deberet mun dum habitaculum e ſpiritus ſandi per peœati im⸗
mundictiam inqunare laboezat. Ipſ e enim ſuggerit homini
ſuperbiam i iram inuidiam auariciam gulam et bixuriam per

.„ ä—ü f

.
.
ee e ü ..
. —

q ſeptem petrata mortalia e t capitalia inqunantur corpus et

amnima vbi deberet müda eẽ ſedes ſpiritus ſeptifoꝛmis. ¶ De
ſecundo nota e per lota maquoſa ſigniſicãtur religioſi et ver
penitentes 4 benediamt ĩaquoſa quaſi nõ aquoſaarida. RXre
faaũt emim ſe per carnis moetiſicationem et ſunt ſic dicit gloſa
ab omm humoꝛe libidinis immunia.· Poſſunt etiam dict ina⸗
quoſa r. jntus aquoſa per latrimoſam conpundionem · rriga

tur enim aquis gratiarum ſicut vinda ligna paradiſi. gitur

inmundus ſpiritus r dyabolus cum ab homine expulſus fuenrt
vel per bapifmalem innocdam vel per quadrageſimalem ve.

fram peni tentiam ambulat per ſanctos mmaquoſos id ẽ minime
aquoſos per ommis vo luptatis arefadionem vel maquoſosr.
intus vel intime aquoſas per ſalubꝛem lacnmarum perfuſion?
Kumbulat inquam per eos querens requiem id eſt ſicut diatt
gloſa callide temptans eos explozat ſi quos ibi ſue nequitie
Frellus ſigene boſſit et am non inuenent æptimlum ditit
uertar in domum meam vnde exini. ¶ F (Vnde de tercio
notach domus quam immüdus ſpiritus id eſt dyabolus repe
tit et in quam reuertitur ſunt illi a quibus eiectus fuit in bap
uſmo ꝑ ollatam ſibi virtute baptiſmatis mnotentiam vel ſüt
ille a quibus exinit in quadrageſimali ieimmo per penitentiam

PDec autem domus id eſt oonſctentia pemitentin lic; ſoopis mi
dala fuenit vel ab ip̃is penitentibo ꝑ ſinœram et mundã tonſeſ·

onem vb a ſaterdotibo p ſolicita cniminũ inquiſitionem liæt

etiã oenata fuerit a ſacerdotibo bona exempla ſct̃oꝝ qꝗᷓ q̃ſi ooꝛ
tinas quaſdã ſacerdotes ſuis doctrinis ĩ doꝛda pemnitẽciuz a Pẽü⸗

derunt tñ quia immũdus ſpũs ſic dieit. Luce.1. in hodierno

enangelio eꝙ vacantem inuenit ab executione ſatiſtacionis
miuncta fu erit ooſitenti vadit et aſſumit ſeptem alios ſpinitus
quid ꝑ ſeptem nequioes ſpinitus mtelligatur. Et nota ꝙ dici
Poſſũt hũ ſeptem neqoꝛes ſpiritꝰ. ¶ Prim de peccato ſtul
te ſe iactare quod crte multi faciunt- gulti nanq; ſe de hoc iaat
tant ꝙ ſero mebꝛiati fu erunt multi etiam de h gloꝛiant᷑ t⸗
lem virginem vel puella; ↄq nouerunt Multi etiam ſe de hoc

iactamt q; ſic a ſic reſponderũt ꝙ ſic illum verberauerũt vel
ſtc a ſic luſerũt et ſic de multis aliis. Et derte nius a nequins
eſt de quoumq; peto comiſſo ſe iactare q;ᷓ illnd ſimpliciter
Pfpetrare. de talibo dicit puer . 2. Qui letantur cũ maleferint
a exultãt ĩ veſ bis peſſimis de hiis etiã di apłs ad. Phili ·

— —

— rr —

— 2
—

. 4 .

Tempozc

—

debitis. Et cuũ ab eis fuerit debita reqſita iurãt ꝑ deü am reli⸗
quiis ſctoꝝ ꝙ; mn nullo eis teneant᷑. Nequã igit ſpm hñt ꝗ res
alioꝝ miuſte detinẽt · Neq o vo ſpũm hñt ꝗ ꝙ res alioꝝ non
habeãt v
addut

ertiꝰ ẽ de peto ꝙ ip̃e ↄmiſit aliũ qͥ ĩnoqs ſuerit inſa⸗

2

mare ſiẽ młti fadũt cta ꝗᷓ ip̃i ↄmiſert ipingũt inocẽtibo vt

ſit excuſent ab ip̃is. Sic ſecerũt illi ſenes ſbiteri m. Damele q

de cnimme adulterii de quo ipſi nei fuerunt ſuſannã inoœntem
infamauerunt quq tanen dñs ꝑ ſapiam daniel mirabilit lbe⸗
raut vtʒ daniel3· Neq;ᷓ igit᷑ ſpũs ẽ petm qletuq; ↄmittè. Ile

Mgulti ambu lãt ꝗs ſepe diœbã vob. Nũt aũt a flẽs dioo immi ⸗ Lo
coos cruds xp̃i quoꝝꝛ fims iteritus quozꝝ deus venter e gra⸗
ca in confuſione ipſoram. Rlia liera habet in pudendis quiꝗa
videlicet ſoꝛtes ſunt ad opus ſoꝛnicationis exerendumẽ

dus ẽ perĩm ↄmiſſũ uiramẽtis negaè ſic fauũt qꝗᷓ aliis tenentẽ m

ſiideãt iurãt falſo hi em furto a rapine ꝑiuriũ ſup

quioꝛ aũt eſt de H mnocentem q;hbet mfamare (RAuart? ẽ caun

ſam peccati in deum recuruare. Iſte nequioz ſpũs locutus eſt ex

oꝛe adam et eue ĩ par adiſo · Per hoc enim ꝗd dixit adam ge⸗
nelſis 3. Wulier quã dediſti mihi ſocia;: dedit michi et omedi
quaſi retoquet tulpam peccati ſui in deum qui ei dederat mu-
hkerem. Per hoc etiam quod dixit eua ſerpens dedit michi et

