uideri· ac ecõtra quõ filij etiã illegiti⸗ textu glo. ¶ cðo quer t vtrũ & te⸗

mi deb ent a pntibo ali et p uideri· netur pr pᷣſtare ſilijs ſpurnjs vel alns ille
¶ ZDermo vd. gitimis almmoͤta ̈tim cũ ex · ſi. ſnt le · c.

n0nn premaẽc. ¶ Meuidẽ-⸗

22 Venerabilẽ · diẽ textus · in fi· q⸗ ſeculares
tiã aũt eoꝝ q tacta ſut in ß ee

leges nõ ſolũ repellũt tales a ſu cceſſiõe

4 dẽti ßmone queri p̃t q pᷣe ſi prna hetia negãt eis alimẽta et allegat
lo ſbire ten etur ſaltẽ nõdů emacipato ibi glo. leges · Ad h̊ dᷣm ꝙ lex canomea

gen
Ppn⸗
rhab⸗
duac
Apun,
elgo⸗
em Per
nuh ſeſ
t ſpon
uras ſ⸗
lu n

r eos

—

nſuptus
ſad can
naregn
n aefth
neateg
arudale
clomtn.
ſetal in
is ſap
alyobli⸗
epti ſd
nthyex⸗
talmmens.
imndh
Am al
ahdin
curin 1
l bebtn
1slnit
glenngn
maut
1/ ſef 1
tona 4
, Wr i 4
nelue *
aalen⸗
eene
ͤfit. n
vt zmg; n⸗
gil
irli
. s

*

†

tanqᷓ; benigna ↄſid eraint tales illegiti⸗
mos nõ eſſe in culpa. utz. lvj · di. e vaſti ·

et bm glo .· in H co coꝛdat iuri naturali ym

p dieimus ꝙ; liberoꝝ ꝓcreaco Teduca⸗
tio ab inſtinctu nature ꝓcedit. ut · i dj .

c· ius naturale et ideo debẽt ali · in hoc E £E

caſu rigoꝛi iuris eimlis equitas canomca

pferẽda ẽ · ut diẽ glo · in · e· cũ Horet · ex de

eo q;ᷓ dux · in ma. quã polp adul.et queit †

ibi glo. nuquid de ue canomeo tles ille
gitim ſuccedẽt in boms. et rndet ꝙ non ·
h B vcretalis mãdat eis alimẽta p̃ſta
ri no th eos legitimat à wo cat ad ſaeel⸗
ſoné pris ut de cladeſ. deſpon. e. ul.
in de qri p̃t cũ ſij ſpurn de Kenirite e⸗ ca⸗ 3

nomca p yntes ali debeãt apud quẽ illõ
cõpleri debeat · Ad ̊ rndet glo· in deo· c.

rũ ũ hret ˖ ſilius minoꝛ triẽmo dzʒ ali apð
mrèm maioꝛ vero triẽmo dʒ ali apud pa

tre· et allegat. C. de pa: po. En ec Rlliuz.

etia pʒ ex de 2 uerſone mſide · e · ul. m te⸗

xtu. et glo. ꝙ tñ apð mr̃em filius: mioꝛ tri⸗

enmo ali dz. mtelligit alanus qn mr ſoʒ

eu lackare.· ſi tñ ̊ nõ deceret puta ꝙ no⸗

bilis ẽ: wel ſoꝛte poſt dinoꝛ ein eſt pfeſſa
vl monaſteriũ mgreſſa tůc apud prem
debz ali. i. expen ſis pr̃is · de iure enĩ eſt ꝓ
mi la ckare dz filiũ ꝓPrijs vberibʒ· utz · v.
diie· ad eius.ſñi tn eſ;̊ dſuetudo q; alteri
tra détur ad lactadũ er ꝑ 2ns ſcandalũ

eſſ li my en ͦ lactaret vel ſi ſb eſß alia logi⸗

tma pter quã mĩ eã ſ lackare no poſſz.
putat gaſp · de cald . eũ la ctãdu expenſs

pits uarto p̃terea qri p̃t an aliqduo

caſu pr recuſare p̃t ne filuʒ alat· A hoe
rũn det glo.i dco· e. cũ Hret · ꝙ ſic ex cã in⸗
ſta pyuta ſi filis pr̃em accuſauit et alle⸗
gat m argumti.l· ſi q a liberis. S. ſ qs
ex hys · f. de li · agnoſ. q verũ eſt ſiue fu⸗
erit aceuſaco facta de ermie capitali ſ⸗

ue etia ex delacoe pr graue diſpedi paſ

ſus ſit · Scdᷣo ſi mĩoꝛ ẽ triẽmo filmis et ſu⸗
pereſt mr · quẽ caſũ intellige ꝓ ut iã dẽm
iã de lactẽte. Tereõ ſi p᷑ ẽ mops 1ma⸗
ter abundat· Quarto ſi ẽ ſpurius et H de

ire eiuili · ſecus de ure canonico ut dẽm

el. er hij ꝗ ꝗtuoꝛ caſus colligutur ibidẽ ex
glo. oſti · aut ex· de duerh · in ſi · c. ij. ad⸗

die duos caſuſ. Drimus qn dmitit ing⸗

f. de op. li.

rum ⁊ filu ſi facultas ſhᷣ oſt · ut in l. ſi qs a
liberis. Tvtru. ct.l. pnl. ſ· de li. agnoſ. q

titudinẽ vↄtra Pfom E. al alen. libe · R prez.
et cãe mgmtitudmis notatur in· cquin⸗
tauallis de i uituit᷑. in glo. et videbitur m⸗
fra cũ agetur de exheredacoe . vnde caſug

ille multũ gnalis ẽ et plures vplectitur

qex quibʒ cauſis pr̃ filiu et filius patreʒ

exheredare pñ̃t· ex eiſdeʒ etiã alimẽta de⸗

negare pnt ut not bar · in tra ccatu de ali
mentis ˖ in · l. H quis aliberis · A. n quis ex

hijs. ff. de lib. agnoſ. Hcs &l films lo;

artẽ vel ſeit arte vñ vmat. ff. de li.agnoſ.
l·ſi q a liberis demq; ſm bar·ĩ tracta⸗
tu de almẽétis ſo cer tenetur alere nuruz
ino pem .et allegat. · de li.ag. l. R qs a li⸗
beris. C. nõ tm. ſilr fratrẽ frater ale tene⸗
tur ut; J. mutus .· manéte. f. de iut dot ·
Siſli mõ heres exneus ſilj tenetur alere
prem. ut ibi nõtur p· l. ſi quus a liberis . .
parens· ff· de li agnoſ. ſic etiã monaſteri
um alere tenetur patreʒ monachi cũ ſit

ſuus heres cuiuſda ſemmoꝛtui. ut m aut/

ſi qua mulier · C· de ſacro ſac · ee · tutoꝛ we⸗
ro pupillo den egas almẽta nõ ſe olü in⸗

