recipit ẽ de ſoꝛte ꝓptervera vendiconem

tetur qᷓ; in futuro daretur. et lʒ plus pei⸗

piat emes tpe ↄnti qᷓ; dderat illud tn qð

inſte factã tpe ipius ↄnactus. Hmc ẽ ꝙ

emẽs anuos redditus quiquaginta co

ronarũ ꝓ mille coꝛoꝛms non reputatur
uſurarius qͥ tn vſura rius eſ ſi ꝓ mille co
roms mutuatis anuati quiquaginta co⸗

ronas recipet· cuiis racõ ẽ q; in pᷣmo ca
ſu nõ eſt ↄtractus mutui h empcois qua

Vere tin emitur ius futuron reddituuz.

ct ideo nõ ẽ ibide anterioꝛaco ſo lucomſ

vtrũ ndes aliqd eerto peio alteri qin

mox ſibi rem eandẽ reuenditurus ẽ mi⸗

noꝛ i p cio iu dicatur eſſe vſurarius exem⸗

pli gra· vendo tibi equũ vel pãnũ ꝓ cẽtũ

co:onis dãs tibi dilaconẽ ſolucois ſez di
.— ℳ₰ π☛ * 6*
midiuʒz anu. tu aũt mde mox reuẽdis ꝓ

minoꝛ p̈cio ſcʒ. lxxx v · Habiturus ſtatim
peciũ illuus. Ad ̊ dᷣm ꝙ in H caſu pᷣmus

ven ditoꝛ i ſedᷣus emptoꝛ q ẽvna pſona

indicatur ex h̊ meidé vjciũ vſure eo ꝙ ⸗

mus emens reuendidit primo venden⸗
ti ꝓ p̃cio ſatis mmoꝛi· q; ſub Ac⸗ mu⸗

d„. n ..
2

tui meõne potius q; ſo reali ſo lueoe tra⸗

diit illi. lxxxv· debẽs ab eodẽ reh abere
eentũ poſt mediũ anũ:talis em ↄtraclus
eſt omi malig mtate a duplicitate plenꝰ
et tles mercatoꝛes ꝓ ꝓprio ↄmo do aſſe⸗

quẽdo ſunt etrue oꝛ es rei publice ac

—asi-

Rtpe
c
dſ
len⸗
chen⸗
nnd
en
lluc
aw⸗
w⸗

artiũ mech am carũ mercaconũq; legitia⸗
rũ.wrũth ſi q; abſq; intencone reemen⸗

di rẽ a ſevenden dã abſq; fraudeven di⸗
diſſet nõ excedes lnmite pᷣenj gradus ri⸗
gidi et tñ poſtea occaſione quacũq; de⸗
nuo reemeret nõ ponẽs peiũ citra lmntẽ

gradus pij nõ eſß jbide peẽm uſure nee
minſti p̈ei ma dumõ nõ ſuerit ibidẽ

„

intenco pmua. Cums raco eſt. q; tũc illa

reempeo talr ẽ ercuſtation ata ꝙ nõ eſt

bidẽ pecm mmoꝛ acois miuſte. lʒ in pᷣma

vxendicone ſolurois dilaconẽ mdulſſerit
m ſcò a wrro empecone ſoluconẽ ꝓmptaz
exhibuerit.tn a talibʒ cauendũ eſt ter

piculũ mtenco 's impie mĩoꝛ acõis pen

miuſti. T alia naq; freqntantes maxnne
xſtruuũt rẽpublicã · ptiz quatũ ad uſtoſ
artiſices mercatoꝛes· s 1 queritur
Ile remedi dabitur artiſicibz et merca⸗

toꝛ ibʒ qͥ ob peiu ſic ultra iuſticeiã minoꝛa⸗

tum ꝓpter dilacoem ſolucois pſtita wn⸗
tere nequeũt pãnos à merces qiũ mul⸗

tum amittat de capitali · wel ſaltem mechil

lucratur mſi laboꝛẽ manẽ ſi ad termmuʒ
vendere nolut · mo nec emptoꝛes repire
vnt . Ppßtim cu p lec ⁊ lia m ciuit atibz m⸗

oleuit ↄ-ſuetudo iã longo tepe mtro du⸗

Aa p ꝛui bonoꝙ nõ vendatur n cũ da⸗
1m ↄpeteti ſolucois termo· Ad ̊ dð̈m ꝙ
k tlis ↄſuetudo ſit mtro duckła ꝓ ↄui bo⸗
no et nõ in fraudẽ vſurarũ· h ꝙ maioꝛi ex

pedicone mercãtiarũ ·tie ſi mercatoꝛ wen⸗

dit merces ad termmu ultra quatitatez
s 22 ,.———
uuſti peij nigidi gradus nõ ẽ dubm qui
ctractus ille ſit vſura rius cũ in eo tpis

exſpeclaco cadat ſe inmſto pᷣcio. ↄtra.c.

Sſul it. ex de vſut · Si vero nõ excedit qᷓ;

utatẽ iuſtip̃en lz termmu tradat et ꝓ ter
mimo maioꝛi pcio vende videatur· nõ tn

eſt bide vſura nec obſtat ſi ꝓ mĩoꝛi p eio
daret ſtati idẽ p̃eiũ recepturus· qdᷣ ondi

pt ſile m alns debitis ſoluẽdis nã ſi s

aliqͥd dxbeat ad certu termim patus in⸗
uematur ſoluco em anticip are· ſi eredi⸗

t: d eo qð ẽ lbi dbitum wluerit aliqͥd
Ddimttẽ · oo ſlat ꝙ tũc ereditoꝛ dinmntrere
rpoſſß. et t ab vſum immunis eſ;· dcoꝛdat
geral. obdoñ. z eni vſuna lit. plus accipe
Pter tpis dilacone tn no ẽvſura mmuſ

1 D ? SL
7*
6

accipe ꝓpter tpis abbreuiacõ em. C 6
ſi obicitur talis mercãtia tin nõ poſſt von⸗
di ad denarios ꝓmptos quatũ vendi pt

rũ dilacone ſolucois in pactũ deducto.

eæt res tmvalet quãtũ vendi p̃t. ut · ff· ad
exrebelbl. i. ſi hee reset ideo illud plus

d5õ accipitur ꝗꝓpter dilaconem ſolucons

ultra ſoꝛtẽ papitur · Ad ̊ dom ẽ ꝙ in H
raſu ex malicia mercaton malig non m
vwendedo termmũ illi eito mõ mmoꝛ atur
miſtu pᷣeiũ illius mercantie quo dinites
auari multos paupes artiſices et merca
toꝛes crud elr euiſcerat· et ex h̊ relm q tur
etia mſtis merca toꝛibʒ ſemita qᷓ́; ms arta

ct obſcura ꝙ eodẽ mõ licite mercari pnᷣt

cũ debit s tñ circũſtant ijs ꝛ intencoo pu⸗

m. nã reb us ſie ſtantibʒ h lamfex wel mer

cCcatoꝛ aut aluis tm ven dit panos merces

el res ſuas ad termmu ſoluco is indul⸗

tum ꝓ quãto vondẽèt ad ꝓmptos den ari
os ſi pdicte ceſſarẽét mnpietates E utiq;
ediſicat ad iehennã · et ꝙ ð: res tm valet

