hones q; ptinent ad reuerẽtiã vel miuriaʒ

„

alicuius pſone ſeu ecẽ nocumẽtũvel ꝓfe⸗

clũ · ſie ec nom reſtituceõms ad hoc deriua

tur · que licet realiter non maneãt. manẽt

tmn in efcũ vl coꝛpali puta cũ ex pſecucoe
coꝛpus leditur. vel in effeu 4 Em opiniõe
hoĩm ut cũ poſt vba oppro brioſa remanʒ
aliquis infamatug â minoꝛ atus m hono

re ſuo· vñ ↄmutacon es mter duas perſo
naſ pñt eſſe dupliees ꝑ quas faeilit mue

ri pnñt vieia commutatie iuſticie taria

uedã enĩ ſut inuolũtarie ↄmutacones
qn ſeꝭ qͥ; vtitur alterius re pſonawel ope⸗
re eo muito qð duplr fieri poteſt. ſ. occul
te ꝑ fraudẽ vel maĩſeſle pviolẽtiã · Et. hoe
pmo ĩ rẽ ſiue occulte rẽ alteriꝰ accipiẽdo
qð furtum ᷣꝛ hue mamfeſte qð ðᷣi rapina

Secõðõo in pſonãwel quãtũ ad eius ↄſiſten

tiã ſiẽ ledit᷑ occulte qͥs ꝑ dolo ſam occiho

ſeſte vero pꝑ manifeſtã o ceiſionẽ mcarcera
conẽ vberacõ nẽ ſeu mutilaconẽ. wl ec q;⸗
tũ ad eius digmtatẽ ſicut occulte qͥs le di
tur ꝑ fal ſaʒ teſtiſi caconẽ detractõne diſfa
maconẽ ſuſurraconẽ ſilia. Mamfeſte e⸗
ro ꝑ falſam aecuſacoʒ ĩ indicio defenſio eʒ
iundicacõnẽ aduocaconẽ teſtiſicacoꝭ. Itẽ
derilio nẽ maledconè ↄtumelia ↄuiciu im⸗
properiũ ⁊ ſilia. Tercõ in pſonã ↄiunctam
ut m vxoꝛẽ pꝑ adulteriũ occultũ vel mam⸗
ſeſtũ vel ec in huũ quẽ in ducit occulte wel
mamfſeſte ut diſcedat. Et eadem ẽ racõ de
alijs pſoĩs ↄiuctis· Quedã aũt ſut volũ
tarie ↄ mũ coes cũ.ſ. q wolũtarie trãſpert

. 1

nẽ peuſſionẽ à veneni exhibicõnẽ. Mam⸗

pł ſit traſlacõ rei in alterũ ꝓ recopenſati
one alterius rei ſc ſit in emproõne et wen⸗

dicõne. Scðᷣo ↄcedit alterivſu rei cũ debi⸗

to recuꝑ andi rẽ ſiẽ m vſufructu ⁊ in mu⸗

tuo ſeu eomod ato· ꝙ ſi nõ cõ ceditur taliſ
vſus gratis tüc wcatur locacõ ⁊ ↄduclio

Tereo tradit rem ſuam ra coe ↄhuacois

ut in depoſito wel rõne obli gatiõis wl ſide
iuſſioms ut in pig noꝛe aſic de alijſ. Ct eir
c has ↄmutatiões wolũtariaſ ſůt duo vi
cia: ſ. fraus ⁊ vſura. Yerũtn q; de hjs oĩ⸗
bus vic ijs oppoſitis ſparſo tractatur in
pßti opuſculo nũc gin buitatis ſupſedeo
¶ Secũdõ pnᷣcip aliter quen pᷣt de vi cio

oppoſito inſtieie diſtributie qð ẽè aceepeõ

pꝓfſonanꝝ vtruz · ſ. it pecm. phum cũ apud
deũ nõ pᷣt eſſe miqtas· ̊ deus videtur acci

pere pſonas· q; vnuʒ aſſumit ꝑ gratiam.

xxi ij. duo erũt m lo covnus aſſumetur al

trer eAzsaA loe rñdet tho· vbi õ

.q·hein. Qð equalitas iuſticie diſtributi

tribu uͦtur hßᷣm ꝓpoꝛtione et digmtate p ſo

ꝛarũ.cui o ꝓpoĩtur acceptio pſonaruz. Si
E qs coſiderat illã ctatẽ ꝑſone Pter
quã id qʒ ei offertur ẽ ei debitu no erit ac

cepeõ pſone ſ cauſe. P ine ſup illu d eph.

vi Nõ ẽ pſonarũ accepeõ apud xũ dic

glo· ꝙ iuſtus index cauſas diſcermt non

pſonas. puta ſi quis aliquẽ ꝓmouet ad

mgriũ ꝓpter ſciẽtie ſu Ficientiã H attẽ di⸗
tur cã debita non perſona · Si wro talis

. — ℳ . * 7 . „
et aliu m peco relmq uit iuxta illud math⸗

mca
ure
fnu⸗
ſope
ager
himt
Nn
ſones
e⸗
np
n

„ flan:

nonnen

ad iſen
fian
ni nunin
longzunchn
decnſeül nan
Watocrlr d
tademerend
li airſüt wi
utanettiſd
nple Proſn
ip womenlt
enpoonee we
myſ uri⸗
Mw1Micl
zwe 6d,
os wid
x Mlran
a nr duo t/
arhmjso⸗,
metaar n
sſpſecſen h
zer weo
mümid
AeNſcnn t
me Funam
wallud

C

4
4
„

ſolũ attẽdẽt pſonã ut qꝛ martinꝰ ẽ vel ꝑe

trus tũc eſſ acceptio pſone cui nõ tribu

eret gpter cãm qͥ faceret eũ dig nũ i̊ ſoli

Apter pſonaʒ ut q; amicus ↄ ſan guineus

vel diues · Cõtin git tn e aliꝗᷓ ↄ dico per⸗
ſone fac eã dignã reſpcũvnius rei ⁊nõ
reſpeũ alterius ſicaſangumitas facit ali
quẽ dig nũ ad ̊ ꝙ heres iſtituat pr̃mo
nij nõ aut ad ̊ ꝙ ei pᷣlaco ecciaſtica ↄ fe⸗
ratur · Et ſic eadẽↄ dicõ pſone in vno ne⸗

gocioſiderata fac acceptionẽ perſonaꝝ

in alio vero nõ fac. Ad obiectũ autẽ dðᷣm
duplex ẽ daco. Vna qᷓ quis alicui dat
qð ei debetur et h ptinet ad mſticiã · vnde
circa tales dacones accepco pſonarũ at
tenditur. Alia ẽ dacõ ptinẽs ad liberalita
tẽ q·ſ. alicui gratis datur qð ei nõ debetur

et talis ẽ collaco munerũ gratie ꝑ qᷓ̃ pcco

res aſſumũtur a deo circa quã accepeõ ꝑ
ſonarũ lo cũ nõ Habet.q qlibet abſq; in⸗

miſticia de ſuo daè pt qntu vult a cui vult

et ſie deus dat bona ſua qui ait math·xx.
An non licʒz michi qwlo facere.colle qð
tuuũ ẽ vade ¶ Ceterũ h̊ accepeo pſo na⸗
rũ qnq; locũ habet m mdienjs co ſeredis

