et &̊ fiat ex deli bera cõe et polito · tũc eni
ẽ piuriũ· i. moꝛtale p eẽm et maxie qn eſt
ſolẽmſatũ · q deſi cit ibidẽ iudiciu diſere⸗

tioms piurn piculo ſe exponẽs ˖ ꝙ li io⸗
oſe facẽt. tũe dieit t · ſeð a ße · q. xevin ·

6

w ille q ocoſe piunmat nõ euitat diumam

.

zuget et ideo nõ excuſatur̃ a moꝛtali.Ex

tzvidꝛ ꝙ q̊ m ĩoco ſe expomit piurn pieu⸗

lo uiter peccat et ẽ moꝛtale vel moꝛtali
vicinũ· nullus enj dz iurare mſi firimmter
ſeiat quod werusʒ eſt. et ſi tin eredit nõ dʒ
iunare de ſciẽtia. h tm̃ de crudelita te nee
quis vilipendat ꝙ ꝗ qs p viles ereaturas
purat · qꝛ ðꝛ xxij · q · v· c· ecce di eo carita⸗

tivre qͥ ⁊ p lapidẽ iurat falſũ pumus eſt·

vñ ſz dieo q; multi mn hſz fallütur et putat
q; ul ẽ qd unt nõ ſe ermĩe piurij tene⸗
ri. Droꝛſus pinrus ẽ q p id qð ſanctum
nõ putat falſu i imat ꝛc· mo plus audeo
dicèé ſi p demo ma qs iurauerit obligat
ad pfieiẽdũ: ꝙ ſi falſu inauerit puurus

iudicatur. vñ.xxij· q. .i.c./ Mouet te vtrũ

eius fide vtendu ſit qᷣ ut ea ßuet p demo⸗
ma mmauerit ubi te wlo pus ſid erare
vtrũ ſi quiſpiã ꝑ deoo s falſos iuraueit ſe
fidẽ ᷣuaturũ et eã nõ Keuent.ns tibi vi
detur hüc bis peccaſſe · Sn em tl i iura cõne
miſſum uauerit ſidẽ ideo ti peccaſſe
lidicaretur. q; ꝑ dos falſos unauerit
illð aut nemo repᷣhen dẽt q; fidẽ uanit.
nuc vero quian mramt p quos n0 debueit

et 2tra pollicitã fid feeerit qð nõ debiut

bis g v tiq; peecauitꝛc · Et ſůdit · verũtn ſi⸗
nevlla dubitacoe mius malũ ẽ ꝑ falſos
deos inare weia⸗ citer q; pꝑ deverũ fallaci⸗
tor. ibi. vnde qverũ unat p falſos deos
piriũ quippe ↄmittit large loqndo · q⸗ qa

die ibide glo . qp piuriũ vmittit qᷓ p falſe oſ

deos veru iurat qa piuriu ẽ tomerariũ in
rnamentu · ꝙ ſi p falſo s deos falſum i mrat
duplex! purriũ meurrit · Hexto mõ falſe
ßignoꝛater ſez cũ qs inrado loqtur falſu

ſme tnᷣ mtencõe falledi. qp ipe fallitur et

eredit verũ dicẽ · qð piurium ſignoꝛan⸗
ter fuerit factũ adhpibita omi diligetia
tunc nullũ mducit pecm. utz. xxij· q· ij · c·
bitüs paulus. Et ſbait. ille falſux unaãdo
mẽtitur 4 ſeit falſu eſſe qd iumat. Eſt me⸗
daciüũ ut aug. diert. falſa ſigſicacõ weis
cũ intẽtione fallẽdi.ſ̊ cũ fallè ſꝑ ſit wlun
tatis Falli aũtvel mmfirnitatis vel temeri
tatis guiuſq; ſit qd ex wlutate qᷓ qd ex
infirmtate wl temeritate ꝓcedit: aliqn
ↄtingit fallivel nullũ vel mimü ee pecm
hibiꝙ ſnõ adhibuit omem diligẽtiaz

4

l

vſquequaq;. tũe iĩgnoꝛãter falſu iurans
pecat wemaliter. de ꝗ tãgitur· xxv. di. e.
vnũ erariũ · in ſi· Et ad dit may. h falſa

iuraco ↄtingit ex ignoꝛ atia mris wel Ffa⸗

cli craſſa vel ſupmatũc ẽ moꝛtale peem .
ut de · xxij · q· v. c· qui pimare paratus 6

anteq; piumt iã piurus viðᷣi: qa dus n5

ex o pibʒ iudicat h ex eogitaco mbz et ex

. coꝛde · Septio mõ falſe wl fallaciteri inra⸗

do nã falſe unat q imat falſu ſeiter cũ im⸗
tetione fallẽdi. llewero fallaciter iurat

q̃ ignoꝛãter wrũ mat cũ mntencoe fallẽ⸗
di · de hs duo bz habetur. xxij. q.· n. e. ho⸗

mmes falſu iurant · vbi ſᷣ ditur.da almi.
deit falſu eſſe et dic werũ eſſe:et iurat ta⸗
qᷓ;werũ ſit qd ſcit falſu c videts qm iſta

deteſtãd a ſit belua et de rebz hũams ext⸗

min ada·quis enĩ fieri velit omes hoĩes
deteſtantur talia· fac alm. putat eſſe fal⸗
ſunt unmat tan q́; werũ ſit ſoꝛte werũ eſt. Vbi

gra · ut intelligatis. pluit in i llo lo co mt⸗

rogas hojem et dieẽ cpluiſſe ad nego eiuz

eius ↄpetit ut dicat pluiſſe· putat non

pliuſſe buurus ẽ · intereſt quéadmodum
n5 bn ꝓ cedat ex aio · rea alinguã nõ facit

5 rea moens ; et · e. ſoqñti ubi EBdit. quatu
m ipo ẽ ille metitur qᷓ dic weruũ qð putat

eſſe falſu. quãtuʒ emĩ ad aĩm eius attinet
qRnd qð ſentt ß dieit · nõ werũ die qᷓ; qᷓ; us
muematur verũ eſſe að dic. nec vllo mõ

liber a mẽda co qui oꝛe neſciẽs verũ lo⸗

quitur ſeiẽs aut wolũtate metitur. hoc ibi

Doꝛro lzvtruq; i iuramtũ ſit moꝛtale pee⸗

catũ.tñ q ſcðᷣm faeit · i. qveru die qð pu⸗
tat falſu eſſeꝛ weru e ille iñ ex aĩmo pec⸗
catqui ro pmu facit iuras verũ eſſe D
putat falſu eſſe et falſũ ẽ ſc plurimu co⸗
tingit n m ludis aleatoꝝ et in 2tractibus

meorcaton q frauquléter decipiũt unado
rẽ ſuã eſſe melioꝛẽ qᷓ; ſit wel plus illi co⸗
ſtiterat q; q; fecerit· Pij ex omi pte falſum
miůat et Fuiſſyme peecãt. Octauo publi⸗
cæ ſolẽmter.nã publice umat qꝗᷣ »ſuetu⸗

dimarie et publice m tabms ⁊ alijs ſo ci
tatibʒ inamta freqñtat nò ſo lũ ſimplr.
h ena irreuerẽter ⁊ execrabiliter · Dde quo
legitur in geſtis francoꝝ. ꝙ philippus

rex frcoꝝ ludoici regis filius mramta

—

us
dl⸗
f
f
is
se
epmna;
raum⸗
unt
falle⸗
.fw⸗
aln.
t ta⸗
8 ext⸗
wies
ſe ſi⸗
ſ.
dco nt;
Goeng
1t hon
vodum

oact

guni
dutat
tnner
ms
T
alo⸗
veſpi
e pee⸗
pu
ort
cſecs
bus
la⸗
ſum
bl⸗
etu⸗/
ſoa
k.
40
4
nta

