ſcða ße.q·xxniij. mter alia ꝙ caritas ha
bita dunmui nõ t · neq; p actũ peci moꝛ
talis q; moꝛtale caritatẽ totaliter coꝛru⸗
pit ta effeciue * canitati cõtrari atur qᷓ;

ena meritoꝛie q; dignus ẽ ꝙ illi deus ſb⸗

trahat totalr ipam caritatẽ nec etiã per

acii pecivnialis.nec qdeʒ efectiue. q;

ad caritatẽ nõ attin git · ⸗ tm ad ſeruoꝛeʒ
raritatis nec etia meritoꝛie. qqa deus non
pluſvel pᷣus ſe auertit ab hoĩe qᷓ; ſõ auer
tit ſe a deo · ſilr dminm nõ p̃t p ceſſaconè
ab actu vᷣtutis direce loqndo. q; zvir⸗

tutes ex actibʒ acqſite p eeſſacoeʒz dimi⸗

nui pñt · ut dic phs. vin . ethic. ꝙ; multas
amicicias mappellatio ſoluit . i. nõ arpel⸗
lare amcũvel ei nõ colloqi. uius meo
eſt q; co ſeruaco vmuſcumſq; rei depẽdet

ex ſua cã· cauſa vero vᷣtutis acqſite e a⸗

ccas huanus qbʒ ceſſantibzʒ wvtus acqſn
ta dimin mitur. et tadẽ totalr coꝛrũpitur·
ſß hin caritate locũ nõ hʒ. qua ſolũ a deo

mſun dit᷑ et ſic actu carttatis ceſſante nõ
dmuuitur aritas directe nec oꝛrupit
ſi d’t moꝛtale pccẽm· in directe tñ loqndo

din ueo Qritatis diei p̃t diſpoſicõ ad coꝛ
rupeonèé ipius ꝗ ſit pvmalia pcca vel ec
p ceſſacõ em ab exereitio o ꝑum caritatis
ſ p moꝛtale totalr coꝛrũpi pᷣt q; ſbiectũ
caritatis ẽ ad bonũ ⁊ ad malum vertibile
ym arbitrn libertatem ¶ Zeᷣo queri pt

utrũ caritas augeri p̃t. Ad ̊ ibidẽ broui

ter rñdet tho· q cantas nõ augeb P ꝙ
ecrvitas additur caritati h qdã ponũt. H
p & ꝙ caritas intenditur in ſbiecto. ita
ꝙ ſbiectu magis ac magis caritatẽ pti⸗

eipat m ꝙ magis reducituri in actu illi⸗

us er illi magis ſditur · nõ tñ in tellige⸗
dũ ẽ ꝙ in quolibʒ actu caritatis ipᷣa cari⸗

tas augeatur. quilibʒ actus caritatis
diſpomt ad aug mètiũ caritatis maquãtuz
exvno actu caritatis ꝓmoꝛ redditur ad

agen dũ ym caritatẽ · et ſic abilitate creſ⸗
cente ꝓrũpit in actu feruetioꝛẽ dilcoms
quo conetur ad caritatis pfectõ eʒ et tůc
caritas augetur in actu. et Hic qudez
augm to carit atis nullus termius impoi

pt ſtatu vie · tũ q; caritas m rõnẽ pPe
ſpẽi termium aug mẽti nõ h eo ꝙ ptici
pacõ quedã ifimte caritatis eſt ſ ſyüs
ſancli:tũ etiã qua cã agẽs caritatẽ ẽ in⸗

ſinite vᷣtutis ſcz deus · tũ demi q; quia cre⸗

ſeente caritate ſp in ſubiecto ſuꝑereſeit

abilitas ad ulterius ꝓcedendũ vl au⸗
g mẽtãdũ:capacitas enj creature rõnal

p caritatẽ augetur · q; ꝑ ipᷣaʒ coꝛ dilatat

—

—

4 .

iuxta illud · ij · eoꝛ · vi · eoꝛ nỹ̃m dilatatũ ẽ⸗
et ideo ſp remanet habilitas ad mains
augmentu· Ad laudẽ di.
De obiecto caritatis ſeʒ ſummo bo
no. et de mercãtia amoꝛis · ac de q̃tuoꝛ
q̃ fut ꝑ oꝛdinẽ ex —
wſ. . dermo · x vij ·

Onoꝛa prem mremac. Iam
oꝛdme debito vidẽdum eſt de
Peobjecko ſpms caritatis de
pmo queri poteſt· utrũ ſumma bomitas ſit
yma raco diligẽdi ome illõ qð ex carita
te diligitur ac p ↄns o biectum foꝛmale
iß ius caritatis ptim cũ ſ ſe hʒ ens ad
cogmedem ita bonũ ad dileo em. pma
raco 2ↄ gnoſcendi nõ ẽ ſumũ ens ſed ens
ↄũe ereaton creature 2uitate analoga
g i pma meõ diligẽdi nõ ẽ ſuma boni⸗
tas h bomtas ↄuis creatoꝛis et creature
zuitate analoga. Ad h̊ rnᷣdet richar · ſuꝑ

.ij. di. xx vin . ꝙ pma macõ diligẽdi ex ca

ritate ipa ſma lomtas · q; lẽ pᷣma rõ

vidẽedi ẽ illud racõne cuius moucet viſuz
quicqᷣd mouetviſum ut lumẽvel coloꝛ · et
ſic pma raco mtelligedi & illð rõne eunis
intelli gitur quicqͥd mtelligit᷑ ut ens vel
verũ ſic ↄcedẽdũ ẽ illud cẽe pᷣmã rõnem
diligẽdi ex caritate ra cõe cuius diligit
quicqͥd ex caritate diligitur· hoc en eſt
ſuma bo mtas ꝓpter quã onna dingẽda
ſut ꝗq ex caritate ſut diligeda. Ad obie⸗
ANaigitur doͤm ꝙ nõ eſt ſile de pma rõne
gendi ↄuiter dũ.qꝛ lẽ diligẽ pjmũums ẽ
di 2uio q ma rac diligẽdi ex carita
te.et jd eo ſi detur ꝙ pᷣma raco diligendi
ↄuiter di ctinõ ſit ſuma bo mtas· ſed bom
tas ↄuis creatoꝛis a creature 2uũitate a⸗
Pter hy ſeqtur ꝙ ſuma bomtas nõ ſit p⸗
ma rmco diligẽdi ex caritate· ex qbʒ clu
ditur ꝙ ſũma bonitas ẽ pma mcõ dilige
di ex carit ate et obiecuz ſoꝛmale ipius
caritatis Dro quo nota du ſůma boni
tas pᷣt ↄ liderari dupli ſcʒ m eſſe að Hʒ
in re vel ßm eſſe qð Hʒ mm aj avel mete ˖ ſu⸗

ma bomtas & eſt ſoꝛmale caritatis obje⸗

aũpem qſe qs bi m re e ex 2tieſt eius

— ————

te diligẽ ſic pma ma cõ dilig?⸗

obiecka ßm eſſe qð hʒ m nra mẽte. Cutun

rmacõ ẽ.· q; eſſe reale bonitatis idẽ ẽ cũ ipᷣa
boniate h eſſe ſuũ qð hʒ in nia mẽte in ra⸗

tione gnoſcibilis e ißm eſſe nre mẽti re⸗

pᷣſentarivel ab ea aliquo mõ cognoſei.

