iurat cũ execracone wel irreuerẽtia pꝑ mẽ⸗
bravl vulnera xp̃i tüc illa iramẽta non
.„₰ **% 6 5 2 26
ſoluũ ſut moĩlia h̊ etia exeerablia:q; mag.

irreueretia dteſtada malicia è mẽébraa

vulnem xpi peio ſa muanu aſſumè vnde
nobis tota ſalus effluxit · vñ in ali quibʒ

terris talia unamẽta ſic ſut ꝓhibita

qucuq; in talibʒ offendit aurẽvel digi⸗
t¶ Dem de q̃ri
pᷣt q̃ fuit cã inſtõis nnamti · Andet Kay·
ꝙ duplex fuit cã · Drima ꝓpter infirmi⸗
tatẽ nõ eredetũ utputa cu ali gunlz ha⸗

tetur aliqð bonum aut wrũ et nõ credut

ſnnplici vᷣbo mtroductuũ eſt ꝙ immaèẽ poſ⸗
ſumus · utz· xxij · q· i · c. nõ eſt 2tra p ceptũ
dñi uiraco q a malo eſt nõ inratis h̊ mere
dulit atis a quo mraèé cogit ꝛc. vide ibi
de. Alia fuit ca pmſſiua.ſ.ad vitandũ y⸗
dlaina. ꝓpter qð fuit ceſſum mideis uu⸗
rare ꝑ xũ.ne mra do ꝑ creaturasg in ydo⸗
latria meideret · utzʒ.xxinj· qi.ccſidera.
Eſt gOKuramtu licitů meicoꝛi qn p ipſu
ꝓYꝓxĩo ſubuenit᷑. vñ p̃s. dne quis habi⸗
tabit 1c. Qui imat ꝓxĩo ſuo⁊ nõ decipit
Cauẽda tñ eſt aſſuefactõ unamti ꝓpter
piculũ piurij · ꝓpter qð nõ mſi ꝓpter ne⸗
eeſſitatẽ velvtlitate uuradũ eſt· ut: xxij·
q:i.ceita ergo intelligitur peepiſſe do⸗

minũ ne iuraret ne quiſq; ſc bonũ ape⸗-⸗

tat inſuranduz. et aſſiduitate iur di aldl

piuniũ ꝑ ↄſuetudmẽ delabatur · ꝗ Ipter q

mtelligit nõ in boms ſ̊ in ncerijs wmracoz

habenda rofrenet ſe quãtũ pᷣ̃t ut nõvta
tur mſi necitas cogat ac. Datet euã du⸗
plici rõne ꝙ m necitate wel vtilitate lici⸗
tũ ſit iurare · Primo rõne oꝛi gims· q; iu-
ramentũ introduclũ eſt ex ſide · qꝛ er
düt hoſes deuũ Hre veritateʒz mfallibilem
et omꝰgmitoꝛẽ et ꝓuiſoꝛe vmuͤſale.S e⸗
cudo rõe fims.q; iuramentuũ introduec
ad certiſicãduũ lĩes ⁊ kHmedu ↄtrouſiaſ.
ut ði ad heb. vj.ſo lo enj iuramto credit
qn de ↄſcĩa alicuius dubitat utʒ extra de
ſen:ex· c.ſiwro . . QS ſi obi citur illð ma
tlxi:/v· Dico wo b nõ unare omino. et iaco.
v · Ante omia frẽs mei nolite iuraẽ. ſan⸗
det Aſten · ꝙ qii da hèaci ſe; mamchei di
xerũt ome iuramẽtũ eſſe illicituʒ exvᷣbis
iam allegatis· q; neſcierũt diſtinguẽ q
aliũ ſenſu facit negaco ppoſita ut diee
donõ ommo mrare qꝗ equipollet pticulan
nogatio.et aliũ negaco poſtpoſita ut di⸗
cdo omino nõ iurare qͥ eqqupollet vmuͤ⸗
ſali negatio.deus enĩ nõ dixit. ommo nõ
iura biſ. dixit nõ oĩno iurabis· i. nõ inna
bis omi mõ ex omi cã · Et m Aug. ili.
de mẽdacio h ideo dem eſt ne ſeʒ urado
ad facilitate iuradi wm at᷑ et ex facilita
te ad ↄſuetudmẽ aex ↄſuetudme ad p⸗
iuriuʒ incidat᷑. q; ðᷣꝛ ecciaſtici·xxin· vir
multũ iuras ninplebitur imqtate vnõ re
ceget de domo eius lagal. Bence ari
p̈t vtrũ tres comites ꝗ ponũtur Jet᷑. nij.
uiabũut viuit dns in witate uidicõ in
ſticia im umamto quolibʒ exigũtur ut re⸗
cte fiat mramtu euitetur vanũ unmamè
tu. Ad ſo̊ rñdet canõ.xxij. qi.ca· et iura⸗
bůt. et · q· ij· c· ania duerte ndu.et extra dᷣ
iutiub. c. et ſi xpᷣs:qꝙ ſie · QNec mirũ q; ĩ un

rameto e magnu piculũ.tũ ꝗꝓpter dei ma⸗

gmtu dinẽ cums teſtiomũ muocat᷑ tum
etiã ꝓpter labilitate lingue huane cuiuſ
vba uiramẽeto ↄfirmant · vñn iuramentũ
nõ redditur werũ vel licitũ mſi tribʒ hna
co miibz fueit fulcitũ. Nuod ſiec declarat

Aſteñn.li.i·ti · x vinj · q;ꝛ iummentũꝰ patur

ad tria· pmo ad iurante a quo ꝓcedit

22 — —

lie kebetur Rbi iu diciũ

dilcrecois · i· xbita

Re
agr
hnnc
rnde
mgtinl
dnlkar len
D

l ne

nuſale e⸗
mtroclat
latrwüſa
nw credit
texm
urilm
oetſaco.
umd i⸗
namcheldi
uizeppbi
Crgeeg
taut den
leptalen
olta ued⸗
vlevmi⸗
ommond
lno un
lugiſi
—
unmdo
rfaalita

—

ne Adp;
mirn
nnnee
enden.
mn etenn
ndtcn
umrutre,
nu unmi
et un⸗
ceunn
Nt M,
at'mm
mne aliu
amentu
rubis
eudant
npau
veugt

wrũ mů ꝓpter nec

teliberacõ et diſereeõ üt ſez nõ maret etia

cit atẽ wl vtilitatez · Ex
hoc mfert Moſt. ꝙ furioſi nõ pnt unare ;

nec pupilli ꝓxi infantie. ut. xxñ · ꝗ· v. ca⸗
puuli m m et ate rõn abili ſmt nõ coga⸗
tur iuraé ˖ et qͥ ſemel piuratus fuerit nee
teſtis ſit poſt hoc. ad ſacr̃m nõ aceædat ·

nec in ſua cãvel alterius uuratoꝛ exiſtat·

Er hoc ẽ verũ in indico. nã extra indiciuz
pt iuraẽ 1 dieraẽ exq; Hʒ ſenſu. ut extra
Nec puer pt eſſe teſtiſ

de delic. pu . pueriſ.

