1 m nomine Didim dicens. Spinitu lupuement? ꝛſolato:s ẽ?
S ditcit. non ſolum eos quos ſe dignos reꝓpperit ab omm per

. tur batõe reddit alienos vnð etiam ineredibile quoddã gau

Sium es tnbuit. Non ſolum aũt nommnauit eum chniſtus do
eeuen Enio repizrza efiam ſpinti wfſtatis weuit: ve ⸗
tendat c emnt Vise dig nus. De hoe ſpinitur loquens chriſtue
. dirxit. Cum venerit paraclitus c.
= Vm venerit paclitus quẽ ego mittam vobis àa patr
ſpiritũ veritatis ꝗ a patre goœdit ille teſtimomũ perhi
Abebit de me. Johis⸗5. C Mota ꝙ dñs pdicene
fiðlibo ſuis ꝙ ꝓPter ipſũ eſſent ex ſinagogis· id eſt ex hommũ
oollechombo eictendi a ꝙ etiq; ſorent variis cruciatibo inter
fitiendi pmittit ſe eis tranmiſſuzꝝ ſpiritũ veritatis qꝗ eos vt po
t paclhitus in dinerſis tribulacoibo aſoletur: a tſtimonid H
hhiibebat ſilio dei. ꝙ mihtibo ſuis ꝗᷓ bñ ertauerint pᷣmiũ głoſuũ
fit daturus. Perhibet igit᷑ ſpirituſſanctus teſtimomũ ſilio dei
fodelib, ſuis ſeptomplice hoſtem vin eentibo ſeptiſoeme pmii

—

————

largiet. Vnde in apoc. 2. et · 3· ca: vbi dominus ponit premia
ue dabit vickoribo ſuis. ̃mittit ſemꝑ p̃mio vel ſubiungitut
Aui habet aures audiedi audiat ſpͦs dicat ecleſis ¶ gii
Dde ßmio illius ꝗ vicerit gulã dicit filius dei.· Apoë ·Z. Vjmnoen

4
ſiit gula dicit diffmicio. Gula eſt illeebroſus et auidus rauſa

ſolus coꝛpis ciboꝝ a Petitus. Qui igit᷑ vicrit gulã teſtimoio

4 lfancdi ſpũs ↄmedet de ligno vite. hoc eſt ſaciabit diuina dulee
4 . 2 7 — — —— — =r „ 1175— 3 —2
dine que eſt in paradiſo dei patris Gequit᷑ pᷣmium illius ꝗ vi
—e R— . — 2 —
cerit muidiam. Apoc · 2- Am vicerit non ledet a moete ſecůda.

—— —— —

.

— „

Nota ꝙ mmidia eſt dolor ex aliena felicitate naſcens anmum

4

—,

toz quens Inuidia igitur eſt quaſi prima moœs anime ꝓprie·
Aui hanc vicerit non ledet a moete ſecunda. id eſt euadet moe
eem eternam· vitam muemiet ſempiternã ¶

de p̃mio quod

4
———
4

4

ℳ
.*

. .
†
.
4
.

6

Dabi tur illli qui vicrit iram. dicitur Apo.2. Vmcnti dabo

manna ablconditũ. a dabo illi calculum candidũ. in calculo
nomen nouum ſcriptũ quod nemo ſcit niſi ꝗᷓ accipit. ¶ Nota
ſcyina eſt ſtrickus feruoꝛ amimi concitati vlciſcendi libidine fer⸗
uens Ilota eſiam ꝙ anfſert hommi dulœdinem mentis. et ob

——

= fſfſtu rat rationem eius· a aſcribit eum ppetue damnatiom. Qui

igitur vicerit iram dabitur ei in regno dei delicata a mortali⸗
bus inexperta dulodo mentis que per manna abſconditũ Hh-
guratur. Pabitur etiam ei clanitas diuine cogmitiomis et vo⸗⸗
abit heres dei. que duo per calculum candidum nomen no
uum exprimunk. ¶ K ¶ De p̃mio qð ille accpiet q́ vioent
accidiã dicit. poc 4

14
1

—

actidi Poc. 2. Aui vicent et cuſtodierit vſq; in ſnem
opera mea dabo illi poteſtatem ſupra gentes- et reget illas m

virga ſerrea. a tanq; vas figuli confringet᷑· ſicut egd acepi
a patre meo· a dabo illi ſtellam matutinam. Mota ꝙ aca⸗
dia eſt toꝛpoꝛ aimi quo quis aut negligit bona inchoare ant
incata ſaſtidit perfi. Aui igitur vicerit accidiam et vſ;

ad finem cuſtodierit opa dei. dabitur ei magna poteſtas ſup
gentes.id eſt ſuper demones a malos hommes qui enm olim
m dei ſeruicio a in bonis operibo impediuerunt. et vngis ſer⸗
reis percutiet eos.a percuſſi tanq;ᷓ vas ſigul conterent-(Da
bit etiam eis dommus ſtellam matutinã hoc eſt coꝛꝑis a am⸗
me dotes. qꝛ libenter ad matutinas ſurrexit a ad alias horas
andiendas canonmicas aduenit. tanq; ſtella matutina lubit
m reg no dei De premio quod ille accipiet ꝗᷓ vicenit luxuna
dicik Apoc · 3. Nui vicerit veſtietur veſtimentis albis. et non
delebo nomen eius de libro vite. et confiteboꝛ nomen eius co
Ilum patre meo a coram angelis eius. Nota ꝙ luxuria eſt ex
inmmundis deſcendens deſiderüis lubrica à effrenata mentis p
ſitucio. ANui igitur vicœrit luxuriam. veſtietur a ſiho virginis
candidis mdumentis . a laudabit eum ſilius dei toram patre
ſuo a coram angelis ſuis omnibo De pr

— ——

nibe De premio quod dabitur
S ei qui vicerit mariciam. dicit õ vicerit ſinam illuz
= dolumnam in templo dei mei. a ſoras non egrediet᷑ amplius ·
aa ſeribam ſuper euʒ nomen dei mei a nomen quitatis dei me
noue hierulal: que deſcendet de olo a deo meo a nomẽ meũ
nonuiu: flota q; auaricia eſt glorie ſiue qrumlibet reꝝ inſatia⸗,
S abilis a inhoneſta cupido.Nui igit᷑ vicerit auaricã que homi⸗ .
nem vagum farit mente a topore iuſtabilem. quaſi columna
Per pulcra ſtatuetur in templo dei meiet ſoras amphus non

