malis iã ſaltẽ ex ꝑte mamfeſtis et coꝛre⸗

ctis ſeueritate ᷣma vel eqtate pumana
ex qᷓ coꝛrecłõe ſaltẽ audies fioꝛe eutiat
le eni fecit paulus: i:coꝛmt· x.· qui poſt re
citata oᷣma bnficia ſilijs iſrl collata. Pti⸗
nus ſmfert eoꝝ mEu tudmẽ et dignaʒ
pum⸗ coez · vñ dic. nõ m pluribz eoꝝ bn⸗
plaeitũ erat deo ſez non in illis qui deum

offenderutßt tmin duobzʒ ſeʒ joſue 1 ca⸗

leph qmbʒ tmn deeſſuz e terra pmſſiõis

mgredi ut pʒ nůi· xiin. demde ondit ita

euemſſe non ꝓpter illos tm h Pter nos

coꝛr gdos dices hec aut o'a ſigura fa
ca ſut nit ſcz ut no ſm?cupiſeẽtes ma
lon ſc illi ↄ cupierũt· utꝭ nuᷣi.xi. u ubi dꝛ q
pwlus. ꝓm ſcuuũ flagrauit deſiderio carm⸗

um et mſit dnñs coturmees ꝛc. necdqum
deſecerat cibus 1furoꝛ dñi peuſſit ppum
plaga magna mmis · non tñ expmitur

modus plage nec nus interfe ctoꝝ. di⸗

cũt thy quida q; modus plage fuit i igms

mdeis im deſerto carnes deſn deratibz hme

ſic im boms melus eſt qð figuratur qᷓ; q3
ʒpa ſigura ut regnum eeloꝝ q; ia terra
ꝓmſſiomis· ita m malis lõge peius ẽ q5
ſiguratur q; igum ſignãs vn pmaug.

digme erat nõ ſo lũ ſiſi ꝑena ſ̊ etiã maioꝛi

4 ꝗᷓ buſſit eos et h̊ ſepſit paulus ad coz: 1
à deſi derio carmũ ↄmedebãt in ydoloꝛ
ſcandaliabãt mfirmos:·et ſic liles erant

illa ſupplicia qᷓ nln irl ſuſtinuerut gun

ioehene ſiere qᷓ omi pena maioꝛ . ſojjeur.
neq; ydo latre eft eiamim · ſeʒ ydolaticis

veſcendo m wenera coem ydoli wel in ſca⸗

dain mſirmoꝝ ſic quidã illoꝝ utʒ exos.:

ſedit pplus mãducarebibere ſeʒ
cvꝛa ay dolo et mvindcãm mterfecti ſunt
illa die. xxiij. milia· Neq; ſoꝛmeemur ſiẽ
quidam ex ipis ſoꝛmcati ſut ſez cu madi⸗
amtis. utz nüi · xxv. et ceciderũt vno die
xxiin mlia na p homn ees videns zambri
pñcipẽ in tribu ſmeon coeuntem eu filia
cumſda potẽtis madiamtarũ c qu dixit ſe
duxiſſe m vxoꝛẽ pſodit abos m locis ge⸗
mtalibʒ ceſſanitq; plaga ſcʒ moꝛtis quã
mnſerat dñõs m ſilios iſrłquida tñ dicere
wlunt ꝙ plures muenes zelo phinees
accenſi multa miia ꝓpli peuſſerũt · et loc
recitat H paulus coꝛm thijs ad rroꝛem
q; ſupᷣ.v·c.dixerat · oĩno auditur mter
os fomcacõ et talis ſoꝛmcaco qlis nec
inter getes · ita ut aliqs habeat vxoꝛẽ pa
tris ſui.i.nouercã ſua: vnde ſoꝛmcatoꝛẽ
hũuͦc paulus tradidit ſathane coꝛ paliter
wxandũ quouſq; pemteret· Pãc em po⸗
teſtatẽ aplus Habuiſſe ðꝛ. ut quẽ a peco
nõ poſſet auellere ſie tradet ſathane · ſeq
tur· neq; murmuraueritis hc quidã eooꝝn
murmum uerũt · ſcʒ nui. xvi: et hoc cotra
moyſen ſupioꝛẽ ſuun et perierũt ab exter⸗
mmatoꝛe · i. ab an gelo qᷣ extra terminmos
terre pmnſſioms eos peuſſit. n na dathan
et abyron q fuerut pneipes filio ruben
ↄtra moy ſen murmumtbz et reliquum
wlm meitatibʒ oꝛaut moyſes et tremuit
terra expauitq; plus a grãdi ſtrepitu p
illon tabernacla excitato ſeiſſa eſt tera
ſub pedibʒ eoꝝ et aperi ẽs os ſuũ deuoꝛa⸗
uit eos cũ omi ſba eoꝝ Sſeunderct
ui in mfernũ· et reducta terra ꝗᷣ qh mchil
hon factũ videtur et 2eludit aplus. hec
aüt omia in figum ſcʒ nri ↄtingebat ills
ſepᷣta ſut aũt ad coꝛrectoem nram vnde
vulgariter ði. ꝙ pulchre ſe caſtigat ꝗ E
alterius exẽplo ſe emẽdat. ſie et udas
in epla n· e pecoꝛibz terroꝛẽ in cutit diccs

