4 ermones de tempoꝛe Klberti magni ꝑ Johannẽ .
Zamer vlme impꝛeſſi miunt fehtiter ·

. — — EEFEEEEESY5Z —

— 4 ●
— — .
— 5 — 2 D
. ;—GMD *
. .
—
4 . . 141
7
4
.-
. 4
5
. .
PR . 8
.
. .
1 2 =
„ . 4 .
⸗ . ðð .
. 2
. . 4
4
.
S – . 9
8 . 7
S * 4
. — .
2 2
2
— 2
. 1 4

—– „ — . .
. R * 3
4 .
2
.⸗ . .
.
. =
—
.
„
E 2 5 1 24
X
. 7 .
ℳ+ß * —
. . .
„ .
„7
. . 4
S 4 7 .
. — —
S 8 1
H
. 2
. — — 4 .
. . ——„ 4 . „
. .* . 7 5 . —
* 1 . . . . 2
. — —
*
. 4
d
õ .
. -
—
H 5
— 7.
4 2

Incipiunt ſermones de feſtis ſanctoꝝ.
Et pꝛimo de ſancto anoꝛea.Seꝛmo pꝛ.

¶Benite poſt me faciam vos fieri piſcaſtoꝛes hoĩim Ma 45 ₰.
Quare xpᷣus dñs in apoſtolatũ ſuſcepit pauperes. et indoctos
cauſam oſtendit btũs Aug. dicens- Mõ elegit reges aut ſena⸗
toꝛes aut phos aut oatτιàο ſed elegit plebeios paupes àa i
dockos piſcatoꝛes ſi em doct? elgeret᷑ ſoꝛtaſſis dicret ſe electuz

quia doctrina eius elegi mermit· dñs aũt noſter ihus xpᷣus vo/
lens ſuꝑboꝛũ frangere oruios elegit paupes. hec ille. Et H nõ
immerito quia ipſe a pauꝑe matre et in lodo paupere natus in

pauptate nutritus nudus a pauper moetuꝰ: Daupꝑes beatos

igitur nota

Ente poſt me faclam vos ſieni piſcatoꝛes ho⸗/

Aſſe Pditauit ſiut patet. MMathi. 5 et Luce 6. Pauperes ergo

mmum. MWathi 4⁰. Det verba dñs dixit nõ

ſolum ad petrũ a andeeam. imo dict ea ad
quoſlibet xpianos. Vnde ſũt qᷓtuo notada.

videlicet ſa quibus r p que/ a ad que/ a qpt
que vocmur a domingz Et nota q
vocat nos a tribo ꝑ tria pt tnia ¶ Pꝛio

ndũ eſt a quibo vocemur a dño. (Et eſt ſciendã

ꝙ vocat nos ab illis tribo ꝗᷓ ſunt mn mũdo videlicet a carnis la⸗
ſciuia a reꝝ ꝛcupiſcencia· a vite ſupbia · ¶ De hiig tribo diat
omne quod eſt in mindo concupiſcenda carms eſt et cooncupi⸗

ſcentia oculoꝛum a ſuꝑbia vite · Dec tri
tria que petrus a andꝛeas reliquerũ

a bñ pñt figurari ꝑ illa
ſi em pᷣmo reliquerũt

vxoꝛes q́s foꝛſitan habebãt vel hr̃e poterãt. Per vxoẽ vero in/
telligit᷑ ipᷣa caro que mirabili glutino copulata eſt ſpũi · Spũs
em qi maritꝰ? eſt carnis-heu vxoꝛ iſta ſcʒ caro ſempez dñari qᷓrit

in virũ . Caro quippe ſemꝑ aduſus ſpm ↄtupiſcit vt dic. apłs
ad galla. 5. Mat igit vxozꝛem ucarms luxuniã debemꝰ relinqu?

Ig.à hoc monet nos ſpũs ſanctus- Ecriaſtici.18. Poſt dcupiſcen/

ias tuas nõ eas a a voluptats tua auerteme- Siola tarnali au⸗
tere;. ſi p̃ᷣſtes aieaĩalitati tue. Diet glo · ðcupiapꝑ eius faciet te

in gaudiũ mimitis tuis demombo dicit glo- Sic contigit ſam⸗

ſom q; dalida cuʒ qͥ fuerat luxuriatus tradidit philiſteis m q⸗

carcrali mola huit illas dtupiſcentas qͥs habuerat tu dalida

.

.

4

—— —F—

— == —

tet eum m ſine ideſt ſuperbus capite in ferius demiſſo a pedibꝰ

Judicum. 6Eecundo reteſuũ reliquerut. Per rete vero notat᷑
auaricia ſiue rerũ ↄcupiſcencia. Kuaricia quippe & rete dyaboli
quod expandit ſuꝑ ſau em vmuerſe teꝛre. Per hoc rete uuenes
capit a ſenes ſiue viros ſiue muheres. Vnde dicik. Jeremie. 6.
PVir cũ muliere capietur ſenex cũ pleno dieꝝ a minoe em vlq
ad maiozem om̃es auaricie ſtudent. Et nota ꝙ dñs iniqiutat?
auaricie grauiter punire ſueuit. vnde legit᷑ in liꝰ Regũ terao
et. caꝰ· vltimo· Quod qꝛ achab rex iſra vmeaʒ naboth iſralite
deupinit ipamq; naboth ociſo poſſedit ꝓpurra m bello qdam
quod erat mter ip̃m a ſegem aſſirioꝝ ſagitta inter pulmonem

