caritas pus appetit deu vmri nobis et m

nobis habitare:noſq; in ip̃ᷣm dũ tendẽ

ac in ipo quieſcere q; appetat in aliqͥ; alio

q no biſcũ hi aliquã hlitudmẽ. Ad obie⸗
cuũ g doᷣm m richar. ibidẽ. ꝙ magmtu⸗

ſatur hm mag mtudmẽ boni diligibilis

Hcũ ſy etiã hm ꝓxmitatẽ diligetis ad di/

ipm i ꝓxmmũu: et vidᷣi ꝙ non· q; caritas

nosg facit ↄ ſoimare wlũtate nram wolun

tati ᷣme· ſed deus nõ magis diligit nos

---—

qᷓ; ꝓxnnos. magis diligit ꝓpxnnos no
7 4 4. . „ 1
bis melioꝛes cuius dilcomi nos fomare

tebemus . terea deus vult ꝙ magis den⸗
teremus honoꝛẽ ſuũ q; modũ nr̃ᷣm. vult

etiã ꝙ magis amemus et appciemur qð
magis ẽ amãadũ v appᷣ cãdũ · h̊ ſalus plu⸗

ℳ

ligibilitatẽ· q; actus caritatis nõ tm eſt
ab habitu caritatis ſ̊ etia a vtute dilige
tis q eſt vo lütas · ille em actaus elicitur a
wlutate ꝑ caritatẽ. ſic aut vᷣtus natum⸗

lis utvirtus igms ſoꝛtius agit ceteris

pibʒz reſpeũ obiecti ꝓxnmi qᷓ; remot · ſic
olũtas ſoꝛtius mouet ad diligẽdũuũ cete

ris paribʒ rẽ diligeti ꝓximioꝛé· faciẽda ẽ
& ↄpa co bomitatis diligiblis ꝓxnmacom

lis plus excedat bo mtatæ alterius diligi

bllis q́; app:oxmmaco diligiblis mius bo⸗

m ad diligen tẽ exced at appꝛoxmmacoeʒ
magis bom ad eunde mus diligentem.
2 1½ „ „₰ —— —
tuc ille diliges magis dilige maius bo⸗

nü debz. ſi aut ẽ ecotrario magis debz dili

gere minus bonu et q; nullius pꝛoxnmmi

tomtas tm excedit bomtatẽ diligẽetis ex

caritate quãtũ pꝛoxmmitas diligẽdi ad
ſcipm excedit a Pꝛoyxia coem ſui pꝛoxnmi
ad eũ. d eo debʒ hõ ex caritate magis dili

pꝛoximũ magis bonũ · verutñ qzꝝ ᷣma bo

mtas ꝓpter mfimtatem ſui plus excedit

aw
ſon
hn
Kn
Pon

tonitate hois diligétis ex eantate q́; ap⸗
pꝛox maco hoĩs ad ſeipᷣm excedlit appꝛ 9
ximacoõem d dei ad eũideo magis debz ha
dilige dea q; ſeipm. addit etia bonaueñn.
ſi eſſentiale ẽ nature appetere eſſe ſis
etia ẽ eſſentiale gr̃e ap etẽ deo cõplacere
et deo a dherere et ideo deus nuncqᷓ; a no⸗

bis exigit ut magis ſalutem alionaz ; qᷓ;

Priã diligamu ſ. hine dieit in euage · qd
ꝓ deſt hoĩ ſi vmuſu mudu lucretur aewe
ro ſue detrmentũ patiatur, ꝙ aũt aplis
dic optare ſe anathema a xpᷣo ꝓ fratribʒ
mtelli gitur adt ſb »dicone ſez ſi
optable eſſet. ¶ Tereo queri pᷣt· vtrũ
plus ho diligere debz ꝓximu qᷓ q; coꝛpus
Ppriuũ. phtim cũ plus diligedum eſſe viðꝛ
illud ſme quo non p̃t qs eſſe pfecte btũs
65 illud ſine quo p̈t eſſe pfecte btũs · h aia
nõ pᷣt ee pfecte beata etiã btitudine eſſen
tiali ſme ꝓprio coꝛpe· q; dicẽ aug · xij. ſup

geñ: meſt aĩe natumlis app etitus coꝛpuſ

admimſtradi quo appetitus quo damõ
retardatur ne tota mtencoe pgat in ills

ſumũ celũ.qᷓ;dm non ſbᷣeſt coꝛpus cuins

amimſtma cone appetitus ille queſcat. ſic
em vnaqueq; res ↄuacõem ꝓprie eſſen⸗
tie naturalr deſiderat · lc ⁊ hõ cuius eſſen⸗
tia ex aĩa coꝛpe d mo ſcitur »ſtituta. Ad
hoc rndet tho· ſeda hße · q· xxvi· ꝙ illud ẽ
magis ex carit ate diligẽdu qð b; plem⸗
oꝛẽ meõ em diligibilis ex caritate2ſo ci a⸗

atio & in plena pticipacoe btitudiis ꝗ E
ra co diligẽdi pximu u eſt maioꝛ raco dili⸗

gedi qᷓ; qᷓ; ptieipacõ btitudinis p redudã⸗
ti am que 6 WecO/eꝛe diligedi ꝓyriũ coꝛpus: et

addit richar: ubi ſuß dices pxmmus 4
a4d aĩam plus diligedus bomtas aie
ꝓximi plus exeedit bomtatẽ coꝛꝑis nii
eo ꝙ directe ẽ capax dei p g meonem er

Plene batuidmi, pxnni 25 Nl antepom.
maxnmme qR Hoꝓ ſalute pꝛoximi ponẽdo
aiam ſua·i. vi ta coꝛpalem in vita eterna

euſtodiet ea. qð vtiq; in aliquo cau eſt de
mnecitate pᷣeepti · vñ quida ta diſkmgaut
P debz plus dilige pꝛoxim q; coꝛpus

APriüũ ꝓ ſtatu ꝛruptbili a Iſcz agguat
aiam ut 82 ſapie:ix:mõ tñ ꝓ ſtatu in eoꝛ⸗
ruptibli q coꝛpus erit a enccriu ad ſue
batudmis ↄplementug ¶ Nuarto queri
pᷣtvtrũ hõ plus dilige xbeat vnuũ pꝛoxi⸗
mu ᷓ; ali p tim cũ miſticia hita nõ tm ẽ
raco dili giblitatis: ſed etia poſſiblis ſori.
Idicit augli i vin. de trinitate . c. vi. qu
amat hoĩes aut q; iuſti ſunt aut ut uiſti
Amt amare debz. H omes ſvĩes q;nis non
ſmt eque iuſti tn equalr capaces ſut in⸗