— —

— — — —

S 2
e ==
—.

egredier. id eſt extra wg nu dei mhil muemetur qð dcupiſcat
ſemper deleckabit eum mamere in ̃ſenda ſũmi bom nomẽ
dei patris et nomen nouũ hieralalẽ et nom en fili ſeribet ſup
eum. id eſt a Pellabit e et erit filus dei anis lanctozꝶ et fra

embpo Der. I.

diet apoc · 3 Qui vicerit dabo ei ſedere mecu in throno meo ſi

cut a ego vic a ſedi en cũ patre meo in throno eius. 1 ota ꝙ ſu

perbia eſt vicioſa mentis elacto. que ſuperioẽ de deſpicens miſe H
rioribo a paribo ſatagit dominari· Nui igit E vicerit ſuperbiã exx
altabit ſuper t thronu filii dei à ſupbis detruſis ad inferos iße

edebit in gloria in latere iheſu chriſti. Pmms ergo qui viorit

—
eer iheſu chriſt De eß̃mio qð ille aſſequit 4* vicerit ſuperbiam

feripta mia ſequet᷑. a de hoc teſtimomũ Perhibet
Alio dei ꝙ iße pdicka Pmi nis s victoribo largiet. Vñn ſepties
onit᷑ in apoc. C. Z. A4. 3‧ ca? - Qui h bet aures audiendi. audiat · .

ſpũs dicat eccleliis · vincnti dabo ꝛ. e Rogemus igit dim

vt ſic mimitos exilii vincamus. vt pᷣmia ia ſuperne patrie & vonſe
= Ppreſtare digne et ·

— —— —

1 E i raminuidiã acadia. luxuriã- auarictã. ct ſu ſopbi⸗ ſupra 2£

—— —

die ſancto perbecoſtes. Sermo. .

——

ar⸗ arachtuaſ üſſanckus qus mittet pater in noĩe meo a ·
BFarßtncen h noĩs paclitus pulcre decla

K8— —

H nrat beat 3 greg. dieens. Breca lotutõe ꝑaclitus· latina⸗ aduo

catus ditit᷑: qꝛ ꝓ errore delinq;cũ apud patris inſticã in mterue
iit. dum eos quos repleuerit ozꝛantes ſiat. Conſolatoz autes
votat᷑ qꝛ de peccati petrace mentibo dũ ſpem vemire ſparat)

ab afflickone triſtiae mentẽ leuat · Volens ergo en ne ſola⸗

toꝛẽ querer querat eum m ſuper nis. qꝛ deus eſt marla⸗

ctantius firmianus diumaz iſtitucionũ liꝰ.Z. ca. 19· Auerat

tea
O1 un —

ĩ ſublimi.qᷓrat in ſũmo· qꝛ mihil poteſt hoie maius elle mſi 98

fienit ſupin hommẽ . Deus aut maius eſt homine. ſupra ergo
4 eſt nõ infra eſt· nec in yma poti?. in ſũma regione qrendus

— —

elt. hec ibi Hitc ergo pachtus de ſupnis vemes gs mi mittet K.

Kraclitus ſpuſſanctus quẽ mith pater in noĩe meo RW

ille vos docebit omma. et ſuggeret vobis omma que

), cunq; dixero vobis: Fohis⸗14. Duo pnipaliter ſũt 5
Hienn tanda. Primũ eſt quo ſpũs paclitus docere a ſuggere intel
4 gatr. ecundu qd ſi lit qð ſpu ſancdto doceatur et! uggeſar. MJ
H

.

.
P
.êẽ UD
.

— — —. Ob0——« p,

—

demonſtrat nobis viam ſalutis . Pec aute via arta eſt · Qui

T SDer rimo nota ꝙ; ſpuſſanctus docet per internz inſpi⸗

moõem a ſuggerit per eterni premii promiſſionem. doceat
imſpirando dicitt dommus elis. . Ppiritus vbi vu Pſeinte
vodem eius audis. H neſcis vnde vemat aut quo vadit.
ciam ſpũſſanctue luggerat eterna premia Pollicendo teſtatur
ablus. ad romanos. S8. Aui ſũt pᷣm ſpiritũ que ſũt ſpiritus ſen
unt. Ipſe ſpus ceſtimoniii reddit ſpinitui noſtro ꝙ ſumus id
ſeſte erimꝰ? filii dei. Si aũt filii dei. Trrden. Heredes quidẽe dei

toheredes aut chriſti. Docet igit igit ſpũſſanctus ea que prius di

xerat iheſus Doa cet mnq; ea intrinſetuts inſpirando. a non ſo lu3

Ser: ymmo a ſuggerit et᷑na a pᷣmia pmittendo. Dibo em qui

nnam ſuam opere fuerint pſecuti ſempiterna gan gaudia pol

—

lict. Pñ licut legit᷑ in adtibo aploꝛ· caꝰ. 1. Spiritus ſancus

——= —

im lin guis ie igneis vemit ſuper aplos. In linguis ideo venit vt

Ideles per eum docant. Aple f AIpe eſt magiſtroꝝ optimus. .

In n igne ꝓpter hoc vemt. vt per eum docti að ſpem
m ſuperno
moneant. gnis em vt diet dy omiſius: eſt farſü Krene i

— ———ðð

te means excelſus. G

U t nota ꝙ dominus monet ad

tra- Primũ eſt vt per artam viam viniliter medamud. Secũ

——.—
—

dum eſt vt per anguſtam poꝛtã intrare 2
dtendamus. Tertiuz
vt domum noſtra ſupra firmã petram vſtruamus. Et hec i

at ne nos ſpuſſanckus adimplere. a mhilominus his ꝗᷣ ea ea exe.

