plũ pie virginis pii a miſericoꝛdes eſſe debemus qtenus grãm

apud dei miſericoz diam in extreme necſitatis tmꝑe ſequam
dicit em. Jato.2· Qð indicuũ illi erit ſine mia qiu non facit mi-
ſeri oꝛdia. Arta ſpecies eſt veritas vñ dr . Dꝛou · 3· Miſerito-
dia a veritas nõ te deſerant à muemes gram a diſaplinã bonã

wꝛam deo a hommbo. Quia g ba vgo verax fuit a venitate; in

omm verbo facto ſeruauit ꝓpter hot digna facta eſt vt mater

ſemetio Johis. 14. Ego ſum ventas. Verum quia in multilo
quio ſepe declinatur a via veritatis et mmcurzitur pericului fali
tatis. ꝓPpterea nõ multiloquii ſed tardilo quii fuit bia vᷣgo ma-⸗
ria. Quod ꝓbari põt. Luc· 2. vbi legit᷑ ꝙ in natimtate ihu tum

vemiſſent paſtozes et inueniſſent mariã a ioſeph a inſantẽ po.⸗

ſitũ in pepio videntes onouerũt de verbo quod dictuz erat

illis ab angelo de puero hot et omes qm audierant mirati füt
4 de hiis ꝗᷓ dicta ſut paſtoeibo ad ipos · a ſtatim ſubdit
auüt ſeruabat o n ede uO e en
etiam. LQuœ. 2. G ihs cũ eſſet annoꝝ duodecim et remãſiſſet m

Taria
mmnia verba hec cõſerens in coꝛde luo · Te tur

irein et e diriſſet ei mater ſua. fii quid ſeuſti no ſit. ecce ego
et pater tuus dolentes querebamus te. Cui etiam cum rnderet

———

Auid eſt ꝙ, querebatis me Teſcitis quia in hiis que patis ma
ſunt opoꝛtet me elſe. Subditur ꝙ mater eius ↄſeruabat S .
er ba het aſerons in doꝛde ſuo- Quia igit᷑ beata vgo ta ſollictte

verba que audiuit tonſeruabat in coede net ad ca thit. Pateo

Baictos
euidenter eam non multiloquã ſeð tardiloquaʒ fuiſſe et ꝑ hoc
om̃e men dacuũ declinaſſe: Pꝛeterea cum ange lus eaz vt hodie
legit᷑ tam magnific ſalutalſet non ſtatim reſpondit turbata
eſt in ſermone et cogitabat que eſſet iſta ſalutaco. Nos etiam

vt ꝑ veritatẽ grãm dei optinere poſſimus non ſolũ mendadũ h

et multiloquiũ quod ſeminariũ eſt mendaui fugiamus. dr efn
Pꝛoũ · 10. In multiloquio non de erit peccatũ. dicit etiam phs
tardiloquũ te eſſe iubeo et ꝓpe enit tibi deus. Quinta ſpecies ẽ
humilitatis· vnde dicit: Eccleſiaſtia · 3. Auanto maioe es humi
lia te ijn ommibo et coꝛam deo inu enies grãm. dicat etiã. Jac.
Deus ſuꝑbis reſiſtit humilibo autẽ dat grãm. Kit etia. 1. Pei
Dumilibus autẽ dat gratia; . MWagne humilitatis fuit virgo
maria. Cum em angelus eam grãm plenam et dommũ cum ea
et ip̃am inter mulieres benedictam aſſereret. C unq; eam etiam
cepturam et ſilium parituram qui magnus eſſe et futurus in
domo iacob ineternũ regnaturꝰ reſpondit humiliter. Ece an⸗

alla dñi fiat mihi ſem verbũ tuũ Per humihtatẽ etiã ad eli⸗
zZzabeth quã iam grauidã eſſe cognouerat pedibus ſuis ambu

lauit eamq; pꝛioꝛ ſa lutauit ip̃i quoq; ſideliter mmiſtrauit.· NHos

nobis inſinuare intra ſinũ amime collocare debemus ne deum
nobis in indicio reſiſtentẽ nuemamus. ſed pocius tũc de ißius
grã gaudeamus. Sexta ſpecies in qua ↄſicit᷑ electuarium g re ẽ
patientie tranquillitas. Vnde dict. 1. Det: 2. Que eſt gratia ſi
pecantes oolaphizati ſuffertis ſed ſi bene factentes padient᷑ ſuſti

netis hec ẽ gra apud deum · Beata vᷣgo per grãm et ptedionse

altiſſimi ab omm peccato fuerat cuſtodita et tñ ꝑ multas tribu
lacones a anguſtias oolaphizata fuit mm hoc muũdo quas omßes
tribuladones tanq; co lumna immobjlis in multa padende ſu⸗
ſtinuit lenitate Nonne per hoc multům tribulata fuit ꝙ cum
paruulo iheſu vix adhuc aniculo fugit in egyptum ibi ſeptem
annis paſſa fuit exilium. Nonne etiam vt multa alia tranſea ⸗

mus per hot ſupꝛa modum paſſa fuit et anguſtiata intellexrit
filium ſuum innocentiſſimum. capi ligari conſpui alapari colo

Phiʒari denudari flagellari ſpinis cozonani arunde verberan .
patibulo erudis onerari · a demum eũdez in cruce leuari a pedes

eius ac manus clauis lacœrari vbi etiaʒ vidit eum acœto potanri

et a tranſeuntibus plaſphemaniet poſtremo latus eius lanea

Pſoꝛari. Dec oĩa toꝛm̃ta coꝛdis ſui mira pacia tollerauit. Licet

nne s muicm humilitatẽ inſinuate quia dñs ſuꝑbis reſiſit

*„

rn

De
enim palſienem ſilii amariſſimã cum menaꝛzrabili doloꝛe coꝛdis
cdones peorupit nec etiam contra crutcifixozes filii aliquem ran
coꝛem in coꝛde ſuſcepit. ſed pocius pꝛo ipſis imitadone filii võwt

patientiſſime virginis omes aduerſitates que nob aduemũt
m hoc mundo tum pacienda tolleremus. Dꝛemus etiam pꝛo ꝑ⸗

ſequentibus et calummantibus nos ſicut monet nos ipſe do⸗

minus. Mhathi. 5. Diligite inimioos veſtros benefacite hiis qui
vos oderũt et oꝛate pꝛo ꝑſequentibo et calupniantibus vos vt

ſitis filii patris veſtn qui ĩ elis eſt Rogat ergo cariſſimi iſtaz

glorioſam virgine; omĩ grã plenã vt piis eius interceſſiombo

nobis aliquam pos auculam gratie et gloeie a fiio impetrare
dignetur⸗ quod nobis F. . .

