feruntur. qꝛ ſm aplm· Am curam ſuoꝝ et
maxnne domeſticoꝝ nõ habet ſidem ne⸗
gauit et ẽ mfideli deterioꝛ · Ita tn ſubuem

re debet ſuis ꝙ cauſam pᷣſtet neceſſitaſ nõ

carnalitas · i non ditẽtur gpter carnalez
amoꝛeʒ · hpaſcatur ꝓpter nature ſuſtenta
conẽ. alioqn deꝰ nõ eſſet cã ſed caro Cer⸗

. e - - . — 5 —
cio ben eficiu pus acceptũ pᷣeipue ſpua⸗

le. plus enmm obligamur bnficis q́; alns
ec ꝓꝓmquis a qbʒſ. comoda tempoꝛalia
Dins rõ e q;ꝛ ma⸗
gis debemus reddere debitũ q; dare gra⸗
tuitu⸗ Et io magis debemuſ reddè ſuſce⸗
pta bnſicia q; amnciſ aliqd gratis daè ſic
mag debem? reddeè mutuũ qᷓ; amicis daz
Et maxie obligamur hnſ q m paulu la
loꝛant mbo Toclrmajad thmno.v. &Qt
iterũ.j.coꝛ. ix · Pi nos wobis ſpualia ſemi⸗
namus mag nu e ſi carnalia veſtra meta⸗
mus cqꝗi.d· nõ 1 c. vide Witaren merituz
nã ex honeſto et merito melioꝛibʒ ẽ potius
ſubuemen du:ecci·xnj· da bono et ne rece
perig pccoꝛẽ · bnfac hiuli et ne dederis in
bie nw die tho. ha.he ·q·xxxn· ꝙ ſic di
ligendi ſunt hHommes vt eonnõ diligan⸗
tur erroꝛes Et hibieo bn ſicij dilcon
corrndet.i deo pccoꝛi ad ſuſtentacoʒ natu
re debet elemoſma dari ſi mdig eat rũ pre
cipiatur nobis etiam mimicis beneface⸗

re. ß ad ſouen du eon maliciam non xbe⸗

quod eis datur in peẽm abuteretur nõ de-
lvret eis dari mſi neceſſitas extrema expo-

ſceret Numto tempus . q; ceteris panbʒ
ſenes ſut miuem bʒ preferen diexto ne⸗
ceſſitaſ. q; magis dandu ẽ plus egẽti· eo

ꝙ elemolſma oſt inſtituta ad neceſſitateʒ

ꝓxnmmi ſbleuãda Alias en im fruſtraret
elemoſma ſine ſuo nec Hr̃et meritu apud

m elem oſins diſtribuedis
ſi . qꝛ ſid elis ꝓponendus eſt inſideli cetens
paribz. Illi enmm nobiſecũ renati ſut in eri⸗
ſto tanquam fratres: ceteri roputãtur no
bis aliema hoſtes xpᷣi· Jñ gal . vi de ele⸗
moſma diſtribuenda ꝓgonens ſbdit. E
du tempus Habemus operemur bonũ ad
omes mayme aute ad dom eſticos fidei

teu · vñ qu ton entur capti ab Hoſtibza pb
tim mſidelibʒ preferendi ſũt alnjs · Hnmni
liter qui ꝗꝓpter debita excrucianturi carce
ribʒ pems ſupplicns· Qa ſi paup afflicli
oms ſue tempoꝛe mchil impetrat a tewel qꝗᷣ
miuſte rapitur ad moꝛtem plus apud te
pæecuma tuavaleat ꝙᷓ vita moꝛituni nõ eſt

.

— ==—

.7

amnbu
epe,
Ar,
nſe
idenn,
üfbnen⸗
caſtn 1
cnale
eh “
er,
le Pa,
calns
nwralia
ig ma/
re gn⸗
de ſalo⸗
masda
npanlitr
moet
aſon⸗
1 meta⸗
mefta
iwaus
e ece⸗
nsm/
ſedi⸗
gan⸗
dlo
n
ig
ihm
c he
nurton/
nemeig
. zpanh
euo Re/⸗
9 geno
aret
ld
im
aro
nrel
wpute

elſt rerùn pſonarũ.

demde peccatoꝛibus quibzʒ tñ ꝓhHibemur

leue peẽm· vñ · xij · q.n · c. hẽ omnino·dieit

glo. ꝙ eccia non ſolum ſuis captiuis ſed
etiã eỹneis tenetur ſubuemre · Et ſon dicũa⸗
tur captiui qͥ ab hereti cis vel gentilibus ca
pti ſut vel a talibʒv bi timetur periculum

coꝛpis vel anme:tales tenetur redmmere

ibidẽ uia Geptimo debilitas q; claudi cæ
ei valitudmarij debent preferri ſamſ·nno

eceleha · et etiaʒ qlibet puatus. et allegat
Er

ſ̃m leges q la boꝛare poteſt et ſe inimſcet
elemoſme redigitur m mpatoꝛis puntu⸗

tẽ. C· de men di.vali.l.i.li.xi.et ſic dada ẽ

elemoſma paupꝑibʒ q no pnt opari maĩbʒ

vt lxxxij.di.c.i. Qð ſane intelligẽduũ ẽ de

ijs elemoſimſ qᷓ tẽdut ad alimẽtavl ad
ſtetacoʒ coꝛꝑpis ſic ẽ paſcẽ potae weſtire

loſpitari · Na cu ſimt immeriti dignu evt
egeſtate laboꝛent. Secus e de al

ns vtviſ⸗
— — „ „ . = . 2 —
tare mſirmu redmmèe captiuù h ſalte nõ ti-

men tur peioꝛa et ſepelie moꝛtuos· Jerun⸗
tn m extrema neceſſitate nulli eſt elemon/

na denegand avt.lIxxx vi. di, e. paſce fa⸗
me moꝛiente. et · e· nõ ſatis ẽ NPec hiſtrio⸗
mbus nec venatꝛibz nee meretricibz e de⸗
neganda in neceſſitate· q; tũc in tali nõ

honoꝛatvjeiu i naturavt. e.e quivenato-
ribus. n nec m neceſſitate neganda eſt

excicatis vt pʒ.xi.q· iij· c · qm multos · in
f¶Oecrauo moduſ ut non totũ vm nec ſi⸗

mul effundantur opes h diſerote diſpen⸗

ſentur n ſoꝛte qͥs ex toto vellet relmque⸗
re leculu vt pʒ· lxxx vi.di · e. frẽm noſtruaʒ.
Emipla teltats neaus adboitvnei
erũ vt non omiavm
ſ ſmgulis queda preſtentur vt pluribuſ
prodeſſe poſſmus. Jux illud ps. Diſpſit
vedit pauperibʒ .· Perſon aꝝ vt pmu mſtil

nõ q; homines ſut ſed quia peccatoꝛ es o⸗

no nobilitas.i. wrecundia q mgenuos p/

dit natales. qdð ptim attenditur m hHijs
q ex diitijs ſme vicõ ſuo cecider̃t ege⸗
ſtatẽ.dic ennn boe. ꝙ miter omeſ aduùſita
teſ ſoꝛtune im feli eiſſmũ genus mnſoꝛtunnj
fuiſſe feliceẽ. lxxx vi · di · e· dommuſ vbi ſb⸗
dit Conſiderandaè m largiẽdo etas at
ꝙ debilitas nõnuqᷓ; etãwerecundia ꝗᷓ in⸗