tendit ꝑ dilconẽ m ip am ſumã bo nitateʒ
in ſuo reali eſſe qð eſt idẽ cũ ea· et ex ↄnñti
diligit eã nre mẽèti pntari et a na mente

ognoſci · hine ẽ qð dñs vmũſali om ibʒ

p̃ceptũ carit atis indixit dicens. Diliges

dum deũ tuu ex to to coꝛde tuoꝛ c.et ne q⸗

ramus diuerticulũ ad excuſandas excu⸗

ſacones m pceis ip a caritas omibzʒwena
lis expomturnec eſt ꝑſonarũ acceptio
apud deum ut di citur· ro· ij · qꝛ ſo leʒ ſuũ
oꝛiri fac ſuꝑ bonos ⁊ malos. et pluit ſup
iuſto s niuſtos · ut ðꝛ math· v. nee eſt qͥ
ſe abſcondat a caloꝛe eius.ut dicit pᷣs ·
GSis nũc videre ſignũ mercãtie amoꝛis
Huius.audi pᷣs. ſuams dñs vmuſis v mi⸗
ſera cones eius ſup omia opa eius. nemi⸗

ne tñ ad eius empeoem vjoletat. ut dðꝛ

ecci· xv. deus ab mico ↄſtituit hom em re⸗
ctum et reliquit eũ m manu ↄſilj ſui. tm

aut ſu adet.quia coacta ſeruitia nõ acce⸗

ptat.vñ dicẽ apoc. ij · dieis quia diues ſů

et locuples et nullius egeo. et neſcis qꝛ

tu niſer es et miſerabilis paup cecus et
nudus · ſu adeo tibi emere a me aurum
igmtũ et ꝓ batũ ut lo cuples fias⁊ veſti⸗
mẽtis albis m duaris ut nõ apꝓpareat co⸗

ſuſio nuditatis tue⸗G̊ ibi.ſ̊ ſoꝛte cauſeris

de di ffieultate tã mu emẽdi qᷓ; adeudi fe⸗

liciſſmã apo terã Huius mercã tie. et lieet

multi eſſent qͥ ea ↄpara revellẽt tñ lo coꝝ

mcertitudo itineris logitudo eos ab ſ
ꝓpoſito reuo caret. Ad ̊ ſidẽter rndeo ;

deus q caritas ẽ ubiq; regnat ubiq; ma⸗
ieſtas eius omma replert ac eius caritas

plectitur vmuͤſa qinmo ꝓpe Edns oĩ⸗

bus muocanti bzʒ eũ m veritate· ſi tñ eius

apothecaz magis muemre delcãt · quera⸗

mus oa cũ ſpõſa dicete · indica michi quẽ
diligit aia mea ubi paſcas u bi cubes im
meridie ne vagari in cipiã poſt greges

ſodaliũ tuarũ. curre fidelis ſpoſa ad leulũ
ſponſi tui et mercãtiam amoꝛis nuemes
curre inquã ad dimen ſionẽ crueis quia

nullibi wnditur amoꝛ i̊ in hac apotheca.

*

*
ðð

ubi ex amoꝛ e pr̃ filiũ et filius obtulit ſe⸗
metipm amplectere illuʒ cũ magdalena
et ſerutado ↄpᷣhende ſi potes cũ omibus
ſanctis qᷓ ſit longitudo latitudo ſbᷣlũmi⸗
tas 1 ꝓfunduʒ amoꝛis Huius feliciſſmme
apothece. ſelix paulus qui dicebat· nichi

aut abſit gloꝛi ari ñ in cruce dni nri i hu
xbpi.̊ rurſus de q;titate pᷣ eñj expaueſecis

ſoꝛſan ꝙ anguſtias tuas mœ pabili ex⸗
cdat et dicis cũ ap ło. velle quidẽ adia⸗
cet michi pficẽ aut nõ inuemo. vñ ad ea⸗
doem margaritã ↄpandã allectus. hugo

dic imter alia: o carit as ſi ſerrẽ quãti va⸗
les peiu ꝓ te appenderè h ſoꝛte excedis

anguſtias meas nec muemre potero pei
um tuu penes me dabo tn qð habeo 1to⸗
tum qð habeo et tota domus mee ſba te

ↄmutabo. et cũ to tu ded ero totũᷣ qi nl iam

rẽputabo · omes delcationes carm& mee

omes 10 cun ditates coꝛdi s8 mei ꝓpter te
lben ter impedã. ut te ſolã poſſidere va⸗

leam.tu ſola nmchi carioꝛ. tu ſola utilioꝛ

u ſola ſu auioꝛ· tu ſola i cũdioꝛ: amplius

delcaris· abudãtius ſatias tutius ſaluãs
ſelicius ↄſeruãs· et poſtea cãm ſbdit ↄpa
ſe manentẽ hre tm eſt caritate poſſidere.
quia m bern. deus caritas ẽ. qd pcioſiuſ.
q manet m cantate m deo manet. quid

ſecurius. et deus m eo.qd io cudias. vnde

inq us g tantũ muema pᷣ eiu ad ↄpandũ
i ne expaueſcas ne difidas o ho: omes

ſatiare deſderat q omes adhucvite ſon⸗
tem mintat. di ces To.v ij. hi qnis ſitit ſczʒ
amoꝛẽ wmt ſc; afectõis paſſibʒ ad me
ſceʒ; fontẽ mdeſiciẽtem vite ⁊ caritatis ad
me totrẽtẽ mebriatis wluptatus ad me
duleædmẽ traſfoꝛmãtis amoꝛis bibat.
quo p̈cio dne. omes mqit ſlitiẽtes wem⸗
te ad aquas ſcʒ gre ⁊ caritatis. et qͥ non
habeus argentũ perate emite comedi
te. vem te omte abſq; argeto abſq; ulla

ↄmutacõ ev mu ſcʒ amoꝛis et caritatis et
lac puritatis· q caritas opit multitudi⸗
nẽ pectoꝝ· non & emitur auro vel argeto
nõ quibuſlibʒ iĩ ocalibʒvel oꝛnamẽetis.non
a dulterinis cermi bʒ aut fucamentis nec
caudatis veſtibʒ nec roſtratis calceis· hee

en omia dñi ſut liez ab hoĩbz abutatur.

dem de ẽ terraiplemtudo ei9d Pamo
neta margaritã hãacↄparare nece ẽ nõ de

hñns q dñi ſut cuius ſũt omia bon a tpalia
coꝛꝑpalia ſpũalia⁊ eternalia.apienda eſt
& burſa ꝓpriaa ꝗꝓpria moneta tradẽda
burſa nra coꝛ nr̃m ẽ in qua mon eta ma re

cõditur ſcʒ ſeeleri peca q nia ſut et Pa.