— – —.ꝭ— —

tuti ſuenint pᷣmium polliœt᷑. Pocet nos i
git᷑ dñs vt per artaz
viam viriliter meedamus. Pñ mat hei . 2. Lata a ſpalntol ſa vn

ue ducit ad perditõem. et multi ſut 6 tꝗ intrant per eam· 1 ar

ta eſt via que dutit ad vitam pauci n muemũt eam 1.otae *

mmen fact hit mentionẽ de dupli
dom upliti via:quaꝝ vna eſt via
cli altera via mfer nferm⸗ Piam celi demonſtrat ſpũſſanctus. vnd

et iple dexter digitus⸗ a Ppellat᷑ dei · Iple em eſt index · indicat

+ —

em ambulant in ea debent immundis et blaſphemis cogitaci
onibo repugnare debent os a lingunam non ſolum a malo ſed
etiam ab ocioſo verbo refrenare [Delent imq; c tra mœntiua
carnis quotidie litigare Debent omnia mala mundi equam
(Per Renlleſere Debent dtra omnẽ deledtacõis fadẽ trepida?
Ee Piino- apᷣ · ¶· Spiri tus diſcipline effugiet fickum. a aufe⸗
ea oogitachibo que ſüt ſine mtellectu. in co itacoõiby enim

—.———=——

impii jnterrogacõ ent Me ſecũdo domin? math.·12. Dito ⸗

bis ꝙ de omm verbo ocoſo quod locuti ſui erint hommes red 4

dent rationẽ do in die iudieii · gloſa. de omĩ verbo ocdoſo 2aS

—.= —
— — —— -==- — — — — — —

— ——

==

4

— ——
— — ——

7
——
—

R

— —4———————.

]

—, — — P – =–-

— — ——,—

—

ſ

ſine vtilitate loquenris

de hobulis. ſcurniia non ſũt ocioſa ̊ crimmoſa: Jato bi: 3. Lin
gua conſtituit᷑ in membris noſtris que maculat totũ toꝛpus:
et mſlam mat rotam natiuitatis noſtre mflammata a gehenna

Bmmms em̃ natura beſtiaꝝ volucꝝ a ſerpentu a eteraz doma

mium domare poteſt · Eſt em inquietũ malum et plenum ve

neno moꝛtiſero. Nota ꝙ rota natiuitatis noſtre et humana
natura quã mala lingua in gehenna id eſt a dyabolo qui ge⸗
VHone inhabitatoꝛ eſt mflammata inflammat: id eſt inquinat ·
ahant nullus hominũ domare poteſt mſi viueret a ſpũ ſancto
De tercio dicit apoſto lus ad Rommos. 6.· Ilon regnet pec⸗
ctũ in veſtro moætali coæpore. vt obediatis concupiſcencise⸗
Nem ad Romanos. Pideo aliam legem im membris meis

repugnantem legi mentis mee- Inſelix ego homo qs me libe

rabit de coꝛpore moꝛtis huius gracia dei per theſũ chriſtum do

minũ noſtꝝ. Gloſa-ſomes peccati ꝗᷓ eſt ex carne et repugnat

unt ſuo ſuperiori:eis non leruiat ſuum mferlus id eſt caro.

menti recke dic lex. q? legittime factum eſt-⸗ vt ꝗq non obedi

De quarto didt-Jado. .Dmne gaudium exiſtimate fatres
mei tum in temptadones varias incideritis gloſa. ne indigne-
Tmmi ſi mali m mundo flozent ſi vos patimmi: qꝛ non eſt chri-

ſtiane digmitatis in temporahbo exaltari· ſed Potius deprimi.

Maii mhil habent in olo vos mhil in mundo ſpe illius bo
m ad quod tenditis quicqͥd in via contigit gaudere debetis ·

4

¶ Auinto dicit arta via eli qui im ea ambnlant ad omne; dele⸗

— —–

acõis ſaciem debent ſoꝛmidare. Timere etiam debent ne vel

Tn edendo vel bibendo vel doꝛmiendo vel opus diugale exer⸗

ondo vel quode

c non parceres delinqueti.

nt deleckent ·

unq; opus aliud agendo. phis in eo &; debe⸗
bn Fob.5: erebar omma opera mea ſciens

—.—

¶ Et nota ꝙ lheœt via que

8 vt de friuo lis

WSs

Oua Mtz aàd

.
.
.
2
. — — —..,.— .,ãũ ˖ — — —— —
4
4 4
1
4
1 .
4 1 †
4 4
. 1
— —————— — + —.oᷣ— ——— —

. .
—*—

— —

—— —

. ducit ad celum ſit arta eſt tamen directa- Vn Yla· 35. Frit vo tame Dirsdn eſ
bis hec via directa ita vt ſtulti non errent per eam. Vere dir
Qda eſt qꝛ eſt lqnata quadriſoꝛmiter. Primo lapidum cpoe⸗
tacõe tulerunt lapides indei vt iaeerent in iheſů. Zecundo pr
plecturam. Impoſuerunt em iheſu plectentes ſpmeꝙ; coronſ·
Voercio per ſixuras clauoꝝ. ſoderunt em manus a pedes iheſu
Aua to per cruem . in cruc quippe domimus ſuſpenſus fuit·
AIem nota ꝙ arta via ducit hommem ad celum vbi erit inu
merxrabiliũ amicoꝝ dulcis ſocietas vbi diume ent vouptatlis

SSer. I eee
ðð pPplena ſactietas . vbi erit ſum mi bom ver proprietas. vbi erit
3 In illa perfecta caritate innumerabiliũ beatog angeloꝝ et ho
minũ vbi nullus mmus diligit album q; ſeipſũ. nõ aliter gau

m pfal- jnebnabuntur ab vbertate domus tue et to. vo lup.
Pper mecum es. a omma mea tua ſũt. dicit gloſa. In eterna be
atitudine omnium ſingula ſinguloꝝ ſunt omma-noſtra
erunt ſuperio ra ad videndum. noſtra erunt equalia ad conui
uendum. noſtra erunt mferiora ad dommandum. De quarto
Deiictit dominus Johis. 6. Ego ſum panis vinus qui de lelo de
. ſcendi ſi quis manducauerit ex hot pane vmet meternum.

