ut ſpes· nõ tñ eſ vere foꝛtig nec actavere
ſoꝛtitudmis exercerer eres ex fins
inten eone · aaßm aug. li. de moꝛibus ecele
ſie · Secundũ ꝙ fimſ eſt laudabilis vel cul
pabilis ß ſoc opem noſtia ſut laudabilia
velvituperabilia. Fmis igi tur eſt duplex
ſcilz ipſa res et vſus ipſius rei. xẽpligra
ta fims auari ut ipſa res ẽ ipſa pecuma.
ſfims vero ut vſus rei eſt ipſa poſſeſſio · ſie
a ſimili ſims vlamus oĩm rerũ eſt ipſe de
us ſims vero ꝓxmus eſt aſſecuco dei. Ct
ille ſims nõ eſt vmcus ſed multiplex. qꝛ
noomnos eodem modo deum aſſequũùtur
¶ de potiſſmo actu foꝛtitudinis ſcilʒ
martirio et de bijs que requiruntur ad
martiriũ quãtũ ad materiam et cauſaʒ
¶Sermo·.xnn9.
m ento ut di. ſab · ſa · exo. xx.
uc autẽ oꝛd'eng ruo de actu
potiſſmno ipſius ſoꝛtitudis p⸗
— E ſequamur qmẽ ipſu martiriũ
De à qri ᷣmop̃t· vtrũ marturiuʒ ſit actus
vtutis · p ſertim eum aclus vᷣtutis deb et eſa

do ſuit no woluntariu ut patet de mno cen
tibuſ ꝓ xpᷣo occiſs · Aliquãdo enam illi⸗
eitum ut patet m quibuſdã femmis qᷓ̃ ſe⸗
ipſas necauerũt adoſeruãdã pudieiciam
De quibus dic aug. j· de tri. ꝙ quedz ſan
te femme in tem poꝛe perſecueoms ut m
ſeckatoꝛes ſue pudicicie deuitareét ſe m Au⸗
uim piecerũt · eoq; modo moꝛtue ſunt et
eaꝝm artiria in eccleſa catholica ven emco
ne celebrima frequẽtanturnec etia vida
tur oſſe actus vnius vᷣtueis ſed plurima⸗
rum ut fidei caritatis ſoꝛtitudis ⁊ patien⸗
tie · Ad hoe reſpondet tho. ha e. q. cxxnij.
advtutẽ panerꝙ aliquis in bono aeo⸗
ms o ſeruetur. honũu igitur racoms conſi
ſtit m weritate ſicut ſmm ꝗprio obiecto et in
iuſticia ſicut m ꝓprio effecku · ptinet autez
ad macõnẽ maruri ut aliqᷓs firmnter ſtet
in veritate iuſtiea atra pſequẽtiuʒ impe⸗

ſe wliitariꝰ ⁊ licituſ:martiriũ aũt aliqu?⸗

*

S

tus nee eas deſerat ꝓpter mmmin en tia peri

eula moꝛtiſ qᷓ qh in quo da eertamĩe pucu
lari a perſecutoꝛibus nnmmnèét vñ de mar

eiribʒ dic eipauus in q́ dã ſermone. vi dit

admirans pᷣſentiũ multitudo celeſte cer⸗

tamen. et m prelio ſtetiſſe huoſ xpᷣiwoer li

beramen te meo:rupta vtute diuma. vnde
mamfeſtuũ eſt ꝙ martiriũ eſt actus/vtutiſ

et lic; ad actu vtutis ut deo redd atur ae
eept abiliſ liberũ arbitriũ req̃m tur ĩ Hijs

que vſu ra conis ha bent qᷓ;mis rarũ mue⸗

mtur marturiũ qð nõ ex aliqᷓ ſuppo ſi eõe fu

it œactũ eo ꝙ multi martriũ decliaſſent
ſi ſme eecato potuiſſent ut patet latiuſ m
ſermo mbʒ de duerſis mvltimo ſermone.·
Tamen martiri gloꝛiâ quâ m alijs a
olutas meétur mnocentes oeciſi p meſfa⸗
bilem dei gratiam ſuͦt aſſecuti et effu ſio ſan
gumig ꝓptor xp̃m gerit vicem baptiſim.
vnde ſicut m puoris baptiſatis ꝑ gra tiaʒ

baptiſmalẽ meritũ xp̃ᷣi operatur ad glo⸗

— 7,. . . „. ——
riâ obtin endam ſie etia oceiſis ꝓpter cri⸗

ſtum meritũ martirn xp̃i operatur ad pal

mam maniri ↄſequendaʒ. Hic dieit aug
m ſermone quodãà alloqns eos. Ille de we
ſtra coꝛona dubitabit ĩ paſſione ꝓ xpᷣo 4
etiam puuliſ baptiſmũ ꝓdeſſe nõ eſtnnat
xpᷣi nõ habebanſ eratẽ q̃ in paſſurũ criſtũ
eredètis ̊ hèbatis carnẽ qᷓ p xpᷣo paſſuro
paſſionem ſuſtmẽns · hee ille. Aurſu de fe⸗
m mis qᷓ ſeipſas necauerũt ereden dũ eſt
ꝙſic dñs p eepit abrahe occidẽ et ninmo⸗

laé ſiliũ ſuum. nee p hoe reus indicabatur
fili eidj ↄſtrietus pᷣcepto dommi q̊ eſt au

ctoꝛvi te ⁊ moꝛtis ſicut di eit aug..j. de tri·
poſſibile fiit ꝙ aliquibʒ fidedignmis teſtih
cacombʒ diuina pſuaſit auctoꝛitas ecele⸗
ſie ut dictaꝝ ſanckaꝝ memoꝛiam honoꝛa

rent que mſtmætu diumo ꝓpriã vtutẽ ne)
cauorũt ¶ Domq licet ſubié martiriũ ſie
actꝰ quatuoꝛ vtutũ ſcilieꝭ caritatis ut n

peranus. q; dicit maxmuſ in mone q; c⸗

ritas xpᷣi m martiribʒs ſuis vicit:et foꝛtis
ut moꝛs dileõ ut di citur in canticis. ſme
etiã caritate nee martiriuũ ꝓdeſſet.iux ills
i. coẽ. xinj . Si tradidero eoꝛpuſ meũ ita 4

ardeã caritatẽ autẽ non habuero michil
michi ꝓdeſt ſicut enã caritas co operatu

m ommbus vᷣtutibuſ i adibus meritoꝛijs

zee

exel

d ſ
ts
uii
nnt

nie

ni⸗ en
mmepdan
nNmr
nediatt
t cer⸗
epiwee
na
us Pautf P
datur e
rümle,
oſeveſi
chalſent
tlauuſm
ſermone
s ge
pckr
aüſoſe
/ baptl
1spgatt
urad g
pterch
radpe
diaraug
lexi
150
ſhmzt
aſ
galluro
fd. ſe⸗
duch
mmo⸗
ſabant
4 1u
„

ns teſ
3s eeclt
ſyror⸗
utt ne
suem
e
ſoiat
1s ſne⸗
ui
⸗
nchi
ſtoims

Secundo eſt actus fotitudis ut ſm oꝛeʒ
excludentis T⁊ actũ elicenus· Hinc dᷣ: ad
heb. xi. Foꝛtes facti ſunt in bello · q; foꝛtitu⸗

d ſe habet ut monuũ ꝓpnũ p modu vtu
tis elicientis ſicut caritas ſe habʒ ut moti

uũ pmu aꝛ pnᷣcipale ꝑ moduũ vᷣtutis nnpe⸗
rantis Tercius eſt actus fidei ut m doeo

tanq́; m vltimo fineↄ firmantis nã ſides

ꝓwomt obiectu ſoꝛtitudmis id ẽ ſu mũ bo
nu et ĩ martirio hooſſãter ↄfirm atur m bo
no du gpyter mmminetia peri cula moꝛtis ſi-
dem et inſticià nõ deſeſt. Qec mirũ qꝛ ſi ſoꝛ
titudo eimiis t acq́ͥſta firmat aĩm homiſ
m inſticia huana ꝓpter cuius ↄſeruacon?

