li.vj· Archidyaconus tamẽ ſuper iſto ca⸗

pitulo dieit. ꝙ intelligitur de excommca⸗
tis ab homin evel intdictis · quo d ꝓbat
per textum qui dic. donec ſatiſfecermt ad
arbitriu eius cuius ſententiã ↄtompſeĩr̃t.
ſed tales adnittẽtes ſciter ad eceleſi aſti
em ſepulturam ſut excõmumecti ut pa⸗
tet ſupra / Ceteruz ſi preſbitero cel ebra⸗

1

terdictus ingreſſus leccleſie wel ſubdya⸗
conus die euagelium vel opiſtolaʒ illius

mſſſe etiã extra eccleſã ⁊ p ůr ſeit eos mt⸗
dickos. tue illi tres eſſieiutur irregłares.
pᷣ ſbiter q; partieipat ernmmiermoſo.
Alnj vero q; vnum eſt oſteium quod ta⸗
men in ecclelia celebrat᷑ prmeipaliter. et

ſic cooperant᷑ actui eis pꝛohibito in loco

m quo exercetur · Fecundum tamen io⸗
Hannem andree cui ꝓhibitus eſt mg reſ
ſus ecceleſie liet p hoc ꝓhibitus eſt a ce⸗

lebracoet audicone dium oꝝ in ea · poteſt

tamen eamp tranſirea etiã in ea ſtare et
oꝛ are tempoꝛe quo nõ celebratur in oa di⸗
una ut · i. q · n · qui ſtud et · m fine. Ite jo bhã
nes calð· Item cei imterdictus eſt occleſie
ingreſſus ſi extra eccleſia ingerit ſe dim⸗
ms non eſſfietur irregularis ut dic gloſa
in. c. is cui · de ſen. ex. li. vj. Smiliter ſi ce⸗

lebrat in oꝛatoꝛio ſtricte lo quẽdo ĩta ꝙ

nõ eſt eccleſa. de ſen. ex. c. ultio. de Puil c.
petentibʒ. Fi tamen celebrat mecelecha no

eonſecrta que ꝗꝓprie ði baſilica ut de reli·

dombz · e . i. eficitur irregularis ad hoc de
con ſec. ee wl alta. c. ulti · et de mimu. ece .
.cepenul. Satis eſt enĩ ꝙ auctoꝛitate po⸗
tiſicis ſit dedicata. ut de conſec di. i. c. ne⸗
mo · Ad laudem omipoteus dei-

Seqiutar Zermo· xx vꝰ. qtñti pᷣeepti

— —. — —..-—ʒ—

— — —— + D. —

⸗ .
— = —— —

Kn⸗

bha.

1 lus

s

dis.
moſo.
d ta⸗
ſrnd
nloen
enſo⸗

ngref

dteſt
reet
a di,
ſob⸗
ſee
diin⸗
ſce,
19
.
1
.

23 A

C Qõtm quos ⁊ex qᷓ jc pferturir inter⸗

dem · ac de effectibe eius · . ꝓhibicõiſ

diumoꝛxofficioꝛe amiſtracõis ſacr̃ũo⸗

ru. pt aliquib⸗ ¶ dermo·xxv.
n occides · exo · xx ij· eint⸗

t
0 breuiter ꝓ ſeqndo nota
dü eſt ꝙ interdem ꝓmulg a⸗
ri pᷣt ↄtra collegia vmuſitateſ/

eccias villas ꝓuiciaſ caſtravreg na. Irẽ?
ↄtra viros Tmulieres · clicos laicos reli⸗
gioſos pᷣuatos pᷣlatos. rectoꝛes nobles

plebanos et ſiles cuiuſcũ, etatis ſmt hm
t hqritur vtrũ
mterdem latũ m locũ pꝑ mferioꝛẽ oꝛdma⸗

ꝙ capaces ſut penaꝝ.

riũ liget etia ipᷣm pferetẽ. Ad ͤ dõ ꝙ io.

an ˖ diſputamt iſta qõem in regla. cui lz3.
li. vj. Er Jo. cal · de rap · e . i · m · vn · qoõne · d
eoð tractas· et ↄcludũt ꝙ credũt ꝓfere⸗
tẽ vel ſupioꝛẽ ſniaʒ mtdicti violates irre
gulares ſoꝛe· q; hac irregłaritate liga⸗
tur a canõe. ut de ſen · ex . c· is qᷣ q·li. vj · de
ↄſti.c.i.et ul.Et ſi foꝛte nõ male dicétur
q mtdie lũᷣ ꝓPferete nõ uãte nec alij ſer
uare tenent᷑ ar · de Pmil.c· peuſtiſ. tn illud
.c.loquit᷑ cũ is ꝓ quo id ẽ ad cuiis qre⸗
lã m cuius fauoꝛẽ latu eſt id non huat.
qð ad aliũ caſu nõ eſt eæxtedendũ.cũ vide

atur p modũ pᷣuileg ij Iʒ coꝛpe iut clauſi

emanaſſe.ut in telligi p pt ex ibið notatis
ðᷣ autẽ iut᷑ puilia caſus
as nõ excedãt pʒ de pril c·ſane.etã ſi
ſint coꝛpe iur᷑ elauſi· ut ibi no· oſti · Siti·
ꝓferẽs mterdem dicèt ꝙ nõ huado loci
miterdem ꝑ ̊ mtendẽt illud relaxare tůc
credũut ꝙ; nec ſditi nee ꝓſeres eſſicerè⸗
tur irreglares. p̃m cũ relaxatio mntej
loci nõ habeat certa ſoꝛma.Na ſpᷣlato pjᷣ
apali ceſſant omia acceſſoꝛia · S ecus tn

p Inno et oſt.

eredẽdũ eſt ſ ꝓferẽs ſy nõ dixit l in mẽ⸗
te gerèt mterdem relaxare. qꝛ; ſicut vba⸗
liter lata fuit interdci ſnĩa ſicv bo

tio fieri debut ut * re. uur. omis resg- 3 —

eipitur tn Pa q nõ ſubi acet legibʒ. Di
wro qritur ex q̃ cã ꝓfertur mtordidti.
Ad hoc dð. q; ab hoje ꝓfertura qnz FPter
ↄtumaciã · et tũc necria ẽ momco pᷣeedes
et ſoꝛma q traditur de ſen · ex · c .· i . li. vj. er
ſic intelligit᷑ extra de ap · repheſibilis qnz
ꝓfertur propter deliclũ.cet tüůc momtio

n5 eſt neceſſaria. ut u
ſ intellige noõta p

G w. ꝗ.ii ij. e· m lo co. et
nno· et alios de app ·
.c.ad B.qm.de excel.p̃la.c.i. za mre p⸗

fertur ꝓpter exceſſuʒ ſiue delictũ ſme mo
neõne pᷣuia ſiue ſit interdem gnᷣale hue
ſpeale ſcʒ ↄtra ecciam. ſue ſmglare · . co⸗

tra pſonã. Proſert᷑ aũt ab hoĩe ſub hac
ſoꝛmavboꝝ · Nos ꝓpter talẽ cãm talẽ ee
elehaʒ vel terra ſupponimus interdeo ut
erũutn extra⸗

extra de. H. h. c.cũ m ptibz
uagas bomifa q meipit · ꝓinde attendẽé⸗
tes · phibʒ mterdem in aliquẽ locũ ferrR
ꝓ pecumalo debito ſme lieẽtia ſedis ap·
et hi ↄtrariũ fit ẽ irritũ. Nora tn ꝙ ibi loqͥ
tur de interdeõ gnali · et E E& putat To. cal.
qp illa extrauagas nõ hHʒ locũ in ſœali m⸗

terdicto eccie· ut qdᷣ de nouo ꝓhibetur

in vno caſu nõ heat locũ m alio. ut de ſen.
ex. e·ñi ſnia · i. et · · Fen .· li. vj ¶ Dretea ſi q

ritur vtrũ mterdem ad tꝑs ſuſpẽdi pᷣt ꝑ

alm qᷓ; q; p ̃am· Ad doᷣ ßm Inno · et oſti.

