plemius cogitet que dei ſunt a qũo placeat deo. tamen illis qᷓ;
continentiam non vouerunt nullum e pecatum ſi vel mulier
nubat vel vir vxeeem ducat. het ille. Ex dicko ergo be ati ang
Ppatet manicheos errare ditentes nupcias eſſe pecatum. Vnde
a tontra hot etiam dicit venerabił beda. Si thoro immaculato
a nupcis debita caſtitate celebꝛatis culpa meſſet nequaq; dñs
Nad has wnin volniſſet. Bene dieit⸗Tlupcie .

e tertia nuptie facte ſunt in chama galilee. Johis.2.
Ruatuoe pemncpaliter ſunt ̊ notanda Primum eſt q
Aꝑ has nupcias intelligatur. Secundum quid per diezʒ
cercium expeimatur. Teretum eſt quid per ſex ydꝛias acipiat᷑·

Auartum eſt qualiter aqua in vinum in his conuertat᷑ ydeiis ·

—

¶BDe peimo nota ꝙ per has nupcias chriſti a ecleſie

1

Tempoꝛe

„ . .

tonuindio figurat. De his nupais dr. Rpoc. i9· Guide amug

a exultemus a dem? gliam ei:qꝛ vener̃t nupcie agni. et vxo⸗

à candido. Biſſi num em iuſtificacos ſctoʒꝶ ſũt. Mota qꝙ; pᷣdicta
verba pfñ eſſe verba ſct oꝛ angeloꝝ ita dicentiã · Gaudeamꝰ
gzz deus ad ſuum miniſteriũ nos creaut . exultemꝰ qꝛ repbis

angelis tadentibo nos in ꝗlia ↄſr mauit. a demus g9liam ei: qS

vt numerus nr repare moꝛtem amariſſimam tolerauit. a vere
dignum a iuſtu ſicut dichu eſt gaude amꝰ a erultemus &. quia
venefrt nupcie agma xp̃s ſttam ecciam qm ꝑ genem ſuum
deſponſauit clto ſibi vniͦſaliter in glia copulabit. Et hot ideo
faciet qꝛ vxoꝛ ei? a ſcca ecia ſe Parauit. a qꝛ Poſlet dici angek
pꝑ qd ꝓparauit ſe ſponſa agm ſubdunt Datu eſt illi vt coopiat
Byſſino ſplendenti a candido.. Parauit ſe vario vᷣtutũ veſti⸗
m̃to · ꝑ qð a aĩa ſplendebit at coꝛpꝰ candidũ appanbit. G aüt

ꝑ byſſũ vtutes mielligant᷑ ipſe textus expon endo ſubiungit. bi

ſſinũ em ſunt iuſtificaces ſctoꝰ. Quia vo tam honoꝛifice ſunt
nuptie xp̃i et eccie ꝓpterea immediate ſubdit ꝙ angelus dixit
Nota ꝙ ſponſe duo ſatis odiunt.vizʒ rugas in vultu a macu⸗
las in veſtitu: ꝗ rca vt ſcta ec ia vel etiam qlibet ſideł aĩa nõ
hret rugas aut maculas venit ipe ſponſus a extendi ſe ꝓmiſit

1
4

in cruce vt aufferret ſcte ecie vel cuilibet fideli aie rugas vetu-

ſtatis-Sanguinem O; a aqùm lancea pcuſſus in latere pſudit vt
ablueret ab eccia vel a qlibet ania matulas feditatis. Vñn dicit
apls ad. Eph.?.·. ps dilexit eciam a ididit ſemetipᷣm ꝓ ea

vt illam ſctificaret mundans eã lauacro aqᷓ mn verbo vite im ſe

ipſo qͥ eſt verbũ vite. vt exhiberet ipſe ſibi glioſam eccazꝭ non

hñntem maculam EEn Eim à aliq hui? modi. vt lit ſera a im/
BDe

matulata D

ſeo nota ꝙ ꝑ diem tercam futa glia

deſigmit in qua nupcie xpi a eccie ↄſumant᷑. Ter em dies ha⸗

bemus. Primus eſt dies ire. Scous dies gre. Terci? dies gre
In pctis enim oeiginalibꝰ acipitur quilibet puer a naſcit᷑ jn h
mundo. Vnde dieit apls ad. Eph·; 2· oms nati ſumꝰ filii
ire. De die vero ine tranlit in diem gr̃e cum in aquis baptiſmi

„

a pet̃is eeiginalibo emundant᷑. Permanent aũt in die gracie-

vſq; in kneʒ vite niſi foꝛſitan excdat a gracia per peccatuũ me⸗
tale currit enim dies gracie per totum tempus pꝛeſentis vide ·

Junc enim homo m animam intrat m diem gloie. quando

H

pPndiabit ſed ſemꝑ eam amplexabit᷑ à amabit

entia. quinta pniĩa· ſexta caritas ſiue bemuolenti

Ae
emamdapata fuerit aia ipſius a weRn carcere. In diem gloꝛie
venire cupiebat apłs qui dieit ad. Ro·. Infelix ego homo q8
me libembit de cꝛpe moetis huius. Igit᷑ in die terua· hoc eſt ĩ
futura glie toſumabuntur nupcie xp̃i et eccie. Celebeabuntur

aüt hee nupaie gloꝛioſe in chana galilee . m eternitatis amoee
Chana emm zc lus dicit· a galilea rota interpꝛetat᷑. Zelus aũt
idem eſt quod amoæ· a per rotam notat᷑ ermitas quia in rota
non eſt finem recpere. Fient itaq; nuptie xp̃i a ſacroſandte ec
cleſie in eternitatis amoee. quia deus ſandam ecciam nunch re⸗
lemꝑ eam amplexabit᷑ à amabit ¶ Et nota ꝙ m
his nupciis dapiſer erit ipſe ſponſus is xp̃us. Vnde dicitk m
Ppſiti euangelio ꝙ votatus eſt is ad nuptias. Or aũt ipſe da⸗
Piſer ſit ſutums teſtatur per ſemetip̃m· Lucei2. Amen inquit

dieo vobis ꝙ tranſiens miniſtrabit illis ſe precingendo. et eog

diſcumbere faciendo. Erit etiam Pfatrix imn his nuptiis. Ipſa

celeſtis imperatrix virgo maria. Diat etiam in euangelio⸗Et

erjrat mater ihu ibi. vnde ipſa dicit · Canticoꝝ. 20⁰. Introduxit
me rex in cellam vmnariam oꝛdinauit in me carita tem. q. diceret

