nidebit fratri et vxoꝛi ꝗᷓ cubat in ſmu ſuo
no det eis de carmbʒ filioꝝ ſuoꝝ q come⸗
det eo ꝙ mchil hat aluid m obſidione·
ſil tonem mulier delicata q ſup torra in-
Srodi nõ vaſet nec pedũ veſtigiũ fige zt
molli ciem teneritudmẽ mmmã murdebit
viro ſuo qͥ cubat ĩ ſmu eius ſuꝑ hljꝛ filie
carmbʒ illume lecũdmaꝝ q egrediũtur
de medio ſenminũ eius· i. coſte. Hut em ſe⸗
cuadme pellicle qᷓ oegredmtur cũ pueĩs q bʒ
muoluti ſut. Si tir in dicabat dnſtpalitor
pumẽdos trſg reſſoꝛes p cep ton illoꝝn·
o qualis eit pumeo eternalis Cuũ ſicut B
pvumẽdo tribnit diẽ ꝓ ano· ſic ibidẽ annũ
pꝓ die. mo mille miia annoꝝn p mimimo

—

meto: S a nos au ertat xp̃ᷣs iheſus.
de luxuria eius ſeptẽplici cõcupi⸗

ſcẽtia: ac de filiabo eius que ſunt octo

ſcdᷣm G̃regoꝛiui¶ Ser. xi 9.
On mechabeis. exoð.xx Pie

pentus ẽ moĩle pecm. Dicit enĩ moĩle pec⸗

—

iã vltio vidẽdũ eſt de pcco luxu
rle.: Pꝛo ́ ſeiẽdũ. q luxuria ẽ
ex immũdis deſiderij s vemẽs lubrica mẽ
tis carms ꝓſtitu co · Pel luxuria eſt libi
dmoſe wluptatis app entuſ. Et intelligaſ
app etitũ qui ẽ cũ ↄſenſu rõnis. q; tlis ap⸗

tñ po ſi. ut ðꝛ · xxxij q · vi · m. c. nõ ſolũ. In
ter cetera ſepte vicia viciũ foꝛmcacois id
eſt luxuria maxmmũ ſcelus é. Qð duobz

modis poteſt mtelligi.· Drĩo exteſiue. q;
fꝛmeatio maculat tã coꝛpus qᷓ; aiam. qꝛ
ſm aplum qui ſoꝛmcatur m coꝛpus ſuum
peccat. et hac rõem ſ dit ibidẽ m textu di
ces: ꝙ p carms mmmũudiciã tẽplũ deivio⸗
latur · de 4 die avls. NPeſcitis qꝛ coꝛpa vra
teplũ ſut ſpus ſcĩ. Scðdᷣo p̃t intelligi qᷓ;tuʒ
ad multitudmẽ m h̊ pcco delinqu ẽtiuizʒ · q;
ſ Im Inno· viciu hoc ſit extrema turpitu
do non ſolũ ammã maculãs h etia naturaã
ſedas.tn mnumerablis multitudo laboꝛat

m h̊ vicio ut meito dicet dns Io b· xl. Ee⸗

ce behemoth quẽ feci tecũ fenũ q; bos co⸗
edit. ſoꝛ titudo eius m lubis eius et virtuſ

illius in vmbilico ventris eiuſ· Vehemo th

mtepᷣtatur beſtialis ſenſus dyabolũ de lu⸗
xuria temptatẽ· vel luxurie vieiũ in to⸗
ta raco abſoꝛbetur a carne⁊ hoĩeʒ reddit
beſtialẽ. nlominus tn ſic bos herbã ſic behe
moth ſvĩes ꝑ luxuria ↄ medit.p hoc deſ&⸗
re wlẽs in tolerabilẽ multitudmẽ h̊ vicio
Vel m aliqᷓ ſ laboꝛãtẽ Nulli nã q; parcit
etati nulli ſexui nulli ſtatuivel oo dicom.

nec quide weretur deo ↄſeeratas pſonaſ ac

cedere nec quide thoꝛu mrimõialẽ mua⸗

dere. m à mmrũ deicit mſimtoſ. Hara de o⸗

cdoviris vnũ vmũ retinuit. nuc vero de vi

gmtivix vnus innoxius eiſadit. Hie etiaz
in ſm glis ſtatibʒ a etatibʒ ſtiage exereet
melſl mabilẽ. nec vllũ etiã uſq; ad deerepi
ta etatẽ relmqt m ſeſtũ.ſ̊ quos openopt

ſalto affcũ airpitu dis deicẽ conat . Pie
pHmo qri poteſt· vtruʒ a ccus wenereus pt

ſieri ſme peco · et viðꝛ ꝙ nõ · q; nl vidꝛ im⸗

pediévtutẽ mſi pecẽm· ſ̊ omis ackus vene
reus maxie vᷣtutẽ impedit. q; dic Aug ·in
pmo ſolilo qoꝝ · Nichil eſſe ſentio að ma⸗

gis ex arte deiciat aĩm virilẽ qᷓ; bladimẽ⸗

ta ſemĩe coꝛ pon q; ille ↄtactus ſme q vx⸗

oꝛ h̃i nõ p̃t · Vñ in actuven ereo ſuphm⸗
tas ᷓ delcãtiomſ. q roem in tm abſoꝛbet ;
impoſſib le ẽ aliqͥd mtelligè m ipa ut dieit

phs m. vj. eth· Et ideo die Jero · ꝙ in illo

actu ſpus ꝓp hetie nõ tãg ebat coꝛda ꝗꝓphe

taꝝ · Ecotravero viðᷣꝛ ꝙ p adum venereũ
no poteſt fieri pccm pᷣu cũ ſolutus ↄueit

SZ

i

ii

Rdoon
hng
Sden
pusſun
ntertude
wo⸗
wpe V
etnn⸗ e
turpſti,
natun
labdrat
rlEe⸗
wos d⸗
etirh
drnoch
pluxl,
uni⸗
gntht
ſer
Lrſe
mon
reor
n
lae
149
,
an
e
ð

ni
N
abt

rnm,
3e

ma⸗
me⸗
ſyr⸗
gu⸗
rq,
ſat

il⸗

reit
uen

cũ u ſoluta ſatio q quilibʒ lieite poteſt
vt ꝓut libet eo qð ſuũ eſt · hin acluvene⸗
veo pſerii ſolutus ab omi vmeulo nõvti⸗
tur mſi eo qð ſuu eſt · et ſie nõ viðꝛ eſſe pee⸗

catuʒ · Ad ̊ dᷣm ym tho. ſeða he · q Cliij.

