eterna ꝗ; penitus exeludit a vita:et ĩdes
Pãc tollit bapᷣmus. Quedã è * tpalis af⸗
ſumpta ſue ſatiſfactoꝛia quã hõ ꝑ peca
meruit ut ieiuma coꝛpaliaa ſpualia exer
cicia laboꝛioſa opa et q; ͥ pena tardat

avita.ideo hili baßmus Hãe penã tollie.

qq abſo luit ab omi pena tpali ſatiſfaco⸗

ria ſiue aſſumpta: cuius racõ eſt m tho.
ibidẽ diiinj/q cũ xpᷣs p moꝛtẽ 6ſuã ꝓp pee⸗
catis huam gnis ſufftcietiſſmme ſatiſfecit
e ſi eſſent multo plum. er qꝛ; H̊ ꝑ bapᷣmuũ
m moꝛtẽ xp̃i baptizatur. et ei 2 moꝛitur et

ſepeli itur. ut ðe rõ. vi i deo bapᷣmus qntũ

m ſe totã efficaciã paſſiõis m baptiſatũ
inflit et Pter hoc ſoluit nõ ſolũ a culpa
H etiã a pena ſatiſfactmia. õ nãq; per ba⸗
ptiſmũ meoꝛpatur xp̃o et eius membruʒ

VRetatreidss pena quã xp̃s ſuſtmuit re⸗

yutatur iſti m ſatiſfactõem q ſi patitur

vnũ membrũ omia alia ↄ patiũtur. ut ðᷣ:
vᷣma coꝛ. xv· et ideo in xpᷣo illa peca pu⸗
mt ˖ ſicut dꝛ. yſai · liij. po ſuit eo miq́ta tes

—

o'm nrm. 3 ſi obi eitur deus ul moꝛdia⸗

tum relinqᷣt Eg& nec culpã dinnttit qn aliq;
pena a mfligit. Ad ̊ rndet ibidẽ q; culpaz

oꝛdmat pena dupłr ma ut ſatiſfacies et

Re culpa remanet oꝛdimnata ꝑ ſatiſfactõʒ

xp̃i. S edo ut medieina ſanãs membrum

inſan abile er ſic in baptiſatis oꝛdmatur

culpa ut ſanata p g'am opoſitaʒ. Kue⸗

dam demq; é pena tpalis ↄtracta ut pote
ames ſitis mfirnntas et ſiles qs ho naſ⸗

cendo ↄtrahit tanqᷓ; reliquias oꝛigmaliſ

vie ij. et hHmõi pene non retardat nee ex⸗

elud ut moꝛiontẽ a vita ſed magis mmuãt

ad illa. q; m ſtatũ in quo huana natura

repatur a lapſu magis qs ꝓſicit pbmõi
nas tribulacones alias· ita ꝙ n qͥ re⸗

partur ad innocænã ꝑ h̊ melioꝛ fieret ali

quo mõ nõ pmittét. deus ſüme potens ſu⸗
me bonus ſume ſapiès talia pati: et idea
has penas baptiſmus nõ tollit q;nõ op⸗
pomtur effectui eius· ð ſi obicitur ba⸗
ptiſmus direcrius oꝛdmatur ↄtra pcẽm

oꝛigmale ᷓ vtra actuale · ß tollit omem

penã actualis pect ut die ambro: & collet

ati om em penã oꝛi gmalis:. Ad H rnder
doc. ſcus ibide. ꝙ in pcco oꝛi igmali talis
hiit ꝓ eeſſus ꝙ pſona coꝛrũpit natumm

natura eoirũpit p ſon am · paſſio Sxp̃i
. fflcicter oꝛig male pcẽm abſtulit auꝛtu
ad vtrũq;: ͥ q; ſacra pſoms adhibetur
ideo bapmus hoc ab hoĩe tollit qð ex ceoꝛ
rupeone nature m pſonam redudabat·

ideo mfectõnẽ culpe ꝓut pſona affieit er
penà ꝗͥ actũ pſone pᷣuab at ſcʒ carẽtia vi⸗
ſoms dme baßmus aufert nõ actu au⸗

ſert mfectõʒ ꝓut afficit natuna qð pʒ p 6

ꝙ baptiſatus per actũ nature oꝛi igmale

-—

tur principia nature deſtitute aufert gi
imn oeẽtie pm ſtatus cuiuſmõi ſut rebelli⸗
carnis ad ſpuꝶm.nec Hmõi pꝑenalitates
aufert q ſequuntur ex ipᷣo actu ꝙ hõ ex

2trarijs vpoſitus é et quatuʒ ad coꝛpus

traſmittit in ꝓlẽ. ſily nec penas ꝗ ꝗ ſequu⸗

et quãtũ ad ajam quodamõ ſcʒ quàtum
ad appetitũ ſenſus ⁊ m tellcũs· h p gra tiꝗ
baptiſmalẽ efficitur ꝙ; hee remanẽtes nõ
dñ entur in pſoms ̊ magis eis ſbiciant
æt mn utilitate ipᷣoꝝ cedat· imqu atuᷣ ſut ma

ceriatutis toccaſio hiulitatiſ. 1execien:

vñ bonauen : jibidẽ pomt tres raco es r⸗
vↄgruũ ſuit ꝙ& hmoi penalitates i m nobis

dns relmquét. Prima ? ad mamfeſtadu: 3;
equitateʒ ðmi indien ut ſcʒ illa ſnia qua⸗
te moꝛtalitate a de et poſteroꝝ eius dñs
dickauerat in nobis pmaneret. vñ et ab
illa nemo liber euadit · q; non debuit dug

ſnjam lata retractare coõtra honoꝛẽ ſuu.

manéte Inĩa decuit eũ remedui mip coꝛdi

ter adhibere ut fieret ad ſaluteʒ qð erat
ſillatũ ad vmdicta. pcdᷣaẽ? ad demõſtran⸗
du meritũ paſſionis xp̃i.q; ſi dns ereaſ

natun a ſomitẽ tũe filius naſc⸗ cetur immu
ms a culpanee mdigoret regnari a xpᷣo
in baßmo · ideo ut omes noſcant ſe paſ⸗
ſione iius egere data eſt vtus ſacro a
paſſione ſiue ad hoc oꝛdmatũ ẽ ut pena⸗
remittat pſonales non naturales & re⸗
megdiũ reſpieit p ſonãnon natura. Qð ſi
obji citur cu medicus bonus ſpꝑ intendat

ecurare radicem moꝛbi et bonu remedium

ad hoe feratur vidꝛi meõgruu x baßmus
relinqiutn magis penà à ſo mitis q melmat
ad pecm q́; alias penas debitas ꝓ pecis.
Ad hoe ibidẽ rñdet ꝙ deus curare potuit
vtroq; mõ. tñ illð qð reſvicit ꝓſonã nõ
natumm magis curare diſpoſuit ut non

