beati auguſtim. Gatote fratres kariſſimi ꝙ poſt mundi gandia
eterna ſequnt᷑ lamenta·. Et illud ſalomonis prouerbioꝝꝶ. 14.
Pilus dolone miſcebitur et extrema gaudi luctus occupat.
Chriſti autem ſerui et prudentes diligenter attendunt predica
et cum hot illud ſalomonis. Eccleſiaſtes ſeptimo Melius elt
ire ad domum luckus qꝙ; ad domum con uiuii · Dinc eſt ꝙ hit tri⸗
ſtantur dicẽtes illud pſalmi·19. Deu mihi quia incolatus me-
us prolongatus eſt. Auare meritd a chriſto oonſolantur. qui
eis dicit . Iteꝝ videbo vos π£ è “

erum videbo vos a gaudebit ooꝛ veſtz et gaupium
veſtz nemo tollet a vobis. Jo amnnis ſedecimo.QTria
octuurrunt hit conſideranda. Primo qui ſint illi quos
iteꝝ dominus eſt viſurus. Fecundo in quo tempore ſe eis ſit o
ſtenſurus. Tercio quid ſit gaudium. quod nemo deinœps el
ablaturus. ¶ D¶ De prmo nota ꝙ dominus conſolabiliter
illos eſt viſurus qii modo plorant. flent. et triſtantur· Vn de
ipfſe dicit in preſenti euangelio·. Amen amen dico vobis: quia
pꝓ lorabitis et flebitis vos et contriſtabimmi. Ploꝛare igitur de

— —— —

2 —

bemus ꝓptor multoꝝ bonoꝝ opeꝝ omiſſionem- Flere etia de/
bemus ꝓpter multozꝶ criminum commiſſionem Debemus etiã
dcontriſtari ꝓpter diuturnam noſtre peregrinatõis ac exihi pro-
longationem Igitur tum dicat Eccleſiaſtes. 3. elt tempus
flendi et tempus idendi- MHodo flere debemus vt poſtea nde⸗
amus Onimo itaq; plorae nos opoꝛtet ꝓpter multoꝝ bonoz
opeꝝ omiſſonem- Et nota ꝙ ſtultus eſſet me reatoꝛ qui ꝓpter
FPien dam ſuam et breue commodum coꝛporis ſui neglige reet
ſfſoꝝ trium ebdomodaz: quod eſſet a parte regis clamatum im

4
4

quo polſet lucrari bonum multoꝝ annoꝝ- Et eerte rex eli chn/
Rs iheſus tempus vite noſtre inſtituit quaſi quaſdam nundi
nas in quibo laboribo noſtris et bonis operibo mercari debemꝰ
eterna bona ſieut feerunt quondam ſandi martires qui in fio⸗
re iuuentutis exiſtentes pro regno dei acquirendo· coꝛ pora ſua
tradiderunt að ſupphia: et quaſi prudentes negociatores pel⸗
lem coporis ozruptibilem pro pelle qua reſument glorioſam

Ddederant. Dmma etiaz que habuerunt pro amima ſua dare nõ
dyubitanerunt. Vnde ſob

.2. pellem pro pelle et omnia que ha/

bet homo dabit pro amma ſua. Et n ota ꝙ ipſe dommus mer⸗

es ſuas glorioſas exhibet nobis venales. pro vilibo merab)
roſtris· Ita em clamat. teſte beato anguſtino· Venale habe o

ð

Lenale habeo

.H

7

Quidð regnum celoꝛꝛ· quo emi

eRſeſmpore.
tur/ paupertate 4

—. ——

elemoſinis regnum-labore quies ignomiam gloria: moꝛte vi
ta eterna. Ipſe etiam petit a nobis vt res noſtras quas ab o
mus. H hot ipſũ pauti fare volunt quod querit· Jere · 15·½
e mihi mater mea quare genuiſti me vixz nixe. viꝝ diſcoedie
imn vmuerſa terra- Non fenerat nec fenerauit mihi quiſquam.
Dunes maleditunt mihi · Vi nixe ſe nommatquia multi per

peccata ſua rixantur cum eo et impugnant eum. Pi= etiaʒ di⸗
Rcoꝛdie ſe aſpellat: quia pauc contosdant cum iua voluntate.
pauti etiam ſenerantur ei vt ſicut dicit gloſa.in pauperibo con⸗
ei · vel in ſeipſo vel m membris ſuis. Wulti emm blaſphemant

dominum creaturas ſuas vel opera vituperando

.vel etiam uu⸗

ramentis illiatis nequitias ſuas. id eſt bonis hominibo detra⸗
hendo. Igitur quicunq; recognoſcit ſe bona opera omiſiſſe a tẽ⸗

Pus vite ſue mmutiliter expendilſe. dig num eſt vt pter hoc plo⸗

ret et doleat . vt aliquid de bonis neglechs recuperet per lacti⸗
mas dolores Gecundo flere debemus ꝓpter cnimmum ↄmiſſi⸗
onem . Vnde et domius flenit ſuper peccata noſtra. vt docret
ꝙ noſipſi multo ſoꝛcius ea deflere debeamus. Legitur emm ſie
m Lu. 19. vt a Propinquauit iheſus hieroſolimam. vidit ciuni⸗
tatem et fleuit ſuper illam dicens. quia ſi ↄgnouiſſes et tu. ſup/
plendũ eſt fleres. Quilibet igitur flere debet ꝓpter peccata que

oommilit . ¶

comn Et nota ꝙ ꝓpter quedam
cialiter exacerb

dahiter exacerbatur per quedam etiam oozspus a anima ꝓpria
ſoꝛdidatur · per quedam etiam diledtio proximi violatur PBHe

eccata deus ſpe⸗

primo itaq; nota ꝙ liet deus per omne peccatum offendatur

tamen per quinq; ſpecialiter exacerbatun

coꝛruptionem. Fides enim per heretitos loꝛ

niſſas à diumatrics a meantatriœs coꝛrum

H ——— 27
rimo per vere fidei
tiarias a phyto⸗
Betundo per

aſſiduam et falſam iurationem WMWulti nanq; abſq; vlla neœſſi/
tate immo ſe peiorare ienen Urink crucem et vulnera ihe⸗

ſu chriſti a multis aliis modis.