ſcʒ imfraxnij · annu. utz · i j. ꝗ. iij · c . i. ðe⸗
cũdo iuramẽtũ 2 patur ad rẽ de ꝗ ſit mra⸗
mentũ:.et ſic dobetur ſibiwtas· ut ſit ade
quacõ monis ⁊ rei qᷓveritas eſſe dʒ co
ſciẽtia iurantis feã debita diligẽtia ita q;
ex pte ꝓprie ↄſcĩe credat firmiter ita ſie
iarat hoc in mramẽd aſſertoꝛio ita fa⸗
cé ꝓponat ſic unat in umamto ꝓmſſoꝛio
ꝙ htin credat ita eſſe nõ dʒ mrare de ſciẽ
tia ß de credulitate Tereio iuramtũ 2 pa
tur ad cãʒ ꝓ ꝗᷓ ſit. et ſic debetur ſibi mſti⸗
cia. ut. ſeʒ p cauſa iuſta fiat et ut ſit liei⸗
tu 1 honelkum ꝓ quo unat.xxn.q i c. ta
S. Cũ enĩ ſmo nr dubiuis ſit ut ðꝛ ſap · xx·
co gitacõnes moĩliũ timide incte ꝓu⸗
xcetie nre. ĩvᷣo ut hmo nr ꝑ ðᷣima writatẽꝰ⸗
firmetur in diget comitibʒ ipſur regẽtibʒ
ne ſit diſſiſis muocate witati et ĩdeo ſia⸗
liquis iſtoꝝ comitũ deſiciat nequaqᷓ; erit
inramẽtu h pwriũ id e illicitũ wel temera
riũ mramtũ. ut apte vᷣꝛ ·xxij · ꝗ· m· e. am ad
uertẽeðd. et ſie pʒ ꝙ hHins inbz comtibz o⸗
currẽabʒz licitũ ẽ inrae 8 ſi qrit᷑. cur
ergo dñs dic in cuãgelio. ſit hmo vñ eſt
eſt· nõ nõ · Ad ̊ rndet Aſteñ· ubi ſupra
ꝙ affirmacõ vel negacõ q eſt m coꝛde dz
eſſe mn oꝛe. h q; hoĩm creſcete malicia non
credit᷑ aſſercoi ſmmplici ido adiũxit ds
qð amplius ẽ a malo eſt · nõ culpe ſ̊ pene

nõ umantiũ h umamẽtũ exigẽtiũ: nam m⸗

credulitas hmõi magis ẽ pena q; culpa·
Cõſequẽter qᷓri pt· qn pꝑ imamẽtũ pᷣſti⸗
tũ quis obligatur deo · et qn Hhõi · pßtiʒ cũ
ſp hi hat ꝓmiſſio ꝑ xũ p eius ſcõs. vel

Peins ſacma. Ad ſ̊ rnet ſſo · an. et poſt eũ

aſpar de calð. latius et clarius m c. j.
de ſpo . ꝙ leʒ inramẽtũ ſit pᷣſtitũ deo · th tũc

ðS: pſtitũ deo cũ ꝑ id qð uurat magis cre⸗

dit plaeere deo vel do obligaẽ magis ſi⸗
ue ſit m faciedo aliqð meritoꝛiũ welĩ ab⸗
ſtmẽdo ab aliq; illicito. et ſie ſit c maio⸗

ris meriti · Exeplũ prim · ut alicui inra⸗

ui religionẽ mtraẽ vel ire vltra mac· Ex⸗
plüũ ſeði. ut q; uiraui nõ facè ea qꝗᷓ ſut de
gne pcci · ſ.nõ fraudare mẽſuras wel pode
ra. et tlia ac ſilia nõ p̃t reepiẽs iuramẽtũ
etiã ſi ſit ẽs vl pᷣlatus renntte· q; obli⸗

gãt unatem deo nõ hi. iuxta illð ÿs · wo⸗

uete et reddite dno deo vro · H pʒ extra de
votoet w.redẽp:c.magne deuocoms · de
iutiut᷑. et li xps · Verũtn tuc iuramẽt p⸗
ſłatur hõi nõ deo· cũ iuratur ſup obligati
onevel pacto ꝑ qð qus intẽdit ipſu ſ⸗
minẽ magis ceruſicaë wel reddẽè ſecuruʒ
et ſibi tm o bligari.puta q; uirauit altei

ſe oluè pecuma mutuata vel ſeribẽ libruz.

JTo.·de lig na.tñ dicit ꝙ ome imramẽtũ co
cernit dũ · qu ꝓmitut᷑ p religionẽ qᷓ d be⸗
tur o·ß in vm ↄſeqntie ↄ cermt hoĩem·
qñ ↄcermt ↄmodũ eius cui iurat᷑ et tũe
pt ab lvĩe remitt · de in iut · c · i· Cõcludit

E Gaſp· ꝙ ſpoſaliaa alia q̃ mutuo »ſen⸗

ſu tra Hutur diſſenſu mutuo diſſoluunt
lz oſſent inramẽta· ꝙ ſbᷣlata e blig acone
ſublatũ eſt ina mẽtũ . ſ ðꝛ de ſtatuto in⸗
ramẽto. extra de ßben. c · dilco · Et y hee re
mnſſio ſiei poſſ facit reglła iurisli · vj· qð
fauoꝛe et· xxxj · q· ul. c. ſi ꝗͥ.i glo. penl. ubi
ðꝛ. ꝙ ſic parẽtes frangẽ pnt ſpoſalia filio
rũ ſie renittẽ iuramta ¶ Demq; qri pᷣt
q ↄdico es m inramto ſubitelligatur leʒ
n5 expmant᷑· Hicit glo· et doc oꝛ es m ·e ·
quẽadmodũ extra de iutiut᷑ ꝙ multe. na
m mramto ꝓmiſſoꝛio aũctas pᷣe ſiue ſu
pioꝛis intelligit᷑ excepta · ut · et · e · wmẽ
tes. Ci. ad fi de ꝗᷓ t poſtea latius vid ebi
tur· Itẽ mtelligitur ſi deus wolu erit wel de⸗
terit vel ſi deo pla cueit · utz · xxij · q · ij . c · be
atus paulus. Itẽ miſi aliud magis meo⸗
uemes mtuenerit nam ſi tibi ſane mẽus
iurem gladum red dè qncũq; petés ad⸗
uemẽte furia vel wolũtate ꝓetradi homi
cidiũ non debeo tibi red dẽ.xxi. q.ij.c.ne
qa. Itẽ ſbmtelligitur ſi mchi ſidẽ puaue

riſe. ti. puenmit · n. ubi dꝛ. nec tu ei eẽ ſi ꝓ

mſſum tuũ iuramẽto vel ſixi obligacoe

mtpo ſita codicoe firmaſſes aliquatenus

tæneris ſi cõſtat eũ 2 dieom mĩme parus⸗

iſſe. Ex hoc etiadelu ditur. q ſᷣ mulier co

tra ſide ſpoſaliivel⸗ mrimõn venerit lz uu⸗

raueite eã accipe in vxoꝛe tn alia ducere

poſſ nõ obſtate iuramẽto. qꝛ ut: ĩ hoc·

n0 ßuãti fidẽ fides nõ ßuatur eidez · Hilr⸗
ſ iurẽ tibi reddẽ pecumã ad certũ tꝑs.ſb

auditur ſi ↄ ceſſeris· wl tibi ſoluè ad cer
tũ tps ſubauditur mſi uidex aliud ↄtra⸗
riu pepiat. utz extra de cenſ ; exac. et pz⸗
curac. c. ſigficauit· q i ius ſupioꝛis videt᷑