Nicie ſi deus inſun dere vellet · S CErone iuſli

e poſſibfkis hri debet omes equali diligi.
x 6S rndet richar. ſu Ppe i. di Xxix · ꝙ hoͤ
magis dilige debz vnn ꝓnmnũ q;ᷓ alia nõ
tin ſm eſſem h̊ etia ᷣm affe ctuũ. cums ma co

eſt P dü daus ſit ſoꝛmale obieclũ caritati

ue dileõms. et iße diligés ſic em ciès ꝑ
i pᷣam caritatẽ ſic pᷣ epiũ caritatiue dile⸗

ctionis. optʒ ꝙ m maioꝛ? appꝛoximati⸗

onẽ rei dilecte ad alterũ iſtoꝝ ma ioꝛ ſit

dilcoms affectus vnden equato diligible

melius ẽ tãto dro ꝓpinqus et tato ma⸗
gis diligéduz e eeteris paribʒ tñ. ſitr qꝛ

quãtũ diligibile pinquins 6 dilige⸗ /
to magis ceteris pibʒz dilig edũ eſt.

duon diligibiliũ vnu po ſ̊ ita parũ rer⸗

vre aliud m apmnꝗtate ad deu · et ta exceſ

Aſue ab alio excedi m ꝓp'nqtate ad dili-

amoꝛẽ qð coꝛ pi nio nõ z uemt qᷓ; ꝓxmmi⸗

tas co:pis nr̃i ad aĩam noſtram excedit

app:oxmaconẽ pꝛoxmi ad eã: mayime

cu pꝛoxius nr ſit ↄ foꝛmis aĩe nr̃e in rone
ct wlutate ꝗᷓ 4 ſoꝛnntas coꝛpi reſpeuũ e

no dↄuemt. vn magis debz ex caritate

ꝓximo welle ſuã batudinẽ q;ᷓ aĩe ſue ills
bauatudmis qs ſbi acereſet mn coꝛpis reſu

ptione q; aut mqhil ſibi accreſeit de habi
tudme eſſen tiali:aut i ita parũ et tli mõ

gFentẽ q; diliges magis deberet diligere

mius bonũ q;nis minoꝛ exeeſſus m bo⸗
mtate plus reddat rem diligibilem qᷓ; q;
aliquãdo maioꝛ exceſſus mapinquitate
ad diligentem. Ad obiectuʒ ergo rn dit
ho rone in ſtieie za habite magis ẽ di⸗

ligib ſis qᷓ; rõne capacitatis uſtieie poſſi⸗

bilis Hri qꝛ plus mouet res vũ ẽ imn ac tu
ꝙ; du ANNi in potetia · ¶ Niuto queri poteſt
vtru g qs plus vilige debʒ exnen melio⸗

rem q;ᷓ ſibi magis cõmctũ mius bonu. p⸗

ſertim cũ qͥs magis illũ diligẽ debeat qui

ßm pſeda iuſticiã magis ẽ diligedus h
Fßm pfecta iuſticiam melioꝛ eſt ſp maglls

—

. õ ge

biligédus. Dic en'ĩ aug. de vem religiõe
ꝙ hee ẽ pfecta inſticia qua potius po tiota
et mius moꝛa diligimus: et ↄ grue ſatis
aIm m diligdo debz ho ſe ðme wlun tati

oſoꝛmare · H deus melioꝛẽ ſp magis dili⸗

git q; maioꝛis dilconis eſfem in eodem

ondit. Ad rndet ri ehar · ubi ſupᷣ. q; nos

aliquẽ magis diligẽ qᷓ; al dupłr in tel⸗
ligi p̃t· aut ſibi maius bonũ qptãdo vel
ex affectu maioꝛi diligeédo-Primo mõ
debz exn eu meli oꝛez magis dilige q;ᷓ Kbi
2imetũ minus bonu ꝓ illo ſtatu quo ſut
m tli gradu bomitatis· hoc enj requirit dei
iuuſticia ut maioꝛi bono pᷣmu mains re⸗
ſpondeat.quãdiu tñ ſumus in ſtatu vie
in p̈t eſſe pfectus in merito debz Hõvel⸗
le ꝙ hbi magis ↄiictus puemat ad ma⸗
ms moeoritij q́; exneus et ex ↄnti ad ma⸗

ins pmũu· Scdᷣo vero mõ loquẽdo de diſle⸗

ctione qua ſcʒ ex affectu maioꝛi diligit
tũc qm m oꝛdie diligẽdi ex carita te debe
at hi aſpeis ad ꝓpmq;tatẽ diligibiliuz;
ad deu etiã ad dilig entẽ ita tñ ꝙ multo
magis ponderet exceſſum in vno gradu
ꝓpmq́àtatis ad deũ qᷓ; exceſſuʒ in vno gra

du ꝓpmtatis ad diligentez. vñ tata ̃t

eſſe bomtas exnei et ta parua lomtas 1
ꝓinqmtas michi magis ↄmcli. u tpo te
q; nõ attinet n in terco gradu:qꝙ ex ma⸗

ioꝛi affecu diligé debea eyỹneu magis bo⸗
nu q; michi magis ↄickũ mius bonum.

pt otiã ecouerſo ↄtingẽ iille q̊ michi eõ
in ctus ta de ꝓgpmnquo michi 2m ctus ẽ

et exeeſſus lomtatis eynei ulta lomta⸗
rem iſtius ita paruus ꝙ plus diligere de

beo iſtũmius bonũ magis michi a iñ ctũ
a varẽétibʒ meis Habeo· eredo ꝙ ſicut nõ
tebeo aliquẽ ꝓx imũu ex maioꝛi affectu di⸗
ligẽe qᷓ; meipᷣm quãatiicũ q; exeedat me in
bomitate ſie nõ debeo aliquõ ꝓximũ ex af
fecu maioꝛi diligẽ q;ᷓ pr̃eʒ meũ q̃ntũcũq;ʒ
illu excedat bomtate nõ pᷣmlegiata. qᷣ
di oo ꝓpter bomtatẽ Hũane nature xp̃i et
btẽ vginis q́s ex maioꝛi affectu diligere
debeo qᷓ; prem vel mrem · qꝛ pꝑ eoꝝn bomtata
nob ꝓ uemt maius bonũ qᷓ; ꝑ pntes. Ad
hoc & obicitur ꝙ; in diligedo debz hõ ſe
ↄſoimara wolũtati ᷣme · doõm ꝙ evwerunõ

tñ ſp wledo qð ipevult. ſed qs ip̃e vule

hoĩem velle · er ideo quãuis deus ſnnplr

vult magis bonũ q; nulla ẽꝗqpmq́tas ad

deu ñ p bonitatẽ·nõ tvult me ex affectu
maioꝛi diligẽ exæneũ melioꝛẽ qᷓ; preʒ men
mius bonũ · qua vult ꝙ in diligẽdo ego

ſeruẽ rectã imelmacõem nature qᷓ;nig nõ
E.

