a non moriet᷑. Ilota ꝙ ſi illj qui rapinam reſtituit· et de cetero

inſte vinit. vita eterna pmittit aſtat ꝙ ille qui rapinã reſtituẽ?

offerunt vel ex eis elynas faaunt dicit dis Malach- i. Intui

ſtis de rapinis munus nunꝗ; b ſuſcipiam illud de manu vra. q̃ſi

diceret non ſuſcipiam. Ipſe em rapinam Sdio abuir in he o⸗
aeauſtum. Contra qrtum ſcʒ vſuram dicit dñs.

acipias vſuram a fratre tuo. nec ampliꝰ ꝙ; dediſti pecumã tuã
non dabis ei ad vſuraz aà frugum ſuꝑabundantiã non exiges

aʒ Deut 23. Fmitni tuo abſq; vſura id qͥ indiget modabis

vt benedicat tibi dũs deus tuus in omĩ ope tuo. Nota ꝙ per

ffrem qmilibet pꝛoximꝰ intelligit᷑· eui id quo indiget ſine vlſuna

qꝛ ſiẽ dicit ps · Qui habitat in celis c. Coñ octauum viʒ male

— — —

ð

———— — *
R☚ 2 —— S

—

S

——
—

6

„ „

empoe viſ.

modare debemus. Qui igit ſicut ̃dictum eſt coꝛ ſuũit mẽbꝛa
coepis tir ciciderint a vicis et iniquita tibo per cultz ti moꝛem
dni ⸗ qꝛ uimoꝛ dñi expellit pctm.tales in die inditii ꝑ filium dei
arcumtidenta liberabunt᷑ ab omnibo miſenis à penalitatibus.
De hac arcuciſione dicit Joſue. x. ircũcde ſcðo filios iſrael ·
Tum aüt eent circumciſi flii iſrᷣ dixit dñs · Dodie abſtuli obp
beium egypti a a vobis · Joſue intpꝛetat᷑ ſaluatoꝛ a ſignat ſiiũ
dei. qui ſicut ꝑ ſangumem ſuum a gram ꝓpłm ſuum a peccatis

ſurrectionis ꝑ gloꝛiam ab omnibo miſeriis a penalitatibo libera

ÆW

bit. Junc dicet deus pater. Dodie abſtuli a vobis obpꝛobꝛiuz

egyptioꝛ. demonũ ˖ Penalitates em coꝛꝑis viz eſtus a frigꝰ

fſitis a ſames inſfirmitas et la boꝛ a moes ˖ obꝓbꝛium egyptioꝛꝛ

dñra demonu . qꝛ eas ꝑ decepcõz bpetis itidimꝰ?. p̃dicte penali
tates notant m vno verſiculo.Cauma.gelu· ſitis eſuries. moꝛ

bus. laboꝛ. a moes· Hec aũt ſeptem ab eledis in die glerie ple
naliter auferent. Rogate g dñm kmi vt ſic in hac vita a vicis

emundemur vt poſt hanc vitam ab omm miſenia liberem. A

Egregius dockoe Cirillus ſic imqᷣt· Dctaua die ðdluetũ erat
carnalem celebꝛari circũciſſionem. Dctauo em̃ die xpᷣus a moe⸗
tuis reſurrexit a in ſinuauit nobis ſpualem circũtciſioneʒ dicẽs
aplis · Euntes docete om̃s gentes baptiſantes eos in noĩe pa⸗
tris a filii a ſuſſancti. & aũt nos teneamur ad ſpᷣualem eir ta
tiſionẽ pulere declarat lactantꝰ firmianus hi. J·c. 17. oiuinaz⸗
cir ceũaſio taret vtiq; rone. q ſi deus vellet ſic a pꝛincipio creaſ
ſet hoiem vt Putium non haberet. ſed hums ſcde tiꝛcueiſionis
figura erat ſigniſicans nudandum eẽ pedus aperto a ſimplici
toꝛde oortene nos viuere. qm pars illa coꝛꝑis ꝗᷓ circumadit
habet qdam ſimilitudinem coꝛdis. Bene g dicit Poſtc; A.
2 ſtq; dſumati ſunt dies octo vt crcücideret puer. F.
NNute. 20. Cu in paedicto ſermone dickum ſit quid per
Ar

oſtq; dſummati ſunt dies octo t. Lute.·2··

—---N—

ſciſionem pueri figuret᷑ mõ dicendũ eſt qd ꝑ oco

dies ſpnaliter intellit

Et nota ꝙ licut landi tradunt dominꝰ

Dees onto poſt .

r gaid/

vr nob he ny i ipon

Pe Nis Nim pig! Mleng

dee aio nsh ſamad Nebet

inderare ſamm noſtz ſez ſn vite huius bꝛenitate. in a

—
7

r

Nõ a iaʒ ꝙ dies dñitus ĩ vulgari idẽ ſonat ꝙ dies pac?
vel dies ſolis. ſiue dies filii · Spũalit igit umari.i. dpleri dnt
m nobis dies octo vt nobis hoc nomen ihs imponat᷑. Primꝰ2
itaq; dies eſt dies dnitus dies pacis- Scðus dies lune. Ter⸗
aus dies martis Nrtus dies mercurii · Antus dies ionis. Sex·
tus veneris. Septimus dies ſabbati vel dies ſaturm. Ddaug
idem dies dñicusa. dies ſolis vel dies filii. Primo igit diẽ paz
cis agere dẽmus vt ſcʒ deo quem tũ pet̃is grauiter offendimꝰ
pniam retonciliem · a ſic pacem fadamus tum ipſo (Et licet

Ppetoes deũ multiplictt impugnent. tñ ꝑ duo pcta dñie ſpalr.

paupeꝝ ofpſſoneʒ. De pᷣmo dicit ꝑ alach. 3. Wos afigit
me a dixiſtis in qͥ ↄfigimus tejn deumis a in pmiciis- q⸗dicst
boc ꝙ m decimas ſubtrahitisi vos me sfigids. P

Aui tetigerit vos o paupes tangit pupillam oculi mei.