pericula moꝛtiſ ſuſtmet· multomagis ſfoꝛi

tudo ſpirimalis 1 gratuita firmat animũ
m bono inſticie dei que eſt p fidem xpi ut
ᷣ ad rom iij· et ſic martiriũ ↄparatur ad
ſiqè ſic ad finẽ ſic q aliqs firmatur. na im
actu ſoꝛtitudmis duo ſunt· vnuʒz eſt ipſa
ſirmtas qᷓ quis nõ ceditatarijs ꝓhiben
tibʒ ab illo bono et hoc ↄſiſtit eſſentia ſoꝛ⸗
titudmis · Alud e bonuʒ i quo fous ſir⸗
matur et hoc eſt ſoꝛtitudmis ſims qð bo⸗
nũ oſtendit illi ſides · Auarto eſt actus
patientie ut ſuſtmentis et ſic ↄcomitãter
m martiribʒ patientia mẽedatur de qᷓ vide
bitur mfra Magis ꝓprie th attri biutur
m arturiuʒ a ctui ſoꝛtitud mis q ↄſir mat ho⸗
mmẽ m bono. vſq; ad moꝛtẽ m cluſiue ma⸗
lis renſtendo¶ Secundo vero qri poteſt
vtrũ martiriũ ſit ackas maynne pꝑfeckio⸗
mas.· ppa cum id ad pfectõnẽ vite ptin ere
videa tur qð cadit ſub ↄſilio non ſub pce
ptoſed martiriũvidetur eſſe de neceſſitat-
ſalutig· q; dicitur. rom.x· Q oꝛde cereditur
ad uiſtieia oꝛe aut a c.et iterum.jioh.in.
Sixpᷣ̃us ꝓ nobis ammã ſuã poſuit et nos
debemus ammaʒ/ p fratribʒ ponè · Ad hoc
dicedu ce ut dem eſt in martirio ſut qua⸗
tuoꝛ actꝰ vrutũ. Prout igitur martiriũ ẽ
actus elicitus a ſoꝛtitudme nõ è actꝰ ma⸗-
xime vtutis ⁊ pfectõms ſicut nec foꝛtitudo
a qua martiriũ elicitur ẽ excellentioꝛ in ter

veiutes ut p dem eſt. Scdõᷣovero ꝓut elt

actus ad fidé t dilconẽ oꝛdmatus ſic etiãa
nõ eſt maxmme pfectõis actus h ſims ad
gquẽ oꝛdmatur è perfec lioꝛ martirio · ſ. bo⸗

eſt maxime perfectõmis ſicut nec patien⸗

cxas impatus a caritate tũc inter omes

tra maxmme odit moꝛte p epue cũ doloꝛibʒ

ajalia a maximiſ w luptatibʒ abſtrabhut

ſcilieet quo ad araconẽ anmn qma lo⸗

ceſſitate ſaluti ſꝗ Terco pncipaliter qri
poteſt de ſupplieo quo martiriũ perficitur. — —
utrũ ſ. ad ↄ pletum maruriũ re qat pena v. ₰ aplem maztiriu
moꝛtis pᷣſertiz cũ dicit greg ꝙ ſme fero * Pna
m anima puamus et maxſmme q; iher· diẽ

ꝙ dei geĩtrixvgo et marar ſint q;uis ĩpa
taus · Ad hoc rnñdet tho ba ße · q· exxnij · q
martir mm greco eſt idem ꝙ teſtis latine.
quã illuſtreſ athlete ſuo ſan guie ſbᷣſepſe

xi . Ad martirium ergo pertinet ut homo

nũ diinũ vel mides xpivel dilectõ · Tereõ eæſtiſ cecur fide oſtendens opꝑe ſe cũcta

promde ꝓut eſt ꝑ patientiã toleratus nõ

tia qua talis tolemantia demõſt ratur put
videbitur mfa. Nuarto demq; ꝓut éa⸗

ac kus vtutũ magis oſten dit perfectõnez
caritatis · q; tan to magis oſtedit q́s ali
quam rem amaè quãto ꝓ ea rem magis
amatã ↄtemmt et rem magis odioſaʒ eli⸗
git pati·ß inter omma bona p̃ᷣſenus vite
homo maxime diligit priam vita er eeo⸗

coꝛpoꝛalu toꝛmentoꝝ quo n metu bruta

ut dic aug. m li. lxxxij.q. Hinc ait dom⸗
nuſ.ioh·x v. Maioꝛeʒ Hac caritatẽ nemo
habet ut anmmaz ſu. po · 1c Mec cadit mar⸗
tiriuũ ſbᷣ pᷣcepto abſolute quaſi debitũ ſed
2di conatũ ut dicit tho· m n n. quo tł: q·xx

mo debet anmu hfe paratũ ꝙ pus ſe per
umtteret occidi qᷓ; xpᷣm neg aèt wel moꝛta⸗
liter peccaret · ſic ec illð math.v. Si qs te
percuſſerit m vnã maxilla prebe ei et aliag
pᷣceptũ eſt ſecũdũ paraconeʒz anmmi · ſ. ſi
opus eſ ſalus alioꝝ exigeret patienter
alia alapã ſuſtinet. et jĩdeo nõ eſt ↄtra pr
fectõnẽ martuirij ſi m aliquo caſu ſit de ne

martes eſſe poſſumus ſi patietia wera citer
m mone de aſſumpeone. Recte dixerim
ee vitã ſimuit · vnde 1 bu marcelli ̃e mar

tiriũ celebiatur qͥ tam fuit m carcere moꝛ

quia martiẽs teſtimm oni reddũt ſidei xp̃i
ane· u illud a ctuu.j. Eritis michi teſteſ
⁊c· Hinc dieit maximmus in ſermone quo

rũt ꝑ quam fidem nobis vihbilia p mui⸗
ſibilibʒ ꝓ; onũtur ↄtẽnẽda ut vᷣi ad heb.

