filia ð: malicia que nõ aceipitur hie mn

ꝙ eſt genus vicioꝝ · ſed qua quis deteoſta
tur bona ſpiritualia. aüùt accidia cau

ſat vel generat maliciam ex hoe pa tet qꝛ
accidia ꝓprie attenditur in dteſtaconez
bonoꝝ ſpiritualuim ea tãquã nulla vel vi
lia contemnendo Et ſie generaliter ma⸗

licia a ꝗᷓ procodit ꝙ; aliqs bona ſpualia
telibate faſtidit tenat ⁊ deteſtetur. Et ſie
m alicia multim aggrauat peccatum acci
die peſſnna filia deteſtande matris-Nam
muleo grauius quis peccat ex eerta mali
cia ceteris paribus qᷓ; ex paſſone . qr b)
mouetur wlũtas in malum ex ſeipſaꝛex
electõne · Pie autem ex paſſio ne quaſi ex

quodãa extrin ſe eo impulſa· gra uius etia .

peccat quis ex paſſione qᷓ ex ſola ig noꝛ
tia qꝛign oꝛatia mmuit de meõne wlunta⸗
rnj non autem paſſio·et ſic peccans ex ma
licia ꝓprie dieitur eecare in ſpiritum ſan
cum ſicut ex ignoꝛãtia in filum ex infir
mitate vel paſſione in yrez. vñ peẽm mali
cie gaumns iudicatur in genẽ ſuo de quo

p Ps. Dilexiſti ma licia ſuper bemg nit atẽ *

dicitur irremſſibile · i i. nõita facile renm!
ſibile ſieut peccata ex mfirnntate vel igno
tia perpetrata q; collit omma illa que reqͥ

runtur ad romnſſionẽ peccatoꝝ nec habz

aliquã cauſam remiſſioms cũ ex certa ma
licia electõne ꝓp etratur reddens operan

tem obſtinatũ ita q; = ſubire hu

mlitatem pemtentie Hecunda filia ae

cidie dieitur eſſe deſperacõ quia diſfiden

tia meritoꝝ eſt mater diffidentie premio
rum ex ꝗᷓ iterum naſeitur triſtiea- In acci
dia aute eſt talis di ffidẽtia quia accidia
eſt diffidentia de ꝓgrijs viribus de auxi
lio dei in implendo ardua et ſie eauſat de

ſperacõnẽ que ẽ etiam peccatum in ſpiritũ .
ſanenu. Notadi mnß pennen evrmnania c

4. .„

1

F.

õ Snez ex in⸗ xx vi. apientioꝛ ſibi Pi'ser nan die
ꝓ ſi labatur aliquus m de Eopleni ex tem viris loqu entib; lntneis Hieh!
firmitate wel ex grauita tri pt ſic deſræ enim ꝓhibet ꝙ ſe quan mnſ 4 ana
de hoc ietarem ntur mauatai t Si au iciat et quatu ad alia ſe exwllat. cau⸗
rene raco non eſtpcẽm mſ foꝛte Wl decep eo e ꝓmde ſilia d atAneot S . aſ er
Evrm loe woneingit exerr F reſtare deo ar acadia mquati acaidia fae wlut eũ
ung uta ſi eſtimat ob ſe quu ſe pre indignari aliquẽ ↄtra bon oꝶ qm wlut
men . ctpſ, gceidat ſiec eſpeme ẽ pecratum min ducere ad ſpiritualia bona et cum ue ſi
len . . certa ma . himatur ſi V
n moꝛ tale · Sivero quiſ enee n diradt a mentinm contrna alden nachnnaen e
N ne ut diſmt inf vſt inter et et
nͤ cLayn · maioꝛ ẽ miqui le in ſp ſancka eonſeruat irà mdigna cone
d merear. ſlc ẽ peccatuʒ moile in ſp
zong

de quo tñ clarius viden poteſt in ſermo
awlv

— „ —
maitudmẽ qᷓ oĩa inpoitat rãcoꝛ· vñ racoꝛ
vede peccatis m ſpiritum ſanctuʒ· Tercia

Eira et mdignatio in ueterata· qꝛ ſicut ex
.

1210 2
a bona ex qbʒ &ſir
Prreng uſ caritate naſcũtur opera 1,0
ner ma⸗ Rlia di citur puſillammitas reſpeũ vonßli cõ caritatiſ ſic ia aceidia: ex accidia
⸗ Klia vicitur p diſſidena puemé⸗ maco oritat Hena idioſi ſepe rep
ſpiala oꝝn xpᷣi que naſeitur ex diſt 34 aswel wero vetuſtas ire quia accidio ſi ſepe ous
ur.Etſe te ex con ſidera cone rie in it⸗: a henſi frequ enter ad dignaconom mnoi .
Atum de ex arduitate opiſ die qri on nr de e tur. Nãa multi ſuͦt talis nature ꝙ añ r
nehn Puſilgantas de ve erer, rbia. dieit vel facit quod ſibi non Pieret ſe ſt
ena nil cle.x· Imtium omms kecat oit ſuporbia. Habet rancoꝛe mn amaritudmẽ coꝛdis
llammitas nõ videtur ex ſupbia — e5 nondu cau⸗
oneeg ſed puhllammitas nõ vi I- 4 rtalem · er hoc ẽ mignum ꝙ; —
e * ſuperbus exto lit ſe ſup d e —— rancoꝝns ia
ſayſenen yrocedere· qſuperbus ex ſubtmhirſe ſamwel oꝛigmem talis ire vel . de we⸗
eguſn quoch ar.-piueſltaminns aure b; edie phb bicſeals Slſerer Vanienre e
au ies n wileun e genna dr . c) Si qins ſenat noratan
tignen opl. w o;: 'maximo 38 dignuſ fuerit muidie velↄten cõnis vici⸗ am cau
plumta, llamms N qi tna ens krat ſpfu m ho cipſum meiderit ae svrnnam e
. S ne Hys no digm — i. vi eium ex qua muidia w nu
er exiſtit er ta⸗ D . cem · i· vi eium ex qua muidia
. Ad hoc reſpondet tho · ßa ße · q· exxxin · ꝙ naſcitur in interioꝛibʒ medulliſ habere re
n ſn II3 £ latur melma eo⸗ naſceiturm ↄtraria at
e ne illõ ẽ peccatũ qd ↄtraiĩatur melma eo conditam · Opoꝛ tet ergo eum potraria at
rnſe ome illo e peccatu. tué. In eſt conditam · Q poꝛ tet er 11r egrerri
nif nanali q cotrariatur li neimang ach qᷓ; aduerſa cumri·i. p Humlitatis ex hu
autẽ cuicunq; naturil voeneiorome⸗ eum ut pa tet ibidẽ. Alioqum man . con
ſt exequendu actonem bus vebs nerer iuſmodiill ꝓub.j· Deſpexiſfis zns le⸗-
l ſunma tam ut patet mommbus rebu bie ſiliũ meum et merepacoõnes meas . Gra⸗
tinmd ralibus tam ammatis q; mammatis . Die Eie. ego S intericnevfo nii gan m⸗
it em De CS , oꝛr ꝗq totiſſmme
Gigt ergo prſumptuoſus excedit ꝗp ta filia accidie dietur toꝛpoꝛ q potiſſme
alereh ſuo po tentie dum mtitur ad maioꝛa q;ᷓ po! oꝛitur ex ocio. Qam accidioſus ut freqn⸗
ſeeſih ſit· ſic ecotra puſillammms defiet a poꝛco ter otiũ ſequitur· quod tamen ſumme ca
zcum ne ſue potentie dum recuſat in oo tendere uendũ eſt:non ſolum mvbis ſed etiã in
nsenn qð eſt potentie ſue ommenſuratũ · et 1dee operibus alioqum deteſta bilem oꝛ poꝛem
“ ſcut preſumpe ſic ⁊ puſillanimitas Ke ü currit· Eſt autẽ toꝛpoꝛ area precepta ꝗᷓ
lufur catũ eſt · Inde pitur ſeruus Beiang aſt damn mſenſualitas vel muſualitaſqyt qua
in mecumas ſoit in zpuſilla inhratis eind bomo redutci non poteſt ad execuconem
,vremd ꝓter quẽda puſillammitatis tino 11 di⸗ vl orvoꝛ eirca ꝓhibita eu
epen rzur Hat math. xxv. vnde woteſt etiam mãdatoꝝ dei. vl toꝛpoꝛ e ſe mmiſ expo
ſiaca rẽ ut patet math·xx v· vnde po Etcan is mmis ſecurus eé et ſe m „E
a veie peget. manz e prio ſenſui m⸗ ſeilz quis myn AE, riculis
1redi ex ſuperbia opuraeſe u ienes age, mt temptacombus elwedv ven e
Sinanr macir quo reputat ſe min bee. Dic pir⸗ mquaʒ to:poꝛ quedã precepta nõ facè
aiarn reſpecu quoꝛu ſufficiẽtia habet. Hic ꝓůͤ