De ſancto Beoꝛgio martire. Sermo. xvi.
CWglica eſt vita hominis ſuꝑ teꝛrã · Job.7. Rege pſonaliter
bellũ imgrendiente. mihtes ammant᷑ ac volũtarie regem ſecunk
Cum autem rex noſter xp̃us dñs Per ſe beliũ mtrauit ac m ara

crucis· mimitũ humam generis ſua moete vicit. per hoc milites

xp̃ianos ad pauentiã ammauit. Vnð ait auguſtinꝰ. Dñs ihs

xp̃us exemplũ pacientie fuit· ad nos em venerat nõ ſolũ patꝰ

mn ſaciem pcuti. verũ etiq; ꝓ hiis q; a quibo paciebat᷑ cqrutiſxus
occidi. pꝛo quibo ait in cruœ· pendes pr ignoſte illis qꝛ neſciũt
quid ſaciũt᷑. Vt igit᷑ xp̃m regem in pacentia ſeqᷓmur attẽdamꝰ
illud. ſcðe. Thymothei. ſco. Qui certat in agone non tozonat

—

mii qui leqittime ertauerit. Et. math. 0· et. 24. Qui perſeuena

uenit.· vſq; in ſinem hic ſaluꝰ erit. quia milicia eſt .·

. d .⸗ 1 1 ,
IJlica eſt vita homis ſuꝑ teꝛrã. Job ·· Notate ꝙ hodie
feſtum agit illuſtriſſimi ac victoeiſſimi militis beati ge⸗

—

hoſtes ſidei hoc eſt demones et eoꝛum miniſtros decertans pe'o
ſide q; plunma tozꝛmenta ſuſtinmt a deuicit. Pec autẽ erãt toꝛ⸗

menta beati geoægii. Pꝛimo in eculeũ fuit extenſus. Scdo vn⸗

gulis fuit lacratꝰ. Tercio lãpadibo fuit aduſtꝰ. Qr̃to vberi by

t diuſis plagis fuit cruẽtatꝗ.· Qnto ſal miſſũ fuit ĩ vulnera eiꝰ

—

ꝛgii. qu tripliem hoſtem videliet mundũ carnem ac
demones glorioſſime debellamt . Ipe emm bona huius mundi

n gexto retruſus fuit intarerem tenebꝛoſũ Septimo bibit cali ¶
u veneno at maleſidi plenumOctauo poſitus fuit in rotã en caz

in gladiis acutiſſimis vndiq; circũſeptazʒ a ſic de alto fuit demiſſo

Nono miſſus fuit in ſartaginem eneam phumbo repletam buli

G ente. Deamo pꝛoſtratus in fadem diſtractus fuit per vitos et
plateas· Vndecimo gladio percuſſus fuit et occiſus. Mos igiẽ
F. cariſſimi ad imitacionem triumphatdꝛis iſtius xp̃i milites eſſe
debemus . Milicia enim eſt vita hominis ſuper terrã · Vnde tria
ſunt hic notanda· Pꝛimo qui ſint hoſtes ↄtra quos dimicam2
Sedo quibus armis vti debeamus Ter cio que ſit merœs q́s ſi
vicenmus exſpectã?. NA¶De pmo nota ꝙ triplex eſt hoſus
4 noſter. viz mũdus caro a dyabolꝰ?. De iſtis tribo hoſti bo canta
tur in quadã ſequenda · MWuũdus caro demonia diuerſa mouẽt
pᷣlia. In curſu tot fantaſmatũ turbat᷑ ooꝛdis ſabbatũ · Wudus
impugnat nos telis auaride a accidie · Wũdus em̃ faut hoiem
. auarũ quia bona tꝑalia ſponit eterms. Fa tit em hoiem acidi⸗
oſum a pigruz ad dei ſeruiciũ. n em̃ ea ſapiũt qᷓ dei fũt. Caro
inmpugnat nos telis gule a luxurie. Cunã em ventris deo pꝛe
H Ponit a ſemetiam per turpem luxuriã polluit. Dyabolus im·
1 Pusnat nos telis ſupbie a inuidie a ire Iße em ꝑ ſuꝑbiã tenu⸗
Dit a vt cadamꝰ? eandem nob ſuggerit. Inuidia etiam dyaboli
marss inttauit in cebem teꝛmaꝶ. Vnde a ip̃am ſeminat in toꝛda
niã vt moꝛte moꝛiam̃ et᷑na.· Dyabolꝰ vt dẽ im. Apot. irĩ mag⸗
nam habet. ſciens qm̃ tp̃s moditũ habet. Vnde et nos inflam
mat ad iram vt diſſipet in nobis vultũ dei. Et nota iſti trs
hoſtes valde concoꝛdes ſunt in impũgnacione noſtra. Quilibet
ernim iſtoz exacuit tela alterius et cõmodat alteri tela ſua· De
pmo hoſte videhcet de müdo dicit . Johes. I. caꝰ. S. Sceimꝰ quo⸗
niam mũdus totus in maligno poſitus e: In maligno. in ma
lignitate. Significatus autem eſt munsus per cayn qui occidit
fatrem ſuũ⸗De ſcðo hoſte ſcilicet carne di cit aplus ad. Gal. x
Laro concupiſcit aduerſus ſpiritum. ſpiritus aduerfus carnez
j S Fere quod ait pe· /. Can. 2. Rariſſimi. obſecro vos abſtinẽ⸗
a carnalibus deſideris que militant aduerſus aiam. De terao
hoſte videlicet dyabo lo ditcit aplus ad · Eph. 6. Non eſt nobis
oolluctacio aduerſus carnem a ſanguinẽ ſubaudit᷑ tm·q̊ aduer
harum cõtra ſpiritalia nequidie in eleſtibus id eſt pꝛo cleſtibꝰ
Pꝛopterea acipite armatura dei vt poſſitis reſiſtere in die ma
lo et m oĩbus perſedi ſtare· Quia igitur monet nos apoſtolus

