Auia igit᷑ ſeptiſoꝛmis Ppus eos reſuſcitat · qͥs ptẽᷣm ſeptifoꝛme
moꝛti heat 4 tmnadat. Di emm. Ezech:. 32. ngreſſus eſt in in⸗
terfe ctos ſps a vixerunt: ſteteruntq; ſuꝑ pedes ſuos. Nota )
multi ſunt qͥs non pudet cadere peccare ſed pudet eos ſuꝛgere
pnĩam agere. Pe talibo diat aug. Sunt multi qs peccare nõ
pudet. agere pniam pudet. D incredibilis inſama de vulnè nõ
erubeſtis. de ligatura vulneris erubeſcis. Nonne nudũ ſedins
putridiꝰ eſt. eſtinemꝰ igit᷑ kmi de viciis reſurgẽ vt in die
inditlii de terre puluere ad eternam gliam reſurgam2. ¶
De terco nota ꝙ ihs poſitus ĩ triplex ſignum natus eſt naſei
viz in ſignum oimode pauptatis· in ſignum eximie hũtlitatis
St certe huic triplid ſigno

4

min ſig nũ multiplicis acer bitatis.
pene ab oĩbus hodie dtradicit
m ſignum oĩmode paupꝑtatis. Pauper em̃ fuit iacens in pꝛeſe⸗
pio· panperioe fuit degens in ſeculo· pauꝑrimus fuit pendens iẽ
patibulo. Vnde nllius dei loquitur ad prem in põ.· S85. Inclina
dñe aurem tuam a exaudi me qm inops a pauper ſum ego.
Ve ſigno pauptatis legitur in Judieum. 6. eum filii rael
opprimerent᷑ ab hoſtibo ſuis viz a madianitis. a cum clamarẽt
ad dñm pꝛetepit dñs euidam viro ſoꝛti qni voeabat᷑ gedeon.
vt pugnaret pꝛo ꝓpło ſuo a ſaluaret eum. Gedeon aüt cum ſi⸗
gnum vickoeie poſtularet a dño acepit hoc ꝓ ſigno vt vellus
quoddam in area poſitum conplueretuꝛ a area ſicea remaneret
Datum etiam fuit ei tale ſignum vt omms terra roꝛe maderet
a ſolum vellus ſiccum remaneret. Per filios iſrael intelligitur
genus humanum quod ante aduentum filii dei in munduz ab
infernalibus hoſtibus grauiter impugnabatur- ꝓpter quod ad
clamoꝛem patriarchaꝝ a ꝓphetaz deus pater miunxit gedeõ
rfilio ſuo vnigenito vt ingreſſus in mundum genus humanũ
ab oppreſſione demonum lberaret · Et in ſignum huius libera⸗
tionis duplex ſignum pꝛeceſſit. Primum ſignum ꝙ tota area
ſica remanente vellus roꝛe cõplutum fuit qð expꝛeſſũ conchaʒ
impleuit. Per aream intelligit᷑ mundus iſte. Per vellus vo ſi⸗
guratur ſilius dei. Sicut em velſus ſine doloꝛe ex carne oeit᷑. ita
filius dei ſine doloꝛe a anguſtia natus eſt ex virgine maria.

nimo itaq; dñs poſitus fuit

tempoꝛe

6 8
Igitur cum ſaluandum et genus humanum non eſt muent? “
ſpiiſſmdi ad hot vt t dur a ſaluatoꝛ ſidelis Pri⸗ſed ſolũ vel⸗
lus.u toꝛpus filii dei repletum fuit ſpᷣu ſancto.a hoc vellus expß
ſſam tonchamerbẽam virginem humoee gre adinpleuit Ein—
dem quippe gram quam dei filius a patre recepit tũ matre ſua
. adhuc eyxñs m ipſiꝰ vtero lar giſſime commumcauit: Sicut em̃
legitur. Joh. 3. Mõ ad menſuram datus eſt ſpuſſanctus. ſacro
19 imnſantulo m virginis vtero concepto qui etiam infantulꝰ roꝛe
gfe ſibi infuſe maternam conchaʒ largiter adimpleuit. Scdm
lngnum fuit q oĩs terra roꝛe maderet a ſolum vellus ſiccum p⸗
maneret. Per terram mundus intelligit . Per vellus vero ſicut
ſi diaum elt filius virginis figurat᷑. Igitur omm terra humoee;
16 diniciaze deliderante xp̃us ſolus ſicus permanſit ꝑ inopiam
no paupertatem. Ipſe quippe ſpretis diuitiis quibus mundus in⸗

hypat paupertatem amauit paupertati ſe copulauit. a pauper
⸗ tatem allis oommendauit Vnde dicit Bern. Bonoz ommnz
i eterna in celis dño affluentia ſuppetebat. ſed pauꝑtas non m⸗
n ueniebatur in eis. Hant itaq; filius dei concupiſtens deſcendit
vt eam eligeret ſibi a nobis q; ſua eſtimacõe faceret pꝛecioſam
Pauptatis itaq; ſigno pene omnes ↄtradicunt hodie Pauciſſi
K mi quippe ſunt qui ex toꝛde diligant paupertatem Vnde dicit
1 Jeremie. 6. Q“–mmnoee vſq; maiozem omnes auaride ſtudent
. ¶ De ſigno humilitatis legitur. Exodi:4. vbi diat.
paruit ei dñs in rubo.a ↄmiſit ei vt eet nuntius ſuus ad ſilios
iſrael a ad pharaonem regem egypti. goyſes vero eum Pete
ret ſibi dari ſuper hac miſſione ſignum ait dñs ad eũ. Vt cre⸗
dant ꝙ apparuerit tibi dñs mitte manum tuam in ſinum tua;
quam cum miſiſſet in ſinum pꝛotulit lepꝛoſaʒ inſtar muis Nuo
ito retrahe ait dominus manum in ſinum. Retraxit a ptulit
iterum a erat ſimilis carni relique· Per moyſen intelligit filius
dei qui tunt manum ſuam.i. ſemetipſum milſit in ſinum quãdo
vt incarnaretur ingreſſus eſt virginis vterum. Tunc autẽ ex.
tracta eſt hec manus quando ex virgine natus eſt dei ſilius-4