vpmmane

xyj.

entemürrewel amare⸗ e. Enn etiam woꝛpoꝛ

eirca conſilia ſcilieet nolle perfectum eſſe
qð utiq; eſt delmquere· bonum non amaé.
C Pie

con ſlia ↄtemnere wel etiam irri de

qri poteſt vtrũ meidẽétalr dinturmtas te

poꝛis ex qua iſte racoꝛ videtur ꝓcede au
get peecatum. preſertim cum ↄſuetudom a
lanõ ſolum videatur peccatum alleuaèéhß

etiam ex cuſare ut patet de ſu per fluo oꝛna
tu qm ex conſuetudme no uidicatur ſu⸗

perfluus · Ad hoc reſpond et gaſp· de cal⸗

dri · ex de co qui du. m · ma. m · et eum habe⸗
rete pꝓp ex diuturmtate tempo: is keccatum
augetur frequen tatũ q quãto maioꝛi tẽ
poꝛe mficitur anmma tanto magis fit Ha⸗

bitus vien et pↄ ſequena videtur eſſe ma
joꝛ ontomptus dei ac pↄſequens maiis

peecatũ · et hoe tangit in.· c· cũ haberet. di
cens ꝙ peccatũ nõ d mmintur ſed auge⸗
tur ex dmtur mtate tompoꝛis et tanto am
pluis elongatur a deo. et ideo debilitatur
vtus ⁊ co:rũpitur aĩa et poſequẽs diffiei
liuſ releuatur Sexta ſilia accidie mẽ

tis euaga co et we frequeter circa illicita

cu quadã ſeda occupacone 1 deleclacoe
oola vl etiam conſenſu · q; in denderio
eſt om ms ocioſus· ſod quando eſt pticu⸗
laris certam Habens materi ut gFule lu⸗
xurie auaricie ſie conue mt ommbʒ vicijs
uan do vero genera is eſt 1 meerta tue
diecitur ꝓprie eua ga eo que & filia accidie
Nam qui abſoꝛptus oſt cũ triſtieia nõ a
bens in ſevbi delectetur eua gatur ad oĩa
querens deleckaconez m ocioſis mvam&ꝗ
in ſodis m maligms ſinnlibz m moꝛan do

delectando coſentiondo ꝓponen do aſfe⸗

cłando machmando. ſic ꝙ coꝛ illius fem
e] quaſ xiue ſatronum. qð a nobis a⸗
uertat iheſug eriſtus · Amen.

E epligut hmones quarti vreeopti
equumr qumti ad laude dommi no⸗

Aſn iheſu xp̃i. Amen.

H .

ak

4

Etrã licitũ ſit moꝛtificaẽ ea qᷓ diſeer
nuũt vel ſentiitvel tm viuüũt. et ꝙ tria
requirũtur ad inſtã occiſonẽ. ¶ 5 er⸗
e ocei⸗ mo pmus.

ceipaliter explicite ꝓ⸗
hibetur ira ꝓrumpẽs in
miurias peptoꝛias hu⸗
edario wro et inplicite ꝓ⸗
Hibet᷑ ome nocumẽtũ qð mferri pᷣt min⸗
ſtetra ꝓxim vel etiã ↄ tra ſeipᷣm· ſue no⸗

do mutilãdo depilãdo vulnerado ſcada⸗

liz ado ſiue enà lmguavel nutu ut detra⸗

hento excoirãdo pfaaddo cõſulẽdo ad

pecm mducẽdo nutibʒ irritãdo vel alliei

endo · ſue demq; coꝛde vel affcu ut immde⸗
do odiẽdo pccm ↄnnttẽdo bonũ ꝓpoſitũ
ſuſocãdo · Sʒ qꝛ vita coꝛpalis ẽ funda⸗
metũ oĩm alioꝝ· ideo ſbᷣ iſto mò:nõ o eci⸗
del. legiſlatoꝛ mã datũ exp̃ſſit
pᷣeptu iſtud tripli expom p̃t. Primo ſie

nõ occides · id ẽ l maũvel ope pſicies 5

vita ꝓxi wil tua coꝛpalis vel ſpualis in⸗
uiſte pmatur vel detmẽtũ patiat᷑· S qꝛ
mãdatuʒ ̊ honncidim coꝛpale pncipali⸗

* .

