q· quis paſcit gregẽ er de lacke gregis

nõ madueat· Ad hoe rñder tho · ßa e · . e

Ao ß dicãtibʒ quideʒ tẽꝑalia debetur ad
ſuſtẽtacõ eʒ pᷣdicatiũ.nõ aut ad emeduʒz
dicacõis /vbu · Vñ ſuper illuc. i. thi . v.
Qui bñ p̃ſut pᷣſbñ · dieit glõ · Neceſſita⸗
tis eſt accipevn vuutur.caritatis eſt p̃be
re. nõ th wenale ẽ euãgeli vt ꝓ hijs pdi
cetur ſi en lc venduũt magna rẽ vili pre
cio vendũt. Con coꝛ · cano . . q. in · vbi di⸗
ecitur · e. nõ ſolũ venditoꝛes ſut co lũbaruz
et domũ dei faciũt domũ negociacois qui
ſacros oꝛdm es largiẽdo pᷣeiũ pecunie vel

laudis vel enã honoꝛis in quirũt · wrã hij

q; qm gduvel guã m eccha ſpualẽ quaʒ
dno largiẽte peeperũt nõ ſimp liei intẽtio⸗
ne. h eumſlibz humane cã retributoms

exercẽt ↄtra illud petri apoſtolh qui loqui

tur qᷓ; mones que miſtrat tãq; ex
vtute qua adnumlſtrat dous vt im omi⸗
bus lonoꝛificetur deus · (Quicunq; ergo
tales ſũt ſi nolũtvemẽte dno de eecſia au
ferri auferat iſta de adtbʒ ſuis ne faoãat
domu dei domum negociatoms. hoc ibi.
er eo queri poteſt vtrũ pena himom⸗
aci ſit ↄuemẽs culpe vt · · eo puet᷑ qað pꝓ
ſimoma acqſiuit · pti cũ illa pena non cõ
pent ghaliter omibʒ · eu qda ſpualia mu
noris mte ruẽtu acquirũtur ſimomace ·
tñ ſic adpta nõ pnt amitti ſic omès cara
Neres qm p aliquã ſecraco eʒ inpmu⸗
tur. nec etia iuſtũ videtur ꝙ aliquis de eco

. pumri debeat qð fit jpᷣo neſcienten volen

te. q; pe na debetur peccato að debʒ eſſe vo⸗
lunt ariũ. h tigit ꝙ aliquus hmoĩace co
ſeqmtur ali qð ſpuale ꝓcuratibʒ alijs eo
neſciẽte et nolẽte · Ad hoe rñdet tho vbi ·
5ͤ nullus pt licite retinẽ qð ↄtra volũ⸗
tatẽ dni acquiſhuit puta h quis diſpnſa
toꝛ de rebz dni ſui d aét alicui 1tra woluͦta⸗
tẽ oꝛdmacoeʒ dni ſui.tuc ille qui accipe
ret licite retinẽ nõ poſß. dus aũt cuus ec
ckiarũ pᷣlati ſut diſpẽſa toꝛes mimſtri ſic
oꝛdmamt vt ſpũalia gus darẽtur · iuxta
illud mathei.x· IStis accepiſtis gtis date
Et ideo qam muneris interuentu ſpualia
quecũq; aſſequũtur nõ ea licite retinẽ po

ſut. Inſupꝑ auũt ſimomaci ſpualia tã vende

tes q́; emẽtes aut etiã mediatoꝛes alijs

pems m delicli qualitatem pumutur . ſ.

—K—— —— —————U

ge
lra

M.
ſita⸗
pre
1dr

B
r
a

2
5

— —
—

—.
—

camctèz p ↄſecracoeʒ recipiut ꝓpt eſffica

mnyfamia depoſitiõe ſi ſut eliei et exeoi ca ti⸗
one laiciihc expᷣſſum éi. ꝗ·i. e h qmis epi

ſcopus. ex ↄecilio caleedon. vñ licʒ Hmõi

cia ſaëmẽti quã etiã annttere nõ pnt· nõ

tiñ recipiut gtiã nee oꝛdmis execucoʒ eo

p q̃i furtiue eeperũt caractẽʒ ↄtra pnhᷣci⸗
palis dñi wlütatẽ. et ideo ipo iure ſuſpe
h ſut quo ad ſe· ut· ſ.de execueoe oꝛdimis

ſui ſe non intromittat et etiã quo ad ali
os· ut· ſ. nullus ei coicet in oꝛdinis execu

coe hue pccm eius ſit publicũ ſiue occul

tũ · et ideoo nullus oꝛdin em recipe debet ab
epᷣo quẽ ſeit ſim õiace ꝓmo tũ.ꝙ; ſi ꝑ eũ
dmet᷑ nõ recipit oꝛd mis execucoʒ· qd

h nõaſtat ei de eoꝙ ſit kinõiace ꝓmotꝰ

tũc non debz credẽ peccẽm alteius ⁊ ita cũ

bona cõſeiã debz ab oo oꝛdmẽ recipe:ali

as nequaq. nee otã repetere ſt peeuniꝰ
quãa turpit dedit licʒ alius in iuſte detteat
Si vero ſit ſimõjacus ex eo ꝙ;ↄtulit oꝛdi
nez ſimõiace vel q; dedit vel accepit bnſi⸗

cũ hmõ ae wl ena ſ fuit mediatoꝛ ſimo
meo⸗ tuc ſe pu blicũ eſt i5o uire ſuſpenſus

quo ad ſe quo ad alios. R aut ẽ occul⸗
tum · ſuſpẽſus ẽ po inre ti quo ad ſe nõ
quo ad alios. Et ideo ſi ep̃ᷣs ſit ſmõiacus

aliquo alio mõ qᷓ; p ꝓmocoeʒ ſua ſimoi⸗
aece facła pᷣt quis oꝛdinẽ ab eo accipe ſi

ſñit o ccultũ q; nõ eſt ſuſpẽſus quo ad ali⸗

os · Q aut dicebatur de ignoꝛãte et no⸗

lote qi meito pmr talit nõ debuit. Ad HH
rnt ꝙ ad hoc ꝙ aliquis eo puetur qd ae
cepit nõ ſolũ ẽ gena peecati h euã qñnq; ẽ
effectus acqſtiõis mminſte· puta cũ quis
emt rẽ aliquã ab eo qui vẽdẽ nõ p̃t. licʒ
eni neſciẽs hoe faciattñ ad reſtituconeʒ
obſigatur plus ti pitur ſeiẽs · Sic etia