—* D 9 Z
nĩ 1414
„

genuos ꝓdit natales glo.Nõ verecũdiã
eſſe mgnũ nobilitatis · vn ꝙ nobilitas taa
lis atten di debʒ ĩ dãa dis elemo ſimſſlegie
m vitis prᷣm de quodam qm ſmgulis petẽ
tibus elemo ſmã dabatad que cũ vemſſet
mulierweſtita vilibus aperiens manũ wo⸗
luit daẽ multũ et clauſa ẽ manus eius le
uãas parũwenit autẽ alia bene veſtita qui
videns veſtes illius niſit manum woles
leuaẽ parum h aperta eſt leuans multum
QOQs admirans mquit deillis mulieribʒz.
et cog no uit ꝙ mulier boms vtens veſti⸗
bus erat de honeſtis muli eribʒ qᷓ wenerat
ad paupertatẽ ꝓ opmione nataliũ erat
in duta bo ms veſtibus alia wrro accipien
di cauſavilibus ſe mduit.magis pui &ᷣ
ſubuemẽé pauperibus nobilibus et hone
ſtis werecudis p auptatem q; diſſilantib
qꝙ effrotibus oſtiati mendicantibʒ ¶Tor-

cio ꝓ in de queri pᷣt d qubʒ aenA b 2

elemoſma vt prodeſſe poſſit facienti·/Ad ſut derne
Hß doᷣm ꝙ e? de deci · c. ex tran ſnnſſa· tenet
glo. ꝙ nõ ſoluũ de rebʒ licite acqͥ ſitis debet
fieri elemoſ ma h ecde illicite acquiſitiſ fi
eri poteſt elemoſma et dari debet decima⸗
ſi de illis non competat repetico· et dommi⸗
um tmn ſferatur et ſic meritrix hiſtrio et
qui de mam mona mm iquitatis vmunt · i.
ſollicitudinẽ tempoꝛalẽ ecↄtra dinina mã
data acquirũt debent demã daẽ et elemo
ſmꝗà face acerdos tñ non debet a mere⸗
trice decimã recipere ne vid eatur mpum⸗/
tais preſtare- Vorlitn hen koye⸗bac quo⸗
ſtionẽe lucidius ꝓſeqñs illa diſt inguit di⸗
ceens ꝙ aliquãdo quedam acquiruntur
licite ⁊ a bono ⁊ ex talibʒ bn acq̃ſtiſ⁊ a bo/
no debz fiel elęxmo ſma qtuc fructuoſa eit
n ij. q. v. c. Clemoſma redemptoꝛis no⸗
ſtri oculis iſta placet que nõ exillicitiſ et
miꝗq tate ↄ geritur.ſ̊ que de rebus coceſſis
et bene acquiſitis inpenditur Aliquan⸗
do ſut licite acqͥ ſita ̊ a malo.et tũe licʒ de
eis poſſit ſieĩ elemo ſma nõ tñ ꝓ deſt facie
ti ut e · q · e · ſcytũ ˖. ſ. ꝓͦbioꝝ · xv· Yicie
nnpioꝝ abſvĩabiles deo vota iuſtoꝝ pla⸗
cabilia. Peq; enim im ommipotentis dei in⸗
dicio quid ß a q́ detur mſpicitur Hine eſt

—

r

enj qð ſep tũ ẽ. Reſpexit dns ad abel⁊ ad
munera c. Expedit tñ agẽ bonuʒ opus

nmnſcðdᷣievel ꝑeitẽtie · q; lie; nõduʒ meretur

in hajs operibʒ vitã eternã nullomõ tam
man ebüt ſme remun emeone ut de pe · di·

tn deſperet interĩ qᷣcqd bom facere poterit

. . —.——
ho:tamur vt faciat ut ommpotens deug

coꝛ illius illuſtret ad pꝑenitentiam. Si vero

illicite ſut acq ſita tũc ſi non ſunt in boms
ali cuus dñi illicite acqͥ ſita puta epũſ cle
ri cus vel monachus wnacom deditus ex
venacõne aliꝗᷓ acq̃ritↄtra pᷣceptũ eccleſie

qðsð legitur de tali vena cõe ĩcle· de ſta mo.
e.ne ĩ agro · poꝛro p totũ et ſic ꝛ illiette

acqſitũ q eotra ꝓhibiconẽ iuris poſitim
no tñ minſte qꝛ nulli fit pindieiũ cu pſup⸗
poĩtur ibi ꝙ ins venãdi m illo loco Habe⸗
ant · licet wna com p̃ntiam pſonaleʒ exhi
bere nõ deberent ut ibi precipitur. Et a ſi⸗
mili mtelli gitur ome lueruzʒ illiei te licet
nõ muſte acquiſituz ut m ſeſlis ⁊ c. ꝙ de

illicite acqͥ ſitiſ roteſt fieri elemo ſma: aut
ſunt acqmihta m boms alicuius dñi eo in⸗
mito · m quo caſu nullo mõ poteſt elemoſi⸗
nas facè ſ tenetur reſtituẽ ut· xnn.q. v.
c.foꝛte aliqͥſ cogitat et dic multi ſut xpia
mdunitestz auari non habeo pecm ſi illis
abſtulero pauperibz dedero. vñ ennm illi
mil boĩ agut mercede hre potero. h Humſ⸗
mõi cogitaco ex calliditate dyalboli ſug⸗
geritur·nà ſi totũ tribuat qð eiſ abſtule

nt auget potius pecm qᷓ; minuat. h aug

It mm hoc caſuↄ currũt vis copulſiua viſ

pma reputatur. Siwero miuſte acqrũtur

dno ignoꝛãte tũc ec de eis elemoſme ſieri

nõ pnt ut.xnij·q.v.c.imolãtis ex miquo
oblaco eſt maculata. Et hoc caſu cadũt

qᷓ res muẽtas nõ hĩtas ꝓ derelicto abſeõ
dut ut. e · q . e · Multi ſme peeõ putãt eſſe
hi alienu q d muemut teneat dicũt. deug

michi dedit cui hẽo redde. diſcãt ergo ſᷣ
p cẽm ſimile eſſe rapine ſi qͥs inuenta non
reddit.h iero · Itẽ aug · ſ qͥ d muemſti et

