eges obtulerunt munera de tempore bᷣmone. 13. et⸗S.

eſuſcitacio a peccatis requirit quatuoe de tꝑe pmone.20. K

indigent ſex genera hominũ de tempe bmone · 18. F

Sancdtozꝛum imitacio de tempoꝛe ſermone . 32. J.

Satiſfacere debemus pꝛo peccatis de dm poꝛe pmone.5· DH

Batiffactio pꝛo pecratis per ſignat᷑ panẽ de tꝑe pmone· 32·D.

Saentie donum de tempdee ſermone. 61. .

Pedere cum xpo cupiũt de ſanctis ſermone.27. B.

9

Sedet iheſus ad dexteram dei de tempoee ſermone. .½

Beminatoę quis ſit de tempoꝛe ſermone· 20· D.

Hemen bonum quid ſit. Eodem ſermone · P.

Sequi debemus dominũ de ſanctis ſermone · pmo. P.
Sequentiũ iheſum pꝛeminũ de ſandtis ſermone ·?· Z.·

Sero deſignat ſinem mundi de tempoꝛe ſermone·21.S.

Serui dicunt᷑ xp̃iani de ſandis ſermone. 2. YF.
Zernire ten emur ihelu in tribusde tempoꝛe ſermone · 5F. A.
Sermitus dei conſiſtit in quatuoæ de tempore bmone · 69. P.
Geruitus dei cauſe. Eodem ſermone. X£.
Herpens eneus de ſanctis ſermone · 39. D.
Serpens ig neus. Eodem ſermone · PD.
Sigilla ſeptem de tempore ˖ α. D.
Signum triplex eſt iheſus de tempoee ſermone · 10. 2£.
Signum pauꝑptatis. IJbidem.
Signum humilitatis eodem ſermone · P.
Signum aff licionis ſermone. eodem, T.
Simeon qualiter mterpꝛetat᷑ de ſanctis ſermone· ir C.
Zinus abꝛahe quid ſit de tempoꝛe ſermoe . 55

—

Syon fſiha de tempoe ſermone pmo. B.

Smarag dus lapis p̃cioſus de ſandis ſermone. · &üĩ
Joli comꝑpatur maria de ſanctis ſermone. 32. Q.
Sol deſig nat xp̃m de tempoꝛe ſermone · 2. D.
Zol nigreſcit de tempoꝛe ſermone. 47. qG.
Sobꝛietas quid ſit de tempoꝛe ſermone· 42. P.
Spes quid ſit de ſanctis ſermone. 36. D. ”M
Ipes et ſides compãtur piſciculis de tempoee pmone.6i. .
piritus in mundus de tempoꝛe ſermone. 31. E.
Spinitus nequioes. Eodem ſermone f.
Spiritus ſanctus diot᷑ paratlitus de tempoee ſermone- 41. L.

IZpũalia tempoꝛalibus ſunt pᷣferenda de tempꝑpe bᷣmone. 4. PB.

6
&O

Ipiritus ſancti doctrina de tempoꝛe ſermone So. L.

Ipiritus ſancti dona ſeptem de tempore ſermone. 61. R.
Iponſus eſt xp̃us de lanctis ſermone · 33· G.

Iponſe odiunt duo de tempoꝛe bmone:16. Nl.
Ipoete ſeptem quid ſignifient de tempoꝛe bmone· 6t

Gputum iheſu quid ſigmfict de tempoꝛe bmone.66. MNAMA.

Topalſius lapis pꝛecioſus de ſancus ſermone. · ?Z?Z.·

Tahit deus pater de tempoꝛe ſermone . x4. Y.

Stare iheſus dietur de tempoꝛe ſermone. 23. A.

Stare diatur ihelus de ſanctis ſermone . 4. Q.

Ptare dicuntur iuſti de ſanctis ſermone · 19. NR ·
tantes ante ag um de ſanctis ſermone. 46·
Stelle oomꝑatur maria de ſanctis ſermone. 38 L
Ptella duplex. Eodem ſermone⸗W. .
Stelle deſignant apoſtolos de tempoꝛe ſermone ˖ 2z. D.
Stella ſignat gratiam dei de tempoꝛe ſermone.iz R.

FZuauiſſimus eſt iheſus de tempoꝛe ſermone · · J.
Fuauitas triplex· Eodem ſermone .· A.
Puperbie cectas de lempoꝛe ſermone · 23· C.

PBuperbia quid ſit de tempoꝛe ſermone· ꝗ49.ai..

Burdi et muti curatio. Eodem ſermone · M.

pPurgere debemus ſidem deffendendo de ſanckis ſermone. 8. D.
Burgit homo ſepties de tempoꝛe ſermone · l0. .

bernatculi vaſa de ſanctis ſermone nono. hů.·

Temptationes dommi de ſandis ſermone 34.
t dyabolus per tria de tempoꝛe ſermone:22·S.
emplũ frequentauit iheſus de tempoꝛe ſermone.i4· Z·
emplum ſalomonis de tempoꝛe ſermone · 33. ¶·

1.

7

Tempoꝛalibus ſpũalia ſunt pᷣferenda de tempe bmone. 14. B.

empus acceptabile de tempoꝛe ſermone. 26 M.
Theſaurus agri de ſandis ſermone. 49·‧ 2·
Timoꝛ quid ſit de ſandis ſermone · 36. D.
imoe dei de tempoꝛe ſermone · 61. £.

Trahit chriſtus ad ſe omnia de ſandis ſermone 39· Q.

Trahit nos deus fihus. Eodem ſermone. Z.
Trahit nos ſpiritus ſanctus. Ibidem.
Vriſticia euenit extribus de tempoꝛe ſermone · ·. Yõ.
Vriſtari debemus in mundo de tempoꝛe ſermone · 40· R ·

Vritici granum continet tria de tempoꝛe ſermone. 20. P.·

Jurturis ꝓpꝛietas de ſandtis ſermone.i0·Z. 17
Vhus delignat iheſum de tempoꝛe ſermone. 13. P

Vhus offerere debemus de tempoꝛe ſermone 13. J.

Purdus et mutus quid ſigmſiont de dempoꝛe ?ᷣmone · 66· L ·

alenta deem milia obligans de tẽpoꝛe bmõe. 26Q. .

emplũ qua dꝛuplex poſt ſermones de ſandis bmone. 2· .