//

rn

1

vl in tabernis enoꝛm ter fiéri ſolent in
tãtum ab hoꝛruit ꝙ qn ſoꝛtuitu miles wel
alius quilibʒ ludes eo pnte mrabat ſta⸗
tim illuũ m flumen vel in lacũ aliquzè pici
facieb at. Et tale edictũ firmiſſnne ſer⸗
uari fecit et m poſteris iuſſit · Doꝛro ſo⸗
lẽmter inrat qn pumiũ in idicio ſo lẽm⸗
ſaturet q̊ e grauiſſnnuʒ pcem ut latius
patebit in mone ſeqnti.vñ ꝑ tres digi
tos qᷓs pomt ſupᷣ ſcõs ſignatur ꝙ eoꝛpuſ
et aĩam ⁊ res ſiue famã dat in ptatẽ dy⸗
aboli. Nono exigẽs damnabiliter ſcʒ ab
alio de qrit do ctoꝛ ſcũs ſcdᷣa e.q:xcv⸗
in. vtrũ exigẽes ab alio imram etuz peccet
pᷣſerti cũ ille q iuramtuũ miugit alteri aut
ſeit alin iurare wru vel falſu. ſi ſeit eu ve⸗
rũ iurae ꝓ nᷣlo iuramtũ ei migit.h vero
credit euù falſuʒ iurare tũ e qᷓntũ è m ſe in⸗
ducit alm ad peccãdũ.gviðꝛ ꝙ peecat iu
vamentũ exiges · Ad ̊ rndet ibide ꝙ eir⸗

ca eũ qui exigit ab alio iuramtũ við: di⸗

ſtinguẽdu.aut eni exigit namtu a ſe⸗
jipᷣo ꝓpria ſpote: aut ꝓ alijs ex o ffien ſui

necitate · ſi tan q; pſona priuata ꝓ ſeipᷣo

exigit iuram entuù ⁊ neſcit eſ iuraturũ fal
ſu et ideo die iura michi ſcz ut fides ei ſit
tũc nõ ẽ pecm. eſt tn PHuana tep taco qꝛ
ꝓeedit ex qu ada inſirmitate qᷓ alm du⸗
bitat eſſe dcurũvwerũ:de q́ malo dñs dicit
math.v. qdð amplius ẽ a malo . ꝙ ſi ſeit
eũ feciſſe 2 trariũ eius qð iurat et eogit eũ
iurare ho'eida qꝛ iurãs de ſuo piurio ſe
mterinnt qmdẽ. iſte manus mterſicictis

nmpſſit ſmo hojeida vmeit. utʒ · xxij.q: v.

vbi de.· c. lle q ꝓuo cat ſvĩem ad iurati⸗

onèé et ſeit eü falſu iuraturũ eſſe vm cit ho

mieidã q; homeida coꝛpus oceiſurus e
iſte aĩjam ymo duas aĩas:et eius quẽ iu
nare cogit ſua. ſcis weruz eſſe qð dicis et

ſalſu eſſe qsᷣ ille dic et inrare ↄfellis. ecce

rat · ecce puuat. tu q d muemſti q deil⸗
liuus moꝛte ſatiari w luiſti:ſi wero ꝓ alio
nnamtiũ exigit tanqᷓ; pſona publica hm
ꝙ exigit oꝛdo iuris ad peticonẽ alteriuſ
tuc nõ vidꝛ ee in culpa. lʒ ſciat alterũ in⸗
mreverũ wel falſu. q; nõ viðꝛ ip̃e exigere
ßille ad cuis inſtãtiã exigit· Ex hjs &
p ꝙ tã cogẽs qᷓ; falſũ iurãs am bo ſut p⸗
wreut etiã pʒ·xxij:q· v· c.qui ↄpulſus a

rt · di ci e

dñno ſeʒ ſuo ſeiẽs piurat vtiq; ſut pluri et
dns umles. dñs qꝛ pcipit:nmnles qepluſ
dñm q;ᷓ aĩam dilexit · glo. in atro cibʒ enj
nõ dz aliqs parere dno ſuo.vnde refert
btũs aug· in hmone de deollacone beati
iohis de quoda q ꝓuocauit almi ad piu⸗
radu ꝙ nocte ſeqnti m viſione ſuit ad⸗
ductus ad iudicẽ excelſu admira bileʒ
a quo dũ mterrogaretur q̃re puocaſſet
hoĩem ad ꝑiuraconẽ ſtat rndit ꝙ nega⸗
uit michi rẽ meã · cui iudex. nõne melius
yem tuã pdes q́; aam homjs illius falſa
piuracone pmeres:et ille ꝓſtratus ẽ ac
iuſſus cedi. et ceſus ẽ tã guiter ut eiꝰ
doꝛſo euigilãti vſſtigia plagarũ appare⸗
u e ei de cetero caueas ne ſic faci⸗
Ceteruz iudex ſeiẽs aliquẽ iurare

no dz iudicare m iurata. omem

falſu

autela adloibere ut falſitas mam feſte⸗

tur in ſuo ſcelere priatur. Sic legitur
de quo da iudice ꝗᷓ agebat cauſaʒ inter
duos q reũ mime ignoꝛãs ambos ad al⸗

tare duxit et reum iuramẽeto ſe purgare
coegit. rogãs aplin petrũ ut aliq ſudico

veritatẽ ondet Cum g reus iuraſſh et l
mali paſſus fuiſß.iudex eius malicie cõ⸗
ſeius exclamamt/Semoꝛ iſte petrus ù m
ms mßico:ſẽ ã iumoꝛi deſert. eamuſ ad
pancraciũ iuuenẽ cũ g& reus ſup tumulũ
pãacra enj imare pᷣſumpſiſß manu mde re⸗
trahẽ nõ potuit · h̊ ibidẽ poſt mo dicũ p̃ do
loꝛ e exſpirauit. vñ uſq; hodie m pſeriſq;
lo cis obſuatur ut ſuꝑ reliqiias bti pan
cracn iuramtũ ſiat. Et ſal omõ rex mu li⸗
eribz ꝓ puero coꝛã eo ↄtẽdẽtibʒ nõ cre2⸗
didit · ̊ ſ tile iudiciuũ mmijt et circũuetio⸗
ne reã muemt. Sie damel ſenes iudices
mu eteratos dierũ maloꝝ diuides ab al⸗
terutro examĩacone ſbͦtili ↄicit · ſic dili⸗
gite iuſticia qui iudicatis terram et dili⸗

geter mnueſtigate ut rectũ iudieiũ pſe⸗

rnatis · eruite vi opp ſſum de manu calum⸗
antis · qd elegãtiſſmme Job ꝓſecutus eſt
cũ dic.xxix:auris audies btſicabat me
et oclus vidẽs teſtmomu reddeb at m

eo ꝙ liberaſſem paupem wociferantez et

pupillũ cui nõ eſſp adiutoꝛ bndictõ peri
turi ſup me vemebat et coꝛ vidue ↄſola

tus ſu iuſticia vaſtitus ſum et induit me

ſicutveſtimento er dyademate iudicio
moo · Oculus fui eeco ⁊ pes el audo pater

eni pauperũ:et cãm quã neſciebã diligẽ⸗
tiſſ. me mueſtigabã· cõterebã molas m⸗

iqu et de deẽtibʒ illius auferebã pᷣdamac.

