rit ⁊ moꝛtuus fueit vuies frater innocẽes
te ſangne fratris germam diiudicetiir.
H ibi. Scõo mõ caſu ↄmittitur homieidu
dãdo quið opaʒ rei licite·̊ nõ adhibedo
tebitã diligẽtia ut ſi s ſecat arboꝛẽ ↄmũ
trſitu· et an caſũ illias nõ circũſpicit· nec
alte clamlit ut appꝛo pĩq̃nteſ ſibi caueãt ·
et tũc in tabzʒ acↄhlibʒ caſibʒ nõ ẽ mmmu⸗
ms ab hoĩcidio q; nõ excuſatur a toto h̊
a tanto hm graduũ meurie ꝓprie⁊ negli⸗
gentie. vñ di. l. ex ↄcilio guarmatien. ðꝛ
.c.ſepe ↄtigit dũ q opi necio mſiſtẽs ar
boꝛẽ incidit ut aliqͥs ſbᷣtus ipam vemẽs
deß matur · et ideirco ſivolũtate vel negli
getia mcidẽtis arboꝛẽ factũ ẽ ut hoĩcida
pnme debz oino ſbmntti · qd hi nõ woto h̊ in⸗
curia illius nõ ̊ eũ ſnia ↄtingit.et ſiec mi⸗
nus agendũu ẽ cũ hijs quoꝝ neglig ẽtia
patratũ ẽ homecidiũ qᷓ; cu hijs quoꝝ vo
lũtate et mduſtria factũ ẽ· ſic cũ illo de q́
legitur ut refert aco bʒ devitaco · ꝙ fuit
miles qud am vmcũ hons filiũ quẽ ſecuʒ
duxit ad prata quibz meſſoꝛes fenũ de⸗
falcabat.cũ igit᷑ puulus m herba doꝛmi⸗

ret vnus de falcatoꝛibʒ faleem extẽdens

ignoꝛãter mterfeeit· qð audiẽs pr̃ dolenſ

et eiulans filia ſepelunit. Contigit aũt ut

in die paraſceues dcũs pr̃ nudis pedibʒ

eccias viſitaretwemit illi obuã d cus ho⸗
micida ſilij ſui fumẽ in collo geſtas qͥ fle⸗
xis genubʒ fuſis lacrimis et ictis ma⸗
mbzʒz ait . dne ꝓ illo qͥ hodie moꝛtẽ ſuã in⸗
imicis in dulſit et ꝓ ſuis interfectoꝛibus
exoꝛauit ſupplieo ut moꝛtẽ filnvri quem
ignoꝛ anter mterfeci michi ijidulgeatis
ad cuius woce pr ad miſcdᷣia motus occi
ſoꝛi ſtati ſilicidij piacłm indulſit·cũ igit᷑
ingreſſus ſuiſß ecciaʒ ⁊ vemſſſ5 ad dooſcu
landũ eruce ſtati mago cruciſixi clans
cruci ixa manus et brachi a de cruce la⸗
xauit et amplexãs miitem eũ duleciter
oſculatus eſt · Terco mõ caſu comittitur
hoicidm opam dãdo rei illicite. puta qꝛ
ꝓiciebat lapidẽvel iacu lũ hue in ludo ſi⸗
ue in co:pis exercitio verſus locũvbi ſo⸗
let eſſe tralitus hoĩm et tũc reus tenetur
hmicidij . ꝙ hi facit ĩ loco puato ubinõ
eſtmatur acceſſus hoim no tn excuſatur
a tom hᷣ a tanto ꝙ dedit opam rei illicite
vel murili Cx dcis auũt pzʒ ꝙ m omi hom
cidio nõ wluũtario h̊ caſuali maxĩe reſpici
endũ ẽ ut ſi occiſoꝛ dedit o pam rei licite
l illicite vtrüue debitaz ad Hibuit dili⸗
gentiã · ex hoc en ex de hoĩei · in · e· latoꝛ pᷣ⸗
ſentiũ. excuſatur clicus q ĩ ludo caſu alin
zmterkeet.Ee ibidem in· c· ↄtinebatur · nõ
excuſatur clericus qi in ludo caſu ſai⸗
cum interfecit · utʒ in textu m tuẽtibz · Et ſi
queris raconem diũuᷣſitatis: rndet glo. m
deo. c. ↄtineb atur. q ſcds dabat opam
rei illicite ludedo · ſcʒ cũ laico·qð clicis nõ
licʒ. ut pʒ.ij ·q vij.c.laicos·xxiij.di. c. ſi
igitur: in pnᷣ ludus etiã ille clicis nõ ceo⸗
gru ebat eo ꝙ pmeoſus erat lud us aũt
pmeoſus nõ dʒ ee mmpitiiſ · ut · ff. de fur ·
in ſurti ackõe ·˖ ¶cũ eo · nee etã oeciſoꝛ di

ligentiã adhibuit quã debiit qʒ cũ ſciret

ludi ↄdiconẽ nõremo uꝛt a ſe falcẽe et ſie

vbiq; fuit in culpa· pmus vero ludebat cũ

elerico ⁊ licito ludo et de illo cultello non
ſperabatur aliqdᷣ moꝛtale et alter q moꝛ⸗
tuus ẽ ſe potius ingeſſit aliũ ad terri ꝓ⸗
iciẽdo in cuius cultellũ cecidit ⁊ occubuit

qua ꝓpter ad terram ꝓiectus in culpa
nõ ſurt h q; ĩm piecit· Ad laudẽ dei ·

trũ graunis ſit occidẽ iuſtũ vel pec

catoꝛẽ· de aboꝛſii et occiſione ꝓpria· an
ec ꝓ caſtitate buãda ſ ſe omttẽ pꝑiclo ·
— ermo. inꝰõ.
On oceides · exoðᷣ· xx. Expe⸗
diti de tribz mõis hoĩcidij coꝛ⸗
poꝛalis qð facto vel maũ pfi⸗
eitur· am qrtũ breuiter ꝓſequamur · qui
modus ↄmittitur mpĩia wolũtate nnpel
lonte· et H hom ecidij genus Hʒ ꝓprie co⸗
pletã hoĩeidij racõnẽ tã foꝛmalẽ qᷓ; mat⸗
rialẽ. qᷣ qͥ ↄ mittit vel in alterũ vel etia
ſem etipm. In alterũ autẽ ꝑficiturvel ex
libidmevmdiete ſicut intedẽs exerecere
vmdictãa in eo qͥ prem eius interfecitvel

etiã ex aĩ crudelitate qð execrabiluis ẽ&
ſicut latrones vel mrati o ceidũt hoĩem · vl
demq; ex cupiditate fauoꝛe amoꝛe vel ſi⸗
miibʒ affectibʒ moꝛdiatis ꝗ e.

lege ꝓhibita erimĩa guiſſma Pic
pmo qri pᷣtvtrũ ſit gamus pcẽm occi⸗
dore mno centẽ a inſtũ qᷓ; occidẽ pecoꝛem
ſerã cũ m gne pecoꝝ ꝗᷓ ↄtra ꝓxmu co⸗
un ttutur tãto viðꝛ aliqͥd eſſe mauis pee⸗
catũ quãto maius in fert no cumẽtũ illi m
quẽ peccat · ̊ͥ occiſo plus no cet pccoꝛi qᷓ
innocẽeti ꝗ de miſeria Huius vite ꝑ moꝛte
traſit ad celeſtẽ gliam cu ecotra peccatoꝛ

