Ece video eelos apertos et filium hominis ſtantẽ a dex
tris vir tutis dei. Actuũ ſeptimo·. Tria ſũt hic notada
num eſt quis tos videre pPp⸗

debem beatu ſtephamũ vt bm regula doctrine ihu viuamus à4
ſic nos dignos cœleſtis coꝛone factamꝰ. Vñ die apkus ad. Ga⸗

4
1

D
5

4

ro apue aſiſtit m duobo viʒ in dilechone dei a pximi et h ͦt

lath.6,. Anc banc gnl ſeuti fuennt pax ſup illos a miſte

illũ dñs coꝛona pads ac miſeritoꝛdia coꝛonabit. Doctrina ve⸗

—
„ ðsð .
õ

Banynctis iiiſ.
duo latera regule ſiue noꝛme . De his duabo diẽ dñs. MWaßßi.
22 Dilige dommũ deũ tuũ ex toto doꝛde et ex tota anima tua
et in tota mente tua diliges pꝛoximum tuum ſicut teipſum. In ᷣͦ
hiis duobus mandatis vmuerſa lex pendet ꝓphete. Igitur

eſt regula ſiue noema que dirigit nos ad coꝛzonam Petue glo⸗
rie vt videlieet deum peoximum omm et ſtudio diligamꝰ. Qui
enim deum vere diligit pꝛeeœptis ſuis vmuerſu deuote intendit
Qui etiam pꝛoximum ſincere diligit nec verbis eum nec ſadis
offendit . P (De lſecũdo nota ꝙ clos quos ſtephanꝰ
aptos vidit mtelligunt᷑ nouẽ oꝛdmes electoꝝ. Bꝛim? oꝛdo eſt
paruuloꝝ recnter Poſt baptiſmũ moꝛienciũ. Becũdus eſt oꝛde
piduaz a diuigatoz penitencin-. TWercius virginũ ſanctarum.
Quartus eſt ſanctoꝛ dleſſoꝛ Pontificum a doctoꝝ · Quintus eſt
ſanctoꝝ martirum. Sextus eſt ſanctoꝝ Pphetaꝝ.·. Septimus eſt
ſanctoꝝ priarcharumOcauus eſt ſancko aploꝝ. Monus E
angeloꝝ. Huper hos vero nouem oꝛdies thronus beate vir⸗
gims locatus eſt ad dextraz hũamtatis ihu xp̃i ꝗᷓ ſcʒ hũani⸗
tas inipins ſancke trimtatis celo dulciter requieſcit. Pꝛedicti v⸗
ro nouem oꝛdines electoꝝ per nouem celos de quib⸗ loquun *
phi ſigarant᷑ Dꝛimi igit velum eſt ar culus lune. per hoc elum
manſio paruuloꝝ nouiter renatozum a in puritate baptiſmat-
moꝛiencium figuratur. Bitut enim luna p ſe non ot ſed limæ
ſuum redpit a ſole Sic etiam paruuli mhil meruerunt im hact
vita per quod lueant min elo ſed lumen ſuum quo ibi luebut
habent a lola gratia dei quam conſecuti funt in baptiſmo quez
xp̃us ſuo ſagume conſecranit a Pter h lune paruuliꝰparant.·
Celum itaq; paruuloum ſtephanus libi vidit apertũ quia m

ea puritate quam in baptiſmo ſuſcepit creditur permãſiſſe. vñn
diatur de ev in. Ackibus. 6. Oe ſtephanus plenus erat gratia.
quaſi dicatur eandem gratiam ſpinitus ſandti quam in baptii⸗
mo ſuſcepit adhuc per vite innocenciam conſecrauit. Caueam9

et nos hariſſimi ne veſtimentum mnocnde quod collatum no
bis fuit in baptiſmo per turpes et malictoſas cogitauões. prr
ſoꝛdidas et pꝛauas locucion es per mmundas et miquas ope⸗

mMtcones oinqumemus vt ſit nobis œluin pateat paruuioeum
in quod ipſi per puritatem innocendie tran ſerunt Dietig em̃
de pueris poſt baptiſmum nuper mertuis in pſalmo. 83. Mon
Peiuabit boms eos qui ambulant mnoentia. liot enim nulla
bona opera atulermt tñ WPder vite inno cenciam ſaluabuntur

Secũdũ celii ẽ arculus mercunii ð aũt mercuriꝰ qi merces cumz a

. .

per hoc celum viduarum pingatoꝶ a penitencum manſio ſign
mitur. Per hoc em ꝙ vdidue dingati ſecundum dicku paub im
bonis opibus teſtimomum habuerũt a pauꝑes a peregrinos

oſpicio reœperũt ac ſanctoꝝ pedes lauerũt a tri bulacionẽ ba

cientibus ſubminiſtrauerũt · Per hoc etiam ꝙ pemtentes peta
fua elemoſims redemerũt eternas merdes a vidue a coniugati
necnõ a pemtentes aiabus ſuis pꝛudti ſollicitudine 2 qui ſiert.

dot etiam celu btus ſtephanus ſibi vidit apertum . Ipſe eni m

ſuit vir magne miſeritoꝛdie ꝓpter qð ad hot deputatus fuit ab
aphlis vt viduis miniſtraret ſicut legit᷑· Actuũ.h· Nos etiq; vt
meream attingere ſoꝛciũ viduaꝝ ſanctaꝝ- bonoꝝ cmgatoz
necnon et vere penitencũ merces eternas nobis q; diu eſt ſoꝛũ

†

.

dominꝰ Luc 6. diens Eſtote miſericoꝛdes licut a pater veſter

miſericoꝛs eſt. Date a dabitur vobis. Et quid dabitur nob do

mine . ſequitur menſuram bonam a conſertam a coagitatam 4
ſuper effluentez dabunt angeli in ſinũ veſtrũ · ſed heu multi ſũt
qui merces elemoſinaꝝ ſuarum mittunt in ſaccum ꝑtuſum: ſiẽ
dict . RAggeusI⸗ qui mercdes 2gregamt miſit eos in ſacum
ptuſum. Illi elemoſinas ſuas mittunt in ſacum pertuſum qui
lioœt dent elemoſinas- pꝛedari tamen et furan vſuras accipere a
alios dolos agere non delliſtunt ; Iil etiam elemoſinas mittũt
in ſacum pertuſum qui eas ꝓpter appetitum vane g loeie lar⸗
giuntur. Rapine quippe furtum et vſura et fraudium malicia
necnon et vama gloria elemoſinam ante deum aſcendere non

permittunt. Tercium celum eſt arculus ter ci planete qui venꝰ?

