regulus exiſtit. Zuſcepit quippe de manu dñi regnum coꝛdis a
qumq; ſenſuũ ſuoꝛzum gubernanð. Coꝛ nanq; et quinq; ſenſus

Pim ſunt iſi ſer auitates. Populus namq; harum eiuitat füt
oogitatões locutiões a operatiões. Iſte regulꝰ vt bene regat

regnum ſuum iugiter ſedere debet in ſolio indicti quo a dtinue
diſcutiat ſi cogitatiões locutiões ac operatiõ es ſue digne ſint

cæleſti peemio vel infernali ſupplicio vt ſic ea ᷓ digna ſut ſuppli

io digna ſůt

in ſolio indicii diſſipat omne malũ mtuitu ſuo · ĩtuitu videlicet
iuditiarie diſcuſſiomi ecche ſecũdo nota per filium meguli ipſa
anima vel ſpũs hoĩs intelhgitur queʒ ſilium apud capharnau
infirmari dtingit. Capharnaũ quipe intelligit ager pimguedi
voluptatẽ carnalẽ. Dabundantia nanq; ſecularis a voluptas
carnalis ſepiſſime ſunt ocaſio et cauſa ꝙ amma vel ſpũs hoĩs
infirmatur infirmitate peccati· & abundantia ſecularis nodua
ſit aĩe ſiue ſpinitui per hoc maniſeſte pꝛobat᷑ ꝙ ſapiens ſic oat
ad dñm peouer 30. Diuitias ne dederis mihi tribue tmn vickui
meo neceſſaria ne ſoꝛte ſadatus illiciar ad negandum et dicam

3s eſt dñs. Wuiites & huius mundi incdũt in vanitatẽ toꝛdis

et obliuionem dei . a verte boe eſt infrmitas maxima Diat enn

aliqs abũdans in hot ſeculo. diues ſum a locupletatꝰ a nulliꝰ

egeo. a neſcit qa ipſe eſt miſer et miſerabilis et pauper et ecꝰ
nudo ſicut di citur Ipo · 3. Voluptas etiã carnalis ſepe facit
aĩam ſiue ſpũm infirmari per peccatum maxime luxurie. Vnde

dicitur in ps · 72. Pꝛodiit ex adipe mniquitas eozum: i: luxuria

boeum pꝛouemt er voluptate et ſacietate coꝛ poꝛali · vñ dicitur

—

.

Deutro · 32. Intraſſatus impmguatus dilatato dereliqt deum
actoꝛe; ſuum a moeſſit a deo ſalutari ſuo. Multi g per ſacietat?
coꝛpoꝛalẽ recdũt a deo ſalutari a adherent immũde ſoꝛmecatrici

ſed certe finis eoꝛum eſt interitus ſempiternus. Igitur quicũq;

. 4 6
SM
Rr

koemporr
intellexerit per gemitum remoeſum conſcientie aĩam ſuã ſiue
ſpũm per qualetunq; peccatũ infirmari neœſſe habet vt pedib⸗
deſiderioeum et affeckuum vadat ad Jhelum ac ſupplices pꝛetes
fundat ad ipſum ſic inquiẽs.· Domine deſcende pꝛiuſc; moꝛiat
ſihus meusq: d · O domine ſcio quia tibi pꝛopꝛium eſt miſereri
ſemper a paroœre. Peſcende igitur per oompaſſionem miam
a ſana aiam meam que grauiter imfirmat᷑ pꝛiuſq; moꝛte moꝛia=“
eterna. ¶ D ¶ De tercio nota qꝙ ad cunationẽ ſeu ſanatiõez
Ppüs ſiue anime per pecatum mſirmate ſeptem hoꝛe requirunt
Pꝛima hoꝛa eſt ꝙ homo rerog noſcat ꝙ; a deo ſit creatꝰ. Scða
eſt ꝙ etiam ſciat ad quid ſit creatus. Tercia eſt ꝙ recolet que
mandata a ſuo creatoꝛe acceperit. Auarta eſt vt videat ſi ooont
aliquod mandatũ pecauerit Nuiĩta eſt vt pecata vtpote vilia
deteſtetur. Bexta eſt vt futuri indicii attente memoeet. Septia
eſt vt pꝛo pecatꝭ ſuis intime doleat aQ contemtur (Seima itaqq
hoꝛa eſt ꝗᷓ requiritur ad curationeʒ vt videlitet homo recogno⸗⸗
ſcat a quo ſit creatus· Jumento enim ſimihs eſt homo qui non
ag noſcit crea toꝛẽ ſuũ· Auis aũt nos creauerit oſtendit p̃s · ita
Nans. Te ſ dee pisdſl weipſe at nosct nsinſtnox
Improperat deꝰ pctoꝛi ꝙ oblitus ſit ſui ita loquens Pen 32
Deum qui te genuit dereliquiſti aQ oblitus es dni creatoꝛis tni
omo igitur qui attendit a quo ſit cwatus debet etiã ſeire ad
quidð ſit cratꝰ a hec eſt ſecunda hoꝛa:¶ratus aũt eſt homo ad
hoc vt ſeruiat creatoꝛi ſuo· hinc dictur Peut. 0.· Jſlrahel quid
dñs deus tud petit a te niſi vt timeas dũm deum ambules in
viis eius a diligag et ſeruias dño deo tuo in toto toꝛde tuo et
in cota aĩa tua Ot vew hõ ad copetentjus poſſit ſeruire crea toꝛi
ſuo opoꝛtet vt retoꝛdetur que peœpta dño creatoꝛe ſuo reepit
hec eſt tercia hoꝛa · De pꝛeceptis aute; dnies diatur Deu⸗4·
ZSato a cogita in coꝛde tuo ꝙ dñs ipſe ſit deus in celo ſurſum æ
in terra deoeſũ a nõ ſit alius. Cuſtodi p epta eius atq; mãdata
vt bene ſit tibi et filiis tuis poſt te et permaneas multo tẽpoee
Ven. Non habebis deos alienos in conſpectu meo· ego enim
ſum dñs deus tuus Non vſurpabis nomen dñi dei fruſtra vel
m vanum quia non erit impunitus qui ſuper re vana nomen
eius aſſumpſerit · Dbſerua diem ſabbati vt ſanctiſies eum . non
tuus daturus ſit tibi. Non ocides nõ mechaberis· furtũq; noö