—

et ſtomachum tranſfixus otcidit᷑ a moœtuꝰ eſt et canes lixerüt

vxoꝛ eius ad cuiꝰ ↄſilium na

lſangumem euis ◻ JZezabel vero

both occiſus fuerat per mandatũ
gulis equoz ? eultata. Canes quog; omedrüt tarnes einga
Pterea ſpũs ſcũs monet vnũquẽq; N. Eciaſtid. S. Molite att?
dere ad poſſeſſiones miquas a ne dixeris eſt mihi ſuffiaẽs vi⸗

ta. NMihil em pderũt in tpe vindicte et obductioms vqn humo

tibi claudent᷑ oculi Cercio nauim dimiſerũt· per naue; ſuppia

figuratur. Situt enim ꝑ nauim doꝛſum aquaꝝ tranſit᷑ ita a ſu-

bia aliis ſemper dñan apetit. Pꝛetorea ſicut nanis amplicè et

diſcredioꝛ eſt in medio q; ſit in duabus extremitatibus ſuis· ſic
etiam eſt de ſuperbis · Ipſi enim ꝓpter hot tument. et ſupbiunt
qñ nõ ↄſiderant pꝛmn tipiũ ſuum a fſinem· Non enim vident ꝓp
nati ſunt ced a nudi a flentes aeinlantes net reſpicdunt ꝙ cito
muertentut. Mota etiam q, dũss ſuperbos humiliam tonſuenit
legitur em m ſecũdo libꝛo. Wach. caꝰ. 9· O antiochus rex quu
tante elationis erat ꝙ videbatur ſibi fludibus maris imperare
et monaum altitudints m ſtatera appendere. et qui arbitrabat᷑
ſe celi ſydena attingere. ceum dixiſſet ſe iheruſalem venturũ à con.
geriem ſepulchri iundeoz enm facturum vt hunc monẽ fimnuit
a ꝓpꝛehendit eum Dikus doloe; viſeefun amara inteſtinoum
coꝛmenta ita vt de curꝛu regali in quo ibat ad teꝛram caderet aꝰ
de ooꝛpoꝛe impii vermes ſcaturięrent ac viuentes in doloꝛibus
carnes eius effluerent . Ddoꝛe etiam 2 fetoꝛe illiꝰ? exercit? gra
uaretur ita etiam vt fetoꝛ em ſuum ipſe feꝛre nõ poſſet et ſic mi⸗
ſerabili obitu finiuit vitam- Dinc eſt ꝙ monet nos ſpũs ſanc
Eccleſiaſbtt. 10 dicens vt ſuperbiam fugiamꝰ. Ait enim ſni
aum omnis peccati eſt ſuperbia qui tenuerit illam adimplebit
maledicdtiſvel maledictione. Gloſa m coꝛpe a amma. a ſubuer⸗

.

— —

„R

——

Ganctis

ſiurſum ver ſis pepitabitur in ꝓfundum abylli.· ¶ B¶ De ſe⸗
cundo nota ꝙ dominus a pdictis tnibus reuocat nos per tria q
loris aſperitatem (Per pauꝑtatem quippe reuocat nos ab oci⸗
loum ↄcupiſcentia . Tante namq; paupertatis erat ꝙ nullã ve
ſtem oĩno ſibi liquerat ſed tm quedã pannũ quo emt p anct9
ad femoꝛa ſicut legitur in euangelio meodemi. Mullam etiam
habe bat yppodiaconem vel yꝓpodicacionẽ ad q; caput laſſũ et
afflicum reclinaret pᷣterea ctum vehementer tũc ſitiret nõ habuitt
tĩ ꝙ os ſuum a linquam humectaret (er humilitatẽ etiã ſuẽ
reuocat nos a vite ſuperbia nonne magna humilitas hec erat
wꝓa cõſpuentibus in ip̃ᷣm faciem non auertit a ꝙ doꝛſum ſuum
d ꝓpeiam crutem poꝛtandã humiliauit ꝙ etiam in medio la ⸗
tronum pede nudus in publica ſtrata ad ſpectaculũ omniũ trãl⸗
euntium ſuſpendi non refutauit Ider magnã etiam doloꝛis a⸗
ſperitatem reuocat nos a miſera carms luxuria. Nõne magnus
do loꝛ hoc erat ꝙ excæptis doloꝛibus quos ſub flagellis a ſpinis
palſus fuerat venerabile coꝛ pus ſuum ad ſingularem omnium
membꝛoꝝ dinũeradonem violenter extenderũt. & etiam ma⸗
nus eius ac pedes groſſis clauis pfoderũt et ꝙ linguam ſuam
ſelle aceto amaricauerũt . De iſtis tribus ↄſiderandis ac me⸗

.

moeandis monet nos ip̃e dñs in· Tren· 2 recoꝛdare int pau⸗
pertatis mee *&τ· a trãſgreſſionis maxime humilitatis Dmnes
em̃ alias mortes quas male ſactoes ſuſtinere ſolebant ꝑ tranſi
uit atq; illam elegit que tũtc pꝛe omnibo aliis ↄtemptibilio ha
bebatur videhœt moefem crutis a hot fecit ꝓpter eximiã humi⸗
litatem ſuam ¶ C ¶De terco nota ꝙ vocat nos ad tria ſa
cdienda. Pꝛimũ eſt vt creatoꝛi noſtro ex omm vita nr aſet poſſe
a ſcire noſtro ipſi fideliter ſeruiamus Cũ em̃ ipe nobis dederit
vitam a membꝛoꝝ potenciam ſac rõms ſcientiã dignum eſtvot
ex hiis tribus ſeruiamus ei · Vñ ð in pᷣma. Reg ·2. Pꝛepara te
oꝛ da veſtra domino et ſeriute illi ſoli et liberabit vos de manu
philiſtinoꝝ rdemonum infernalium . SZecundũ eſt vt cuilibet p⸗
ximo noſtro coꝛde oꝛe a opere in ſuis neceſſitatibus aſſiſltamus

VLer aum eſt vt aiam noſtram et coꝛpus in omm vite mũdicia

—

—— —— —

et in maculata apud deuz hec eſt viſitare pupillos aQ vidu as im
igitur iacobus ꝙ; duplex eſt religio ad quazʒ xp̃us nos muitat
Pꝛinm eſt vt pupillis et viduis a. cuilbet pau peri in ſ—nis

—

nejellſitatibus ſubuemamus. Secunda eſt vt nos ip̃os ab omi
De vicioꝛum mũdos a immaculatos cuſtodiamus.
CE D CDe quarto nota ꝙ debemus ſequi dommuz nos vo⸗

cantem de pmis tribus ad tria iam meõꝛata · ꝓpter tria que ꝓpi

bot aſſequemur videlicet ꝓpter regiam digmitatem jet rerũ oim

vbertatem a coꝛpoꝛis at anime claritatem. Qui em ſuꝑbiam fu

gerit aſe ad ſeruiendũ deo hamiliauerit aſſequet᷑ in eelis regiã

dignitatem. Qui etiam auarictam ↄtompfſerit a res ſuas pauperi -

bus erogauarit: aſſequet᷑ ĩ rꝗno dei rerũ ommũ vbertacẽ· Qui
etlam luxuriam abhoĩatus fuerit a ſemetipm caſtum a mũdum
cuſtodierit acipiet pꝛo pꝛemio anime ⁊a coꝛpis meſtimabilem

. vodem deo patre et ſpiritu ſancko viuit .