Tereio deus exacerbatur

per vmdickazꝝ ab ipſo poſtulationem · Bicut multi in ipſa hora

quando coꝛpus domini iheſu chriſti eleuatur petunt ſe vindica⸗

deus exacerbatur per viduaꝶ et paupezꝝ ofpreſſionem. Diciẽ

—— —

enim in poi qꝙ deo derelictus eſt pauper .· Vnde. qui tangit pau/
peres tan git pupillam oculi ſui.ſicut dicitur Tar. 2 De cðoOo

f f f f —

—

—

3—

minis in quinatur · Fit enim homo per gulam et luxuriam qua
ſi vile ſtabulum et ſetens cloaca Oe tercio nota ꝙ per queda;
peccata diledio proximi violat᷑ videlieæt· per furtũ aQ rapmam.
per fraudes et vſuras· per detradctiones et conuicia. per homici⸗

ſei pſũ imqnaſſe. a ſanctam caritatem in proximo violaſſe- tõue⸗
mens eſt eum flere a ſuper hoc deo dignaz penitencia exhibere
¶K De tercio notandũ ꝙ dtriſtani debemus ſpter diutur⸗
na noſtre peregrinacõis ac exili ꝓlongacõem · Vnde dict põ ·
119Deu mihi qꝛ incolatus meus plongatus eſt. habitaui cuz
habitantibo c· PPter hoc etiam Pet · .· ca· 2. Obſecro vos tanc;ᷓ
aduenas et pereg rinos lſabſtineaun vos a carnalibo deſideriis ⸗
Ft nota ꝙ triplics ſũt peregrim dommi. Primi tranſeũt de ma

viciis ad virtutes 4 vadunt de virtute im virtutẽ. lercii P cõ⸗
templacionẽ tranſeũt de regione coꝛpoꝝ ad regionẽ ſpirituũ ·
Primi rapuint᷑ in leluz aeriũ vt quali aues de beneficis ſuis do

mino gradias agant. Betudi ferunt in celum ſidez. vt quali ſi⸗

dera luœant in firmamento ceh. Tercii cum paulo etia; rapiun

templent᷑. Cõtriſtari vero opoꝛtet iſtos peregrinos ꝓpter diuer
ſam hominum demonũ mqetadonem. ſed triſticia eoz con
uertet in gaudium. Vnde pnima betni primo- Moditum nunc
opoꝛtt vos xcriſtari in variis temptatoibo· vt ꝓbadcio veſtre

do videndum eſt quando dommus ſe ploeantibo. flentibꝰ cõ⸗
triſtatis ſit oſtenſurus.Et eſt dien du ꝙ hoc fatiet tunc quãdo
amma vmuſcuiuſq; eledi vel hiem purgatorio ab omni ſoꝛde
reccatoꝝꝶ ſufficienter emundata ab angehls ei fuerit preſentata.
Vltimo videndũ eſt quale ſit illud gaudium quod electis ſuis
Y nullus demeps eſt ablaturus. Et nota ꝙ eledi triplex habe⸗
b unt gaudium de triphia ſtola anime. Pabeb unt etiam qua⸗
ler E udium de quadruplic coꝛporis ſtola. De his ſeptẽ
Dictur.

—

— ———

gmicbem et inſaciabilem dilectionẽ· gracias adio et

—

dia et falſa teſtimoma. per iram a muidiã per alia plura peccaa⸗
S ta. Aui igit recognoſcit ſe per peccata ↄmiſſa deum exacerbaſle

do ad religionẽ et clauſt;e. Becundi tranſmigrant ꝗ uotidie de

tur in elum empyreum . vt cum ſandis angelis dei fadem con⸗-

ſa. 51. Gandium aleticia muemet᷑ in ea ꝓpter omni-

nota ꝙ per peccata gule et luxurie toꝛpus nobilis anima ho

— -J--=

4 .
.

. Vr laudis ꝓPter plemiſſimã der fruitõe. ſequit. Vermẽt in ſion
ladantes a leticia ſempiterna ſup capita eozs pter ospis cla
tictam te nebunt ꝓpter co poris ſubtilita

MM Fempore. Oer.
tem a agilitatẽ·fugiet doloꝛ a gemitus ꝓpter beatam immoetali
taem. Rogate ergo dominum vt hec gaudia nobis largire di⸗
gnetur. Aui viuit et regnat . ”MMD

¶ Vomica quarta poſt paſca. Sermo.xli.

C Cum venerit paraclitus· ille arguet mundum de peccato ·
de iuſticia et de indicio · Johannis ſedecimo Senſum the⸗
matis ponit beatus auguſtinus dicen 8. Ale arguet mundum.
bot eſt diffundet in coꝛ dibo veſtris caritatem. ſic em timore de⸗
pulſo arguendi habebitis libertatẽ de peccato. qꝛ nõ credet in
me. hoc em beccatũ qſ ſoluʒ pre cteris poſuit: qꝛ hot manente
ctera detinent · et hoc deſcendente cetera dimittuntur. Ille em̃

credit in chriſtũ et ſperat in chriſtũ a diligit chriſtů. DHec an⸗
gu ſtinꝰ. Peccatores aũt mala Petmre nõ verentes· ĩ ſua extte

nem petuũ detrudent · Wath. 25· Cum ergo venerit &.