— —.——

ſcies non loquenis contra pꝛoximum tuum falſum teſtimomũ.
non concupiſces vxoꝛem pꝛoximi tui.non agrum vel domũ nõ
ſeruum π a vmuerſa que ilhus ſunt. Ece decem pꝛepta dni
que quilibet ſeruare tenet Qui vero pꝛecptna dei accepit debet
attendere ſi contra aliqð illoꝛum peccauerit et hec eſt qrta hoꝛa
Debet enim hõ ſollhcite apud ſemetipſum ↄferre de obſeruãtia
mandatoꝛum dei et ſtudioſe perſcratari tenetur ſi oontra anqdG
illoꝛum deliquerit. Aucunq; em offendit in vno factus eſt oim
reus paopter qð dicitur Jaco.2. Quicunq; tota legẽ ſeruauenit
offendit aubez in vnod fackus eſt ommũ reus Ei vero inuenerit
homo ſe contra mandata dei peceaſte debet etiam pcti vilitateʒ

conſiderare vt peccatum eo ſoꝛtius deteſtet a hec eſt qnta hoꝛa

Pibus em ſoꝛdibus vilius eſt pceẽm. Vnde dixit Beneca pᷣus
Si ſeirem deos ignoſcituros. homĩes autem ignoeaturos adeo
vile eſt Pecatum q; pecratum dedignarer Ani igitur vilitatez
peccati conſiderat debet etiam ſtricdiſſimi iudicii memoꝛari a hec
eſt lexta hoz a. Ipud quẽ em tunt peccati vilitas inuẽta fuerit
imeſtimabiliter confundetur. De hac conuerſione dicit gere. 2

Quõ confunditur ſur in depꝛehenditur . ſic confuſi ſunt domus

2

iſra hel · i · mali xpiam (Qu igitur diſtriciſſimi indicii recoꝛdatꝰ
fuerit cum effectu.· necſſe eſt vt pꝛo peccat ſuis et guiſſuma dei
offenſione doleat ac acriter conteratur a hec eſt hoꝛa ſeptima in
De vontriitionem eoeum plenarie habeat hac hoꝛa dicitur Joh 4·*
imn hodierno euangelo. Deri hoꝛa ſeptima reliquit eum febꝛis
videli et auaricie a luxurie. Per auarictam quippe hikhus homis
is eſt anima ſiue ſpiritꝰ etus frigus patitur moꝛdinatum. Per
uuyxuriã etiã caloe exardeſcit moedinato. Qui aũt vere ðtritus
fuerit reliquit eũ iſta febꝛis- Contritio vero vt plenũ virtutis
ſue oonſequatin effectum debet habere duos oomitꝛs videiet
puriſſimam confeſſionem a voluntariam ſatiſfactionez · Rogate
ergo cariſſimi dñm ꝙ ſic ꝓ pecats noſtris conteramur vt vitã
eternam aſſequi mereamur Quod nobis pꝛeſtare dignetur „πα

Vomica viceſimaſecunda. Sermo.Ixxvi.

5 —

um œpiſſet rationem ponere oblatus eſt à Mathei · 18·

Hui ſint ſerui huius pottiſſimi regis declarat Remigi di's.
Per ſeruos huius hoĩs regis deſig nant omnes homies quoes
deus ad laudandum ſe creanit quibuſq; nate legez dedit· tum
4

Tempoꝛe

quibus rationem ponit qñ vitam a moeem et actus ſinguloekz
diſcutit vt vnicuich hm qð geſſit tribuat. Quis autẽõ obligetur

decem milia talenta oſtendit beatus Rugꝰ dicens. Lex in deck

petepte cmendatur. ille debebat derem milia talenta por quẽ
omma peccata que ↄti legẽ ſunt nunt· Cum g& rex æpiſſet ic·

Vnm æpiſſet homo rex rationem ponere cum ſeruis ſuis
oblatus eſt ei vnus qᷓ debebat deee milia talẽta MWHat h
8. In peeſenti euangelio qᷓtuoæ ſunt notanda: Pꝛimãa
eſt quid per hoiem regem qui rationem cum ſeruis ſuis poſuit
intelligatur. Zetundu eſt quid per rõnem quq rex iſte a ſeruis

mila talenta debebat expeimat᷑. Quartum eſt quid facre debet
dedem milium talen toꝛum debitoꝛ vt ei omne debitũ dimitta ẽ

— —

¶ De pꝛimo nota ꝙ per hoĩem regem dei fillus intelligitur

Pidencet heſns z5s- De iſto bomine Dirit Cayphas joßi.

Expedit vobis vt vnus moꝛiatur homo pꝛo populo a nõ tota

ſancti amidn ſtolig albis ſequuntur agnum quocunq; ieritDe
ſecundo nota ꝙ rationẽ quam iſte homo rex cum ſeruis ſuis eſt
Poſiturus ſigniſicatur exammnatio meritoꝛum ſicut dicit gloſa·

gens pereat · Oꝛ etiam iheſus ſit rex teſtat᷑ per emetipſum Joh.

18. Obi cum Pylatus reret ab ipſo. Tu es wr indecũ rñdit

Reg nũ meũ non eſt de hoc mundo ſi de mundo hoc eſſet renuũ

in eelo eſt egnum iheſu · ibi enim wgnat cum eledtis ſuis- vnde

cantatur. D q; gloeioſũ eſt renum quo cum xp̃o regnant oẽͤ's

ane aũt exammationem dominꝰ particulariter faut in moete

vniuſcuiuſ; ſed generaliter eã faciet in die iudiei. De hac exa⸗
minatione ð mp̃s ·16· Pꝛobaſti toꝛ meũ et viſitaſti nocte igne

indiſcuſſum.
impunitum. tem dñs in morte coꝛ hoĩs p
deoclarat per Jhere · 7. Ego dñs ſcrutans coꝛda a pbans renes
qui do vnicuiq; iuxta viam ſuæ a iuxta fructum admuentionũ
ſuarum. ð etiam Sap̃· I. In rogitationibus impii mnterrogatio

me exammaſti a& Pñs em notte id eſt in moxte qñ videlicet ſol
materialis ocidit hoĩbus vmuſcuiuſq; coꝛ pbat· linguã viſitat
opus exammat⸗Et hotc igne i. lapia a auſteritate indiciaria

n igne quippe duo notantur videlicet lux ardoꝛ. Per hurem

mtelligitur ſapientia indicis · Per ardoꝛem auſteritas eiuſ dem

mdicis ſiguratur. Per ſapiĩam quippe nullius facinꝰ pertranſit
er auſteritatem vero nullhum pecatum relinquit
autem dñs in morte toꝛ hoĩs pꝛobet ſiue ſtrutet

