q; pti ad ome mteſſe. Scðdᷣo wero reqͥritur
alariu moderatuz exig at⁊ recipiat ·

ð

¶ Ad cuuis euidẽtã qri poteſt· vtrũ lici⸗
tũ ſit aduo cato pecunia accipe ꝓ ſuo pa
tro cimo · p̃ßtim cũ opa miſcdie no ſut in⸗

tuitu remuneracõis Hũane faciẽda ſcᷣʒ

illo luc. xiiij. Cu facis pradiũ aut cenaz
noli vocare anicos tuos neq; vicinos
diuites. ne ſoꝛte et ĩi te reinuitent et ſi⸗
at tibi retributio · In cuius etiã argumẽ
tũ dic Aug. ad macedoniũ.q; nõ debz iun

dex vendè inſtũ mdiciũ nec teſtis werũ tæ

ſtimomu. Ad ſ do m tho· ha ho · q · lxxj·
ꝙy ea qᷓ quis nõ tenetur alti exhibo poteſt
iuſte ꝓ eo ꝝ exhibi cõe recopeſacoeʒ acci
pe · Mamſeſtuz ẽ autẽ ꝙ aduõtus nõ ſp
tonetur p̃ſtare pro cimũ aut ꝰ ſilii cauſſ
alioꝝ· et ideo ſivendat ſuũ pr̃ocimũ aut
2ↄſiliũ nõ agit ↄtra iunſticiã. Sic eade eſt ra
tio de modico o pem fſerete ad ſanãdũ de
omibʒ alijs bmõi pſoms. dũ tñ aceipiat
moderate ↄſiderata dicone pſonan ee
negocio n alaboꝛũ⁊ ↄſuetudie prie· Lee
eſt idẽ de in dicibʒ ⁊ teſtibʒ. q; tles ſut co⸗
munes vtri q; pti.qꝛ iudex tenetur dare
mſtã ſentẽnã teſtis tonetur dicẽ verũ te
ſtimomũ. Juſticia autẽ etwitas nõ ma⸗
gis declin at in vnã ptẽ qᷓᷓ in alia: et ĩo iu
dieibʒz de publico labo n ſtipẽdia ſtatuta
ſut ꝛteſtes exreſas aceipuit nõ qᷓ preceui
teſQnnõ j h qᷓ; ſtipẽdiũ laboꝛis · et ᷣvel ab
vtraq; ꝑtevel ab ea a qua in ducũtur· qꝛ;

tũ eſt 2 ſuetudo regiõis.
onè hoꝝ ꝗtue: mauis vel mnus taxari
debz. ut in deo . c. tria · apud vrbe. õ
po teſt tn eũ eo ↄ uemre de ſalario eu gEui
dãano liti gatoꝛiſ. et peipue de quota pte

nemo mlitat ſtipẽdijs ſuis vnq ut dꝛ.

eoꝛin · ix. Sʒ aduocatus alterã ptem tãtũ
tefendit · et ideo lieite poteſt aceipe pᷣeiuʒ

a ꝑte quã adiuuat. vñ aug ad macedo

mu. er pom t᷑ · xj · q · iij · e Põ lieet indieiuz
vendere indiei ſi lieeat aduõto vende⸗

re mſtũ pro cimũ iuriſcõſulto rectũ coſ

fa & hia- ve nö fane Gerdtnn 34

immoderate p nnpꝛobitatẽ extoꝛquet cõ

tra inſtieia peetat obligat᷑ ad reſtõneʒ ·
l ſi plus extoꝛquet ꝙᷓ; debʒ · vn pt ab i⸗
meio eũ litig atoꝛe pactũ facẽ. l etiã pꝰ

factü ſi ab ime nõ fu eĩt dtmmmatũ de q;⸗
titate ſalarij. Cuins moderamẽ attendi

debz ßm qᷓtuoꝛ· Primu eſt magtudo cae ·

ſepᷣm ẽ laboꝛ aduocaeoms· tereiũ eſt ſe⸗
entia facũdia honeſtas —

litis. ut ibi. arectur. quũmno etiã tales

ab aduocãdo remouẽtur · ut; ibið · Hmꝰ?
etiã rei gra de ibite. .̃terea no liez ac⸗
uo eato vllũ ↄtractũ inire· glo.lite pende⸗

te · vel vllã pactõem 2ↄferre

cũ eo litiga⸗
toꝛe quẽ in ꝗꝓpriã recepit ſte K aco o⸗
bieoms hmus elſt · quia poſſet eſſe occa⸗
ho mag ni mali. nã qn videret cãm in pi⸗

culo eogẽet cliẽtulũ inire pactũa dare ſa

lariũ ad libitũ. ſ̊ poſt cĩm pactã de ſala—
rio caueri poteſt ut/ F. devat · et exoꝛ · ↄg·

.l. Eſ eui. Moc etiã trepide te nẽdũ ꝙ ad

hibitis circũſtatijs pᷣ dicłis licice pᷣt ſme
pcco petẽ ſalarium · ut · xj. q · iij · e · nõ lieet
Addit tñ tacre · ꝙ ſi ſtat p aduocatũ ꝙ
ſns aduoeer inn ra faſoopta no potæſt wwer⸗
re ſalariũ· ut · C. de ↄ di · ob caʒz da · l· aduo
cacoms. vbi ði. Decumia data adu ocati
oms ſi ꝑ eos q̃ rec pꝑint ſteteiĩt ò nnnus
ſuſcepta cãm nõdũ impleuerĩt reſtitui dʒ
Demq; ſi finita cã de ſalario litig atoꝛ ſa⸗
nſfacẽ nolueĩt poteit aduo catus inplo⸗
rare indicis auxilui ꝓ ↄpetẽti ſalario. ut
F. de var et exoꝛ · ↄg · l· i. im honoꝛarijs.
Tercio ꝓmd e requiritur · ꝙ legalitatẽ⁊
ſidelitate ſuo clictulo ſuet · ut. ſ. de vti gẽti
bus ↄcernẽtibʒ cãe ſue ꝓmoco eʒ michi

Et Hmoſidemti⸗

viciu eſt mateie non artificis ut. F. ad.l.
acquił· ſi pßuus puũ. Eſi calicẽ. nec etiã ex
maduſtria debet iurgiũ ꝓtrahere · ut ðꝛ in
deo ˖ P. pᷣterea · vbi dic glo. ꝙ ſi feceit pu
met eũ index i duaby libris auri ut. C. da

omittat inquãtũ inſtteia pmittit· alioqn

ſ p inprudetiã ſuã vel negligẽtia cli ẽtuli

ſui cãm iiſtã amſeit obligatur eidẽ ad
Atemrut wo fel valitas ſi⸗
t multo ſoꝛtius obligatur ſi ꝓpter inſi⸗
telitatẽ et ꝓ dicoeʒ ſuã cãm amittèt · quua
tũc ẽ dig nus maioꝛi pena. ut · ff. de pen. ſi
qᷓs· Tenetur etia qᷓlicũ; vicio ſuo cãʒ ſuã
annſeit. ar · ff. de euic· emptoꝛ · Secus tñ