ꝙ qn locus intdicitur wl eccia tũc talis

,338W83—GG

—ʒ—ʒ—

ſnia ſuſpendi pỹ ßt · et cu ſuſpenſa ſueit eele⸗
brai poteit. extra de Huil. ut pmlegia ar.
de ſpon · e. nõ oſt vob ]H ſi ẽ interdeã p ſoñ
ſue ſuſpeſa cũ hoe fem ẽ ꝓpter culpa ipiꝰ
mtdiclvel ſuſpenſi· tũc mterdem vel ſuſ⸗
penſio pſone ſu ſpendi nõ ßt · ſeut nec ex

micacõ. ad hoe de ſen. ex c.cũ deſidſ.
nvero fem eſt ꝓpter culpã alteius tiic

diei pt ſicut ⁊ de mterdeo lociſeʒ ꝙ talis

ſnia ſuſpẽdi p bt p epm ſieut tolli ·¶¶ Fed
vtrũ mterdem̃ ſeœale relaxari p̃t ad cau
tel2 dicat nullü. not archið. de ſen. ex.

c. pnti · li · vj. q; nõ S Jo. mo. tenet ibið
ↄtrariu · et hoc placet lTo.an · Jovero cal.

terdicto. leterũ queri p̃t de egeu eecle
ſiaſtiei mtdicti quotuplex ſit · Ad h̊ dð.

tenet aliter ĩ trackatu ſuo de ecciaſtieo imn

———

ꝙ gnaliter duplex ẽé eius effeus. ſ. ꝓ Hi⸗

bicois moꝝ officioꝝ exceptis qbuſdaʒ
caſbʒ et ꝓphibieòmis miſtracois ſacroꝝ

excoptis quibuſdã ſacr̃is intdicti tᷣe ꝑꝓ
mnſſis Ruãtũ ad primũ ſaendu · q oli⸗

et ſm antiqᷓ̃ ura tpe interdicli nõ pmit⸗

mitteb atur ecctaſtica officia ceelebraiwel

audiri ut extra ð pe. et re · e · q in te· et de

ſpon. nõ eſt vob · mſi ſemel m ebdomada
eelebiari ca ↄficiẽdi coꝛpuſ xp̃i· ut de ſen ·

ma mi⸗

dart ·

bet ſi pnt m ecẽns ſiue moſterns nmſſe et
alia officia celebrari ſic pnius ſnmnſſa wo

cæ ianuis clauſis nõ pulſatis capamſ ex
comuicatis intdictis excluſs.vn p qð⸗
libʒ hoꝝ dep ſe ſi nõ obuetur tribʒ alys

obſeruatis violatur mterdictum. vnde ſi

clericus m loco interdeo alijs celebrati⸗
bus ſonat cãpanã vel apit ianuas eecie
meurrit irreglaritatẽ. ſecus tñᷣ ſi non fiẽt
celebraco · q; irreglaritas requirit a cců
pfectũ.ut.x v.q.i.c.ſi· Interdeẽm etiã vi⸗
olatur cũ quis celebrat m eccia ianuis p
ſoꝛatiſvel feneſtris factis m eis ita ꝙ ex

iſtetes extra eccliam poſſmt in ecclia cele

brates audire et coꝛpus xp̃i vidẽ. utz m

cle. ex freqntibus de ſen ex. Dredictus
th effcus cu ſua mod eracoe locũ nõ HhHzin
mterdeo ꝓphvel vmuůſitatis nõ expᷣſſo lo
co h in interdicto loci gnalis. utʒ m. c. al
m. . Pie⸗ qri p̃t vtrũ omis celebras
in loco mtdic ło wvel mterdcũs a ðims ce
lebrans m quocunq; loco fit irreglaris.
Ad i̊ doͤ· ꝙ clicus ſic intdictus vbicuq;
celebrat eſficitur irreglaris · ut.xj · q · in ·
ſi quis epᷣs dãnatur · et . c · ſeqn · de cli · ex ·

mumſ. c. clici · et. c. ſeqn. Silr clericus non

int dictus qui celebrat loco interdeõ a⸗
gens mn officio ſuo ſic prius efficitur irre

gularis · i: ſolẽmter dicẽs offieiũ d iumũ
qð ei ↄpetit rõe alicuius oꝛdis m Inno
et alios · hoc pʒ de exceſſi · p̃la · c · ul. de ſen ·
ex. i8 ꝗᷓ li· vj. ij. Ren· et · ca· is cui· i· Renſo.
li. vj. et eſt wrũ ſi ſeiẽter hoc fecerit · na
ignoꝛatia ꝓbabilis excuſaet eũ ab irre⸗
gularitate m o.an.m decõ· ca· is qͥ. is
vero. de puil · epon li. vj. ibi. ſciẽter a co⸗
trario ſenſu. ¶ uid a etia dicũt · ꝙ ſi clcuſ
ſcit mterdem loci qð tn nõ eſt publicũ ꝑ
tenuũ ciacoem ſi llud nõ puat eſicitur ir⸗
regularis· et hiuus opĩonis eſt Archið.

qð eſt verũ miſi fuerit occultũ ita ꝙ legi⸗
time ꝓbari nõ poſß · ut . vj . q · . c · m tatũ ·
Et die Jo an· ꝙ expediret ꝑ ↄſtõem ꝓm

tderi clicos nõ teneri ad obuantiã mtdi⸗
cloꝝ ꝓlatoꝝ a inre mſi pmo fiet ipoꝝ de

ex · e. pmittimuſ. ꝙ ſcʒ tuc decedentibz pt
ed p noua ura fuit iſtud extenſu
p · c. alma mỹ. de ſen. ex · li · vj · p iſtũ videli
cer modũ ꝙ ſm glis diebʒ in tali loco de⸗

.

earae · Pter id qð hetur de eeſi. e · q; q; ·

li. vj · Et in clem · pnti · e. ti · q; etiaʒ poſtea
factũ eſt p Mar · quũtũ m ↄci. ↄſtanciẽſi
ut pʒ ſu;. Clericus tñ nõ interdcũs ab-
ſoluè pᷣtaligare ſubditũ m Inno.q; ta
lia nõ ſut oꝛcis h utdeõms. ¶ Ceterũ q; b
ri pᷣ̃t.vtrũ nõ intdicti pnñt admtti in lo⸗
c interdeo ad dᷣma cuũ celebrat Imglis
diebz ſubnnſſa wo ce iuxta moderacoem

