et certe intriũ phanti ecleſia apparet illud ſpeculũ ſine macula

eterne dei maieſtatis nullo obtectuʒ velamine in quod electo⸗?
anime ꝓſpitiunt quod etiam ingiter magno et in ſadabili deſi
derio ſpeculant · Vix enim hoꝛa vel dimidia fit in elo ſilenaum

4

t nota ꝙ non ĩmerito ecleſia illa mons appellatur ꝓpter ex-.
ællencam a ſi mitatem. Excreuit enim ſuper omne illud quod
Fius eam moleſtabat. ſirma etiam eſt ꝓpter beatitudinis eter
nitatem (De tercio nota ꝙ hett per illa. 144. milia illi beati in⸗
Entes Poſſunt intelligi qiu per herodianã ꝑſecucionem peo dño
ſunt ociſi qui tot ſoꝛſitan vel plures emnt. Expmuntur etiam
Per illa:i4. milia omnes eledi qui iam ad beatitudinez pue⸗

nerunt aut ꝑpuemient. Centenarius enim eſt numerus ꝑfeccus

Qui de leua tranſfertur ad dextram. Auadeagenanius etiam nu
merus conſiſtit ex quadꝛuplida denario ex degem ſier ductis

„

etiam numerus eſt ꝓfectus per quod innuitur ꝙ illi qui ad ſem

piternam beatitudinem ꝑuenire deſiderãt· ſeruane debent legis
decalogumer decem pꝛecepta domini . Debent etiaʒ in ſide ſancte

trinitatis tres virtutes theologicas ſcʒ fidem ſpem a caritatem.

R

dam a ſoꝛtitudinem cõſeruare.

— . .

7

ebent nihilommus coꝛde e

et n es mortemelenne ein aam tempanciam iuſti⸗

obere ſepties in die vel in nocte laudes domino dieer peo illis
ſeptem ſuppliciis vel beneſficis qᷓ ꝓ nobis ſuſtinuit vel impẽdit

5„

Bahciiis vj.
In matutinis · In pᷣma. In terda in ſexta in nona hoꝛa a veſpeꝛ
tina a in cpletoꝛio· Vnde dicitur in ̃s. Sepcies in die laudez
dixi tibi domime ſuper iudicia miſtificacionis tue. Dmnia enim
que dom inꝰ? ſuſtinmt vel feat in hoꝛis ſupꝛa dicus erãt iuditia p
que iuſtificati ſumus· Debent pꝛeterea eledi tum adiutoꝛio ſep
ciſoꝛmis ſps per veram contricionez et puram ↄfeſſionẽ necnõö
et plenam ſatiſfactioms execucionem deſtruere illa qiunq; coꝛ⸗
nua dꝛaconis quibus nos impellere mititur ad tranſgreſſionez
decalogi ſiue deem pꝛeceptoꝛum dei vu etiam qmu concupiſcůüt
eſſe deſocietate agni debent ſequi doctrinam quatuoꝛ euangeli⸗
ſtarum videlicet · Wathei. War. Lu. et- Johis que doctrina ne
cſſaria eſt ad omma ſupꝛa dicta:. ¶ C/ ¶ De quarto nota qꝙ;
licet ag nus ille multa nomma habet · que oĩa debent inſcri pta
eſſe fontibus electoꝝ ſuoꝛzum nos tñ ad pꝛeſens tantũ ſex tan
gemus que data ſunt ei m. Yſa. 9. Vbi ſit legitur · Paruulus
natus eſt nobis a Hilius datus eſt nobis a vocabit᷑ nomẽ eius
ad mirabilis. tõſiliarius deus fſoꝛtis pater futuri ſeculi pimceps
patis. Ille paruulus filius qui nobis a natus eſt et datus. eſt
ille agnus immatulatus videlicet dei et virginis filius qui ſex
habet nomina que ſunt hec ammirabilis · co nſiliarius deus foꝛ
tis. Pater futuri ſeculi pimnœps paus. AImmirabilis enim fſuit m
penalitatum noſtrarum ſuſceptione Conſiliarius fuit in ſana a
vtili pꝛedicatione. Deus fuit et eſt in pia peccatoꝝ rœpaone
ſoꝛtis fuit in paſſione in limbi confradtione et reſurꝛedione Pa
ter futuri ſeculi fuit in aſce ſione a ſandi ſpiritug emiſſne Dꝛim
eps pads erit in eine beatitudĩs collacde. ¶D Pꝛimum
igit nomen xp̃i eſt ammirabile · ¶ Valde enim ammirabilem ſe
oſtẽdit in natiuitate per penalitatũ noſtraꝝ. a multiplias incṍ
mo di voluntariã ſuſceptionem. Si aliquis rex diu es et potens
de regali ſolio ſuo geret aD regalibo indumentis depoſitis aſp e
rimũ ſaccum indueret . a iret iacre in ſtabulũ nõne pꝛincipes ſui
et barones hoc videntes poſſent non immerito dicere ⸗ Pimis
amirabilis eſtis domine ꝙ ſic tamqꝙ; pauperimus garcdio itis ia
cre in ſtabulum ſuper modicum fem cum habeatis pulcherꝛimũ
palauum mollibus culatris delicatiſſime ſtratum. Sit itaq; am
mirabilis fuit dominus noſter cuiꝰ ãmirabile ẽ nomẽ imn vniuſa
teꝛra. Ihe em ꝓpter nos ſurꝛexit de ſoho pat᷑ni ſinꝰ et purpure
ſue diuimtatis ſuꝑ induit ſaccũ noſtre carnis:· et ſic iuit iacre m
ſtabulũ bethleemitanũ · Auod purpure ſue diuinitatis ſacum
ahcinum uoſtre carnmis ſuper induerit teſtatur in ̃s. 68. Poſui

