ri p̃t qͥd ſi alicui cui teſtato: dare wi lega
re vult bo na ſua impedio leg are vel da⸗
re. nũquid ex hoc teneoꝛ aliquid reſtitu⸗
ere defraudato. Ad hoe dicendum ꝙ; ſi
poc ſeci ſo lum intencone conſuſen di ꝓ⸗
prie vtilitati vel etiã alterius eui magis
copeteb at legacõ m rectã ra conẽ pter

ali quã eircũſtantiã rõnabilẽ iudicõ ꝓbi⸗
virivel alias pviam licitan honeſta p cu
ramtũc nõ teneoꝛ ad reſtõnẽ· Sivero nõ
appareat cã rõn abilis curvno ſuppᷣſſo qͥs
alterũ ꝓmomt· nec quo ad ius herdita⸗
rie ſucceſſioms nec quo ad a'e ſalutem
ipius legantis. ſed ex aliquo aſfectum⸗
oꝛdmato amoꝛis ra coꝛis a hliu.tuc teno⸗
tur ad recopen ſaconẽ q; legantẽ pᷣuanit
ↄmo do ſpuali · et aliũ cui legaſſß ↄmo do
coꝛ pali· et ſ potiſſnne locũ Hj du teſtato:
laboꝛ at in extremis· nec hʒ plenũ vſu ra⸗
tio nis· vñ dic ſco. m · ij. di · xvx . ; nõ me⸗
re liberalr donat q ex ignoꝛ atia donat· et
exempliſicat pmo de moꝛti ꝓ inquo cũ ſcʒ
eſt ex ſenſu vel mcoms vſu et cu opeꝛ ma
licia alicuius co dit teſtamtũ qð coꝛa deo
nulluz robur obtinet. ſiſr an ex aliqſi co⸗
actõe donat ut pᷣces et pᷣcũ moleſtias fu⸗
giat· meo hon ẽ qꝛi gnoꝛãtia et aliqualiſ
coacto excludit ſnnpfr wlũtariu. H ſco .·
Terco queri p̃t q d de eo qͥ dammſicat
alui m eo de quo ſper bat alter lu crũ ſutii
rum. ut pote quia deſtruxit wil torioꝛauit

agrũ ſemĩatũ · ſcʒ ſomia ſodiẽdovel pve⸗

na coem vel p aalia ſua alio ſq; duuerſos
mo dos deſtruẽdo. Ad ſ̊ rnd et thom ubi
ſupra. ꝙ aliqué damſlicãs mpediedo ne
adipiſcatur qð erat in via hn di talis nõ
obligatur recopenſare tle danu ex equo
q; mmus ẽ aliqͥ d hre m vtitevel potẽtia
qᷓ; bre actu:ꝗᷓ aũt eſt in via adipiſeendi
aliq̃d hʒ illud ſolũ hm virtutẽ vel potẽtiã
ſicut m ſ̊ cãau pʒ· et deo ſi reſtitutur ei ut
Pter ve m aelureſtitueretur a ab?
latum nõ ſmplũ ſ multiplicatũ·qdð non
de necitate reſtitucois· tenetur tn aliq;
reſtõem facẽ ſm ↄdicoem pſonarũane⸗
gocio n iudico diſeretoꝝ qð q da taxat
dicẽtes ꝙ ad tantũ obligatur dãnmiſicãs
quãtũ ꝓ tuc valuiſſ ſi futura moſſem vẽ⸗
didiſſi· quãtim frcũs agri millo dnbio
potuiſſent wndi · hoc etiã ſentit. alex · lö.
et tlo. Muarto queri pt qd de eo qͥ dã⸗
miſicat aliũ mmpediẽdo eius laboꝛẽ luerat
uu miuſte. Ad hoc rndet bᷣhardmus de

religione xpiana poſt alios do ckoꝛ es

ex quo talis ia erat actualiter ad lHmõi

lucra exe quẽda dedicatus mſtructus et

ℳ

har
nb⸗
neſt
nen.
tuw
quoe

ſliter

pooe

war

u⸗
weel
leme
ledu
tei

coni

nia pb,
inlpe
horn
is di
u £
waſehin⸗
lig. re⸗
mrzunt
Aerch
Niaſen
nirann
nome⸗
Nna
gociſ
lohenn
Kande
lllus h
ad
unnßcr
ciln
mount
wpwr⸗
ducſos
ſonll
ſchene
lisnd
8 g
Wpren
eendt
aiginn
urtini
ſoenine
Cann
rdintc,
naſenve⸗
lodnbe⸗
deriſi
wdaͤ⸗
leluent

Gmnus A

fotes 9,
Abmo
us

x„*
8

fpamtus tenetũ̃ dãmiſicãs ad ea qᷓ tes
hee ꝓbabiliter lueratus fuiſh. exẽpli gña
impedies alium ne poſſß exeqi artẽ me⸗
chameã qua imbutus & 11etus lucera
n panẽ ſuũ·ex eo ꝙ nõ facit ſibi ſolueõ⸗

nẽ ſtatuto tpe cũ tñ alter nõ ſit ꝓtũe po

ts ad ſoluedu.itẽ ruſticũvioleter deti⸗

nens ne ſuas opas exeq̃tur q;ꝛ ſoꝛte me
tuvelverecundia aut impoꝛtunitate ſua
quodãmodo cogit eũ eſſe m puitio ſuo
ſiliter impediẽ piſcatoꝛẽ wel aucupẽ a ca⸗
peõne piſeum ſuie auiũ qᷓ ſut ↄuis marig

niſ rõne ripevel terre qᷓ ſut ſpẽ aliũ dnoꝝn

vel ↄmunitatũ.·et in lilibʒ tenetur impe⸗

diens ad reſtõnẽ dãm dati · euius rõ ẽ q=H
in talibz aufertur ꝓpriuſvſus q̃ erat uti⸗

qᷓ; ſui iuris · au fertur etiaʒ eis fructus im
eoꝝ vſu cauſaliter et quaſi ſemĩ aliter oo
teẽtus.mmpediũtur etiã ab hijs qᷓ eis »pe
tüt de ↄuͦi iure de quo videbitur inferius
ubi agetur de mnuets · et Huuus ſentẽétiie
eſt giral · obroñ ( Quinto quer pᷣtqunich
de hijs ꝗ ꝓtrahut ſolucõ eʒ vltra ᷑niniũ
p̃ſnxũ wvel nullũ hHa bẽtes terminũ differt

de die dje. Ad h rñdʒ; bernhard'ꝰ. ubi

5. poſt alios doctoꝛes ꝙ tenes mutuuz
vel aluid debitũ vltra lamũ tps a credi⸗

wꝛe libera liter ↄceſſum tenetur ad totuʒ

uemetis qðᷣ verũ eſt ſi potẽs erat ad ſol⸗
uẽdũ · nõ tñ tenetur ad totũ luerũ qd ex
tũc illi ꝓbabilit puemſ ſi eã Habuiſ

