te · et ſubdit cãm · qua ſicut min centiuuz eſt

—

qᷓ precepta ſut wᷣ dicite qꝛ ſerui mutil es
ſumus qað deb umus facẽ feeimus. vba
ſic expomt amb. Mõ ergo te iacteſ ſi bene
ſeruiſti qᷓ facè debuiſtt · obſeqtur ſol obtẽ
perat luna ſerumt ageli et nos ergo nõ a

nobis laudẽ exigamus · Peda vero ſic ex

poĩt.ſerui qͥdẽ ·qꝛ preco empti vred empti
mutiles q⸗ noſtroꝝ bonoꝝ non indig et.
vel ꝙno ſuͦt digne paſſiones huius ſe⸗
culiad futuna gloꝛ ia. Et ſubdit ↄcludens

hecleſt ergo in omibuſ ſidei pfectio. ſi oĩa
ꝗq ſunt p pᷣcepta mipleuerint et th imperfe⸗
ckos ſe eſſe nouerint· Cõtia Huc aute gra

dů ponitur ſeptimꝰ gradus ſuperbie qui
eſt preſumptio qua qnis ſufficientem ſe

reputat ad mai ioꝛa: cuiuſ. indicia pomt Bn

de gradibʒ humilitats dies. ꝙ taliter pᷣ

ſumens inz uentibz pmus ſederm ſilijs

pᷣmꝰ rndet nõ wocatus acceditjnõ wſſus
ſe intromittit. reoꝛdmat oꝛdmata reficit

facta.· qeqͥᷣd i ipſe nõ fecerit aut oꝛdmaue⸗

rit nec recte fem nec pulere eſt mat oꝛdi⸗

natũ.iudicat indicantes pindicat indica
turũ ꝛc.· H ille ( Ter

Tereius deniq; gadus ?&
credé ꝓnuneiaẽ ſe omibʒ eſſe vilioꝛẽ ut

quãtũ ad omialalios ſibi preferat· Et eſt
ſextus in oꝛdine graduu Hunmlitatiſ de 4

gradu dem eſt aliquid m gradu precedé

otadu eſt th ꝙ qu Huc graduʒ wra

citer querit attingẽ vita melion ⁊ nõ pia
uonfreq uetius debet ſubtiliter mdagaé.
iux illð greg· Nõ quibʒ ia eſtis ſuperioꝛes
ſed quibus adhuc eſtis mferioꝛes aſpici

elacoms reſpcũs deterioꝛu ita cautela
militaus ẽ ↄſideracõ melioꝛũ. h illee
rutñ ut quis ec pfectiſſmus ſe maxnmuz

pecca toꝛẽ ſme diſſmmulacone reput acva⸗
leat · trit lic reſpectu ſele freqntius exer

cea mũ repectũ dirigat ad mdaga
dü ſbopendio peccatoꝝ ſuoꝝ mul titudiezʒ
et enoꝛmtateʒ · mſup dðine ratie recepte
deteſtabilẽ ingratitud meʒz ꝗ q ta à indigmſ⸗
ſimus mſericoꝛ diter a deo Ppuentus faci
lie pecis reſſte potuiſß. Non eni tin apud
deu penſatur opatũ malu htec⸗ opoꝛtumta

peecadi facilitas reſiſtendi: ga tiaacomi
tãs m alicia mflamans ac ſimiliaSecun⸗
du dirigat ad cognoſcendũ ſe ſolummõ

pee
ſot

nia

— —

—
—

+ = =
.„ SE S=

—

Nutles
Ailere
Fono⸗
roſe 1
denpt
ige
umg ſe⸗
ludens
ooi⸗
neſe,
tegn
equ
emſe
omebn
gliter
nollns
o uſts
arca
ndnale/
nat act⸗
tindſe
wduse
lioreut

Ctct

Dermno evyj.

g mtia vᷣma nõ ꝗꝓpria reſſtentia p fuatum
ne cũ multis m maxnmna vicia ꝓlaberetur

ſubtiactis etiã earũde occaſiombʒ opo:

tujt atibz dyabolicis ; tẽpta coibʒ qbʒ ple
ri q; cir cuuẽti mſerabiliter ceciderũt qᷓſſi
ſoꝛſan exptus fuiſ ceteris omibʒ abonn⸗
nabilmis cecidiſ; (Terau dirigat ad co⸗
gnoſcẽdu libalẽ miĩficẽtiã ðᷣme gratie i
recepte quã ſi peeccatoꝛ maximmus recepiſ-
ſet magis gratus extitiſß cautius conſer
uaſz ac fidelius affectũ maneipaſj. Ex qᷓ
bus om mbʒ vilitate ꝓpriã colligen do ſe
reputet omm reproba cone digmſſ muz

omm proꝛſus gra tia mdigmſſmmu ut ſe

pemtus deſperſ in doo ſolo ↄſidathoc en⸗
ꝓPriũ habet hHinlitas wera ꝙ quãtuʒ m ſe
dei citur tin in dũ ſpe firma ſubleuatur. qᷓn
tuũ deficit dſperacone ſui · tm pficit ↄfiden⸗
tia dei · Etↄtra hue gdu pomtur ſextug
dus ſuperbie qui dicitur arrogãtia ꝑ quꝗ
h ſe alnjs p fert: cuus oꝛigmẽ taãgit Freg
xxnij. mor. dicens ꝙ reprobi ſi qn mvia
deiweniũt nõ ad mælioꝛuũ wſtigia intuéda
ſz ad prauoꝝ exepla vertuntur· neq; eonꝝn
cõſiderãt vita q bʒ ſe Hiſiado poſtponat.
h qbʒ ſe ſupbiẽdo preferit deceri oꝛes naq;
reſpieiũt qbʒ melioꝛes ſe eſſe gloꝛiantur
et i deireo ꝓficere ad melioꝛ a nõ pnñt qꝛ ſᷓ
ſibi ſufficere eſtimant ꝙ peſſmos antece⸗
dut. B ille. ¶Ad laude dei
De mterioꝛi affectu humilitatis ac
ſuperbie et qualiter quis eoſdem cõ⸗
αS ſequitir ermoerprie
On facies omeʒ ſilſimdinẽa c.
exo · xx· Oremnſſis ut potunmnꝰ
ÆWeie duobus pmis vᷣtute hilita
tis ↄ ceernentibʒ. Jã tereiuʒ ꝓſequimur. ſ.
de mm terioꝛi afeõne Hilitatis vulitatis
de ꝗᷓ di eit bn. ꝙ vere hulis nõ vult hum
ſis ſed vilis reputan· wruſ mquit humi
lis vilis vult reputari nõ Hiulis predica⸗
ri gaudet deꝰtemptu ſui et in hoc co ſiſlit
tus hHumilitatis eſſen tialr. Dic enj tlv.
ba ße · q. clxi. ꝙdg meõ gyrn defeckus pti⸗
net ad humlitatẽ hcut regula queda di
rectiua ipſius appetitus j m ipſo appeti⸗
tuoſiſtit humilitas eſſentialiter q̃ potiſſi
me experitur cũ q́s aduerſa opprobri⸗