quãtũ wen di pᷣt· werũ e ſi res ꝓ tanto qᷓ;⸗

uum valet wn di pmittitur et malicie pdi

cte non obſtent· His etiã ↄcoꝛdat tho: imn

gquada ſua rnſione ci fuerat de Hhac ma⸗

materia reqntuſ. ¶ Qꝛuto queripᷣt vtrũ
ven dens alteri bladu ꝓ· x· coꝛonis ſol⸗

babilẽ eſtmacoem valebit tin oclo in

Kxo ter mo ſu puemat aut cariſtia ita ꝙ
dciũs ẽptoꝛ idẽ bladuvẽdat ꝙꝓ duodeem
teeneatur millo cau pmus vendes ad fa⸗

ciendũ reſtõne pmo emptoꝛi eo ꝙ ꝓ tuc
enmt bladũu illud plus iuſto p̈cio· etviðr
ꝙ no· eo ÿ ẽptoꝛ pmus in nullo damſi⸗
catus ẽ. mo lucratus ẽ duas coꝛon as.h
m ↄtrariũ facit ꝙ ille ↄtractus erat uſu⸗
rariuſ. Ad q̊ rnõdet aſten. m ſuma.li· inj. ti·

iiij ꝙ pmus venditoꝛ emptoꝛi pmo te⸗
netur id reſtituere qðð ſupuendidit ultra

eſtim acõeʒ bomviri. q lz emptoꝛ prim⸗
damficatus nõ ẽ. H tñ fuit ꝓpter euentu⸗
rei ꝗ nõ excuſat abv ſura · damſicatus tᷣ

fuit q; plus ennt q́; in termino valebat

m eſt im acoem expti viri babilem · p
locũ aũt aꝰ trario emens agrũ iã ſemia⸗
tumvel aluid qð poſt certũ termmu reci⸗

viet mĩoꝛ p̃cio q; ꝓbabilr valeat wi qᷓ

alter empturus eſſß eo ſolueõ em ß eñ
anticipet vſunã vnnttit · p quãdã rõneʒ
mutui tra⸗ dit emp toꝛ peiũ wndito i ante
recepeonẽ rei empte · cũ vſtet q; ex natu⸗
na emp coms ſeu »mutacoms E tenea⸗
tur tradẽ pᷣeiũ anteq;ᷓ recipiat roẽ emptã ·
omes enĩ 2 mutacoes ſibii in uee piter et
ad paria obligãtur· Preterea trades añ
meſſem bladũ vetus ut poſt meſſeʒ no uũ
et pualẽs recipiat vſun vm ttit hm gof;
ſi iten cone coꝛrupta ̊ faciat. et dieo p̈⸗
ualens q; ſoꝛte vtus ꝓ babilr tin valu⸗
iſſet quãtũ nouũ ꝓ illo receptũ. dieo eua
intencone coꝛrupta qʒ ſi pſtitoꝛ repoꝛta⸗
ret ex ſoc aliq; vtilitatẽ renouacoms ſui
bladi ob quã cãm poſſß dutius ↄſeruari
nõ eſt minſta ſi ſoe no ↄſequitur ſmo ß Pp⸗
iudico alterius q nõ mtẽd ebat illud cõ⸗
Ffuare hſumere ac mutii c po tioꝛ erat
alterius ſbuemẽdo q; prn ↄ modi acqͥ⸗
ſico· Demq; ſi res mius onntur ̈ valeat
tpe ↄtractus recipieda tñ m alio tpei 5
weriſilr dub itatur vtrũ illo tpe plus m⸗
nuſue ſit valitiima nõ comttitur vſura. 8:
en ex de vſur c. nauigãati · ꝙ ꝛille q dat · x·
ſolidos ut alio tpe totidẽ ſibi gram vel
vmi wl olei menſure redd atur q lieʒ tũc
plus valeatv truũᷣ plus velmmus ſo luti⸗
oms tpe ſuermt valitureverihlᷣ dubita
tur nõ dʒ ex Hvſurmrius reputari racõne
dubi huins: P ibi. Pos enj mmus datur
racoe tpis h xter natura rei qᷓ mmus va
let vno tpe qᷓ; alio et ſic etia dᷣm ẽ in co⸗
tario caſu. dcoꝛ alex. de Halet hoſti.
Se ſo cacõne poſſeſſonũa oparũ ae
Etiã aaliũ. et de emphiteoſi et quõ pᷣt
emen ote ctus v ſumarius.
ermo.xxxijꝰ.
On fiirtũ facies · exoðᷣ.xx. A4
mu eſtig andu mutuũ pallia⸗
tũ ⁊ vſima riũ lucrũ qð in ↄ tra
Qu loca eomis vel emphiteoſi interuemire
p̃t ſeõdũ ẽ ꝙ locatoꝛ ille ðꝛ qͥ rei ſue vſu
alteri ꝓ pᷣcio ↄcedit.ut cũ lo eo tibꝛ dmũ
meã ego ſu locatoꝛ·tu vero ↄductoꝛ · vel
enã ðᷣ ͥs locatoꝛ q loeat opas ſuas offe
rens ſe ad facien du aliqͥ d ꝓ pᷣ peio. vel ec
cũ accipit ut aliqᷓ̃d faciat qdð ðꝛ otra clus
imnoĩ atus· quãtũ igitur ad pmu moduʒ

locãdi ſeʒ vſũ rei ſue votad: ꝙ aliqũñ fit
talis locaco m ꝓp etuũ · et tũc ſi cõductoꝛ
moꝛitur ſuceedit heres in locacone · qnq/
Wero fit ad vitã coducetis · et tũc ẽ loca⸗
tio ꝑſonalis ꝗᷓ moꝛitur cum ꝑſona· qq;
vero ad certũ tpus.et tũc ſi ↄ ductoꝛ ma
ritur infra illð tps ſuccedit heres ¶ Pic
pmo queri p̃tvtrũ mutuãs ruſtieis pecu
mam ut poſſeſſiones eius colat ꝗ qlz legi⸗
time ↄductus eas colere renuit n mutuũ
recipiat iuſte tñ eiſoẽ de fruclibz poſſeſſio
nu vel aluide mercede oparũ ſuarũ tribu⸗
es ſoꝛo ↄſcictie ſit vſurarius roputadus
Ad hoe döͦm qꝙ duplex eſſe pᷣt oparũ ſu⸗
arũ recopenſaco· Prmma fit in iuſticia et
equitate ta ꝙ pter mutu acõem inl mi⸗
nuat de inſto pᷣao ßm duem et apptoba⸗
tam ſuetud imẽ regiõis! tũe nõ eſt vſura
ex pte mutuãtis etiã ſi nõ fuiſſ alias mu
tuaturus. m co eſt de mutuo nõ recipit
lucerũ eo nõ recipiat nᷣ ſuu. alioqiu ſi ta
lis mutuãs vſurarius eſſet et ꝑ ↄns obli⸗
gatꝰ ad reſtõeʒ tuc nõ liceret alicui mu⸗
tuare min ſte detinẽt ſua poſſeſſionẽ aliqᷓ;
pecume quãtitatẽ et ipam m vignus acci
pere nõ »putãdo fructus in ſoꝛtẽ qð tñn
falſu ẽ ut pʒ ex de vſur. c. i. cdᷣa wero fit
ex nequicia cũ ſe; mutuãs ꝓpter mutuũ
aliquid detra hit de iuſt o peio oparũ vel
cũ pᷣer opas inſte emptas alia quedaʒ
ab eis exigit q colom impendut · tũ c eni
eſ vſum detelt abilis. vn gnaliter ſi oc⸗
cupaſti re éͤmeãa l p potẽtiam michi vmnm
facis m rebz meis vel non reſtituis michi
mituo pᷣſtita locatãavel ↄmo datã aut ec
n5 ſoluis mechi de o pibz quibʒz tibi buim
nee vis michi reſtituere mea ve delſtere
ab m urta n mutuẽ centũ · quo facto deſi⸗
ſtis miuriari reſtituis nuchiac· ſ̊ nõ eſt
vſura ex ꝑte mea · cũ mchil lucrer · h redi
mo vexa coʒ miuſta moa recupo · et me de
fendo qð licʒ ar· ex de ſymo · c. dilcũs. nec
vſura comitto ſi ꝓpter luerum nmich ſol⸗
uatur mnſlũ debitu · vl nõ exigatur a me
in uſta debitu · et ex s put multi caſus
pticulares ↄcludi.¶ cdo queri p̃tvtra
2 ductoꝛ locatoꝛi teneatur de dano ſi qd
atigerit re collocata. Ad ſ̊ rñdet hoſti.
m ſuma in uitlo de locato · ꝙ nõ tenetur de

