actione vt videlicet de die in diẽ deũ ardentiꝰ diligamꝰ. ipſiq;

de tempoꝛe in tẽpus ſoꝛtius ſeruiamꝰ h̊ heu hodie multi facunt

SZrium. Dlim em deñ plus dilexrunt ipſiq; pluſq; modo fadunt
ſeruierunt Et certe h ſatis eſt monſtruoſũ ꝙ magnus vir jntim
Ottidie deſicat ꝙ tandẽ conuertat᷑ in paruum gnanum.

De ſeðo nota ꝙ contra qᷓdꝛu plc ſpm fuit ſpũſancto cõſoꝛtatꝰ
videlicet dtra ſpm ſuꝑbie auaricie luxurie et gule. Di em qtuoe⸗
ſpũs ſunt qtuoæ rote in turru dyaboli in qͥ multi innumen ad
benas Petuas dedutunt᷑ (uit igit᷑ cont ſuꝑbie ſpm ſpuſancto

2fſoꝛtatus. Pꝛeclare ſiq dem extitit humilitatis. Vnde ð Lu. ·
Exiſtimante Polo et cogitantibo oĩbus in coꝛdibo ſuis de Johe
ne ſoꝛte ſpſe eſſet xp̃ᷣus· Rñdit Johannes dicens oĩbus. Venit

fꝛtios me poſt me tuius non ſum dignus ſoluere coꝛnigiã calci

amentoꝝ eius Ecce inqn tum ſe humiliat. Bonũ igitur eſt t

a nos Johãnis humilitatẽ imitem-humilitas etiã eiꝰ attendit
m vilitate veſtimentoꝝ eius . Ipſe em Johannes vt ð Mat. ·3

—

habebat veſtimentũ dapilis cameloꝝ a zonam pelluæam eirca
lumbos ſuos Ercepit etia ſoꝛtitudinẽ a ſpũſancto atra ſpĩm

auaricie · O emm mhil curauernit de pecunia ꝗᷓ hodie tam libent

videt et acipitur ex hh euidenter apparet ꝙ nulli homi adulari

ſolebat· Phariſeo? nãq; a ſaducœozũ ſocietas eateruatim veni⸗
entes ad baptiſmum dixit eis · Pꝛogemes viperaz quis vobis
monſtrabit fugere a ventura ira. adte g fruckũ dignum pnie
q:d. Non tm̃ m baptiſmo meo cõſidatis qð per hot ſolum vos

ſaluari credatis miſi etiã ab exceſſibo vr̃is verã pniam pagatis ·

Johannes etiam ißm regẽ Derodẽ ſuper ſuis vicis argunebat

vſq; in dieʒ; oſtentionis ſue ad iſrahel Lu. I. Det verbꝛ

— 4

Sanctis vxſ.
dI dicens ei Mar. 6. Nõ liet tibi habere vxoꝛẽ fratris tui. Heu e SG α☚. V
nia pcta hodie a p̃ᷣlatis et iudicibo ꝓpter pecumã diſſumulan᷑t
Cei bee eti ſpũſſanckꝰ? Johannẽ dtra ſpum ſoꝛnicatiõis

e à luxurie · vñ et ipſe a mr̃is vtero vſq; ad moꝛtẽ in virginitate
ai pmanſit 4 APter virginitath pꝛiuilegiũ agnũ virgin eu virgis
is ſiliũ virgineo indie demonſtrare necnon et virgineis mambo
”MV meruit baptiſare · Oꝛ ag nũ dei demonſtrauerit teſtat Jo⸗ euan⸗
8 gelio pmo vbi ait · Vidit Joßes Jheſum venientẽ ad ſe et ait.
8E Ece agnus dei ecce qui tollit p-m. & etiam baptiſauerit xpʒ
Nn teſtatur Mat.· 3. vbit ait · Vemt Jheſus a galilea i m ioꝛdanem
1 ad Johanne; vt baptiſaret ab eo · Beatus i igitur eſt qui eiuus

ia prak fuerit imitatus (Conſoꝛtabat᷑ etiam a ſpũſancto cõtra
FIpm gule · vñ dict Mat .· 3. Eſea eiꝰ erat locuſte et mel ſilueſtre
Sins moꝛaliter jn veſte Johãnis doeemur vt aſperis vtamur

ad refrenationẽ carnis iſn abo vt non arte Patis ſed natu ralib
vtamur cibis · ¶ G De tercto nota ꝙ ꝓpter tria in deſertis
. manebat (Pꝛima cauſa fuit ne in vaſis ſenluũ ſuoꝛũ mundanis

deleckatonibus mquinaret᷑· vnde Seneca. Inimiea eſt multoꝛ⸗
tõuerſatio. Nemo enim eſt qui non aliquid nobis vicium aut
tõmendat aut impꝛimit aut neſcientibus aperit. vtiq; q maio-

9

4 eſt populus cui miſcemur hoct periculi plus eſt. Nihil vero tam
4 doamnoſum bonis moeibo q; in aliqͥ ſpectaculo reſidere· Xuarioꝛ
n rnedeo ambitioſioꝛ imo Eer crudehoe a inhumamo quia inter
3 homines fui her illee Pter hoc in deſertis manebat vt eo
3 liberius in lege dei ſui mevltamt Ipſe erat ille beatus vir de q
t legitur in pemtpio p̃s. Beatus vir qui non abiit m coon. im ·
A A m via p. non ſtetit et in c Tercia cauſa q̃re in deſertis mane
bat hec eſt vt eo ſecretiꝰ in oatione cum deo a angel loq̃retur
. SBonũ eſt etiam ꝙ nos ꝓpter pꝛedictas tres cauſas pꝛaua hoim
onſoꝛtia ſugiamus. D¶ De qiro nota ꝙ tande oſtẽ dit
ſe ſiliis iſrahel pꝛopter tres fe ima cauſa fuit vt eos ad
ſdeʒ a vite recitudinẽ infoꝛmaret· vñ dict Lu· 2. Facite fructꝰ

dignos penitentie · Jam enim ſecuris ad radiœz arboꝛis Poſita
eſt. Omms ergo arboꝛ non ſidens frudtũ bonũ exadetur a in
ignem mittet. Wonuit etiam turbas dicens. Qui habet duas
tunicas det vnã non habenti qui habet eſcas ſimiliter facdat·

Dirjrit etiaʒ publicanis · Ilihil amplius q; conſtitutũ eſt vobis
ſciatis · Dotuit etiam milites dicens . Neminẽ coneuciat neqq
calumma, faciatis ſed contenti eſtote ſtipendiis veſtris Gecũda

caulſa oſtenſioms ſue fuit vt duplite aduentũ dñi p̃nuntiaret.

