H eã diſeplme vel eoꝛrectõms h mtẽpate
tüc ſůt excoicati· ar · deõ · e. woluntate. Si

modera te tůe nᷣlomius pr ẽ excoicatus

ſi manus im cit in fili m ſaeris oꝛ dmibʒ
2ſtitutũ · ut ibi. Efi. ſecus aut ſi m moꝛi⸗

eipulus ſit m ſacris ſue nõ.ut deo· c.ſuꝑ

bus tm mgr t nõ e excoicatus ſiue diſ⸗

eo · e. ex tenoꝛe. et · e aolitate. ſvco

ubi gnalr loqmitur nõ diſtinguẽdo inter
diſeplos exntetz m ſacris et alios na le-

uis caſtigaco m Sris ẽ pmiſſa ut nõt ibi⸗

dem glo. et ad dit fran. et ſo.n ſüma »ſeſl.

ꝙ lez mgr cũ ira beutiat nõ ẽ excoicatus

exquo cã coꝛreclõis ̊ faciat. ſi moueat
pzeluaꝛnõ ex cedat modũ. t Jo. an · in · e·
vmůſitatis · putat q; quãtacũq; ſit: »mo⸗
tio dumõ nõ ad ꝑſona ſͦ ad ermmèẽ et eoꝛ⸗
rectoms cã 6 faciat excoicatus nõ erit·
Et gnalt qð dem é de mgro p omia dom
e de plato: et qð dem eſt de pn tibʒ p omia
dum ẽ de dmis ⁊ ſupioꝛibʒ illos de familia
ſua cꝛrigetibz. em q; pcutiẽtes illos ꝗͥ
ut qmonemno.
Er ſi jritur qd dd

elericale pmlegiũ amſe

clericis ſe micẽ joeoſe baetoea): mnden

ter ſe peutiũt no meigüt: in anonem. ut

deo: e.· ſup eo · j. clericis onj licitũ ẽ muieezʒ

ludere er etiã ſe manuali tpateverberare
ut de hHomic. c. latoꝛ. h qe ſepe de tali ludo
puemtur ad im et rixa ideo tutius é ab⸗
ſtmere ßm hoſt. er ſo. an. * ſi ex ira velo⸗
dio à appetituvindicte ſe muiceʒ peuſſe⸗
rmt canonè meidũt · ut deõ · e. ſup eo. ĩ fi ·
AElr ſi ſe peutiũt enoꝛmter exeõicati ſunt

ꝓꝙludus noxiug ẽm culpa. ut de ſip. e.
ii⸗ et in glo Klans pneipalr requiri⸗
tuncht ſat dolole: ut not hoſt · e· ti · e qᷓ nte·
q; loqtur e violèta mieckoõne nõ eſt aut
Volina ſine dolo · dolus aut nõ pt eſſe ea

As querit hbivalteri cpdaſe. ac nuli ebe

e lezzbidl viotur eſſe quegz viols⸗
na nõ tñ miuſta. Ad cuius euidenãâ dicie

he · boyc . m. e. nup. nj · de ſon. ex. mter alia-

f R violẽter chcu c capies m cuſtodia tru

—

tũe ßm lvſt excicatus nõ dumõ deſen

ſonis cauſa ceſſante libere ꝑmittit abire
Am ipa ceſſante nõ nſereid deſenſio h

vmdicta · Ad h deõ c . R vero · ꝙ facit H

n5 ad ſui defenſione nec aĩo miuriãdi al⸗

teri. h poti us ipm ſaluadi tuendi tine
no etia excoicatus q; non miuria irro⸗ 4
gatur ß potius ſalus ꝓcumtur. xl v · di. c.
cũ btũs.ſm hoſt.ſiw ro nõ facit aĩo ſe tu⸗
en di wel illu ſaluadi-ſ̊ alias zelo dei puta

quꝛfacẽ vult homicid ñ vel adulteriũtũe
liez modieo tpe ten eat ipm muituz et re⸗
nitente citra tn miuria pcu ioms nõ ere⸗
ditur ei mei dere in excoica coem et m H
concoꝛ. JInn o. boſt. et Io. an. dicetes ꝙ ſi

Gicalis v' q́ᷓuis alus talem capiat wil

liget an cate ꝓpria cũ mſtet biculum. nee
alter poſh ab alterius miuria 9 peſeino⸗ eſt

excoicatus ÿmo meretur. ut.xxiij. q. in cC.

ſoꝛ titudo · cũ duobzʒ ſeqntibʒ.dũmõ tñ hm
hoſt. et Jo· an. qᷓ qᷓ eito p̃t ipᷣm p̃lato reſti⸗

tuat alias ſecus. ut deoò e- ut fam e· ᷣ· lai-

ei· de ma · et obe · c. ſo lite. Ci . nno plus di⸗

eunt In no·et Io:an. ibidẽ. ſcʒ ſi illu ca⸗
ſn o ccidèt n5 aio vin dicãdi ß5 alm deſen⸗
dten di ne occid atur nõ elſ excoicatus liczʒ
efficétur irreglaris: ad lvc de homc· ſi ſia
rioſt us · in clem · · ſi ajo miuriã di obhdet

eũ m caſtro wel claudũt in domo nõ tñ ut
eu ibi cuſtodiãt· h ut wrecũdia mferant.
tũe die Inno. c nõ eredit eũ m cuſtodia
ve! carcere retinere q H̊ nõ mte ndüt nee

vio lentia eiꝰpſone faeiu ut. no § Feredit il-
los ranonô meidiſſe · tps tñ ſie eũ detinẽ di
elauſũ ne ſe qᷓretur excica co limitadum

eſſ arbitrio bom viri. §Hi deniq; fac ut eũ
ein gladio vibrte ſup caput eius illi moꝛ⸗
tem ↄmmãdo nᷣ turrim domũ vel cuſtodi
am mtmuerit · ßm ſoſt. et Jo · an. meid it

etiã deti nédo ſue fu erit in careere clauſuſ
ſiue fumbʒ ligatus ſiue euſtodibʒ valla⸗
tus ne quovelit ire poſſit hm Inno· Doꝛ⸗
ro ſiqudem nõ mieit manus vio letas in

elici ß in res eidẽ adherẽtes ut wiſes wI

—Rr’”Z”

