ue legis ita ꝙ dñs dicet omibz mudeis ·
vemte ad me omnes q laboꝛatis one⸗
rati eſtis et ego reſiciam vos· Sequitur.
Jugũ em meũ ſuaue ẽ et onus meũ leue ·
Pinc etiã ðꝛ ꝓma Jo·v. hec ẽ caritas dei ;
ut madata eius cuſtodiamꝰ. et mãda⸗
ta eius grama nõ ſut.vñn dic B ẽ caritas

dei · qꝛ caritatẽ det Hnti . dei peepta ſut fa⸗

cilia. ̊ nõ hhti ſut difficilia. Sie aug. ex⸗
emplu ponit de aue ſme plumis cui difft
cile eſt wolare· Hnti vero facile. ſil- Hũñti
puerſam wolũtatẽ madata videẽtur diſti⸗
cilia qᷓ caritatẽ Hti ſut facilia. Sʒ ne ha⸗
beas qð cauſeris nec queras velamẽ ex⸗
cuſacois dico ꝙ cuilibz nõ Hnti caritateʒ
facile ẽ eã Hh̃e q; deus ſp patus eſt eam
dare cuiq; ſe diſponẽti eã recipe ut etiaʒ
exsplariter pʒ in eeſario de quadã puel⸗

4
.⸗⸗- 4
.B
₰ℳ .

la ſecłarivaga ⁊luxurioſa que rapta ad

maiciũ vidit mitos ad ſupplicia danari

tũc indicẽ ſuppliciter oꝛãs rnſũ accepit·
quid me oꝛas.da michi mimũ digitu tu⸗
um et ego dabo tibi manꝰ meas q di da
michi mo dicã ſidẽ ꝙ te emẽdes· et ego
dabo tibi gram. vñ dñs deut · xxx· Mada
tũ qð ego pᷣeipio tibi hodie non ẽ ſup te
nec ꝓcul a te poſitũ nee m celo ſitũ · m

te evalde mo meus in oꝛe tuo 1 im coꝛ⸗

obſer

de tuo. ut facias illũ. Ex qbz pz ꝙ obſer
4 cdo

uãtia pᷣceptonꝝ eſt in nia ptãte⸗ .

¶ Vigitur qrip̃t. vtrũ g di pcepta ſmt me⸗

rito huãada pßtim cũ dicit dauid · Tu mã⸗

paſti madata tua cuſtodire mmis· adi⸗

ciẽs penas diuerſas in lege veteriotem⸗

nentibz. Ad ̊ rndet aſten. li. i. ti. imj. arti ·

iim · ꝙ pᷣcepta diuina merito ſut Puãda:

pʒ mo ex pte dei· cuius aũcte nulla
maioꝛ 6 s. Ta ſolus altiſſmnꝰ? ſup oẽm
toerra ie ẽ em dus nr inre creacoms mr
gubnacois et iure redẽpeois. exoðᷣ·xx·
Ego ſu dns deus tuuſ · ecce pmü · q eduxi
te de terra egipti· ecce ſcdᷣum. et de domo
ſeruitutis· ecce tereiu; . Si & filij rechab
tã arduã obedieètiã exhibu erüũt ſuo pri·

O q d faciet viliſſma creatuna ſuo crę⸗
atoꝛi redeptoni.nã legitur Jere·xxxv.

ꝙ filij rechab JNeremie ad iuſſum dniwi⸗
nũ ꝓponẽti ad potum muitãti.rñnd erũt
Nõ bibemus vinu q; ionadab ſilius re⸗

chab pr nr pᷣeepit nobis dicés. nõ bibetiſ

vmu vos filij vri uſq; in ſempiternu
domos nõ edificabitis et ſementẽ nõ ſe⸗
retis et vmeas nõ platabitis nee habebi⸗
tis h m tabnaclis hĩtabitis cuctis diebz

vris. ſequitur·. Obediumus g wci iona
ℳ

dab fſilij rechab pris nri imn omibʒ q p̃ cep
nobis ita ut nõ bibémus vimu cuclis di
ebus nris nos muliores nr̃e filij ſilie
nſeanõ ediſicammus domos ad hitaduũ
et vmeas ⁊ agrũ et ſemente non Hhabm⸗
mus c. vide ſi placʒ. Scdo pʒ ex pte nĩi

q; mãdatoꝝ o bbuaco no bis fructuoſiſ

ſima ad adipiſcenda dona ſpũ alia.m le⸗

ge vero vweten tanqᷓ; plo rudi etiã tpaleſ

bndcones ꝓmittebatur obhulãtibz 1 ma⸗

ledeõnes trãſgredi ẽtibʒ. utz.· deut. x. xbi
S:. Enpono ↄſpcũ vro ſpdie bndeõez

— — R

—
—,—

— —

L

a⸗

—

vhi

—Q C

et maledictõneʒ · bndeonẽ ſi o bedieritis
mãàd atis dñi dei vri qͥ hodie pᷣeipi o wobiſ.
maledictõnẽ ſi nõ audieritiſ. Sʒ m lege
gre qᷓ pſectioꝛ ẽ ſpales dutaxat bndi⸗
ctiones ⁊ maled eoes ꝓponutur m retri⸗
bucõnẽ a deo ꝙ pᷣcepta cõtẽnẽs plerũqʒ
pſperitatibz erigitur ↄſeruãs auũt adak
tatibz angitur- ut imirans ps dicet. ec⸗
ce ii pecoꝛes ⁊ abũdãates in ſeclo obti⸗
nuerũt dinicias· et dixi. & ſme cãac. Eſt
th eo n obſuatia nobis ſume nccria· q; ðꝛ

marar Binierit mgredi pua mada⸗
ta. Eſt mqua eoꝝ trãſgreſſio piclioſiſſia:

s. Maledẽi q declmt a mãdatis tuis:

illa ſeʒ maledeone Ite m aledci m ignez

eternum. Hme dñs poſuit nos inter pa⸗

radiſn imſernu. ut ſciamus nos nõ ali⸗

ter poſſe paradiſu m gredivel mfernuz e⸗

uadere nᷣ ꝑ obpᷣuãtiã mãdatoꝝ nee pu .
temus ꝙ illapcepta p̃ßtim · x· nij iſr du

taxat ꝓ ſe ſuſceperũt · ſed etia ꝓ poſteris⸗
ſuis. q;-ligabãt omes pntes abſentes

et futuros· hm ꝙ ðᷣꝛ deut. xxix · Nõ ſo luʒ
xobis & fedus fero.et h̊ mandata coſir⸗

mo · h cũckis phtibza ab ſentibz· et ideo p
cepit pribʒ domius ut mſtruerẽt in eis ſi

lios. utz m.ps· lxxvij· Quãta mandamt

pribz nris notuz facẽ ea filijs ſuis ut co⸗
gnoſcat gnaco altem ne ſcʒ p̃tendãt ex
cuſacõʒz ignoꝛãatie · Terco demq; pʒ ex pte
mpoꝝ mãdatoꝝ qᷓ ſut irrepheſibilia mehil
jrraconabile ↄtinetia · s. ex dom im⸗
maculata ↄuertes aas teſtmmomuac. p

