nens àtota im im tranliens. vt ſeʒ vnũ eſſet cuʒ ip̃o Tercio
beata ag nes amica dei ðr. · per deo platitam hũilitatem. Sciens
em ſupꝑbos deo eſſe odioſos in hũilitate deo placœre ſtuduit al⸗
tillimo. Dint etiam legit᷑ ꝙ heſter cũ eſſʒ collapſa oculis aſſuen

e ſedðo nota qq

Aperauit quia licut

enim ſide de

ſam cuh⸗

Introiui dico P
am ad dum. Ece

2
7
6 R
E

r

,1

Pen

11
.

N miallitate

——— —

regis cõplacuit. In quo datur intelligi ꝙ cum homo ſe deitt ꝑ
humilitatem tũt oꝛã dñi oculis aſſequit᷑ gratie dignitateʒ. vñ
ditit · Ecciaſtici· 3QAuanto magnus es humilia te im ommbo· et
coꝛam deo inuemes gratiam ꝗm̃ magna potencia dei ſolius. et
ab huilibo honoeat. De rto nota qð beata agnes
olũüba aſpellatur ꝓpter magmitudinis tranqlhtatem. Dec eſt
illa tolumba pꝛuðes que toꝛuũ perſidierſihũ p̃ſecti ipam in ſua
pudititia demgrare volentem ſoꝛtiter a ſe repulit. et ab egit ſic
Dicens. Piſcede a me pabulũ moetis nutrimentũ fatinois di⸗
ſtede a me quia iam ab alio amatoꝛe pᷣuenta ſum· Wanſuetu⸗
dDinis tamen ſibi mſite non eſt oblita quia eũdem p̃fedti filium.
Pter ſuam im pudititiam a dyabolo ſuffocatũ poſtea · reſuſcita
uit ad vitam. AId ſpm̃ manſuetudinis mnuitat nos. Ecciaſtici. 3
ita dicens Fili m manſuetudine opena tua perſiœ. a ſupeꝛ hoim
glam diligeris. ¶ R(De quinto nota quod beata agnes
ſoꝛmoſa vocatur per candidam virginitatẽ. Vnde et cũ veſti by
ſuis exſpoliata ſuiſſet in teſtimomũ cãdide vᷣginitatis ſue cãdi⸗

dilſima ſtola tranſmiſſa fuit ipſi a dño vt per eam tegeret toꝛ⸗

pus ſuum. Igitur per fomolitateʒ vgimitatis beata agnes to⸗
paʒaio com patur qui in ſtructuram ſuperne iheruſalem colloca
tur. Dicit em gloſa ſuper apocalipſim. n topaz ius eſt lapis
Prulcherzimus qui in aſpectum ſuũ ſingulariter ꝓuocat aſpiciẽ⸗
tes. a mihil eſt eo carius inter diuidas regibus· a vere vginitas

in aſpedum ſuũ hngalaricr ꝓuocat aſpicientes. Candida em̃
vir ginitas paradiſi cara eſt colonis. Wnde et ipſe dñs dicit ad
quamliben vginem Cam · 2. Dſtende mihi faciem tuam. Ffaues
em tua decoꝛa MNihil enim viꝛginitate carius eſt inter diuicas

.

Ecceleſiaſtid. 26. Dmnis ponderacio non eſt digna cõtinentis
2 mme . Pinc etiam votũ ðtinẽdie nõ recpit diſpenſacionẽ quia
non habet recõpenſacionem · ¶ 3 ¶ De ſexto nota quod ꝓ⸗
prter quatuoꝛ beata agnes mnuitata fuit vt veniret Vem in quit
dominus vt humanitatem meam reuelata ſadie ſpeculeris Jtez
veni vt veſtibus induta regalibus coꝛon eris · Vemi etiã vt mei
Oiis oſculo cõſoleris. Item veni vt in conuiuio m ee diuinitatis
lemper epuleris ꝛimo igitur beata agnes pꝛopter hoc vemt
dommũ vt humanitatem eius pulcrz imi iam ſpecularetur
EIt vere humanitas eius eſt pulœrzima-Pulchꝛitudinez emim
ipfius ſicut eadem agnes teſtatur ſol et luna aandan. ſeven

dubio hec beata ad aſpectũ xp̃i faauẽ ſuã nõ tetigit.q;admodũ

rebecca viſo yſaat ſponſo ſuo terꝛeſtri faciem ſua; velauit. Non l
itenter toc huort het virgo. ert: non beo toto mundo O daa
beati oculi qui non veſpertina ſed meridiana a clariſſima viſi⸗
gqui eſt candoꝛ lucs eterne. a ſpeculum ſine macula eterne maie
ſtatis a qui intuentes ſe letiſicat gaudio dim vnlere nol ee “
venit beata agnes vt veſtibus indutis regalibus coꝛonaretur.
vnde a ipſe exultans dicit · Induit me dominꝰ velii ſal. a. ind·
in Elam Ragrite carcumdata varietate aſſiſtit modo a dextris
regis eterni. Dec eſt pꝛofecto que ſicut legitur. Exo. 27. tanq;
vere exiſtens altare thimiamatis et menſa ꝓPoſicionis dupha
aureola eſt cozonata vtpote martir. et virgo que etiam incho
ro ſuperni palati ſerens ſertum roſe a lihi inter ſyon iuuẽculas
et iheruſalem ſilias ſpeciale decantans canticum ſequitur agnũ
quocũq; ierit · Dinc eſt ꝙ poſt motem ſuam vila eſt a parenti M
bus ſuis uxta ſpecoſiſſimũ agnum ambulare cum pulchꝛa vi,·
ginum multitudine. Et tunc iſta verba dixit. Congaudete me
cum et cõgratulammi quia cum hiis omnibo lucdas ſedes acce

