vxiiij · ex certa malicia · i. ex elco e mali ꝗ q48
peccat dupli. Primo ex melmacõe Pabi
tus vicoſi ꝗ malicia de etvemt ex pᷣua co⸗
ſuetudine peccadi ꝗᷓ qᷓ qs muiſcatus deſpe⸗
rat de renpiſe een tia et ſie irrefrena te labi
tur in vicia · iux illud Jere · xvinj. deſem⸗
unmmus poſt eogmeones nras ibmus et
vnuſquiſq; poſt p̃uitate coꝛdis ſui mali
faciemus · cdᷣovero ↄtigit ex eo per
2temptũ abicit et remo uet illud qð ele⸗
ctionẽ pec̃i poterat nmpedire · ſic ſpem p
tvſperacõ em · timoꝛẽ ꝑ pᷣſumpconeʒ ꝛc̃. et
Hoc ut liberius beceet · ꝓuer · xviñj. nnpi⸗
us cũ puenerit m ꝓfundu maloꝝ ↄtem⸗
mit· et p ↄns mtellcũs auertitur a recta
2ſideracoe et tpondem eõne vicioꝝ · et ex
S eta diſſemĩate ſut dmerſe hereſes q ta
gutur mter alias·xxiij. q:iij·e. quidam ·
nã joum jamſte aſſerebãt nullã diſtatia;

eſſevirgmuũ nuptiarũ nullã q; inter ab
ſtin ẽtes epulates eſſe diſerimẽ · ſic pa⸗

termam ptes coꝛpis in ferioꝛes a dyabo⸗
lo factas opmabãatur· Sic meolaite uxo⸗

res omibʒ eſſe ↄ uicãdas docebãt. herin
ciamvero mulle anos poſt reſurre ctõem

m wluptate carmnis futuros p̃dica bant.

Nictages autẽvigilias noctis reſpue⸗
bãt di cetes ſupſtico em eſſe diuma iuna
temenari cũ nocłẽ fecerit ad qui eteʒ · et
ſic vn uſquiſ q; m affectũ ꝓriuũ diuma⸗
bat· Nimirũ cum lex nature in aliquoꝝ

eꝛdibʒ quãtũ ad aliq̃ ſepius o bfuſcatur
ex aliqᷓ paſſionevel mala cõ ſuſuetudime
ace etiã mala Habitudme ſeu diſpo ſiieon e

nature. ſic reſert ualiis ceſar de bello gal

lieo ꝙ apud germanos olim latrocimuũ

non reputabatur miquũ·cũ tñ expᷣſſe ſit
cotra legem nature· qð a nobis auertat
zBs xpus dei film s.

„

De fide in ghali et qualiter ↄognoſ

ecitur eſſe moꝛtua dupliciter ſcʒ ex de⸗
fectu opi 38 inencoss- CSrfmovS.
. n habebis deos alienos co

ꝓoſita pouſſme ſidẽ xpᷣia⸗
nam recomedent pnñti mone
quedã de fide m gnᷣali ꝓſequamur. ipſa
en eſt que ad ſalutẽ huana ſume necria
iudicatur utpote radix vmca ſuture bea⸗
titudmis acqrende. dic em aug ſup Jo.
ꝙ ſicut in a dice arboꝛs nulla ꝓrſus ap

paret pulchritudmis ſpẽs· et tn quicqͥ d

e in arboꝛe pulehritudmisg wel decoꝛis ex
ea ꝓ cedit · ſie ex fidei H litate qmieqͥd

A.;

meriti quicq; d butudmis aĩa ſuſeeptum

eſt ex ſidei fimdameto ꝓcedit. ¶ Ad eui

dentiã gitur ſid ei ſeiendum p̃m alex. de
halin.iij· ꝙ tribʒ mõis ðᷣi ſides · Prnno

mõ ðvᷣꝛ ſi les Habitus acquiſitus ex rõne
Vel teſt imomo et tũe ex eap̃t eliei mo⸗
tus qͥ ẽ credẽ deo ̊ ẽ deis eius fidè adhi⸗

bere · Scdᷣo mõ dꝛ habitus gmtuitus ſed
mmpfectꝰ vel in foꝛmis eleuas tm intelle⸗
ctuũ ſup ſe ad aſſentiẽdũ ᷣme veritati ꝗpt
ſe. na q ſo lũ eleuat intellẽm nõ mouet

affectũ p amoꝛẽ habitus infoꝛmis deno

mĩatur · et ex illa fide nõ ſolum elicitur

motus qͥ ẽ eredere deo · H etiã q ẽ eredere

deu ꝓut eredédus ẽ trinus ⁊ vnus crea⸗
toꝛ ⁊ redeptoꝛ qd eliei non pᷣt ab habitu
acqui ſito h qa dupliceẽ Hãc ſidẽ etã ma⸗
li hñt mon demo nes. ut ðvᷣi Jacobi ij· de⸗
mones ceredut ⁊ 2tremiſcũt.ideo moꝛtua
uidicatur n caritate duuma vinificetur ·
Tercõ mõ ðᷣꝛ hHabitus gratuitus pfectꝰ
et caritate ſoꝛmatus eleuas mtellectum
pariter affectũ ad aſſentiẽdũ ſume ve⸗
ritati et amandũ ꝓpter ſe. et ex hac elici⸗
tur nõ tm motus q ẽ credè deo· vel ec ere
dere deu. h etiã qiu ẽ credẽ ĩ deũ ·i. pm aug.
erededo amare deũ crededo m eum ire
crededo ei adherere et ceredẽdo eius mẽ
bris meoꝛpari·et ut dic bonauent. m cä⸗
tiloqmo ad ̊ ꝙ fides pfecte tẽdat ĩ dea

requiritur adiictio caritatis qᷓ oꝛdmat

ad amoꝛè dei et ad opaconem bom et ad
Peſſionẽ mali et ad dileo em ꝓximi. Ex
deis igitur pʒ ꝙ duplex ẽ ſides ſeʒꝛ vmia
moꝛtua · diſfert aut ſic lumẽ cãdele extin⸗
cte a lumie cand ele accenſe qðᷣ ꝓpter ſui
puitatẽ inſufficiẽs ẽ ad dirigedu greſſuſ
hoim ad pᷣcauendu picula et ad diſcerne
du qd ſoꝛmoſuvel deſoꝛme .· ¶ DPro maio⸗
ri th noticia ſidei moꝛtue ſciẽdu ꝙ fides
moꝛtua co gno ſeitur duplr ſſeʒ ex deſe ctu
opis /et mtẽtioms Ex deſectu naq; opis

