tate coꝛpa coꝝ ſut tumulada

—

e. abolde · Sivers ſepulana emeda eſt
terma pura nondu ad vſu ſepulture depu
tata h deputãda⁊ſiłr tu ba·tũc vtiq; xen

di li eet em .· ſic feeit abraha qu enit ter

v nõ ↄſecratã advſu ſepulture ut ibid?
iſtituẽt ſepuſe. Et addit ſcũs tho. ſa ße
.q. C. q; apud gentiles loca ſepulture de
putata religio ſa reputa bãt᷑ᷣ
pbrõ p inre ſopuleuropeiũ intedit acci⸗
pere peccauit ven dẽs. lʒ abrahã nõ pecca—
mit emẽes. qꝛ nõ intẽdebat emèmſi uem
terra ( s ſ & querit᷑:q; d de ecclijs ubi
diuſa ſut cimiteſavel loca et taxatu eſt ꝓ
quata pecuma qͥs ponatur in tlivel tli lo⸗
co. Ad rñdet hoſt · ꝙ ſnnoia eſt · ex. e· ti.
audmumuſ.et. c. hc. Ptʒ etia ·xiij · q. n. ex
ↄcil.valeſi · e · pcipi ẽdu eſt.et ex cil tn⸗
buriẽſi. c· ecciaſtieo. vbi ſub diᷣ. Nõ hoĩs

eſt terra ĩplemtudo eius. Si terra vẽdis

„ „.— ——— „ +
muaſiõe rei dnice reus tenebeis· gtis ac⸗

cepiſti a deo gtis da ꝓ eo:qᷓre mterdem
ſit omibʒ oĩno xpiams terra moꝛtuis vè⸗
dere debita ſepulturã deneg aẽ. miſi foꝛte
ꝓxĩa amci deſunclipter nomẽ redẽp⸗
tionẽ aĩe deſuncti gts dare aliq d welmt ·
y ibi. Et in diuͤß alijs · e · ibidẽ · Sie etiaʒ ſi

crux ſpẽ alis poꝛtetur vel qcũ; hiia gratia

maledicti aſtus admuẽta. ut dco· eaudi
mmus · ¶ Deinde qri poteſt· vbi ſepeliri
tæbeat q; decædit nulla ſepultura elca. Ad
rñdet lo· an.de ſepult.m.c·aĩaꝝ li. vſ·

ꝙ tlis ſepelini debʒ in ſepulero parẽtũ ſuo
rũ exẽplo priarchaꝝ· ut.xiij · q· ij· c. ebrõ.
vel m eccia ſua prochiali qd mag ſuade⸗
dũu eſt ad ↄuã da ↄũ em pacemaxĩe q-
ia hre ↄſu etudo mmualuit· Q ſi domicilui
Hñns m cinitate qnq; ſe traſfert ad villã
ruralẽ cã recreacois vel exercitaconis ibi

q tecedat nõ elcã ſepultuna de bʒ m ecclia

eleone ſepulture decedẽs cũ viro ſuo ul⸗
timo cuius domiciliu ⁊ honoꝛẽ retinet ẽ tu
mulſãda ut. e. ti-li: vj. is ꝗͥ ¶¶ B h qnt·
vtrũ hij qͥ ane nũ in caſu noaceſſo ſepeli⸗
unt teneat ad reſtõeʒ· Ad ̊ rñdet alex ·

Fa. in. e v ſepulccu ſit lieri diers.

Maäagdamus qꝙ ſi ſta eſſe muene tis pfa⸗
tos ↄpellatis ut oſſa p̃fate mulie's be⸗
neſicia qᷓ occaſõe eius ſepultuè reepiſſe

tiðoſi e⸗

11e
ſen
be⸗

— — ie

——

no ſcũtur memotatis fratribe cũ integria

tate arr et de cetero ſiſia attẽptare

nõp ſumãt · Et 1v& peipit Inno.inꝰ.eę.ti.e.
in na pnᷣtia·¶ Scðÿnsẽncipalr pſequẽs

b elſt de elcoe ſopulture.de qꝗᷓ li · vj.de ſepul.

c. aiaꝝ piculi Drecipitur vmub eleicis
ta ſecularibʒ qᷓ; religioſ mvtute obediẽ⸗
tie ſb intermiacone maledeõis etne ne
in dueãt aliqs ad wuẽdu iuraduũ aut in?
poſita ſide ſeu als ꝓmittẽdũ ut apud eo⸗
rũ eccias eligãt lepultuira â ià elcm nõ

immuter · als elecko tlis ẽ irrita et qii ſie

leckas nee alibi elige. ̊ ommo ſepeliẽdi

ſ; ſepulturã nõ elogiſſent · Cui etia ſtõoè

ſuꝑadditũ eſt in el em.de pemſe.cupiena⸗
tes · ꝙ qͥ co trariũ faeè pᷣ ſupſent alios im⸗
ducedo ad unadu wuẽedu ꝓnnttedũ ue
apud eoſ eli gãt à elcãʒz nõ nnmutet ipᷣo
feõ ſnĩiam excois meurrãt · a qᷓ ſolũ a p̃a

mſi in moꝛtis articulo valeãt abfolm. Ce

additur in deoc.aĩaꝝ.ꝙ religioſvl ele

rici q deõs in ſuis eccis vel eim terijs ſe

pelire p̃ſupſerint tenẽtur ad reſtõem coꝛ⸗
poꝝ ſi petãtur · et etiã oĩm q̃ oecaſione ſe⸗
pultuẽ eo ꝝ ꝓuenerũt quolibʒ ad eo ſoẽ
faciẽdã integralit.et Hͥ mfra.x.dies.quã
mſ fecerint eccie ipᷣe apud qs ſepulti ſuj
erint ⁊ eimtela earũdẽe extũc ſmt tam⸗
din manẽt in terdcã donee fiat reſtõ pᷣdi⸗
conꝝ · S ecus tñ dᷣm ẽ qñ q̃ͥs mo tu o
wueret vel unaret in tli loco elige ſopul
tura.q; m hoſt.tenẽtur q puare. mſi ex

cã noua poſt oꝛta excuſare᷑ ut qꝛ faduſ

eci epᷣus · vel religioſus· wl locus ille qi
diſſipatus ſilia. ſc pʒ ſupius de 2 dieo
mbʒz ſbmntellectisin woto wel iiramto ꝓ⸗
miſſoꝛio · ꝙ ſi us ſacdos vio lẽter rapu
erit coꝛpus illiis qui elegit alibi ſepeliri
Fm oſt. ius qðᷣ in eius moꝛtualo hʒa oſſa
reſtituet. ut deõ.c.cũ liberũ¶ Demdeꝗq;
ri poteſt· vtrũ pr̃es eligẽ pñt ſepulturas

ßilijs ſuis moꝛictibʒ cũ m pr̃na curaꝛ⁊ pote

ſtate nutriãtur· Ad h̊ rñdet bomfac.ᷣa
vijꝰ. de ſepul. li · vj. di eẽs · e· lz prĩ mioꝛeſ
ñlios qͥ nequeũt anteq́; ad anos pubᷣta
tis pu emãt eligẽ ſepultura poſſit ſi ↄſue
mud terre id heat â wluerit ſepelire · hoc