et h̊ dnñs ꝓ mercãtia amoꝛis gratãter ac

ceptat · quilla tm ſut nra omia vero bona
dei ſut · i am ↄſidera qͥd das et qͥd recipis
mchil carius eo ꝙ enntur uͦlvilius eo q

emitur peiũ ſoluis cũ pcca hi liter reco

gnoſcis⁊ ↄfiteris·. cantatẽ recipis cũ re⸗
. RTM⸗ +* 5 W „ Y „₰
miſſionẽ acqͥris· audi peiu ſoluentẽ. di⸗

xi ↄfiteboꝛ adu erſũ me munſtieiã meã do⸗

mino· audi marg arita ðine dileoms reci
pien tẽ · et tu romiſiſti mpietatẽ peci mei.
O pelagus mſimti amoꝛis. ꝗd agis q
ſuſt mes · o ſblimitas ſapie dei q exuperas
omem ſenſuũ quõ ex amoꝛe quo damodo
ſtulta facta os numos ſcelerũ nroꝝ accæ
ptas ⁊ ampliſſmũ donu tue caritatis m⸗
dulges ut amoꝛe tuo btos nos facias in
eternu. vñ qrit aug. in li. ↄfel. qͥd abi ſu
bone ihu ut amari te iubeas ⁊ peapias· er
i faciã iraſcaris iammaris michi mgẽtes
miſerias · Rndet bern.li.de di ligẽdo deũ-
cuũ amat deus il almdvult q́; amari: cer⸗
tiſſnne ob aliid nõ amat nᷣ ut ametur ſa
ens ipos amoꝛe btos qui ſe amauerint.

——

S cdo pnᷣ cipalłr qri pᷣt ex quo hᷣm aug.

pmo de do ckrma xpiana qtuoꝛ ſut di lige
da . Vnu qð ẽ ſup nos. Alterũ qð nos lu⸗
mus. Cerciũ qð ẽ uta nos. Et quartuʒ
qd ẽ mfra nos. vtrũ ſcʒ ome illud qð eſt
ſup nos p naturã ex caritate diligendũ ẽ
pᷣbtim cũ nõ ſolũ deus videatur ſup̃ nos
eſſe ·. hec angeli bom ꝛmali et ipa butudo
quã exſpeckamꝰ. Ad h̊ rñdet rich. ubi ſup
ꝙ ome illud qð ꝑ natura ẽ ſu; nos ex ca
ritate diligeduʒ e. nã ꝙ deus ex caritate
diligendus ẽ ſatis pʒ ex iã dictis · diligẽ
di ſut etiã ſanchi ageli ex carttate cũ ſmt
pticipes eterne batudmis in ꝗᷓ ↄuicãt ho⸗

mes cũ aãgelis ſic ᷣ math.xxij. ; m re⸗

ſurrectone erũt hoĩes ſic an geli in celo.
cartatis enĩ amicicia ut dẽm ẽ ſup. fun⸗
datur ſup ↄuicacõne butudmis etern e;

xvij.
⸗ Nee mirũ ſi dili gẽdi ſunt cũ et ipi affectu &t ſe am ciciaꝗprie nõ hẽtur ad ſeipſuʒ
ne pariter et eſfectu coꝛdialr nos diligunt · H aliqd maius amicicia q; amicicia vm⸗
K nã quatũ ad pmũ dic oꝛigen es ſup librũ onẽ qndaʒ impoꝛtat · diẽ enĩ dyo . q' amoꝛ
4 gumeron omeſleix agit angeli die ſe⸗ „tus vmciuavmmcuic; aut a4 ſerßm e
ſtũ letãtes ſuꝑ Hijs ꝗᷓ refugiẽtes ↄ ſoꝛtia vmtas q potioꝛ ẽ vmone.vñ ſic vmtas ẽ
6 vmonu p exereita vtutũ ſe feſtmat an⸗ pneipii vmonis ſic amoꝛ quo q̃s ſeipᷣm
n gelicis ſociare coſe oꝛtns· Quãatiũ etia ad diligit foꝛma radix amicicie · in H en
ſedᷣm dic jbidẽ omel:lx vi adeſt vmcui⸗ ameicia hemus ad alios ꝙ ad eos nos
1 vrm etiã mimims qᷓ ſut in eccia ange⸗ habemus ſi ad noſpos. Mlio mõ loqui
vr⸗ lus bonus angelus dei ꝗ regat qͥ moue⸗ poſſamus de ritate ſᷣm ꝓpriaʒ mcõn em
at ͥ gubernet q acνπnriâοοντποραſs ßius ꝓut ſcz amncicia ſoĩs ad wũ pnᷣj
4 et mſemciibz poſcendis qtidievideat pali et ex aↄnñti ad ea qᷓ di ſut· in ter qꝗᷓ eti⸗
Ffacieʒ pris· Hille· Ceterũ dyabolus cũ ſit Aſt ie hõ q̃ caritatẽ hʒ.et ſie mter cetem
. nomen nature m malicia obſtinate ideo q ex caritate diligit qſ ad deũ ptinentia
2ↄcedi nõ dʒ qꝙ ſit ex caritate diligedus etia ſeipᷣm ex caritate dili git · qꝙ; aut ama
niſ cũ Hac determiacoe ſeʒ racone ſue na⸗ tes ſeipos vituꝑantur mquatuʒ amãat ſe
n tire q natumlr ẽ lona-er a do e. nõ eſt iin fFm naturz ſenſibilẽ cui danabitr obecpe⸗
eius natura diligẽda ex caritate amoꝛe rnat hoc en nõ eſtvere ex caritate ſeißm
6 am cicie quo rei dilecte vita eterna opta amare ſed qͥs vere ſeipᷣm amat m natu⸗
mus imo ex caritate meius eterna pum ram rõnaleʒ utvelit ſibi ea lona q ptinet
, tione diligere debemus dei inſticiã· mxta ad pfectõem raconis et ̊ mõ p̃eipue p
illð ps. letabitur inſtus cũ viderit vmdi⸗ caritatẽ ptinet diligere ſeipᷣm uar⸗
cłam. G illa natun ex caritate diligẽ debe to pneipali queri pᷣt utrũ ex caritate di⸗
2 mus voledo ea ↄſeruari ad dei gloꝛia. ſc ligendu ſit ome illð qð ẽ iuxta nos quo
. etiã dilignmuſ creaturas irrõnables.nõ ad natun eiuſoẽ ſpẽi nobiſcũ ↄplete exi⸗
vlnnus eis bo nü vite eterne. H in q̃n⸗ ſtens in ſpecie. i. omis hõ ſiue bonus ſiue
tum volumus eos pmanere ad dei gloꝛi⸗ malus · p̃ßtim cũ ðꝛ ſapiexiij.ſimli· Oo dio
amautilitatẽ ſoĩm · dem q; buitu do ſiſi eſt ſut doo impus pietas eius. A d dic
ex caritate diligẽda.qꝛnõ tm illð ex cari richar · ubi ſup· ꝙ ome illð qd; ẽ u? nos
tate diligit ad qð htur ameicia·ͥ ena diligendü ẽ mquãtuũ hõ ẽ dileõe amiciae
bonu ills ad optamus amie.· vel qd ma⸗ optado ſibi btĩtudmẽ eternã ſi nõ fuerit
btitudmẽ ex caritate diligimus· ea en xp̃m qꝗ Ij̊ͥ mõ non erit diligẽdus. ſ eo mõ
S nobis ⁊ am cis wlumus et eã ad dei glo⸗ diligédus quo diabolus ut ia dictũ eſt
3 ria manere volumus ad quẽ ſume carita vñ hõ inquãtũ hõ nõ oditur a deo.ſed ſuʒ
n tis ameiciã hHr̃e debemus . nõ tñ ẽ intelli⸗ impietas ꝑ ſe et ip̃emet ꝑ acens racone
ℳ gendu ꝙ butudo ereata ſit ꝑ natunã ſu⸗ impi etatis ſue. ſ S& de inmicus nonp̃t a
i pra nos cũ ſit accng:et natum ſbůᷣe ſit no⸗ earitate excludi qᷓntomĩus inmmicus P⸗
. bilioꝛ qᷓ; acentis Ceres pnᷣcipalr que⸗ us. ſic plus ẽ ponderada miuria dᷣma i5
. rip̃t· utrũ ex caritate diligendu ſit i-llud Pria · Hine diẽ bon aueñ · ſup. iij. di. xxx.
qs ſumus nos. pptim cũ id qð ad caritatẽ ꝙ eanitas ĩ hoie vera nõ n diligat ome
ptinet nõ pt eſſe vitupabile q; earitas no diligible. diligibile auͦt a caritate ẽ ome
agit ꝓer· ut dᷣe ·eiad coz. xin· hamare ſe⸗ illud q5 * hpoſſibile ad btitudmẽ puenire
ipme vitupabile. de en ·i.· ad thimo.· ſj. ct ideo nõ hʒ aliq́s caritateʒ niſi diligat
. m nouiſſnnis diebz inſtabüt tpa pieulo⸗ omes illos qᷓ ſüt m ſtatu vie ſiue ſmt am
4 ſa: et erũt ſvĩes ſeipᷣos amãtes · Ad hoe ei nue mnmiei · vñn in pᷣs · dꝛ · latũ madatuzʒ
. rndet tho· ſcdᷣa ße · q· xxv. q cũ caritas ſit tuummis.quꝛ madatũ caritatis ad oms
. ameicia qᷓdã· ideo duplłr de canitate loꝗq ſe extẽdit . et ſiẽ lon gitudo mãdati ſe ex
poſſumꝰ. Vno mõ ſbᷣ ↄui racõe amicicie tendit ad omem dẽam tpꝑis ſie latitudo