ñ ex qlitate cãe wel defeclu ꝓbationu.q;

iuðᷣ. ꝓp erãdu. Eillo pcul. Inſupꝑ tenetur

ad reſtõem dãm p ſᷣ illati · Eñ de tlibz di
cit Inno· de vilitate ↄdicõis hüane · ꝙ ſe

pe rãs tin diff erũt ꝙ ſitigatubʒ plus q; to

tũ aufer̃t · qꝛ maioꝛ ẽ expenſaꝝ ſuptus qᷓ;

hiũt fructuſ nee terminat᷑ nego cia pau⸗

xiñ yt⸗ quſq; oon marſupia ſut euaeu

ata: Auarto vero reqmiritur ꝙ aduſario

ↄpᷣuet writateʒ ⁊ inſticiã· ita q; m H„aiay.
nõ in ducat falſa mſtra nec falſos teſtes
hkue coꝛrup to ſ. nec mẽtiatur nec imnducat
falſſas leg es vel uma. q; tenetur aduoca⸗
tus omma reſtituere qᷓ inſte amnſert illi
ↄtra quos procimũ pᷣſtabat ꝓpter ptina
ciã eius. h̊ ray · Silr dic hoſt · ti · de peniten
tijs.q; ſi aduocatus ꝑ ſuã cauillationem
abſtulit aduſario ſuo bona cãm vel gua⸗
nit eũ m aliq́ petẽdo di lacõnẽ ſupfluã vel
alleg ado falſe ↄtra ↄſcĩiam.vel faci ẽdo
poſitionẽ duplice vel cauillo ſam· vel ꝑ in-

ſtructõnẽ falſi teſtis · vel inducedo clien
tulu ſuũ ad negãdũ itatẽ· tenetur i ſo⸗
li dũ q adverũ R ide eſt ſi ſůtraxit
adũuſario copiã deſenſiõis · Vñ in dcõ · C.
tria ſubdit᷑. H. Si quis autẽ ex litigato⸗
rib detectus fint ſep ati tractaſſe cũ plu⸗
ribz adùſario ſuo ſtraxiſſe paris defen⸗

ſioms copiaʒ ondit ꝓculdubio iniquã a

ſe lieẽ foueri aũ ctate iudicariã a ſe elu
ſam expietur. ibi. Er h exẽplaniter pt
extra de teſti · et atteſta · m · c · mt mant · et

unamto ↄſtricli ne ↄ tra eos teſimomũ

ferrẽt · vide in gloſa Vertñ aduocato

tñ licet eivti aliqᷓ falſi tate ·

defendenti iuſtã cãm lieet ea prudetor oe⸗
eultare q bʒ im pedire poſſ eiug pceſſus·
do oiſf
ſteñ· vbi S.· qᷓ;eito tñ ſeiueit cãm eſſe in

iuſta quã deſendit miſi ꝓſeqͥ dſtiteĩt mu
riat aduſario ⁊obligatur illi ad verũ int⸗
eſſe · Iñ diẽ greg · ſup ezechi elẽ · ꝙ iuſtꝰ

aduocatus nullo mõ cas minſtas acci⸗

pit necv̈ba dare p mmſticia ↄſentit · S;
ꝓhdoloꝛ ſm bnᷣhardũ in li · de ſideracõ
ne· hijſaduocati ſut qͥ docuer̃t liguas

ſuas loqui grãdia cũ opãtur exigua lar
giſſmmi ꝓmiſſoꝛes pareiſſmmi exhibitoẽa

dipti aduſus iuſticiaʒ eruditi ꝓ falſitate
ſapiẽtes ut fagãt malũ bn autẽ facẽ ne—
ſ. eruͤt. F ille . Ee idom madico futuro bm
FParbro, ymõe quo da mſte dicet᷑ ad;

uocato· Redde qð aceepiſti qm ↄtra ve⸗

ritatẽ feciſti⁊ miq tati affuiſti.in di cẽ ſe⸗

felliſti. iuſta cim oꝓpſſiſti. de falſitate vi⸗

xiſti· Inñ ſegitr quidã hns filuvomt
enẽe ꝓ ↄſñilio diceẽs dñe pau⸗
per ſu et ditari deſid ero:cũ igit᷑ aduocati
ſume ditẽtur ſi ↄ ſulu eitis vellẽ ſfiluũ meuʒ

ad quedꝗâ

aduocatũ fiei · Cui ſenex rñdit · Amcũz
wlueris aduocatus ſiei ſtatiʒ collo ſuo

ſealã imponit xij · Fduũ qua medite de⸗
ſcendit ad infeioꝛa gehene. z minus di

xit:qꝛ; qiid ecim gdus hʒ.nã huius ſcale

latera ſut fauoꝛ hHũanus tappetituſ aua.

rus. Primus gdus hums maledce ſca⸗

le eſt ſupbia m wſtibz a ſilibz tumorꝛ de⸗

lcãtio in honoꝛibʒ et vana glia in ſciẽtinſ.

Iß die Aug. m quodaà mone: ꝙ nl im⸗
pudetius arrogatia aduocatoꝝn ꝗ garru
litatẽ anᷣclè putãt ⁊ pamati ad lites in ſᷣ
jectos tumi de ſntonmet. Petzs Edus ẽé de
licate ſplẽdide epulari magiſq; cotidi⸗
ans et vᷣboſitatibʒ oblectari⸗ ic enĩ bꝛ’⸗
PHar.deoſidemcone. qꝙ boſulus aduoca⸗
tus à rũpetur à loq̃tur plenus ẽ pmõibz
coartus ẽ ſpuũs vteori ſui · eſurit et ſitit au⸗
ditoꝛes qbs lactitet vanitates ꝛc̃. Terei⸗
us gdus ẽ ſcjam vendẽ nec quið pſoniſ
pvaupibʒ vel miſerablibz ſme p̈ eio eoſali.·
Vñ diẽ ſmodus in epla⸗ꝙ aps cauſidi⸗
cos etiã ipᷣm ſilẽtiũ venale ẽ ac lngua eo

rũ dãmiſica niſi fum bʒ argenteis ligetur·
Auartus gdus ꝗgpter eſtũ auaricie ins

=
I”ẽMVBã

VII

ſtieiã ſernè in omibʒ ↄmodo g;o deſer
wre · SPñ dieẽ Alanus de 2 qſtione natuẽ.
vbi numus loquitur tulliam eloquij
tuba rauceſcit. vbi numus militat hecto⸗
ree mlicie ful gura copeſeutur⸗ vbj puge

pecumavtus expugtur hereulęa· numuſ

reg nat: numus impat vmuß · Nutus
dus ẽ multa ꝓmittẽ ⁊ infidelr agẽ. ſe ſec
tẽ iactitare ⁊ ex ignoꝛãtia vl neglig ẽtia
eãm amnttẽ.· Yñ bñ. de ↄſ deracõe. Hn ſut
q̃ deuer̃t linguas ſuas loqᷓ grãdia cũ o⸗
peratur exigua·largiſſim ꝓmnſſoꝛes ꝛ p-
eiſſmi exhibitoꝛes · H extus in aduocã⸗

do paupi bʒz nolle ſbu emrecũ tn ad ̊ ob

ligẽtur. x locoꝛ tꝑe · Ome nãq; ingemuũ

2flat m ſoꝛnace auaricie. Septimus eſt

eam quàâ agn ſeit deſperatã aſſumẽ vt ſie
marſup ium litigaton valeat euacuare⸗

Oetauus ẽ cãm muuſtãà aſſumẽ et ea wel⸗
le ptiaciter defendẽ · Nonus autẽ ẽ cam
quãà depoſt niuſtã reꝑit loni nus elle

