ti oblate. vñ qᷓ dbitas oblacões nò red⸗
dut puniri pñt p ſoᷣtac õem ſaeroꝝ no
p ipᷣm ſacerdote cui ſut oblacò es faciẽ⸗

de.ne videatur p ſacroꝝ exhibicõnẽ ali⸗

qiud exigẽ.hj ꝑ ſupioꝛẽ aliquem ¶ Scdðo
Wro queri pᷣt vtrũ ne aliquo ꝝ oblacõeſ
ſut reſpuẽde· p̃ſerum cũ dᷣi deut:xxi ij. nõ
offereès mereedẽ ꝓſtibuli im domo dm dei
tui · Ad ̊ rñtet alleñ. li. vi · ti · xxxij. q a⸗
liquoꝝ obl aco reſpuẽda ẽ in crimis ſui
dteteſLacoʒ · Orimo ſi ͥs ſpote ⁊ ſme neci⸗
tate reb ap ti; atus è ab herticisilliis ob⸗
lacões biẽmo nõ ſut recipiede.etiꝗꝗ lpe⸗

mteat utz de ↄſe. di imj. c. oos quos. ubi

ſbditur ꝙ duobʒ ams etã oblacões mo
dis omibʒ nõ ſmatur o frerreꝛẽ. vide. Se⸗
cũ do ſi ſit hrentus vel credens ſq; ree⸗
ptoꝛ hereticoꝝ·et ꝓpter ̊ denũ ciatus ex⸗
cõicatus.et idẽ ẽ de quo libʒ ox es icato pu⸗
blieo. utz ex de Hꝛotc. excoicamus itaq;.
Ecredẽetes · ubi ſᷣditur ꝙ cleri ci nec ele
moſmas nec oblacoes eoꝝ recipiat. ali⸗
oquin ſuo pᷣuẽtur offie.· Terco ſi emum
tatẽ eecie violauit nee emẽdare wlit ut
xvij · qiinc· miroꝛ· ubi phobetur recipi
oblaco etiã a ota famlia domus illuu s
qui vm eecie mtulit. Quarto ſi ſit mere⸗
trix publi ca ut deut xxiijnon aceipies

ealehne!

morcedẽ ꝓſtibuli. vn no pt facẽ publici

oblacoem ad altare. h bñ pt de turpi lu⸗
cro facò elemo ſmã et q̊ ne ſacerdos pee
catu illuus apꝛobare videatur.xiiij.q. v.
c.non ſane · in ſi · et ſile è de alns er mbz
notoꝛijs ⁊ hoꝛrẽdis · iũto ſi ſit vſinariꝰ
publieus. ut e de vſut · c . q in omibzʒ. Se⸗
xto ſi ſit raptoꝛ obſtin atus ⁊1 mo bediens.
ut ex* de mptoꝛibz · e· ſup eo. Septimo ſi ſit
op ſſoꝛ pauperum.i :q.i:e.no eſt putada
elemoſma. et · xc · di. e. oblaeõ nes. Ocla⸗
uo ſi ſmt ab mmcem diſeoꝛdantes et ſe
o dientes nee reuocani poſſunt ad cõ coꝛ⸗
diam ut · · e. oblacones diſſidẽtium fra⸗
reum. i. xpianoꝝ neq; in ſacrariũ neq; m
gSaʒophilaciũ reeipiatur. glo.cũ eon odi
um ẽ notoꝛiũſeq̃ tur.ſilr dna eoꝝ qͥ pau
peres opprimũt a ſacerdo ti bʒ refutada
ſut ra cõ aũt q̃re ab iſtis elemoſme recipi
ynt et nõ oblacões· q; ele mo ſme ſfũt m
occultis · de quo mehil ad eccleham. ut de

m.
9l
van⸗
d

ſimonia:e · ſeut tuis.· O blacones wrõ in
publico qᷓ ꝓhibentur ne exinde peccato:
ↄſoletir et ne pecm ipᷣmg eccia publice
videatur appꝛo baret. Ceres quert p̈t
vtrũ hoĩes ten eãtur dare decimas ex no⸗
ceſſitate pᷣcepti pᷣſertim cũ illa ſo la hĩes
obſeruare tenẽtur tpe gratie q̃ axp̃o p
aplos ſut mãdataſm illud math. ulio.
docetes eos huare o mia qᷣcuin q; mãdaui
wbis · et aplus dic act:xx. nõ enĩ ſbter⸗

fugi quommus anuciarẽ wobis ome ↄſ⸗
lium dei. h̊ neq; in dełrima xp̃i neq; aplo⸗

rũ aliq d ↄtinetur de ſo lueone decimarũ.

q; qð ðiꝛ math·xxiij. hee opoꝛtuit facẽ ad
tpus pᷣteritũ legalis obpuãtie referẽdu
vide · Ad ̊ rdet ſ. tho. ſeðda ſe.q:lxxx⸗

vn · inter alia · ꝙ deeime in lege weteri da⸗
batur ad ſuſtentaconem mimſtroꝝ dei⸗

et eſt pᷣceptũ ptim moꝛ ale mditũ natura

li racom eꝙꝙ em hijs qͥ ᷣmo cultui miſtra⸗
bãt ad ſalutẽ totius/plus victus neceſ⸗

ſaria miniſtraret raco na turalis dictat·
ſica hijs ꝗ ↄui unlitati muigilãt· ut pn⸗
cipibz miitibʒ ⁊ alijs quibʒ ſtipendia vi⸗

ctus debetur a ꝓplo·i· coz. ix· qiis militat
ſtipedijs ſuiſ vnq;. Parti eua erat iudici⸗
ale ro bur hñs ex inſtitueõe vᷣma ſeʒ cer⸗
ta determaco ſtipendij qð debetur miſtriſ
diumi cultus qᷓ pomt decimã ptẽ illis tri⸗
buendã.et q; mr eeccia ſeqns veſtigia di⸗

umi pcepti de decimis ſoluẽdis pm quã⸗
dam Huamtate mſtituit determjaconem
deeime ptis ſo luẽdã eecie mmſtris tpy e
noue legis ut nõ mmus ꝓplus noue le-

gis mimſtris noui teſtamti exhiberet qᷓ;
ꝓlus veteris legis cũ obligetur ad ma⸗

ioꝛa.ſmillð math.v. miſi abud auerit in⸗

ſticia ꝛc̃.cũ etiã mimſtri noui teſtamenti

iimt maioꝛis di gmtatis · et ſic patz ꝙ ad
ſolucoem decimarũ tenẽtur parti ex uure

nature ꝑtim ex inſtitucõne eccie· et qꝛra⸗

dix ſolucoms decimarũ ẽ debituz quo ſe⸗
minãtibʒ ſpu alia debẽtur carnalia·ᷣm il⸗

lud.i.coꝛ ix. Si nos vobis ſpuũalia ſema⸗

mus nõ magnu ſi nos carnalia vſja me

tamus.id eo ſuꝑ hoc debitũ fundanit ec⸗
cleſa dttermacõem ſolueois decimarũ.

omia aũt q̃ poſſidet hõ ſub carnalibʒ ↄti⸗
netur et ideo de omibʒz poſſeſſis decime ſut

ſoluende. MAd cuius euidenti ſaẽduz

de ag nis apibʒ ⁊ alijs fetibʒ aĩaliũ a de p⸗

m poſſeſſiões nõ hñt · h de aliquibʒ nego

ſtron dei ſi de neg oens eoꝝ nõ ſo luerẽt.