agd omem pſonã ſĩs viatoꝛjs. Seiédunm

Aritate elicitus ſcʒ quo qms optat al

en ꝙ duplex ẽ amoꝛis affcus.quidã ẽ a

ri ſumuũ bonũ ſiue btitudmẽ eternã· et ad

eos q; erga amicos. Alius ẽ amoꝛis af⸗

ſectus a caritate impatus quo ſez optat
qs altri bo nu tpalet ꝓſperitatẽ traſito⸗

riã · et ad illu affeclũ no tonẽtur ex ncci⸗
tate tm ex pfectõe ut mimicos diligat

ſ ſufficit ꝙ, nõ odiãt et de ooꝝ aduorſita
tonõ gaudat n ſoꝛte ad aliqð bonũ inde

ſpemtu· ¶ Qmto pneipalr queri pt vtrq
ex caritate ſit diligendũ ome illud qð ei
infra nos quo ad naturi ſcʒ epus nĩ

p̃ſtim ꝙ ſi coꝛpus nr̃mẽ diligibile ex ca⸗

quãtũ ꝑ ea reducei p̃t in dei cogmcon em.

rita te oo ꝙ uit aĩe ꝑ añs etia omes li
ereature qᷓ ſut infia nos eſſent diligibileſ
ex caritate cu omia ereata ßuiãt aĩe in⸗

—

ßm apfn dicetẽ.· rõ· pmo.muiñ bilia dei a

.
+
—

creatura mundi ꝑ ea qꝗ facta ſut intellez

2 ſpieiũtur.· Ad ſ̊ rñdet bon aueñ. ſup. iij.
di.xxviij: ꝙ cũ caritas ſit dus inclinas

ad ſumu bonu pfeca bitudmez. ome

ills fac diligé qð ẽ beatũ buſ cabile. qꝛ

—

Onoꝛa premẽc. Poſt pmiſſa
videdu eſt de oꝛdie caritatis
reſpeũ diligibiliũ ac de modo
iligẽdivnũqðᷣ q; diligibilu

ut ſie ſalubriter amãs ad vnũ qð q; dili⸗
. ſilin oꝛdmate mouert valeat et dicat

*

ð̊ eantie·nj mtro duxit me rex in cellar
vmaria oꝛdiauit in me caritatem. ¶ Ad
cuius euidentiã pᷣmo qri pᷣt vtrũ ſit oꝛdo
i᷑n caritate reſpcu diligibiliũ ſcut ſentire

viðꝛ: aug. in li· de doc· xpjana· c. vij. diceẽs
mter diligibilia pmo oꝛdmati ſumus ad

ills qs ? ſuß nos deinde ad illud qð nos
ſumus. ter co ad illð qð iuẽ nos. et qᷓr⸗

dad illud qð ẽ infra nos. Ad hoe rñdet
richar· ſuꝑ. iij. di. xxix· q oꝛdo quidẽ eſt

reſpeũ di ſi gibili · qe m aug. xi. de ei. dei⸗

1 1

et · xij. ↄfeſſ.amoꝛ eſt pon dus aj e. ſcut Sg&

coꝛpa ꝑ ſua pondera oꝛdiate mou etur ad

loea ſua:et oꝛdiate in eis qui eſcũt.ſic aia

p cearitatiuũ amoꝛẽ oꝛdmate mouetur ad

diligibilia ita e; hoꝛdo p ipam canita⸗
te inclinatiue.q; wlũtatẽ melinat ad di⸗

ligiblia hm ꝙꝙ, plus 1 mmus Hʒ de bomta
te ceteris paribʒ.cũ eni non ſit dilgible n

bo nũ m ꝙ res plus ſoʒ de bomtate plus

etiã hz de diligiblitate: in aclibʒ aũt cari⸗
tatis ẽ oꝛdo ille ſoꝛmaliter. ipi enj actus
Acaritatis reſpcũ diligibiliũ oꝛ din ati ſut.et

Eatingit aliqᷣd eſſe btm triplr ſcʒ p een⸗
— . —„ ,N—G ℳ .
tia ſic ſolus deus et p pma mfluetia ſicut
ronalis ſpus ac ꝑ quadã redũdatiã ſid

ecoꝛpus Huanu m qð gaudiũ glie redũ⸗

dat ꝑ ↄictõnẽ ſui ad aĩam btam. Hine

—

.55

4

—
„ .