Cagdicimus m. c alma. Ad ſ̊ dom m

omes docloꝛes.ꝙ laici nequaq; pnt ad⸗
mitti · qꝛ mterdem loci excludit om es ſi⸗
ue ſint de lo oo interdeõ hue extranei mſi
fuerint ſpealiter pmlegtati · ut de Puil· c·
licet · li. vj. De clicis aut extraneis vtruʒz T
poſſmt admntti ad celebrandũ vel cocele
bradũ tenʒ; Archið · ꝙ nõ in· C adicimꝰ·
in glo· ſu pbo. celebrẽtur · Jo. an · rn det
ꝙ hoe ẽ durũ. et qui nims emugit elicit
ſangumẽ. et ſic viðꝛ tenere co trariũ.et H̊

ꝓbat multis rõmbz. Jo. cal . dieit ꝙ ſoe
dubm freqnter pulſauit aures ſuas· tã⸗
xẽ concludit ꝙ nunq́; fuit auſus aſulẽ q;
tales extranei admitteretur· ſ̊ ↄſulẽdus
eſ rõnus potifex ut dermmaét quid ſibi
videretur. Yerũtñ ſuꝑ hoc frẽs mĩoꝛes
Hot pmilegiu ſyẽ ale ꝗd ð: mare magnũ

lex . p̃e quarti: et Clemẽtis ſpᷣe qrti · et

app:obatũ a multis alijs ſunns potificibʒ

3 gtiam extẽditur ad eouz famliares ·

IZup quo queri p̃t · an pmlegiũ alicui
monalſte io wel reli gioni ↄ ceſſuʒ de adint
tendis famiiaribz ad ma tpe imtdicti
exteditur ad famliares aſſumptos pꝰ
datũ prinilegn Ad ſ̊ rndet Hen · boyc ·
m. c · qðᷣ m te · de pe · et re · qd Jo · an.· in · c · l
de puil et in regla . qiu ſentit. li · vj · m no⸗
uella diẽ ꝙ ſi aſſumpti poſt pmleglu ſb⸗
rogati ſut illoꝝ qui extabant tpe pmln
tũc ad illos realees pmlegiũ nõ
eſß ppetuum. Bi
rpKelclit h ex cã rõnabili tũc idẽ elt. Si
vro nuda wolũtate tũe ad illos no exte

wro ſut illis adi daiwl

ditur. ne ceſura eneruet᷑· Nectoꝛes etiaʒ

ecciaꝝ tpe mterdicti hr̃e pnñt clericu fa⸗
mmliarẽ ad puiẽdũ in vimſ ut de vi. et ho.

cki· c. ut quiſq; · imo hm Jo · ca ð. He pnt

* „ — — „ — .
et retinè laicũ nõ mterdẽm quẽ pᷣmo ha⸗

bebat etiã ſi eſſet de loco interdicto· quo

trtrecedete pñt aliũ età laicũ nõ intdẽm eeſ exvuès laici pnᷣt aceedè ad eruceʒ 10àarS
ſante fraude qualibʒ dev. ſig · e · ul. li. vj . cũ nullũ offieiuz ðmu — ills in
loco illins ſurrogare q; tales dnr fam⸗ ꝓbhibicoe mterdicti ↄtineat᷑. Inſuꝑ m
liares domeſtiei qui in hoe gaudẽt puile Inno. clicus interdeũs wel m loeo inter⸗
8 b gio ab hoĩe ↄceſſo· ut in c. lez. i. de prl⸗ dieto cu ſolemtate faciẽs aqua bndcãm
6 li. vj.multo ſoꝛtius iuris permſſiõe de ꝗᷓ eſt irreglaris.qꝛ; hoe ↄ potit oꝛdim elerica
4 in· adijcimuſ. mſi talis ſrogatus eſß li. de ↄſec. di.iij.c.aqua · Doteſt tn bndici
de illis quonꝝ culpa dolo vel fraude lata fu in loco interdeo a nõ interdeo cũ mode⸗
n it ſnjia · wel qͥ ad ꝓpetrãdũ delictũ pᷣbueĩr̃t racoec.alma.nec cu illa aq bndict a pnñt
n ↄhilm auxilii wel fauoꝛẽ. ut m. c.lcʒ in fi. ſeclares aſp gi. qm ad huc ſine ꝓhibitio
ſecus tñ ſi eſſ de pplo mterdicto &t nota bndickois é mducta ' h̊ cau ne tles aſp⸗
1 gnaliter ꝙ irregłaritas quãtũ ad iſtum gant᷑· Aſpgẽs tn nõ efficitur irreg laris
caſu nõ cadit mſi in clicos· Hine ſi religio q; no violat mterdem nec in celebracoe
ſus ad nullũ oꝛ dm eʒ ꝓmotus cclebraret vᷣmoꝝ nec m collacone ſacroꝝ .cu ꝓprie
6 hm Jo · calò.nõ includitur m pᷣdcã regla nõ ſit ſacr̃m. nec hoc ẽ in uire cautũ pec⸗
ſ irroglłaritatis. eo ꝙ nõ Hoʒ oꝛdmẽ clerica cat tn hHmõi· Sie fiori nõ pᷣ̃t offieiũ ꝓ ba
4 lẽé. multo imnus momalis vel ſecularis ptilmo m ſabbato ſcõ vel ꝓ ↄfectõe eriſ⸗
ſ laicus vel laica coadmuãs pᷣſpͤruz mtor⸗ matis in die cene dñi vel ꝓ amuͤſario de⸗
diclũ m celebrado vel nõ mterdem m lo⸗ funcli mh cũ moderacoec. alma · Et idẽ
4 co interdeõ· Et ecõtra oẽs euã im oꝛ dim: eoſt dõm de bndiclõe calicis paramẽtoꝛuũ
bus mĩoꝛibʒ ↄſtituti hm omes do ctoꝛes i vel coꝛpalin aut cãdelaꝝ in feſto purifi⸗
, agũt m officio ſuo ſicut pus ut offerẽdo cacoms vel olinaꝝ in die palm aꝝ · itẽ ec⸗
in mſſa calicem wl thuribulũ aut aluild elehaꝝ. altarium manẽtiũ aut viaticon ·
qð ad officiũ ſuũ ſpectat· hue dicedo ma erũti ſicut ↄ ceditur tpe interdicti ſa
tutinũ aut vſpas ſut irreglares Et oſt. cvramẽtũ pnie ut poſtea videbiᷣ· ſic etia,ʒ
arguedo ꝓτι1tra in- ca. ij ˖ de cli. ex. hnalr fieri pᷣt officiuʒ ↄmedacoms aĩaꝝ · eo ꝙ;
dic. q qmicquid ſubtilizetur tenẽduʒz eſt offieu illud vid: qᷓi annexũ ad abſoluti⸗
tales irreglares eſſe · qꝛ clerici ſut⁊ ura one q ſit m pnia cũ moderacõe tnᷣ· ca: al⸗
g aliter lo quũtur de clicis ꝛ hn Habent ma. ¶ Doemq; notãadu eſt · ꝙ capane ec⸗
officia ipis oꝛdibʒ deputata utꝭ·xxiij. di. cleſiaꝝ pulſari pnt ꝓ aue maria ſilibʒ.
.c.acolitus.et.c.ſeqntibʒ. Si tñ clicus m⸗ ſicut ẽ de laudabili ↄſuetudme·q; hoc nõ
tereſt dims officijs ſ̊ nõ ẽ pneipalis ce⸗ eſt officiũ alicui oꝛd im deputatũ·ſ̊ illud
lebrãs h̊ audit ea ex quada ſmmplicitate maxĩe ꝓp ter laicos din oſcitur intro du⸗
ſiue deuocone nõ ↄtemnedo non eſſicitur ctũ. Silr ꝓ audiedovbũu dei etia m eccia
irreglaris. et ſic dʒ mtelligi dem Jnnoc.ij qð vtiq; licitũ eſt · ut de ſen . ex · c · Enſo ·
ſi ̊ facit cotemnẽdo ⁊ faciẽdo eelebrare ubi expſſe de hoe · õ tñ dz ſonari cam⸗
vma ſeu aũe tem pᷣben do ſbᷣ audivel coo⸗ panella ꝓ dims officijs celebrandis ita
. perãdo tũc irregłaritatem mcurrit· et ſie ut audiatur exterius a ſecularibʒ· q; ꝓ⸗
mtolligitur dẽm Oſti. eui ꝛeoꝛ · Jo · cald Hibieõ pulſacois cãapanaꝝ minoꝛes cã⸗
Ar. ad hoc · c· tanta ·. de excell. pla · et · c· ij. de panellas meludit· cũ hͥ ↄſidetur nõ quã⸗
cli. ex · vna li duo vel tres in itinè dicerẽt titas ̊ ſonus capane · de pe. et re · c. qð in
hoꝛas canomcas in loco mterdcõ tã alte te. ¶ Seðs aut eſfcũs interdei eſt ꝓphibi C
ꝙ ab alijs audiri poſſent tenẽt quida tio mimſt racoms ſacroꝝ · ſub q́ piter m⸗
poc nõ pnt facere ſme violaco e mtdichi.· cluditur ꝓ hibitio ecciaſtice ſepulture ·
ut de pe · et re · e · qʒ m te . Itẽ lz mulier pꝰ Pꝛo quo ſerendũ ꝙ łſ; pꝑ ecciaſticũ intor⸗
ptũ mtrare pᷣt ecciam in loco interdeõ ſi⸗ dictũ ecciaſtica ſacra gnaliter ꝓHibea⸗
ta ad reddendã graꝝ aclõem · tñ hoc ſi⸗ tur · quedã tn ſpealiter pmittũtur tanqᷓ;
ri nõ pᷣt cũ ſolẽmtate ſme pena irregula⸗ aĩau ſaluti magis nccria· Nam m inter⸗

