aviro fuerat. viri dixit eſſe peẽm. 2 ab⸗

lia hee ſme volũtate viri fa

teẽ apdl nos nõ 5e Biendi etia n5

netur ; Ad rnñdet aſten. q m votis ab⸗
ſtinẽtie vir ſupioꝛ ẽ ẽ et caput mulieris ut
pʒ · xxxiij.q · v · e. eũ caput mulieris vir ſit

caput aut viri xpᷣus ·quecũq; vxoꝛ nõ B 3

icitur vin ro· i. capiti ſuo ſupple in licitis et

obligatus in 1 tlibʒ votis ad habẽdũ vxo 4
ris ↄſenſũ nᷣ ꝑ Hmõi wtũ ſieret circa car⸗

uxoꝛe in mita ßuare nõ poſſſ. q; in hac pte

honeſtis eiuſdẽ crimis rea è cuins et vir
ſi nõ ſub icitur capiti ſuo · et ſic vir nõ eſ

nale debitũ mulieri p̃mdieiu *. tle votu;
vir nõ hʒ ptãtem lui c cτρâ vxo idoo

nulla obſtat excepco ĩ ̊ caſu. ex de 2 m.·
leproſo eqm. et de ↄuer · ↄiugatoꝝ· c.

qdac emq; qri p̃t vtrũ mlier de eoſen

ſuviri votũ ↄtinentie ennttẽs poſtea vi⸗

ro pemtætia debitũ petẽti tenet᷑ red dẽ debi

licz viris eadẽ ſeruitus pari ↄ dicone te⸗

tũ pᷣſerti cũ ꝑ datũ ↄſenſu viðꝛ vir renuci⸗
aſſe iuri ſuo · Ad ſ̊ rñdt gaſp. æ de diug ·

lepro. c. lras · q; qnida dicut ſi mlier vo⸗
uit de Mnſwr pᷣuato· tune qꝛ vidꝛ re⸗
nũücia ſſe iiri ſuo quãtuʒ ad de vidᷣꝛ mu⸗

Rer abſoluta nee tenebitur debituz red⸗

dere · h q; 2 ſenſus fuit puatus eccia mii⸗

tãs ꝗᷓ nõ indicat de occfus coget ipaʒ a 24
redden du debituz · ꝙ li publiee ſeu in

.——

ſpectu eccie ⁊1 maxmme p̃lati ſui ſenſu ß ⸗
ſtitit non ton ebitur mulier debitu red lae
q; tlem licetia ipᷣevir ꝑ ſe reuocare nõ p̃t

et hHoc voluit gianus. xxxinj.q· v. in fi · ubi

viðꝛ diſtie gaeé alia wta ennſſa ab uxoꝛe
avoto ↄtin ctie. dicẽs. Euidetiſſnne ita⸗
q; apparet ita virũ eſſe caput mulieris ut
nulla vota abſtinẽtievel religioſe zuͤſa⸗
noms liceat ſibi ſme eiꝰ licetia deo o ffer⸗
re etiã ſi viro pmittete repromiſſa fuerit
nõ lz ei votũ ope eõoplere. cũ vir wluerit
reuocare pinſſum· Yota vero ↄtinentie

ita alterius pmiſſu ab altero valent of

ſerri ꝙ poſt ꝑm ſſionẽ nõvalẽt in irrituz
deduci. Kae vero dmerkitatis eſt ꝓpter
maius merituz wti ↄti netie · ad madatuũ
th eccie putat ꝙ ip̃a viro debitũ reddere
debeat. eccia enĩ vidẽs virũ male dediſſe
licetia ptua quia incõtinẽter ipᷣe vinit et
ipᷣe non wuit ſaltẽ expſſe nec religionez

ℳre

intrauit poterit ipa eccia iuſte mandare

ꝙ debitũ reddat ꝓter mains malũ vitãa

du. ut pʒ exp̃ſſe ex de duer. diug · e · i. ubi
vir monaſteriũ ingrediẽs ꝓfeſſionẽ feẽ
de licẽtia vxoꝛis· ſ̊ q; ꝛpᷣa petuã ↄtin Etiã
nõ wuit iudicat ſp̃a viru reuocandũ · Ie
torũ ſm tho . in · iinj. Rvir ad tpus diſſilat
witũ h nõ ↄſenſit · H poſtea habita delibe
rmacone reuota uit hoc facere pt. et addit
alber. q; etia ↄmx qᷣ dat licetia wouendi ſi
jpᷣe nowueat nee umri ſuo ꝑ ̊ eedẽ intẽ⸗

dat nõ impeditur exigere debitũ ut. e. ti ·
c. i. ¶ Demq; ſi ambo comges pari woto

contin entia wuerũt · queri pᷣt vtrum exi⸗

enti poteſt reddi debitum ſme peecato·
d ̊ rndet ray. ꝙ neuter ab altero pᷣt

exigere nee ctia dzvel p̃t red dere nee ʒ H

caſu dʒ eecia wtuzʒ ſo lu. qð pʒ ·xxx ij·

q· v· c · qð de vuentis ple
uerater uſq; m finẽ reddè debuiſti a quo
Ppo ſito ſi ille lapſus ẽ ſaltẽ tu mſlantiſſi
me pſeuera qð nõ deloꝛtaretis mſi ꝙ tibi
ad hoc ipᷣe ↄſenſerit · ↄ coꝛ dat hoſt · et In⸗

noc. Addes apter hmõi w tuvtriuſq;

noõ pᷣtvnus me licetia alterius religio⸗
nẽ mtrare. ¶ Demde queriptvtru clen⸗
cus ↄtrahes mrmo mũ m facie eecie qn

ſaẽdos eſſicitur ſme licetia vxoꝛis poteit
exigere debitũ ab vxoꝛe vel exactus te⸗

8̊ do pari ↄſenſu wueratis pſe⸗

neotur reddẽ. Ad h̊ rndet H· de gan dauo:

in quo dlibetis · ꝙ quo ad ins duimum
nulla repugnatia actus mrimomalis

poſt oꝛdmes ſacros ſuſceptos nec ipius

oꝛ dmis ſuſceipiẽdi poſt mrmomü ia dtr⸗
clũ· et h̊ reſpectu pᷣt ſacerdos redderen
fpetere· h mbedimentũ ꝓuemt ex aliqu
mſtitu eõne occie tacitavel expreſſa voti
ermſſione. mehil aũt eecia co ſtituit circa
diſſolu cõ em mrĩmonñ h ſolũ ꝙ; caſtita⸗
tis obſu atia lit oꝛdmibʒ an exa maxime
ſacris nõ aũt ꝙ eoꝝ oꝛdnũ etiã ſacroꝝ
ſuſcepeo ſepat mr momũ pus tra ctum
etiã leʒ p earn alẽ cop lam nõ co ſumatum

mulier ꝗᷓ tali oꝛdinmacomi non ↄſenſit apt
factũ viri iure ſuo non debz puari · ten ebi⸗
tur ſacerdos effectus intrare religionẽ?
exquo eſt ante carnalem copulama ſic

mulier abſoluta alterwiro coplari pote⸗

rit vel ten ebitur ei petẽti reddẽ debitũ · qꝛ
nõ potuit ei ꝓpter ſuſcepeõem oꝛdinis in
aliqno derog are mſi po ſ illi foꝛmcacõem
obicere carnalẽ vel ſpualẽ. etqe volunta⸗
rie factus ẽ pᷣſbr quãtuũ ad ſe ſtatuto ca⸗