2

thᷣ nõ poteſt vbi ſmõi: fuetudo nẽ ſiæ
li memulscli- Nuams aute ſilmſfannlias
abſq; pr̃is aſſenſu ſibi poſſit eli gẽ ſepul⸗
tura· ꝓ aja tñ ſua p̃ ter illius aſſenſu mſi
pecul in ca ſtrẽſe àqi caſtrẽſe hat aliquid
legare nõ poteſt. ̊ ibi. Demq; pactio pe⸗
cumaria ſuꝑ eleone ſepulture fieĩ nõ pᷣt
ym hoſt ·˖ qꝛ quieqͥd tpale daretur vel p⸗
nnttetur ut this electõ fiẽt ommo repio⸗
bãadu eſß tanq; ſnnoiacuʒ · i. q . ij. q; pio.
¶ Tereiũ pnecipalr ꝓſequẽdũ eſt de poꝛ⸗
none canõica qñ quis elegit alibi ſepelĩ.
de qᷓ p mo qᷓri poteſt. vtrũ m iur ſit aliqᷓ ta
xa determ'ata ꝓ poꝛcõne canõiea ut p eã
ſopiatur omis cõtrouᷣſia · Ad h doõᷣm. q;
de hijs q̊ ſepulturas eli guùt apð frẽs pᷣdi
catosꝛes vel mioꝛes declata eſt eerta taxa
ne materiã heant litigãdi cũ platis in. e.

ſup eathedia. EVerũ.de ſepul. in clem. ubi

ðᷣꝛ. Statumus oꝛdiamus eadẽ ut dcõꝝ
oꝛ dmũ frẽs de obu ẽtombʒ omibʒ tam de
fſimeralibʒ qᷓ; de qubuſeſq; ⁊ quõcũq; re⸗
lictis diſtincte vel mdiſticte ad quoſeſiʒ
certos vel dtermiatos vſus de qbʒ qrta
ſiue canõira poꝛtio darivel exigi nõ ↄſue⸗
nit wl nõ debz de int neenõ de dat s wel qli
tercuq; donatis in moꝛte ſeu moꝛtis art cu
ſo in infirimmtate datis vel donãtis ↄceſſe⸗
rit de ꝗᷓ deeeſſeĩt quõcũq; directe ve indi⸗
recte fratribʒ ip̃is vel alſjs ꝓ eiſdẽ quar
tã ptẽ aũcte ap.taxamus et limtamus
prochialibʒ ſacdotibʒ⁊ ecciaꝝ rectoꝛibʒ
ſeu curatis largiri itegre teneãtur. SZe
rũtamẽ ut ibið ꝓ ſeqͥtur de datis vel lega
tis ante tps infirmtatis in qᷓ legãs dece⸗
dit nõ opoꝛtet dare quartã ſi ſme dolo vel

fraude dantur vel legãtur ante tps illud

Fi tñ cũ doloꝛ ſraude tlia ꝓcurarẽt obli⸗

garẽétur ad quarta curatis dand a ac ſi le

gata fuiſſent in moꝛtis articlo. Doꝛro ul
tra poꝛtionẽ hmõi nõ pnñt prochiales exi⸗
gere · nec frẽs tenẽtur amplius impẽdẽ ·
nec ad ̊ a quoqᷓ; pnt aliqᷓliter ooherceri-

ex quo ſeqͥtur ꝙ cũ ad eoꝝ ecciam fune

ni poꝛtãatur ſi nõ dfraudãtur a bñficijs de

bins ac ſi in eoꝝ eccia ſepelirẽtir ter qᷓ
bnſicia ut ſ̃a pᷣnnſit in eoð:ce· canomca

poꝛtio dat᷑ tunc enã ad quartam dandãa

fros pᷣdeĩ nõ obligtur als enĩ plus tol

lerẽt q; quartã · qð ſp̃ H̊¶q ꝓhibʒ· et de eleos
ſepultuè m eccia aliaꝰmo dũ repoꝛtarẽt
SDeðdo qri poteſt · qlis ſit exhibeda poꝛ⸗
tio canõica de hijs ꝗ́ᷓ in alns eccẽnjs ſibi ſe
pulturã exigũt. Rñdet ad ̊ clemes ſp̃a
j9. e de ſepul · Dco· e· certiſi cariwoluiſti
a nob quõ illa clauſula qᷓ in puilijjs ſolet

appom ſalua inſticia illaꝝ ecciaꝝ a q bz

moꝛtu oꝝ coꝛpa aſſumũtur intelligi debe⸗
ata expom · cũ autẽ ſuꝑ h̊ aruculo diuer⸗
ſa nĩoꝝ anceſſoꝝ manauerint mſtituta
leone mſticiã illa qn q; terciã ut· . tic· iꝛ
qñ q; mediã ꝑtẽ ut · e·ti · e· relatũ · Et vrba
no quartãa ſoꝛe ceſente . Glo · e vrbam nõ

habemus ſ lucij teren. utz. c. cu ſup aliᷣᷣ⸗

Sequit᷑ Los tle pᷣbemus in hac varieta
te rñ ſu. ut ſic btũs Jero · in qͥt · vnaq q; ꝓ⸗
mincia in ſuo ſen ſu abũdat ſm rõnableʒ
ↄſuetudmẽ regiõis illa inſticia circa me⸗

dietatẽ vel tercia aut quartã ꝓ locon di⸗
uerſitatibʒ attẽdatur.ſ̃̊ ibſſ S3 q uid ſi
2ↄſuetudo nõ app areat.Rndet tho · ſpectã
dã eſſe co ſuetud mẽ eccie metropolit ane ·
ꝙ ſi nec illa appareat ſpectãda ẽ ↄſuetu⸗
dovicinaꝝn. qᷓ varia eſt. tunce dic glo · in
decõ. e· certiſcari. q tũc de mioꝛi ſuma erit
mtelligẽdũ· q; in illa omes ↄcoꝛdãt· Di⸗
eit goff· ꝙ tũc q̃rta debet ¶Tereõ qri pᷣt
de bz rebʒ daridebz canõica poꝛtio. Ad ̊
rnᷣdet Ray·cui coꝛ· hoſt. ꝙ nõ tin de ob⸗
laco mbʒ cereis ⁊ alinjs Hmõi q ecclia im qͥ
ſopelitur recipit m die funcĩis.h etia de a⸗
lnjs q defun ctus illi ecelie ꝓ anmima ſna re
liqit · Addit guilh· ̊ intellig ẽedũ eſſe de
Hns q relimquuũtur o ccaſiõe eccievel loci
ſecus autẽ ſi ituitu pſone qᷓ;ᷓnis eccha⸗
ſtiee. dũmõ tñ in fraude nõ fiat · Et h intel
ligit᷑ tam de mo blibʒ q; immoblibʒ · Exci