to tũ · et ro. vij Lex quide ſcã et mandatuũ
ſandũ a inſtu ꝛ bonu . Cerco ꝓmde q;

ript · vtrũ pᷣcepta dei ſint di ſpenſabilia p
ſert cũ ſic hõ ſe hʒ ad legẽ hũanã ſic deꝰ
ſe hʒ ad legẽ diumitus datã · ̊ hõ diſpẽ⸗
ſare pᷣt ĩ pceptis legis ꝗᷣ h ſtatuit.E vi⸗
detur ꝙ 1 deus · Hinc etiã furtu qð omibʒ
phibiut ſilns iſrahel ĩ eg reſſu de egip eo
pcepit · et ꝗᷓ homeidiñ ꝓhibuit abraHaʒz
de ſilicidio maãdanmit ſir oʒee ad mere⸗
tricẽ accedẽ mãdauit ꝗ t ſoꝛmmcaconez
ꝓhibuit · Ad h rndet ſcũs tho · pma ße ·
q.xcviij.ꝙ tũe in pceptis dz fieri diſpẽ⸗
ſaco cũ incurrit aliqͥs caſus pticlłaris

ſi verbũ legis obſuetur intetiom legiſla

toꝛis ↄtrartat in tenco autẽ legiſlatoꝛis

cuiuſlibʒ oꝛ diatur pᷣmo quidẽ ꝛpneipalr
ad bonũ ↄue.ſcvdᷣo vèo ad oꝛdimẽ inſticie

et vᷣtutis m que bonũ ↄue ↄſeruatur et

ad ip̃m puemitur · ſi qua detur &ᷣeepta
qᷓ ↄtineat ip̃am ↄpᷣuaconem bom dis ert
ipm oꝛdmẽ iuſticie et vᷣtutis hmõi p ee⸗
pta ↄtinẽt intencõnẽ legiſlatoꝛis· et ĩ deo

ſut indiſpenſabilia puta ſi ponetur h̊ pᷣee⸗
ptũ ꝙ nullus deſtruẽt rẽpublicã nec ꝓde
ret eimtatẽ hoſtibʒ· nec facet aliqð inm⸗
ſte wel male· hmõi pᷣcepta ſũt in diſpẽſabꝛ
lia.h illa peepta qᷓ tradutur taq oꝛdmà-
tia ad iſta peepta diſpenſabilia ſut in q;⸗
tum p diſpenſaconẽe in aliquibʒ caſibz nõ
fioret pᷣindieiũ pmis p̃ceptis q ↄ tinet in⸗
tenconem legiſlatoꝛis. ut ſi ſt atuêtur ꝙ;
Imglis no ctibʒ ꝑvi ces vigilarẽt aliqui
ad cuſto diã eimtatis o bſeſſe· et fiẽt ci a⸗
liqubʒ diſpenſacõ ꝓpter maioꝛe vtilitatẽ
Drecepta & nature qᷓ ↄtinẽt legiſlatoꝛis
mtetionẽ nõ ſüt diſpenſabilia · et pᷣcepta
decalo gi q ſumũtur ex lege nature m
2tmnet etia mteneõʒ legiſlatoꝛis· Nã pec
pta ᷣme tabule q oꝛdmãt ad deu ↄtinẽt
ipm oꝛdinẽ ad bonũ ↄue et ſinale qð de?
eſt. precepta vero ſcdᷣe table ↄtinẽt ipᷣm
oꝛdmẽe miſticie mter hoies obuande · ut
ſcʒ nullũ ſiat indebitũ a cuilibʒ reddatur
tebitũ · et hm hãc racoez ſut in diſpen ſabi
lia nee a deo nec ab vie. q; dic ap lus· ij .
ad thmo. ij. ꝙ deus ſidelis pmanẽs no p̈t
ſeipſu negare · negaret en ſea eipm ſi oꝛdi⸗
nẽ ſue inſticie auferret cũ ipe ſit ip ſa in⸗
ſticia. vñ ꝓPHibetur in decalo go hoĩs oc⸗
ciſio pm ꝙ hʒ racõnẽ in debiti q; ſic ↄtinet
ipam raconem uiſticie· et lex Huana nõ
p̃ᷣt hoc ↄdere ꝙ; hõ in debite o ccidatur h

qꝛ malefactoꝛ es vel hoſtes reipublice oc⸗
cidi non ẽ mdebitũ: ideo nõ ↄtrariatur

p̃eepto decalo gi nec ẽ hoĩcidiũ qð illo pᷣ⸗
cepto ꝓhibetur ut dic aug. in Pmo de li.
ar Silr ſi auferat᷑ alicui qdð ſuu erat ſi de⸗
bitũ 6 qð ipᷣm amittat q̊ nõ ẽ furtũ vel ra⸗
pma qᷓ pcepto decalogi ꝓhibetur · et jdeo
q filij iſa hel pᷣcepto dei tulerũt egip coꝝ
ſpolia nõ ſiut furtũ q h eis debebatur ey
ſma dei· Silr abrahã cũ ſenſit occidẽ ſi⸗
lin nõ 2ſenſit in homi cidm q; debitũ erat
ei occidi pꝑ mand atũ dei qᷣ eſt dñs vite et

læ
. Walerkens

moꝛtis qui ꝓ pccis pᷣmi parẽtis ombus

mfligit penam moꝛtis cuius ſnĩe ſi ſit ho
executoi a ctate ᷣma nõ erit hom cida

Hilter ⁊ oʒ ee accedes ad młlierẽ ſoꝛm ca⸗

ria wel adultera nõ eé mechatus nec ſoꝛm

catus q; acceſſit ad eã q ſua erat 'm ma
datu dmmu qͥ ẽ auctoꝛ mſtõms mrmo⸗
ny. vñ ut quida vwolut accepit eã m vxo⸗
rom. Hieg Pbeepta quaãtu⸗ ad rõne eiſti⸗
cie quã tinet ſut mmutablia · qntũ ad

aliquã dete rmacõnẽ p applicaconem ad

aliq; s actus ut ſc; Hvel lillu4 ſit ho eidiũ

ſurtũu wel adulteriũ aut nõ. e mutabile

qnq; ſola auũcte duma in Hyjs 4 q a ſolo
deoo ſut mſtituta. ſic m mr momo ⁊ alijs