h debʒ ei ſubtrahi tm;tũ dubieras pdi⸗

cõnuũ in mercacoibʒ vel empeõibz ↄnigẽ

tiũ rõnabiliter ẽ p'ſanda et ritoꝝ indi
eio ꝓbabiliter eſtimanda. Si tñ debjtoꝛ

abſq; omm culpa ſua ſieret impotẽs ad

onẽ inqᷓtũ tꝑe obligacõis ꝓbabiliter
ſe credebat futurũ potẽtẽ ad ſoluẽdum ·

Si wro temerarie ceredebat tũe nõ excu
ſatur de inpotẽtia· Nrũtñ mayx jimã irro⸗

Fat m iuriã 4 mercedẽ laboꝝ p̃i paupe

* 4*

rũ iniurioſe detinẽt et irã dei eotra ſe gra⸗
niſſnne ꝓuocãt etvindictã· multi mo⸗

dermis tpibzʒ inuemutur ſine lege qᷓ debi⸗
ta ſolue nolũt licʒ valeant.et faciut diſ⸗

currẽ paupes vicinos ſeu aliemgenas

qð utiq; execrabilis rapia iundicatur. Ni⸗

mo viſ.

ſoluẽdũvſq; ad tps ſo lucoi
queri pᷣt vtrũ iuſtu Hns bellum ſatiſfacẽ

mirũ cü et hij rapinã dicutur eomittẽ q̊

ſupſluas diuicias detinẽt ſeẽtes vidẽ⸗
ies paupes nec eis in extrema nccitate

*

ſbᷣuemẽetes jmo dicutur homicide ut pa

tt. Ixxx vi. di.c. paſce fame moꝛientẽ q8

R nõ paniſti occidiſti q; tũc minꝰ peẽm
ch habeti auferre qᷓ; mdigẽti deneg are.
md igit ermmis erit paupibʒ laboꝛa-
toꝛibz deneg are qð ſuu ẽ vtiq; extremu
malũ:et ideo vᷣ᷑ vnũ de qᷓtuoꝛ pccis dei vi
dickaz acclamã tibzʒ ut pʒ deut.xxin et in
ca: iacobi. v.et ſũt h quatuoꝛ oppᷣſſio vi⸗
due fratriadi· vjiciu cõtra naturam. et
merees laboꝝ detẽta.mter omes tõ ma
ximũ danũ patitur qui teſtamti ſui inſi⸗

delẽ executoꝛẽ relmquẽs pꝑ illius neglig?

„ „ *

tiaʒ in igne purgatoꝛij relm qutur. de

vide in gquinto ſermone . qrt p̃cepti ſu⸗
r8 exto qᷓn p̃dt ſi q fraudamit ali

um re ſua cu plus pᷣm comune ſon valet
ſiue ſit frumetũ vinũ oleũ vel qdᷣcũq; ali⸗
ud cũ tñ tenebatur illi reddẽè debito tpe ·
vtrũ reddẽs ſibi eãadẽ rẽ nuᷣo vel ſpẽ qꝝ
minus valot ſm ↄmue foꝝ teneatur ad
vVlterioꝛẽ reſtitucoeʒ · Ad ̊ rnd et ala.q
talis debitoi poſtq; factus eſt ĩ moꝛa ſol
uẽdi nõ ſatiſracit ſufriciẽter niſi luerũ tẽ⸗
poꝛis j quo pluꝶ valuit poſt moꝛaʒ piter
apponat q; nõ ſolũ damſicauit eũ ta.
o h in maioꝛi p̃cio qð tũe ꝓ jlla re pore

nit hri jm ↄue ſoꝛũ mſi debitoꝛ ſme frau⸗

de et omm culpa tunc fuiſß im

eptio
teneatur dãna q; feci t aduſarijs ſuiſ per
meædia fracturaſvel inſaſões arboꝝ vel

vineaꝝn. Ad q rndet bhardiꝰ. vbi.6.

ꝙ; tlis nõ tenetur de illis dams qᷓ intulit
bona fide a qnibʒ ↄmode nõ potuit abſti

nẽe m induſtriã ⁊ ↄſuetudinẽ pugnaãti⸗
um bona ſide· Si qua wro graſſandi am

mo et malicioſe mtulit.cũ als ſibi como⸗

de aſulẽ poſßß tenetur. et ↄputabũtur illa
dana cu dams ſbi et ſuis datis ab hoſti⸗
bus vſq; ad qᷓ;titates concurrẽtes 1 qd

ſupexcreſeit tenetur reſtituere. Ad lau.
G 8 ualiter ad reſtõʒ tenẽtur raptoẽs
plo na:c ⁊rexx·itẽ pᷣdones Ernr

de repſalijs quõ licite ſũt ¶ Ser. vijꝰ.

Hyjmõi.

On ſur · ka · exo · xx.· H ebo pů⸗

ligãtur ad reſtõnem ſiue ſmt
raptoꝛes predonespirate wel
ro quo ſedũ ꝙ rapiẽtiu pnei⸗
paliter qᷓtuoꝛ ſut gna · primi ſut raptoẽs

mulierũet vᷣ ꝗꝓprie raptus · ſcdi ſut rap⸗

⁶ * %

toꝛes reꝝ et 82 ꝓpri e rapma teren dicu⸗
tur pᷣdoneset quarti pirate · Quãatũ gi

tur ad mũu ſeiendũ ꝙ ra ptoꝛ plonarũ
Peð: qui puellã violeter rapit ut eam

m Petuũu teneat · Vel etia q abuſu yuelle
violeter rapit · ut patet · xxx vi· q·i · ¶ex

hace. ꝙ raptoꝛ ꝓprie ðꝛ q̊ͥ p violẽtaʒ ra⸗

5

rapwꝛ wcatur qm vuella ↄſentiẽtẽ 2ta
Sðꝛ raptus· p̃terea raptus ec dmittitur m
viduis et cotruptis ac ſanc timomliauſ
ut pʒ · xxx vi. q i. m diuͤſis caplis ( Die

—

pmo qrip̃t vtru ad reſtonẽ obligatur qᷓ
attẽptat pudiciciã muilieris m ter pella⸗

do de luxuria et blãdo mone pſuadẽdo

dinerſis ꝓmiſſis ad ̊ rndet ſo · de pla.