pitur tn oꝛnamẽta eccie quedã alia qᷓ

ponũ tur ex de teſta · vbi dꝛ. e · de Hijs q in
oꝛnamẽtis vel ꝓ eis ſeu fabca lumĩaribzʒ
anmuůſario · ſeptio · triceſnno ſiue alijſ ad
petuũ vᷣmũ cultũ legatur eccijs xel reli
quis pnjs locis canomca poꝛtio dũmõ in
fraude nõ fiat ut ea ep̃s. Glo.h ẽ ↄſuetu⸗
do. ſiue prochialis eccia dobeat dfrauda⸗
ri deduci nõ debʒz · Glo · PH dem eſt ꝓpter re⸗
uerẽtiã diumi cultus · multa en pter re

ligionẽ 2mitti ſolẽt. nã ſãma eſt ato j

religionẽ faeit · Sz obicitur illud extra de
ſepulin. c. in nĩa pntia· vbi ſbmfert᷑.pro
chialis eccia de oblacoibʒ ltims aalijs qᷓ
deſun clus ꝓ aĩa ſua in vltia diſpo licoe re
liqͥt pᷣterqᷓ; d equis a armis recipiat q̃r⸗
ta ptẽ · Ad h̊ rn det glo · ibidẽ. ÿ hoc indu
cluũ ſuit in fauoꝛẽ terre ſce· ic de hijs q re
lImquũtur in oꝛn amẽtis eccie ſiue ad cul
tũ vᷣinũ michil deducit · Erat eni ißis ho⸗
ſpitalarijs ̊ ſpecialr indultũ in ſbſidinʒ
teorre ſeẽ utʒ in textu dei · c. Et nõ gnalit.
ꝙ poꝛtio canõica debetur illi ecclie vbi co⸗
ſuenit accipe ſacramẽta · ut de ſepul. c. i·
uarto qri potelt · m deſun ctus eccle⸗
ſie ſue reli qt. x. et altei eeclie in qᷓ elegit ſe
peliri cetũvtrũ eccia ſua poteſt agè ad ca
nõi cã poꝛ coʒ · Ad ̊ rndet Aay.ꝙ ſilega
mit q̊ mõ ꝙ ecclia ſua eſſet illis ↄtetaꝛ ſa⸗
cerdos ſciẽsꝰ di cõ eʒ ſuſcepit leg atũ vi⸗

detur renũciaſſe iuri ſuo nee debz vl tra pe

terè poitionẽ· Sivero defunctus abſolu⸗

te reli quit ⁊ ſacdos abſolute recepit · pp

terit lom nus de ceteis poꝛtionẽ ſibixen
dicare ˖ vel ſaltẽ aget ad ſupp lemẽtũ ↄpu⸗
tatis illis. x· utz plane extra de teſta · e · of
fieij.et m glo · Að ſi ſepulturaʒ elegit in
eccleſia Pa michililli legas aalijs ecẽijſ
multa. tunc ab alijs eccijs mechil petẽ ßt ·

Sʒz ſi eſt ſuetudo ꝙ eligẽtes in eccleſa

a ſepulturã ſp aliqᷣd relmquat · po teſt
tuũc eccia repetẽ ab heredibʒ no iut actõiſ
nec diſferẽdo ꝓpter h̊ ſepultura h implo
rdo officiũ ſuꝑioꝛis· extra de ſmmo· ad a⸗
petẽ poteſt ſ ſolis funeralibʒ debz eſſe co⸗
teta. qꝛ tenetur e eũ ſepelié. extra
de ſmo. nõ ſatis ¶ Qiũto deniq; qript.
ſ qs ſepulturaʒ eligèt apud religioſos

4 poſt lla religionẽ mtrat et dcedit · u⸗

trũ locus illius religionis tenebit᷑ ecclie
illius ad canomcã poꝛtionẽ · Ad ̊ dm.
p diſtin ctõeʒ · q; à tlis in trat in infirmita
te in ꝗᷓ moꝛit· et tũc tenetur ad illã poꝛcõ
nem. utz plane · e . ti · e · de Hijs · Di Nero tia
ſit in ſamtate vel etiã in mfirmtate de ꝗ

. ☛ . 7 — .
tñ nõ moꝛit tũc à accipitur in ↄfrem ali

. . . — „ „
cuius loci religioſi nõ oblatis boms ſuis

ß/ ſibiii retẽtis ibi ſepultur eligit · non

poſtolicã. Fi tn nõ eſt ↄſuetudo tũe nichil

*

nſa⸗
uiv
h⸗

VN

— = — —

ä⸗

—
—

Syroviſ

liberatur ̃m gof.a canomeãa poꝛcoe. Rcut

nee eximitur ab epᷣali iut᷑dictione euã ſi

jpᷣi religioſi ſmt exẽpti · extra de Puilijs·
curplãtaé. de nFratribʒ. e ut pmilia. dẽ
Poſt. Siwero recipitur m ↄfrm reh gndo
bona ſua omia ena v ſufrucluʒ 1 mo bilia.
tũc nõ tenetur ad canomicã poꝛtionẽ ee⸗
cleſie prochiali etã ſi tẽ poꝛe nomeiatus
moꝛiatur. qꝛ lʒ exire potueit tñ nõ eximt
in religiõe deceſſit· et ̊ ſufficit ad qᷓrte
retẽtionẽ. extra · e · ti · de Hijs ¶ Quartuz
deniq; pneipalr ꝓſeqñdũu eſt de exequiji
defuncłoꝝ: de quo qri poteſt· vtrũ ſnmmõia
ↄmttatur aliq̃d reeipiendo p exequijs
mortuoꝝ vel ex eo ꝙ qs interſit exequijſ

wl extreme vnctõm. Ad Hrydet gof. et

ſt. ꝙ hmõdi mehil &bʒ exigi.pie tñ
co ſuetudin es debet obßuari. Es extra de
ſmo:ciad niam.ſubdit Diſiriele wbis
mãdamus q́ten us ꝓ miſteio ececiaſtieo
exercẽdo nullatenus pecumã exigas. et
c cũ in eccie. pec tñ ſane ſunt intelligẽ⸗
da de tli qu fuit ex officio ſuo obligatus
ad eas faciẽdas· qᷓvero nõ eſt obſigatꝰ
ad hmõi lo care pᷣt oꝑas ſuas mõ ſcʒ qui
p̃ſxus ẽ in p eedetibz. Et in ſilibz ide c in⸗
diciũ ut dũ quis vigilat ſup dſuncto vel
dicat pſalteia vel miſas. · ſtatuta qᷓ fi⸗
unt ad faciẽdu aliq̃d ad qð nõ obligat

cũ appo ſicoe cert taxuſ. Exẽpli gia. qm

tm leg aueit occie hebit eruee argẽteas à

ꝓceſſionẽ iſilia. diſtatutũ illud facuũt
pvba affimatia nõ eſt ſmõia.ſecus ſi p

vᷣba negatia· q; tũe tollit officiũ pietati

ſeilicet ꝙ ꝓceſſio non fiat gratis:vel ꝓ
nnori precio q& nõ licet d laudæ.
E e ſimoma p ingreſſum religioms
quõ videlicet licitũ ſit ab in grediẽtib-
On fur. fa: exo ·xx. Cũ heatur
ex ⁊ cilio to letano.xj.q; quc⸗
qnid inuiſiblis gre ↄſolacoe
trib unitur nunq; qſtibʒ will qui⸗

buſeũq; p̃mijs wnũdari pemtus debʒ. ut

i:· q · i · qui eqͥd .meĩto qrit gratianus ĩ pᷣ.
exigedavel exacla pſoluẽda.cũ vtrũq;
licitũ vtriuſq; teſtamti ſerie ↄpꝛobatur-
Legii ennm · i. R eguʒ· ꝙ ãna detulit ſe cũ

aliquid exigia quõ nõ ¶ Ser. xvinjꝰ.