appella tur. Dicebatur autem olim a gentilibus venus eſſe dea

amoeis. Vnde per hüt olum ſanckap virginũ manſio deligna

tur. Ipſe quippe deũ ſupꝛa omne id quod creatũ eſt amau erũt
Ppter qð ei ꝑ caſtitatem metis a toꝛꝑis placè ſtuduerũt. Sicut
didcit aplus. I. ad · Cor·?. Mulier mnnupta a virgo cogitat q
domini ſunt vt ſit ſancta toꝛpoꝛe a ſpiritu. O autem virgines
deum amauerint a toti mundo p̃htulerint teſtat᷑ illud rñſo ium
quod ð qualibet virgine cantat Regnũ mũdi 2 omez enat.
ſeculi ↄtempli ꝓpær amozem domini mei iheſu xp̃i quẽ vidi quẽ
amaui in quo credidi. Beatus igitur ſtephanꝰ cel virginuz
vidit ſibi apertum. Mire quipe caſtitatis fuit heopſer quod in
Acd.6. diutur plenus ſpiritu ſancto· a qmia apłi eum nouerut

a ꝓpbate caſtitatis virũ ꝓPt᷑ H ſemmarũ buidio deputauerĩt eũde

†

gratie ꝑ pietatis opera uramus. Ad quod monet nos iße

—–— —

eess uif.
tranſmittatur virginitatẽ amemꝰ eamq; in vᷣgimbo honoe em
Pirginitatem em quam ipe deus honceat non eſt dignum vt
homo deſpicat. O& autem ſancta virginita

8 incõperabilis pꝛecii
ſit moœſpectu dommi ꝓteſtatur· Ecleſiaſtici. 26. DOmnis Ponde
rado non eſt digna dtinenti s amme. g enicatoꝛes igitur qui
virgines polmunt a coꝛrũpunt videant quõ dño tantuz boni
reſtituant quantũ ei abſtulerunt et in ſemetipſis et in aliis 43
Fe libidinem polluerunt ¶⸗Quartum eelum eſt circulus quarti
planete qui ſol vocat᷑ Der hoc eelum ſanctoꝛꝛ aſeſſo Pontificũ
et dockoꝛũ choꝛus expeimit᷑ · Sicut em ſol dicitur pꝛe aliis ſolus
hucens. ita qa ſandi confeſſoæes Fontiſices a doctoees olim himen
bone vite a ſacre doctrine mundum minabiliter illuſtrauerunt.
boc etiam celum beatus ſtephanus ſibi vidit apertũ. rat em
er ipſe magnus doctoe a peedicatoꝛ vnde dicttur. Kcktuu 6. O
diſputabant indei cum ſancko ſtephano et non poterant mſiſtẽ
ſapientie a ſpiritui qui loquebatur. Nos etiam cariſſimi vt me
reamur ſaltem in aliqua ꝑte ꝑtiupes elſe gaudii ſanctoꝛum ton
ſeſſorum pontificum a doctoeum verbum der quod nobis ex oee
Hee dicatotum ꝓponit hbenter audiamꝰ. ditit em ip̃e xp̃s. Johᷣ
8. Qui eſt ex deo verba dei audit ꝓpterea vos nõ auditis quia
ex deo non eſtis. Euidens igitur argumentuz eſt eꝙ ille qui ili⸗
benter audit verbũ dei ſit de numero ſaluandoꝛ. et ꝙ is qui ſfa
ſtidit a fugit verbum chriſti ſit mter rephbos deputand?. Antuz
elum eſt circulus martis qui eſt quintus planetarũ mars aut
olim deus belli eſſe putabatur per hoe eelum choꝛus ſanctoꝛum
martirum deſig nat᷑ · ꝓpſi em erant ſoꝛtes dei milites et egregii
pPugnatoꝛes. vnde cantatur de eis. D veneranda martirũ glo
rioſa certamia qui in ſuis oꝛpibus pꝛo chriſto mamima p tu⸗
lerunt toꝛmenta et ideo perapere meruerunt inmarceſſ ibilem ”ß”M
eterne gloeie coꝛonam. Doc celum ſibi gloeioſus pothomartir
ſtephamus vidit apertum· Jpſe namq; ſicut dicrtur. Rctuñ. 6. ”MB
Plenus erat ſoꝛtitudime · per quazʒ lapides toꝛ rẽtes illi dulees
fuerunt. quibus peo dommo lapi datus pꝛimus poſt paſſionez
ſecutus fuit rubꝛa veſtigia iheſu chriſti quod emt mirabile ad
inmitauo nem iheſu toꝛpoꝛe extrinſecus paciebatur et mtninſetcꝰ
m ode perſequentium maliciis oonpadiebatur: dicitur enim.
t vo magna diens

Ackuũ 2. Poſitis autem genibus clamaui

Dom me neſtatuas illis hoc peccatum nos etiam cariſſimi vot
aliquid partiapium gaudii ſan ctoeum martirum habere poſſi⸗
mus pacdentiã iſtiꝰ martiris imitem vt videlicet damna rex et