in quit veſtimentũ meũ cilidum a fadus ſu illis in ꝑpabolãDũc
verſũ ſit expone. Poſui id eſt ac ſi de poſu enm ſic apparui veſti
mentum meum id elſt decoꝛem diuimtatis ſupple a mndui allaiid
carnem ꝓpter quod ſadcꝰ ſum illis in ꝑabolam viz indeis à1 in⸗
crudelis: AAð etiam ierit iacere in ſtabulũ teſtaturquoddã reſp.
in quo lſit cantatur · Stabulo pomtur qui ↄtinet mundũ iacet ĩ
plepie et in nubibo tonat. Jacens igit᷑ dñs in ſtabulo bethlee⸗
mitano multa ꝓ nob ſuſtinuit intomoda a ex hoc a ſituis valð
ammirabilis indicari põt ꝙ c modis incomoda p̃elegit. Pnðd
dint berñ⸗ Taſciturus dei filius in cuiꝰ arbitrio erat qSeũq; vel
let eligere tempus elegit quod moleſtius eſt p̃ſertim ꝑuulo et
pauperis matris filio que vix pannos haberet ad jnuoluendũ
et pꝛeſepe ad reclin andu· Mlos etiam cariſſimi nomẽ iſtius am⸗
mirabilis frontibus nr̃is inſcriptũ hr̃e debemꝰ vt viz ſic ip̃e ꝓ
ponamus. Wnde ait. bern r̊us qui non falii elegit q tarm
moleſtius eſt. Id g& melius id vtilius id poaus ehgend quiſ
quis aliud do at aut ſuadeat ab eo ẽ tanq; a ſeductoꝛe cauen⸗
dũ.· Et nota ꝙ ꝗ hũt amirabilẽ ihm imitati fuerint in incmo⸗
di ßelechione valde mirabilem eum videbüt in maieſtatis ſue
oſtenlione Vnde dict in p̃s· 67 Mirabilis deus i ſanchs ſuis ·
PHmc legit᷑ in libeo· Deſter· qntodecimo:qꝙ cum heſter rlelix aja
ingreſſa eſſet ad regem aſſuerũ ad beatũ deum a ſtaret tontra
rrtegem vbi ille wſidebat ſuper ſohum reqm ſui indutus veſtibꝰ
nyiyngiis ausoq; ſulgens et p tioſis lapidibo acepto a rege oſculo
ait ad eü. Halde amirablils es dñe et fades tua plena * gran
¶ESecundu nomen xp̃i conſilianius-De iſto conſiliano
dictit Jo pud ꝛtitudo iple habet
Vonſilium et intelligentiam. Iſte vſiliarius quem vnu de mil
le nobis debe mus eligere ſicut diat. Eccleſiaſtici. 6. Coſilianiꝰ
tibi lit vnus de mille. Et nota quia liœt dñs exiſtens in terza
multa dedenit hommbo vtilia ꝛlilia · pmum tñ ꝛſiliũ ſuũ fuit de
pragenda pnia vnde . MWath.·4. Cum audiſſet ihus q iohanes
traditus eſſʒz ex inde epit Biian dicere penitentiã agite aqpi
quabit emm regnum cloz

b. 2. Fpud ipſum eſt ſapiencia a foꝛtitudo iple habet

quabit ota ꝙ nõ dic penitentia ſuſcipi⸗
te. ſed peni æ ictam agite hot eſt cõtra multos qui bene Felitan
penintentiam a ↄſeſſoꝛe ſuſcipiunt ſed non agunt Peniteua aut

vt ditit gloſa: diet᷑ a puniendo qua quiſq; pumt quod illiate

milit · Pemitẽ etiã ẽ vt diẽ Rug· añ acta pctã delle a delled a

4

EEzfctees v.
vlterius non cõmittere. Ruia igitur ꝓnia dura eſt et aſpera ne
Ppter amaritudinẽ eius deterꝛeam ab ea ꝓpt᷑ hoc eã qi quẽda
atcutũ hamũ dula eſca dñs pie ineſcat videlicet regno celozum
XKccede igitur o peccatoz acede ↄfidenter ad hanc eſcam. Auã
diu enim regnum celoꝛ habueris in palato rec:dacionis tue ·
non ſencdies aculeum penitentie quãto ergo aliquis magis ad
magis penitentiam ſuam peꝛegerit tanto magis a pximat ſibi
regnum cloeum Auantd etiam quiſq; penitere diſtulerit tanto
elongat a ſe regnum eloꝛꝛ . Stulte itaq; faciunt qui pemtentiaz
ſuam agere differũt vſq; ad finem vite ſue· Iunc enim libente:
vellent intrare rgnum celoꝛꝝ ſed non poterũt quia penitentia
ſuam ad huc non egerũt. a per hot reg num dei a ſe elongaue
runt. Sed quia ſunt aliqui qui ꝓpter hoc ↄtriſtantur ꝙ tũ aliq;
din penitentiam egerint non ſtatim regno œloꝝ ſibi pꝛomiſſlo
p̃miantur a dño.ꝓpterea · Wich· dicat · 4. ad quemlibet penitẽ
tem. Auare meroꝛe ↄtraheris· Nunquid rex non eſt tibi aut co⸗
ſiliarius tuus periit. q. d· Nol meſtus eſſe o penitens ↄſihiarius
tuus regnũ quod tibi peomiſit habet in ptate ſua. Si igit ꝓpte:⸗
bonũ tuũ dare tibi illnd ad tempus differt eſto ſecarus qꝛ non
aufert. ¶ F ¶ Tercuũ nomẽ puuli ihu ẽ deꝰ qð ideẽ ẽ q bo
nus. Vnde h duo noiĩa deꝰ? a bonꝰ eiſ literis ſeribunt᷑ mn nr̃o
vulgari ſcz St⸗pPiin etiam xp̃s ihus dieit in· Math. 19. Vn9
eſt bonus deus. Solus em̃ deus bonus eſt eſſencialr. hoies aũt
bomi ſunt acidentaliter. Epus igit ſe deũ rbonũ ſe oñdit a ex⸗
hibuit in pia peœatoꝝ ſuſceptõe · quod etiã ꝑ ſemetip̃m teſtat ·
Math. 9· Mon veni mquit vocare iiſtos h̊ pctõꝛes · Pinc etiaʒ
ditcit᷑. Luœ. 15. Erant a pinquantes ad iheſum pubheani a pee
catoꝛes vt audirent illum · a murmurabãt ſcribe a phariſei di
centes Quia hic peccatoꝛes recipit. a manducat cum illis. nð
et adhuc ihus bꝛachia expenſa habet in cruce. q. d. Penite ad
me omnes pctõꝛes qui doletis ſuper ptĩs veſtris a ego recipiã
vos amplectar· Pinc etiam monet nos p̃s.in p̃s94· Wemte
adoꝛemus pœdamus a ploꝛemus ante dnñm qui fectt c. Ji⸗
mere etiã poſſumꝰ ꝙ ſi mõ venire cſerimus vt ab ip̃ius boni⸗
tate ſuſcipiamur quod tandem obiedot nobis in inditio ſicut dĩ
ꝛ20u. pmo. Vocar ia rẽnuiſtis extendi manum meam ànon
fuit qui aſpiceret· Deſpexiſtis omne conſilium meũ a increpati
ones meas neglexiſtis ego q; in interitu veſtro ridebo et ſubſa⸗-
nabo tũ vob qð timebatis aduenerit. ¶ G ¶ Auartũ nomẽ
iheſu eſt ſoꝛtis: uit autem foꝛtis in paſſione · ſed foꝛtitudinem