caſu ſoꝛtuito. utf·loca · l· ſi merceſ: ¶ vis

maioꝛ- l. marcus· S. domu . h bene tenetur
de dolo lata culpa et leui. ut inſtit · de loca⸗
to· fi. enã ſi allud coõtigerit culpa alioꝝ
quo ꝝ opa vtitur. et in hoc ⁊tactuvemt
eti a culpa leuis ˖ cũ gia vtriuſq; celebret

gquãuis quidã ↄtrariu dixerũt. ut mſtit.·

qui· mo· ↄtra· obli · Cul. vñ hauriga dum
ceteros curſu ſuo traſire wellet currũ euer
uit et ſeruu que d uxerat quaſſamtvel oc
eidit tenetur q deb ut ſe tepare et diligẽ
tius ſe Hre. ut· f· e·itẽ queritur · Pʒ ſi fec
qðs quicũq; diligẽs feciſß ſecurus erit· ut

..f.e. li merces · C qͥ calumã · de danowero
ab alio daw cui obmare nõ potuit nõ te
netur. ut. f· e. h de dano . Pilr nec tenetur
& caſu ſoꝛtuito· ut dẽm e. Dicit vlterius
oſti. hm aio: ꝙ ſi qs mercodeʒ accipit ꝓ
cuſto dia. te netur etiã de leuſſſmma culpa
ut mſtit. de ↄ trahe · emp · c ſi fugerit · et
ex de depo lito. c · lon a ſides · Preterea qnz
culpa ductoꝛis ãnumeratur ſeuicie ut
ſi mgr ſcojari oculũ effod erit ſeuerius cũ
calee pcutido q; leuis caſtig aco tm illi
punſſa eé ut · f · lo ca l. Itẽ queritur · Emnli

anus. ex de HDmicidio.c. ad audiẽtiam ·

idem q; duetoꝛ inpleto tꝑe »ductomſ
tenetur ißam rem reſtituere loca toꝛi ali
as em tenétur ad mtereſſe ff. loca. l. vi⸗
ereo queri p̃ᷣt vtrũ
ꝓpter aliquas cãs vel mſoꝛtuma loca wꝛ
ipi »duc boꝛ mercedẽ rei locate remtte
toneatur. Ad ̊ rndet loſt· m ti · de locaw ·

deamus. Cqvmu ;

ꝙ ſie. Et ſ m qtuoꝛ caſbʒ · Primo ter
ſterilitatẽ ↄtin gentẽ n poſſſ cũ ubertate

p̃eedẽus am vel ſubſeqntis ↄpenſari et ᷣ
cõtigerit culpa colom · vñ ex de lo cato ðꝛ

.c. ꝓpter ſterilitatẽ afieientẽ magno in⸗
comodo coductoꝛ es vi cio rei hue culpa
G 6 .
colom ſeu cãau ſoꝛtuito ↄtin gentẽ colomſ

eecie tue ꝓ rata ẽ penſioms remiſſio faci

enda n cũ ubertate p̃cedẽtis l ſequetis
qmvaleat ſterilitas ↄpenſari. glo.c lo⸗
nus modicũ danuz dz ſuſtmere. Caſus
etiã ſoꝛtuitus dno nocꝭ non colono ut

non habeat penſionẽ n ꝓ rata· et li colo⸗
nus nil pcepit mchil ſoluat ita ꝙ renmnſſi⸗
o facdaè in to tũ vel m ptẽ nᷣ poſß uber⸗
tas pcedẽtis aãm vel ſeqntis copen ſari cũ

„* 4

ſterilitate. ꝙ ſ dñs remſit cõpenſacõ em
ꝓPter ſterilitatẽ ⁊ ano ſeqnti ↄtingat vb⸗

tas pᷣt dns petere penſi onẽ integra. werũ⸗

ti q dcã ſut intelligũtur de colono qͥ cer⸗
tam pecumã vel certos coꝛbes anuatiz dzʒ

et nõ de ptiario q cũ dno luerũa damnuzʒ

partitur · hee glo. ibid eset alleg at diuſa
nna. Et addit az0. ꝙ ſi caſu foꝛtuico ↄti⸗
git ubertas augmẽetatur penſio ſic dimi⸗
nuitur qn ſterilitas ↄtigit· ſecus tñ ſi di
ligentia colom ↄtinget vbertas. ut. C· de
fun. rei puate.l. ij. C· de omi agro debto · .
ublli. xi· et de allumo. et palu. l.ul. Seciũdo
ſit remſſio ſi ſuindus terremotu vel fru⸗
ctus caumate vl grandme ſic perijt ut

nuſqᷓ; ſit ⁊ genemli ꝓpter illud qð p̃ter
ↄſu etu dinẽ ęuemt ut· f-. e. l.ex coductu·
.„ ,7 – ſ
.C.ij. et. ij. Terco ſit remſſio et excuſat᷑
a ſo luconeqpter vim maioꝛẽ cui reſſtere
nõ potuit · ut pnᷣeipis vel udicis· wl etia
ſi ꝓpter im curſus hoſtiũ annſſus eſt freus

