Eſſen tentiã iuris a dioceſano.non ta

mẽ quãtũ ad ſententiã viue woes· qua ſP

er m anno illos excoicatvine weis oꝛa⸗
culo. et m ꝓceſſu annuali · de dem èm ſi
ne mõis peedẽtis· ab illa nãqᷓ; nullus m
ferioꝛ ſp̃ po teſt ab ſoluè ut de ma et obe · c.
cũ um can onẽ meidũt aſſiſſmi
bro quo notan dũ ꝙ aſſiſſ m ſuerunt et
adhuc ſut foꝛte ꝗᷓ dã inſideles qui ex qui
buſdã falſis opmiombʒ quibus enutriti
er. de facili mittebantur ad oceidẽduʒ
quẽcunq; x pᷣianũ nõ curãtes ſi ipſi ob hoc
beeidendt eſſent. cotra quoꝛũ peſtẽ· Inno ·

—

iiñj. de ſomiei: c· ꝓ humam li. vi. ſtatuit

—

tpu⸗
N⸗

1 19
donl
ats
pied,
rſoh⸗
etß
ſtlan
dtnet
nee
ſauct
s e
ddi
ſaim
irſ
gian
vang

₰

ꝙ quicũq; pnᷣeeps p̃latus aliaq; pſona
eecleſi aſtica wel ſeclaris aliquẽ xpianu ꝑp
aſſiſſmos mterſici fecerit wl mãdauerit·

ꝙᷓ; qᷓ; moꝛs nofuit ſubſecuta et qui aſſiſſi⸗

nos acceptauermtvel dſendermt vel oe⸗
cultauerit· nõ ſolũ excoica cois wel depoſ
ms meurrũt ſmas ipſo facto·h ſut eti⸗

am cũ omibʒ boms ſuis omibʒ xpiams ex

poſiti et ꝓetuo difidati:ĩta ꝙ poſtquam

ali qð ex p̃dictis ꝓbabilibʒ ↄſtiterit docu

metis. nulla alia excoicacoms depoſicois
ſeu difidacois ſma reqͥratur · ̊ beneſicia

talu p illos ad q́s colla co ptmet alns li-⸗

bere 2ſerantur · Dro quo notandũ ꝙ hoc

genus hoim e peſſmum et q; d iſtis ſin-

pli eiter expᷣmit textus ad alios homi ci⸗

das nõ extẽdit᷑ qð iſto· c. ↄ tin etur in hj
bems Mandas ec hae penã meicht lieer

egcũs no.ſeq; tur ſeeus tn ſi mandaret oe]

cidi mdeumvel pag anum. Smiliter aſ⸗

ſiſſmoſ receptaſ.ſ. patẽter ut differat a ſe
quẽti quod eſt occultauerit et iſti reeepto
res tanq́; agg reſſoꝛes tenètur. C· de Hnſ
ꝗ latroocculta.l.ij.arch. pᷣ tñ ſi bi nõ reꝰ

uanit abſolu conẽ Huiis excoicacois vi⸗

putãtur heticiꝰ tinẽtur eci ꝓceſſu qui ſit
a p̃ in cena dni de q pꝑʒ ᷓ et ſic ab eodẽ dũ
taxat abſoluendind exto canonem mei
dunt expoliãtes ronmnpetas de qbz · xxiin.
q- iij· Si quis rompetaſ.excoicãtur ennmn
illi et ec alij qͥ ſpoliat eũtes ad curiã vel re
deutes ꝓ cauſis agedis m curta p ꝓceſ⸗

ſu anualeè curie romane Et ad ditur extra

de rap · c· ex coi ca ceoi ſb datur qͥ romaos A
alios xpᷣianos ꝓ nego ciacõ e aut alns ho
neſtis cauſis nauigio wec to ſà capere à ſu
iſ rebʒ ſpoliaẽ p ſumũt · Hup q dic hoſtien
ꝙ cano late ſnie· et addit ꝙ pirate ter

ſe olucõ uatur eidẽ. Seqtur textuſ. Illi ec

qBxpianos naufra giũ patientes quibz ſe
cu du regula ſidei auxilio eſſe tenẽtur· da
nata cupi ditate ſpoliat rebʒ ſuis mſi red
didermt ablata excoicacom ſe nouermt
Giacere· ita tñ ꝙ pᷣcedat ãmoĩcõ ut diẽ
glo.vn ſi poſt ammõicoʒ ablata nõ reſti⸗
tuant ſtati ſut excoicati· ſecus ſi reſtituãt

c · pe · de anch. 8 gi tur tles nõ reſti

tuentes excoi ea conem meurmant requi⸗
ritur ammomeo ſalte vna ꝓ omibʒ ut de

nigijs ꝗ piraticã exercent tiramde wel mi
nnca ſut no mĩ xpᷣiano vel pnᷣeipi C. de fur.
aut nauigia na paria delicta mutua co⸗
penſiõe tolermit· Vn gnaliter qcqͥd acci⸗

pis ex naufragio pᷣdeon ſiue ð nam ſiue
mari ſiue de litoꝛe reſtituẽduũ ẽ. ff. e· l. R ds
ex naufra gio· alias nullaaſuetiidme ſta
tuto vel p̈ cepto qͥs excuſat᷑ qꝛ furtũ dmi e
titur ſy. de acqͥre· do·l · qͥ roe · i fi. Cde furt· I.
in eũ. qnec m leges ſi ptatur ifra annu

co ndenabitur ad edaieed Nr
ic

ßß poſt anũ m ſynpluz ut m deis le

etiã mncidẽtaliter addi poteſt ꝙ aeceden⸗
tes ad ſepulcrũ dñi ca deuocoms ſme licẽæ
tie ̃e ſut exco iĩcati⁊ eooꝝ abſo lu eo ꝓpPevel
ſumo pemteconario reßuatur ut Hétur imn

li.