VWelit ꝙ ſeruẽ melina conẽ coꝛrupta
xto qri pᷣt vtrũ oꝛdo caritatis remanebit
m priarñdet ad ̊ breuiter bonauen. ſu⸗

per. ij di.· xxxi velmas ad hac ptẽ ꝙ du

plex ẽ oꝛdo cartatis· Ynus ꝗᷓ reſpi eit ca
ritatẽ ßm ſe qꝗᷣ qdẽ attẽditur m graduʒ
et differẽtias bom magis bom et maxim

bonmi · et ille manet in pria: q; eſſentialis ẽ
ecritati· vn magis Hõ diligit in pria deũ

ĩᷓ ſpũm creatũ · et ſpm magis q; coꝛpꝰ.
Alius e oꝛdo qͥ atrẽditur macõne nature
ſubtracte utpote ille q eſt pm diſferẽtias

Aprij bom aliem gpmquit remoti et hic

oꝛdo nõ reman ebit m pria ꝓ eo ꝙ; nõ cõ⸗

petit illi ſtatui.nã in ſtatu btitudmis erit

pfecta o bedietia nature reſpectu gloꝛie·
ita ꝙ tũc oĩno natum glie ↄſoꝛmabitur
ut ſi eoꝛpus effid etur ſpũ ale et ꝑ omia
ſpũi obtpabit quãms nũe opteat ſpũm
cꝛpi ↄdeſcendẽ. he p omia natura ↄſoꝛ⸗

mabitur oꝛdie grer gloꝛie ͥ attenditur

pm dias bo m. erit etiã ibi pfecka 2 ſoꝛm⸗

tas volutatis nre reſpectu ðᷣme et i deo no

magis diligemus illõ magis erit no⸗
bis ꝓpmaguu ß illð að erit dno magis bñ⸗
piadhei⸗ Erit etia ibi pſecta afflucna et re
dun dãtia duũs leticie qꝛ multiplicabitur
gaudiũ ſvĩs multiplicacoe pfecta ut tin
gaudeat de bono vmuſcuiuſq; ꝓxnmi q̃n⸗

tũ d ſuo qð nõ poſſ eſſe n diligẽt pxnnu
quãtuz ſemetipm . et h ẽ ꝙ diẽ Anßhel. in
ꝓVſoloñ.c · ul· in illa pfecta caritate innu
merabilimz angloꝝ hom bioõn ubi nul⸗

lus mjus aliũ qᷓ; ſeip̃m diligit non aliter
gaudebit quiſq; ꝓ ſmglis alijs qᷓ; ꝓ ſe⸗
p̃o:et hoc etiãa ſentit aug.de vena religio⸗
no:et bern.li. de diligedo deuũ. Ad laudẽ.
Uhe oꝛdine caritatis inter prem ma

trẽ vxoꝛem filios bñfactoꝛes bñficia⸗

8* amico sa mimicos.

exequendum ulterius de oꝛdine

noꝛa premac. Ad ¶ Ser. xxꝰ.

wult
nor
aa
Rea
eai
noin

ug
ncht
en ſu⸗
ipd
Mat c
uci,
narinn
galige
rad
j
mune
lrinas
neh
ni ;
is ent
we
ſar
ni
n
ſe⸗
n
91
z⸗
gein
maeſe
abſan
zuen
e 6
grm
ten
mi
binuh⸗
lter
ngo⸗
laude.
imm
bifn

.

p
. jdme

2

diligendi tonũ comutabile ut lucidius
ad piielaria diſcutiẽdaveniamus· Prio

queri p̃t utrũ quis magis diligre debeat
pĩem vel mrem . ptim cũ diẽ phe in pᷣmo

tgnacoe aialiũ. ꝙ femia in gacõe dae
tionẽ infunditur a deo et ſie hʒ filius pluſ

amfre q; a pfe · ſut eti mỹes magis ama⸗
trices filioꝝ· ut dic idẽ p hus in. x· ethie.
Ad h̊ rntet tho · ſcðᷣa ße. q · xx vi . ꝙ pꝑ ſe lo⸗

gqndo ceteris paribʒ pr̃ĩ magis ẽ amãdus

qv mater · amãtur em pra mr ut qᷓdã pn⸗
cipia naturalis oꝛigims· pater aũt hʒ ex⸗
cellentioꝛẽ rõnẽ pnᷣcipij q; mater · q; pr ẽ

pnᷣcipiũ pꝑ modum agetis foꝛme: mater

auũt ꝑ modũ pauẽtis materie qm in ge⸗

neracoe hoĩs mr mĩſtrat materiã coꝛpis

m ſoꝛmẽ. ſoꝛmatur aut pꝑ vᷣtutẽ ſoꝛm atiuã
q̃ eſt in ſemie pr̃is. et quãnis vᷣtus ſemĩs
nõ pᷣt creare rõnalẽ aĩam.diſpomt tñ ma

teriã coꝛpalẽ ad hmõi ſoꝛme ſuſcepeõem

wrũt t inter prem mĩ̃em tata ee di⸗
ſtãtia tutis malicie amicicia ſoluẽ⸗
tur vel minuatur ut dic p hs in· vin. ethi.

et ideo ut diẽ ambro. bom domeſtici ſunt

malis filijs ſponẽdi. poſſ etiã filius dili⸗

gi ta parũ a pr̃e et tã multũ a mr̃e ꝙ ſili⸗
P magie deberet diligere mrem q; patrẽ

ligere debeat prem ſpualẽ vel carnalẽ. pᷣ⸗

tres mei hij ſüt · dic beda j glo. ꝙ eligio⸗

ſioꝛes moſtrãtur cople mentiũ qᷓ; coꝛpo⸗
rũ et eoꝛpali nccitudmi pᷣſcpᷣtoꝝ eel eſtiuz
ſoꝛma fertur. ꝙ magis ſut diligẽde co⸗

pule mentiũ qð includit magis eſſe dili⸗

gendũ pr̃em ſpualẽ qᷓ carnalẽ Nimiruʒ
cu maioꝛa bnñfiea recipimus a pre ſpuali

hſcut maius è nỹm eſſe gre qᷓ; nᷣm eſſe na
ture q;melioꝛ ẽ vnus timẽes deũ q; nmulle
ſilij impn · ut ð ecciaſ· xvi. X4 hoc rñdet
richar · ſup· ij . di. xxix· q; omibʒ penſatis
magis debz qs diligere prem carnalẽ qᷓ;

ſyualè ſibi optãdo maius bonũa ex ma⸗

ioꝛi afectu:quãms enj maius bñfeiũ re
cipit filius a pre ſpuᷣali qᷓ; carnali.tñ pa⸗
ter ſpũalis nõẽ itavere cã bnficñj qð im⸗
pendit filio ſẽ pr̃ carnalis bñficij ꝗqd ijm⸗
pendit filio· q; pr̃ ſpũalins nõ dat mim⸗

õ

ſtraliter eſſe gre.pr varo carnalis dat cς
nature ſiẽ̃ efficiens cã.et ſie plus exce dit
meo cãe in pr̃e carnali qᷓ; bnfieiũ ſpũale
eollatũ a patre ſpũ ali. Gerũtñ tlis poſh

eſſe affeũs exhibicois pris earnalis erga
ſiliũ ꝙ ponẽdus ẽ pater ſpualis: mulii
nãaq; paretes mmiſericoꝛdes ſe ſilijs ex⸗

