mia coꝛporis extentione. ¶ Deamumſextum eſt qꝙ etiã cruti
affxum milites ac ſacerdotum pꝛincipes ac inde eum ſenioees
blaſphemaneruut a irriſerunt. vnde dictur. MWathei 22. Pre⸗
SèM tereuntes blaſphemabant eum mouentes capita ſua a dicẽtes

Vah qin deſtruit templum dei a poſt triduum reediſicat illud.
ſa lua teip̃m.ſi kilius dei es deſcende de cruce. Bimiliter peimci
pes ſacerdotum illudentes cum ſcribis a ſemoꝛibo dicebant. ali
os ſaluos fecit ſeip̃um non poteſt ſaluum facere ˖ ſi rex iſrael eſt
deſcendat nunc de cruce a credimus ei. ¶ D ecimumſeptimũ
eſt ꝙ etiam ipſi latrones iuxta eum crucifixi in ꝓPerium ei ſece
runt · vnde dicit · Warci · 5. Nui cum eo crutifixi erant tõuida⸗
boantur ei. vnus tñ illoꝝ latronũ in cruce duerſus fuit· vt dẽ
Luce. i3. Nam cum vnus eoꝛꝛ diceret blaſphemando. Si tu es
xp̃s ſaluũ ſac temetip̃m a nos.alter ꝗᷓ duerſus fuit increpabat
eum dicens. HMeq; tu times deum ꝙ in eadez damnatde es et
nos dem ſte nam digna ſadtis recpimꝰ. hit vero mhil mali
geſſit ¶ Decimumockauũ eſt ꝙ vmo mirrato a aceto eũ po⸗
tauefr̃t. vñ dic. MMat.22. Curꝛes vnꝰ ex eis acceptã ſpongiã

.

Feinpoer
im pletam aceto Pwint. arundini a dabat ei bibere. Dicitur
etiam Mar. 5· Dabant ei bibere miratũ vmu Medmumno/
num eſt ꝙ cum moetuus ct eius coꝛpus r quiez hie deberet
ißm lancea tñſfixerunt. Vnde dr. Joh · 19. nus milttum em
cea latus eius aperuit. aà dtinuo exmit ſanguis aqua. ] Di⸗
ceſimum eſt ꝙ etiam ipᷣm moꝛtuũ cuius innocentia; ſol a luna
ſaxa a terra manifeſte pbauerant ſeductosem appellauerunt
Hnde diat. MWat · 22. Fltera die ꝗ eſt poſt paraſceuen Pt⸗
runt peinapes ſacerdotũ a phariſei að pilatum d icentes. Dñe
recoꝛdati ſumus. qꝛ ſedudoꝛ ille dixit adhuc viuens poſt tres
dies re ſurgam. Jube ergo cuſtodiri ſepulcꝝ vſq; in teraum di
em 2”εä. Ecke mirre faſciculus quem ꝗqlibet xp̃ianus in coꝛdis ſui
camera debet collocare ¶ P duer etiam ihs per thus in⸗
telligit qꝛ per ip̃ᷣm deus pater nobis eſt mitains. Thure em
plaeari deus dẽ. Vnde dieit᷑ · Ecciaſtici · go Bymeon ſaceꝛdos
magnus q̃ſi thus redolens in diebo eſtatis Symeon interpꝛe⸗
tatur audiens meroꝛem a ſignat filium dei ꝗᷓ audiuit meroꝛrẽ
antiquoꝝ patz qui magnis peetibo poſtulauert vt veniret
eripet eos de manu infernalis tiranni: q etiaz ꝓpter h ſacerdos
dr̃.qꝛ obtulit ſemetip̃m hoſtiazꝭ ſuauitatis deo pr̃i in ara cruæ
ꝓ pet̃is ꝓpli ſui. Et ob hanc cãm dict᷑ fuiſſe qſi thus redolens
mn diebo eſtatis vi diebo ire a ſeu eritatis paterne. Aple quippe
lacrimis a orõnibo ſuis placanit iram pr is. Vñ dicit apkus ad
PDes. 5. Jhus in diebo carnis ſue pces ſupplicacõeſq; ad deum
cũ clam oe valido a lacrimis offerens exandit? eſt p ſua rene⸗ HDMZ ”
rentia Tas ¶ Ihus aũt etiam ꝑ auxꝝ ſigmificat᷑ qꝛ qlibet ele Puer R W

„

ctus ꝑ ip̃m erit decoꝛatus. Ipſe em tanq; qdam aureus anulꝰ
q ſicut aurea ſibula. necnon a ſic coꝛona aurea ſctos in patria
decoꝛ abit. Jhus igit᷑ eſt tanq; qᷓdam aureus anulus quem deꝰ
nater dat cuilibet petoꝛi per pnĩam ad ſe reuertenti. Pñ legiẽ
uce .5. & ille paterfamilias ad quem ꝓdigus filius reuerſꝰ9
fuit iuſſit dari amulũ in manũ eius iaig amulus eſt pemte
dum qꝛ certificat eos de gra pr̃is. Ihus etiam eſt qſi quedaʒ
aurea ſibula ꝗᷓ datur homim in virtutibo pꝛo ficienti. Yn legiẽ
Machab . 10. ſcrlbit galexander anthiochus rex dedit iona
the pratem vt haberet libulam auream Anthioch⸗ interſ tad⸗
en pauꝑ ·a ſignat ip̃m dei filium. De quo dieit Ylaie · 33
2 non clamauit neq; exaudita eſt vox eius ſoꝛas. ſeðd ſicut ag
nus oꝛa m tondente ſe obmotuit a non aperuit os ſuum. Jo⸗
nathas imter pꝛetatur columba vemens a expꝛimit quelibet q