ſtitatis ſe obligauut · et deo quatuz in ſe
elt tenetur ↄtinentiã cuſtodire nee pote⸗

e oin beté. Et nota gnalxr ꝙ cotinen⸗

aa woués m mrmdio licz tenetur redde

deb itu viuete co pare. tñ poſt moꝛte illug

obli gatur ad ꝓpetuã ↄtin etiã nec pᷣt mli⸗

ſctere ſcðis nuptij 3 Quatu aut ad ma
lũ ſit voto ↄtinẽtie aſtrictã couolare ad
nuptias imo a talibz 2ſil wel auxiliũ vel
aſſenſu p̃bere ſatis euidẽter app aret· Pri
mo q; tales ſunt crudeles homicide pen⸗

mentes aam ꝓximiveneno moilis peci

ct p ns aĩam ꝓpria· vn dic aug ſup Jo.

icida dyabolus vᷣe nõ q; gladio arma
tus 4 ferro ſucein ctus ad hoſĩem xemt. ß

q; malũ wrbu ſemmamt. noli igitur te

nõ vutare honmncidã qn ꝓximo tuo ma⸗

lanõ pſuades. Scᷣo ꝙ pſonaʒ ill expo⸗

ms max mne piculo cũ ᷣm certioꝛe opmi⸗
onẽ nuũ qᷓ; ̃t petẽ debitũ ſme graui peco et
tn reddere cogitur qð fieri deberet in uitz
et eũ doloꝛe. q ſi ex affectu reddit ſᷣm F
quo ſd am non euadit periculum gram
Peipieij peci Tercio q; ſponſuz illius w⸗
uetis i m xpᷣm grauiter offendit qð nõ
oſt mo dica ↄtumelia ipi xpo· Quarto an⸗

geloꝝ mcurrit mdignacoõem auerende

ei ſoꝛoꝛẽ ſuã· et ideo frequeter talia mii

ſic ſtatuit e religtois ingreſſu. ſed decla⸗

Jo · xx nj · ꝗ meiß· antique · et li. vi. de Wto⸗·

c. wto.· ideo dic ipe tenẽdũ ꝙ ſie oꝛdia
tmis poſt mrmmomu ab uxoꝛe non ẽ ſepa⸗
rnadus.i p q̊ mrmomũ nõ ſo liituxr · cũ S

.

rat ꝑ q̊ mr momũu nõ ſepari: utĩ exuag·

O

moma triſtẽ ſoꝛtiũtur exituũ erums mie⸗

2

77 . .
rijs aduſtatibʒ plenu· Demq; quert

p̃tvtrũ vnus ↄiugũ ſme ↄſenſu alterius

nõ p̃terqᷓ; wotũ iheroſo limitanum· cums

aco : qʒ tũc daretur alteri occaſo foꝛni
eandi qð ſheri nõ dz.· v.· xx vñn· a. n. cſi tit
abſtmes ſme uxoꝛis wolũtate tribuis

6

ſoꝛmicãdi lieentiã. i· occaſionẽ et peeẽm illi
us tue im putabitur abſtmentie. Nimirũ