ꝙy quedã ſut decime ꝑpſonales q̃ ſeʒ deben⸗
tur ex negoco artifico ſeiẽtia mlitia ve⸗
naco e piſcacoe de molẽdinis balneis ſul
lonijs metallarijs lapieidmis et Hmòi.
quedavero ſut pᷣdiales q̃ ſe; ꝓue mũt eyx
ipis pᷣdijs · quedã etiã dici pnt mixte ut

uentibz exmde receptis ut de lacte lana
melle ſilibʒ ꝙ ptim a pdijs puemunt
vñ aĩalia vmũt ptim a cuſtodia pſona⸗
rũ· et ad vtraſq; ſo luẽdas obligãtur xpi⸗
am. Qò ſi obicitur ſolueo decimaruvidꝛ
ex weteri lege mtroducxa·ſj lege weteri
nullu pᷣeeptũ datur de pſo nalibʒ decimig
q̃ ſeʒ ſoluutur de hHjs q ↄqͥrit aliquis de
Prio aclu mercacois mlitie ac. & nee im
noua lege tenetur ad ̊ aliqͥs. Ad ſ rn⸗
det tlv. ubi ſuß. ꝙ ſpealis ra eo fuit cur in
lege veteri nõ fuit datu mãdatus de pſo⸗
nalibʒz decimis m ↄdicoem ꝓpli illuis qꝛ
omes tribʒ certas poſſeſſões hẽbat de ͥ⸗
bus potenãt ſufficiéter ꝓuidere leuitis q
carebãt poſſeſſiombʒnõ autẽ mterdiee⸗
batur eis qn de alns opibʒ ſoneſtis lucra
retur ſic aln mdei:ſed ꝓplus noue legiſ
eſt vbiq; ꝑ mundũ diffuſus quoꝝ pluri

eijs viuũt q̃ il ↄferrẽt ad ſſiding mim⸗

Mwmiſtris etâ noue legis artius mmter⸗
di citur ne ſe mgerãt negocnjs lucratiuis
m illud.ij.thimo.ij.nemo umlitans deo
implicat ſe nego cijs ſeclaribʒ. et ideo in
noua lege tenẽtur hoĩes ad deeimas pſo
nales m ↄſuetudmẽ prie ⁊ in digẽtam
mimſtroꝝ. vñ aug · dic. et hẽturxvi· q. i.
c· decime · de miitia de negocõ 2 de artif⸗
cio reddes decimas· et jm th. er hoſt. deci
me dart debet de omi luero licito¶ Qð hi „
queritur vtrũ etiã de illicite aeqſitis tene· .. dlicite apiſi .
tur qs dare deimas· Rndet ſoſt. ꝙ p̃di⸗ õ
ales deeime dari debet in diſtinele a poſſi⸗
dete pdia ſiue miſte ſiue muiſteſiue a ca⸗
tholieo heretieo iudeo pagano. ut ex. e. t.
ce· de terris: de pſonalibʒ aũt diſtinguit
aut ten etur ad reſtitueonem ut in ſurto
rapina ſnmmõia vſura ludo miiſta exaclõe
minſta ſententia miuſto bello et lamõi ·

no cxicunt

boz
de ,

tũe deeime nee debẽt dari nee fcipi· ſi xero
nõ tenetur ad reſtõnem ut in meretrico
leno einio hiſtrionatu ſilibʒ· et tũc ſi ex
peco noto:iio queſtus ꝓuemi eccia nõ dʒ
recipe.ne pecm videatur appꝛobare · ſe⸗
cus ſi occultuʒ ẽ qᷓ;us pᷣlatus ̊ ſciat.ar·
xxxñn · q· v c.xpiana· et. vi. q. i. e· R omia·
idẽ tho · ubi ſup · ar · j.· m ſolucoe ſcdi ar⸗
gumti ¶ ¶uarto queri p̃t cũ m iura de
omibʒ decimis tam ꝑſo nalibʒ q; pdialibʒ
ſoluco fieri dʒ cur ecciarũ p̃lati non exi⸗
gunt de omibʒ ne negligẽtia eoꝝ ſit alnſ
cauſa delm qndi.Ad ̊ doᷣm ꝙ lieʒ eccia
ro ſ exigẽ decimas ta pſonales qᷓ; pdia⸗
les tn laudabiliter nõ reqrit m illis lociſ
ubi ſme ſcandalo requiri non poſſent ꝓp
diſſuetudme vel aliã cãm.ſic paulus lau
dabiliter nolmt uti ptãte a deo ſibi tra⸗

dita: ut ſcz aceipet ſtipendia viclus ab

hijs qmbʒ euãgeli p dicabat ne daret
impedimctii aliqᷣ euagelio· et ex ̊ etias⸗
excuſare pnt no ſo luetes ̊ diuſumo de na
decime plonales hm ray. et hoſt. nõ ſut de
gᷣmo iure ſic pᷣdialelſ·̊ tin debetur ex iure
po ſitiuo · qꝛ leuit ul.tin de pdialibʒ ſit mẽ
tio· eõ ſuetudo auũt ius hHuanũ tollit du ẽ
pure poſitimvel in eo to h gnalis vel in
pte ſi ẽ ſpecialis vel pticlaris ut.xij· di. e.
ↄſuetudo.et vide latius ſupius.vn viðꝛ
ꝙ ↄtraria ↄſuetudo a culpa liberet illas
nõ ſo luetes.ſed ille deeime neerie ſut ſol⸗
uende qᷓ debetur ex lege ᷣma vel loci ↄſue
tudine appꝛobata utpote p̃diales: ut ex
de decinns · c. i ali q bʒ. ubi ſditur. Ille
qpe decime necrio ſut ſoluede q debetur
ex lege vᷣm avel loci ↄſuetudine aꝓpꝛo ba
ta ut decime pdiales vel mixte utpote de

oibzʒ fructibz terrarũ arboꝝ oꝛtoꝝ nutri⸗

mẽtis aĩaliũ lana lacte feno ligms piſca

tiõibʒ wenacoibzac. Qð h obicitur. leuit.

vl.no madatur ſo lin decima n de frugibʒ
et pomis arboꝝ aia libʒ qͥ traſeũt ſb̊ vir⸗

g a paſtoꝛis · p̃ter hec ſut etiã queda mi

nuta qͥ hoj ꝓuemũt ſcʒ herbe q naſcuntur

in oꝛto et alia Hmõi · & nec de illis m no⸗
ua lege tenetur qs; dare decimas. Ad 6

rndet tho. ubi ſup· ꝙ ea qᷓ oꝛdmãtur in ſi⸗
nẽ ſüt indicãda m ꝙ ðpetũt fim. Deciã⸗
rũ aut ſoluco ẽ debita nõ ꝗꝓpter ſe h ꝓpter