Vn ergo venenit paraclit? ille arguet mundu de pee
cato. de mſticla: a indicio. Johanms ſedecimo ¶ Dus
hic occaurrunt notanda. Pnmuũ eſt quis ſit paraclitus
em dominus miſſuz ſe proteſtat. Secundũ eſt qualiter mun
dus de! ectato. de iuſticia et de iudicio rguendus mtelligat
L¶De primo nota ꝙ ꝑ paclitũ ſpũ ſſandtus exprimit· pa
clitus enim idem eſt quod aduocatus vel ↄſolatoꝛ. ſicut teſtat
interliniaris ꝗloſa ſuper locuz illum. Jo. 14. Et ego rogabo pa

trem a alium paraclitũ dabit vobis vt maneat vobiſcui in eter

num ſpiritũ veritatis. Igitur arca hunc paratlitũ tnia ſunt no
Sn da. Ipſe enim aduocatus eſt reoz. tonſolatoz meſtoæ: re

dargutoꝛ obſtinatoꝛ. De primo ditit᷑ ad Romanos· 8. piri

—,i²——ꝙ —4

tus adiuuat mfirmitatẽ noſtram. nam quid ommus ſicut opo

tet neſcimus · ſed ipſe ſpũs poſtulat pro nobis gemitibo inenar
rabilibo¶ Gloſa hunc locum ſic exponit· Spintuſſanctus poſtu
lat pro nobis· quia nos poſtulare macit. nobiſq; interpellandi
gemendi inſpirat affeckum. Tali ergo modo ſpirituſſanctus di
uitur eſſe aduocatus moꝶ· quia ipſis reis hoc inſpirat. vt pro
delickis ſuis orent et gemitus emittent menarrabiles. ¶ De ſe⸗
cundo cantatur in quadam ſequencia. Pem ſancte ſpintus. et

H infra tonſolatoꝛ optime dulcis hoſpes amme dulee refrigerium

— In labore requies. in eſtu temperies.in fletu ſolactluum. De ter⸗
videlicet ꝙ ipſe arguet in coꝛ rigibiles a obſtinatos. dicitur x
puimis: 18, Fünmm den erit paratlitus ille arguet mundũ de pec
eato a de inſticia a de inditio. Et nota ꝙ ſpiritus dommi nõ ſo
lum arguet impios in indicio et reprobos immo et interficet
Ppſos. Vnde yla. 1Percutiat terram viga oris ſui et ſpiſitu
labioꝝ ſuoꝝ interficet impium. Ynde et paulus de antichi⸗
ſto ditcit· 2z· ad Theſſał.2· Tunc reuelabitur ille miquus qu
domjmus iheſus interſictet ſpiritu oris ſui· ¶ BDe ſecudo
dicio arguendus intelligatur. Et nota ꝙ gloſule lo cum iſtum
ſit exrponunt⸗Irguet mundum de peceato infidelitatis. quod
videligt peccatum mundus habet et de uſtiga quam non imii
tatur:et de indico quod non timet. Igitur hec eſt vna eauſa
quare dommus ſpiritumſanctum parachtum mittit · vt videli⸗
cœt arguat mundum. id eſt mundi amatores arguendos olten
dat. de peccato quo dominum offenderunt. de iuſticia quaz o⸗
perani neglexerunt. de iudicio quod non timuerunt. Primum
igitur parachitus doct eſſe mundum arguendum de peccato
quo dominum offenderunt⸗a maxime de peccato inſidelitatis. “ð
Pade et ipſe mmmus ita erpomit. De peccato quidem d:, ren
crediderunt in me. Et nota ꝙ m ſanctos aliud eſt credere daed
abud eſt credere deo; allud credere m deum. Credere deum elt
eoedere iplum elſe creatorem a prineipium ommum craturazz
et indicem eſſe vmoz et mortuoꝶ&. hoc etiam demones credüt
et contremiſcunt. Vnde Jato. 2. Tu credis quoniam deus eſt.
bene fſadis et demones credunt et contremiſcunt · ¶ Credere deo
eſt en dere vena eſſe que iple diett. Credere in deum. elt cum ta

—

ritate tendere in ip ſum · vtpote vt ſummam deleckacionem in lũ
mum bonum et m ſummum honorem.¶ Mota igitur ꝙ, petca⸗
ttum inſidelitatis videlicet qg homo non credit in deum eſt ori⸗
S et cauſa ommum peccaizs mne emm peccatum quoð oõ
mittit᷑ in mundo⸗aut committit᷑ pter carniſdelectaconem · aut
Ppier reꝝ diledtionem. ant ꝓpter glorie et honoris ambicioneʒ
Si ergo per veram ſidem et caritatẽ non fictam tenderes a tranſ
tem ·. tanq; in ſmum et venſſimũ bonũ· tanq;ᷓ in ſumam et eter
nam gloriamſine dubio contemneres ſedam carnis delectac⸗
onem. x tranſibiliũ reæ dilecionem. vaneq; glorie et honons
ambicionẽ. Scðõo ꝑaclitus docet mũdũ arguendũ ee de uuſtica

— —— —

.
4
4

——

— — 1
4
— —
— — — — — —
† †
4
5
4
* 4
4
4
4
.
.
4 —— .