PR1

Virtutũ exempla de ſandis ſermone· 4g· V.

Fna letiaa de tempoꝛe ſermone· 23. F.

Vala tabe rnaculi de ſanctis ſermone · 9· .
Vellus gedeoms de tempoꝛe ſermone. 0 ..
Verbum dicit᷑ x pᷣus de tempoꝛe ſermone · · V.
Verbũ ſactum eſt caro ꝓpter ꝗqnq; de temꝑe ſermone . 6. B·
Herbũ habitat in nobis per qnq;. Eodem ſermone · De

YVerbum dei audire debemus de tempoꝛe ſermone. 14. X.·

Verbum dei perit tripliciter de tempoꝛe ſermone. zi· Z.

Verbum dei ſignificatur per panem ð tẽpoꝛe ſermone · 32. D.

Verbum dei diat panis de tempoꝛe ſermone ·2 8. .
Veraciſſimus eſt iheſus de tempoꝛe ſermone · .· D.
Veraces eſſe debemus · Eodem ſermone . P.
Veritatem docet iheſus de tempoꝛe ſermone. 27. T.

Veſtimẽta aſino ſupoſita quid ſignificent de tꝑe bᷣmõe · 34. P
eſtimenta in via pꝛoſtrata. Ibidem. D

Hia arta eſt via dei de tempoꝛe ſermone. 50· W⸗
Pia celi direcka eſt. Eodem ſermone. I.

Hiarum exitus quos deſignent de tempoe ſermoe.74. .

Via iuſticie que ſit de tempoe ſermon e.?2. V.

Via monſtratur de ſanctis ſermone.36. E.

Victoeum peemia de tempoee ſermone 49. J.

Hickualkum pꝛemia de tempoee ſermone. 64. G.

7

Vidua flens quid ſignificat de tempoꝛe ſermone. 69. K.
Vigilantium beatitudo de ſanckis ſ ermone · 2· J.
Vigilare debemus de ſanckis ſermone. 2. G.
Vigilare debet paſtoꝛ de tempore ſermone. 39·. E.
Villicus quis ſit de tempoꝛe ſermone . 63. XÆ.
Vmee dominus quis ſit de tempoꝛe ſermone. 2
Vinee pꝛoturatoꝛ quis ſit de tempoꝛe ſermone.21. V
Virginitas de ſandtis ſermone· S. R.

Hirginitas comꝑatur topaſio de ſanctis ſermone. S. R.

Virgines pꝛudentes que ſint de ſanctis ſermone . 43. D.

Viri qnq; milia quid ſignifient de tempoꝛe bmone.
Hiſitabit dommus flentes de tempoꝛe ſ ermone . 40.
Vocat nos deus a tribo ꝑ tria de ſanctis bmone.i.
Vocat dominus triplicter de ſanckis ſi ermone. 40.
Vocat dominus iuſtos. Eodem ſermone . X.
Vocat nos ihefus de tempoꝛe ſermone. 35. V.

Has electionis dict᷑ paulus de ſanctis mone.9· A: HM

7 l

2
4
22
.
6
Et
6
12
1
4
4

. 1
5
5

NVobuntas dei conſiſtit in quatuoꝛ de tpe lermone 29‧ P
Poluptatis lotus de ſandis ſermone. 37. c..
Vir tutũ ꝓpꝛietates de ſanctis ſermone.S 89 D.
Virtutes ſignificautur ꝑ biſſum de temꝑe

ſermone · 5 Ch·

5ßianoꝝ dig iitas de ſandis ſermone · 3.· CCh

Fßam dicundt ſerni de ſanckis ſermoe. 2· F·

Epani ꝗnq; ꝓpꝛietates de tempoꝛe ſermone·12. G.

Fßam peccant ꝑ tria de tempoꝛa ſermone · 19.
Pßi ſex noming de ſancus ſermone 6. C.
p̃us nominat ſe hoſtiam de tempe ſermone . 53 V.

p̃m laudauit agnes in qnq; de ſanctis ſermone 7 ⸗K.
p̃i humanitas de ſandtis ſermone. 9. P·

pus ſactus eſt caro ꝓpter qnq; de temꝑe ſermone · 6. B.
pus habitat in nobis ꝑ qnq;- Eodẽe ſermone. D.

i ad ven tus de tempoꝛe ſermone · . .·
pᷣus vemit in aſina de tempoꝛe ſermone. .· C·

pus diait pontifex de ſanctis ſermone . 13 G·

pᷣus dititur rex de ſandis ſermone · 13.
p̃us per crueem honoꝛatur de ſandis ſermone· 20 B.
p̃us quid dotuit in cruc de tempoꝛe ſermone · 44 P
p̃us traxit ad ſe ommia in cruc de ſandtis ſermone · 39‧ *½
pᷣo der rahitur in cruce de ſancis ſermone · 94· P.
p̃us redemit nos in cruee de tempoꝛe ſermone · 2· E.
pᷣi voces in cruc de tempoꝛe ſermone · z3o · D
pus paſſus eſt in monte caluarie de tpe ſermone · 33. ·
p̃us reſurꝛexit a moetuis de tempoꝛe ſermone · 38‧ B.
pᷣus dict᷑ ſponſus de ſanctis ſermone · 43· G·
p̃m imitari debemus in ſex de landis ſermone · 1 QA.
pᷣus emitur de ſandis ſermone · 49. .
pus dicit᷑ ſol de tempoꝛe ſermone ſetundo· D·
p̃us fleuit ſuper iheruſalem de tempoe bmone · 64 · F·
pᷣus ten et medium de dempoꝛe ſermone · 4· K·

Epßi ealaamentum de tempoꝛe ſermone. 4. D·
. Ep̃us vocatur dominus de tempoꝛe ſermone · 5. T·
Ppus voratur dauid · Eodem ſermone. PD.
Epus oſtendit quintuplex ſignum · Eodem bmone · X.

p̃us diat᷑ verbum de tempoꝛe ſermone · 6. P·

us ſ ſignatur P Stbeon de tempoꝛe ſermone 10· *
p̃i baptiſmus de tempoꝛe ſermone.i5· E.
Hi tum eccleſia nuptie de tempe ſermone . 16. .
p̃us tnipliater eſunit de tempoꝛe ſermone. 28· E

Dola quatuoe de tempoꝛe ſermone. 10. .
deie ſex ſigniſicant ſex virtutes de tꝑe bmone · 16. P
nocencie Ibidem ·;
Ydꝛia iuſtice Eodem ſermone. Q.
Ydꝛia obediencre Hermone eodem. K.
ia pauentie eodem ſermone . B.
dꝛiia penitentie. Sermone eodem. T.
Ydꝛia caritatis eodem ſermone · O.
Ropitus ſigniſrat petcatoꝛem de tꝑe ſermone.21 C
pdeopiu turatio de tempoꝛe ſermone .71. D.
ſeahel liberatur ꝑ gedeon de tempoꝛe ſermone · 10. .