7

. „„ 6 — . „—
alios alicuuis ꝓmoco ꝓcurat᷑ ſimoiace

caret quide oꝛdinis execucoen tenet reſi

tis retiã de hijs que peipi porterũt a di
ec clie vlterius etiam pumtur quia nota

poſfeſſoꝛe n fuerit expæſi ĩ vlitats

tur infam
ſatun

uarto queri poteſi vtrum pe

— L —,„ .
cuma wl alia res data ſimon jace illi ec⸗

chie reſtitui debeat in cuius iniuriaʒ data

fuit · Ad hoc rndet hen. boi ck e de ſmõia
aut res à pecuma ſuit tãtũ pmmſſa à ſuit
data tradita t recepta· ſi ꝑmo mõ.tũc ſi
bi ſuit ſola ꝓmiſſio nuda nõ ↄuctiõalis
id ẽ abſq; eo ꝙαποοnteruemſtalis

cudu hoſti. Et glõ dicit ibide· ꝙ conatus

ſue wolutas ſine effecu nõ nocʒ. Si wro
fuit ibide ꝓ miſſio ↄ utioali s tůem talibzʒ
ſo la pactio nocʒ · vt pʒ ex de pact. c.fi.
vbi etiã dicit glõ. ꝙ omis pactio in ſpu⸗
alibʒ eſt illicita. ⁊ m leges turpe pactũ
nõ ton;. f. de ob. Et J. dicit glõ. ꝙ pa

—

ctũ turpe d qd ſit et ã de re ſacra ſiue ſpũ
ali ut pz im h.·c. Et i omibz q in ſui natura
bona ⁊licita ſut:ſ ꝑ pactũ ſũt illicita vn
de hoc caſu dicedu eſt ꝙꝙ ſit eiuſd eʒ iuris
cũ cau ſequẽti· Si eo ſedᷣo mõ id ẽ ſi pecu
ma fuſt data traditaatcepta tũc ſi ptex
tu atique p̃ueꝰ ſuetudmis fuit tradita?
re cepta pꝑen es illa ecciaʒ manè debz i cu

ius miuriã ẽ recepta· Et iſto mõ ſolwupt
Tmtelligi ↄtrariũ in·c·wemẽsex de imo

ma ſm boſt. tio· an ibi de. q in illo caſu
nõ fuit ſinplieiter datũ hm ãtiquã coſue
tu dme· etia facta fuit in ter eos ↄuẽtio

Qõ ſi talis pecuma tradita fuit et recep⸗

ta ex ↄ uẽnone tũ c refert m hoſt.i H̊ pa⸗
ſu qꝛvel donãs errauit m iure ꝛ tũc ſbue

mtur ei a reſtituitur ei ut deo·c. wmẽs.

Vel ſciẽter hoc fecit · Et tũe ſi vult intra
re religiõez de bem gita te reddit᷑ ei vel

mõ ſteio ad quod traſit ne eide oneroſus

gnaẽ bnſi eũ qð ẽ coſecutꝰ cũ fructibʒ ex

tatibʒ. nõ tñ tenet᷑ frucłꝰrſtituẽ ſũptos

q bo na fid poſſedit · Qð ſi imicus eiꝰ
pecuma fraudulẽt dedit ut eiꝰ ꝓmotiõe,z
ipediret vl ſi ipe expᷣſſeꝰtmadixit ⁊ nu

poſteas ſenſt tũc nõ tenetur ad t᷑nuùctia

co ez . Qð ſi ſciẽt ſimõ ãaotraxit vltra pena

pdicta tenetur de omibʒ fructibʒ peep⸗

exiſtat.et ita mtelligit᷑ opio inno.⁊ alio
rũ. de etia videt᷑ qð ſi adoo pauꝑ ẽ ꝙ nõ
hęeatvñ vmat · vt pʒ in eo qð legit ino⸗
tatur ex de clic · zug· c. ꝙ a te · . ed ſi do⸗
nas nõ errauit nec in mre nee ĩ facto nee
otia vult mtra re religiõeʒz hHabʒ vite ſue

ſufficietiã· tũc ſi pecuma data eſt vni vel

plunbʒ tanq; puatis pſoms · cũ in H̊ caũ

ccéia enlpa càreat in euius miuriã data eſt

ipᷣa eccia pecuniã hãc ipᷣo iure hr̃e debebie
utz. in deo. c. de hoc aut · werutñ ſi caplm in

deliquit tuc nec dans nec recipiès ip̃am
habebit h eofiſcabitur. ar· ex de dona· mter

vi. et vx. c · et ſi n cce · Nec obſtat ꝙ illi qua
receperũt defuncti ſut q; turpia lucra ſunt
etiã ab heredibʒ extoꝛquẽda ff. de calũ.l:in
heredẽ coſi ſcabitur auũt a ſiſeo ſum et nõꝰ

mſerioꝛ is pncipis in ̊ caſu et ſic erit pecu⸗

ℳW

ma paupibʒ erogã da ut ex devſuris· c · eũ

tu · cu ſuis cocoꝛdatijs:hm hoſti · er o· an. in

deõ· c. de H aut. ¶ Qiãto queri p̃t an et qʒ

et q& aleat diſpen ſare c ſmomaco. Ad
Hrndet lo· de calðex de renuciacone. m. c·

poſt tranſlaconẽ. diees · Qð ſi ſnnõiace qͥs

oꝛdin ẽ adeptus eſt ipᷣo oꝛ dmmato ſciete vel
ↄſenticẽts tacite vel expᷣſſe vel poſtea mituʒ
Hñnte vel ipo eodẽ pecumã date tũc in hiſ
caſibʒ execucoem pdit nõ ſolũ oꝛdmis hice
ſuſcepti· ex de mõia. c.tantaſed etiã oĩm
alion ſevᷣm ulrieũ et Inn o· et addit Inno.

ꝙ enã in tpalibʒ et ꝑ ↄns pdit adminiſtra

tionẽ tpalm ar lxxxi. di. c. eos etiã qui ut
ſoꝛmeari eis licæat ᷣmu officiu derelique⸗

runt a deo recedẽtes diabo loroperibʒ eius

ſeruit ſicut ſe inſtiſſmne ab offico alienos
faciut · ita bnſico n alienos ecciarũ pua⸗

tos eſſe adud icamus ̊ ibi. vnde alms qᷓ;

ptus oignoꝛte nec poſtea matu hte
tuc ex diſpenſacone ep̃i pᷣt in oꝛdmibʒ re⸗

Pa ſup hijs diſpenſare nõ p̃t· vide tñ cla⸗

rius de B. s. Si vero ſnmomace oꝛdme ade⸗

mané·i · q · i. pntiũ · In al ijſ aut oꝛdm ibʒ nõ

ſmonmiace ſuſceptis ſme diſpenſa cone re⸗
manè pᷣt: nouos tn no recipiet ñ cũ eo diſo

penſeturĩ oꝛdme quẽ ſimõiace acquiſiuit ·

diſpenſare vero p̃t m ̊ caſu ſcʒ ut nouos

reeipiat ſolus ſpᷣ̃a h mamifeſtũ.ſi aut oc⸗

cultũ tũe epᷣs. h· h dig mtatemvel ecciam

cum tã adeptus e ſimoiaee eo ſciete wel eo⸗

ſenttente taate wlexßlſe lpoſtoa meuz
PHñte aut etiã pecumã dãte · tuc ſi libere re⸗
nüciat ep̃s diſpenſare poterit ut in alia ec⸗
cleſa bnfieiũ obtineat· et in ſuſceeptis oꝛdi
mbz mimſtret · et ut in eadẽ eccia bnficiuʒ
obtineat ˖ nõ tn illa digtateʒ quã ſimõiaceæ

obtinnit · et ꝙ ĩ mioꝛibz oꝛdmibz mmſtret.