e =
dontu melias verboꝛum que nobis a mahs homimbo inſerun
tum patiencia ſuſtineamꝰ . Kit enim ipſe rex martirum ſhelus
Johis.15. Si me perſecuti ſunt a vos perſequent᷑· q: d. Zi ego
plecutionem paſſus ſum non eſt mirum ſi æ vos paclamim vñ
etiam ibi dicit gloſa · NMon põt placere ſeruus cui diſpliceet dns
Sextum celum eſt arculus iouis qui ſextus eſt planetaꝝ. dicik
em̃ iupiter quali iubens pater in vulgari etiã iupiter tonitruũ
Apellat. Der hoc autem wli tho:us ſanctoz? Apijtazs deſignat
Aphete quippe p zeli vehementiam in ipſis regibus idargucio
nes validas intonuerunt et ꝙ a dommo intellexerũt eos ſacẽ
Feoperunt- Gnte aripſi reges ꝓphetas patres appellauerunt
Dinc elt ꝙ legitur 4. Regum 13. Quod cum helizeus mfirma⸗
retur deſcendit ad eum ioas rex iſrahel et flebat coꝛam eo. di⸗
tebatq; pater mi pater mi curꝛus emm iſrahel et anꝛiga eius di
diceret doleo o pater mi ꝙ infirmaris quia tu es curzus iſrahel
et auriga eius ideſt tu defers in ſinu orationuz tuarum vmue⸗
ſum populum a peeterea tu es auriga ideſt recto a gubernatoꝛ
vvmuerli populi iſrahelitici . Doc etiam celum beatus ſtephanꝰ
. R lſibi vidit apertum. IJnle einin erat valde conſtantis zeli ꝓpter
quod ad inſtar cumſdam tomitrui indeos ſuper exceſſibus eozꝛ
increpauit ita dicens in. Acdtibus apoſtoloꝛum ?. Duma ceruide

et mrcumaiſi odibus a aunibus vos ſemp ſpin tui ſancto re⸗
ſutiſtis. ſicut a patres veſtri ſic a vos quem ꝓphetarum non ſũt

perſetuti patres veſtri et ociderunt eos qui pꝛenuncabant de

adu entu inſti tuius vos pꝛoditoꝛes a homictde fuiſtis- Mos eti
am vt conloꝛcium aliquod cum ſan qus ꝓPhetis habere meream
debe mus coꝛripere delinquentes vnde diat apoſto lus· pma ad
Thi.5. Rogamus voo fnts tornipite dennquentes. Vjne
etiam legitur m pꝛimo· Reguz ꝙ hely quia ſilios ſuos debita
aĩadueruone non toꝛripuit grauem iram dei mcurzit à ta dem
de ſede in qua ſedit deoeſum coꝛruens fracus œruicabo expiramt RM
Septimũ clũ eſt circulus ſaturm qui eſt ſupꝛemus planetarũ ·
Dittur autem ſaturnus quaſi ſatoꝛũ deus. Per iſtud celum de
ſignatur choꝛus venerabiliũ pr̃iarchar um qii erant bom ſato
res. ſemen enim ſidei a religionis ſeminauerunt in coꝛda ſuox
Digit etem. Ecck. 44. Laudemus viros gloꝛioſus et parentes
“ noſtros in generadione ſua qui virtute pꝛudentie ſue nundaue
uunt Fopuhs landäſima werba KFbtaham emiin ſoem e logem
quam acepit a dommo ſemmauit in coꝛ filii ſui yſaac · ꝓyſaac
autez religionẽ aceptam a patre hiio ſuo iacob recõmendauit

4

—

Alle quoq; tultuʒ vmus dei tranſmiſit m duodecim Rlios ſuos
et ſic ꝑ ſuceſſiones quilibet priarcharum ſidem rectã a vitam
bonam tranſmiſit ad poſteros ſuos Celum itaq; patriarchari
beatus ſtephanus ſibi vidit apertũ nam a ipſe werefidein verus
ſtephanũ viruz plenum ſide Mos etiam kariſſimi vt aliquam
Poꝛconẽ acipiamus beatitudmis ſancto: pr̃iarcharũ in fide
illa ꝙ; doec nos ſancka mater eccleſia fideliter pſiſtamꝰ. ait em̃
apkus ad. Deb. I1. Sine fide impoſſibile eſt plaœre deo · aut
ſidem cum bonis oꝑibus hoſpitari debeamus teſtatur. Jaco bo
2·. NVis ſcire o homo manis quomam ſides ſine operibus mo⸗
tua eſt Xbꝛaham pater noſter nõne ex operibus iuſtificatus 6
efferens filium ſuum ſuper altare. Vides igitur quoniam fides
tcooꝑabat᷑ opibo illius et ex oꝑibus ſides ↄſumata *. ¶ Dcka⸗
uum celuz ſecundũ phos eſt ſigniſer circulusſine ʒodiacus m q
12 emicant ſigna que delignant in qua parte cœlh ſol ſit vel ad
quam ꝑtem pueniat. Singuli etiam menſes anm per hec duo⸗
decm ſigna lignant. Sũt autẽ hec ſigna cancer leo virgo hbꝛa

et gemim. Per iſtud celuͦ choꝛus ſanctoꝝ apłoꝶ non incõgrue
figuratur. Kpki quippe ſignis et mimculis que fecerunt mẽris
lem iuſticie ihelum chniſtuz hommibo in infidelitatis membꝛis
exiſtentibus clariſſime monſtrauerũt. Wittens em dñs aplos
in mundum dedit eis poteſtatem vt facerent ſigna et miracula
vnde dicit. ucas: 9. Conuocatis iheſus duodecim apiis dedit
illis virtutẽ a ptãatem ſuꝑ omĩa demonia vt languoꝛes cura
rent miſit illos ̃dicare reqnuʒ dei a ſanare infirmos. Doc etiã
colum btus ſtephanus meritis ſuis vidit apertũ. Mam et iße
fatuebat ꝓdigia et ſigna magna in populo ſic legitur. ctuũ ·

.êò⁹e

6G. Mos etiam kariſſimi vt ſaltim in aliq gaudio ſandoꝝ ap.-
ſtolosũ meream er ↄſoꝛtes ſigna a miracula faciamꝰ quẽ fatie
mus ſigna a miracula. Vt demoma eiciamd et nouas linguaas
habeamus a ſerpentes tollamus et ſine nocumento venend bi
bamus a vt ſup egros vt bene habeant manus imponamus
lſicut diett dommus. ara-16. Signa eos qui cre bet ſe: in no⸗
me . Do. ei⸗ lin. lo. no· ler. tol. et ſi mor quid. bi: non eis notebit
eicir qui vere de peca tis ſuis onteritur atq; pure o ſitetur nee
non a dignam ꝓp eis latiſfadiionem exequitur. per veram ppe

2

.*

Feni cenct demomia eiciuntur ab aia-FIlle loquitur nouio un-⸗
Guis dolos et malicias ac turpitudmes extirpat a ligua ſua