Iſania quid ſit de tempoꝛe ſermone· 20. P.

(Regiſtri fiis.

—
— — —
—
– — — -
S * — 5. 7
. . — -
2 5 *
8 *
/ .
7 £ . A
.
. ℳß .
—
.
.
. 1
„7
.. . .
. „ . -
. — . . 2*
—
* .
—
. .. . . *
. .* .
. . . 5
5 . . — *- 4
. . . „ „*
. *
. 1 . 2
— 2 . . .-
. .
. . „* 1
. * . / * R
4 . * 9
. . . E.
. . . 7
* S .
4 .
— — 2
.

. 8
. — . . 2
= 3 2 .
2 .
D * . l .
— 2 7 5 1
8 4 5 . . . . 5
„ .
S . 1
4 .
—
— . 7 . .
—Rð* = . . .
——, 1 „ 8
— . 4.
. .

4 . 6(.
. – .
„ .
„ —
4 . △
.
2 . . — „
— „*
. *
* .
„
£△ . . .
. „ 7 —– . 8

— 2*
*
. . 8 2⸗
2 .
. .
.
„ —

66060

Tempore Dermo Pprimus.
Pꝛologus ”

VVniam veritatis teſtimonio ſeruus mutilis q
ꝛ⁄ꝛaalentum dñi ↄmendabilibus lucris non ex-
poſuit · ſed terris infodit: vituperatur·talento
pꝛiuatur. a m exteriores teneb?as vbi fletus ẽ?
et ſtridoꝛ dentium relegat . ſicut ſcribit Math
— 22— Timens † ego ſi idip̃m ꝑ modicũ talen
tum quod a domino rec epi ad frucum ammaꝝ non erogarẽ?
ꝙ videlicet ꝓter hoc animaduerſioni diuine tamq; malus et
piger ſeruus cum verecundia ſubiacerem· quorundã amicorũ
diturnis pꝛeabo muitatus. quoſdam ſermones de tempore 4
feſtis ſanctoꝝ per anni circuluʒz compilaui. autoritates ſane ob-
ſcuras a intricatas per induſtriam biblie drelinquẽs Illas aũt
aſſumens que ad inſtrudionem magis competerent limplitiuz
lyaboꝝ. Quo tirca peto ſuppliciter ne ſcripturazꝝ ſcientia diui⸗
tes qui à magno coꝛdis theſauro· magna a pꝛecioſa dona peo-
ferunt. a in eccleſie gaz ophilantiũ mittunt.ne inq; mihi indi
gnentur panꝑtulo ſi tum pauꝑcula vidua duo minuta pidcã
pꝛeſertim cum deo gratum ſit et acceptum vt in tabernatulo
eius offerat vnuſquiſq; quod poteſt. Rlii aurum et argentuz
a lapides pꝛecioſos. Xlii biſſum a purpuram. a coctũ offerunt
et iacincum. mecum bene agit᷑ ſi obtulerim pelles arietum · ↄꝰ
pilos capꝛaꝝ. Dabundantes igitur a delicati qui depuratum
granũ eſuriunt magnoꝝ doctoꝝ ſcripta tranſcribunt. Jumtis
autem ſimplicibo huius opuſculi paleas in pace dimittant. Di
etiam qui hot opuſculum ſunt ſuſcepturi de ſermonũ ꝓhxitate
non conquerant᷑. Doterunt enim ſi eis placuerit vna vice vel
vnum vel duo membꝛa populo ꝓnunckiare· a cetera in tempꝰ
poſtmodum reſeruare ·

¶ VBominica prima aduentꝰ dñi Ser primꝰ
Ecce rex tuus venit tibi manſuetus ſedens ſuper aſinam ½
pullum filium ſubiugalis Wathei.21. Thematis verba reperi
unt᷑ originaliter ſcripta Zacharie.9· Et recitatiue in hodierno
euangelio quod ſcribit᷑ mathei:2i· Ad cuius introdudionem
ↄſiderandum eſt · ꝙ licet regiam maieſtatem plura concernant
Sicut ſcribit ariſtotiles phᷣoꝝ pꝛinceps ad magnũ alexandꝝ
Lamen inter cetera multũ concernit ipᷣm regem manſuetudo·

7„

4 pacientia. Vnde inquit beus G 9 in mo ralibo. Poteſtati ĩ
imica eſtipacientia quã debet pꝛmceps refrenare ex ↄſidera cõe
natu ralis parilitatis ſue tũ illis quibo peeeſt. Buis aũt criſtꝰ
dñs ſit rex egum a dñs dñantium vt ſcribit᷑ êpo. 9. Nunch
tn manſuetudjinem at padentiam rehquit. ſicut claẽ ptz inſpi

genti totam vitam eius. De ipſo em bene dr. Ece rex tuus.

Cce nex tuus venit tibi manſuetus. ſedens ſuꝑ aſinam
1 pullum filiũ ſubiugahs &t. Math. 21. Quatuo ſunt
pamipalr hit notanda Primũ eſt quis ſit iſte rex tuiꝰ
aduentu annuntiatk. Hcðm eſt que ſit filia ſyon cui regis ad⸗
uerntus demonſtrat᷑. Perciũ eſt m quah equitura equitato: ve-
mre dicat Auartu eſt ꝓpter qᷣd aduenturus eſſe aſtruat?᷑

