opata malu. Dilr illi ci wetmt adulte

riũ noccaſione dat ee binrion oͤn

oimaipa rea tenebit᷑ (Ruartu ycem eſt
ſacrilegiũ. ↄmittit enĩ ſacrilegiũ eo gvi
olat ecelie ſacr̃mi frangit nidẽ in mimo
mo pſtita. vñ ſacrilegus ⁊ heretieus diee
retur qᷓ ſacr̃m ecclie peclibz co eulcaret .et
Hvtiq; ſa cr̃m mrimõñj ym aplin magnü
eſt (Qumtũ pecẽm ẽ dilapi daeo tpaliuʒ
reꝝ quas furti ſbtrahit a marito ꝓ eo
ferẽdo eadẽ adulto· vel ſa ltẽ ab adulte⸗
ro clã reeipit tlia qᷓ; preeiũ ſcoꝛti depau⸗
perãs vxoꝛẽ illius et filios vel heredes · et

ſic ↄmittit furtũ reꝝ tpalm̃ Hextũ eſt irz⸗

reparable oppꝛobriũ liberoꝝ adultere
q p h̊ nnus derogat filijs legitis·

ð ꝓů · vj · Nõ gradis ẽ culpa eu quis fu⸗ 2

ratus fuit. ſ. reſpeũ adultin Heqtur. m
autẽe adult eſt pꝛopter inopiã ꝑdet aĩ aiag
ſua·turpitudmẽr ignomimaag regabit
ſibi oppꝛo briũ illius nõ delebit ·.. in ⸗
liſ. Nð en oppꝛobriũ maiuſ qᷓ; mreʒ hr̃e
adulterio diffamata? Plus tñ dero gat
Hmõdi ſpurijs de quibʒ ſapie · in. Fulin ad
ulteroꝝ m ↄſumaco e erũt⁊ ab imoͤ tho⸗
ro ſemẽ extermĩ abit᷑· et hiqð e vee
erüt in mchilunputabutur et ſme honoꝛe
erit n oiſſmma ſenectus eoꝝ · Heqnitur ·
acones en imq dire ſut ↄſu⸗ mationes.
Crcns eſt ↄfuſio ⁊ offenſio viri⁊ omuũ

bus agedis. ita ꝙ dueit᷑ ad ðᷣmũ ꝛtẽptũ

parentũ eera et pꝛopinquo*ν quos o⸗

mnes in explebli o beecata libidie d»tẽmt
et eoꝝ reuo caco es vilipẽdit. Sʒ qᷣd mira

ecũ legitur de medea ꝗ q pr̃eʒ ſuu regẽ de⸗
chem fugiẽs cũ adulto ſuo aſone fratre

ſuu abſmthiñ ſecũ duxit vna cũ pris diui

tijs · Et cũ prem mſequẽte videret frem

ſuu mebna diniſt: ac m via pfis pꝛopin
quãtis piecit·. qtin m mebis ſilij colligẽé

dis tardamt ꝙ filie ſpaciũ ad naué fu⸗
giedi dedit ſieq;e cũ adultero euaſit naui

eo ꝑ puenit in ꝓfundu maloꝝ· Nullum
eni faceinus iam abſoꝛret ut ſie ſequat

as affectat · Exptũ eſt enĩ ꝙ qnʒ vneno

tã »parẽ ; ples exti inguerst · ut vel tlibz
medijs ad vcupita friicoem adultinã li⸗
berius puemrẽt · Maxiĩe wro ↄſurgut o⸗
ptiones multimode moꝛtis ex vtraq; ſbe⸗

AIpm quoꝝn t amcoꝝ Mo nũ eſt ↄuͦe ſcan
daluz to tius terre ꝓuoca cõ oĩmvel ad
blaſphemavel ad mitacoeʒz · cũ tñ ſcan⸗

dalũ acliuũ ſit moile pecm· utz ßa he ·q.
xlimj. Etia ſi q́s ſcandaliſaueĩt vnũ de pu
nllis 4 q in xp̃m eredunt expedit eic. Ex

poc eni ſcandalo ſequutur mſimte detra⸗

ctõnes oblocucões ⁊ llia Qecimũu ẽ ſup
po ſico ptus aliem · cu ſez viro ſuo ſuppo⸗
nut partũ alienũ tanq; ſili legitimu. in
quo caſu vix ab aliq ↄ feſſoꝛe lʒ expto da
ri pᷣt ſanũ ↄſñili. ρ wel adulteri mamfe⸗
ſtat m oppꝛobriũ nõ ſolũ mulieĩs ſ̊ enã
virin ſlioꝝ ae omiñ u amicon. el vmittit

auũ obliuio timoꝛis deii omi⸗ .

APn .

ſyuriũ aceipe alioꝝ heditat · wl demq;
ↄtrabẽ pmittit cũ ſoꝛoꝛe fratre xel ſilibz·
De quo caſuvide in eepto · vij · hmone
lx vEngecimu eſt inceſtus cu »ſang⸗
neawe affim ꝗ 4 ſepins ↄcurrit cũ adultio
et Hpeẽm in ſe Fuius eſt qᷓ; adulteriũ ut
poſtea videbit᷑ Ihuodecimũ pecm eſt ra⸗
ptus wlviolẽta opp̃ſſio · qdð vtiq; peecatũ
q q; ſił ↄcurrit multũ q; aggraua di⸗
noſet · Inſup reſtãt adhoue multa peca
ſpecificanda · de q; bz g'a breuitatis ſup ſe⸗

deo Kic ſüt ficte ↄfeſſõ es · mdigne ſac⸗
mẽtoꝝ ſuſcepeõn es · dieꝝ ſo lẽ muũ vio la⸗

tio nes. ſetuum oʒpreſſiones · ſterilitatũ

ꝓcumcõn es· et multa ſilia · A quibz nos

a᷑᷑EE

— — ☛ ——-

pſeruet dñs nr ihus xpᷣus. Amehn⸗ ſignũ ꝙ ſaeriſieiũ fiebat p vili cã. Et diſ

¶ de pena adulterij et lege zelotipie
ac de multipliei adulterio qð ↄmittit
cũ vxoꝛe ꝓpria ex mmio amoꝛeꝛlibi⸗
dims ardoꝛe· Sermo ſecudusg.
On mechaberis. exo· xx. Pi⸗
ſo utcunq; de uitate adultp
Jam d pena ꝓ eodeʒ taxata
breuiter videamus ¶ Dꝛo cq;
ſeiẽdũ· ſi m adultio fuerint aliqui legi
time depheſi · tüe ↄtra illos pomi᷑ pena moꝛ

us · lemt. xx· vbi dꝛ · Di mechatus q́ͥs ſu⸗

erit cũ vxoꝛe alteſus ⁊ adultiũ ꝓpetraue
rit cu vxoꝛe ꝓxiſui moꝛte moꝛi atur⁊ me

chus adultera. Si vero fuit adultii oc

eultũ iĩta nõ poterat ltime ꝓbari· wel ſi
ſaltẽ erat ſuſpico de adultio·tũc ad amo

uenda tlis ſuſpicoms meertitudmes oꝛ⸗

dmn ata fuit a dno lex ʒelotipie.de ꝗᷓ ha
letur nu. v. vb⸗ . Sir cuius vxoꝛ erra⸗z
uerit maritũq; ↄtem nẽs doꝛmeit ecũ alto