Hmõi ·qnq; etiã aũcte Hũana ſic m hij 3

q̃ ſut ↄmiſſa hojm mterd com. q; quãtum

ad ̊ hoĩes dei vice agutnõ qntũ ad o'a-
emq; qri pᷣt· vtrũ omis lex pohtiua
obliget ĩ foꝛo ↄſciẽtie pᷣ ſtim cũ dꝛ p peipue
de iure canomeo. qð eunh ligaueris c. c.
Ad hoc doõͤm ꝙ qñ lex non mn ducit peem
nec nutrit oꝛdmat ad bonu dↄue tüũc ob
ligat etia ſoꝛo dſeciẽtie · q tüc ah eterna
lege deriuatur. et tles leges deus p nnpe⸗
rnatoꝛes et roges tribuit · Notadũu tn m
tho · pma ße. q· xevi. Lex Huana inſta eſt
ex fine qn oꝛdiatur ad bonũ ↄuũe ⁊ ex au
coꝛe qn nõ excedit ptãtem cõdentis. et
ex foꝛma qn ſᷣm qlitatẽ ꝗpoꝛcõis ſᷣditis
on er ꝓpomit in oꝛdie ad bonu due · cũ eni
qulibʒ hõ ſit ps multitudmis ̊ ipᷣm qðᷣ
1 q5 bʒ Emultitucls. ſca quelibzʒ ps id
q8 totiẽ. vie g g& natua mfert aliqð detri⸗
mentu pꝑti ut ſaluet totũ ſic tlis lex Pua
na ꝓpoꝛ cnabilr in ferẽs onera gpter bo⸗
nu zuͤe inſta & et obligat in foꝛo »ſcje.
Eeõtra lex miuſta ẽ ex fine qũ onus qpt
vtilit atẽ 2ũem nõ impomtur. h foꝛte ꝓPt

glona 7 cupiditatẽ im ponẽtis vel ex au⸗

ctoꝛitate qn ſe extẽdut ultra ptatẽ faciẽ⸗
tis vel ex foꝛma qn ſubditis mequaliter
imponunt onem vel inequalr ad bonum

zue oꝛdietur. et tles nõ ſüt leges 5 vio⸗
lẽti e nec obligant in foꝛo ↄſciẽtie ñ foꝛte

ꝓter ſcandalũ vitandũ et tribulaconẽ
WPiter q hõ tüc iuri ſuo cedé dz mz ills

math. qin angariauerit te mille paſſus
et qͥ abſtulit tibi tumcã · Eſh etia minſta ſi

Ezmo nn

magis q; hoĩbzʒ

pᷣeipet 4 qð »tra legeʒz dͤᷣma· et tũe deo
bz obediẽdu e. Ad laudẽ dei

e.x · Pce ptis et quõ xpᷣus illa ꝑx le

gem gratie pfecit et adimpleuit

ermo. iinꝰ.
Vadi iſrahel et obßua· deut. vi.

lo gi · Sciẽ dũ 4 hm aplin ple

—

mitudo legis ẽ dileclõ et ideo omia pee⸗

tan eoꝝ ad inpleco ſalutifera oꝛigmalr

emanãt a madice caritatis ta qᷓ; a ſontali

ſao pncipio et in ipaʒv ltie oꝛd mã tur tã⸗
q; in finẽ ꝛ termmu ↄpletiuũ· q;ð ſic pʒna
pᷣ̈cepta p̈e table q ſut tria ut diẽ glonj.
xxxij. q· vnj. in. e. qdð m omibʒ em anat a
dilcone dei et finalr no s oꝛdmant m deu.

Preceptavro ſcedᷣe tab ule emanãt adi

leckone pximi et hnaliter nos oꝛdmant

reſpeu Pxi·

ro q notaduũ ꝙ pfecta dt

dilecko p pmo m entez vmt dume ptati et

vmtati · q;
deo q, omes ackõos ſuas in dei laudẽè re⸗

pfecta dei dilcone ſic hõ vmt

fert a honoꝛẽ. potetia eius cũ uͦ obſeqmioν
nenado et vnu dũ ſidelr ered ẽdo.quo ad
pmũ mandatũ qð refert᷑ ad pr̃em Hine

exoõðᷣ · xx· et deut· v· p ceip itur · Nõ hHabebis
tos alienos coꝛã me: vel nõ faciaꝶ tibi
ſealptile nec omnẽ ſilitudmẽ In quo hᷣm

aug. imeludit᷑ qoᷣlibʒ obſequiñ opis doo
neeiu exhibedu· Scðo p ea omes locuti⸗
ones ſuas rekert in honoꝛẽꝛ wiſceven:ta⸗

tis et ſic oꝛdiatur in reuerctiã oꝛis ꝗᷓ d

ſic ẽ ſcðm p̃ceptũ.

tur dunmme weritati quo ad pſona aln. et
no aſſumes nomé
dei tui Gilanti Tereh p eã oes affeckoes
ſuas refert in honoꝛẽ ᷣme bomtatis Ade
p amoꝛẽ pꝑſecłũ ſuauiſſme inherẽdo quo
ad terciu madatũ qð in deuo coe coꝛdis

impletur q debetur oͤᷣme bomtati quo ad
pſonã ſpus ſancłi. et

meludit itur m illo.
ſab ba ſaneliſices. Doꝛro , alia pcepta

emanãt a pfeã dileckõe xpi ſic Pʒ. Aſtat

on eꝙ qᷣ ꝓximũ ſuũ bpfecte diliget ip̃m li

Jã ꝓſeqndo de pᷣceptis deca⸗

beter Honoꝛaèt et eius necltatibʒ ſtudio⸗

ſe ſbuemret et nuq; nocumentũ aliqð ſ⸗

bir mferret nee coꝛde nec oꝛe nec ope . et
hijs meluduͤtur p peepta ſede tabule. et
hHh p cepta decalo gi data explieite p legᷣ

nature ſut ĩ eoꝛde cuuiſlibʒ hoĩs implicite

‧ẽ —, — —

deo
Nd
le

av.
decd⸗
mpie

pce⸗

malr

ntaln

irti⸗
ben
1t4
Nu.
ade

gadt

tan
ve
gere⸗
nor
1o ad
me
xbis
tib
do.
cuti⸗
nita⸗

.
ilne
non

cos
adi
quo

icſs
4
lo⸗

epta
ſſtat
m
lcho⸗
eiet!
t

ge

e

W

4

gatameſtter nſeßta gilluc peeps legiſ
nature . qd tibi novis! fiei alterine Feceis

₰ 24

meludit im ſe oĩa behtan negata. ut nõ
oceides nõ furtũ facies ac. ( Gñ ad ma

ioꝛẽ euideẽtiã ſ. ciedu qy ho oꝛdiatur xin ꝓxi
muͤ duobʒ mõis. Primo mõ m bnficetia
ut bona qpt imn ꝓpxmm impedat · et ſie eſt

Irtũ p eeptũ · ſ. cʒ honoꝛa prema mreʒ · Be⸗
cudo mõ m mno cetia ut ꝓxio nl minſte
mferat nec noceat. qð fieri pt triphy· Dri
mo ope quo qᷣs ꝓximno nocz wel iria
plſona dene qð ẽ quitũ p̃eeptũ · ſeʒ nõ oe⸗
cides vel in pſona cõiicta· ↄtra qð 6. vi.
p̈eeptũ ſcʒ nõ mech aberiſ · vel in mfertoꝛi
Ba otra q e· vñnj. pcoptũ ſcʒ nõ furtũ fa.
Seðdo ꝗ qs mfert nocumentũ oꝛe ↄtra qð

e. viij. pᷣceptuz ſcz nõ falſi teſtiõmu da.
ubi hm aug.: ꝓhibetur ome medaeiũ im
plicite et ome nocumtũ oꝛis reſpeũ Pxi⸗
mi. Terco 4 qs infert nocumẽtuzʒ ꝓxnnis
quatũ m ſe ẽ coꝛde· ſeʒ qñ cogitat maluz
d»tra ꝓxim dupli. vel ẽ reſp cu rei ronar
et tia ß Pavitur. nõ dcupi ſces vxoꝛc ꝓ

xmi tui · xel reſpcũ rei irronalis. et 2tai

22 beey tũ · ſcz. nõ 2cupiſces rẽ px · til·
Pi c qri p̃t· vtrũ oĩa pcepta veteis le⸗

gis moꝛ alia reducãtur acl x · pᷣcopta de⸗

calo gi·pᷣſerei cũ pᷣma et vneipalia legis
peepta ſut. Diliges dum deu tuuz et dili⸗

gelſ ꝓxĩm. ut ðꝛ math.xxij· h iſta duo no

videtur cotineri mter beepta decalogi.
Ad Hrndet docoꝛ ſcus p pma ße · q · xc vij.
q pᷣeepta decalogi dẽnt m hoe ab alijs loe
gis pᷣeeptis ꝙ pcepta legis decalo gi pP