ter ꝓhibz · ðo de s pie d eſt m pnͤͦci

pio · Pꝛo quo ſeaẽdũ ſᷣm Ray. et G of. ꝙ
homeidi coꝛpale coõmitti pᷣt qᷓtuoꝛ mo⸗
diſ. ſ. uſtieia di cłate · nccitate in ſtigate.
caſu accidete· et wlũtate nnpellẽte. Et ad

di p̃t qutus modus occiſiõis tpe · ſ. ne⸗
ceſſitatis Kreme elmmoſmãa aliquo ſub

9

trahete
videat eſſe 2 tra pᷣceptũ iſtud lʒ alibi dns
pᷣ̃eepiſſe dmoſeit᷑. maleſicos nõ patieriſ
viuẽ · Ex hijs enĩ mamchei ſumũt cãm
raluũmãdi dicetes · ꝙ legiſlatoꝛ ſibiip̃i eõ
tradicit ⁊ ↄtraria pᷣcipit · Er peipue dicüt
ꝙ nõ licet ſacerdotẽ eſſe occiſoꝛẽ.q; di⸗
ctlũ eſt petro. mitte gladm in vag mam.
et hoc ẽ ↄtra platos ecciaſticos qͥ uidici⸗
um exeqnto impꝑpãdo gladios acei puit
et alios occidũt· vnñ manichei tanta dili⸗
getia madatũ ſ̊ obſᷣuare curabãt ꝙ re⸗
fugiebãt occidẽ non tm hoĩes ſ̊ ⁊ beſias
et vgultaſ. qᷓ ꝓgter antiqui mamchei no⸗

deſ. exo · xx· VH oc eſt qm⸗

t m hoc

uãtu igitur ad pᷣmũ qri pt ·
vtrũ licitũ ſit occi dẽ ꝑ iſticiã.p̃ſtim cũ

/

lebãt de fruclibʒ arboꝛuz carpe ↄmedè.
1 mirã cũ dieit apls ad rõ no s.xiij. qui
ordmacom der reſſtit ipᷣe ſibi danacodem
acquirit· ꝑ oꝛd macõ nom ᷣme ꝓmdeẽtie
cuc ła vmẽtiaꝰbuat· A4 hoc dð hm Tho.

ſcda ſeðe. q· lxiin. et po quantũ ad omia

vmẽtia · ꝙ nllus peccat ex ſve ꝙ ad hoe
vtit᷑ aliqᷓ re ad qdð eſt a xoꝰdita vel oꝛ di
nata· Na m oꝛdme reꝝ impfectioꝛa ſunt
ꝓPpter pfedtioꝛa.ſiẽ etiã im via gnacoms
natum ꝓcedit ab nnꝑſectis ad pfeã . et
inde ẽ ꝙ ſicut m gnᷣace ſois pnus eſt vi
uũ deinde aĩal et vltio hõ.ſic enã ea que
tin vmüt ut plate ſutↄuiter ꝓpter aĩalia
et aĩalia ꝓpter hoĩes. et ideo ſi hõ plantiſ
vtatur ad aĩaliũ vtilitatem ⁊ aĩalibʒ ad
hoĩm vtilitatẽ nõ eſt illicitũ. Inter alios
autẽ vite huius vſus maxiĩe necrius eſſe
viðᷣꝛ ut aĩalia platis vtãtur cibũ a hoĩ eſ
aialibʒ. qdᷣ ſme moꝛtiſicacone eoꝝfieri nõ
p̃t. et ideo lieitũ ẽ plãtas moꝛtificare ad
vſu aĩaliũ ⁊aĩalia ĩ vſu vim.ct ſ̊ oꝛdiati
one dᷣma · de enĩ gen. j. Eece dedi vob vm/

6

uſaz herba 1 vmůuͤſa ligna ut ſmt wob ci⸗
bũu ⁊ꝛcũctis aĩantibʒ. S

t iteꝝn gen· ix ome
qð moues viuit eſt vobis in cibũ. Pine
.S2 9 „ . . „₰ . —
die aug.j· de ciui · de.· Cu audnmus nõ oc⸗

cides. nõ accipimus ſy dem eſſe de frute

clis q; nullus ẽ eis ſenſuſ. nec de irraco⸗
bilibʒ aj alibʒ qꝛ nulla nob rõe ſo ciãtur.

CEr iterũ ibide. Juſtimma oꝛdſaeõe croa⸗

toꝛis et vita moꝛs eoꝝ nẽis vſibʒ ſbdit
uãtũ autẽ ad ere atura rõnalẽ dᷣm q½
ſic inꝑfem oꝛdmat᷑ ad pfem· et idᷣo licitũ
eſt occidè aĩalia bruta q; nãliter oꝛdma
tur ad vſu hoĩm ſie etiã ps oꝛdinat᷑ ad to
tũ ut mmꝑfem ad ꝑfem. et ivᷣo naliter oĩs
ps ẽ ꝓpter totũ. Himc videmus ꝙ ſi ſalu⸗
ti totiug coꝛpoꝛis expediat pᷣeiſſo meẽbri

putridi tũc laudabiliter abſeindit᷑: q̃libʒ
aut pſona ſmglaris ↄpatur ad totã co⸗

mumtatẽ ſic ps ad totũ.et ideo ſi qnis ẽ

piculoſus ↄmiũtati et eoꝛruptiuus ip̃ius
7 * —„ — . 5
.ꝓpter aliqð erimẽ tuc 1 occidi⸗

tur ut bonũ ↄue ↄ ᷣuet᷑. Modicũ eni ſer
mentũ totã maſſam coꝛrũpit · Et h intel⸗

ligẽdũ de omibʒ peccatoꝛibʒ· qꝛ; do nmmnus

Math. xiij. pcepit ziz ama ereſcere ne h⸗
mul eradicaretur ⁊ triticũ · et hoc pᷣſertim
qn mali ſic latẽt inter bonos ꝙ oceidinõ
poſſent qᷓn oceidéntur bom. wl qñ mul
tos hñt ſequaceſ ita ꝙ ſme bonoꝝn piclo
oceidi nõ poſſent· qn vero ex maloꝝ oc⸗
ciſione nõ ummmèét piclin bomſ.̊ magis
tutela ſalus. tũe mali debet occidi ſi fue
rint alijs Fuiter nocetes · Ex dẽis igit
pʒ ꝙ cũ iud ex reũ iuſte ↄ denat oꝛdie in⸗
ſto uato. et mimſter taliter ↄ deẽnatũ oe
cdit tuc homicidiñ nõ ẽ pecm ̊ merito⸗
riũ dũmodo fiat amoꝛe iuſticie 1 ꝓↄſer⸗

uacõne bom ↄnis et reipublice · hoĩs eni

oceiſio fieri ꝓhibetur ab hoĩe nõ a lege
qᷓ p eepit malefieos nõ pa. vi. qm deus 4
ↄditoꝛ ẽ 1 ↄuato: legis vnature p̃t hoĩ⸗
nẽ puare vita qn vult et quõ vult. Lex