ritatis ip̃uis ſacdotis · Sie in die paraſ⸗ deõ lato in locuũ vel terraʒ pᷣmo ↄ ceditur

ſacrᷣm baptiſmi non ſolu

quoꝛũcũq; · de ſen. ex · c. qm. li · vi. et ſiet
catheziſaco · ut dem 6.8. Tedo ↄcedit᷑ ſa
ceramẽtũ ↄfirmacois in fronte · ut deõ · e·
qm· ex q́ ↄ ñr ſieri pᷣt fectõ criſmatis cũ

moderacoe.c. alma. Terco coceditur ſa⸗

— —

eramtuũ eucariſtie inquatũ ð viaticũ q

dari p̃t decedẽtibʒ. ut deõ · e. qð in te· et de
ſpoõ. c. nõ ẽ wobis · de ſen · ex · e pmittimus ·
nee em dʒz alicui pemteu mn extremis dene
gari · ut di ·l. e · pemtẽtes · i fi · nõ ti pᷣt da

ri ſams · ſm archið. mc.alma· et Jo-an-

ſupvᷣbo· admittat᷑. ſams aũt d amnatis

ad moꝛtẽ eo tpe dari poſſit· ad ̊ de pe er

ro. c.cũ m. et ibi nõ.m qrta glo:planũ ẽ&
em ꝙ tales conſentur tuc in moꝛtis arti⸗
culo q cãau appellacoe pnᷣie intelligit vi⸗
aticũ dco. c· qdð m te. Mulieribʒ aut par
tui appꝛopmqntibʒ hm Jo · an · m. e. qd in
t. no ẽ dandũ mſi aliud nummèt piclin
moꝛtiſ. q; nõ ſũt ꝓprie in moꝛtis articulo-
et dẽ dom ẽ de intrantibʒ mare vel belluz
cãpeſtre vl ec ob ſeſſis ¶ Dvtra clicis 2
religiohſnõ interdẽis ſaer̃m eukariſtie
dari nõ p̃t p̃terqᷓ; in moꝛtis articlo.Ad q̊
dom ꝙ de ſaẽdotibz cel ebratibʒ ßm foꝛm
c.alma nõ ẽ dubm · de alijs aut nõ mue⸗
mt ceſſuz ĩ iut ſepto · na ĩ edictis ꝓmiſ⸗

pmiſſum ſbi acz illo ꝓhibitu · cu igitur in
mterdeõ ꝓhibeat miſhacõ ecciaſticoꝝ

ſacron certis cahbʒ a ſacr̃is exceptis ut
m. c.alma. ſpealiterq; lit pmiſſum vꝛpuſ
xp̃i mquãtũ ðꝛ viaticũ ĩnõ aliter. ſequar

ꝙ aliter qmbuſuis pſoms mmſari nõ
dʒ. et ſi reli gio ſi ſuis fratribʒ vel ſoꝛoꝛibʒ

ſue momalibʒ quarũ cuna gerũt eo tpe
madrnter ↄmcare pᷣſumuũt. videat qᷓ aũcte
S faciãt cũ nõ video h̊ poſſe fieri ſme pri
uilſio ſpeali· Demq; cũ coꝛpus xpᷣi poꝛta

ad mſirmũ h̊ fieri p̃t cũ pulſacone nole

ac line pᷣcedente ceteriſq; ↄſuetis eo q;
nõ muemtur cautũ in mrre · et ut videntes
reuenter ſe melment · ut de cele. miſ. e. ſa⸗
ne. vnp̃t etia dari infirmo in pnᷣtia aſtati
um ad inſirmũ vemẽtiuz · ut intelligat
pmnſſio m 2 dicõnẽ ſtatus pſone cui fit
nam inſirmi 2 dico reqiurit aſtãtes nee

deo · c. qdð in te·ſed etiaã adultoꝝ valioꝝ

ſoꝛijs certoncaſuũ qð nõ muemt expſſe

tepitur expſſuz in iure ꝙviſio tãti ſacmfi

ſit ꝓhbita tpe inter dci.niſi cũ officia di

uina celebrantur actualr. et ſie in telligi
pt. e. ex freqntibʒĩ cle. de ſen · ex· Ruar⸗