———.¾⸗.d — ==——— ——

“ . „

pnᷣtiastemnè ut ad futura inuiſibilia bo hjuiuſmodi autẽ eſt writas ſidei. et id es
na pueniat.qᷓ; di aut homĩ remanet vita cuiſlibet martirij cauſa eſt hidei veritas-
co ꝛpalis nõdũ opere oſtendit ſe tempoꝛa ſed ad ſidei veritatẽ non ſolũ ptinet ipſa
lia cũcta deſpicere· Cõſueuerũt enĩ hoĩes eredulitas coꝛdiſ ſj eẽ exteioꝛ ꝓteſt aco ꝗᷓ
et co nſangum eos ⁊ eĩa bona poſſeſſa oon quidem non ſo lum fit pvba quibʒ aliqͥs
temnere etiã doloꝛes coꝛpis pati ut vitã fſitetur ſidem ſed etiam p facta quibus
ↄſeruet. vñna ſathã ↄtra iob mduxit pelleʒ aliquis ſe ſidem habere demonſtiat ſecu⸗
ꝓ pellen cunctaqᷓ habet homo dabit ꝓ a⸗ dum illud iacobi. . Ego oſten dãa tibi ex
mma ſua.i. ꝓ vita coꝛpali· et ideo ad per operibʒ ſidem meã. Dine p oppo ſitũ dicit
fecła a cõnẽ martirn re qritur ꝙ aliquis de quibuſdã ad titũ ·j. Confitentur ſe noſ
moꝛ tẽ ꝓ xpᷣ̃o ſuſtieat.¶ Martiriũ ergo ſe deum factis autẽ negat· et ideo ommũ
duplieiter ſum poteſt. Drimo ſmilitudi vHtutũ opera m ꝙ referutur mn deũ ſunt ꝗ
narievel inpfecte· et ſic hn. in qnodã ſer daà ꝓteſtacoes fidei p qua nobis innote

4

m one martiriuũ accepit dicens. ꝙ martiri

um grauius elſt qᷓ; inter epulas eſuriè m⸗
terveſtes multas iprecoſa m dumeta al
gere inter diuitiaſ paupertate premi · Et
he ꝓ martirio accipitur qcqmid aduerſi
tatis penalitatis eitra moꝛteʒ ex caritate
pꝓ deo toleratur · S eeundo wro ſumitur
Aprie et pfecte cũ:ſ. ex cari tate quis moꝛ
tem luſtmet ꝓpter xpᷣm. vñn aliquis nõ ðꝛ
Prie vel efficitur martir ꝓpter tolerantia
contumeliaꝝ plag aꝝ carceris exilij rapĩe

diuitian aſ milm mſi ſoꝛte hᷣm qp moꝛs ſe
quitur ex predictis licet actus ma rtirij

multũ meritoꝛus eſt etiã in Hjs qiu poſt
moꝛtalia vulnera ꝓ xpᷣo ſuſceptavel ꝗſeũᷣ

q; alias tribulacoes ꝓ criſto ſu ſceptas

eonti nuatas vſq; ad moꝛtem quas a per

uunt · ſicut ec eo de tempoꝛe idẽ actus me

rito:ius eſt quo huin ſmodi affliccões pa

eſt ve cauſa legitima ipſius martirn qua
ſeilicet ackus ta excellenſ meri toꝛius red

datur. utru ſ. cilz ſol ä ſide 8ſ t cniſa marii
vatiatur quaſi hoĩcida aut fur aut aliqd

Humſmodi ſi autẽ ut xpianuſnon erube
ſcat· gloꝛi ficet auteʒ deum iuſto nomie ſed
ex boc dieitur aliqs xpianus ꝙ; tenet fide
criſte Et maxmus in ſermõe· mater mar
tirij ſides ẽkatholica. Ad ſ̊ reſpon det tho.

vbi ſup. ꝙ; martires di cutur quah teoſtes

q; ſcilieʒ coꝛpalibʒ ſuis p aſſiõibʒ vſq; ad
moꝛtem teſtmonmz weritati perhibent et
non cuuunq; ſed veritatiq ue ſeeundum

vict atẽ ẽ que per criſtum nobis innotuit.

diumũuü ſiue moꝛtẽ quis tolerat pro ↄfeſſio

ſeit ꝙ deus huiuſmodi opera requirit et
nos ꝓ eis remunerat et ſecũdũ hoe pñt
eſſe martirij cauſa:et ideo ut xpianus pa

titur nõ ſo lum q patitur ꝓ fidei ↄfeſſione
que ſit ꝑverba ſed etiam qu ecunq; patit᷑
ꝓ quocunq; bono opere facien do vel ꝓ àö
cũq; peecato ꝓ xp̃o vitado. qa hoc totũ pti
net ad ſidei ꝓteſtaconẽ. Ex qbz ommbuſ
cocluditur ꝙ ꝓpria cã martirij eſt bonum

ne fidei que ſit pvᷣba ſiue pro quocun q;
opere bono faciendo vel promouedo ſiue
pro quocũq; malo pro criſto vitãdo wl
mimpediendo et in hijs tribus ome genꝰ
martir ij meluditur vel ↄprehenditur. Vn

generaliter quiſ octo de cauſis martir ef⸗

ficitur · Dr mo pro ſide catholica ſicut bea
tus ſtephanus ⁊ qᷓſ mfimiti martires. Se
cundo pro ſalute populiut xpũs ⁊ ſebe⸗
ſtianus qui din religionẽ eriſtianã abſeõ
dens ſub clamide militari tãdem ad ↄſoꝛ⸗
tandũu puſñillammes in martirio ſe mamſe
ſtauit. Tercio pro iuſticia ut abel · Quar⸗
to pro lege dei conſeruanda ut machabei
Qumto pro criſto ut imnocentes · Hexto
pro obiurgaconevel reſiſtentia peccan ut
johanes baptiſta et matheus euã geliſta.
Septimo pro aſſertioneveritatis ut yſay
as iheremaſ. OQctauo pro libtate a deſen

ſio ne eecleſie ut thomas cantuariẽéſis · Et

ſiobi citur· ꝙ thomas vro bono Humano
paſſus eſt ſeili cet pro rebʒ eccleſie · Di eẽ

diumum . ideo ſi reſemtur in deum po teſt

eſſe quodeun q; bonũ hHuanũ martirij cau

ſa bßm ꝙ in deu refertur · Ad laudẽ dei · ¶

— - — — -- –mn-————————ʒ—v—LB

—— —— —

ie ie⸗
Ahntag⸗
nſtach⸗
keſcc⸗
däab 1
tüdiat
lrſe no
doommi
int 4
mnnote
nuirit et
we pit
nanusp
1,one
nqg pant
dolp⸗
etti t
ſommnbi
Mtrun
vonſſ⸗
ang
w ſue
ſow
gen⸗
n
c⸗
atbe⸗
de
ſ⸗
ni tben
ad
1Qur⸗,
nachare
herd
ecanut
Seiſtn
lepſy
21 en

iſst

¶ de ptib⸗ integalibo foititudis que

ſũt magnamimitas magmficentia: et

de vie njs eiſdẽ oppoſitis · ¶ Der · xvꝰ.

