o lã obligacoe. et p̃t ſe hre ad bonũ et maluʒ rncõe q́s obligetur pauci pᷣeipue ſtude⸗
ſcnu vñ ꝓpoſituʒz ex ſui natum nõ obligat ad tes eſſent q no eſſent obligati religi om
mtrdi mmplendũ. dico ex natura ſua: q; ad bo⸗ cũ ↄ m ter ↄſueuerũt talia ↄcipe.nᷣlomiuſ
noct nũ goſitum nõ obligatur quis ex eo p th ſtandu eſt deis Inno · qꝛ deus reſpicit
pn ꝓo ſituʒ . H ex eo ꝙ bonũ et tãgit gre⸗ coꝛ · Sie etiã pauee reperirẽtur begine qꝗ
nar⸗/ goꝛ ius · et hetur · xvij · ꝗq· i. c. qͥ bona agũt no eſſent obligate ad caſtitatẽ· ſemꝑ tñ
fatſtu ſi vero melioꝛa deliberat agẽé et poſt delibe pᷣſupponẽdo ꝙ fuerit pᷣuia delibera cõ lʒ in
etde rata nõ faciũt · lʒ im boms prionꝝ bʒ pſeue⸗ coꝛde ſueit retenta · Terco ↄcluditur ꝙ
nefen rẽt. in ↄ ſpectu tñ dei ccciderũt. et tles pee⸗ almis ali ꝑ w tum ꝓpriũ obligare nõ p̈t
ngna aant wmalr. Di tn eſt aio deliberatün ſir⸗ etiãa ſi m illuis eſſß ptãte puta pr̃is vel tu⸗
enWAN matũ cũ intencone ſe obligãdi ad eius toꝛis. Ad h̊ enĩ nõ ſůt muẽte tales pote⸗
pfvies eyxecuco em tũc trãſit in wotu traſgredi/ ſtates· ̊ ad gubernandũ vel ad bona ad
ror. ens peccat moꝛt aliter · et ſic vo tu hᷣm din⸗ nnmiſtrad a-ff. de. V. obli. l · fi . Ci · ſ quis £
l4 ſos ſtatus diuerſa ſumit wocabla. et m wuet filiã vel filia religiõi bintelligetur
gnept

a ſe ſideliter laboꝛabit. q⸗ alienum
Ctũ ꝓmittere pprie non ÿ̈t · ex de ſpon ·
c. ex! ris· ij· et in glo ð ſi queritur
vtrũ g quis votũ ſuũ woſſet p ali exeqiᷣ

Ad ſ̊̊ rñdet hen· boye. ex de voto · in · c. l

ſip̃t p ſeipm votũ exeq i tuc tenetur
p ſeipᷣm facẽ ut · e· ti ermagne · qð mtelli⸗
ge licz etiã mutiliter exequi poſß. ſez qꝛ
claudus eſ vel mutilatus · et ex duocõe
vl in ſb ſidu terre ſancte wiuſſ. et · l tñ
talis eſß ꝙ deſectu ſuũ p alios q̊s ſecum

duceret ſupplere poſſet · Admittitur tñ in

utro q; caſu ↄpenſacõ deõ · c· magne · et · e.
ſe. bm Inno. et hoſt · Si wero nõ p̃t exequi
p ſeip̃m impeditus impedimẽto Petuo.
et tũc p aliũ p̃t exeqm· ut in deo · c.· licz. H
nõ tonetur exequ ſi poſtqᷓ; vtum emilſit
vmpedmẽtũ ſupuenit aut tpe quo wotuz
mypleuit · Hiwero tpe quo wouit erat im⸗
peditus ita q; plonaliter: ire non potenmt
nec ſperabat ab inpedimèto liberari tũc

tale wtũ cenſeri dʒ irriſoꝛm: ſivero ſpea

bat ab illo kberari. et tuce datur dilaco ut

ex de wto · e. ꝙ ſup hyjs · ¶¶ vñ eredmmus ·
ꝙỹ ſi nõ ↄualeſcat mmtuẽda ẽ vouẽtis intẽ⸗

no qꝗᷣ ſᷣ fuerat mwlũtate pſiciẽdi p ſevel
p alim omi euẽtu · tũc redimè pᷣt ꝑ alin.
Smant tũc viðꝛ wotum ſuiſſe ↄ dicon ale
n ec illo obligari Ceterũ ſm ſumiſtas

duplex woti ſpẽs diſtinguit · Na aliud

necitatis ⁊ ↄue · ſcʒ wtũ fidei ad qð quis
ten etur ſiue wueat ſiue non et ad illa qᷓ

necio as ꝓANnttit m bapᷣmo renuciando

ſeʒ dyaboloa pompis eius tenere fidem
ſeruare decalogũ. et gnalĩ ea ſme qiubz
nia ſalus Hr̃i no p pt de dle . di. in · c.i. lʒ tñᷣ
ꝓPrienõ ẽ wotũ eo ꝙ a pueris fit talis
obligaco qꝗᷓ carẽt ammn diſ. crecõne vnde
quãms dici poſſ ꝙ talis obligaco fit a
patrinis eo noĩeut hetur de ðle · di. iiij.
c. q̃ris· tñ q; ſimplr wtũ ðꝛ eſſe wlũta⸗
tis · ut ex de wo to · e·magne · ideo prie⸗ nõ
ðꝛ wtũ · dz en w tũ eſſe ꝓprie qd wluͦta⸗
riu tã a reſp ců pnᷣcipij a quo ꝓeedit q; qᷓ re
ſpecku eius qð wouetur. Dme cũ hõ pecat
F baptiſmuũ dupli reus ut q; peccat
in eo ꝙ ↄmittit · et ꝓ̈votũ p̃uaricatur. nõ
th pf duobz moꝛtalibʒ pñia mdicetur ſed
tanqᷓ; ꝓ vno circũſtantia trãſgreſſioms

grnũato · Alind vero wtũ eſt woluntatis
cumſmoõi ſut 4 q qs wolũtarie emittit ſuper
hijs ad que q; nõ tenebatur h poſt votu

obligatur ut ſut vota abſtmetie 1 tineue
pegrmacoms ⁊ſiliũ · de quibz p Pham.

wuete h ẽ 2ſiliũ et reddite ſ e peeptum

dño deo vño ¶ Demde queri pᷣt quotu⸗

plex ð wtũ volutariuʒ. Ad hoc döm m

omes doctoꝛes ꝙ ẽ duplex. uoddam
en ðꝛ ſimplex. et ẽ ome illud wotum eui
nõ adhibetur ſo lemtas. ut ſi fiat votũ de
nõ ↄtrahedo/de caſtitate ſic de alijſ. So⸗
lemne wro wtu ðᷣꝛ qð ſit pꝑ ſu ſcopconem

