cere cũ ſo lẽmtate q pomtur.· qmi po · fa·
teſt· l. Hac ↄſultiſſnna. Tereo ꝓ hibẽtur
religioſi qᷓ omi ꝓprietati renũciauerũt et
il ꝓprij hnt nec h̃e pnt quacũq; diſpẽ⸗
ſacone puilegiati. q; ðᷣi ex de ſta.mo · e ·

cũ ad monaſteriũ. fi.nec extim et abbaſ

ꝙ ſuꝑ Habeda ꝓprietate poſſit cũ aliquo

monacho diſpenſare · qꝛ abdicaco ꝓprie⸗
tatis ſic et cuſto dia caſtitatis adeo ẽ an⸗
nexa regle monachali· glo· de iut poſto
ſeqtur · ut ↄtra eã nec ſumus potifex poſ⸗
ſit lieẽtaà mdulgere · et glo· ↄcoꝛ · ib idem.

Si quis tn ſihos Hns mon aſteriũ mgre

ditur nullo toſt amto co dito pmittitur ei
duidere cũ filij s et inter illos: ut m aut:
de ſanckiſ. ep. ¶ſ q mulier · et · xix · q· ult.

.q.c. ul. ſi qua mulier. Siłra mulier teſta
mentũ facere pᷣt qn ceũq; woluerit an p⸗
feſſionẽ cua ad ſeculuʒ reuerti poſſit. utʒ
ex de regla.c.ſtatunmmꝰ· Qm to occa ſio

ne pᷣdeon qri p̃t· vtruũ religioſus aſſum⸗

ptus ad epatum wel aliã platurã ↄdere

pt teſti · p ſtim cũ.xvin. q· i. ðꝛ. c.ſt atu tũ
eſt et racõnabilr ſm ſcos pres a ſyno do

ↄfirmatu ut monachus quẽ canõica ele⸗

io a iugo regle monaſtiee ꝓfeſſioms
abſoluit et ſacra oꝛdmaco de mo nacho

ep̃m facit velut legitius heres prnam ſibi

hereditatẽ poſtea iure ven dicãdi habeat
iz quieq̃d acqſiemtvel hyr̃e viſus fuerat ·
ſcʒ an ꝓmo co em m epᷣm monaſterio re⸗

lIm quat abbatis fui ꝗᷓ fuent m reg laʒ
ſancti bndicti arbitrio· ex qbz verbis vi
detur ꝙ religioſus m ep̃m aſſumptus nõ

ten etur obedire pᷣlatis ſue religioms qꝛ

eſt eis ſupioꝛ. nec etia oblig atur ad pau

pertatẽ q; velut legitimus heres pr̃nam
ſbi hereditatẽ ure vendicãdi ptatem hʒ

vñ Ap ↄns eis videtiir eſſe licitũ ↄficere

teſtamta. Ad hoc rñdet ſcũs tho.ſeða pe

q · elxxxvi. ꝙ religioſus ad aliquã pᷣla⸗

tura aſſumptus nullo mõ ꝓpriuz Hr̃e p̃t.

nee hereditatẽ prnã ſibi vedicat q̃ ꝓpriã

h tm qſi eccie debita. ut dicit ibidẽ glo. et
ſubditur ibidem in textu. ꝙ poſtq; ep̃us

oꝛdm atur ad altare ad qð ſaneliſicamir

8

quod acqiurere potuenit reſtituat · Dilr

ielſim nullo mõ facèò poteſt. q; ſola diſpẽ

ſaecõ ei ↄmittitur reru ecciaſticarũ q̃ͥ moꝛ

te ſimtur ex qua incipit teſtm valere · ut
aplus dicit ad heb · ix · ſi tñ ex ↄ ceſſone
̃e teſtin faciat rune nõ mtelligitur ex
ꝓPrio facè teſtm ſjͥ ancte aplica mtelligi
tur eſſe ptas ſue diſpenſacoms amphata
ut eius diſpenſaco po ſt moꝛte valere poſ

ſt. vid eat g& ſibi 4 a reli Sio ſis m
ter1 danabilr talia reeiput ·

obici cũ aliqͥs factus ẽ monachus omia

q habebat dedit monaſterio · a us ſue⸗

cedẽedi ꝗ enim dat omia bona ſua dat et
ſpem future actoms ut · C· de vonac · . ij ·
et Evde ꝙ pus ſuceedet monaſtertum.
Ad hrndet glo · in deo · e· ſtatu tũ · ꝙ ins

ſuccedẽdi no ↄpetit mſi poſt moꝛte vſun⸗

Ai. vn ms illud nõ dedit monaſteno. ſed

Im ſpem ſolam illa ſræs euaneſcere dz

eyx quo illa pſona deſmit eſſe ſilus mona
ſern · ut mſtit· de acqͥ p arro· ¶ moꝛtuo ·
Jo. imirũ cũ ſi an moꝛtuus fuent illa

ſpes euaneſe cẽt . NQuarto ꝓhi betur cleri „
facere teſtamtũ rebz eccie tã m obilibz
ꝙ; mmobilibz et ſi alicubi d ↄuetudme

faci pnt teſtamta de talibʒ tñ ius ẽ ↄtra⸗

riũ. utz ex de teſta. et ult · xo · c. ad Hoc tibi

pvytibz ſris m noteſcat ꝙ cliei de mobilibz

3 eeclam ſut adepti de iure teſtari non

pnt. glo multo foꝛtius nee de n mobili

auũt mobilia p ecciam acq̃ſita de iure in
alios ꝓ moꝛi enti 8O arbitri 9 traſferri non
pnt »ſuetudmis tñ eſt nõ nnprobãde ut
de Pijs paupibʒ et reli gioſis lo eis ⁊ illis

qvmẽt ſeruient ſiue ↄ ſangnei ſmt ſiue
alij aliqua iuxta puicij meritũ ↄ femitur ·
wrũth ſi clerici ht prᷣrnomalia wel que

ſibi aduonerũt almde puta ex ſueceſſio⸗
nevel donacone facta pſone non intuitu
eccie vel de illis que ſibi p ſeptunivel hu⸗

iuſmõ artficiũ acquiſierũt in dubitãter

de Hijs teſtari pnt et donare · ut. e · ti · c. qꝛ
nos:et h̊ etiã locũ hnt ſi clicus ſit in po te⸗
fſate pr̃is wil ani ↄſtitutus ut· ¶. de opiſ.
et chi. aut· p̃ſbiis. lie: in alijs ꝓſoms ſecꝰ
ſit. Qrato ꝓhibeturvſinarn publiei facẽ

teſt amtum mſi pᷣus cauconẽ debitã fece⸗

BSBmo viij.

rint te veſtieicõne pionante ſactöda o ſi.