;EEeõo

tũ genus curetur ſnnul. h quli bz qu boaßmu flunis aut eos excludit a baptiſ⸗ ae
vVollet curari et qᷣlibz mm ꝓpria pſona quia mo articulus nccitatis · ſecis tn eſß ſi ſa ſetai
magis qs aſtringitur deo ut recognoſ⸗ entes ſe nõ baꝑtiſatos cũ poſſent bapti⸗ ſici
cat bnſieuũ gma eius iuſticia hoc exigit ſart »temnut · S b aptizatur flamine R ne
tanqᷓ; congruũ a deceẽs. Si eni vnuqueq; ſpus ſancti qͥ tricem ingerit ⁊ amoꝛeʒ ns
nni m deus euraſ m radice nõ ſic gĩam dei nõ tn de lege zui plenũ effectu ſoꝛtitur auci
2gnoſceret qulibz nec ita gratis eſſet de iſte bapmus plemſſima faciẽs remſſio⸗ “ä in
leneficio preſtito m alio ſicut de preſtito nẽ pecoꝝ n ſoꝛte tante ſuerit efficacie ꝙ; Pr,
Ris Terria woro raco eſt ad ꝓmouẽ⸗ pfecte penitẽtem mducêt ad ꝑpfectonem 5ð
. dum meritum liberi arbitri· ꝓmouent vite ſic ẽ mgreſſus religioms appꝛoba⸗ i
en' Huiuſmõi penalitates ad multiplex te. tũc eni delere dꝛ omem culpãt penam 6 4
tonũu.tu ad coꝛdis Humiliaconẽ nichee. ut plemus pʒ m mone de penthec. ſub hoc dt
vi. Hinliaco tua m medio tui· tum ad ti⸗ themate. iuſſit eos baptiſari. ubi de iſtis H
moꝛis mcuſſionem. Job· viterroꝛes dni agitur et ſic ꝓdeſt ſolis dolicapacibus R“ M
militat ↄtra me. tu ꝓpter ſuiißiis ↄgmti⸗ Treius ſangms 4 fit ꝑ martiriũ er eſff äL 33
onèẽ yſai·xxiiij·ſola wxacõ dabit intelle ceteris wenerabilioꝛ q; cotagijs itemtis R 1
ca auditui·tu ꝓter ſtimulacone ad ho-⸗ nõ fedatur et iſte pᷣt enã ꝓdeſſe puulis.
HG; requie· tu ꝓpter exemplum nõ peecadi. tur ꝙ; latro ſaluatus in cruce fſuit bapti⸗ e
jachat᷑ij· adam exẽplu meũ ab adoleſ⸗ ſatus bapmo flamis nõ ſangms q; non 4
cen tia mea· tu ꝓpter exercitiũ virtutum. ſuſtulit martiriũ ꝓ xpᷣo h̊ ꝓpter ſua deme .
IJudic:n hee ſut gentes quas reliqͥt dnũs rita. Ad laudemd.
ut erudiret nos· tũ ad ond endũ ſignum ¶ De effectibo bapᷣmi quãtũ ad colla
ſilioꝝ dei · hob · xn · Si e diſciplinam eſtis tionẽ bon qui ſut xpᷣo incoꝛpari ce⸗ RHſä 1
euius ptrieipes facti ſut om es & adulteni lum aperire gam vᷣtutẽ o ferre cara⸗ “́”́YJVÿ
cee nõ filij eſtis · tũ demq; ne ꝗꝓpter hoc ad cterẽmpmere. (dermo xxꝰ. D
bapmũ vonietes in eo pmiu retribucõniſ i Hicũq; in xpo ihu baptiſatit JèJ
accipiãt · ſi nãq; daretur mmortalitas im eſtis xpm in duſtiſ.galat:iiiſj. to⸗
paßp mo tũc plures ꝓpterilla ↄ ſeqn dam Agd euidentiã thematis qri pᷣt “ neun
bapmu peterent q; ꝓgter gram:nec ſides vtrũ meoꝛ pari xpᷣo ſit efcus ⸗ wor
tũc bret merituʒ cui DHũana racõ pᷣberet baßmi. p̃ßtiz cũ ðꝛ m. inj· li· ſniarũ · di. xxiij·
eypmentũ· Demq; licz hm. grog naz aze⸗ ꝓꝙ ſi q̊s h ſidẽ ſoꝛmata etiã an baßmum r 84
nũ qmtuplex ẽ ſpẽs bapᷣmi. Eſt em ba⸗ in patur xpoτιπ π br eius efficitur. aFn
ptiſmus figuratiuus quo moyſes bapti Hic dðᷣ: rõ:wi. gra dei vita eterna- et ſieczz dr
ſamt ꝓplm iſrlhj in aqua tm ſeʒ im nube ceaſu gra vel fides ſoꝛmata ad ſalutẽ ſuſięs dn
et mari· Et paratiuus q io hes baptiſta cit cu ſcʒ articulus necitatis ſacr̃m exclu h 49
baptiſamt tn ex hijs duobʒ nullus nob dit . Ad tz rñdet tho · ſup · ii · di in · ꝙg in⸗ *R
effectus ſalutis ꝓuemit ſic m tribʒ ſegn⸗ coꝛpo: ani xpᷣo tingit dupli ſcʒ merito ⁊ =JJè”M
eſfe ctũ· de ꝗ bʒ etia Hẽtur ex de pᷣ ſbo noõo ci qʒ eſt xpᷣo meoꝛpari euã an bapᷣmum .M
baptiſato. c· ad aplieaz in glo: Quoꝝ p⸗ ac lu ſuſceptũ ſed non an ꝓpoſitũ bapᷣmi *
mus eſt bapmus fliminis wel aque · n ec in poſt tps reuclate gre. Sed numero non Ms
aqua ſolũ ſi m aqua ſpũ ſcõ: de pnei⸗ t aliqͥs effici de eccian p bapᷣmũ q; nul⸗
yalr oĩa ſũt ꝓſecuta ꝗᷓ de ſut de babmo⸗ lus an baß mũ admttitur ad peepeoem
et ſuffteit omibʒ tam paruulis q; adultis eukariſtie aut alioꝝ ſacroꝝ eccie eo ꝙ& c
dumõ nõ muemat obicẽ 2trarie wlũtatiſ ſacron eccie capax nõ eſt· verbi gra · ca⸗ 6
Sedͤus é flannms qᷓ ſoluz ꝓdeſſe pᷣt doli pitis vtus nõ ↄuicatur membro mſi iam der
capaabz du ſcz aut putãt ſe baptiſatos vVvnmto ſie merita xp̃i nõ ↄuicãtur cereatu r
aſſe fidẽ ha botes I caritatẽ nõ ↄten enten na racõnabilibz ͦ ꝑ bapmi ſacamtũ am 1

ait,
nchſiſa

nnmnan
li ſornn
es remſi⸗
eſicncen
pkconen
5aprobe
pan enan
tire ſub ve
ubiiſts
Apaabus.
rtmu er eſt
s ſemts
e puuſg⸗
3 ena mnſer⸗
ſunt hapt⸗
ns 2non
ter a vne

i ad el
ipari e,
kerecan/
mo xx?.
baytiſat
gFalatim.
ns rit
ſteſcis
dppii
Nbapmun
seſtaun
neſe
ſauebc⸗
nanl
Nipn
ment
. ccin
apnun
nibaym
ſero non
anl
cepeben
aeeo ,
ereati
ntuan

