ad vmdicła puocãt ut patebit ſmn ferius

p ſmgla rimũ igitur pecm ꝓvmdi⸗
cta ad deu clamas ẽ fratricidiũ qð alias
vo catur hocdm · de quo Hetur. geneiin.

et mgr mm hijſtoꝛijs diecit. ꝙ abel ſint pa⸗

ſtoꝛ ouiuũ.et cayn agricola poſt multos
E&E dies obtu lerüt dno munera· creditur
eni adam m ſpu docuiſſe filios ut deo of
ferrẽt deceimas 1 pmicias· Cayn & obtu⸗
lit de frugibʒ terre deo ñ de peioꝛibz et coꝛ⸗
roſis ut die lyra· Abel aut obtulit de pri⸗

mogenitis gregis ſui⁊ adipibus eoꝝ ·i.

d pmguioꝛibʒz. et hm Joſephum o btulit

lac pmogemta agnoꝝ · et reſpexit dũůs

ad abel.i.ad bo mtate ⁊ intencoeʒ ipᷣius
p ↄns ad munera eius q; tales oblaco⸗
nes nõ erat accepte deo ex ſeip̃is h ex bo
mitate offerentiu· Ad cayn auta ad mu⸗
nen eius nõ reſpexit· munera nãq; ex a⸗
uaricia hoĩs nata deo nõ placuerũt quia
plus ꝓbat dns miten conè q́; actõnẽ plꝰ?

olũtatẽ qᷓ; facultatẽ· ¶ Oð h queritur
quõ reſpexit dns ad abel et ad eitus mu⸗

nera. Rñdet traſlaco theodo coms ꝙ; in⸗
flammauit deus ſup abel et ſup eius mu⸗
neraigms em de celo oblacoem eius in⸗
cendit.ut legitur factũ helye in carmelo
iij. reg. xvin · et ſbᷣ moyſe · leuit· xix· et ſbᷣ
ged eone.iudicũ ·vi. Iratuſq; e cayn ve⸗
hementer 1 ↄciditvultus eius p verecũ⸗
dia mmoꝛẽ ſibi platũ vides. Cetera patẽt
uſq; ibi.qid feciſti · wx ſangmis fratris
tui clamat ad me de terra· nue & maledi
ctus eris ſuꝑ terra· et caynp̃ timoꝛe dam
nãs ſe ac deſperas rñdit· maioꝛ ẽ jniqtas

mea q; ut vemã merearac. et poſuit dñs

nignũ m cayn tremoꝛẽ capitis 1 oĩm me⸗
broꝝ ut ſie ſaẽter a dno pmtus ⁊ excoi⸗
catus et mdignus miſcdᷣia non interſi⸗

eeretur · in faeciè tñ eius m quoſoã ſpeã⸗
le ſignů imp̃ſſit er h in fronte ut ↄgno⸗
ſceretur ab omibʒ mnocentẽ fratrẽ o cci⸗
diſſe et ſic hoibz abhomiabilis reddẽetur.
ſic etia ſepius ↄpertũ ẽ ꝙ homncida pñte

„

occiſi vuln era fluxũ ſangms tᷣnouabꝗ
Velut occulto dei iudiceo vmdcãm expete⸗
w · wrũtn btũs ille qͥ paſſus miuria pro
dl amoꝛe reo miſericoꝛditer indulget·
¶ Hinc meidétaliter qri pᷣtvtrũ innmmico
petẽtixemã teneamur remnttẽ nõ tin ran⸗
coꝛẽ h etia emenda.phtim cũ dicat᷑.leuit-
xix· nõ queras ulco em nec memoꝛ eris
mirie ciniũ tuoꝝ · mmiruz cũ maius eſt
ſe nõ defen dè qᷓ; petẽtixmã emendaʒ re⸗
mittere · Pz dic aplus lad rõ·xij· nõ voſ⸗
metipᷣos defendetes ſed date locũ ire· Et
math· v. li ꝗ; te peuſſerit iivnã maxillã
pbe ei altera. Ad ̊ rndet richar · ſup · ij.
di. xxx · ꝙ mim co petẽti. et h teneatur h
remittere lignũ rancoꝛis: q; rancoꝛẽ te⸗
netur remittè etia nõ peteti nõ tñ tenetur
remittèe ſatiſfactõem ſeu emendã ꝓ miu
ria nbi facta ſed ꝓ illa ſibi de iure copetit
actio m iudico ↄtra miuriantẽ mſi ſoꝛte
ſit hõ talis ſtatus ſeuo bligacone tali li⸗
gatus racone cuius m indico ſibi nõ co⸗
uemt emendaʒ requirere.alns aut q bʒ
ↄpetit repetieo ſolũ ex pᷣcepto interdicit᷑
actio cotra miuriãtẽ q̃ fit zelo vmdicte.
nõ aũut q̃ ſit ʒ elo uiſticie· q; q̃ntũ ad ᷣmũ
ẽ pᷣ ceptũ· quatũ aut ad ſcdðᷣm ẽ ↄſilm qð
ſuperog arois et non necitatis · tenetur
tñ mniuriatẽ nõ excludẽ ab oꝛzombʒ quaſ

fundit ꝓ fidelibʒ et nõ negaẽ ↄma ſigna

caritatis · et m cãau necitatis tenetur etiã
illi tpaliter ſubuemre ſi p̃ᷣt ſme alteriua
pudico cui magis obligatur· ¶ BZedum
vero peẽm ad deũ clamãs ꝓ vmdceã ẽ vi⸗
ciũ ʒodonnticũ · de quo Hetur gen · xvij ·
dicete dno:clamoꝛ ʒodomoꝝ ⁊ gomoꝛeo⸗
rũ mlitiplicatus ẽ. vbi dic greg· ꝙ noui⸗
tas tante ⁊tã maudite turpitudinis q̃ſ
admira coem t dubitacõem parit in au⸗
diete · vn dñs qᷓ admiras ⁊ dubitãs ſuꝑ
tanto ſeelere mtro ducitur loquens ſdeſ
cendam ⁊ videbo q̃ſi di eẽt meredibile mi⸗
chividᷣi hũ anã natura ad tãtũ deueniſſe