pierdo venit beata agnes vt oſcularetur eam dei filꝰ oſcu⸗ 2*

lo eis ſui.vnde ipſa dicit mel et lac ex eius oꝛe ſuſcepi · Ecce iã
peruenerat ad oſculum. Pec eſt illa vera heſter vtpote ꝑ glaam
m populis eleuata quaʒ rex aſſuerus id eſt ille beatus deus m
clſanter oſeulatur. Et nota ꝙ nõ ſolum ſancke virgines ſed et
onmnes eleci peruement ad oſculum ihu xp̃i · Vnde ditit · G
4*⁸. OPfculatus eſt ioſeph omnes fratres ſuos: Per ĩoſeph quẽ
pharao ſaluatoꝛem mundi appellauit. vere iheſus xp̃us intelli-
gitur Ipſe enim veriſſime eſt ſaluatoꝛ mundi. Fratres autẽ ſui
ſunt om aes eledi quos omnes recpit ad oſculum ſuum. Pndð
dDieitt . dyomiſius. Bemiqnus iheſus að ſe vemientibus totus peꝛ
Oobuat et pꝛecuerit. a totus totos deoſculatur· Ecœe mirabile a ð
notabile verbum ꝙ videlicet totus totos deoſculatur elecos D
(uarta cauſa quare beata agnes vemire iuſſa fuit h fuit vt ſcz. *
m conuiuio dininitatis epularetur · Vnde modo ſecure cantare
Poteſt. Ece quid concupiui iam video quod ſperaiu iam tenes
illi ſum iuncta in eelis q; in terris po ſita tota deuodone dilei—
Si inncta eſt domino ergo fruitur ipſo⸗ D c ſelix eſt hic virgs
que cum illis beatis angelis que fruuntur nec faſtidiunt qͥ frui
fruitur· Et nota ꝙ gaudium illud qus electi cum dño ꝑfruenꝰ

eſt ſufficlentiſſimum . Vnde dictt · Nuguſtnus. pleno toꝛde ple
na mente plena anima pleno toto homine adhuc ſup̃ modum
ſupererit gaudium. Rogate ergo cariſſimi dommum. vt ſic in
peeſenti veſtigia beate agnetis paoſequere · vt in fſuturo cũ ip̃a
fuperceleſti gaudio perfrui mereamur. Quod. ”M

4
—==

In conuerſione beati pauli ſermo nonus

¶ WVas elecnonis eſt mihi iſte vt patet it. Rctuũ. nono.
Werito vas eledtioms exiſtit qui nomẽ xp̃i iheſu regibus ↄK g;
tibus pꝛedicare meruit: magne enim digmiatis eſt dommmꝰ? nr
iheſus chriſtus . Vnde inquit bernardus. Dec nommna dominꝰ
noſter iheſus xp̃us dei ſilius ſunt valde deuota. et tum magna
reuerentia nommanda. nam ihelus non eſt line ſalute. nec xps
ſine vncdione gratie: nec domnius ſine honoee nec ſiliꝰ dei ſine
amoee et digmitate. Et anſhelmꝰ inquit. Quid eſt iheſus mili ſal ¾—/
nuatoꝛ ergo ĩheſu ꝓpter temetip̃m eſto mihi iheſus. Si nos ſic de
uote dñm in vocaremus at gratiam ab eo peteremus ipſe nob

dideret vt dixit ad anamiam de beato paulo-: Pas electioms.

As eledtionis eſt mihi iſte vt poꝛtet nomen meũ coꝛa
regibus et gentibus ſiliis iſrał. Actuum nono· Duo
1 Ppeincipaliter ſunt hic notanda. Pꝛimũ eſt quare btũs
paulns domino vas eledionis appelletur. Secundü eſt quid ꝑp

„₰ „ gentes et mges ac ſilios iſral figuretur. ¶ X T
e hopylisdiaſiöf Bote ꝙ beatus paulus ideo vas elechonis appellatu

r a domio

quia valde eligibilis a ↄmendabilis eſt pter ſex cauſas. Pꝛĩo
enim mendatur a materie dignitate. Secundo ab oenatus no⸗

bilitate. Tertio a capati peofunditate. Juarto a iugi puritate-

Quinto a ſolida firmitate. Sexto a multiplici vtilitate

vy G,le), g. dkes Juinto a ſolida firmitate. Sexto a multiplici vtilitate Mꝛimo
4 r S akezs to igitur beatus paulus vas electionis appellatur peopter mate-⸗
en. a grntate nie dignitatem. Et certe aurum omne metallum dignitate pꝛe⸗ .

tellit. Erat autem vas aureum. vnde legitur. Ealeſiaſtict 2*0.
lapide peecioſo. Symon interp̃tatur obediens et optime ht
eatum paulum qui in ᷣmo inſtamti viſitacioms ſue factus eſt
obediens ihelu chriſto vnde cum iacerer pꝛoſtratus in terra di
rit ad dommum. Domme quid me vis facœre gloſa- Indica vo —
luntatem tuam. et ego obediam. Couementer etiam ſacrrdos
magnus appellatur· quia mox vt viſitatus fuit a dommo non

4
.
4 4
1 —
3 41
1 4

——,&ꝗv

— ——.-ä

1
1

—

l

õ

—
K

Bancis
pecus aliquod extrinſecus xp̃o obtulit ſed ſemetipſũ · Per totua
quippe triduũ oonuerſionis ſue neq; manducamt neq; bibit h
oꝛauit · Coꝛpus itaq; ſuum domino obtulit a cibis a potibo ab
ſtinendo· Xmimam vero ſuam chriſto immolauit in oꝛactombꝰ
per ſiſtendo. Pinc eſt quod legitur. Ictuũ. 9. Erat tribus die⸗
busnon videns a non manducamt neq; bibit · Pominꝰ etiã
ait ad anamam. Surgens vade in vicum qui vocatur rectus &
quere in domo inde ſaulũ nomine tuꝛſenſem ecce eim oꝛat Igit
beatus paulus obediens ſacerdos dommi erat quaſi vas auri
ſolidum . Qui enim pus fuerat quaſi ferꝛeus. ucrudelis et impiꝰ
poſtea diuma operatione mutatus in virum alterum fadus eſt
quaſi aureus mitis aQ bonus. Kurum enim tpancius àQ nobi
hus eſt omni metallo⸗ a ꝓpterea deſignat manſuetudinẽ a bo⸗
mnitatem que tõnaturalis eſt deo- Ilatura emim dei eſt bomtas.
Dei etiam ꝓPꝛium eſt miſereri ſemper a parcœre · & autem pau
Ius ferꝛ eus fuit id eſt erudelis a impius. oſtenditur m. IXctuũ.
9. Vbi ananias dicit ad dommum. Domine audiui a multis ð
viro hoc quanta mala ſandtis tuis fecerit in iheruſalem a H ha⸗
bet poteſtatem a pꝛmtipibus ſacerdotum alligandi omnes qui
jnuocant nomen tuum Ge⸗ autem muta tus fuerit in aurũ id eſt
effectus fuerit mitis a bonus per hoc euidenter patet ꝙ anani⸗
as ait ad eum- Saule frater dommus iheſus miſit me qui appa-
ruit tibi in via qua veniebas vt videas a implearis ſpũ ſacto
Per hoc ꝙ frater appellatur implendus dicitur ſpiritu ſanco
mariſeſte pꝛobatur ꝙ iam emt mitis a bonus vtpote frater re
pletus ſpiritu ſancto · Spiritui emm ſancto aurea bonitas et be
nignitas attribuitur ſitut dicitur ad. Gal . ꝓ. Aureus igit erat