6

vmtis et ex tune pꝑ alia ſacmmèèta ſit in⸗
fuẽtia debita· pᷣſertim ꝑ eukariſtiã ſit p⸗
fecta in ſuentia meoꝛp acõ is a capite m

mẽbrũ. et ſic qᷓs p giam adopeois vbptuti

baptiſ matis ↄſeqͥ tur merito xpᷣi ſiliaeo⸗

ms effectus qͥ notãtur in Pbis thematiſ. *
ꝗqu cũq; m xpᷣo baptiſati eſtis ⁊ c. qui m⸗

mrũ effeũs quãtũ ad collacõ em bom no
tatur im bapᷣmo xpᷣi: ut heétur mathiij.

xpᷣo baptiſato ſtati apti ſut eeli ſcẽdit⸗

audita ẽ. hic è filus meus dilcũs-

quoꝝ execucõ em pᷣmo qri p̃tvtrũ aptio

janue eeleſtis ſit effcus bapm· pßtim cũ

an paſſionẽ xp̃i aliq̃ fuerũt baptiſati ſed

tũc non erat eis apta ianua.q; ſi moꝛtui
fuiſſent tũc regnũ nõ intraſſent. Nimirũ
q hm omes doc toꝛes ĩ moꝛte xppi amotu
eſt illð nnpedmmentũ qð deſign atũ erat p

gladiũ flameũ vᷣſatile. Ad rndet ſeis
tho· ubꝛ ſup. ꝙ apire januã regm mchil

aliud ẽ q; amouere nnpedmẽtum q hu⸗

mane nature phibeb atur in greſſus · e

illa remocõ ſit efficicter quo ad aliquã
pſonã qñ paſſioms xp̃i ia pfecte ſit pti⸗
ceps p bapᷣmũu ita ꝙ bapmus ſit qᷓſi cau⸗

ſa inſtralis aperiẽs j anuã reg m celeſtis

quo ad pſona bapᷣmũ recipientẽ. hm
ped imentũ abſolute quãtũ ad omes re⸗

motu fuit ſufficieter ꝑ paſſionẽ xpᷣi ita ꝙ

vaſſio xpi ſi ut c ſatſfacloria à ad oõs

agit nõdu erat facta nec ꝑ eã aditus rez-

gm aptusideo bapᷣmus nõ habut hHac

apiendi aditũ regm¶ Et nondu ꝙ adi
tus regni triplr apitur. VSno mõ quãtũ
ad aĩe gloꝛia; et ſic m paſſione apꝑptus E:

PHmce dem eſt latrom· hHdie mecũ ęris nm

paradiſo. Alio mõ quãtũ ad gliam coꝛ⸗
poꝛis· et ſie aptus è in reſurrectõne. vnde
camtur in collcã· deus qͥ hodi erna die per
vmgenitũ tuũ etermtatis no bis adituʒ
wuicta moꝛte reſeraſti Tros quãtũ ad
lo cũ gloꝛie ↄgruẽtem · et ſie aptus eſt in
aſcenſione · et hijs tribz modis bapᷣmus
mſtrumétalr apit quo ad pſonã agens
etia vtute paſſiomis reſurrec koms ꝛaſcẽ
homs:inquatũ oni homo ↄfiguratur xpᷣe

paſſo ꝑ nnmerſonẽ aque quodamò eri⸗

ſto ↄ ſepelitur et ei reſurgẽeti qᷓntũ ad m⸗

toꝛe qui reſultat ex aqua.et ei aſcend eu

qᷓntũ ad eleuacõnẽ baptizati de ſacro fſon
te h bapmus ꝓprie paſſiom appꝛopᷣatur

q; glia aie pnᷣ cipalioꝛ eſt et ca quodamõ

alio n. er m Hums ſignuʒ baptiſato dno
apti ſut celi ſup eũ. Qerera dicutur enam
apti eeli ſupxpm baptiſatuʒ q; baßmus

Pʒ etiã effeclu illiiatiuũ.· Oro qᷓ ſeiedu q
lumè eſt q́ dirigimur in viſionẽ alicu ius

rei:bapᷣmus aut dirigit mn vihonẽ ſpua⸗
₰ . ₰„ . ,l„ —„
lem ta mterioꝛẽ qᷓ; exterioꝛẽ.imterioꝛẽ qde

inquãtũ bapᷣmus ðᷣ ſacr̃m fidei qͥ oculuʒ
mẽtis ydoneũ fac ad viſionẽ ͤmonꝝn. Ex⸗

terioꝛem vero q ba ptiſatis ↄceditur m⸗

ſpite ſacra eukariſtia et nõ alijs. ſic dicit
dypo · et Io. dam. in ſua diffim eoe bapmo

vVm illunatiuã attri buit. et ̊ quaãtuʒ ad

Ppmũu ꝙ bapuſato dno faclu legnmus.

Scðo vero deſcẽdit ſpũs ſcũs in ſpecie co⸗

Kaen

in baptiſatos- ims eui detia pm o

queri p̃t vtrũ paruulis im bapmo ↄferi⸗
tur gĩa et tutes vel habitus Ptutũ. pß⸗
am eu dic aug ·c ſides datur et nutritur
m baß mo datur qntũ ad puulos auge⸗
tr quãtu ad adultos· ſides q́ ſie datur
PHtus eſt et eadẽ racoe datur alievtutes
vñ nullus admitutur ad gliam habeat
veſtẽ nuptialẽ q caritas:et ideo puori

moꝛiẽtes ſtatim euolãt m gloꝛã caritate

habet ꝗͥ eſt mr oĩm vᷣtutũ · Ad hoc rñ det
bonau en · ſup · j · di · v· ꝙ puens dantur
g'a habitus pſeclhi vtutũ ſicẽ adultis
qꝗ baptiatur quã us p illos nõ opentur
eo ꝙ adbuc ꝓpediti teneatur. Pro quo
notaduʒ ꝙ potẽtie ae duplir inpedidia⸗

tur ne exeãt in ackus ſuos. ODrnnomõ A

eꝛpis impꝑ feclõe vel in diſpoſcõe · ſẽ im⸗

pedutur m parauulis ſtultis ⁊ doꝛnmẽtibz.
et ecotra expedmtur ꝑ coꝛpoꝛũ pfecłõem
et bona diſt heoné. Alio mõ nnpeditur
ab habitu malo ſic a ↄcupi ſcentia vel cul

pa et ſie expediũtur ꝑ gram a vᷣtutes que

remouẽdo culpã potetias pſeiut ⁊ ad o⸗
peradũu abiles reddũt.ſj pmã expedicoeʒ
nõ faciũt · cũ itaq; vtrũq; imped mẽtum
paraulus habeat alterũ tin remouemir ꝑ

