Imiſſa ſunt ei pcta multa· qm dilexit multũ. Luce ?·

ZSedð qm̃ fatue młieres. m tribus maxime pecant fatu
Oe os inuenes attrahendo ſcz oculis. capillis: a oſculis.
IDeulo aſpectus illicite faciendo a luxurioſe amando. Vñ Yſa
3. Et nutibus oculo ibant. puer. 6. Vir inutilis gradit oꝛre
puerſo annmt otulis. 2. pet. . In ↄuiuiis luxuriantes ockos
Pabentes plenos adulterii .. Item capillis ſuis peccant. eos
onantes margaritis 4 2 ponendo a tingendo. Contra quod.⸗
Pe 33. Muheres ſuddite ſint vinis ſuis quaz nõ lit extrinſetꝰ.

capillatura aut tircũdatio auri· 1. Thi·2· MWulieres in habitu

onato cũ verecundia a ſobrietate oenantes ſe. nõ ĩ toetis cnini-⸗
bus aut auro aut margaritis· Item oſculis peccant.dulciter
lxurioſe oſculando. Vnde . Puer·?.· Ece muher occurrit eena
tu meretſiceo Parata ad capiendas aĩas. aporehenſũq; deoſca
latur muenez. a Pcaci vultu t. Ideo tria ponit lucas in quibo
maria magdalena obſequiũ exhibnit xp̃ᷣo.Nam a oculos qs
àd laſtiniendu. a ad videnðd non videnda obtulerat · modo ad
bonũ vſum i. ad effuſionem lacrimaꝝ exhibuit. Capillis quo
Suos ad lenoamis Epe onaucrat: iam pedes diios erit.
Bs quoq; quo ſepe non dicenda dixemt. a quo ſepe impfua d
ter oſculau erat. ia að oſculandos pedes dñi humihabat· ſice
adimplenuit in ſe illud apli ad Ro. 6. Zicut exhibuiſtis mẽbꝛa
Eſtra X- Ingreſlus domu phariſei diſceubit. Der phanſeĩ iſtüͦ
clauſtrales ab aliis ſunt diniſi aQ merito. Preterea iſte vocabat᷑
ſymon: qð interpeetatobediens. a bene duemt clauſtrahbus.
ꝗq? veniunt ad obedientiã cũ tahbus a libente: dñs peandet ctia
eis ſymon lepſus eſt clauſtrahs.quia cauſa agendi penitentiã

Sanctis ao
clauſt intrauit a petcata ſua libenter ↄfitetur in dmo huius
rerumbit ihus Item de qua eicerat ſeptem demoma vtzꝛ hoe
iita ad lr̃am non eſt diſcuſſum. Sacri expoſitoes volunt. vt ꝑ
il eptem demonia intelligant᷑ viuerſa pcta· qꝛ ſeptenarius nus
ſen eeſt vinuerſitatis. Dicamus g demoma ſeptem. i vjnuerſitatẽ ßMM
A pectatoꝝ ſiue ſeptem crimmalia. que ſepteʒ noĩbus demonũ ”M
n4n rpertis in ſacra ſcriptura ↄuemunt que ſunt dyabolus veheæ⸗ R

8 moth leuiathan. aſmodeus. ſathanas exterminatoe demon.
An Dyaboluus mieꝛpꝛetat᷑ deoꝛſum fluens. a ſigmi ficat ſuꝑbiq q⸗
ſn luaſeꝝ eiietit de celo. a adam de ꝑadiſo. Vnde Luc.ia.a.ſ8
Qui ſe exaltat humiliabit᷑ & Wehemoth. Job. ꝗ0: a mterp̃tat
wr⸗ ablt. Vnde ſigt caſtrima? giam · que facit hoĩem quaſi be ſtiam.
1 Etiefitein ſaſor omeʒ eſcam ſine omni diſcretione. Vnñ. Job
. J40.· Fenum qᷓſi bos comedet. Vnde . põ.· Molite fieni ſiut equꝰ
D à mulus K. Lemathan. Job Ao· a interpꝛetatur additamtuz

P eoꝝꝶ. vnde ſiqt auaritiam que ſupaddit domuʒ domui agrum
a23 n0. Pfa. 5. Ve qui diungitis domũ domui ic. R modeꝰ tho
e bie · 3. a interpꝛetat iudici diluuium. a ſigmkcat luruniam pr
Aus dns mundũ: dituuio iuitauit. Ge.6. Tum vioiſſz tram
elſe coeruptam omnis qui ppe caro coeruꝑat. Vnde ſeqint ad
6. †ε in terpꝛetat aduerſarius. vñ ſigniſicat muidiam ꝗ ſempꝑp

. mairito aduerſat, Job. 5. Daruuli oaidit muidia. Stterni⸗
8 nato. I. Cox. 10. a ſit iram que pomit aiam extra terminos
n⸗ ſ e N en F am que Pomt q iam terminos
ſuos. põ· In ima ꝓpls ofrin. . Demon WMWath. Z. interpꝛetak
ufidtens miquitas- f ſi miſeat acädiam que uflit ad pu
nienð hoiem. cu nihil dilectionis habeat. eccle. Multos occ⸗
Dit ffiiticia. ſon eſt vailitas mm illa R Xc.
Wacobi apoſtoli Seꝛmo.xxvii.

10 Kariſſimi. ſtultũ eſt velle habere pꝛemiã ſine labore. at ſequi

Elle triumphũ abſq; pugna. Quia mmqt baatus Gregonius.
S Ad magna pꝛemſa nõ puemt᷑ mſi ꝑ magnos labores·a apks
ſ ait.=.· Whimo.· z. Noemo certans in agone ooronabit᷑ mſi qiu
legittime certauenit. Duic Job . 2.· MWilitia eſt vita hoĩs ſuper
eriam. Et in horologio ſapĩe ſenbit᷑. Sunt quidam amatoꝛes
ttren ſin: ale eie en amoei ad horam inſeruiũt ama⸗
toees ſine labore eſſe volunt. quibo ſi ſtatim iuxta voluntatem