— ——..e i ,i — — —— — ... .B

De =
eamq; deincps diuino exhibet obſequio per deuotas O
tt deuotas gratiarum acdones. a per bonas ac vtiles lotucio
nes. (IAIlle ſerpentes tollit qui maloꝝꝶ per ſecu ciones hominũ
fſtinet patienter. Wali quiſpe homines ſerpentibo tonpãtur
(Ule etiã ſine nocumento venenũ bibit qin ad ꝓbꝛa t tu⸗
melias maloꝝ hommnũ nõ mouet᷑. ¶ Ille q; ſuꝑ egros manꝰ?
inponit a bene habebũt qui exmplo bonoꝝꝶ operũ mſirmuz a
debilem peccatoꝛẽ roboꝛat a ↄfoꝛtat ad bene viuenduz. Nonũ
celum ſecundum phos eſt arculus ſ. yderum ſiue ſtellarũ firma
mentũ· a per cœluũ iſtud expeimit᷑ choꝛzus oim angeloꝶ.· [Sic
enim ſtelle in irmamento ſunt ſixe inmobiliter. ſic etiam ſanci
angel in deo ſũt vfirmati ꝙ demdeps ab eo cade nequaq; pnt:
Peꝛeterea ſicut ſtelle tam firmamẽto volunt.· ita etiaʒ ſanci an
geli volũtati dei aſſen aunt eamq; ſtabiliter exequunt:. ( Doc
enim a iße qſi quidã angelus dei vñ dict. in Achibus 6. Intu
entes eum omnes qul ſedebant in cõalio videbant factem eius
tanquam fadem angeli. Mos etiam kariſſimi vt alquod parti
dcipium cum ſancis angelis mereamur habere debemus exequi
voluntatem der vnde et oottidie petimus in orõne domita. ſiat
Soluntas tua ſit in lo et in teꝛra: quaſi dicamꝰ: ſic a nos o pr
et domine ſac tue volunta

5 —

et domine ſac tue voluntati in te:ra felier obedire. Sed que 5
voluntas dei. Certe vt caſte viuamus et bona opera fidamus

Petri 2. Sie eſt voluntas dei vt bene fadentes obmuteſcere fa⸗
ciatis inpꝛudencium hominũ ignozanda. Deamü celuz hm

phos eſt ſirmamentum manus quod omnes p̃dictos tircualos

o mouetur ſed ipe podus
mouet omne ĩd ꝙ creauit. Vñ dit paulus. In eo viuinn
monemur a ſumus. ¶ Jgit btuũs ſtephanꝰ nõ ſoluz ommin
electozꝝ celos H etiã ipuus ſancte trimtatis œli aĩe ſue vidit a

ptũ vñ dĩ. in Act . 7. Cüi autt elſet ſtephan? plenus ſpii ſancto

dua vmtas ſigurat· Deus em a nu

— — —
7

mten &es in clui vidit glam dei a ihm ſtanc a dext ris dei ait

(Nos etia cariſſimi woꝛde oe a ope pfi a fi- a ſpi. ſ. Puiams
vt poſt laboꝛes huiꝰ exilii ab ipo ſãcte trinitatis fonte Petue
ſoladũ hauriamꝰ- C not: t h btus tep
hꝛanus ihm vidit ſtantẽ a nõ ſedence vt videlit martin ſuo ia
ad ſe venturo oſculũ palmãq; Pozrigeret a tosonã Que nob at.

Ecre video elos aptos a Kiliũ hõis ſtancẽ a dextris vtutis dei.

er deuotas oones

lus. i·ad Theltz. 4. Vet eſt volntas dei ſani.

ſiue elos moueni fit er hot veſi ia ſancta ennite de en

De terao nota ꝙ, ꝓpr h btus ſteh

Smcre Sert: N.
Beati Johannis euangeliſte· Gemo.n.

Eonuerſus petrus vidit illum diſaplũ quẽ dingebat ihs
ſequentem: Johms. vltimo. ¶Cum pp̃us dñs dixit beato p-
tro ſicut patet· Johms. vltimo: SGequere me a duerſus petrus
tütc eſt ↄfiderandum. vt dicit theophilus. In hot ꝙ dixit domi
nus petro ſequere me. cunctozum ſidelium pꝛelatuʒ ei mſtituit·
Et criſoſtomus.· Si vero dixerit quis qualiter igitur iacobꝰ aſ⸗
ſumpflit thꝛonũ iheruſolimoꝝ. illud vtiq; dicam iatobus theo
num ſumpſit iheruſolimoꝝ petrus autem thꝛonũ tocius oꝛbis
teꝛ raꝝ. Qma aũt petr:ꝰ? iohannẽ valde amabat vides iohãne
et eſtimans ipſum pꝛoſe ipſo velle interrogare dommum et nõ
audere · tuc duerſus videns pæo iohanne inter rogat dicens hic

—— 8

Dnuerſus petrus vidit illũ diſciplũ q; diligebat ihus
ma ſade pee notanda Pꝛimü eſt quare ſe ioh diſaplim
dñi fulſſe pteſtatua Scm eſtjquid dñs eum ſpecialiter dilexiſſe
peobetur. Teruũ quando ihyſus ſetutus oſtendatur. Quar tũ ẽ
quale pꝛemiũ ꝓpter hoc aceperit quia ihm ſideliter ſequebatuz 26 , 7
R¶Pꝛimo nota ꝙ ideo btus iohann es euangeliſta⸗d. er hle ſpe
dmi ſpectaliter aſſeritur quia illas quatuoz lediones quas ille Rrad = L, Koe P

pleuit· Pꝛima fuit lectio virginee varitatis.· Secunda fuit ine⸗ opæ dr,
ſamabilis humilitatis. Ter cia fuit deifiœ caritatis. Quarta fut H
eximie patientie ſeu lemitatis. pꝛimã legit in vtero ſen greniiio
vir ginali. Hecundã legit mn pſepio iumentali. Terciã legit m 1
ſtrato enatulo Ruarta legit in crucs patibuloſſjn pᷣma igitu;⸗ Palerno ſuut vngynee pita
lectione ꝙ; ille bonꝰ magr ihus legit in vtero leu gremio vir/ “
ginali virginea puritas mirabiliter vmendatur. Per hot enim rJMß
quod xpus de vᷣgine tantũ deipi a naſci dignatus eſt et ꝑ hoc
tantũu vᷣginea vbera ſugere voluit ommbo homibo mamfeſte
dafntelligere qꝙ ſuper omma amplectit᷑ àQ ommu; ſtatui hominiũ
Ppeefert ginea puritatẽ. vnde ſcribit· Jero. tra iouimanũ ſuꝑ
locũ illũ. Ecce virgo tondpiet in vtero. Bi nõ pfertur nuptiis