ſp exceptũ eſſe. de iuriut. c · wmẽtes · Ci⸗ 1/

Itẽ mſi p te ſuerim abſolutus·ibidẽ. c · i ·

et. c. ſẽ. Itẽ ſi in ro tibi tanq; regiwel alti
p̃lato tũc te depoſito nõ obligoꝛ· xel ſi tu
tanqᷓ; ẽus iuras michi reſtituè pcumã
mutuata depoſitus nõ teneberis li ſaltem
pecuma werſa eſt in vtilitate eecleſie · xv·
q· vi. c alius et de elee. wenerbile . Itẽ ſi
iurẽ ſtare mãdauis tuis ꝓ offenſa · intol⸗
ligitur miſi peipias qð immo deratũ min⸗
ſtu nmpoſſil ibilevel inhoneſtũ eſt. qꝛ in Du
iuſmo di nõ eſt paredũ· nee extẽditur in⸗
ram entũ mſi ad ea de qubʒ cogitatu eſt
ut · e. t· c Nmůetes · et · c. quutauallis · vide
textus et gloſas· Di tn pena alias nõ ex⸗
cedẽèt culpã huari dʒ ſi wro excedẽet redi
getur ad arbitriuʒ bom viri· ut. r. P ſo⸗
cio · l. ſo cietati · Carbitriu. Dicit tñ Ray·
ꝙ omes tles ne detur occa ſio wel materia
pumadi debẽt aũctẽ petè ab eccia ut colli
gitur ex eiſdẽ detalibz · Cõcoꝛdat Tho.
ſeðᷣa ſeðe · q · lxxxix· qn ſaltẽ ꝓmittitur ſbͤ
iuramẽto de quo dubiũ eſt vtra licituz ſit
pnaum aut tnõ · wl ſnpli aut in aliqᷣ
caſu. et in hoc pᷣt quilibz eßs diſpeſaẽ · Ju
ramẽtũ wero ↄtra ſalutẽ vel legẽ vel bonoſ
moꝛes diſpenſacoe nõ indiget nec uari
dz · Nec ðꝛ deierare qͥ ex cã iuſta dveleſt in⸗
ramẽtũ vel qͥ mutat m melms. ut extra de
wito · · non licet · quãtuʒ ad primu. et. e.
ſepture · quãtũ ad ſeᷣm. ubi ðꝛ. fra cti w⸗
ti reus aliqᷓtenus nõ hetur qui tpale ob⸗
ſequiũ m wetuã religiõis obſuãatiã no⸗
ſcitur 2mutaẽ · Itẽ ſupuemẽs necitas vl
mpoſſibilitas pus m ſperata ſil excuſat
a iuramẽto · extra de inriut. querelã · Ite;
qui iurat reddẽ vmũ vel bladũ· baudit᷑

eiuſdẽ bonitatis · ff.ſi cer · pe .l. cum quicl⸗

„ –
7
₰ „

et de ſnib⸗, idẽ eſt iudiciũ. Sivero lurẽ ti⸗

bi dare ſiliãvel ſoꝛoꝛẽ · ſo ntelligitur. bo.

na fide laboꝛabo. nam alienũ factũ pᷣeiſe

ꝓmittere nõ poſſum · extra de ſpo · c ex li⸗

teris · ij· et in glo. Ite ſi uiro alicui fideli⸗
tatẽ vl ꝙ nõ ero ↄtra eũ · intelligit᷑ · nõ ꝓ
curabo wel ↄ ſentiã ꝙ vitam mobra wi res

ſuas pdat · Si tn offenderit me vel nnchi

ꝓxmioꝛes vel ecciaʒ meã po tero meil⸗
los deſendeè. qꝛ ꝓx ĩoꝛ es vidẽtur excepti
eſſe · ut. e .ti · c· peticõ · m textu et in gloſa.
Quid aut ↄtieatur in iuram ẽto ſidelita⸗
tis luculẽter ꝓſeqtur decretũ · xx ij. q· v · e ·
de foꝛma ſidelitatis · in textu et in gloſa·
Demq; q q iurat Face rehdentia m ecclia ſi
ꝓ negocio eccie ſit abſens nõ meurrit p
mriũ. utʒ extra de cli.nõ reſi · c· ex pte tua
ij.· Jd ſi eſiſ m huico epivel ſivocaretur a
Pa. vide ibid glo. Kabue ſut alie ↄdi⸗
tiones qꝗ ſmtelligũtur q tñ fa ciliter ex

——

Pdictis pnt colligi. Ad laudem di

de iummẽto ꝓmiſſoꝛio qñ in at⸗
Telt obli Satoeinmnno obligatoꝛium.

On aſſum es ¶ de Sermo ſcos.

nomẽ dei tui mu anũ.exo· xx·
Occaſione hmõis p peedetis ꝗ⸗
ri p̃t ᷣmo qa5 ius ſupioꝛis ĩ in
ramẽto quolibʒ mtelligitur exceptũ · Ad
cuius euidentia dicit Pen. boyc · extra de

iutiut᷑ · in · c · wmẽtes ꝙ ſi qris de ure ꝓ⸗

prie lo qndo ipᷣius ſupioꝛis 1petete ſupe
rioꝛi· tune ↄſtat ꝙ tle uis in quolibʒ iura
mẽto mtellig it᷑ exceptũ · q; etiã ius cuiuſ
libz puati m telligit᷑ exeeptũ m inramẽto
alterius nã iuramẽtũ vmus obligaè nõ
pt ĩ piudieiũ altius: m eo p alti de uire de
betur · Et Fnaliter omis aũclas midicis
ſeu ſupioꝛis ꝗ q eſt adiuta a appꝛobata au
ctoꝛitate iuris eſt a iuramto excepta · et
ideo ſi alicui iuraui infra meſem ſoluere

centu qui mterimm pᷣcedẽeti die vdẽnatur
p iudicẽ mſte vel accuſat᷑ aliquo gui cri

mme iuſte ↄucitur a bona ſua uiſte ap⸗

plicãtur fiſco ac index mtcicit nncht ſub

magna pena ne ſoluã nõ obligoꝛ ex in⸗
ramẽto ad ſoluẽduũ creditoꝛi ut no· oſt.
de uriut᷑. in · c · quẽ admo a · et in · e · hgfi⸗
cauit · extra de cenh Q ſꝗ qris de uure ſu⸗

perioꝛis impꝛope lo quedo id ẽ de aücle

„=—

— ——— — — —

in 6
un i⸗
iieſ
N
uifdcl
n
Wre
meri/
exceyn
gloſa.
nlita⸗
q b· c⸗.
Soſa.
rechiaſt
Aritp
pta tua
Aretur
ahezc
aid
mnqni
weum.
exo xx·
ns 42
isim
ti Kd
ria &
nep⸗
e ſpe
r
6 onl
mit
ga
ure n
mchas
ataan
pta⸗
gluere
mam
uien
eap⸗
exn⸗
doſt
o⸗
ven⸗
icle