C& ðꝛ hoiem occidẽ qn mimſter legis eũ

oeccidit puato iuſto legis oꝛdime· ¶ Ad
cums euidentia ſciẽdu ꝙ tria reqmirunt᷑
ad h̊ ꝙ occiſo hoĩs ſm legẽ inſta reddi
tur ſcz ꝙ hoc ſiat iuſto oꝛdie. inſta cã et
et iuſto aio. Primo req;ritur oꝛdo uſt?
ad miterſiciẽdũ reũ.q; malefactoꝛẽ nõ ac
cuſatũ vel nõ ↄuictũ o ceidẽ nõ licʒ · vnde
ug in omel· de pnia· Mult coꝛrigũtur
ut petruſ. multi toleratur ut idas· m ulti
neſciũtur donec dñs wmat qui illmabit
abſcõdita tenebrarũ. nos wero a m one
quẽqᷓ; ꝓhibere nõ poſſumus niſà ſponte
ↄſeſſum aut in aliquo ſeculari vel ecct a⸗
ſli co mdicõ noĩatũ wel cõuiclũ · et · i · · i
diẽ canõ eleuterij ſp̃e Qichil ↄtra quem⸗
libzʒ accuſatũ abſq; legitio mydoneo ae⸗
cu ſatoꝛe fiat. Et inpatoꝛ ↄſtãtinus diẽ
ibidẽ. e. Judex erimĩo ſũ diſcutiẽs nõ añ
ſentẽtiã ꝓferat q;ᷓ aut reũ iße ſe ↄfiteat

aut p mnocẽten teſtes dmcatur. Ad tẽ⸗
₰— —77 „ —„ . „ „
nẽdu igitur in pitione reoꝝ inſtũ oꝛdi⸗

nẽ reqrutur duo. pmo ꝙ pumẽs habe⸗
at oſficiũ mdicis. ſcdo ꝙ ꝓcodat ſm oꝛ⸗
dimé mris. q nõ ẽ dñs h miſter legiſ. vñ
xxiij.q· v· e · i· ſup illð math · xxvj. Om̃iſ
qᷓ aceepit gladia gladio peribit· dic glo.
ꝙ ſolus uidex occidẽ pᷣt et ̊ tm hm legẽ
cums & nmſter· nõ autẽ tanqᷓ; puata ꝑ⸗
ſona. qð pʒ exp̃ſſe · e.·ti · vbi ðe · e. miles cũ
obediẽs ptãtibz ſub quibʒ legitie vſtitu

tus ẽ hoĩem occidit nulla eiuitatis ſue
lege reus homicidij eſt · ymo mſi fecerit
reus nnpñi deßti atq; dtep ti erit. ꝙ; ſi ſua

ſponte atq; aũcte feeiſ ermmẽ effun Hu⸗

mam ſangmis meidiſſ· itaq; vn prũtur
ſi inuiſſus ſeceit ide pmetur ſi nõ ſeceit
iuſſus · Biei wie queri pᷣt vtrũ li ceat
priuate pſone malæfac toꝛẽ moꝛtis reũ
oceidẽ. pptim cũ exoð xxxij· pᷣcopit moy

ſes. O ceidat vnuſqruſq; ꝓximmu ſuu fra⸗

trẽ ⁊ amicũ ſuũ: ſcʒ ꝓ peco vituli ↄflatilł·

mmirũ cũ occiſio malefacoꝝ ſit vtilis
reipublicea bono ↄni. Ad h̊ rndet thom.·
ſcdᷣa ße. q· lxiin.q exquo malefactoꝛẽ oc
cidè licitũ è mquãtũ oꝛdiatur ad ſaluteʒ
totius ↄnitatis ideo ad illũ ſolũ ꝑtinet
oceidè cui ↄmitntur cura ↄnitatis ↄſer⸗

uãd.ſic ad medicũ ptin; pᷣſeidẽ membrũ
putridũ qñ ſuerit ei ↄmſſa cun ſaluati⸗
omis co:pis· cura auũt ↄnis reip ublice cõ
mnſſa ẽ pncipibz hntibz publicã aũctem
et ivo eis ſolis lʒ malefactoꝛ es occidẽ
nõ aut puatis pſoms. nec quiõ laicis qꝝ
qnis cuilibʒ puate pſone licituʒ ſit ali⸗
quid facẽ ad nemvtilitatẽ .· dumõ nulli
noceat tn ſi fieret cũ alterius nocu mẽto
tuc facẽ nõ p̃t hm mdiciũ eiꝰ ad quẽ

ptinz eſtnmare qd ſit ſbᷣtraheduũ ptibz ꝓ

alute totiꝰ · Multomĩus ᷣ liceret clieis
duplici racoe · pmo qm Alecti ſut ad alta
ris mimſteriũ in quo repnᷣtatur paſſio
xp̃i occiſi qᷓ cũ ꝑcutẽtur nõ repcutiebat·
ut dꝛ Pma petri · ij. Hinc eis non ↄpetit ut
ſmt p cuſſoꝛes aut occiſoꝛes· q; unmſtri
dum ſuũ imitari debet . m illð eec · x · hm
mdicẽ ppli ſic⁊ mimſtri eiꝰ. Hedᷣo q; cle⸗
ricis miſteriũ noue legis ↄmittitur in ꝗᷓ
nõ determatur pena mu tilacois wel occi⸗
ſioms coꝛpalis· et ĩdo ut ſmt ydonei mi⸗
mſtri no mi teſt amti debẽt a talibʒ abſtiè

pbtim cũ die apls pmo thim. in. opoꝛtet
eßm ſme ermůe eſſe nõ vmolentũ nõ p⸗

cuſſoꝛẽ. vñ lieʒ ſacerdotes veteis legis

maleſh cos interfeciſſe legimꝰ. ut pʒ de ſi⸗

nees ſacerd ote q interfecit iſrlitã co eũ⸗
tem cũ madiamte. ut ðꝛ numerixxv· et
de ſamuele q̃ regẽ achab mterfecit. et de
helya q́ ſacerdotes baal pemit· et ſic de
alijs. q; en mimiſteriũ elericoꝝ nom teſti

en

,

mõ ꝓmototes fuerũt·

cente denat.
allegata ſentetia ferẽs n õ occidit mno⸗

conſtat i melioꝛibʒ oꝛdmatũ qᷓ; i ſint oeeci
ſiones coꝛpoꝛales: ſcʒ m hons q ꝑtinẽt ad
ſalutẽ ſpualẽ. id eo nõ ↄ gruit eis m⸗
noꝛibz ſei ingerat! qapter eccianplati re⸗
apiũt quide officia pnᷣcipũ terre · non ut
ip̃ᷣi indieiũ ſangms ꝑ ſeip̃os exerceãt.h⸗
eoꝝ aũñe le ꝑ alios exereeã tur 8
ſi qritur. an li at interſicẽ furẽ qui vemt
ad furanduũ. X2 d ̊ dðᷣm. ꝙ furẽ diurnuz
nõ licet oceidẽ mſi telo ſe deſendat ut ex
tra de homc· ca · ſ pſo diẽs · urẽ vero no⸗
Murnũ qui non poterat diſcerm vtrũ ad
furandũ vel occidenduwnerat nec aliaſ
poteãàt dehendi licite pᷣt oceidi.ſR tñ ſme
lenone dephendi poterat tenetur ille q eũ
occidit · Multo mag aũt noclurm depo
pulatotes agroꝝ latrones mſ diates 1.
publicis ſtratis quilibʒ oceidere pt. DHec
Patent · xxiij. q· v · e · cu ſõ. in glo · et · C· q;
liee · vmeu · ſine indi · ſen. ſe vm · l. i. Aadi R3
tur euã in deã glo· ꝙ nullo iure muemt
q; fideiuſſoꝛ occidi poſſit ſi nõ exhibʒ illũ
à fideiuſſit ꝓ reo crimĩs · ſi ſiuſſoꝛ
ſn⸗ dolo reũ ẽmis nõ exhibʒ pecuialr pu⸗
mtur. ſi aut dolo eũ nõ exhibʒ pintur ar⸗
ves mdiciſ. ut. ff. de exhi · reil. l.ni qs reũ.
edᷣo pnᷣcipalr requiritur cã inſta· q̃ te
deeſt qn quis occiditur ſine ſuo demeĩto
2z huetur iuris oꝛdo q; ſoꝛte ꝑ falſos te⸗
ſtes ↄuincit᷑ . ſic ſuſanna· ac in dices qua⸗
da negligẽtia wꝛpẽtes debitã mquſicoʒ
nõ adhibet · et iec omes bomieide reputa
tur · qiu ſentẽtiã imuſtꝗᷓ dederũt aut aliq;
Re⸗ nabuth ad m⸗
ſtmelũ reg ine iezabel miuſte denatus 1
geciſus ẽ e ſe; Pter vmeã ſua. Hie ioſeph
m careerẽ mſſus ẽ eo ꝙ dñs eius muli⸗
eri ꝓprie mimũ ered lug rei writ atẽ nõ
eſt mueſtigatus ð ſi qritur · vtruʒ
in aliq́ caũ innocentẽ mterfſiciẽs excuſe⸗
tur ab homicidio- Ad hoe dðm. ꝙ occidẽ