.*
ci dit iuſtã cãm remouedi.ſ etiã prũ nendi

ut. l. h. f. ubi pu.edu. de. et. l. tutoꝛ qui iali⸗
méta. ff. de ſuſ. tu · et vaſallus ut dic ibidẽ
bar · teonetuir alere dim egenum. alias
feuduz poſſit ei licite auforri gpter dene⸗
gaco em almmentoꝝ· ut· x. col. de iuamẽ⸗
to ſideli· ci· Demq; ſacdos tenetur vxo⸗
ri Rlijs de eccie ſue boms almmẽta pᷣſta⸗
re li nõ hnt almde utz. xxxi · di. c. ojno.
m globi tn lo q ur de uxoꝛe t ſiljs non
aut de »cubma. vide tex · et glo. Mantus
multomagis vxoꝛẽ alere tenetur qñ do⸗
tem hz. qꝛ dos! leruire oneribz mrmo⸗
nij. ꝙ ſi dots non hʒ nlommus eã nutrire

tenetur ſiviro opatur · et idẽ etia in here⸗

de vire mr mõio ſoluto · ut no ·. l. R pre·
H nõ opatur viro tune
nõ obligatur ad ea alendã niſi furoꝛe de

tentã vel ml maritus eã expuleit ſme ca

raecon abili qe tũc ꝑ eã nõ ſtat quo mius
opetur. ꝙ i pra filus egeant diẽ glo. m
deo. c. cũ lor̃et. q mater alere tenetur vi⸗

— —ꝑ

leges dicut mater et auus inaternus
aleret ſil ſi pr nõ ſupeſt aut egens eſt.

ℳ

—

— ᷣ

2 »9

die etiã barto. in pᷣmo tractatu. ꝙ tiitoꝛ
tenetur alere mr̃em vel ſoꝛoꝛem pupilli
egẽetẽ. ut m. l·i. poſt pů · ff de tu · et a· diſ .
ilr ſi tutor p aupꝑ eſt nee hʒ vn ſe alat pᷣt
alere ſeipm de boms pupilli ſi diues eſt
er abůdat · ut in l. i. Cſi pupillus·ff. tu
telis. et ra. diſ. ¶ Qũto aut queri pt po⸗
natur caſus.pr carnalis eſt mſidelis vel
mpius alter exneus ᷣ ſidelis inſtuſ a
eqliter egẽt nec ſilius dare ſuffic vtric
cui ro tius ſbůuemer pßtiʒ cũ ðꝛ: ecciaſ· xj.
da bono et ne recepis pecoꝛẽ bnfac hu⸗
mnmli et ne ded eris inpio. Ad h dom ꝙ in
ſſta qone dockoꝛes otraria ſentiũt· Qm⸗
da em dicũt & caſu ponendus ẽ ex⸗
neus ꝓptor anctates inductas et ad B
facẽ við. hexx vi. di. c. nõ ſatis · in tex · et

glo. dic em ero. ꝙ mp auꝑibʒ nõ ta pau

ℳ-

pertas ꝙ; religio attendeda· utz · xv · q·
ei· e. aqm quucqᷣ d. E ambro · ſup 1US. ꝛdi⸗
nauñt i me ca dic en ꝙ pmo diligédus

tus. ſcdᷣo pntes· terco hilij poſtea dome
ſtici qᷓ ſ bom ſut malis hins po nẽdi fůt·
Nitm rũ̃ cũ phs dicat · viij ethi. ꝙ, amei⸗
cia pſecta ẽ q̃ eſt ꝓpter vᷣtute et qmmulti
toctoꝛ es in ↄtrariũ ſentiut. ido dicit pe ·
hmelſłoꝛ. Hãc qõnem eſſe nebulã et tene⸗
broſ. az aquã m nubibʒ aeris Diſtmgue⸗
da eſt igitur hæc queſtõ. nã ſi loqmur de
affectu dilcois tuc plus ten emur boms
extraneis q; malis ꝓximis. ct he aue taſ
amb. mtelligeda eſt. q; magis debemus
diligere bonos exneos q́; malos ꝓpin⸗
quos. Si wero lo q mur de coꝛpali ſbuen⸗
none nccrio n exhib coe tũc ſi extran e⸗
us ſidelis bonus magis mdigetvtiq;
Ponédus ẽ pri mmus maigẽét utz. lxx⸗
xvi. di. c. paſce fame moꝛientẽ ſi nõ paim
i occidiſłi. ꝙ ſi equaliter mdigẽet tuc di
t glo i. i:c i dicas ep pr̃em qjliſcich
ſit debemus eFneo ſponere etiã ſcõ ĩ hijs
q ſæctat ad opus miſcdᷣie· ſe; in nẽẽ̃rijas
ꝓndedis· cuus meco ẽ hm hen · boye · qr⸗
cum exhibico nutrym eti ſit de mre natu⸗
rali ᷣmeuo ↄm omibʒ aĩ alibʒ hm ꝙ nõ ᷣ
— 1 14—
querẽdũ qs fidelis ſit s mnſidelis.· q; nec
hec aĩalia diſcernè ſcirent · Ergo quo in⸗
re premꝰgnoſco eo dẽ ſeʒ ſueme duũ iu⸗

— . ℳ—

dico et ipm m

+

—

cpenſandis bnſfiens ſut omib; alijs pfe

ſvũᷣalis vel tpalis etia Priaz vita expo⸗

mſo caſu cuctis pferoo

Preter ea ſi p malus ẽ alia rõne viðꝛ hi⸗

piculu immmet · ſi vinat ſperadũ Ede mi⸗

ſerieoꝛdia dei ꝗ nõ vult moꝛte pecoꝛis · ex

qᷓ nõ wemt wcare inſtos ſed pccqes· hee
ec ſiit opmio oſti · goff. et ray. ho. aut
ſcdᷣa ße·q·xxxi· pomt ad huc aliã rõnem
dices. ꝙ nullius bnfactoꝛis bnfieiũ ẽ tin 4
ſic pris vel parentũ Et ideo pntes m re

—

rendi.sm nccitas ex alia ꝑte ſponderaree
l aliqᷓ alia dico puta ↄmis vtilitas ec
clehevel rei publice · cu en bonu mune
multon dinmus é qᷓ; bonu vmus · di gnů

eſt 1 Pruoſu ꝙ qs ꝓ bono ↄm rei publice

nat piclo. Sz in coteris ꝑntes omibʒ ſůt

p̃ferendi ceteris pibʒ. Et h pdem ẽ ꝙ pa

rẽtes debẽt theſa uriz are filijs · et non eco⸗
uerlo. tn extreme necitatis articło ma⸗
gis liceret deſeré filios qᷓ pntos ds nul⸗
lo mõ deſerere licet ꝓpter bnſicoꝝ ſuſce⸗

pton obligaconem utz p p hm · in · viſ.·
. hec to · dcoꝛdat pe · ſup · in · di. xxlx
gexto nter qri p̃ᷣt de pre qͥ lapſus eſt C