viro ſ maritus deprehedere nõ qmue⸗

rit ͥ latet adulteriũ a teſtibʒ argii nõ pᷣt

qʒꝝ nõ eſt muẽta in ſtu pro.ſi ſpus ʒelo ti

pie ↄcitauelt virũ ↄtra vxoꝛẽ ſua que vel
polluta & w falſa ſuſpico e appetitur.ad
ducet eâ ad ſacerdotẽ. ut. ſ. ſacerdos ꝓ
ea ſaerih ein offerat doo ad mueſtigada
ſuſpieoms certitudmẽé. Erat igié oblato
deeima ꝑs ſati farme.nõ qide ſmile ꝗᷓ ẽ
farma delicatiſſma purgatiſſma ſic m
abjs ſacriſieijs nee triticee ſed oꝛdea cee
q ut ibi dic Rabbi ſalmõ. Oꝛdeũ eſt pa⸗
bulu mmenti:cui aſſnnila adultera. nee
fundẽt ſuꝑ eã oleũ qð eſt fomẽtũ lumis.
ↄmter adultiu ſit m tenebris.nec im⸗
ponet thus qð ſigt deuo coeʒ. qꝛ ſacriſici⸗
um hoe offertur ex adultij ſuſpicone nõ
ex deuo coe · et hoc ſditur cũ dᷣ. q; ſacri
ſici zelotipie eſt oblaco mueſtigãs ad
ulteriũ · Sacerdos igitur ſtatuet mulie⸗
rẽ coꝛã dno⸗ ſad tẽptandũu ſi ex terroꝛe
ↄfitere᷑ adulteriũ:aſſumetq; aquã ſcãʒz.
vbi die Rabbi ſalmõ. q wocatur ſcã qꝛ
ſumebatiir de labro eneo feõ de ſpeculig
mulien deuotaꝝ de quibʒ latius pʒ alibi.
et fundes aquã in vaſe hcNili ponet illud
m mambʒeius · et pauxillũ terre de pau

mẽto tabnaculi ſumẽs mittet m aquà m

coopertet Laput mulieis ad maioꝛẽ eiug
ↄſulioné⸗ Et ſeribet ßmo ſephu mmem⸗

brana nomẽ dei tetra gmaton faciẽs eaʒ

iurare ſup illud ꝙ nichilviro ſuo nocuit
in Hins ꝗ ſibi o biciũtur· Vñ mẽbrana p⸗
prie alaveſptilioms· et ̊ aſſunmnt q wo⸗
cabulũ ꝑ ſile ad deignãdũ vile ꝑgame⸗
nu.Doꝛro ſi vir illuus nõ erat cotetus cũᷣ

miramto vxoꝛis· tue ſacerdos in feõ ꝓce⸗

dens in eadẽ mêbrana ſepſit maled eo es

ſeqntes: pus tnvbis meipiés ab mnoce

tia mulieis quâ quilibʒ p̃latus deſidera⸗

re debz 1nõ culpã⸗ Di mquit nõ dormeit

vir tecũ ⁊ ſi nõ polluta es deßto viri thoꝛo
nõ te no cebũt aq iſte amariſmme quas
maledcà ↄgeſſi. ſmaute deelmaſti a viro
tuo atꝙ polluta es cocubuiſti cũ altero
viro hijs maledicrtõmbʒ ſiacebis· Det
tibi dnůs m maledicłõ eʒ exẽplũq; cũcto
rii.i. oẽs te vidẽtes tibi maledicãt:⁊ alie
mulies exẽplo tuo territe adulterari ſo⸗

midet. Et tüc ſpecificat dicecs. Dutreſcere

faciat deus ſemur tuu.q̊ eni mẽbrũ pmo
denudatur ad adultiu et tumẽs vterus
tuus dirũpat q; circa vmbilicũ imn muli
eribz viget luxuria. Et dicet mulier. amẽ

ame. Dem de ſacerdos abraſit omeʒ mẽ

brane ſeptura in aquis ut dic mgr in hi⸗
ſtoꝛijſ. et dabat mulieri bibẽ etia violen⸗
ter ſi nollet accipe· pus tñ de mauũ muli⸗
eris ſacriheiũ zaoerpi⸗ to llẽs leuãs co
ram dno ponẽſq;ʒ; ſuꝑ altare ut ſie fiét ex⸗
audicõ in oblacõne ad abſo luẽdũ mno
centè ndemnãdũ nocentẽ· Do ſtqᷓ; & bi
bit de aq;ᷓ illa ſi rea fuit adulterij ptranſi⸗
erũt eã aq maledictõms t inflato wentrè
ↄputruit femur eius.eratq; mulier ĩ ma

ledicłõem ꝛin exẽplũ omi ꝓplo · Er di eit
mægr m hiſtoꝛijs · ꝙ vterus tumebat n
ydro piſm nõ tñ ſtati ſ̊ paulati uſq; ad

x.moſes donec tandẽ dirũpetur · ꝙ ſi pol⸗
luta nõ ſuerat.inuem ebatur innoxia ma
mſeſto indicõ.qʒ ſi fuerat ſterilis fiebat
fecida pariebat maſculũ meſe.x. Dicũt

etia quidã docloꝛes lebrei · ꝙ vtute illiꝰ
aq ↄ cipiebat etia abſq; vircli ſemĩe . et H

erat vnu de miraculis pmanẽtibz · ſliẽ fuit

deſcenſus manne p· xl annos· ac ꝓtectio

nubis et hlia· Dredicte autẽ aque dice⸗
batur ſancte ꝓpter nomẽ dñi dilutum in
eis· Diceb atur etã maledeẽ ꝓpter male⸗
dicta m eis ↄgeſta. DNeebãtur ſilr ama⸗
riſſne ꝓpter effem qui qn q; ſeqᷓbat᷑. Et

tlis lex a domĩio ſuit introducta ad duri/

cia coꝛ dis viroꝝ.hẽ libellus repudij ſuit

pmiſſus eo ꝙ ꝓmpti fuerant ad eſfunde⸗
dũ ſangnẽ. Ecce quãta diſtrictõe male

didũ adultiũ occultũ mueſtigabat: qua
ta ↄſuſiõe ⁊ maledeone a ſummo indice
pum ebat ut ſic oſtẽd eret in eo nõ ſo lũ
multiſoꝛma hn deteſt ablia ꝓp etrare eri⸗
mna ac redũdare diſerimĩia nõ ſoluʒ in
ſe h etiã in alijs et ̃ſertim in viro · Dic en

Tero·ſupꝑ epłlam paul ad eoꝛm et pomt
xxxij· qij· c· Inꝰ ingio quis poſitus qeu⸗

q; peea feceit nõ ꝓpriã mmfuſcant ugem
ß ſoꝛnicacõ etiã vxoꝛẽ comquinat ut am
nõ ſit viro ſuo licita h adulta q; vir pdit
mus petedi debitũ · ſie ecõtra virũ comqui⸗
nat vxoꝛis foꝛmcatio ſi poſt adultiuʒz oã
ↄgnoueit ita ꝙ ad officiũ ecciaſticũ oꝛ⸗
dmari nõ poteit eo ꝙ big amus efectus
eſt. utz. xxiiij.di. e · h cums vxoꝛ · et. e. ſe.
cde⸗ niq; rig oꝛ ſeuetas vdtme vmdicte ꝓ
ſͤ ſcelè ſatis pẽdi pᷣt m pumcone damd
adulteriũ qudẽ ↄnitteus ſj hinlitor pe⸗
mtẽetis.cui poſt rñ ſu ꝓpheticu.dns q; traſ
tulit pcẽm tuũ · quãtuʒ ad cul pa eã re⸗
mttedo ꝗꝓpteratriconeʒ· et quãtũ ad pe⸗
na eã tẽperado ne coꝛpaliter moꝛẽtur per