Modo videndum eſt ꝙ, via que duclt ad interitum. lata a de

mnnnmo eſſe dicitur et ſpatioſa.
mundis oogitatoõibo deleckantur. im turpibo locucõibo io cun ⸗
dantur. carnis titillacoibo colletant᷑. dura tollerare pro domi
no fugiunt a aſpernantur omma cõmoda a deleckatõis faci⸗
es amplexantur.
num hominẽ vbi nullus ommino amitus muenietur vbi ege
ſtas grauiſſima ſuſtinet᷑. vbi intermmabilis amaritudo bibet.
vbi miſer homo morte petua moriet᷑. De primo dici᷑ Eccle.
qdrageſimopririmo. Pe pa tre impio querunt᷑ fili. quomãa
pter illum ſũt in ofprobnio. bi net pater diliget fiium nec
eeonuerſo · ibi nec amaſius amabit amaſium nec econuſo. ſed
quilibet alten ſi poſſet lararet libenter a vworaret. De ſecũudo
ditit · Luc. 10. G ille diues epulo in inſerno peciit guttam a

Potatio bibentibo eam. Iheremias. Ecoe egd cibabo eos abſin
thio. et potabo eos felle. De qi
erunt ante moætem. vel poſt mœtem. ſed ſemper in mote. Ro⸗
gate ergo domimnum vt ſic m doctninam ſancdti ſpiritus per a
tam viam inœdamus. vt deum noſtz tum ommi exultacone

—. ——-—--——==-——ʒ—ʒ—ʒ—Zð

In die ſancto pethecoſtes. Sermo. li.

Panaelitus ſpſſanctus quẽ mittet pater &. Johãnis .1r4
Nohannicius in de regimie ſamitatis ſic mqͥt.· Samoe plerun G;

moolumitatis ac vite ſehx eternitas. De primo dicit augn ſuꝰ9

debit quiſch pro ſingulis aliis q; pro ſeipſo: De ſecundo dia

tu · po eos. De ter co ſuper locum illum. Luœ. 5 F. ili tu ſem

ui enim in ea ambulant in im

ota etiam ꝙ ſpacioſa via dudit ad infſfer⸗·

que frigide. a non acœpit. De terco diat Yſa. 24· C onticuit
dulcedo cythare cum cantico. non bibent vmum amara eiit

e quarto diut auguſtinꝰ. Abins

— 5

mientatde ſuper terciũ metheoroz· Aqua phnuialis ↄſtipat

— — 8

rempoerr

eſt in cibo a potu ſũpta aqua pluuialis ꝙ; fluuialis. Auia jndt
ventrem. ſtem ex nobilitate a ſamtate nubei aeris virtutũ va
lidam ꝛtrahit illa aqua plunialis vt aſſerit ↄſtantinus. Sict
et in mſinitũ eſt fructuoſioꝛ nobis gratia ſpualis ꝙ; cozꝛpalis.
vñ fulgentius . Pulaoꝛ nempe nob eſt celeſtis Fcie gutta et
ſemtilla minima ꝙ tota 2ſolacõ virtut grateq;d humane· ga
damꝰ igit᷑ kariſſimi id qð in nob eſt tũt ꝑaclitꝰ ſpũſſanctꝰ K

NVatlitus ſpũſſanctus quem mittet pater in nommnne
mhevn. ille vos doebit omma: a ſuggeret vobis omnia
quecunq; dixero vobis· Johis.14. Diximus ſupra in
alio ſermone ꝙ dommus monet nos vt per arta viam næœ-
damus. vt per anguſtã poꝛtã intrare tendamus: vt domum

noſtrã ſupra petrã oſtruamus. a hec tria dot nos exequi ſpi
iitus ſanctus. ¶D Dickum eſt ſuß de arta via per quã ir
debeamus. Nunt de ingreſſu anguſte poꝛte a coſtructione do.
mus pſequam. ſlonet igit᷑ nos dññs vt per anguſtã poetã in Wlanet noz
trare ↄtendamus- vn Luce. 13. Concdite intrare per anguſtaz Frutn
poꝛtã. ꝛ dito vobis multi querunt intrare et non potemnt.
Gloſa. modo tempe miſcðie ꝛtendite. qꝛ tꝑe inditii reprobis
tollet᷑ lotus penmitentie. q nũc aperi᷑ cũdis pie pulſantibo-ct . 4
nota ꝙ anguſta dicit᷑ poꝛta celi ꝓpter qnq; · Nullus em mtra⸗ Oveta eli le mzuſ⸗
bit ſine omnis rei ablate plena reſtitutõe ſine rancoris àQ odii-
renũctiatoe ſine veſſimentoꝝ deenti emundatoe / ſine etapitis
mclinatoe ſine ſigni dei viui reßſentacõe NMullus itag; imtrr⸗
bit poꝛtã æleſtẽ· mſi rem miuſtam plene reſtituerit. Vn diak
im põ.· Het poꝛ ta dñi: inſti intrabunt per eam. Juſtus aũt eſt q
reſtituit vmcuiq; ꝙ luũ eſt. Pinc eciã dñs in Lu.S. Fatiliius
eſt camelum per ſoramen acus tranſire · q; diuitẽ intrare in r⸗
gmũ leloꝝ. Pec verba intellige de tali diute. qui diues ſacus
eſt ꝑ res miuſte ↄ quiſitas. vel etiã de illo ꝗ res bene acqſitas
mimis auare detinet. nec pauperibo miſeret· Item auguſtiꝰ? ad
macedomũ⸗Pi res aliena cu reddi poſſit non reddit᷑· non agiẽ
pemitentia ſed fingit᷑. Si aũt veracter agit᷑ non remit tet pec⸗
catũ qn reſtituat᷑ ablatũ Item nullus mtrabit miſi rancon et
odio renũciauerit · Pñn Joh. I. in can. 3. Mos ſcimus quoma,
tranſlati ſumus a moete ad vitã · quom diligimus fratres
non diligit mmet in moæ .· Pmms ꝗ odit fratrem ſuũ homi⸗
cida eſt. a ſcitis qꝛ omnis homiada non habet eternã vitam.

