e vm ea em tua ramos noa/

ciuos reſecabis WMath. /8. Si otulus tuus ſcandaliſat te XX. Bi

—— — —— — – m ——, ——— .J

manus xvel pes ſcandal ſat te c.· Sed qꝛ multi ad p̃dicta ſaaen
Da expectant tempus et diem ideo dict apls nunc. ( P
Alũc aucẽ debemus bona facre ꝓpter tnia. pter tempis breuita-
cẽ. ppter lucni magnitudinem . ꝓpter monitoꝛum multitudinem

S

—
4

Prn

— .

4 . . .
. †
14
4
4
.
4

Doꝛmit din ſed qñ viatoe hr viam ine et parum cẽpoeis ſi ſapi
ens eſt et vult venire að bonum hoſpicum anteq; hoſtia clau⸗

ditit glola ꝗᷓ in e

ſeʒ alicuis valoꝛis apud inferos . ¶
na facœre ꝓpter moni toꝛuz multitudine;

1

em quis ht aliqua facere ſi mag nũ tempus hr nõ eſt miꝛꝛ ſi

dant mane arnipit iter . Sic ſi diu victure eſſemus et hoc ſcire⸗
mus eo minus ellet mizꝛ ſi aliqui diu in peœatis moꝛarentur·
et bene ſacere differrent ſed magneg dietam habemus fatere a
vſq; in clum. Tercii regũ · 09. Grã dis enim tibi reſtat via . Et

parum tempoꝛis qꝛ bꝛeues dies hominis ſunt. Job. 4· Jdeo

cito debemd iter arripe; unc autẽ iter ad celum arri pimꝰ? cum

peata wlinqntes bona faer ĩcipimꝰ. Vnde inqet afpoſtoalus

Hot itaq; dito fratres tẽpus bꝛeue eſt. Et mirum eſt ꝙ peca⸗
toꝛ es plus ſibi longam vitam ꝓmittũt q; boni cum tñ ecõuer
lo debebat eſſe. Si quis habet in oetd ſuo ar boꝛ em frudtificãtezʒ
Timere ergo debet mali qs ꝑ plures annos permilſit deꝰ ĩ hote
mundo expectams fructuz niſi fuctificent q cito extirpent. Lu.

de licu. Ecce iam anni tres ſunt ꝙ venio querens fructum m fi

alnia hac et minime inuemio ſucide ergo eam vt quid terrã

ocupatquia ergo modicum tempus habem et de nobis no

ſum ſecun maxĩe peccatores. ideo cito bñ faœre nõ diſferamus
ad. Gala. 6. Dum tempus habemus opem bonum ad omnes.

cdðo debe mus bona facere ꝓpter lueni magnitudĩe Libẽ ter

enñmm locant ſe hoies ad opandũ in die lucrali-h eerte mõ plus

lucrat᷑ vnus ieinnatoꝛ ełarius bomi oꝑatoꝛ qua; ſolebant ſ⸗-⸗
cere qiimiq; qui antiquitus non lucrabantur miſi bona terrna
Yſa. i. Hi voluenttis et audienitis me bona terre comedetis mõö
bene ſociendo lucratur homo vitq; eternam. Math 20· Facta

autẽ zu entione cum opariis ex denario diurnor vita eterna

tuplum plus valet p̃s: Melior eſt dies vnra
in atnis tuis ſuper milia pazs tñi Poſt hoc tempus a. Poſt me?

tem lucrabunt᷑ quia tunc claudet᷑ ianua regmi clleſtis: vt dick

Wath. 25. Pn. Eccl aſtes 9. qdtunq; ptĩ manus tua inſtanter
oꝑare quia nec opus nec ratio eſt apud ĩſeros quo tu ꝓPeras
Item tercio debemus bo
na faene dinez. Vjnea emm inculta ſi
non fradificat non debet ſibi imputari· ſed quando magnis ex
pPenſis colit᷑ ſi non frudi ficat tulpanda eſt ſit non multum ar⸗
guendi erant antiqui ſi non bene feœrunt qꝛ pautos cultoꝛes

habebantrmonitoes. ſed modo ſunt plures quã vnꝙᷓ fuert

4
— — — — — —.— —
4

,⁵ꝭů ⅛ — —¶—¶uf v u ð ᷓê +

N

Ddeo ar quendi ſunt qui modo nõ bene operant Deb. 6. JTerra
opPpoꝛtunam illis a quibo colitur acipit benedictionem a deo
pꝓſerens ſpmas et tribulos reproba eſt a maledichoni pxima qᷓ
diet. MWath. 25. Ite maledicti in ignem eternum it. q? omis
arboꝛ que nõ faut fructum bonũ excidet᷑ vt habet · Mathei.2.
tuius cõſumatio in cõbuſtiõz veniet vnde ſ equitur m ignem
mitter. Bed quia polſent ſe excufne aliqui ꝑ ignosantiã ſi ne
ſeient tempo:is opoztunitatem. Ideo dieit ecce q-patẽs elt!t
w prſenrtrt.
¶ Bomũica prima qdraggeſia ̃mo.xxvii
D Duckus ẽ ihefus in deſertũ a ſpiritu mathei. ꝗ · R quo ſpũ
dominus iheſus duckus ſit ĩ deſertum declarat beatus gregos
ꝛins dieens Pere a zuenienter accipit ꝙ a ſpiritu ſancto in de
hunc ad temptandum ſpũs malignꝰ muemiret. Quare g dnis
iheſus poſt baptiſmũ debtũ intraueit elegant᷑ declarat · Cri ſo
ſtimus diœns quiſquis · poſt baptiſmũ maioꝛes ſuſtin eg tep
tidones nõ turbens ettemm ꝓpter hot acepiſti arma nõ vt
vaces ſed vt pꝛelieris. Quia chriſtus iheſus epit facere a docere
actuum./ Dit iheſu 8 Pter nos ductus eſtk. =è=
Vckus eſt iheſus ĩ deſertü a ſpũ. mathii 4· Nuatuoꝛ⸗ B
. Scut runt notada. Pꝛimo quis ꝑ iheſum inteligatur
SFeciſdo d p debtũ expmar Tercio q̃n ißs in debßtum
a ſpũ ducat᷑ Nuarto qͥd ꝑ mĩſtenũ angeloꝝ acipiat᷑ ¶ ¶
¶ De pᷣmo nota ꝙ ꝑ ihm qlibet xpianꝰ ꝗᷓ membꝛ xßi itel
ligit.· Sit em xp̃us in ioꝛdane baptizatus ſuit et ſuper iplſum
baptiſatuz ſpuͦs ſanctꝰ in ſpecie co lũbe deſcẽdit a tercio · 0.
diebo et. 40 noctibo ieu: Hit etiag chnſtianus mmiſterio ſacer
Dtis in fonte baptizmatis emendat᷑. Poſtquaʒ aũt emunda
tus fuerit templi et habitaculi ſanctiſpiritus efficit· Pnde et
Eto tpe vite a viciis e cupiſcenciis huiꝰ mundi quibo in bap
uſſmo renũdanit ieuinare debet. Et bñ ꝑ qᷓdragenarium nůùm
omne temp? viu nre acipit᷑. Per tota em vita; noſtraʒ deca⸗ S
loguz legis diune rifozmit᷑ ampledi debemus et adimplere
rizʒ dilechiõe. cognitie· locutiõe:oꝑatione.· Auẽ emm aliquis
ſincere diligit liberer ð eo cogitat et loqtᷣ a buit aut obſequik