SèUUWẽ

mnniſtros quoꝝ ſoneſtati no cõuenit. ut
etiaz mimma exacta diligentia reqrant.
iz enĩ mvieciũ ↄputatur · utʒ p phᷣm. i . nij.
ethic. et ideo rex regũ nõ dterm anit ut
de hmõi mmutis rebʒ deimas darẽt. ſed
hoc reliquit arbitrio dare volẽnũ. qꝛ mi⸗
mma qſi nl eo putãtur. et ideo phariſeis
d& Hijs decimas dãatibʒ ait dnñs. Opoꝛtuit
hſ ſeʒ mima facẽ villa ſcʒ maioꝛa legis nõ
omittere · pᷣterea ubi de antiqᷓ 2 ſuctudmę
nullã vcimã ſoluũt.lz eccia poſß ibi reqͥ⸗
rẽ decimas ſaltẽ p̃dialeſ tñ laudabilr nõ
requirit eas in lo cis ubi ſme ſcãd alo re⸗
qiuri nõ poſß ꝓpter diſſuetu dme wl aliã
cauſamn ee tñn illi q no ſoluũt in locig il⸗
lis ſut m ſtatu dan acois mſi ſoꝛte ꝓpter
obſtmacõ nẽ hntes wlutate no ſoluẽdi
etiã ſi ab eis ptin aciter petẽntur. hee ilo.
Velßpt diei hm guil. ꝙ qn nulla veima ſol
mtur viðꝛ ꝙ dyi pdioꝝ breui manu ſol⸗
uerint eecie deema ſ. et eis demeeps eccia
redonauerit · et ſm hoſtłi.ↄpo ſico mter ꝑ⸗
ſonã occiaſticã et laicos ſuꝑ aliqᷓ pte de⸗
eime ſeu tota de ↄ ſenſu ſupioꝛis pᷣlati valʒ
utz ex. de taſac · c tatumus · ut ſi ſup de⸗
einns inter vos et aliquòâ pſonã ecciaſti⸗
cam aſſenſu epi vel archi epi ſui copo heo
feãa ſuerit rata ⁊ meocuſſa pſſtae¶¶ Qm⸗

to queri pᷣ̃t vtrũ in aliquo caſu laie pnᷣt

abſq; peco decimas min feudum hHre · Ad
hHoc rñdet glo· ex de deei · c. quaus.· ꝙ ho⸗
die decime in feodũ dari nõ pñ̃tt ſicut alia
ſeoda. ut ex de ſeoð.e · i h eauſa qᷓre olm
elerici antiqͥs tpibʒ dabat laicis i ſeodũ
hee erat· ut laici defenderet,eecias ab het᷑⸗
ticis ⁊ alnjs oꝓp ſſoꝛibʒ.poſtoa wero cũ ceſ
ſamt nõ fuerũt ↄceſſe imo expſſe fuit p⸗
Hibitũ. qꝛ ſme pcco nõ pñt eas laici deti⸗
nere. et decimas ab antiquo ↄceſſags ad⸗
huc poſſidet laiciꝛ eoꝝ ſucceſſoꝛes · tñ ſi
aliqᷓ noualia ↄ ſurgũt in dcimacoe laico⸗
rũ no acereſcũt eis · ut eti · e· tua nobis·
et in glo · vñ m ray· a tpe latemnen. ↄ ci⸗
lij eelebrati ſ alexandro:nullo mõ pnt
decime laicis ↄferri · nec valeret talis col⸗
latio vel in ſeo dacõ.ut e · ti · e. ꝓhibemus·
qð ſane intelligitur hm ſoſt · mii a ppa · ut
i ↄſtitucone ſeudoꝝ epᷣm wel abbatẽ· qu
ſi ius pcipiẽdi fructus tꝑales decimaraʒ

it Nabere:

—

ty⸗,
1/

fi erit laieo ↄ eeſſuʒ añ dẽm ↄcili ⁊ lalcus

bñ viuat i defendit ecciam ſicut fidelis
vaſallus excuſari pt · alias in aĩe piculuʒ
eenet illas · ex quibʒ pʒ qᷓ; piculoſuʒ ẽ hĩe

redditus decimales vel etia nõ ſoluèé deci⸗

mas eccijs·ita ꝙ religioſi qͥ dicunt aliqᷓ

uibʒ a ſo lucoe decimarũ audietes retra

hant ſiue in ymombʒ ſiue alibi ipᷣo facto

ſut excoicati: ut ĩ cle. de pems.c. cupiẽtes.
ECEcontima wro ̃m ray· remunera co fideli
ſolu étiũ decimas qᷓdruplex ẽ. Drima eſt
abuũuũ dãtia fructuũ:malach.jij. in decimis
et pmicijs im penurijs vos maledicli
eſtis me wos ↄfixiſtis gens tota inſer⸗
ee omem decimacoem m hoꝛreũi meũ. ut ſRit

eibus in domo mea · et ꝓpbate me ſup hoe
dicit dñs · ſ nõ aperuero vobis cathara⸗
cas celi et eſfudero w bis bñdgeoz uſq;
ad abũ dãtiam · ex quo pʒ ꝙ cã penurie
fuit ſ;tractõ decimarũ. vñ malac.ibidẽ.

cq michi nõ reddidiſtis decimas ⁊ pᷣmi 6
as ideireo in fame penuria maledicti

eſtis· Scvᷣa ẽ ſamtas coꝛpma ug. et Ha⸗

betur. xvi.q·i:c· deeime · ſ decim à dederis
nõ ſolũ abũdãtia fructuũ recipi es ͥ enã
ſamtate coꝛpis ↄſequeris. Tercia ẽ re⸗
mnnſſio p ccoꝝ · aug · ibidẽ· deus nỹ qui di⸗

gnatus ẽ nobis totũ dare decima a no⸗
bis dignatus ẽ aceipe nõ ſibi ̊ nobia ſi⸗
„ 05— R—
ne dubio ꝓſfutuma. nõ & dñõs deus pmuz

cocedẽ nõ ꝓ pcio h tĩn noꝛẽ vult Hre ·
Ruarta eſt reg nu celeſte.aug jbidẽ. qᷓ

&E ſibi aut pᷣmiũ cõpanmre ã pecoꝝ mdul⸗

gẽtiã delhderat ꝓmereri reddat deemmaʒ-
Et iterũ · cu em dado deeimas terrena1

celeſtia pma poſſis pmereri p auaricia
duplici bñdcone fraudaris. hee eſt ens

dyi inſtiſſmadſuetudo ut ſi tu illi deennãa

non dederistu ad deemã reuoceris. ſe

ptẽ qᷓ ceidit cũ lueifero.ſequitur.dabis

mmpio militi qꝗd non vis dare ſacerdon.
utz ibidẽ. q.vij.c. maioꝛes nri jvo copijſ
omibʒz abud abãt q; decmmas deo dabãt
et cenſu ceſari reddebãt:mõ q; diſceſſit
deuoc dei a cceſſit indictõ fiſei nolumuſ
aiu deo ptiri denmas mõ aut tollitur totii.