Emẽto ut diẽ ſab · ſan · exo · xx ·

et an dromcus. Ariſtotiles etia m. inj. eth·
pomt qnq; modos ſoꝛti tudĩs · Quarum p
ma è politiea que ſoꝛtiter o patur ꝓpter ti

moꝛe exhonoꝛacois vel pen e · Scoaé mli .
taris foꝛtiter oꝑ atur ꝓpter arte expi⸗

entia rei· Tercia 6 que foꝛtiter opatur ꝓ
pter furoꝛẽvim· Quarta e q ſoꝛtiter opa⸗

turgpterſuetudinẽ vi ctoꝛie · Quta eſt qͥ
ſoꝛtiter opatur ꝗp ter ignoꝛãtiã piculoꝛu
Ad ſ rndet tho · pa e.q.cxx viij.ꝙ alieu⸗

ius vᷣtutis pnt eſſe tripliees ꝑtes·ſ. ſbie⸗
ciue · i tegrales et potetio nales· ſoꝛtitu⸗

dmi g& m ꝙ ẽ ſpẽalis ibtus non ppt aſſi

gnari ꝑtes ſubiectiue eo ꝙ nõ diuiditur

Eno 8

oſt diſcuſſionẽvwtutis q foꝛti
tudo de videdu ẽ de eius ptibus
Hquas tullius in ſua rethoꝛica qᷓ⸗
tuoꝛ eé enumerat: que ſut magmſicentia
fiducia paciẽtia pſeueraãtia ¶ De quibzʒ
pᷣmo gnaliter queri p̃t. vtruʒ ille ptes a
tullio ſut ſufficiẽter enum erate pᷣſeruʒ cũ
maerobius pomt ſeptẽ eẽ pꝑtes ſmiliter

m vtutes multas ſpecie drntes qꝛ e circa

materiã valte ſpecialẽ· Aſſignãtur aũt ei

ptes qᷓ mtegmles m ea qᷓ opoꝛtʒ ↄcurrẽ

ad acłũ foꝛtitudĩs· et potẽtionales hm ea
que ſoꝛtitu do obſeruat eirca difficilia ſcʒ
circa picula moꝛtis · Aliq̃ aũtvᷣtutes obpᷣ⸗

uãat circa queda alias mateias mnꝰ dif

ſiciles qᷓvtutes aduigũ tur ſoꝛtitud mi ſi⸗

cut ſecudario pncipali. Oro quo ſciẽ duz

ꝙ duplex ẽ actus ſoꝛtitudis ſeʒ ag gredi

et ſuſtmẽ · Ad actũ ag gre diẽdi duo reqᷣͥ⸗

rũtur.quo ꝝ pᷣmũ ptinʒ ad aĩmi paracoʒ

ſeʒ ut aliqs ꝓmptũ aim hẽat ad agg re

diendũet quatũ ad ſ̊ pomt tulliꝰ fiduci
am · vñ dic ꝙ ſiducia ẽ ꝑ quã magms et
toneſtis rebus multũ ip̃e ammꝰ m ſe ſi⸗
ducie cũ ſpe collo cat· ſedᷣm auũut ptinʒ ad o⸗

pis execuconẽ ne qͥs deſiciat m exerucoe

illo ꝝ q; fiduci aliter inchoauit · et quãtum

ad h̊ pomt magniſicetiã de qua dic q; ma⸗

gmificẽtia ẽ rerũ magnarũ excelſan cum
ammi apla quadã et ſplẽdida ꝓoſcone

eogitacõ atq; admĩſtraco ·i· execucõ ut · .

exclu dit timoꝛein· ſcdᷣo addit ↄſtantiam

– —— —

amplo ꝓpo ſito nõ teſit execueõ · hee igit

duo ſi coartatur ad ꝓ.am materiã foꝛtitu
diis ſcʒ ad picula moꝛtis erunt ꝗſ ptes

mtegrales ipius ſme quibʒ ſoꝛtitu do eſſe

non p̃t· ſi wero referantur ad aliq́ alias

materias in quibʒ ẽ minꝰ difficultatis e⸗

rũt vtutes diſticte ſ̃m ſpeciẽ a ſoꝛtitudje ·

th adiũ gẽtur ei ſic ſeðd ariũ pnᷣcipali. ſicut
a p;oĩ. iiij. ethi: magſicetia pomtur circa
magnos ſùptus et magmimitas qvisꝛ eèò
ſiducie id circa magnos honoés. Ad m
auũt actũ qui ẽ ſuſtinò ſmiliter duo requi
rũtur · vnũ eſt ne difſi cultate mal oꝝ nn
nnnẽtiũ frangatur aĩmꝰ ꝑ triſliciaa deci⸗
dat a ſua magtudme · et qᷓ; tuʒ ad ſ̊ pomt
pacinà de qua dic: pacietia ẽ honeſtatis
et vtilitatis cã rerũ arduaꝝ a difficili vo
ltaria 1 diu turna ꝓp eſſio. Aliud ut ex
diuturna paſſione di fficiliũ hõ nõ fatige
tur vſq; ad ̊ ꝙ deſiſtatiuxta illud hebre.
xij· ut nõ fatigemim animis vris deſiciẽtel
et quãtũ ad ̊ ponit᷑ pſeuerãtiã ̊ qua dic.
Perſeueratia & m rõne bnᷣ coſi drata ſta⸗
bilis ⁊ ꝓpetua mãſio⸗hec & duo ſi co artan

tur ad ꝓam materiã ſoꝛtitu dis erũt pteoſ

qᷓſ in te grales ipᷣius· ſi autẽ ad quaſcũq;
materias difficiles referãtur erũt tutes
a ſoꝛtitudie diſticte et tñ eideʒ adm gẽtur
ſicut ſeðᷣ arie pnᷣeipali. et ꝑ h̊ pʒ ꝙ ptes in⸗
tegral es ſoꝛtitudĩis ſut a tullio ſuffieiẽter
enumermte⸗ Tres aũttutes qᷓ addũtur
a maero bio an dromeo ſub illis qᷓtuoꝛ
ↄp̃hendũtur. Dro qͥ nota ꝙ maerobiua
pomt tolertiã loco paciẽetie et ſirmit ateʒ
loco pſeueratie· andromcus aut pomt le
mam loco pacietie · de qᷓ diẽ ꝙ lema ẽ ha⸗
bitus puidos tribuens ad conari qᷓlia o
poꝛtet ſuſtmè que rõ dic et virilitatẽ loco
ſdueie de qua dic᷑.virilitas ẽ habitus ꝑ
ſe ſufficiẽs in butus in hijs qᷓ ſũt hm vtu
tem. Inſuꝑ ſupaddit macrobius mami⸗
imntatẽ et ſecuritatẽ q a tullio ſub ſiducia

coß heduͤtur · H macrobiꝰ magis p ſpecia

lia diſtiguit q; fi ducia ptinʒ ad ſpei ceru⸗
tudinẽ maæmmitas vẽo ad magtudineʒ
rei ſperate. ſpes aũt firma eẽ nõ pᷣt n̊ amo
ueatur ↄtmriũ · ſ· tim oꝛ ꝗͥ ſpeiquodãmõ
ↄtrari atur et ideo addit ſeeuritatem que

5 4
ů
. 5
. .
. 2 2 .