y in Pumams ackhibz illud ẽ veẽm qð eſt
2tra oꝛdmẽ rõms· et q;to aliqͥd eſt magiſ.
neceſſariũ tã to magis opottet ut circa iIS.
oꝛdo r rõms ſeruetur· et p ↄns ẽ magis vis⸗
cioſu ſi rõms oꝛdo pᷣtermittat Pſus aut
vonéoy ad bonu comue valde ẽ S necrius
qð eſt ↄſeruaco gnis hHüam. et ideo circa
oc maxſe debz attẽdi roõms oꝛdo · Pabʒ i⸗
gitur τdο roms ut qlibz zuemẽter oꝛ di
net in ſuu hinẽ ct ideo nõ eſt pecm ſi p a⸗

conẽ vtatur hõ rebʒ aliquibʒ ad ſnem ad

quẽ ſut mõoa oꝛdme ↄuemẽti dumõ ſims
ille ſit ali q; were bonu. Hie. autez eſtwre
bonu oſeruer natura coꝛpalis vmusi m⸗

dindui ad cums ↄſuaecõ eʒ oꝛdiatur uſus

ciboꝝ he ena é quodda; tonu excellens
ꝙ natura co ſuetur Hũane ſpẽi. ad cuius
ↄſeruacõnẽ vſus wenereoꝝnnecrius ẽ 6 vñ
die Aug. li de bono dingali. qð ẽ cibuſad
ſalute ſoõis eſt ↄ cubitus ad ſalutẽ RWj
m gnis. Et id eo ſic vſus eiboꝝ poteſt eſſe
ſme peco ſi fiat oꝛdie debito a mõ ad finẽ
cõſeruacoms ſõis· ſic et a vſus veneroon
ſi ſiat oꝛdme debieo mõ ßm * zuemẽs

—

ad finẽé Puamg guis ſ ſiue; Füacos. Et licz

quatũ ad ↄmunèé ſtatũx vtutis vVrus non

impeditur mſi ꝑ pccm.th quãâtu ad pfem
ſtatu vtutis poteſt inpædirivtus p aliað

qs no eſt peẽm h eſt minus bonuͤ · 1 H mõ

vſus fe'o dicit aim nõ quide avtute ſ ab

arce idé a pfec õevtuts⸗ Vn dicAug.
in li. de bo. ug· Sſc bonũ erat qdᷣ martha
faciebat o ecupata ca miſteriũ ſeõꝝ · ſed
meluis qð maria audiẽs vbũ dei ita etiaz
bonũuũ ſuſanne in ↄmgali caſtitate lauda⸗
mus· ſ bonu anne vidue et magis marieę

PHgimſ antepomimꝰ. Ecoõtia vero ſuqᷣd fiat
ccavenereũᷣ n acu p pᷣter id qð rõis oꝛdo reqͥ⸗
nit vicio ſuz eit · Er ptzad roez luxurie ꝙ

aoꝛdmẽ modũu rõis excedat cca wnèa 1
Bé pecm q; nõ li cet ei mẽbra ſua ad ſvti
Cuing rõ ell · q; dic apl8. . coꝛ · vj· Otra lu
xuriã loqnſ- Empi eſtis pᷣeio magno glo
riſicate poꝛtate deũ m coꝛdibʒ vriſ.Ex eo

eo ergo &ꝙ morꝛdinate qus vtitur coꝛpe

—

ſuo p luxuria reo faeit m uriã ꝗᷣ eſt pnͤei⸗
palis dns coꝛpꝑis nri. Sa Aug. i li · de de⸗
ce coꝛdis ait. Dns ꝗ 4 gubnat Fuos ſuos
ad vtilitatẽ illoꝝ nõ ſuã hoc p̃eepit ne ꝑ
illicitas woluptates coꝛruat teplũ eiuſ qð
eſſe cepiſti · Et ixo Apls.·· coꝛ · x· quẽlibzʒ

nim dilig éter amſat ne decipiamur car⸗

ms illeccbris dices. Caro ↄcupiſcit a duᷣ
ſus ſpma ſpũs aduerſus carnẽ· hee em ſi⸗
bimmece aduſant᷑ ut nõ quecũq; vultis il⸗
la faciatis: Diẽ aute »pvcliũ q; luxuria ex
ſuo gne ẽ pccm moĩle.q; ẽ ↄtra pᷣeeptum
naich n5 mechabels · Er eius cocupiſcẽ cẽtia
diſtm guitur in ſoptẽ modoſ. Primus 6 cu
ale pecm. na primus motus in gnatia ſy
eſt peẽm můſi p ſaer̃m mrmon excuſetur.
lʒ nõ ſp ſit pcẽm in nutritia · cuuis rõ . qʒ
vis »cupiſciblis nõ eſt ita coꝛrupta ĩnu⸗
tritia ſic m qnatiua. Feðs’ cũ ſeqtur eo⸗
ee⸗ in dlcacon? lſʒ nõ in opus. et ſic eſt
moile pecm. ſic cũ quis tenet ſciẽter cogi
tationẽ numudãa de pcco carms thbi pla
cetr delcãtur woluẽdo⁊ reuo luẽdol; opuſ
pficò novwllet. Tereius cũ adeſt 2ſenſus i
opus ſi facultas vel opottumitas adeſſß et
ſie etia eſt pecm moĩle · uariũs cũ ↄcu⸗
piſectianõ ſolu tenerur coꝛde ſj etia paſei
tur viſua ſic etiã eſt pecm mol le · math. v·
Qui vide it muli. ad ↄeu. ea E mechatus
elt ea in coꝛde ſuo. id ſt qui aio 1fine

intedit in mulierẽ ut eã ↄ cupiſcat ⁊ p co⸗

ſenſi carnaliter 2 gnoſcat· qꝛ; m Aug. 18
nõ eſt ia titillare ſ plene »ſentiẽ libidi · Er
Rignater diẽ ad ↄ cu.eã·qꝛ ſi qͥs videĩt eã

ut rẽ pulcraꝛ viſui Ftã nee vltius ꝓ cedée

tũe puũ ul nullũ eſ pecmvel ſolũ peem

cuioſitatiſ. ntus modꝰẽ m ſtultiloqo 1

turpiloqo ut cũ qs pcat muli erevel ſal⸗

tẽ hʒ eũ ea famliaĩa eolloqa pt libidmẽ
ad alliciendum eius conſenſuz. et ſie eſt
morle· S extus cũ ꝗͥs libidmoſe mulierez
amplea atur vel oſculatur à libidĩoſe tan
git vberavel pudeda illius et H wcat ab
aplo turpido ut die glo. ibixẽ · et h ᷣ emoꝛi⸗
le pecmatato Fuins pᷣeedẽtibʒ quãto ma
gis libido p talia accẽditurꝗp ter mmaz
app:oxmmationẽ ad ignẽ vnde tangere