3 d Huctum amoeis minime ꝑuemiunt. eiſq; tanqᷓ indignus ö·

De
militie ſpedies amoꝛ eſt · diſcedite ſegnes. hoc clan ptz in rũñſi⸗
one xp̃i qui dixit. Poteſtis bibere calicem. Non ergo petamꝰ
Ir vt ſedeant hi duo fili mei · vnus ad dexteram tuaʒ
auauauabus ad liniſtram tuã in req no tuo· Math. zo. In
verbis pꝛemiſſis duo pꝛindpałr hic ſunt notana
Primü eſt · quare ad dextram ad ſiniſtram ihu· ſeſſio fſihis a
De pꝛimo nota ꝙ mr iacobi iohis

foꝛ ſitan audierat vel ſcriptum legerat ꝓuer ·3- Longitudo di
erum in dextra eius. a inſiniſtra eius diuitie à glia. Et ꝓptèa
. petinit vni Hilioꝝ ſeſſionem ad dextram æ alteri ad ſiniſtram.
Tria em hec pentes filiis ſuis ſpũahter optant. viʒ vite diuk⸗
mnitatem. opum vbertatẽ· a gloꝛie claritatem. Rogauit igitur
hec meiym vßyn vt ch vonwt in regnuz luũ tranſfeꝛret coõ
fertet eis bee vite phenmtatem ac opum celeſtium vbertatem
necnõ a regalis gloꝛie claritatem. Das em tres pꝛincipales di
Imntates. dextra a ſiniſtra dñs Poꝛtigit ſuis peintipibo in r⸗
Ino ſuo. de iſtis tribo dr̃ Sap. 5· Juſti mppetuũ vinent. Ecce
felias vite phennitas⸗Ditit etiam . Yla· 2 5. Precipitabit din s
moætẽ in ſempit᷑nũ. ſeqͥ?. Et apð dñm ẽ merces eoꝝ· a cogita

— —

cõ eoꝝ apð altiſſimũ·ecce ſuꝑceleſtiũ diuitiaꝶ vbtas · Wltii
em ſolent hoĩes co gitare ꝓ diuitiis. a certe hee ſunt apud altii
ſima. Mñ ipſe altiſſimus dic · Puer · S. Wecũ ſunt diuitie ⁊ o⸗
pes ſuꝑbe.ſequit᷑· Sap· 5. Acapient regnũ detoris aQO dyadma
ſpetici dernanu dñi ece regahs gloeie claritas. Et nota eco⸗
uerſo. ꝙ illi miſeri qui cadent a dextra a ſiniſtra dni. Cadent
eñm̃ a latere eius mille a decẽ milia a dextris eius· poᷣ ·90: r ĩ⸗
acerbe moetis eternita tem. in pauꝑtatis

ᷓ illi miſeri cadent in acerbe moetis eternitatem. in paupꝑtati
ac medie grauitatẽ. in dtemptus atc vilitatis interminabilita⸗
tem. De iſtis tribꝰ dr. Apo.S. In vna die vemient plage eiꝰ
moꝛrs a fames a igm tonburet⸗ Wec ditunð de aia peccatrice.
Disit ergo in vna die id eſt in die indici venient plage eius
moss· ecce ſeue mortis eternitas. De moete etiam dr in põ ·: 2
Miam fetit ſemite ire ſu? a non peꝑcdit a mote animabo eorum
Mota ꝙ modo ina dei qſi in ſemita eſt · qu modo qſi capta eſt eet
repoſita in vmcula mie dei nri. Veruntm in die indici ſonen t
tunc de ſemita intrabit mn viam. Tunc em̃ late ſe expandet
ad vltionem immicoꝝ ſuoꝝꝶ: a certe tunt non parcet a morte
alabus impioꝝ. ſequit᷑ fames ece pauꝑtatis ac inedit graui

f f

Bazanctis

.

tas ibi erit. vbi de ommi eterno ac tꝑali bo no·nec vnã micam X

vel guttam miſer pctoe habebit ˖ vbi non ſoluz ſimile. delicate
et dulces moelelli necnon et pꝛeclara vma negabuntur. ymo

vt taceam de pane miſticano· etiã ipſe poꝛ cꝝ ſilique miſeris ce
ſurientibo non dabuntur- ꝓpter hoc monet nos· Ecciaſtiti.18 ·

tatis in die diuiciaz. Si hoc feciſſet ille diues epulo ſapienter

egiſſet antecq; veniſſet ad illu locum vbi ei etiam Zultaaqn.
gabat ſequit· Et igm dburet᷑. In hoc notat dtemptus at vili
tatis interminabilitas. Sicut em pulices ac alii minuti vmes
Wien mordentes qꝛ dtempnunt᷑ ac odiunt᷑. im ignem mittun t

illũ locum vbi ei etiam gutta aqᷓ ne⸗

ic et miſeri qui mit ſunt elati ac ſuꝑbi. viles reputabunt᷑ vt

pulites et bufoues. Iñ et in ignem mittent᷑ eternum. et ibi
luto vilioe erit vita eoꝶ Vnde Baß. 15. Muto vilior vita illi

SEedo vidend elt p quid vemat᷑ ad dextram et ad ſi

niſtram dei vini. Et eſt ſcienð. ꝙ per calicem paſſ iomis quem

certe ipſe dei hilius bibi t. Vñ dr. Joh.18. O petrus cuz vellet

deſendere dnm et amputaſſet Puo pontificis auriculam. Dixit
ißus ad petz Mitte gladium in vaginã ſuam calicem quem
dedit mihi pater non vis vt bibam illũ. Hunc etiaz exhibuit
iatobo a iohm ad bibenð. Vnde cũ mr ad ſuggeſtionem ipo

rogaſſz illos pom ad laſe

mouert caput. Bibamus et nos cũ

tus at vilitas · het ꝑducunt hoĩem ad glor ie claritatem. Scm
eſt re pauꝑtas het ꝑducit hoĩem ad diuitiax vbertatẽ. Ter
cũ eſt moetis acerbitas. hec ꝑducit hoem ad iotunde vite per
hennitatẽ vilita tem et ðdtemptũ ipſe dns pmo bibit. Vñ dic
m põ· 21: Ego ſum vermis et non hõ obꝓbꝛinz hoim et abie
dio plebis. om̃s videntes me deriſert me locuti ſunt labiis et
m ũ ipſo vt ſecure clamaẽ poſ
ſimus ad ipm ſicut dr̃ in põ. Miſerere mei dñe miſerere ni qꝛ
mltm repleti ſu. de ſpect. ꝗꝛ mul. re. eſt amma nr̃a obꝓbꝛi :ho
et. de. ſuꝑp: Dauptatem etiam dñs bibit. ſicut de ſeipſo teſtat.·

ps. Sz. ita clamans in cruce. Pauper ſum ego et im la. m. me
exal aũt in cmcis patibulo humiliatus ſum. qꝛ vt fur ſuſpen
ſus et turbatus ſedm timæem naturaleʒ· Vemt em peinceps