an

—⸗ðMðũ
—

LLLc.
aciꝑe armaturaz dei ꝓpterea videre debemus quibd armis vti
nos opteat · V¶Et nota ꝙ paulus ad· Eph· 6. Doeta tur
nos armari ſenaria armatura Pꝛimo monet vt lumbos nrĩ=os
caſtitatis baltheo pꝛecingamꝰ ibi ſtate igitur ſucindi lumbos
veſtros min veritate·. Semmarium ſiquide luxurie diutur in lũbis
eſſe et ꝓpter hoc ammonet vt vera nõ tantum aꝓparenti con
tinencia pꝛecingantur. Setundo monet vt loricaz iuſticle indu
amus ibi: a induti loricam iuſtice · Job· 29· Juſticia indutus ſũ
Dec loꝛica debet vndiq; nos munine vt nec doꝛde nec opere nee
oe pꝛoximo noœamus. Et ſi eum in aliquo leſimus ita plene
ei ſatiſfaciamus ſitut nobis ſatiſfieni vellemꝰ ſi leſi eſſemꝰ. Ter
tcio monet vt pedes affectuum noſtroꝛũ patis caleis mumam2
ibi et caldati pedes ĩ pꝛepacione euangelii patis. Neceſſe enim
nobis elt vt pedes anime noſtre ne ſpinis ire ledãtur vel ab in
idie ſerpente moedeantur ne etia; ad ahquẽ extrinſec pertur
badonis lapidem offendantur pac ꝙ; dominꝰ? tradidit in euãa⸗
gelio mumamus. diat emm. Johis 14. Pacem relinquo vobis
pacz meã do vobis· Quarto monet vt ſecutũ hdei deſeramꝰ? ibi
m omnibo ſumentes ſcutũ fidei in quo poſſitis omĩa tela neqſſi
mi id eſt dyaboli ignea extinguẽ m hoc ſcuto eſſe debet ſculpta
vel depicka cruxy dnica a ſit ſe crucis dſiice humero paciẽcie de
ferentes ↄtra omniũ hoſtiũ iacula mumemur Quinto monet vt
capiti ſpei galeam ĩponamus Vnde ſequitur a galeam ſalutis
aſſumite⸗ Galea ſalutis eſt ſpes que extendit nos et ammat ad
aſpꝛehendenda ſalntem eternam et erte hac ſpe ſemper caput
mncioms noſtre debet armari pariter: a oenari⸗ Sexto monet vt
ſpãs ſcili t alſumite quod eſt verbũ dei id eſt caritas que vbo
dei ſpãliter miungit. Wathi · 22 vbi dns dit . Diliges dommũü
deũ tuũ. ex toto coꝛde tho et ex tota anima tua a ex tota mett
tua. adiliges primũ tuũ ſiẽ teip̃m. In hiis duobus mandatis
vñmuerſa lex pendet ꝓphete. AQuia vero aequꝰ? necllarius eſt
militi· Septimo monet vt in equo ſanctiſpũs ↄtra hoſtes pꝛo⸗
cdamus. Vnde ad⸗ Gab. 5. Si ſpintu viuimus ſpu abulem?
Ibi diẽ gloſa . ꝙ ſpüſſanctus eſt dux a auctoꝛ libertatis noſtre .
iſte eſt equꝰ q etiam ipᷣm dñm duxit in deſertũ a ſpũ vt tẽpta⸗
ret a dyabolo. M athi. 4. Ditauo necelſaria eſt lãcra ↄmũoõis

at Mſſiõis. Vir em ita ſtrẽnue pugare poſſumo miſi ab hoſtibo

aie ſolotenꝰ nutare cogam. ̊ nos mox vt caſũ noſtrũ aduteri⸗

mus pꝑ ↄtriuonem a aſelſione; reſurgentes vires nrãs vecupare

VPanctis OE xvii
́́YUD1 xbem (Cerao videnduͤ elt que ſitmeres quã xßi victoꝛes ez
ſpectant: a certe hec coꝛona glie vñ ſcribit pau·z· ad · ¶hy·
⁊2· Laboꝛa ſicut bonꝰ miles xp̃i ihu.nam q eertat in agone nj⸗
toꝛonat᷑ mii legitime ertauerit. Igit᷑ a ↄtrariis ꝗͥ legitime erræ⸗
tauerit coꝛonabit᷑ maxime czona onata ommi lapide peecioſa
quã toꝛonam nobis dare dignetur c.

u
bor
bis
dn
wu
li

e ¶ Oarci euangeliſte. Sermo. xxvin.
1 Knimal pmũ ſimile leom *ι. Apoc. 4. Beatus marcus aſſi
n milatur leom qꝛ vt ditit · Nicolaus de lira · Btũs marcus pꝛin
in apalius a ſpetialius verſat᷑ circa reſurꝛedionez et reg nũ xpi ;
bin ceteri euangeliſte Vnde etiam btũs gregoꝛius Auia x clam oeẽ
u indeſerto quod ꝓpꝛ iũ leonis eſt ſanctus martus exoæſus eſt ſuũ
euangeliũ recte leo figurat quem ezechiel Pheta in veteri teſta
de mmentod puidit. Bicut clare patet. Czechiel. pmo Quia igit᷑ bie
be marcus leonis ꝓpꝛietas habuit merito ip̃m beatꝰ iohes leoni
allimilauit dicens Xnimal pmum

ppe

neg

Nimal p̃mũ ſimile leoni et qtuoe aĩaha ſingula eozum
habebant alas lenas et in artuitu et intus plena ſunt
oculis.· Apoc· 4. Ilota q quatuoꝛ euãgeliſte ꝑ illa qua
c5 RNuoꝛ aialia figurant᷑ que vidit· Johes m. Xpoc · in arcuitu ſe⸗
'dis dei quoꝝ pꝛimũ ſimile fuit leom. Scðm ſimile vitulo· CTer
u Qduum erat quaſi ſadem habens hominis. Et quartũ ſemile erat
iH aquile volanti. Tria igit ſunt notãda.Pꝛimo qre ꝑ leoneʒ bts
tur. ¶ *½ (De pmo nota ꝙ natuna leoms hec eſt ꝙ rugitu
ſuo tertcia die rſuſcitat catulos ſuos qaos leena ꝓfuderat moꝛ

