e facta ſuit nia redẽptio e qua nobis
ſůme gloꝛiã dũ et doo gratiſſmmũ obſeq⸗
um exhibedu. Tercõ ta JFitur eius moꝛs
et ſepulmura de q bʒ cã breuitatis ſupſedeo
¶Ariũtu aruclin 2 poſuit thomas dices.
teſcendit ad inferna tercia die re. a moꝛ:
Dro quo ſciéduũ ꝙ moꝛs xpᷣi fiit ſepaeõ
aie a coꝛpe ſic moꝛs alioꝝ ſ̊ deitas tã m⸗
ſeperabifr a mſolubilr mcta ſuit hoĩ xpᷣo
ꝙ ipa pfecliſſmme ſp affuit aĩe ⁊ coꝛpi. et
ideo in ſepulehro cũ coꝛpe ſilius dei et cũ
aia m infernũ deſcendit.i:limbũ ſcõn pa⸗
trũ quẽ ita deſtruxit ꝙ eitra illð tps nul⸗
lus ibi dẽ tetus fuit. ¶ Pic enꝗ⸗ notaduz

ꝓꝙ lie; quidã enumerat. xxij. penas infer⸗
m. ali aũt ponũt nouẽ alnvero aliter nu
merant tñ poete diſt nguut qiũq; penas
inferm. Drima tatali q fuerat rex coꝛim
theon et ob defeckũ ceibarioꝝ ſiliũ ſuuz pe⸗
lopem oceiſũ djs epulãdum appo ſuit. et
ideo ſm eos a dijs apð mſeros danatus
ẽ· ubi in erid ano flumio in feroꝝ ſtas ſp

eſurit ꝛ ſitit. qꝛ lcʒ aquã habeat uſq; ad

labiũ inferius ⁊ pomũ pendẽs uſq; ad ſu⸗

dum ꝙ ißm nõ pt erigè ut ↄmedat nee

perius labiũ. tñ hm eos collũ ha; ita rigi⸗

C

doßmere ut bibat. et lignat auaros tena

cæs. q lcz uſq; ad os habeãt bladu auri
dmitias ⁊c· ſp tñ fameſcũt a ſitiut m coꝛ⸗

tdep ardoꝛ auaricie. Mimruũ cum diuitie

Iſi m nnpetu et eirculo ſunde.

nõ im pleãt eoꝛda ſed hoꝛrea ſic delicata

menſa eſuriẽt appoſita n ec guſtat mim⸗
me roſicit h̊ eruciat· Scdᷣa bena ẽyxioms
q ſez pmus gloꝛia im grecia affeclamt et

ideo dãnatus ereditur· cuius penã refe⸗
rut eſſe ꝙ ſp ambuſat in rota quadꝗ wol⸗
uente qᷓ ꝓetuo a ſe fugit et ip e ſequitui
et ſignat vieiũ ambieõms qd nuqᷓ rota⸗
re ceſſat de gradu ad gradu de bnſieõ ad
bnficiũ de officio ad officiuʒ de nüdmig
ad nũdmas quatuz ad mercatoꝛes· ecci.

xxxin.pᷣcoꝛdia fatui qᷓ rota carri et qᷓ

axis werſatilis cogitatus illius et mo
regũ ·xx v· ala mmicoꝝ tuoꝝ rotabitur

Tereia pe⸗

na eſt ſinp hi · q ſiiphus ꝓpter latrocimi

qð com ſerat magno lapide ſupꝑ ip m ca⸗
vnte in terfectus eſt. p quõẽ intelli gutur

iracundi iuuidi odioſi qui latrocima vel H

mtur luxurioſus en

fmeidia cœ:de oꝛe vel ope ↄmittuñe · er
in hoc ſcelere ↄpᷣhendũtur etiã multi qui

multa de ghe bonoꝝ pficiũt q̃ t p inpa⸗

tientiã ſbito amittũt · m eecia deuoti in do⸗
mo litigioſi oneroſi amari. qð etia 2tigit
m multis qͥ in ↄuita teviuũt quoꝝ ẽ ↄdi⸗
tio ſepius laboꝛare pniam agẽ. ̊ quicqͥ d
bom ſecermt ſbito p impatietã deſtruut
litigat murmurat ſuſpicoſi ſũt detraclo⸗
res m ↄſcientia mqui eti et m ꝗꝓprio ſenſu
ſcio li meoꝛrigibiles implacabiles quoꝝ

hoꝛribile manʒ iudi cin. Qu arta pena eſt

wluð qͥ aquã in dolio ſme ſundo ꝓpetue
mfſundit ipᷣmq; inplere credit nec poſſit
et hee ẽ pena delico ſoꝝ qͥ doliũ ſui coꝛdis
aquis dliciarũ nnplere laboꝛãt· ̊ qꝛ; fun⸗
do caret a ſu fficiena ideo ſp ipᷣm vacuũu et
mſatiabile reperiũt · inx illð ꝓuerb · xi ·
venter aut mmpioꝝ mſatiabilis. Qumta

pena é tien qͥ ꝓ eo ꝙ; laconã deſloꝛ auerat

apud mferos danatus é. B ꝓpriũ pectus
et j eeur dat vulturibz ad comeden dũ et
poſtq; co ſupta fuermt reuimſeit et ſic ſp
comeditur reuiuiſeit m poetas · et lit
amoꝛẽ libidinẽ luxurio ſi q m iecoꝛe po⸗
. iecur ſuu.i.libidmo
ſam affectõnem carnalẽ datvulturibz · i
cæauar nalitatis actibʒ q́ deuoꝛãt n ſumunt
i m ſez raconem vitã fama ſbam.iecur
tñ renaſci ð᷑i q; luxurioſus ſp in lididĩe
renouatur et poſtqᷓ; ſtimulus carnis ex⸗
tin ctus fu erit reaccedit · S eqͥtur teraa
die reſur .· a moꝛ· et q̊ ꝑ ſmo dochen ↄputã⸗
o ptẽ ꝓ toto · ut ſic leticiã reſurrectõnis
acceleraret · ¶ SVextũ articulũ ↄpoſuit ia⸗
cobus alphei dieẽs aſeen dit ad eelũ ſe⸗
det ad dex·dei pa:o.qð ẽ necriũ eredẽ. Ad
cums euidentiã ſedũ ꝙ xpus S: deſcen
diſſe rõne ðᷣme nature relate ad huana;
cq hunnliauit ſe aſſumédo carné. Aſcen
dere aut illi eouemt m Hũana natunam
Ehm quã dᷣ. aſcendẽs xp̃s m altũ.ut ſic to⸗
tũ affem nrm ſecũ trahẽt · vñ legit qdz
miles omia loca m qbʒ xp̃s ſuerat ſolliq
te ciũ lacr mis viſitamt·qð cũ deuote pſe
ciſſ vemt tandẽ in montẽ oliieti vñ dnñs
celos aſcendit · q̃ poſt longa oꝛĩonẽ cũ la⸗
ecrimis dixit eece dne ubiq; te qu eſimi di
ligoter nũe cũwenerim ad locũ ubi celos

Smo xv.

aſcendiſti neſeio ubi amplius te reqaz.
iube g ſpüm meu ſuſ. cpi ut ad dextera pa

tris videã te reſidente m gh’ᷣ a: q exaudi⸗

tus a dno ſtatim oxpiramt · vidẽtes aũt
eũ ſo en moꝛtuũ adduxerũt medicuũ ut ſe⸗

rent qualr q̊ 2 ig ſi. qͥ ait· ei ins ↄplexi⸗

oms ſuit. rn derũt iocundus valde et m
amoꝛe dei poſitus erat. tminc ait medicus.

pter mmu gaudi ſaſſuz e eoꝛ eius. et

apt latere inuen erit ſaſſum coꝛ eius et
in eo ſeptũ: amoꝛ meus iſus xp̃s. dic et
nos dym ꝑ ſmgla opa Rtutũ exercita

queramus ut tandẽé ad eum aſcondere

us · Ad di laudé honoꝛé.