— —

NDN —

anchemamus appamuit quaſhletoa duis pae in crmgeal
ſumpta apparit ſimilis aliis peccatoribus. Vnde dicit. Pfaie
— 53· Mos putauimus eum quaſt lepꝛo ſum a percuſſum a deo

R.—

=

mujmari q; aliis ſubdi a dtempni ¶

hodie vtradicit᷑ · Pauc vero ſunt qui velint pati tum xp̃o.
mwulti ſunt qui vellent libenter deliciari cum xpᷣo. Rogate ergo
dDñm vt ſie in nobis toꝛruant ydola vicoꝛ et ſic ad virtutes
reſurgamus. ſic etiam paupeꝛtatem humilitatem aſperitatemq;

. De
humiliatum. Aunt etiam manus iſta retracta in ſinijm elt. qnñũ
filius dei reuerſus fuit in aſtenſione in ſinũ patris · Aurſus ve
ro extra htur in die indicli: ſed tunt non apparebit tanq; lepſa
git᷑ aſſumpno deſpecke humanitatis nr̃e fuit ſignum magne
umilitatis m xp̃o· Et terte huic ſigno a multis ð tradicit · qꝛ
multi ſunt ſi eet m eoꝛ electione gis vellent honoꝛari aà do⸗
ß ali deempmi (¶ £ De ſig no afflicionis
a acer bitatis legit᷑ in Joſue.2. vb k· Gr cũ io ſue miſiſſet

apparebit in magna gloeia: et ſine ommi pecati macuala.

* vbi dict ·
exploatdres vt ↄſiderarent tiuitates quas iplſe expugnare p⸗

Poſuerat. et illi tranliſſent m iericho et diuertiſſent im domum

tuiuſdam ſemme qꝗᷓ raab vocabat᷑. Intelligens hoc rex aluita tis

illius. ſecit ꝑquin pꝛedictos explozatores quos maab aſcondit

Dnec nũdi regis ꝑtran ſfiſſent. Tandẽ dimiſit eos P feneſtram

domus ſue qᷓ muro dtigna fuit ꝑ funiculum coccineum . Petinit
aũt peedicta raab a peedidis explozatori bo vt cũ veniret Jolue
capet cluitatem agerent cũ ea a cũ omm parentela ſua miam
ſiatt 4 mĩam ꝛſequti ſunt ab ipſa.Et rogauit ſuꝑ hoc dani
Inum.

m. Cui rñderunt exploatores ſignum erit fumculus iſte
cocmeus a ligabis eum in ſeneſtra quam nos demiſiſti. Per
raab intelligit eccia cui per fumculum occ ineum ſalus eſt pꝛo⸗

miſlſa . Pp̃s emm eſt ille coceneus funiculus. qͥ appenſus fuit jn

ſeneſtra ſancte crucis. Et bene ſancka crux feneſtre pamt᷑. Siẽ
em to lumba ꝑ feneſtram reuerla fuit in archam. ita etiam elec

—

toꝛum aie ꝑ fidem ſancte cmcis rcipiunt᷑ in pñti in gr̃am. po⸗
ſtea vero reipient᷑ in gleꝛiam. In hanc ſeneſtram abenſo luit

ipſe dei filius vt ert lig num lalutis a mie ommibo ꝗᷓ de familia
eccie ſaluandi fuerunt. Erat autẽ filius dei quaſi qdem triplex
funiculus. ↄſtat emm ex diumitate a amma et coꝛꝑe. In terca
vero ſui parte viʒ in coꝛpe ruptus fuit funiculus iſte · aO tune fa

Qus fuit totus tocfneus flagella quippe a ſpme a claui a lan

cea totum funiculum iſtum ocmeum r ſangnineum affecerüt.
Illiſigno inenarrmabil acerbitatis quam ꝑtulit im cmiœ a is⸗
AIin P.r

.—

pPutemur· Ruod nobis pꝛeſtare.

—

ä tempoꝛe Ber.

Eiuſoem dñice thema ſecundum ·ex xi

¶ Nuam ipſius aĩam pertranſibit gladius · Cce .· 2·
Dmnes xp̃ᷣiam dockoees pie credunt 2 loquunt᷑ virginez glo
rioſiſſimam abſq; gladio materiali finiſſe vitam. qlier ergo in
telligenda ſint verba ſimeonis pulcre declarat oigenes dicẽs
n Nulla docet hyſtoeꝛia beatam mariam ex hac vita gladii oci⸗
ſione migraſſe. Vnde ꝑ gladium reſtat intelligi doloꝛem dñice
paſſionis · quam paſſionem a ſi maria non dubitabat filium ſu
unm ſpontanee ſuſtepiſſe · ex ſua tñ carne pꝓcreatum non ſine do
loꝛeis affectu potuit videre crucfigi. hec ille. Ex his patet ad
quam intentoem dictum ſit ei Iuam a;

X ¶ Nota ꝙ ſex ſunt gladii qui debent aimas nfas
A per ingem recoꝛdationem pꝑtranſire ſalubꝛiter · Primꝰ
eſt acerbitas dnice paſſioms. Becundus eſt ardoꝛ ſancte dilee
tonis· Tercius eſt fſeruoæ intime ↄtriſioms Quartus eſt mees
Depals Auüntus eſ inin uvicalis Bertus eſt pena grkends
lis ¶ Primus igit᷑ gladius eſt acerbitas dñice Paſſionio. De
4 iſto gladio pꝛedixit ſanctus ſimeon bte virgim. ſicut dr. Luce
12. Fuaſn ipſius animam pertranſibit gladius.q.d · Dvirgo
gladius ipſiusipaſſio fihi tui ꝑtranſibit aiam tuam. Tantuzʒ
deniq; paſſa fuit doloꝛem beata virgo dum illuſiones æ afflic⸗
tio nes ſilii in cruce pendentis aſpiceret ac ſi materialis gladiꝰ
oꝛ eius a viſcera pertranſiret. hoc diceit beatus ITherom. Con⸗
ſtat ꝙ beata vᷣgo plus omnibo filium ſuum dilexit. et ꝓpterea
pPlus doluit a tm vt ammam eius totam peꝛ tranſiret a poſſide
ret vis doloeis ad teſtimomum eximie diledioms. que q? mẽ⸗
loquit᷑ beatus Bern. in tractatu de quinq; verbis domim ait
aũt ſic· Intuet te dñe illa benedicta in mulieribus a fixis in te
otculis vulnera tua materna pietate ſiderat. a licet non igno
moeitur· a pectu smaternum immanitate doloꝛis artatur Su⸗
anxietas intumeſcit quo pꝛohibetur egredi a ꝑ ludus lamoö⸗