=

5

pꝛoRtit in virtutibo· Virtutes em̃ lunt deargentate penne oo⸗
lumbe r· anĩe quibo ipſa volat in cem. Igit᷑ ionather tuiuſ libet
homini in vᷣtutibo ꝓfitienti dat anthiochusihs xp̃s fibulam
aureaz dat ei ſemetip̃m. Poni quippe debet ihs ſuꝑ coꝛ tanc;
gsödam auneum ſig nackm. vt oĩs intellectus et affetus hois
dDturnat in ip̃m. Debemus em tendere in xp̃m ctum omni intelle
Nqu nro a affectu · Ihus eclam eſt tanq;ᷓ quedam aurea corona
ꝗ dabit᷑ cuilibet homini ad eterne vite bꝛauiũ ꝑpuenienti. ꝓpter
qð monet nos apłus· I· ad. Coꝝ. 9. Vt tam fideliter turram
tam foꝛtiter ĩ agone ↄtendamus vt hanc mmarceſſibilẽ eo⸗
ronam ꝛpꝛehendamus. ¶ R De hac area corona habet
Exodi . 25. vbi dict dñsg að moyſen· Faties ſuꝑ archam coro
nam auream p cirtuitũ ¶ Nota ꝙ; in archa tna erant npoſita.
viz due tabule decem mandatis digito dei inſcripte. a vena q⸗
dam cũ manna: a vᷣga aaron amigdalina. Stabat etiaz intra
ſcetᷣa ſttoꝝ ſubter alas cherubin. Per archam itaq; tuiꝰ libet ele
di aĩa figurat᷑: que qꝛ decem pꝛecepta dñi ſtudioſe ſeruauit· et
quia celeſti dulcedine qᷓ per manna ſigmficat ſemp mhyauit⸗
qt etiam pauꝑes a infirmos tanq virga amigdalina ſuſten⸗
tauit ac pauit. ꝓpterea puenit in ſcta ſctoz: adepta eſt ſocieta
tem ſctoꝝ angeloꝝ. Tali aũt aĩe ipſe dei ſilius erit aurea coro
na ꝑ cir cuitũ · qꝛ eam ex ommi pte ſempiter na glia coronabit.

Pinc etiam dicit. Pſa. 28. In die illa erit dñs exerutuũ coro⸗
munezbya magfy'ollat⸗ na glie a ſertũ exultacõis reſiduo ꝓpłi ſui 4 e ſecido

1

nota ꝙ muner qꝗᷓ magi pcidentes obtuler̃t erant mirma. thus
à auꝶ· Nos igit᷑ cũ per pꝛedictos magos ſigniſicem memoea⸗
= tta munera offerre demus. vt viz offeramus mirram mirre thꝰ?
thuria anzz auro. Per mirmam vero notat vite nfe aſpefitas-
po miah oſese Nebe Fer thus deuocis aſſiduitas per anzs peetioſa caritas Primo
ibggggai.it oöofferre debe mus dño mirraz ꝑ vite nr̃e aſperitatem · vt ſic
ipſe in coꝛꝑe ſuo multa ꝓpter nos paſſus eſt incomoda- ita et
. nos ꝓpter ip̃m aliqua jncomoda patiam. MWirra aũt iſta qᷓ do⸗
mino eſt offerenda ſiſtit in ieinmis. in vigilis. in ailicns. 4 du
ins ſtratis in genufledtiombo. a virgaz percuſſionibo. pe grinma
tiombo· a in ceteris huiꝰcemodi coꝛpahbo affliccionibus. ? icat
ab vie malas ogitacos noxias voluptates. De hac mir ra
dẽ Judith. 9. Deſcẽdit indith ĩ domũ ſuã lauitq; coꝛpꝰ ſuũ et

*

vnrit ſe mirra optima. Per iudith ꝗ interpeetat aſitens intelli
gltur ꝗqlibet ſidelis ania que quo tidie confiter dno qm bonus
m in letulum mia eius. Hic añt debet deſcendere in domü ſuaʒ
per ꝓprie ↄſcie diſcuſſionem. Debet etiaz lauare ozpus ſuum
P lacrimax effuſionem a ſinceram cõfeſſionem. Debet mihilo⸗ .
minus coꝛpus ſuum perungere mirra bona meliosi à optima.
Wirram bonam offer̃t qui ocłm hñt ad infernum · ideo ſe H
ꝓPter pctᷣa ſua caſtigant a affligunt.ne ibi ſemꝑ a demonibo af
fligant᷑ · Wirram melioeem offert qui oculũ hnt ad celu · et iõ
ſe pumiunt tribulatões ꝑferunt vt ad ſocietatem ſanctozꝝ qui
illuc per multas tribulacõs ꝑuenert poſtea mittant᷑ Mirram
optimam offerunt qui tm oculum dingunt in ip̃m deũ e ꝓPpteꝛ
hot ſe grauibus afflidiomibo ſubiciunt vt paſſioni ſue ſaltem in
aliq́ rndeant· a vt de ipſo ſue dulcedinis fonte eo ardentiꝰ pꝰ
modum bibant ¶ T Secundo deẽmus dño thus offerre · p
deuoois ſinceritatem. In hoct aut tonſiſtit deuo cois ſinceritas
vt libenter oꝛemus a libenter de dño togitemus. Libent etiam
aures nr̃as accomodemus. De hoc thure dr· Leuitie·24. lo
quit᷑ dñs ad moyſen· Duodecim panes de ſimula ſup menſam
puriſſimam coꝛam dno ſtatues· a pones ſuꝑ eos thus luudiſ
ſimum. Nota ꝑp· I2· panes ſimulagineos deſignant· 12· gau
dia ꝗᷓ muemet ꝗqlibet bona aĩa ijn puriſſima menſa ſete trimita
tis· Primi qtuoe panes ſignamt quplex gaudium ꝓpte qua
dꝛuplicis mali amocõeʒ. Alii qtuoe panes ſignant qᷓdꝛiſfoꝛme
gaudium ꝓpter coꝛꝑis gloeificatõm. VYltimi qtuoꝛ panes exp⸗
nenationem Mrimum igit᷑ gaudium eſt de vmtculoꝛ: dirrupti
ne Pintula aĩe ſunt ſames a ſitis a frigus æ eſtus laboꝛ à in
firmitas· aQ cetera ncomoda quibo ðſtringit᷑ in carcẽ toꝛꝑis ſui
is vmculis dirruptis in moete dicet felix aĩa. Dirrupiſti vim
cula mea &&e po. 15. (Stdm gaudiũ eſt qꝛ liberata eſt de ma
loꝝ hoim impugnae. MWali em pꝑſequunt᷑ bonos odio coꝛde

verbis a fidis. ¶ Weraum gaudiü eſt ex demonũu inſiviantiũ
Doulcntbe. Cum em iuſta aĩa erepta fuerit de coepe tunc ſu per
aſpidem a baſiliſcũ ambulabis c: põ. 90- Per hec enim qjtuo⸗
aialia demones figuran?. C. Rrtum Jauvii elt er inſet iahii⸗
wementoʒ euaſione. Letabit᷑ em inſtus cũ viderit vindictam
r letabit᷑ cũ ſe viderit euaſiſſe lorũ ſupplicio. vbi exercet᷑ vm⸗

dicka ſcelez a pctoꝛ ¶ lia quatuoe gaudia ſunt ex toꝛporis

gloeiſicatiõe viʒ clanitas · agilitas.· ſubtilitas. im coꝛruptibilitas
que qtuoe notant᷑ in ſole · Vltima quatuoæ gaudia de ipſiꝰ aie
Die Ppaliter eẽ dicunt viz ommmoda agmitio.· pleniſſima dile