que ſub mag niſi eẽtia ↄp hẽdi poteſt · opoꝛ⸗
tet emm in hijs q̃ mag mfice quis facit a⸗
mmũ hoĩe cõſtantẽ. Vel poteſt ſbᷣ pſeuen

tia ↄpᷣhendi· ex eo ꝙ ↄſtas nõ deſiſtit pt

quecuq; repugnãta· Andromcus etiam
pomt magͤãmnntatẽ cũ macrobio. Dome
etiã eupſichia qð ðꝛ bona aioſitas ⁊ vide⸗
tur id ẽ eſſe qð ſecuritas · dic enĩ ꝙ eſt ro⸗
bur aĩe ad pſiciẽdũ o pa ip̃iꝰ. Tercio ma⸗
gmſficẽtie addit andragathiã · de qᷓ dic q;
andragatia eſt weruptus admuẽtiua ↄmu
mcabilu opꝑerũ qᷓ virilis bonitas· qᷓ apud
nos ſtrenuitas dici poteſt· Ad magmficeæ
tia enimm ptz nõ ſolũ ꝙ hõ cõſiſtat in exe
cucone magnoꝝoperũ qð pt ad ↄſtatiã.
ſ etiã ut cũ quadã virili prudẽuaa ſolliei

tu dme exequat᷑ ea:qð pt; ad andrag ati⸗

am ſiue ad ſtrenmitate. et ſic oẽs ille ptes
in qtuoꝛ pnᷣeipales reducũtur · Poꝛro qiũ
q; poſita ab Ariſto tele deſicint a vera rõe
vtutis · quia l; comunicãt in actu ſoꝛtitu⸗
dinis dẽnt tñ in motio. et 5 ponut
ptes ſ̊ modi ſoꝛtitudimſ.¶ Scdᷣo pncipa
ſiter qri poteſt m ſpẽali.exquo fiducia nõ

poteſt ꝓe loqnᷣdo noĩare vᷣtutẽ aliquã · ſj

co diconẽ aliqua vtutis noĩare poteſt ? ꝓ⸗
pter hoc a Tullio noĩ atur inter ptes fſoꝛti
tudmis non qivtus adineta mſi ſjᷣm q;
accipitur ꝓ ma mmitate qͥ pom a Ma⸗
crobio et Andromeo ꝑs integralis ſoꝛti⸗
tudmis . vtrũ ſcʒz ma gmmitas q ſcʒ ꝓm⸗
ptũ reddit ammũ ad aggrediẽdũ diffici
lia ſittus aliqᷓ ⁊ ps ſoꝛtitudims· pᷣpᷣuz cũ

mimntas opponitur hiũlitati quia mag⸗
mimtas q eſt eirca honoꝛes dignuz ſe re⸗

putat magnis ⁊etiã alios ↄ temt ut ð m

ninj. ethi coꝝ · cu hunlitas imↄ trariũ eſt cir
ca abieckones ꝓas ↄtemnẽes ſeipᷣm ali

os honeꝛans: Ad ̊ dmßm tho.· ſeva ſcde
q. Cxxx · ꝙ ad rõem Hũanevtutis pt et

ut m rebʒz Hũams bonuʒ rõms ſeruet᷑. qð

eſt ꝓpriũ homĩs bonũ Inter ceteras & res

hũanas extejoꝛes pᷣcipuũ locũ tenẽt ho⸗
noꝛes et ideo magnimitas q moduʒ rõiſ
pomt circa magnos honoꝛes eſt virtus
t qma ẽ circa materiã determiatam. ſ. ho
noꝛes· cũ honoꝛ ſit quod dã ſpẽale bonum
ideo magnimntas ſcdᷣm ſe cohderata eſt

—

cuiuſlibz Vtutis pᷣmiũ.ideo ex conſequẽti
rõne ſue mateie reſpieit oès tutes· Nec
etiã opponitur hilitati magmmitas. qu
m hoĩe duo repiitur nã ibides mmuemitur
aliqdð magnũ qͥð ex dono dei poſſidet· ma⸗
gnamnmmtas g facit ꝙ hõ ſe magms dig⸗
ficet ſeðdð m eo hideraco em donoꝝ q poſſidet
ex deo · lẽ ſi hʒ magnã vᷣtutẽ ammi ma⸗
mmitas facit ꝙ ad pfecta o pavtutis te⸗
dat. Et ſily döm eſt de vſu cumſlibz alteꝰ
bom puta ſcĩeve exterioꝛis foꝛtune. Sili

etiã allos ↄtemt ſedᷣm ꝙ deſiciunt a doms

dei · non enj in tm alios appciatiir ꝙ ꝓ eis
aliqð indeces faciat. Sic dt m p̃s:de viro

umiſto. Ad mehilũ deductus eſt in ↄſpecla

eius malignus. Qõò ptier ad ↄtoptũ ma⸗
gnanim quo ↄtẽnit codeſeende maliens
impioꝝ · Scdᷣo repitur ibidẽ aliquis deſe⸗
ctus q̃ ↄpetit ei ex mſirmitate natuẽ. Pu
mlitas æ facit ꝙ hõ ſeip m puipẽdat ſeðòʒ

cõ lderacon em ꝓprij dfectuset alio s hbo-⸗

noꝛat ac ſupioꝛes eſtimat inquãtu m eis

aliqd mſpicit de doms dei · Et ſie pʒ qq ma⸗

gnammitas hiũlitas nõ ſut ↄ tearia qᷓ;
uis in co traria tendè videãt᷑ qꝛ;ꝝ ꝓeedut

ſcm din ſaso ſide racones. Domtur mſu⸗

p ma gmmitas ꝑs ſoꝛtitudis. qꝛ ingit ei
ſic ſedaria vᷣtus pnᷣcipali. Etr ↄuemt in hoc
cũ ſoꝛtitu dme⸗qꝛ ↄfirm at ammũ circa ali
qdð arduũ· deſicit autẽ ab ea in ̊ ꝙ coſir⸗

mat amm ũ in eo circa qðò facilius eſt fir⸗

mitatẽ ſeruare · magis enj' repugt ammi

2 rduuz m malis qᷓ; arduũ im bo⸗

msa¶ Demq; tria vicia opp onũtur mag⸗

mitati m exceſſum · Prmmu eſt pᷣſuptio

q;ꝛ magæmmitas nõ excedit ꝓpoꝛconẽ ꝓPe
facultatis. pᷣſũpeõ vero miitur illa exeede
re · Scᷣm eſt am bico·qᷓ̃ impoꝛtat moꝛdia⸗
tũ appetitũ ho noꝛiſ· quibʒz vtitur magnam
mus ut o poꝛtet · Terciũ eſt vana gloꝛia.ꝗ
impoꝛtat moꝛdmatũ app etitũ gloꝛie ſeʒ q⸗
rẽdo gloꝛia de eo qð non eſt wel qð nõ eſt
gloꝛia dignũ. ã quia qᷓrit ab homi bʒ·ã q;
gloꝛia nõ refert in debituʒ finẽ puta ad dei
honoꝛẽ vel ad ꝓxi ſalutẽ· ſůma&mimuſmo

derate vtitur ſic honoꝛe ſicagloꝛia · VYn um
enã vieiũ oppomtur ma mmntati ſeðz de