M

4

ecreaturas illas diligit. iux ill ſapie. xi.
diligis omia qᷓ ſut. Ad laudẽ dei
de oꝛdine caritatis reſpcũ diligil
luii ac d mõ diligẽdi obiectu foemale

4
.

ꝙ omia iſta ſut ox caritate diligeda ſm
pus a poſterius pm mams ⁊ minus. ſicdGʒ
pʒ ꝙ caritas no ſolũ nos fac deũ diligꝭ

et raconale ſp um. h etia coꝛpus. verütñn

ſm richar. ibidẽ: alie creature jrrõnales
ad nr̃am eſſontia nõ ꝑtinẽtes ſut qmidẽ ox
caritate diligẽde:no tñ dileone amicicia

ꝓprie loqndo.h̊ mquatũ ex carita texo⸗
lumus illas ↄſeruari ad honoꝛẽ dei ⁊ utili
tatẽ hoĩm q;s ex caritate diligimus di⸗
lectõe amicicie.ſiec en ꝛdeus ex caritate
.

iligibi⸗

eritatis qð eſt ſimũ bonum·
vermo· xvinjꝰ⸗

m. hoc oꝛdine diligibiliũ iße deus ꝗᷓ ẽ ſum
mu bonu pmatũ obtinet · q; qlibʒ amici⸗
cia illu ſpecialr reſpieit in quo pneipalr ẽ

illud bonũ. ſup cuius ↄũicaco em fundat

amicicia eo ꝙ ab ipo pnᷣ cipalr dependet

ſup eterna btitudinẽ qᷓ in deo ẽ ꝑ eſſentiã

m nullo aut alio p pticipaco em. deus
eni 2ue ſontale bonũ a quo ſolo depen
der ↄuicacõ btitudmis eterne · et jdeo piᷣ
cipalr ex caritate diligédus ẽ 1 5 cðo
Vero queri pt· vtrũ igitur deus ꝓpter ſe

ſup omia dilig endus ẽ. p̃ſtim cu illõ qð

diligẽdũ ẽ ꝓpter mercede non ter ſe

et ſup omia dili gen dũ:q; ym p hᷣm pᷣmo
poſter · illð ꝓpter qdð amammus almd ma

gis amatũ.·ſed deus diligẽdus · et ſbi
ſeruiédu pter mercedè · Hme s. dice⸗

bat in ſui ↄmẽdaconẽ.inelinaui coꝛ meuz

ad faciédas iuſtif tuas ineter nũ ꝓpter

9

ℳ

dar

b
ſe⸗
elh
ter

vetnibueõnẽ. Md ſoe rndet rieh· ubi ſuß.

q deus diligédus ẽ ter ſer ſup omia ·

qꝛ dic aug · de doe · xpiana· deus pter
ſeißmamplius ſvie diligẽdus ẽ. in quo
ſatis datur mtelligi ꝙ ſit ſuper omia dili⸗

ẽdus h̊ euã mnuit dns luc.xiinj. ubi di⸗
eit · ſi qs vmt ad me et nõ odit pr̃em ſuũ
et ma.· et vxet ſi·et frẽs ⁊ ſoꝛoꝛesadhue
auũt et a ſ. non. pᷣt meus eſſe diſciplus · ſed

omia q mqntuũ elõ gant a deo ꝓpter deum
odiẽda ſũt mius ſunt diligẽda qᷓ; deus ?

deus plus diligẽdus q; omia pdeã ac
p ↄns ſuꝑ oĩa· Huius aut raeõ ẽ q qu atũ
res H de bomtate tmn Hʒ de diligiblitate
cũ il ſit digedu n bonũ·ſ̊ bomtas dei tra⸗

ſcendit m mſimtu bo mtateʒ totius crea-

ture. & plus qᷓ; tota creatura diligedus
eſt. vn die ibidẽ bonauen · ꝙ ᷣm oꝛdim ez
caritatis deus etia ponendus eſt nobis

— . 1 . „
poſſet nee pom amon dei ſalua ſba habi

tms carit atis cuins raco é: qꝛ carit
teũ diligi tan qᷓ́; finẽ vltimũ et tãq; ſumũ
tonu. et fims ultimus ẽ vnus ſolus
ſumu bo nũ ſilr nõ H almd ſupius ſe vel
nbi equale Himc ẽ ꝙ m caritatis legem
jmpoſſible ẽ aliqͥd plus deo vel equalr ipᷣi
o amare caritas eni q; diligit deüu ſicut
fumũ bonũ diligit deũ ſuꝑ omia: et qꝛ di⸗
ligit ipᷣm ſicut ſinẽ ulem diligit eu ꝓpter
ſe. qd aut diligiturꝗpter ſe et ſup omia
diligitur dileone frui cois· qdð woro ꝗꝓpter

alimd diligitur dilcone uſus. & cũ carita

ns ſit omia ad deũ tanq; ad finẽ ultimũ
reſferre· ſieut ponderis ẽ coꝛpus ad locuʒ
ꝓpriũ in elmare· hinc ẽ ꝙ caritas fac nos

teũ plus qᷓ;ᷓ noſmetip̃os diligere · Ad ob
jectũ i gitur ꝙ; deus ꝓpter mercede dili⸗

gendus ẽ rndet richar ibidẽ·ꝙ deu dili⸗
gi ꝓpter mercedẽ trip lr aceipi pt · Vno
mõ ꝓ mercede mereata qᷓ deus elt· de qᷓ ðe
gen· xv.noli timere abra ego ꝙ tectoꝛ tu⸗
us ſu. et merces tua magna mmia. et ta⸗
les ſũt bom mercẽnarij de qbʒ ðꝛ luc· xv.
quãt mereeẽnarũm tomo pr̃is mei abu⸗
dant pambz · ubi diẽ glo · qͥ future meree
dis mtuitu di gna opari ſatagũt cotidi⸗
amis ſuꝑn e gr̃e reſiciutur alimẽtis 8
mõ ꝓ merecede creata q; t nobilioꝛ eſt qᷓ

as fac

lio

—

motus cari tatis vie euiuſmõi mer ces eſt
clara dei viſio et eius pfecta fruicõ · et ſie
etiã deus diligi pt ex caritate ꝓpter mer⸗
eedẽ ſic ꝓpter fine nõ m quo quieſeitur q̃
Prie ſins vltius ẽ et bonu mereatũ. h ꝗᷣ
eſt ipa quies qᷓ vltimus fims non ẽ qᷓms
ſit m fine ultio. Terco mõ ꝓ mercede tẽ⸗
poꝛali. et ſie deus no eſt diligedus ꝓpter
mercedẽ ſic ꝓpter finẽ q; res omis tpa⸗
lis ẽ minus digna qᷓ; motus caritatis pᷣt
tn diligi ꝓpter mercedẽ ſicut ꝓpter aliqͥd

adiuuas ad motuz dilcoms Rẽ diſtri⸗
buco cotidiana p̃t eſſe coadmuãs ad i̊

ut canomcus vadat ad ecctam nõ tñ eſſe
tebʒ racõ pnᷣcipaliſ. Tho · ſcð a he · q · xxvi.