De ſeðdo ſcʒ de paupeꝝ o ꝓpſſione a ſpoliatõe dicit dñs Zath ·
Igit qui dno deamas ſuas ſubtraxerunt a bona panperiä

ſactant. ↄfundent a inconſolabiliter lugebunt. qñ aſpitient ef
quem tam acriter vfixerunt. Pnde dicit dns Zach. 12. Aſpici⸗
ent ad me quem afixerunt. In die illa magnus planctus erit
m irlm. Dinc etiam dicit· Joh. Xpoc· I. Ecce vemt tum nubi⸗
bus a videbit eum omnis oculus a qui eum pupugerunt. et
4 tunc plangent ſe ſuꝑ eum omnes tribo te⸗m. Tunc eriam hii
qui olim dñm aↄfixemint oonfigent᷑. Vnde dici᷑ puer. 22· Tlom
ſatias violentias pauperi. quia panꝑ eſt. neq; ↄteras egenum
im poꝛta. quia dðñs indicabit cãm eius. a conſiget eos qvu con-
fixerunt aiam eius ½ Igit ne in die indici ↄungat nos ploa-
re. a etiam conſigi in conſpectu filii dei pacem modo tũ ipſo ſa
ciamus ſubtradtas decimas pſoluendo. et pauperibo ablata re

2

4

—

eati ex fide pacem hamus ad deum. Diat etiam
Corinth. x. Dbſecramus ꝓ xp̃o reontiliamim deo. ¶ Secundo
demus agere diem lune p deſectuũ nr̃ex ꝛſidera coÿ3. luna ppe

defectũ patit᷑ (Et nota ꝙ ad minꝰ in qtuoæ magnũ po

—, ——==-

— —

4 — — „ — . 2 —— — —

us eſt in nocte dñice diet. Eſt etiam in die dnica tir tũciſus

E hoc ꝙ m detimas ſubtrahitis vos n oñ ſequit· In
Ferte oem deamam in hoꝛreũ meum vt ſit ebo in domo mea

AAdeoeoempo˖er viuſ.
fras intate: rex inſtabilitate · a ſn amicos ſidelium pancitatt
De pꝛimo ſez de vite i e bꝛeuitat? dieit gob. 2. Dies mei velo
tius tranſiert ꝙ; a texente tela ſuccidit᷑. memento quia ventus
eſt vita mea. Dicit etiam Job ·. iz. HPomo natus de muliere beeꝛ
ui viuens tpe replet᷑ mulus miſeriis qui quali ſios egreditur
4a dterit᷑. a fugit velud vmbꝛa et nunc; in eodẽ ſtatu pmanet.
Dieit etiam Jacobi. 4. Nuid eſt vita nra. vapoe eſt ad modicũ
Puncũ eſt ꝙ viuimus adhuc Bands minus

huc puncto minus Beðo ſcz de
coꝛꝑis fragilitate dicit ipſe dñs · Geñ · 3. Puluis es et in pulue
rem reuerteris. Dicit etam Bern-Mihil aliud eſt caro mſi ſpu
ma caro facta fragili xeſtita decoee · h ent cadauer miſee a pu⸗
tridum a abo vermiũ. Nam q;tumcunq; extollat᷑ ſemꝑ caro eſt
Si diligenter dlideres quid P os a nares ceteroſq; meatus coꝛ
poris egr ediat᷑ viliꝰ ſterquilimũ nunc;ᷓ vidiſti. De tercio
ſeʒ de reꝝ tꝑalium inſtabilitate· Iplſi qui olim diuites luerunt ĩ
ſetulo ſed modo paupes ſunt in inferno: ita dicunt in libeo. Sa⸗
pientie · · c. Quid nobis ꝓfuit ſuꝑbia et diuitiaz? iactantia qd
tulit nobis:tranſier̃t oĩa illa tanꝗꝙ;ᷓ vmbꝛa:a tanq; ſumꝰ ò eſt
a vento diffuſus: Legunt etiaz iſti vſus de bono thoma cantu
arieñ in legenda ipſiꝰ. Mil dixit ꝓPum qð puncto mobil hore
NNunc peece nune pᷣcio ·nunc vi nunt moete ſußma. Permutet
dñs a cedat in altera iura ¶ De qĩto viz de ſidelium amicoꝛ
pauatate ðr̃ puer· 9. Diuitie addũt amicos plurimos. a pin
pere aũt a hii qs habuit ſepant᷑. Multi colunt pſonaʒ potentẽ
2 amiti ſunt dna tribuentis fratres hoĩs pauꝑis ofunt eũ.
Inſuꝑ a amici ꝓcul receſſerunt ab eo· Ecciaſtici·6. Eſt amicus
lſoeꝰ menſe a non pmanet mn die ncitatis · MWulti igit᷑ vident
eẽ amic a non ſunt veri amici. Perus em amicus ꝓpter nulluz
huius vite infoꝛtuniũ derelinquit amicũ ſuum · quin etiam aſſi
ſtat ei poſt obitũ ſuum · Vnde dẽ puer.· ſ2. Vmm tpe diligit qꝗ
amicus eſt a frater in anguſtiis compbat᷑. & etiam paud ſunt
veri amici dicit tullius in libꝛo de amictia:. Sunt inquit amici
ſirmi a ſtabiles a ↄſtantes eligendi cuius generis eſt maxima
penuria. Quia igit᷑ paud ſũt veni amic pt hᷣ diet. Ec·25. Be
atus qui muemt ve amicum. Amido em fideli nulla eſt oom⸗ j
paratio.· vt dicit Ecciaſtici.6. ¶ Pexcio debemus agere diem 2 em martf
mar tis qui deus belli olim dicebat. Debemus mme; agere diez

mav tis. vt vizʒ dyabolo reſiſtamus. q nobis in tam multiplid
deſe ctu dſti tutis etiam ipſam aĩaʒ aufeꝛre oonat᷑ ꝓpter qð legit᷑
Gen. 4· & rex ʒodomoꝝ ꝑ quem dyabolus ſigurat᷑ dixit ad
abꝛaham. Pa mihi aias cetera tolle tibi. Ad hoc aũt vt dya⸗
bolo reſiſtamus monet nos Jaocobi.· 4. Reſiſtite dya bolo a ſu⸗
giet a vobis. Poꝛtat᷑ nos etiam·. j. petri · x.· Aduerſarius veſteꝛ
dyabolus tancq; leo rugiens artuit qrens quẽ deuceet cui reſi/
ſuite foꝛtiter in ſide. In duello vero qð cũ dyabolo demus inire.
tria nobis ſunt pꝛeaupue nœria. viʒ clipeus ſancte crucis a gla
dius caritatis robur ſpu ſmai. Auieun. q; em conſtanti fide ſe
crutifixo amiſerit a caritatem dei a1 Pximi in manu ſua hoc eſt ĩ
opibus renuerit. a ſemꝑ robur ſandti ſp̃us poſtulauerit. ſine du
bio dyabolñ ſupabit. ¶ ſiuarto demus agere diem mercurii
qui dicebat᷑ olim & deus mercatoꝝ. dr emm mercun?. q· mer
ces curans. Debemus inqm agere diem mercuri. vt viz quia
triplex eſt deſectus nr qᷓm din ſumus in foro pñ̃tis vite ꝓ eter⸗
nis bonis fideliter laboremus. Vnde dñs dicit in euange · Luce
19. Domo qdam nobilis vocatis buis ſuis dedit illis· x· mnas