Deeimo tranſgrediẽs mendaciter ſic ðᷣ᷑i
piuriũ tran ſgreſſio umamti vel in re vel in

mtoncoe. PDro quo ſeẽduũ ꝙ faciẽs nna⸗

mentũ aliqðᷣ ꝓmiſſe oꝛi ſi mas wlütatẽ
Pʒ vel mtenceoom nõ pfiaédi qð iumt p⸗
iurus eſt lʒ etiã poſtea pficiat · q; ſic mo⸗
tiri ẽ ↄtia menteẽ ire · i.· lo qu · ſie pinare ẽ
ↄtra mentẽ ium ro. et Hᷣ pʒ·xxij . q· ij· e· in⸗

ramẽti · Huius cã ẽ qomis qͥ mrat ad q̊

miat ut qð wrũ eſt lo quatur.et ideo dns
miter inmamtu ⁊ loquela niam nullav ult

eſſe diſtantia · q; hc m nuem eneo niellam

Zuemt E pſidia·i *ta c; erbig nris nul⸗ .
lu decet eſſe med aciuũ q utrũq; ⁊ piuriũꝛ

mẽdaciuʒz dumi iudien pena danatur B

ibi. Si vero mtedit quideʒ qð in rat. ſj tn
poſſe pficere non ſperatvel temerarie ſe⸗

rat tüc etiã piurus ẽ utʒ ſupᷣ. Qõ ſi mtẽ⸗

dit et pᷣt pſicẽ tũc quidẽ non piurat· ſ tñ
poſtea ab illa intencõe declmat ⁊ nõ pficit

pmrus effi citur. ſi demq; poſtea volẽs phi⸗
cere factus ẽ mpotes tũc a piurio neci⸗
tas illu excuſat donec iterũ potes fiat.

( De Piuri gramtate et eius pemtẽ⸗
tia in iure taxata. ¶ Sermo. ĩnꝰ.
On aſſumes nomen dei tui m⸗

uanũ· exoð·xx · Jã oꝛdie debi⸗
to piurij grauitatẽ et penã vel
pniam iure taxata ꝓ leq cu⸗

telligutur m inramto fſideli tatis qð pᷣſta⸗
tur dyis emas rans ſupi oꝛibʒ. Ad 6

rndet philibertus ep̃us· et pomtur. xxij.
q · v· e· de foꝛma ſidelitatis aliquid ſcribẽ

momtus hee vobis qᷓ ſequũ tur breuiter
ex libroꝝ aũcte no taui· quĩ dño ſuo fide⸗

litate umat iſta ſex ſp m memoꝛia hr̃e dʒ

meolume tutũ hon eſtu utile facile poſſi⸗
bile · Primuũ ẽ meolume ne ſit danu dño
ſuo de coꝛpe ſuo. Scom ẽ tutũ.ne ſit ei in
dano de ſeereto ſuo · et de mum cõibz pꝑ q̊s

tutus eſſe dʒ. Terciũ ẽ honeſtu. ne ſit ei imn
danũ de inſticia ſua 1d alijs cauſis qᷓ ad

pi etes. Primo p pmitti deleckat occaſõe
eonꝝn q deã ſit m pcedẽetibʒ ꝗ qᷓ ↄdico es m⸗

el us hon eſtatẽ buere vjtẽtur. O uartuũ ẽ
utile. ne ſit ei ĩ danũ de ſuis poſſ. ſſiombz.
¶Qmtũ ẽ facile. ne illud bonu qð dus eiꝰ
leuiter facere potuerit faciat ei diſficile.
Sextũ ẽ poſſibile ne qð erat poſſi ibile red

dat ei nm poſſibile · vtf ſidelis hee documta
caueat inſtu ẽ. h qꝛ nõ ſufficit abſtinere

a malo mſi etia fiat qð bonu eſt reſtat ut
m eiſoẽ ſex ſudcis coſiliũ auxilii dio

ſuo ſidelis pᷣſtet ſi bnſicio dignus viden
vult et ſaluus eſſe de ſidelitate qua mura

uit . dus q ſideli ſuo in omibz hyjs vicem
reddere dʒ. ꝙ ſi nõ fecerit merito con ſibi

tur maleſidus ſic ille qͥ m eoꝝ puaricati⸗

one faciẽdo velꝰↄſentiedo dephenſus ſue⸗
rit pfidus piurus: h bi. vide declameoz;

glo. hoc mamentũ pĩant archießi romſ

potihicibz. utz ex uikiur c ogo⸗ et ſbdi⸗

ti ſuis epis · xxinj. di. c. quaq; impatoꝛ
Pe. im. di · e. tibi d00. §cdo quert t
vtruũ ſbmittentes p una mentũ caplo vel
collegio⸗ ꝓmittẽtes ſe puare ſtatutũ obli

gãtur ad omia ſtatuta· et ſilr aln offieiũ

aliqð ſuſeipiẽtes qui iurat ſlatuta ipon
locoꝝ obßuare. 4 5 rñdet To. an. m. c. c.
cotingit. de iur iut· li. vi. m glo. fi. vbim
textu meolaus · in. hee duo tagit dices:
cotingit in nonullis 8 eccijs de oaruũ 2ſue⸗
tud ine obhuart ꝙ ipᷣarũ plati cu pmo: ad

cccliam acceduntwel cum de recipiendis

ibide: noms canomeis agitur nec plati
admittütur nec canomei aliter recipiut
in ipis mrẽt ſtatuta ⁊ ↄſuetu dmes i ipa⸗
rũ ecciarũ ſcpta ⁊1 nõ ſepta muiolabiliter
o bᷣuare· iter laicos etiã in multis eim⸗
tatibʒ caſtris terris in ſuis ptãtibʒ re⸗
ctoꝛibʒ wel offteialibʒ aſſumẽdis ↄſuetu⸗
dmis moꝛbʒ irrep ſit ꝙ ptãtes rectoꝛ es
et o ffici ales hmõi ad poteſtarias wel re
ctoꝛias officia eadeʒ n pus Fuaturos
ſe ſtatuta ĩpᷣoꝝ locoꝝ clauſa unmauerint
nullatenus admittuntur. Jo: an. rñdet
jbidẽ breuiter textüu ↄpᷣhendes . ꝙ aut qs
iurat exp̃ſſe ſtatuta illicita impoſſibilia
et mhoneſta tuc ip̃o iure largo mõ piur?
eſt. ut.g· .ti.c. ſic nris · Aut gnaliter i ni⸗
rat puae ↄſuetudines ⁊ ſtatuta· et tũc ſb⸗
diſtmgue aut ſciebat ibi eſſe illicita ſta⸗