Per celeſtis introduxit me in cellam vmmariam fatiens me pꝛi/
mo deguſtare cuiuſlibet vim ſui nobilitatem et demde dans m

cellarii ſui pleniſſimam ptatem. oꝛdinauit etiam in me caritatẽ

jiunit mihi vt cuilibet anie ꝓpinem plns vel mjnus m

requiſiuerit oꝑis eius effectus vel toꝛdis affecus. Wultuz em

amans a magna opans plꝰ meret celeſtis coſola

ℳ4

cois 3 minꝰ

Diligens. a mmus opꝑis exhibens. ꝓpter hor ditit dñ̃s. Joß. 14

In domo pr̃is me manſiones multe ſunt. ¶ P De terao
dꝛias ſex virtutes intelligunt᷑ quas

ſex etatibo ſiue tpibus huius mundi ad ectcie nuptias obtule⸗

munt. Singule vo ydeie capiunt metitas binas vel ternasſpei⸗
ma ydꝛia eſt innocentia· ſcða iuſticia. tercia obia. qu. xta paci ⸗
Phialexta canias! muolenna igit Eima
ydeia eſt mnnocentia. Dant obtulit abel ad nuptias xp̃i. Dec
antem innocentia ſignabatur per illum agnum quem abel dẽ
Obtuliſſe · Sicut ei agnus innocens eſt et mundus. ita abel

innocens fuit manibus a mũdo toꝛde. Dunc autem abel a nos
imitan debemus vt in

nocentiam ad xp̃i nuptias depoꝛtemus

ullus enim ad illas nupdas reapitur miſi apoætet ydeiaʒ in-

nocentie. Vnde dicit quilibet eleckus in pſalmo-25. Egd in in—

nocentia mea ingrelſus ſum Item in pſalmo tenteſimo. Per⸗
anmbulabam in innotentia toꝛdis mei in medio domꝰ⸗ mee⸗ qli

eoembor xv.
diceret. Derambulaui. om ma celi ꝑtñſiui hoſtia: a hoc per in X
notentiam coꝛdis mei · quod viʒ doꝛ eſt in medio domus mee
rcirea medium coꝛꝑis mei ¶Capit aũt ydꝛia innocentie duas
metretas. In duobo em ↄſiſſit inotentia. Primũ ꝙ ne hõ faciat
miſe. BGcðm eſt ne deſerat miſeꝝ · vnde ditit aug · Duob mo
dis nocet homo inq;tum in ipſo eſt.aut fa ctendo miſerum.aut
deſerendo miſe?. Quis eſt qui facit miſeros qᷓ mfert violentias·
inſidias· rapit res alienas. opprimit pauꝑes. fump aliena dun⸗
gia ſollicitat · calumpnioſus eſt vult mſeꝛre hoĩbo ꝙ doleant ſtu
dio maliuolentie. Quis eſt ꝗ deſerit miſeros ·˖ qui vidit ſmnopem
aliq anxilio egentem · a cũ habeat qð pꝛeſtet ddempnit deſpicit
alienat ab eo coꝛ ſuum· Cũ igit᷑ m pꝛedicta veꝛba augᷓ· nocẽs
lit ille qui faut miſezꝝ vel qui deſerit miſeꝝ ꝑ locũ: a cõtrariis

innocens eſt ille qui miſeꝝ non facit nec miſeꝝ E⸗ ꝗᷓ ne'li
homini nocet ſed ommbo libenter pdeſt. R Scða ydꝛia
eſt iuſticta · Panc noe obtulit ad nuptias xp̃i· De iuſtitia nãq;
noe ditit᷑. ñ · 2. Noe vir iuſtus atq; pfectus fuit æ cũ deo am⸗
bulauit. Dns etiam teſtat᷑ eum iuſtu fuiſſe. ꝓpter qð a dixit ilu
Gen.7. Ingredere tu a omnis domus tua marcham. te enm
vidi uiſtu coꝛam me. Nos em̃ ad imita cõm huius inſti noe of⸗
ferre debemus inſticam. Aui em non venerit cum ydꝛia iuſtile
nunch videbit regem gloꝛie · ſed intrans tum iuſticia cernet de
um in gloeia. Vnde diet ĩ põ· 6. Ego aũt in iuſticia apparebo
m conſpectu tuo ſaciaboꝛ cuʒ apparuerit g loꝛia mna Lapit aut
Ydꝛia iuſticie ternas metretas · quia per iuſticiam debet hõ red
dere vnicuiq; quod ſuum eſt · viz pꝛoximo ſibimetipſi iO deo.
Proximo debet reddere bomtatem. vt videlicet bomtatem ex⸗
erceat circa pꝛoximum ſuum cogitatu verboa facto. Diſcipli⸗
nam ſibimetipſi debet impendere vt coꝛpus ſuũ a ammam ſuh
diſtiplina caſtitatis regat a ciſtodiat. Sci en cam debet deo P⸗
ſoluere · vt videlicet quecunq; ſcit deo placere libenter cogitet
loquat᷑ a agat. De his Firn in ps.·. Bonitateʒ diſciplinã
¶Nerca ydꝛia eſt obedientie.

ſcientiam doce me. RE t
DHanc abꝛaham pñftat ad nupdas xpi. Legitur abꝛaha; ex
imie fuit obedientie. Vnde habetur . Gñ · 22. q dñs ad emen-
dationem ſequentium temptans obedientiam abꝛahe dixit a3
eum. Tolle filium tuuz vmgenitũ quem diligis yſaac àQ vade
in termm viſionis atq; offer eum ibi in holocau ſlũ ſuper vnuz
montiũ quem monſtrauero tibi ¶ Nota ꝙ multa dicuntur h q