.

q ait illis Negociamini dum veno Per decem mnas intelli

gunt᷑ tria ꝗᷓ deo ſpaliter offerunt . a ſeptem ꝗᷓ ꝓpter dim paupe
mous exhibent. Tria que deo ſpaliter offerunt ſunt hec viz car
ms maceratio· ſupplex orõ. a deuota ploꝛatio. Septem qᷓ ꝓpter
deum paupibo exhibent ſunt ſeptem opꝑa mie. viz peregrmos
in hoſpitium reciꝑe · ſitienti potũ exhibere. elurientes eibo reſicẽè
captiuog redimere. Nudos veſtire. mfirmos viſitare: moetuos
ſepelire. Dec ſeptem notant᷑ in vno verſiculo· Colligo:poto· ci⸗
bo.redimo. tego. viſito. condo. ¶ Igit᷑ per pꝛedicta negociari
debemus. vt decem mnas denarium ppetue retribucõis acq⸗
ramus (AKuinto dẽmus agere diem iouis · qui in vulgari dr
dies tomtrui · ¶ Debemus inqm diem illiꝰ? magmi aextremi-·
diem indicu ſemꝑ in mente hre vt eo ſeruentius eterms bonis
acquirendia mſtamus. a vt etiam ea bona ꝗᷓ iam acqſinimus
ſtultitiam a neg hgentiã non amittamus. Dies itaq; iudiai
eſt dies tomtmi. Pane em tonitruo diuine Potentie percuciet
deus pctoꝛes qñ dicet dñs. Ite maledici in ignem eternũ. De
hot tonitruo dicitur. Ecc · 4 Pox tomitrui eius verberabit ter
ram. Punc ergo diem ſemp habeamus in mente ne per vanã
gloriam a iactantiam ſi qua iam bona fecerimus amittamus -
Miulli quippe tunc q;tumcunq; iuſto bonis operibus ſuꝑerit. h

6 ſibi Nee exto Jebem Aℳ4ρ*ν em veone⸗ to giz veneris
Ra en cſſe Nea Rus Debe man) nc eꝛe
veneꝛ is ut quia Nuno cto nore aſta
tac muctannis nnncos arit 1 obis eſt vt ſus

Vr Net vο EbS5R V

= P E

tic
EEYs E Rrk
e ſehit ege ſiz cheſa ep De 3 ½
ee s ros N .
er ol 6 vos 1 etezna tz arla

Deus

PriAt x AImo
v ſuoe = e 8 Je

ne
2 Le E 180 = En
MR* moꝛiat 10 ⸗ r ſiee L
16 E Er ena tir ₰ aA
3 Suſtnte e vde p alus
Te rem euch,
rn ſabbtv Ne
/ C a
7 5* veqm = es o

ale

W

N. EWTei en
Rienen S eruat i Ateket

chen
ve e l p. a wi = SrR

wia m one lneſus ab . , ,‚
KE⸗ rriet Eahyolins dd a
1 e,* = WP. e .—
2 6 me dee ⸗ 5.

. P õ nol⸗ v
pifie eo eig chmw )pe e E .

MMrrrhhLHLhhrrr rir n

Teip 1 V.
. ⸗ pxy v⸗ acſſe R⸗ ee g s llec He

hor novme i
Dale⸗, 14 ns Per ö nos in
m viam gere Zeu0 ket ae pſ ſn deo patui 0
viens m uα re lnet M diant 1. petri 3. Ryaz ſemel! p
me neis moztug & uiſtus pꝛo nuſtis vi nos Zet deo

èèMUU .

.— 5 Ko.A le Pe ,„BS Nent et
2ðèòð
vobi⸗ 6 hon es Bfe Ulis e Z e Di
⸗ mahin e d m ohe t dα☛

aun orme P.
ey ſtuma Plter Ag
Bs cezte Pe
:* mos (E£

FA, gi⸗

Trrard νn⅜ùEια r e E
via ſuin nſnt (L WE 1.
e vohlibus Deroat

honr homo N morte pyetna

‚
7 . —

ho 1e e⸗, re tat „Pa Iſrp
Su eta S =

a
Keake . rala E3

etua & liſe acnane

wia ip — P
A E2 wrat, S
Rae.

Frbeen
erang un me Si

ſa moꝛrte eteꝛn
nn ee Miſtuial ve?0 eabiazn

A 3 emng rceſſ Eder k eteꝛ

tie 1Jie v omt u. rα
Wan e⸗ tutele
Re r Fn mni et
rhene mmemes momeg
ſee 6- mielligu HH ,7 ſes

Ee a tutela e =B

in⸗ = ihil ne vel lo

vel
: i. = SKas

Fempoks
videlicet in coꝛde oꝛe à ope: Dec aũt triplex honeſtas nihil ali

ud eſt miſi triplex munditia ſiue pudicitia. Ad honeſtatem cor
dis inuitat nos apłus ad Ro. 13· Inpuamur inqt arma ludg
ſicut vt in die honeſte ambulemus. Arma hucis ſunt mũditia

7

oꝛis at moitia toꝛdis ꝗᷓ induere debemus · vt in die inditii ĩ ea

.

honeſtate coꝛdis quam pus habuimꝰ coꝛam ommbo ſeris ſine
verecundia pcedamus Kd honeſtatem etiam oꝛis monet nos
apłs·i· ad Coꝝ⸗ 14· Dia maquit honeſtate m oꝛdmem fiant

in vobis. Tunc honeſtate et 'm oedinem ſiunt in nobis cũ lin⸗

nullius aures inqnant᷑-nec etiam toz in aliq moleſtat᷑. Ad ho⸗

neſtatem opis hoꝛtat᷑ nos aplłs. I· ad Theſal. 4· Precpim? vo⸗

bdis ot honeſte ambuletis ad eos ꝗᷓ foris lunt a nullis aliquid
deſideretis ¶ Ile igit honeſte ambulat qui nullũ operibo à can
daliſat aut ledit aut dtriſtat · ¶ W Terao ihs dr elegan
tiſſmus. Vñ ſignatus eſt ꝑ moyſen · de quo legit · Exo · Z