ↄg noſcitur cũ ſie latitat m coꝛde ꝙ non

ↄpro batur in exterioꝛi opacoe · vn Jaco⸗

„„ . —— 10 .
bi ·ij · fides ſne o pibʒ moꝛtua ẽſet h̊ ſit du 4

plieiter ſez ex amoꝛe malę mflamante. et

ex timoꝛe male Hmliate¶ Orimo credę
non opatur ex amoꝛe male mſflamaten
quibuſdã eni credẽtibʒ ceſſant oꝑa bona
Wter tripliee moꝛd matũ amoꝛe vel a ſffe
ctũ mektal r mus r moꝛdiatus
ↄcupiſcentia carms ꝗᷓ fides ip̃a moꝛtua
redditur· qꝛ patientẽ carms ↄcupiſcen⸗
tiã ſie in ficit ꝙ leʒ actualiter credat a bo⸗
no tñ ope ceſſat.ſed vñ h̊ eſt n q; talium
fides eſt quoddã eredè gnale qð ecelia
ſancka tenet et tñ in multis pticlłari bʒ er⸗

nant · ꝗ ꝗpter eoꝝ ſides moꝛtua iudicat᷑.

eo ꝙ vera ſides ⁊ vina quãa in ſoꝛmat cari
tas ðᷣma non tm gᷣaliter h̊ etiã pticlari-
ter credit ad ſalutẽ n eceſſaria cucta eui
tat cauedaimplet opanda · cums ſilitu
dinẽ vid emus ĩ libro apts ubi mtelligos

1

Vyor

— — — , —

— – 2 — — —

— — —,—

5 cſea/
abin
mäma,
dri⸗ ⸗
motdu
icohi.
phed
lechum
zmey⸗
ac elia⸗
lecee
naug⸗
im e
us me
m ee⸗
ide
dmat
met a4
myEr
vmna!
eeyun,/
bterſui
greſſe

ſcerye

maio⸗

ides
Re
c.
opis .
non
laco⸗
/

videt et legit. nõ aũt intelligẽs vider h

nõ legit cu th vterq; pſpicaces oculos
Habeat · ſcq; multa pticularia recogno⸗
ſcit in libro qð alter ignoꝛat· taliter etiã
PHmõi creduũt ⁊ dicũt deũ eſſe remunerãtẽ
iuſtos ⁊ pumentẽ impios credut alterũ

eſſe ſechin eredũt paradiſuũ et m fernũ cre⸗
düut peecata eſſe mala et vir tutes bonas
aiam nmmoꝛt alẽ ꝛ cetera multa· et tñ in
Hys et ſilibʒz multis in ꝑticlłari errat · qꝛ
ſwrè ꝛviue intelligerẽt qͥd eſt deus qᷓ et
quata ẽ gloꝛia padiſi qᷓ ⁊ q;dura ſut ſup⸗
plicia inferm. ſi mtelligerẽt hoꝛribi litatẽ
peci oꝛnamẽétavirtutùnaĩe digmt atem
magis eligent mlies moꝛi q́; ſemel moꝛ⸗

taliter peccare et deũ offendẽvñ ſi qs ſb

gnalitate eredẽs luxuriã eſſe moꝛtalem

culpa · et nlo mus ex moꝛdmata affectõe

8 . .— ℳ. 7 ℳ₰ „ ℳ
multipharie multiſq; mõis ppetrãs in qͥ⸗
ritur an talia ceredat deo di ſplicere . rn de

at ̊ eredẽ et ſentire qs tñ dubitat licet

wrũ dicat eius fidẽ eſſe moꝛtuã cũ eadeʒ

in foꝛm ac moꝛtua fide damd excecatuſ
libidie nõ ſolu adulteriũ ſ etia hoĩceidiuʒ
etrauit. ut. i· regũ.xi. Dic mfatuatus

libidme ſalomon adoꝛamt ydola.iij.re⸗

gũ · xi. licʒ intelle cta ßm aug. eredet deu.

ſcʒ fide moꝛtua et mſoꝛm. Sie iudices m⸗
ueterati di erũ maloꝝut ðᷣ d ameliſ.xiij.
exarſerunt in ↄcupiſcentiam ſuſann e et
auerterũt ſenſu ſuu a deelmauerũt o clos

ſuos ut nõvi derẽt celũ neq; recoꝛdarẽt

iudicoꝝ uiſtoꝝ ⁊ccs aut amoꝛ moꝛ⸗
dmatus e iſcetia oc
taliter inficitur lſʒ actualiter eredat.tñ
ab opere bono eeſſat eo ꝙ; nnplicat ſe lu⸗
eris miuſtis et mnpijs cotractibzʒ méda⸗
cnjs ꝑuirijs circüuencoõmbz rapmis fur⸗

tis v ſuris mercatur in ſeſtis locis doeo ſa⸗
eratis ⁊ llibz mãmonã colligit miqtatiſ.

qꝗ mnterro gatus ſi credat omia qᷓ tenet
eccia ſe credẽ ↄfitetur·et quo ad intelle
ctũverũ fatetur cũ tñ nõ ſolũ a bono oꝑe
ceſſat h̊ etia multas nnpietates accumu⸗
lat.vn de hmõi dic aplus ad thitũ.i.co⸗
fitetur ſe noſſe deũ factis aũt neg ãt·cur
eni ↄ tra pᷣceptũ dñi dnᷣtis nõ furtũ facieſ
tata cupidie flagrãt ñ q;ꝛ nõ viuaciter j
moꝛtue et gnalr᷑ credũt nec ẽdita debite

ocloꝝ quo qᷓ moꝛ⸗

ↄſiterãt neq; debite derãt.ſ̊ ut aie s.o

culoſ ſuos ſtatuer̃t decliare ĩ teria ſie un⸗

das xpᷣmvẽdidit ⁊ tradidit qͥ th poſt tra

dieoez poi lumĩe ſidei pmanẽte · pemtẽs
coꝛde· ↄſitẽs oꝛe.et ſatiſfaciens ope lieʒ

mfreuoſe·dixit · math.xx vij · peccaui tra⸗

dens ſan gn ẽ inſtu· duclus ec pmia pecu⸗

mã retulit ⁊ laqueo ſe ſuſpendit · ſieq; tali

mtellcũali ſide ſme ope damnatus ẽ. hilr

etiam multi cupidi mudialibʒ implicati

vſumrij ſceleſti fures raptoꝛes a ſiles. Iʒ

m ſinevite pemtere vid eãtur tñ eterna⸗

liter daãnabũtur eo ꝙ illoꝝ pnia non eſt
ereius amoꝛ

in teneoe debita ſoꝛmat
moꝛdimatus eſt ſupbiavite q nima biliter

opibʒ impij s moꝛ tuã reddit fidẽ q́;uis

in intellectu ſivi quodda lumẽ remane⸗

at ſectatur pcialitates ſouet lites ambit

digtates depmit mioꝛes muidet equali⸗
bus deſpieit miſeros mſimtaq; ſilia ꝓpe⸗
trat cũ mtellectuali fide· quã tñ in hoĩe thᷣ
moꝛtuã ee ſcelera cumulata mamſeſlat.
¶ Scdᷣo eredẽs nõ o patur ex timoꝛe ma⸗
le humnliatet Htriplr. Primo ex timo⸗

re dãni fauoꝛ abilis lc quidã nõ ſoſlum a

bono ope ceſſant ſ̊ etã mala ꝓpetrat ne
pdãt honoꝛẽ fauoꝛẽ vel amoꝛè PHumanuʒ
plus eligetes amittere aĩam q́; famam
humanã gram anmnciciã · et licz erededa
credãt mtellectu tn ponus eligũt perdẽ