qð coꝛrũpit᷑ amoꝛe vel odio timoꝛe vel cu

piditate· qñq; wro loci habz in ſpualmiz

diſpenſa combz quoꝝ p̃latus ecciaſtieus

ſrenſatoꝛ · et ꝛdeo neceſſe ẽ ꝓmouẽ vel eti
am eligẽ melioꝛes vel ſmnplłrvel in ↄ paco

ne ad ↄũe bonũ · As ſi ↄſangumci ſut eꝗᷓ

dig mi ut alij tũe pᷣ ferri pnt qꝛ ſaltẽ in hoe
pᷣemmẽt ꝙ de eis magiſ ↄſidè pᷣt ꝙ vna⸗
mmiter ſecũ eccie negocia tractet.· Qnq;

demq; locũ habet exhibicõne honoꝛis et
reuerentie qn ſ. diues honoꝛatur ſolũ in⸗
tuitu dmitia Et 6 tagit iaco bʒ cano⸗

mea ſua i CcC Et pari ra co 2 4 uis honoꝛa

eur ꝓpter aliqs cãs q nõ faciut ſonoꝛe di⸗

rũ.pnt tñ honoꝛari pnᷣcipes ip̃ lati eẽ mali

q; gerũt pſonã dei et ↄũitatis cui pᷣſficiũt⸗
Smilr er parẽtes et dñi ꝗ ter pticipaco
nẽ me di gmitatis q ẽ oĩm pr et dns.ſſtẽ
ſenes ꝓpter ſignuvtutis qdẽ ſenectus

leuitxix. Qoꝛã cano capite ↄſurge hono⸗
m pſonã ſenis (¶ Terco queripᷣt de ptibʒ

in egealibus iphus iuſticie vtrũ ſint par

c aug. li·6 coꝛreõer girponat ad iuſtiei

am legiſ ptinẽ decliare a malo⁊ facẽ bonũ
h qꝛad quãlibet vᷣtutẽ ptinet facẽ bonum

etvitaè malũvidetur ꝙ ptes excedent to

tũ · ſ.iuſtieiã q ẽptus quedã ſpalis· Ad ̊

rñdet tho. vbi · q. lxxix· ꝙ ſi loquamur de

bono et malo mn dui tunc facẽ bonũ et vi⸗
tae malũ ptinet ad omeʒ vᷣtutẽ· h qꝛ uſti

cia m ꝙ evtus ſpalis reſpicit bonũ ſub

racone debiti ad ꝓxmmuz. id eo m hoc ad
eã ptinet facẽ bonũ ſub ratiõe debiti m co⸗
panatione ad ꝓximũ a vitaẽ malũ oꝓpo
ſitũ · Verũtñ facẽ bonũ eſt actus cõpleti⸗
uus iuſticie et quaſi pars eius pnᷣeip aliſ

ſed a malo deelinaè ẽ actus impfectioꝛ et

qᷓi ſcdᷣaria ps eius· Hine ẽ quaſ ps mate
rialis ſme qua nõ pᷣt ps foꝛmalis eſſe co
pleua · Et hijs duabus pubus opponu⸗
tur duo vicia qᷓ ſut traſgreſſio ⁊⁊ omiſſio.
Tranſgreſſio naq́; opp oĩtur p̃eeptis ne⸗
gatis q pemn ẽt ad delmaconẽ a malo. Et
onnſſio oppoĩtur pᷣceptis affirmatis q p⸗

tinent ad facien dũ bonũ et hoc ꝓprie ſub
natiõe debiti m oꝛdme ad ꝓxmmu bonug

en ſub mtiõe deb in ꝓprie ptinet ad iuſtici
am.leg alẽ quidẽ ſi debitũ accip iatur ioꝛ
dine ad legẽ diuinà vel huana. ſpalẽ we⸗

ro ſi debitũsſideratur ĩ oꝛdme ad ꝓximu

Vñ eo mõ quo iuſticia ẽvᷣtus ſpalis enꝗ

omſſſio ẽ ſpãle pecẽm diſtinctuʒz a pecis ꝗᷓ
opponũutur alijs vᷣtutibʒ. Et eo mõ quo fa
cere bonũ eui oppnitur omiſſio è quedam
xs ſpalis iuſticie diſtincta a declmatione

mali cui oppo nitur traſgreſſio ec onmnſſio
a traſgreſſione diſtin guitur · Snnplr tam
et ab ſolute loquẽdo trãſgreſſio grauus
pcem qᷓ;ᷓ omiſſio· licet aliqua onnſſio &
uioꝛ eſſe pᷣt aliqua traſgreſſione.cuius ra
tio ẽ quia pcem tm graue eſt iiquanti
diſtat a vtute. Cõtrarietas aũt è maxia
diſtatia ut dꝛ in. x. met h.. Vñn otrariũ ma

gis diſtat a ſuo cotrario q; ſ nnplex eius

negatio ſic aa albo m s diſtat mgrum
qᷓ; ſimpliciter nõ albũ. Sed tia ſgreſſio eo

trariatur actuivtutis omiſſio vero ſoluʒ

impoꝛtat neg aconẽ illuis. Pĩe minus Pec

ecat omittens paretibʒ exhi be dobita reue,
rentiã qᷓ eis in ferens ↄtum eliã vel miuriSs

qð ptiet ad trſg reſſionẽ ( Quarto qri
p̃ᷣt de ptibʒ iunſti eie potẽconalibʒ et de otui
tibz ei anexis· vtrũ. Vtutes anexe inſti⸗
cie couemèter aſſig netur · p tim qꝛtulliꝰ
pomt ſex vtu teſ. macrobius ſeptẽ quaꝝ
plures a tullio pᷣternittutur· Androm⸗
cuſ nouẽ ex qbʒ tullius pomt tm vnã · Er
ariſto·poĩt epikeiã quã nullꝰ pᷣdeoꝝ poĩt

Agd hoe doᷣm hm tho · vbi ꝙ in vtutibʒ ꝗᷣ
adiungũtur alicuivtuti pneipali ſut duo

coſiderãda. Primno ꝙ in aliquavtute pnᷣ
cipaliꝰ micãt. Scðᷣo ꝙ in aliquo deſiciat
a perſecta ra coe ipſius Et qemſticia eſt
ad alterũ.jdeo omes vᷣtutes que ſũt ad
alterũ pnt ra cone ↄuementieↄnecti iuſti

cie: raco & inſticie co ſiſtit m hoc ꝙ alteri

reddatur qð ſibi jm equalitatẽ debetur.