ſͤ ita moꝛte pᷣ uentus pdit piter coꝛpus

et aĩam qᷓ rebuata ad vitã pñtẽe reuo cart

po terat ad pmiam: Ad rndet tho. Re.
q·lxiinj. ꝙ nullu hoĩem licʒ occide hm ſe

ohd eratũ · q; in quolibʒ etiã pecoꝛe debe⸗
mus amare natura quã deus fecit ꝗᷓ PH oc

cihonẽ coꝛrũpit᷑: In p ccoꝛis occiſio tiᷣ

red ditur licita ꝑ ↄpacõ em ad bo nũ ↄũe

að ꝑ eius crimæe coꝛrũpitur · vjtavero iu

ſtoꝝ ẽ ꝛſeruatiua ⁊ ꝓmotiua bom ↄms
qꝛ ipᷣi ſut ꝑs principalio⸗ multitudinis:

et i deo nullo mõ lʒ occidẽ mnocetẽ· qua⸗

ꝓpter plus peccat interſiciẽs inno eenteʒ
qᷓ; pecoꝛẽ· et ̊ ꝓpter qᷓtuoæ · mo q; nocʒ
lli quẽ ex debito plus diligere deberet et
ſic magis agit ↄtra caritatẽ· ſeðᷣo q; in⸗
ſert minriã illi qᷓ ẽ minus dignus et ſic
agit magis ↄtra inſticiaʒ · terco q; Puat
2imtatẽ maioꝛi bono · q̃rto quia ex H̊ ma⸗
gis ↄtẽmt deũ · m illð luc · x· q vos ſpnit
me ſpermt · qdð dns ondit cũ dixit. ſaule

mientes moꝛtui repiitur · et nfra. monẽ⸗

ſaule q̃d me pſeqris. OQs autẽ objeitur
e pecoꝛe ꝗ maius no cu mẽtũ ſuſtmnet ut
rpote pdẽs vitã piter t aĩam · Ad h̊ dvðᷣm
ꝙ m pen ſanda guitate peci magis ẽ co⸗
ſideradu illð qð ẽ ꝑ ſe qᷓ; id qð ẽ p acens
nâ ꝙ iuſtus occiſus ad glaꝛia traſeat ꝑ
acens ſe Hʒ ad dceikome E deis & ſa⸗
tis Pendi p̃t qnte ſit malicie paruulos
mnocẽtes iigul are · quon etiã oꝓpſſoꝛ eſ
hoĩ eide deteſtables iudicãtur pᷣſertim ſi
wlutarie h̊ faciat · ꝙ ſi pᷣter woluntatẽ et
aim oecidedi ↄtingat oꝓpſſio nõ tñ ex⸗
cuſantur oꝓpſſoꝛes ſi ſua negligẽtia hoe
ackũ è ut qma ſecũ mm vno lecto poſuer̃t:
ut expſſe pʒ · ij. q· im · vbi ðe · e · coſuluiſti ·
de mfantibz qͥ in vno lecto cũ pntibʒ doꝛ⸗

di naq; ſut ⁊ ꝓteſtadi pꝑntes ne ta tenel⸗
los ſecũ in vno lecto collocet ne negligè
tia qlibz ꝓuemẽte ſuffocentur vel oppri⸗
mãtur vn ipi homicidij rei muematur·
vbi dicit glo. lz opprmmes nocere noluit
du tm fuit i culpal; leuiſſmma. Calpa aut
qð a diligeti poterat pᷣuideriꝛ no e pumi⸗
ſu et ideo tenetur in ̊ cau quãtũ ad deũ
nõ tn pumetur roõne hom eidij · ß rõne ne
gligetie· ita ꝙ mĩoꝛ impomtur penavel pe
mtetia ab eccia ꝓ negligẽtia q;ᷓ ſi feciſſet
ex aĩmo· utz di. l. vbi ðꝛ. c. ſi qs volutate
homicidi Kceit ad ianuã eecie catholice
ſp iaceat et ↄiñ onẽ m exituvite ſue acci
piat. ſi aut nõ volũtarie ſ caſu aliqð hoici
diñ fecerit oꝛ canõ. vij. amg agẽ pniazʒ
luſſit. ſed s quq; mãd auit · Ille vero ca⸗
nõ pomt᷑bide ex ↄcilio neo ceſarien.j · e.
eos wero · et ſbᷣ ditur in textu dẽi capli. cõ
ſul uiſtis · q; ille ꝗ ↄceptũ· glo. viuifica
tũ mm vtoero ꝑ aboꝛſi deleuerit homicida ẽ·
utz exoðᷣ.xxij . qᷓntomagis q vmus ſal⸗
tẽ diei puerulũ pemerit homeidã ſe eſſe
excuſare nequbit · Pine etiã ex de hs ꝗᷣ
fi. occi: im. c· de infantibz. ↄcl udit glo · ꝙꝙ ſi
ꝗs ſponte filiũ interemit uiſſnna pena
dz ei unpom aliqu atulũ maioꝛ qᷓ ꝓ alio
bomicidio.q; ma gis peccare viðꝛ ꝓpriuʒ
filui occidẽdoet pᷣm leges ſoꝛtioꝛi pena
pumir dz. ut. C. e. l. vna. Si wero caſu non
wolũtate mteremit ſ̊ Fui culpa peedẽte
tũc pnĩa. vjj. wl. v. anoꝝ ẽ nponenda:

olnt
aut
⸗

0

☚Wò

1

ar. di.l. c. ſi qua femma · Si inde leuis
culpa pᷣ eeſſit tũc prĩa triuũ anoꝝ impom
Dz. ut in deo · e · de mfantibz. Hi demq; nul
la culpavel negligẽtia pᷣeeſſit in nullo de

uure ſut pumẽdi lz ad cautelã eis pnia dʒ
mingi pter ambiguũ dubietatis 2ſide
ratis circũſtantijs· ¶ Sedo qri pᷣt vtrum
omis aboꝛſũ pcuras hom eida cenſendꝰ
.c.mo iſes· inter alia ponens dẽam inter

aboꝛſu coꝛpis aĩati TImaĩati· dicẽs · mo y⸗
ſes tradidit · ſeʒ exo ðᷣ·xxi.qꝙ ſi q́s pcuſſe

rit mulierẽ ĩ vtero hntẽ ⁊ aboꝛtuũ feceit ſi
ſoꝛmatũ ſiuit: gload pꝓlenũ dabit pcuti⸗
s aĩaʒ ꝓ aĩa· l aut mmfoꝛtũ fueit multet᷑
pecuma ut ꝓbaret nõ eſſe aĩam añ foꝛmã
Ex quibz vbis datur mtelligi ꝙ aĩia nõ
mfunditur n pus coꝛpus ad plenũ fueĩt
ſoꝛm atuʒ· nec aboꝛſũ reputatur hoĩ cidiũ
pus coꝛpus fueit aĩatũ. Pinc dicit Je⸗

ro. ad algaſiam. et pomtur. e.t · e· ſicuti.