Item de beato nicolao epo ſermo.ii.

Beati ſerui illi qs cũ venerit dñs in venerit vigilãtes. lut. iz
Perba theumatis. Luc. 2. peecdit hoc. Sint lumbi veſtri pꝛe
andi et lucerne ardetes in mambus veſtris et vos ſimiles homi
mibus expectantibo dominũ ſuuʒ qñ reuertatur a nuptis. Sup
quo inquit btũs gregdꝛius. X nuptiis dñs venerit tũ ad iudi
adum ꝓperat. pulſat cũ pegritudims moleſtiam eſſe motem vi
anam deſignat cui ↄfeſtim apperimꝰ ſi hũc cuʒ amoe ſuſcipimꝰ2
Ille enim vigilat qui ad aſpectuz veri luminis mentis oculos
aptos tenet het gregoeius. Talibo em dñs dicet. Beati Pur illi

—4
4

Eati ſerui illi · quos tum venerit dominus inu enerit vi
gilantes. Luœ.12· Quinq; peinapaliter ſunt hic notan
da · Pꝛimũ eſt quis ſit ille dñs cui dignũ eſt vt ab om
nibus ſeruatur. Secundũ eſt quoꝝꝶ ſeruoꝝ ſeruieiuzʒ ſpecialiter
requiratur· Leraum eſt quõ et qñ quilibet vigilare teneatur.
Quartũ eſt quale damnũ ab hiis ꝗͥ doꝛmierũt meuzrat᷑. Quintũ
elt que beattudo eis qui bene vigilauerint ꝓmittat᷑. ¶E C
¶ De pmo nota ꝙ; dñs iſte cui dignũ a iuſtũ eſt vt oẽs ſeruiant
ſeſt dei filius. De iſto dno legit᷑ m. Geñ · 2. G videlicet yſaac
cũ bñ dicret iacob filiũ ſuũ inter ctera ſit ait. Seruiat tibi pli
et adoꝛent te tribo eſto dñs fratrũ tuoꝝ. Per yſaat q interpta
tur riſus vel gaudiũ deus pater intelligit᷑ qui coꝛ et os illoꝰꝝ ꝗ

1 — 6

.
.

.
4

.r LFEI — — — e e
claritatem · Que tria nobis largini dig net᷑ ipſe dei filius qui ca

modo ꝓ pecatis ſuis flent a lugent gaudio adimplebit a riu

4

4

.ð

.

4

ſfſuos Luce. 6. Beati qui nunt fletis quia nidebitis · Vnde etiagʒ
dicit ad quehbet ſidelem in. Job. S. Deus non peoidet ſimpli
ecem nec poariget manũ malignis doner impleatur riſu os tuũ
ett labia tua iubilo. Per iacob qui luctatoꝛ mterp̃tatur dei filiꝰ
mtelligitur qui tanquam verus dauid cum golia ideſt dyabo⸗
lo ſingularem luctam aggreſſus eſt in cruœ eũq; moeiendo qð
mimbile erat ſubegit et ocrit ideſt miquam potendiam ſibi
abſtulit. Duic filio ait deus pater· Seruiãt tibi populi gentihũ
adoꝛent te tribus indeoꝝ eſto dommus fratrum tuoꝝ rxp̃iano
eo in eadem rehgione. Eſt etem xp̃o vna ſides Q vnum baptii
ma: idem namq; ꝙᷓ xp̃us pditaut ipſi ſuſceperũt et per ems
baptiſma a peœatis oiginalibus ipſi ablui meruerũt. ¶ F
De lecudo nota quod xp iam ſpecialiter dicunt ſerui domini qa
ipſi mn baptiſmo ſeruicio dyaboli renundauerunt a ſe ad chri ſi
Obſequiũ obligauerũt. de hüs Puis diat᷑. Exoð. 21. Si emeris
uũ hebꝛeum ſer ammis ſeruiet tibi in ſeptimo egredietur libeꝛ
Fratis cum quali veſte in trauerit cum tali egrediatur- Dec au
tCoꝛitas exponitur de xpᷣianis a chriſto. Debꝛei interpꝛeta ntur

vimncentes vel tranſeuntes et ſic xpiani debent eſſe hebeei vt vis

— —ʒ—ʒ—MNW —

X
—————-—--- õ

per ſidem vincant dyabolum a mundum ita tranlire merean
tuur m regnum eternum. De hac victoꝛia diat. pma Johis. 2.
WVerbum dei in nobis manet. a viaſtis malignũ ideſt dyabo⸗
lum. diclt etiaz pmo·Johis· S. Det eſt victoꝛia que vinct mũ
dum ſides noſtra. Dos itaq; ſeruos dominus emit magno pe-
cio videlict ſanguine ſuo Pnde ſex annis ei ſeruiredebent vt
m ſeptimo liberi gratis egrediantur. Per ſex anos totũ ſpauũ
vite noſtre figuratur in quo laboꝛare debemus cum ad laboꝛez
nati ſimus· Job. . a cum etiam ipſe dommus ſex diebus opera
tus fuerit à in ſeptimo quieuerit ſic dicit᷑. Gen. 2. Requieuit
deus die ſeptimo ab omm opere quod patrarat. Septimus an
nus eſt tempus poſt hanc vitam quod eſt tempus ammarum
Igit ſex annis ar toto tempoꝛe vite noſtme xp̃iam dño ſeruiant 4
Eeptimo anmno liben qratis egrediant᷑ u per xpi grãm ab omm
miſeria liberati ad eterna requiem tuc ingredi mereantur. Cuzʒ
quali etiam veſte homo intrauit in ſer uituth xp̃i cũ tali tũc exit
ve ni; eſt mnocntia que ↄfertur hõi m baptiſmo ſiue ſit bapti;
mas aque vel penitence. Et cu hat veſte qui xpo deuote ſerui⸗
erit exibit m moꝛc.· Et nota ꝙ a puis xp̃i triplex ſeriutus exi
git videlicet buitus coꝛdis oꝛis à& oꝑis- Seruitus autez coꝛd ik