ſHſagiciũ na mtãtũ exarſert ↄcupiſcetijs

angeljs ſcelere tam mau dito abuti
xolebat. ¶ð autẽ ſeqnitur.et pcẽm eoꝝ
aggrauatũ ẽ myms · dicũt ſup H doctoꝛeſ
hebrei ꝙ iſta agguaco fuit ex eo ꝙ qn⸗
dam puella mſoſita moꝛte occiderũt · eo
ꝙ almmenta ded erat paupi · et ̊ coſonat
deo. eʒ ech · xvi. ubi dicvino ego die důs

q; nõ ſecit ʒodoma ſoꝛoꝛ tua et filie eiuſ

ſic feciſti tui ⁊ filie tue. ecce fuit miquitas
hec zo dome ſoꝛoꝛis tue ſupbia ſaturitas
pams abůd atia ſcʒ dmiciarũ t luxuria
et ociũ ip̃ius ⁊ manuũ egeno paupi non
poꝛrigebãt · tu tñ o ingra te xpᷣiane peio⸗
ra co tidie ꝓpetras ꝗ poſt accepta tã ma⸗
mſeſta veritatis documẽta tã mſimta ca⸗
ritatis inſigma poſt efuſũ xpᷣi ſangnem
inflaris ſupbia illaqaris auaricia ? meſ⸗
ſacombzvacas a ocio· n ee eſt qͥ pupillis
xpi marceſcentibz inedia miſereatur · ut
mathᷣ.x. xpus dicat. Amẽ dico wobis to⸗
ierabilms erit terre zodomonꝝn gomoꝛ⸗

reon in die indicij q;ᷓ illi einifati qͥ nõ re⸗

tur ſeelè ta nephado pluit dñs ſup eos
ignẽ ſulphurẽ 1 ꝓ vindeã erimis ſub⸗

uertit omem circa regionẽ nõ ſolũ reos
het puulos eoꝝ ac inmeta neen on terre

naſcentia et ipam terrã ↄſupſit et zuertit
in mare moꝛtuu · vñ qſ de igne imfernali
ſupta ẽ lla vmmdcã qᷓ nõ poteãât expectas
vpter mauditũ ſeelus donec cetera peca

piurẽtur · ði aũt maẽ moꝛtuũ q&ρb mgrm

m Hijſtoꝛijs nec piſees nec aues in eoo
viuüũt nec aliquã materiã ſuſtmet n bi⸗
tummat nãâ ome carẽs vita ſbͤmergit⸗
et ecotra ſi d vmũ aliqᷓ arte ſbmerleriſ
ſupexilit ad eo ut lucerna ardes ſupna⸗
tat q extincla mergitur. qznl vmuʒ in eo
ſbͤ mergi p̃t. Nefert eni Joſephus ꝓweſ⸗
vaſianus hoc experiri woles quoſdã ma
mbus poſt tergavindtis iuſſitĩ altũ ma

ris pici. et omes tan qᷓ; vi ſpas ſurſum de

vulſi deſuꝑ Hutabãt. vñ in deteſtacõnem
ermis feto? maris Huius é hoꝛribiliſſi⸗
mus ꝗqᷓ; pᷣnũciũ fetoꝛꝝs infernalis apte ſe
declaras terra ꝓmde circũi acẽs pti cepſ

maledcõnis huius arboꝛ es quidẽ ꝓfert

pomſferas quarũ poma lʒ ad maturitateʒ

deducła p ulcherrnna videatur ſi tñ mei⸗

—

pus fruſtraretur et ido vᷣmo in es y

das fauillã intus inuemes · que omia et
multa ſilia in deteſlaconem Huuis pcci a
teo ſut mſlicta. vñ ⁊ uxoꝛ loth retroſpiei
cies m ſtatuã ſalis verſa ẽ. ut ſic onderet
dns quatũ ei diſpliceat pcci huius ſo la
memona · et in hoc quidẽ gne peci ↄputã
tur oĩa peca ↄtra natura q ſeʒ repugnãt
ipi oꝛdmi actus venerei qͥ zvuemt hHuane
ſpei de qubz videbitur m · vi. p cepto · oẽg
en qualrcũq; viciaↄtra naturã ꝓpetrates
ex quibz ſcz ꝓles ſeq u nõ pt ſoſtes ſut
ſut et aduerſarij dei · deſtructoꝛ eſq; gnis
hü am. q; duus creauit hoĩes ut multipli⸗
cetur ſup terra. et iſti dãt opam ut peat
opus dei . hmc eſt ꝙ ſpealiter clamat ad
dnm ꝓ vm dicta· q; ut dicit aug: p illud
violatur ſo cietas q nobis cũ do eſſe dz
cũ eadẽ natura cuiis auctoꝛ ie libidi
ms puerſitate polliitur · dic etiã aug · q;
videns deus vjciũ ↄtra natura in huana

natura ſieri fere deſit in carnari. cums ec

vm dicta pʒ geñ.xxxv iñ ubi vꝛ . her p⸗
mogemtus iude neq; fuit in ↄſpcũ dñi.

Iñ dieũt wocloꝛes hebrei ꝙ ad vxoꝛẽ ſuã
afficiebatur libidinoſe· et ideo pcauebat

ne inpgnaretur fundẽs ſemẽ extra vas

teb ituz ne ſcʒ ex impᷣgn acone eius pul⸗

chritudo mmuetur à eius ↄcubitu ad tẽ⸗

eã muetus ẽ moꝛtuus . ut dic glo · Filr 1
frater eius fundebat ſemẽ ſupꝑ terra eo ꝙ

funto nõ ſibi. et ĩdeo peuſſit eum dñs et

moꝛtuus eſt. ſic peũt meternu libidmoſi
—— . 4 ℳ —
p ecoꝛ es a facie det q ↄtra natura D
tos nature auctoꝛe nnpugnant · Omis

naq; libidmoſa pollueo ꝓcurata qua ex

ſuo gne vel mo ſuſ cepeõ ꝓlis ſequi non
pt viciũ ↄtra na tuna indicatur multo tñ
exeerabilioꝛ ẽ inter illa reſolu cõ ꝗ ſit ĩvi⸗
do ʒodomitico · qdᷣ viciũ ꝓpter ſuã abho⸗
minabilltatẽ apłs ad rõ·j· wcat antho⸗
nomatice turpitudinẽ. na poſt pccm be⸗
ſtialitatis iſtud viciũ abhomĩ abilius vel
deteſtabilius iudicatur adeo ꝙ ad h vi⸗
ciũ p cauendũ antiqͥ pr̃es repiũtur adul
teriũ vel ſtupruz qᷓinl reputaſſe reſi pectu
iſtius vi en· obtulit em loth duas filias

vVvgnes ad publicũ ſtuprũ ut impediret

——— b

bev
xix⸗
ſavi
nur
non
net
nſ⸗

xru⸗
due
dan

ia
Nea
re
idt
ueſol
aplii
hugne
thim
ig
nrg
keß ſn
gns
laon⸗

tpet

natad
olud
ed
telli
mhir
„auns:
ef
Auchat
ta pas
lspuß
adti⸗

u
me
fun
mdiot

4

ſbidne

pei
ei 4
eiet
lionf
n
abſe
zmdo⸗
eenb⸗
ſusy
Ave
dll
ſret
gſſias
ain

☛ 1* △

hoe vieiů · Et alius qnidẽ ut hetür indicũ
Vix. obtulit hlia virginẽ dicẽs· Habeo fi

lia virginẽ et H hõ hʒ ↄcubinã ꝛc̃ et ſeq⸗
tur. tm obſecro ut ſcelus h̊ ↄtra naturaʒ
non op emini mvirũ · Nimirũ cü ut refert
metſod ius viciũ hoe fuit cã gnalis dilu⸗
unj. ¶ Nereiuũ ꝓmde pcẽm ad deũ ꝓvm⸗
dida clamãs e oppᷣſſio vel afflictõ vidu⸗

arũa pupilloꝝ. co tra qð ð · exoðᷣ. xx. vi⸗
due ꝛpupillo nõ nocebis · ſi leſeritis eos
elamabut ad me ⁊ego exaudiã eoſacla
moꝛes eoꝝn. &t ſi queritur qᷓ̃ dꝛ vidua.di⸗

cendũ ꝙ vulgari ſermone illa vidua de

cuius maritus moꝛtuus e. utz. xxxiinj . di ·
.c. viduaet ꝗᷓ deſijt eſſe nupta. vn 1 vir⸗

go vidua eſſe 8:. C. de · v. ig.· l. malu. ꝗ· vi

dua ſed ðᷣ magis ꝓprievidua qᷓ ſuis wol

pntũ opibʒ ſuſtentari nõ ßt. utʒ i· q. i. c ·

ſ epum. aũctate· ubi ſdit᷑. viduas

honoꝛa qverevidue ſut.qᷓ aũt non ſut ve
revidue:i· qᷓ ſuis vel ꝑntũ opibʒ ſuſtẽtari
pnt non recipiãtur ut eccia ſufficiat Hns

qvere vidue ſut · et tles vidue ut: ex hoc
ab eccia ꝓuideri debet quatu po ſſibile e.
Sißſ alij paupes ac pſone miſerabileſ