ſecus tñ ſi mo dicũ danũ mtulerit. Quar

to fit remiſſio qn ꝓp ter caſu foꝛtuitũ nn⸗
peditur ↄ ductoꝛ frui re ducta. ſcʒ qn de
domo ducła expelliturꝗpter aliq; cm
legitiam ꝓut videbitur m qõne ſequeti·
Auuarto ꝓmde queri p̃ᷣtvtrũ in aliquo
cã u po ſ̊ in qulmus expelli de domo ↄ du⸗
ca· Ad i̊ rñdet ſoſt· ubi ſup ꝙp ſie · et hoc
in ꝗ̃tuoꝛ caſbʒ· Primo ſi dus ꝓbat domu
ſibi nccriam ⁊ taſis necitas nnmineat q̃
tpeↄtraclus nõ mmn ebat puta ſi inte⸗
rim duxit uxoꝛ ẽ. vel ſi domus in ꝗ Ha bi⸗
tauit ↄbuſta eſt· wl ſi qua ↄſi ſimnlis ne⸗
ceſſitas emergat · ut ex de locato · c · ꝓpter
in glo. et m h̊ caſu remi ttẽda ẽ pen ſio ꝓ

mta tpis ut deo · c.· ꝓyter · EWrũ · S cdᷣo

q; dom us in diget reſectõe q̃ nõ nnnnne⸗
bat tpe ↄtractus ut q; vendo ↄcuſſa eſt
et coꝛruit vel minatur ruinã in quo cau fit
etiã mercedis remiſſio ꝓ rata tpis· ut di
co. ꝗ· Wwrũ. Tereõ qn co ductoꝛ pu erſe
verſatur im domuũ q; tenet poꝛcos m ſo la
rio. vel nõ ẽ m ea m pactũ ↄductõms·
Vel ſi deterioꝛẽ faciat.Wl ſi m ea publicas
meretrices teneat. aut puerſos hoĩes. à
ꝓhibitos ludos ar. m aut. de lenombz.
C.ſancmmus colla.ij. et ex de ſta · mo · c.

D ſ. Ci. et · xlv · di · e · h illud. vide notanter ·

* èòM * v„

Zin ſin agiis ↄduclis opa ruſtica ſuo ut · ff. e. h de dan o tñ te netur de euſtodia.

tẽpe non exercerẽt ne intẽpeſtina cultum
fundum deterioꝛẽ reddat · vel ſi ꝓpter mi⸗
micicias culpa co lom oꝛtas danuz dat᷑·

et de ſilibz ide ẽ mdiceiu. Quarto cu ↄdu⸗
xit ad qmq; anos vel ultra domuʒ vel fun⸗
dum et nõ ſoluit p bienmũ penſiões · tũe

en expelli pt. ut pʒ dẽ̃o.c.· ꝓpter. weruʒ·
ñ noõndũu ẽ ꝙ bonaↄducłoꝛis ſut obli⸗
gata locacom q̊ ẽ omia bona ↄ ductoꝛis
muecta tillata in ruſtico pᷣdio ſciẽte do⸗
mmo mſi ad tpus in feratur tacite ſuũt o b
ligata dno ꝓ pen ſione· m vrbano autẽ
non diſtimguo vtrũ dns ſciat vel neſciat ·
ut · C· de locato. l certi. ꝙ ſi rem ſibi loca⸗

tamvlterius alteri locauerit qð p̃t· ut. C.
e.l.nemo.tũc res poſterioꝛiſ o bligate ſut
pncipali dno uſq; adillã quãatitate qua
et iſte ſcdus 2 ductoꝛ ten etur pᷣoꝛi ↄdu⸗

cxoꝛi. ut · ff. e. l. i mlege · ¶ſi colonus. ve⸗
rũtn ſi ↄductoꝛ aliqͥ d expend erit necrio

vel vtiliter in re ↄd ucla p̃ᷣt agẽ vↄtna lo ca

toꝛé ut xfenſa⸗ re cipiat · f· e.l.dns.ali⸗

as ſecus tu aut ad ſem modu lo⸗

cãdi ſcʒ oꝑas ſuas queript· quo tpe co⸗
duckoꝛ lo catoꝛi merces laboꝝ ſuoꝝ ſo luè

ton etiir · A ſz rn det gof· ꝙ uari dz illdð
qð inter eos actũ eſt. ſwero nõ apparet

qðð inter eos actũ ẽ: tüc puandus ẽ lau⸗
da bilis mos regionis. qu ſi etia nõ apz⸗
paret velvariusẽ tüc ßuari dz qð nmmi⸗

mu eſt. ſcʒ ut ſo luatur ĩ ſin e ãm. ut de re.
mt. li. vi .· m obſcuris mmũ eſt ſeqn duʒ.
idẽ aʒo. Sʒ ſane mmtelligitur de Hjs qiu
ↄducũtur ad annũ quibʒ non e reddeda
merces citra ſinẽ ami de necitate ſalutis nᷣ
aliquibʒ necrio mn dig erent · ſecus aut ẽ
de ↄ ductis ad dies ſeptimanas vel men

ſes . de quibz ait dñ s. leuit · xix· nõ remane

bit apud te opus mercenn arn tui uſ;
mane ⸗ de patebit mferius · Sedo que⸗
ri pᷣtvtruʒ locans opas ſuas faciẽdas in
aliꝗqᷓ re ten eatur de dãno illuis rei · Ad h̊
rnñdet hoſt. in ſuma in ti. de lo cato . ꝙ ſi da
num dtigit illius culpa etiã leui tũc tene
tur ſiue fuerit culya ſua ſiue alioꝝn quoꝝ
opavtitur · ſecus ſi diligentiã debita ad⸗
Hibnit · ut. f. e · ſi merees · ¶qͥ calũmam.
et liczʒ de daãno ab alio dato nõ teneatur.

ut. ff. e. qꝗq mercedẽ. n à q; ꝓ ſola cuſtodia
mereedẽ accipit tenetur etiã de leuiſſnna
culpa ˖ ſed de ſ ſuß m · v. ſermon e p̈cepti
huis · alias nõ ten etur nᷣ de leui elp a vel

lata ut ſi palleù meũ accepit et poſtea p
erroꝛẽ alteri dedit q; non toleratur erroꝛ

in facto ꝗprio.f e. Item h palleũ. gin ſi

ſt – —ER . ⸗
XVeſtmeta polieda recepit ⁊ mures ro ſer̃t

tenetur de culpa · F. e · itẽ querit C. ſi ſul⸗
lo.et de lilibʒ idẽ ẽ iudiciũ. Eſt aut ⁊ aliꝰ
ↄtractus qͥ eſt meduig mter locacone et
ven dicone q wcatir emphiteoſis qð ẽ
nomẽ grecũ et idẽ ẽ qð melioꝛaeo in lati⸗
no· nã antiqͥtus ſterilia terre tin p hune
ↄtraclũ ↄ eedebãtur q̃s recipietes meli⸗
oꝛabãt et melioꝛacões ſue erat · qð poſtea

pꝓpnnſſum elt etiã fieri de fertilibʒ ⁊ fructu

oſis· et ↄſiſtit dũtaxat in rebʒ ſo li vel fun
di. No aut iſte ta tαοοει medius mier
locaco em ven diconè ſic pʒ· q; qn talis
cotraclus eelebratur tũe aliqͥd datur ſic
m ven dicoe pᷣeiũ certũ datur.h tn difert·

qꝛ p wendiconẽ trãſpertur dñm. h hic reti
net dus dnu et ſic vid magis aceed ere
adnaturas locaconis m qua lo cãs dniũ
retinet. et ſm gulis ams aliqͥd recipit· ſie
et in emphiteoſi.ſ de hac materia q; ra⸗

ro freqntatur gra breuitatis ſupſedeo-

de locato. c. po uit· et multa ibi dẽ m glo·

vide etia breuiter nõta m ſuma piſana m

verbo emphiteo ſis ¶ Demq; de lo cacoe
aĩalm queri p̃ᷣt vtrum interuemre poſſit
fraus vſuraria qn comittütur aalia nu⸗
triẽda ut o ues ⁊ bo ues poꝛci et ſilia·. Ad

hoc rndet alex.de alexã. m tmactatu ſuo:

ꝙꝙ duobz mo dis vſuraria fraus mterue⸗
mre poſſ; · Primo mõ qn lu erũ qð ex tali
ↄmiſſione ꝓuemit oꝛtu hʒ ex mutuo · ut ſi
qᷓs diues mutuet alicui paupi cctũ libr ſ

ut ex eis emat boues oues a ſilia nutriẽ⸗

das ad lu erũ illius qui mutuat. et illius

cui mutuatur tale luerũ ẽ vicioſu: q; oꝛtũ

ej ex mutuo· vñ ſiue totũ ſiue ptoʒ mu⸗

tuo trad idit nun qᷓ; ̃t ex mutuo ſumere

luerũ in ſoc caſu · Alio mõ qñ excluditur

pi culũ pnᷣcipalis ↄmiſſi a ↄnmnttẽte · ſiue

qn comitcæns ſibi taxat lucrum in tanta

aſoct
aloct
hent
iche
ten 9
rene
igf
gfoſert

Chal⸗

t1O

vneg
de
mlat⸗
hune
mel⸗
ſſte
ien
l n
1 me
ſtnts
nſe
Mer.
n
ſcr
ſe

mu/
nore
Hia
ſue
nt

qᷓ;titate ꝙ nõ recopẽſatur laboꝛ et ſolli⸗
citudo nutrietis pᷣm rectã eſtmmaconem
Si quis enĩ ↄnnttit · C· oues nutriendaſ
ad lucrũ ita tñ ꝙ · C· oues ſemp ſit ſal⸗
uequicquid eis ↄtingat vieiũ vſure cõ⸗

mittẽ p̃t ex nõ equa recopenſacõe laboꝛiſ

et ſollicitud ims illiꝰ cui ↄmittitur · et ta
les dr oues ferree · tüc igit᷑ tlesomiſſio
nes licite fi eri pnt qn mutuũ et ↄmiſſum
nõ pmiſcẽtur ĩ talibʒ ſ̊ dnin cũ piculo re
tinetur qdᷣdmumter accidẽ pᷣt ſme culpa
illuis cui ↄ mittitur · Vel ec qn dñui rei co⸗
miſſe comumcatur ei qui ſuſeipit aĩalia

nutriẽda ad lucrũ.vel etiã qn piculũ co⸗
muicatur vtriq; · et qn m recła extima⸗

cõnem ſic luerũ taxatur qð recõpeſari pᷣt

ſollicitudo et laboꝛ et ſuptus illiꝰ cui co

mittũtur aĩalia Poꝛro monaldus ĩ ſu
ma pomt regula gnale dices ſ̊ gnaliter
verũ eſt ꝙ vbi ꝓbabiliter dubitatur. v⸗

trũ ↄdieo vmus ſit deterioꝛ wel alteriꝰ ex
foꝛma ↄdicois vel pacli adhibiti m ↄtra

heda ſocietate nõ eſt peccatũ · vbi aut ad
arbitriuũ bom virt et prudèus grauatur
alterius ↄ dicõ peẽm eſt ex ꝑte grauãtis
ſl ſeienter ̊ faciat ⁊ tenetur ad reſtõnẽ.
nõ p̃t tñ dari gnaliter doctrima ſup hu⸗
uiſmo di tradicombʒ aĩ aliũ ꝓpter varie⸗
tatẽ tradiconu et dolos qiu ſub talibʒ cõ

di coibʒ a quibuſdã excogitãtur enoꝛmi

ter.qᷓ;uis nõ vltra medietatẽ iuſti pᷣen in

quo caſu nõ ſolũ eecia h̊ ec puatuſ quiſ⸗
q; tenetur ad reſtitueõnẽ et ſinõ iure ſo

„

ri ſaltẽ iure poli · et maxnne qñ ſimplicẽ

decipit. extra de empc· etven · c. cũ dilecti.
vbi etiã ð m glo.ꝙ cũ dolus dat cãm co
tractui puta dolo mduxi te ad vendeda
rẽ aliquã als nõvenditurus nõ tenet eõ
tractus ut · f. de dolo ·l. elegãter. Fivero
meidis in ↄtractum q; venditurus eras
vel empturꝰ ſ̊ p dolũ meũ nnnus vendi⸗
diſti wel plus emnſti tüc tenet quidẽ ↄtra
ctꝰ? ſ agitur ad ſupplemtũ reſidui · I̊ ibi.

x p̃dictiſaũt trahi pñt multe ↄcluſio⸗

nes pꝑticłares vnũ tñ caſu ſmglarẽ ſubi
gã quẽ pomt bal.de puſio in.ſj.i.C. ꝓ ſo⸗
cioꝗᷓ talis ẽ·dedi oues in ſo ccidawe lo⸗
cacõ nẽ ad qiũquẽmũ et de ↄſuetudme ẽ

ꝙ ĩ fine ququẽnij diunidãtur oues a fru⸗

ctus eaꝝn pone & ꝙ oues interim natu⸗
raliter perierũt nũqiud ruſticus ad ali⸗

quid obligatus ẽ michi dieẽdũ ꝙ; in ta
li triplex dãnũ ↄtingẽ pÿᷣt · DPrnno pt in⸗

teruemre dãnũ ex natum et in h̊ caſu qꝛ

fuiſſent ec periture penes me ido reſtitu
erẽ nõ tenetur ec ſi fuiſſent extimate q̃a
in ↄtrac libʒ nõ oꝛdmatis ad dniũ traſſe
rendu eſtim aco nõ facit em pcoeʒ · ut. ſy.

