at p ſmngularẽ pſonã h p publicuũ mdi⸗
cẽ qn ꝑ eũ bono mõ acquiri pt. ĩ caſu tñ
; h̊ mmme p indicem acquiri poſſ tũe
ſmgulari pſone intelligitur ↄceſſuʒ tã⸗
66 miſtro legis et indici regulari · et Hu⸗
ius ſentẽtie viðꝛ augꝗ. eſſe ĩ epla ad ma
cedomuet hẽtur. xiiij.q· v. c. nõ ſane ·
quicquid ab muito ſumitur iniurioſe au
fertur· Nã pleriq; nee medico wo lut red⸗
Vre honoꝛẽ ſuũ nec opario mercedẽ ſuã
nõ tñ hee ꝗ ab muito ſuſcipiũtur p inin⸗
riã aceipuiuir qꝗ potius p in iuriã nõ da⸗
rentur. Eiuſdẽ ec ſentẽtie viðᷣ: mno.j.c.
olnn .· eỹ de reſti. ſpo. in ſcð a opmione
mn glo · que tñ ſane fůt mtelligẽda qñ per
tale furtiuã ſbtractõnẽ nec ſibi nee alijſ
im mineret aliqð piculũ diſfanne vel cu⸗

inſeunq; mali qs potiſſime ſieri ß t dum
creditoꝛ fueit di ſpẽſatoꝛ xbitoꝛis vel du

res ali qua debitoꝛis ad ip̃m ꝑ aliã viam

oeculta et licitã wnerit ita ꝙ nulli ex 6
mmmineat piculũ cuinſecſq; diſpẽdij ſpi⸗
ritualis vl cꝛpaliſ. Alias en hbneſa
tiſfacẽ: mime pᷣtpter quinq; mala ꝗᷓ pñt

inde euemre. rimo ꝓpter piculu ſcan⸗

dali fraterni qꝛ ꝓxino mnocẽti p furto
Pſen ĩimpom · Sc vðo ꝓpter piculũ Pe dif⸗
Te qua quis fur de facili poſſet credi ·
ercio ꝓpter piculũ ꝓprie pſone vel vi⸗
te q; ſi ̊ p teſtes efficaciter ꝓbaretiir
taqᷓ; fur ſte pumri po ſe hm leges. Rẽ⸗
r Pter pieulu; aĩe q; ſi inare cogetur
vtrã rem ablatã ſtraxiſſß aut eũ ſeret

ꝗ rẽ illa clãculo abſtuliſ defacili piuriũ
incurrẽ poſß ex tioꝛe ne ſeʒ fem ꝓp alãdo

pumiretur a iudice mto ꝓpter p ceptũ
iuris po ſitiui manãs ab oꝛdme dumii in⸗
ris tlis vſurpat ſibi publicã ptãte 43
facẽò non lieʒ. ut. C· ne qius in cã ꝓPa. l. i.·
Propteor q qtuor enĩ inſtiſſyne phibituz
eoſt ne qᷣſq; ſibiipi ſatiſpaciat· Prono ne
liceat vmcuiq; raptoꝛi el furi dice: ego
non rapui tm nnchi ſolui qð debebatur
michi. S edo ne diſcoꝛdie naſceretũr ſi p
ter oꝛdmarium indicium ſipronig vnriſ⸗
quiſq; ſibi de rebus alterius ſati acere
poſſ · Cereo qmia vnuſqu ſq; in ſo luẽdo
ſibi p̃eiũ rei ſibi debite plus luſto delacili
debituz eſtiaret · Quarto q⸗ qa faeilit eſti⸗
maret minus inſto p̈ eiuũ rei a ſe ſbtr⸗ cke
de qua ſibip̃i ſatiſracꝰ? t. Gerutn cũ non
eſt ſpes recupandi ſua ꝑ in dicẽ oꝛdma⸗

riũ nec mminet aliqð piculũ m illa ſub:

tractõe nec ſibi nec aln nec ſpũale ut fa
me vel culpe · nee oꝛpale ut vite vel pene
cunc cũ timoꝛe di cũ recta rõe pᷣt ſibijpi

de boms creditoꝛis occulte ſatiſracẽ Pß ti

cũ mo derms tpibʒ rariſſmi mu emutur
fautꝛeſ ꝓmo toꝛes Tdefenſoꝛes miſera

bilia pſonan maxime tñ cauẽ dz ne ſibi

vel ſuis hedibʒ iterũ ſiat reſtõ ꝓpterea de

hedes ſuos mſoꝛmaé dz ne qcqᷓ; reci⸗-

piant ſi p tpe vellet ꝗ obligatus fuerat

aliqrud eis dare · nõ tñ H facé pñt qne a⸗

quia ſic reanẽt ↄtra ſe wvel ↄtra pximum

—

ꝓpter rẽ tpalẽ poſtponet rẽ maioꝛẽ.ſ.Fa

—

ma vita vel aĩam et ſic peccaret ¶ Kuar

ti aut fſurtũ ↄmittũt re publicã poliãd o
et wocatur peculatuſ. u t · xxm ·qin . c q d
E· vbi ſbditur. Deculatꝰ eni dꝛ furtu de

re publica. C. de cri pecula ſequitur.et nõ
ſic uidicatur furtũ rei puate quõ rei pu⸗-
blice. No ſi qritur.quid & de furatibz ee
m vſus os ↄuertetibʒ pecunias wel a⸗
lias res publicas. Ad ſ̊ dicedu ꝙ vltra

— J

ut mſti. de pub. mdi. Elex inlia pecula⸗

tus · Ite qui micet ferrũvel rẽ ſilem au⸗

ro vel argento publico. f· ad le iul pe · l.

i. in ſi· Diliter ↄmonetartus publicus q́

pte monete publiee lignat ꝓᷣle et hbi re

tinet. ut ·l. ſaerificijs · C. q cu· F. e. Oſieia
les & publici tenentes ſigillu floꝛ enoꝛu

cet mmnſcẽtes ſigillo floꝛenos nõ bonoſ
et ſie led ẽtes rẽ publicã meduũt in pecu⸗
ſatuʒs· ar. dc. l. i.ff. ad. liul. wcu. Siſiter
q damſcant rẽ publicã delẽdo vel macu⸗
lado librũvl ſcripturã ↄtinẽtẽ menſurã
agroꝝ vel vian publſicaꝝn ut. l. qᷓ tabu⸗

—

lã:fj. ad.l. iul: pecui. SFiliter qͥ damſicãt rẽã
vublica ſe ereditoꝛ es fiſei ſmulãtes er
pecumã qᷓ;tůcunq; puata a debitoꝛe fiſea
recipiete s ut. ſj. ad.l. iul pecu. l. ſacrile⸗

et ſie p̃termittét iuſticiã natinmaleʒ eo

. *

ras falſiſicãt dicu ntur fures rei publiee

ut · f. de ↄtrahe · emp. l. i. et tles fures exi

—

runtur ſ̃m leges m aqua bulicti u t. J. de

fal.mo.l.ij.nec tlig mo neta liberat ſoluẽ
0 9„ ☛ 5 . . ——
tẽ. ff.ð pig.l.elegater. In hac etiã ſoꝛte

