ita dicens Añ orabas cũ lacrimis a ſepeliebas motuos a de?
rehnquebas pꝛandiũ tuũ a motuos abſcondebas ꝑ diem m
domũ tuam a nocke ſepeliebas · ego obtuli oronem tuaʒ dñno
a q; aceptus eras deo neceſſe fuit vt temptatio pbaret te Pe
git etiam in actibo. io. angelus apparens coznelio dixit eii.
Coꝛneli orationes tue a ele moſine tue aſcenderunt in memo⸗
riaz in ↄſpectu dei . ꝗ· d. Ego obtuli eas deo. Dinc drĩ in o. .
.8. Venit angelus a ſtetit añ altare hñs thuribulũ aureum in
6 manu ſua a data ſunt illi incenſa multa vt daret ee oronibus
B ſctoꝝ oĩm ſuper altare aureũ qð eſt ante thronuz dei. Nota
altaẽ eſt coꝛ deuoti hommis an qð aliſtunt angeli vt viz oogi
tationes orones locutiones ac oꝑationes hoĩm igne caritatis
accenſas in thuribulo alacritatis ſue offerant ſuꝑ altare aureuz
qð eſt an thronũ dei . i· dei kilio repñtent qui eſt in ſinu patris
SBonü eſt g hmi vt lemper aliqd bon in angelozꝝ thuribula
reponamus CCC. De ſcðo viz ꝙ angeli ad ſalutem hominũ
mittant᷑ aà pficiſcant᷑ manifeſte pꝛobat᷑ in Tho. ivzʒ· vbi raphael
angelus dixit ad thobiam ſenioee. Miſit me dñs vt turarez te
a ſaram vxoꝛem ſihi tui a demomo liberarẽ· Et ponunt ibi. 8
bñſitia raphael.ꝗqᷓ dmemorat in oedĩie thobias iumoꝛ ſic dicẽes
ad prem- Jr quã mercedẽ dabimꝰ illi.aut q;d dignũ poterit
eſſe bñſiciis eius. Modo mmapit nuare bñſitia angeli a dic· me

—

l ⸗

NV F6 —.ẽrb

— .ẽðÿ
r

—N— ”s”õ

duxit a reduxit ſanũ· eole pꝛimũ. Pecuĩam a gabelo ſuſcepit.
ecke ᷣm. Vxoꝛem me habere ipſe fecit. ecce terciũ · Et demoniin
ab ea ipſe »peſcuit. ecce qrtuz. Saudiũ pntibo eius fecit · ecce
Anntu. Et meißm a deuoratione pilcis eripuit. ecce ſextum.
Ae q ſeet videre lumen celi. ecce ſeptim · De bonis omnibus
eum rnepleti ſumus.ecce octauũ.&t certe adhuc hodie mittũ

ut ad fideles in ectleſia vt cuſtodiant eos in oĩbus viis ſuis
Iñß dr in põ. Ingelis ſuis deus mandanit de bo vt cuſtodiant
eee n oibus viis tuis Et nota ꝙ tria genera hoim ſunt in ec·

cleſia dei qͥ dockrine ac cuſtodie tres ungeli ſpãliter deputati

vident viz. michael raphael gabꝛiel. Dec auũt tria genera b

minũ ſinata ſunt e noe damel m iob. qui ſoli ſaluamvi eſſe di
cunt᷑⸗ Legit᷑ em in Gech. 14.Si fuerint tres vin iſti m medio

eius not a daniel a iob· ipſi iuſticia ſua liberabunt aias ſuas.
Per noe qui rexit archam intelligunt᷑ pemcipes ſiue heelati · ꝑ
damel qui virgo fuit a dtinens. itelligunt virgines a ztinẽ
tes. Per iob qui fuit in mrimomo figurant᷑ diugati.MWichael

G igit᷑ deputatus eſt cuſtodie atq; doctrine pꝛelatoꝝ * pꝛincipũ

Vnde a ipſe peinceps appellat᷑ m Damib. 10. vbi dieit gabꝛiel
ad damielem. Ecte michael vnus de peincipibo peimus vemit i
adiutoeiũ meum . dĩ etiã Damek. 12. In tpe illo ↄſurget mi⸗
dit ꝙ peelati a pemapes dñt eſſe vt dei wel dii. Peus enim E

ndelis a verax iuſtus a miſericos. deus ſit ſidelis dr. Deu.
22. Deus ſidel a abſq; vlla miquitate. Sit a pꝛincipes a p̃lati
deberent elſe ſideles inode ſunt econuſo. Dicit em dñs Pſa
i. Prinapes tui infideles ſocii furum. Item deus eſt verax· vñ
Dr Joh. ʒ. Qui ac apit eius teſtimoniũ ſiguit qꝛ deus verax eſt
AIsna a ipſi dñt elſe veraces· Non em decet pemcipem labiũ mẽ

tiens . vt dẽ puer. 127. Deus etiã eſt iuſtus · hinc di pſalmiſta

Juſtus dñs a inſtiaas dilexit. Sic a iplſi dñ t eſſe iuſti. Per iu⸗
ſtictam em firmat᷑ ſoliumoſicut dr̃ puer· 6. Deus etiã eſt miſe
ricces. Vnde di in põ mie eius non eſt nuùs- Ita pemncipes 1 5
lati diñt eſſe miſeri coꝛdes · qꝛ dr puer. 20· Miſericoꝛdia a veni
. tas cu ſtodiunt regem. q roborabitur clem entia thro nus eius.
S Gabꝛiel ðputatus eſt vgini bo a dtinentibo. Vñ a iße fuit miſ
W ſus ad danielem virginẽ vt faceret eũ intelligere mirabiles vi

ſiones qs viderat. a qᷓ ventura erant. Or em damiel. 8. Gabei
el ſac iſtũ intelligen viſionẽ. Wiſſus em ſuit vt nũdiaret ↄcep