nõ reddidiſti rapuiſti.quãtum potuiſtiſfe

ciſti quia nõ plus muemſti qui alienum
negat ſi poſz et toller etdeus coꝛ mterro⸗
gat non manum. Aut acquiruntur miua
ſte dno trad ente.et tũc ſipſatur turpitu
do ex pꝑte accip ietis tin tunc in illo caſu nõ
poteſt aceipies elemo ſmas faeere ·h tene
tur reſtituẽ in hoe caſu cadüt omes faci
en tes cõtractus vſurarios ꝓpter nnpro⸗
bum lucrũ. Et m quo ſdꝗ omes vſurarij
et ad uocati exigentes immenſa ſalaria
et nnmoderata. S militer medici qͥ emũ
gunt egrotos qͥ tñ ſepius de facili curarſ
pnt. Et officiales ꝗͥ p nnmoderatã ꝓbita
tẽ plurma extoꝛquere ſolentxnij·q. v.
c.nõ ſane vide ꝑ to tũ. Aut vᷣſatur turpi ⸗
tudo ex pte dãtis tm utvbi meretrici da
tur pᷣciũ ſcoꝛti et ̊ aceipiẽs retinẽ potelt.
vel elemo ſmaſ mde facẽ. Et Hꝓprie dici⸗
tur turpe lucrũ.quia ꝓpter luerũ illud ſu⸗
ſtin et ut oꝓprobrio habeãâtur ut dicphuſ
nij · eth· Autſat᷑ turpitudo ex pꝑte vtri⸗
uſq; et tune nõ poteſt elemo ſma mde fie
ri.nec etia debet dãti reſtitui ſed illi pꝑſone
wl eeelehe in cuuns mmriam data exẽ
plu m ut pecuma data india ad feren⸗
du minſtũ iudiciũ reſtitui debet nõ danti.
H illi m cuius iniuriam data ẽ. vn dicitur
xi .q.iij.c.nõ licet undiea wendẽ iuſtuʒ iu⸗
dieiũ quãtommus minſtu. Hed hoc mter
eſt ꝙ midex aecipiẽs ut iuſtũ det indieiuʒz
tenetur tituẽ dãti· Si wero ut minſtũ te
netur reſtituẽ illi m cuius muuriã ſuſcepit
E ſimili mõ dõᷣm ẽ de pecuia data teſtibʒ
Iꝓpter miquũ teſtmoni fereẽdũ ut·xnij.
q· v.c.nõ ſane· Aduõtuſ tñ pᷣt wendere i
ſtũ prociniũ et iiriſperitus werũd ſiliũ du⸗
mõ cũ debito moderamie H̊ faciãt. utz ibið
Gerũtn ut diẽ glo. in deo e · nõ licet · xi. q ·
in. Si ſme laboꝛe dac poteſt coſiliũ non re
uoluẽdo libros nec laboꝛãdo in plegẽdiſ
allegacombus tũc gratis ten etur ſubue
mẽ. ꝙ ſi cã miuſta eſt nõ debet eã aduo ca⸗
tus vel iuri ſperitus aſſumèẽ nec prociniuʒ
wlaſiliũ vendẽ.ſ̊ potius eã acceptam vel
aſſumptã debet deſeré poſtq; peeperit ea eſ C
ſe in iiſta . H glo.et allegat z1n. C Duc
to aut qri poteſt vtrũ id qð ĩuiſſte extoꝛtũ

—

pr⸗ or Ahent perr.t9

—— —

— . „„— -—G —. — — — — —

— „d„ –w

1

SBermo vxv

an eſt ebeat paupibʒ ero garivel ablatis re⸗
enoN ſtitui aut m qmubʒz caſibʒ debet erogari et ĩ
Nn qiubz reſtitui. Ad 5 rnᷣdet hen. boye · ex da
WAe indeis in· e.cũ ſit mmis abſurdũ.ꝙ ſi ſeit
Nae àa quo ẽ extoꝛtũ h̊ nõ repitur tũe debʒ ero⸗
fnu⸗ gari paupib ut e dvſur c.· rũ tu. vbi ſbö
d dit. Cogediſut p penã q́; ſtatunmmꝰ ↄtin uo
hn, eas bijſ a ꝗbʒ extoꝛ ſerũt vel eoꝝ herecibz
nurn reſtitue wel hij s nõ ſu pſtitibʒ pauperibus
“ erogari: Si vero ſeitur q ſunt et ropum
ed⸗ tũc h ẽ acqͥſitũ in dtrmmentũ terre ſancte
debet ulom mus ſerogari m ſubſidm terre
anel e 4 . „g —–
din⸗ ſancte ut ex de iideis c. ad libera davide
. ꝓ. ceſſuʒ · Sivero ſecuſ ẽ acqſitii ̊ illi a qbʒ
Mndt⸗ e extoꝛtũ nõ Habẽt aclõ nẽ ſeu uis repetcẽ
Ranl di et tue poteſt ſeu dbet pauperibz eroga⸗

ri ut pʒ ·xnn.q/v·c.nõ ſane · Cfſut alie vbi
Pn tagit de ſalarns mmo deratis qᷓ recipiũ

eng tur ab ofricialibʒ nec tñ repetuntur ab eiſ
miſi cortũ ſit ſalariũ eis ↄſtitutũ ⁊ tuc m
am quo ſdã dari poceſt p aupibʒ. coſultũ tam
n eſt ꝙ ei reddat a quo mmmo derate rece-
AnAn pit ſi nõ ẽ diues.vide textũ ibi cũ glo.q;
lign ſi ius hntvel actõnẽ repetẽdi tũc nõ debet
it paupibʒ erogari:hillis vel eoꝝ heredibuſ
Aen⸗ à2à qbʒ extoꝛtum ut in deõ c· cũ tu . a 4
darn. reſtituenda ſunt ſi nõ pnt ei mita ſideli⸗
diatun ter ſecuè cui reſtitui debent.tũc paupibʒ
u⸗ u⸗ erogari debet hm ray· hoſtien. et tv. Di va
e nter⸗ ro ſidelra ſecure mitti poteſt · h th fieri co⸗
mdiang mode non potelt penſatis circumſtantijs
nectun⸗ vyuta quãtitate rei debite que ẽ ſoꝛte mo⸗
hlerpt di ca reſp cu re mocoms loci qͥ ſoꝛte longe
maſi diſtat ꝛillius duiths cui reſtitucõ fa eis
ient⸗ da ẽ q; tã modica pᷣt eſſe ſũma rei reſtitu⸗
kunnn/ ende ꝙ nullo mõ deb; ꝓ eavelle pxnmmum
i ta gra uter onerare et tinc paupibʒ ero⸗
ni gari poteſt. S wro ecotma res reſtituẽda
eph magna diſtantia loci mo dicaac. tie
irme⸗ dehet reſtitui et nõ erogari pauꝑibʒ · In
nlgcl talibʒz emm ad arbitrium bomviri recur⸗
o ¶Vtrũr qlit elemoſmã daẽ ſit inpre
i cepto quõ ſub ptãte cõſtituti elemo
e⸗ ſmã dare pñt ¶ Ser . xx v.
, c Onoꝛa prem ⁊ c· de elomoſma
, Hetpali quedã m gnali pſeqð/
eh
/
.

centur m regnu.