dibz pfſi eitu

m werbiſ. qꝛ ſicut ait greg in regiſtro.N⸗
grade ẽ hjs nos eſſe humiles a quibz hpo
noꝛamur q ꝛ ſoe ſeculares quilibʒ faciut
ſed illis maxine hunmmles eſſe debemus a
quibʒ aliqua patimur. h̊ ille- Ad hac hu⸗
militateʒ; hoꝛtatur ſapiens ecc in· diees
quãto magnus es humilia te in ommbʒ.
iſecudu gradu magmtudinis wel gnis.
nobilitate vel ſciontie ſubtilitate vel hono
ris digmtatæ wl vite ſan elitate erit gra
dus hiulitatis nee dieit maioꝛ quia omiſ
2pamcõ maioꝛitatiſ ſcrupulũ Hab⸗ ſuſpi
cois ⁊ cotencoms luc.xxij.Fa cta ẽ coten
tio inter eos quis eoꝝ videtur eſſe maioꝛ
humilia mquit te ut hinlitaſ ſit wlũtaria
nõ coacka ab aliquo intrmſeco nõ extri-
ſeco· Et hoe m omibus tã tẽ palibʒ q; coꝛ⸗
ꝑ alibʒ ⁊ ſpualibʒ qᷓ habes quia mchil bom
Habes qð a deo no accepiſtia quãâtũ in te
eſt indig nus accepiſti, Seqtur. et coꝛam
deo inu enies grati i acobi.nij. deus ſuper⸗
bis reſiſtit hmlibʒ aut dat gratã et ſub
dit cauſam motiuã Hmliadi dices. Nuo
mam ma eſt potentia dei et ab Humlibʒ
Fnoꝛat vm i w. v. um liammi ſab o⸗
tenti manu dei ut wos ic. a reuerentia

bontatis diume eſt cã cur omes ſe debent

humliaẽ exẽplo criſti qui ſumme ſe coꝛa
do patre ſtuduit humiiaé. ꝗᷣ ſe wocat ho
ſtiũ ad ingreſſum regm io hanmsx. Ego
ſu hoſtiũ qͥ eni p ianuã puã traſire wlueit
n ad hoſtij mèſurã ſe inclin aueit caput eli
det et retrocadet ſic ut ait dns.miſi couer
E fueritis ⁊ eſſitianmi ſic puuſi nõ intrabi
tis in reg. ce ·¶ Ad maioꝛe auũt euidentia
ſeiendũ ꝙ hee Hiulitas affeclõis tribʒ ꝙ
rimus ẽ ꝙ quis ꝓpriã w⸗
lütatẽ nõ delectetur implere et eſt vnde⸗
eimus in oꝛdme graduum Hiũlitatis . nõ
inqᷓ; dlectetur implere ꝓpriã wluntatem
quã caro et ſanguis ſug gerit h̊ ömã quã
ſpũs ingerit · de qua volutate diẽ bn. ſuper
cantica ſermone· xxi. wolũtas eſt motus
raconalis ſenſui preſidens et appetitui. ha

bet ſane quocunq; wluerit raconẽ ſemp

omitem quodammõ pediſſequã non ꝙ
ſempꝑ ex racone h̊ nũq́; abſq; racõne mo⸗
ueatur ita ut nulla facit ꝑ ipſam cotra ip
ſam hoe eſt ꝑ eius quaſ mimſteriũ eõtra

ge ahlum ſiue iudiaũ: Eſt onim meõ da⸗
let woluntati ut mſtruat.¶ Ceterũ oblacõ
Prie wluntatis apud deũ tam excellen⸗
tis vtutis eſt ꝙ quicunq; alia vtutu ope-
ra ex ipſa ſolũ meri wꝛia reddutur eo ſoz;
ꝙ Kunt ut dumme woluũtatiↄplaceãt et obe
dientiã oſtendant. NQa ſi quis etã martiri
um ſuſtmeret vel omia ſua paupibʒ ero⸗
garet mlñ hHeipſuz ad mploconẽ diume
Wolũtatis oꝛdmaret quod recte ad obe⸗
diontiã ptinet meritoꝛia nequaq; oſſe poſl
ſent ſicut nec ſme caritate herent ꝗᷓ cari⸗
tas ſme obedientia eſſe non poteſt. q; ſizx
ra ameicia facit idem velle nolle:quão
magis ipſa canitas facit ideʒ welle anolle
cũ deo ita ut ſuã volutate d iume wolutati
et diſpo lcom p omma tãà mvolito q; mõ
vo lendi libere ſubiciat. ſc ꝙ illiꝰ ben epla
atũ ſit ei ſumũ deſideriũ ta m aduerſs q;
in ꝓ ſreris ſiue lint perſecucones ↄſuſoes
mſirmitates periculavel limlia mehilq; ſi
bi reſeruat ſed totu odmaceom dine co⸗
murerna ſedulis Preb wiſeeroſa quada
dulcedme replicãs· fiat wolun tas tuaaꝛ c.
ita ꝙ tãd mn corporatis pijs deſidern na
trali qᷓd a melacoe predñantæ ſpũ to ti?
g'j e ſerri videatur infatig abiliter ad am
„ .
plectendũ id quod ᷣma ꝓndentia diſ⸗
ponẽte vel permttẽte eirca ſe ↄ ſpexit acti⸗
tari. Sed ↄ tra hunc gradũ hlitatis op
ponitur · xiꝰ gradus ſuꝑbie qi di citur li⸗
bertas peccãdi p quã: ſ quis delect atur lin⸗
lere facere quo dvult potius ſm aꝑp etitũ
puatuz i;ᷓ ſecundu indiciũ mconis Deiq
dic bn· de gradibz humbl ꝙ poſtq; terribi
li dei m dico prmma flagtcia im pumtas ſe
quitur expta voluptas liben .α1 repeti ture
ro petita blanditur ↄcupiſcentia tuiuiſeen

ſopitur racõ ligat coſuetudo trahitur
nuſer m ꝓfundu maloꝝ tra ditur capuuꝰ

hramsa vicionita ut carnalm̃ woꝛag ine de
nRderioꝝ abſoꝛp tus ſue meoms diumiq;
amoꝛis o blita dicat mſipiens in coꝛde ſuo
non eſt deus. Ja mdifferenter libitiſp liei
tis vtitur, ã ab illicitis cogitaãdis patra
dis mueſtigadis ammus manꝰ vel pedes
dnoꝛ ꝓhibetiir : ſed quicqͥd reoꝛ in bucã ad
manu wneit machiatur garrit et operat
»„ iBn-( Decudus vero gradus eſt obediẽ

da ut. ſ.· wolutatẽ ſuam quis regulet ſupe⸗
rioꝛnsg arbitrio m omi o bedientia ꝓ di a⸗
moꝛe Et eſt. xꝰ. m oꝛdĩe g raduuʒz humli

tans hic enim gradus pleniusg attin git
cu ſupioꝝs volutaſ ſe quis ↄfoꝛmare mti
tur. nõ ſoluvboꝝ ſed etiã nutuũ illius di⸗

ligẽs ob eruat: execu toꝛ effcũſ m nul

lo excuſaconẽ pretendẽs nec diſfi culta⸗

te cauſans nec in uolutariũ ſe oſtentans
ſi etiam minus ſuaue aliquã do quid miũ

Fitur red olere videatur· Illð prudenter.