ᷣmã vmdcãm ſic dignus erat ſcᷣʒ lege⸗
¶ Quadruulici tñ vm dcã do diſpo nete

pumtus ẽ (Ormmo mm moꝛte filn ↄ cept m
adultio· nec poterat dauid Hmli pma im
cin ere cilieio vita ipius a dnopeibʒ im⸗
petrare eo ꝙ blaſphemare fecit imim cos
nomẽ dyi m repꝛobacoe ſaul⁊ elcoe da
nid m regẽ· q̃ t ſatis peioꝛa fecit q; ſaul
[Heðo im moꝛte ſilioꝝ alioꝝ· Abſalõ eni
oceidit amõ· ioab abſalõ:ſalomõ atomã
vñ ꝓſeqtur ibide ꝓpha.qᷓ; obrẽ non rece⸗
vet gladms de domo tu à Cereo in pſecu⸗
tone qꝗᷓ pſecutus ẽ eũ ſilus ſuus abſalõ
pᷣmo iudicõ ſic pᷣdixerat nathan ꝓpha in
pſona donim · ſuſcitabo ſup te malũ de do
mo tua. Dic en greg · ꝙ ꝓ peco betſabee
inſurgẽtẽ ↄtra ſe filiuʒ fugiẽs reduxit ad

meretrix · i· di

ammũ malu q8 fecit ⁊ tumelio ſavᷣba ſe⸗
mei nõ tà ↄuicia q; adiitoꝛia eſſe credi⸗

dit qbʒ ſe purgari ſibiq; mſerei poſſe in
dicauit. Hille · Pinc wolẽn ſemei maledi⸗
centẽ interſicé ꝓtinus mhibuit dieel . di⸗
mitte en ut michi male dicat iux pᷣceeptũᷣ
diiac((Nuarto m vi olacoe vxoꝛuũ ſuaꝝ ·
et H a Po ſilio:vñn ſbᷣditur ibidẽ· Et doꝛ⸗
miet cu vxoꝛibz tuis m oculis ſo lis Hhiuꝰ

id e mamfſeſte coꝛã omibus. ut ſic in quo

peccanit m eodẽ pumretur · Et hec quide
deã ſufficiant de adultio qð ſit ꝑ aceeſſum
ad alienũ ( G. po teſt etiã adulteriũ⸗
mitti multis modis mm vxoꝛe Pa· q· ſ. ad
ulteria duplice Hnt oiginé ſ. mumus a⸗
moꝛ vxoꝛis· et mmius ardoꝛ libidimis et
talis m ſeptura vocatur amatoꝛ ardẽtoꝛ.
go qude ſon eſta ẽ amoꝛis h̊ mag nitudo
deſoꝛms. mehil aute intereſt ex qᷓ hone⸗
Na cã quis inſamat. Vn Heotus in ſentẽ
tijs Adulter ẽ mq́ t in ſua vxoꝛẽ amato:
ardẽtioꝛ · Et mfra. Nichil ẽ fedmis qᷓ; vxo
rẽ amare qi adulter (Ormũigit adul⸗
ternj genus in coinge Pa é cũ querũtur
vene navwel admuétones ſterilitatis · De
weneno autẽ dꝛ . xxxij· q: nj. et ſut vba au⸗

guſtmi de nuptijs ⁊ ? cupiſcẽnjs · vñ dici⸗
tur ibide· c .· Aliqn eouſq; puenit hee libi⸗

dmoſa erudelitas vel libido crudelis ut e⸗
tia ſterilitatis venena ꝓcuret · ethl . i · q; uiſ
mcehil valueit ꝙ ↄceptos ſetus intra vi⸗
ſeera aliquo mõ extiguat woleẽdo ſuã ꝓ⸗
le prius interire q; viiẽ.·à ſi in vtero vi⸗
uebat occidi anteqᷓ; naſei. Proꝛ ſus ſi abo
tales ſut ↄ uiges nõ ſut. Glo·id ẽ ium co

iug nj nõ ßuãt · nec excuſanta peco ꝓ car

vali ↄnnxtiõe utↄm ges:· et ſi ab micio ta
les fuerũt nõ ſibi ꝑ ↄnu bin hpꝑ ſtuprum
potius ↄuenerũt · Elo no qp diuges non
ſut qͥ eo ammo ↄiũcli ſut ut ꝓlis gnatio

nẽ impediãt . Hequit᷑. Si aute abo nõ ſut

tales audeo dicé · à illa qd amo do e mariti
& pena ꝗ aliq meretrix di ẽ
eſt· à ille adulter vxoꝛiſ.i.di gnus pena ꝗᷓ
aliqs adulter dignus é. Qmuirũ. cũ vtq;
indicetur homcida ſi fetus ſoꝛmatus et
ammatus erat · utz ibide ijn . e · ſeqñtibz · et
latius· Se de ſvmic · De adiuuẽtioibʒ wvero

— — — vw—— —
= e —

imnuemtur m lege vetel.l. gen.xxx viij. qp
her p pmogemtus made nequã à fuit mſpe

cku domi. vbi dicut doc loes hebrei · ꝙ ad
vxoꝛẽ ſua affieibatur libidmoſe⁊ ideo

vpᷣcauebat ne mpgnaretur ſemẽ fundẽs

extra vas debitũ. ne ſe; ex imp gnacone

nynuétur eius puleritudo ſeu fru ſtrare

tur ad tꝑs eius ↄcubitu. 3 Japter moi ma⸗
dico mulclatus muẽétus é apud eãa moꝛ⸗
mius ut dic glo· Pilr a fater eius ſemẽ
fundes ſupt terra eo ꝙ pmogemtus filiuſ
aſſcribetur fratri defuncko nõ ſibi peuſſuſ

a domio merabli mterit Eernd Wwero

adulterij genus exercotur in deteſt ab le
vcco ↄtra natura· quo qͥs abutiturvxoë

Wa. de quo vꝛ. xxxij· · vn in. c.adulte
rij maluʒ · vbi ſbdi. Alud qð ↄtra natu

ram elt exeerabir ſit m meretrice · H exec⸗
bilius fit in vxoꝛe· Nimiru cũ m H mmmuz

deroget ſacro mrmõn 2ingis vneſl a⸗

ti de vxoꝛe meretricẽ abhom natiſſmã fa
ciẽs · Dic em Richar. ſup. iin . di · xl. in ex⸗
poſcoe e· ꝙ q; q ad vſus tia natumi nõ

eſt vxoꝛ viro conceſſa? q; magis tenetur

vir cauere malũ vxoꝛis q; altertus muli

eris.ideo cũ ad vſu contra natum nulla

mulier viro ſit cõceſſa plus peceat vir
vtẽdo ↄ tra natura vxoꝛe ꝓPa q; meretri⸗

ce. hec ille · Yn m Pug.· Sivir polluerit

uxoꝛẽ ey E clauſtra pudoꝛis dimitti pt tli⸗

vir ſi ipa non fueit mculpata h vroleta⸗

ta· ſomno dcepta· vel hmõdi: qð ena pʒ
xxxij· q· vn c omes accuſaco estam in
tex. q; in glo. Et additur glo.ꝙ credit
vira poſſe dimitti eo polluit ſeipm ma⸗