.
*
.
.

ſit m p̈ cepto ſic leo ſᷓ in ᷣmo ne de axpari⸗

d yomo quert teſt vtra elemoſmam das V. Ekze Amn ſa iD
2 8 3: J I en H
à videtur aſſerè diecs· n illo magno

ſum q; idicõ tanti eſtmabiturvel largi
tatis beĩgmtas wel tenacitatis inpietag

oĩm ↄ mſſoꝝ ꝛꝑ vnuũ malu illi ĩ ignẽ nnt⸗
tentur eternũ et pvnu onu iſte mtro du⸗
4 hoc rndet tho.ha ſᷣe
Aq·xxxij· ꝙ cũ dileõ ꝓxmi ſit ĩ peepto ne
eeſſe ẽ omia illa cade ſub peepto ſme qᷣbz
dilectõ pxnni nõↄpuatur- Ad dilectoeʒ

aut ꝓxmn pꝑtinet ꝙ ei nõ ſo lũ vlnnꝰ bo⸗

nu ſed ec ut operemur m illud ⁊. io h. in

E diſlig amus v bo naq; lmgua. ſ. tm. ſed
opere etwritaw · Ad ſi̊ g& ꝙ wlnmꝰ et ope

remur bonuz alterius re qniritur ꝙ eius

neceſſitati ſeuemamus qð ſit per elem oſi⸗
naruũ coꝛꝑpalm largicon e et id eo ẽ in p ce⸗
. * . ◻⏑, — —
pto· lom c. lxxx vi· dic.nõ ſatis · eirca finẽ
ſubditur. m ſciaꝰ muis é vſus ideo con
mine pceptum oĩbz officijs omibʒ etati⸗

bus necaria et ab omibʒ ẽↄferenda non

. 17 ℳ . . 5 . ₰ℳ .
publicanus nõ mles excipitur. nõ agri:
rola nõ vrbanus.diues paupꝑ omes in co
mue ammonètur ut ↄferat no hnti. ibi.

Sed hłec imtelligẽda ſũt ſm ꝙ recła raco

requirit ſjm quã ut ibidẽ dic tho· ↄſidera⸗

du ẽ aliq̃d tã Fee dars , ex pte reci⸗

pientis vt ſic aſſmt opoꝛtune arcumſtan
tie qᷓ ſemp requirũtur in pceptis aſfirma

tims adimplendis (In dãte igitur ſide⸗ P alſeni .
nadu ẽ ꝙ aliqn habet aliqͥd ſupſluũ ta na⸗ E⸗Eza. .

ture qᷓ; plon ei· ta ſuſtẽtacõ mvite ſue qᷓ;
ſuoꝝ quoꝝ cura Habet qᷓ; ec vcentiꝰᷣua⸗

com ſtatus ſui. Et de hoe ex p eepto deb et .
ſieri elemo ſma etiaʒ ſi pauperes extreme

nectatis nõnpareãt hmillud luc xi.

ſupeſt date elemoſmã· Nec o poꝛ tet exeu
ſa cnẽ future necitatis pᷣtendẽ vel co ſide
mnarevltra ꝓbabilia ſigna. q; hoc eſſ de erꝛ

ſtmo cogitae.i cura ſupflua Habere.ſicut

fec elim elech de qᷣ dicũt hebrei ſup ruth. j.
ꝓ. Pter famẽ q̃ͥ aceiderat ĩ term illa mul

.

ti paupe reſ recurrebãt ad elnnelech virũ
no emi. q; diues erat ⁊ potes ̊ ꝓpter auari

cã ſuã durũ ei fuerat pauperibʒ comoda?

vl dare. Et ideo ad euitandas eoꝝim⸗

oꝛtu mtates exit de terra ſrahel cũ boms

mobilibʒ ꝗ q hebat. h q; ꝓpter m ala cauſam

oxijt dumo indico pegrimnus obijt cũ ſi⸗
Ins ſuis in ogeſtate. vnde reuerſa noemi
vxoꝛ eius i termã ſuã ait: egreſſa ſuũ plena
ſ. ſljs 1 diuitijs et va cuam me reduxit
dommus. B ibi · &ð ſi obicitur q iuſte poſ
ſidentur etiã licite retinẽtur. Ad ̊ rndet
tlv.ibides: ꝙ tæampalia bona qᷓ diumitus
homim »ferutur eius qui dẽ ſůt quãtũ ad
Frletatẽ · h quãtũ ad vſu non debent eius
eſſe h; alioꝝ qm ex eis ſuſten tari poſſunt
ex illo qð ei ſupflut. Pie ait baſi liꝰ omel ·
vrma Si fateris ea ᷣmitꝰ ubi puemſſe
an muſtus eſt deus ſmnequaliter res nobiſ
diſtribuens! cur tu abũdas ille wero mè⸗
dicat iſi ut tu bone diſpenſacoms meri⸗
ta cõ ſequ eris.ille wero patientie brauij 3
tdecoꝛ etur. Eſt pams fameli ci quẽ tu tenel .
nudi tumca quam tu in conclaniↄ ſeruas
di ſealeiati caleeuſ qii pen es te marceſeit
m digẽtis argentũ qð poſſides Humatũ
uo circa tot mumriaris aäͤtt dare valẽs · Gᷓ
ille. Et amb. dicit ſup illõ euã g. hoĩs cuiuſ⸗
dam dinitis fructus vberes ager attulit-·
Et henir. xlvn. di. c: Hie hn. Qnidnquit
auarugminſta &. ſi c̃ alien a non muada
Pria di ligeti⸗ ſuo· O mpud es deũᷣ Pa
dicis 3 qbʒ recoditis i Ss muͤdu detu⸗
liſti qn ⸗ ac mgreſſuge es luce qn de vetre
matris exiſti a q bz queſo facultatibʒ qui⸗
buſq; ſondijs ſtipatus mgreſſus es! Et
mfra· ꝗp riũ nemo dicat quod eſt ↄmune
pluſq; ſu giceret ſum ptũ et violenter ob⸗
tentũ é nuquid miquus é deus ut nobis
non equaliter diſtribuat vite ſubſi dia ut
m q dẽ eſſes afflues et abudas alijs wro
wolſet egerent. An ideireo magis quia
et tibi wluit benigmitatis ſue expermmen⸗/
ta? forre et alĩ p vtu tẽ patientie coꝛona
re. Tu wero ſuſceptis dei mun eribuſa m ſi