apoſtolus paulus per mitem bomitatem. vnde dicat 2. ad Cor
B8. Pꝛouidemus bona non ſolũ coꝛam deo ſed etiam coꝛam om
mnibus hominibus. Ipſe etiam muitat nos ad hoc vt bom ſimus
ad. Romanos. 12· Ddientes malum diligentes bonum pꝛoni⸗
dentes bona non tm toꝛam deo: ſed etiam ooꝛam ommbo homi⸗
mnibus. Pꝛouidentes pꝛouide agentes- In quo vero p cpua bo
mtas conſiſtat oſtendit paulus ibidem ita dicens Benediette +
perſequentibus vos beneditite nolite maledicere. Bi eſurierit
mimicus tuus ciba illum,/ſi ſitit potum da ilh Rota bis die be
nedictte quaſi diæret beneditite coꝛde et benedicite oꝛe. Ecre m
quo peedpua bonitas Aſiſtit vt videliœt mmimicis noſtris coꝛ de
Pſiſq; cihbum et potũ dum indigent pꝛe⸗

et oꝛe benedicamus. J un 8
beamus et demus · P U Becundo vas iſtud omendatur—

—

Pe
— ab oꝛnatus nobilitate. Dꝛ natũ enim erat omni lapide pꝛectoſo ”WWU
e⸗ S rE ſicut dieit. Kbn Hen⸗ ſgitur vt de multis aliis Reetiolis M
Ab9a†uιαα ναναοοιαις lapidibus tacœamus oenatus erat ad minus biſſeno lapide pae
mi por ifuf? ntit ιαα tioſo quibus etiam olim in lege racionale ſũmi põtifices extititt
e i adoꝛnatum ſicut legitur. Exodi.28. Pꝛimꝰ? igitur lapis enrat .“
jiaſpis Fecüdus ſaphirus Jerau 8 ſardius. Quartus topaziꝰ H“
Quuntus carbuculus. Hextus criſolitu-Septimus ſmarag d?
Dckauus ametiſtus. Nonus ligurius. Decimus benilus. Vn⸗
deãmus achates. Duodeamus onichinus. Per iaſpidem nota
tur ſidei fortitudo. Per laphirũ ſpei celſitudo · Per lardiũ me⸗
moꝛia dommice pallioms. Per topagion ↄfozmitas bone duer
ſacoms. Per carbunculũ claritas ſapiencate . Per eriſohtũ veri⸗
as ooꝛdis a lingue Per ſmaragdũ virens hũilitas. Der ame
tiſtum honoeabilis ſobꝛietas. Per hguriũ duleis ↄſolacio · Per
berillum ardens increpatio. Per achatẽ ſoꝛtis obediencia.· Peꝛ
n a s piv/h Porna onichimũ lera pefſeuemnua rimus icir lapis pꝛedoſus quo
t vas l⸗ Sig 2) Onatũ fuit hoc vas eledioms erat iaſpis ꝑ que; intelligit᷑ ſdei
TPenf fede A fſoꝛ titudo · Legit᷑ emm de iaſpide ꝙ hominem efficit tutũ timoꝛe

depoſito omm bo etiam maleficiis a incantadombo reſiſtit· ſi et
ſiIEtdeles credentes in xp̃m non pereũt · ſed vitaz eternã habebüt
fFides etiam eſt quaſi quoddaʒ nobile ſcutuʒ quod omnia tela
nequiſſimi hoſtis extinguit ſicut diot᷑ ad. Eph̊.6. Fide igitur
fanckus pulus erat oꝛnatus. vnde ait ad · Gal ·2. Zcientes ꝓnñn
iuſtificabitur homo miſi per ſidem iheſu xp̃i: Auod autem nune
vind in carne in ſide vuio filii dei qui dilexit me· a tradidit ſe⸗
metip̃m pꝛo me Ipſe etiam hoꝛtat᷑ nos vt tontra dyabolũ ſoꝛ⸗

———-—⸗.it bv*/—⸗

titer ſtemꝰ in fide· ꝓpter qð ait ad. Cor epla pma. caꝰ· vltimo

Vigilate a ſtate in ſide viriliter agite. et cfoꝛtamĩ in domino a
ommnia veſtra in caritate iant. ait etiaʒ ad. Deb. II. Yine fide im
Poſſibile eſt placere deo . a quia impoſſibile eſt ꝙ aliquis plac⸗
at deo ſine ide- ꝓptrea enbit. 2. ad- Cor. 14, Di eſtis in ſide ißi
vos pbate. ¶ £ (Secundus lapis attinens adoznatũ vaſis
iſtius erat ſaphirus per quem notat᷑ ſpei celſitudo PHicut enim
ſaphirus to orem celo ſimile, habet. a ſiut in ißo quedã ſtella
rrutilat ꝑ quã virtus eius dmoſcit᷑· pꝛeterea ſaph irus membꝛa
hyominis vetegat a interioꝛẽ ardoꝛem refrigerat · Ita etiam ſpes
eeꝛea.aa que ſurſum ſunt in celo deſiderat. a quodã dulci a luado afe.
ſectu coꝛ illuſtat · Spes etiam membꝛa debilia ad laboꝛandum
NDVDaaautem btus paulus gemma ſpei fuerat adoꝛnatus teſtaĩ ad