—

— 1112 EFEE—

up petoꝝ auerſione sgratulen? a gandeant. Yn

2

tionem iohis baptiſte qui virgo ꝑmanſit. Wiſſus etiam fuit .
ad mariam virginem vt annudiaret ei ꝙ dceptura eſſet ſalla⸗
toꝛ em mði et virgitatis auctoꝛem. Interpꝛetat᷑ aũt gabꝛiel foꝛ
iitudo dei: a ꝑ hoc innuit᷑ virgines ac tinentes multũ indi
gent foetitudine diuina qua poſſint reſiſtere temptationib et
cupiſcenciis illecebꝛoſe carmis. Raphael deputatus ẽ diuga⸗
tis · Vñ a ipſe miſſus fuit ad thobiazʒ diugatũ Peurauit nup
cas iuniori thobie. Ipſe etiã docet ꝙ tria maxime ſint nccaria
ꝛiugatis · viz oratio · ieiumũ et ele moſina. ſic dr Tho. 12 Jnè⸗
Pretat vero raphael medicina dei. a p hoc innnit᷑ diugatis ẽ
neceſſaria medicina temperantie. ne viz nimis voluptati relax
ent habenas. Vnde dixit iunioꝛ Tho. 8. Tu ſcis dſie quia non
nxurie rauſa diugem accipio. ſed ſola poſteritatis diledione.
ertia cauſa qᷓre angeli vident faciem dei pr̃is hec e

BHBanctits

4

ſt vt oms

de die dñs

4

Tuc. 15. Dico vobis gaudiũ erit comm angelis dei ſuper vno
Pctoe pniam agenteRuarta cã eſt quare angeli tam auide ſfa
ciem celeſtis prig ↄtemplent᷑.vt viʒ in ipſa eius facie inſacia-
biliber deliclent. Vnde Pe. in pma can t.i. In quẽ deſiderãt an

geli peoſpicere. Bogais ergo dñm vt ei ta, ſiliter obſequa-
mur cy per ſanctos angelos in eternam requiem tandeʒ dopor-
tani mereamur: quoð nobis:· S SSS

—–—
7

decim milium uirginuz. Bermo rliii.

edia nocte clamoꝛ fadus eſt KK . Wath.25 c; dulce

grit elecis audire. ecce ſponſus venit. Vn mqt denot Bern.
NMeſcio quid delicatius quid tenerius habet deus ſub rõne ſpõ

lich ſub ratione regis · mſi ꝙ regi Wtu⸗ reuerentia que aliq d
timoꝛis habet · ſponſus vero mhil aliud q; purum amoeem re⸗
uint. ꝓpter quod anima inmixa ſuper dilectum muerentiã ne
(cit. claudit oculos maieſtati.ip̃m vocans non regem n dim
ſed dileckuz dicens. dilecte mi lectutus noſter ſloꝛidus ẽ thau
rni et altilia occiſi ſunt. omnia parata ſunt vem ad nuptias 5

7„ 7

8 .

ille. Beata amma que cuʒ clamoæ erit a ſponſus dñs appebit
ei cũ omni gaudio virtutibo exoenata obmiam vent £. –
Edia nocke clamoꝛe factus eſt. ecce ſponſus venit exite
obuiam ei. Tunc ſurrexer̃t oẽs vᷣgines ille a oenaue-

Y nt lampades ſuas Math. 25. — . n pñti euan . —

gelio quatuoꝛ pemtipalr ſunt notanda. Brimũ eſt d ꝑ quiq/

prudentes viegines mtelligat. Vevm eſt quid p quinq; Rtuar

virgines expeimat Tercin eſt d ꝑ mediam noctem a clama

— ———=rr--

.
4

rem qui tunc ſactus eſt actipiat᷑ · Auartũ eſt quis ſit ſponſus.
uuiius adu entus virginibo doꝛmientibo mnũdtiatur epmo —
nota ꝙ quia vere virgo eſt que intrinſecus t extrinſet? ĩooꝛ:
rpta · ꝓPterea h. qnq; peudentes virgines qlibet iidel a iuſtus
homo intelligit· qui a co mterius s dug ſenſus ſaos crxtrius.
a veneno dyaboli. a a quinamento ſeculi- a bꝛeuiter ab omni
carnis illecebea puros ſeruat a imcorruptos. Dyaboli emm. 2
ſecu lum a carnis illecebꝛa· coz a ſenſus hoĩm violant a coꝛrruan
punt. Dyabolus em maxie corrmpit hoĩem per ſuꝑbiam. et
ſeculum ꝑ auaritiam a carms illecebꝛa ꝑ luxuriam. Vñ aug?.
ſicut dic m libꝛo de verbis domini. Vident mihi quinq; virgi
nes ſignmificare qnq; partitam ↄtinentiam a carms illecebꝛis.
Continendus elt emm animi appetitus a voluptate otulom3
a voluptate aurium· a voluptate olifictendi: guſtandi atq; tan
gendi. Et licet vir ginitatem in cœpe pauti habeant. vir gim⸗
niem tñ in code omnes ſideles habere dñt. Vt diat Auguꝰ.
Virginitas aũt coædis ſides eſt in cœrupta. vt idẽ aſſentt aug*7“
Et vere hec in pauus mulienibo inuemt᷑. Vix emm eſt aliq m
Uer mſi veram ſidem coruperit per ſoꝛtilegia a alia muliebꝛeia
medicamina a peeſagia in quibo credunt mlies a ſidunt. De
bet igit᷑ quilibet ſpũaliter eſſe virgo.a peudens virgo vt bo.
na viriliter agat. virgo enim dr quaſi viriliter agens. Debet
ecttiam eſſe pꝛudens vt ea bona que fatit faciat pꝛo eterna mer⸗
. xe. vi ds Je o⸗Prudentes qz voluntate veritati ſeruiunt.
P eternis. U EEVDebet etiam quilibet xp̃ianus vt pꝛuden
tibo vir gifibo aſſimilet lampadem ardentem hre(Septẽ vero
ſunt circa lampadem ↄſideranda (Orimũ eſt vt lampas ſit ex
vitro phaadocReom eſt ꝙ lampas inferius eſt clauſa angu⸗
Quartũ eſt ꝙ h mus impom?᷑ Quintũ eſt ꝙ igne acc
Gextum eſt ꝙ cauet ei ne frangatur a oleum effunda