— Keinpoer Sexr. Xxviſ

— ðð

———

eſcõo nota ꝑ debtũ mund iſte expmitur. Siẽ
ũt manſueta animalia umãſueta ſic

1 .
4 3 . .
. 7 ₰ . .
ð ð?õ — ---ffůů
4
4

—— —

em ĩ deto mat᷑iali pauca

eetiam in mundo iſto paud ſũt q; ſeᷓnt᷑ dvnñ̃ᷣm cum tñ ip̃e manuʒ

ſuam apꝑiat et impleat omne animal benedictione. Plbures emm

tes fecit qui tamen eum ſicut manſueta animalia nõ ſe quũtur
yrmo potius ſic fere beſtie perſeqnunt᷑. Induerũt em naturã le
onũ ꝑ ſuperbiã. vꝛſoꝝ ꝑ luxunã. lupoꝝ ꝑ auariciã a vulpiſ
nequida. De tercio nota g ideo ihefus duckus eſt e: Sic
etiã nos qui ſumꝰ mẽebꝛa ihu xpᷣi ꝓpter h expulſi ſumꝰ ĩ hane
viallem miſerie vt temptem a demoibo quibo cũ ad iutoꝛio ſep ti

fpꝛmis ſpiritꝰ reſiſtere debemꝰ vt reſiſtentes vmcamꝰ vimmeen

tes g loꝛioſe toꝛonem̃ in celis. Pnð legitur marci.i.ꝙ; ſpiritus

expulit ihm in deſer tuz et erat ibi. 40. diebo et. 40. noctibo a

temptabatur a ſathana eratq; cum beſtiis· Jbi dicit gloſa q ꝗ
dꝛagenarius numerꝰ totũ tempus ſignat qͥ membꝛa eus dya
bolus temptat. Nota igit᷑ ꝙ hoſtes noſtri et temp tatoꝛ es ſunt
vcvxre. Pn ad. Ephe · 6. Non eſt nob colluctacõ aduerſus carnezʒ
ett ſaguinem tantũ ̊ aduerſus pᷣnipes et poteſtates aduerſus
mundi rectozes tenebꝛaꝝ haz ↄtra ſpiritalia nehe ĩ eleſtib-
Duckee aüt noſter et deſenſoꝛ eſt ſpiritꝰ? ſanctꝰ. cui ↄmiſſi ſumꝰ
i baptiſmo. Vnde ad. Ro: S· Quicũq; ſpiritu dei aguntur hü
lſt filii dei · ¶ S ¶ Nẽ nota ꝙ dyabolo pmũ adã ꝑ tria vicia
luperauit viʒ ꝑ gulam auariciaz et ſuꝑbiã. Per eadẽ etiã ſeci
dum adãa ihm chriſtũ tẽptans ſuperat? ẽ vn dicit gqlo- Nota
dyabolũ in hiis vmnci ĩ quibo adã vicit ꝙ de gula tẽptauit
de lig no vetito guſtare rogauit. De vana gleria cu dicit. Eri
tis ſicut dii. De auaricia cum ait. Scientes bonũ et malũ· Item
dicit alia glo. in his tribus gula aua. ſuꝑ· om ina vicia ſibi fe
derata ſunt pempta. In hiis tribus omnia genera temptato
Vprwbendun: Alota igit , dya vlo ſptauit dm p tna ' ſt
nadices a oeigo oĩm pctoν νιmo temptauit eũ ꝑ gulã dum
dixit. Si hiliꝰ dei es dic vt lap· iſti pa. f. Fugiamꝰ e nos itaq;
gulam ne ꝓſternamur per luxuriam qᷓ naſcitur de gula vnde
glo. orige · In pugna xp̃i pꝛius agitur ↄtra gulaʒ ieiun ãdo ꝑꝓ
gquã victus eſt pᷣmꝰ homo. Gula libidines iflamat ↄcupĩa; nu
tiit qᷓ mpugnat legi mentis. Dec miſi peius mfrenetur fuſtra
ntra alia labozatur. Et nota ꝙ tria mala oeiuntur ex gula-

———

— — —

Pꝛimũ eſt abhom abit foꝛnicacõ. Scdm ẽ tumłtuola altnicat

— ==——

ſunt in mundo qͥs dominꝰ de rore teli a de pingu edĩie terre dini

*

+ Teempoer Oer
Ler cum ſecretoꝝ reuelacio. Ve primo nota ꝙ illi hmĩes ſo
Bini mmiũ erant guloſi effech fuert abhomĩa błer luxurioſfſi
X nde. &
Pbia ſaturi tas panis et habundantia et ociũ ipſiꝰ et filiarum
erus π Item de pmo et ſco puer. 20. Luxunioſa res vinũ et
tumultuoſa ebrietas Quicũq; hiis deleckatur nõ erit ſapiens.
De ſecũdo puer. 2. Cui nxe cui ſine cauſa vulnera nonne his
à zmoꝛantur in vmo et ſtudent calicibo epotandis De tercio
Puer· 31· nulluz ſecretũ vbi regnat ebrieta ecũdo dyabolus
temptauit dñm ꝑ auariciã cũ oſtẽderet ei omia regna mũdi et
ggaʒ eoꝛꝛ a dixit e Hec omĩa tibi dabo ſi a ado: me. Et nota
aꝙ ꝓPpter tria fugiẽda ẽ auaritia. Per auariciã em deus qͥ ẽ ſũ⸗
mum bonũ amittit᷑ anima precioſa vendit᷑ homo ꝓpus dyaboli