Duplieter igitur aliquavtus ad alteruz;

exiſtens a aee miſticie deſiẽ· Drimo deſi
cit a racoe eqlis. Scvᷣo a c debiti. qꝛ ꝗ
dam vtutes lieʒz alteri reddant debituʒ tñ

eꝗliter reddẽ nõ pñt. vñ quicq̃d deo red

ditur ab hoĩe debitu eſt · non tn equale qꝛ
nõ reddit homo tm quãtum debet · iu? illð
cNuid retrib ua dnonc. Et ſic adi gitur
inſticie religio qua ſreligamur diumo

ecultii. Smmiliter parentibus reddip̃t de⸗

bitui. h non equale ut pʒ ꝑ phᷣm. vij · eth·

Et ſie adi gitur pietas p quã m tullia

ſangne iaclis prieq; bemuolis officiũ et
diligens trib uitur cultus · Terco non p̈ᷣt
equale pᷣmin ab hoĩe teopen ſarivtuti utzʒ
p ph̊ůᷣm.nij· eth. et ſie adiigitur obbuãtia
p qua lvĩes hm tullia aliq digmitate an⸗
teeedetes aliq; cultu et honoꝛe dignantur
Defcus ec a racone debiti pᷣt attedi hm ꝙ;
duplex e deb ituz · . legale qð ꝓprie atten⸗
dit iuſticia qᷓ 'tus pncipalis 1 moꝛale de
bitũ qð.ſ. aliqs debet ex honeſtate vtutis ·
et habet duplicẽ gradũ. Auoddã enĩ de
bitũ ſie e ncecriũ ꝙ ſme eo nõ pᷣt honeſtas

moꝛu puariet ̊ Habet plus de racone de⸗

biti. Exempli gra. debitũ ẽ ꝙ taleʒ alteri
qs ſe exhibeat in vbis⁊ factis qualis eſt
et ſic adiũ gitur veritas· Itẽ ꝙ alteri re⸗
copenſat m ea q̃ fecẽvel in boms et ſic ad
u gitur gra. vel m malis ſie adiungitur
vindicaco· Aliid vero xbitũ ẽ neceſſariũ
ſicoferens ad maioꝛe honeſtatẽ ſme quo

ciuſ gia dus mente m eterins ſigit. et ſic
*vtus purgati ammn cuius Eno ſolu paſ
. 5* — „ 5
ſion es coepoꝛis vm eere ſed pemtus igno

BSymo xij

tñ ſon eſtas ↄuari p̃t.ſic liberalitas aſffa⸗

—72 — — .
bilitas a alia qᷓ tulliuſ ptermittit q; parã
hnt raco ne biti Ad laude di.
de tercia vtute cardmali ſcilicet fo:

titudine etv tru opetur ex hſtua cũ dele

Eawned Ser e
Emento ut diẽ ſab . exo · xx.
ſo de pmavᷣtute cardinali ꝗᷓ

1

ſticia. Jã de tereia p ſeqᷓ mur q; ðꝛ foꝛtitudo

qꝗᷓ ſ· vnn rectihcat ima ſeibilẽ in tolerandiſ
aduerhs et aggrediedis arduis co ſtitu

ens illa in debita quiete ad pagendũ ſab
batũ delicatũ · Et hᷣtus bm qua druplicẽ
eius graduʒ quadrupir di ffntur a ma⸗

erobio· Primuſ en gradus hominẽ facit
omom metũ ꝓ vtilitate reipubliee poſtpo

nere mſ turpia fonmidareet ſic eſt vᷣtꝰ

politica vel ciuilis que ẽ ammu ſup pericu
li metũ erigè nlq; niſi turpia ſomndare.

Secũ4 uſgradus metẽ magis confoꝛt at
ita ut nulla pena coꝛꝑalis eam terreat · qꝛ
ad ſola eterna ſoꝛtiter anhelat.et ſic ẽ vir

tuſ purgatoiia qᷓ ẽ men tẽ nõ terreriↄtra

ℳ₰ℳ „ . „ „
qq; aduſa nec eta a coꝛpe recedẽte. Ter

rare ita ut iraſci neſciat et mchil miſ etor⸗

na cupiat· Quartus gradus q̃ in doo ẽ p⸗
deos gradus mm choat deducit et coſumat ·

Ipſa enj attingit a ſine vſq; ad finẽ ſoꝛti⸗
ter diſponit omia ſu auiter · et ſe ẽ Ptus
exẽplaris q; eſt in deo · et ẽ quod ſemꝑ idẽ

eſt etqð nũq; mutatur. Tho· aut in ſepto
ethi. li. in . d Eim cos ſoꝛtitudinis ex vbis

ariſto. colligẽs ait ibidẽ. Foꝛtitudo ẽvtuſ

medio mõ ſe habens m raconẽ recta cir⸗

ea timoꝛes audaciaſ. Et alb. teu. exvbiſ
ariſt. et ↄmentatoꝛis diſfrmeonẽ colliges

ait. Foꝛtitudo ẽ hituſ im medietate auda
ciarũ timoꝛũ ſufferẽtes faciens piculoꝝ
moꝛtis gratia bom. Eſt igitur habitus a
quãdã animi firmitatẽ ſeqtur ꝑ quã a⸗

mmꝰ ſtat immobilis ↄtra timoꝛes peri cu
loꝝ moꝛtis · Et hoc in medietate p qð ſoꝛ⸗

titudo raconẽ habet Vtutis cuius eſt eſſe
m medio vel racois vel rei.facit etiã ſuffe
rentes q; pnᷣ cipalioꝛ eius actus ẽ pativel

de prudentia ace de ſcdᷣa q ð᷑: i

—

aKr

parn

der
nat
ſdei
luc,

nch
ſab

lee
ma⸗
fact
ttd
ea
are.
tat
1,
prr

1,
ſcu
t
ſe⸗

ife

do ſcðᷣm ꝙ abſolute impoꝛtat quãdã aj
mi firmtatema ſevᷣm hoe ẽ vᷣtus gnᷣaj

N D

ag gredi.et habet bupliceʒ materiaʒ we
o biectu. Dncipalis eſt moꝛs. S ecũ daria

vero pericula · qᷓ poſſunt eſſe plura· ideo
dieit periculoꝛuʒ · et addit in fine gĩa bom
qꝛſi n ag greſſionevel ppeſſione moꝛtiſ à
periculoꝝn moꝛtis nõ ſequetur aliqd bonũ
tuc talis ſoꝛtitudo nõ Hr̃et raconẽ vtutis

Ad maioꝛẽ tñ euidẽtiã pᷣmo queri po⸗

teſtvtrũ ſoꝛtitudo ſit vᷣtuſ/pſa cũ aplus
dicatvᷣtus m mſirmitate pſicitur & nõ in
foꝛtitu dine. Ad hoe he· tho · Pa ße· q. cxxiij.