ꝓ eeſſu anuali rõne curie et repitur
mteconarie ſum pe mteconaryn⸗

ſat Nena de ↄſti. c. · zc ut dem eſt igno
vtia facti nõ iuris excuſat ignoꝛatia di⸗

co ꝓbabilis nõ affeckata- qð ſi poſt cotra

Qluũ mrmoniũ peipit vnũ caſum de ſex p⸗
deĩs non tn multatur hac ſentẽtia qꝛ hee
ↄſtituco nõ pumt co hĩtaconè vel m ceſtã

Fßotraclũ. licʒ grauiter peccet talemꝰgno

qðs erat tꝑestracti mrimonnj remouetur

4

rrŕ”ñõ

Popti⸗
mo canonẽ meiduũt omes mrmonm con⸗
trahentes ĩ dibʒ ↄſangumitatis ⁊ afmmz⸗
tatis ↄ ſtitui eoe canoĩca mterdciĩs· et q̊ ſci⸗
enter q; ſciebãt g radu ꝓpmqtatis el non
ignoꝛabãt ignoꝛãtia ꝓbabili affeetata
et ſi alter ſolus ſciebat ſolus ligatur. Si
milr ↄtrahentes cũ momalibʒ et religioſni
xlerici m ſacris oꝛdmibʒ ↄſtituti ac mom
ales mrmoĩaotrahentes ut pʒ in cle. vna
te ↄſan. et affim. Dro qnõ q in lex caſibzʒ
h exp̃ ſſis hecↄſtitucõ tm locũ hʒ et eiuſpe
na. Quapropt ſi qs ↄ trahit cũ Hhnte ma⸗
ritũ vel cu uidea wel cũ paganavel cũ 2 S
ta ſpualr vel legaliter welↄtia ipedimetuũ
uiſticie pbᷣliee hõeſt atis lic; mrimõia nõ/
ten eaãt th nõ locuſ huic pene ꝗ lis caſ
bus wel ſilibʒ nõ & expſſa Dilien deis ſex
caſibʒ nõ ẽ locꝰ Huic pene ſi licite ↄtrahut

ſpẽéſacoʒ ipedim etu

tũe ſi tollit impedimẽtũ eẽ quo ad ponaz
pᷣteritãà nõ ẽ d illis alia abſolues necaria
ſecus tnñ ſi fac tm valè mimonm. Ceterã

q5 dicluz eſt de momalibz ec mtellig itur

de ſoꝛoꝛibʒ eoq in inre ponutur ꝓ eodeʒ
lcꝭ alicubi eas lo cuco vulgaris diſtiguit
dumõ tñ Imt religioſe. Et di cũtur h reli⸗
gio ſiwel reli gioſe qͥ wl qᷓ ꝓſitentur expᷣſ
ſevel tacite reli gonẽ aliquã approbatazʒ
ut in c · vno de ww. li. vij. Quodq ec mtelli
git glo.ſi ꝓ feſſio illa tacita vel expreſſa
no oblig aèét illi religiom tligiom tm im
gnᷣe ut de regula.c.nõ ſoluʒ et. c. ſe. li. vi.
Ix lauð.pau.et genſel: deĩq; ſacri oꝛdi⸗
nel ĩtelligùtur B ſdiacouatus di acona
tus et ſup. : cõ tralb ẽs cũ hmõi ſpoſalia
nõ lig atur hae pena mſi poſt ↄ ſumauerit
p car nalẽ copulà q; tune ↄtraxiſſe udica
tur. Et nota ꝙ glo. penl: diẽ ꝙ predeĩ ab
epo poſſunt abſo lui pᷣmſſa ſatiſfaclone
Simil ſit in maiĩfeſta offenſa mſ⸗ poſt ex
coicaconẽ talé 'curriſſent irregularitatẽæ
a qua ſolus ̃ diſpen ſaret ut mfra pate⸗
bit. vñ dic pau.ꝙ recogmeone erroꝛis
ſe ſoparites debet abmuicẽ ſe aburare ut
q̃ le wl w c.ij. ſc ec fit iĩ feocili acõe ſepa
ton vñn foꝛma umamẽti ſepacoms poĩtur
xxx v.q vi:c· Ab iſto dieſ atea tui pnul
lu mgen um te ſoeiabiſ huic ↄſangumee
noc in cõugio nec m adulterio neoc cum
illa ad vnã men ſaʒ maducabis 4 biles 4
5 vno teclo manebiſ mſi m eceleſia aut
j alio publico loco vbi nulla mala ſu ſpicõo
toſ eſſe ut vbi coꝛã toſtibʒ idoneis p cer
ta necitate pariter eolloquami nec aliam
romge accipias mſi foꝛte poſł'actã pem⸗

4 8

tentia tibi licena data fuerit ab eo tio.
Neec debet qͥs occaſiõ e ↄſangmtatis vxoꝛe?
dmttere t alia d ucè mſ ca Hmo la me p⸗
bata fuent ut ibide. c. ſe. Drom e recepias
rus vxoꝛẽ quaʒ minſte dmiſit hoc mo ii
rnabit ut vʒ ibidẽ. Ab iſto dieĩ antea iſſ
2ꝛmnge. . quã muſte dmiſeras ta teneb
ſic marituſ ſuã ↄuigẽ debet Hre in dile ctõe
et debta diſciplia nee eã p vllůũ ĩgeni ma
lum ſepabis nec ea vmete alias aceipi⸗
es ſic te dꝰ adinuet lvc ibi. Ad lande di
¶ De diuſis excõi cacõ ib⸗ ꝗs meurrüt

ã ab eoð imſſo ſic te deus admuet. hoc ibi

èJ . 2
K*

din erſimode pticipãtes cũ excõicatis.
Sermo. xxijꝰ.
On oceideſ.xo.xx. Congrue
ſatis poſt pᷣdeã videndũ eſt x
excoica coibʒ q̃s inci dut diſi
A, V pticipãtes illi cite cũ excoicatiſ
Prima naq; ſentetia poĩtur ex de ſen. ex.
vbi dic elems tereius. c. ſigmſicauit. cle

„„n —„ Ire
ricos q ſciéter t ſponte Pticepauermt ex

icatis a nob et ipſos i o fficijs recepe⸗
rmt ðᷣmis eadẽ ſnĩa excoi ca cõis cũ ipſis
nõ dubitamus muolui quos ec ꝓ beneſi⸗

Qo abſolueois habendo ad nos wlumꝰ
eũ lraruʒ tuarù mhnuacone remitt Ad

6 ℳ— ₰.

cums euidentiã ſciẽdũ ꝙ eirca expoſicoʒ

Hums decretalis e triplexopmio ſolẽm

. Prima hoſtien. ec pomtur m ſuma 2feſ.
ſe; ꝙ iſta noua excoicacois ſi pes ad qua

meurrenda qnq; requrũtur ita ꝙ vno de
Keiente nõ meurrit maioꝛẽ excoicaconem
eo ꝙ excoicaco pns uiat aↄmũibus re
Te inris quã ec opmion ſeqtur jo·an.
Et iſta quq; tanguntur H textu· Drimo
q; ↄ micãs cũ excõicatis ſit clericus et &
laicus excluditur· S cdᷣo ꝙ ſciẽter »muni
cet· et idᷣo i gnoꝛãtia ꝓbabiliſ facti nõ int
excu ſat. Nerco q; ſponte participet. et dic
gof. Hie exeludi coactõne abſolutã non