—

cepta aß pe

ſamuelẽ poſtq; ab lactatus fuemt ĩtribz
vitulis tribʒ modijs farmea amplvꝛa
vmi ad domũ dnim ſylo. In aclibʒ q; a⸗

poſtoloꝝ legit᷑: ꝙ multitudims eredẽtiũ

eãt eoꝛ vnũa aĩa vna nec aliqͥd eoꝝ qᷓ poſ
ſidebãt quiſq; ꝓpriũ ẽedi cebat ſ̊ erat illiſ
omia auia.ſmglivendebãt p̃dia ſuaꝛ po⸗
nebãt pᷣeia eoꝝ ante pedes aploꝝ.quo⸗

rũ vnus anamaſ.ſdu ptẽ libi rebuaet cũ

vxoꝛe ſua ſaphira ſma maledictõis ac⸗
ges apli cecidit moꝛtuꝰ. Hĩe
liqͥdo apparet. ꝙ mereſſuri moſteriũ ſua
debet o fferre reckoꝛ ibʒ. nec alĩ ſũt recipi⸗
endi miſi ſua obtulerint · Ad ̊ ibide rñ det

ꝙ aliud ẽ ſua ſpote offerre.aliud exacta

pſoluere. Anna mi ſamuelis nõ exacta
neq; penta ſ̊ ſpote munera ſatdo tibʒ ob
tulit · Gredẽtes ſua ſpõte offerebãt aphis
ut in digẽtiũ necitatibʒ depuirẽt qᷓ mſtate
pſecueoe in fideliũ eis poſſidẽ nõ libebat.
Anaman q; nõ deo danatus ẽ q; ſua nol

let offerre· h q; ſpui ſeõ mẽutus p̃cia eo⸗

rũ qᷓ aplis obtulemt ex ꝑte fraudabat.
Nõ æg hijs auctatibʒ pmittitur rectoꝛibʒ
ab mgreſſuris aliqd exigẽ h ſpote obla⸗
ta ſuſcipe:q; illud danabłe ẽ wero mi⸗

nime. F ibi. Verũtñ ad amo uẽdas ſcru⸗

puloſitates quoꝛũdã ſnnpliciũ materiaʒ

hãc ꝓſundius aſſumẽdo ⁊ eã clarioꝛibʒ

declaracõibʒ ꝓſeqndo ſaluo ſamoꝛi indi
cio diei pt ꝑ diſtin Mdem · ꝙ m Pen. bo⸗
yæc · duplex ẽ religio/ſ.oꝛdis appio bat et
ↄfratermie ſclariſ· Si g loquimur de reli⸗
gione nõ quidẽ oꝛdims appꝛobati ↄfra⸗
terme ſclaris·qᷓ gnᷣaliter ſupto wcabulo
religio diei p̃t · tue dicut Ray. et Jo·ĩ ſũ⸗
ma ↄfeß . ꝙ ſiue in ſtatutis ſiue m oꝛdma
nomibʒ alicuius eofraterme ita dem ẽ ꝙ
ſeʒ bis vel ſemel in ãno ↄuemãt frẽs oẽs
ſimul ad tract adũ de ſalute aĩaꝝ:ad au
diẽdu vbũ dei. ad celebrã dũ miſſas oꝛa⸗
coes ꝓ viuiſa deſuncliſ. ⁊ ponũt certã q;
titatẽ ſmglis ams ex qᷓ ref ciãt piu dea
tur paup es. ̊ eſt bonũ dũmõ ſit ex in tẽ᷑⸗
tione muda pure in deo fixa. Abſit enj
ut ea ꝗ ter bonũ ac lietũ facimus àâ ha

bemus ſi qͥd ꝑ hoc pᷣter nram w lũ tatẽ eui

qᷓ; mali accideit nobis imputet ut dexx⸗
ijj·q- v.c. de occidẽdiſ. Si vẽoↄfratnitateſ

ita ſmt ↄſtitute qp nullus recipiatur niſi
ꝓmttat ſe daturuũ ſm glis ams · x · t e ſi
hat ꝓp ter honeſtã cãm utpote ꝓ alendiſ
paupꝑ ibʒ· redimẽdis captis a hilibʒ nõ eſt
ſmoia nec ſũt repio bãde· vñ ðꝛ.xlij. diſ.
.c. Si qs deſpicit eos qᷣ fidelr agapes id
Sa paupibz exhibet et pter honoꝛẽ
dni ↄuocãt frẽs ⁊ nolueit coicare humſ⸗
emo diw cacoibʒ puipedes qð gerit ana
thema ſit · Sivero lo qumur de religione

oꝛdĩs aꝓpꝛobati · tũc dðᷣm·ꝙ ĩ acceptatio-

ne ad oꝛdinẽ duo ſut inſpiciẽda. Primũ
eſt ipᷣa collaco ⁊ 2 mumcatio ſacre religio

ms cũ aſſumit᷑ ad ꝓbãvel ad ꝓfeſſionẽ⁊

ſic ꝓ eo nullo mõ dãdũu eſt aliqdð munuſ
tpale.q; ſpũale ẽ qdð dat᷑ h pure debz g⸗
tis dari ſolũ Hndo reſpectũ ad honoꝛem

dei et ꝓfectũ cõuẽtus · Et ideo opoꝛtet q;

in ſernidau nõ ſicka ad du affeckõne re⸗

cipiat pſonas idoneas religiõi. idone⸗

as, dico regiihi nõ regè. Que itoneitas

pñneipalr coſiſtit in exẽplari ⁊ pacifica cũ

ꝓxĩo ↄuᷣſacõe in wollutaria et pmpta ſu⸗
pioꝛis ſbiecrõne . ne p eius mſo letias ri
goꝛ oꝛdims tepeſcat · Inſirmitates autẽ

alterius onera poꝛtate · In h̊ autẽ caũ po

tiſſme peccãt mõſteia qᷓ dtata certis ꝓ
uẽtibʒ ſuindata ↄſiſtũt in certis pſoms i⸗

ta ꝙvna pſona moꝛtua alia loco eius ſbᷣ

dat᷑ ·ß in recepeõe m duiſiõe ꝓ feſſione

poꝛale ꝓ collacoe ſpualu munus exigi⸗

tur. (Hic qri po teſt. an coſuetudo taxe
quatu:ſ· ingrediẽs daẽ dat ſeu ipᷣa taxa
ho p ↄſuetudimẽ introducta repꝛo betur