„ „as aen . —
dDe ſex ultimis articulis fidei. et quõ

ſoꝛtimur ſcõi ↄũionẽ. d reliquijs
ermo. xv.

ſanctox·
On habebis deos alienos ca⸗
ram me · Exoð. xx. C xpediti
. breuiter de ſex articulis ſidei
ceteros bmon e ſuceinetus ſtilus p⸗
curmat. UH Hopamu igitur arnculũ cõpo⸗
ſuit p hilippus aplus dicẽs· mde wntui⸗
rus ẽ iudcare viuos moꝛ tuo s· HB̊ crede

o poꝛ tꝭ ; xpᷣ s ſᷣm ſouamtate iudicaturuſ

bonos 1 malos· nã lei iudiciũ anclaus
Habebit mota trimitas tñ iidicij mn nſte⸗
riu habebit filius ſedes ⁊1 aparẽs indi
cio reprobis tm ſᷣm huũ anã natu:qðᷣ ii:
diciũ dedit pr filio ut omes hon oꝛi ſicot h⸗

.

1 poſui ià mdiſcuſſe pᷣtereo. ( ckauuz

aũt articlin 2poſuit barivlo meua dicẽs-
eredo in ſpum ſem·i· ſide ꝑ dilcõem ſoꝛ⸗

mata tedo m ſpũm ſem.circa quẽ ara cu 4

lũ plurmi errauerũt hꝛetici Hme greg.
x. in gnali ↄcilio lug donen. pᷣmo pomt

ↄfeſſionẽ ſuã · li. vi.de ſu.tri.et ſi de catho.

dicens. c· fideli ac deuuota ꝓſeſſione fate⸗
mur ꝙ; ſpũs ſcus eternalr ex pr̃e et klio
nõ tanqᷓ; ex duo bʒ pnᷣcipis h̊ tanqᷓ; vno
pnᷣ cipio nõ duabʒ ſpiracombʒ ſed vmca
ſpimacõne ꝓeedit · hee pfeſſa ẽ hactenus

pᷣdicant et tocuit et firmiter tenet ꝛ p⸗

dicat ꝓ ſitetur et docet ſancła rõna eccia

et ceten · demde repro bãdo dãnat omen
q̃ pᷣmſſa negare vel ↄtranũ aſſerẽ pᷣſum⸗
plermt · de hijs aũt q́ errauerũt eirca ſpm̃

ſanelũ ponũtur aliqui xxiiñj. q in e· pn:. :·

— —— —

ntg
mrnp
uch,⸗
nalutſa
s pley⸗
deam
eckicug.
teius.
taus
3 ge t
exerena

vndere

e.⸗
et quo
Anquns
mo.xy.
lenogen,
Expcdit
ulis kde
sſtilus
tuli mp⸗
de wyni⸗
Berede
lcaturef
nüchats
mnſte⸗
sz ic
na⸗ m
mihcot ſi
as piu
caunz
a dſees⸗
vem ſin
ue amal
negrez⸗
no vm
de anp
one fon⸗
taſli
nq; e
edvm
1ens
enctp/
n, ee
ons
ſym

D
4
1

hiuc aut ſpũm ſanctũ maxime dehonoꝛãt
ſmoniaei qᷓꝗpter nõ hñt ſpũm weritatis
HZ „ 59 7 78 — + *
ſ mẽdacijet ideo ipᷣm ſpum expᷣmẽ ali⸗

qn nõ pñt ꝓut narrat petrus damiam 4
Hildibrado archidiacono referẽte didie᷑

ꝙ cũ adhuc ipᷣe diaconus avictoꝛe pᷣ̃a
apocriſarius ad gallias eſß dircũs ſmo⸗

du eogreg aut in ꝗᷓ ſex eßos ꝓ diuerſis

ermmibz depo ſuit · inter as quidã erat ẽs

ſimomace factus qͥ ̊ mõ examĩatus ẽ.·
iuſſus dicẽ. gla pria filio ⁊ ſpuũi ſcõ.ſpm

ſem expᷣmere verbis nõ valebat quãuis
prem et filiũ expedite ꝓnuũciaret ꝗͥ diſfi⸗

cultate ↄuictus ab epatu depoſtus eſt.
. „ 2 1☛ „ 4 .
Preterea ex decurſu ſmboli ja mnuemmꝰ
ipam ſumã trinitatẽ equalẽ ꝑ omma q;

qlis pr tlis filius tlis ſpus ſcũs mereatꝰ
mmeſus eternus omipo tes ꝛc. infimta ꝗͥ
tr mitati et vmtati ᷣme aſſeribũtur·qua
eredẽ amare laudare ſuma felicitas ma
ledicẽ autvel blaſphemare ſuma puerſi⸗
tas é. vn quidã olnnpus arrianus epᷣs
apud carthag inẽ ſcãm trmitateʒ in bal⸗

nu ꝓinde artielm ↄpoſuit matheus dices.

ſanckã ecci am catholicam · et merito poſt

neis blaſphemãs tribʒ igneis iaculis an
gelo mitete muiſibilr ẽ ↄbuſtus. ¶ 937

ſid de ſpu ſancto iubemur credere ſcam -
eccleſiam catholicam. utpote q̃ a ſpiritu

ſcõ ſanctiſicata ↄſiſtit et ↄ ſecrata ſponſa

delictu ſepari p̃t a ſponſo · ſẽ ſpon ſa car⸗
nalis a ſponſo an mrmomũ ↄſumatũ · et
Errag cã.i · vmuerſalẽ vel gnaleʒ.
P

ic queri pᷣtvtrũ eccia pᷣt errare· Ad

h rndet hen · boyc. ex de ſen · ex · e· a nobiſ·
ij· ꝙ eccia triuphas nunqᷓ; errare pᷣt qꝛ

omia nomt anqᷓ; fiat in ſpeculo etermta
tis · vñ Jero · ad celãciã · nũqᷓ; errat mita

tio qᷓ ſetur veritatẽ· et ſu p Tet᷑.li. vi. ve⸗

ritas claudi⁊ ligari pᷣt vmei nõ p̃t · qꝛ et
ſuo n paucitate ↄtẽta eſł. et multitudmẽ
oſtiũ no terretur. ut patuit in athana⸗
ſio priarcha alexãdrmo· eecia vero mli⸗
tans errare nõ pᷣt ſi loqmur de eccia ſpeci

ali⸗ ut in deo. c · a nobis. ij 5 ißa plum⸗
tur quouſq; de erroꝛe ꝓbetur. ut ex de fri
gidis:·ce· fratermtatis· et potiſſnne ꝓ ro⸗

mana eccia · utz de reli · et ve. ſeõn. e · ſi tñ

5

po ſi de erroꝛe fieri ſides nõ neg aturetia
aplice ſedis ſniĩ am im melius eomutari
roſſe · ut pz ex de ſen. et re iudi.c.cu olim·