1—

pgdere vel o ccultare Tqalere · Ad ̊ rndet

aſteñn. et alex · an. ꝙ vĩ hereticus aut ſ bi

ipi tmn o ffieit utpote qn eſt occulte mn ee
alicui ꝑ illa inficere querit · et tuc dzʒ occul
tari Tali. aut etia alio 8 ſua pua dockrina

coꝛrumpit · et tuc tenetur filius accuſare

pr̃eʒ· cuius raco ẽ qe ten etur honoꝛẽ pr̃is
celeſtis p̃ferre honoꝛi pr̃is carnalis vñ
pr carnalis q ælonorat prem celeſtẽnõ
illud euagelicũ · qui diligit prem à mrem

ylus q; me no ẽ me dignus · vñ wut; xx⸗

xiij. ð m laude leui· qui dixit pri ſuo 1 m̃

ſue neſcio vos et fratribz ſuis ignoꝛo il⸗

los et neſeerũt flios ſuos Hj cuſto die

rũt cloqmiũ tuũ et pactũ tuũ puauerũüt.

et hoc tigit qn iuſſu moyſi jnterfecerũt

ydolatias rrs de ſut zeluz dñi.
C

utz in exo d¶ Sopto inſup quen t cũ
ſ̃m legẽ canomcã filius ſpurius ali debe⸗
at a pntibʒ vtrũ & pr̃ aliqiid poſſit lega
re hlio ſpurio v almẽts. Ad ̊ bartho⸗

*

lus. ff de hijs qͥ ut mndig · l· ſ·rn det , ſic.

HH

ne wici ſ⸗
manrit
iin.
peen
perpes h
ien
talii inen
itaitn
dpnte n.
nbaſſs h

pondene

—

s vultas e
wm mune

nis⸗ digni
nna puble

ya expe
1s dinſh ſi
pdtmegnt
6. anoy ⸗
18 tcon
pners ſo ⸗
bnhcon iic

p n dr xnt⸗

eg lapſnsd
Aacalſare e

Aa prider

gaus aut ubi

occlle hee
we d dean
arawanm
—
urhwnnißi⸗

s nie

rem lcſei
meo Nt
Semmn n
ris n,
vntntom
o Fnen ,

7

noõ leget eis mmoderate ;
leg are ꝓ almnẽtis in vita filnj ꝙ poſt eiꝰ
obitũ legatũ cedat filijs filij. Ideʒ tenet
baldevomus ·. C. de ſacroſanc · ecẽ . l. i· Et

4

ſic.q; quilibʒ pᷣ̃t ſbi heredẽ mſtituẽ eũ q
nõ ꝓhibetur uata ſy legitma pte libe⸗
ris ſuis dde qua legitia videb itur m hmo

—

p lam extra de eo ꝗ duỹ · in ma. quã pol.
p adul.c.cũ hret. ubi ppa pᷣeipit ꝙ talibz

a pntibʒ debz ſier ꝓuiſio necitatũ · m ꝙ
pn tibz ſuppetũt aultats Bun clo eFH

idẽ dic bar · in dcã. l. ſi· de doto · e pr p̃t le⸗
gare filie ſpurie ꝓ dote eadẽ racone · qʒ

nõ ſmglariter. q; ſepe accidit.et h; leges
ↄtradicãt ꝗᷓ tales nõ ſolũ repellunt a ſuce⸗
ceſſone prna· h̊ etiã negãt ipis alnnẽta ·

utz ex q h ſmt.le.c. pwenerabilẽ m fi. qd

inductu e de rigoꝛe uaris eimlis ĩ teſta
tione crmiĩs ut dic glo . in deo · c · cu Ha⸗

beret · t valebüt leg ata pnnſſa etia ĩ ter

fi · poc ius pᷣfertur cimili· qꝛ mmtitur iuri
naturali eo ꝙ educaco filioꝝ e de iure na
turali. Econ queritur vtrum & mulier
poſſ· filios de adulteio ſu ſeeptos ſibi ſuc
ceſſoꝛes heredes inſtituere · A4 z dom ꝙq&

S=⸗

ne ſcdᷣo ſeqnti· werũtñ vir legitios Hns

ſilios ſi viuẽte vxoꝛe ducat aliã ſceictẽ il⸗

lud impedimentũ et ex ea filiuz vel filios
Habeat m guil. tles filſij adulterininon

pot pri ſuccedé m hereditate. ſ tenẽnirr AQueript vtrũ omes filn illegitimi cůu
legitimis mĩi ſaltẽ nõ illuſtri ſu eccedere
pnt . et ꝙ ſic vidꝛ p · f· vñ co Ftim le · Pac

reſtituere tota hereditatem filjs poꝛis
mrmonn cũ onnbʒz fructibz mala ſide o

ſuptis quãtũ cũq; o poꝛteat eos egerevel

mẽedicare. n bona fide cõpleta ſit legitia
pſeptio maxnne ſi etra poſt ↄpletã pſeri⸗
ptionẽ retinẽt bona fidetũc enĩ nõ tenẽ
tur· et ſic tales fili tanqᷓ; m peſſnna ↄ di⸗
tione gemiti ab omi heredlitate exeludũ⸗
tur. poſſz tñ eis aliq̃d m teſtamto legari.·
mo dz eis fieri alimẽtoꝝ ꝓuiſio ut ĩ deo
ccũ hr̃et. ubi ponitur idẽ caſus.nã lʒ pa⸗

rentũ malicia nõ noceat filijs q ad deum

th ad pmendũ crimẽ paręntũ filjs no⸗
cet quo ad penã tꝑalem·. Exẽplũ pᷣmi ðꝛ
eni di. lvi. enunq; de vicijs erubeſcamus
pntũ h vnũ illud quemmus et ſp ample
cemur ſeʒ virtute ⁊ Hmõi etiã li aliem⸗

oterit etia ſie

ZFena Hʒ mem et a ſi ſoꝛm caco e polluts

.

quolibʒ hmõi dedecoꝛe ſoꝛdidatã.m⸗

chil tñ de eius a vili atelfuſcabitur 4 cri⸗
mine polluetur. glo. ibidẽ hvult diecẽ

zlle qᷓ natus ẽ de pntibʒ ꝓrſus aliems a

Htucibz du tn ie ſit bonus malioꝛ eſt
ille qͥ natus eſt de bo nis pntibʒ cũ ipᷣe hit

malus · et ibide . e· vaſti· ubi pomt ↄuemẽz

lex impatoꝝ honoꝛija archad. ꝗᷓ talis ẽ
o ſi qs mierit ſpiraco nem aut ſuſcepit

vel ded erit ↄ ſpiracoms ſacrm de necevi⸗
roꝝ illuſtriũ qͥ ſut in coſiſtoꝛio impatoꝝn
vel etã ſenatoꝝ viroꝝ vel euã nnꝑ ato⸗
ribz miitantiu hic mquã ac ſi actu pfece

rit mai eſtatis reus gladio feri et᷑ · boms

eiusvitãa nmnpatoꝛia lemtate ↄcedut ſt a
ſuceeſſione oĩm ꝓximouꝝ hntur aliem ·
nee aliqua teſtamta recipiẽt. ſed ꝓpetuo

egetes paupes et infames erũt. ut ſit eiſ
moꝛs m ſo laciũ ⁊ vita in ſuppli eium · mſi

reuelaſſent illã ↄſpiracoem hoe ꝛbꝛ.