Hi bet. ỹmo plerũ q; pemptoꝛes ſe faciut
aiarũ filioꝝ iux illð ps. nmmolauerũt ſili⸗
os ſuos et filias ſ. demon ijs · HB. m actu

extenoꝛi debʒ filius aliquã reuerẽnã prñi

ſpuali quã nõ debʒ patn carnali · qmia pr
ſpialis pomtur loco dei q ẽ pater oĩm pᷣ⸗

eipue in Hõ qbz ↄfert exiſte⸗
tiam ſpualẽ. ¶ Tereo ꝓmde qᷓri pᷣt vtruʒ
qᷓs magis diligere vxoꝛẽ debz vel pntes.
pᷣtim cũ illðviðꝛ magis dilig ẽdu cui eſt

magis adherẽdũ · Sʒ geñ.xx · de· relinquet

vyoꝛe Btue

hõ prem ⁊ matrẽ et adherebit vxoꝛi ſue. et

erũt duo in carne vna.Qimirũ cũ quãto
— „ . 7— „ „ 4 —„
foꝛtioꝛ ẽ inter aliq;s 2 inctõ tãto maioꝛ e
dilcoms raco·ſ̊ ſoꝛtioꝛ ẽ ↄmctõ mter virũᷣ

.— et uxoꝛem · qma fundatur ſup vinculum
legis diume q; inter virum et parentes

quia fundatur ſuper vin culum actioms
nature· ſoꝛtioꝛ eſt autem deus qᷓ; natura
Ad rnᷣdet richar · ſup. rij. di. xxix · q; oĩ⸗
bus penſatis ex maioni aff ectu caritatis
debʒz vir diligẽ pntes q; vxoꝛẽ· tũ rõne E
tioꝛis ↄintois quia ſoꝛtioꝛ ẽ ↄiũctõ qᷓ eſt
ſim data ſup ꝗpm quſſmũ nature g ra du
qualis eſt viri ad pntes q́; ſindata ſuper
mutuu ſenſu ꝑ vba vel ſigna exp̃ſſa qliſ

inter virũ uxoꝛẽ·tũ etiã rõne maioꝛs

bom a diligẽte rerepti quia eſſe nutriri et

diſciplmari q̃ filius a ꝑn tibz recepit mai⸗
tonũu ſut qᷓ; carnale remed in ↄtia eſtum

ↄcupiſcetie ſolatiũ ſocietatis ⁊ adiuto⸗
riũ ad ꝓcreaconem ꝓlis q̃ vir recipit ab

vyxoe· mecõ ꝓinde dictat ꝙ vir magis
eñũ diligé debz a auo diligitur ſtabilins
amoꝛe mĩus reſlexo:ac magis ꝗꝓpter ſe. H

iſte 2 dicones ſũt magis in dileone mr̃is
ad filiũ q; vxoꝛis ad virũ:q; facilius ut

m pluribʒ ſoluitur ami eicta mulieris ad

virũ qᷓ; matris ad filuiʒ · uxoꝛ es etiã maro
amãt n ut reamẽtur.ſ̊ pᷣm phm.viij.ethi.

mjes gaudẽt ibi amare reamari nõ qrũt.
Rvtraq; nõ congat⸗ uxoꝛes ec ut pluribz

bonũu delcabile m carnẽ. (

xeteris pibʒ monedi ſut filis.

non ſoꝛti amoꝛe diligũt maritos ũᷣ pter

ultale vel delect abile. matres autẽ ſoꝛtiter

diligut· er ſi mehil debeat eis ꝓdeſſe. verũ

„ ,— — „
tñ ꝙ multi viri magis amare vidẽtur u⸗
xoꝛes q; parẽtes: Hvenit ex eo ꝙ in ama⸗
do ſequũtur melmacõem ſenſualitatis ꝗᷓ

Pter ſui coꝛrupeonẽ magis melmat ad
uarto itaq;
queri pᷣtvtrũ pntes ſut magis diligedi
ꝙᷓ; filij.pᷣptim cũ pᷣm oꝛdinẽ nature humoꝛ
ꝓcedit a radice ad ramos.· ſ̊ amoꝛis cõ⸗
erho in rõnalib ſiis ẽ dnacom humoꝛis

In plus piligũtur qᷓ pntes. ſed gra ẽ pfe

ctio nature idęo ſilis oꝛdo tenen d m

gratuito: Ad hoc rndet bo naueñn. ſup. inj·

di· xxix: ꝙ ſim oꝛdmẽ caritatis parontes
Eans rõ
eſt. gratuitus amoꝛ facit mem oꝛ? eſſe
peepton bnjſicoꝝ :et qꝛ plura bnficia re⸗

xepnnus a pntihʒ qᷓ; a fiiis ideo m vie

deſideriũ plus eis tenemur magig ea⸗

rũ ſalutẽ dilige ꝓcurare debemus . vñ

gnalr ̃m richar:ibidẽ. ad vidẽdũ quẽ
duonꝝn hoĩm debeat magis diligé. reſpi

diligentẽ inqtatẽ. enã eon ad dili⸗
gen tẽ dilconẽ et ad bnſicia qᷓ diliges re⸗

cepit p eoꝝ ꝓcima cõem ſeu o paco em.cũ

g ſilius plura bnſici a reepit a pntibʒ q

2 filijs et pus diloctus ſit a ſuo pre q;ᷓ a
ſuo ſlio oæteris pibʒ magig diligé dʒ pa
trẽ ſuuũ qᷓ; filiuʒ· verũtñ dilcõne naturali

magis inclmatir affectus hoĩs ad filios

qᷓ; ad parẽtes. Cais racõ eſt. q natura

apent mn ſuo ſili aſeruari: eg magis ill
diligit m q hʒ pnᷣeipaluis ſaluari. et qꝛ

vr h in filio ſaluari m oꝛdmẽ nature et

nõ ecouerlo· hine m oꝛdinẽ nature ma⸗
icte melinacõeʒ hʒ ad filiũ gꝛmagis vult
hm hre ſupſtitẽ qᷓ; pĩ̃em · Qd hoc aut q;

obicit᷑ ꝙ ſcz gra dei dz eſſe ↄ foꝛmis natu.

r detibidẽ bonauen: natur i buſdas

currit vi⸗ cõſona cũ gra · ut hõ pᷣus et

plus diligat ſe q; ꝓximũ in hoc natura

oppoſita ſcʒ in h̊ ꝙꝙ diligit ſe plus qᷓ; dũ.