dicit ꝙ ho nõ ſolum amicicia caritatis ꝗ
ſundatur ſuꝑp ↄuicacoe donoꝝ greꝛ glie
teũ diligere debz ſup oja et plus qᷓ; ſeipᷣm
eo ꝙ buitudo m deo ſic m ↄui et ſontali
oĩm pnᷣ cipio qͥ btitudmẽ pticipare pnt · I
etiã amoꝛe naturali diligit qͥs deũ ſuꝑ oĩa

et plus q; ſe q; ab oo nature bonũ aceipi
mus · nã ſuꝑ ↄuica cone bo noꝝ naturalui/

no big a deo facta fundatur amoꝛ natura
lis quo nõ ſolu ſõ m ſue nature mtegri⸗
tate diligit deu ſup o'a etiã plus q; ſoipm
ſ quelibʒ creatura ſuo mõ.i · wel intellcua⸗
lut angelus vel raconali ut hõ vel irrõ⸗
nali ut bruta aĩaliavel ſaltẽ amoꝛe natu⸗

rali ſic lapides ⁊alia q ↄg meone carent.

quia vnaqueq; ps plus amat naturalr

ↄuũe bonu totius qᷓ; pticlare bonu ꝓgpriuzʒ

qð mamfeſtatur ex oꝑe · quelibʒ enĩ ps
melmac eʒ hʒ pnᷣcipalẽ ad actõnẽ ↄuem
et utilitate totius. apparet etuã iy m polit:
Ptutibʒ hm qᷓs ciues ꝓ ↄui bo no diſpen⸗
din ꝓpriarũ rerũ pſonarũ interdu ſuſti⸗
neont ereo ꝓmde queri pᷣt de p cepto

ome dileoms. de quo dꝛ math · xij · diligel

dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo. vtrũ ſcʒ
teneamur ad illũ modu diligedi · quem

ibidẽ dñs expmit · pßtim cũ h̊ pᷣ ceptũ fra⸗

gGilitatẽ Hũanã penitus illaqueare vide⸗
aturdicete dno·math.xxij. li vis ad vita

mingredi ſerua mãdata iſtud enĩ ẽ mãda⸗

tum magnũ vp̃cipuũ oĩm madatoꝝ ad
cuius obpuacoez hõ maximme viðꝛ obliga

ri· qdᷣ in obſeruare vid: mnpoſſible hẽ im⸗
poſſible ẽ aliqͥd moueri ſmul et ſemel in

b

S

oppoſitis monbʒ.aĩa aũt nĩa qu amdiu in
cardpe eſt reflexũ hʒ ad coꝛpus q; cotpus
q cꝛrũpitur agguat aĩam er ſic in moꝛ⸗
tali vita totaly in deſ ferri non p̃t· nee per
ↄns ex toto coꝛde diligé. Ad h̊ rũdet bo⸗
nau en · ſup· ij ij . di · xx vinj.q; cũ aliqn dicũt
doctoꝛes hunc modum dilectõms im⸗
pꝓleri poſſe aliqn wero impleri nõ poſſe · ex
hoc amonemur ꝙ vno mõ ad dem dile⸗
ckioms mo dũ oblig amur nplendum.
io mõ exeitamur ad ipᷣm deniderandũ:
Pro quo ſciẽdũ ꝙ; dupłr in telligi pt q⸗
hõ totũ coꝛ poſſideat · ut ex toto coꝛde deã

dr ligat aut ita ꝙ excludat omem affem

exneũ · et tüc plene ac pfecte coꝛdi dña⸗
turhoc aut è qn omis motus eoꝛdis re⸗
fertur in deũ et ſic omis totalitas coꝛdis

ponit plenu dni· aut amoꝛ dei ð totũ coꝛ

poſſidere ta ꝙ nõ exeludat omem affe⸗
ckũ exneũ em affectu oppoſitu ipᷣi deo. H
ul diligatur ſuß deuũvel equale deo. et
ſie diligit deũ ex to eo coꝛde qͥ diligit eum

ꝓPter ſe et ſuꝑ omia.pma totalitas Pri-
nõ pᷣt an adepeonem gloꝛie ubi ad ipᷣm

deu aſpiciemus 1 in iüm ↄtinue ſeremur.
et ideo modus ille diligedi non obligat
viatoꝛes ad ſui impleco em. expᷣmitur
m pcepto ut ſciamus quo p amoꝛẽ ten⸗
dere debea mus. et ut nemo pfeclu ſe arbi⸗
tretur quouſq; pfectõnem illã aſſecutus
fuerit ; Et ſi queritur eur in iſto pᷣeepeo

magis expnntur quo tendé dbeamus

qᷓ; in alns pᷣ ceptis. Rnderi pᷣt ꝙÿ plemtu⸗
legis ẽ dilectõ et ſims p cepti ẽ carctaſ
mandatũq; dilcoms ẽ pmuùmaxmu di
umũ teſtmomu.ideo diſpoſuit ſpus ſcũſ
circa ipᷣm expᷣmẽ pſe lõ em et cõplemẽtũ
ad qð ſmgula bon a⁊mãdata oꝛdmãtur
magis ꝙᷓ; in aliq; pceptoꝝ. Scdᷣawro wo⸗
talitas ſpri oᷣt p ifuſionõ gre qͥ ẽ expul⸗
ſiua omis moꝛtalis culpe· ſic enjĩ hm tho·
ubi ſup·qxliiij:to tii coꝛ hoĩs et ſi nõ actu
ſo feratur ſmn deũ habitualiter tñ ſp in deũ
ferri t· jta g il ↄtia dei dilconõ coz hoĩs
recipiat.et hee ẽ pfectõvie cui pecmvem
ale nõ ↄtrariatur. qunõ tollit Pabirt ca⸗
ritatis cũ nõ tẽdat in oppoſitũ obiectum

ſed ſolũ mmpedit caritatis uſu¶ Kuar⸗

w queri pᷣt utrũ dinine dileomu ſit ali qa

— .