cu cõſtat eſſe regla iut · Qui occaſionem

4
4
c

—

gʒÄℳFlld

ſnche damni dat damnu dediſſe vide · et eadem net viro eurã vxoꝛis gerẽ qꝛ caput eius
gen . mcõ e ſilie nõ ſut immte nuptijs tradẽde eſt ·heruce accipe wolũtatis ẽ· vnde dñs
umße vñ. xxxi · q· n · e de neptis tue ingio quãa math · xv.· phariſeos rep̃hedit q́ dieebaãt
– te cuidã militi daturũ necitatis mſtante pᷣtermittẽdũ deti mãdatũ de honoꝛacone
ng articu lo ſ ſidei pollicitacoe firmaſti? C. parentũ · ut aliq oblaco es wolũtarie doo
tcnmn vide. Sʒ q longã pomt moꝛam abſentie offerretur. er mlieres qᷓ remanere nõ xo
ncwnmn magnã fra gili ſexui dat occaſionẽ rume lut ſuos vjros ſeqi pnt. ut. e· ti. c.· ; ſup
wint ct ideo nõ pᷣt longam pegrinaconẽ aſſu⸗ hijs · in ſi · Dilr etia vxoꝛ muito viro wotux⸗ L
d mere ſme ↄſenſu alterius· imo m Inno.· ultram arinuũ vouè p̃t· q; qᷓntũ ad hoc nõ
nc ſ aliqn ↄſenſerit poſſ reuo care.· leʒ in hoc ad imparia mdicãtur ſi t ẽ ſuſpecta vel
nn Keecaret writn modic bo& rnacoesxeall nns nuienis et wlcretur potus pofe
vmmen eẽ ad exercedas mercãtias à ad tñſferẽ ſocieratẽ alion q viri tunc ſe ſuſpectam
ede dam domußt ſe aliquãtis tpibʒ abſenta red dẽt. q; mulier fragilis ẽ.et ſcut diĩeit
ili re na ßm n . gam diſpo neoe wmnuſ oum. aſta qua nemo rogamit. ideo
denc et regmne vite mulier ſbiecta eſt viro · no dz tuc wotu ꝑſonalr exequi q; nõ eſß
Raam ideo m talibʒ vir ſme licetiavxoꝛis woue deo gratum· Abſit en ut ↄpenſac talis
Rta e. re pᷣt ꝛ exequi et nõ ecouerſo. ſ tn ſenſe⸗ adm ttatur ab eecia. ex de wo o .· e. qd ſup
zunlen rit fagilitatẽ vxoꝛis piculum abſentie hns · Crurſus · ꝙ l ꝓceſſiſß m di ebz ſuis
R ſue tũc ↄſulẽdũ ẽ ei ᷣ abſtmeat ab om/ vxoꝛ et nõ ẽ ſuſpeca vadit nec votũ redi
ler Aõg acõe coipali q; maledictũ lucrũ d mat mayxnne ſi lit ꝙ poſſit ſecu bella
wishe wluerit p̃t ſeci vxoꝛẽ ducere · na ßm In⸗ ↄiugũ circa religionẽ qͥd iuris ſit in tali
S) noc.· vir non tenetur ſequi vxoꝛ mſi qn Woeo · Ad h dõᷣm añ carnalẽ coplam p̃t
cho ſueſt necria cã. ſed vxoꝛ tenetur ſeq̃ virũ alter comgũ intrare religionẽ altero in⸗
nunt ex qua cũq; cã recedat n wluerit eã trahẽ uito. utz exp̃ſſe. ex de d uer · ug. c. werau.
Slen n ad pccm. vel aliqͥd aliud mmſte cõtra eã ꝙ ſi ante carn alẽ copula dicit ſevelle in⸗
uo nn moliri m notabile pᷣindieiuʒ vxoꝛis · nõ ee trare · h ꝓcraſtinat · tüc ym ray· epus debz
iem tenetur ſequi vagabudu · et hee pbãtur ei ſtatuere tpus ſeʒ duoꝝ menſiũ àâ plus
ioymn,⸗ x xxiiij· q:n· c· ſi qͥs necitate ineuita bili vel minus m ꝙ videbitur expedire.quo
ipecoc co gente in alm ducatũ ſeu ꝓpumciã ſuge⸗ tpe elapſo ſi nõ fuerit mgreſſus co getur
e muit⸗ rit· et uxoꝛ cũ valet ⁊1 pᷣt amoꝛe paretũ vel p excoicaco em ad m greſſumvel ad mri⸗
lbn rerũ ſuarũ eũ ſequi noluerit ipᷣa omi tpe monij cultũ· ſi tñ el apſo termmo mg reſ⸗
m gonn q;din vir eius quẽ mſecuta non fuerit ſp ſus fuerit monaſteriu an carnalẽ copulã
lan, innupta pmaneat · et in telligit g o. de va valebi t. utz ex de zuoer · dziug. c. ex publi⸗
eqh n gabũdo· ſi tñ ſ. eiẽter accip et hiſtrionem co.· et tũc reliclus in ſecło m tho· m. iin.
r. tuc ten etur eü ſe equi. in hijs etiã excipit᷑ dz expeckare p annũ uſq; ad alterius p⸗
ſerench votũ tranſmarmu qð in fauoꝛẽ terre ſcẽ ſeſſonè et tũc licite poterit alteri nubere.
amm et fidei xpiane vir pt abſq; licẽtia vxoꝛis Ceterã ſivxoꝛi datũ fuerit tps ad ingreſ
mſe , facò adimplere uxoꝛ ꝙ aſſentiat ẽ di⸗ ſum reigiom 89. et interim etia ꝑp violetiaʒ
en lig ẽtius admonẽda · utz ex de wto. c · ex eã ↄgno ſcẽt maritus eſſet vↄſumatu mit⸗
ſenus multa. . q aut. Verũtn ßm tho.m qð li momu · m hoſt. etia ſ ↄg no ſceètur m reli⸗
dong betis · m uxoꝛ ſit tlis ꝙ ſequi non p̃t ꝓpter gione añ ꝓfeſſionẽ. Poꝛro poſt carnaleʒ
an aliq mpednnentu legicmu wl onano opſas no ßtvnvpmg altero stmice
ſoen Wlit ꝛ de eius meõtin ẽtia timeatur nõ eſt mõſteriuũ ingredi mſi i legitia cã dmoꝛ⸗
oſt viro ↄſulẽduũ ꝙ cruce accipiat ⁊ uxoꝛem en de quaviſu m ſermombʒ de mẽimõio
ſ dmittat ˖ ſecus ſ wlütarie dtiere vponat h pʒ · xxvn. q·nj · c· ag ato ſa · ꝙ ſi am bo co⸗
ne velvelit vel virũ ſuũ ſequi poſſit · Er Huiꝰ miges legiti am cãm diuoꝛcij hnt· utpo te
pe⸗ il raco ẽ.· q; nccri a nõ debet pᷣtermitti ꝗꝓpter ſoꝛmcati ſut ambo · tũc nõ p̃t alter altero
nn ea qꝗ ſut e wolũtatis nccrio aũt immi⸗ muito monaſterium intrare· Rue occulta
3

Ku⸗ gublica fuerit vtriuſq; ſoimcaſto Rz⸗
uevmus publica Talterius occulta· ut

c.· agatoſa · in glo · ubi etia additur q; ecũ
adulterãs nõ poteſt monaſteriuʒ ingre⸗

di ſme li eentia ſicut innocens mſi ſuerit

ſepacõ facta indi cõ eccie· tũc enĩ adul⸗

te rans religionẽ poſß intrare mſi wolueit
mnoces adulterãteʒ ſibi denuo recocilia

ri. nã m rich.m. ijij· viro dmittẽti vxo⸗
rẽ nõ ſit pᷣiudieiũ qu poſſ i paʒ coꝛrectã
ad ſe reuocare infra biẽmũ eua ſi ĩa no⸗

luerit: utʒ eỹ de zuͥ. iug · e· gaud emuꝶ·
in glo. tn momtus ipᷣam coꝛrectã mfa
biému recipe noluerit · et tranſa cło illo

bienmo mlier religionemi intmuerit vir

ea ad ſe wecare nõ poterit nec etiã ſi ante

piemũ de licena viri wtuz eaſtitats emi⸗
ſerit · h imnoces poſt dmnoꝛ ein religionẽ m⸗
trare poterit altero muito · ꝙ ſi monaſte⸗
riu mgreſſus fuerit nõ habito 2ſenſu · nec
. cauſa legitia diuoꝛcij ad peticoem alteri⸗
us ꝛingig cogitur rediren debitũ reddé

Hnõ exigẽ ſi wtũ emiſerit· ut deꝛuᷣ · ↄ iug.
xc:quidã:ꝙ ſi pari wto ambo ↄ inges re⸗
ligione intrat nõ tn wuctes caſtitatem

ſed tantum probam oꝛdmis accipiẽtes

ambos vel alterũ pemteat pnt m alber ·

ambo redire ad prioꝛes amplexis ſalua
2ſcictia ſi in am bo votu caſtitatis emſe⸗

rmt tũc ad amplexus redire nõ pnñt et ſi
vir vxoꝛe ſciẽte »ſontiẽte monaſtertum
intrauerit et poſtea illa nõ emiſſo wo to ca

ſitatis virũ eascauoretvi qudẽ redi⸗

re cogetur · poſt moꝛtẽ vxoꝛis m ray ·
redire tenetur ad monaſterium qð ſane

intelligitur Rh ꝓ ſeſſionẽ ſecerat etiã ſi de

feõ A ũ alia 2 traxit · e. ti· c · ex pte · Ad lan.
De voto religioms quos qñ· et q̃li

ter obligat. et de voto diſpenſatio⸗

mbus ˖ ¶ ZSermo. vinꝰ.

cums ꝓſecuconem queri pt

dxet wtũ a ſuo fine qᷓ; a ſia materia · eo ꝙ;
ßm phm fims ẽ cauſa caruz. Ad ̊ rnᷣdet

richar. ſup · iin di · xxx vin. ꝙ taliter wo⸗

—õñ

Sʒzmo vyſ

n aſſumes nomẽ dei tui imn⸗
uanũ. exoðdᷣ. xx Reſtat nun e
videre de voto religiõis. An

(vtrũ votũ teneat qð factũ eſt de re bona
Ipterf ſin ẽ malu pſertim cũ magis depen

i finẽ illu et ſie nõ tenet eo ꝙ errat. qJ/
m aug. li.lxxxm. qonu. Impoſſibile eſt

