alie deeime do qui bʒ ðꝛ drutro ·xxiij· deei⸗ dü et eſurientibz plurimis id reßuare vel
mà parem ſepambis æ ci us frucnitz eutũ vel tim.u ẽ aut q apniſim ſceæ⸗ 6
tuis qm naſcũtur in terra p ſImgulos a⸗ ſleris exmde aliquid ſubtra hẽ omin p do
nos et comedes in coſp ec lu dni dei tui in nũ crudelitatẽ ſuꝑat · hoc ibi. Sieut peuſ 1
loco quẽ elegerit dñſ. et ille xeime reſer violcẽtiam patia indice qᷓ; a latrone ut 1
uabantur ad offerenda ſacrificia qᷓ lo cũ pote qui mimſter debuit eſſe inſticie. ſie
no habent im noua lege · ſeut poꝛes deci⸗ crudelius ẽ pauperibʒ de bita ab alis ſub 1.
me in ſuſtentacoem mimſtroꝝ dei,· Erat trahere qi poſiti ſut ab eecia taq; diſpẽ⸗
G& alie decime de quibz ſubditur ibidez ſatoꝛes elmoſme:maxime tñ peccãt quia
in deutro. Anno tercio ſepabis aliã deci⸗ turpibus donant'cuius cãm aſſigt aug.
mam ex om bʒ que naſcũtur tibi eo tpe et habetur · xxx vi · di. e· qui Nenatoꝛibz ·
et repones mter ianuas tuas · vemẽtqʒ dicens q; taliter donantes nõ attẽdunt
leuites qui aliã non Hnt ꝑtẽ nec poſſel⸗ natun opis de naturaʒ opis humam. B
ſionẽ reꝝ· et peregrinus et pupillus et nec donant honmim ß nequiſſmme artie et · c ·
vidua que intra poꝛtas tuas ſut et me⸗ ſeqn· vide ſi placct· Er gnaliter ta dã tes
. xdent et ſaturabuntur et tales decime qs talitvr ꝙ;ᷓ recipictes tenẽtur ad reſtituti
cũ paupibʒ ede b ebant augẽtur in no⸗ onẽ ip̃i eccte miſi date fuerit cauſa elmmo 1
ua lege p ̊ ꝙ dns nõ ſo lũ decimã ptẽ ſme in ſuma necitate · quia tunce fiit debi⸗
omia ſupfſflua paupibʒ iubet ero gare · i tum. A ſi diuites erant et honeſti et be 4
xta illud. Qð ſupeſt date elmoſma. vn⸗ ne meritiviri qu iam impẽderũt eecie ſer 1
de m noua lege clericis ↄnmiſſa e cura de nieiuũ vel bnſicu reale vel coꝛpale tũc nõö 1V
decimis mm ſubueneoem miſenbili pſo⸗ obligatur ad reſtitueoné. qma talibz ee⸗ 4
naꝝ diſtribuẽda· et id eo licet clerici ha⸗ cleſia dʒ repẽdẽ. ut·xij · qij· c· qui cũ q; ſuf d
beant m noua lege p oſſeſſones quas fragio · et. e. ſequenti:ſimiliter qncũ q; in 1
lege veteri leuite H̃e nõ poterat. nᷣlomi⸗ ↄmiſſis diſpenſationibʒ reꝝ ecciaſticaꝝ
nus tñ habent etiã mterdũ nõ ſolũ de⸗ in ſideles ſe exhyibẽt nõ querentes dimmu
eimas ſed etiã ecciaſticas poſſeſſões m⸗ hon oꝛẽ er eccie ꝓ ſecta h priu comoduqʒ
ſup pmicias et oblaco es ꝓviuis imoꝛ⸗ aut moꝛdinatu affem grauiſſime peccant

.êòẽUM
MM

ſo⸗
pau
me
taſ

pc.

ae
hon
im⸗
.

n⸗

tutl

W2 — — = — —
— * — =— = —— =
— —

omes ad reltono
miſtiatio ip̃nis roi — ad qua acqᷓ
redã oõs fere ambicoms affcũ danabili⸗
ter aſp nat nec den amẽtes nec hHomies ve⸗
s- Inſatabili nãq; conatu laboꝛat P

ſiẽ qui pmouẽt ſuos m pr̃imomo cruci⸗
ſxi ae carms nõ ſpus tales em. ꝓmo

——õ

cones ſut illiete et plerũq; ſimomace ut
bi gĩa. ſi quis ↄ ſangneo bñfreiũ fert
ut tfrös mag ſi ectur vel potẽtioꝛ fiat v

ut eius pntela exaltetur et Hmoi: Talis

eni ßm ulricu ſhmomã ↄmittit q; tpalem

utilitatẽ qrit et recipit· et qdð maius ẽ pᷣ⸗

latus vel diſpeſatoꝛ ꝗcũ q; tenetur de bo⸗
ms eccie ſue amſſis ſua anegligeta dolo
culpa lata et lem · utz ex de of atdiac. c.
ea ꝗ ↄtm ubi ec dic glo · ſupvbo· negligẽ
ta· platus nõ ſo lu tenetur de dolo culpa
lata lem adinſtar tutoꝛiſ. C. de pericul iſ

tit·lI.tui· ñ res pupilli ᷓ ec netur de ne

—

gligeta ut h̊ pʒ·ſ m tæxtu cũ ec ꝓgpterne⸗
gligenã ᷑mouetur. Itẽ ſup hvlo reatu⸗·

—.

V dieit 1 lo·ar q; nogligetia plati moꝛtale

peem e· et eade ſut itelligeda de mgns

fabrice ecciaꝝ ac theſaurarijs: mgris ſci

ſpus er bo ſpitalm ac ſiliu ſi negligẽtes

ſut mn Hns qcana eoꝝn 2cernũut nats

Terciat demq; adm—

ce pᷣcio fauoꝛe ſeruieo ac millep mean⸗

dros mhiãt ut peſtilene cathed ma cũ ma⸗

ledickõne⸗ Wria Sieedafe talibz de iuſti
cia ferẽda ac dſendẽda è mima cura m⸗

miru cũ hmof⸗ »meitur erit fur et latro ut

maclet pdat qui nõ mimt p oſtiũ mo⸗

ſtruoſa eõnexio vidè ſectatoꝛ es impie⸗
tatis et miuſticie nmimſtros eſfeõs iuſti⸗
cie videre lupos gregã paſtoꝛes et vul⸗
tures pulloꝝ dſenſoꝛes. qͥd raptoꝛ in lo
co uidieis quid reus in loco vm diciſ. ſed
ꝙq de hijs lõ go ꝓ ceſſu poſtea videbitur
HB gĩia buitaus ſupſedeo· In hijs eni diſ⸗
Fſacombʒ reipubliee et quarũlibʒuita
tu tam mfimti iuſticia abieiuũt prio ↄmo

do deſermt munera qrut · leges inm la⸗

ecerat putũt et eoꝛrũput. mrametu vioſat
paupes pupillos ⁊ viduas ſup editant
mpieta tes et vio etias coꝛrigẽ diſſimu⸗

