mſirmos m ſide · ¶ Vtra aute religioſus auaricia mala omia oꝛitur ⁊ peccoꝝ oim
C apetes dig nitate moꝛliter peccet ſut diů⸗ ſpme ꝓducuũtur· Nimirũ cũ dicat Alanꝰ
ſee opĩones. Sʒ breuiter omſſis argumẽ⸗ de qõne natuè ꝙ auaricia eſt ꝑ quã in a⸗
tacombʒ Hinemde ↄcludit Lauduñ.qꝙ ſi muyns hom nu dih catur pecuma et nũmo
appetitus religio ſoꝝ appetentiũ pᷣſlatura dme veneracois exhiber anctas Propt“
c coꝛ dat cũ appetitu moy ſi d habetur as apls auariciã wocat ydoloꝝ ßuitũ . vñn
xxx vj · die e · l qͥ vult· tũc nõ peecat moꝛ⸗ ꝗqcũq; cupiditatis affectu vel auaricie ter
liter ſm Laudun ⁊ Math. in clemẽt im. e- renasgregat ponẽs in eis ſin vltimu ſp
pleriſq; de elee · Et Ho ſt. in. c. cũ ad mo⸗ moĩliter eecat ſm aplm ydolatria pe⸗
naſteriũ de ele · dic ꝙ nõ repꝛobatur ſpes trat · Sic ꝗ nccitatis tpe q ex pᷣcepto cari⸗
quãꝗ quis hʒ ut oneretur nõ ut honoꝛetur. tatis ſua ↄmicare tenet no ↄmiũcat eo⸗
Te ieweo⸗ e.dic. g repꝛobatur ſpes mincitur ̊ ſeeiſſe cupiditatſ afſfenct non
pn cipaliſnõ ſedaria· Archidyaconus tñᷣ ſolu meidit in moile pecm ſ̃ euã in hHonn⸗
m. c . p ai cos · xvj . q · vñ. dic dẽ eſſe de ſpe adiũ utz. S. in. v. Pcepto. Sit: ſi ſic ſua ſu.-
ſcdᷣaria· qdᷣ ꝓ cedit ſn monacho q̃ cũ mũdo pflua retiet ꝙ ea raro vel nunqᷓ; paupibʒ
moꝛtuus ſit omis eius ſpes debʒ eſſe imn co⸗ mincat moꝛĩliter peccat · ſi fecit dinetz e⸗

—

—.—

teplaco e. ut. x vj· qi.c.nos aute. vbi die pulo ꝗqᷓ meas pams negaut ſazaro. He⸗
platuras nec debz ambire nec ptiaciter cũdo. ↄcupiſces illi cite tẽpoꝛalia acq
reſutare. Et · vn . q. i. c. m ſcpturil. Sed in vendo vel abutẽto. Oꝛio quo nõ.ꝙ ille ac