Vam ipfſius aĩam pertranſibit gladius· Luce. z. l .

taq; diſſolui emergebant quidez aliqñ gemitus. ſed increpati
repꝛimebantur. reuertebanturq; in ſinum mentis de qua pꝛo⸗
dibant collidebant ſe introꝛſus ad inunicem. Eratq; in aima

ſua tempeſtas valida ↄturrentibo ſibi ꝓpcellis et quaſi in ſarta-
gine frixis medullis ebulliebant amaritudinęs quas excoque
bajſt et coagulabat exacerbatio ꝑſeuerans. Ex pꝛedidis itaq;
verbis pendi. pt· bĩa virgd tin doloem paſſa ſuit reſpities
toꝛ menta filii p̃diledti· ac ſi coꝛ eius aQ oms medulle oſſiũ ipſiꝰ
in patella ſuꝑ ignem frigerent᷑. git gladius paſſiomis ihu q́
Ptranſiuit aiam beate vᷣginis· debet etiam coꝛ nẽ̃m pertranſire
ſumus em fratres a ſilii ihu. dignũq; eſt vt ↄpatiamur a fri.·
a patri ntr̃o cariſſimo in tantis doloꝛibus exiſtenti. Vnde dicit
aplus: i. ad Coꝝ: 2· Bi quid patit᷑ vnum membzæ. ↄpatiant᷑
oia membꝛa. Cũ itaq; xp̃s qui eſt caput nr̃m taʒ acriter paſſꝰ
fu erit ꝓꝑ nobis. debemus a nos dpati ſibi qm ſumus membꝛa
ipſius. Vnde etiam dict aplus ad. Phibk. 2.· Pot ſentite in vob
qð a in xpᷣo ihu. q̃ſi di. Irriſiones a ſubſanatõs ſputa a flagel⸗
la ſpineam coꝛonam clauos a lanteam a alia crucs tozmenta
ꝗ xpᷣs ꝑtulit in ooꝛpoꝛe ſuo.vos etiam ꝑ ↄpaſſionem cum ipſo
ſentire debetis. ¶ BScdus gladiꝰ eſt ardoꝛ dilecionis
ſancte. De iſto gladio dieit diis. Wat. 10· Nolite arbitrari ·q
vem pacem mittere Hon veni pacem mittere h gladium veni
eñm̃ ſeꝑare filium aduerſus pr̃em ſuum a filam aduùſus matrezʒ
ſuam. a nuꝝ aduerſus ſocꝝ ſuam. & aũt dñs ꝑ gladium pee⸗
dicktum caritatem intelligat ſtatim qſi exponendo vba peedicka
ſlubbdit. ui amat prem aut mr̃em pſuſq; me non eſt me dig⸗
nus · qui amat ſilium aut kiliam pluſq; me non eſt me dignꝰ
Ett nota ꝙ magne v?tutis eſt gladius caritatis. Per earitatem
expoſuer̃t. Per caritatem ſancti ↄfeſſoꝛes tpales diuicdas ðtem
plſerunt. Per earitatẽ ſancti anachorite ſpreto tumultu ſeculi ſo
litudinem eleger̃t. Per caritatem ſandi monachi tolla ſua arti
ſſime obedientie ſubdider̃t. Per caritatem ſancte vᷣgines a vi
due celibatu dtinentie floꝛuer̃t. Per caritatem q; bom iugati
opa mie deuote paupibo impendert. Det etiq; nobis deus vt
gladius ſcte diledionis iugiter in coꝛde nr̃o ꝑmaneat· vt deũ
pluſ qm nos a ꝓpximum ſic nos coꝛde oꝛe a oꝑe dihgamus⸗
((CTeraus gladius eſt ſeruoe intime ꝛtritõis qui bene
ſequit᷑ pnos duos gladios Cũ em xps tanta p nob palſſꝰ fuit
inſtu eſt vt eũ ſinceniſſime dingamus· ipſiq; to to coꝛde bmiamꝰ
HB qui vtognoſcit ꝙ eũ offendit in aliq dig nũ eſt vt ſuper hot
amariſſime cõterat. De gladio ↄtricõis dr in p.· 36. Gladium
euaginauer̃t pctoꝛes intenderunt arcũ ſuum gladius eoꝛum

Fempoꝛe

m. coꝛ ðà ipſoꝛ? &. Nota ꝙ petozes ꝑ pct̃ᷣa ſua quaſi cũ quoda

euaginato gladio a artu extento dim impugnant 2 lagittãt
ſeð põ oꝛat a optat vt gladius pctõꝝ: cõuertat᷑ in coꝛ ipſoꝰꝛ.·

ot pcta ſua quibo impugnant in ſemetipſos retoꝛqant. Aunc
em̃ gladius pctõris in coꝛ ipſius duer tit. cũ de xtis ſuis ama/
riſnime dolet et Stent. Pint etiam legit᷑ · ·. He· 7· ꝙ tum dauid
deietiſſet goliam cuturrit a ſtetit ſuꝑ eum.· a extraxit gladium
illius de vagina ſua interfect illa. a amputauit caput illus
Per goliam dyabolus a dauid hõ pemiens intelligit. Tunc
em̃ hõ penitens dyabolũ ſuo gladio ocidit· qñ pctoꝛ de pctis

illis ᷓ e dyabolus pſuaſerat a ꝑ que eũ eterna moete truada

re ꝓpoſuerat intime dterit ſincere dfitet · debitamq; p ipſis ſa⸗
tiſfadi onem exequit᷑. Veꝝ vt pcte de petis matur peniteat.