tonſiſtit in tribꝰ videlicet in cogitacionũ puri tate et affectionis

ſin critate ac ↄpaſſionis vbertate. Debet em ſeruus xp̃i puras
o gitationes hre vt videlicet retogitet ſingula beneficia xp̃i a
cũ ea recogitauerit ſincere af ectioms dulcdine circa ipᷣm moue
atur. Debet etiam hre vberem ↄpaſſioneʒ ꝑ quã paupꝑibus et
afflicis ↄdoleat at miſereat᷑· ſit fecit ſanctus nicolaus. Erat em
ſicut de eo cantat᷑ valde paciens a ſuper afflichos pia geſtans
viſcera . Sernitus etia; oeis dſiſtit in tribus videlicet in deuota
gratiaꝝ adione m ſuꝓplica orone· a in fraterna ammomcione:
Debet emm quilibet luper ſingulis beneſiciis ihu deuotas ſibi
referꝛe gratiaꝝ: adiones cum etiam ei ab eledis in patria iugit
gratie reſerantur vnde a ſaordos tottidie inuitat nos in miſſa:
Gratias inquit agamus dño deo nr̃o- Debet etiam homo crea
toꝛi ſuo ↄtinue ſuppliœs orones offer: e poſtulans ab eo grãm
in pſenti a gloriam m futuro. Sratiam ſiquidem a gloei bial⸗
miſte teſtimomo · dabit deus · Debet nhilo minꝰ? homo pximũ

ſuum ad omne opus bonum admonere vt ipſum quantum in

ipſo eſt ſeum ptrahat ad regnum dei . Seruitus etiam operis
ↄſiſtſit in tribus. Debemus enim dno ſeruire operibus mũdicie

uiſticie et miſeridoꝛdie vt videhœt per mundicia; coꝛꝑa noſtra

abinnamentis luxurie cuſtodiamus vt pꝑer inſtidam pximum

—

rico: diam pauperibus a afflidis benefaciamus. Sit fecit beatus
nicolaus qui iuſte munde ac pie viuendo ad honoeez ſacrdocli

m eruit pmoueri diumitus Vnde adhuc oleũ relndat ex oſſi⸗

dus eiuns mundis et inſtis . Mota etiam ꝙ domino ſeruiendum
eſt cum timoee et exultatione. Juſtidia enim domini ſacit hoiem
trepidare. ſed benig mitas eius facit eum exultare. De ſeruiao
timoꝛis dicit᷑ in ̃s. Seruite domino in timoe · De ſernicio vero
exultatioms habet· Geñ .· c.· Pbi pplus egipti huius mundi
diait ad ioſeph per quem xpᷣus intelligit᷑ ſalus noſtra in mau
tua eſt reſpidat nos tantũ dominus noſter leti ſeruiemꝰ? regi
ideſt deo patri · ¶ & ¶ De terco nota ꝙ vigilie quibus vi
gilare tenemur. hee ſunt vt videlicet ſemꝑ dei reminiſcamur ac
ſalutis ꝓpꝛie amme non obliuiſcamur Et hot faere debet omĩis

homo ſiue ſit in pueritia ſiue in adoleſcencia ſiue in virili etate
ſiue in ſenecka ſiue in ſenio vſtitutus · Dinc ẽ quod dominꝰ dit ·
Marc ·. 13.‧ Vigilate neſcitis em qñ dñs vemat ſero an media

nocke an gallicantu an mane ne tũ venent repentine mueniat

V4—

.

noſtrum in nullo ledamus aut offendamus vt etiam per miſe

os doꝛmientes quod autem vobis dico omibus dico vigilat.

4

—

õl

—

D Bonctis iſ.
Deſcribit ergo dñs hic qᷓtuoz vigilias per quas qᷓtuoꝛ piſuaua
pales etates hominis ſigurant᷑. Per ſero quiſpe intelliguntur
homines decrepite etaus vtpote octogenarii nonagenariia een
tenarii. Diis enim dies huiꝰ vite iam pene elapſus eſt a inſtat
eis nox moꝛtis a talibus eſt neœſſarium vigilare· Per mediaʒ
nockem deſignant hommes qui m multis ſollidtudmibo huius
vite iam per longum tp̃s vixerunt a neceſſe ſoꝛet.vt ð anime
ſue requie oogitarent. Qui etiam dicere poſſunt· media vita in
moꝛte ſumus vtpote hommes annoꝝ quinq̃ginta ſexaginta et
ſeptuaginta· Ali quuppe qui libenter nocte vigilant ſaltẽ in me
dia nocke vadunt doꝛrmitũ vt pauſent a requieſcant · Sic etiaz
vtile eſſet talibus vt tandem nüc de amimaz requie cogitarent
VPoer gallicantum notantur homines quos gallus multiplius
ſolliadtuùdinis inquietat videlicet qui de diugum ſuaꝝ a puulo
rum a œtere familie ꝓcuracione ſollieiti exiſtũt vtpote vienarii
tercenarii qdeagenarii . Et certe a talibus exigitur vt vigilent
MNeſtit enim homo q;tumcũq; robuſte etatis ſit quid ſuper ven-⸗
turra pariat dies · Der mane intelligunt᷑ parui et adoſcentuli q
fſfnnt infra annos viginti quibus adhut longioce dies vite pꝛe⸗
ſentis pmittitur a ſoꝛte tales er edũt ꝙ longam a ſerenam diez
ſint victuri qui foꝛſitan vix vinent vnam diem bꝛeuem et pr
aure mtemperiẽ nihilommus ꝑturbatam. ꝓpter quod et talb?
ẽ vigilãdũ. Bts ni colaꝰ mane œpit dño vigilare ꝓprtea legit··
de ipſo ꝙ dum penderet ad verba matris quarta fenia. et ſextra
ſemel in die papillas ſugebat· Cantatur etiam de eo ꝙ nobik
pꝛogeme ſed nobilioꝛ moꝛibus ab ipſo puerili euo ſacutus dox
minum meruit diuina reuelacione ad ſummũ pꝛouehi ſaerdo
cium. Mota etiam ꝙ ad lrãm btũs moolaus ad hoc vt bene u⸗
geret vigilauit. Cuidam enim prifamilias qui ad magnam de
uenerat mopiam ad ſubſidium ip̃ius ac filiarum eius ipᷣo doꝛ
miente aurum pꝛoiecit s abeſſit. Veu multitudo facetunt econ-⸗
uerſo qui ad hoc vigilant vt male factant de nodibus vtpote
fures raptoꝛes latrones et domoꝝ incenſoꝛes ac ſoznicatoꝛes.
De tahbus diatur. Puͦ.· 4. ne deleckeris in ſemitis impioz nec
tibi placat via maloꝛuʒ non enim dozmiunt niſi malefecerinit
nec ſomnus rapitur ab eis niſi ſu plantauerint. omedunt pa
nernm impietatis a vinum iniqtatis bibunt. ¶ De qjrto
nota ꝙ adminus ſunt quatuoꝛ genera hommũ qui non vigi⸗
lant lſed doꝛminũt a ꝓpter hoc penam a moꝛtem incurzunt eter
nam ˖ Doemirne enim eſt deum non attendere et ꝓpꝛiam ſalutem