tuta et ad illa oblig aturum i m mente ſe

—=--—

.—

— — — — —

—,,, —

—+ —— —

„ „ „

ſeruare gerebat. et tũc idẽ e qðᷣ ſuß. aut ne⸗

ſciebat nee in mete gerebat illud tune

n65 peecauit ⁊ ſolũ ad licita bliants

ut h̊ m textu · et in pᷣdeis iuribʒ no qꝙ;
nullůi iunam entũ quocũq; mõ pᷣſtitũ ob⸗
ligare p̃t n ad lieita poſſibilia et lil
eecie nõ obniãtia · ut h in textu ¶
bus in eidẽter miſſis duo ſut p oꝛdin em

ꝓſeanda· Primů eſt de grauitate purrij

de quo pmo⸗ querip̃t · vtrũ piuriũ ſit ma⸗
ins p cẽm qᷓ; adulteriu. et vide ̈ nõ. q-
difficilins ? obßuare ß peeptũ de nõ piura
do qᷓ; eeptũ de nõ adulterado.cũ nullus
boſſit domare linguã ſua ut dic Jacobʒ

in canõica· Mmus aut vidᷣꝛ eſſe tranſgre

di id qð ẽ difficilius ad obuãadum qᷓ; id

qasd eſt faeilius · Rndet fran · de ʒab. ma ele.
vna · de iutiut. q erma nõ hHũnt certã pe⸗

rio dũ · i· m enſura. variãtur pꝑ eircũſtãti⸗

as utz ex de ſen · ex · c·cũ wlutate · de mr⸗
iut. c. cũ quudã · tñ eeteris paribʒ dõm E
abſolute ꝙ piuriũ i eſt maius adulterio:
q; magis reſſtit deo ⁊ caritati· et pſo⸗
na cui miuriatur qᷣs mquãatũ ẽ maioꝛ tã⸗
to maioꝛ iniuria reputatur · inſtit · de iur⸗
iut .· Catrox · et eỹ de ſen · ex c · cũ wluta⸗

te./ ſicut etiã augetur erjmẽ ꝓpter digm⸗

tate ſpoſiti 5; deus eui piurado qᷣs miurt
atur digmoꝛ qᷓ; ꝓpxnnus cui ꝑp adulte⸗
riũ 38 miurtatur edo quert ptvtrũ

igit piuriũ ſit mai peẽm q; Hoĩicidun Pßu

cũ Hicida werat, ↄtra duos ſeʒ ↄtra deũ

ↄtra ꝓxiĩm. piurꝰ? aüũt freqnter dũtaxat
ↄtra deũ. DHmc etiã hoĩeide debetur m lege
eimili maioꝛ pena ſe; moꝛtiſ. piuro vero tm̃ .

pena mfame. Ad h rñdet ſcũs tho. in gt⸗

libet. p ſic die apls ad heb · vi. homies p .

maioꝛes ſui iunt et omes vtrouerſie eo⸗
rũ fims ẽ iuramentũ.fruſtra aut m cauſa
Hicidij ↄtrouerſie fims eſſß iuma mentũ ſi
homicidiũ eſß graunis q; piuriũ · p̃ᷣſume⸗
retur enĩ ꝙ q maioꝛẽ culpa ſez; homicidij

ↄmiſit nõ mmoꝛẽ veretur ſ. 4 piurnj. vnde

ex h io ĩ cã cuiuſlibʒ pcci defertur iu⸗
mmentũ mamfeſte oñditur ꝙ piuriũ dʒ
hñi * maximo peco· nee immerito.· q p⸗
iurare nomen deiviðꝛ quedã diumi noĩa
deneg acõ · vnde ſcvᷣm lo cũ poſt id olatriã
peem piurnj tener · ut ex oꝛdme pceptoꝝ

vʒ· vña maioꝛi eura ꝓhibitũ ẽ E. qꝛ 5 p⸗

ceptis pꝓme tabule qzH tranſgreſſio ma⸗

ius peẽm iudicatur eo ꝙ ſoꝛmalius ra⸗

tio pcci moꝛtalis ↄſiſtit auerſione a deo
qð ſit p tranſe greſſionẽ ÿ peeptonꝝ ᷣme ta⸗
bule. verutñ ꝙ hoĩcidi g Fuius pꝛiturrõ
ſt. q Fuius nocumentũ interduʒ hoĩbʒ
immiet etiã ex minoꝛi culpa· et q& deus
mſericoꝛs ẽ minus pitur ut dmiter in⸗
iuria illata deo qᷓ illata ꝓxĩo· tñ hm i iu⸗
diciu dei maius peem gramus pꝛũtur · in
Huius etiã Fuitatis a gumente phibe⸗
mur aliquibz diebz i anamta p̃ſtare · vnde
Hẽètur· xxij.q- v.c· decreuit ſcã ſmodus
ut a ſeptugeſma uſq; in oct:paſce et ab
adueti dñi uſ. q; ad octauas ephie nee⸗
non et m ieiunijs qtuoꝛ tpmam letanijs
maioꝛibʒ et m diebz dñicis et in di ebz ro
gaconũ nmiſi de ↄ⁊co:dia ⁊ pacificacõe· nil
lus ſuper euangelia iurare pᷣſumat. glo.
Huic tn caplo obuiat ↄſuetudo pᷣſepta ·
Iterũ argumentũ illius Fuitatis Habe⸗
mus in eo ꝙ puuli nõ debet ad iuramẽta
cogi . et 651 ideo· q; in iuramto dzʒ adeſſe in⸗
dieiũ diſ erecois · H H etas neſcit qd agit ·
vñn · xxij · q· v· e.parauulin n in etate racona
bili ſmt nõ rogatur unare · Qð ſi qritur
de nuͤo anoꝝ anteq; iurare debeãt · rñ detur
in · e· ſeqnti vbi ðꝛ pueri añ qᷓtuoꝛdeciz an⸗
nos no ogatur unare · et additur ibið.
uella ch; ſi m puerili etate ſita in domo
pris illo neſciẽte ſe inamto aſtrinxenit
et pr eius ut audierit ſtati cõtradixerit
Wta eius mramta mrita erũt et faciliꝰ
em ẽdabitur · glo · de ẽ de puero · ut · Z.· e
ti· q/ijnj.c.tribʒ. et lʒ ſtati dʒ reuo rare pr
mira mẽtũ filij vel filie qᷓ; cito ſeit · wotũ tñ
religioms non tenetur ſtati reuocare cũ
ſeit · H̊ uſq; ad ãnũ ↄtradicò ßpt · jmoweriꝰ
uſq; ad anos pubtatis· vn. xx. q · ij · c. Sj
m qualibz· ubi ðꝛ. pntibʒ ſane filios ſuos
religiom ↄtradicè non amplius qᷓ; uſc; q;
ad.xiiij.et atis eoꝝ anũ licẽtia poteit ce
poſteawero ã cũ wolũtate parẽtũ Aſi ſue
deuo coms ſit ſolitariũ votũ erit filijs li⸗
citũ religioms ſumẽ cultũ · et · e· ſeqñ ti · de
puellis ſbiũgit dicẽs puella qᷓ añ aãnos
ꝛxij.etatis ſua ſponte ve'lamẽ ſacrum ſibi
aſ umplerit · poſſunt ſtati pꝑn tes eius vel