nũ tuũ redactis mehil reputas agè mi⸗

quũ ſi tavite multoꝝ ſſidia ſolꝰ obtine
as · ̊ ibi · Vn »cludẽdo dᷣm ẽ ꝙ ſi n pau
pere apparent euidentia higna necitatis
extre me tũc certũ E ꝙ dae tenetur et mor

taliter teecat non dando· Si vero ſi ma

m felt a extreme necttatis nõ apparẽt ti c
illi dare nõ tenetur. diſtribuè ſibi pᷣt ſup
flua m ꝙ ſibi vi debitur o poꝛ tunũ dumõ
thotribuat. lioquã enĩ auditurus 6. Iee
maledeĩac.· Eſunui onim vnõ dediſtis ni
chi mâducaé Q Sedovero qñq; ex parte
dantis ẽ aliq ſupfluũ natuẽ.h th necel⸗
ſariũ ẽ ipſi pſone m decentiam ſui ſtatus
Et de tali tenetur ex p eepto das elemoſt
nã in extrema neceſſit ate recipiẽtig. alias
autẽ non mſi devſilio ſuperog acoms.Ra
tio poꝛis ẽ q;neceſſitas abſoluta in ꝓxi⸗
mo neceſſitati noſtre ↄ dicon ate fereda
eſt · ita tn ꝙ id qð michi ſupfluuũ modo ẽ.
in ꝓxmo tem pꝑe non ſit michi neceſſarius
vnge de tali neceſſitate ꝓxmmi mdigenuf
die amb li. de ofi. et hetur. lxxx vi. di. c. õ
ſa tis eirca fin Evbi dieit . Daſce fame mo
rientẽ quiſquis enm hoĩes paſcendo ſer
uare po teris ſi non pauiſti oceidiſti· vn⸗
de tin in hoe caſu ligat hoe pp Peeptu ut di⸗
cit amb. in d c. Sic Hij. le minus ẽ cri
nbanre qᷓ; taliter mdigèti ne⸗
gaé. ¶ Terco doniq; ex pte dan tis qũq;
totũ eſt neceſſariũ natuè ſue ⁊ ſuoꝝ q̃cq̃d
habet. et illo E debet elemoſma fieri
hoc eſſ ↄtra oꝛdinẽ caritatis cᷣ hoc eſ ſibi
ſuiſq; ſubtrah neceſſari avite. Oꝛdo ve⸗
ro caritatis pꝰ meip a ſeipo niſi ſaltẽ aliq
modo ſciet re eopenſa re ꝑ aliavia ſuaa ſiu
ou necitatẽ vel mſ talis caſus immineret
ut ſibi ſubtrahendo tali daret ꝑ quẽ eccia
vel reſpbliea ſuſtentaretur· q; ꝓ taliſ p⸗
ſone libemacõne ſe ſuoſ. ꝙ; laudabiliter prri
culo moꝛtis exponeret eũ bonu comue ſit
Wo preferondũ ſic illavidua ſareptena
fec qᷓ de ſibi filijq; ſui necari⸗ heta helyaz
pauit utz. i. regu . xvij. ecũdo qri
teſt exquo ut pus dem è mn deo e. Nõ ſas
tis- nullus exeipitur ab elemoſma coferẽ .
da. vtrũ eẽ omis ſub ptate coſtitutus in⸗ x
differen ter dare eandẽ poteſt · Ad h̊ rn⸗
vt. Rich· ſuꝑ· nij· di. xv. ꝙg oꝛdo natumliſ
ſoe exigit ut a ſupioꝛibʒ mferioꝛa regule
eur. et illi qͥ ſub alien a ſut poteſtate conſti

7

tuti de ecis ex a alijs ſubi ciutin oꝛdinare

–

WV. Ouis ſech mOrnter
poſſe Axe Elig Fr

nlen
irit
irſi
un An
unngsee
N
nen
nniſe
iini
wrs

hil

ine;
ndenn
wodeft
eſanen
land

Putd⸗
nus een⸗

ſocne
1
.
en g
Eſbt
low⸗
a
nd
mweret
ve ce⸗
. 1l
mielt
ort
ing,

7

rr

nð debent aliter qᷓ; eis ↄmiſſum fuerit a ſu
pertoꝛibʒ· Et q; nullus alteri ſubditus eſ?

qu antũ ad mterioꝛes mtellcũs et wlun⸗

tatis ackus mii ſoli doo·ideo d illis bomſ
elemo ſmã omi bʒ facere licet· utpote oꝛan⸗

do coꝛripien do rennttendo ac alia pieta⸗
tis opera ſpiritualia pfieẽdo.de quibʒ la
te trackam in mombz de tribz partibz pe
miten tie · YVerũtñn de rebus exterioꝛibʒ hm
quas alicui ſupioꝛi quis ſubicitur nõ deb;

nec p̃t elemoſmã facere mſi qua tonus illi

fuerit a ſuperion ↄmiſſum vel vmſſum · Et
ideo gnaliter qui cunq; accepeit aliqͥd ab
alio lItimã dãdi ptate nõ hnte tan q́; mun

ſtu tenetur reſtitué. Ad cuius euidentiã

ſciendũ.ꝙ pnᷣcipaliter quatuoꝛ ſut hoĩm
gna alioꝝ ptati ſubiecba q̃ nõ poſſunt ele
mo ſmã facere mſi ſub certis modis eis a
iure vl approbata ↄſuetudme aut etiaʒ a
ſuperi oꝛe eis ↄceſſis· . vxoꝛes ꝓles clien⸗
tes et p ſitentes. Om es iſti m extrema ne/
ceſſitate dare poſſunt elemo ſmã mdiſtin⸗
ce.· NQmirũ cũ ⁊ m hoc caſu liceret ecẽ fura
ri. eo ꝙ talis neceſſitas facit omia comu⸗
ma- Extra in caſu exereme necelſitan in
diſf erenter dare nõ poſſuntquod patet
quia mulier qu em mus ſubiecka vi detur
et eſis viro qntũ ad actũ mrnno maleʒ
indicatur ĩ hijs qᷓ ad diſpenſa cõeʒ domꝰ
ptient viro ſubiecta nec facc pᷣt elemo-
ſma můl eo mõ ꝗͥ ſegan ( Droc ſciẽdu
ßm ſco · in · · di · xx · q vxoꝛ de rebzvin ſ.
panevmo et humſmodi qᷓ e aprobato
moꝛe ſolẽt ad di ſyenſacõnẽ vxoꝛis ptinè.
poteſt mo dertas elemoſmas facẽ pᷣm fa⸗
cultatẽ viri ſui:et maioꝛẽ vel mmoꝛẽ multi
tu dmẽ pauperũ: Mõ tñ daẽ poteſt exceſſi
ue reſpcu facultatũ mſi de coſenſu.n ec etiã

de aljs rebus ſue diſpenſacoi nõ ↄnuſſis.
m ut dem eſt in extrema nccitatevel m⸗
dotoʒz vbi deoſuetudme paſernaliavxoꝛig