†

ad Gab. 2. vbi ait. Chriſto crutiſxus ſum cruci viuo autem ſã

— ,EEEEE2

PBapctits
Romanos. 5. Gloeiam inquit in ſpe gloꝛie filioꝝ dei. Item ait
I ad. Cor·i5. Si in hac vita tm̃ in chriſto ſperantes ſumus mi
ſerabilioꝛes ſumus ommibo hommibo. Item ait. i. ad. Timoxt. 0
Diuitibus huiꝰ ſeculi pꝛeupe nõ ſublime ſapere neq; ſpermare in
merto diuitiarũ:ſeðd in deo viuo qm pᷣſtat nob omma habũde

———..

ad fruendũ. ¶ ¶ Ler aus lapis in oenatu vaſis iſtiꝰ erat 221 lapis ext Sardins

—

—

em̃ rubeum colozem habet· Ita etiam in paſſione rubeus fadꝰ Paſſioms

eſt dñs noſter ihus xp̃us. vnde aſcendente eo in elũ quidã an
geli ocurꝛentes ei dixerũt. vt ait. Yſa. 6ʒ. Quare rubeũ eſt ve
ſimentũ tuũ. a veſtimta tua ſiẽ calcanciũ in teculari. Auibus
reſpondit dominus. Toꝛtular calcaui ſolus Ibi diẽ. glo. Cru⸗
ein a ommia toꝛmenta paſſꝰ ſũ in qui bo quaſi pᷣlio ſũ p̃ſſus ita
vt etiam ſanguis meus funderetur. Pꝛeterea in pñciaa ſardii n
poteſt nocere onir qui lapis vt dicitur lites paciſicat. a hoics
uocat ad pacm Ita etiam paſſio dommi ad memoeiam efficaci
ter reducta omes lites diſſoluit a hoĩes ↄpeſcit a ixis Dommꝰ
enim in paſſione quaſi agnus manſuetus coꝛam tondete ſe ob⸗
mutuit et non aperuit os ſuum. & autem beatus paulus me⸗
mo ymmo imitatoꝛ ſemper fuerit dommice paſſioms inſinuat

non ego· viuit vero in me chriſtus. Item ad. Gab. 6. Mihi au
tem ab ſit gloꝛiari niſi in cruœ domini noſtri iheſu chriſti per quẽ
mihi mundus crutiſixus eſt. a ego mundo· go enim ſigmata
dommi iheſu chriſti in coꝛpoꝛe meo poꝛto. Doꝛtatur gtiam nos
vt cum chriſto a pꝛo chriſto patiamur. vñ ait ad. Phil. mo.
PHoc vobis donatũ eſt a chriſto. vt non ſolum im eum ceredatis
ſed vt etiam pꝛo illo paciammi · dicit etiam ad. Phib. ſecundo.
Hot ſentite in vobis quod et in chriſto iheſu qui humiliauit ſe⸗

4

- wetipfun itus bediens vſq; ad moœtem moetem autẽ crucis.

——

erat topaz ius per quem ſignatur confozmitas bone conuerſa-⸗ P.e
cdionis. Jopaz ius enim. vt dicit ; gloſa ſuper. Exodi. lapis eſt Aer
pedoſſimus. et ẽ ommniũ coloeum et maxime aurei · Vnde to ⸗
paʒius dicitur quaſi topadion id eſt ommiũ colozum. Dicitur
euam multũ valere fluxum ſanguins pacientibo. Ita etiã btũs
paukns cõ ſoꝛmitate bone vite omnibus ſe cõfoꝛ mauit vt ofmſes
lucriſacret eoſq; ab in mundicia ſanguinei fluxus id eſt crimi 2

num liberaret . Vnde ait. .ad. Cor. 9. Cu liber elſem ex oibus
omniũ me ſeruũ ſec vt plures lucriſacerem Factus lum indeis

4

uãr tus lapis pꝛecioſus in oꝛna mento huius vaſis Oty ſapis exat ¶o pazins

er le boe

tonig

lardius per quem expꝛimit᷑ memoeia dñnice paſſioms. Sardins ie e nco Brite-

S
L

De
tanq indeus vt indeos lucrarer⸗ gFactus ſum infirmis vt infir⸗
mus vt infirmos lucrifacerem ommbo omĩa factus ſũ vt omes
ſcœrem ſaluos. Ipſe etiam monet nos vt imitatione ſui cuilibz
homini per bonam conuerſacionem nos con foꝛmemus ait em̃
pmo.· ad. Cot᷑.io· Sine offenſione eſtote indeis a gentilibus a
eccleſie dei ſitut à ego per omma: et m ommbus placo non
rens quod mihi vtile eſt · ſed quod multis vt ſalui fiant· gloſa
Pot eſt ommibus per ommia placere ſine ſcandalo agere ad po
fectum alioꝝ vt a illis et huic ſit vtile. C. R& C¶ uintus la⸗
P* pis quo vas iſtud egregium fuit oꝛnatũ erat carbunculus per
quem claritas ſapiencie ſiguratur. Sicut enim carbunculus lu⸗
cœt m tenebꝛis · et res arca ſe exiſtentes illuſtrat ita a btũs pau
Ius per ſapien ciam ſibi diumitus inſpiratam hinus mundi te⸗
nebꝛas illuſtrauit. Vnde et cantatur de eo . Pgloioſum hbſumẽ
ommium eccleſiarum ſole ſplendidius o vere apoſtolicuz ſyd
altiſſimum ſancte paule: qui eterm regis ſplendoꝛem tenebeis
genalum infudiſti. Legitur etiam in collcã · Deus qui vniuerſũ
mundum beati pauli apoſtoli pꝛedicadone doc. & autem mira
pili lapiencia fuerit in ſigiitus teſtatur de ſeipſo . · ad. Cot᷑. z·
Peigncnan loquimur inter perſectos. ſapienciam vero nõ hꝰ
mundi neq; pemtipum huius ſetuh qui deſtruũtur.· ſed loquim̃
dei ſapienciam. Sapientiam vero ſuam paulus deſuper acepe⸗
rat. Vnde dicat ad. Galathas . pmo⸗ Notuʒ vobis facio fratres
euangeliũ quod euangelizatum eſt a me quia non eſt ſecundũ
hyominen neq; enim ab homme acrepi illud neq; didid. ſed peꝛ⸗
rreuelacio nem ihu xp̃i· Ipſe emm muitat nos vt ſapienctã car⸗
mnis fugientes pꝛudenciam ſpũs imitemur. vnde ait ad; Ro. 8. 1
Qui ſecu iduz carnẽ ſunt que carms ſunt ſapiũt ꝗ vero m ſpm
que ſpũs ſunt ſenciunt. Nam peudentia carnis moes eſt pꝛudẽ⸗
caa aũt ſpũs vita a pax qm ſapiẽdia carnis mimica ẽ deo a im
carne ſũt deo platere non pñt ait etiam ad. Ro- 16. Polo voS
ſapie ites elſe m bono et ſimplies in malo. Itẽ ad. Cob. 4. In⸗
ſapienda ambulate ad eos qui ſoꝛis ſunt tempus redimentes ·
Sermo veſter ſomper in gratia ſit ſale tonditus vt ſciatis quõ
opteat vos vmcuiq; rñdere. B (Fextus lapis vas iſtud
glorio ſum adoꝛnatus erat criſolitus per quem coꝛdis a lingue
veritas figuratur. Criſolitus enim vt legitur auro ſimilis eſt
m coloee qiu etiaz eum fixum in auro ſupꝛa ſe poꝛtauerit redit
eeuñm tutum a timoee nocturno. Cum igitur per aurum quod
eſt optimum metallum ipſe deus intelligatur qui optimus eſſe