ne pꝛeuemiat hora moxtis necelſaniũ eſt ei. vt ſempꝑ motem ſibi

immjnere pſpiciat (DO n qrtus gladius eſt moes toꝛ pa⸗
lis De iſto gladio macrobius in qdam libꝛo qᷓ appellat᷑ ſomp/
mum ſcipioms tale pomit exempl· Kit ein ꝙ erat Idam phs
dyoniſius noĩe qᷓ tum &t in palatio tuiuſdã regis a diſcipulꝰ
aus miraret delicias regales. a aſſereret eos bios er qui tali bo
deliais ingiter inhererent. Pyomiſius gladiũ euagina raptum

iuſſit cũ tenui filo ꝑ copulũ ſurſũ ſuſpẽdi· ita vt mucro gladii
ſuꝑ caput diſcipuli dependeret. Precepit aũt dyomſiꝰ diſcipu⸗

lo vt omederet a biberet a letus eet. Cũq; ille mnter oms ꝓPpo⸗
ſitas delicias moꝛtis piculo grauaret᷑ dixit dyoꝰ?. Talis eſt iſta
vita q̃ te reputas eẽ bim ſic empꝑ moꝛtem nobis immmentẽ vi—
demus. Eſtima qũo felix eẽ poterit qͥ timere non deſierit. Moes
igit eſt acutiſſimmus gladius ꝗᷓ amaro dinoꝛtio ſepat coꝛ pus et
aniĩiam· Qua ꝓpter ncrium eſt vt gladiũ moetis freq;ter in nẽa
memoꝛia poꝛtemus: Vñ ditit Eccia?.2. In oĩb oꝑibus tuis
memoꝛare nouiſſima tua &π. EC Tni gladiꝰ eſt ſnĩa
inditialis ꝗᷓ pꝛetedentem duementer equit. Aui em moetis ſue
recoꝛ dat᷑ reminiſti debet etiam diume ſnie qm hoiem poſt moe
tem ſuam opoꝛtebit audire. De iſto gladio dẽ · Rpoc · 9·‧ Pi⸗

di celũ aptum a ece equus albo a ꝗ ſedebat ſuꝑ eũ vocabatuꝛ

fidelis a verax · a cũ inſticia iudicat pugnat a de oe eiꝰ ꝓce⸗
debat gladius ex vtraq; ꝑte atutus. a in ipſo ꝑcudet gentes.
Peꝛ hoc q Johs dicit ꝙ vidit celũ aptum. innuit᷑ ꝙ; oia illa 3
mẽõ celata ſunt a ocultata publicabunt᷑ in die indicii. Celum
em̃ qð dr a celando tunc aperiet᷑ Q tunt apparebit eq uus alb⸗

Thumanitas dei nri. in qua ſedẽs diuinitas olim dyabo lum

8 4 K†
2 — N
C

dimicauit · Det etiã diuinitas cũ humamtate vemiet ad indiau
Diaẽ aüt ille ſedet in equo fidelis a verax. Dſis em̃ fidelier
aſſiſtit eis qͥ inuocant eum in tribulatoibo ſais. Pnde dr mſm ps.
119 ‧Rd dñm cum tribularer clamaui kK. Perax etiam eſt qꝛ
tunq; ꝓmiſit edis in veritate ꝑſoluet. Iniuſti cia q; iudicabit·
Liberabit ein tunc paunpꝑem a potente. a pſertim talem panpe
rem cui olim non erat adiutoꝛ · Ipſe etiaʒ pugnabit S impios
et pctoꝛes in iundicio. Vnde dẽ 6 gladuis ex vtraq; ꝑte acutꝰ
ex oꝛe eius exibit. Per gladiuz ſit dicit gloſa.ſnĩa dni fſigurat᷑
qᷓ igitur ex vtraq; parte dr̃ acuta. qꝛ non ſolum pctᷣa diei. ſed
etiam pcta in nocte ↄmiſſa grauiter vlaſcet᷑ a pcuuet gentes.
660 irgentiliter a ſine lege viuentes ¶ ¶ Texhis gladi 8 eſt
pena gehennalis. Bo iſto gladio ðr̃ in Job. 19. Fugite a ſacie
gladii qm vltoꝛ imquitatum gladius eſt. Pena quippe gehen
ne puniet omnes iniquitates a vicia petoꝛum. De illo etiam
gladio di at᷑.· Ylaie. 22. In die illa viſitabit dommꝰ? in gladio
ſuo duroet grandi et foꝛti ſuper leuiathan lerpentem veckem
à ſup leuiathan· lſer pentem toꝛtuoſum et ocidet cetum qui in
ladi⸗ pene . . ari eſt. lota ꝙ de gladio gehennalis pene tria dicuntur

ſt enim durus per mtollerabilem acerbitateʒ. non em eſt ita
lems vt ſaltem p aſſuefactioneʒ tollerani poſſit. Ped cum homo
fuerit mille amms in inferno. ita dura videbitur er E pena ge⸗
hennab. ſicut mn pꝛima hoꝛa qñ eam pati incepit Eſt emm gla
dins iſte grandis per ſpacioſam capacitatem. Tam ſpacoſus
quippe eſt a capax ſundus inſerni ꝙ nunq; a pecca tonby Pte⸗
rit adimplen ſernus enim eſt inſaturabilis. aQ ignis nuncq;
ditit ſufficit. ſicut dicitur ꝓuer. 30 (Diatur etiam e foꝛtis per
Petuitatem et interminabilitatem. Dicit emm dñs repbis· vt
ait. Mat· 25. Diſcedite a me maledicti in ignem eternum qui
Pparatus eſt dyabolo a angelis eius. ITlon dicit in ignem tũſi
crium. ſed in ignem eternum. Igitur gladio Petue damna⸗
tionis viſitabitur leniathan. dyabolus qui dictur ſerpẽs. q
inimicatur humane nature. Immicitias quippe dñs poſuit in
mulierem a ſerpentem inter humanam naturam a dyabolum
Dicit etiam vectis. quia nitit᷑ nobis pꝛechudere aditũ eterne ſa
lutis. Dicit etiam ſerpens toꝛtuoſus ꝓpter decepcõis aſtuciam
Toetuoſus em eſt multis a varis modis laboꝛat elecos de⸗
pere· a quos decepit muitiſſime de fauabo emittit. Deidetur

mn gladio infernalis pene cetus quu eſt in marioĩs ſuper bo et

nia non dyademate ooꝛonata. aut in lecto aureo recumbente H

Intrantes π£.