mbz ꝓprns ; qmdã tn aln cotrariu ten et⸗

ſivero nſuetudmarie h̊ facet ſme pindi⸗
cio credo ꝙ tũc dinntti po ſß multomag
aute ehi ↄtra wlũtatẽ vxoꝛis ea rollueret
mãaibz· hẽ legitur ĩli· apũ utz ꝗᷓ. ßmõe . ix.·
eiuſdẽ pᷣcepti ¶ Terciũ aute gen?adulti
mttitur vxoem 2 6 oſcẽdo mõ mdeb;
to cu u libidmoſo nõ ſuffieit modus quẽ?
natura derormiat ut mulier in doꝛſo lace⸗
at vir autẽ in ventre mcũbat eiuſde.qui
modus ẽ nalis quo melms ⁊ faciluiſ mu
lieres deipiũt · quẽ modu quidã 4 ma⸗

ions wluptatis pᷣtermittũt mo dũ meõ⸗

hetũ admuemẽtes lʒ vas debitũ nõ omi

en tes et tales ut greqn ter moꝛliter tes⸗
cãt. Et hm Alber · in · ii · di · xxxj. ad nmin?
eſt ſignu morlis ↄcupĩe. vñn ꝓ tato dꝛ pee
catũ ↄtra natura.qꝛ mulier pꝓ illũ modu
E potelt ta faciliter 2cipe · gPpter að q̃næ⸗
tomagis duiat a mõ nàli tao dcerme“
mams eſſe peẽm Dñn relert Methoduis
vnã eſſe inter cãs diluum : q mulieres im
veſamꝛvſe ſupgreſſe viris abutebãtur ·
Pme etiã ſi vir ad tlemvel ſilem abuſum
exereedũ vxoꝛeʒ ſuãwellet co gẽ violẽter
vel ſaltẽ ſollicitare effica eiter · tue ſm be⸗
trũ de tharen. vir poſß dimitti quãtuʒ ad
cohabitacoem donee ſe coerig at. Et ſoe
mamfeſte pʒ. xx vin. q . e· vxoꝛ · et · c · ido⸗
latria · ubi plane de H. et ĩ glo· SGiwro co⸗
gno ſeit eã modo mn debito nõ ex libidme
hßß ex necitate · ql ꝓtũe natura alii mo du
nõ admittit⁊ hoc ad euitãda ſoꝛmcacoez
in 9pare vel ad ꝓereã dã ꝓlẽé. nlominus

tn peecat eã ſie ↄgno ſcẽdo.nee eũ neceſ⸗

ſitas excuſat a toto h a tãt.qꝛ mo dus
ille 2gnoſecèédi a modũ nature matio⸗
nalis eſſe dmoſcitur 1miũter nn pedienſ
2cepeoem vlis · vñ reputatur foꝛmcatio
in deo⸗ c. jdolata: q ad ſ̊ nõ eſt mſtitutii
miim i (uarn ꝓinde genus adultij
E . cuũ ꝗ8 traſgredi mtit naͤlem delcationẽ E
Nam lIʒ debitũ mo dũa locũ teneat actuʒ

tam ſie exereet quo luxurie libidmẽ au⸗

gmẽtarevel ſaltẽ plõg are valeatqð uti

ſignu eſt moĩilis ↄcupiſcẽtie t iudicat᷑

adultiũ ꝓpter exceſſiuũ ardoꝛe libidims
Atz ; xxxij· q· iiij. c.oꝛigo· ubi ſͤdiè Aqdul

ter eſt amatoꝛ m ſuã vxoꝛẽ ardẽétioꝛ. ule⸗

nim é fedius qᷓ; vxoꝛè amare q; adulte⸗
a. v bi dic glo· q; amatoꝛ ardetioꝛ ðᷣꝛ.cũ
tm vxoꝛẽ diligit ut apud ſe diſponat ꝙ; ſi
ipᷣa eſ ſoꝛte vxoꝛ alteqtus nõ minus ſecũ
carnaliter vmnſceret. Etr H adulter d: nõ
reatu crimĩs illius capitalis · ſ ſilitudĩe
adulter ine libidis · Nichil ennn ẽ adeo li
atũ ut nõ poſſit pmcies irrogari · Nec u⸗
ſus rei 2 de mnatur ſ libido· ut:·xlj· di e.
quiſauiſ. Rudã autẽ econůſo erga cõ⸗
iugẽ deſicictes affeũ amoꝛis et in ſamẽtes
appetitu libics ut optatu dſequãtur el⸗
fectũm aclu a iug ali ſuꝑ alin magiſ ama
tu cogitat ut ſic maioꝛẽ libidis xlcicez

M

detes ut ſe mutuo pluries ↄgnoſcãt ac tã

dteſtãde turpitudimi frequen us mſiſlãt

vires nãles pemtus eneruãtes.q cũcta

ſüt ſi ↄcupĩe moĩlis. vñ ſuꝑ dicto. c.oꝛꝛ
go quide honeſta erat amoꝛis. diẽ glo. ſcʒ

ſpes ꝓlis et vitacõ foꝛmicatiõis. h magtu

i llu moꝛte lex ſacra feriat ſi qs vir ad mẽę
eus m. iinj. dic. qy nec ibi moꝛs mfligebat
niſi ꝓ peco moili. de cã illiꝰ phibicoiſꝛ
peci gra breuitatis ̊ ſuꝑſedeo· Auartꝰ
caſus ẽ tẽpus ſacrũ.ſ. tepus dieꝝ ſole⸗