non dubitatur. Sine dubio veritas per omnia deo ſimilis exi⸗
ſtit quia deus verax eſt vt dictur. Johãnis. 4. Vmmo iple dei
filius ſe aſſerit eſſe veritatem- Johmis· 14. vbi ait· Ego ſum veri
tas. Sicut etiam criſolitus m auro fixus ſe poꝛtantem tutũ red
dit a timoꝛe nocturno. Sit etiam veritas hommis in dño im⸗
mobiliter perſeuerans eundem hommem a demombus per am
bulantibus intenenebꝛis pꝛotegit et tuetur· Vnde dict in s.
90· Scuto artũdabit te veritas eius non timebis a timoꝛe noc
turno.- O autem beatus paulus veritate fuerit adoznatus teſta
tur. 2 ad. Cor.II. Eſt veritas chriſti m me· hec gloiacio nõ cõ
fringetur in me in regiombus achaie. Item · 2 ad · Cor · 2. Dia
obis in veritate locuti ſumus· Item ſcribit.pᷣmo ad. Timot· - .
EFEgo peedicatoꝛ et apoſtolus veritatem dico nõ mencio docoe
gentium in ſide a veritate. Wonet etiam nos vt ſemper verita
ſem loquamur ad · Eph Waeponenn mendatium loquimi
veritatem vnuſquiſq; tum pꝛoximo ſuo quomam ſumus inuice
membꝛa quaſi dicret loquimmi veritatem quia valde incdue⸗
niens eſt vt vnum membeum ahud deapiat per falſitatem.
EEeptimus lapis ſpectans ad oenatuum vaſis iſus /ſmg lapig ezat ſmaraseas
erat ſmaragdus quo ſiguatur virens humilitas Smaragpus qoſigt wyrené Rrltas.
enim ommum virenaum gemmarum pemupatum tenet: Ca⸗
dudos etiam moebos miriſic ſanare perhibetur. Sic etiam hu⸗
milis homo eſt quaſi lignũ quod tranſplantat᷑ ſuꝑ aquas cuiꝰ
fohũ erit viride a in tꝑe ſiccitatis nõ erit ſollicitũ nec aliqñ deſi
mitt facere fructum ſicut dicit· Jere·7 Pumilitas etiam ſanat ca
dutcum moebꝛũ id eſt peſtem ſuꝑbie · Vmms em ꝗ ſe in pnti ex⸗
altat humiliabit᷑ łe cadet et qui ſe humiliat exaltabit᷑ in futuro
DVaautem humilis fuerat beatus paulus ipſũ nomen eius de⸗
clarat. Maʒ paulus. hebꝛaiœ. latine· modicus ſonat. Vñ et iße
humilitatẽ ſuq inſinuãs. ſcribit. I.ad. Cor. 5· Ego ſũ minimꝰ
apboꝝ qui non ſũ dignus vocari aplus.qm ꝑſecutus ſũ ecckam
dei. Kit etiam. . ad. Timot · pmo· Fidelis ſermo et omm ac⸗
cpeione dig nus quia iheſus xp̃ᷣs venit in hũc mundũ pctõꝛes
lſaluos ſacœre quoꝛũ pᷣmus ego ſum. gloſanpeioæ Ip̃e etiam ad
huñmilitatem nos muitat ad. Phil. 2. Mihil mquit agatis per
Oontencio nem neq; perinanẽ gloiam · ſed in humilitate ſuꝑxio⸗
ies ſibi inuiœm arbitrantes. aug . Pere exiſtimemus poſſe efſſe
aliqd occltũ m alio q nobis ſit ſuꝑioz etiam ſi bonũ nrm qͥ illo