HF eni gre repugnat · in ꝗbuſba vẽo currit

4

ſideratur qᷓ; bonũ unle q; ereeys 6

via deſpata vel diuerſa ut in h diligit
hliũ plus qᷓ; prem· vñ gĩa ſupuemẽs oꝛ⸗
dinẽ in affectu· pmo ſaſuat⁊ pſieit.m ſe⸗
cundo ſimplr mutat. in tereo nouũ oꝛdi⸗
nẽ dat ita tñ ꝙ affectu nullũ extermiat.
vñn vↄcludit opmatiue ꝙ hõ hns caritatẽ
æt habẽs pntes aſilios dũ mouetur aſfe⸗
cu gratuite dilcõnis magis deſiderat pa⸗
rentũ ſalutẽ.du wro affectu nature ma⸗

gis denderat filij ſamtate et ẽ hee oppoſi⸗

tio naturalis ad Stuituũ ꝗpter ↄſidemco:
duerſam. ¶ uto queri pᷣtvtrũ hõ ma⸗
gis djlige xbeat bnfa ctoꝛẽ vel bnᷣficiatuʒ
pᷣſertim cũ dicat phᷣs in· ix.ethic. q bñnfa⸗
ctoꝛes magis amare vidẽtur bnficiatos
qᷓ; ecouerſo. Ad hoe rãdet tho · ſeda ße · q.
xx vi:ꝙ aliqͥd magis viligitur duplr.
Foe mõ q; racone ſoʒ exeellẽtioꝛis bom.

ct ſic bnfactoꝛ ẽ magis diligen dus qꝛ cũ

lEit pnᷣcipiũ bom in bnhciato racõem Hab
—— „ 2 —, 32
excelletioꝛis bom et talis amoꝛ ẽ magis
tebitus ac ꝑ ↄns eius ↄtraruũ hʒ racoem

7 2, . „ è
maioꝛis peci.Scðdᷣo mõ rõne maioꝛis co⸗

iũctõnis.· et ſie magis diligitur bñficiatꝰ
qs phs· ix· ethic ꝓbat qᷓtuor rõmbʒ. Pri⸗

mo q; bnᷣſiciatus ẽ qᷓi quoddã opus bnñ⸗
factoꝛis. naturale aut ẽ alicui ut diligat
opus ſuũ. Scdᷣo quiavnuſquiſ q; natura⸗

liter diligit id in quo reſpiet ſuũ bonum
vñ bnfactoꝛ in bñſiciato reſpiẽ ſuũ bonũ
ſoneſtũ hc bnſiciatus in bnfactoꝛe ſuum
onũů util e · bonũ aut honeſtum delcãbiliis

et magis cu delectacõne recolitur. Ter⸗
gio quia ad amantẽ ptinet agere · vult

en a opatur bonũ amato· ad amatũ aut
Quare quia di fficilius ẽ bñ⸗
. * . ς „
ficia nmpende q́; recipe· ea ero m quibʒ

maꝶis laloramus magis diligimus. 4
Vro de facili nobis ꝓuemut quo damõ

2tẽmmus.· vñ ex onibʒ cluditir ꝙ licz

amoꝛ bnſiciati ad bnfactoꝛẽ ẽ magis de⸗
bieus tñ amoꝛ bpfaeloꝛis ad bñficiatũ 5
magis ſpontan eus .· ¶ Dexto qri pᷣtvtrũ
teneatur q́s mmmicos diligẽé tã quo ad
affedtuz qᷓ quo ad effectum p̃ᷣſertim cũ
Zꝛ leuit· xix.diliges amicũ ſẽ temetp̃m ·
ſap quo dic aug ꝙ noĩe amia intellig
omis hõ· er dns m euangelio quo

Kercet. σDmnnitos deligere ta⸗ io

Aaſſee h ſno d eſemum.

Ge.

od i
Ni
Riann ſe
nolua,
Lermmng,
Dsntie
olletnr e,
Nimatoi,
haanem,
roppof,
endi
mifona⸗
hiſtcung
chitn
iſaas
ſeͤaßeg,
u dupf
nei hn⸗
Neis⸗ el
venhih
timgts
cven
mgw,
ifaat⸗
1sbi⸗
lizat
Ama,
run
uſwon
Nählns
rm i
gen Ml ilt
nati
glugiti⸗

manifeſtius. diligite inimieos vr̃es bnje
facite hjs qͥ oderũt vos ⁊ oꝛa. 1c. Ad ſ̊
rndet bon aueñ. ſup. iij· di · xxx · ; nüq;
vera carit as mſi affec lu diligat ome di⸗
ligible.diligible aũt a caritate ẽ ome illð

qa5 eſt poſſibile ad btitud mẽ buemre . et

ideo no Hoʒ aliqͥs caritatẽ n diligat omes
illos 4 q ſut in ſtatu vie hue ſmt anneci hue
inmici. de enj p̃s. Latũ mãadatũ tuũ ni⸗
mis· mãad atũ caritatis ad omes ſe ex⸗

tendit · et ſic lon gitudo mãdati ſe exten⸗

dit ad omem djam tpis ſic latitudo ad

omem plonã hoĩs viatoꝛis· et ideo ſcut

nõ hr̃et caritatẽ ꝗ¶ ꝓpo neret vno tm die
peecare m alijs bnfacere eo ꝙ ſibi wficit

longitudo mã dati· ſie omes hoies dilig es
pter vnu ſolu caritatẽ nõ Hoʒ · qꝛ ſibi deſic

V lantudo mãdati. Eſt tñ duplex affectus
amoꝛis. qidã eſt elicitus a caritace quo

ſeʒ optat qͥs alteri ſůmũ bvnũ ſeu eterna

biitud ine. et H affectu omes tenẽtur mi⸗

m cos etiã ac tu m micãtes diligerereis

vita eterna optare. Alius effeutz ẽ e impe⸗

ratus a caritate quo ſcʒ optat qͥ́s alteri
bonu tpale et ꝓ ſpitatẽ traſitonã er h af⸗

ſectu no omes tenẽtur diligé. h ſuffic nõ

odiſſe de eius malo nõ gaudere miſi m⸗

quãtũ malu pene ꝓficit ad ſalutẽ ae.vñ

taliter illũ dilige oſſ pfeclõms · et ſupe⸗
rogacõms· ſicut diligere pᷣmo mõ ẽ ncci⸗
tatig ad quã ta pfecti q́; mpfec li ſut ob⸗
lig ati · er ſic mãdatuʒ iſtud de dilcõne p⸗
xmmi intelligitur qnti ad affectu ſic enaã
quã tũ ad eſfectu
alui dilige ̈t effecku exterioꝛi duplr. Pri
mo qncũ q; ſe offert tẽpis opo: tumtas.
cðo añ ſoluz imcũubit necitas. 8 loqui

oꝛis gnaliter qñ ſe offert tpis opoꝛtuni⸗
tas· ſic diligẽ i mjmieos effectu cumulus
pfectõms nõ pᷣeeptũ necrie oblig aco⸗
ms. licʒ q̃ntũ ad effeũs in guali à 4 ſez. zui⸗
ter alns impendũtir ex peepto tenetur
etiã mynni cos diligé ut die ibidẽ richar.