ceret. Niſi tu ſerpentem creaſſes ꝑ eum decepta non fuiſſem et
Pterea non michi debes im putare. ſed tibi · Sic et hodie multi

domedi et ipſa quodamodo pcĩm ſuũ oplquauit in deũ qᷓſi di

lingua huius ſpiritus nequioꝛes loquunt᷑ et dicunt. Si deus
noluiſſet ego tale a tale petᷣm nõ feuſſem dicũt etiam ſi michi
immutabiliter p̃oꝛdmatum non fuiſſet tale d michi non aci//
diſſet. Spũs igit᷑ nequq; eſt peccare. nequioꝛ aũt ſpititꝰ ẽ cal

pam peccati q̃ſi meuitabile fuerit in deum retoꝛqre · nitus

eſt pecati grauedine; annulare. ſictut multi facunt qui ſimpli⸗

cem fſoꝛnicationem a laſciuias choꝛeas a graueʒ et inoſuetam
exactionem in ſubdics ſuos et ſimilia quaſi nullũ dicũt ee pec
catum · Et certe ꝓ leuioꝛi peccato id ẽ pro cõmeſtione vetiti pp
mi ipſum dei filiũ opoꝛtuit cruciſgi. De talibo diot dñs m- je

lus eſt qui agat pnia; de pctis ſuis di. Auid ſeci. q · d. Dmnes

uia deſenſare

remia. S8. Kttendi auſcultaui nemo qd bonuz loquit᷑. Nul
Fecata ſua leuia reputant et ptera vero doloꝛe de eis no pe⸗
mtent vt deberent . Gpiritꝰ ergo nequã eſt pcta grania ppe⸗
trare nequioꝛ eſt ga tra conſciendam quaſi nulla ſint vel le⸗

Srtus eſt pcti deteſtatoꝛes impugnarre ſiuut

lie multi hciũt qui bonos viros ꝗ ĩ p̃dicacõnibo ſuis peccata dete⸗
ſtant᷑ odiunt et impungnant. De quib dicit. Saß. 2. dixerüt

impii artumueniamus viruz iuſtum quomiaz iutilis eſt nobig
Eet tontranus eſt operibus noſtris gramus eſt nobis et ad vide
du qm̃ abſtinet ſe a viis noſtris tãqua; ab immunditiis a pre
fert nouiſſima iuſtoꝝ· Spiritus itaq; nequã ẽ ptt̃a comittern.
nequioe autẽ eſt eos qui ↄtra pak p̃dicant et hoĩes ad cõu⸗
ſionẽ ãmonent odiri a ꝑſequi Beptim ẽ etia vt ꝓ ſe oꝛrek
refutare . Multi enim ita delectant in peccati dulcedine et ita ab
Iſppti ſunt a vamtate huius mundi ꝙ etiqg moleſtũ eſſet eis vw
oꝛaretur ꝓ eis vt duer terent ad domniũ. Et tales certe dicut
deoo node a nobis qrum fũdamentarr ſeculi pſpenitatem ac co
poꝛis ſanitatem fluuius mortis a etirne dampnatiõis cto ſub
ueꝛtet. De iſtis di at in. Job. 2z. Fluuiꝰ ſubuertet fundamẽta

eorum qui dicbant deo recde a nobis et

quaſi mhil poſſet ſka-

oer omnipo tens eſtimabũt eum cũ ipſe impleſſet domos eo
Ponis id eſt quomum ſentenua procul ſit a me. Igitur nequam
ſpiritus eſt pecare ſed nequioe eſt ne a peccatis eximatur eti/
am oationes bonorum refutare. Rogate ergo dominum t
ita ab his nequioꝛibus ſpiritibus liberemur vt tandem conſoꝛ

cium angeloz adipiſti mereamur. Quod nobis ů. 4

¶ Vominica q̃rta qrageſmme ſᷣmo·xxxn.

¶ XKrepit iheſus pames *ι. Johannis. 6. In hoc ꝙ chriſtus
Domind panes acepit benedirit multiplicauit ac turbis a bo/
nere preœpit viam largitatis et miſericoædie nobis oſtendit.
Ipſe enim de ſe ipſo inquit. Johanuis. 4. Ego ſum via. Pia
NQuam viam ſi homo ſequitur non errat · Ideo mquit beatus
auguſtinus. Baluatoꝛ noſter ait eſtote miſericoꝛdes ſicut pater
veſter miſericoꝛs ẽ quaſi dicat ſaluatoꝛ cupis eſſe filius patris
mei vis habere hereditatem eius eſto miſ ericors . Id ergo qd
chriſtus dominus quondam per ſuum ꝓphetam pſaiiam pre⸗
pit· Yſaiie. 58. Frmange eſunenti panem tuum. Hot idem ipſe
hodie impleuit quia iheſus accepit panes *α.

V. Capit iheſus panes a ũ gracias egiſſet diſtribuit dil⸗

ubentib,. Johanmis.6. In preſenti euãgelio tria pne
palit᷑ ſũt hic notãda. ꝛzimo quid ꝑ quinq; milia viro

—
4
7

Num detur intelligi. Gecundo quid per quincq; panes

EEErrErE-—-—-- õ

——..k4d–ʃñ0D/ͥ.᷑z—
— —————

oꝛdeacos et dnos piſces figuretur. Tergdo quid ꝑ duodecaim
quinq; milia viroꝝ quilibet chriſtianus inteligitur. Per piaz
enim animi compaſſionem quantum ad proximum et per de⸗
uotam in deũ affectionem ſeu dilectionem et perfectam cogita⸗
tionem et per vtilem et mundam locutionem nec non et per
bonam ac iuſtam operationem. Amlibet homo hic quinc; mi⸗
lia repreſentat.ſicut emim milenarius ex multi pliei numero ſur
git et aſiſtit ſic etiã multiplex pia ↄpaſſio. Multifoꝛmis eti
eſt deuota dilechio ſilr multimoda eſt ſancta oogitatio · multi⸗
plex eſt etiam vtilis locutio. ſimllit᷑ et multifoꝛmis bona ope⸗