iſti de mint · Em wria . P· ſme cuius . qad
tales tenẽtur ei accõe miuriaꝝ a etia eiꝰ
veiro ſi virũ habʒ q; pudieiciã illius coꝛ⸗

rũpe tẽptauit· Rliter mulierẽ frequecer

mi ſequẽs cũq; v adit tenetur eide ackõe

miuriaꝝ q; ꝓpter aſſidua eius frequẽti⸗
am et alſſecuconez in fert jlli multã mra⸗
nñn. ut deo. mmria ſecus aut ſi nõ fre
queter ſ aliqn gĩa ſolaen et ludi fone⸗
ſti. Sivero aliqua eſſ mdutaveſte mẽetri

cali aut ec diffamata 2ſacoe metricali

tũc eã appellas 1 mſe ectaſnõ ten etur illi
actõe muurian m leges· ꝗᷓ ad maiꝰ ma⸗
lũ euita dũ pmittũt turpitudinẽ metri⸗

cij grauiter th h ecãt ⁊ tenẽtur in indi⸗
cio ale. ¶ SZeðdo qri p̃t vtrũ deſloꝛas vᷣgi

nẽ tenetur ad reſtõnez ſcʒ eã ducẽdo vel

totã do. rñdet hoſtiin ti· de mnmmo mo.· ꝙ;
ubi cã decipiẽdi ⁊ tin carnalẽ copulã ex⸗
voꝛquẽdi ↄſenſit ĩ aliquã ſi deeptoꝛ vult
age vera pemtẽtã nece Hʒ illa ſme ſictõe
ducè m vxoꝛẽ · qdð l fieri nõ pᷣt debʒ illi da
re virũ 2uementẽ vel aliter ſatiſfacẽ hm

py. c·i·ct ij· de adulterijs. 2 coꝛ alex. ö
hal · i· . pte ſume ĩ tractatu ðᷣ ſtupro.et

eipaliter aliena rapiẽtes ob⸗

pit aliquã rẽvel vſu rei lic; largo modo

8è S
.

addit Io· depla:mſti. de pbli . iudi · Cieẽ
lex iulia. diees equaliter puniatur ſtu⸗
prũ · de iure canomeo dic ꝙ mulier non
punitur ſ ſtupras vᷣginẽ cogitur aut eã
dotare et mvxoꝛẽ recipe h ipa et pr eius
Vlit · allas ſi nolmt cogitur ea dotare in
xta ip̃us ſtupratoꝛis facultatẽ et puelle
digtatẽe hĩta etia 2ſideracone qᷓ;tũ plus
rõe defloꝛacois datura ẽ alteri viro q; ſi
ſtupratoꝛ eã m vxoꝛè recipe nolueit tůe
a iudieeberibz caſtigatus ꝓut viſu ei
fuerit et excoicatus in monaſteriũ detru⸗

datur aclurus pemtẽtia· hee habetur ex

Ingenuã mapu erũt· R aut ancillã vel libtã
ſbam nõ annttüt ß decapitatur et hoc ſi⸗
ue mapta fueritvg vuavel momalis

de adult c· i· et · · vide ð Hijs plemꝰ? ſex
to pᷣcepto in ſ pm monis ad qlẽ igit᷑
putas reſtonẽ oblig atũ alterius vxoꝛẽ
polluetẽ · pᷣterea licz hee ſit pena logis we⸗
teris tñ ym ſco ˖ m q̃rto · di · xv. qn lex Hu
mana 2cꝛ. cũ lege wteri tuc ẽ fuanda.

ercio qri p̃t q d & meètur q ꝑ violẽtiã

rapit vgmẽ wlaliã mulierẽ à abuſuz ea
rũ. Ad̊ rndet fran.de platea· ꝙ; tales
abſolui nõ pnt mſi ea pentibʒ reſtituãt
et vlt a hoc hm leges cũ ommbʒ fauto⸗
ribʒ ſuis pumri debet amputacõne capi⸗

tis et eoꝝ ſſtatia rapto ẽ applicanda ſi

7*

ut inſti de publie · indi · ¶ſ auũt p vmm ra⸗

ptus· imo m momalinõ ſolũ pumtur ra

ptus ſ̊ eta attẽpta cõ· ut. l. s nõ dicaʒ
rape · C. de epiſ. et el e:et allegatur illa lex
xxx vi. q· ij· vbi ðꝛ· ſi quis nõ dica rape
attẽptaé tim mrmonij iũgẽdi cã ſacra
iuiſſmas vgmes auſus fuerit capit ali pe
na feriatur· ſecus aũt ſi fueĩt metrix q ra⸗
peretur q; tũc rapiẽs nõ pumtur hae le⸗
ge ut. ff. de furt. l. weru . et H ideo q; coi⸗

tus cũ métriee remanet inpumtus m
leges · f. de adult.l. vxoꝛ · C. ß et m ea ·

talis metrix fuerit nupta C· de adult.l. q

. 6

adulteriũ wel diuerterit aviro aſo mè⸗
tricandi. ut. e· ti. l. H mulier · Nrutn pdi⸗

cta pena locũ nõ hʒ in rapiẽte ꝓpriã vxoæ

r cũ ei dttur interdictũ de vxoꝛe exhibe⸗

36

da.l. ſi· C. de lib· exhi mſi religionẽ mtra
uorit an carnalẽ coplaz qð pt · ut pʒ ex de

„

2ũ.·ug.· mc· ex public · ;us nõ poſſit

e .

—

gs

nanld ſta⸗

Mer Non

Sannti
Map di
rea eranen
mall
neihäi⸗

n ig

noluert
putpiung
ſeni Mra⸗

haloni r

glendſſar

e ge

mus vroi
nlegisw
ei fuand
ipnlti
iuſget
1 tie
nehnit
ikum:
mecy;
AndeH
Nlei
thoe⸗
hnals
emn⸗
mwr
oden
urllrle
de ſape
Gaſin
apiif
ne
urhet⸗
να
unnft
ſener
li
70 ni⸗
tn dn
nuwo⸗

echie/

muito viro poſt armal copulã ut extra
de apt · in · e · cũ ca · weruũtñ h pena locuʒ h;
m rapijete ſponſaz Ppriã de iure einili licet
ſecus ſit de iure canomeo in ſpõſa wolẽte
q; nõ ðꝛ raptoꝛ ꝗprie qiu hʒ mulieris aſ⸗
ſenſu. ut deo ; c· cu cã· ſecus ſi ↄſenſu non
PHabuit. etiã non pt mulier mpta de inre
eiuili nube raptoꝛi alioquin p puatur bo⸗
ms raptois a lege ſibi applicatiſ. nec poſ

ſut pentes eius 2ſentire alias meurrüt

penã depoꝛtacõis ſ eõſentiat ut in aut. de
rapt mulieribʒ· Cillo· de iure tñ canoſco
q ſua bemg mtate pᷣualet rapta rap o
ri nube pᷣt: ut deb · e. cu cã · et ↄpellitur eã

dotare · ut · xxx vi. q. ij · e· tria · hm canoneſ

etia tales lemꝰ pumutur in ſoꝛo indici⸗

ali q raptoꝛ efficitur ſeruꝰ rapte mſi ſe

velit redmmẽ. ut· xxx vi· q. i.c. raptoibz ·
Heðo raptoꝛ dʒ excõicari cũ ſuis fautoꝛi
bus ut ibidẽ . qyej n:c.i. et . iin. pͤt aut rmapta
ↄtrahe cũ rapwꝛe ſi velit· ut ex de rapt.
ec· accedẽs licʒ m antiquos canoneset
etiam leges nõ poterat ut dic ibidẽ glo·