tuos et ꝓpter hot btũs marcus ꝑ leonem acipit᷑ quia plemus
alie euange liſte ſcribit de reſuſcitacoe ſeu de reſurꝛecione filli
2 dei . Mota etiã ꝙ quẽlibet xp̃ianũ oꝑtet aſſimilari ilus quatuoe
5 aiĩalibo ꝗᷓ ſtãt an thꝛonũ dei. Optet igit᷑ a nos quandã natura
1 leonis imitari leo em tũ ſe ſenſerit agitari delet cauda ſua veſti-
4 Zia pedũ ſuoꝝ vt ſit caueꝰ pſetuctones venatoꝛis euadat. Sic
6 eEett nos fare debem? neceſſe liquid nobis ẽ vt veſtigia maloz
„ opm que fecimus ad infernũ cauda boni ſims videlicet p tnci⸗
6 onem ſeſſionem a ſatiſfactionẽ mature deleamus ne i maus

venatdꝛe diutur in. Geñ. 10. Nemroth cepit eſſe potẽs in tra a

——

erat robuſtus venatoz ſeʒ hoĩm toꝛq; dno. Nemroth interßtaet

tyranus vel apoſtata et lignat dyabolũ tyranmdem crudeli

—

at a deo ſideles qui ad ꝛſoꝛcium ptinent electoz
De ſcðo nota ꝙ per ſex alas aĩalium ſex intelligunt᷑

—

—

apoſtataẽ ſadiat a deo fideles qui ad ↄſoꝛcium

Stutes qs ſi nõ habuent aĩa n⸗ volare añ ſpeaoſiſſimi
dei vultũ ſed quaſi plumbũ demerger in pfundũ · Pꝛima ala ẽ
veritas de qua dic dñs · Math·5. Sit ſermo veſter eſt ẽ nõ nõ
Glo. Ideo die bis eſt eſt nõ nõ vt qð dicis oꝑibus cõꝓbes qð
verbis negas ſadis non pbes vel ↄfirmes· ſed heu paud hanc
alam vere poſſident quod dep loꝛat · Jere · 9. Auis inquit dabit
capiti meo aquã a oculis meis fontẽ lacrimazz a ĩfra extẽderũt
linguam ſuam quaſi arctum mendacii et non veritatis · Docue⸗
runt enim linguam ſuam loqui mendaciũ. Scda ala eſt eqtas
ſiue iuſtida. De hac diat᷑ · Sap · pmo· Diligite iuſticã miq indi

catis teꝛraz ſequit᷑ qnto capitulo · Juſti imppetuũ viuẽt a apud
dñm eſt mer ces eoꝛ ogitacio eoꝛ apud altiſſimuũ. deo ac⸗
apiunt reg nũ decoꝛis et dyadema ſpẽi ð manu dommi. Tercia
ala eſt trãquillitas ſiue manſuetudo. de hat diẽ dñs · Wath · F.
Beati mites quomã ipſi poſſidebunt teꝛram ſubaudi vinencũ
Item de hac diatur in plſalmo · Wanſueti autez heredibũt teꝛraãa
deleckabunt in muſtitudine patis Quarta ala ẽ largitas ſiue
miſericoꝛdia. De hac dicit · Jacobi ſcðo · Judiciũ ſine miſericoꝛ

dia illi qu nõ ſacit miam. Suꝑexaltat autem mia indicũ hoc ẽ
mia et largitas tenet manũ iundicis ne ꝑ ſentenciam feriat miſe⸗
Neeʒ;. Wonet nos auts iacobo vt paupm miſeream ciiia iEi,
indices dinitũ erunt. Vnde dicit · ·· ca“⸗E cre index ante ianua

aſſiſtit. Qnta ala eſt caſtitas ſiue ↄtinencia. De hac dic · YVſaias
In mundum ne tetigereis et ego vos recipiam et ero vobis in
patrem et eritis mihi in ſinos filias. ditit dominꝰ ommpotẽs
VDas igit᷑ hntes pmiſſiones cariſſimi mũdemus ab nos oꝛim
namento carms à ſpũs ꝑſfidentes ſanctificacem ſpũs m timoe

dei. Sexta ala eſt ſobꝛietas. Et nota ꝙ diffmico ſobꝛietatis hH

eſt. Sobꝛietas eſt virtus qua excſſum cibi a potus ohibemꝰ?ꝰ.

Sobꝛietas vero ita necæſſaria ẽ vt a epiſcopis et paeſbitenis ſe⸗
mbus et inueuibus viduis et ooningatis ab apoſtolo pelpiat
s Emo. pina ad. hy: Ppan? epiſtop ſobꝛium elſe . De
ſecundo ad. TVytumpeimo. Opoxtet paelbiterum ſobꝛium eſſe·

, — W — —

tatis exertet ſuper alas danatozꝶ qui etiam ad hoc laboꝛat vt

ſi nõ habuerit ala nõ poterit volare añ Ei “

1

ni
mmi
i

ht
ſt

ſenes vt ſobꝛii ſint. De qjrto ad Ji. 2. Juuenes ſimilit hoꝛi re.
vt lobeii lint. De quinto ad Ti. pꝛima epiſtola cao. 3. Dpoztet
muhlieres ſimiht᷑ ſobꝛias eſſe a fideles ĩ oibo. De ſexto ad Ti. 2

retroꝛſum vt mundum qui retro abiitiendus eſt eſpiciamus a
dontemnamus vnde Naum . 3. Ve tibi ciuitas ſangumnũ vmuſa

damnatiom dicẽs cum impio Ju

dñs in hoſtes ſuos a iraſcẽs ipſe inimicis ſuis t
Plaſtetur emnim dominꝰ in die iudicii fedas a pranas toꝛdium
machinationes. Vlaſcet᷑ etiã turpes et noquas oeis locutiões
PVlaſcetur nihilominus immundas a iniquas manuſi totiꝰ
tospoꝛis operatiões. Tercio ſiniſtroꝛſũ oculos habere debem?
vt gehennã inquã ſtantes ad ſimſtram mi ttendi ſimt videamꝰ
Fugiamus que merito fugienda ſunt ꝓPter penarũ diuerſitatẽ
atrotitatem a intermmnabihtatẽ. vnde angelus clamat Zach. 2
DD D fügite de terra aquilonis· Quar dextroꝛſũ oculos hre