⁊ dieon alẽ. Quarto ꝙ ↄmrcet m ömiſ of

ficij s ec mm hotig canomeis ex eccl eha le⸗

gediſ m gof · Amto ꝙ »miucet cũ noja

tim excoicatis a ſ̃ et hoc in ᷣmis et ſic ex
coicatus p eanoneʒ nõ ðᷣꝛ excoicatus a ſpᷣ

mimediate · ̊ o poꝛtet ꝙ ab eo dẽ excoicet

p ſententiã viue weiſ pm iohᷣ· calð· IJFter
ſtri da mterp̃tacõ eʒ · mitius eni agitur cũ
lege q; cu mmiſtro legis. Scda opmio
pe ˖ de anch. ꝗᷣ die q; 4 com mcat cu ex coicã
to a p̃ ſponteꝛ⁊ ſciéter et m vᷣmis ẽ excõica
tuſeað ſentetia. Et iſtũ dic wrũ eſſe mtel
lem Huius deẽ. et idẽ viðᷣꝛ d icẽ guil. ſpe · et

gof Tereia ẽ tan · ſez ꝙ q pticipãt cũ ex⸗

coicatis a ſp̃ᷣ eo dẽ ermmĩe ꝓpter qð ille ẽ
excõicatus eadeʒ ſnĩa ligantur et ſic per
papã ſut abſoluẽdi.quam opmoeʒ glo·.
werioꝛẽ credit. Innoc. eẽ dic ſie intelligi
poſſe · militer 10. an et io.de lig. dicũt
videtur adheredũ hnic vltime opmi om.
Prima tñ opmio magis cõſonat textui

=S — —. — — —

—

*

het Secũdavero poĩturtraↄmuicates cũ ex ſup e. c. ꝙ hee intelligũtur poſt lataʒ ſen,.·
coõicato in ermmie dãnato eth de ſen. ex · e tentiãſecus aut ſi an. qdᷣ ſane mtelligitur
ngne⸗ nup.· vbi ſbditurqꝙ cũ n ommati excõica in excoi cacoõmbʒ ab homĩe ſecus a canõe.
Gickr wwo lcicterↄmmicàs in crimme cerimin oſo cũ ia ſit lata ſentẽtia.ſ.tẽpoꝛe f acte ↄſtitu
irdiß eiꝰ ſilia nnpendẽdo auxiliavel fauoꝛẽ ae ecõms · P · ſciẽdũ ꝙ m hoc caſu pꝑ co ſi lum
tcheht p loc rõn e damnati ernmmis in eũ vide⸗ intelligitur m pe · de anc h. q qͥ inpen
hner. atur delmquè q daãnanit ab eo w eius ſu- dit ↄſiliu delinquẽti m erimine ꝓ quo ẽ ex
it ce perioꝛe merito delicli tũc eit ab ſolueo xe co mucatus.tũc eni eadẽe excoicacone in
nre Iren da cũ faciẽtẽ ⁊ entiẽtẽ par pena co⸗ currit ſiue eſſ(y aliaſ facturus ſiue non. q;
Z ſtrin gat· vn talis cũ iummento debz ab⸗ pticip at im crmnine· Abbas dic hoc certuʒ
pfo ſolui ut ibið ſbditur(¶ PDro qꝗ notãduũẽ ce ſi ↄſiliũ datũ ẽ diree ad erimẽ qð excõoi
el⸗ ꝙ aluid eſt ↄmicare erimĩoſo tm· et ali⸗ cacoʒ m duc.pũ ad elericũvberaduũ no ſic
und ud ↄmmcaẽ m erinme tmet almd ↄmi⸗ th ſiↄſiliũ daẽt ĩ facto ꝓ ᷓ nõ ĩeidẽtexcoi
care ermmo ſo in ermmin e dãn ato · Mãa cõ caconẽé. Idẽ ande bu. exẽpli gia ↄſiliũ do
ſe⸗ 4 mmcaẽ ermmmoſo tm eſt illi quide ↄmm ut laicũ mnterſicias et tu cũ eo pariter in⸗
ſenf caèé ß nõ m ernmine dam nato⸗ Exẽpligſa terficis elericũ.tu excom um cacõnẽ mm cur
. Siquis fuerit excoicatus eo ꝙ eelebrat⸗ ris nõ ego.q; ↄſil meũ directe nõ mten
lani certo loco ꝓhibito· alius aũt eidẽ mi⸗ debat ad pcuſſionẽ eleri ei · Auxilm ec m⸗
ne cat h in alio qᷓ; in celebrcone et tüe diei⸗ celli gitur de directa pticipacõne · ſecuſ de
nen turↄmi cae criminoſe o ß nõ ernnme dã⸗ direcka· ut ſi ꝗs exco icatus ẽ q; fec guer⸗
n nato ; Cõmiũcaẽ wero ermmme tm ẽ crimi ramdtra ecclenã wel clericũ. roſtea ego illi
noſe onõ coperari m ermie damnato ut guorrã facio r tu ↄtma me illu adinuaſ tũe
ſ q́s celebrat m loco ſterdeo ꝓpter qð ex alli Pben 3 auxiliuz no es excõm umcatus
coicatus ̊ ꝑ ſe celebrat et a ius tm eiꝰ q; nõ directe ꝑtieipaſ in cã:ꝓ qua ẽ excõ
miſſas audit tũe enĩ ermini ↄmumcat. h mincatus. ſatetur etia hoſtien.q dns au
nõ ermioſo· Tereius deniq; ↄmmcat eri⸗ xiliuvaſalli excõicati muocao pᷣtqꝗpter ſi
mmiverimmoſo ut q;qͥs fuit excoicatus delitatis debitu qð remanet mſi cũ excõ ira
eo ꝙ in lo co ꝓhibito celebrat t almſ eũ ee cõne piter debitũ fidelitatis ablatũ eſß.
lebratẽ uniat tũc enĩ ernmmo ſo ↄ mcat in et pᷣceptũ de nõ admiunado.e fauoꝛe ve
crimine. vñ ut qͥs incurrat hãc maioꝛem ro ſciẽdũ ꝙ in laudatiõe facti dic abbas
excoi ra conem opoꝛtet ꝙ pticipet ta erimmi fauoꝛẽ npendi:demq; ex p̃dcĩs oĩbʒ co⸗
m qᷓ; ermoſo · Ad exẽpluũ ſumi poteſt · e. cluditur ꝙ pticipãs crnnmoſo in crmmie
ti. ex c. ſ cubme. Ma ſi mulier excoicatur ꝓter qðs ẽ exeõicatus eãdẽ excõicacõnẽ
ꝓ ſoꝛmca cone gnaliter. tũe tã laici qᷓ; cle mcurrit ſiue e7 terri toꝛi excõicãtis ſiue
riei cũ ea foꝛmcãtes ex coicacone maioꝛi li intra.Rue ſit eius ſubditus ſiue non· qꝛ; iu
gantur ut pote qͥ poſt latã ſentẽtiã im eodẽ ris aũ ctate ligatur etia ſ ꝓmulg ans cõ
4 ecrinmenmmcãt crimmoſe ut deo. c. ſi eo mumeact. q; nõ ſua ᷓ iuris ſententia liga

