꝝ que temptacõibꝰ demonũ fo:
titer reſſiterunt. Commorat᷑ etiam in ſiliabo hoc eſt in ſandis
angelis a quibo a poteſtate angeli per ſuperbiã abrupti dei⸗
derunt. Nihil ommus a in acœſſis rupibo cõmorat᷑. hoc eſt m
eminentia ſancke a indiuidue trimitatis Tlos igit᷑ qͥ quaſi filii
huinus aqle ſanguinẽ lambimus iheſu. poſt hanc aqlam ele⸗
uan debemus. Bed heu hodie multi imitant cꝛu illum qui

—w— °

temꝑpaliũ: a ambicibo honoꝝ ꝙ nec volunt nec poſſunt mi⸗
Irare Poſt dommũ Sep tima tauſam altem die ꝓſeqmur quia

eſt vidliet quare dominus a dextris dei ſedere referat ( C
Et nota ꝙ per hoc quod diatur a dextris dei. innuuntur trian
videlidet ꝙ collata eſt a chriſto hommi a deo patre. potoſtatis
equalitas honoris paritas aàQ omms bom ydemptitas . De pri
mo dicit MWathei: 28· Data eſt mihi ommis poteſtas in celo
in terra⸗ De ſecũdo dicit dñs

.

oh. 8S. Si ego gloriſico meipſu

+

lis ſuis· De tercio dicit dommus Johis. 7. Pater. mea om⸗

— —

meruit ad dexterã patriis. viliæt in poteſtatis equalita tẽ· ho

noris paritatez · omnis bom ydemptitatẽ· pro eo ꝙ ſe humi

liauerit vſq;

d carmis noſtre mſir mitatẽ a abiectiſſimã vili⸗

— ——

lumus aggregari ilio dei opoꝛtet ꝙ a nos carneʒ noſtrã per

4
4
4
4
1

e pumamus a atempti equammit ofpre

—=—

†

— — — — —

4 .
EE-- ——-——ʒ— — . .
. — — . — 4— — . —
4 —R’”«
4
4 . S
1 1 5

— — ——— ———

—
1†

1

bria hominu neamme Bang, q res noſtras in vſus pau
peꝛ miſe ricoꝛdit᷑ expendamꝰ. Rogate ergo filiũ dei vt ſic in
hac vita in ipſũ ſuſpiremꝰ. vt pꝰ hãc vita cũ chriſto reg nare
mereamur finos nobis s preſtare digne et .

0C Int die aſ cenſionis dñi. Bermo rlvnt.

Iſcendit in elum a ſedet ad dexteram dei. Warti vltimo

¶ n ꝛpendio theologice veritatis. liꝰ. 4. ſic ſcribit᷑. Differenaga
eſt inter aſcenſione alſſumpoõem a euolatõem. quomã aſcc

—

0-0¶ ——

ſio pertin et ad chriſtũ · aſſumptõ vero ad beatã virginẽ. he ele
uacõ ad alios ſanctos. Racõ huiꝰ eſt. quoniã aſcenſio fit a

—, —

virtute aſcendentis. aſſumpeõ virtute chriſti aſſumentis. qua
filius ſpecialit᷑ obſequi᷑ matri. Euolacõ aũt fit miniſterio an
gelon Ex illo patet magnã eſſe differencia inter chriſti alen
ſione et helye. Pñi mꝗt beatus Gres Pelyas i in curru legiẽ

a endiſſe vt aperte demonſtraret. qꝛ⸗ eme puras adiutorio

indigebat alieno- redemptoz añt noſter. non curru. non an⸗
- gelis ſubleuatus legit: qꝛ ꝗ ſecerat ommia luper omia ſua vir

— tute ferebat. Ex hot Patet ſenſus verboꝛ ᷣbo dicit Ffſcẽdit „.
Dñmind quide helus Poſtq; locutus eſt aſcendit in e⸗

lum 2a ſedet a dextris dei Mard vltimo.
ta ꝙ dñs aſſumptus eſt in ælũ vt ſeptẽ ſi
lemta a reſerãda monſtraret. Vn ſcribit. Joß m apoc: 5. Midi