4

os pom ad lafera dni- rñdit ei ihus dicens poteſtis
bibere calicem quẽ egogbiturus ſum. q· d. Vos de ſideraſtis ji
magm peelati et pemm cpes ſedere ad dextram et ad ſimſtrã meã
im regno.· h ſciatis ꝙ illut vemire non poteſtis niſi calcem qu?z
ego bibiturus ſuzʒ bibatis. Nota & ꝙ ex hoc calice tna bibun
que rñdent illis tribo que ſunt in regno dei (PVrimũ ẽ dtemp

non habeot quicq;. Bibamus etiam nos tũ ipſo. Wultü emm
menxat pauptatem. Vnde or Matp.5. Geati panpes iy
Im̃ ipſoꝝꝛ eſt w. ce. Pauper ſpü eſt ille qui in diuitiis ſe ꝑ ſuꝑ
biam non eleuat. qui res ſuas pPauꝑibo libenter ãmimiſtrat qui
Itn iuſtlaam mihil kucran deſidorat. qui bona c tanto timere
Poſſidet. qſi iam de eis rõnem idditurus ante deü aſſiſtat. Bi
bit etiam dñs moets acerbitatem· Vñ dr m po. /2. Circũdede
rnunt me doloꝛes moꝛtis tor rentes miqtatis dtu rbauert me·
Norrentes miqtatis erant impii indei xp̃o inſultantes ipſumq;
blaſphemames. Item de do loee ſuo clamat. Treñ. 1·d vos ogöS5
qui tranſitis p viam attendite a videte ſi E dolor ſit doloꝛ me⸗
Debemus etiam a nos cũ ſidei neceſſitas hoc exegerit libent
moei cum dño. Cottidie vero optet nos in nobiſm etip̃is viuo
las acupias a carms delideria trucidare. Fic monet nos apts
a9’ Colk. 3. otificate inquit membꝛa veſtra que ſunt ſuper
terram. foznicationem immundi tiã · lbidimem. dcupi ſcentiam
malam a auaritiaʒ que eſt ydoloz ſermtus. Roga ꝙ dominũ
vt ſic ſuas amaritudmes cum ip̃ᷣo bibamus. vt etia ad ipius

incnla petri apoſtoli. Seꝛmo. xxrii.

((Nues Petrus 4 ſuꝑ hanc petram ediſicabo K. Math. 16.
Vhematis huius introducio ſufficienter habetur m die beait

Peini voli ergo hic non inconuementer obmititur.

o. non in ter dii.
Ees petrus a ſuꝑ hanc petram edificabo ecciam me?

Mathei. 16. Tria lunt peᷣmnapaliter hic notanda Pn

QOer. viiif De «è
Oe . huius mundi id eſt dyabolus captans in aĩam meam . h in me

— ——

mũ ẽſt quare penteps apłoꝝ a dño petrus appellatur Scʒ3 —
Elſt· que ſit petra cuius metio hit Ltur. Ver au eſt. q eccleſia
. lup hantc petram ediſcgt ( D¶ De pmo nota ꝙ in eo 2
. Sñs diẽ ad petrum. tu es petrus ↄmen

dat eum a trib⸗

dmendat eum a tribo. viz. a
ſdei claritate. a ſpei fir mitate. a foꝛti canitate. Et hec tria piiit
elici ex interpꝛetatione huius noĩs petrus. . mnerpeetarag⸗
n voſcens ſiue diſcalcians aut diſſoluens. Betrus igit᷑ ptimo m

terpꝛetat᷑ agnoſcens: ecce fidei clanitas. pſe em agnouit cniſi

diuinntatem. p fidei elaritatem dicens. Au es xps ſilius dei vi
ni. Vnde a dñs rñdit ei·beatus es ſymon bariona: quia caro

ꝗ ſanguis non ruelauit tibiſeʒ hanc ſidei pfeſſionem ſ pateꝛ
meus qui in celis eſt. Oetrus etiam interpꝛetatur diſcaltians.

—

è

un eeernccce ſpei ſirmitas. Ipſe em̃ diſcalceanerat pedes affectuũ ſuoꝛ ⸗
n ab ommbo cupiſcentiis a delideriis terreno. Vnde et Pter
o. pem celeſtiuz ſe oſtendit reliquiſſe om̃ez poſſeſſionẽ terreſtriũ
1i Iaa cũ ſiducia loquens ad dim Math. 19. Ecce nos reliquimꝰ
omma a letuti ſumus te: quid ergo erit nobis · Detrus etiã imn
RN terpꝛetat᷑ diſſoluens. ecte foꝛtis caritas· Caritas enim diſſoluit
. gquicq; d miquitas hgat. Der caritatem igit᷑ petrus aĩam diſſol⸗
N unerat a mundo a ligauerat xp̃o· Vnde legit᷑ iohis. 6· G cum
RnNn9 multi diſcipuloꝝ retro abiſſent. nec iam tũ xpCᷣo ambularent ⸗
in Sdſs dixiſſet ad duodenim- nunqd a vos vultis abire. Büdit
ei ſymon petrus. Dne ad quem ibimus. quaſi diceret aia mea
rnm coι meum ſic alligata ſunt tibi ꝑ diledionem ꝙ non pñt a te
et Ailiquatenus ſepari(Oebemus etiaz a nos kmi in Pdidis trib-
imitatoꝛes eſſe beati petri ut viʒ ſimus pꝛimo agnoſcetes ſiue
videntes ꝑ ſidei claritatem. Fides aũt tria videt ˖ viz infima me
dia a ſũma. Debe mus igit᷑ infima videre per metum media ꝑ
h9 Stmptum. ſuprema per appetitum-JInfſma itaq; lunt ſuſpli⸗
i dQa pctoꝝ que debemus videre cũ metu. De his ſuppliciis dr .
W DPeoe. 2. Caſni.2. Si deus angelis petcantibo non peꝑat- h rudẽ
— tltibus id eſt duris cathenis mferm detrackos in tartazꝝ tradidit
. im inditium crucdiandos reſeruari. Nouit etiam dñs miquos im
diem iundigi crutiandos rebuare · Debemus etiam media id ẽ
bona a gaudia hnius mundi videre cũ dtemptu. Nullun eimm
preci vel momenti ſunt bona a g udia huius mdi future ghie
5. oompata. Vnde Paub, ad Ro. 8. Mon ſunt ðddigne paſſiones
huinus tpis ad futurã g lia⸗ʒ qne reuelabit᷑ m nobis· O q; pau
a bona a gaudia huius mundi dtempnũt. Debemus enaz veu
4 dere ſüma hoc eſt teleſtis prie iocũditatem cũ omnis deſiderii
“ a petitu · De hot dẽ Deut . 33. Daulus iadob in terra frumenti
“ 4 vini. Per iacob intelligit᷑ quilibet bonus xpᷣianus· qui quot
4 ndie ↄtia dyabolum a vida luctat᷑. Nuius oculus debet eẽ im
9 trra fumenti a vini. i. in patnia ſuꝑeleſti. vbi ihus xp̃e tan⸗
ꝙ; pamis a vmum afeætat a letificat co da electoʒ: ſuoꝝ Vinc
7 ctiam dr ad Debee.1. Juxta ſide defuundi ſunt omnes iuſi
non acceptis e pmiſſiohas h a longe eas aſpicientes a dmten
4 ttes. qꝛ peregrim a hoſpites ſũt ſuꝑ terrã Debemus etiã eẽ di/
ſcalciantes per ſpei firmitatem. vt videlicet co noſtz a carna/