——.————be

lat.· ſo en furũ maptoꝛũ 0†ſſoꝝ effeĩ ado

————.r 90 .

ut inter eos vix mueĩtur mudus ab hac

litiasvel! fraudulêtias

Joꝛde· nõ dñs nõ 5 index nee cõſul nee ad⸗
uocatus nõ rcoꝛ ↄuitatiſ.nec decanug eò

bermonà ↄfratermtatũ cumſcũq; ſint

2dicoms ſtatus artis et iuũ · oẽs eni a⸗

uaricie ſtud ẽt e et ꝓPo comodo minſticiaz
meditati ſut in ceubili ſuo rapinas et frau

dos ſJommãt aſtates omi vie nõ 5 bone ma
licia nõ execratur. Doꝛro de exccucoe te⸗

ſtamẽtoꝝ ſupius tactũ oſt in quinto ſer
mone quarti pᷣœpti· Ad laudẽ l

¶De reſtitueõne eoꝛc q ſut miuſte ex⸗
toꝛta exa etionata mul tiß ligiter p vio

On ſurtũ fa Exo. xx. Nuiito
pncipaliter ab alijſ miuſte bo
na extoꝛ quẽtes vel exactio⸗
nãtes obligatur ad reſtõnẽ?.·
Et 6 ſita diuns 1 diuns mo dig
qda exẽpli gr pſequamur
enid etia pmo qri pt. utrũ dini tpales q q ꝑp
tallias et alias diùſas exactõnes mde⸗
bitas a ſbditis extoꝛ quẽt bo na teneãtur
ad reſtonẽ. K ſ rndet hen· de vximaria
cꝙꝙ ille cenſus ꝗ fuit ab micio regi mmpoſi⸗
tus ſme dolo fraude et coa clõe debz mte⸗
graliter dari ꝙ ſi qs de ſj ſb traxéit moꝛ⸗

taliter peccat et tenetur ad reſtone · Et ſi

cortu u elt ꝙ abn micio fuit regi mpoſitus
tũc qualecũq; ſit onus vel eenſus tolenan
riI debz et dari · qꝛ pt vnuſe qiuſq q! nmmn ponere

onus rebʒz ſuis ſm bnplacitũ · qð hed es

oblis gatur ſuſtinẽ. Siwro nelcitur. utri
ceſus licite wl illicite fuerit mſtitutus 13

th certuũ eſt ꝙ ab antiquo dart ſo let. tue

ec debʒ ſolui ßm mno · et h ẽ weru ſi fuerit
ronabilis. ſin⸗ aut tuc deb; moderari mRE

ag noſcatur cã mſtoms. Qeſus eni nõ mu
tatur ꝓ tpe mſi 48 p bet cam ꝓpter qua
legitie fuerit mſtitutus. Ex cauſis tnm⸗
cõ nabilibʒ ſuß cenſu illu mtè pᷣt bſidiuz

mo deratu dumõ ſm me mims vel co actõe

dircã wel indircã petat utpo te iuſticiã de

negãdo defenſionẽ ſ trahedo et ſimlia
q; tũc cũ pcco recipet et ad reſtõnẽ tene

— —. ——

retur mih fuerit ſeruus emptteius: q8 rel

illumis di ſui ſut lz dns peccaët ſi ßuos ta

les mims gmuaret. vñ ym Hap. et hoſt·

plués ſut cauſe ꝓter quas dñs exigè pt
mod eratũ ſubſidm ultra ↄſuetudmem et

communẽ ſtatũ. Prima ẽ ꝓ deſenſiõe pa
trie. ad ̊ enĩ omes obligâtur ſubuemẽ
nõ ſolũ rebz h etiaz coꝛpibz · xxii · q · ij · e·
ſoꝛtitudo.·q bello tuetur a barbarisz pa⸗
triam wel domn deſendit infirmos vel a la⸗
trombʒ ſocios plena iuſticia ẽ. Scoõa qn
dñs ire vult ad exercitum indictum ab

eccia vel pnᷣeipe 2tra hercticos vel paga⸗

nos nec ſbi fufficiẽs eſt ad expenſaſ. vñ
extra de duer · mide· eu dieit glo⸗c pu⸗

gnãtes ꝓ ſide ꝓ vr̃ia ob pr̃iam vel fideʒ

vſendenda. pr m filiũ tH filuis in preʒ in⸗
furgé dz · f. de rel: et ſup · fſu mime · et mart
8oꝛé. xxiij . q ul. c· legt ſyromaſtẽe
Teras gaiklesſto er picmacap'ss
ab hoſtibʒ ⁊ nõ ſuffic ſe redmmè abſq; Sui
dano · Itẽ ꝓ obtinedis pᷣuilegijs ꝓ tecti
oms ſpealis filns ad mlciã ꝓmo uẽdis
vel fili abʒ maritadis · et m canbʒ Rlibʒ ra
tiona bilibz exigere pt qn ipᷣe nõ p̃t ↄmo⸗

de ad h expẽſas nccrias facẽ dũmõ ſem⸗
p moderate faciat ſme notabili ſ ditoꝝ

Fgu amine. nõ tñ petò p̃t aliquid ꝓ cauſis
ſupſluis vams miuſtis facmoꝛo ſis a ſin

omia expediũt. C aũt baliuis o ficiali⸗
bus vris mehil ↄmittatis niſi tpalis ofſi
eij ptãatem nõ video qre nõ lieeat vbis
Hmõi officia vendẽ dumõ talibʒ venda⸗
tis de qbz ſum p̃t ꝙ vtiles ſmt ad hu⸗

ter tigit ꝙ illi ͥ eſent magis idonei ad
Pmõòi officia ſut paupes t offieũ emere
nõ pñnt. qm etiâ ſi tales diuites ſit thᷣ q;
bom ſut nõ ambint officia nec mnhiãt ad
lucm ſequitur E& ꝙ ut plurimu illi o ſici⸗
um emũt qͥ ſut peioꝛ es ⁊ ſditos vroſop
primẽtes vñ ma gis expediẽs viðᷣ ꝙ bo
nosaitoneos ad officiavĩa eligatis.

iuſmodi officia exereeda · et nõ tãto pᷣeio
vndatur officiũ ꝙ; recupare nõ poſſit ſi

ne Fuannne ſbditoꝝ 'f tn talis vonditie

ommo expediẽs nõ vidᷣꝛ · ymo q; freqn⸗

—

et mmtos ſi nece fucir ad illa ſuſapien
da ↄpellatis.qꝛ; p eoꝝ bomtate mduſtri
am magis accreleet wbis et eta ſb ditiſ
vris q;ᷓ de p dicta officion vendicoe ac⸗
quirẽ valeatis · Et hoe 2klũ declit moyſi