.

vnde Mat. 3. Am poſt me venturus cſt ſoꝛtio me eſt cuius nõ
ſum dignꝰ calaamenta poꝛtare. Item baptiſabit vos in ſpiritu
lancto a igne . Dec dicuntur de pꝛimo aduentu dñi. Ipſe enim
veniens in carneʒ inſtituit baptiſmum fluminis in quo virtute
flanqdi ſpinitus emundamur cuus copia ſi non habetur in igne
SDontritioms vel paſſionis homo
ſectundo aduentu cuius ventilabꝛu im mann ſua a permundabit
aream ſuam a gregabit triticum ſuũ in hoꝛreũ ſuum. Paleas
aut oõburet igni mextinguibh. gloſa. Ventilabꝛum eſt eame
inditii qͥ diſcernunt᷑ leues a vacui a fructu bom operis Ceraa
caula quare ſe oſtendit Johãnes eſt vt credentes et pemtentes
baptiſaret ˖ Vñ diat Wat .· 3. Ex.vbat ad Johannez iheroſolima
à omnis turba et oiĩs regio ſdrca ioꝛdanez et bapti ſabantur in
ioedane ab eo coſitentes peccata ſua- Imitemur cariſſimi et nos
NJohannem in tnibus pdidis vt videhcet moees nr̃os de victis
ad virtutes reſoꝛmemus vt nobiſmetipſis aduentũ iudici cot
ndie pꝛenunctemꝰ? et noſmetipſos a ſoꝛdibus peccatoꝛrum no⸗
ſtroꝛum mm pꝛopꝛiis lacrimis emendemus. Rogate g ddommũ

——

2—

ramur. Quod nobis pꝛeſtare diqgnetur ꝭF.

VGeati Petri apoſtoli. Sermo. xxii.

¶Beatus es Symon bariona Mat. 16 S
Symon a xpᷣo iheſu nommatur bariona qa dictt beatꝰ Jeroni ·

Bariona noſtra lingua ſonat filius tolumbe. O autẽ xps dis
inqt· Caro 4 ſanguis non reuelauit tibi ſed pater meus qui in

xæilis at diſt Jeronimy. Spuͦſſenäi gfa boato Detro murlatiͤ
eſt ꝙ xp̃o i heſu dicret tu es xp̃s filiꝰ dei viui Cum autem xp̃ᷣs

meqʒ; non eſt credendum ꝙ per petrã xpᷣs demonſtrauerit bim
Petz ſed ſeipſum · vnde imqt beatus RXugꝰ. Super hanc petrã

nelauit tibi ed pater meus qui in clis eſt Mat./6. Et
ego dido tibi ga tu es Petrus et ſup hanc petrã ediſt⸗
cbo ecleſiã meã. Nota ꝙ in ̃ſenti euangelſio dñs bim Petz⸗
Pemupe apłoeũ beatificat aQ cmendat a in hac cmendatione

aſpellat eü Symonẽ bariona a Petz; · Symon aũt interpꝛetaĩ HH

Poient baptiſan. Sequitur de

ot ſic ̃dicta exequamur vt angeloæum oonſoꝛtium aſſequi me

Smſs dixerit tu es Petrug a ſuper hanc petrã edificabo ecclelſliiã

Eatus es Symon bariona quia caro a ſanguis nõ r

huiꝰ? müdi et tüt piſcato⸗

4

RU

Bymonẽ· i. obedientẽ

vidit duos Hatres Spmonem qui vocatur Petrus a Andeeã

fratrem eius mittentes retia ſua in mare a ait illis. Henite poſt
me ſaciam vos ſieni piſcatoꝛes hommũ. It illi oontinuo relidis
Symonis imitatione triplex rete relinquere debemus et vemire

poſt dñũm Cꝛimum eſt reie ſuperbie de hoc ð Rbacuc. . Quare
dñe taes deuoante impio iuſtiozẽ ſe totũ in hamo ſubleuabit
traxit illud in ſagena ſu⸗
emm reto eſt dyaboli per quam tn iple pꝛimum cœtidit a liet ꝑ

a a gregabit in ſte ſuum. Superbia

eam ceciderit tamẽ adhut per ipſaz trahit in ſublimi reſidentes

Secundum eſt rete auanice de hoc ð Pla. 19. Tradã inquit dñs

egiptum in manũ dñoæum crudelium etiã merebũt piſcatoꝛes

—. —

et expandentes rete ſuper faciem aqrum emar ceſcent · Egiptus

eſt mundus iſte qui in die indicii tradetur i manus dommoeũ
emdelium idemonum. Demones enim tunct deſeuiẽt im hoĩes

ꝛes. i· auani ᷓ rete auaricie expan der

ſuper factem oebis emar ſcent tum penuriã mciderint oĩs bom

ercum eſt ete kixurie de hoc ð Pꝛouer.· 2. De feneſtra domꝰ

mee per cancllos paoſpexi a conſidero vecoꝛdem inuenem qui

aungere 4 caldia te calais tuis circumda tibi veſimentum tuum
ſequere me et dicitur ibi ꝙ Petrus ita ſeerit · Nota ꝙ ꝑ De⸗
rodez qui interpꝛetatur pellibus glo ians dyabolus ſigmifſicat
Ppſe em de pellibo ſuis· i. nequicia et verſucia ſua gloꝛiat᷑. Der

rmonibus a blandidis labiozũ otraxit illũ ſtatim eã ſequit

iſi bos ductus ad vicimã a quali agnus laſciuiens a ignoat
ad vincula ſtult? tra hatur donet tranſfigat ſagitta iecur eiꝰ9

Sagittn hm glo ſam eſt ſentencia iudicis qua toꝛda lururioſo
in die indici tranſigentur De adimpletione amomitiomis an
gelie legitur in acibus apoſtoloꝛum caꝰ. 12. Vbi dicitur ꝙ cũ
Petrus apls iheroſolimam miſſus eſſet in carœrem herodianu
et nocte inter duos milites doꝛmiret vinctus cathems duabus
eñre angelus dñi aſtitit et lumen refulſit in habitaculo careris.
percuſſoq; latere Petri exutauit eum diens. Surge velociter.