„ =

bini ſpũs ſanctus cur maritatam cur viduq; non elegit ·

magnus a verax magiſter ihus legit didictt a operibus adim ⸗

Nam illo tempoꝛe erat et anna fiha phanuelis de tribu aſer m
ſigmis pudicitie a ſemper vacans or̃onibus a ieiuniis in tẽplo
dei ſdeo btus iohannes euangeliſta ex ipſa diuma reuelaco⸗
ne ſciens xpᷣm ſũme vᷣginitatẽ diligere ſpꝛeta co pula co niu gali

— 1
.
.
.

virgo pmanſit ineuũ vnde cantat᷑ in quodã·reſponſoꝛio. Pili
gebat ihus ioh q; ſpãlis pᷣꝛogatiua caſtitatis amplioei dilecdi
one feerat dignũ quia vᷣgo electus ab ißo vᷣgo ineuũ pman⸗

—

ſt. btũs ẽ ergo qui cũ iohãne ꝓpter xp̃m v̈go pmãſerit. Palde
aüt miſer mn felix eſt qu tanq; iumentũ putreſcens in ſtercorne
ſuo in imunditia ſoꝛnicactionis deceſſerit. dic em apłs ad Deb.

13. Foenicatozes 3 adulteros indicabit deus. gloſaa eternalit

Phamodtsabit hacle, deẽpnabit⸗ ¶ Scdo dñs legit lecnonẽ mro pabil hüilitat

iacens in p̃ſepio. Mõne em meſtimabilis erat humilitas ille
gquẽ celñ r celi teloꝛ⸗ cape nõ pñt ſicut. dr̃. Heo. 8. in ario pꝛre⸗
ſepio repom woluit pãms pauꝑꝛimis muolutus. Dãc ledionꝰ
iſte bonꝰ diſe apulus didicit aHoꝑe executus fuit qð ex eo ma⸗
mſeſte ꝓban põt ꝙ nuſquã neq; in euãgelio ſuo neq; in ephkis
luis neq; in apocalipſi ſua aplłm ſe nommmat h tantũ diſapulũ
a ſeruũ iheſu xpᷣi. Dumilitas etiam iohannis m hoc ppendi põt
Icu annunciante maria mag dalena xpm eſſe ſublatũ pꝛetur⸗
iiſſet petro et veniſſet poꝛ ad monumentũ non tñ intraut mſi
petr pus intraſſet liet em eum petro curꝛere ſecſſet iuuentu
tis lenitas ne tñ ſepulchꝛũ pꝛioꝛ intraret reuocabat eũ hũilitas
Duic em dñs humilitatis magiſter hũilem vᷣginem. ſcz matre
ſuam que ſe reputauit ancillã non dnam humih vᷣgim ſeʒ iohi
ui ſe non apłm nominat ſed diſapulũ vel ſeruũ in cruœ ſpecta-
lifer dmendanit nos etiam hũilitatem iohanis imitani debemꝰ
plus em plact dño intrinſeca coꝛdis hũilitas q;ᷓ extrinſecarũ re
rum paupertas. Onde Jero. ſcribit ad occeanuʒ. Plus eſt iam
depoſuiſſe q;ᷓ cultũ.difficlius arꝛogantia q; auro caremus a gẽ
mis. Hiis em̃ abiedis interdũ glioſis tumemus ſoꝛdi
Dibilem pauꝑtatem ꝓpłari aure offerꝛimus. ¶ Terco
dDñs ſodens in eenaculo grandi ſtrato ſtilũ ꝙ dicit · 35 nis .14.
Dotuit lectionem deiffice caritatis. Xſſerit em̃. Johãnis. 3·
cena facka dixit iheſus diſcipulis ſuis. Wandatü nouũ do vob
vt diligatis inuic ſicut dilexi vos vel. Jo. 5· Poc eſt pꝛe · mei
vt dili. in. ſicut. SHequit᷑ aliquibo verbis interpoſitis. Dec mãado
vobis vt di. muicem. Ecce quomõ bonus magiſter diſdpulis
luis incultat lectionem caritatis. Dant lectionẽ iſte dilectus di⸗
ſtipulus optime recõmendauit memoꝛie ſue.· Vñ et iße ſcribit
ecctie ſidelibo in pma. canoĩta ſua. taꝰ ·3. cariſſimi h eſt anũciacoio
qꝙᷓ; audiſtis ab micio vt diligatis alterutrũ. Idez qrto cariſſimi
Diligatis muicem qm̃ caritas ex deo Aten ibi dit · Zi deꝰ di⸗
lexit nos. a nos debemus alterutrũ diligere. Igit cũ iheſus ter

„

.

Hanctis M
nobis p̃tipiat vt nos diligamus ad muiteʒ a iohãnes nos ter
muitet ad idem omm hõi perſpicuũ eſſe põt ꝙ debemꝰ muieem
diligere coꝛde oꝛe a oꝑe Coꝛde ne aliquem odiamus. Dmnis
enim qui odit fratrem ſuũ homictda eſt. 1. Johnis· 3. Dꝛe ne a⸗
liquem lingua noſtra ledamus . Vnde dñns Wahi· 12 ex verb
tuis iuſtificaberis a ex verbis tuis ddemnaberis Opere vt aias
noſtras pꝛo pximis noſtris in neceſſitate ponamus a vt de ſub
ſtandia noſtra pauꝑibo ſubuemamꝰ de vtroq; dic· I. Johms ·. ꝭD.·
In hoc ↄgnouimꝰ caritatẽ dei qm ille ꝓ nobis aĩiam ſuã poſuit
et nos debemus pꝛo fratribo aĩas Ponere. Qui habuerit ſubam
huiꝰ mundi a viderit fratrem ſuũ neceſſitatẽ habere et clauſerit
viſtem ſua ab eo qu tamitas dei manet in eo- ( Auarto
legit dñs lectionem eximie lenitatis et padẽ ĩ crutis patibulo
Duů em ſtaret crua affixus dicbat ſicut ait. Lut. 23. Pater di⸗
mitte ills. non em ſciunt quid fadunt · Suꝑ hunc lotum dicit:
Inſhelmꝰ in libꝛo de beata ſuffitientia · Aualis eſt hic qui imn oi

bus pᷣ̃ſſuris ſuis nec ſemel os ſuũ apuit. vt aut querele aut ex
cuſationis aut ↄmmacioms aut maledic verbũ aduerſus ma-
ledictos canes illos pferzꝛet nomiſime verbuʒ benediio mns
quale a ſeculo nõ eſt auditũ ſuꝑ inimicos ſuos effudit: fluid H
viro manſuetius quid benigm aĩa mea vidiſti · Ex hac igitur

—

—
.
.