ↄgnatus ſuus ietro exo.x vinj. ꝓuide in⸗

qit de om i plebe viros ſapicẽtes ⁊ timẽ⸗

ſcale
wnetur
mmate
tur eer
c⸗
Aleuia
ſecit

um qd

ſümt

17 ſaae

mmnuſu
upeer
lipug.
lapfoe
Ptot⸗
ſtancen
lusob
zwone
ſehltr
hzvn

ſatu
91910
uquo

libʒ. SFedo qr p̃t· vtrũ dũs hns offici⸗
ales oſſicia ſua tiramde cũ minſticia exe⸗
quẽtes a negligẽs ſe certiſicare an ſui m
mſtri bn vel male g erat offieiũ tene atur
ad reſtõnem. Ad h̊ rndet Jo· de pla ꝙ te⸗
netur ꝓ delicko fam lie mſſo pᷣtextu of
ſicij ſui m quo tal es pomt q tenetur el⸗
ſe ſo llicitus velle certioꝛari an o fficiales
ſui bn regat: ꝙ ſi male tũe tenetur de re⸗
medio ꝓudẽ. alias de neglig étia pum⸗
endus eſt· et allegat Io multa mra.Ad⸗
dit ray· ꝙ ſi illud qð ꝑ offieiales exactũ
eſt mmſte ad ip̃os dnos puemt tũc re⸗
nẽtur dyi reſkituè illis a quibʒ exactuʒz ẽ
ſi ſeiutu r. wel in pias eãs erog andu eſt.
aut mvtilit atẽ ↄmunẽ expẽdendũ· hve⸗
ro nõ ꝑpuemt ad ip̃os dnos tuc nlominꝰ
officiales ſuos ad facièda reſtõem debẽt
ↄpellẽ ac ꝓ culpa ꝓpetrata acriter pumè
coꝛdat thomas m epła ad quadã du
ciſſam lothoimgie brabãacie. ubi etiã ad
Pãc qõnem vtrũ dñs vendè pᷣ̃t baliuis
ſuis tallias et hHmõi officia in ſdieos ꝑ
ꝗ ſeʒ fũt qſte collecte ⁊ exactões ſie rn⸗
det/ Aplus ſic dicit.omia michi licẽt h nõ

—

tribunos centuriones qumꝗ genarios ddd
ct decanos ꝗ iudices ſmt ppli omi tompe e
ſ qritur vtrũ lieeat recipe mutu⸗ iſiſat
um ꝓ talibʒ oficns · Ad ̊ rnᷣdet thoim eee
eade epla. Ad h̊ vio: dᷣm. ꝙ; ſi hoe pacto
mutuũ datur ut offieiũ recipiatum abſq; ai
dubio vecm ẽ vſurariũ q ꝓ mutuo acci d
pint officij ptãtem vñ in h datis eis oe⸗ xo
caſionẽ peccãdi. et ipᷣi tenẽtur etiã reng&⸗ rin
re officia taliter acquſita. Si tn gratis vu
officiũ poſtmodũ mutuuz recipetis ab ſgan
eis qð de offieio pt recipe h abſch yeco Ae
ſieĩ poſ. H ibi.¶ Tereio qri pᷣt. vtrũ offi⸗ rch
ciales ſup alias collcãs dinidétes ine⸗
qualiter diſtribuẽtes pᷣee p̃cio fauoꝛe o⸗ 2ò?RZM
dio tſiſibʒ ceneatur ad reſtõem. Ad hoc K
ridet monal mamav alij doctores eol
lecta duobʒ modis in eitate fiei pᷣt in⸗ Ni
iuſte · Drimo mõ p alios et qñq; deter⸗ 4
minate qn ſcʒ a ↄmmtate ſũma determĩa⸗ 8
ant ſe et amicos nõ grauãt commmtate .
nec dfraudat:q; eertã quo tã cogregãt