Et vtrũ dado qð ↄſuetũ eſt ſnnõia ↄmit⸗

tatur. Ad roder loen oyc. exta v ſi⸗
mo. e · m tm. ꝑ diſtin cõem dicẽs ꝙ ſi qᷓ⸗

riturvtrũ dado qð ↄſuetũ eſt ſmmõia ↄnmnt

tatur · Dicẽdũ. ꝙ; ſi datur ex ↄuẽtione wvel

ↄpulſiõ e tũc eſt ſmõiacũ.qꝙ ſi pactũ in⸗
terponatur de tli ↄ ſuetudine obßuãda ſy⸗

momacũ eſt · ut pʒ · e.ti · e· Jemẽs ad noſ

f· p̃ r ꝗv oſuit ꝙ abbas afrẽs ſei.· R· no

lu erũt eũ in monachü recipe aͤuſ;· xxx.
ſolidos dare ↄ uemt· ↄuẽtone aute feã

coꝛ pales i dfectus natumles pie ſupp oꝛ⸗
tade ſunt.ut impleatur illud apłi·Alter

ro getur · i q bʒ ut vulgo ð: pams gratif

—

ſeqnti die monaſticũ habitũ m du eft eũ.
et ij dẽ mõchi · xxx · ſo lidos· abbas · x· et fa
mli. xij. ꝓ paſtu aſſerẽtes h̊ oſſe de ↄſue
eudme mõſterij poſtularũt.etꝗ. Mada⸗
mus q;te nus ſi ita eſſe mueneĩs abbatẽ
et mochos ad reſtituẽdaʒ pecumã pᷣfa to

Fta in digne acceptã ↄpellas· et abbatẽ

et maĩoꝛes pſonas mõſternj ꝓ tãte pᷣm⸗
tatis exceſſu ab officij execucoe ſuſpẽdẽs
pᷣeipias pᷣdeõ F. ut in alio mõſterio in ha
bitu monaſtico dño ſuadeat deſuié. ̊ ibi.
Vnde vrbanus ſpᷣ̃a m extrauag ãti qᷓ in⸗

cipit. Ne in vmea dñi ſup Hmoi terriebilẽ

ſniam ſulmĩaueĩit.Nã ibi p eipit omibʒ p⸗
latis ⁊ rectoꝛibʒ caplis et ↄuẽubʒ quoꝛ ũ⸗
cũq; locoꝝreligioſoꝝ vel ecciaſticoꝝ ne
a pſoms mg redi wlẽti bz recipi apð e⸗
os paſtus pradia pecum as iocaliavel a⸗

lia ad quẽcũq; vſu deputata vel depu tan

da direcke vel mairẽe exigẽ pᷣ ſumãt · ꝙ, ſi
ſecus egerint ſi ſũt pſone ſmgłares tunce

tã dãates qᷓ; recipiẽtes excpicat a ſede a⸗
poſtolica dũtaxat abſoluẽd os · Sivero
ſut capla ſeu ↄ utus· tũc eos ſuſpẽd it a
ſumo pontifice dũtaxat releuãdos · h̊ ibi.

Aõ ſi Stis quidẽ tlis ingred iẽs recipit

poſtea ad tlem ↄſuetudinẽ obhuãdã cõ
pellic. tue ſilr ẽ ſmmõia:ut. e·ti · c· Jaco bzʒ
Si wro ceſſante omi ↄuẽtone ⁊ ↄpulſio⸗
ne Ftis datur qð eſt ↄſuetũ.tũc nõ ↄmit⸗
titur ſmõia ò ad ecciã militatẽ · q; us H
ſit ſmo niacũ q́ ad deũ · i· pcẽma hoc ex af
fectu malo. ut ẽ exp̃ᷣſſum . e · ti · · in mãda

to. vbi ſubdit᷑ q; ad rehgnationẽ ſpu ali

um et tpaliũ nõ extẽdit mãdatu qᷓ̃ nullo

pacto ſ̊ affcũ animi p̃ eedẽte vtcũ q; talis
ter acquirũtur · in q́ caũ delinqu ẽtibʒ ſu i

cit ꝑ ſolaʒ penitetia ſuo ſatiſfacẽ creato⸗
ri. Glo. ſolus affcũs anim nõ fac aliquẽ
ſmo macuũ lz alias peccet; Diwro dat in⸗
cẽtione ſmcera nõ peccat ¶ cðm pci⸗
yaliter inſpiciẽdũ m accep tacone ad oꝛ⸗
dinẽ eſt ipſa ꝓniſio coꝛpalis necitats ꝗᷓ

tbetur illi qᷓ recipit᷑ ad ſtatũ religiõis · et

tũc qri poteſt. vtrũ ſpũalibʒ gtis oblatis
ppt recipiẽtes aliq̃d exigẽ in ſoſidiũ coꝛ
poꝛ alis ſuſtẽtacoms illius q recipit᷑: cum
mõſteriũ nõ ſit fund atũ m certo noꝑſo
nanꝝ cũ ſuffiaéti ꝓniſione red dituu·nee

l
7 WRW

eſt ibi taxa eo ꝑ ↄſu etudmẽ mtroducta.
Ad ̊ rnᷣdet ſpen· boyc. extra de ſmo.iĩ.e.
qm ſmõ iaca: ꝙ ſi tlis recepeo fit ſub pa⸗

o ↄdicõne vel mõ tũc nõ eſt licitũ:quia

omis pactõ couẽtio in ſpualibʒ ceſſare
debz · ut · i· q. i · c · q;pio · ij fi· extm de pae · c.
ulti: et in glo· e· ti. e· tiia noſ.glo.ijj.vbi din

eit ꝙ ꝑ illud caplin apparet ꝙ nõ licet ſbᷣ

lla ſfoꝛma recipe quẽpiaʒ · reciprmus te
m frẽm ſi detulels tecũ vn vmas qꝛ tune
ſpuͤalia nõ offerũtur libẽ. Siwero tlis re⸗

cepeo fit ſub ꝓmiſiõe ſeu mtim aco ne ſmo
pacto ↄdicoevel mõ · te ſi mõſteriũ abũ
dat etã ꝓ tli receptovel reeipiedo ide eſt

cũ caſu pᷣ cedẽti in ſoꝛo ↄſciẽtie. Dic ennn
guil. ꝙ ſi recipiẽtes faciũt expᷣſſionẽ de
dado trecipiẽdus tacet ⁊ recipit᷑ nõ pote
rit ibide pmanere.q; ꝗᷓ tacet ↄ ſontiẽ vidi
vñ Habedus ẽ ꝓ ↄſentiẽte in ſoꝛo pemtẽ⸗

tiali · Pec in iſto eaſu recipiẽtes qꝛ tpali

bus abundat ad tꝑpalia reſpectu Hre de⸗
let. Ceruͤt i abudat mõſteriũ in gredio
tes tñ ſi habuermt ſalte ꝓ ſuſtẽtacõe vi
ctus ſui monaſteĩo ꝓuidẽè debẽt ne co gã

tur nutriri paupũ elmoſmis pſti ſi mo⸗

naſteriũ boms iã abundãter aggrega⸗
tis nõ abutat᷑: ſ.ſuꝑpfſlue dilapidãdo wei
auare ↄ uãdo· Vñ argumẽtu Habemus
i. q · ij. c·clicos: vbi ſdit᷑. Aui boms pa
rentũ opibʒ ſuſtetari pnñt ſi qd pauperũ
eſt accip it ſaerilegiũ ꝓfecto ↄnnttũt⸗