p hᷣm phm m .j · eth. Vtuſ eſt qꝗ bon facit H

hnñtẽ et opus eius reddit bonũ. Ponum
aut hom's ẽ m racnẽ eſſe ſedᷣm dyoni·
inj. c de ᷣmis no. Et ideo ad virtutẽ Hu⸗

manã ptinet ut faciat hoĩeʒ bonũ et opus

eiuſ ſedᷣm raconè eſſe· qð cotin git tripliei

ter · Primo ſecũduũ ꝙ ip ſa raco rectiſicat

qð fit ꝑvᷣtutes intellcũales. Alio mõ ſcdᷣm

litatẽ inſtituit · qd ꝑtin et ad iuſticia: Ter

cio ſedᷣm ꝙ mpednnen ta huius rectitu⸗
dis in rebz hůams ponede tolluũ. Dupłr
aut Huana wlutas impeditur ne redcti⸗
tu din e acõis ſequat. ꝓno mõ p hoe q;
attrahir ab aliq; delcãbili ad aliud qᷓ; re⸗

clitudo racoms re qrit· et hoc inpednnẽ

tũ tollit Vtus teperatie · Alio mõ p hoe q;
wlũtatẽ rpellit ab eo qð ẽ ſcᷣm racoz ypt

aliqð diffieile að in cubit. Et ad hoe inpe⸗
ðmentũ tollẽdũ req̃ritur foꝛtitudo men
tis qua ſcʒ humſmodi diſfficultatibʒ reſ⸗

ſtat· ſicut homo ꝑ ſoꝛtitudimmẽ coꝛpalẽ im⸗
ped menta coꝛpalia ſupat et repellit. Et
ſie ſoꝛtitudo ẽptus inquãatũ facit homĩies
ſcõᷣm raconẽ eſſe · Nee tn vtus amme per⸗

ficitur m m firmitate amme ̊ car ms · Doe

aut ad ſoꝛtitudmẽ mẽètis ꝓptinet ꝙ inſirm
tate carmſ ſoꝛtiter ferat ꝓpter aliqð bonũ
ammedſeqndũ. S ciendu tñ ꝙ nomẽ ſoꝛ⸗
titudimmis dupliciter accipi pᷣt. Yno mo⸗

„

montavbtutũ oĩm et uidicia cuſto dit et 3

alis
vel potiꝰ cõdico cumſlibet/ Htutis . qma ſe
cũdũ p hm · ij · et h.a dvᷣtutẽ req;ritur ſirmi
ter immobiliter operari. Et de hac ſoꝛti⸗
tudme dic amb. m. j. de ofic. Nõ mecioẽs
ammiẽ ſoꝛtitudo que ſola defendit oꝛna-⸗

in expiabili plio aduerſus omnjia vicia de⸗
certatimuic la ad laboꝛes foꝛtis ad prelia

rigidioꝛ aduſus wlup tates · hec ille. Alio
modo p̃t aceipi foꝛtitudo ſcvᷣm q; impoꝛ⸗
tat firmtatẽ amm in ſuſtinẽdis arepellẽ⸗
dis Hijs in quibz maxnme diffieile e firmi
Et ſie pomt ſpalvtꝰ ut pote materiã hjſ

determiatã · de qᷓ diẽ tulliꝰ in rethoẽ. ſoꝛ⸗
titudo ẽſiderata pᷣteritoꝝ piculoꝝ ſuſce⸗
pe a la boꝝ ppeſſio · et tũc poĩturvᷣ tus car
dialiſvna hue pncipal de ꝗᷓtuoꝛ.· qdᷣ ſic pz

Na vtutes dicutur cardiales ſeu pnᷣcipa
les q peipue ſibi wndicãt id qð ptinʒ ad

vtutes ↄ miiter. Inter alias aut »muneſ
vtutis ↄdicoes vna pomtur firmiter ope⸗

rari utz m. ij.et h·laudeʒ ergo firmitatis
otiſſme ſibiꝛ vendicat ſoꝛtitudo . Tanto
enim magis laudatur q; firmnter ſtat In
to habet grauius nnpelles ad cadenduʒ
et retrocedendũ· Impellit autẽ homm om

ad diſcedendu ab eo qð ẽ ſcdᷣm raconẽ et

bonu deleckans et malu afflig es. ſ̊ grami⸗

us impellit doloꝛ coꝛpis q; wluptas. Di
cit enim aug.· m li. lxxxijj· q· q; nemo & ꝗᷓ
no magis doloꝛom ſugiat qᷓ; app etat volu
ptatẽ· qn qdẽ videmus etia maxnnas be

ſtias a maximis wluptatibʒ coerceri do⸗
loꝛũ metu · Inter doloꝛes aut et pi cula ma
xme timentur ea que ducũt ad moꝛte co

tra qᷓſirnnter ſtat ſoꝛtis et ideo foꝛutudo

vtus cardm alis· de qᷓ dic en. Magna
mmitas q⁊ foꝛtitudo dicitur ſi mſit anio

tuo viues cũ magna ſiducia liber intre⸗

pidꝰ alacer. Magnuũ hHũam amm bonu

E ſin e Hums vite intrepidum expectaé.
Recundo vero queri p̃tvtrũ foꝛtiſ ope

retur ꝓpter bonuz ꝓprij habnus · preßu cũ
dicat aug.xiinj. de trini. tutes quas ꝓpt
ſola butudmẽ amamus ſie pſuadẽ quidã
nob audent he dicẽdo eas ꝓpter ſe appe

tedas ut ip̃am btitudimẽ nõ amemus qsð
R faciũt etiã ipſas vtiq; amare deſiſtemuſ
qn illa ꝓpter quã ſolũ iſtas amauimuſ nõ
am amꝰ. h ille.S foꝛti tudo ẽ Stꝰ qdaʒ S
actus foꝛtitudis nõ ẽ ad ip̃aʒ foꝛtitudmẽ
reſerendus. Ad ſoc rñdet tho · vbi ſuß. ꝙ

duplex eſt fims · . ꝓximus et vltim us. ſi

ms proximus vmuſcuiſq; agentis ẽ ut

ſimilitudmẽ ſue ſoꝛme in alterũ inducat ·
ſicut fims igms calefacientis eſt ut in du
cat ſimilitudinẽ ſui caloꝛis in patiente⸗ et
ſims ediſicatoꝛis eſt ut in ducat ſimilitu⸗
dinẽ ſue artis in materia. Qoͤcun q; aute
tonu ex hoc ſequitur ſi ſt mtentũ p̃t die⸗
ſims remotus agentis· Sic aũt in factibi
libʒz exterioꝛ m ateria diſpomtur ꝑ artẽ · ſie
etiã m agibilibʒ ꝓ prudentiã diſponũtur
ackus huam. Sic ergo dõm ꝙ ſoꝛtis ſicut
ꝓxnnuz fine intendit ut exemplo ĩigms
et ediſicatoꝛis ſimlitu dmẽ ſui habituſ ex
primat actu mtendit enim agere ſcdᷣm
conuementia ſui habitus · ſic etia intedit
vltimũ finẽ ut illũ aſſequatur. nns aũt
ultimus eſt btitudo vel deus. De quo ſine
dicit aug de m oꝛibʒ eccie: ꝙ foꝛtitudo eſt
amoꝛ omia ꝓpter deũ facile pferens . Et
ſe ſoꝛtis mte nditvtrũq; ſinẽ. ſ. ꝓxnmũu et
romo tũ vel vltimum 5 ſi qritur vtruũ
ergo ſoꝛtis in adtu ſuo delectetur p̃ᷣſeru
cũ n phᷣm.x.eth̊. Delcãtio eſt operaco co
naturalis Pabitus nõ nnpedita opera⸗
tio ſoꝛtis procedit ex habitu qui agit m
modũu nature. Dine ec dic amb. ſup illud