ꝙ deo wlente ſiat hõ deterioꝛ · h p vſecuco
ve⸗ ſfims mali deterioꝛ ſieret · Erroꝛ aut eir

phcipale motiuu alicuius facti n mpe⸗
dit ↄſenſu in ipm faclũ· vn ſi qͥs ſe facit
oꝛdin ari ab ille quẽé e credit wera dmem
poſſe ferre et nõ pᷣt utpote ſi credit eum
eſſe em et nõ eſt. Rwuet caſtitatẽ quia
eredit ſe recipe ſaerũ oꝛdmem· qð ſinon
erederet caſtitatem non wueret talis

no oↄlentt abſolute votu caſtitatis.i deo

poſtq; ſbi notũ ẽ ꝙ ille ipm oꝛdmare n56

potuit nõ obligatur woto caſtitatis · pt

licite mimomu ꝛtrahere. wel talis nõ m⸗
tondit 2ſequi finẽ illu pus m tetuz. et tůe

etiã nõ obligatur q wtu ꝓ tüc ſuit »di⸗

tionatũ ſeʒ ad ↄſeqndũ finẽ intentuʒ · vn
a hli q iqs wuesg apter bonũ aliqð tpale co
ſeqpd ũvel aſeruã dũ tm obligat ſe ſi bo⸗
nu illud ↄſequitur. ſi tñ ſe obligare: mte
debat etiã ſi bonũ illud nõ aſſoquetur tuc
wotu tenet m »ſpectu del · licz illud bonum
no aſſequatur · q tũc non womt gpter bo
nuũ tpale tm et ſic etnã ẽ in H̊ caſu. P. pᷣm
eundẽ ome otũ ſub 2 dieoe factũ tenet
l; vdicõ n0 mpleatur et ſy ex culpawue 5
tis no illius cuiwuetur ſiue quis vuet
deo nue hoĩ. et ̊ndeo qꝛ fraus ꝛ dolus nul
li procinari debet. hille p cums culpa ſtat
ne ↄdieo quã appoſuit i ſuo wo to nnplea
tur! faudulẽcer mpedit ¶ Hys Pmmſ⸗
ſs pᷣmo queri pᷣt vtrũ quis infr hraee

Fuatus poſſit ſe religion deuouere wvel
wtu religioms emittẽ p̈ſertim cu m hoe

Pto requiritur magna ꝛplena deliberaco
A H rñdet he. boie. ex de regla. mac. poꝛ⸗
reckã · ꝙ ſ po ſitus ẽ em mſirmtate metis

utpote mente alienatus ſeu freneticus

tũc wuere non pt. e·ti. er lcut ex tenoꝛe ·
aut ten etur tm mſirmitate ꝛpali non
mentis et tũc valet xotũ li ſit cũ delibera⸗
tione. ut. c. boꝛrectu Nõ tn qp pt eſſe vis m

Werbis. qꝛ ſi le dic wueo me ppetue reli⸗
gioſe victurũ et talẽ reli gio nẽ fuaturũ

tue nõ pt amplius redire ad ſeclmn· ut. e.

a. c· conſultu · quia quaſi tacite profeſſus

uens gra niter frecatetns tonet votu qa
talis vel mtedit ꝑ illud votũ ſe poſſe ↄſe⸗

—

— — — — —

eni

nhel,
nbſecd
orſian
nmalte
ſaen nnr
8 ſ fu⸗
maghen
crechtann
tareqng
n göſnon
gertalis
tans. do
Amnare h
tans ht
tals no n,
nnrti
lefut ct
ntentg dt
gotpalen
datſelb⸗

ligarenn.

uenur tie
ud bonum
peer b
⸗ Phn
autene
Alpawti
ugwue
wlusn
alhiſt
o myle⸗
on
nmtar
Lefe I
in ie
ſhema
nits .
nals
enoe⸗
non
nllen⸗
ſeysn
mmut⸗

fiſi⸗

bus cſiba idẽ uidiciu ca pmo ꝙ ſid

8

mtelligitur coꝛam deo· 9vero dicat. w⸗

ueo me talẽ religio nẽ mtraturũ tũe qͥ dẽ
m gredi tenetur ſ libere pᷣt ifra annum
poſtmoð exire n oĩno deliberauerit muta

re vitã ſuã etiã in omem euentũ ſuꝑ quo

quãtũ ad eeci am requiritur ꝓbaco indi
eioꝝ · quãtũ aũt ad aĩe piculuũ ſue ↄſeien⸗
tie relmqmitur exquo almd ꝓbari nõ p̃t.·
ex de eta. et qᷓpᷣſi e.ad aures:q ſivotum

nõ emiſerit nee ꝓſeſſionẽ fecerit Phabi-

tum monachaleèe petierit lbi dari nõ obli
. — . —, ₰ * —
tura infra ãnũ ꝓbacois libè exire pt ·
[KR ſiwoués intrare religioné a poſtea
8 ₰— „ ₰ „ ℳ₰
mtrat cu mntencone exeũdi qu eritur qd

mrxris · rndet boyc ibidẽ · ꝙ ſiwuẽs intrare

religione actualr ꝓpomt m religione re

manere ita tn ꝙ ꝓpoſitu illud non cadit

ſb woto hß tin ut pᷣm ꝗpohtũ cõuertatur
ad ꝑſeueradũ.et ſi tũc poſtea intrat hns

abſoluteꝗp oſitũ exeũdi⁊ nunq; opam

dandi ut mutetur ꝗpoſitũ ſuu talis non

nvmplet votũ ſuu m in diciũ dei. q; tlis Pz;

ex maligm tate ꝓoſitum exeundi.ſecus
aut ſi intrat cum ꝗpoſito exeũdi tñ cum
wlutate dãdi opam ut mutetur gpo ſi⸗
tum ſuũ. Tuins raco ẽ. q; in hijs qᷓ doo of
ferũtur magis peſat intecoez opaʒ dadi
ut mutet ꝓpoſitũ ſuuũ qᷓ; poſitũ exeũdi.
qꝛillð viðꝛ magis ec ex in firmitate qᷓ; ex
maligmtate · Si wero ac lualr ꝓp omt vo⸗

uẽdo religionẽ experiri· ut ſi ibi placue⸗

rit bi remaneat ſmaũt exeat.vel ſi nullũ
ſibiviðꝛ eſſe bonũ aĩe ſue.et in hijs duo⸗

womt mtrare religionẽ actualr hut ppo

ſitũ exeũdi poſtqᷓ; mtrauit· et tunc wuẽs

peecat nec vwotũ ẽ obligatoꝛi h̊ derſoꝛiũ.