—

petaes:et ☚ Hij habitus vHtutũ med⸗
te bapmo oꝛtũ ht a deo non a natura in⸗
nati nec a libero arbitrio p exercicia ac⸗
quiſiti.ido pnt eſſejĩ puulis añ vſu liber ·
arbitrij et eſſe pfecti natura adhue exnte
impfecta. lcʒ ad hue ligati ſũtꝗpter pu⸗

ericia; ſic in dꝛmiẽte ꝓpter ſomnu. H pu⸗

erieia diſcogote melinat ad bñ opanduʒ
5 48 ſpui ſcõ reſiſtat. H. p eaſoem cas

qbʒ vᷣtus gnatur ei ſoez ec auger ut diẽ

phs · ij. ethic. iðᷣo q;ꝛ bapßmiẽ aferre giaz
vtutee nõ hñtibz ſeqtur ꝙ; hnnbʒ au⸗

geat. dem q; ex hac gra ĩ bapᷣmo ſuſcepta

et habitu vtutuz efficitur ꝗᷣ qs fecũdus bo⸗
ms opibʒz exereitijs vtu tibz meritis. he
colübaꝛ⸗ auis fecũda pullis · et Hideo q;
cũ homo p bap mu regnetur m ſpũalem
vitã ꝑ ipᷣm efieitur ſp actiue qᷓn gemtoꝛ
ſyũaliũ opum qꝗᷓ q reddutur et doo grata et
no b meritoꝛia ut ſic aqua gre ſiat ĩ nobiſ
fons aque ſaliẽtis in vita eerna Beso

mentũ remoueatur et adultis ⁊ nul⸗

lus reeipit gram im baßmo nᷣ n ab eo ſit i n

pedimentũ remotũ. Ad ſ rndet doc ſ. cus
ſup · iij. di · iini ꝙ actus acluoꝝ: recipiñ⸗
tur a paſſiuis hm ſua diſ poſicõ em. et ido
HGus bapᷣmus ⁊ paſſio xpᷣi q̃ n eo opꝑat᷑
quã tũ ẽ de ſe equ alẽ reſpectum ad omes

habeãt· tñ qͥda ad bapᷣm cũ maioꝛi ſpa

neoe fideia deuocois accedũt qᷓ; alj.i0o

queri pᷣt vtrũ baptiſatis equalis gr̃a da⸗
tur. p̃htim cũ ad effect bapm capieduz
nõ reqritur aliqᷓ ↄcauſa h̊ ſolũ ut impedi⸗

ꝗda maioꝛẽ gram alijs ſoquũtur. q; nul

lus gra m in termior ceipit ut mtedi nõ
poſſit p baßmũ · et ſic Paraco fideiv deuo⸗
tionis ẽ qᷓ materialig diſpo ſicõ ad maio⸗
rem gre recepconèé. Et ideo die dam. ꝙ; in
babmo remiſſio pecoꝝ cun ctis eqſr d dat

axp̃o: gra aũt ſpũs ſancti ym woꝛcõn⸗

fidei purgacoõem. Sʒ in puoris baptiza
dis ex eoꝝ ptenl reqritur. ht q̃i ꝓ di⸗
ſro ſieone ad ſalutẽ ſidẽ occie ct ꝓ effecti⸗
uo ſalutis vᷣtutẽ paſſionis xpᷣi q́ opatur
in bap̃mo. et hec duo equalr ſe habet ad

omes pueros· omeſq; equalẽ gram reci⸗
piut quãtũ ẽde lege 2 ui · nec quidẽ boni⸗

tas diſpomt ad gram bapᷣmalem in puez⸗
18 ℳ! m bonaueñ · ibidẽ· gia menſurat

3 eis m liberalitate dãtis et nõ hᷣm qua⸗

litatẽ ſuſcipiẽtis ſᷣ de ↄ gruo ᷣm q; ſuſci⸗

piens adultus ſe ſpamt · ſed qma vnuts

puulus non é magis diſt poſitus q; qᷓ; alius

et deus opatur bm exigentia ſacñ · ideo

equali omibʒ dat quãtũ ẽ de lege ↄui. q2
tn ptãs eius nõ ẽ alligata ſacro/non eſt

nece ꝙ ſp det equalẽ pt f facẽ cuivult p⸗
milegiũ ſteeiale et h̊ quatũ ad ſ. com. Ter⸗

cio wy pr̃is audita &. h & filius meus c.

ad denotaduʒz ꝙ bap aſati ꝑ gĩam adop⸗
nioms eſfi ciutur ſilij dei. in ngnu cums m
bapmo ſignũ adopeois mpmitur qð de

ca cter· Ad cums euidẽtiã ſ. cidu ꝙ ra⸗

racterẽ m ſacris quib uſdà inpm omes

mocgern ↄKitrturct eſt diſtmcto a cna⸗

ctere eterno impſſa aĩe rõnali hm imagi

ne migurans trmitate ereatam trmitati

ereãtia recreanti et diſtinguẽs a nõ ↄfi⸗
guratis m ſtatũ fidei.eſt mq; dim ctis

i. ſignũ diſtmciuũ impſſuz aje qi lumẽ

quod dã ſem plenũ et qͥda caloꝛ gratis
datus.: et lumẽ illud ðᷣ ſign aculũ aĩe·pᷣs.
bignatu e ſup nos lume vultus tu. do. ſi⸗

gnatũ in quã ꝑ naturã⸗ hj ſpecialius p ſa⸗
cramta ᷣma· ſpecialiſſmne wro ꝑ dona ſpi

ritus ſancti·et illud lignu mmpſſuʒ ẽ diſ⸗
pon ens ad ulterioꝛe pfeclõem gre · einꝰ
offieiu ßm pe·m. ni· di. v. eſt gram ſigfica
re mquatũ eſt eius ſilitudo queda et cau
ſare m auãtũ Eevtus qdã ſan ciſi catiua.
Inquãtuz i girur ẽ gr̃e ſiſitudo haʒ aĩam

cõſig uare deo cuius gia ſilitudo ẽ et per

añs ho; liles a diſſili bʒ diſtin guè- Inqntu

Vero cã ẽ H ad gatiã gratũ faciẽtẽ wa⸗
mreptatez aliquã gratuitã m aam mi⸗
pmere iſtud i 1gtur ngnũ diſtmeliuum
mÿßſſum ẽ aâ rõnali a caa ctere eterno
.ñn a ſfilio ꝗ eſt ſigur⸗ ſbe pr̃is bm imag inẽ

ↄfſigurs trmit atẽ nim creatã · Cu git
ea cter ſit in aia rõnali ßm⸗ imag mᷣ ßm
q uã etia ẽ »ſigura oo lvis ad deu⸗ et ima⸗
go ↄ ſiſtat in potetijs ſic trinitas incre⸗
ata ↄſiſtit in pſoms 1 vmtas in eſſentia.
ideos relmq tur P caracter e m natumalibʒ
potẽtijs aĩe ſic m ſbieco·peipali tñ co⸗
ſiſtens in potẽtia oogmitia. et p poſterius
alia 8 reſpiciẽs mediãte illa m qua pᷣma
eſt ſicut etiã imago pneipali conſiſtit in

duw
ſecktu⸗

uurae
pliet
2
ſecn
zi⸗
ew

hlier
pſio
ſyel
nae⸗
k
ſ

hie

mug⸗
ine⸗
gt
dan
um

nöͤhn gun
Pnoſſa⸗
ianarn
tusq, Ag
ſan.