tes dell 1qᷓ odermt auaricia Mitue eos aclse

HHſſegd aalienos aggrauãtet iceo tin modo pr̃monioꝛũ. et te ojs dom eſt ſeut de 5
oc4 errnétur illis ad reſtoem. qnq;ᷓ fit h in det⸗ cæcdẽnbʒ· q illud in quo werimã pluſ
Ne mmate AI ſe⸗ imponentibʒ 20 termma⸗ exiſtimãt facultates alicuiu 8 valeat
NE tur certa ſuma ſ eis pfigitur modus ex iph tenẽtur ut pʒ p textũ in dcã. liet hpoe
ig ẽdi et imponẽdi · ſ. ꝙ mponãt einibus ſue exiſtimaebem faciãt p collectiſpu
S x·denarioſ. P. libra et tüc ſ ſe aut ami ecoſf blicis ſiue ad pᷣuatũ ↄmo dũ utpote ꝓ ſi⸗
n alleuiãt ↄmitatẽ defraudãtet ideo tune deuſſoꝛibz dadis a tutoie ſm valoꝛe pa
pſet peccãt moĩliter ꝓpter nnamẽtũ ꝓpnmſſoꝛi⸗ trimonij pupilli. q; tune ſi mnus mſlio
Nl 4 um qð violãtiumuerũt eni vmeuiq; iuu— exiſlmãt p H fideiuſſoꝛ datus ẽ mioꝛiſ
hegn ſã impon taxaco em · Inſup obligatur quãtitatis tenetur exiſt imatoꝛ pupillo.
Waen ad faciẽda reſtõnẽ ↄmmtati de hijs que ut⸗C. de mgrat bz 3ue.l. f. ſiue etã ſit exi
engt minuſmſto taxauerũt ꝓ ſeipis ⁊ amiciſ ſtimatoꝛ datus ad aʒpꝛo bãdos fideiuſ⸗
umg tũ ꝓpter inamẽtũ ſalua dũtũ etiã ad do⸗ ſoꝛes an ſmt ſuſficicẽtes. ut.ff. q ſatiſd aẽ
dün lIũ purg andũ et fraudẽ qᷓ merito nulli dꝛ· gũ·l·ſi arbitrio. Sili mõ tenẽtur meſo
Noſc bet pro cmnari m canões · tũ etã q; colle«z res agroꝝ ediſicioꝝ frumẽti vma ſiliuũu.
rnſp im po ſita pſumitur cudmi ↄſenſu ex m⸗ ſi dolo vel lata culpa mmiqᷓ metiãtur· ut.fj.
b fita necria et vuili cã ꝓ bono ↄmi ex qui ſi men. fal.modm.l.ſhi meſqr· Ci. et. n · ſil·
t56G85 bus obligatur omes ad ſuſtmẽda uiſtãa tabularius q ſeſellit inꝰputacoe ut e.t.·
n ptẽ oneris· Scðᷣo mõ p̃t fiei colleã p ſe. e (. fi.in ſi ·C. de iut᷑. fi ſei:l.ij. Gn aliter enim
ln ſe ſiliter fit duo bʒ mo diſ. Drimus ẽ qdGq ubicũq; quis dolo wel lata culpawel enazʒ
ef debzvnuſquiſq; nnamẽto mamſeſt ac qc leui miq facit id ad qð aſſumptus eſt a
v,⸗ quid Hoʒet tuc ſi minus dieit qᷓ; b; piuruſ iudiee wla ꝑt bz tenetur. ut cũ notarii 8
N eſtcitura ad reſtõem ſtringitur-ſ mo⸗ aſſumptus é ad ↄputacõ em lian male
disacaußks rõnabilibz ex mm ſen ſn e⸗ 2putat tenetur lege ↄ putacois. ut. C. de
. an quori intereſt impo ſita repitur. Se⸗ ſde inſtru· vel medicus q̃ͥ ꝓerã reſert de
56ẽc cũdus eſt qñ quis iurat ſe miſſurũ alicui ꝗqlitate wl quãtitatæ vulnerũ tenet. vn⸗
deeez denarto 8 ꝓ vnaq q; libra quaà Hʒ in de ex de lonnẽ · in. c. ſig nifi caſtej. diẽ glo.
archa repoſitã ̊ ad certũ tpus. tunc ei affecłarevel acceptare quiſq; nõ debz ſ q
mfia tꝑs illud ſp tenetura elapſo tpe p mtelligit vel intelligẽ debz infir mi tatẽ ſu
. mrus offici tur ſ nõ fa eit as inraut · inſu⸗ am alijs piculoſam futuram · Simliter
per imamẽtũ obligat eũ ſp ad pſieiendũ et obſtetrix de vregnatura wntris f. dᷣe
3 en ãa poſt tys elapfu ¶ . ianeo qript de wn m ſpi. cull · i· et ſie de mſimts alnjs.
5 diſcuſſoꝛibʒ et eſtĩatoꝛibʒ prmomoꝛu · q C iũto qri pt· vtrũ medicus gi lucri
F5 dolo muidia p̃ce precio fauoꝛe vel timo ꝓtelas moꝛbos teneatur ad reſſõeʒ. Ad
e, primoma plus vel minus eſtimãt 1 pxi hoc duͤm · ꝙ abſ; dubio tonetur ad reſti
3 mũ welrẽpublic taliter damſiczt. vtruzʒ tutionẽ totius intereſſe: q; hi medicus bo
. ſeʒ ad reſõeʒ obligatur· Aq Frñdet Jo. noꝝ foꝛtune. i· index acduoeatus ex p⸗
. de r latva · C. de diſcuſſoꝛibʒ.li·x. jn. l· i. q; . trlacõne litis tenetur ad reſtõem ꝑeteto
n. qu' dã ſut diſcuſſoꝛes ad imueſtigadũ et ſupfluas dilacones muleo magis pꝛote⸗—
h diſcutẽgũ qu ſunt publiei debitoꝛel · et i ſãs infirmntatẽ m detr imctũ coꝛpis infir⸗
e tales quẽpiã imque declarãt deſeriburn- mãtis · Inſup hoſt · dieit in ſima. ti · de enjʒ
o⸗/ eſſe publicũ dbitoꝛẽ qui tñ nõ ſit. vel di- tẽtia:ꝙ medicus impitug to netur ad re⸗
6 nſup remanẽt oblig ati fiſeo in illa quz patur d negligena ſ d im pita ſup ills.
titate in quã aliũ deleripſerũt imqᷓ· Qui⸗ roemoꝛdſeat · glo· ſi ſorte mpite medieinꝗ
. dã wro ſut diſcuſſoꝛ es primomoꝛũ eʒ po ded iſſ iſir ms imo ꝗ ta les nnpitos ſcie⸗
nendi in eſtiĩo pꝛo collcã facicẽda wel alio tor eligit et ꝓmouet ſilr tenetur ad reſti
Sruamie reali ſoluendo m quãtitatẽ turone· Et ad dit hoſt · in ſuma. t. d homi ·