videnm ſupiores e ñ lit occultu. ¶ D ¶ Ditaus lapis oænas Seag Me

Hanctis— yr

—
.
”M

hot nobile vas erat ametiſtus per quem honoeabilis ſobꝛietas ꝗpie

1
4 .
—.—
1

optime ſiguratur. Xmetiſtus emm legitur eſſe cõtrarius ebei
eta ti pꝛeterea deſatili ſculpi poteſt. SBic etiam ſobꝛietas ebꝛieta
tem ehdit. Sobꝛius etiam homo adhut captus eſt · vt ſculptu⸗
ram reapiat id eſt doctrinam. Oe autez paulus ſobꝛietate fuerit
natus oſtendit.2· ad. JTimot· pmo· Pedit nobis deus ſpm̃
ſobꝛietatis. Xit etiam m. Ach.26. Weritatis a ſobꝛietatis ver
ba loquoe· Ammonet etiã nos vt ſobꝛii ſimꝰ. pma ad. Theſſz·
X Mon doꝛmiamus ſicut ai oten ſed vigilemus a ſobꝛii ſimus.
Qui em doꝛmiuut nocte doꝛmiüt et qui ebꝛii ſunt nocte t. nos
autem qui dei ſumus ſobꝛii ſimus⸗ Ait etiam. I. ad. Cor. 6. AQui
ebꝛins eſt cͦ eiuſmoð nec abum ſumite vel i⸗
Egras oſi regnu dei non Poſſidebũt.: ECNMonus lapis mnoenatu
r · hinꝰ vaſis arlnans Thlais dſoſan demonſtrat legit
eim ꝙ ligur ius diſcoloats loæem vſtituit. a omnes doloees
ſto machi mirifiœ mitigat. Sic etiam dulas eſt pia conſolaco
per deſperationem diſcoloꝛatis coloꝛem ſpediei reſtituit omnes
dolocoſas perturbadones toꝛdis lemit. et mitigat. Dint eſt
ꝓ lutas ait de paulo. Ictuũ.22.· Meq; ſole neq; ſyderibus apz⸗
parentibus per plures dies et tempeſtate non exigua immente
iam ablata erat ſpes omiĩs ſalutis noſtre tũc ſtans paulꝰ in me
did dixit; Huadeo vobis bono animo eſſe. Amiſſio emm nulliꝰ
anime erit in vobis pꝛeter quã nauis ꝓpter ꝙ rogo vos acipe
Adbum pꝓ ſalute veſtra quia nullius vrm capillus de capite vro

—
.
4
4

pibit · Et cum het dixiſſet ſumens panem grãs agit deo in cöõ⸗
Peckn oĩm: a cũ fregiſſet pit mãducaè. Ammees aut fadi
ovmes aiſſi aſſumplerũt cibũ· NRiequioees. gloſa exhoꝛtacoms
r bo a opis exemplo. Igitur btũs paulu oenatue fuirgem
ma pie 21olatõms paſſiue a adtiue· vnde dic: ad· Cor epla:2·
Qa. pmo. Bndictus deus a pr dni nr̃i ihu xp̃i ꝗͥ olat᷑ nos in
omj tribulacõe niã vt poſſimꝰ. a ipi ꝛſolari eos qꝗᷓ in oĩ pᷣſſura
ſut. Am ſicut habũdant paſſiones xpi ĩ nobis ita a p xpᷣm ha⸗
buũdat ↄſolatio nrã Item. 2. ad. Cor . Gepletus ſum »ſolan
one et ſu porhabũdo gaudio in omm tribuladone noſtra · ÿoed
net eham nos vt nos ↄſolemur adinucm ad. Theſſz. . epla.
nare! oꝛmientibus vt non
Striſtemini ſicut eteri qui ſpem non habent. Hi enim credimus
wiheſus moꝛrtuus eſt a relurꝛexit ita a deus eos qui doꝛmiert
per iheſum adducet cum eo et infra. Itaq; conſolammi iniueem
I vbis iſtisz. Item platos inuitat ad aſolacione ſubvitc: ſ⸗ad
Theſſz. 5. Rogamꝰ vos fres gloſa pᷣlatos. Coeripite mꝗetos

——

tccao. 4 IHlolumus vos ignozare fratres de doꝛn

—Bancris

cõſolamini puſilam mes ſuſcipite infrmos. pacientes eſtote ad
om̃es. Pitc etiam ditit. Ickuu. 5· Cõſolati ſũt fratres a rma
uerũt eos· Idem paulus oſtendit pᷣma ad. Theſſz. 2 quã pai⸗
ne ſolatus ſuerit credentes in xp̃ᷣm. vnde ait. Bcitis q̃liter vnu⸗
quemq; veſtrũ tanq; pater ſilios ſuos depꝛecantes vos · et on⸗
ſolantes teſtificati ſumꝰ vt ambularetis digne deo qui vocaunit
in uum wgnum a glam. (i F Deamus lapis exiſtẽs Denz ſar herilho pren,
in huius vaſis onatu. fuit berillus ꝑ quem põt ardens imcre⸗ ar mrpat . lae
patio figurari. Berillus enim dextrã tenentis ſi cofricœĩ᷑ exuitt. S.

⸗

R ua etiam in ꝗq ua iacuit · ocilis eff icaciter pꝓde ſſe n arꝛ at᷑ J ta
etiam inerepacio ſancto ʒelo ardens frigidos a deſidioſos accẽ H
dit. a oculos cecitate ignoeandie obtuſos illummat. Doc lapi-
de le btũs paublus oſtendit oꝛnatum · dure increpans galathas
qui indaizare volebant· 3. caꝰ. D inſenſati galathe quis vos ſfa⸗
ſcm auit non credere ventati ante quoeum otulos ihus xpus
ſcriptus eſt. a in vobis auhñrus. Auendatn etiam magnũ qui
quia pconſulem ſergium pauluʒ
apud paphum exiſtentez a fide qrebat auertere dure coꝛ ripuit
ita dicens. ctuũ: 13 plene omni dolo a oĩ fallacia ſili dya- R
boh inimic omms iuſticdie nõ deſins ſubuertere rectas vias dd
mini. Et tüc ecre manus dñi ſuper te eris cus non videns ſo⸗
lem vſq; ad tempus. a ↄfeſtim cecidit in eum caligo. et tenebte
et circuiens qᷓrebat qui ei manũdaret Ipſe etiam ſcribit pꝛelat?
vt coꝛripiant inqmetos ita diens-2· ad. Timot heum. 4. Pꝛe⸗
dica verbum iuſta opoꝛtune importune gue obſecra. Inere⸗
pa in omni pacientia et dockrina. Item in epiſtola að titũ pᷣmo
Junt multi mobedientes vaniloqui et ſeductoꝛes quos optet
redargui qui vniuerſas domos ſubuertunt docentes que non
opoꝛtet dcpin uei gratia quã ob cauſam increpa eos dure

¶ Vndecim lapis ĩ hot eledionis vaſe fuit achates ꝑ di⸗ lpytarA r .