D

in dertera ſedentis ſuper thronũ! libe ſcriptũ ſntas⸗ 4a foris ſig—
natuũ ſigillis ſeptẽ⸗a infra a vidi . a ecee m medio throm et ijn
medio qᷓtuoæ aĩaliũ a in medio ſemoꝶ agnũ ſtantẽ tanq; occi W
ſũ habentẽ coꝛnua ſeptẽ · qui ſt ſeptẽ ſpũs miſſi in omnẽ terrã
venit 4 accepit de dextera ſedentis in throno libꝑ · Nota p
liber quẽ ioßßes in dextera ſedentis ſuper thronum vidit · ernt

pPpoſitũ dei patris ꝗð de ſaluacõe ac redempoõe deſtinatu tco
cperat ab Gerno. aut lber iſte ſcriptus erat intus hoc lig.
mnmſicat ꝙ qdã archana diuitatis nuc vel ad ageloꝛꝝ vel etia
150 archãgeloꝛ noticiã Ppuenert. Ge⸗ aũt foris videt ſcriptꝰ? H
ſigſRicat ꝙ młta de redẽ poõe ⸗ ſtatu eccie dñs qbuſdã ſußmis
ãgelis reuelauerat ab antiqᷣ⸗Hic aũt liber ſignatus erat ſept
ſigitlis. que nec ab angelo nec ab homine aliquo mſi a ſolo
A9 no m ara crutis immolato.· hoc eſt a dei filio poterant reſe⸗
mi. Primũ ſigillũ apertũ fuit in noſtre carnis allumpce Be⸗

Adu dei ĩfini paſſiõe· Tereiũ ĩ iſagi ſpũs tnſmiſſiõe- Auartuů

– —ͥ — — — — —
„ —

— — — —.—

— — . 4
4*
— — — — — -— — — ---—---—-—-—----ʒ — — - - --—ð — ww — +—

—
. — —
4
5
—
. . . êſ —
. . 4 . õ
4
— 4 . —— ð — —
—

aeritur in coꝛ poꝝ noſtroꝝ macœracõe. Auintũ aperit᷑ in ſpin·
tuũ noſtroꝝ requiecõe. Sextũ aperietur m diuini indicii diſtri-
dione.· Septimũ aperiet in beata electoꝝ gloriſicatõe .· De pri-
mi igit ſigilli apertione dicit᷑ Apoc. 6. Et vidi ꝙ apernillet
ag nus vnũ de ſeptẽ ſigillis et ecee equus albo et q ſedebat lu
per illum hahebat arcu a data eſt ei oorona et exiuit vinens
vt vmeeret . Per album equũ intelligit᷑ unmatulata caro qu=
Dmmus aſſumpit de virgine maria. in qua carne dei fil in ·
grelſſus eſt cim humam generis mimico· eumq; vicit ac ſupe⸗—
rauit · Dominus aũt qui equnm noſtre carms aſcendit arcruz
Poꝛtat cronam. Cœda/ſiquid luxunoſoꝝ qui carnem ſuã
per luxunam cornquinãt ſagittis infernalibo· traiidet a perfo)
mnabit ·. Vnde dicitur in pſalmo. ſagitte potentis acute. et hee
ſagitte magno effedu vmdickam dei deferent. m ardentes mi /⸗/
ſeros damnatos. Vnde . p. Sa gittas ſuas ardentibo effetit
eantem coronam defert boc ligmficat eꝙ dommus electos lu/

os qui carnem ſuam mundam a immaculatam cuſtodiunt to/

rns eterne glorie coronabit. ¶ E ¶De ſecundi ſigilli a-
tione dicitur Apoc. 6. Et cum aperuiſſet ſecundũ ſigillum exvi

———

— —N———
*½

uit alius equus ruſus a qui ſedebat ſuper eum datuʒ eſt et vt
ſumeret pacem de terra; et vt muicem ſe interſidant et datus
eſt illi gladius magnus. Per rufſum equũ intelligitur coꝛ pus
cchriſti ꝓprio ſangume rubricatum. In hoc autem equo domi⸗
nus ſedens monet nos exemplo paſſioms ſue. vt pax carna.
Us affectus rumpatur· et ꝓpter deum temporale comodum oõ⸗
temnatur. tunc pax ſumitur de terra quado ſilii patres àQ ma
tnres relinquentes ſe tranſferunt ad ſeruitutem dei . Tunc etia
ſemnuiœm meerfictũt quãdo qlbet electus altez hoꝛtat vt car
nnenm ſuam cruciſigat cum viciis a contupiſcentiis. Dec autem
oOmnia efficit mag nus gladius caritatis- De peccatis diett do
minus Mathei. 10 Nolite arbitrari. qꝛ veni pacem mittere im
terram non veni pacem mittere ſed gladium ·. Pem emm ſe⸗
pamie bominẽ aduerſus patrem ſuũ ·. a filiũ aduerſus matrez
e terci ſigilli apertione Apoc. 6. Et cũ aperuiſſet ſigil
terciũ ecee equus niger a qui ſedebat ſuper illuʒ habebat

2 —

— — ——

— ———

— ——

.