Xxrv

3ech. 16. Ecce het fuit iniqtas ſodome ſoꝛoꝛis tue ſu⸗

efficit · Ve pᷣmo dñs.· Math. 6. Non poteſtis deo eruim a mã⸗
one Item ad Eph. 5. Hoc ſcitote intelligentes ꝙ auarus quod
eſt ydoloꝝ ſeruitus non habet hereditatem in regno xp̃i et dei
De ſeðo. Eccleſiaſtici. 10. Michil eſt miqus pectumam a⸗
mare hic enim animã ſuq; habet venalem. De tercio dis ipſe
loquit᷑ a ſerpenteʒ. Geñ · 3. Nerrã oommedas ommbo diebo
vite tue Per terram itelligit᷑ auarus q terram clo Pomt et
Ppt erea dyaboli ꝓPpus efficit vt ab eo ſemꝑ comeda?᷑ (ercio
dDya bolus dñm temptauit ꝑ ſuꝑbiam cũ dno ducto ſuper tem
pli pinn aculo dixit. Si filius dei es mitte te deoꝛſũ. Pn etiim
ſuperbia ꝓpr tres cauſas ẽ fugienda. Per hãc em ſuperbi deo
hHant omn es elati in ifermi pᷣcipiciũ demergunt. De primo.
Eccleſiaſtici · 10. dibib ẽ coꝛã deo a hoĩbo ſuꝑbia Nuid ſupbit
huilitate tõgregat quaſi qͥ puluerẽ ĩ vonto poꝛtat. De tercio
oñs. Lu. 14. Dmis à ſe exaltat huiliabit. Ite. Lu. 10 Pidebz
ſathanã quaſi fulgur de celo cadentẽ . Itẽ ibidẽ. Au chaphar

naum vſq; ad celum exaltata vſq; ad infernu demergeris De
Juarto nota ꝙ ꝑ miſteriũ angelo⸗ꝝ accipit᷑ glorioſa remunefa-
tio vict oꝝ in qua angeli miſtri riſtet pnr dicik · Mat . 4.
Nuncreliqt eum dyabolus a ecce ãgeli acceſſerũt a mi

, 2
.

2a Ich dicit gloſa. Sic ĩ boc agõe millcia nr̃a ĩſtnit Itẽ ĩ obſeqo
ageloꝝ glorioſa remũeraõ edocet· Rogate g dñm vt ſic im⸗

ta tione ſui det nobis omnẽ temptaooz euineœre vt coæon glo

As angelis miniſt antibo aſſequam. Auod nobis X&. ęR
Dommica qorageſime ᷣmo xxvn.

4
4+

.
1
4
W

C Cuin ieiunaſſet quadꝛaginta diebo et quadꝛaginta nodi
bo poſtea eſurit. mathei. · Criſoſtimꝰ mqt · Sicut p. 40. dies
non elurin non erat hois ſed dei ita aliquãdo eſurire nõ dei led
hominis euk: Paot tamen nõ ẽ igneeandum vt dicit balſilius
magnus. Chriſtus dñs paſſionem famis aſſumpſit non coadꝰ
ſed ſponte vt ꝓuocaret dyabolũ ad duellum. deſperauerat em
dyabolus temptare eum videns ꝙ ſine vlla fame tantũ ieina
ret ſentiens vero eius eſurieʒ audatiam ſumplſit aQ aggreſſꝰ eſt
ſaluatoꝛem· Cum auteʒ omnis xp̃i adio noſtra ſit n vt
dieit gregorius ideo a nos ieiunare debemꝰ? quia ditit ide gre
goꝛius · Ipſe auctoe hominum m. 40· diebo nullũ omnino cibuz
ſumplſit· nos q; inquantum poſſumus quadrageſlime tempore
carnẽ noſtrq ꝑ abſtinenciã affngamus. De xpᷣo em diet᷑· Cuʒ

Vm ieinnaſſet iheſus · ꝗo· dieb et. o· nodibo poſtea
eſuriit · Wath. 4. In verbis predidis de duobus edoce
mur. Pꝛimo ꝗ;d ſit agendum. Becudo qd ſit credendũ
Pꝛ imũ notatur ibi cũ ieiunaſſʒ gloſa quia ieunamit exemplũ
nobis ieinnandi dedit. Greg . Vmmis xpi adio nr̃a ẽ inſtrudio
BSecundum ſcilicet quid ſit credendũ nota ibi· 40 diebo a. 40.
nodibo. Et notandũu ꝙ duo credenda ſunt de xp̃o ſcʒ potencia
diuinitatis ꝗᷓ notat᷑ ibi. ꝗo diebo a. 40· nodibo qͥd tm ieuna⸗
it dinine potẽtie fuit· iſirmitas nr̃e carmis ꝗᷓ notat᷑ ibi poſtea
eelſurit gloſa. Eſuries ſignuz eſt infirmitatis nr̃e humilitatis
et ſic inſtruimur in moribo et in fide dict ergo cum ie · 40 die-
et 40 nodi. po. eſu.· Pꝛimo edocm̃ quid ſit agendũ · ¶ ¶¶ C
Notandũ ꝙ tribo de cauſis ad ieiumiũ nos ĩuitauit. ꝓpter optu
nitatem ſpt erudicõz ꝓPPĩ vtilitatõ. Pꝛimo ꝓpt oꝑtunitataeam
dueniebat em refrenare gulã ſcʒ ieiunãdo ꝑ quã victus fuit
mus homo padiſo· poꝛte em̃ a feneſtre ꝑ quas ſolitꝰ eſt latrro
intrare claudunt᷑loca infirma ꝑ que aliqñ patuit aditus ad
uerſariis mumiunt᷑ p̃s. Dꝑui in ieiumo mimam meam ne ho⸗
tis mueniat aditũ mtradi ad eã. Secũdo ꝓpĩ erudicõzꝭ· dit en
gloſa. Jeiunat vt temptetur a qui ieinnat temptatur et idoo
Docz nos vt qꝗᷓ aliqñ bona incipiũt vt ieiuniũ a tera huiulſmo
iſſtatim a dyabolo impũgnant᷑. Iñ.· Thobie. 2. Bona ẽ ca
ſo cuz ieinmo et elimoſina magis q; theſauæ auri odere bene
dit bona eſt oꝛatio cũ ie . a eli. qꝛ ieiumiũ ſine õe a elimoſina
nõ iĩ tuto loco. ꝑegrinꝰ eĩ nõ tute vadit ſolꝰ ꝑ talia loca vxbij