ut eum oꝛat ꝓ pplo in gnalivel p Pdicat in

comum wl elemoſmas dat in zui aut ſa

lut acões nõ negare wi Rlia 4 ꝛuiter oĩ⸗

bus mendũutur i m caſu in timeret ex

¶ Pro ꝗ ſaëd us ꝙ qs

mur deſ peciali exhibicone 9 pis exteri⸗

loe mmmnicu magis ꝓuocari wel aliq alios

ud malũ oꝛini · gi⸗ wero loqmur de exhibi⸗

tione opis qñ necitas meũ bit tũe in mi⸗
cos eſfectu dilige ẽ e gnalis et necrie obli⸗

gacoms · vñ d pᷣma ſo. iiij· qᷓ habuerit
ſbam hums mudi a viderit frẽm fuũ ne
xeſſitatẽ patienteʒ a clauſerit viſcera ſua
ab eo quõ caritas dei manet in eo · P· ßm
rnicharibi dẽ.omes ten ẽtur ad nõ Faciẽ⸗
du mmicis malu effecta quãus lieituz
ſit qnq; eis in ferre tpalia grauamĩa nue
in coꝛpe ſiue poſſeſſione oꝛdiata ad aja-

rum eou vel rei publice vtilitatem. boe

tñ non eſt licitũ cuili bʒ facere.ſed tmmõ

ↄceſſuz ẽ illi qͥ ͥ facit ut mimſter legise
nec ſ̊ facẽ dʒ ex linoꝛe vmdicte · h zelo in⸗
ieie amoꝛe vtilitatis pbliee et ſie facié
non fac ut in imicus ſ̃ ut amatoꝛ inſticie.
eptio queri pᷣtvtrã maius ſit meritũ
diligere Amcuz wel mmmici p̃ſertim ca ðe
math· v. Fi diligitis illos qͥ vos diligur

1 mereedẽ habebitis glo.· nullã m eelo

õſtat aut diligé minicos ẽ de ſupad
ditis a dnᷣo in euã gelio·. dñs nõ ſa pad⸗
dit iͦ oa qᷓ ſit pfectõmis maioꝛis. imnraã
cũ ibi ſit maioꝛ pugna et ꝑ ↄnᷣs gloꝛio noꝛ
veroria 4 hoc rndet richar. ſup.iij. di.
xxx:ꝙ advidedũ qͥs hon actuũ ſit magiꝗ
meri tꝛiis reſpiciedůu ẽ ad qᷓtuoꝛ. ſcꝭ ad
Fosʒ q caritas ⁊ ad conatũ wluũtatis ipiꝰ
diligétis et ad ↄueme az ipius obiecli ·
Et ad relaconẽ in ſiné. F. eni vnus actus

alm ex cedit in aliquo iſto n et ſůt pares

in alns tribz ille ꝗᷓ excedit ẽ magis meri⸗

toꝛuis· vñ li duo actus ſut ex equali can

cate et ex equaliwlutatis conatua reſpe
u obieckon eque duemẽétũ ervnus re⸗
tur nobilioꝛi mõ in ultimũ ſinẽ qᷓ; ali?
utpote qvnus releren magis ſimmediate
ꝙ; aliꝰ.· ille qᷓ̃ nobilioꝛi mõ refertur j fmẽ è

magiſ meritoꝛiꝰ · er ſili mõ dici p̃t de qlibʒ

alſiarũ ↄdieonũ alijs manabyparibe. cp
ſvterq; actus diligedi ſeʒ tã amicum qᷓ;
mimi cu ex eodẽ habitu caritatis ꝓ cedit

et ey equali conatu woluntatis ac eque
nobili mõ 5 referatur i finẽ vltimũ tũc ille
eſt: magis meritoꝛuis q̃ ẽ reſpectu amiei
q; amicus õ obiectũ ↄuementius dileo⸗

ma qᷓ; mimicus. Si enã ꝓeedit ex eq uali

conatu voluũtatis tüc mtenſioꝛ ẽ qᷓ; ille qᷓ

eſt Apecku mmiecei: qꝛ; ad diligendũ ini⸗

micum nõ ſie iuuatur diligẽs a natura li
melmacone: nee a paſſie ione ſic muatur a
diligeng am cũ.· Verũtñ qn actus dili⸗
gedi amicu nõ 6 eo mtenſioꝛ tũc ſp act⸗
diligedi in micũ ex maioꝛi conatu ee
tatis ꝓcedit et ẽ magis meritoꝛius
mq; ßm bon au eñibidẽ ſi habitus carita
tis v mus tm abilitat ad diligedu; ami⸗
cum. Habitus aũt alterius ſe extẽdit eẽ
uſe q; ad mimicos tũe abſ. q; dubio multo
magis excellentius ẽ diligé mim ieu qᷓ
amcuz et multo pfectõꝛi Hĩtu imdigem?
ad ̊ ꝙ poſſnm? exire m actũ iſtũ qᷓ; i alte
ru. q ondit aug m enchirið · dicẽs . ma⸗
gnu erga eũ ꝗ tibi ſl mali fecit eſſe bn⸗
ſicuma bemuolu illud wero multo gradi
us imagmſficetiſſem e bomtatis ẽ ut tuũ
qꝙ; diligas mmimicũ. demq; ſi actus illi ex
eade caritate ꝓcedũut ꝛũc ſut equalis me

riti reſpectu pᷣmij eſſentialis.reſpcũ vero

pͤmij accntalis m opmione e ꝓbabilioꝛe
ſymplẽi lo qn ndo ðilectõ imnmi oꝝn viðꝛ eſſe
exeelletioꝛ q; in ea magis exereitatur ꝑ⸗
ſectio caritatis. Ad laudẽ dei

ga xmos; ermoxxiꝰ?.
nota premiẽ. Jiſ. o utcũ q;
de oꝛdin edi iligédi ꝓpxmmu : 172
P. breuiter ꝓlequamur.
e quo pmo qri pᷣt vtrum
quo nõ diligitur deus. pßtime cũ dic aug.
viij · de trmitate· ꝙ caritas nõ eſt n amoꝛ

boni. eũ g Spximus hit bonũ almd a ſumo
bono p̈t aliq caritatis actu diligia q non

diligitur ſumu bonu. q; foꝛte ꝓ tũe actu
de ſümo bono nõ cogitamus. d rndet
richar· ſup · ij . di. xx vñj. q nullo actu ca⸗

ritatis diligitur ꝓximus q nõ diligitur

deus explieite vel implieite.· nullus eni a⸗
tus eli eitur ab habitu nᷣ in vtute ſui pnᷣ
cipalis ſoꝛmalis. obiecti ; ſiẽ ſedᷣa mo⸗
u entia nõ mouẽt nͦ in vᷣtute pmi mouẽtiſ
ſic im ferioꝛa obiecta nõ mouẽt in vtu⸗

te obiecton mon ſoꝛmali primũ aut

et ſoꝛmale obie ctuũ caritatis ẽ deus ſbᷣ ja⸗
noneꝗ eqᷓ ſümu bonü in q ſolo plene wlu

. . —
. 4
.