4 nõ Hñt alias vñn ſuſtentetur· uUutz lxx x⸗
j. di. c. i· et. ij. vñ raconablẽ diei pᷣt ꝙ ſb

noĩeviduer pupilli ↄtinẽtur oẽs ꝑpſone
mierabiles. Miſerabilis pſona wero ð
ſup quã natura mouet᷑ ad miſeradũ ſiue

vir ſiue mulier pauꝑ oppᷣſſus debilis in⸗

firmus vel deſol atuſ Eſt ena pſona miſe

rabilis q cãs ꝓprias adnumſtrare nõ p̈t

ſiue ſitvidua pupillus oꝛphanus cecuſ

ſenex deerepitus diuturno moꝛbo fatiga

tus. et omes q;bʒ natura mou etur ad mi⸗

ſerãdũ ꝓpter mmuria ſoꝛtune lʒ etiã dini⸗
tes ſmt. et tles etia tenetur defendere et

adinuare liez eſſent duntes. Hine etia vi⸗

pmilegiũ et earũ cãe ſpectant ad iudiciuʒ

occie et deo mimſtris eccie coceditur

q ſe 1 ꝓ miſerabilibz pſoms deſendẽ⸗

dis in indic njs ſecularibʒ mtendere pnt

qõmbʒ · ut pʒ expſſe · lxxxvi · di. c. puemt ·
et H ex 2cilio caleedon · xxx vn. di · e. de⸗

ſolatis· lxxx viin · di ·. c. i. Et ex de poſtulã⸗
d. c. i.et ul.cũ glo. Deẽm igitur oppſſi⸗

oms tali mſerabili pſo naruʒ clamat

2ðZB

„ S . H
ad dñm ꝓ vindicta. ſNimirũ rũ talibz p⸗
ſonis i necitatibʒ nõ ſöuemre mutuãdo

velab eis debita cũ mmia auſteritate re⸗
petere iudicatur eſſe pccẽ̃m ꝓ vmdcã cla—⸗-
anãs ad dnm. Quãtũ aut ad pᷣmũ pᷣcepᷣ
dñs deut · x vi. di ces . ſi vnus de fratribʒ tu
is ad pauptatẽ deuenerit nõ obdurabis
coꝛ tu nec ↄtrahes manũ tuã·ſed dabiſ
mutuũ quo eũ imdigere ꝑſpexeris. caue
ne ſoꝛte tibi ſbrepat impia cogitatio· et
dicas in coꝛde tuo.appꝛo pinquat ſeptiꝰ
anus remſſioms in quo nõ licebit repe⸗
tore debitawel mutuata můſi ano ſinito et

auertas oclos a paupe fratre tuo nole6/

ei qð poſtulat mutuũ ↄmodaè ne clamet
ↄtra te ad dim et ſiat tibi m pccm· vnde
dicũt hebrei ſuper ruth · pmo. ꝙ gter fa⸗
mem ꝗ acciderat in terra iſrſ multi pau⸗
pes currebant ad elmelech virũ noemi
q; diues erat ꝛ potẽs · ̊ q ꝗpter eius aua
riciãa durũ illi fuerat paupibʒ darevel co⸗
modare · ido ad euitãdas eoꝝ impoꝛtu⸗
mitates exijt de terra ſua cũ boms mobili
bus q Hhebat. et qꝛ ꝓpter malã cãm exñnt
diumo indieõ pegrmus interijt mege⸗
ſtate cũ duo bʒ filijs · vñ reuerſa vxoꝛ eiꝰ
noemi in torraʒz ſuà ait· Egreſſa ſu plena
ſcꝭi filns ⁊ dinitijs et vacuaʒ me reduxit
dns. Quãtuz etiãà ad ſedm ðᷣ exoð · xxij·
ſi pecumam mutuo dederis pupillo meo
paupi nõ vrgebis eum qᷓſi exactoꝛ: Lira.
ropetẽs debitu cũ mmma auſteritate q; diu
impotẽs ẽ ad ſoluẽdũ.ſeq̃turn ec vſuriſ
vi opprimes. Ex quibʒ liquido pʒ ꝙ cre⸗
ditoꝛ debitoꝛẽ oppꝛmmẽs quẽ ſcit mmpotẽ⸗
tem ad ſoluendũ ꝓmptu tn ad ſatiſfa⸗

cionduʒ iudicõ bonoꝝ gmuiſſnne peccat
mſ ſoꝛte dobitoꝛ ad ſolucõom negligẽaꝰ

agat ſua ludis ⁊ 2meſſacõibʒ ↄ ſumens
ac o cio vacans et ad ſoluẽdũ qᷓſ nullaʒ

cura adhibes · vñ pdẽi creditons vi pau
pem taliter oppꝛimẽétis peem ꝓ vmdcã

clamitat m celu· ſicut rnſum ẽ 2 qiurẽabʒ
ere. lviij. quare ĩeiunammus ⁊nõ aſpe
. 17 „ .
xiſte Hili aumus aĩas nras et neſeiſti ·

— * 72 77 „7
ecce imq ut in die ijeiunn vri muemt vo⸗

lũtas vra nõ mea· ſeʒ illa ꝙ omes debito⸗
res vros repetitis · ad q̊ em tũc vacabant

eo ꝙ uſq; ad noctem tunc jeiunabant;

ſequititr. Eecẽ ad lſites &t ↄtẽtiones ieiu⸗

natis. ſcʒ cũ lite debita repetẽtes.gloibi⸗

dem . qui repetit nõ hntẽ deo facitviolẽuã
et ideo ſhdit.ut audiatur m excelſo cla⸗

moꝛveſter. na oĩs oꝓpſſio Prin clamat

ad deu vmdcãm · utꝭ exoðdᷣ·xxij· Si clama

uerit ad me exaudiã eũ qꝛ mpieoꝛs ſũ-

Hinc dñs di cit. exoðdᷣ.iij. vi di aflictõnẽ
ꝓpli mei qui eſt in egipto ⁊ clamoꝛe eius
. 16 * * A⸗ . ℳ₰
audim ꝓpter duriciã eoꝝ q p̃ſunt opibʒ

et ſcies do loꝛẽ eius deſcedi ut liberarẽ eũ.