Banctis

De tercio ad Jitum. 2. Un loquere que decœnt ſanam dodnnã

De qrto ad Ji. 2- Juuenes ſimilit hoꝛtare

Adoleſcentulas hoꝛtar ſobꝛias elſe a domus curam habentes.
NDlelen ulas ſo⸗

e tertio nota ꝙ ſicut aĩalia pennata otulos in err cuitu

debemo habere. Dportet ꝙᷓ oculatos nos eſſe rtroꝛſũ antroeſũ

dextroꝛſum a ſiniſtroeſũ Pꝛimo igitur oculos habere debemus
8 eſt reſpiciamus aↄ

mendaqi. omnis ꝗᷓ viderit te reſiliet a te. Per ciuitatẽ ſanguinũ

incelligitur mundus iſte qui ootemnendꝰ eſt pter tria⸗ Eſt em
imſtabilis. vñ Joh ea. pᷣma.z. Mũdus tranũibit a cupiſcẽtia
eius. Eſt etiã immũdus. vnde ſicut pix inqujinat inherentes ſibi
Qui enim ngit Fis marinabirur ab ea. Eſt etiaz infidelis qa

ſcu

quos inquinauit immundis o lis aàQ amplexibus tradit eine

da . Quẽtunq; oſculatus fmiero

ipſe eſt tenete eum. Secundo otulos antroꝛlum habere debem

vt videliot iuditiũ dei videamus a paneamus- vnde Naum. 1
Dñs emulatoꝛ et vlciſcens dñs et abens furoꝛem. vlciſcens

ſuis ter ponit vlaſcẽs

iquas manuſ a totig

4
P

debemus vt regnũ dei in qð ad dextnz ſtatuendi introducent
mtiueamur a ontupiſcamus qð dignum eſt c piſti pꝛopter

tna. Pꝛopter regis illius qui illi mqno peeerit bonitatt Pꝛopi

Peopeii coæpoꝛis et anime ſelicitatem. Dꝛopter inperturbabile;

per iugem noſtriipſius diſcuſſionem et toꝛ recionem vt defeckꝰ
nxros cottidie diſcutiam? et coꝛri
iugiter aſcendamꝰ. Rogate ergo dominũ vt ſic per pꝛedictam

gamus et ad virtutũ paoſed?
Enicdis etn W e . n mn vrnicper Peedie
ſandtis euangeliſtis ſimiles eſſe laboꝛemus vt thꝛono dei cum
laudibus aſtare mereamur. Qd &.

(¶Ppiappi Jacobi apoſtoloꝝ. Sermoxix

r —

4

pix inquinat inherentes ſibi

.

Stabunt iuſti in magna conſtantia aduerſus i Sapie.1. 5
EFetlan virtus cardinalis eſt mſticia. vnde de ipla ditit beat?
Kug . Juſtica eſt virtus generalis appꝛehendens totius anie
reditudmem que dliſtit in debita oedmatione hoĩs ad deu ad le
et ad peoximũ. Quare bene dixit rex dauid in liꝰ ſoliloquioꝛum
pſalmo·. 14. Domie quis habitabit m tabernaculo tuo aut q8
requieſcet in monte ſancto tuo. Et quaſi ſibiipſi reſpondẽdo in
perſona dñi ſubiungit. Qui ingreditur ſine macula a operatur
inſtitiam hint Saß .· . Juſti autem in perpetuũ viuent imo nõ
ſolum viuent ſed etiam ſtabunt iuſti m magna
Tabunt iuſti m mag na conſtantia adueꝛſus eos qui ſe

anguſtiauerũt et qui abſtulerũt laboꝛes eon Sap. ·
DVQuatuoꝛ hic occurrunt notanda · Pꝛimum eſt qui ſint
illi qui teſte ſapiẽtia ſtabunt · Icðᷣm qñ hoc eueniet ꝙ ſtabunt
Lerciũ quis ſit ille pꝛin eps coꝛam ꝗ ſtabunt · Quartũ eſt qui
dicant᷑ eſſe aduerſus qͥs iuſti ſtabunt· ¶ X (De pmo nota
Pilh qui teſte ſapia ſtabunt ſunt iuſti,8 etiam ſupea-Stabunt
iuſti in magna ooſtantia· NMotandũ vero ?m ethimologiã mſti
ditunt᷑ qſi ius vel iura tenẽtes. Et nota ꝙ qm ſenariꝰ numerꝰ
Feimus numerus eſt per ftus apewa etiam dſis Mat. 5: us
Pꝛimũ igitur ius dñi quod dñs edidit monet nos vt caſti et
mundi etiã mentaliter exiſtimamꝰ. Scm vt nullũ iura mentũ
ſine neceſſitate pferamꝰ· Terciũ vt coꝛruptelã mẽdatii fugiãus
Quara vt dena iaflagp panentigzmuniam QAumntũ vt opa
vere caritatis exeqᷓmur· Sextũ vt iuſti coꝛã deo in oĩbo mnuenia
mur . De pꝛimo ð Mat. 5. Kudiſtis qa dictũ eſt antiquis. non
mechaberis ego autẽ dito vobis qm oĩs qui viderit mulierem
mechie oĩs illicita carms delectatio mtelligitur ꝗᷓ non ſomn ope
ſed aia eſt fugie nda. De ſeðo diat dñs Mat. 5.· Iterũ audiſtis
quia dictũ eſt antiqs non ꝑumabis reddes aũt dno iuramenta
tua· ego aũt dito vobis non mrare oĩno neq; ꝑ œlũ qa th?ꝛ onꝰ
dei eſt. neq; per terra quia ſcabellũ pedũ eius eſt· neq; ꝑ iheroſo
limam qa auitas magmi regis neq; per caput tuũ iuraueris qa
non potes vnum capillũ albũ faœre aut mgrum. Iſte locus ita
intelngendus eſt ꝙ dñs ꝓhibet nos iurare ml magna vtilitas
aut euidẽs neceſſitas nr̃m uuramentũ reqrat nihil tñ ad Hhnos
tõpellere debet ꝙ periuni efficam . De tercio dictt dñs MWat · J.·
Sit ſermo veſter eſt eſt· non nõ · Dic monet veritatẽ ſeruare vt

'Igancis Xix. ðOð
eſt vel non qꝗð e pꝛoferimus etiam coꝛde teneamus⸗ De qrto
deitit dnñs Mat. 5. Audiſtis qa dickũ eſt oculu p oculo a dentẽ D
4 pP pdente. Ego aũt dito vobis nõ reſiſtẽ malo h̊ ſi qs te pcuſſerit