—

¶ De peimo notat᷑ ꝙ rex iſte eſt filus dei cui tradidit deus pateꝛ
negnũ. De iſto rge dẽ Dameb. 7. ſpicebã in viſione nodtis
A ece cu nubibo celi quaſi filius hoĩs veniebat. a vſq; ad anti “
quũ dieꝝ peruenit᷑: a in ↄſpectu eius obtulert eum . a dedit ei
Ptatem honoꝛem a regnum et om̃s Pli tribus a lingue bui
ent ipſi. Poteſtas eius poteſtas eterna que non auferet . et re⸗
Inum eius qð non coꝛrumpet᷑. Ecce daniel qui fuit mltis an⸗
nis antec; xpᷣus naſceret. pꝛedicit eius amabilem incarnatiõez
neenon a glio ſam aſcenſionem eiuſ dem. Inca?nationẽ p̃diat
vbi ait. Xſpitiebam in viſione nochs. ece cũ nubibus celi.
quaſi hihus hoĩs veniebat. Vnde dit. aſpitiebã in viſione no⸗

dis qiua omnes viſiones Phetaz quas videnunt in via erãt
quaſi viſiones nodis· rᷣſpectu illaꝝꝛ que erunt in patria. Li cʒ
enim hie lympide viderunt deum. ibi tñ multo lympidius vi
dSdebitur. Hidit ergo cñ nubibus celi filum hommis vementẽ
Per nubes celi canitas a veritas intelligunt. Hee nempe diſtil
lant nobis rorem diuine miſeniccedie⸗ Tum iſtis itaq; nubibo.
filius hominis venit· quia veritas a caritas dei fihuzʒ efficaciter
ad hot induxerunt vt ſeliuz virgims fieri dignaret. Promiſit
enim hot per caritatem. a exſouit per veritatem. Nubes etiam
fuit ipſa virgo maria per quam domjnus vemt in mundum.
De hac nube dixerat Yſaie. deteimonono Ece dominus aſcen
dit ſuper nubem lenem. a tagredietur egyptum. NHubes igik

eſt beata virgo maria · que pluuiam diuine gloꝛie pluit toto — 9
mundo. Dec leuis fſuit quomã credit᷑ in vtero matris fuiſſe ſan
Ndificata- ꝓpter quod nunq; pondere alicuius peccati fuit aggra
uata. Hanc ergo dñs aſcendit peꝛ aſſumptioneʒ noſtre carnis
et ſic ingreſſus eſt in egiptũ per quam mmrhe iſte figuratur
Egiptus itaq; tenebꝛe vel meroꝛ mterpꝛetat᷑. Tũc em̃ tenebbe
ig norantie dei fu erunt in impiis · àQ meroꝛ magnus erat in i
ſtis qin aduentum xpi cũ multis lacrimis expectabant. Vemi⸗
ens aũt xpᷣus a impioꝝ tenebꝛas per ſemetip̃m illuſtrauit · et
merorem iuſtoꝝ pia conſolatione placamt. Daniel etiam aſcẽ
ſionem filii dei pꝛedit vbi ait · Et vſq; ad antiquũ dieʒ perue
nit. a in ↄſpectu eius obtulerunt illum· Per antiquũ dieram
deus pater intelligit · ad quem xp̃us vemit ni aſcenſione · DHu⸗
militas enim a obedientia ipſius ſilii dei ꝑ quas ſubierat mor
tem. moꝛt᷑·aũt crutis· obtulerunt eum cũ gloꝛia deo patriqui
dedit ei ptatem et honoꝛem a regnũ. Poteſtas aũt eius nõ au
fertur. a regnum eius non corrumpet᷑. Det nobis dñs vt ad
iſtum regem tranſire mereamur. De ſecðo nota ꝙ per
filia ſyon quelibet fidehs amma deſignat᷑. Syon quippe mteꝛ⸗
pꝛetatur mandatũ vel ſpeculum Debet igitur amima filia eſſe
mandati et ſpeculi · Tũc aũt efficitur filia mandati cũ ad im⸗
plet ea mandata que deus ſibi mandauit. Sicut enim filia obe
dit matri · ita et anima debet obedire mandatis. Vnde dicitur
Ecciaſtes · z· Deum time et mandata eius obſeꝛuahoc ẽ oĩs
homo. Et licet plima ſint mandata dñi que ab omm homine
ſunt obſeruanda. nos tamen ad pꝛeſens ſex tangemꝰ que dũis
iubet obſeruari. Dictẽt enim Mathei 19 G quidaʒz adoleſcens
accedens ad ihm. ait illi. Wagiſter bone quid bom faciam vt
habeam vitam eternam· Reſpondit ei iheſus · Si vis ad vita
mgꝗgredi bua mandata. ditit ille · que iheſus aũt dixit. ODonora
pfem tuũ a mr em tuamet diliges ꝓximuʒz tuũ ſicut teipſum·
Non homitidiũ ſacies Mõ adulteraberis· Non fſurtũ fadies. NlG6
falſum teſtimoniũ dices. Et nota ꝙ in verbis pꝛemiſſis domin)Ä?ZP 44
quatuoꝛ inhibet et duo iubet. Primo inhibet roꝑaleʒ leſionẽę
ibi . NMon homicidiũ fadies · i · nullum hoĩem in coꝑe ſuo ledas.
Scðo ꝓhibet coꝛꝑoꝝ comquinationex. ibi. Non adulteraberis
id eſt neq; tuũ · neq; cuiuſſbet alterius viri ſiue femime coꝛpus ꝑ
luxuriam comquinabis; Tercio vetat reꝝ ablationem ibi. NMõS
furtum ſades · id eſt nulli homini res ſuas:vel per furtuzʒ· vel ꝑ

De

rapinam ſeu per vſuram . ſeu alio quocunq; modo iniuſte ſurri⸗
pias. Nuarto phibet ſame deteriorationẽ. ibi· Nõ ſalſũ teſtism
dites iðd eſt nullibonã ſamã detradtiombo tuis a mendatiis mi
nuas vel coꝛrodas. ( Jubet etiam duo. Primũ 8 vt honorem
parentibo a maioeibs noſtris impendamus ibi. Ponora prem
tuũ et matrem tuam.i. D tu adoleſcens patri tuo a cuilibet ſe⸗
niori reuerentiam exhibeas a honorem. Tu etiã iuuencula ma
trem tuã a aliaʒ q;libet bonã matronã honorare nõ ommittas
Scðo vt de pntibus nr̃is· a de quibuſdam ꝓximis nr̃is egen⸗
tibus curam habeamus · id eſt dilgis pximuz tuũ ſicut teip̃m·

id eſt ſicut m ſuſtentatione a pcuratione ꝓpri coꝛporig negli⸗
Zens non exiſtis ita etiam ꝑntum tuoꝝ aliorum pauperum
non obhuſcanis. ſed neceſſitates eoꝝ et mopias tuis ſubleua
nelemo ſinis nõ deſiſtas. Igit᷑ amima que hec ſex mandata ad
impleuerit ſideliter dicitur ſiha ſyon. id eſt filia mandatorum
dei. Erit etiam het hfiua ſpeculi. id eſt ihe ſu criſti. Ipſe em eſt ſpe
culm ſine matula. ſicut dicitu? Pap. 2. a in hoc ſpeculũ angenu
dontinue deliderant pſpicere. ſicut ait. . Pet. 1. Igit᷑ filia ſyon
hot eſt anime mandatoꝝ dei obſeruatrici dicetr ab angelis ca⸗
tranſmigrabit a copore. Ecce rex tuus vemt tibi manſuetus .