H

.* * . „ .

enit. G etiam linguq ſit iudicialiter viſitaturus dominus per
ſemetipſum teſtat᷑ Wat. I2z· Dico vobis qm̃ de oĩi verbo odoſo
quod lotutus fuerit homo reddet rationem de eo m die udiai
Ex verbis em tuis iuſtificaberis a ex verbis tuis ↄdemnaberis
etiam opera noſtra dñds ſit eraminaturus aſſerit Paulus . 7
lva.. ita dians. Des nos mamfſtan ohotet anetnbunal
xp̃i vt reſent vnuſquiſq; ꝓpꝛia coꝛpoꝛis pꝛout geſſit ſiue bonũ
ſue malũ. Necſſariũ igitur eſt nobis cariſſimi vt hanc indica
riam examinationẽ ſemper ante mentis oculos habeamus a ſic
nos ſparemus qſi hodie vel cras de omm locutione cogitati»e
opere roõnem ſimus coꝛam deo redditun. Auis etiam lcit vt⸗
cras ſit victurꝰ. vñ Seneca. Ego oerte velut ille laturus ſentt⸗
m Boidn mnis meis dies venerit ita me obſeruo a allor
¶De terdo nota ꝙ per illũ qui deoʒ milia talenta debebat
tranſgreſſoꝛ ſiue violatoꝛ detez mandatoꝛum dommi figuratur
Cuiuſlibet enim tranſgreſſio ſiue violatio qᷓſi pondus eſt mille
talentoꝛum quod miſerum peccatoꝛem demergit in infernum.

nde ð de violatoꝛibus pꝛeœptoꝛũ dei Exo. 15. Hubmerli qſi

Plumbiũ in aquis vehementibo i. in aqs infernalibus ve eternu
habentibus. vnde etiaz dicit Yla.24· de amma peccatriœæ uat

eam iniquitas ſua a coꝛruet et nõ adiiciet vt reſurgat · Pꝛimũ

L

———,.ü—-————=— 8

tur pꝛeœptum dicit· Non habebis deos alienos coꝛam me.
Dot peecptũ violant oẽs qui mulierẽ vel nũmum vel ventrẽ
vel aliam quamcunq; rem tempoꝛalem amoei vel cultui diumo
peeponune· Poc etiã pꝛecptũ violant muliers ò ſostilegia a
mceantationes q maleſida fauũt et qui in talib ↄfidunt· Scom

22

peꝛecœptũ didt. Nõ aſſumes nomẽ dei tui inuanũ. Iſtud viollt

4

NAui periuria cmittunt a ꝗᷓ etiã ſine cauſa iuramenta emittunt
Fercũ peeceptu ditit. memento vt diẽ ſabbati ſantiſices. Doc
mandatũ violant qui m dnidis diebus ac aliis ſolennitatibus
iine licntia et magna neceſſitate in bigis vadunt et curribo et
qui tunt choꝛ eas ducunt a cum globis et taxillis ludunt et q
tunc tm ventri a ebꝛietatibus mtendunt. Quartũ peecptũ ait
NVonoꝛa prem tuum a mr̃em tuaʒ. Dot 3 ecptũ violant qu/
Arca parẽtes ſuos pterui ſunt et ꝗᷓ eos ĩ lua ſenectute deſpiacüuatt
nec eis ir ſuis necifitatib aſſiſtunt · Aumtũ pꝛeceptũ dicit · Ilo
Ocides. Duius p̃cepti violatoꝛes exiſtũt manuales ociſoꝛes
detractoees illiq; qui ꝓximos ſuos odiunt et qui eis motem
vel aliquã egritudinẽ vel eti g damnationẽ impꝛecant᷑ eternã
Sextũ nqt. ſas mechaberis Dot pceptũ violant ſoꝛnicatoꝛes

1

4

— — — —,— —

oĩa recuperare a emẽdare plenã

Temp⸗ 2 e

etiã innoctes aculſant et qui innocentib ꝑ teſtimomũ calũnie

z udicdo ſeculari bona ſua auſerunt. Ilonum paecptũ. MIõ
cupiſces vxoæ primi tui⸗Duius mandati violatoꝛes ſũt qui
m lurunioſis cogitatiombo delectant᷑ et vellẽt ſoꝛnicari ſi lieret
eis et poſſent. Decimũ peeteptũ dicit· Mõ deſiderabis rẽ pximi

—— —

tui· DPot pꝛeœptũ violant qiu bona pꝛoximoꝛũ a res ↄtra legẽ
nſticie vel acquirẽ vel poſſidere deſiderãt. Tranſgreſſoꝛes itaq;

7 . 4 .

R dedem peeeptoꝝ lunt qᷓſ debitoꝛ es dec milium talentoxꝝ

Hos dñs cum ſuo iuditio fuerint p̃ſentati pꝛecipit/ venundani
4 vxoꝛem eoꝛum et ſilios et omma que habent vt reddant ea
que tenentur. Dec venundatio eſt eterna dãnatio· Dmnis em
qui moetuus fuerit m peccato moætali venundabit · i. ſupphais
eternis cõmendabitur. Pxoꝛ etiam ſua id eſt conſcientia a filii
eiꝰ i. opera et oĩa mẽbꝛa que habet tum p̃o venundabunt᷑ · i.