nõ tn ꝙ ad ſupioꝛes oꝛdmes aſcendat. ee

— „

ße plus pumtur remanẽs in eecia m qua
ſnmomãâↄnnſit q; li ad aliã ſe traſferataue

factũẽ ipᷣo ignoꝛate et tuc nõ noe; ei ſi fa⸗
cu ẽ mſdioſe ab mmmnicis. ꝙ ſi ab amicis

factũ ẽ tũc ſi nõ renũciat ſpote ſ expectat
ſnmi am. in tota illa nacone ecciam vel digmi
tatẽ hr̃e nõ pᷣt: nec h̊ caſu eps ea vice diſ⸗
pe nſare p̃t. ut extra de elee.c· ſi alicuius · in
pn. qð mtelligit Hugo· nᷣ eecie necitas vel

utilitas id expoſcat· ut: expᷣſſuʒ. i · q · vn. ¶.
mſi rigoꝛ in alia vero nacone poterit eps
diſpenſare.ar. a ↄtrario dci· c. h alicuius-

ibi. eavice ſiwro ſponte renũciat.dic glo.
in deo e · poſt traſlacoem · ꝙ epus illa vice
di ſpenſare poterit ex necitate vel vtilitate
ecẽi e ·i ·q · vij. c. et ſi jta. Si deniq; ſnnpl ex
bnᷣficiũ acquihuit ſnmo mace h ignoꝛãter.
tũc poſt libera reißg nacoem ea vice pᷣt os
dſpenſare · Idẽ hi ſciẽter et nccitas velvtili

tas eccie requirit multo mius ſi ſniam ex⸗

ſpectauit h̊ ꝓ;ter nccitatẽ velvtilitaten⸗ t
gnalr de di ſpenſacoe ep̃i intellige ſi cũ ipo

nõò ſuit ↄmiſſa ſmõia· de ſmõia auũtↄmiſſa
ciren exeqas bndeõnes nubeuũ · ſalis· pa⸗
ms in ↄſecracoe occiarũ: vaſoꝝ· veſtimẽ⸗

toꝝ vendieoe criſmatis et ſilium. m hen.

boye · in deo · e · poſt traſlacoem epᷣs ut ere⸗

dit diſpenſare p̈t poſt 37 pniam cc

boſt.gof.et ſpecuilato:. Dem q; de ſmmõia x
ingreſſum religioms ſolus ̃a diſpenat
ſi ig rediẽs ſciẽter ↄtraxitvel poſt mtũ ha
bit. Si ig noꝛater ꝑ immicuʒ mchil nocet
h p amncu eo ignoꝛate vel ↄtradicẽte tune

credit hen boyciq eßs diſpenſare ̈t. in li
Nco.c.poſt trãſlaco nem et allegat multa

nua · Ad laudem dei ·

unpotẽtiamv el accipiẽ di fraudulẽua·
falſam qᷣſtina coem et d anabile abuſi⸗
R. onem. (Fermoxx.

pal elemoſnns vel doms abu⸗

euius euid ent ſciẽdũ ꝙ pnᷣcpalr tria ſut
poim gna q obligatur ad elemſmarũ reſti-/
eucoemOrmmi ſut q; recipiũt elemoſmas
ab hijs qui eas dare nõ pnt de quo talis
regula dari p̃t · Ome acqmſitum a dante
legitiam añatateʒ dandi nõ hnte reſtitui

trr rrn ee

ereſtõne elemoſmarũ ꝓpter dandi

On ſur· fa.exo · xx · Septo puͤci

tẽtes tenẽtur ad reſtonẽ ¶

ungn
fma
gaſſe⸗
damag
exwete
wldn
veedih
nung
taol
v.
teßs
uing.
6 lo.
lavic
gitate
npler
ginr.
vytl
mer⸗
fe
ſe
,

0ℳR
tune
n
len

c
n⸗

ſtituconẽ faciẽda q recip

tebʒ · Racõ Huius eſt q; hm ſco. in. jiij · di.

xv. nõ ẽ iuſtieia ſivvnat ꝗͥs ꝗᷓ ꝓhibente
iure nõ Hhʒ aũctatem donãdin ꝓbabilr

ſumat ꝙ illis placeat q ſup H̊ Bnñt ptãtez
donadi· et ideo dare nõ pᷣ̃t furioſus wel qᷓ⸗
litercũq; alienatus a mẽte ſic nee peccare

pᷣt. xv. q.i.c·merito· ex de homici · ſi furio⸗
ſus. Silr nõ valʒ qð donat ſeruus aut fili⸗
uſpannlias q nõ hʒ peculiũ caſtréſe vl qᷓi.
f·ad macedoñ.l.filius· · de peculil. fili⸗

us. nec etiã valʒ qdð donat uxoꝛ qᷓ nõ habʒ

res pafernales · F. de don a mter vi. et ux.

l. qitus· nee qð donat mõchus wyl clau.

ſtralis · xnj. q·i· e. nõ dicatis. et · e · nolo. ex

de ſta · mo. cũ ad monaſterium nec qð do⸗
nat bonoꝝ ecciaſticoꝝn admimſtrato: mſi
ecciaſtica bona moderate donet honeſtis
pſoms ex inſta cã · qua pauperũ bona ſut·

*

tuir elemoſmas licite pñt ab illis reeipe.
p̃ſertim ſi alias nõvaleant in illo loco ſu⸗
ſtentaepem hr̃e qðᷣ th hm richar.werũ eſt
ſi de coꝛreclõe ſpes ꝓbablis habeatur. et

etia hp ter eoꝝ expenſas nõ ſtmihatur
vſurario reſtituedi facultas in toto velin

mag na parte. ↄ coꝛ· ray. archᷣet ſoſt.· H.

xvj·q· i· c· fi aliter mptoꝛ ẽ nec qdᷣ donat

qͥ mioꝛes ſut · xv.anms· Cſi maioꝛ fac:ra.

habuerit · l. ſi et multom mus ſi donat pu
pillus qm mchil alienae p̃t ſme aũctate

tutoꝛis · fj. de acqu· re.do·l. pupillus. nec

nus⸗Qmia S ſup dea et ↄſilia a talibʒ a

bita reſtitui debet nin ꝓbabih p̃ſumat᷑
illis talis donaco placeat q ſup ̊ ptateʒ

a cceperut quoꝝ deelara co emv ide latius
ſupꝑius· vn gnalr etiã omes tenẽtur ad re

7

ſt abhys ſut

obligati in iuſtis v debitis ſi p hoc effi⸗
eiũtur impotẽtes ad ſoluẽdũ. exẽpli gra