ſaperioꝛis qᷓ nõ eſt adiuta vel appiobata

aũte uit᷑ tũe tlis aũctas ſupioꝛis nõ imn⸗

telligitur in iuramto excepta. utʒ p deãʒ
glo · in deo . c · ſigficauit · extra de cẽſ · exac·

et peut · Et nota ꝙ ſic in inramto ius ſus

pioꝛis mtelligit᷑ exceptũ · ſic etiã moſue⸗
tudme ſtatuto vnde ſi quis uirauit non
exire dmũ vſq; ad.xv. dies interim ẽ
citatus ad iudicẽ wmire tenet. qĩu m aͤli
bet iuramto intelligitur ius ſupioꝛis ex⸗
ceptũ · Poc tñ ſane mtelligit᷑ ꝙ hoe non
facit actas citantis ſi ſit inferioꝛ papa
ß aũctas iuris ſepta vwolẽtis ⁊ ſtatuentis
ꝙ ecitatus ad ind iciũ wemè tenetur · de in
ms voc· pꝑ totũ · Aũctas demq; ſpᷣe ſp in⸗

telligitur mdiſtincte excepta.ut pʒ m e.

wemẽtes · de uiur . vñ ex cã p̃t renmnttere
vel relaxare mramẽtũ ad tꝑs vel imn ppe⸗

tuũ.de miiur · e. weru. et. e. ea te erednnꝰ
6 Heðo qri pᷣt. vtrũ quis vemre pᷣt cotra
ꝓpriü unamẽtuʒz aũñete ꝓPa. Ad i̊ rndet
H. boyc in · c · ſivero . de iuriur · et etiã guil ·
de mõte lauð. m cle · vna. de intiur · m bo
du dũ.ꝙ aliquis wmre pᷣt ↄtra ꝗpriũ mꝛ⸗
ramẽtũ anñete ꝓa m caſibʒ ſeqntibʒ· Dri⸗

mo qñ obpᷣuãtia uiramẽti vᷣgit in diſpen⸗

diu aĩe. utʒ extia de mrtiur. e. cũ qrud am-

vbi ſub dit. Illivero qui unat nõ loqͥ pri

wel mrivel ſoꝛoꝛi à fratri aut eis hůam⸗
tatis ſub ſidi nõ exhibẽ abſoluedi ſut·
Glo.ad cautela: cũ imramẽtũ nõ ſit vmcu

lũ miqtatis ab illius obpuantia inramẽti

cũ illicitũ ſit ⁊ ↄtrariũ rõmmiũ cła tñ eis
pma ↄpetẽti ex H̊ ꝙ male umauerut · et · e·
ex lris · S eðo qnvgit in detr mẽtũ oĩm re
rũ ſuaꝝ vel maioꝛiſ ptis ſme qiubʒ nõ poſ
ſer tpale vitã dueẽ · utz. xxij · q· iin · m. c. ſi.
vbi d:. Quiſq; & uramẽto ſe firmaueit

aliqd facturũ quo coꝛpalis vel ſpualis

ſalus admatur iſme quo vtiach ſalus
repanvel ↄuari nõ poſſß ſidẽ ꝓmſſaz ß̈⸗

uare ꝓhibet. ꝛc. Ex qui bz vidꝛ ꝙ hoc ꝓ

cedit qn ſi buaretur poſſit timeri de ſalu⸗
te coꝛ palivel ſpuali. Tereio ſi tendet ĩ de⸗
torioꝛẽ exitũ ſmmpłrvel m aliqͥ caſu. ut pʒ
de da ud q iurauit occidè nabal.j.· ſe· xx⸗

.v. Et glo;bide pomt almid exẽpluʒ · ut ſi

unaui me peccaturũvejaliter · tle inramẽ⸗

tũ adim plere nõ debeo. q; ſie add eretur
peccatũ pcco.ut clarius patet ibidem.c.
diffimeo. in tex· et gloſa· Et ad dit Tho.
ſcða ſcðᷣe.q.hexxix · ꝙ; ſimn litervgit im de

terioꝛẽ exitũ qn eſt maioꝛis bom nnpedi⸗

mẽtũ puta cũ quis iurat ſe non intraturũ
religionẽ vel ꝙ nõ fiet elericus· et hmõi ·
Et m hoe caſu peccat quide uumãdo· q; po⸗

mit obicẽ ſpui ſcõ · nõ tñ peccat iuramẽtũ
puãdomulto tñ melius facit nõ inplen

do qr tlia ſ iuramẽto cadere nõ poſſunt.
Quarto ſi ſit iramtũ pᷣſtitũ de rebʒ alicu

3 7 4 . X
ius terci ſcʒ alicuius ecclievel ꝑpſone ſeʒ

Mm. in tex. et glo · Et h maxie wrũ eſt ſi ſit
pᷣſtita eotra iuramẽtũ primuz p eũ fem de
nõ alienãadis rebʒ eecie · Exepluz ſedi. ut

ſi mimui alicui dare filia wi ſoꝛoꝛẽ qð eſt

inramẽtũ de re alicuius tereij ꝛ de hoc ſup
dem eſt. Aito ſi pᷣſtitit uramẽtuʒ cotra
ius pu blicũ anctem etvtilitatẽ · utz ex de
ſo · ↄpe. c.ſi diligen.vide ꝓceſſum · Sexto
qn eſt pᷣſtitũↄtra prmmu iuramẽtũ licitũ·
utz ex de iutiur. c. tuaet.c·mtellecto · ubi
pʒ plamſſime. Septio qn ius ↄ dicois ap
poſite hoc ſuſtiet. ut · e·ti· cquẽadmo du.
et de ſpon. e · ſic ex lris · OQctauo qn vrge

tiſſma necitas h̊ inducit ⁊ ſupioꝛis lice⸗

tia hñi nõ ßt · e de obß. jeiu · c ↄſilin · xi· q·
.iij.e.· anceſſoꝛ · et. e· qð p deceſſoꝛ ¶ Ter⸗
cio ꝗᷓri p̃t vtrũ uuramẽtũ metu extoꝛtũ ſit
uandu p̃bum cũ tales a uirameti nexibʒ
a rõnis potiſicibʒ ſut abſoluti· ut Habe

ex de iutiub. c. Nerũ. m ea qoõne · Ad y re⸗
ſpodet ſcus Tho. ſeda ſcðde · q. lxxxix · ꝙ; in

in ramẽto qdð qus coactus facit duplex

eſt oblig aco· Yna quidẽ qᷓ quis obliga
tur hõi cui aliqui d ꝓmittit. et talis obli⸗
gaco p coactõeʒ tollit᷑. qꝛ ille qui vnn in
tulit h meretur ut ei ꝓmiſſuʒz nõ puetur.