— W —— —¹—

— ———- ᷑——ððũ

ſtateram in mamu ſua- Per nigꝶ equum intelligunt᷑ ſandi a⸗
Poſtoli a martires ꝗᷓ eſtum diuerſaꝝ tribulationũ at perſetu⸗
tionũ ꝓ dño foꝛtiter ſuſtinuerunt-ODñs aũt in apoſtolis ledes P

à martiribo ſtateram geſtat in manu vt oſtendat ꝙ tum ql

Gq laboris at tribulatois ꝓ dño ſuſtinuerit tantũ a ipſi pᷣmii

. —
5
4
.
4
c —— fee —— — — . — —
4
4 4
4 .
4
4 4
S
R1 .

— --—D
]

refundek. Pñs etia appendet nb⸗ que pueri et puelle Ipter
dñm tradidert ad ſupplictũ vt nos ſenes a barbati h videtes
Dfundamur 4 reuereamur cü Ppter dim mi pati venm. ſear⸗

Et andini tanch vocem in medio qtuo ammaliũ diontiũ bili

— —

bPris tritici denario vno. et tres bilibres oedei denario vno et

rapiet a dno denariuũ mededis eine⸗ KAui etia exhibuerits dne⸗

4

— ———-=

ſtus qᷓ ſedet ĩ eis mos votat᷑ ·
ero moæs tua. moxſus tuus ero o inferne *†. Chriſtus igit eſt

vinum oleü ne leſeris Hec verba ſic mtellige c- videlieet bi

libres tritici h eſt caſtitas mentis a coepis oblata dno remune

mnabunt denario ĩtribucõis eterne. RAui⸗ etiã bilibres tres oedei

dño obtulerit . id eſt qͥ geminã caritatẽ ĩ exiliũ miſſus amicos

reliqrit. a ren damna pertulerit. crucdat? opis luſtinus erit

vinũ penitẽcie oleũ miſcdie euadet leſionẽ eternã.

ratõibo a aliis ſpũalibo exertitiis ſe pallidos efficiũt. P deſi⸗

— —

derio ſupne patrie diſſolui cupiũt a eſſe cũ chriſto.: Pn chri
10 piee em̃ dicit in oſee⸗13. Pn moes

— — — —

ita ppetue vite et moes moetis eterne. Ipſe Ppe moetis de⸗

ſtrurit i imperiũ· a qꝛ momoedit mfernũ in erepooe amma⸗ ſi⸗
deliũ · Pterea adhuc mfern? ſequit eü: id eſt deſide rat recupaẽè

damnũu ſuũ deuorare cupiens p Penitentes in lo rr iple ſedete
apertione qnti ſigilli· apoc. 6. t cũ aperuill
vidi ſubtus altare amias interl! eckoz ꝓpter verbu dei teſti⸗
momũ qð habebaut a date ſüt illis ſingule ſtole albe dickü

eſt illis vt reqeſcerent adhuc tempus modicu donec impleat᷑
numerus dſeruoꝝ eoz. Altare eſt deſiderabil viſio iheſu chri

ſi· ſub tuius ptedtione electoꝝ anime feliciter reqeſcüt · que i⸗ E

ſuon: boꝛ poz glorificacõe-¶. G ¶ Pe aptione ſexti ligilli di
cit᷑ apo·..6. Et vidi cũ aperuiſſet ſigillũ ſextũ a ecee terremotꝰ
fſactus elt· id eſt omnes terremi a terram amantes in die indi⸗