gra m d ium alẽ qᷓ; ſeelareʒ ponus parere
ſtatutis miquis dnoꝝ ⁊t ↄuitatũ qᷓ; pce⸗

piis dei multa impia ꝓpetrantes multas
inſticias neg ãtes multiſq; boms nequiſ⸗

ſime ↄtrariãtes · ↄtra òs act:v. ðᷣꝛ· obedi⸗
re opoitʒz magis deo q; homĩbʒ· ſie multi
ne diſpliceãt weritate retment occulta cũ

tñ ex debito caritatis vel offi co illa mam⸗
feſtare teneãtur. ↄtra qs dᷣ rõ. vij.non

accepiſtis ſpũm ſuitutis iterũ in timoꝛe.·
et de ſilibz multa patebüt inferius ubi a⸗

getur de nouẽ pecis aliems · in vn . p ee⸗
pto · Pijs etia conumerade ſut quedã in⸗
ſenſate mulercule qᷓ taãta ſoꝛm dine la⸗

boꝛant ꝙ maritis ſuis placeant ut ꝑ nn⸗
moderatũ ambitũ vamtatũ oꝛnatum et
pompã nõ vereãtur aĩas p̃cioſo ſangne

xpᷣi redẽptas ſcandaliʒ are et eis laqueũ
ꝑdieoms p arare. vnde dyabolus ſua

4
4

ornat ey

coꝛrui

ſttys

. pnᷣcipalr aggrauatur

7*
4

4

Wong

SuE

verſutia decipit tles femias ſiẽ vulpecula
gallias· ſo let naq; vulpes cũ videt gal⸗
lmã ex timoꝛe ſuo arboꝛẽ aſcendiſſe coci⸗
to greſſu ſtipitẽ arbons freqnter circui⸗
re quã territa gallia deſxis oclis ex alto

ꝓſpeclãs cerebrivertigine tadẽ agitat᷑

ex qͥ in arboꝛe ſe mime retinere vales de
arboꝛe cadit quã ſtat vulpes parata ra⸗
pit occidit ⁊ comedit · Rc mulier inſenſa⸗
ta dũ timer viro ſuo non placereloꝛnatu
meretricio ſe mumẽs ad iundicium vere
racois p ſpualeʒ wertigmẽ amittẽsm os
valvin nernalis moeralirr peecando
n pecm vam oꝛnatus ex ſepteʒ

rimũu ẽ pᷣſuptu⸗
oſa depi cłio na ture ꝗꝓprie qᷓ pic tura di m⸗
titur emẽedare qᷓſi deo ſſannado dicét.
tu creaſti me mgraʒ. ego faciã me albãa.
tu cro ceã · ego rubeã· tu artã fro ntẽ.ego
latã · tu rude· ego polita· tu migros cri⸗
nes.ego croceos:tu ſme alis et cauda
ego ecotra foꝛmabo me alatamacauda⸗
tam. ſed audiat dñm rñdentẽ· ego dete⸗

. 1— 7 H„ — n —æ —I‚.—
ſtoꝛ ſuꝑbiã · mmirũ cũ dicat aug. m· jin.

li · de dockrma xp̃iana.ſi q; pingẽedi arti⸗
ſex alicums vultũ a ſpẽm a coꝛpis qlita⸗
tẽ emulo coloꝛe ſignaſi ⁊ ſigto ia ↄſuma
toq; ſilachro alter manus mſerret ut ia
fſoꝛmata iã picta q̃i pitioꝛ refoꝛmaret &⸗

mis prioꝛnis artificis miurta indignaco

inſta videtir· tu te eſtim as impune latu
nita impro be tomeritatis audacia dei ar
tiſicis off enſam · et ſi fueis leno einãtibzʒ
impudica et inceſta non ſis tñ coꝛruptis

violatiſq; ꝗ ſunt peioꝛ adultena detine

ris.et in fra · Hinc illa naſcũtur imcentiua
vicioꝝ ut queſitig oà mgant duviris
diſplicere ſoꝛmid at. et de adulterio vul⸗
tus meditetur adulteriu caſtitatis¶ Se⸗
cũdu aut ẽ picłoſa meitaco mmpie mmita
tioms et ideo talis mulier dici p̃t ruſiana

que multas alias exemplo ſuo p occaſ⸗

onẽ vam oꝛnatus pomt piculo ſoꝛmca⸗
tio ms vanu oꝛn atũù mmitãtes ac mfimitoſ
ad luxurie viciu allici ẽteg qᷓ ꝓgpter dicũt
laquei dia boli ⁊ rethe erar Eli
bidioſa mflamacõ aliene luxurie q; p ta
les ad luxuriã mflãmãtur tẽpla dei ꝗᷓ ſũt
a'e π%1ιa xpianoꝝ ut d i. coꝛz. ij · vnde

plus diligit deus vnũ templuũ ſpuale q;

omia tẽpla coꝛpalia mũdi: et tles mlſiereſ

ſic alios acceduit ſic etiã ⁊ ſemetiß as ad
luxuriã· iux · illð yſai.l.eece omes vos ac

cendẽètes ignẽ accincti fãamis. ꝙ ſi dicãt
Hãc ſe mtenco em nõ hr̃e ꝑ ſ̊ tñ nõ excu⸗
ſantur gladis aliquẽ necãs nõ hʒ in⸗
tonco nẽ coꝛruptã ſed eo abutẽs· ſic tali
muliere demõ abutitur ad perimendum

a'as h qꝛ mulier Een dedit.

danum dediſſe uidicatur (Quartũ itaq;
eſt pmeoſa trãſgreſſio legis euangelice
cuius exemplar ſe poſuit in vita moꝛtali
filius dei ad ſeq uelã ſuos alliciens ait.
diſcite a me q; mitis ſu et hilis coede.
vñ m eadẽ lege ſancitũ ẽᷣ. qui ſe Huũliat

Lmtũ ẽ odio ſa driſio gloꝛiſicate eccie
cʒ ip̃ms xpi crueifixi Humiis virgimis
marie ⁊ oĩm bto ꝝ q tãto ʒelo cun ccava⸗
na mũdi deſpexerunt ut deliberarẽt potius
moꝛtẽ eligẽ qᷓ; vams mũd ams a carna⸗
libʒ adherere·quid igitur putas agent

5 altabitur· et q ſe exaltat Hiliabitur.