luuam magis oſtendit paſſiones ſuas humiliter pactendo m
ſe ab mimids ſuis a crucifixoœibus deſendendo⸗ Pnde etiam tuz
petrus extradcto gladio m poſſibilitatem ſuam vellet eum de 2
ſendere dirit illi iheſus ſecundü quod ait. Math. 26. Cöuerte
gladium tuũ in locũ ſuũ an putas qꝛ nõ poſſum rogare patrẽ=
meum 4 exhibebit mihi modo piuſq;duodeam legiones ange
oum . Hinc etiam dicit in duobo verliculis Foæcioe elt ſeniente
ſerens net ſecula pulchꝛum. Tam fecilſe deo qm ſcelerata pati.
Mos etiam cariſſimi hant chriſti foꝛt tudmem ſrõtibus noſtnis

72

inſcriptam habere debemus vt videlicet ð quolibet aduerſario
per ſꝛtem pacientiam triumphemus-Dinc etiam dicik. Pꝛou.
116. Melioe eſt patiens viro ſoꝛti: et qui dominatur ammo ſIuo
eexpugnatoꝛe vꝛbium. ſoꝛtem etiam ſe oſtendit in limbi ↄfradi

–
5

—

um em̃ oẽs paſſi
m crucœ ſtatim aĩa xp̃i cũ multa diuinitatis virtute tmanlſiuit ad
inſeros vt inde enperet ammas eleckoʒ diu mibi violẽta dya⸗
boli ptate retentas. Ptates itaq; tartaree aĩam xpi tãta ſoꝛtitu⸗
dDine diuinitatis aduemre videtes tremelacte dixerüt. qs iſte
rex gloœie Quibus angeli riderunt qui erant cum aia xpi dme
vir tutũ iße eſt rex glo. Dñs in quã virtutũ cœleſtiũ terꝛeſtriã·
et infernoꝝ. Foetem etiam ſe oñdit in reſurꝛ ecione· Burꝛexi t
em de ſepulchꝛo inuitis illis armatis militibo qui ad cuſtodia,

fſep ulchei deputati fuerũt. Etiam ſi tũc om̃es iudei nõ ſolũ qui
ejrant in irm ch qui erãt in omm regno iheruſolmitano a dan
vſc berlabee cuſtodiſſent ſepulchꝛũ dñi adhuc ommbo eis m⸗
uitis lureæexiſſz a moetuis. Pe ſoꝛtitudĩe reſur: edioms ſur dr in
psS. Oñs reg naut decoz indnit jndutꝰ ẽ dñs foꝛtitudĩem a ß
cinxit ſe vtute· ¶ HAntũ nomẽ xp̃i ẽ pr̃ ſuturi ſeculi. Pa⸗ .
trem vero futun letuli ſe oſtendit eſſe in aſtenſione· p hot em q
mundo relicko aſcendit in eelũ omnibo hommbo clanſlime demo
ſtrauit ꝙ regnũ ſuũ non elſet de hot mundo ſed in futuro ſeculo
Vnde eliam dixit ad pilatũ. Johis.S8. Regnũ meũ nõ eſt hic
Patrẽ etiam futuri ſeculi ſe eſſe detlamuit in ſandi ſpũs emiſſio
ne. Diſcipul em ſuſcipientes tunt ſpũm ſandtum ita inlamãti
ſũt a acenſi deſiderio ſupnoꝝ ꝙ, gaudium erat eis cõtumelias
et verba luſtin ere p ip̃o qui iam eos peſſerat ad ſuꝑna. Pnde
legitur. Fcruu⸗„. r apoſtoli flagellati ibant gaudentes a on
ſpectu conſihi quomã digm habiti erãt peo nomine xpi ↄtume
Hiam pati. o 8 etiã cariſſimi h nomẽ frontibo siertſeyr?
debemus vt viz vitã futuni ſeculi toto delideri o dcupiſt

—

im? bbii

eñr eſt pater cariſſimꝰ et omma bona. vnde a cottidie oꝛamus

— — — — — — =

Pr nr qui es in lis & aduemat reg: tu. Hat igit᷑ peticſionẽ ;
oe pferimus bonis opibus exeqii debemꝰ. Hint etiã dic aptts HW
ad · Phil . 3ʒ. Que retro ſũt obliuiſcens ad ea vero que poꝛa ſũt H
extendens meip̃m addeſtinatum perſequoæ bꝛauiũ ſuperne vo⸗
cacionis dei: perſequoæ u per ſeueranter ſequoe. Nos faacmus ecṍ
uerſo. Obliuiſcimur ſuper celeſtiũ t tota mente terꝛeſtribus m⸗
hiamus et per hoct manifeſte declaramus ꝙ nos patrem futuri
lſeculi nõ amamꝰ. ¶ I Sextũ nomẽ xp̃i E pnœps pacis. pa
tcis aũt pᷣnapem ſe eſſe declarabit in generali reſurzꝛedtione. Hũct
em̃ quicquid peius inſeſtabat aut moleſtabat electos totuz ab
electoꝝ finibus elongabit · Jüc omms iheruſalẽ id eſt ↄgrega
do electoꝝ laudabit deũ ſuũ qm poſuit fines ſuos paeem · De
ctero quippe neq; moes neq; dyabolꝰ · nec aliqs homo malꝰ
nocere poteit eledis dei. q; moæs vlteri? nocere nõ põt teſtatrx
Nſaie ·25. Pꝛetitabit mquit dñs moetẽ in ſempiternũ· Pꝛecpi
ſtũdu q di aplus.rad. Cof 15. bi eſt moes vickozia tun.
Vbi eſt moes ſtimulus tuus. Oe etiam dyabol? eledis vltenruus
nodre nõ poſſit tſtat᷑ iohnis m. Xpoc: 12.· vbi ait. Rudiui vv
cem magnã in clo dicnte. Nũc facta eſt ſalus a vtus et regnũ
dei nr̃i a ptãs xp̃i eius qꝛ pieſtus ẽ accuſatoꝛ frjm nr̃oꝝ q acua
ſabat illos ante ↄſpectũ dei nr̃i die ac nocte. Xccuſabat.ad
vt illos acuſabiles redderet laboꝛabat ullus etiam malꝰ 5
deinceps nocere valebit elecis oẽs em tũc repbi ibũt iſn igneʒ MU
eternu. Dinc eſt ꝙ diat ia veritas. Wath⸗25. Tuncdioet rex
hiis qui a liniſtris eius erũt. Diſcedite a me alegialn igne;
eternum. qui Paratus dyabolo angelis eins. Ilos etiam di
leãiſſimi nomen hoc videliet peineps pacis frontibus noſtis
ſuperſcriptum deſerze debemus. AId hot igitur ꝙ ſimus de ſa⸗
milia eius qui eſt pꝛncœps patis neceſſe eſt vt nulluʒ vel cosde
vel oee vel opere ledamus · ſed quan tum in nobis eſt cim om ⸗
mbus hominibus patem habeamus. In pace enim vocauit nos