ſem etipm deus ðꝛ ꝓplo ꝓpoſuiſſe· alia xe⸗

ro ß cepta. Poſuit ꝓplo pm oyſen · Illa S
pᷣeepta ad decalo gu ptmẽt quon notieiꝗ
Pʒ hõ p ſeipſi a deo · Dmõ vero ſut illa ꝗ
ſtati ex ſide infuſa diumitus mno teſcũt·
et iterũ illa ꝗqᷓ ſtati ex pncipijs ↄii bʒ mo
dica 2ſideracõe cogno ſai pñt · Inter pce⸗
pta igitur wealog non cõputatur duo
gna pᷣceptoꝝ. ſcʒ illa q ſunt pma et d in⸗
quoꝝ nõ opt; alia edicõnẽ eſſe miᷣ p ſut
ſepta in mee naturali qᷓ p ſe nõ 5 rõm vel
ꝓnaturã wel ꝑ fidẽ ut p̃cepta de dilcõe dei

er ꝓxrmi q th ↄtinẽtur ·x · pceptiſ. ſic Spi

cipia in ↄ cluſiombʒ ꝓximis· ta ꝙ omia

, pcepta decalogi ad alla duo referũtur hG

Bo Oia vea Fer er wtrri⸗ Slre.

2eluſiones ad ↄma pnᷣepia. Seso! inter
peepta decalogi non ↄputantur illa qᷓ ꝑ
.“ diligente mqͥſeonẽ ſane inuemüũturra⸗
tiom duemre · hee en ad ꝓplin a doo pue⸗
mut mediante dileplina ſapiẽtis · eũ enz

ra cõ debitiin alnjs x tutibz è magis lates
in iuſticia⸗ ideo pcepta de ackibʒ ali aru

virtutũ nõ ſut ita nota ꝓplo ſc pᷣcepta de

acłibʒ iuſticie· hinc actus iiſticie ſvali
cadut ſub preceptis decalogi ꝗᷓ ſut pᷣma
legis elemta · actis wero aliarũ vtutum

nõ· q mdigẽt maioꝛi explanacõe imſot

macone ſapiẽtis illa tñ 4 p ſapietes co⸗
g noſcũtur ↄ timetur etia m pceptis deca⸗
logi h ecouerſo ſez ſé Sclulioes in
pyjs. ¶ Hedo queri p̃t cũ qd am pᷣcepta
ſmt affirmatiua 1quedã negatiua:qᷓ lt
dria mter obliga cone pᷣceptoꝝ affirmati

uouꝝet ꝓhibicoez negaton· Ad i rnd;

aſten·li·i.t· ij· arti · · ꝙ peeptu affirmatt

uu qð reſtricto noje ſolet di ei pceptum

obligat ſp· i· omi tpe ſed nõ ad ſp·i· ad
ome tpus · et tz intellige ta de p ceptis de⸗
calo gi qᷓ; uris naͤlis. Pbi gra. hon ra pa:

tu · et m. tua· pceptu e affirmatm q8 me
obligat ſp · ſ p teneoꝛ lonoꝛare prem.

nõ ad ſp honoꝛadũ· q-; ̊ no eſ expedi⸗
ens nec poſſibile · h tin cu opoꝛtumtas oc
currit et tpus requrit · Drecopt tuʒz vero
negatm obligat ſpa ad ſp · ſic nõ mecha
beris q; ſp ten eoꝛ et quo cũq; tpe nõ me⸗
chan· Nimmrã cũ pcepta negatiua ſmt de
pecis q ꝑ ſe mala ſut nec bñ fieri poſſunt

utz eỹ de mmẽ. c. et ſi xp̃us: v. quida. Et
. t ta to ðꝛ ꝙ potius dʒ qs omia mala! pa
ti q; malo conſentire · xxx ij. ꝗ· v. ce ita ne.
P peepta affirmatia nõ o bligant ad d ſp

H cũ debitis eircüſtãtijs i mogpter inde⸗

bitas circũſtãtias q; excuſatur ab illo⸗
rũ obßuantia ita q interduz ſilius dieé
pᷣ̃t mo debet pntibʒ nõ noui wos · xeii· di.
c. diacom · ul · vide pulchru peeſſum er et
gloſam · et ſic excuſatura a peepto de ho⸗
noꝛ adis pntibz. NHuius rõ eſt q; pᷣeepta
affirmatia mducũt ad actus vᷣtutũ ſed
actus vᷣtutũ nõ hnt ſieri quo li bʒ mõ 5ſed
obßuatis debitis circũſtantijs q reqͥrun⸗
tur ad ꝙ ſit actus vtuoſus. ſeʒ ut fiat
vbi an. et quõ dz. Pee wero arcuſtantie

—TõS

Z

4

ahderzturawpyie gpre ſinẽ qui eſt bonuz
vtutis in · di. c· facte ſunt aut leges · ubi
&c eeſſat ercũſtatia ſme qᷓ nõ puemt᷑ ad
bonũ vtutis tũc o bmittit Sobßuaãtia pce⸗
ce pti ſme peẽo werũthñ mtordu circũſta⸗
tie ceſſaco nõ tollit bonu vtutis licz ꝓpter
Fnõ pfecte attingitur · et ſie die phus. nj·
ethi. ꝙ ſi parũ diſcedat᷑ a medio non eſt
ↄtra vᷣtutẽ hᷣ ſi multũ tüe eoꝛrupitur vtꝰ
in ſuo actu. ¶ Tereõ queri p̃t utrũ peca
71* fiut ↄtra p̃eepta pme tabule grauoꝛa
t qᷓ; ↄtra peepta he tabulevel ecouer⸗
ſo· Ad hoc rndet ſcũs tho:m qᷣlibens p

ſoꝛmalis raco peci moꝛtalis in auſone a

teo 9 ſiſit.ſi enẽ eſſß moꝛdmata ↄuᷣſio ad
Lonu 2mutabile ſme auſione⸗ a deo non

—

eſß pecm moꝛle· Cum i gitur eepta pme

table ßm ſe directe oꝛdmẽt hoĩem m den
et jdeo dicãtur ad dileõem dei ptmé. ideo
peca q ſut ↄtra pᷣcepta pme table p ſe im
poꝛtat auerſionẽ a xo Pecavero ꝗ ſunt
ↄtra pᷣcepta ſede tabule ꝑ ſe quide deoꝛdli⸗
nãt nos pn zcipalr circa bon a ↄmutabilia
circa 4 qoꝛdmamur pp cepta ſcdᷣe tabule.·
ex ↄntivero deoꝛ dinãt nos a deo. Nüc au
te mvno ͤ; ne potiſſmũu id ẽ qð p ſe eſt
ot ideo pcca qᷓ ſut ↄ tra pᷣcepta v̈me table
ßm genus ſuu ſüt Fuiſſnma m gue peco⸗
rũ uarto queri pᷣtvtra lex noua le
gẽ veterẽ decal ogu mpleati inx q mnu

ereviðᷣ: dns· math· v. dices nõ wem legẽ?