ſe ut merces certo p̃ cio ſeʒ plꝰ uiſtoven
datur wel ꝙ vnus ſolus wndat ad ma⸗

ↄputatur mercatoꝛes qu ↄu emũt mier

gZis ex toꝛ quẽdum.et pᷣeipue q mietrat
cintate ſibi ſoli licoa t Won de certas
merces na ſi qus Hmõi officiu exerce⸗
at m leg es dz oĩſbʒ boms ſpoliari et exi⸗

admntttes pumri debent-ut, C, de mono

pol. l. vna nec mirũ q; tles maxie damſi

ct ↄuitatẽ et tenẽétur ad reſtõem oĩm ꝗᷓ

ꝓle' inſto pᷣeo recepeĩñt· deĩq; deteſtabile

—

furtũ eſt traſferre termios pxmi ſin de

quo ðᷣ: deutro · xx vñn · maledcũs qui traſ⸗

fert termmos ꝓxmii ſui · q; pneipaliter

itelligitur de miuſta dotencne alicumns
famdi ct ſedamo we vſurpacone minſta

rei cumſcũq;: Ad laudẽ dei:

—

e reſtõne furti ĩ quatuoꝛ vltimis

modis ſe; ĩ ſacrilegijs in muentis in

quatu pᷣmis differètns fu⸗

gij. Ceode capite· Diliter officia publi⸗
ea Vendẽtes et digtates tenẽtur ad reſti
tuconẽ weeume licz no illis qͥ dederunt hH
paupibʒ. et tliter ementes dbent graui
pumri edicto legis iulie de abitu.l. vm⸗
ca. F.ad:l: iul: ambitus. mſti de pub. indj·
Eſut pᷣterea · et de ſilibʒ idẽ md ieiu habe
atur. Rerutn qͥ vtiliter uiſte rei publi
ee deſeruiñt ſi de pecunijs rei pbᷣlice qnq;

mtiuʒ iã roliquas ꝓſequanꝰ
ONQNQumti naq; ſurtũ mittunt
p as ſaerilegiũ mcurrũt ꝙ ip̃m furtũ nõ
mediocriter aggrauat- vn dic aug. ſup
johaneʒ. et habet. xxin· q in. e qinc Wc.
qð nõ ſic indicatur furtuz rei puate quz
reipubliee ut pꝛ m mone ſequẽtileqtt
Kuãto wehe mentius in dicãdus ſacri⸗
legus ſur nõ vncũq; ̊ mollẽ H ẽſß de ceela

ad tpus ꝗꝓprinjs lueris deſeruirẽt nõ pee⸗

crẽt dumodo res publica ꝑ ſ̊ m nullo
gruareturvel dãnũ patétur ut pote qa
eade pecuma toto tpe illo alias maneret

ſia q aliqd de eccia furatur inde ꝓd toi
ↄpatur q̃ ſcʒ erat fur ſacroꝝ loculoꝝ do⸗
mimecoꝝ ut bidẽè pᷣmittit. Oro quo ſcz

dũ ꝙ ſacrilegiuũ õ quotiens qs ſacrũvi

olat wl auferendo ſacrũ de ſacro ſa⸗
erũ de no ſacro wel nõ ſacrum de ſacro· ut

Habetur · xvij. q iin . c· ſi quis cotumax.

Eſacrilegin. vbj ſb ditur ꝙ; ſacrilegiũ
duplieẽ penã dtinet pecumari ſcʒz et ox.

paſſo · Scda ꝓ emum tate eccie violate

intacta nee alicuivſuivelvtilitati am li
caretur· nà omes qͥ nocumentũ inferunt
m põdè materia ⁊ ſoimavel ↄmune exa⸗
Cõʒz dimiute p ſo luedo vel aurũ argẽtũ
et lie de alijs ſemiplene depurado et oe
qui mvar ijs mercãcijs pondera et meſa

S

S

vñ dꝛ ibidẽ. c. ſi quis domũ· ꝙ quũ mona guloꝝ ꝗᷓ ſi muenerit tenesur ſiliter reſti
ſteriaet ſoca deo dedicata et eccias infrĩ⸗ mẽ wro dño ſi pᷣt alioqu hiue vꝛxiiij.
Sune er wyoſira et alia ilib, exm de ab . vrc. ſi qtud muoniſtiet no reddidiſt
ſtrHut danũ nouies ↄponãt et emum⸗ raprſti · et · e. multi ſme peco putãt eſſe
tate tripliciter. g lo.i · ꝓ emumtate tri⸗ ſi alienũ qð inuenerint nõ reddãt et di⸗
pliciter tin detur qᷓ;tũ abſtulert· et Nlut cũt deus dedit michi cui habeo reddẽ. diſ
ſacrilegicanomee ſnĩe ſubiungat. Doꝛ⸗ ecant h p cẽm eſſe ſile rapine ſi quis muè⸗
ro cãz lomꝰ duplicis pene aſſi gt · tho· ſe⸗ ta nõ reddat. qð ſi cuius ſmt ignoꝛat tñ
cũda ſedᷣe·q·xcix.dieens q; in penis mn fli facẽ dbʒz qð pᷣt ad mueſtigadu cuiꝰ ſmt
gẽdis duo ſut ↄ hiderãda. Drimo eqli⸗ dʒ em facè pᷣeomſari ĩ loco ubi muenelt
tas ad ̊ ꝙ pena ſit iuſta ut ſeʒ in quiſ et in lo cis circũi a cẽtbʒ· qð hſ verum dům
peccamt H̊ oꝛqatur. ut dᷣi ſapi. et I mõ circuſtatijs debitis ꝓbatu muenerit eide
zuemens pena ſacrilegnj qui ſacris inz— ſme difficultate reſtituat. q; ut ðꝛ. ff. de
luri mfert excõicaceo p quaʒ a ſacris fural-fal. Cqui alienum. qd jacẽs cã lu
arcetur. Scdᷣo vtilitas q; pene qſi medi⸗ crefaciendi ſuſtulit furt aſtrĩgitur ſiue
eine q da mfliguntur ut Hs territi dmiu-⸗ ſcit cuiꝰ ſit lue ignoꝛat et ̊ rõnabilic
Nat hoĩes apecis. acrilegꝰ & qͥ ſacra qm exquo ſcit eſſe nõ eſſe ſuã pᷣſuponæ⸗
nõ wretur nõ viðꝛ a peco ſufficiẽter ar⸗ txbʒ ea d mire ad alm ptinè·. wero nõ
ceri ꝑ ̊ ꝙ ei ſacra interdicũtur de quibz p̃t muemire cuins ſmt Habita ſuſſicienti

nõ curat. et ĩdeo m leges Huũanas ad⸗
Pibetur capitis pena.ſm ecciaʒ vero que
moꝛtẽ nõ im fert adhibe᷑ pena pecumaia
qᷓ t ẽ varia ut pʒ. xvij· q· iinj. in diuſis