ſacri oꝛ dmis vel p Pfemſtone expᷣſſamvel

tacitã factã alicui de religiõibʒ appꝛoba⸗
batis. vñ qu aliter cũq; ꝗ qͥs alias wotu fe⸗
cerit pᷣterq;ᷓ in ſuſcepeoe oꝛdmis mmpli⸗
eite wel appꝛobate religiõis expᷣſſe vl ta
eite de wtũ ſnnp lex · vñ ſiwueo vel ꝓfeſ
ſionẽ facio in regla vel mn religione non
appꝛobata ↄtrahes mmomůu lig atus ſn
mrjmomo ly grauiſſnne pecco⸗ ut exp̃ſſe
Pz· li. vi. de w to . c. vm co · ubi ſubditur.
Et quato ſolẽmus 1 mamfeſtius emiſſa

ſut wta· tan to ꝓpter ſcan dalũ pluriuz e et

exemplu durioꝛ phia tranſg reſſoꝛibʒ d de⸗

beatur. nõ tñ reſem dẽ pnt mrimõia poſt

ↄtracta · et h ide tenet Jo · an · in appaatu
qꝙillud wtũ putat etiã ſi qñ ꝓ fiteb atiir
credebat illa religionẽ eſſe appꝛo bata.
Sieq; pʒ ꝙꝙ omne votũ ðdꝛ ſnnplex ſiue ſit
2ↄtinetie ſiue habitus deſerẽdi tm ſiue o⸗

bedictie pſtade. vel cumiſcũq; alterius pnj.

opis faciédi qð nõ eſt ꝓfeſſoms regule
appꝛobate vel ſuſcepeonis ſacri oꝛdmis.
¶Dro quo noͤndu m thom ſeda ße. q ·

aliqd ſpuͤale qð ad deũ ptine eti. ßm aliq

ſpualẽ bndeoem vel ↄſecracoem q ex in-

ſtitueoõne aploꝝ adhibetur in ꝓfeſſione

certe regule ſedo ꝙdu poſt ſacri oꝛdinis

ſuſeepeonem ·˖ ut di dyo · n · c· ee · jerareh.
et Huius raco ẽ. *π olẽmtates nõ coſue⸗
ueruũt ad hiberi n qn aliquis totalr maci
pat alicui rei: utpote qn qͥs ꝑ ſuſcepcoʒ
ſaeri oꝛdmis vðᷣino mmſterio applicatur

et mn ꝓfeſſione certe regle qn p abrenũci

aco neʒz ſeculi et ꝓprie woluntatis ſtatum
pfectoms aliquis aſſumit. ct lʒ alia xta

Ilxxxviñn · qꝙ ſolẽmtas voti atteditur ßm

—
—

„
—

—
. 2

bphen
eraun
Ptquon⸗
dedͤnßn
odln
wtum at
atwii
iho⸗
poren
ſamel

—

ptoba⸗

Wtu ſe⸗
8 mmpl⸗
pſert
cwi pfr
None non
lganel
ut ernt
tus emſt
lunuge
ſonbir⸗
ſoa wſ
pant
rbatir
obata⸗
eſile ſit
nſueo⸗
enusyi
ns reglii
crdnts
eda fe
ſiauft
fmali⸗
gert
iore
rdmis
garch⸗
in
Emia
ſepery
Mang
enic
nun
zWwta J

—fH

mãcipatur

ſolẽ mtatẽ DHuana · nõ tn ſpuale 18mam
ſieut Habent vota pᷣmſſa etiam ſi coram

to ſolẽmtas mſi illi quo totalr quis do
ehinc queri pᷣt vtrũ vo⸗
tũ ſimplex tantũ obligat quãtuʒ votum
ſolemne. Rcut dꝛ ex q cli · wl wo · c· rurſuſ.
οvotũ ſimplex apð d non minus obli⸗
get q;ᷓ ſolene · Ad ̊ doᷣm ꝓut diẽ gaſp ·
x caldð. e. t. c meminimus · ꝙ ad ecciaʒ
Riſitants maFis obli at wi ſolene
quatuʒ ad deũ equalr obligãt · qðᷣ ꝓ tãto
ᷣꝛ. q; vtrũq; obligat ad moꝛtale pecm.
et equ alr qu ãtũ ad ſufficiẽtiã dãnacois
minusg th peccat is qͥ traſgreditur votuʒ
ſynplex qᷓ; ͥ ſo lene · vñ diẽ tho · ubꝛ ſup.
ꝙ& H.c.rurſus· ex qͥ elivel w.ſie exponẽdũ
elt: ꝙ vtriuſq; tranſgreſſoꝛ peecat moꝛta⸗

liter? Ceterũ queri pᷣt vtrũ hoi expedi⸗

at aliqᷓ wuere pßtim cũ ſibipi miciat la⸗
queũ tranſgreſſioms ⁊ piculũ delicti:Ad
gͤ rndet aſten· l.i:tiaoq; h wuens wouet
bona quo ꝝ obhuãtia ꝓbablr ꝓpoꝛcõnata
viðꝛ mſirmitativel ↄ dicom ſuevel n atu⸗

re tuc expedit homi vo uere q p hoc am⸗ .

pluis firmatvoliũtatẽ ſuã in bono.et ex⸗
cludit a ſe ꝓ mag na ꝑte libertatẽ male⸗
faciẽdi et fac actù vᷣtutis latrie· et ſic vo
uen do meretur · ꝓpter qð monet· ps · vo
uete t reddite dno deo vro.Si vero non
ſut ſue infirmitati dicom ſtatui wel na-

ture ꝓpoꝛecõ nata · tũc nõ expedit nee lieʒ D

q; tale votũ nõ het diſcrecõem comitẽ
cũ ꝑ G̊ vouẽs magis viðꝛ ſe illaqare
augere ſecuritatẽ de ſua ſa lute · quilibet
th ſo lutus aliber reputare dʒ obhßuã tia
vott ſue ſpu ali infirmitati eſſe poꝛcona⸗
ta nᷣ p cert a expientiã ↄſtaret ↄtrariũ.· q;

tãqpter bona exẽpla qᷓ ſepius aliq vidẽt
et audmt qᷓ ꝓpter cõſo lacõ nes ſpũales

quas ex dei bemg nitate fregñter ob fa⸗

uoꝛẽ religioms ex ſancta ſo cietate reei

pint obbuãtia aliquoꝝ bonoꝝ ẽoꝛco⸗

nata alicui m reli gione exñti q̃ nõ eſſß ꝓp⸗
poꝛrcõnata eideʒ in ſeelo remaneti. Do ſ
obicitur gramus eſſe pcẽm religioſi cote
ris pibʒ qᷓ; pcẽm laici.q; dic anplæl.m li.

de ſil tudibʒ· ꝙ ſi penitere religio ſus no⸗

luerit maioi dãnacni ſubia cebit. Axv⸗

uere nõ expedit · Ad ̊ rñdet ſcũs thom.