„ adulceri et mceſtuoſi et ſodomitici et om̃es luxurie ſecatoꝛes
Zlitercunq; ipſa perpetret· Septimũ paeceptũ dicit. Non furtu
fEcies Pums peecepti violatoꝛes exiſtunt ſures raptoꝛes incæ⸗
diarii theoolonearii vſurarii fallarü a oẽs auari. Dctauũ pceptũ
ait. Non ſalſum teſtimomiũ dices. Dot pꝛeceptũ violant mali
aduocati qui iuſtas cauſas oꝓpꝛimũt et qui tuent᷑ mniuſtas qui

eternalit damnabunt᷑ vt videliet ꝑſoluat in pena ꝗᷓ cmiſit in

14
+* —. —

tulpa. ¶ R ¶ De qrto nota ꝙ tria fatiẽda ſunt peccatoꝛi vt

ei omne debitũ dimittat · Pꝛimũ eſt vt coꝛam dño ſe pſternat

vñ ð. Pꝛoadens aũt ſeruus ille Zetundũ eſt vt ea q neglexit

vel egit ſe emendare pꝛomittat · vnde ſequitur. Ro bat eum

vt peoximo ſuo hoc qð in ſe deliquit ex coꝛde dimittat Igit vt
ſeqmur vemã peccatoꝝ nr oeum q̃ſi iã diuino indicio aſſiſtẽtes

debemus nos pꝛimo coꝛã dño ꝓſternere per vera dtritionẽ · vñn
Sꝙ Padit ſeruus ille-i. pꝛ'onus œcidit qſi manus pedes caput

à totum coꝛpus offerens dño et hot ſit per contritoneʒ. Vera

.

4

quippe ↄtritio totũ toꝛpus offert penitentie· Secundo pmittere

debemus ꝙ velimus bona ꝗᷓ negleximus a mala ꝗᷓ tcõmiſimus

diutius vinere et ego totum emendabo quod pecaui. Tercio

debem? pꝛoximis noſtris qui nos offenderunt ex toto dimitt

Quod quia non fetit ſeruus ille tui dñs decem milia talentoꝛũ

dimiſerat ſed tñ a conſeruo ſuo tam impadenter extoꝛſit een tũ
denarios Vocauit eũ dñs et ome debitũ qð dimiſemt repetiit

ðð

ia rei latiſfactionẽ · vnde etiã diebat
ille. Pacientiã habe in me aQ omma reddam q· d · Permitte me

4
4
2

4

De

his qui nolũt iniurias ſibi illatas ex coꝛde remittere· Pnde etiz
dñs in ↄcluſione huius euangehi dicit. Sic à pr̃ meus cleſtis
hRcit vohis ſi non remiſeritẽ vnuſquiſq; fratri ſuo de coꝛdibus
rRns: Rocaz ergo dñm vt ſic debitoꝛibus nr̃is dimittam9
vt a nr̃is debitis abſoluti ſodetatẽ ſupernoeũ cuiũ attingam9

MWagiſter ſcimus quia verax es et viam dei MWath. 22.
Jeronmimus inquit ſub ceſare Ruguſto in toto oebe eſt olebꝛata
deſcriptio ſtipẽdaria· a tũc facta erat in ꝓpplo magna ſeditio di
entibus aliis ꝓ ſecuritate a quiete qᷓ romani ꝓ oĩbus mihtarét
debere tributa pſolui. Phariſeis vero econtranio dintibus. n)
bere Polm dei qui decimas daret humanis legibus ſubiacere.
Ceſae aut Ruguſtus Herodem alienigenz regez indeis aſtituit

— —

qui tributis peeeſſet hec ille . Venientes ergo Berodis den

tum phanſeis. Dicit Criſo· Pꝛopter hot ſuos diſcipulos a ſ.
rodis mittunt milites vt qcunq; dixerit repꝛehendat᷑. agi
ſtrum ergo eum vocãt vt quaſi laudatus miſterium ſui coꝛdis
eeis apperiat dicntes . Wagiſter ſcimus &ᷣ

1
.

— —

Agiſter ſcimus qa verax es et viã dei in venitate does
et non eſt tibi cura de aliqͥ at. 22 Quatuoe ſunt hic
MHnotanda. Pꝛimũ eſt quis ſit iſte qui magiſter appellat
Setctundum eſt que veritas ab eo diſcatur. Terdum eſt qualit
via dei ab ipſo docatur. Quartũ eſt quomõ de nullo cura ipfi

abeat᷑ ¶S¶ BDe pꝛimo nota ꝙ magilter iſte eſt iheſus xps

Binermc Wartha mgr̃m appellat ita dics ad mariã Mag⸗
dalenam ſoꝛoꝛem ſuaʒ Joh. 11⸗Magiſter adeſt vocat te. gpſe
eiia, hyſus bet ſemetipſum teſtatur oy ſit mor ita loquens ad
diſcipłos ſuos ꝗohᷣ .i3. Vos vocatis me mꝗr a dñe et bene di
atis ſum etem · Dñns igit᷑ męr̃ appellat᷑ qa doct nos qᷓdeuplicit

—

Doct enim nos per ſemetipſum a hoc per internã inſpiratiõe;
multoetens nanq; dñ's loquens hoĩ in tode Diſſuadet enim ei
malũ et muitat eum ad bonũ vnde diat Ecrleſiaſtiti . 4. Hapia
fliis ſuis vitax inſpirauit a ſuſcipit exquirentes ſe· Gapia ſieut
ditit gloſa eſt x-p̃s qui filios id eſt eos qs crauit per doctrina;

,

inſpirationis ad vitam muitat eterna;. Cauere itaq; debemus

vt monet nos p̃s.ne cum voœm eius audierimus obduremus

exegit per toꝛ toꝛes · et hoc valde eſt terribile exemplũ oĩbus

— — .