ratio. Et certe per qdlibet p̃dictoꝝ mille retributiones a dño

4

fteeempocc—

homo poterit ꝓpmereri. Poteſt em homo ex pia paſſiõe mille
merita lucri.ſimiliter ex deuota affectione ſeu dileckhõe. ſibr ex R
ſanda oogitatiõe ſiłr ex vtili locutiõe. ſiłr ex bona opera te
Et nota ꝙ het qnq; milia dicunt᷑ viri fuiſſe nõ muliès. Zic eimn
viri ſunt fſoꝛtioꝛes ad laboꝛanduʒ ita quilibz in quinq; presi-
ctis ſe dehet ſtrennue exercere vt ꝑ ea reĩbucõz Ppetuã mewat
( B De ſo nota ꝙ per illos quinq; panes oꝛdeacNν
H qnq; ſigurant᷑ viʒ petẽtialis ſatiſfactio.· ſcta pred icacõ moꝛtis
recozdao ſanctoʒ imita c. a dominidi coꝛꝑis a ſaguĩs ꝑticipa
tio. Duo piſces ſunt ſpes diume pietatis/et dulodo caritatis
Pꝛimus itaq; panis qui necœſſar ius eſt peccatoꝛi vt per eũ re⸗
ſumat vires gratie dei eſt pñialis ſatiſfadio. De iſto pane le⸗
git in daniele vbi diutur ꝙ abatut intriuerat panes in alueo⸗
lo quoſq; dictu angelico detulit danieli ĩ babilonem qui erat
ĩ lacui ĩ medio ſepte leonũ danieł vltĩo Et nota q ĩ lovo iſto
danielem pctoꝛ poteſt mteligi. Per lacũ vero babiloni cũ ſn
telligit ergaſtuluz ſiue captiuitas huius mði . Per ſeptez vero
leones ſeptẽ Pntipalia pcta figurantur viʒ ſuperbia ira inui
dia acidia auaridia gula et luxuria. a quibus vix aliquis p
eſſe tutꝰ niſi ꝑ dium q; gratiam cuſtodiat᷑ Et nota ꝙ ſicut pa
mnis frangibilis eſt in fruſta ita ad mmus ex quinq; 2ſiſſit vora
prſia videlicet ↄtritiõe ↄfeſſiõe oꝛõe carmis macracõe a elimo-
Knaæꝶ largitione etũdðdꝰ panis ẽ ſcta pᷣdicacõ ſiue vᷣbũ dei

4

—

De boc pane ipſe domino dicit. Math. 4r ſeriptum ẽ nõ in ſo
lo pane viuit homo *ι½ Iſte etiam panis diuiſibilis eſt ijn qua⸗
tuor fuſt a. p dei em verbũ bᷣtutes oõmendant᷑ et vicia repro
bant. Item verbuz dei ſreier⸗ petoꝛibo oſtendunt᷑ a iuſtis
eEter na gaudia pmittunt᷑. Ge hoc pane diẽ a Poſtulus. 2· ad
rrr fh

— — ——ʒ—ʒN G

——

6 *

ſ

erndienduz ꝑ ſempiterni gaudii miſtis en ionem. 1
de

Vmbꝛa iuniperi exctat? ab angelo inuenit ad capnt ſuũ panẽ

.⸗ — ———— = 4 ————— s

Thii. 3· Omnis ſeriptura dininitus inſpirata vtilis e
guendumad coæripiendũ ad erudiendũ ad docendũ pv

ʒ ad coenipieudum ꝑ eterni ſuꝓplicii pctoeibo oſtenſione; ad
.

Tertius pamis eſt moetis et incin eratioms retoꝛdatio. .
pane dicit᷑ in · 3. Reguz. caꝰ .19. Cũ enim doꝛmiret heliias ſub

ſubtinentiũ et vas aq. Ið ãmonitionẽ vero ãgeli panẽ illuʒ

nodtibo vſq; ad montez dei oꝛeb. Per iumper que ſpinas ha⸗

3·ad arguenduz pP vitioꝛꝛ reproba

medit et ambulauit ĩ foꝛtitudine cibi illio. 40. diebo 4. 40.

bet ꝓ ſoliis et tñ piicit vmbram inteligitur pungitiui ſearhli

delectatio. Ille igit doꝛmit ſub vmbra iunipeni qui putat quie

tem et deleckationem inuenine in ſpinoſis gaudiis huius ſeuli
PHuic ergo neceſſe eſt vt excitatus gratia dei inuemat panem
ſubcinencium a vas aque ad caput ſuum in quo eſt memoœia
id ẽ vt recogitet ſe cito in cinerem reuerſurum Conſideret etiã

3
—
.

ꝙ omnia gandia huius leculi ptranſeunt moe fluentis aque

et ſic confoꝛtatus hac tonſidera tione puenire poterit ad men⸗

ſam domini vbi eſt vera requies · Dꝛeb em̃ interpretatur men-

ſa. De hot etiã pane dicit᷑ ps 101. Cmerem tame;ᷓ panem ma

ducaba; & (Kuartus panis eſt ſanctoz imitatio- Exem
em ſanctoꝝ!

pia

em ſanctoꝝ hideliter inſpecta mirabiliter ↄfoꝛtant hoĩem tõtra
aduerſa et ꝓſpera huius mundi. RKccipit etiã homo ab exemp

lis lanctoꝝ ſpẽ ve nie et deſiderium gloeie. Ipſi em̃ ſoꝛtes erat
m aduerſis huius mundi ſuſtinendis.a in ꝓſperis pntis ſecui

,————

temnendis. Ipſi q; vere penitentes vtpote maria magdale
na et multi ali ſuoꝝ crimmum veniam obtinuerunt Ipſi mhi
lominꝰ ad voronã gke obtinendã foetiter exarſerunt. De hoc
pane habet · Nui. 4. vbi legit᷑ quod cũ ioſue et chaleph ter
ram ꝓmiſſionis exploaſſent reuerſy dixerunt. Situt panem

populum tern deuczabimus. Et nota ꝙ ſicut legitur in Le⸗
uitico. Olim in lege tria genera panum habebantur videlieet

laginei ſimpliciter in chbano todti. Per pꝛimos inteliguntur
apoſtoli qs dominꝰ vnxit in pontiſiœs huius mũdi. Per ſecũ

ds figurant martims qui firt fuemnt in ſartagine paſſionis.