tiitoꝛ es id factũ irritum facere ſi wlũt ·
At ſi ãnum et die ſmulãdo ↄſenſerint;

vlterius nee ii nee ip̃a mutare poterũt

vñn gnalr hc ꝑntes votũ ita ⁊ unamẽtuz
ſilioꝝ wel filiarũ mmpuberũ reuo care pnt⸗
Tereõ queri pt vtru audiẽs i unnare fal
ſu vtacẽs peccet pᷣßtim cũ ðꝛ leuit. v· Aĩa
qᷓ̃ audierit wc uiratis teſtiſq; fuerit ꝙ
aut ipe vidit aut »ſeius ẽ mſ mdi caue⸗
rit roꝛtabit mi qtatẽ ſuam. Ad ß dom ꝙ
aug. in qombʒz leuit. v. ſup Huc lo cũ diẽ
Hãae qõnemvalde eſſe difficilẽ ⁊ Plexaʒ
qua ſie ꝓſeqiutur et Hoẽtur · xx ij. q/ v. c. H̊
vidꝛ dieẽ peccare Hojoʒz quo audtiẽte inrat
aliq; 8 falſn etſe eit eũ falſu i umar en tacet ·
tũc aut ſcit ſᷣ eius rei de qᷓ iuratur teſtis
fuit· aut vi dẽs aut ↄſeius fuit. i. aliqᷓ mõ
eognoit. aut oclis ſuis 2 ſpexit· aut ip̃e
q iurat illi mdicauit · ita eni pᷣt eſſe ↄ ſeiꝰ·
ſed i inter timoꝛẽ Huius peci ⁊ timoꝛeʒ p⸗
dicõms Huius hoĩs nõ parua exiſtit ple
rũq; tẽptaed · i· dubitatio · poſſumus enĩ
paratũ ad piuriũ ãmonẽdovel ꝓhibeẽdo
a ta graui pcco reuo care · h ſi no audieit
et coꝛa à nobis de re quà nonimus falſum
mrauent vtrũ ꝓdẽdus ſit ita ut ꝓPditus
etia piculu⸗ moꝛtis incurrat difficilma qõ5

. exoßlio ¶ Sebᷣm wro pſeqñdu S biarij

pena vel phia. nã aà m oſti. tria mal a meur

rimus ex piurio. Primũ malu ᷣ ereatus

immanitas in cuius argumtũ h ermen
m pnia ↄpꝑpatur hoĩcidio volũtario besn
cũ ſuerit ſolemſatũ ut videbitur. SHcevöᷣm

mwalu e fame irrecupabilitas q; piurus

eſt. ß q= ſz nõ exp̃ſſit ſez in leuit. cui ̊ m⸗

dica duz ſit vtru illi cui iuratur an ſacer⸗
doti cuipiã qm nõ ſolũ eũ pſequi nonpt
irrogãdo ſupplieium. h etiã oꝛare ꝓ illo
p̃t viðꝛ michi ꝙ ſe ab h ſoluat peci vm⸗
culo ſi in dicet talibʒ qͥ magis pñt ꝓdeſſe
q q; obeſſe piuro ˖ ſiue eũ coꝛripiẽdo ſiue
deu ꝓeo placãd o · h Tipᷣe cõ ſeſſio ms ſibi
adhibeat medicina · B ille. Ex qbʒ pʒ ꝙ
ad hac mm dica coem faciẽdã tenetur tali
bus pſomis qᷓ̃ pñt ꝓdeſſe ⁊ nõ o beſſe ſeʒ
ſacerdotibʒ hon eſtis T diſerets pntibus
Ea tñ differẽtia inter indicacõeʒ a denũ
acõnẽ. qꝛut die H glo. q; h caplin nõ lo
ga tur de wera dnü ciacõe hß potius de in⸗
dica cone ſcʒ cũ qͥs in dicat alijs q; aliqᷓs
vult peccare et h̊ ſectat ad delicta ↄmit
tẽda·ſ̊ denũciacõ ſpectat ad delic ka ↄmiſ
ſa et ad illã nõ tenẽtur niſi ꝗᷓ Hnt mgia⸗
tum ſup aliquos et illa denũ ciaco ðꝛ euã⸗
gelica et iſta vi canomca · plati & tenẽtur
ad illa ex peepto · aln nõ vero tenẽturn

infamis effietur nec poſtea qntũcũq; Pe⸗

mteat in teſtmmomuz admittitur. utz ex
de teſ et at . c· teſtimomuz· q̃ repellitur ab
om ꝓmocone! nue ſit digmitas ſiue oꝛ⸗
to. utz di . lj . e· ꝗᷓ m aliq vd Multa de infa⸗
mibz eſſent notãda de qubz gi breuita⸗
tis ſupſedeo. Terciũ malũ ẽ auſteritas
pnie ꝙ punrates graniter pumri debent
hm cano nes · wratn dmerſimode ßm cir⸗
cũſtantias piurioꝝ. dic en euticianut
Pa·xxij. q · iec. ultimo · p dicãdũ ẽ e ut piu⸗
riũ ſideles caueãt·et ab q̊ ſumope abſti⸗
neãt ſciẽtes ̊ͥ grãde ſcelus eſſen in lege
et in ꝓ his i in euãgelio ꝓhibitũ. Audi⸗

uimus aut quoſdã prupedẽè 6 ſeelus 11e

uem quodãmõ piurn mo duł phie impo⸗

nere qᷓ etiã noſſe deberet t alẽ ꝓ purio pe⸗

mtontia impom debere quale de adulte⸗
rio et de ſoꝛmcacoe ⁊ de hoĩcidio wlunta⸗

8 rie 2ↄmiſſo et de ceteris erimĩ alibʒ viens

Si qs wero ꝓ ppet to puurio a quolibʒ

crmiali peco times penã longã ad ↄfeſſi

one venire noluerit ab eccia repellẽdus

eſt ⁊a ꝛin one et a 2 ſoꝛtio ſidelm· et nul⸗
lus cũ eo ↄmedat neq; bibat n eq; in do⸗

mo ſua eũ recipiat. et H̊ qui deʒ in gnali.
Norro: m ſpeali de piurio illieito inpomt

pñia· xxij. qiin · c· qᷓ ſacro ſe oblig auerit
ut litigãs cũ quolibʒ ad pacẽ nullo mo
red eat ꝓ piurio vno anno a ꝛione coꝛ⸗

poꝛisſangms dni ſegregatus reatum
ſuuũ elemo ſinis ⁊ Hetibʒ et quã tũ potu eĩt
jeiun ijs abſoluat · ad caritateʒ vero qua
opit multitudmẽè pccoꝝ eeleriter wemre
feſtinet · Qð ſi obicitur piuro ſeptenms
phia in dicitur · vi. a iic.· quicũq; ſeẽs per
mauerit · xl. di es in pane raqua. et · vjj.