auaritiam que ſemper apetit dona et munera rerum pꝛeſencuz

De

negligere. Fatiunt autem homines ſic dozmire ſuꝑbia auarida
luxuria a de longioꝛe vita ↄſidencia· et ꝑ hec etiam quatuoꝛ ho
mines morte truddantur eterna- Mota ergo ð pꝛimis duobus
videlicet ſupbia auaricia ꝙ faciunt hommnẽ dei ac ꝓpꝛie ſalt?
obhuiſci et tandem ipᷣm moꝛte interfidunt ſempiterna vñ legit
in ſcðo. Regum· ꝗ.ꝙ duo pꝛintipes latronum rechab aQ baana
yſboſeth filium ſauli feruente die in meridie ſuper lecum ſuum
doꝛmientem mterſecerũt a ſublato capite eius abierunt · hoſti⸗
aria qui pe domus etiam doꝛmiebat. Yſboſeth interpꝛetat vir
dfuſionis a ſignat quemlibet qui diligit hũc mũdum qui ple⸗
nus eſt cõfuſione · Conſuſa quippe ſunt hic omnia ſpes metus
meroe gaudiuz · Dunc rechab a baana doꝛmientem inter ſicent
Rechab interpꝛetat᷑ excelſus. aà ſignat ſuꝑbiam que ſemper ex
clſa querit. Baana vero interpꝛetat᷑ vemt donatus. er ſignat

uperbia igit a auania interfinũt hominem doꝛmientẽ id eſt
ſalutem ꝓpꝛiam negligentem. interfidunt autem eũ in meridie

ecerre ſuo Bamplſon mter pꝛetatur ſol foꝛtis · et ſignat quemlibet

à in lecto. Superbi autem ſemꝑ volunt eſſe in meridie ſemper

appetunt in hoc ſeuulo ſplende a gloꝛioſi aparere · Auari etiaʒ

ꝓPpter hoc res tam mhiant᷑ ↄgregant a acquirũt vt de diniciis ·
quaſi quendam leckum ſibi ſacdlant in quo poſtea ſuauiter pauu⸗-⸗
ſent a quieſcant . Et quare tales interfidunt᷑ qa certe hoſtiaria
domus id eſt racio hominis ob dozmiuit. Ipſa quipe raco ho⸗
mmis deberet hommem excitare a deberet ei perluadere · vt ca⸗
ueret ſibi a ſupxerbia et auaricia pꝛeſertim cum homo ſit puluis
4 vas ſterꝛum · ꝓpter quod indig nũ eſt vt ſuperbiat · pter ea
cum homo nudus natus ſit. a nudum euz egredi opteat ꝓpter
quod etiam ↄtra ratiõem eſtvt að tanta ↄquirenda ſe extẽdat
cum omnia eum hic relinquere ſit neœſſe. Luxuria etiam homi

ſalutis ꝓpꝛie vnde legitur. Judicu. 16. Ge dalida fecit Deemine
ſampſonem ſuper genua ſua a m ſinu ſuo reclinare eaput. De⸗

inde cũ ralum eum abiceret appꝛehenderũt eum phyliſtei Q eru
erunt oculos eius et vinctum cathenis molere eũ ſeerũt im car

rxp̃ianum qui deberet elſe ſol per lumen ſidei a foꝛtis per opus

virtutis. Dec enim duo equir untur a quolibet xpᷣiano vt vi

delioet cedat per fidem a operetur per caritatem . Dmc dalida

que interp̃tatur ſitula ſignat luxuriã que ſemper ſitit libidmeʒ

d ſinum ſuuzʒ mmiutat ibiq; eum tam diu doꝛmire factt qaduſ;.