A⸗ 22 47 .—
Qivero loqͥmur de eccia gnali ſmul co⸗

gregata tũc illa nũqᷓ; errare p̃t· utz· xx⸗

9

iin · q · i. e· erecta ſide· qd eredit verũ in er⸗

roꝛe iuris · et ſie pʒ q PPa pᷣt errare ut pʒ

xi · di · c. anaſtaſius.· Sʒ nõ vmũſalis ee

dñs · cũ dieòt petro·luc.xxnj.ego rogam
ꝓS te ut non deſiciat fides tua: werũtũ in
erroꝛe facti pᷣt errare tã vmůſalis qᷓ; pti⸗
cularis eccia q; illinon ſut a deo connſſa
o cculta hoim mdi care ßß de illis de qui bz
ſbi ↄſtat. ¶ Hic qri pᷣtvtrũ eccie mdice⸗
um extẽditur etiã ad actus ono occul⸗
tos ppſtim cũ de occultis ſolus cogmtoꝛ

eſt dus. Ad ̊ rndet guil. de mon-laus.
in cle. vmca· devſuris · C ceterũ · vbi pe
na ꝓcedit a claue ut ẽ cẽſura eccia ſtica

q fertur ꝓ aliq peco qð ẽ dãnatũ lege di
uma ut vſura ſnmmoma tũe extẽdit ſe ad
erimẽ etiã occultuʒ.nã in v ſura ſola ſes
danatur q̃ ẽ oino occulta · utʒ ex devſut.
ʒc. ↄ ſul uit· et etia ſmmonia mẽtalis dãna⸗
tur · utʒ ex· e.ti·c. fi.qᷓ etiã m mẽte coſiſtit.
m alijs aut pccis ſeu pems in quibʒ ceſſat
alterũ pdeoꝝ actus occultus non cadit
ſub pcepio eecie militãtis · Idę len. boyc.
m. c· ſic tuis. ex de ſmnonijs ¶ coo qr
pt exquo eccia etiã vmùſalis errare p̃t .
falli ut demẽ. vtrũ illa errãs claue liga
re pᷣt vel abſoluere. Ad h rnᷣdet ab. et ſo.
an. ex de ſen · ex. an obis.ꝙ ligaco vel ab⸗
ſolueõ quã facit occia militãs errãte cla
ue nõ ligat vel abſo luit apud deũ. et ad⸗
dit he. boye / ibidẽ· ꝙ eccia militãs nõ p̃t
ligarevel abſoluere moꝛtuos quãtũ ad
ligacom svel ab ſolueois veritatẽ. ut p:
xxx · di· c.qualis · ſ̊ declamre pᷣt abſolut

onẽ a ſumo ſacerdote in ↄtricõne factaʒ

fuiſſe. ut deo· c. a nob. in vbo. nee obſtat.

et añ tlem declaracoem ꝑ iudicẽ ſuũ feãm

diſtricte puãda ẽ ſnĩa ab eccia militãte
quatãcũq; cotricõem exco icatus oñd et.
utz expſſe eỹ de ſen · ex.· c. ſacris.vñ dieit
archið · xxiiij·. q. i · in . e· ſane ꝓfert· ꝙ ſi
ſbᷣ tern ligari pᷣt ſi in notoꝛio crmmĩe diſ
eeſſit ĩta ⁊ abſolui qðᷣ in telligitur· id eſt

ligatus denunciariet ita exponit hoſt. ee

Inno. jta enã intelligit qdᷣ notat archis·

xxiin· q in. mn· c.ſi qͥ nõ recto.ubi dicit
ꝙ; ſi poſt moꝛtẽ eecia mueniat ſe deceptaʒ

Decimũ itaq; arti culu poſuit ſmon dẽ
cens. ſcõ n ↄnionẽ remiſſionẽ pecoꝝ · ſcilʒ
Hijs q ſut in eccia.m qbʒ verbis breuiter
duo ponit credẽda· Primũuũ ẽ ꝙ eccia ſit
2muicaco ſanctoꝝ ope ſcʒ ſpuùs ſancti
ꝗ facit vmonẽ mem bronꝝ eecie ad caput
et adinuicem ꝑ glutinũ dme cantatis ſi⸗

niſicat· ᷣs· particeps ego ſu oĩm timẽtuʒ
te · ſignuũ aũt Huiꝰ vmonis ẽ ſaerm dñici
coꝛpis ¶ Hic qri p̃t qt modis ſoꝛtin poſ
ſumus ſcõꝝ ↄuionẽ itꝗ ꝙ; nos muãt· Ad
̊ doõm ꝙ qu q; mõis· Drimo p oꝛonum
Juarũ ſu ffragia.vn.ij.machabeoꝝ. ul· ð⸗
ꝙ trepidate pplo indoꝝ ꝓpter imnmmnẽs
bellũ inda exhoꝛtaco es faciõte ad ꝓpłm
erat hmõiviſus onyã qͥ ſuerat ſůmus ſa
cerdos virũ bonũ ẽ:manus ꝓtondẽtem
oꝛ are ꝓ ꝓplo iudeoꝝ poſt hee apparuiſſe
et alin virũ etate gloꝛia mirabilẽ et ma
gm deeoꝛis habitudmẽ circa illũ rnden⸗
tem wero onyã dixiſſe · Hie fratrũ ama⸗
toꝛ ppli irlhic ẽ qͥ multũ oꝛat ꝓ ꝓplo et
vmuſa ſancta cinitate ſſerenmas ꝓpha

dei. Extodiſſe aũt ĩeremiã dextera 1 dediſ

ſe iude gladiñ aureũ dicentẽ accipe gla
din ſem munus a do m quo dicies adu⸗
ſarios ꝓpli mei irſ: Scdᷣo nos iuuãt p ſua

Plae mornin quẽ ligamt ſica ligat·

mertta ſic petit eccia m feſto oĩm ſcon ut .

harũ merita nobis pᷣ cẽtur wemã q ſeʒ
merita wcãtur theſauri eecie. vñ in eccia
militãte xpᷣs totũ coꝛpus ſbiecit flagel⸗

6

fuit in oo ſamtas · to tũ q; ſangnẽ in pci
fudit ciims mima gutta ſuffeciſß ad re⸗
dymen duet hie ẽ pneipalis eccie theſau
rus. ſcdᷣarius wero mnocẽes ſan guis ojm
martirũ eſſuſus ꝓ deo menitaq; ipſoꝝ et
oĩm ſcõꝝ q̃ ↄp utãtur ꝓ to to coꝛpe myli⸗
tãtis eccie · quẽ theſaurũ pᷣa vmuͤſalt et
eeteri pᷣlati ꝑticlariter habẽet diſpenſare
ex qiubʒz ſur gut remiſſion es et in dulgẽ⸗
tie peccoꝝ. Tereõ nos iuuãt p exẽpla ſua
vñ Jacobʒ im cano mca · vi. exemplũ ace