. —ℳ„e 4. . „ .
cðo queri pᷣt qͥd faciet religionẽ ali
quã w uẽs cũ in monaſterio nolũt eũ re⸗

cipe · Ad h̊ rdet tho. ſcðᷣa he · q· lxxx viij.

h illð qð qs wuerit ex qᷓlibʒ ca redda
tur mpoſſibile tüc dz ho facẽ qð ĩ ſe ẽ. ut

ſaltẽ habeat ꝓmptã wlũtatẽ faciẽdi qð
pt. vñ ꝗqwuit intrare monaſteriũ aliqð
ꝓut pᷣt opam dare dz ꝙ ibidẽ recipiat᷑
et ſiqmidẽ inteneõ ſua fuit obligare ſe pnᷣ

eipaliter ad religioms mngreſſum. et ex
ↄſeqnti elegit hãc religionẽ vel huͦt lo⸗

aem ſibi mmàgis ↄgfuõnts tũc ſi nõ t

ibi recipi tenetur ad aliã religionẽ mtra⸗
trare · Pi wero pnᷣeipalr intẽdebat obliga
re ſe ad hãc religionẽvel ad hũe locum

Apter ↄplacetiã ſpecialẽ huius reli giõis

vel loei nõ tenetur aliã religionõ mtrare
ſi illi nolũt illum recipe. Si aũt incidit m
im po ſſib ilitatẽ inpledivotũ ex ꝓpria cul

pa non excuſatur ſed m poſſibilitatem

adimplere tenetur et tenetur inſuper de
FPria culpa pniam agẽ. ſicut mulier vo⸗
ues virg imtatẽ ſi poſtea coꝛrũpatur non
ſolu dz ſeruare qð pᷣt ſe; ꝓetuã ↄtinẽtia
ſed etia de eo qd amiſit peccãdo pemtere.
Cereõ queri pᷣt vtruille q wutvnam
mtrare religione determata licite poſſet
induci ad mtranduz aliã religionẽ eo ꝙ;
ſeptũ legitur. vnuſquiſq; maneat in ea
w cacoe qua wcatus ẽ. Ad ſ̊ rndet ſcũs
tho · ſedᷣa e.q.ult. in maioꝛi mmus in⸗
eluditur ⁊ ideo qͥ oblig atus ẽ voto wel ii⸗

mmento ad ingreſſum mmoꝛis religio⸗

ms licite poteſt ad ho c mduci ꝙ ad ma⸗
ioꝛẽ religionẽ trãſeat iᷣ ſit aliqͥd ſeciale
qð impediat puta mfirmitas wl ſpes ma
joꝛis ꝓfectus i mmoꝛi religione. ſed il⸗
le qii obli gatur wto vel nmamẽto ad m⸗
greſſum artioꝛis religioms non p̃t lieite

mduci ad mmoꝛẽ religioneʒ nᷣ ex aliqua

cauſa euidentuet ſ̊ cũ diſpen ſacoe ſupo⸗
ris· Si tn ingrediatur ꝓſfiteatur m la⸗
xioꝛi remanere p̃t· q p ſedðᷣm wtũu ſolene
dero gatu ẽ pmo wto qð fuit adhoue ſnn
plex eo ꝙ nõdũ mtraiit · tñ ꝓ woto pmo
nõ ↄpleto ẽ ei pnia mi gẽda nj ut dem ẽ
euides cã et ſupioꝛis licetia acceſſermt. I⸗
patz li. vi. de wto. e · poſt wtuz. ¶ Q uar⸗
eo queri p̃t de ꝓpfeſſione religioneʒ mtiã⸗
tis qualr ſe religionẽ mtras ꝓfiteri di⸗
catur · Ad ̊ rñdet hæ. boyc. ex· qͥ cleri.vel
w. in. c. mnſmuãte. q; duplex eſt ꝓ ſeſio.
vna ẽwera· ſcz qn ꝓfeſſio vbis expmitur

moꝛe ſolito legẽdo cartã et faciẽdo ꝓſeſ

ſionẽ et dicẽdo.ego talis.et debʒ fieri m

manu pᷣlati ad ſ̊ oꝛ diati. et illa p̃t fici vel
min mõſterijs vel ex etiã ſeclari habitu nõ
Zurtato: ut exp̃ſſe pʒ li· vi.de regłc.ↄſtõʒ

xcipintur tñ oꝛ dies mẽdicãtiũ qͥ nullu
excipe pnñt ad ꝓfeſſionẽ añ·xv·ãnũ et añ

anuù ꝓbacoms oↄpletũ. et pluna qꝗᷓ de illis
ponutureli · vj· e.ti · e. nõ ſo lu. et · c. ↄſtonẽ·
dumõ tñ fiat ĩ manu pᷣlati ſeʒ tlis ꝓfeſſio
Put dz et p illa ꝓfeſſio nẽ ſolẽmʒ atur wo
tum ut notat glo· in · c. ↄ ſtõem. Alia p⸗

ſeſſio ðꝛ pᷣſupta tacita vel occulta · et hee

in ducitur vel ex moꝛa tpis q p annu ſte
tit ſme reclamacõ evel ꝓteſtacoe ꝙ oꝛdi
m nollet eſſe obligatus · ut ex de regla· e.
ad aplicam vel ondit euidẽtia ligna pu
ta q qn m greditur renũciat ſeclo facit
teſtin ac ſi moꝛi deberet et tranſfert omia
bon a ſua m heredes legatanos et pias
cauſas mutat habitũvel aſſumt hHĩtũ

ꝓ ſeſſoꝝ · vel ad minus legit cãtat ĩ fac-

omia ſic ꝓfeſſus tunc intelli gitur tacite

ſeciſſe ꝓ ſeſſionẽ · ut ex · e· ti· c· vidua. po
mt᷑ ꝓ exẽplo.ſi tn m gredetur religion?

ab ap lica ſede nõ appꝛo batã et in tali re⸗

ligione habitũ rrag. We nullo tẽpe

oblig aretur tacite · ¶ Ad maioꝛẽ tñ eui⸗

dentia ſciẽdu ꝙ aliq ſut caſus m qͥbʒ non
lcʒ alicui religione dmittere · m guil. in

cle. et. ßm he · boyc . ex de regla. j. e ſta tui⸗

mus. Primus é qn votũ emiht alicu ius

religioms intradi et poſtea ꝑ in teruallũ

ſuſcepit habitũ ab illo qͥ ptãtem HhHʒ ag⸗
greg an di illi oꝛdmi ut no: Innoc.xx · de
fri giðᷣ.c·fatermtatis. Hcs caſug ſivno
ↄtextu wotũ emſit et ao mutandi ſeclin
habitu ſolemier recipit et qn de ̊ plane
2ſtat · tũc etia nõ po torit ip̃ᷣm dimittere.
ex de regla.e. ↄſulti.· Cereius ſi expᷣſſe ꝓ⸗
ſitetur tria ſb alia wota regle etiã in ha⸗

bitu ſeclari m religiombʒ nõ mẽdicãtibʒ.
uartus
qn mfra ãnum ꝓbacoms recepit ſcièter

utz li · vi. de regla · eↄſtoõnem. (

Habitũ ꝓfeſſoꝝ et poꝛtauit ꝑ tres dies.
mi tñ caſu nõ o bligatur pᷣciſe illi religi⸗

om cums Habitũ ſuſcepit h religiom in

gne ut d eo. e. ↄ ſtoem. ¶ intus caſus eſt
m caſu q pomtur in clem.c.eos. regla.
ubi Sʒ · eos qͥ dem ceps in di ſcrecoms ↄſti⸗
tuti etate nomcioꝝ Habiti in aliqᷓ religi