C Ruãatu aũt ad ſevdᷣm pncipale ſeiẽduz

ꝙ raptoꝛ reꝝ ꝓprie dꝛ q p violentiã rapit
bona ſeu res alienas et tũc ab eo ðꝛ rapi
na· Ad cuins euidẽtia p pᷣmo qri pᷣt vtruʒ
mnpma ſit grauius pcẽm qᷓ; i; furtũ pſertiz
q; verecũdia eſt timoꝛ de turpi actu. ut
dꝛ m · in eth. h magis verecũdatur hoĩes
de furto ᷓ de rapĩa. Ad rndet tho · ſca
ſede: q. levi. q rapina ꝛfurtũ hnt rõnem
peci ꝓpter muolũtariũ qðẽ e ex pꝑte eiꝰ eui
aliquid aufertur ita tñ ꝙ in furto ẽ muo
lutariũ ꝑ ignoꝛãtiã · in rapin a p violẽtiã ·
magis ẽ aut muolũtariũ aliquid pvio⸗
letia q́; ꝑ ignoꝛãtiã q; violẽtia directiuſ
oppomturwolütati q;ᷓ q; ignoꝛãtia · et ideo
mpma gramus peẽm ẽ qᷓ furtũ · eſt er a⸗
lia rõ:q;ꝑ rapmã nõ ſolũ mfertur danũ
m rebz ß etã vgit m q;da ignonmmam
ſeu in umia pſone cui mfertur vi oletia.
14 hoĩes ſenſibilibz mherẽtes magis glo
riãtur. de Vtute exterioꝛi 4 mamfeſtatur

in ſapina qᷓ; ðptute interioꝛi q̃ tollitur ꝑ

peẽm ideo minus verecũdatur de apma
qᷓ; de ſurto · et ſoẽduũ q; omis rap toꝛ ſur
Enõ ecouerſo q; nullus imp robioꝛ fur
qᷓ qui vi rapit alioꝝ bona ut notat gof ·

et ſio wie violota adauget pecm urti

et facit rapmã vñ et iura canomca eo⸗

de reputãt re alteriꝰ wel ee debitũ no ſol⸗
ué cũ pᷣt ſeu mmmſte detin rẽ aliena vi⸗
olenter rape q; vtro biq; fit vio lẽtia iniua
ſte. et qui rẽ alterius wel debitũ dare no
luerit res alienas muadit.x vi. qi. c. dd
ceime et extra ð reſti · ſpo l. ſu v̈bo minſte
danẽé· ſe nõt glo ¶ 3 Feso qri pt qᷣ ſit b⸗
na raptoꝛis reꝝ ad ̊ dicedũ ꝙ pena ra⸗
ptoꝛis ẽ m leges ꝙ ſi a gatur ↄtra eum
mfra annũ eimliter pumtur in quadru⸗
pluũsputata ſcʒ ipᷣa re· poſt annuvero m
ſynplum ut. F. devi bo · rap. l. i· et. jj. had
iſta benã ſo lu tenetur poſtq; depnatꝰ
eſt nõ an et ſic m telligitur illd exo·xxij.

ſi quis furatus fuerit ouẽ aut bouez aut

occiderit velven diderit quinq; boues ꝓ
vno boue et qtuoꝛ oues ꝓvna oue re⸗
ſtituet q; illa lex ẽ dttermnatiua pene p
iu dieẽ mfligẽde ut dieit tho. ſcðᷣa ſcðe ·
lyxn· qð ſi agitur ↄtra eũ ermmĩalitur tüc
Ipter vm me armis pumtur in tercia

pte bonoꝝ ſuoꝝ et ſit mfams ·ff. de iuð ·

pua li. En · i. ct. l. hi. ſ vero cũ armis pu⸗
miur depoꝛtacoe ſcʒ qꝛ de poꝛtabatur i m⸗ R

ſula et pdebat oĩa bona. uUt mſti. de pub.

uiõ· itẽ lex iulia de vi. nüc aut ut ↄuiter

raptoꝛes pumiutur pena moꝛtis ſic latro
nes et nocturm agroꝝ populawꝛes pm
wero canones excõicãtur non ſolũ aſuo
epo hß etia ab illo m cuius eßatu mapina
faciũt ut extra de rapt· c i et · vie q iin . c.
placuit . Inſup ex. e . t· c. ſup eo· poĩtur tri
plex pena m triplice differeta raptoꝛu⸗

nã quidã maptoꝛes ſüt ꝗ pleuerat in ti⸗

macia nõ ſatiſfaciendi uſq; ad moꝛtẽ m⸗

cluſiue. et illis ibidẽ deneg atur ſepultu⸗

ra eeciaſtica ſacia eucariſtie et extreme

vn ckõms et pemtẽtia· quida wero in to⸗
ta vita pſeuerãt ſmn ↄtumacia nec reſtitu⸗
unt h facultatẽ ꝓtũc Ht · H uſq; ad mo:
te excluſiue differũt. m moꝛte wero bem⸗
tẽt ͦ vñ reſtituãt nõ Hñt. h homõi pemtẽ⸗

tiã etierit dabitur ei· hliter et viaticũ· h

tm illi denegabitur ecciaſtica ſepultura.

as ſtatutũ eſt ad alioꝝn terroꝛẽ. vn pᷣſbi

teri cleriei nec eoꝝ ſepulturis debeẽt in-

tereſle nec ab eiſ elemo ſmas accipe· nec

eti ab eis qui illius rapme pticipes in⸗

usti fuerint. qdᷣ ſi ↄtra ſecerint ab offieio

cet bñficio depomi debẽt · Auida deniq; diß
ferũt petẽ et ſatiſfacẽ uſq; ad moꝛtem· in
extrems tñ poſiti pemtẽtie remedrũ Hu⸗
nmliter poſlulat L debita reſtõnẽ vel reſti
tuendi ſecuritatẽ p̃ſtãt p ſe vel pꝑ hdeſ
talibʒ aut nec pemtẽtia nec eecciaſtica ſa
eramenta nee etiã ſepultiia ẽ denegã da

ut· C. ad. l iul rewendaner de hoe vlti o

poſtea latius vid ebitur· Demiq; m ray ·

eadeʒ eſt pena p̃doms et rap toꝛis exce⸗
ptis hijsa qꝗ dcã ſunt de latrone ⁊ noctur⸗

no ag roꝝ populatoꝛecum vterq; rapto:ꝛ

dici p̃t ut p̃do ↄtineatur ſub raptoꝛe ſic

ſpẽs ſub gne. et ideo quos par faciniis
comquinat et equat ena pena ſilis coonmm⸗/
tebut · xv. q· ij. e. ſane qſauis Quã⸗

— „ .
2 — ——

tũ demq; ad quartũ pneipale ſeienduzʒ ẽ
c pirate ſut latrones wl raptoꝛes in ma
ri qui ſpo liat et inſid iatur peregrinis et
mercatoꝛibʒwel naufragis q m hoſtien.
excoicãtur ab oꝛe ſumi potificis ter ĩ an⸗

ↄpellendi ſut ſatiſfacẽ q;tum hHot de bo⸗
můs eoꝝ qui bʒ ſuccedũt· werũtñ de rapto
ribz occultis nõ debet tlis rigoꝛ ſeruari.