ꝙ ſema paulati ſoꝛmatur in vtero · et ta
din nõ reputatur hoĩcidiũ donee elemta
ↄfecta ſuas imag in es membraq; ſuſcipi
unt. Et ſi obicitur illud qð ponit e de ho⸗
micidio·c. ſi quis cã explende libidis vel
o dij meditacoe hoĩ à mulieri aliqͥd fece⸗

rit aut ad potãdũ dederit ut nõ poſſit ge

nerare aut ↄciꝑe aut naſei ſo boles ut ho
„ — „ ℳ₰ 7 — „
micid teneatur · in ꝗ bus vbis mtelligi

datur. ꝙ ꝓcuias ſterilitatẽ vel etrã aboꝛ⸗

ſu fetus in aiati iudicatur Hoĩ cida. Ad G̊

rndet glo.ꝙ hoc everũ quãtũ ad penam

legalẽ ut· ff. de pems· ſ qʒͥ. E cũ aboꝛco⸗

ms. ſ. ad.l· coꝛ · de ſic. H muli erẽ . nõ tn eſſt
citur irregłaris ac ſi ho?em mnterfeciſſet ·

qꝛ nõ ↄtrahitur irreglaritas n fetus iã
aiatus interficiatur· nec interſicitur ut

ho meida ſ pumitur pecuma · ðꝛ hoĩcida

occaſion aly vel indirecte. ſẽ di.lxxxvi.
c.nõ ſatis · Cpaſee fame moꝛiẽtẽ. qᷓſquiſ
en paſcedo hoĩes pᷣuare poteris ſi nõ pa⸗
n lxxxv i · di · c · ſi expoſi⸗

tus ¶ Cerco queri pᷣtvtrũ clicis licituʒ

ſit occidẽ maleſicos pᷣſertiʒ cũ moyſes a
leuitis interſici fecit vig intitriamlia ho⸗
mmũ m vmd cãm adoꝛ a coms vituli · ut
pẽtur. exoðᷣ ·xxiij · Et pHmees ſacerdos
mterfecit iſra helita co eũtẽ cũ madiamti⸗

de utz nuͤi. xxv· Hamuel q; re tem ama⸗

lech in terfecit · utz · j · regũ · xv · ſb ely as eẽ
ſacerdotes baal:.et petrus anamã et ſa⸗

phira · Ad hoc rñdet aſten.liiti·xv.¶ð

clicis o ccidẽ nõ lʒ qꝛ; dic apl · i.thimo.
ij. o poꝛ tz ẽm eſſe ſme ermmie nõ vmole
tũ nõ pcuſſoꝛẽ · Et bernh. ſcribit ad euge⸗
mu ꝓpᷣ am. Aggrede ſbᷣditos nõ ferro ſ
vbo qd denuo gladm vſurpare temptaſ

qué ſemel iuſſus es ponè invagmã ſcʒ m

petro cui dem e. Mitte gladi tuuũ m va⸗
gmã:et racõ Huius ẽ: qꝛ; ̊ peepto nõ oc⸗
cides cuilibʒ aũcte ſua ꝓhibetur occidẽ.
um & mimſtris veteris teſtamti fuerat
aũctas ↄmſſa: miniſtris aut nom teſta

meti nõ ẽ ↄceſſa ut p ſe quẽq; interficiat

ideo ex ↄñ ti ꝓhibetur illo pᷣcepeo clicis
caſu mſticie aliquẽ merſrs ſaaes we

cur hec auũctas no eſt ↄmiſſa clicis nom

teſtamti duplex ẽ ꝓut latius pʒm pmo
ßmone p̈cepti huiꝰ poſt medii Quar

to ꝗqri pᷣt vtruʒ liceat alicui ſeipm occidẽ

ex ꝗqcũq; meone vel cã vrgente pßtim cũ
et ſampſon ſeipᷣm mterfecit.utʒ Judicũ.
„ A „Wd — . — — .
x vi.ꝗᷓ t con umerat᷑ inter ſcõs · ad heb ·

j. Siliter et raſias ſeip̃m interfecit ma⸗

gis eli gẽs nobiliter moꝛi q́; pccoꝛibʒ ſb⸗
ditus ſieri: et co tra naturales ſuos immiu⸗

rns agi. utʒ:ij· macha·xiiij.qð auũtn bi⸗
liter fit ſoꝛtiter nõ viðꝛ eſſe illi ei tũ · Ad
döm hm tlo. ſcda ße · q. lxiinj · Et aſten ·
li. pᷣmo · ꝙ ſeipᷣm occidẽ ẽ oĩno illicituʒ n
loc ſièt uiſſu diumo vel mſtin ctu ſpeciali
ſpũ˖s ſancti.et ſ̊ triplici racone. Primo

ꝗq́P facet ↄtra legẽ nalemalegẽ ſcpᷣtaʒ et
peccat in ſeip̃m· nã res quelibʒ naturalr

ſeipᷣam diligit . et ĩ deo quelibz res natu⸗

raliter ſe m eſſe ↄuare laboꝛat renſtedo
coꝛrũpẽtibz mquãtũ p̃t · et i deo ꝙ aliquis

ſeipᷣm occidit ẽ ↄtra naturalẽ inclinacoeʒ
et ↄ tra caritatẽ qᷓ̃ quilibʒ ſeipᷣm diligẽ dʒ
ſt eua ↄtra legẽ diumã · qꝛ m aug · in

Hmo de ciuitate dei · qð dẽm ẽ nõ occid es ·

de hoe mtellig amus nec alterũ nec te·

nec em aliq d aliud qᷓ; hoieʒ occidit qͥ ſe⸗

ip̃m o ccidit · et ideo ſꝑ ẽ moꝛtale t en oꝛ⸗
me pccm. Scðo q; pecat in ꝓximunam
quelibʒ ps id qð ẽ eſt totius · quilibz aut
eſt ꝑs ↄitatis et ſic id qð ẽ eſt ipᷣius

c mumitatis · in hoe ergo ꝙ ſeip̃m inter⸗
ficit miuriã ↄitati facit utʒ ꝑ phᷣm in· v.
ethic. vſurpat em ſibi indicium ſangnis
qð nõ lʒ ec publicã hnti ptãtem n uato
iuris oꝛdine. ut ſuß deẽm eſt . nullus autẽ
iudex ſuiip̃ius ee p̃t · Terco quia peccat
in dei na vita quodda donũ ẽ hoj ᷣmitus
attributũ et eius ptãti ſbiectu qꝗ oc cidit
et viné facit · et ideo qͥ ſeipᷣm vita puat in
tũ peccat ſic q́ ſeruũ alienuũ interficit pec
cat i dum cums ẽ puus. Ad ſolu em deũn
ptinet adiciũ moꝛtis Tvite·hm ills deut
vrrgf E go occida ⁊ ego vuiẽ faciam· Ex
qbʒ omibʒ ↄ cluditur ꝙ nullo mõ licitũ ᷣ
alicui ſeipᷣm oceidẽ n ex ſpeali mſtinctu
ſpus ſancti: hc dic aug ·m · i· de eimtate
dei Non ſampſon excuſatur aliter ꝙ ſe⸗
ipſu cũ hoſtibʒ ruma domus oꝓpſſit æ