k medieo imputcetur eulpa ante facla pheipibz regibz à prebem aucke eccie e “=è
vuta q; ſe intromittit de medicina cũ ſie mſta cã ut ꝓ defenſiõe prie vel traſeutiu R 8
iqdeota · et eulpa in feõ · puta qe lʒ ſit diſ ⸗ à naui gatiu · et ꝙ reeipiẽs faciat illud p
eretus m arte nõ tñ ſequtur tradieones quo ſuit inſtitutum. vl ſi iam non eſt ne⸗ 1
artis ſ̊ capitaneã volũtatẽ · et eulpa poſt eeſſe ꝙ paratus ti ſit ſi nece fuerit· Idezʒ
factũ.puta q; pitus emt ſequtur tra⸗ eſt hi neſeitur a quibʒ et ꝓ quibʒ caup fuit
dicones artis ̊ nõ adhibʒ diligentẽ eu⸗ inſtituti. Putat tñ ꝙ ab Hijs qᷣ potu ert n
ſto diã in ſirmi. Si tñ neq; ante factũ ne⸗ et ꝓ mſtis eauß · VYerũutñ nouũ nõ po teſt 4
q; in feõ neq; poſt factũ in culpa dephen⸗ impom vel exigi mſi ꝓpter imminontẽ ne nn
datur nõ imputatur ei h m firmus alias eeſſitatẽ ꝓbabilẽ lve a pnᷣeipexel rege · J v
fatuitate ꝓpria vel auaricia vel caſu foꝛtii xxiinj·qij· e ſi s romipꝑetas *2 epuoo 91
jo moriatur · H. dicit textus inſtit. ad. l. et vltio qᷓri p̃t de mereatoꝛibʒ multis mo un
aquil. E p̃terea ſi medicus · ꝙ medieus dis ꝓp poſſe reꝝ eariſtiã imn dueẽtibʒ vtrů ger
„ cur egri derelmquẽs vel male ſecans e⸗ obligatur ad reſtõem .· Ad d̈ͦm · ꝙ ge
grã eſt in eulpa et id eo lege aqrlia te⸗ neraliter quicũq; quoms mõ facit ut an g
netur ad reſtõeʒ vel extimacõez lerui q; nona carius wndatur. ut npediedo na ſe⸗
ti plnni valuit mfra anũ Cõcoꝛdat lex. ues vel nautas anonã addueetes neve⸗ get
3 actõne Efi. eũ · l. ſeqnti. f. ad·l.a quil mre poſſmt ad locũ tenẽtur ad tale reſti⸗ ne
numeratur culpe utz deo . Cptea · ſic ꝛin⸗ ac ſi naues ad poꝛtũvemſſent · Inſup ym vo
Dieis ac ec annſtibʒ artiſeis aſſerẽtis ſe leges hmõi pumitur pena.xx aureon ut m
peritũ m arte ſua. Et oõs illi ac ſiles tenẽ Fr. ad.l. iul: de ano · l ij· in fi et coꝛp aliter „
tur nõ ſolũ de dolo alata culpa h etiaz de cti extra odiné ſ de evoꝛ: erimi. . anno G
jmpitia · ut · ſ.. de offi · pk· l. ꝛllici tas· Cſieu⸗ n3. Et idẽ eſt d illo q enit om ez quãti⸗ ſt
a· et· ff. de vat . et eos · gma l. ſ index · vñ tat bladoꝝ qᷓ muemini p̃t eã eõfuadouu
rõne aſſerte peritie lata culpa equipatur tẽpibʒ opoꝛtums carius wonde valeat et
lo. ff. de cuſto·reo n· l. ad ↄmẽtariẽſem · ſc cariſtia inducat ut dcãl ãnonã· et m
Sie etiã omes elcoꝛes ꝗᷓ m electõm bʒ ſu⸗ gloſa. . maxĩe ꝓhibita zuẽtie mdu
s ad officia quecunq; ſpualia wvel tpalia centi monopoliu ·i· ꝛuẽnonẽ de merei
n wſpieine pnapaſſe omunevalitat aubuſc ntecdhiu p certas aut certus
apriã ſequũtur ſen ſualitatẽ ſjm puatii modũa p̃eiũ m danũa cariſtiã reipubli⸗
ſeʒ affem midoneos elig ẽtes guiter pee e. ac ↄtra faciẽtes debet omibʒ denudati
cãta ↄmitatimultũ oblig ãtur fiũtq; pꝑ⸗ oms in ppetuũ in exiliũ trudi · ut. C . de
ticipes oĩm maloꝝ ꝗ oxmde ſequũtur. q; mono polijs · in · l. vmca · qui S tedit arraſ
regla mris e occaRonẽ dàm dat danũ in empe em oĩm aromatũ vel ſpẽy ei⸗
dediſſ. evie i Beyto qri pᷣtvtrũ exacto tatis ut ipſe ſolus poſtea carius wendat
res tributon theoloneon pedagioꝝ gui⸗ q;ꝛ ſoꝛte preſeinit naues wemẽtes ſoꝛe b
dagioꝝ a ſiles aliq̃d plus debito ßm an⸗ mmerſos vᷣ facẽ mo no poliũ in cinitate et
aquã co ſuetudmẽ exigẽtes teneãtur ad zeidit ĩ dcãs penãa ut dcã · l. vnica · et vpelli
reſtõem· Ad ̊ r̃det ſTo· de platea. C. de p̃t ap̃ſectovel ab alio officiali ad quem
ex ac. tribu · li . x. in · l. i. ꝙ tales tenẽtur fur ſpectat vel ab ep̃o loci ꝙ wndatur inſto
u1 ſi plus debito exigũt ſ terroꝛeꝛ p̃ᷣemi pᷣcio ᷣm varietatẽ tym Merilitatẽ reꝝ.
nẽta digtatis · ut deali. etiã ꝓ alimẽtia ut· f. ad.l· falei.l· pcia reꝝ.· et ſi cariſtie
ſuis famlie ſuexel equon · C. d lucris tps exegeit cogi poteſt quis etiã minus
aduoca.lili·xij. Et tenẽtur eis in duplũ inſto p̃eoendẽ. ut. fad. lrodiã de iac-
reſtituere a quibz exegerũt · ut. C. de ſupp (L. . Ccũ in eadẽ . er omis · Inſup yfel⸗
exacõm bʒ.l · i.· li · x · Porro ſi talia iuſte li poteſt ꝙꝙ poſtẽ̃ expoſuit frumẽtũ wel a⸗
tebeãt exigi opoꝛtet hm Ray · ꝙ ſmt anei⸗ lia rem venalẽ in ſoto ut amplius eande
qua ꝛimpoſita Ab hijs q̃ potueruntut a rem ad domu repoꝛtac no5 poſſit quouſen 1

S gi V
kerde g
Ran, ſtatui poteſt ad reuelandã cariſtiã ꝙ q⸗ ber inſpect es huius ludi. ut aut de ſan
ſt libʒ mereatoꝛ ad alienas ꝑtes mttẽ tene ctiſ. epiſ. mterdicimus collac. ix. et tri⸗
Palt atur ad granu em Eduꝛm ↄymmwenden bus ans areceatur a mimſteio ut ibideʒ
ipnc du Demq; copelli q libʒ poteſt ut ad hoc 8:. peipue th m illo lud o eſt pccm auart
iirmn mutuet becuma · C ut ne leui. emp. ſe. fe. cie Trapme 1c αtatur multa P cca ſ. cz
ſen ex cu · li. x. l vmca. glo.jbidẽ · Poteſt etiaʒ mẽdacia piuria blaſphemne decepeones
nomne min ↄmiũ ſtatui ne quiſquã emat granuʒ et hlia. ¶ Hie pmo qri pᷣt vtrũ acquihta
Aunge. vltra ꝗpriã indigẽtiã cũ familia ſuſtẽta⸗ in ludo reſtõmi ſbiaceãt.Ad h̊ rntdet Ri⸗
ieo da ne ſcʒ alns res carioꝛes reddat vel e⸗ char · in · i · di · xv · ꝙ quidã ludi ſuũt pꝛio
lnune tia mncomoditatẽe hndi tribuat hee o· de hibiti ut toꝛneamẽéta ſiles ludi qui non
thvtri platea · inſti · d pu · iudi. ¶ſut pᷣterea. Ee m nitutur ſoꝛtune ſic tñ ꝙ nõ p eipit᷑ reſti
nnchge mſimta alia ad hec q deã ſut reduci pnt i tui hõi qd lucratur m legẽ hums ludi.
atiten quibʒ mamſfeſte repiũtur exactões miu⸗ ideo qᷓ;uis tles peceet ↄtra ꝓhibicõeʒ ee
iccon ſte ad quaꝝ reſtõem facéda quis obli⸗ cleſe faciẽtes utʒ e de toꝛneamé. tñ reſti
öner⸗ gatur de necitate ſalutis· fcKua ꝓpt důs tuere nõ tenẽtur. Puta alij ludi ꝓhibiti
eneſe m euã gelio meito terrenã ſ am wocauit ſic ꝙ etiã reſtõm pᷣeipitur id qð ludes ta⸗
hn mammonã miquitatis · q; cũ theſauro bo lilud lucrat᷑ · ſeut ſut ludi aleaꝝ· ꝙ eni
tpn non ut frequeter aggregãt ſibi ſeclares tles ludi ſũt ꝓhibiti nõ ſolũ ſm legeſue
nortt mæeauti a ſine timoꝛe dei thſaurũ viecioꝝn. ff. de alea. p to tuʒ:et d eco int dicimus⸗
prlrr Ruod a nobis auertat iheſus xpᷣus· ſ etiã m can ones.pʒ ·xxx v·di. ubi v᷑i. c.
eme ¶dDe reſtõne faciẽda de boms acqui⸗ eßs aue pſr à dyaconus alee wfuic
ſgliud ſitis ꝑ ludũ vel ꝑ meretriciũ aut foꝛmni deſinat à certe damnetur ſbdyaconuſ au
enn cacõeʒ quarũcũʒ pſo na?¶ ver. xnꝰ. tem aut lectoꝛ aut cãtoꝛ ſmnilia facieng
ee nfur. fa· c· exo.xx· Sexto aut deſmat aut commumone priuetur.
pneipalr turpe lucruʒ ſecta⸗ ſilr a laicus.G̊ ibi¶ Poꝛro de reſtitucone
d tes Sane ad reſtõeʒ fa⸗ illiis qð tli ludo lucratur qᷓdruplex int
h A cienda Dꝛo quo ſeédum g doctoꝛes vᷣſatur opimo. Primaẽ ra
eg très gradus turpis lueri diſtingui pnt. et gloſe tles artãt ad reſtõem faciẽdaʒ.
be Drnmuů elt ut m ludis alee· ſcevᷣm ẽ turpi qui ꝑ iudicẽ ↄpellunt᷑· ꝙ ſi ꝑ ſniam iudi⸗
“ uuss uti meretricio leno eimo quibuſdaz cis nõ artatur reſtituè nõ tenẽtur· Racõỹ
Ne A hiſtrionat 2.terciu wero turpiſſmmuz ut eoꝝn é. q; talis reſtõ p eepta ẽ in pena lu⸗
in ſnonet RNuzatu igitur ad pᷣmu no crantiũ · nec iura dicũt q tles ipᷣo ure re⸗—.
gen tandu eſt ꝙ ludus alee eſt omis ludus ſNituere teneatur. hH qð ab eis de ure repe
* qui mmittur foꝛtune. et E ludus tlig ti p̈t · na hõ qnq; poteſt aliqd licite retinẽ
gel eſt ꝓhibitus m leges · Quius racio eſl. anexqᷓ; ꝑ ſniam reddè ↄpellat. qð tñ per