grri zui. 4

eonone

aipuſtt
ſchn. te
8 meus c
im adp,
nu ums n
mtur qd
ii P er
ym omes
ctoa cna⸗
am trmitat
les a no 18,
dinci⸗
zieq luni

l gnns

vliizes

us l oſ

llus 9ſa⸗

wna ſpj
ſuze zediſ⸗
Kean
um bgfica
educt can
Kcaaua-
oh ziam
dotetper
ue⸗ ,Pii
daent e⸗
zam m⸗
mehuum
re enmn
magme
Ciüigi.
gmhn
et ima⸗
18 mere⸗
cſentu
atum 9
Ahei o⸗
lnus
Abma

ſntm

po tẽtia eo gnitiua ꝙ ex memoria in tells

ctuwlutas oꝛitur . et ſic ẽ mago m intel⸗

leckiua ꝑ te ſic in radice: vñ caracter da⸗
tur ad exereẽ das actoõnes ſpuales ſim⸗
pliciter · ſed gra qẽ in eſſentia aje magis

tñ de ꝓinquo reſpiciẽs affectiuã qᷓ; intel
leciuaʒ datur ad bñ opandũ.qualſi eni

aliqs opeturp̈ eipue ex wlũtate tendet
et wlũtas bona p giam dirigit. demeg
hm tho · m · im. di · iij · iſte caracter mdeli⸗

biliter in a a pꝑmanet cums meõ Eqꝛ im⸗

pᷣſſio caracteris eſt p quãdã aĩe rõnalis
ſanælificacoem ꝓut ſanctificaeõ ðᷣi depu

taco alicuius ad aliqðᷣ ſacrũ ad quã ſan

ctiſicaconẽ nõ magis ackiue ↄpatur aia
ſanctificãda qᷓ; aqua ſanctificãada wel o⸗
leumel criſma ad ſui ſanctiſcaconẽ miſi
ꝙ hõ ſe ſubieit ſancliſca ceom p »ſenſum.

res aüut ille ſbieiutur 4.* carẽt libero arbi

trio · er j deo qualreüq; a'a variatur p apri

aæs opacõ es nunqᷓ; amittit cara ctereʒ niẽ

nec eriſma nec oleũ nee panis ↄſecratus
vnq; ſanctificaconẽ pdit qlitercũq; traſ⸗

mutetur dumõ nõ eoꝛrũpatur. vndeain

dãnatis manet caracter. lieʒ ibidẽ nõ ſit
diatus ad aliquẽ finẽ · nã h ẽ ideo quia
pter inteneõem imnpmẽtis caracterẽ dã⸗
nãtur etr ea qᷓ fũt p pter inten eõem carent
oꝛdme ad finẽ.deus tñ qͥ l moꝛ din atũ re
lmqut eli eit ex H aliqs bonũ ßm ꝙ appa
ret uſtioꝛ eoꝝ dãnaco quia tãtũ munus

neglexerunt. ¶ Demq; ut effeus bapmi
clarius elueeſeant legitur ꝙ ſbᷣ imperio
dioeleciam cũ ꝑ q̃tuoꝛ ãnos eccie fuiſſent

ent rome mimus qͥ dãa noĩe genehus qui
xp̃ianos ſc meredulus emt ſepius irn⸗
debat quoda tpe p artis ſue piciã dyoele
ciano placere volens omia ſeereta dinini
mmſternj ſerutari eepit et ad ſocios re⸗

diens ſeitis inquit ꝙ impꝑatoꝛes exoſos
hñt xpianos· venite grde eon miſterij⸗

riſu Jonamus ut ſie impatoꝛi bʒ placea
mus: quos anuétes docuit de ſeeretis di⸗

umis q̃d facerent quidue rnd erent · die
igitur aſtitito impatoꝛe pñte roma ſpe⸗

ctante wnit in medin et eſſe ſe dic egro⸗

tum petit bapaſ. maũſfiͦs ſacr̃m iaces gia⸗
bato er ait ad ſocios.eyanĩ̃i grauè me
V lentio leuẽn me eſier. wlo. Qusi mauiũt le⸗

uè te faciemus ſi graus es nun qzd fabri
ſamus. Staciq; genehus intertus a dno
vintatus ait · veſam xpianus deſidero
moꝛi· eui college · Auare. ut inqmt in illo
die velut a deo fugitiuus non muemar.
hec audiẽs impatoꝛ riſu tenere nõ potuie
tũc ſm ꝙ erat oꝛdiatũ mtrare faciuũt ex⸗:
oꝛeiſtã ꝛp ſbm qᷣ qͥ ſedetes ad lectũ eius:
quid in quit ad nos miſiſti fili.rñdit. nõ
ſmulate ſed ex coꝛde· q; conſequi grĩam
xpᷣi cupio ut renaſei me ſentios liberer a
ruia pecẽoꝝ meoꝝ · fit elamoꝛ p li· currũt
xurſoꝛes ferẽtes ei munen ab jmp atoꝛe
miſſa. et cũ omia circa eu imoꝝ ſeereton
ſacra cõpleta fuiſſent induitur veſtibʒ al⸗
bis · et eepit ſedẽs panẽ alia paupibus
erogare · ſubitoq; milites qᷓ; ab mpato⸗
re miſſi tenẽtes eu ad iadiceʒ duxerũt. H
ductus ad falſam paſſioneʒ · aceeſſit ad
vern feſſion ⸗GFaen enĩ ad imꝑatoꝛẽ
aſ. eendit baſim ubi ſtatua fuerat veneris
ſieq; 2cionatus ẽ Audi impatoꝛ omes
q adeſtis · quotiẽſcũq;ʒ accidit ut xbianũ
nomẽ audirẽ deteſt ab ar. et hijs qͥ; trahe⸗
bant xpᷣianos ꝑ publicũ adiugebara ſi⸗
mul erahebam toꝛtoſq; inſultabã ac furo⸗
rem ꝓpli ſuꝑ eos aceendebã.tãtũ eniĩ no⸗
mẽ illud exhoꝛrui ꝙ hac de cã pntesaf⸗
ſines deſerui mal . pegrinacois 1 ege
ſtats onus aſſumè qᷓ; m pria inter xpia⸗
nos pmanere . denq; uſq; hodie volui p⸗
ſerutari eoꝝ ſeereta nõ ut eredere ſj ut de
hijs pplis riſu exhiberem· mox aüũt ut me
nudu illa aqua pfudit et interrog atus
eredẽ me ad interrogata rñdiſſem vidi
eelum aptum et manum de eels ſuper me
wementẽ in hoꝛa ꝗᷓ pfundebar aqua · dei
G angelos flameo radiates aſpcũ iuxta
me ſtates q́ omia peca mea a imnuentute
eõnnſſa in libro ſepta reeitãtes dixerunt
michi aqua h delet oĩa iſta qᷓ te recogno⸗
ſas feeiſſe · eũ qq aqua pfuſus fuiſſem feus
ſü mue q didioꝛ ita ut nee ſignũ ſepᷣtu⸗
re pᷣterite appareret · vidi etiã del gloꝛiam
eoede meo expſſaʒz p quã didlei xpᷣm Hm
hüuc eſſe lumè ſalutẽ ojm q4 qᷓ glori eius p
baßmu fuerint ↄſecuti· tũe dixerut mich!
angeli. ſeias te ab omi peẽo mudatum ·
age nüe ut gram dei quã accepi iſti »Fuen .