ſempꝑ eum circa te ſentiens manſuetum ( & ¶ De tercio no

ta ꝙ iſte rex quando venit ijn mundũ· vemit in humili equitatu
ra · videlicet in azina a filio Eins. Pnis dicit in euangelio. ge
dens ſup azinam a pullum ſihum ſubiugalis. Per azmaz intel
ligitur laborioſa et humilis at ðtemptibilis caro criſti. Pic em̃
azina multos labo res ſuſtinetita a caro xp̃i plimos ꝓpt nos
eſt paſſa labores. Vnde dieit ſa. 3· Vere languores ipſe tu⸗
lit · a do lores nr̃os ipſe poꝛtamt. Sicut emm azma non habet
dram inter onera ſiue vilia ſint ſiue oneſta. ſed qualecũq; ſibi
onus impoſitum fuerit illud poꝛtat. Ita etiam caro xp̃i nõ tan
tum honeſta . ſed et vilia onera tollerauit. Vnde dicit Pſa. 53
Dñs poſuit in eo omnes miquitates oĩm noſtroꝝ. Et certe ni
hHil eſt vilius ꝙ;ᷓ ini quitates· quas id eſt quaꝝ penam dñs po
nobis in crute peꝛtulit. Judei quoq; ſatis viha onera impoſue
runt huit azine. id eſt carni criſti. videhcet ſputa ſua. pm ſih
dem donſpuert. ſicut teſtant᷑ matheus et marcus. Preterea azi⸗
na eſt ammal ↄtemptibile · ſic etiam xp̃us quia tazʒ huĩilis fuit
ꝓpterea dtemnebatur. Vnde dicit Pſa. g3· G xp̃us quaſi lepꝛo
ſus eſſet · ¶ omniũ viroꝝꝛ nouiſſimus deſpech? erat · 21 p nihilo

nuat ꝙ paratus eſt

—— Loempore Ber.

reputatus (De quaꝛto nota ꝙ rex id eſt ſihus dei venit vt lal
naret. Vnde dicit in euangeho. Pemt tibi id eſt ad ſalutẽ tuã
manſuetus id eſt tractabilis atq; be nignus. Dinc etiam ipſe ſi

lius dei dicit Joh · 3. Mon miſit deus filum ſuũ in mundum vt
iudicet mundum ſed vt ſaluaret mundus per ip̃ᷣm. De h etiã
dicit Zach.· Exulta filia ſyon iubila filia ieruſalem Ecce rex

tuus vemt ubi inſtus a ſamatoæ ipſe pauper aaſcendens ſuꝑ

azinam a ſuper pullum ſilium azgine. Per filiam ſyon ut ſupꝛa
expoſitum eſt· ndelis anima deſig natur. que etiam per filiam
ieruſalem figurat᷑. Jeru ſalem quippe timœ perſectus inteꝛpꝛeta

tur. Debet igit᷑ amma cuiuſlibet xp̃iam ſilia eſſe ꝑfedti timoꝛis
vt ſcilicet deũ timeat. non tantũ ꝓpter hoc ne in gehenne toem
ta mittatur ſedð potius ob hoc ne duleis eius ſades amittatur

Non ſolum em amma debet deũ timere tancq; indicem ſeu eriſſi
muz. ſed etiam pr̃em tanq; cariſſimum q ſponſum dultſſimuzʒ

Huic ergo anime dicit᷑ vt exultet a iubilet. quia rex ſuus· id ẽ

ihus vemt in mundũ iuſtus ſaluatoz a ipſe pauper · Notabilr
iſta tria de xpᷣo dicunt᷑· ſcʒ ꝙ eſt iuſtus· a ſaluatoæ· et pauper.
Juſtus emm vocat᷑. qma ad hoc vemt vt nulli miuriaret᷑.ymo
vt quilibet per eum ſaluaretur. Sed ne dicant paupes iße ſal
uabit diuites· nos non andemus ad eum a ꝓꝓpiare ad ip̃m. Pro
pterea adiungit᷑· ipſe pauper · ne ſc pauꝑes eum fugiaut. ſed
ndutialiter ad eum ↄſugiant. ſilia quippe ad ſibi ſimilia ↄgr-⸗

gant᷑. Vnde dẽ Ecciaſia. i3. Omne ammal diligit ſimile ſibi.

HOmmis caro ad ſibi ſimilez diungetur·a omms caro ſibi ſimili
ſociabitur. Voluit ergo xp̃us eſſe pauper· vt pauperes eũ di⸗
ligerent · a ad ip̃m cũ fidudia dfſugerent. Suſcipiamus igit᷑ kmĩ

aduentum dñi cũ tota mentis deuotione. quia ſicut dũs olim
venitt in mundũ vt mundus ſaluaret᷑ peꝛ ip̃m. Ita adhuc annu
atim dñs aduentum ſuũ nobis repꝛeſentat· vt per hoc nobis ĩ

eſt nos ſaluare ab ommbo iniquitatibs nr̃is.
Si tñ per veram pniam ad ipſius clementiam ↄuertam · Ro⸗
gate ergo dñm vt ſic aduentũ ſui filii cmẽ manſuetudime veniẽ
tis veneremur. vt etiazʒ in aduentu illo qn iudicaturus vemet