ſuſt inere · wl ſaltẽ ↄ po ſied em facè cũ da⸗
2 S 727 —„D „ „
mno adùſarij. Decimus eſt cũ imiuriax⸗

boꝝ aduocãdo racoꝛesa odia ſuſcitare.
Ingecimus falſa iua vel inſtia ſeu fal
ſos teſtes indueè àwera neg are · diuͤſaſ⸗
q; cauillaco es friuolas ꝓgoné. Duodeci⸗
mus ẽ dilacoes et ꝓtm ctõnes ſupfluas

petẽ in grauamẽ ptuũ · Tredecimus ẽ im⸗

ocleen ei minſtuũ lueruz extoꝛqᷓre val

exig.: Hecimuſquartus ẽ auxilui aduo⸗
toꝝ ↄſiliatoꝝ vel teſtiũ qui fuerũt opoꝛtu

m vel necrij ab adů ſario caueis admmuẽti

ecimuſqiitus eſt necrio
,„„ 5 . ₰ .
vſtituẽda ſRibiipᷣi retinẽ nee velle reſtitut.

Er ſenex ſbintulit dieẽs⸗ Cu aduzòti ſme·
tlibz faeinoꝛibʒ onerati ↄſulo tibi ꝙ etnaʒ
dãnacõ em laluacom aje filij tui nõ ſpo⸗
nas · Arũto demq; requiri .· ꝙ varitn
Pie

ĩ aduocãdo ꝓ tpe⁊ loe ſbᷣ ueĩat·

q́ri p̃t. vtrũ aduocatus cãe pauperũ po
cimũ pᷣſtare teneat᷑.pf cũ vᷣꝛ exo.xxiinj.
Seviwis aſmũ odiẽtis te iacere ſub onẽ
nõ ptrãſibis h̊ ſleuabis cũ eo⸗ſj nõ minꝰ

piculũ immjet paupi ſi ca jllius ↄtm mi⸗

ſtieiã opprimat⸗ euia hõ ex debito carita

tis pluſ obligat᷑· Pĩe dic greg in omel⸗
quadã. Pabes lo qndi locu apud dinitẽ
ꝓ pauꝑibʒ interedat · talẽti enin noje

euilibʒz reputabitur qðᷣvel mĩm uů aecepit
Aad ſ doͤm ſm tho ha ße · q. lxxj · ꝙꝙ eu p̃⸗
ſtare pro cimu cã e pauperù ad opus mi
ſericoꝛdie ptieat id eo cadit ſbᷣ pᷣeepto ſi⸗
cut alia mſcdᷣie opa cadũut ſbᷣ pᷣcepto · et
q; n ullus ſufficit omibzʒ mdigetibʒ impẽ
w doc · xpᷣia · cũ oĩbz ꝓdeſſe nõ poſſis Hijs
potiſſme ↄſulẽdũ ẽ q ꝓ lo coꝝ et tꝑmvel
quaruũlibʒ reꝝ o poꝛtumtatibʒ ↄſtric tius
tibi quaſ quada ſoꝛte iungũtur, Inde
ↄcurrẽtibʒ hijs cauſis dũ pauꝑ tãta ne⸗
ceſſtatẽ patitur ꝙ nõ appareat imn ꝓm⸗
pto quõ ei alr ſbᷣuemiri poſſit · tüe tenet
ei procimũ impendè.cũ · ſ· quis occurrit
aduocato q tanta ad pns necitatẽ pati⸗

tur ꝙ in pronatu nõ appareat quõ alr ei

ſbuemire poſß: als nõ tenẽtur tam ſtricte
ꝙ; omittedo peecaret moi liter qᷓ;nis lau⸗

ret · Et ſic tenetur vtiliter diſpeſare talen
tũ ſibi creditũ puata tn opoꝛtumtate lo⸗
coꝝ tẽpoꝝ ⁊ aliaꝝ reꝝ. In cuius argum⸗
tũ officiũ iundicis ſedetis in medio ꝑtiuʒ
eſt dare a duocatũ illi ꝗᷓ Hr̃e nõ poteſt ut

F. de poſtulãado · ·/ i. . ait pᷣtoꝛ ſi nõ Habu⸗
erint aduocatũ ego dabo · Iñ ꝙ plone
mſerables ſme ſalario ſut ab aduo catis

ij. et. hexx vij · di · c.· i et · ij.· Nec ſolu hijſ pꝑp
ſoĩs hãchuamitatẽ mdex exhibẽ ſoßwe⸗
rũ etiã ſi q alius ſit qͥ certis ex cauſis vel
am bicõne adùſarijvel prom metu nõ in⸗
uemat aduocatũ. Huic index de aduo⸗

cato ꝓm det ei tenetur aduocatus oſ
dire · Alioquin ut ði m deõ · tria · v. Fi

q́s wro »momtus a iudice ea excuſacoe

q nequeat ↄpꝛobare cuiqᷓ; ꝑti pro cimuʒ

denegaueit careat ſoꝛo. lo· ut · ſ· de pe⸗
ms: moꝛis· Q i. equit᷑· Sciat eta nuna
ſbi agedi copia poſſe reſtitui · glo.ſc ex

tra de teſti· et atteſtatc/ m timat · et extra
de teſti. cogẽ · c. pu emt. Ad idẽ. ff.de off.
ꝓconſu · l qucun q; · Eſi · et · cꝛ e⸗. ꝓuiden⸗
¶ Ad laudem dei·
e aſſeſſoꝛib auditoꝛibo arbitra⸗

rijs ꝓcuratoꝛibo actoi bo ſmdicis ſĩco

nonms ↄſiliarijs ac penꝗ
in bijs offtenjs

Syno wj

. α 17. ,.
(Lesaudi

„—

On loq;is ↄtra pximũ tuum
falſu tell mom ; ex o· xx · O ex⸗
tũ pᷣterea genus hoĩm faciẽs
ↄtra p ceptũ iſtud ſut aſſeſſo⸗
ditoës ꝗ ſut collaterales indicũ.
¶Dꝛo ́ notadu.ꝙ auditoꝛ è ille cui ab

aliq mdiee media ꝑs wl aliq certus ar
ticulus comittit᷑ audiẽdus vel exanminã⸗
7 „ê „ ₰— 1ℳ 7 .
dus · Audlieor enim ſic aſſeſſo: ab jĩpo in

dice de ↄſenſu ptiu debʒ eligi ne appellec
ab eo · mſi mo du excedatvel meito ſit ſu
ſxæctus. utʒ extra de off. del · e· ſup qſtionũ
articulis · vbi plane de H̊. et plura alia ꝓ⸗
ſoqmtur de eade mateia m tex · et m glo⸗
In ne recuſarivaleat de ptiũ aſſenſu de
tur wel recipiat ut bi. Cums offieiuz elk
exequ qð ſibi madatur et ꝓut ſibi man⸗