ↄta ſecerint irritũ eſſe iudi catur.li vi⸗de
vſut. c · quan qᷓ; .· vbi de in ſi· nullus mam⸗
ſeſtoꝝ vſunarioꝝ teſtamtis interſit aut
eos ad ↄſeſſionẽ admittat ſiue ip̃os ab⸗
ſolu at mſi de vſuris ſatiſfacerint wl de ſa

tiffactõne ꝓ ſuarũ viribz facultatu pſtet
ut pᷣmittitur ydoneã caucoem. teſtamta

q maniſeſton vſumrio ꝝaliter facka nõ
valeãt h ſmt irrita ipᷣo iure · et ſil quo ad
iudiciũ aĩe mtelli gendũ ẽ de quibuſcuq;
alijs bonis mmſtis de quibz ſien non p̈t
teſt amtus. Qimnrũ cũ ⁊ heres ſceiẽs ꝙ he⸗
roditas ſe nõ extẽdit vltia debita ſiue ex
ↄtractu liue ox maleſicio vel qn ᷣl dare
dʒ leg atarijs nec lbupi retinere donee

credi tonibʒ ſatifecenit ꝗ ſut in iure potio⸗

reg ut vidobi tur latius poſtea. Adlauð.
Vtrũ liceat dare hereditatẽ extra⸗
neis et de execucõne teſtamẽti ſoluti⸗
one debiti ac reſtitucõne iniuſtoꝛe·

Sermo. viij.
Onoꝛa patrema c. Occahone
galiter an lioat hoj dare heiditaci iu⸗
am eyneis exeluſis ꝗprijs coſangneis.
pᷣenim cũ teiũt cognati in lmea Fſcẽ⸗

auat aliquẽ iure ſuo facit iniuriã ꝓxnmno
Iß eſß ↄtra carita tẽ· ſj oẽs attinetes lont

ins in heiditate ſi 2 igat eos ſupuiuere
in ↄtrariu etiã vidᷣe ꝙ ul emagis racom
ↄſonũuũ ꝙᷓ; ut cuilibʒ lieeat dnium rei ſue
tranſferre ĩ quẽ welit & ⁊c. Ad hãac ꝗõ em
r det ſeis th· in qdᷣlibens· ꝙ ſpᷣ Honmm
dupli oblig atur ſez Huano mire et ᷣmo.
Jus aut huanu nõtur m diuſitate ter⸗
mrũ- aliqnis en' poſſeſſo: æreditats pt
ex uire prie cuicũq; vult rem ſuã dare xel

ven dere· alicubi ſuccedit vnus ſcʒ pᷣmo⸗

emtus wl alicu bi vlti o gemtus alicubi
om es p diuiſion igitur ſi ſueruco que
iuri eqmualet dat alicui licena libe ra 2fe
rendi alij vel to tã vel ꝓtem non pᷣmidicat
alicui ̊ faciẽdo qð p̃t ſſe de iure · dieit
lex nemim facit mumiã qͥ utitur iure ſuo
goc S ten en dũ ẽ᷑ quãtũ ad obligaconem

legis. buiane- Alia obligaes legis öme

id eſt carttatis qua ᷣmo tenemur ſi mdi
geãt ſbuemre ꝓpinquis aut igitur mdi
gent hereditate illa mdigetia mamfeſta
et tunc tenetur eis dmittẽ hereditate nᷣ
ſmt mali et hmõi boms mdigm. tenetur
mquã ex debito ſonoꝛis parẽtalis. qiaa,
q peipitur honoꝛare prem vmr̃em pᷣcipi
tur honoꝛare parẽtelaʒ in hijs qᷓ ad pa⸗
rentela ptinẽt · ꝙ ſi nõ indigèt mamſfeſte
tunc libere p̃t m alios diffundere· dicẽte
dno.da paupibz a ſequẽ me ſicut ennn
earnali victus affectu poſy hre filios et
Rlias et eis relmqu et p ↄns alios exelu
vdere ſie multomagis ex eis p̃t ſue ſaluti
ꝓnuidere nec ꝑ hoc aliquẽ puat inre ſuo
quia ip̃e vtitur iure ſuo nec ipi hñt ius ñ
di conale ſcʒ ſi p̃e vel moꝛiatur mteſta⸗
tus vel eis dmittere welit · Pota tñ gnͤa⸗
ſiter ſicut dut xxi· pcipitur pntibʒ qp
ñ habuerint filiui ↄtumacem nõ ſolũ illũ
exheredẽt h etia accuſent coꝛam ſemoꝛibʒ
auitatis ut lapidibʒ obruatur· ſc ecotra
peipitur ibideʒ ꝙ; ſme cã rõn abili ſcz vel
ex affectu mordinato aut ex aliqua paſ-
ſione nec vnus deber H uari ſua herditate
vel mn to to vel in pte nec alter dʒ mſtitui
her es cũ ibidẽ pᷣeipitur ꝙ films dilecte
non dz ſpom filio odioſe im ure pᷣmoge
inture cũ filius odioſe fuerit pᷣmo gem⸗
mis. Perũtn ſi qs in terra ubi eonſtitucõ
factaẽ ꝙ maſeli duplicẽ recipiẽt poteoez
teſt ametu facèt ꝙ omes equalr mſtitu⸗
erẽtur tã ſili e qᷓ; filij Hlicitum eſß utpote
magis ↄſonũ raconi et iuri naturali licʒ
illa ↄſtitucõ nõ eſt ꝓprie ↄtra ius ↄue h
p̃ter. Conſtitiieõ tn qᷓ facta eſt de religio
ſis ꝙ nõ ſuccedẽt ab inteſtatis pntibʒ m
hereditate puerſa in uiſta et miqua eſt·
utpote direcke ↄtraria iuri nature iuri ca
nom eo iuri eiuili ¶ Sedo queri p̃t ufra
qð tpus vel ꝑ quẽ co getur heres vel exe⸗
cutoꝛ adnmpl ere teſtm vel inplere wolu⸗
tatẽ deſiincxi.p̃ſtim cũ teſtatoꝛ poſ here⸗
diby ſuis pena inponẽ ꝑ teſtamẽtũ ſi non
paruermt wolũtati ſue · utz. inſtitut· de le⸗
gatis ¶pone · ꝙ ſane intelligitur du te⸗
ſtatoꝛ no peipit aliqð turpe vel inhoneſtũ
aut ſaluti ↄtrariũ · ut · ff. de codi · mde · ¶
quida. Ad ̊ doᷣm · ꝓꝙ tales cogẽdi ſunt

c.ſi heredes iuſſa teſtatoꝛis no admnple
ueoermt ab epo lo ei illius oms res qᷓ eis

bitur expedire deſuncto ¶

epᷣm ꝙ infra ãnũ adunpleãt wolũtateʒ
teſtatonis· et ſi neglexermt tunc ipemet
epus illd exeqm dz. vñn ex de teſta. etyl ·
wW.. c. nos quide.hẽtur. vr quida moꝛi⸗
ens leganit edihcare monaſteriu de bo⸗ S
ms relictis ꝙ ſeĩa qdã heres exns facè
diſtulit · de quo ſpa ↄſultus ſepſit dio c⸗
ſan o. hoꝛtamur ut ea ↄmoneas ut mfra
anũu monſteriu ↄſtruat · ſeqtur. ꝙ; ſi im⸗
plere neglexerit tue per te ediſicctur et
omia ꝑ te loco ip̃i ſme dmnmucoe ꝗqlibet
aſſignẽtur ſic enj ſcdᷣm piſſnnas leges.·