to ↄ ceditur ſacr̃m pnie · ꝓ quo notaduʒ
ꝙ olm moꝛnẽétibz tin ↄ cedebatur ſacrm
phie ut de ſpon · c · nõ ẽ wob · de pe · et re · c ·
qð in te · hodie vero etiã ſams ↄced itur
mſi fuermt excoicati qͥ pᷣterq; ĩ moꝛtis ar
ticulo ad pniaʒ nõ debet admitti · ut m. c·
alma. ſane. vel mſi ꝓpter eoꝝ culpã wl

fraude lata ſueĩt ſnĩa mter dei. vel ad ꝓꝑpe

tradũ delictũ cuius actõe latũ ẽ interdi⸗
crũ pᷣbuert ↄſiliũ auxiliu vel fauoꝛe. hijs

eni caſbʒ pnia no ẽ ↄcededa miſi pus ſa⸗

eiſfecerint ſi poſſent vel de ſa tiſfaciedo cau
tionẽ idonea p̃ᷣſtitermt · ꝙ ſi neutrũ facẽ?
pnñt tũc mrabut ꝙ cũ potuerint ſatiſfaci
ent omibʒ mõis quibʒ po terũt ad ſatii
faciẽdu fideliter laboꝛabunt tũc euã pᷣt

Pmõi ſacr̃m pme ↄcedi: ut mc alma.
illis · et ex ↄſeqnti a talibʒ decedetibʒ lici⸗
te recipi pnñt moꝛtuaria poſt ſuſcepta pe⸗
mnitentiã· et ꝓ eis oꝛadu ẽ.xi:qinj·c.qui⸗

cũq; et q̊ͥ a ↄtrario ſenſu. ſecus añ pniaʒ
ut ibi· et ſ̊ fatetur ſo.an.m cle · eos.de ſe⸗

pul · eſſe verũ de relictis m moꝛte· ß qᷓ da⸗
rẽtur cu funẽ ſepulto in cinnterio de feõ

tpe mterdci nõ ſ; clicis recipe q; tũc ꝑti

ciparẽt delic lo ym eudẽ· Item recipi pnt

oblacõ esz ab interdeis pemtẽu bʒ etiã in
loco mterdictout dixc · c. oblacoes. m
glo. vn tal es gaudere pñt indulgetinjſ

et remiſſiom bʒ q gnalr ſut mnterdci. vel
otiã ſpealiter poſt ſuſeeptã legitie pniaʒ ·

Nñto conceditur ſacrm mr monij tpe

mntordci p legitimũ ↄſenſuviri m liens.
ut ex · de ferijs. c· capellanus· etia ſi ↄtra⸗

hetes eſſent mterdei m Inno · de ſpon · c.
nõ é wbis. mo p excoicatos. ut de eo 4

dux · in ma· quã pol· ꝑ adul.c.ſigſicaſti·
ſoſems bndictõ nuptiarũ fieri nõ p̃t ᷣm
oſti. quillð ẽ officiũ oꝛdmi clicali deputa⸗
tũ ut de ßis nup.c.i.et.iinj · etiã ſi tm alter
eo eſ mtdcũs · ſi t młier nõ eſſ noĩati
interdcã h̊ tin de vmůſitate interdcã vir
aut nullo mõ ẽ interdcũs.tunc ſi poſt de⸗

ſpoſacõem de pnᷣti fieret bndictõ ſiẽ etiã
ẽ de mente uiris · ut de ſpon . e · ↄſultaco ez ·

mc pnñ̃t piter m loco nõ mnterdeo bndic

dl
qʒ ia mulier p deſponſaconẽ de pñti deſyjt
, eſſe de vmuͦſitate mterdcã exquo vir eiuſ
nõ erat interdecus· extüc enĩ ſoꝛtit᷑ mu⸗
pnera hon oꝛes viri ut. ff. de ſena. l. feie. h
4 nõ econᷣſo· Jexto conceditur ſacrm oꝛ⸗
dimis clicis ſi im laici ſut interdei· ita ꝙ
ſilr laici pnt oꝛ dmari ad elicatũ ſi tm lo⸗
cus ẽ intordcũs. nec quõlibʒ fuerũt cul-
pabiles delickigpter qð ſma lata fſuit mſii
Pter delictuz vmuͦlitatis lata fuiſß ſnĩa
m lo cũ mterdẽci q; tuc nullus de vmuùnhta
te po ſ̊ oꝛdmari.omes eni tũc intelligu⸗
tur mterdci: ut in d co.c. ſi ſra· mterdcus
tn l poſtea monaſteriuũ ing redit᷑ oꝛdiari
pᷣt poſt ꝓfeſſionẽ nõ an· ſi tn oꝛdiatur te⸗
net mraco pm ẽ qa deſyt oſſe de pplo mter
deo ſic ꝓpetue bãmtus· P eptimo ſacrm.

extreme vnctõis tpe mterdci nulli ↄce-

dit · ut de pe · et re. c· qd ĩ tena m Jo· an·

nec clici pulegiãtur ſuꝑ extrema vncti⸗
one m deo. c · qdᷣ m to: et p ↄns nec religi
oſi n ſpealiter de H fuermt pmiliati et ox.
p̈ſſe qð tñ multi religioſi male aduertũt
Octauo nõ conceditur ſepultura clicis
et alijs mterdcis a ᷣmis ut de puil.c. ut
Hmilegia. . ſane · et · e · ti · c eboꝝ · li· vi · de
ſen. ex· c. is cui:ſilr interdicit᷑ omibʒ lai⸗
cis nõ mterdcis vncũq; w mentibz m lo⸗
cis in terdco gnᷣalivel ſpeciali ſuꝑp oſitis
ut de pmlc.· cu ꝛ plantare. c ut pmilia. et
tn ꝗ nõ ſut culpabiles ⁊ puauerũt mter⸗
digtuũ m locis mnterdeo gnᷣali dumtaxat
ſuppo ſitis ſme pulſacoe cãpanarũ.et cel
ſantibz omibz ſolémtatibz publicis cũ ſi⸗
lentio tumulari pnt· ut imn deo. e. qdʒ in te ·
et m d cã cle· eos.nõ tñ ſepeliri pnt imn ec⸗
cleſia vel eimterio ſpeãliter interdcis. ut
de ſen ex. c.h cimtas. li. vi. in fi:na tũc cle
rici culpabiles ibi non ſepelietur. de quo
p Inno. de excel. pla. ¶ ſi.· glo · pnl. in ſi · et
p eimteriũ h intelligitur locus deputa⸗
tus aũcte epi ad ſepulturã quãtu ad pe
nã mecurrẽda· ſ̊ m Jo· an et Jo. de lig. et
Jo. calõ. Sepelien tes autẽ interdeos ex
ecciam cinnteriũ ſme o fficõ ᷣmo nõ im⸗
currũt pena · ſecus ſi cũ offico clici q̊ face