datur. vn offſiciuʒz eius plerũq; necriũ eſt

jn indicijs utʒ in deo·c ſup qonũ. Cetera

etiã mtelligi debet de auditoꝝbʒ qᷓ nũc di
cetur de aſſeſſoꝛi bʒ·lz ĩ aliq bʒ diferat. Eſt

ennn aſſeſſoꝛ ille ꝗᷓ aſſociatur ab eo qͥ po⸗
teſtatẽ hʒ iudicãdi ut ſibi in cã e ↄ gmeo⸗
ne aſſideat eu mſtruat cãm debito fine
deeidẽ· werũtũñ lʒ de in ad indicẽ ſpectet
aſſeſſoꝛẽ eligẽ·thñ m Tan tur de coſue

tudie⁊ etiã rom gruit ut de ꝑtiu aſſenſu

eligat᷑.ne poſtmoð aliꝗᷓ ꝑtũ ipᷣm valeat
recu ſare · vel ſbõ hoĩe ſuſpecto litigare co⸗
gatur. Sn ꝙ de aſſenſu ptiu ſit eligẽduſ
pz in deõ ceſnp qonu · vbi ſb dit᷑:ꝙ ab eo

296 poreſt ꝓuocari · Adixẽ.ij · q· vj · ce· pla⸗
cuit/ij. Si wro ptes nõ ↄuenerint ad eli⸗
gedu aſſeſſoꝛe. tuc delegati indices eũ e⸗

ligat ꝓut vid erint ex pediè et vtile foꝛe·

etia muitis ptibʒ· qm indiciũ redditur imn
uitũ · ut · ff. de . obli· mter ſtipulãteʒ · R
ſtichũ. &t ſi qrit᷑·qualis eſſe debʒ aſſeſſoꝛ.
Picẽdũ ꝙ integre fame nõ turpitudine

notatus ut..de offi aſſeſſ. l· j. et · C· de di

gnitatibʒz. li. xij · l. n. vbi dꝛ. Nec in fami bʒ
et notats H pjs quos ſcelus à vite tur
pitudo mquinat hjs quos in famia ab

ineſtoꝝ cetu ſegregat di gnitatis poꝛ⸗
te patebut⸗ Nec etiã debʒ eſſe ſuſpeckas a⸗
licui ptiũ. q; cũ ipᷣe pticipet iutdietõe in⸗

dicãtis ſi ſuſpectus eſt recuſari poteſt. ut

bepre ſup qonũ, nemo fungi pt offed

— —⸗— NN — ——

aſſeſſoꝛis ⁊ aduocati. ne dũ ad vtruq; fe⸗
ſtinat neutrũ bn pagat ut ·ff. de euicli·l.
venditoꝛé · C.· de offe· aſſel.l. vlt. et.xv.q.i⸗
c.pᷣ ſeroſ.et ĩ glo.nemo enĩ nvna⁊eadẽ
offieõ diüſaꝝ pſonanꝝ vti poteſt. ut pʒ
mmeq nn· c et; . C
aſſeſſo: a pti bz ſalariu recipe po ſſit pßtizʒ
eũ ſm lege. ff. de codi · ob tur · eãm · l. ij · Si

quis inſiſmmnũu horet ammũ ⁊ indici mu⸗
nus offerret ut iuſtu indieiuz daret a ca
ſua cadẽ debʒ qꝛ iudiecẽ coꝛrupiſſe viðꝛ· et
de vi. et ho · eli· e ab omi. ſb dit᷑· ꝙ ind ex
nõ debʒ ſalariũ petẽ noĩe aſſeſſoꝛis Ad ̊
dðm ᷣm Aſteñ.li.i.ti.xxx viij·ꝙ ſi tale,

oſſiciales mioꝛes. ut aſſeſſoꝛes auditoës

et hles quocũq; noĩe cenſeatur habeant
certos redditus aſſignatos ſibi tuc nõ
licæt eiſ a litiganbʒ vel ec ab alijs ſ ditii/
aliquid extoꝛqᷓre ſic nec uidices oꝛdiari
ut dem eſt. 8. jwero nõ hñt certũ ſtipen
din ſibi aſſignatũ · tũc diſtĩgue mAlex
an · in · jij . . ſ.· hm ↄ ſuetudinẽ ⁊ moꝛè ter⸗

re recipe pñt.hj p vim vel inmo deratam

mpro bitatẽ recipe nõ pñnt·qᷓ̃ diſtinclto

pvba aug ad macedomuũ ꝓbaturha⸗
betur · xiiij · q· v.in.e.nõ ſane. vbi ſubdic:
ðũt alie pſone minfeioꝛis loci q ab vtraq;

pꝑte nõ inſo lẽter aceipiũt · ſẽ officialis e

qui amouetur eui admouctur officiuũ·
lo · di ſtinguẽ vult inter officiales ppe
tuos⁊ tẽ poꝛaleſ. Cpalẽ wero w cat eum qͥ

a mouet᷑· ꝓpetuũ wcat eũ eui ꝓpetuo tra⸗
ditur tke offieiũ. Seqtur in textu. Ab hijſ

extoꝛta ꝑ mmmo deratã impꝛobitatẽ repe

ti ſolent · magiſq; reprehen dmus eos

qᷓ talia muſitate repetiuerũt qᷓ; qui ea de
moꝛe ſupſert · qm multe necrie plone re⸗
bus huams vel immtãtur hmõi 2ↄmodia
vVvel tenẽtur. Gl o. hocvult dicẽ ·: ꝙ officia⸗
ti rophẽdutur nõ ex eo ꝙ aliqᷓ exwꝛquẽt

hz ꝙ ea inmoderate exqmrũt. vñ tlia nõ

repetutur ab eis miſ certũ hſit eis ſaſariuʒ
. „ . 5 „₰⸗ —————
2ↄſtitutũ · tũc enim ſi aliqͥd vltra hoc peti⸗
erit crnmĩe ↄcuſſiõis tenẽtur.ut.xxiij.q.

i. c.mlitare.et ſoluẽt qᷓ druplũ ut di.x⸗

„

viij · c· qm· in fi et m glo· i. q i. c· qud ã et
.vij. c. ſaneimus in fi · HPi vero nõ Hñt ſa
lariũ ſ extoꝛquẽt mmm oderatũ pᷣeiuʒ te⸗
nẽtur ad reſtõem · pnñt tñ ea paupꝑibʒ da⸗

ic qri poteſt vtrũ

re· ut deo · c·nõ ſa ne· in fi et in glo Dieie

etiã Accur. ꝙ ſi tles mſerioꝛ es officiales

nõ Hñt certũ ſtipẽduʒ ſibi aſſign atũ·tue
ſi extoꝛ quent nõ tñ ꝓꝑ vmm vel mmmodera⸗
tã improbitatẽ nõ repᷣhendũtur. IJn m
Eantre oꝛdine mdiciario·lcʒ deleg atus