Tertiũ eſt ꝙ oleũ imfundituꝛ
uintũ eſt ꝙ igne accenditur
epti

2

mũ eſt ꝙ etiam cauetur ei a vento ne lumen eins extinguat.
De paimo nota ꝙ per lampadem ſides xp̃iana ſigurat Fides
enim ſimilis eſt vitro ꝑpluudo. Der ſidem em nunc deũ videꝰ
ſicut per ſpeculum a in enigmate. tunc aũt videbimus eũ ſaue
ad ſadem. ſicut apłus:i. ad Coꝝ. 13. Et ceꝛte fides nõ reliquit
hoiem qui eam ſequi voluerit mſi ꝑducat eum illuc vbi deum
clariſſima viſione dtempletur · Ibi etiam fides nomen ſuũ mu

uundo lampas mſenius eſt clauſa 4 anguſta. ſed ſupius aperta

ðMUd

EC -

—
ů=e⁷ͤ =⸗

SIznctis Aliij. ð
a ampla. Sic a ſides tꝑalibus que infra ſunt nõ mhiat ˖ h eter
ms que ſupra nos lunt. Vnde dit aug Nui veram de deõ lidõ
hñt non cupit in miſeriis huius mi eſſe diues nec plunis ẽ ei
mundus ꝙ;ᷓ deus. WMidet & ꝙ puam vel nullam habeant ſidem
ui tam auan ſunt circa tpalia ↄqreganda. ſiue hot ſit ꝑ phas
Aue nephas(Verdo olet lampadi nmuudit- Per ole melli⸗
gunt᷑ bona oꝑa a elemoſine. que dñt ſidei mſundi.quia hſides
ſine opibus vacua eſta motua. Bona qui ſpe opa ſunt quaſ
aia ſidei ꝗᷓ eam viuiſicant · ſicut aĩa viuiſicat coepus. Vnde dic
.as 2.: Pides ſi haboat opa mortia aſ in ſemmetiph. vir em
epus ſine ſpũ moꝛ tuũ eſt. ita a fides ſine oꝑpibus motua eſt
¶ Quarto lampadi lig mus imponit᷑ p ligmũ bona a recta inten
tio ſigurat᷑. Nihil em bonũ opus valet miſi bona a recta mten⸗

& non ꝓpter laudem hũanam vel aliud lucꝝ tpale

iſte higmus imponi mediante qdam mſtrumento

tione ſiat. Nunq; etiã ꝑ oleũ domus/ↄmode vtiliter illum inatt
Imſi ligmus imponert · Vñ diẽ dñs Math. 6. Ji oculus tuus
fuent ſimplex totũ coæpus tuũ luddum erit. Per oclm intelli
git᷑ bona a recta intentio ꝑ quã ome opus debet fieri ꝓpter deũ

8 qñq; ex⸗

tranſuerſo imponit᷑ qñq; ex ſũmo immittit᷑:a ſigmſicat inſtru⸗ DW
mentũ illud cui lig mus intrudit᷑ 2 qð oleo imponitur ſpem „9.
eterm bom ꝓpter quã debet fien qdᷣůbet opus bonum Quinto
lampas acendit᷑ igne ꝑ quezʒ ignẽ caritas intelligit᷑ que faat »N
bona opa ardere a licere toram deo a angelis a hoĩbus. VYnd
ditit dns Math. 5. Bic luceat lux vĩ̃a coram hoĩluis vt vide⸗
Ant opera vra bona a gloꝛificent pr̃em veſtꝝ qui in celis eſt.
Eexto caueri debet ne lampas frangat᷑ at oleum effundatur.
NJunc lampas frangit᷑ a oleum effundit᷑ qñ motale peccatum *
mittitur. ꝑ vnicũ enim pctm moetale omne bonũ opus amit
titur. Nnde die Fato. 2. fl pᷣuau
dat aut in vno factus eſt oim reus. 8gultum g quili bet ſibi de

bet cauere a moetal pcto eptimo etiam ſibi debet cauere ne
lampas bonoruʒ o natur

s bonoruʒ oꝑm per ventum vane gloie extinguatur.
Mon em nobis h gre dei de boms noſtnis oꝑibus glhiam dare
debe mus. Vana gloeia eſt ventus ille vehemens qui irruit a

regione deſerti id eſt a locs illis que ab omm bono ſunt debta

2 dcutit domũ in qua filii iob epulant id eſt deiecit oẽm ſtra⸗

cturam bonoꝝ oꝑm in quibo ſilii dei p dulcedmem

— C&

N

— — - f —
5 —

.De

nota ꝙ ꝑ quinq; fatuas virgines quidam hoĩes intelliguntuꝛ
qui vident qtum ad apparentiam exterioreʒ qnq; ſenſus ſuos
a mahs opibus atinere- a pt h virgines appellant. Viden?k
etiam ſidem xp̃ianam habere.a ꝓpterea lampades habent. oxpa
pietatis non habent. id eſt ꝑ largam elemoſinaz largitionez

ſicut poſſent paupibus non miſerent᷑ · aàQ ob hoc oleo carent. et

22
5 *

Pretefra vtiss ſi aliquid olei haberent. ventus manis gloꝛie ex
ſic

ſiccaret illud. Si emm tales qñq; elemoſinas dare vident. non
ſincere dant eas Pter deũ · ſed Pter vane gloꝛie appetitũ · vel
Ppcer pudorem. ne viʒ eoꝝ tenattas apud hommes diffamet
it Eiue vocant᷑· quia non ꝓſpiaunt ſibi de eterno bo⸗
no & † U De tercio nota ꝙ per mediũ nodis tꝑus illud ex
pꝛimit᷑ in quo homo minime ſe putat moritux. G aũt clamoꝛ

Lales igit
no C

ſateus ẽ media nocte. hoc ſignat. ꝙ omni tompe ſiue ſam limꝰ.