4

mulierez ſme inteẽtione pecrãdivel libidi⸗
nẽ excitadivel etiaʒ a muliere ſic tagi no
eſt pecm. Silr tangẽ vxoꝛẽ ſua cũ intetio
ne ß ex necit atet ex ꝓoſito gnandi ꝓ le

ad dᷣmũ cultũ vel p cauẽdi ſoꝛmcaco em in

ↄiuge vel reddẽdi debitũ · Sʒ ex libidme
oſculariwel tangẽ mulierè ad ſe nõ puinè
tem ẽ moĩle pecm. S eptimus mo dus eſt
qn ↄ cupia ꝓ cedit mopus · et tiic certum
eſt ꝙ ẽ moile pecm. Hↄpedii/¶ Scdo qri
pt. vtruzʒ luxuria ſit viciũ capitale · pbßtiz
cũ dicat Ihdẽ · li. de ſumo bono.ꝙ ſic ꝑ ſuꝑ
bia mẽetis itur ad ꝓſtituco em libidis ita

p hilitatẽ mẽtis ſalua ſit caſtitas carmſ

ſß otra rõem vicij capitalis eſſe við: ꝙ ex
alio vicio oꝛiat· Ad ̊ rndet tho. vbi ſup;.
ꝙ viciũ capitale ẽ illud qð hʒ ſinẽ multa
appetibile ita ꝙ ox eius appetitu hõ pee⸗

dirt ad multa peca ꝓpetrada qᷓ omia ex il⸗
lo vicio tanq; ex pnᷣcipali dñr oꝛiri. Fims

aute luxurie ẽ delcatio venẽoꝝ q e maxĩa
vñn delcãtio lomoi mvenoreis ẽ maxĩe ap
petiblis m app etitũ ſenſitiuũ.tu pter we
hemẽtia delcatiois · tũ etia gpter gnalita⸗
tẽ Huims ↄcupie . ex qͥ mam ſeſtu eſt. ꝙ lu
xuria viciũ eſt capitale · Nec obſtat ꝙ lu⸗
xuria ex vicio ſupbie oꝛ gineʒ trahat. q;
Greg· xxxj· moꝛal ſupbia pomt regin am
omin vicioꝝ et manẽ gloꝛia q immedia⸗
te ab ipa oꝛitur poĩt viciu capitale ⁊ H̊ ro⸗
nablr. q;ꝛ ſupbia impꝑtat moꝛdiatuũ appeti
tũ excellẽtie·ex omi aut bono qð qͥs appe

.

ct ideo ſines omm vicio noꝛ dmãtur fines
ſup bie ex q vivᷣi ꝙ hat quãdã gnalẽ cau
ſalitatẽ ſuꝑ alia vicia proptea greg· ub⸗
ſup pomt luxuria eſſe vieiũ capitale o cto
nilias ei d aſſignãs. Cuius ratio . q; ci
mſeioꝛes potetie ad obiecta ſuavehemẽ⸗
ter afficiutur. ↄns ẽ ꝙ vires ſupioꝛes ĩ a⸗

Anb; ſuis mnpædiatur a doꝛ dmtur. Der

.

nt quãdãa ↄ ſequit᷑ pfectõem ⁊ excellẽtia.

viciũ autẽ luxurie maxſe app etitus imſe⸗

trioꝛ ſcz ↄcupiſ eibilisvehemter mmtedit ſuc
obiecto del cabli p tervehemẽtiã delcãtiõi ſ

et ĩdo ↄns ẽ ꝙ p luxuriã maxje vires ſu⸗
pioꝛes deoꝛ dmẽtur ſeʒ rõ et wlũtas. Sut
igitur roms qtuoꝛ actus in agedis. Dri⸗

dit finẽ aliquẽ ut bonũ· et h actus jmpe⸗

ditur p luxuriã m illud dameł:xiij. Spee
es decepit ten ↄcupiſcẽtia ſubuᷣtit eoꝛ tuũ
Et quãtuʒ ad ̊ cecitas mẽtig poĩtur filia
luxurie ſic ebetudo mẽtis pomitur filia gu⸗

.Lv. b. Et meito cecitas mẽtis poĩtur ſilia

ta deteſtãde mĩis . qꝛ m Aug.m o pe luxu
rie tota raco abſoꝛbetur ita ꝙ lumẽ rõmſ
qdᷣammõ extiguitur ⁊ totus hᷓ q' carna⸗
lis efficit· et mde ẽ ꝙ viciu carms plus ho

minẽ vilificat p infanmnã demgrat qᷓ; alia
vicia maloꝛa: AX8 ex eO Itigit N p extin⸗

Cionẽ raeoms ſõ puatur ſua nàli digta
— — 7 ☚ „7 . „
te ꝗᷓ ꝑ vſu racois cetera p cellit. PHinc ↄſu⸗

lit ᷣs. di ces · Polite fiei ſic equus ⁊ mulꝰ

1c· Sñn ↄqritur dñs ere.v. dices. Satu⸗
raui eos mechati ſut et m domo mtricis
luxuriabatur· equ amatoꝛes. Lyra ibidé
not effrenata ooꝝ luxuriã eo q; equi pre
ardoꝛe libidims aliqn poſt equas mſam
unt . Hequit. Vnuſquiſq; ad vxoꝛeʒ ꝓxi
ſui hmmebat · i· mu erecude ſigna luxurie
pᷣtendebat ˖ mulus autẽ ẽ ammal ſtolidu.
et ſocviciũ ducit ho minẽ mete cecatũ ad
pmcioſam ſtoliditatẽ. Scoᷣs autẽ actus
eſt conhlm te hijs ꝗᷓ ſut agẽda ꝓpter finẽ
et hoc etia mpeditur ꝑ luxurie cocupiſee⸗
tia. Pnde dic Terrẽcius eunucho loqns
de amoẽ libidmoſo· Que res mquit neq;
co lhli i ſe neq; modũ hHʒvllũ.ea cohlio
regẽ nõ potes· Et quãtũ ad h̊ ponitur pci
pita co q mpoꝛtat ſbtra ctõnẽ co ſilij. quia
Fm G reg. m moꝛałl donũ ↄ ſilij datur con⸗
tra pᷣcipitationẽ · Pꝛo q nõ ꝙ pcipit atio

m actibʒ aĩe ði methaphoꝛice bm ſilitudi

nẽ accepta a motu coꝛpali Dicit᷑ autẽ pᷣci
pitari ſᷣm motũ coꝛpalẽ qð im ma/ puemt
a ſupioꝛi ſeðᷣʒ inpetũ quẽdã ꝓrij motus
vel alicuius imnpelleẽtis nõ oꝛ dmate p gra⸗

dus meededo· Sumũu aute amme ẽ ipſa

ratio· muvero ẽ ꝑ coꝛpus exercitata ope
ratio. Gradus medij ꝑ às opoꝛtet oꝛdma
te deſcendẽe ſut mẽoꝛia pᷣtetoꝝ in tellige⸗
tia p̃ ſentiũ · ſollertia m ↄſideradis futuriſ
eu etibz rõcinatio vnũ alten ↄ ferẽs · doci
litas ꝑ quã aliqͥs acquieſeit ſentẽtijs ma
joꝛũ·p às gradus quis oꝛdmate deſcẽdit
recte eo ſiliado · Si quis ergo poſtpoſitis
hmõi gdibʒ feratur ad agẽdu ad impetũ

ðð

1/,
i,hne
nct u
Narfiz
be
opelen
neſinf
cdrna⸗
Pplus
tghaſ
perm/
digt
me zin,
Snm;
3 dn⸗
menies
hnbe⸗
egupe
unin
tngyn
4lunne
Holoi⸗
nia
Ich
ſne
ſee⸗
s
iag
le⸗
urhe
hnin
man
hem
ſflaa
n
bun
ſmons
apgi
eßt
0
⸗
lge⸗
nf
give
3 ma
cecit
its
npen

wlütatis vel paſſionis hoe ðꝛ pcipitacõ.
vbi gia · cũ quis amoꝛe el ↄcupie feruoꝛe

cecatus pᷣcipitater currit ad luxũ ꝓpter li
bidmẽ explẽdã ſe piculo moꝛtis freqñter

exponẽs · Tecius wero actus ẽ iudiciũ de

agedis. et hoc ſilter nmꝑpdit᷑ per luxuria

ð: emm damel · xinj · de ſembz luxurioß. qp
auertef̃t ſenſu ſuuũ ut nõ recoꝛq aretur uin
dicion uſtoꝝ: Et qᷓ; q; tu nad hoc poĩitur in cõ