E

raſus ſuerit id eſt quã diun vires coꝛpoꝛis habuerit. Pinibo aut
tddꝛpo:is per motem ablatis abitit eum a ſe queʒ tunt phliſtei
1demones capientes ex ceecant eum id eſt peiuant eum eterna D
luc vmduntq; cathenis perpetue damnatioris et ſit eum mo
Alere ſaciunt panem eterm doloꝛis ac laboris in tarcene gehenna
lÜ vbi impii ſemꝑ in circuitu ambulant excœcati. Jbi miſero pec
atoꝛi luxuniola doꝛmicio longis cructiatuum vigiliis lamenta
biliter conpenſatur-Conſidencia quoq; longe vite fact hominẽ
Doꝛmire id eſt dei ac pꝛopeie ſalutis penitus obliuiſci legit em
Judicum . 4· Ge iahel ſyſaram pallio operiens dedit ei lac bibẽ
et tandem tympus doꝛmientis clauo perſoꝛauit et ſit ſopoꝛez
moeti ſocians defecit a moetuus eſt. Syſara interpꝛetatur equi
viſio et ſignat tales qui non pꝛeuident moetem ſuq; ſed vidtt
ſitut equus mulus quibus non eſt intellectus. psS.·31. Dos ia
hel qui mterpꝛetatur aſcendens a ſignat conſidentiã longioꝛis
ac aſcendentis vite pallio falſe ſpei operit et dat eis bibere lat
mundane voluptatis a ſic ĩos Damiẽtes clauo perpetue moe
tis perſoiat a ocidit. C. J De auinto nota beatitudo qᷓ
bene vigilantibus peomittit᷑ hec ẽ de qua dominus ſic ait in p⸗
ſenti euangelio⸗Kmen dieo vobis q pꝛecinget ſe a faciet illos
dDiſcumbere a tranliens miniſtrabit eis. Dei quippe filius pee⸗
inget ſe r gratioſum ſeruum ſeruoꝛnm ſuoeum in regno ſuo ſe L
oſtendet eoſc; qui vigilauerunt id eſt qui ſui a pꝛopeie anime
per bona opera immemoꝛes non extiterunt faciet diſcũbere ad
menlaz gloꝛie lue ſicut ipſe dicit · Luœ.22. Et egd diſpono vo
bis ſicut diſpoſuit michi pater regnum vt edatis a bibatis ſu⸗
per menſam meam in regno meo. Diſcumbentibus autem eis
qui olim ſeruierunt ac vigilauerunt tranſiens mmiſtrabit ip̃iſ
fereula multipharie iomunditatis. Tranſibit quippe iheſus per
ipſam animam a omnes ſenſus electoꝛnzʒ miniſtrans palatum
manum et pedem a ſic de aliis membeis aQ pꝛopmabit vmcuiq;
membeo letitiam ſingularem. Anod autem gaudium amme q
ſpedalis ſedes eſt trinitatis tunc infundetur nec pꝛedicatoꝛis
Ungua nec ſcriptozis calamꝰ ſufficiẽter Poterit explanare. Ro⸗
gate ergo dominum vt ſic in bonis operibus vigilantes mue⸗

mamur quatenus illam ineffabilem beatitudinem aſſequi me⸗

ramur· Quod nobis peeſtare dignetur.

Sanctis OSex. iiſ.

De ſancto thoma apoſtolo ſermo.ii.

¶ Infer digitum tuũ hut et vide manus meas. Johᷣms.20.
Johannitius in deregimine ſanitatis ſic inquit· In coꝛpoꝛe hu⸗
mano dextra ſunt maioa qua; ſiniſtra Cuius radio eſt vt diat
philoſophus quia dextra magis exponit᷑ motui a laboꝛi · Wa 4
ioe etiam eſt in fluxio virtutis coloeis a ſangumis ad dexteram
qe ad ſiniſtam vt dicit Terencius· Sic ſemper maioæa ſũt oas
pietatis hominis qꝙ; ſiniſtra. mimie aſperitatis et rigoꝛis. Vnde
upꝛianus. QNutuus eſt benignitati inſiſtere q; aſperitatem mmiã
exercere Xpus autem dominus benigniſſimus exiſtens elecuz
ſuum diſeiplum beatum thomam dinus in tenebꝛis infidelita
tis ꝑmamere noluit ſed ip̃m miſericoꝛditer illumiando dixit. In
r Sigiuun. er

AUlſer digitum tuum huc et vide manus meas et affer
dulus ſed ſidelis · Johnis · 20· In verbis pꝛemiſſis que
dommus dixit ad beatũ thomam tria pendere poſſumus a no
tare videlicet paſſioms grauitatem. et reſurꝛedionis veritatem
xp̃ianam dignitatem · R¶Pꝛimo igitur perpendere poſ⸗
ſumus grauitatem dommice paſſionis per hoc quod dict tho⸗
mitte *† Pet hot enim pꝛobani poteſt , claui quibus dominus
cuci fuit affirus groſſi erant ad modum digiti virilis mamus.
et ꝙ groſſa fuit et lata ad modum virilis manus illa dira lan
cæa qua tranſfixum fuit latus ſaluatoꝛis noſtri vnde er. Johnis
ditit . 19.‧ Ge vnus militum latus eius lanca aperuit quaſi ma
gnum hoſſium ſatiens in latere et continuo exiuit ſanguis Q a⸗
qua ſed intermixtim et ſepatim. X.à eodem qiuppe vulner ſin
gularitez exiuit ſanguis et ſingulariter limpida aqua quod ſi-
eri non potuiſſet ſi fuiſſet anguſtia lateris apertura: Cum ergo
dominus tam graue peo nobis ſuſtinuerit paſſionem diynw
eſt vt et nos aliquam aſperitatem patiamur.peo ipſo: ¶ Vnde
etiam ſicut. legitur in. Johmis. vndecimo. Cu lazarus moetuꝰ
elſet et iheſus diceret diſcipulis laarus moetuus eſt eamꝰ ad
eum. Dixit thomas ad condiſcipulos eamus et nos et moia

mur tum eo- Ece paratus fuit beatus thomas moi cum do mi

no. vt diett ibi gloſa. Ece verus amantium affectus vel cu eo
vinere vel cum eo moei. Ad hot autem vt patiamur cum domi
no muitat nos apoſtolus ad. Romanos octauo ita dicens·