FFempoeees 5
pauperibo violentus. Sioit em cetus abſoꝛbet minoæes piſces
qui ſunt in marl.ſic a ſuꝑbi a potentes paupes deuoꝛant in hꝰ*

mũdo. a ꝓptera gladio damnacõis petue ferient. Rogate
dñm vt tam ſobꝛie a iuſtè à pie viuamꝰ in h ſeculo ne gladio

moetis ꝓppetue feriam· ̊ potiꝰ coꝛonã ꝑhennis gaudii dſeqmur

In epiphania dñi ſermo.xui. ¶
¶ Dres reges de longinquis ac remotis regiombo venemunt
m iudeam. ꝗqrentes natum regem iudeoꝝ xpᷣm dñm magna cũ

diligentia. pm illud ·pgmi:I04·. Auerite dnm et confismamini

qrite fauem etus ſemꝑ. Et bm illud. Pla: =8.: fluerite dñũm dum
mueniri pt. Guis aũt puerum natum inuenerint. vt ditit leo

papa. Puerũ quantitate ꝑuum · aliena ope indigentem· ſandi

impotentem. a nulla ab humane inſantie generalitate diſcretũ
Et mihilomimꝰ? q;uis muenenint eum. vt dicit Criſoꝰ. Tüma⸗
vix vnam tunicam habente· non ad oꝛnamentũ coꝛpis· ſed ad
tegumentum nuditatis. qlem habere potuit carpentarii vxo⸗

pegre conſtituta. Cariſſimi licet non ſolum illa. h etiaʒ ſtabuli
vilita tem aQ plura alia paupertatis ſigna viderant. mhil tame

moti reges puerũ adoꝛauerunt ex magna ſide. KAuare de ipſis
ſcribit Bernardus. B ſtupenda magozꝶ ſides que paruulum
pannis mnuolutüm tanq; deum adoꝛat. quibus non ſoꝛdet loct

vilitas · quos non ſcandaliſat pueri Fanneſital matris paup/
Ex hac ſide moti

.

*

es. maios eſt het ides latroms conſitentis.

„ „ „

Utrantes domum inuenerunt puerum tum maria im̃e

ris ſuis obtufunt ei munera aurum. thus.a mirram.

bus venerunt Beðm eſt que ſit ſtella quam ſequti fuerunt.

ihm dicun e weges a ſapientes.

*

quem in demo inuener̃t· ſtntum elt ꝗᷓ ſint munera qᷓ obtuler̃t
G¶ De pmo nota illi qui cũ müenib puez
Sage em̃ ide eſt qð ſapiens
aũt hii tres magi qui cũ muneribo venerunt reges ſuerint.

Mat hei ſecundo. In pꝛeſenti euangelio quinq; pꝛincepaliter oc

ercium eſt qᷓ ſit dmus quam mtrauer̃t. Qr̃tum eſt qs ſit ille

müueribo vener̃t ad puez

iſ⸗

ſas,

10 “l tee maqg

õ

PB Me, e aq:e

hyrodis regis· ece magi venert ·

m poſte?.

De

haberi pt ex põ ·æie vbi diti Reges tharſis a inſule &τ. Tota

etiam eccia teſtat᷑ eos reges fuilſe. Ge etiam fuerint magiuſlapi

entes dẽ. Mat · 2· Cũ natus et ihs in bethleem inde in dieb
ſapientes qs emm greti phos nuncupant perſe magos aſpel-

lant. Erant aũt nomia iſtoꝝ trium magoꝝꝶ bᷣm hebꝛaycam lin-

guam appellius. amethus· à damaſcus ita dicit mr in hyſto
nis. Interpeetatur aũt appeluus ſidelis. amethus humilis da⸗

maſcus miſericoꝛs. Cum igit iſti tres magi qᷣſlibet xp̃ianos ſig⸗-
mficent qꝛ ipſi fuerant pꝛimicie nre ſi ſumus veri xp̃iani qiq;
requirunt᷑ a nobis. Primum eſt vt ſimus reges. Scum elt vt

ſimus ſapientes. Teꝛtium eſt vt ſimus ſideles. Qr̃ tum eſt vt ſi

mus humiles Antum eſt vt ſimus miſericoꝛdes Primo itaq;
debemus e reges vt viz reg num nobis ↄmiſſum ita diſpona/
mus vt deus in eo habitare dignet᷑. Regnum vero nobis oõ

miſſũ intra nos eſt viʒ aĩa nr̃a ꝗᷓ ꝑ iuſticiam a pacẽ a gaudiũ

in ſpu ſancto diſponenda eſt. a ſic xp̃ᷣus in ea regnabit. Vnde .
dicit apls ad · Ro. 14· Regnum dei non eſt eſca a pPotus. †½
iuſticia pax a gaudium in ſpu ſancto. Juſticia in hoc coſiſtit · vt
nullu operibo nr is ledamus. Pax m hoc attenditur · vt nemi /
neum verbis nr̃is offendamus. Gaudiüñ etiaz hemus in ſpiritu

ſancto ſi ꝓpteꝛ ſecuritatem Aſtie a coꝛdis mundiciam de dei mia

ſidamus ¶ P¶ Sedo debemus er magir ſapientes Meceſ

ſaria quippe regibo eſt ſapia. VHnde diut. Eciaſtes. 4. Thelioe

eſt puer pauꝑ a ſapiens rege ſene a ſtulto qui neſcit pꝛouidere
in poſtey te & vera ſapia conſiſtit vt nobis pꝛonideamus

e hac

niſione habet in quodam libello qui bar⸗/
laam nũtcupatur

Legitur enim ibi ꝙ quedam magna cui

tas ibi erat cuius dues talem habebant tonſuetudinem ꝙꝙ ſin⸗

gulis annis ſibi nouum regem pꝛeſctebant· Rex emm electus

tantum vnum annum regnabat. Anno vero tranſacto tranſ⸗

mittebatur in quoddam exilium vbi fame ſiti frigoꝛe vſq; ad
ſinem vite ſue miſerabiliter angebatur. Talis autem eligebat
qui dictoꝝ ciuium leges a tonſuetudines pemtus ignoeabat·