Fglo. C. de epᷣ. et cler· nulli. dilatas defun⸗

ctoꝝ pias wolũtates epali dces ẽ ſtu di
o adipleri: et ex ↄcil magũtſeribitur et

relicka e can omee interdicatur cũ fructi
bus ceteris emol metis ut vota deſun⸗

ti impleãtur· et imn glo.ꝙ ſi teſtatoꝛ mt⸗
diyxliſ m teſt amto ne ſcz eps ſe de execu⸗
tione quacuq; cã intro mittet nlommus

tn herede execuco em teſtamti ꝓtrahen te
epus illud exequi faciet ⁊ ↄpellet apſieo
mandato.· ut pʒe.· ti· e· tiia: in tex· et glo.
Tercovero queri ptvtrũ ne poſſit exe⸗

cutoꝛ teſtamti differre execucoʒ ad ut

res dſun cti melius vendat. q; ex ̊ ſeqre

tur plures elemoſt mas facẽ poſß ꝓ de⸗

functo ex qbʒ deſunctus magis muabi⸗
tur. Ad h̊ rndet ſcũs tho · m qᷣli betis · ꝙ in
moꝛa modici tpis nõ viðꝛ eſſe magnũ pe⸗
riculũ.et ideo h executoꝛ ꝑ mo dicu tpus
elemoſmas dare differat. ut rebz defun⸗

cti wen ditis amplioꝛes elemoſmas dare
poſſit laud abiłr facit· Si vero ecuerſo

ſlem ltũ tpis diſferat elemoſmas d iſtri⸗

uere ut m mo dico amplioꝛ es elemoſ⸗
nas faciat nõ viðᷣꝛ eſſe abſq; culpa· qꝛ foꝛ
te deſunctus a purgatoꝛio interim libe⸗
ratur in quo exnti remediz ſuffragioꝝ
max ime nccriũ erat· H̊ aut requirũt pru⸗
tentis executoꝛis exame. ut ſcz 2idera⸗
tis di lacoe tpĩsdicoe pſone ꝗᷓ eredit
citius vel tardiis liberada et eti quãti⸗
tate augmẽeti elemoſmarũ faciat qð vide
Qõ ſi querit
vtriũ moꝛtuus detrimẽtũ aliq ſentiat ex

e ꝙ elemoſme quas dare mandauit

.

4

4 —

. ð”
5 .

n⸗
ℳ
zu
&

*
r

nt

immis detrim Sti. diſtmguendu eſt enj du

*

retardtur p̃ſertim cũ talis retardacõ ꝓ
uemt ex negligẽtia executoꝛis · hvmus
negligẽtia merito nõ ceder alteri m detri
mentu. Ad h̊ rndet ibidẽ tho ·ꝙ h̊ ẽ opuſ

duplici diſtin elõe · Drimo quidẽ ex ꝑte .

1
4.

plex detrimentuũ. nã quoddã ẽ detrimẽ⸗
tũ qʒ ptinet ad toleratiã peneę · ßm aplin ·
.i. coꝝ · jn. ſi cuius opus arſerit detrmmetũ
patietur. Aliid aũt ẽ qd ptinet ad ſbtra⸗
ctionẽ rem edij.et ſic negligentiavmus
reduũ dat in alterũ ſeʒ quãtũ ad effectum
remedij m ꝙꝙ vnus ſo ab alio inuari pt
nõ aüũt mnputatur alteri ad penã · Sco0o
etia diſtin guend uz eſt ex pte elemo ſme
circa quã pt ↄſiderari meritũ elemo ſme
et eſſcs ipius quãtũ igitur ad merituʒ
elemoſme nullu detrimetũ deſin ckus pa⸗
titur ex p̃deã tarditate. max ime ſi mqn⸗

Viiſ

—,——

tum in ißo fuit cam adhibuit ut Hmõi
elemoſme cito darẽtur q; meritũ princi⸗
palr ex volũtate mtencõe dependet. ſed
quãtũ ad effem elemoſme patitur detri⸗
me ntũ non quudẽ ut ꝓ hHmõi tarditate
pumatur·h̊ remeciu ei nõ adhiberur

dũ ſuffragia differutur ex qbʒ plurimũ

muaretur. er ideo lic; vmus negligẽtia
nõ mputatur alteri ad penã pᷣt tn redu⸗
dare m alterũ quantuũ ad effem remed
m vnus homo muari pt ab altero.
¶Doꝛro quale in dieiuũ mereatur ille qꝗᷓ

telſt amtũ mm fi d eliter exeqtur ſatis onchi⸗

tur m geſtis karoli magm ubi legitur
quidã miles karo lo multis ams ßui⸗

uit h̊ ad extrema ꝑductus nepoteʒ ſuum

veauit dicẽs · i leruiceo regis ams ꝛam

pſtiti ſexaginta nl ꝓgrij poſſidẽs mn as

ad mlitiã ptinebat. et ecce ſo lũ eq unm

optimü Habeo et ey ̊ ſtatuo teſtamtuʒ

ut me moꝛtuo vendas equũ et pecumam
ꝓ ſalute mea paupibʒ erog abis · polliei
tus é alter ſe facturũ ut optauerat auu⸗
eulo i gitur moꝛtuovi dit alter equu eſſe
validũaudacẽ. quare necvendidit eũ
nee pecumã ꝓ eo ſoluit ſtatutũ auuũculi

pripe ds· traſac o vero dimungch fere am

ſpaeo aĩa deſun cti nepoti vino mamfeſte

—.,—

apparuit dicẽs. nõ cumſti facẽ qðᷣ ꝓ aĩa
mea liberãda ſtatuerã. et deo medio tꝑe

— -— —

quo ꝑ elemo ſmas libemari debuermz paſ⸗
ſus ſu graues penas ᷓ eece nũc mdiciuz

dedit operũ poderato: omipotẽs ⁊ omes

aſſeſſoꝛes eius angli iuſtũ eſſe deernuͤt
ut aĩ a mea ad requié tranſeat et aa tua