gal.vij·fructus aut ſpus. ꝙ opemvtutũ

dicutur fructus qꝛ mentẽ homis ſancta
et ſmeera delcãcone reſiciut · Ad hoc doᷣm
q duplex eſt delcãeo· Nuedã eni eſt coꝛ
poꝛalis qaſeq̃ tur tactũ coꝛpoꝛale et illam
delcaãconẽ foꝛtis nõ ↄſequitur mm actu ſuo
pncipali qͥ eſt ſuſtin ere: q; ſuſme percuſſi
ones fagella vulnera vel moꝛtẽ elt cotri⸗
ſtabile ⁊ doloꝛo ſu huane nature.vñn h̊ ne
gaẽ eſſ negaè eos eſſe carnales.qꝛ h Hnt
carne ſenſibile nece eſt ꝙ lenua mſerat eiſ
doloꝛẽ· Alia vero delcãco ðᷣꝛ anmmalis q·ſ.
ↄſeqtur aprehenſionẽ an me · er hec Pe
»ſeqtur opem tutũ: q in eis ↄſidem tur
bonu roms· et ſcvᷣm hoc foꝛtis delcãconeʒ
aliquã ſe quitur lie; etiaz hm apprehen
ſionẽ aĩe hHat vñn doleat eo. ſ· ꝓvita coꝛpo
ralẽ amittat quavtuoſus amat non ſolũ
iquatu 6 boni natiale eha inuãſim
necria ad operav tutũ et que ad ea pti⸗
neynt . Et ſic ſoꝛtis habet exvna pte q de⸗
lectetur ſm deleckaconẽ anmmale.ſ. de ac⸗
tuvtutis ⁊ de eius fine· habet ec ex alia p⸗
te vnde doleat nõ ſolũ coꝛpoꝛaliter ꝗptil⸗

latas penas · h ec animalr zapter amſſio⸗

nẽvite. HDic dixit eleazarꝰ. ij. mac h. vi. di

ros coꝛpis ſuſtmeo doloꝛes pᷣm animam
wro ꝗꝓpter timoꝛẽ tuu libenter hee patioꝛ
Gerũtamẽ ſenſibilis doloꝛ coꝛꝑis ipis fa
cit non ſentiẽ delcã conẽ aialetutis. Pic
dicit p hus in. in. eth· ꝙ ſoꝛtis in actu ſuo
mchil deleckabile videtur habere . Et itera
dic /biðᷣ ꝙ a foꝛti nõ reqͥritur ꝙ delectetur
qu aſi del ectaco eʒ ſentiẽs ſed ſufficit ꝙ nõ
triſtetur. h ille. Dro pt abũdatẽ dei gr̃am

tn qͥs delca eonẽ ſentié poteſt.ita exube

rans gria ſoꝛtius eleuat annmmã ad duima

im ꝗqbʒ delectatur q́; eoꝛp alibʒ pems afficia

tur. Sic btus laurentius in craticula poſ

tus dixit. Carbon es iſti refrigeriũ nnchi

preſtat. Et de btõ ſtephano cãtat eccleſia
Napides toꝛrentis illi dulces fuerũt. Itẽ
btũs tiburtius dixit cũ ſup carbones inec
ſos meedẽt · vid etur michi ꝙ ſup roſeos
foꝛes meedo. In ceteris aut licʒ ſit dele⸗
eta ro quedavtutis in ope ſotitudmis ta

men ꝓp ter doloꝛẽ ſenſus impeditur mengs
ſoꝛtis ne in opacone ꝓria deleãa cone ſentt
At e0 q wohem etia paſſioms vnius poten

tie impedit potentiã alia ĩ actu ſuo ꝓpter

ↄnexionẽ potentian adimmice. mehilomi

nus tnvtus foꝛtitudmis facit ut meõ nõ
abſoꝛbeatur a coꝛpalibʒ doloꝛibʒ fac mqᷓ;
ꝙ delcã eõvtutũ ſuꝑat aĩ alẽ triſticiã m q;⸗

tu homo prefert bonũ vtutis coꝛpaliv ite

et quibuſdã ad eam pertin entibʒ· ¶ Ter⸗
co pnᷣ eipaliter queri poteſt· vtruʒ foꝛtitu⸗
do precellat alias vtutes cardmaleſ. pre
ſerti cũ ſcðᷣm phᷣm. vᷣtu s eſt circa difficile
et bonuz · foꝛtitudo eſt circa difficilima.
Etideo diẽ amb· j. de ofic · Mũc de foꝛtitu⸗
dine trackemus quevelut excelſioꝛ ectelſ
diniditur res bellicas dom eſticas.Ad
lec reſpondet thomas vbi · qꝙ ſicut aug

ait. vi · de trinitate · In Hys que nõ moſe

magna ſunt. idẽ ẽ eſſe maius quod meliꝰ
vñ tato vᷣtuſ aliqua eſt maioꝛ quato me⸗

7 „ — „ . —. — .
lioꝛ ẽ⸗bonũ igitur rõms/eſt bonu hominis

ßm dyo · nij . e· de diumis no · hoe autẽ bonů
eſſentialiter qudẽ habet prudentia que
eſt ꝑfectõ rõms · Juſti cia wero eſt Huius
bom factiua mquãtũ. ſ.ad ipſaʒ ptinet oꝛ

dièé rõms ponẽ in omibʒ rebus humamſ

— — — — —⸗bß –☛ + — ——

— —— —

— —— — — —

——— — — — —

wd
man
thatet
ipis
is e
c ſ
teſen
ecletin
ign
erube
umna
AWiaz
laph
mey
ti
neiin
Udnen
urmen
nelent
s toten
pter
mlom
ncd n
t nch
aamn
galivne
gfortan
aletpe
ndſſct
nalm⸗
tſenn,
2 m
45

ng
wole
ne⸗
o me⸗
onins
ru
huas
vente

—

A

DSDermo iif

2

Alie vero vᷣtutes · ſ. foꝛ titudo et temperan
tiaꝰ ſeruatie ſut Huiis bom inquãtũ paſ⸗
ſiones moderãtur ne hominẽ a bono raco
ms abducãt. Et qꝛracovtutis magis co⸗

ſiſtit in bono qᷓ; in difficili· ſic ꝙ mag mtu⸗

wvtutis magis ẽ menſurĩda m meõneʒ
bom qᷓ; ſeᷣm ra cõneʒ difficilis ideo mter

vtutes cardmaleſ potioꝛ eſt prudentia m

qua bo nũ racoms eſſentialitersſiſtit· qa
id qð eſſentialiter dicitur potiꝰ eſt eo qd
dieitur effectiue. Nurſus poſt pruden tiã
inſticia potioꝛ eſt· qua id qð efectiue di⸗

citur potius eſt eo quod dicitur conſer⸗

uatiue m remo coneʒ impedimèti ſic alie
due vtutes cardmales.ſ.foꝛtitudo et tem
peratia. Pie dic tullius m.j ·de· olic. In. in⸗
ſticiavtutis ſplendoꝛ ẽè maxmus ex ꝗᷓ vi
ri bom iuſti noĩant᷑. Ceterũ in oꝛdine haꝝ

foꝛtitudo tenet locũ precipuũ.quia timoꝛ:

periculoꝝ moꝛtis maxmne eſt eſicax ad ̊
ꝙ hommnem faciat recedẽ a bono racomſ.
poſt quã oꝛdmat temperantia quia ec de⸗
lcãcones tactus maxnne mter cetem bo⸗
nũu ra coms impediũt · Serũtñ ꝙ amb. foꝛ

titid inẽ pᷣſerre videat᷑ j dcã auclate ẽ in

telligedu qndã gnalẽ vtilitatẽ ꝓ ut ta ĩ

rebz bellieis q;ᷓ womeſticis vel eimlibz vtilẽ.