ſit Pamſfernalia aũt di cũtur illa lona ꝗᷓ

mulieri obu omut poſt mr monm titlo do⸗

nacoms ſuceeſſioms legacõms.· ecotra qᷓ

Habet ante mrmoniñ et poꝛtat ad virum

ſuũ dicuntur dos · don aco vero e illud qð a

—

viro de mane datur mulieri in ſurre
ut curtã domũ wel ſile ad vitã eius. Quie
quid igitu r de ↄſu ctudme pfr̃ie mulieris cẽ
de hHoc elemo ſmã daẽ poteſt. de alijs autez
nõ ml ut dem eſt. Di tn eſß lucroſa ita *

eyhi bita debita gubnacoe domus o peribz

ſuis luemeétur tũc etam de hoc daé poſß.
nec intellige deducen do expenſas vi ctꝰ
ſui:q; vir tenetur ad omma huinſmo di
tã ꝗꝓpter dotẽ qᷓ; ꝓpter o bſequin. Qò ſi mu
lier in ſeeundo mrmomo / filios Hhabet ex
pmo qᷓ nõ hnt aliquã actionẽ ↄtra matrẽ
nõ poteſt illaↄ tm mariti ꝓhibicõeʒ aliqͥ ꝗ

eiſdẽ dare miſi ſcut alijs pauperibʒ· H ec⸗

tn li hñt aliquã actõnẽ ut q; oblig ata ẽ

eos alere . ſ. cũ ſmt impuberes vel qꝛ am⸗
odzuges eoꝝ bona poſſident.ꝗ alia iuſta

cauſa.tune ennmn maritus to netur illo g
alere q; mater cu ſuis oneribʒ ad maritũ
traſnt. quia tn maritus Habet ammĩiſtra⸗
conẽ rerum nõ debet eos alias vxoꝛ alè m

ſi in extrema neceſſitate. .viro exiſten

te ꝓdigo ſi celat vxoꝛ aliqͥ d bona ſide de

rebʒ cũ viro ↄm mbʒ ut libi⁊ viro ſuo tem⸗

poꝛe ꝓuideatqᷓ eas male coſumeret non
peccat: nec viro ꝓhibentivel repetenti te⸗
netur obedire quia reddendo uuaret eã
ad peccatũ. Ecotra ſi vxoꝛ viderit viruʒ te⸗
nace ſupflua tñ hntẽ tã nature ſuſtentati
om q; etiã decetis ſtatus coſeruacoi tune
vxoꝛ libi eõ ſcien tiã ſoꝛmaẽ debet ꝙ mari⸗
to non diſpliceat elemo ſmam dare licet

aliqũ ꝓhibet. Poc enĩ qñq; faciut ut vo⸗-

oꝛes temperẽt nõ a toto ̊ ab exceſſu.Do⸗
teſt etia ſoꝛmaè ſibi co ſcientiã ex miſeria
pauperis cogitans ꝙ ſi maritus videret
vtiq; ſibi placèt ut eius miſerie ſubuem⸗

retur. Et ſie cogitare poteſt valiter welle

gerẽ negocium viri ſui ad ſalutẽ amme-
Et gnaliter nota ꝙ ſivir furtũ feceit vel
aliquid mmſte acq ſitũ à retentũ apud ſe
hret. poteſt illud mulier reſtituẽ eta oon

tradicente marito · ꝙ ſiwerus poſſeſſoꝛ et

7⁷ . 4 ℳN 7„ .
eius heres ignoꝛ atur pᷣt mde elemoſmaʒ
fa cere etiã muito marito mſi maritus eiꝰ
verũ dom mũu ſurti cog noſceret · tüc eni ip⸗

ſa nõ debz ills alienaè ̊ virũ ſuuʒz efficꝛat

ad reſtitucõnẽ mnducere · Si wro res ip⸗

ſaↄſumpta eſt tũc poteſt vxoꝛ ſivir expſ⸗
ſe nõↄtra dixerit neg ocia mariti gerẽde

Et ſeipſaʒ exonerado extim acone de boniſ

xv. Herui ancille ⁊ famuli q;nis etiâ ſint
libere ↄdicomſ nõ poſſunt elemoſmaſ.da
re de rebus dnoꝝ ſuoꝝ ſme eoꝝ conſenſu.
mſi panẽ Puiuſmo di qᷓnõ mferũt ſenſi⸗

2ↄmuiby reſſituè vel m elemo ſmas dare ſi bile nocumen tuʒz · etã ſi pſe famulus oſſß 4
cui reſtituenda ſit ignoꝛatur · ꝙ; ſis tradi⸗ diſpeſato: reꝝ q; no poĩtur diſpẽſatoꝛ q̃ſ 82
cete viro hoc faceret bona ſide licꝭ ad hoe poteſtatẽ aliqua m re dñi ſui habens · ſed n
nõ teneatur nõ th eſß illi pemtentia iniun quaſi ad vtilit atẽ domini tractas· e pre
C genda quaſi ꝓ moꝛtali· ¶ Hecüdo ꝓles cio tamẽ ꝓprij ſeruien libere daẽé poſſunt 6
nã ſliuſfamilias licetvn poteſt rebʒ parẽ Kuarto ꝓſitentes ſcilic; in religione 8
tũ ad ꝗꝓpriam neceſſitatẽ. tñ ſm tho· ibidẽ pauptate wlutariã elemo ſmam dare nõ 8
nõ poteſt alijs dare q; quamuis eſt hereſ poſſunt ſm ray: qꝛ; mchil habent · xnj. q . i. c.
nõ tamen adhuc eſt dommus rerũ · nee ꝑ non dicatis. mſi ſoꝛte aliqͥs admmiſtra co⸗

nẽ aliquaʒ habuerit·tuc eni poteſt a debet
elemoſmãa f acere· quia quicqͥ d religio ſis
ſupereſt m pias cauſas erog andu eſt. ut;
.xij· qi.c. quia tua. ubi ſubditur. Commu
mter autẽv iuentibʒ iã de faciendis poꝛtio
mbus vel exhibeda hoſpitalitate adiplẽ
da miſericoꝛdia a nobis q d erit loquedũ
cũ ome qð ſupereſt neceſſitatibʒ in cauſs
pijs ac religioſis ero gãdu eſt domio ma