d ui non eſt deus diſſenſiomis ſed pacis ſicut ditit᷑.. Co.

14. Dint etiam dicit apoſtolus ad Romanos:12: SZi fien pot
gquantũ ex vobis eſt uum ommbus hommbus paœm habetes
Pine etiam eſt ꝙ in natiuitate iheſu eriſti qui eſt pꝛn eps paus
pax nunucräta fale as angelis tunc etiam tres miſſe dicuntur ·
et m qualibet miſſa datur oſculum pacis vt per hoc mſinuetuz
ꝓ opoꝛ teat omnes qui volunt eſſe conſoꝛtes regni dei paem

fſeruare toꝛde oꝛe opere. Pebemus etiam nomen patris illi9 WU
ſpecioſi agm deſerꝛe ſcriptum in frontibo noſtris Nomẽ patris
eſt id de quo legit᷑. Exoð . 3. Pbi cuz aparuiſſet dñs moyſi in L
monte oeb. amn iunxiſſet ei legacione; ſuam ad ſilios iſrał ait
moyſes . Pi dixerint mihi quod eſt nomẽ eius ꝗ apparuit tibhbi
in fſãma ignis de medio rubi quid dicam eis. Reſpondit dis
Ego ſum qui ſü qſi diceret· Ego ſũ eternaliter remuneras ami
os. qui ſum etiam incternũ pumens inimitos. Doc etiaʒ igit
nomen frontibus noſtris inſcriptũ habeamꝰ. vt videlicet eter⸗
nam remunenationẽ totis deſideriis a ppetamus totaq; mẽte ꝑ⸗
petua ſupplida ſugiamus Quod nobis pꝛeſtare dig.

—

—

¶Ve beata Ignete ſermo ſeptimus.

Aui gloeiat᷑ in dño gloeietur.ſecundo. Ccintheoꝛ · deumo
MMMerito meterna patria glatur hec virgo que hic meruit xm
Irfe ſponſum ad has enim nuptias a ad hanc głam om es ctur
rere debemus quia mquit Kuetus bernarons. Feſcnem⸗ oble·
cro fratres ſeſtinemus venire ad nuptias quia nõ ſolũ multitu⸗
do eeleſtis curie ſed oĩm eoꝝ dñs et creatoꝛ nos expectat omees
clamant vemite ad nuptias. diſcurzũt angeli deo nr̃os gemitꝰ

——

Ppeꝛeſentantes et eius nobis miſericoꝛdia; epoztantes, expeckat
— nos omnis celi militia. non ſolum ꝓpter nos ſed etiam ꝓPpter ſe
ßos. lict emn pfici deſiderent. non tn pfitientur ſine nobis het
ille. Ergo cariſſimi ſtudeamus mundi vamita relinquere · dno
deo noſtio deuote famulari ac in ſola cruc dñi cum paulo giloo.
riari quia cuilibet noſtrum dicitur qui gloeiatur cFc-.

miſſa verba de qualibet viꝛgine legi poſſmt ſpecialis
tamen vt ita dicam de beata agnete legunt᷑. Ipſa enim
min dño &; ſolũ ex omnibo in ſponſũ elegerat miriſiœ ꝗloꝛiabai
Z l ¶N¶RKNConmẽdans eum a qnc; videlicet a genenis claritate
oab oĩmo da ptãte ab aſpedtus venuſtate ab amoeis ſuauitateai

— —

ab omis gratie bonitate·. Cũ em beata ag nes a ſilio peefecti ro
mane vꝛbis amaret᷑ a ei p̃doſiſſima onamenta offerent oẽs ;
muũdi dinitie pmitterent᷑ tale iuuem dedit rñſum-Diſcede ame
fſomes peccati- nutvimentum facinois. pabulum mortis. diſte
de amne quia iam ab alio amatoꝛe pꝛeuenta ſum qui mihi ſatis
melioea obtuht oenamenta. et qui anulo ſidei ſue fubarz auit

rrr —

me. Mon ergo potero vel alium aſpiœre amatoꝛem ad dtume
liam pꝛioꝛis amatoꝛis cuius generoſitas celſioe · Poſſ ibilitatis
foꝛtio aſpectus pulchzio. amoe ſuauioz et omm gratia elegaãa

ci. Ecce quinq; de quibus conmendat ſponſum ſuuz videlicctt 8ð ðð
ihm xpᷣ̃m ꝓpter que gloꝛiabatur in ipſo Et nota ꝙ beata ag⸗ aneb r q „ur.
m xp er que gie urmt Rg ſyaſi ſil ,b .K

Banctis vif.