—
r
ℳ

pite frõs mei laboꝛis ⁊ paciẽtie ꝗp hetas q́
lo cuti ſut in noĩe dñi eece baſicamus eos

q ſuſtmn uert. ſufferẽtiã iob audiſtis et ſi⸗-
nẽ dñi vidiſtis · et ſie dicũtur ſeĩ carboneſ:

carbo · dlola · dicit. bn di cutur carbones qᷣ
de moꝛtiiis eos accẽdũt ita ꝙ ſe ↄuertũt
ad dnñm de moꝛte reuiniſeut igne calekfa⸗
cti et ſuo exẽplo alios accedut et muãt-
Quarto nos muant ꝑ doctrinã quãꝗ novᷣ
reli querũt in ſepᷣturis· Qmto modo nos
iuuãt ꝓ fructũ quẽ fecerũt m eccia q́ adö⸗
Huc apꝓparet ꝑ quẽ firmatur in nobis ſi⸗
des et alie Ytutes ¶ Ite q̃ri p̃t q̃d ſit ca⸗
nomzare ſcõs.Ad ̊ rñdet Inno ·ꝙ ẽ re⸗
gulariter ſtatuere ꝙ aliqs ꝓ ſando ha
beatur puta ſolẽne oſffſieiuz ꝓ eo facere
ſic ꝓ alijs ſanctis eiuſdẽ codicoms ut h
ea nomzetur ↄfeſſoꝛ ꝙ ſiat ꝓ eo o fieium
cõfeſſoꝝ · ſi martir offteiũ martirũ. et ſic p
hãc canomſacoeʒ 2 ſeqͥuir ſcũs ꝙ; eecia
ðr officiuũ ſolẽmter ꝓ eo ſic ꝓ ſancto.w.
rũtn moduũ a practicã canomſandi pomt
Jo · an. poſt hoſti · e de reli· et w. ſcõnꝝ. c.
audiunnus et addit nnoſe nõ negare
ꝙ ſi eccia erraret qð nõ eſt eredẽdũ pᷣees
tñ bona ſide poꝛrectas deus accipet. di cit
etiã cuilibʒ licere pᷣces poꝛrigere d fun cto
alicui quẽ credeb at bo nũvirum ut ꝓ eo
mtercedat ad dõ: q; deug ſide attendit.
ſ no lʒ ꝓ tali facè offieiũ ſolẽne vel p̃ ces
ſolẽnes.ex de reli.et ve· ſcõꝝ · c.i.etia ſi p
eũñ miracula fint nõ leʒ nobis ipᷣm ꝓ ſcõ
abſq; aũctate romane ecciewe nerari· ex

quo etiã ſeqtur ꝙ nullus pᷣt canomſare

ſeos mſi ſolus pᷣa qui p eſt omi bʒ·ſilr ex
hijs pꝭ ꝙ ꝓ hibetur weneraco no uarũ re
liqm arũ publice fieri abſq; an eate ſpe
eſſent antique liez de nouo inuete · in ſe⸗

ereto tn ad mittẽétur. Doꝛro pecoꝝ re⸗

—.—

miſſio ſit mediã te theauro quẽ xp̃ᷣus m
archa eecie recodidit:nec ẽ aliud nomẽ
dati hoĩ bzʒ in quo opꝑtz nos ſaluos ſieri.
¶Vndecimũ vero aruclin ↄpoſuit iudas
dices .· carms reſurrectõnẽ. quã utiq; ere⸗

dere tenemur · et hee maxnne ſbleuat ſpẽ

nr̃e moꝛtalitatis · ſpũs enj' ſcũs nõ ſolum
ſanctiſi cat ecciam quãtũ ad aĩam.ſed in

ei us virtute coꝛpa nia reſurgẽt iĩta ꝙ idẽ?

Aſtea⸗
ee⸗
ndoh⸗
ſactre
msut
oKaunm
eſe
Pieec⸗
co w
xmt
i.e⸗
gart
poen
den
ſuncko
t peo⸗
endit.
llpees
nahy
npſs
enndey
homſare
Gff
uarure
pe
em ſe⸗
cor fe⸗
nion
nome
ſen⸗
ndis
*
tli
ounm
an
nide

oꝛpus qð nũe quãtũ ad carnẽa oſſa e

omia reſurgẽt circũdata pelle ꝓpria. Job

rurſus circũ d aboꝛ pelle· ſj erũt coꝛpa tune

meoꝛruptibilia qð erit boms ad gloꝛiam

onẽ nõ erit uſus eiboꝝ neq; ventris neq;

eene nubetur qð e ↄtra incredulos

xv.

QOõ ſli queritur qd eſt vita eterna. Re⸗

malis ad penã. et q; coꝛpus erit meoꝛru

Hitc meid ẽtaliter queri pᷣt cũ poſt reſur

rectõem nullus erit vſus ceiboꝝ · utrũ g&
xpᷣs poſt reſurrecõem wre ↄmederit.cũᷣ

tas nõ é. vñ nulla fickõ xp̃m decet qᷓ veri⸗

tas ſᷣ tim ẽ · eſſ aũt ſictõ ſi nõvere ſibi ci⸗

bũ meoꝛparet quẽ cõ ederevidebat᷑. Ad
P rndet tho· m qdᷣlibens· ꝙ aliqd dupli
ðꝛ c werũ. Sno mõvweritate ſigſica cois

aug m li.lxxxiij.qõnũ.dicat.ſi fallit veri

½ — * 7 + „ ₰ „
ſc vox ẽwraxvwritate ſighcacois qñ hig⸗

ſicat ee qð ẽ· Alio mõ veritate naturalis
ſpeciei qveritas depẽ det ex pneipijs ſpei·
nõ aut ex effeclibʒ wel ex hijs q ↄ ſequu⸗
tur.exẽpli gra · wox ði wra veritate nàlis
ſpeciei qn ſoꝛmatur debitis mſtrumtis et
ex oꝛe naturalis aialis ꝓfertur cũ qᷓdaʒ
magimaco e etiã ſi a nullo audiatur. qðᷣ ẽ
eſfeus ↄſeqns wcæ. Legũtur aut m ſeri⸗
pturis angeli ſme nccitate comediſſe et
xp̃s poſt reſurrectõem. et utraq; ↄmeſtio
fuit wera· ut dic aug. xin · de eiui · dei · aliter
th aliter. im an gelis enĩ wera fuit werita
te ſigſicacois q; ſᷣm aug.ibide angeli cõ⸗
ederũt no q; in digebãt. h̊ q; wol ebãt et
poterãt ut hoĩbʒ qudẽ ſui nimſtern hũa
mtate cõ gruerent. In xp̃ᷣo wero ſuitwra
cõeſtioveritate naturalis ſpei · fuit ennmm
exereitata nãâlibʒ inſtris ad huc aclũ oꝛ⸗
diatiset fuit vera veritate ſignacois q;
ſg nabat writateʒ hũane nature in coꝛ⸗
poꝛe reſurgẽte· et licz ille eibus nõ fuit in
coꝛpus xp̃i ↄuerſus thñᷣ nõ fuit comeſtio
ficta.q; ſepius ⁊cibus euomitur tñ erat
comeſtio vera· nõ enj ↄu emebat ꝙ in coꝛ⸗
pus xpi BetännA Bucdezim deniq;
artielin ↄ poſuit mathias.dicens. vitam

eternã amen im quo ondit ꝙ; credẽ debe⸗
mus lonoꝝ remunermcõem ſb q ↄpᷣhen⸗

ditir maloꝝ piñeo· Cõuemẽter aũt ſm
tho. m ſine denderion oĩm nroꝝ. i. in vita

erna datur ſims credenti in ſmbolo.