4 *

De

ag grauant obiam abaahe. eamq; mirabiliter mendabilẽ wd-⸗
dunt. Primum eſt ꝙ diat tolle kilium tuum non ditit tolle ſer

uum tuum alterius hoĩs ſilium. Scm eſt ꝙ addit vnigenitãũ·
non em alte habebat de legittima vxoee ſua ſara. Terciũ eſt
qð ſubiungit. quem diligis yſaac. pꝛomiſſum emim fuit abeahe
ex yſaac multi reges vent naſcituri. a etiam ipſe xp̃us ex eiꝰ
ſemme ſperabat᷑ naſciturus. peeterea in ſenectute ſua genuerat
eũ: Pter has aũt tauſas mirabiliter dilexit eum. Nuartum ẽ
c non lubet tantuũ offerre partem ſilii ſui. viz pedem vnũ. vel
manum vel auniculam. ſed totum ip̃m pꝛecpitur in fruſta don
tidere igne cremare vnde additur offer eum in holocauſti
Bi enim fihus tantũ pedem vnum vel manũ amiſiſſet aut ocu⸗
lum adhuc potemt ſilios pꝛocreaſſe. a ſic poſteritas abeahe no
periiſſet. KKntum eſt ꝙ non iubetur ſtatim ſilium occidere.
ſeð diettur ei. vade in terram viſionis &. Bi emm ipſum ſtatim
in ipſo feruoee obedientie iuſſus fuiſſet interimere non tm dolo/
rem patri intuhſſet. qm poſt dies aliqs expectauit. vnde dicit
glola. Non ſtatim iuſſus eſt abeaam ocridere filium ſed triduo
ad ymolandũ ducere vt longitudine tꝑis temptatio angeree
Ptriduũ creſcentib caris paterna viſcera cruciant᷑. a plxo ſpa
uao pater filium intuetur abum tu eo ſumit tot nodibo pendet
puer in amplexu patris cubat in gremio. a ſingula mom̃ta
m paterno affedu doloꝛ ocidendi filii cumulatur. Licet ergo
abꝛahaz timere Poſſ et ꝙ ex ociſione diledi filii ſui yſaat tota
Poſteritas ſua deleretur? Ipſe tñ etiam in die tercdo meiuſ dem
obedientie vigoꝛ permanſit quam habnit in pꝛima hom iuſſio⸗
mis diunie . Pter hoc abꝛaham ab obedientia mirabiliter com⸗
mendatur. Hos etiam ad imitatione; abꝛabe debemus obe di
entiam appoetare ad nupdas xp̃i: alioquin non intrabimus in
regnum dei. Pbedientia nanq; aperit poꝛtam paradiſi que ex
truſa inobedientia clauſa fuit . Vnde dicitt quidam ſanctus in
vitaſpatz. Dbedientia eſt celos apeniens a hominem de terra
leuans. Et nota ꝙ obedientia tam nobilis eſt virtus ꝙ, oĩbꝰ
materialibo ſacriſictis antefert.· Hinc eſt qð dicit ſamuel ad ſaul

· Hee15. MWelioe eſt obedientia q; vidime: a auſcultare maius
ᷓ offerre adipem anietum· qm quaſi pctm ariolandi eſt repug
nare. a quaſi ſcelus ydolatrie nolle acquieſcere (Capit autem

Vdeia obedientie duas metretas. In his emim duobo conſiſtit
vena obedientia vt videlicet noſmetipſos et omnes res nr̃as

WRWK

ad voluntatem dñi · a ad mandatum eius hylariter exponamꝰ
Sic enim fecit ille ſancus abꝛaham qui pꝛimo ſemetipᷣm dño
obtulit exiens viz að mandatum eius de terra ſua à de cogna
tione ſua a de domo patris ſui:a exulem ſe fauens ꝑegrmum·
a tandem etiam coꝛpus ſuum að pꝛeceptum dñixcircumadens
Scðo obtulit id qð mter res ſuas habebat cariſſimũ viz dile⸗
diſſimum fihum ſuum queʒ paratiſſimus fuit ymolare mſi dñs
mandatum ſuum ꝑ angelum reuocaſſet ¶ S ¶Crta ydꝛia eſt
pacĩa cum qua dauid vemt ad nupdias xp̃i. Wirabilis em da
nid patie legit᷑ extitiſſe. Cum em̃ peꝛſequeret᷑ eum ſaul vſq; ad
moetem qꝛ moetẽ eius vehem̃tiſſime ſitiebat· Duabo vicbo ecõ
tratio moeidit ſaul in manꝰ dauid· ita ꝙ dauid ſaul Poterat oc⸗
cidiſſe. Non aũt occidit eum h ꝑſequtionem eius ſuſtinuit pa⸗
eienter. Legitur em . He · 24· ꝙ cum ſaul cũ tribo milibo virorũ
electoꝛ ex omm iſrael ꝑſequeret᷑ dauid à ad aluum purgand
q;dam ſpeluncam introiſſet. in qua dauidð cum ſuis armigeris
latitabatinſtigatus dauid a ſuis qui ſicum in interioei ꝑte late
bant ſpelunce vt occideret ſaul non eum octidit.h partem cla
midis ſaul ſilenter pꝛeſcidit. Exeunte vero ſlaul de ſpelunca le⸗
qutus eſt eum dauid· a oñdit ei ꝑtem clamidis ſue quam p̃ᷣſci⸗
derat et dixit ei · ꝙ ſicut ꝑtem clamidis ipſius abſcidit. ſic eum
ipſe poterat occidiſſe. adiecitq; quẽ ꝑſequeris rex iſtł quezʒ per
ſequeris?: Canem moetuũ ꝑſequeris et pulicem vnũ. Ecce cte
pacĩe a humilitatis fuit Tegit eti am. 1⁰. Be· 26 iterato ſaul
cũ tribus milibo viroꝝ de electis iſrael qſiuit dand m quodaʒ
deſerto. Quod intelligens dauid aſſumpfit ſetum qdam nomĩe
abyſay a venit nocte ad locũ vbi ſaul caſtrametatus eſt· Inue
nitq; ſaul a totum exerceitum eius doꝛmientem. Cunc dixiſſet
abyſay ꝑfodiam ſaul lancea a affigam terre non ꝑmiſit dauid
ſed acepit lauceam a ciphum que erant ad caput ſaul doꝛmi
entis. Cũq; receſſiſſet dauid a verticẽ montis aſcendiſſet eetq;
inter eum ſaul grande interuallũ clamanit dauid a mcrepa⸗
uit pꝛin cipem ex ercitus ſaul ꝙ male cuſtodierat dñũm ſuum. di/
xitq; ſaul. Quare querit rex iſrael pulicem vnum ſicut ꝑſequit᷑
aquila ꝑdicem in montibus a adiecit. Ecce haſta regis tranſe⸗
at vnus de pueni regis a tollat eam. Legitur etiam. 2· Ge· 16
ꝙ tum abſolon ſilius dauid inſurrexiſſet contra patrem ſuum
egreſſus eſt dauid ex irhm a omnes illi qui fideliter adherebãt
ei. Quo egreſſo quidazʒ vir noĩe ſemey pꝛocedebat egrediens

Cempoez X.