ꝓximus nͦ in oꝛdme ad deò
rõ.· xin. qui diligit pynnu legẽ impleuit.
die glo. ꝓximus ſme deo diligi nõ y pt. et

ita q ſeẽ ſpuũali diligit ꝓximu qᷣdi in eo
diligit n „ a(dest⸗

de dil ectõne ꝓximi vera inſta ſan⸗ 2
dae et de ſep tuplici affectu amoꝛis er⸗

ali actu Ex caritate diligitur ꝓximus

tas biſicdlari pt · et ideo quicqd wlũtas .
diligit ex caritate diligit in vtute ſunmmn
bom nõ tin mouẽtis p modũu cãe efficiẽtis

hetia p modu fims ⁊ obiecti. explicite q́⸗

dem cu de ipo actu cogitamus. implicite
Wero cũ ex caritate diligẽdo ꝓxnmuũ nõ j

implieite de deo cogitamus ſcʒ cogitãdo

de aliquo hon eſto bon oqp ter qað ad dili⸗
gendu ꝓximũ ex caritate mouemur. cũ
enivwolutas mouetur m illð qð eè ad finẽ
AIpter finẽ tũevno aclu mouetur i vtru⸗
q;.· i xoq; quo cũq; actu caritatis diligitur
vꝓximus illo eodẽ diligitur deus impli⸗

cite vel explieite. n ec pᷣt ex . ri tate dilig
ice ſup illð

coðo queri pᷣt vtru p̈ ee⸗
ptũ · math ·xxn · de dilcone ꝓxnmi datum

ſit Zuemoeter traditũ quo ðᷣꝛ · diliges ꝓxi
mu tuu ſic teißm. p ſertim cũ hᷣm phmax.

ethic. amcablia q ſut ad alteru wmunt

ex ami cablibʒz q ſut ad ſeip̃m· ex quo vi⸗
detur ꝙ; dilectõ miißius ſit dileoms. ꝓxi⸗

mi pnecipiũ pneipin botius ẽ eo ꝙ; ex

pneipio. Ad 8 rñdet tho. ſeda he. q. xxinin.
P Pp peeptũ couenůẽter traditiir αin 20
tã gitur va eo diligẽdi dileõis modus-
racoõ qude diligedi tãgitur in ooꝙ pro⸗

xm us nojatur · ꝓpter ̊ enj ex caritate

mbem us alios dilige qe ſut nobis proxi⸗

—

eterne glorie capacitatẽ· nec reſert vtruz

picatur proxmmus vel frater ut Hẽetur ·i.

Jo. n niij.vel amicus ut hetur leuit: xix· q p

omia h eadẽ affimtas deſignatur · omis
eni hõ cenſetur proximus frater vel ami

eus · mo dus vero dileo ms tagitur eũ ü 8:
ſicut teißm. qð nõ Emtelligẽdu qntuz ad
ſ ꝓ aliqͥs proximũu equalr ſibi diligat · H
ſilr ſibi. et triplr . Primo quidẽ ex pte
ronis dileoms ut ſe ez no diligat aliquis
proximũ Pter ꝓpriã vtilitatẽ vel dal cati⸗
onẽ j ea raeõe ꝙ velit proximo bonũ ſiẽ
ſibipi vult konu ut ſie dileclõ proxnmi
ſitvem.nã cũ ꝗs diligit pꝛoximuz ꝓpter
ꝓPriã vtilitate wel delcãtio nẽ tũc nõ vere

dilgit pꝛoximu h ſeim eſt enĩ de natum

=£☛

☛GD

— –

— S=

lien
dſa
en.
lanz,
müri,
ogrich
lenlieg
tadfn⸗
gn
tae de
ne ho
mißte
gane⸗

nir⸗

1 dun
Frapy
nir
mint
vobi,
ig
us
N
rode
Nenn.
grc⸗
oms
elam
aitt
44
er
eehe.
ligns
an/
Nüle
vrmm
pter
vere
gatun

veri amoꝛis ꝙ homo velit ei bonũ quẽ a⸗

mat et ſice di ligit eũ ſic ſeip̃m · exẽpli gra.

cũ hõ naturalr diligit ſeipßm motus ip̃iꝰ
amoꝛis in duo tedit · Primo in ſeip̃m cui
vult bonu. Scdᷣo in lonũ qð optat ſibiip̃i
et quauis vtrũq; dicatur amare.tn amo
revero diligit ſeip̃ᷣm cui bonũ illð optat
ac illud bonu q̃i ꝑ accñs amare ↄprobat᷑

et abuſiue ſez qyter vſu ꝓpriũ et lic nõve⸗
ro am oꝛe diligit illð h Pe diligit in illo
ſeipm amoꝛe vero· Poꝛro ſicut exterioꝛ a

filiab; vſumarioꝝ mptoꝝaſilii mãmo⸗
na iniqͥ tatis m gũt· qi & tã in ſe qᷓ; in p⸗

ximo tꝑalia ctpalibʒ co:palia ſpũ alibʒ

añnponiit · nec ſe nee proximũuũ amoꝛe uiſto

cetera ſumè pᷣt ̊ mvſu ſuũ ſic⁊ hoĩes s

ñ diligit quia ſüt vtiles ſbi vel delcabiles

mamfeſte pʒ ꝙ eos non amoꝛe vero dili⸗
git ſic ſeipᷣm. h ſicut vmũꝛ ſilia. et ̊ dðᷣꝛ de
pe.di.ij. e ꝓximos dilig mus ſic nos ſi
nõ ꝓpter aliquas vtilitates noſtras non
Pter ſpernenda beneficia non propter
affmitates vel ↄ ſangmtates ꝓptor hoe

tm ſit nr̃e nature pticipes diligamuſ.

ibi· Scðᷣo wero ex pte regle dileoms ſcʒ
ut nõ ↄdeſcendat ꝓxnmo in aliq; malo.
ſolũ m boms·hc⁊ ſue volitati ſatiſfacere
dz ſo lũ m boms· ut ſic dilectõ proxmmi ſit

inſta. Pro quo ſeiẽdũ ꝙ uiſticia ſ de ur e

reqrit ut mioꝛi bono maius ⁊ maioꝛi ma⸗
ximũu pponatur. Tria igitur ſuũt m nobis

gradata bona ſupmũ e aĩa. mediũ ẽ coꝛ⸗
pus · infimũ ẽ terrena ſba. quẽ gradatũ

amoꝛẽ naturalr mſitũ hʒ omis lõ ut mi⸗

nus diligat terrenã bam Ppriũ ooꝛpꝰ

obecati ꝙ huc dileois ordme le puer⸗

tũt ꝓter coꝛpus ↄtẽnẽtes aiĩam. ⁊ coepꝰ

piculis exponẽtes ꝗpter terrenã am.

m quibʒ mam ſfeſte pʒ ꝙ ad ſemetipᷣos in⸗

ſtus oꝛdo dileõms nequaqᷓ;ᷓ eſſe pt· po⸗

tius 04 mt ſemetißos in illð ps · qin dili
git miqtateʒ odit aĩam ſuã· qſquis & m⸗
ſto oꝛdme ſe diligit pꝛoxmmu ſicut ſeibm

diligẽé debz. ut Pmo et pnͤcipalr optet ſibi

n ſpũᷣalia. ſedᷣo coꝛpalia. et tereo tpa⸗
lia. jn hs tñ tribʒ ꝓmdibʒ ſp ſeibm p⸗

ximo ſuo ſponere debz. ut in deo pcepto

datur mtelligi. Diliges pꝛennu niũ ſicut
teißm· Penſent & parẽtes ꝓpmnqui qlir
ſuos ſilios diligat ſic ſeißos quos miu⸗
ſtis bomis ditare feſtinãt s p ſnnomiaʒ

ad pᷣbendas vel religiones ꝓmouẽt. as

diligüt. Terco deniq; ex pte ſinis ut ſceʒ

aliqͥs proximũ dilig at ꝗꝓpter dũ ſic ale⸗
ipm ꝓpter du diligere debz ut ſic dilectõ