ſideraco ſeʒ moꝛtis i ferma ſilium. Pꝛo

nõ· ꝙ ſic pᷣ cipitaco eſt circa actũ ahlij ex

defectu· ſic meo ſidemeco eſt circa actũ indi
eij ex dofcu · „ deſedus recti mdicij ptiet

ad viciu meoſivemeoms ꝓut ſez aliq;s: n
recte iudicã do dencit ex ſoc ꝙ ea cotemt
vel negligit atten dẽ ex qiubz reckũ midi:

eiu ꝓcedit . Inl libidmoſis enmm tm wluͤ⸗

tas del cãtiomi carms nmmmergitur ꝙ nee

—, —

de amaritudme moꝛtis cogitat nec meer⸗

titu dimẽ hHuus vite pondenrat nec iudicij
diem ſoꝛm dat nec in ferm pen a hoꝛrelcit·
h ſi ſemp liceret vinẽ ſempvellet peecare.
Et mde ẽ cht mſto iu di co deus actu pecca⸗
ti tranſtoꝛm eternalr pumt. qꝛ pᷣm Aug.
ſi hõ malus eernalnter vaucr e ſemp ipm li
beret peerare. et ſi ſõ peccat in ſuo eterno
non mirum ꝙ deus pumt in ſuo eterno.
Quartus ꝓpinde aelus eſt p ee ptũ rõms
de agedo qð etia mpeditur ꝑ luxuriaã in⸗
quatũ ſeʒ homo impeditur ex impetu cöo⸗
cupiſcẽue ne ſeʒ exeq uatur illud qð deere
mi eſſe Tac e die Terrẽetius eunu
cho de quo da qui dicebat ſe receſſuruz ab

annea heeverba. vna falſa lacrimula re⸗-

ſtringet · er quatũ ad hoc ponitur incõſtã
Hia. Pꝛo ꝗ q nota ꝙ incõſtatia impoꝛtat re⸗
ceſſum quendà a bono ꝓpo ſim diſfmito
Principii aute Huins receſſus habz avi

appetitiua. no enim quis a poꝛi bono ꝓpo
ſito recedit mſ ꝓpter aliquid qð moꝛdia⸗

te ſibi placet. ed iſte receſſus nõ »ſuma

turimh pꝑ defectũ rõis q fallitur in hoc q p)

Homo repudiat qð recte aceeptauerat·
Et q cuũ impulſui paſſiomiſ reſiſtẽ roſſit R
non reſſtit hoc wenit ex debilitate rõms q

no tenet ſe firmiter in bono dcepto · id eo

meonſtatia quatu ad ſui ↄ ſumationẽ pti⸗
vet ad ein meorns. Er hoc emm 192 .

do execucom ca ꝗ »ſiliata ſunt iudicata.
Ex oc autẽ ꝓuemt ſec mẽtis mcoſtatia.
q delcãtio m traſtoꝛie ꝑ mala wlutatem
mecuũbit. et ivo nece eſt mente variari p⸗
utvna de cãcõ momẽtanea eriſirvalta e
cedit. Sola autẽ mens illa figitur in wera
2ſtatia qᷓ p amoꝛẽ immobili ⁊ mmua riabili
bono ſideliter imtitur · Dilr et wluntas
p luxuria maximne doꝛ dmati nã ex parte
wolutatis ſleqmieur duplex moꝛdimatuſ
aclus : quon vnus eſt apeutus fims· et
quatũ ad ſoc pomt᷑ amoꝛ ſui:ſcʒ ad delcãti
onẽ quã moꝛdmate coneupiſeit · ʒ zueli⸗
ant dum dicetez. iu amat ammã ſuã
det eã. Amoꝛ ſui ẽ cũ qus longa vitä ag
hoc delderat ut ſua libidmoſam wlũtateæ
expleat. Quia carnalis affectas ſeibma
alios ſolũ amoꝛe ↄcupiſcẽtie dilig ẽs oĩa
in ſui comodu oꝛdmat ut m eis pampliꝰ
de ecletur · Ex quo pʒ qᷓ; ; pmeioſu dam nu
mducit amoꝛ ſui qꝛ; priuat homne ab a⸗
more oꝛdm ato ſunpms 1 ommu creatu⸗
mꝝ imoaims di. et qð exeerabilis eſt
no ſo ſù ducit ad dtemptũ ß ſi dic liceat
vſq; ad odi di· dicete xp̃o m euãgelio.
Nuca autẽ et viderũt ⁊ oderuũt 1 me et prem
meũ · Vnde p opp oſitũ odiũ dei pomtur ſi⸗
lia luxurie · de quo odio plura dicta ſunt
m. v. p copto hmone· xxxinj. Licet emm de
us ſit purũr ſůmũ bonuz qð direcke odin
nõ poteſt. dicitur tñ odiri indireche ꝗpter
duo ſcz vel ꝓpter naʒ quã uiſto uidicio
weecantibz imflgit. vel qyter bonu xlcable
qð mox pia ꝓmdẽtia eis ſubtrabit ne S&e⸗
ums tweber.Alins aute eſt appetitus eon
Aqſut ad ſinẽ· et quãtũ ad hoc pomtur af⸗
rkedqus pntis ſecli cui cæ nalis m heret p⸗
pter app etituʒ honoꝝ diuieciaꝝ ſamtatig
Pititudims vcetero nꝑ q carnalis a fcus
ſuu ſinẽ ro equtur a del catione momẽta⸗
nea fruitur. Et p oppoſitũ ponitur deſpera
tio futuri ſeculi.q; du mins detinetur de le
ctatiombʒ carnalibʒ ad ſypuales wemẽ nõ
cunat ſ̊ eas faſtidit. Co nſideras emm ſuꝗ
mæciiſpoh coem ad ſyũaliavwel celeſtia ſe⸗
quẽda utpote q; ↄcupie carnali ⁊ delcãti⸗
om finaliter mmerſus ſibnp̃i male con⸗
ſeus diffidit man glozia ſutura coſe
qubca. q; deſperat de ꝓria rehpiſcetia uix