Quem ingenua nobilitate trayanus im

pera toꝛ lic; gẽtilis imitatus ẽ.· Nã ̃m he⸗
lImãduz m geſtis ronon cũ traianus im⸗
peratoꝛ equũ aſcendiſſD ad bellũ ꝓ fectu⸗
rus vidua quedaz ap henſo pede illus
mſerabiliter lugeès inſticia ſibi fiei perijt

de hijs qͥ ſilm ſuũ mnocente oceiderant
dices· tu auguſte impas et ego tã atro
cem miuriã patioꝛ· cuui inpatoꝛ. Ego tibi
ſauſfacia ci rediero- cui illa q uid ſi non
vedieris · Succeſſoꝛ meus mquit ſatiſpfa⸗

eiet · et illa · quid tibi ꝓdeſt hi aliis bene

fecerit · tu michi debitoꝛ es hm merita re⸗

cepturuset fraus ẽ utiq; reddere nolle

qð debetur. ſucceſſoꝛ tuus miuriã patieti⸗
. 5 ℳ „ „ * aen
bus ꝓ ſe tenebitur · nõ te liberabit inſti⸗

cia aliena. nam bene agetur cũ ſucceſſoꝛe

tuo ſi te liberauerit. Hbijs wrbis motus
mpa wꝛ de eq uo deſcendes cãm pſonalr

exammãàs viduãdigna ſatiſfactõe co⸗
ſolatus ẽ. vn in ſoꝛo traiano ſtatua fuit
poſita roepntans quõ in expedlicoe poſtꝰ
viduã liberauit.et mn ſenatu elam atu eſ t
nõ alter felicioꝛ auguſto nee melioꝛ tra⸗

no · ¶ Quartũ dem q; pccm ẽ detentio
mercedis oparion muiſta de qᷓ ð: deut.

.xxiiij. nõ negabis mercedẽ in digẽtis

paupis fratris tui hue aduene q;ᷓ tecum
moꝛatur in terra intrna poꝛtas tuas ẽ: j
eadẽe die reddes ei peiũ labo:is ſui ante
ſolis occaſu qꝛ paup ẽ et ex eo ſuſtentat
aĩam ſuã ne clamet ↄtia te ad dñm et re
putetur tibi in peecatũ. Et lhi queris m ꝗᷓ⸗

le et in q; en oꝛme peem reputabitur. rinz

det ſapiẽs ecci·xxxiiij.qui eſſindit ſang⸗
nom et qͥ fraudeʒ facit mercẽnario frẽs
ſut. qꝛ am bo ſut pcca vmdcãm ad deũ cla⸗
mãtia · ð: enj iacobi · v · ecce merces opa⸗

“ Sʒzmo V⸗
. . . 4

rionꝝ vroꝝ qͥ meſſuerũt regiones vĩas q̊
fraudati ſũt avobis clamat ⁊ clamoꝛ eo⸗
rum min aures dni ſabaoth introijt. Et di

eit nonter ꝙ merees clamãt nõ merce

nanus · qꝛ plerũq; pauꝑ leſus muiriatuſ
vl a mercede fraudatus nec mutire qde
audet pre timoꝛe duntis et ex eo clamoꝛ
mercedis efficitur vio lẽtioꝛ.ſic patuit de
ſil ijs iſrahel m laboꝛte lutia lateris neqm⸗

ter opᷣſſis ab egiptijs· Et ſi queritur an

nõ liceat ꝓtrahè ſo lueo em in craſtinu⸗

m caſu ꝙ tũc certitudinalr ſo luẽtur. Ad
H rñdet dñs leuit.xix· nõ moꝛabitur opꝰ
mercẽnarij tui apud te uſq; mane. glo:
merees ſcʒ qᷓ ſoꝛſitã vmit cũ vxoꝛe ſua et
ſilijs ⁊ pntibʒ· ſi dMᷣſertur deficit victus et
ſi m emſtmũ recipit vĩ tn ⁊ caluũmã ꝑtulit
q; mterimnvnñviuèt nõ hiñt · S ↄtra młios
q ſolueonẽ ꝓtrahut nõ ſolu de die diẽ
h ec de ãno anu. imo plerũq; tadevel de⸗
bita negat wel qð pꝑeius ẽ ſibi huiétibʒ fal⸗
ſo erimẽ imponut ut hae occaſione ſo⸗
luconem deb itã ſubterfugiãt m futurum
danaco eʒ multiplicẽ recepturi. Ad lau-
¶ De pcco crimiĩali oꝛiginali actualſi
moꝛtali et vemali · ¶ Bermo. viꝰ.
ODOn o ceides · In pcedẽtibʒ ex
pediti de homicidio coꝛpoꝛali
qð opevel manu ↄmittit᷑· Ja

mjeidio ſpuali ſe; ipius aĩe qð m ſe vel
etia m ꝓx mo ↄmmttitur · In ꝓxĩo quið ꝑ

pecẽm mam ſeſtũ qð ſcandala ſuſeitat pu⸗

hlloꝝ · In ſe wro ꝑ qpᷣlibʒ pccm moꝛtale
ſiue occultũ ſiue mamſeſtu. ꝓlſeqn

dum igitur pmo homicidui ſpuale quod

vnuſquiſq; pecoꝛ in ſeĩo ↄmittit ſ ciedu
eſt ꝙ pecm è idẽ qð prauus actus · deli
ctum vero bom deſertio q̃ derelictũ.q; di
eit aug · in qombz leuit · ꝙꝙ deelm are a bo⸗
no delie luũ eſt· facẽ vero malu pecem ẽ· In⸗
differeter tñ ⁊ pecm noie delicti delictã
noĩſe pcci appellatur ic g queri pᷣt
qᷓ ſit dra in ter crimialia moĩlia cũ utrũ⸗
q; ſepius ſeptina ſacra muematur· Ad
h breuiter dðm ꝙ ẽ dña inter ea ſic inter

genus 1 ſpem. nã quecũq; p cca ſut eri⸗

mmalia ſut eua moꝛtalia nõ ecouerſo-

multa nãq; ſut moꝛtalia qᷓ nõ ſũt ẽmĩalia

oꝛdine debito ꝓſeqndu de ſo⸗

— — —

— K — n — „

ig;
mcen,
ſet
ungn
mme
ann
epaut
Mongn,
Lena a
Im
eur⸗
narop⸗
ne⸗ o.
neſracr
ſchise
mählt
n
deſ
erbet⸗
ſoreſn
arin
e lun
Achiat
.
ihen
wul
aſ⸗
ſe
daadh
ſernpe⸗
e
Uxſee
tnlailt
Ans⸗d
ian
rab⸗
ene

und

guen 1

alumi⸗
d
enee
ſit en⸗
loſo⸗
mal⸗

nõ inducũt tecapitacõem depoſicõem

exiliũ vel detruſionẽ m carcerẽ · lz enã ome
peẽm moꝛtale wcatur quodaãmò crinẽ.
ꝓrie tñ erimẽ eſt gue pecm accuſacõe
et damn acope digmſſmmu. ut dꝛ . lxxxv.
di. ci. m ſi. Añ mũ peẽm crimale ẽ pee
care m ſidẽ trinitatis · S cdᷣm crimẽ ẽ pee⸗

catũ eõtra natura. Terciũ eſt hom cidiũ.