caplis· qᷓ pena m qᷓ;titatẽ ermis et lo⸗

coꝝ 2ſuetudmes inflgẽde ſut· vñ ſacri⸗
legiũ m rebz eecie ꝓpetratũ homeidium
reputatur· ut pʒ·xn.q. ij· c. qui abſtule⸗
rit · vbi dꝛ · ꝗ xpi pecumas et eccie rapit
au fert et fraudat hoĩcida ẽ. et.c.i legibz
ſecli. ve q vndecuplum reſtituẽ debeat ·
mendo · Die qu eri pᷣtvrrũ muonta a ca⸗

mq uſicone tunc illi reſtituet cui mcubit
cun de re publica að veru eſt ſi ̃ſumnt eũ
ta fidelẽ ꝙ aut ad verũ dum reuo cabit

aut ꝓ amittẽtis aĩja paupibus vtiliter

diſpeſabit.alioquin pſonaliter q̊ faciet

hñilio diſcreti et timoꝛ ati coſeſſoꝛis vel ſi
ĩe muẽtoꝛ tonuis eſt in ſba cũ conſilio
Pmõ ↄfſeſſoꝛis ſibj retineat 1 ꝓ illinsſa

lute dm exoꝛet· ¶ Ad maioꝛe aũt Honꝝ
euidẽta ſaẽdũ m Jo de pla· mſti · de re·
dini. ¶ſm glon . ꝙ ſere beſtie wlueres et

etiã piſecs m fſlum bʒ publieis ut ẽ renꝰ

moſa q; im nullius bonis ſut ideo natu⸗

—
—

—

ali roõne ↄ cedutur occupãtiet iĩdeo di⸗
eit ꝙ lieitũ ẽ mgredi fundu alienũ cã au
cupãdi et venadi dũmo do tñ dno fundi
dã nu nõ inſerat qd i dns fundi p̃mid et
anq; mg rediaris ab ingreſſu te ꝓhibe
pht et ſi poſtea mgrediaĩis tenebeis min⸗

ſu et foꝛtuna reſtõm biaceãt. Cu nõ di⸗
mnttatur pecm mſi reſtituatur ablatuʒ ·
Ad hſ̊ rndet richar.m.iinj.di·x v.q; reꝝn
quedã ſut ↄmũ es ommurẽ naturaliut
Wluicres nõ domeſſice et piſees maris.

lapilli geme margarite et alia p̃cioſa ĩ

litoꝛe maris muẽta q nuqᷓ; fu erũt occu⸗

pata et ſiha. imſti. de reꝝ diui · et qdẽ. et
/E ſere beſtie. et tlia repiens reſtituere
ne tonefur: k de ib S: in de. T ſofo læ
Nie · qq m nulluis boms ſut naturali rõne
coceduũtur occupati · Quedam wro ſut

vmũſlit atis· ut illò qð ẽ einit atis ↄmui

ut theatra ſtadia et ſilia ut inſti. de ren

dun . Cvmuͤſitatis · Rni & ea qᷓ ſut ↄmu

. 7 . 2, .
mitatis aliquo caſu muenerit ↄuitati re

ſtitu ere tenetur · Auedã ec ſut Pam⸗

arũ werũtñ ſi nõ obſtãte ꝓhibicoe illue
ingrediaris ad aucupadu wel wenandũ

qs capies tuũ efficitur. nec tibip̃t aufer

ri p dñm fundi ut tenet glo. fr. de aequi ·

aĩalibus capiẽdis. Dreterea dieit hen ·
boye . extra ð̊ 2 ſue. ꝙ ſi ſueit ꝛſuetudo ꝙ

pen beſlia vel amus ſtatiz poſtq; illaqata
fierit tliter ꝙ expedire ſe nõ poſſit do

laquei acquiratur nõ illi qᷓ d laqueo pᷣ⸗
mo eã cepit · vel ꝙ pmo peutien no pmo

2

—— — ☛—

— —

app̃hendẽti aeqniratur tlis conſuetido
bñn valeret cũ poſſit eſſe rõnabilis et rau⸗
ſa rõnabili fundata ſcʒ ad vitandas fri⸗
xas qᷓ mter occupare wolentes ſuſcitan
ſolet · ar · f.. de vſufruc · Tarboibz. C. equiſ
ſimũ. et de treu . et pa · · i· et. i· Si vero in
inquiſi cone talmi ren nõ ſit eerta ↄſuetu

do tũc m tlibz nõ pᷣt acquri dnin vel poſ⸗

ſeſſio ſme coꝛpali apphenſione. ut inſti.

de re. dui ·˖ Cfere igitur beſtie. Fallit tñ i
anſu ubi fena beſtia ſe expedire nõ poſſit
tüc eã acquiro quo ad dnm vel lpoſſeſ
hionẽ nedũ cũ ea a'apphedo h etiã cũ app⸗
hendẽdi ptãàtẽ Habeo ꝑ ocloꝝ mſpecko⸗

nẽé et affectonẽ apphedendi ae poſſidẽ⸗
di· ar. f· de acqui · po ſl · i. Cſ iuſſernmn · et
de acqm. re. do. l · in laqueũ m ſᷣ ubi H no⸗

tat ber. et accur licʒ azo. et Jo. zbi dicat
ꝙ ſtati cũ meidit in laqueũ tliter ꝙ;: din
luetando ſe ex pedire: nõ poſß ea aeqni⸗
ro. B hen · bo lyc. credi it ꝙ male dicũt · 2
etia ſi a remotis oculis eã tliter illaqu e⸗
ata mſpieio michi n5 acquiriturq;mlia

pnt aceidẽ ꝙ eã nõ capiã· ut mſtiude re ·

diui . Nilluc. H coͤm aecipitur in decã. l. m
laqueũ. in ſi · ¶ Dem de qri p̃t quid ſi a⸗
pes wel volucres ſmt ſup arboꝛẽ alicums

et mdi eaꝝ an lieet vmcuiq; tolle. Ad65
rndet textꝰ ĩ deo ˖ aprñ · ꝙ apiñ et volu

erũ natura fera é et ideo łʒ apes vel aues
et eaꝝ mdia ſiſtant ſuꝑ arboꝛẽ tuã nõ tñ
ſut tui donee eas cepis et ideo pᷣt mteri
aliꝰ eas occuparè ac apes fauos mell
ibi feos et aues mdificãtes ibideʒ acqͥ⸗
rit ſibi nec tenet᷑ tibi furti nee alia acto⸗
ne ut deo · ¶apꝛũ · et · f · de furt. l. m apes
Tenetur tñ tibi mmiuriaꝝ ſi anqᷓ; jntraret
cãpu tuũ vel aſcẽdẽt arboꝛẽ tuã ꝓhibu⸗
iſti· ut deõ .· Capiũ · · plane · qð tn capit
poſt ꝓhibicone ſuüu efficitur ut S dem ẽ
E nota ꝙ examẽ Lapuwolans ex alueo
tuo dumt tuũ qᷓ; din nõ aufugerit aſte⸗
LAum tuũ nec eius pſecucõ eſk difficilis
ut deõ · ¶. apii· ĩ hoc tñ multũ attẽditur