ſectũ · puſillamimitaſ.q ex ammi puutate

wies
gri
e⸗
neas.
Nlent
flen
Ing d
enſite
mimi
ius
hales
ne⸗hit⸗
admg
ppes
Nviro
Ncke
tüme⸗
maliens
ns ;
znehe
darſei
los ⸗

zin ag

vna
nac⸗
cecut
rnſe
git
n we
naa
cwn⸗
Ee⸗
Gunm
ui ,
Ur niß⸗
yyt⸗

mo xyjſ.

le retrahit ma m 4 magnammitas
amplectit C ereõ vẽo qri poteſt. vtrũ
mag mſicẽtia qᷓ ſe ad opis coſũmacõem
dedueit ea qmaꝙmimntas a'o ꝓmpto ag
gredi diſpoſuit ſitvᷣtus ſpealis ⁊ ps foꝛ⸗
titudimſ pᷣſeri cũ ad magmſicetiã ptin
viðꝛ aliqð magnu facẽ· qdð eo uemire po⸗

teſt cuilibz vtun ſi ſt magna ſic qui habʒ

magn a vtutẽ tẽperãtie fac magnũ opus
tẽperatie. Ad h̊ rdt tho · ßa ße· q· cxxiin·
p ſic ð im pmo de celo. Virtus ðe p »pati

onẽ ad vltimũ in qð potetia po teſt. nõ q́⸗

dem ad vltimum ex pte deſectus ſed ex
pte exceſſus cuius meo ↄſiſtit in magtu⸗
dme Et ido opari aliqdð magnu ex quo
ſumtur nomẽ magmßicene. Prie ptinet
ad rmaebemvtutis Sʒ facè aliqðᷣ mag nuͦ
duplr accipi poteſt.
cun q; actõne ſiue tranſeat in materiam
exterioꝛẽ ſ 2 ſie vrèn ſecare- hRue maneat a⸗
gere ſic mtellige velle. et ſic ma gſicctia
nõ eſt vᷣtus ſivalis · Scðᷣo poteſt accipi
prie· ſopari aliqd in exte ioꝛi materia.ſic
facẽ domũ ecciam vel ſilia· et ſie magſieẽ

tia eſt ſpẽalis vtus · qna opus factibile

ꝓ dqueitur ab arte · in cuins vſu t attẽdi
ſpeãlis rõ bomit atis ꝙ ip̃m opus fem per
artẽ ſit magnũ · ſ. in quãtitate p̃cioſitate
vel digtate. Nec ſolũ ad magmſicẽtiam

pſet facé magnuß ctia ad magnu faciẽ⸗

du aĩo tend utz in difmico e tullij pus

poſita · Et quia quicqmd ad pſonãa vmuſ

eumſq; paet eſt aliqð puũ in ↄpacõe ad
id að couemt rebʒ dims vel rebʒ ↄmmbʒ·
ideo magmſicus nõ mtedit pneipaliter
facẽ ſũptus in Hijs q ptinent ad pſonꝗ

Priã nõ * bonu ſuũ nõ qrat·ſ̊ quia non

elnt magnu i reſpeckiue hß m rebʒ dunms vel
»mmbzʒ · Hine ma gficentia p pcipue o pus

magnu facit i oꝛdine ad honoꝛẽ dei· Vnñ

phs miinj· ethicon dic. ꝙ honoꝛables ſu⸗
ptus ſut maxme ꝗᷓ ptinẽt ad ᷣma ſacriñ

cia et eirca ſoc maxime ſtudet magſicuſ

VPic enã magſicẽtia ↄiũgitur ſcitati · q;
peipue eius effcũs ad religionẽ ſiue ad
ſanctitatẽ oꝛdmat᷑· Er qma pneipalis a⸗
cus vtutis eſt i mteioꝛ eleckõ quavirtus

h'fe p̃ᷣt abſq; exteioꝛi fſoꝛtuna iĩdo et pau

per pᷣt eſſe magſicus· Ceterum magfſiceta

Primo ↄmimter

due partes in

ßm qp eſt vᷣtus ſpealis nõ p̃t pon ps Bie

ctiua ſoꝛtitudinis quia nõ ↄuenit cu eai

matela.ſ̊ poĩtur ps eius inquãtũ ei adiũ
gitur ſic ſcdᷣaria vᷣtus pnᷣeipali⸗Et ad hoe

duo reqmiruũtur. Primu eſt ſeana co

uemat cũ pncipali. et ſic magſicetia due⸗

mt cu ſoꝛtitudie in hoc ꝙ ſic foꝛtitudo tẽ⸗

dit aliqð arduũn diffieile ·˖ ſic enaã magſi
cetia · vñ viðᷣꝛ enà eſſe m iraſcibli ſic foꝛti⸗
tudo . Scom eſt aliᷣ excedat᷑ ab ea ſie
magmſicetia deficit a ſoꝛtitudĩe in ſoc ꝙ;
illud arduũ m quo d tedit ſoꝛtitudo habʒ
difficultatẽ ꝓpter piculů qð immjet pſo⸗

ne arduũ autẽ in qd cẽdit magfſicẽtia bz
difficultate Ppter diſpendiũ ren qð ẽ mul
to mn us qᷓ; piculũ pſone · et ideo pomt
ps ſoꝛtitudims. Et ſonuic vᷣtuti magficẽtie

oppomtur viciũ ꝑ dfectum quod diceitur

pꝓniſiectia qua ſeʒ quis deficit a ꝓgoꝛtione
debita expenſarum ad opus mtendens
mmnnus expendẽ qᷓ; ᷓ; digtas opis requirit.
Opomtur etiã alind viciuũ p exceſſum. ;
quis plus expedit qᷓ q́; kt operi poꝛtiona⸗

tuũ. qð vieiu grece ðꝛ barnay eſia afurno

deã. qr ſeʒ ad modu igmis qui ẽ in furno

omia ↄſumit el ðꝛ epy rocalia · i. ſme 15

no! igne · qꝛ ad modũ igms coſumt non
Pter bonuũ·. Latie wero dici poteſt ſüpeõ.
QAuã a nobis auertat qui ſme ſine vinit
et re

natAmen.
patgtia znſeerifia q ſũt etiam
tègrales foꝛtitudims.
Rocene xviꝰ.
Emeto ut diẽ ſabbati ſan cti⸗
fieſ. exo · xx · Premiſſis de du
abus vtutibz q ſut ptes intog

les ſoꝛtitudims.ſ.de magmmitatet ma⸗

gmficetia · Ja ꝓſequẽdu eſt de alijs dua⸗
vus. ſcz de yatiẽtia ꝛ pſeuerãtia· Dio quo

ſciẽduʒ · q; Vtiis patiẽtie nos oꝛdmat ad

frui coem ſüme pacis · qꝛ; iᷣl pati mo leſbe
eſt pacẽ hr̃e. Aðd ſit duobʒ modis. ſ.aut
nulla moleſtia ſentiẽdo· qð tm erit in pa
tria · vel moleſtias nõ moleſte ferẽdo · qd
t p wera à patiétiã . Pꝛo ; 4 nota. q queda