QNuartũ ẽ crimẽ lele maieſtatis. Qruũtuz

eſt ſacrilegiu cũ eraclõ ne violeta. Se⸗

xtum eſt inceſtus· Septimũ adulterium.

Ockauũ ↄſpiraco· Nonũ falſuʒ teſtimo⸗
mũ:eecimu ſnmoma m oꝛdie et bnficio-
Gndecimu vſura. Omia iſta ſut cernnĩa⸗

lia maioꝛ a accuſacõe et damnacone di⸗
gmſſnna· Aliavero peca nõ vocãtur re⸗
. — „ „. 2 * ₰„ 7„ 5
e crimĩalia · qꝛ; nõ ſut capitalia licʒ ſmt

moꝛtalia · ſut onĩ diſpenſabilia ſme d ſco⸗

loꝛacõe eecie · hee archið · xx v. di· c. alias.
verũtñ nõ ſolũ crimĩalia h̊ etã omia moꝛ

talia moꝛtẽ inducunt aĩe ipᷣuis opantis.·

nſimta enji iacturã moꝛtale pecm opa⸗
tur in hoĩe:nã mter cetera offendit dei 1
vniuerſam ecciam triũphãtẽ ſpus ſan⸗
cti pignuſ aufert:mentẽ maculatobnu
bilat ⁊ caritate nudat. merita moꝛtiſicat.
oꝑa in moꝛtali facta amchilat· aĩam vi⸗
ta eterna puat et finalr danat et apoſta⸗

ti eis ſpiritibʒ ta hhitudie qᷓ; reprobacoe

aſſociat · ¶ Pz q; duplex ẽ peẽm ſpualeʒ
moꝛtẽe adducẽes. ſeʒ oꝛigmale acluale
moꝛtale · Primo queripᷣt quid ſit pecẽcm
oꝛigmale · Ad dom m do ctoꝛes ꝙ illð
veem ong male ðᷣꝛ qð ab oꝛig ime naaui⸗
tatis ↄtralbitur qꝛ;ꝛ m aplm omes naſq

mur filij re: et ↄ trahitur ex adam ꝑ car⸗
nẽ ꝓpagatã ex eo· nã diẽ vpen diuʒ theo⸗
lo gee · ꝙ lz aĩa nõ ſit ex traduce culpa tñ

oꝛigmalis ab aĩa ade traſt ad aĩas po⸗

ſteroꝝ mediate carne p ↄ ceupiſeentiam

gnata ſic enĩ ab aĩa ade ipᷣo adã peccãte
mfecta fuit caro ade et eſfecta ꝓna ad
libidmẽ ſie caro ſemmata ſecũ trahens

pʒ ꝙ oꝛig inale pcẽm ẽ in carneꝛ in aĩa· H
m carne materialr a oꝛig malr·. m aĩa ve⸗

ro ſoꝛmali ter et tanq;ᷓ in ſbiecto.· Dic auũt
Inno:q; oꝛiginale peem nõ ẽ ſomes nee
ꝓmtas pcci h quedã ae macula fonnti

ſ△
„ .
.
8 * S 4* „ 6
V
„
. —

anẽxa qᷓ dletur in bapᷣmo. I qʒ ſom ſti eſt

annexa ideo ſomes vel illa ꝓnitas aliqñ
ðꝛ oꝛig male pecm · et hm h̊ mtelligit ꝗqʒ

ait aug· ſeʒ ꝙ oꝛig male pecm reatu tia⸗

ſit m baptiſmo ̊ actu remanet.qꝛ macła
q̃ facit hoĩem reũ eterne pene traſit ut de
cetero racone pecci illius nõ ſit aſtrictus
eterne pene ˖ mmus tñ ꝓprie ðꝛ idẽ peẽm
actu remanere qᷓ remanet ꝓmtas ex ꝗᷓ
ſurgunt actuales ↄcupiſeentie ·¶ ¶ð
queritur cũ xpᷣus ſatiſfecerit ꝑ paſſionẽ
ſuã ꝓ peco pᷣmoꝝ pentuʒ a plene exquo
oꝛigmale deriuatur ad poſteros cur non
fuit ſblatũ oꝛigin ale ꝑ moꝛtẽ xpᷣi · Ad q̊
rndet archið.de pe · di · i. c. ſerpes · ꝙ cum
adam teua peecauerũt traſgrediedo pᷣ⸗
ceptũ dñi omes eramus m ip̃is oꝛigima⸗
liter vel ſemĩaliter et ĩd eo quodamodo
omes pecca uimus ip̃ᷣis peccãtibʒ h in xpᷣo
cũ ſatiſfeeit ꝓ peco pᷣmoꝝ ꝑntuʒ nõ era⸗
mus:et ideo ꝑ ipᷣuis ſatiſfaclõem illð pec
catũ ſelatu nõ fuit t li qritur cur oꝛi
ginale peem imputetur aĩe cu illð tantũ
ↄtrahatur ex carms coꝛrupcone.Ad hoc
quudꝗ dicũt ꝙ ideo q; aĩa codelectatur

ipi earmi· et ideo illi etià uinputatur./Me⸗

lius tñ dici p̃t ꝙ ibi qᷓdam digna retribu
. ₰ .₰ .
tio notatur.pᷣus enĩ peccamt aja pᷣmi pa

rẽtis et ita coꝛrupit ip̃am carnẽ. et ideo
mõ coꝛrupeo carms coꝛrũpit a am.¶ SHe

cũdo queri pᷣt vtrũ pccm oꝛiginale fueit
gramus alijs pecis moꝛtalibʒ pᷣßtim cũ

pena culpe ꝓpoꝛcõnari dʒ· ſed pecm illud

grauiſſnne pumtu ẽ . Ad hyrñdet tho· ßa
ſeðe · q. elxin · in peco duplex grantas
attedi p̃t · vna quið ex p̃a ſpẽ peẽi hẽ di

ei foꝛmcacõe⸗Alia Fuitas peci ẽ qᷓ ateẽ⸗

ditur m aliqᷓ; eircuſtantiaʒ loci tpis vel

plone· ma grauitas eſſentialioꝛ ⁊ pnᷣ⸗
eipalioꝛ eſt peco.vñ ᷣm eã magis p cẽm

ð: graue q; ᷣm aliã .· Dicedu zigit qp pee⸗

catũ ꝓthopntis nõ fuit ẽuius omi bʒ alijſ
vecis huams ſm peci ſpẽm.qꝛ lieʒ ſup⸗

bia m genus ſuũ Habeat quãdã excel
lentiâ inter alia pcẽa. maioꝛ tñ ẽ ſupbia
qua q́ͥs deũ neg atvel blaſp hemat q; ſup⸗
bia qua qͥs in oꝛdin ate dᷣinã ſilitudin em
app ent qualis fuit ſupbia ᷣmoꝝ pntum