De
et maled itebat· mittebatq; lapides ↄtra dauid a dixit· Egre
dere egredere vir ſanguinuz vir belial. reddidit tibi dommꝰ9
vniuerſum ſanguinem domus ſaul .· qm muaſiſti regnum p eo .
dixit auteʒ abyſay. Quare malediat hit canis moiturus dño
meo regi vada a amputabo caput eius.a ait dauid. Dimitte
eum vt maledicat. dimitte eum vt maledicat iuxta pꝛeteptũ
dñi ſi ſoꝛte reſpiciat dñs afflidionem meam et reddat mihi bo
num ꝓ maledidione hat hodieꝛna. Ecce qᷓ patiens fuit damd
hit · à multa alia legunt᷑ de pacĩa eus. Mos etiaʒ ad imitatõz
dauid dẽmus offerne ydꝛiam pacie. Qui enim paciam non at⸗
tulerit aiam ſuam ſaluare non poterit · qui vero cum pacĩa ve⸗
nent ille a regno dei non peribit. pter q dñs diat Quc · 21·½
n pacĩa vr̃a poſſidebitis anĩas veſtrag. Diceit᷑ etiam in põ. 9·
acĩa paupeꝝ non peribit in finem (Capit ydꝛia pacie met re
las tres· quicunq; em vult e vere patens · opoꝛtet vt odioſa
verba a ſcta maloꝝ hoĩim necnõ a temptaoõs maloꝝ ſp̃uum
ſuſtineat pacienter C T¶Cuinta ydꝛia eſt pnia hanc zoro
babel appoætauit ad nupcias. Legit᷑ em in libꝛys regũ palipp·
ꝓ Pplus indeoꝛꝛ qui erant in regno ihrim ꝓpter multa ſcelera
et pct̃a que ↄtra dñũm cõmiſerant a rege caldeoꝝʒ qiu nabuch.
vocabat᷑ captiuati ſunt a in babilonẽ dedudi vbi ſeptuagi nta
annis amaram paſſi ſunt captiuitatem· veꝛ cum tandem pemn⸗
terent ſe dñm grauiter exacerbaſſe. per cyrum regex perſarum
a caldeoꝝ licentiati ſunt vt reuerterent᷑ in irhm. KReuerfſi itaq;
ſunt ducem hñtes ʒozobabel. Erat enim pꝛinceps oĩm illoꝛum
qui de captinitate ꝓpter pnĩam ſunt reuerſi. ſieut legit᷑ in eldea
4 neemia (Mos etiam ad imita cem zoeobabel debemus dño
offerre pniam· pꝛeſertim cum oẽs peccauerimus /a ꝓpter H ſine
pnĩa non poſſumus intrare regnum celoꝝ. De pꝛimo viz
ꝙ omẽs pcto ſimus obnoxii dici᷑ iiohis · I. Si dixerimꝰ qm̃
Pctm non habemus ipſi nos ſeducimus· a veritas in nob non
eſt. Dicit etiam paulus ad. Ro· 3· omes peccauerunt dH eget
gfa dei. gloſar indulgentia a vema peroꝝ · ¶ De ſecũdo viz
ꝙ ſine pnĩa pecœatoæes non pñt intrare gnum celoꝝ dictur
Mat. J. vbi ſic legitur · & hieſus cepit pꝛedicare a dicere · pe
mtentiam agite a pinquabit enim regnum celoꝝ. Igitur qui
non agit pnĩam non a ꝓpinquabit ei reqnum celoꝝ. ymo elõ
gãtur ab ipſo · ꝓpter quod etiam dñs dicit. Luce· 13· Niſi pe⸗
nmitencam egerius omẽs peribitis (capit aũt ydeia pnĩe duas

LCemporrereree Jxvj .
metretas. Ad veram quiſpe pnĩam ptinet vt non ſolũ hom ⸗
pemiteat demalis amiſſis: ſed etiam de bonis obmilſis. Non lo⸗
lum em̃ homim pꝛetipit᷑ ne fadat malum. ſed etiam mandat᷑ ei
vt faciat bonum. Qui igit᷑ mala ↄmiſit a bona obmiſit: nece
eſt ipſi vt peniteat qtinus ad regnum dei puenigt . LC. C
¶ Sexta ydꝛia eſt caritas ſiue bemuolentia. Vanc ſpecialiter pꝛe

ahis homimibo aſportat ad nupeias eccie ipſe filiꝰ

ie ipſe fili? dei. Tanta;
quippe caritatem ſiue beniuolentiam exhibuit nobis ſihus dei ·
qꝙ etiam ſupemmet humane ſcie . ſicut dicit apls ad Eph.3.
Et nota ꝙ caritas magne potende eſt apud der hilium caritas
em̃ iuſſit mntroire in viꝛginis vteꝝ· canitas repoſuit eũ in artũ
p̃ſepium· caritas fecit eum ꝓpter nos in hoc mundo luſtin êmul⸗
tiplex mmodum: caritas tandem ſuſpendit eum in crucis pa-
tibulum. cartas iubet vt omm homim pemitonti pandat miſeni
toꝛdie gremium. De caritate etiã dicit aug · D earitas q; mag⸗
nas vires habes de celo deũ de poſuiſti · D cara ſanitas · O ſcta
4 vera caritas que tanta es in terris quanta es in celis? Ios

etiam ad imitationem ihu debemus appoztare að nupdas trü
phantis ecie ydꝛiam caritatis. Vnde dicit nobis ipſe hieſus.
Mat.22-Diliges dñm de. tu . ex to· doꝛz· tuo ex to. aĩa tua '
et pxi. tuſi. teipm.q·d· Dili . do . de · tu. ex to cꝛ · tu · qſi dulcẽ
creatoꝛem. Ipſe em dedit tibi toꝛ in quo eſt pꝛincpium vite et
fims. Coꝛ enim eſt membꝝ quod peimo reupit vitam et vlti⸗
mo dimittit vitam. Et ex tota ania tua quaſi pium redempto/
rem. Ipſe emm ꝓ te poſuit ammam ſuaz. Et in tota mente tua
quaſi copioſum remuneratoeem Ipſe enim plus dabit tibi pol
ſeſſiones in celo ꝙ; mente poſſis vel etiam andeas exoptare · di ⸗
liges etiam pꝛoximum tuum ſicut teip̃mr ſitut tibiipſi lilenterr
beneſacis.a leſiom tue ſollicite caues- ita etiam ꝓximo tuo bn
ficdies. a leſiom ſue diligenter cauere memento. Debemus igi
ydꝛiam carnitatis ſiue bemuolentie nobiſcum apoetare alioqn
non poterimus intrare vitam eternam. Vnde diatur. 1. Johis
3q3. Qui non diligit manet in moꝛte·q· d: qui caritatem non ap/
poꝛtau erit in moꝛte petua ꝑmanebit (Capit etiam ydꝛia cari⸗
tatis tres metretas. Qui em deum vere diligit libenter ſuſtinet
Ppter ip̃m panꝑtatem a cõtemptũ et etiam meetem q;tamlibet
duram amaram cum ipſe ꝓpter nos hec tria ſuſtinuerit. Suſti
muit em dei ilus qui pꝛioe dilexit nos magnam peopter nos
mopiam a pauꝑtatem et magni ↄtemptus vilitatem necnon