Per panes imos a ſimla gineos intelliqũt virgines do⸗
tinentes qaz ſiudiũ emat vt elſent to:poae a aĩa mudi (uin

m.

panes oleo linitèet pane sjn ſartagine fii- Item panes ſimi

us panis eſt coꝑis a ſanguinis dñiti ꝑtitipatio. De h pane

†

4

.

— —=—rr====—

Lkeempoze JVor
D ditit dñs Joh.6. Ego ſum pams viuus qui de elo deſcendit.
ſi qs manducauerit ex hoc pane viet jneternum a panis quẽ

————

ego dabo caro mea eſt p mundi vita. Ad hunt panem digne
Aumendum requiritur mundida toꝛdis oeis a operis. Q RC
MMUV eenim piſcis ſemper ſurſum nitit ita a ſpes et caritas niti fauunt

aaaiam ad ſuperioa e tercio nota ꝙ; ꝑ· 12.· phinos figurant
. 12 Pemia ſeu gaudia que ex pꝛedictis pambo a duobo piſcibo
vvpoꝛ tantur. Ex pame enim penitẽtie colliguntur duo tophini
MMMVe Pꝛimus eſt baptiſmalis mnocentia.ſecundus fru ctuoſa iuſticia
. Aui enm vere penituerit reupit baptiſmalẽ innocentiã a vemt

——

ante deum cum multo frucku mſticie à bonoꝛum opex. Ex pane
Vrbbi dei volligunt duo vophinmi quoeum vnus eſt auditus an —
gelice modulationis· alter plenitudo cognitiõis. Qui em̃ libene
anudit verba pꝛedicatoꝛum tandem audiet cantum angeloꝛum
S à videbit ibi a cognoſcet oĩa que hit audiuit. Ex pane tercio
L iid eſt memoꝛia incneratiõis colliguntur duo cophini videlicet
anime gloꝛſi catio et coꝛpoꝛis dotatio. ni enim ſe ex memoꝛia
ſue moꝛtis emendauerit et anime et coꝛx Ris gloeiſicationem
aſſequetur. Ex quarto pane repoztantur duo cophim vnus ẽ
lſanctoeum ſocietas alter angelozum eqlitag. Qui enim ſancos

W²

— —

Exr pane eukariſtie colliguntur duo cophim vnus eſt iocunde
x9 viſioms: alt ſuaniſſime fruitioms. Aui em digne nũt ſumpſerit

Dꝛpus a ſangninem Yheſu xpᷣi tunc eum facie ad facdie; videbit
ogidiſſime a fruet etiã ex eo ſuauiſſime. Ex piſce ſpei tolligit
ynd (ophinus id eſt oona gloie. Qu enim ſe per ſpem inſati
7 Pbiller ermndit ad ſuperceleſtia appꝛehendet coꝛonam gloeie
empiterne. Ex piſce caritatis colligitur vnus cophin? rplena
Polſſeſſio ſuperceleſtis curie Qui emm veram habuerit tantatem
uum ipſa ſit ngina mundi per ipſa omnium bonoum domim
2 plenus poſſeſſoe conſtituet. Rogate hnum dei vt ſit pamibo
pee didis ebani mereamur in ternis vt cophinos plenos totius
gaudii mueniamus in celis. Auod nobis àů·

¶ Wnica qninta quavꝛgeſime. Ser. xxxii.

Kbꝛaham pater veſter exultauit & Joh. 8.

¶ Nuam diem xps dommus deſignauerit tum dixit Kbꝛahaz pr
veſter &. declarat beatus Gregoridi cens. Tunc diem do mini

de

Ibꝛahã vidit cũ ĩ ſgura ſũme trinitatis tres angelos hoſpico

ſuſcepit. Dec aũt ſigurn clare patet Geneſis ·18· vt patet inſpi
cdienti. Quis autem dubitat fidelem patriarcha; Abzaham tütc
magno fuiſſe repletum gaudio vnde dicit Xug. Quale aucẽ
gaudium fuit coꝛdis videntis verbum manans ſplendoꝛẽ piis
mentibus reſulgens apud patrem a aliqñ in carne venturum.
non de patris gremio reœlſſumm. qſi dicat beatus Aug9. Doc
gaudium non valet humana lingua expꝛimere nec intelledus
hujzumanꝰ capere. De hoc g gaudio xp̃s dñs inquit. Abꝛahã

Pꝛaham pater veſter exultauit vt videret diem meũ ·

pejncipaliter ſt hic notanda. Peimo quis ſit dies dñi
de cuius viſione Abeaham gratulatur. Zecundo qñ diem iſtuz
vidiſſe crdatur. Tercio quid a nobis qui diem huntc expeeſſe
vidimus requiratur. ¶ L¶Pꝛimo igitur notandũ eſt ꝗs
ſit dies de cuius viſione Abꝛaham gratulatur. Et nota ꝙ bm

gloſam Abꝛahã in ſpiritu vidit diem mearnatiomis xp̃i· vidit

cua Siem eternitatis aus et er pat viſione mimbili erultauit
BGEnde g lola incertum eſt an diem tempoꝛalem qͥ erat venturꝰ
m aarne an diem etermitatis ſed vtrumq; Abꝛahe; vidit. Pñ

in effabile gaudium illi. quanti emm eſt videre verbum apud
patreʒ a ꝙ ipſum caro ſactum eſt. Et liet teſtimonio gloſe hos

dies videnit dia etiam ſalua ſide poteſt vidit etiaz mm ſpintu
vero intellectu diem redeptioms diẽ videlicet paſſioms iheſu
xpfßpi per quam redemptũ fint omne genus humanũ · nihil enim
naſci pꝛofuit niſi redimi pꝛoſuiſſet (Vnde ſecundo notanduz eſt
quãdo diem dñi ſez diem redemptioms vidiſſe erdatur dici
Poteſt ꝙ tunc cũ mſus fuit ꝓpꝛium ſihũ imolare.Legitur enim
m Geñ caꝰzz · & dñs ad mamiſeſtandam obedien tiã Rbꝛahe
imo ad oſtendendã ipſi paſſionem iheſu xp̃i peœpit ei vt filiũ
luum quem diligebat Yſaac in monte moia imolaret. Igitur
Abꝛaham de nocke oõſurgens nemini qð facturus erat indicãs