Ffrenu eqm quẽ equita twl in manibz tent
aut alias res qs poꝛtat clerico ſciente et
muito ſ̊ miurioſe tũe mmeidit in canon?ę
ſñR tn eo neſciẽteꝛ ſurtiue tenet ⁊ aufert nõ
mecidit qꝛ; nõ in tẽdit violẽtia inferre ſed
furto ſbtraheé. Serũtũñ ſi anctate ꝙa vio
létã in ferens rè illa potueit inuadéac⸗
cipere & mre ut qꝛ clencus debebat ei ee⸗
ſum ꝓ domo quã mhabitauit ſo luè eeſſa
mt p triẽmu et ſic licuit ei tlem ex pellere·
ut de lo cato. c.potuit.tũc nõ meidit cano⸗
nẽ eũ repellẽdo cũ modermie. vel vm vi
repellen do.ut de reſłi ſpo·colnmm cãm. m
Inno. loſt. et Io.an. Silr arreſtas clicu 3
aſpoꝛitãtẽ res ſuas vel alias apud ſe depo
ſitas nõ meidit m fran.lauðᷣ· Jo.m ſũma
et aſten. etia li aufert ei dũ ẽ in aſpoꝛtado
ante aſpoꝛtãs ad lo cũ deſtinatuũ ſe reci⸗
piat · S ecus aut poſtqᷓ; ad locũ puemit et
oſſeſſionẽ facto adeptus fuerit qꝛ nõ lʒ
eivſurpare ius ſibi in re ſua.ex mteruallo
demq; qualrcũ q; ͥs clericũ ledat lʒ non
manu aio muuriandi canonẽ mmcidit. pm
ſo. de li. Hinc diẽ hoſt. ſpꝛut z faciẽ
clerici excoicatus ẽ. q; fit miectõ m cłici.
Silr ſi ſup eũ effundit aquã oleũ vel ſiz a
rio ſe violentiã m ferẽs ermat in pſona cui
en fert · utpo te peutiens ſeyuũ clericu cere⸗
dens leuwlens peutè ticiũ laicũ. tũc dieit
lioꝛẽ opmionẽ nõ ẽ excoicatus quia ſi er⸗
roꝛ ſolus qualitatis excuſat a pena ut in
deo c. ſi wro:magis excuſare debet erroꝛ
qualit atis et perſone: nam ſola temeri⸗
tas et violentia in hoe conſideratur. et
idem tenet Jo:an. hic ↄcoꝛdat ec Inno⸗
et may. nᷣ adeo eſß eraſſa ignoꝛãtia ꝙ; colo
re excuſa oois no Hret. &n ꝓpmde pcutes
ernat non m ꝑſona ſed ſolũ imn qualitate
ut ꝑ cutiẽs clericũ eredẽes eũ eſſe laicũ. et
ꝓbablis ig noꝛatia q; videt eũ in Habi⸗
tu laicali nõ gerẽetẽ ſe ꝓ clico. vel credit
eũ habitũ clicalẽ ludo eſſe mpoſitũ. et p⸗
babils h: cãm. hoe credẽdi et tuc nõ mei⸗
dit ut deo · e·ſi wero. dẽ tan. goff. et Io.
an. et ꝓbacoe deſiciẽte quo ad ecctaʒ mi⸗
litan tẽ ſi velit iurare ꝙ ̊ ignoꝛabat ↄſa
entie ſue relmqtur · ut h m textuvin glo.

„

yigebitur infra. In leui demq; abſolunut

ſcdᷣa: Si tveritas ẽ in ↄtmriũ ò ad dedᷓ li
gatus ẽ. et ſi poſtea denudat im pnia apli
am ſedẽ aceædat · leſo ſatiſpaciet et de p⸗
iurio pniam aget.et addit Inno.im. e. cu
no ab homie · e · ti · in glo · fi . ſ clicu; oeci⸗
dat ignoꝛãs eũ clericũ · ſoꝛte qꝛ no cte eũ

occidit nõ credit eũ excoicatuʒ · et credit
nece eſſe ꝙ̈ dolus interuemat et ꝙ ſe pecu

tere clericũ mtẽdat· Ad laudẽ di
¶ de abſolucõ e ab excõicacõne ꝓpter
miectõem manuũ violentã in clericuz
vel religioſam pſonã. ¶ Ser. xK vinꝰ.
Onoceides. Jam oꝛdie dbi⸗
to vidẽdũ ẽ de abſo lucoe ſnje
quã ꝗ́s incurrit vigoꝛe illiis
canonis· ſi qs ſuadẽte diabo⸗
lo · xvij · q; in · quis ſeʒ abſoluere p̃t ini ci⸗
entẽ manũ violentã in clericũ vel religi⸗
oſu · Ad hoe rñdet gaſp· de calò.m.c.i.qui
ele · vel motꝙ de ppᷣa nulli dubu ẽ qi ab⸗
ſolit excoicatũ ꝓ quacũ q; miectõe ma⸗
nuuũ m clicu. ut dic textus i iſto canone.
et ſic ſoe p̃t ꝑ ſe ſie⁊ ꝑ alii lonteʒ ſpeciale
mãdatũ ad ſ̊ pm vmẽ leg atus etiã a la⸗
tere pᷣe.ſᷣm werioꝛẽ opimionẽ etiã in onoꝛ
mi abſoluẽ pt. Et dieit Jo· an· gvidit ali⸗
quos legatos de latere abſolueretaliqs
abſtmere. ſibi tn pla eet ꝙ abſo luẽ poſſit
q vi ces ſpᷣe gerit ut de ſen . ex · c· ad emi⸗
nẽtia et de offi. lega: ꝙ traſſlaconem. etiã ſi
ſit ex termĩios legacoms dũmõ ſit in via
ac etiã aliide vem ẽtes ut de offi· lega.c.
excoicans. De alñjs vero leg atis di eit ꝙ
illi nõ abſoluũt in atroci.equioꝛ ẽ ennmn
eoꝝ ptãs qᷓ; legato ꝝ de latere· nec enĩ ab
ſoluut aliũde wemẽtes nᷣ de ſpeãli gra eis
vel eecie ſit ãplius ↄceſſuʒ· ut de offi. dele.
c.excoicatia. lega tus tñ de latere dumõ

ſit cardm alis capientẽ ſe nõ p̃t abſo luè.

quẽ nullus pᷣterqᷓ; pa abſoluere p̃t exee
pto moꝛtis piculo.ut in·e.· felieis. pnti·
&& penis. li. vi. Epus aut ſe capiẽteʒ ab⸗
ſoluere nõ pᷣt ſolus p̃a pᷣ terqᷓ; m moꝛ⸗

tis articko · ut in ele · ſi qs · de pems. nee cc

aliũ abſoluẽ pᷣt in atroei graui ſiue enoꝛ⸗
mi ſme ſpᷣe mãdato· ut hͥ n qñ ſpᷣa non p̃ᷣt

adirt. ut me c. cog. de ſen. ex· li. vi. in medi

ocrivero pᷣuilegiatos abſoluẽ pt · de qbz

—— —

— —

— , — — — — —

——.

aap
anp⸗

Ne
gora,

ctec
crecht

Ppter
nat
Rbj⸗
eſnie
lrs
nab⸗
na
igi
n
iit⸗
u
e

,e

— —

na ↄmittitur mo dica pcuſſione vel mipul

membn factõem detis dilapidaconẽ ca⸗

omes · H ille· Ad eums euidentiã ſcduʒ
ꝙ enoꝛmis aut gramis exceſſus vel iniu⸗
ria ð h puemtur ad effuſone ſangnis il
lins membri ex quo de facili exire nõ co⸗
ſueuit. ſi oculus eſfodiatur ſivulnẽetur ſᷣ
hiſtibʒ eedatur·non tñ ſi leuis ac tus xel
vnguis à virge peuſſione ſanguis exirit
traſire ꝓfitenur in atrocẽ miuriã · eirea
hoc nõ ſolũ tpᷣm factũ h̊ etiã facti qᷓlitas
peutiẽdi ⁊ iniuriãdi modus diligentiua

atted atur et ex circũſtãtia loci tpis ĩpſo
ne qᷓ lit leuis medioeris ac grauis wel e⸗

noꝛmis miuria mamfeſtius ↄ gnoſcatur.