2

4

„

co opantes in ſepultura ↄtra ꝓhibiconẽ

ront Hmliati ſir ꝙ ad ſacr̃oꝝ peepeconz
pnt hc clici ecciaſticã recipe ſeplutura. ſi
nt eſſont ſolu ſub audiceoe vᷣmoꝝ puilia⸗

ti tũc ẽ dubu an ſic ſepeliri pñnt · et B ſut
wera mſi plus in pmilio ↄtinetur. Ite ocẽtʒ

eccie pena mcurrũt no tn poꝛtantes crucæ

Vel cereos à aſſociates q; illi ꝓprie non

coopatur. Pem q; qᷓtuoꝛ ſut ſtiuitates.·

ſcʒ nat alis d.paſche· pẽtheco ſtes · et aſ⸗
ſupeonis vgmis gloſe m quibʒ i. c. alma
mẽỹ. aceditur ꝙ officia duma celebretur

—— —

ſo lẽmter alta wce januis aptis et pul⸗

ſatis cãpams· ex coicatis th ꝓrſus exclu

ſis: ſj mterdcis adnmiſſis quibʒ ob rouen⸗

tia dcarũ ſolemtatuũ et ut ipi ad hmlita-
tis gram ⁊ reco ciliacois affeclũ facilius

in elmẽt᷑ · proefatis diebʒ pticip acõ pmit⸗

titur ðᷣmoꝝ ſic tñ ꝙ illi ꝓter quoꝝ ex⸗
ceſſum interdẽm hmõi ꝓlatũ ẽ altari nul
latenuſ apꝛopmquẽt. diẽ tñ archið. Hp
coꝛpus xpᷣi ſams a extrema vnctõ in fir

mis tũc ↄcedi nõ p̃t.q;· ¶·. adij cimus.cũ

ſeqntibʒz ul mmmutat de ꝓhibieoe ſacroꝝn

ſ ſolu ðnoꝝ officoꝝ. vn mra q canũt de

ſuptione ſacroꝝ · de ↄſe. di. i. c et ſi nõ fre
quetius c.ſeculares.c.omis h. et de pe.

er re.c.omis.loquũtur mterdeo et alijs

ꝓhibicõibʒ ceſſantibʒ qðᷣ tonet o· an· pt

mſupꝑ dcis feſtiutatibʒ aqua ſolẽmter

bndici aſpgiſic pt pamsa fruclus bn⸗

diei miſtrari: et Jo· an.m cle.eos. de ſe⸗

pul.tenet · ꝙ ĩ deis diebʒ ecciaſtica ſopul

tunm dari nõ pᷣt.lʒ Jo·cal.ↄtrariũ teneat.

na Jo.de lig. et reda tonẽt cũ o.an. Ppe

etiã nuptie ſolõmter benedici m ſeſto aſ⸗

ſupcoms· in tribʒ aut alijs bndictio ſo⸗
léms nuptiarũ gnaliter ẽ ꝓhibita. xx⸗
iij · q/nj. c· nõ opoꝛtet· a ſeptuageſia de fe⸗
rys.c.capellanus.ſic m qtuoꝛ ſeſtimtati⸗

bus publice pnᷣt ↄſecraræl bndici v gi⸗
nes abbates abbatiſſe. altaria: calicos ·
paramẽeta ꝛ ſilia cũ ꝓprie nõ ſut ſacia ſed
certa officia ᷣma· Et nõ q; m deis feſtin
tati bʒ dies mcipit m wſpis vigiliaravſ.:
q; ad ↄpletoꝛii diei ſeqntis excluſiue. H
etiã tutius viðꝛ lʒ quda dicò wlut q; ſm
ↄpletoꝛin ctiã cãtari p̃t. nãa ſolemtas ce⸗
lebracoms vmus diei natinalis meipit

₰

in ſhis vigilie ternp jatur in wſſpis ⸗

ſti. ut m· c · . de ferjs · Ad laudẽ dei · C

eſuſpenſione et qliter ſuſpenſ ſüt
oↄferẽtes vel reciꝑiẽtes indebite bñſici
a vel oꝛdines (¶ Sermo⸗xx viꝰ.
occid es· exoð · xx · Expe⸗
diti de cenſura excoicacois et
mterd ci.iã oꝛdie debi to de ſuſ
penſione vidẽdu ẽ. Dro quo
notadũ q ſuſpen ſio ꝓut ẽ ſpẽs ecciaſti⸗
ce cenſure ẽ cenſura ecciaſtica ſubtrahes
facultatẽ admimſtrãdi ecciaſtica ſacia
wel etiã exeqndi ðᷣma officia et q;nis mi⸗
tiplex inuemtur in ure ſuſpenſio q; glo ·
in clem. cupientes.de pems proſequitur
xxv· ſpẽs ſuſpen ſõis.cũ ſuis adiectłõi⸗
bus de quibz ꝓ nũe gĩñ breuitatis ſupſe⸗
deo · tñ ſoe ſo lũ ꝓſequi dignů duximus

de ea ꝓut ẽ ſpes ecciaſtice cenſure qꝗᷓ qlr

differt ab excoicacõ e et intdeõ viſu e ſuß

nuce aut dram int depoſitu deFdatuũ ſuſ⸗

peſu po videamꝰ.nã lar ge lo qndo freqn⸗
ter m iure vnu ꝓ alio roſtũ repimus i
vis⸗ impoꝛtare puacoõné 6legitie eeene,
oms oꝛdinũ vel officoꝝ ecciaſtieoꝝ ſnm⸗
pliciter xel ad tpus · et cũ ſpe diſpenſacoõ
ms 375 qñnq; infertur a mre et qnq; a indi
epoſicõ vero pᷣuacõnẽ mpoꝛtat legi

Se⸗ execueõnis officioꝝ ⁊ bnſicoꝝ eeci⸗
aſtieoꝝ poſſeſſiõis ſnnpłraex toto abſ⸗

q; ſpe reſtitui eoms retento tñ pmlio ele⸗
ricali q; zuemri nõ pᷣt m indicio ſeclari
nee capi nee pumri a laicis ⁊ ſit ꝑ ſnjam
hoĩs 2mter h ſme ſo lẽmtate · nee ỹ t h pe

na inferri ab in ferioꝛi ep̃o qͥ ̊ facẽ pᷣt er

ga ꝓpriũ ſubditũ aſſiſtete ſibi caanomeo
numero epon ſi dponendus ẽ in ſacns
alias ſufficit Pria ſnĩa epi ſme alion p P⸗