coꝛ da nra (Secundo do et nos per angelos. Angeli etem ſepi?
per reuelationem diuine voluntatis docent hoies intrinſecus in
aure coꝛdis. Vnde dicit Tach 53. Rngel? qui loquebat᷑ in me
ſuſcitauit me qᷓn virum qui ſuſcitat᷑ a ſomno ſuo. KAngeli Ipe
xp̃i quia ſolliciti ſũt de ſalute animarum noſtrarum quaſi boni
cuſtodes ſepe ſuſcitant nos de ſomno pigridie a inſtigant ad ſer
uitcium creatoꝛis noſtri. Beatus ergo ſiet qui doctrinq; eoum
operibus fuerit aſſecutus Cercio docet nos per hoies id eſt pr
Feedicatoꝛes et ſaœr dotes et ꝑ qibet alios qui nos vel verbo
vel exemplo ad ſaluteʒ innitant quoeum ecrte doctrina non eſt
oontemnenda.⸗ Ditcitur etiaz Lu. 10. Qui vos audit me audit *
qꝗ vos ſpernit me ſpermit Ei em p̃cones vite eine »temnunt.
ipſe xp̃s reputat ſe oontemptũ Quarto doct nos magiſter ihs
per creatas· Dꝛopter hoc ditit etiã Job. /2· Interroga iumẽta
* docbunt te et volatilia celi et indicabunt tibi. Loquere terre
et rñdebit tbi. et narrabunt piſces maris. Iumenta ꝗᷓ dicunt
quaſi muamenta eo ꝙ adiuuent nos in laboꝛibus nr̃is doent
nos mutuam caritateʒ vt videlicet ſicut ipſa nos adinuant ita
àa nos nobiſmetipſis alterinſecus in nr̃is necelſitatibo ſubuenia
mus . Pinc dicit Petrus p̃ᷣma. 4. Ante oĩa mutuã in vobiſt met
ipſis caritatẽ habentes continua ꝗa caritas operit multtudmnẽ?
peccatoꝛum. Pinc etiq; dicit apłs ad Gallath⸗6. lter alteniꝰ
onen poꝛtate a ſit adimplebitis legem xp̃i· Volatilia eli que
ſuo volatu petunt ſublimia docent nos exemplo ſuo ðdtempla-
tionis a deſiderii ſublimitatẽ .· Vnde et Paulꝰ? aues nos imitari
deliderans monet nos ad Collo. 3. Aue ſurſü ſunt querite vbi
Eps eſt in dextera dei ledens. que ſurſum ſunt ſapite et non que
ſuper terram. Terra que non ſolum hoĩm ſed et pecudũ pedib
beſtiarum teritur doct nos obedientiam a humilitatem. Pñ
Petrus loquitur in pꝛĩa canonica caꝰ.2. Serui ſubditi eſtote
m omm timoee dñis veſtris non tm bonis a modeſtis ſed etiaʒ
dont nos patientie lenitatẽ· vñ Jato. . hoꝛtat᷑ diens. Dmne
gaudium exiſtimate fratres cũ m cptationes varias incideritis
ſcientes ꝙ; pꝛobatio ſidei veſtre patiẽtia operat᷑. Patientia autẽ
opus perſectum habet. Wale ſeruat᷑ hodie doctrina immentoꝛꝛ
2 volatiliũ a terre at piſcium. Pauci ꝗpe ſunt qui ꝓximis ſuis
obediant a qᷓ aduſa patiẽter ſuſtineãt ¶

—

qꝙ quauis veritas quã iſte verax magiſter

Tempoꝛe HMMM xxvij.

De ſedo no ta
multiplex ſit 4

mexplicabil ſermõe hoc tñ ad p̃ᷣſens notandũ eſt ꝙ ipſe alleit
nullum poſſe intrare in reg num œloꝛũ niſi ſit humilis pauper x
mundus ſed heu pauciſimi ſunt qui fadis oñdant ſe huit credẽ
veritati · Vnde diat dnñs Johᷣ. S. Si venitatem dioo vobis quare
nõ ereditis mihi. Pꝛimo igitur aſſerit ꝙ non ſuper bo h humik
intraturus ſit n regnum elorum. Ynde diet MWat. 18. xRmen
didco vobis milſi conuer ſi fuenitis ſcʒ a ſuperbia ſicut paruuli nõö
mtrabitis in regnũ cloꝛũ. Iteʒ dicitur Char.- 10. Sinite puulos
vVenire ad me a ne phibuentis eos: taliũ enim eſt reg nuũ cloꝛeũ
Imen dido vobis quiſquis nõ reœperit rgnũ dei velut ꝑuulꝰ
iſte non intrabit illud a complexans eos a imponens manus
quibus ianua celeſtis patet qs etia; dñs amplexatur vt filios
cariſſimos. mamꝰ q; illis imponit ac benedidt eos vt videliet
ſint reges a ſaœrdotes m regno ſuo. Setundo aſſerit ꝙ pauꝑpes
intrabunt in reg· lo. a ꝙ diuites difficlem imo impoſſibilem
introitum habeãt in regno clozum ait etiam at. 19 Filioli
qᷓ difficile eſt cõſidentes in pecumis in regnũ dei mtroire-fatiliꝰ
eſt per ſoꝛamen acus camelũ tranſire ꝙ; diuiteʒ int rare in renũa
dei. HNota ꝙ per diuiteʒ in loco iſto talis intelligit᷑ qui diuitiis
male acquiſiuit vel etiq; ſi poſſet acquirè vellet miuſte. Diues
etiam dicitur hic qui res ex licito habitas nimis auare detinet
plus in eis q; in deo ꝛfidit· talis diues non pt᷑ intrare m regnũ
der. Per pauperẽ vero mtelligitur ille qui liet res habeat ſuffi
dentes ex iuſto patrimomo vel pꝛopꝛio laboꝛe rite acqſitas nj
tñ in eis ſidit nec coꝛ ipſis appomit h neceſſitates ſuas a ſuoꝛãẽ
partim er eis acipit a partim eas cũ pauperibo dinidit Pauꝑ
etiam eſt res cẽpoꝛales non habens a hoc in patientia ſuſtines
De talibus pauperibus diat dñs Mhat. 5. Beati paupes ſpũ
qm̃ ipſoꝝ lt. Tercio aſſerit veritas ꝙ; tm ille qui mundꝰ fuerit
intrabit in regnũ eloeũ · Vnde dicit Mat. 19. Sut eunuchi qui
ſeipſos eaſtrauerunt pꝛopter req num dei qui pt᷑ capere capiat·
Seipſum caſtrare eſt caſtitati cſecram. Caſtitas aũt tres gradꝰ
ompleditur videliet diugalitatis vidualitatis ac virginitatt
AQui m iſtis tribo ̈dibo nõ fuerit muẽtus nõ mũdus reputabit᷑
Z immũudus a talis in aulã dei mundiſſimã nõ poterit introire.
lihil enim coimnqumatũ mtroibit in illam ſicut dicitur Pap ··
De terco nota ꝙ via dei quq; iheſus docet eſt via iuſtige
hant viam doocet vbi diat . Reddite ꝗᷓ ſunt ceſaris ceſari a q ſůt