mo iatur an teqᷓ; cã debitũ finem peipiat

nlominus tn aſſeſſoꝛibʒ debetur ſalariuʒ·
ut. ſ-⸗locati. vbi ðꝛ. 0 ui opas ſuas loca⸗
mit totius tpis mercedẽ accipe debʒ ſi per
eũ nõ ſteteit minus oꝑas pᷣſtat· qm ne

mo cogitur ꝗꝓprijs ſtipedijs mnlitaẽ nec
de ſuo inutus facẽ bnſiciu· ut.x.q · ij pᷣca⸗

cie. et · xij. q:ij. caritatẽ vbi ſub dit᷑: viſita
coꝛes eccia ꝝ clericiq; eoꝝ qui cũ ipis nõ

p ſue cimtatiſ prochias fatigatur aliqͥd

laboꝛis ſui capiãt te diſponẽte ſbhdij· m⸗

ſtũ nãq; eſt ut illi ↄſequatur ſtipẽdiuʒ

ꝓ tꝑe ſuũ accomo dare repintur obſeqͥ
um. ¶ Pedo qᷓn poteſt de pena delinq uẽti
um in hjs officijs. vtrum tim pumutur

i doᷣm m Hap.et aſten ꝙ; iles officialeſ

iudieũ indiſticłe tenẽtur ad reſtõeʒ ſi iu

dieẽ dolo ĩduxer̃t ad male indicãdᷣ· nno
pena aſſeſſoꝛis eſt h im oſieo ſuo male de
lndr ẽtis ut male ablata reſtituat euã im
q drupluũ:qᷓ q druplex reſtõ dinideda int
ſiſcũaſpoliatũ.ut.C. de aſſeſſ.vbi vᷣꝛ.Qõh⸗
liarios indicũ cãcellarios eos q́ dome
ſticoꝝ fungũtur offico poſt admĩſtmcoʒ
quinqᷓ ginta dies in ꝓuãcia reſidere p̃cipi

mus: ꝓ ↄfeſſo aũt tenebit᷑ qui accuſatus

ligitur.nõ autẽ ſic iudex · et ideo peiſe te

netur leſo. ut.ff. ꝙ quiſq; iut᷑.l.ij. vbi ðᷣꝛ.
hae edeõ debʒ dolus ius dieẽtis pumiri. n⸗
ſi aſſeſſons mprudetia ius aly dem ſit &;
opoꝛtuit nõ debz hoe mgratui officẽ h̊ ip ſi
aſſeſſoꝛ: Vñ et. hxxx vj· di. in · e tanta. j b

hmõi pſonã ſpᷣtraxerit in qᷓ druplũ reſti.w
tui iubemus q deſideratur ablata ut du⸗
plũ ſpoliatus aceipiat et duplũ nr̃ fiſcusz
acquirat. Sñ plus pumtur aſſeſſoꝛ qᷓ; in
dex.nã ſi in dex ꝑ imprudẽti a aſſeſſoꝛis
male mdicaueit excu ſatus eit ſi ſmmplex
ſuit ⁊ 2ſeiẽtiã bonãa habuit nec in culpa fu
it eligẽdo tlem aſſeſſoꝛẽq;ꝛ comiũter bo⸗
nus ſufficiẽs credebatur:magis g fuit
aſſeſſoꝛ in culpa · q; p eipue ꝓpter ſcĩaz e⸗

plus pumitur malus ↄſiliarius ꝙ;ᷓ actor
et . xc vj · di. e · duo · xj. q·ij · e · q 2 ſentit · et
xxiiij·q.iij. e. Nui alioꝝ erroꝛẽ deſendit

multo amp luis ẽ dã nablioꝛ illis q́ errat

q non ſo lũ ille errat ̊ etiã alijg erroꝛis
offendicula pamt ↄſirmat · Glo · nõ qꝙ
plus pumiturↄſulẽs qᷓ; faciẽs ut.xxiij·q
v.c.cũ hHõ.vbi ðᷣi. ꝙ aliqñ qui cã moꝛtis
ſuit plus pumtur qᷓ; ille ꝗ occidit·ar. eti
am . ſj.de aleatoꝛibʒ. l.i. ¶ Feptimu autez
genus hoimatn iſtud peeptũ agẽs ſunt
arbitrarij minſti·q ad arbitrãduʒ elei u⸗
nã ptẽ iuuãt alia miuſte grauãt · qd ne
ꝗquã licet· q; arbitraria adinſtar iudieõ
rũ ſũt redacta.ut.f.de receptis arbi.l.i.
vbi : Coͤpeo mſſuz ad ſilitudmẽ iudici⸗
oꝛũ redigitur ad fimẽdas lites ꝑtinet·
Iñ ſi declmãt a tramnte iuſtieie ſme rati
onabli et ꝓ babli ca midico ꝓboꝝ tenen⸗
tur in iudieõ aĩe Fuiter peceãt · Lic; enx
arbitri ꝓ;e dicãtur q̃ ex eoſenſu ꝑtiũ eli⸗
gũtur⁊ m eos ſbᷣ pene ſtipulacoe copꝛo
mittit᷑tut metu pene ipᷣoꝝ arbito ſtetur.
nõ tñ ex q̊ minus imo quatũ ad aliquid
ma gis o bligantur ad ferẽduũ miſtũ arbi
triũ ↄſideratis Hineinde cireũſtãtijs eo
ꝙ metu pene obligati ſut ab arbitrio nõ
recedè aken lieitũ eſt m iud ieo · ſ. p appel
lationé
tri · ꝓ Hibetur enĩ mulieres ⁊ min oꝛes · xx·

ams . ut · ſ.. de recep· arbi.vbi ðꝛ · eu in le⸗

ge cautũ ſit ne mioꝛ · xx·ãms iudicare eo
getur.iterũ ſaneimus nemim licere ni⸗

noꝛẽ.xx .· ãms in v»pꝛomſſariũ iundicẽ eli⸗
gere.Nimirũ cũ in hmõdi adhuc matu⸗

ra di ſcrec deſiciat· Mulier autẽ ꝓhHibe⸗
tur ab oĩbʒ ſeclari bʒ actibʒ vel offieijſ. ut

f. de re mili.l.jij· hẽ eſt de offi · oꝛ:· Inſup ꝓ

hibẽtur ſurdus mutus ßuus furioſuſ. ar⸗
.jij.q· vij · m. Ctria. ſic eſt de offi· oꝛ. ꝓ Hi⸗

betur etiãa laicus eſſe arbiter in cã ſpuali.

ut extra de arbi · c. ↄtigit · vbi ſodit gnᷣa⸗
liter ꝓhibemus ne ſup rebʒ ſpualibʒ cõ⸗
pꝛonnttatur m laicũ · q; nõ deeet ut in tli⸗
bus arbitret᷑ · H ibi · Poteſt tñ laicus ar⸗
bitrari de rebz eccie dũmõ fueit in eu au⸗
coꝛitate ſupioꝛis ↄ piommſſuʒ ut. e.ti · e·
p tuas · et in glo · Et etiã femnne in caſu qᷓ
pomtur :te. ti · e. dilecli · · P· m leges in⸗

tideo ples ꝓhibetur eſſe arbi

Ey o? dmarius arbiter eſſe nõ poteſt ſut 8
lite qᷓ coiaʒ eo tractat᷑: utff· de recep· ar⸗