ſentia. nee taliter r depo ſitus reſtitui t ůᷣ

p diſpenſacõem ſp̈e ·
tũ ẽ ꝙ qn ſacerdos wel alius ĩ ſacris eo⸗
ſtitns debeat degdariꝛ ſeelari curie tradi
ꝓ hereh tũc G ſieripᷣt ꝑ ſolũ epᷣm ↄuo⸗
Tts abbatibz latis vreligiohs ſue di⸗
oceſis eo ỹ nůs epᷣoꝝde facili nõ pᷣt hñi ·
ut de heret c · qn · li. vi. degradatio vero
vltia penã à depoſicõnis hoe addit ꝙ pri⸗

oſtea tn mod era⸗

uatur omi puilegio clicali cũ certa ſolẽè⸗

* ₰ 7 ₰ ⸗ „ .
mtate qꝛ auferũt illi quedã inſigma. ut

xj. · iij/ e. epus· vñn quõ ſit deg ad atio ·

traxẽdus hß ſolũ im tribz caſnbzʒ. Druno m

emie herens ſ no lueit a4 pnian redire vl

ſi poſt pnĩaʒ recidiuau eit· ut ex de Hꝛet. c ·
ad aboleda ubi expſſe de F. S cdᷣo ĩ falſa
rio lraru pᷣ Fe.. ut E de ermmi.fal.c.ad fal⸗
ſarioꝝ · Tereo cũ qs ꝓpter talẽ calmaz
pomtur quã mtulit ſuo epᷣo q tagit᷑ · xi.
i. ceſi quus ſacerdotũ · et· c. ſe · cu glo ·
. Ad maioꝛẽ aũt euidẽtiam ſeiẽdu pm
Jil. et alios · ꝙ tripłr quis ð ſuſpenſus
rimo quo ad ſe tin qn ſcʒ nõ ẽ phibi⸗
tus abſtinere ab offieo duimo et Hmoi
p ſniam canoms vel hoĩs h̊ tm p ſnmplicẽ
ꝓphibieõnem i iuris abſq; ſnia lata· ſicut
qlibʒ exns in peco moꝛtali ten etiir abſti
nere a eelebracone · ſ tñ celebrat nõ tene
tur ſbditus eius vel quilibʒ alius eũ vita
re etiã ſi ſciret peẽm eius q;ms celebrs
moꝛtaliter pexcet · di . xxvin. c.· ul. ox de co⸗
ha. cle · vñ. ilr exns in excoica coe nn⸗
noꝛi ðꝛ ſuſpenſus q; dz abſtinere a erle⸗
bracoen execucone oꝛamů alias moꝛtali
ter peccat cũ moꝛi excoicacone recipiens
aliqð ſacr̃m vel ſolemniter in offieo ſuo
traclãs· ut. di ·xl · e · multi. i · q. i. e · ſa do⸗
tes · et expᷣſſe pʒ ex de eleri · ex · mmſ. c. ſi
celebrat. nec mirũ cũ taliter excoicatus
ßm guil · ſepatus ẽ etiã ab oſclo paciſ qð
datur m miſſa qð loco »moms. nõ aut
ab ſvꝛis dicedis cũ alns. Et quãuis ſm
Inno. talis ſaerña ↄferẽdovel oꝛdmeʒ ſuu
exeqndo uiter peccet! no tñn gfficitur ir⸗
reglans. Ei lz hm tho · j. ijn. nõ debeat qs
in ducé talẽ ad dvᷣm miſſamvel. alias ad
exeqndũ officia ſua dũ certus ẽ de mali⸗
eia ſua obſtm acoe ſi t alin hr̃e non p̃ᷣt
excuſatur a tali recipiẽdo ſacra cu ẽ eiuſ
ſupioꝛ wel prochialis q; utitur uire ſuoꝝ
malo illius in bonuz ſuü · i ·q .i · e · ſi iuſtus
fuerit. lcut etiã licitũ ẽ fideli vti i unam to
facto ab mſideęli ꝑ falſos deos · utz · xx ij.
q · i· c monet · H cðo 82 4 48 ſuſpenſus quo

ad alios tm et ſ̊ mõ large ðꝛ qͥs ſuſpen⸗
ſus · ſiẽ cleus pegrinus ðꝛ ſuſpeſus q co⸗
lebrare pmittitur occulte ex deuo coe. ut

hetur li. vi · de pems· c· degrad atio· Nõ tn
ꝙ nõ omis degradatus ẽ ſecaler curie

e —

b

4 8 aüt . et ⸗ e· decermmus : .
at no eſfcitur irreglaris. Et ſile dom eſt

ex de eleri · peg· e·tue fratermtatis· H̊ nõ

publice mů cu quq; ſigillis epoꝝ · ut di⸗
xe vijj· c. i· et. ij · et x. o. t· tua nos. et hoe
ñ ſigilla ſut ignota alias ſufficẽt ſig illuʒ

epßi ſui · ut ꝛbide in Elae lxxi.di · e· Pua⸗

tis. xix. q.ij· due · Etia ſufficit ꝓbaco te⸗
ſtiũ ut in deo ˖ c. tue · multo magis auteʒ
ſufficit aplice ſedis madatũ. ut ex de cli.
nõ reſi.c.tueracõ Huius ẽ m hoſt. q; in

publica celebracõe pᷣt eu mouere iams
,—r/ — . 7 è—
gliavel cupiditas nõ aũt in puato· li m

publico pt accidẽ ↄ ue malu et ſcandalũ
ſ nõ oꝛdmatus celebraret· m ſeeretovero
ſolũ eſ piculu celebratis· Ad ̊ aut ſm
oſti. ꝙ tales ſuſeipi debeãt m execueonę
oꝛdimu debet lre ↄtin ere hHac clauſulã vel
ſilem.quẽ gradati ad tlem oꝛdmẽ ꝓmo⸗
ummus . ut di. xxin · e. in noie dni. verũtnñ
ſic ſuſpenſus ſi eælebrat etia m publieo no

Mcitur irreglaris· Tercõ mõ dꝛ qͥs ſuſ-
pẽſus ꝓBe ſcʒ ta quo ad ſe qᷓ; ́ ad alios·

et ſ qn ꝑ ſnĩ am canoms vel hoĩs ẽ ſuſ pe⸗
ſus ab ofens ſuis talis abſtmere te⸗

netur ab officõ etia poſt ↄtried em ⁊ 2 ſfel

ſionẽ quouſq; ſit relaxata ſuſpenſio ꝑ eũ
ꝗ p̃t.alias ſuſpenſus a vᷣmis officijs vl a
celebracõen Hmõi ſiꝰ tra fecerit moꝛtalr
pecat efficicrregłariſ pm Inno· de ſen.

7„

et re inð.c.cũ eterm·li · vi.h̊ ec pʒ:xi.q:iij·

.c.h qs epus . Et m Jnno. et guil. ſ tlis

etia e ecciaʒ dicat hoꝛas officiãdo plin

ſic ſieri ſolet exẽcitu efficitur irreglariſ
ſecus th ſi nõ officiando dicat cũ vnovel
duobz. Huſpenſus tn a potiſicalibzʒ ſi eele
brat m potiſica libʒ nõ erit irregłaris· eu⸗
ius raco ẽ q; potiſicalia nõ ſut de ſb a cele
bracoms. nec debem us aliquẽ irregularẽ

iudicare mſi repiatur expſſumar· de pe ·

di. ij. pene. Filr ſuſpenſus a pticipacoe

de ſuſpenſione que pomtur · lviij · di. e · fi ·
et extra de elee · e · olus · et extra de Hjs
que ſi:a ma par.ca. c.i. nam tales non
eſficiũtur irregłares. ſm hoſti.et Innoc.
de quibz mglis gĩa breuitatis ſupſedeo.
HMotadũ è igitur ꝙ ex pluribʒ cais et