— —
2 —

— .
. —

*

A tunicã tuã tollere dimitte ei a paliũ a q unq; angariauerit te
mmille paſſus vade c illo alia duo. Dic monemur vt in triplicd
C8 mniuria pacdientes exiſtimamus videlicet in crutiatu coꝛpoz ibi
“ Si quis te pcullenit. In damno wꝝ ibi :a tetu in inditio tonten.
X In angariis operum ibi a quicunq; te angari. De quinto. i. de
1 operibo caritatis dicit dũs Wa X aui elit a te da ei · volẽti
mutuari ne auertaris · ſequitur. Rudiſtis quia dictũ eſt antis
Diliges pꝛoximũ tuum odio habebis mmimitũ tunz· ego ait
. dicdo vobis. Diligite inimicos vros benefacite his ͥ vos odert
Et oꝛate p perſequentibo et calũniantibus vos vt ſitis filii pris
veltri qui in elis eſt · In ꝗqᷓtuoꝛ igit᷑ opera vere caritatis ↄſiſtunt
Pꝛimo vt amids et pauperibus res nr̃as demus Secundo vot
eiſdem etiam nr̃a ſine vſuris mutuemus. Tereio vt mimicis et
etiã nr̃is benefatiamus. Quarto vt pꝛo ipſis fidelter oationes
effund amus⸗De ſexto dict Joh . Wat · 6. Ittendite ne inſticei ã
vfam ſadatis coꝛam hommibus vt videamini ab eis alioquin
mer oede non habebitis apud pr̃em veſtze qui in elis eſt. Mota
I dñs ſic pꝛohibet iuſticia fieni ooꝛam hoĩbus ne videlioet laus
r Pin appetat᷑· vnde Rug in glo. Non pꝛohibet videri vt de?
4 laudetur ſed videni vt ipſi laudent᷑. Mota ꝙ dñs inbſequenter
H Pnit tres ꝑtes iuſticie videliœt elemoſinã oationẽ a ieiuniꝗ.
De ßmo h eſt de elemoſina dict dñs Mat.· 6. Cũ hias elemo⸗
ſinã nol tuba canere ſicut ypocrite fauũt in ſynagogis a vicis
§väyvt honoiificent᷑ ab hoibus Rmen dito vobis reeperut merede
fſuam. De ſcðo videlicet de oꝛatione diat dñs cMhat · 6. Et cuim
catis non erit ſic ypocrite qᷓ amant m ſynagogis et in angu
plateaꝶ ſtantes oare vt videant᷑ ab bĩbus. Amẽ dieo vobis
reoperut mercedẽ ſuã. De ter cio ſcz de ieiunio dicit dñs MWat ·
6ſð · Cum ieiunatis nolite fieri ſic ypocrite triſtes· extermmãt em̃
ſaties ſuas vt apareant hoibus ieiunantes. RNmen dieo vobis
rruperunt meros ſuã-Ahodo ſeo videnduᷓ eſt q tunc uſti in
. magna oſtantia ſtabunt qñ dies iuditcii aduenent qn impii
4

qui modo vident eſſe in dextra parte ꝑ ꝓpꝛias ipſoꝝ iniqtates
22 Iſiniſtr partẽ hoc ẽ inter dãnandos traducent vn ð Sap. ·
Penerũt impii m cogitatiõe pecatdzꝛ ſuoꝛũ timidi a tducent

illos exaduerſo miqtates ipſoꝝ ſequitur immediate ca· 5· tũc

ſtabunt iuſti in magna ↄſtantia &ι' Tercio notandũ eſt ꝙ inſti
ſtabũt tum illo pᷣncipe cui p̃s petit cmitti iudiciũ ita oeans in
cs· Deus iudicium tuũ regi da a iuſticiã tu. ſi. rgis Judicare
Pplm in iuſticia aO pauperes tuos in inditio. Ipſe aũt regis filꝰ

—

giar ms viggmr imbecilles heet tñ vere foꝛtes ſunt in xp̃o
ſtabũt inquã coꝛza ſoꝛtiſſimo. vnde Sap̃· 5. Rccipiet armaturã
zZelus illiꝰ a armabit creaturã ad vlaonẽ mimitoꝝ a pugna⸗
bit cum illo oebis terraz? ↄtra inſenſatos. Stabunt etiã qui mõ

ſapientiſſimo· vnde Sap· 6. Inteꝛrogabit oꝑa et cogitationes
ſerutabit᷑. ſtabunt mhilominꝰ iuſti licet tñ eoeũ inſticte ðtemne⸗

magnüu ipſe fecit a eqnhter cura eſt illi de oibus · Qui em cuſtodi
erint iuſtieiã iuſte iudicabũt. Mullus igit᷑ iſti indici ꝑ potentiaʒ
Potenit reliſtẽ· nullus poterit eũ decpe nullus etiã ꝑ petumam
poterit coꝛrumꝑe· Quarto a vltimo notandũ eſt ꝙ iuſii aduſus

magna ↄſtamtia de ißis dño ↄquerentes. Et nota ꝙ demones
bonos hoĩes anguſtiant in aĩa ꝑ diuſimodas tẽptationes m⸗
guſtiant etiã eos in coꝛpoꝛe ꝑ infirmitatũ vexatiões· Ipſi etiã
bonoꝛũ hoĩm ſpũales laboꝛes aufert · i. cottidie nitunt auferre.
ꝓper h inſti ðtra eos in magna ↄſtantia ſtabunt· Nota etiaʒ
ꝓ miq hoiĩes ſepe anguſtiant bonos in coꝛpoꝛibo ſuis videlicet
cos ptucientes vel in carcerẽ retrudẽtes et auferunt eis laboꝛes
eoꝛũ matenales · i· res illoꝛũ laboꝛibo a ſudoꝛibo 2 ſitas 4 certe
inſti paupes ↄtra eos ſtabũt in magna cõſtantia ſuas iniurias
dño aqrentes. Rogate dñm vt ſit iuſticie executo⸗
vt a nos tũ iuſtis dño aſtan mewamur. Qð nobis Xc.

¶ In die inuentionis ſancte crucis. Ser.xx.

Siaut Moyſes eraltauit ſerpentem in deſerto ſr Johen. ʒ3.