ut ſi facta eſt in atrio foꝛo eoꝛa iudiee vel
plato coꝛã mulas in eccia vel loeo publi⸗

eo in eimiterio demitoꝛio. wel ſi facka eſł
magrtui iudici mg ro dno pᷣlato pri pa⸗
trono aut in digmtate ↄſtituto et hoc ab
aliquo mſerioꝛi cotra noꝛmâ iuris⁊ 7 vnñ

dicut Inno · hoſt · et Jo. an · ꝓ qñ leho dica
tur graus vel enoꝛmmg arbitrio midicis

. . ₰— .„ „
ↄmittitur · Idẽ ſpeelatoꝛ. pᷣter tñ ſvĩcidiũ
et membri mutilaco em.tiij· nue dica⸗
mus ˖ ðe etiã cerimẽ ſeuũ q; ſme graui ſcãa⸗

dalo volerari nõ pßt · ut de ſen · ex · e. illoꝛ ·
et maxjĩe qñ debetur pena coꝛpalis ſm le⸗
gem. et qð nõt Jo· an · de renu. e. j cũ p dẽ.

2

ſuꝑ glo.ex loco iſto ubi enumerat.xxiij·
erimia qᷓ di cutur grauia. Leuis aut miu⸗

hone pugne manus palme digin baculi
vel lapidis· ita ꝙ ad luioꝛẽ wel mutilacõʒ

pilloꝝ nõ modicãvel ſan gms eſfuſioneʒ
nõ ꝓcedit· Mediocris mnuria eſt ſi par
parẽ peutit pleno ictu ex delibem cone et
conatii:tñ ſme mutilacoe enoꝛmvulne
xacoe à ſangms eſfuſione iudico diſeren
viri · Et nõ gnalr ꝙ excoicacõ ꝓ leui in⸗
muria manus violente in clicũ vei religio⸗
ſum abſoliip̃t ab epᷣo·qꝛ hiã redactus

7

eſt ad ius 2ne/ ex · e · puemt. e. t · vbi ſbdi

tur de Hijs abſoluẽdis qͥ clhicis nõ enoꝛ⸗
mem h modicã et leuẽ miuriâ irrogant.

tue fraternitatis arbitrio duxnnus ↄmit

ten gu. Et in glo · et . e. religioſo · eiti · li · v.
Seðdo ſceiẽdũ ꝙ ſut diuerſi caſus in qᷣbz
taliter excoicati eitm ſedẽ apſicaʒ abibl⸗

*

e . 4 S
M S „*2 14 .
* „ . „ . S
2 Mẽũ i
»* . .

m pñt· nõ ſolũ de mediocribʒ h enã qnqg

S

te enoꝛmibz exceſſibz · Primus & caſas
piculũ wel articlus moꝛtis qͥ ſp ẽ exeeptuſ
ut deo.c.ſi qͥ; ſn ad ete, et de len. ex.e.non
dubiñ⸗talis eni et a ſnnplici ſadote pᷣt
abſolui · ut ibi⸗ eſt tñ illi muigendum ꝙ ſi
moꝛtẽ euaſerit ſedi apliee ſe repñ tet. xl
ei qᷓ poſ eũ abſolu mãdatũ illius ſup ij
recepturus. Idẽ etiã de alijs caſibʒ ſeqnti
bus ẽ intelligendũ ut remoto nndniẽ
t ꝓpter qð abſo lui oterãt ſe ſupioꝛi re⸗
p̈ſeneẽt · ut de ſen· ex · e· de eetero · e ea:⸗no⸗
lcitet.c.qᷓ;mſ.q ſi eeſſante inpedimto ſe
nõ pnñhᷣtauermt m eandẽe ſniam meidunt.·
ut . gli · li · vi . c⸗eoS⁸.ct werificatur pterq;
in puero ut de ſen · ex · e . i · et ul . in textu · et
glo · ſiue ſe poſtulent abſolii an puberta-⸗
tem ſiue poſt· Et dicutur pueri ßm alics
maſcli mioꝛesxiiij· amaet femelle mio⸗
res·xij · q; viðe ꝓbabilius quãtũ ad hũe
raſu· q; lʒ in mioꝛibʒ àms doli capaces v⸗

deãtur.tñ in pumicone peitur ętati ut eæ „ H

v xlicto pueron· totu ¶Ad maioꝛez
tñ euidentiã ð in deõ · c eos qͥ a ſma ca⸗
nonis vel homĩs cii ad illũ a quo alias de

uure ſuerũt abſoluẽdi nequeũt ꝓpter im

minẽtis moꝛ tis artielin aut aluud impedi
mentũ legitimu ꝓ abſolucoi a bnfico ha
bere recurſu ab alio abſoluũtur ſi ceſſan⸗
ee poſtea piculo vel mpedimẽto lomõi ſe
illi a quo hijs ceſſantibʒ abſolin debebant
q; cito ↄmode poterũt ↄtẽp ſerint pntare
mãdatuz illius ſup illis ꝓ q; bʒ excoicati
ſuerat Hmliter reeepturi et ſatiſfactun
ꝓJut iuſticia ſuadebit deereumnus ne co⸗
ſure illudãtur ecciaſtice in eandeʒ ſnĩ am
recidẽ ipo iure. Et m Jo. an. in nouella.
loquitur h̊ de inpednmẽto tpali. ut deo. e.
quis. ubi plane de ſy. Et ad git archid.

nec ꝓ moꝛtis piculo nec alio mpedimé⸗

eo debz excoi catus abſo lui ab alio q́; ab
poſſy ad eũ hr̃i recurſus. Addit mſuꝑ hen.