qʒ tles ludi ut freqnter exercẽtur ad ſpo ſnĩaʒ iuſte latã ſatiſfacẽ nece eſt.ſicut e⸗.

„/7 „ „ , . „„ 3 — , . „
n liandũ ꝓximu boms ſuis h illicito mõ. lecko excoicati excoicacõe mioꝛi nõ eſt r
ſan i⸗ argumtũ. ꝓ eo q poĩtur in eõ⸗ rita ipſo iure · H tñ eſt irritãda· hcut ptzʒ
dl nmio elcendi cã pmittũt leges ludè fa⸗ plane in textu extra de cli.excõi.cele.c. ſi
e nmnlie ut . f.. e.l· f. erũtñ ter maliciaz exlebret. Silr interficict hvĩem ↄtra iuſti
ſi⸗ im a mala qᷓ comitatur om ino deteſta⸗ ciã inſte p̃t hereditate puari p ſniaʒ. tñ
. dus eſt vñ quicũq; ludut alea ſiue taxil ante ſentẽnã nõ tonetur dimittẽ eam. Et
4 lis ve qui ſut pticipes aut etiã in ſectoꝛ es Huius opioms ẽ alex · de Hal.m.iiij. p te
⸗ pecxant. ut · ff · e . p totů · C · e · in ſtõe gre ſume . in tractatu reſtõnũ ubi dic ꝙ alea
xla⸗ Feime. ſi ſüt clerici · ut ex de vitan toꝛes mſi fraudẽ imm ſceãt in ludis ſuais
we⸗ icon Sen ei. ij. ubi 8:· ad aleas 1 tax no tenẽtur de ſtricto mie ad reſtõem · q;
P illos non moi ludis interſmt gloſa. pcem interuemt inter ꝑtes qdð vtriq; pi
rublicus aleatoꝛ repellitur a ꝓꝓmocone· placet. et oblig aco ↄdicti. vñ ſᷣm peccm

4 4*
“

teẽtes;

illud et obligacõem ↄ diæli nee ille qui
amiſit de iure poteſt repetere · nec ille qiu

lu crauis é tenetur reſtitue· Et q;ꝛ antiqᷓ

una inbet illud reſtitui ⁊ ↄ cedũt actõem

repetedi mag videeur eſſe eiml is ſatiſfa⸗
ctionpena ꝓ pcco qᷓ; obligaeõ ad reſtõ⸗
nem ſõ eſt en honeſtu illud luerum nec
poneſta occupaco in tlibz · mo ſepe mul⸗
tu dano ſa efficitur reipublice· cu actõne
ludi diſtrahãtur poſſeſſiões ⁊ exhered en
tur ſucceſſoꝛes hine ad cohibitionẽ ma⸗
li ſſeqntis data ẽ lex de aleatoꝛibʒ Se⸗
cũda wero opimo ſecurioꝛ ⁊ vomumoꝛ ẽ. qꝗᷓ
tenet ꝙ eo mõ quo ludus taxillon ⁊ ale
oꝛũ ꝓhibitus ẽ e. eode mõ tenetur ſõ ipſo .
mre ad reſtituẽdũ qð ex eo luctur.· q; nõ

tm̃ P.hibetur tlis ludus ſᷓ etiã acquſitio

lueri eius · Tereia wro opinio ſe obieit
dices P t tlis reſtõ p̃cepta nõ „ ins ca⸗
nõi cũ h tin p ius cimle · qᷓre nõ viði ꝙ ad

Pãae reſtoeʒ ſut ↄſtricti de neceſſitate· niſi

qui de wre legibz m pialibʒ ſut ſubiecki?
S in ſoto ↄtetio ſo· mih fuelt⁊ alibi tlis re⸗
Quarta
opinio ꝗᷓ ꝓbabilioꝛ ſoluit tereia opim
onẽ dieẽs q; talis reſtõ implicite in iure

ſtitucõ ppſuetudinẽ appꝛobata.

rcan onico pᷣcepta q; leges nnꝑiales di

um o miri nõ ↄtrarias nec ꝑ ius canomcũ

aut ꝑ meonabilẽ ↄtrarià 2ſuctudinẽ ab⸗
rogatas mura canõica dereuerut obßuan

vamutiviſx. e. de caplis vel pceptis im⸗
peria libʒꝛc. et · e. qius aut leges · e e vram.

et ſie teneretuir ad reſtõem etiam in foꝛo
2ſcietio ſo⸗ thuins opionis é Kichar.

in. in. di. xV ·

alienare nõ pñt vel qͥ rebʒ ſuis ſupeſſe nõ
vñt toenẽtur mdiſtincte ad reſtõem faci-
enda eiſdẽ vel ſuis curatoꝛibʒ . Cuiaſmo⸗