ſcit eſſe latrones demones enim impugnant teiunantem vel

—=E=E=E6E8EC ð

1
. „ . . .

s ð .ꝗſl — 3. 4
. D—Ä—C—W =? 4 5 4
4 .

hf.Ʒẽ ieW ————— C . C G. (. . . .G' „ —

yt ſuꝑbiat per vanam gloæiam vel. vt auaritia inœndat vt qᷓ
Aſbi ſubtrahit in burſam ponat a ideo bona eſt vatio cum ieiun
nio que vetat peſtes mentis a elimoſina peſtes cupiditatis. GR
autem dyabolus impugnat iein nantes patet B xpm ſtatim
pp ieiumiũ im pugnauit. Pñ ſicut qui habet mimicicias treu
ge rupte ſüt inter ipſum aduerſariũ eius ſollicite ſe cuſtodit
auxilium ab amicis ſuis qu erit. Sic a dyabolus treugas hi cũ
diſcipulis a aliquãtulaʒ Pacœm. q· federatis ſuis.ſed cũ quis

Pecatum dimittere a bona faœre mapit tunc rupte ſunt treu⸗

ge et ex tũt poteſt ſe habere ꝓ diffidato. Vñ Gemſis. 3. Immici
dis ponam mter te a mulierem tu inſidiaberis calcanio eius.i.
Ilſi bonum mapiat inſidiaberis ne ad hinem per ducat. calcaneũ
enim ſinis hommis eſt a ſigqmificat hfineʒ bone operatiõis et ꝑ-
Etdionẽ ideo debz ſe boms operibo mũire oæõibo auxiliii ſcẽ oꝛ
imploeare ne ex aliqua parte ruat ĩ peccatuz. Fercio ꝓpier vti

E fentbecs vij⸗

litatem que eſt aduerſani expulſiuũ: dei moonſiliatiudt. Peims
enmim demonis expulſiuũ maxime illius ꝗᷓ temptat de luxuria
ſicut fames que eicit lupũ de ſilua. Wath. i7. Doc gen? demo
mioeum non eicitur miſi in catione et ieiumo. boſpes emim deli
catus non diu moꝛatur in hoſpicio vbi non reapitur iocunde
Immo lcienter non ingreditur. Luxuria vero delicata a ides
odit holpitem a ſocietatem ieiunalium Luc. ⸗ Cum immun
dus ſpintus exienit ab homme ambulat per diuerſa loca que
rens requiem a non muenit. Bicut enim piſces ĩ arido cito mo
riuntur ſic etia; luxuria in auſteritate vite ieiunio moꝛit · yſa⸗
ie . 50 Putreſcent piſces ſine aqua a moꝛient᷑ in ſicco. Theren
cius ſine cerè a bacho friget ven. Zecũdo eſt dei reconaliatiuũ
qui enim alium offendit ſi emende ſoluit deliai pace hz. Jeiun
mum autem quia penale ẽ ſatiſfacit de peccato. Jone . 3. Com⸗
miatus eſt dns mmiuitis dicns adhuc. 40. dies a niniue ſub⸗
uerter et cerdiderunt mmuite dño et p̃dicauerunt ieinnium et
poſtea ſequit᷑ · Vidit dñs opena eoꝝ etena et miſertus eſt &α.
NDEt nota ꝙ dicit ouerſi ſũt a via ſua mala. Jeiumũ

in petis nõ placet deo nec ferculũ lutoſũ oblatũ pᷣncipi yſaie ·
58·. Quare ieinnauimus et non aſpexiſtis &. Reſpondet ecce
m die ieiumi veſtri muenitur luntas veſtra . dyabolus nõ
omedit ſed ſemper ieiunat et a peccatis non eeſſat · ieiuna igi⸗
tur ſine pecatis vel ſicut dyabolus ieiunabis. ꝓYſido. Qui ſea
ubis abſunet et mala agit demones imitatur. Helius eſt ab⸗
uinen a pecatis quã a pane a comede re ĩ.40ieiunãt a pane

a tarnes ſerpẽtis ↄmedũtipecatũ qꝛ veneno delect atdis ani
mãa o idüt. Luce.:S. geinne bis ĩ ſabbato ditebat phariſeꝰ qͥ
ſupe rbiam et indignationem reſpectu alioꝛum ha bebat· vnde
uuſtiſi tatus in domum ſuam non deſcendit. YPſa. 8. Nolite iein
nare Rentid hunc diem . Et nota ꝙ non ſufficit debili et mnar
mo dietam medicne diem et hoꝛ am ſeruare et poſtea cuik⸗
bet ſe exponere ſic in · 40 ĩeiunare et poſt paſca pecc atis obe⸗
dire Vnde dict ſalomon. Qui ieiunat in pctis ſuis itoz fatc
ens eadez quid pꝓfitit humiliatõ eiꝰ. Ideo dñs. Plee. 2. Oan ci
ficate ieiunium et poſt ſequitur et mittam vobis frumemtuʒ
oleum et replebimini in eis. terra enim otioſa ſpinas et tribu⸗
los profert laboꝛioſe vero exculta frudtuʒ bonuz ſic caro. Eobl-

20· Qui operatur terram ſuam ſaturabitur ipſam carnem que

exactoꝛ pelſimus hominis mnimicus ſacit ſibi ad libituʒ ſubingag
ii ſicut equus laſciuus et bene prebendatus recalcitrat et dn9
ſuo aſcendenti contradicit. Afflichus vero la boꝛe et ieiumo pa
ice ſe habet et ad libitum domini ſui dud et onerari permittit

ps· Cuz michi moleſti eſſent ſciliet motus carnales induebar

mo animam meam Auadriga enim non onerata faciius ab

eęæquo trahitur et nauis leuigata ticius a vento et remigio du⸗

Qttur. ſic caro ieiunio attenuata in ſuis adibus expeditur.·3. re⸗
gum. 9. Delias ieiunauit. 40 diebus et. 40. nodibus et iuit
ad montẽ dei oꝛeb . Caſtellanus em affamatus caſtrum tra dirt

ad hbitum impugnãtis. ſic luxuriam affamatus coꝛpus ad li⸗

bitum homini

is et rationis tradit. Luæ .i5. Lurxurioſus quia
patre ſuperbe reœſſit fame et ieiunio afflicus ad patrem huüili
ter eſt reu erſus Wagna ergo eſt humilitas ieiunii que hec ſf⸗
dat. MWagnum enim commoduz infert hommi qui de domo lſua

expellit homm em homicidam vel latronẽ a qui amicũ optimi
ſibi iratum retontiliaret et qui terram ſuam ſterilem fecũdataz