cleico ſeculari poteſt glo ſa ꝓccdé. hec il⸗ quirit illicite tẽpoꝛ alia qui ſtudet ea acqᷣ⸗
le· Comnuter tñ ſentiut doctoꝛ es ſolaʒ ſpẽ rere p imqtatevel ad imꝗtatẽ. Der iniq⸗
ambitioſaʒ eſſe da nabilẽ · nõ vtiq; ſpes ꝓ tatẽ ut ꝑ violatio nẽ ſabbati· p imramẽta.
mocõis ut ꝓht n jdoneus Keir2: ſi q⸗ vel mẽdacia: ꝑ meretriciavelleno cima et
rit᷑ an olcũs rite ad pᷣlaturã cogi debeat ſic ſiſia peecata ·tlia nãq; luera wocãtur in eu⸗
d ſe factũ ſeribit Auguſtinus · xl. di. c.an angelio mãmona imquitatis. Acquirũt
omia · et loc pʒ in · c · ſeiaſ. vij. q. i. Di ec dũ etia ad imqtatẽ ut ad vanã gloꝛia ſupbi⸗
ꝙ ſie. Sꝭ ad hoc oogẽdus ẽ ut fiat de no⸗ am erapula luxuriã ſilia· Gn modũ iſtuz
lente wo ẽs · ſi t pſeuerauerit in ſua volũ⸗ peccãdi etiã gẽtiles phᷣi tetigerũt oltẽde⸗
tate nõ eſt eogẽdus. ut.lxxiiinj.diſ. c. vbi tes ꝙ mvno acklua poſſit eſſe multiplex de⸗
didiciſtis · e. Honoꝛatuſ. Notat tn archiö. ſoemnt as · ſ cũ qs furatur ut exinde me⸗
de elee e· ſi eleclio · li· vj. et putat ꝙ peccat chetur vel pompas exerceat vel crapuloſe
moꝛiliter q ſe putat dignũ ad p̃latura et vinat · Er hᷣm huce mtellem nõ ſo luʒ cõtra
illa ſbi oblatã nõ recipit p d cm. e· in ſeri⸗ iſtud p̃ ceptũ faciũt qᷓ ĩmqᷓ aliena ↄcupi⸗
pturis · ſalte cũ deeſt alius ĩdoneus ut ibi ſcũt ſed etiã qͥ ſua ꝓpria male illicite ex⸗
colligit Debz th elcũs vires ſuas metiri. pendut ſic faciũt pompoſi wluptuoſi teſſe
ut dꝛ · i · q· iec. nõ eſt putada · xli.di.c.i.m ſi. rarija ſmiles . Maxme tñ qui de rebz ſpi
vnñn ad tle opus ma requiritur idoneitaſ ritualibʒ vel ecciaſticis vmuũt quoꝝ bona
In argumtũ dic Greg· m paſtoꝛali·;tm pauperũ ſut· vñ ſic magis obli g ati ſut ſe
ackoem ꝓpli debz aclõ traſcendere pᷣſulis elon gare ab affeũ tompoe aluz ꝓpyter qð

eis mhibetur ne curis ſelaribʒ ſe mmnſce⸗

ant ſic eẽ ten ẽtur eſſe mag obligati a ſupʒ-

fluo vſu eoꝛunde. ereio: »cupiſees p
miuſticiã velle acquirè ſeu reunẽ· q; vtrũ
q; in diſticteẽ pecm moĩle· Et ſc ad epta
Vl retẽta obligãt ad Remn ut dofuſe⸗
pz m. vn·. pᷣ eepto reio deniq; qrt ro⸗
teſt de concupiſcẽtia carms m qᷓ prmatũ
tenet ↄcupiſcẽtia wenereoꝝ qua ꝓpter ex
primitur p illud peeptũ · non cocupiſces
vxoꝛeʒ ꝓxmi tiii: qt modis ſcʒ expomt᷑.
Et doᷣm ꝙ tribz mo dilſ. Drimo prie Nõ
concupiſces vxaeʒ ꝓxnmj tui. id eſt non
adnmnttas wlũtatem violadi alteſus vx
oꝛ em ſeu etia quacũ q; mulierẽ extravxo⸗

rem tuã ; SiS g& deaus ſolã wlutatem hums

peci ꝓhibet · o quat rigoꝛe ſue inſticie
fac to wlũtate inplẽtes pumet ⁊illos po
nſſnne qᷣ puleras 1 gato ſas vxoꝛes Ha
bætes ammas ſuas ſoꝛdidis deupiſcen⸗
tijs alian maculat · Auod tñ ꝓhibʒ xp̃s
mathei · v. dices · Am vid erit mulierem
ad ↄcupiſeendu ea ita ꝙ ↄcupi ſcẽtia traſ⸗
eat in afecłũ coꝛ dis conſenſu racois. ja
mechatus eſt eam in coꝛde ſuo· Diẽ mue

muntur infimte pſone vtriuſq; ſexus ac

ſtatus q ſtatim pſonas diſſmiles aſpi⸗

eiẽtes fedis ogitacombz delcatio nbus

agitãtur ac in wꝛagmẽ ↄſenſus deiciut⸗

ut dicatur · Beatus qui ten ebit allider

paruulos ſuo a ad petram id eſt primos

motus ad xp̃m· Secundo »mumter· Non
concupiſces id eſt nõ ſoꝛmabis tibi ma⸗

gmes de conthoꝛali alterius· co gitando
qᷓ; amabilis et acceptabilis ſit ĩ abuſu fe⸗