4

in moꝛtis artielo nedũ ex graui mfirmita

te ꝓuemẽte · h etiã ſi hoſtẽ timeat eapita⸗

lem ur ſi ſit obſeſſus wel obſideat in loeo
in machine freqnter iaciũtura baliſte/

vl ſit nauigaturus lõgo vpieuloſo naui
Gio. vel tranſiturus per loca inſidioſa et

—

peri culo ſa ve timet p̃donẽ aut erũdelita⸗
tem poteus bm nnoc et hoſt. et · f. de do⸗
nat ca moꝛ. Ei in. et. in. Caueat th abſol⸗
uens ne mmis laxet habenas · et nota ꝙ
habes uiiſtas excuſa oes q;bʒ ab itinere
ronabilt excuſatur ꝗp ter legitimũ inpe⸗
dimẽtũ nõ dz abſolu ab Hmõi excoicati⸗
one n recepto inamẽto m moꝛẽ vecie ꝓ
ut habetur. e. ti. e. eæx noꝛe. c. quãuis. m
ſ. ſuper illi ſub umamt debiw i mingen⸗
du E ut quã citius opoꝛtumtatẽ habu eit
ronu pontiſi ce wel illu ꝗᷓ ptãtem Ho eũ ab
ſoluedi adeat madatũ eius ſuſceptuirꝰ

et pariturus ut. e. ti· c· de cetero . P· in deõ

cE cos li. V1 . T ſtatumus.dic ſᷣ pa de ab⸗
ſolutis a ſede aplica vel leg atis qbʒ m⸗
ingitur * alicuius oſ ſpectui ſer pnñtare de⸗

. beat li̊nõ faceiut cũ pᷣmo comode potert

mo iure oandẽ ſniam meidũt. Sʒ hm Jo.

monal. foe mtelli gitur de ſonterns hojs
nõ inris· et addit ꝙ pᷣavel legatus non
abſoluit ab illis de ſtilo curie h remttit

ad ſuu excicatoꝛ cuius cam ondit Jo.

an. m nouella dieẽs· ꝙ in curta rõna wl
in curijs legato n circuſtantie qͥ mn inpo⸗
noͤdis pemtetijs ſut ron⸗ derade vel m ſa⸗
aſpa ckõem Erbitadͤs nõ faale ſeiri pñt ·

ideo ſolẽt tles remitti ſupꝑ bys ad oꝛdia⸗
rios wl alios qͥ ſut in ptibʒ às adire non
cura bãt iᷣ hy fuiſſz ſic ꝓuiſu. Hess wero ca⸗
ſus ẽ de rogłari bʒ qͥ Peipue tagitur · e ti .
m. c.cũ illoꝝ. nos tn. ſup quo dicit hen.

boyc. ꝙ ſ ſi reglaris mncit manus violen⸗

tas in ehm abbatẽ vel aliũ pᷣlatũ ſupio⸗
oꝛẽ nõ p̃t abſo lui citra ſedeẽ aplica: et hoc

eſt ꝓpter ſcandaluʒ ut ðᷣꝛ in textu·nã hm

leges tle wlicta capite pumedu e. ut. T.
de re. mmli.l. ome delicta. ſm oſt. et Jo: an.

et ide elt ſi fit m Poꝛẽ locũ abbanst tenetẽ.
ut de · ma et obe. c. cũ m eec ijs· et p qviðꝛ
ſolun de mocho q̃ abſente ab bate percuſſie
vicariũ quẽ abbas dimiſit ĩ elauſtro. Si

vero manus micit m almʒ clauſtralẽ pm
JTo. an. wi j aliũ clicũ ſecl arẽ wil religioſũ

et exeeſſas ẽ enoꝛms· tuc ſir abſoluen⸗

dus a ſpa ut h m textu.ſue Facla ſie ,5

in greſſum oꝛ Iimis ſiue poſt· Ji wro nõ ẽ
exeeſſus enoꝛnmns et an religidis mgreſ⸗

ſum mſſus tũe * p̃latũ ſuu reglarẽ ab⸗

abbas. cui ſatis 2coꝛ.

foluit. ut B. q deæditur nõ ſolu abba⸗

onũ platis. qð etia extẽditur ad rplati⸗
os et hoſpitalarios ac ſiles à́; mgros la⸗
icos hHnt m Jo.calsð.m.c.canomca.e.ti.
na qꝛ ex regla eis omes illius oꝛdmis o⸗
bedire debẽt · ideo pñt excoicare et ab ex⸗

eommca cõne eos abſolus. et H indictall

lcz no pmialiter ßm alex · et thom. ſup. iiij.

ren

xvin di. et idẽ goff·m. c. poꝛro.e.ti.qꝗ diẽ

ꝙ tlis platis lai cis abſoliut h caſu eu iy

et ho. cli· c. qm. nec obſtat ſit laicus · q;
abſolue et excoicare eſt iuriſd e cnis ut S

ingreſſuz religiõis canone meidit p mie⸗

clonẽ man us mreligio ſu eiuſdẽ mona⸗

ſterij nec ẽ exceſſus en oꝛmis tũc abſo!:

. ſi vero clauſtraleꝑ.et.e.ti.e.monachi.
Fiweron m mo nachũ alterius mon aſterij
tũc locũ Pʒ. h wero clauſtml. in dco c.
cũ illoꝝ · ſcʒ ꝙ ꝑ platũ ꝗyriu et illius reli⸗

ex loca monaſtern ſe ga ſſermt ut tenet

ab ſoluedi dicit hoſt. ꝙ qn duo abbates
abſoluẽ debet ſic fiet· ab bas peutiẽtis iu⸗
ramentũ a peuniẽte re cipiet ꝙ de cetero
euebit abbas peuſſi ꝑcutiẽtez berabit
q vbera erũt loco ſatiſfeois . qe monach?

3; 5 hʒ vñ ſauſfaciat· et dmũ abbas us

eu abſoluet. c gruẽtius tn fieret ſivnus

alteri to tu ↄnnttet ut ex de oſf· oꝛ.c· ſi. Et
26 5 gnatr hm hoſt. m doõ nos tñ. q; ubi

ſupioꝛ ̃latus religioſi nõ ẽ ſacerdos wel

excoicatus vel mortuus aut alias ꝗ!r⸗
cũ q; defecit in eo caſu m q ceſſante impe⸗

dimẽto poſſß abſolus tlis pᷣlatus in ipuis

defſe clu ſp ẽ ad ꝓpriũ dyoc· recurren duʒ.

utz. c.ti. etmonachi. et de momalibz. et · e ·

canom ica. q intelllgedu ẽ ßm guil. tã de
exẽptis q; qᷓ; de nõ exeptis viroꝝ ꝙᷓ; młi erũ.
et h eadẽ in telligẽ da ſut de relig ioſo ꝛre
ligioſa ad huc m ãno ꝓbacõ ms exntibʒ

ut · e· ti · li · vi. in . e. religioſo · demq; ſi re⸗
Fularis peuſſerit elicu ſeclarẽ.· abſo liu pt
Jab eps ˖ ſiue pcu ſſio feã fuit an mõchatũ

ſit puilegiũ oĩm ↄmter vmentiũ · ut de vi.·

ut · xxxij· di. ECveri m o cals. 3 p 8 poſt

ui debz p ꝗpriũ p̈latũ ut jn deo· nos th.

gioß⸗ q paſſus e miuria abſo lui dʒ etiã ſi

o. an. De mo do mñn

ãààũ
2 7*
D

— — —

—— —

fue poſt. ut de. creligioſus · qen manus
violẽtas m cloricum ſeclarem miecit ne
hoe pᷣtexti habeat materiam euag andi
roterit ab eßo eo caſu abſolucoms bnſi⸗

aum oxhiberi ꝗ́ ſeclari clieo poſſh ſi cheuz
alinz peuſſiſſet. hoe jbi. et m glo⸗ Jo. mo.