Alia wro ẽ obligaco qᷓ qs deo obligat᷑

ut impleat qð ꝑ nomẽ eius ꝓmiſit · et ta

lis obli gacõ no tollitur in foꝛo coſciĩe · q;
magis dʒ danũu tpale ſuſtmere qᷓ; iura⸗

mẽtuũ violac p̃t tñ reperè mn iudico qðs ſol
mit vel p̃lato denuciare · nõ obſtate ſi ↄtra

riũ uaueit q; tale iurametũvgit in dete

rioꝛẽ exitũ. eſſ eniↄ tra iuſticia publicaʒz·

omo rm effeæs ab hmoi mmmmmaa

—

*

mr, r ν „% .⸗ — Y : 6
fojes abſo luerũt nõ qᷓ eernètes hmõi

uiramẽta nõ eſſe obligatona· ſ q Hmõi
oblig acoes ex iuſta cã relaxãtes · et ĩdeo
talis ↄtravemire nõ debz uma mẽto mſ ſu

orit abſolutus a ut expᷣſſe patʒ ex de

elee · e. wnerabilẽ. ¶pnl. ꝙ ſi non pt Hñi
ſupioꝛ tũc iurãs ↄtra wemre pᷣt nnmine⸗
te necitate vrgẽtiſſma de qua diclũ e · S·
Auarto queri p̃ᷣt utruʒ maioꝛ ſit obli⸗

Fatio votivel inramèti p ſertim cũ wotum

ſt ſimplex ꝓmiſſio h iurametũ ſup ꝓmiſ
Konè adhibʒ ðmũ teſtmmomuz m cums
argumẽtũ ſic debiliis ſolet ꝑ ſoꝛtius co⸗
ſirmari ſie wtũ mt dũ mrameto ↄfirmat᷑.
Aa qs r det ſeũs tho· ubj. . vt raq;
obligaco. ſ. vwti 1 irameti cauſat᷑ ex ali
quo ðᷣmo tñ aliter a aliter. nã obligatio
wti cauſatur ex ſidelita te quã deo debe⸗
bemus ut ſez ei ꝓmiſſuz ſoluamus. Ob⸗
ligatio aüt unamèti cauſatur ex reuerẽ⸗
tia quã debemus ei ex ꝗᷓ tenemur ꝙ; weri
ſicemus id qð p nomẽ eius ꝓnittimus
Omis enm mſidelitas irreu erẽtiã cotinet
ſßß nõ ↄuertitur· Vi detur em mfidelitas
ſubiecti ad dnm eſſe maxima irreuerèé⸗
tia. et deo votu ex ſua rõne magis ẽ ob⸗
ligatoꝛiũ qᷓ; inramtũ. Nee voto ad Hibet᷑
nnamẽtũ qſi aliqd firmus ſᷣ ut p duas
res immobileſ maioꝛ firmtaſ adhibeat
Oõ ſi qritur qn & inramẽtũ ⁊ wtũ ſim
plex ſibi mmee ↄtrariãatur qð illon pua⸗

lebit ad implei debebit. Rñ dʒ. h. boyc.

ex de ſpo. ĩ. e · miſſuz · ꝙ ſi nõ pᷣt utrũq; h⸗
uari tue ſi ſit wtũ religiois welꝰ tinẽtie pᷣ⸗
fſertur iuram ento ut ſi q mraueit ſeribẽ
librũ ⁊ poſtea religio nẽ intret qð facè p̃ᷣt
ut pʒ· li.di.c·pᷣterea:in glo· vide. et p m⸗
no ee· ex de ſer . nõ oꝛdi. i · e · i. vñ ſi qs p⸗
mo uirat nubè et vx oꝛẽ ſuãa carnaliter co
gnoſeé et poſtea emittit votũ religiomſ
Wel ↄtinẽtie debz vio lare uramẽtũ 1 obß⸗
uare w tũ · xvij · q i.c·qͥ bo na.et ideo mul
tomagis ſi tale wotũ pᷣ cedet inramentuz
utpo e vouẽs caſtitatẽ mrat mire matri
mo mũ debz ßuare wotũ · ut pʒ extra q cle.
velw. Si vèo votũ nõ ſit religiõis vel co⸗
tinẽtie h foꝛte magne pegrmacois vel al
terius rei ↄ trarie iuramẽeto tũe ſi iuramè
tũ p̈cedit puãdũ eſt· Si vèo wtũ pᷣcedit

1

ſemiliter ßuandũ ẽ. ꝙ ſ pmũ eſt lli eituʒ

ſe ᷣm vero lieitũ tũc pmu nõ eſt puãduʒ
ex de uru· e · ea te. ¶ Quinnto queript
utrũ iuramẽtũ factũ ꝑ dũ ſit magis obli
gatoꝛin qᷓ; factũ ꝑ euã geliũ vel econuſo
Nundet aſten.li.iti·x viij· ꝙ qi mrat p
deü multü obligatur · q vero ꝑ deũa euan
geliũ magis obligatur:q vero Hijs ad⸗
dit ſan ctoꝝ reliquias magis obligatur

et ſie creſcẽte ſolemitate ereſeit obligaco

Idẽ Kay·q ſivnus umat p deũ et aluus
pꝓ euãgeliũ tũc criſo ſ.d icò viðꝛ ꝙ mams
. ₰ — = -
eſt iurare ꝑ deũ · Vn ↄtra qu oſdã qͥ ↄtra⸗

riũ ere debant dicit. o ſtulti ſeripture ꝓpt

deum ſut facte non deus ꝓpter ſcriptumſ

xxij.q · i.ce ſi aliqua cã fuerit mo dicũ vi

detur facẽ quu inrat p deum⸗ glo. q;tu ad

vulgares qui auteʒ p euãgelm magis

aliquid videtur feciſſe · quibʒ diced ů eſt
o ſtulti ſeripture ꝓpter deũ facte ſut non
dels ꝓter leripturaſ·glo.hic pʒ q; eque
obligatur q mrat ꝑ dũ hcut qu iurat ꝑ

euã geliũ·ſ̊ ſi p eu mraret nõ ſolemmter
p euãgeliũ ſo lẽmter vel ecouerſo magiſ

eſt obligatus quo ad ecciaʒ ſo lemter in
rans ſ̊ quatũ ad deũ equaliter ut pʒ extra
4 ce. ve we.nnſun. P obieit qᷓ;to ſan
ckius eſt p qð unatur tatomagis eſt pe⸗
nale piuriui & magis obligato: m. ut⸗ e⸗
ti · mouet · ̊ illud mtelligo cũ iuratur illi
eite et hetur reſpectus ad ſola creatura
hee glo · Et ſie pʒ ꝙ quãto illð ꝑ qð mmra
tur e ſanckius tanto ceteris paribʒ iura⸗
mæetũ mag obligat. qꝛ ibi ẽ maioꝛ ↄtẽptꝰ
m piurio· Cũ aut vnũ iuramẽtũ ſit ſolẽni
toralterũ lz mauis nõ ſolẽmiter.tunc de
traſgreſſone mramti ſolẽma dʒ miungi
maioꝛ pma eo ꝙ ẽ ibi maiꝰ ſca dalũ ⁊ ma

ioꝛ atẽptus Iʒ â ad deun nõ mag obligãt⸗

exto qᷓri p̃t · vtrũ miramentũ obligat

ad mtencoeʒ uunatis vel recipiẽtis · po ſito
ꝙ nõ ſit vtq; eadẽ mtetio ̊ aliqn ↄtraria
ſibi muicẽ⸗cũ ↄſtet ꝙ nõ pᷣt obligare ad
duo phtiz oppo ſita⸗ Ad ß5 rndet ſcus Tho.