nes hec quinq; adhuc pꝛoſequitur ↄmendando Gen eroſitatem
quippe xp̃ᷣ conmendat vbi ait. Cuius mater virgo eſt. cuius
pater ſemmam neſcit. Walde nobilis eſt xp̃us qui ex deo patre
natus eſt a ex virgine matre ue vleße fuit ante partum a in
partu a poſt partum virgo per manſit (Poteſtatem xp̃i oſten
dit vbi ait Cui angeli leruiũt Valde Potens eſt ille ꝙ non tim
homines ſed angelos ſeruos habet. Maieſtatem em ſuã lau-
dant angeli adoꝛant dommactones tremũt poteſtates (Oenu⸗
ſtatem ſiue pulchꝛitudinem chriſti declarat agnes vbi ſubditt ð
Cuio pulchaitudinẽ ſol a luna mirantur. Mirabiliter pulch ẽ
qui in pulchꝛitudine moõꝑabiliter p̃edit ſolem a lunã ( Graui OD”YJYMGU
tatem amoeis eius inſinuat vbi ait· Quẽ tum amauero caſta ſũ
cum tetigero munda ſum cum aceꝑo virgo ſum- Halde ſuauis
et ſanctus eſt amo ille qui nec coꝛ coinquinat nec coꝛpus pol-⸗ ’
lit net etiam vir ginitatem tollit vel in aliquo ledit (Bomta⸗ .
tem etiam gratie xpᷣi maniſeſtat vbi ait· Induit me cyclade au
ro texta à immenſis monilibus oenauit me:. a quo mihi thala⸗
mus collocatus eſt cuius mihi oegana vodbus ieſonant moduu
lnatis · Jam mel a lat ex eius oee ſuſcepi a ſanguis eius cꝛnautt
genas meas. Valde bonus a 2mẽdabilis ab omm gratia ihus

—

chriſtus qui ſponſas ſuas in eleſtibus auro et momlibus adoxk
nat qu eis ad pauſandum delicatum thalamum oollocat qui
aures earum ogamdas voubus oblectat a qui eas melle diui⸗
nitatis et lacte humanmitatis ſue iugiter cibat et potat. Aui iggitttt D
gloꝛiatur tum beata agnete a allis ſanctis virgimbus intali dd
mio gloeietur. Verba enim pdicta videlicet qui glat in dño
gletur non ſolum exponunt᷑ ð imaculatis vᷣgimibus ſed etaim »» ́
imdolligunt de buſlibet xp̃i fidelibo CHnde tna pncipaliter unt (Sa ſar h pnnpale nonde. R
hic nclanva.⸗ Beimii eſt e ſint illi ꝗᷓ poſſmt im dñno merito głari ßUłẽ
Secðm eſt que ſint illa in quibo oꝑteat ſidelem hommem głari. pri Pyrmapale
De pᷣmo nota ꝙ; tria genem hommũ pñt in dno głari. Pꝛimi Dys gloriavui.
rectũ coꝛ hñtes.⸗ Recundi füt tym intime diligentes. Tercii MUV
ſũt ommia opa ſua ad honoæc, dni limpliciter fiaentes(Pꝛimi Prſt vdrg we etes.
igitur witum wos habentes glan poſunt in dño. ſen Frν&α. Fir.

BW

fauut ad gloeiam dei merito głani pñt in dommno. Dſtendet em
eis dominus glam ſuam a beatiſicabit illos in glia et m duet

—

entcia· Quinto ĩ mſirmitatũ frequẽtia. Sexto in ð

4

De

m ps · 31. Letamini in domio et exultate iuſti a glori.t. Mota ÿ*

rectum coꝛ habent qui deum elſe eredunt. a qiu iuſtum euz eſfſe

allerunt qui rerum ommũ gubernationẽ ei attibũt.· Pꝛauũ

autem id eſt diſtoꝛtũ coꝛ habent qui non credunt eſſe deum vel

qui pꝛoclamant eum eſſe miuſtum xel qui negant ꝙ ſit gube:

natoꝛ omnium rerum- vnde dict. Aug. ſuper iſtum locum · Ft

gloeiammi omnes reci coꝛde. pꝛaui coꝛde i eſt diſtoeti. tres ha
bent ſententias. Kut non eſt deus chot ditit impius cui diſpli⸗
tet quicquid illi acidit pꝛeter voluntatem. Rut miuſtus ẽ deus

cui iſta placent· a qui hoc facit. Aut nõ gubernat deus res hu⸗
manas. nec cura eſt ill de ommbus. In iſtis tribus ſentenciis
magna impietas· aut negare deum aut dicen minſtum aut illi

aufferee gubernationẽ rerum Secundi qui gloæiari poſſunt in
domino ſunt hü qui intime diligunt filium eius. vnde dicik in —
quinto pſalmo. Gloeiabũtur in to omnes qui diligunt nomen
tuũ qm tu benedices iuſto- Ilota ꝙ nomen der patris eſt ipſe fi
Uuus dei iheſus xpus Situt emm pſona hom

is dei iheſu Hitut enim pſona hominis per nomẽ ſuuz
manifeſtatur a diſcermt. It etiam dei filius ihus xp̃ᷣus deaum

patrem manifeſtauit huic mundo. Nui igitur in veritate diligit
nomen dommi videlicet ihm xp̃m tũc gloꝛiari poterit in domi⸗
no quin illa gloeioſa benedidione benedicet cuilibet iuſto. Pe
mite benedici patris mei poſſedite patũ vobis regnum a ↄſtitu
cione mundi Nian pñt m dno ſunt hii qui om
opera ſua pter honozem dñi faciunt. Sicut monet nos aphlus.
Poad.

or. o. ue mãaducatis ſiue bibitis vel alud quid ſa⸗
detis omma in gloꝛiam dei fatite Dii ergo qui omnia oꝑa ſua

eos ſtole glie· De quolibet emm ſeruo xpᷣi dict᷑. Eciaſtici. 45
Dſtendet illi glam ſuam et beatificabit illum in gla et m duet
eum ſtola Secundo videndũu eſt in quibus lit gloꝛiandum . Et
nota ꝙ ſancti in hac vita in ſepteʒ pctipue gloiant᷑· glant᷑ dito
id eſt m gliando letantur · Pꝛimo emm ſandi glant in vera et

ſumma ſciencia.¶ Becundo in bona q pura oſciencia ·
Tercio in bonoꝰꝝ opm efficle

ntia. Quarto in tribulcionũ paci⸗
ia. erto in diume ucis ho
noeiſficencta. Septimo in ſpei hilialis emmẽtia Brima itaq; ſan
ctoꝛũ gla elt in vera a ſũma ſcientia Pera aute ſciencla
ſcire aO noſſe deũ ꝓpter h diẽ ip edñs Jeremie/9·