Guper iſtos.i2 panes i ſuꝑ iſta.i2. gaudia Poni iubetuꝛ thus
lucidiſſimum qꝛ ſingula pꝛedicta bene ſiderata mirabilem al⸗

ferunt homim deuotom. Et vt hõ hec . 2 . aſſequat᷑ aſſidu e de⸗
bet dño offerre ſuam orõnem P ¶ Tereio debemus anz
caritatem . h ſoꝛce dicet aliqs ego paup
ſum a egenus . a non poſſum hr̃e aux qð offeram. ad qðd ego

dno offern ꝑ p̃aoſam caritatem.

rñndebo. Zi non habes auz caritatis qð offeras· quere in tribus
lotis a ſatis jnuenies. videlicet quere in ophir. a in eiulath· a
m tharſis. Per ophir intelligit᷑ ten era infirmitas ihu e
eiulath aſpera paſſio. Et ꝑ tharſis iocũda gloæificatio. Primo
igit᷑ aux canitatis qrendum eſt in ophir. Vñ legit . 3. he 9. G
ſerui ſalomonis ibant tũ claſſe in o hir . a ſumptũ inde aurum
detr lerunt ad ſalomonem regem 2 .

mius vel fragilius puero nouit᷑ nato. Certe h; multũ auricari
tatis muenit᷑. Vere em magna fuit caritas ꝙ illa dei vtus que
firmauit oꝛbem terre qui non comouebit᷑· ſit ꝓ nobis eſt infir⸗
mata vt membꝛa infantuli aſſumeret tenerrima. Talez quippe

deſiderauerant eum antiqui pres. Vnde dieit. Yla. 53.Et nos
deliderammus eum nouiſſimum a ſcientem infirmitatem.

Vnde etiam apls ad. Peb. 4. cum gaudio exclamat. Non ha⸗
bemus pontiſicem qui non poſſit compati infirmitatibo nr̃is.

Qualem igit᷑ habes o apoſtole ſubdit. Temptatum aũt ꝑ oĩia

ꝓ ſimilitud ine abſq; peto·a quid boni nobis ex hoc poueniet
ſequit. Adeamus g cum fiduda ad thronum eius gre. godo
ſoꝛ ſitan aliq diceret ꝙ etiam alibi libenter qreret auæn carita
tem p̃cioſam · ꝓpter hoc ſcðo in eiulath eſt ꝓcedendum. Legit᷑
em̃. Gn ·2. In terna eiulath naſcit᷑ auꝶ. a aux terre illiꝰ opti⸗
mum. Eiulath interpꝛetat dolens vel ꝑpturiens. a bene expmit
nobis paſſionem filii dei. Ibi em vt dict· ꝓſa. 3. Pere lang⸗
uoes nr̃os ipſe tulit · a doloꝛes nr̃os ipſe

4

huc Feioees eſſe mus xp̃us pꝛo nobis moetuus eſt. Ipſe etiam
ad.

er

alom 1 phir interp̃tat᷑ infirmitas
a bene expmit nobis infanciam ſaluatoris nr̃i. Auid em̃ infir⸗

lo Pꝛtauit. Et in verni
tate h multum aurircaritatis inuenitur· Vnde diet aphus ad
Ro ·5. Commenda tdeus caritatem ſuam in nobis qm̃ tum ad

———————èS

4 Ph:/ 3· flexis gembe at vt ſciamus ſupereminentem ſcĩe

Tempoz B

caritatem xp̃i. Ibi dicit gloſa. INemo poteſt rica tatis eius mag

nitudinem oolligere ſez ꝙ deus fackus eſt hõ . iuſtus p impiis

dñs puſſeruis· creatoꝛ pꝛo creatura moeit᷑ Ecce ꝙ tantũ amri m

uenit᷑ in doloe paſſionis ihu ꝙ nemo pt to tum colligere · Hed
qꝛ ſoꝛte dices ꝙ libenter ha beres auzꝛ alten? generis. Pterea
tercio eunð eſt in tharſis · Vnde legit · ʒ. G. 10. O claſſis ſalo⸗
monis ibat in thar ſis ꝑ tres ammos deſerens inde auzz. Thar b
mterpeetat᷑ exploꝛatio gaudii.Quid igit᷑ ꝑ tharſis intelligitur
niſi curia ſuꝑ celeſtis vbi nature nte thronus eleuatus eſt ĩ ex
celſis· Vnde cantat᷑. In excelſo throno vidi ſedere vig Rlium
dei hoĩem factum qnem adoꝛat multitudo angeloꝛꝛ ic. Vere h

pr̃ magnum gaudium exploæari · Vñ dicit Criſoꝰ. Reuera ma

gnum a migabile a ſtupoꝛe plenum eſt carneʒ nr̃am ſurſum ſe

1

dere adoꝛari ab angelis arch⸗

Veriſſime h plurimum aurir caritatis nnuemi᷑ Dicit em apłus

mn gelis. Poc g ſepius in mente
veꝛ ſans exceſſum patioꝛ magna de genere hũano pymaginang

—

ad. Eph.2⸗Deus qui dines eſt in mia ꝓpcer mimiam caritatz

*

ſuam qua dilexit nos. ꝛſedere nos fect m celeſtibo in xpo ihu
Conſederer lil ſedere qꝛ vere natura nr̃a deo vnita ſedet tu ipſo

m throno glie ſue. Pere magne caritatis fuit . ꝙ limum noſtz⸗

ſibi dei ſilus diunxit· a diunctum ſupꝑ cherubin ſera phin ele⸗

uauit. Bi imꝑatoꝛ romanus ſoꝛoæezʒ alicuius paupꝑrimi aſinarii
vel bubulci duceret in vxoꝛem. a ſaceret eam con loꝛtez imperii
ſui magnam gram a honoeem diceretur feaſſe aſinario vel bu

buled illi. Ita etiam ſilius imper atons celeſtis eximiam in hoc
canitatem oñdit carnem nram alſumpſit in ſponſam. eamq;

gloeie ſue fecit & ↄſoꝛtem. Nota q; quidam hoies ſunt alinani

q quið bubulci.Aſinarii ſunt illi qui aſino coꝛpi
boris imponunt:xp̃oq; ſeruire compellunt. Bub
chriſto non ſeruiunt · ſed tantum poꝛtum coꝛpo
Poecus autem ad hoc zmedit vt dmedatuꝛ.