Et beridert cathene de mambus eius. Et addidit angelus. Dꝛ e

ern

ʒ BBagneris
obediens. bariona filius columbe · et Pet
JVnde paimo nota ꝙ appellat eum Sym
Pter duo videlioet dominio iuſſiomis executionem. pꝛopter
angeliœ monitiomis adimpletionem. De executione dominic
iuſſionis ð in Mat · 4. & ambulans Iheſus iuxta mare galilee

S

Petrũ vero in loto iſto petcatue qlibet deſignat quẽ Herodes
i. dyabolus in carcere crimmalium pctoeum ſua ſoꝛti cuſtodia
detinet alligatu· Per angelum vero diuma gratia figurat᷑ que
venit cum lumme i · vera recog nitiõe ſui offert᷑ peccatoꝛi qᷓ etii⸗
Ppter ipſum lana perculſum fuerit latus ſui ſaluatois. C R
t nota ꝙ ſic petꝛꝰ angelo obediuit in liberatiõe ſua doꝛpoꝛan
neceſſe eſt vt nos pctoꝛes gre dei obediamus in liberatiõe
ð hoc autẽ ſicut pꝛo bari pt᷑ ex pꝛemiſſis quinq;
imum eſt vt velociter ſurgamus a ſtratu fſede ac
ecrimmoſe voluptatis. Aui emm nõ ſurrexerit de lecto tnſitoꝛie
deleckatiõ is mittet᷑ in ledũ eterne tribulatiõis· vñ de Veza bel
qᷓ interpꝛetat᷑ ſterquiliniũ a ſignat carnis voluptatẽ ð AXpo ·z2.
Ecce mittã eam m leckũ a qui ſoꝛnicant᷑ cum illa in tribulatie
maxima erunt Seðm elt vt pcingamur cingulo caſtitatis· Qui
enim non fuerit p̃tinctus angulo caſtitatis accemgetur fumnbus
aſperrimis ſub pꝛeſſura ꝓpetue ſeditatis · vnde dict᷑ in Job iz ·
Balteum regu diſſe oluet a peinget fune renes eoꝛũ Per balteũ
intelligitur gloꝛia tempoꝛal que in his ſi male leipios rexerüt
dilſſoluet᷑ a qrum renes fune eterne aſperitatis accingent (Cer⸗
aum eſt vt pedes nroæum affectuũ calœis·i. exemplis ſandtoend
mumiamꝰ. Qui em pedes aie ſue nõ calcauerit exẽplis ſanco’n
moeꝛdebitur moꝛſu vermiũ a ſcopionũ et laœrabitur dentibus
ifer naliũ beſtiarũ. vñ Eccl .· 39-Dmma hec ad vindicta creata
ſunt beſtiarũ dentes ſcozpii et ſerpentes Cuartũ eſt vt nos cari
tatis palli? veſtiamꝰ· Qui em veſte caritatis nõ fuerit ctooptus

₰ —=–—

a tonuiuio dñi eiectus eterne confuliom ſubiacebit · Vñ Xpo :3

Suadeo vt induaris veſtimentis albis et non appareat cofuſo

nuditatis tue. Dinc etiq diot Petrus cano 3. Canitas opit
multitudinẽ peccatoꝛum QAuintũ eſt vt gratiam dñi ſequamur
ducentem nos per viam fenitentie per viam inſticie aQ per viaz

—

pacientie. Dec enim tria ſunt nobis neceſſaria vt videliet per

pententiam ea que male geſſunus in nobiſmetipſis pumamꝰ⸗

vt per iuſticiã in bono opere demnceps perſiſtamus a vt per pPa⸗
Qdentiam quicq́ nobis aduerſi 2tigerit ſuſtineamus c nota
ꝙ petrus a dño bariona appellat᷑. Bariona vero interpꝛetatur
filus columbe· i. ſpũſſandi-Fuit igit᷑ petrꝰ filius colũbe hoc eſt
ſpirituſſandti per veram ſidei conſeſſionẽ et per ſin eram domim
diledion em . Veram fidem pꝛoſeſſus fuit Mhat. 16· Pbi dicit ad
dñnm. Ju es xps ſilius dei viui. Dec verba expoſita ſunt ſupa

—

C . —— —— . .

—

—

—

— — — — —
M

in cathe · beati Petri. O etiam ſincere dñm dilexit patet in Joßᷣ
21. Vbi cum dñs ter a Petro requireret an eum diligeret rdit
etiam ter Petrus. Dñe tu ſeis quia amo te q d. Xmo te ex oĩ
cedis togitatione ex oĩ ois locutione 4 ex oĩ opis exhibitõe
Nuia igitur cariſſimi impoſſibile eſt ſine fide et ſine caritate deo
platere debem? ipſum vt veram fidem a caritatẽ perſectã nobis
tribuat ingiter implo'e. C LItez nota ꝙ dñs pꝛinerpem

Panctis Der. Jxüſ. ☛ 4

Et vere ipſe firmus fuit a conſtans per ſententia, diſ,ricte aiad.
uer ſionis a per foꝛtẽ tollera ntiã indaic perſetutionis et nero⸗
niane paſſionis · irmus igitur a conſtans fuit Petrus in ſnia
iuſte aiaduerſioms quam pꝛotulit contra Xananmiã et ſaphira
qui ſub verbis mcrepatiomis eius cadentes in terra exſpirauefrt L

vt patet Actuũ . ?. Fortem etiã ſententiã ptulit ↄtra Symonz?

magum dioens ei · Pecunia tua tecum ſit in perditionẽ eiuſ&. S.
Firmus etiq; fuit in tollerantia iudaice perlecutiomis. Jbat emm
Petrus at alii apłi gaudentrs a aſpectu acilii qm digmi habiti
ſunt p noĩe ihu rontumeliã pati Itctu 5. oætiter etiam tandẽ
paſſionẽ martirii tollerauit. Rogate ergo cari Iſimi dñm vt ſic
beatum Petrum in oĩbus imitemur vt ſpi in vgno dei iugiter
tolletemur. Quod nobis ců. r

N

¶ In cõmemoꝛatõe beati Pau.apo.ſer. xxii

Bonum ertamen certaui curſum con ſũmani ſeða Ti. 4.
Beatus Greg? dicit Ad oſtendendam mnocentiã venit XRbel