mno centẽ p falſos teſtes accuſatũ a cõ⸗

demnatũ qn q; excuſat a peẽo nec repu⸗
tatur ꝓ homeidio dupliei . Prima eſt

qʒ tlis nõ 2 dẽnat eũ qui & iuſtus mq; tũ

iuſtus h in quãtũ eſt iniuſtus ↄuctus et
dignus moꝛte ꝓbatus · et ſic ↄuictũ no⸗
cdᷣa ẽ. q; talis uidex hm

centẽ. h ui eũ aceuſant falſo nocente;⸗
aſſerũt. thn un dex immums vult eſſe a
peco tria dʒ obhuaè q tagit ecẽ Tho. ſcðᷣa
ſcðe.q. lxiiij. Primũ eſt ꝙ dili gẽtiſſune
teſteſ examinet ut eos valeat de falſo te
ſtimõio ↄumeè ac repellèi innoxiũq; li
rare · ſiẽ fecit damel ſuſannã liberas. S
ob. xxix. Pr erã pauperũ ⁊ cãm qua ne
ſcieba diligẽtiſſnne mueſtigabã ↄtoreba
molas imqͥ 1 de dentibz illuis auforebam
predãa. Scðᷣo ſi nõ p̃t ſic fieẽ tũe dʒ eum
mittè ad ſupioꝛẽ p eũ iudicadu. Ter eõ ſi
no p̈t ſubterfugẽ qiũ n illu iudicet tuc de
diſferre ſniam mquãtũ p̃t. tandẽ wro cũᷣ
ſe non pᷣt ampluis excuſare iuridice nec
ptmahẽé qiũ mdiecet. tue nõ weecat ſim a S
legata ſniam ferẽs. qm ipᷣe nõ occi
nocentẽ hilli q eũ u aſſerũt nocente.
ſtervero mnocente ↄdẽnãtis ſi ſnia zu⸗
net mtolerabile erroꝛẽ nõ dz obedire. q;
reus hommeid⸗ jj ſiét alias em excuſarent᷑
carmifices ꝗ qᷓ martires occiderũt q ſi non
vↄtinet mamfeſta mmſticiaʒ tũc nõ pecrat
mandatũ exeqndo * ſupioꝛis ia Aa
cutore nõ Py; nec euãa mnocetẽ oc
madex ciu tm mimſteriũ 24 hibz. Pe
pnᷣ̈cipaliter requirit᷑ ammus inſtuſ⸗. de
ERr. Bg a· iij. c. eps aut pſbr. ſi E& 1 g. ubi

ſubdit. Ex aio muuſta e ſnĩa cu aliqs b⸗

uata integrate mdiciarij oꝛdis m adul
terũ wel quelibʒ ernmmioſu nõ amoꝛe uiſti⸗
cie ̊ luoꝛe odij vl pecio à fauoꝛe aduer⸗
ſarion mductus ſnam pſer dTrre ſeafr.

vñn nec im indice nec m nmymſtro alia m⸗

terſiciẽdi maleficũ pᷣt eſſe intencõ qᷓ; zel⸗
inſticie lonũ reipubliee utz ibide m diuů⸗
ſis caplis. Ex Hijs g gO P ſi aliqð Pdeõ⸗
rũ triũ deſuerit occiſio iniuſta reputabit- 6

et oẽs ad ſᷣ ſeiẽter wvel negligẽter igratia

eraſſa coopãtes hĩicidij rei iut᷑ poli iudi⸗
cabut. Patet etiã ex dictis qᷓ fallaciter
ſe plerũq;vicia mentiũtur eſſevtutes dũ
ſ pallio vᷣtutisg iuſtieie plum homeidia
qᷓ̃ grauiſſnna ſut peca nequiter 2 mittũ⸗
ur. ome biᷣ· ſuꝑ cãtica ſollieite ſupioꝛeſ
quoſq; inſtruit dicẽs· ꝙ mẽs quei m ma

—

gnã celſitudims pfeclõeʒ ↄtendẽ mtit᷑

aclus ſuaꝝ vᷣtutũ dʒ in puluerẽ redige⸗

re · hoe e omes circùſtatias ⁊ mtencones

s

acuũu ſubtili mẽtis ↄſideracõne diſcutẽ

ne aliqd imp urũ ĩ jo actua mmtẽcõne x⸗

tutũ valeat latitare: q; multotiẽs aliqs
a Rus vᷣtuoſus elłim atur qᷣ ſi ſubtili .*²
diſcutiatur latæs eoviciu repitur · De⸗

mq; ubi ̊ tnaↄcurrũt ibidẽ interfe ctio
reoꝝ eſt nõ ſo lu lieita hvm eritoꝛa nno
plerũq; obligatoꝛia· ut pʒ· xxiij · q· v. c·
rex deber · vñ ſi index pᷣtermittoet in talibz

facèé iuſticiã pnᷣcipaliter pᷣee pᷣcio fauoꝛe
et ſic de alijſ grauiſſme peccaret · etiã ſi de
maleſico ſpes emẽdacois heretur q; Hoc
e; vondẽ miſticiã · ſi tñ in eo caſu peẽét illi
pnᷣcipaliter ex ↄpaſſiõe ⁊ pietate acad⸗

deret illi ſcðᷣario ſatiſfacło eʒ pecumarias

t licitũ eſ ꝛpiñ ꝓut determat aug lon

go ꝓceſſu· xxiij · q· ve circũcellion es · verũ
tn ſi no eſj ſpes coꝛrectois tuc debz eu oc⸗
cidéwl mutile reddè ad maleficiédu ali

oquin iuſſme peecaret oĩm malon p⸗
ti ceps fieret ut pʒ ·xxi. q· nn · cte m unſta