Hi qs accipiat elem oſmas ab vſurario 4

ꝓter h̊ eſfi etur nõ ſoluẽdo tũc ad reſti

tucoem oblig atur.qð ſane intelligendũ
ſi ꝗpter ſ̊ certa miuſta ſo luẽ nõ pᷣt. ſecꝰ
auũt h ꝓpter ̊ nõ eſſiciatur mpotẽs ad ſa
tiſpaciẽdu de certis miuſlis· cocoꝛ.vlt᷑.x⸗

rũtñ h; vſurarij nõ eſſent ſoluẽdo tñ excu⸗
— „ „ „ . —
ſantur p dicã tes ⁊ religioſ qui vadut ut

ad pnñiam et reſtõem illos ꝓ poſſe in du⸗
cant ſi de vſuris cũ eis ↄmeduũt maxim e ſ
apud alios ↄmodevemire nõ pñt ſiue il⸗
los mducant in p̃dicacone gnali ſiue in

pſuaſione ſpeciali · utz. ex de ſen · ex . e· cũ
wlutate · ubi ſbditur pᷣdicatoꝛeſ q; peneſ
excoicatos vel alios alienarũ rerũ detẽto⸗

res m p̃ᷣ dicacõmbʒ ⁊ ↄfeſſiombʒ q̃ gerũe

cam eoꝝ ad quos res ip̃e ſpectare no ſcũ⸗

P ad uiſtà donaco em tria requirunt

multo magis ſacerdotes oblacones a

m amfſfeſtis vſurarijs recipiẽtes obligat

ad reſtõem. nã licʒ ex q̊ vſurarij nõ herẽt
impotetes ad ſo luẽduʒ tñ recipiẽtes ad

manẽt ſuſpenſi ut e devſuris. c· q; in oĩ⸗
bus caueãt igitur ne celebrẽt mterim a⸗
lias fierent irregłares m hoſti.tñn ſcvᷣm
archið · decretu illud nõ ẽ late ſnie hß lere⸗
de. prima th opmio ſecurioꝛ eſt 3 ſ
ꝗqritur qͥ ſmt vſurarij mamſeſti. dõᷣm hm
hoſt · ꝙ duplr ↄ gnoſei pñt. ꝓmo p noto⸗
riũ inris qñ ſcʒ p ep̃m ẽ eccia pub ſicati ſut

ſecus aut ſi ab epo tolerãtur. Scdᷣo ꝑ no
toꝛin facti i· ꝑ euidẽtia manifeſta ſeʒ cum

tenẽt patentẽ menſam ad percumã mutu⸗
andaʒ cuilibʒ ſvſuris ſic meretrix in p⸗
ſtibulo cuilibʒ ſtat parata. ita hetur in. l.
iwro ſut m amſeſtip infama nõ ti no⸗
toꝛij m gratianu hac penã nõ patiitur.
Iecðdi pncipalr ſut qͥ recipit elemo ſmaſ
raudulẽéter ; Dro quo ſciédum ſᷣm ſco. in

rimuzʒ ẽ ꝙ ſit libtas ex pte don atis ꝓpt

cuius deſectũ non pnt p̃dci alienare bona

z ſua. et etiã ex pte recipiẽtis ꝓpter cums
deſectũ fratri mmoꝛi pecuma dari non p̃t.

nee alicui religioſo ſbdito cui nõ ẽ credi
ta ĩmimſtracõ dari p̃t aliqᷓd ſme ſcitu er

licetia ſui ſupioꝛis.qꝛ nõ ẽ capax alicuuig

Prietatis · Scm ẽ ꝙ ſit wolutas recipiẽè⸗

di ex pte ipius cui fit dona cõo· q; ̊ obla⸗
tum recipiatur dnum nõ traſfertur · er E

caueãt qͥ que cũq; oblata refugiũt in ma⸗

mfeſto ſ̊ poſtm odũ elam auferũt m occul
to qꝛ furtii 2mttũt · Tereiũ ẽ ꝙ ſit traſla cõ
liberalis ex pte donãtis · Non ẽ auũt in do⸗
nacoe iuſticia ſi dnans nõ mere liberali-
donat. et id eo gnaliter quicũq; coaclus

. eircumuẽetus vel deceptus donat nõ mere

reſtõem oblig antur et donec ſatiſfecerin t
ad arbitriũ ſui epi ab officij ſui execuco e

4 .

.

ſeſle
bonos et non ſut qy
W,

a anag

tate vel coactone ;

liberaliter donat: q; aliqualis eoactio et

ig noꝛãtia excludut ſnmplr wolũrariũ· no
Evalzʒ illa donaco ꝗᷓ ꝓcedit ex qcũ q; neci⸗
Ps m ſco · deceptus
ab eo cui don at quatũ ad illã racoem ꝓt

qua tonat nõ ſnnplir donat: vñ hm Inno⸗

et hoſt· ypocrita 4 ſub noie bom ac deuo tt
viri multa queſimt obli gatur ad reſtitu
tioné; qꝛ p fraudẽ adeptus eſt illa bona.

jdeo taliter acquiſita dʒz alijs viris duuo⸗

uis vel pauꝑibʒ erogare. de talibz eni diẽ

vns marc· xn· de ſcri bis q deuoꝛãt domos
vid uarũ o btẽtu ꝓlixe o?oms hoj acepi⸗
ent ꝓlixius indicium: Et math.xxin · ve
bis ſeribe iphariſei ypocrite ꝗᷓ come⸗
ditis domos viduarũ: ozones lõg as faci

otes ꝓpter hoc em amplius accipi etis iu⸗
diciũhlr ſi datur aliqͥd nõ egeno eo ꝙ p

ſuãâ ſlaconem egenus putabatur ̊ alis

. 2„ 4. .
egenis diſt ribus tenetunnan iße mternn

egenus eſſiciatur· de talibz em ibidẽ dicit

ſeo. videãt trufatoꝛ es illi qͥ dites exn⸗
tes ta nq; egem recipmnt elemoſmas ne

minſte omia hmõi recipiãt q;nõ e ibi in

dante wlutariuz ꝓpter dicoms 4=

tiam quã reſpieit in donãto¶ Ad maioꝛꝙ

9

aut euidentã pmo queri p̃tv trũ illi quiꝛ
ſe hant bonos ano ſut queſtus gra hicut
ypocrita tenẽtur ad reſtõnẽ · Ad ſ̊ rndet
Xlex: & hal dicẽs in. iin· trackatu reſti⸗
tuconũ: ꝙ ſiccuius m co é. qꝛ ille dat a⸗

liqiud ypo enite quẽ eſt mat bonuaxreligi

oſu nõ dat ꝑ ſe loqndoy po crite.ſ̊ mnterpᷣ⸗
tatiue d at viro religio ſo: vn nõ traſfert
dhium rei date ad ypocritã · et ſie ypo cri⸗
ta non eſt uſtus poſſidẽs rei date h̊ vſur⸗

patiue et muito dno. ac p ↄns eſt aliene

rei ↄtrecta to: ꝓpter qð tenetur ad reſtitui
tione. ò ſi obicitur 'gitur a ſili eui 2 fer⸗

nir ab eßo p̈beda eo ꝙ ereditur æe bon?