.

lepeoſi requirant᷑.

e dire moꝛtis acerbitatem & ( De quar to nota ꝙ ille ſex

lapidee ydeie qᷓ erant ibi poſite bm purificacem indeoz: Pi⸗

fuerunt implete aqᷓ demum aqua illa in vnnum optimũ eſt cõ⸗
uerla · Per hoc aũt ſigniſicat᷑ ꝙ peedicte ſex vᷣtutesexetu toꝛes
eaz ĩ via huig vite m hõ vix ſibi cauere pt᷑ a maculi anc;
aqua puriſicant. In patia vero quemlibet eleckum ſicut nobi⸗
le vinum miriſice letificant. vinum quippe vᷣtutum coꝛda leti

quia homo ꝑ eas aſſequit᷑ beatitudins etermtatem. Lapides

ficat electoꝝ .· Dicunt etiam p̃dicke ſex vtites ꝓpter h lapidee

ergo dñm vt det nobis ſic ſanctoꝝ virtutes imitari· vt enam
mereamur ipflis in gloeia ſocdiaanm.

quippe durabiles ſunt. et ꝑ longa ſecula pmanentes. Rogate

¶ Vfca tercia poſt epiphaniam Der xvij.

VLepſfus veniẽs adoꝛabat eũ dicens · dñe ſi vis ſ. Mat · D

Cum dns ihs montem aſcendit ſiant diat Drigenes diſcipuli

emnt cum ipſo quibo erat datũ teleſtis doctrine noſſe ſecreta.
Munc aüt deſcendente eo de monte turbe ſequte ſunt eum qui
m moncm aſcendere nõ poterant · quia qs delictoꝝ ſarcina de

Feuai ad miſterioꝝ ſublimia aſcendere non valent. Mec etiã
ie

lepſus montem aſcendit. Vnde diat Criſoꝰ Inter ceteros qui
montem non alcendera nt · etiam lepꝛoſus ſur ſũ aſcendere non

valebat · quaſi pcroꝝ baiulans pondꝰ. Lepꝛoſus ergo ſpua li

medico ſpualem offert meꝛcedem. UNam ſi medici pecumis · ihs

orõne placat᷑. MNihil em digmus offerimus deo q; orõnem Rde

lem. Dicit eꝛgo ſi vis .
Vm deſtendiſſet ihs de monte. ecte lepꝛoſus veniens
adoꝛabat ihm dicens. Dñe ſi vis potes me mundare·
Wat. 8. Quatuo ſũt ᷓ̊ pnupalit᷑ nõnda Primum eſt

Oc ꝙ ihus a monte deſcendit intelligat · Ocðm eſt d

quid P

per lepꝛoſũ moꝛaliter ondatur. Tercium quid hot ſit qð lepio
ſus a dñno mundari pꝛeea

t. Quartũ eſt quot ad emundationeʒ

irant. .. Pe Fime hoti q- in piar oe de
monte deſcendit ˖ vt oñdat ſeſe libe nter velle petoꝛibo miſereri.

KRäi velint vemam poſtulare. Wons em ſigmſicat emmentem au

ſteritatem iuſticie · vallis aũt expꝛimit ſuauem ſinum mie. MWo
net igit᷑ nos ipſe dñs. Yſaie. 5· vt q; diu eſt in valle mĩe oo⸗

uertamur ad ip̃m. dicit aũt ſic. duertimimi ad me a ſalui erit?

oẽs ſines term qꝛ egd dñs et nõ eſt alio.in mem etipſo iurani

H
“
4

quaſi diceret. q;ᷓ diu vobis patet ſinus mie vemit
me om̃es pctoæes in ꝗbuſcuni etiam ſitis fimbo terre. Ego em

Ddñns ſum qui poſſũ vos ſaluare a non eſt alius qui poſſit ab ira

mea vos ptegere. O aüut velim vos ſaluare ſi ad me auerſi fue⸗
ritis · ꝑ h ꝓbare poteſtis ꝙ hoc iuraui in memetipſoi ac ſi iura⸗
uerim certũ ondi ꝑ ſangumex meũ quẽ ex coꝛpe ꝓ vob effudi
Conuertamur itaq; ad dñm ꝙ diu eſt in plamtie mie. quia cũ
itezꝛ aſcenderit montem iuſtide non parcet alicui petoei. H bm

merita vninſcuiuſq; miſticias indicabit. ſicut ipſe dicit m. põ · cũ

acceꝑo tꝑus egd iuſticias iudicabo ¶
ꝙ per lepꝛoſũ quilibet pctoꝛ expꝛimit᷑.

quatuo mala impoꝛtat homim. vizʒ ꝙ; facit eũ immm. defoꝛ⸗

mem. Fnidũ a rautũ ita a petm aĩam immundat defoꝛmat . ſe
tidam reddit a raucam Oe pꝛimo viʒ ꝙ; anĩa ꝑ petm immun
detur diutt gere ·. ĩ trenis · c. · loquit᷑ ſic de aĩa peccatrice. Soꝛdes

aus in hedilo eius. q:d. Ita eſt repletn immundicis pctozn ,

a capite vſq; ad pedes eſt muoluta ſoꝛdibus. Item. Jere. dicit
ibidem . in circuitu eius hoſtes eius facta eſt irm quaſi polluta
menſtruis inter eos. q· d. hoſtes aĩe peccatricis demon es ſunt
in arcuitu eius defedantes eam pctis· vnde ipſa eſt inter eos 1.