ercius caſus 6 πn clieis ↄuũiter vi
uentibʒ ꝗ 4 pomtur ex de vi. et ho. cli. in. c.
qm. ubi ðꝛ· ꝙ q̃ ↄuiter vmut ſub vno te
cto doꝛmuüut aci eadẽ domo veſcutur ſi nbi
imuicẽ violẽtas in iciũt manꝰa ſuo dioc.
abſolui pñt· dũmõ nõ fuerit atrox min⸗
ka 6 vↄuiter expomtur qn ſnnul vmũt i
eodè collegio ſiue ſmt elici reglłares ſiue

ibide. Te

ſeculares· et enã mtelligitur de collegio

appꝛobaw. Quartus pinde caſus eſt de
mulieribʒ excoicatis p miectoõnẽ man uun

violentaʒ qrũ exceſſus ſi nõ fuerit enoꝛ⸗
mis abſolm pt ab epo ut. e. ti e mulie⸗

res. Si wero fucrit enoꝛmis ut hoceide⸗
ntvel mutilauerit clericũ tũc ſut opmio⸗

nes mter doctoꝛes utrũ ſ t mittenda ad

Pam. dicit tñ guil. q eſt in epi prãte eas

nntteære vel nõ. q; non diſtm guitur circa
eas inter atroce vel nõ atroce minriã. et
ſ̈ dit · eredo tñ expediat hmèi mulie⸗

res nutti ad curia hi ſoꝛtes ſut et ſi atroci⸗
tas magna eſt nec ſit alteri p mdieiu ali⸗

qð ex eius miſſioe. ſatis enã 2coꝛ. ro don.

et aſten. m ſuma ſna· mulier tn meen dia⸗

ria loci ſaerivel lras ſ̃e falſiſicãs· ut die
idẽé guil. mittẽda ẽ ad curia qnõ muem
untur ium parcèé mlieribzi im Hac pte. cu⸗
ins foꝛ te cã . PRn⸗ 5 ↄmittũtir Hmõi cri⸗

mman excogitataʒ malicia. h miectio

manuun ſepus ſit ex impetu ſubitaneo ·

mius caſus de alns pſoms ſeclari
bus 4 q nõ ſut ſuii inris · et ſi quud ez ſuͤt ler⸗
milis dicoms qðò nõ intelligo de merce⸗
naris tuc etia ailli 4 ad ſpam frciH

miee lõn eviolentanm duobzʒ caſi bz. Dre

musg ẽ ſi B fecermt in fraudé ut ſe ſubtra⸗
herẽt a puico dnoꝝ ſuoꝝ. Heds ? * nyter
eon abſenna ſme culpa dñi graue danu

dos patetur. tunc on ſabſoluũtur a ſuis

epis cũ ↄdicone.qᷓ vomtur in· c· relatũ·e.

ti ubi plane x h. hi dñi eſſent in culpa.

tue tã dñni qᷓ; hui mittẽdi ſut ad ſede aphi⸗
gam. N tuũe ta a madãs ꝙ; madatarius li⸗

gatur fnia excõiea eõmis it deo. e. mulie

res. in ſi. et · e · ti. c. cũ qs. li. vj. Hi vero ſut
ſilijfamilias qͥ ſut impulberes wel non ſut
adhoue plene dlicapaces tũe de Hjs di⸗
cen du ꝓut pʒ ſupᷣ circa vneipui mom 8.
o hnõ ſut mmpuberes h m pñis ptate oſti
tuti tue hm quoſdã mitti nõ debet q H eſß
in Ppindiciù pf̃is et fa ca Ih miectõ vio⸗
ionea ſme pris culpa n eſß ta enoꝛmig ex

eeſſus ꝙ ꝓpter vitãadũu ſcand alũ ad ſedeʒ
aplicam eſſent mittendi: ut deo.c.rela tũ·
vn eludit Io· an · . ſiliuſfannilias ſcoꝛlu
habitans⸗ a pre regẽs ſe ⁊ famnliꝗ ſuã et
uxoꝛẽ ac filios bonaq; ſepata poſſid eng
umta di ad curia ſi aut nõ labitat ſic di⸗
niſyn tuͤe abſoluu dʒ ab eßo að mtelligit
ſane de ex eeſſu nõ enoꝛm. S extus caſus

elt de Hijs qͥ; patũtur nmpednmmẽta tpꝑalia
de quibʒ gnali nõ ꝙ; reglariter tpe ab⸗

cedat ad ſedẽ aplicã h fallit m inpu bere

Pllieeme mrat & reaſſumptis viribʒ ae

ut. . ti⸗ in . e · ul. queda aut ſunt ꝓpetua et

in Hijs nõ ẽ opus. Drnnũ mped mẽtuʒ

eſt mſirmitas nec ſolũ intelligitur de illa

mſirnntate ex qua m miet moꝛtis vicu⸗

lum. ſ̃ etiã de illa ꝑ qua a mpeditiir irg ad

ſedẽ apficam. ſᷣm
Feomeé e ſeneclus ꝗ qᷓ li tata ẽ ꝙ pᷣam adi⸗

mnrc t· cqð de hjs ·

re nõ pᷣt tuc non eſt nntten dus· ut d co⸗c⸗

qð de hijs-Tereiur eſt pauptas ut. ec.

quo tn ſaendu ꝙ lez ſmt vauꝑes th

lut hinles. i. nõ gnoſa ſoꝛtes qbz lez non

im mmet piculũ m laboꝛe nee eis ẽnmpu⸗

dibuͦdu ele mo ſm à pere et pedes ire tune

oiĩno mittendi ſut ad curiã · et ſie intelli⸗
gitur p Io-an c ea noſeitur · e.ti. ; ſi ſue

paupes no biles er delicati quos nee e deez

ire des nee comode ſme piculo tm la⸗

oꝛẽ ſbire moſſent qbʒ euã pudibũgu eſſj

mẽgdicare t es p dyoeeſanũ abſ. olui pnt.

ut. e. ti · e · de cetero · e · ims. demiq; ſunt
tdelicati duii tes potẽtes qꝗ; q̃ comode terras
ſuas reliquẽ nõ pnt · tue veritas exceſſus
ie ſig niſicãdaẽ ut ſic ip ms ↄſñilio coꝛri⸗
gantur abſoluãtur. et ſie lo qtur dickuz
c. mulieres. S eptius & de hijs q̃ patiũ⸗
tur impedimẽta Petua ſicut mutilati vel

membronꝝn offies teſtituti puta claudi ce⸗

ei iebiles 1 lles qᷣ 4 pnt a dio eeſan 0 a. olui

et dʒ fieri ſatiſfactio hijs qbʒ facta ẽ in⸗

iuria. ut deo: e. 22 noſeitur. et 1 caſug intel
broꝝ ad ſedẽ aplicam aceedẽ nõ poſſent
ut deo c· qʒᷣ de LHjs. OQcłauus ẽ de offici⸗
alibʒ·i. indieibʒ vel appart toꝛibʒ à jamton
bus alicums pneipis vel ptãtis qͥ ſut ſe⸗
culares a layci qͥ l peunut clicum pᷣtextu
officij ſui puta ꝓpter turbã m eũ irrueteʒ
gquã ↄpeſcere querũt nec faciũt h̊ ex luuo⸗

revel malo ꝗꝓpoſito ̊ in deliberate wel ox

æaſu ſoꝛtuito et non lit enoꝛ n's exceſſus
abſolui pñt ab eo · ut · eeti· e·ſi wero · C of⸗
hcialis. Si tñ h fecermt deliberate ao m⸗