conſeques eſt meius poteſtate paterna
hereditas · Qm & recipiũt ab eis elemol
nas ex articulũ extreme neceſſitatis ten?⸗
tur ad reſtituconẽ mſi darent elemoſmã
moderatã in pane vmoĩ hmilibʒ que non
mfſfeĩt pntibʒ ſen ſible danũ de quibz ↄ ſtaa
poteſt ꝙ parentibzʒ placz. Et idem midici
um ẽ de ſurioſis ametibʒ pupilliſꝛ adhue
ſub tutoꝛibus vel curatoꝛibʒ exiſtentibus.·

erũti ſi ſluiſfamilias exiſtens adhuc

in paterna poteſtate habuerit aliqð pecu⸗

lia caſtrenle · i · qd ei datum eſt a patrevel
alns occahone mylitie we ipſe lbi acqui⸗

giſtro ommbus dicente. qð ſupereſt date
elemoſmã omma muda ſut wobiſ. H̊ gre
go · an gloꝝ eßo. Si tam eſſß talis admim⸗
ſtra co de qua ſtatutũ eſß ꝙ qᷣcq d ſupereſt

ad mon aſteriũ vel aliquẽe ſpecialẽ vſu re
ſundaturvt in quibuſda pοHt bus tune

rit ex militia. wel peculin quaſi caſtren ſo.
eęlemoſmas exceſſiuas ſmesſenſu facere

qs ·ſ. ex aduocacone vel alio offieo publi⸗
co percipit. wel ec qð obuenit preſbiteris
et clericis ex offico ſuo e celehaſtico tune
de Hons facèò pᷣt elẽoſmas h̊ ray · qa quatũ
ad hoc paterfamilias cenſetur de aduẽ
tie aute. i· qð ex alia quacũ q; cã ſilio ad⸗

nõ deb et. ꝙ ſi monachus de volũt ate ab ba
ciſ vadit romã vel ſtat in ſtudio tũc ſcõᷣm
raymoderatas elemo ſmas facẽ poteſt.
quia ooipſo ꝙ dedit illi ſiee ntiam eundi.

uemit ſiue a matre ſiue ab extranea perſlo

na ſiue de alijs opemcoĩr bʒ vel laboꝛibz ſu⸗

is nõ po teſt filins elemoſmã facere quia
liez filio ĩ ſoc puatur ꝓprietas et ſi pater

pmoꝛiatur filij eſt· tn qᷓ; duꝛ pr̃viuit m eo

vel etia ſtandi ſubintelligitur ei licetia cõ

cliſſo faciondi ea que ſcolasregri⸗
m de honeſtate facere ſo lẽt· Et addit tho.

a he· et in. nij · ꝙ eẽ eitra extremã neceſſi⸗
tatẽ poſß mo nachus aliqð modicuʒ dare

abſente abbate ſub ſpe rati habicois· non
tñ eo pᷣ ſente vel quando ꝓbabiliter ere⸗
deret ꝙ abbas nodſentieèt miſi fuerit extre
ma neceſſitas ¶Ad laudẽ dei.

plenũ vſufrucła habet · Omiliter de ꝓfe⸗
Qicõ. i. qd de rebus prᷣis vel earũ o ccaſio⸗
ne adueit ut fructus ſiue lucrũ ſiluis ele
moſmã daé nõ potelt qmnchiliuris im eo
Habet miſi ti quo ad ſpẽ ſucceſſiõis.hi tñ

2 — ———— — —.— — P

Wius e m ſtolis we iernta parris wlm facpe pußllammntatericvre toæpor
peregrin acone tũc daẽ poſſß elemoſmam ctt mentis eua gatione.¶ Ser xx viꝰ.
tam de profec li co qᷓ; de aduentico. ¶ Ter ð ⸗
cio elientes · na ſecund thoma m · ny · d · . „ ⸗“

uiſne
dd⸗
ſern.
tſenn⸗
Aus 6
umi
ns ſ
Repe
wſte
gne
ens
gue⸗
nc,
dber
Gaſe
W
Un
R
pnen
Nℳ
hgr
amn⸗
erel
pfure
ere
rabba
eſchn
pelt.

nanch

lanic
neg
le
eaſe
nden
Go
rn
mem

laut
poe
.

.

Onoꝛa pr̃em tuũ ⁊ matrẽ exo.
xx · Terco demq; parẽtes eter

giter et mdeſeſſe cũ om affe
ctu ſeruiendo? gratias agendo ut ſie in
telligatur· honoꝛa p· tuumqᷣ te ereauit et
imag me ꝗꝓpria mſigmuit· qui te redemit
et ꝓpria eĩ ſangume paſcit· Et H̊ tri⸗
iedier ryn o ꝓ omibʒ beneſenſi domſ
tam natura libʒ q́; gratuitis deuotas et iu
ges gratiarũ actões referendo· ad qð te
monet tota ſeptura. Similiter omis cre⸗
atura que ſuo modo creatoꝛem ſuum lau
dat · vñ iob. xxxvinj· reprehendit pigros

dicens. vbi eras cũ me laudarent ſimul

aſtra matutia iubilarẽt omelſ filij dei: In
lec tulo dne. Ad hoc etiã excitat te ꝓPa na
tum quia m phiſicos mn coꝛpoꝛe huma⸗

no mlemm auit tot membra quot ſut dieſ

in anno ut ex hoc inſtm cku naturali mſoꝛ
meris ꝙ nulla dies te tranſire debz ſin e di
uma laude t gratiarũ actõne¶ Secũdo de
lemus euũ honoꝛaẽ omes aclões locucõ eſ

„ —- — —— — 2
affcões et cogitacõ es nỹas in et ſui laude &&

glia; referẽdo. Ad qð hoꝛtat᷑ apluſ dicẽſ
colłiij. OQmia quecunq; facitis in & bo aut
m opere· om ma in noĩe dommi nĩi iheſu cri
ſti facite. Et ex hoc actões tue nõ cenſen
tur humane ſed angelice a diuine · ſã eiſ
quodamodo celicã ſoꝛmã mprmmis cum

m eis ſolũ honoꝛẽ diuinũ intedis. ſic eco
tra maximã deo inmriã irrogãt q in acti⸗
bus ſuis oſtentaconẽ ꝓpriã aut HPHumanã