lateter ſpus ̊ inſſerit qᷣ p illũ nnracula

faciebat· et eandẽ racoem aſſignat de ꝗ⸗
buſda ſeĩs feĩs q pſecucoms tpe ſeipſas
occiderũt quarũ memoꝛia in eccia cele⸗
bratur · vn circa Puᷣc articlin multi quõ⸗
dam errauerut crudel as ſibiipis manus
hoĩ cid as miciẽtes. quidã em ex pcci hoꝛ⸗
roꝛe dxeſperacone ut iud as cũ tñ nulli li⸗
ceat ſeißm ꝓpter peẽm ↄmiſſum oceidẽ

tũ qꝛ in hoc ſibi maxme nocet eo ꝙ ſibi

extremũ malũ eſt a q́ de cetero releuari
nõ pᷣt · vn aug. pmo de cimitate dei · e · xix ·
reprobat factũ luerecie qᷓ ſeĩam ocei⸗

dit q luit ab alio oppſſa ꝓ quo tñ feõ

eã romam laudibʒ extulerũt. de qua lu⸗

erecia plemus vide· xxxnj q.v. c. ꝓpoſ⸗

to · quodã etiam mulieres ꝓ caſtitate vel

vgmitate puanda legũtur ſeipas occi⸗

diſſe · cũ tñ nulli muliert liceat ſeipam in⸗
terficere ꝓ puanda caſtitate. m ſo· an.
ex de ſepul; m · c. ex pte · · et h tenet. ar⸗

chi. xxi j. q· v. c. no eſt. ouius racõ ẽ m

tho. vbi ſup qꝛ nõ dz m ſe ↄmitte erimen
maxĩm qð ẽ ſuiip̃ius occiho ut vitet ni⸗
nus crnmẽ alienu. nõ enĩ ẽ erimẽ mulie⸗
ris p violetia violate ſi ↄ ſenſus nõ aſſit·
q nõ mqumatur coꝛpus ñn de ↄſenſu me⸗
tis ut lucia dixit · qʒd ec latius ondit᷑:xx⸗
xij. q. v. c .· i · cũ tribz ſeqñtibz · Conſtat ee

mum quꝛnon reſtat tꝑs ut ꝑ pniam expi

cadauen deducãtur multi enĩ ꝑ ignoꝛã⸗
tiam hoc ſibivſurpãt. Silr a de Dijs pla⸗

futurũ ↄſentiet in pccm q; potens ẽ dnůs

teq ſe occidet plegiſſe librũ platoms ð⸗

platom credidit. vñ dic aug i· de auita ·

mmus eſſe pccẽm foꝛmcacone vel adulte⸗

riũ q; homeidiũ et pßtim ſuiipius qð eſt
grauiſſmũ q; ſibi ip̃i nocet cui maxima
dilectionem debet · eſt etiam periculoſiſſi⸗

atur. Hinc etiã guiſſma ſequitur pmtio
vnde ex ↄcilio bracareñ · ðꝛ · xxiij · q· v. c.
placuit ut Hij qͥ ſibiip̃is woluntarie aut
p ſerrũ aut ꝑ ven enũ aut p p̃cipi ciuʒ aut
p ſuſpen di Nel quolibʒ mo m ferũt moꝛtẽ
nulla prſus ꝓ illis iĩ o?one ↄmemoꝛatio
fiat neq; cũ pſalmis ad ſepulturaʒ eoꝝ

cuit ſieri ꝗᷓ ꝓ ſuis ſceleribʒ moꝛiitur im⸗
pemtetes ſubauditur h̊ ibi· qð etiã intel⸗
ligitur de eo q ſeipᷣm mterſicit. ſ̊ aliqntu
lu ſupuiuẽs pniam agit. Dilr m tho. nul
li ſeipm lʒ occidẽ ob timoꝛẽ ne ↄſentiat ĩ
pecm q; nõ ſut faciẽda mala ut inde vem
ant bonavel ut vitẽtur mala pᷣßtim mmo
ra ⁊ mus certa.mcertũ ẽ enĩ an aliqͥs m

hoĩem quacũq; tẽp tacone ſupuemẽte a
peco liberareꝛ pᷣßuare · Pro mde relert la⸗
ckantius li . in · de falſa ſapietia . ꝙ multi
ex hijs q aias eternas eſſe ſuſpicabatur
ſibippis miecerũt manus hoĩ cidas tanqᷓ;
in celũ eſſent migraturi ut cleãtes cri ſip
pus zerio tſic de alijs. Silr eẽpedocles
q̃ ſe m ardẽtis ethne ſpeeu mtempeſte no
cis deieecit ut cũ ropente non app araiſſet
ad deos abiſſe credetur affectu ↄplacetie
huane vane gloꝛie deluſus cũ ecotra di
eit apłs· Si tradidero coꝛpus meũ ita ut
ardeanc. ſic poꝛes ob amoꝛe eternevite
ſe neci tradiderũt · et ex rõms catho qͥ fu⸗
it ĩ omivita ſua ſo cratice vamtatis mui⸗
tatoꝛ et ip̃e rõne ſapiẽtie pnᷣ cepſ. qui an⸗

q de etermtate a arũ ſepᷣtus ẽ et ad ſum⸗
mũ nephas phi anũcte ↄpulſus é. et am⸗
brachiotes ille qᷓ cũ eũde librũ plegiſſet
eipitẽ ſe dedit nullaʒ ob aliã cãm mſi ꝙ;

dei. ꝙ erroꝛ fuit gentilui ꝙ moꝛs eſß op⸗
tanda onibʒ et ꝙvtutis ſiue ↄſtantie
vel magnammitatis q; hõ ſibi moꝛtẽ in⸗
ferat· quẽ erroꝛẽ aug · repro bat et etiam
omes doctoꝛes · ¶ ¶to queni p̃t vtruʒ

an

poſß moꝛs ſequi. di tn h̊ certu nõ ſit · H ſe

te licitum eſſet ſe ↄnmnttẽ caſui etiã ſi mde

ſrat euadẽ poſſe. Ad h̊ rndet glo· pma

ex de ſepul . in. c · ex pte · n. ꝙ ſie dümõ ex

llo ꝓpoſito nõ faciat ut ſe mterſiciãt · q;
ſi tũc ſequetur moꝛs vel mutila co midica

retur homicida. Pro quo ſciẽdũ ꝙ; ſicut

nullo mõ licitũ eſt alicui ſei pᷣm oceidẽ ſic

nullo mõ licitũ ẽ ſeipſu mutilare · qꝛ ex HH

nõ ſolũ irregularis h̊ et ã hom cida quo
dãmõ mdicaretur utʒ ex de coꝛ· vicia. c.
ſigmſicaſti. ubi agitur de quo dã qui ſibi

ſecit aputari virilia credẽs ſe ꝑ G̊ obſe⸗

quiũ pᷣſtare deo · h in diſplicuit · ut diẽ
glo.q;no ferro h̊ religione querẽda eſt
caſtitas · ut. xxxiij · q · v. c. tũc ſaluabit᷑.
in fi. eũ eo tn clemẽs ſpᷣa · in · in hoc diſpẽ⸗
ſauit ut facẽ poſ officiũ ſacerdotale pᷣ⸗
terq; offieiũ nnſſe. i. m gloſam baptia⸗