—

ſibi faceret et ideo chriſtus merito ſuo exemplo ad ieiumũ nos
voramt. [W (Sequit᷑ poſtea eſuriit · Legimꝰ chriſtũ tpliciter
eſuriiſſe ſeʒz rpputatione nuntupatione affectione(Reputanoe

vt in paupenbus quia ig⸗ pauperibo impedit xpo hien

ath·2 5. Eluniui et dediſtis mihi manducare ſe⸗
quitur. Auid vmi ey inmimis meis ſeciſtis mihi ſetiſtis. Et ido
nõ ſunt oontempnendi pauperes. Hi quis emm ita familiaris.
eſſet regi ꝙ quicquid ſibi fieret rex ſibi fieni reputaret et talis
ad domũ tuã veniret

honoeifice reciperes et eum nõ deſpiceres ð;

— TTeeKinpoee OJOer. vxxix·
H ideo . Eccleſiaſtici. 4· Animam eſurientem ne deſpexeris. q. sd.
ne vilip ẽdas qu ia pauper eſt · Bepe einmm in vili ſaco recondit
bonum frumentum a m concha fragili lapis precioſus q econ⸗
uerſo ſub auro fulgenti lignum putridum ſic ſub paupere ha
bitu anima pꝛecioſa Zecundo nundupatiue vt dicit᷑ ſm ps. ſi
eſuriero non dicam bbi a ſequitur. unquid manducabo car
nes thauroꝝ·q.ð. cibus xp̃i non eſt niſi duerſio pctoꝝ:. Joh.
4· Rogabant diſcipuli eius eum vt manducaret ille aut dixit
Ego habeo cibuʒ manducare qᷓ; vos neſcitis . q; d. nõ qro cibũ
material em tz ſpiritualem ſcz animas a ideo ſi tu vis xp̃ᷣm ad
hoſpiciũ coꝛdis ĩuitare gratãter refſiœre duerſiõe; tuã a alio-
rũ diligenter ſtudeas Pcurare . Geñ 22· Dixit rebeca filio ſuo
inob affer mihi duos hedos optimos vt fatiam patri tuo ex
eis eſcas quibus libenter veſcit᷑ quos cuz comederit benedicat
ubi peiuſq;ᷓ moiat-Dedi qui fetent ſũt peccatores h optimi
unt quando in igne cõtntionis a penitentie pati ſũt et ſic fſad
ens obtinuit bñndictiõʒz CCercio legimꝰ xp̃m etiã eſuriſſe effedti/
ue ſalutẽ ſcʒ aiaꝑ. Ward-11. Eſuriit videns fiti ar boꝛem ſe⸗
cus viam venit adeam querens fruckum et mhil muenit in ea⸗
mniſi ſolia. eſuriit ſciliʒ amimaꝝ ſalutem ardenter apetiut. Hic
enim ardenter eſuriens nulluʒ genus Panis reſpuit ſic chriſtus

homicidam latronem. Actnum. 10. Cu

eſuriret petrus tecidit ſuper eum mentis exceſſus et vidit celuz
apertum a vas quoddã vbi erant aĩalia qdꝛupedia a aĩalia
lerpentina terre et volatilia celi et lacta eſt vox ad eum diens
Hurge petre acipe quaſi nullam di erentiam ſactendo domimꝰ
ad modum querentis panem hoſtiatim ſtat ad hoſtiũ a pulſat
Apocalipſis. 3 quomã multi eum abire ieiunm̃ pmittũt .· Pſal/
miſta. Dꝑui in ieiumo anmq meg.. Gloſa exponit de xp̃o t.
RKogate g dñm kariſſimi vt ſic a vicis ieinnem? . G nobis

¶ Ntem vt ſupra ſermo xxir.

¶ Dec eſt voluntas dei ſan dificado veſtra.I· ad. Jeſſalomics
ſes · 4. Si ſanctificani tupimus duo nobis neceſſria ſunt ſcʒ mala
Pnuereet bona a

anze dicit beatus gregozius. Egjnus eſt mala non agere nif
tiam quſq; ſtudet boms openbus iſudare. Et pſaln:o.. M
dicitur. Declina a malo et fac bonum. Et zuilhelmus iquit de
ſIide et legibus pfecte ſandus ẽ in quo et mala moetiſficata ſũt

n — —☚ „* *

gere . vnum enim ſine altero non ſuffit.

Sicut ſi nunq; fuiſſent m illo et virtutes a dona gratiarum vi
uunt. cui autem alterut rum hoꝛum de ẽ? · procul dubio perſecke
ncuc non eſt . Ad hant ſandtitatem monet paulus dicens.

Etcc eſt voluntas dei ſancklicatio veſtra prima ad. IFheß
3·olim dauid oꝛabat di. doce me facere voluntatem tuã
et etera. et miſeriooꝛs deus per apoſtolos pe- a pau. et
per ſemetipſum docuit nos ſuam voluntatem. Conſidera ergo
Hluntas dei eſt vt a peccato ſanctifiemur. vt in bono exercte⸗
mur. vt in vtroq; tonfirmemur. vt in celo gloeif em. .
Pꝛimo enim voluntas dei eſt vt a peccato ſandtiſfiemur · Vnde
hitc ad · Theſſz · 4· Dec eſt voluntas dei ſanchficatio veſtra vt ab
ſuneatis vos a ſoꝛnicatione i. Sandtificatur qui a pecatis mũ
datur . Wůũda enim debet eſſe dilecta ſponſa chriſti · Ad · Ephe
. Chriſtus dilexit eclleſiam a tradidit ſemetipſum pro ea vt
ilam ſandhſicaret mundans lauacro aque *&: WMudat aũt deꝰ
animam non ſolum lanacro baptiſmi primi ſed etiam ſatundi
pro baptiſmate reputantur. ſed quid prodeſt hommi ſi balnea
tur et ſtatim ſoꝛdidis veſtibus induatur ſic quid prodeſt ani⸗
me ſi etiam mundetur ſtatim vidoſam tonſu etudinem rela⸗
hbatur. pꝛopter hot pꝛ ecipitur . Exodi · 19. Pade ad populũ et
ſandifica eos hodie a tras lauentq; veſtimẽta ſua mores ſuos
Egrlelſiaſtes. 9, Bmni tompe veſtimenta tua ſint cania ſtul-⸗
tus eſſet qui etiã in ipſo balneo ſoꝛdidas veſtes non depone⸗