ꝓ ſocio.l.cũ duo bʒ. ¶. dana · f. loc. l.inj.

et h̊ p regulãa traditã.ſ. de ↄtrah?. empẽe.

l:cũù maũ ſata · ¶nemo· Scdo pᷣt ex foꝛ⸗
tuna ↄtigẽ tale danuũ.ſi g periert caſu ſoꝛ
tuito cui reſſti nõ potuit ſic piculũ ẽ ↄue

ut dicit textus dcã. ꝙ dana et jdeo ſi

oues erit eſt mate · xx · libris tuc ruſtieꝰ

tenetur michi reſtituere decẽ qe ſi mchil
reſtitueret tũc totũ dãnũ ſoꝛet vtiq; meũ
qð eſ ↄtra textũ illũ ĩ.¶.dana · qui dieit

ꝙ; dãanũ eſt ↄmũe. et ex h pʒ ꝙ aliter iu⸗

dicamus de caſu ſoꝛtuito et aliter de caſu
naturali · Jercio demq; ↄtingẽè p̃dt ex cul⸗
pa ꝙ ſi culpa ruſticivel eius familie da⸗

nu illud venerit tũc ip̃e tenetur ad emẽ⸗
dã totius q;titatis eo ꝙ an tpus diuidẽ

de ſo cietatis omes perierũt ⁊ mee erant

licet eſtimate fuerũt tradite ſic p̃dictuʒ

eſt · et ad h facit · C· de pac.l· ſi paſcẽda pe

equalider ptiri debebãt ruſtiei culpa dam

num interuemt tũc nõ tenetur nnchi miſi

₰ℳ

ad dimidjiã pᷣeij ꝑptẽ qꝛ ĩ plus me nõ dã
E- quibʒ pʒ m bal.ꝙ ſi dictũ

danu ꝓuemt ex natuna tũe ptinʒ ad tra
detẽ·ſivero ex ſoꝛtuna ꝑtinet ad vtrũq;

ↄmumter · et ſi ex culpa ruſtici ptinet ad

De contractu ſocietatis qui princi⸗
paliter variatur tri b⸗ eai et de tri

ctũ ſocietatiſpnti ſᷣmõ e bre
Eiui ſtilo ꝓſeq wolentes · primo
qrimꝰ vtrũ liceat pecumã mercatoꝛi vel

artiſici p modũ ſo ciatatis ↄmittẽè imde

luerũ reciꝑe p̃ſf cũ a ſe pecumã mag ali
„ A – — —1 * *„ W „.
enat q ea mutuado dnin traſfert qᷓ; ꝗ́ᷓ ea
mercaton vel artifici ↄmittit h̊ nõ lieʒ imde

lucrũ recipe & nec iſto caſu· Ad ſ̊ rñtet

Zlici vſim. jin.
n fur. fa · exo · xx · otra⸗

ſanctus tho · ſcdᷣa ſede · q· hex vinj . ꝙ ille qᷣ
mutuat pecumãa traſpert dnuũ pecuĩe ĩ eũ
cui mutuatur et & mutuũuũ recipies tenet
pecumã ſub ſuo periculo et tenetur ad in⸗
tegra reſtõnẽ. et eo q mutu amt p̃t exi
ge ali quid vltra ſoꝛtẽ ſ iſte qͥ pecumã ſu
am ↄmittit mercatoꝛvel artifici pꝑ mo dũ
cuiuſda ſocietatis nõ traſfert pecume do⸗
mmu m ſo ciũ ß̊ remanet eiꝰ ita ꝙ cũ pi
culo ipᷣius ſociꝰ eius de ea mercatur vel
opatur et ideo licite p̃t ꝑtẽ lucri mae ꝓ
uementis exſpeckaẽ taqᷓ; de re ſua puata
debita equitate imn ter vtroſq;· eſt eni ſo⸗
cietas q da fratermitas· ut· ff. ꝓ ſoc. l. xe
ru. et i deo mupm a fratne caritati 2 trariũ
ec ꝙ mter eos ↄ mittetur turpe lu crũ vel
ec vſura qð fit qncũq; nõ puatur equitaſ
inter ſocios · Ad cuius euidetiã ſeendũ
ꝙ ↄtractus ſo cietatis tripliciter variari
pᷣt. Drimo mo do qn ſüt duo quoꝛũ vnꝰ
pomt pecumã tm et alter pomt tin opaʒ
coꝛpalẽ. ut · f. ꝓſoc · l. v · mo.· de a po⸗
natur caſus ꝙ quidã ponit in ſocietate
opaʒ tm et alter poĩt· lx· eoꝛo nas ad ter
cia piẽ lueri ⁊ d ãm qᷓ ẽ ad danu et luen
pomt. xx. coꝛonas.xl· eoꝛoms ſp rema⸗
nentibʒ ſaluis tue miſ ille qͥ pomit opam
recipiat mercedẽ laboꝛis quẽ ſuſtinet ꝓ
ↄmercio vigiti coꝛonaꝝ quanꝝn lucrum et
dãanũ ad illũ ſpectãt q pecumã dedit tlis
qui dedit eã vſurariꝰ ẽ:cuius rõ ẽ qʒ · xl.·
coꝛonas mutuauit mercãti pro ↄmercõ
vigiti coꝛonaꝝ ptinetiũ ad luerũ dam
nũ cum recepturus ſit · xl. coꝛonas ꝗqᷓ̊ nõ
ſtãt ſuo piculo ſic illiꝰ q́ oꝑpaʒ gerit & de
berẽt eque bn vigiti coꝛone ſtare ad lu⸗
crũ illius q opaʒ pomt.na couemiẽs ẽ ꝙ;
emolimentũ habeat is qͥ h et onus:ali
oquin qu pecumiã dedit ꝓ · xl.· coꝛoms nl
Hre debz ad ſilitudinẽ mutuãtis q; rõne
mutui nl vltra ſoꝛtẽ reciꝑpe pᷣt· nec puaẽ⸗
tur h eqlitas ſocialis qꝛ ſi pecum ã recipi
ens poſtqᷓ; merces emit eas ꝑdęèt.xl.co⸗
ronaſa oꝑaʒ eo ꝛpalẽ ꝑdẽt cũ tñ collatoꝛ
peeũie nᷣl pdẽt nᷣ tin vigiti coꝛonaset ſie
nõ ata ſus liatus h̊ in fraudẽ vſura
rũ ſieret. ¶ Hic qri pᷣt· pynatur caſus ꝙ ĩ
diniſione ſo cietatis qᷓ̃ qñʒ ſit poſt longa
tpa et lõgos laboꝛ es ꝙ nõ muematur nᷣ

„7

„N „ -

riiſ

tapit ale ſalariũ · vtrũ totũ illud capita⸗

le debeat he q̊ᷓ poſuit wel debeat equaliter
inter vtrũq; diidi·dicẽdum ꝙ de ⸗ ſut
diuſe opmiones. dicit enj glo · C ꝓ ſoc.

m.l. i:· qðᷣ equaliter diuidi debeat q eo⸗

tractu aliud actũſit · qd on dit glo · pꝑ treſ
rões q breuitati ↄſulẽs pᷣtermitto quaʒ
ptẽ tenʒ glo · ð iure · de ↄſuetudĩe aüut di
eit ꝙ capitale dʒ eſſe ſaluũ ponẽu · et ſi ẽ

ita ↄſuetu intelligitur ec tacito ſ̊ actũqʒ
coſuetudo in tacitũ pa ctũ deduci vid e

f-.loc.l.licʒ:dicũt tñ iaco bʒ de arena et
franneij· de pla. etveriꝰ.qð nõ ſolũ de co⸗