ſecũda ſe. q. clxxxvij. ꝙ pcẽm qð a reli
gioſis ↄmittitur pᷣt eſſe grauius peccato

2

ſeclariũ eiuſdeʒ ſpẽi tripł· Sno mõ lilit
ↄtrariũ voto religioms· puta ſi religio⸗

ſus ſoꝛmeetur vel ſuretur q; ſoꝛmcan do
facit ↄtra votũ ↄtinẽ᷑tie· et furado cota

votũ pauptatis · nõ ſolũ 2 tra pcptum

diume legis H eðο mõ ſi ex ↄteptu peee:

q; ex ̊ viði magis eſſe igratus duimiſ⸗
bnᷣficijs q bʒ ẽ ſublmmatus ad ſtatũ pfe-
ioms. ſiẽ apls dic heb · x· , fidelis me
retur gramoꝛa ſupplicia ex ̊ ꝙ peccando

filin del oõculcat p ↄtemptũ · vñ Jere. xi·

ds die . quid eſt ꝙ dilcus meus facit in
domo mea ſcelera multa. Tereio mõ ꝓpt
ſcandalũ qꝛ ad eius vitãa plures reſpcei⸗
unt. vñ Jore. xxin· ð: phis ihrlin vidi
ſilitudmeʒ adulterij et ĩter mendacij et
conſoꝛtauerunt manus ꝑeſſmoꝝn ut non
conuerteretur vnuſquiſq; a mali cia ſua:
Sivero religioſus nõ ex ↄteptu i̊ ex m⸗
firmtate vel ex ignoꝛãtia aliqðᷣ pecm qðᷣ
nõ ẽ ↄtra votũ ſue ꝓfeſſiõis ↄmittit abſq;
ſcandalo puta in occulto leuius peccat
eodẽ gnᷣe pcẽi q; ſeclaris q; pcẽm eius
ſi lt leue q̃i abſoꝛbetur ex multis bomg
opibʒ qᷓ facit et ſi it moꝛtale facilius ab
eo reſurgit ꝓpter mtenconem quã H; a
deũ erecta q et ſi ad hota mtorripſat᷑ ad
pſtinã tñ facile reparatur· et etiã iuuat᷑
a ſocijs ad reſurgẽdũ ui illð ecciaſtes.
iimj. Sivnus cecid erit ab alio fulciet · xe
ſoli qꝛ ſi ceciderit nõ hʒ ſbᷣleuãte¶ De⸗
mq; queri p̃t vtrũ magis laud abile ſit
moritoꝛi aliqd facẽ ſme vo to vel cũvo⸗
wo. pßtim cũ dic ꝓſp m. ij de vita cõtẽpla⸗
tiua· q; ſie abſtmerenieiunare debemus
ut non nos necitati jeiunãdi ſubdamus
ne iã nõ deuoti muiti rẽ volutariã faci⸗
amus.· Ad ̊ rndet tho · vq · lxxx vinj. q; D
triplici rõne factũ idẽ opus melius eſt1
magis meritoꝛiũ cumvoto qᷓ; ſme voto·
DPrimo q; vou ere ẽ actus latrie latria
aũt ẽ honoꝛ qui fit deo qᷓ eſt pᷣeipua mter
vtutes moꝛ ales: no bilioꝛis aũtv tutis ẽ

peratur a no bilioꝛi virtiite ſic actus ſidei

—

6

vl ſpei melioꝛ ẽ ſi impatur a caritate · er
ideo actus aliarũvirtutum ut ieiunare
ↄtinere ſut melioꝛa ⁊ magis meritoꝛia ſi
hut ex woto · qꝛ ſic ia ptinet ad cultum di⸗
umũu qᷓh quedã dei ſacrificia et q̊ p latriã
qꝗqðꝛ no bilſmma vvᷣtus. Pinc dic aug ·li · de
v gmitate neq; ipavxgmitas qꝛ vᷣgmi⸗
tas eſt. q deo dicata eſt honoꝛatiir quã
ouet i fuat ceotinẽtia pietatis · Sꝓcvᷣo qe
ille q wuet et facit plus ſe doo ſubicit q;
ille q ſolũ facit ſcʒ nõ ſolũ qntũ ad actũ
ſß etia quãtũ ad pta tem.qʒ de cetero non
„ —.„ ⸗ Aà
pᷣt aluid face. ſic plus daret hoĩ qͥ daret

arboꝛẽ cũ fructibzʒ qᷓ; qui daret ei fructus

tin. Tereõ q; ꝑ votũ immobilr woluntas
m bono firmatur.facẽ autẽ aliqͥd ex fir⸗
mata wo lũtate m bonũ pꝑtinet ad pfecli⸗

onẽ vᷣtutũ · ut pʒ p phm m. ij. ethic. Hicut

ecotra peecare mẽte obſtmata aggrauat
peẽm et ðꝛ peẽm in ſpum ſem. ꝙ ſi ipſum
opus ̃m ſe ↄ ſderatũ poſt wotum aliqñ
triſte ⁊1 muolũtariuʒ reddetur du th re⸗
maneat volutas inplendi wtũ adſouc
eſt ma gis meritoꝛin qᷓ; ſi ſeret ſme woto
q; im pletio woti actus religioms qᷓ eſt
potioꝛ vtus qᷓ; abſt mẽtia cuins actus ẽ
jei un are et ſupꝑ q̊ votu woluntatẽ magis
ↄſirmat et deuo ro em auget in illis pci⸗
cip ue ꝗ ſut bn diſpo ſta. Ad laudẽ di.
De bijs q vouere nõ pñt et quõ li⸗
gat eoꝛ votũ:qualiterq; ligat heèdes
votũ decedẽtis· et q ↄodicõnes in voto
ſubmintelligütur ¶ Sermo. vi
VOn aſſumes nomen dei tui m⸗
uanũ.exoð· xx. Preterea pſe

YJuere pnᷣt · Pro quo nonduũ
n · boye · ex de ww · in · c. ſcptiima. di cit

atur · ꝓhibetur aut quedã pſoneꝗ quo
ad wtũ emittẽdũnohabet liberaz wolu⸗
tatẽ vo uendi ſicut epus clericus mona⸗
chus mpubes vxoꝛ uus. raco aũt huiꝰ
ꝓhibicis é ut dicit aſten· q nullus pt
illud p ꝓmiſſionẽ firmiter obligare qð
eſt in ptãte alterius h illud tin qð eſtin
ſua ptãte · h ſexp dicti nõ ſut omnno de
in ſua ptãte˖ ̊ in alterius ut videbitur.
Dredei tn ̃m tlo · nõ peccãt wuẽdo · qꝛ ſp

mo vj.

quẽdu eſſe reoꝛ de hjs q vo⸗

ꝙ gnaliter quilibʒ wuere ̃t niñ ꝓphibe⸗

in eoꝝ wto ſubmtelligitur ſi placuerit
ſuis ſupioꝛibʒ. Silr ſm Inno. in dicko. c.