+ — — —.

pñncipale ſeendu ꝙ p̃do ðꝛ quicũ q; ali⸗
minſte pdamen Er wſſumus Pein ad
pvñs ponẽ qtuoꝛ gna pᷣdonũ:Nã pᷣmo di
cũtur p̃dones qui viatoꝛes exſpoliãt de

noch ſ intelligeduz eſt niſ talia fuerint
nauigia q piraticã tiram de exerceãt. vel
miſi ſnt mimici nomim xp̃ano vel alicui
pncipi qui actẽ Hhʒ mo uedi belluʒ ex cã

—— — — — —

iuſta m cuius noĩe h faciũt. C. de furt. m
aut. nauigia: vñ ex de rapt. ðe · c. excoi⸗
cacom ſbᷣdantur qͥ romanos aut alios
xp̃ianos ꝓ negociacone aut alijs hone⸗
ſtis cauſis naugio vectos aut cape aut
rebz ſuis ſpo liare pᷣſumũt· Illi enã qͥ xpᷣi
anos naufagiu patientes danata cupi
ditate ſpoliãt rebz ſuis niſi ablata reddi
termt excõicacom ſe nouermt ſubiacẽ·

rebʒ. inter quos ec ↄnumeratur latroneſ
et nocturm agroꝛũ populatoꝛes nã la-
tro dᷣ qͥ mſidiatur hoĩbʒ in publicis ſtra
tis. no clurnus vero populato: agroꝛuʒ
ðᷣ q de nocte vaſtat agros vel meẽdit.
et hos hm leges impune lʒ interſicẽ· ut
immumtate ſiyfugerint ad ecciaz ut pʒ
ex de nnmu · ec· emter alia· werutñn peſſi⸗

mum genus latronum eſt genus rece⸗
ptoꝝ · Hinc pari pena pumũtur ut latro
nes qꝛ ſme eis latitare nõ pñt.f. de rece⸗

glo. ct ſic qͥ ↄtra faciũt ſut ipo iure excõi

cii et tenetur infra annũ in quadruplũ

c(C. de ſurt.l. 1 eu· F eſt m leges ſi petatur

mfra annũ ad reſtituẽdũ quadruplũ. H
poſt in ſmmplu. ut in dcã lin eũ. En guͦa
liter quicq́ͥd accipitur de naufragio ſi⸗
ue de ipa naui ſiue de litoꝛe ſiue de mart
reſtituendũ eſt · f.. e · l. ſi quis ex naufia⸗
gio · alias nulla coſuetudine ſtatuto xl
pecepto excuſatur qs q; deteſtabile fur⸗
tuzmittitur· ff. de acqui· re. do · l qua rõe ·
im hi. et deã ·l. in eũ. et i deo m guil:nõ ex
cuſantur dñi terraꝝ vↄponut cu nautis
aliquo ab eis recepto ꝙ eos ſecuros fa
ciũt. ꝙ ſi naufragiũ paterẽtur nᷣl ab eis
recipent vel recipi ꝑmitterẽt cũ alias h⸗
ia gratis facẽ deberẽt. verũtñ 2ſeruan⸗
da e ↄſtitutio laud abilis ĩ qubuſda lo⸗
eis decernés ꝙ; quicun q; accipi t aliqd de
ip̃o mari dz habere certã et moderatam
poꝛconẽ illius q; tlis ↄſtõ fit m fauoꝛem
naufragoꝝ ad ̊ ut ſoĩes magis ipſas

pto.l · i. et ·. ij. H eðo dicuntur p̃dones iſti
nnlites velſoldati qͥ aceipiũt et to llũc a
ꝓplaribʒ vltra ſtipedia ſibisſhituta: ut pʒ
xxiij · q:tc militare nõ eſt deli kum . vbi
ſubditur ꝓpterea quadã ꝓnidẽtia nili⸗
tãtibʒ ſunt ſtipẽdia conſtituta ne dũ ſũ⸗
ptus qritur pᷣdo graſſetur· Hine nmilites
cu mterrog arẽt io hãanem dieetes . quid
faciemus nosait illiſ. nem ne ↄcutiatiſ
neq; calũma faciatis h̊ eſtote ↄtẽti ſtipe⸗
dijs vria. Cercio dicũtur dones pi p⸗
lati q́; ut ꝓcuracõeʒz mnpendãt leg ato vel
niles expeſas faciãt plus extoꝛquẽt a ſbᷣ
ditis q; ſoluũt.et tles obligãtur ad fa-⸗
adsdãa reſtõeʒ hijs a q bz plus receterut.
eæ ſupꝑ h̊ tatũdẽ cogẽtur elargiri paupi⸗
bus ut pʒ extra de emu.· ee. c. q; pleriq;.
Nuarto dicũtur pᷣdones ipᷣi uidices vel
ofſficiales md ebite pecumas accipiétes

ner⸗
ve

— — —

— — —
.

yes pqtrè 6naudeãt e de laloꝛe ſuo p pm

eu. Nama aut oĩm p̈deoꝝ eui
tentiã ſaẽdũ ꝙ, repſalie dicũtur qñ ali⸗

quis oꝛiudꝰ de vna terra ſpoliaturvel da⸗
mßicatur ab alio oꝛiũdo ab alia terra vel
etiã qn debitum ei nõ ſoluitur tũc datur

ſpoliato ptãsꝙ ſatiſfaciat lbiꝰtra quẽ⸗

libʒ æ illa terra vñ ẽ ille ſpoliatoꝛ vel de⸗

bitoꝛ. In mtelligẽdu eſt fieri rep̃ᷣſalias
ta quo ad pſonas qꝙᷓ; quo ad res · De q;

qrip̃t an rep̃ſalie ſint licite in ſoꝛo eimili

et amme pßt eum ðꝛ li. vi· de miur ijs. er
dã· da.cet l pignoꝛacões qᷓ; vulgaris
dlocueo rep̃ſalias nomat· in quibʒ aliuſ
+ alio p p̈grauatur taqᷓ; graues legibuns
et eqͥtati naturali ↄtrarie ciuili ſut ↄſtõe
ꝓhbiĩte c᷑· nec eni lieẽ viði qð ẽ cotmriũ
mri natuna li · Ad h̊ rndʒ bariho · de ſaxo⸗
ferrato in tracatu de repſalijs. q; omes
doctoꝛes in ita declinãt ſ ſentetiã ꝙ Ri ad

illũ hoĩez gẽtẽvel ꝓplm qͥ inſticiã facere
et debꝛtũ reddè neglexerit hri pt recur⸗