Al. Haiſi in huũ. Clicz· et. i. a. vij· Eſ quiſ

vWero iudex· vbi ðꝛ plane de H. Et glo. bx.

ponit kriplieẽ rõ em. ↄcludit tñ glo· in co
crariũ.qꝛ pᷣm canões tã oꝛdmarius qᷓ; de⸗
legatus arbit eſſe poteſt ut/extra·e · t · cãũ
cẽpoꝛe· vbi plane de hocet in glo⸗et m· e.
cũ a nob. et extra de ðᷣbe · mſi eſſent · tẽ ex
de elec · e. cam . Ceterũuũ lz ut dem eſt ad in⸗
ſtar mdicioꝝ ſe hat arbitriũ.tñ m mul⸗

tis differt a mdicijs de qbʒz gĩa buitatis
ſupſedeo · de hijs tria tm ſucein cto ſtilo

peurrẽdo· Primo nãaq; differt in h̊ ꝙ ve⸗

nalis ſnĩa iu dicis nõ valʒ · utz. ij. q· vj. E.
diffmitia · vbi ðᷣꝛ in vᷣ. icẽ i pleſ. wenales

q; ſnias q in mercede a coꝛruptis uidici⸗

bus pᷣferutur⸗ et eitra interpoſite ꝓuoca⸗

eioms auxiliũ infirmas eſſe dec retu elt · h

ſn'a arbitri ꝑp p̃ees ſoꝛdes data tenet · H

eñ excipi poteſt ↄtra agentẽ de dolo ad pe

nã de Injia tali· ut · C. de arbi · vbi ðꝛ. Arbi⸗
troꝝ ex ↄpꝛonmnſſo ſnie non o btẽperãs ſi
ſoꝛdeſvel euidẽs gỹa eoꝝ q;ᷓ arbitrati ſut ĩ⸗
tereeſſerũt aduſus filia tuã agẽteʒ ex ſti
pulatu exceptione doli malivti poteris ·

Ad euins enidetiã nõ caſu . ꝙ quidã ꝓ⸗

mniſit filie ſue eentu cũ nube ret · poſtea nu

pſit in honeſto · pr̃ noluit illa cẽtũ ſolu ·
ↄuẽtus ſuit a ſilia· ↄpꝛonnſſum ẽ in arbi

tros · illi foꝛte coꝛrupti pecumavel gĩa ar⸗
bitrati ſůt ꝓ ſilia· ðt mlege ꝙ pr actõne

doli mali poteſt ↄuemre ſilia· q; qͥ dolũ de

dit dolũ p̈ſtare debz · i· de dolo zu eniri debz
Sequitur ĩ textu. Sʒa ex doli clauſula·qꝛ
ex ↄpꝛomnſſi ſtipulacoe ſbici ſo let ſilia,ʒ

euã ↄuemireè nõ vetabeis · H ibi. Que ſelicʒ
elauſula elis eſt.qͥ dolũ dedit dolũ pᷣſtare

cebebit dolus bonus ́ aliqͥs ſcit eircu⸗

u emre cauillacoes aduſarij ſui ·¶ Scðᷣo

diſferũt in hoc · qꝛ nõ poteſt arbiter ſentẽ

ciare altera pte abſente miſi ̊ actuʒz ſit in
eõpꝛonnſſo ut · f.. de recep · arbi ·l. diẽ · Cñ
Ere⸗ mẽtioeſiẽ eſt in fi ultie differẽte ·
t · e. l. et · e. ti · 8 · Si quis litigatoꝝ deſi:e

rit qꝛ ꝑ euʒ fem eſt minus arbitraretur

penã ↄmittit ſcʒ expeſaꝝ euã ſi ↄparuerit
ßß p eũ ſtett ù minus arbitraret᷑ · Sequi⸗
tur in textu: Pꝛom de ſma qᷓ data eſt non

rã litiga oii bʒ non valebit in eõpes⸗

imſſo ̊ expreſſum hit ſpãaliter ut vel vno
vel utroq; abſente ſnĩa promatur. ibi.
In indiens aũt altem ꝑte nõ pñnte ſẽtẽti⸗

ari pt. utʒ.iij.q·ix·c· dee renimꝰ. vbi plan e
ℳ; . ℳ 5 * * *
x ̊. & X. qᷓ. ſ· ſut le. c. cãm. ex · de indicijs

e. q; guilj.f. de indc. poſt edẽm. Tercio
drnt q; abſens ex ↄtuãcia nõ codenatur

m arbitrio ni cautũ ſit in ↄ pronnſſo ut ff.
* arbit. h quis litigatoꝝ. m mdicio wero

d iudiens· vbi dieit· Cũ q temè ſuũ adu⸗

ſanum in indieium weaſſe ↄſtiterit viati
aa litiſq; ſumptus adu erſario ſuo reddẽ
opoꝛtet. · C· de in dic. I. ꝓperað et. l. ſeimꝰ

vbi pulchre de H. Alias dias vide breuit

nõtas extm. de arbitrg.c. eũ dilectꝰ. ſu⸗
pꝓ verbo.mh. in gloſa.

bitrium ratificat excepuis capitulis qᷓ eo⸗
tra libertatẽ mõſterij ⁊ duaꝝ capellarum

q̃ mõſteriũ illud mdicat ad ms et ad ꝓᷣ⸗
etateʒ romane eccie ptinere.glõ·ſup ver⸗

bo. libtatis ̊ õ dieit qꝛ ĩ cauſa liberali ar

bi ter interuenire nonp̃t ut. f. e.nõ deſtm⸗
. . 5 ,.„
guemus. &. de liberali. et extia de · in ite ⸗

reſti:c. cauſa reſtitucõnis· in fi et in gloſa
Veruntñ quantu ad ſe renũciare potuit
puillibtatiſ. lieet non quãtũ ad ſp̃am. ut
exina de p̃ſerip · eũ olim.de re.indi.ſhoꝛta
et de dona · in ter dilectos alijs autẽ Puile
g ijs renũ ciare poſſit. ut de niłſi de term.

e. e· acceetẽtibʒ· vñ dicit᷑ in deõ· ¶ de libem
li cauſa. ↄpromiſſo feõ recte nõ copellitur
arbiteyr ſentẽtiã dare. qꝛ fauoꝛ libtatis ẽ
ut maioꝛes iudices Habé debeat. et eade
dieẽda ſut ſiuę de ingenuitate ſiue de li
tate qᷓ̃ſtio ſe. Hebo nõ pt fiei ↄpro miſſio
m arbitros de caĩs mrimõialibʒ. vñ jĩ deõ