Enmus heredes dei ooheredes autem chriſti ſi tamen tõpatimur

4

. 4

ʒ Banctis
vt et ſimul gloꝛi ſeœmur. Exiſtimo enim ꝙ non ſint tondigne
paſſionis huius tempoꝛis ad futuram gloriam que reuelabit᷑ ĩ
nobis ˖ Si igitur volumus habere cum domino gloꝛiam exulta⸗
donis Paciamur etiam cum ipſo amanitudine; paſſionis. Ip̃e
enim eſt caput noſtrum et nos eius membꝛa · vnde non detet
vt ait bernardus ſub ſpinato capite membꝛum vinere delicate.
ꝓPpter quod etiam apoſiolus ait· pmo ad. C oeinthe2. Si quid
patitur vnum membꝛum ↄpaciuntur omma membꝛa ſiue glo
riatur vnum membꝛum congaudent omnia membꝛa: qa ſubdit
vos autem eſtis cꝛpus chriſti quaſi diret. Cum chriſtus qui
eſt caput noſtruʒ paſſus ſit pꝛo nobis et vos debetis meritd cũ
ipſo pati in via miſerie. vt cum ipſo gaudeatis in patria g lorie
Vos enim eſtis coꝛpus eius · Vult etiam dominus vt nõ ſoluz
conpadamur ei in cruc pendenti ſed vt etiam cpactamur iwi .J
in paupertate ſamis ſitis frigoꝛis ac infirmitatum miſerias pa
cienti · Sibi quippe reputat impenſum quod pauperibus fuerit
erogatum. De hat conpaſſione dicit. Job. 30. Flebam quon⸗
dam ſuper eo qui afflictus erat. et conpaciebatur amma mea
pauperi. C ¶Becundo poſſumus attendene veritatem reſur⸗
rioms in eo videlicet ꝙ oſtendit ſe videndum et palpanduz
Vnde etiam dixerat aliis diſcipulis puſquam ſe thome exhibe
ret · ſicut teſtatur. Luẽ · 24.· Videte inquit manus meas a pedes
meos quia ego ipſe ſum palpate a videte quia ſpiritus tarneʒ
et oſſa non habet ſicut me videtis habere . Et cum hoc dixiſſet
oſtedit eis manꝰ a latus· Igitur lſieut gloſa dict. pꝛopter hoe
cicatries vulnerum ſuoꝛum reſeruauit vt fidem reiurꝛedionis
aſtrueret a inſidelitatis vulnus in eis ſanaret. Cũ ergo xp̃s re⸗
ſurꝛexerit ſcine debeamus ſirmiſſime ꝙ a nos reſurgemꝰ. Vnð
dicit · Job · 9· Scio ꝙ redemptoꝛ meus viuit a iĩ nouiſſimo die
de terra ſurꝛecturus a rurſuʒ eircumdaboꝛ pelle mea a in caꝛ
ne mea videbo deum laluatoꝛem meũ . dicit etiam aplus pᷣmo.·
ad Corĩ. 5. Dmnes quidẽ reſurgemꝰ ſed nõ omes immutabim
a miſeria videlicet in gloꝛiam Bom em̃ tũc in coꝛꝑibus ſuis im
mutabuntur a miſeria pñtis vite in gloꝛiam vite Petue · MWali
vero de miſeria huius exilii ibunt in miſeriam eterm ſupplici. C
Explanat autem quomodo iſta ſiet reſurꝛ edio. Et diet ꝙ fiet
m momento a in ictu oculi ad clameeem nouiſſime tuber ad
æptum chriſti qui ideo vocatur nouiſſima tuba quia cum omes
p̃dicatoꝛũ lingue ſiluerũt tũt ipſe vt ab vmuerſo oebe andiaẽ

—

potenter at patenter in iudicio perſonabit · Agamꝰ i gitur ca⸗
viſſim opera mundicie iuſticie ac miſericoꝛdie. Fugiamus q; in
mundiciam miuſticiam ac mentis intlemenciam vt viz tum ad
vodem hmus tube nos euigilare contigerit non in obpꝛobtium
ſempiternum ſed pocus in vitam eternam feliciter reſurgamus
Dicit autem. Damel . 2. Wulti de hiis qui doꝛmiunt in terꝛe
puluere euigilabunt alii in vitam eternam alii in obpꝛobꝛium
vt videant ſemper id eſt vt hii qui emgilauerint in vitaz eteꝛ
nam videant deum quaſi imꝑatoꝛẽ ſereniſſimũ a hii ꝗᷓ euigila⸗
uerint ĩ obꝓbꝛiũ ſempiternũ aſpicãt dyabolum toꝛtoꝛem cru·
deliſſimum. C W Tertcio m verbis ſupꝛadicus notare poſ-/
ſum us chriſti anaz digmitatez. Si emm chriſtus apoſtolos ſuos
piꝛebuit ad attrectandum ſic etiã tam digni ſũt ipſi et cari boni

chriſtiam ꝙ ſemetipſum ſe eis exhibet ad manducanduz. Quis
autem dubitat non mmoeis dignitatis eſſe cibũ pꝛetioſum mã
ducare cq; attreckare · Vnde ipſe ihelus per lemetip̃m diat · Joh.
S Rmen dico vobis miſi manducaueritis tarnem filii hominis ·
et biberitis eius ſangumem nõ habebitis vitam in vobis· Cuzʒ
ergo inſtet cariſſimi natiuitas infantuli iheſu qui ſeißm exhiber
nobis ad veſcendum a ꝓpter hoc repom volnit in p̃ſepiũ. ſex re
quirunt᷑ a nob vt tm̃ hoſpitẽ honoꝛiſice recipiamꝰ.vdigne tunc
ad lacroſanctã ↄmunionẽ acedamꝰ. Pꝛimũ eſt vt ab hoſpico
aĩe omnes ſoꝛdes peccatoꝝ elimmem? a hot optet fieri ꝑ ama
ram ↄtridonẽ. Contricio em̃ quedam eſt p̃acuta pala ꝑ quaʒ
omes inmundicie ſcelee eicunt᷑ ꝑ s dyabolus inquinauerat
pctõꝛis. Scm eſt vt domũ pfundendo ſcopemꝰ id atũ ſit aiam
per lacrimoſam confeſſionem. Lacrimoſa qui ꝓpe t confeſſio q̃ſi
quedã ſcopa que tũ ſetentes ſoꝛdes ꝑ dtridoms p̈ atuta palam
Poꝛas piecte fuerint dom ſ poſtmodũ lacrimis ꝑfuſis ſubtiliter

— — —

et diligent emüdat⸗De iſtis duobo dr. 2. Pal. 29. Extulerüt

ſaterdores omnem mmundiciã quam in templo reperant in ve
ſibulo domus domini quã tulerunt leuite et aſpotauerũt ad
toꝛrentẽ cedꝛon ſoꝛas expiauerũtq; temphm dei diebus oco ·
Sadcerdotes dicũtur quaſi ſacri dues. Sunt au ſacri dues aie
timoe à amoæ- Timoe videlicet ſupplhicti àQ amo pꝛemii hii duo
ſaderdotes in gerula cõtriconis efferunt omnẽ mmũdiciã peti
templo dnirde coꝛde hoĩs a aſpoætant eã ſoas in tozrenten
xdꝛon. Cedeõ interptat᷑ triſtis mero: a ſigt ſupplicaũ gehẽ'nale