et p abuſionẽ taliũ iidiciũ ſibi mãducãt
et bibüt. et tribʒ· e. ſeqñtibʒ . Q uicquid e⸗
nim ſupfuu eſt tã eccie q; reli giom pau
perũ eſt. Auõ auteʒ mõſteriũ fſuccedit in
teſtamto ab mteſſlato ac alia plura de i⸗
ſta matelavide ſupius m.vj.pᷣmõe. iiij ·
pᷣ̃cepti. Sivero mõſteriũ eſt adeo tenue et
pauptate dep̃ſſum ꝙ redditus nõ ſuffi⸗

cerẽt· tunc reſpondere pñt.tẽpoꝛalia no⸗

bis non ſuſfieiunt libenter te reeipiemus
ad ſpualia h̊ ad tpalia nõ poſſumus mſi
plures Haberemus poſſeſſiões · et tũe re
cipiëdus offerat ſe ſua:hoc em licitũ eſt

dumõ aſſit debite circuſtãtie · ut oỹ de ſy
mo.c.tua noſ. pᷣm Ray· ⁊ archið ¶ Dꝛo

q ſeiẽdũ ꝙ ut hetur de ſtatu mõ. et regu.

c.piculoſo·li· vj bomfacius. vinꝰ. bidẽ
aſtõe in wetuũ irrefrag ablr valitura pᷣ⸗

. . R — f . 2
W
. D 4
„ . . * . 8 .
7

eepit omes mom'ales euiuſeũq; religiõif
vel oꝛdims in qubuſlibet mudi ꝑtibʒ ex⸗
iſtẽtes ſb ꝓperua in ſuis moſternjs debere

de cetero pmanè clauſura:ita ꝙ nulli ea⸗

rũ religiom tacite vel expᷣſſe ꝓfeſſe ſit vel
valeat eſſe quacũq; rõne vel ca mõſteĩa
ipa demceps egrediẽdi facultas c. que
ibidẽ ꝓſeqmt᷑· Et poſtea ſbmſert · Hane
ut hoc ſalutare ſtatutũ ↄmo dius valeat
obpuari diſtricteus m Hibemus ne ĩmo⸗
naſterijs oꝛdmũ nõ mẽdicãtiu aliq dece⸗
tero recipiãtur in ſoꝛoꝛes mſi qt poterũt
de poumõſteĩoꝝ boms ſiue ꝓuẽnbʒ abſ
q; penur a ſuſtẽtari :h ſecus actũ fueſt ir
ritũ decernẽteſ. H̊ ibi. Ex quibʒ vᷣbis ᷣmo
coclu dit᷑: ꝙ parẽtes ſi facultas ſuppetit
ale tenẽtur ſiliã mg red iètẽ tle mõſteriũ
qð nõ hʒ redditus ſufficiẽtes ad recipiẽ
du ples pſonas ac ↄmode ſme penuria ꝓ
uidedũ ſb intermiacone maledcois etne
Hi enĩ m ſeculo tenẽtur eã alè ⁊ etia dota
re poſtqᷓ; nubit q;tomagis dũ nubit etno
ſponſo. Alio qi viðᷣi h ex maſfectone et
vĩdcã qdᷣammõ ꝓ eede·nõ fauẽs ſilie do⸗
mno ſeruiẽti qð illi fauẽt mũdo in herẽti;
Argumentum expᷣſſum habemus · xvj ·
q.vj·c·de lapſis ſaẽdotibʒ qͥ trudũtur im
ali quã religionẽ ad faciẽdu pniam. qn
bona piter tradi debẽt ut ißi ex rebz eoꝝ
Ib ſidi hant qͥ de coꝛrectoe eoꝝ ſollicitu
dmẽ gerũt.ne locis in quibʒ dat fſuermt

ſmt onerokß · vide lõ gu peeſſuz Heso di⸗

co. ꝙ omia bona ad filias dtuoluta ante
ꝓfeſhonẽ tenetur parẽtesvel tuties aſ
hre mõſterio ſme omm dimnuroe mſi
filie ſecus diſpoſuerint cũ boms illis.ali⸗
oqu ſacrilegiũ ↄnmittũt ⁊ malediclõeʒ
eterne danacoms mncurrũt. Terco dieo;
ꝙ tenẽtur ſuceedẽ ab mteſtato ac ſi m ſe
culo remãſiſſent ſme dmninucõe · Pec poſ
ſut tra hoc ſtatuta condi q̃ ſit alicaius
momẽti· q; no ſeit᷑ eſſe ↄtra ius nature et
eotra ins Zinuʒ .· Að ſi in ſeculo man ctes
egerit furtũ rapinaa ſacrilegiũ comit⸗

tũut Quarto diceo ꝙ nõ pt exhꝛed are ili
gionẽ mtraãtes nee defraudaè ſua legitia

poꝛcone etiaʒ ſi m ſeculo poſiti meruiſſent

exheredationẽ· hee patent gů · in hmõe · vj ·
.zinj · pcepti · Nüc autẽ q; parẽtes ⁊ amiei