2ꝛſuetu do ut dicit glo · in d cõ. Napiũ · ſn

pbo. examen . Ct ex Hijs d eluditur ꝙ

examẽ alueũ tuũ exiẽs et arboꝛẽ tuã in⸗
g rediẽ ies tuũ remanet et oeccupas eũ fur
eũ ↄmittẽt

mde qri p̃t quid de aiali⸗

bus naliter ſoris h aecidẽtaliter factis

manſuetis ut pauones colube apes cer⸗
u ꝗᷓ Hnt conſuetudmẽ eũdi et redeudxi.
4 H rndʒ Jo.·ð pla· inſti · de re · dini · .·
pauonũü · q; tadiu ſut occupãtis et poſſis
dentis q; diu dtinẽt ammũ eto ſuetudin
reuertẽdi. poſteavero fiũt occupatis. et
ideo cũ ü ſu etudo in ducatur ex duplici

acku ut not Sl⸗gel quibz · f. ð legi· et

.C. de epiſ. au. l. ij. vidꝛ ꝙ ſi ſta amma⸗
lia nõ reuertantur duabʒ hoꝛis vel diebz
ſuetis p depoſu erũt ammu et »ſuetudi⸗
ne reuertẽdi · et ie poſtea fint o ccupãtis
ecõtra wero dicit ubi ;. g allmaꝝ de a⸗
mmalibʒ naturaliter maſuetis et dome⸗
ſiicis ut gallinis. que ſeʒ ; tucũq; aſpe⸗
ctũ poſſi dẽtis vmm effugiãt et alio ſe

trſſerãt· manẽt tamẽ ip̃ᷣms roſſidentis

et nõ acqmrũtur apphendẽn · h apphedes
ea cã lucri wel oua vel pẽnas ↄmittit fur
tũ et accuſari p̃t ſurti. ut deo. E gallma⸗
rũ · et · ff · de aequire · do. l. natumalẽ· Cpa⸗
uonu ·et. C. gallin an. et nõt glo ; c etia
m vno ou vmttitut furtu liczʒ ſit modi
.qri p̃t quid facienduʒ ſit de
muẽto thelauro. Ad hoc rñdʒ ſo· ð Flr
mſti · de re . d dini. E. theſauros. t xeſauruſ
muentus ab aliquo in agro ſuo ſiue in
loco religioſo vel ſaero efcitur muem⸗
entis et ie totũ⸗ acqmiritur q ſane i m⸗
tellgitur dumo do caſu ſoꝛtuito muem⸗
tur m lo co ſacro l religioſo· alio quin

e

eſß totus eecie vel mo naſterio aſſana⸗
dus muẽtus in agro alieno puato vl
etiã publico ſcʒ ceſaris wel cinitatis ac⸗
qritur ꝓ vnamedietate muẽtoꝛi? ꝓ⸗ a⸗
lia medietate dno agniut die tex· ĩ deoõ
„C. theſauros · et glo · xiin · q· v. e. ſi qd in⸗
uemſti. et H̊ ẽwrũ ſi fueĩt i muetus theſau
rus caſu ſoꝛtuito· nã q;uis in Po fundo
licitũ eſt opam dare ad inuemẽdũ the⸗
ſaurũ dũmo do nõ faciat ſ̊ arte magica
q tuùe eiᷓ ſiſci tñ in alieno fundo nõ ſuf
ficit opam dare ad repiendu theſauruz
etiã de wlutate dñi fundi ̊ debet eſſe im⸗

uẽtus a caſu ſoꝛtuito ut muẽtoꝛi dimidi
um acquiratur alias e en i ſidata opa in⸗
uenitur diyo fundi acquiritur totus the
ſaurus Et nõ ꝙ glo·ĩ deo. theſauros

declarat quiĩs ſ ſit iſte efaurus diees e
eſt pecuma ab ignotis domims wetuſti⸗
oꝛi tpe abſeondita cuius pecume de po ſi⸗
cõms memoꝛia nõ extat· nã ſi de eo exta
ret memoꝛia welqꝛ aliqs abſeõdiſß cau⸗
ſa luerivel met?ꝰ vel eil lodie dicetur nn⸗
proprie theſaurus et ideo nᷣl acquiritur
muctoꝛi ſ̊ ẽ eius q abſcondit vel eius he⸗
redis ut deo. theſauros· et ideo mer⸗
cenarius labo:as m alieno agro et a ca⸗
ſu theſaurui mueniens acquirit ſibi me⸗
dietatẽ · ſecus ſi nõ ſit tſaurus puta q;
mercenarius m domo alicumus nomter

empta muemat pecuniã in ſacculo muo
luta m ſeneſtra tũc enĩ cũ nõ ont theſlaurꝰ

non eſt mu ctoꝛis h̊ ẽ venditoꝛis. ut. fy. de
reivendi:l. a tutoꝛe.· Gᷓ· dñs ſoli ðꝛ nõ ſo⸗
lũ ꝗprius poſſeſſoꝛ ſ etqʒ deſoud atarius
emphiteota et »ſiles . Ceterũ ſn u ſi caſu foꝛ⸗
tuito qrus! muenerit im ſuindo mmpigno
rato et creditoꝛ Habebit mediet ate nee
in deb itu »putabit⸗ Hi⸗ aut mercenariuſ
in lo o quo opatur retinebit dimidinz ·
Sié 6 ßuus ↄuis pluriũ et muemt m loco
vmus dñi tuc illi totu acqmrit · et ide eſt
de quolibʒ qᷓ mee ptãti ſbectus aliquid

——R————ðõũ

muenerit michi totu acqmurit ut filiuſfa

milias. Hzli Fuus inuenerit i alieno lo⸗

co tũc vna medietas erit dniillins pui et
alia medietas dñi loci. AXSR fructuariꝰ
Ffuus mu enit loco fruckłuarij tũc medie
tas erit dni loci et alia acquiritur ꝓprie⸗
tario ᷣui ſi caſu ſoituito muemt. 9; ſ ſtu
dioſe qlnit totu erit dñi loci. et ſ mueir

in lo co ꝓPetarij totũ acqritur etario

et h breuiſſme nõta ſufficiat ¶ Lenieb 68
allumone ſeiẽ dũ eſt q; zlluerio⸗ 82 mere⸗

mentu terre q ſie vaulat. adicitur qð in⸗

diciatur . De gu⸗ qri pt cui ↄpetat ſol.
ſio in ſule nate m medio aquaꝝ. Ad hoe
vndet textus.inſti.de re · dun . O. inſula. et