. .
—

vbi dicatur. O cum peperiſſet eum mater ſua vidit eum elegaã
tem abſtondit eũ menſibs tribo. Interpꝛetat᷑ em moyſes aſſũp

—

tus de aqᷓ:a ſignat iᷣm xpᷣm qui aſſumptus fuit ex aqua lacri

maʒj quas patriarche et phete ob ingens deſiderium neitatis

ait ꝙ tante pulcritudinis fuit puer moyſes. vt nullus adeo ſe

uerus et qui eus aſpectui non hereret. Multiq; duͦ eernerent

eum ꝑ plateam ferri occupaoõs in quib ſtudebant deſererent .

Si igitur dñs tantam eleganciam ↄtulit moyſi ſeu foꝛmoſita⸗
tem qñtam creditur pnigemito filio ſuo ↄtuliſſe. De quo legit·

Luce · 3. Rpertum eſt celum⸗ a deſcendit ſpuſſanctus coꝛ porali

ſpege ſicut oolumba in ip̃m. et vox de celo facta eſt. Tu es filiꝰ
meus dilectus in te complacuit mihi. & aũt hieſus pulcer ſit
2 decorus teſtatur fidehs amma. Canticofum pꝛimo. Tcre in⸗
qut tu pulcer es dilece mi decoꝛus· quaſi diceret. D dilec
te hieſu tu pulcer es ſuper omne id quod eſt in terris. a es de
torus ſuper omne id quod eſt in celis. ¶ Iſte pulcerrimus
ſiue elegantiſſimus ad minus duplicem pulcritudmem que⸗
nit a nobis hominibus. videlicet vt pulcni ſimus ſide aopere.

am nram ita ſub freno diſcipline cuſtodim? er vbis nris

eus abundantiſſime ptulerunt. Et certe iſte puer non tm tri
bus menſibo. ymo ſeptem anms abſconditus fuit in egypto ·
vt euaderet pſequtionem herodis Picit magiſter in hyſtoiis
de pulcritudme moyſi ꝙ ſic deus eum venuſtauerat. vt etiam
ab hoſtibo amaret᷑ à alimento dignꝰ haberet᷑ · Preterea ioſephꝰ

pe
Vnde ipſe dicit Canticoz. . Ad animam cuiuſlibet chriſtiami.
Ecre tu pulcra es amica mea. Ece tu pulcra oculi tui colum
barum: quaſi diceret · O amma xp̃iana que es amica mea.nõ
P ſictam caritatem tu pulcra es ꝑ ſdei ſinceritatei. a tu pulcra
es ꝑ boni opis clantatem.· a oculi tui ſunt ſicut tolumba⸗. qa
tu paleas mundi relinq;s eligis celeſtis graui nobilitatẽ. De
multis heu aiabus xp̃ianoꝝ hodie diui pt. Ecce tu feda es im⸗
mica mea ecte tu feda oculi tui coꝛuoꝝz. Multi qppe non hñt
caritatem et ꝓpter hoc non ſunt amiq dñi. Multi enim carent
vVena ſide. a ꝓpter hot ſunt ſedi.· Multi etiam ſunt in malo ope
ꝓꝓpter hoc ſunt inmundi . MWulti q; immm cadauer mulieris
ꝓonunt dulii dño·. a ꝓptera ſunt imitatoꝛes illius toꝛni qui
i cadauere redire noluit in archam ſicut legit Geñ .8

NUAuarto ihs dieit ſapientiſſimus. Vnde dẽ 2· BHe. 23.
Danid ſedens in cathedꝛa ſapientiſſim⸗ pnceps inter tres · iße
eſt qſi tenerrimus ligni vermiculus. De dauid legit. 1. He. 16.
ꝙ erat mſus et pulcer aſpectu decoeaq; face · Vnde ꝑ ipſũ dei
filius ſiguratur qui ruſus effectus eſt. qn fuit ꝓprio ſanguine
rmbꝛicatus. ſcʒ qñ in agonia ſanguinem ſudauit· a qñ flagella
tus fuit a ſpinis laceratus. a qn clauis cruci affixus fuit.a de⸗
mum lantea pfoꝛatus. Ipſe etiam eſt pulcer aſpectu m dui⸗
nitatem · decoꝛaq; facie ßᷣm humanitatem Apſe etam ſedet in ca
thedꝛa impii vt pote pꝛinceps regũ terre a eſt vnus de tribo ſa⸗
pientiſſimis ¶ Tres em ſapientiſſimi ſunt pater a filius ſpᷣſ
ſcẽs · In medio pr̃is a ſpᷣuſſandi ſedet filius cũ ſapientiſſimis. ſa
pientiſſimus ringens a ſine vſq; ad finẽ ſoꝛtiteꝛ diſponit oĩa
ſuauiter. ſicut dẽ. Zapᷣ·SD Jp ſe em dicit᷑ tenerrimus ligni vmi⸗
culus. Si tut em mihil eſt molliꝰ ligni vmiculo qui ditcit teredo
cũ tangit᷑· ſic ipſo mihil eſt durius aut ſoꝛtiꝰ tũ tangit perforat
em lignum duriſſimũ- Sic etiam dr̃ de xpᷣo mõ em cum pctoꝛ
linguis a fadis tangit᷑ a ſnſaſtat᷑. nihil eſt eo patientius. Diſſi/
mulat em peta hoĩm ꝓpter pnĩam : ſitut dr. Pap·iI· Verum imn
die indici cu ipſe tangere ceꝑit petoees· nihil eo duri? aut foꝛ
tius ſentiet.nullus quippe tunc inueniet᷑ qui eus ſnĩe reſiſtere
Nſſit. Debemus ętiam et nos ad imitationem ihu ſapientes
E. Dieitur enim Sapierbecp clana eſt àQ que nunq; marceſcit
ſapientia. Et tontupiſcentia ſapientie deducet ad regnuʒ per⸗
petuum. Dicitur etiam pꝛouerbioæum. 16. Doſſide ſapientiam