ſeda ße· q· lxxxix· ꝙ qn nõ eſt eadẽ mtẽ⸗

tio iunmitis ⁊ eius cui umatur . tũc ſi H pue
mit ex dolo iuratis dz uramẽtu ßuari m

ſanũ intellem eius cui urametũ p̃ſtatur

vñ yſidꝛus diẽ· Auacũq; arte ver boꝛũ

— —— --—

=
—

umagi⸗
ſcedudl
elut won
c agui
m unth
ſemmerr
ſomag!
emteru
pfexta
to ſan
eſ ⸗
ut⸗e⸗
curillt
taturi
aown
hum.
rit
itſolen
tune N
mung
lüan⸗
bltgir
blgat

——

Aus iuret deüus tñ qui ↄſcitie teſtis ẽ ita

oc accipit ſiẽ ille cui iuratur intelligit · et

ꝙ hoc intelli gatur de iuramẽto doloſo pʒ
. . †„= L 4
p id qð ſubdit᷑· Dupſi reus ſit qnomen
di m vanũ aſſumnt et ꝓpximuũ dolo capit .
xxij.q: v.c·qͥ piurare paratus ẽ · in fi· Et
ſie ſp accipi dʒ mramẽtũ m intẽtionẽ illi
us q nõ hʒ dolũvel artẽ · Et addit · xx · di.
ꝙ hoc intelligi dʒ de dolo malo· q; h una⸗
mẽtũ violẽter extoꝛquet qð alter pᷣſtare
nõ tenetur · tune quide extoꝛqns peecat et
alter ad elmmmandũ illius maliciã vbis
duplicibz vtẽs et intelligẽs in alio ſenſu
qᷓ;ᷓ iuramẽtũ extoꝛquẽs viðꝛ nõ peecaẽ hm
unde. vñ. xx ij · q. v. Cex hijs· viðꝛ ̊ idẽ
mnuẽ ꝓut pʒ mtuẽti · Að ſi unas dolũ nõ
adhibeat · tũc obligatur m mtẽtionẽ in
rantis . vñ · e ti · e. Hu ane aures taliavba
vĩa indicãt qlia fons ſonãt · diumaveo
iudicia talia ſoꝛis audiũt qᷓlia ex mntimis
ꝓſerũtur ꝛc· vide ſi placet ¶ Deptio q⸗
iip̃t. vtruʒ loĩes alicuius vmũuᷣſitatis vel
ſocietatis imrates ſe aliqd fcũros vel non
facturos pnᷣt lbi mutuo iuramẽtũ rennt
tere. Ad rndet Aſten poſt Ray. et · e·
li. i· ti. xvi ij · ꝙg tle iuramẽtuz fierip̃t qᷓtu oꝛ
modis· Primo nãq; ſit aliqũ inramentũ
de hijs ꝗ ptinẽt ad cultũ deivel ad religi⸗
onẽ aut ad pietatẽ et tũc nõ pnt ſibi mu
tuo remittẽ · ut ſi mrat ꝙ ibut vltra mare
militare deo vel ꝙ religionẽ intrabũt. vel
ꝙ dieẽt duo vel tria pſalteria p muicẽ ·
vel ſi aliqͥ mechamei vel mercatoẽs iurãt

de ſuo lucro eertã poꝛcoez d abut in ali

quos pios vſus · vel aliquud dabũt fab⸗
ce alicuius eccie · Si tñ iurat ꝙ vltra ma⸗
re ſmul ibunt ſibi mutuo remittẽ pñt q;
ſmul nõ eãt · H nõ pñt remitte quũ vadãt
q hee duo imamta ſüt · ſ. ꝙ ibüt et ſil·
Scð overo ſit mutuũ iuramẽtũ ad tꝑale
como dũ:et ſi ſit tale ꝙ abſq; mmramto te⸗
nẽtur facẽ qð iurãt tũc euã ſibi remitte⸗

re nõ pñt q; ꝓpter ſalutẽ aĩaꝝ viðꝛ ſic in

ratũ. ut ſi carmſices iurẽt ꝙ carnes infe⸗
Nas vel coꝛruptas ꝓ ſams nõ vendant.
vel merca toꝛes ꝙ merces ſuas nõ ſophi
ſticabũt nee ꝓpter termmũ cariuſvẽdãt
hee em ſiia unamta remittẽ ſibi mutuo

nõ pnt · Terco ̃tv tingẽ inramentu hit

ſup re tpali htali quidẽ q abſq; iuramto
facè nõ tenebãtur qð iurat · et tũc li obß⸗
uãtia uramẽti ſectat tin adↄmo duʒ vel

mcomo du mratiu tůc iuramtũ hbi remt
tere pñt ut ſi uret aliqs ꝙ faciet alteri
librũvel domu Talter ꝙ red det ei merce⸗
x. Silr qn duo ſo en unt de ↄmiũcãdo ſi
bi in mcẽ omia luera ſua · Sivero ſpectat
ad comodũu alionꝝ magis ꝙᷓ; ad iunãtiuʒ.
tũc mramtũ rennttè ſibi nõ pnt. ut li mer

ies imt v æ mereibz xx ſoliwn ns
accipiẽt de lucro vltra vnu ſolidũ · vel ar
tiſices ꝙꝙ nõ vendẽt opa mſi de mateĩla ſic

parata · wel ꝙ nõ trahet pecias panm vltra

tantũ · Quarto pᷣt fiei inramẽtũ ↄpꝛomiſ⸗
ſoꝛiũ qð eſ alijs danoſu.· et tũc illð non

eſſ oblig atoꝛiũ· ut ſi ſutoꝛes iurat ꝙ cer⸗
to tpe no laboꝛabut puta deno cte de ope

re artis ſue nõ faciẽt qͥ ideo ut ꝓpter ra

ritateʒ carius mſto vendat opera ſua · wel
carmſices ꝙ nõ meidet vel pparabũüt car

nes vltra certũ numerũ: wel aln opiſices
ꝙ nõ oꝑerabũtur ꝓ mĩoꝛi p̃cio qᷓ tali · et

Hmõ i·q nõ ſut obligatoꝛia eo ꝙ ſut ma⸗
mſeſte pcẽm vel maioꝛis bom nnpednne⸗

tũ va eis nnponẽda IJde tonet
Guil.¶ Octauo qrip̃t· qn multitudo iu⸗

nt aliquid facẽ vtrũ aliquibʒ trvemẽe⸗

tibʒ pnt alijstravemre · bi cã. tabnarin

hmul inauerũt ꝙ vina nõ vendẽt miñ pᷣ⸗
cio mdilate ſoluto· Nñdeo hᷣm Guil . ꝙ;&

ſi abſolute v in omeʒ euẽtũ illud iuratuʒ
eſt tũc quilibz Huare tenet · Si vero inra⸗

i eſt ſ̊ n dicone expſſa vel interptattua

el ob determinata caãm · puta ſi alnj puet
vel ne ſolucõe fraudẽtur et Hmõi·tũc nõ
tenetur quis puare nõ exnte ↄdicoe utz
ex de utiut · e. puemt · · ubi ſubdit · Nec
tu ei etia ſi ꝓnmnſſum tuu fidei obligacoe
vl iurm meto mmtpoſitaↄdicone firmaſſes
aliqᷓtenus teneris ſi ↄſtat eũꝰ dicom mi⸗
mme paruiſſe. Vñn ſi omnes alij vel ples
nõ ßuãt tũc ĩ hoc caſn alij vidẽtur abſe olu
ti dũmõ nõ reſpiciãt bonũ diuinuũvel ſpi⸗
rituale.nee ad ̊ pᷣus oblig abatur · Að
ſi pauci ſut q́ᷓ nõ huãt · tie recurrenduũ eſt
ad intencoeʒ imatiũ . ſ. q; ſi mtẽd eb ãt yÿ
quo cũq; nõ uate ip̃i nõ tenerẽtur aut