— ——

in ſeiplo manentem. jgit qui odit t muidet proximo ſuo E
Preſt intrare illut. vbi regnat vita eterna. a vbi raritas poſ-
ſidet princpatũ Pnde Boedus m. 2· liꝰ. dſolationũ.D fehr
hominum genus. ſi veſtros ammos amoꝛ quo cœlum regitar
rgat (Item nullus intrabit niſi veſtimenta ſua emundanerit.
Vn apot. 2. Cum vidiſſet iohaãnes turba magnam amic
ſtolis albis. ſtantẽ ante thronũ dei. dickũ eſt ei. Pi ſut vene
rũt ex tribulacõe magna. a lauerunt ſtolas ſuas.a dealbaue
rüt eas i langume agni. Itẽ apoc.22. Beati qͥ lauant ſtolas
ſuas vt ſit poteſtas eoꝝ im ligno vite. aQ per poꝛtã intrent ci⸗
uitatem. Debet igit᷑ in lauacro vere pemtencie ſtolã aime ſue

emundare,3 vult in egniͦ chiſi mtrami im nullus itm.⸗
bit miſi caput ſuũ intlinauenit. Vñ ſupor illud iohis.0. Amẽ

amen dioo vobis non intrat per hoſtiũ in ouile ouiũ · ſed de

ſcendit aliunde ſur eſt a latro. Dicit gloſa. Det ianua eſt hu

milis. qͥ per hanc vult intrare opoꝛtet vt ſe humiliet. ne ſi e⸗
icckus eſt offendat in humile ianuã. Debes igit᷑ te per humi⸗
litatem a obe dientiã intlinare. ſi vis poꝛtam dei intrare(Do⸗
ſtremo nullus intrabit niſi ſignũ dei viui in fronte depo? taue
rit. Vnde apoc. 2. Vidi angelum aſcendentem ab oꝛtu ſolis
habentem ſignum dei vini. et clamantem voc magna qua⸗
tuce angelis quibo datum eſt noœre mani et ter diœns· .00
lite noœre terre et mari neq; arbonibo· quoaduſq; ſignemus
ſeruos dei. in front bo eoꝶ&*ι. Fngelus aſcendens ab oꝛtu ſo⸗

lUs. et habens ſignum dei viui eſt ipſe iheſus filius dei . qui
lignum cmids ſue omnibo rpreſentat. Iſte vero preapit vot-
mag na quatuoe angelis id eſt domonibo qui punient petca-
ta contra ammonitionem quadrifoꝛmis euangehi petrata· l
qui etiam vmdicabunt exceſſus coꝛporis quod ex quatuo?
elementis nſiſtit. videlieet ex aere a terra. ex igne a aqua.
Preupit inqm eis ne per finalem vindickam nocant term. d
eſt anaris· et mari. id eſt luxurioſis. neq; arboribo·id eſt ſuper

bis. miſi prius ſerui dei qui ſaluandi ſũt ſigno crucis ſignent᷑.·

in frontibo eoꝝz. Si igit᷑ intrar vis poetam aule dei. opoꝛtet
vt lignũ ſancke crutis tripliciter repreſentes. vt videlicet per

fir mam ſidem ſit in coꝛde. vt per conſtantem confeſſionẽ appa
leat in fronte. vt per executionẽ bom operis deferat᷑ m manu·
¶ Wodo videnduũ eſt de tergo. videlicet quomodo domum no⸗
Nttram ſupfa firmam petram debeamus ↄſtruere. De hoe diet
Mathei·.7. ODmis quiaudit verba mea a faut ea aſſimilabit

A

—

Feinpogere Ser lij.

viro ſapienti qui ediſica nit domũ ſuam ſupra firmam petram
a deſcendit pluuia a veniũt flumma a flauerunt venti a irru .
erunt in domum illam nou œcidit. Fundata em̃ erat ſupra
firmam petram P ( fioen ꝙ firma petra ipſe eſt filiꝰ dei
chriſtus iheſus/ ſupra quẽ piis elemoſinis a deuotis orationi
bo ac boms operibo nec non a mundis laboribo domũ nobis
edificare debemus Nui e nim ſide integna a ſpe firma et carita
te perſecta fundamenta amime ſue iecerit ſuper ipſum. etiam ſi
deſcenderit pluuia . id eſt per voluptates carmis ſpiritus inqui
etetur· et etiam ſi venerint flumia · id eſt per concupiſcenclaʒ

reꝝ coꝛ impugnetur. Nihilommus etiam ſi flent venti·id eſt
Per ſuqꝗgeſtiones dyabolicas· amma moleſtetur. non tamen
cadit domus ſua. Per firme emm petre bonitatem conſeruab i
tur· Nota etiam ꝙ monet nos dominus ne domum noſtram
ſuper terram id eſt ſuper rey terrenaz ↄfidendam coſtruam2
Oñ diceit Luce·6. Aui audit verba mea a non facit. ſimilis eſt
hommi edificanti domum ſuper terram ſine fundamento. in ᷓ
illiſus eſt fluuius et continuo ecdit. et facta eſt runa domus
illius magna: qui ſuper terram· ideſt ſuper huius mundi do⸗
mum ſui laboris ↄſtruxerit· cum venerit fluuius eterne deſola
tionis deſtruet. Quicq;d enim ſuper terram edificat cum terarm·
deſtrucka fuenit deſtruet. Ge aüt terra deſtruẽda ſit teſtat Pſa.
24· Confradione confringet᷑ terra- contricione conteretur ter⸗
ra· commotione ↄmouebitur terra· agitacione agitabitur ter
7a. Per terram intelligunt omnes terreni a peccatores qui cõ
frchone tonfringent im mundi vfüũmacõe. Aũc opa emm om
mia peceatoꝝ Afringent vtrie· et ↄterent᷑ in ſentende prola⸗
tancq; lapis molaris ↄteret omnes peccatores. Commocõe e⸗
tiam dmouebunt in flebili ad inferos detradione. Cum enim
ꝓlata fuerit ſentencia peccatoris a demonibo ad inferos detra⸗
hunt᷑. Agitacõe etiq; agitabunt᷑ mtermiabili cruciatuũ paſ⸗
ſione. Cum em detradi fuerint ad inferos de vna pena in aliã
2 de diuerſis toꝛmentis in diuerſa interminabiliter agitabun
tur · Rogate ergo dommũ vt ſecundũ dockrinam ſpũſſancti ſic
Domum noſtrã ſuper dei filiũ vſtruamus . vt ſemper cuz ipſo in

¶ EFena ſecunda poſt pethe. Sermo. li.