4

qui ſeʒ ſũt moꝛdmate ſup ſuã menſumm
appetierũt diumã ſilitudmẽ quãtũ ad ſe⸗
entiã bom ⁊ mali ſ ſerpẽs eis ſuggeſſit ·
ut ſcʒ ꝑ virtutẽ ꝓprie nature determiaret
ſibi qd eſf bonũ ⁊ quid malũet ulterius
quãtũ ad ꝓpriã ptãtẽ opandi ut ſcʒ vtu⸗
ꝓprie nature oparetur ad btitudmem
ↄſeqnda· verũtñ pᷣm ↄdicõʒ pſonarũ pec⸗
cãtiu Habut ill pecm mayxnmãa Fuitatẽ
ꝓpter pſectõʒ ſtatus ipoꝝ· vñ dic aug.
xii ij. de ci:· dei: magna fuiti æccãdo mmiq⸗
tas vbi tãta fuit in nõ peccãdo facilitas ·
habebãt eni pm pntes maxnnã ad non
peecãdi facilitatẽ qꝛnᷣl Habebãt in trinſe⸗
cus qð eos ad peccãdũ impellèt et fugge

ſtiombz diaboli ſme omi difficultate re⸗

hiſtere potuiſſent · et ſic pccẽm illð ßm qd
ſuut gramſſmũu ßß nõ ſmmplr.· ac pene ma⸗
gmtu do qᷓ ↄ ſecuta ẽ ad illud pmũ pccm

nõ coꝛrn det p cco m q̃ntitatẽ ꝓprie ſpẽi

i mquãatũ fuit ex q̊ mterrupta pmi ſta⸗

V.

tus innocetia:qua ſ;tracta deoꝛdmata ẽ

ota huana natuna q tũc virtualiter erat
m pmis pntibʒ · Na q; m pntes mſtitu⸗
ti fuerũt a deo non qſi queda pſone ſm⸗
gulares h̊ ſiẽ quedã pncipia totius Hu⸗
mane nature ab eis im poſteris deriuade
ſmul cũ bnficio diimo p̃uãte a moꝛte⁊
alijs deſecli bʒ coꝛpalibʒ ⁊ ſpualibʒ ꝛdeo
p eoꝝ pcem tota hũ ana natura in poſte⸗
ros tali bnᷣſicõ deſtituta moꝛtẽ a deſectꝰ
multipharos incurrit · inſup 1dãnaconẽ

etern en ibie ſaltẽ quãatũ ad penã

dam (¶ Cereo queri p̃t de pcco actuali
oꝛtali qn ſeʒ pccm dᷣi moꝛtale⁊ qn non·

d ſ̊ dõm ꝙ peẽm moꝛtale duplr dtigit

ſieri. Primo ꝑ acẽns ſiẽ ↄſeiẽtia erronea
facit ibidẽ eſſe motale peẽm ubi ßm ſe
noò erat moꝛtale pecmveil etuã nullũ pcẽm

de ꝗ ↄſeiétia erronea plum dixiſſe memi⸗

m in ſermomby de tribz ptibz pniem ſere⸗
mone ſcdo de opibz mſedie ſpualis. Pol
etia dtingit ibidem eſſe moꝛtale p acens
ꝓpter ſcandalũ puſilloꝝ·q; h nõ ſit pm

ſe malũ tñ h ſpẽm mali · et de Hvidebit
in ymone ſeqnti· eðo fieri p̃t aliq pec⸗

catũ moꝛtale ſimplrap ſe · et de eſt pns
qu eſtio · Ad quã rñᷣdet thom ſedᷣa he.q.
xxxv. ꝙ; pecm ex ̊ moꝛtale ðꝛ q; tollit

ſpualem vitam q; eſt pꝑ caritateʒ · na illud
peẽm ex ſuo gnᷣe iudicat᷑ moꝛtale qð ſᷣm
ꝓriã ſuã ra cone caritati ↄtrariatur. Qõ⸗
ſideraduũ tñ ẽ in omibʒ pccis q ſut moꝛta⸗
lia ſm genus ſuũ ꝙ; nõ ſut moꝛtalia mſ
qn ſuã ꝑfectõem ↄſequuũtur ſcʒ ꝑ ↄſenſuʒ
meoms qꝛ; ſ fuerit tm in choacõ peci in ſo
la ſenſualitate nõ ptingẽs uſq; ad ↄſen⸗
ſum racoms · tũc ꝓpter impfectõem actꝰ
æ pccm vemale·hc in gne adulterij ↄcu⸗
piſcentia qᷓ ſiſtit i ſola ſenſualitate ẽ

7

peemvemale · h cũ puemtur ad ↄſen ſum
racoms tũc moꝛtale. Ct idẽ dõᷣm eſt de
pmis motibʒ ire vel mmdie q re xꝑiuntur
etiã qnq; in viris pfedtis.·et ſuũt pecaveni

alia ut dic t· ibidẽ · q xxx vi. uarto
qri pᷣtvtrũ pcem wemale ene moꝛ⸗

tale pßtim cũ dic aug exponẽs illud Io·
qui meredulus ẽ filio nõ vid ebit vita ·
peca mĩma · i· wNemalia ſi negligũtur occi⸗
dut. mchil aute occidit ſpualr mſi pccm
mortale. Ad ̊rndet tho· ſcdᷣa ße. q·lxxx⸗

viñj . ꝙ pecm wemale fieri moĩle pᷣt intelli

gi tripli Ino mõ ſic ꝙ idem actus nuᷣo
poſſit ᷣus ee peẽm wemale et poſtea moꝛ

tale. et S5 ſfieri nõßt qꝛ pecm pncipalᷣ co⸗

hſtit m actu wo lutatis ſic ⁊ qlibʒ actus

moꝛalis. vn nõ ðᷣꝛvnus actus moꝛalr ſi
olũtas mutetur qᷓ;uis etia actõ ̃m na⸗
tunã ſit ↄtmua. aut volutas nõ mute⸗

tur nõ p̃t eſſe ꝙ de wmali fiat moꝛtale qꝛ
pecmvemale moꝛtale ſunt diuerſe ſpẽa
pec̃i. Alio mõ p̃t intelligi ꝙ multavema
lia ↄſtituãt vnũ pcẽm moꝛtale · et h etiaz

ſieri nõ p̃t· nõ em oĩa peca wemalia totiuſ

mũudi pnt Hr̃e tm de reatu quãtũ vnũ pee
catũ moꝛtale ˖ nec quð ex pte duraco ms

q; moĩle hʒ reatũ eterne ene · peẽm aut
emale reatũ pene tpaliſ. nee etiã ex yte

damm. qꝛ moꝛtale meretur carẽtiã viſo⸗
ms diume cui nulla alia pena ↄparari pt

ut dieit eriſoſ · nee demq; ex pte pene ſen⸗
ſus quâtum ad vermè ↄſcictie.licʒ foꝛte

quãtũ ad penam ig nis nõ ſut imp ro poꝛ⸗
eion ables pene · Terco mõ p̈t intelligi ſie

*

ut id qvᷣ eſt wmale ex gne ſuo fiat aliqñ

*

moꝛ tale. et hoc quidem eſt poſſibile ſealic;

mquãtũ ↄſtituitur in eo finis vel mqntũ

refertur ad moꝛ tale pcẽm hẽ ad finẽ licjʒ

Aßn
nti,
mt,
rang
eaſen
peeinſo
ſſen
demach
iz,
lr.
ſenſan
naſtde
untir
ctaen
nen me⸗
f,
rc⸗
Frr