ve illis qᷓ mvia cayn abierũt ſcʒ ꝑ inmmdi
am. et erroꝛe balaam mercede effuh ſunt

ſ. ez pter eupiditatẽ · et ↄtradcõne choꝛe

xneriit à ſezapter ambjcõe em ſaëdotj

ſedicõ em mouit ſie etiã quoꝛũd am mala

vita ac eoꝝ poſterioꝛ vindicta qnq; ꝓpa

lari pnt ad terroꝛe a n ſtructõem audio⸗

auiſaco em audientiũ ne ſc; ↄuerſacõne
mutua maloꝝ iↄtagione cõtamm ẽtur

et decipiãtur eoꝝ malicia ⁊ ↄtagio ſam vi
tam ignoꝛãtes. H en a paulus exp̃ſſe fe⸗

eiſſe legitur. i· ad thimo.iiij. ubi dic thi⸗

motheũ auiſando· Alexãder emrius mul⸗

ta mala michi ondit· iſte ẽ alexãder de

Habetur · Pma th im. i. qui ↄ ſcictiã bonam
repelles flagiei s naufrag amt circa ſidẽ
ꝓria temenitate p̃ſumpeone pductus
m erroꝛẽ fidei. et ĩdo paulus eũ excoi ca⸗

uit et ſathane coꝛꝑaliterwxanduũ tradi

dit. ut diſcat ſcʒ ꝑ penã nõ blaſphemare.

lIo la naq; wxaco dat intellectũ auditui

*

. .
. — „»G , .
* . 8 2
.

inter eetem in ſoꝛsmatut eli ut ſcriberet ſe⸗

pte eecijsi.epis ecciarũ qm ſut in aſia.

qualiter ⁊ ſditos delmqntes coꝛrigênt

er bn ageẽtes in bono ↄ ſoꝛtarẽt. vñ ait an⸗
gelo · epheſ eccie ſeribe.i. eius epo q Zꝛ
fuiſſe thmotheus pauli diſcipki us quem

ꝛſtituit ep̃m eccie opheſme. ut ondit lira.

Pma ad thimo. i. et Hue epᷣm cu plo ſb⸗

bulacnibʒ et pſerii oderũt facta m⸗

clait arũ· h in ̊ fepſit eius ſubdito s re⸗

darguedos q; caritatẽ pmã reliquert *
no mlerũt tã larga manu elemoſmasm
ilHrliin in ſbſidi ſcõꝝ ſic ante ↄſueuerũt.
qᷓ d ſuiſſe policarpus ↄmedat eos m oſi⸗
bus p̃eipue in ꝑpſeuertia ⁊ patiẽna tẽpta

tionuʒ tribulaconum. Tercõ ſcribens

jecko ↄmẽedat de patiẽtia? lanna in tri

ut ðde yſai ·xxvin.dic enj jbide. glo:q; ad
coꝛreckoem delmqntiu paulus utebatur
dia bolo aplica ptate ſic nũe ecciarũ plati
ↄtra rebelleſ utũ tur ecciaſtica cen ſura ſic
eni demões in ferno ſut executoꝛes övöme bo exemplo alios ad martiriuzʒ afautt.
iuſticie ſie aliqn in H̊ͥ mud o: mmxi lud ps. et ſubmfert · ſed habeo aduerſu te pauz
xxvi. miſit m eos na m dignecoms ſue ſcʒ pcca coꝛrigẽda q; habes illuc tenẽteſ