irt ſic eſ qui recrata ſun pla git a no miinquit. Gregoeius dui

fetibus ſuis vite mũdiciam ſub rahit ante dei oculos ſoꝛ di⸗

das etiam ipſas lacnimas facit. Secundo voluntas dei eſt vt in
bono exerctemur. . Pet. 2· Hic eſt voluntas dei vt bene lacten
es obmuteſcere fadatis a ctera. ſi ergo bene facitis voluntatez
qui in deo manet non peccat et omins qui pecat nõ videt eũ
ymmo nec videbit in eternu. Deꝰ em̃ bene fant bene faciẽti b
ſal. ben efac dñe bonis a recis coꝛde . Zed attende quid ait
petrus obmuteſcere faciatis hagna vᷣtus bo nozuʒ ſancknuom
qui nos ipſos apud deum creſcere 2 obmuteſcere aduerſarios
a amicos non embeſcere factunt. Auguſtinus-Qu nos amant
querunt quod laudent in nobis qui autem oderunt detrahür
nobis nos autem in vt roq; inditio bonſtituti vitam noſtrq; ſic

—

cuſtodire debemus a ſamã vt erubelcant de detractoeibo lauda O eo
cꝛes. Hed certe qui modo detrackatiõi bo dtentiõibo a conſpi
vatiombo a alis puerſis lotuti õibo no lũt ĩ mundo obmuteſte
re obmuteſcẽt in inditio . thath· 22. At ille obmutiit. Jerco
Oolũtas dei vt in vtroq; cõſirmem̃ ſcʒ vt a pcto ſaãdiſiemur
in bono exeratem. Johis . 6. hec eſt aũt volutas eius qui mi-
ſit me patris vt omne quod dedit mihi pater nõ ꝑdæ; ex eo

2

ſola ꝑſeuerantia fatit vt nõ ꝑdamur vñ Mat · 10 4.24 Qui

auit p ſe. vſ.in fi hit ſa:erit · bern hardꝰ abſq; ꝑſeuerãtia nec 4
pugnat victoeiq; nec palmã victoe sſeqner. Elli aut pducuntf
qꝗ non pſeuerãdo a deo ſepant᷑ p̃s ꝑdidiſti omẽs q foꝛmicantur
abſte mihi aũt adherere deo bonũ eſt. FFoꝛnicant᷑ qui dereli co
deo vero ſponſo in mundo luxuriant᷑· Zi ergo non vis ꝑdi ad
hereas deo volũtatem eius ſemꝑ a ꝑſeueranter implendo 1 ad
teſſolonicenſes· S· Hempꝑ quod bonum eſt ſectamĩ in muiceem
Sin oẽs ſempꝑ gaudete line itermiſſiõe ate H ẽ em vohintas
dei in omnibo nobi xp̃o i hu. Yſidorus. Tũc deo placzʒ nr̃a co⸗
uerſatio qñ bonũ quod ĩchoamꝰ fine ꝑpſeueranti cõplemꝰ Et
nota ꝙ de tnipliti volitate dei dicta di ad- Ro. 12. Reſoe⸗
mammi in nouitate ſenſus veſtri vt ꝓbetis ꝗᷓ ſit volitas dei bo
na beneplacens et perſecta voluntas dei bona ẽ vt a malo ſac
tifiemini · beneplacẽs vt bonum operemini perfecta vt ĩi vtro
q cõfirmemi. ¶ (Auarto em volutas dei vt ĩi eelo glo
riſiœmur. Joh. 6· het eſt aũt volũtas patris mei ꝗ miſit me t
omnis qui videt filium a credit in eum habeat vitam eterna
Bene ditit a credit in eũ ſi aũt ſcire deſderas vtꝝ vere cerdas
m yp̃m attende ꝙ dicitur · Warci. 16·. Signa aũt eos qᷓ ĩi me ere
dunt hec ſequent · In nomme meo demonmia eictent lnguis lo
quantur nouis ſerpentes tollẽt et ſi moꝛtiferũ qd bibenint non
eos nocbit ſuper egros manus imponent et bene habebunt
emonia ſũt pecata ꝗᷓ de coꝛpoꝛe eicere debemꝰ. Vñn de maria
magdalẽa eiecta ſũt.?· demomia ſecundũ greg · vmůuͤla vitia
atq; peta. Ligue noue ſũt vᷣba ediſicatoꝛia a bona. Ligue em̃
atiq ſuerũt verba notiua a pꝛaua p̃s. Recedent vetera de oe
veſtro. Serpẽtes ſunt motus ſeu ccupiſcẽtie ſeſualitatis ve aia·
ꝗq ſerpenti ↄſentit qꝛ ꝑadiſũ per dit vt eua. BGerpẽtes tollimus
ñ cupias reſtringimꝰ. MWoꝛtiſeꝝ aũt ẽ qͥdlibzʒ ſcãdabim que
lbzʒ mniuria q nõ ſolũ faco h; dicto nob iſert᷑ vnde . Jatobi . 3. ðS
lingua dict᷑· Eſt em̃ inqetũ malũ plena venẽo moetifero. Si ꝗ
acepta iniuria nõ inflamur per fuꝑbiã nõ ſuffocam̃ ꝑ muidiã

TL

1 on dirumpimur per iracundiaʒ· tunt vtiq; mortiſeꝝ bibimꝰ
et non nobis notet bibe pro xpᷣo quod pro te bibit xpᷣs.a⸗
thei 20. Poteſtis bibere caliem quem ego bibiturus Bed
q uic quid afflidiõis terrena ꝓpmat aduerſitas leue erit ſi inſbi
ciamus quid biberit ad crutis patibuluʒ qui nos muitat ad e
hm. Manus imponent manu impoſitoes ſunt adiutozia en⸗
ita tis. remedia pietacis ex quibus ſepe ↄnaleſcunt vel ſpũa
liter vel coꝛpaliter egri ſunt. Pides ergo q; demoma ſüt vitia
volũ tatis .fingue noue fũt verba vtilitatis ſerpentrs ſun cõeu
pie ſenſua litatis emoxtiſera ſũt inimie aduerſitatis manus im
ponens ſunt adiutoria cari tatis. Polutas g dei ẽ vt 3e PIiig

na pdicta credit in filium dei habeat vitam etermam. ſoßeo.
ternam.