LLempoc xh
quam imitari neg lexerunt: Que autem ſit het iuſtitia dominug
exponit ita dicens · ¶ N (De inſtica vero qꝛ ad patrem va⸗
do et iam non videbitis me. Quaſi diœret. Ego ad patrem va
do et ſi vultis venire illuc vbi ſum ego. opoꝛtet ꝙ illam iu ſtic⸗
am imitemini. quam et oe docui et opere exhibu. Et que eſt
iſta iuſticta. certe vt wddat quilibet que ſunt hominis hommi.
et que ſunt dei deo . Vnde cum indei Mathei .22· dominum coö⸗
mendarent quia verax eſſet et viam dei in veritate doceret · et
quererent ſi lieret eenſum dari ceſari. an non. reſpondit. Red⸗
Dite que ſunt œſaris cſari · et que ſũt dei deo. Conemur igitur
exequi tripliæm iuſtidam quam requiret a nobis deus. Orimo
vt toꝛpus ꝓprium diſciplinis continentie ſubiugamus oe
enim eſt quod homo ſibi homini debet. Setundo vt proximis
noſtris ſua ſideliter reſtituamus et noſtra dum egent miſerico⸗
diter tnbuamus. Hec enim ſũt que homo tenetur hom ini pro⸗
ximo. Tercio vt deo coꝛ et omnem actum noſtri coꝛporis offe
ramus. De primo videlicet ꝙ coꝛpus noſtz diſciplinis conti⸗
nencie ſubingamus. monet nos ſpirituſſanctus in plal. diœns
IwpPrehendite diſciplinam nequando iraſcatur dommus et pe⸗
reatis de via inſta . De ſecundo videlicet. ꝙ ablata reſtittamus
et noſtra egentibo tribuamus ditit dommus- Luœ. 6. Dimitti
te · ſubandi bona que iniuſte abſtuliſtis et dimittetur vobis⸗di⸗
tit qꝗloſa · peccatum. ſequitur Date· gloſa· beneſica. aO dabitur
Vobis. gloſa. vita eterna ¶ De tercio videliret ꝙ deo coꝛde et
omni actu coꝛporis ſeruiamus. dieit apoſtolus ad Collo. terocõ
Dmne quodcunq; facitis in ver bo aut in opere. omma m nomi·
ne dommi noſtri iheſu chriſti facte.· Quodcunq; ſacitis ex animno
operamini ſicut dommo et non hominibo ſcientes ꝙ a domino
retipietis retributionem hereditatis · ¶ Et nota ꝙ hec tripler
iuſticia poatut homini tnpler bonum. Primum eſt vita glorl
oſa. ſecundum eſt meres fructuoſa tercium eſt cognitio domi⸗
mi gradoſa. De his tribo Hap⸗5. Juſti imppetuum vinent .ꝶ
Dece auckoritas ſic intelligitur ꝙ videhœt qui non iuſti ſunt vi ⸗
cia coꝛporis moꝛtificando. illudq; diſciplims continencie ſabi-
gendo. viuent in petuum. Item qui modo inſti ſunt proximis
ablata rſtituedo et ſua egentibo tribuẽdo. mer edẽ topioſã dſe
dignü eſt a ꝙ dñs eos ſemꝑ habeat ĩ memoria ſue bñ didiõis
eiſq; delicatiſſima fercula ſue mẽſe tranſmittat . ¶ D (Terao

E—EE”ò”

O. 3 1. .ù
. Ddoat paraclitus mundum arguendum de iudicio⸗ quod vi⸗
delicet timere noluerunt . O autem indicium domini timenduz
ſit. probat ipſe dominus ita dieens De indicio autem quia pn

ops huuis mundi indicatus eſt. Auali dieret · Cum dommus

ita ſoꝛtis ſit et potens: ꝙ etiã ipſe prineps mũdi a dyabolus
ſiſtere nequerit· h iam indicatus ſit àQ a”demnatus. MWulto
minus illi qui ſüt ſub principe mundi. vtpote debihoees reſiſte⸗
re non pPoterunt diume potentie quando venerit iundicare ſines
terre. Vnde petrus in. 2 canõ caꝰ. 2. Si deus ange lis peccãtibo
non peperat. h rudentibo inferni detrachos in tartaz tradidit
crucndos in indiciũ reſeruari nouit dommus pios de tempta⸗
cone eripere. miquos vero in diem indicii reſeruare crucandos
ATimenduũ vero eſt indiciũ domini ꝓpter tria· Primo qꝛ aduen⸗
tus eius otcultus enit vt fur de nocte gradiens a non preſciet
SZecundo qꝛ per tũc ignem omnis peccati materia diſſo ietur.
Fertio qꝛ qui tũc in bona duerſatione muentus nõ fuerit pu⸗

+

metur . Vnde petrus ſecunde 3. Aduemet dies domini vt fur ·

Ecc primũ. in quo celi magno impetu tranſient- elementa ve⸗
r caloe ſoluent᷑· Verra autem a que in ipſa ſunt exurent᷑. ecce
ſecundũ. Quales igitur opoꝛtet nos eſſe m ſandis duer ſatõiby
a pietatibo expectantes a Pparantes aduentũ diei. ecœ ter atum

Pogate ergo dominum vt ſic ad extremum iuditiũ pparemur
vt tüt tum eledtis ſaluari meramur· Nuod nobis preſtare di⸗
netur idem iheſus per ſecula . KxKxx.

*

—

—

dominica qnita poſt paſca. fmo.xli.

Muo chriſtus dñs a patre exiuerit a in mundum venerit oſtẽ⸗
dit beatus auguſtinus dicens- Exit a patre qe de patre eſt. in

mundum vemit qꝛ mundo ſuum cozpus oſtendit· mundum reli

— —

one nee mundum deſeruit preſencie gubernacõe. q; ſic in mũ⸗

dum vent exiens a patre vt non deſereret patrem. Nos igitur

Etiam ſie agere debemus vt poſt hant vitam ad patrem omm

Potentem tranſire meramur: q: Beati mentui qui in dmmo
moeiuntur. ſiut ſenbitur apotalpſis quartodecmo. Muilibet

enim talinm dicere poteſt. Eiui a patre .

quit coꝛporal diſceſſione· perrexit ad patrem hommis aſcenai⸗

—Temnpo.—
FPuri a patre et veni in mundum ie wli qe ο meien
dum et vado ad patrem J ohannis ſedecimo. ES C
e/Duo ſunt hic notanda Pnimum eſt quare dommus in
munduͤ venerit. Pecũdum eſt quare ad patrem dierit. et lieet
multe cauſe Poſſint alſignari· quare filius a patre egreſſus ve⸗