eęæt nõo ſit tenetur etiã ad reſtõnẽ illuis · Ad
H rndet jibide Al ex. de DHalꝙ nõ ẽ ſile qelz
ſerẽs alteri p beda credit illũ eſſe caſtuʒ
et bonũ tn ille cui 2 fertur pᷣbenda nullam
fraudẽ ↄmittit ꝓpter quã illi eõ fertur q;
tali intencoe no hlat ſe caſtũ ut bedã aſ
ſequatur. Ideo lʒ ingrediẽs ſit malus ut
pote ſoimcatoꝛ jmpius licitus tn ẽ eus

—— .

in grefſus in pbendàâ hinc etiâ no tenetun
ad reſtõ em. Si tñ ꝑ ypoeri ſmn gpter hoc
ſe bonu ſilaſß ut ben dã aſſequẽtur tune
eiꝰ mgreſſus eſſvicõſus aillieitus ut pote
fraude dolo adeptus ct p ↄſeqns tenet᷑
ad reſtoem · Silr etiã i eps vel alius pᷣla⸗

tus mremvel ſoꝛoꝛé alicunis cognoſceèt

et ob hoc illi pᷣben da aliquã tribueret · tůe
cogmta veritate tenetur reſignare quia
turpiſſmmuz ingrRembabu (. Scdo
queri pᷣt de hjs qm mdicãt elemoſmas
pauperũ rapiòdo cũ tñ eis nõ ſit nccrium·
Adh̊ rndet Alex · de halꝛ ubi. s · ꝙ li diues
exns vel ſaltẽ nò pauꝑ mẽetiendo ſe pau⸗

peré aliq;d acqiurit tenetur ad reſtnoem
uo illi a quo recepit q; talis iã meritũ hzʒ
apud duũ dans elemoſma in tuitu pieta-

tis. ſed tenetur dare paupibi quibʒ alter
vtiq; donaßß ſi no erraſß. Qo ſi queritur
quid g de mẽdicãtibz validis q̃ ſe debiles
claudos mſirmos fingũt. et ut dic glo·

C. de mẽdi.va li:li.xi.eum herbis et al j4⸗

medicamẽetis fingé pnt defommtates mo⸗
broꝝ aegritudmes cotpm: Ad rndet
Jo. de pla: ꝙ inſpiciẽda eoꝝn 2dicõ· ut ſi
eis fuerit cꝛpis integritas ãnoꝝ robu
ſtas eoꝝ in ertia ſme ulla miſeracoe puni
atur ̊ mõ ut ſi ſuerint ſerui ſubd atur do⸗
mimo accuſatoꝝ. Hivero liberi eſficia tur
eoꝝ colom aſſcpticn. et H qn fingũt in fir⸗
mitatæ. Si wero non fſingunt mfirmitatezʒ
ſed th ſam mendieant · tune ſi ſunt foꝛen⸗

ſes oxpellutur et ad ſuas ꝑtes rennttiitur
Hi aũt non ſunt ſoꝛenſes tũc ad artes er
opa ac publica exereitia cõpelli debent · ut
in autde queſtoꝛe · ſ wro vite · co a. vie
n dic ibidẽ glo. ꝙ cũ ſmt robuſte ſam
auſerũt panẽ debi libʒ er ꝑ ↄſeqns ad re⸗
ſtetucoem obli gãtur. eſuri enti enĩ pams
uualiter tollitur ut eius mertia co hibeat“

etvtil ius eſuriẽti pams tollitur ſi de eibo

ſecurus iuſticiã negligebat qᷓ eſuriẽn pa⸗

mis frangit᷑. ut in iuſſicie ſeductus acq⸗
eſcat · et qᷓ fren eticũ ligat et qͥ letargicum
excitat am bo bʒ moleſtus ambos amat. Hᷓ
aug. et Pabetur · v. q · v· c · no om s. Item
glo ſuꝑ math. Juſtius feceris li minſte

Kers queri pt · quid igi de queſt on bʒ

(..ſordbog vteni zn s teen

mlie, funs
r ⸗ r e

qm mittũtur in omem terri ad eũacuãda
marſupia mulierum fictis mendacijs ita

ſaco e plurimos ſcandaliſant et in erroꝛezʒ

dureut . dm q; ad abolẽdas eoꝝ de⸗
teſłabiles inſolẽuas tria pnepali de ei 8

in inre diſt ricle ſit ꝓpmulgata. Drima „
de eon couerſacone ꝗ tomtur ex de pe. et
ręm· c. eũ ex eo· ubi ſubd itur. qii aut ad

querẽdas elemoſmas deſtmãtur mode⸗

ſti ſnt diſe ret. nec m taberms aut alnyf

lo cis ineo ngruis hoſpitẽtur nec mutiles

faciãt aut ſuptuoſas expenſas cauenteos
oĩno ne falſe religio mis habitum geſtẽt.
ex quibʒz liqnido pʒ nõ de bet eſſe ribaldi
ſoꝛmcatoꝛ es adulteri taxillatoꝛes aut ſi⸗-
mlibʒ ermubʒ irretiti nec olemoſlmas in

mibſidiĩ pauꝑum datas vieo ſè ſcanda⸗

loſe dilapidare debet alio qu obligan tur
ad reſtõem. qꝛ teſt abile furtũ ẽ. FHedm
aut eſt de coꝝ aũclate ſme Aua n equaqᷓ;

admitti debet· vñ in d co: e.· cũ ex eo jbi ſbö⸗
ditur · Elemoſmarũ q; queſtoꝛes quoꝝ 1.

qmdã ſe alios mẽetẽdo abuſiones nõnul
las ĩ ſua pᷣ dicace ꝓonũt admitti n apli⸗

cas wel dioceſam epi lias weras exhibeant

ꝓbhibe mus. et tů c tor id qð in jpis »ti⸗

nebitur Iris il ꝓ lo ꝓp onẽ pmittãtur. foꝛ
mã wro quã ↄuiter ledes apl ica tlibz m⸗
dulget duxnmus expmondam ut ßm eã
epi dyoc· ſuas ljas modæentur· Ea ſiq dex
talis ẽ:qmut ait aplus.omes ſtabjimus
ante tribunal vpᷣi recepturi ꝓut in coꝛpe
geſſmus ſiue bonii fuerit ſue malũoptʒ
nos diẽ meſſioms extreme miſedie opi⸗
bus pᷣuemre· ac eternoꝝ mtuitii ſomare
in terris qð reddente dno cũ multiplici
fructu recollige debeamus in eclis firmã
ſpem fidueiãq; tenẽtes qm qͥ paree ſemi⸗
nat paree metet · et qͥ ſemĩat in bndeo eʒ
de bn deonem etetvitã eternã. Cã igit
ad ſuſtenta coem fratrüꝛ egenoꝝ ad tle
ↄfluẽtiũ ho ſpit ale ꝓp rie nõ ſuppetãt facul
tates vmuͦſitatẽ vrjam monemus⁊ exhoꝛ⸗
tamur min dno atq; ĩ remiſſionẽ vobis in⸗