ſiue inſirmi· ſemper aduentũ diſtridi indicis ante mentis otu,⸗
los habere debe mus a ſemper debet auribo noſtris mſonaè tu
ba illa terribilis que ſic intonat. Surgite moꝛtui · vemte ad iu⸗
ditium Dunc autem clamoꝛem ſuſcitare debent m auribo nrtis

duo precones domini- videlicet timo: aQ amoæ. Timoꝛ clamat

ꝙ vemat diñs inſtus auſterus. Rmoe autem clamat ꝙ vem⸗
at dulas ſponſus·. Qui hunt clamoeem ingiter audit. neceſſe ẽ
vt ſurgat · id eſt vt ad ſuperna ſe erigat. Talis etiam cauebit
ſibi ne vel doꝛr miat aut doꝛmitet. ne videlicet doꝛmiat per dei
tulam deſidiam vel

obliuionem. nec etiam doꝛrmitet ꝑ aliquan
toporem ( & De Eer E
uentus nun
in cruce pꝛecioſo ſuo ſanguine deſponſauit. ſte vero ſponſus⸗
ventums eſt · lcet hora ayuentus ſui valde ſit incerta. ventu⸗
rmus eſt inq;· a quos in cruce deſponſauit. ſi dignos nue⸗

pudentibo virginibo ſimiles ſunt tũ eo ad illas delicatas nup

.

tias letanter introibunt: guito mmgreſſus ianua clandetur. Alli

vero qin ſatuis virginibo

vero ill foeis remanebunt· qui a malis cauermant ſed bona non
ſecerunt. vbi illi putas Bunt Aneca malis cauerunt nec bo⸗

na ſecerunt. 12a virgo eſt a lampadez fert

*

a tñ non admittit vbi ſe videbit . qui nec virginitatem ab illi

De quarto nota ꝙ ſponſus iſte cuius ad⸗
at, eſt lius dei ⸗ qui ſibi quambbet fidelem aiaz
ſte vero ſponſus

nenit ppetuo ſibi copulabit. Cũ vero ſponſus iſte venenit illi qᷓ

imiles extiter̃t foꝛis remanebũt. Si

⸗
. „ .

Tugoin deconflichu virtutũ v

ſunt conſoꝛtes regm per optionem gretie. X̃us xero con
nota ꝙ omnibus xp̃ianis vt ſe mniucem diligant peecipitur et

dto ſunt vndi. Nndi enim inquam ſunt ad hoc vt ſint cũ xpo

*

Banctis Oer

E⸗ 3 tis ſeruat. net bona oꝑa volens haberelm tenebꝛis ambalat

ere qui ab illis nupciis exchudent᷑ m magnã amaritudinem

ſunt caſuri. Vnde dic Gregoꝰ?. D ſi lape in coꝛde palato Poſſe et

uid ammiratioms habet ꝙ dr. venit ſponſus · quid dulcedi⸗

ms habet ꝙ dict. intrauerunt cum eo ad n btias. quid ama⸗
ritudinis habet ꝙ; ditit. a clauſa eſt ſanna. Want emm miſeris
ianua omnis bom claude tuꝛ. Ro ogate ergo dñm vt cũ venerit
ſponſus tales tunc a pparramus vt cũ po ad nuptias gande
ter imntroeamus: quodð nobis K„

—

(SGmon et iude apoſt toloz germo. xliiü.

Dec mando wbis vt diigezwnien olh. 15. Beatus
0α inqult . Dicis luff iat m
amantes me dilgo ſed dñs dtra ſi em diligitis eos ꝗq vos

diligunt quam meꝛcedem habebitis. nõne et publicam hoc ſa-
tiunt. certe qui odit fratrem ſuũ manet in mote et qui diligit
m deo manet deus in eo. g amaritudinem fellis euome· et q

acto valueris caritatis dulcedmem aſſumme nihil enim hac

ſuam?. mihil illa dulaus. hec ille. Pt ergo alterutz⸗ amemus
xp̃us inquit Joh. 5. Doc eſt pꝛeceptũ meũ vt diligatis mui⸗
cem. Et thema dicit hec mando vobis · S

Ec mando vobis vt diligatis mnuicem gotzz 1 Aua
tuoꝛ ſunt hic pꝛincipałr ↄſideranda. Primũ e ius il⸗
le ſit a ſko⸗ alterna dilecho peecipiat᷑. Scom eſt qui bo.

re ten Auarte eſt quare quilibet alium diligere
T imo nota qyille qui mandatü de dile⸗

aione ꝓPponit eſt xp̃us Fa ns. Apus aũt inteꝛpꝛetat᷑ vncus
Inxit enim eum us pater in co heredem a conſoꝛ tem imperii

ſempitermi. ꝓterea dicit ad eum pſauniſta· Wnxit te deus tuꝰ
oleo leticie peeconſoꝛtibo tuis · id eſt pae aliis ſi libꝰ a elecis

—-

oꝛs eſt regni dei patris per ydemptitatem nature De ſecũdo

mandatur. Jpſi emm a criſto dicuntur criſtiam et etiaʒ ab vn

K iniun gal.t ercium eſt. qliter alter alte⸗

„5„

. De

reges⸗ 4 ſacerdo tes. Vnde dicit aphus.: ad Cox. 2. Rui r vnxit
nos deus eſt. a qui ſignauit nos 2 dedit pignus pus i mn coꝛdi

bus noſtris. C ota in hat

xpianis vꝛz q; eos vnxit

autoꝛitate tria bona que xp̃s ſeat
q8 lignauit. ꝙ etiã pignꝰ ſpũſſcti

eis dedit. Vnxit enim nos ihus xp̃us in reges a ſacerdotes ut

ditit glo. vt ſcz habeamus

ibus ſi higno crucis vt glo.

gnum dei vini in fronntibo ſuis.

cũ illo dignitatem regalem ac emi

nentiam ſacerdotalem . Figt nauit etiã nos i · diſcreuit ab aliis

ſena ceperunt enim eledi ſi⸗
icit dr in AXpo . Dreterea de

dit pignus ſpuſſ Amndi in coꝛdibus nr̃is. Poc pignus datum ẽE
nobis qñ videlicet regenerati ſumus ex aqua et ſpũſſancto in

ſalutari baptiſmo.

e illis qui hoc pꝛecioſum pignus ſalutis e

aine per vile e peim amiſermunt. Conlſulti eſt eis vt illud ſine
aliqua dilatatione per veram pnĩam recuperare laboꝛ ent. Mã

dat igitur xp̃us vmuerſis criſtianis vt inuitem ſe diligant ſ
inqmens Doc! mando vobis vt diligatis muicem &
De tercio nota ꝙ tribus modis dñt ſe muicem diligere xpian

liſtit dilectio. que immcem

mucem diligere coede. ore. â. Inde a dus ter mandat.