mo dis q́ͥs im currit ceſurã ſuſpenſioms tã

. 3 „
* RXI

trartu faci⸗

*

quo ad ſe qᷓ; quo ad alios. Primo E

cõ ſerẽs oꝛdines alieno chlco ſme lñi a ſui
ep̃i vel ſupioꝛis ⁊ ̊ ſeẽter vel ſaltẽ ex afFz
ſeckata ignoꝛãtia ſuſpẽſus ẽ ꝑ ãnũ a col⸗
lacone oꝛdn uʒ et poſtq; ſu ſpenſio fuerit
mamfſeſta poterũt mtermm clerici ſui abſ⸗-
q; ſuipᷣius licetia a vicims epis oꝛdin es
recipe · ut de tẽꝑ·oꝛ· ceo sli. vi.p quam
dec. reprobat opmio di eetiuʒz ꝙ oꝛdiare
roteàt alienuũ ſᷣ ſpe ratih abicojſ. er m tel
ligitur ſupioꝛ in ̊ caſu epus de cums dio
ceh is q vult oꝛdmari ẽ oꝛudus wel in cu⸗
ius dio celi bnfieiũ eeciaſticuz Hoʒ · vel ubi
hʒ tomcilii lz alibi natus ſuerit-Qullus
aut in ſerioꝛ eo hac licetiã dare pᷣt ̊ ex

puilio ſmg lari n tm vicarius eius gnᷣal

m ſpualibzʒ epo in remotis agẽtevel ſede
vacãte caplin ſeu is ad quẽ tũc admim
ſtraco ſpualii ptinet · Hoĩa hntur de tẽ p.
oꝛ. c.cũ nulli.l. vj. Scᷣo ↄſjerẽs tonſuraʒ
clericale mfanti ñ ſoꝛte religioneʒ intra⸗
retwel illrato ſeu hoĩ ali ene dioceb ſme li
centiavel etiã ↄing ato n wolẽti religionẽ
intrare â ad ſacros oꝛdi es ꝓmoueri qñ;
ſcʒ de iure p̃t· talis ſuſpeſus ẽ panũ a eol
lacoę toſure tm. ut de tẽp · oꝛ · c · nullus · li ·
vi · Terco ↄferẽs oꝛdmẽe wel bnficiũ ſſino

maceæ ac mediatoꝛ exiſtẽs talis ſnnome

ſm ray· ſ ſmoma ẽ notoꝛia tũc iĩpo iure
ſuſpeſus etia ad alios ut ex de ſno.

„

.c.aceu ſatuũ.et m glodiffuſius. et ſolus
ſa diſtenſat . Hivero occulta ſuſpeſus
quo ad ſe non quo ad alios:ar · de ſy· c.
er ſi qones · et. e wNem ẽs · dẽ ðꝛ m direc to⸗
rio iuris liiij· ti · xvi. C. nota m goff· et
loſt. ꝙ diſpenſaco ppᷣe ſolũ requiritur in
maioꝛibʒ oꝛdmibʒ. ẽus diſpenſare bt
de ton ſura ⁊1 mioꝛibʒ oꝛdinibʒſicut ecẽ es
diſpenſare p̃t in ſmoma qꝗ ↄmittitur cir⸗
ca exeq̃as dfun ctoꝝ ↄſecra co es einnte⸗

rij ſacroꝝ vaſoꝝ mvendicoe ceriſmatiſ

ei ꝓhibitũ i iure et ſie intelligit᷑ zeeſſuʒ
ey de ſen · ex · e.nuꝑp· Hm rap· et vl. qðᷣ etiaz

mntelligi viðꝛ cu Pmõi ſmmoia eſß mam⸗

ſeſta.nã o cculta nõ mduc irreglaritateʒ
—⸗ — Aih „ „₰
q;us ſmmo ma in oꝛdme occulta mducit
ſuſpen ſionẽ et ꝑ ↄns irreglaritatẽ ſi ſe m

gerit mis ſicut pus ut videbit᷑:· uarto

aliquẽ oꝛdmãs vel ad o?dinãdũ pnñtans

q ꝓmſitvel mrauit oꝛdiatoꝛi vl pntato

ri mi petẽ de illa eecia ad cuius tituluʒ oꝛ⸗
dinatur·tũe oꝛdmatoꝛ triẽmo ſuſpenſus
a collacoe oꝛdmũ ·et pntato: ab execu⸗
tione ſuon oꝛdimmu utʒ expᷣſſuʒ de ſmõia ·
.c.ſi q. ubi addit glo.Sʒ intellige ſi eri⸗
mẽ ſit occultũ · ſ̊ ſi eſ;̃ mamfeſtũ ſp eſſent
ſuſpenſi.et ſi accuſarẽtur et ↄmcerẽtur de
ponentur ex tali ꝓmiſſione unamẽto H̊
bid 8 cdᷣᷣo pncip alr oꝛdies recipiẽs ſuſ
penſus multis mõis. Primo naq; vltra
motanus oꝛdiatus ab epo italie mſi licẽ
tiã habeat a pa wel ab epovn ẽ oꝛmmdus
vl in cuius dioceh e bnficiatus et he p
patẽtes ipius epi lſias cãm rõnabilẽ ↄti⸗
nẽtes cur ipᷣm oꝛdiare nõvelit vel nõ poſ⸗
ſit ipo facto ſuſpenſus ẽ abſq; ſx diſpẽſa

viẽs aliquẽ ex oꝛdmibʒ ſacris ab ep̃o ꝗᷓ
renu ciauit lo con digtati ⁊ hoc ſeeter vel
ex ignoꝛãtia craſſa nõ recipit oꝛdmis ex
ecuconẽ hß ſuſpen ſus ẽ. ſoluq; ꝑ ppᷣã cũ eo
diſpen ſari p̃t· ut ex de oꝛdiatis ab epo qͥ
renu. c.i. ecus tñ ſi tm reſignauit lo co
et rogatus ab epᷣo loci ſoc fecerit.et ſi ꝓ
babili ignoꝛatia hoe factũ eẽ vel ſi tin rece
pit ab eo oꝛdies mĩoꝛes poterit ep̃us ecũ

eo diſpenſare ut ibidẽ. & cdᷣo vero oꝛdia
tus a ſmmomaco in oꝛdine ſuſeepto quã⸗
tũ cũq; o cculto · aut etiã in digmtate xel
a ſimomaco notoꝛio m collacone oꝛdmũ
aut in collacone ſeu recepeone vel medi⸗

acone bnſicioꝝ nõ recipiit oꝛdmis exe⸗

cueõnẽ ß ſut io ure ſuſpenſi quis in ſua

oꝛdmacone nulla ſit comſſa ſmmoma et

hoc in deteſtaco em ſmome . ut · i · q; i. gra

ſi nõ gratis · ce· ſi qͥ a ſmomacis · et meõ ẽ

q; tales cũ oꝛdmuʒ execucone ſmt puati

qs nõ hnt dare nõ pñt · ut deõ · e · gra · e ·
ſacros oꝛdines · et · i·q:vij · e. day bertum.
Nota tñ ꝙ a talibʒ oꝛdmati ex ignoꝛãtia
pacti excuſantur a peco nõ ſolũ qᷓ;tũ ad
oꝛdiacõʒ ſ̊ ec q; tũ ad oꝛdmmũ execuconẽ.
abſtiere tñ debẽt cũ ſeiunt quouſq; cum