ſic ait phᷣus·j·rethoẽ.ꝙ iuſti ⁊ ſoꝛtes ma⸗
xime amantur qua ſunt maxmme vtiles
et in bello am pace (Adlaudẽ dei.

¶ de actibs foꝛtitudinis q ſũt ſuſlinẽ

grauia ags redi ardua ac de vicijſop
poſitiſ¶ Sermo· xiij.

xpediti utcũq; de virtute foꝛ
titudmis m ſe Tam de actibz

jllus breui ſtilo ꝓſeqmur. De quibz die
amb · · de offic In duobʒ gnibʒ foꝛtitu do
ſpectat᷑ mam. Prio ut exterioꝛa coꝛpiſ. ꝓ

mmimis Habeat et quaſi ſuperflua deſpie

enda magiſqᷓ; expetenda ducat · SHecũdo

ut ea qͥ ſůma ſut omeſq; res in quibʒ ẽ ho⸗

neſtas preclana cũ inteneonevſq; ad eſfe
cta ꝓſequat᷑: hec zle A. Bx primo que⸗

ri po teſt. an ome bonũ ſit optabile.qᷣa ſi ſie
tũc foꝛti ter toꝛ’queri magno anmo vti
et patienter eg rotaè himlia eſſent op⸗
tabilia. Rn:ad hoe ſeñ· epla.lx viij. dices
ut iſta optabilia ſmt diſtingue a me toꝛ⸗

mento ut di. ſab. ſa. exo. xx.

menta abeſſe welim · ſi ſuſtinenda fu erit
ut me m illis foꝛtiter ho neſte animoſe ge
rmam. optabo velim nõ incid bellũ.h ſi inci⸗
do vuln eraa famẽ et omia que belloꝝ ne
eeſſitas affert gerĩ gracioſe optabo· ſta⸗
ꝙ; non ineomoda optabilia ſunt. hvtuſ 3

pferũtur mcomoda nõ pati toꝛmenta op
tabile eſt ſed pati foꝛtiter. h ille. Si ſen
tit getilis qͥd tũc faciet xpianus. Secũ
d qri pt in qbʒ potiſſnneꝰ ſiſtit actꝰ pᷣiuſ
ſoꝛtitudmis:p̃ti cũdic greg. vij · moꝛ al.
ꝙ iiſtoꝝ ſoꝛtitudo eſt carne vmneere volu

ptatibʒ ↄtraire· delcaeonẽ vite pntis extin
guere. et ſic maxnne videtur eſſe circa de⸗
leacones · Ad h̊ rñdet tho · ßa ße · q· exxiij.
ad vᷣtutẽ foꝛtitudis ptinet nnpedmmẽtũ

rmoué q retrahitur volũtas a ſequela ra

coms:·ꝙ aut retrabatur aliq̃ͥs ab aliquo

diſficili ptinet ad ra conẽ timoꝛis qᷓ impo:
tat tceſſuʒ quẽda a malo difficultatẽ Hñ

te · et ĩideo foꝛtitudo pnᷣcipalr ẽ circa timo
res rerũ difficili q̃ retrabẽ pnt wlutateʒ

a ſequela mcoms. Sed qm opoꝛtet hmõi
rerũ difficiliũ nmpulſũ nõ ſolũ firmiter to
lerare colhpibedo timoꝛẽ· ſ ec aggredi mo

derate qn· ſ·opoꝛtet ea ad ſecuritatẽ m po⸗

ſterũ hndam exterminaé qd ptinè vide⸗
tur ad raconẽ audacieideo nõ ſolũ ẽ eir
ra timoꝛes ſ̃ etiã circa audacias quaſi co

tia timoꝛu moderatiua audaciarum
4 „ „ ℳ S ⸗
ro quo ſcien du ꝙ foꝛtitudo in ſuſli⸗

nen do laudabiliter ſedᷣm rectã racõnẽ te
ner medi mnter timiditatẽ 1 mtimiditatẽ
q̃ ſut duo vicia oppoſita foꝛtitudimi· qð ſie
pʒ·qꝛ ad foꝛtitudmẽ ptinet quidã timoꝛ h

+

moderatus ſcdᷣm rectam raco nẽ ut · ſ. ho⸗
mo timeat qð opoꝛtet qñ opoꝛtet et quo⸗
mõ optet.vñ timoꝛↄmiter decüs ſcðᷣm ſu
am raconẽ impoꝛt at vmuᷣſaliter fuga· et

quãtũ ad hoc nõ impoꝛtat racon ẽ bom et

mali ſic nec alie paſſiones.et ideo dicit
phᷣus m.iij · eth. ꝙ paſſiones non ſut lau⸗
dabiles neq; vituperabiles qꝛ · ſ.nõ laudꝗ
tur neq; vituperãtur q ira ſcũtur vel timè

ſed q; eirca ſoc oꝛdmate wl mn oꝛdinate ſᷣ

habent m rectã racõnẽ. Sed quia H mo⸗
dus racoms coꝛrumpi poteſt tam per ex⸗
eeſſum quã per deſectum deo hee duo vi⸗

cia ſeilicʒ timditas qᷓ inpoꝛtat exeeſſum

ℳ

õäss

III

amoꝛis et maimiditas wl impauiditas 4

mpoꝛrtat defeclũ timoꝛis pon ũturotraria
foꝛtitudmi qᷓ ẽ in to lerado q; timiditas ti
met id qð nõ optetvel ꝙ nõ opoꝛ tet · In.

timditas vero non tmet qð o poꝛtet tim
et ſe vtrũq; exceditvtutẽ moꝛalẽ q pomt

modũ nacoõms m materia circa qua e· hec
aute intimi ditas ꝓueit ex eo ꝙ eſtmat
mala omoſita boms q;ᷓ amat ſibi ſupuemẽ
nõ poſſe qð qnq; ↄtingit ex ſuperbia ani⸗
m de ſe pᷣſumentis et alio s, 2tenentis ᷣm
ꝙ ð job· nij. Faclus eſt ut nulluʒ timeat.
omne ſublime videt · Qñq; wero »tingit
ex deſectu racoms ſic dic phᷣus in · iij. eth.