ſtolã prim.a hot eſt dotes amme reœperũt. bm qð recpient m

ci mirabiliter trepidabunt. et ſol factus eſt niger tanq; ſlaccus

alicinus id eſt qui modo ſplendent in gloria mundi vt ſalua

ri poſſent libenter ſactis cihcinis induerent⸗Et h luna tota facka

Ze ſicut ſanguis · id eſt yPocrite qui modo in apparentia hoim

—

— „

—— — f.e —— ——

e aptõe qrti ſigilli ð apoc:6. Et cu apuiſſet ſigillũ rtu ec
equꝰ pallidus a q ſedebat ſuper eũ nomẽ illi moes · et infer
K nus ſequebat᷑ eũ . Per pallidũ equũ intelligunt ſadi ↄfeſſoꝛres
4 viri clauſtrales necnõ omnes illi ꝗQieinmis vigiliis o⸗

4

G

et quin tũ ſigillũ S

+

ſandi videntur a inſti tũc dfunden t et erube beſcent. Et ſtelle oe
dee celo ceci derunt ſup terra. id eſt cleria 4pt. iteratuma lug, sl

4

—— -= – == —

———

— – ——

4

1 . 4 –
1 8 . 4
. . 4
—— + — —
d ð
3
⸗

4 — —

modo tanch ſint veli ſidem ſũt elati. tat ſimp eg 4 ſtulti pu
tabunkt vt ruſtic⸗ Et odelum receſſit ſicut lber muolutus. id eſt
omnia que modo celata ſũt: a occulta vniuerſi eleſtis exerra
tus noticie publicabunk. et ꝗqlibet rationẽ reddet de peccatis
onmnibo que »miſit· a omes montes m ſule de lotis ſuis mo
tii ſut. id eſt omnes qͥ modo ſuper alios emmẽt per poteſtat
et q ſoꝛti amicꝶ*ι adiutorio nunc vndiq; ſt vallatitũc omi
prrterita poteſtate cũctoq; nqnatoz adiutorio muenient ſe P
uatos: a reges terre àQ prinapes a tribum a diuites a ſoꝛtes 4
omnis ſeruus liber. abſcondert ſe m ſpeluncis et petris mon-⸗
aũ.et dicũt montibo et petris. Cadite ſuper nos et abſcondi
ſe nos a facie ſedentis ſuper thronũ et ab ira agm quoniã ve
nir dies mag nus ire iploꝝ et ꝗs poterit ſtare · Pec verba ſic
itellige. ꝙ omnes peccatores cuiuſcunc; ſint offitii vel dignn
ſtatis. vel etiam ddicõis in die indicii coma à preſentia chriſti · imm

— —
——
—

4
4

tanta peruenient: anxietatẽ ſi poſſibile eſſet ꝙ etiam ad literãa
n ennnden monciũ tũc libentiſſime latitarent. vel etiã tũt de

. rihũ inuotabunt. quos eũ i Poterant i imitan nolebant

— —

ſeratione ſeptimi ſigilli dicit. Apoc. 8. Et c cũ aperuiſſet ſigillũ
ſeptimũ. ſactũ eſt ſilencũ ĩ celo qſi media hora.

eracto & wpe
indicio dñs electos ſuos perduct in regnũ getis eterne. vbi
ab omni perturbacse mnimicoz et ab omi ĩ mſirmitatũ⸗ ac mo
leſtiaꝝ intomodo ſilenciũ elebrabit ſempiternu. diat ſil.⸗
tdum factum in elo quaſi media hora. hoc ſignat ꝙ tam mſaci
abile erit gaudium illius ſuperne patrie ꝙ eleci cuů u mille mi⸗
libe⸗ annoz cum deo ſuo regnauennt . vix ſe ibi per dimidia
horam fuiſſe reputabunt. Nunq; em tedium illius gaudii pa⸗
tientur· Ilh vero qui erunt in inſerno.· pre mmiũs crndatibus
ingli ſer clamabunt. a tedio afficdentur eterno Vnde d diatur
Pli. Ecece ſerui mei laudabunt pree exultacione & coꝛdis. et

vos tis pre dolore coꝛdis. et pre contricione ſpii iritus

——, ——— — - — —

4

vlulabitis. ogate ergo dominũ vt ſic nunc inc dei filio ſerau ia⸗
mus. vt electis agg regati coram ipſo poſtmodu ab omm ger