—

tatem venit Moe. ad manifeſtanda obedientiã venit Abeahaz.
að demonſtrandam coniugalis vite caſtimomam vemt Yſaac
ad declarandam laboꝛis tollerantiã venit Jacob. ad reddendã
hio malo gratiq; vemt Joſeph ad oſtendendã manſuetudinez
venit Woyſes· ad deela randam inter flagella pacientiam venit
Job. ꝗ ð totum ideo factum diaemus vt in ſingulis videremus
uid ellet in quolibet imitandum vt quãcunq; virtutem quis
abilioẽ ſibi coqnoſteret eidẽ ſe pye cteris applicaret hoe Greg4
Beatus tẽ Paulus plures virtutes in eß. ad eaſet

ad inſinuandã mundicã vent Enoch ad docenda longanimi

n Plures virtutes in ſe habens ad eaſ dem
Thimotheũ epiſcopum exhoꝛtans inquit. Bonũ eertamen it.

de reliquo repoſita ẽ mihi coꝛona iuſticie quam reddet

J num eer tamẽ certaui eurſum conſũmaui fiẽ ſeruaui.
Smihi dus in illa die iunſtus udex ad Thi. 2. epla. 4. ca

Dec ſunt verba ꝗᷓ beatus Paulus qui eſt gloꝛioſum lumẽ oim
eeccle ſia ũ de ſeipſo ſcribit ad Thi in · 2· epłla. 4 (Vñ in p̃miſſis
verbis qᷓtuo ſunt notanda Pꝛimum eſt qð ſit bonũ ertamen
ꝗ5 oertauit (Scðm eſt quis ſit curſus queʒ conſũmauit Cerciũ
eeſt que ſit fides quꝙ; ſeruauit (Qnartũ eſt que ſit cona qdau
uhh gcert⸗ Hi5 dñs ſibi parauit. ¶ W De pꝛmo nota ꝙ beatus Paulꝰ
— . ponũ certamen certauit qa in certamine triumphauit. Triplex
ipy⸗ auüt certamen habnit videlicet contra inquietam carne; tontra
. malũ hoiem a contra puicacem demonẽ· Inquietudine; carnms
viãt per diſciphnatã continentiã· maliciam hoĩm ſuperamt prr
padentiã - peruicadã demonũ ↄtulcauit ꝑ ſuiipſius diſpliteneteanaz
De victoꝛia pꝛimi hoſtis· i: carnis ſcribit apłs ad Cho.i·9· ca.
Sic pugno non qſi aerem verberans ſeð caſtigo coꝛpus meũ æ
m ſeruitutem redigo ne ſoꝛte cum aliis p̃dicauerim ipſe repꝛobꝰ
efficiar etiam per pacientiã ſuperauit oẽs tribulationes ab
ho m inibo ſibi illatas teſtatur ad Ro. S. Quis ſeparabit nos a
caritate xp̃i tribulatio an anguſtia an ſames an miſerla an pſe⸗
tutio an periculum an gladius ſicut ſcriptuʒ eſt quia peopter te
mottifſicam tota die eſtimati ſumus ſicut oues occiſioms · ſed iin
hies oibus ſuperamus paopter eum qui dilexit nos (Oeruicaciã⸗
etiam demonmis per ſuperbiã a inanem gloriã infeſtantem victt
per humilitatẽ a ſuiipſius diſplicentiã· vnde dicit ad Cho · 1· 15
Nouiſſime oĩm tanq; aboꝛtiuo viſus eſt A mihi xpᷣus· Ego em
ſum minimus apoſtoloꝛũ qui non ſum dignus votcari ap's qm
perſecutus ſum eccleſiã dei · Vumiliat aũt ſe ita ſeibens ad Ti·
pᷣma. 1. idelis ſermo et omni acceptiõe dignus quia xp̃s ihs
venit in hunct mundum pcetoæes ſaluos faœre qrum pmus ege
ſum pꝛimus gloſa· i· peioꝛ. Debemus igitur aplłum imitari vt
videlicet ctarms luxuriã vincamus per illuſtrẽ continentiã. Iteʒ
vävt hoim maliciã ſuꝑemꝰ ꝑ foꝛtẽ patientiã a vt tco demomacã
ſuper biã dculcemus ꝑ veramti diſplicentiã. vñ a ipſe ſcribit ad
DPbi. 1.6. Certa bonũ certamen. M¶De ſedo videlicet de

curſu ipſe apls ſcribit ad Choꝛ. 1.9. Ego ſic curro non quaſi in
incertum. ipſe etiam ibid muitat nos ad currendum ita dits.
Neſeitie gm hi qui mn ſtadio ourunt oes Zez ourrunt ſed vnꝰ
acipit bꝛauiũ ſic currite vt cõpꝛehendatis· Nota vero ꝙ curẽéti
ad h vt bꝛauiũ topꝛehendat tria ſũt neceſſaria Pꝛimũ ẽ onenin
ſaſciculoũ depo ſitio. Scðʒ ẽ oim obſtaculoꝛũ amonitio· Cer·
aum ẽ rei ꝓpter quã a ad quã turrit᷑ dilectio De his tnibo diaet
apls ad Deb· 2· Deponẽtes oẽ põdꝰ a circuũſtas nos pcim ꝑ

6

3

3
2

anctis Xxiüj .
patientiã curramus ad pꝛopoſitũ nobis certamẽ aſpicientes n v ⸗
auckoeez fidei a dſũmatoꝛeʒ ihm qꝗ ꝓpoſito libi gaudio ſuſtinuit
cruc confuſione tontẽpta atq; in dextra dei ſedet · onet igi
nos apłs vt ꝑ padentiã aduerſitatum pꝛeſentiũ curramus ad SWZ
regnũ dei vbi eſt vera qes. Wonet etiã nos vt omne moꝛtale
peccatũ deponamus a abiiciamus. Mhoetale ꝗppe pcĩm. i. gue
Pondus hoiem onerat ac p̃mit. viam etiã qua ad deũ curritur
pedit et pcludit. onet nos terea apls vt ꝓpter aduͦſitates
à ſtigatiões ꝗᷓ nob in via dei oœurrerint a curſu nõ deſiſtamꝰ
H ſemper in dul ihm ꝓpter quẽ et ad quẽ currimꝰ inſpicamꝰ2.
Situt a ipſe ihs olim tum paſſurus eſſet gaudiũ reſurredionis
a pre ſibi pꝛepoſitũ pꝛeuidens a inſpities ſuſtinuit cruc contẽ⸗
ptibilem Q amanã ↄfuſione contẽpta·. C D De tercio nota