barieu ſiuo elimas vocabatur

quẽ ſoetis obediencia denotat᷑· Achates enim mgrũ habet o⸗
loeem. a quibuſdam candidis ramis cingitur. Ita etiam verus
obediens niger id eſt deſpeckus eſt in oculis ſuis · et candidis
circulis pꝛeœptoꝛum ſe cingi permittit. t ltum etiaʒ achates
pꝛodeſt contra venenũ · et maxime vipere · ic etiam vera obe⸗
Ddienta contra mœntiuum ſiue inflammatiur venenum ſup⸗-
bie hominem ſoati deſenlione tuetur. ¶ Pabet etiam aquila
pꝛedictum lapidem in nido ſuo ad cuſtodiendum pullos ſuo0os
Ita etiam per veram obedienciã pullos oꝑm noſtroꝛꝛ a moꝛſu

infernalis ſerpentis tuen debemꝰ. Cõtra verũ em̃ obe dientm

mhil pꝛeualet mimicus · Gemma igit᷑ foꝛtis obedientie ſtatim
min pmo inſtanti ſue uerſionis oꝛnatus fuit vnde a ait ad ihm
Domine quid me vis ſacere. ꝗ· d· patus ſum tibi in omibo que
tüch uilſeris obedire. Bern . D verbu bꝛeue ſed plenũ t vinnz
ſed efficax. ſed dignũ omm acepcione quã paud muemuntur
m hac per ſecte obedientie foꝛma qui ſuam ita abiecerint volũ⸗
tatem vt non quod ipſi ſed quið dñs velit omm hoꝛa reqrant:
Peatus etiam paulus ommibo inſinuans ait ad. Phik. 2. Pu⸗
miliauit ſe iheſus xp̃us factus obediens vſq; ad moꝛtem moete3
Bnmn itts. An mlibet monet vt obediat euãge lio iheſu xpi
Vnde ait. 2. ad. Theſſz. Pmo. Aui non obediunt euangelio do
mini noſtri iheſu xpᷣi penas dabunt in interitu eternas remoti a
AKcie dommi et a gloꝛia virtutis eius cum venerit gloeificari im
lancdis ſuis a amirabilis fieri m omnibo ꝗ crediderunt · Pxoꝛes
etiam vt marits ſilios vt pentibus. ſeruos vt dñis obediant
adhoꝛtatur· vt ait ad · Cob · 3. MWulieres eſtote ſubdite viris ſi
cut optet in dño. gloſa.non ↄtra dommũ· Filii obedite penti⸗
bus veſiris per omma. hot em platitũ ẽ in dño. Serui obedite
pomia dñis carnahbus nõ ad oculũ ſeruientes qi homibo pla
centes ſed cũ ſimpliatate coꝛdis timetes dñm ſcientes ꝙ a dno
recpietis wtribucionem hereditatis. Auid etiam ecõuerſo viri
vxdeibo pentes ſiliis a dñi ſeruis teneant exhibere declarat ad
CLol. 3. Wiri diligite vxores veſtras et nolite amari eſſe ad illas
Patres nolite ad iratundiam pzouotare hlios veſtros Domini
“ quod uiſtum eſt equum ſeruig Heſtate ſcientes ꝙ· a vos do⸗
4 i Lapfſuut Ormchin) peꝛ mmum habetis in elo. D Q Duodeamus lapis quo vas
. PLead ſeue iſtud ergt oenatii fuit onichmus p quem leta pſeuerancia dati
. 7 ttelligi. Onichinꝰ? em pormixtũ in ſe habet colom ad modum
́”ÿMB vrnguis huani⸗ Auia igit᷑ vnguis extremitas eſt ooꝛꝑis non im
maerito ꝑ onichinũ finalis pſeuerancia figurat᷑. Dnichinꝰ etiam

eetiam qiu letus ꝑſeu erauerit mn bono nũq; peꝛ puſillaminitatis
tHtiiſtia moleſta? Gr aute; pantus gema pleuemãcte fuerit adoꝛ
natus oſtendit ad. Philk. 3 Pbi dict que retro ſüt obliuiſtẽs
ad bꝛauiũ ſupne vocacioms dei in x̃o ihu· pꝛoſequitur id eſt

——

Plſeueranter ſequit Dint etiam loquit᷑. æ ad. Chimot· J. Bo⸗
nmnum certamẽ certaui curſum ↄſũmam. fidem ſeruaui de reliquo
repo ſita ẽ m toꝛona mſticie quã reddet mihi in illũ diem iuſtus
index Ipſe etiam ad letaʒz ꝑſeuerandã nos inuitat ad. Deb. 2

Ec SSanctis rx.
Redcogitate qni talem ſuſtinuit a peccatoꝛibo aduſus ſemtißm 4
contradicionem · in diſceplina perſeu erate tamq; filiis vobis ſe
Lei

offert deus. ercio vas iſtud ↄmendat᷑ ab amplitu⸗ ns electong & *) gle
dine a pꝛo funditate · Wirabiliter enim amplum erat a ꝓfundũ TPpacch⸗ gie a ap noe
per largam a latam caritatem qua ſalutem ommũ delideras a d faditnte.
omnes hoiĩes ſeſe extendit. Vnde ait. 2. ad. Cor. ẽ6. Ds noſtri
atet ad vos· 0 choꝛinthi coꝛ noſtrũ dilatatũ ẽ· Item ait· 2· ad
dor. 2· Non quero que veſtra ſunt ſed vos. Ego autem lidben
tiſſime impendar· a luꝑ impendar ipe pꝛo aĩabus veſtris. Itez
ait ad · Phil. pᷣmo. Teſtis eſt mihi deus quomodo cupiaq; vooos
omes eſſe in viſceribo ihu xp̃i· Item ait. I· ad . Theſſz. 2. anch;
ſi nutrix ſoueat ſilios ſuos ita deſiderantes vos cupide voleba⸗
mus impendere vobis non ſolũ euangeha dei ſed etiaʒ animas
niãs qm cariſſimi nobis fach eſtis· Iple etiam monet nos vt ꝑ

Famch lilis dioo dilat. c Toen Tlem gmt c
debeatis mſi vt muicem dih⸗ atis vas iſtud dignũ elt „O

mendari a ingi puritate. ¶ R Mũq; em btũs pau ꝑ luxu CGnidat pg: phrefeue

Tamq; fliis dico dilatami a vos.

riam fuit inꝗ natus · ſed vᷣginitatis integritatẽ ↄtinue ᷣuauit il⸗
lbatã. Vnde a in teſtimomũ vᷣgimitatis ĩius dũ decollanetẽ la
Ppus quã ſanguis exiit de collo eiꝰ. Quia igit᷑ vgo fuit optauit
et ꝛſuluit vt om̃es tales eſſent qualis ip̃e fuit· Vnde dictt .