ſtrauit aſinũ ſuum ducens ſecum duos muenes fillum et iuit

iter duoeæum dierum tercio die relictis iuuembus infra c afino
aceptis ligmis et ine ſolus cum fiho monteʒ aſcendit. Cui
tum ſniius in moetez ꝓpam tonſenſiſſet et pater extracto gladio
iam ſiium eſſet imolaturus clamãs angelus inhibuit ei puez
otcidere Et cum poſt tergũ reſpiceret vidit arietem inter vopꝛes
herentem toꝛmibus quem arnpiens iĩmolauit Et tunc dommus

ð

vidit a gauiſus eſt Johan. SZ. In verbis pꝛemiſſis tlra

4*% °%

Lempoze ”MB 1 —⸗
creditur a ruelaſſe neœmptionẽ toaus gnis humami faiends 1R3
Pper paſſionem dilectiſſimi filii iheſit xpi ſupꝛa qua redemptione
Vltra ; dici poteſt exultauit. Et nota q NXbe dham interpꝛetat
pater multarum a ſubintelligitur gentium et ſignat deũ prem
qui per creationẽ pater eſt totiu s generis humami. Pfaac mier-
peetatur riſus vel gaudium a figurat Ihelũ xp̃m qi niſum ſecit
matn ſue in natiuitate qa ipſa eum peperit abſq; doloæe. luãdo.
etiam natus fuit gaudium ſuit angelis ſuſcitatum. ab ange lis
etiã tunc gaudium fuit paſtoibus imo oĩ lideli pło nundatũ

—

M¶ Mota etiã ꝙ ſiceut tradunt hebeei mmonu moria poſtea
a Salomõe templum factum fuit a in eodem loto vbi bꝛah ã
aram erexent altare fuit conſtitutũ. Tunt igit᷑ voems Rbꝛahã
m monteʒ moeiam aſcendit ĩmolare ſilium ſuum quando deus
Pacer indeis et gentibus poteſtatem permiſſiue dedit vt filium
ſuũ vnigenitũ iheſum xp̃m in monte caluarie qui erat ↄterminꝰ
ciuitati iheroſolimitane crutcifigerent. In hoc autem ꝙ filius nõ.

fuit leſus ſed aries imolatus notat᷑ ꝙ non luit paſſa diuinitas
ſed amma a caro xp̃i que quodammodo inter vepres lxſit quia
liet non eſſet peccatrix tamẽ videbatur ſimilis carmi peccatric

eßpees enim vel ſpine ſignant aculeos peccatoz. ſignãt etiã

punctiones penalitatum m quibus virgims filius m carnem

veriſſime helit qdin ĩ hoc ſeculo anteq; crucifigeretur vixit e

tercio nota q a nobis qui diẽ paſſionis ihu xp̃i 4 redemptiõis 3
humane e

eeſſiꝰ vidimus ꝙ;ᷓ viderint patriarche tria ſpahter
requirunt᷑. Dꝛimum eſt vt ab illis vicdis pꝛo quibus diluendis
Paſſus eſt dei filius caueamꝰ. Seeundum eſt vt ei iugiter gras:
agamus. Terciũ eſt vt ei etia; vices bonoũ opeꝝ rependamꝰ
I (Et nota ꝙ qtuo⸗ Kerunt betat NWama Buc videlicott
mo bedientia qua peecœpta dei non ſeruauerunt ſuperbia quas
limilitudinem dei perperaz apetierunt. auaricia qᷓ bom mali
ſcientiam ſitierunt. gula qua de kuctu wetite guſtauerunt Pn.
ab his quatuoæ peedidis cauem debemus- quia ſunt radics et
iginalia ommum pecatoeum Contra mobedientiam loquiẽ
Dis Lu., 8. Amen dioo vobis quicunq; non aceperit renum
Dei ſicut puer non intrabit in illud qſi dicrret- ſicut bonꝰ puer
bedit patri a matri obedit etiam mgꝗro ſuo:ſic qlibet xpianꝰ
Swt oldine m hi. debet etiam obedire plebano ſuo in omni
ſalutari mandato alioqum non intrabit in regum meum. Item

Ontra ſuperbiam dicit dominus Lu. 14. Dmnis qui ſe exaltat
humiliabitur t. Eadem verba dicit Lu.8. Legit᷑ etiã Liu. 10.

1

nobis in nomine tuo. Reſpondit jlls· videbam ſathanam ſit
fulgur de eelo cadentez i biewt. Eamete vobis a vana gloeia
ne a gratia a gloꝛia licut ſathanas exudatis. Contra auariuã
dictit Cu. 2· Videte cauete ab oĩ auaricia qa nõ ĩ abundãtia
tumſch vita eius eſt ab his que polſidet. Contra gulã ait Lu.
2Zli. Attendite vobis ne ſoꝛte grauent᷑ coꝛda veſtra in crapula
ebꝛietate a curis hums vite et ſuꝑuemiat in vos repentina dies
Ban gratias agere debemꝰ? dommo peo eo ꝙ nobis ſan gumez
fuu fudit vnde ſacerdos cottidie ditit in miſſa. Gratias agam92
domino deo noſtro· a reſpon detur ei dignum et iuſtum eſt · vn
legitur Xpo.5. Gy exerct? eeli magniſicas gratias egit agno
qm̃ ociſus ermat et redemerat eos deo in ſanguine ſuo. Tercto
quia per ſangumem ſuum redempti ſumus · vnde Pe . in cano .
Bimna tm. 2. Pßs palſſus eſt E obis vobis relinqns exempluũ
vävt ſequamim veſſigia eius Conſequamur veſtigia eius ſi cꝛde

In die palmarum. Sermo. xxxiiii.