Je eam gulole paleuntur. tandem a vermibus omedentur.

Pꝛtum coꝛporis ſui paſcunt

ulet ſunt illi ᷓ

Ita a coꝛpora illa

um igitur hmi xp̃us tantam caritatem nobis oſtenderit. p

nobis videlicet naſcendo. pꝛo nobis moeiendo. carnem etiam

noſtram ſurſum tranſferendo. iuſtum eſt vt nos ilſum ex toto

woꝛde diligamus. ipſic; nideliter ſeruiamus. vt ſic ante ↄſpect ũ
ipſus clementie vemamus. Quod nobis YJ.

¶ Vßica prima poſt epiphaniam Der xiij.

*

EFadum eſt poſt triduũ in
Luce ecuannod.
Iauum peꝛimo ſcribit. Cepit ißs facere a docere. Et brus
Greé. inquit. Dmmis ppi adnio ſpiami tomimis eſt inſtruees
ergo xp̃s ihs in templo eſt nꝑtus· ſig num fuit vt nos in ma

nenerunt ihm in templo ſedentẽ

puericia adoleſcentia ac iuuentute domum dei frequentemus.
Inia vt ſeribit᷑ trenoꝝ terco. Bonum eſt viro aim poꝛtauenit
iugum dni ab adoleſtentia ſua. Et ſapiens int: Eckiaſtict 12.
Que in iuuentute non ↄgregaſti qũo muemes ea in ſen ectute.
Vt ergo x̃m ihm et gram eaus inuemamus ißm humilibus
Peecbus in templo queramus· Quia factum eſt poſt tiduum ·

Acum eſt poſt tiduum inuenerunt ihm in templo ſe
dentem in medio doctoꝛ audientem illos a interroga
5 tem. Luce.2 -Mota q; in pñti euangelio octo nomĩari
poſſunt᷑ in puero ihu. Que ſi quilibet homo fuerit imitatus. ſuf
ciunt ei ad ſtatum ſalutis eterne £ Srimum eſt ꝙ pa
cem amauit. eamq; ſe amare facto demonſtrauit (Seðm eſt ꝙ
templum ſicut cultum dei diligens frequentauit (Tercuũ eſt ÿ
dockoes paudenter auſcultauit (Kuartum eſt ꝙ tpahbus reb⸗
ſpᷣualia p?eamauit Muintum eſt ꝙ¶ magnam nobis in ſe otten
dit humilitatem Gextum eſt ꝙ floruit per vite punitate; (Sep
timum eſt ꝙ voluntati ſue parentum pꝛopoſuit woluntatecn . YU
ctanum eſt ꝙ ſieut pꝛoſicdebat etate· ſic etiam pꝛoſeet per ſa⸗

— — — pientie „ acte claritatem ¶ Pnmum igitur quod conſide⸗

2 7 pnt enan orto a naE
a n. peero .

randum eſt in puero hieſu. hoc eſt ꝙ pacem amanit· eamq; ſe
ονανàutr amare ſacto demonſtrauit. Vnde dieitur in pꝛeſenti enangelio
Y onſumatis diebus paſchalibus tum nrirent parentes eaus
remanſit puer hieſus in hieruſalem Fheruſalem viſio pacis in
terpꝛetatur . Hignificat igitur hieruſalem pacem coꝛdis? Aui
enim habuerit h pacem coꝛdis perueniet ad viſionem ꝓppetue
padis. Per hot itaq; ꝙ aliis a hi eruſalem recedentibus puer
hieſus remanſit in hieruſalem per triduum oſtendit ꝙ pacem
amat· ac tum ipla a in ipſa libenter habitet. Vnde drĩ m. põ ·
27575. Factus eſt in pace lotus eius. Sic etiam legitur. Luce. 10.
mittens ſeptuagintaduos diſcipulos ante faciẽ ſuaʒz in oẽez
quitatem a lotum quo ipſe erat venturus dicebat illis. Inqm
tcunq; domum intraueritis pꝛimum dicte. pax hnic domiet ſi
ibi fuerit filius pacis requieſcet ſuper illũ pax veſtra. Ecce pmittit

6

Tempoꝛe iiij

pacem in omem ciuitatem a locum qͥJ ipſe erat venturusa per . i
hot innuit ꝙ in nulliꝰ hoĩs coꝛ venire dignat᷑ miſi ibi pacem in
uemat ¶ Ý ¶Igit᷑ tum coꝛ nr̃m ſpualiter debeat eſſe ihrlm.
ſi wolumus e-
ꝛde nr ima pax eſt
yä»t nullũ in coꝛdibo nr̃is odiamus. De hac pat

notandum eſt ꝙ tnplicem pacem hr̃e debemus
ihs maneat nobiſcum a habitet in coꝛde nro.