TJo. de pla. jbidẽ. ᷓ mſula nata im mari m—
nullius boms eſt. et ĩdoo erciturocen:;
panti · ſed in ſula nata in medio fluminis

zuis e Hntiu Pp̈dia in umĩja ex vinmq;
pteXðᷣ ſi nõ nõ 5 eſt n m medio ſßze ꝓxioꝛ vm
ptiũ tũc ẽ tm ↄuis ex illa ꝑte pdia hnti
bus · Ager wero a flumie diuiſo circuda

nus eius reman; cuius pus erat. et ki flu
meé mutanit aluoũ pmus alueus efficit

illon qᷓ circa eũ pdia poſſidẽt et ſeus al
ueus eſt publicus· ſeöus alueus rede⸗
unte flumie ad alueũ antiquuʒ effieitur
eon qui enca eũ ũ pdia poſſidẽt. Ager a aut
inundatus aqua recedẽte manet eiꝰ en
ius erat pus. h textus
vtrũ terrã tuã adiectã terre mee ꝑ allu⸗
nionẽ ſalua ↄſeentia tonè poſſum ꝓ ter
rna mea · Ad ̊ rndet textus.f.de acquut ·
re.· do·l. adeo· ¶.p̃terea. qðᷣ ſivis flummis

emde qri pᷣt

aliquã pte x tuiO pdio detraxit et meo P

dio app oſuit palãa eſt tuuʒ pmanè plane
hlongioꝛi tpe fun do meo heſerit et arbo
res quasg ſecũ traxit in meo ſundo ra di⸗

ces egerint ex eo tꝑe vid acquiſitũ eſſe

fimdo meo. h textus. Diue igitur verra
pura ſiue lapides: torra ↄmixtos adiece
rit fundo meo meũ efficitur. otiam ſi ſie⸗:

rint geẽmevel lapides pᷣeoſi· nec, obſtat

mſti. de re. d ini · l.icẽ lapilli.q; ibi loquit
d lapillis in lioꝛe maris reiectis qͥ ĩ nul
liis boms ſut · H de lapillis qui meo p̃dio
adieiũtur. et gnaliter ſi ligna aurũ argẽ
tu pcumias et hlia fundo meo flumè ad

jecent meu erit. et ð quo cũq; lex loquit

du t tñ ſta adiciatur ꝙ terre cohereat · ut
patz ex vbo· achecerit
furtu⸗ vmittüt aliona re abuted o· Ad cu⸗
ius euidẽtia qri pᷣt vtrũ quis furta znmt
tore pᷣt m vſu rei et nõ in ĩa re. Ad h̊ di
cendui hm docoꝛes ſie · et H multipliei⸗
ter Paßp pmo creditoꝛ ſurtũ ↄmittit 4 pi⸗ 1.
gnoꝛibz obligatis ſibi ſme ↄſenſu debito⸗

Deptim aute

ris vtitur wel alteri comodat. ut mſti. de

oblig. q ex · q̃· ð.naſ· ¶pena· ſ. de furt.l. q
vas · ſi eo· Scdᷣo ↄmodatariꝰ vtẽs re

ad ali vſu q; fuerit ſibi ↄmodata vel vl⸗
tiavſi ad quẽ ſibi fuit mo data ut quia
equũ ↄeeſſum ad eqmtadũ poſuit ad a⸗
randũ. wel ↄceſſum ad dc mnliaria equi
tauit xx et Ric ſurtũ in v ſu mittit miſn p⸗
vabiliter ſu
‚penact. placuit. et tunc tenetur ad

onat de wolütate dnj . h dic

reſtõnẽ et ec cad mtereſſe ſi ↄcedẽs nõ po

tuit interim exped irẽ neceſſaria et exSH
danu mecurrit et ideo co ſul edu eſt hmõi

in ſoꝛo con eictie qð notificet rem ip̃am

—π☛⏑ —) —

7

—

2meo dàti quũ ſi ratiſ cauerit tũe nõ teno
tur ſmaut tũc reſtõnẽ faciat·et idẽ indi⸗
. eiũ h omo datũ vlterius alteri »moda
nit ſme ↄlenſu dñi ↄmodãtis q; nõ erat
illi res ↄceſſa ad illũ vſuũ: et vlteriꝰ ↄcedẽ
viðdꝛ gra ſui lucri qʒꝝ ſpes lucri ẽ ex alie⸗
no largiri et bnſicio debitoꝛẽ hbi acquirẽ

et de depoſitario ſile indicium habeatur.
R gnaliter qncuũq; ſit ↄtrecłaco rei as⸗

liene vel vſus ↄtra wlũtatẽ dni furtũ co
mittitur. ut· ff. de furt.l. fi. et tenetur ad

reſtõnẽ et etia ad inter eſſe eniq; ꝗri
ptvtra aliqs muemẽs qð a Po dno fu⸗

it Habitũ ꝓ derelicto teneatur ad reſtõ
ne· Ad h̊ rndet glo. xiin. q· v. c· ſ qd ra⸗
puiſti. p Hij nõ ↄmnttũt furtũ qͥ muem⸗
unt rẽ Hita p derelicko nec tenentur ad
reſtonẽ lieʒ ec intẽdãt furari et erdãt n5
eſſe Hĩta p derelic ko weecat tñ qs moꝛilie
Ptier pᷣuam in tẽconez. 45 ſi putat facẽ?

dno imuito faeit oo vo lente licz res nõ

fiuit hĩta ꝓ derelicto nõ ſolũ peccat moꝛ

taliter ſ etiã fuirtũ ↄmittit . SH eðᷣo hij nõ

2ↄmittũt furtũ q rẽ muemũt alienã quaʒ

eredũt Hri ꝓ derelicko et erat ꝓ babilis
cã eredẽdi ſ in wrritate nõ habe atur ꝓ

derelicto tũe enĩ excuſat bona fides qd
ſ ec in wtate Habeatur. p dereliclo tue
libe ↄceditur occupãti ſiue ſit res mobi
lis ⁊ abiciat᷑ hue imm obil· ut· ſ. ꝓ dere
licto · l. i. Tercio hñ nõdmittũt furtũ q rẽ
aliena imuemuũt quã credũt nõ hHri ꝓ de
relicto· nec ec Habetur ꝓ derelicto h eos
aĩo tollũt ut bona fide m omnẽ moduʒ
hbi poſſibilẽwero dño reſtituãt. H̊ ec notã
tlr. K. & furt. l. Famulus C. qni alienuz ·
(Ockaui xniq; furtũ 2mittũt aliona oc
culte retinẽd. et H multipliciter · Drimo
q̃ fraudãt plebanos in ſuis iuribʒ pro⸗
rochialibʒ ꝗbʒaliꝗᷓ dcã ſut ĩ.iiij. pᷣcopto
Scðdᷣo qꝗᷓ q retinẽt ſoluẽdas decimaſ. na deci
ma ẽ m p̃cepto obligat ad moile · u er
d deci. c. nõ ẽ .bi. diſtricte peipimꝰ.
pᷣt ex coicari q8 nõ 5 ſit mi p moꝛli ut · xi⸗

q.iimn/c nemo ep̃oꝝn· qdᷣ tñ moiliter ſe
cret intelllgit hoſti · Nerũ eſſe ſi pꝰ p̃dica
econémnomeconẽ ißaz retineat et nõ ante
momeonẽ dümodo tñ nõ occultet qꝛ vi⸗
detur tenẽ cũ licetia eiꝰ ad quẽ ꝑtinet· ur

e. ti. e; nõ eſt· et 6 maxĩe Peelligedi 5⁶½

hijs rebʒz de qᷓbz ex ↄui coſuetudme prie

nõ ſolẽt dar deeime liez ad ſů obligarẽ⸗
tur ex mũui mre. De deeimis ec aliq deã
ſüt i.nij . eepto . Tereio q nõ ſoluũuũt tlx
oloma vectig alia pedagia guidagia tal
leas ⁊ ſilia ꝓ cã rõna bili mpoſita cũ cõ⸗