(Idduxerunt pullũ ad Jheſum imponunt illi τ War. 1I1.
Aßs dominus ſedens ſuper alinam et pullum ſium ſubiuga?k
Aaliquid nobis ſig mificauit· vnde mquit Criſo. Wihi videtur
non paopter miſterium ſolum ſuper alinam ſedit ſed a menſufãa
nobis lapientie tribuens demonſtrat ſciliœt ꝙ; non ſuper es

„

ſerri neceſſe eſt ſed ſufficit alino vti et eo qð neceſſitatis eſt eſſe.
contentũ ꝗre etiam inqt Aug in li? de ſalutanbus documetis
Roga tuos vt in ommbus ſuis operibus humiliter coꝛa; deo
agant quia non erit gratũ deo quicq;d homo ſacit tum ſupbia
quod autem humilicr fit hoc eſt e acceptum. Humilitas enm
At ſeſſto et deleckabile cubile dñi noſtri Jheſu xp̃i qui ait. Su-

im illo ꝙ diſcipuli Adduxerunttk

6„
4

quem requieſcam mſi ſuper humile a mamſuetu· hoc oſtendit

Douxerunt pullum ad Ihelum a impoſuerunt illi ve⸗
fſumenta ſua et ſedit ſuper eum. Tulti autem ſtraueft
*veſtimenta ſua in via. Xlii autem frondes dedebant de

*

Eerboꝛibus a ſternebant m vin et qui peeibant et ſepeban’
Relamabãat dictes. Dſanna benedictus vem no·do . har.

mine etiq demoma ſubiicuntur

4

„ FPempoe

AIn verbis pꝛemiſſis ſex bꝛeuiter ſunt notanda. Pꝛimo qui ſũt
Diſcipuli a quibus pullus in binio ſoluit. Secũdo quis ſit pul-
lus vel aſellus qui xp̃o adduct᷑ Tercio quis ſit oenatus veſti
mentoz qui pullo ſupponitur. Quarto ꝗᷓ ſint veſtimta qᷓ¶ m
rvia pſternunt᷑. Qumto qui ſint frondes qui in via pictuutur
Zexto qnip lignifiont laudes que a edentibo 4 ſub ſequẽtib⸗
Prferunt . 5 (De pmo nota qꝙq; diſcipuli dñi ꝑ quos pul/
us aſine ſoluit᷑ ſunt miſenitoꝛdia a veritas. iſenioꝛdia que
dñm vt pao nobis crucifigent᷑ induxit. veritas q̃ hot ꝗ patri-
b noſtris ꝓmiſerat ad effectum ꝑduxit. De iſtis dnobo diſci

pulis ditit᷑ in ps. mias dñi & miſenitoꝛ dia 4 veritas pꝛecdent
ſdiem tuã De ſcðo nota ꝙ ꝑ aſellum ſiue pullũ aſine inteligi
tur cmicis patibulum ꝓpter tres ratiões. Quaꝝꝶ pma ? qꝛ aſel⸗
lus poꝛtat in humeris ſuis ſignũ crucis Scðda racio ẽ qꝛ aſellꝰ
eſt animal natũ ad laboꝛes a ad onera poꝛtãda ſit a crux dni

tulit peccata mundi. Vñ ditit apłs ad. Collo·2. xp̃us cyro
graphũ decreti . peccatũ ade quod erat ðtrarium nob tult de

medio a affixit illud cruti. ertia ratio ẽ hoc vocabulũ pul

lus ſiue aſellus ſonat infirmitatẽ ſiue dð ebilitatẽ vtus ema po

debilitatẽ oñdit xp̃s in p̃s Z. vbi dicit· Deus deꝰ meꝰ reſpice

im me & Et infra. Ego ſũ vermis a nõ homo oqpbeiũ hoĩm et

abiedio plebis. Pic aſellus g ſtabat ſn buuo vt ꝑ h̊ inuerttur

Uiln dei et p dem cmucis fſoꝛ ent nedimendi a xpo qui eſt lapis

An gularis per cmeœm eſſet adunandi. Stabat etiam iſte aſello
ante ianuam vt per hot figuraret ꝙ ſancta crax eſſet

lus muemebat᷑ in terris adeo innocens et mundus ꝑ moꝛ⸗

Enm ſuam Poſſet ſauani genus humanum. f̃ venerũit duo di-

diſcipuli dommi videliet miſenioꝛdia et veritas et ſoluerunt

hunc pullum oſtenderũt dei filio mſeruata; moꝛtẽ crutis et
adduxeruũt aſellũ ad ißm ⸗ ihm ad aſellũ Auia ꝑ mĩam veri

tatem ihus muitatus baiulauit ſibi cnœz exiens in eũ qni di ⸗

at taluarie locus ſiẽ teſtat Joh.i9. ¶. P ¶ De terao nota
H . weſumenta qᷓ pullo ſupponunt᷑ anteq; ihus ſuꝑ eam ſedeat.·
ſignant fructum redemptionis a gloꝛiã reſurredionis. Vñ di⸗
ait apls. Deb. 2z.· Ihg Ppoſito ſibi gaudio ſuſtinuit cuuem cõ⸗
fuſione contempta ρBeſtimenta igitur aſello ſuperpoſita
lunt duplex gaudium quod a xpᷣo anteqꝙ; pateret᷑ ꝓpoſitũ fuit

ante ianuam vt per hoc figu apertua
ianuam regmi eleſtis. Stabat autem pullus ligatus quia nul-

„ „ „ *

„

æt oſtenſum videlicet gaudin
Aſcfendit in cmeem

coccinea quonia; tozpoa ſua
namq; langumei ooloris eſt onfeſſoꝛes n
via chriſti veſtimenta iacnctina qnoniam vigiliis et ieimmis

De

riedempti onis generis humani· et aliud gauduun quia erat cũ
Ilodꝛia reſurecturus et cum carne qua paſſus fuerat ad patris
dexteram reü erſurus . Dec igitur gaudia intuens conſidenter