Rcollit ſſeus qðᷣ võ accipit xps. ibi· ee
ſurvba agTera

Smo eüſ

noꝛare iubemur)
am exhibendo ( Ad cuuis euidentiaz. A
pmo qri pᷣtvtrũ religioſus ſp peecet moꝛ
talr traſg rediẽdocw eoꝝ qᷣ

e0 debemus honoꝛare

ntes ſpuales reuerẽnã coꝛpalẽ mẽta⸗
lem exhibed utpote quos deug honoꝛa
uut eos deos appellando.et iterum ait m
cæuangelio. qui wos audit me audit. et

₰

q vos ſpmit me ſpmt. na quotiẽs aliqiis

religio ſo vel ſacerdoti detrahit totẽs ca⸗
piti xp̃ᷣi oionã ſpineã nnpomt. qꝛ ip̃i ſut
eæaput ſupioꝛ ps eccie militãtis quotiẽs
eis iniuriã fecerit totiẽs xp̃ᷣm clauis 2 ſo⸗
dit quotiẽs eis ↄuiciatus fuerit totions
in xp̃i faciẽ ſpuit · quotiẽs exoſus ſpabu⸗
erlit toties xpᷣi latus traſhgit. q; quãto

ſut magis honoꝛadi tãto deteſtabilioꝛ &

xtyhonoꝛ aco. Propter tria nãq; ſpecial-
ſut ho noꝛãdi. Orimo rõne ↄuis vtilitatiſ

q fideles p ab ſolueõoʒ puriſicãt. et ꝑ ſa⸗

cramta in eſſe gre ↄſfirmãt et regnũ celo
rũ p clauẽ lmgue reſerit · S cdᷣo rõne di⸗

gmtatis q; tãta ẽ creatoꝛẽ ſuũ mirabi⸗
liter ereãt et ꝓ nra ſalute hoſtiã immoꝛ⸗
talẽ ſrenmit-Terv racoõne nr̃e nccitatis.
q in di pꝑ oblacõ em placãt · et manuz dei

extentã ad ulciſcendũ oblacoms vtute
ne feriat ↄtinẽt · et ideo dñs ondit in da
thanz abiron quãtũ deteſtetur pecm ills
quo qs xonoꝛat ſa cerdotes· Hinc · xi.
qi.eſacerdotibʒ·ſcribit greg. impato:i
mauricio inter alia.quid mirũ ſi illos pi⸗
etas vra dign etur honoꝛ are qbʒ m eloqᷣo
ſuo honoꝛẽ tribuens eos an gelos aut
doos iße etiã appellat deus ꝛc. vide ibide
Mnoꝛe ſacerdotù. Ad laude deid
¶De ob ediẽtia religioſo ꝛc in quby
O0

et de triplici ob ediẽtia.
Vnoꝛa pa⸗C? ermo. xiinjꝰ.

ſpualem intelligitur omis ſu⸗
berioꝛ m religione quẽ ſilr ho
dietia ⁊ reuerẽu⸗

„

do qðᷣ rũq; eoꝝ qð regla

Otin etur pᷣſertim cũ wueat puare regulam

quã ꝓfitetur· Ad ſ̊ rndet aſteñ.li: vj. ti.

xlvnj. ar. ij· ꝙ; nõ ſp peccet moꝛtalr. non
em equaſr obligatur ad obſeruãdum

omia qᷓ ↄtinẽtur ibidẽ. ſ m maius 2 ma⸗

nus pm ꝙ diuerſimo do ibi tradũtur. nã

II

bedire tenẽtur. et vtrũ ſit potiſſima
virtutu.

trem. ⁊c. Scdᷣo mõ ꝑ patrem

—.-Cſ ʒð

Arzeg
d we, a:

tX

gien

3

R. rele⸗
W

et m mibns „οι.

in regulis ſeõn prm aliqᷓ ↄtinẽtur ꝑ mo⸗
dũ pᷣeepti in hibieõnis aliq̃ vero ꝑ mo⸗
dũu ſtatuti rõnabiliſ.et aliq̃ ꝑ modu mo⸗

meõ ms exſoꝛtacõis et hmõi qð maxi⸗
me pʒĩ regla bii ſranciſe religioſus igi⸗

tur illa traſgrediẽdo qᷓ ↄtinẽtur in regla
ſue ꝓfeſſioms ꝑ moduʒ pᷣeepti mhibi⸗
tioms peccat moꝛtalr qᷓ ea traſgrediẽdo

qꝗ otinetur jbidẽ ꝑ alia modu non peccat

moꝛtalr quatũ ẽ de vtute regle niſi ſoꝛte

meõne exceſſus libidimis vel cotemptus ·
alias ſi ſancti pres religiones inſtituẽ⸗

es aliquã reglam equa& obli gare wollet
ad omia ↄtenta in ea.tũc fruſtra diffoꝛ⸗
miter ᷣm diuerſitateʒ deon modo ꝝ ea

tradidiſſent. et H̊ rnſio ↄſirmat᷑ ꝑ greg·
5* — 11742 91 . SMR ℳ.⸗
.ix. Jnno.iiij.alexiiij: meo lau.v.qᷣ decla

rado reglłaʒ ſancti franciſei: determiant

ißa eep toꝛie wel mhHibitoꝛie ſüt expᷣſſa

vñ dic Jo · an · in· e· relatũ · ex ne cleri · vel

mo. ꝙ ſolũ tria ſbᷣalia ſut in pᷣeepto et 4
ad ea qᷓ ↄtinẽtur ex de ſta · mona · c. cũ ad

monaſteriũ.reliqᷓvero nõ ſut de pcepto nᷣ

p̃ceptoꝛie vel ꝓhibitoꝛ:ie ponãtur ĩ regła

alias emi vix ex ꝗqtuoꝛ monachis vnus
ſaluaretur. ( Sedo queri pᷣt m quibʒ re⸗
ligioſus tenetur o bedire pᷣlato m quibʒ
nõ. pᷣſerũ cũ ſnmplr ꝓmiſit obediẽti aʒ hiẽ
et pauptaten eaſtitatẽ circa q̃ duo nulla

Aadit diſpenſac · utʒ ex* de ſta · mo · c. cum

ad monaſteriũ: m ſi · Ad ̊ rnñdet glo· ex
de tẽꝑ · oꝛ. m· c. ad aures:ꝙ nõ ſpꝑ ẽ obedi⸗
endu pᷣlato.ſñi tñ pᷣlatus excoicet ſᷣ dituʒ
tũc ſiue ſnĩa ſit inſta ſiue nõ ſp ẽ obediẽ⸗
du ſentẽtie pᷣm greg.xi.qiij.ci.ubi diẽ
ſententia paſtoꝛis ſiue iuſta ſiue mmiuſta
fuerit timẽda ẽ: glło: mſi m duobʒ caſbʒ.
ſcʒ cũ ſnia ẽ poſt app ellaconem lata et cũ
ↄtinet intolerabilẽ erroꝛẽ.ex de ſen. ex. c.·

p tuas· et ubicũq; ſma ẽ nulla nõ è obedi

endũ. e.ti. atunmus· li. vi. Scõᷣo nõ te⸗

netur obedire pᷣepto pᷣlati qn nõ ptin et
ad offieiũ ſuũ qð pᷣapit · vi · qi. c. q; fra⸗

dic. ſbditus nec citra ꝓfeſſionẽ nec ultra

ꝓmiſſum eogẽdus eſt ꝑ legẽ obediẽte.