———

nr̃is odiamus. De hac pate ditit apłs ad
Coł· 3. Pax xp̃i exultet in ooꝛdibo vris. Lunc pax xp̃i exultat
m coꝛdibo nr̃is ctum nec rancoꝛ nec inuidia nec odium inquie⸗
tat. Pec em expelli debent a coꝛde vt pax in ipſo eo quietius
requieſcat (Scða pax eſt vt neminem verbis nr̃is vel occulte
vel palam offendamus. De hac pace ditit apłs .2· ad. Coz.
.13. Pacem habete a deus pacis erit vobiſcu. De qua vo pa
loquit᷑ ſtatim qᷓſi exponens ſubdit. Balutate muicem in oſculo
ſancto · ꝗ · d · Non debetis mnuicem in verbis iurgioſis litigare.
ſed potius benigne vos ſalutare · et hot debetis ſacere in oſculo
ſancto · non in oſculo doloſo· ſitut oſculatus fuit ioab amaſan.
Legit᷑ em· 2⁰. he 2o. qꝙ iòb ꝗ erat pꝛemceps milide dauid vng
tum manu tenuit cumſdam militis mentũ qui amaſa vocabat
qſi oſculans eum. dicenſq; ad eum. Salue mi frater· alte vo
manu gladio ꝑpcuſſit eũ in latẽ· a effudit iteſtina eiꝰ. ſic adhuuc
hodie multi ſunt qui alios ſalutant·quibo tñ malum ſacẽè moli/
untur. Vnde dicit Greg . MWentum tenere eſt cum bemgmitate
blandirji. ſed ſiniſtram ad gladium mittit qui latent ex mahcla
Peutit¶ Teraa pax eſt vt nulli malũ vel damnum aliqð nr̃ſis
operibo imnfſeramus. De hac pace dicit apłus:2· ad. TWheſal. 3.
E deus patis det vobis pacem ſempiternam in omni lo.
De ꝗqᷓ vero pace loquit᷑ ſta tim qſi exponendo ſubiungit · deus
ſit cuim ommibo vobis. Tunc eſt deus nobiſcum cũ nulli maluzʒ
vel damnum mferimus · ſed vnũquenq; ſicut noſmetipſos dili⸗
gamus. Deus aũt eſt caritas vt iohes in ſua epła pteſtat᷑. G
auüt ipſe ihs velit nos hr̃e hanc tripliceʒ pacem ꝑ hoc euiden
oñdit ꝙ poſt reſurredionem apparens diſcipulis ter dixit ais · 2°
Pax vobis. ſicut ait· Joh.20. ¶ Z (Scðm ꝙ aſiderari opoꝛ Puer le Ni sen
tet in puero ihu hoc eſt ꝙ tanq; cultũ dei diligens templũ non aple . luit
theatz freq;tauit. Vnde legit᷑ imn hodierno euangelio · ꝙ parẽ⸗
tes eius ingreſſi irm muenerunt eum in templo.non dr ꝙ in⸗
uenerunt eum in theatro. Ece habemns H exempln a dno vt
libenter eccias freq;temus· a in dei cultu ac ſernicio delectemur
ſſiut legitur- Luce.2. De illa ſancka ana ꝙ non dſtedebat de

. pNee
templo ieinniis et obſecrationibus ſeruiens deo die ac notte
Hicut etiaz legit᷑ de ſancto nicolao qui cum adhutc eet pueralꝰ
ſancke eccie limia frequẽtabat. Sed heu multi ſolo noĩe xpians
exñtes ſepius a libentiꝰ freq;tant tabernas q; eœias. Et ꝓoter
hoĩes ſepe pligant᷑ in vineis ſuis a frugibo ac aliis reb Pfñf
dicit dñs · m aggeo pꝛimo. Quia domus mea deſerta eſt et vo⸗
feſtinatis vnuſqſq; in domum ſuam· ꝓpter hoc ꝓhibiti ſunt celi
ne darent roꝛem. a terra phibita eſt ne daret germen ſuum et
vocaui ſicitatem ſuꝑ terram a ſuꝑ montes a ſuꝑ triticũ a ſuper
vinũ a ſuꝑ oleum a qcunq; ꝓfert humus a ſup hoĩes a ſupꝑ iun
menta a ſup omnem laboꝛem manuum. Si igit᷑ indei ſic plaga
nanerunt. multo foꝛtiꝰ plagendi ſunt xiami q verbũ dei hor⸗
rent vt venenu. a qui fugientes ſctam ecciam ſeſtinant ad ta
nam vt ibi vacent ludis a potacoibo a clamozibus C
ex iht Nortoxes etr Jereium eſt qð in puero ihu aſiderare debemus hoc eſt ꝙ doc⸗
euleket- Dres pendenter auſcultauit. Vnde legit in pñti eum. G ſedit

in medio doctoꝝ audiens illos a interrogans. Si igit᷑ ille quu
erat ſons ſapie a qui oĩa ſciebat andiuit doctoꝛes a interroga
nit · Wulto duenientiꝰ? nos qui hoĩes illiterati ſumus verbum
dei andire debemus. Propter nram quippe doctrinam 2ſcripta
Eſt pagina ſacre ſcripture· Vnð dicit apls ad. Ro. 15· QAuecũq;
ſcripta ſunt ad nr̃am doctrinam ſcripta ſunt. Quecunq; ſcripta
ſunt. gloſa de xp̃o in diumis libꝛis ad nr̃am dockrinam ſeri pta
lunt. i enm vita anfre vite aàQ moz eſt diſciphna. Et nota
valde neceſſanium eſt verbũ dei. Eſt enm quali quedam lu⸗
cerna pedibo hoĩs ambulantis in tenebeis. YVnde dr m. põ Lu⸗
cerna pedibo meis verbum tuum a lumen ſemitis meis . Bi ali
quis in obſturiſſima nocte iret per viam in qua eent pfundiſſi-
me ſouee . a nollet ante ſe poꝛtari lucernam per quaʒ poſſet fo
ueas declinare nonne ſtultus reputaret᷑ . Sic a illi multu ſtuli
ſunt qui in tenebꝛis huius exilii ambulantes nolunt ſibi peedi⸗
cari verbum dei per qð doceant᷑ euadere ſou eas mſernales.·
3 (Quartũ qð ad imitatonem optet ↄſiderani in puero
ihu ꝙ ſpualia rebo tpalibus pꝛeamauit. Vnde dr̃ in hodierno
euangelio: ꝙ cũ dixiſſet mater eius ad eũ. Fili quid feciſti nob
ſit ego a pater tuus dolentes jrebamus te. Rñdit. tuid eſt
me querebatis. neſciebatis qꝛ im his ꝗᷓ patris mei ſunt opoꝛtet
mx ec · ꝗ· d· Scio ꝙ deſolatũ me credentes qrebatis me · H clatt