ſeqñtes anos peniteat · et nũq;ᷓ ſit ſme pe

mtẽtia · et nun qᷓ; in teſtimomũ reeipiatur
2ↄm̃o nẽ tñ poſt hee recipiat· Ad ſ rñ det
hec glo · ꝙ ibi loqtur cũ q̃s triſg reditur
licitũ umamentu · h lo qtur cũ qᷓs temere

— 4

—
—ʒ— GU — — — — —

—

— n —

— —

iienf
ma
ue an
Kand en
. 1e,
Scepin
tatur ite
reprliar 1
ntas ſin ,
luladere
8in hraſti
pumdent
modeßn a⸗
eunaam;
üii,
unhechſ
dern
bii hic⸗
Pſeeligrl
. pne mp⸗
ppunox⸗
adulte⸗
owlunti,
libjvjeys
quolih
ad ,ſeſ
negmn d⸗
gn gin⸗
wmp⸗
blggauet
nulond
mone⸗
13 reinm
i ptle
vro q⸗
r wmne
prenmg
ſaes i
ct j⸗
ſe ne
piatf
nwdliut
temere

nn

v
„ „-– „ .
.

iumt . Si adhuce obicitur nõne q;ᷓ temere
unat rem jillicitã moꝛtaliter peecat · & ſe⸗
ptẽms pnia dʒ ei impom. rñ det glo:q; H

mtere . h ̊ ſolũ ðꝛ ꝙ aꝛmone ceoꝛpis xpᷣi
ſepatur vno ano(¶ Ad maioꝛẽ auũt eui⸗
detià ſcienduũ ꝙ multiplex ẽ mam entuz
llicitũ · utʒ ibidẽ.c. m no ces · ubi dꝛ · ꝙ in⸗
ramentũ illicitũ multiplr in telligit · Eſt
en illicituz aliqñ ex eo qdð iuratur ſcʒ qn

rum bibiturũ:hoe quauis in diſereta le⸗

id qð iuratur ĩ ſui natina pꝑmeoſum ẽvel

admẽs vita ſcʒ eternavel tpalẽ ut adul
teriũ vel homcidiũ ⁊ Hijs ſilia. vel repa⸗
ri nõ ꝑmittẽs ſic cũ immico ad paceʒ nõ
redire·mdigẽti micoꝛditer nõ ſõ uem⸗
reiſta q pſpicuã m ſe ht mmſticiã et
ſi iuramto firmetur tñ uari nõ debẽt. Eſt
ec aliqn illicitũ umamtũ ex mõ una di qn
ſeʒ meo ſiderate im circũſpecte aliq d imra
tur quo nec coꝛpalis nec ſpualis ſalus
admituret ſme quovtraq; ſalus repa⸗
vari etvita ↄſuarivalet · weluti cũ aliqs a
pntibʒ coactus ut clicatus toſura vel re⸗
ligionis weſtẽ ſuſ. cipiat ſe neutrũ factu⸗
rũ unamto firmauerit · H qᷓ; iis aliqbʒ vi⸗
deat reßhenſibile qꝛ opus caritatis nna⸗
mẽto ſe nõ facturuʒ ꝓmſit. nulla tñ au⸗
Coꝛitate ꝓhibetur ſeruari · q; et ſi nuqᷓ;
clicatus tonſura vel religioms veſtẽ ſuſci
piat. nõ tñ ideo minus ſaluteʒ ꝓmereri
valer· cũ nõnulli in laicaliveſte ſan ctiſſi⸗
m et deo dilecti muemãatur. quo exẽplo

euideter datur intelligi quotiẽs aliquis

iunrat ſe nõ facturũ aliquid quo expediu
oꝛẽ viam ſibi ꝓparet ad butudmẽ dumõ
ſme eo ſalutẽ valeat inuemre. qꝙ; inrame
tum nõ ꝓhibetur obßuare · H ibi. Tñ ym
tho. meluis faciet ſi uramentũ vio lat eo
qꝙ nõ obligat. Eſt et id qað iuratur aliqñ

vicio ſũ nõ m natura ſui.ſ̊ ex cauſis exue

— „

raſtitatis alicui ſe habiturã eã in ðdiugẽ
ſcz pvᷣba de pñti. Cõuigẽ aut Hre ſeipo
malũ nõ eſt tñ Piuc ex woto pmeoſu eſt.

metibz weluti cũ aliquis unat poſt votum

hoc aũt iuramentu et ſi ſit illicitũ non tñ

obpuari ꝓ hiber ·h de violacõe woti pnia
ſibi uibetur in dici · iundiciũ etia aliqn iura
mento ꝓbatur deeſſe veluti cũ Pa teme⸗
ritate aliqͥs ductus iumt ſe maducatu⸗

——

uitate illicitũ ꝓbatur nõ tñ violare iube

tur · Denmq; ↄ cludo ome iuramtũ qð nõ
ignoꝛatur ignoꝛatia factt nõ mris ꝗᷓ nul
lu excuſat mſ cui ꝑnittitur ius ignoꝛare

eſſe ſcʒ illicitũ reputatur m piuriu pni a
7— 3 % — ℳ — .
ia pus poſita diluẽdũ. Ceterũ qi eo git

alui ad ꝑiuradũ et qͥ co ackus fac piuriũ
vterq; piurus ẽ tã dñs qᷓ; ßuus ⁊ uo pe⸗

glo · nõ p̈ciſe a dno ſeẽs piurat. utiq; ſut

piuri et dns ⁊ nn les.glo· q; in atrocibus

nõ dz qus parere dno ſuoſeq;tur· dns

q; pᷣcepit miles q plus dnm qᷓ; aj am di

Nexit qð eſſe nõ dz. Hi liber ſeʒ coactus

iurare · xl. diebz in pane aqua pemtebit
glo · ↄtin uevel ſnterpolati· et ſeptẽ ſeqn⸗
tes anoſ. glo· nõ tn m pane ⁊ aqua·ſ̊ ym
diſerecoem ↄſeſſoꝛis.ſeq utur· Si ſeruus
eiuſdẽ tres quadrageſmas.glo. vna anñ
feſtũ nataliſ- alia an paſcha· tereia ante
feſtũ bti io his· ſeqͥtur et legitias ferias
pemteat.glo.pma.ij.iiinj· et ſexta feriã· de

oſe. diiij. e· jeiuma et. lxxxij. di . Pſby. we⸗

rũth ſi ẽ pura co actõ metus qui cadit m
coſtatẽ virũ:tunc mmpomtur pnia.e.t ſeʒ
xxij.q· v.c.ſi q coactus ꝓ vita redime
da vel qualibʒ cã vel necitate ſeʒ maxmma
piurat qꝛ plus coꝛpus q́;ᷓ aiam dilexit
tres q dageſnmas pemteat · glo · qꝛ rõne
coactõis mitigatur pena: utz ex ꝙ me.
Seſacns.& Re qu eri pᷣt qua pena co
gens caſtigari dʒ eo ꝙ ibidẽ nõ expmi⸗