„*

miſcði ubi port exẽplũ de agag pĩguiſ

ſimo. Et ſubmſert textus· ita ſi qius la⸗
tronè filijs depcãtibz motus et faerimie

dingis eius mflexus ſoluëduũ putat cui 4

adhuc latro cinadi aſpirat affectus n o
7 — . 1. 77
ne mnocetes tra dit exicio· i · moꝛte ꝗ libe

rat multoꝛũ exicia cogitatẽ ubi etiã qrit

glo· dices. Qur Hic recdlarguit eccia indi

ces ꝗ repᷣmũut gladiũ nõ occi dẽdo reum

cuꝗj.q. v.c.i·et· c. de o cci dẽdiſ.pᷣeipiat re
os nõ occidi:et rndet ꝙ; h loqtur de m⸗

coꝛ rigibilibʒ ibi de coꝛrigibilibz. et qꝛ ec⸗
. 72 7 „ 7 . —
cleha mitius pumit in ſangne qᷓ lex eim⸗
lis ·. ideo iudicat coꝛrigibiles eſſe peen⸗

dos· meoꝛri gibiles vero nõ ſoluẽdos wl
taliter pumendos ꝙ ad malefaciẽdum

red datur mutiles. Ad laudem dei⸗(
eocciſõe altiꝰ ꝓpter defenſõ ezſui⸗
ĩ ius vel rerũ ſiiax aut pſon i⸗
ctarũ.et de hHoĩci dio caſuali·
noccides· Vviſo deſ ſcðs
hHomicidio qðᷣ ſit ꝑ mſſticiã di⸗

ctatẽ. Hedo loco ꝓſequẽduz

ꝓPter neẽitatẽ ꝓgẽtẽ ·Ad
am ᷣmo queri p̃t vtrũ alieui liceat alinz
oceidè ſeip̃m defendedo ne occidat᷑·p⸗

mitatur

ſertim cũ homicidi ſit grauus pcem qᷓ;

d cuiꝰ euidẽ?

„*

ſimplex foꝛnicatio vvl ad ulteri.ſ nulli
licet connttereſmmp licẽ foꝛnicaconẽ vel

adulteriũ aut aliud qdᷣcuq; moꝛtale pꝑec⸗

catũ ꝓ ↄſeruacoe vite ꝓprie · qꝛ vita ſpu
alis eſt p̃ferẽda coꝛpali. Pic ec dic aug.
ad plebiculã de occidẽdis homibʒ ne ab
eis qſq; occid atur nõ michi placʒ 2 ſilui

niſi ſoꝛte ſit miletz aut publica functõne

teneatur ut nõ ꝓ ſe ̊ faciat ſed ꝓ aljs
accepta legitima ptate ſi eius ↄ gruat p

ſone. Ad ̊ rndet tho· ſeda he · q· lxxinj. q;
ex actu alicuius ſeipᷣm deſen dẽtis effeũs
duplex ſequip̃t. vnus qͥdẽ eſt ↄauatio
vite ꝓPe· aliꝰ e occiſio mua detis Actus

& Hmõi ex q̊ ꝙ mteditur 2 ſeruac vite
7 +☛ — —. 7 7 — 747
APe nõ hHʒ ronẽ illiciti cu ̊ ſit cuilibz na⸗
turale ꝙ; ſeↄſeruet m eſſe qᷓ;tũ pᷣt: aliqiis

th eſfeckus ex mtẽcone bona ꝓuemẽs il⸗

licitus reddi p̃t ſi nõ ſit ſim ꝓpoꝛcionatꝰ

et ideo ſi qs ad defſendẽdã ꝓpriaʒ vitam

vtatur maioꝛi violẽtiaqᷓ; opoꝛtʒ erit illi⸗

citũ. Sivero moderate violẽtiam repellit
erit licita defenſio qꝛ m inra vjm vj re⸗

vllere licʒ cũ moæramio mculpate tute⸗ 4
le. nec ẽ neceſſariũ ad ſalute ut ho actuʒ

mo derate tutele p̃termittat ad euitadũ

occihonẽ alterius q; plus tenetur ꝓui
dere vite ſue q; vite alterius · h q; hoĩjem
oceid ere nõ licʒ mſi aũcte publica ꝓpter
bonuũ » mune i deo illicitũ eſt ꝙ hõ hoĩem
oceidé mtedat ut ſeipin defendat mii ei
qui publicã hʒ auctẽ qu ſcʒ intẽdes oc⸗
cide ho'em ad ſui defenſionẽ reſert q̊ ad
nũu publicu ut pzʒ in miite pugnãte eo
tra hoſtes et in miſtro indicis pugnãte
ↄtra latrones q;uis iſti etiã peceet ſi pua
ta foueãtur libidi dmeh eni quis pua⸗
tus mmtedat hoĩ eʒ occidè ut ſeipma mon

te deſendat moꝛtaliter peccat ⁊ omieidi
um 2yttit · Hpe defen ſio erit m intecoe
. 2

et mteritus aduſari erit pter intẽcõneʒ
ex ſola necitate · mitomagis omibz ꝓhi

betur defon ſio que ſit cũ lmoꝛe vmdicte.
A obi ee kuũ dicẽdũ ꝙ nõ eſt ſile de foꝛ

mea ce qꝛ aclus fomca eoms vel adul⸗
terij nõ oꝛ dmatur ad ↄſeruacone vite

quo qnq; ſequitur homieidiuz⸗ upad⸗
dit ec hen · de vr imaria ꝙ ſi tale Hoĩeidiũ

+

2

f — —

ahg

urp

»tigit ex eiitabili necitate ut q;ʒ potuit
efugé ß nõ fugit ꝓpt werecũdiã vel aliã
cãm tũc nõ excuſatur a toto ha tã to qꝛ
meluis fuiſßß ꝙ fugiſ; i ideo tãq; ꝓ moꝛ

tali debʒ agẽ penitetiã.· Siwerovtingit ex

menitabyli necitate ut qꝛ facultate imua

ſoꝛẽ effugiẽdi nõ habuit tune h nõ ocei
dit lunoꝛe vmmdictevel ex nnpetu ire h a⸗
moꝛe ↄſeruacõnis vite ꝓprie ſe ſinplici
ter defen dẽdo nevitã ꝑd at cũᷣ modera⸗

mine inculpate tutele h »ceſſum ẽ viris

imp fectis ̊ nõ ꝑfectis ut dic aug.i li.
der li: ar · et ideo talis excuſatur a to to qꝛ

no potuit aliter occiſiõis piculuz euadé
nee aſtrin gitur ad pemtetiã mſi ad cau⸗
tela gpter ambiguũ dubietatiſ. ut pʒ· x⸗
xij. · V. c. excõicatoꝝ · in textun glo · pt
enĩ timẽ ſi ſoꝛte quid duplicitatis ꝓ hu

mana fragilit ate in oodẽ meurrerit fla⸗
gicio ſcʒ ꝙ nõ ſo lũ illi occiderit ex ne⸗

ceſſitate ſe defend ẽdi ̊ etiã ex iacundia

l in dignacõe aut ex libidme vm deẽ

nſupi intertoꝛẽ pemtẽtiaã ſomp age 2 debet

et et quan pecis ſuis aſſcribẽ ꝙ in tata w⸗

ccitatẽ · et in hoc cõ veoꝛ· gor. et hoſt.