—

———

qꝙ ſp̃ualem ↄſolatdem quam habui ĩ domo pr̃is mervin tẽplo ⸗
iſto plus dilexi q; carnalem ſolacoõnem quam hre potuiſſem
interim in domo vra. Peu cq; pauti lunt qui hodie pueꝝ hiefũ
imitent᷑ in hac ꝑte vt viʒ plus diligant ſpualia ꝙ; tpala. PI9
em̃ litigant hodie cleriii layci aQ monachi ꝓ tꝑalido deſenſadis
q; laboꝛent ꝓ aĩabo ſaluandis · qð tñ miꝝ eſt cum ſpualia car⸗
nalibo ſint pꝛeſtantioꝛa. ſicut anĩa coꝛpꝑe nobilioꝛ iudicat᷑: ita q;
ſpᷣualia melioꝛa deberent ꝙ;ᷓ coꝛꝑalia reputari. Bis paulꝰ tꝑa⸗
lia ſterconma reputans ſpualibo tota auiditate mheſit. Pnð diat
ad. Phibl. 3. Ppter xp̃m lucra oĩa arbitroꝛ vt ſtercora. ea que
retro ſunt obliuiſcens ad ea ꝗᷓ pꝛioꝛa ſunt me extendo ¶ &

Intum qð attendere demus in puero ihu Hel

quã nobis oñndit in ſemetipſo. Vñ dr̃ in pnñti euan:a deſcẽdit — a.
cũ eis. Deſcenſus igit᷑ ihu innuit nob pꝛecipuam hũilitatem in /
ipſo quã etiam vᷣbis pꝰea docuit ita dicens · MWat.· i . Diſtide
a me qʒ mitis ſũ a humilis coꝛde. Ditit etiam Luce. 4. Dmis
qui ſe exaltat humihabit᷑.a qui c. Prochdolo pauci ſunt ho⸗ ð
die ꝗ imitent deſeenſum ihu. pene omes aſpirant að aſcenſũ vo, ι R
honoꝛis a digmitatem extũ qð ſiderandũ eſt ĩ puero izu 6ι S floamit Nonmn. „
hoc eſt ꝙ floꝛuit ꝑ ommmodam vite puritatem· Vn dr m pnti vite pnrun R
euan Et vemit nazareth. Nazareth quippe flos vel mðicia in⸗
terpeetat· & & ihs venit in fleem a midam. ſignat ꝙ bua
uit mðidiam caſtitatis Prochdoloꝛ ita non faciunt adoleſcẽtes
a iuuenes nr̃i tꝑis ꝗ heu nimis ato vᷣginitati ↄtumeliaʒ infert
caſtitati ꝑ turpem luxu riam eas a ſui coꝑis habitaculo ꝓſcri/
bentes · Sic etiam ſaaunt vᷣgines a adoleſcntule nr̃i temporis
ꝗᷓ um laſcinis ſeruis choreas ducunt vbi igne dyabolioo intu
entes accendunt et ab intuentibo acendunt᷑· vbi per laſceuos
motus ſollicitant et ſollictant᷑. Vnde timendum eſt ne nobis

ato eueniat quod illis euenit qui ꝑ diluuium pierunt. Legit

magna nob iſe

em̃ ſit Gn·6. Corupta eſt terra coꝛam deo a repleta eſt iniqui
tate. Cunq; vidiſſet deus terram coꝛruptam omiĩs quippe caro
toꝛruꝑat viam ſuam ſuꝑ terramdixit ad noe. Ecce ego addu⸗
cam aq́s diluuii ſuꝑ terram· vt inter ficiam omnez carnem in q̊ᷓ
eſt ſpᷣus vite. a ſic factum eſt · Oms enim qui tunc erant in mãa
do ꝑ diinuium perierunt excepto noe a vxoee ſua et exceptis
tribo ſiliis eius eoꝝ diugibus. Ecce nanq; pdidti ſaluati ſunt
in archa. Auia igitur igms luxurie tantum pꝛeualuit imn mðo
timendum eſt ne pꝛiuſq; credatur veniat ille magnus q p̃cedzʒ

X es M volutan

Der xv. De—

diem indiai.Et dſumat omnes qui in igne luxurie ſut accenſ
ne vyinn ſic purget faciem terre. D ¶ Beptimum qð vtile eſt.
Pye vt conſideret᷑ m puero ihu ꝙ ꝑntes ſuos honoꝛans voſuntatem
eoꝛ ſue ſpoſuit volũtati · ꝓpter hoc dici᷑ in pñti euan. Et erat
ſubditus illis? Ipſoꝝ viz mandatis p oĩa filialiter obediendo
Ihd hoc autẽ vt obediamus pntibus nris ſiue carnalibus ſiue
ſpualibo monet nos: Ecriaſtici F ita dicẽs. Aui timet dñũm ho
noeat ꝑntes· et quaſi dnis ſermet his qui ſe genuerunt in ope
a ſermone a mni pacia. Ecce quo ſilii debent obedire ꝑntibꝰ
ſuis vt vizʒ ſeruiant eis ſtudioſo oꝑe et manſueto ſermone. et
vt in omni opere ſuppoetent eos ſi ſoꝛſitan aliqñ delirant· vel ſi
qñ ab eis dunꝰ increpant᷑. Dicit ectam apls ad. Eph· 6. Filii
obedite ꝑntibus vfr̃is in dño · hoc em inſtum eſt ¶ Bctauum q
liderari optet m puero ihu hoe eſt ꝙ ſitut ꝓfidebat etate coꝛ⸗
Poꝛali ita etiaʒ ondit ſe ꝓficere ꝑ ſapiam a gram/ ꝓpter quod
legitur in fine pñtis euangelii. Et is pꝛoſiciebat ſapientia a
etate gra apud deum a homines . Ecce habemus h exemplũ
a puero ihu ꝙ ſicut etate ꝓficmusr. ſicut de die in diem ſeneſci /
mus:· a magis ac magis poꝛte moꝛtis aꝓpinquamus.: Ita etiã
de die in diem pꝛoſñcere debemus in ſapientia a gr̃a tam coꝛã
deo quam coꝛzam hominibo· vt viz de tempoꝛe in tempus vera
ſapientia ſapientioꝛes exiſtamus· tQ amplioꝛem nobis gractaʒ
ta m dei q; hommum conquiramus· heu multi factunt econuùſo.
qui ſez de die in diem de anno in annum. magis ac magis den⸗
aunt in ſapientia et gratia tam diuina ꝙ humana. Et de illis
pPoteſt dici illud ſeculare puerbium quod videlicet qui erant in
iuuentute angeli fadi ſunt in ſenectute dyaboli. Hinc eſt quod
Ecciaſtici. 2 5 odit dommus ſenem fatuum a inſenſatum.g
Rogate ergo dum vt ſic puerum ihm in pꝛedidis octo virtu/
tibus imitemur· quatenus ipſiꝰ hereditatis conſoꝛtes effict me
mamur. Auod nobis pꝛeſtare digne½