ſancti cũ tles m eo n feſtis adeũt eccias

eũ tot o ffenſiombʒ imo blaſphemijs xp̃ᷣ
cũ nece aĩarũ cũ gaudio demonũ cu cote⸗
ptu xp̃iane religioms roĩm virtutul¶ Se⸗
xtũ ẽ do loꝛoſa afflictõ angelice ereature
qubz ut ðꝛ luc.xv · eſt gaudium ſuꝑ vno
pecoꝛe pniam agẽte · quid æ& doloꝛis eſt
ſup vna muliere oꝛnatu meretrico detur⸗
pata in fimtos ſubuertẽte Septimũ ẽ dã
noſa exultaco demõ iace malicie · na pee⸗
eatu quãto maius diſpedu opatur aĩia⸗
rumtãto mais gaudi mgerit malicijſ
demonũu q cupiditate mſatiabili ſitiũt p⸗

diconẽ hoĩm. ¶ Scõowero credẽs nõ ope C0

ratur bonũ ſed magis ↄtrariũ ex timoꝛe
damni realis licut multi cũ necitas nm⸗

pellit vnũ e duobz amittẽ potuis eligunt

pdere celũ qᷓ; cenu.po tius ðöima gĩam qᷓ;
ꝓPriã ſbam.ex hoc enĩ timoꝛe pleriq; p⸗
mirare nõ verètur ad coaceruandam aut
retinen dã terrenã ſbᷣam. et lcʒ ſe peccare
nõ dubjitãt tñ peccare nõ curat ne tpałr

danentur quo tñ etern alr (Kien⸗ Pa⸗

mtis ad eſcam relmquẽtur¶ Cereõ dem q;
nõ opatur ex tim oꝛe dam coꝛpꝑ alis multi
nãq; lieʒ intellcũaliter credãt ex timoꝛe

—

mſiere
pas ad
3Ws de
noera⸗
nöhen,
ſetal
endum
moct.
dellee
nortalt
ns ait⸗
vede.
Hiuliat
bitur⸗
2 eccie
in
ſchava⸗
twtus
CArR
gent
cias
xp/
wte⸗
de⸗
ure
vno
t
wr⸗
da
ire⸗
au⸗
tb⸗
r 6
ne

, ,

th operibʒ ↄtra dicũt potius eligẽtes moꝛ
tem aut pen à ſpualem q;ᷓ coꝛpalem · ſieut
q̃ ne occidãtur oꝛenope fidẽ negãt qua
th in coꝛde tenẽt aut iuramẽto aſſecurati
tpe adicto redire. nolunt aut aljs min⸗
ſte falſeq; ꝓ ſua liberacõe accuſanta h⸗

milia. Gᷓ timoꝛe territus petrus leʒ xp̃m fi

luũ dei viui credẽt dũ moꝛi timuit vita ne
gant ſic alnj diſcipuli ſide eãadẽ ĩ in telle⸗

ctu ßuãtes plus tñ ſeipos qᷓ; dñm dili⸗
gentes ex hoc timoꝛe dan abiliter eũ re⸗

liquerũt. ¶ Dreterea ſcdᷣo pnᷣcipalr fides
moꝛtua cognoſcitur ex defectu nõ quidẽ
opis h̊ mtetio mslet

duplr. Primo ex
amoꝛe male inflãmate · Deðo ex tioꝛe ma
le huulianteſantũ ad pmu triplex amoꝛ

ut ſic liberius ſecurius carnalr᷑ m ſceri

valeant aut q p fſidẽ data ficte puellas
ad ſtuprũ mclimãt ſub pallio mrimnonij·

taceo de hys qͥ ſ p̃textu ↄfeſſiõ is mere⸗
tricias allo cucões blandicias wenãtur
ſpũalem amoꝛẽ in hijs ſouere mentiẽtes
et multa ſilſia prudẽs leoꝛ hlogizare p̃t.
Sedͤus ẽ cupiditatis hc faciut queſtoꝛeſ
q men dacijs decipiũt mulieres multas
mſſas oẽ ones ⁊ alia bona ꝓmittẽtes ita
ꝙ mẽdax multoꝝ pietas ad cumuladã
pecumã ſetet uſq; ad celũ. ſic multi ↄfitẽ⸗
nbʒ imponunt miſſas ut occaſione data

apparẽter honeſta ꝓ miſſis ipi ſmt pecu⸗

me receptoꝛes · in ſup leʒ ꝓmttũt dieere
miſſas tn nõ faciũt · et licʒ aĩe libentur p
ſacrihiciuʒz altaris · utz · xij . q· c · ae de⸗
ſinctoꝝ ·tn in fraudeʒ eſſe pſumitur fa⸗
ctũ ut aceepta pecuma ꝓ miſſis eos ab
onere pnie releuare videãtur. ar · i. q i·
ex cocilio elibertano· c: omẽ dare placuit
ut ꝗᷓ baptizatur ut fieri ſolebat numos
in cocha nõ nittãt ne ſacerdos qð gra⸗
tis accepit pᷣeio diſtaberewidoatrcr Fer
eius ẽ am bicio ſitatiſ· multi naq; tã eeci⸗
aſti ci qᷓ religioſi q; etia ſeclares aſpiran⸗
tes ad digmtates ip̃laturas vel o fficia

faciuũt exterius qð nõ credut mterius q;ꝝ

ptendũt pellẽ oumã et aĩam gerũt vulpi

nam lupin a vel leomnã · quot mquã p̃te⸗

xtu pietacis ꝓles ꝓmouẽt ad religionẽ

oĩem nõ credentẽ bona facit oparu Dri
2 , 7 7 R— . ℳ
mus carnalitatis hc q qrũt fieri ↄpres

l ſtatũ ſacerdotalẽ nõ ut fiãt ſanctio⸗
res ſ̊ excellencoꝛes ditioꝛes honoꝛ acoꝛes

et u pᷣs. molãt ſilios ſuos a filias ſuaſ

tdemo nijſ.vn ex q̊ amoꝛe triplici ars oĩs
ypocriſis gnᷣatiir afreq ntat᷑ Quatuʒ ec

ad ſcvᷣm triplex timo: hoĩem nõ credeteʒ

bona fac opari(¶ Drius timoꝛ amittedi

ſam ſic q̃ nõ laboꝛat in ſeſtis ne ↄ dẽne⸗

tur in nũmis vitat tabernas ludos lu⸗
panaria ne pecumã ↄſumat ã danu reci⸗
piat (Hedus e timoꝛ amittẽ di famã · hinc

quidã freqntant eccias miſſas pdicacõ⸗
nes ↄſeſſiones ſacramta⁊ ſilia.tn n ec im⸗

trin ſecus were credũt h̊ ideo hee agũt ne
deterioꝛes alijs reputetur aut fama per⸗

dant Cereius eſt timoꝛ amn ttẽdi vitã ſic
multi heretiei qͥ p̃ timoꝛe ſut m apparẽtia
uſti q ſ demõ ſtrarẽt exterius qð credũt
mterius iuſte ↄ bureretur · et de oĩbz p di⸗
ctis dᷣi math.vij atten dite a falſis ꝓphe

tis ic qdᷣ a no bis auertat ihus xp̃ᷣs lux

meneium. —⸗ —
de ſnide vina qualr intellectũ illuiat

coꝛde ẽ· qñq; in opꝑe· qũq; ꝛ in vtroq

On habebis deos alienos co
ßfum me. exoð. xx · Wiſo ſucein
mm de ſide qᷓ moꝛtua ðꝛ in ſe⸗