ſpondet tho· vita eterna ẽ pmiü qð dat
aje uiſte. et hoe pᷣmüũ erit deus cui in vita
eterna in time ↄiũ getur ala ſancta.qvme
ↄſiſtit in pfecavihone· leʒ eni nüc vide⸗
mus p ſpeculũ ſin em gmate tñ tũe vide⸗
bimus eũ facie ad faciẽ· ↄ ſiſtet etã ĩ ſer⸗
uentiſſnmno amoꝛe· qꝛ; qᷓnto melius vogno⸗
ſeitur tato pluz amatur· ſtẽ in ſuma lau
de q; ſm aug videbimus t amabmus.
amabimus laud abimus· m hac enim

vmone erit pfecta ſatietas oĩm deſideri⸗

oꝛũ. qðᷣ erit maxmme delcãbile boms. ibi
enz ſuma delecka cõ de ſumo bono ſumus
honoꝛ pfectiſſma ſciẽtia caritas nmmeſa

vnt erũt ibi ultra ome no ſſe er velle.tuc
omes ↄcinẽt illud dulee eulogiuʒ.ſapie.
vn. venerũt aut nmichi omia bona piter
cũ illa et mnumerabilis Honeſlas p manꝰ

nnmbz quo qui uſi ſut pticipes facti ſunt

amicicie di. In hac aut vita eterna ↄp⸗
heditur 1 moꝛs eterna. de qᷓ dic tho. ꝙ nõ
mius hẽbũt mali de doloꝛe ⁊ pena qᷓ; lom
de glia gaudijs. Que pena exaggent
prmo de ðme vi ſionis pᷣuacoe. Hedo ex
remoꝛſu wrmis ↄſcietie.· Terco ex im me⸗
ſitate et multplicitate ſenſbilis pene.
Quarto ex oĩmoda dſperacõe· ꝙ ſi penꝗ

euadẽtes eternã ad purg atoꝛiũ q̃ tp aliſ

maneãt obligati tũe dieit ev. in. i ·

quo ad penã damm ſenſus mima pena

purg atoꝛij ẽ maxmma pena totius mudi
ſm bern · aut ſola dies purgatoꝛn ſupat
omes penas ſcõꝝ · Nacõ aut LHuiꝰ acer.
bitatis ẽ q cu deus qrat plus emendã qᷓ;
penã afflictõis plus põderat deus modi⸗
cam penã wlũtariã in pnᷣti qᷓ; multa in ſu⸗
turo nõ ita wlutariã.ſiẽ plus valet mo⸗
dicũ auri qᷓ; multũ plũbi:· vnde ᷣm auęg.
vna gutta aque laerimarũ tm̃ facit hp
emẽda quãtũ decẽ anni m purg atoꝛio· et

opoꝛtz ꝙ ubi delt in wlutate ſuppleatur
in aeerbitate et ꝙ tim vrat do loꝛ q̃ntũ in⸗

heſerat amoꝛ tãtoq; toꝛqᷓatur diutius q̃n⸗
to affcũs vemalibʒ mheſerat ſoꝛtius. du g
tpꝑs hẽmus opemur bonũ ad omes er im
oibz. tpe enĩ ſuo metemus invitã eternã.

ſecuritas plena ꝛc: et omia que deſiderari

ð —

¶ de baptiſmo ioßis et eius bapᷣmi
mteg ritate quãtũ ad qᷓlitatẽ materie

Vſſit eos baptiʒari m noĩe dñi ⁊c acluũ
x· ¶ Ad euidentiã thematis qri pᷣt vtrũ
bapmus iohis ſufficiebat ad ſalutẽ·pᷣ p⸗
tim cũ ðᷣi marci.emt ioh es baptizans et
pᷣdieãs bapᷣmũ pnie in remſſionẽ peco⸗
rũ· ubi viðᷣi ꝙ ꝑ illi remittebãtur peca.
et ꝑ ↄnñs ↄferebatur gra.vñ poſterioꝛ fſuit
cireũciſione ⁊ bapᷣmo xpᷣi ꝓgpmꝗq; oꝛ qᷓ; cir⸗
cũciho qᷓ ↄferebat gram. & pfectioꝛ ⁊ ef⸗
ficatioꝛ. Ad ̊ rñdet doctoꝛes ſuꝑ.iiij. di.
ñj · bapᷣmus io hami nõ ſufficiebat ad
ſalutẽ.q; nõ remittebat ceulpa nec ↄſere⸗

bat gram nec imp mebat camelerem. et

ideo opꝑtebat iterũ baptizari bapᷣmo xpᷣi
vnde aug aſſignas gnalem diam in ter
bapmũ xpᷣi io hams dic baptizanit in⸗
das ⁊ reb apti atũ nõ ẽ· baptiz auit Jo.et
rebaptizatu ẽ:mmirũ q; io han es ſuit in
illo bapmo plen arius admĩſtratoꝛ. 1ta
qp deus ibi nl faciebat qð p iohãnẽ no ſi⸗
eret · qꝛ tin exterius lauabat et nl mteriꝰ
fiebat· Iͥ indas peſſmmus baptizãs baptiſ
mo xpilʒz ti lauabat exterius ut mmm⸗
ſter tn deus baptiz amt 1 mũdaui interi
us mfundès gram et mpmẽes camclerẽ.
de poſtea latius videbit ¶
tur ad q̃d & bapᷣmus ſo. fuit a deo inſti⸗
tutũ. Ad i rudet ibidẽ bonauont:q ad

tria. Drimo ad pſignãdũ baptiſmũ xpi.

ſignũ eo ꝙ ſignabat bapᷣmu xpᷣi:et rõne
Huius quo dãmõ ſuit ſacrm qꝛ ſacre rei
bies ad bapᷣmũ xp̃i· et ðꝛ erat bapti⸗
ſans vpᷣdicãs bapᷣm pnie in remiſ. pee. ſcz

Paratiue non effectiue. qꝛ Parabat ad

2

bapm x
parauit inquã ꝑ ſilitudinẽ actus exteriꝰ
vñ math · in · dic ego baptizo vos aqua.
glo· tm coꝛpa lauo q; pcca ſoluẽ neqo.
ut ſiẽ naſcedo t p̃dicãdo p̃curro ſic⁊ ba
ptiſan do ad bap̃ᷣma xp̃i dirigo.et q̃ntũ
ad nõ ẽ ſaerm ſ̊ ſacrale.ſiẽ weneamtuʒ
in quo milites aſſu eſcũt nõ ẽ belluz. Tey⸗
eio ad bap̃mũ xpi p̃ᷣnũceiãdo mamfeſtãs

Searmo. Xvj

et foꝛme verboꝛe. ¶ Sermo xviꝰ ¶

ignũ. Ocdᷣo ad aſſuefaciẽdũ paradu

pi in quo fiebat remiſſio pecoꝝn.