8, cubin e. iwero mulier excõicatur ꝓpter tur.exẽpli gra dic glo.ſuꝑ deõ:c.nu p· ꝙ

. ſoꝛ meaconẽ clericoꝝ tm tũc ſoli elerici li⸗ ſi ego excõmiuco pro chi anũ meuz ꝓpter
gat᷑ HFi ꝓĩide tlis mulier excoicatur ꝗpt erimẽ prochianus alte rius ↄmincat ei
foꝛmca coneʒ certi clerici in ſpecie puta ti⸗ fauoꝛẽ inpꝑptizdo in eodẽe delicto in me vi
enj· tũc alnj cleriei miucãtes eidem nõ m detur deliquere et eadẽ ſentẽtia lig atur et
currũt excõicaconẽ maioꝛẽ quo ad ecele⸗ nõ ſolũ ſnia canoms.qꝛ tũc a ſuo opo vet
ſ militã c. Si ̃terea talis excõicatur pꝓ ꝓrio ſacertote ab ſo luetur qð iſte nõ pᷣt
pter ſoꝛmeca cõnẽ nl ſciſicãdo tũc partici ut h̊ in textii · hiſte ꝓpter delictuʒ lig atur
pãtes ſiue publice ſiue occulte ſut excoi⸗ ſentetia mea a me debet abſo lui et ſic lar
. at. Si demq; ꝓpter publicã foꝛmicaconẽ ge ſu bditus meꝰ app ellatur racõe delicti.
ſolũ execõicatur.tũc ei participãteſ occul Toerecia ꝓmde poĩturꝰtras mũcantes
. te in ermie nõ ligãtur · Addit an de bu. excõicato h̊ nõ in ermmĩe dãanato q potur
.

* a „

2 .

in des e.nuꝑ vtra · . eos qui õmůũ cãt ex⸗

coicatis maioꝝ excõ icacoe in oꝛaeone vel
oſculo vel oomedendo aꝛc. et tales a ꝓprio
epᷣovel ſacerdote poterũt abſolucoõmſ be
neſi eiũ obtinẽ. q;uis enmm tunc nõ iudicis
ſͦ iuris ſe ntẽtia excoi cato comiucans ſit li
gatuſ. quia thↄdito: canoms eius abſo⸗
luconẽ ſibi ſpecialiter nõ retinuiteoſpſo
videtur acæſſiſſe facultatẽ alijs relaxãdi
B ib;Q Ade cums euidetiã no tãdũ ꝙ · xi ·

q iij.c.cũ excõicato et e. ſequẽnbʒ ꝓhibe
mur excõicacone ma ĩoꝛi excoicatis oomu

nicare prehbtim in qnq; q notantur imiſto
wvſu. Os ꝛare vale mumo menſa nega

tur· alias qs mm currit min oꝛẽ ex eoica conẽ

Primo tenemur negaèé os i. o ſeulũ ut ðꝛ
h in textu . et etia collocucõ nẽ m cahbz nõ
2 ceſſis.quia hm guil.familiaritas wl pu

doꝛ aut timoꝛ ſcand al nõ excuſat partiei⸗

pan te cũ ta! libʒ. ſic nõ licʒ lras excoicati re
cipere vel ei mitere nücios vel lvas mſi m

eſu m quo liceret ei loq jm guil. et hug.

ec munus ab eo quis recipiat aut tᷣce
Ptiiz retin eat ßvel paupibzʒ diſtribuatvel
oxcoicato remittat ad ſui ru boiẽ hm guil

S ecundo nec eos debemus ſalutare nee

ſalutantes reſalutaé. Verutn ſi quis aſ⸗
ſurg at excõicato wel reuerentiã exhibeat·

aut ſe ſalutaãti melinet wel q̃ſ ſe reſaluta⸗
do labia moueat · cũ tñ michil dicat · tũc ſe

cudu guil. excoicaconẽ nõ mcur rit· cũ pe⸗
ne ſmt reſtringende ut de pe. di i. . pene
Smittr nõ e ſalutadus cũ ei ſeribitur ſed
loco ſalutaco nis eſt ſeribendũ.ſpm conſi

lij ſamoꝛis. et ſi quis ab eiſdẽ ſalutatur.
rñndero poteſt· deus emendet wo s ⁊ huiuſ⸗

modi Terco non debemus cũ eis oꝛare nee
vöma audire vñ ſi xcciaʒ intrat et ibi ſe fir

mat tenemur exié: R tn eius excoicaco eſ

R occulta tũe qͥ ſeut exibunt ſecrete et
cau te ita ꝙ nõ ſequatur eius majĩſeſt aco

ſi pnᷣt. alias nõ exibũt ut.vi. ꝗ.· ij . e· ſi tan

tũ· ſi tñ nõ vemt cã oꝛandi hꝓ alio nego⸗

cio nenvideo cur in eadeęe eccia oꝛare non.
roſſum. ut die inno · Droinde ſ ſacerdos

an * mehacnẽ canonis peeperit excoi⸗
cam adeſſe q ꝑtin aciter ſe firmat ibidem
eyet dmittore miſſam. Siwero poſt tune
debet eedẽ ſimul cu ſeruirore tm. et alij

o mnes debẽt exire· et anteqᷓ; ſacerdos eõ

muio nẽ di cat ſacriſtia mtrabit. et ibi miſ

ſam pficiet ¶ Itẽ m tho ·i in · nij. di . xvin ·

ro ex icatis qs oꝛac poteſt. ̊ nõ: mter

oꝛones q ꝓ membris eecie fiunt · et tamẽ
fructũ nõ pticipant quãdin m excoicaco
ne manent oꝛatur ut eis ſpus pemton⸗
tie detur ut ab exeomumcatiõe ſoluatur·

(Auareo. ꝓhibemur pticipare ĩ menſa

et ñ ſei ingerit menſe mee publice excoica

tus ſm guil.teneoꝛ ſurgere. ſecus ſi occul

te. et nõ poſſum ſme eius nota ſurgẽ poſ⸗

ſum ec m eadẽ domo manè ſi tante capaci
tatis eſt ꝙ eius oommiũonẽ vitaẽ valeo
vnde poſſum m eadẽ camera medẽ hnõ
in eade menſa et H ẽ wrã duũ taq; alienuſ
aduemo. na ſi wmo inuitatuſ ad aliqð ſe