Fn as excipiat s exacturus fueraz ad⸗

uc in toꝛmetis Hijs deis diſparuit. et

alter grauiſſimã mfirmitatẽ meurrẽs. q

geſta erãt 2 feſſus eſt ſacer doti nec mul
to poſt moꝛtuus penas qs meruerat ex⸗
ſolut · ¶ Quarto ꝓinde qri p̃t s oꝛdo

tenendus é in ſoluẽdo creditoꝛibʒzæ le-

gatarijs p̃ſtim qn no p̃t ex relictis o mi⸗

bus ſatiſfieri. Ad ̊ rndet my'ꝙ ſi hres
ſcit creditvel dubitat ꝙ herditas nõ ex
tenditur vltra debita ſiue fuerint ex ↄtra
ctu hue ex maleſico vel qſi.tũe nl d are dz

legatarijs donec ſa tiſfecerit ereditoꝛibʒ
et idẽ mo dus tenẽduſ ẽ m creditoꝛibʒ p⸗
oꝛibʒ et in uure poti ↄꝛi bʒ. ꝙ ſi ſufficit here⸗
ditas ꝓ omibz ſmulvemũüt tũc iterum
pmo ſatiſfieri dʒ creditoꝛibʒ· ſivero ſepa
nmtim vemũt tüc ſatiſpacè pᷣt m illuũ oꝛdi
nem quovemut et ſi herditas deſicit an
plena ſolucoem cũ tn putabat ſu icere
libera tur heres ſic ſoluẽdo dũ tñ il faciat

fuerint in iure potioꝛ es nõ debet mqerare

heredẽ n remanſerit ei de hereditate·q R
ſupſut legatarij qbʒ nõ è ſatiſfactũ tunc
leres pᷣt hre ius ſuũ ↄtra legatanos ut
poſtea vi debitur. Et nõndu gnalr ꝙ licz
obligaco teſtatoꝛis ad herderi taiſeat nõ
tn piculuz piurn et bᷣmõi qᷓ nõ pt exce⸗
tere ſmglarẽ pſona ut dicũt hoſt. et vlt.
d maioꝛe hoꝝ euidentiã ſciẽdum
an omia pᷣt heres deducè fimeris expeſaſ
et eta alias necrias quas fecit cã herdi⸗
tatis ut m teſtamto muẽtario et Hmõi.
caueat tñ ne faciat expenſas ſupfluas et

tpompoſas p̃cipue ſi ꝑ ſ̊ heditas ſe non

extẽdet ad plenã ſolueoem · ꝙ qñ xbita
tota herditatẽ exh auriut. heres quidẽ ſic
eſſe dzʒ nnmums a lucro ſic etiã a Suami
ne. utz. C. de iure deli . l. ſanenmmus · ¶ et RH¶

p̃fata. cũ ſeqntibʒ.nõ tnvidẽtur immis
a grauamie ſi de bonis ſic indebitatis ex⸗

penſas ſupſluas facèt · dein de ᷣmo ſatiſ⸗

facé dʒ creditoꝛibz I̊ oꝛdme· nã ſi ten ee =ð

R

ex furto vel apmna extat res furtiuã tũe
ipam rem reſtituat. qꝛ nũqᷓ; ſua ſuit.· Se⸗
cuũdo lo co reſtituet omi bʒ creditoꝛibʒ ha
betibʒ pignoꝛa vel ypotecas vel habenbʒ

actões pſonales · ut · C· qͥ po coꝛes in pig·

l.eos · ꝙ; ſi habeãt pignus ſpeale vel oĩa
bona obligata ut dici ſo let tũe qͥ poꝛ eſt
tpe inſtrumetoꝝ potioꝛ ẽ in iure. ut. C. ꝗᷓ
po· in pi g· l.ſi deereto.et.l. duierſis. exci⸗
pitur tñ mulier in dote q poꝛ ẽ omibʒ ha

bentibz tacita ypotecã· otia ſi Habeat pus
pᷣterq; filis pᷣoi mrmonij agétibʒz cöo⸗
tr no uerca· ut · l. aſſiduus. ſed de Hnjs et

de materia pignoꝛis ac y potece gra bre⸗
nitatis ſupſedeo.q voluerit breuiter vi⸗
deat m piſana m vbo pignus. Terco we⸗
ro reſtituet omibʒ alijs quibʒ dʒ quocũq;

mõ ¶ ¶ð ſi queritur o nε. Dicedu

ſßßm guil. ꝙ ſi debetur ex cã pᷣuilogiata ut
in depoſito illud pmo reſtituẽdu e.f. de po
ſitil·ſi hoĩeʒ · Sivero ex alijs cauſis ſcʒ de
ↄtracta.i.· de empcone vendicoe locaco e
co ductõne mutuo ſilibʒ. ſiue ex maleſi⸗
cio.i.ex furtormapma hoĩ eidio vel quocũq;
miuſto damno ſciẽter ⁊ volũtarie facto.
WVWl qᷓ malehc · i. ex quocũq; no cumẽto
pᷣter ꝓpoſtũ illato· ut cũ iudex ꝑ imperi⸗
tiam male indicat vel cũ de domo alicuius
aliqͥd e eiectu qd nocuit tra eũtibʒ ⁊ ſilia

et p totũ. Ex Hns mqua cais equalr de⸗

betur reſtitueo ita tñ ꝙ ſi aliqs ampliis
viglilauerit m petẽ do illi ꝑmo reſtituen⸗
dũ ẽ. alijs wero ſoluetur ꝓ mato. ut. ff. p
hijs q m frau.l.pupillus.et in ij vltimo
caſu iure poli⁊ ſi nõ iure ſoꝛi excuſaretur
Quã graue vero ſit nõ ſoluẽ debita legi
tur de quo da mlite q fabro ferrario debi
tis obligatus p in curiã illa mime ſoimt
et ſic moꝛtuus é.poſt trigmta vero anos
apparuit cuidã uo ſuo qnda ſideliſſmno
flãamantia ſerramenta equoꝝ gerens in
mam bʒz qᷓ ſcʒ nõ ſoluerat.et ait ſeruo.di⸗
cas vxoꝛi mee ꝙ ſoluat tłe debitũ quo ſic
uroꝛ· retulit alter uxoꝛi cũ lacrnmnis q eo⸗
lacrnmmata ſoluẽ debita non diſtulit eum
alijs debitis· et ſtati poſt vir ſuus apparu
it a pena ſe ſolutũ m dicãs uxoꝛi gras
agẽs· Doſtqᷓ; ĩgitur creditoꝛi bzomibus

.⸗ -

vuſ.