Los: igitur 4 ↄſcia mili⸗
tamus ꝓ ſecurioꝛi via dieimus. q; alea
toꝛes ea 41 lucrati ſut ab Hijs qͥ bona ſua

di ſunt m Ray- furtoſi- pdigimmoren

xx v· ams . et maxie pupilli. mẽte capti.
ſurdi. cœci. muti· in infirmitate ꝰ tinui. hui ·
religioſi: hiij familias q nõ hnt
caſtreſe . vel q̃ſ vxoꝛes · adumm oꝛes

et ſiles de rebz quaꝝ nõ ſut weri dei. il-⸗

alios ad ludũvel mag ludẽdu trahetes.
fraudo facietes dolũ qualiter cũq; vmmt

talunn

ii vero lueratur ab his 4 4 bona

ſua alienarey pnᷣt nee ad ſoe mucli ſane
tłes nõ obligatur ad faciẽda reſtõeʒ a⸗
mittẽti Et hee eſt opio placetim · ar · xi ·
q:v. c. no ſane· Tuius ratio ẽ q; m ope

illicito ami ſit. vn ex E de vitaa lo · el· m. e. L
cliei officia · dic glo. cy cũ turpitudovſat
ex vtraq; pte meli oꝛ ẽ ↄdico poſſidentiſ.
ff. de ↄ di · ob tur. cau.lſ ob turpy· Cpoꝛ⸗

ro · nee tñ ſnbis ſuled eſt retmẽé. Sicut ſi⸗
moma ee dãs nõ p̃t illud recipe nee reei⸗
piens p̈t Ebi retiné. ut poſteavidebitur.
Verũitñ ſi is qͥ amiſit pauꝑ ẽ·piũ vid et
c eidẽ roſtituat důu mõ pᷣſumatur ꝙ ex⸗

pedat ĩvſus necrios ꝓp os wl domeſtieoſ.

Smait tũc ſbuemẽdũ ẽ cũ eiſdem vxo⸗
ri illuis à filijs à parènbʒ · ꝙ ſi dues eſt
tũc alijs paupibʒ erog ari debʒ · Nã cu lu
dus ille hit queda exſpoliacõ ꝓximi non

pt qs licite aliqͥd ꝑ ipᷣm acquirẽ nec per

ↄns tenere nec alter dignus ẽ recipe ꝗͥ
nil ꝓxmũ ſuuz ſpoliare conabat mſi et
ipſe acquirẽs pauꝑ eſ ⁊ ca elemo me cũ
vero mncelarn i boſt ito retinèét . Dem
qri ſe olet vulgo. vtrũ ludo iſto feeum
am acquirẽs eadẽ denuo ꝑdẽs ten eat
ad reſtõem illins qð lueratus erat· utpo
te q; vnũ ſpoliauit alterũ ditauit· Ad H̊
dom viðꝛ ſaluo indico alioꝝ· ꝙ; ſi tlis lu
eratus ẽ ab eo qͥ rem ſua alie nare potuit
no tonetur ad reſtõʒz eið faciẽdavel vau⸗
peribʒ diſtribueda. exquo eãade pecumã
nůo ludes amſit. Hecꝰ?th ſi al ad reſtõʒ
obligatus fuit · q peeumã alteri dbitaz

cu altero ludedo ꝑdeè nõ debuit ua⸗

tũ vero ad ſevᷣm pnᷣcipale. meretricium
q eſt turpius lu crũ ſeiẽdũ e q; meretri.
ciu eſt duplex. uod dãaemm exercetur
pvaga libid mẽ eũ diuerß ſeckado leʒz nõ
omes arbe ſie meretrix ðᷣi q mul⸗
toꝝ libidimi paret · ut · xxiin · di. e. vidua.
AQuoddã euã exereetur publiee cum ſe
publi ce cũckis expomt · et ſic meretrix 3:
cuius ven alis ẽ turpitudo· VYñ de · xxxij·

q· iiij. c· meretrices eſſe⁊ ad – ae

ced ere ꝓhibʒ dñs · · m duto · Jequit. qʒ
Vnalis ẽ turpitudo Vñ mẽetriciũ ẽ da⸗
mnatu . l ſᷣ diſſmulacode ptraſit ꝛ pmit⸗
it eccia ſoꝛte ßm hoſtieñ. ut maius maluũ
euitetur/ puta viciũ ſo domiticũ · 5p alijs

pie

ir vienjs carms ſumme pſequẽdũ.nam qu carnalivel de furto ſeu ra pina reſtitiiere
mmis emũgit elicit ſangumẽ . Scõᷣm le⸗ poteſt aũctate ꝓa· Ad̊ rndet hał ubi
ni ges etiã mẽetrices viliſſmne ſut. lex eni e⸗ :S. ꝙ ſi adhuc extat res data wel acquiſi
node as indignas reputat legum o bpuaeoe ta penes illã nee nnpetrare p̃t a plato ꝙ ſᷣ
ne ſeu ꝑ legẽ illaqari ut· C. de adult'l:q́ ad⸗ at reſtõ· tũc anᷣc ate ꝓPa reſtituat etiam
ſ ulteriũ · in fi· ligatur tam delicto ꝝ pems ↄtradicete pᷣlato· q; plus ẽ obediẽdũ do
hentl pᷣm Jo:an.de loc.· c · i. ſuꝑ glo· ij.n ee eccia omibz Bivero ſupta eſt tunc in ams
ſwt pumt eas neↄmittatur peioꝛa. ut pʒ.iiij. eſt actõ creditoꝛis quã excludit mmopia
ß, di. e· demq; ¶ Hic g qri poteſt.· vtr ali⸗ xbitoꝛis. A ſi uerſa m vtilitate mo⸗
tu⸗ quid acquires ꝑ mtriciũ vel foꝛmcacoʒ naſter ijvel hʒ aliqͥd ↄpatũ ex re ſibi da⸗
. teneat ad reſtoz pffi en ti luero dia tarſtic no pt nec audet imetra ſante
Shibʒ hbi oblacoʒ offerni diees ĩ deut. nõ reſtõ ꝑ pᷣlatũ · gerat bona ſide negociuʒ
n offeres mereedẽ ꝓſtibuli mdomu deitui· mon aſteri cui debetur reſtituẽdo·non tn
ſ. Ad ̊ rñdet Alex.de hal. in deo tractata ↄtmadicẽte Plato iy fa ciat ꝗꝓptoer bo nů obe
o reſtõnũ · qꝗᷣ foꝛmeã do acqͥrit ure poſſi⸗ dibtie · mſi lit illa res ↄpata de pecuma ec⸗
vt qð acqrit leʒ em turpiter agit co ta eleſe wel pſone pnileglate m ho eq tune
WM cipit nõ miuſte agit nee cõtna logẽ C nt ſicut miles pupillus im quo caſu etiã
, ſane mtelligitur dů alter datuũ miſte ali⸗ vtrad icete pᷣlato pᷣt eam reſtitué. Et nota
“ enare potuit eo ꝙ eſſet werus dns cums gnaliter.ꝙ oĩa recepta ab hiſtriõe me⸗
. wlũtas a nullo ꝑedebat. Vñ liez metrix tricæ vel ſoꝛmea tricæ in quibʒ obligatur
peccat ſic ac qrendo· nõ tñ tonetur reſtitu ad reſtõem nõ debet illis dare a quibz re⸗
. ere.qꝛ; nõ ↄmittit fraude acquirẽdo ̃ reci ceperũt.h̊ ſi ſut bona ſpualia debent dare
pit pᷣeiũ ſui coꝛꝑpis locati ad ꝓetradam ecclie vel ſucceſſoꝛibʒ à ſupioꝛibʒ put me
4 voꝛmeationẽ. Nec etiã omis oblacõ de eo lius videbit expedire advtilẽ illoꝝ expẽ
V Fæaã eſt abhomĩablis dño ̊ tm publica qᷓ ſionẽ⸗ſwro ſut bona ſecularia tũc reſti⸗
fit cũ ſcandaloſRcut li mètrices traherẽt tui debent wero poſſeſſoꝛivel admmſtra⸗
currũ ad fabricã eccievel darẽt ſerieuz ꝓ toꝛi ad arbitriuũ bom ꝓbi viri ꝓut melurſ
oꝛnamẽtis à vitrũ in ccclia aut oblaco es expedi pnᷣt in bitũ vſu et vtilẽ ĩimis wi
ad altare tẽpe miſſe. Pec nec ſacerdos poſſeſſoꝛis · Racõ hoꝝ ẽ. qꝛ; nõ pᷣſuitur q;
nee ecclia recipe debʒ· ne videãtur oarus dãs tlia bõpſonis turpibʒ iterũ reccpta
3 opus apꝛobare. Hz licituũ eſt eis dare pz debeat expendẽ ̃m noꝛma inſticie mli li⸗
uatas elemoſmas paupibʒwel etiã offer gnis eui dẽtibʒ im eo pateat mutaco auᷣ⸗
re cãdelas in eccliaa hmõi dumõ nõ re⸗ ſacomg⁊ pᷣue wluntatis coo qripᷣt
6 cipiatur oblacõ a ſacerdote · Addit mo vtrũ pſona ecciaſtica dilapidãs pr̃imo
n nal:m ſuma:· qꝙ ſi momalis ẽ q accipit ae mu cru ciſxi paupibʒ debitum toneat ad
n, quirit ̊ monaſteio.honeſtius tam eſt ꝙ reſtõnem. Ad ſ̊ rndet monal.m ſũma in
ut monaſtenũ nõ retineat h̊ in pios vſuſ ex tractatu reſtõnuʒ · ꝙ ecclian pᷣlati et alij
ſ̃ pedat. ꝙ ſi de rebʒ eeclie datũ eſt tuc eecie clici reſtituere tenẽtur eccliaſtica bonaa
, faciẽda eſt reſtõ. Siwro a reglari pſona paupibʒ debita qᷓ ſumũt in vſus illicito ſ
. tũc illius monaſteſo fieri debʒ reſto lʒ en⸗ ea dado metricibz hiſtri ombʒ à alis tur
. am haabuit admiſtrationẽ m monaſte“⸗o pibʒ pꝑſoms aut etiã ↄ ſang neis⁊ amiciſ
Qð n datũ eſt a ſeculari qᷣ nõ eſt ſui mriſ nõ ad nature ſuſteraco eʒ wel alia rãm lic⸗
nec Habuit alienãdi ptatẽ.tũce illi fiet re tãßh ut eos faciant dinites 1 honoꝛatos.