Chriſtus dñs baptiſma ſumens hoc non fetit vt aliqua indi-
genet purificatione tum ipſe nec pctm ſecerit: neq; maculã oei-

. FToeompoce ev
doctoꝛ ⸗ Bed ideo baptiſari voluit vt aquis vim regeneratiuã
traderet. Vñ dict in ↄpendio theoloyce vernitatis h. 4. Bapti
ſatus fuit xps nm baptiſma ðſecrans· qꝛ tactu ſuemũd iſſume
carms vim regeneratiuam dedit aquis. Duic cotozdat dicdum
lactantii firmiami ad imꝑatorem ↄſtantinum diumaz inſtitu ti
onum libꝛo. 4. c 5. ſic dicens. Cum pꝛimum adoleſcere cepit
tinctus eſt a iohe ꝓpheta in ioꝛdane flumine vt lauacro ſpᷣuali
oleret · In hoc baptiſmo vox patris dixit · Pic ·

4

i eſt filus meus dilectus in quo m cõplacui. Mat. ʒ
ota ꝙ cum xp̃s ihus eſſet a io hanne m ioꝛdane bag
tiſatus. facka eſt vox patris ð celo dieens. Die eſt filiꝰ
meus dileckus . E¶ Iota etiam ꝙ baptiſmus xp̃i non
ſolum fuit inidum et ſoꝛma baptiſmi noſtri in quo ex aqua et
ſpirituſanco regeneramur a a pecatis oiginalibo emundam
verum etiam ſignat ſecundum baptiſmum ecleſie viz pniam
per quam ab actualibus trimimbus purificamur. Aui enim ve
ſtem innocentie in pꝛimo baptiſmo ſibi traditam per moꝛtalia
pecata ſoꝛdidam effecerunt. neceſſe habent vt in lauacro peni
tendie rurſus eam puriſicent. vt ſic per gratiazʒ efficdantur ſilii
dei qui peius per Pecratum fuerunt fili dyabol, QEt nota h
ſeptem concurrerunt in baptiſmo xpi. que ſi quis ſpiritualiter

fuerit exequtus· de tali dicit deus pater· hic eſt filius meus di⸗
lectus in quo mihi complacuit riet autem q leptem ſunt
neceſſaria vt a pecatis noſtris emundemur. et a deo patre di⸗
ledti filii appellemur Primum eſt vt galileam relinquamus.
Secundum eſt vt ad iohannem vemamus. Percium eſt vt in
ioꝛdanem deſcendamus Auartum eſt vt baptiſati aſeendamꝰ
Quintum eſt vt oꝛtiones effundamus · Bextum eſt vt celi ap
tionem nobis obtineamꝰ. Septimum eſt vt columbe ſedes ex
iſtamus Pn⸗ quatuoæ et duo vltima tanguntur in ꝑꝛeſenti
euangelio. Quintum vero tangitur. Luce tercto. ¶ Primo
igitur ille qui vult elſe dei filius debet galileam wlinquere pez
peceati deteſtatio nem · Vnde dicltur · Mathei terao. Tunc ve⸗
mit hieſus a galilea. Galilea interpꝛetatur rota. Per gahleam

2 -

ita q; perm intelligit᷑. Peccata quippe ſunt rota dyaboli quibus
deductt ho ies ad mſernum. Et certe rotam pct᷑i graue toni⸗
truum diuſne ſnie in indicio ꝑſonabit. Vnde dẽ m. põ ·76. Pi
derunt te aque deus viderunt te aqᷓ à timuerunt· Etem ſagitte
tue tranſierunt vox tomitrui tui in rota. Per aq́s hommes in⸗
telliguntur. hommnes em̃ ſicut aq̃ dilabunt᷑ in terram. ſirut dx.·
in: 2. He. 14.- Ditit etiam. K poc-. aque funt phi: ( F C
Pomines itaq; videntes deum in indicio timebunt. Et quare
timebunt cerie quia ſagitte veꝛboꝝ ſuozꝝꝛ tranſibunt coꝛda im
pioꝛꝝꝛ et vox bonitrui eiusi· vox dure ſnie ſue terribiliter perſo⸗
nabit in rota i. ↄtra rotam ſceleꝝ a pecatoꝶ. q non incõgrue
peccatum mortale rote comparatur. ¶ Zitut enim per rotam
confringuntur membꝛa latronum. a poſtea rote circũflecunt᷑·
in emmenti palo flectuntun ſic etiam vires a artus anima⸗:
Primo per rotam pecati confringunt᷑. Poſtea milere aie
rreote peccati arcumflexe ponentur in palum damnationis eine
QAui igitur filius dei vocari de ſiderat neceſſe eſt vt a galilea tñ
ſeatvvt pecata deteſtetur à fſugiat ( Becundo qui appetit eẽ
filius dei opoꝛtet vt ad iohannem vemat per veram ↄtricõem
= Hnde dicit · Mat. 3. G hielus venit ad iohem⸗ Johes inteꝛpꝛe
tEitur gradia Apter q: etiarm diuinam gr̃ am ſignat. Tunc auũt
õ venit ad gratiam dei qñ de petis ſuis mtime dolet et dteriẽ
O aüt ille qui de ſceleribo ſuis veraciter ↄterit᷑ diumam graciã
alſequat᷑ teſtatur põ.· in põ· ?o.· Sacrifiaum deo ſps it. ymo li⸗
benter a gratanter aſpices ¶ G ¶ Tercio qui vult dei ſili⸗
fſeſſionem. Vñ diak. Mat .· 3. & ihs venit in ioꝛ danem · q · di.
baptilandus deſcndit in ioedamej. Joedamis interpeetat riu
indici a ſigmiicat dfeſſionem . In ↄſeſſione quippe penitens to
ram ↄſeſſoꝛe ſuo quaſi coꝛã iudice qdam exñs iudicare debet ſe
metipᷣm omma pcta ſua incq;tum ea remimſatur exponendo.
Tonſeſſoe emm in ſoꝛo penitentie vicarius eſt iudicis ſempitm
Si ergo pecrator quaſi in inditio conſtitutus ooram eonfelſoe
ſuo reum ſe eſſe oſtenderit . et peccata ſua pure oonſeſſus fuerit.
certum eſtq tanq; in quodam riuo per oonfeſſionem ab omm /
bus peccatorum ſoꝛdibus abluetur. Vnde dieitur in P5. 9
CTonſeſſio a pulcritudo in conſpectu eus. Mota ꝙ pomt᷑ ibi et
pꝛo eſt quaſi diceret ſincera ↄfeſſio eſt pultritudo in conſpectu
domini DH¶Auarto qui deliderat eſſe hlius dei · o poꝛtet