ipſi oolletemur· Quod nobis pꝛeſtare dignetur ꝛ

wVominica ſecunda aduentus dñi ſmo.ii

De
¶ Tunc videbunt ſilium hoĩs venientem in nubibo celi. cĩ po
teſtate magna a maieſtate. Lut· 21. Si domim nii ihu criſti
aduentũ ad inuditium diligenter cogitaremus in hac lacrima⸗ʒzꝛ
valle . potius tri ſtarem &; ganderemus attendentes illud Pfa.
13. Vliulate quia ꝓpe eſt dies domim. Et illud beati Gregorii
Preſentis tꝑis ita agenda eſt letica. vt nunc; amaritudo ſec;
tis iundici recedat a memoꝛia. Quis em̃ ſane mentis toto coꝛð
non ꝛtremiſtit »ſiderans illud. . Pet. 4. Bi iuſtus vix ſaluabi
tur. impius a pctoο vbi parebunt. Juſte ergo inquit beatus
NRug9. ad fratres heremitas. Fratres mei diledifſimi in oĩbus
opibus vris ſpꝑ mementote ꝙ oẽs ſtabimꝰ añ tribunal xp̃i vt
reſerat vnuſqſq; qð geſſit in coꝑe Cauendũ eſt aũt ne an illꝰ
tribunal ternbile vacui appareamus. non em tunt ſeti nobis
ſubuenient. qma tꝑus miſcdiam impetrandi non erit. I fra⸗
tres mei attendite a eſtote ſemper parati ad obedientiam man
datorum dei. erito facere debemus qma tunc vi

debant filium hominis venienten k.

Vnc videbunt ſilium hois venientem in nubibus celi.
cum ptãte magna a maieſtate. Luc .2 1 NMota ꝙ qua⸗

ESSruplex eſt aduentus dñi. Primus fuit in Pgimis vte
rum. Scdus in mundũ. Neraus eſt m coꝛ⸗ huũanum. Artus erie
ad indiaum ( D In vten virgims vemit vt carne hua⸗
na indueret· In mundu vemt vt per ſuũ ſanguinem genꝰ? hu⸗
manü redimeretur. In coꝛ bomims vemt vt per eü a ſuis lan
gucibus ſubleuetur. Id mdiclu venit vt ventilabeo indicla
rie ſentencie granũ a paleis ſepararet᷑. Dmmiſſis autem tribus
aliis aduentibo ad pꝛeſens ð redemptione humani generis ali
qua bꝛeniter tangemus. Vnde tria princpaliter ſunt hic notã
da⸗ Primũ eſt qd ſignum ad iſtam redemptionem concurrerit.
Scdm eſt a quibo per que homo redemptus extiterit. Lerciũ
eſt quid redemptionem in cruce factam ſecutum fuerit. De pꝛi=⸗
mo nota ꝙ multiplex ſignuʒ in redemptione homims acurrit
De his ſigiis dict᷑ in pꝛeſenti euangelio. Erunt ſigna in ſole
aluna a ſtellis: a in terra peeſſura gentiũ it. Per ſolem intel⸗
git ipſe dei filius. Jpſe emim eſt ſol inſticie. Hreut dẽ MWalach⸗

4· In hoc ſole ſignum magnũ aparuit. quia videlicʒ obſcura
tus fuit ſiut pꝛedixerat. Johel.2. Sol conuertetur ĩ tenebꝛas
MNonne ſol iſte eputatione indeoꝛ conuerſus fuit in tenebeas

.

LKLempore :
quando velatus fuit. a poſt velationem ꝑcuſſus et colaphiza⸗-
tus. Dictumq; fuit ei. Prophetiza quis eſt qui te percuſſit . qſn
ipſe ignoraret pcucientes ſe · Quicquid etiam claritatis fuit in
ſpecioſo vultu ſolis iſtius· quaſi obtenebꝛatum fuit per ſputa
indeoꝛ qui exſpuerunt in eum. Bicut teſtanẽ Wath. a MHar.
me etiam Yla . 33· Mon eſt ei ſpecies neq; decoꝛ. Per lunam
gurat᷑ virgo maria. Vnde quidam ſanctus dictit in laude ip⸗
ſius. Ju pulcm vt luna diceris. eiq; non immerito vpararis.
Illa enim aſtroꝝ oĩm ſola ſoli ſibima a candore venuſta argen
teo.: ceteris in celo pꝛemicat ſideribo. Au veri ſolis ymago expᷣſ
ſiſſima inter miha angeloꝝ deo aſſiſtentiuz virginali puritate
in excelſis gloꝛioſa refulges. In hac ergo luna id eſt in bea⸗
ta virgine maria factum eſt ſignũ miſerabile. quia ſeʒ conùſa
fuit in ſanguinem Doc etiã pꝛedixit Johel · 2· Luna inquit cõ
uertetur in ſangumem Xunc aüt beata virgo conuerſa fuit
in ſanguinem qñ itellexit dultiſſimũ ſilium ſuũ traditũ a cap
tum a oolaphiʒ atũ et alapatum a conſputum. a crucis marti
to poſtulatũ. Tunc vero tota luna facta eſt· vt ſangius quan
doalſiſtens cruti vidit filii caput ſpinis laceratũ.a doꝛſum et
omne copus ſan guine cruentatũ. Cum etiã vidit manus et
pedes clauis ꝑforari. a poſtremo latus eius crudeli lancea tũſ
figi · quis ſufficienter explicari poterit. quantos doloꝛes tũc ſu⸗
ſtinuit virgo maria In ſtellis etiaʒ ſigna ↄtigerunt. Per ſtel
las aũt intelligunt apli. Hicut emm ſtelle affixe ſunt hrmamẽæ
to · ita et ipſi ſemꝑ adheſerunt xp̃o. ſed certe tunc etiã in ſtellis

hoc ſignũ a paruit.ꝙ ſcʒ a ſrmamento ceciderunt. Dicit em
MWath.26. et War. 14. tunc diſcipuli rehcto eo fugerant.
Petrus etiam qui quaſi ↄſtantioꝛ aliis eũ a remotis ſequebat᷑
territus ad vocem vmus ancille eundem quẽ ſecutus fuerit cũ
iuramento negauit. Vnde a dñs dixerat War. 13. Htelle celi
erunt decdentes. TFunc etiam in terris facta fuit peeſſura. Per
terras intelligunt ille bone mulieres que dñm ſequentes plã⸗
gebant et lamentabant᷑ eum. ſicut di ut. 23. icut em teera
alit hoĩes per fructus ſuos quos ꝓductt. ſic et ipſe pauerauant
ihm per terras euntem a pꝛedicantẽ. Vnde die ue 8· Waria
magdalena a iohãna vxoꝛ chuʒe pcuratoꝛis herodis ſuſan⸗
na et alie multe miinſtrabant ei de facultatibo ſuis. De ita q; cũ
viderunt ihm duci ad moetis ſupplicũ magnas pꝛeſſuras dolo
rum in coꝛdibus ſuis paſſe fuerunt· Et hoc ꝓpter crudelitatem