. bus deſideriis 4 acupiſcentiis torrenis diſcalctemus. vt ita di
Ini ſimus videre deum deoz in ſyon. De hac diſcalceatione
44 viſione legit᷑ nn Exoð. 3 moyſes cũ paſceret oues ſoceri

——

ſui a veniſſet ad interioꝛa deſerti · vidit duũm in medio ru i.
ardebat non oonburebak. dixit ergo moyſes. vadã a vide⸗
bo viſionem hanc magnam. Cui dñs. Folue calcdamenta tua

de pedibo tuis. locus em̃ in quo ſtas terra ſancta eſt · quaſi. d.
niſi ſolueris calttamenta tua nõ poteris ad me ſpinquare. Mo
ta Jnch dulces fckus creſcunt in rubſo. Vnde per rubzum
mtelligit dulcedo olationum qt magna multitudo dulcedis
dei.de quibo dĩ in põ. Quam magna mbtitudo Ddulcedinis tue
dñech abſcon . ti . te. Vnde rubus ille fuiſſe dẽ in intenioꝛ iby de⸗
ſerti. per S Snee zr certe in medio cõ⸗
ſolationũ ſuaꝝ ac dulcedmis ſue oñdet ſe ibi izus xp̃us. Que
olaciones dulce caritatis ig ne acenſe ſuauiter ardent. ſed

4

nunch ümunt. Ad has 2lolationes a ad xpm qui in medio
cozꝶ eſt. qui ptingere voluent. optet vt aiam ſuam diſcalciet ·
ab omnibo dcupiſcentiis torrenis immundis(Debemo etiaz
elſe diſſoluentes ꝑ fotem caritatem. vt viz per caritatem diſſoll
uamus a diſcemdamus omnes ſunes pctoꝝ noſtroꝝ quib?
o trahimur in pfundum abilſi. Detcata emn unt fanes inſir⸗

m quibus miſer homo licet pctis execat 8 het non videat rot

tidie trahitur ad infernu. De his fumbus die dauid. 2. Reg.
ũt me· pꝛeuenert me laquei moe

2Z2. Funes infermi circudederüt me
tis. Neceſſarium g nobis eſt vt hos ſunes mature virtute cari

ititatis diſſoluamus. De qua dr̃ Cañ. S Foætis vt moꝛg
v. lampades eius lampades igmis atq; flammax ( E U. De
ſco noa ꝙ; perii de qua hic habe eſt ipſe ihug hs -de qia

Dicit aplus.i. ad Cho. 10· Petra aũt erat xpᷣus ( Eſt autez ec
petra ↄmendabilis ſpcer plura eſt em reſugium pegrinantiuz
ſecuritagꝗ tranſmig rantiti. a młtiſoꝛ nis błitudo reqnemtium
SEtt igit pꝛimo reſugiũ pegrinantium. Vnde dẽ Cañ. 2. VMenin

columba mea ſcʒ latita in foramimibo betre a in cauernis ma
cenie. Per collumbã intelligit᷑ aĩa bom xp̃iami. que q; diu pere
grinat᷑ in hoc coꝛpe pſegition eʒ patitur ab infernali accapitre ð
5 nde ſũme neceſſe eſt Li vt ſugiat in foramina petre.i. qui
vulnera ihu xp̃i. Debet etiam fugere in cauernas macerie is
eeſt beatevirginis ac alioꝝ ſanckoꝝ p̃ſidia imploæare. Et no⸗ W
aa ꝙ hec pet a non ſolũ eſt relugin collumbis . i. iuſtis 1 imnnocẽ

libus· etiam erinaciis. i: pctoeibus ſpinis pctoꝝ circũſeptis

litñ per veram pniam recurrerint ad xp̃m· vn in ps. Petra re⸗

fugium eninadis. Eſt etiam het petra ſecuritas tranſmigrantiũ

.ẽl

—— †
— —

— .