H CTeoempoꝛe
vt baptiſatus aſcendat ꝑ virtuoſam ſatiſſa
Math. 3. Baptiſatus aũt conſeſtim aſcendit de aqua hieſus.

penitentes celebꝛata oonfeſſione debent ad celuz aſcendete per
virtuoſam ſatiſfadionem. Sicut enim p pꝛedicta.deſcenderunt
ad inferos ita etiam per ↄdignam ſatiſfadionem de die in diẽ
ſcandere debent ad ſupos. Zed qdam velotes a ſoꝛtes ſunt in
deſeendendo hot eſt in pecando. h valde ſegnes mfirmi ſunt
in aſcendendo i condig na ſatiſfactione pꝛo pet̃is exoluendo.
Multi igit᷑ deſiciunt in aſcenſu ſatiſſadtionis ſicut deficit vetera—
nus aſcendere volens cumulũ arenoſuüm. Vnde dicit. Ecciaſuci
25· Rſcenſus arenoſus in pedibo veteram. Si em aliquis vete⸗
ranus debiles pedes hñs arenoſum tumulu aſcendere niteretur
ↄſtat ꝙ pꝛiuſq; niti poſſet ſurſũ peꝛ arenam fluidam a inſtabil?
deoꝛſum laberet. Sic etiam multis cõtingit qui bꝛeuiſſimo tꝑpe
ꝑmanent in ſatiſfadiõe ſibi miuncta. ſed ſtatim redeunt ad Ppet

eata ſua ſitut tanis ad vomitũ: a ſicut ſus ad luti volutabz⸗

tuntur· ſicut dicet petrus. 2· eanonicae ſeeundo ¶ ¶ Anto

qui optat dia filius dei neceſſe eſt vt oet að dñm peꝛ pꝛe eaam
effulionem. Vnde ditit. Luce 3. G is baptiſatus ozauit. Anri

cunq; igit᷑ pꝛo petis ſuis ſatiſſadionem ſuſcepit debet oꝛare. et
ſedulis pꝛecibo a dño poſtulare vt nemittat ſibi peta ſua. caue⸗
atq; ei ne deinde ea ↄmittat. Vñ dicit aplus ad Phib. 4. Inhil
ſollicaiti ſitis ſed in ommni orõne a peticiones vr̃e imn omni obſe⸗
cratione innoteſcant apud deum.q · d. Mõ ſitis ſollicitinolite

timere quin dñs petices vr̃as exandiat ſi eas offerre volneri.

tis. Hee aũt debent eẽ peticiones vr̃e vt viz oꝛetis vobis debi⸗
m vr̃a dimitti. a vt obſecretis quatenus cuſtodiat vos ne rur
ſus in temptacões indu camimm. Vebeis etiam ei gras agere
tã din diſtulit vos ꝙ de peris ↄmiſſis ſi vultis pemtere poteſtis
XK(BGerxto qui acupiſcit & filius dei optet aperiat er ce⸗
lum per elimoſinaꝝ largitionez. Vnde dicit. MWath.· 3. de x̃o0
Et ecce aperti ſunt celi. Tunc homim petenti aperiunt᷑ celi cuzʒ
inſiſtit operibus mĩie paſcens viz eſurientes· potans ſicientes.·
nudos veſtiens. pegrinos in hoſpiciũ recipiens· imfirmos viſi⸗
tans. a captiuis redemptionem tranſmittens. aliaq; opa pieta
tis exertens. Mĩa quiſpe hoſtiania eſt reqni dei que mſenvoz⸗
des hoĩes intromittens a vſq; ante faciem regis eterm ꝑducit ·
Vnde dictur pꝛouer. 8· Donum hominis dilatat viam eius⸗

dionem. Pnde dðẽʒ.

Per hot ꝙ ihs de aqua dicit aſcendiſſe jnnuitur nobis. q; vere

reu⸗

et ante pꝛintipes ſpatium ei facit. Donum ita q; hoĩs a:elemoſi⸗
na dilatat viam aĩie ab vtroq; latere demones longe ab ea re⸗
pellens. a fatit ei honoeabile ſpacium toꝛam peincipibo ſuptele
ſtis curie ¶ L ¶Septimo qui appetit e filius dei neceſſe eett
vt ſit ſedes coſumbe per patis et patie poſſeſſionem · Vñ dict
at. 3. de xpo. Et Pivit Pm dei deſcendentem ſiout olumbã.
a vementem ſup ſe. O ſpuſſanctus in ſpecie columbe deſcendit
ſuper dnm manſit ſuper eum.hoc ſignat ꝙ ſi penitens deſide

nt eſſe ſedes oolumbe ſpuſſandi. ncre eſt vt pacem habeat et
patientiam vt viʒ per pacem in ſe manentem nullũ mquietet.
nululum ledat aut offendat. et vt per patiam eos modeſte ſu⸗
fſtineat qui eum inquietauer̃t. aut moleſtiam ipſi vel damnuz
intulerunt vt ſic filius dei dicatur aregni celoꝝ poſſeſſoæ effict
meratur.· Propter hot dict dñs · Mathei· Se. Beati pacifict.
Im̃ filii dei vocabuntur. a ſtatim immediate ſubdit. Beati qui
Perſequtionem patiuntur ꝓpter iuſtictam. qm ipſorum eſt reg⸗
num celoꝛum, Rogate ergo dñm vt ſic.2. pꝛedicta fide lit exe
quamur. vt filii dei & mereamur. a ꝑ ↄſequens regm ipſiꝰ ꝑ⸗

¶ Wñica ſecunda poſt epiphaniam· Ser xyj

Nupctie ſacte ſunt in chana galilee. Jo B.·2.

. 6/ 7 * 7

¶ Beatus augꝰ inquit. Muptie diumitus inſtitute ſunt et
ben edicke. ſed melius eſt vt qus ſine coniugio ſit vt liberi? ac