ꝙ btũs Paulus ſe fie ſeruaſſe teſtat qᷓdeuplicter aũt apłs deo Rreſet, ſe ſi Fuaß 2

deo pꝓmilit non violauit. Jpſe euangeliũ xpᷣi infatigabiliter acd
intrepide nũciauit· ſpſe res dei id eſt aĩas ſibi cõ miſſas fideliter
donſeruauit pſum q; nullũ incomodũ a dei amicitia ſeparauit
Sict etiam nos hant quadꝛupliem fidem deo ſeruare debemus
non debemus aliqtenus violam vnde Ecleliaſtes 5. Si quid
vuiſti deo nõ moreris reddẽ. Diſplicet em deo infidel et ſtulta
pomiſſio ebemus etiaq; pꝛoximis nr̃is aiabns eceum vtilia
nunciare. Wandauit enim dñs vnicuiq; de ꝓpximo ſuo ſic dicet᷑
Eteleſiaſtici. 17. Vnde ð in Apo.22. Gponſus a ſponla dicunt
veni · Et qui audit dicat vem ˖ Sponſus eſt ihs xßs · ſponſa eſt
triumphans ecleſia. Di vmicuic; exiſtenti in eccleſia militanti
dicunt vt vemat . Et quicunq; ſponſi ac ſponſe verba ꝑ inſpſia
cariſſimã hoc eſt aiam nr᷑am deo ſideliter reſeruare. vñ diet ps
Kmima mea in mambo meis ſemp Item Job. 13-Ftrnmaz meã
Poꝛto in manibo meis Pꝛeterea non debemus nos a xpᷣo ꝓpter
aliqð incõmodum diſgregare vñ Pan. ad Ro · 8. Certus ſum
quia neq; moes neq; vita neq; ſubaudi bona vel mala inſtatia
Yl futura neq; creatura alia poterit nos ſeparare a caritate dei ·
W0 De rto nota ꝙ in cꝛona que data ẽ beato Paulo et ꝗ
dabit᷑ omm hoĩ bene certanti curſũ conſũmanti ac ſi ſeruanti
quatuo ſunt lapides pꝛinapales videlicett topaſius ſmaragðdꝰ
carbũculus a ſaphirus- Der topaziũ qui inter oẽs gẽmas 8 e'
maximꝰ a ꝗ oĩ coloee reſplendet· cꝰ tñ coloꝛ pndpalioꝛ auro eſt

RM 4
2
—“õõ — —
4

qui bonas margaritas ſiuit. Scm que ſit pctoſa margarita.

vicimoe intelligitur pr̃ per quẽ dat᷑ oĩpotentia. Per ſmamgdũ
qui oim gẽmarum mitentiũ pꝛicipatum tenet æ qui bene polit?
ad modũ ſpeculi reddit imagines expeimit fihus per quẽ dat᷑
oĩs ſciẽtia · Per carbunculũ qui oẽs ardentes gẽmas in virtute
ſuperat et qui emittit radios ad modũ igniti eubonis figunaß
ſpũſſanctus per quem datur ſeruentiſſima caritas Per ſaphiri
m quo ſtella rutilat a qui coloæẽ habet celo ſimilẽ et qui multũ
valet ad ſoꝛmandã pacœm delignat virgo Charia de qᷓ relultat
meſtimabilis claritas. Alie plures gẽme erunt in cozona ꝑ a
intelligunt᷑ ſpẽalia gaudia qs electa aĩa de vmuerſis angeloe’n

. .
ℳ☛, . E

oedimbo accipiet r de lingul choꝛis ac ſedibo electoeñ. Rogate

ergo dñm vt cum beato Paulo ſic bonũ certamẽ œrtemꝰ et ſic
curſum nr̃m ↄſũmemus. ſic etiam dño fid ſeruemꝰ vt tandem
ꝛonã &loeie de manu dñi aceipientes exultemus. Qð nob t:

In feſto beate Margarete. Sermo. xxiii.

imile eſt regnum celoꝛum hommi negodatoꝛi & Mat. 13

dño meo ac diete. negotiammi dum vemo. Ilon enim paruũ
ſidutie robur mihi peeſtat ꝙ ille ſummus imperatoꝛ factus eſt
negotiatoꝛ meus et negociũ meum ſine odio egit q;ᷓdiu fuit in
ternis hxt ille. Attendamo fatws cariſſimi inque negocio fuit
beata virgo MWargareta que ita ſideliter ad dei honoeẽ a regni
cloꝛum acquiſitionẽ negociata fuit ꝙ etiam ſanguinẽ fundere
pata ſudit q bene dicit beatꝰ Gregꝰ. nos bar bati diomꝰ
qui ad regna cleſtia ire per feræ puellas videmꝰ. q ſi adipiſci
regna cœloũ per bella perſecutionũ nõ poſſumus. hocip̃m nob
turpe ſit ꝙ deũ nolumus ſequi per pacœm. ece null nrjm modo
dicitur peo me mosenſed tm in te illicita deſideria occide · Auod
beata Margareta kecit· ergo recte de ipſa ð· Simile .

NImwile eſt regnum celoeuz homini negotiatoꝛi querenti
bonas mar garitas Inuenta aũt vna p̃tioſa margarita
abiüt a vendidit oĩia que habet et emit eam MWat · 13.
AQuatuoæ hit ſunt notanda. Pꝛimũ eſt q; ſit hmo negotiatoꝛ

quam muenit. Nercium eſt quõ et nos bom negociatoꝛes eſſe
debeamus Quartũ eſt ꝗᷓ ſit p̃tioſa margarita qua necſſe eſt t
emamus. ¶ Q ¶De pmo nota ꝙ homo negotiatoꝛ ꝗ́ bonas

4 7 = ””ñ 4 .