. — * .7 . .
iuriadi wel non ptextu offi enj ſui tunc ad

ſam nnttedi ſut ut deo. oficialis . S

promde ſut officiales vel hoſtiarn clerici

qͥ rextu ſui offieij nõ gmuiter peuſſerit
nõ aĩo miuriãdi nõ ſũt excoicau ut; ſupe⸗

rius. Si t aĩo miuriãdi i̊ fecerint excoi⸗
cati ſut h ab epo abſolui pñt ñ ſoꝛte eude
chicuʒ gramter vulnerauerint · ut deo· c.

Rweroraco vero diuerſitatis ẽ q; clerico
datur maioꝛ añqtas ſupꝑ ali clicuʒ rõne
officij ſui q; layco· utz ibidẽ· Nonus dem⸗
ꝙ; caſus ẽ de hijs qͥ ſtat in dubio vtrũ ex⸗
commcati ſut vel no quos ep̃us abſoluẽ
pᷣt ad cautelã quauis im ptiri nõ poſ di⸗
rectã abſolucõem q;ᷓ cautela hodie reda⸗
cta eſt ad ius ↄue.de hoc Hõtur· e. ti· c. cũ

deſderes et. c. ſvero · ij. in glo. Et t ad⸗

di gnᷣalr de hijs qͥ udico bom viri cauſa⸗
mſſta ht ad nõ eunduz ad ſedẽ ap licam
hc exẽpli gra ꝓpter in micicias capita⸗
les quas lo; wel alias iuſtas excuſacõ ea⸗
qbʒ ab itinere raconabili excuſatur ita q;
ſme piculo nequeat aplice ſedis ſe oſpe
Aui pntare: tales etiam ab epo pñt ab⸗
ſo lui. ut pʒ expᷣſſe.e.ti.c.de cetero. Eſt tñ
illis ſõ unmamti debito mingendũ ut qᷓ; ei⸗
tius opoitunitate hHabuerint rõnũ poti⸗
ſicem adeãt mãdat aplicũ ſuſcepturi·
ut ibidẽ ſubditur. Mom ales etiã micis⸗

tes manus m ſemuicẽ wvel m ↄuerſos wl

ↄuerſas aut in ceicos manus violentas
ab epᷣo ſut abſoluẽdeut ſeqͥtur.e.ti.c.de
momalibz. nec ibidem diſtiguitur mter
exceſſum enoꝛmẽ mediocre. Ad lau.
¶De excõicacõiby in ſpeciali ꝑ iniect

— .

Sr u

on manus violentã in elericũ vel p
pſecucõ em eiuſdẽ aut qualẽcunq; im⸗
mumnam.⸗

S Hermo. xixꝰ.
On oceides. exodᷣ·xx. Expe⸗
diti nuũe utcũ q; de excoicacoi⸗
bus ꝑ iniectõnẽ manus vio⸗

lares excoicacoes eiuſoẽ vio lẽtie ſtilũ p⸗

ut dins wnauerit »mtta mus. Q uaru p⸗

ma ęe de pſecu toꝛibʒ cardmaliũ· æct pomtur
in. vi· de pems · c. felicis ubi ſubditur ꝙ; qꝗͥ
ſanete eccie cardmales hoſtili fuerit in⸗
ſocutus vel peuſſerit à cepit aut ſocius
fuerit facietis aut ſieri madaueritwi fa
ctuũ ra ti habuerit à ↄſiluz dederit wil fa⸗
uoꝛe aut poſtea receptauerit wel defenſa⸗
ulerit ſciéter eùdẽ ſicut reus erumis leſe

maieſtatis ꝓpetuo ſit mfamis diſfidatꝰ
f 7 — — *
nlommus ⁊ bamtus poſt multos aũut ſvꝛ

rendas ↄtra hmõi fulmiacoes tandẽ ſb⸗
infert· excoicacois ſniam etiã in omes q⸗
cunq; mo pticipãtes a rõno ponuſice du⸗

taxat abſoluẽdos q; ſcꝭ excoicaco ſmgu⸗
lis diebz dnicis cu max ma ſolemmtate

ꝓS mulg ari Peipitur · in ſine q; Hums co⸗
ſtituconis aneclitur ꝙ ſi rectoꝛes dni
terrarũ ↄtra pᷣſũptoies pᷣdeos pntis ↄſti
tucois teonoꝛe non ſecermt obhuari ta pi
q; officiales eon mrra menſe: poſtqᷓ; res
ad noti eiã eoꝝ puenorit eoipo ſniam ex⸗

urbe das ↄſiliũ auxiliũ wel fa uoꝛẽ ſeu diſ⸗
ſnnulas digna pvumcoem offerẽte ſe fa

6

cultate potiſica i digtate carebitꝛ mter⸗-
dicta remanebit. Et nõ ; vnu ſpeciale ꝙ
ſcʒ card malẽ hoſtilr pſeqns leʒ ip̃m non

in ꝑ ſonavwel rebʒ qͥ ꝓmulgauerũt aliq;

cen ſuni ecciaſtica ipomitur m· c. qmi cũq;·
——1 . . „ E —
Kc. ti. li. vi · ubi pᷣmo excoicat cũ certis limi
tacõ ibʒ dãtes Inrjam o Tendèdi in pſomas

vel rebʒ ſuis vel ſuoꝝ ꝓferẽtes ↄtra ali qa
ceænſura ecciaſticã aut eos quoꝝ ſut occa⸗
hone ꝓlate ac etiã eaſoẽ ſnias ob ſuãtes

ſeu tliter excoicatis coicare no lẽtes. Sc⸗
cuido ſmam excoicacois progat ad oõës
— . . 5 ⸗ — ℳ.
qui auſi fuermt uti dicta liceaa wel aliqͥd

—

lentã m gnali. Jam ad pticu-

cætigerit tn excoicacois ſniam no euadit
m Iomo· archið.et Joan· Heda ex coi⸗
caco d licenciãtibʒ occidi eos vel pſeꝗᷣ

v

2

neo ut nõt glo · ſuꝑ vᷣbo ꝓpmquoꝝn. im. e.