— —

viz. Coꝛde ore opere. Vnde a dñs non dicit ſingulariteꝛ. hoc
mando tibi. ſed dicit pluralr. hec mando vobis quia in pꝓluribx

eſt habenda Debemus i igitu? nos

a pꝛecipit vt nos muicem diligamus. Ille etia diſcipulus qiu

recubit m ſinu ihu in epla ſua ter monet vt nos alterut di⸗

ligamus Ideo de dileclone coꝛdis dicit dñs Joh. 3 Wanda

tum nouũ do vobis vt diligatis i muicem ſcʒ corde. ſicut Dilexi)

annũciatio quam andiſtis ab mitio vt diligatis alterut? e coꝛ

ws. De eadem dilectione dieit oh. pma canonica . c. 3. Dec ẽ?

3 de viz . Vnde ſequit poſt pauca. Dmms qui odit fratrem ſuuz
homitida eſt. Dilecho velo coedis ↄſiſtit ad minus in trib. vi

delicet In pia ↄpaſſione.in bom optione.in ſidei tonſeruatiõe
Amunq; enim altex diligit· ſine dubio oompatit᷑ ei in necelſi

tege a miſeriis · ſiub ſint nu ebalee ſiue ſpũales. Propter

Hoc ditit
di viderit Fltrm ſluumn

n ſua ab eo. quomodo caritas dei manet in eo. Apertio i —

oh. pᷣma can. 3. Qni ha

uerit ſubſtantiaz hums mũ

receſſitate; habere . a clauſerit viſce

viſcerum · eſt pia enakari m qui aliũ diligit a nõ põt ei
ſubuenir. ſaltem opkr 2 de

derat ei i bon um. Danct cdilechonẽ

gayhunc affectum habuit paulus qui dice
Optabam egoipſe anathema eſſe a criſto pꝛo fratnib us meis.

culo a peregrinari a xp̃ᷣo. vel e iigné
purgatorii peo ſalute ipſoꝛꝛ Quid igit᷑ optare debet xp ianus

Pſequeris poſt eum glo· quia irreuocabilis eſt.
nos ore inuicem diligere. Sicit Joh. eſt p
tum meũ vt diligatis immccem ſicut ego dilexi vos. Dinc etiaz
dDiat.1. Joh· 4. Cariſſimi ſi deus dilexit vos· a nos debemdꝰ al⸗

Hanctia

icebat ad Romanos ·.

—
1

6*

iſunt cognati mei ſetuundum carnem. qm ſunt iſrahelit

Tae paunlus qui fuerat iideus optat pꝛo duerſione iudeorum
anathema fieri a xp̃o· id eſt optat vel diutius viuere in hot ſe⸗

tiaz optat ad tempus ire i ignẽ
ter repꝛehendendi ſunt qui morte vel ge⸗
hennam . vel alias aduer ſita tes pꝛoximis ſuis optant. T erao
Dilectio attenditur in fidei ↄſeruatione· vt videlicet qlibet alte

criſtiano·hic vehementer repꝛe

ri ſit fidelis. Vnde dẽ Eccleſiaſtici.· 27. Dihge pꝛoyimũ tuuʒ et

cniungere ſide cum illo. ꝙ ſi denudaueris abſcon ſa illius non
euocabilis eſt. Debem? etiaz
Ende dict Joh. 5· Doc eſt pꝛecep⸗

cerutz diligere. Dilectio autem oris ad minus ꝛſiſtit in tibus
videlicet m fraterna correcione· in mutua oratione· in ſame e⸗
mendatione. De fraterna cozredtione dr puer·22. Welioraa

——

— — —

.

ſunt vulnera diligentis q;ᷓ fraudulenta oſcula odictis. Dic di
cendum eſt patribo a mribus ꝙ coæripere debent fihos ſuos æ
ſilias cum vadunt ad tabernas a choreas. De mutua oratiõe
diat Jaco. 5. Drate peo mnuicem vt ſaluemmi. fideliter autem

quiſq; debet orare pꝛo ꝓximo ſuo quia vniuſcumſq; oratio in

Aſinum ſuũ reuertetur. Aliqui orant ſe vindicari a dmimo ſed
tot ipſe dominus phibet Wath. 5.· ita dicens Dtate pꝛo perſe

quentibo a calumniantibo vos vt ſitis filii patris veſtri qui in

celis eſt. Ettenditur etiam in oris dilectione vt quilibet ſama
alterius clariſicet àK emundet . Vnde dr puer· I5. Fama bona
impugnat oſſa id eſt homines virtuoſos · Sed heu multi ſunt
qui potius ſamam peoximoꝝ demgrant q; emendent. videlicz

inn mundi detractroes. a tales deo ſunt odibiles aQ bomis abho
minabiles. Omc etiam dr ad Ro. · Abhommatio hominum
ans Smen art.2. um 8 ld non uepaeikeeen
Aꝗm̃ repente conſurget perdito eoꝝ. Jbi dicit glo. Doc ſpeda
lter vitio pielitatur totũ pene genus humanũ · Tercio debe⸗

tractoribo non commiſtearis

mus nos opere adinuicem diligere⸗De hat dilectione die dñs
jn pñti ieo:e⸗ mando vobis vt diligatis innicẽ. Dine

etiam dit . 1. Joh .3. Filiol non diligamus verbo necg lingua.
ſupple tm̃· ſed opere a veritate· Iſta etia. dilecio m tnibo ſiſit

videlliet in elemoſinaz? erogatione. in mutui ſubuentione. x—
in pauꝑm ↄtra impios deſenſiõe( De po dit dñg uc. 6. Da
te a dabit᷑ vobis. Item in lnt. i. Date elemolinam et omt
munda ſunt vobis (De ſcðo videlicet. de mutuo gratis p̃ſtan
do dicit dñs uc. 6. utuũ dantes mhil inde ſperantes. Bi
mutuo quod non ꝓpter aliquod tꝑale lucrum. ſed tantũ WPteꝛ

xp̃m peeſtare debes ꝓximo tuo mihil eſt ſperandum multo ſoꝛ
tius nihil eſt accipiendum ( De tercio viz paupm deſenlione
ditit Job. 20. Pater emm paupꝑm. 2torbam molas iniqui:et
ð den tibo illius auferebã pꝛedam. Pinc etiã dr ꝓuer.⁊ᷣ. Erue
eęees qni ducunt᷑ ad moꝛtem. a qin trahuntur ad meritum libe⸗
de manu ſuperbi(De quarto nota ꝙ ad minus pter tres cau
ſas nos diligere debemus ad inucem ( E ¶ Prima caula ?.
vt ecernas tenebeas non incidamus. Scda cauſa eſt. vt vitam

eternam apprehendamus. Tercia cauſa eſt. vt deum in ſua ma.