ſepture· wuẽtes nõ adnunplẽdo votum

aũᷣete ſu pioꝝ ꝓhibete nõ peecãt. q lex
ſuoꝝ ſupioꝝ aũctas eos exruſat. et ena
canones · utz · xxnj . q· ij. e · tribz. et. q. v. e.
pueri:nec pr vel ſupioꝛ peccat reuo cãdo
wtü · q vtitur iire ſuo. ex de elec · c. ee⸗
cleha. Idẽ tho. Pemẽtes igit᷑ ad pſecu⸗
tionẽ hoꝝ ſeiẽdũ primo: qꝙ ep̃s jm oſti.
et hen boyc. in deo c. ſepture . nõ p̃t wtu
ennttere ꝑ qð ſoluatur vmelin mrnmmonij
qð ẽ mter ipm ꝛ ecciam ſponſam ſuãa· nee
etiã intuitu alicuius religioms ing redi⸗
endi ſme aũcle ſpᷣe· utz ex de regul. c. lc;
vbi ſbᷣdit· illa regula ſp mmolabiliter
obhuetur ꝙ nullus abſq; licetia rõm pon
tiſicis pſumat occaſiõe quacũq; deſere pᷣ⸗
ſulatũ qm ſicut maius bonũ minoꝛi bono
ꝓomtur. ſic ↄuis utilitas ſpeãlivtilitati
pfertur· et in h̊ cau recte pomtur dodr

na ſletio/ſo llicitiido coteplacom a labo:

qmeti.· Ad qð vtiq; deſignaãdũ vmgemtꝰ
dei filius ihs xpᷣus nõ de rachele ßm carne
natus eſt ſ̃ de lya· nec legitur eũ m domo
ſua excepiſſe maria h̊ martha vñ qñ p̃t
epus peſſe piter ⁊ ꝓdeſſe nõ dʒ cedendi
cũdo no p̃t emittẽ wotũ ſme aũcte pp̃e ꝑ
qð ſiat eccie ſponſe ſue graue pᷣndicium
ut evotu longe pigrmaco ms ꝓptor qð
opoꝛteret eũ din ab eccia abſentare . utz
ex de wto · c · magne · pᷣt tñ emittẽ tale wo⸗
tum ꝑ qð eecie ſue nõ fieret graue pindi⸗
ciũ ut wta abſtinetie tpate elemoſme.
et etã qðlibʒ wtũ ꝑ qð pᷣbeat bonũ exem
plũ quia ad ſj tenetur ut pʒ in dco c. ma
ERe⸗ Pezo clertenis non pe ine tceia iut
pᷣlati wtũ pegrinacois emittẽ wel aliud
Pter qd opoꝛtꝭ eũ relmquere ecciam ſuã
utz ex de renu. c. admonet · vbi ſb ditur
vmuerſis pſoms ecciaſtieis tui epatus

poſtulare licentiã· aut etiã o bunere. Se⸗

ſub diſtrictõe ꝓhibeas ne eccias tue di

oceſis ad oꝛdma co eʒ tuã ptinẽtes abſq;
tuo aſſenſu mtrare audeaãt aut retinere

aut dimitté te meonſulto ac. et m deo. c·

magne. Et iz mtelligitur de clericis bñfi⸗
ciatis · pt tñ hmõi facere wotum intran di
religio ne in quo caſu ſufficit petẽ licetiã·

Pbctert

todun

uſate etz

1 tge
rmcild
Aclee.
rad pſean

epspmoſſe

rozt wi
nmnmon,
n i nee
amgreci⸗
cglle. len
nolabiliter
danͤnn
iq dſen ,
mwon byn

Nälivnltn

cus nõ bnſieiatus wuere p̃t ſic alius la⸗
icus · Duierſimode tñ docłoꝛ es ſentiũt de
voto tran ſmarmo wl accipiedi erucem⸗
quidã em dicũt ꝙ cl erico ſufficit petere li

centiã de accipiédo crucæ. q; ad ̊ ancle

ſpe licetiati vidẽtur qͥ vñt eſſe utiles ter⸗
re ſancte:extra de w to: c. ex multa: Cul.
Muidã aut dicũt ꝙ ſme lictia pſati ſoe
bpᷣt· Dem q; ſic hetur de reglar᷑.c· bnſiceiu⸗
li. vi. henehciũ eius ꝗ́ intrat oꝛdmẽ non
é alicui ↄferendũ ifra ꝓbacoms apum

lutevitã mutare et ſ̊ clara ꝓbacoea eõ⸗

petẽtibʒ mdicis · e. t. nõ ſolu. wl i ꝓfeti/
lKone exp̈ſſam ſecerit · ſaudi pm Jo:an.

xer habeſeon ſuſcepit. ſcʒ ubi e di⸗
ſtmcetas Cerco mon ach us n 6t wtum

aliai religiomb, ap:obatis hue ſac,

re pᷣt· poſtq; notũ ſibi fuerit· qð ꝑ ſ̊ ꝓbat

Frdigi ſus plus eſt ſᷣ pᷣlato qᷓ; vxoꝛ ſ̊

viro: Et ut de. xxxiij.q: v.c· noluit · ſi a d⸗

huc mnupte mulieri pr coceſſerat wta
ꝑſoluere ſi anteqᷓ; pſoluerit nupſerit er

ælus viro hoc oogmeo nõ placuerit non
pſolu peco. Ex hoe
arguit, glo:abbare reuocare poſſe mona⸗
chi woti ꝗð omiſt ante mon achatũ. Ic

pſoluat:et ̊ oĩno ſiat ſme

rnᷣdt aſten poſt richar: liiti xx. wlẽs

—

facere ꝓſeſſionẽ m religione ſ actualt-

ſeu Habitu alr remanere wlit obliga
ad vota que fecit m ſedo nõamuta
Wtu religioms · tñ poſtq; ad notici
ti deuenerit eu ab ip̃is wtis abſolu
terit maxme ſi ignoꝛabati

ℳß

tiis

apla⸗

*

ere po

–—

mo bligatũ

aue p̃ſatus eũ recipiẽs ignoꝛauit reuoc

Hic querip̃t vtrũ quodlibʒ w
tdmutanp̈t in wtuz religioms. Ad G

cc wtis illis tpe p feſnõis. wro actu
aliter vel habitualiter mtenderit ſe noʒ
vpeneri amplins wtis illis ſj ſoli wto re⸗

olnd aliqs fac ꝑ q ipᷣm ſme licetia abbatis
amiin lauſtrũ exire opoꝛtæat n ad aliꝗ religio/
iyngen ne artioꝛẽ tri ſire walit qdᷣ facẽ pt ſicetia p-

de n NR
cum din
vy qin
cdench
mere. de⸗
iceßpep
pinchaum
wrerq
mare un
tetaer
genolre
oniern
ndnen
lianan
w u
cam ſi
dſtur
leßatus

mc nee ſme lieentia ſupioꝛis exequi

tita: lic no obtenta ut ex de regul:m deo
:c. licʒ: nõ pᷣt etià fac? wotu abſt mene ſm⸗

gularis nec pegrmacoms nec aliq d alili⸗

ud reglariter qdᷣ eſᷓ in piudiciu obediæ⸗
tie ſupioꝛis wel in ſeandalu auerſacom
Sagtards ce ſi ̊ ſocerit nõ tn ſne li œtia
t exeqmi. ne ſit fratrũ ſeandalũ quibʒ ſe
vbz 2foꝛmare mquãtũ ſtant ſmn obhuãtia

reglłevel ne detur ei occaſio euagandi. ꝗq

ſi votũ em ſerit añ religio ms ingreſſum

11777 —i —
xx: q· nnj.c·monacho nõ liez wtu wouere

ſme ↄſenſu abbatis ſ aut wuerit frangẽ?