it in mundinn: et quare relinquens mundum vemt ad pattrez
Propter duo tamen vemt in mundum et ꝓpter duo reuerſuaas
eſt ad patrem (Penit enim in mundum vt nos quomodo vi⸗ Du Je vet 77 hy.
uere debeamus mſtrueret · Iem vt nos ab eterna ſeruitute r⸗- „„
dimeret Oe primo dicit apoſtolus ad Tytum. z. Rꝓparuit Pyvm nos mſmrueret Jo?
Inada dei ſaluatoris noſtri omm homini erudiens nos vt ab⸗ bemere debesy.
negantes impictatm et ſecilana deſiceria lobrie inſe er pi⸗
viuamus in hot ſeculo.· Dockrina igitur iheſu chriſti conſiſtit in
tribo. in ſobrietate. in inſticia ſiue equitate:et pietate. SGobrnie⸗
tas prout gloſa teſtatur eſt attendem arca temetipſũ. Juſti ina
ſiue equitas erca proximum et pieias eirca deum . Primo ig
tur ſobrii eſſe debemus. ſed quid eſt ſobrietas.⸗Hobrietas ell Sobrictas
puna ab illeebris vtriuſq; homĩs temporantia.Sobrietas igi⸗
lur monet nos vt ommimodam mentis et toꝛporis ſagiamus

luxuriam. et a gqula et ebrietate nob caueamus. Becundo iuſiu
ſneu

elſe debemus. Juſticia vero eſt per quam communmitatis gracda
tenet et ſua dignitas cuiq; nõ denegat᷑. Monet nos igitur in
ſticia vt gracam ommum ſ̃m deum ten eamus id eſt nulluz in
debite vel verbis vel opibo ledamus et offendamus: vt vnũ
quẽq; ᷣm dignitatem ſibi debitam veneremur videlicet patrezʒ
vt patrem. lacerdotem vt ſacerdotem. militem vt militem. et qᷣſ
libet alios ?m officia vel ſtatus ipſoꝝ.· Dinc dicit apoſtolꝰ ad
romanos. 3. Reddite ommbo debita⸗ cui tributum tribu tũ. cnui
timorem timorem · cui honorem honorem· Pertio pietatem exe
A debemus. Eſt aüt pietas vt diat Pernardus. Jugis dei

mwoemoria et indeſeſſa al ectio in amorem eius. Et nota ꝙ; iße do
minus precatur vt memorss ſui eſſe velimus ita di. in Treñ · 32
Reocoꝛdar paupertatis a tranſgreſſionmis mee abſintii a ſelliis
tranſgreſſionis id eſt maxime vilitatis hec itaq; tna imn memoa
ria coꝛdis noſtri ingiter habere debem. videli c3 do minicã pauu

Ptacẽ. vilitatẽ.· a acer bitatẽ que paſſus eſt. Vnde etiã riſpodet
a immediate in treñ. fidelis aĩma ſic inqens emoria memoꝛ .—
ero a tabeſcet in me aima mea. hoc retolens in ooꝛde meo⸗ .e . S
net eti am ioh. in Cañ. 1. 3. vt deum amemus. Filioli met non
dDiligamus verbo neq; lingua. Iupple tantũ ſed ope a veritate-

—– ———— — 8

— ° M o ver dy vtf no⸗
. pRte Nyal Xednner t

— — —

bonoꝝ omnium pbertatem Oe ſetundo diat gloſa ſup lorum
iilu Lucœ.24. Dſtendit eis manus latus dñs vulne? aca

— —

Omnia etiam elementa mundi et cuncka beneſicia chriſti mo⸗
nent nos vt dñ̃m diligamꝰ2 ¶ Q Venmit etiã dommꝰ? in mã
meret . Vnde yſai. 19· Cla

dum vt nos a poteſtate dyaboli redimeret. X
mabunt ad dommum a fatie tribulantis mittet eis ſaatoreʒ
àa ꝓpug natorem qui liberet eos- Item apoſtolus ad Tytum. y
QAui dedit ſemetipſũ pro nobis vt nos redimeret ab omm mi-

mi⸗
quitate à mundaret ſibi populum acceptabilem ſecta torem bo⸗
noꝶ opeꝝ Redempton igitur noſtro enemur in duobus ad
mmjus. Primum eſt vt ad ipſuu per veram pemitenciam ruer
tamur Vnde yla. 44. Reuetere ad me quomam redemi te. Re
uertere· glola penitendo· quod ſi feœris elum a terna et omma
elementa in ſalute tua letabunt᷑. Debet igit quilibet peccatoꝛ
fſideliter penitere: ne per datur in ipſo fructus paſſioms dommi
2x. Secundũ eſt vt intimas ei gracias agamꝰ. Vnde ſeribit Jo⸗
hraunnes in apot. 5. q quatuoæ animalia a vigintiqtuoe ſenio⸗
res ceciderunt coram agno· habentes ſinguh cytharas a phya
las aureas plenas odoramentoꝝꝶ et cantabant cantituʒ nouũu
diontes. Digno es domine accipere libzz a apire ſig natula ed·
quomã ocuſus es a redemiſti nos deo in ſangume tuo ex omi

tiribu et lingua a populo natione a fetiſti nos deo noſtro re

gnum à lacerdotes a regnabimus ſuper terram. ſubaudi viuẽ
cium. Per quatuoz ammalia. per vigintiqᷓtuoz ſeniores intel

ligunt omnes elecdi qui iam ſũt vel erunt in patnia qui omnes

iũ attharis bonoꝶ opez. a cũ phyalis toꝛdium per lanctas af

fedtiones ſuauiter redolenciũ gracias agũt filio dei qui redemit
eos per ſangumẽ ſuum fuſũ in am cruas. et quoniq redempti
trnc reges a põtiſices tũ dño reqnabũt ĩ eternũ ¶ R¶ ao
do ſecudo loto videndũ eſt qre dñs redierit ad patrem, et eſt di
cendũ ꝙ; ad minꝰ? ꝓpter duo Primũ eſt. vt ſobriis inſtis a piis

mãſiones delectabiles ſpararet. Secundũ eſt vt p redemptis

deo patn ſigna vulneꝝ ſuoꝝ: quotidie rſentaret Oe primo
dieit dñs Johis.4· Pado parare vobis locum. et ſi abieno et
Parauero vobis locum iteꝝ vemo. et accipiam vos ad meip⸗
ſum. vt vbi ſum ego et vos ſitis- ¶ Et nota ꝙ lotusdedtornz;
erit mundus. firmus et ſn omĩ bono repletus. Sobrietas me-
retur mundiciam et claritatem iuſtida firmitatem pietas vero

trices Puauit vt patri ꝓ nobᷣ ſupplicãs qle gnd moꝛtis n baie

go kariſſumi vt vu

tendũ · Quartũ quãdo ſit petendũ. ¶
ab eo ſit petendũ a quo cuncta ꝓœdunt. Dmne
datũ optimũ a omne donũ perſectum delurſũ eſt deſ a pa· lu.
apud quẽ non eſt tranſ.nec vi. ob.