illud ꝓp heticuz ere.x vij.· Deſveraummus Iè ſe
poſt ↄcu piſeẽtias mas ibnnꝰ⁊ vnuſquiſ⸗ M ſer
q; prauitatẽ coꝛdis ſui mali faciemꝰ. Xðᷣ L a
I mpuis Hmõoi ſtulta pſũ peõne ſe ſpem .
Pre iaclitat · rndet ſapiẽs ſap·:c· v· Talia L 4
dixerũt in mſerno hij qui peccauerũt ſcʒ · . MD ́”UDUä
tranſi erũt omia tanqᷓ; vm bia taq; nauis .
vel ſagittaqm ſpes inpij tanqᷓ; lanugo
eſt qᷓ avento tollitur tan q́; ſpuma gra⸗ e
cilis qᷓ a ꝓcella diſpgitur et tanqᷓ; fumꝰ è 4 F
qui avento diffuſus eſt. Meritonaq; de ꝗ ð
fot m catrice ðꝛ ꝓuᷣ. vñj. ꝙ multos vulne⸗ KWW’ð
rnatos dei ecit et ſoꝛtiſſmi quiq; interfecti .
ſut ab ea vie mferi domus eius·. Die deie 242
eit ſampſonẽvᷣtuoſhtate potent?· q; quæ?
omes philiſtim deicere nõ poterat dali⸗
la meretrix vm chuz tra di dit ad ſpolian⸗
dum ex cecandu mcarcerandúilluden⸗
dum. Hic deiecit ſalomonẽ ſapiẽta ſmgu
larem ut ydola adoꝛaret ne ſuas deli cias
id eſt vxoꝛ es vel potiuus meretriceæs cotri⸗
ſtaret. Sic deiecit holo ferneʒ ſtrenutate
pollentẽ cuius caput iudith abſtalit · Sic
dei eeit nmnpios indices etate leneſcentes MM
cum mocupi ſceta ſuſanne turpiter exar⸗ l M 4
ſerunt . Lic demq; deiecit damd m ſcitate èG “ 1.
vmẽtẽ cum mimcau te reſpexiſz berhſabee le ”””M 14
lauantæe. Sʒ Hic dei miſemcone reſpramt 1
ad emenda:quã tñ emendaconem diſſi⸗ . ” SS uu
culter admttit hee noxa· Dicit em Greg —— SM —” ue
m moꝛalibʒ· ꝙ exquo luxuria ſemel men⸗ ʒS “”YMBUĩ gu
tom occupauerit vix eã bo na deſid eia co
gitare ꝑnntat · Hut emm viſcoſa deſideia m
q; ex ſuggeſtione oꝛitur cogitatio· æx co
gitacone affectõ · ex affectoe delcãtio· ex eeo
tvelcãtione ↄ ſenſus · ex eo ſenſu opatio· x “ nu
opacone eoſuetudo· ex ↄſuetudme deſpe⸗ vn
mtio· ex deſperaco e peci deſonſio. ex defen⸗ J ⸗“ al
ſione gloꝛiatio.ex gloꝛiacone damnatio. “ ſo
Vvñ glutinu ß efficaciſſmu eſt ad cpiẽ⸗ H we⸗
das aias ut dic Aug. Pinc dyabolus ſo ar
lu ſ̊ vicin elegit cũ balach rege pꝑ balam —ððB der
ꝓ ham ſuuũ in ſtruẽ vellet quõ potiſſmme ſi⸗ H 1
lios iſrahel deuicere poſß. Nð a nob auer S
ihs xp̃s dei filius m ſcla bndictus Amẽ. =èèD .
xplieiut ßmoes ſexti p cepti
Sequũutur moes pᷣcepti ſepi ·
1
„.

24 a

(de ſurto im ghͤali. e cur faoèda eſt re
ſtituco. vtrũue ſit p8 ſatiſfactois. et &
ſeptẽ impediũt reſtitu Sne: Ac quid reſti
1 ſyualr reſtituit· ¶
On furtuz zfacies exoð. xx ·
PHoc eſt ſeptimũ pᷣceptum
m quo m aug· ꝓhibetur

ermo pᷣmus.

omis ↄtrectaco rei alienę

ſer accipe lezʒ vterq; teneat miuto dno. ſi

tn ered ebat dñm pmiſſurũ ſberat iuſta
c erededi licʒ nõ erat ↄ ceſſurus. ꝙ ſi nõ
ſuberat iuſta cã eredẽedi tũc furti reus te-

netur · et ſi putat muito dño facèò lie eoo

Wl eente faciat moꝛtalr peccat. ac furti re⸗

us tenetur ad reſtituconẽ. Additur eti àa

rei aliene. q treckacõ rei prie nõ ſur⸗

tum mſ alius hr̃er mn eadeʒ re ius aliqd

utpote⸗ qr res ẽ pignoꝛata wl ↄmodata
quã dñs rei frauduloſe capiẽdo furtũ coõo
mittét. Dicitur ena mobilis cpalis qa
mrebz immobilibz ſurtũ 2mitti nõ p̃t nec
m meoꝛpalibʒ ut ſut aclões et ßuitutes

eo ꝙ talia nõ pnt cõtroctari. ſubingi
tur aſo luceadi · ſeʒ gra ſue poſſeſſiõis wel
vſus qa ſ ſiqs alienã ancilla rapuerit nõ

& lucri 6 libidmis vↄmittit furtũ · qꝛ non
ſolũ »miteit furtũ q rei dommů ſibivult

vẽdicare. etiã q vult in ar⸗ re hbivẽdi⸗

care vſu etiã muito dno. ie Pt quori

vtrũ ſic ĩ re parua ſic i magna qͥs mt
tat furtuũ · Xd 93 rn det gratianus. xiiij.

.q. vj. e. ul. dices · Ffur aũt nõ ſolũ m maz
ioꝛbʒ h etia m mioꝛ ibz iudicatur· non en
qð fſurro ablatũ ẽ ẽ ſ̊ mẽs furãtis attedi᷑

ſic a ſii m ſoꝛmcacone non refert an deſoꝛ
mis vel pulchra ingenuavel aneilla pau⸗

per vel opulẽra. qð ſane in telligeduz ẽ añ

wlutas etia maioꝛa ſubtrahẽet · quꝛa ut

O Siriv mrun ſunti, magiin Jus

comittat fuxte⸗

ꝓuemens ex cupiditate
vl mmiuria. Dro quo ſaendũ p furtũ eſt
ↄtreckatio frau duleta muito dño aliene
rei mobilis et coꝛpalis q̃ ſit aĩo lueraã di
ſe: gĩa rei ſiue poſſeſſiõis velv ſus. Dicit
aũut ↄtrectacõ. qꝛ ſme ea nõ eſt furtũ licʒ
mteruemat wlũtas verbũ vel ſeptũ. tñ ꝑ
ſolãwlũtateʒ erit qs traſgreſſoꝛ: alieuiꝰ
pᷣeæpti · ſeʒ illius· non ↄ cupiſces rẽ ꝓxmmi
tui⸗ Fraudul&a ðꝛ · ſi quis eredebat rẽ
eſſe ſua 4 4 no erat nõ Zmnttit furtu. ſic ne ee
ille qᷣ eredit ꝙ; ab eo qͥ hʒ ius illa re poſ⸗