ſatiſfecerit ſatiſpacere dz eẽ ꝓ poſſe lega⸗
taryis drñnter tñ qꝛ debita tenetur ſme di

mmucoe ſoluè etia ſi totã hereditate ex⸗

ſi tot ſut non remaneat ei legitia poꝛco

tũe p̃t dtrahẽ ſuã legitiam. et iterũ qrtzaʒ
ptẽ hetditatis m quoſdã ſi fuerit mmſtitii

tus ſeres ſeʒ detrahedo de ſmgulis legatii/

n ad pias cauſas q; in hijs que ad pias
cas relmquũtur ceſſat faleidia. utʒ ex.e.
ti· c. ul. m glo. et. C. ad.l.Fal. de qᷓ faleidia
dem eſt ſuß ¶ Cũ igitur heres teneatur
ad omia debita deſun cti ym canones. ut;
ex de ſolu. c · i . m tex· et glo · et H intelligi
tur ſi hereditas ſu fficiat· queri potelt mi
cõtin git plures eſſo hetdes quõ tonẽtur
ad debita legata. Ad ̊ dᷣm. ꝙ quilibʒ
heres regulariter tonetur ꝓ hereditaria
pte · ut · C· de acquit · het. l. in. excipiuntur
tñ qiq; caſus. Drimus ſi aliquis ſit in
obligacõe faciedi aliqͥd vel nõ faciédi ut
ſi teſtato: ꝓnnſſit ſe aliq opus facturuʒ
wel ꝓm ſit ꝑ ſe wel herde ſuũ nõ fieri.quo

mymus pꝑ fundũ ſuu tibi ire lieeat tũc qli⸗

bet herdu m ſo lidũ obli gatur · ut. fj. de .

ob · m execu coibz. Cij. Seðus caſus eſt ſn
res q dʒ reſtitui m ſolidu poſſideatur ab
vno · C· de he· acci. l. ij. et. ſj. mo dati.l.ſ
m· heres · Tereius ẽ in alimẽtis legatiſ
q; ꝓꝙ wo luntate defſun ccivel udicis vel ab
vno ſo lidũvel a pluribʒ ꝓ ptibʒ xlgna
tis petũtur · F. de almẽ· lega l. j n. Auar⸗
tus ſi teſta oꝛ abvno heredũ leg auerit
credito:i hetditarto ↄpenſandi aĩo tunc
en heres onus ſuſtmebit uſq; ad quãati
tatẽ legati · fF. delega.l:cũ ab vno. utꝰ
in expenſa funeris uxoꝛis q nõ tin aſtrin
git herdes ꝓ herditarns poꝛco mbz h etia
virũ ꝓ poꝛcone que puemt ad eũ de dote
vxoꝛis · ff. de reli. et ſuß fu. quotiens· et.l.
weluti · H· licʒ heres pupillus ſit nõ tñ diſ
ferri pᷣt ſo lueõ debitoꝝ pᷣtextii pupillariſ
et atis · ut · C.· de acci · het. ſb ptextu · S ve
malieie tpis Hums ĩ quo vix aliqͥs mue
mtur ſidelis ad exe quẽdũ piã wlũtateʒ
teſtatoꝛis · omes ꝓrio lucro imnhiat ſo lu
tione ꝓtrahüt dnnmuut debita denegat

diſſilant pei erant· nec miuſta ſtiſicant·
mo ⁊teſtatoꝛeʒ modis omibʒ a ſalubri

—
—

. 4 4 —
—

uoꝛe ſpus· exquo tu reuocas q ꝓ ſalute

Szmo y

debitoꝝ ſolucõe miuſtoꝝ reſtitueõe lega
toꝝ oꝛdma cõe reuocãt.ſic legitur in cero
meis mſtroꝝ gnᷣ alii oꝛdimis min oꝝ · q;
quida vſurarius Hs vxoꝛẽ nobilẽ et p⸗
les młtas mſirmabatur quẽ q dã frater
mmoꝛ audiẽs co ſeſſionẽ eius ita terruit
ꝙ wcato notario vmuͦſa reſtitui mada⸗
uit ˖ h fratre recedete acceſſit vxoꝛ an virũ
ſtatuẽs omes ꝓles ac cum lacrimis ro⸗
gans ut eis mſereètur q; fame moꝛentur

et ad tanta mi ſeriã deuemrẽt· q ſtulta et

mi qua pietate motus accerſito notario
omia ſtolide filioꝝ amoꝛe reuo camt que
ſalubriter oꝛdiauit ꝓ ſalute aĩe à audi⸗
to frater ille iĩterũ acceſſit ⁊ de reſtitucoe
faciẽda mducẽ wluit · eui mier rndit ne

quaq; poſſe ſe filios exhered are in tan⸗

tua ſalubriter oꝛdiaſti. et ego reuo co ab
ſoluconem tuoꝝ pecoꝝ quã tibi dedi · et
ſtativideubʒ cũctis quidam coꝛuus ad
infirmu acceſſit et roſtruʒ in eius oꝛe po⸗
nens tãdi tenuit donec mnſer ille triſtẽ⸗
aĩam exalanit et tũc cũ ea ſubito auola⸗

mit · qd a nobis auertat ihs xp̃s· Ad lau.

uib' de cauſis pñt Heredes exbe

redariet vtrũ religi oñ pñt ſuecedere

ab inteſtato aut facẽ teſtamentum.

noꝛa premac. Materiaz de

teſtamtis gra breuitatis eoo.

oĩm ꝓximnoꝝ · ut ꝓpetuo paupes egen⸗
tes pmaneat · et ifama eos ſp prĩna o⸗
mi trur. utz. vi.q uc. quero. C. ſi qs. ubi
etiã exponitur qͥd ſit ermẽ leſe maieſta⸗
tis· Et hm quoſdã i ca ſmome qð ei pari
ficatur ut ibidẽ. Gſeqnti.et in glo. Ter⸗
cio ſi pr̃ erat pronus ſeu habuit aliquo d
ius ſeu feudũ m eccia qð deberet tranſre

ctoꝛẽ illius eccie vel clericũ· tũ c enĩ pdit

ome ius et omem digmitatẽ ſuꝗ quâ in

ea Habuit et mchil puemier ad ſilios: ut
ex de pems.· c. in quibuſdã ¶ Scðo pmde
queri p̃t vtrũ pr m aliquo caſupᷣt exhet᷑⸗
dare ſilu pᷣſertim m legiti a poꝛcone ꝗᷓ eſt
debita iire nature ita ꝙ illi poꝛco m nul⸗
lum g auamen impom p̃t. ut. C. de moff·
teſta· A¶d ſů dom e ſic in multis caſibʒ
tã gutur ex de uitut᷑. c· qntaualliſ.i glo.

et in aut. ut cũ de ap· co g. cãs. col. vjn.

vwel grauẽ miuria fecerit pri et 2 tumeliã.
Nimiruz cũ ꝓpt illuſonẽ illata noe male

ex iuſta cã p̃t recuſare ne etiã alat ſilium

Ormus caſus é ſi fims manus ini ece⸗
rit in prem ut o ffen deret eũ.vel i gradẽ

di ckõʒz im geſſit lilio ſuo cham dices gen.
bus ſuis. Scᷣs ſi ꝑntes crimĩaliter accu
ſauerit pᷣterqᷓ; de ermmje leſe maieſtatis
l de offen ſa ↄtra ↄ uitateʒ ſue cimta tis
facta. wel etiã de hereſi. ut dic glo· m. c· ca
hret. ex de oo qͥ dux in ma.quã pol·q pr