2

J v EV
Banctis
N id eſt moꝛientiũ. Vnde · 2. Reg · 22. Dñs petra mea et robur
meiũ a ſcutum meũ tem põ · Statiut dñs ſupꝛa petram pe me.
i 2 di greſſus mneos. ſt⸗ dicit aĩa iuſti qñ in moete ex coepe euo

laueni: Wenr bkus eſtauins are baſis tunc dous fuent vt inrer
ten neus inſerni non wgeat os ſuũ-Eſt etiã hec petta
britudo regnantif. Eres em dotxs anime fluũt ex hat potra vi-
de delicet. clana cognitio. ſuauis diledhio: a dulas fruidio. Prima
d Dos eſt nuus fontis lucidiſſimi. Gca dos eſt nuus olei ſuauiſ
mi. Nercia eſt nuus mellis duliſſimi. De peima d. Alui.20
moyſes virga pculſit petram a egreſſe ſunt aq largiſſime.·
De ſeda diat Job. 29. Detra fundebat mihi nuos olei De teꝛ⸗
ttio dĩr̃ Deu . 22· Conſlituit eum ſuꝑ excelſam ter ram vt ſuge⸗
3 iet mel de peta ¶ F¶De terdio nota ꝙ dñs ſuperſeipm e⸗ 3
DSDieiſitat ecleſiam ſuã. Et nota ꝙ duplex eſt ecclelia. videlcet.
Eereccleſia dei a eccleſia dyaboli. Prima ſignat᷑ per ieroſolimmam
ſea per babilomam. De pma ditit po 34. Con ſitebo⸗ tibt in
Ercleſia magna in pplo graui landabo te. De ſca diat in P·
25. Ddiui eccleſiã malignantiũ a cũ impiis non ſedebo. Eccle
lſi igit dei eſt ↄqregatio iuſtoꝝ quibo vt dr ad Ephe⸗4. Eſt
VSnus dñs vna ſides vnũ baptiſma vnus deus a pater oim.

Auanbet aut uſtus eſtſi qudda lapis viuus quip virmte
A bona opa edificatur ſuper xpᷣm qui ẽ fundamentũ oĩm ele⸗

ctoꝝ. De hoc diẽ pe.. Can. 2. Accedentes ad lapidem viuuz
ab hoibus quidem rephatum. a deo aũt electum honoriſicoa⸗
4 tuz a ipſi tanq; lapides vmi ſupedificamini in domos ſpũales
4 Et nota ꝙ in hac eccleſie edificatione ſides amme xp̃m oñdit
ſpes anime ad xp̃m adducit Raritas aũt quaſi optim comẽ
tum aiam xp alligat a vmitſ. Cauere vero quilibet debet qui
M de ectleſie dei vſoꝛuio eſſe deſiderat ne poꝛte infen id eſt upbia
2“2 auaritia luxuria pꝛeualeant aduerſus eum . Rogate ergo do.
Ona⸗ ie uidicii cum cniſto fſi⸗

nrnam anima noſtrazꝛ ponamus vt m ð
dutiam habeamus. Nuod nobis XK.

n die ſancti Laurencii Seꝛmo xxix.

iIind ad ſenſũ hmi. ſi valoe a pfedtio dñit coqnoſti. iñ optz

res Ponant᷑ ad ꝓbationẽ ponderis nii-aut menſum. Biout
mo· auro.argento· pann

ptʒ in frumento. v o.ceteniſ; wbus.

Vñ vnd debitoꝛ dixit ꝙobligaret dño ſuo tentũ cados olei
Ilteꝛ obligaret centũ thoros tritiu.· vtz Lut. 16. Ex hoc cla

ret ꝙ res pbant᷑ men ſura &. Sic dñs deus ſuos ꝓbat amitos.
adũuitatibo a tribulatiombo vt oñdat᷑ eꝶ amo ad dnm vn.
imquit Gregꝰ. Dena quppe interrogat ſi qs Harter amat. Et
iatobi. i. ſcribit · Btus vir qui luffert temptationẽ· qm cũ pꝛo
atus fuerit accipiat toronam vite- brus & valens dicere ctum

m

laurentio peobaſti dñe R·

bis haunt ad vmendationem bĩi laurenci ¶C G . Primũ

eſt ꝓbatio· Scom viſitatio. Nerciũ examinatio· Nota etia p
pꝓbatione ñ ſuit muenta in ipſo miqtas auaritie· In viſita⸗

non fuit muenta in ip̃o iniꝗtas Pfidie

bit᷑. Ecciaſtia. 31. Btus eſt dines qm muentus elt line
ſupꝑbie. auaritie· atq; luxuric. Her em̃ ſunt macule diuitũ: et q

tione non fuit muenta in eo miqtas imj

runt ꝙ certe facẽ Heen ſi voluiſſet · Vñ duemt ei illð qð ſcri

tus eſt dines qin muentus eſt ſine macka

fodiunt dredentes ꝙ in diebo infirmitatũ ſuae magnũ ex eis

eſt vt veros ſibi amicos acqrant. Cerciũ vt etnos theſauros
quirant . De po dr puer· iz. Kedemptio aie viri dinitie ſue

—

habebũt ſolaciũ. QAuis ẽ hic a landabimus eũ· fecit em mirabi

la in vita ſua. Vere valde pauti ſũt qui tales ſint. ſicut iſte di

a crit illi gloꝛia eterna. Vere ꝗ in iſta ꝓbatione pfettus inuen
tus fuerit eternã głiac ↄſequit. Nac ꝓbatione ꝓbant᷑ oẽs di⸗

-,n—

nites huius mi ſiue ſint layci ſeu clenici oms em ſunt villici

4

quipe eis dñs illud Auc. 16. Redde roõnem villicatiomis tie

Vnñ tria lunt necelſana his qubo dns bona huius mundi ad

tempus oncelſit. Drimũ eſt vt amimas ſuas redimant. Scom

*

7 „

ſ
†
.

. —

robaſii dñe coꝛ meũ a viſitaſti noce igne me exanmſa
) i n non eſt muenta in me iniquitas p. 16. Jſte vſu
* 2 cantat᷑ ab eccleſia a in nocturno offitio a in diurno

acie· In examinatide
on fuit inuenta in ipo mniꝗ die (Orimo igit pbatꝰ fuitt
pthez auri ↄmiſſionem· Cõmiſit em ei tanq; heli a pꝛadenti.·
di ſpenſatoꝛi ſixtus papa o mez thezau rone eccleſie · h im hac
pbatione coꝛdis ſui ñ fuit inuenta in eo vlla iniqᷣtas anaritie ·
ſibi vſurpauit ex oĩbus illis bonis ꝗᷓ ſibi ↄmiſſa ſnie

poſt auz ñ abiüit declinando a inſtia. nec ſperanit ĩ perunie the
ſauris. Sicut qudã laciũt qui denarios ſuos in illis ſuꝑ terraz