„* . . . —
R *
—

=

bidů ß pmittitur. furtũ nõ ta in quatitate

rei ; m affecbu furtis ſideratur · Pme

diẽ thom · ſeda he · ꝗ. he vi. ꝙ ſ quis accip
furaue res mimas hns aim furãdi wel ꝓ
xmno nocumentũ mferedi tune pᷣt etia m

talibʒ mimis eſſe moꝛtale. ſẽ̃ in ſolo cogi
tatu ꝑ ↄſenſu. ſi vero nõ facit aĩio furan⸗

di neec nocumctũ mferedi ſed potius pᷣſu⸗

mit nõ eſſe ↄtra wlũtatẽ dñi tũc non re⸗
putatur furtũ (¶ P. licʒ fiirtũ ꝓprie ðꝛ oe
culta ifauduleta oecupacõ rei aliene ſiẽ
rapina ẽ violenta occupacõ. tñ qꝛ vtraq
occup acõ repitur muolũtaria ex pte eiꝰ
cui aliquid ſubtrahitur liez vm ſbtraha⸗
tur p ig noꝛatia alteri ꝑ violẽtiã. etvtrüz
oppom?᷑ vᷣtuti inſticie · o ꝓ eode plerã
q; roeputatur. ita ꝙ p furtũ ß mand ato
gnaliter mtelli gatur omis violenta vel
frudulẽta occup ac rei aliene mmuito do

mio ſiue ſit muolutarin purũ aut nnxtũ
et talis occupae ſy obligatad reſtitu⸗

tioné. qu hm aug. i in epła ad macedomuù.

et hetur · xiin· q· vi.c.ſ ros.ſõ dimittitur
pccm n reſtituat᷑ ablatũ hi reſtitui pᷣt. Ad

cuiꝰ euidentia ſeptẽ ſut pnͤeipalr de roſti⸗
tu& vſeqndaſe, cur . quis. cui · qd . ubj ·
quõ · qn.· Prio igit᷑ vidẽdũ ẽ an reſtitueõ
facida tanqꝙᷓ; nccia ad ſalutẽ p ſertim
cũ nullus obligatur ad impoſſible· h ab⸗
latũ reſtitui ſepuis ẽimpoſſibile vputa cũ
aliqus ali cui abſtulit membrũ wel vita.

Ad q8 rndet thom. ha he. q · hen · cqp reſti⸗

tuco eſt actus iunſticie »mutatiue q ↄoſ⸗
ſtit mm qda equalitate vñ reſtituè mechil
aliud eſſe viðꝛ qᷓ; q; iteram aliquẽ in poſſeſ⸗

ſonẽ vel dñu rei ſue coſtituẽ et ita in re⸗

ſtitucoe attẽditur eqlitas iuſticie ßm re

copenſacõnẽ rei ad rem. q ſez res vmug

hetur ab alio ꝑ voluntatẽ eius ut m mu⸗
tuo vel repoſito· aut 2tra volutatem eiusg
ſic in rapma ꝛſfurto vñ ꝑ iterata reddico⸗
nem rei muiſte ablate reparatur eqlitas

inſticie · ꝙ ſi uiſte res ablata fuerit ſi re⸗

ſtituitur mequalitas erit · quia iuſtieia in

eqlitate cõſiſtit.cu & huare miſticiã ſit de

necitate ſaluus· ↄ ſeqns eſt q reſtituẽ id
as munſte ablatuz ? alicui ſit de necitate
ſalutis. Verũ tñ m qbʒ nõ pt eqmualẽs

recopenſacõ feri ſufficit ꝙ recõ pe ſetur

mo do po ſſibili uidicio diſcretoꝝ · Qð ſi

S

„ „ . —„ — —— „„ „ ,= = r . a
qri tur · vtrũ ergo reſtõ ſit ꝑs ſatiſfacto ueda ſiue oeculta ſue mamfeſta. ß enẽ i
ms · pbtim J ug · m epla pᷣdeã ad ma⸗ nõ cunat q clamoꝛes exteiĩoꝛes nõ ſuſti⸗ l
edomũ dicat. Fi res aliena pter quaz nẽt. et lz ↄſcĩa remoꝛdet · tñ. q; creditoꝛ li
yrvccm eſt reddi poſſit ⁊ nõ reddit᷑ vmtẽ⸗ petit bitoꝛ ſatiſfacẽ miĩme cunt vel ſata
. tdtaa nõ agitur ſ̊ hatur . Ad h̊ rndet Po⸗ git (QNrta vẽo ðᷣꝛ diſtributia.· ꝗᷓ ſeʒ pi ar 1
nauẽé. ſuper · ijj. di. xv. q; ſatiſfa ctõ duplr bitratur ꝙ ea ] cerus pſoms ſibi notis .
⁊eccipi᷑:. ſ. ↄmũter tũc ome opus penale reſtituẽ obligatur malias pias cãs diſ⸗
wluntarie aſſumptũ ſiue ad qð tenetur pẽſare conatur. ut erigedo wel dotado ca⸗
mndicio dei ſiue indicio ſacdotis p ſatiſ⸗ pellas· nuptui tradẽdo paupes puellaſ.
faclõne reputat᷑.et ſie eta reſtõ eſt op?ꝰ et mlia ſilia qᷓ patẽt Hũams oculis que⸗ .
ſatiſfactoꝛimz 1 ps eius Fesoacepirur rẽtes pompãa manẽ gloꝛiã Sʒ m decretis ”Mñü
ꝓprie · et tũc ſit pꝑ opus penale wolutarie i. q.i.vꝛ. c · Non eſt putãda elmoſma ſi 4.
aſſumptũ ad qð nõ teneba tur miſ ex cul⸗/ paupibʒz diſpẽſetur qð ex illicitis rebʒ ac⸗ kA
pa aindicõ ſacdoniſ. et ſie reſtõ nõ eſt ꝑs quirit᷑:· Sequi Dme ꝑ ſalomonèẽ de · quu n
ſatiſpa ctõms. q; reſtituẽ tenetur q rẽ Hoʒ offert ſacrih ciũ de ſba paupis qſi q vicci ”M gt
alienã hm ome uus euaʒ ſi ſaẽdos nunqᷓ; mat ſilin in ſpectu Pfrs. Afrustes auũt ſit ”M 8
nmponat · alioqia nõ eſ capax pme. ſicut doloꝛ pr̃is pẽdamus ſi in eiusꝰ ſpec tu fiꝰ 3
nec retmẽs adulterã vel foꝛmcariã · et ſie lus vicliet et hĩc facile ↄ gnoſcit᷑ quãtꝰ Z
potius de necitate ſalutis requiritur tan⸗ npðᷣ deũ doloꝛ exaſpatur qn ei ſaenfeiuz
q; pambulu et fun damęetũ ſatiſfaclõms erx rapma tribmut iara ⸗ excecatiaqꝙ&᷑ſueſ
ſalutaris · Ad pmam eni ſatiſfactõem ſcʒ quidã ſic excecãtur ꝙ quicquid m 2 RMZ
qu edã requirũtur ut fundamẽta ſic muin culari uidicio p ce pᷣcio fauoꝛe a lilibʒ ſi⸗
rie romiſſio ⁊ aliene rei reſtõ ueda e⸗ bi ſnialiter lucri pnt totũ iuſtũ reputãt·
aã ut expediẽtia. ut vitaé ꝓxias occah⸗ mchil cunãtes de iure diumo wl oſcie ſti·
ones. quedã mᷓ ut ſatiſfa cłoꝛia·hc o?o mulo. mo cũctas palliatas violetias et P
euumu elmoſma qued aut ut ꝓfi ciss muiſticias q̃i liecitas reputat· q; excecat·
tia lc ſut opa ſuperogaeõis vñ alienuz eos auaricia eon ꝙ ſi rephenduntur vxol .
m ↄſciẽtia pemtetis elłqſ ferrũ in vulnẽ inſtruũtur in hijs eito guiter mdigna⸗ d
egrotãtis· cum nee vm ꝓſit pma mſi in⸗ nin (Hexta xcepeo vᷣ fraudatia · qᷓ ſeꝛ de 4
unſtu reſtituat nec altei medicia mſi fer apietos def rudatur: cu affeũ tpali vi⸗
b r exrabat· ¶ s pſzs dyabol? agitt ireſtoes ꝑ ſe facè nequcut h ns a
5 miro modo ne fiat debita reſtõ p varias redibʒ faciedas reliquut · m quo mam⸗
S miralacawcepcsescEyrwma decepeõ dꝛ feſte pꝭ ꝙ plus amat terrenã ſba: q; xp⸗ HMUMU
ꝓlõgatiua ſolueois · qꝗᷓ ꝓtrahuͦt ſoluti⸗ priã aĩam ·qᷓ ergo demẽtia eit eredè ꝙ fi⸗ H
aone aũele Pa accipietes dilacoezi in⸗ lij wl heredes plus erũt dilecturi aiaʒ a⸗
iuria et damſica coez crediton pauperũů. lienã qᷓ ſböam iĩam lʒ iniuſte tñ acqmiſita·
noc reputant ſe obligatos ad intereſſe · cũ ↄtingẽ freqnter ſolet q; male ablato⸗
(Seðda ðꝛ dimmutia · q ſcʒ mm ſolucõe debi⸗ rũ heredes illa reſtituẽ nõ curat eo ꝙ ab
ton aliqd abſtraletes diminute ſo luut ip̃is nõ ſut impie acquiſita. imo de meri
ſme libero ↄſenſu creditoꝛis ſj cũ extoꝛto to ſuo parẽtes lomõi relmquũt in moꝛte .
conſenſu ex timoꝛe wrecũdiavel mpoꝛ⸗ hilios wel heredes ꝗqᷓ nullã ↄpaſſionẽ Ha⸗
tumtate · nõ attendétes ꝙ ſic alienù ra⸗ bẽtes ſup ſtatu moꝛtis eoꝝ vix ſemel in .
pere ſic ⁊ retinẽ danabile ẽè muito domĩo. ano mẽoꝛęs erũt ad celebrad ũ eon am⸗
Et v: credito: muitus qn nõ libè ↄſentit uerſ⸗ iiEeße demq;ʒ ðꝛ dãnatiua. ꝗ. ſ.
6Fey quodã extnſeco qdammõ coactus. qius ad ̊ ducitur ꝙ ſcẽter relmquit fi⸗
Fras decepeo ðᷣi placañaꝗᷓ ſeʒ quis tm ſns vel heredibz mmſta. lcʒ etià ſciat eos H
ſudet placare clamoꝛes exteloꝛes eredi- null reſtõeʒ fa cturoset illa decep co eſt
ton il curas de clamoꝛ edſcĩeq pmmqmioꝛ dãanatiua ſui ſu on heredũ.q talis ſba h
Iſt ſiz aſcia di etet etiã alia debita eſſe ſol: iijs vrelicta nõ eſt tm ca danacoms ſue