ex quo pʒ ꝙ nec in gramoꝛibʒ nec in leui

oꝛibz ꝗᷓ oẽno pᷣter reglam ſut obedire te⸗

nettr qꝛ nõ tenerur mii qtenus ſe obli⸗

gauit ſua pſeſſione licʒ ꝑfecta obedictia
lit etia m hns o bedire mquatũ bona ſut

vel ad bonuʒ reſeribilia. Terco tenetur
obedire pᷣlato q pᷣcipit ea que ꝑtinẽt ad
officiũ· utz m deocad aures. vñ dic tho ·

ſeda he · ꝗ· ci . ꝙ religioſi ꝓfitentur obe
dientiã qntũ a d reglarẽ ↄuerſaconẽ ſᷣm
quãa ſuis pᷣlatis ſd ũturet ideo quatuʒ

ad illa ſo la tenẽtur obedire q pnñt ad re⸗
gularẽ ↄuerſa coem ꝑtinere.et h ẽ obedi⸗
entia ſufficiẽs ad ſalutẽ. et h̊ intelligitiir
ym glo· ubi ſuß . qn p latus nõ decipitur in
pᷣ eepeo pꝑ aliqu ã ignoꝛãtiã wel in diſeret⸗
one. nâ excuſaretur qs ꝑ mpotẽtiã abſo
lutam qn ſcʒ adimplere nullo mõ p̃ᷣt qd
mãdat᷑.qꝛ impoſſibilii nulla ẽ obliga eo
vel etia qn talis obediena ex aliqᷓ accnta
li c ſdit vergoret in ꝑiculũ aĩe. NAuar
to nõ dʒ obedire pᷣlato pᷣcipien illud qð
ojĩno malu ẽ· lieʒ plato videatur bonũ et
mſtũ . ut ex de reſti · ſpo · c. Iaſ. puato qð ðᷣꝛ
ex de ſen. ex · e· inqͥ ſ eom. vñ ⁊ ſi ſᷣditus
hret ↄſciãm reſ ſtetẽ illa ſeqͥ debet ec ſi ecm
erronea ne ediſicaret ad gehenam ex de
ſnmo.c.p tuas · d; tñ ſubditus conari ut
mſoꝛmet ſuã 2ↄſctiã ut ſit eo foꝛms pᷣce⸗
pto pᷣlati ſui quatum p̃t. ut de pſep · c.· F.
mi glo. de quo latius vid ebitur infra-

mto ſi p latus ſeter pceipit qdᷣ maluʒ

c?. multo mĩus illi obediẽdũ ·xi.q. in. c· ᷣ
reſi ſtit poteſtati dei oꝛd'acõm reſiſtit. ſed
qd ſi illud iube at qð facẽ nõ debeas DHic
ſane ↄtẽne ptãtem ꝛc ſi tñ aliqͥ d platus
aĩmo puerſo madauit qð nõ eſß malũ m

ſe · tuc o bedietia merẽtur duplex pᷣmiũ ·

Sexto ſi dubiñ ſit eeptuũ an ſcz ſit bonuz
vel malũ tũ e ꝓpter obedietie bonũ excu⸗
ſatur a peco licʒ in veritate ſit maluʒ· ut
xxiij. q· iqd culpatur. circa finẽ de bellis
dub ijs. ubi dns peccat pᷣcipiẽdo nõ buus
obediẽdo. mtellige tñ in dubio eſſe obe⸗
diẽdũ mſi dubietas eſſß tã craſſaꝛ ſupina
ꝗ nõ excuſaret. ut li madaret aliq̃d ↄtra

articłos fidei 1 phibi conis vel ↄtra gna⸗

le ſtatutũ eccte aut enã ſi eſſß ig noꝛantia
affectata. in tlibʒ em̃ dubietas no excu⸗

ſat nee enã i gnoꝛãtia · xvj · q· i· e. ſi cupis

Aſe qð diceria monachus.· ubi bdit · q/

nõ multuiin diſtat m vicõ vel decpe poſſe
Wl decipi xpᷣianuũaẽ nã ſi qs que dei ſunt

4 4 13 * z. 1. .₰
ig noꝛat ignoꝛabitur. utʒ.·xxxviij · di · e. q

ea · werũtñ dꝛ · xj· q.ii · e· qd g. ꝙ z nuniỹ

p obediẽtia malu fieri dʒ. aliqn tñ p obe⸗

di entia bonuʒz qð agitur mtermitti dz · et
glo · dicẽ ꝙ ꝓ o bedièua bonũ eſt pati etiã
qað iniuſtu e et inplere debemus peeptuʒ

„

lʒ vix ſit tolerabile. Septimo nõ tenetur

obedire qñ pᷣeipitur aliqͥd m dero gacoeʒ
mriſoictoms maioꝛis lani. ut ſi p eiper

moꝛ pᷣlatus ꝙ maioꝛi viſitati nõ dicẽtur

aliqd de reueladis m viſitacoe wi ꝙ nul

eßo ſuſcepta in deci marũ Apᷣmiciarũ maiis

one reddẽda ĩ cauſis uidicialibʒ. utz. xi.

Aq·i:c.de ꝑſonalxi.di.c.o bitü · im ſi. et ſie

mtellige qð nõt glo. xij. dice. de hns.· ubi

—

lus lo quetur aliqͥ d de bo no aĩe ſue vel oꝛ

diis ſui· q; viſitatoꝛ qͥ ẽ delegatus é ma

ioꝛ ſuo p̃lato ſi eſt datus a ſuo ſuperioꝛe.
Octauo ſi s eximitur aptate plati ſui

illius an ctate q hoe pᷣt utpote cũ mona⸗
chus fcũs ſit epᷣus.nã lieet eis poſtqᷓ; fas⸗

—

cti ſit epi que nõ licebãt an ep̃atum. ut

enã dicit ꝙ de regulis cantandiwl offi⸗
ciãdi m eccia dʒ ſil obedire ep̃o ſeu me⸗

tropolit ano· aut qu erimus im hns qᷓ ſve⸗
clant ad officiũ abbatis puta m regulis
ſeruadis et circa re gule correctõoem ſiue

m fraclõne woti abſtmetie m ſilctio reun 6

d ſilibʒ. et tũc dʒ in illis abbati ſuo obe⸗

dire. ut. xvin. q.ij. e.nullã.· in fi.nee onam
o bedire dʒ epo wcãti ei ad miniſteriuz
ſuũ vel comitatũ muito abbate qꝛ ̊ ſolu
ptinet ad ſpam.qꝙ; ſi monachus abbate
ↄſentiéte w catus ſitvel etiã aᷣ ctate ippᷣe
nec ibi oꝛdmis ſtatuta puare poterit ↄſu
lendu ẽ ꝙ ſipᷣt ad elauſtrus reuertatur

noc ſe piculis exponat ↄmodis aliema.