du erit:ct xxxiij q- vrc noluit. qs omm a

tpalia wta vid: mutaſſe ĩ raligiois obß⸗

uantiam. ꝙ ſi wuit dieé vnn pſalmu vel
pſalteriũ ubi il mali eotinge pᷣt· tue liei⸗

t puat wotu⸗ iae ta puem erenin
pture ra cò

ſßm Inno:·et hoſti: in d eo · e · ſc
aut pᷣd coꝝ m rich: eſt. qꝛ wotu religio⸗

ligtoms tuc abſoluit ab illis p wotuz re⸗
ligioms ꝓpteor ei us altitudmẽe 1 pfecto;

quatenus reus nõ hetur tpyale obſeq

. —– . . „ 2
um in ppetuꝗ religioms obuantã noſe

tur ↄ mutare. ubi ⁊ glo.dic: q; intrãti reli
gione no eſ pnia imponẽda ꝓ pecoſie
em remittitur aſtulpſo pma publica ſid·

luerit monaſteriũ mtroireqᷓ tñ oceidit

ℳt:ra uxoꝛè innoeeteʒ. ut;· xxxinj. q. ij. g.
admon ere,lege ibi miabilõ pniam ſibi

impoſitã ſi mon aſteriũ mgredi no luerit

vñ iſta cõmutaco vo toꝝn ſit auᷣele in ris.
Sitn rex vl impatoꝛ wuerit ꝙ uſq; aa
certũ tyus in term ſancka mlitabit vel
alms magnus ds exns dux totius ox⸗
ereitus cruceſignatoꝝ et de elug abſen⸗

ſtia ſalaretur exereitus religion imtra⸗

re vellet in hoe rau ꝓpa ↄſulõdus eſſ̊. ſm
ſoſt. et roð/certũ tñ eſt ꝙ pſona medio⸗

„7
gͤ

—

s ted mꝗg tante altitudmis ꝙ omia alia omu

res bſigh tari pnt i illud. et ideo eccia coſiderãs

—,

eris abſo luètur a woto tramarino p reli⸗
14 22 Lect⸗ gioms mg reſſuʒ et ꝓſeſſonẽ m ea. R K
rndn⸗ tom wo luit anñcle del nullũ wotũ poſſe ſup⸗ ſEnd iũ terre ſan cte qs ↄſeqͥ; tur remiſſio g
vs bife/ addivoto religioms ꝓpter ꝑiculũ tranſ⸗ nẽ oĩm pecoꝝ· et ſtavid vtilius e& woto
na greſſioms:· ꝗᷓ etã de cà una alentirevide⸗ religioms. Ad ſ̊ ßm tho: meõ nabili doͤm
lenni trꝙ wta ꝗ fecit an. ꝓſeſionẽ religioe ꝓ gti p ing reſſum religtoms aſeqᷣtur qs

+ ——— — .

imponẽda pmia tm ſi po ſt m reſſu; anni
tũt wel delmquut religioſi tuc ſbiciuntur

remiſſioneʒ; oĩm pecoꝝ · ſi enim aliqiubʒ
elemoſinis factis hõ p̃t ſtati ſatiſface ꝓ
pccis ſuis · m illð · qd ſup eſt date elemo
ſmaa eece oĩa mũda ſut vobis multo ma
gis igitur m ſatiſfactõem ꝓ pecis omi⸗
bus ſufſſi eit ꝙ hõ totalr ſe duimis man⸗
aipet obſequijs p ingreſſum religioms
q excedit ome genus ſatiſfactõms · vñ
mn vitis patrũ legitur· ꝙ eande giam co⸗
ſequerẽtur in trantes religionẽ quã ↄſe⸗
quuũtur baptiz ati· ꝙ hi non abſolueretur
ab omi reatu pene nl omius tñ ingreſſus
religioms vtilioꝛ ẽ illa quatũ ad ꝓmoti⸗
onẽ in bo no q ſpõderat abſoluco m a pe⸗

na. ſec aſten. et ſic obſequi ppetuũ reli⸗
gioms abſoꝛbet tpale qð adimpleri nõ

be nate etuo⸗ Domq licz wtũ pee des
tollitur ꝑ religioms ingreſſum teroti⸗
nuaco em pmie et exercicñj m quo ſp debet
c monachi. ac etia ome p ccm anñ merel

2

ſum ppetratũ iĩ ta ꝙ illi ꝓſiten nõ ſit eil

N

E —

—„—.1

pnñie a diſcpline hm re glam ex de regal.
.c. K. ¶ Quarto pnucipalr nnpuberes i

ſtant ſub ptãte pris vel tutoꝛis etiã han·
nos pubtatis attigerint wuere no pnt

m pᷣm dieiu illoꝝ ſõ quoꝝ ptate aſtituti
t. Pro quo ſcisdum ſm tho· ſeda ße · q·
hexx vim . ꝙ pueri ante anos pußtatis
duplici ra coe wuere non pnñj Pryn 0 q&α
ut in plurmũ patiutur mcõms defecla
hinc dieit he· boyc. ꝙ impuberes votu re⸗
ligioms wouere nõ pnt· etia de patris ve
tutoꝛis anctate. ut pʒ de reg ulli. vi. c. 25

4 ——

gqui. S evo qſut in ptate pntũù vl tutoꝝ
A ſut eis loco ꝑntuũ.et ideo eo vota nõ
PHñnt effe ctu mũñ pntes vel tutoꝛes ↄſen⸗

ſerit. tũc eni m alijs votis pterq; in voto
sl . . 5 — 0%
religioms m boyc. obligarẽtur · et ſ p⸗
ſertim ſi ꝓximi pubertati eſſent et vſus
racoms m eis accelerari cotig erit · et ẽ
tutius le; alij dicãt ꝙ; an anos pubtatis
nullo ſe voto aſtringe pnt . q/ H mtelligẽ

du eſt de nõ dolo capacibz · veruth ut die

hen . boyc. ex de vo wo · öj. c. wemẽs · Fi votil
p aliquẽ emiſſuʒ in impuber etate poſt⸗
ea pubes factus ratũ habuit tũc tenetur
illð adimplere · et itapt intelligi dem.c.