ꝙ celte ꝓyter ſtulticiã mchil timẽt utra⸗

; mtim ditas ẽv icoſa mii ex ſtoliditate
mincibili vltima excu ſaretur a peccam.

C Cereruz foꝛtitudo ꝗᷓ J4 m ags rediẽdo

vel muadẽèdo habet ec vicũ opoſitũ qð

dicitur aud acia qꝛ; phus n. et. iij · eth. po

mt audaciã ſoꝛtitudini oppoſita. Dro quo
nota ꝙ audacia ꝙut eſt moderata meoe
no ſonat in vieiu h ẽ vaſſio queda natuẽ
erũtn nomma paſſio nũᷣ an; ſumütur

cunq; ſed ſupabũdãs ꝓut. ſ.eſt vieoſa et

hoc mõ audacia pꝑ ſupabũdàtiã dcã poĩe

eſſe peccatuʒ ⁊1 op omtur ſoꝛtitudmi ſicut
ome viciu qð ninpoꝛtat mmoderatiã cir⸗

ca materiã alicuius vᷣtutis moꝛalis oppo

miiir illi? tuti moꝛali ſic immodertũ mo

circa picula moꝛtiſ. preſa cũ dica t aug de
mondbz eecie.· q; ſoꝛtitudo ẽ am oꝛ facile to
lers o'a ꝓpt id qdð amatur. Et i. vij. mu ſi⸗
cæ di· ꝙ foꝛtitudo ẽ affectõ q nullaſ aduh

tates moꝛtẽue ſoꝛmidat · Ad hoc võðᷣm m
to. ubi S. ꝙ advtutẽ ſoꝛtitudmis ptinet

ut homĩs woluũtatẽ tueaturne retrahatur
a bono ra coms qð ſirmiter tenere debz co

tra quodcũq; malũ nec ec ab hoc declmer
Ipter quodcunq; bonũ tẽꝑale coſeqndũ

q nullů bonũ coꝛpale eqmualet bono rati

2 ſapabu dat. ſiẽ ira ꝑ vi eiũ dieitur nõ qᷓ⸗

derato Toreis queri pᷣt de obiecto vel
materia ſoꝛtitudmis · utrũ ſ ſolũ cõſiſtat

oms et ideo eſt ꝙ foꝛtitudo anim gprie

dieit qᷓ firmiter tenet wolũtatẽ hoĩs in bo⸗

no raco ms ↄtra maxnmma mala q; qui ſtas

firmus ↄtra maioꝛa coſeqna eſt ꝙ ſtet fir⸗
muſotra mmoꝛa h̊ nõo ↄ uertitur.et ideo li⸗

ð

cet foꝛtitudo bene ſe habet in omibz aduͤͦß
woleridis nõ th ex tolemeone quoꝛũlibet
adu ſoꝝreputatur quis ſimpſr foꝛtiſ. ſed
ſoluũ ex hoc ꝙ bene wlerat ecẽ maxima ma
la· ex alijs: aute dieitur quis foꝛtis tantuz
hm quid cũ igitur maxime terrible mter
omia coꝛpalia eſt moꝛs que tollit omma
ſ.coꝛpus ammã et terrena ſub ſtatiaʒ ac

ſmilia ideo dicitur eſſe ſynplieiter circa

pericula moꝛ tis · et licet dieat phus in. ij .
eth· ꝙ maxnne ẽ ſoꝛtitudo eirca moꝛ toʒ ꝗ
eſt in bello hoe tñ in telligenduũ eſt nõ ſe oluᷣ
de bello gnalivbi deeertat homjes in acie·
ſed etiã m bello puato qualitereũq; quis
decertat circa pericula moꝛtis · utpo te cũ iu
dex vel puata ꝑſona nõ recedit a iiſto iu
dic vel teſtimomo ferõdo timoꝛe gladij

im mnontis wel cuiuſcũq; moꝛtiferi peri cu

li l ceũ quis nõ refugit ami co mſirmanti
obſequi tor timoꝛe mfeckõmſmoꝛtifere
vel cũ nõ reſugit itineraè ad aliqð pun ne⸗
gotiũ ꝓſeqn dus ꝗpter timoꝛẽ naufrag ij
vel latronũ ⁊ ilia. Martirũ aũt ſoꝛtitudo
4qter ſümuz bonũ perſonales ſuſt ment
impug nacoes maximeꝰmendatur. De q 4
bus ait aplus· Foꝛtes facti ſunt m bello.

Ex Hijs pʒ ꝙ duplex eſt obiectũ vel mate
ria foꝛtitudinis. Drimariũ enĩ' ẽnmpa moꝛs

cuuis racõ ẽ ßm tho. in ſcto eth. li. i · q
moꝛs inter omma magis eſt timendaut
pote mter oĩa magis terribilis qa terni⸗
nus eſt huius vite poſt quẽ nulla tra ſmu
taco relmquitur in bono vel m malo. Se⸗
cundariu aut obiecla ſut peri cula ipſius
moꝛtis que otiã ſunt teribilibilla. Dro quo
ſeiẽ dũ ſjm tho.m.iinj·ſcpe ethᷣ. ꝙ aliqðᷣ pe
riculu eſt terribile qðᷣ excedit facultatem
Humanã p quã ei reſiſti non poteſt ſic ter
roemotus mundaco es maris ⁊ ſimlia.hu
iuſmodi enĩ periculũ ẽ terribile cuilibet ſa
pienti qͥ rectũ Habʒ iudiciũ mtellcũs et 6
m aluz hõ timebit h tñ in caſu nccitatis vel
vtilit atis tim ebit ſicut opoꝛtet⁊ ſicut rcã
ra cõ homĩs iudicabit. ita ꝙ ꝓyter timoꝛeʒ
taliũ nõ obſtupeſcat· i.nõ diſeedat a indi
co racoms ſed ea ſuſtmeat ꝓyter bonum

vtutis. Kliq etiã periculü xel malüu ẽ ter⸗

nbile quod tñ nõ excedit facultatẽ hoĩſ.
ad reſiſtẽdũ erga tale ternbile ſie homo

ne⸗
je
tun

ſe

t

galtg
tülber
amz
ern
ner

omm

ie 14
wran
snn n.
ate⸗
ͤſoli⸗
haae⸗
quis
echiu
nſtou
Rac
iertan
grmant
nornkere
zpunen
fugn.
muich
ſtmeyt
Deé
bello.
Aman
danan
ſn4
enci
1
alo de
pis
ot⸗
ög
taten
ſcaar
ahu
baſa
zeß
asval
autrẽ

au
pum

leter/

il.
ſome

anote,

debet eſſe diſpo ktus ad reſſtenduũvel ſuf⸗
ferendũ ita ꝙ nõ tim eat illud.et addit al
ber.· teu. ſep to ethic · jj · ꝙ bene ſe habẽ ire
pentims periculis eſt magnu hignuʒz vtu
tis. cuius raco eſt quia li pericula ſut pᷣm⸗