ſolué ſed adnnplere· Ad qð rndet ſcus
to. pma ſcdᷣe · q· ev· ꝙ lex noua 2patur
ad leg wtorẽ ⸗ pfectũ ad impfectum.
ome aũt pfectuʒ adimplet qð mꝑpfecto

deeſt. et ym hoc adimplet legẽ veterẽ in⸗

quãatũ ſupplet illud qð legę wteri deerat·
In lege en veteri duo pñt coſiderari ſez
fſims.· et pᷣcepta in lege ↄtẽta. Fmis autẽ
cuiuſlibz legis ẽ. ut hoĩes effici atur iuſti
cet vᷣtuoſi · vnaſims weteris legis erat iu⸗

ſtih cacõ hoĩm · quã quð lex vetus eſfſic⸗?

nõ poterat h quibuſdã cerimomalibʒ fa⸗
Ais ſigurabat etvbis ꝓmittebat et q̃n⸗
tũ ad h̊ lex noua legeʒ veterẽ implet. in⸗
ſtiſcãdovtute paſſioms xpi. Er ß ẽ qð
apls dic. rõnos · viñ · qð mmpoſſibile erat
legi dus ſiliuʒ ſuũ mittes m ſilitudmem

carms p cci dan auit pcem in carne ut iun⸗

V

ſtfucacõ legis a dimplẽtur? nob. Ce °6

queritur· quõ lex noua iuſtificat· Dies

du ꝙ ad ea duo ptinẽt · vnu quide pn ci⸗
palr ſeʒ ipa g'a ſpus ſancti interius da
ta et quãtũ ad hoe mſtiſicat PHmc etia dðꝛ
lex gĩe · vñ Aug. in li · de ſpu lña dic . ibi
1ſ. ſez in veteri teſtõ lex extrin ſecus poſita ẽ
q̃ miuſteterrerẽtur h ſeʒ in no uo teſtõ m⸗
trin ſecus data ꝗᷓ iuſtiſicarẽtur · Heðario
ro documeta ſidei ⁊ pcepta oꝛdmantia
aſecta huanu 1 Puanos actas et qntui
ad h̊ lex no ua nõ iuſtihcat · vñ aplus. ij.
coꝛint. in. lra occidit ſpuͦs⸗ aut vunſicat.
qs aug. ex pomt in li. de ſpu li dicens.
qp p lram mtelligitur qu elibʒ ſeß cy tiinma ex
hoĩes exnñs etia moꝛ alm p pceptoꝝ qlia co
tin eturin euãgelio · vn etia lra euangeln
oceidet mſi interius gra ſidi ſanãtis eſh
et ſic lex nouaveterẽ admplet quatum

ad adepeonem fims· Hcðo weterẽ adam

plet quãtũ ad pᷣ peepta m legesteta. quia
vns oꝛdmamt quõ p̃cepta veteris legis
tutius puarẽtur · vñ lex vtus ſtatuit ꝙ
nullus pimaret et tutius obßuatur ſi
pemtus a imamẽto abſtin eatur n in caſu
necitatis. ſic etià dns moderauit dmoꝛti⸗
um p libellu repudij. Hilr otia pꝓhibiit le
gem talio ms.math·v.· Taxamt enj lex
mo duvmdicte. ut nõ ꝓeedetur ad im⸗
modmtavmdictãa a quo dns pfectiꝰ ea
remo uit quẽ a vm dc pemtus abſtmere
mon iꝛt. ſic circa o dm mnimicoꝝ remomt
falſu mtellectũ phariſeoꝝ nos monens
ut odio Habẽtur culpa no pſonat
maioꝛẽ in tellectũ ſeiẽdũ pm tho ibidẽ. q.
.cvj. ꝙ duns circa illa legis pᷣcepta adin
pletionẽ appoſuit i in quibʒ ſercbeꝛ phari⸗
ſei rectũ in tellectũᷣ nõ habebãt · et H vtin⸗
gebatỹ pᷣcipue circa tria pcepta decalogi·
nã eirca ꝓHibieõem adulterij a hoĩeidij
putabãat ſolũ actũ exterioꝛẽ hiberi. nõ
aut in terioꝛezʒ app etitum. qð magis cre⸗
debat circa adulteriuũ ⁊ hHõjcidunz q; q; circa
furtũ falſũ teſtmmomũ· q; motus ire tẽ⸗
dens in homicidii motus co cupiſcentia

tendes in adulteriũ videtur meſſe no bis
aliqualr a natura.nõ aut appetitus iun
di vel falſu teſtn omũ dicedli· eirca piu⸗
riuũvero falſu habebãt mitellem eredẽtes

. S .

—— — — — — — —,.— ——— MW

a⸗
da
„
RN
tae
om⸗
1.

⸗

DSzmo v.

Paye quið eſſe p cẽm 1mramentũ aũt p

eſſe appetẽdũ ⁊ freqntanduũ eo ꝙ viði

ad dei reuerẽtia ptinere· et ideo dñs Hij 8

tribʒ addidit ⁊ implecoem appoſuit utʒ
math. v. Hilr circa pcepta iudicialia du

pꝑl ermabãt. pmo qꝛ queda m lege moyſi

tradita tanq; pmſſiones eſtmmabãt eſſo
p le mnſta ſcz repudiuz vxoꝛi 5· vſura ab
extraneis . et ideo dnñs repudi vxoꝛis ꝓ
PHibit. math. v. Etvſurara accepcon ez·
luc.vi:dices · Date mutuu nl inde ſpera⸗
tes · Alio mõ errabãt credẽetes qᷓdã qᷓ lex
vetus mſtituerat facied a ter inſticiaʒ
eſſe exeqnda ex app etituvmdicte et ex

rera tpalt in n cupiditatevel e ex mynicono⸗

dio et m tribz p peeytis· na app. etitu vm
dicte credebãt eſſe licitũ ꝓpter peeptum
datũ de pena talioms q8 qinð fuit datuz
ut inſtieia puaretur nõ ut hõ vindcãʒ qᷓ⸗
reret · et jdeo dns ad 5 remouẽduʒ docet
aim 18 ſic debere e⸗ 20 varatu. ut ſi ece ſit

eti2 paratus ſit pluna ſuſtmere · Motum

aut cupiditatis eſt mabãat eſſelicituz ꝓpt
peepta indicialia in quibz mandatur re⸗