₰; — „. .
clude cupientes pᷣmo queri

cludũtur ab mteſtato pᷣſertim cum bona

doſunc loꝝ ad heredes deuo luatur etiam

illoꝝ qᷓ danati fuermt · ut · C. de boms da ·

aut bona. Ad ſ d̈m ꝙ ſie pter aliqua

ermia pr̃is. Dr mo ꝓpter erimẽ hereſis
in pre. q; bo na her᷑tico ꝝ ſut ipᷣo iure fiſca⸗
ta. utz li · vi · de heret · c· cü ßm leges · ubi ſbᷣ
ditur · bona hereticoꝝ qͥ gramus hoꝛnibili
us ac deteſtabilius qᷓ; predicti delmquuũt
ipo mire de fratrũ n roꝝ ↄſilio deermmus
coſiſcata· vide etiã ſeqntia ſi placet · Sie
etia filuus ꝓpter hereſim hereditario iure
puatus ẽ ut H· et eỹ · e. ti · e Nergentis. et
m glo. Scðo ſi pr̃ miſit erme leſe maie⸗
ſtatis puãtur filij iure ſucceſſiomis etiam

n wel herdes 1v0 mre qn; ex⸗ lacta d ermie cap
tione pr gue diſpendiuũ paſſus ſit. m aut

4

pf̃e nec exherd abitur· utʒ.·xxx vi.q/i. cx

puta ſi eũ accuſauit ſiue accuſaco fuerit
facta de erme capitali ſiue etia ex dela⸗

ut cũ de appel. ↄ gnoſ. ¶ſ doloꝛ. et ide eſt
ſi filius calum oſe pr̃i litẽ mouerit a qua
ſi pr̃ dfecerit opoꝛtʒ oũ dana gra ma ſuſti⸗
nere. Tereius ſi filiius maleſficus efſiciat
vel cũ maleſicis verſetur ſic ſut fures la⸗
trones raptores homeid e prate ꝛ ſiles·
Nimirũ cũ p̃eipiat dñs dices exo dᷣ.xxij.
maleſicos ne patiaris viere. uartus
ſi filia vjtã luxurioſam elegerit cũ tn pa⸗

ren tes oã ꝓ poſſe dotarevellent i negle⸗

xermt ea nubere uſq; ad.xxv. anuʒ tunc
2 5 .
eni tenetur eam dotare ſi alicui adheſerit
etiã mdignoa cũ illo manebit etiã innito

naptoꝛibʒ m glo· Si tn vagã luxuriã ele⸗
gerit exherdari poterit· et ſimiſlr ſi ſiluus
mnſceatur cũ nouerca aut cocubma pr̃is
ſui.ſc ruben pmogemtus iacob fſeciſſe le⸗
git᷑· cui j acob ꝓ bndictõe ait· gen. xlix·
nõ creſcas q; aſcendiſti cubile pris tui
et maculaſti ſtratũ eius· vn puatus fuit
mire pmogemture. Et paulus tradidit

euũ ſathane ad poſſidẽduʒ coꝛꝑalr qͥ Pa⸗

buit uxoꝛe pris ſui.i.coꝛint.v· in glo. vñ
gnalr omes exherdari pnt iure poli q vi
tam mfame ducũt et pecis inumt. na ſi
m wteri lege tles filn iubetur mtorſici. utzʒ
deut · xxi · ubi ðꝛ.· ſi gen ueit hõ filiũ ↄtuma
eæe ae ꝓteruu q;ᷓ no audiat pris ac mris
nnperiũ et cohercitus o bedire ↄtẽpſerit
a Phedẽt eũ ⁊ ducet ad ſemoꝛes cimtatiſ
Ulms 1 ad poꝛta indicn dicétq; ad oos
filius noſter iſte ꝓteruus ⁊ ↄtumax eſt
monita nia audire ↄtemit eo meſſaco mbʒ
vacat luxurie atq; ↄmunjs· lapidibʒ eũ
obruet pols eiitatis imq'ſetur ut aufe⸗
rnatis malũ de medio vri. ¶Quid g facien⸗
dũu ẽ m lege grenpꝑpfſecõis. Lex enĩ cano
mea lʒ nõ admitvita guẽ tñ imponit pe⸗
mitẽtiã · et ideo ſ; lex nõ expmnt tales eſſe
puandos herditario iure ſatis tn imnuit
m glo· de uru · m. c. qumtauallis· et m
aut palliꝙ ſi filiis fuerit ĩoculatoꝛ ↄtra
wlutatẽ pris het᷑ditaria ſucceſſione pri
uaxri pᷣt mſli pr eande Hab uerit ꝓfeſſionẽ?
q th ludus m ſe nõ e illicitus dũ utac
moderate q; oꝛdmatur ad ſol aciũ hoĩbʒ
exhibẽdum · ut dicit ſcũs tho. ſcdᷣa ße.q.
clx viij. et hetir ſuß in · in. p̃cepto · multo
ſoꝛtius & exhereditari pᷣt in hjs pſeue⸗
rans crmimbʒ no toꝛijs a ſcandaloſis m⸗
famia plems vel etiã ſi ↄtra wolutatẽ pa⸗
rentũ inter cithararios vel mimos pſe⸗
uerauerit. Qumtus ſi filus ꝓhibuerit
paréab; facé teſtin. tic ab coos fetdita⸗
te repellẽdus ẽ ut. C. ſi q aliquẽ teſtari
ꝓhibuerit · l. i. Hextus ſi filius ꝑntibus
furioſis debita curam nõ adhibuerit vel
nmnpederit. q; m tli necitate tenetur eoꝝn
cura hre et eis ſeruire· Septimus ſi ſlmſ
rogatus a pr̃e ob debitũ m carcere detru