attendés qðò ait bn· de pcep· et diſpen. In
obediendi ra cone hec generalis regla te
neatur. ꝙ m diſficilioꝛibʒ agendis obedi⸗
tio gratioꝛ ꝙ; preuarieaco grauioꝛ iudi ce
tur vm facilioꝛi bus minuſq; oneroſis co
tomptus damnin bilioꝛ q́; actus laud abi
lioꝛ eſt metur: Nec ſunt in obedientia ſub
diton diſcutienda merita vl demerita ſu
ſuperioꝝ q; dicit aplſus gnaliter · Obedite
Poſhtis veſtris. no tm boms ſed ec diſco⸗
lha. Et aug. ſic obedientie modus tenen⸗
dus eſt ut boms m malo nonoſentiaſ nec
malis in bono ↄtradieas ꝙ ſi bona ſunt ꝗᷓͥ
mbentur debz tameé obedientia aliquid oa
bere de ſuo · aliq ua dovero no· vn de greg⸗
xxx vmoꝛal: Sciendũ eſt ꝙ obedientia
aliquando ſi de ſuo aliquid Habet nulla
eſt aliquã do vero ſi de ſuo aliquid no ha⸗
bet mimma eſt· na cũ huius mundi ſueceſ
ſus pre ei pitur cũ lo eus ſuperioꝛ inpemt᷑.
is qui ad precipienda hie obedit obediè
tie ſibituté euaciat ſi ad ſoc ec ex po
deſiderio anhelat. Rurſus cum mũdi deſpe
ctus precipitur e ꝓbraadipiſea ↄtume
lie mbentur můſi hoe ex ſemetipſo ammus

appetat · obedientie ſibi meritũ minuit.qꝛ

ad ea que in Hac vita deſpecla ſunt nolẽes
& moyſe quã tũ ad ꝓſpera qui renuit pn
cipatũ ꝓpli iſrahel.et de paulo quâtum ad
aduerſa ꝗ́ ꝓhibituſ a fratribʒ ne iheruſa
lem pergeret aduerſa paſſurus ꝓtinus re
ſpondit· non ſoluʒ alli g ari ſed moꝛi para
tus ſum in iheruſale ꝓ nomme iheſu · Con

tma hue autem gradum poniturx: grad?

ſuperbie qui eſt rebellio ↄtra ſuperioꝛem ᷓ
ꝗs ſubici non vult ſuperioꝛis ſui mperio.
Ino bedientie moꝛbus ex ſuperbie tumoꝛe

bN3;
–
ungee
Temg
lus di⸗
m ſul

entans.

4 enter

vi In.

glate
oledi⸗
adice
s e
udab
nta iub
entaſ

DRechte.

t dſe⸗
tenen⸗
naſenee
unt
lid ha
greg⸗
entia

nul, 4

noha
Aiſueen
mant,
tt
idin⸗
1otune
mmis
huut,
poles
ſihcat
epn,
mad
eruſa
us ſe
jpan
Con
nc⸗
n 4
eno.
me

vprocedit heut ſames ex vulnere. hoc moꝛ

bo primus homo languit qui beſtys ter⸗
re ppoſitus fuit. Sed de hjs gratia buita
Gs wwrſedcoll Tereus wmnq gmdul
eſt in m duris aſperiſrobprobniols aple
i patientiã no Eala patienter ſed ec af⸗
feckanter cũ.ſ.ad ↄ ſoꝛman du ſe dmice paſ⸗
ſiõi illuſiom repro bacoi turpiſſme moꝛ
ti adùſa queq; obprobrioſa denderat' ad
epta compleclitur: non dũ habita queit

ecrebrius mmitat d ulcius cũ illo qui dice⸗
bat. Impro pe riu expeclauit coꝛ meum et
miſeriã. Et hoc q dẽ experietia feliciſſma

peipit quã ꝓflua dulcædo iocũditatiſ m⸗
terne ex ſve prelo patentie frequentius

eſfluit monte ſeliciter mebrians et coꝛpuſ

ad illataſ pẽalitatos velut inſenſibile red
tes vñ ut ꝗs mita toꝛe ſesſtituat xp̃i di⸗
cenus &ſcite a me qmitis ſu 1 Dumnlis
coꝛde:duo ſunt neceſſaria: Primuz eſt it
ꝗs ſe humile exhibeat m ꝓpria eouerſati-
one. Secundo ut mitẽ ſe prebeat in alio⸗
ruʒ deſpeclõne vel pſecucone: Qð utrunq;
dauid elegãter amplexatus 6. de ́ gre⸗
go⸗xx vij. moꝛal die imter alia. imtii eri libz
qntav tutüũ munera dauid pceperat at; in
hyns ommbzʒ q; ſoitis hiulitan ſeruiebat.
Rus enim no extollet oa leonũ frange⸗
re deſpectis prioꝛibus fratribʒ elegi repro
baco rege adregm gubnacula vngi vno
lapide goliã ſternere cetera q̃ geſſit. et

th cũ archã dei iheruſalẽ reuocat quah ob

litus ſe prelatũ om mbus admixtu ſ popbu
lis ante archaʒ ſaltat. Et m fra. Nnid de
eius factis ab alns ſentiatur ignoꝛo ego
plus dauid ſaltatẽ ſtupeo q; pugnãte. pu
gnando qudẽ hoſtes ſubdidit ſaltando
ſeipſu vicit. Quðẽ michol cũ Humlia tũ de⸗
ſpiceret dicẽs · q gloꝛoſus ſint ho die rex
1c. ptinus au diuit- Luda ante dum a vi⸗
lioꝛ ſiaʒ pluſqᷓ; fackus ſu eroq; humlis in
oculis meis: q uaſ dicat vileſcere coꝛa hbo
mmibz app eto qmia nichi ᷣuare coꝛã doo
mgenuitatẽ p Humlitatẽ quero· imn qui bʒ
vbis gemmũ lumilitatis m di eiũ expri
nt ſq ho mis exterioꝛis cũ dicit Ludam
et vili oꝛ mamc. et homis mterioꝛis tam
m cogmecone qᷓ; etiã m affectõne qꝗᷓ· ſ. ex⸗
wrioꝛa ſigna vilitatis oſtendit· Hme ſ⸗

dit. ero q; humilis in oculis meis. Et hãe
viã quicunq; recuſat mitari reuera xpia
m nom mis honoꝛe nõ eſt dignus mſigm⸗
ri· dic enm btus iher · mter alia· Cur gra

m hacvita d amna dero gacoes ſuſpicoes
detra ccõnes ꝛc. qn ille cũ deus ſit et dei fili⸗
us ꝓ ſalute tua obprobria omma miuri⸗
aſq; ſuſtmuit. Nã quomõ amaé eum dici
mur ſi ꝓ ipſo mchil ſuſtmè parati ſumuſ
mehil enm nob dignu ꝓ eiuſ amoꝛe irro

gatur ſi ſententie ipiuns memoꝛes ſumꝰ qᷓ
dicit. Nõ eſt diſcipulus ſuper magiſtrum