——————

„

eii deo · per æſarẽ intelligitur oĩs homo cuiuſcunq; ſit aditiois

92

vel officii vel dignitat?. Nia igitur iuſticie in his duobs dliſtit
vt videlicet ea que ſunt hoim hoibus perſoluamus a ꝗᷓ dei deo

Jemporre JDer lxxviij. =W

reddamus. Id peimu mmuitat nos apłus ad Ro. 13· Reddite
oĩbo debita cui tributũ tributũ · cui rarePaenn timoꝛẽ?
timoeem cui honoꝛem honoꝛẽ. dicit etiam RAugꝰ n

on dimittit

pctm mſi reſtituatur ablatũ. Debemus etiam deo reddere que

funt dei videhcet oĩm poſſeſſionum noſtraꝝ decimã a coꝛpꝰ et
aĩam. Ipſe em nob Poſſeſſiões tẽpoꝛales ſua lar gitate donauit
a ipſe nobis aĩam inſpirauit ¶ De qrto nota ꝙ dicitur dño nõ
eſſe tura de aliq ꝙ videlnct nõ reſpitit perſonas hoĩm. Non em

hoim eo facilius vel gram in pꝛeſenti vel gloꝛiq; in futuro imo
pauperculo alicui humili eo faeih? elargitur. vnde iple diet
PYla.66. Ad queʒ reſpiciã niſi ad pauperculũ a vtritum ſpiritu
trementẽ ſermones meos. Rogate ergo dñm vt ſic doctrinꝰ“
ſuam Reuainur quatenus ad claritatẽ vultus eius peruenire
mereamur. Auod nobis peeſtare dignetur

¶ Vomica viceſimaquarta. Sermo.lxxviii.

¶ Eſt puer vnd hic qui habet qnq; panes oꝛdeaceos Joh · 6·
AQuare xp̃us dñs anteq; panes muſtip licauit Philippũ imnterro
gauit · dicit Criſoſtimus. Philipũ interrogat· nq; ſi ſimpliciter
ſadum eſſet miracul non tm̃ appareret. Nunct aute; pꝛius eum
cogit confiteri mopia; vt crtius diſcat miraculi magnitudin-
Ideo IFlhuinꝰ. Si Philipus perſecte de creatoꝛe intelligeret de⸗r
po tẽti e lar gitate nõ diffideret. De lide autẽ Rndeee diccteis
eſt puer vnꝰ. mqt Criſo· Eſtimo nõ ſine cauſa Endꝛeã id dicẽ
ſed quia audierat ſignuz ꝙ Hellſeus de · 20 pambus ordeateis
envntum pauit hommes. Aſcendit igitur in mentem eius aliq d
exc lſũ h ad ſummũ nõ potuit ꝑuenire dions h qd mi tatos Kwu
ʒ¶St puer vnꝰ hie qui habet quinq; panes oꝛdeagos 4
1duos piſces Johᷣ . Auatuoe ſunn hic notãda. Pꝛimũ
eſt quid per puerum qui quinq; panes et duos piſces
habnit intelligatur. Zecundũ eſt quid per ipſos quinq; panes
duos piſces expꝛimatur. Terciũ eſt ꝗ ſint qumq; milia hoĩm
due ex panũ a piſciũ fradione ſatiata leguntur. Auartũ eſt quun

6
*

nt · 2· oophini qui ex eiſdẽ banin piſeilo lägnnet CX
dei nin? meelligitur. Jpſe em eſt

¶ De pꝛimo nota ꝙ ꝑ pueꝑ i

ppuer ille de quo diutur ꝓYſaie. 11. Vitulus a leo a ouis ſimu
moꝛabunt᷑ et puer paruulus mmabit eo 8· Per vitulũ qui oli

domino imolan ſolebat mtelligunk bomi xtami carmis laſrimi

paopter dominum in ſemetipſis mortilicantes. Per leonem qui
Peuis eſt et robuſtus notantur dyabolo et pecatis ſtrenue re⸗

pugnantes. Per ouem qð eſt aial ſimplex et patiens ſignifi⸗
cantur aduerſa huius mundi ꝓpter deum patienter et humiliẽ
tollerates. Dos itaq; puer iheſus virga ſue benigmitatis minat
ad paſcua para diſi dni(X e ſecundo nota ꝙ per quinq; panes
RExdeaceos * duos piſces ſepte; intelliguntur que dñs pꝛopter
lalutez noſtrã ſeat in mundo per que etiã non tm̃ quinq; milia
hoĩm imo intomparabiliter pluſq; detes ontena milia hominũ
iffetit et ſacauit in h mũdo. Et bene panes iſti dicunt oꝛdeacei
ihelus graues penalitatũ m humanam natura; patiebatur
aculeos qñ hos panes aminiſtrabat huic mũdo. Pꝛimꝰ igitur
panis fuit m carnẽ mũdi ingrelſio· ſecundꝰ? fuit multi laboꝛis
m mundo pꝑpeſſio. tercius fuit ſalutaris pᷣdicatio: quartus fuit
ſidelis oatio. quintus fuit in cruœ ſui cozpoꝛis imolatio. Duo
piſces ſunt ↄſolatoꝛia reſurredtio a dules in elum aſcenſio. n
iſtis qnq; panibo a duobo piſcibo totꝰ mundus ſufficientiſſunã
muemt refecione De iſtis pambo ditit Eccleſiaſtici 314
Splendidum in panibus benedicent labia multoꝝ. Pere enim

labia vniuerſoꝛ debent benedicere ihm qui ſe ꝑ pietatẽ valde

—

Pplendidũñ ondit in exhibitiõe pemũ iſtoũi. Pꝛimꝰ igit panis
Ae dña dedit huic mũdo fuit mundi huius coꝛpoꝛal ingreſſio
Matiuitas em ihu mirabiliter reſicit a ſolat᷑ quẽlibet xp̃ianũ.