ſo ut fideiubeat p eo nõ vult ſideiubere
in eo ꝓ quo creditoꝛes eius ſideiuſſoꝛeʒ

recipe wlũt qð tin in filijs maſclis locuʒ
Pʒ. Octauus ſi kilius prem captu a ſar⸗
rmacenis redmmere nolit in q caſu ſi pr in
captiuitate decedat hetditas ad ecciam
ſpectat.Nonus ſi pr ſit catholicus et filiꝰ
efficitu r herticus puta cũ publice pᷣdicat
hereſimvel ↄſitetur vel ꝓſitetur vel deſen⸗
dit vel coꝛam plato ſuo con feſſus wel cõ⸗
uckus aut ſmaliter dãnatus ſit de hereſ ·
Decimus ſi filius erimen leſe maieſtatis
incurrit. ut de phia · di. i. ſi qs cũ militibʒ.
Vngdecimus addi p̃t cũ films machma⸗
tus fuerit in moꝛtẽ pris wi nouer ce illiꝰ
quocuq; mõ. Et nota gnalr q; omes iſt e
cauſe ingratitudinis tollutur a filio ꝑ in⸗
greſſum religiomiſ ut: ex de apoſtatis.(·
ex lm rũ et m glo ¶ Terco wero Huius
o ccaſione qri pᷣt vtrũ & pr exhetdare pt
ſiliũ ex eo ꝙ trãſt ad religionẽ. ſ ẽ que⸗
rere an religioſi ꝓfeſſi ſuccedũt m boms
parentũ vel m teſtamto vel ab in teſt ato
pᷣſertim cũ religio ſoꝝ cognacõ nõ dicat

elſſe in terra ̊ in celis· ut m aut quõ optz

monachos. Cnõ egrediẽtur · In cumis ſi⸗
mjre ſme gen ealogia. et in lege weterinõ
Habebant leuite ꝑtẽ poſſeſſionũ. ̊ habe⸗
bãt pmicias ⁊ oblaco es vñ moꝛtui facti
ſut mũdo p ꝓ ſeſſio nẽ religioms. C. de ep·
et ele · l. deo mo traſlati dicũtur m coꝛpe
et in alain aut.hec 2 ſtitueo mterpᷣtatur
poꝛẽ ↄſtonem. in pnͥ· coll. vi. Ad ̊ dm
ꝙ ſic ꝑ mgratitudmẽ pᷣteritã aliqͥs exhe⸗
redari nõ p̃t poſtq; factlus ẽè monachus.
aut . de mochis · C.i. et. xix. q.ult.· ul.ubi
Sꝛ. nõ liceat pntibʒ liberos vel liberis pa⸗
ręetes ab hereditate ſua repellere mona⸗
cvs fes i;uis du laic fuerjt m eim in⸗
gratitu dinis meid erũt ſie multomagis
Rcceds pnt nec obſtat illd. xñj. gi:ereli⸗
cus · ubi ði ꝙ cleriei nõ debet Hfe pte her⸗
dit atis pr̃ne cũ habeat hereditate dni. et
e. ti · c· cui dns poꝛcõ ẽ.q; G̊ ſolit mathe⸗
us ĩ cle · ul. de reg la · ꝙ illð mtelligitur m
wetus tellin quo tpe leuite pmicias Ha⸗
bat voblatbes nae Palebat pes oef
ſonu.· o die wero ↄſilm pfectõms eſt qd
amplectũturweri religioñ q mchil ꝓprij
roſſidẽt h̊ ſunt illis omia ↄuia.na m ↄui

„ —☚
— —

—

— — ☛ — — —

W — —

S —

—

—

n5 medicãtes Habere pñr bona nõ ſoluz

mo bilia h eti immobilia Thereditaria.
utz · xxm. q. i · c · i · et m glo · et · xix · q · ul.
qua mulier · et ideo nõ valet imo praua
eſt ↄſuetudo qim o potius ẽ coꝛruptela

monachi ad hereditariã ſueceſſionem

nõ admittãtur ut nõtur ꝑ hug · xx· q· ij ·
c. pñns · i· in · glo · et m glo· bar· et ↄ coꝛ⸗
dat lex . C. de ep. et cler · l. doo nobis · et · ¶

nullã. retinet em monachus mra ſuitatis

q̃ multa ſut. ut notatur in lege · ſi filius q q
pri · ff. devul. et pupil. ſub. Að ſi querit
quid g de mẽdicãtibʒ puta q eſt ꝓfeſſus
reglam mendicãtiũ vtrũ ſuccedẽ debeat

in herditate Nℳd 6B rñdet matheus in deã
ele · qꝙ lz monaſteriũ nõ ſit capax heredi⸗

tatis ut poſſideat:caꝑe tn pᷣt ut wendat.

ar. F. dell. cetem · Eñ duobuſ. et. l. filius.

Eſic. et ex de ꝓba. in· e. in phnᷣtia. Excipi⸗

untur fratres mioꝛes qꝗᷣ in nullo ſuecedut
ab mtoſtato· et qð diclu épus. cognaeo
religioſo unõ dieatur eſſe in terna ſed in

celis nõ ewerũ ſimplyi mo quãtũ ad ſuc⸗

ceden dũ cognatis ⁊ ag natis ad como⸗

du monaſterioꝝ eo eognacõ eſt etiã im
terra- ut notatur in dcã · l. doo no b· weruü⸗

tñ ſaluo ſamoꝛi dicõ. qucunq; cleri ei

vel religioſi poſſidtes ſufficiẽtia vi ctus

et veſtitus Hntes bonaq; ſua turpiter et

mutiliter dilapidãtes quoꝝ de paupibʒ
cura mma é boms nõ ſolu ꝓprijs ß etiaz
crucifixin multifarie multiſq; mois abute?

teos tan q́; maigm mqdico poli herditaria V

ſucceſſione pñt pᷣuari et bona advſus pi

osvel licitos ↄ uerti et maxime ᷣ locum

P ĩ monachis q talibʒ boms in proprie⸗
ta te dan abili ſolẽt abuti quibz e Egrium

nullu hre ꝓriũ. Nimrũ cũ de oñnbʒ ob⸗
latis ta clerieis qᷓ; monachis victũ tm et

vſtitũ ſimplicẽq; ↄ petentia ſui ſtatus ꝓ

ſeißis dütaxat Seeſſa noſcuntuir· cetena

ſit pauperũ et ip̃i diſpenſatoꝛes dei ſiẽ pʒ

xvi. q i. c. decime · c qm qucqd. et ideo

ñ ea q pauperũ ſunt.i: omia ſuſtẽtacõ ni

nature ſupflua qᷓ paupibʒ ſut aſſignata
invſus vel abuſus ꝓrios ſuſcipuit ꝓfe⸗
co ſacrilegiuũ in currũt et p abuſone ta⸗
li iudiciũ ſibi mãducãt ⁊ bibũt· ut ibide
S t zdeo merito puandi ſut habẽdis ꝗ 4

tagutur aut ut cũ de de appel · cog ·
et · C. homesroll. vi romes tn iſte cae

eade bona p pᷣeipnnus reman ere ·
to demq; queri p̃t vtr filij parẽtes et nez⸗

t à danabiliter abutun tur habitis neſu⸗
mãt occaſionẽ aplioꝛis malicie
w ꝓmge quer p̈t vtra religioſi vel etiaʒ
clerici mchil Habetes n intuitu eccie acqᷣ

hſita ↄ detes teſtamtũ via facti ꝑ h̊ ipos
teſtamtũ illud recipiétes ↄſlituuũt vwrog

et iuſtos poſſeſſoꝛes · ̊ ẽ vtrũ illud teſta

mentuz reeipe et retinere pñt · p̃ſertim cũ
Hus oſtenſum ſit ꝙ tales via iuris teſtm