emt ad anos pubertatis ſi ſalte ſit libæ⸗

eniẽs: q; ſi pubes factuſ ratũ nõ habuit
tũc nõ obligatur etiã cũ aucte pris pᷣſer
teim ſi no ſuit ante doli capax · vn die tſo.
ſeda ße · q. lxxx viij· ꝙ ſi puer vel puella
añn anos pubtatis nodu habeat vſu mco⸗
mꝗs tũc nullo mõ ſe pᷣt woto ad aliqͥd ob⸗
ligare · Si vero an annos pubertatis atti
gerit vſu racoms pᷣt quide quatũ m ipo
eſt ob ligare ſe · hwtũ eius pᷣt irritari per
paretes quoꝝ cure remanet adhue ſub⸗
iectus.quãtũcũq; tn ſit doli capax an an⸗
nos pubertatis woto ſolemm religioms
obligari nõ pᷣt ꝓpter eccie ſtatutũ qð re
ſpreit id qð in plunbʒ accidit poſt ãnos
auũt pubertats pnt ſe iam voto religidis
obligare wel impliciwel ſolẽm abſq; vo⸗
luntate parentu · De Hinc queripᷣt qͥd
de puberibʒ 4 in ptate alterius ſut . vtru
w uere pht · dieit Inno · ide eſſe qð de un⸗
puberibz mñ pr vel tutoꝛ ↄſentiat expſſe
Wl tacite · ſufficit eni ꝙ ſcit et nõ ↄtradi /

cit. Huius meo ẽ m tho · q nullus pt ſe

ſfirmiter obligare ad id qð eſt in ptate

alterius.h̊ ſolũ ad id qð eſt ommo in po.
teſtate ſua· ex q etia ↄ eluditur ꝙ poſtq;

plſona. nõ auũt ea qptinẽt ad domeſticam
diſpenſacoem ſme ↄſenſu vr̃is wel tuto⸗

rIs· q; in Hijs ſbiectus ẽ eiſdẽe· et ĩdeo p̃t

ſe oblig are religi om pwotũ vel ꝙ cotra⸗
hat mrmomiũ abſh ðſen ſu mo dtra o⸗
ſenſu paretu wl tutoꝝ· dic em Innocip
nmnpubes dol icapaxvel pubes adhuc exx
jiſtens i ptate prna et wotu facies pegri⸗

nacoms vel abſłinẽtie dz illud adnnplẽ

R prna ptatem exiu erit· qꝛ deo ſe ob:
liganit qð potuit ſicut ſe p delictuʒ obli
gat dya bolo. eỹ de delic . pueron · c · i · et I
lius pri ſit obligatus iure prne ptatis
excipitur tñ pe grinaco voti tan ſmar ini
it ex de woto · e· qd ſup Hijs· m ſi· et · c. ex
multa. qd aut excipitur etia necrius
meuitabilis caſus ut ſi ſit a cano ne p ſe⸗-
icam abſoluẽdus ex de ſen. ex · c·
latu Hic meidetaliter qnerip̃t vtrũ
lius vel heres adnnplere tenetur wotuz
illius cui ſuccedit in hereditate· Ad hoc

‚—

yñner hen · boye. ex de wo to · in. c· licet . ꝙ ſi

.
4

naſſe⸗
ndety,
Wput
Ntans
man
chue ſub⸗
axana,
Aigoms
uigre
ſtznos
Aigiais
lqgw⸗
eripti
8lutper
egörm
nrtan.
n d.
lusge
inptin
mmonß⸗
wſtĩ
vhtlle,
ad iu⸗
makiean
Wn.
aichoy⸗
wn
noma
ſmnoe⸗
chucer.
es eg
zmpl
xoſeh.
oh
eptins
ſmarimn.
etecer
cenus
neyſi
er-
eyrdi
rwag
atpe
al

heres hereditatẽ adierit tũc tenetur ad⸗
mplere ſivires hereditatis q̊ patiatur ·
q voti obligaconẽ ad heredẽ traãſire eo⸗

ſtat. ſ. de poſſibilitate· l· ij· in fi. ſ wro non
adijt tũc nõ ten etur· q; nee heres eſt mſt

ſoꝛte ſponte loc ꝓnnſent · er tüe ſi i om
caſu intellexerit obligare pſonãtũc ad⸗
vmplexre dʒ nõ tà ob ꝓmiſſionẽ factam a

teſtatoꝛe q; ob ſuã· q ſe obligauit i omi

euentu ſed ſi tanq; heres hoc ꝓmittebat
hereditatẽ adire ſperans poſtea tn abſti⸗
nuit mutato 2ſilio tũe nõ tenetur. utz ex

de elec . c. venerabilez · · ſi· et m glo · et ſic

hlereditate adijt obligatur · ex de ſolu · c.
.i. et tc qu eri pᷣt ſi quis votuʒ ſuſcepit a
parenbʒ vel ab alns decedẽtibzʒ vtrũ p im
greſſum religionis ſatiſfacit vel ab ſolui
pt. Ad ̊ rndet ſcũs thom.m qdᷣlibeus · ꝙ
ex quo ingreſſus religiomis ſuffieit ꝓ ſe
tali ſufficit ena et ꝓ illis q;uis etiã in in⸗

greſſa de ſoc mehyil mtẽdebat. ꝙ ſi quis

cruce ſignatus wl alius voues mittere
in hdin terre ſancte pecumas a poſtea

religione mgrediẽs liberatus quide eſt a
oto quo ad laboꝛem pegrmacoms· m
rodon. nõ tn quo ad pᷣdeãm pecumã q;
nullus ſme ſpeciali licetia ſpᷣe co mutare

p̃t vota terre ſancte· nee po iure mutan
tur p ing reſſum religioms. quo ad la⸗
botꝛem peregn acoms ideʒ aſtento
viri ſui ut latius videbitur im hmone ſeo⸗
queti Gext ſeruus wuere nõ p̃t m pin⸗
dieiũ di ſui in quo ſcz illi ſubieckus eſt.·
vn die tho · ſcðᷣa ße· q·hexx vin · q quicuqB
ſubiectus eſt alicin quãtũ ad id in quo
ſubiectus nõ eſt ſue ptatis facẽ qdð vult

☛

pncipalrvxoꝛ wouere nõ pt abſhli

h dependet ex voluntate alterius et ideo
nopt p votũ ſe firmter obligare mhijs
m qiubz alteri ſbieitur ſme vſenſu ſui ſn⸗
perioꝛis· vñ huus ultra filios eſt in ptãte
dii ſui.etiã quatũ ad opacoes pſonales

et deo woto ſe ad religionẽ obligare nõ

pt ſme ꝛlenſu dñ ſui ꝑ quã ab obſeqmo

vni ſui abſtra heétur· Nota etiã ßm hoſt · in

deo. c. ſcpture · ex de woto . q;ᷓ ſicut mona⸗

chus in talibʒz eſt aſtrictus abbati ꝓut

pus dem ẽ/ ſic ⁊ abbas eßo · utz · x vin · q ·

.ij. vbi dr. e· abbates ꝓ Hili tate religi⸗

oms in epoꝝ ptate ↄſſtat · et ſi quos eæ—
reglam feceruũt ab ep̃is coꝛrigãtur ce⸗
tena multa ibidé. th widᷣꝛ excipiẽdũ votũ
marmu qð acte ſpᷣe facẽ p̃t. ut dem eſt
ſuß de eßo.· Demq; queri pᷣem finevtrũ
omne wtũ ſit obligatoeiũ ui illud ps ·
wou ete reddite· et deut.·xxxiij · cu wtuʒ

wu eris dno deo tuio reddẽ nõ tardabis
q; requiret illud dns deus tuus. Ad hoc
rndet aſten:li i ti. xx.ꝙ ſic dꝛ eỹ de woto

c.licʒ: uſq; adeo ſolueo ẽ necria poſt vo⸗

tum ut ſme diſpen dio ꝓprie ſalutis non

„ . 7 / ——
liceat reſilire alicui: cuius racõ eſt. qꝛ; oĩs
ꝓmiſſio licita cũ mtoncoe obligandi ſe