=

demones ita imma ac ſi menſtruis ſit polluta. ¶ De ſecũdo
viz ꝙ aĩa per pcĩm non ſolũ immundet h etiam deſoemet᷑ die
Jere.ĩ trenisa. Egreſſus eſt a filia ſyon oĩs decoꝛ eius. q. d. ab

aĩa pecatrice que olim fuit filia ſyon filia gr̃e ꝑ pcta qᷓ ↄmi⸗

.*

ſit oĩs de coꝛ eius exiit. totam pulcritudinẽ membꝛoꝝ amiſit.
Lepꝛa em qñq; eſt violenta ꝙ totũ vultum homis deturpat.

auſerens ei labia naſum oculos a aha membꝛa. V

5 — 7„ 7

carnem meam ↄtriuit oſſa mea. Per pellem ſiue cutem ꝗᷓ oꝛ⸗

—

nat᷑a eſt dorpis intelligit᷑ mtoꝛ diume gre. ꝑ carnẽ mmtelligunk
oꝑa mie ꝓoſſa notant᷑ coꝛꝑales laboꝛes· vtpote ieiumia· pere⸗
grimnatos vigilie qᷓ omnia dyabolus auſeꝛt homini vt diſſipat

Epetim ¶ De tercio viʒ per̃m fetere faciat aĩam dr. Pfaie·
34· Inter fedi eoꝝ ꝓhicient᷑· a de cadaueribo eoꝛꝛ aſcendet fe⸗

tꝛ. Per mnterſettos intelligunt᷑ pcteees qs dyabohus gladio
imqtatis interſiat. ꝓPter qð phiciunt᷑ a ſinu gre. a de cadaue⸗

ribus eoιπde aiabo peto muolutis a cozrüptis aſcendit fetor

quẽ deus aangeli ſuſtinere non pñt. Dicitur etiaz · Johelis · ⸗·

ite 2uͦtimini ad

it. Ficut em toꝛpus per le⸗
pꝛam coꝛrumpit᷑ ita etiam anĩa per pctm infict᷑. Et ſicut lepꝛa

nu ens eil im dat a membꝛa⸗ Vnde et petoe
pt hot dicere quod dr · Trenoꝝ · 3. Wetuſtam fecit pellem meã

De
Aſcendet fetoꝛ eius a aſcendet putredo eius qꝛ ſuꝑbe egit Det
dicunt᷑ de pctoꝛe qui qm ſuperbe agit deum pctis ſuis andens
impugnare · ꝓpterea aſcendens eſt ſetoꝛ eius/ a putredo iĩi nates
diume vltioms. Dint etiam dicit IEnſhelmus. Munq; tantum
canis putridus ſetet hominibo q;tum aia pecatrix deo. C De
quarto viʒ ꝙ petm raucam ymo mutam reddit aĩam, dicit᷑ in
pS ·37. Et loq uit᷑ ibi põ m ꝑſona pctoꝛis Ego tanq; ſurdꝰ nõ
audi · a ſitut mu. non ape· os ſuuui. Cottidie dñs eterna ſuppli
cia ↄminat᷑ pctoꝛibus. nec tñ hanc ↄminationẽ ꝑapiunt aure
coꝛdis. Surdos em̃ ſecit eos amoe terrenoꝝ et delectatio peĩo
rum. Petores etiam li cet ſeiant ſe in ira dni cõſtitutos non tñ
aperuit os ſuũ· vt cũ vem ↄtrioone miam dñi depꝛecent. Rau
cos pe ymo muts dyabolus eos fſecit ꝑ petm. Vñ dicitur ·
Mat · 2· et Luceii q; ihs de qdam obſeſſo demoniũ eie et qð
erat mutũ iꝙ ſaciebat illũ mutum eſſe quem obſedeat vtinam
dñs demoniũ iſtud longe pellat a nobis: CXA (Igit ꝑ lep
ſum intelhgit᷑ oĩs hõ cui.. victa pꝛine palia dnantur.vizʒ ſup.
ira acci · mniaua gu. a luxu⸗Vn etiam . 4· dicunt er ſpes lepꝛe
3J 7. petis mortalibo adaptant᷑. Prima ſpes dieit᷑ allopitia et
hec gnatur ex impuro ſlangume. ꝑ hant aũt ſuꝑbia higuratur
Supbi quiſpe ſemꝑ eleuant᷑ ꝙ ex alto ſanguine r ex nobili de⸗
ſcenderint ꝑntela. Dic aũt allopida quaſi vulpina. AXllepes
em̃ vulpes dicunt. a bene lupbi a vulpibo dpant. Suꝑpbi ppe
ſempꝑp ad modũ vulpiũ magnas poſt ſe geſciut trahere caudas
ſamuloꝝ. Supꝑbe etiã mulieres magnam ſibi fatiunt caudã ve
ſtimen toꝝ. Beda ſpes lepꝛe dr elephancia. hec naſci᷑ ex melã
colia: a ſignat aci et aua · Rccidioſi quippe tanq́; melancoliei
piigri unt a ponderoli in obleqo xi. telamtolia etia; multu
hz de natura terreſtri · à ꝓpter h ſignat maRuani nanq; ſemꝑ
terram terrena ſiciunt & cαιριπiſcunt. Jercia ſpes lepꝛe dr̃ leo
mnina. H naſctit᷑ ex colera: a ſignat iram a odiũ liue inuidiã. Ira
cundi quippe qꝛ multũ de colera dyabolica ꝗ tanq́; leo rugiẽs
eircuit ꝗrens quem deueet ſemꝑ exardeſcunt in furoe am
qᷓ ira cũ le ſufficenter vleiſti nõ pt᷑ in odiũ q ĩ imndiã ↄmutat.
Vñ dicit aug?. Quid eſt ira ardoꝛ et libido vmdiche. Quid eſt
odiũ· ira mueterata. Quarta ſpes lepꝛe tyriab appellat᷑ hec naſ
atur ex ſlegmate. a ſignat gu. a luxu· In guloſis nanq; a lux.
multũ flegma turpitudinis dñatur a luxurie. Et ꝓPt h tan q;
lepſi a deo a ſccis angelis denitant. C B. (De terao nota
ꝙ non line cã leꝓſus iſte rogabat dñm vt mdaret eũ⸗ Nuicũq;

.
“
.