Et ſi premfannlias beelzebub wocauermt
quantomagis domeſticos eius: ergo qui
hec ſuſtmere nõ vult nec diſcipulũ ſe ap⸗
probat eſſe nee ſilm nec buu nec domeſti⸗
cum. h̊ ille Contra huc aut graduù PHum
litatis pomtur.ix·graduſ ſuperbie qui eſt
ſimulata ↄfeſſio per quà aliquis non vult
ſubire penà ꝓ peccatis que ſimulate cõ ſi

Sr⸗Te q̊ dicit ön· de gra dibz humbłm
alia.,

Aulto peri culoſioꝛ ú fallax ac ſuper
baaſeſſio qᷓ; pertin ax ⁊ obſtmata peccato⸗
rũ deſen ſio.nonulli enĩ ci de apertioꝛibʒ ar
guantur ſcientes ſi ſe defenderent ꝙ ſibi
non credètur ſubtiliuſ mueniunt argumẽ

tu deſenhoig vba reſpondetes doloſe ↄ feſ

hõis. Eſt we ut ſeptu q neqter ſe hu⸗
miliat et mterioꝛa eius plena ſut dolo. SHe

ꝗtur. VYoce enim nõ coꝛ pemtentis aſſu⸗

mũut ꝗᷓ notã non culpam deleãt:du ignoꝛã

tiã mamſeſte trãſgreſſioms decoꝛe reeom

penſant publice ↄfeſſiõis. Gloꝛioſa reſ hu
miitas ꝗᷓ ipſa qꝙ; ſuperbia pallias ſe ap⸗
petit nevileſcat · Sod hec cito tergiuerſa⸗
tio a prelato deprehenditur ſi ad hance ſu
perbam Humilitate non leuiter flectitur
q magis diſſnnulat culpaʒ vel differat pe
nà· cũ enĩwraciter pemtet laboꝛeʒ pemtẽtie
non ab hoꝛret· ſed quicequid ſibi ꝓ culpa
quã odit m ngitur tacitaꝰſcien tia libe
tor aplectit· In ſp̃ᷣa q; obediẽtia duriſ ac
ↄtrarijſ rebʒ aboꝛtis ꝗbuſlꝭ irro gatiſ min
rijſ ſuſtmẽs nõ laceſſit ut ĩ q̃rto gradu ſe

ſtaò mdicæt homiitatis. Cumis vero ſimla
ta ↄfeſſio eſt vnavel leui ↄtumelia aut exi

gua pena mterrog atus iã hiũlitatẽ ſimu
lare iam ſimula conè diſſmlare nõ poteſt

Sermo xxvmj

murmurat frendet iraſeitur et in nouum

ſuperbie gaduʒ coꝛruiſſe ꝓbatur · quãta

yutas tũc confuſio ſit in coꝛde ſuperbi cuũu

fraus decipitur pax amittitur laus mmu
itur nec culpa dilmtur.tandẽ notatur ab
ommbʒ iidicatur ab omibʒ eo q; wehemen
tius omn es mdignan tur quo falſu eõ ſpi

aunt quicq̃d deo pus opin abãtur · H ille ·

¶ dDe oꝛnatu naturalis ꝓductõis et hu
mane ꝓuiſionis qualiter ſit licitus ſe
cüudu ſtatus ⁊ 9 dicões ¶ Ser. xx vinꝰ.
On faeies omnẽe ſmi litudmẽ
queei celo deſupac. exo . xx·

dũ eſt de laſciuo ſupfluo oꝛna
tu àꝗ ᷣ potſſmmu coꝛdis elaconé reprelen tat
dicente bn.m apol. x. vanũ coꝛ vamtatis no

ticiã in gerit coꝛ poꝛi et exterioꝛ ſupfliitas

mtertoꝛis vamtatis mdieci eſt mollia m
dumenta animi mollicié mdicãt non tin
aumretur coꝛpis cultuſ mſi pus neglocta
fuiſß mes meulta vtutbz ¶ Ad cuius eui

dentia ſcien du 1ꝙ dñs hommẽ ſme mdu⸗

mentis ↄdidit p ommbus creaturis non
ut ex hoc eleuaretur in ſuperbiã ſed ut ex
Hac mleria? depmeretuir. et meõ Pria ſua
induſtriaĩ ſuo in geĩo excitaetur. vñn die

hugo i didaſ. li: · Qui vſu veſtim enton

pmuſadueĩtꝰ liderauit ꝙ ſmgula q qq; na
ſ. centiũ ꝓpria queda Habeant mummta
quibʒ naturam ſuam ab in comocdlis deſen
dũut. Coꝛtex ambit arboꝛe· penna togit vo

lucrem ſa quama piſcem operit lana ouem

induit.pilus iumenta a feraſweſtit Scha
teſtitudmẽ excipit obur elephãtẽ i acula

nõ timè fac nee tỹ ſme cauſa fem ẽ ꝙ cum

1 mgula anmãtiũ ſue natuẽ arma habeãt

ſecũ nata ſoluſ homo mermis naſcitur et
nudus. Opoꝛtuit enim ut illis qᷓ ſbi ꝓpui

dere neſaunt natura oſuleret hommi aute

ex hoc ec maioꝛ experiendi occaſio preſta⸗

retiir cũ u illa q ceteris naturaliter data ſüt

ꝓria me ſibi mueĩret. Multo enĩ mag
em tet nuùc raco homĩs hee eadem mueme
o q; habendo claruiſß nec ſme cauſa půͤ
bi ſonat · qꝙ ingenio ſa fames omnes ex
cudit arteſ. Sed ut ait bn· ſup. miſſuſ eſt.
quid de habitu dicam in quo iam non ca⸗