Tempoꝛe

„* *

guia auto melice eſt⸗

coõm eſt vt aie nre habitacłm puleꝝ ↄſtruamus Teraum 6

vt 3 ſamem ppetuam nobis alimta ↄquiramus. De pꝛimo vt

ſeʒ a regione moetis in regionem vite tñũſeamus dr. Ecciaſtes

6. QAuid habet ampliꝰ ſapiens ſtulto miſi vt ꝑgat illuc vbi eſt

vita. Biẽ ſtultus rputaret ille ꝗͥ relinqueret vgionem illaz in
q̃ᷓ om̃s hoĩes ſam eẽnt a bĩi: a tnſiret ad terram illam vbi oẽs

eent mſiz mi a miſeri..ita etiã ſtulti ſunt illi qui ꝑ pcta ſua elon⸗

gant ſe a patria padiſi vbi oẽs incolumes a bti. a tñſferunt ſe
m exilium mferm vbi om̃s languent a omni miſerie ſubiacent

Contra ſapientes ſunt illi qͥ fugiunt mortem inferni à pergunt

ad eternã felicem vitam regm dei. ¶ De ſeðo vt viz aie nr̃ᷣe

firmũ a pulcꝝ habitaełm ↄſtruamꝰ· Vr ꝓuer. i4· Bapiẽs mir

ediſicat domum ſuam inſipiens extructam q; manibo deſtruet ·
. Di em̃ puer.24. Sapia ediſicabit domus pꝛudentia robora
bit. Wuler igit ſapiensa- paudens aĩa ꝑ ſtudia virtutũ à oꝑa

elyaz edificat ſibi domũ in telis: h inſipiens aĩa domũ ſibi ex
tructam a xp̃ᷣo ꝙtum in ea eſt mambo ſuis peſſimis operibus

ſuis deſtrut De tercio vt vitemus eternam ſamem alimenta

t⸗ Pera auũt ſapia avmin? conſiſtit in tfi bo.
drimum eſt vt a regione moꝛrtis in regionem vite tranſeam2.

N — —

nobis mature ↄquiramus. monem puer·6. Pade ad ſoꝛmicaz
o piger a »ſidera vias eius: a diſce ſapiam que tũ non habeat
ductem nec p̃ceptoem nec pemeipem. parat eſtate cibum ſibi æ
2gregat in meſſe qð ↄmedat ſcʒ in hyeme. ibi diat glõ. Si tã
tillum aĩal pꝛincipe carens rõnis expers natura duce ſibi in po
ſteꝝ p̃nidet. multomagis tu ad ymaginem dei dditus ad vi⸗
dendam gliaz eius votatus doctoꝝ tanto magiſterio adintus
ip̃m 2dit eem hñs duceʒ. debes in pñti fructum bonoꝝ opezy
gregare quibo meternũ viunas in futuro. Satis igit᷑ miabile
eit ꝙ multi tam paꝶ oogitant de futum vita dummodo tantu
hꝛabeant ꝙ ventrem paſcant. et luxurie ſue ſatiſfaciant⸗ non
habent ſolliatudinem quid agatur de miſera amma poſt hanc
vitam ¶O Ruintd hieſus dieitur veraciſſimus Vnde di⸗
atur . Wathei. 22. Mittunt iudei ad hieſum quoſdam er pha
riſeis a herodianis dicunt ei. Wagiſter ſcimus quia verax es
à non curms quemquam nec emm vides in ſctem hommum.
ſed in veritate viam dei doces. Pnde a iple hleſus dict⸗ Johã⸗
ms deciſimoquarto. Ego ſumn weritas. Et nota ꝙ hieſus in
Ddußplici ꝓmiſſo ſuo verax eſt· ꝑſoluet enim iuſtis et miiſtis qd

Komat eis. Dabit nempe iuſtis eterna pꝛemia. Iniuſtis vere
ſupplicia ſempiterna. De iſtis duobo ditit dñs. Pſa. . SZi volu
eritis a andieritis me bona terre ↄmedetis. ꝙ ſi noluerit a me
ad iratundiam ꝓpuotaueritis gladius deuozabit vos. ꝗ. dicẽét.·
Si volueritis · : voluntatem vram mee voluntati ↄfoꝛm aueritis
à andieritis me mandata mea pfeteritis bona terre vinentiũ
dmedetis ad menſaz glie diſcumbentes. lið ſi nolueriis . mee
voluntati remurmuraueritis a me ad iractundiam puotaueritẽ
mala oꝑati fueritis· ꝗgladius eterne damnationis deuoꝛabit
vos in pfundo gehenne gementes. Multi ſunt ꝗ mmis 2fiden⸗
tes diume mĩe · ymo mimis auſculantes ſallatie ſerpentine non
credunt ꝙ deus impios ſit eternaliter damnaturus tales vo
Innt mendacem ſacere veracẽ ihm q dicit Mat. 2 5 Ibunt im
pii in ſupphcuũ eternũ. Juſti aũt in vitam eternã. ꝓpter hot dic
aug. Bi feceris qð ſuggerit d yabolus. dtemplſeris qð p̃ᷣtipit

.
4

deus veniet dies iudiai a muemies veꝝ q minatus eſt deus.
2 flſũ qð pollicitus eſt dyabolus ¶ P Mos em tum ſimꝰ
debemus e veraces. Veritas em mdabilis eſt ꝓpr · 3

Per vitatem quippe gfa dei nuenit᷑. ꝑ veritateʒ vbic; ho tuſto
ditur. Per veritatem etiam vſq; ad inſpedionẽ diume glie p⸗
uenit. De pᷣmo viz ꝙ ꝑ veritatem dei gra inuemat᷑. dr ꝓuer.
2 Wia & vefitas non te deſerant. àa muemes gram bonã toꝛãa
deo a hoĩb Pint etiam ditit in pſalmo. Miam a veritatem di
ligit deus. lota ſoꝛo writatis ſt mia vnde etiam diungit
ei a nunch ſine ea debet mnuemiri. De ſcðo ſez ꝙ homo ꝑ venta
tem vbiq; ouſtodiat dr pueræ0. Mia a ventas cuſtodiunt re⸗
gemr quemlibet xp̃ᷣianum ꝗ ad hoc votatus eſt vt ſemetipſuʒ
½ virtutes regat. a ſic in reqno dei toronam glie ↄſequat᷑. De
ter clo ſcʒ ꝙ homo ad aſpectũ diume glie ꝑ veritatem pueniat
dĩ̃ Ecciaſſici. I5· Viri veraces ſucceſſum hebunt vſq; ad inſpechi
onem dei. Cu igit tam ↄmendabilis ſit veritag monet nos ſpᷣſ
ſanctus vt emamus eam. Dict em puer. 23. Peritatem eme⸗
glõ pꝛetio toꝛpis tui. Sed heu nobilem vitatem multi ita vili
pendunt ꝙ deſerunt eam p buccella panis. ſicut dit᷑ p'ouer.
278. Qui cognoſtit in indicio faciem. non ſaat bene. Iſte etiam
p bucella pams deſerit veritatem. Ille etiã qui inditio ſeculari
ſiue clericah ſiue ſpirituali diuitem attendit et pauperem non
agnoſcit. Talis mquam pꝛo bucella pams delerit veritatem ·
Iheſus chriſtus igitur triplicem veritatem exigit a nobis