,

tanta enz vis 7 miſterio n dei ut ludibrij⸗
fſbiacere nõ poſſit. Quid g faeaã iudica⸗
te duwbis placere cuperẽ regi cæleſti cõ
placui. ſeut igitur uſq; nũc mecũ mere⸗

duli et illuloꝛes ſuiſtis ſie mecũ u ab irrih⸗
one ceſſate · credẽtes dñm i hm verũ deum
elſſo. Tune impato: mmio furoꝛe repletuſ

iuſſit omes ſodalesꝶ eius cũvirgis cedi

eſtnnà8s eos ſil̃ credé. q blaſphemantes
nomẽ ihu rñderũt ſe nuũqᷓ; m illũ eredere
wluiſſe. tũe nnpꝑpato: in geneſũ ita furẽ
cepit ut ſino hibeémr hoꝛroꝛe ſangnem
eius bib et. ſecit i igit᷑ eũ coꝛã omibz nmma
mter eedi ſatiſfaces iracũdie ſue· di evo⸗
ro ſeq uet iuſſit eũ a pluſiano pſecto ad
ſaeriſiciu cogi · et tãdiu woꝛmontis agi q;
din ad eius poſſit puenire ↄſenſuũ . qui cũ
po ſitus eſſß in eculeo et ei pluſianus dice⸗
ret · mſane 1 miſerrime ſacrifica dijs ut
to poſſmt iterũ reuocare ad gĩam dnon.
Kugit ad illon dnoꝝ gĩam redeãt qui
dñm iponꝝ ig noꝛãt · wrus oni nille rex eſt
quẽ ego⸗ oculis pateubʒ vidi q michi di⸗

gnatus ẽ oñdere m ſcðjam ſuã et me m2n

dignü in ſuis miſterns illi are ut q cecꝰ
erã eius ↄgno ſcerẽ wluũtate vñ miſeruʒ

me lug eo wobiſeũn eũ an erraui ſan cum

nomẽ m xppiams ab hoꝛrui:p quo erinie
micht reputabo vmüſa ſuplicia qm ſa⸗
tis tarde ad regẽ deũ adoꝛãdũu aceeſſi diẽ
ei ipluſia nus · quis ille rex p̃ter regem
nim rñdit· rex iſte hõ ẽ· rex aut què ego

adoꝛo deus é. gitur dũ in eculeo ceſus?

vngulis attrect atus ac lampadibʒz in fla

matus in 9 ſeſſione ſancta pſiſtet indiei

dieét ſi cetuplicaueris hee toꝛmeta eirca

me xpm michi de coꝛde nõ poteris aufer⸗

re · et hee omia geſta p̃fectus regi legẽ⸗
da poꝛtarot. e iuſſit eũ rex decollari· quã
ſnam ge neſius cũ omi gaudio ſuſ. apiẽs

martirij gloꝛia adeptus eſt. Ad luð. dei.

e ſacr̃o ↄfirma cõis quãtũ ad ma
teriã fomãa effectũ Sermo. xxiꝰ.
poneb at manus ſup illos
et accip iĩebae ſpum ſeum . act.
viij· In hij svbis tangitur
ſcðm ſaerm eceie ſcʒ ↄfirma⸗
soms eums inſtitutio vrmmo facta eſt
mamfoſe ab aplis utz inverbis ꝓpontis

Szmo yj

quon wigijs inferẽtes eccariiz iecto⸗

ros ex familiari ↄſilio ſpũs ſancti foꝛmã

illiu s ma teriã mſtitu erũt· na apli nulla
fuerũt vſt materta. h ſola manus impol⸗
tione nec enã aliqᷓ vboꝝ foꝛma. cuius rõ
potuit eſſe ma mfeſta ſanceti ſoũs apparẽ
tia qui ert ip̃is ꝓ materia ⁊ ſoꝛma eo ꝙ;
tuc tpis vihbilr opabatur iz roſtq; h ap⸗
pvarẽéta deſec. rõna ecci a ex fam lia ri gĩa
ſpu ſpus ſancli et ↄſilio certã materiã ꝛ ſoꝛ⸗
mã mſtituit· ut dicũt guil. et tlv. ¶ Pro
quo ſciedũ ꝙꝙ ↄfirmac eſt plenarie ᷣme
gre infuſio armãs inſtruõs ⁊ croboꝛãs
baptiſatos ad ↄſi tondũ firmter nomen
xp̃i. ut do ↄſe. di v. c. ſpuͦs ſei. et wo catur
anthonomatice man us mpo ſico· q l: in
alns ſacris ↄuiter manus mmpoſieo fiat
ꝑquã gr̃e mſuſio cereditur:qma tũc ſpie
plemus fit infuho gre eo ꝙ datur ad au
g& mentũ gre· idcireo ꝑ quãdã excellẽta
weatur y ſacrm manus impoheõ · vñ ſic
hijs q coꝛpꝑalr naſcũtur ncerie ſüt vjres
ad opandũ:hc ſpualr renatis n cẽriũ oſt
robur ſpuũs ſanel: qua gꝓter apli poſt
aſeenhioné dñi receperũt ſpũm ſem ad ro
bur ut eſſent ſoꝛtes m ſden et fid ei 2 ſeſſi⸗
one eireuuallãtbi vndiq; pſecueoibʒ. hĩe
etia diligen cura dʒ ꝓcura ri puęroꝝ ↄfir⸗
matio q hac ↄfertur maioꝛ ga et p oõ⸗
ſequẽs maioꝛ gloꝛia.¶ Pme g pmo qri
p̃t vtra ↄſirma co ſit ſacrm necitatis. pſi⸗
tim cuũ de de 5ſe⸗ di. v. e. omes fideles per
manus impoſico es epon ſpũᷣ puͦm ſem poſt
bap̃mũ aceipe debẽt ut plem xp̃iani mue
mãtur.h Hvidᷣꝛ de necitate ſalutis ꝙꝙ quis
ſit plenus xpanus. Ad h̊ rndet bonauẽ.
ſup. ñ · di. vje ꝙ ẽ necitas ſnnplr et ẽ ne
ceſſitas ↄdicõnata· gia g ↄſirmacois nõ
eſt necria ſymplr qꝛ ſme ea pᷣt hõ moꝛiẽa
et nõ tẽ nes ſaluari p ſolu bap̃ᷣmatis ſa⸗
eram?tũ · eſt tñ necria ex ↄdieone ſeꝭ pu⸗
Frrehneemtor⸗ dr de ſe. di. v· c.
pũs ſcũs gloꝛia in hoe mũdo tota etate
victurii iter inuiſibiles oſtes picula

gra diẽdũ ẽ, in bapmo regnamur ad vi⸗

tã et poſt baßmu »ſrmamur ad pugna
in bap mo ab luimur et poſt bapᷣmũ ro bo⸗
nmmur · et quãuis ↄtinuo traſituris ſuffi⸗
riãt regnacõis bnſeia vj cturis tñ neca