Sgdere nõ pnt. Ad ſ̊ dðm ꝙ nõ. qð patʒ
pmo de religioſis ox de teſtamtis et vlt.
wlũ.c. q; in grediẽtibʒ. ubi ðᷣ de quadaʒ

abbatiſſa qᷓ poſtq;ᷓ regẽdi officiuʒ ſuſee⸗
pit cõdito teſtamto· glo· de boms ꝗprij 3
cet nõ abbatie legata quibuſdã reliq mſſe

dicẽs eam uſq; i diẽ obitus ſui non m2

duiſſe habitũ monachalẽ. h m veſtibus
quibʒ vtũ tur lo ci illuis pᷣſbri pꝑmanſille

hicut ailla qᷓ an illa fuerat abbatiſſa et ſᷣ

pene eyx »ſuetudime licuiſſe. glo · hee »ſue⸗
tudo nõ ꝓ deſt. qꝛ nõ q́ͥd fiat· ſ̊ qͥd Keri D
txebeat ↄſiderandũ ẽ. ſeq tur. neceſſariũ & SE
viſu ẽ ꝙ poſtqᷓ; abbatiſſa oꝛdmata ẽ· et in

monaſterio ꝑ annos plurimos uſq; ad

L obitũ p̃ſuit weſtis qu alitatẽ ad culpa foꝛ⸗

te epi ptinere qͥ oa ſic oſſe pmiſit · glo· foꝛ

te nõ eſt no ta dubitacõms ſaffectõms·
ſequitur mõ tñ potuiſſe monaſterio p pin⸗
diein irrogare. ha res ipius eidẽ loco ex
quo illur m greſſa abbatiſſa ↄſtitita ẽ
de uire copetere. H̊ ibi. ex quo pʒ ꝙ multo
mmus abbatiſſa licetiã dare p̃t moma⸗
libʒ 2 dedi teſt m. Heðo pz de clicis · e. ti. c.
cũ m oſieijs caritatis pmo loco tenea⸗
murillis obnoxij a quubʒ bnficium nos
. cognoſamus recepiſſe· ecotra quidẽ cle

riA cũ ab ecẽijs ſuis multa bnſficia peepe

rut bona ꝑ eas acquſta in alios traſper⸗

re pᷣſumüt. H igitur q; antiquis canombz
ꝛſtat mhHibitũ· nos indémta ti ecciarum

PYuidere voleétes ſiue miteſtati deceſſerint

ſiue alij cõ ferre noluerint penes eceta

potes auũvel auã exheredare pnt ꝓpter

aliquas cãs · Ad d̈m ꝙ oclo ſut cau⸗

ſe gꝓpter quas ena illi pñt exherdari que
CT cas.

( Quar

ingratitudinis tollũtur etiã p ing reſſum
religioms · ut diẽ ber. e de apo · e · ex lĩa

rum. Ormus caſus ẽ ſi pr filu accuſauit

vel mater de aliquo erimĩe pᷣterq; de cri⸗
mime leſe maieſtatis · wol etiã de hꝛel · ex⸗

emplũ llius hemus in legẽda ſancti an⸗

Dree de mre luxurioſa q̃ filiũ miuſte accu

ſauit eo ꝙꝙ illi mſſceri recuſauit· Scdᷣus
caſus ẽ ſi pr vite filij p venenũ vel aliter

imnſidiatus ſuerit quãto magis ſivnũ fili⸗

um mterfſecerit ab alijs exhet᷑dari pote⸗
rit. ſieut michi ↄſtat de quodã qͥ mſameſ
libidme ad quãdã ut illa m mrmõio ſi⸗
bi co pularet uxoꝛẽ gpriã et vnüũ ſili ve⸗
neno dato mterennt ſic athalia regma

libidme dnan di excecata ſilios regis

as muoemre potuit interfec · Terciꝰ caus
ſ pr vxoꝛi filijvel ↄ cubme ſe carnalr in⸗

miſcuerit · Quartus caſus ſi pr ſiliũ teſta
ri ꝓ hibuerit de Hijs de quibʒ teſtari po⸗

niit· C. ſi quus aut aliquẽ teſtari ꝓhibu⸗
erit. l. i. intus caſus ſi pr ſili furio ſ eu

ram nõ egerit ˖ S extus ſi pr fliũ nõ rede⸗

mnmt captu a ſarracenis ſubuem ẽdo ſibi

)

3

q tuc ſi filus in captitate deeedat bona
de quibz iße teſtari poterat debẽt eſſe eecie
Vl dari debet ꝓ captiuoꝝ redeproe. ſixe⸗
ro redeat rite prem p̃t exhetdare · Septi
mus caſus ſi pr ſit hereticus et filuis ca⸗

tolicus· mnnrum cũ bona heretieoꝝ ſmt

ſiſcata . utz li · vi. de heret. c · cu hm leges ·
ubi tñ ſ ditur.co fiſcacoĩs tñ huuis exe
cutio vel bonoꝝipoꝝ occupaco hieri non

dʒ p pneipes aut alios dños tꝑales ñ ꝑ
epm locivel alia pſonã ecciaſticã qᷓ ſuper

p habeat ptãtem et ſentẽtia ſup eoꝛũ deʒ

ermjie ſuerit ꝓmulgata. Ockauus ſi pr
vyxoꝛi filij dederit venenũ ad moꝛtem vel
men tis alienaco em vel aliter mſidiatus
fuerit eius vite et eodẽ mõ mtelligẽduz
elt ſi mater dederit marito filie xenenum

vl alias in lidiata fueit eius vite · Deni⸗

qꝙ gnaliter cũ ſilij wi parẽtes qui de iure
aiu ſüt mſtituẽdi heredes ßm ſtatutuz et
plſonã ſufficiũt in boms· et mm eis appare

at bonoꝝ illoꝝ mamiſeſta abuſio vel di⸗
lapidaeõ m ſuꝑ bia wluptate vel cupidi
tate. tũc lure poli licite pᷣt teſtacoꝛ illa bo⸗

na diſponè ad dei honoꝛẽ vel paupum ſb⸗

aiarum

2

ueneõ ein exheredãdo heredes hmõi qꝛ
ad iͦ ⁊ heredes illi obligarẽtur in eo cãu
inxta illud.qð ſupeſt date elemoſmãa.hoc

enĩ pᷣceptũ ẽ ̃m doctoꝛ es et ſic alteri ſe⸗

traheretur occaho poſſidedi illa bona in

ſupbia Tabuſione ac ꝓprie ſaluti melius
2ↄſulẽtur· nã regla iuris ẽ. Qui occaſionèẽ
dãni dat dã nu dediſſe viðꝛ · Et ideo q; re⸗