*

one p anũ poꝛtauerint ů io religionem

illa decermmus e& pfeſſos mli hmoi ha⸗
bitus m coloꝛe ſciſſura vel foꝛma ſe diſtim

ctũ patẽter exhibeat ad habitũ ꝓfeſſoꝝ

vide Jo · an. ſuꝑ hũc locũ · et tũc obliga⸗

mittitur ꝓbaco in ↄtrariũ. de ſt
fide. ſ̃m glo.in deã cle · eos ¶

tun eligiom in ſpecie. Sextũs eũ qius in⸗
rauit nü qᷓ; exire. ut ex de hijs q vi metuſ
ue cã fiũt.c· pnl.m iſtis caſibʒ ꝓpa fingit
aliquẽ p̃eiſe ↄ ſenſiſſe mrmomo ſpũali ·
et pᷣſupeo iuris de iure ↄtra quã nõ ad⸗
n. is qui

pᷣtv trũ npubes ad monaſteriũ ↄuolas
ſe wto obligare pᷣt et vtrũ obligaco te⸗
net p̃ſerti cũ dꝛ. xx · q.n.c.puella q ante
xij anos ſua ſponte wlamẽ ſacrũ glo.i.

veſtem duerſio mis ſibi aſſumpſerit pnt

ſtati pntes eius wel tuto:es iĩd factũ irri
tum facẽ ñ wlũt. at ſi diẽ et ãnũ ſilando
ↄſenſerimt vlterius nec ii nec ip̃amuta

re poterũt.ſivero in ſoꝛtioꝛe etate adole⸗

ſcentula vl adoleſcens deo ſeruire elege
rint nõ eſt ptãs ꝑntibʒ ꝓhibedi· Ad hoe
dðm. ꝙ ſi ꝓpter nature diſpoſicõem que
legibʒ Huanis nõ ſbᷣ ditur in aliqiubʒ lezʒ
paucis ↄtin get accelerari vſus mcoms

q ob ̊ dicũtur dolicapaces lʒ ãanos pub⸗

tatis nõ Habeãt pñt ſe quãtuũ m ipis eſt

obligare. hwtu eoꝝ irritari p̃t ꝑ pentes

vel tutoꝛes quoꝝ cure adhuc ſbieiutur

quouſq; legitios etatis ãnos habuermt

verũtñ an pubertatis aãnos ſe woto ſelem

et tuc ↄ ſulenduʒ e eis ꝙ votũ exequãtur

oblig are nõ pnt quãtũ cũq; dolicapaces

ſuermt ꝓp ter ſtatutu eccie · ut pʒ li · vi. de

regla c.is ꝗ ubi etã dic ſo:an. Si mĩoꝛ

adoleſcens·xiin. anoꝝ religionẽ mgre

ditur m. xvanno libere exit 5 m jpo.xv.
ano ꝓ ſeſſionẽ fecerit vel laabitũ ꝓfeſſoꝝ
ſuſcepit vel expᷣſſe ratã habuit profeſſio⸗
nẽ pus a ſe facta·h aũt p totũ · xv. anuʒ
poꝛtat habitũ ubi nõ eſt diſtictus pro⸗
feſſus intelligitur nᷣ tata ſit ndiſtin ctio
; vuiẽtes cũ ois ſili hitu in duãtuxr: ꝙ ſi
maioꝛ· xiiij · ano in grediatur ſi poꝛtat Ha

bitũ p vnũ anũ q̃ntũcũq; ſit mdiſtin ctuſ

mtelligitur proſeſſus n facta ſuiſß pus

proteſtacõ ꝙ oꝛ dmi nõ obligareturxl

ꝙ nullũ uis ꝑ ſ̊ in oꝛdie acqreret.Ad

maioꝛẽ euidetiã ſciẽdũ ꝙ aliqn ſic mgre

dietes poꝛtat Habitũ mdiſtinctũ a religi
oſis profeſſis.eſt tñ diſtin ctõ inter ipᷣos
et ↄuerſos a alios cũ eis ↄuem vitã du⸗

centes et tũc ligat lapſus ãm poſt etatẽ

mto qri

—N——

—— —

— — — — 6%. — — —

— — —— ————

medif
pualn
ndac
qu
udi
uolis
te⸗
jant
dloi⸗
prt
um
indo
muta

dole⸗
clege
Ahre
nae
uhle
cms
apihe⸗
5
ents
autun
lermt
latuy
elem
nces
, de
mor
ngfe
xv;
iſon
ſio⸗

ig

os
u⸗
e

ſeu in etate diſcrecõis et indueit tacitaʒ

ꝓſeſſionẽ ſiue loquamur d illis qui i⸗
fra etatẽ diſerecoms ſiue poſt 'pam in⸗

2 „% — 7 7 — 7
trauermt religione. li · vi. d o · c. is q· .·

qꝙ ſi ꝑ wtũ.et · ¶qvero. aliqũ poꝛtãt Ha⸗
bitũ mdiſtinctũ.̊ eſt ꝙ ꝓfeſſi nouicij
o o blati ⁊ mercennari ac ec alij cũ eis
vita ↄũem ducetes ſili pemtus Habitu
mduãatur.et tune refert mter puberes et

impuberes · q illi q mfra etatẽ diſerecoõo⸗

ms illa religionẽ mtrauerit nõ obligã⸗
tur religiom nec mtelligũtur tacite ꝓfi⸗
teri p lapſu am. q; dic in textu·mſi tata
maiſtin ctõ habitus jbivideatur P pro⸗
ſeſſi nomi en ac etiã alnj cũ eis ↄuem vi⸗
tam ducetes ſili pmtus habitu mdua⸗
tur. puberes vero lʒ talẽ habitũ mdiſtin⸗
um in duatur tñ p lapſu am oblig atur
religiom· iudicãturq; tacite pro feſſi qꝛ
m deõ. c. pro ſequitur textus · wero poſt
xiim. anu habitũ religioms aſſumphta

p anu illu geſtauerit pᷣſumitur wraciter
eſſe ꝓfeſſus ubi ꝓfeſſi a nouiens diſſili⸗
tudie Habitus mime diſtinguutur . etia