mdig naco em et ira a tribulacõnẽ nmiſ tdoctrmã balaam ꝗᷓ ſczʒ do cebat mntté pu⸗

angelo. i. ep̃o pꝑg ami eccie ↄmẽdat quide
eius ſbᷣditos eo ꝙ nõ negauerũt nome
xpᷣi in pſecucoibʒ 1 wemeus in diebz an⸗
tiphas mararis q ſæcialr noĩ atur q ver

ſionẽ ꝑ angelos malos. alexãder igitur
emrius multa mala nichi ondit facies

ſeʒ ↄtra me qð potuit · reddet illi dus hm

opꝑa eius quẽ a tu deuita. et iterũ· ij· theſſ.
In· Ptrahatis wos ab omi fratre ambu⸗
late moꝛdmate. et 1 tori. i . coꝛint· v. ſi qs

frater nojĩatur id ẽ xpianus 1ο ſoꝛmca⸗

toꝛ aut auarus à ydolis puiẽs à maledi⸗
cus â ebrioſus à rapax cũ hmõi nec cibũ
ſumẽ ꝛc. nec ſolũ hͦ mat h. vij . Pcep̃ dñs.
attẽdite ·i. cauete a falſis ꝓphis qͥ wem⸗
unt advos in weſ. o. ⁊c. et luc.xij.attedi⸗

te a fermeto phHan ſeoꝝ qð ẽ y ertſis.i.
ſhlaco ſan itatis nõ erhibS P⸗

terea fieri p̃t detractõ ad coꝛrectõnem

abſentiuz cũ ſeʒ ali cui am co ſi deli qͥ ab⸗

ellas puleras ꝓpe caſtra hebreoꝝ ut ea⸗
rum pulchritudme ↄſpꝑecta heb rei qͥ fue⸗
rũt luxurio ſi allicentur ad luxuriã ac. p
ↄñs ad ydolatriã ut ſic duus offen d etur
atra totũ pp ſin.· ſie m eccia p gameèn erat

tũc qm da tenetes doctrma meolaitaruz.

m ducetes ſcʒ verbo ⁊ exeplo ad ſoꝛmcati⸗

onè tanqᷓ; lieitã ad comedẽ dũ de ydo⸗
loꝛu ſacrificijs. vn dicit alex. de Hal: ſup
apoc.m eodęe paſſu:ꝙ iſte meo laus fiut
vnus de leptẽ dia combz de quibʒ Habet

actui vi. ꝗᷓ tn a ſide 1 doctrima xp̃i poſt⸗

ea receſſit oo ꝙ arguétir ſup q; mmũ

dilige bat vxoꝛẽ ſuã qᷓ eat valde pulera

ſic dic elemẽs. et ut ſe excuſaret ab Hac

ſtulticia rndit· nõ mich cure qd ipa fa-

defeckus ut ulterius illi pferat ad coꝛre⸗
ctonẽe ⁊ emẽdacõ eʒ.et ſ̊ mõ detra clõne
viðꝛ uſus fuiſſe Io·im apoc: in tinclu ſpi
ritus ſanctia in ſtructõne angeli ſibi ap
parétis tanqᷓ; repntantis pſonaʒ ſilij dei
m hũamtate im eius ꝑſona loqntis.vñ

ciat quivult vtatur ea · et ideo pᷣdica iit
uxoꝛ es eſſe ↄ uicandas ⁊ omes mulieres
et ↄmeſtionẽ ydolaticoꝝ eſſe licita. p di⸗
cauit etia hüc mũdũ nõ a deo ß a q buſda
pneipibʒ eſſe fa ctũ.et qꝛ talis erroꝛ licite
foꝛmcãdide ydolatiecis mã ducãdi ↄſo⸗
nus ent carm · ideo fere omes eccie hoc