1

—

vt cũ de ſeceritis reapiant vos in eterna tabernacula mammo
na iniquitatis idem eſt ꝙ pecunia mequalitatis· Der pecuniag

4

Ganctis

redimit. Nota qꝙ diẽ diuitie ſue id eſt ex vero ⸗ iuſepr̃imonio

vl er labore ſideli a iuſta negotiacione habite. non ꝑ apniaʒ
vel furtum vel vlumm vel fraudem alc; dquiſite A. De ſedo
didt Dñs · Quc. 6. Fatite vobis amicos de mamona iniqtatis

MWammo

em̃ diues mnequalis ẽ Panperi. per hant debem us nob veros
ſideles a potentes amicos acrere. ꝗ poſt moetẽ nr̃am a velint᷑

—

Einnt nobis efngan Vnde dit glo- aprredidhi loun.
Pacd

te vobis amioos ni quoſlibet paupes· eos qui pñt vos

is a date elemoſinã icite vobis ſacculos
theſau⸗ non deſicientem in celis quo fur

recipe in eterna tabernacula. Sed ꝗ uidã potius petumã ſuam
ſuffodiunt lapidibo q; diſtribuant bonis pauꝑibo. ꝓpter quod

Eccia ſtici. 29 Peꝛde pecuniã Pter amicũ 2 nõ abſcondas illaʒ
ſub lapide in ꝑditionem. Amicus ni eſt xp̃ᷣs qui verã ami

quirere debemus monet nos dñs Luce.12-Pendite . ſſide

m a pinquat. nec ti⸗

—

nea ecerumpit Miſitatus etiã fuit beus lnemntius nocte ir
tenebꝛoſi carcenis mmclu

carcer intellig Fuit incarteratus m carcere ypoliaa· ſed in hat

carcerali viſitatione ñ fiit inuenta in eo iniqtas im

dñs dixerat Luce. 21. Iniden t vobis manus ſuas a ꝑſequen
gas a cuſtodias trahentes ad ges pie
ſides ꝓpter nomen meũ a infia In padientia vra poſſidebitis
aias vras. O kmi vbi eſt pacia vra. Si impacient au⸗
bum dei vbi. tibi. 20· di ex indulgentia conſerk.

patienter enim ſuſtinuit mtomoda carceris · ſciebat emppech

traden tes in ſynao

ercio

ltis pꝛunis

tas per’ a quippe ſupphiara
terat ab eo extorqueri. vt ſacri fitium diis

Ego me ohtuli deo ſacriſitium.

xpᷣs qui verã amic ciã
in multis nobis oñdit ꝓpter hunt petunia ſelia pditione ẽ ꝑ⸗
denda: ſelciter perdit᷑ ille denarius quu mille marcas auri rpoz-
tauit. Oe tercio. viz ey bonis tranſitoe rete:nos theſaurog cõ

Jui nõ veteraſeunt.

lionem. Per noſtem em tonebeoſus

t audis ver⸗
—ArrE Ol. dI. 20 dien jndulg confert. quõ pacienteꝛ
audies verbũ xp̃i vbi ad carcerem ſplica traheri
examinatus fuit igne.i. ꝑ młtam ꝗ duram coꝑis afflidionem
Primo em expoliatus fuit a ſco piombo celus:. Scðo fuſtibus
uit percuſſus. Vercio lamims ferreis ad latera aduſtus fuit.
Quarto cũ plumbatis verberatus fuit Auinto. os ſanqi laurẽ
di eeſum fuit cuʒ lapibug. Fexto in crate feꝛrea mu
ſubacdtis aſſatus fuit. In hac multiplia examinatio
muenta in eo miquitas perſidie. Per omnia quiß
ſibi inflicka non pote vt ſ
offernt. Vnde et ipſe dixit.

in odorem ſuauitatis. Dolenuvm eſt kmi ꝙ multi ſunt q deo
Diempto coepa ſua immolant gule et lxune · De pmis didt
apłs ad Phið?. z3. Wulti ambulant qs ſepe ditebã vobis. nũc?

aüt a flens dito mimicos trucis xi quoꝶ finis intenitus. ꝗτι½

4

4
1

deus venter eſt a gloꝛia in ↄfuſione ipſoꝝ. De ebꝛietate qiup
pe gloꝛiant᷑· ð qua deberent magis ↄſundi De ſcðis dic apłs
ad Cho. 1. epła· c·6. Copus non fœnicatiom debet᷑. ſed dno.
a dñs coœpꝑi- Meſcitis qm coæꝑa veſtra membꝛa ſunt xp̃i. Yol

lens ergo membꝛza xp̃i fſadam membꝛa merettricis. Abſit roga

te kmi dñm vt ſic auritiam a mpatientiam ſic gnlam a hluxunri
am fugiamus. vt deo nro in glia iugiter aſtare meream qd.

4

Granum frmenti ſic declarat venerabihs beda dicens. Jpſe

— 2

jnquit Cniſoĩ- QAui vult deum diligere nere eſt vt duiitias et

—
—

.
—

——
.

—

peimũ granũ frumenti i. tricti candið interius. candidus pa

—

tanda (¶Pr

xp̃us ex ſemine patriaꝛchaꝝ in agro huius mundi ſeminat?.
hot eſt incarnatus

ri grano frumenti · hic debet mðo moꝛi terrenaq; deſpicè quia

—

„£

eſt vt deum odiat. Quia ſcnibit Mat.6. Nemo põt duobus
domimis ſeruire⸗CTriſtus emm nobis dicit. miſi granum.
— Men amen dico vobis. miſi granũ frumenti cadens i.

erit multũ fructum affert · Joh. 2. Tria lunt
rimũ eſt quid ꝑ granũ fmamenti intelligat (Scom ẽ
quõ hoc granum frumenti moriat᷑ C JTerciũ eſt. quis fructus

ex hoc grano frumti pferat ¶ P¶ De po nota ꝙ ꝑ granũ fu

xpᷣianus inteligit᷑. ⁊a hoc ꝓpter quinq;. viʒ ꝓpter pee dich qram

candorem. ruborẽ. ſſuram virtutez a digmitatem (Mota igit

—.

nis ex eo conficit- Sic axp̃us candidus fuit ꝑ oimodam vite

munditia- Vñ Saß.7. Candoꝛ eſt lueis eterne a ſpeculuz ſine

matula dei maieſtatis.