Cor. 2.· VMolo omnes homines eſſe licut meĩm glo.ſeʒ ↄtinen
tes. Itẽ in eodem capitulo. De vginibus pcptũ dñi nõ habeo
oõſilium autem do· glo. a ſancto ſpũ mihi mſpiratũ. Inꝑ locum
iſtũ die. Kußz. Supgredit virgimtas ↄdicionẽ hũane nature
per quã bommes angehs aſſimulant᷑: maioe tñ victoꝛia vᷣginũ
eſt quã angeloꝝ Ingeli em ſine carne vuiũt vᷣgines vero in
carne triumphant Quia ergo btũs paulus vas mundũ erat a
ſanctũ · om̃es ad ſandificadonẽ muitat a mũdiciã.i. ad. Theſſz
4. Pec eſt voluntas dei ſancuficado veſtra. vt abſtineatis vos a
foꝛnicatione vt ſciat vnuſquiſq; veſtrum ſuum vas poſſidere in
ſandiſicadone a honoxe. non in paſſione deſideni ſicut a gentes
que ignoeant deũ. Non em̃ vocauit nos deus in imundiciã ·ſed
in landificadone. ¶ L(And vas iſtud ↄmẽdatur a ſolida . gJi verpnle
firmitate. Walde enim ſolidum fuit a firmũ ꝙ nec flagellis nee (Coypeda l⸗ z Ihe
quibus aliis violentis tonfrmgi Poterat mſtrumentis. Legit
enim ꝙ a iudeis quinq; vicibus flagellatus fuit. ita ꝙ quali-
bet vice quadeagenas percuſſiones accepit vnanim? que quaflf

—

ℳ

jʒ
4
†

quadeagenas vnanimus accepi ter virgis eſus ſum. ſemel la⸗
pidatus ſum. Ter naufragium feci. gloſa id eſt pertuli⸗iocte
et die in peofundo maris ſui In laboꝛe et erũpna· In vigiliis

Ppeo milcdia ſubtracta fuit ei · Ter etiaz a gentilbho virgis eſus
laboꝛes a erũpnas multas etiam vigihas multam famem et ſi
m multa ieiunia multũ frigus et pluuiam nuditatem ſepe ſu⸗
ſtinuit multaſq; aQ ahas tribulaciones. et tñ per mpacientiam

eonfingi non potuit. vn ait 2 ad- Cor. 1-R indeis quidles
octe

multis in fame a liti m ieumis multis.in frigdꝛe.et nuditate.

Pet oĩa ſuſtin ere poterat a dño ↄfoꝛtatus. vnde ait ad. Phib.
4. Pia poſſũ in ea qui me conſoꝛtat. Ipſe etiam muitat nos ad

iſtud honoæis a multiplici vtilitate. Et nota quod ohm erar
tuoꝛ genera vaſoꝝ que vtilitati deo in tabernaculo miſtranaũ

pactientiam tribulacionũ ſic diens.2. ad. Cor· 6. In omnibus

exhibeamus nos ſicut dei miniſtros in multa pacientia. Inq by
autem patientes eſſe debeamus ſtatim ſubdit· In tribulacom⸗
bus. In neceſſitatibusin anguſtiis.· in plagis in carceribus in
ſeditiombus in laboꝛibus in vigiliis et in ieinmis in oĩibus p̃

milſſis patientia & nobis neceſſania- De qua ait aple ad. Deb.

2 Patientia vobis necſſaria eſt: vt oluntatem dei fadentes
repoꝛtetis repꝛomiſſionem · ¶ W C¶Sexto comendatur vas

e. Et nota quod obm erant ̊ᷓ

—

deſermebant⸗ Et hec vaſa erant de auro puriſſimo. De iſtis va

las thuripula ac cyahos in quibus offerenda ſunt lbamina ex

Aauro punſſimo: Ilota etiã q, bm quoldam in abetabulis aetũ.
In phialis vmum. In thunbulis thus. in chyatis vero oleum
ſolebat offerꝛi. Poꝛum ergo quatuoæ vaſoꝛum ſimilitudmem

ſcᷣm quoſdam m aoœtabulis offerebatur mordax elt daetan
Ita etiam . emitentia morsdax eſt ι oim pteritaꝝ deleckacionum
17. Fnnücta deus ommbus vt omnes vbiq; ente ocſte⸗

geri apoſtolus paulus. Erat enim avetabulum per pemitentie

perſualionem- Erat phyala per triſium exhilarauonem. Erat

eν thus per ſuperoœleſtium contemplacionem ꝛimo igitur erat
en kelem itut enim acetuz qð
dax eſt a atutum

acetabulum per penitencte perſuaſionem.

Anc paulus pluaſit omibo criminoſis. vñ ait. Ack.

—
⁹

eo ꝙ ſtatuit diem in qua indicaturus eſt obem meqtate. Zer3

ait pau ad agrippã·26·. Kct. D rex agrippa nõ fui meredulus

ſis dicat dñs ad moyſen. Exo-25-Darab at awtabula ac phya

ccleſti vifſioni ſed hiis qui ſunt damaſci pꝛimũ a iheruſolimis ꝰ .

os a pñti miſeria liberauit. Gaudete etiam quia vos in ehs ho

GBanciiis
in omni regione indee et gentibus enũciabam vt pemtentiam
agerent zuerteretur að deum digna pemitentie opera facien⸗
tes. Et nota ꝙ tam pio ʒelo ptõꝛes inuitauit ad penitentiam
ꝓꝙ etiam luctum ſecit ſuper tales qui pemtere nolebant. Vnde
ait. 2· ad · Coz 2· Limeo ne ſoꝛte cũ venero nõ quales volo
mueniam vos a lugeam multos ex hiis qui antea pecauerunt
et non egerũt pemtentiam ſuper imundicia a ſomcacione et