2
facła et cũ deliberacone ſi acceptetur ab

eo eui ſit obligat ꝓmittẽtem non tin ex
p̃eepto legis ᷣme ſ etiã legis nature. h
otu licitum eſt Hmõi ꝓnnſſio. et omem
talẽ ꝓmiſſionẽ recipit deus· Nortaduʒz tn
ßm tho · m. iij ſniarũ· ꝙ quicqͥd wotuʒz m⸗
pediret ſi pns eſſ facto auſert obligacozʒ
Wti · et idoo ſi quid wuetur qð poſtea fit
nmnpoſſibile tuc q uãtuz ad hoc o bligatio

tollitur ut ſi s dines woueret ecciaʒ ecdi

ſicare qð poſtea ſupuemẽte pauꝑtate nõ
roſ facẽ nõ oblig atur n tm ad illud qð

ſue gnalis ſiue ſpecialis· ut verbi cã. m

intelli gutur etiã ſi no expm n E ex de
xépluz

oto · e· nõ eſt · xx i· q.n·c·btũs·

poteſt. ir ritatur etiã wotu m Inno. m· c ·
ſepture. ex de woto· ex defecku codicoms

gnali ſmtelli gituir · hvixero.ſi potero.
deo placuerit· faciã· hee nãq; ↄdico nes ſꝑ

de ſpeciali· ut ſi films meus libeabitur of/

fen tale palliavel faciã tales pegrmati⸗
ones. Pn refert aſten/ plures caſus in q⸗
bus m loſt. p̃t omtti woti· Prunmus eſt

ſi mutetur in melms utz ex de voto ſep tu

W 666⅞¼ 7 — . ———
re. Heðs aras ſupioꝛis q ſ p intelligi
tur excepta. Tereius caſus nwotu fuerit

ↄdiconale et co dico deſecerit et h̊ mtelli⸗
4 — „ — 2 .* ₰ G
ge ſiue ſit ↄdico ſpecialisa expᷣſſa ut exæ

telligitur Si qs tn wueat de duabz cais

vel pluribʒvel ſõ du abʒ ↄ dicõibʒ vel p lu⸗

ribz et mtẽdat ſe obligare qualibʒ illarũ
— . — „ 12* ₰
cãrum vel ↄ dico nu exſtãate tenetur votũ/

tacita ꝗᷓ ex ſui natina de iure in voto ſbin

“ Aie ſalutẽ. Ad Hrndet richar · £ media —

mmplere lez denkeiãt alie dumõ exſtet vna
illara cauſarũ wel ↄdiconũ m ray · .
uartus caſus eè ubi wuẽs nõ Hʒ libe
ouondl facultatẽ. ut dẽm ẽ. Quutus el
ubi ſupioꝛũ aũcle dilatũ vel redemptuz
vel mutatũ eſt. S extus ubi wtũ ex ſui
natuna illicitũ eſt tũc obſeruari nõ debet.
weruth votu religioms licʒ ex cauſa falſa
fiat nõ th viciatur. ut e de uer uga.
c· dudũ · C OPueriß pt iterũ vtrũ g wues
tũ li citu ſtatim ipᷣ ipm ſoluere tenetur ·
X d hoc rndet boye · ex de Wwto · m. c.licet ·
obligacõ woti cãtur exꝗpria wlũtate
et mtoenrone · vnde leuit xxiij · qð ſemel
og reſſum e de labis! tuis obſeruabis et ee
facies ſic ꝓmſiſti dno deo tuo ꝙria ww
luntate locutus es ex oꝛe tuo· et ideo ſ
t mtencone wlüutate wouétis ſit obli⸗
gare ſe ad ſtati ſoluenduũ· tũc ſtat ſol⸗
uere ten etur · ſvero ad certũ tpus vel
L ↄdicone certa tũc nõ tonetur ſtati ſoluẽè
noc etia tardare dʒ ultra qᷓ; intẽd ebat ſe
obligare deo. qꝛ ðꝛ ibi dẽ leuit: cũ wotũ vo
ueris dno deo tuo nõ tardabis redd ere·
q requiret dnᷣs deus tuus illud aſi mo⸗
ratus fueris nbi reputabitur m peccatũ ·
et hm ro don.cũ q wuet ſme cõ di cone
WVl tpis pfeione tũc ſtatim illud tenet
exeqiu eu u pᷣt ml in wuedo habuit alind
in mente · datur tñ ei tpus ad arbitriu
Lom viri ad diſponendum de * rebz Rse
m tho· in ij. di · xxxviij. ſi qs in wou
religion em mgredi de debitis cogitaba
ꝓbabilr p pt Pſum o nõ integebat ſe o b
ligare an teq;ᷓ de rebʒ ſuis diſpoſuiſß . qñ
th tim et rõnabilr wetuũ mmn pedmmentuz
tue ten eturvlterius nõ differre. Ad la
Devotis eoꝛq̃ͥ ſũt in mrmonio i
. qub⸗ ligãt et in quib⸗ nõ · ſiue ſmt cõ⸗
anẽtie pe Zmaeis el alterius bom
Fermo: vi⸗⸗
On aſſumes nomen dei tuli lin
uanũ exoðᷣ·xx. Jam pſecunt .
rus tus de voto qð ꝑ eos ſit q̊ͥ mĩ̃
momo eplati ſüt · Primo quero vtr
votũ fiei p̃t de eo e elt mdiſfferẽs vel in
utile ad ſalutẽ. Pſeram cũ wotũ deberet
de aſiquo bono qntuʒ ad vᷣ»mu honoꝛẽ vel