metiß a iã breui ſtilo pſtringendũu ẽ de ſi⸗
de vina vita ſpuͦ alẽ influẽte .· ¶ Dro ſei⸗
eondu ꝙ ut ait bern. pleriq; ſunt m qmbz
ſides ẽ ſolũ ſidei nõ ↄtradicẽ q coſuetu⸗
dme viuẽdi magis qᷓ; virtute credẽ di fi⸗
deles denoſantur . in talibz enĩ erudelitaſ
sligata qᷓſ ſomnoleta toꝛpida et vndiq;
impedita et id eo talis ſides n ec lumen
p̃t pᷣſtare nec vitãa in fluere nec ſufficienſ
eſt motuʒ virium efficere et illa ðꝛ moꝛ⸗
tua qſi nõ habeat aĩam · i. pᷣam caritateʒ
pꝑ quã mo ueatur ad bonã o pacoem · eco
tra wero pleriq; ſut imn quibʒ ipa ſides il⸗

lummat mitellem mflamat affectũ.et nn⸗

pellit ad onã opacoem et talis fides vi⸗
ua ði ¶ Rð ſ queritur quibus & fides
moꝛtua rouimſcit vel fides mfoꝛmis fit
ſoꝛmata. Ad ̊ rndet ſcũs tho· ſcdᷣa ße · q.
iiij: ꝙ caritas dꝛ ſoꝛma fidei ꝗqᷓ fides viui
ſficatur mquãtum ꝑ caritate actus fidei

4

4 .
IL

E

6

pfieitur a ſoꝛmatur ac ꝑ ↄpᷣs viniſi catui.
qð ſie P·/na actus wolutarij ſpẽm recipi⸗
unt a fine qͥ ẽwlũtatis obiectũ.id aũt a

quuo aliqͥd ſpẽm ſoꝛtitur ſe hʒ ad modus

foꝛme in rebʒ natura libʒ. et ideo cuiuſlibzʒ
actus foꝛma ẽ quodãmõ fims ad quem

oꝛdmatur ut ad obiectũ.tũ q; ex ipᷣo re⸗

eipit ſpẽm.tũ etiã q; motus actõis opoꝛ⸗
tet ꝙ ſim ꝓpoꝛconati rndeat. mani ſeſtuʒ
ergo ẽ ꝙ aclus ſidei oꝛdmatur ad obie⸗
cum volũtatis qð eſt bonũ ſic ad finẽ.ſ
aut bonũ qð ẽ ſims ſidei ſeʒ bonũ vinũ ẽ
ꝓpriuũ obiectuʒ caritatis. et ſie caritas vᷣi
eſſe foꝛma fidei inquãtũ inſoꝛmat actum
ip̃ius· ꝑ q̊ tñ ꝙ fides mfoꝛmis fit foꝛma
tavel ecouerſo non mutatur ipᷣa ſides hj

mutatur ſbiectũ fidei qð aa. qᷓ qhq; ſi-
dem Hʒ ſme caritate qnq; cũ caritate nee

ſut ibidẽ diuerh habitus· cuius maco eſt.
q cũ fides ſit pſectõ intellcũs illud p ſe
ptinet ad ſidẽ qd ptinet ad intellectum.

qð aũt ptinet ad volutatẽ nõ ꝑ ſe ptinet

ad ſidẽ ita ꝙ p hoe diuerſiſicari poſſit ha

bitus· diſtin ctõ auũt ſidei ſoꝛmatet in foꝛ⸗

mis ẽ m illud qð ptinet ad volũtateʒ.i·
ſm caritatẽ et ſic manet idẽ habitus ſidei
ſt aut fides viua qui da vimiſicus radi
us in humanũ intellectũ gratis de ſonte
vite deſcen dẽs.iuꝰ illud ps. ſignatũ eſt

ſup nos lumẽ vultus tui dñe glo. lumẽ

vultus ẽ gĩa iu ſtiſicaconis qᷓ mago ere
ata · i · racõ mm ſigmtur. hoc lumẽ ẽ totũ et
werũ hoĩs bonu quo ſignatur ut denariꝰ
jimagine regis· nee fides caritate forri
pᷣt niſi mediãte in a gra· Et jterũ dᷣepᷣs.

S
. „ 4
„
.Z B .

lx v. illiianſ. tu ſeʒ xp̃e nõ aliis mia⸗

biliter a mõtibʒ eterms· i· ſma trinitate
utveriſicetur illð ᷣs.in lumie tuo vide⸗
bimus lumẽ. ic igitur radius viuſi
cus deſcendẽs in ipᷣm mtellectũ Huanuz
tripliei fungitur officõ. ſcʒ ad mtellectaz
illummãdũu · viuiſirãdũ ⁊ roboꝛãdum.ut
ſaat velit i poſſit opari grata do. Drimo
naq; illius officiũ ẽ mtellectũ illui are ut
ſciat credẽda amplectẽda ꝛ fugiẽda· vñ
tripliees ten ebras potiſſmnũ de aja pellit.
Primo omes tenebras ignoꝛ ãtie pm qp
vmicuiq; neẽriũ eſt ad ſalutẽ. Aue aũt
ſare necria ſut ad ſalutẽ ondit ſeũs tlo.

ſedᷣa ſe. q·xxvi.dics omes ↄuiter ob

ligatur ea ſeire qᷓ ſidei ſut et vmuerſalia
iuris p̃cepta ſmguli. auũt ea q̃ ad ſtatũ wel
offieiũ eoꝝptinet · nã q cũq; negligit ſciẽ
vel facẽ ad qᷓ obligatus ẽ omſſioms pee
cato del inquit · Pimrum cũ negligentia
ignoꝛãtia ꝛ impitia ãnumerẽtur culpe ut
pʒ ex de miut.et dam. da. c · ſi culpa et pᷣe⸗
pue in glo. S eðo ꝓpellit tenebras pſidie
et cuiuſcũq; eredulitatis pi culoſe non ti⸗
moꝛe pũctõis ſ lumie writatig. vñ aug.
ſidẽ viuã diffmiẽs quãtũ ad obieclum et
vᷣmuũ motiuũ ſic ait.fides eſt illumi acõ
mẽtis ad ſũmã weritatẽ ſeʒ cognoſcendꝗ
er diligendã et in ea omem pfſidiã ab hoꝛ

ren dã Pine etiã onn falſitate ſume op⸗
poſita ita q; taliter illuſtratus omes incꝗ⸗

tacõ es ſuꝑſticõnes obpuacõ es et ſimilia
deteſtatur ·tali q luũne priuatus in quoſ⸗
eũq; erroꝛes ⁊ decepeõ es facilius labit.
ereo deniq; ꝓpellit omes moꝛtales toe⸗
nebras culpe ta a coꝛde qᷓ; ab oꝛeꝛ ope.nꝗ
q ſ vuꝛido lune ſidei pluſtratur in coꝛde
noxias ten ebras culpe nõ recipit· nec qͥd
illecebras carms. q; dᷣꝛ actx v. fid e puri
ficas ooꝛda eon. nee decipulas demoms
iux ↄſiliũ qð dᷣ i.ꝑe.v.aduſarius veſter
di abolus ⁊c̃. cu reſiſlite ſoꝛtes in ſid. nec
etia blandicias ſecli. q;ꝛ ðᷣi ad ſeb. xi. ſan⸗
ciꝑ fidevicerũt regna ac. Sevym vero of
fieiũ illius madij viniſ ei ẽ intel ẽnviniſi⸗
eare · alio qiũ emi illmi aco pᷣdcã il ad ſalu
tom ↄferret intellectui mſi p eadẽ raduuz
illi vite gra donaretur ꝗᷓ trahtur mcita