Xempoee« Xvij:
enim in lege moſayca lepee adindicatus erat. S· pter h̊ dam⸗
na ſiue inmoda ſuſtinebat. Primũ erat ꝙ hebat diſſatũ veſti
mentum. Scðm ꝙ debebat hre caput nudũ. Tercũ g habuit
os veſte ðtectũ. Artum qꝙ; clamabat ſe ſoꝛdidũ à ↄtammatum⸗
Qñntum ꝙ ſolus extra caſtra ſfilioꝛꝝ ifrł habebat habitaclm De
iſtis · 5 dict · Leuit· i3. Auicunq; maculatus fuerit lepꝛa erit ſe
paratus ad arbitrium ſacerdotis · habe bit veſtim̃ta diſſuta. ca⸗
put nudum. os veſte ↄtectum. ↄtammatũ ac ſoꝛdidũ clamabit
ſe omni tꝑe quo lepſus eſt àQ immundus. ſolus habitabit ext
caſtra. Dec quinq; de damnatis pctoeibo expꝛimunt- (Primo
em pctoꝛes ſtolam innocencie ſibi in baptiſmo cõceſſam ꝑ pec
cata ſua lacerauerunt a innauerunt· nec eam acu pnie conſu
erunt. nec eam ſuis lacrimis abluer̃t· ꝓpterea ſemꝑ lacerata et
immda in inferno deſerent indumta. nec dabitur eis illa veſtis
nuptialis qua om̃s filii dei veſtien¶ Scðo qꝛ omnes pctoꝛes
ꝓPter ſcelera ſua coꝛonam regni cele tis pdiderunt ˖ ꝓpter h ha
bebunt eaput nudum. Vñ aipſi dicunt in Tre. ſicut pʒ in orde
ieremie. Cetidit cozona capitis nri- ve nobis q; pectauimus.
Terto damnati pctces os veſte ↄtectum hebunt. qꝛ non ad-
mittent ad dcentum angeloꝝ a oĩm electoꝝ. vbi gloia in ex
celſis deo. a alleluia. a ſanctus ſcts ſanctus. et te deum Petue
cinet᷑. Quartd miſeri pctoꝛes clamabunt ſe ſoꝛdidos et ð»tami
natos. Crudelitas em̃ eterni igmis ſacdiet eos pteſtari cũ doloꝛe
oꝛdidi ſint a immundi. Iñnto etiam pctoes a deo rpao⸗
bati ſoli habitabunt extra caſtia filioꝝ iſr ł. qꝛ tunc non habe⸗
bunt ſpem Das eleckoz »ſoꝛcium admittant᷑ . ꝓpter hec ꝗᷓ pee
dicka lunt. Dñs ditit ad damnatos· Yſa.65 Ecre ſerui mei to
medent. a vos eſurietis. Ecce bui mei bibent. a vos ſicietis · ec⸗
ce ſerui mei letabunt᷑. a vos fundemini. Ecce ſerui mei landa⸗
bunt pꝛe exultace toꝛdis. a vos clamabitis pee doloꝛe coꝛdis
pe ↄtritione ſps vlulabitis. Ecce quatuoꝛ ĩ vna auctoeitate
q patient᷑ illi qͥ er electoꝛꝛ ðſoꝛciũ eiechi fuerint. Pacientur emm
famis acerbitatem. ſitis mtollerabilitatem. eternam ↄfu ſione;
a coꝛdis ac ſpᷣs ↄtricõm. Igit᷑ qꝛ lepſus.pctoe tot damna pa⸗-
ciet᷑ et mala.niſi a pctoeum ſoꝛdibo fuerit emendatus · ꝓPr hoe
debet ire in ocurſũ dñi q;du eſt in campo mie. Debet inch in
ꝗ meoetis ſue iugiter reoꝛdat᷑· In moete etenim nr̃a pñtabimur

eterno iudici.· ꝓut in coꝑe geſſimus rceptuni bonũ ſiue malũ

De
fuerit ·. Debet etiam lepꝛoſus i ·pc toꝛ ocœurrens dño ſic orare.
Dñe ſi vis potes me mundare. q. d. Dñe ego miſer peccator
tam grauiter te offendi ꝙ non audeo te ꝓ emnudatiõe mea in
terpellan vem ntñ ſcio ꝙ ſi vis potes ꝑ tuam miſericoꝛdiã me
mundan ¶ C¶De quarto nota ꝙ ad hoc vt lepꝛoſus id ẽ
pctο quilibet emundet᷑ tria ſunt peinapaliter neceſſana. Pri⸗
mũ eſt vt manu dñi tontingat᷑. Scðm eſt vt ſacerdoti ſe oſten
dere non vereat · Terciũ eſt vt ab iplo hoc munus qð pꝛecepit
moyſes offerat᷑· ꝑ pꝛimũ notat᷑ vera contritio· ꝑ ſcðᷣm expꝛimit

Pura oſeſſio · ꝑ tercaũ intelligit᷑ pnĩalis ſatiſſadio. Primo itaq;
neceſſe eſt pctoei vt manu dñi ↄtingatur. Vnde dỹ in pꝛeſenti
euangelio. Extendens ißus manũ tetigit eũ dicens. volo mũ
das . Tunc ihs manu miſeritoedie tan git pet̃oꝛem qñ ĩmittit
ei veram ↄtritionem. De fot tactu dr ſn p. ʒ0. q reſpicit ter
frfam a fait eam tremere q tangit montes a fumigant- Mota ꝙ
P ternã intelligunt᷑ pctoes· ipſe em̃ ꝑ frequentẽ montem demo
nũ quaſi terra terunt᷑. Ipſi etiam tanq; montes ↄtra deũ ꝑ pec⸗
cata ſua auſu temerario erigunt᷑. Reſpidens ergo dñs terram
miſericoꝛdie otuhs facit eam tremè tremoe pnie. tangens etiã
montes manu gr̃e faut eos fumigare ꝑ lacrimas ↄpundctionis
intime ·. Scðo neceſſarium eſt pctori vt oſtendat ſe ſacer doti
puram ꝛſeſſionem · Vnde dſis dixit lepꝛoſo. Pað oſtende te ſa
cerdoti. Ille oſtendit ſe ſacerdoti qui omnia pcta ſua pure-ac
integ re conſitet · Dmma enim pctᷣa que ↄmiſimus ambulando
ſtando ſedendo diſcreto conſeſſoꝛi plenarie ſunt ↄfitenda. Ter⸗
cio pꝛetipit᷑ pemtenti vt offerat pnĩalem ſatiſfadionem · Dinc
eſt ꝙ dñs ait lepꝛoſo. Vade et offer pio emũdatione tua mu-
us qð peecepit moyſes in teſtimomũ illis. Nota ꝙ uixta pꝛe
ceptũ dni quod dedit moyſi in Leuit·J. Nullus lepſus adeo
pauper erat quin ꝓ emũdatione ſua offerre deberett agnũ vnũ
olei ſextanium aut par turturũ aut duos pullos colubax.·
decimã ſimile oleate. Der agnũ qð animal eſt innocens àa m
notuũ · hoc ſignificat᷑ ꝙ ille qui vult vere pemiere reſumẽ debet
agninam innocentiam · Omne qui ꝓpe damnũ quod ahcui in-
tulit homini ſiue verbo ſiue facto ad plenũ debet ei reſtituẽ bm
omne polſſe ſuũ · Preterea deinceps cauẽ debet ne aliquẽ dam⸗
niſicet aut dtriſtet. Per ſextariũ olei ſex opera mĩe ſigurantur
viz panem prebere eſunenti. a potũ ſicienti nuduʒ veſtir via
toem in hoſpitiũ recipere · infirmũ viſitare. a incarcerati angu⸗
ſtias lubleuare· Et bene miſericoædia oleo comꝑatuz· Sicut em̃