daꝝn obleckationũ · Poc emm co queritur

dus ez echiel. x v. dicens · Feciſti tibi ma⸗

gmes maſculinas ⁊ ſoꝛmeata es im eiſ. In
hoc multi coningati peccant etiã tempoꝛe

eoncubitus · magmẽ ae ſentia magis

amatoꝝ ſibi H ut maioꝛ? delea⸗

tio nem concipiãt · Ij etiam quãnis nee

ↄcupiſcere nec cupiſei querãt · tñ imagi⸗

nacoibʒ turpiũ cogitaconũ diẽ feſtũ agũt
hue fuermt pſone religioſe ſiue ecciaſti⸗
ce ſue ſeculares · Tereio paſſiue· õ co⸗

cupiſces· id eſt concupiſci non deſideres

a quacunq; perſona mſi a conthoꝛali. Cõ⸗
tra qð pᷣceptũ faciũt plnni ad ̊ ſe lauãa⸗

„ 4

tes depigetes oꝛnãtes eollocueõnes alle⸗
ckiuas igeminãtes. ſpectacula choꝛeas
et ſmilia frequẽtãtes ut amẽtur conou⸗
piſcantur · vel ſaltem efficaciter tale xene
nu ꝓpmant ſi ſaltem eſß qui bibere wellet .
Quod a nobis auertat iheſus qm ſme
fſine viuit et regnat · A/M Eſ.

L Speculi⸗ aurei decem pceptoꝛ⸗ dei fra⸗
tris Henrici herp oꝛdims minox de
obſeruãtia opus preclaruʒ in nobili
vrbe Magũcia quã impr imẽdi arte
jinngemoſa gratuitoq; dono gloꝛioſus
deus plus ceteris terrue natiombo pᷣ⸗
ferẽs illuſtrare di gtus ẽnõ atramẽto
plumali ereaq; penna cannave. ſ ad
myuentione quadã perpulem p bono⸗
mnmbilẽ virũ ſPetruz ſchoyffer de Gernſ⸗
heym feliciter eſt conſumatu (Anne
domimce incarnacõis Milleſmoqua⸗
dringentelimoſeptuageſimo quarto.

V menſis ſeptembris Idus quarto·

☛

VM ð ===D
94
*

2 „ S 1. „ “ S
„
—
.
6
.

. .
.
.
7
1 ,
7
.
.
4
.
.
„
)
.
.
1
.
2
.
6
t
*

. 2
— — . —j .
— —
.
1
*
4
7
7
¹
7
*
.
X
5 .
1
—–
.
N -
L =
7
„
2
R
.
4
.
.
—
N
—
.
2
X
*
—
.
2*
.
— 7
7
.
.
.
1
—
. —
.
„
7„
.
7
.
.
—
—
.
—
—
—
1 .
*☚ . .
—

Senen .- 4

—

3

X

—

.
———

Accuſatus vtrum app ellare poteſt ibidem · b ·

Arboꝛẽ plãtãs ĩ ſolo aliẽo vł o cũ alteriꝰ dãno quõ tenet

Pſoſucõ ab excõicacõe maioꝛn iiij. reqrit. v·p cepto · . xij. .
Eſolucõnẽ excõis extoꝛqñs ẽ excõicatus ipo iure. v. .xij. .

npſonã pᷣmilegiata. v. p̃cep· ſer·x viia.
t taliter excõicati citra ſ̃a in multis caſibo ibidẽ a.b · c·

Kbſol

Abſolutus ab excõe q̃liter in eãdẽ relabitur ibidẽ a.et.p· xxinj. b·⸗

Abſoluẽs de facto quẽ de iure nõ pᷣt quid faciet · vij.pᷣcep.ſerlnij.a.
Abſtmẽtia qualiter fieri debet ſecudũ rectam rõnẽ.iij·pᷣcep · ſer · xvij · .
Abſtmẽ ia quid ẽ et vtrũ ẽ virtus.ijj.pcæp · ſer·xix·a· D