2

ieſtate cũ leticia videamus Primo igitur debemus muicez di
lUigere. ne videlicet petuas tenebꝛas incidan ius . Vñ die Io 6B
pPma. z „Kui diligit fratrem ſuũ in lumine pmanet· q ſcandalũ
m eo non eſt. Igit m via illius qui poximũ ſuũ ſincere dilexe
itt non ent ſcan dalum id eſt alhquis obex aut offenditulii pt
uod mat in tenebeas extenoes. Vnde ſequit ibidez. Am allt
odit fratreʒ ſuũ m ten ebeis eſt . à im tenebꝛis ambu lat. a neſcit
quo eat. fugiendum eſt itaq; fraternũ odium qnia demer git
animã in tenebeas infernales. Debemus etiam muicẽ diligene
vt vitam Prehendamus eternam. Dnde die Joh. ma cani·
ca. 3. Mos ſcimus qm tran llati ſumus de moꝛte ad vitam qimn

.ùꝭã

——.1⁰d————ʒ—

„

ι
—

diligimus fratres. qui vero non diligit manet in morte Jercõ
debemus jnucem diligere vt den

ð

demus mmcem diligere vt deum m ſua maieſtate cũ gaudio
videamus. ꝓpter hoc dicit Joh. pma. 4· Rmi diligamꝰ muicez
quoniam caritas eſt ex deo · omnis qui diligit ex deo natus
ekeſt et cog noſcit deum. iengnoſcet. PHonit enm pñis ꝓ fſuturo.
NDiilectio itaq; fraterna faciem dei clariſſimam poſt hanc vitam
fliei amme wpeeſentat. Rogate ergo dominũ hmi vt ſic nos/
Cccoede ore et opere diligamus ad muicem. vt in dula diledio⸗

— ub v bv v

4 .
„ .
mgs vinculo coram deo noſtro mereamur aggregari K kk
.
† . „
.
.
B
.
ı●
⁹
.
4 .

— = — —

—

—
—

—

+— – — — — *

EBanctis

eati panpes ſpiritu qm ipſoe . ath.5. Philaret?

mnquit nata moAangäzüntllu- mortiſfera à nocua

extat omnis· Vnde a Galienus ait Infirmos a luce abſconde
alam quidos vmuſos. Cuius matio eſt vt diẽ auerrois: MNam
lux ſolaris plena eſt athamis.athamoꝝ aũt denſitas reſpira⸗
tionem non pmittt fieri m mſirmis· Sic cundis lanquen tibus
mente nocet lux a ſerenitas affluentie mundane. Yñ athana.
Mihil aliud q;ᷓ moetem corꝑis et amme ipſa mfert feliatas a af-
ſuantia huius vite. Ptz hoc mamffeſte · de diuite hoꝛrea ampli⸗

te cui dickum eſt. hac nocte moeieris c. Luc. iz· Et ð diuite

epulone in inferno ſepulto Auce. 6. Eleganter ergo veritas
mquit. beati pauperes ſpinru.—
ECati paupes ſpiritu. qm ipſoꝝ eſt regnum celoram.
Math. 5. Nota ꝙ hodie agit᷑ ſolennitas oĩm ſancoꝛ

4 ↄfeſſoꝛum. virginum continentiũ a oĩm alioꝝ elecox Vnde

in pñti euangelio: a heatiti o ſinguloꝝ ꝓpomitur a tauſa bea
titudinis ſinguloꝝ (¶ Peatitudo vero ſanctoꝝ pma oꝛi⸗
gine a fonte ſancte trimtatis ꝓpcedens influit m hũanitatẽ xpi
XRXxpᷣo vero bia virgo maria ſuſcipiens britudmem tanq; no

bilis glorie aqueduckus depoꝛtat eã angelis priarchis. Pphe
tis· aplis. martinibo aſeſſoꝛibus: virgimbo. a dtinentibo ac de
inceps omnibo aliis ſandis (rimo igit᷑ oſtendit vis qᷣre an⸗
geli beati tudinez lint aſſe ecuti ſit mquiens Bii pauꝑes ſpiritu
qm̃ ipſoꝝ eſt regnuʒ celoꝝ. glo. pauꝑes ſpiritu ſunt humiles
non mflati. non alta ſapientes ſed tinentes. Doc ↄgrue dietk.
de lancis ange lis non de repbis a celo ꝓpte⸗ ſuꝑbiam deiectig.
ſandi angeli quia ſe ſub deo humiliauer̃t.a creatoꝛem ſuũ hilia

lier timuerunt. in gratia ꝑſiterunt. à in regno celoꝝꝶ 2firma-

ti fuerunt. Si igit᷑ angeloꝝ conſequi volumus ſodetatem imi⸗
temur a ipſoꝝ humilitatem. Et nota ꝙ ſuperbia ſũmopere eſt
ſugienda . Deus quipe ſuperbos ſüme deteſtatur a odit. nñn
dic Ja cob· 4· Deus luperbis reſiſtit. humilibus aũt dat gram
Du miliamini ergo in conſpectu dei et exaltabit vos. di etiaz
D Eccleſiaſtia.10. Auid ſuperbis terra et anis · Initium oĩs pcti
Aſt ſuperbia: qui tenueni illam mplebitur maledidis Glofn.