ſa poteſt quis etia ſi hHabitu foꝛtitudis ca

reat amimu ſuu ex diuturna pᷣmeditaco⸗
ne cotra pericula parare et ſic m hiſ ex in
dico racoms ſe bene habere ſed hi in repẽ⸗
timſ bene ſe habet ſignũ eſt ꝙ& m habitũ
ſoꝛtis eſt vel vᷣtuoſus quo operatur· etiam
ſine delibacoe p modu nature. et id eo die
tho· pa he.qcxxiinj.q; in operacoe foꝛtitudi
ms ſut duo ↄſideràda.vnu quãtũ ad eiꝰ
elconæ. et tũc nõ ẽ circa repẽtina · quia foꝛ

tis eligit uidẽ pericula q poſſunt nnmi⸗
nere ut ea poſſit reſiſtẽ wel facilius ferre·

Ruia greg. im omel. Jacula mmus fe
riunt ꝗᷓ pᷣuidentur · S cvüm vero quatũ ad

maniſeſta eon ẽvtuoſi Habitus et hoc ma
xime ſit circa repentina quia ſecũdu p hm

ij. ethi. in re pentims periculis maxie ma⸗
mſeſtatur foꝛtitudmis habitus quia ha⸗
bitus agit in modũ natue vn qð aliquiſ
abſq; premeditacone facit ea que ſut vir

tutis cũ neceſſitas nnnnnet ꝓpter repen⸗·

tina pericula hoc maxĩ e mamſeſtat ꝙ foꝛ

Ae atimaltz m amma ↄfirma⸗

ta

uarto queri pᷣt de naturalibz paſ⸗
—„ 5„4 ℳ. . . * —
hoibus q;bʒ ſoꝛtis vtitur m actu ſuo· utrũ

.ſ. ſoꝛtis vtatur a vel alia paſſiõe m actu

ſuo · p̃ſertiʒ cũ ſenñ· dic in li·de ira · Nõ ad ꝓ
mdẽdu tm ad res gerendas ſatis ẽ p
ſe ipſana co et quid ſtultius eſt qᷓ; Hãc ab
iracundia petere ſubſidm rẽ ſtabilẽ abm⸗
certa ſidelẽ ab mſida ſanam ab egra · Ad
Hrndet tho·a he.q·cxxiinj:ꝙ phi de paſſi
ombʒ amme lo cuti lut dmerſimo de.Na

ſtoyci quoꝝ ſect atoꝛ fuit ſen. iraʒ et alias

aĩe paſſiões ab aiovtuoſi vel ſapiẽtis ex⸗

cludebãt q; weabãt amme paſſiones nn⸗

moderatos quoſdã effeũs appetitus ſen⸗
ſtiui s appellabat egritudmes vel moꝛ⸗
bos· et illos dicit ſen.nõ eſſe aſſum endos
a mee. S; pipatheticiquo npneeps ſint
ariſto. omes motus appetitus ſenſiti qua
litercuq; ſe hntes paſſon es anime noĩa
bant et qꝛ appetitus ſenſitiuus mouetur
pꝑ imperiũ racois ad hoc qð cooꝑatur ad

ꝓmpiius agendũu ideirco poneb at irãa et
alias amme paſſiones aſſumen das eſſe
a vtuo ſis m odemtas ſᷣm nmperiũ meomf
et id eo dic phus in.iij.ethi.ꝙ ſiiroꝛ co ope
ratur ſoꝛti bʒ· Siec ergo dÿ̈m ꝙꝙ ira racone
moderatã aſſumit ſoitis ad actũ ſuũ ꝓm
ptius agen du nõ aut irà immoderatam.
S; quia ſoꝛtitudo duos actus habet · ſezʒ
ſuſtm aggredi noò aſſumnt ira ad actã
ſuſtin endi qͥ eſt actus pnᷣ cipalioꝛ q Hũc
actũ ſola raco ꝑ ſefacit ut patet m marti⸗
ribʒ. Sʒ ad actũ ag grediendi aſſumit irã
nõ quaſi auxili ab ea accipiẽs ſed quia
vtitur appetitu ſen ſitiuo ut inſtrumto ſic
et membris coꝛpis ꝙ ſi obicitur ſic ꝓpter
ira aliqui vhementius opera foꝛtitudiniſ
exequ utur · ſie etia ꝓpter triſticiã velcupi:
ſcentiã quia dic phᷣus m. inj. ethic. q; fere
ꝓPpter triſtieiã ſeu doloꝛẽ incitatur ad pe⸗
ricula:et adulteri pter ↄ cupiſcen tia mł⸗
ta audacia operatur· Ad ̊ dvᷣm ꝙ foꝛtis
in ag grediẽdo vel muadendo magis aſ
ſunnt ira qᷓ; alias paſſiões· qa ad ira p ti,
net mſiliè in restriſtatẽ et ſie directe coo⸗
peratur foꝛ titudmi in agg rediendo.triſti
cia wero ſcdᷣm ꝓpriã raconẽ ſuccũbit noci⸗
uo.ſed ꝑ acens coadiuuat ad ag grediẽe⸗
du mquatũ . ſ· eſt cauſa irevel mquãtũ pe
riculo quis ſe expomt ut triſticiaʒ fugiat.
Sic co cupiſcentia ſcðᷣm ꝓpriã raco nẽ ten
dit bonu delcabile cui p ſe repugnat ag
greſſio periculoꝝ ſ̊ qnq; p acens coadua
uat · ſ. m quãtũ pericula quiſ potius vult imn
eidere qᷓ; delcãbili care. Et ↄeludit tho · in
ſeßto ethic. li · ij⸗ ꝙ foꝛtitudo haber raco-
nevtutis actus eius habet raconé actꝰ
tuoſi ex tribʒ · Orimo ex racone et ſciẽſ
qð patet ꝑ locũ ab oppſitis ſie · Si oppoſi⸗
tũ m oppoſito ⁊1 ꝓpohtũ in ꝓ oſito h qͥ ope
ratur bonũ ꝑ ignoꝛãtiã licet bonus vel d2⸗
tuoſuſ appareat no tñ eſt. Simi liter ſi ope
ratur opera foꝛtitudmis p ignoꝛãtia nõ ẽ
vere ſoꝛtis · Hivero ſcienter tũc foꝛtis eſt.
dũmõ ex racõe ſiat nõ ex paſſione ut diẽ
alb. ibið. ꝙ foꝛtis vᷣtuoſus priuſqᷓ; ad pe⸗
ricula vemat ẽ quietuſ quia nõ agit ex im

petu paſſioms ſed ex delibacõ ne macoms
qn autẽ eſt in operibʒ difficilibʒ eſt actus

virilis 1 promptus quia iudiciũ racõniſ

ex quos agit nõ vineitur ab aliqua di ffi⸗
cultate (¶ Secũdo verd ex elcoe ſoꝛtiſ eſt
vtuoſus hi ſ operatur ex eleoe gratia ali
cuius bom Nã li faeeret ex paſſiõe repel⸗
lente ad pericula ſubeunda ut iravel retra
hente a timoꝛe moꝛtis à periculoꝝ moꝛtis.