ſtu wlↄuiuiũ et aliquẽ ibi deʒ reperio pu⸗
bliee excicatuʒ recede teneoꝛ licet ſede⸗
at ad aliaà menſam q; omnes tales ↄuem

entes ad ↄuium ſimulsmiũcaé dicedi ſut
bm guil. Fmiliter ſi amieo meo vemẽti oo
medẽ ad domũ meã dimitto domu wel cla
ues vꝗ pmitto comede ſeparati tñ.· et hoe
fraude ut nõ offenda eũ. h fauoꝛẽ eiug
acquinã excoicacõnẽ mmnoꝛẽ meido· ſecus
aut ſi ex tim oꝛe nevim inferat aut ex hu

manmtate credens eũ alnnento wel ſoſpi

tio mdigè ade G teſt aco ne facio ſeðm
geͤ i to ꝓphibemur cũ eis ↄmmmo
no hre. ſ. m alis achibʒ humane eonuſa⸗
eõms ·et peipue m acliby lanns faano⸗
roſis · ꝓ qbʒ th nõ ẽ exeomincatus utpo⸗

te ĩ emẽ do vodedostraclus in eudo locã

do ↄcedendo aſilibʒ mſi hoc feceit necitas

ſu· Sic ec non debet fieritractus aliqs

ũ ſgruien te excoicato nomine excoicati.
Runda tñ commcãteſ excuſantur q. ſ.

ponutur mhns vſibʒ. vtile lex Hiule res
ignoꝛata nece hec an athema tibi faciunt

nec pñt obeſſe. Primuẽvti litas vel ipſiuſ

excoicati ut cũ ei loqtur hijs q ptnent
ad abſoluconẽ vel ſalutẽ licet alia meidẽ

ter in terponat ut magis ꝓficiat. vnde et
ad pᷣdicatonẽ admittitur ut expſſum eſt

Be · ti · in e. rñſo; Et p hüc modũu licet pre⸗

dicatonibʒ cũ eiſde ↄuſari et ab ex coi catiſ
elemoſmas accipeſi alias nõ valont ſul⸗
tenta conẽ LHa bere ut ex e · ti · cu wolͦtatis ·

Lrcog,
dibim
Rrpn
SNoner
tane
rcſezer
emen;
Nluzan
menſa
excvi
ſocal
diwl.

aliemf
ſtopu⸗
klae⸗
uem
lue

ides 6
ſbim
r
n n
Ntane
rwi
enen⸗
in
nenc
zwic
ſorelf
1

t eti hm hoſti eñ· ex caſu necitatis eum

ꝓbabiliter ſperãt in eis ꝓſ eere vel eẽ vti⸗
litas ex pte participãtis tã ĩ tpalibʒ ut pe
tendo debitu.e. ti· ſwre: vñ ſi nollet dare
poſſ m iundicõↄuemr:alias enĩ ex delicto

ſuo comodũ r taret ut ex de iudi · e. in
rellexm in ſpn aniby etia; loqui poteſt
te ſalute anme ſue petendoꝰ hſli hi è ne⸗

ceſſitas: et recurſũ ad alm lore non pᷣt hᷣm
guil. S cᷣm ẽ lex mrmonij mſi ꝗꝓg ter ma
trmonmillicite ↄtra ccũ eſß exco icatio la⸗
ta. ꝙ ſi lnta eſt ꝓter almd delictum tunce

quo ad re ddiconẽ debiti vterq; excuſat
quin debito carms exigedovira vxoꝛ pa

niſicantur· In alijs etia excuſatur mulier

cũ excõicato viro partieipando.ſß nõ ecõ⸗

uerſo. q; cũ vir eſt caput eius debet eã co⸗
gẽ ut faciat ſe abſoluè. ar:vij· q.i ſic vir.

m ray· et gof · Si vero vir excõ micatum

wcaèët ad menſam credit guil.q; vxoꝛ cũ

viro comedè non poſſit in eadẽ menſa h̊
in alia tam remota ꝙ dici poſſit ſe nõ pa⸗
riter comediſſe.ſic nee elemo ſma debet ae
cipi que datur no mĩe excõmicati mſi in

lama neceſſitate.· Tercium Hiũlitaſ ſbie⸗
Rõms vel buitutis ſicut ſunt filij ·qͥ ſut in
patris ptãte vel eẽ emancipati q ſut oom⸗
menſales patri et ab eo necria recipiunt⸗
dumode th nõ pticipãt in crmmine dãna⸗
to. Alij vero ſilij non excuſantur ᷣm guil⸗
Hmuilr excuſantur monach- partiripan⸗
tes cũ abbate excõ mumca to m guil. qꝛ-ꝛ

ſut quaſi familia eiꝰ.et clericiꝰmmcãtes

epo ſuo ſi ſut eius officio et ſeruico depu⸗

tati. alias nõ m oſtien· Excuſantur etiã

ſerui ⁊ ancille ſeruilis ↄdicois et ec ruſtici
6 *₰ 7 5
ſeruientes ac ſiles ſubiecti q non ſũt ita
euriales ꝙ eoꝛum conſilio ſeelera ꝓpetra⸗

tur· qd etiã intellig itur de hijs qͥ colut ter

lam con 1 dem ediatarijs- et 4 Piter cultu
ra vᷣcipiut certãa poꝛconẽ fructuũ:tantũ eni
ↄmmcae pnt qᷓ;tũ opoꝛtet ꝓpter culturam
et hmõi ¶ Mõ tñ ꝙ ſi tales perſone ante
excoicaconẽ ſe o bligauerũt · et huici uʒ m⸗
trauerunt nõ tenentur diſcedé. Similr Ri

poſt excoicaconẽ ̊ ignoꝛ auerũt ea:ſecus

tñ ſi ſeiuerũt et tñ ſe miecerũt mſi neceſſi⸗
tas eos ↄpuliſſet ꝙ fierent de fam lia illi⸗
us. Et nota ghaliter ꝙ de pᷣdeĩs pſoms

ceſſante ſubiectõn e ceſſaẽ debet ↄmmo m

ſi neceſſitatis aruculus nnmin eat · Di cut
emvme- ct᷑ 10 an c;ÿ nullus de nouo deber

intrare familiã excõicati et ꝙ mereẽnarn
ſimto ſuo tem ꝑe cũ excomm ca to nõ debet
anũ remeiꝑe· Ide ẽ de obligacoe ↄiugũ ſi
ſoluatur ꝑ dinoꝛtũ ec pr̃ie ptãtis ſi ſol⸗
nitur p emãcipatione .·ſ·q; non pᷣt poſtea

patriↄ mincaẽ ſme penaut nõt gof et etã

oſtien.m ſums:qꝙ omeſ pſonetẽte in c.