proyxnmi ſit ſancta.Pro ò́ ſciẽd ũ ꝙ ills

ſem eſſe ðᷣi qð ad di gloꝛiã oꝛdiatur ſieut

altare ðᷣi ſem eo ꝙ eſt deo dedicatũ ſic de
alijs. Si c amoꝛ ſcus ðꝛ qñ deo ſancteſicat
hoe ẽ qn m ipm ut in ſumů bonů pure re⸗
ſertur.cũ eni deis ſons ẽ oĩm bonon ad

ip̃m diligendũ tan q́; ad ↄue lonũ natu⸗

ralr qlibʒ inelmatur ſic fluuij egrediẽtes

a mari ad mare reuertũtur· quo dã etiaʒ

inſtmetu naturali ↄue bonũ pticlari p̃fer
tur et vnaqueq; ꝑps ad bonu totius naſr
oꝛdmatur ꝛ inclmatur. hin c manus pcuſ
ſio mbʒ exponũtur ut coꝛ et eapit a picul
ↄnétur cuũ ex eis huam coꝛpis vita vpẽ⸗
dat. ſic naturali quodã inſtin ctu qmilibʒ
ſem etip m oꝛdinat in deũ ſic in btitud inis
ſontẽ ſic s in bonũ totius naliter oꝛcſia⸗

tur. pſicitur aũt q̊ caritatis vtute qᷓ dili
git ſ ſcip̃ᷣm ꝓpter dũ. pcipit igitur dous

diligẽ pꝛoxmmu ſic ſeipm · i · ſalutẽ aĩe ſui
pꝛoximi querẽ ac ad deüu illu dirige ncut
ſeipᷣm ad deũ dirige debz ad quẽ natirma⸗

liter melmatur et h amoꝛ ꝓpre dr ſcũg.

Eſt eni amoꝛ naturilis inter ſam ͦne i⸗
ctos cu ſe diligũt eo ꝙ ex eiſoem un tibʒ

Femi ſut· ſ̊ nõ ẽ amoꝛ ſcũs nee ad ſalut

ſuſficiẽs· Eſt ⁊ amoꝛ ciuilis ſic mter illos

2

ᷓ ꝓpter ſe h̊ diligũt q ſut eiuſdeʒ eiuita⸗
eis mm cipes vel ſ eodẽ pnᷣeipe ac eiſdem
legebz gubern aturvel ſi ſut eiuſoẽ nego⸗
cinj o ffien ſtudij mutue ſocietatis ↄuerſa
tioms ⁊ ſic de alijs ex ꝗ bz ↄtrabinir amoꝛ
amicicie.et Hmõi dileones duas pᷣmas

dicoõnes ↄp̃hende pñt. ut ſeʒ ſmt veri et
iuſti amoꝛes . ̊ nõ tereiũ q; nõ ſp oꝛdinã

tur im deu. ¶ Æı maioꝛẽ ant euidẽtiã ſci⸗
en dũ. ꝙ ad pᷣceptũ de dilcõne pꝛoximi
implen duũ affectu ſeptiſeę mi ſe s erga

pꝛoximũ exercere debz Drimus ſt affe
ctus pie ↄpaſſioms m a uerſis qiio ſez

menslalioꝝ mala ſentiat C ſua et ſypuͤ 2
cipalr m ſpualibʒ malis ta pene q;; culte⸗

C

incke ein cip liber tpalibe afflictõnibz
et iacturis. ſc apls · qᷣ de ſe diẽ · ij.coĩ · xi·
quis mmſfirmatura ego nõ in ſirmoꝛ · quis
ſeandaliſatura ego nõ vroꝛ· Hac aũt co⸗

paſſione lacrimatus ẽ ihus·luc· xix· qiun

videns eimtatẽ Hrlin fleuit ſup illa di⸗

cens i »gnouiſſes c. puidit eni jactu⸗

ram tam ajarũ qᷓ; o:pm q; euã rerũ. Pee

mirũ cũ de lege nature · ſi qͥd patiturvnũ
mombra 2patiuntur omia mem bia ut
dic apls † pma coꝛ · xñn Fes⸗ aut affectꝰ

2gratulacois in pro ſpis ſez qs de ali⸗
eno bono letatur · ſiẽ de ſuo hue ſit de pro⸗
ſecIu ſpuali coꝛpali vel tpali uixta illud

r· xij n. gaudere cũ gaudẽtibʒ· et qꝛ ut ði t81
math· xj· bonus hõ de bono theſauro coꝛ⸗
dis ſui proſert bona · ideo o poꝛtunitate ſe

offerete affectũ coꝛdialis »gratulacois

en ondit verbis ſic feeit moyſes nui. xi.

cũ io ſue fer ret egre oldab medab in
wlo ꝓphetarẽt· qͥd mquit emularis pro

me qs mihi tribuet ut omis wlus ꝓp he

tet et det eis ſpum ſuũ deas. de g etiam

pomt exẽplũ aplus.i· coĩ · xin · Fi glatur
mquit vnu membru 2 gaudet ei omia me
bia. Eernen eni muice ememhm m miſti⸗
eo coꝛpe xpi· ut ðꝛ ephel . iin ¶ ereiuſv ero

oſt affectus traquille ſuppoꝛtacoĩs· n. nam .
digialmmũ m hu ana auerſace nõ on⸗

ri ſcandala. tũ ex fragilitate tũ ex igno⸗
rantia tu etia ex malicia q̃ m pnn ſeculo

rognãt.alle igitur »mẽdãdus ẽ & q alion
no ſolu impfectões ſed eua muectones
magn ammotraquillo coꝛde ſufferre no

—.

mi · cu ſ tanti ſit meriti BVrutig · ut m eo

pendeãt omes leges1 phe. mxta lud

galath. vi. Alter alterius onera roꝛtate

er ſie adimplebitis legẽ xpᷣi· et ſit pnci

paliter cũ coꝛge oꝛe ope · hee tria dimit⸗
tit 1 2ndonat. Primo gues minrias exẽ⸗
plo xp̃i pvro crueifixoꝛ bʒ oꝛãtis m cruce.
pater mq;ᷣt d mitte eis q; neſceiũt qd fac

unt. q exemplu apls. mitandũ ꝓponit
ephel. iin. dices · eſtote muice benigm mi
ſericoꝛdes Bas muice ſicẽ deus m xpᷣo

donauit nobis· Hcðo magnas mfamias

ſicaxpᷣa infamatus ẽ dũ dicëtur mſanus
blaſphemus publicanon am eus demo⸗

macus ſeductoꝛ ppli potatoꝛ vinivc· q tn

—

aſfectu idiali euneta temiße et nos rer⸗
metere weuit du in oꝛ one dñica ſbiuxit.
dmitte nobis debꝛc. Tereo mag na rerũ
diſpendia. ſẽ apls ad quo ſdã dic.heb. x.
imapinaʒ bonoꝝ vr̃on cũ gaudio ſuſcepi⸗

ſtis exẽplo xp̃i qweſtibʒ ſpoli atus nuduſ
mn cruce pepen ala⸗ de è affe