ꝙ olim ſandti martirs proſtrauerunt in via chriſti veſtimenta
diderunt ad ſuplidia . Corus
onfeſſoꝛes namq; miſerunt in

ta . Obtulerunt enim coꝛpoꝛa ſua candida et immatulata ſilio

dei qui eſt candoe lucis eterne. PBilſus nanq; eſt qddam genus
lim cãadidiſſimi qð naſtit᷑ ĩ egipto. Sic aQ nos ad imitatoe; de
beemus offerre deo ꝓ nobis cruaſfixo copꝑpa nr̃a ꝑ martirii deſi⸗
derium vel ſaltem per equanimen tolleranaam mfirmitatum ·
Bbemus etiam ea offerre tanqua; confeſſozes per carnis ma⸗
cvratio nem. et ſicut virgines et continentes per caſtitatis et
Sontinentie conſeruationem ſed heu multi fauunt econuerſo⸗
Multi enim ſunt qui omne intomoduz carnis fugiunt et in ſu

is mſirmitatibo murmurant a blaſphemant. Itẽ multi ſunt qui

lbentius vadunt ad tabernas vt ibi vacent potacõmibo qua

eant ad eceleſias vt illit inſtent oꝛatiõibo. Itẽ plurimi ſunt qui

Offerũt coepoꝛa ſua meretrici a ſtudent ſoꝛmcatiom Mota etiã

voſtimenta noſtra munda et noua debemus proſternere in

Sia dei ſed aliqui unt qui cos pota ſua toto tempoe vite ſue
polluta tum fuerint mueterata et emoetua tunt primo volunt

ea mitti in viam chriſti. Cuz enim moetui fuerint a ſubter eo 3*

fKernetur tinea et operimentum eorum vermes erunt. Tunc
Primo ſe in clauſtris faciunt ſepeliri· contra quod ditit apoſto⸗
lus· ad. Ro· 12. Obſecro vos fratres per miſeri cꝛdiam dei vt

exhibiatis coꝛpoꝛa vr̃a hoſtiã viuentri. ſanctã. deo placentej.

vinent vt lani a iunenes deo ſemiatis. ſanctã vt in bono ope
tte iugiter perſiſtatis. Sanctꝰ em ẽ qͥ firmus deo plact t quic⸗

Bagitis mplia a rca ĩente hata. C De gito
nota ꝙ frondes qᷓ ſternunt᷑ in via ſignant ſanctas elimoſinas

3 quod erat habiturus ex frutu

end ucem (De quarto nota ꝙ veſtimenta que a bba
proſternuntur in via ſignant corpora noſtra. Dicitur enim im
prlalmo·. 101. ꝙ omnes ſicut veſtimentum veteraſcent. Et nota

macrauerunt toz poꝛa ſua et co: ſemper eleuatum habebant
ad ſuper cleſtia. Jacnctus ſiquidem aerei coloeis elt. Virgines
vero et continentes proſtrauerunt in via chriſti biſſina veſtimẽ

empoe Jer. Yxxv.
gquas quilibet criſtianus ab ar boꝛe iuſte ſue hereditatis. vel ab

arboꝛe pꝛopeii laboꝛis decerpere debet et iactare in viã cruciſxi
Et nota ꝙ veriſſimum eſt ꝙ quidam hoꝛum frondium fuerunt
fron des oliuarum quia tranſitus domini tunc erat per montez
oliueti. Dliua vero peofert oleum dolozes lemificans. Vnde peꝛ
frondes oliuarum ſig nantur elemoſine ꝗᷓ dantur ex poſſeſſise
talis hereditatis que bona conſcientia poſſidentur. IJohannes
etiam ditcit. 2.· & cum ramiſpalmarum paoceſſerunt obuiã xpo
ſed palma ooꝛticem habet aſperam et amaram. Vnde p ramoſ⸗
palmaꝝ expꝛimunt᷑ elemoſine que ex iuſtis laboꝛibo manuum
offeruntur. Et nota ꝙ quidam offerunt frondes aridos tales
videlict qui tunc dant elemoſinas quando bona ſua non pnñt
dinti? poſſidere. Rlii offerunt ramos veneno infectos ꝗᷓ putaãt
alias iniquitates cquiſierunt Oe ſexto nota ꝙ illi landes deo
obtulerunt pꝛecedentes et ſubſequentes ſignificant bonos xp̃i
aos qui gratias qtidie agunt ſuper oĩbus beneſiduis exhibit⸗
qui etiã per deuotas oꝛationes ſatagũt digni mueniri diuinis
neſiciis in patria erhibendis. nobis peeſtam digneĩ äf.

¶ In cena domini. Sermo.xxxv.

—
—.— — —

Vos votatis me magiſter a domine & Johannis · 3.
Lum criſtus dominus ſeipſum dicat exiſtere magiſtrum a dim
tät eſt conſiderandum quid ille Soctiſimue madiſter iſfomet
De lua emm dockrina ſcnibitur Pfaie.28. Auã docebit ſeientiã
Aquem intelligere faciet anditum et ſubiungit. Ablactatos a
lade auulſos ab vberibus ꝗlſi dicat. Ipſe infoꝛmabit at docebit
eos qui ſe ahenãt a cerrems conſolationibo· hinc inquit Bern-·
Inueniſti plane lapientiã ſi peccata abhoꝛreas huius ſeculi deſi
derabilia paruipendas eterna; vitam toto deſiderio ↄcupiſltas
Hhic Jheromi. Iheſus non ſolum magiſter ſed et dominus · vnde
de ipſo ſcribitur Apo.19. Rexy regum a domin? dominantiũ

Neo pꝛeclare inquit ad apoſtolos. Pos vocatis .