= —,—

2

ſapiens in ſapientia ſua a non gliet᷑ ſoꝛtis in foꝛtitudine ſua 4

;4*

non glietur diues in diuicis ſuis . h in hoc gleꝛiet ͥ gloꝛjatuꝛ
ſcire e noſſe me · Scire igit debemus dñm ſidei mncellecku. Nolſe
autẽ debemus eum ꝑ mtimũ amoeis affectũ a ſic in ip̃o gloꝛiair·
Poterimus Scða gloia ſanctoz eſt in bona a pura tõſcientia. Z gtra ſozz
Rade dit. lis. Srad⸗ Coi. ſ. glceia nr̃a hec eſt teſtimonium
ſciencie noſtre.dicit etiam paulus ad. Cor · Conſdimꝰ qꝛ bo
nam ſciam habemus in ommbo bene volentes zuerſari· Dinc
etiaz diuſt in ps. Dmmis gloeia eius fihe megis ab intus viz i inm
ſcienca pura a bona (Terda gloeia ſanctoꝝ ẽ in bonoz oym
eæficdentia Pinc dic ablus ad. Romanos, 5-pabeo gleetamn
in xpo iheſu ad deũ non em̃ audeo aliquid loqui eoꝝ ꝗᷓ ꝑ me n
effiat xp̃us verbis et fadis · Dinc etiam dic apłus ad. Gal. 6.
Phus ſud gbet vnuſquiſ a ſi in ſemetipo tin gkam habebit
et no in altero vnuſquiſq; em onus ſuũ poꝛtabit (Quarta glia n
ſanctoꝝ eſt m tribulationũ patientia ſiue ſufferenda. Vnde ait
aplus ad · Romanos. 5. Gloꝛiam in tribulactombo ſcientes ꝙ
tribulacio pacientiã operat᷑. Pacientia aũt pbacion. em ꝓbacio
vero ſpem. ſpes autẽ non ↄfundit. Et vere dignũ eſt gloriani
tribulacionibo quia tribulacio exaudibilem reddit vocem hoĩis
xp̃iam· vnde de᷑ in p̃s · Ad dñm cuz tribularer clamaui ex K.
¶Aunta gloꝛia ſanckoꝝ elt in infirmitatũ frequentia. Dint ẽ tn
ait aplus· 2.· ad. Cor᷑. 2.· Si głan optet que infirmitatis me
ſunt gloꝛiaboꝛ· Item dict. 2. ad. Cor.2.· lbenter gloeiaboꝛ in
mſirmitatibus meis· vt in habitet m me vᷣtutes xp̃i · ꝓpter qG
palœæo mihi in infirmitatibo meis in ↄtumeliis ĩ neceſſitatibus.
m plemndtombo. in anguſtiis ꝓ xpᷣo. Cũ em infirmoe tc potens
ſfſum Tegit in vitaſprm ꝙ ſenex quidã erat qui freqnter egro⸗
tbat. Contigit autem eum vno anno nõ egrotare qi aflige
batur grauiter· a ploꝛabat dicens. Dereliquit me dñs ſ nõ vi
Vnde die apkus ad· Gal. 6. MWihi auteʒ abſit głari miſi ĩ ruue
dñi noſtri iheſu xp̃i per quem mihi mũdus cruaſfixus eſt et ego
mundo. Nota ꝙ nõ eſt m dig nũ vt gloeiem in crueœ xpi. Crux
em̃ rpi- vt ait. Kuf. de locis iuſpliel g, iam tranſiit ao Fontes
impatoꝝ. ſtem in fontibus regum cioſus eſt lignũ crutis c;ᷓ
gẽma ðyadematis. Legit etiam in tnꝑtita hyſtoeia: aſtan⸗
tinus imꝑatoꝛ ſignũ ſancte crues ſempꝑ ante ſe depoꝛtari p epit
ſigno etiaʒ œucs ſuoꝝ militũ arma ſig nauit eptima gloꝛia DD
Nnctoꝝ ꝗᷓ expedentibo gloeiis reſultat eſt ſpei filialis emmectta /
H Jndw dint aptas ad · Ro.

2—

⸗

—

o.5.· Gloeiam in ſpe gloie filio deo.—

Ne autez tollat᷑ homini ſpes huiꝰ? gloꝛie ꝓpter hoc etiam ip̃am
moꝛtem coꝛpalem debet gratiſſime ſuſtinere. vnde ait apłus. I.
ad. Cot᷑. · Bonũ ẽ mihi magis moꝛi qua; vt głam meã quis
euacuet. Et nota ꝙ gloꝛia filoꝝ dei de cui? ſpe nos optet glo
riari hoc eſt ꝙ videlicet deũ tẽplamur ſfatie reuelata:· a ꝙ a cla
ritate virtutũ tranſfoꝛmabimur in beatitudinũ claritatem· Dic
ſtcribit apłus. 2· ad. Cor · 3. Nos omnes reuelata fade gloꝛiagʒ
P e dñi dtemplantes in eãdem ymaginẽ tranſfoꝛmamuẽ a claritate
1