Dues mee voem meam andient a egd do eis vitame
Ad quam nos perducat.

MAMHilſere re mei domme fili dauid filia mea male a demonio
veratur mathei. i5.· Mulier prudenter petebat tum xp̃i ihu mi⸗
ſericoꝛdiam imploeabat. Vnde inquit. E riſo ſtimꝰ. Pec mulier
cananea nihil aliud niſi miſeriooꝛdiam poſtebat. nec dict miſe
rere ſilie ſed miferere mei quia doloe filie doloe eſt matris Pnde
etiam de hac muhere inquit. Drigenes. Pide prudentiam ſem⸗
ine non iuit ad homines ſedu ctoees non queſiuit jnanes liga
tunas ſed omnes vlinquens dyaboli cultus vemt ad dominuz
Pꝛudenter ergo dixit miſeren . òôòMB

¶ Wominica ſecunda q̃drageſie

Alerere mei domine ſili dauid filia mea male a demo⸗
io vexatur. Mathei. 5. Quatuoæ poſunt hic notani.
BPeimo quid per mulienm chananeam intelligatur.
Setu ndo quid per ſillam eius exprimatur. Jerdo quare do⸗
minũ filium dauid nomietur. Quartd quã miſericoꝛdiã ab eo
expoſtolet. ¶ X (De pmo nota ꝙ per mulierez ch

intelligitur anima cuiſſibet pctoꝛis qui tantum ſe in malo ſta

tu eſſe recognoſcit et ꝓpter hot dei miſcas ĩploat · Danc mu

lienm chananeam apellat-. Mar. 7. ſyropheniſſam. Byrophe⸗
niſſa interpꝛetatur alte ↄuerſa mulier vnde ſignat animam ad
deũ duern deſiderants. Chananea etiam mẽpretat᷑ emulatrr
et exprimit animã ꝗᷓ dommũ p patientiã emulat ſequit De

ſKðo nota ꝙ ꝑ hiiã mulieris expnimit᷑ tuiullibet aĩe peccatricis

—

empoer

Aaentia⸗E t certe q;ᷓ diu aĩa pecatis ẽ ſubdita male a demõio

vexatur ↄſcientia· Et nota ꝙ ſilia ↄſcientia eoꝝ qui in petis
male vexant᷑ ꝑ ſpmoſam crimimum remoeſionẽ h̊ ſi in petis de⸗
ceſſerint vexabunt peius a peſſime peius ĩ amara carnis ac aie
ſeperatione peſſime in vermis a igmis ſeuiſſima ↄtritiõe. Igie
libet pecatnix aĩa ᷓ filiam raſcientiam ſuã ꝑ aculeũ peroeum
vexari ſentit a demõe ꝑ pinz ſaluatiõis deſide riuz currere debet
pps dñnm eiq; debet magno ↄtritiõis clamoe ſuplicare vt velit
Zlcientiã luã a vexatiõe demõis liberare · P De tercio
nota ꝙ ideo dũm filiũ dauið appellat quia eum de

u ven. tu. po · fup ſedem tuã . Dix erat etiam · Luc. i Gabꝛiel
Eae i⸗ et paries filium a vocabis nomen eiꝰ

ad mariaz. Ee

nota ꝙ ideo dñm filiũ dauid de genere da
uid deſcendiſſe reoognoſcit. Vñ i p̃s ꝓmiſſuz fuerat ei. De fru⸗

iheſum *. CC ¶ Auarto videndum ẽ quã miſeri ſab eo ex coꝛhia

poſtulet. Et notandum qꝛ recognouit eum eſſe hiliũ dauid pe⸗

tiuit a vt miſeretur ſui velut dauid quondq; ſaulis fuit miſer⸗·

tus quando tactu cythare demoniũ ab eo expulit. Legit pPmo
Ke. 16. caꝰ ꝙ cũ ſpiritus dei reœſſiſſet a ſaul a ſpiritns nequa
exagitaret eum ad oõſilium ſeruoz ſaul. vocatus fuit dauiðd ꝗ
ſtiebat pſallere in cythara. Igit᷑ quando cũq; ſpũs malus arri⸗
piebat ſaul dauid tollebat cythaꝛã a ꝑcutiebat cytharã mãau

ritus malus. Nota ꝙ mathematici dicunt ſetunduʒ ꝙ teſtatur

ſua a refocillabat᷑ ſaul. a leuius habebat redebatq; ab eo ſpi ⸗

magiſter in hyſtoriis e quidq; demões odiunt a fugiunt ar⸗

moniam cythare. Vnde ditit etiam gloſa ſuꝑ lotum p̃dicum
gð refert boetius philoſophũ quendã tactu cythare demoniũ
ab obſeſſo coꝛpore depuliſſe. Igitur notandum eſt quod ſicut
dauid vocat? ſuit vt a ſaul tactu cythare demoniũ expelleret ·

„5

ita a chriſtus venas a arterias venerabilis coꝛporis ſui extẽdi

permiſit ſn ligno crutis vt ab humano genere ymmo a quo/
libet peccatoꝛe dulci armoma ſeptem verboꝝ que protulit m
cruce ſeptiſoꝛme demonium quod fuggent ſepirz pentipalia
crimmna potenter eiceret · Vnde . YPfaie. 6. venter meꝰ ad moab

Ergo per moab vniuerſum genus humanum vel quilibz ho⸗
mo ſig niſicatur qui ex primo patre adam deſcendit Et nota

quanto ſoꝛtius coꝛda extendit᷑ tanto dulcius reſonat ſit a xpe
vſc; nner e omniũ oſſiũ extenſus fuit in crue vt du!