. mi⸗ 6
eglr
cusn
Nteama
alyco⸗
achus
nalr l
m na⸗
dmuce⸗
ntale e
cſeſpe
Ulhewn
ahe
l⸗ well
imin
nint
enaut
erpn⸗
viſo⸗
mnßt
neſen⸗
aſone
1
i
khig
i
nin
ſnela⸗

ecotra moꝛtale n on pᷣt fierivemale·euius
rmacõ ẽ q; moꝛtale wemale differut ſieut
pfectun impfeectũi m gne peci· mpfeclũ
auũt ꝑ aliqᷓ; addico em ad pſeclonẽ wem
re pᷣt et ſc wemale ꝑ h̊ ꝙ additur ei dif⸗
ſoꝛmitas ptinẽs ad genus pcci moꝛtaliſ

eſficitur moꝛtale- ſic eũ quis dicit verbuz

ocioſu ut aliquã incitet ad foꝛnicaconeʒz ·

ſed id quod eſt pfeclu nõ p̃t ſieri impfe⸗
ctũ p addiconem et id eo pcem moꝛtale

non fitvemale p id qð additur ei aliqua
deſoꝛmitas ptin es ad aliqðᷣ genus peci
wemalis. pᷣt th id qð eſt ex gne moꝛtale
eſſe wemale ꝓpter impfectõem aclus ut
pus dem eſt. vñ breuiter actus qͥ eſt ex
ſuo gnevem jalis qu atuoꝛ mo dis fieri pᷣt
moꝛtalis · Drimo ex 2 ſciẽtia erronea qꝛ;
quicqd fit 2 tra 2 ſerẽtiã ediſicat ad gehe⸗
nam ſi etiã ſit ↄtra ↄ ſcietia m erronea · ut

diſfuſe pʒ m mone.ij. de opi bz nnſedie

ſpualis m lide tribʒ pt bʒ pnie · Et hee eſt
rõ q; cũ in peco duo ſut. ſcʒ auerſo a bo⸗
n0 mncõ mutabiliaꝛ ↄuerho ad tonu ↄmu

tabile penes pᷣmũ pnᷣeipaliter iudicatur
— illud è qi i ſoꝛmale et ſcðm q̃
materiale· Pine ẽ ꝙ qᷓ;is leuare feſtucaʒ
vx teria leue vidatur vel mdifferẽs tn qn
fit ↄtra ↄſcietiã pecem . quia ſp mtelligi⸗

tur bonum meomutabile fit q; auerſio a

creatoꝛe. Scdo ex cõplacẽtia · dicit ennn
aug . ꝙ nullũ pcem ẽ adeo wniale ꝙ nõ
hat moꝛtale du placʒ. Signu aut cõpla⸗

centie moꝛtale pcẽm ↄſtituetis eſt. qn tin
mheret tali wmali ꝙ eua non dmittẽt ſi
moꝛtale eſß. Terco pin de ex quadã diſ⸗
poſicone: qma ꝑ freqntem lapſuũ in vma
lia diſpomtur qͥs ad moꝛtale. et hᷣm hoec

intelligitur illud aug · vitaſti gradia vi

das ne obruaris arena · HH en dic quia
ſepe de pecis mmutis dũ mmis freqnta⸗
tur duemtur ad magna ſicut de modica
ſeintilla qnq; ſurgit magnus igms. ſic
enj ↄſuetido wemalm cade facit im moꝛ⸗
tale. ſic ↄſuetudo unadi cadẽè facit m piu
rin ꝑ occalonẽ. et ßm Huc ſenſu dꝛ de pe⸗
di · i. c. tres ſut · ubi ſbditur. illa utiq; que
huana fragilitate q; qᷓ;uis p arua tn crebra
ſbroput ſi collecka cirea nos fuermt ita
nos grauabut oppennẽt ſic vnũ aliqð

gmnde peẽm. q̃d en ntoreſt ad nauffa⸗

giu vtrũvno grandi fluctu nams operi

atur et obruatur.an paulati ſorepẽs aqᷓ
in ſentmã ac p negligentiũ culpã dereli⸗
cta atq; ↄtempta impleat nauẽ atq; ſ⸗

mergat . Quarto demq; ex ꝓSgreſſu quia

qn mſurgit wemale poſſ ꝓgredi ad moꝛ

tale nõ quia ip̃mvemale ſba ſieret moꝛ⸗

tale.h quia ex ipᷣo o ecaſonalr fieret moꝛ

tale· p ↄſuetudmẽ em ſp erelcẽt ⁊ libido

peciet dtemptus dei rto queri pt
utrũ ergo moꝛtali debeatur bena in ſimta
p̃htim ca d Ihere. x. corripe me dne wru⸗
th in iudico et non in furoꝛe tuone ſoꝛte
ad mchilũ redigaſ me. Iravero vel furoꝛ
dei meth aſoꝛice vmdictam oͤme nſtieie

Rgſicat. redigi aut m mqchilũ ẽ pena mſi⸗
mta. ſic ex nlo aliqͥ d facẽ virtu tis è mſim

te; Ad 6 dom ßm tho⸗ pma ſeðe. q· hexx⸗

vn. ꝙ pꝑena Woꝛconatur peẽo. in Neccato
aut duo ſut quoꝝ vnu ẽ auerho ab me

mutabili lono qð ẽ mfimtii bonum · et ex

Hhac pte pecm eſt inſim tũ et ideo ꝑ ↄns

p cco debetiir mfimta pena · quia tũc peto
coꝛrn det pena damm q;ẽ mſimta utpote

amiſſio boni mſimt ſcꝭ di. Aluid aut qd

eſt in pcco eſt ad ↄmutabile bonu mor di

nata ↄuerſio. et ex hac pte peẽm ẽ fimtũ
tũ qua bonũ illud ↄmutabile fimtu e. tũ
etià quia ia ↄuerho fimta ?. a das ennn

ereature nõ pnt eſſe mfimt et eox H̊ pcco
coꝛrndet penal ſenſus q̃ eua eſt funta m

quãtitate nõ tñ ſm dumcõnèẽ · et H ptor

tria Priĩo q; t bena peco woꝛecõnetur Hm
acerbitate tã in indicõ diumo q; hüan 0

ſic aug. dic·xxi.de ci. di· in nullo tñ iudi
cio requiritur ꝙ; pena adequetur culpe

ſcdum duraconem. ſicut culpa adulterij
wel homeidij momentanea longa pum⸗
tuir pena careeris exilnjvel etiam moꝛtis

in ꝗᷓ moꝛte nõ ↄſideratur oceſſioms moꝛa

ſͦ potus ꝙ aufertur a ſocietate vinẽtiuz ·
et ſie ſuo modo repᷣſentat eternitate pene

in flicte ömitis· Zco quia dura eo pene
coꝛrndere dz dum com culpe· culpa wro
quãtũ ad actũù lieʒ nõ duret eternalr tñ
p peccat mn eterno ſuo · ðꝛ en qs ĩ eterno