miagnnus pecoy qᷓtenus de bonmgs a wo vo⸗

bis collatis pias elemoſmas ta carita
tis ſubſidia erogetis ut ꝑ ſböuencõemve⸗
ſtr eoꝝ mopie ↄſulatur et wos pꝑ ; bona

et alia qᷓ̃ dño in ſpirate ſecetis ad eterna
poſſitis gaudia puemre. ibi. Tereuve⸗
ro ẽ de eoꝝn amomeoe ꝗ ſez ꝓ hibetur denu
ciare · nõ enĩ pmittũtur pdicare ſim iuma ſiz
Critatiue ãmonere · ut pʒ plane.li.vi.de
hꝛet.in.c ut officiu.et in clem.ſcᷣa.d e.
et remſ. In qᷓ clemẽtina multa eis ꝓhibe
tur nunciare- ubi ſu bditur.cũᷣ aliqmi ex
lmõi queſſoꝛibʒ ſic ad ni m audienta é

platii nõ ſme multa te meritatis audacia

et decepeoe multiplicei aĩarũ in dulgẽtias
ꝓPrio ſuo motu ꝓplo de faclo ↄ codat ſup
wtis diſpenſent et a piur ijs Hĩeidijs et
pecis alijs ſibi ↄſitẽtes abſoluant mala
ablata mcerta data ſibi aſiqᷓ pecume q;n⸗
tate remittat. terciã aut qrtã ptẽ de em⸗
tet ijs miũclis relaxent.aias tres wvlplu
res ameoꝝ vel paretuũ illoꝝ qͥ elemoſmaſ
eis ↄferũt de purg atoꝛio ut aſſerũt mẽda
citer extraht· et ad gaudia paradiſi p⸗

ducãt bnfactoꝛibz locoꝝ quoꝝ queſtoroſ
exiſtut rennſſionẽ plenariãꝗ pecoꝝmdul

₰

geãt · Et aliq ex ip̃is eos a penaa a culpa
ut eoꝝ verbis vtamur abſoluat. nos ab⸗
uſu g Hmõi ꝑ quos cenſura vileſeit eccia⸗

ſtica et elaum eccie aũct as deducitur in
vtẽptũ oĩmode aboleriwlentes ea p qſ⸗
cuq; queſtoꝛes fieri ae attptari de ertero

diſtriclius mhibemus. Omia er ſmgala
puilia 1 qua ſup pᷣmiſſis wel eoꝝn aliquo
ſmt aliqbʒ locis oꝛd mibʒvel pſoms que⸗

ſton hmoi quõcũ q; ↄcc ſſa ne ipoꝝ pᷣte⸗
xtu ſit eis materia tlia vltorius ̃ ſumẽ di

añckate apliea qu atũ ad p̈mſſa pemtus
reuocãtes · G i bi. Puc aut laicos illia toſ
mittũt ꝓ colligedis hmõi elemoſims qðᷣ
ſatis repro batur ex de piułlmc. tuarũ.et

qð peus ẽ nõ ſolũ uxoꝛatos h età publi⸗
cos ſoꝛmeato: es adulteros ac alios infa⸗
mes ꝗᷓ ꝓ certa ſuma ſibiwendicãt ancla⸗
tem diſcurrẽdi ꝓ hmõi elemoſnnis in ſo⸗
mentu taug mentuʒ eterne maled coõms.

vñ dic ſcũs bernloardmus de reli gione
xpiana· ꝙ cũ in elemoſims dãdis ẽ erroꝛ

pſone puta q; dans credit alteri dare

tũc illð reſtituẽdũ ẽ dãt wel illis ad quos
datis intencõ ferebat ut ſi q ſolis mſir⸗

ms hoſpitalis ſancli anthonij wil alteriꝰ

loeiwl pſone mtẽdebat dare non autem

queſtoꝛibʒ tũe eſt illis mſirmis et paupe⸗
ribʒz reſtituõdũ lommus tñ quia nullus
tenetur ꝓprijs ſtipẽdijs mulitare n ee etia
geré cãs alioꝝ ad expenſas ſuas. dieo q⸗
tales viuẽ pnᷣt ſuꝑ queſtis quas faciunt
moderate tñpnᷣt enã moderatũ ſalariuʒ
exigé aceipe dũmodo ſme mẽdacijs ca
modemmibz ſup dcis offieiũ illð exequa⸗
tur. Qõ ſi tles queſtuarij dieũt ſe eſſe fa⸗
cerdotetsno ſut ae p impias decepeoes
ꝓmnſſiones ꝛmẽdacia luemti ſut multa.
tũc aut emut queſtã illã ꝓꝙ eerta perume
quatitate et tũc q; id qð illis modis im⸗
pijs lucrati ſut turpe lucrũ eotũ dʒ pauz⸗
peribʒ erogari· aut ſut ſ obediẽtia ſoſpi
talis ꝓ quo queſtã ſecerũt et tuc domus
oſpitalis uͦl eis dimittẽ debz ter ↄuuͤem
viclũ alioꝝ ↄfintrũ · to tũ dz vſui paupm
applicare ·. ꝙ ſi aliter facit ip̃e duůs peccat
et pecoꝝ pticipes effieitur · H le Leren
puͤeipaliter ſut q abutuntur elemoſnns
danabili quauis licite ſmt acqunſite et H
duply. Prino qn datur elemoſma ſub ↄ⸗
dicone quã recipiẽs nõ exeqtur ut cũ ſa⸗
cerdot dat᷑ elemo ſma ꝓ nnſſis eelebra⸗
dis vigilijs legẽdisac· q tñ ̊ non pfiet ·
eũc eni ſi recæptoꝛi ↄſtat de pᷣſeſſa intenti⸗
one dãtis ꝙ ſcʒ alias nullo mõ daret ob⸗
ligatur vel ad reſtituendũ vel ad ſufficiẽ⸗
ter p ſe wel alin ſupplendũ ᷣm mteneõd em
datis· Cuius raco é. q; cũ res in recipien⸗
& nõo traſeat mſi eo mõ quo dãs tranſſer
re mtedebat ſi ↄ dieo non pſñicitur in ipᷣin
res mime traſſerrivalebit · Nimirũ cü in⸗
cẽdebat hac ſbi vel ſuis ꝓeurare bona ſpi
ritualia a qbʒ muſte fraudatur quouſq;
bona illa ſpualia libꝛ ſupp eãtur vel reſti⸗
uãtur. Hi tn pneipalr ⸗ elemoſmã da⸗
rer apter ꝑſonã ſebario vero ꝓpter ſpüua
lem hueneonem tuc lieʒ petita nõ pficiat
nõ obligatur ad reſtõem quams etiã al⸗
ter erraſſD in pſona alias tñ peecaret inſi⸗
tellter agẽdo · Exẽpli gĩa · do tibi marcam
argẽti · pnᷣeip alr quideẽ q; te credo amicũ
vel nepotẽ meũ · S eðᷣario vero q; te credo
ꝓbũ ꝛ bonů ut ꝓ me mtereedas vel miſ⸗
ſas ꝓ mevmeis dicas tũc leʒ nõ ſis ami⸗
cus vel oo gnatus meus nee enã bonus vl
probus nee etiã intereeſſionẽ pro me fas