ſuetudie ſ ec de iure ẽ ꝙ capitale adhue

maneat ſaluum ponẽti quare enim ſo⸗

cius meus debʒ hre pecumam meã . et ſi tu
dicas ꝙ pomt opam rn deo ꝙ peiu ope

mtelligitur coꝛrndere mtruſoꝛio pecu⸗

me nõ aũut ipi ſoꝛti· et ĩideo l vnus ponit

ↄmoditatẽ oꝑe equidẽ alter pomtmo
ditate pecume nõ aut ꝓprietate. pone ca⸗
ſu ꝙ vnus ponat derẽ nnlia altervero po

nat opam tm tuc non p̃t iꝛbidẽ eſſe aliqᷓ
ꝓoꝛcio inſi de modo ope adomodum

pecume nõ aũut ad ip̃am totalẽ ſoꝛtẽ qd
tñ ex pſſius patꝭ qn pomtur mi ſocietate
ſpẽs ex vna pꝑte puta va cce vel oues . et
ex alia ꝑte oꝑa paſtoꝛalis · tũc inter illa
ti ↄmoda et dana im obuẽcombʒ ſunt
2uia nõ aũt ip̃m pecꝰ · ut pʒ· ff. ꝓſo c.l · ſi

duo bz . in . C ſ coeũda · ſe & tenẽduʒ ẽ ꝙ;

min dubjo potiis intelligitur in ſo cietate
poſitꝰ vſus rei qᷓ; ĩa res nã ſoues dãt᷑
m ſo cietateʒ tũc fetus lane lae et hmõi

ſut ↄmuma ij nõ oues in ſo cietatẽ tradi⸗

te. verũ ec ꝙ licʒ capita ppalia moꝛ⸗

tua ſut tñ ſocietas ĩ ſetibz durat . ut · f · de

pigno.l. grege.in pnᷣ.qð autẽ dixi oues

m ſociet atẽ traditas nõ eſſeꝰↄ munes in⸗
telligẽdu eſt ſane ꝙ capitale meũ nõ ẽ
ↄue. vᷣbigĩa · tradidi.·o ues tũcqᷓ;tum
eſt mabatur ꝓtũc ĩ pᷣcio añ oĩa detrahã
taqᷓ; capitale meũ · qʒ aũt acereſcit puta
ſetus lan a lae c dmidẽtur tanqᷓ; inter

ſocioſ. S ed tũc qᷓn p̃t ſi ĩᷣm capitalep⸗

ditu eſt ſeu dim mutũ adùſa ſoꝛtuna v⸗

trii is q́ poĩt o paʒ aliqd teneatur ↄferre

ei qͥ capitale po ſuit ⁊ ꝑpdidit vel dminu⸗

tu recepit. ad loc rudet francil . de pla . q;

pita⸗
Aie
ſſi
ſſoe⸗
dich⸗
oee
ue;
rd

*

des
aet
c⸗

hue

7
d
na⸗

les
gm⸗
10

min
ha

imſ.l.fi. h demq; pecumã mercatoꝛi dãs in
ſocietatẽ ſecũↄuenit ꝙ det libi certã ptẽ

quatenus ẽ ↄmũe lueruʒ eatenus ẽ ↄũe
danũ nõ aliter.na ſi ↄtracta è ſocietaſ

ad ptẽ dam et lueri tũc indiſtincte te⸗
nenduũu eſt ꝙ danũ eſt ↄue. nee pᷣt coq̃rn

qui pdidit opam manu alẽ nã et almia
pdidit mitrulſorium pecume ſue · et H eſt
etiã opinio baldi · ſvero ſic ẽ ↄtracta ſo⸗
cietas ꝙ oꝑpam ponẽs mchil lucraretur

de capitali ec ſi tin remanet capitale tũc

etiã nõ eſt obligatus ad danũ ſoꝛtis ſ̊
ei ſufficit danũ opaꝝ ſuaꝝ amiſſaꝝ · er hʒ
pꝛ: qꝛ coꝛrelatiuoꝝ eadeʒ ẽ natura.ideo
ſic de capitali mchil lucratur opam ſuaʒ

ponẽs ſic ec de capitali mchil danificetur

ſivro lucraretur tũc etiã recte damſica⸗
ri debet qꝛ de ↄtrarijs eedẽ regule dãtur
ut · C. de furt᷑.l.m am feſtiſſnmmi · Vß eum in
ſcðᷣa ubi dic textus ꝙ ubi ẽ piculũ ibi et
lu crũ:hec baldus.dicũt tñ q da ꝙ ſi pecu⸗
ma ẽ ꝑdita poſt o ꝑas exhibitas tũc ſuf

fieit danũ opaꝝ ſvero ſtati ẽ ꝑdita ſa⸗
licet an opas pᷣſtitas ꝙ tũe debet

eſſe ↄue. et h̊ ẽ opmio pe. quã Cinus el⸗

ſe dicit equioꝛẽ qdᷣverũ ẽ pᷣßtim ſi culpa

recipientis cuma ꝑdita eſt.ſi tñ ſocie⸗

tas ẽ ↄtracta ad ꝑtẽ equalẽ lueri et da⸗
m tũc illa ſeruãda eſt · qd li nõ apparet ꝗᷓ

liter ↄtracta ſit tũc mtelligitur ↄtracta
ſm ↄſu etudmẽ regioms et inter merca⸗

toꝛes intelligitur ſm ↄſuetudinẽ merca⸗

toꝝ ut in aut de fideiuſ. C.ſ · er. C· de fide⸗

de luero et mchil dieit de dãno · tue ſi tlis
mtedit hr̃e lucerũ et nõ ſentire danũ vſu⸗

rarius ẽ ut patʒ ex de vſur. e· ↄſuluit · qa

lu cruʒ qrit de mutuo interpᷣtato exquo
piculu et ꝑ ↄſeqns dniũ pecume traſtu⸗
lit mn recipiẽtẽ· ſivero ſimpliciter mtẽdit

pticipare lucrum et dãnũ licʒ de damno
nichil exp̃ſſit tũe ẽ ↄ tractus licitus et lʒ
de dano nichil dixit tñ intelligi debet etiã

de dãno ſic ↄ uẽtio facta fuit de luero ut
patz inſti . de ſo ge⸗ Killud. C Rese modo
fit ↄtraclus ita ꝙ vnus pomt peeumã et
opam alter ero tm ponit pecumã wel o⸗
pera. et in hac ſo cietate ſiliter ẽ equitas

5pᷣuada ne quid ex aliqᷓ ꝑte fiat m fraudẽ

vſurarũ · Si igitur alter tin appomt opã

* ——— ——

tũè qᷓri p̃t vtrũ pecumã rècipiẽs ad mer⸗

cãdũu paciſci poſſit cũ eo qͥ illa hbi tradit

cy im finewelit hr̃exx.ſirma ꝓ laboꝛe et

minduſtria no lẽs in eis ſentire danũ ali⸗
qð abſq; vici ovſure · Ad ̊ dicẽdũ ꝙ ſie

h tũe ẽ ↄtractus locacomis nõ ſo cietatiſ/
qʒ tũe opas ſuas ꝓ tali pᷣeio locat ⁊ĩ tie

etia michil ſentiet de luero · poſß ec paeiſ⸗

ci ꝙ multũ plꝰ recipet ſme dãano· qꝛ tãa⸗
ta pᷣt eſſe illuis mduſtria et tãta inter⸗
uemire picula ꝙ plus cõſerret ſo cietati
qᷓ; ĩa peeuma ut puta ſi ſolus nauga⸗

ret vel ſolꝰ peregrin aretur ad terras lõ⸗
ginquas· ut · f. e. ti. RK non fuerũt · Ci · et

tũe ex pacło nõ ſentiret ꝑtẽ dam a tñ ꝑ⸗
ti eiparet ĩ lucro· ̊ tunc illa recipet nõ ut
ſocius h rõe ſalarij ſui.ſivero alter tãtũ