.c. cauſa reſtiuucomis . ſbditur · m mrimois

Hie pᷣtẽa q̃ri p̃t.
vtrũ de omĩibʒ cauſis ↄpromitti p̃t m arbi
tron· Ad ſ̊ dicẽdũ ꝙ ſic exeeptis tribus
cauhs n vᷣſus arbiter h̊ ſtatũ ↄin gia cri
men abhoꝛret ˖ nã primo de cauſs liberali⸗
bus in arbitros compromitti non poteſt.
vt patet extm · e · ti·ec · eum tpe · vbi pa ar⸗

in arbitrio ſut exp̃ſſa · et rõnez ſbcht dieea
et li ſpõte wolueris de urre th nõ pone
ria ſine licena romam potiſ eis renuncia
re pmlegijs vel mdulgentijs libertatis

ali q́; ae li berali eã vel minali cum maio

res indiees exigant arbit nequit aſſum
Ibi dieit glõ.ꝙ cauſe matrimomales p
indices diſcretos tracari dñt q ptatem
hñt iudicãdi ut de ↄſan.et aſfi.ex litteris
et eſt expreſſum de tſae.c. ulti. Tercis

nõ p̃t ſieri ppro miſſio in arbitros de ẽmi⸗

nalibus ut dcã·l. daſtĩguemus . Cſi p er-
roꝛe. vbi etiam dicitur. zulianus mdis
ſtinle ſeripſit ſi ꝑ erꝛoꝛẽ de famoſo delie

w ad arbitriũ certũ eſt wl de eo de quo m
di eiu pbᷣlicũ ſit ↄſtitutũ vel ut de adultes

rijs hccarijs et ſimlibus vitare dʒ pᷣve

ſniaʒ dies? nec dare dee ſm E exe cueo eʒ.hoe

ibi · Et ſie intelligitur de erinmine famoſo
vñ viðꝛ ꝙ poſſit ↄpromitti de ẽmine nõ fa
moſo·Nam.ff. de hijs qͥ mfamia no.le.
q̃d æS. Cex ↄpromiſſo · ibi ſᷣ dit᷑.ꝙ ſnia
arbitri nõ mfamat · a ſic mtelligitur ills
non defamoſo arbitnio ſ̃ de tali qð nullo
mõ infamat. Et H̊ videt velle glõ · in de⸗
c.cã reſtitucois.inlo erimnali. „
mq; qri pᷣt vtrũ ab arbito licitũ ſit app el⸗

arbitri ex ↄpronnſſione in re perfecta.i.
eerta aditi appellari nõ poſſe ſope reſernip

tum q; nec midicati actio mte p̃ſtari pᷣt
et ob hHoc muieẽ pena copronnttis ut me
tu eius a placitis nõ reeedatur. Ad hoc

dicẽdũ ꝙ tria gnᷣa arbitroꝛum diſtingui

pñt. In primo gen ere ↄnumera neur illi

q̃ ſit iudices oꝛ dinarij et arbitrarn · de à⸗
bus Habetur.ij·q: vi.ĩ e.a iudicibus. vbi

ſ dit᷑· O: dmari et arbitrarij ſunt la⸗
mã poteſtatẽ Hntes et ab eis eliguntur

ad arbitraduũ q nõ ſut ſue ditioni ſuppo⸗

Rti ab hijs arbitris 1ſi ut arbitri ſexant
nõ ut oꝛdinarn pᷣmlio eñ oꝛdinarie dig
mitatis gruatus aliquis appellare vale

bit · vbi dieit gloſa brix. S cdᷣm canones

eredo ꝙ et oꝛdinarius et deleg atus poſ
ſit ee arbiter oꝛdinarius ut exe.ti· c cũᷣ
tpe et in g5. de el ee · c. camet ec. in aut:
vt differentes. iudices. . ſi wero ↄtingit.
vel delegatuſ. ut de pᷣſupt. c. lri s. de arbi
c.cũ o lim.de pᷣben. c. mh. lex tñ videt᷑ eo
tranũ dieereut ·f. e. et ſi m huũ. C.ij. et
iij· q. vij· in · ¶tria · V. h q̊s vero index · S3
tye ſo lum ꝓhibet lex · quia oꝛdmarius

in beĩe non poteſt ut ꝑtes in ſe copromit

tat ut pʒ ibidem m glo· in deo · c · cũ · tpe in

glo · et · .· de tu · et eum · l. nij. Si ergo iudex

eligitur nec expmtur ꝙ eligit ut arbit.

tunc tenebit eius ſententia ut mdieis et
ab ea p̃t appellari ut · ff. qui ſatiſda· c· le.
arbitrio· vñ in deõ · e· a indicibuſ· dic bri

Siaſenſiſti m aliquẽ ꝓpter miqmtatẽ p⸗

ſone non potes appellaè ut h. et ex de offi
tel.ſup queſtõnũ · ſic ab miqᷓ ſententia po⸗
. . —„ R„D
tes appellaẽ qꝛ licet reprobae dcã ſed nõ⸗

pſona. Siwero expᷣmitur ꝙ eligit᷑ ut ar⸗

biter nõ ut iudex tunc q́;3uis cauſam exa⸗

mmat in ſoꝛma iudicij:eius tñ ſententie
ſtandu eſt nec ab ea app ellanduũ ſiue fue
rit equa ſiue nõ· ut · ff. de ar b. l. diẽ ubi ſb⸗
vitur ſtari onim opoꝛtet ſententie arbitri
ſiue ſit eqᷓ ſue mi qua quã de re dixeĩta h⸗
bi mmputet qui in eum comprommſit · NRðᷣ

miter ptẽ aliquã grauaret · tũc enmm etia

ſententie ſtandũ nõ eſſ· ut · C. de arb.· l. ar⸗

bitroꝝ. Et liez nõ poſſit appellari a ſenten
tia arbi tri ſupplicari tñ poteſt ut dicit glo.
in deo. c- a indicibus in bo oꝛdmarij.et H̊
vatet extra de arb·ic· nõ ſine · S ecundũ au
tez genus arbitroꝝ eſt qð eligitur b ali
qua pen avel etia ſub o bligaco ne iuramẽ⸗

n wel ↄpromiſſi: et taliũ arbitriuũ q;nis te⸗
neat ꝓpter obligaconẽ ptiũ etiaſi fueĩt in
mſtũ retra cłari tñ pᷣt a ſuperioꝛe · ut ex de
arb.c.non ſme et de iuturan. c. Nemens ·

ct. c. quta vallis · et · f.· de arb. l. icut dies
ubi dicitur · ꝙ ↄpromnſſio nõ debet obtem

perare litigatoꝛes ſi aliquid arb iter in ſo⸗
neſta inſſerit ˖ et ſi p dolũ tulit ſententià li⸗
cet non retractetur p appellaconẽ tñ re⸗
tract atur p excepeonẽ. ut. f. e· c. nõ diſtin

guemus. . cum qindam et ſi ummẽtum

.

mte ruemt m ↄpronmnſſo qð tñ fieri non de

bet quia unma mentum in arbitrio ꝓHibet

interuemre ut · C. e aut decernnmus. tñ
mteruemit eſt ſerua dũ dũmõ arbitriũ ſit
licitum vel equũ. ut d cõ. c. nõ ſme·m fine
Si vero nõ ẽ licitũvel ẽ noõbiliter miuſtum
tunc pti leſe competit doli excepeo non ob

ſtante mramẽto quia iuramẽtũ ad hoc nõ
extenditur niſi ad ea qlegitime arbitrat
ut zbiðj glo · ſupvᷣbo facietes · et dicto · e ·

vemẽs · ſap vbo p ſamuſh. in glo · vbi dicit

unam entum/nõ extenditur adilla de q
bus nõ eſt oogitatuz · ota glo · ibiðᷣ mm. c.