æ patiẽtia ſmulacois de qᷓ greg die. Qun

mala ꝓxi ita tolerat ut tn intrinſecus do⸗
leat v tẽpus retribucois exqmrat patiẽti⸗

am nõ mitz h oſtẽdit · Auedã enim eſt

2

veceſſitatiſ cũ ſcʒ qᷓs vlcifei non ſe pſumit
q; nõ poteſt vel q nõ audet timẽs ex hoc

x

hbi maius mminẽ piculũvel depire mo⸗

du. Quedã euã eſt vᷣtutis. de qᷓ dic greg.
vñij·moꝛal.· Mens ſi m deo foꝛti intẽtione
diri gitur quicquid ſibi in hac vita ama⸗

.

quiẽ putat .hec ille ¶ De hac & patietia

tus no muemitur mi malis ex eo ꝙ ꝓPrie
vtus eſt 4 bonul facit Hñtem.hſ patientia

. 6 7 — .
qnz m malis imnuemt᷑ ut in luxurioſis q ſe

pe multa patiuntur ad comſequẽduʒ bo⸗

n ũ delcãbile. et in auaris q̃ multa patien⸗
ter tolerãt ut duiicias ↄgregẽt · iuẽ illud
ecciaſtes. v. Cũctis diebʒ vite ſue co me⸗
dit mm tenebris m curis multis m erũna
atq; triſticia · Ad hoc rndet tho · ſcda ſcðe
/ꝗq· Cxxx vj.q; tutes moꝛales oꝛdmatur
ad bonũ mquãtũ ↄſeruãt bonũ rõms co⸗

tra paſſionũ impetus. Inter alias & paſ⸗

hones efficax ẽ triſticia ad nnpediẽdu ra⸗
tio nis bonũ ſcm illud.ijj. coz. vij. Heculi
triſtici a moꝛte opat᷑.Mece eſt igitur aliqᷓ;

Hrevtutẽ ꝑ quã roms bonuũ ↄſeruetur co

tra triſticiã ut non ſuccũbat triſticie.· Et H

tia hoĩs eſt qᷓ mala equo ammo toleramꝰ
id ẽ ſme pturbacõe uiſticie ne ammo ini⸗
quo bona deſeramus ꝑ que ad melioꝛa p⸗
uemamus· Mali vero patiẽtes multa ad
adipiſeendu aliqd bonũ pticłare. ſ. hone⸗
ſtũ vtilewel delcãbile nõ htverã patiẽtia

qʒ dic Aug. de patiẽtia:q; patientes ꝓprie
dur qui mala malũt non ↄmitteẽdojſerre

ℳ₰ℳ

la ſuſtinẽt ut mala faciãt nee norada nee

quilitate peipit᷑ a d no in tribulacõmbus
mam feſtatur. hec ille. Nee nmrũ̃ q 2 tam

vaueis mueniturvera patiétia · q nunqᷓ;

poſſidetur ſme ſpeciali ðᷣma gſa· Dic enmm
Aug. li.de pa:ꝙ via deſiderioꝝ facit tole⸗
rntiã labon ⁊ dolon· et nemo miſi ꝓ eo qð
delcãt ſpon te ſuſcepit ferre qðᷣ cruciat. Cu
ws raconem aſſi ſt tho. vbi ſup dicẽs · q
triſticia ꝛdoloꝛẽ ſegm ſe abhoꝛret ammuſ.
vnde nunq; eligét ea pati ꝓpter ſe h ſolu
pter ſinẽ · Opoꝛtet & ꝙ illud bonũ ꝓpter
qð aliquis vult mala pati ſit mag wlituʒ
et amatuũ qᷓ; illud bonuʒ cuius puatio inꝰ
gerit doloꝛẽ quẽ patiéter toleramus· Xð

aute quis pferat bonüvtutis 1 gre cuũctiſ

Q

q;nõ feredo ↄmittere· In illis autẽ q ma

laudãda ẽ patiẽtia qᷓ nulla eſt· ̊ mirida

duricia nephãda patiẽtia- Ip tã ſi mgla⸗
ris eſt hee vtus qꝙ multi qui videtur diuß

vtutibʒ adoꝛnati repitur ad vᷣtutẽ pat

entie mnus idoneiplłes enimm videmus
caſtos ſo brio s hiules miſeĩicoꝛdes in o⸗
meõnibʒ aſſiduos ꝛc pauceos admodus

in ↄtumelij s iniurijs detractõibuſq; pa

tiẽtes · PHinc diẽ greg. ꝙ ſic vnguẽtaredo

lere latius neſeũt mſi comota. ſic ſancli
viri ome qð devtutibʒz redolẽt mn tribula⸗

nombz mnoteſcũt · Et· Pa donũ qð m tra

boms nalibz a tẽpalibʒ ex quoꝝ amiſſioe
cauſari poteſt doloꝛ ad caritateʒ ptinet 4
deu ſup omma diligit. NQec Hr̃i poteſt carins
mſi ꝑ g ram. u? illð rõ.v. Caritas de dif⸗
fuſa eſt in coꝛdibʒ nr̃is p ſpm ſem qm da⸗
tus eſt no bis. Et lʒ ꝓpter bonu politicew⸗
tutis qð ↄmẽſuratũ eſt Hũane nature qͥs
p̃ᷣt exhibere patiẽtiã abſq; auxilio grenõ
q;nis Abſq; auxilio dei· tn in bonũ ſupna⸗

tunmle ſicut eſt bonuʒ gre nullus tondè p̃t

nec ꝓ eo pati ꝑvᷣtutẽ ſue natuè ſme auxi⸗
lio gre · vñ patiẽtia ꝓprie ꝓut hic ſumit
ex amoꝛe ſapnän perdich eso qri po⸗
teſt · vtrũ patiẽtia ſit ps foꝛtitudims· ppui
eũ ſoꝛtituido nõ ſit potiſſmma vᷣtutũ · pati
entia viðꝛ eſſe potiſſmm avtutũ.qð ſic pʒ.iſ.
lud eni qð ẽ potiſſmnũ eſt pfecta mvnoch
gñne·h̊ patiẽtia opus ꝑfectũ Hʒ ut ðᷣi i aco
bi.j. et idoo dic Mug. li · de pat q vtus am⸗
mi q patiẽtia ði taã magnu donũ dei ut eet
ip̃iis q¶ nob eã largitur patiẽtia pᷣdicat᷑

Agd hoe dom ſeðm tho · vbi ſup̃ · q; patien⸗

tia ps ſoꝛtitudig qi potẽtionalis.qꝛ ad
in gitur ſoꝛtitudim ſc virtus ſedaria pnᷣci
pali. & ſic pʒ· Nã ad ſoꝛtitudmẽ ptinet
nõ qualiacũq; ſuſtmẽe · illud qð eſt ſum⸗
me diffieile mn ſuſtmẽdo. ſ. ſuſtinᷣ picula
moꝛtis · Ad patietiãwero ptinet ſuſtmen⸗
tia quoꝛu cũq; maloꝝ ſiue fmt dana tepo⸗
ralia ſue ſcandala ſilia. Et ſic in mateia
ſuſt mẽdi pneipalitatẽ tenet foꝛtitudoqᷓ