ſolü ſi multi eſſent qui nõ pᷣuaret · Pã ᷣm

●

intenconẽ iunatis explicit vel limplicita
tenet obligaco e ſi de inte cone neſat
tüc tutius ẽ ſeruare
utrũ uramentũ ſit appetendũ tanq; v tile
et bonu pᷣßtim cũ diẽ Jero; ſup math.· qꝙ; 4
mratveneratur aut diligit eũ ꝑ quẽ in⸗
rnat. Hven erari ⁊ diligẽ deu ẽ appetenduz.
Ad 8 rñdet tho. ſeda ße · q · lxxixq; id
qð nõ qritur n ad ſubuemedũ alicui defe
ckui nõ numeratur iter ea ꝗ ᷓ ſut p ſe ap
petẽda h inter ea q ſut necria ſic pʒ de me
dicina ꝗq queritur ad ſuemẽdũ mfirmmn
tati. Iuramentũ aũt qritur ad ſbuemẽ⸗
du alicui defeclui q Iſ. ez vnus diſe eredit

alteri · et ideo i iuram entu ẽ apetẽdũ 25

mter ea ꝗᷣ ſuͤt p ſe appetẽda · h inter ea q
ſut huic vite neceſſaria qbʒ indebitevti⸗
tur quicũq; eis vtitur vltra termos ne⸗

ceſſitatiſ. vñn aug in hmone dñi in mõte ·

qmi inquit intelligit nõ boms · i. p ſe ap
petẽdis · H necẽrijs na coez bbndã a refre⸗-
net ſe quãtũ p̃t ut nõ ea utatur ñ necitaſ
cogat alioquũ dei ſui nomẽ muanũ aſſu⸗
mit . qꝛ lʒ ille à qͥ iurat utitur ven eracõe aut
Dilcone eius p quẽ nat non tñ oꝛdmat
unmamentũ advenerãadũ aut diligeduũ eũ
p quẽ iurat · h ad aliud etiaz plerũq; va⸗
nun facinoꝛo ſu · vñ ecci·xxiij. dꝛ vir mul⸗
tũ iuras replebituri miqtate et nõ diſce⸗
det a domo illius plaga- et ſi fruſtrauerit
fratrẽ. i. dece pit delickũ eius ſup ip̃m erit ·
et li diſilauerit q̃ſi pꝑ ſiaco nẽ una do fal⸗
ſu delmquit dup fr. qʒ ſez ſi mulata eqͥ tas
eſt duplex miqtas · et ſi⸗ muacuũ inraue⸗
rit i ſme debita cã necitate nõ iuſtifica⸗
bitur replebitur enĩ retribueõe peſſmna
wemsillins. a; a no bis auertat xpus

On aſſumes nomẽ dei tui in⸗ ⸗
uanu · e xoS: xx· Gviſo utcüq;
de unamento. ja oꝛdie deb ito
ꝓſeqan du ẽ de piurio qð ᷣ malu nõ tm in
ſe hetiã ßm ſe. eo ÿ nullo mõ bñ ſierißt.
cuuis ra co ẽ·qui a omiſ piuras ſume veri

tati ↄtumeliã facit · du eã aad! ſua ↄfirma

tionẽ mducit ad qð aſſum nõ deberet · et
ideo quia nõ tin wondmat hojem quo 24

eniq; queri pt

pximũ hetia quo ad deũ · ideo ſꝑ nõ ſo
ln maluũ ß etia peſſmü ẽ. Pie ỹ ̈mo que
ri p̃t· qtmodis aſſumitur nomẽ di mua
nu male iurado vel pumado · Ad ſ̊ döm
ꝙ dee mõis. ꝓut ex dmeorks eolligipt.

Primo modo ex ſubrepeõe et fragiliter

qn ſeʒ unamentũ ꝓfert ex ſurrepeoe nõ
delibens de factovel: deo ſir man do · nec
etia del iberas de iuramto et ſic piuſãs m
richar. ſup. iij. peccat tm vemalr ni ſi tlis
indeliberaco wemret e ext ta negligẽn dſue
tudme qꝙ illa deumeẽ nõ ꝓponot · ꝙ ſ deli
berat de deo hnõ de iurameto ſie etia ßt
tingẽ ꝙ hõ piuret ſme peco moꝛtali· tñ
ad mius vemale grauen vieinũ moꝛtali⸗
ꝙ ſi dliberat de iuram̃to et nõ de deõ · tũc
erit ina mentũ mdiſcretũ de quo videbi
tur poſtea. RNaconẽ aut hon ꝓſequitur
rich ar. dicẽs. ꝙ id qð ex ſubrepeone p⸗
cedit nõ ẽ pfeete wlũtariũ. ad ſß aüt ꝙ
qᷓs moꝛtalr peccet requirit᷑ ꝙ pecm ple⸗
ne ſit volutariũ dircevel mterpᷣtatie · q8
dico ꝓp ter illũ q cũ deliberare poſſ delibe⸗
mre ↄtẽmt ſi ex tali ↄ2tomptu punat ex
ſurropeõe viꝛ multis p nõ excuſatur a
moꝛtali ex neglig etia omittẽs ſe delibe⸗
mare. Scdᷣo mõ vane mutiliter qñ ſez qs
et ſi iumat qð licitũ ẽ. tñ abſq; nccitate cõ
ſuetiidme deprauata nõ curas jilla »ſue⸗
tudmẽ dediſcẽ-h in cotidi amis uramtia
ex quadã mala ↄſuetudie iurat ut ꝑ deũ
ibo ceras ad ecciaz· vel aluid ſilłe· vel cum
hmõi uuiameta fiũt ioco · in talibz enj qui
imat large loq ndo piurare ðꝛ. quia deſt
iudiciũ diſ. creconis 1 vmittit ſe pielo p⸗
miadi · vñ.xx ij· q· iij· c. qͥ ſacro· pomtur
hHmõi pnĩa iidicatur moꝛtale tanq; p⸗
iuriũ. utz in toxtu. et glo · DHmce ðv: ecciaſ. .
xxijj. vir q multũ iurat replebitur i miq;⸗
tate. et nõ diſcedet a dmo eius plaga.
Et 3 maxie morle cũ ex ĩgnauia qs nõ
eurat depone ↄſuetudieʒ illa. Terco mõ co
acte violẽter KAde cuius euidẽtiã qri
p̃t. vtrũ qͥs piurãs necitate ↄpulſus ex⸗
cuſatur a peco. rndet aſteñ · poſt petrã · li.
Hmo ti · xix · q duplex ẽ necitas· qdam ẽ
necitas nature q legẽ nõ Hʒ et B excuſa⸗
re p̃t nõ ſolu a tanto h̊ etiã a toto· utz de