Os vocatis me magiſter et domine et bene dititis ſum
etenim Johã· 13. Duo occurrunt hit notanda. Pꝛimo
quare Ihelus magiſter vocatur. Hetundo quare etiam
domim? aſpelletur. ¶ R¶De pꝛimo nota ꝙ ideo magiſter
vwcatur quia docet nos exemplis a verbis. vnde dictur de eo

Actuum. . Be cepit faœre a dobere. Et vt perſedius nos docrat
ſemetipſum nobis exhibet quaſi libꝛum ad legendum. hinc ett
diãtur Xpocalipſis. 5. Vidi in dextera ſedent ſu per thꝛsonu
libꝛum ſcriptum intus et ſoꝛis et ſignatum ſigillis ſeptem. Iſte
liber quem vidit ille verax diſcipulus eſt Jheſus xp̃s. Ipſe em
ſedet ad dexteram patris ſuper thꝛonum euus. Iſte liber ſeniptꝰ
Eſt intus literis multimode bonitatis· ſcriptus eſt etiam foꝛis i/
lanwa. Iſte etiam liber ab eterno ſignatus fuit ſeptem figillis.

guia ab inicio et ante ſecula pꝛeoꝛd matũ fuit ꝙ filum dei opo⸗
tet pꝛo nobis naſci circumeidi. moei. ſepeliri· reſurgere. ad celos
aſcedere . a inde ad indicium redire. Iſta antem ſigilla ſucceſſiue
fuerunt aꝑta adhuc ſeptimum aperietur. Et nota ꝙ in iſto ma
giſtro tria pꝛincipaliter ſunt notanda. Pꝛimo enim exhibet no
bis exemplum ammirande humilitatis. Secundo ctum diſcipuk
ſuis paſca fetit eximie caritatis. Tercio vocat nos vocatione 3
Ddii demis vtilitatis. De pꝛimo videlicet de exemplo ammira de
humilitatis legitur Johan.13. Pbi dictur ſic ſurgens Jhelus
a ena a ponit veſtimenta ſua: a cum acepiſſet lintheum pꝛecin/
xit ſe · deinde miſit aquam in pehuim et cepit lauare pedes diſci⸗
puloꝛum ſuoeum a exterſit lintheo qui erat pꝛeunctꝰ. ſequi tur
7 Jehenr. 13· Poſtq; ergo lauit pedes eoezum accepit veſtimenta

lua a cum retubuiſſet iterum dixit eis. Scitis quid fecerim vobis
Si ergo ego laui veſtros pedes dommus magiſter⸗a vos de
betis alter alterius lauar pedes⸗Exemplum emm do vobis vv
quemadmodum ego feci vobis ita a vos faclatis. Ilota igitur
litemm magnum hit humilitatis exemplum exhibetur · vñ
ditit gloſa ſuper locum illum ſciens quia ommia dedit et pater
m manus quia a deo exinit et ad eum vadit ſurgit de tena
poſuit veſtimenta KK. Gloſa pꝛemiſit altitudinem ſuppoſiturꝰ
humilitatẽ vt perfecte cõ mendetur humilitas homimi cum tam
altus ſit qui ſic ſe humilimiit vt pedes traditoæis luaret. Bo⸗
num iitur eſt vt pꝛedicum ſequamur humilitas exemplum.
Piat enim glo ſa ſafer verbum illud. ex emplum dedi vobis . ꝗ
ad pedes int linatur humilitas ei in ooꝛde excitatur. vel ſi iã ell
dtonfirmat᷑ humilitatis affeckus. ¶ S C Rota etiam pꝛedica
verba lic potes moealiter exponere. Surgit Iheſus a ena id e
de ſinu a contemplatione paterna vt nos ad enam reſecioms
eterne vocaret et pomt veſtimenta ſua videlicet immoetalitatis
indumẽta factus ꝓ nobis mortahs vt nos ſtola immoetalitat “

eerrexxxv.
indueret. Et cum accepiſſet lint heum pꝛecinxit ſe carnem mun·· H
dam aſſumens de virgine vt nos ad bellandum virtute a gr̃a
precingeret. Deinde miſit aquam mn peluim ſanguinem pꝛecio
ſum effundens in mundum vt nos ab infechone vidoeum mũ⸗
videliet purificans vt nos digne ad conſoꝛtium dei pꝛepam⸗-
remus eo ꝙ tum diſcipulis paſta celebꝛat caritat?· diat Vn ez
enit dies azimoeum in qua neceſſe erat ocidi paſca. a miſit
Petrum a Johannẽ dicns. Euntes parate nobis paſca a mã⸗
ducemus. at illi dixerunt. Vbi vis paremus. et dixit ad eos.
Ecce mtroeuntibus in ciuitateʒ occurret vobis homo amphoꝛã
aque poꝛtans ſequimini eum in domum in quã intrat a diœtꝭ
patriſamilias domus. dicit tibi magiſter: Ybi eſt diuerſoꝛiuam

vbi paſca cum diſcipulis meis manducm · ipſe vobis oſtẽdet

cenatulum magnum ſtratum a ibi parate. UMota ꝙ ½
paſca intelligitur quotidiana recoꝛdatio paſſionis Iheſu chriſti

—

Quotidie emm neceſſe eſt vt o amme manducemꝰ illum vexzx
agnum paſcalem videhecet Jheſum chꝛiſtum aſſum igne paſſio⸗

—.,—

nis in ſeru ſiue cratitula ſctẽ crucis. Et certe ipſe tunc paſca ma
ducat nobiſcum qñ ei coꝛ noſtrum in igqne ſue paſſionis aſſum
per martirii deſiderium pꝛeponimus ad edendum. Zed nota ꝙ
Permas s ohannes mi ſi fuerunt vt paſca pꝛepararent quos
tamen homo amphoꝛam aque bailans mtroduxit in domum

fit peepamtum. Per petrum qui interpaetatur agnoſcens in-
elligitur ſidei intellectus. Per iohanne qui interpꝛeta tur gra
notatur operis effectus. Per hommem amphoꝛam aque poꝛtãa
tem ſigniſicatur deuotioms affectus. Deuotio enim lacrimas
poꝛtat in domũ mentis. Der patremfamilias interpꝛetatur ſpi

— ——— — —

itus cu iuſlibet criſtiam in cuius cenaculo id eſt toꝛde quod ma
tum per ſanctarum virtutum oenatum miniſterio intelleckus
effectus ductu. affectus magiſter Iheſus paſca facit per ſue pa-
ſſionis quotidianam repꝛeſentationem per quam caritatem in
nobis mirabiliter accendit et onfirmat. 0 ¶De tercio
in Johannne vndecmo. Pbi Martha dixit ſoꝛoꝛi ſue marie·
Magiſter adeſt et vocat te. Per MWartham que interpꝛetatur

De
paouocans expꝛimitur gratia dei que ſemper peouorat amma;