ſtituco cui de iure Zetit · ut ſi recipiat a⸗

dulter a diug ata tenetur viro facẽ reſti:

mitionẽ duplicẽ. ſtã. d rocptis q;ᷓ enã de
dehoneſtacoe vxoꝛis .· ¶ Hie qri pt· vtrũ
perſona reglaris mmſte recepta ꝓ ope

alibz

Attendat ̊ qu de humnli ge nati ſuos
copulãt no bilibʒ diunitibz cu loms ſpu⸗
RNõ ſi qritur· vtrum æ& ſufficit q;
Hãc reſtõem faciãt de boms eeclie utpo⸗
te de fructibʒ quos iam pecperuntvel ad

hue ꝑ eepturi ſũt · Ad hoc rnᷣdet hoſtiin

a · de p nĩa· ꝙᷓ exquo quicqd ſupeſt eoꝛuʒ

vſibz de ꝓuetibʒ eccianꝝ paupibʒ debeat

idoo nõ ſufficit facè de tlibʒ eeciaꝝ fructi

bus reſtõem. cũ Habeat bona primonjia⸗
lia à aliade acquiſta qᷓ; de eccia mſi qᷓte⸗
nus ſibi ſ'traxerit de neceſſarijs alias
reſtõem facẽ debet de bonis ppmomalibʒ
aut aliũde qᷓ; p eecliam acquiſitis. Silr
omes pᷣdicte pſone tenẽtur reſtituẽ que
ſic reeeperũt de boms ſpũalibʒ · mſi in ne⸗
ceſſitate ca ele mo ſme ſme dolofraude.
C X5 qritur. an meretrix vel etia ma⸗
thematicus wel ↄſiles dolo fraude vel ſua⸗
ſiombʒ aliquẽ mducætes ut peccet i pecu

mã tribuat qᷓ alius nõ fuiſß facturus te⸗
neàtur ad reſtõem · Ad ̊̊ rndet Innoc.

ꝙ dãti nõ ↄpetit repetico.cũ vtrobiq; vᷣſe

tur turpitudo.et m ̊ caſu potioꝛ ẽ ↄdieco

roſſidẽtis · In ſoꝛo tñ ↄſcĩe eſt illis pemtẽ
tia mronẽda de frauduleta ſollicitacoe⸗

4

¶Nuãatuũ demq; ad terciũ pneipale · ſez
ſmomãa q cauſat turpiſſmu luerũ ſeien⸗

du . ꝙ hece ẽ ſera peſſma q co tidie deuoꝛat
ecclie ſilioſ. hee vulpecula doloſa q demo⸗
liturv meas hec angnis wenen oſa latẽs
min herba . i. vbert ate beneſicioꝛuʒ. O labes
execrada · qᷓ ꝓchpudoꝛ illuſtrioꝛ poꝛtio
gregis xp̃i le dinoſcit᷑ eſſe mfecta ut nõ
ſ. q cuadat uſq; advnũ cũ tn hmõdi ſi
momaci ꝗꝓpter ſiliti dmẽ actus mſideleſ
et heretici dicitur.⸗ Cains raco eſt m tho ·
m. iiij· q; ſic o patur ac ſi eſtimarent dona
ſpus ſancti pecuma poſſideri: q ſeʒ eſtia⸗
tio eſt heretica · VYñ greg · in regiſtro. et
H abetur · i. qi.e·cũ omis auaricia ſit ĩdo⸗
loꝝ ſᷣuitus quiſquis hac⁊ maxie in dan⸗
dis ecciaſtieis honoꝛi bz vigilater nõ pᷣ⸗
cauet infid elitatis pdicom ſbᷣieit etiaʒ ſi

dic. Tolerabili oꝛ eſt enĩ maced onũeo⸗

rũ qui ↄtra ipᷣm ſut ſpus ſancti impug⸗

ton impia hereß · illi enim ereatura uũ
dei pr̃is ſilij ſym ſem delirãdo fatẽtur · iſti
ſuu eundẽ ſpm effieiut ßuu · Omis ennn