retur ad eadẽ app etẽda querẽda ſumẽ⸗

da ac ↄtraria ſoꝛrẽda declmãdaa fugiẽ⸗
da · vñ dicitur in glo· Jo.vi.ꝙ pꝑ ſidẽ deo
coplamur ꝛꝑ in tellẽm vmikcamur. Hine
merito ðᷣ ecciaſtes.xi.dulee lumè ſcz ſidei
et dlectabile oculis ſcʒ in tell cũs videre
ſolẽ.i. eogno ſeẽ creatoꝛẽ p ſidẽ viuã cuiꝰ
radius nõ ſolũ illuſtrat ſed etiã viuiſicat
vmuerſa: adeo nãaq; ſol iſte naturalis ẽ
viſicatus in ſua illuſtracõne ꝙ ex ſuo
ſplen doꝛe cũcta terre naſcentia reuiuiſ⸗
cũt mvere q; ꝑ ſolis elõgacõeʒz qᷓ; moꝛtua
videbãtur.et qdð mirabjilius ẽ ut dicunt
natura les · in pᷣa ſolis eelipſa cõne ßm

maius wel mmus eelipſari ↄtin git ĩ terra

— — — — S=

— — —2 2—

itero
nueſſali⸗
i
ieſe
onsze
ligenn
ale n
pae b
as pficſe
ſenong⸗
vi ug
echime
–
oſen
ne iop⸗
nes inci
1 ſmla
mquoſ⸗
glabit⸗
les t,
open⸗
ncꝛde
heeq
epun
voms
eſter
e nce
ſſan⸗
oof
miki⸗
dſaln
radg
mata
fume⸗
nge⸗
ler
yne
6
dene
aus
a
se
no

uß

ſemp remanet maioꝛ vel mmoꝛ diſpoſicõ
mala.et addut ꝙ ſi ꝑ diẽ vnũ ſol nõ oꝛi⸗

retur ſol ſup terram omia mũdi viuctia
moꝛerẽtur · ſie ẽ etiã ſpualiter cũ ſole iau⸗

ſticie et radio ſidei.qm abſente ſidei ſua
vniſica foꝛma ſeparatur ab aĩa ip̃a vita
g re.qꝛ dicitur ad rõ.i.iuſtus aut ex ſide
vuit ſcʒ caritate foꝛmata · Cereiũ demq;
officiu illuis v iniſfici radn e huanũ in tel⸗
lectũa ſpum ro boꝛare ut credita nõ ſolũ
affectu wlit h̊ etia efecku pſiciat. vñ tlis
radms tres vires m aa ſbmmſtrat que
necrie ſut ad ſalutẽ. Primo quð fac ve⸗

ram ſideʒ ſentiroveraciter m coꝛde ira

ꝓilla deſenſanda ſe paratũ muemat in
articulo necitatis no ſolũ ad opandũ ar
dua ß etia ad ſuſtmẽdu grauia: qꝛ ut ðꝛ⸗
rõ.x·coꝛde ereditiir ad mſticiai.ad hoc
ut hõ iuſtihcetur · In qiu bz Xbis tria ta⸗
gũtur qᷓ tpe necitatis aĩam ſaluãt. Dri⸗
mũu ẽ motus li· ar· cũ ðᷣꝛ coꝛde.Scððm eſt
actus ſidei qð ẽ ceredẽ. Tereiũ ẽ effectuſ
erededi cũ adi gitur ad mſliciam.i. ad

inſtiſicacoem Hnñdã. qᷓſi dicẽt were eredẽ

ſalutẽ dat:q; dat iuſticia. vñ quomõ fi⸗
des pt eſſe m coꝛde vuia ſme conſeſſone
oꝛis et exhi bicõe o pis videbitur mfra-
Seðdo facit illa ↄfiteri oꝛe q; ut ibidẽ ſub⸗
ditur oꝛe aũt ↄfeſſio fit ad ſaluteʒ · ſeʒ ꝓ
lo co et tpe ceteriſq; ↄgruis circuũſtatijs
ꝓ ut exigũt omia pᷣcepta aſffirmatia tũe
en ſme ipᷣa ↄſeſſione nõ eſß in aa ſalus

ut in fra vi debitur. Tereo fac illa ope co⸗

ſirmare vH pſice. q dic aug. ſides appella
ta ẽ ab eo qð ſit· Due ſillabe ſonant cũ S:
fides · pma ſillaba ẽ a facio· ſedᷣa a dico.
mterro go ĩ gitur te vtrum credas. dicis

ut ðꝛ ad tithũ.i.cõ fitetur ſe noſſe deũ fa⸗

ctis aut negantet ideo ait dũs math.

vij. nõ omis qͥ dic michi dye důe · i. ere⸗

dit in me coꝛde ⁊ oꝛe intrabit in regnũ ce
loꝛũ. n hm bern. in opla quada triplex
hdes diſtinguip̃t· Pryima ſides ẽ moꝛtua
q ſeʒ nõ opatur coꝛde oꝛe vel o pe ex dile⸗
ctione qᷓſi no habeat aĩam.i.pᷣam dile⸗

ion ꝑ quã ad opa moueatur· Scoa
ſides e ſicta.q ſcʒ ſuſcepta vitaa cantate

moueri quidẽ mchoat ad bñ opanduʒ· h

minmme pſeuerat moꝛiturq; tanq; aboꝛu⸗
tiua.· et eo ſenſu dieimus fictã quo ſiguli
vaſa wcãtur fictilia nõ q utilia ſunt qʒ;
nõ utilia ſut qᷓ; diu durat ß qe fragili ꝛ fa⸗
ciliter frangi pñt. tlem fidẽ illi habet qui
ut ði luc.viinj· ad tnus credũt ⁊ i tpe tẽ

ptacoms recedut. Cercia ſides ẽ ꝓbata⸗

ſcꝭ in caritate ⁊ duracone ſiue ſit ſolũ in
mtellectu ſiue ſolũ in opꝑe ſute in vtroq;.
að ceteris paribz melins é. S q ſei⸗
en duʒ ꝙ; pmo ſides qũq; reſidet in ſolo
intelleu abſq; ope bono et ſ̊ ex raeoe p⸗
nide diſcreteq; illuſtrate nam in pᷣceptis
aurmatis qᷓ ſp obligãt ſß nô ad ſp· ple⸗
rũq; qs nõ exeqͥtur o pus bonũ lł; ſidevi
uã wera citer teneat · qdð ↄti gere p̃t tripli.
Primo qn nõ ẽ nccriu. exẽpli gra. lic; hõ
de necitate ſalutis ſp paratus eſſe to nea⸗
tur potius velle ſbire moꝛtẽ qᷓ; negare ſi⸗
dem cu piculũ mmmeret. nõ tñ peecat ſi a
tali ope ceſſat· cũ talis piculi caſus non

mmiet. ſic ſi aliq̃s nõ ſp ſe exereet m ele⸗

moſmis diſpenſandis mſirmis viſitadiſ
et lic de alijs pᷣceptis aſſirmatiuis· in qͥ
th abſq; tali oꝑe pᷣt eſſe ſides wra.q; ta⸗
lu o perũ hʒ Habitũ lʒ nõ ſy habeat acta