do aũcłatẽ et ſparãdo materia. vñ cũ ba
ptizamt xpᷣm mamſeſtatus ẽ xpᷣs.Jo.i.
ut mam feſtaetur ĩ iirl ꝗꝓpterea vem ego

mn aqua baptizãs· tũe etã ſparaut mate

riã bapᷣmo xpᷣi ꝑ ſanctiſicacõem aquarũ
ex ↄtactu carms xpᷣi quẽ baptiz auit. et
ſie fuit q̃ſ ſaeroꝝ noue legis materiale
miciu q; ĩ ills actu baptizãdi ↄtulit xpᷣs
aquis vim regnatiuã · vñ ad ſ̊ ꝙ ſiut m⸗
nitutus faciebat et nõ aliud · et id eo nec
peca collebat nee gĩam ↄferebat nec ca⸗
racterẽ nnpmebat. h tm ad gram baßpnmn
et ad caacterem bapmi pparabat. inſſit
igitur eos baptiz ari c. hm dam. bapᷣmꝰ

—.—

cuſtodia ⁊ illui atio mẽtis. ubi qᷓdruplice
ↄphedit eſfem ſpuale illus · Quoꝝn pm?
et pnᷣepalis ẽ vinere vita ſpua li. et alij
tres ſũt ↄues quon pmus· i ſigillu ptin⸗
ad ↄſoꝛmtatẽ wlũtatis · Scgus. i. cuſlo⸗
dia ad ꝓp etuitateè memoꝛie. Tereius.i.
illiũ atio ad illuſtracõeʒ intelligẽdi ut ſie
aa deũ diligat toto coꝛde tota aĩa. et to
ta mente· i. mtelleũ ſme erroꝛe. memoꝛia
ſme oblinione · wolutate ſmne ↄtradeõne.
ut dic aug. vñ tria p oꝛdmẽ ſũt pncivali

Yſeandda. Drimo wbapmi integntate.
Feze de ↄ fereẽtiu wel recipiẽtiũ qua tate ·
Verco de eius eſſicacitate oꝛro ad

bapmi integrit atẽ tria reqrtur ſe; debi⸗
ta materia determĩata boꝝ ſoꝛma et in⸗

tencõ. Quãtũ ad p mũ queri pᷣtvtru ba⸗
ptiſmus fieri p̃t in omi liquoꝛe vel timn m
aqua · iux illud dñicũ Jo.iij:miſi qͥs rena⸗
tus fuerit ex aqua ⁊ ſpu ſancto ⁊ c Ad

h rñdet bõuentſup·ii ij. di.iij. m ter alia
ꝙ an bapᷣmũ xpi omes liq uoꝛes eràt in⸗

differétes et po emt inqu tus eſt de ſe in

aliquo alio liquoꝛe baptiſari ut in aqua.
h poſtq;ᷓ dñs wluit mergi baptizatus ẽ

in aquaſola aqua Hmt oꝛdmaco em ad

hoc tanqᷓ; ſanctiſicata p 2tactũ dñici coꝛ
roꝛis · vñ de ꝛe · di · i j . nu qᷓ; aque bapᷣm
purgare peca eredęæetiu potuiſſent nͦ dta⸗

Ru dñiei coëpis ſanctificate ſui ſſent. ita
vm quãdã regnatiuã dñs aquis ↄtu

N
it q vis nõ ẽ aliqua ꝓetas vol abſoluta
eſſen tia aque ſupaddita.hj ſolũ oꝛdiatio

fit nobis m pnᷣcipiuʒ vite ſpualis ſigillüůͦ

aius ad ſj ꝙ hymo regnetur ex ea · ita-

— - —

—..—ẽ —¶ —. —— „ —, — —., —. „ . —

— — ———

— ,

.uſto⸗
Lerains⸗,
dedlutſe
1aiaet
memon⸗
ndene⸗
onaval⸗
grtate⸗
lalitate.
Nro ad
iſe debß⸗
maa m!
twtru ba⸗
weltm
ſqs fena⸗
1 Ad
ter alu
zeritn⸗
xſen
maqua
tatus e
Hem
iiacnt
bapm
en ta⸗
ſennit⸗
ſmsl
ſoſuts
diato
itac

ſolũ in ea pᷣt fieri bapᷣmus.ſ̊ quia dñs nõ

inſtituit bapmũ ſieri ti ꝑ immerſionẽ hj
etia pvᷣboꝝ ꝓlacoem. ſilr ⁊ ba ad h̊ oꝛ⸗

dimauit ſie ꝙ aqua in qᷓ mergitur verba
ꝗ ꝓ ſerũtur ſmulvim hñt regnan di ſpi

ritualr. nec vnũ ſme altero hvtrũq; ſnnł

ↄlilia ſic pari mõ nõ tm aqua quã tetigit

ſß etiã omem aquã ſpecie ↄ ſlem.et q; oĩs

aqua om aque ſpecie ↄſñilis ẽ. ideo omm
aque vnn illa ↄtulit · et ſie pʒ quõ dñs ta

AQu carms vm aque dedit nõ q mũudicia
traſiret a carne m aquã· ſed qnia cũ dns
eſſ mudus noluit ob almid in aq mergi
j ut illa immerſione aqua hr̃et iſtã oꝛdi

nacoem. Ceterũ do ctoꝛes tãgũt ibidem

ſex racões qre dns mſtituit ſieri bapᷣmuʒ
m aqua Prima ẽ q aq̃ rone diapho nei⸗
tatis hʒ aliq̃d de lumme.et ita cõpetit ba⸗
ptiſmo q́ Hh vim illiũnatiuã m qð in eo
impmitur caracker qui diſpomt aam ad
ſu ſcepconẽ liũms gre.hc traſparẽtia vi⸗
trũ ad ſuſcepcõnẽ liims coꝛpalis. Scðdðᷣa
eſt quia rõne Hinditatis hʒ vm abluti⸗

tit bapᷣmo ĩ qͥ ſoꝛdes culpe mũdãtur qꝛ
2ↄfert gĩam aĩiam mũ diſicãtẽ. Tercia ẽ qꝛ
rõne frigiditatis hʒ vm refrigera di. er
jideo ↄðpetit bapᷣmo m qͥ n cẽdin cocupiſ⸗/
centie mitigatur q; gre date in bapmo
tribnitur actus remttedi ardoꝛẽ cupi⸗
ſcentie · Quarta ẽ q; ut dᷣe:x vij. de aiali⸗
bus aqua mayxnneꝰpetit gnacom rerum
vmẽétiũ et augmẽtacõm earũ. et in pnci⸗
pio mudi ex aqᷓ alia pᷣmtus ꝓducta
ſt et ſie ↄpetit bap mo inq̃ntũ ẽ regnatio
m ſpũalẽ vitã. Quũta ẽ q; aqua in omibʒ
mũůdi ꝑtibʒz muemtur. S exta qmia aqᷓ eſt
res que de facili ab omi bʒ hri pᷣt ſme ma

gno pcio · et hee due raeõ etz ↄpetũt bap⸗

tiſmo ꝓut ẽ ſacr̃m necitati ſ aquo nemo

abſoluitur· et in q oms ↄuicant· et ideo

nece fuit mſtitui m liquoꝛe q ẽ ↄuis apðᷣ
omes et in quo abudãat tã paupes qᷓ; di⸗

nites. Hijs & rõmbz inſtituit dus baßm

ij · optz ꝙ ſacri materia habeat natum

xvj

ad regnacon em optinẽdã oꝛdmanit· .
hRi dñs nõ tm verba qᷓ ꝓtulit oꝛdiauit ee
inſtituit ad regna eoem h̊ eta omia vba