loꝛ ſed eoloꝛ requiritur magiſq; cultuixx

ſuz q; vtutuz m ſiſtitur. ¶

Hic iam oꝛdme debito ꝓſequn

2

Pie bmo ari
p̃t vtrũ licitũ ſit vti omatu eoꝛpoꝛis ſer⸗
tim cũ dicat greg. m omel: Si eultus p Peõ⸗
ſaꝝ veſtiũ culpa no eſß nequaq; ſermo dei
ta vigilanter expmot ꝙ& diues 4 toꝛque⸗
batur apud inferos biſſo ⁊ purpura mdu
tus ſuiſß. Ad ̊ dᷣm ꝙ duplex ẽ oꝛn atuſ
ſcilz naturalis ꝙ ductõms humane ꝓui
ſioms · Auãtu igitur ad pmuzʒ dic alex⸗
ander de halis in· nij. pte ſu.ꝙ ſe fardan
tes ermeſ adultermos v ſurpates adeo
beccant ꝙ ſaem ↄmumone redduntur in
digm. Drimo nã q; peccant in de q; tales
pichuè fiũt in eotumeliã ſumi artificis ⁊ m
ꝓuαοααααρ mdignaeõms eiuſ. Seðo pee
cãt in ꝓxmmu qbi é ſicion mendaciũ ꝑ⸗
meioſu mducens erroꝛẽ ex certa ſeientia·
Tereio peccant m ſe q; faciũt innriam ꝓ⸗
prie natuẽ vnde ciprianus die wo lera
bilioꝛa ꝓemodũ i im adulterio crmia ſut
Ibi enm pudicieia hic natura adultem
tur.quo contra refert valerius maximuſ
dequodã adoleſcente q cũ eſß mmie pul⸗
critudis rpluriaꝝ illuſtriũ feiaꝝ ſo licita
ret oculos et ex hoc viris ⁊ parentibʒ eaꝝ
ſuſpectũ ſe ſentiret· oꝛis decoꝛoʒ vulneribʒ
nfſodit am irritamentuz ali ene libidmis
ce no luit vnocludit alex de DHal:ꝙ tleſ ſi

ue ſolute ſiue coiungate fuerit moꝛtaliter

peeccant · licet ſecus ſit de oꝛnatu Hũane
uiſioms. Et hums mcõ eſt q babitus na
turalis ꝓductõnis dati ſut a natuma nõ
ab huana ꝓuidentia ꝛideo qñ qS illis a⸗
liter vtitur qᷓ; eo modo quo ſut aceomoda
ti a natura ⁊ ab opiſiee nature conceſſi tüc

adulterme Riunt vſurpacones que nullo

mo do ſunt licite· de hac tñ queſtõne ple
nus vide mn hmõe decoll. jo· bap. ¶ Xu⸗
tũ vero ad ſeᷣm oꝛnatũ · Hhuũane ꝓuiſiõiſ b
die ga ſp de calðõe ey q cle.et w.m.c.coſulu
it. vſus veſtiũ nõ eſt ꝓphibitus ſed abu⸗
ſus ut iackłantia 1Wluptaſ eanꝝ · ſicut en
m vi cu non refert qͥs ſcilicet an ſit ruſtieꝰ
vel nobilis . ſ. capones vel carnes boui⸗
nas vwel quãtuũ̃ meget. ſ. ſecũdů duemẽ
tiam nature dũmo do nõ guloſe vel ex in
gluuia· ut patet · xi. di · e. qſquis · vbi ſeqᷓ
tur · In omni bz enim talibz non vſuſ rerã
ſed libjdo ĩ culpa ẽ. Quicqͥd igitur lo cis

xnd
ſien
dini

yt

ma!

ſon
glo
pec
gu
um
aee

₰

zno⸗
ſen⸗
usf boo⸗
ſem N
dague⸗
unn
tanan
nane pun pun
die aſer,
efanen
rgine
untur
tales
ſas m
edope
laei b⸗
ſaenta⸗
mam x⸗
wler
miaſt
Adulen
narmuſ
meyul,
ſollat⸗
ajeay
enb
idmis
tA
alicer
laney
tus h
a n
lis
ono
eſi
lenll⸗
nehe

Au
iſo h
vlalu
abu⸗
ten
ſne⸗
wui⸗
ani
ern
r
sS

— ——— —

pſonis tempibʒ ↄ ueiat diligenter ateen⸗

den du ẽ ẽne temere flagicia repᷣhendamꝰ.
fieri enim poteſt ut ſme aliquo vicio cupi
dinis ⁊ wꝛacitatis pᷣcioſiſſnno eibo ſapiẽſ⸗
vtatur mſlpiẽs autẽ fetidiſſmna gule fla
ma in viliſſmũ olus inardeſcat. Et · e. deli
cie. Sie euã de veſtibz i intelligendü eſt ut;

yxxi.qnij. ci. peipuei glo. ſup illð. omms

iactãtia· vñ poſ qs vti pãno groſſiſſmmo
wluptuoſe ſcut aliuſ pano ſcarletco vel
ſerico ⁊1 pↄ ſequẽs ex tali vluptate vana
gloꝛia vel ↄplacentia peccaret Hicut eſau

peccauit ex ferculo lenticule guloſe et in⸗

gluuioſeꝰmedendo cũ tñ potius erat cibʒ

mmentonq; pommuũ· DHmc ðvᷣꝛ·xli di . c. deli
cie quelibet ſi abſq; deſiderio percipiãtur

non officiunt viles cibi appetenter acce
Vt impediũt ꝓfectũ abſtmontie · et · c · qſ⸗
qs · ſubdit na m Huiuſmodi rebus nõ ex
eaꝝ rerũ natuna qbz utimur ß ex cã vtẽ di
et mõ appetẽdi vel ꝓbadu ẽ wl inproba
dũ qðs facilius · Et idem mtelligenduũ eſt
deveſlibz. eti · e · clericus · Cſicut ergo m ei
bis moꝛes eon cũ qbz viumꝰ obſeruaẽ
monemur ſic in indumentis mtelligen⸗
du eſt. veruen nulli viro lieet poꝛtare ve⸗
ſtes deauratas mſi cui ab i impentoꝛe eo⸗
eeſſuz eſt · utz · C. de weſtibz. l. nemo · et eỹ de

vinet ho. cle · c. elerici · m glo · Demq; cõclu⸗

dit tho · ha ße· q · cheix. ꝙ m rebz exteri oꝛi⸗
bus q;bʒ quis vtitur non eſt vieiũ ſed vic⸗
um elt ex parte hommiſ qui i talbz vtitur
immoderate qᷓ ſ.imm oderantia pᷣt eſſe du

plex· ᷓno modo ꝑↄpacõnẽ ad ↄſuetudi⸗

nem hommũů cũ ꝗbʒviuit · vnde diẽ aug.
m· nij· cõfel. ꝙ ↄtra moꝛes hommuzʒ ſut fla
gicia ꝓ mauz diuerſitate vitanda ut pa
ũ inter ſe eiuitatis vel gentis conſu etu⸗
dme vel loge firmatum nulla eiuis aut pe
reg rini libidme violetur · turpiſ. eſt ennn
omms pars ſuo vmuerſo non cõgrueng
vñ ſicut oꝛnatus ⁊ cultus exterioꝛ variat᷑
ſm dinerſtatẽ temꝑm et locoꝝ ſie etiã de⸗
bet quis ſedſoꝛmare ↄſuetuidmi illius te⸗
poꝛis et locivbi ſalteʒ diſpar cultus wel oꝛ
natus ſe candaluʒ gnaret. Hiẽ die aug. iij.
li.de doclrma xipa · ꝙ; talaẽs Imamcata
tumeas habere apð romãos veteres Ha⸗
glean erat · nüc autẽ honeſto loeo natis nõ