„

De

gentiũ. id ẽ eoz qui dñm gentiliter a impie tractabant. Nůc

etiam quidam hoies tirca quos xp̃s miracula fuerat operatꝰ

pꝛe timoꝛe qᷓſi areſcebant · Timebant em ne a ipſi impeteren
a indeis vtpote quaſi ꝓpter eoꝝ curationem ihus eoꝝ ſabata
violaſſet · Ianta quippe tũt erat ↄfuſio ſonitus maris ac flu⸗
dtuũ. Per mare demq; indeoꝝ maioꝛes viz pemeipes ſacerdotſi
4 ip̃i ſacerdetes notant᷑. Per fluctus vero ſcribe a phariſei figu
rant᷑ Hii omnes in tantã inſamam a furorem eruꝑant ꝙ liben
ter exterminaſſent ihu memoeiã de terra. Tunc igit᷑ qui añ eũ
dilex erant pꝛe timore et expectatione eorundẽ crudatuũ que
ſuꝑuenerant vmuerſo oꝛbi.i. xp̃o quaſi areſcebant· .̃s em̃
ideo vniuerſus oæbis appellat᷑. quia in eo viuimus mouemur
a ſumus.· vt diut Apłus. Etiã virtutes celoꝛ mouebunt᷑. ſol
etem a luna necnon a alia ſidera retraxerunt ſplendorem ſuum
à ſacte ſunt tenebꝛe in vmiᷣſam terram · ab hona ſexta vſq; ad
horam nonã · Sicut teſtat᷑ hath.·zz.· Et Luc.23. Ece ꝗᷓ a q̊n
ta ſigna ↄcuꝛrerunt temꝑe redemptioms humane ¶ E [De
ſeðo nota ꝙ ſihus dei nos ab miquitatibus noſtris rdemit m

[De

cruce. Danc redemptionẽ p miſerat ſpũͦſſauctus per os dauid
m pvᷣ. 29· Auia apud dñm eſt miſericoꝛdia a topioſa apud
eum redempcio. Et iple redimet iſrahel . ex oĩbus miquitatibꝰ

L r eenetonem ipie e dei intelli⸗

git. Ipſe em erat redemptoæ a redempcio. Sicut dict aplus ad
To peimo. Rui fadus eſt nobis redemptio. ¶ Kedep⸗
tor igitur fuit quia in ꝓpria perſona nos redemit. Redempao
fit · quia in ſemetipſo h acepit per quod nos redemit . ſcilicz
pꝛedoſum ſanguine ſuũ qui erat in gremio coꝛdis ſui: ꝓpteꝛ qdðd
dicit apłus ad Eph. I. Deus pater gratificauit nos in dileco
ſilio ſuo in quo ha.re ·per · ſa. eius. Hec ergo copioſa rede mp
cio. id eſt ipſe filius ab eterno aſtitit vultui patris qi paratꝰ
carnem aſſumere . a genus humanũ redimere qñ hoc pri pla-
ceret Igit᷑ dei filus redemit in cruce genus humanũ ex oĩbus
miquitatibus ſuis quas oeiginaliter traxerat a pꝛimis ꝑntibꝰ
¶ F ((Et nota ꝙ ad minus ſex erant miquitates adaz et
eue. Prima erat miquitas ꝙ ſimilitudinẽ dei ſuperbe pecierũt
Ad hot enim muitat nos pſuaſio lerpentis· qui dixit eit qeñn
tertio · Eritis ſicut dy. Pecunda fuit ꝙ ſcientiam boni et mali
mdebite ſicterunt . Illedi enim erant per peomiſſionẽ ſerpentis
qui ait ibidem. Et eritis ſcientes bonũ aQ maluzʒ Mercia fuit /

ffeeoeompo
id quod ſuum non erat. ra puerunt ſcʒ frudtum dñi quẽ ſine
lcentia ſua fregerunt. Auarta fuit ꝗz hoc qð eis inhibitũ fuit

guloſe ↄmederunt. Vnde legit Geñ 3. Pidit mulier bonũ

elſet lignum ad veſcendũ · a pulcrum oculis aſpectuq; delecta
bile · tulit de frucku illius a oomedit · deditq; Vro ſuo ꝗ come⸗

dit · Aninta fuit ꝙ cũ elatione ſe excuſauerunt · quaſi culpã ſuã
retoequentes in deum. Idaz em excuſando ſe . ait. Wulier quã

dediſti mihi ſociam dedit mihi de ligno a comedi · q. d· Bi nõ
dediſſes mihi ſoctam. cui ſocetatem exhibere debueram . nõ o
mediſſem. MWulier etiaz dixit. Herpens decepit me⸗a comedi

qWuaſi diceret. Niſi tu creaſſes aſtutũ ſerpentem per eũ decep⸗

ta non fuiſſem. Sexta miquitas ſuit· quia mobediẽtes ſuo crea

toꝛi extiterunt · a hoc petm quaſi radix Kinis extitit abhorum
pcĩtoꝝ. Ece ex iſtis miquitatibo redemit nos dei filiꝰ in cruce

⁊traria pꝛedidtis vel pacdlendo vel agendo. Contra hoc enim ꝙ
illi per ſuꝑbiam ſimilari volebant optimo . dei filius aſſimilari

voluit in ſceleratiſſimo · qᷓſi em eſſet oĩm hominũ ſceleratiſſimꝰ

Parraban eximis latrone abſoluto ipſe ad crucem ẽ poſtula

tus· a in medio duoꝝ latronũ ſuſpenſus. Et ſicut dicit MWar.