ſee
ſone
urh

dine⸗

nat
zme⸗
inp
vye
na.

a⸗

,

winli

cumg
18 Ppant
emaen 9

täfr
in

C

aeone

rolv;8
Pp nomen

weatur
hn

dſied hat

atchi⸗

tur adan
ercelin
ſco voſe
ſutvjres
nccnih
pliwſt
nadro
aſu
ibr hie
dn fir⸗
e poo⸗
no n
ges per
ſen poſt

jam mie

34qus
bonaue⸗
lee nt
isn
mones
Nats06
eſejp⸗
dſveo
ta etot

— —

———

ſit »firm acõnis auxilia. ides ẽx inſtitu⸗
aone eccie ẽ ꝙ nullut ab ſacro exeipi⸗

ur h ſi habẽs opoꝛtumtatẽ illud recipiẽ⸗

di negligẽdo ↄtẽmt et moꝛtalis culpe ſe
piculis expomt.· ¶ ofirma co igitur necia

iudicatur nõ qdẽ ſmmpłr ad ſalutẽ Re nu

—

trimẽtus ad vitã coꝛpalẽ ad qua ſaffieit

bap̃ mus q̃ntũ ad oꝛg male.et pnia qtũ
ad actuale moꝛtale· h ad ſpualẽ ſamtatẽ
necria. ſic ad coꝛpalem medieina ut ſie
hõ ↄfirmetur adpugnã q; nõ eſt nobis
colluc aco⁊ e
ba Hums ſaen · Ad h̊ doðᷣm ꝙ ſex · pmo
ſunt duo necria ex pte ſacri ſcʒ materia
eriſmatis et ſoꝛma vbon. nã criſma ↄfe⸗

edo queri pᷣt que! ſut de

ctum ex oleo ꝛbalſamo materia Huus

ſacri et hoc rõne miſtica · q p oleũ ſigna⸗

tur mtoꝛ bone co ſciẽtie · per bal ſamuͤ wero

odoꝛ bone fame. ut latius pʒ ex de ſacra

vnclõe. c. vmeo. Pro quo ſeieduz 2 tri⸗

Peke oleũ ↄſecratur i die cene dñi * eß os .

rimũa pnᷣeipale ẽ ſem ertſma de q dem
el· eũ quo bn dicutur ſontes bapmales.
calices. patono. eccie· altaria. pueri iam

baptiſat im vᷣti ceꝛ fronte · eßi qũ ↄſeerat
m capiter mambz omeſq; ſideles in ſacrco

ↄfirmacois et iſtud opoꝛtz renouari anz⸗-

nuati alio qm ꝓhibetur uti m n ccitate

bapti; ats · utz de le · Dj. im · e . ſi q de ali⸗

o. Et ideẽ mtelligenduẽ de ↄurm acone qꝗᷣ
eſt ſacrm mĩoꝛis necitatiſ- Heom ðꝛ oleũ

ſem vel cathecumoꝝn a ſez mungitur pu⸗
er baptiſandus m pectoꝛ enmter ſeapu⸗

las. ſilr manus eius q ſacerdos oꝛdmaz⸗

tur. eccie q; er altare anñ erſmacõem. in⸗

unguͤtur etã eo EEes phefes- hume⸗

1o ſiue brachio. Cercuu eſt o leũ infirmon
quo ſeʒvngũtur mſrmi in moꝛtis articlo
te hijs tn duobʒ vltmis nõ mueniturß⸗
eeptuz ꝙ debz ãnuatim renouari. Hcdᷣm
aut ſbale ẽ ſoꝛma vbon ꝗ qᷓ talis eſt hodie

Signo te ſign aclo crueis ⁊ ↄfirmo te criſ
mate ſalutis n noie pr̃isv ſet ſpus ſe⸗
amẽ.licʒ tpe pnntiue eecie ſola manus
impoſicõe vterẽtur apli. utʒ in · e· de ſaera
xnS: ubi plura ronutur de hac ma te

iſr! ſunt duo necria ex pte mmſtri·
s di gras epalis cui iſoli copetit ůᷣ

PHa alteri mferioꝛ vnnttet ex cã multum

Beeegaria wel roͤnabili. vñ 8: de ↄſe · di. v.
emanus ch impoſicoms ſacrm magna
venemeõe tenẽdu ẽ qdᷣ ab alijs pſici nõ
ptn a ſumis ſacerdo tibʒ. nec tpe apłoꝝ
ab alijs n ab ipis aplis 3 legit: aut ſcitur
packũ eſſe:nee ab alijs qᷓ qͥ eoꝝ tenẽt lo⸗
aum vn;ᷓ pſficip̃t aut fieri dʒ· nã ſi aliter
pᷣſümptu fuerit irritũ ſabeatur ⁊ vacuũ.
noe inter ecciaſtica vnq; reputabitur ſa⸗
cramta. Scoᷣm aut requiſitũi m mimſtra⸗
te eſt inte neõ debita q mimrũ reqri tur in
omibz ſacr̃is · Ex pꝑte demq; ſuſcipiẽtis re
qrũtur eque duo PHrmuũu ꝙ ↄſirmadus
ſit baptiſatus qꝛ nõdũ baptizatus »fir⸗
mari nõ pᷣt n pus baptiſetur Cins, raco
eſt. q; cara cter baptiſmatis ẽ fundame⸗
t alioꝝ. et ideo illo nõ imp ſſo nõ pñt ali
impmi· et qꝛ cũ m ſacris nõ imßmtur ca
rnacter in q bz actus natus ẽ mpmn. vꝛ nl
Rieeri de quo cnacẽ p us viſu eſt et poſtea
videbitur. Hedo requiritur ꝙ in lo co de⸗
bito ſeʒ m frõte vfirm etur cũ enj quil libʒ
xpianus ſm pparacõ em aimi teneatur
. locortpe fidẽ catholicã publice ↄfiteri
roqrente nccitate vel ſuad ente valitate
ui ĩdeo ofirm aco m fronte pomtur ut a
recipiete ſides ſme erubeſcentia publice
5 atur vpdicetur · et qꝛ; in »firmacone
rtur audacia ſpũalis euidẽtius fit in
fron: te. in cuius argum ẽtũ dixit dns ad
ezechielẽec quẽ miſit ad enũciãdu argu⸗
endũu peca eiuſdẽ. ij.· dedi fa eiẽ tuã a valeé⸗
tioꝛẽ faci ebʒ on er fron tẽ tuã durioꝛem
frõtibz eo ac. ¶ Tereo ꝗ qri pt qᷓ ſut de bn
eſſe 2»firmacois et nõ de ſba. Ad hoc doöm
ꝙ qtuoꝛ ſut q̃ th ſme peco pᷣtermitti n on
pñ̃t ſalte: ab adultis ſi o mittũtur abſ;
roõnali 6. Primuẽ . : ↄſerés dz eſſe i jeiu⸗
nus · de 2ſe · di · v · Pcipitur ex cõ cilio mel⸗
denſi. c. ut epi nõ n ieium p im poſiconem
man uñ u ſpum ſeũm tradat exceptis mir
mis ꝛmoꝛte piclitãtibz. nec miru quia ſa⸗
emamentũ omiveneracoe dignu utpote
i quo abudans et eminẽtioꝛ gia ↄ fertuir
Hme melchiades ſpa ↄſultus de digtate
ſacri Hums. rñdit ep̃is hiſ pamarum et
Hẽtur de ſe · di · v · · de Hoñs vero. ſup qᷣbz
rogaſtis vwos in ſoꝛmari vtrũ maius ſit ſa⸗ ⸗
eramẽtum manus impo ſieonis ep oꝝn aut