— , in claritatem tanq; a dñi ſpũ. ¶ IU ¶ Tertio ſciendum eſt

2
Pdraf, pfe mntravia: Quidã enim gloꝛiant᷑ in mũdane ſapiendie vamtate. Alii glo⸗
riantur in humane laudis ſatuitate. Terai glant᷑ in ſuoæ opm
malignitate · Auarti glant eeet⸗ inſtabilitate.· Auinti glo
rniantur in ſanitate et robucta etate: Sexti głant᷑ in turpi vollup
Phno lornh ate. Feptimi glant᷑ in p̃ſentis gloꝛie bꝛeuitate ( Igitur tontra
P e ke pPZfmam glam bonoꝛ que eſt ex hoc ꝙ non ſciunt a noſcũt de6.
mali glant᷑ in mundane ſapiendie vanitate. Contra hoc ip̃e do
minus loquit᷑. Jeremie· 9. Non gloꝛietur ſapiens in ſapiencia
lſua. ſed in hoc gloꝛiet᷑ qui gloꝛiat᷑ ſcire a noſſe me · Contra ſapi
enciã huiꝰ mũdi loquit pau.j.adCor ꝭ: Spia hꝰ mũdi ſtulti
cda eſt apud deam. Fit etiam paulus pᷣma ad. Coꝝ· S. Sciẽcia
inflat caritas vero ediſficat. Suꝑ hũc locũ ait. Rug· Pponẽda ẽ
fſtiencda ſciende . Welius eſt enim ſcire infirmitatem nrãm q; na
turas reꝝ. laudabilioꝛ eſt em animꝰ cui nota eſt infirmitas ſua
6ß qui ea non neſpecta ſpderum vias ſerutatur. a terray ſunda
2“ mDenta a æloꝝ faſtigia (ſtem cotra ſecundam glam bonoꝝ que
eeſt in puritate ↄſciẽcie repꝛobi glantur in hü ane laudis fatui ⸗
tte. Contra hoc aplus ait. I. ad. Coꝝ. 3 lemo glietur in ho⸗
. minibus. Et iterum. Mõ queſiuimꝰ glam a vobis neq; ab aliis
Ule glam querit ab minilo d laudar deſiderat ab homin by
Stultuͦ autzz eſt ſe bonũ vel pulchaũ Pter hot eputare ſ bono
vel pulch ab homimbo app eiletur tals enim nõ in toꝛde/ſed in
hie gloꝛiat᷑ Sicut dic· aplus pᷣma ad. Coꝛint heos. 5.· Non eſt
na gloꝛiacto veſtra. Et loquitur de hiis qui gloelant ĩ faſte
3J₰ beon operu impii gloꝛiant᷑ in malicia et in miquitate contra
quos ð8: m p̃s. 51. Quid głaris in malicia qui potẽs &. tota die
mmiuſtitia cogitauit lingua tua ſicut nouatula acuta feciſti doluz
ſſequit᷑ ꝓpterea deus te deſtruet in iinem euellet te· a emigrabit
te de ta bernaculo tuo a radiœm tuam de teꝛra vinencuz. Ecce

m ſeptem que pdicis ſeptem ſũt cotrarla non eſt gloꝛiandum:.

quid ſequat᷑ eos qu in malitia a iniquitate gloꝛiant. Cum eim
puenermt in ſinem hiuꝰ tranſitoꝛie vite in cꝛpe a in aĩa piter
deſtruͤent. Coꝛpus em̃ illoꝝ: de tabernaculo huiꝰ terꝛeſtris ha
bitadioms euelletur· vt in ſepulchꝛo a vermibus comedatur·
Radis autẽ ioꝝ id eſt amma ꝙ; trũcus coꝛpis vixit a teꝛra
vinenciũ in regionẽ moꝛts ppetuę demerget᷑ vt ibi abſq; vlla
miſeratione a demonibo affligat (ſterm vontra quartam glam ti
electoꝝ que in tribulatione varitate mali gklant᷑ in diuitiaz in
ſtabilitate. Contra tales dr̃ in s. 48. ui ↄfidunt in vtute ſua
a in multitudine diuitia?; ſuaxꝶ gloꝛiant᷑ relinquent alienis di
uitias ſuas a ſepulchꝛa eoꝶ domus illoꝝ in eternũ · Btultum
igit᷑ eſt m diuitiaꝝ multitudine gloꝛiari cũ neceſſe ſit hommes
in talibus gloꝛiãtes alienis relinquere diuitias ſuas. et opteat
etiam ꝙ ſepulchꝛa infernalia ſint domus illoꝝ mternũ. Pnde
legit᷑. Luc.bõ. Woꝛtuus eſt autem a diues et ſepultus eſt ĩ in
ſrno Dint dicit. Eceleſiaſtici 10. Qui gloꝛiat in ſubſta pau
pertatem vewat᷑ Auam vero paupertatem verebit· Certe pauꝑ
tatem illius diuitis qui tum lazarus inpaupꝑtate tribulabatur
ipe cotidie ſplendide epulabat᷑ ſed poſtea ad tantam pauꝑta-
gue petiuit · ſed optinere nõ potuit tem ↄtra quintã gloꝛiam ſtn
bono que eſt in infirmitatũ frequentia: mali gloꝛiant᷑ in t-
Poꝛis ſanitate at wbuſtä vstate⸗ Contm bor Siaf. Paod: 2, Ne H
gloꝛieris incraſtinũ ignoꝛãs ꝗdð ſuꝑuentura ꝑiat tibi dies· In
craſtino gloꝛiant᷑ qui longeuã q ſanam vitam ſibimetip̃is po
mittũt a Ppter hot ſupbiunt æ letant᷑- Et orte ꝓpter hant ſtul⸗
tam repmiſſionem multi damnati ſunt· vnde dic. Ec. 29. Re⸗
paomilſio nequiſſima multos pdidit diligentes ſuple hanc vi
uium tranlſitoꝛiam. ꝓpter hoc etiam dit · Ecciaſtic. x. Nolite attẽ
Dden ad boſſelſiones mniquas. a ne dixeris eſtinn ſuftidlens viia —
AIbi dit. gloſa: cauſa auaricie eſt longe vite ꝓmiſſio (Item coõtra 6 *
ſextam gloꝛiã iuſtoꝝ que in cruce dñi nr̃i ihu xp̃i repꝛo bi glo
nantur in turpi a ↄſuſibili voluptate. De iſtis dic paulus ad.
Phir 3. MWulii ambulant quos ſepe dicebam vobis nũc autez
et flens dioo inimicos cruds xp̃i quoꝝ finis interitus quoꝛzum
deus venter eſt a gloꝛia in afulione ipoꝝ. NHota inimict eru
as xp̃i in qua: et de qua vᷣgo filius virginem matrem virgim
diſapulo ↄmendauit p̃upue ſunt luxunolſi quoꝝ deus ẽ vent
er ea que ſunt ſub ventre gloꝛia em eoꝝ eſt in oõfulſione id eſt

de talibus gloꝛiant᷑ de quibus pocius ↄfundi ac doloꝛe debeꝛẽt

,

I

Hobeh. Eo ſn
1oneen

1 eſe

le

MÃ pppeer quid vt veniat inuter. ¶ D (De pmo nota

ckt eerte hoꝛum finis eſt nin acriter penituerint interitus ſempi⸗
ternus. De talibus etiam dicit in p̃s.96. Confundant om̃s ꝗ
adoꝛant ſculptilia a qui gloꝛiant᷑ in ſimulachꝛis ſuis- Pimula⸗
chꝛa luxurioſoꝝ ſunt ſeda coꝛpoꝛa mulierũ quas plus dihgũt
quã crudſixũ qui paſſus eſt ꝓ eis in cruœ · et ꝓpter hoc ꝓpculdu⸗
bio ↄfundentur ob pꝛio ſempiterno (Item ↄtra ſeptima glam
lanctoꝝ que eſt in ſpe gloeie filioꝝ dei repbi gloꝛiant᷑ in pñtis
gloꝛie bꝛeuitate. Cõtra hot dit · Ecc iaſtici·I1. In veſtitu ne glo
ieris vmq; nec in die honoeis tui ex tollaris. Ibi dic. gloſa- In
honoꝛibus mundanis non eſt ſuꝑbiendũ quia tranſit mundus
et dtupiſcientia eius-Dint diot Yſaie· 40. Wox dicentis cla⸗
ma. Et dixi.· Quid clamabo.· Dmms caro ſenum et ommie glia
eeinus quaſi flos agri exſicatũ eſt fenũ. et cecidit flos quia ſpůs
domini ſuff lauit in ea- Stulte itaq; faaunt qui pter pompaticaõ
enatũ veſtium et ꝓPter momentaneũ floꝛem huius ſeculi renũ

aant ſpe eterne gloie filioꝝ dei· Rogate igitur ze

.