pmiſſoꝝ vel qt ꝓprio mo au id agũt et ſi

ſpacio duoꝝ menkůͦ in tali ſnĩa pmãſerit
ex tũc p ſolũ ſp̃am abſolui pñt· na ideo
facka fuit hee coſtituco q; multi pᷣlati ti⸗

mebãt exẽecere cenſuras ꝓpter grauamia

45 eis vel ſuis mferebãturet hm Jo/an.nõ
ſo lũ lnĩam dãates qdð minus ẽ h etiã iubẽ⸗

tes vel mã dantes ligat h̊ ↄſtitueo. Si tñ

lniam nõ dedit nec ratũ Habit poſt fem
tũc ſm archiðᷣ.nõ ẽ exco icatus etiã h fa⸗
ctã ſit eo tẽplacone eius & i qritur
an peutiẽs vel capiẽs laieos ↄ ſangneosn
eon q tlem ꝓmulgarũt ſnĩam ſmt excoi⸗
eati. Ad ̊ rndet lo. anꝙ ſic et ſic ẽ caſua
ſpealil. ac ſiliſ caſus hẽtur ĩ. c. ſciãt · de elc ·
l· vj. qn ſeʒ no eligitur is ꝓ q́ rogarunt
et ꝓpterea ↄſan gneos laycos grauare

nõowerẽtur. et dieit ibi dẽ Jo.an· ꝙ illa co⸗

ſangnitas extẽditur uſq; ad ſeptim gra

—

p̃o facto excõ ĩcati ꝑ folũ ſpᷣam abſoluè

dũ. q ad illũ gradũ ſit ſucceſſio ut nora

tur de appel. e· poſtremo · in glo . i · H qꝛ de
aſffmibʒ nõ fit Hie mentio ⁊ ↄſtitu co pena
lis ẽ. id eo nõ inc ludit illos m To·an. m
nouella. pᷣt tñ ep̃s iſtã exeõicaeõnez ab⸗
ſoluere ſicut ⁊ꝛ pᷣeedentẽ qð intelligit Jo.
mo.an denũ ciacoem poſt denucia conẽ eni

a ſolo ſp̃a ſut abſoluẽdi. Terco lomĩus

laicũ mmriãs vel nnpedies poꝛtantẽ lſas

vol ſile ſup cauſis qᷓ ad foꝛũ eccia ſticũ de

iure vel ↄſu etudie ptinẽt ſut excoicati qq

intelli gitur de lay co ꝓpmquo vel ↄſang⸗

qm.de nmmu .ecc.li · vi · ubi ad longuʒ po⸗
mitur caſus iſte.ſ̊ poſt ↄdignã ſauſracti⸗
onẽ qᷓ pomtur in textu pᷣt eᷣus Hmõi ab⸗
ſoluẽ· multomagis excoicati ſut ꝑ dẽem
c.qm.q́ͥ impediũt ſuꝑ cauſis q ad foꝛũ ec
eleſ aſticũ de iure vel ↄ ſuetudme ptinent
las ad ſedẽ aplicã mnpetrari vel ſup ipis
c:ã oꝛdiarila vel dleg atis eccaſlicis li⸗
tig ari (Tercia excõicacõ ẽ de miuriãti bz
pontiſices qᷓ pomtur in ele · i · de penis · ubi

8:. Si q́s ſu adẽte dyabolo in h̊ ſacrileg

genus pruperit ꝙ quzuis mmrioſe pon⸗
nſicem vel temere peuſſerit aut eepit aut
bamerit wel ̊ fieri mãd aueit ab hyjs fecã

rata habuerit aut iĩ hijs faciẽdis ſocius
fu erit aut ↄnliũ m hns dederit aut fauo⸗
rem aut ſcëcer æſen la uerit omes illi ſůt

locus huice pene. et etiã mtelligitur iſta
ↄſtitu eo de Hijs qui manus miciuũt m res
epo adherẽtes eo mõ ut dẽm è ſuß de cli⸗
cis. et addit gloꝙ in hoe caſu ꝑ ſolũ mã⸗
datũ pſicitur delictũ· leꝭ fa ctũ ſecutũ non
eſſi et bj quidè ſolũ ſut abſoluẽdi a p̃a·
Quarta excoicaco eſt de reckoꝛibz nõ

ꝗᷓ pomtur : cle. ut mqͥſico is · li· vi. de heret⸗

ubi P a p epit rectoꝛes lo coꝝ parere m⸗

q uiſitoꝛibʒ oꝛdmario vel alteri eon mue⸗

ſtig acõe capcõne cuſtodia et pumeone
hereticoꝝ et fauton ſuon nõ obſtãtbus
ꝓelama eõibʒvel appella eombʒ ita tn ꝙ

de illo ernme cũ ſit mere ecciaſtirũ nee ii⸗

dicent nec cognoſcant. cotra faciẽtes et
nõ parcetes et eon faueoꝛes excõicat · ꝓ
abſoluco om ſibi nõ reßuat verũtn ſi ex⸗
uermt vult eos
CQinta exeoica co
eſt de Hijs q̊ cogunt mterdẽm violare ᷓ
pomtur m cle . de ſen · ex · m. e· Fuis · ubi ſie

cõmiũ cacoʒ p anũ ſuſtm
ut hertiecos denar

di ut lanus pʒ textu. emtaſ vero welvui
tas ernnĩs lomꝰ? rei ſhiacet interd co.· diẽ
t glo. ꝙ ſi ẽ elcũs ͥ nõdũ ↄſeemtus non

paron tibʒ mq̃ ntoꝛibʒ heretice prauitatis.

ſumat jJo. an. ꝙ dñni tpales qᷓ cogunt ali-

quos mm loco interdicto eelebrare ma.

———
7

W p vulſacoõn eipanarvel p pcones

Ffaciut tue ad illa audiẽéda p in euo ca ri

Vl phibet ne publieæ excõncativel inter⸗
dicti ſuꝑ ̊ p illos q miſſas celebrit mo⸗

mti eccias exeũt et ipi noſat momti qnõ

exeũt omes pᷣdi cti excõicati ſunt ꝑ ̃am
abſoluẽdi. Ee dicit glo. ſcvᷣa ꝙ i dẽ eſt e
dnis ſpualibʒ tpalẽ mmiſdeõem Hñ tibz eẽ
ſi ſut epi wel eectarũ pᷣlati.lieʒ ſtephᷣ ·ↄ tra⸗
Dicat 1 male. et ide intelligendũ e de eeſſa

tion e qn ceſſaco hʒ vnn interdẽi. de quo

videbitur mſerius · dic etiã ſtep h· ꝙ non D
h pmittitur ad ↄuocãdu ꝓplin ꝓptvr 5al

cacoem.ar.de ſen. ex· e.rñſo.niſi fieret in

fraudẽ ut qnq; facłũ fuit mediolani ubi
qn q; poꝛtabãtur fun era faciebãt pulſari
cãpanas ad p̃dicacõem· ſpulſaco cãpa⸗