Petere debeamus. multi em quia ita

a non actipitis eo ꝙ male petatis. no⸗
bis ea que petimus. petere debemus toꝛde. oe. et opem. Bicut

. — . Tempoꝛe. . J Seꝛ. Xlüj.
rtanomica caꝰ. 2. XAduocacũ habemus apud prem iheſũ chriſtũn

„

iuſtum. et ipſe eſt pictad pro peccatis noſtris. Bonũ eſt er⸗
ulnera iheſu chriſti veneremur. et peccata to⸗
tis viribo fugiamus: Conq uerit etiam dominus in põ⸗ ꝙ mul⸗
ti mali chriſtiam per peccata turpiſſima et peſſimas miqtates ·
rurſus recentem dolorem ſuper dolorem vulneꝝ ſuoꝝ addide⸗
runt et eerte ad damnationẽ ipſoꝝ cicatries vulnez ſuoꝝ o⸗
ſtendet in indicio. Rogate ergo ſilium dei qui ad patrem iam
dudum rediit. vt iplo donante ſic ſobrie et iuſte àQ pie vuamꝰ

„

m hot ſeculo· vt cum hinc nos migrare contigerit in loco ab ip
ſo Pparato recdpi mereamur· Quod nobis preſtare TF.

—

¶ In diebus rog ationum. Sermo.xlii.

Petite a dabit᷑ vobis. Johannis.16,a Luc vndomo⸗
Magna conſolacõ. magnũ q; gaudium aꝓportare debet nobis

ꝓ eterna veritas nobis ſic loquit᷑. gratres kariſſimi magna ſi-
Dutcia petamus·. qꝛ dominus deus mhil nobis den egabit. Vnð

inqt beatus aunguſtinus. Dominus noſter iheſus chriſtus inter

nos petitoz q cuʒ patre datoꝛ· non tantũ hoꝛtaret᷑ vt peteremꝰ
mi dare vellet. erubeſcat ergo humana pigrida. plus vult il⸗

6

le dare q; nos accpere. plus vult ille miſereri qᷓ nos a miſeria
libemm. Bene ergo inqt criſoſtimus. erito pete tis negligg

cia rep̃hendit vbi de dantis miſcðia non dubitat᷑· Nemo antzz
dDubitare debet qꝛ veritas inqt. Petitet.?

Etite a dabit᷑ wobis · Johis.16· a Luœ. II. DPic pᷣnepa⸗
Elier quatuor ſũt notanda ¶ Primũ eſt a quo ſit peten
2 du . Zecundu eſt qualit ſit petendũ. erciũ quod ſit pe

De primo nota ꝙ
nð iacobi .ſ. Dmne

Kdeo igit᷑ à optima do⸗
Scðo videndu eſt qu aliter
tent ſicut petore debe

non
rent. ideo non atccipiunt id quod petũt:· Vnde iaco. 33Petitig

na dare poteſt a vult. eſt petendũ.

enim auis aerem petitum nidũ habet vnde ſe leuat n ex ſora⸗

mine · vel hoſtium nidi euolat· et alas habet quibus volat.

De

ſit q oratò noſtra procedere debet ex nido coꝛdis a euslare per
hoſtium oeis· Pebet etiam volare pennis a alis bom opis. Dee
aüt ale pᷣcipue ſũt iemmum a elemoſine · Poc aũt iemniũ nõ
olum to ſiſtit in abſti nencia ciboꝝ. ſed potius in abſtinencia vvy
doxꝝ. videlicet ranto ris a muidie. De oratõe a duabo ſuis alis
leribit auguſtinus in ſer mone quodam de penitencia ita dicens
Mitc ordem habebit alas duas geminas elemolinas vidliczʒ
dimittite a dimittet vobis. Rap hael etiam archãgelus doeet
opteat orõem habe ſe alas duas videlicet. ieiumiu a elemoſi
nas . Dixit em thobie a vxon ſue. Pona eſt oratõ cũ ieiumo a
elemoſina. thobie. Et nota ꝙ orõ ſigmficani pĩ ꝑ columbã illã
quã noe emilſit de artha que etia; ramũ oliuũ virentibo ſoliis
retulit ad archã licut legit᷑ gen . 8. Noe mterptat reqeſcens et
ſigꝗnificat ſpm̃ ſiue amma ſidelis homis chriſtiam. reqeſcere de
bet in chniſto. In mũdo em p̃ſſuras habet aĩma ſidelis hominis
m chſiſto vero pace. ſitut diti᷑ iohis.i4. Per arche intelligit
coꝛ noſtz/.· feneſtra arche eſt os noſtz. TLuũc aut columbã ex ar
cha dimittimꝰ qñ orõem noſttã in elo ad deü dirigimus que·
tamẽ indiget vt habeat pennas deargentatas. id eſt mũdis a
bonis opibo fulciat᷑· a ſic repoꝛtare poterit hommũ pace et g̃
dei que ꝑ virentẽ a mũ oliue figurat᷑. Ad h vero vt orẽ̃em no
ſtrã adiutorio bonoꝶ opex fſeramꝰ ad dñm- monem in Rreñ ·
tercõ⸗ Leuemꝰ coꝛda nra tũ manibo ad dñm ĩ elos De teroõ
nota ꝙ illa p̃tipue ſũt petẽda qᷓ dñs ipſe nos ammonet peter·
Mat hei. 6. a Lute. 11. Ybi em ipſe dñs foꝛmat petitõem chriſti
anozꝶ dics ſic orabitis. Pater noſter ꝗ es &τ. Et nota ꝙ tres
virtutes theologic. ſq; ides ſpes· a canitas a quatuoe virtu⸗
tes cardinales· videlicet foꝛtitudo · iuſtica. tempancia. a praude⸗
da: ſeptem petitõibo adaptant que in orõne dnica dtinent᷑· Di
uamus ergo. Pater no. qᷓ es in cæ ibi dicit gloſa. monet nobik
dines non ſuperbire oontra minoes.· non em vere poſſunt di
ere pater noſter niſi fratres ſint. rauendũ eſt etiam cuiq; a ſoꝛ⸗
Dibo ne tanto pattre ſit indiguus. Nullus igit᷑ pauꝑ ꝓpter puaꝝn
pertatem deſperet. tum non ſolum dinites ſed paupes videant