*

eosewel: impugn abãtur wel etiã in ꝑte
mſicieb antur· VSn Tangelo tiatire eccie
ſepſit rep̃hẽdendo ꝙ; pmitteret muliereʒ
ieʒ abel qſe dicebat ham docere ꝛ ſedu
cere ſeruos dei ſnnp lices ꝙ ſez licitũ eſ
ſoꝛmcari ⁊ maducare de ydolaticis in ido⸗
lon ven eracõne . alioquũ nõ eſz pecm mſi
rnacone ſcandali puſilloꝝ q3

ſieri p t: detra ckõ ꝓpter ↄpaſſione abſenti⸗

um nmpmena ei cui imalu alterius ma⸗
mſeſtatur ut ſic ꝓuocetur ad oꝛandũ ꝓ
taliũ 2 uerſione et omẽdacoe qð vtiq; li⸗
citu E et meritoꝛm m cums argumtu vi⸗
dua Ua ſareptona qpter ſidem a domio
comẽdata ut dicitur math·xv. et n marc.
vn · q acceſſit ad ihm dices. nnſerẽ mei
ſili damd filia mea malevexatur a deomo
mo · expmit eni filie ſue miſorian ut dum
vietatis ꝓuocet ad nmſcðiam eo
vero pnᷣcipalr fieri p̃t detractõ cuũ peco 5
vemali ꝓPter impfectõem actus vel etia
male intẽtioms · qdð quidẽ ſieri pt triplr ·
Orimo naq; ſit ex quo da indiſcreto ac
pſuptuoſo zelo iuſticie quo ſmgła geſta
wel verba alion moꝛdacius rep̃hendunt.

nõ tñ not abilr alioꝝ ſamã ledẽtes p̃ᷣſer⸗

tim quo ad ea q ↄcernũt honeſt atẽ vite

vñ de H dieit ero· in epla ad elantia. ꝓ

rarũ inuemes ꝗᷣ q irrephenhbile vita ſuam
exhibere welit ut iĩs no libeter rephendat
aliena tantaq; huius mali libido métes
Hoim muaht ut etia 4 4 pcul ab⸗ alijs vicijſ
receſſerũt in iſtud tñ qᷓſ in oxtremũ laq⸗
um dy abo loli neidãt cðdo wero ſit p la
pſu Imguevel ꝑ ſubrepeo em ex qdã am⸗

mi leuitate nõ ex intẽtione nocedi · et tůe

ehã wmale mſi ꝑ eã no tabilr alterius
famã lederet. vñ ſupi
cuũ detractoꝛbz ne ↄmſcearis.· dic glo · H
ſpecialiter vicio piclitatur pene totu ge⸗
nus huanũ tũ q= ſtuleoꝝ infimtus ẽ nu

merus· et pauei ſut ꝗqᷓ ambulãt pvia ſa⸗
lutis · tũ etia qpaueivel⸗ nulli ſut ꝗ nõ ex

amm leuitate aliqñ aliqd dicũt de quo
non m aliq́ vel leuiter alterius fama mi⸗
noꝛatur. ut dꝛ Jaco biiij. li q in xerbo
n5 offendit B pfeckus e evir
q ſit ex loquacitate vel loquendi libi⸗
dme cuius imp ulſn quicqᷣd ada aures ve⸗

vnuꝓp⸗ alio mtorduũ pomtur.na ſupil illu4.

nerit ſilẽtio tegere nõ pt ¶ Er ntuz ad
hoe quen ptvtru ſimplr narrãs alteriuſ
mala ab alij s ↄui gne loqndi audita poc
cat moꝛtaliter.· Ad ̊ rntet ſco·m. iiij .· di⸗

xv · ꝙ raa fides ẽ ideo inter homies qꝛ

multi multa loquũtur et mudus plenus
mẽdacis cotidie expitur · Pterea diceſ
ſe ſie tin audiſſe mſ ex ipᷣo mo dice di ali
quãa maioꝛẽ certitud inẽ ondat qᷓ; q; ex ↄui
rel⸗ acone tue ex natura actus ĩ illon opi
mone no aufert illi famaʒ. qꝛ; ſ audietos
firmiter ↄcipiũt eũ de quo ſermo fit eſſe
ermoſu leues ſut vtiq;· de qualibʒ ſcpti
eſt. ecl xix.· qui eito credit leuis coꝛde