In natiuitate itaq; panis ille angelozũ qui decoct? fuerat igne HS
ſpuũſſandi in clibano virginalis vteri repoſitus fuit in ſepio x
hoc in bethleem que domꝰ panis interpeetat᷑ vt videlicet quis
ſmelicus acurreret et veſceret ex eo. Fia deniq; airca xp̃i nant
niitatẽ ſpẽaliter ſunt intuenda videliet eximia humilitas mlta “
praupertas a ijgens aſperitas. NHõne fuit eximia humilitas qq
natiuitateʒ ſuam cœlebꝛari voluit in ſtabulo cum naſci poterat ſi
WVWluiſſet in imperiali palacio. Confundant᷑ ergo qui litigaãt de
excœlſioeibo locis hñdis in choꝛo vel ĩ eœleſiis she etiã mlta
Paupertas fuit ibi vbi virgo cũ peperiſſet filiũ ſuũ pᷣmogenitũ
pãnis eum iuoluit vilibus vt dicit gloſa. a ſit in p̃ſepium eũ
ſelinauit. Confundant qui tam ſollmiti ſunt vt hecnioſis ac
delicat panmis coꝛpus ſuũ veſtiant cito a vermibus in tumulo

. ————

E — èð
– 2 ”c

ä Toempore

N dodꝛrodendu. Ingens etiam aſperitas accurrit ad natiuitatẽ xp=i
Coaopus em̃ xp̃i tenerrimũ vilibo pannis et ſoꝛſitan etia duns
du inuoluitur et ſic ſuper fenũ minꝰ molle tam tenerrimo coꝛpoꝛi
NA reponitur. Pckauo etia; die areumtiditur que carcuma ſio fuit
⸗ prearuulo nõ paruũ martiriã. Erubeſcannt igit᷑ qui coꝛpoꝛi ſu-
E tito m einerẽ reuerſuro tm̃ pꝛeparant cõmodũ vr etia; molles
llcitmas reputẽt ſibi nimis eſſe dums ¶ Secund? panis
eſt multi laboꝛ is in hot mũdo perpeſſio. Iſte panis ſimilit᷑ fran⸗
gendus ẽ in tria. Ariplex enim fuit laboꝛ xp̃i pimncapaliter. La
boꝛanit enim famẽ a ſitim q;pluries patiendo laboꝛauit fatiga
tiones at laſſitudmes m itinere ſuſtinendo.laboꝛauit etiaʒ ini⸗
quoum graues calummias ac inſidias perſerendo. Ge dommus
famem paſſus fuit teſtatur Mat. 4. Qum ieinnaſſet inquit iſs
40 · diebus a. 40 noctibus poſtea eſuriit· diatur etiã Mar. 11.
AAltena die cum exiret de bethama eſuriit. De ſiti em dñi dicit ·
Joh. 4· & Theſus ſitiens dixit ad muherem da mihi bibere · &ι
etiam laſſitudines et fatigationes in itinere ſuſtinniſſet diatur

Joh · 4. Mheſus ſatigatus ex itinere ſedebat ſe ſuper fontej. Ipſe
etiam diat in p̃s. Cucurn in ſiti · Dominꝰ etiã pertulit graues
inſidias ac calumnias iudeoꝛum. Ipſi enim obſeruabãt eum et
temptabant a ſepe capere laboꝛabaut· Vnde dieitur Luce. 20.
Sacerdotes ſcnibe obſeruãtes inſidiatoꝛes miſerũt ꝗ ſe iuſtos

— — —,—, —

ſimularẽt vt caperent eũ in ſermone traderẽt eũ pꝛintipatui
à Poteſtati pꝛeſidis· Dmnes ergo qui fame et ſit crudant et
in itinere ſatigant᷑ necnõ et qui per malidas hoim perturbant
ſi panem iſtum bene maſticauerint. ſine dubio in ſuis laboꝛibdb
Onfoꝛtabuntur ¶ & ¶Teraus pamis eſt ſalutaris ᷣdicatio
Vnde dititur Lu. 8. Iter miaebat iheſus per cuitates caſtella
5p̃dicans a euangeliſans verbũ dei. Dicit etia; Mat. 4. Circui⸗
bat iheſus totã galilen docdens in ſinagogis eoꝛum et pꝛedicãas
euangelia verbi dei a ſanans oẽm languoꝛẽ a oẽm infirmitatẽ
m populo. Pꝛedicatio vero dñi liœt multiplex fuerit· maxie tñ
ſſtit in qtuoæ.· het ſunt quatu fruſta panis huiꝰ. Docbat
eeim lies a pecœatis reœdere. Iteʒ docuit eos caſte pie a inſte
viuere. docuit etiam eos regnum dei appetere necnõ a inferm
ſupplicia fugere. De peimo diat᷑ Mat. 4. Cepit iheſus dicare
a dicẽ. Pniaʒ agite a ꝛopinqᷓbit em̃ reg· œ. Ille vero a petis
reodit ꝗ pnia; Sgit⸗ Pemiere em̃ eſt vt ait Rug. Knte acta
deſlere a defleda nõ cõmittere. Secundo docuit nos caſte vine
a pie viuere. De caſtitate dictur MWat⸗ 5. NRudiltis quia dickũ