1

— * * —
4

4 — —

datum eſt ei a pre vt ſedeat ſuper thoꝛonum candið a iudicet

4

omnes fines terre-Oint dr. XKpocab-20. YMidi thoꝛonuz indi⸗

-

cialem magnũ a candidum. quia magna ſententia ibi datur

6

— ——

¶ Imen amen dico vobis. niſi granũ frumenti &τ Joh. 2.

eſt. vt moꝛ iendo cũ multiplicatione reſurge
ret· ſolus moꝛ tuus eſt cũ multis ſeſirtexit⸗ Wolens g aſſumila

n ꝓpter mtompalem vite candorem ·

aſcuiuſq; candor ibi requinitur. Et ſedentem ſuper eum —

Xp̃m a tuius ↄſpectu fugit celum a terra: a ꝓpter facei eius ſe
ueritatem a incõpabilem celeſtibo a terreſtribus claritatem. 2
locus ñ eſt muentus ab eis in quẽ udiaum dei effugerent. et

ſa agmi- ſponſa
ta tua candida
bet extrinſecus. ſic et xpᷣs rubuit in paſſ one. vn ſponſa. C an .

Bancrio.

vidi mortuos magnos a puſillos id eſt nobiles a ignobiles

vel diuites et pauꝑes. ſtantes in ↄſpectu throni a libꝛi ſcien

tiazꝝ aꝑti ſunt: a alius liber qu eſt vite apertus eſt id ẽ xp̃ᷣus

oñdet ibi ccatrices qnq; vulneꝝ ſuoꝶ a iudicati ſunt mortui.

ex his que ſcripta erant in libꝛis ſcðᷣm opera ipſoꝝ. Candidꝰ
etiam fuit bius laurentius ꝑ vite puritatẽ · Vñ etiam cantat᷑

de eo ꝙ puritatem innotentis vite fortiſſimeq; motis triũpho
aplico ſe ðſoꝛtio ſocianit · Debemus etiã a nos candidi elſe⸗ eꝑ

coꝛdis puritatem. a coꝛꝑis caſtitatem· Negit᷑ etiam Apoc· 19.

Henert nuptie agmi a vxo eius pꝛeparauit ſe a datũ ẽè illi vt
copiat ſe biſſino ſplendente a caudido. SPonſa agni eſt ſidel
aia. que oꝑtet vt ſe tooꝑiat biſſino ſplendentea candido id Z
munditia mentis a cœpꝑis. vt ſit digna in fehces amplex? illi
us · immaculati agni. viʒ ihu xp̃i. Si hot non ſecerit n erit ſpõ/
dracoms. Ecciaſtes. O. Dmni tpe ſint veſtime

Stðo nota ꝙ granũ trititi quoddãmodo ru⸗

tus etiam

optime ptz in legenda ſua. Debemus etia a nos rubicũdi ce ·

.63· Quare rubrũ eſt indumentũ tuñ et veſtimenta tna. ſic cal
cantiũ in toꝛctulari veſtimenta dni quibo ipſe in głia m ↄſpecu

pris veſtit· ſunt oẽs bom xpᷣiam Dec veſtimenta dñt eẽ rubea
P fidem iugẽ memoꝛiã dnice paſſionis. Dñt etiam boni xp̃i⸗/
ami litire martiriũ. qꝛ hot ẽ vt diẽ Iero. Vera ↄpenſatio vbi ſa

nguis ſanguine »penſat᷑ · Deu multi ſuut qui etiq; ab inſanis
vanitatibo.i a choreis nolũt abſtinè ꝓPter reuerentiã ſanguĩs
ihu xp̃i · Auõ tales tũ xp̃o et pꝛo xp̃ᷣo ꝓbꝛa et ðtumelias et ſe
ua eœpis ſuſplitia paterent. Rubꝛi etiam enimus ſi allia aia
mnm noſtraꝝ in ſanguine vue. i· ſanguine xp̃i lauemus· Vn ·

— „

Geñ. g anæbim pino ſtelam Ius gt in inguune vue pal⸗
liũ ſuũ Certio nota ꝙ granũ tritic eũ quãdam ſiſſara imn vno

latere diniſũ eſſe videt ˖ ſic et xp̃s ꝑ viſceroſam mĩam ptz oĩbo

2d ip̃m. Vnde. Zacha. 13. In die illa erit fons patens domuni

emd q habitantib⸗ ihrkm m ablutionem petoeis a menſtrua .R
Per fontem iſtum intelligit᷑ fons mie ihus xp̃us. qui licet

Imꝑ patuerit pctozibus.tn ſppᷣaliter apertus fuit ad emüda⸗

tonem criminũ * ordium noſtraz qñ vnus militum lance

latus eius aperuit. a tinuo exiuit ſanquis a aqua. ſic teſta

Joh. 19. Beatus quoq; laurntius patuit að paupes per lar
gam pietatem · diſp erſit em theſauros eccleſie a dedit paupe⸗
ribus.· vnde iuſticia eius manet in ſeculũ ſeculi toronata coram
dño ſe quive ſeien s ſcriptum· qui parce ſeminat ꝑce Q me
tet. Copiole ſeminauit. vt opioſe meteret. Debemus nos
etiam co a manus hre apertas per paſſioney a miſericodie
largitatem. vt dr̃ puer. 3r. Wanum ſuam aperit mnopi: a pal
mas ſuas extendit ad paupem. Qui modo apenit toꝛ a manuʒ
Fer ꝛpaſſionem alargitatem· certe ſibi apientur poꝛte iuſtine
Sicut dr in põ. iI?.· Aperite mihi poꝛtas iuſticte mgreſſus im
eas onfiteboe dño. Dec ſunt verba pie anime (Ruarto nota
granum fument virtutem habet ofottatiua. Fic et ð x=̃60
qui eſt ille pamis viuus qu de celo deſcendit. Dicit m pſalmo
centeſimotercio Et pams coꝛ hominis dfuꝛmet. Multi ſunt 2
anime nauſeant ſuꝑ pane iſto ſuauiſſimo Et ꝓpterea ſic ſenuuz
areſcit coz ipſoꝝ. vnde in p enteſimopeimo. Pertuſſus lun⸗
meum. Beatus etiam laurentuus ex emplo ſue padentie q; ha
buit in tomentis multos ↄfoætauit a 2fotat. vnde ſigna tus

eſt per panem iſtu m ſimulagineũ qui aſſus in craucula oleoq;
Onſperſus olim dñio tonſueuit offerni. Sicut tur in Peui? —
Nium et ipſe tanc; panis aſſatus fuit in craticula. vt debiles
= exo amphids oonſortaret. Debemus etiama nos virtutem hre
=W triticeam. vt ꝗbet alte⸗ a ſams verbis a bonis exemphs in
Omni buitio coꝛroboret a dfoꝛtet. vnde dñs dixit ad petrum ·
Hutc. 22. Ego rogaui peo te vt non deſiciat ſides tua· a tu ali⸗

qñ ↄuerſus ↄſirma fratres tuos Hinc etiam dic apls ad Ro.