Wrũtn qm a ſcad alis puſilloꝝn caue ne⸗
ceſſe ẽ ve p quẽ ſcãdalũ vemt· et mul⸗
ti ſut tales puſilli leues ad eito credẽdu

malandeo piculo ſuvalde eſt ex alioꝛuz
rel atu alys audita talia referre · qd ſi ſit
ammo lededie eũ de quo ꝓfertur nõ faci

le p̃t excuſari qn ↄtra caritateʒ faciat· et

ſic moĩle culpa 2 mitat. ſi wero ex meo ſi⸗
deracoõne wel cofabulãdi libidme hoc fiat

duruũ e ꝙ genus culpe wmalis excedat ·

r,

cũ ut ðᷣi Ia cobi. iij· no offendit mver

bo c. hec ſco. A4 laudẽ dei.
de differẽtia inter detractõnẽ ſuſfür

ncõnẽ. et ꝙ detractõ ſex modis fit cũ
dermo. weimus.

Pexro mokli ac de auchẽt

On occi es exoðᷣ.xx· Jiſo

mus de modis quibz detmacõem moꝛ⸗
tale † peẽm incurritur⸗

tiam pmo queri p̃tvtrũ detractõ ſit viei⸗ ⸗
um diſtinctua ſuſurracoe. pſertim cu die

vſs. in li ethimol ꝙ ſuſurro de ſono locu
tioms appellatur. q q; nõ in facie alicumis
h in aure loqnitur detrahendo ̊ de altero

loqu det aſedo ad detra ctõnem ptin ere
viðꝛ. Ad ̊ rudet tho.ſcdᷣa ße:q:lxxiiij:
ꝙ ſuſurracõ detractõ materia zuemut

et enã ſoꝛma ſiue m mõ loqndi q-uterq;
malüũ de pximo dic pter quã ſiſitudimẽ

1

eec · v · nõ appelloris ſuſurro die glo.

dtacloꝛ · differũt th im fine wli mteneoe

utcũq; de d iuerſis mõis detra⸗
MWecrtionu q ſieri pntvel ſme pec⸗
cat vel cũ pcẽo vemali tm. H ꝓſequ volu

*

q; detactoꝛ ꝓprie famã ꝓxmmi ꝑ oblocu⸗

tionè mten dit dem grare· Pine illa mala

bveipue de ꝓpxnnis ꝓferre querit quibus
ꝓxnmnus poſſit diffamarivel ſalteʒ eius
fama minui. ſuſurro vero pnᷣcipalr intẽ⸗
dit amicieiã aliquoꝝ ſeꝑare· dicit ennn
glo · ſup illud rõ.i. Suſurrones detra cto⸗
res deo ↄdibiles.ſuſurrones ſut inter a⸗
micos diſcoꝛdia ſemĩantes detrac boꝛ es
qᷣ alionꝝ bo na negãt wel minuüt. ex qᷓ pʒ
ſuſurro tlia ꝓferre querit de ꝓxmmo qꝗᷓ
ↄtra ipᷣm mouere pnt aĩm audiẽtis m
illud ecci · xx viij. vir peccatoꝛ ↄturbabit

amicos et ĩ medio pace hHntiũ nmnnttit
innmiciciã· mquãtuʒ igitur ſuſurro dicit

malũ de alio ðꝛ detrahẽ h m differt a de⸗
tractoꝛe· q; nõ intedit ſnnplir maluz dieẽ
ſß etã qmuicqͥd ſit illud qdð aĩm vnius ↄta
aliũ pturbare poſſit etiã ſi ſit ſnnplr bonũ

et th apparẽs malũ mquãtũ alteridiſpli
cet eui dꝛ vnde ſuſurto gprie ðꝛ bilmguis .