. Pe
Sic deus dilexit undũ vt filiũ ſuum &α. Johanms terdo
D q; multũ kariſſimi differt vet? teſta mentũ a nouo. nos em
dñus deus multo plus dilexit ꝙ; patres veteris teſtameti · vnde
mqt criſoſtiꝰ. Petus teſtamentũ his ꝗᷓ ſeruabant illud. diez
longitudinẽ ꝓmittebat euangehũ vero eternã a inſoubilem
vita · Pinc eſt ꝙ preclare inꝗt alckwimus Pere aut per fiuluz
dei habebit mund? vita. qꝛ non alia cauſa venit in mundum
mſi vt ſaluet mundu · Duic ð0oꝛdat thema dicens · Sic .

Itc deus dilexit mundũ vt ſiliũ ſuũ vnigenitü daret.
vt omnis qui credit in ipſũ non pereat. h̊ habe at vi⸗
tam eternã· Johis 3. Quatuoæ ſũt hic notanda. Pri⸗

mum eſt ad quid deus filiũ ſuũ vmigenitũ dederit. Hecundum
quabr credere debeamus in eü. Terciũ quale bonũ ↄſequat᷑

credit in eum . Quartũ qð malũ meurret ꝗᷓ non credit m eum.
N¶ ¶ De pnmo nota ꝙ de? ſiliũ ſuũ vmgentũ dedit Pter
triia. viliœt vt nos ab obſeſſione demonuz liberaret · vt nos

eterne vite dockrims illuſtraret. vt ſoꝛmã viedi nobis ſemet
ipſũ de monſtraret. Deprimo dicit᷑. Luœ. S. qꝙ iheſus c a na⸗
uicula egreſſus eſſet ad terram. occurit ei qdam vir ꝗa legio⸗
ne demonu obſeſſus fuit. a ꝗͥ veſtimento non induebat· ne;
m domo manebat ſed in monumentis · qui etiam vmtiebat᷑ caa
themis a ↄpedibo a tuſtodibo cuſtodieb at᷑· ſed ru ptis vimculis
agitabat᷑ a demomo in deſerto. quẽ dñs ab obſeſſione demo⸗
nu ſbonauit. Pemones vero eiedti aceœpta prius a dño liceccta
oꝛcos intrauerunt eoſq; in mare ptipitantes ſuffocauerunt ·
Pbi etiã dicitk c homies hoc miraculu audientes exiu erũt et

4

muenerunt hommẽ veſſitũ ac libe ratũ.a ſana mente ſedere a d
pedes iheſu · Cui dixit ihelus. Redi in domũ tuã. a narra ;ta
fecerit tibi deus · à abiit per vmuerſa regionẽ.p̃dicans quãta
ilii ſatt iheſus. ſte vi ſigmifitat et entor qa demomlo me
taliter obſeſſi veſtimentũ baptiſmatis laœrant ac ſe ſe raſtitate
denudant. Et hoc multi mipiunt focne a puenicta a fugiüiꝗt

= ½

domũ orõis vbi dei filius ymmolat᷑. a verbum vite p̃dicat. ⸗
lbencius habitant in monumentis· id eſt in lupanaribo ata⸗
bermis et diligũt oſoꝛcia ſcoztatoꝶ potatozn. quoz guttur
ſitut ſepulcꝝ patens exaltat luxurie fetorem ac putredmẽ vo
luptatis. qᷓ etam liœt cathenis deem Hptozꝝ et vpedib ſan
ARaa dicationu viniant⸗ommia tame lie dinumpt de⸗
mone in loca deſerta ab igelis agitant᷑. Loca vero deſerta ab

1

ãagelis dei ſüt illa loca vbi choree dutunt᷑ et globis ad ſigni
ludit᷑ . a vbi etiã alie vanitates exercent · Si tamen dſis tales
per ſuam gradiã viſitaret. a ipſi ei per veram duerſionẽ ac ppe
mitenciã occurrerent pculdubio a demomb⸗ liberarent Demo
nes vero ab homme vere pemiente exeuntes intrant ĩ poꝛtos
id eſt homimes vitam poꝛcoꝝ habentes . a quibo in mare eter
ne amaritudinis pᷣeipitabunt᷑ ac moete Petua ſuffocabuntur
(REt nota ꝙ homo per quatuoe debet oſtendere ꝙ vere
per dum ſit a demonio liberat?. rimũ eſt vt demeeps debet
mnocter viuere ac boms moribo le veſtire. Secundũ eſt ꝙ per
mentis tranꝗlitatẽ ac ooꝛꝑis ſtabilitatẽ debet ad pedes dni r⸗⸗

ſidere. Terau ꝙ debet in domũ coꝛdis ſui redire a ſemetipſum

vtz pꝓfitiat an ðᷣficiat quotidie diſcutere Auartũ eſt debet

dño ſuper beneficis gracias agere- eauſq; miſeiam per bona

dit. vt nos vite eterne dockrims illuſtraret YVnd dns dicit in
euãgelio hodierno ſoh. 3· Doc eſt iudiciũ qꝛ lux venit in mũ
dum dilexerunt hommes magis tenebras & luc erant em
eoꝝ mala opꝑa. Dmmis em q male agit odit uem a non ve⸗
iit ad lucm vt non arguant᷑ opera eius HNota ergo ꝙ hoies
AIpter hoc indiclũ eterne damnacõis patient᷑. qꝛ luc verbi dei
fugiunt nolentes audire verba ſalutis eterne . Dinc etiã dicet
Johß. 6. iheſus cum diceret carnẽ luã vere elſe abũ et ſangui
nem ſuũ vere eſſe potũ multi audientes ex diſcipulis ſuis di⸗
xerunt. Durs eſt hic ſermo qs poteſt euʒ audire. a multi di
ſcipuloꝝ eius abierunt retro. Dixit ergo iheſus ad duodeci.