”MMU nale
carnales multifarte fraudes meditatur ælegerit vitam et mtrauerit monaſterãä· ytet
ↄtia dom nu et hiios eius ꝓ poſſe ſta liberis non extantibz monaſterio quoed legtt
hentes omia m religione poſitis adicien mgreditur res eins co petere mbemꝰ. S , ſcſee
te q; ſeculo deditis q; car nales carnali ſi pſona liberos Hñs anteqᷓ; de re bz ſſis EEsfe
a ſapuit et diligũt. Ideo pmo dico ꝙ ad mter eos diſponat monaſterm mtret li 686809
lomõoi mõſteriu pſonas recipiẽtes obla ceat. glõ auctoꝛitate hinus legis q;muuis ſoſt.
nis pus liberaliter ſpualibꝰ ex eo ꝙ poſ⸗ non ſit domina et poſtea mt eos diunide- 1
ſeſſio nes nõ ſufficiant ꝓ recipiẽdis liei re legittima nulli dimnuta- Et quod eis Pci
te poſſunt exigere ab ea vł eius pentibz non dederit monaſterio competet. F ed ſi nced⸗
que petit ibide deo hmire ſubſidui bonoꝛu oëſu bſtantiam mter ſilios diunidere vo diſpe
tpalm nõ tanq́; pᷣcipaliter mtentũ nec luerit ſua pſona filjs ↄnumerata ptem —
quaſi pᷣein religionis ſ ut habeat mõſte ſibi retineat qm onaſterio ↄpetere debeat
riũ vñ poſſit ? modoe ꝓuidere pſone p deẽ Sed ſi poſt ingreſſum moꝛatur anteqᷓ;
m omibus neceſſarij 8. Et loc ſentit tho. inter eos dimdat filij legittima peipiaãatr
miiijij. di. xxv. maxime tn m iſtis reqrit reliqua ſubſtantia monaſterio peten te Vl
recta intẽtio ꝙ;· ſ. talit recipientes mchil ſoc ibi. Tercõ di eo ꝙ ſicut non licet pen
requirat m rebʒz dandis mh ꝓ fectũ ſpua tibʒ filios ſuos ad vita ſolitaria tra ſeun Anw
lem aug mentandi dimnũ cultum in illo tes de monaſteĩo abſtrahere ut. e. q. C. ul 6.
monaſterio nam tẽpoꝛ alia ſũt quah que timo · ſic non lieet pntibuſ liberos vl libe
dam ammicula quibʒ muamur ad tẽdẽ⸗ ris pntes ab hereditate ſua repellẽ mo⸗ o
dum in beatitudmẽ mq; tu p ea vita coꝛ⸗ nachos factos · qᷓ;us etia dum laici fue D .
palis ſuſtétata nobis oꝛgam ce deßuiüt rũt in gra titud mis cauſam mederint pt M
ad actus /vtutu· Et ideo de ſechus tepali⸗ quam exheredari wotuerũt vt patz ibide. .
um ducit ad mmã ſollieitudmẽ vł' exceſ SCpnbl Ex quibz omibz eludo ꝙ mſpeeta eli
ſiuu laboꝛem quibʒ ſpirituſ obruitur et a ꝓchdoloꝛ malicia tẽpis Hiuꝰ mn paren ſaan
ſpiritualui ꝓfectu prepeditur. Intãtum tes et amici magis applaudetes in ſe elo He
igitur dũtaxat querat tẽpalia mq;tum reman entibʒ qᷓ́; amoꝛe cæleſtin religiõz *R
ſp irituali ꝓ feccui deßmre poſſunt dieen⸗ mi gre dientibʒ ſuis vᷣſu eijs et fraudulen ad
ers cii ſapiete Giuinas T pauptatesine eijs multipharie mliiſq; mo dis achitare f ſ
dederis nuichi h tatuũ tribue victui meo ne conãtur vt ipſa mon aſteria ſe ſdijs co 4
ceſſaria. Alioquin ſi talia ſierẽt m fraude grius, et poꝛ cõ ne ſibi bita defraudetur dd
auaricie ſub pᷣtextu pauptatis ſimoma⸗ qðq; da mnabilius eſt o mumtates pli
cam labẽ non effugerẽt ut · e · t· c. qm ſimo me ſtatuta mmiꝗᷓ ne · ſ· religioſi ſucce dant uc
mea labe s adeo pleraſq; mo males mſicit ab inteſtato et hinnlia ↄtra t᷑ligio ſon in p eng⸗
ut vix aliqᷓs ſine pᷣcio recipiãt m ſoꝛoꝛes indieiũ legis tã nature q; Humane de en
ptextu paupꝑtatis mtutuir hmõi viceium non werentur · ita ꝙ mõſteria nee agere Kn
palliare.ne id decetero fiat pemtus in hi poſſunt ↄtra ꝑntes ꝓ almentis filie nee eccat
lemilis. Et. tho. addit vbi ſu; ꝙ ſ ſine ⸗ etiam parentibʒ moꝛtuis agere pnt ad ꝑ nene⸗
uamine pnt pſon am accipe tuùc ſimoma tem hereditatis ſue. ſdeo dico ſaluo ſem neea
cum eſt aliquid ab ea exigere. Hcðo di⸗ pꝑ ſamoꝛum iundico ꝙ ipſa mõaſteria ſi guſg
cro ꝙ; exquo monaſterm ingreſſa ſe er ſu non ſufficiuũt ꝓ recipiẽdis ad ꝓmndeduʒ An
aomma dedicat deo ido omia bona eius de omnibʒ reqſitis ab ſq; penuria a abſq; nen
intelligutur ce collata mõſterio ut. C· de mmia ſollicitudme et laboꝛe quibus ſps damp
eoßp · et ele. aut. Ingr eſſi. et. xx · ꝗ· inj . vbi di obruitur et diuin us cultus prepedit po ſ lunn
citur· e. q; ing redientibz monaſterii ↄuᷣ⸗ ſut li cite in recipiẽdo pſonam habere pi un
tendi gratia vlterius nulla ſit lieentia te ter mtẽco nom recipiedi tẽpalia. tãaqᷓ; ſõ ti
ſtandi-ſed ut res eon eiuſtem monaſte ſidiũ neceſſarui ꝓ ſpirituali ꝓfectu · Et
rij Rnt aperta legis diſfimtione deeretu loc ſentit vlricus qii addit ꝙ ſpũaliba nen
eſt. Et . R qua mulier à vir monaſticaz Fiis oblatis etia exprimé pñt et paciſe

de aſiqua certa ſuma topalii non ſolum

ꝓ tẽpe pnti h etiam ꝓ futuro vtpote de
legitima poꝛcone poſt obitum pntum ut
ſic ſeculariũ heredũ fraudulẽte cupidita
tes retũdantur et Hhmõi mõſteria ſuᷣſidi

is opoꝛtums nõ fraudetur. atis 2 cꝛdãt
Loſt. go F. Nay· giul. et tho ·. Ad laude dei⸗
eſimoma m iure patronatus in

pdicacõmbo. Et vtru pecuma ſimõi⸗
ace data reſtitui debeat et cui. Ac de

diſpenſacõe ſimome ¶ vermo· xixꝰ
nfur. fa. Exo·xx · Vt cũ p⸗
pheta pſequamur mmmi cos
noſtros ⁊ ↄpᷣhẽdamus eos

nec reuùtamur donece deficiant
vulpeculas has peſſmas ſimõie deteſta

bilis pſcrute mur vſq; in finem. Er mqui
ramus.vtru ſaltem licitũ ſit pecumaʒ exi

gere vl dare aut aliq d munus qð cũq;
ꝓ hijs que ſut ſpualibʒ ãnexa pᷣßtim cũ
omia tẽpalia ſpualibʒ ãnexa videãtur qꝛ
tẽpalia ſut querenda ꝗpyter ſpũalia. Si
ergo nõ liceret wndere ſpũalibʒ ãnexa
videretur ex hoe ꝙ mqchil tepale vonde⸗
re liceret · Ad ſoc rñdetſanctus tho. ſa
ſecide.· q·c.· ꝙ aliquid poteſt eſſe ſpũalibʒ
anexum duplieit. Vno mõ ſicut ex ſpũa:
libʒ de pẽdens ſicẽ habere bnᷣſicia eecliaſti

ca dieitur ſyualibʒ anexum qꝝ non ↄpetit
mſi hntibʒ beneficiũ clicale vn hmõi nul

lo mõ poſſunt eſſe ſine ſpũalibʒ et ꝓpt

eawendere nullo mõ lict. q; eis venditis
intelligũtur etiã ſpũalia vendicõm ſbici
i. q·iij. c. ſi quis obieceit non cõſectioneʒ
emi ſ res que ex cõ ſecracoe peruemunt
penitus deſipe ꝓbatur · Pam cũ coꝛpalis

ecca ut epus aut abbas à tale aliquid ſi

ne rebus teporali bz in nullo ꝓficiat ſicut

nec amma ſine coꝛpe coꝛpoꝛaliter viuit

qui ſquis hoꝝ alterũ wendit ſine quo nee
alterũ ꝓuemit. neutrü muenditum dereli⸗
qint· nullus ergo emateccliam vel prebẽ
dam vel aliquod ecc lehaſticũ wel paſtel
lum nec paſtũ ꝓ homõi ſoluat · Et · e .· que
litum eſt.In quibʒ au cloꝛitatibʒ oſtẽdit
ꝙ tale anexum nullo modo li ceat eme
rewelvendore · Silr m vlricũ omia ſacra
mentalia oꝛdmata ad aliquẽ effectum
ſpualem wndi non pp̃ft ſicut nec racone