ecũdo qri p̃t utrũ & liceat alicui ali
um Fericken deſenſione reruz ſuan ſic ꝓ
defenſiõe coꝛpm. Ad i dicedu ßm do cko⸗
res et eẽ glo · in · c. ſignificaſti. nj. ex de ſo

mici · ꝙ omes leges et oĩa ura qloquu⸗
tur de hae materia ↄcedũt vm vi repel

lẽ poſſe ta m defenſione reꝝ qᷓ; pſonaruʒ

dumodo mo deramẽ mceulpate tutele nõ
exeæ dat · q; deſen ſio tũc ddetur illicita·
quãtũ tñ ad defenſionẽ rerũ h̊ intelligẽ⸗
du eſt ſeʒ miuriã rebʒ illataʒ quis ſta⸗
tim pt debet ꝓpulſare lvult. Nuõ autẽ
ſtad ſtati mtelligitur dicũt qp attẽdi dz
deſendẽdi ↄmoditas q; nõ dʒ ſe qs ſtat᷑
exponẽ ſme ſocijs ↄtra multitudinẽ ſua

bona auſerẽtẽ. hin 8 mſpicitur como di⸗
tas ut ocos ameos poſſit cõuo care

domuü mtrare arma cape · et h q; to cicius

ſi eri pᷣt: alias enĩ eſß guerra q̃ͥ nõ 5 eſ au⸗
ckoꝛtate ꝗpria mouẽda ut pʒ ex de iut⸗
int · e. ſicut · nee etiã miuria facła pſone

moꝛã aliquã expectat · ſ̊ ut ði m dicto.c.
ſigmſicaſti: ſieri debet meõ tin eti ge ſi fie⸗
ret ex ĩteruallo tũc eſh vmdcã · Po au⸗

ctas eſt.

tẽ miuria facta rebʒ incõtinẽti ellit de⸗
bet intelligitur quo citius ſieri poterit

arbitrio bom viri. na ibi debz attẽdi qua

litas deici ntis ⁊ deiecti et rei ex qua deie⸗
3 eni puatus deicit aliũ tunc
requritur modicus apparatus ad recu⸗
peraduũ poſſeſſioneʒ ſcʒ biduo vel triduo

ꝙ ſi nobilis expellit aliquẽ de caſtro tũc

ad recupan dũ requritur magnꝰ? appa⸗

ratus ꝗ ſoite fieri nõ poterit m ſex mẽn⸗

bus ⁊ſic mm tinẽti diceétur fieri qn 2mo
de pt fieri · olüt th q da ꝙ; q;uis ꝓ co⸗
ſerua cõe vite ꝓpe liceat impfectis ime⸗
miabili necitate aliũ o ccideè.· mmme tñ
ſz licituũ eſt ↄſeruacoe rerũ tpalii quia

ximi vita ſoꝛtune rebʒ eſt bferẽda miſi

ſoꝛte quis ex taliũ ablacoe ſil et vite ne⸗
eæſſaria auferret · ut ſi quis m deßbto poſi⸗
tus ti vnũ panẽ ſoret tuc videtur q; illu
ꝓ necitate ſuivictus ſic et .
defengẽ ⁊ ↄſeruare poſſj. (Te ereio queri
pᷣt meidetaliter occaſione eoꝝ q nuũc dez
ſut vtrũ fames faciat aliquid lice qs ali
as nõ licet pᷣſert cũ dꝛ. xxxij· q. jiij. c. hc.
qꝙ ſanctius ẽ moꝛi fame q; ivlaticis veſ-
ci · ex quo videtur exp̃ſſe pter ncẽita
te famis nõ liez ↄmitti aliað ccm 358. ex
necitateʒ eſo moꝛtale pccẽm· Ad h̊ rndet
ibidẽe gloſuꝑ eode.c.ꝙ talis neceſſitas
nõ Habz legẽ· hꝓpter neceſſitatẽ famis
auferri aliena licitũ Aß ſic fecerunt aphi
vellẽtes ſpicas· ut pʒ de co.di. v. c. di ſei⸗
pulos· Siliter iillo caſu furari lieitũ e. ut
pʒ ex de furt. c · ſi quis · in glo. Sic etiã ho
meidin ↄmittẽ licitũ ẽ. ut pʒ extra de ho⸗
mieidio e· ſi pfo diẽs · et · c. mterfeeiſti · in
glo. lieitũ eſt mquã m quadrageſma eõ
medẽ carnes ut pʒ extra de obſer . ieiu. c·
ceiliũ · p ꝛſequẽs igitur licitũ eſt propt

necita te fanns comedẽ de y dolaticis du⸗

mo do tñ h nõ fiat in wnneracoem ydolo⸗
rũ ut dieit glo · ĩ deo · c. ncẽ. et addit ꝙ nul
la necitas hoĩ em excuſare p̃t a foꝛmicati⸗

one ut pʒ. fr. up.l. pala. Enon &
ig noſcẽdũ.· ð ſi queritur cã cur ꝓ⸗
pter necitatẽ famis excuſatur 2 furto et

nõ foꝛmcacõe. Añndet glo · ex de furt.

m. c. ſiq qs. q; mulier nõ excuſatur a foꝛ⸗
meacone propt necitatẽ famis . a furto

c· te pſuptioms: et glo.

pter nctatẽ res factaà ẽ auũs · in foꝛ
mecacõe auũt nõ ita· et ideo debz potus.
mala ꝗqlibʒ pati qᷓ; malo ↄſen tire. YPlteri

ex necitate me deſendẽdo aliquẽ oceido

eenõ a ſormcacoõne. Ad ᷣ rndet· nõ inter

ſicio h po tius i pe ſe mterficit qui me ag⸗

greditur. At ff. ſi qdrupes paufe · m. ·
. ,— D81 ——
arietes ¶ Quarto qri pt vtru qlibʒ ꝓpxi⸗

mũ a moꝛte liberare teon eatur vel defende
cuũ ßt pßtim cũ m uſte muaditur ſic ſona

reviðꝛ textus · ex de pHmicidio · in · c· Rcut

dignu. Falli eu. vbi Sr: qui potuit a moꝛ

te oiem liberare et non li beraut eũ o cei⸗
dit · Ad &β rndẽt qudaʒ ꝙ hoc mtelligit

de mdice qᷣ; tonetur ex offico mmriã a p⸗

xmo ropellẽ. Almjvé dicũt ꝙ ̊ gnalr
mtelligedũ de omibʒ et Hvidꝛ eſſe rõna⸗
bilius. q; quilibʒ ex debi to caritatis a p⸗
xmmo ten etur in mria repellè ſi ſme ꝓprio
piculo facè p̃t· et H oſt ꝓbare vidꝛ. qð ec
euidẽter doc; inſtinctus nàâlis in brutis
aialibz. Inter alia nãq; pʒ ̊ de delpHhmo