ſenſu eon quoꝝ mteoreſt cũ debito mo de⸗

mmie a inſtis ↄ dicoibʒ: qᷓ l obſuãtur ad

ſoluecnẽ obligãtur. erũtñ qcũq; pſo

nas ecciaſticas ↄpulerit ſoluè pedagia
guida giavel exacłões ꝓ rebʒz q̃s ca ne⸗

gocia cois nõ deferũt 1 ſmglares plſone

ſunt ipo facto excõicati ſůt et vmuſitas

interdcã. nec ꝓ deſt. ↄ ſuetudo ↄtraria ut

pʒ li · vi· de cen . e. quã qᷓ; nec ec ab excõi⸗
cacõe Hmõi ab ſoluconẽ wel interdcĩ re⸗
laxa eo em o btineãt donee exacta plena

rie reſſitu erint et de traſgreſſiõe ſatiſfe⸗

—

eermt 2 petẽter · et ĩ clem · e· ti· e. pnti · ad⸗

dit clemẽes · v. ꝙ dio ceſam q b ↄſtat has
ſentetias meigiſſe publicare debet et eti⸗
am obßuare · Di tñᷣ eleriei libenter et non

ↄpulſi ſoluũt tũc nõ meurrũt excõicaeõ
né nec tenẽtur ad reſtõeʒz · m Jo. an. 9 . —
nõt e. ſup ꝗqbuſdaʒ. de wr. lig. et gnalit

oĩa debita occulta vel bona aliena qᷓ oc⸗
culte quis tenet ĩ cuſtodia ſivolũtate de⸗

liberata ſirmiter ꝓp oſuerit ea nõ reddè
licʒ po tes fuerit ad reddẽdũ furti reus ẽ
min mdicio aien peccat moꝛrliter · Qua a p:⸗
pter l; poſtea eadẽ reſtituat ſi maledicli
onẽ eterna eua dẽ welit dignam pemten
tiam agere nõ omittat. Ad laudem dei ·
De reſtitu cõe infideliter aliena diſ
P enſantiũ vel eoꝛuz curam inf
agentium. (¶ dermo . xꝰ.
n furtũfa. exo· xx. Quarto

pnᷣeipaliter aliena infideliter
diſpeſantes aut curã alioꝛum
inkideli iter agontes oblig atur ad reſtõʒ

quoꝝ multa ſüt gna hoĩm · Sʒ gia breui⸗

carũ ac enã reipublice¶

tatis i tripliec differẽta eos colligé pla
cuit hm q triplex diſtmgui pt admiſtra
co ſez cure rei famliaris et rorũ ecctaſti
uãtu igitur

ad admiſtraco nẽ rei yrillaris e Pmo m

occurrũt tutoꝛes ſuũ offieiu negligẽter
Eexequẽtes · e quibz pmo qjri pÿt · vtrum

—

ſa⸗ negligetia. et inſdelitate oblig⸗

tiir ad reſtonẽ.· Adq i dieendu ꝙ ad om
ne danũ qð pupillo vel adulto cotingit
eiꝰ wlo lata culpa vel leui aut neglige⸗
tia ad reſtituẽdũ oblig atur ut· C. arbi.
tute.l. quicquid. Iñ diẽ Jo. de pla · inſti.
de oblig /ꝗᷓ ex qᷓn ↄtmc · naſ· ¶. tu oꝛ es · p
qñ tutoꝛ fuit negligẽs m exigẽdis ſo lu
cõ ibʒ debito n pupilli q facta ſut poſtea
nõ itonea ad ſo luẽdu cũ pus eſſent ido⸗
nea tpe tutele tũe teneturad ſatiſfactõ
nẽ ut m. l. jj. C· arbitriu nite· Inſup tuto
ri mput atur ⁊ ad intereſſe tenetur ſi cãʒ
pupilli diſ berata ducat · C. de adm. tui.l.
h bona.et.l.ſh nõ ẽ ignotũ.f.ð admi· tii.
· quo ties. Recut. Ig noſcendũ ? e tnilli
q bona ſide agnonit · H ſpe · i ti. de aduo⸗

c- vtriuſq;· ꝙ ſi qs pupillo vel lega
re vel donare woluit aliqd ſ̊ tutoꝛ mnpedi
uit dicens legavel dona michi tune hm

quoſe Hã tenetur ad reſtõné· ar. ẽ in clem.
· de Puil: vbi pᷣ pᷣepitur religioſis ut non
nm pediãt teſt atoꝛes qn legẽt eccijs bro
ccant mojliter et tenetur ad reſtönem.
Sedo qri p̃t · pone caſuʒ q; tutoꝛes vel
curatoꝛ es extoꝛſerũt vſuras aut fſecerũt

rapmas fraud es dana ⁊ ſilia noĩe pupil
li prom wl pr̃is et mchil ad eos puemt
F ad pupillos patronos wel pr̃es. vn &
ſieri debeat reſtõ pᷣdcĩs neſcictibʒ weil etia,
muitis de bonis eoꝛuʒz vel de boms ꝓprjs
Ad dicedu ꝙ aut tles adhuc Hnñt m
mambʒ admĩſtra cõnẽ rerũ illoꝝ et tũe
pyt et debet reſtituẽ de boms illonad 4.

puenit lu crũ nõ tñ vltra luerũ illð miſ et

illoꝝ wlüutate fem ſit aut polt factũ ra⸗
tũ habuerũt· tũc enĩ tenentur in ſolidãũ
ad omia dana. Hi igitur hmõi tuwoꝛes fa

—NA

eè ſtudeãt ſi ip̃i nõ wolũt obligati rema
nẽe ad ſatiſfaciẽdũ de ſuo ſiue occulte ſi⸗

uo mam ſfeſte cũ ſufficienti cautela ut ab
ipis nõ poſſit poſtea repeti· et ad ̊ facẽ

viðꝛ ex de reg iut᷑. vbi dic criß.omis reſ

p quas cãs ↄtrahitur ꝑ eaſde diſſo lui.