ſus vel regreſſua tũc rep̃ſalie in foꝛo cõ⸗

ſcientie nõ ſunt licite. Si vero nõ p̃t hĩ̃i

regreſſas ad ſupioꝛem tũe ſut licite du⸗
obus interuemetibz· Drimo ꝙ aſſit au
ctoꝛitas ſui ſupioꝛis· nõ emi ſ alicu Rbi

iuns Facé. ut. xxxiñ. q · i .c. ſecka ros. Zedo

p ſupioꝛis aũctas interponat ex ca in⸗

ſta· nã iſta decreta. n exvera ⁊ inſta cã in⸗
terponãtur ſut ißo iure nulla. ut. l. i. ¶. H

vba fF.ne vis fi. ei· Cauſa inſta vidꝛ ee

cũ dns ges Wel ꝓpls reqͥſitus iuſti eiã fa⸗
eẽ neglexeitwel deneg aueit Ttũe nõ g⸗
uatur alius ꝓ alio ſ̊ potius pumtur re⸗
ctoꝛ vel eimitas p ſuis eiuibz ꝓpter negli
gentiã · vñ · xinj. q·. c.dñs nr·ſubditur·
iuſta bella diffmin ſolẽt qvleiſcũtur in⸗
iurias ſe: gẽs v eiutas plectẽda ẽ q vxel
vmdicare neglexent qð a ſuis improba

Factũ eſve reddẽ qð ablatuʒ Tereio

p̈ᷣt addi m tho· ſedᷣa ſeðe · ꝗ · xl. ꝙ reqm⸗

ritur intẽtio recła: eth in ſoꝛo ↄſcientie

licet de tli i aio mchil curetur m ſoꝛo eimili
intẽcõvero qua rep̃ſalie lieite reddãtur

eſſe debet ad ꝓmouẽdũ bonũ vel euitadũ

erudelitas nplatatusſſer Senplaeab =

ammus feritas rebellando libidi dnan⸗

di et li qᷓ ſut ſila hec ſut q bellis i iure cul⸗
Saair-Von eẽ Jo. an. deo e · et ſ pigno
zacones⸗ et addit bartho · vltra pdcãs
cãs dns vel ciuitas ſtatuere pᷣt in terris
ſibi ſnmpliciter ſubditis q qiulibz de ciu

tate villa vel terra eis ſunplr ſbiecta.

debito alterius capi poſſit ſ qnʒ ſtatuii

ꝙ vxoꝛ ꝓ viro teneatur ſi floꝛetie ſtatu
tũ eſt ꝙ mercatoꝛe fugiente teneãtur
vxoꝛes et liberi lʒ nõ ſmt heredes· Mul⸗

ti th ſut »tra quos repᷣſalieꝰcedi nõ pñt
Prio cleĩci· ut de miu et dã da c· vmco.

li. vi. cvᷣo ſeolares. C. ne ſilſ. ꝓ pa: aut.

habita· ſiue ia applicaueritad locũ ſtu⸗
dij hue pereg rinetur cã ſtudij· et idẽ Ppu

tat de nücijs et famulis eoꝝ· ut dcã aut.

ibi · eop nucij· er idẽ de ſeriptoꝛibʒ er ſili

bus 4 q̃ necarij ſut in ſtudijs ide de patre

eüute advidẽedu ſilu in ſtudijs· ut nõ zan

.fFr. de indrl. jj. idẽ claudio:m glo.
vᷣ̈bo· venent · Tereio ambaſtato:eles
rũ ſermitoꝛes · ut · f. de ind i · l. i · Clegatis

uarto euntes ad indulgẽtias et pere⸗

gräini⸗ ut notat glo.ſup deõ vᷣbo· wenerat

xxxiiij. q·iij. c . R qᷓs ronmpetas . ¶ uinto

omes q non pnᷣt in ins wcari vt mfans
furioſus er ſie de alijs poſt ponütur ĩ.l.

f. de ĩms vocã · tles tñ ptra quos rõe p⸗
ſone rep̃ſalie nõ pnt exerceri ↄ tra eoꝛuʒ

res exerceri pnt· ſecus aũt h rõe cãe pñt

exerceri repᷣ ſalie ut ſcolares ambaſiato

res j rebʒ ſaltẽ quas ſecũ dueũt taqᷓ; ne⸗

ceſſarias ad dezz cãm · Quidã tñ dicũt

et ſecurius 4: Jad foꝛũ ↄſeiẽtie ſez reß⸗

ſalie ↄcedi nõ pnᷣt mſi ↄtra delm quẽtes

ſcz magiſtratus officiales et eoſiliarios
juſticia deneg a tes · de ſen · ex · c· romana.
in hi li. vi. Ite ↄtia vmuſi tatẽ iuſticiã de⸗

negatẽ · f.· cy me · ca. l· metũ · ¶. animadu⸗

tẽdũ· et ↄtra dñm et eiꝰ ſubditos ſibi au⸗
xilui pbetes ad minſticiaz · d ſen. ex · c.· R

malũ· alio quin nõ excuſarẽt aũctas le⸗

gitima et cã a inſta. qmia dicit aug? i l· eõo

tn fauſtũ no cedi cupiditas vleiſcẽdi

ſentetia ·li · vj. et ↄtia pnᷣeipalẽ debitoꝛem

et eu 4 rẽs dennet · F. de Hijs q ĩ fraucre:
l. at p toꝛ · ſi debitoꝛez · nec ſo lũ m rebz
H ec in pſonis ↄcæedi pnt cũ u inſticia dene
gantes ρ cõdẽnatis Habeãtur. q8 pʒ; qe
p̃t eis indie bellu et eon res ap hedi . ut

deõ· e. dñᷣs. ee dẽnatus capi et in caree⸗

rẽ tru di poſſit. C · qui bo. ee · pol. l· i.

Dereſtõe furti qð qᷓtuoꝛ pᷣmis mo

dis ↄmittitur ſeʒ Se
alienã ꝓpriã vel publicã · ¶ Ser. vinꝰ·
ð On ſur · fa:exo.xx· ¶ Tereio

2 2 6

eſt ↄtrec laco rei aliene mobilis et eoꝛ⸗

palis innito dno aĩo lucrifaciẽdi gra: ſ.

rei poſſeſſiomis vel vſus lẽ plemꝰ e deter

miatũ m pnᷣcipio Hiuus pᷣeepti· et ↄnnt⸗
titur multis modiſ. Vn qᷓda ſurta rema
nent in noĩe gnali:qdã vero nomẽ ſpẽa⸗
le ſoꝛtiũtur· verbi gĩỹa furtũ rei ſacre vᷣꝛ
ſacrilegiũ:et furtũ de re publica ðᷣꝛ peeu⸗
latus furtũ aũt beſtian ðꝛ abigeatus. e
furtü Pi 8 plagiu. de quibz poſtea vi⸗
debitur · ¶ Hie g qri p̃t vtr extrema ne
eeſſitas fanns wel frigoꝛis aliquẽ exeu⸗
ſare pᷣt a furto· pſtim cũ vᷣꝛ ex de furt. e. ſi
quis ꝓpter necitatẽ famis aut nudita—
tis furatus fuerit cibaria wſtẽ vwel peeus

pemteat ebdomadas tros ſi red diderit

non cogatur jeiunare· Ad ̊ rnñdet tho.