J appomt peeu miã tũc illud reduci pt enaʒ

ad ↄtra ctu 2miſſioms qͥ ꝛtrac lus etiam
quedã ſocietas dici ſe De quo qri p̃t
vtrũ ↄmittẽs pecumã ſuã bone fidei alte

rius mercatoꝛis vel artiſicis ut mnde iuſte
lucretur et m luero pꝑtẽ Habeat h̊ facere

poſſ abſq; vſurevicio· Ad ̊ rndet alex

de alexã. in tractatu ſuo·:ꝙ talis ↄmiſſio
pecume fiei pᷣt duobz mo diſ.· vno mõ qñn

fit traſlaco pecume ſiue rei ↄmnſſe in to⸗

—

to vel m pte m dñm illius eui comittitur

et tiũc ꝓ pecuma ſie ↄmſſa nõ lieʒ aliqd

ſperare ſic nõ licʒ alicui ſperaè luerũ de re
nõ ſua q; mutuũ elt et p coſeqns aliqd
maꝗe ſperare nõ lieʒ ꝓhibete dno. luc: vi ·
mutuũ date mehil mde ſpe · H cðᷣo mõ ſieſ

pᷣt ↄmſſio pecumie vel alteriꝰ rei ita tam
ꝙ ipa res maneat in dominio comttẽtis
et tli mõ ↄmittes rẽ ſuã ſperare pᷣt luerum
tã qᷓ; de re ſua q; tũc pecuma vel alia res
cõmiſſa eſt mercatoꝛi ſic aliquid ᷣuo vel
mniſtro ↄ mittitur q; negociatur de re⸗
bus dñi ſui ad vtilitatẽ eiuſdẽ et ꝑ cõſe⸗

quẽs qð excreſcit ſoꝛti ſiẽ rei ꝗprie iuſto
titulo poſſidetur. nee ẽ lile d¶ mutuo co

miſſo q; ĩ mutuo ſtat pecuma piculo re⸗
eipiẽtis h in 2miſſo ſtat picilo ↄmittẽtiſ
exq̊ lucrũ li citũ reddis heratin o poꝛtz
ꝙ tota pecunia ſit ↄ mſſa alioquin ſi ꝑtiʒ
eſß ↄnnſſa et ptim mutuo data tũc poſſß

ibidẽ latẽ vicũ vſure· exẽpli gĩahi quis

alicui ↄmittit · C· coronas ita mediam

prẽ illt mutuet et alia mediã peẽ! 5ſuo do⸗

mimo retineat ponẽs illã ad ꝓpriũ dãnũ
v piculũ et luerũ · tũc enĩ incurrit vſure
vieiũ q; nõ ſolũ ſerat lucrũ ex re »miſ
ſa ſ ec ex re mutuata ꝓpter quã ſibiven
dicat opas illaꝝ· l. œννπaHν et ſic p dſe⸗
quẽés ex mutui adieckõne viciuʒ in toto
tractu gnᷣatur d cuiꝰe uudẽtiã diẽ
richard? m. iiij· di. xv. m comiſſione
tlis gecume ↄmitti p̃t vſura quadruplici
er. Peimo qn n capitale et lu eru ponutur
ſu b certitudme ita ꝙ nee de capitali nec
de luero taxato velit ſentire danu.et de H
n0 eſt dubiũ quin ſit vſurariũ ½in h ca ſu
ſat ip pa pu blica vſura. Hcðo qn capitale
pomtur ſb certitudme et lucrũ ſbᷣ foꝛtu⸗
na q; ↄtractus ſilr ẽ vſurari us ſiue dire
cte ſiue mdirecte ſiue explicite ſiue im⸗

pliei te .· ſ plane n beſtis q 4 traduͦtur

taqᷓ; mmoꝛta les· Cercio qñ lucrũ pomt᷑
ſub certi tudme et capitale ſub ſoꝛtuna
cuus exẽplum pomtur extra de vſut᷑. e.
namgãti vel eũti ad nũdmas certã mu
tuãs pecume qᷓ;titatẽ ꝓ eo ꝙ ſuſcipiti in
ſe piculũ recepturus aliquid vltra ſoꝛtẽ
vſurarius ẽ ceſendus · Glo · ibidẽ. q; iſte
recipiebat in ſe pi culũ videbatur ꝙ qᷓſi
quadã ↄpeſa cõne li cite aliq d vltra ſoꝛtẽ
recipe po ſß eo ꝙ piculũ pecume mutua⸗
te ptinebat ad debitoꝛẽ cũ ſua facta fuiſ
ſet h mehilominus vſurari?ꝰ · F ibi. Ni⸗
miruʒ cũ in mutuis wris weli interp̃tatis
ſpe lueri pnᷣeipaliter factis dubiũ ſeu pi
culũ a fenoꝛe nõ excuſat ut ̊ declaratuʒ
eſt. Inſuꝑ in deõ caſu raro accidit q; pe⸗
cuma ſie mutuo aceepta pereat mſi fu eit
culpavel negligetia illius qui pecumam
accepit · et i deo qᷓ ſie mutuo dat pecumã
Pʒ ĩ fauoꝛẽ ſuũ illo qð ſepiꝰ accidit.nee
Hhʒ ↄtra ſe mſi qð rariꝰ accidit · ꝙ ſi obi⸗
citur illud qðᷣ pomtur. C. de nautico:feno
re. l.i · ſeʒ talẽ ↄtractũ ab obßuacõe dum̃
vſuranꝝ eſſe liberũ. dicẽdũ ꝙ lʒ nõ ſit eõ⸗
mums vſura tñ eſt vſura · Hine glo · ſuper
jllsð bu. »mumũ vſuran · dic. H nõ cẽte
ſynay q; liez ſit liber ↄtractꝰ a ↄuũi vſu⸗

ra.· tñ nõ liber abvſura cẽteſma · Pro ;

ſeiendu ẽ ꝙ ut tagitur extra de excel. p ·
ce· in ter dileos. m glo· triplex eſt vſura.

uij

Prima vſura cõmũuis et ẽ illa qᷓ in die
vel in ſep timana vel m mẽle excedit ſoꝛ⸗

tẽ ſic patet ibidẽ textu de clerico ludẽte
ad taxillos q cceſſt ſo cio · xi · ꝓ · xñj · et
ſic ᷣma die potuit excedè. S cda dᷣꝛ vſura

Zſna ⁊c illa q excedit ſoꝛte im anno

ercia dicitur vſura ſeptupla vel ſexa⸗
geſima et ẽ illa ꝗᷓ exeedit medietatẽ ſoꝛ
tis mfra annũ. Quarto qn bomtur vtrũ⸗

q; ſ̊ dubio et foꝛtuna et tũc accipiens

vltra ſoꝛtẽ aliqd nõ tenetur reſtituere
q; rõ veriſilis dubn ↄtractus lomõi ex⸗