15. ebemus nos inſie niozes imbetillitates firmoruz ſuſti⸗
ner. Dic vehementer redarguẽdi ſunt qui diſſnadent ꝓximis
ſuis· ne aggrediant᷑ viam ſalutis eterne . Numto nota inẽ
cetera qrana ſeminũ. digmus eſt granũ tnitid. vnde de ipo ſfit
panis nobilium at pꝛinapũ. Sic etiam xp̃us appellat᷑ fumen
tũ eleck oꝶ. Zach.9. Auid bonũ eius d pulcz eius niſi fraua
mentũ eleckoxt: a vmnũ geꝛminans vᷣgines. Quia igit cattus
adipe frumenti a militantẽ ihrem ſaciauit et trumphantem.

— — *

K Sanctis. Lez. . xxxj.
idy PYPpter hot dicit glo · mos cepit eccleſie de hͥ ſolo grano on
ſid cospus dñi. Et ceꝛte beatus laurentius bñ huic digno gra R
N no ꝛpatur. quia multi pemdpes ac nobiles eius ſuffra gia fre⸗
quẽter imploæant· Debemus kmiĩ etiã noſmetipſos q̃ſi panes
x triticeos menſe dei repñtare. vt viz omnes angeloꝝ dignita
an tes. ſiue ſint ptates vel pꝛincpatus· at dnatiões. ꝓpter noſtra
ppniam ſalutem toram dei ſilio gaudònt a leten?De ſecundo
1 tercio· nota ꝙ xp̃ᷣns qui granũ frumenti appellat.qiua mor
tuus fuit in paſſione.multum fructũ deo patri attulit in aſſen
ſone a tottidie affert in pctoꝝ auerſione. Beatus etiam lau
n rentius. qꝛ moetuus fuit m ꝛſtantia fidei multum fructũ gau⸗
Sar dioz muenit in pñtia dulcis ihu. Vnde kmĩ bonũ eſt vt nos
vicis a dtupiſcentiis huius mundi oottidie moꝛiamur. vt et
ve nos ammubus niis fruckum eterne beatitudmis affern mere
E Amur caoò nobtiiss
¶ In Aſſumptide beate Ma. vir. mo. xxxi.
KA ¶ Intrauit ihus in quoddã caſtellum quod atra t. Luc. 100
Vrniqgenes ditcit ꝙ hot caſtelluũ fuerit bethama · a ſubiũgit. SZu
un ſcipit fſamula dñm egra ſaluatoæez· creatura creatozem. ne aũt
nen quis dicat. D q; beati qui xp̃ᷣm in domũ ꝓpam ſuſcipe merne-⸗
31 runt. noli dolere ipſe mihi inqt quicqd vm ex mimmis meis
ſetiſtis mihi feciſtis. Wuis hec ſint vera ad r̃am. non tñ incon
) uenienter p caſtelluz mielligit᷑ virgo glorioſiſſima oĩbus vir
tutibus adoenata. Hot em caſtellum a ſyon dei hlius elegit.
5 Vñ inqt bĩus Rugꝰ. ſuꝑ ifſpſalmi centeſimitriceſini pꝛimi
. Im̃ elegit dñs ſyon. elegit eam in habitationez ſibi. Flegit
. dñs ſyon hot eſt maniã in alto oĩm vir tutũ a gratiꝑ po ſita
. vt ꝑ car ms ſuſceptionẽ in ea habitaret. ꝙ tñn nullanus inmha- .
bitaret · mſi in ſumo oẽs vtutes poſſideret · bñ g ð intuit ihs
ntraint ihus in quoddã caſtellum. a mulier quedam
martha noie excepit illum in mũ ſuam· a huic erat
. ſoroꝛ noĩe ana⸗Ltce, 10. In pñti euangelio quod
SZſueuit legi de aſſumptione gloꝛioſe virginis marie.tria pꝛiin/
dpaliter ſunt hic notanda. Primũ eſt q; per caſt ellũ qð xpus
intrauit expꝛimat᷑. Scðm eſt· qdðd per martham a mariã ſoro⸗
rem eius intelligat . Terctu. quã recompenſatignem dñs mar
the neg otio.a marie odio largiatur I U.·. De pꝛimo nota
O per caſtellum intelligitur mundus iſte. De iſto caſtello di⸗
atur. Math. viceſimopeimo·. Wiſit iheſus duos diſcipulos

ditens eis. Iu m taſteumiquod contra was eſt. Et tatim

(Re

— ——
=☛

—

— —

mnuemetis aſinam alligatam · a pullum ci ea ſoluite adducte—

1 4 mihi. Per aſinã intelligunt peccator es /qui ad praua exempla

ſenũ recenter in peccata decidemnt. Ptrijſq; dns per duos di.

ſcipulos· videlcet· timoꝛem aQ amoeẽ vocat · qꝛ dñs oꝑ

ri. pniam deſide at. Vt dr Luce. Et nota ꝙ in tnibus lodis vi
Delltet in Wath. 21. in War᷑· iI. Pot raſtellum dr cõtra n⸗os
eſſe. Triplic em̃ hoſte impugnat nos mundus iſte. viz carnis
pe tulantia.o culoꝝ dcupiſcentia : à vite uꝑbia. Zicut teſtatur
he ma cano:c. æ. Dmne ꝗð eſt in mundo ꝛcupiſcentia car⸗
ms eſt a concupia oculoꝶ a ſuperbia vite. Et bene mus iſte
diat caſtellum diminutiuo vocabulo. fragihs em eſt q caducꝰ