ſtitucõ rei ablate fieri etia cũ aliqᷓ addi⸗

cone qð lex mãd auit ꝗꝓpter inſticiã ob b⸗

uandãa nõ ut daret cupiditati locum. ct

ideo dns docet ut ex cupiditate nra non
repetamus ſ panmati ſimus ſi nece fuerit

etiaã amplioꝛa dare. Motũ vero odin ere

debãt eſſe licitũ ꝓp ter p̃eepta logis data
de hoſtiu mterfectone · qð quið lex ſtatu⸗
it ꝓg ter inſticiã imp lẽdã nõ ꝓpter odia
exſaturad a· et ĩ deo dñs docet ut ad ini⸗
nmecos dileoem Habeamus et pati ſymuſ
ſi opus fuerit etiaã bnfacere ßmß Paracoz
am. Tereõ dnñs adimpleuit p̈eepta le⸗
gis ſupaddẽdo qdam pfectõms ohlia-.
utz math · xix · vbi dñs dicenti ſe pᷣeepta
vetenis legis uaſſe· rndit.vnũ tibi deeſt
ſivis pfeclus eſſe vaden vende omia 5
habes ꝛc·qᷓ tñ ↄſlia nõ impoꝛtat necitatẽ
ß m eoꝝ optione ponüũtur qiubz dantur.
et ideo ↄuemẽter in noua lege q lex lib⸗
tatis ẽ. ſup ̈ cepta ſut addita quedã e co⸗
nilia · nõ aut m weteri lege qᷓ lex ſeruitutis
erat · verũtñ lʒ quãtũ in ſe ponãtur in op⸗
tione tñᷣ nõ medio eriter peccãt ꝗ ſpeciali
g'a ad h wcati pficere diſſnnulat· ma⸗

g en peẽm ↄmittitur ubi ꝓpo ſitů ſei⸗

utz· xx · q· i· c· puelle.Ad lau dei.
De adoꝛacõe latrie.ypdulie. dulie

ac de reliquns ven eracõneq; ſcõꝛc

Hermo v2.

ram me · Non facies ſculptile
nec omem ſilitudmẽ q m lo
deſurſu et q in terraa deooꝛſu n ee eon q ſut
m aquis no adoꝛabis ea neq; coles ex⸗
oð.xx · q ſut vba pm pcepti.
euidẽna qꝗ qri p̃t · VYtrã iſtud pᷣceptü due⸗

mẽter tradatur p̃ſtim cũ ptmeat ad reli-

gionẽ. Di cit eni religio a religado o ea qꝗ
ſut dium cultus· reeligit enĩ ea qad di⸗
umũ eultũ ptinẽt. Sed religio cũ ſit vna

vtus vnũ actũ hʒ· in H̊ wero pcepto ꝓhi
betur tres actus utz intuẽti. Ad ͤrndet
ſcũs tho.ſcdᷣa he.q· cxxij· ꝙ ad logẽ ptinz
hoies facẽ bonos· Hinc opoꝛtz peepta le⸗-

gis oꝛdinari m oꝛdmæe gnacois qua ſcʒ
ho fit bonus.m q oꝛdme duo ſut attẽ de⸗

da Primu elt ꝙ ꝑ pma ps ↄſtituatur nic

m gnacõe aĩalis pmo coꝛ gnatur · et in

domo pᷣmo fundamẽtũ pomtur im bomta⸗

tewero aie pma ps ẽ ”bomtas wluntatis

ex qua q́s bn vtitur alia qualibʒ bomta⸗
te · bo mtas aut volũtatis attenditiir ad
obiectũ ſuũ qð è ſims· et ideo in eo 4 erat

ꝑ legẽ mſtituẽdus ad vtutẽ opoꝛtʒ pᷣmo
qſi ponẽ fundamentu religiõis p quã hõ
debite oꝛdmatur in deũ qͥ e vltimus fims
hũuũane wolutatis. Hedo m oꝛdie gnaco⸗

ms attẽdẽdũ ẽ ꝙ pᷣmo ↄtraria Avmpegi⸗

mẽta tollatur ſn agricola pmo purgat

agrũ ⁊ poſtea vieit ſemĩa · m illud ſere.

niij nouate wobis nouale anolite ſerere
ſup ſpinas· et ideo circa religioneʒ pᷣmo
qͥs erat inſtitudus ut impedimẽta were

religioms excludẽ et. p̃eipuũ nmpedimẽ⸗
tum religionis cqp hõ falſe deo mnhereat·

ym ills math. vñn n0 5 poteſtis deo haire ck
mamone.et i deo in ᷣmo p̈ cepto legis ex

eluditur cultus falſo ꝝ deoꝝ · cũ ðᷣi : non

habebis deos al. Seiẽdũ aũt ꝙ h pceptũ
appꝛ opate reſpicit pſonã pris quatũ ad
wlütarium obſeq uin q8 debetur duime
ptãati · et H explicatur cũ ðꝛ · non Habebis

doeos alienos ac. qð expomt dñs · math·

On Habebis os alienos co⸗

CQNA cumſ A

iij.ði ces · (criptũ ẽ · dñm deũ tuũ adoꝛa⸗
bis illi ſo liſeruies. in q pluralitas deo⸗
rum euid ẽter excluditur.et vnus ſolus
werus deus colẽdus pᷣdicatur qð exßſſiꝰ
pʒ · deut vj. Audi iſrahel dus deus tuus v⸗
nus ẽ. diliges dum deu tuuac. ¶ Hie S
duo pneipalr ꝓſeqnda reſultant ſeʒ de
adoꝛacone ſalutifera 1 ydolatria· Quã⸗
tũ ad ᷣmũ qð pomitur deut: vi. dum deum
tuũ a doꝛ abis et illi ſoli ßuies· Queri p̃t
pmo vtrũ pſone in diuinis vna adoꝛa⸗
uone debeat adoꝛari. Ad ̊ rñdet aſteñ·
li.i. ꝙ Rc.q; vna eſt excellẽtia wel exñntia
vl eſſentia triuʒ pſonarũ:et ĩdeo vnus
Honoꝛ ⁊ vn a reuerẽtia et ꝑ ↄns vna ado⸗

raco debetur · in cuius ſignũ Genl vm· de

abraha legit ꝙ tres vidit 1 vnu adoꝛa⸗
ut. dices dne ſi mu em gyam in oculis t·
c. Et noõndu m d am . li. i · ꝙ qn ex du
plici natura copoſiti ſumꝰ ſc; mtellectiua
et ſenſuali ĩdeo duplicẽ adoꝛaconeʒ doo
oſferimus ſcz ſpuͦalẽ q ↄſiſtit in interio⸗
ri mẽtis deuocone. et coꝛpale qᷓ coſiſtit in
exterioꝛi coꝛ pis Hiliacone·. ß ja exte⸗
rioꝛ adoꝛaco ſit gter mterioꝛẽ ut ſic per
ſig na hilitatis ꝗ coꝛꝑalr exhibemus ex
citetur ny affectus ad ſbiciendũ ſe deo.
q; conaturale nobis ẽ· ut ꝑ ſen ſibilia ad
mtelligibilia ꝓcedamꝰ et hec adoꝛ acõ qᷓ
ſoli deo debetur mquãtũ ẽ pnᷣeipiũ ommſ
rei ꝓductiuũ gubernatiuũ ⁊ ↄſeruatiuũ
xocatur latria· Qð ſi queri tur vtrũ xpᷣs
ſit cultu latrie adoꝛ adus .· Ad hoc rndet
richar· ꝙ ſi quis reſpectũ hʒ pnᷣcipalr ad
Puũamtatẽ xp̃i lc ẽ creatum. et ĩdeo non

obſtante ꝙ Hũamtas vbo ſit vnita nõ ẽ
lli exhibedus cultus latrie ꝓut dic glo.