— „ „

¶ Rus6 filij ſpurij ꝛſiles ſuccedũt pa
rentibe in teſtamẽtovel ab inteſtato ·

et quõ nõ · ¶ Sermo · vꝰ.
noꝛa prem m. c.· O ccaſio

one ſilioꝝ illegitioꝝ in teſta
mento pntuʒ wel ab inteſtato ·
Querip̃t vtrũ omes filn illegitim cuũu

pte. et in .· l. ſi ſpurius.· et m. l. modeſtinus.
er. . de mofni· teſta· m. l.ſi ſuſecla. . de
moſſicoõlo. nã omis ſilius illegitius eſt ᷣ

ex inſtis nuptijs ſuſceptus ſit. viðꝛ

ꝙ omes illegitimi quãqᷓ; a prna ſucceſſi

ono ropellãtur · ut m aut: qbʒ mo.· na: effi·
legt. . ul. col. vi. et in. c. p venerabilez. in
ſ. ex qͥ h ſmt leg ubi dic· tales ſeʒ man⸗

ſeres ſpurios m leges eſſe puand os

rapᷣallegata· qᷓ nedu filiũ naturalẽ tm

ex ↄcubma ꝓcreatũ ad mris ſucceſſionẽ

ℳ₰

bus elare pʒ · et huc opmiom ſatis aſſen

tire viðꝛ hoſt · m ſuma · m ti . ꝗᷣ fi· ſmt le· in

.T Can vtruq; genus ſuccedat in fi· LAd

2———— — . —

weiſion auͦt qoms huiis vidẽdũ eſt de
dia filioꝝ illegition. rimo namq; ſilnj
quidẽ ſüt illegitim q̃ dicũtur naturales
tm ſcʒ ꝗ nati ſut t de legiti a ↄcubma que m
domo ten etur q̃i qi loco vxoꝛis vmca· ut pz

ex de renüciacoe c. mſi cũᷣ up̈dé. C. pſone · –

in glo · ¶ Dro quo ſciẽ dũ ꝙ leges pmi⸗
ſerut ut qs vnã cocubinã hyre poſz nee ei
pena impo nuͦt ex tali coitu· dumõ th ta⸗

ſem teneat qᷓ de iure poſß eſſe ↄcubma in

qua qude multa ↄcurrere debet ym petrũ
de vnzola ſup tractatu notularũ. Primo

ꝓꝙ noõ ſit virgo qꝛſtuprũ in vgine ꝛmitti

tur · ut · f ad .l. iulia de adul. et ſtu · · inter.
.VBch. liberas. qay pmtur p· l· ut mſtit᷑. de pu⸗
blic . inð. Fitẽ lex. in f. ¶Poteſt tñ aſſu⸗

mere vginẽ in cubina abſq; legis pum

none ſ pus ꝓteſtetuũr ꝙ eã in ꝛcubmam
hre wlit mayxnne ſi ẽ devili gůe ꝙ ſi non

ceſtarerur tũc Hr̃et illa accipe in vxoꝛẽ

et ſi recuſaret de ſtupro piũ retur. ut · f.. de
ꝛeubmis. l. in · et hm ſ naturalis dᷣꝛ natuſ
te ↄ cubma que m domo ten etur qn loco
vxoꝛis vmca ut dᷣi in glo. ex de renu. c. ̊

tcũ pᷣdem · in · pſone. S cdᷣo nõ dʒ eſſe vi⸗

dua honeſtevuẽs qia ſtuprũ etiã in ta
les ↄnnttitur · ut · l. palleg · ſi liberas · et · ¶
itẽ lex . n ſpealiter ꝓteſtetur q; talem vi⸗
duã m ↄcubmã Hre welit · mnhon eſt à tñ ſi⸗
ne ꝓpteſtacõne poſß ĩ ↄ cubima aceipeter
f. de ↄcub. l. i. Cet puto · ECqm aut ·
cio nõ dʒ eſſe affmis nec ſanernndialis⸗
ut · ſ. de 1 cub. l · i. C. ſi ꝗ. et. l. pnk. Quarto
adboc ut poſſit Hre ↄ cubmã nõ debet hre
Vxoꝛemnee pᷣa virũ · ut · ff· de cocub · l. i.
Qito ſic nõ pᷣt hre duas vxoꝛes ita nee
duas cubmas. Hexto retinere dz indu⸗

bitato affectu et in domo. ut m aut. q bz

mo: na. eſſi· ſui iu. S eptio dcubma taliſ
eſſe dz q p̈t eſſevxoꝛ· ut aut ut li.ma. et
ame. Cad h· Qu S Etalẽ mulierẽ ſibj aſ⸗
ſumit in ↄcubmã ex penã legis ẽ.lʒ nõ ſit
ex penã canoms· eo ꝙ canon omem ſoꝛ⸗
meacoez danat · ut plene nõtur p Jo· an.
m cle. de heret: ad nrm circa medium. v.

vij · ſieut nee iure ðᷣno pmttitur. Filius

igitur qᷣ de tali muliere naſcitur natum⸗
ls tm eſt. et talis filuis ab mmteſtato ſue
ced nõ pᷣt m bonis pr̃nis.ſi pr alios ſili⸗

et tamen non
chus qi were videtur ſms et tñ nõ eſt.
hec patet ex de renu. e.n cũ u pde. m ; CE. pſo 0
ne m glo · Gnaliter tñ tñ omes ex citu da
nato ꝓereatiſpurij plerũq; vocãtur · et

os legitios vel nepotes · i· filio ſilios z. —
nec pr teſtamtum faciẽs tenetur talem

naturaleʒ mſtituẽ nee aliquid relmque⸗
re ßm leges mh velit · t tñ ꝛlli ꝓunidere ſ

wluerit eo mõ q̊ ponetur in ßmone ſe⸗

quẽti in ſeda qõne. Norũtni in boms mĩ⸗
ms ſilius nàlis tin ſuccedit cũ legitis fi⸗

lns ab mteſt ato· ut. C. ad ſenatuſcon. oꝛ ·
ſi qua et ex de renu. c. miſt cũ p̈dem . GEp⸗
ſone. in glo· ius vero canomcũ qð mitiuſ

agitt tles naturales admittit ad mſtitu⸗
tionẽ ipᷣms hereditatis ſaltẽ in aliq pte
ſalua dutaxat ſiſijs legitis woꝛecõne legi