Bancis Miüiſ.
margaritas queſiuit a querit eſt ipſe dei filiꝰ iheſus xp̃s qui d
cel venit ad terms vt bonas qꝗreret margaritas · i. ̃de ſtinatozꝛ
aĩas ad regna celeſtia reuo caret. pꝛedeſtina toꝝ pe aie dicunt
bone margarite ex quibo nitent poꝛte illiꝰ gloꝛioſe cini tatis dei
noue ihemſalem · Iſtum vero negociatoꝛe; beata tharia virgo
deduxit ad terras. Iplſa quuppe fuit nauis illiꝰ nobil inſtito?is
de quo didt puer. 1. Facka eſt quaſi nauis inſtitoꝛis delonge
Hꝛtas panẽ ſuũ De hot inſtitoꝛe ſiue negoctatoꝛe dicit Xugꝰ
Pne mercatoꝛ gr̃as agimus tibi qa redemiſti nos-

☛

e ſcðo nota ꝙ pꝛecoſa margarita quã iſte negodiatdꝛ ꝗᷓſiuit
inuenit a emit eſt beata Margareta. Danc emm tunc ꝗſiuit cũ
eam ab mitio et ante ſecula ad gloeiã pꝛedeſtinauit· Tunc eam
muenit qñ pꝛo ipᷣa carnẽ aſſumpſit. Tunc eam emit tum oĩia
dendus in cruc oĩa veſtimenta ſua exuit a cum dilectã aiam im
manibus mimicoꝝ dedit ſicut ð Jere. 12. Et dedi dileckaã aiam
meã in manũ inimiooꝝ eiꝰ. Et nota ꝙ ſicut de bra MWargareta
xp̃ianum electum qſiuit muenit et emit lota etiq ꝙ beata
margareta bene ð margarita tũ ꝓpteꝛ vocabuli ↄſonantiã tum
etia; pꝛopter multas ꝓpꝛietates margarite Quaz peima eſt
margarita in conchis ma rinis mnuemit. Et qd erat Theodoſius
gentiliũ priarcha pr huius puelle mſi quedaq concha marina
Ipſe enim a fluctibo huius mundi iackabat᷑ a in vndis perfidie
maceabat Gecunda Ppetas o illa har ganta eõmendabilie &
ꝗᷓ per naturã ꝑfoꝛata ẽ ꝙᷓ que ꝑ violentiã perfoꝛat᷑ Sic et bta
MWargareta cmendabilis fuit per obedientiã voluntariã· Ip̃a
Idem nõ cacta ad hoc ſe humiliauit vt paſceret oues nutricis
Margarete · Dinc moneant᷑ ſilii vt parentibo ſuis obediant in
his qꝗᷓ ſunt ad deũ. vñ Paulus ad Ep. 6. gilii obedite paren
tibus veſtris in dño hoc emm inſtum eſt Itez ad Collo. Filii
obedite parentibo vr̃is ꝑ oĩa hot enim platitũ eſt dño( Tertira
Petas eſt ꝙ illa margarita nobilioe eſt que candet et clara eſt
qꝙ; illa ꝗᷓ flaueſcit· Illa emm iunentus a ros matutinꝰ candida
ſecit a clarã· hant ſenectus a ros veſpertinus ꝑduxit ad obſeu
ritateʒ. Sic a bĩa Margareta coõmendabilis eſt ꝓpter virgineã
clantatẽ. Plus em comendatur in hat puella candoꝛ virgineꝰ
viguit feruoꝛ innemilis q cõmendetur caſtitas in vidua quam

tunc pmo deo offert qñ eſt circa ĩnos. 50. vel. 60. qñ ſiʒ in eæz

tepuit ignis iuuentutis. Igitur ꝓpter hanc virgineã puritatẽ
ille immenſus dꝛato qui thargaretam abſoꝛbere volebat nihil
tra ea poterat p̃ualere ſeð diſruptus fuit. Itẽ ꝓpter virgineã
claritatẽ argarete tenebꝛoſiſſimꝰ caꝛceꝛ ĩ quẽ miſſa fuit diuio
lumine extitit illuſtrat?. Pꝛeterea ꝓpter mundiciã huiꝰ virgis
niuea colũba veniẽs de celo et coꝛonã aureã appoatãs ſedit ſuꝑ
humeros eius a conſolabat᷑ eã · Bonũ elt᷑ g carillimi vt foꝛnica
tionis immundiciã fugientes caſti ſimꝰ et mundi ne ab oꝛe ge⸗
hennabl deaconis abſoꝛbeam et ne ĩ tenebꝛas exterioꝛes piictam

hH vt coꝛona glozie cozonan memamur Guarta ꝓpetas marga
ritaz2 eſt ꝙ dtra eſtu febꝛiũ valẽ dicunt · Sic ba Margareta

impetuit a dnño P grunc en ven eratus fuerit a imploꝛauerit
min oĩ tribulatioms ſue eſtu
ſentiet ſubleuamẽ (ARuinta ꝓpetas margaritaz elt ꝙ valent
ſincopi et cardiaca paſſioneʒ;. vnde de eis fſit qdðdam elecuariũ
s dyamargariton appellat. Et vere ba argareta peꝛ mira
bilem aſtantiam quã in guiſſimis tozmentis habuit confoꝛtat
oẽs timidos et ↄfſundit nos ſenes et ruſticos qui tam pauca p
dſo ſuſtinere valeamus. Ipſa em cum nollet negare xpᷣm ihm

toꝛ poꝛe eius in modũ nuuli deturrebat Itẽ luſpenſa fuit in aere
a carnes eius ſeuiſſimis vnguł lacmte fuerunt. Tertio expoli

ata ſuit a in aereʒ ſuſpenſa et latera eius cũ lampadibo accenſa
hmiermunt, duarto igatis mamito a pedilo in aquã miſſa fuit vt
ſubmergent᷑ Quinto ex atuto gladio fuit declilata a ſic angeli
aĩam eius ſuſcipientes poꝛtauerunt in iocundos amplexꝰ ſpõſi
ui ihu xp̃i · Auis hec ↄſiderans nõ accipit ſoꝛtitudinẽ vt leues
ac momentaneos huius vite laboꝛes pꝛo dño padiat᷑ Beata

—

igitur hargareta eſt illud nobile dyamarganiton qꝗ ſumene

debemus ad reſtaurand vſoꝛtitudmẽ coꝛdis nñi · C S De
tercio nota ꝙ a nos negotiatoꝛes eſſe debemus vt videlicet de

mus ea ꝗᷓ habemus peopter illa que non habemus. Nria vero
ha bemus ſcz res coꝛpus aiam. Igitur vs nr̃as debemꝰ arca

poſſidetis a date elemoſinam ſed heu S non ſolũ non dant
ſua egentibus ſed etiaʒ ad ip̃ᷣm qð habent a
Debemus etiã coꝛpus nr̃jm ſpũalibus exercictis mancpare vt
videlieet ploꝛemꝰ vigilemus oeem? ieumem? a alios laboꝛes