D mitu ſileamus. Auod nobis preſtare ·· ð

—

n die aſ⸗ cenſionis dñi. Sermo xlwiii. 4

0 Pit iheſus qui allumptus eſt ta wbie n * ituum primo-

— — + — — — — †

— ===—

r

†

— —

4

4
4

— ———W————

— ——

LTLTLeoem poꝛe

†

Derors asſſot quare chriſtus dis non aſcer di⸗
Queri poſſet quare cnlns dns noen enee —
ate poſt ſuã reſurredionẽ-hums rationes e g nſe
b etis Ub vbi ſic dic᷑. Chriſitus no ſta⸗
dio theologice veritatis libro. 4. vbi ſic dict. Chriſtus nõ ſta⸗

iim poſt reiurrechone; aſtendit tripliti gatone. rima eſ vt
rFrrrE urrodno. ſient Dict in actibo apoſtoloz
multiplititer pbart᷑ reſurrectio. ſicut ditit n bo aPokolo

‚—A

r g eer Siog a Nir areng ets.
Pmntie eich noſt dies quadraginta a parens eis ·

—r

—
—

PBecũdo vt patientia; noſtrã inſozmaret qr mero debemugs
Aequanimit expectare-ſitut agnitola non ſtatim poſt ſemimnai
ma metit H fruckuũ maturitate expectat. ercio Pter diſeipu⸗
S Wla coem. v d (cit gloſa Kckuũ .1 Rſicu t fueru nt gu aodra

——
— —

4 —

eis poſt reſurrectionẽ: qꝛ ↄſolacõ duina excdit triſtictã ha⸗

mamnã. H ibi. Poſt ergo hos dies angeli dixert Hit iheſus t.

¶AIc iheſus ꝗ aſſumptus eſt a vobis ita veniet quẽad⸗
X modüu vidiſtis eum euntem in elu. Ackuu .. Nota p
oñs aſcendit in tube acrepatoe: cum nubis ſuſceptoe
tcum diſcipuloꝝ exultatoe. cũ dulci henedictione: cum manun
eleuatione· cũ cicatricũ retentõe · De mo dicit ſimn põỹ

E ſcendit deus in inbilo 4 dñs in vole tube (De ſetundo dieik

——.1⸗⸗—⸗e0

f fdf f f f

. 4
5*
—

7

Ab oculis eoz (De teroo dicit. Ca:24. Jpli adorits wg reli.
ſüut hieruſalẽ cũ gaudio magno Oe quarto a quinto didtur
. uc. 24. Eleuatis manibo luis enedixit eis⸗ ſactum eir u
benediceret illis receſſit ab eis Oe ſex to dicit gloſa ſuper Lu⸗
cam. 24. & ccatriœsſuas ꝓpter hoc celo intulit · vt petuum
vickorie ſue circumferat triumphum . ſic itaq; m teſtimonium

— ν

— — —

1

—,—

= ====-
2
4

angeloꝝ reuerſurus eſt ad indicium . Tunc em cum tubis an

geh moetuos ſuſcitabunt· Tunc electoꝝ anime de reſüptione
odoꝛpoꝝ ſuoꝝ exultabunt · Aunc nubes · id eſt angelie virtu⸗
eces deum ad indictum depoꝛtabunt. Tunc filius dei ſtatutos

ad dexteram dulater benedicet . Lunc eleuati s manibo⸗ ad ſi⸗
nmmſtram poſitos et feriet a maledicœt. Tüc vmuerſe carm vul
nez ſuoaꝛ eicatri es oſtendet De primo vidlict ꝙ angeli

uaum tubis moetuos ſuſcitabunt. dicit Paulus ad cozꝶs.I·15.

HDumnes quidem reſurgemus ſed non omnes immutabimur .
In momento micku oculi in nouiſſima tuba canet enim tuba
Item ad Theſſab. 1. 4. ple dominus in iuſſu a in vote archan⸗
Fuerin tuba dei deſcendet de delo Q mortui qui in chriſto ſüt
reſu

SJ— —

—
——
— — ——
1
4

— ===== =ð

4
— .
4 *
R .
4
.
4 1 4
. 4 — 4
4
1
4
g 4

ginta hore mortis chriſti. ita quadraginta diebo duer ſatu 8 eſt

. 1. Videntibo illis eleuatus eſt et nubes ſuſcepit eauam

rgent primi. De ſecundo videliet ꝙ eleckorum anime de W

4
5

6*

.

.