S eas Habere Hagieiu. Alio modo p̃ᷣt cce m

mo derantia ex moꝛdiato affectuvtent. tis
ex quo qnq; eotingit ꝙ muns libidinoſe

Is talibʒ vtitur hue hmↄũ em ↄſuetudinẽ

ſue preter. Et iſta doꝛdin aco affcũs eo⸗
tingit tripliciter. quãtũ ad ſuperabũdan
e, ß. p aliqᷓs ex ſupfluo cultu veſti
um Humana gloꝛiae queit · et hoc ut freqnᷣ
ter eſt cauſa cur qͥs m oꝛnatu veſtium me

tas ex eedit ↄ ſuetu dis bonoꝝi inter quos
eonuerſatur.· Pmc dicẽ greg · m ome· ſNe
mo quippe wſtmẽta pᷣcioſa · ſ. excedeta
ꝓPriu ſtatum mſi ad mane gloꝛiã querit
Secũdo modo ſᷣm ꝙ homo ꝑ ſupfluũ cul⸗
tum weſtiu delicias querit . et no m ꝙq; w⸗

ſtis oꝛ dma tur ad cꝛpoꝛit ſom entũ · Ter⸗

eio modo m ꝙꝙ mimiã ſollieitudmẽ appo⸗
mt ad exterioꝛẽ cultũ veſtiũ licet nõ ſit a⸗
liqua deordmatio ex pte fims ¶ Dema;
queri poteſt vtrũ liceat ſacerdonbʒ vti p

cio ſi sToꝛnatis veſtibʒ. pᷣſertiʒ cum a deo po
ſiti ſunt tanqᷓ; foma exem plar vite ſpu⸗

alis omm populo xpiano ꝙ a dommo vo⸗

cantur ſal cerre ⁊ lux mudi.Ad hoc reſpon

det guil · de m õ. lauð.m clem.i.de vi· et ho
ne· clerieo 2. ꝙ indiſtincte interdiecuntur
ommbus elericis veſtes mmis fulgi de et
mmis 6. nꝛdide pm moꝛem cleri coꝝ et prie
in ter q́s vmit. vnde. xlj. di. c. i. C eece · ſub

ditur. O poꝛtet illũ eſſe oꝛnatũ hHa bitu vi
delieet 1 mceſſu utnec fulgidis veſtibʒ nee
ſoꝛdibʒ ſe oꝛnet. Pñt: tñ clerici de centi oꝛi
bus veſtibz vti q;mũes laici ⁊ ſesfoꝛm ad
moꝛibz elerieon mter quos viuunt ne vi
leſcat dig mitas clericalis. mſi tñ cõſuetu
do prie ſecus haberet. Nã anglicam cler

ci optim os pannos poꝛtat et burgudi vi

leſ. decet tn extremtates deuitaé: qꝛ in me

dio ↄſiſtitv tuſ. et tutiꝰ eſt deelin aè ad hu

mles veſtes qᷓ; ad fulgi das mſi in digm
tatibʒ ↄſtituti pᷣeoſas m duerent ex cauſa

rmconabili ut vi debitur. SGeruntnᷣ queda

ſunt ad digmitateʒ oꝛdmis ſacerdotalis
non decentia que ꝓ hibetur et quedã zue

mentia q precipumtur ut ex de vi. et hone.

ele. c. clerici. vbi ſubditur· clauſa deſenit

deſup imdumenta nimia breuitate wel lõ
gitudie nõ notada pãm ſ rubeiſ à viridibʒ
necnon mamicis et ſotularibus roſtratis

cter⸗

W

fremis· ſellig. xectoꝛalibʒ · calcaribʒ deaum⸗
tis à aliã ſupflnitatẽ gerẽtbʒ nõ vtãtur.
nec fibulas nee coꝛrigias auri wa argẽèti

oꝛnatũ hñteg ferãt · ̊ nee anulos niſ qui⸗

bus copetit ex officio digtatis · Et de vi et
ho · eli. qm clerici ðꝛiꝙ clici bnſieiati vten⸗
tes wſtev gatavel ptita ꝑ ſex méſes a be⸗

nefienjs ſut ſuſpeh. Nõ benefſiciati in ſacris
vel mnoꝛ bʒ tonſur cũ tali veſte poꝛtãtes

p idẽ tꝑs ſut mabiles ad bnſieiũ o btinen

du . Obtinẽs autẽ digtateʒz vel bnficia cu⸗
rata ac ſacerdos religioſus ꝑ annũ eadè
pen à mcurrãt: Dumt euã poꝛtãtes epy to⸗
giũ notabir breue. q; witis eleicoꝝ debet
eſſe talaris deng nati ſut en p ioſeph qui
fuit a pr̃e magis dilcus ¶ Giec qri poteſt

vtrũ in digtatibʒ ↄſtitutivel etiaz mniſtri

altaris pᷣcio ſioꝛibʒ weſtibʒ qᷓ; eetorn popła⸗

res m terre ↄſuetudmẽ vti poſſmt.pſtim

eũ mire ut viſu eſt multa videtur eis m ve⸗
ſtibz ꝓhibita q tamẽ ſacularibʒ ſut licita.

Ad ſ̈ rnd er ſcus tho· ha ſcde · q · Clxix.

exquo cultus exteĩoꝛ indi ceiũ quodd am
ↄdicoms Hũane · ideo talibʒ licitũ eſt illiſ
Sd. no Ptor ſan glomia ß ad sGnaclex
cellẽtia ſui mĩ ſternvel cultus vᷣmi· et ideo
nõ eſt m eis vicioſu cũ talis fueĩt mtentio
ↄcomitãs:q; admuẽtũ eſt ad indu ceduʒ

rudes ad reuerẽtuã ſtatus ſpũalis q plulſ

ↄferũt veſtibʒ qᷓ; ptutibʒ . ut patuit de ab⸗

bate ohãm breui · Nmirũ ſi vſurarius 1

qlibz aluis notoꝛius pecoꝛ hon oꝛatur ꝓpt
Dinicias ⁊ weſtes· eur nõ ſadotes potius