—

toapoꝛis peragamꝰ inquantũ tñ hoc toapus noſtrum ſuſtinen

a m oĩ neceſſitate ſua pium et velor

ſuſpenſa ſuit in aere a tam Fuiter virgis fuit ceſa ꝗ ſanguis de

egentes ſideliter erogare- vnde dict dñs Lu. 2. Vendite que

nt acpiunt pauperibo

8 9C9Cͤaünctiis Dex. Arxv.
ihl poteſt · Tercio debemus amimam noſtram ſidelibus depoſitarüs
NiS (omendare videlidet patni a ſilio et ſpirituiſancto· Vñ apl's ad
H Thi.· 2. I. Scio tui credidi et ertus ſum qa potens eſt depo ſitũ
cèͤ8 meü ſeruare in illu diẽ De qrto nota ꝙ illa p̃aoſa margarita
quam rebo cozpoꝛe t aia comꝑare debemus eſt iple dulcis Ihs
Wè„ xp̃s. Det pꝛetioſa mar garita muenta fuit in illa nobili toncha
- marina videliæt in virgine Mana. Et ð hec margarita paoſa
. i. pe oĩibus gracioſa. de hac ð Sap̃ ·. Pꝛepoſui illã reqnis 2½
H ſedibo et diuitias mhil eſſe dixi in comꝑatione illiꝰ nec cõpaui
illi lapid paecioſũ qm omne auzꝶ in comꝑatione illiꝰ arena ellk
2 exigua et tanqᷓ lutum eſtimabitur argentũ in oonſpectu illius
Rogemꝰ g dñm vt p ipſiꝰ paolſo filio tam efficatit laboꝛ emꝰ

vt ipſum in noſtroꝝꝶ laboꝝ pꝛemium recipiamus. Að nobs &.

¶ Marie agoalene. Sermo. xrv.

(VDinxit iheſus ad mulierem ſides tua te ſaluam fecit · Luœ.7.
MWagna ſides beate Mag dalene peſſit ex magno amoe ma⸗
H Inus emm amo pcti rubiginẽ cõſumit. vnde inquit Baſilius
8 Nanto ampliꝰ pcti mbigo ↄſumitur qnto pctoeis coꝛ magno
N cantatis igne ocrematur · quare inq̃t Criſo · Opus eſt ꝙᷓ nobis
feruenti aĩa quia non impedit hoĩem fieni magnũ nullus erge
⸗ titutus in pecatẽ deſperet · nemo virtuoſus doꝛmitet nec hic
4 conſidat · ſepe enim meretrix pᷣeedet eum
Mag dalena cui dixit Jheſus fides
Iyrit iheſus ad mulierẽ · ſides tua te ſalua; fecit vade m
Paœ Lu.. Tria peinupaliter ſunt hic notada. Pꝛimũ
eſt que ſit mulier quã iheſus affat᷑. Scðm eſt qᷓ ſit fides

Er quã ipſa ſanat. Teraii eſtq ſit ar in q a vt gradiatar

hot habemns in beata

☛

465
12

T. ¶De pmo nota ꝙ mulier iſta eſt beata maria Magdaléẽa
qᷓ hm ethimologiã huius vocabuli duplicit᷑ mulier ð. Diat᷑ em
mulier qᷓſ mollis hero. vel ð mulier q̃ſi molliens hee · Et nota
P hero iðẽ eſt dñs · Duo vero ſunt heri ſiue dñi videliet deꝰ
dyabolus. De iſtis duobus dñis ipſa veritas dicit Wat. 6.
MNemo pt᷑ duobo dnis ſeruire. Igitur beata maria Magdalea
appellat᷑ mulier · i · mollis hero. i· dyabolo. Ipſa quippe vtpote
ccerea elſet mollis ei fuit . i. obediens ad peccandu. vnde legit in
Peeſenti euangelio. Et ece mulier que erat in ciuitate peccatrix
Peccata vero iſtius peccatrias mulieris per hot exagitantur pÿ ð
manifeſte peccanit a cum multis· & aũt mamifeſte pecauerit EK —c—a—

☛= ☛

—
☛

—
=
—

⸗ð

hot innui tur qð ð ece ecxe quippe eſt aduerbiũ demõſtrandi
G etiaz cum multis hecauent por boc oſtenditur ſequitur
que emt in cuitate. Mõ emim in aliqua parua villula peccauit
ſed in cluitate vbi multi erant qui per eius pulcritudmeʒ illedi
ipſi? libidinẽ appetebant h vt vbi abũdauit delickũ ſupabüda
iet et gfa ſicut diet apłs ad Ro· 5. Beata maria Wagdaleaea

per diuinam apparitionis miſenidoꝛdiã viſitata ſicut fuerat pri9

mulier. i · hers hoc eſt dyabolo. ita etiã poſtmodũ facta ẽ muliẽ
i.molliens herum hoc eſt dulœm ereatoꝛe; ſuum per penitentie
ſincœritac in ꝗᷓ tam ſerioſe perſtitit ꝙ vultus ei nõ ſuit amphꝰ
in diuerſa mutatus ſicut legit᷑ mn. . li? Re· cav. . de Enna mr e
Samueb. Pñiaʒ em̃ quã midauit Pcubens ad pedes ſaluatoꝛis
lui ita firmã tenuit a muiolabilem ꝙ nunch demops viſus eſt
in ea aliquis leuis actus aut vultus diſſolutus vel etiam aliqᷓ
hilaritas · Per hoc nos ammonemur ne pñias nobᷣ iniu nckas
tam ſatiliter relinqmꝰ. Multi em ſunt qui pñias ſibi iniunctas
ad choꝛeas diſcurrentes a ad tabernas imo qplurimi ſunt c ui

mox vt a ſacer dote reoſſerint iniuncte ſibi pnie ſũt obliti ¶
De ſecũdo nota ꝙ ſides marie magdalene erat hec videlicet ÿ)½