Fempoerr w.
t ſcʒ pſoluamus quoð ipſi ꝓmiſimus a ſanſtis eius pximis 44
nris ((Id peimum monet nos Ecciaſtes . 5. Pi quid voniſti
1 deo ne moreris reddere. diſplitet em deo infidelis a ſtulta pꝛo⸗
t miſſio. ſed qdcunq; voueris deo redde . De ſcðo dr pꝛouer·20
Kina hois eſt deuotare ſanctos 4 p? vota retradare. Auitüch
i igit᷑ ſanctos deuotauit vſãdis aliqðd wouit aut pmiſit. pſonat
nr eis alioqn cedet ei in runam et interitũ ſempiternũ. De tereto
7n dẽ puer. 3. le dicas amico tuo vade a reuertè cras dabo tibi
E tcz ſtatim poſſis dare. Det autoritas intelligit᷑ de illis qᷓ debita
E ilua de die m diem differt cum ſtatim ea pſolnere poſſint Q N
Sexto hieſus dĩ ſuauiſſimus: Eſt em ſuauis in ipm credentib?
in ißm ſperantibo· ip̃m amantibus a bene oꝑpantibo. Pe pmo

—

— —

—

—

7 .

viz ꝙ dñs ſit ſuauis eis ꝗᷓ credunt in ipᷣm · ditit᷑ in pſalmo ·33
dit L Guſtate videte qm ſuauis eſt dñs · Primo quippe anĩa vidit
t tdeꝛum per ſidemet ſic iam eum inapit deguſtare. De ſetijdo ſcʒ
. Hſit ſuauis eis qui ſperant in eum ditit mn pſalmo-Sx. Am tu
3 eern qui ſperant in dno muocant eum et inuorantes experiunt
„ ſuauitatem eus- De tercio ſcʒ ꝙ ſuauis eſt his qui diligunt eũ

didtur in pſalmo: 9.- Laudate nomen eius qm ſuauis eſt dñs

mneternum mia aus. vſq; in genera tione a goneratom vitas
. eius· Ill quippe qui fſincere amant dñm tantam qñq; exꝑiunt᷑
fuauitatem ꝙ prumpunt in laude bomtatis ipſius. De quarto
ſcʒ ꝙ ſuauis lit eis qui bona oꝑannt᷑ dict᷑ in Põ.44· Ze auis
dñs vmuerſis a milerationes eius ſuꝑ omma opꝑa eius. ulti
in actu bonoꝝ opezꝝ mirabili ſuanitate intrin ſecus a dño reſici⸗
untur Conſtat igit᷑ ihm tante ſuauitat eẽ ꝙ ſi haberes ſtoma
chum ita largum a amplũ ſicut eſt totus oebis terrarum non

4

—

4

dum adhuc capere poſſis milleſimam partem ſuauitatis ipſius
dium dñi tui. quaſi ditent Gaudium meum enz oopiofum eſt
ꝙ totũ in te intrare non pt-̊ tu potiꝰ intrabis in illud Si eſſet
aliquod magnum dohum quod caperet viginti carratas vim
a Et melle repletũ · et tunc aciperet panis vnus triticeus qui

recenter ert decock a in mediũ mellis piceret- ſicut pams ille

Vnde etiam dñs diett ſideli ſeruo ſuo- hat.25. Intra in gau⸗

totũ mel non poſſet fbi imbibere· ſed poti? abſoꝛberet a melle

ita etiam eſt de ſuanitate diuma- quam amima totam non va⸗

et imbibere. ſed potius a diumitate abloꝛ betur et imbibetur⸗

.

[LEB. (Biigitur delideramus guſtare ſuanitatem diumne bo
mitatis opoꝛtet nos etiam ſimus ſuaues-. Vnde dieit angꝰ.
Si aceto plenus es vbi mel pones quo te vult implere deus.
Si vis habere mel. funde ſel. Triplicem itaq; ſuauitatẽ nquinit
aà nobis deus ſcʒ ſuauitatem coꝛdis oeis et opis. De ſuauitate
coꝛdis q cæis dr. Canticoꝶ. 4. Fauus diſtillans labia tua ſpöo⸗
ſa mel a lac ſub lingua tua. quaſi diceret o fidelis aĩa que deſi
deras e ſponſa mea labia tua debent eẽ ſuauia ſicut 4 fauus di
ſtillans vt pauperes benigne ac leniter alloqᷓris. Debet etiam

in coꝛde tuo quod eſt dſtitutum ſub lingua mel eſſe t lac vt ſtz
nullum odias a nulh homini dampnum aliqð moliaris in coꝛ
de. Id hot vt pauperes pie ac ſuauiter alloqmur monet nos
Fanaſe Eefn in omm datd tuo ne des triſtictaz veꝛbi mali
NMonne ardoꝛem refrigerat ros. ſic a verbum ſcʒ bonum meliꝰ
q; datuz. De ſuauitate opis dr. Cantio.6. Pnler es amica
mea ſuauis a docona ſicut irłm. qſi diceret. Daĩa que deſideras
E amica mea debes e pulcra ꝑ atinentie puritate; · debes etiaã
E ſuauis ꝑ oꝑis ac auerſacõis mnocuitatem. vt ſcʒ nulli opere

at auerſaode noceas· Debes mihilommus detora ee ſicut irkm

vt ſeʒ oenatu diuerſaꝝ virtutũ ꝓpares te ad illius ſuꝑne irm
ſolennitatem . Rogate ergo dñm vt in ſuauitate toꝛ dis oꝛis et
opis muemamur vt tandem ad ſuauitateʒ diunine menſe recrpi
mereamur Að nobis ipſe dulcis ihus pꝛeſtare dignet᷑ qui cuim
deo patre ſpuſancto vinit regnat deus ꝑ ommiaa ſecula ſetu
loeum. Amen ¶ Nota ꝙ p̃dictus mo generalis eſt a pt de eo
pedicari vbicunq; in euange lio vel in epla per circulum ani
ocurrerit tibi ihus. a habes hic abundantem materiam ad ſex
ſer mones de ſingulis l̃is huius vocabuli hieſuius