— — —

.ð

De —
eſt mntiquis non mecthaberis. Ego aut dico vobis qm̃ ommnis
qui viderit mulierẽ ad vcupiſcendũ eam iam mechat? eſt eaʒ
m coꝛde ſuo. Diat etia; dñs Lu.,/2. Gint lumbi veſtri pᷣcinaip
dtinentiam videlicet et caſtitatẽ. De iuſticia dicit Lu. 6 Pꝛout
vultis qð faciant homines vobis vos facite illis ſimiliter. De
pietate ibide. Diligite mimitos vr̃os a beneſacite et mutuum
date mihil indeſperantes aerit mer es veſtra multa a eritis filii/
altiſſimi · ꝗqa ſpk benignus eſt ſuper ingratos a malos. Tercio
doet nos reg num celeſte appetene vnde dicit Mathei. 6. Nolite
thelauriſare vobis in terra vbi emgo a tinea demolit vbi fures
effodiũt a furant᷑. Theſauriſate vobis theſauros in cllo vbi nec
erugo nec unea demolit᷑: a vbi fures non effodiunt nec furant
vbi enim eſt theſaurus tuus ibi eſt a coꝛ tuum. Wonet igitur
nos dus regnum dei appetere . vbi nec erugo ſuꝑbie net tinea
innidie neq; fur etiam auaricie ſummum bonum po teſt auferre ·
Quar to docet nos inferm ſupplicia fugere dices MWat. 13 MWittet
fihus hoĩs angelos ſuos a colligent de regno eiꝰ? oĩa ſtandala
eos qui fadunt miquitatẽ et mittent eos in cammũ igmis ibi
erit fletus a ſtri · den. Tunce iuſti fulgebunt ſic ſol in regno pr̃is
ſcandalũ · i· ocaſio pecati exiſtatis· nec etiaʒ iniquitatẽ aliquã
faciat ne videlicet in caminum igmis· i· in inſernum mittamini
ibiq; fletũ a ſtridoꝛẽ dentiũ patiamini potius in olo claritatt
Duiis aſſequamim. ¶ ¶ B¶ AQuartus pams eſt hdelis oatio-
De hat oeatione dicſtur Joßß. 7. Subleuatis oculis Jheſus nm
clum dixit. Pater ſancte ſerua eos in nomie tuo quos dediſti
mihi vt ſint vnũ ſicut a nos· non rogo vt tollas eos de müdo
ſed vt ſeruas eos a malo ſandtifica eos in veritate. Mon pꝛo eiz
autem rogo tm ſed et peo eis qui credituri ſunt per verba eoeu
in me vt oẽs vnũ ſint ſicut tu pater in me a ego in te a vt ipi
mn nobis vnum ſint. Pater volo quos dediſti mihi vt vbi ſum
a illi ſint mecum vt videant claritatem meã quaʒ dediſti mihi
Nota ꝙ quatuoe petit hic iheſus oæans ad patrem ſuũ. Pꝛimũ
eſt vt im vnitate caritat? a fidei unnrPeun vt videlicet ſit vna

— –

ſides nobis a vnum coꝛ in domino. Pecundum eſt vt ab omm
malo ↄſeruemur. Fercium eſt vt in bono pꝛoſitiamus. Auatũ
eelt vt ſuam claritatem videamus uis non conſitebitur et n5
Alſolabitur ex hoc ꝙ dommꝰ tam ſideliter pꝛo xpᷣiams ſuis at
Vere cõſoꝛtatoꝛius eſt pams iſte. ¶ C ¶ Quintus pams eſt

PpPpplfius xpi in ara crucẽ imolatio. Iſte etiã frangẽdus eſt m tria

RWMWWWE

Dl M Tempov ß vxviij.
R fruſta Cõſiderare we debemg in Jheſu in ama crucis imolatõe
afſummã pacdientia miram bemuolentiã et imitabilẽ ſapientiam
H Summã pacientiaʒ oſtendit ibi vbi dixit að patrem Luc 231
Pater dimitte illis non em ſciunt d faciunt. MWinã bemuolen
8 tiam mamifeſtauit qn latrom paradiſum apperuit dicens ad eũ
MMWW Lu.2z3. Xmen dido tibi hodie mecũ eris in paradiſo. Bemuo⸗
lentiam etiaʒ ſuã per hot declarauit ꝙ matrẽ ploꝛantẽ vir gim
diſcipulo cõmendauit ita diens Joß. 19· Ecce mater tua et ex
H iilla hoꝛa acepit eam diſcipulus m ſuã ſubaudi curã · Imitabilẽ
apientia, oñdit dies ad pr̃em Lu.23. Datet in mam? tuad·
6 cõ mendo ſpũm mei. In hac ſapia dñm imitari debemg vt vis
e corpus nrjm a aiam et ꝗqᷓcunq; habemꝰ? deo pr̃i oĩ hoꝛa fſideliter
i nncomendem. D Kur eſt ile efun panẽ iſtũ vtpote necſſarũ
iugit ht repoſitũ ſin mẽſa coꝛdis

iugit᷑ ht repoſitũ in niẽl 8 a⸗Gus Piſers iat latari
4 reſurrectio a duleis ad œlos aſcẽſo. D

ſio. Diſcipuli Ppe ꝗ ex morte
SSfi fuerant atriſtati miro m ex ipſio rſurredtide aſolati fuert
HFnde dictt Joh. 20. Gauiſi unt diſcipuli viſo dño · Pidentes
eeeeeetiã eunt in elũ pae cœdis dul œdine iubilauert a in iheraſalẽ
A cũ magno gaudio rediert ſic teſtat᷑ Lu-24 Iſti etiã duo piſces
2 mirabilit᷑ nos ↄſolantur Certiſſume ppe ſcire debem? ꝙ ſi x-pvZʒ
d fuerimꝰ imitati ꝙ videlicet copoꝛa nra in die indici reſuſcit⸗
buntur in gloꝛiã xp̃ᷣmq; ſequent᷑ in rquiẽ ſempiternã De tao
H nota ꝙ peꝛ nq; milia hoĩm notant᷑ illi oẽs qnq; ſenſus ſuos
interioees ſiue exterio es ↄueꝛtunt ad ſeruicii xpᷣi Cegit em
g- illa quinq; milia hoĩm ſetuta fuerant dñm alias ſoꝛſitan non ſu
3 iſſent ab eo refecta. Dĩs igit᷑ qui ſecutus fuerit dñũm ſuffictentem
di muemet refectionẽ in pamibo a piſcibo memoꝛatis Ö De quarto
6 nota ꝙ per· iz· cophinos fragmentoꝝ intelligunt; 2⸗gaudia
ꝗ muerient m patria de menſa gre ad menſa gloꝛie tranſeũtes
. Pꝛimũ eſt gaudiũ quod habebit hõ ex fruitione gloioſiſſime
trinitatis · Scᷣm qð habebit ex viſione dulcaſſime humanitatẽ
n Tertciũ qð habebit ex intuitu illiꝰ virgims ꝗᷓ eſt mat᷑ pietatis
AQNQuartũ eſt qꝗ dabituꝛ hoĩ in aĩe ſue beatificatione. Auintu eſt
qð additur ei in cœpoꝛis gloificatiõe. lia.. gaudia ſunt qᷓ
habebit a aſſequetur homo ex ſocietate angelou patriarchaz
peophetarum apoſtoloꝛum martirum oonfeſſoꝛum a virginum
Rogate eꝛgo dominum vt ſic peꝛ eum ſuſtentemur in teꝛris vt
odd ipſum mereamur pertingere in elis.Quod nobis pꝛeſtare

†