ſup illð ps. Adoꝛ ate ſcabellũ pedũ ei.q
Proyß; adoꝛatur anobis nõ adoꝛati⸗
one latrie q debetur ſoli doo creatoꝛi· ſed
illa qᷓ dulia dĩgmoꝛ ẽ· i. adoꝛ acõe ypdu⸗
lie qꝗᷓ ſeʒ debetur excellẽti creature ſic ẽ ca⸗
ro xpᷣi btavᷣgo crux xpᷣi.nam ſi creature
exhibetur honoꝛ ſoli doeo debitus eſ̊ ydo⸗
latria. Sj vero pnᷣcipalr reſpcus hetur
ad verbu cũ quo vna adoꝛacõe xpᷣi Hu⸗
mamtas adoꝛatur ſic hu amtati xp̃i la⸗

trie cultus exhibetir· q vna adoꝛacone
atoꝛatur ſuppoſitũ ⁊ natura ſta ꝙ natu⸗

1a p ſuppoſitũ · xpᷣs enĩ ẽ no mẽ pſone in

duabz naturis · hm dam et ideo vnaꝛ ea
dem adoꝛacone xp̃s a doꝛ atur pfcũs deus
et pfeus hõ quẽ adoꝛ amus cũ pr̃e ⁊ ſvʒui
ſancto vna adoꝛa roe cũ meotamj'ata car-

7*

. 4
ne elus ꝗᷓ adꝛatur mvna y poſtaſi verbi ·

Ceteruũ alios ſcõs adoꝛamus adoꝛaco⸗

ne dulie qᷓ impoꝛtat cultũ xenera cois ad

ſanctos quoꝝ oꝛoibʒ adiuuari ſperamꝰ

¶Seðdo wro queri p̃t vtrũ licitũ ſit hre
imag mes pᷣti cũ dns h̊ ĩ iſto pᷣcepto ꝓ⸗
hiberevideatur diceẽs. nõ facies tibi ſcul⸗
ptile neq; omem ſmnilitudmmẽ vñ var⸗
ro dic aliquos rõnos plus ams centũ et
lxx?. dũ abſq; ſmulachro coluiſſe · Ad ſ⸗
dum m dam ch licitũ eſt He magin es
gpter tres cãs · Prima ẽ ꝓpter ſnnplieiũ
ruditatẽ qͥ lege neſemit eo dice ut ſaltẽ
legat in pariete. nã qð fac ſeptura legẽ⸗
tibʒ hoc pictina facit ydeotis cernentibʒ
et deo rephenditur ille ep̃us qui fregit
mag i es incoſiderato ʒelo · de dſe · di . ij.
c.platũ eſt ut ſcribit greg· pa ſereno

„ poa aſſilieñ vide bide. Wruth nõ debet

adoꝛari mag ines ꝓ ut res quedã ſunt ·
qꝛ ̊ c̃ idolatrare· ̊ mquãatu ſut figura
alicuius rei · Na idẽ e motus quo q́ fer⸗
tur in magmẽ in quãtũ ẽ ſignüa in ipᷣaʒ
rem cuius ẽ ſign uvel mago. et jdeo eade
adoꝛacõ qᷓ wneramur mag mema rem
cuius ẽ mago. q;non fit jmagmes ad
atdoꝛaduũ ſ̃ ad memoꝛanduʒ· et omis ho⸗
noꝛ qͥ exhibetur magmi· m damaſ. ad
ꝓ totipuũ·i· ad illud ad qð ẽ mago refer
tur . Scdᷣa cauſa ẽ ꝓpter affectuũ tardita⸗
tom ut q ad deuo conem non mo uẽtur ex
auditis ſaltẽ moueatur ex viſis. Tercia
cauſa e gyter memoꝛie labilitatẽ ut ſi au⸗
dita labatur a memoꝛia ſic ſepe cõ tingit
qð pvnã aureʒ mntrat ꝑ aliam exit· tunc
ſaltẽ memoꝛiter teneaturviſa et pntialr
depica · Ceterũ ob reuerẽtiã hmõi magi
nu diẽ lex.ꝙ ſignũ ſaluatoꝛis nec in ſo⸗
lo nee in ſilice wl mmarmoꝛibz hmõi po

ſitis ſculpè vel pingẽ liez · C· nemim licere

ſignu ſal.l.vna· ꝓhibetur etia irreuerẽ⸗
ter tractari velvitupꝑari. li · vi· de off· iuð.
oꝛ· e· ſi canomei· ubi ſb ditur· cæterũ dete⸗
ſtab ilẽ abuſu ſvꝛrẽdo indeuo coms illoꝝ

b

— ) Ge — — — — –— —-ͦͤ-

—

==£

nen
nen
dug
tacar/
werbj.
dtaco⸗/
dis ad
weram⸗
pw p⸗
biſcaul⸗
1var⸗
entu et
Naß
gimeg
pplieii⸗
ut ſalce
n lae
*
ſe⸗din.
ſereno
no debet
ſunt.
fgun
qs fer⸗
mn ipa;
ro eade
mirem
nes ad
ms ſ⸗
maſ⸗ ad
. refer
ltarcitz
uetur er
NVera⸗
utiau⸗
otingtt
t. tunc
piaf
imag .
e m ſo⸗
m licere
reuere
ſeus
i ate⸗
lor

qi crucis beate vgmis alioꝛuue ſan cro⸗
rũ magineſvel ſtatuas i irreuerenti auſu
eõtrectates eas in aggrauacõnẽ ceſſati⸗
oms hmõi ꝓſternũt in terra vrticis ſpi
mſq; ſupponũt penituſ reprobãtes aliqð
tale fieri de cetero diſtrictius mhibemuſ
ſtatuẽtes ut in eos ꝗᷓ ↄtra ſecerint ultrix
ꝓcedat dura ſnia ꝗᷓ delmqntes ſic gram
ter pumat ꝙ alios a ſiliũ p̃ſüpeõne »pe⸗

ſcat. ¶ Si g& queriturvtrũ imago xp̃i ſit
adꝛda dom ßm · Aſteñ · ,li · i ·t · vi · ſi co—