⸗

lem ſimlitudmẽ ad repntan dũ ſacrñi eſſe⸗
ætũ· haqᷓ uemetiſſune repntat eſrectus
bapm rõne nature 1 uſus ut pʒ . cu igie
pm tho· jbidẽ. deus bapm materiã imſti⸗

tuit in tota ſpẽ aque fieri et toti ſpei aqᷓ

vm reg natiuã ↄtulit.id eo fieri pᷣt bap

tiſmus etiã m aquis ſalſis ſulphoureis et
in lixinio quia tles aque non differũt ab
alijs n ꝙ mutãtur ex loco m q manetve
p quẽè traſeũt.et ̊ ẽ dra acentalis. weru⸗
tn m alſuꝑ.iin.di·iij. ſi qͥ etia mm arucu⸗
lo moꝛtis baptiſactur in vmo oleo lacte
vl alio liquoꝛe ꝓpter defec l aq̃ non eſſ
baptiſatus ꝗ ter inſtitucoem dmmam 7
dns mſtituit bapᷣnm materia eſſe aquã et
nõ alin liquoꝛẽ.nec deni q; bapmus ſieri
p̃t cũ ſaliua oꝛns nã ex de bapmo.c.non.

ſeribit Innoc. in- euidam ep o·poſtulaſli
vtrũ puuli ſint ꝙ xpiams hHci quos in
moꝛtis aruclo coſtitutos gter aq penu⸗

citas in ca put ac pectus ac mter ſ capu⸗

las ꝓ bapᷣ mo ſalme aſpſionẽ Iminit: rndx

—

mus qꝙ cũ in bapᷣmo duo ſut videlz werbu
et elementũ q̃ ncẽrio reqͥraãtur ux qð ait
weritas devbo · eutes mmudumv muͤſum
baptu omes genteæs m noĩe pris 1 fil-j

ſpus ſci. ea dẽq; dicat de elemto.q qͥs re⸗

natus fuerit ex aꝗ ⁊ ſpu ſcõ nõ mtro ibit

in reg nuʒ celoꝛũ dubitare nõ debes illos
wrũ nõ hr̃e bapmũ m ꝗbʒ nõ ſolũ vtruq;
p̃miſſonꝝ h̊ etia eoꝝ alterũ ẽ omſſuʒ. ibi.

Quãtũ aũt ad ſedᷣm queri p̃t vtrũ wo⸗

calis ꝓlaco verboꝝ ſit de eſſentia baptiſ⸗

matis p ßtim cũ xpᷣs pᷣſumtur baptiz atul

fuiſſe ſme ulla expſſiõevbon. utz luc . i.

et & ad exẽplar eius viði ꝙ baptizari poſ
ſumus ſme ulla vboꝝ exp̃ſſione. Ad hoc

rũndet pe· ſup.iinj. di. ij . de ſba ſactti no

ue legis tria ſunt ſeʒ materia elementi
ſoꝛm a vbi et intentio mimſtri copulans
ſoꝛma materie.verb avero ſunt de ſba ſa⸗

emimti noue logis tripliei rõne · tũ pter
repntacõem ſui auctoꝛis· ſeʒ vbi incarna

ti· tů ꝓpter exp̃ᷣſſionẽ ſi gſicãdi: nã wecalis
exp̃ſſio exigi tur nõ ꝓPterdvtutẽ ſom ex⸗
terioꝛis ᷣ ſigſica coms mterioꝛis· vnñ ma⸗
7 * . 7 * 5 —
nente eadẽe ſigſicacõ e interi oꝛi eadẽ eſt
vᷣtus ſoni exterioꝛis.qꝛ exp̃ſſio wcalis

„55 de ſba ſaeñ in ſpecie h in ge weis!
et hHeppter in ſtituco em. tum dem q; ꝓgpter
PHtuteʒz ſignãdi et ideo bap̃mus xpi fuit

ſme verbo ℳ tũce aqua fint ſolũ ſanetiſi⸗
cata non ſanctiſicans ¶ Ad maioꝛẽ aũt

euidẽetia pm omes doctoꝛ es· hec ẽ ſoꝛma
ꝓPriaverboꝝ m bapᷣmo ego baptiſo ☚
m noĩe pa. et fi· et ſpus · ſ. et h ẽ de necita⸗
te puãda. Cuius raconem aſſignat pe · de
tarẽ.ſup. iiij · di. in · di ees · ꝙ in illa foꝛma
vboꝝ due pticule ↄ tinẽtur vna ptinẽs ad
ſaneliſica coem elemẽti ſcʒ inuo caco trim
tatis cũ ði:in noĩe pa·et ſi et ſpus ſancti
er B hẽtur ex inſtitueõne vᷣma. nec mutan
pᷣt quia eſt de ſba baß mi. Alia ptinẽs ad
determiacõnẽ intẽcõis miſtri ſcʒ expᷣſſio
actus baptiſandi ꝗ qᷓ hetur ex tradieoe ec⸗
celeſaſtica.d eni deſcen diſſe a ᷣma tradi
tone 2 ſuetudie baptiʒ ãdi aplica et illa
ps qᷓntũ ad expᷣſſione ackus a pſone ite⸗

rũ ſu eſt de ſha bapᷣmi neeßpt mutari wrütß
cex de bapmo · e·. l qs · dic alex. iñ. ſ quis

puerũ ter in aqua merſerit · in noĩe pa. et
ñi· et ſpuũs · ¶. amẽ et non dixerit · ego ba⸗
ptiſo te in noĩe pris ⁊ filij ſpũs ſci. amẽ.

nõ eſß puer baptiz atus· ß t ad moduù er

exp ſfioms 4 qvanus et d merſus apud

grecos latinos nõ de ſůa ſacñt baptil

matis ſᷓ accidit ex ſtatuto eccie· nã greci
baptizãt ſbᷣ hae ſoꝛma · baptizetur ſeruuſ
xpi in noĩe pris ⁊ſi et ſpũs ſcĩ. amen q;
tm ſtatutũ eccie pt obligare mimſtrũ lez
nõ p̃t mutare ſᷣaliter ſacramtũ · i do etiã

ille modus ẽ de nccitate facẽtis h nõ rei

fa cke ßm verioꝛẽ opmionẽ lʒ gramter pee
caret et q; romana eccia qᷓ pdcãm ſoꝛmãꝗ
baptizadi tradidit nũqᷓ; legit᷑⸗ a wra ſide
J elmaſſe⸗· Hae foꝛmam ab aplis retinẽs.
ideo⸗ nõ lʒ latims Hãc ſoꝛm a mutare nee
in foꝛma Frecoꝝ baptizare. ſi obicit
tte apſis q baptizabãt mm noĩe xp̃i nõĩ no⸗
mſe pris filnj a ſpuũs ſ. Ad ̊ rndet doc.
ſcũs ibidẽ.· ꝙ ſoꝛma quã dñs tradidit nõ
fuit ab apſlis mutata quãtũ ad in tellem
in noĩe xp̃i mtelligitur tota trinitas.
xpᷣus enĩ vn ctus ðᷣ. et ĩ deo vngentẽ vn⸗
ctum vnclõnem mſmuat · et ſic cũ pdi⸗