¶ Item de eodem ſermo octaus.

(Furge ꝓPpera amita mea tolumba mea &ι Cantitoꝛum ſcðõo
as eledtioms paulus inquit ad. Pebꝛeos decimo · Po lũtanrre
pectantibo nobis iam nõ relinquit᷑ hoſtia ꝓp pecatis . Suꝑ quo
mauit deuotus berñ · Nuõ volũtarie peccati iam non relinqtur
hoſtia ꝓ peto miſi qꝛ illi non denuo crudſigit xpᷣqus· non ↄplan
tatur iterũ ſimilitudmi moetis eius per baptiſmuz h ꝓpꝛia iam
ab eo lacrſmaxꝝ vnda exigit᷑ · ꝓpꝛiã baiolare crucem · ꝓPꝛia mo⸗
Hfiſficare membꝛa. Bi ergo m peccata wadimus neceſſe eſt vt ꝑ
lacrimaxz effuſionẽ ac paſſionis dommice retoꝛdacionẽ ac imi⸗

naoneim reſur gamus tũtc enim amia dei aſtituimur· dominus

nobig dicet ſurge pera ·

Vꝛge pera amica mea tolũba mea ſoꝛmoſa mea· a v

ni. Cantitoꝝ 2. Pec em verba bene a 2uenie nter pit
expon de qualibet vgine. = ſpetialit᷑ de ſancta agnete
Vnde ſex Pnapaliter ſũt hic notanda. Pꝛimũ eſt qᷓre beata ag⸗

Ies a dno ſurgere iubeat Scom eſt qre etiam vt ꝓperet amo⸗

——

neatur. Verciu eſt obꝙ; cauſam amica dicat᷑. Auartũ eſt cur to⸗
lumba aſpellet᷑. QAuintũ eſt cur etiam fozmoſa vo cet. Sextũ eſt

3P D De 1* ſurgẽe
tetur beamn agnes ad ſei deſenſion?. Certe pa no iareerit
lnidere d Pocius fidem dñi verbis et facis tanquam bellatnx

Banctis
re. Hurꝛexit ſiquidẽ a clipeum tencri
omnibo toꝛmentis mimicoꝝ ſidei ↄſtanter obietit ꝓfide domini
deſenſanda. nobis etiã neceſſe eſt vt oottidie ſurgamus.iin ſide
et aliis virtutibus pficiamꝰ. Vnde ait· Jerommꝰ. Cottidiamis
ac repentibo virtuti incrementis inſtauranda mens eſt. Tam
din em non celabimur retro q; diu ad poꝛa ctendimus at vbi
ceꝑimus ſtare deſcendimꝰ noſtrũq; nõ ꝓgredi iam reuerti eſt.

egre gia defende oꝛpis ſui

4

ꝛm pyle

Certe ſi planta tua q; in oꝛto tuo plantaſti nõ ſurgeret doloꝛes
ita a xpᷣus vult. vt ð vᷣtute in virtutẽ ꝓficias (Oe ſeðo no
dr beate agneti a dño vt ꝓperet ꝑ martirii paſſionem. vñ iſta
ea legit᷑·3. etatis ſue anno moꝛtẽ ꝑdidit
uid igit᷑ nos barbati qui ita ſegnes tame;
aſim ſumꝰ in ope dni quid mq; in excuſacione nrã ſumꝰ dicturi
in die iundicii cum iſtam iuuenculã tympaniſtriã iſtam teneram
puellam toꝛpus ſuum tenerzimũ að ignem ad gladium: ad
diuerſa ſoꝛtiter obtuliſſe tvꝛmenta cũ videamus iſtam delicata
dñi aſpera aſtanter. a alacriter cucurꝛiſſe ꝓfecto iſta vgo
O urget in inditio cũ viris effeminatis. 2 8 pnabit eos
¶HDe tertio nota ꝙ beata agnes amica dni appellat᷑
delicet ꝓPter ſidelem ſidei firmitatem ꝓpter ſuꝑfer⸗
uidam caritatem a ꝓPpter deo plautam humilitatẽ (Pꝛimo igiẽ
amica dñi fuit ſancta agnes· ꝓpter ſidelem ſidei firmitatẽ. Vndð
et ipſa dit. ipſi ſoli buo fi ipſi me tota deuotõe ↄmitto. Iteʒ
ait poſuit ſignum in facem meꝙ; vt nullũ p̃ter eũ amem. Ipa
onſata et anulo dñite paſſionis ſubazrata fſidem
thoꝛi ſeruauit illibata: adulteriũ admittere dedignaea. Pnde et
dñs eam nüc erouerſo in amplexibo ſuis tamqᷓ ſuam ſidelẽ ſpõ
rcubare fact quietiſſime nec eam ſuſcitani ſimt quouſq; ipſa
velit (Scðo amica dñi dici᷑ ꝓpter ſuꝑſeruidã cari
ipſa dixit· amo km in cuius thalamũ introini
caritatis feruozem me illut de ferentez. KFit eti⸗ n.
venio ad te quem amam quem queſim quẽ ſemper optaui. Vñ
dr ꝙ fuit amica dñi per ſuꝑferuidam caritatem q? id quod ſer⸗
uet vt ſcitis quadaʒ coloꝛis a incendii vehementia iactat extra
ſe attollitur ſupꝛa ſe. Et ipa ſine dubio ꝓpter mmiũ caritatis· et
pꝛa ſe iacta fuit ſemetip̃am viz 2 dp⸗