ſtima qᷓ ſme cã exherdari nõ pt de 4 poꝛ⸗

cione vi debitur n m ßmone ſeqñti. cui otiã

poꝛtiom nullu grauamẽ impom Pt in le⸗

gando ut· C. de moffi· teſta· l. omi mõ. et
duabz legebz ſeqñtibʒ. eetem tñ legare
ptm teſtamtuʒ ad pias cãs wel euã alie⸗
ms. et ſi qͥ; teſtatoꝛẽ ꝓhibere wolueit ab

hereditate ßm leges erit repellẽdus · ut

C. ſi qᷓ as aut alique teſtari ꝓhibuerit. .

i. gnaliter tñ omes filij. dicuntur nales

tm qi de ſoluto Tſoluta ꝓcreãtur in ter

quos tpe ↄceptus potent eſſe verũ mri⸗
momů nulla leg e ꝓhibi tũ. et tles ſif a
ſucceſſione mrna nõ repallũtur nec ꝑ le⸗
ges nec etia p canõicas ſanxiones· vnde
dieit Jo .· fa· in i· ad ſenatuſcon · oꝛphi · in
. BEnouiſſme · ꝙ nec ꝓpter iuna canõica

eprobãt dcubmatũ tpellutur naͤles a ſuc
ceſſiõe mr̃na· dũmõ nõ fuerit nati ex das

nato coitu. Scðo qmde filij dicutur TP⸗
ſeres ſcz illi .e qᷣ de ſcoꝛto nati ſüt ·
cio quidẽ filij di cũ tur ſpurn q q nati ſut de

ꝓfeſſo vel ꝓfeſſavel etiã de Hhjs qbz nu⸗

bere nõ l · Quarto quidẽ filij dicutuir no⸗
chi. ſcz q de adulterio nati ſut . ſicut eomm

notha ð: febris qᷓ affligit ſiẽ quartana·
eſt wera quartana ſic no⸗

omes tles m rigoꝛẽ iuris cimjlis ab omi
ꝓrſus bnſicõ excludutur . ut. de natu .
liberis· et ma. eoꝝ. aut. licʒ pri · vñ tales
nee dicuntur legitimm · qr nee de legitimo
citu ſut · ſecl de meeſtuoſo nephario vel

— —

ur ta

cPndenf
none
tomgm ;
ülegast,
=
p em. Cpe
ugöme
m li re
Ndneſeg
nt⸗ XN gp⸗
Znt. auichi
m enl
lom m 14
n tilegn
S etad,
wewlet ,
vlecusl
pbibuentl
murnis
iurite
wrümm⸗
lashhr 4
neple⸗
nes⸗ vnde
apfiin
da
aant
nerd
Naudr 1
un b
n inn
bnse
ſdannnn
elarem
Aanm
e 1
tun
en.
ranit 4
vn
lekon
Lrnan,
6 n

len
Aningte⸗

amnate. neec etia dicuntur naturales &
ſictõe iuris q; iura fingũt natura nõ eſſe

roo patam ut m aut:qiubʒ mo.ma.· effiei ·
ſui iut · El. vñ m leges tales filij nõ ſo
lu repellutur 2 a ſucceſſione pr̃na· ̊ etia ne

gatur eis a pre aliméta. ut m deã aut. Iz3
prlet· C· de meelt. nupt. aut. ex cõplexu.

qð in duclu ẽ de rigoꝛe muris eimlis m de⸗

teſta eõem crimĩs ut die c glo ˖ e · cu Hret ·

ex de eo ꝗᷓᷣ dux · ma⸗ quã pol . p adul. Jus

tn cano mcu üͦ rigoꝛẽ illu mitigat. m eodẽ

c · cum hret dices: ollicitudmis tn tue

in torerit ut uterq; liberis ſuis hm ꝙ eis

ſupp etũt facultates necria ſubmimſtret ·

ſup quo diẽ glo. H enĩ qð dꝛ H mtelligi⸗

tur de bemgmitate canomca ꝗᷓ vigoꝛe ſu⸗

mt a ire naturali. na educaco liberon ?
de ure naturali. ut pʒ. i· di. ius natunale.

vnde ius ſtud preſertur eimli · hee glo.
de hoc etiã pʒ. f. de lib·ag· ſi qs a liberis.
i. ſen. et. Eſ quis· et· C. de alen· li. h pe⸗
tonti · et · l. ul. Doᷣm igitur eꝙ ſolũ lli ille⸗
gitimi ſiue ſmt ſpurn ſiue aln nõ tñ nati

ex coitu danabili quis nõ pr̃i tn mri ſue

eedũt cũ alns leogitia. n mr eſſß illuſtris /
ſic teneét gloſe oꝛdmarie mris eimilis. C.

t ↄuter doctoꝛes in eadẽ lege tenẽt cũ
gloß. Sie eta tenet glo· inſti. ad ſenatuſ
eoſul. oꝛphi. m. ¶nomſſnne · et etiã in dcã

†

z ſenatuſcon· oꝛ phi · in le · i qᷓ illuſtris.

. ſi ſuſpecta Fi⸗ et · fF. de mo fi.teſta·q

gloſas ↄtter omes doc toꝛes ſeq uũtur.

OofrF. alb ri. de ro ſat. ey· bar· et bal . di⸗

a.l· ſi q lluſtris· Spec· etiã ĩta tenet in
utle o de ſu cceſſione ab mtel. eirca mediuz
v. h nů qᷣd ſpurij· na qncũq; coitus ex ́
natus ẽ ſpurius p̃t de meeſtu vel adulte⸗
rio accuſari ſez ia mỹ tüc talis ſilius ei
nõ ſuccedit· qᷣ etiã ſatis ſentire við: ibi⸗
te ſo. an. m addic. ſic etiã a tenet Jo. fa·m
deos ¶no uſſme · adiciens ꝙ; nee ꝓpter
iura canõ ica ꝗᷓ ꝗᷓ repꝛo bãt ↄ cubmatũ repel⸗

lutur naturales dumo non fuermt nati
ex damnato coitu. vñ gnaliter tenéduz
ehm pe · de vnzo la ſup tactatu notularũ
ꝓ ſẽ filn ex dãnato coitu de nigoꝛe inris

aimilis nõ ſuceedũt pr̃i neq; ex teſtamto·

neq; ab in teſtato.q; nee pr pt eis ex te⸗

Namẽto aliqͥ d relmquere neei mre mſtois

nec etiã iure leg rati⸗ ut in aut: qiubʒ mo.
na · effi · ſui iur . ¶fi · Re etia mri non ſucce⸗
důt · nee ex teſtamẽto nee ab inteſtato ſi
nati ſunt de tali coitu q po ſſit accuſari de
adulterio:ſecus tñ eſz ſi de coitu nõ daã⸗
nato naſcetur ut m ſilio m mẽetricio nato