—

lecnone a p edenti quadã toꝛrectione dñi. iohãnes carus diſao⸗
pulus ſactus eſt manſuetiſſimus. legit᷑ enim in · Luœ. & cum

—— 4

quadã vice iheſus pmiſiſſet nũtios ante ↄſpectũ ſuũ in quanda
cuitatem ſamaritanoꝝ vt ꝑarent illi hoſpitiũ ſamarita m nõ re
eæperũt eum·. QAuod tũ vidiſſent diſcipul eius iacobuis a ioha
nes dixerut. Dñe vis dicimꝰ vt ignis deſcendat de delo a1 2ſu
mat illos. Et duerſus iheſus increpauit illos 5virtr die, citis
cuiꝰ ſpũs eſtis.· filius hoĩs non vemt aĩas ꝑdere ſed ſaluare. Cc,äãa
igit᷑ iohãnes ſuꝑ impatientia ſua a 3elo indignadonis ſic coꝛ-
reptus eſſet a dno.ſactus eſt poſtmodũ padientiſſimꝰ a cleme⸗
tiſſimus p̃ſertim cũ poſtea aſſiſtens cruci in tam clementi paice⸗
entia magiſtrũ ſuũ iheſum doloꝛes ſuos a in iunias oerneret tol
lerare PBinc eſt ꝙ cum tꝑe ꝑſecucionis miſſus eſſet iohãnes in
dohlum feruentis olei: ſeruens oleũ in ip̃m ſeuire nõ poterat qa
mil ſeuitie muenit in ipſo . Ideo refert tercullamus ꝙ; iohãnes
euangeliſta a nerone miſſus in feruentis olei dolium purioꝛ et
vegetatioꝛ exierit ꝙᷓ intrauerit. Nos etiam cariſſimi adimitaa
onem beati iohãnis debemus eſſe diſcipul iheſu xpi. Pꝛeſertim
cũ ipᷣe ꝓpt᷑ hoc vt nos doctrinaʒ a diſciplinã ſuſcipiamꝰ ab ißo

— r — rn⸗ . —Frrrr

bteeee c
peo nobis prius graues diſaplinas ꝑtulit impioꝝ. vnde diẽ
la. 50. Coꝛpus meũ dedi pcutientibo a genas meas vellenti—
bus ſa· me. non. au ab inere· a ↄſpu. m me, dicit etiam. Pſa. de
eo. 53. Jp̃e vulneratus eſt ꝓpter miꝗqtates nr̃as attritus ẽ P t

4 ſcelera noſtra. diſciplina pacis noſtre ſuꝑ eũ a huoꝛe eiꝰ ſanati
ſumus. Itaq; cũ ihus peo nobis diſciplinas ſuſceꝑit ab impiis
multo digni 9 nos diſciplinã debemd ſuſcipe pii patris. vnde
monet nos aplus ad. Deb. I2. Indiſciplina ꝑ ſeuerate tamquã
Eiliis/ vobis ſe offert deus. Auis em filius quẽ non coꝛripit pat᷑
Viſapulos itaq; iheſu optet eſſe diſciplinatos. Quod aut diſe
plinati ſimus ꝑ tria debemus ondere. Pꝛimũ eſt vt male agere
caueamꝰ. vnde inquit ſalomon. Pir diſeiplinatus a eruditus
cuſtodit ſe. I quo vero cuſtodiet ſe⸗ Certe ne ſaciat maluʒ qa
ſunt nõnulii qui lit abſtineant a malis· bomis tñ opibus non
multũ inſudant ꝓpter hot ſcire optet vt bona opa fiaamꝰ. Inð
digclt Jato . 3. Aus ſapiens diſciplinatus mter vos oſtendat
ex bona cuerſacione oꝑa ſua in mãſuetudine. inc etiam ipſe
dñs ditcit in euangelio. Jo. In hoc clarificatus eſt pater meus
v́1vt fruduʒ plurimũ afferatis efficdamim mei diſcipuli. q. d. i
piunmũ afergtis fuct bonoz opm per hoc patet q, met els
diſcpuh · INem quia multi ſũt qui hoc grauiter ſuſtinent
ab homnibo ꝓpter hotc tercio optet vt nec dñi nee homniũ coꝛꝛꝛꝛ⸗
repcionem moleſte feramus Pine ꝙ diat . Ecciaſtici. 1. Pꝛu⸗ 4

Vns a diſaplinatus non murmurabit toꝛreptus flagellat em
dñns in pni ſeculo ne damnet in futuro. vnde dicit aplus.1.ad
Cor. 1. Wum iudicam a dno coꝛripim vt non cum boc mund
dmnnem e tnibus ſupꝛa didis dict᷑ in s. in vno vſiculo. DODe
clina a malo ece pmũ. a fac bonum. ecce ſecund ũ. mquire pac
9 le ☛id eſt intus quere padentiã ece tercũ. ( £+ (De ſecido

nota ꝙ iheſus iohanez E tria ſe familiarius dilbric. e demöſtrat
Primũ eſt quia ei ſinũ ſuũ a pectus ad recumbendũ nõ negauit
Vnde dr. Johms· 13. Cum dixiſſet ihus di · ſuis vnus ex vobis
me tradet· aſpicebãt ad innicem diſcipuli heſitantes de quo di
cret. Erat ergo mecubens vnus ex diſapulis eius in ſinu iheſu
Jus diligebat iheſus Innuit ergo huic ſymon petrus et dicit
Zue qs 6. rdit ihus. ille eſt cui intinctũ paneʒ ego poꝛrexero-
¶ Icðm quia ei matrẽ ſuã intemeratã ſpãlhter mendamt. Vnde