E
2
*

bapᷣmus · ſetote vtrũq; magnũ eſſe ſacma

Aſ

mentũ · et ſic vnũ maioꝛi bʒ·i · ſumis potiſi

cibus eſt accomo datũ qo miſ a maioꝛibz

pfici nõ pᷣt itaꝛ maioꝛiven emecone vene⸗
rãadũ e et tenẽdũ. H ita ↄincta ſut h̊ duo

ſacĩa ꝙ abi im meẽ n p̃uemẽte moꝛte nul⸗

latenus pyt ſepari et vnũ ſme altero ri⸗
te pſiei nõ p̃t · H ibidęe. Heom eſt ꝙ adulti

debent ad ↄfirmacone wmre i jieiuni pter
reuerẽtia ſacri ỹ ymo debet ſe ſolli cite ᷣ a⸗

rare p pᷣmã ↄſeſhnonẽ ut ſyũm ſem digne
ſſepe valeãt alioqum nõ excuſantur a

moĩli ſacrm tm mdig ne pepiẽtes. vñ de

ſe · d di · v. Zðꝛ ex ↄcilio aureliano · ee ut zeiu⸗

mad ↄſirmacoez wmãt pfee etatis · glo.
ſtatuimꝰ ut moneãtur aſeſſiões facere p

us ut much donu ſpus ſcĩ valeat⸗ aceipe.
er quia nun qᷓ; erit xp̃ianus ſcʒ pfectus nᷣ
m ↄfirmacõne epi fuerit criſmatus· Ter
eium ↄfirmadus teneri debz ab alio

ex eecie mſtitueõe · vñ dꝛ de aſe · di · iij. e.

nõ plures ad ſuſapiẽ dů de baßmo mfan

rem accedãt q́ q vnus ſue vir ſiue mulier·

in ↄfirmacoe q; idipm fiat· in b fatver
bis duo notãtur. Primũ ẽ ꝙ ↄfirmadus
ten eri dʒ ſiẽ baptiſandus leuari. Leom

„.

lier qe ſoꝛtitudo ſpualis pxp̃ᷣm m que

4²

nõ ẽ maſclus vel femia. ut ðꝛ g alath ij ·

rõwro hHums ẽ ad pᷣcuẽdũ piculu 2pa⸗
termtatis mↄtrahedis mr̃monns vel de⸗

bitis dingalibzʒ exigẽdis. vñn vꝛ · iij. q:ic.

de hijs ꝗ 4 filiaſtros ſuos ad ↄfirmaconò
ꝛa ipis tonét . 1. qͥ klios vxoꝛis ſue de vi
ro poꝛi duᷣ eriſmãtur ab ep̃is ſup ſe ſuſti⸗

net 5 m ſceẽtia ſic aſſeris ſi hat le; ſi 1t pecm.

notn uſq; ad ſepacõeʒ diugij pumédus
eſt. lugeãt ta digna ↄingij pnĩa ; di⸗
luétes dno dicãt dlicta ig noꝛantie mee
ne memmerisdi. vin. e. ↄſuetiido · ¶¶pt.

gnoſaßt ſynpliciter ernti · glo. i. ſme

fraude. ar. ꝙ ign oꝛ ãtia iuris excuſat. vi
de textũ · et Flo ſa: uod ſi qu eritur vtrů
ergo reqmuritur ꝙ aliquis ↄfirman dua
ton eat wi tangat im ↄfirmacõ e · Ad poc
rn der tho · ſup. in · ꝙ in »firma coe datur
ſous ſcus ad robur ꝓpter h̊ enj aliqs ad
2firmaco em acce ſit q; le hr̃e robur ſtãa⸗
dino pſamat * ideo fuit mſtitutũ ab ees

cleſia ꝙ; ab alio tenétur ad whgnadu⸗

p ſe ſtare nõ poſſſ.· ꝙ ſi nõ fit pecm nõ eui⸗

tat pter mſtituconem eecie nͤlomius tn
recipit ſacr̃m. Luartũ ẽ ꝙ ↄfirmadũ te⸗

nere nõ dʒ i ↄfirmatus· q; ſi ↄtariũ fac

peecat le; ꝓpter ſ̊ nõ ſit irritus ſa er̃m hm
tho et de dſe. di. iij. e. in bap̃mate wel leri⸗
ſmate nõ p̃t ali ſuſeipe im ſilm iße qͥ nõ
e bapuſatus wel ſirmatug· Ceterũ ad di
yñnt adhue duo de bñ eſſe ſacri· Drimuz
ẽ ꝙ pepulu eirculigetur capiti et Hgpter
reuerẽtiã ſacri· Söcdᷣm ẽ ꝙ dtur alapa et
tz ut memoꝛie tradat ſe fuiſſe ↄſfrmatos

ne in miriã à ſacri denuo ſe facãt pfirma
Hibetur · ut ex de ſa cris non

qs oino⸗
iteradis. uarto pnᷣcipalr queri pt de
eſfectu Huius ſaeriapter quẽ dmoſetur
inſtitutu. Ad ̊ doͤm p vnᷣcipalr duplicæ
caulat eſfe cu⸗ mpnnte en cam cerez et
2fertvel adauget gram. uze⸗ igit ad
pmuͤn u effecla dic tho. ſup.im. q caracler ẽ
ſignũ diſtmtm q; qͥs ab alijs diſtmgui⸗
tur ad aliq; ſpuale deputatur:· ꝙ pe. m
ijj. lueidus declamt dices. ʒꝙ carcter ẽ

q̃dam habitualis· i. md olibilis diſpoltio

ad gram qua ſcʒ; aĩa oꝛdmatur ad hoc ut
ſit dei templũ ſiẽ ↄſeemcõ eccie nõ ẽ aluid
qꝙᷓ; quedã oꝛdmaec in dei tomplu. vñ p ca

tactere aĩa diſpomtur ad pfectũ hĩaiam

re ſic aliqᷓ dyaphoneitas diſpomtur ad
To 44 aliq § ſpuͦale :3 3 triplr
tdeputari. Vno mo uti ſe ſpualia ptieipet
et ad deputatur q qs in ba omo & 1 ba⸗
ptiſa us p̈t eſſe pticeps omis ſpualis reE

eepeoms. vñ cara cter bapᷣmalis ẽ quaſh