ſeu vulgo dcepto· qtuc ſuccedut mñi eau

legitis filis nᷣ mr r eſß illuſtris · et a mreꝝ
aſcen dẽtubʒ p mrem debet in ſtitui vel ex⸗

here dari cũ cã legibʒ appꝛobata · ut inſti ·
ad ſenatuſcon· oꝛphi. nouiſſnne. et m
dca·l. ſi ſuſpcã· Vi. It aut plemus immo

teſcat deteſłacõ e erimis Huius in iure ci⸗
mli ſeẽdum. qp ym leges tali ſpurio l
relmqui p̃t alimẽta etiã ſi relinq̃tur ꝓ
aĩa n pr reliquerit tali filio ſub hac codi⸗
cõne ſeʒ ſi monaſteriũ mgrediatur tune

eom tonet relicka qð eẽ ſmglare dictuʒz · ut
C. de ſacroſane · ee · l. i. nec etã ſ purius D

eligiß t inter paupes p exean wee⸗ a pre
datu nee etia p epum n quo ad almèeta
et ſi vlt ra ſibi ↄfertur pᷣt ep̃us reuocare·
nec etia pᷣſeribẽ pᷣt logo tpe qð recipit ab

ep pᷣovel teſtatoꝛe lege ꝓhibete · * tituluſ

? a mre repꝛob atus. ꝓpter ſidẽ tñ bonaʒ
ex aucte ſupioꝛis pᷣſuptaʒ bn pᷣſeriberet
ſpacõ· xxx· anon ut · C· de epi et cle. lid

q5 paupibz. ubi ꝗᷓ qritur · an etia executoꝛ ·
c ſi ſpurius ex opiniõe zui legitius re⸗

putetur. heres tñ inſtitui nõ p̃t adeo ꝙ
nec vſucape p̃t ꝓpter legis mterdẽm· ut
.C. de ſententis et mterlo.omi.indi.l.⸗ y.
v. po no. FHaco véo cur ſpuri? mſtituin noS
p̈tnec etia illi pvia ↄtraclus ↄferri pᷣt ẽ
iſta.qm actus ꝓpter turpitudmẽ agetiſ
roprobatus nulla ſuetudine ꝓmn tu ß ßt·
et equipat᷑ actui de iure diumo ꝓhibi⸗

co · ſie ꝙ ꝑ hoĩem ſtatui nõ p̃t · et ĩdeo ſpu

rio relictu; applicatur wemẽtibz ab inte⸗
ſtato. ut. F. de teſta· le· teſti factõ· wrũ tñ
exquo teſtatoꝛ uatis heredibz poꝛcõne

cano mea cetera ſp legare pt in teſtamtũ

ad pias cãs wal etia aliems. nee muemt

cutũ in iure canõico de legãdo tlibʒ ſpu
rijs q ex danato coitu ſut ꝓcreati nõ vi⸗

doo cur non poſſit etiamillis legari de be⸗
gmtate canonica dumõ tñ nõ leget eis
im mo lenate. ß de H dem ẽ in mone pᷣee

denti. ¶ 15 obi citur de conſtitueone Vel

euiet a iure ↄui et nõ ſit ei ↄtraria qᷓntuʒ

poſſibile ſit · ut ex de ↄ ſue. e. cuũ dilcus . vnñn
eæt ↄſuetudo recipit mterpᷣtacoem a rõne

iuris ↄuis qn verba ↄſuetudmis ſoꝛmalij

nõ repugnãt ut ꝓpbatur m. c. i. poꝛro.

in ti. qu alr olim fſeuduũ alienare poterat ·

1. * * .
6 2 OOòòUòUW 3 “ 3

ↄfſfuetudme quarũdãà terrarũ. qua ſcʒ ile⸗
legitim ſuccedũt in boms materms · et
plures illud mtelligẽ volunt mdiſtmete
te omibʒ illegitims ex quocũq; coitu ec
damnabili q poſ̊ accuſari ut dem e. Ad
Hᷓ diceduũ ꝙ tales non recte ſentirent. q
talis co ſuetudo ſic mterp̃tari dʒ ut mius

1

oll'x. Dicla 2 ſuenido deponẽs illegi⸗

umos fſilios ſeu naturales tm ſpurios

ad ſucceſſonẽ maternã admitti ſic intel

ligi dz ut magis iuri ↄui ↄuemat et ſit il⸗

li ↄfoꝛmn 8 Ad 6 faciũt n otata p JTo· an.

m. c· i · de ↄſti. li · vj. et ꝓ bar · F. ad.l.falc.

meone cuius mater accuſari poſ repel⸗

m. l. i· m pn· ſic ſeʒ , nati ex danato coi tu

latur ab eius ſuceeſſiõe pᷣſtim cũ ſpuriuſ

nõ ſit vulgo qᷓſtus pr̃e ſcʒ mcerto · h ex

pr̃e certo qͥ etiã l ſolſi eſſent nõ extate fi⸗

ſio legitio mi etia nõ illuſtri mime ſuc⸗
cederẽt. ut clare dicit textus m. l. ſi illu⸗

ſtris· C. ad ſen atuſcõ.oꝛp hi.ubi etiã rati

onẽ gloſe bal. appꝛobat eo ſcʒz ꝙ talis a⸗

plexus ẽ a iure accuſabilis· ſecus tñ eſh

de amplexu muli erũ ſolutaruʒ et vulgo
ꝓſtitutarũ cũ quo ↄcoꝛdãt oms docto⸗
* 5 5 ℳ₰ℳ „ ð
res· et ita dveciditur ĩ aut: qbʒ mona.eſſi·

ſui uris · Ad laudem dei;

de cognacõne ſucceſſione ab in⸗
teſtato ac legitima poꝛ cõne · de Pijs q;
ꝗ teſtamta ↄdere pñt ¶ Termo. vjj.

te uire ↄui laico moꝛieti ab inteſtato pᷣus
ſuccedut deſcendẽeétes. ſcdᷣo aſcendetes.
tercõ ꝓximioꝛes collaterales. ut m aut
de here ab m·m pn · Hjs omibʒ deſmẽtibz

ſuccedit vir vxoꝛi et ecouerſo. ut· C. vñ

vir tuxoꝛ.l.i. Vltimo vero ſuccedit fiſeꝰ

92

ut. C· de bo ms vacan.l.i.et· ij. Cl erico w⸗
ro mteſt ato moꝛienti ſuceedũt cognati
ſm oꝛdmẽ pᷣnotatũ in bonis ſaltẽ q pſo⸗/
ne intuitu ſibi o buen erũt.x ij.q.ul.c. ul.
ubi diẽ quicũq; ex gradu ecciaſtieo ſme

teſtam to et ſme cog naco e diſceſſerit he

reditas eius ubi deſerumit euoluatur.
ubi ondit ꝙ ↄgnati debet pᷣeedere qui ſi
deſecerint eccia ſuceedit qn ſi ſeus. utz ex
de ſucceſſo mbz ab inteſtato · c· ul. Et hoc
in tellige cũ res cleriei deced ẽtis mam fe⸗
ſte ſut diſtinete a rebz eecie . ſecus aut ſi