7 — 1 . 7
re.pmam dare ſacira numſtrare et alia

pſicere qᷓ ſo lis ſacerdotibʒ ſũt ↄceſſa. Et
addit glo:ꝙ reputatur homicida· qð ec
— . 7 ‚ .
exp̃ſſe pʒ · di. lv · ubi dꝛ. c. Hi qs abſcidgerit
ſemetipm. i.q amputaueit ſibivirilia nõ
fiat clicus q ſuus ẽ homcida deiꝰ dico⸗

—„ 4 „
ms mmicus. ſi qs cu clericus fuerit ab⸗

ſciderit ſemetipᷣm oĩno dãanetur qma ſu⸗
us ẽ honncida: ibi. Serũtn ſi talis ca⸗
ſtraco nõ ſpote h caſuvel necitate ut ꝓpt

languoꝛe a medicis wvel ꝓter ꝑſecucone

a barbaris ꝓpter necitateʒ a dnis ꝓter
infantiã a pntibʒ et in lilibʒ nee a ꝓmoti⸗
one ſpeditur nee homicida iidicat᷑ utʒ

ex de coꝛ · vici. e · ex pte · j. et · ij · d iſ. lv. c · ſi

qus a medicis ·et tribʒ ſeqntibʒ · et ſmi⸗

li mõ m telligendũ ẽ de quolibʒ membro
abſciſo. ut · e · t. c. qu pte cumſlibz digiti

ſibi voles abſcidit· huc ad clerũ canões
nõ admittũt. QCm vero caſu aliq́; ↄtigertt

du aut opi ruſtico cura mnpẽdit. aut ali⸗
quid faciẽs ſe nõ ſpote peutit hos cano⸗

nes peipiũt. i · pmittũt cleros fieri · et ſi in
clero repti fuerint nõ abici. millis emm
olũtas e mdicãda qꝗ ſibi auſa fuit ferrũ
micẽé. in iſtis werro caſus vemã meruit · qd
qmud ſane intelligũt ſi dedit opera rei li⸗
cite. ſecus tñ ſi dedit opam rei illicite · qᷣ
expſſe pʒ ex de cleri · pug · in duello · c. i. in

igitur ꝓ ſaluãda caſtitate vel honeſta⸗

glo · vñ . xxxin. di. e · maritũ · et. e. 2 iter ·
ꝓmoueriqp hibetur ad ſacros oꝛdines
tanq; mdigm ꝓpter diuerſos caſus ibið

enumermtos · Ad laudem dei
Eten minſto bello qð fit quũq; mõis

et de bello iuſto ac de hijs qͥ rpta ſut
Sermo iin?.
On occeides · exoðᷣ.·xx. Jã oꝛdi⸗
ne ↄ gruo de bello ꝓſeqn du ẽ
im quo ↄtingũt plina Hicidia
rapme ſilia. (Pro5 ſcien⸗
dum eſt ſecũdum canomſtas ꝙ ſeptem
ſunt bello n ſpecies · Prim um bellu dicie

romanu qð ſcʒ ſit inter ſixles mſideles.·

qma roma ẽ caput ſidei · coms: mdici⸗
ale qð ſcʒ aucłate mdicis fit. Tereiũ 8²

licitu wel iuſtum qð ſcʒ ſit auctate iuris.
uartũ ðᷣ nccriũ qð ſcʒ ſit ad ſui defenſi

onẽ. et in iſtis bellis di eut ꝙ ꝗs nõ tene
tur ad reſtitueonem. ¶tu pinde dꝛ ß⸗
ſuptuoſu. qð ſcʒ ſit ↄtra indicævel ſupio⸗

rẽ pꝑ ↄtumaces vel mobedietes indiei wel

ſupioꝛi. S extũ ðꝛ tem erariũ að ſcʒ fit co⸗
tra iuris auctate. eptimũ vᷣꝛ w lutariũ·
qð ſcʒ aſſumtur aũcte ꝓpria· et in lons

Aꝗ maioꝛẽ aut euidentiã m gnali di⸗
ſmgui ßt duplex bellu . ſcz miuſtuiuſtũ

ac p ↄns ſic ome bellũ m inſtũ redditur

illiatũ ex eo ꝙ murſtũ· itaa ome bellũ iꝛ⸗
ſtu red ditur licitũ. Inimſtũ auta illicitũ
redditur bellum multis moöis. Premno ex
racoõne vel aĩmo ulciſcendi etiãa ſi iuſtam
Hns cãm bellũ moueat et ideo minſte a⸗
git 1 grauiter peccat. vnde. xxiij. q · i. dꝛ. c.
quid culpatur in bello an quua moꝛituri
qñq; moꝛintur ut dnentur m pace vicu
ri :nocendi cupiditas: vlciſcendi crude⸗

litas.nplacatus mplacablis aĩmus.

feritas rebelladi.libi do dnandi et ſi qua
ſut ſili a. hec ſut q ĩ bellis iut᷑ culpatur ac.
Hic etia quãtũ cũq; qͥs iuſtã habeat cãm
belli ſi ex aio ẽ miuſtũ tũc nõ licite capit.
nec retinet . ut · e. q. e. mlitare · Scðo red⸗
ditur minſtuũ ex loco puta q; fit in loco
ſacro. utz. li.· vi. de nmmu. ec. c. decet · vnde
xij.q-ij· m.c.cũ deuo tiſſmã · dicit glo · ꝙ;
emumtas dꝛ pmkũ quo gaudet eccia ut

m am bitu ſuo nõ fiat pugna vel inſultus

dirüt qꝙ quis tenetur ad reſtonem ·

vel mpina pꝑ.xxx.el · xl . paſſus.· utʒ· xvij.
qniij. ſicut antiqᷓtus· et delin quẽtis pena
pomitur . e·q · e· ſi qs cotumax· erco red⸗
ditur minſtu ex tpe · qð pʒ ex de treuga
et pace · e · i. ubi ðꝛ. treugas a quarta fe⸗
ria poſt occaſu ſolis uſq; ad ſcdᷣam feriã
ſoꝛtu ſolis ab aduẽtu dmi uſq; ad octa⸗
uas ephie. et a lxx· uſq; ad o ctauas pa
ſce ab omibʒ muio lablr obſeruari pᷣcipi⸗
mus-ſi qs autẽ treugas frangẽ pᷣſupſe⸗
rit poſt tereiã admomeõ em ſi nõ ſatiſfe⸗
cerit epus ſuus excoicacoms ſnĩam di⸗
ctet eũ.et alia multa dic in textu· Gᷓlo.
bide. treuga é ſecuritas pᷣſtita rebʒ ⁊ per
ſoms diſcoꝛdia nõdum ſimta · Et nõ ꝙ H
treuga mn textu poſita ẽ canomca nõ cõ
uen tionalis.ſi eniĩ eſ;̊ ↄuẽtionalis ſp ſᷣua
retur · q; fides hoſti puanda ẽ.· verũtũñ ꝙ;