4ds dñs tãatiſ excellẽtijſanomimbʒ honoꝛa

mt · ut pʒ · xj. q:i:c. ſac̃dotibʒ · ubi ðꝛ ꝙ tan
ta reuerẽtiã eus ſacerdotibʒ nnpẽdit ꝙ ĩ
ᷣmis eloquijs eos aliqn app ellat deos ut

vz in wetei lege applica eũ ſcʒ iuraturũ ad
woſ. Et iteru · Dijs nõ detrahes Aliqn etia
angelos appellat. et ideo cũ ↄſtãtino pnñ⸗

cipi ut ibidẽ ſubditur accuſacõnes oblate
erat ſepᷣto ↄtra epos libellos accuſacois
accepit a epos qui fuenãt accuſati ↄuocãſ
in eoꝝ ↄſpectu libellos mecdit dieẽs · ite
inter vos cãs vras diſpomte . qꝛ dignu nõ
eſt ut nos uidicemus deoſ· Verũtũñ ſi mo
vbz ſoꝛdeãat et veſtibʒ ſplẽdeãtvtrũq; ab
homjabile ẽ apud deũ. q; ex q̊ ii dicatur
m omibʒ eoꝝ intẽtio curua:q; non ſmit in

oꝛn a tuveſtiũ querere diuina gliaz h ꝓpri
am · Nichil tñ ad te cui pᷣeipitur nõ idi⸗
care ̊ obedire ſpo ſitis nõ ſolũ modeſtis

5Fßß etiã diſcolis. ¶ð ſi cauſaris e vita eoꝝn

et ꝓprio diſpẽdio in collacõne ſacroꝝ tibi
rn detur in dctis ·i.q.i:c. Dictũ eſt ꝙ dñs
ita gram traditã ꝑ miniſteriũ oꝛdiati traſ
fundit homibʒ ut nec wlũtas ſacerdotis
obeſſe à ꝓdeſſe poſſit h meritũ bndictõem

poſcentis · Dicut cayphas ꝓpter potiſiciũ

Iphauit · Der qð oſtẽditur ſpm ſem̃ dona

wꝛẽ giam nõ pſonã ſeqiui à dig mvel indi

gm ſ̊ oꝛdmẽ tradieõmis eut q́;s aliquis

tom ſit meriti nõ tn poſſit bndicere mñ ſu⸗

erit oꝛdmatus ad officiũ. mniſter ij autez⸗
dei eſt effem tribue Saten ma Ziliter
ꝗri potelt.vtrũ licitũ ſit religio is poꝛtare

peio ſasveſtes wel etiã mmis viles · pti cũ
dicat aug. de hmõe dñi ĩ mõte. Põ m ſolo
reꝝ coꝛpaluũ mtoꝛe atq; pompa ſ̊ etiam m
ipis ſoꝛdibʒ atʒ lucluoſis weſtibʒ eſſe poſ⸗
ſe iactantia eo piculo ſioꝛẽ quo ſb̊ nomie
Fuitutis dei decipit · Et ideo dic Ambro.j.
de o ffi· ꝙ decoꝛ coꝛpis aduinctus eſſe debʒ
ↄmiubzweſtibz ut honeſtati atʒ necitati ni⸗
chil deſt uᷣl accedet mtoꝛi · Ad qð dom m
tho · ſeda ſcðᷣe · q. Clxix· ꝙ pᷣeipue ↄpetit vili
bus veſtimẽtis vti hijs qui alios ᷣbo ex
emplo ad pnĩiaʒ hoꝛtãtur· ſic fuerũt ꝓphe⸗

teo de quibz diẽ aplus. heb. xj. Ci reuiu erũt

in melotis in pellibz capmſ. Quoꝝimta⸗

toꝛ es debet eſſe omes religio ſi. Sꝭ cũ non

poſſit ſm glis certa regula d ari.id eo coſi⸗
ſtere in eoꝝ regulis ⁊ ↄſtombʒ appꝛoba⸗
tis ad qð obligãtur debet. vide devſtõibʒ
li. vj . e · i · Pñt tñ m vtro q; peccare · ſ. in ſup⸗
abundãtia ⁊ deſectu· Et lcz plus in abũdã
tia peccare videãtur · tñ in deſectu eius po
teſt eſſe duplex moꝛd matio ſ̃m affectuʒ·

adhibʒ ſtudi vel labo:ẽ ad hoe ꝙ vtatur

ac, ex negligẽtia ex pte hoĩs qui non

exterioꝛi cultu ſic opoꝛtʒ · Dic enĩ phs.vij.
ethicon. ꝙ ad molliciẽ ptinet ꝙ aliqs tra

hat wſtimẽtũ p terrã ut nõ la boꝛet eleuã⸗
do. Scdᷣo ex eo ꝙ oꝛdiat illũ deſectũ ad va

nã gloꝛia tiactatiã ꝛypocriſmmn et ſmula⸗

1

]

tionẽ ut ſie ſe eeteris p̃femt et ſie Evieiuz
ſupſticõnis. de quo dic Aug.de doc · xia .

iſqs reſtrictiuſ rebz vtitur qᷓ ſe heant

ne⸗
p.
ſoy
fef
ſu
da
a

ul
N

afp
ninci
wenn
eſdne
dis
ſad
cercht
aichien
Pefei
ſendn⸗
nwlin
aligtus
enhſi⸗
iiatez⸗
dilieer
pontare
8pfuct
n ſol
getamm
geſepß⸗
Grone
Amnbro⸗
eſexg
atan nn
domſn
Ent vilt
lorex
tpir⸗
tuerit
mmt
anon
eo ooſ⸗
wpoobu
ryton
ſin y⸗
abici
ausp
ſechi;
guinon
ptauu
giv⸗
jsti
ſeui⸗
aAv⸗
mula
vai
e
em

”.

moꝛes eoꝝ cũ quibʒ viuit. à temperãs eſt
ſcʒ loc faciẽs ꝗg ter maceraco nem carmſ.
vel Humliationẽ ſpuͦſ. Hequit. Aut ſup⸗
ſticioſus ¶ Demq; ꝗ qri poteſt. vtru nna⸗
tus mulien ſiei poteſt ſme peco · Pßa cũ ði
· pet · ij · „Ruan ſ muliorũ ſit nõ capilla⸗
tura extnſecus à circũdaco auri à mdum
tveſt imẽtoꝝ cultus · Vbi dic glo eipria⸗

m· Serico et purpura mdute xpᷣm ſmeere
mdu nõ pnt auro⁊ margaritis adoꝛna⸗

A

te ⁊ momlibʒ oꝛmamẽta mẽétis coꝛpꝑis p⸗
didert. Ad H rndet Tho · vbi ſuß. ꝙ circa
oꝛnamẽtũ mulierũ ead eʒ ſũt atren dẽda ꝗᷓ
ſup deã ſunt circa exterioꝛẽ cultũ in gnali.