3 —

Accep cõ pſonaqͥd ẽ et in quib cõſiſtit et vtrũ ẽ pccm jij · pcep · · xi · b·

Accepꝑtio ꝑſonaꝛe nõ ẽ apud deũ·iin.p cep. ſer · xvij· a ·
Accidia vtrũ et quando eſt peccatũ moꝛtale·iiij · pcep · ſer · xx vi · b ·
Accidia ſex habet filias ibidemc· „.
Accuſatio vtrũ fieri debet in ſcriptis · vin · peep · ſer. in · e ·
Accuſatoꝛvtrũ tenetur ad penã talionis ibidem · b·
Accuſatio redditur iniuſta tripliciter ibidem · b · c.·
Accuſare qui pntet qui non. viij · p cep · ſer · ij .
Accu ſatus vtrũ abſq; mõꝛli negare pᷣt veritatẽ · vm · ſer · iin · b ·
Actoꝛes qui dicũtur et de ooꝛ officijs · vin · p cep · ſer. vi · c.
Adiurare demones vtrũ ſit licitũ et qualiter·rpcep · ſer. viñ · in fi
Admimitratoꝛes rerũ qrũlibʒ qualiter obligãtur · vij· ſer· ix · p toti ·
Adoꝛatio duplex eſt exhibẽda ſũme trimtati.primo p cep ſer· v · a.·
Adoꝛandus eſt criſtus er qualiteri. p̃cepſerpaaꝛaa.e
Adoꝛacõ ymaginũ et crucis xp̃i ac reli qniaꝛ ꝗliter fieri debʒ · ibidẽ · b. e.
Adulacõ qud eſt et de eius m ateria vide · v · ſer . li · p totũ · et. viij · ſer ix.·c

Adulatio triplex nocumentũ mfeorre potelt · vij · p cep. ſer · li · b.

Adulatioms triplex eſt differentia · ibidem· c.
Adulteriũ tribo modis ↄmitti potelſt.vi ·p cep.· ler ·i a.
Adulterium vtrũ eſt max mum peccatoꝛum ibidem. c.
Adulterium in ſe duodeci crimnaliaꝰ tin ere poteſt · ibidem · c·
dulterij pena m legemet de lege zelotipie. vi. P cep ſer · i· a.
Tnreri dauid quadruplici pena fuit punitum· ibidem a
Adulterium, multis modis in vxoꝛe ꝓpa ↄmitti p̃t bidem · b. c.

*

Adulteriũ ſpũ ale ↄmittitur in ſennnãdo hereticas pᷣuitates. ibidem. c.

Aduocati qᷓ poſſuut eſſe et q̃ reqͥrũt᷑ ad iuſtã aduocacõeʒ· viñ.ß · v· p totũ
Aduocativtrũ pauꝑibo gratis aduo care tenentur. viijſer. v · .
Alchimia vtrum eſtlicita · vi · p cep · ler · xxi · b⸗·
Alluuione terra vel ſimlia adiecta cuius erũt. vij. pcep. ſer · ix. b.
Ambicõ officioꝛe vel digmitatum ꝙᷓ;ᷓ deteſtabilis eſt · vñ · ̃ cep · Ner · x ·
Amarip̃t aliquid nõ ꝗpter ſe ſ̊ ꝓpter aliud quatuoꝛ modlis · in ſer. xxij:
Amoꝛ amicicie et ↄcupiſcentie qualiter differũt · iij · Pcep · ſer. xxn· a ·
Amoꝛ ſui quid eſt·vi· pᷣcep · ler · xi · c · .
Ammalia capta quedã ad reſtituco eʒ o bligãtaquedã nõ · vñ ſer . ix · a · b·
Amme dãnũ qualiter mfertur multipliciter· vij · p cep · ſer · i · P toti ·
App ell are vtru licitũ eſt reo · vm · P cep · ſer. iin · bH ·
Appella cõis materia tan gitur i bidem. b. et. vin . Pcep ſer. vi. b · c·

Arbitri qui poſſunt eſſe etvtrũ ab eis appellari p̃t · vinj p̃cep. ſer · vi · b. e·

„ —*

bſolui debẽt a pᷣa ab excõicatione miciẽtes manus violẽtas

vñn · · vi · a.

5

en

25

20

i5

10

S T 0 V

BR

Balancde Q

N Focus O

H 1 K 1.

G

E F

D

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“

E
3
2
T
e
E
0
5
2
.
Q
OR
£
—+R
E
W
◻