ciꝰ reſonaret. ¶ D ¶ Prima igit᷑ vox hꝰ cythare fuerũt vpa

Ddſñi Lu.23. pr dimitte illis & Dec armõia expellit demoiũ ir

IAIns enim non dimittit ininna

monet nos igit᷑ hec athara vt omni ire ex coꝛde rnüciemus et

de bitoribus noſtris dimittamus. Vnde mathei. 6. ſi non dimi⸗

¶ Hecunda vox huius athare fuit verbum dei. Lu. 23. Rmen di/
tibi hodie mecum eris in paradiſo.Pec armonia expellit de
monium Inuidia enim nulli dommunicat ſua . Vnde docet nos
Dminus per hot quod latrom paradiſum tommunicauit et de
dit ꝙ muidiam ab hoſpicio coꝛdis noſtri expellamus omnia
enim bona opera per inuidiam putreſiunt prouer. 4. putredo
Oſſium muidia. ¶ Tertia vor cithare fuerunt verba domini
Joh. 9. Mulier ecre filius tuus deinde di at diſcipulo ecce ma
ter tua. hec vox expellit demonüũ luxurie. caſta enim fuit vir “
verba audiuit ecce filiꝰ tuꝰ caſtus fmit diſcipulus cui di ckũ eſt

ece mat tua. Sic em infan tulus inhabitatoꝛ ẽ materni vteriſic
etiã xp̃e inhabitatoæ eſt mundo oꝛ poꝝ taſtazꝝ aiaruʒ ecb⸗
uerſo dyabolus mhabitat in fedis coꝛpoꝛibus aĩabo imundis
et lſemper pre oculis habent coꝛpꝰ ſuum ſanguine crnentatuz ·
Matrem ſua; a dei kilius matrem aſſerit Otinentium a caſtoruz
uarta voxr hinus cithare habet. Marheri 27. kulii lii lama/
Zzahathom hoc eſt deus deus meus vt quid dereliquiſti me. hec
ꝓr mo na expellit demonium auaridie. Ruan enim nummos
keuniam ſiue alia bona oolunt pro deo. pnde et ab apko ydo/
latre nuncupant᷑. Doot igit᷑ nos ſili dei p h ꝙ auxiliũ quent

à deo patm non ſperare in acruo diuitiazz ſed in deo vino Il6

enim bona p auaritiam tonquiſita poſſunt ſubuenim aie m tꝑe
vltime necſſitatis ſed ſolus deus pater ẽ des n p cratõ3 et
deus noſter ꝑ ndempcRNuĩta vor hui? athar fnit H bbum
ſitio· Johis · 9. Hec armonia expellit demoniũ gule . Gula em̃ R
lemper exandeſcit ſit et mſigat hominez adſupflud potum ſiu
det enim caliabo epatamdis. Domius aũt vt ſitim gule extin
guat in nobis doet nos ſua ſiti ſitim ſone m Molatõnis eter/ne
quoquilkitont menithetf BRa SCRstn
ir habetur. Joh. 19. Conſumatum anc armoniã expelli
demoniũ acidie ꝗᷓ nichil bono fine ↄſumat poti eos ꝗ drea
Spncqpia in Puicio dei feruẽtes ſ bũ fuerũt poſtmodũ ſegnes red

Dit et pigros. Vnde aũt dommus accidia a nobis extrudat 2

ſeruseem boni orens nos actendat dicit ſe bene omma oomſa
eptima vox huius cithare ſu erunt verba que domius

ſed potius vindictã expetit. Ad

Eenitis hominibus net pater meus dimittet vobis peccata veltra

damanit in cruce. Lu. 23· Pater in manus tuas tommendo pi⸗
ritum meum. Dec armoma excludit demonium ſuperbie Do⸗
minus enim vt doceret nos ſemper per hn militatem ſpinitum
noſtrum et ammam in manus domini commendare tũ predic⸗
ta verba prenunciaſſet inclinato capite emiſit ſpiritum · Super
bi enim non ſubiaunt ſe manibus domini ſed potius erecto ol⸗ U
lo contra euz currunt ipſumq; quantum poſſunt impugnant
Kogatei igitur kariſſimi dommum vt ſic a nobis Per cytharã W
doꝛ poꝛ is ſui omne demomum expellat · vt tandem ſpiritu dei
epleti . in regni um ſuum reapi mereamur .

omica tercia aorageſi ime ̃ᷣmo. x cxi.

C Cum immundus ſpinitus exierit ab homine ερ. Luœ.I.
Per i iſtum hominẽ de quo chriſtus dñs dixit ꝑabolã hãc ad in D
deos n6 Penemente incelligit populus iudaicus. Vnde die
Ciltus hot exemplum ad iudeos ꝑtineat matheus erpet⸗
ſit dicens ſic erit generationi huic peſſime. Dinc etiam inquit
beatus ambꝛoſius. Itaq; in vno homine tocus populi indaict
compatio eſt a quo ꝓ legem ſpiritꝰ immũdus exierat ſed qꝛ in
gentibus quoꝝꝶ coꝛda arida prius erant a poſtea ꝑ baptiſmũ
rore ſpiritus ſancdi humeſtebant ꝓpter ſidem chriſti requiẽ dya⸗
bolus reperire non potuit immundis em ſpiritibus chniſtns n m—
cendium eſt . Ideo dicit reuertar i .

Om immund? ſpus exierit ab wie am ꝑ · lo. inaquo.
querens requie nõ mnuemẽs dictt. Reuertar m do⸗
Nmũ meã vñ exini a tunc va. a aſſu. ali. lep. ne ſe mma.
t. lube. 11 Auatuoe⸗ ocurunt ̊ notada. P: imo qd immun⸗
duü ſpuüm⸗: acipiat. . Scðo ꝗD ꝑ loca iaquoſa ſumat᷑. Teraio 3d
domũ quã immũdꝰ ſpũs repetit expmat᷑. Quarto qᷣd ꝑ ſeptẽ
neqoꝛes ſpus iĩtelligat ¶ E ¶ De pmo nota ꝙ ꝑ immundũ
ſpirnitum dyabolꝰ ſig ficat᷑ quia ꝓpter hoc immundus diatur ·
Aduia deleckatur habitare ſjn immundis ooꝛporibus. Vnde ſicut
m. Luca.8. Legitur. dem oma ab obſeſſo homme expulſa per⸗ 4
chri ſtum mtrauerunt poꝛcos qui ſunt immunda amimalia · Di /
citur etiam dyabolus immundus ſpiritus quia homimnem qui