Quart queri pᷣt occaſio ne pᷣdictoꝝ.

oñditur. xvin. qi. e· ſatutuz é·m glo. qq vtrũ magis obligat pcoptũ p̃ᷣlan vel co⸗ G oble n pept
ut dic textus i bixẽ. ſtatutũ et ßm ſcõs ſeina ptim cũ ĩpavi obligare vtute latmi vl œnſnennn
pr̃es rõn abiliter a ſmodo ↄſrmatuũ ẽ ut ðmi pᷣcepti vel ꝓhibiti. Ad ̊ rndet ſcũs .
monachus quẽ canomea electõ a ingo tho · m li. qonũ de weri ta te. q.xvn. put lus
regle monaſtiee ꝓfeſſioms abſoluit et cide declamtũ ẽ m ſ̃m omibʒz de trilz ptibz
ſacra oꝛdin acõ de monacho epm facit 26. pnieg ubi agitur de elemo ſims ſ pualibz. D
glo· ab ſoluitur ab obedictia ſui abbatis Qito queri p̃tvtrũo bedictia ſit ma⸗ V. Obedieretn ſa-mata
cũ ſit feũs de filio p. Itom amonachali ximavtutũ· pa cũ ð ymo reg. xv. ſaun vrtut2yn

regula non mprio hdo nec in habitu
reiciẽdo ſ in ieiunns vigilijs mõ cãtadi
ſilẽtio etiã nõ pᷣt ono vacare cũ ſor̃e debe⸗
at tubã pᷣeoms. Iteʒ p̃t ſibi facẽ ↄmres
að pᷣus nõ licuit qð ſane intelligitur pu⸗
erũ leuado· ſ̊ monachus pᷣt pu erũ bap⸗
tare · ut · xviij. q. ij· e. puemt. j. in glo · H

epᷣus pᷣt etã leuare puerũ exeplo greg.
qͥ pus monachus factus é· et poſtea cũ
eſſ diaconus cardmalis ↄpater impa⸗
toꝛis mauricij feus eſt. Ite, monachus
exns legitius heres ⁊ accipit her᷑ditatẽ
nõ ſibi ̊ eccie ⁊ cetera jbide ¶ Tereo qri

melioꝛ ẽ obedieua qᷓ; victnne. h oblaco vi
etimarũ ptinet ad religionẽ ꝗᷓ eſt pouſſi⸗
ma mter omes vᷣtutes moꝛales. Ad lve
rndet doctoꝛ ſcũs ſedᷣa he · q.eiiij· ꝙ ſieut
peem in Hoſiſtit ꝙ hõ ↄtẽpto doo ↄmuta
bilibz boms inhyret ſie meritum virtuo ſDH
actus ↄſiſtit ecotrario in q̊ ꝙ hõ ↄtõptis
boms creatis doo inheret. ſims auũt potio:
E hijs q̃ ſut ad finẽ. ſ & bona ereata ꝓpr
hoe ↄtẽnũtur ut doo inereatur maioꝛ eſt
laus vtutis ex h̊ ꝙ deo inheret qᷓ; ex hoe
ꝙ lona ereata ↄtemmt.et ĩdeo virtutes
ille qbz doo m ſe mmheretur ſe; theo loice

p̈t an religioſus teneat᷑ magis obedire
ſuo abbati qᷓ; ſuo dioceſano.ppum cũ ſi
llius oꝛdis q nõ ſut exeẽpti · Ad q̊ rudet
he. boye· ex de ſta.mo· c. cũ ad monaſte⸗
riũ · in pᷣma diuiſone dicẽs · aut qrimuſ.

d hijs qverſantur ĩ ſoꝛo indiciali et tůe

—

—

quãto magis aliqͥd ↄtẽmt ut deo mhere

ſut poco:es vtutibʒ moꝛalibʒ quibʒ aliqʒ
vᷣtutes aut moꝛales tãto aliqua potioꝛ ?ẽ

atur. Züt g tria gna bonoꝝ hũanoꝝ qᷓ
pᷣt hõ ↄtẽnere ꝓpter deũ quoꝝ mſimũ ſut

terrenũ ↄtẽmtur ut deo inhereat᷑· Inter

plus obedire tenetur epᷣo qᷓ; abbat. C.

. exterioꝛa bona:mediũ ſut bona coꝛpis.et 1
epi·et clet· im aut:m cã aaruʒ puta ab

ſupmu aĩe bona inter que quodãmodo

ph ſno hoceſnno:

B wſus tencat micf

xiſ.

pᷣeipua ẽ wlũtas inquãtũ ſe; p wolũtatẽ

H omibʒ alijs boms utitur.et id eo ꝑ ſe
loqndo laudabilioꝛ ẽ obediẽtie vtus ꝗᷣ
ter deü 2 temt ꝓpriã wolutatem qᷓ; alie
virtutes moꝛales q ꝓgter deũ aliqꝗᷓ alia bo
na ↄtẽnut. vñ greg · diẽ vl · moꝛ . ꝙ obedi
en tia victimis iure ſpomtur. q; pvi cti⸗
mas aliena caro ꝑ obedientiã wro vwolũ⸗
tas ꝓa mactatur · vn etia alia quecũq;

vtutu o pꝑa ex q̊ meritoꝛia ſut apud deu·

æ fiũt ut o bediatur vᷣme volũtat:nam i

qs etiã martiriũ ſuſtmeret vel cũcta ſua

paupibʒ erogaret ñ q̊ oꝛdmaret ad im⸗
pleco em vᷣime wluũtatis qð direcłe ptinet

ad o bediéta nõ poſſent eſſe meritoꝛia ſic

eſſe non p̈t. Ideo dicit greg. ulmoꝛal q;

o bediẽtia tãto magis e meritoꝛia quãto

min us Hʒ d ſuo. nrũ q; obeditia ſic

et quelibʒ alia vᷣtus debz hre ꝓmptam vo

luũ tatẽ m ſuu ꝓpriũ obiectũ nõ auũt in id
qð repugnas eſt ei· ꝓpriũ aut obiectuʒ
ip̃ius obediẽtie ẽ p eeptum qð ex alteriꝰ⸗
olũtate ꝓcedit ſeʒ ᷣma wl huana vñ
o bediẽtia red dit ꝓmpta hoĩs wlũtatem
ad nnplendu wlũtatẽ alterius ſcʒ p eipi
en tis. ſi aũt id qð ei pᷣeipitur ſit ei volituʒ
ꝓPter ſe ec abſq; rõne pᷣ eepti ſiẽ aceidit
freqntius in ꝓſperis. iã ex ꝗpria volũta⸗
te tedit in id et nõ við: nnplere gpter p⸗

ceptů hqpter ꝓpriã wluũtatẽ · qñ id qʒ
pᷣcipitur nullo mõ ẽ ßm ſe volitu h ym ſe

ↄſidemtũ ꝓprie volũtati repug nas ſi cut
accidit in aſperis tũe oĩno mamfeſtũ eſt