— . —

ð/
8 4
„
N

dit in eli immedi⸗ 6

. .
4 .
4
— .⅞⁹⅞¾ʒa,e . G
. .ẽ⸗ . E .
———.ä o.FAnn
. —
— — — — — =

reſuptione ſuoz cos po exultabunt. diei: in pẽ-Erultabune
ſandi in glona. letabunt᷑ in cubilibo ſuis. Hauc anctonitacẽ ſie
intellige ꝙ eleckoz anime modo exultant exiſtentes tum dñio
in gloria· tũc aũt letabunt᷑ in cubilibo ſuis: id eſt ꝓpter rœp⸗
toꝛ cubiliũ hot eſt coꝛpozꝛ ſuoꝝ. Coepus em quaſi cubile eff
S= anime in cuius recptione nimi cũt ſehx amma letabit᷑. quia
toꝛpus quod modo ſeminat᷑ in ignobilitate tũc ſurget in glo

4

rna ſicut apłus ad Choꝝ. I. 5De terco videleet nubes
eſ nel as lifei i depoꝛtabunt. dicit ipſe dñs. a
tchei·24· Videbunt filiũ homms vement in nubibo celi cũ vir
tute magna vel multa a maieſtate Item de h dict in ο.
Eco vemt cim nubibd a videbit eum omnis oculus. aà q en
hryupugerunt a tuc plangent ſe ſuper eum omnes tribo terre½
De quarto við lit ꝙ ad dextram ↄſtitutos dulciter benedi
t. diatt ipſe dñ S. Math.25. Cum venerit filius hoĩs in ma
leſtate ſua omnes angel eñ eo. tuc ſedebit ſuper ſeðẽ maie
ſtatis ſue.a grgabunt ante eũ omes gentes. a ſepabit eos
b muice licut Paſtoe ſegregat oues ab hedis. a ſtatuet oues .
quide a dextris-hedos aũt a ſimſtris. Tunc dicet rex his qui a D

—

2 4

4* —,— „

dextns aus erunt. Verite benedici patris mei poſſidete para

tum vobis regnũ a conſtitucoe mundi. Eluriui em et dediſtis
= mihi manducare· ſitiui a dediſtis mihi bibere hoſpes enim fui
oollegiſtis me nudus operuiſuis me infir mus viſiia
is me. incar ratiis eazʒ a vemiſtis ad me. Etœ gratias aget
dommus fidehbo ſuis de ommbo beneſidis eoz que menbris

Sè ſuis hoc eſt pauperibo ſuis impenderunt. De quinto viðliet

—--4
. 1

ꝙ mambo eleuatis ad ſiniſtra poſitos feriet à malediœt. Di⸗
at etiã ip̃e dñs Mat hei. 2 5. Tüt dieet et rex his ᷣ a ſiniſtis
eiuus erunt. Diſcedite a me maledidi in ignem eternũ ꝗ para
tus eſt dyabolo et angelis eius Eſurim emm a non dediſtis

4
4

mihi manducare · ſitini a non dediſtis mihi bibere. hoſpes era
àa non ol. me. nudus e non c0ο. me mfirm? a car et non vYi
Ilita. me. Super lotum iſtum dicit gloſa· Auid meretur qui all
4 ena mpit ſi eternaliter dam natur qui de ſuo non dedit.¶ De
erxto viðᷣliet ꝙ; cicatri es ſuas in iuditio cunctis oſtendet. Di
at glola ſuꝑ Lut. 5y. Dominꝗ cicatnices ſuas in indicio ſerua
lununus eſt vt ſua morte redemptis ꝙ miſericoꝛditer ſint adiuii
Ppolitis eiuſdem moetis intimat indidis·et vt in indicio q; in

lie damnentur impii denunget ¶ Juſti igitur tune cicatnies

—,—

SDommi reſpicient cum exu tacõe: mali vero eas mmſpitient tus

— —— — — ô ———— ₰J. - —

— — r—

—

.
—— — ———

—

1
†
4
4
4
4
1
4

— ————4=4—4—ʒ—
. 4
1

.ùẽ

. ———

gemitib a tremorem. Gd erge dominũ vt modo e tam
R fideliter buiamꝰ? vt eũ in diſt udeo videamꝰ

Enpore. Oexr Xli.
“

richo iudicio cũ ga

(Nvomica poſt aſcenſionẽ. Sermo.xlixx.
Cum venerit paclitus quẽ ego mittã vobis &τ Johis . 1s
WMWouere polſet hommẽ quare chriſtus dommus ſpiritũſanci
paraclitũ nommauerit. huius racionẽ pulcre ponit docto⸗ ⸗