ꝛſe. di. ic · ſicut · e de ſue · c · quãto · et ex

dnoſo
dque
eNim
ſdön
lgißt

glin

peven
ncoe
awsfn
Pmis
din ſe
Sl a
naßt e⸗
talletne
wortal⸗
deo tu
widch
egrutu
pconep⸗
hait
deem ple⸗
tane
le⸗
mat er
ſatr⸗
e lbe⸗
iſiis
tate eo
i e⸗
namts
apdi
Woum
engi
nin xaſ
poma
2n6 ,
tertd⸗
r m⸗
laga
s no
mo
ns er⸗
dme
cula⸗
tz
ℳ er

toto in Hijs qͥ m ſe ſut mala h a tãto · qꝛ
wluũtas ſufficiẽter cogi nõ pt· Na pma
coactõ ẽ abſoluta q̃ cadit m coꝛpe no m

&e iuẽit. e· querelã. in textu glo. Scða
vero nccitas ẽ coactoms q no excuſat a

ℳ

aĩa actus aũt oĩno coꝛpales pñt ꝑ coa⸗
tõnẽ excuſari totali a pcco· cade etiam
p̃t eo actõ in aia · et ĩdeo aclus m e ſolius

vel mediãte inſtro coꝛpeo excuſari pnt a

tanto h̊ nõ a toto cuiuſmõi actus ſut mé⸗

pnt a tanto nõ a toto. utz ex de on vi

culpã attenuet tñ eã nõ ꝓrſus exeludit.

ℳ—

cũ ꝓ nullo metu debeat qs pecm moꝛtale

incurrẽ. Qõh obi citillud ex de iut int · c.
werũ · vbi ðꝛ ꝙ illi ꝗq vemutↄtra mrametu

vivel metũ pᷣſtitũ ꝓ vita t rebʒ hbuãcis

nõ ſũt ꝓ H̊ pumẽdi tanqᷓ; ꝓ crmie moꝛ⸗
tali. D̈m m tho. et rich ar. ꝙ, Hiðodꝛ nõ
qʒ; nõ peecãt moĩliter h̊ q; pumeai ſuͤt pe⸗
na moꝛi· Wl m richar · illud intelligitur
in indicõ ſoꝛ · vñ ↄ cludit tho · ſcða he. q ·

ℳ

.xcviij. ꝙ coactõ nõ aufert mramẽto ꝓ⸗

7 5

miſſoꝛo vim obligadi reſp cũ eus qð li⸗

cite heri p̃t· et ideo ſi qs nõ nnplet qð co⸗

actus umauit piuriũ meurrit et moꝛtalr

peccat· p̃t tn auncte ſumi po ntiſicis ab ob⸗
ligacõe iuramti abſolun ſerti ſi coactꝰ

rit tali metu q cadit in ↄſtanteʒ virũ·
Oð ſ qritur ſ m umamonto ꝓmſſoꝛ io
ꝗs mpedit ad pficiẽdũ vtrũ peccat m oꝛ⸗
taliter· Ren. m ray· ꝙ ſi tunc qn iurabat
credeb at ꝙ adnnplere nõ po ſſ vel fatue
eredebat q; adimplere poſß q; cãm cre⸗
teẽdi nõ habeb at tũc in vtroq; cau pumat
et morliter peccat· qꝛ in pᷣmo weritas ĩ co⸗
ſciẽta deerat m ſcvᷣo iudiciũ diſcrecoms-
Hiwero ꝓb abilr credebat qꝙ; adynplere
poſh. et h poſtea poſſe ſuũ feeit tũc uãatuũ
ad hoc nõ punauit nec ẽ lunn. Quen
w temerarien cxeermbißh Comerar: e aut
piurat cũ qͥ iurmat ſe aliquid facturũ vel

diclurũ illieitũ vel m honeſtũ à ſe nõ intia

turũ religionẽ vel alia quecũq; opa vtu⸗
oſa nõ facturũ tlis em ßm thom. ſcða ße ·
qxcvi. iumãdo ſtatim ipo fa cko meurrit

7 —

pruriũ qᷓntũ ad pᷣmũ ꝗꝓpter defectã mſti⸗
cie: ꝙ ſi nõ jmplet qð unamt in ̊ piuriu

Frreuerẽtiã h quãtum ad aliquid magis —

nõ m currit. e H nõ erat tale qd qð ſ̊ m⸗
currit piuriu ꝓpter defec tũ mdicij · et ðo
qn facit id qdð meluis ẽ non ẽ piuriũ. ſ p
iurio ↄ trariũ. cotrariũ enjĩ eius qð facit
b iuramto cadẽ no poterat· DHmic Hetur

xxij · q · nn . c · ſi publicis ſacroꝝ geſtis ·

glo.i.ſacris publice factis qð deꝰ auer⸗

tat a quibuſiibʒ illicita vel nõ bona fuiſſy
.

ↄdicõ allegataqᷓ aut iugulare aĩam id
pris vita aut gerẽé ↄpellet ſtupruũ ſac⸗

aſſime ginis nũquid non tolerabilius

Ah ſtulte ꝓmiſſiõis wotuʒ reſtringẽ qᷓ ꝑ
mutilin pmiſſoꝝ cuſtodiã hoꝛrendã ceri⸗
mimu mplere menſuraz glo. ibidẽ· non
pecat traſgrediẽdo iummẽtuũ illicituʒ ij
tũc peccauit qn iurauit · Et jbidẽ · e · vnuſ⸗
quſch; ubi ſb ditur. michil ꝓmittat m ho⸗
neſta .à h. pmittit tolerabꝛliꝰ ẽ ꝓnnſſum
nõ facẽe qᷓ; Ffacẽ qð turpe e: glo.ibidẽ. nõ
ſolũ & iura mẽtũ rei illicite nõ ẽ ßuandu
ßß nec etia mm honeſte · nno ſi tedat ad m ho
neſtateʒ qnq; nõ ẽ hßuadum lʒ poſſ ßuari
ſme mteltu ſalutis eterne ut exẽplificat
ox de iutiur. e. quẽadmoduʒ· Exeerabili
quis uurmt cũ iunrat ꝑ inteſtimna dei vel per
pulmonẽ ⁊ hmõi·hee eni iuramta quatu⸗
cũq; ſnt vera· q; th ſonant in dei blaſphe⸗
mů4 eo ꝙ deo aliqiid aſſcribitur qð ſue
digt ati nõ ↄuemit ideo enoꝛmiter iuras
peccat . Dicitur etiã execra bilr iurare qui
iurat irreuerẽter ſme cã · ſez p quq; vul⸗

nera xp qma magna eſt irreueretia do⸗

——

mum pcio ſavulnera muanum aſſumere

vnge no bis to ta ſalus effluxit · et iĩdeo

cum deliberacone taliter iurans a moꝛta
ſi non excuſatur ꝓter quod etiaʒ talia
iuramenta in aliqubz terris ſic ſunt re⸗
ſtrica ꝙ quicũq; in talibʒ offendit aurẽ
vel digitũ vel aliqn lm gaa pdit. Qinto
mõ indiſcrete ꝛp̃cipitater. cu ſcz quis iu
rat de quo tn dubitat anverũ ſit an non.