ꝙ no impletur i ter peeptum: et ideo

dic greg· in ul. moꝛal: ꝙ obedientia qᷓ hʒ
aliqᷓ d de ſuo m ꝓſperis è nulla vel mmoꝛ.
qn ezwlgean zwria nõ viðꝛ tendẽ pnᷣci⸗
paliter ad implendũ pᷣceptũ h aſſeqñ dũ
ꝓpriũ wlitũ. m aduerſis aũt vel dificili⸗

bus é maioꝛ qꝛ; ꝓa volũtas in nᷣl almd
tendit qᷓ; m pᷣeeptũ ·ſ̊ h mtelligen dũ eſt

m id qꝗ exrerus aparet. nã hm indici⸗
um dei ᷣ coꝛda rimatur ↄtinge ᷣt ꝙ obe⸗
dientia in ꝓſperis aliqͥd hons de ſuo ꝓpt
hoc non ſit mmus laudabilis ſi ſcʒ ꝗpria

dat ad implecoem pᷣcepti ꝑlus mnitẽs

luũ fructa. ſt
plex diſtm guit. queda enĩ dᷣ impfecta

o bediètia ad quã ſe q́s woto pßtim religi
oms ↄſtrinxit vberioꝛ ẽ merito q; ia me⸗
retur ex voto qð ẽ actus latrie vel religi
onis· inter ceteras autẽ vᷣtutes moꝛales
latria ẽ pᷣ eipua q; ↄcermit p̃ eeptuʒ pme
tabule · et etã meretur ex obediẽtia. vnde
talis ſe plus ſicit deo o bediẽtiã wuẽdo
et ꝓſitẽdo qᷓ; ſolũ ꝓſicẽdo eo ꝙ ſubieit

actũ ptãtem ita ꝙ no p̃t aliud de cete⸗

vo facẽ qᷓ; qd ſbi fuerit nnpatuʒ: hc̃ plus

faeit q dat arboꝛẽ cũ fructu qᷓ; qͥ dat ſo⸗
otandum thñᷣ ꝙ o beditia tri⸗

ſuffi cies tn ad ſalutẽ·ꝗᷓ ſcʒ qͥs o bedit tin

in hijs q buare ꝓmiſit vel qͥ millis impli⸗
cite tinetur ſic ſut illa ſme qmuibʒ religio
ms ꝓ ſeſſio non ßuatur ut recipe officia

oꝛdinis Hmõi.et tlig obediẽtia necitatiſ

eſt.· ſieq; ſoluʒ obedire tenẽtur in hijs 4

ynt ad reglarẽ ↄuerſacõ em ꝑtinere · ꝙ ſi

peipetur aliqd ſup vel mfra vel ↄtra pkſ⸗

ſionẽ vel reglam factã ad ſ̊ nõ tenetur·

et hoc vult bern · in lie de ̃ er diſ. di eens
Subgitus nec citra ꝓfeſſionem nee ultra

ꝓmſſuʒ eogẽdus è. Quedã ẽ aũt obedi

entia pfecta qᷓ ſeʒ ſe extẽdit ad omia hu
mano mòõ poſſibilia qᷓ non ſut ↄ tra deũ vel

2tra reglam quã qͥs ꝓſeſſus e.ꝙ ſi pᷣlatꝰ
ex paſſione vel puerſa in tetione dura ßei

peret aut graua důmõ nõ ſmt mala ſnn⸗

plieiter vel m aliquo caſu tunc obediens
duplice meretur coꝛonà. ꝙ ſi durũ ali cui
videatur recolat o bedientiã abrahe fili
immolatis. et ezechielis pniam acceptã⸗

tis eiuſoẽ quarmde quo plemuſpʒ alibi.

recolat in quã herculez de quo legit ꝙ in⸗
no vxoꝛ io uus muides herculi què ipᷣe in
almena genuerat oĩa difficilia ſolebat

illi peipe. ipᷣm enĩ miſit ad hiſpamam ad

occidendu gereonẽ ad mfernũ ad edu⸗
— ℳ „ * 6ℳ
een dũ cerberũ m ath alidiã ad ſupan dũ
ydr quq; capitũ · hercules omia ↄpleuit

ita ꝙ mno ecitius fuit feſſa pᷣcipiendo qᷓ;

hercules obediedo · ſie in religione dato

pᷣcepto qᷓ; ꝓprio volito C1 P ſcieduz ẽ egp

e hercules · i· ſapiẽs ſb ditus platũ habe⸗
at ꝓ nouerca q; ſeʒ ſibi nõ ceſſat vifficilia
malicio ſe pᷣ eipe.ipᷣe tñ debʒ ei in omibus
o bedire et eũ obediẽdo patiẽtia fatigare
ita ꝙ pᷣlatus malus citius fatigari debo

ne
vn
led
et
tete⸗
bus
tſo⸗
tni⸗
la
tin
wph⸗
g
ſe⸗
gnn
,

ens⸗

ech
hu
el

ſe
liens
Nlan
lu
pti
b.

4
u/
‚—

Byo

Baipicdo q; ſabdituis olediédo- Nueda;

demq; obediẽtia ẽ indiſcreta obediẽs etia
m illicitis et illa vitup abilis ẽ. Oro quo
ſciẽduʒ ꝙ ſi peipit ſnnplr malüũ ẽ neq⸗

qᷓ¶ẽ obediẽdu·. Si vero dubiũ ẽ tũc obedi

ens excuſatur a pcco ꝗpter obediẽti e bo⸗
nu lez i veritate ſit malũ ñ dubietas eſſz
tã craſſa ſupmna q̃ nõ excuſaret ut ſ mꝗò
dareét qð eſ ↄtra articulos fidei vel pᷣce⸗
ptũ vðᷣmũ vel ↄta ghale pᷣeeptũ vel ſtatu⸗

tum eecie aut directe »tra ꝓfeſſam regu

lam p̃ſtim in hjs caſibʒ in quibʒ platus
diſpenſare nõ ỹt · ut in tnibz wots ſbᷣ alibzʒ

et in hjs qꝗ hntur. ex de ſta mo·c:cũ ad

mo naſteriu. ſi eertũ eſt ꝙ p̃t diſpenſare

tũe debz Editus obedire.ſivero dubin ẽ?
an platus pt tuce ſbditus excuſatur a;

gone duby ſi obedit · Ad laudo de /
E Peeantate increataa quali diligit
ſeip̃am angelos hoĩes ⁊omia creata.
— o⸗ premac. ¶ Ser. xiij.
ereo pᷣceptũ ſ̊ expomtur de
pr̃e mre eternali ·i. de deo et
epo beataq; vgme qꝗᷓ ð mater
ſcbie ( Dos & pntes honoꝛare
vbemus triplr. eos ſcʒ p omibʒa ſuꝑ 5

diligẽdo obediedo ac ꝑ caritatiuâ ſbuè

tionẽ deũ m ſuis membris ſvnoꝛãdo iugi
terq; coꝛ diali affectu doo iugiter puiẽdo

et gras agedo. Drnno mquã eos hono⸗

mre debemus p omibza ſup omia diligẽ⸗
do ad qð ho potiſſnme mouei dz ex eo ÿ

mn tãtis bnficijs amoꝛis nos deus dilge⸗
dßuemt ut omem in Ftitud in Etepidi⸗
,tatem a nris coꝛdibʒ ꝓcul ꝓpelleret. et ſi
qñq; pĩguiſ amare ia ſalte nos tmm ama
tvs non pigeat reamare· e caritas m

aplim ẽ fims pᷣcepti:q; om ia opa qᷓ ſüt in
p̃ᷣeepto tẽdũt ad caritateʒ ut magis ac
magis augeatur. eſt auũt caritas dilectõ