tur cũ tñ poſtea ſbditur de eodẽ. c. ille ꝗᷓ

prouocat hoĩem ad una coem ſcit eũ fal
Jum eſſe uiraturũ vmcit hoĩcidã qꝛ;ꝛ homi⸗
cida coꝛpus occiſurus eſt ille aĩ am. mo
duas aĩſas et eius quẽ unare prouoca⸗

rmit et ſna. Ad ̊ rdetur ex ↄcilio mogũ⸗

tineñ et ſubditur in eadẽ qõne ubi pena

cogetis additur.e. ſi qs ↄuic tus fuerit·

ſeʒ m indico vel euidentia facti alios ad
falſa teſtmõia wel piuria attraxiſſe. glo.
p coa ctonẽ wel qu acũq; coꝛrup coe ſollici
taſſe eſ⸗ c3 amicicievel pe cume ipe quidẽ uſ⸗
q; ad exitũvite ſue nõ ↄmcet· Hij wro q́
ei in piurio ↄſenſiſſe probãtur poſtea ab
omi teſtimõio ſũt remouẽdi:et m legezʒ

in fama notabutur emq; quo dd aʒ

eſt iuramentu deteſtan duͦ qð fit eũ mter⸗
pᷣtacone alicuius mali m ſeipᷣm · lẽ legit᷑
de bto petro · ꝙ cepit an athematizaren in

*

rare q; nõ nouiſ hoĩem · vñ qᷓ; deteſtadu

ſt ᷣ piur nvi ciũ ondit oꝛoſius ꝑ cxõplũ

dices qꝙ cũ rom am leg atos ad plures
gẽetes miſiſſent ut firm arẽt paceʒ eu eis·
du igitur cũ unamẽto firmaſſent ꝓdito⸗
rieclãa irruẽtes m eos oceiderũt · et oes
ronos qtquot muenerũt · ſed dei maledi
io m deteſt acõem piurij ꝛ fractõms fi⸗
dei ſup eos vemit· na pams q fran gebat᷑
ab eis ſangnem ennttebat aalia dome⸗
ſtica ⁊ blanda cũ balatu ⁊ Hyatu miſera⸗

bili fugi ebãt ad ſiluas ⁊ ad mõtes deſe⸗

redo ↄſoꝛtia eooꝝ· canes ec cu lacrimoß
latratibʒ oberraãtes ad moduũ lupon vm⸗
dicra poſtulabat de ꝓdicoe fa cła.cũ aut
auditis rumoꝛibʒ omes fuiſſent ꝑ impa
toic romanuũvicti m cãpis exceptis qᷓtu
oꝛ mliby ꝗ aſcend erũt ad mõtes Hij ſta
um 2 gelati ad modu lapidis facti ſunt
immobileſ ad lignũ vmdicte ᷣme· Silr
legitur in ecciaſ:Honjſtoꝛia· ꝙ cu quidam
epus iherololmitanus mſtiſſmmus zpt

rigoꝛẽ iuſticie a multis ſ ditis odiretur

ermen falſu nmnpoſuerũt ei et mramento
uarmauerũt. Primus unauit ꝙ ig ne pe⸗
reat i ita ſit. Scdus wero ꝙ moꝛbo regio
pveat. Tereius demq; ꝙ oclos ſuos amit
tat mſi ita ſit· Sco & epo recedẽte ad he
remu pmus teſtis vin deãm cũ om ꝓp⸗
geme ſua rebz domo et fam lia exuritur.
fcus etiã a pedibʒ uſq; ad caput moꝛbo
regio ↄſumitur · tereius hoc vidẽs facltũ

reuelamt ⁊ ex triſticia lugẽs oclos ami⸗

te et ſic ẽus mnocẽs muẽntus eſt
¶ De voto v hijs qͥ requirũtur ad illᷣ
ac de peco religio ſoꝛ (¶ Sermo· vꝰ.
On aſſumes nomẽ dei tui im⸗

mõ ſumitur nomẽ dei mnuanũ.
ſã de ſedᷣo mõ qrẽdũ ẽ ſcʒ de tñſgreſſione
Wwiti ſbᷣ h ſenſu·nõ aſſumeſ no.dei t· mua·
ſcʒ vytum tuũ deo factũ tranſgrediẽdo.
Ad cuius euidentiã ſciẽdũ ꝙ votũ ᷣm
vſti.ẽ alicuius rei licite faciẽde vel non
faciede cũ delibera cone amm deo facta

uanũ. exo.xx · Expediti de tůſ⸗
greſſione umamẽti quo pᷣmo

Szmo v.

nõ oblig aretur

pollieitacõ. quã diffmicõem declara do di⸗
cit q' pmo ponit᷑ rei licite · q i qð pmiſ⸗

ſum illicitu eſß id huaduũ non eſz. et eius
ech nulla obliga cõ m tantũ ꝙ ꝓ eius diſ
ſolucoe nõ eſt nece ſupioꝛẽ adire.iux il⸗

lud.xxij · q.iinj.c. in malis ꝓmiſſis reſem

de ſide et mturpi voto muta deeretiũ·. Se⸗
rũdo pomtur faciẽdevel non faciẽde qꝛꝝ
advtrũlibzʒ piter ſe hʒ puta wueo jeiu⸗
nare vel nõ loq poſt cibũ cũ muliere · etllʒ
oſti.no dicat ce votũ ſp ẽ de futuro nõ de

pyñti ſic iramentũ aſſertoꝛiñ · Tereio po⸗

mtur cũ delibemcoe· qꝛ alias nõ obligaèt
ſi ſme deliberacone factũ ſit ex de reglc·
ad niam. vñ deliberaco pᷣſuppomt liberam
lut atẽ ſme qua nõ ẽ meritũ nec deme
ritũ cui dalibera com vel volũtati vis infer
r nõßt.

gne m ſi. vbi ðꝛ de 2 dicoe quã Habuit in
mitencõe wuendiꝗq;ᷓ ſublata q; ceſſauere
cãe facilius ceſſare poterint effectus. vi⸗
de clarius: Interdu tñ votuʒ fit etia hoĩ h
ſcðdᷣario ꝓprie tñ talis obligacõ q̃ ſit hoĩ
nõ ẽ wotu h obligaco ad eius execu coeʒ ·

Diñto pomitur faca pollicitaco q; alias

ſi tm faceẽ ꝓponèt ̊ adhue non deliberaſſß
Ad cuius ple moꝛem
mtelloctũ queri pt q d requiritur ad vo⸗
tũ ↄ fum anduũ pᷣßtim cũ dñs dic . luc · ix · q;
nemo mittẽs manũu ad aratrũꝛ c·ſ ex H
ißo ꝙ hʒ ꝓpoſitũ bnjfaciẽdi mittit manu⸗
ad aratrũ· et ſicvidi ꝙ ex ſolo bono ꝓpo⸗
ſito qͥ; obligatur apud deu etiã nulla p⸗
mahbe facta. Aa rnd er ſeus tho ſea
ße. q.hexxvin . q; wotũ quãdã obligaco e⸗
jmpoꝛtat ad aliq; d faciẽdũvel dmmnttẽ dũ