ut docz p hus in· x· de aĩa libz ſolus enz⸗

delphom felle careta tã miro mõ ſe muce
diligut ꝙ i aliquus eoꝝn moꝛtuus fueit
alij efferũt eu ſup ſcapulas cuſto diunt

ne ab alijs piſeibz medatur quouſq; a
tõpeſtate maris eiciatur. efert etia pli⸗

mus qꝙ delphmo aͤdaz a rege quoda ca⸗
pio reliquon inges ouemt multitudo ad
poꝛtũ ubi delyhm ligatus tenebatur. qbʒ
plagetibza q mieracoʒ poſtulãtibʒ rex
eu dimntti pcepit ·˖ nõ SEdeſendẽé ꝓxim ab
miuſta nece cũ ſme piclo pᷣt ẽ illi in dire
Ae occidẽ. in cums argumtũ videtes p⸗
cutẽ clericũa cũ pnt eũ defendẽ nõ defen⸗
dũt ſmam ex cica cois incurrũt · p̃ßtim ſi
ß eis incubit ex offeeo vel ec m quoſdã
l loe wloſe dmittent. utz e de len . ex.
Ad ſ ee ha⸗
betur ar. xxinj · q· v· e.admimſtratoꝛes. im
ſi. et. q· j.· celt minſta miſcia· nãa ſili

mõ qius alu in directe oceidit victũ illi
necriũ denegãdo omicida reputatur.
ſatis ẽ. vbi ſubdit circa ſinẽ · paſce fame

mon entẽ qſquis en paſcendo hoĩes ſer

uare poteris ſi non paueris o ceidiſti. et

lxxxiij. di. Eiij. mottẽ en' languẽétibʒ ꝓ⸗

batur infli gẽ q hac cũ poſſit no excludit·

et · c· erroꝛ. c. ↄſentire· et ex de honncidio.
P⸗

.c. ſicut dignũ. ꝗ illi eta · ubi ſbditur. ꝗ

potiiit hoĩ em a moꝛte liberare et nõ libemn

uit eũ occidit· ſicut aĩarũ homicida re⸗
yutatur qᷓ ατHaaαπ́ꝶ cu dié poſß
qð tñ de ſupioꝛibʒ vneipalr intelligitur ·
vñ ſbditur ibidẽ · Cu merepare delmqué⸗
tes noluerit oos ꝓculdubio tacedo pa⸗
ſtoꝛ occidit·
occidẽdi mdirecte ò ſcʒ qs oceidit ſo la
deſenſione ſme aĩo de ſendedi illũ Pe⸗

trat hom cidm exẽpli gra na ſi qs vadit

ad occid en dũ aliũ et teip̃m illi ſeenter
aſſocias nõ tn a'o ipᷣm incitadi veluã⸗
di ad homeidiũ ꝓpetrãdũ nec ſuꝑ hoc cũ
eo vba aliqua hſti nec ipe tecuvel etiã
ſi bi ex aio diſſuaſſti Iʒ tibi noluerit ac
quieſce· h tu de o timẽs oo ao ſecũ per⸗
gis ut ſi ſoꝛte alter ſu pualeret et hüc in⸗
ſequetur tu ipᷣm deſendes · ſieq; ꝓpter tu⸗
am aſſociaconẽ aĩoſioꝛ factus aliũ o cci⸗
dit. tuc in H caſu m holti · eſiceeris oĩci⸗

da deſenſione ſola vel ſo lo ao defendecli

occiſoꝛẽ. qð etiã expᷣſſe pʒ· ex de hoĩ. c. ſic
dignu. Filli etiã · et m glo. nec enj po teĩt
ꝓter hoe ad oꝛd mes ꝓmoueri: q; irre⸗
gularis efficeris · et ſie mtelligitur ꝙ ſo⸗
ſa deenſione ↄmittitur hoĩcidiu · ex de cle
ricis pu ntibz duello · e · hen ricus · in fi ·
Serũtn iſtud e mtelligẽ dũ ꝓprie d ille⸗
gitima de fenion e.qm ſi qs uiſto pᷣeepto
mdicis iuſto ↄſilio aſſeſſoꝛis defenſione
legitia hoĩ eid in meurrerit nullũ oĩcidij
peẽm ꝓpetranit . erco pnᷣcipaliter eõ

mittitur hoĩ eidi ali qñ a caſu pᷣter intẽ⸗

— „ .

tionẽ occidẽdi vel enã ledẽdi · de quo q̃ri
ßt vtrũ occidẽs yĩeʒ caſualiter mcurrat
omieidij reatũ pᷣſertim cũ m decretis · di ·
.j. plures mducutur canon es ĩ quibz ho⸗
reidia caſualia pmnuntur. Ad Hryget
lo. ſeda be · q· lxv · qad ſm phm in · . phi.

——

Caſus e ca agẽs pter mtenconẽé et ideo

ea ꝗᷓ caſualia ſũt ſnmplr lo quẽdo nõ ſut
intẽta neq; wlũtaria· et q; ome peẽm eſt
wlũtariu m aug.· ↄſeqns ẽ q; caſualia
mquãatũ homõi nõ ſut peca. Contingit tñ

ſimt eas perire· ut pʒ di. xlii · e · epheſns.

eterũ adhuc almd genꝰ?

C

ꝙ id qs nõ ẽ actua ꝑ ſe wlitũ ⁊ intentũ
eſſe per accid ens volitum et mtentuʒ hm
ꝙ cauſa p accidẽs dᷣi remouẽs ꝓ hi bes
vñ ille qͥ nõ remouet ea ex qbʒ ſequitur

homi cidiũ cũ tñ remouere pᷣt ꝛdʒ tũc eit
quodãmõ wlũt ariũ hoĩci diũ. ½ d cu⸗
ius euidẽtiã ſeẽdũ ꝙ hoĩcidin m aſteñn.
ↄmntti pt tribʒ mõis· Primo mõ dando
o pam rei licite debitãq; diligẽtiã adhibẽ
do m exigẽtiã opis puta ſi qͥs pulſaue⸗
rit et lapis cadédo aliquẽ oꝓpſſit ⁊ occi
dit qd veriſil pus timeri nõ potuit · vel ſi
ſecãas arboꝛẽ aliquo puato loco ubi nõ
eſt aceeſſus hoĩm et arboꝛ cadens aliquè
caſu o ccidittũc em nõ nnput atur ei ad
culpa· ut di.l. vbi ðꝛ:c.hij ꝗq arboꝛẽ m ci⸗
dere videtur ſi ↄtingat ut cadẽs arboꝛ ali
quẽ o cciderit in culpables ſut atq; imno⸗
xij. qꝛ; nec volũtate illoꝝ nee deſiderio ho
mieidiũ ꝓpetratũ ẽ. et · c. ſi duo frẽs in ſil
ua arboꝛes ſuceidermt appꝛopinquãte
caſun arbo:is vnus frater alteri dixerit
caue. et ille fugiẽs ĩ p̃ſſuia arboꝛis cocide