ſi alij degentes cũ eis ſilibʒveſtibʒ induã⸗

tur. et cam addit dices · qm cũ jam is ad
annos diſcrecois puenerit quid agat a⸗
gnoſeit.· aliq poꝛtant Habitũ diſtin ctũ

patentẽ vel ſaltẽ latentẽ. ſi patentẽ utpo

te in coloꝛe ſciſſura vel foꝛma diſtmetum
ab habitu ꝓfeſſoꝝ · tüc non obligat la⸗

pſus am · ut · e·ti · in cle· e · eos · in fi· Sive⸗

ro latentẽ ſeʒ ꝑ bndeonem dato q; alias
veſtes in aliquo non deferãt · xel habitus
ꝓſeſſoꝝ datur in caplło.nouicoꝝ in cho⸗

ro vel econuerſo · Nel vnus datur certis

diebz alius alnjs · vel cũ certa ſolẽ nitate

datur vnus ⁊ alius nõ · et tũc obligat la

pſus am ut im deo. c. eos · i · Rn. qd veriſi-

catur h excepeõem ibi ſeqñtẽ in fit exce⸗
ptio naq; werificat reg lam in eeteris non
exceptis et ſp intelligitur miſi mſra anũ

facta fuiſſi proteſt aco qꝛ tũc ãnalis pre
ſeptio eſt eerupta 5 exto qu eri pt
vtrũu m voto cadere po it d iſpenſaeõ · pß⸗
tim cũ minus eſt ↄmutari q; diſpenſari h
otũ ↄmutari nõ pt · ut viðdꝛ leuit· xxvñ ·
vbi da· aĩ al qdð nmmmoſari pᷣt dno quis

wuerit ſanctũ erit et mutari nõ poterit

M S
W ZMUWN

nec melus malo nee beius bono. Ad P
rũdet ſcuùs tho · ſcdᷣa he.q· hexxviij. ꝙ diſ

penſaco voti intelligẽda ẽ ad mo dũ diſ⸗

pſacois q̃ ſit in obuãta alicumis legis

q; lex reſpicit ad id qð eſt ut in pluribʒ

bonũ.ß qꝛ ↄtingit hmoi m aliquo caſu nõ
cee bonuũ opoꝛtuit ꝑ aliquẽ determari illo
particulari caſu legẽ nõ eſſe ſeruãadã · et H̊
ꝓPrie ẽ m lege diſpenſare.nã diſpen ſaco
viðꝛ im poꝛtare menſuratã quadãa diſtri⸗
bucoem vel applieaconem alicums ↄuũis
ad ea q ſ ipᷣo ↄtinẽtur pꝑ quẽ modũ dðᷣꝛ
aliqs diſpenſare eibu famlie. Hilr aut 4
wuit quo damõ ſibi legem ſtatuit obli⸗
gãs ſe ad aliqͥ d qð è pm ſe et ut m pluri
bus bonu pt tn ↄtinge ꝙ; ſit i aliquo ca⸗
ſuwl ſmplr malũ vel mutile vol maioꝛns
bo m npeditiuuʒz qð ẽ ↄtra racon em eius
qð cadit ſub voto· et ideo nece eſt ꝙ deter
mmetur in tali caſu w tũ nõ eſſe ſeruãdu
et h diſpenſacõ woti dꝛ. ſ aut ꝓ hoc qð ſer
uandu erat aliqd aluid nnponatur de cõ
mutaco voti · et ſie mmus elt votu dmuta⸗
re q; in vo to di ſpenſare vtrũq; tñ coſiſtit
m ptãte eccie. Et notãdũ ꝙ du mferioꝛ
diſpenſaco em reqmirit tũc ſupioꝛ coſide⸗
rare dʒ pſone qualitatẽ et cam qlitateq;
ac qntitatẽ ↄmutacois ut ex ̊ colligat
an recopenſaco melioꝛ ſit et do magis
placita accepta· hec patet ex dewoto c ·
1ĩi. debʒ etia ↄ ſiderare cãm ꝓpter quã wti ʒ
ennſſum ẽ qʒ ea ceſſante ceſſat ꝛ effcus · e ·
ti· emagno imn ſi · In wto enã pegri ati⸗
oms ſie faciẽda ẽ redẽpcõ ut expenſe ꝗᷣ
fierent m eùdo moꝛando⁊ redeudo ad
alias pias cãs ero getur alaboꝛ ſtin eris
ieiumo vigiliarù o?onũu laboꝛibz ex⸗
pendentur.e. e. magne. · pnl.ad ſi.et · c.
ſup hijs· nã paupꝑ pua pecuma vel ozone
ſi mchil hret wtu redmmere poſſß ubi regi
vel connti magna non ſufficent · m hoſt.
ex de maledic.m.en.et addit ray.ꝙ ob⸗
laco em quã wuẽs mi eccia illa adquam
ire wuerat facturus eſ5 ad ipam mitte
dz. verutñ ſme legitima cã nec ↄpenſa co
ſieri dz nee pᷣt ſm votis · hm hoſti · i. e. de vo⸗
to. et · e. ſepture · ubi dic. ꝙ ſme cã facta
diſpenſaco et ſi m mdico coꝛpis illi cũ q
diſpenſatuũ eſt detur excepeo in iudico tñ

N
4 “

mame datur dãn acõ maxime diſpenan

vin· ꝙ ijn woto ↄtinẽtie tria pnt ↄſiderari
r mo materia voti ſcʒ ↄ tinẽtia et H̊ wo tůũ

ti · x · q iij. c.alioꝝ. diſpenſacõeʒ reci⸗

pienti maxime ſi ad poſtulaconem jp̃iu
w uetis diſpenſaco ſit obtenra. C Qo ſ.

queritur q; autẽ ptatem vel aucłatem

habeat diſpenſandi.d vᷣm ꝙ ep̃s in omi
voto Voluta rio diſpenſare p̃t excepto vo
to crucis vel traſmarmo. ut ex de wto . e·
ex multa.et woto pegrmacoms petri et
pauli ac ſancti Jacobi q; ſic obſeruat ro

mana curia· et excep to woto ↄtinetie in ᷣ

ſolus ppᷣa di ſpenſare pt · ſi tñ pt Ad cuiꝰ
euidentiã queri pᷣt vtrã metinẽtie voto
pᷣt fieri di ſpenſaco p̃ᷣſerii cu ðᷣi ecci.xxvji.

ꝙ omis ponderaco nõ ẽ digna cotmẽtis

bñ recipit diſpen ſaco em. h tm a ſůmo põ⸗

tiſice et ꝓ ea multum notabili. Scom el
etui tas wti qñ ſme aliqᷓ ↄſecra coewl
bndeone wuẽs ſe aſtringit ad ꝓp etuaʒ
oßbuãtiã ↄtin etie ⁊ ex ̊ ec nõ hʒ maconẽ
indiſpenſabilitatis q; nalia vota abſtinẽ
ie Eir aſtringũt ad ꝓpetua obſeruãtiaʒ.
Tereli eſt ia voti ſolẽmtas · et ex F hʒ
racõ em in diſpen ſabilitatis.qꝛut dẽm eſt
deereuit dñs leuit · xxvij . qdð ſemel ſancti⸗
ficatũ ẽ dno nõ pᷣt in alios vſus ↄmutaxri.
nõ em facẽ p̃t aliqs eccie platus ut id qð
ſanctiſicatũ amnttat ſanctificacoeʒ etia
in rebʒ maĩatis ut in calice mntegro rema
nete multo minus & facẽ p̃ᷣt ꝙ homo deo
ↄſecratus q; diuv mat ↄſecratus eſſe deſi
ſtat· ſo lemtas & wti 2 ſiſtit in quadã co