AY h textus dic hodie nõ tenet · et epi qui

no ſeruãt Hac ↄſtõnem nõ dicũtur traſ⸗

Pafetar Ans hit weni e nd az e⸗

vtrũ bellare liceat diebus feſtis cũ ſeſta
ſmt ad vacãdũ ᷣmis oꝛdin ata: ſabbatũ
em mtelli gitur reqes · ̊ bella maxnnam
inqmetudmẽ hHñt · Ad ̊ rndet tho · ſeða
ſcðe.q:xl · o bᷣuaco nõ impedit ea que
oꝛdmãatur ad hoĩs ſalutẽ etiã coꝛpalem·
vñ dñs arguit iideos di eẽs ſo· vij. mi⸗
ehi mdignamĩ q; totũ hoĩeʒ ſaluũ feci m
ſabbo.et imn de ẽ ꝙ medici licite medicari
pnt hoĩes in ſabbato· multo aüt magis
ↄſiderãda ẽ ſalus rei publice ꝓꝑ quã im⸗
pedutur occaſõ es plurmmoꝝn mnume
na mala tpalia ⁊ ſpualia qᷓ; ſalus coꝛpa⸗
lis vmus hoĩs · et ĩ deoo ꝓ tuicoe reipubli⸗
ce ſideliũ licitũ ẽ in diebʒz feſtis exercere
uſta bella · ſ tñ nccitas ̊ expo ſcat.qꝛ G̊
eh temptare deu ſi miminete necitate qͥs
a bello vellet abſtmere · H nccit ate ceſſan⸗

te non eſt licitũ bellare m diebz feſtis ꝓpt

raco em mductã. Quarto redditur min⸗
ſta ex pte cauſe qn ſcʒ mferes wel defen⸗
dens no ſoueat inſta cãm inferẽdi vel de⸗
fendẽdi.vñn· xxiij.q.ij· c. i · dic glo · qꝙ bel⸗
hum ẽ in inſtu racone rei · ut li nõ ẽ ꝓ repe
tendis rebʒ intelligo ꝓpryjs vel ꝓ defen⸗
ſione pr̃ie mtelligo iuſta defenſion e · qꝛ
ſrverus dñs pᷣavel pnceps ꝓplin ſuũ ſeu

.

de iure ſibi ſbie ctũ ſibi mo bedientẽ vel re
bellem bello oppemmẽét deſen dtes priam
miuſte ag erẽt peecarẽt · ut ꝓbat᷑.xxiij.
ꝗqiij. Nite ab aliquo· ubi pʒ ꝙ inſte int⸗
ſiciẽdus E dz fugẽ moꝛte miuſte.tanta
evis iuſticie. Qunto redditur miuſtũ ra
cione pſon Dro quo ſciẽdũ ꝙ pmo cõ
ſid erada eſt pſon a q bellu gerit.an ſcʒ
elericus vel laicus·q; ſi clicus nulla hns
iuriſo eõem tũc bella mouere nõ dʒ . . lici⸗
te p̃t in nccitate ſe deſe ndere. utʒ li · vi. de
ſen · ex · c. dilecko · ꝙ ſi uuriſo co ez tp alẽ hʒ
tüũc licʒ jm quo ſoa ec ĩ caſu licito nõ poſſ
uti gl adio tpali mi pus vtatur gladio
ſpuali. th H̊ ↄm ter reprobatur ꝑ Innoc.
Hoſti.et alios docoꝛes in dco.c·dilecto.
et dicut ꝙ ide dicedũ de eis qð de ſecla⸗
ribz iudicibz· ita ꝙ quilibz platus iuriſo⸗
ctõ nẽ Hns tpalẽ ↄtra mo bediẽtes ſubdi⸗
tos licite mouet arma · utz exp̃ſſe . xv. q.
vi.c. aũctatẽ.cuiis ẽ meo q; tuc ꝓe nõ
ðꝛ fieri bellũ ppᷣlatuʒz h potius iuſticie wel

murris execucoff. de rei wen. l· qui reſtituẽ·

qð tm di cere ꝙ miris execuco nõ hz iy⸗
iuria. Silr epi cũ ſnt executoꝛes canonũ
ut de off. oꝛ · c. i· jo licite mouẽ pñt bella
ↄtna hereticos vel infideles · xxiij · ꝗq· vñ · c
ſi de rebzʒ. vide textũ ex de Bꝛet.c. excoica⸗
mus · ſilr ↄtra mſidiãtes vel inſeqñ tes ho⸗
ſtuiter cardmale ut li · vi. de pems · c. feli⸗
cis. q; tales ſut diffidati a iure qᷓ; hoſtes
et rebelles myis · Ce idẽ ſentien dũ ẽ de q⸗
libz qͥ hret ipius iuris execuco em exece⸗
re. imo ſoꝛte et quilibz puatus dumoõ p⸗
cedat declaraco ſui adicis q declaraco in
crmu bʒ eeciaſticis ẽ necria ab ip̃o fiẽda
utz li · vj · de Hꝛet. c· plid etes · er ut mquiſi⸗
toms. ꝓhibemus. ſic in qualibʒ ↄfiſca
tione vel pena pecumaria ſeu bonoꝝ aꝛp
hen ſio ne facta a iure nõ dʒ execuco ſie⸗
rin pᷣeedat indicis decłaco · ut woluit Jo·.
an. poſt archið. li · vi. de pems · in · e · felicil ·
cdᷣovero ↄ ſiderada ẽ pſona q aucto⸗
riſat.nã ſi mndi citur bellum tra ſubdituʒ

ꝓriũ rebelle ⁊ ↄtumacẽ in non ↄparẽdo
Vel iiſtis mãdatis nõ parẽdo que tñ ad
64— , „ * . „ 7 „ ₰ 7
ip̃ius iuriſocõ em ptinet tũe licita ẽ diffi⸗

daco et licitũ bellu dumõ iuris oꝛdme h

hiãt · Siveroꝰ tra ſubditum alterius tune

ime
mſi⸗
non
nſe
ßha,
pid
alhe⸗
Lade
moc.
ec
Nſeln

umd

oſel⸗
les
ing⸗
nepi
niß

zutex qiuvult lellüt in kies. primo dz re⸗
qmrere indieẽ talis rebellis et de eo uſti

cia petẽ · et tene ſi ſuus uidlex nõ facit iu⸗

ſticiã p̃t bellu in dicẽ ßm nno· xxiij. qꝗ.nj.
.c dns deus. Sivero⸗ no hiti mdex 4 de tali

roſſit iuſtierã facẽ· tũc lʒ tali indici belluʒ
mqdicẽ mris auctate· nec nmmrũ q; poſſy ec
Rugtns aucte ꝓpria ̊ cau rẽ ſua recupa

de uideis.lł.iudei · et.l.nullus. mul⸗
wemades Hpt ↄtra ſditũ ꝓpriũ · licʒ me⸗

lins facẽet ſi ipe ⁊ ſubditus vmttent cãam
indicõ arbitroꝝ · ut · xj· q.i· ſi clicus. Iteʒ

opoꝛtz ꝙ ple ona macas Habeat uiſtã ma
dandi auctem et tlis eſt pneipalr deus
jdeo ſi dumo mãdato bellũ geĩan. ß ſme

dubio iuſtũ eſſe decermtur. in aͤ 5 bello du⸗
ckoꝛ exereitus vel ꝓplus no ta auctoꝛ bel

li qᷓ mimſter indicadus eſt.· xxiij· qi n. c.
dns deus. Itẽ Pa pᷣt m dicẽ bellu iuſta co

tia hoſtes ſidei heretico s et alios rebelles

vñ de · xxin · q· viij· c. diſpar mmiruz E in⸗
do nnſarracenoꝝ cãa. in illo s eni ꝗᷓ xpia⸗
nos plequuũtur et ex vrbibʒ 14 prijs ſe⸗
dibz pellũt inſte pugnat᷑· ubi th die glo.