ↄplacentiã aut aliqiid huinſmod aue⸗

rune Cere debemug eũ honoꝛaẽ p omm⸗

bus Tſupꝑ omia diligeẽdo.ad qð potiſſmme

moueri debes ex eo ꝙ in tantis amoꝛis be

neficijs te diligendo preuemt ut omnem

mgratitudmẽ tepiditatem amoꝛis ſui a

coꝛde tuo ꝓcul expelleret · ut ſi te qnq; pi⸗

guiſ amaè iã nõ pigeat reamac᷑. Sʒ huüe

honoꝛẽ plurnnũ n walit aceidia q ſecũdu
damal. elt q̃da triſti

et deo aceidia mpoꝛtat qdᷣ dã te duũ ope

rmndi bonũ precipue diumuũ iuxtaillo ps.
Omem aſcam ablvmiata eſt amma ecũ

nales honoꝛaẽ debemus eis uu

cia aggrauãſ qſ. ita
deymit annmu hoĩs ue ei mehil libeat age

aceidia que opomtur foꝛtitudini q eoſi

aliqð laudabile. ſed triſtieia vero Sy
Wl etiã triſticia imm odenta noĩat aliqᷓd

Ex quo patet ey dus ſunt nomĩa Huius

vicij. ſ· triſticia et accidia. Cuius raco
q; m iſto peco eſt auerſio a ſpintuali bono
quod eſt matur graue vel grauae . ſicue
eſt vigilare ieum a oꝛaé 1c. et rõne Hu⸗

ins 8: triſti eia qᷓ oxꝑpomitur leticie ſpiritu

ali. Na affectus triſtieie datus eſt homi⸗
mut doleat de peccatis ꝓprijs t aliems. de
dilacone patrie. de mip ſeckõne vite et de ſi
miib ſed nüc mutatur et ducit m diedẽ
tiã deſperacõnẽ et irracõnabilẽ meroꝛẽ et
oppomtur leticie ſpiritu ali:ita ꝙ affectuſ
gaudij qui datus fuit hommi ut gaude
ret m deo Im ſpe eternoꝝ bonoꝝ im tuitu
beneficondei. et m boms operibz 1 omiava
na ⁊ mutilia faſtidiẽt modo puertitur m
diſſolueonẽ vamtatẽ 1 mſamas fal ſas:.
ita ꝙ gaudet d affluentia rerũ honoꝛum
woluptatũ de riſu fabulis turpibus ludia
et hlia ⁊ omia q̃ dei ſũt faſtidit tã qᷓ ĩſpida
Er ſic ſecundo mn iſto peecato ſit conuer⸗
ſio ad creaturãm qua querit finalẽ que⸗
tem que eſtimatur leuiſ. et rõne huuiſ 64
ſit m aggrediendis ardnis et ſuſtmen⸗
dis aduerſis· Nã ꝑ aceidiã habet anma

tediũ de om m ſpiritu ali diſficili et mueĩt

operavtuoſa bona quaſi aceto ſa ¶ Wic
queri poteſt. vtrũ accidia poteſt eſſe ſee⸗
catũ precip ue moꝛtale· pᷣſerti cũ ſecudu
phm jin. nj. eth· paſſiombus nõ laudamur
neq; vi tupamur ·ſ accidia eſt paſſio qda
eſt enim quedaʒ ſpecies triſticie ut dicit

dam. Ad hoc rñdet tho.a ſe··xxxv.· ꝙ

accidia ; dam. éqdã triſtieia aggrauas
q ſcil; ita depmit animũ hoĩs ut il ei age
re libeat ſicuti ea qᷓ ſunt acida etiã frigida

ſut. Et id eo accidia mpoꝛtat ted iũ qð da

ope randi. et Humiſmodi triſticie paſſio ſ
ſe q dẽ nõ ẽ peccatũ · qꝛ ſm ſe nõ n oĩat ali
quodlaud abile vel vituperabile· ſed m
ꝙ applicatur ad aliq bo nũ dicitur lauda
bile . et eco tra viti pabile hm ꝙ applicatur
ad aliqͥd vituperable· Exẽpligra triſłieia
de vero malo cũ fuerit moderata nomĩat

—

v: leuperabile. Seruͦtd accidia qtie eſt toe⸗
poꝛ metiſ bona negligentis mehoare ſp eſt

mala. Et hoc dupliciter . Mam quãdoq; 6

mala ſm ſe eũ ſcilicet ſit de eo quod eſtve
re bonum licet ſit apparens malu ſicut tri
ſtieia que eſt de bo no ſpirituali.Nã cũ u ſpi
rituale bonũ ſitvere bonum triſticia que ẽ
x ſpirituali bono eſt ſecundum ſe mala ſ

cut eco nuerſo dele ctacõ dicitur ſecunduʒ

ſe mala que eſt & eoo quod eſt apparens

tbonuan wre malũ. Quando q; vero triſti⸗

cia mala eſt ſecũdum effectum tantũ quò

do ſcz ſic triſticia de vero malo hoĩeʒ ag g&⸗
uat 1 eum totaliter ab opere bono ret ra⸗

hit et ſic ot⸗ à eſt peecatum. Pme aplus. ij.
coꝛ. j. Oõvult ut bemtẽs maioꝛi triſticia
abſoꝛbeatur: non tamen ſemper eſt pecca
tum moꝛtale. S ed aceidia ex ſuo genere
eſtwemale peecatum quia ſecun dum au⸗

guſtmũu · Aceidia eſt todium eterm bom ·

uten non oppomtur caritati ſed mduet
duinmmutionem feruoꝛis caritatis m quo
conſiſtit omne wemale. Iſtud ergo tedi⸗
um ut dicitur in copẽd io poteſt accipi tri
plieiter. VYno modo prout eſt purus mo
tus natumlis et ſic nullu eſt peccatum. A⸗
lio mo do ꝓut eſt motus app entus cotri
ſtati de opere ſpirituali la boꝛioſo er ſie oſt
wemale quãmis etiã ille appetitus ſit delibe
ratiuus quia conſenſus in vemale non eſt
mſi wmale · Tereio ꝓput redudat momiſ⸗
ſone eoꝝ que ſunt neceſſaria ſaluti.ita q;
motus accidie pertingit vſq; ad raconem
que conſentit m fugam hoꝛroꝛe et deteſta
eonem diumi boni earne ↄtra ſpiritũomm
no preualente et tunc eſt moꝛtale peccatuũ
Et poteſt quis dici quatuoꝛ mo dis accich

oſus. Drimo modo cũ qus p quandam de

teſtaconén hoꝛroꝛẽ ad diunina wlutaie o⸗

mittit ea pñicere· Secundo modo cum qͥſ

ex quadã negligentia omittit ea perſiee
re ad que oblig atur aliems mmin inpli
catus· Tereio cum quis noles ex wrecun
dia vel aliquo alio extrinſeco coactus cũ
triſticia perſicit aliqua bona ſpiritualia.

OQuareo. cum nmiũ deieitur 1 1 Sotriſtatun

* —

etiam dewero maloe ex quo redditur me
tus ad bona ſpiritualia perfieida.¶

inde qu eri po telt quot ſunt filie accidie.

preſertim cũ a do ckoꝛibuſ ponatur ce& vici
um abirzl⸗ Ad hoe reſpondet grogoꝛiꝰ

xxxi· moꝛa lq ſex ſut filie accidie. Drima