——
1

Ege poſitus eſt hic in rumnã a in relurrectionem multoꝛꝛ in ilrk
luce-z.. Beatus augꝰ ſermone ſeptimo de natinitate dñi ſic in
quit. D mira cõpago· o noua & inandita ↄnexio:qᷓ immenſus
eſt loco bene capit᷑ diuites ↄſtituens pauꝑ effict᷑ videt muiſi⸗
bilis, palpat᷑ impalpabilis. occidit᷑ immeetalis. quez celũ ½
tern non capit in p̃ᷣſepe anguſto loeat᷑. Naſcit᷑ in ſeculo qui eſt
ante ſecula homo ihus xps. hec ille. autem xp̃s ihus ſit in ſi

Inum cui dtradicet hoc mielligendum eſt de infidelibus. Pnde

Vnde dicltur in pſalmo. Inebꝛiabunt᷑ ab vbertate domus tite

¶¶ Vñica infra octauã ntĩta tis dñi ſᷣmo.x.

Leoempoꝛe M X.
inquit gregorius nicenus. Dmnibo ꝗᷓ de xpᷣo narmt hiſtoꝛa
dictur· non ꝙ Sdicant hii qui credũt in eum nos ꝗppe ſcimꝰ
dia vera &ẽ que ſcripta ſunt. ſed qͥa apud ineredulos vniuer ſa
3 de eo ſenpta ſunt ſig num ſunt cui ↄtradicet᷑. Sic intelligunt
thematis verba dicentia. Ece K

Cce poſitus eſt hic in rumam a in reſuꝛredionẽ młto⸗⸗
in iſrk. a in ſignũ cui Idicetuꝛ. a tuã ipſiꝰ animã ꝑiñn/
ſibit gladius. vt reuelent᷑ ex multis toꝛdibo cogitacõs
Lucee. ¶ Quatuoe B ocurruut ↄſideranda Primum eſt in
tuiuſmodi rumam xp̃s poſitus e dicat ¶ Hecundum eſt in ſ
reſurrectionem pPoſitus aſerati ¶Ter tium eſt in quale etiaʒ
ſignum poſitus & credatur Quartum eſt qualiter eꝰ gladio
mat ris aĩa tranffigatur ½ de pꝛimo nota ꝙ puer ihs
poſitus fuitr natus in ruinam ydoloꝝ· a hoc peedixerat yſa
ias· YPfaie. 19· ita dicens. Ecce dñs aſcendet ſup nubem leue;
ingredietur in egyptum. a mouebuntur ſimulatma egypti
a facie eus. Tunc dñs aſcendit ſuꝑ nubem leuem qñ bta vᷣgo
maria qꝗᷓ nubes leuis dr· quia erat ſine omnis pcti grauedme
qßñ inch ihm in vlnas ſuas aſſumpſit t em eo fugit in egyp⸗
tum. Et tunc vt magiſter dicit in hyſtoeia ad litteram ydola
egypti comuerunt. Mradunt q; ſandiic ſiut in exitu flioeum
ifrael de egypto non fuit domus in egypto in qua deo pꝛocu-
rante non iaceret moꝛtuum pꝛimogenitum · ita nec modo tem/
plum fuit in egypto in quo non cozmuiſſet ydolum. ¶EnO5
ꝙ cum moꝛaliter per egyptum mundus iſte figuretur· et eaum WD
puer hieſus mundum veriſſime ſit ingreſſus.dignum et zuſtũ
eſt vt ydola mundi huis a fade eius penitus tonterant᷑· Iplſe
enim ſolus eſt deus non alius eſt deus pꝛeter pſum, Pnde

ipſe ab omnibus amandus eſt aà coolendus. C W Notan⸗ 9* ſur⸗ vhol Pla 49 ℳ
dum vero eſt ꝙ quatuoe pꝛinepalia ydola ſunt huius mundi.⸗

videlicet. ſuperbiaauaritia.luxuria:æ gula. De pꝛimis tribꝰ
mentioneʒ ſacit iohannes.i.in· 2. vbi dicit · Dmne quod ẽ in
mundo concupiſcentia carnis eſt. a cõcupiſcentia oculoꝛum et
ſuperbia vite. De quarto dicet apoſtolus ad Phil. 30⁰. Multi
apmbulant quos flens dioo inimicos crucis xpᷣi quoꝝ deꝰ? ven
ter eſt. Prima tria ydola ſcʒ ſuperbia. auaritia lurxuria-ſignata
ſunt per tria ydola que ſpecialiter coluit ſalomon · ꝓpter hoc
iram dei incurrit grauiſſimam Tegitur emm. 3 regum · . Cuũ