ꝙ lex dic eis quete degetibz nullã debere
facẽe moleſtia. ut. C. de ſacrifpaga· xpi⸗

ams · Hilr qn ſui ſediti opꝛmmuturm i
uãtibʒ etviolẽtis inſte bellu infert · ut ex⸗
pſſe pr · xxiij. ꝗ· vinj. c · ſeire.· Pic inpatoꝛ
madicẽ pᷣt bellũ. vñ dieit Inno. m. e. olm
cãm. ex de reſti. ſpo · ꝙ princeps ſme au⸗

ckoꝛitate ĩ 8 cui non ſbͤeſt et ſme aucte

iuris cui nõ aſtringitur mouet bell uz · et

ſub dit. bellů aũt hm qꝙ; rie dꝛ ſolus pnᷣ⸗
ceps ꝗ qᷣ ſupioꝛẽ nõ hʒ mm dicere p̃t· ꝙ autẽ

dem de pa 1 in patoꝛe ꝙ eoꝝ edeo in⸗
ſtu e bellu ſane intelligitur ſi iuſticia Ha
bent ꝓ pte ſua· ſ enj iuberont mala welm⸗
mſta nõ eſß eis obediedũ· ut dicit aug-
xi · q iij· c.nõ ſp · et · c· dns. Preterea ſ
ecotra bellum mdicitur a pſona puata
vel merioꝛi ↄ tra ſupioꝛẽ h̊ abſurdũ ꝛm⸗
iuſtũ ẽ ſiue offendedo ſiue deſendedo · q;

ſ ſupioꝛ minſte wxat ſ dituʒ. tüe tz ꝓpt

bonu obediẽtie ſubditus melius faceret
hialiter obediẽdo vel patiẽter ſufferẽdo

mv illud apli· Non wos defen getes kmi ß

date lo cu ire· et hoe ſi ſupioꝛ miuriã facèt

pſone · di vero rebz tüc meluis eſß dimit

tere pallĩ poſt tumcã ⁊ rerũ ſuſtinere ia⸗
ctun qᷓ; ꝓ rebʒ tra ſitoꝛijs ↄpuãdig tam
aeriter m alios exardeſcè. tn qe ht vſi⸗
lij. dieo ꝙ tlis ↄuemre p̃t ſuũ ſupioꝛẽ et
querelã deponẽ coꝛã ſu ꝑioꝛe ſui ſupioꝛis
vel coꝛã epo · ꝙ ſi alter ſupioꝛẽ nõ 5habeat
wel recog noſcat vel etiã muanũ ↄquirẽt
epᷣovl alteri tuc puto violẽter potelt
ei renſtere. q; H ẽ ſe defend e. ut expſſuʒz

in li . feudoꝝ · de mi. va· q eõ tumax eſt. c.

vno. in fi · ubi dic textus ꝙ; ſi dus mliti
vaſallo iuſticiã facẽ noluerit·. Y⸗ ſallus
dum p̈t dero bare. i. de dare · ¶ Ceterũ ſi
vnus dns wel p puatus mouere vult bel⸗
lũ ↄtra alm diñm vel pᷣuatũ ꝗ mutuo non
ſut ſub diti· tũc ſi ̊ fit ↄtra Hntem Wl re⸗
eognoſcentẽ ſuꝑioꝛẽ dbʒ pus requirẽ a
ſuꝑioꝛe illius ꝙ; de tali ſubdito ſibi mm⸗
ſtret iſtieia qua denegata lieite moue⸗
re pt bellu ßm Jnno et Jo · an · i. c · dilcis ·
de ap el. alioqim ſinõ us uiſticia reqm⸗
reret tue in ferẽs ton etur ad dana et ex⸗

penſas paſſo bellũ q; ſibiipi nõ p̃t ius fa

cere nec eſſe iudex mi cãa ꝗꝓpria· imo acloꝛ
dz ſequi ſoꝛũ rei · ut de ſo · ↄ pe · c i. et. . ho c
vult etia Jnno. ſoſt. Jo. an. et alij in deo
coli.Siro ↄtra no recognoſcetẽ ſupi⸗
oꝛẽ h tn ſtare paratu iuri vel iudicõ arbi
troꝝ vel bon on viroꝝ hytẽ etia miuſticiã
ꝙ le nõ dʒ tli mdicẽ bellũ q bellu tin debʒ
eſſe necitatis: utʒ. xxiñj. q· i. c. milit are · h.
vbi nõ vult ſtare iuri nec recogn oſeit ſu⸗
penioꝛ? z de honeſtate anteq; fi eret bellũ
miuriãs requri deberet X ßͤ tn ſ mferre
len s iuſta Hbʒ cãm iuſte mfert ˖ na in
calu ꝗ qs licite res ꝓprias aucke Pria ca⸗
pit. et ſi illas recupare nõ po terit alias lo
c ſuarũi poterit.utʒ ꝑ docłoꝛes in deõ · e.
olnn. oſt. m. c.i.de treuet pace. dieit
in ſy caſu licitũ e aduerſartũ dẽdari ·
t ſily qn dns wel ciuitas reqruſit dene⸗
gat de ſno ſb dito facẽ iuſticia⸗ Pie m⸗
eidẽtaliter ꝗ qri p̃t quid de capto q ꝓpmiſit
vel iuraut ad carcerẽ reuerti · et ſi reuer⸗
titur ſcit ſe moꝛiturũ.an teneatur reuerti
Solucõi in cle . e paſtoꝛalis · de re iudi · m
o.p hac.dicit captiuũ nõ ten eri ad re⸗
deudu in vmcula ſi miurioſe tenebatur ·
vel ſi eſß d dubimth ↄſulendũ eſß ꝙ adiret

papam ꝓ relaxacõ e iuramti. ſed ſi moꝛs
vel captum nõ eſſ miurioſa tũc non poſß
ea fugè ſme piurio h reuerti tenetur· ſed
an capturã fugè pᷣt h ſe cognoſcat reum
ermmims qꝛ no iure cautu ꝙ ſponte ſe

tebe at directe vel mdirecte offerre ſuppli
cio potius rebuare vmo indicio qð ul⸗

eiſertur nõ piũta in ̊ ſeclo ¶ Demq; qri
p̃t vtrũ acquiſitavel capta in bello retine
ri pnt qſh ꝓpria vel ten eatur q́s ad reſti⸗
tuco eʒz · Ad dom eꝙ mouẽs bellüũ in inſte
tenetur ad reſtitucoem oĩm q ꝑdita ſut
m bello a quacũq; pte ſmt ꝑdita. q;talis
cenſetur pᷣdovel latro. ff. de capt. l. Hoſtel .
et pmo tenet᷑ aduerſarijs de omibʒ da⸗
ms illatis. ſcdᷣo tenetur ſuis ꝓprñjs hoĩ⸗
bus de dams qꝗ receperũt ab aduerſar ijs
q iuſte repug nabãat ſi ipi ꝓprij hoĩes eũ
muerũt bona fide· aut ſi fuerunt inducti
eiusↄſilio timoꝛe vel coactõne et de ſe nõ

erat facturi· na regla iuris e q́ occahonẽ
dam dat damnũ dediſſe viðꝛ · ſecus ſi ma
la ſide uuerũt eũ in quo caſu nullaʒ Hnt