ſuo peecare nõ ſolũ ᷣm ↄtnuaconẽ act9

in tota vita hoĩs durã tis h quia ex ᷣ c

ninẽ in p cco ↄſtituit volũtatẽ hʒ ineter⸗
nũ peccãdi·di cit em greg · m· ij· moꝛal· ꝙ
tales voluiſſent ſme ſine viuere ut ſme
ſine potuiſſent in miquitatibʒ pmanere ·
et ideo inſtũ ßm greg · ꝙ qͥ in ſuo eter⸗
no peccat ↄtra deũ m eterno dei puniatur·
Terco vero q; dumco pene coꝛrndet du⸗
nmcoõm culpe. nõ qudẽ ꝓprie ex ꝑte actus
ꝗ tpalis eſt h̊ ex ꝑte macule qᷓ remanet
p pniam deleatur · qᷓ durante remanet
etiã reatus pene: pſeuorat aũt macula do
nec volutas ecouorſo ſe auertẽs a bono
cõmutabili ad mcõ mutabile bonu ſe co⸗
uertat. ꝙ R qd abſit in auerhone tli mo⸗
riatur tũc in auerhone ꝓpetua reproba
nis obſt matur ac p ↄnñs pumturdic eni
nõ pt aliqua culpa dimitti nee aliqs re⸗
atus tolli cũ caritate careant p quan cul⸗
pa purgatur et reatus tollitur et q; deꝰ
nee vemale peẽ̃m dimitut ſme moꝛtali ·
ideovemalia pcca moꝛtali ↄiũeta pum⸗
untur etiã in danatis eternalr enãa qua⸗
tũ cũq; mima fuerĩit etiã l an pccem moꝛle
dimiſſum fuiſſe tvem ale quatu ad culpa
manéte reatuhon raco é. q; tria rerunt᷑
ad purg acooʒz culſpe vel reatus futuro.
ſez gra pen a 1 Wolutas nã gra hns adma⸗
toti pene 12ſonãtia voluũtatis pores oſt
purgare culpã et peci ſcoꝛia· hᷣ m dana⸗
tis nõ é gĩa et eon wluũtas ẽè in malo ſir⸗
ta et ſic pena culpã purgare non t·
¶de ſcandalo tam actiuo qᷓ; paſſuo
qñ ẽ pcẽm moꝛtale qñvemale er qñ
nullum · Hermo. vnꝰ? ¶
. On occides. S edᷣo ꝓſeqndo
de Homicidio ſpuali ip̃ᷣms aĩe
as facto ↄmtttur m ꝓxnmo
Aſ.ꝑ ſcadalu puſillon. Prnrno
queri p̃t de ſcandalo quo ſpũale petrat᷑
pomicidiũ vtrũ di frmiatur eſſe dickũ vel
fem mius rectũ pᷣbes occaſionẽ rume· et
vjið: ꝙ nõ· ꝙ cũ mter actus vᷣtuoſos vel
rectoſvnus ſit rectioꝛvel virtuoſioꝛ alte
ro i llud ſolũ við: nõ minus rec lũ ee qð
eſt rechiſſmnũ et ſic ſeqretur ꝙ oĩs aclus
Stuoſus p̃ter optimu eſſ ſcandaluʒ· Ad
poe rndet ſcũs tlv · ſcðᷣa be · q· xlij · ꝙ hiẽ
dieit Jero · ſuper illud · math · xv · ꝙ grece

ſcandalon S:. n os offe nhonẽvel rumã et

» — 4 .
impen ſionẽ pedis poſſumus dicere dtin⸗

git en qnq; aliqs obex pomtur alicui
m via coꝛpali cui mnpmgẽés diſpomtur

ad rum et talis obex : ſcandalii et ſil·
in ꝓceſſu vie ſpualis ↄtingit aliquẽ diſ⸗

poni ad ruina ſpualẽ ꝑ dẽmvel fem̃ alte⸗
rius in qᷓntuz ſcʒ aliq; amomeone ſuavel
inductoe aut exemplo alterũ trahit ad.
peecandũ et Hꝓprie dꝛ ſcãdalũ· mchil aut
hm ꝓpria rõem diſpomt ad ſpualẽ ruma

mſ qð Hʒ aliquẽ defectũ rectitudmis. q;
id qð ẽ pfecte rectũ magis mumt hoiem
ↄtra caſu qᷓ; ad ruinã imducat et idoo due⸗

mẽoter ðᷣꝛ ꝙ demvel factũ mus rectũ pre

bens occaſonẽ rume ſit ſcandalũ nõ co⸗
gitatũ vel affectatũ · q; hoe latet in coꝛde
nee alteri nitur ut obex ad rumã diſ⸗
pones · Doꝛro mimus rectuz nõ ðꝛ hie qð
ab alio aliquo ſupatur in rectitudme ſᷣ
qð Hʒ aliquẽ rectitudmis defectũ. eo
elt m ſe malu ſic pecavel Hhʒʒ ſpem mali

Rc A aliqs recubit m ydo lo· q;uis enn ßm
₰— ₰ –— 7
ſe nõ ſit ꝓcem ſi q ̊ no faciat inteneoe
coꝛrupta. tn q; hj ſpem quãda xel ſikitu⸗

dmẽ veneracoms y doli p̃t altoribere oc
caſionẽ rume ideo monet apls · i. theſſa⸗

lo · v. ab omm ſpecie mala abſtmete vos .·

Pimc couemeter ðꝛ mimus rectũ ut ↄpre
hen datur tã illa q ſut hm ſe peca q; illa q
Phnt ſpẽm mali · No tadũ tn qð dẽm wel fa
Aa vmus pßt alteri eſſe cã peccãdi duplr.
Vno mõ ꝑ ſe qñ qs ſuo malo verbo vel fa⸗
o in tdit alm ad peccãdũ mducè vel ſi
ipe h nõ mtẽdat tñ ipᷣm factũ ẽ tale ꝙ de
ſui m coe HDi ut ſt mauctiuũ ad peccãdu
puta qe publice facit pecm vel qð ʒ ſili⸗
tudimẽ peci · et tũc qͥ facit Hmoi actũ ꝓpe

dat o ccaſionẽ rume· et wocatur ſcandalũ

actauũ. eo ꝙ agẽs dat luma o ccaſonem
rume qð ſonat cãm impfectam aliquaſi
ducẽs ad ruma. et ꝓpter ̊ nõ ð das cãʒ
rume. q ul p̃t lvĩ ſufftciẽs eſſe cã pe ccati
qs ẽ ſpualis ruma mſi ꝓria wlũtas · Ho⸗
cudo mõ ꝑ accns pbt alteni eſſe cã peccà di

qn ſcʒ pᷣter mtenco eʒ opantis et etiã pter
2diconẽ opis aliqᷓs male diſpoſtus ex
Pmõði ope mn ducitur ad peceadũ puta cu

7

aliqs muidet boms alioꝝ · et tũc ille qui

—

——,— — — — — — — — — — —

unz .
wen

un en
ſonn
alaft

lin N

5

in

mhri
ncſan
ucnse
um fyen
e⸗

Si

⸗
e mot
Unmna ⸗
ndehecs
nucne
ec
enmal
genßn

trnwe

e.
bre e⸗
ela⸗
NWo⸗
tryre
enwi
Adup/
vow,
uatp!
talegr.
rrigt
Sbri
Ape
ſonen
ſauaf
dis
Apccen
us de,
inril
npee⸗