en
⸗
inn
win
gpug

n

tadc
nela⸗

1s que⸗

Nenens

ſnan
hac⸗
uquu

awich

zutſe

uk⸗

i
fan
n
4
tit⸗
,
1

an

ſie

4
4
1 4
ſ

.
.

s⸗ hereduũ. pee ſeptẽ decepeoes ſunt
qſi ſepteʒ laquei quibʒ muiſtus auaruas
jllaqatus eſt ad eternã danaceʒ· quos
euaſiſſe gliatur pſalmiſta dices. qm ipᷣe
iberabit me de laqove. et av · aſpo · vnde
munſtus auarus triplices ditat heredes
omes potius eligũt eius danacoem q;
ite reuocacoem · Quos damid ſbtiliter
nuit cũ ũ dicit mtronbüut m im ferioꝛa ter⸗
, ſcʒ quãtũ ad coꝛpus· et ſie hereditant

vmes q̃ 4. rodũt et coſumut oꝛpus m deli⸗

eijs ct vicijs enutritum.cui ſatifaciẽtes
ae ſalutẽ poſtpoſuerunt · Heðo adingit.
tra dẽtur in manus gladij·ſ.quo ad aĩaʒ
q̃ taditur rugieabz ſparatis ad eſcaz ad
toꝛquẽdũ mexp̃ᷣſſibilibʒ pems q̃ nomine
gladij exprimunt· * Toreio ſubdlit . p tes
vulpiũ erũt · · quãtũ ad terrenã ſbaʒ in⸗
uſte ↄgregata ⁊ inpie derelicta. q vul⸗
Piz⸗ calliditate ſic diuerß tergiüſa coi bz
pedierũt ne moꝛiẽs reſtituẽt · ic adu⸗
tere nolũt ut aĩam illius ſua /reſtõe co⸗
digna ab etna danacoæg eruerẽt · nulliſq;
momitis ad ̊ mduci pñt·tandẽ piter cũ
eo qi bona reliquit in eternuʒ danandi.
A legitur de quoda heremita ſcõ ꝙ do⸗
minũ u freqnter oꝛãs ut illi penas in ferm
dig naret oſtendé. tandẽ fint exauditus
et mter eeta hoꝛribilia toꝛmẽta vidit ſca⸗
la cũ deeẽ gradibʒ in qubʒ erãt ſuſpeſi· x·
hoĩes vnus gradati ſuꝑ aliũ Inſimus e⸗
nat amck⸗ ſenex antiquiſſimus mſer et
putridus · ſuꝑ quẽ alij imgli pẽdebat in
gFdibʒ ſuis quos demões ſoꝛribiliter fla⸗
gellabat vngulis ferreis lamabanta⸗
lia terriſica toꝛmẽta erudeliter iferebãt

ita ꝙ eoꝝ pena videbat᷑ excedere penaſ

oĩm qui videbãtur m mferno · qui multü
admras qſiuit ab angelo ductoꝛe qui eſ
ſent. Eendit angelus· ille ſenex mferius

pendẽs ſuit auarus qu dinicias multas

uſuris vrapis ac qnuit · et P., minſte acqᷓ
ſita nõ reſtituit hae penã ĩ etnũ ſuſti ebit
ſeðs fuit eius filius · qui i tvſuran rapma
nõmiſiſß tñ q; pr̃is pecumãa heredita⸗
tẽ male 2 qſtaʒ nõ reſtituit ſ ſibi rennuit
cũ pre meternũ u hac pena ſuſtinebit⸗ ter⸗
aus fuit filius ſlij ſic vltenus uſq; ad
veima gnaconẽ q omes dãnati ſut me⸗