ſeda ſede · q. levi.ꝙ ea q ſut iuris hũani

nõ pñt derog are iuri naturalivel duumo

Scdᷣm aut naturalẽ oꝛdinẽ ex vᷣma ꝓm⸗

dẽta inſtitutũ res in ferioꝛes ſut oꝛdma⸗
te ad ſ̊ ꝙ ex hijs ſöuematur hoĩm neã
tati et id oo ꝑ rerũ diuniſonẽ et appropri

aconẽ ex Hůano iure ꝓcedẽtẽ no nmnpe⸗

ditur quin hoĩs necitati ſit ſůOͤemẽdum
ex Hmõi rebʒ· et ideo res quas aliqui ſi
pabu dãter hnt ex iure natural doben⸗
nir paupm necitati · Iñn diẽ ambro. et
Habetur in deeretis · xl vij · di . Re hij. eſuri
entiũ ẽ pams quẽ tu detines nudoꝝ inæ—⸗
dumontu é qas tu reeludis miſeroꝝ rede

peo et abſoluco eſt pecuma quã tu ĩ ter⸗

ra deſo diſ. Sʒh qꝛ multi ſut necitatẽ paciẽ

tes et nõ p̃dt ex eadẽ re oĩbʒ ſᷣuemri eo⸗

mittitur vnius cuiuſq; arbitrio ꝓpriarũ
rerũ diſpẽſaco ut ex eis ſbuemat necita⸗

tẽ patietibz. Hi tñ adeo ſie vrgõs er eui⸗

deg necitas ut mamſeſtũ ſit mſtate ncci⸗

tate derebz o ccurrentibz eſſe ſbůͤ uemẽduũ
puta cũ im minet ꝑſone piculũ et aliter

pncipaliter aliena ſinantes
renentur ad reſtõnẽ· Ad eu⸗
ius euidetia ſeiendũ ꝙ furtũ

Sʒzmo vij .

õõ .

PFuemire no ßt tune li ciee p̃t aliquis ex

rebus aliems ſue neceſſitati ſubuemre

ſue mamſeſte ſiue occulte ſbᷣlatis nee

ſaprie h rõem furti. Vñ diẽ glo · ſup dij

o · e. ſ qs · ꝙ ex eo ꝙ impoĩtur pemtẽ⸗
tia intelli gitur q; modica fu erit nccitas

ſi enĩ magna fuiſſ nõ nmponétur pemtẽ⸗

tia q; tli tpe ſut oĩa ↄuũia de iure naturali
et eiuili· ut notat᷑·xl vij · di. e. nẽ hi. vbi

lſequitur ꝓpriũ nemo dicat ꝙ ẽ duͦe pluſ
qᷓ ſufſicet fũptui⁊ violẽter obtẽtũ eſt id
eſt q ſumit plus qᷓ; ſuſficet illud qᷓh vio⸗

tagmeneqe pm jero-aliena ape Zmnci⸗

.

* q́ͥ vltra necaria ſibi retinẽ ꝓbatur.

b richar addẽs ꝙ nullũ mus poſiti⸗

uu ſtatuere poſſit qðᷣ t pe nccitatis ſina:
r nõ licet q; tũc ipᷣa res aliena facta eſt
Apria iure naturali qð ſoꝛtius ẽ poſitiuo
q; immutabile et tollè pᷣt poſtiuũ hͥ non
ecouſo. Cõcoꝛ: monal.qui ſupaddit ꝙ ſi
necitas nõ eſt mag na tũc reſtituere dʒ
ct agẽ penitetiã de furto ut · e ·t · c. ſi quis.
m glo. vbi dicit vlterius q; in extrema
necitate ſe defendendi cũ aliter ſe tuert
non poſſ p̃t alm occidè ut clem.i.de ho
mmncidio.et m ſmili caſu necitatis multa ꝓp
Hibita ↄcedutur et ſpẽ aliter vſus reru.

Qð h queritur eun tpe necitatis ma⸗
̊ licitũ ſit furarivel oceidẽ qᷓ; ſoꝛmeari

Ipter famis necitatẽ. Ad ̊ rnjdet ibidẽ

glo. q ꝗꝓpter necit atẽ res facta ẽ ↄmũiſ

et ſie licʒ ea vti · H in ſoꝛmeacone nõ ẽ iea

et qui in necitate ſe dſendit cũ modera⸗

mine meulpate tutele alinz nõ interſicit
E . 22

rentias ſumitiuʒ breui ſtilo pcurramug.

mꝰ agg redit᷑ ſeipᷣm interſicit
Ad eclarioꝛẽ aut mtellecũ octo diffe

PDrimi naq; furtũ ↄnnttũt hoĩeʒ auſerẽ⸗

d. de quo habetur extra de furt. e· q furatꝰ
fuerit hoĩem glo.liberũ et vondiderit eos
metus noxe moꝛte moꝛiatur · glo · Xmu

tra de rapt. e. in archiepᷣatu · vbi
de pena ßm qᷓ;titateʒ delicti· ¶

furatur puũ Hac pena nõ tenetur f. ad

l. fal.de plag ·l. ul. ſcvᷣm canonẽ etiã hee

bena nõ impomitur ß illa qᷓ tangitur · ex⸗

vtrũ xpᷣianus furim auſerens xpianoſ
detẽtos a pa gaĩs vel eos libenis tencat᷑ᷣ

ad reſtõem. Ad ̊ rnñdet my· et hoſti.q;
K ̊facit tpe guerre tuc in nullo cenetur
ut xxiin · q· ij· e dnõs nĩ iubet ad iheſu na⸗
ue ut ↄſtituat lhbi retroꝛſum inſidias ⁊ 7.
R vẽo fac ̊ tpe treuge tũc ten et᷑ p̃i pa

gano reſtituere nõ tñ hoĩ em ꝓpter picu

lu amime ſ eſtim aconẽ· Siliter eẽ obli⸗
gatur de alijs ablatis eode tꝑe facè reſti

tuconẽ. ut. xxin · q· i. c· no li · ubi ſubditur.

ſides enĩ qn ꝓnnttitur etiã hoſti ẽ Puan⸗

da coõtra que bellũ geritur · xxij · q · iij. c.
mnoccs.ibi:ſides ꝓxio licʒ imſideli da⸗

ta pomtur diumo mandato ꝗᷓ ſe ioſue

ↄtra dñni mãdatũ pepeit gaabomtis· Si
tñ pag am ceopulerũt illos captiuos ad
eireuciſ onẽ dolatriã wel aliud moꝛtale
peẽm tũc ipi pemtus liberi facli ſut nee

etia tue peccat illũ furas ſ̊ meretur diei⸗
tur eni. liij.di:c. nulla officia publica m
deis iniũ gatur p q̃ eiſoccaſio tribuatur
penã xpᷣiams mſerre. ſi qu vero xpiam

ab eis m iudaiſmo riti ſunt maculati xæl

ctiã circeuciſi nõ reddito p̃cio ad libtatẽ

et religionẽ redeãt xpᷣianã· et ᷣm hoſti.