ↄtra ipᷣm actõem · Si vero mouet belluz
iuſte facit ſuũ qucqͥd capit ab hoſte wel
auxiliatoꝛibʒ eius ſiue ſditis ſiue alijs
quouſq; ſibi ſit ſatiſfa ccũ de omi dãno et
laboꝛe et oꝑpe tam ſui qᷓ; ſuoꝝ vel donec ſe
poſtis offerat ad ius et ſatiſfacerevelit ·
xxiij · q· vij.c. ſi de rebʒ · werũtñ ultra hnõ
dz recipe mſi ſoꝛte talis eſ;ß hoſtis t
hereſim vel ꝓpter aliud hmõi bona ſua eſ
ſent ꝑ edictuʒ publicata· Qð ſi obicitur
res capte nõ ſut ſo lute ꝓ debi to . h mi bel
lo uſte queſite · di · i. ius gentiũ · Ad hHoc
dom ꝙ ſaltẽ iure poli nõ poſh hoſte in mꝛ⸗
dicio ↄuemie nee ultra eſtmacoʒ dano⸗
rum illatoꝝ a patiẽte iuſte bellũ vel inin⸗

riarũ illatarũ mferẽs bellu poſſit exigere

vel vltra pᷣdcã exacta m bello pſeuerare.
quno dz q;s duplici pena cw.⸗E

choatum bellu dico ꝙ eſtmacõ ſuccedit
loco rei. Hubditi wero bellantiũ miuſte ſi

tali bello nõ pᷣſtant dnis ↄſiliũ auxiluivel

fauoꝛẽ nõ ſut ſpoliãdivel in aliquo pum

endi q; peca debet tm actoꝛes tenere · ur

t li. vi.
de re· iut᷑· bo na ſides nõ patitur ut ſem el
exaclũ iterũ exigat et ſi ponatuir ꝙ ad⸗
Huc nõ hit habita res ꝗꝓter qua fuit in⸗

BSzmo V.

e de Hijs ꝗ fi· a ma. p.ca.c. queſiuit· vbi

S: .· peccata ſuos actoꝛes tenere debeant

nec pena ſit vlterius ꝓtraheda qᷓ; delictũ
fuerit in exced ẽte reptũ · vide tn ibi glo.
verũ ẽ etia ſi dñs pᷣdeoꝝ m ipᷣo miuſto
bello vtatur rebus ipᷣoꝝ eis ablatis.ſilr
nõ ſut ſpoliãdi cleriei religioſi ↄuerſi pe
grmi mercatoꝛes ruſtici eutes redeun⸗
tes et in agricultura exntes ⁊ aĩ alia q̃bʒ
arãt et ſemma poꝛtãt · ut ex de treu · et pa.

c.mnouamus · xxiin· q· ij · ſ qs rom pe⸗

tas · ¶ Iteruũ queri p̃t vtrũ aliquẽ pnᷣcipẽ
vl dñm j bello inuates excuſantur a eri⸗
mme· Ad h̊ doᷣm ꝙ ſi ↄſtat bellũ ee iuſtũ
tũc ſi m pᷣſtado ↄſiliũ vel auxiliũ nõ exee
dãt lieite inuare pnñt · qꝛ reg la iuris ẽ· qͥ
fac ꝑ ali ẽ pinde ac ſi faciat ꝑ ſeipᷣm.li.
vi Ke iterũ·p̃t qͥs ꝑ aliũ qð pᷣt facẽ p ſe⸗

ip̃m· ſi tñ fuerint kai⸗ plone q licite poſ⸗

ſent arma exẽcere ·˖ Siwero bellu ↄſtat ee
inuiſtũ tũc nõ excuſantur adinuãtes ec
ſi fuermt ſubditi ꝗ q̊ faceènt de mandato
dni ſui et ten etur reſtituere dana q mtu⸗
lert. qꝛ plus debet timere deu qᷓ; hoĩem. ex
de uikiut · c. ſcut. iij . ſi demq; dubiu ẽ vtrũ
bellu ſit uſtũvel nõ· tũc ſi tales iuuã tes
ſut ſᷣ diti illius bellũ mo uẽtis ⁊ credunt
illũ quẽ uuãt Hre a ſouere iuſtũ bellum
tũc excuſantur ꝓpter bonũ obedietie · ſilr
et m dubio excuſantur · utz exp̃ſſe · xxiij ·
q·i.c·quid culpatur · in ſi · weruth nnlitel
ſtipendiarij exneivel cog nati aut amice
muã tes ꝗ nõ ſut ſediti m tali cau nõ ex⸗
cuſantur n ec debet m dubio ſevmittẽ diſ⸗
eriminj ut iuuet aliquẽ in pᷣuidiciũ alte⸗

rius· Qõð ſi obicitur de aduocato quem
exeuſat bona fides quãdiu eredit eſſe iu

ſtam cãm quam ſo uet . licʒ in veritate ſit
minſta . dõᷣm ꝙ nõ eſt ſmile · q eſt bi in⸗
dex ſupioꝛ qͥ cãm examiat ⁊ iudicat de al⸗
legatis. In bello vero in viribz coꝛpalibʒ
negociũ agitur nec p racoem duudi cat
de reſtituconevero faciẽda ꝓpter danũ

miuſte illatũ aut hoſcidim miuſto patra⸗

m. vicle plemſſme mn ſeptimo pᷣcepto ·
d laudem dei.
de ꝗqtuoꝛ pccis ad deũ ꝓ vmdcã cla⸗
mãtibo q̃ ſut fratricidiũ z odomia op
p̃ᷣſſoꝛm ercedis detẽtio· ¶ Zermo · v.

1e
A
8 o
0 nuch
lti ſ
ueſe
mecan,
l
wape
np
pian
naen
e iuſti
ndern
moej
fartpß⸗
lanp⸗
he
naen
zinn
vene⸗
leytn
lates
edunt
welum
we
rrin
nmi
r ume
ro
nmi
cide
en
„1
n
Hor
en
fam,
pe⸗

d
gop
07.

On occides · Congrue ſatis

reſtat nũc videre de pecis ad

deu ꝓ vimdcã clamãtibʒ q ſunt
pᷣcipue qᷓtuoꝛ ſic interpᷣtatie
qᷓdruplex genus homicidij coꝛpalis di⸗
ſtingui p̃t et hijs v ſibʒ notari ſo lẽt.Cla
miat in celis vx ſangmsſodomoꝝ.

vox oꝓpſſoꝝmerces detenta laboꝝ · di⸗

cutur aut iſta pcca ad deũ clamaẽ ꝓ vm⸗
dicla · qꝛ ſuis en oꝛmtatibʒ deu potiſſnne