ſic beatavᷣgo fide plemſſma vidẽs ſilm

coꝛã omi ꝓp lo duriſſnnis vberibʒ lacerari
caputq; tremendum anglis duriſſmnis
ſymis pſoꝛari erueis onè grauari et tã⸗
dem crucifigi mchil a gebat ꝓ liberacone
ſilj vel defen ſiõe ĩpᷣiis · no erat necriuʒ
illũ dofen ſare·ß potius ꝓ nra redẽpcone
neeriũ erat illũ pati. inx illud luc.xxiinj.
opoꝛtebat xpᷣm patiaꝛc.nouerat enĩ ꝑ ſpi
ritũ ſanelũ ſic eſſe pdeſtm atũ hm bnpla⸗
citũ ↄſilui ſume trmitatis cũ quibʒ mtel.
ligeb at filiũ ſuũ penitus ↄcoꝛdare quoꝛũ
wluũtatia ipa ultra ometz creaturas ſe p⸗
ſeckiſſme eõſfoꝛmabat · Icðo iuſtus a lo⸗
no ope eeſſat qn ſcʒ illud eidẽ nõ ↄuemt
ſm ſtatũ ſuũ.wrbi gĩa. hHomĩem ex mali⸗
gnitate qs oceidat et cũ iuſticia poſcat.

uiſte ad moꝛtẽ ↄdenetur nlomius tn eua⸗

dit mypune · et vñ exul eſſe debuerat libe⸗
re eiuitatẽ nhabitat.ſicq; pemtus m eo
iuſtieia peat. nullus tn Huũc abſq; aũnũete
vel nõ ſeruato iuris oꝛdine pᷣt internnẽ.

ne iuſticia pereat alioquin weraciter ert

orimm'aliter homicida iudicaretur.nã qin
iuſtũ ↄ dẽnat et q̃ miuſtũ ſme muris oꝛdie
ↄdẽnat vterq; moꝛtalr peccat.q; pᷣceptũ

eſt dutxvj. iuſte qðᷣ iuſtũ ẽ exeqriſ. dole⸗

re dʒ igitur qͥ videt inſticiã pire et quãtũ
pt illi fauere non tñ de alterius officõ ſe
mterponẽ iux illud deut·xxiij nemo mt⸗
tet faleẽ in alienã meſſem.q; pꝑ h̊ iunſticia
nõ deſen ſatur h munſti cia cumlatur · Du⸗
obus en malis ſcʒ errãti ⁊ coꝛrigẽti ter⸗
cius adiigitur ſcʒ qui muuſte coꝛrigit.
hme etiã Jo Hes recubens ſuꝑ pectus dñi

m iudã traditoꝛẽ ſibi notiſicatu vmdictã

exereere noluit n ee daud m ſaul quere⸗
* 71* „ 6 *
tem alam illuis . Sʒ qͥd mrũ cũ nec iudi⸗
„7 8 * . ₰ „ 5 6
ci liceat mterſi cẽ quẽpia lieʒ iuſte indica

tum oꝛdie iris puato na ̊ faciat inten—⸗
cone recta ſcʒ ad ↄ puadã iuſticiã nõ ad

exercendã vindiclam ꝓpriã ex linoꝛ evel
ad adipiſcenduzʒ alterius fauoꝛẽ aut pe
cumj'a vel aliund qdᷣcũq; comodu. alioqui
hHomncida iundicaretur m indi co ae. Ter⸗
cio demq; iuſtus cũ vina ſide ceſſat a bo⸗

no ope qñ ↄpenſatis ſmglis circũſtãtijs
opus illud ſinẽ bonu hr̃e nõ p̃t. leʒ de ſui

natuna opus bonũ eſ. aut cũ ꝓ babiliter

pᷣſu mi poſß vorgi debere ĩ malũ ſinẽ. ut ex⸗
pli gra writas in ſe bona s¹2 ancta⸗p⸗

meioſu tñ ẽ ſp velleverũ dicẽ. q; dᷣ ecciaſ.
iij· tpus tacedi tpus lo qndi·deſcedat

igitur pᷣdica coꝛ in hmone ad pſonas ac

earuũ deſeckuſ ꝑticulares aut ad dnos vel
pᷣlatos abſentes ſeculares wel ſpuales â
ad alios clericos vel religioſos · et meraʒ
veritatẽ p̃dicet omiq; rõne ⁊ aũcłate di

cta ſua ↄſirmet· tn q; in tali mõ et m tali

caſu ad eũ nõ ptinet tlia pᷣdicare ſme fru⸗

ctu ſcandala gnabit et extrema demẽtia

laboꝛ abit·q; m Jero.fruſtra mti ⁊ mchil

aliud qᷓ; odiũ querè extreme demẽtie eſt.
In cuius argumtũ ðᷣ eʒechieliſ.inj.ſiguã

tuã adherere faciã palato tuo ⁊ eris mu⸗
tus nec q vir obiurgãs q;; domus exaſ⸗
peras eſt · Scðo vero ſides eſſe ↄtingit in
oꝑe ſme lumĩe intellcũs ex vᷣma ſapiẽtia
pmittẽte · q;ꝛ ſũt quidã iuſte viuẽtes q̃ de
ſide wxaco es hoꝛribiles patiũtur ac di⸗

uerſis erroꝛibʒ ⁊ fanta ſijs implicãtur qͥ⸗

bus aliqn videtur vel totaliter aſſentirs

beæter igitur głaboꝛ in nfirmitatibʒz meis.
ut in habitet m me vᷣtus xpi · de H q; gras

ſeu ſaltẽ de multis articulis fidei dubirare

lz a talibʒ moleſtari coꝛdialr doleãt ac mẽ
te talibʒ oĩno ↄtradicãt ꝓ ſua libera cone

deu ſuppli citer oꝛãt· ac interim bona opa
multiplicare mime ceſſant · et ꝑ ea defedã

ſidei ſupplere conãtur quẽ m intelligẽtia

patiunt᷑.ꝙ ſi tle lumẽ ſidi dñs uſq; ĩ ſinẽ

reddẽè diſſilat indubitabili fide tenẽduʒ
eſt eis in celũ palmã martirij reſeruataʒ.
qʒ; talis wxa eo mẽtis ẽ de durioꝛi bʒ afli⸗
ctiombʒvite pntis· tn dieant cũ aplo. ij.
coꝛ · xij. virtus in infirnntate pficitur. li⸗

agãt ꝙ m talibʒ tẽptacõ mbʒ ↄſtituti ſic

nmnpatiẽter patiẽter in bonis opibʒ pſeue

rat. ſecerùt em qð ſuũ eſt do mente ſuam

ſidelr ꝓ poſſe pparãdo·vñ liũnoſam hHãc

ſide dns ex in ſcrutabili ſuo iudicõ ſepius

nõoõvult hoi di ſpen ſare. ↄuͦiter tñ h ↄngit

tribʒ de cauſis· Primo ex natura q; pleri⸗
q; patiutur in cerebro paſſionẽ quã me⸗
diei melaco liam weãt · quibʒ poſt oꝛones