7

ↄeipiãt. Amd tales mñ ↄcubitiis adul⸗ quidã qu ſi animalia abſq; diſcrecõne
cerinos ꝓppetrare dixerim . pßt eũ et ſo la indeſm eter libidim u iut quos ego neec loe
olüũtate pperrat adultiũ· Vñ die Aug⸗ mutis pecoꝛibʒ 2 parauerim .· De qᷣbʒ Ps ſt⸗
et ponĩ · xxxij · q· v. c. q videit mulierem Nolite ſiel ſic equus et mulus Gepumũ ?
ad ↄcupiſcendu eã ia mechatus ẽ eã in denq; genus adultijↄmittit. cᷣ ex impe ci
eoꝛde ſuo· qꝛ enĩ greco wcabulo adulter tu libidis vilipeditur tos m mre ꝓhibi⸗
mmechus dicip cũ nõ alienaaiũx ſed muli tũ in diunerß cahbz ꝓut diffuſe p; in mo ti⸗
er vide ꝓhibetur apteveitas oſtẽdit. q; nibz de tribz p tibz pemtẽtie.· hmõe . xxxvñnj. tur
etiã ſolo viſu cũ turpiter vel mnupta co⸗ ꝓPter qð h breuiter ptrãſeo· Orimus ca en
cupiſcit᷑ adultiũ ꝓpetrat.· Glo. F eſt verũ ſus ẽ nnp̃g natio. cũ mulier meipit ꝓpm⸗ ve
in ↄing ato. imo ſme viſu ſoſa ↄcupiſcon ꝗre ad ꝑtũ. vñ.xxxij.q.iiinj:c· oꝛi go diẽ vyvy
tia facit reũ adultio. Dieit enĩ de pem di· ero. de ding atis · Imtetur ſaltẽ pecudes di⸗
i. e· Si cui enã nõ ↄtig at facultas ↄcube⸗ et poſtq; venter vxoꝛis intumueit nõ per⸗ H
di cũ conige aliena planũ tn ſit e aliq; dãt filios · Glo ſa. pecudes eni poſt co ce⸗ di
modo cuꝑetſi poteſtas detur eſſe facturũ ptu nõ coeũt · nee mulier faciat copiã ſui
nõ minus reus eſt qᷓ; R in ipᷣo facto deß⸗ coꝛpis a ↄ eepeone uſq; ad puriſicacoe;· P
hedatur Rumtu ita q; genus adulterij Seqͥ tiir imm glo. Derit en ptus ex freqn⸗
ↄnnttitur im adultims blãditjs a⁊ meret⸗ ti cuſſione · Sedᷣs caſus ẽ purgacõ poſt
tjs.ſ. in taclibʒ enoꝛnm bz. in aſpeclibug partũ · vn· v. di. pᷣcipitur.c.Ad eius vero
turpibʒ. in oſculis libidmoß. vbis luxuri 2cubitũvir ſuus accedè nõ debʒ quouſq;
oſis Rlibʒ qͥ enarraẽ wtat Hũanavereci⸗ qᷓ gignit ablactetur. Pee igitur q̃ ſiio ſ
dia · De qnibz diẽ ſero. et pomt᷑ · xxxij.q. ſuos ex pᷣua ↄſuetudme ad nutriẽdũ tra
zin· e· liberoꝝ · Ergo ut dixnmus m mat⸗ dut mſi pus purg acõis tps trãiſierit vi
momo opa ↄceſſa ſut· w luptates autẽ ris ſuis nõ debet ↄmiſceri · H ibi. Et E ̈ci⸗
q de mètricũ capiitur amplexibʒ in vxoë pue cauedu eſt mfra tẽpus qideci die⸗
dãnate ſut .· mimrũ · eu ðꝛ in dicoe onigo⸗ ra poſt ptũ · Dic enĩ aug · Semẽ nõ ſit mi⸗
ꝙ ul fedius eſt qᷓ; vxoꝛẽ amaè qᷓ adulte⸗ xtum ſangne· q; qnq; filij moꝛuitur ꝓpt
ram. Fz de hijs mereteijs abuſiõibʒ poſt⸗ loe · Et ſoe eſt werũ ſi m· xiiij di ebz poll p
ea latius videbit᷑ extũ wero genuſ ad tũ mulieſ vmſſceberis. et amplis nee fili
ulterij 2mitutur in mma frequẽtacõe ſi os nec ſilias ꝓereabis eo ꝙ ſemen virt
bidimis. ꝓpter qð efficaeus pfſieiẽ duũ 9⸗ cũ ſangne moꝛtiſicat᷑ .· Tereius caſus eſt
cupiſcẽtiã ꝓuocãt et in ſfãmãt vtedo ca⸗ meéſtruũ n ale vñ in deo · c · ad eius.ſbᷣdi⸗
lidis ⁊ libidiop̃ in ci bo potu ſeſe ꝑ hHmõi tur · ꝙ mulies cũ meoſu etis mẽſtruis det
ſuptionẽ potẽtioꝛes ad aclũ wenereũ red netur viris ſuis ↄmiſceſĩ ꝓhiletur.ita ut

——

do· i mmoderata exa cłõ ꝓ mmio ar do⸗ mmů jeiumonꝝ · pceſſionum letaman ·
neſta eã quig inſaniat· Sñ tlis exactõ multis caplis · vn ↄ cludit aug. ꝙ ſi quiſ
immoderata g& peecatũ eſt ut pʒ · xxxij · ſaeris no ctibʒwel diebʒ 4tpe eiunij m
q · i ·e · qequid inter ſeomgati nmnmogde⸗ ſeetur vxoꝛi ille morli ter peccat dũmõ te
ſtũ · glo · i · ſup fluũ. muerecudu. ſ. ꝑ blãdi merarie feeelt. Diẽ ecẽ gg· in dialogo.
tias metricias · ſoꝛdidũ ſeʒ ſemẽ ennttẽ⸗ mulier in nocte delcãtione vida et aviro
SSeg. hĩm nõ cuſpa nuptian »gnita demane vemens ad ſolẽmtarẽ m
Vn ibidẽ · q · vñ · e · nõ ſo lů · mſi · de . Hunt aecia ſanchi ſiepham a diabolo fuit mox

†

=GDG

ce⸗
i
de⸗
gi⸗

65
1o
44

C———JY — —

† ñ.

——.—=

arrepta Qumtus calus eſt ſaeer lo eus
vbi nec debet exigi nec reddi ſi pᷣt aluus

locus hr̃i pᷣm alber. Smaũut tùe in neceſ⸗

plicetia n vult euade crnme moꝛle · ¶ Te

cũd autẽ adulteriũ eſt ſpuale q p eoſ

mittitur qᷓ dogmatiſant erroꝛes ⁊ here

ticas pᷣmitates. De q; adultio multa legũ
tur m vetej teſtamto. qꝛ ꝓm tuũce erat ad

erroꝛ es ⁊ ad idolatriã · Eſt autẽ gramꝰ

pecm qᷓ; adultiũ carnale cũ aliena vxoꝛe
ℳ₰ℳv 9772 „ ℳ =—
vñ · xxiiij · q. ul.c.penul:ponũtur multe⁊

diüle Hétieoꝝ ſecte adùſus catholicã ſi
exoꝛte · q ab aplis ꝛ ſcĩis pribʒ vel cocilns

dãnate ſut · Sʒ ad huc qmcũq; ſep turam
ſcãm alr mtelligit qᷓ ſenſus ſpus ſancti
Ragitat a & ſepta eſt lʒ ab eccia nõ receſ
lerit.ſ.p ſniam tñ hencus appellart pt. et
de carms oꝑibʒ eſt eligẽs ꝗᷓ peioꝛa ſut ut
pꝛ ibidẽ .· c hereb. et fut vᷣba Jerom. m epla
ad gał vn de Hmõi dctoꝛibʒ erroꝝ ha⸗
betur · xxx vij. di. cerelatu· Doſteavero p⸗
textu ſmulate religiõĩs mnouate ſut he
reſes dinerſle. de qbʒ hetur im clem de Bꝛe.
m.c. ad nm. S; q; æ hac materia tacti
eſt. S. in· v · peepto ?mõe · x vj · A. et hmo
ne · xxj · N · P· ac eniã ßmõe.xxx · A. D. ideo
nue breuitati ↄſulẽs de II pleq pmitto
¶ Itrã ſimplex foꝛmeacõ eſt moꝛta⸗
le p cẽ̃m · Et vtruz aliqũñ fuit licitũ he
ocubmã. Et de meretricib⸗ grauitate
foꝛmicacõnis. ¶ Fer. inꝰ.
In mechaberis. exo. xx · Je⸗
cũdo mõ pᷣeeptu iſtud expo⸗
mtur de omi ↄ cubitu. qᷓ ſit nõ
qudẽ ↄtra fedus j abſq; fedè mrmõia
li · Et ſie expomit yſidoꝛus ſup exodũ. et
pomt᷑·xxxij·q:v·ce. nõ mechabeĩs.i.nec
quiſqᷓ; pᷣter mrnmnõij ſedera femĩs alie⸗
mis adimſeeat᷑ ad explẽdũ libidmẽ. Et
ßm h diſcerni poſſunt ſeptẽ ſpẽs adultnj.
Prima dᷣ ſoꝛmcacõ.q large loqndo voca
tur adultiuũ ·xxxij · qiiij· in. e. dicat aliqᷣs
vxoꝛẽ nõ habeo ideo an cillã michi aſſo
ciam . et ]. Cur qritur tle cõtubermiũ de qᷓ

nati filij nõ ſũt teſtes mrmõũij ſ adultij.