4 * *

iiſ.

modus hñdus p̃ᷣſertim cũ ra eio bom ↄ ſi⸗
ſtat m mõ ſpecie oꝛdme. utʒ p aug. i li.
de natura bom .ß dileo dei ẽ optimu m oje
ßm illð colo · iij · ſup omi a caritatẽ lbn tes.
lbme aug · querit in li.de moꝛibʒ eccie· die
michi queſo te quis ſit diligẽdi modug
wereoꝛ enĩ ne plus mmuſue qᷓ; optz in flã⸗
mer deſderio⁊ amoꝛe dñi mei/Fruſtra ve⸗
ro qu erẽt modũu ſi nõ eſ aliqs vᷣme dile
ctõms modus. Ad ſ̊ rñdet tlv.ſcdᷣa ße
q:xxvij·q; modus impoꝛtat qndaʒ mõ
ſure determĩacoem q determiaco repitur
tã in men ſura qᷓ; m mẽſura to.h aliter⁊ ali
in menſun enj muemtur eſſentialr qꝛ m
ſura m ſeipam ẽ determiata mo diſica
tiua alio n. m menſuratis aut muem tur
mẽſina m aliud/ i. mquãtũ attingũt m
ſura· et ideo in mẽſura il aceipi p̃t mm mo⸗
difictũ ſ̊ res menſurata nõ ẽ modificat
n mẽſurã attingat ſiue deſiciat ſiue exce⸗
dat · m omibʒ igitur app eubilibʒ ⁊ agilibʒ
mẽſura ẽ fims quia eoꝝ q app etimus et
agimus optʒ accipe racoem gpri eyſi⸗
ne utz in · . phiſic· et io fims m ſeipm

ex eo ꝙ ſim ſut ꝓp oꝛco nata. Et ideo ſicut
die phus m po politiee. appetitus funms m
oĩ bʒ artibʒ è abſq; ſin eꝛ termio eoꝝ aut
q̃ ſut ad ſinẽ aliqͥs termius. exõpli gra
medicus nõ nnpomit aliquẽ termim ſam
tati · ̊ facit eã pfecta quãtũcũq; pᷣt. med
eine vero termim npomt. q; nõ dat ti
de medicina q̃ntũ pᷣt ſj hm ꝓpoꝛconem ad
ſamtatẽ quã ſi excedẽet vel ab ea deſiceret
eſy immo derata· ſie fims oĩm actõnũ er
affeckõnu hũanauꝝn é di dilectõ ad quã

omes oꝛdmãtur qᷓ debi te oꝛdin atur q; ꝑ
eam mayxnne ultimũ ſinẽ attingmmus. et

ideo m dilectione dei modus accipi non
pᷣt ſieut m re menſurata ut ſit m ea acci⸗
kere plus mius h̊ ſic muemtur mo dug
m menſum in qᷓ nõ p̃t eſſe exceſſus ſ̊ qᷓnto
plus attin gitur regla tãto melius eſt. er

ita quã to deus plus diligitur tata e dile

ctio melioꝛ. modus g diligedi deũ ẽ ſme
mõ dilige. m bern. in li . de diligendo del
cũ in quit.dileclõ q̃ tendit in deu tẽdat et
in mſimtuũ. na im fimtus deus ẽ vnmmẽſuſ
quſnãa queſo debaat ee ſims nr̃i vel mo dꝰ

„

zme
tas

Nu

dm .

Snt.
umſpie
—
tecig die
mocus
btzng,
nſtnw⸗
ſed⸗ ſe
de, me⸗
pept dur
tera
8 qr me
0 dik
eman
mmno⸗
oclicn
Z
naglib
mis e
oß,
oi
ſat
n
it
r
ſan
nech
u
n
nicenet
nie
ii
ur,
mus⸗4
Ppion
1 cat
nodus
fänn
16 Na
tedie
e ſne
o i⸗
at

moc

xuũ ſ on ẽ ex toto coꝛde diligẽ

amoꝛisamat immenſitas amat eterm⸗
tas· amat ſupemmẽs ſcietie caritaſ. amat

ſapiẽtie nõ ẽ numerus cuius pax exſupe
rat omem mtellem et vice reped mus cuũ
mẽſura. vide nuc quo mõ. nn mo q; ſm *
mõ deus a nobis amari meruerit qᷓ prio⸗
dilexit tantus ac tantù a era tis tatillos
ac tles. H ille mter alia Qiũto queri p̃t

quõ intellig atur illð pᷣeeptũ deut: vi. dili⸗

ges dñm deu tuuũ ex toto coꝛde tuoc. Ad
ſ rndet tho·ibide.q.xliij · mter alia.ꝙ in
marcom luca ponũtur qᷓtuoꝛ tradita in

H p cepto· in deut· woro et math. ponun tur
tria·h qnuis alicubi vnũ dnmittieur ex .
2tingit eillð ex alijs intelligitur. qᷓtuo⸗
igitur ſunt de racone Hhuims p̈ᷣcepti· Pro

quo ſciẽdũ ꝙ dilectõ ẽ actus wolu tatis q

hgnatuir h̊ ꝑ eoꝛ: q ſic eoꝛ coꝛpale pnᷣeipi⸗

um ẽ oĩm coꝛpalui motuũ:ita volutas
et mayxime quatũ ad mtencõem ſims ul⸗
umi qðò eſt obiectũ caritatis eſt pneipis
oĩm ſpualii motuũ. tria ſut aũt pneipia

actuu q mo uẽtur a wo lutate ſcʒ intellcua

q̊ ſignatur p mentẽ · vis app etitiua mfe⸗
noꝛ q ſign atur ꝑ aĩam· et vis executiua

exterioꝛ qᷓ ſignatur ꝑ ſoꝛtitu dmẽ ſeuvir

tutẽ ſeu vireſ. Primo igitur pᷣcipitur deꝰ
diligi ex toto coꝛde.i ex tota voluntate
ut ſcz ꝑ caritatẽ volũtas totalr feratur in

queritur an deus totalr diligi p̃t · dom ꝗ/
poc tripł intelligi p̃t. Primo ut modus
to talitatis referatur ad rẽ dilcãm.et ſie
deus totali eſt diligedus q; to tũ qð ad

eu ptinet diligi debz ſiue ſit inſticia ſiue

dia: Scdᷣo ut totalitas ad diligẽtezʒ

reſeratur et ſic enã deus totalr diligi debet
ut nõ remaneat in coꝛde locus amoꝛe dei
vacuus quo intret amoꝛ moꝛ diatus ſed
omia reveratur in deu ut eius no ay⸗
placitũ in omibʒ ponatur· Tereopßt in⸗
telligi totalitas pm ↄpacoem diligẽtis
ad rẽ dilcãm ut ſeʒ modũu diligẽtis ade⸗

enmm vnuquodq; ſit intatum diligibile

mSnnquatuz ell bonu deus cuius bomtas eſt

mfimta & nſimte diligibilis. nulla autẽ

creatura pt cũ inſim te diligere q; omis

C

vtrũ oꝛdo caritatis reſpeũ diligibilin bo⸗

virtus creature ſiue naturalis ſiue infu⸗
ſa en fimta· Pine ꝛtatur hugo dices.

quãtum potes tãtuʒz diliges poſſibilitas
tua erit menſura tua.quanto plus amas
tato plus habes.et qͥnto plus hẽstanto