ternu q bona pris minſta reſtituén nõ cu⸗
rau erůt · Et ideo merito ðꝛ ecc · x · Nichil
eſt imquius qᷓ; qᷓ; amare pecuma: gen aiaz
ſuã wenal bHʒz nmo tota ꝓ gemẽ.· et cũ hoc
annttit piter ipᷣaʒ ſubſtatia:ſic ait. pſal.
Doꝛmerũt ſomnũu ſuũul muenert oẽs
viri dunician ĩ mambzʒ ſuis mſi demeita ·
exeũt eni ĩnudiarei ante diſtricta mdi⸗
æ milpᷣter peca poꝛtateſ.ꝙ ſi debita reſti
tutionẽ fecerint: m omibʒ deo er Hõibʒ tüe
eis reſtituẽtur omia ſaluti opoꝛtuna qꝗᷓ Pꝓ
inmſticia damnabilr ſut amſſa.
redigi pñt m nuᷣo ſeptenaie 4 vrimo
reſtituitur ſibi ipe duus trmus vnus m
poſſeſſionẽ eterne hereditatis in ↄtine
tur ome bonuũ honeſtũ io cundũ et vtile.·
Pes⸗ E audiat quis dyaboluũ ſug geretem
aliena reſtituis vaup Tmedicus rema
nebiſ. quõ en paup ẽ 4 dinitẽ deũ roſſidz
et mimms auarus ẽ cui deus nõ ſuffieit · nec
tn diues E· q; ui deu temt omia pdit.
Hme dicit pᷣs · Melius eſt modicu mſto
ſup dinicias pecoꝝ multaſeðo ſibi re⸗
ſtituitur aĩa ſua nno totus ipe utpote 2
liberatus a laqo venatu p ↄns avbo a⸗
ſpero Ite maledicti. Tam eſicaciter er⸗
go cuncła reſtituat minſta ꝓ liberacone
moꝛtis eterne quãta ſollicitudme reſti⸗
tuet imimmcis capit alibʒ ablata ſi eaptuſ
ab eiſdẽ traditus fueit m carcerali pena
cũ in nequioꝛibʒ mam henſus ſit ſezʒ
m vngulis demõijona Baf ſibi reſtitui⸗
tur ome meritũ qð ate pccm vſure vel ra
pine boms opibʒ ⁊ exẽcicñjs lucratus ſu
it h m peco moili penitus amſit· nam ſic
bona oꝑa fcã in gra moꝛtificãtur ſeqn⸗
te culpã ſic reuiuſcũt p recupatã pniaz·
Ad h igitur meritũ recuperadũ meito ẽ
reſtõmbzi mſiſtẽdũ · q? meritũ vmus opiſ
ooοο vl cogitacõis bone mulle meliet
excedit omia bona mũdi · et ſup h̊ illð e⸗
rit eternũ m fruicone iſtud momokaneug
m poſſeſſiõe¶ Quarto ſbi reſtituũtur oĩa
aie oꝛnamẽta · ſ. gra et vtutes · et p ſertim
illa weſtiſ nuptialis qꝗᷓ ſeʒ aĩa deoo gta eßfi⸗
citur denuo m eternã eius ſpoſam eligi
tur · Que ꝓfecto reſtõ gre et vtutu ſatiſ
mnmturm pabola quãa dñs ꝓpoſuit de ſi⸗
lio ꝓdigo dnte pre poſt prnaleʒz aplexu

te anulũ deſpoſacois ſpuᷣlis occidite vitu

ↄmiuiu ſumat pꝑticipa cone ſalutifera ſa⸗

cramẽtoꝝ c ( Qiũto ſibi reſtituũtur cõo⸗
fratermtates omim timentiũ deũ ita ꝙ p⸗
ticeps ſit oĩm bonoꝝ q fiut m eccia milita
te. De quo pᷣs gliatur dices · pticeps e⸗
go ſu oĩm timẽtiu ten cuſtodiẽtiũ mãda⸗
ta tua (Hexto ſibi reſtituitur fama bona.
qᷓ ſup dinicias multas ẽ eſtnmnãda · ſicut
ſapies teſtatur ꝓùᷣ· xij. dicens . Meliuns
ẽ nomen bonu q; dinicie multe . fea naq
debita reſtõe ſme omi ruboꝛe ↄ pere pᷣt o
ram deo 1 om ibz homibz · qꝛ tüc ſcand aluzʒ
illud amotu eſt de quo dicit dñs · We hõi
illi p quẽ ſcand alũwmit. ꝙ ſcandalũ a⸗
ctiuuũ eſt moile pecm ut latius deimmat
Tho. ſcdᷣa ſcõ e.q:xliij (H epuo ſibi reſtitu
itur in ſecura ꝓmiſſiõe regnũ ſempitne
gloꝛie vbi ſut dinicie ifim te ⁊1 meternu
dunature· pntes vero dmicie mm umiſte acqᷓ
ſite vel poſſeſſe ſi nõ reſtituũtur poſt pau⸗
ca tñ mteruemẽte moꝛte pemitus anmnttüũ⸗
tura m ſel aſpidũ infernali ↄuertũtur·
ſivero tũc reſtituũtur qn duitius retine⸗
ri nõ pñt · ſ. in moꝛte vel poſt moꝛtẽ · wrẽͤ⸗
du eſt ꝙ nõ amoꝛe iuſticie h timoꝛe vin⸗

dicte extoꝛta eſt illa reſtõ.qꝛ diutius ea

tonuiſß ſi duitius viuẽ licuiſß. nõ & ſit li⸗
bem wluũtate qð fierivið: in ope· quã po⸗
tiſſime deus reſpicit ꝛacceptat. Hme ceci
nerũt angeli ˖ In terra pax hom bz bone

wolutatis. Ad laudem dei-

¶ de dano ſpuali ſeq; ip̃ius aĩe · qd in⸗
fertur triplr. Et quõ ad eius reſtõem
AQn ſurtü faci⸗ (obligatur.
es. Exo· xx. Piſo vteuq; cur
faciẽda ſit reſtõ. Iam ꝓſeqn⸗
dũ eſt quis ad illa obligat.·
Pꝛo quo ſeendũ.ꝙ decẽ ſut gna hoim ꝗᷓ
necrio obligãtur ad reſtõem. Primi ſũt
dãam ficawꝛes · q̃ ſeʒ ſme ꝓprio comodo a⸗
lijs dãnu mferũt in pſona.wl ſbᷣa.Prio
m pſona dãnũ mferũt ſpũaliter vel coꝛ
poꝛalit: Spũ aliter autẽ hᷣm Scotuũ in. iij.

di. xv. nullus pᷣt in nãlibʒ aĩe boms alteri

ꝓrie dãnũ inferre · cũ bona naͤlia ſint in⸗
coꝛruptibilia· ̊ ho damficari p̃t in boma

monꝝn vel acquiſitis. ceuiuſmodi ſut gya et
vᷣtutes q coꝛruùpivalẽt. vel acquirẽdiſp

opa bona quoꝝ acquiſico faciliter impe⸗

ditur· nã pꝑ peca delicla vtutes iã acqui
ſite coꝛrumpuũtur paulati vi cia gnanc

acvtutes ꝗᷓ debereét ex actibz boms gna⸗

r ppediũtur · Et ſie m hijs p̃t quis diſpo⸗
ſituue ſaltẽ aliũ damſicac tripir.· Primo
gnaliter ali ꝑ exẽplũ malu ſcandaliʒ
do quo pbetur alteri pcci eiuſdẽ occaſio l,