„ miä
8
*

O leum leniſicatiuũ eſt dolorum. ita etiam deus ꝑ elemoſinas
opra mie placat᷑· et peccatrici aĩe ꝓpiciatur. Per par turtu⸗
rum ſig nat᷑ duplex ieiumũ a tibis materialibo.a ieumũ a mũ
dalibus gandiis atq; voluptatibo. Lurt ur em amiſſo cõpare
ſuo ieiunat ab oibus gaudiis in quibo alie aues delectari con⸗
ſueuerunt · Per duos pullos columbaꝝ notatur oracõ plena
geminb⸗- Duplici quippe de cauſa gemere debet penitẽs vt co⸗
lũba. Num qꝛ deũ qra uit᷑ exacerbauit. tũ qꝛ ſemetipſũ pluribo
bo nis ſpoliauit. Per decima; ſile oleate figurat᷑ deuota adim⸗
pletõ dec p̃eptoꝝ dñi. Sicut em̃ pamis ſimilagineꝰ coꝛ hoĩs
2foꝛtat · a licut oleum ardens in lãpade domũ illumiat. a etiaz
omnibo aliis liquoribo ſuꝑfert᷑. Sic etiã. ſ0. p̃epta dñi q;libet
chriſtianũ in terris ↄtra dyabolũ roborant a ↄſoꝛtant iplũq; in
celis clarificant a ſuꝑ thronos regales exaltat. Rogate ergo
dñm vt ſic nos a pctoꝝ lepra purificare dignet᷑ ne beatoꝝ ſo-
tietas nobis in poſteꝝ deneget. Quod nobis preſtare ·

¶ Dom ine ſalua nos perimus· MWathei odtauo.

In omnibo anguſtiis ac tribulacõibo merito dñm noſt? iheſuz
chriſtũ inuocamꝰ.qꝛ vt dit paulus.2. coꝝ. 3. INon ſumus ſuffi⸗
centes cogitare aliqᷣd ex nobis tanq; ex nobis. ſuffictencia no⸗
ſtra ex deo eſt· Cum igit᷑ ex deo eſt ipſũ muocamꝰ.Vñ mqt be
atus auguſtinꝰ in libro ſoliloo*. Au quippe es deus noſter
ſuauis a miſericozs ventus eſt vita noſtra ſuꝑ terram· ne ira⸗
ſcaris ſi cadimus quoniq tu noſti ſigmentũ noſtz. num deus
meſtimabilis foꝛtitudinis vtra ſoliũ qð a vento rapit᷑ oſtendis
Potenciã tuã / audiuimus de miſcðia tua ſi ergo vis potes me
ſaluare. ego aũt ſi velim non poſſem.hec ille. Bene ergo dixe
runt diſcipuli Domine ů.· ðẽ

Dmine ſalua nos perimus. Math. S. Quatuoꝛ ſũt hie

)prinapalit᷑ notanda. Primũ eſt qs ſit ille a quo ſalua/

do poſtulat᷑. Scm eſt q;d per diſcipulos ſe ſaluari pe

tierunt intelligat᷑. Terciũ eſt in ᷣbo caſibo homo mdigeat vt er

ſublidium ſaluacõis afferat᷑. Quartũ eſt qbo eterna ſaluato ſcri⸗
Pture teſtimonio pꝓmittat᷑· ¶ D ¶ De primo nota ꝙ iheſus
eſt ille que; omms homo ꝓ ſaluacõe ſua ſollicite debet muocaẽ

Doeo 3
Vnde ipſe dic Yla. 43. Ego dñs deus tuus ſaluatdꝛ tuus Diẽ
etiam Joh.3. ipſe dei fihus de ſeipſo. Non miſit deus filiũ ſuũ
vt iudiet mundum. H vt ſaluet mundus per ipluũ⸗unt ſalna R
torem petierunt omnes patriarche a Pphete. ꝗpter qð ſaias 4
mn perſona eoꝝ ſic ait· 45. caꝰ Komte li deſup et nubes plu⸗
nt iuſtum apiatur terra a germinet ſaluatoeem. Der celos i⸗
telligunt᷑.pater et filius a ſpũſſanctus. Per nubes aũt milſeri⸗
cordia a veritas ſigu an Per terrã quoq; notatur beata vir
go maria. Drant igit᷑ ſandi patres vt celi romre dignent᷑ id ẽ&
vt pater a ſpũs emittant Rlium. qꝛ ꝑpatus erat ad mittendum
Rogant etiam vt nubes pluant inſtũ· i. vt mĩa a veritas e ce

lo deducant dei filium . Wiſericoꝛdia quiꝓpe miutauit hiliuz vt

pmittertt ſe venturum. Veritas vero ↄpulit eum vt exſoluè t
ꝓmiſſum. Decet em̃ vt in dei Rlio veritas muemat᷑· Prcantuꝛ
etiam ſandi pr̃iarche at ꝓPhete · vt bta virgo que eſt tra gra
plena. apiatur ꝑ deuotionem a ꝑ ꝛſenlum ſidei ad vba ange
li qui dicturus erat ei ꝙ ↄceptura e t dei ſihũ · vt ſic germi⸗ G