disait idem. Johnis. 19. Cum vidiſſet ihus matrem a diſ ap ul=

—— — r———

Deinde ditit diſcipulo ece mater tua et ex illa hoꝛa acepit
eam diſcipulus in ſuam gloſa. matrem rita obſequioſus fuit ei
ac ſi eſſet mater ſua ( Terdũ eſt ꝙ ei ſecreta ſua ocultiſſima r⸗
uelanit. Vnde iße iohanes in pnupio euangeli ſui quaſi que
dam aquila de ſuꝑ celeſti ierarchia aduolans innoteſcit nobis
diuinitatẽ verbi imcarnati ita ſcribens · In pnapio erat ver
bum a verbü erat apud deũ c. Peribit etiam apocalipſim in H 2ẽ
eccleſie a triũphantis. ¶ e tercio nota ꝙ iohannes Ir ter ſemate fiſſt

ter pᷣnapaliter dicit dñm ſecutus fuiſſe Primo ſtatim poſt dni Py.
vocacionem. Secundo qñ iheſus iuit ad palſſionez. Terao poſt M
cælebꝛatam xp̃i reſurꝛedionẽ ꝛimo igit᷑ ſetutus fuit dñũm ſtaa
tim poſt ᷣmam vocacionem · Auod teſtatur WMath · J· ita diess
Ambulans ihelus ſup mare Fiter vocauit petrũ andꝛeam—·
Et ſtatim poſt pauca lubdit Et pœdens inde vidit alios dues L
ffra tres iacobũ zebedei à iohaãnem fratrem eius in naui cũ zebe
deo patre eoꝝ reſidientes recia ſua a vocauit eos. Illi autem ſta
tim relidis vetibus a patre ſecuti ſunt eum. & autem iohannes
ſtatim poſt pᷣmam vocacionẽ ſecutus ẽ ihm multũ pt᷑ ofundere
tarditatẽ noſtram et pigriciam qui tot annis multipharie mu
tiſq; modis vocati ſumus a dno: a tñ eum de die in diem de an
no im mnũ ſequi differimus. Vnde di at. Greg. Nulla diſcipuli
ihm adhuc fcere minacula viderant mihil ab eo ð p̃mio eterne
retributionis audierant.a tñ ad vnum dei pᷣeptum hoc quod
polſide re videbant᷑ obhti ſüt. Quanta nos eius miracula vidi
mus quot flagellis affligimur· quantis minarũ aſperitatibus
deterremur. X tamen vocantem ſequi dtempmim ecudo quali
ſpũaliter ſecutus fuit ihm qñ iuit ad paſſionem. Vnde iße io⸗
hannes m euangelio ſuo dic. ig. Cohoꝛs· a tribunꝰ mmiſtri i
deoꝛ pꝛehenderũt ihm ligauerũt eum ſequit᷑ Sequebatur
autem ihm ſymon petrus. alius diſcipulus. Diſcipulus alit
erat notus pontifici· et intrauit tum ihu in atrium pontifies·
Bequitur poſt aliqua. VYnus aſſiſtensmmiſtroꝝ dedit alapas
iheſu dicens. Zic rndes pontiſid. Et nota ꝙ iohannes nõ ſola
ſecutus eſt ihm vſq; in pontiſicis atriũ vbi vidit eum alapatia
imo etiam ſecutus eſt eum vſq; ad crutis patibuluʒ. vbi vidit
eum clams ↄfoſſum ato potatum a lanca pſoꝛatũ- Auod et
pſe. Joß. 9. pteſtaturſic mquiens. Suſeeperut itpli A dedur
erunt a baiulans ſibi eruem exiuit in euz qui diatur caluarie

—.—

de
lotum vbi crudfixerũt eum. Sequit· Cum vidiſſet ergo iheſus
matrem . a diſciplũ ſtantem quẽ diligebat dicit matri ſue. Mu
lier ecce filius tuus ſ. ſequit᷑ · C um acepiſſet iheſus actũ dixit
lummatuũ eſt. Et inclinato capite tradidit ſpm̃. BGequit᷑ vnus
militũ lanca latus eius aperuit a dtinuo exiuit ſanguis et aqᷓ
EIt qu vidit teſtimomũ pPhibuit et verum eſt teſimomũ emis.
¶Vertcio ſecutus eſt iheſũ poſt maniſeſtatam reſurꝛedionem. vnð
Ditt idem. Johãnes. 21. O cum iheſus reſurꝛexiſſet a moetuis.
et vemens iter diſcipulos dediſſet eis panem. a piſcem a illi
peandidiſſent ditit petro· ſequere me · Et tũc cuerſus petrus
vidit etiam illum diſcipulũ q; diligebat iheſus ſequentẽ. Ios
eetiam cariſſimi ad imitacõnem huiꝰ pclari diſcpuli non ſolum
ſequi debemus dominũ nobis eterna pᷣmia ꝓmittentem. etiaʒ
ſequi debemus eum peo nobis in enire dura ſupplicia pacientem
vt tandem in generali relurꝛechone ſequamur eum ad eternuzʒ
muium peedentem. ¶ Z (De quarto nota ꝙ iohãnes tri⸗
plex p̃mium reopit a dño quia eum fſideliter ſequebatur vide⸗
liœt vitam eternam- lucem Ppetuam. a iundicialẽ poten cia · Dec
enim tria ꝓmittuntur eis qui cum pſeuerantia ſecuti fuerit ihm
rp̃m. De pmo dicit dñs· Johᷣnis ·ĩ0. Pues mee votom meam
audiunt et ſequnt me · q ego vitam eternam do eis Pe ſecudo
dict dñs- Johams⸗S. Ego ſum lux mundi qui ſequit me non
ambulat in tenebꝛis ſed habebit lumen vite . De tercio dictur
WMWathei. 19. vbi petrus dixit ad iheſũ. Ecce nos reliqmꝰ omĩa
et ſecuti lumus te quid ergo erit nobis· Iheſus autẽ dixit illis.
Amen diio vobis ꝙ vos qui ſetuti eſtis me in regeneracõne cũ
lederit filius hominis in ſede maieſtatis ſue ſedebitis et vos ſuxł
ſedes. 12. in dicantes duodecim tribus iſrk. Regate ergo cariſi
mi dum vt eum ſit hic ſequamur vt in futuro vitam e᷑enam · ⸗
lucm ꝓppetuã ſequamur Quod nobis peeſtare dignetuar.