ls ad veſtoem ex necitate ſalutis nõ es
obligatus n ꝑ ypoeriſim te bonuũ ſnnulaſ
ſes ut ſie elemoſmas vſurpares peccas
th grauer ſidelitatẽ tibi creditã mfide⸗

perũ ſmt. ¶ Ad cuius euidẽti q̃n pᷣtvtrů

clerici obligẽtur ad freũs bnſieõꝝ reſti⸗

tuẽdos quos voluptuoſe ↄſupſerunt nee
Pillis fecerũt ſalte debito mõ q deberent
eo ꝙ in moꝛtali pcco fuerũt · Ad ſͦ rndet
archið · xliiij. di. ubi in textu multa tangũ
tur de ↄumijs 1 m acombz clericoꝝn.
ꝓꝙſceʒ hmõi tenẽtur ad reſtone qᷓdruplie
rõne. Orimo tacõe dati q; data ſut alijs
ut oſferatur ꝓ is offerẽtibʒ etinde paus
peres alãtur qð ꝗ⸗ talis nõ facit leʒ freus
recipit inſidelis ẽ · xiij · q. i. q oblacones.
Scðdo rõne furti q; ſbtrahit illi q̊ varatꝰ
eſhz facè ſeruitiũ · ſubtrahit enã dãn qᷓ pe⸗
tit ſeruitiũ· Tereo racõ e ſacrilegn eo ꝙ;
tfraudat totã ecciam cui ꝓdeſſe dberet

ſuis oꝛonibʒ · ut deoc. oblacoes. Quar

to racõe odij· q; cũ is q diſp licz ad intor⸗

cedendũ mittitur irati mus ad deterio⸗
ra ꝓus eat · lẽ ait greg · et hẽtur · xlix · di·
.Ei. Hinc merito dic Jero· pmiſſum victũ
te boms altaris et nõ abuſu. Ad lau dei ·
C Pe Kon e Pter artes mechamicaſ
deprauatas ĩ materia foꝛma fine mo⸗

wtpe. er de alch imia rre⸗
. ſrer facieſ. er · xxiꝰ.

imſideliter opavtes tenentur
Jad reſtõem ¶ Pro quo ſeduᷣ
èců in reſtõne faciẽda apter miuſticiã et

5

ꝑmeiẽ de opibz mechameis pnᷣeipalr quu⸗
qʒ ſũt attẽ dẽda· qᷓ fůt materia foꝛma fims
modus A tẽpus · Primo nãq; fraudẽ co⸗

nmnttũt eirca materiã.· et hoc fore im omibʒ

artbz mechanicis ̊ materia ißam vilio⸗

4 ℳ

ri ↄnnxtione coꝛrũp unt aut vilioꝛẽ ꝓme
lioꝛi vendũt autwet ante ignama vel aua⸗
ricia in ſideliter parant tm ſeruiẽtes ad

oeulũ· ſiẽ fabri in omi gnᷣe metalloꝝ lig⸗

noꝝ vel lapidũ. ſic in lamhieõ qðᷣ vp̃hedit
om̃e genus veſtimeton · m quo 8 phn
duũtur tinctoꝛes fullones 1 kiles. ilrain
xlaeõe qᷓ ↄp hendit omem arte ſparadi

xodᷣ·xx· Octauo pnᷣcipalr

abuapotu et ſic de alijs artibz mecham⸗
cis in qbʒ fraudẽ ↄmittũt mn ſpecie podere
mẽſurawel mimero wel debita ſollicitudie
m ꝓparmcoe vel ↄſerua cone ꝗᷓ tn ᷣm redꝗꝭ
rõnẽ ſieri nõ debe ret· et ideo tales artes
qᷓ; us in ſe nõ ſut tm licite ſed etã vtiles
etncẽrie ad hũanũ vſu. tñ hoĩes illis ab⸗
uti pnñ̃tſepius abutũtur ita qꝙ ad reſti⸗
tucu em obli gatur ꝓpter infidelitatẽ eoꝝ
et decepeonẽ ſnnpliciu. Tanta nãq; mali⸗
cia decepcois iã mualuit qð ſeremias p̃⸗
mdens in ſpuũ jaclura Hãc huane pſñidie
dirét eiuſdem . ix · Quis dabit capiti meo
aquã et oculis meis ſonteʒ laer marũ et
ploꝛ abo die ac nocle mterſectos ſilie po⸗
puli mei ſcʒ ſpũalr in aĩaſeqᷓtur.qꝛ oms
adulteri ſut cetus puaricatoꝝ:q d. ex H
habeo cam lamentadiet extend erũt lm⸗
guã ſuã quaſ arcü mẽdacij a nõ veritatiſ

ꝛↄſoꝛtati ſut m terra.i·in terrems q mẽda⸗

cijs ſuis agg reg auerũt·quia de malo ſcʒ

nõ ↄgnouerũt me dic dñs ſeʒ p timoꝛẽ et
amoꝛẽ.ſeqᷣtur vnuſquiſq; ſe a ꝓximo ſuo

cuſto diat ꝙ ſeʒ necvicimitas nec ↄſang⸗
mtas exhibet ſid elitateʒ. et in omi fratre
ſſuo nõ habeat ſiduciã. q; omis frater ſup
pyvlaätans ſupplãta bit. Nyra⸗d up licat aut
vVerbũu ſupplãtacõms. q; multũ ſtudet ad
hoc utvnus alterum decipiat ſupp later.
et omis amicus fraudulenter incedet. et
vir fratrẽ derid ebit et veritatẽ nõ loqtur.
As ſi queritur· quõ decipiẽt. ARñdet ſere
mias docu crũt linguas ſuas loqm mẽda⸗
ciu. Lira: pverba pulchra⁊ xceptoꝛia ſua
mõdacia coloꝛãdo. Sʒ Hh o ſcctia terrena
aĩalis dyabolica que ſtulacia reputatur
apud deu. Hinc pſeqͥtur Jere.x.c.dices.
ſtultus fcũs ẽè omis hõ ĩ ſcaẽtia ſua.ↄfuſus
é omis artifex in ſculptili qm falſũ ẽ qᷣ
ↄflamt ( Pic queri pt. quid & de tlibʒ q
quotidie mẽtiũtur in artiſieñjs ſuis wl ↄ⸗
tractibʒ Rlibʒ · ut alios decipiãt wel ſaltẽ
ſe indẽ nes teneãt. Ad h̊ ärnñ det franciſ· de
pla: ꝙ ſi ſeiẽter mẽdaciũ ꝓferũt ut alios
decipiãt· vel carius inſto peio vẽdãt moꝛ⸗
taliter peccãttenẽtur ad reſtõem. Siwe⸗
ro mẽtiũtur iĩgnoꝛantervel improniſe qꝛ
lingua labilis ẽ iudicatur vemale. AXà R