ſuermt ita ↄfuſe ꝙ dubitetur an clericuſ

habuit aliqdpriñj w nõ tuc eni ſum

totũ ꝓ eccta ⁊ co tali ſibi ven dicat· ut pʒ

xij· q· in. c·quicũq; de ſacerdo tibʒvel mi
mſtris ꝓ ſua vtilitate atq; amcicia glo

ſa id eſt ꝓ ſuo vtili o fcc ꝙ medicus vel

ſucceſſione ab mteſtato quocuũq; mõ aut
p ſepture ſeriẽ aliqͥd meruerit ab aliquo
peipe m rebʒ eecie nõ poterit numerari G
qð ex mnde wluermt facẽ eoꝝ arbitrio
ſbiacebit · ꝙ ſi hoe poſt eon moꝛtẽ moꝛdi

natu ſoꝛtaſſe remãaſerit · glo ·q inteſtatꝰ

deceſſit. eccia cui pfuit vel mmſter extiti
H hbi in

heredes · t nota ꝙ ↄſangmtas quo ad

etuũvendicabit· glo· ſi non hzʒ

ſucceſſionẽ m het᷑ditate durat uſq; adx.

gradũ utʒ xxxv. q· v. c. ad ſed et H nu⸗
merãdo m leges ubi quelibʒ pſona ad,

dit gradum. utpote duo frẽs ſut in ſeðõo

Onoꝛa premac Cũ ta ccũ ſit uof
gradu.et eoꝝ ſiln in q̃rt · et ſie ꝓceden⸗

in mone pᷣeedẽti de ſueceſſio⸗

ne hereditaria et teſtamẽtis do uſq; ad decimũ ſic m ęd cmam feſte
lucid ius hãae materiã ꝓſequi declanat alex · Pa · . ¶ SZedo queri pᷣt v⸗
cupjetes. ¶ Pryno quermnus de ſucceſſ trũ ſilij naturales ↄputantur m pma co⸗
A one ab mteſtato qt ſcʒ modis ðᷣ aliqͥs gn acõne ita ꝙ aliq́; mõ ſuccedẽ pñt pñi

in hereditate · Ad hoc doõᷣm ꝙ ſiln ſpurn
ſcz ꝗ ex dan ato caitu ſunt pᷣm leges omi
ꝓrſus bñſieo excluduũtur ut dictũ eſt. h
tn intereſt epj facẽ ꝙ vterq; pntũ talibʒ
liberis necria ſbömmſtret ſm ſupp etut
facultates iuꝰ ſanxionẽ canomcã· utʒ ex
de eo qͥ dux · in vx quã.polper adul.Alnj

decedere inteſtatus· Ad ̊ dᷣm ꝙ qᷓtuoꝛ
modis. Primo ſcʒ ſi nullũ toſtamentum
fecit. Scdᷣo ſi ſecit ⁊ nõ iure. Terco ſi iure
Eeit ſ poſtea ruptuz ẽ· ut puta nato ei fi⸗
lio.¶ Quarto ſi nõ ẽ ruptũ ſ̃ heres nolmt
adire hereditatẽ· ſic de quo dam ſancto
pfre legit᷑ · ut miti· de her · q ab m. in pñ · et

— ——— —.— —

wedlcen
entenet
tniſaem
ſanelll
rbeſens
Nenr n
mdg
Z
g man
Gaig nian
tzn⸗
ntmnen
or obenn
nmnnil
annli
echaentt
. Frn un
urelf,
te,
fres huni

siN
U

nanr p,
badtpth⸗
,.
frlochon
iih

wero ſilij naturales ſi p hʒ alios legſtioſ
ſilios wel nepotes tuc ſuccedẽ nõ pnᷣt licʒ
th pr̃i dare wel relmquè ſilijs naturalibʒ
ac eoꝝ mrivnciã vnã et nõ ultra · wel ſo li
ↄcubine ſemuncia 1 nõ ultra ut. C· de na
turali libe.l. mre · et H hᷣm leges · h ius ca⸗
nomcũ admittit eos ad mſtituco em he⸗
reditatis ſalua ſp legitia poꝛcoõe legitis

filijs. de ꝗ videbitur mſra Nq; ſi p᷑ non hʒ

aliquos legitie deſcendẽtes h̊ hʒ aſcen⸗

dentes tüũc legitia ꝑpte ſeʒ tercia ꝑte reli⸗
ca aſcendẽab reliquũ mter natuales
diſtribuere p̈t· ꝙ ſi nec dſcend otes nee

aſcẽdẽtes habeat tũc lʒ ei in ſtitus natu⸗
rales m ſoliduʒ heredes ut. C. de natu. li.
anc. licet . ꝙ li nec legitim ſupſũt nee le⸗

gitima mx. tüc naturales ab inteſtato

ſu ceedut in duabzvnen 8 ita tn ρ wa?
ter ſu peſt virilis ei poꝛtio de ipis detur· ꝙ
ſi ſola vxoꝛ ſupeſ tuc naturales tm i m⸗
chilũ ſuccedut. nã licʒz vxoꝛ non ſuccedet
ex quo ſut abſ agnatiſ th ipa ſupelt fa⸗
eit ꝙ naturales nõ ſuccedut ſ̊ defertur

hereditas alijs legitinns ſucceſſoꝛbʒ ut
Adhbums aut decla⸗

d cã aut.l icet pri . . cla
racoem pmo ſciẽdu ꝙ; hereditas dinidi⸗

tur in.·xnj· ptes ꝗᷓ appellantuir xij· vncie.
utz m inſtit. de heredbz · Pherditas. et ha

pbent iſta noĩ a vnciai. vna ps vncie· bi⸗
„* —— —
cuns. tricuns quadras quicùs ſems i⸗

mediet as hereditatis. vel ſexcus ſeptũs
biſſedodrans dexcũs vel decus deunx . Et
appellaco e aſſis vel ponderis·xinj· vn cie
danetur · Scõᷣo wero ſciẽduũ de legitia poꝛ⸗
tione ꝙ triplex ẽ legia poꝛ eo.· Drima qᷓ

eſt debita iure nature et ðꝛ debitu lonoꝝn

BGuſdiũ et h̊ debetur ſilns tin ꝗᷓ ſme cã ex⸗

heredari nõ pnt et hiue poꝛcom nullũ g⸗
uamẽ nnpom p̈t ſeʒz m legando/ ut · C· de
mof. teſta. omimo· et duabʒ · l. ſeqntibʒ.

et hee talis· ꝙ ſi ſunt qᷓtuoꝛ filij vel mfra

tbet Pore terciã ptẽ herditatis· Rwero ſut

qu q; Wvltia debẽt hr̃e modietatẽ eius

qð eis de fereb atur ab inteſtato. ut.⸗C. de

tetra ctis debitis ſi ꝗᷓ oſſent· Scdᷣa wro poꝛ
tio legitia ð qrta faleidia·qᷓ dbetur mure
mſtitucoms ut cũ ali qnis eſt mſtitutus

heres · et illa herditas ẽ exhauſtaꝑ lega⸗

ta tũe in ſtitutus p̃t dttrahẽ hbi uſq; ad
qu anta pte herditatis detrahedo ſcʒ de ſm
gulis legatis mſi ad pias cas.· utʒ ex de
teſtamæetis. et vl. wo. c raynaldus ad Khi.
vide glo.ibidẽ· in pnᷣ et· C· ad.l.faletdiã.