werũutn ſip ßter ↄſeonſum pupilli dedit ad
vſun tuc ipe ſolꝰ m culpa við: rrõnabi

liter mediã pte vſure ſoluẽ teneat᷑ quös
pupillus ſibi reaneatay ſuo imtereſſe eo

tutoꝛ: lata culpa neglexie agé p lieimo
luero pupilli.· alia aũt ꝑtẽ vſure pupillꝰ

ſoluat ut ſic luerũ reducatur ad q́; dam

eqlitatẽ ꝓpoꝛcio nabiliter cũ cu lucro red⸗
dituũ heditarioꝝ. Si tñ pupillus ma⸗
mſeſte 2tradixit et ꝓteſtatus ẽ ꝙ ſi wo⸗
ſu erit ad vſuras ꝙ qu ehtas vſuras reti⸗
nerevelit ꝓ ſuo intereſſe q; tato tpe te⸗

nut pecuma ſuam nec exercuit m lieitis

mercãcijs tũc tles pecumas retinẽ poteit

ſ nõ execedãt lucrã mogeratuũ ad mtoer⸗
ee. qꝛ qſt qt excedet rẽdde tenetur tutoꝛi
ia oblig ato ad reſtituendas vſuras ſed
de ſ mferius latius vixbitur · B· ſi tiitoꝛ
nõ h; amplis admiſtra- conẽ tuc denuͤci
ari dz pnᷣcipalibʒ pꝓ ꝗbʒ fecit minſticas
qꝗ ſut pn eipaliter ad reſtõnè obligati et
eos imducèé ꝓ poſſe p ſatiſfaciant. q ſi
facè no luerit tũc ip̃e vtiq; ad reſtonem
obligatur. Habeat igitur ꝓoſitũ reſti⸗
tiendi qᷓ; qᷓ;cito potuerit de Po qð ſi nullo

mõ pᷣ̈ᷣt q; paup eſt tuc denu ciet peipa⸗

libz et remiſſiot neʒz petet a credi toꝛibʒ cũ
penes eũ nõ remã ſerit pecunia fenebriſ.
illi aut qᷓ eã Habuerut remanẽt ut pus
oblig an hßiſte hac remſſione libẽ ⁊ ſpõ
te obtẽta n0 tonebitur amplius 24 reſti
tuconẽ. Gñ nõ tenetur nec dz a pnapa⸗
libz ea ſu btrahẽ o cculte quibʒ ſatiſfacẽ
po ſ po ſt; ad miſtra conẽ nõ hʒ ec ſi iß ipe
reſtituere nõ po ſ tũ ꝶ quo ad ſe ẽ excu

ſatus 4 reltoner rõe impotẽtie · ut ; xxiiij·

q · v. c. ſi res · t̃ etia qꝛ p H nõ ꝓidetur

eoꝝ ſaluti q miuſte detinẽt eo q; manẽt

obligati in ↄſcẽtia exquo ſciũt tlia iniu
ſta nec curat ea iuſtificare et ſic nõ ſolui
tur peẽmvel obligaco quo ad eoꝝ eſti⸗
macõ nẽ· tũ etiã q; nõ p̃t apuata pſona
quis cogi ad reſtõnẽ male ablaton mſi
pmdiceʒ necviðdꝛ excuſari poſſe a furto
cũ ↄtrectet rẽ alienã mrmito dno cũ j vſu⸗
ra trãſfemtur dnu et p ̊ ſe pluribʒ expo
mit periculis amme fame et coꝛpis pro⸗
ut ta cuᷣ elt in ßmone pᷣcedẽn · Ecleon
us queri p̃t vtrum tutoꝛ moꝛe ciuitatis
mnmttẽs encema noĩe pupilli mgroaſuiſ
2ↄiunetis toneatur ad reſtone. Ad h̊ rñ⸗

det Jo. de pla. m ſti · de acti. actõnũ · ꝙ; ĩ
HH caſu tenetur pupillo actõe negocion

—— =—

— — — ——

— –

m — — „„ — —

⸗

1

—,—

geſton. f. de adm. tu·l. cum plures . C

cũ tutoꝛ:ſiliter ſi quus ſme madato alte⸗

rius debito:is ſoluèt ſuo ereditoii noſe

debitoꝛis et debitoꝛẽ libe mret· tüc debitoe
co gitur Hyᷣe gratuʒ et ratũ et obligatur
ſoluenti ac łõe negocioꝝ geſtoꝝ ad re
ſitueonẽ pecumie quã ꝓ debitoꝛe ſoluit.
ſecus tñᷣ ſi nõ vtiliter ſoluit ꝗꝓpter aliq̃s
circũſtãtias · et ð ſiſbʒ ið ẽ mdiciũ¶ De
cũdo queri pᷣt vtrũ vxoꝛ in rebʒ vini et ſi⸗
luis in rebʒ pentũ ac puus in rebʒ dñi ſui
furtũ 2mttut. Ad ſ̊ dicedu ꝙ omes illi
ↄmittũt furtũ ſi ↄtrectãt bona alteriꝰ m
caſibʒ de ↄui mre vel laudabili ↄſuetudi⸗

— 96
ne nõ ceſſis· wrũtñ licʒ ↄ tra furẽ aliaʒ

quẽcũq; datur actõ ec ſi mpubes ſit du
mo do tñ doli capax · ut. f.. e. l. mpuberẽ·

vir thñ ↄtra vxoꝛẽ et ecouſo no agit ac hi

one ſurtioſtàte mrim omo ſ datur actõ
m fem ſi tñ quis vxon opem tulerit furti
tenetur · ut. F. e. h quis vxoꝛi et· & · reruʒ
amotaꝝ·l.i- datur enã aclõ furn cotra
eũ qui dedit opẽ wl ↄſilui ei qͥ furtũ fecit
ff. e. ſi is qͥ h tu. hliter q recptauerit
et omeg ad reſtõnẽ opli gatur ſiliter pr
ↄtra film nõ agit actõe furti mſi ſiliꝰ ha
bueit peeulm caſtrele · ut · ff. e·l. ne cum ſi⸗

lio· ſic onã ecouᷣ ſo filuis agit ↄtra patrẽꝰ

ſi pr illi aliqd ſripuerit ð peculio caſtrẽ
l. demq; dñs ↄtia puu nõ agit actõe fur⸗
ti mſi pßuus poſt manum ſſionè rẽ co tre⸗
cgt. et tm imtelligitur de ßuo ẽpticio·
Nuentar & vtrũ vxoꝛ qᷓ fecit furtũ an

minmn omũ wel poſt cu viro wel me viro et

vir pticipauit aut vir ſolus ſme vxoꝛe
Hſvxoꝛ pticipauit ↄſentiẽdo velvtido w

lütarie vel inuite pᷣt de hijs ſatiſface re
muito viro · A d ̊ rñdet monal.mn. ſuma-

in tractatu reſtõnumet concoꝛ · guil · q/
vbi e ↄſuetudme vir et vxoꝛ ſ bi ↄuicãt