„

queritur vtrũ clenie taliter compulſi ad

eelebraclu ma excuſantur ꝓpter inſtum

——R

metũ · rn det lauð.q; non. q; potius omia
mala dʒ pati qᷓ; malo ↄſentire. ut de uſu᷑.
c· ſupꝑ eo· Ide genʒel: de tpibʒ. oꝛ· c. ad au⸗
res: nec etiã ſupioꝛis aũctas mn talibʒ ex
cuſat· ut · xij.q jc. gnalis. m glo. et jĩdẽ
paulus et quo ad ipos dños ut penaʒ
meurrat · ſu ſicit enĩ ꝙ eelebrates gnalr
moneãt excoicatos er imnterdcõs ut exe⸗
ant quo caſu ſi dvnñs tpalis ꝓhi bʒ eos ex⸗
ire tra ip̃m ẽ locus Huic pene. ſecus aut
quo ad ipᷣos monitos qua ut ipᷣi nõ ex⸗
eũdo in eidãt hance penã req;ritur ꝙ ſmt
momti nojatiz utʒ in lma. vñ qs h̊ meidit

canonẽ qᷓtuoꝛ modis ſcʒ cog ẽdo euocãdo

ꝓhibedo et remanẽdo ꝑ ſedeʒ apſicam
dutaxat abſoluèdi.¶ Sexta excoicatio
eſt de ↄ cedẽtibʒ rep̃ſalias ↄtra ecciaſticaſ
pſo nas ꝗ pomtur m.c. vno· de in iut. et
dam · da. li⸗· vi · ubi dðꝛ ꝙ rep̃ᷣſalie ↄtra ecci⸗

aſticas pſonas nõ debet ↄcedivel ↄceſſæ

g naliter nõ debet ad pſonas ecctaſticas

extẽdi aut ad eoꝝ bona. et eotrafaciẽtes
mſ reuo cẽt infra menſem a tpe ↄceſſiõis
Vel extenſiõis ſm głares pſone ſut excoi⸗
vmuſitates interdcæ de hijs aut reß
ſalijs videbit᷑:m ſeptio pᷣcepto. hine p
pnti ca breuitatis ſuꝑſed eo. verũtn abſo
lueonẽ huius excoi cacois ſibi pa nõ re⸗
puanit· ¶ Tepua ex coica eõ & de co gõtibʒ

ſoluere eeci aſticas pſonas pedagia wi—

gauida gi a qᷓ pomtur in· c· quã qᷓ;· de cen ſi⸗

bus. li · vi. ubi ſũmarie dᷣ. ſi vmſitas

vl ſm glłaris pſona ꝑ ſevel ꝑ ali ſuo no
mineel etiã alieno eccia s vel ecciaſti es
pſon as ↄpulerit ſoluere pedagia guida
giavel exa ctões ꝓ rebʒ ſuis quas cã ne
Sociacois nõ deſerũt vel deferri faciũt vel
nt ſmgula⸗

ꝓ. ꝑſoms alns ſi pſone fuer
res ex coica cois li collegiu wel vmuſitas
alicuius lo ci interdci ſmam ipo facto in⸗
curiat· nec abſolm pnt pᷣus exacta ple
narie reſtituermint et de traſgreſſiõe ſatſ⸗
ſeceermt · et addit clemẽs in ele.pñᷣ ti· e.ti.
ꝙ dyoceſam q ↄſtat has ſnĩas mcidiſ
ſe publicare debẽt 1 has ſnĩias obſeruare.
Ad cuius euidẽtiã ſoẽduʒs ꝙ pedagia di⸗
rũtur qᷓ datur a trã eũtibʒ in locis a pᷣci⸗
pe 2ſtituns. Sʒ guid agia dicutur q̃ dan:

nem

eur ꝓ ducatu ꝑ terrã ali cuiꝰ ut ſecuriva⸗
dant. ut nõt. glo. de ſg e ep qbuſdaz.
datur ꝓ intro
mittẽdo blado qð intus vehitur. qð vech
gal etia aũ cle pnᷣcipis nõ eſt a clicis exi⸗
genduʒ. ut nõt hoſti· hinc gabellarij exi⸗
gẽtes o ficiales cõpellentes et eiutag
ſeu lo cus ſbicitur pems. m deõ.c. quacq;.⸗
ðe a ũt no tã ter quas cã nego ciãdi nõ de⸗
ſerut · q; tũc tm ſut immunes tãa eccie q
ecciaſtice pſone. ut· C. de ſacro ſan c. eec.
.lſacro ſancła.et de mmu.ecci:c.i.li.vj.
alias enĩ non gaudẽt nmmutate. ut deoỹ
c:i:a ↄtrario· non enĩ fauendu eſt clieig
in eo in quo iura vio lat.utʒ e ne cłi. xel
mo mn dmerſis caplis. die aũt ſo. an· ex⸗
quo ſibi p̃a nõ reßuat hac abſo lueõnem
alij ↄcede vidꝛ.werũtn ſi clerici nõ »pulk
deã ſoluerẽt tũc receptoꝛes hHuc canonẽ
nõ in currerẽt nec tenerẽtur ad reſtituco⸗
Octaua excoicaco é de im ponẽti⸗
bus cſericis collcã tallias exa ctõesz ſi⸗
mlia · et po mtur pᷣmo de immuiñtate ecct.

gabellavero vᷣi wchgal qð

im · c · nõ min us.qð ẽ cocilij lateranep. ubi

ſumarie ðᷣi ꝙ talia imponẽtes clicis wej ec
cleſns aut illoꝝn iuriſo coem vſurpãtes ſi
momti nõ deſiſtũt excoicaa ſut cũ ſuig fau
toꝛibʒ· p̃t tm eis clerus nccitate p̃ bere ſbᷣ
ſidia. abſq; tn onmi caclõe poſtea · e. ti.
x· aduerſus. in ↄcilio giᷣ ali renou atũ eſt
illud ſtatutũ.cũ hac tn reſtri ctõe. ro⸗
manus potifex ymus ſulatur cuius mi⸗
eſt zuibz veilitatibz p udere · demde caſſat
ↄſtõn es ꝛſnĩas laicoꝛu: ipᷣas eccias gra⸗
uantiũ · ac m ſine ſbuigit ꝙ rectoꝛes ꝛſi⸗

miles exc icati ꝓpter grauammn a pmſſſa

remaneãt excoi cati enã poſt de po ſitũ ofyi
ciũ et lomĩus eua exco i cati ſut etiã ſue⸗

de eo dẽ hetur. e. ti. c. ul.li.vi.
cur pmguius ꝓuiſu in excoicacone pᷣce⸗

ceſſoꝛes nᷣ ſatiſfecerit infra men ſom. ECe

denti contia exigẽtes pedagia guidagia

gabellas ⁊ c· cũ ibidẽ ſme momcone pnia
canonèẽ meid ant qᷓ; hic ↄtra exi gẽtes wl
imponetes tallias coll cãs vel ſiles exacti
on es ubi re
iculũ m gabellis ⁊ ſfibʒ q ſoluũtur rõne
rerũ ꝗᷓ dferũtur nã noles ſoluẽ patétur

qritur monmico p̃ma. Ad hboc
ſu p eedẽti maius im minet p⸗

—

graue p̃indieiũ iter differẽdo. ſecus aue