ſeemeoe ſeu bndeon e wuẽtis. et ideo fi⸗

eri nõ pᷣt ꝙ ſolẽne wotuz emittẽs denſtat
ab eo ad qð ↄſecratus ẽ ut ſcʒ ſacerdos
nõ ſit ſados łʒ poſſß ꝓpter cãm aliqᷓ; inhi
bere oꝛdmis execucone. ſie ᷓa nõ p̃t facẽ
ꝓfeſſus religionẽ nõ ſit religioſus leʒ
mda iuriſte ig noꝛater ↄtrariu dicant.
En & ↄſideradũ vtrũ ↄtinẽtia ſit eſſenti⸗
aliter ãnexa ei ad qd votũ ſolẽmſatur qʒꝛ
ſ nõ tuc pᷣt manere ſolẽmtas ↄ ſecra eoiſ
ſme debito ↄtinetie qð nõ FGe ſit

anexũ eſſentialiter debitũ ↄtinẽtie. Nunce

aut deb tu ↄtinetie nõ eſt eſſenualr ane⸗

1 HZ .
2

ad officia ꝓmoueri.

xum faero oꝛdini. ſed ex ſtatuto eccie ot
ideo viðꝛ ꝙ ꝑ ecciam diſpenſari poſſet m

voto ↄtinẽtie ſolẽmato ꝑ ſuſcepeo eʒ ſa
eri oꝛdmis · q; ↄtinetie debitũ eſt eſſenti⸗

ale ſtatui religiõis p quẽ hõ abrenũciat
1⸗* 7 ,.— „
ſeelo totaliter man cipatus dei ſuico qð
nõ p̃t ſtare ſmul cumr momo in qᷓ mcü⸗

bit plurima ſollicitu doideo m woto p

ꝓ H=ſionẽ religioms ſolẽm; ato nõ p̃t p
ecciam diſpenſari: q; caſtitas anexa ẽre⸗
gule monachali.et ̊ coſitetur Ppa ex vx
ſta.mo⸗c.cũ ad mõſteriuʒ ubi ſedit· ab⸗
dica eõ ꝓprietatis hc cuſtodia caſtitatiſ
adeo anexa ẽ regle monachali ut coõtra

eã nec ſumus potifex poſſit li eetiaã indul⸗

gere et Hums o pimoms ẽ vmcetius tan

BDe man vindicta in coꝛde . in ſigno.
m oꝛevel facto· et ꝙ iracũdi nõ debent
On aſſumes ar

uanũ. exoðdᷣ.xx. Terco mõ pᷣ⸗

dei tui m⸗

¶bicoe blaſpheme maledeo⸗
s ſic intelligedo.nõ aſſumes no.di tui
muanũ ſcʒ jĩ ᷣto blaſphemo vel maledeõ
verütñ qm blaſphema pomitur a greg.
ſfilia ire · de hHac matre peſſma pmo p⸗
ſeqnduũ reoꝛ · ¶ Ad cuis euidẽtiã ſeren⸗
dum ꝙ ira mdignãtis ammi turbulẽe⸗

tia et ↄmotio ꝗᷓ dã mõ furit ⁊ eſtuat q;
. 7 „ — . —
aliq; d occurrit ei qd ẽ wolun tati 2 trariu.

et hee ẽ in p viciũ nõ ꝑ zelu. et h duplex

eſſe ſceʒ nature ⁊ tũc nõ ẽ peẽm ra coe pu

re paſſio ms ſj pena peci.nã hᷣm aug. ix.
de ci · dei · ra ⁊ alie paſſiones aĩe di cutur
motus apꝓpetitus ſenſitiui ſiue ſmt mode⸗

nti m mcõ nẽ ſiue nõ. ſed qñ nõ ſũt mo

derati m racoeʒ tũc nõ ſut pure paſſio⸗

nes naturales ſ̊ deuiat a raco e naturali.

S edo ira hʒʒ eſſe moꝛis in quibʒ dũmõ p

iram fit deoꝛdinacõ tũc reputatur m vjci

um. vñ im ꝓut h capitur dic qᷓndã acti⸗
onẽ ꝑ quã deoꝛdmat hoĩem quãtũ ad deũ
et quãtũ ad ꝓxnn ũ. vult em ex ſe vmdi
ctam expetere qua nõ dʒ expetẽ mſi a doo
vel a iudice ſub deo ↄſtituto. s ſi qri
tur cur ira data ẽ homim. d̈m ꝙ affecl?
ire datus ẽ ſoj ut iraſcatur vicijs ⁊ maliſ

& C αα ÿw nmß

5„ ermo. xꝰ.

ceptu iſtud expomtur de pyhi

credus· ala.phi. ber. gof.peet multi alſiſ.

* H
M
2 „„ l⸗
. — 2 nali. ut ſcz nul
—– nõ ſunt m pt qms moõ poſſit gue⸗
lign acéens pan⸗ nernent mſurgat qms racõ ſurgat. et
„ S nacoen lus 0°π 7 rnem
. dig ſmglarite
S ſt ombz et ex in 2 eg malo ber fedire mog „ q cauſat moz
ſuggelti NR repmes me libet im 2 hoĩs qꝗᷓ S
tg ſe m ↄſenſu peci Du poꝛtune pt et W aliqualr in zter em. wel etia atten
B atur jem ꝛſenſ js ubi o o eaſ..,. T. ſnce al wemale pecm. aren
ddee motus in ſe demn ali 8 inſkirie taſc rel⸗ tus illos Na ctibils nten zs age
iſen ulciſcatur e e aſe uſticiã ſi ſgis dicur n her ein⸗ dico ſe vm dicare . .
hones. et us ſiüſſ. pluries Farese tit fionede⸗ ita etiã ꝙ ſi elkan traa
ſat us atus niiſſe BHie alij ſan mchil e rep tale. p
i alis 260 easein 8 alijs acona- ratur nõ eſt P ra parun ad capillos vel M
nfiig H Ppnn oeleden⸗ ilad ps. en⸗ Pit aliquẽ pu P ttenditur dom⸗ .
nn Eiſtorrrzelo Rrar eeche e aliud omoi. aarft ae no una erg:
unn nmm1 nelien eeen Eet ↄtra rnke⸗ s anen gu mo derate ferue m⸗ ”M
„„ rrrr, . 7 — 7 —— . 2
drohe lat mnße⸗ Seonenſe ac mlans mron⸗ Ea ſe wus nee exterius u. welnnk.
mexz erg, luut in r. etici mo uetu —- nec n eter jraſcitur mteriu licot
,„. TPTPA, woꝛe fren etie nicun ſeip ſuz mmo mis ardeter . xterius et ſie li
paeir biliter me pximu amicun ötm mis fſtat exte ze a⸗
ßM”MM Poj * . otm ire ſigna mam 5 ef ſuo gnena⸗