iuus ſuꝑ oma in omibʒ diligitur ꝗpt

ſe et ꝓxmus ꝓpter deu ꝛm deo que cari⸗

tas ut dic aug. naſeitur in appetitu ſeʒ

cũ qs app etit feri wllutatẽ tei ſup omia-
nutritur aut m cogitacone cũ ſcʒ in q̊ co⸗
gitat et Hepficit · ro boꝛatur m; in opa⸗

tione ac tadẽ pficitur cũ ab ſ̊ ſe nõ auer

tit ꝓpter aliqᷓ mala q ſbi aduemut.werũ⸗

th ꝙ ꝓpter defectus naturales aimpedi

„7

ij

monta coꝛpalia h̊ plene oↄſequi nonßt in

hacvita cupit diſſolui et eſſe cũ xpo ubj

wꝙꝓwluůtas dei ſup omia ſiat. de hac igit
vtu te caritatis leʒ multa dixiſſe me me⸗
mim. pßtim in li · qͥ mtitulatur ſcala amo⸗
ris · ac ĩ li. q mutulatur edemym ↄtẽpla⸗
tiuoꝝ · m ymombz ch de dinerls · ne tam

hãc emmẽti ſſmã vtutem mtaclã in hoe

opuſculo videar p̃tenſſe quedam ſtatui
ſᷣ breuitate ꝓſequi· Et Pmo de vtute ca
ritatis in ſe. b eq̃ pmo queri p̃t· vtrũ
caritas ſit aliqd ereatuʒ in aĩa.p ſtim cũᷣ

il ereatũi infimte vtutis hmagis omiſ

creatima vamtas ẽ caritas aut nõ ẽ va⸗
mitas hvamtati repug nat:et eſt in ſin te
Vvtutis qꝛ aĩ am loĩs ad in fimtũ bonũ p⸗

dueit ˖ vñ deus ſpuͤ alr ẽ aĩe vita ſicut aĩa

ceoꝛpis vita· iux illud wut.xxv. ipe évita

tua. ſed aĩa viuificat eoꝛpus p ſeipam.

deus aĩe vita quã vtiq; viniſicat p cari⸗
tate ˖ mx ills pma JTo· in.nos ſeimus qm

trãſlati ſumus de moꝛte ad vita; qm dili⸗

gimus fratres· Ad ſ̊ rnñdet mgr ſniĩ arũ
m p̃mo di. xv ij. ꝙ caritas nõ ẽ aliquid

creatü m aĩa· ẽ ip̃e ſpũs ſcũs mento m⸗

Habitãs · nõ ẽ tñ inteneõ ſua ꝙ iſte motꝰ
dileoms quo deũ dilignmus ſit ipe ſpus
ſcũs h̊ ꝙ ipᷣe motus dileoms ẽ a ſpu ſcõ
nõ mediate aliquo Habitu. ſic a ſpũ ſeõ
ſut alij actus vᷣtuo ſi mediãtibʒ Ha bitibʒ
aliarũ vtutuʒ · puta habitu ſpei ſidei wel
alterius vtutis.et ̊ dicebat ꝓpter exeel

lentia caritatis· et m ̊ mgr ſmarũ habu⸗
it aliqs ſequaces · wrũtñ 2iter doctoꝛeſ

hoc improbãt ſup hũe locũ.nã bonauen⸗

ſoꝛmãs aĩam.et raco em Huius ſunnt tri⸗
„ 5 — 9 .1
plieiter· Drimo ex pte eſſentie caritatis

qa caritas eſt bomtas creature rõnalis

ipᷣam pficiẽs ⁊ diſtinguẽs et oꝛdmans et
diſpones · Scdᷣo a pꝑte Vtutis q; caritas

*

gqua deu dilig mus Ptus nõ qꝛ dus tmᷣ

coopatur in nobis etiã q; nia wluntas
eoopatur deo · adiutoꝛes eni dei ſumus et
qꝛ cũ coopamur deo nece è ſily nos ↄſoꝛ⸗
mari ſibi. nece ẽ etiã ꝙ ab illa ſuma cari⸗
tate relinquatur in nobis aliqꝗð exẽplati

in affectu nro p a moueatirr illi ↄſoimi
ter · wluntas enj libera ẽ et nata moueri
ad oppoſita et ĩideo pomtur m nobis vtꝰ
caritatis create non apter deſeclũ a pte
ti nobis coopantis ßwlutatis nre hbi
copantis· Terco a ꝑte opacõms pome
neceſſitas: quia refoꝛmatio ſiue recreacõ

opari faciès · vñ lʒ eſfe ctiue deus ſevita

aĩe ꝑ caritatẽ et eoꝛpis p aĩam ti foꝛma

liter caritas vita aĩe eſt ſi eut aĩa coꝛpis
vita. vñ p H ↄcludipᷣt ꝙ ſic aĩa mmedi⸗
ate vnitur coꝛpi ſic caritas aie et opat

Pd 1Tdileclio nõ tm ſut ab alio ut ab ek

ſiciẽte etiã ut ab m ſoꝛmãte · infomans
aut é caritas creata lei onĩ recreaco eſt
abi increato p mo dũ efſtciẽtis lic creaco.·
tñ recreacovel reſoꝛmaco reliqnit ulteri
us ſoꝛmã · et ĩdeo n cce ẽ pon ere habimuʒ
infoꝛmãteʒ· h ille. Tho · etia m ſcvᷣa ße. q·
xxiij. dcam o pmionẽ repro bat diecens
inter alia ꝙ motus caritatis nõ ita ꝓce⸗
dit a ſpu ſancto mente hüana mouẽtem
büanar mes ſit mota tm et mullo mõͤ

ſoꝛm aliter eſſicacia ſoime ſmvtutẽ agẽ⸗ 8

tis qdðᷣ ſoꝛmã mdueit · et ideo caritas nõ ẽ

vanitas ß facit effectũ inſimtu dum deo

ꝛiũ git aĩam iuſtificã do p̃am · q enĩ demõ⸗
ſtrat mſimtatẽ vᷣtuus ðᷣme q ẽ caritatis

a ckoꝛ. Ex deis igitur P duplexẽ cari

tas ſcʒ; me reata q deus eſt. et creata qᷓ di

donuz eſt · vn bern. in li · de dili. deu. ðꝛ recke

caritas et deus dei donum itaq; caritas

dat caritate ſbᷣa acentalẽ. ubi d antẽ ſig⸗

ſit pn cip in motus huiꝰ PH AMWotia rõné 4
wluͤtarn cuiꝰ pncipin opt; i ipᷣo c aliaſ
en ſequẽtur ꝙ; diligẽ non eſß wo lutariũ
qð implicat ↄtrade eʒ: q de ſui rõe amot

impoꝛtat ꝙ; ſit actus wluntatis nec die

p̃ᷣt ꝙ moueat wlutatẽ ad actu diligedi

ſicut mouetur mſtrumtii. ꝙ ſi ſit pncipiũñ
actus non tamen eſt in ip̃o agere vel nõ
agere· quia ſic enã tollerur ro wolũtar ij ·

et excludéair maco meriti ·. optz ꝙ a ſpũů

ſcõ ſice mou eatur ad diligẽdum ꝙ; euã et