¶ BGanctoꝝ innocentum· Sermo ſextus.

¶ Vidi et ecte agnus ſtabat ſupaa mon ſyon &*. Rpot. 14
Agnus eſt xp̃us dñs m illud iohãms· pmo. Toe agunus dei
ecke qui tollit peccata mũdi. Stantes tum eo deſignamnt innoc⸗
tes quoꝛꝝ paſſionem hoidie celebꝛat ecleſia· non ſolum autem
illos ſed et omnes homines innocenter et ſine pecatis viuẽtes
ſtcundum ilud beati gregoein. Ille deum veraeter honcrat dui
interioꝛẽ ſuũ hommẽ qui ad ymaginẽ dei fadtus eſt a ꝑegrims

Ber vf

paſſionibus cuſtodit et in exterioꝛibus achonibus deũ hominez
fideliter imitaturPit merito ſequitur agnum a ſtat cuʒ agno

quia ditit. deuotus bernardus. Pignus plane & gloiari qui

ZBeanctis

deum in vita ſua ſtudet imitando honoꝛare ⸗ In illius ergo aie

egrelſſa a coꝛpoꝛe poteſt dicere vidi c ·

4

montez ſyon intelligat. Secundũ eſt quid etiam ꝑ montẽ ſyon
expmatur. Terciũ eſt quið per·i ꝗemilia figurat᷑ Quartũ qd

ve tuſtatis vtpote langum

— „

vidit ſtare ſuß m

agnu

icit ad-Eph. 5. Watulam nõ habuit impuritatis neq; rugax

ſit nomen agmi a patris eius quid in frontibus eoꝝ ſcriptũ eẽ
videtur. £ ¶ De pᷣmo nota ꝙ ꝑ agnũ illũ quẽ iohãnes
ontẽ ſyon ipſe dei finus mtelligit · Iſte eſt em
s quẽ abel pᷣmus obtulit ĩ eccleſie figura ſicut dr̃. Gen · 4
per abel em̃ qui virgo fuit ſancta eccleſia figurat᷑ que ſiẽ apls

di et ece agnus ſtabat ſuper montem ſyon et cũ eo.
0 milia habentes nomen eius a nomen patris euus
efſcriptũ in frontibus ſuis. Ipoc.i4· Auatuoꝛ pꝛinciparr
notanda. Pꝛimũ eſt quid ꝑ agnũ illũ qui ſtabat ſupaa

ocidie offert eccia ᷣgo ſancka: vnde cantamusagnus dei .

elt in feru crucis.

ex eo ſuꝑplimmare a vtrũq; poſtem. Cũ aũt vidit dñs ſangui⸗

nem in ſupliminari a in vtroq; poſte tranſcendet hoſtiũ et non
lnet pcuſſoꝛem ingredi domũ vrãm a ledere. Agnus ſine ma⸗
cula hoc eſt iheſus xp̃us qui feruentiſſimo paſſionis igne aſſus
e autẽ ex feru crucis laberetur duris clauis

2

eſt feru crucis affixus · Dũc ſilii iſt rl id eſt bom xp̃iani ꝗͥ ad deuz

tianſire ißmq; videre deliderant pio deſidenio oomeder debent
Debent etiam laſcitulũ yſopirhũilem recoꝛdacionẽ in ſangui⸗

ne filii dei intingere a ex eo limmare id eſt quãlibet turã de ter⸗

— —

poſtem id eſt toꝛpus a aĩam cottidie ↄſignare ne pcuſſoꝛ·id

mmis a uplimmare id aicp oogitauonẽ de iupnis a vercS

e filii dei ab omni ſoꝛde ſceleꝛꝛ emũü⸗
data aa Peccati vetuſtate mirabihter mnouata. c gagnum

Pic eſt agnus ille paſcalis quezʒ aſſum olim filii iſfrał comedere
inbebant cuſ etiam ſanguinez exiſtẽtes in limme ſuꝑlimmare
et vterq; poſtis domꝰ limebant᷑· Ecce exp̃ſſa cruces figura· vmn
Erod. i2. Erit agnus abſq; matula·nõ vomedetis ey eo crudũ
ltus dñi. Faſei culũ q; yſopi tingite q eſt in lmme et aſpergite

dyabolus ommũ xpᷣianoꝝ aduerſariꝰ eos percutere poſſit aut

4

4

—

W.

Tota

ledere. Et nota ſi languis ille typicus tãte virtutis erat ꝙ ille
exterminatoꝛ angelus non Hoterat ledere domum qui erat illo
ſanguine ſiꝗqnata. Auante vitutis putas ꝙ ſit ſanguis verus
hilii dei . Iſte ẽ agnus quẽ patriarche a ꝓPhete magms ſuſpriis

et deſidenis longiturms emitti poſtulauerũt a dño ita clamã

tes . Ylaie. 16. Emitte agnum dñe dommatoꝛẽ teꝛre de petra de
ſerti ad montem ſihe ſyon Igitur iſte agnus videlicet dei fili9

vnmiuerſe terꝛe dñatoꝛ diuturnis priarcharũ deſideriis poſtula

tus et ꝓphetarũ voubus diu pꝛomiſſus tandem cũ erat tempus
miſerendi eius venit de petna deſerti. Hoc eſt de emmenda elln
quod deſertũ fuit a lucdifero a a ſodis ſuis qñ inde ꝓpter ſaſtum
luperbie coꝛruerũt. Venit inq; ad montem fſiie ſyon id eſt de⸗ .
ſihit m annũtiatione m vterum virginalem. quia beata virgo
eſt mons id eſt ſirmitas ſilie ſyon videlicet militantis ecceleſie

enim ecleſia per beatam virginem ꝓtegitur 1 mumtur

¶De ſecundo nota quod per montem triumphans ec

5

tleſia ſiguratur · Syon enim ſpeculũ vel ſpeculatũ interßtatur⸗