Malni igitur kaifuerant mgrs-qu rgno actepto wotuptatt
4 Oehn

nuditate perpetuo Femebantur Kandem eligitur in regem

Tempoꝛ

vir magne ſapientie quidam qui cum regalem potentiam eſſz

adeptus a quodam conſiliario ſuo mees & ſuetudines einiſt
diligenter mueſtigat. Tui cum dickum ert quid conſuetu binis
æt in illa ciuitate-aperiens theſauros auri aQ argynti.a pꝛecioſo
rum lapidum. quoꝝ dominium aceperat tranſmiſit oculte ꝑ
fideliſſimos nunctios multam cpiam auri a argenti necnon a
nobilium gemmaz in illam inſulam in quam ſe nouerat rele⸗
gandum Igitur anno illo reuoluto cum reg no ciuitatis illiꝰ
peiuaretur· a illuc vbi multa bona pꝛemiſerat mitteret· in mul
tarum reꝝ copia per totum tꝑus vite ſue delictabatur vbi mſi⸗
mitus numerus ſtultoꝝ regum qui nihil pꝛemiſerant grauis in
opie miſeriam patiebantur. Exemplum iſtud expone ꝙ eni⸗
tatem pꝛedictaʒ mundus iſte figurat᷑ cuius reg num tñſitorium
eſt à momentaneum. a tum multis anms vixerit homo in hoc
mundo cum venerit hoꝛa moetis ſue ſe vix reputat per vnſũ an
num vixilſe · à certe nullus diu poterit h permanere. Cgundus
etiam iſte multos malos ciues habet qui deſiderant mortem ꝓp
ximoꝛ ſuoꝝ vt ipſi bona eoꝝ valeant poſſidere. Ipſi etiã fikhi
ſepius ante diem pris inquirunt in annos. Sed heu multi qui
diites à abundantes ſunt in hoc ſeculo non ꝓpuidentes ſibi de
futura vita tm pꝛeſent vite diuiciis a delictis inhyant ac mecũ
bunt · ꝓpter qð tum moꝛunt᷑ tranſmittunt᷑ in exilium gehenne⸗
vbi moꝛtis eterne miſeriam a mediam Petue patiunt᷑ Qui vo
ſapiens eſt res ſuas ꝑ manus pauperũ ac religioſoꝝ tñſmittit
m celum theſauriſans theſauros ſuos vbi nec erugo nec tinea
demolit᷑ a vbi ſures non effodiunt nec furant᷑ .· Ad hoe igit᷑ vt
nobis puideamus in poſtezꝝ nec eſſariũ eſt vt oĩa trium ma⸗

goꝝ meæaliter repntemus in nobis lercio itaq; debe
mus ee ſideles Tunc aũt vere fideles ſumus i eirca Pam aig,
crudeles a impii non exiſtamus. Vñ diet dñs in po/ c. Deuli
mei ad ſideles terre vt ſedeant mecũ viʒ in throno meo. Diat
etiam dñs AXpoẽë. 2· Eſto ſidel vſq; ad moetem a dabo tibi to⸗
ronam vite. q̃ſi diceret. D qlibet xpᷣiane eſto ſidel aĩe tue vſq;
ad mortem pntis vite a ſic dabo tibi coronam glie ſempiterne
gulti ſunt qui fidelioꝛes ſunt aſinabo ſuis q; animabus Plus
em̃ turant de aſina coꝛpis &; de aia ꝗᷓ eſt ſpõſa eterni regis. Et
tales ſunt ſimiles illi ſaul qui miſſus fuerat vt quereret alinas
patris ſuiſicut legitur.i. regum· (Quarto debemus e humi⸗
ks. Tunc aut vere humiles exiſtimus ſi deũ filial timeamꝰ

3rue

Adeke,

— 7

—

2

S

N

Nle, 2 nifm:des

rsr.

—

De
mandatis eius obediamꝰ. Vñ dicit. Jacob.i4. Dumiliamimi :
conſpectu dñi et exaltabit vos dicit etiam ibidez. De? ſupbis
reliſtit· humilibo aũt dat gr̃am.ſubditi ergo eſ ts,& Rafnid
dẽmus eẽ miſenicoꝛdes vt viz pauperibo in necitatibo aſſiſtamꝰ2
vt ipſa veritas dicit · Mat. x. Bii miſerioꝛdes qm ipſi miam
ſequent᷑. Econtrario dr. Jatobi.z.· Judicium ſine mia illi qui
non ſaat miam ¶ K (Be ſcdo nota ꝙ ſtella quaz magi ſe
cuti fuerant ſignat gr̃am dei · Cum em̃ xp̃s natus et queda;
noua ſtella ſicut mgr teſtatur m hyſtoeiis in indea exoꝛta fuit.
Vec etiam ſtella magne claritatis extitit. et reliquis planetis
a ſtellis multo vicimo terris fuit. hagi ita in ſuis regiom⸗
bus exiſtentes p̃dictam ſtellam ſuꝑ iudeam ſtantem viderunt.
ipſamq; ſequti fuerunt a vſq; in ihrfimam venemint. Cu antẽ
egr eſſi ent de irlm. tunc pꝛrimo pꝛedicta ſtella notabili motu
pceſſit eos a duxit illos m bethleem. ſtetitq; ſuꝑ locũ vbi pu
er iacebat in cunabulis Pec oĩꝛa de gra dei pñt exponmi¶Peꝛz
iudeam q uippe in q̃ peimo hec ſtella exoꝛta fuit · Eccia bonoz
hoĩm congregatio figurat᷑· Ora quippe dei ſemꝑ inter inſtos a
bonos ↄmoꝛatur. Gra vero dei his qui ſalnandi ſüt apparés
eis attrahit eos ad ſe aO ꝑducit in irhmin ſtatum bone vite.
Iheroſolima nempe padſica ſiue viſio padis interpꝛetatur. Illi
em qui tractu diuine gr̃e veniunt ĩ ſtatum bone vite paceʒz cũ
deo faclunt ꝗm pꝛius pctis ſuis impugnauerunt. vnde et ipſi
Poſt hanc vitam eternam pacem videre menent᷑ ˖ Cum aũt hii
qui laluandi ſunt tractu diuine gre vener̃t iheroſolimam in
bonam vitam. tunt dicunt vbi eſt qui natus eſt rex inudeozum.