qm multoſ.xi.qiij.vſq; ad illu werſiculũ.
quicũq; ſuis ſupioꝛibʒ excoicatis ↄminca

re tenẽtur ꝓgter obnoxietatẽ ꝗᷓ tenentur

jllis aſtri cti ·ſ. vxoꝛes ſilij acille ſeu mã ci

pia ruſtiei ſeruientes nom es alij de fann⸗

lia qᷓ̃ nõ ſũt adeo curiales ꝙ eoꝝ ↄhlio ſeæ
lera ꝓerrãtur. Et addit ibidẽ de illis nõ

vitadis qᷓ excõicatis ↄmuicãt de quo arti⸗
culo ſuptũ videtur illud ꝙ excõicaco nõ
traſit ad tereiã pſonà · Alie vero pſone qͥ

tangũtur in /bſu qcũq; debet euitaèↄmiñ⸗

onẽ mſi nccitatis articuluſ nnmneat · pm
myno. et ab. ex e.ti.c. Inter alia.vel ec cau
ſavtilitatis de qua lo qtur.xi.q-in: ce p de

e 3. ꝓter hoe eni nutrieij ⁊ ſimles pſo⸗

ue mcãtes excuſant᷑ q̃ͥ n a dno recedent

nõ hrent vnde viuent ar. m deo c· ſi Nere
vbi exeuſantur qui cũ nautis excõmuaca
tis ↄueniũt de traſferendo ↄtra ſarraceos
Ex dielis igitur gnaliter eocludi poteſt

eeſſoꝛ · ex · e. tii c· ſivere · de q vtilitate dictũ

ꝙ eõmimcaco nceria vel qu aſi vtendo inu⸗

re ſuo toleratur-h̊wlũtaria ⁊ mayxmme deli

eoſavel ermmio ſa danatur· ꝓpterea pres

excuſantur et dni partieipantes cũ filijſ ee
ſeruis exeo micatis nõ q dẽ ſynpliciter:
hßm tho · in · nij · di · xvinj · in hijs m qbz ſut
obligati. qꝛ ſeut inferioꝛes obligãtur ad
obſequiu ſupioꝛũ·ſie ſupioꝛes ad ꝓnidẽ⸗

tiã mferioꝛu coꝛrectõnẽ.· Pme enmm ſi ey

eoꝝ defcũ inciderũt wel ec pm an ent in ſen

tit · et mſtat ut ſditi querat abſolucone

Sie ductoꝛes mercenarijsↄ micaẽ pnt

vbi ſme magno meomodo eos vitaè non
2 . * „K 2
valet · Sic armiger vel ſeruis miiti excu
ſatur eimimcãdo nõ tn comumcãdo cũᷣ

erxcõ icatis cũ qbʒ dñs ſuuſ comiũcat· die

vaſalli tenẽtur reddẽ tributa et ſeruicia

tetia nõ excuſantur. ſecus ſi ꝑp eos nõ ſte⸗

2
. „

dommis excoicatis in quibʒz ſunt obliga⸗
ti dumõ thn nõ in ermmie dan ato« Quar

to excuſat ignoꝛãtia facti ꝓbabilis· non
th mris · mſi illos quibʒ lieet ius ignoꝛare

ſc ſunt pueri doli nõ capaces· Dicitur au

tẽ quis fem ig noꝛaè cũ ci nõ eoſtat ꝙ ille
tale fecit · puta werberamt elericum q; nec

vidit nec eſt fama tam publica ꝙ omm

no credi debeat. Nam ſi ab aduerſario au
ditvel leui fama nõ debet ſibi de hoc ſoꝛma
re ceo ſceientiã · S militer ſi eſt fama publi⸗

ca aliquẽ eſſe excoicatũ ex faclo o ceulto
contm quẽ tñ nõ eſt publica ſententia ſu⸗
per hoe nõ ten eoꝛ eũvitaè mſi poſtq; ſup ̊

ſe vurgaè recuſaueritvel in purgacone
defecerit. li tñ eſt fama publica ꝙ notoꝛie
aliquid ſecit ex quo maioꝛẽ excomm caco
nẽ meidit vel ꝙ pbᷣliee excoicatus ſit aut

aſidedig nis hoc audio ꝙ eũ audierũt de
nuciari excommeca tũ· aut viderũt eum ſe
ciſſe qud ex quo maioꝛẽ excommu mcaco

nem meidit te neoꝛ euvitaë donec writa⸗

tem imquſermi· ſivero ab excoicato au⸗
2 . —. 46 .1 — —„
diero de ſua excoicacone ex ſigillũ eo ſel

ſoms teneoꝛ eũù vitare · ſecus tn ſi audie

ro ti mↄfeſſõe.¶ Hic tñ notadũ ꝙ licʒ

excõ icati etiã nõ denuciati m ↄmma mra

deberent vitari · th pↄſtõn eʒ factã ↄſtantie
ſuit 'llud mo diſicatũm ↄcilio baſilen an
teqᷓ; ſciſſura fieret renou atuʒ. ſ. ꝙ ſideles

nõ teneãtur excõm mcatũ euit aè imn ᷣmi s

et extra mſi fuerit publicatus ſeu denucia

tus excepto caſu de mniectõne manuũ no⸗

toꝛia m pſonas eccleſiaſticas wl religio⸗
ſas et ide eſt de alijs cenſuris eccleſaſti⸗

cis · Cuius tenoꝛ eſt iſte. Ad euitã dũ ſcan

dala vH pericula multa qᷓ ſeientijs timoꝛa⸗
tis ↄtingẽ poſſint omibus xpᷣiſidelibʒ te⸗
noꝛe pntiũ mſericoꝛditer mdulgemuſq;
nemo deinceps a ↄ mmone alicuuis ſacra⸗
mentoꝝ admmiſtra coe vel recepeoe aut
alijs quibuſcũq; duimis intuſvel extra p
textu cuuiſcũq; ſentẽtie aut cenſure eecſe
ſiaſtice a iure vel ab homme ꝓmulgate ge
neraliter teneatur abſtiné vel aliquẽ vita
re à mterdem ecctaſticũ puae mſi ſnia vel
eeſura hmõi fueit in wel cotma pſonã colle
gi um vniuerſtatem eccie ↄmtates vel lo
cuʒ certum val certam a indice publicata

Pzʒzmo veuſ.

vl denuciata ſeialitera expᷣſſe.cõ ſtõm⸗

bus aplicis et alijs in contrariũù facienti⸗

bus noõ obſtãtibʒ quibiiſcũq; · Saluo ſi eõ

tra quẽ ꝓ ſacrileg a manuuʒ iniectõne in

elericũ ſentẽtiã latã a canone adeo noto⸗
rieaſtiterit in cid iſſe qð fem nõ poſſet aliꝗᷓ

tergiuerſacõe celari nec aliquoſuffragio
excuſari.Naã a ↄmmo ne illuis licʒ denuca

tus nõ fuerit volumus abſtmeri iux cano
mæeas ſanctõnes · H̊ ibi·. ¶ Quũto excu ſat
neceſſitas tã excoicati qᷓ; ꝑticipãtis · q cũᷣ
indigent poteſt excoicatis dari aliꝗqd cau
ſa huamtatis ſm guil. et ſi petũt ho ſpitiüͤ

nõ tenetur qͥ expectare donee fuermt ab

omibus repulſi: et intelligitur quo ad ne
eſſariavite · ſecus ſi petitvten ſilia ut ſoſ
ſoꝛiũ ſe curmn huiuſmodi. Ites videtur

caſus neceſſitatis m pticipante ſivocatur

a iudicibus excõ ieatis ut ſtet inriĩ eope⸗
ata immriatoꝛes ſuos ↄuin cat hm guil. Si

militer peregrini viatoꝛes ⁊ ſimies in ne

eſſitate cõſtituti heite poſſunt ab exroi⸗
. ⸗ ₰ . * .
catis recepe wl emèe necria vite m inno-