nũquid a vos vultis abire. Reſpõdit a ſymon petrꝰ a dixit
Domine ad quẽ ibimus. verba habes vite eterne et nos cr⸗

dimus a zgnouimus qꝛ tu es chriſtus filius dei viui. Lercio
dedit etiam nobis dommus filiũ ſuũ · vt nobis ſemetipſũ ſoꝛ⸗
mam bene vinendi demonſtraret. CThriſtus em eſt foꝛ ma vite
noſtre. Vec em foꝛma repreſentat nobis refoꝛmem imaginem
mundicicie. miſericoꝛ die. ſiue beniuolencie· a imaginẽ iuſtitte
ad quaz imitacionẽ debemus elſe mundi. miſeritoꝛdes 2 iuſti
vt aũt huic refoꝛmi imagimi ↄfoꝛmemur neaoſſſe eſt vt creda⸗
mus in chriſtu ¶ C

—

P Vnde ſecũdo notandũ eſt . ꝙ in chriſtũ
credere elt per caritatem in ipſũ fluere. vt aũt amma noſtra flu
at in chriſt ſuã trifoꝛmẽ imaginẽ acœptat᷑. necſſſe eſt vt liqjfſa
cat eum ſpũſſanctꝰ. Vfñ a ipſe diſcipulis ſuis in ſpece ignis
apPparuit Ignis em duram materiã diſſoluit a liqfacit· eamq;

ufff cecee
mnm ſoꝛmã ſubiectam currere facit veꝝ vt oſtenderet ꝙ ignis di
umus virtuoſe liquefaciat animã. ꝗꝓpterea tanq; ventus vehe⸗
mens vemt ſpũ̃ſſanctus. ventus em acuit virtuch ignis · Ter
ao ſciendũ eſt ꝙ qᷓ in chriſtũ crediderit · id eſt p caritatẽ in chri
ſt fluxerit· hoc bonũ ↄſequet᷑ non peribit vitam eternaʒ
habebit · Et nota ꝙ non perire h vitam eternã habere. dſiſtit
in tribo · viðlict in ſup celeſtiũ bonoꝛ vbertate. in felic coꝛ ⸗
ris aime ſanitate/ in diume ↄgnicois mnfaſtidita ſacietate Ille
em non perit ꝗ; in eternis boms cũ amidis innumerabilib deli
datur. e⸗ em nõ perit ͥ nulla imfirmitate vel dolore grauat
Ille etiam habet vitam ewrnã ꝗ beate trinitatis facie; in giéter
atemplat᷑ Yñ ipla veritas diat m Joh. 17. Pec eſt vita eter⸗
na vt zgnoſcant te ſolum deũ veꝛr 2 quẽ miſiſti iheſũ chriſtũ.
X(De rto nota ꝙ ; m chniſtũ nõ crodidenit 1. P caritatd
li xpᷣm nõ ſuxerit peribit aà moꝛte moriet᷑ etna. Peribit inq; tri
pluũicit᷑· viðz aque ſubmerſione. ignis dbuſtione · a mltiplici i
firmitatũ opſſione· peccatores ꝗ ĩ xp̃ᷣo mnuẽti nõ fuerint tãc,

Prfluũbũ ĩ aqͥ vehemẽtibo ſubmergent. i ne eterno 2burent᷑. DAx—
diuerb infirmitatũ doloribo affligent. Pe ergo ei quẽ ſic peri
re ꝛtingerit. vñ Aug in enchendion. Penire a regno dei. eu
lare a ciuitate dei. alienani a vita dei carere tã magna multitu
dine dulcedinis dei. taz gradis eſt pena vt ei nulla poſſint toꝛ
menta que nouimus pari. moꝛte etiam morient᷑ eterna ꝗᷓ no
credunt in chnſtũ. id eſt ͥ per caritatẽ nõ fluunt in ipſũ. Auid
aut ſit moss eter na. dicit Berñ Woꝛs eter na eſt que omnez
tolleranciã exedit. an nulla ↄſolacõ ſuccedit a qua deſpera⸗
cio nunq redit Rogate ergo deũ patrem vt igne ſandi ſpi
ritus hquefadti ſic per veram caritatẽ fluz mus vt Rliũ ſuũ vni
genitũ 4 vitam eternã cũ electis poſſidere valeamꝰ.fluod no
bis preſtare dignetur X. M

¶ Fena tercia poſt pethe. Sermo. lii.
(Ego ſu hoſliü per me ſi s introienit ſaluabit it. Joꝑ. 10

Rariſſumi ꝗᷓ ſint qui per hoſtiũ intrent · Pulere declarat beatus
augſtiꝰ diœns. Intrat per hoſtiũ ͥ imitat᷑ paſſionẽ chriſi· vt
tũ deus factus ſit homo pro nobis · ↄgnoſcat homo ſe nõ eſſe
deum h hominẽ. q em vult deus videni cũ ſit homo· non imi⸗

Qtur illum à cum deus elſet homo factus eſt. tibi em dicitur.

—,. —

Tempoꝛe

agnoſce d es. Quis aũt ſit hoſtiarius declarat Theophilus.

diens. Spirituſſanctus eſt hoſtiarius per quẽ ſcripture reſera⸗

Eßzo ſum hoſtium ꝛt·

BGeo ſum hoſtium per me ſi quis introierit ſaluabitur.