ſeiter qiudẽ médaeiũ pſeĩt h eo tin in u:

itu ut ſe ſeruet indẽnẽ non querẽs alteri
nocere q; ſatis rõnabilr res p̃ cio datur
nec eſt ibi depe nec in re nee in valoꝛe.
q; nõ vẽdit vnã rẽ ꝓ alia:nec coꝛruptã ꝓ
incoꝛrupta. Et ido tüc cuã wemale ma⸗
ius tñ qᷓ; pecdẽs. Qð tñ intelligitur du⸗
modo nõ acecdat iuramẽtũ nec ducat in
ſuetudmẽ.q; ſi ex praua ↄſuetudine mõ⸗
tcitur a ſſidue tũc iudicatur moꝛtale ſic ml
ta peca qꝓpter aſſiduatatẽ fiũt moꝛtalia
ſic ebrietas aſſidua iudicatur moꝛtalis
culpa. nõ aũt omis ebri etas. ut; ſup. De
medicis aut cirurgicis ac de pnti mate⸗
riavide·s.· in ſermone de exclõnatoꝛibzj.
¶ Seðo qri p̃tvtrũ alch imia ſit licita. ·ta
ꝙ eã exercetes nõ faciũt ſurtũ nec fraudo
pſiim cũ fieri poſſe nõviðᷣꝛ ſme auri deco⸗
clone quodeſt lege ꝓhibituʒ C. de auri
publi pſecu.l· i. li. xi. Ad hoe dm vidꝛ q
iſti qͥ de plũbo ſtãno wel alio vili metallo
ꝓdutcũt aurũvwel argẽtũ nõ ſut repellẽdi
ũſ̊ potꝰlaudadi.dũ tn i̊ nõ faciãt p arteʒ
magicã wel aliã legibʒ odioſaʒ· ut dic. E.
de theſaut. l. i. li ſut enĩ metallarij qᷓ
laboeë ſibia re pub.ↄmodaꝰ pant C.
de metalll. i. li. x. et ter h Huilogiati ſũt
ip innito dño pnt mgredi ſimdũ alien uʒ
ad inquirẽdũ metallu nec mutãtvnã ſpe⸗
eiẽ in alia diuerſam vnã metalli ſpem fa
ciũt melioꝛẽ· ut de ſtano weil ere argentuz
Vel aurũ· nec mirũ cũ videamꝰ ꝙ ex re moꝛ
tua ꝓduciturvina. ex wermbz pducitur
ſericũ · et ex herba vitrũ. Dicit enã li ber de
Ir etatibʒ rerũ:ꝙ omia metalla ꝓ ducũ
tur ex eodẽ pnᷣeipio ſcʒ ex ſulphureꝛ ar⸗
gen to viuo· exſvirtute etiam el ementoꝝ

er ideo in vna m inera vel ſodmna ſit plum⸗
bum we ſtannum in alia argentum wel
aurũ t ſic de alijs.cũ igitur ars nmitetur
natur nõ vidẽtur alehmmiſte weccare ſi p
virtutẽ lapidũ vel aliquoꝝ elemẽtoꝝnme
tallu de metallo/ut argentũ de ſtano facẽ
pñt cũ ſit qᷓ ex eodẽ gne. Si & ꝑ ale himi
am faciũt aurũ werũvel argentu. et ſy deo
attribuũt nõvidetur peecare · pm oldardũ.
et Jo. an m addi · ſpe · ti · & eri · falſ. quia nl
ꝓPhibʒ arteʒ uti aliq̃bʒ natumlibʒ cauſs

ad ꝓducẽdos naturales 1veros effcus.
ſic aug · dic li . d trini. ith non eſß purũ
et wrũ aurũvel argentu tue non licẽt nee
f. necwna aligcii obligaétur ad re
ſtituco em ¶ erco queri ꝑt meidẽtalr

vtrũ ars notoꝛia ꝗᷓ de alias ars ſalomo⸗

nis ſit licita pſertiz cũ oꝛdmetur ad bonũ
ſnẽ ſcʒ ad acqurẽdã ſciẽtiã · Ad rndet
ſcus tho· ſcðᷣa ſcðᷣe · q· xc vi · dices · ꝙ ars
notoꝛia & illicita in efficax. Illicita quiðꝰ
qmia vtitur quibuſdã ad cauſanda ſeaãm
nõ Hnt m ſe vtitẽ cauſandi ſciẽtiã ſic
inſpectõne quarũdaʒ ſigurarũ t ꝓlacone
quoudã igno toꝝ vlon et alijs et ideo
Pmõòi ars nõvtitur Hijs ut cauſis utſi⸗
Igms non auũt ut ſigms vᷣmtus inſtitutis
ſic ſut higna ſacralia vn relm q tur ꝙ ſunt
ſigna ſupuacua et ꝑ 2s ptinetia ad pa⸗
cta qda hgmfica conũ demomibʒ placita?
mdemta t ie eo ars notoꝛia ẽ pemtus
ropudiãda a xpᷣiano ſieut alie artes nu⸗

*2 4 S ————— „ —
ga toꝛievel noxie ſupſticõms: ut aug · dic

de doc · xpiana · et etiã in efticax ad acqren⸗
dã ſcieta cũ enĩ ꝑ hmõi arte nõ attenda⸗
tur acqmiſico ſciẽtie p modũ hõi ↄnatura⸗

lem ſcʒ admuemẽdo vel diſcendo. ↄns ẽ
iſte eægeũs exſpectet᷑ a do vel a demoni⸗
bus- Certũ eſt aut aliqs a deoo ſapiam et
ſciẽuã ꝑ młuſio nẽ habuiſſe ſic deſalomõe

legitur.iij.· reg iij. dns otia diſeiplig ſuis

dic luc xxi. ego d abo wo bis os t⁊ ſapiam
cui nõ po terũt reſiſtοtταadies omes ads
uſarinj vñi. h do nü dat pau eiſſmnis · Aut
exſpcãtur cũ obſeruacone certa.ſ m ar
bitriũ ſpuũs ſaneli: ſm illud i.coẽ. xij · Aln

qudẽ datur p ſpum ſermo ſapie aln ſer⸗

mo ſciẽtie ꝛc· et tandẽ mfert· ſec om ia ope
ratur vnus atq; idẽ ſpũs dinidẽs ſmgu⸗

ls ꝓutvult . Ad demones aut non ptmet
mtellectu illmmare⸗ Sʒ acqiiſicõ ſapie vel

ſcictie fit p jllm aconẽ mtellcus · et ixo nul
lus vnqᷓ; ꝑ demões ſciẽtiã acquiſuut mul⸗
tomagis aũt ꝓhibita ars mgroman⸗
cie. q;ꝛ ſit p mamſeſtas demonũ inuocati⸗
ones qð e grauiſſmũ pecm · vñ m. xij. ta

bularũ lege q̃ din ante xpᷣi aduentuʒ la⸗

ta fuit artes ma gice · ut dicit cieero de re