xp̃ianus iſte li dum eſß treuga frang ẽer

eã et ſic erat m culpa dũ fuit captus nõ
pᷣt a ſarraceno ſurarih tenetur ad reſtõʒ
niſi jmmineret piculũ necitatis · rõ eſt q;

talis inſte detinetur · ſecus aut ſi miuſte

detinetur ¶ Sedivero ſurtũ 2 mittüt rem
alienã auferedoet ẽ duplex· nã qdᷣdaʒ
eſt mamſfeſtù cũ quo ſcʒ fur dep̃henditur
anqᷓ; ad locũ dſtmatũ wmat · Aliid eſt
nõ mamſeſtũ cũ quo ſcʒ fur nõ dephendi⸗
tur. F. e. l. ij. et. iij. Denavero hmõi furti

variatur pm ꝙ varie de ipo agit· AS

ſi qu eritur de legibʒ ſtatuẽtibʒ occidi ſu⸗
res vtrum ſmt licite. rndet ſco.m.ijij.di.
xv. q; tales leges ſut miuſte et p eõſe⸗
quõs o ccidẽtes eos ſut homicide · Huiꝰ
rõ ẽq; lex diuma ꝓ Hibmt hojem occidi
dices nõ occideset nulli mmferioꝛi lieʒ m

lege ſupioꝛis diſpẽſare· et & nulla lex eo⸗

ſuituens hoĩem oeecidi iiſta ? h in illis ca
ſibʒ ſtatuat in quibʒ deus nõ excipit · ex⸗

cipit aũt in multis ſeʒ m blaſphemia ho⸗

meidio adulterio et in multis alijs. nõ
thᷣ mucmitur execpiſſe furto ſ potiꝰ vo⸗
lmt dunna lex furez pumri pecumaliter

õõ

et nõ pena moꝛſis. Cõeoꝛ ·ſandul. et eta

lex huana eiiulis ſcʒ gnᷣalis miſi in fran⸗

gẽte pacẽ ⁊ſtratã ſpoliãtẽ q euã pᷣt pro

Pe⸗ tenẽda. ſi quis quinq; ſolidos.

g& agitur ↄtra furẽ ermm'aliter et ad

penã ernnis tuũc q̃de nõ ẽ ſu ſpedẽduſvel
vmẽbrãdus ̊ aliter pumendus ſeʒ ut
fuſtietur wel exulet wel alio mõ pumatur
Yut iudieividebitur qð intelligẽdũ eſt
de ſnnplici fure qui occulte et ſme armis
deliquit· C.· e. aut. nouo. Si vero cũ ar⸗
ms vel etiã ſme armis vio lẽter aggre⸗
ditur m domo mari vel itinẽ tüc plus eſt

qᷓ; fur et ↄtra eũ acriꝰ ꝓceditur · ſ· de pe⸗

ſus de qua pena tactũ eſt & ubi agitur de

raptoꝛe ſmmplici ſme arnnſ.

¶Qnq; etiam

tales ſm leges licite abſq; indice occi⸗
dütur ut patz extra de homel · e · pfo ci⸗
ens. ubi dicit ꝙ fur nocturnus mpune

ſenderit qꝛ; ia plus ẽ qᷓ; fur. glo:. armoꝝ
noĩje fuſtes et lapides mtelligũtur · ff. de
furt ſi pignoꝛe · ¶. furẽ. et ſerruz et omne
qð arcu manunnttitur · inſti· de publi · iu ·
C.itẽ lex eoꝛ · vin· Di vero einiliter agat

ↄtra eũ tũc pena furti mamſeſti ẽ qᷓ dru⸗

plũ nõ mamſeſti ẽ duplũ· ut milh· gõ o bli·

q̃ ex delie.naſ. pena · ꝗqᷓ etiã pena de iure
ecanoĩieo lieite peti p̃t. ut · xii ij. q· V · c. f .
glo· ul. i ſit furtũ domeſtieuʒ a filio pr̃i
faclã vel ab vxoꝛe marito · ut · f. de pemſ.
.i·reſpiei endũ · ¶furta domeſlica· et h pe⸗
na peti p̃t etiã poſt annuz · inſti. de pe · et
tẽ. acli. ¶furti et poſtqᷓ; egit ↄ tra cũ cri⸗
mia liter pᷣt iterũ ↄtra eũ agẽ ciniliter et
ecouᷣſo ut. C. quãdo einilis actõ p̃imdi
eet. l. vmca · et. f. e. l. ul.̊ q̊ tin in ſoꝛ o co
tetioſo: nãa in ↄ ſcientioſo ſufficit reſlitu⸗

euto

ere mnp. cũ omm dãno ex tali furto ſe

eren ꝓinde furtũ ↄnmittũt rem

priaʒz recupando · de quo ᷣmo quern p̃t
vtrũ ille q recupat rẽ ſbi ſtracta furto

violentie teneatur ad reſtõné.

vlvio letia vel mõ eqmpollenti furto vel
dhoec

rdet alex· de halĩ tmcatu de reſtõibʒ
opinad ſme piudicio · q; cu quis furtiue
Wl violenter recupat non quidẽ rem ſua

ß equiualentẽ et h in ↄtinenti ſme inter⸗
lacne tꝑ is nõ tenetur ad reſtõnẽ m⸗

ſi pᷣus alter reſtituat illud ꝙ iſte abſtu⸗

litq; vim vi repellẽ lieʒ meõtinẽti mſi in qᷓ;
tũ id qs iſte rapuit melius eſß· ſecus tñ
eſß in tpe interpolato · cuius rõ ẽ qꝛ mul
ta perrata inſtante doloꝛe remanẽt nn⸗
pumta q; ſi eeſſante doloꝛe frerẽt pumen

da eſſent . qð ſi rẽ ꝓpriã furto vel violetia
recupet nõ tenetur ad reſtõz. nee obſtat

ꝙ nemo ſibi ius facẽ debʒ cu nõ ſit index
q; h nulluũ piculũ immnnet rei publice cũ

v.

ſme ſcand alo recupet rẽ ſbi ablata nee

ctiã ille qui pviolẽtã aceepit rẽ equiua
lẽtẽ tenetur ad reſtõeʒ q; ſynpliciter E
facit furtũ peecat tñ oꝛdme debito pᷣter⸗
miſſo ſibi rẽ eqmu alẽtẽ vſurpando. et ſr
dicatur ꝙ ↄtrectat rẽ alienã: dicẽdu q;
nõ ut aliena ¶ Feðdo qri p̃t vtrũ ſerauf
moercenarius vel ductieius wel aliꝰ ere
ditoꝛ rem ſuawel opis mereedẽ hr̃e nõ
valens aut debita utpote q; impotẽs ẽ
ad litigãdũ eo ꝙ debitoꝛ ẽ ſe potetioꝛ. vł
q; uma ſua ꝓbare nõ p̃t vel qꝛ iud ex ſib⸗
uniſticia nõ facèt er ſilia m hoc caſu eredi
tori ſuo ſotrahens aliqð equiualẽs debi⸗
tis illis aut rebʒ ad reſtõnem teneatur.

Ad ß rndet hen. de gadauo m cftlibetis

ſuis ꝙ tlis nõ peccat nec in mõ recupan⸗

di nec ĩ retinẽdo rẽ lbi recupata· Caiuſ
r5 eſt q; licz miurias ꝓpulſare et ad re⸗
ſtitucõnẽ ↄpellè regulariter fieri nõ debe