ſideratur ſmmago ſm ꝙ ẽ quedã res ſic
nullus honoꝛ ſibi debetiir · ſic nec alicui la⸗
pidi vel ligno. veloſidertur m ꝙ ẽma⸗
go. et qtũc id motus E m magmé mnqn⸗
tũẽ mago i magmatũ. ĩdo vnꝰ honoꝛ
debetur magmi magmato. Cu g Expᷣus
latria adoꝛatur eius mago ſilr latria dz
adoꝛari· vñ dam · dic. li. in. honoꝛ ima⸗
gmis puenit ad ꝓthotipu. i. ad i magi⸗
natü ·. Et ſi obicitur illd exoðᷣ·xxim. nõ fa⸗
eies tibi maginẽ nee ſculpta ſihitudmẽ.
Ad ſz dom. ꝙ illð ꝓ illo tye ꝓhi bitũ eſt
in quo deus Hũanã natua no aſſumpſe⸗
rat.cũ enĩ tũc deus oĩno ſpũs eſß inßigu⸗
nabilis erat. ſecus aut tpoſtq; nam huana
aſſumpfit · Et li dicat ꝙ imagmes hmõi
nec p vetus teſtamtũ nec pnoun awpꝛo⸗
bantur ˖ döm p apli multa tradiderũt qᷓ
nõ ſut in canone inter qc vnu de magi⸗
mbʒ · vñ dic damaſ. li ·in . lucas xpie et
teate vginis magmes depinxit · et xp̃s
abagaro regi maginèẽ ſuã direxit· ut bi⸗
ſtoꝛia tradit ecci aſtica.ac etiã pano im⸗
p̃ſſam wromee tradidit. imo in ↄſecrati⸗
one baſilice lateranen. nmmago ſaluatoniſ
depicka omi p lo rõno viſibil apparuit
tpe ↄſtantim mpatoꝛis.in cuius etia ar⸗
gumentũ de 2ſe. di. in. c.ſanctã ſextã ſy⸗
nogu cũ pᷣus agnus in cruce extonſus
deping ſolebat inbet adrianus ſppa Hu⸗
manã magmeé m rc vteriagn de
pin gi.ut cl arius pʒ ibidẽ m glo.demq;
ut pateat q qucq;ᷓ d Hmõi magimibʒ ſi⸗
at xpᷣus ſe factu reputet.legitur m ſpe⸗
culo hi ſtoꝛiali invrbe tholoſana cũ ab
archiep̈o: m die aſſumpeois bte vginis
marie miſſe ſolema agentur inter viſſe
ſocreta wyx querula de celo lapſa eſt · heu

£
*

heu qᷓ; dira calamitas ꝙ inter ſaluciſere
filij mei crucis ſignaclo ſignati g gregis
omlia manet vregnat iundaice gẽtis phi⸗
dia q̃ filiũ meũ vmcũ lumẽ ⁊ ſalutẽ fido⸗
li jam ſcðo cõuiciatura erueis ſupplico
moꝛtiſicare conatur · hec cũ audiſſent ↄma
ↄſilio decretũ ẽ ut ad domog mdeoꝝ illiꝰ

cimtatis pgerẽt mubtaq; ẽ imago qdam

cerea quã qᷓi viueteʒ ad xpᷣiane fidei de⸗
decus ſputis colaphis ac moꝛte crucis
pimerẽ moliebãtuxr.qᷓ nuẽta xpᷣiam dolũ
et pfidia iud eoꝝ doluerüt et omes mox
neei tradi derũt· Silr legitur exemplum

„le m legẽda exaltacoms ſeẽ crucis.

Sivero queritur vtrũ & erux xpi qua
xpus pepẽdit ſit adoꝛanda. Ad rndet
aſten. ubi ſupᷣ· ꝙ crux illa duo bz möôis a
nobis eſt venerada.Drimo mõ in quatũ
repntat figurã xp̃i ĩ ea extenſi· Alio mo
ex dta ctu eius ad xp̃ᷣi membia et ex ſoc

ꝙ eius ſang ne ẽ pfuſa et utroq; mõ add
ratur eadẽ adoꝛacone cũ xpᷣo.·ſc ſe; adoꝛa⸗

†

tione latrie. et ideo crucẽ allo qmur do⸗

Pramur q ip̃m xpᷣm · Qudaʒ tn dicũt ꝓ
ipa crux in qua xps pepeẽdit. xinquan tiim
eſt res quedã nõ adoꝛ atiir adoꝛ acoe la⸗
trie cu vbo cũ ad pſonã verbi nõ ptineat
qn ps eius h adoꝛ acoe ypdulie mquatũ

res queda xpi: na cone cums adoꝛatur.
ſil- weſtis alia qᷓ ad xp̃ᷣi huamtate reſfe

rutur · er Heſt poſico thome · ¶ Di ſeðo
queriturvtrũ beata vgo utpote xp̃i mr
et eiꝰ mago mqntũ repntat mag matu

ſit advꝛacone latrie adoꝛan da Dᷣm bm
aſten ubi ſuß . n nõ ꝓ eo ꝙ ẽ puma crea⸗

tuna. q; tñ ẽ mr xpᷣi qð ẽ excelletſſnmnũ ita
il excellẽtius pure creature couenire

bt. ideo ſibi uemt non tmn honoꝛ dulie B

etia ypdulie · q tm debetur excellenti crea⸗
ture qðᷣ nomẽ ſumitur de glo · Jere · vinj ·

ubi 3: dulia maioꝛ dulia mimoꝛ . et qnto

maioꝛ ẽ alicui exhibed a reuerẽtia tan to
exeerabilioꝛ ẽ eillata ↄtumelia veli irreue⸗
roẽtia · na deo debetur ꝓprie reuerẽtia p⸗ ter
eius meõpreheſibile excellẽtiaz qᷓ 2tũ ca⸗
tur &c aliqiubʒ cereaturis nõ m eqlitatẽ
ſed m quãdã pticip aco em et ideo ſuma
wn eracone ven eramur deũ qð ptin et ad
latriã. Excellẽtiveroveneracone quaſda

feSe eererer ee

— —

rmarõe q dulia wcatur wneramur · et ĩ deo
quãto beatavgo ẽ creatura diuma ptici
pacone excelletioꝛ tãto illius irreuerẽtia
eteſt abilioꝛ. vn legitur ꝙ quidã guido
dlareuallen. abbas erat m oꝛdime multuʒz
ſtrẽnuus ita ꝙ vix aliqͥd qð cõtra diſci⸗
plimn àa ſtatũ oꝛdinis eſſevidétur diſſila-
re poſſ · die quada cũ eſſß in vna gragta⸗
rum ſuarũ ſederetq; cõ tra foꝛmacula ſuc
eenſam dẽem ẽ ei ꝙ talis frater moꝛdiate
penes ſe hret mag mẽ btẽ marevgims
tepictã i tabulamterro gatus ↄuerſuſ
ſiverũ eſſſj. cũ negare nõ auderet abbas
ait· ite ſeſtmã ter deferte michi jmagi⸗

né. ꝗqᷓ cũ allata fuiſm omotus abbas aſpi

ciẽte ↄuerſo niſt illa m ſoꝛn ace. eadem
auũt no cte eiuſdẽ curtis hoꝛreu grams re
fextũ fulmĩe taclũ eſt ⁊ in ein erẽ redacca
patuitq; cũctis poſtea ꝙ ob miuriaz ſa⸗
ecre yco neillata illa plaga ᷣmitus ſbᷣſe⸗
cuta ẽ ultriæx mdiſereti furoꝛiſ. ¶ Bi dem⸗
q; qritur vtrũ ſanctoꝝ reliquie ſut alí