eur Hmõi ſuſcipiutur adultim qͥ pri pu⸗
doꝛi ſut nõ honoꝛi.dicẽte ſeptura· Adulte
ronkhilñj ſut ablvĩatio · hee aug. in quo dʒ

Sʒzmo iiſ

Fmõe de ſcõ Joh ãne. Ceterũ ſʒ jm iſRto⸗
rũ omis immũu da polluco dicatur ſoꝛm⸗
tur · Omis mmuda polluco ſoꝛmcaco ð
qᷓ;uis quiſq; diùſa turpitudis wolutate
ꝓſtituatur · Ex delcãtione em ſoꝛmcãdi
varia gignũtur flagitia qͥbʒ regnuʒ dei
clauditur ut hõ a doo ſepet. Et ideo ut

ibidẽ ſ dit᷑. inter cetera ſeptẽ vi cia ſoꝛm

catio maximũ eſt ſeelus · ſ. exteſue. qꝛ p
carnis immũdiciaʒ teplũ dei vio lat᷑ ma⸗
culat enĩ coꝛpus ⁊ aĩaʒ · m apim enmm ꝗqᷓ
ſoꝛnicatur in eoꝛpus ſuũ peccat· Soqnit᷑·

Sũt autẽ quida qui ſic aĩalia abſq; di-
ſcrecone mdelmẽeter libidi puiũt quos e⸗

go nec mutis pecoꝛibʒↄpauerim. Pecoꝛa

enm poſtq; ↄ cepint vltra nõ mdulgent

maribz copiã ſui.ſ̊ ibi · Tamẽ ut vᷣꝛ.xxx⸗

vj ql· m. E cũ S. formica c yvideat elſe

genus cuiuſtibillieiti oitus qᷓ ſt extra
vxoꝛẽ legitimã: ſpealiter tñ intelli gitur

mvſu viduan vel meretricũ vel ↄcubina⸗

rũ . Vnñ ſm Aſteñ. in ſũma ſoꝛmca eõ ꝓBe
d cã nättitur qn ſolutus ſolutavſu nãli
ↄgnoſcit· Et mtelligũtur ſolutus ⁊ ſolu
ta quolibʒ vmclo· ſ. umg ij- ↄſangmitatis

oꝛdims⁊ religiõis ſiue woti ↄtinetie · qu e

tñ ſoꝛmcaco grauatur m vgme v1 mutat

Eece⸗ turq; ſtupraus in ſcpturis

potelt · vtrum ſoꝛnica eo ſnnplex ſit pcem
moile · pti cũ oſee j· p̃cepit dñs oſee·va

de lume ubi vxoꝛg ſoꝛmeariã a fac ſilioso
ſoꝛmecationũ · ex ꝗ vide nõ eſſe moꝛle pee⸗
catũ. In cuius etiã argumtũ ĩ ſacra ſcrip⸗

tura ſnnplex ſoꝛmcacõ re pitur ĩ ãtiquis
pribʒz ſme rep hen ſiõe · Rẽ legitur geneſiſ
xvj. de abrahã ꝙ aeceſſit ad ancillaʒ ſuã
agar. et ]. genoß. xxx · legitur de ia co b q;
acceſſit ad acillas vxoꝛũ ſuaꝝ balã ʒel⸗
phã. Cap lo q;6. xxx vinj. legitur ꝙ iudaſ
aceeſſit ad thamar quã eſt mauit mere⸗

trieẽ·& nõ viðᷣꝛ eſſe moĩile pecm. Ad ſ̊ di⸗
cedũ · ꝙ abſq; omi dubio tenẽdũ eſt q;

ſoꝛnicacõ ſnnplex ſit moĩ le pecm.qð ptʒ
tã rõne qᷓ; ancte.· Primo rõne pzʒ m tho·
ßa ße. q· C. liij · q pecm moĩle ẽ ome pee
catũ qðdð ↄmittitur directe ↄtra vitam ho⸗

mims· ſoꝛnicatio autẽ ſmplex impoꝛtat

4

Ad maioꝛẽ autem euidẽtiã primo qri

iSnoriaeo es qvergit in nocumtũvite eiil
ꝗᷓ eſt ex tali ↄ cubitu naſciturus videmꝰ

enim in o mibʒ aralibʒ in q bʒ ad educati⸗
„ 4 - . . e, „
nẽ ꝓlis reqritur cura maris a femie ꝙ in

eis nõ eſtvagus ↄcubitus ſed maris ad

certã ſemnã vnã vel ples ſic pʒ in omi bʒ
—?’ ● „ ℳ. . 7 ℳ. 8
auibʒ. Secus autẽ eſb in a alibʒ in ꝗbʒ ſo
la feia ſufficit ad educaco ez ſetus in bʒ

eſt vagus ↄcubi tus. Mamſfeſtũ eſt autẽ?

ꝙ ad educacoem ſõis nõ ſolũ requirit᷑
cura mris a qᷓ lactatur h̊ multomagis eu

ꝛa pris a quo e inſtru edus docedus ac

in bomis tã exteioꝛibʒ qᷓ; me oꝛibz ꝓmo⸗

uẽdus · Et ivo ↄtra natunã hois e ꝙ vta⸗
turva go ↄcubitu. h opoꝛtet ꝙ ſit maris

ad determmatã fe mina cũ qua pmaneat
diu vel etia p tota vitã. Et mde eſt ꝙ na⸗

miralr melt marilg in ſeẽ hüüana ſolliei⸗

tudo de eertitidme ꝓlis · q eis nnmiet e⸗
ducaco ꝓlis. q cert: tu do tollètur ſi eſſet
vagus concubitus. Pee aute detinin aco
certe ſemie mrimmomũu wcat᷑. et ideo dᷣ

elſſe de uire nali· Sñ q; ſoꝛnicaco eſt ↄ co

bitus vagus ⁊ ↄtra bonũ ꝓlis educãde.
ideo moĩle pcẽm ẽ · Fumis vtiq; Im ſpẽm
qᷓ; peca q fiũt ↄtra bona exteioꝛa ut fur⸗

tu ⁊ ha. In ar gumẽtũ Huius m ooõs le⸗
gsos filij q de cubims ſut vitupab les ſũt
et ↄtumolia eſt in eis ſie naſci: nec de uu
vri m hereditate ſuecedẽ pnt ab mteſta⸗

to.qð oꝛdmatu ẽ in penã delicłi prm. Da⸗
— —4 — „ 7 —
tet hoe etia anete · Nã aug. ſupꝑ exo · dicit

at po nit᷑· xxxij· q· inj · ¶j vtrũ. in fi ꝙ no

IT* . erern

cus deubitus atq; illoꝝ mebroꝝ nõ legi

nmimus vſus ꝓhibitus mtelligi deb et. Et
iterũ aug in qoõmbʒz deut. et pomt e · ti . c

métrices eſſe ad mẽtrices accedè phi⸗

bet dnñs quaꝝ publice wenalis ẽ turpitu

do. Dicit᷑ enj deut. xxiij . Nõ erit metrix de ſi
liabz iſahel neq; ſcoꝛtatoꝛ de filijs iſrahel