ſuſpendi ꝑmiſit nos vt eus eſſemo ſeqes docuit qa vt ait bi⸗

criſiemi ꝙ dupier eſt ewur ſe; matenial a ſpſalis. Matenalem
cruc illã dicimus ꝗᷓ dulaſſimũ coꝛpus ihelu m paſſiõe ſuſtimut
de qᷓ eccleſia catholica camt.D crux aue ſpes vmea α Spüalez

Greg 9. Dmmis xpi actio nra eſt inſtructo. Conſideremꝰ & fres

cincem diamus in qᷓ ſancti a pfecti xpiami ↄfixi dnm imitant᷑ ad

dieit in p̃e Cum aœcpo tmps eo iuſticias mvicalo. Stabſit

reputant ſtulti cum tñ vere ſint ſapientes ſtabunt inquam toꝛaz

rentur . ſtabunt inquã coꝛã iuſtiſſimo. vnde Saß . 6. Puſillũ et

eos ꝗᷓ ſe anguſſianerunt et q abſtulerũt laboꝛ es eozũ ſtabũt in

uſticte executoꝛes exiſtiam2

Aßs dñs opit facere et doere Rctui.. In H ergo ch ſe in cn⸗

quam imitationeʒ dñs hoꝛtatur Mat.i6.dicens. Si quis vult ⸗
vemire poſt me abneget ſemetip̃m a tollat cruc ſuam q ſequaf
me. Et hot merito facre de bemus qa vt ſcribitur Mat. 0 NMk5
eſt diſcipulus ſup mgrjm. Cum ergo magiſter in crue moꝛtuꝰ
eſt neceſſe eſt diſciplm in crue moei admimus ſpũali.De mgro
ꝓ m cruce mortuus ſit dicit theuma. Sicut

goyſes .

Icut MWoyſes exaltauit ſerpẽtem in deſerto ita exaltari
opoꝛtet ſilium hoĩs · Joh· 3· Nota ꝙ dñs admm? ter ꝑ
muentio ne m eiuſdem exaltatione. B(Peꝛimo igitur
exaltatus fuit dñs· i. honoæificatus in paſſione. Stans emm in
cruce ſilius dei liet apud aſpectũ hoĩm vilis fuerit æ deſpeckus
mag ne tñ gloꝛie fuit coꝛam deo patre et angelis eius-Si enim

placuit deo pr̃i in humilitate filii qᷓ ſe ſerui manibus ſubiecit

baptiſan dus ita vt voc de cels emiſſa diceret Dic eſt fili? meꝰ⸗
dilectus in quo mihi complatuip· multo foꝛtius delectatꝰ fuit
in humilitate et caritate in obedientia et pactentia filii quibus
mimitoꝛum manibus ſe ſubie eerat crudeliter occidendus Tunc
enim pꝛeclara angeloꝛũ militia audientodiœre poterat Dic eſt
filius meus dilectus in quo mihi bene cõplacuiy ipſum andite
exaltatione illius enei ſerpentis quem Moyſes exaltauerat · i.
m ꝑtica ſuſpenderat in deſerto vt videlicet perguſſi a ſer pentibo
aſpiciẽtes in eum a ſuis vulneribus curarent (Secundo dei filiꝰ⸗
apud hoĩes exaltatus fuit· i. honoæificatus in crucis muentiõe
unc em a Conſtãtino romanoꝛũ imperatoꝛe a ſemꝑ auguſto
et ab Delena matre eiꝰ mirabiliter fuit per vmuerſum mundũ
ſancte crucis gloeia ſublimata (Cercio dei finꝰ exaltatus fuit·i.
honoꝛiſicatus apudð homĩes in crues exaltatione. qñ videlicet
Deraclius imperatoꝛ virtute ſigni ſancẽ crucis victo⸗ exiſtens
ipſius ſancte crucis glœiam magnis laudũ pꝛecomis pdicauit
Cum igitur dis per cru materiale; tam multiplic exaltatiõe
a apud deũ et apud hoĩes exaltari meruerit opoꝛtet vt àQ nos
inueniamur in cruce ſi eterne beatitudinis exaltatione; alſequi
deſidemmus . C C (Et nota ꝙ ſicut a quibuſdq; creditur æ
firmiter aſſeritur quinq; ligna ad crucem dñnicam concurrerunt
videlict lignum cedeinum capꝛeſſinũ palme roſe oliue Et her
ligna notantur in odine Ecrleſiaſtic·24. vbi in perſona crucek
S.· Quaſi cedeus exaltata ſum in libano et q̃ſi apꝛeſſus in monte

De

ſyon quaſi palma exaltata ſum in cades a quaſi plantatio ro/ſe
in ihericho a quaſi oliua ſpecioſa in campis. Per hec vero igna
notant᷑ feruens contritio·pura aſeſſio.elemoſinarum lar gitio
carnis macœratio· a deuota oꝛatio Igit᷑ pᷣmo nota ꝙ baſis ſcẽGE
trutis erat ex ligno edeino. Quidã emim truncus cdemus erat
rupi immiſſus a huic trunto deſuꝑ cauato ſancta trux fuit im⸗
Ponr et eri Hinels ille qᷓi pes ſancte crucis· Dec autem baß
ſiue pes cedeinꝰ? ſignat feruentẽ contritione;· Sicut emm lignu
cedꝛmũu cum inenſum fuerit odoꝛe ſuo ſerpentes ſugat. Sic etia
vbi coꝛ ardet igne tontritioms accenſum oĩa fugant᷑ demonia
Sit patet in beata maria Wagdalena de qᷓ qa igne ↄtritionis
ardebat ſecus pedes dñi ſeptez exierunt demoma ſicut teſtatur
Lu z. Rogandus aũt eſt dñs vt det nobis contritionẽ filia le
Multi enim in hoꝛa moetis conteri vident a dolere qꝗᷓ tñ ↄtritio
vel doloꝛ plus pꝛo dit ex timoee ſeruili qᷓ; amoꝛe filiah Magis
enim timent toꝛ mentis infernalibo crutiari q; dulcis dei viſiõe
priuani Et berte pauti ſunt ex talibo ſi vualuerint mſi in pecata
Ppꝛiſtina relabant Gecundo nota ꝙ lignum qð a trundo ſurſum
aſcendebat erat cpꝛeſſinũ a ſignat puram et mntegrã ↄfeſſione,z
Cipeeſſus emim vt teſtatur ber duum Conſtãtim inteſtinoxũ
vu ln era curauit. ita etiq; pura confeſſio aiarum vulnera ſanat
Sitcut etiã dñs toto coꝛpoꝛe ſuo qð erat a pedibo ſur ſum vſq;
ad humeros huit ligno acubuit ita à homo cõſiteri debet oia
Per pedes enim notat affectio. e oꝛde pꝛocr dens wogitatio .
moſinarũ largitionẽ-Sicut em fructꝰ palme licet diu exſpeckek
tñ multe eſt dulædimis ita etia dñs lit al;diu moœet tandẽ
tiomis dulœdinẽ largiesur. vnde ð in s. & magna multitudo
duledims tue dñe quã abſcondiſti timentibo te Quarto nota
ꝓ ſicut quidã dixerunt qdam cauilla appoſita fuit cruti dñice ꝗ
crux tũt erat jn modũ thau facta a hec cauilla fuit ex ligno roſe
gqs eſt magne qntitatis in partibus tranſmarinis. Iſta cauilla
ignat carmis macration. Sicut em roſa fiigida & et odoꝛifera
PPpterea mirabihter reuma reſtringit ˖ ſic etiam o poꝛa eoeum
qui carnẽ ſuq; macœrant ꝑ ieiuma per continentiã atra victoũ
eſtum infrigidant᷑· bom etiam odoꝛis fiunt in ↄſpectu dñi velut
lſatrifidum veſpertinũ. Dmnis etiã in eis fluxꝰ luxurie cõpeſcit᷑