ſbi vendicãs id qð m hac matela pnᷣeipa
lius eſt · Pec emm patiẽtia ẽ aenaV⸗
tutu. h deſic nõ ſolũ a Vtutibʒ theologici 8

Vepanena ſi prre fortit⸗Ne:

Pm tam

ann

ade ennn

enagt 8

) des 4
wamm’
relefſen
gnin,
Fwſag
lat
mus⸗
Fe tuch
namſi
otna⸗
nſto
Pttas d

iglin⸗
enanhe: 6
nlog gen
niſhn
steydeyr
mealni
bien ſnde
do qn ,
aimns ſn
Uti pan
cöhepe
tumpog

Buötin

ghage
i melte
ußlet
cpparen
1s.2 4
anii
me penc
um⸗
ne 8pala
ſnen⸗
danatip,
nin,
nppay⸗
ſimid⸗
ge

nne

—

C

rmaj

et prudẽtia et inſticia 4 direcke ſtatuunt
tojem in bono. ß̃ etiaʒ deſicit a ſoꝛtitudmme
et tpantia ꝗ q̃ retrahũt a maioꝛibʒ inpedi⸗
mẽtis Plus eni retrahut a bono/moꝛtia

crta / picula/q eſt foꝛtitud oa etiã delcãtiones ta-

ctus eirca q qᷓ eſt tẽperatia. qᷓ quis aduerſa
circa qꝗ; eſt patiẽtia · Datictia tñ opus pfe⸗
ctũ hre ðᷣ ĩ adſis to lerãdis. Ex qbʒ po
Peedit triſticia quã moderat patientia.
Scð ᷣo ira quã mo demt᷑ miſcdia. Tercio
odiñ qnꝗ tollit caritas· Quarto minſtaz
nocumẽtu qð tollit inſticia. Tollere ergo

pvñneipinvmuſeumſq; pfeckius eſtet ideo
patiẽtia pfectũ o pus hʒ mmquãtũ radici⸗-

tus paſſiones aduſitatũ euellit quibz in⸗
quietatur aa. Hme⸗ ait dns ad diſeplos
In patiẽtia ṽa poſ. aĩas vñas. Vñ ggm

. v. moꝛal. Ile vero pfeus eſt qᷓ erga my⸗

feckõem Fxi impatiẽs nõ eſt · Et ad Hoc
maxie 2ſoꝛtat nos paſſio redẽptoꝛis. Dicẽ

en Aus q nͤl dul cius m pᷣſſura tribul lati

onüũ qᷓ; memoꝛa dñi ce paſſi omſ. quãtũ eüũ
q; pntis vite p̃ᷣmat afflictõ parũ vatimur

h recoꝛdemur quãtu bibit ad ulũ ꝗᷓ
nos muitat ad celũ. hec ille ¶Tereo ꝓ⸗
m de pneipalr ꝗ qri poteſt de quarta virtute

integrali ĩins foꝛtitudĩs ꝗᷓ ðꝛ pſeueritia

vtra ſez pſeueratial ſt ſpealis vtus mdi⸗
gẽes auxilio ᷣme gre · pᷣſert cũ immobli
m opevtutũ pſiſte reqmuirit᷑ ad omezvti
tẽ utz m. n· ethicon. 8 ptiet ad rõem ple
uertie . q; dic tulliis in rethoꝛ. ſua. q; pſe

uerãtia eſt m rõne ↄſderata bnſtabilis

et Petua gmãſio. Ad h̊ rñdet tho. ſevða ße
q· Cxxx vñ · ꝙ ßm phum in. ij. eth. vtus
circa difficile lonu. hin e vbi ſpealis raco
bom vel difficultatis o ecurrit ibi ſpealis ẽ
eſ vᷣtus OQ pus autẽ vᷣtutis diſficultatom
Hre pᷣtrbomtatẽ ex duobz. Drio ex ipſa
ſpecie actus qꝗᷓ accipitur ßm rõem gpn ob
jechi. eðo ex ipᷣa diuturmtate tpis· Na
hoeipᷣm qð ẽ du mnſtẽ alicui difficili ſpe⸗
cialẽ hʒ difficultatẽ. et ĩdeo duu pſiſte in a⸗

liquo bono vſq; ad ↄ ſ maeõ em ptiet ad

ſpealem vtutẽ q ðꝛ pſeuemntia ¶ Pꝛo

ſeiẽdũ.qꝙ ꝑſeueratia qñʒ accipitiir ꝓ hHa⸗

bitu pſeuerãti e ſeᷣm ꝙ eſt vtus· et pᷣt ꝛti⸗
gere ꝙ qnis Hns habitũ ꝑſeuerantie eli
git quidẽ bſeuerare ineipit exeqiu aliq⸗

titudims

* Ft⸗ Fann

din phſtèdo nõ tn dplcdo a ltwel no ple⸗
uerado vſq; in fineʒ vᷣtuoſi pa vſch
ad ſinẽ hũanevite et hoc mõ pſeueratia

mdiget dono habitualis gr̃e hc ꝛ eetere

Htutes inſuſe · Nee enm eſt neceſſariũ c
Pns hHabitũptutis immobiliter vtat 0
vſq; ad moꝛtẽ Qñq; wero aceipitur ꝓ a⸗
u pſeueratie durate vſq; ad moꝛtom. et

ßm ̊ indiget nõ ſolũ hĩtuali gra ſ̊ enam
gratuito dei auxilio hoſem in bono cobuã⸗

tis uſq; ĩſinẽ vite. q; cũ liberũ arbitriũ ſit
de ſe vtile 2 65 ei nõ tollat hitualẽ giam
vite pñtis nõ ſᷣeſt poteſtati libeĩ arbit/ ·
etã ꝑ g am reparati ut ſe mimo blr in bo

no ſtatuat zi in eius ptãte ſit ꝙ H eligat.

n a pleruq; i i ma ptãte cadit electõ nõ au
te execu co · Hĩc dic Aug. li. de pſeuerãtia.
Aſſernmus donum dei eſſe pſeuerãtiã qua
uſh in ſinẽ plſeueratir in xpᷣo qð vtiq; do⸗
nu nec ꝓthoplauſti receꝑpãt in pamdiſo·

Rua dieit Aug. li. de oꝛreckõ neĩgin · ꝙ
vmo homi datũ nõ erat ut pſeueraret i ut
pſeuerare poſ ꝑ liberũ arbitriũ · q nulla

eoꝛrupeõ tũc ert in hũana natum qᷓ pſe⸗
ueradi difficultatẽ prebet · . pdeſtmatis
p gĩaʒ xp̃i nõ ſolũ datur ut pſeueraè poſ⸗
e ßß etiã ut pſeuerẽt · hee ille. Ex diekis
§ pʒ ꝙ pſeueratia eſt vtus ſpealis. Eſt e⸗
tà ps ſoꝛtitudis cui ↄm gitur ſic ſed aria

vtus pneipali. q ſoꝛtitu do firnmitatẽ ſer
uat in Hijs in qv eſt diffieilimuũ firmiter

pſiſtere ſiẽ in piculo moꝛtis· Dorſeueratia
vero difficultatẽ illa ſuſtinet q ꝓueĩt ex