—.8w 4᷑—

SDicere pater noſter ꝗᷓ es in elis· Ilota ꝙ per elos non ſoln an
geliintelligunt ha omes chriſtiam ò ſut ſine peccato moetali.
In bia eßi vus nu per gram inabtdot et paſt a mhabierbit

per gloriam· Gandin œt nomen tuum. Pec eſt pma peticio · Et

nota ꝙ

913‧

er ſidem nomen dei ſanctificatur. ið eſt firmatur in no

Fides em eſt quoddam nobile gluten quo nomen dei

1

ei

agglutinat᷑ aĩme noſtr. Per ãc quiꝓpe pᷣmo effitim filii dei

Tempoꝛe.

Vouenar regnum tuum. Hec eſt ſecunda peticio. ¶Nota Spes
ꝙ duplex eſt regnum dei ſupra nos et intra nos· hoc duplex

regnum aduemt · id eſt oonuenit per ſpem. Bpes enim per re⸗

coꝛdationem et deſiderium regnum dei ſuper celeſte defert ĩ coꝛ
noſt; quod etiam ſi mundum fuerit vocatur regnum dei. Per

ſpem etiam coꝛda noſtra a anime poſt hanc vitam tranſfferen

in regnum dei quod ſupra nos eſt. Spes enim eſt certa expecta⸗
cio future beatitudinis ex meritis et gracia prouemens ſequit
tercia peticio- ¶Fiat luntas tua ſicut in elo a& in terra. Doer Caritae
fatiunt voluntatẽ tuã in celis.ſic et nos merea⸗
mur faere voluntatem tuam m terris. Ad hoc aũt neœſſaria eſt

ciitas- Caritas enim cauere nos facit ne offendamus tariſſimũ

a optimũ · id eſt deum viuũ:ſequit᷑ qrta petitõ. Panẽ noſtz forttudo
quotidianũ. vel ſubſtantialẽ. da nobis hodie· ¶ Dic non ſolmuuz

cibũ petimus a alimentũ coꝛꝑis·. ̊ potius amme nutrimentũ.

videliet panẽ diume gracie· Hit igit᷑ petimus vt vera foꝛtitu
do diuine gre nobis ↄferat᷑ vt omnẽ volũtatẽ dei eo fſoꝛtiꝰ ime⸗

nis iðd eſt beneſicõ ꝛ Dnici coꝛꝑis in omĩ bono oꝑe roboremur. ſe

—

tumcq; em aliqs innoos ſit indiget tamẽ ſibi a dño ſuo de

Weince as Et dimitte no · de · no · ſic et nos di · de. no HMUMD Miſnea

bita relaxari. Om̃s em iuſtide noſtre diume mũdicie cõꝑate ſũůt

qſi pannꝰ menſtruate. ſic ſcribit yſaias. caꝰ.64. Vnð etiã dicit
aplus. I· Oꝝ. 4. Nihil mihi 2ſcius ſũ. non tamẽ in hoc iuſtifi⸗
ratus ſũ. Aui ergo delidert ſibi dimitti debita ſua debet iße
dimittem pmo debitonibo ſuis. hoc em reqrit vera iuſticia. vera
itaq; inſti cia »fert ei qͥ in ſe peccãtibo ex coꝛde dimittit. ſequit᷑ ſe⸗
xta beticõ(Et ne nos indu. in tem. id eſt auxiliare nob ne ma TCempu-
liquã temptacõz ꝑ ↄſenſũ inducam̃ a ſic a te qᷓ es vera delecatd
animaꝝ noſtraꝝ eternalit᷑ abducam. AId hoe aũt vt in libidi⸗
noſas temptacoes non inducam adiutorio tempancie indige⸗

mus. Hempꝑanda ſiqui& eſt quoddã nobile frnũ aĩme p 38
ga dñs etrahit a temptacoibo a deleſtacoibo prauis a nociuis
ſequit᷑ ſeptima peticõ ¶ 3 libera nos a ma. Hota ꝙ malũ neu prudenta

tni qnis accpit ꝓ peccato a ꝓ pena peccati. id eſt pena gehẽ

nalr: Malus igit maſculini ꝗnis accipit᷑ pꝓ qlibet malo homie.
p ipſo dyabolo ꝗ verus malus eſt· ad h̊ aũt vt eternũ malil

id eſt infernũ a dyabolũ euadamꝰ.nevſſaria e nob prudecga

eſt qrta vᷣtus cardmal Prudeẽtia em̃ docet hoiem fugere eternũ

malum Gane videndum eſt quando ſit petendũ c nota c;
din aures dei labaoth aperte ſũt conſultũ eſt nobis vt Tllet.
tamus·. Si emm tũt homo primo petere voluerit quando ab
kee vita tranſmigrauerit peticio eius nullatenus audietvnde
digit domin? . Ylaie . 49. In tempe platito exaudmi te Jempꝰ
plaatu eſt tempus hums vite quando miſericoꝛdia nulli bomi
denegatur Rogate ergo dommum vt ſit modo petamus vt

qu ecunq; petierimus aſſequamur. Auod nobis preſtare digne
tur qui vmit ——

ð

————

In Liedus rogationum. Sermo riü .