DPꝛo q́ nota· ꝙ; in d cõ · ¶. ß vtrũ · dꝛ glo ·
B viðꝛ ſurgẽ mextricablis ↄtrarietas
Na m deut· licitu erat hr̃e ↄcubmã dare
„7„7„ 177„7 * ₰ ₰
ei peiũ ſue pudicicie eã dimittẽ. Die ec

Iſxtur exo-xxj. Si qs wendidejit filiã ſuaʒ

m famulã nõ egredietur hẽ aneille exi⸗
re ↄſueuerũt · Supꝑ dic mgr in hiſtoꝛij
et alij ctoꝛes · ꝙ tles wendebãtur m co⸗

æxubmas ut puirét in leclo.· et ex cõſeqnti

tᷣ ↄeubims fi erẽt vxoꝛes ſi placerẽt viriſ

Et tales quigã emẽ ſo lebat ꝓ ſeißis vel
p kilijs ſuis. Hi S& ſibi qs emeĩt⁊ ei diſpli

cuerit eã acci pe im vxoꝛẽ tũc nõ egredie

tur an no ſeptio ſic ancilla ·i.ſme pᷣ cio .

qꝗͥ ea hiliauit dote wſtes nuptias id ẽ
viru ei puidebat ꝓ p̃cio pudicicie · ꝙ ſi
ante ſeptimũ annu ei diſplicu eit wonde⸗
di eã alteĩ poteſtatẽ nõ habebit nec pudi

cicie pᷣeiũ negabit. ꝙ ſi eã in vxoꝛẽ duxe

rit tùc iuxta lege vxoꝛũ faciet ei· nec ſme
libell o repudij egrediet. Sivero nõ ſibi
ſ ſilio eã emeit tc inxta moꝛẽ filian fa⸗
eiet illi. ſ. dado ei dotẽ ⁊ alia ptinẽtia ad
nuptias hoc excepto ꝙ paretibz puelle
il dabit ꝓ munèẽ ſc apud hebreos ↄſue⸗
tũ erat· utʒ gen.xxiin· de parẽtibʒ rebecee
Natio huus é q; pecuma quã pareti bz
dederat ꝓ ßuicio pu elle putatur h p tli
munè. ꝙ h iſta refitata ſilio ſuo alteraʒ
acepat · tüc ꝓuidebat abiecte nuptias.
vſtnnẽta · et p eiũ pudicicie · ſ. d teꝛ hoc

Em arbitriũ iudicu eo ꝙ huliata.i.deſlo

mata é a ſilio ſuo. Et ſi iſta tria nõ fecerit

id ẽ ſi nec iße eã de floꝛau eit nec etiã filiꝰ
eius nec eã ſibi nec hlio in vxoꝛẽ accepit

tũc moꝛe ancillaꝝ gtis egredietura abſ

q; pᷣcio ſibi dato · Ex q bʒ liquido pz licitũ

fuiſſe in deis h̃e ↄ cubnas· Sʒ in decalo

S0 m interpta coem aug · ꝓhibita fuit
omis ſoꝛmcaco· Tandẽ rndet glo· ꝙ ills

in deut in telligitur de cõ patia pmiſſiõ e. .
eſt. pmittitur minus malũ ut maius eui⸗

tetur · utz. xxxiij · q · ij. c. Si quid veriꝰ. m
glo. et · xx vj · q/ ij. e. hij ꝗ:lʒ mve tate illᷣ
ſp fuit pccm. Dicitur etia thobie ii nj. At⸗
tonde tibi ab omi foꝛmcacõ eꝛ pᷣtervxo⸗
vẽ tuã nõ patiaris crimẽ ſcié. Crimẽ aũt
in ſaera ſepᷣtura ðᷣꝛ eſſe moꝛle pecm. vnde
dys in vin dlcãm Hums vien filjjs iſrabel
cu filiabz mo abitaꝝ ſoꝛmcãtibʒ us vᷣe nuᷣi
xx v · inſſit dũñs pncipes eoꝝ ſuſpendi qꝛ

erimẽ nõ impedieb ãt · ph mees pᷣuemeſ

executionẽ iuſſiõis zambri cũ madiamta

ſoꝛmicãtẽ mterfecit ae eternũ ſacerdonũ

SPmeruit o cciſiq;ʒ ſut de pplo ꝓpter illud
ermèxxnij lia. In noua q; lege ꝓhi
byta le git᷑ ab aplo dnte·j·ad coꝛĩ.v · neq;

roͤß
xepn

tun
e
lna

—

— ,—

miſi pus ſup H

.

ſoꝛmeemim ſicut quidã eoꝝ foimæ ſiir Hlios ſozmicationũ. tñ ea aceepit vx

et pierũt vna die.xxiij.nnlia. Judicatur
inſuꝑ ab eodẽ moĩle pccm. qꝛ vꝛ· j· cœꝛm⸗

vj · Nolite ermre· neq; ſoꝛmeatoꝛes ne⸗

q; ydolis ſmiẽ tes neq; adulteiꝛ ẽ regni:

dipoſſidebũt. Et iter uz ad galathas. v.

pᷣmiſſa foꝛmcatione cũ quibuſdam alija

vienjs ſubdit.qm talia agut regnum dei
nõ poſſidebũt · Hinc · xxxij · q i· e ult. dꝛ qy
depmrio tlis pnia debz im pom qlis im po⸗

mtur de adultio ſoꝛmeatiõe homieidio ⁊*

alijs cminalibʒ. ⁊ ſic nuqᷓ; licuit he co ca

binaz . Ad obiectũ igitur dõm m tho. m

iij dif. xxxiij. ; vbicũq; leg itur in wte

ri teſtõ aliquos ſcõs pr̃es habmſſe cu⸗

bmas ut abralã iacob damd et ſiles qG6
neceſſe ſit a peco morli excuſari opoꝛtet
eas eſſe mr mõio mctas th dici cubi⸗
liqd de rone ↄcubie. à m mrimõͤun

₰

oꝛ dinat ad ſuũ pnᷣcipalẽ ſinẽ qui ẽ lonuũ
ꝓlis vxoꝛ viro ↄiũgitur mn ſolubi ſiom cti
one vel ſaltẽ dmturnact 2tra ̊ nõ é dil.
renſaco. S; quãtũ ad ſedᷣm hinẽ qui diſ
penſaco fanmnliet mmcatio operũvxoꝛꝰ⸗
ingitur ut ſoca· S; deerat hns qᷓ ecoci
bme noĩabatur. vñ nee abaloã agar co
cubmã ad petieõem ſare dinnttẽ potui ſy

pus ſupꝑ Hi wlũtatẽ dei p rnſu rece⸗
piſß. Die oem RKichar. ſup. iij. diſ. xxxin.