CdDe excõicacõe x pticipacõnẽvſura⸗

riot et qualiter ab ſolutus relabit m

eã dẽ ſnĩaʒ et qᷓntã m hoĩe iacturã ope⸗

ratur excõ ica cõ· Sermo xxin?.
On oceides exo.xx.Ad maio
rem euidentiã eoꝝ que dcã ſut
in ſermone p̈ cedenti de partici

clerici ſeu audiens eũ publicari excõica⸗

catũ:nec eũ poſteavidit infra annũ vel biẽ

niũ teneat᷑ eũdẽ vitaè donec eioſtat de al⸗

terius abſo lueoe · Ad hoc dᷣm m henri
byc:et alios ctoꝛes ꝙ ſi oſtvel credat᷑
bomo timoꝛate ſciẽtie nec mmemoꝛ ſue

ſaluti ſamaxime ſi eo tempoꝛe quo ↄſtetit

michi de eius excomu caeoe ſeruabat ſen

tentiã et mò nõ puat poteſt alter ꝓbabili⸗

eer credẽ ꝙ ſit abſo lutus et ei ſicomcare-

ꝙ ſi prauus a diſcolus erat nee ſenten tiꝗ

ſerua bat tunc credũt doctoꝛes ipſuʒ eſſe
vitadũu ſic ab mitio ſiue in publico ſuie in

2
7

occulto nee de ab ſoluednc D ns phas
biliter pſumatur. Concoꝛ guil.
queri pᷣt· vtrũ audiens publicae quẽpiã

Secũdo

patibʒ excõoicatis ¶ PDrimo ꝗq A
ri poreſt. vtrũvidens aliquẽ meidere ca⸗
nonẽ ꝓpter violenta manuũ mieclõnez in

*

— —

in, vomevbi michil ſeitur de eius excoicã cõoe reꝑetuntir nõ reſtituãtur plene ac libere
enn⸗ ten eatur eũ publiee vitaẽ. Ad hoe dom ß ſaenter iudicas preſumpſerint ſententi
nc guil· ꝙ di cũt quidã qñ ſolus ſeit aliqueʒ exmumea oms ineurrant et oandem
Nei ex coicatũ nõ tenetur eũ in publico vitaẽ ſentẽtiã meurſuri mſi ſtatuta Hmõihacle
od⸗/ ſecuſtñ ĩ caſu poſito etiã vbi mchil ſcitur nus edita d libris mumtatũ ipſaꝝ ſi ſu
rali de illa excoicacone cũ ernnen eius ſit pu⸗ ter hoc ptãtẽ habuerint mfra tres meéſeſ
2g blicũ et hoe. eſt tutius. Auidã alij tñ lbem dxeleuermt aut ſi ipſa ſtatutavel ↄſuetudi
laa gmus reſpondent dieen tes q ſi po ſi fᷣa nes effedu eoꝝ Habentes quoquo moco
no eile ꝓbare publicatã excõicaconeʒ ut qꝛ preſumpſermt obſeruare· hec jbi⸗PDro
uſat teſteſ haber ad ꝓbandũvel mſtrumenta quo nota ꝙ impo nentes onera grauia re
xci tũc eum vitaẽ tenetur vbicũq; muenerit. etentibus vſumas ut quãdo repeteng v⸗
cn alias eũ publice vitare nõ debet inſi in ea ſuraſ m foꝛo eceleſiaſtico ꝑ ſta tutũ laicoꝝn
tui dem diocel Tercio queri poteſt an ex⸗ cogitur vſura rio tãto tempoꝛe tãtã mutu
ab coicati ꝑ ſtatutũ oꝛdi arij gnaliter pmul are peeumiã quãto tẽpoꝛe et quãâtam repe
ne gatũ ſut proinde excõican ac ſi eſſent ſpe tons ab vſura rio recepit. wl q; nõ ſeruati
bf cialiter nommati· Ad hoe reſpõdẽõdo hen. ſtatutũ illud etã ins nõ redd arui aut q;
tu boyc · faeit diſtin ctõnẽ in.c.a nobᷣ Cc. ti. di⸗ certã ꝓllectam ſo luat vel aliquod ſimi⸗
eu, ces. qʒ aut queis quãtũ ad hoc cy ſmt ex⸗ le. talia ſunt ꝓ quibz pdicti excõi caconé
. coicacone ligati· et die ſie iit hie ita in ⸗ meurrũt vel qualitercu q; alias nped iunt
telligo glo ber · H aut quãtũ ad hoc p ta⸗ repeticonẽ vſuraꝝ nonè in eidut .· Gcru⸗
. q; excoicativitari debean t. et die ꝙ nõ do tñ ponendo ſtatutũ nullus ꝓ vſum re⸗
, nec ſmt deuictivel denunciati· ut ex de clet᷑. eipiat vltia duos denarios in menſe ꝓ li .
ex · miſ. c· ꝓpoſuit · Ci. ubi hoe nõt oſtieñ. bia nõ erit locus pene. ß glo et laud⸗du⸗
et. e. ti· e. cum non ab homme · ubi idẽ nzt. modo ceſſet fraus q; płoiben do de maio
et H. Et idẽ intelligo de excoicatis pꝑ ſentẽ ri p hoe nõ pmittit de mmoꝛi. ar/xxxi.q i.
tiã gnalr ex cã pmulgatã. ut e. ti. c· roma c·hac racoe· dẽ pau.et io. an. Itẽ ſic hie
na.caueãt· li· vi. Et ſie buiter pʒ de par pumit iudcãtes vſuras ſoluendas.ſic eti
ticipantibʒ excõicatis excoicacõne maio am ſeribetes indicata ſi indicatur m ſta
re nõ th in crimme damnato qualiter m⸗ tuta de quibʒ hic.ſecus ſi non mqdieatur ſæ
currũt excoicaconẽ minoꝛẽ · Nuc autẽ oc cuũduʒz ſtatuta nee pomtur tenoꝛ ſlatuſ in
. cur rit caſus ſmgularis. ſcʒ de participan⸗ ſententia h tũc iudicãs ſo lũ mcurrit ſen⸗
tibus vſurarijs publicis.nã cum vſurarij tentiã · Ců enj hee ↄſtõ ſit penalis extondi
publiei large tm dicantur excoicati exco⸗ nõ debet ad perſonas non expreſſas ut in
cacone minoꝛi eo ꝙ no debent admitti a4 reg · mut. JIn pemſ. li · vi. Ad hoc ec ut hij qᷣ
ↄmmone altaris wl eoꝝ oblacones reei⸗ tlia ſtatuta ſ. cribütwel deãnt ſmt excõica
pi ebeant · nec ſi m hoe feecaeo deceſſerint· ti reqritur paulũ.ꝙ tãqᷓ; officiales fa
xp ianam acceipiãt ſepulturã ut ex de vſu caat ut mnuit textus. Ex dielis i gitur pa
ris. c q; m ommbus. tñ in quibuſdam ei ſ tet ꝙ officiales quicũq; facientos diclan