tu. Cercia deomq; poꝛtio ðꝛ trebelliam⸗
c ꝗlo cũ hʒ qn qs inſtitutus leres roga
tur ut alij reſtituat hereditatẽ et t is m⸗
ſtitutus retinere pᷣt quart ptẽ de cota be
neditate· ut mitit de fideiuſ.heredi. j.
ct . C. ad trebelłp totuũ. et hec detr Hitur de
vmuerſlitate herditatis et m hoc ↄputa⸗
tur legata 1 donaco es- FG. ad-l-fal. i qrta.

c. vaynaldus. et h̊ quide d iure ſut. weruů

th circa h dmerſarũ terrarũ évaria ↄſue⸗

tudo ꝗ ſi rõnabilis ſit et pſcpta ᷣuari dʒ
Drgnter i nuits endaeuraltaus wel
alids aut collegiu aut Hmoi ſibi m her⸗
dem militus q ſme hergis mſtitueoe no
EA teſt amtũ· ut· C. è. muommus· ¶. ꝙꝙ ſi
nõ fuerit. Ideo teſtaw: ſ habeat aſcen⸗
dentes vel deſcendetes illos mſtituere d;
hered es ſaltẽ m eoꝝ legitia poꝛee ut. C.

de mof· teſt. aut nouiſſſnna·. ꝙ hi nec aſee

EWetos noc vſcyn detes Habeat · tüe ßm le⸗
ges p̃t alios mſtituere quoſcũq; wlit· tñ
Uiut ait 1. cug tho m qoͤlibets ; ſi ꝓxmu illa

hereditate mamfeſta nccitate mdigerèt
—rr õ ð . — 5 7 „ ℳ
tuc tonetur eis hereditatẽ dmuitte ſaltẽ
ex debito Honoꝛis pntele q cum peipitur

onoꝛa prem et ma· pᷣeipitur et ã honoꝛa
paretelam m hns q ad parételaʒ; ptinet.
et ſoc di co· mſi eſſent mali ⁊ h mõi boms
mdigm. ꝙ h ꝓximmi nõ maigent necita⸗
te mam ſeſta tuc libere pt alios diſtun⸗

bes equere me
licitũ eſſe pᷣt extatibz les
teſtamẽtũ aliems wel etia ꝓ pys cais pß⸗

Terco quori pᷣt quõ

tim cu · xvij. q- im · c· ſ· ↄtin etur ↄ trariũ et
ſut vba aug m mone devita clericon
dicetis · qm cu q; vult exſeredato ſilio her

nõ auguſtmu mo deo icio nemme in⸗

uemet et pomt ibi gradanus exempluz

laudabile ſancti aureln carthag menſ
epi-quidas em c flios non ſoalerer nee
ſvermret res ſuas omnes wnamt ecclche

legitis ſilijs ↄ dere

—

retẽto ſibi vſufructu. nati ſũt ei filij red⸗

didit epᷣs ei nee opmãti omja q ille dna

uerat · i ptãte habebat epᷣus nõ redde⸗
re h iure ſoꝛi nõ iure poli · ex quibʒ verbis
við: ꝙ ex iure vᷣmo fuit epus obligatus
ad omia reddẽda ꝗter mſperata ꝓlem
et i deo arguit ibi glodices. nõne ſiliis
natus iure qnʒ reuocare p̃ᷣt legitiaʒ poꝛti⸗

onẽ ſuã ſi p᷑ omia bona ſua donanit · C. de
moff. donahi totas· nam aliq̃ͥs libero ſuo

txedit bona ſua cũ credèt ſe nõ Habituruʒ

filios legitios nu quid filius poſtea na⸗
tus nõ ſolu ptẽ h etia to tũ reuocabit. ut

C. de reuoca · dona · ſi vnq;· HEn. verũ eſt · e·

qð Hic ðᷣꝛ intelligendu ẽ ꝙ eccia nõ cogi
tur totũ reddẽ. ſ̊ tm legitiam poꝛcon em
vel canon coꝛrigit legem. q; lʒ ad hoc nõ
cog ebatur iure actõms. tñ ex quadam

egquitate naturali tenebatur q ſuadet oĩa

ꝓuidere maxime ab eccia qᷓ̃ ten et legeʒ
pſectõms· verũtñ teſtatoꝛ ſuatis heredi

bus legiſa poꝛ cone de rigoꝛe umis ſp ̈t

alia legare in teſtm ad pias cãs vel etiã
aliemſ· ꝙ ſi q teſtatoꝛẽ teſtari ꝓhibůit
ſm leges ab eiꝰ erit herditate repellẽdꝰ

ut. C. ſi qs aliquẽ teſtari ꝓ Hibuerit Li.

Quarto ꝓinde queri pt qᷣ ſut illi q hm
mra teſtamentũ ↄdere pnñt · Ad q̊ rn det

gof· ꝙ omes ꝗᷓ nõ ꝓhibetur a inre . Pro

quo ſciedũ ꝙ hnj ꝓhibetur facere teſta⸗
mentũ. Primo qmdẽ filiiſfamlias miſi
Habuerit peculin caſtrenſe vel qſ. utʒ li·
vi. de ſepul · c · licz · vbi ſbditur q; qᷓ;uis fi⸗
luiſpa.abſq; pr̃is aſſenſu ſibi poſſit eligẽ

ſepulturã ſi ſu pubertatẽ fuerit ul t re⸗

lmquere pt ꝓp aĩa ſuap̃ter iius aſſenſu
mſi peculi caſtrenſe vel q̃ſi caſtrenſe ha⸗
beat. Dro quo ſciendũ ꝙ peculi caſtreſe
8: illud qð filiof anmilias occaſione mili⸗
tie a paretibʒ vel alijs donatur vel ip̃e in

militia acqmurit. h qᷓi caſtrenſe ẽ qð ſiluiſ

familias ex aduocacõ nevel alio officio
publico peepit · et ſif qdð obuemt pᷣſbris
el clericis ex offieõ in quibʒ pr ul iuris
Pʒ.ſ̊ nlius in eis prfamilias cenſetur. ut
,F. ad maceð.l.iec. ul. et . l. ij · et· C. de mo f·
teſta. l.fi. Scðᷣo ꝓhibetur mmnpu bes ßaus
et furio ſus q́̃ nõ hʒ lueidũ mterualluʒ ac
ꝓdigus cui eſt bonoꝝ admimſtracõ m⸗

terdicta· et mutus q̃ l loqtur et ſurdus
naturalr q ommo nil audit. ut mſtit qbʒ
nõ ẽ pꝑmſſ fa.teſt.p totũ:eecus aut pᷣt fa