Et in ſup quodda almd ſpeale ſez ꝙ mu⸗

lierũ cultus viros ad laſeiuiaʒ; ꝓᷣuocat er

ideo mag na eſt dia mteringatasainn 4

ptas. Pa ßm aplm ꝗ nupta eſt co gitat ꝗ
ſut mũdia quõ plaeeat viro: et ideo ſi ad

Hc ſe muher oꝛnet uit viro pla ceæat vel bo

noꝛẽ »huet · Hoc facẽ po teſt abſq; vecod du⸗

mõ fiat deceti modo m ↄ ſuetudmẽ d»uem
prie. nõ th ut alteri placat: Cums 10 eſt

q ſi quilibʒ xpᷣianus conan debz in giten

ut in omibʒ actibʒ duimã captet vplaceti
am ita mulier logifiai im omibz mo tibz ſu
is conari debʒ ad viri ſui ↄ placeta ut ex 5
amoꝛ mutuus vi igoꝛ etur thoꝛ fides inte⸗
gra ßa etur · ꝙ ſi facet ad alterius nplacẽ,
tã pecm illius multip liciter ꝓpter mẽétita
ſidẽ augẽétur. Illevero mulieres ꝗ; viroſ
no Hnt nee hrewlut à 4 ſut ſtatu nõ ba
bendi non pnt abſq; graui peco apetere
placere viroꝝ af pec ibʒ ad ↄcupiſcen dũ.
q;ʒ hoc eſt eis dare in ectiuũ peecãdi. eitiuſ
emm ↄcupiſcũtur innupte qᷓ; duig ate· q
libere ut freqnter querũt placere nõv⸗
m ß pluribz. ꝙ ſi nolüt ꝛcupiſcẽ wlunt tñ
ↄcupiſciq; ad ſoe ſe ↄponũt ut amabilio⸗
reg7¹ acceptioꝛes videãtur: q; nõ ſo lũ im
plateis ⁊ coꝛeis imo etiã in eccia coꝛda vi⸗
roꝝn obnubilat vulnerat dů eis nuũc colo

re roſeo nuũc famliari colloqmo nunc ma
nuu mieckone nüc vultus vpol ſicone nüc

oculoꝝ laſciua mtuicoe laq ueutrume oc
cahoné pſtant. Er n quidẽ Hae m tetione
ſe oꝛnẽt ut ad ſui ↄplacetam ꝓuocẽt moꝛ
taliter peccat· Si wro oꝛn au ermt ſe ex 3⸗
da leuitate val vamtate ꝓpter quanda⸗ ia⸗

Seꝛmo yxvr

Nantià no tamé excedẽ do ↄmuné ſae⸗

tudiẽ prie. tũe nõ ſp eſt moꝛle · De hoe tnᷣ
vide puleia diſtinctõem m ſermõe de tri
bus ptibz pnie. ubi agitur depᷣmo qð inm
tat ad ſtatũ mrmõn .· Ad illud igitur. j·
pet: iij · diẽ glo ꝙ muliés eoꝝnqᷓ m tribula⸗
tione erat tẽnebãt viros ſuos ⁊ ut alijs

placerèt pulcre ſe oꝛnabãt. qs fiei ꝓPhibu

zt ibide apls. In d quo etiã caſu lo qui tur ci
prianus- In oꝛnatu naq; tria ſut »ſideran
da. ne ſeʒ p exceſſum alijs ſcandalũ gnet

ne ex mõ ſoꝛmaa geſtu ad laſennã alios

uocet· neq; p pnᷣepale inteneo ema re
ctudine deuiet.¶ Að ſi qritur. vtru lice
at mulieivtwſte virili. Rnder bitẽ tho ·
; cultus exteioꝛ debʒ ↄpetere ↄdicom pſo
ne ſeᷣm du ez coſuetudmẽ· et hoc rõn abi⸗
liter:· q 2s habitus vtriuſq; ſexus ma⸗
xmã daret occahon? laſcmue. et ideo de
ſevi cio ſuz eſt q; muliervtaturveſte virili
Wl ecõuerſo mſi ꝗꝓpter aliquã necitate à

em rõnabilẽ. tũc emm m illo cau q;nis ꝓ
Pibitũ vid eatur deut · xxij · non mduatur
mulier veſte virili nee vir wſte muliebri. H

emm ſpealiter ꝓ Hibetur in lege . q; genti
les ili mutacone hĩtus vtebatur ad ydo⸗
late ſuꝑſticoeʒ · Aðò a nob autat ihs xpſ.
¶mevana gloꝛia ino bediẽtia· ↄtẽtio⸗
1 ne et ija etãtia.¶ Der xxixꝰ?.
On facies omezʒ ſtudméac.

exo · xx· Poſt mueſtigaconem

auéduz elt de filia eius pmogemta 4 nn⸗
mediate ab ipᷣa oꝛiturſ mam gloꝛia quꝗ

omt capitale vieiũ et prmnu mter
ro quo ſciedu. ꝙ lʒ zſupbiar inamſ

gloꝛ ſ avi dẽtur eſſe vnu er idẽ peẽm. q; u⸗
tro biq; ẽ appetitus ꝓprie excellẽtie · tᷣ m

p̊ dĩnt.quia ſupbʒ ſibi magnus intus ap
paret hvane glioſus magnus aſparere
deſid erat in alioꝝ eſtimacõne hoe inde⸗
bite vel ex pte rei: de 4 quis gloꝛiam querit
puta de eo qð nõ eſt · vel de eo að non eſt
gloꝛia dig nu ſiẽ de aliq̃ re fra gilia caduea
wl ex pte eius a quo quůs gliam qꝗ qrit pu⸗
ta ſvĩs cuins mdieiũ nõ eſt certũ · De qbʒ
Be ſo · xij· dilexert magis gloꝛiã ominuz
dei · vñ ꝓpter hoc nõ audebãt oſtende ſe
credé min xpᷣm ne extra ſmago gam beren

regie vieio n q eſt ſupbia. ple

1 Sr vme

ſieut multixerecundantur xpiane viuere
ne ſoꝛte detrimẽtũ patiatur hüane glone:
vl etiã ex pte ipᷣius qͥ gloꝛiaʒ appetit · q;
videlicet axp etituʒ glone ſue nõ reſert ad

debitu finẽ puta ad dei Honoꝛẽwel ꝓxi ſalu⸗/

te ↄtra illud math· v. Videat opa vĩa lo⸗

na⁊ gloꝛiſicet prem vr̃m q i celis eſt. Et

q; qð quis magis colit ⁊ amat hoc illi deꝰ
eſt. ideo vamgloꝛio ſus in omibʒ queren/
gloꝛia ſuã nõ dei Pe peccatↄtra primupᷣ⸗
ceptũ quo pᷣeipmnur nõ Hre doos alienof
nec cole oèm nlitudmé ¶ Wic qri poteſt.

pit qð eſt xc griũ moĩliter peceat. p ap
petiti mams gloꝛie quis ſibi attribuit qd

eſt ꝓpriũ dei · ꝗͥ dic yſaie. xln. glonã me⸗

R .
B. Weẽ She vtrũ appetitus vane glie vel mams glie
I Wis ghe ſi pam ſi pecm mole eim eu quicu g ſibi Bri

am alteri nõ dabo. Et paulꝰ.j.adthimo.
1 Regi ſeculoꝝ immoꝛli jniſbli ſoli æo
noꝛ gloꝛia.Ad rndet 2 pedin the. li.
viij . c. xx ij. ꝙ vm glia ex gne ſuo Wwma
le.qꝛ genus opis ſumitur ex obiecto. va
nu aut m ſe nõ eſt obiectu moꝛlis p cci h
vemalis. Cũ & laus vana ſit obi ectã hꝰ