materie wen di poteſt ſaeramentũ ut pa
qi ·placuit·pnł vbi dicitur placuitvt
nullus epᷣoꝝ ꝓ modico balſam qu od
bñᷣdictũ ꝓ baptiſm ſacmento p ecclias
datur q; ſinguli treniſſem ꝓ ipo exige
re ſo lẽt aliquid vlteius exigat ne ſoꝛte
qð ꝓ ſalute ammaꝝ ꝑ muocacõz ſanclti
ſpiritus ↄſeeratur ſicut ſiimon magꝰ do⸗
nu dei pecuma woluit emè ita nos venũ⸗
dãtes dãnabilit wenud en?. Et tribus · c.
ſequẽtibʒ vbi agitur de baptiſmo vnctio
ne et mumone · Quedãwero ſut anexa
ſyualibʒ inqᷓ; tũ oꝛdinãtur ad ſpualia ſic
iusg patronatꝰ qð oꝛdmatur ad pntãdũ
eleicos ad eceliaſtica bnficia et vaſa ſa?
que oꝛdmãtur ad ſacmentoꝛũ vſum. Et

Hmõi non pᷣ̃ſupp onunt Eiel⸗ hß magis

ea pᷣeedut oꝛdme tẽpis.Et ideo ali quo
mod wndi poſſunt non tam inq́;tũ ſunt
ſpu alibʒ ãnexa vnde calix ſacratus vedi
non poteſt pᷣstim layco mſi ↄfractus.qui
tñ ante cõſecracõeʒ ſim pliciter vendi p̃t.
cðm quoſdam tñ wendi poſſunt alten
ecelie in eadem ſoꝛma non quidẽ ↄſecratio
earũdẽ · H tim materia et ſoꝛma Ius etiaz
patronatus ꝑ ſevendi non pᷣt nec m ſeu⸗
dum dari hᷣ trãſit cũvilla agro vel fundo
quevenditur vel ↄceditur. Ad ciuus ma
jioꝛem eudẽtiam ſeiendũ ꝙ iis patrona⸗

tus m poſti.eſt poteſtas pntandi inſti⸗

tuẽdu ad bñſieium eecliaſticũ. ECt pueit
ſm gof· ex ęeclie fundacõe dotatoe ſoli
collation .Ea. patro nũ faciũt dos ediſi
catio fundus: Et wcatur aliquãdo ad⸗
uocatiovel vicednatus vel cuſtodia vel
guardiavel ius fre quẽtatiõis vel peeſſi
oms · hee emm omia ꝓ eodẽ ſupponũt ut
ex de iure patronatus:c· pᷣterea quomã
uius uis vel puilogi eſt quadruplex.
Primũ ꝙ iis Habʒz pntandi mſtitu ẽdũ
adpᷣbedas vel ad eclias non collegiatas
ut ex de uire patronatus fere per totum.
In collegiatis wero non elediom facien
de h iam facte poſtulatur aſſenſus prom
ut. e · ti· cu nobis · ſi ſaltẽ eõ ſenſit ꝙ poſſz
ſieri eollegiata ſine ꝓteſtatiõe iuris ſui
ut patet m glõ ibide · Scᷣm eſt ꝙ mus
et pᷣeipalis meedit in ꝓ ceſſione· x vi. q
vij.e c · pie mentis · et · e · ſequẽti · et deõ · c.

. E. en

eũ nobis vbi plane pomit dipm. Terei
um ꝙ ſit de fen ſoꝛ eecie peipuus et deo
tenet eam deſendere ab en oppſſiom
bus. vt · xvi· q· vij. c:filijs · uartũ ẽ ꝙ
cleſe vt dicto. c· lijs · · e · qui cuq; · tſe
cũdũ boſtien. us patron atus nõ ð: dire

Qe ius ſpuale. q; cadit in laicũ· pm q d

th ſpuale diei pt · q p iym pᷣſtat᷑ via ad
2ſequẽdũ ſpuale bñ fieiu · Nn hm hoſtiẽ.

tñſrerri pᷣt m alin quatuoꝛ mõis. Druno
ꝑ ſueceſſionẽ hereditaria. vt pʒ ex de ire

ſi vergat ad mo piã alẽdus ẽ de bomg oc

patrona · i· . j · e· vbi dieit glõ m. c. i. No

ta ꝙ uis patronatus apð vnũquẽq; he
rede eſt inſo lidu quo ad omeʒ eius effe⸗

ttis pntaconẽ que eſt apud omes coi⸗
tor ita ꝙ apõ nullu ſmgalaj ter · Et plua
vide ibidẽ de hac mateia · Scðᷣo pꝑ pmuta

co ez · qꝛ cũ alio ſpu ali pt pmut ari. vt ex
de ren pmutacoe.c· ad queſtioms Ter⸗

cio ꝑ donaconẽ. ſ tñ donatur layeo requi

ritur ↄſenſus epi · vt ex · e. ti. c. ptẽa · max

mme qñn dubitatur ne fiat m fraude traſ

ℳ

fertur in potẽtioꝛẽ vt ibidẽ mnumt. QNuar

to pvendiconẽ · ꝙ licet non poſſit vn di

☛Wß

ſpeci alit: tñ tñſit cũ vmuſitate vendita nᷣ

de ißo ſpẽ alit exeipiat᷑ vt. e · ti· c · eũ ſecu⸗

lũ p m glõ · Smiliter tñſit eũ v müuhta

te j2 dieoe ad firma ſiue ad peſiõʒ · vt · e ·

ti · c. ex lit eris · vbi caſus iſte pʒ textu · et

dicit g 5 cũ dicũt qdã ꝙ; talẽↄtractuʒ ce

leb rauerũt inter ſe · ꝙ ville dym traſirz

ductoꝛë ſic ipᷣm trãſiuit ins pronatꝰ

Demq; ſi ĩaʒ vmuᷣſitatẽ emut vendũt

7

ifraude maioꝛi · ſ. pcio qᷓ; inſtũ ſit tale vm
uſit atẽ diſrra bi ituitu.ſ. iure pronatꝰ nõ
excuſant᷑ a ſimoma. exe · ti · vbi dꝛ. c · q
clericei qu da aduocatias id eſt ius pr̃o⸗

natus ecchaꝝ 9pant vel quocũ q; modo

poſſunt acquirunt vt poſtmodũ eoꝝ filij

vVel nopotes ad eaſde ecchas pntentur
peipimus vt id artius mhibere ꝓcures

coſdẽ aduocacih talitacakn⸗ appel.
poſt. ſpoliando ¶ / Dec do qri pt. vtrum p
aclibz ſpualibz vt eſt p̃dicacõv bi dei lie;
exigẽ vel dare pecunia p̈bu cü dicat apls
i. con· ix· Duis militat ſuis ſtixedis vn

ℳ₰ℳ