15. Kdimpleta eſt ſcriptura que dicit. Et cũ impiis deputatꝰ
eftl. Tem dtra hot ꝙ ipſi ex mimia ſcientia indebite ſicierũt · iſte
quaſi quidã impotens ꝑſtetit a in doloibo a in toementis. Di
at einm Math.·22. O peintipes ſacerdotũ illuden tes cũ ſcribis

et ſemoribo dicebant. Klios ſaluos fecit ſeip̃m non põt ſaluuzʒ

ſcere · Si rex iſrahel eſt deſtendat nunc de cruce et credimus ei

Veriſimile eſt ꝙ multi qui tunc aſtabanta iſtas illuſiões au
diebant. Jgeſumq; in ſuis coꝛ dibo diligebant. ꝙ ſcz vj debatur

eis eſſe ſtulticda ꝙ non deſcendit de cruce ſi poterat deſtendere

a foꝛſitan hoc vehementer optabant ꝙ deſcenderet ad ſuiip̃ius
ſaluationem · a indeoꝝ ↄfuſion em. ſed vere ipſe melius a ſapi⸗

entius egit non deſcendendo. Pñ dicit Pſaias m. 83.· in ꝑſona

patris de filio. In ſcientia ſua iuſtiſicabit ipſe iuſtus ſßuos me⸗

os multos· a iniquitates eoꝛꝛ ipſe poꝛtabit.Nota ꝙ dei filius

ſeruus patris apellatur · quia ad mandatũ eius nobis ſerni⸗

nit. tanc;̊ bone voluntatis ſeruus. Item ꝙ ipſi fructũ illuz quu

non erat ipſoꝝ abſtulerunt · dei filius pꝛede patuit impiorum
qui vommo cum aliuð non haberent quod poſſent ei auferre.

ipſi ſua veſtimenta abſtulerunt Sicut ſandi euangeł. teſtantuꝛ

et licut ipſe dicit m põ.⁊i · Diuiſerunt ſibi veſtimenta mea· et

Oez . 11 . De W .
ſuper veſtem meam:id eſt in tunicam meam miſerunt ſoꝛ tem.
Hanc em̃ vt ðꝛ Johis 19· ſcindere nolebãt. qꝛ eãt incõſutilis
deſup atexta p totũ. Iteʒ vtra h ipſi pomũ cũ gule ↄcupiſcẽ
cia dↄmederunt · ipſe vehementer ſitiens vmũ mirra tũ acetũ fel
abſintheũ bipit cũ amaritudine. Item ↄtra hoc ꝙ ipſi tumi⸗
de ſe excuſauert. ihe ſus ſe excuſare nolebat.cũ ſtans ante ſidẽ
accuſaret᷑ a prinapibo ſacerdotũ a ſeniorib⸗ Pki. Cum etiã di⸗
ert ei pylatus- Mon audis quãta aduerſus te ditunt teſtimo
mnia . non reſpondit er ad vllum verbũ · ita vt miraret p̃ſes ve⸗
hementer. Jheſus etiã cum ſtaret in cruœ non oſtendit innoc⸗

cam ſuã excuſando. qð tamen optime facre potuiſſet. Poſtre
mo ↄtra hoc ꝙ ipſi cratdri ſuo mo bediẽtes extiterunt · ipſe in
patris obedientia per quã noſtras penalitates ſuſcepeàât vſqa/
m moetem crucis tam viliſſimã q; amariſſimã pſeuerauit. Vn
etiã cum clamoꝛe valido exſpirans ait teſte Luca.23. Pater in
manus tuas ↄmendo ſpm meũ· Spiritũ inq; tue volutati per
omnia ſideli obedientẽe. Caueamus ergo kariſſimi ne miqta⸗
ttes iſte quas ſilius dei taʒ amariſſime buit muemiant᷑ in nobis
ne ſeʒ ſimus ſuperbi.ac am bicioſi ad mala alioꝛꝛ inueſtigan
da curioſi. Caneamus etiaʒ ne ſimus auari a guloſi. Preterea
ne peccata noſtm ſtulte excuſemus nec eis vſiſtamus bo obe
dinre debemus . De terao nota ꝙ cũ eſſet in crucis atibulo.
lebrata redempoõe generis humam per ſaguinẽ fi ii dei . tuc
demones viderũt animã filii homĩs vementẽ in nubibo. id eſt
2 tomitatu ange lieo cũ Poteſtate magna imnocende maieſtate
diuine glorie Tunc etiã anime iuſtoꝝ que erant in lymbo et
diu turno deſiderio redempcõz expectauerat.· mſpexert lucẽ de
ſuꝑ venientẽ. a cũ ingenti gaudio capita ſua a merore triſticre
leuauerũt· qm venit ipſaꝝ redemptõ qꝗᷓ eas a dyabolo dño li
beraret . Det nobis kariſſimi dñs vt eũ q nos a noſtris mi⸗
catibo redemit. ſic per bonã vitam nũt ſequamur. vt etia, ab
ipſo in die indiai ex omni miſeria redimi mereamur. Qð c.

7

¶Vñica tercia aduentus dfi pᷣmo.ii.

Beatus iohãnes baptiſta hanc qᷓſtione; per ſuos diſcipulos
ſciens ad dñm noſtz iheſũ chriſtu. nõ ſue h̊ diſcipuloꝝꝛ igno

CX u es qui venturus es an aliũ expectamꝰ. Math. 11.

—

in hoc ſeculo per elatã ſuꝑbiã ꝑ quã tñ pauperes incenduntur

Tempoꝛe

a iohanne non ahũ eſſe predicatũ · ideo diſcipulos ſuos miſit
ad opera iheſu intuenda· Johannes em ꝓpmquꝰ moeti nouit

diſciplos ſuos in errore· ipſi em ponebũt iohannẽ baptiſtã

dño noſtro iheſu chriſto. vnð a dicbant ſitcut ſeibit᷑ iohis · 3.
RKabi qui erat tecũ trans ioꝛdanẽ cui tu teſtimomũ phibuiſti.
ecce hic baptiſat àQ omes veniunt ad eũ . Johannes aũt bapti
ſta nõ potens eos auertere ab hac intendone quin ponerent

ipſũ dno iheſu. merita ad opem iheſu ↄtuenda eos miſit faciẽ⸗

do hanc queſtionẽ. Au es c·

. es qui venturus es. an alium expectamus Math
vndecmo. ¶E ¶ WMotandum eſt ꝙ dommꝰ venit.
venmit. et veniet. Hecundum preteritum tempus venit

P carms noſtre aſſumptionẽ · Secundũ preſens tempꝰ? venit