debita credita ex ↄtraclu vel maleſicio
ſi res ſfurtiua adhuc extat m eoꝝ ptãte
tũc vxoꝛ reſtituere pᷣt illã rẽ muito ma-
rito wero dño. Siwero ↄſupta ẽ p̃t vxoꝛ
latenter ſivir expᷣſſe nõ ↄtradicit mari⸗
ti negociũ gerendo et ſeip̃am liberando
exiſtim aconẽ rei ↄſupte reſtituere vero
dño de uibz boĩgs ſi aliter nõ pᷣt· nec erie

furtũ q; nõ e fraudulẽta ↄtrectacõ nes

x

fit aĩo luerifaciendi. werũtñ viro ꝓhcEE

te nõ eſt facienda tlis reſtõ ſm quoſdꝭ
maxĩe cũ a ſolo viro furtũ fuerit ppetra⸗
tũ q; mulier nõ habʒ rerũ admiſtracõ eʒ
de rebz z uibz maritus ſecus aut eſt de
rebʒ vxoꝛis· Si tñ ↄtra di eete viro vxoꝛ

reſtõneʒ facèt de rebz ↄmuibʒ bona ſide
latẽter non credo ꝙ eſſſ illi muingẽda
peĩtẽtia qᷓ n ꝓ moĩli vel ꝙ moꝛẽliter pecca⸗

ret et ſ̊ mxiĩe lieꝭ qn ab vxoꝛ e furtũ elt
etratũ · Quo aut ſbᷣ ptàte ↄſtituti fa⸗

cere pnᷣt elemo ſmã viſu eſt ̊ m. i ij. pce⸗
pto ueri pt igitur vtrũ de alieno fa

ciontes elemoſmas vltra menſura eis li
citã ?mttũt furtu. Ad hoc rndet alex· de
hal.mij. pte ſume in tra d atu nom p̃eæ
ptiꝙ this ↄnnttit furtũ er facit ↄtra pᷣce⸗
ptũ qꝛ dñs ſpolia nõ q̃rit ̊ dona vñ.xii⸗
ij.q. v.c.im molãſ.ibi ſeᷣ ditur illõ ſa viẽ
til. qͥ off ert ſacriſeiũ ex ſba paupm ẽ qᷓ
q vielmat filiũ m ↄſpectu pris ſui et. e·
ſeqũñti · ſoꝛte allquis cogitat multi ſunt

criſtiam diniæs auari cupidi nõ habeo
pecẽm ſi ſu illiſ abſtulero ĩpaupibʒ de⸗

dero. vñ eni illi ml bom agũt mercedem

Hſe po rero · cui cogitacom rndet ibideʒ

ſ hmõi cogitaeo ci a diaboli calliditate
ſuggeritur.nã ſi totũ tributur qd abſtu
lerat addit pouus peccatum q; nunuat ·
Rueri & pt vtrũ ſur elemoſmã faciẽ
de re furtiua cuius agnoſeit wra poſ⸗

ſeſloꝛé a reſtõe libetur. Ad ̊ rntet alex.
de Hal. m. iinj. pte ſume in tractatu reſtõ

nu· tlis p nõ liberatur ſi magis pee⸗

cat q; n apð ſe reßuaret q; nõ licꝭ illi da⸗
re tlem elemo ſmã ne ſe reddat inpote⸗
te ad reſtõnem vñn peccare vid: m oliter
dãdo deo vel paupibʒ rẽ alienã q; ꝑ loc

ſe reddit magis im potẽtẽ ad reſtõnem

qð eta indicat aũc tas p̃dcã. ecc· xxxiiij.
qui offert i c. Et wecare viðꝛ ſiliter mo;⸗

liter ſeienter illã elemoſmã accipiẽs gra

tis ab eo qͥ nõ hi aunelẽ dandin fuerit in
extrema necitate q; dat alteri occaſiõeʒ
peci moĩlis.ſ.ipi furi:et ideo tenetur re
ſtituere illãvero dño cũ ↄſciẽtia furis· et
ſevterq; liberabitur. et h̊ qude modermiſ
tpibz ↄtin gũt multifarie multiſq; mo diſ
ꝙ aceipiitur plurma ab hijs qͥ aũctè

è

alienadi nõ h5t ut abvxxoꝛe filijs famu tuis ut ſeiant ꝙ hee omia dantur nõ ſo⸗ 1
lig ancillis et ſilibʒ. Sca admimiſtmaco lũ ꝓ ſuoꝝ ſuſtentacoe. ſed ut ex eis pau 4
eſt reꝝ ecciaſticaꝝ et ſpualm. omnes eni per bz ſubuemãt · ¶ Wic gqri pᷣt. an ele⸗ 5
Pñ̃tes bõ ecciaſtica ſut diſpeſ⸗ moẽs eaꝝ riei ſiue p̃lati qui bona eccleſaſtiea et ſpũ
nõ dyi curã agẽtel de primo mo eruciſxi alia in uſu 8 illieito s ↄ ſumut ſut raptoel. ¹
in ſub di paupm eꝛphoanoꝝ et viduarũù Ad hoc rñᷣdet map· ꝙ ↄſangumeis aut
ut patz. x vi. qi· c· de ceme tributa ſut egẽ potetibʒ aut diuitibʒ metrieibʒ hiſtriom 1
tũ aĩaruʒ. et ſeqmitur. docime enj ex de bi⸗ bus ecciaſtica bona paupibʒ debita tri⸗
to requi rutur et q eas dare no luerĩt res buut et paupibʒ detra Hut raptoꝛes ſut.
allenas inuadut et quãti pauperes ĩ lo⸗ q talia paupm ſut ut diclo·c qm quc⸗
cis ſu is vbi ipi habitat deimas illo non qd.nec ena in uſu ꝓprio debẽt excedẽ me 1
dante fame moꝛtui fuerint tatoꝝ honici tas ſui ſtatus m decentia ecciaſticꝗ ut S
dionꝝ reus an eterm indicis tribun alax votet. xij· a. ij c gloria oi pauperũ o⸗ 1
parebit. q rem a dno paupibʒ dlegata pveibus puidere ignomima ſacerdotis & 1.
fuis v ſibus reſeruauit. et. c. qm qmeqͥd Ipris ſtudere dmit ijs . ſequitur · multi e⸗
PHabent cleriei pauꝑm eſt· ac. Vñn im lege diſicant parietes et colunas eccie ſubtia 3
veteri· queda decime ſo lueb ãtur ꝓ ſuſtẽ hunt gloſa. i:clericos Honeſt os nõ ad⸗ 5
tatione leuitaꝝ qui non habebant aliqᷓ mittũut · et cetera multa pomt de ſupfluis
ptẽ i p oſſeſſioʒ ꝓpli ſ dicitur nui · xvin * fuptibʒac tandẽ ſubinfert amico rapere f.
leuite decimaꝝ oblationeꝰ tẽti erũt quas quippia furtuʒ ẽ ecciam aut de fraudare
m vſus eoꝝ neceſſarios ſepavaui et erat ſacrilegiũ eſt aceepiſſe paupibʒ erog a⸗ 8