¶ Item de omnibus ſanctis Sermo. xx.

perdidit deus memoeiã ſuphoz a reliquit meõriaʒ humiliuz
ſenſu gloi. humiliũ coede (Pcðo dñs oſtendit quare ſcti p̃i
arche celeſtem britudinem ſint oonſecuti ita dicens. Bri mites
qm̃ ipſi poſſidebunt terram. Immirabilr mites erant a pacis⸗
tes ſandi priarche iniurias emm hoim malignoruʒ in magna
manſuetudine ſuſtinuerunt · ſicut liber geneſis ſatis euidenter
declarat. Vnde a ipſi non ſolũ tere moeientium ſed e terre vi
ventium poſſeſſoꝛes effici mernert. Habundantes quippe et in
iſta vita fueruut aà poſtmoð ad regm celeſtis habundantiam
.— pruenerunt. Diſcamus igitur eoz manſuetudmem imitari in
. teerris ſi ipſis ſodiari deſideramus in celis. De manſuetudine ðꝛ
m põ 36· Manſueti aũt hereditabunt teꝛraz . ſubaundi viuentiũ
à delectabuntur in multitudine padis ſcilicet eccleſie triãphã
tis. Ad manſuetudinem inuitat nos Gcciaſtici· 10. Fili m ma⸗
ſuetudine pua ammã tuam- Magna ergo virtus eſt manſue
tudo cũ per eam anima ↄſeruetur. Vnde dñs dixit ad diſci⸗
pulos ſuos. Luc.2 · In paciẽtia veſtra poſſidebitis aias vras
erao dominus declarat quam ꝓphete puenerunt ad beati⸗
tusdiem ſempiternam ita inquens. Beati qui lugent quomãa
pfi olabuntur. Jante caritatis erant ꝓphete ꝙ aduerſitates
pPfpimoꝝ ſuoꝛꝛ deflebant. Dinc eſt ꝙ ſamuel deflebat laul pt
luum peccatum regnũ amilſiſſe. Nnde a dominus dixit ei. po
Reg. 6. Vſq;quo tu luges ſaul cũ ego pꝛoiecerim eum ne re⸗
Inet ſuper iſralel. Jeremias etiam ruina ciuium ſuoz: ex cani-⸗
tate deflenit. Vnde dictt ca. 14 Deducant oculi mei lactrimas

per diẽ a ſioctez a non tateant qm ſi egreſſus fuero ad agros
ecee octiſi gladio.a ſi introiero ciuitatem ecce attenuati ſame.
Simihꝛter alii ꝓPhete flgierunt. Vnde a a dno ↄſolari merune
imnnt . Mos etiam ſi appetimus tonſolani a ꝓgphetis. neceſſe ẽ ut
ect lamentemur cũ ipſis. glo. vero monet nos vt tribo de canb
lunugeamus. videlicet peo petis nr̃is a pꝛo peccatis alioꝛ. p
deliderio celoꝝæ (AQuart? dñs maniſeſtat quare apoſtoli ſũt be
atificati et dic. Beati qui eſuriunt a ſiciunt uiſticiam · qm ipſi
aaturabunt᷑· Sanch apłi xp̃m qui eſt vera iuſti tia ardenter eſuni
eenrunt et ſidierunt.ip ſiq; inſeparabiliter adheſerunt. Vñ et mõ
Eex ſuauiſſima ipſius viſit ſione ac fruitione ſine faſtidio ſatu⸗
leantur- Legimus enim in Johannis.6. O peopter quedã ver
ba que dominus dixit. Multi diſcipuloz eus abierunt retro

m copore et anima ſubuertet eum in ſin em. ſequitur infr ᷑

San ctis.

pPolſumus ſeꝑari. Iñ a idem petrus poſtea dixit ad dñm. ſicut
legit Luc. æz. Dñe tecum patus ſum a in tarerem a in moetẽ
ire. Mos igit᷑ ſi tupimus cũ apłlis ſauari oꝑtet vt et nos eſuri⸗
uiamus (Auinto dñs oſtendit quare ſcti martims britudmez
ſint adepti et dic. Bri miſeri coꝛdes · qm a ipſi mĩiaʒ ↄſequent
Pretipua a ſupꝛema miſericoꝛdia eſt hoĩem cirea aiam ſuaz mi/

turabant quid coꝑa paterent᷑. dũmõ aĩas deo repnitarent. vn

ſericoedem exiſtere. Ddant mĩam ſancti martires habuert· mhil

àa dñs dicit Wath. 10. Qui perdiderit aĩam ſuam ꝗpter me m-

ueniet eam. Sandti martires q̃ diuerſis ſu plieis pter deum
quas tñ ve atiter inuenerunt. cũ a dno gloia a honore toro⸗
nati ſuer̃t. Nos etiã vt imitationem ſctoꝝ martirũ miſericoꝛ⸗

des exiſtamuscopi nro non mmis parcamꝰ. ieiunemꝰ vi

gilemus oremus laboremus vt apud dñm miam alequam.
Sexto dñs maniſeſtat·quare ſandi ↄſeſſoꝛes ad eternã btitudi⸗
nem puenerunt ita dicens. ti muudo ccede qff ipſi deũ vi-
debunt NMota ꝙ puluis tpalium bonoꝝ mirabiter dturbat et
excecat oculos coedis· pꝛomde ſcti ↄfeſſoꝛes atq; pontifices nõ
erant cupidi reꝝ tꝑalium ſed largi fuerunt et elemoſinaꝝ oꝑi⸗/
bus dediti. vtpote gregorius molaus martinus aliiq; plu⸗
res eßi. Per lacrimas etiam a ↄpundiones coæda ſua munda
nerunt. a ꝓpterea nũc cũ inenarrabili gaudio dei facem dtem⸗
plant᷑. Imitemur a nos ſanctos aſeſſoꝛes in dtemptu rex mü⸗
danaz et largitione elamoſinaꝝ. necnon a in ꝓfuſione lacri·
max vt mundis anime oculis deũ in glia cernere mereamur.
Mundi em ſunt oculi diẽ glo·quos ñ argmit ↄſcientia pctozꝛ
¶ Reptimo dñs innoteſcit· ꝙ virgines a dtinentes in eterna be
ſarening int cllocate.· dic em. Mii Naaſici qm ipſi ſilii dei vo
cabuntk᷑. Wirgines a dtinentes carnem que ſemꝑ ↄtupiſcit ad⸗
uer ſus ſpmper caſtitatis exeritia a ſuis ↄcupiſcentiis refrenã
tes ſpũi ſubegerunt. a inter carnem a ſpinitũ cũ dei adiutorio
patem ſecerunt. Vnde a fili dei iam vocant᷑ a cũ hat filiatiöe
dei etiam ſilitudinem ſunt adepti.· ꝗꝓpter hoc ille virgo ioßes
dicit in. pma can. 3. Videte qualem caritatem dedit nobis des
pater vt ſilii dei nominemur et ſimus. Munc ſfilii dei ſumus. F
nondu appamit qð erimus. Scimus qꝛ cuʒ apamuenit ſimiles

— 1

Nunqd vos vultis abire. rñdit ei ſymon petrus. Domine 6

amus ſiciamus- cœpus a ſanquinẽ ihu xpi ipſiq; fideliter ſe?