credebat ihm xp̃m veniſſe ad peœatoꝛum pñium ſuſceptionem
Eredebat etiam ißm venturum ad ipſoꝛ qui non penituenint
tondemnationez. a hec duplex ſides ſaluã eam fetit · Suggeſcit

em̃ ipſi vt pet᷑is relicis curreret ad pium ac dulc pnium ſuſtce

ptoꝛem ne poſtmodũ maderet in manꝰ ſeueriſſimi iudick puni-

entis. gt nota q, ket des marie agdalene tni ſovalbue
ſuffulta fuit videlit timoꝛe doloe et amoze Timoꝛ m h nota?t
ꝙ ſtetit Rαρ*Ron e tapit ſes ad pedes acreſſit Qui enim
timent ſe dños ſuos offen diſſe nõ andent ſe repntare vultibus
eoeĩ quos offenderunt. Zi ti acceſſenint hoti- ipſoz: pedibus
Houoluunt qᷓ ſbi oſeuli dan petant. Dolce in ſoc ofdditur
amariſſimis lacrimis pedes dñi nr̃i niganit a ꝙ eoſdem crimbo
ſuis ꝗs ſepe põpatice oænauerat terſit. Xmoæ autẽ in h declarat᷑
ꝓ ofſculabat᷑ pedes dñi.qa oſculũ eſt ſiqnũ amoeis. Amoꝛ eius
Pedes ihu p̃cioſo vngẽto ꝑunxit. Si enim non

in hot innuit ngeto punxit. Si enim non
amaſſet eũ tales expeſas cirrca tale vngentũ nõ feciſſet Pꝛetea

phanſeũ. Dieo tibi remittunt᷑ ei pcta młta (Bonũ ẽ igit cariſſi⸗
mi ꝙ; a nos fidẽ marie Gagda. a ſodales ſi dei ipſiꝰ habeamꝰ

vi deliet vt credamꝰ dñm patũ ad recptionẽ pctoꝛũ ſi ex toto

DUN.—

znctis Oer Xevſ.
cCccode ad ißm ꝛuer ſi ſuerint· credamus etiã eum iam acinctus 63 .
i ad vltionem pctoꝝ ſi ad ipſum ꝑ pniam mature redire nolute
nint. Primũ ad hot valebit ne ex ↄſideratione facinoꝝ jn deſpe⸗
dA. ſuptionẽ de diuina mia de die in diẽ nr̃az pniam differaꝰ C e
Fiidei etiam ipſius ſodales hr̃e debemus videlicet · timoꝛẽ · doꝛ⸗
lorem a amo em. Timoe quippe pctm quod hoĩem deſedat ex
une pellit. doloꝛ expulſi peccati maculas diluit · amoꝛ vero peccatis
ne Drilutis oenatũ bom opis ſuꝑducit. De timoe dit· Ecrleſiaſtici
5 . Wimoe dñi expellit pctm. nam qui ſine timoœeè eſt nõ pote⸗
itt iuſtificari. De doloee diẽ dñs per Yfay. Tauamin mundi
eſtote auferte malũ oogitationũ veſtraꝝ ab oculis meis De .a
moee dit. 1. Pe. 4. Rartas opit multitudinem pctoꝝ. Iömoe
itaq; opit multitudinem pctoz ſitut faſciculus delectabilium ”M
floꝝ operit aliquẽ locum qui recenter à ſoꝛdibus eſt purgatꝰ
aũt pꝛedicta tria nobis ſint neceſſaria pꝓbatur per ſimile.
Si em aliqueʒz nobilem honeſtum hoſpitem ſuſcepturus eẽs
aliqð immðm aial domũ tuam defedaſſet. Primo ncre eſſet.
vt illud aial expelleret᷑. ſcðᷣo vt immunditcia eius quã relique⸗
int eiiceret. tercio vt vbi inqgninamentü immundi aĩabiacue⸗
pax de qua dr marie magda⸗vade in pace. Et nota hec pax
. aſpellat᷑ amicicia dinina- dr ergo vade in pate quaſi diceèt ei
t vãde a ſis certa q; amitus tuus ſim. Sis etiam certa. q dein⸗
2, ceps z te pꝛeualere n potent jnimicus· Et nota ꝙ dſs ĩ mitis
m⸗ oſtendit marie magdalene ſigna vere amidde. Dñs qur pe
eam ad pedes ſuos familiariter ſedere pmiſit. 2 ptem eius pius
43 quam ꝑtem ſororis ↄmendauit. Sicut dr. Luce.io· Dominus
in etiam ea ploeante lacrimatus eſt. a ad pꝛeces eius lazarum ne⸗
. ſuſeicmuit. Sicut teſtat Johis. 11-Dñiagtiam ei peius qu al⸗
8 cui diſcipuloꝝ. poſt reſurrectionem a Paruit. Situt legit Joh.
2⁊Z0 Dominus etiam pꝰ aſcenſionẽ ſuaʒ multis annis eã mim/
b ſterio angeloꝝ in aera ſubleuauit· ibiq; certis horis celeſti dul/
i cedine ſaciaut. ſicut de ea ſcriptum inuenit᷑. Beatus igitur ẽ
4 cuius amicus fuerit deus. Amiciciã aũt dei ſi volumus p qua⸗
tuoe ſpũaliter poſſumus comꝑare. viʒ. per coꝛꝑis puritatem. ꝑ

*

eoedis humilitatem. per mentis lemitatem a per elemolinan

X

2 largimtum. quod nobiskkkk.
¶ Item de eodem Seꝛmo. xxu··

— De
¶MRomittunk ei peccata multa. qm dilexit mitm. Luce.
Beatus gregorius inquit· endo pet. conlſidero matheum·
Aſpitcio paulũ. intueoꝛ magdalenam· video latronẽ · a mhili
Hhis video mſi ante oculos nros polſita ſpei a pemtentie exem-
pla. Vnde idem Mon nunꝗ ſacra ſeiptura non ſolum virta
foꝛtium habemus q d immitando arriꝑe debeamꝰ. a rur ſus qd
videamus in caſibus timè debeamus. Ecre Job deſcribitur in
temptatiõe actus. Damd ꝓſtratus vt et maioꝝ virtus ſpem
nxr̃am foueat· a maio calus ad cautelem humilitatis nos ad
ducat. hect ille. Er go cariſſimi ptta vitemus vt etiam a domi⸗
no audire mereamur- Remittunttſir.