ꝓp agar fuit ꝛincla abrahe mdiſſolubili

vmculo quatũ ad mutuã ptãtẽ eoꝛponũã
vñn m reiveritatẽ fuit vxoꝛ·ſ qꝛ nõ Ba⸗

F Emis aute

rem. ſic etia textus ſe onare vidꝛ 4 dic. Hu
me tibi vxoꝛẽ ſoꝛmcaconũ. Ot nõ ſo luus
licituʒ eſt. utʒ xxxij.qi.c. mtegtas. E. cũ
E.et. e nõ eſt culpadus ſ̃ euã meret᷑ ta⸗
lẽ de ſterquilimo vicioꝝ extralhẽs. ut pt;
ex de ſpoſal.vbi ðꝛ.c.nter opa caritatis

noõ mimu eſt ermntes ab erroꝛis ſui ſemi-
ta reuocare · Etj. Statunnus ut omibuſ
3 publicas muliés de lupanari extraxe⸗
rint duverit in vxoꝛos qdᷣ agũt in remiſ
honẽ ꝓficiat peconꝝ (XS& h qs ↄtedat

tles fuiſſe dũtaxat ↄeubinas non vxoꝛes

ſup hoc qri p̃t· vtrũ cubitus ↄ eubmariꝰ
ex diſpẽſaeoe vᷣmna poſſit fieĩ ſme peccato
moili· pti cu dinoſatur eſſe ↄ tra vnuʒ de

Fiapis legi⸗ nature ſ. cõtra bonũ ꝓxj.

ms earnalis ↄ cubitus ſm nle madicium

4

ꝗ ſ rndet Richar. vbi. . ꝙ tlis eocu⸗

bitus ue in plibz tra bonu ꝓligs qꝛ to l⸗

lit debitũ oꝛdmẽ parẽtũ ad plẽé. Pic enim

aug · ix · ſup gen. q; bonu ꝓlis ut aman
ter ſuſepiatur benigne nutriatet religi⸗

oſe edueæt᷑quo bono ut in plibʒ caret p

. .

les gemta p ↄcubitũi ſoꝛmcanũ· (uia tñ

ↄtingẽ poteſt ꝙ hõ cũ mu liẽ uemat cũ
nõ eſt mr mõialiter in ctus et mulier cũ

viro ter bonũ ꝓlis 1 ꝓlẽ amanter

ſuſeipiat benigne nutnant religioſe e⸗
Ducet. et ꝛo vidi ꝙ ſi nõ obſtaret aliud

ꝙ; mco ſupᷣdcã ↄcubitus ↄcubim arius in

ſt en ↄtra bonũ ꝓlis q eſt pncipalis ſi

vncipiñ eſt m moꝛalibzʒ.

pᷣ deõ caſu po ſᷓ ꝑ diſpeẽſatio nõ ↄditoꝛis le⸗
gis nature nõ eſſe peẽm morlo. Ergo di⸗
cædu.q; adhuc ẽ alia racõ. qꝛ ſci in nullo
caſu pᷣt ſi eri nude vel abſ. q; coꝛrup coe debi

bebat anctatẽ mriſfamilias in regunme
domus ⁊ familie nec ꝓles ſua ſu ecederæę
debebat im hereditatẽ · do q ad ̊ erat a⸗
cilla. Per ſictei fuiſſo abrahã eã a ſe eicẽ

Ipter momeõem ſare miſi ſup H habuiſh
ðᷣ muʒ madatũ. Voluit autẽ deus eos ſe⸗
yarare nõ quãtũ ad vinculũ ſ quâtũ ad
chabitati onẽ ꝛthoꝛũ ad ligſicandu ills
mimſteriũ að explicat apłs ad gałij eũ
die. abraha duos filios habuit Coneoꝛ⸗

dat eta ibid bonauen· Poꝛro ßm tho. ßa

ße · q · C. linj. in da excuſa? apeco foꝛmcã⸗ L
do cũ thamar nõ eſt necriũ·qꝛ fuit eiꝗ a

coꝛvendiconis ioſeph. icũt etomm⸗
ter doctoꝛ es. ꝙ l oſee pmo við: dñs pᷣee

piſſe oſee ſoꝛm eatrieẽ accipiens face

ſp eoꝛrũpit dobituz oꝛd'i
et q mulier nõ eſt ſuiipins h dei jdeo vin
ſe carnalr copulãs cũ muliẽ nõ ſua q;tuz

9

K oꝛdimis ad dũ. ã tlis viri ↄcubitus ſp

ad tłeʒ vſũ debitũ oꝛdimẽ ad deũ coꝛrupit.
deus autẽ facò nõ poteſt aclus coꝛrum
pẽs oꝛdmè debitũ ad ip̃m ſme peco morili
ſiei poſß. Et eað rõ ẽm Rich. vbi. 5 di.
xx viij/eur nõ pᷣttrahi mr̃nimõu ad tpa
q ſeruus ali cuius dñi Hñtis ſup ipſum

plemitudinẽ ptãtis nõ poteſt ſmeꝛceſſiõe

tlom vfu et jdeo
nẽ ad dnium rei.

tomm illius v acte alteri ↄcedè qualè⸗
eũq; ptãtẽ in coꝛpus ſuu · H qmlibz hõ huꝰ⸗
eſt dei q̊ ſup quẽlibz hoiem HhH ommmodã
ꝓlemtudmẽ ptatis. hinc nullus vir mu⸗
lieri concedẽ pᷣt aliquã ptãtẽ m coꝛpus.
nee econuſo mſi ex 2 ceſſiõe dei explicita
vel ĩplicita· Deus autẽ nõ ſolũ noꝰcedit
i etiã ꝓhibz mter virũv mulierè fiei mu
tuã 2cſſionẽ ſuoꝝ coꝛpoꝝ quãtũ ad co⸗

vbi die Luos deus ↄmxit Hõ nõ ſe epacëét.

Perũ eſt tñ ꝙ deus tanq; ſupioꝛ dns ſu⸗
p virũ em ulierẽ plemtudinẽ ptatis hñn 8
facẽ poſſ ꝙ lieitũ eſ viro?⁊ muliori coce⸗
dere libi mutuo poteſlatẽ coꝛpon ſuonad
tẽpuſ.qᷓ; uis ̊ licitũ eſfe nõ poſſß miſi ꝑ au
ckontate Zma. Vn die tho · Pa ße ; qe clunj.
ꝙ ſoꝛmca co ðᷣ eſſe pecm imquãtũ eſtↄtra

rõeʒ rectã raco aũt hoĩg recka m ꝙ ne

gulatur wolũtate öᷣma ꝗ eſt ma regula

et ſuma: et iðᷣo qð ho facit exwolũtate det
obediẽs eius pᷣcepto nõ eſt ↄtra reca a
tioné· qᷓ is eſſe videatur ↄtra ↄueʒ oꝛ.

dmẽ rõms. ſic enã non eſt ↄtra natura qd

miraculoſe ſit ᷣtute ᷣma q; is ↄtra ꝛueʒ

curſu nature · Et idᷣo ſic ababã n26 pecca⸗

mt hilmũ mnoceteʒ w lẽdo oceidé. ꝓpr qd

obeduit deo · q;uis h̊ ſm ſle ↄſidera tu ſit2⸗

minter ↄtra reſtudmẽ rõis Puane Hie