excõicatuʒ eolonie què poſtea reperit bo⸗

pticipantes exc icati ſunt excõicacõe ma

joꝛi ut pꝛ in elem. vna de vſut.qᷓ incipᷣ. ex
. 7 △— — ,„m7 .
graun ubi. ſditur · ꝙ qcũq; ↄitatũ ipaꝝn
poteſtates capitanei rectoꝛes ↄſules in di

ees · hec nomina ſunt o ficialiũ pᷣmvarias
locoꝛum eonſuetudin es quia non omma

ſpeci ficare poteſt ſubmnttit hane clauſulꝗ

gnalẽ aut alij qui inter officiales ⁊ addit

2ſiliarij quo ad eos qui dant ↄſili effcax

eqtur. Statuta homõi facè ſen bere wel

deaͤre aut ꝙ ſo luãtur vſure veſ ſo lute eũ

tes vel ſcribentes talia ſtatutavel mdicãa
tes vſuras eſſe ſoluendas vel nõ repeten⸗
das aut repettas nõ eſſe ſoluendas ſtau᷑

ipſo faclo ſunt exeõmumcati.hnvero 4

habent poteſtatẽ tã de iure qᷓ; de feõ ſlatu
ta iam fea dlendi ſm paulũ et io. an. ſi nõ
deleuerint mfra tres men ſes ſimlitær ſunt
exeõmiñ cati · Ex deĩs etiâ pʒ ꝙ nõ omes
obſuantes deã ſtatuta ſun t excõicaa·ſed

tantũ perſone ſuperius in textu expreſſe ·

Inſuper alia pomtur excomiicaco de qm⸗

buſdasmicantibus li· vi. de vſub · in e. v⸗
ſuran worag meʒz ubi diſtricte precipit ut

nec collegiũ nec alia vmuerhtas vel ſm⸗
gularis pſo na cum ſcũq; ſit dignitatis eo
dicoms vel ſtatus aliemgenaſ alios nõ
oꝛiundos deterris ipſoꝝ publice peeum
fenebrez exercentes aut exercere wlen⸗

tes ad hoc dvomoa m terris ſuis ↄducẽ vel
ℳG

conductas hre â alias habitaé pmittat.

i. huiuſmõi vſurarios mam ſeltos omes

mfra tres mẽſes de terris ſuis expellãt nũ

qᷓ; de cetero tales aliquos admnſſuri· ne⸗
mo illis ad fenus exercendu domos loc;

vel ſbᷣ alio titulo quocũq; ↄcedat · qui ve⸗
roↄtraſecerit ſi pſone fueerĩt eccleſiaſties

priarche archi eßi eßiſuſpenſioms. mmo⸗
res wro pſone excoicacõms ſi aut eolle
giuũ ſeu aliavmuerſitas interdictiſenten
nã ſe nouermt mecurſuroſ- quã ſi x moſem

ammo ſuſtmuerimt mdurato terre ipoꝛuʒ

qᷓ; diu in eis jdem vſuariↄmoꝛantur ex

tunc ecciaſtieo ſubiaceant mterdeo · Oro
quo nota ß io· an· in glo. ꝙ mamfſeltivſu⸗
rarnj dicuntur illi de quibus notoꝛiuʒ eſt

2 iure ut & confeſſi demnatvel de facto

vel q; habent operis euidentia que nul⸗
la tergiuerſacone eelan poteſt. ut q; te⸗

nent menſaz; pataʒ- Et addit io-an et la⸗

pus· ꝙ ex vmeo aclu pᷣt dici vſurarius ma

mfeſtuſ ſi actꝰ ille ꝓbari pᷣt · A ddit mſup

jo. an. m glo. ſi loeas ign oꝛat ipſuʒ vſura⸗
riũ eſſe tũe ignoꝛãtia ꝓbabilis ipſu ex cu

ſat. poſtq; tn ſcit ipſuũ expellẽ vebʒ ſbõᷣ quo

cunq; titulo illiaeeſſerit ec ſi nullo titulo il
li ↄceſſerit·tñ ſi lona fide wndidit vel do⸗

nauit tuc no potelt ipſu expellẽ · Ceterim

qm ut hec pena locũ Habeat opoꝛtet cyvſu

rarius non ſit oꝛum dus de terris illis diẽe

glo. ꝙ ille dieitur oꝛiundus in eiuitate qᷓ

naſcitur in eimtate vel eiuſ vico ff· ad mu

mapales ·l. qͥ ex vico· el ec ſi p eiuſ mde

oꝛigmẽ duxit PF. e.l. aſſumpco· Cfilis et

C. de mum apal: vel oꝛig ma. l· i · et. l. filios
li.x. vnde h oꝛmndus myvn a ciuitate per
nmtte retur Habitacënτ fenuſ exercere m a⸗
lia auitate eiuſdẽ dni locuſ eſß Huuic pene
pm jo an. m nouel. Et qs m textu diceitur
aævmuerlitate ſoc elericus piſanus intel

illudãtur ecc

ligit q vmuerſit ate ecciaſtica nõ ſeculari
Guil. aut et arch mtelligut de vtaq; ut
ſie gnaliter dem g eneraliter mitellig atur
e* de puße· q; eirca· Io· an · no uel · diẽ q;
ille mtellcũs eſt nnmi rigoꝛoſus ⁊ melu⸗
eret totũ oꝛbẽ illud mterd emideo pᷣoꝛ in
eellcũs ſibi magis placet · Detrus diẽ ere
do ꝙ intellectus guil:et archᷣ.it wrioꝛ et
aſſignat plures racoes · textus tn pme o⸗
pmiomoſonaò videtur qui ſubdit de laiciſ
Geterũ ſi laici fuerĩt ꝑ ſuos oꝛdmarios ab

Pmðòi exceſſu omi ceſſan te pri uilogio per

eenſurã eecleſiaſticã cõpeſcantur · Demq; n
nulr ex coicati ſunt ſepelientes vſumrios
mamfſeſtos ut pꝭ 38 bhmone·x vi. eiuſdẽ pᷣ⸗
eepti Doꝛro in ſine videndu eſt qualit
abſo lutiis iterũ rolabitur in eande ſentẽè⸗
tiã p ꝓpriam negligentia. Dro quo nota
ꝙ qntũ ad hüe artielm po nũtur pncipalr