cta ſoꝛma ↄcoꝛdabat · ſ̊ ſolũ quãtuʒ ad

weæẽ ſenſibile nec hoc ip̃m potuiſſent mſi

lexfamikari »ſilio wuͦs . Kaecõ aut mu⸗

tatioms ſuit ut nome xpᷣi publicaretur

et amable reddẽétur hĩ eius noĩe bapᷣmꝰ⸗
fieret qd et ignotũa ↄtumelio ſu utpo⸗
te crucifixi. ct q ceſſan te cã ceſſat eſfe⸗
cus· ideo xp̃i noĩe publicato honoꝛabi⸗
le facto ampliuus nec debuit nee potuit in
eo bapmale ſacrᷣm nnpler. q; tm ad tps
fuit mſtitutũ· eecia tn poſß adhue illiſver

bis baptizare! n ſ⸗ peãle ſ peeptuz a ſpu ſcõ

hret nõ aut auũcte eWρa. qma ßm quoſdaz
no eſß bapmus cu exp̃ſſio to tius trinita

tis ſit de nccitate bapᷣm q; keri p p̈t qᷓtuoꝛ
modis m bonauent.ibidẽ. aut ita lit
plena vm coꝛde in oꝛ e· et tuc m omes ẽ
plenũ ſacrm · aut ita ꝙ ſit ſemiplena in
caꝛde⁊ in oꝛe et tuc m omes nõ ẽ plenu
ſaerᷣm· aut jta ꝙ ſit plena er ſemiple⸗

na in coꝛde · et qua ßm aug· baßmus eſt

ſacr̃jm fidei nõ ſmgłans pſone ſ̊ otius

eccie. ideo fides pſone ul obeſt wel ꝓeſt.

et ideo qualrcũq; q credat ſi tota exp⸗

mnt trmitatẽ cũ mtencone baptizadi ba⸗

pti atũ eſt· aut ita ꝙ ſemplena m oꝛe et

plena in coꝛde eo ꝙ nõ expmit tota trim
tatẽ tũc nõ bapᷣmus· hẽ reb aptnãduſ-
Pro quio ſciẽdũ hm t· ibi dẽ·ꝙ ꝗ coꝛru⸗

pte ꝓfert werba aut ̊ fac ex mauſtria et

ſic nõ viðe mtendẽè qd m tendit eccia nec
6 baßmus. aut ex ĩgnoꝛantiave deſectn
Im gue et tũc ſi tãta ſit c ruptio ꝙ oĩno
auferatur lenſus lo cueois nõ ẽ bapmus

p hᷣ lſenſus remanet tue e bapmus. Poꝛ⸗

ro tũe eipue ſenſus non mutatur qn fit
coꝛrupeo mn fine · ut dicedo. mn noĩe pfi et
filio c. ß muta co ex pte vncipy vartat
Rgſica ooné. demq; ꝗᷣdicũt· nos baptia⸗
mus te.nᷣl faciut · h qͥ dicũt ago baptiſo
ws et plures ſmul baptizat baptizatuʒ
eſt. h peecat · mſi ex magna ncãtate ſiat.
uãtũ ad terei ũ reqritut mtenco. quia

ſi nl in tendèt quicqͥ d facẽt vel ſioret eo e-
inten cõ * eſſentialis omibʒ ſacr̃is · et ĩdeo
oꝑtʒ exp mere omia qᷓ inten cõ eʒ determi
nãt ad actũ illũ.ꝙ ſi nõ hʒ ſp actualẽ im⸗
tencõnẽ Habeat ſaltẽ habitualẽ q̃ ſufficit
ad pfectõnẽ ſacri: puta ꝙ cũ ſaëdos ac⸗
cedit ad baptiz ãdũ intẽdit facẽ qð facit

eccia circa bapᷣm de qua mtencone lauuſ

a
Wr

zwl

le 1
olal
uir
e
gamn

er

t

dait mu⸗
larihr
celit ⸗
ee wnit n
2tmad tps
z aſpuſc⸗
trus tymnit
nprie
zut ti
. bmones;
emplenan
s ndeplent
nenſemple
ne ß wes
ſtwi pdal
wtu erh⸗
pthal bi⸗
namoee
t wta tnim
ptnu⸗
4 coꝛfll⸗
ſduſtnad
eecla nee
e deectt
noc dind
ebahnli⸗
mus Po⸗
Itatu Ift
mojeyne
1s baptin
tobaynſa
baptan
tate ſat
ench qun
ſerer en
ns 4 p
wen
ealn .
5 iſer
tos 1e⸗
445 ſaat
elhaau

Szmo xvij

ixbitur in mone ſequẽti. Ad lau. dei ·
¶ de bap tiſmo adultoꝛũ et aruulo⸗
rüũ intenconeq; baptizãdi ¶ Zer · xvij.
N Vi crediderit et baptiſatus
fuerit ſaluus erit· Marc. ult.
Ad euidẽtiaʒ thematis queri

*

eſſe bapᷣmi ſic vid ſentire aug. dicẽs· vñ
hee tantavᷣtus aque ut coꝛpus tan gatz
coꝛ abluat n faciẽte bo non quia 8z ſed
qma creditur. Ad i̊ rdet bonauẽ ˖ ſuper
iiij · di . in. ꝙ ſid es necria ẽnõ tm ſacro
bapm ſed etiã omibʒ ſacris· ſæcialy th ſa
eramto bapᷣm quia omia ſacravtutẽ ha
bent a ſide ut dic hHugo: Cuius raco eſt
q uia in ſide ẽ pma raco viuẽdia eleuãdi.
g'a nãq; ſacralis ↄpatur ad vᷣtutẽ pſſio
ms xp̃i ut ad merituũſ̊ ad virtuteʒ trim⸗
tatis ut ad pnᷣcipiũ effecliuũ. ad ß igie
ꝙ vᷣtus paſſioms opetur et diſponat in
ſacr̃is nece ẽ ꝙ aliqᷓ mõ copuletur mõi
ſigms qð eſſe nõ pᷣt ſme eo in quo ẽ pma
vmo et h eſt ſides ꝑ quã meritũ capitis
ſit membroꝝ/dũ em eredimus qᷓ ꝓ nobiſ/

paſſus eſt meritũ xp̃i ſeruit eccie ſ· ad

hoe ꝙ vdᷣinavtus ſpeciali influat 1 mirab
liter ſu naturã necria ẽ fidei vtus m ꝗᷓ ẽ
pᷣma meõ eleuãdi potentiã ſupᷣ natina. er

hee eſt ſid es pter qð maxime attribuiit

ei Vtus faciẽdi niracla·hmc etiã magia
it exp ſſio fidei explicite in H̊ ſacr̃o qᷓᷓ in S
aliquo alio tã m actu trme immerſio ms
m quo expᷣmit ſidẽ paſſioms triduane
ſepulture qᷓ; mverbo in q nit pfeſſio ſide
trinita tis et ſic in adultis reqritur fides

Pria ſie in puulis ſuſſi cit aliena. ¶u &