QR

Eis ngon per filiũ.· Vñ a iple dei filius dit Jo his. 3.

dater diligit filiũ à omĩa dedit in manũ ſuam. Solent etiam

ꝓrio ſanguie rubricatũ a tlauis ꝑfora tũ. De ſetũdo nota ꝙ

huius hoſti hoſtiarius eſt ſpũſſanctus. ñ dicit Joh. 10. Aui
intrat per hoſtium huic ho

oſtiarius aperit. gloſa. ſpũſſanctus q́

dodet omnem veritatẽ.

mgredient᷑ dict᷑ in Yſa · 33. Aui ambulant in iuſticiis · In iuſti

cis dicit plunalit. qꝛ qubet homo tuiuſcũq; ſit dignitatis vel
Odinis aut offitcii · opoꝛtet vt iuſticiã comitẽ habeat p hant

7

ſaluet᷑ · Juſticia vero eſt vnicuiq; reddere et dimittere qð ſuum
eſt a ſequat᷑ veritatẽ · q perdent᷑ omnes qͥ loquunt᷑ mendauũ
Aui proiicit auariciã ex calumma. id eſt nullu ꝓpter auariciaʒ
calummat᷑ Calummiaa vero eſt falſũ crimen intendere · a excutit
manmũ ſuã ab omm munere · Dic ad minus quatuoe phibent᷑.
visðtz · ſymonia que acupit munus a coꝛde ab oꝛe à manu. p
hibetur etiam hit vſura a iuſti indieii · ac lingue in aduocati⸗
one vendicio.⸗ Rui obturat anres ſuas ne audiat ſangumẽ . H
iubet᷑ ne detractio audiat. Detractores em fraudãt ſangninẽ
animaꝝ proximoꝝ ſuoꝝ. ſanguis aĩme eſt bona fama que ꝑ

detracionẽ effundit . a claudit otulos ſuos ne videat malum

aingndietur a egredier 4 paſcua inuemet . Joh. 10
Deuinq; ſũt hit notãda. Primũ eſt q̃re ißs ſeipſo teſte

docet omnem veritatẽ. Bonũ eſt ergo ꝙ, alibet huius hoſtia⸗
rii ſmiliaritatẽ acqrat · vt cũ venerit ipſo intromittente in cele
ſtes delicias admittat᷑.· De tercio nota ꝙ; qui ſint q; hoſtiuz hoe

te nobis indicant chriſtũ. Bene ergo mquit chriſtus domin9.

hoſtium nommet᷑· Secundũ eſt q; huius hoſtii hoſtiariꝰ appel⸗
letur. Jeraũ ꝗs ſit ꝗᷓ per hoc hoſtium ingrediet · Quartuͦ qui
ſint bo hot hoſtium precludet. Auintũ ꝗd per paſcua que m⸗
gredientes inu eniunt intelligi dert · P De
ꝓ ideo chriſtus ſe appellat hoſtiũ ꝗʒ fſieut nemo clauſã vndiq;
domũ intrar poteſt mii per hoſtiũ · Ita et nemo venire poteſt

e primo nota

quedam hoſtia rubricari a clauis oenari. Bit a iſtud hoſtiũ fuit

.

2

6

lij.

6

4

manã aſſumpfſit ex celo 2 non ex virgine maria.

telleckum thematis pulere declarat?
vero filium hommis ð celo deſtendiſte andis. non putes ̈ÿ de

Ai hic appellat mulier foꝛmcaria ſiue quecun! ſemina. “
que per libidinoſã acupiſceneiã etia aſpict᷑· Malũ diciẽ᷑ ome
zuad nocet amme. vtpote mſania a vanitas hums mũdi

ſcũq; ſit illa. Iſte in exælſis habitabit. quaſi diœret. qui

Rre obſeruauerit ille eleſtis regni ianuam ingrediet · 4

De quarto nota ꝙ ill bo p̃dickum hoſtium pᷣclidit tangun

tur tur apot · 2. Timidũ. id eſt ad ome opꝰ bonũ deſidioſis a im

credulis verbo dei. O iuſtis gaudia Petua repromittit a pec
catoribo eterna ſu Plicia Immat. et execratis. id eſt ꝓpt inſtã

cauſã excommumicatis· à homicidis: id eſt ammax vel toꝛ po

rum octiſoribo a foꝛmiea toribo. qꝛ ſoꝛmicatores t adulteros in

dicabit deus. venefics. id eſt malis dciliariis aQ etiam his
ad literam dant vel ꝓparant venena a mcantatoribo 4 y dola
tris ad hteram a etiã auaris qꝛ auaricaa eſt ydoloꝛ⸗ ſe ruitus⸗·
a ommbo mendadbo. id eſt ommibo his qui qð deo et ſanctdis

et hominibo pmiſerunt non perſoluerunt. ſi tamen ſo luere po

tuerũt pars illoꝝ erit ĩ ſtagno igne ardẽti a ſulphure qð eſt
moꝛs ſecũda· Auaſi diteret. nullus taliũ per chriſtu q eſt hoſtũñn
intrabit in regnũ leloꝝ. Pe qnto nota ꝙ paſcua intelligun
tur gaudia que habebunt ex ddemplacõe lancke trinitatis et

ex deleckacõe illius beate ſocietatis. Aui em̃ illuc peruenerit.
ingrediet ad dtemplacõem ſancte trimitatis· a eg rediet ad 5Hÿ

deleckacoõem illius beate ſocietatis · a paſcua mnuemet vtrobi⸗

ogate ergo dommũ vt et nos mediante hoc! hoſtio iheſn

chniſto illis ingrevietibo et egrediẽtib aggregar meramur

emo aſcendit in elum . ꝙ chriſtus iheſus Trerge hu

celo caro deſcenderit · hoc em heretitoz dogma eſt qui dixerũüt

che chriſtus de celo coꝛpus ſumpſerat et per virginem tranſie⸗

t. Eleganter ergo mqt beda ven erabilis. Si em̃ aliquis bo
no nudus de monte ad duallia deſcẽdat aſſumptis veſtimẽ
tis a armis eunde montẽ aſcendat. recke ipſe idez e deſck
dit aſckdiſſe phibet · In tali foꝛma thriſtod de ſe inqt

n octaua pent hecoſtes. Sermioll lii. 8

C ſemo aſcendit in celum niſi i qui ſ. Johanms t tercobo⸗
Nultas⸗ hommũ credere debet in eo ꝙ; chriſtus dommus dixit

t ergo im⸗ SS
eophilus dieens. Cum

emo „α..

*

Tempoꝛe
Emo aſcendit in celu niſi ꝗᷓ de eelo deſcẽ dit filꝰ? ho is
à eſt in celo . Joh.·3. ſupple et niſi ille quẽ trahit pater
fihus a ſpũſſanct?. ¶ *X CMota ergo ꝙ hilius ho