exſicatur Quinto nota ꝙ pꝛedicte cauille quedq tabula ex
tranſuerſo erat affixa in qua ſcriptũ erat. Jhelus nazarenus rex
inde oꝛũ · a het tabula fuit ex oliua et ſigurat deuotã oꝛationem
Sitcut enim oleũ oliue dolozes coꝛpoꝛis lenit tQ alios humoees
ſuꝑexcelht· ita etiã deuota oꝛatio lenit a placat iram dei Diatt
enim auctoritas · Oꝛatio deũ lenit lacrima cogit hec vngit illa
pungit. Pꝛeterea deuota oatio per vite puritateʒ a innocentie
leuitateʒ ſurſum ſert a vt negocũ hoĩs agat ſe paterno vultui
rep̃ſentat. ◻D Nota etia ꝙ ſicut ihs xp̃s crua ſue affxꝰ
fuit · ita et nos crud nr̃e pꝛedicte qᷓtuoꝛ clauis affigi debemus·
vt m ea imitatione Xpi vſq; ad motem fin aliter perſiſtamus·
Pꝛimus igitur clauus eſt timoꝛ mœerte moetis. cum enim moꝛs
merrta ſit debet homo contra eam cottidie PPparari · debet etiam
hoꝛis oĩbus exſpectari· vnde Beneca. Si moes timẽda eſt ſemꝑ
timenda eſt· qð enim moeti tempus exemptũ oſt: Scðs clauus
eſt timoꝛ iuſti indids. vnde ipſe index dicit in s · Cum aceꝑo
ri· vο tempus ego iuſtidas indicabo. Nota ꝙ non dicit ſimn
prlitciter iuſticiam ſed iuſtictas . Ipſe emm non ſolum in perſomnis
paupez ſed a in perſonis diuitũ iuſte iudicabit. Tereꝰ clauuz
eſt timo hoꝛrendi carœris. carœr enim impiozum oĩbo miſeriis
eſt repletꝰ. Quartus clauꝰ eſt timo crudeliſſimi toꝛtoꝛis · Dya
bolus in miſeros ſibi traditos infatigabiliter deſeuiet· Jbi enim
vt diat Kug . Nec qui toꝛquet᷑ mœitur nec ꝗᷓ toꝛquet fatigat
Rogate ergo dñm cariſſimi vt ſic in cruœ nr᷑a muenamur vt
in regnum iheſu cum gaudio oolligamur · Anod nobis p̃ſtare „έ

Sancis R:. xxſ.

In natinitate beati Johãnis bap.ſer. xxi.
¶ Puer creſcebat a confoꝛtabatur ſpiritu ρæ LuuJu.
Beatus Gregꝰ mquit Quid deuotius Petro q;d cariꝰ Johane
quid ſapientius Paulo quid duldius Andzea- Sanctus autem
Johannes baptiſta a perfecione oĩm cllaudat᷑ In aliis enim
ſandis nobis ꝓponitur quõ ad regnum celoꝛum veniamus- In
iſto aũt magno a gloeiſo pncipe ĩ eo q; maioæ ahis ð inſinuimm̃
et hoꝛtamur ad hot nobis laboꝛandũ et efficaciter inſtandũ ſit
quõ magni et ſandi fieri mereamur hic ꝑ vite meritũ et in elo
per magũ pꝛemium· hec ille . O aũt ipſe magnus fuerit veritas
teſtimomium perhibuit dicens Mat- 1. Inter natos mulierum
non ſurmrit maiœ Johãne baptiſla⸗Dirius auts laudis miad
NJohannes acquiſiuit cum adhuc puer exiſtens in deſertũ iuit.
vnde bene de ipſo diatur⸗ Puer autemlXæ.

operationẽ. vñ a ipſe dei filius teſtat de illo Joh. 5. Johannes
im quit emt lucrna ar dens a lucs- Mos etiã cariſſimi ad imita
tionem beati Johis creſcẽ debemus in dei dilectione et jn bona

De

N Ber creſcebat a cõſoꝛtabatur ſpiritu et erat in deſerto

☛ digunt de beato Johãne baptiſta. cuiꝰ natiuitas hodie
lebꝛat᷑ habent᷑ Lu-. ¶ E (¶Sunt aũt q̃tuoe pꝛintipaliter

hict notanda. Pꝛimũ eſt in ꝗbus iſte pueri beatus Johãnes
creuerit . Scm eſt contra qᷓ ſpũſancko ↄſoꝛtatus fuerit. Lereã

6

iin deſertis habitare voluerit. Quartum eſt ad qd ſe filis
opis adiõe. Intm̃ aũt creuit in his duobo ꝙ effect? eſt p̃clara
llucerna ardes et lucns ardens ꝑ dei dilectionẽ et luces ꝑ bonri

loſtẽderit · De pᷣmo nota ꝙ iſte venerabił puer videlier