2

paliter notanda. Primnm eſt. qui ſunt iſti qui ante thronũ m

mus pacem q i

Ad ignũ teloꝝ. Vnde dit apls ad Jhi. epla z. c. 3.
pie volũt viuere in xpᷣo ꝑſecutionem padient᷑.
deo infli

rediones ver

ei erimus qm̃ videbimud eũ ſicuti eſt. Imitem a nos vᷣgines·
ðtinentes caꝛnemq; nr̃am a libidmoſis ↄcupiſcentiis ifrene

qui ppe vt oĩs electus vel a deo vel a dyabolo vel a
ſiue ſit bonus ſiue malus ꝑſecutionem paciat᷑.ſi vult

lſanckoꝝ hodie feſtum pagit᷑. De quo feſto m
gandia celebꝛant᷑ quel guoꝛ em · teporem. ac errorez depel⸗
lt. languoꝛ em cũ eoꝝ interceſſione nr̃a infirmitas adiunuatur
Veporem cũ ex ↄſideratione btitudmis eoꝝ nr̃a negligentia
erxcicat᷑. Errorem cũ de ede exemplo nr̃a ignorantia infoꝛmat᷑
Derc ille. Ergo fratres kmi omm deuotione laudate dominuz
m ſanchas eius. ſic
(intercede

carnẽ a ſpm̃ facere ſtudeamus vt dei fili
cvorari meram. Dctauo a poſtremo dñs aperit qus omnes
eledi btitudm ſunt adepti. a dic. Beati qui ꝑſecutionem pa
ciunt᷑ ꝓpter uiſticiã qm̃ ipſoꝝ eſt regnũ celoꝝ. Dmnes em̃ ele
Ndi ꝑ ſuſtinentiam ꝑſecutionũ ingreſſi ſunt reꝗqnũ celoꝝ· Dptet
ebolo vel ab homine.
tingere
git᷑ lunt infirmitates a alie mundi adu ſitates. Perſecu
tio que mſert᷑ a dyabolo ſunt diuſimode temptationes. Perſe
tutio quã infligit bonus hõ ſunt mcrepationes verboꝝ a coꝛ
recliones verbe;.· qᷓs peo culpis ſuis infligit his qui ſuo regi-
mini ſunt 2miſſi. Perſecutio quã mfert malus hõ. ſunt
detradiõ es a reꝝ violente. vel frandulente ſbᷣtracione
PpPꝛedicke ꝑſecutiones co ρvnt in bonũ hiis.
vocati ſunt ſcti. Roga dñm vt ſit electos ſuos imitem qte⸗
nnus celeſtem btitudmẽ tũ ipſis pꝑticipare meram. qð nobis·

Item de omnibus ſanctis Sermo. xvi.
idi turbagz magnã · quã dinumerare &. Apo ·7. Beati oculi

qui videbunt oẽs ſanctos ac electos dei turbam
ckam· mundã ac victorioſam cuius turbe gloꝛ

odia et

qui ?m ꝓpoſitum

am magna ſan⸗
ioſiſſime ſcʒ oim

Mon paꝝ muemt᷑ fructuoſa oim ſanctoꝝ memoria. q; hodie

—————db( —

quit deuotꝰ berrn

hẽtur põ̊. ⁊0. Quod ſi feceritis ipſi p vobis

nt a ſic deuota mente quib?z dicẽ poterit: vidi turbã.

Wi turbam magnã qua dinumerare nemo poterat ex

———V—

oibus gentibo a tnbubo 2 Phis a linguis ſtantes añ

thronum dei in conſpectu agm amicti ſtolis albis et

palme

m manibus eoꝛ. Apocał·2. Dit ocurr̃t quinq; pꝛinc

ꝛſpectu agni ſtare dicunt Gtom eſt qud ſit ſignũ quo ſig6ti X
eelſe ſcribantCerciũ eſt que ſint ſtole albe quib amiauntur.
AIrtum eſt que ſint palme qꝗᷓ ab ipſis m mambo ferunt᷑· Quintu
eelt qð ſit beneſitiũ qð ab agno ↄſequn᷑ & . De primo
nota ꝙꝙ ülli qui corã agno ſtare dicunt᷑ eſt gregatio o ĩim beaa⸗
. D toz collecta ex oibus gentibo a tribubus hebꝛei ſiue iudei. ſfii⸗
gurant᷑ qui per cir cũciſionem a legem moſaycam ſunt ſaluati.
ſſjcuti abꝛaham yſaac a iacob moyſes dauid ac multi infiniti.
Alli qui colledti ſunt ex ꝓplis expꝛimũt xp̃ianos qm̃ ipſi ſpecia
ſiter ſunt płs dei qui ꝑ pzecepta noue legis bene adimpilem .
ſualuari meru ert. Alli etiaz qii colledi ſunt ex hinguis ſigunant
qui etiã nouis linguis loqunt᷑ poſtq; religiom ſe dederunt re⸗.
cedunt em vetera de ore ipſoꝝ. Dmnes g elech ex bonis genti
bus a tribu bo a ꝓplis et linguis ↄgregati ſtant ooram agno·
iid ? ihu Xpo. Iple enim eſt ille agnus immaculatus ꝗͥ p bum
Ypoſitum a delideria ſanckoꝛꝛ ociſus eſt ab origine moi. Stäat
mch a pſecutionibo quibo olim ſubiacuert eredti a in gloeia ſub
limati. Et vere dignũ eſt vt coram ipſo ꝑ cuius ſangu inẽ ſunt
mpti ſent er oum ccede ei Sras ſiwntes ( we M
4 ſcðo nota ꝙ ſignũ quo ſignati eſſe ſcribunt᷑· eſt fides de diu⸗⸗ „⁊
yitate pr̃ is a filii et ſpũſſandi.a de hac hũanitate ihu xpi quali