Qum em̃ homo cepit bene vinere tunc pmo ſapit ei deꝰ. a tũc

ex magno deſideno qrit de ipſo vt ip̃m pleniꝰ hr̃e poſſit.non
dü tñ videt eũ a ſacie ad faciem. w c ex ihrkima ex duerſa⸗
tione bone vite egrelſſus fuerit in meete. tunc iterum ſtella gr̃e
apparet ei vt ſiẽ pꝛimo traxit hoĩez ad notitiã dei a ad ↄſortiiũ
bonoꝝ hoĩm deo famulantiũ. ita tunc ducat eũ ante vonuſtam
ſitiem dei a ad ſouetatẽ angeloꝝ coꝛam deo letantiũ . Igit cũ

aia ſewtis Earoſſa de cꝛpe viderit ptlaram gr̃am ſe peuntem.
tunc gaudebit gaudio magno valde. ſicut legitur de magis
O de iheruſalem egredientes. a iterato ſtellam videntes gauiſi
ſunt gaudio magno valde . ( L. Erana quitpe doi aum
apparuent iuſte amie de coꝛpe egredienti. 4 e beneſicia ſta⸗
bit. per que eam mirabiliter exhylarabit. Benens enim
demones abigit. hoꝛrendas tenebꝛas depelli ignem veentem

—

Leeinpase
per meduinn duuldit a ad fadem dei pdutit.

Primo igitu

ama in exitu ſuò gaudebit. quia per qr̃am dei que eſt potena

ammaz deenlatnir ab ea ſeuientes demones abigunt: Pemo⸗
nes emm inſidiant᷑ animabo de coꝛpe tranſmigrantiby vt eas

in interitum pertrahant ſempitern um. ¶ Becundo gaudebit

amima gaudio qina per gram dei que eſt lucernax depoꝛtaix
hoꝛrende tenebꝛe depelluntur. Bccurrunt ſiq dem impiüis aĩaby
epe tſmigrantibo tenebee palpabiles a tetonis plene d. —
Terao gaudebit aĩa iuſta gaudio magno. qꝛ per gram dei
eſt bona⸗x: amima ſcuti ſem vrens igms diuidit᷑ vt ꝑ eam ille
ſa ꝑtranleat. Dicit enim aug · q; amme poſt hanc vitam igneʒ

atrocem tranſibunt· vbi ſer mones oeioſi a oogitatoes imque

vel ſoꝛdide aD multitudo leunium petoꝛꝛ q puritatem nobis na⸗
ture infecerunt expurg- bunk. tanta ꝑt ranſeundi moꝛa. qñti
fuit pcti materia ¶ Quarto gaudebit aĩa bona gaudio mag⸗
no valde qñ per gram que eſt diumi thalami cameraria ante
fadiem dei ſuauiſſimam perdutit᷑. Tunc em adimplebit eam le
ticia ſuamſſimus vultus dei ¶ 1 (De terco ne
quam intrabit amma ſſttella gra dei deducta eſt domꝰ etern e
gloꝛie. In hac enim domo non jinuenit᷑ ihus contemptibilr ia eſt dorn eteꝛne Fhe.

Ttens in heſcpio.ỹſe honoeifice ſedens im rgali ſolio. Vnde can—
tatu? in introitu pꝛoxime dñice. In excelſo throno vidi ſedere
ſedet að latus filii mtemerata virgo maria. Vnð legitur. 3. Be
= q; vemt borſabee ad regem ſalomonem a ſurrexit rex m ot⸗
cturſum eius. adora uitq; eam a reſedit ſuꝑ thronum ſuum. p ſi
tuſq; eſt thronus matri regis que ſedet ad dextram eius ¶ Per

etiam ſiliꝰ venit jn ocurſum eius. ipſamq; adozauit adoracõe

dignam demonſtrauit eamq; in throno gloeioſo ad ſuam dex⸗

teram ſublimauit. Rogate ergo dñm vt ſic nos ſaciat e reges
ſapientes · ſideles humiles· miſericoꝛdes. vt poſt hanc vitam
ſtellam dei gr̃am videamus. tuius ducatu ante ihm mrem
eius cum leticia veniamus

—

¶ Be terco nota ꝙ dom2ꝰ õ
ſllis Fra lei Se derctan

èðð

.

jij. Pe “””
In die epiphanie dñi Ber/ xuj

¶ Proadentes adoꝛauerunt eum. a apertis theſauris ſuis ob

iulerunt er auy thus a mieram · hathei.2·

WMagi coꝛam puero nato ꝓpcidentes crediderunt ißm deuz
atc dei ſilium ſicut hoc non ſolum ſides catholica credit a dotet.
ſed a aliqui ex gentilibo hoc crediderunt. Vñ dicit Lactantius
ſfirmianꝰ? libꝛo 4· diuinazꝛ inſtitutionum co. Sibilla exithrea
dicit hlium dei ducem aimꝑatorem oim Et rurſus dicit Tuũ
cognoſce deum qui filius dei eſt Pos credentes magi aper tis
theſauris obtulerunt ſilio dei auzꝝ thus et mirram. De qb us
muneribo inquit gregonius. Auz wgi dgruit. thus in dei la⸗
riſeum ponit. mirm aüũt moetuoæ cozpa odiuntur. Et beat
aug · diat · Auꝝ quaſi regi magnothus deo vero.mirra pꝛe-
ber̃ tanqꝙ;ᷓ ꝓ ſalute oĩm moꝛituro.hec ondunt᷑ tũ ditit· ꝓcidẽtes.

Rotidentes adoꝛauerunt euz. e apertis theſauris ſuis
Hobtulerunt ei munera auꝝ thus à mirram. Wat. Z.
—2 WW Duo ocurrunt pemncipaliter notanda Primũ
eſt quis ſit ille cui magi obtulerunt munera. Scðum eſt qᷓ ſint
munera que ꝓenentes obtulerunt ˖ ¶ De pꝛimo nota ꝙ puer
ſuit pannis jnuolutus cui magi munera detulerunt. certe m
hot notat᷑ magna ſides iſtoꝝ trium magozꝝ ꝙ; puerum illum
quem viderunt panmis inuolutũ a in pꝛeſepio repolitũ crede⸗
bant e egem oim ſeculoꝛ. erdebant eum etiam eẽ deü deoꝛ⸗
indebant mhilomin? eum & in cruce moituzæ pio petis oĩm
Ploꝝ Auia em hec tria credebant de ipſo · ꝓpterea pꝛocdentes
ado ꝛauerunt eum. a obtulermant ei anꝶ tanq; regi excelſo· tte

ſicut deo vero. a mirram tanq; in cruce meeituro ide
iſtoꝝ trium regum et magoꝛum dicdit bernardus. O ſtupenda
magoz ſides que paruuli pannis muolutuz tanq; deum ado
mt quibus non ſoꝛdet loti vilitas. quos nõ ſcandalizat puen
pannoſitas. quos non offendit paupercule matrhie Pan tas⸗
maier eſt hec ſides latronis m cruce confitent? ( O ((Etno
ta ꝙ puer iſte cui munena deferuntur per mirram thus et au⸗

pa A⸗ Lorienn quod aperte innuit ſecreta huius diei. que ta

——

Eccie tue qſumus dñe dona ꝓpitius intuere. qbus non
lam anz thus mirrna ꝓfert᷑ ſed quod eiſ dem muneribus ſ.