Abi em̃ ẽ triſtis meroe qꝛ? miſeri damnati nõ expectant aliquuam

ſolacioneʒ meroꝛis ſui. In hunc toꝛrentẽ timoꝛ a amoꝛ facdůüt
Peæeccata poztare quando videlicet fauũt hommẽ recoꝛdar quoð
mniſi idem penituerit ſemper inferni lupplicia padetur. Soꝛ dibA
autem expoꝛtatis expiauerũt emplum octo diebo ꝑ quod i
telligit pura afeſſio ad quam octo rea uirunt᷑· Et illa ocko ſunt
iſti octo dies expiacioms. C M(Dcko que ad ↄfeſſionẽ reꝗᷓ
runtur notant᷑ m hoc verſu · Quis quid vbi quotiens cum quis
cur quomõ qñ· Quis videlicet vtruz monachus cleritus vb lay
cus ſuerit. Ieem vtrum fuerit ſacerrdos. dyaconus vel ſubd yato
nus a ſic deſimilibus . Quid id eſt quale genus peceati conmiſe
rit · Vbi id eſt in quo loto perpetmuerit · Auociens id eſt quot
annis vel menſibus vel diebus vel vicibus . Cum qui s. . cum 3⸗

bus id eſt ſi cim muliere ſoluta vel coniugata vel religioſa a v⸗
lata aut tum nepte vel ſoꝛoꝛe. Item ſi cum iumento a quali
iumento · Cur id eſt ſi ſpontaneꝰ? aut ooactus vel ſi magna tẽp
tacio eum ad hoc impulerit vel ipſe ſibi temptacionem fuerit.
Quomodo id eſt ſi naturaliter aut in naturaliter ſtando vel ia⸗
cendo vigilando vel dormiedo. Quando.i in quadeageſima vei
ertra quadageſima ſi in diebus ſolemnita tũ vel in diebus ſeni
arum. Tercium quod requiritur ad hoc ꝙ coꝛpus iheſu digne
ſuſcipiamus hot eſt vt hoſpicitum toꝛde noſtni ooꝛtinis a floibo

adoꝛnemus hot ſit per bonoꝝ operũ adionem maxime ꝑ ele
molinarum largidonem. vnde dict. I. Wach. 4. Dꝛauerũt fa
dem templi cozonis aureis a facta & letida in Populo magna
valde . Corone auree ſunt bona opera que fiũt excaritate. Per
bona quippe opera aĩa modo oenatur æ tand in dei indico o⸗
ronat᷑.Quartũ eſt vt aduentũ dñi deliderem⸗ ip̃mq; ieiuni ex⸗
dtemꝰ. oc aũt fit ꝑ ſancta deſideria a deuota ieiumia p que
iami hoſpitis fuſceptionẽ cum iße ſit

bom xp̃iani parant ſe ad tanti
verus abus aie . Vnde aplus in pma dſñica aduentus inſtr u
xit nos quõ debemus expectare hoſpitem noſtruz ißm xp̃m ita
dicens ad. Ro. 13: Dies id eſt chriſtus a ꝓpmquabit· Mõ ergo
ſitis in oonmeſſa ciombus a ebꝛietatibus non in tubilibus et in
puditicis ſed induimĩ id eſt appetite dñm iheſum xp̃m vt vem⸗
at videhtet in toꝛ veſtrum. Quntum eſt vt reeptum hoſpitem

in ledem quietam vel lectum molliter ſtratũ tollocemꝰ hoc ſit p
Pacm coꝛdis a omms ire at odii ꝓpulſionem- Et nota ꝙ; pax
ordis qua nutriuit mamſuetudo patientia tam grata deo q
etiam ipſe dei filius quem deus pater conſtituit vigilem eccle⸗

ſie ſue dicit ſe in ea requieſeere a doꝛmire · ait enim ĩ pᷣs In pad

7

4
.

De

K .

m idißm doꝛmiam a requieſcam. Eſt igitur paxa tranquillitas

4

. .

toꝛdis ſedes a lectus iheſu xp̃i · Prochdoloe quidaz ponũt ihm

quaſi ſuper ſpinas a veticas a pꝛoiciunt eum quaſi m ignem.

Allli videlicet qui cum inuidia odio a ira acipiunt ooꝛpus criſti
Serxtum eſt vt cariſſimo hoſpiti quicquid melius et carius ha⸗
bemus pferamus a demus ſed mihil coꝛde eſt meli? a hoc petit
a nobis vnde dict . Pꝛou.23. Fili pꝛebe mihi coꝛ tuũ . Coꝛ igi
tur petit a nobis qma ſi habuerit ooꝛ habebit oculum aurẽ na

.
*

.

ſum os et linguam manum pedem a ctera mẽbꝛa corpoꝛis ad

obſequiũ ſuũ patiſſima: Rogate ergo dominũ vt lit eum reci⸗

¶ VBeati ſtephani. Sermo quartus.

CEce video celos apertos a ihm ſtantem ι Actuũ ſeptimo
HPerba theumatis elegan ter exponit btũs gregoꝛius dieens·
Barcrxe ſcripture hiſtoꝛie ſic in veritate credant᷑ facte vt tñ Pligni
ficationem aliquid inſinuent nobis faciendum vt ſic foꝛis de⸗

Verauũ eſt qr ihus no ſes ſtans a ſtephano videat.

.
.
4

4

teſtat. Zecundũ eſt quod ꝑ eelos quos aptos vidit intelli

4

.

hiſtoeia rei doeamur vt intus per intellectum ſpũalem de emẽ
dandis moꝛibus inſtruamur. verba itaq; ꝓpolita hiſtoiã do

cent nos ꝙ btũs ſtephanus in perſecucione poſitus vidit celos

aper tos 2 cũ hoc ſenſu nobis inſinuat ꝙ et nos deuotis exer⸗.

ad oli gaudia wolemus . Vnde bene diat ecre video it.

De pmo nota ille qui ſe elos aꝑtos videre preſtat eſt btũs

7

fßtacdo itaq; nomiĩs ſui innuit apte ꝙ ſeðᷣm regulã dockrine iheſu

virxit a ꝙ bñ vinẽdo ce

leſtẽ coꝛonã pmernit · Nos etiã imitari

cicis apericionẽ celi meren poſſimus vt poſt moetẽ ſiue medio

2