Oobligat aut ſe hy ĩ ad aliq̃d ꝑ moduʒ
ꝓmiſſiõis qᷓ ẽ roms actus ad quã ptinj

oꝛdiareſic en hõ impꝑpã dovl depcãdo oꝛ⸗
dinat quodaãmõ qd ab alijs ſibi fiat ita
„ —1⸗ 11 4 2
ꝓnnttẽ do oꝛdĩat qd ipᷣe ꝓ alio facẽ debe
at. h. pnnſſio qᷓ ſit ab hoĩe hoĩ nonpt fieri
mſi ꝑ verba vel quecũq; exterioꝛa ſigna
deo wro fieri pᷣt ꝓmiſſio ꝑ ſolã interioꝛe
ceogitacõem · qꝛ ut dꝛ ᷣmo reg ·xvi·hoĩes
vidẽt ea q̃ patẽt deis aũt intuetur coꝛ ·
Expmutur tñ q q; ba exterioꝛa vel ad

aag ſuiip̃ius excitacon em ſiẽ ſn oꝛone pʒ.

1

uarto po mtur deo.q; alias nõ
eſ wtũ oblig atoꝛum · ex de woto · c. ma⸗

—
–

—S —- —— —

fe

= – EZ =S

“

or vl ad alios 2 teſtandũ· ut nõ ſoluʒ deſi⸗ ſoe ſoluẽda ſũt omia ↄtraria in ſcepturi/
Faan ſtant a factõe wti ter timoꝛẽ dei ſedd d w toſta q qnq; hmmur woſto
chs etiã ꝓpter reuerẽtia hom. ꝓ miſſio autez qnq; pro deliberacoe· qnq; ſtricke in Po
– dit ex ꝓpoſito facidi. ꝓpoſituz aũt vcabulo. Sedo auũt wrud: ↄfirmari qan
weinr deliberacoõ em aliquã pᷣexigit cũ ſit actus ſup ꝓpoſito fit delibemco vtrũ ſe velmt ob
ſisrdc volũtatis delibenate ˖ Ex qui bz ↄcluditur ligare · et tn cepeo bo m ꝓpo ſiti non ſir⸗
ea. R ꝙ ad votuʒ tria necrio req mrũtur · pmo matur ꝗꝓprie ex aim deliberaeõe mß pro⸗
cichen telibera cõ.ſcdᷣo ꝗꝓpo ſitũ.tereio ꝓmiſſio in miſſione delibem eone ↄnᷣte · q̃ pꝛomnſſio p
ue an⸗ ᷓ phicit co wti. Supad dũtur voo qnʒ mo ratiſcatur m coꝛde: et tũc quãtuʒ ad
liere e et alia duo ad quãda woti ↄſumaco em. deuũ ↄpleta ẽ pꝛiomiſſio ex qua qͥs quo ad
aronod ſcʒ oꝛĩs ꝓnuũciacõ iux illð.pᷣs · redd ã tibi teuũ e obligatus et in ſoꝛo pniali ẽ ad ex⸗
teno⸗ ota mea ꝗ diſtinx ert labia mea · et teſti cucoem modis omibʒ ijducedus: nõ tn
oblga momũ alioꝝ · Pinc dic mgr ĩ. iij. ſmarũ. eſſ ad ſ ꝑ eeciam ↄpellendus q nõ iudi
nde rni eotd eſt qusds aſtinntehd eat oculas. Confümatui wemh dr ih.
khntn Pum ſſioms ꝗ deo et de hij s qᷓ dei ſut ſient tum ad ſoꝛũ extrinſecũ cũ deiberatũ d ⅜ß
decdeme dz q;uis teſtiſicaco poſſ ad teſtiſicaconẽ ſitũ expmitur oꝛe. Et ex tali qͥs obliga⸗
iWs nſ interioꝛẽ ꝓprie referri· Ad hoꝝ & triũ qꝗᷣ tus nedu quo ad deũ · Iͥ etia quo ad ece⸗
alias ti req mrũtur im woto ↄſum ato declara coneʒ el eſa mlitantæ. ita ꝙ ad execuecoemvot
dwernt ſeiedu ẽ ꝙm ab. e de wot· m. c. latun· p ecctam apellitur. Ex hns pmo »cludi⸗
ibabutn Gotũ ðꝛ miciariꝰ firmari⁊ ↄſumari.vtũᷣ tur ꝙꝙ ut etia diẽ Inno · in · e. latua. ex d
Taſnct aut miciatũ ẽ cũ ꝓo ſitũ tm m aĩo ſema voto · ꝙ lʒ qs velit vouere vel ena wuerat
Ktcnsde tur et ex taliꝗ;o ſito quo ad deũ vel ecci⸗ nõ th oſitu vel wotũ ↄplere teneturm DA
rai o am nullus remaner oblig atuſ. ut? caſuſ delibera eo ſ. rit vel n aio obligadi id
jiß m ded claaua tbi e:- en gucſa eye ⸗ Keene . s ſ Auentir a d; oroci ſbdi
taict dam mmuco noma Kuſ m e& Bauo biceri a' noen iut am obligadi ſe⸗ Dòm
din re phterritus ee vba Prulit nõ din h mo. no ſaloẽ m ſoꝛe malictali. aliau kae
rilenſ nmaboꝛ JPonẽs in a0 ſuo .glo. non tn a0 le foꝛet votuũ eludẽ. X d ſpon · e. tua· vbi
iam obligadi religioms loſum oſß aliahd 8ꝛ m glo. plane ve ï cau in claz armclu
raapp⸗ ſuſ. eepturus ub⸗ pᷣa deelarat q ſi nõ pl? mr monij. h in foꝛo pniali bñ creditur ei
„ A in voto ꝓceſſuʒ traſgreſſoꝛ iudicari nõ Sedᷣo ↄcluditur ꝙ ſi pcedete delibe ra eõe
ue irg poterit ſi no impleat.h̊ ibi . Ex q uo pʒ ꝙ; qͥs m mẽte ꝓp oſuit mtenecoe obligadi ſe
ißerß ꝓ oſtũ ꝓprie ẽ aliud qᷓ; wtuʒ ſtricte ſu⸗ ↄtmerevel ꝑegrmari · tũc m Inno in di
ntmani prtis vocabulis · ꝓpoſitũ eni è ſnnplex di⸗ to.c· Iatura· ̊ facè tenetur etiã ſi vee
vno pe⸗ ſpoſi co volutatis de faciẽdo aliqͥd vel nõ nõ expᷣſſit. ̊ eecta nõ cogit hmõi nᷣ ↄſite⸗
inlaz⸗ me omi affectõe vel ꝓmiſſione vel firma atur.et licʒ hoſt. dieit ꝙ ſi ex pᷣmia delib⸗