Jempoeez
Ged quis in altari ymolat᷑ a ſu mit᷑ mſi ihus xp̃s olim in p̃ſep
rethnatus. Igit᷑ puer iſte cni a magis mur era deſe unt mirra
eſt qꝛ ꝓprer nos pena multiphici cructat· P hus elt qꝛ per eum
ira dei patris mitigatur. Duxz eſt qe per eum quilibet eleckus
in gloꝛia detoꝛat᷑ ¶ Primo igit᷑ puer ihus per mirram ſignifi
catur. qꝛ peopter nos multiphices ſuſtinuit cruciatus. irra
quippe genus quoddam gumi eſt latis amarum. Vnde ſidelis

aia ditit Canticoꝝ; 1. fa ſcitulus mirre dilectus meus mihi mi
vbera mea ↄmoꝛabitur. faſciculus mirre.gloſa· tota congeries

palſſionig. inter vbera cõmoꝛabitur · gloſaa.in immutabili me⸗
moꝛia Et nota ꝙ faſciculus ex multis tulmis a ariſtis ↄpomt᷑ ·
ſic etiam paſſio xpᷣi ꝓpter multa ſuit mirabiliter aggranata
Srimum fuit ꝙ tanq; latro cũ gladiis a ſuſtibo eſt pꝛehenſus
nipſe ihs dixit turbis ſicut teſtat᷑ MWat· 22. Tanq; ad latro
nem exiſtis eum gladiis a fuſtibo ↄpꝛehendere me ¶ Secundũ
eſt ꝙ vinctus a ligatus ad diuerſos indites ignommoſe ẽ ad
duckus Vnde dr · Joh · 8. . adduxerunt eũ ad annam pmũ
z erat ſocer cayphe. Peinde adduxert eum ad caypham. po
ſtea tradidert eum pilato in pꝛetorio q; Q iam miſit eum ad he
crabilis ab immundiſſimis eſt ↄſputus. Vnde dieit · Mat. 26.
June expuert in Hciem eius Pktum tanch fur terram m⸗
diguns reſpicere eſt velatus . Vñ dieit MWar. 14· Cepert qdam
ſpu ere eũ a velare ſaciem euus ¶ Qntum eſt ꝙ tanch quida
nece; luit inphizatusecpi dicit at.26. Tunct tolaphis eu
tecdert ¶ Jextũ eſt ꝙ velut male factoꝛ ab ignobilibus eſt ala
patus · Pñ Mar· 14· a miniſtri alapis eũ cedebant. Piat etiã
Mat. 26. Rlii palmam dedert in ſaciẽ eius dicentes phetiza
s eſt qui te pcuſſit ¶ SZepumũ eſt ꝙ veſtibo ſuis coꝛam muſti
tudine fuit exutus. Vnde dẽ. Wat · 22⸗ Exuentes eum. gloſa.
ꝓpriis veſtibo clamid coccineam circũdederant er ( Dckauum
eſt ꝙ tanq; fatuꝰ in veſte alba a ruſa irriſus eſt qa illuſus. Coꝛã
herode quippe irriſus eſt in veſte alba. Vnde dỹ Luce.23. Spꝛe
mt illũ herodes cũ exereitu ſuo a illuſit in veſte alba. Iteʒ in ve
ſte ruſa illuſus fuit a mlitibo pilati. Vñ dicit. Mat. 22. Clami
dem coccmeam circumdederunt eum . et genuflexo illudebant
ante eum dicentes ei. Rue rex indeoꝛzum · n hac etiam
illiſione iterato conſputus fuit et alapatus · ſicut tunt ditunt

De 1
Math. a Jo Monum eſt ꝙ ligatus að tolumpnam flagellis
acriter eſt verberatus. Vnde dr . Joh. 19. Tunc a ſphendit pi⸗
latus ihm a flagellauit· gloſa ꝑ milites. ¶ Beamũ eſt ꝙ ſpi
nis vſq; ad teneritatem terebꝛi ꝑtingentibo eſt coꝛonatus. Pñ
Joh./9. Et mlites plectentes doꝛnam de ſpims impoſuerunt
capiti eus ¶ Vndeamũ eſt ꝙ arundineo baculo in capite vul
nerato atrociter eſt ꝑcuſſus. Vnde dicit. Mhar. 15. Percutiebãt
caput eius arundine . ¶ Duodeamůu eſt ꝙ barbam eins euel
lentes mentũ eius lacerauer̃t. Vnde dict . ꝓPla. 5⸗ Bup queʒ
luſiſtis· ſuꝑ quem dilataſtis os: æ eietiſtis linguam ſuper locuz
iſtũ ditit gloſa ꝙ barbã eius euulſert. Brdeeminſ ſt
crucis patibulũ humeris eius impoſuer̃t · Vnde dicit · Joh. 9 ·
— tem ißs exiuit m eum qui dr caliarie locus
hehꝛayce golgatha ¶ Decimumqftum eſt ꝙ in medio latro
num tan; ſceleratioꝛ ipſis eẽt eum crudſfix ert · vnde dẽ Johis
„190d akfixerunt ißum et cum eo alios duos gloſa latrones
hinc a hint· medium aũt ißm ( Detim umqñntum eſt ꝙ vio
lenter eum extendentes cruci duriſſimis clauis affixerunt. Pñ
Digltur in. p̊. 21. Foderunt manus meas a pedes meos dinu
mBmenauerunt omnia oſſa mea i.dinumerabila fecerunt pꝛe m⸗