— . „ . .
qmta uallis· Terei um genus arbitroꝝẽ

qð ſinpliciter eligitur adↄponẽdu inter
ptes. ſicut bonus vir inter ptes rem deci/
dit etopomt cuius ſentetie tuc demu ſtabi
tur ſi lit talis qᷓlis fieri debet a bono viro;
vn de ſi iniuſta ſit coꝛrigi debet p arbitri⸗
um viri bom ut . ff. ꝓ ſo co · ubi dicitur · Si
ſocietatẽ mecũ coieris eaꝰ dicõne ut par
tes ſo cietatis coſtituès ad bom viri arbi
triũ ea res redigenda ẽ etↄ uemens ẽ bo
mviri arbitrio ut nõvtiq; ex equis ptibʒ

ſoen ſmꝰ veluti ſi alter plus opere mdu

ſrie pecumeue in ſo ciet atè ceollaturus ſit.

h ibi . Cx quibus omibʒ liquet ꝙ arbitri
ꝗquicunq; nõ ꝑ ſoꝛdes nec ꝑ gratiã aut fa
uoꝛẽ arbitrari dobeãt. ß inſta eſtnmacõʒ

equitatis ↄ ſideratis hmemde circunſtan
tijs· alioquin obligantur mdiſtinete ꝑti
leſe ad debitã recõpen ſaconẽ · ¶ O
demq; genus hommũztra hoc p̃ceptuʒ de

ckauu

limquentiũ ſut ꝓcuratoꝛes ackoꝛ es ſm di⸗

ciyconomivel quocunq; noĩe cenſeantur

quiaſtituti ſunt ut cauſas alioꝝ defendãt

ſed officiuũ ſuũ mſideliter mique exequũ

tur· quoꝝ exceſſus ex iam dictiſ faciliter
elici pnt vn ꝓcura toꝛ eſt qͥ aliẽa negocia
mmandato dni vnũ vel plura gerẽda gratu

itus ſuſcepit · ut . ff. de Peu · li. et poſſunt ſi
mul plur es ꝓcura toꝛ es coſtitui et in ſoli⸗
dũ et tune occupantis meli oꝛ eſt ↄdicõ ut
po ſterioꝛ iam nõ ſit ꝓcurato: ĩ eo ꝙ prioꝛ
petere cepit · ut · ff. e. pluribz. Et nota ꝙ in

nullo debet eſſe deterioꝛ con dico ꝓ curato⸗

ris qᷓ; dni mſi in ſati ſdan·f · de pcu · l. h et

hee · ¶· defen de. et ratũ eſt cquid eũ ꝓ cun
toꝛe agitur ut. ex e · ti · c. i. Etĩ glõ ibideʒ

vi de deſatiſda cone ceteris qᷓ concernut

Hance materia. Sin dicus aũt eſt ille ꝗᷓ eõ⸗

ſtituitur ad a gendũùvel defendendũ cau⸗

ſas noĩe vmũùſit atis · dicitur enĩ ſmdicus
quaſi pluriũ cauſas dicẽs vel defendens ·
et dicitur ꝓprie ꝓcuratoꝛ monaſterij. In

ercleſia wro ſecłlari wcatur yconomꝰ? ut

tuitur ad agendas et defendendas cau⸗
ſas vmuſitatiſ ut · ſy · qd cuuſ q; umůuſitatiſ

l· Itẽ eoꝝ · In ſoc tñ differũt qꝛ ſmdicũs uiriſritus nõ tenetur grafis dare iuſtũ
conſtituitur ad lites preſentes et futuras ↄhſiliũ q; et ſi tune nõ laboꝛat ante tñ laty
et ſme decreto. ANctoꝛ aũt tm ad lites pre⸗ rauit diſcendo et ſtudendo et ſic lieite po
ſen tes et cũ deereto. ut · f· e. ſi de curiões. teſt inde recipere precipue ſponte oblata.
Et ſola vmuſitas vel colle giu coſtetué pe e mendacio materialiꝛ foꝛmali.ac
ſmdicũvel actoꝛẽ ut · f.e.l.i.vel is cui de⸗ de mendacio ꝑnicoſo qualiter quatu⸗
ditvmuerſitas ptãteom elige ndi ut ibi. E¶ o modisomittit᷑· ¶ Sermo ſeptimꝰ.
Itẽ eoꝝ · ¶Qñq; tam ſmdicus vel actoꝛ ap QOn loqueriſ ↄtra pxnnũ truz
pellatur ꝓcuratꝛ ut de ꝓba . c · h. de p ſcp⸗ falſu teſtimo niũ. exo· xx. xs
. c.i. Et debẽt ↄſti tui dua bʒ ptibʒ vmuerſi ꝑediti ðᷣe falſo teſtnnomo ſᷣm
4 tatis preſentibʒ et maioꝛi pte vmuerſita⸗ NHmaz accepeonẽ putotingit
tis ↄ ſentiente · Et nota ꝙ idẽ mtelligimr m indico. i ſecũdã ꝓſequamur ꝓut ſeilz
de ycon omo qð dem elt de ſmdico. vide ec accipitur large ꝓ omm falſa ⁊ miuſta ex
ex de ſmdico · e · vmco. er in glo · De eeteis preſſonevloum deocepeone vel mluriã P
griatia buitatiſ ſupſedeo · ¶ Demq; de con xmmi extra indieiũ. Rs fieri poteſt mulus
kiliarns weloſulwꝛibʒ ſubnectendũe quo modis · q; młta ſut gůᷣa mẽdacion. ¶ Se
rum ſubſidm ex iadiciuʒ req̃ritur qᷓ; uis et rumtn qꝛ de periurio viſũ eſt m ſecũdo pᷣ⸗
aſſeſſoꝛeſ in dicũ euã c ſſiarij dicũtur. vñ eept· ice ꝓ ſequedũ eſt de ſmmpliei mẽ⸗
pſerum inuenes in expti iuri ſperitoꝝ et daco qð qꝛleui motu lĩigue perh citu r pee⸗
hmilm ↄſili req̃rere debent anteq́; litẽ m catũ illuis mmus ponderatur. Sed audi-
iure ſumant. q dic caſſi m epla quadã . p ant qui bmõji ſit ilio pub x vinf. /ors et
plurmmũ laudis iuuenes moꝛibʒ ſuis ap vita in mambus Im gue q; diligunt eꝗ co-
plicãt quotiẽs de neg ocion meritis ambi medent fructus eius. vn peccata lImgae
gentes ad conſilia peritoꝛum recurrunt. ſunt extremũ reſugiu demonu ad impu⸗
Et ſi queritur vtrũ mriſperitus iuſtũ co n gnandos ſideles criſti. Nã pm iacobu m
ſilui en dere poteſt an gratis ammmiſtra cano nica· ꝗᷓ nõ offendit mbo hic pfectꝰ
re debeat · Ad hoc d ̈m m glo.brix·xi · q. eſtvir · Eſt enim mquietũ malũ utpote in
iij.c. non lieʒ. ꝙ ſm mriſperitus ſme laboꝛe lubrieo poĩtũ plenumq; veneno moꝛiſero