ꝓ talii libeacoe frequẽtatas ac poſt na

tunalia medicoꝝ remedia nullũ eſicaciꝰ

₰ ℳ „2⸗ 5„ * „ .
gnðnaliter. aliter enĩ ardẽti igm lingua ari

erimie danabilius elõgetur.
ex gra ne ſeʒ poſt ;limia dona eis ↄuica

da ad hibere við: ut extin guatur · Scdðᷣ o

ex culpa pᷣterita ne ſc; reliclis multis vj⸗
ens iã ſibi uiſtus ⁊ pfectus eſſe videatur
ac in ſe ↄſidẽs a ᷣma ↄſidetia cũ ſuo diſ⸗

ta elati cadãt ſ̊ in hilitate cõ ſuati ſꝑ in
Htutibz vberius creſcant· ſic in liſi caſu de
ſe dic aplu. ij re⸗
uelaconu extollat me datus e michi ſli⸗
mulus carms ꝛc.et ſeqtur:nam virtus in

erco wero

coꝛ.xiij.ne magmitudo re⸗

R

remedii daript q; mchil cmare nᷣl pode⸗
rare tles co gitaco es nec eas ↄſiteri miſi

mſirmitate pfſiciturlibẽter igitur glaboꝛ

in infir 2 ẽ. Tereo dem q; fides eſſe coſgit
tam m mtellcu q; in affectu ꝛ effectu ita ꝙ;

radio ſuo viuiſico ⁊ intellect illuinat et

affectu vmifi eat· ae ſpvmere ꝑ effectum
mam feſtat. Quã ſidẽ di mit aplus ad
heb. xi. dices · fi des ẽ ſbᷣa rerũ ſperadarũ
.i:ſfundamentũ ſᷣſtans ediſicacom ſpũ⸗

ali a5 gra gloꝛia vel cã ſubſiſt endi in
nobis res ſperada s. ſ.bona futura inqᷓntũ

—

= — — —,= ———,y —

tdublre
demeè
lenchne
bmo
caRke
uſchiſn
e weyec
Feeruara,
ahheſt
alapſo
iab mas
ͤgi
ſinnaſe
bib⸗ pſae
heyte ſuan
oſam ber
ioh ſeput
tihaugt
neplen⸗
quame⸗
ſtoiones

eſtna

cza?
ulwde⸗
teri mſ
gua ari
Hedo
ulaswj⸗
deatur
mno diſ⸗
ercoyen
eis aie
Uan ſyn
Rabn
ntune
ych

₰

ſcʒ ẽ inchoacõ quedã future bũtũdinis.

qaqa ſides ẽ pᷣma virtus mſuſa ſicut in alnſ

.

rebz pma ps rei ðᷣi quodaãmodo ſbᷣa eius ;
res aut ſperãde ↄtinetur in ip̃a batudie

ſectuſ.ut ðꝛ:iij · de ↄ ſolacoe.ſeqͥtur ·argu

mẽtũ nõ apparẽtiũ q; o bi ecltũ fidei ẽveri⸗
tas nõ viſa cui firmiter fides adheret nõ

ex rei euidẽtia ̊ ex aũctate vᷣma. Ad la.

De fide quõ pᷣlatia clerici ⁊ laici tenẽ

tur ad illã explicite credẽdã vel etiam

ofitendam.·
On habebis dos alienos co⸗
ram me · exo di · xx · AXnia in
hijs verbis inſtruit nos deus
ad ſid mmmaculatavmus dei
eui firmiter erededo adherere debemus

ideo nũe de eadẽ in pticlari ꝓſequamur

Sʒ q& ſides ut diẽ Jaeobʒ ĩ canomea ſme
opibʒ moꝛtua ẽ ſumope penſandũ ẽ a no⸗

bis qualẽ ſidẽ exigat a no bis wus erd

mittẽs in omem terra aplis ſuis pteſta⸗

tus ſit· qui erediderit baptizatus fuerit
ſaluus erit·¶ Ad cuius euidẽéuã ſedũ

ꝙ tres ſüt gradus fidei. Drnnus ẽ eredẽ
deu eſſe · qd enã demones credũt· vnde ſa
ceobus in canomca.tu credis qꝛ vnus ẽ

deus bñ facis ⁊ demon es credut ⁊ cõtre⸗
miſcũt · nec fides illa ſuſficit ad ſalutem-

Heðs dus ẽ credè do.i.eredẽ verũ ce

ome qð deus dicẽ qð ⁊ mali faciũt. ſcanoſ

ae p verũ dicat nee h ſufficit
ad ſalute. Tereius gradus ẽ credere in

teũ · i. ym aug.credẽdo amare ⁊ eredẽdo
m eũ re · erededo ei adherẽ et eiꝰ mẽbris

meoꝛpari Et ſolũ p Hãc ſidẽ uiſtiſcatir
impius· utz de pe. di. ij. e. caritas ẽ aqua.
vñ diẽ textus deeretaliũ ꝙ fſirmiter ere⸗

tdere debemus immo biliter ſez inherendo
fſidei · verũtñ guil.de mõte lau.j ele: vna.
x ſũ·tri·diẽ. ꝙ aliqñ qͥs nõ credit ex in⸗

firmitate ammi.i debilitate nõ tñ ptina⸗

eius mſiſtit et tũe nõ eſt hereneus mmo ſi

recedit ab illa dubietate reſiſtendo illi

meretur ſicut meretur cohereẽdo pmoa

mo tus ⁊ ſtimulos carmsut pʒ.vi.di. c.
ſed penſandũ.et.c.nõ ẽ peẽm.ſi tñ ptina
. 2 2 „
eiter inſiſtet eſe herncus. ut ex de heret: e.
dubius . Hee liquide ꝓbãtur ex de ſü tri⸗

ermoxnꝰ.

e.dãnamus · in fi.ibi enĩ nõ dãn atur io⸗

achim abbas lʒ erroneũ dixerit qꝛ coeri⸗
gi paratus fuit ⁊ eecie determiacom ſe ſb
ieeit · vñ ille tm hereſ dꝛ in herere ptinaci⸗
ter q̃ nõ patus coꝛrigi ad mãdatuʒ ſu⸗
terioꝛis. Ex Hijs pʒ q; ptinaciaꝛ o bſtima
tio requirũtur ad he rehm. Hme die heili⸗

nãdus hiſtonoꝙphus. ꝙ lʒ papias ſu⸗

erit auctoꝛ het᷑ticoꝝ q̃ dieũtur eilyaſte.i.
millenarij nõ tñ mter hereticos ſed inter
ſanctos in martirilogio cõputatur. ſil
nee hyremus lugduñ.nee victoꝛmus pi