villa ſup · i in. q; aliqñ fit wtuʒ de re noei⸗
ua ad ſaluteʒ utpote de malo eulpe · nam
multi fatuiwouẽt qnʒ nõ tin mutilia h ecẽ
no eiua ad ſalutẽ ex affcũ moꝛdmato. h
taliter woueri nõ pt nec tenet vtũ . qꝛ deꝰ
reſpiit omom oblig aco om ſibi oblatam
2tra ſeißm Renvere fit wtũ de mutili
nõ tñ no ciuo · ut ẽ illud qð ẽ ono indiffe
rẽs · ut ſabbato nõ nere · et carnes aliqn
capitis⸗ alicums nõ ↄmedere nlia. et le
etiãa nõ ßt fieri de ure votuz ſub racõne qᷓ
indifferes C. qꝛ de obligacõne 4 qᷓ nõ ad
on oꝛe dei nee utilis ad ſalutẽ offerentis
vus nõ cat. et idoo tlis obligacon nõ to⸗
net ipo iure. Et dixi nonter ſub meone
mndifferẽs 6 S. q; ſi è tle mdrns qð ꝑ aliqᷓ
eircũſtantia in 2 acõne ad wouen tẽ ſe⸗
rẽs ſit ad ſalute ſie de illo pᷣt fieri:· wtũ lʒ
racoe gnis ſit indifferes.et dic tho · ſeð a
be. qlxxx viij.q; wota ſtulta.ſ.de nõ pect
nendo caput ⁊ ſilia potius ſunt deridẽda
obpᷣuãda.et addit alber.qꝙ; ſi etiã ꝓ ho
noꝛe ſcõꝝ fierẽt fuada nõ ſut. q; ſilitudi⸗
né quãda hnt cũ yd olatria⸗ Er notadi um
ßm! tho· m.ii ij· di. xxx viij. ꝙ vir 1 mulier
quãtũ ad carnalẽ oopulãa ad paria iudi⸗
tur et ĩdeo ſi votũ cõtin ẽtie emiſerint
P ualr ad obbuantiam jllius obligãtur
ta ꝙ tavxoꝛ qᷓvir ſme co ſenſu alterius
e pᷣt obligare ad debitũ nõ petenduʒ· qʒ
x mr moni jvin culo nõ obligatur ad de
bitũ petendũ nõ tñ eſt ↄſu len dũ emittere
ale wtũ ter fra gilitatẽ Hũana cõti⸗
nua mutia a 2uerſacoz m menſa m lecto

6

uande quãtũ in oa eſt nõ p̃t vir votũ re⸗
uocare et ipa nõ pt de eetero debitu hetẽ
me peco qᷓ uis poſſz ſme peco redde de⸗
itũ exi gẽti.· poſtq; obligata ẽ ad hoc ꝑp p.
carnalé copula poſt ↄſumatũn mrmomu
Par obſe ꝙp tũe non ſüt pares m acta
mẽmmonn ꝗ q qullibz ßt h qð ſuü eſt abre⸗
nuciare· nã quãtũ ad cultũ mẽnnonn et
penã adulterij et dinoꝛen vir et mulier
ad paria iudicãtur · xxin. q · i. e · ſi ꝗ qs vxo⸗
rẽ⸗ et. ꝗ . Y· c· Heepit. et · e. xpiana · in alijſ
d ins euiden tia pᷣmo queri p̃t
vtrũ vxoꝛ pᷣt t allqð alud /votuz emttere

ett ſeruare meviri ſui licetia. Ad dieut

N₰ℳNw —

ſilibz· ſi tñ tn wotu fecerit vxoꝛ ↄtinẽetie ſer⸗

s

5

14.—

Nenden
an
aße: t
ndſ
da e
ſobletan
n
no naſ⸗
N
feſ
nonej
noeaq
ferents
no te⸗

ncone n

pal,
ne ⸗
m wii

nn ſehn
vnöe

tddec4
ſeniph
P Hiue
notadun

1muler
ma mch⸗

mſermt
ligann
lcenus
din
murad de
emcere
mancot⸗
Im ſich
nneneſe
wauri
tiſi
dcce
eh
moma
kabre⸗
onf 4
muler
isro⸗
naiß
en ſ
ntcere

ict

—

₰4

omes doctoꝛ es ꝙ wuere p̃t abſq; licẽtia
virt lui quodcũq; votũ de melioꝛi. et hm
ray. nõ dz ꝓPa anũete ↄtrauemirre q; alias .
peecaret wotũ vjolaãdo. ßviri pñt talia w⸗
ta irritare etiã ſivxoꝛes añ cotractũ mri⸗
momũ talevwo tũ emiſerat · vñ dꝛ · xxyxiij.

q· v. c. nolut itaq; lex aliqd woueri deo

aduerſus aĩam ſua ut nõ in aliquarũ re⸗

rũ licitarũ atq; ↄ ceſſarũ abſtmẽtia eiſdez

1*

otis ſeme valet aũ ctas hvirilis · ita ut
ſi adhuc mnupta ↄ ceſſerũt pᷣt pſoluẽ vo⸗
ta. lanteq; pſoluerit nupſerita viro e⸗

ius hoc eo gnitũ nõ placuerit nee pſol⸗
uat . et Hoc oĩno ſme pcco. q; deus mũda⸗
uit ea ſicut dic et mudã iudicaut neq;

Reri cotra dum putanduẽ cũ ipe deus 6

pᷣeepit ̈ÿwluerit(¶ xbns. aut queri pt
vtrũu vir omia wotavxori s p̃ᷣter ea qꝗᷓ qᷓ fiũt
de ↄtinentia reuocare poterit · Ad hoc di⸗
cendũ ꝙ quidã wlũt virũ omia wota re⸗

marito. lcʒ maritus peecet id qð pus co⸗
ceſſorat reuo cãdo. utz. xxxij. qꝗ· V· e. mam⸗

e ſeſta eſt jta woluiſſe legẽ femmã ſbͤ viro
ce ut nulla eius vota ꝗᷓ q abſtmẽ etie cauſa

wuerit reoddatur ab ea nvir auctoꝛ ſu⸗

nuit qð pus deeſſerat · nõ tñ mulieri ex h

iuſſum dedit ut cũ pᷣus vir eius ꝛeeſſerit
poſtea ſi ꝓhibuerit eõtẽnatur. Yerũthᷣ

mð hug · opmio ꝓbabilioꝛ viðꝛ · · c· ꝙ
ſez vir illa ſolavota reuocare p̃t q ipᷣa ſi⸗
ne ſcand alo viri mplore non woſſß. ut eſt

ieiunare qn vir comedit in camſia doꝛm
re mane ad matutinas ſurgẽ ſmghs no

clibʒa ſilia q ↄtra wolũt atẽ viri facẽ non
tbet: alia vero vo ta 4 q nõ ſut in ſcan daluʒ
vel pmdieiũ viro ſuo. ut puta · ſi wueret

bona pa

ſmgulis diebz legẽ aliqͥd vel dare alicd

de ꝓprio ubi ẽ ↄſuetudo ꝙ mulier Hfe pᷣt

cereßpt. Huius occaſione rurſũ queri

t · vtr g vir talia vota facè p̃t et adnn⸗

plere ſme 2ↄſenſu vxoꝛis ſic quida wlut

——..4. mℳ6s/†—

uocare poſſ. e etiã illa que de licẽtia viri ab
micio emnſerit · q; ſp in tlibz o bedire debz

erit pmittẽdo. nã cũ ad p ccm eiuſdẽ vri
ptm ere lex voluerit ſi p pus perm ſorit et
poſtea ꝓhibuerit etia h tñ nõ dixit ut Fa
ciat mulier að vouerat qꝛ pmiſſa iã pus