(((uerick a muemietis⸗Luc vndectmo.

Hi dommu ieſu ac eius mellifluã graciam querere volumus ad
muenire necelle erit vt ipſũ toto coꝛde queramus. gꝛ niſi toto
toꝛde queramus ipſũ mmime inuememus. Vnde ſcribit deut*.
4. Cum quelieris dommũ deum tuum inuemes eum. ſi tamen
auen⸗ eris eum in toto coꝛde tuo . Is aũt dominũ in toto coꝛde
querit ꝗ ipſũ toto toꝛde diligit· Vnð inqd deuotus l bernard

—— —

oto toꝛde ad dominů u zuerteris ſi ↄuertat᷑ amoꝛ tuus vt om⸗
mno omhil Filigas n mſi deñ. Talib. hoĩb⸗ veritas n rite .

Yerite a inuemietis. Luce. 11. ¶Tr.
videli et. quis · a vbi · quado it ſit quen
De primo nota ꝗ ille eſt qrendus finee ne quo nu lus po
teſt eſſe beatus a certe hic eſt deus noſter. gy ſe em ſalus a the⸗

—

ſaurus eſt beatitudinis omnium eleckoꝛ . De ſecudo nota qh do
minus elt querendus in tribo lous. Primo in bethleemitano

pio. Secũdo in crucis patibulo-. Tercio ĩ paterno gremio

——

De primo videhcet ꝙ querendus ſit in bethleemitano preſe
Ppio teſtatur angelu s. Luce·2. vbi dict ꝙ angelus dom domini ap
paruit paſtoribo vigilãtibo cuſtodiẽtibo vigilias noctis lup

ʒ

Iregem luu. amnũtiauit eis natũ ſaluatorem chriſtum domi⸗

— — —

num. a ſub iunxit a hoc vobis ſignũ. Inuemietis mſantem pem-
nis inuolutũ a poſitum in preſepio· Alota i igitur ꝙ dominus p
mo queren dus eſt in preſepio vbi eum a paſtoes a reges que
ſierunt a ibi inuemetur iacens m paupꝑtate in vilitate in aſpeni
tate vt videlicet fallaes dinicie reſpuantur vt honores tranli⸗
torii Oontemnant᷑- vt carmis delicie fugiant. redde ſingula ſingu

NaStvog qrendus eſt in crucis patibu ulo · Vnde diat bernard OD—W—

——
— ——

omine ar tumire poſſum mare a aridam nuſch te inuemo m⸗

„ſi in cruc. ibi cubas ibi doꝛmis m meridie. Per n meridiem i m⸗

—.———

telligit᷑ feruoꝛ paſſionis in quo domimus expirauit. a ſic aima
ei⸗ pauſauit . Roti igit᷑ ꝙ dñs ſtans in cruds patibulo do tet

nos vt miuriis renundtemus vt res noſtras pauperibo e,

mus.vt de parentibo noſtris turemus. vt deum in noſtris ne⸗

cſſitati bo muocœmus. Docet etiq; nos eterms domis ſitienter

mhiare · omma opera noſtra ſmn bono con ſũmare animam no⸗

ſtraʒ deo patri quotidie recõmendare rimo itaq; docet nos

miurlis renundare. Vnde legit Luc⸗23-⸗ cum eum crucifi⸗

— ——

xiſſent dicebat Pater dimitte eis non enim ſciunt quid faaut

Debemus igit᷑ ad imitacionẽ dommi odiis a rancoribo renũu⸗

-—

cdare · a pro noſtris mimicis deum ſideliter exorare. vnde eti

—

monet nos· Mathei. 5. Drate pro perſequẽti bo et calu
tibo vos vt ſitis ſilii patris veſtri qͥ in eehs eſtHecundo do et

lumman—

nos res noſtras pauperibo erogare. Vnde ſcribit Luœ.23.

tum latro dexter dixiſſet ad ihelu . Domine memento mei duz

veneris in regnu tuum. Reſpondit ei iheſus. Amen dico tibi

———— ——

odie metum eris in paradiſo. Ibi dicit gloſa: dominus ſemp

plus tribuit ꝙ;ᷓ rogetur. Ille rogauit memento mei &. domi⸗

nus ait. Hodie mecuz eris in pardiſo · Monet ergo nos do⸗

mſus exemplo ſuo vt a nos indigentibo bona noſtra ↄmu⸗

moemus. vnde etiã Luc. 6. Dmm petenti te tribu e ercio dog

+

ct nos parentũ noſtroꝝ curaz habere. Vnð ſcribit ſohis. 9

ꝙ iheſus cũ vidiſſet matrem et diſcipulũ ſtantem quẽ dilige

bat . dixit matri ſue · Wulier ecœ filius tuus: demde diert di Li⸗

ſcipulus m ſuã. ſcʒ matrem. Sup locũ p̃dictum dicit gloſa. do

ſcipulo· ecœ mater tua. ſequit᷑. Et ex illa hora actepit eam di⸗

ct vt a piis filiis impendat᷑ cua parentibo · Pnð apoſtolus·
ZSi quis curam ſuoꝝ non habet ſidẽ negauit · a eſt infideli de⸗

terioe · ad Thy· . IJgit᷑ dns ꝑ hoc ꝙ matrem diſcipulo mrcom/

————

mendat . docet nos vt parentes noſtros honoremus eiſ⸗a q; ſide⸗

liter neœſſaria ſubmmiſtremus. vnð Eccleſiaſtici· 3. Auit timet

dñm honomt parentes a quaſi ds ſeruiet his ꝗᷓ ſe genuerũt

in ope a ſermone a in omni pattẽtia.ſequit᷑ infra. ( male ſa
me eſt relinqt patrem eſt maledictus a deo qui exaſp erat

me e zer dodet nos deũ m omibo neceſſitatib⸗ nolſtris
muocare· non ſoꝛtiarias et phitoniſſas · Vnð. Mathei. 27.

ama zabatam · hoc eſt · deus meus deus meus vtqd dereliqᷣ