eſſet ſenex ſalomon depꝛauatum eſt per muliers toꝛ eus. Pt
ſequeret᷑ deos alienos. net erat coꝛ eius pfectum cum dño deo
ſuo ſitut toꝛ dauið patris eius · colebat ſalomon aſtertem de
am ſidonioꝝ.et chamos deam moabitaz et moloch ydolum
ammonitaꝶ. Aſtertem interpeetat᷑ fſactura ſuꝑflua. a ſig mſfitat
ſuꝑbiam quam deus non creauit. ſed ille nequiſſimus angelꝰ
viz luuſer eam peimus adinuenit. Chamos interpꝛetat᷑ ↄgre⸗
gans: et ſigniſicat auaritiam que inſatiabilis eſt. Vnde etiam
ſemper mititur ongregare. anamas emm obulo indiget. o⸗
loch interpeetatur rex vel pꝛiinceps· a ſignihcat luxuriam que
pene ommbo hominibus ſaltem per peimos motus dominatur
vix eſt aliquis ita perfectug ſanctus. quin timnnidam de⸗
beat eius haberi ſuſpeckam Æα NRuartum ydolum vocatur bel.
de quo legitur. Damelis. 14. Erat ydolum nomine bel apud
babilomoos. et impendebantur in eo per dies ſin gulos ſimile
Artabee duodecim . à oues quadꝛaginta.· vini q; anphore ſex
Nota ꝙ artabea fuit menſure trium modioꝝꝶ. Duodecim igitẽ
ar tabee erant · 36. modii panis ſimu laginei qui quotidie huic
ydolo offerebantur. Pfferebantur etiã · o⸗ oues. a ſex anpho
r vini. Co nuenienter igitur per ydolum iſtud gula figuratur·
ue vir eibo potuq; replet᷑. Vnde etiaz rex iſte qui ſumptuoſu
iſtud olebat. di xit ad damelem. Non tibi videt bel ee vinens
deus aut non vides quanta zmedit a bibit aͤtidie · Igitur ceG
natus ſit puer qui vocat᷑ ihs a eſt deus noſter debemꝰ aſper⸗
nari a ſugere peedicta ydola · ſcz ſupbiam aua. luxu. et gulam.
Qui enim peedicta ydola nõ dereliquerit a dño in die extreme
neceſſitatis derelinquer eterna vfuſione dfundet. Pnde dicecck
Yſaie . j. Qui dereliquerunt dñm dſument igne ſcz xpp etuo. Ks
fundent ab ydolis quibo ſacriſicauerunt. Dicit em Plaie . 2. In
die illa pꝛoiciet homo ydola a ingrediet᷑ ſciſſuras petaꝶ* in
cauernas ſaxoꝝ a facie foꝛmidinis dñi· et a gloꝛia maieſtatis
eius cum furrexent ꝑcutere terram· YP¶ De ſetundo nota
etiam ꝙ ihs aſſenitur poſitus in reſurrectionem multoꝝ in iſr?
Doec aũt wmſurrectio fit per peniam a gr̃am ſpuſſandi. Vnde in
Himo veꝛbo quod dñs peedicauit inuitauit nos ad pemtent ã
1 ath di · 4· Pniam agite a ꝓpinquabit enim regnum celoꝛ.
Idem etiam pꝛedicanit Joh· baptiſta. Wathei · 3. Dñs igitur
ud hot natus eſt vt cooperante gratia ipſius. per penitentiam
de pecatis reſurgamus ad virtutes. Dince per ſemet ip̃m dicit

Teoeempoꝛe
R ſoohß Ii. Ego ſũ reſurrectio a vita. Et nota ꝙ; hõ cadit leptẽ
d 4 P ſeptem relurgit . Vnde dẽ. pꝓuer.24· Bepties cadit iuſt? et
md reſusgit ſc; ſepties. Cadit em̃ per· 2. pꝛmuepalia vicia. reſuꝛ git
un aut ꝑ ſeptem dona ſpuſſandi · Inuitat aũt dyabolus nos aðd ca
ſum Hnde legit᷑ . CMWat · 4. G aſſumpſit dyabolus ißm imn mon·
cem excelſum valde. a oñdit ei oia regna mundi a gliam eos
Go à dixit ei. Pec oĩa dabo tibi ſi cadens adoꝛaueris me Primo
un igit᷑ homo cadit ꝑ ſuꝑbiam.a qᷓ reſurgit ꝑ donum ſapie. Hup⸗
ho⸗ bia quippe fatit hoiem deum deſpicere. ſapia vero dferens anie
de veꝝ uſtum ſacit hoiem deum quaſi ſummum bonum aſpetere·
t ecundo homo cadit p iram. ſed reluꝛ git per ſpm intellectꝰ
d⸗ PDer iram qiuppe homo interiꝰ o btenebꝛatur at ſuiipſius obli
wl. uiſcitur. ſed donum intellectus reduat hommem ad vdomicdem
d ſuiipſius. C Ter cio cadit homo ꝑ muidiã ſed relurgit ꝑ ſpm
iealii. Innidia quiſpe diſſuadet homini ne ſaciat aliquid bom
poximo ſuo.ſed donum dcilii pſuadet homim vt diligat pxi⸗
. mum ſuum ac ſoueat eum tanq ſeißm ¶ Auarto cadit homo
dinis. Accidia nempe debilitat hoiem ne veht vel valeat deo

„

ſeruire. ſed econtrario donum foꝛtitudinis roboꝛat hommem ꝓ
ad ſeruiendum deo vires ei ſufficlenter amminiſtrat · Q¶ Knto
cadit homo ꝑ auaridam. H reſuꝛgit per ſpᷣm ſcie:· Auaricia naãq;
imſtigat hoĩiem vt multa ↄgreget· tenaciter ac impie ↄſeruet
cꝙmüz. contra donum ſcĩie ondens homimi ꝙ bona huims mundi in
ſta bilia ſunt: a ꝙ de eis artſſima rõ eſt reddenda. pſuadet tuili ⸗
bet vt moditcis ſit ↄtentus.a vt ea que iuſte poſſidet miſeridor·
diter ac large cum pꝛoximo ſuo ↄmumcet.p̃ſertim cum omma
Zmunma debeant e in regno dei Sexto cadit homo ꝑ gulaʒ
ſed reſurgit per ſpᷣm pietatẽꝭ. Gula nanq; perſuadet homim vt
circa aiam ſuam negligens ſit a impius. a circa coꝛpus ſollici⸗
tus atq; pius vt ſcʒ carmi om̃s voluptates pꝛeſtet. ecõtranrio
donum pietatis monet hoĩem vt miſereat᷑ aie ſue· ipſamq; ſol
licite paſcat ac reficiat. Ipſa em immoetalis exiſtit. ̊ coꝛpus eſt
moetale ꝓPter qð non eſt aĩe pꝛeferen dũ. Dicit em apoſtolus
Lenter eſcis a eſca ventri deus autẽ a hunc à hanc deſtruet
¶ Septimo tadit homo per luxuniam. ſedð reſurgit homo per
ſpiritum timoeis domini. Luxuria namq; inſtigat hommem. vt
M timoee domini poſt poſito totum ſe libidim carms immergat

SN

— .—

et inuoluat: Sed etontra timo domini monet vt mundum ſe
conlſeruet ac immatulatũ vt ſic cũ fidutia auèeat repntari vul
tui illius diſtridi iudicis qui omnem immundiciam vleiſcetur⸗