ſelicioꝛ es. Exten dẽ ergo et dilatare q̃n⸗

tum potes ut to tũ impleatur qð m te eſt
noli tim ere qᷓ̃i deſicẽ debeat ille ſi mmms ca

payx fueris ſi vas non deſicit oleũ ſufficit ·

coꝛ tuũvas ẽ amoꝛ illius oleũ eſt quadun

vas habes ille infundere nõ ceſſat · Hille ·

Scðdo pᷣcipitur diligi ex tota mente· i · m⸗
tellcũ· ut ſez moueatur ad aſſentiendum
hijs q ſut ſidei.et ad meditãdũ de deo di⸗
lecto q; ubi coꝛ ibi oculus tã exterioꝛ qᷓ
mterioꝛ · Terco p ceipitur diligi ex tota
aia.i. ex vi appetitiua mferioꝛi ut ſe coſoꝛ⸗
met pti ſupioꝛi q; ſicit ſpera ſupioꝛ motu
ſuo mouet mferioꝛes ſic etia volutas mo⸗
uet appetitũ ſenſitiuũ.ut hẽturiij.de aĩa.
et ̊ pvim amoꝛis pᷣtim ðᷣmi mouetis ef⸗
ficaciter ipam volũtatẽ qua deſpere facit

carnaliavardua reddit ſuauia- QQuarto

peipitur diligi ex tota vᷣtute vel foꝛtitu⸗

dine. i. vi executiua exterioꝛi qᷓ ſeʒ actus
noſter exterioꝛ obediat deoo ad opanduʒ

ex dilcone nee ꝓſperis cedẽs nec aduer

ſis ſed ſid ellter cũ apło clamitãs· omia
poſſum in oo qͥ me ↄ foꝛtat et agg redi ar⸗

dua et ſuſmere grauia. Ad laudẽ dei·
de mõoꝛ dine caritatis reſpeũ dili
gibilu bom ↄmutabilis. ¶ Ser · xix.
Gnora premic. Viſo de pce⸗
pto et mõ diligedi bonũ meo⸗
mutable m pñti ſermone. SVi
dendu ẽ de mo oꝛdine diligẽ⸗
nũ ↄmutable. De quo pmo queri pt

m mutablis cadat ſb pᷣeepto. pᷣßtim cũ
ea qͥ ſ̊ pᷣcepto cadũt nobis ſufficiẽter in

ſacra ſ. cptura tradita ſut.ſ̊ oꝛdo carita tis
reſpcũ diligibilui inter ereaturas nuſqᷓ;

m ſacm ſeptura repitur poſtus. Ad hoe
rñdet tv · ſeda ße · q · xlv · qp modus q pti⸗

net ad racõ em vᷣtuo ſi actus cadit ſub p̃ᷣ⸗
cepto qð datur d acluvᷣtutis.oꝛdo autẽ
caritatis ptinet ad dileckõ; ip̃ius vtutis

cũ aceipiatur ſm ꝓpoꝛconẽ dilectõis ad
dr ligibile. rurſu Cu ßᷣm phm 22 vemetha.

pus apoſterius ðᷣ m relacõnem ad ali⸗
qð pnᷣ cipiũ optʒ necrio ꝙ ubicũq; eſt ali⸗
qð pnei pin ſit etiã aliqͥs oꝛdo.dem ẽ aũt
in mone p̈ cedẽti. ꝙ dilectõ caritatis tẽ⸗
dit in deu ſic in p̈cipiu beitudmis in euiꝰ⸗
ↄmcacone caritatis amicicia fundatur·

tc ideo opoꝛtʒ ꝙ in hijs qᷓ ex caritate dili
gutur attendatur aliq;s oꝛdo m relaco⸗

nem ad pmu pnᷣcipiũ Huius dilectõms
qð ẽ deus ex quibʒ mamfeſte pʒ ꝙ oꝛdo

critatis ſb p cepto cadere debzʒ· P· ome

illõ að dus facit in nobis ꝑ gram mſtru⸗
it p legis pcepta hm ills Jere. xxxi. da⸗
bo lege mea in coꝛdibz eoꝝ · H deus cauſat

m nobis oꝛdiné caritatis · m illð cantic.

rH. oꝛdmauit in me caritate.· Ad illð igit

qð obicitur dᷣm ꝙ oꝛ do diligẽdoꝛum in

ſacna ſepᷣtura ſatis expᷣmitur. cũ enj ma⸗
datur ut qͥs dilig at pxmu ſic ſeip̃m ſa⸗
is datur intelligi ꝙ dilectõ ſuiißins p̈⸗
Ferri dʒ dileclom proxnmi ſie tn mãdat᷑
pZyma loiij.ꝙ pro fratri bz aĩami· vitã
cꝛpalem ponere debemus datur intelligi
ꝙ prox imi ſaluteʒz plus diligẽ debem?ꝰ q;

oꝛpus ꝓpriuũ.rurſũ cũ mãdatur ad gala:
vi ꝙ o pemur bonũ maxnne ad domeſti

cos ſidei datur mtelligi ꝙ mter proxi⸗
mos ceteris paribz melioꝛes magis dili
gere debemus. Silr cũ pma ad thimo · v⸗
vitupatur no hʒz cuma ſuo ꝝ et maxime

tdomelticon datur mtelligi ꝙ pmãoꝛes
magis diligé debemus et ſi pxmi dilige

di ſut ↄnñs eſt ꝙ magis proximi magis
ſut diligẽdi. mter h autẽ diligibilia deus

ut pᷣtactũ ẽ ſu omia diligẽdus ẽ ꝙ iße
xps patẽter mnuitluc.xiiij · dicẽcs· ſi qͥs

wemt ad me et nõ odit prem vma et ux·
et aſo a
eſſe diſaplus ¶ Heðdo queri pt vtr hm

oꝛdmẽ caritats hõ plus debeat diligẽ ſe⸗

— — —
cautz a ſ. nõ ptmeus

X

riũ a arũ magis facit ad honoꝛẽ dizma

PTa⸗ app ciadu eſt qᷓ; ſalus vmus aie nr̃e.·

me viðe dicere aplus heb. ix optabam

ægoip̃ᷣe anathema eſſe axpᷣo ꝓ fratribʒ

meis · Ad hoc rndet bonaueñ · ſup · i. di
xxix · ꝙ m oꝛdmẽ caritatis amoꝛ ſalutiſ

wWrie ponẽdus ẽ amoꝛi ſalutis aliene.

alioqu ut ðᷣꝛ ecci·xiin.qui ſibi nequã eſt

cui bonus erit· di ctat euã h̊ indiciuũ re⸗

Ne racoms a mſtructõ nature nã ſic na

cura app etit ſuã ↄ uaco em ſic caritas ſuã
pfeckõem. h̊ natura magis appetit »ſerua
tionẽ ſui in ſe qᷓ; in ſuo hli.ſic pꝑ ↄns⁊ cari⸗

tas nã vnuqðq; plus appetit pfectõnem

an ſeipo q; in ſuo ſil· et qᷣlibʒ podus plus
trahit coꝛpus m quo ẽ ad ſitũ hbi debitu
qꝙᷓ tra hit ad coꝛpus ſibi ãnexũ:Hinc ẽ ꝙ,