q; eũ ameicia ſit inter duos ſuſurro mti⸗
tur ex utraq; pte amciciã rũpere.et ĩdeo
duabz lmguis utitur ad duos vm dices
malũ de alio · ꝓpter qð ðdꝛ ecci · xx viij. ſu⸗
ſurro et bilmguis maledcũs· cuius cam
addit dicẽs multos en' turbauit paceʒ
Hntes · Crimja co aũt ẽ viciũ ab his du⸗
obus diſtin · de q ðꝛ leuit.xx· non eris
crimĩatoꝛ nec ſuſurro in ꝓplis na ermia⸗
toꝛ eſt qͥ alijs publi ee inpomt crmmma

vel accuſando vel 1uciã do · qð nõ ꝑtin et

ad detractõem wel ſuſurracoem. ex dictis

etiã deluditur q; ſuſurracõ rauus ẽ vi⸗
eium q; detra ccõ qꝛ pcẽ̃m m ꝓxĩimo tãato

Fuius ẽ quãto ꝑ ip̃ᷣm ꝓximo maius no⸗

cumentũ in fertur · tato vero maius nocu⸗

mentũ mfertur qᷓ;to maius ẽ bonũ qð tol

litur inter alia & bona exteioꝛa pemmet
amicus q; ſme amicis nullus vmere poſ
.Jvi. ꝙ ameo ſideli nulla eſt ↄ paco.q; et
ipᷣa fama q;ᷓ p detra ccõem tollitur ad ̊ &
necria ꝙ qs idoneus ad amiciciã Habea⸗
turqpter qð enã dꝛ ꝓuerb. vi. ſex ſunt q

odit dñs et ſeptim deteſta tur aĩa eius· et

ſz ſeptimü pomt eũ qͥ ſemmat inter frẽs
diſcoꝛdiaʒ · et ſi obi citur ꝙ detra ctoꝛ fre⸗

quẽter peioꝛa dicit de alio utpote ſnnpli

mala fratris ut coꝛrigãtur et mſtruatur

. mala q; ex talibʒ oꝛitur infamia qᷓ; ſuſur⸗

ro ꝗᷓ nõ cunat i dicẽ apparẽtia mala que
ſeʒ audiẽti diſpliceãt iʒ qnq; m ſe bona
ſit · Ad ſ dÿᷣm ꝙ Fuitas peci magis at
toditur ex fine vel mtencõe qᷓ; ex materi
ali o biecto. et ideo racõe fims ſuſurra co
g&rauioꝛ ẽ qᷓ;uis detracloꝛ qq; peioꝛa di⸗
cateadẽ etiã racoe detractõ ꝗ ex leuitate
vel loquacitate plata ex obiecto mate⸗
rialivemale pecm eſſet ꝓlata ex innicie

liuoꝛe ad demgrãdã famã alterius FEue

moꝛtale iudicaretur. cũ eni pecavertoꝝn
potiſſmne ſut ex inten coe dicẽtis in dicã⸗

dan detractõ m ſua racoem oꝛdiatur ad

emgradu famã alterius lle ꝓprie detra⸗

hit ᷓ ad h̊ xæ aliq obloqmiur eo abſente

mois cu m rimo cũ q; peecm
fratris verũ hſ occultu mdebito mõ vel in
debita mtencoe reuel at · ſicut quidã illis
reuelãt quibʒ nulla raconabli cã reuela⸗

7 X* „ TII =
re cogaturq ſ. cz querũt illu de quo reue⸗

latũ potius mfamare qᷓ; emẽdare miu⸗
ſto mõ et mn debito ꝓceſſu wel ſi reuelãt eo
mõ quo debet nõ tñ ſoc faciut ea mtonti⸗

—

one ꝗ deberẽt . ſic nõnulli ilataↄſceiẽtavel
amoꝛe ſictopᷣteſis gemitibʒ wluti ↄpaſ⸗

ſione vel doloꝛe ↄſtricti dicut ſe reuelare

cũ tñ nullo iſtoꝝ h̊ria malicia wel mun

dia moueantur. inter quos tñ peſſmme a⸗

gunt qui libellos famoſos conſieiunt 1
proĩeiunt illos proicientes in ecclena m
plateavel domo quibʒ muẽtis alnj ꝓtinꝰ
diffamãtur ꝗ nõ peccãt ſo lũ moꝛtalr ſed
etiã ↄ tra talui ↄfeckoꝛes ⁊ muẽtoꝛes nec
ſtati deſtruetes ſ doloſe publicãtes inſti⸗
tute ſut pene grauiſſnmne utpote m cano
nes fla gellaco et excoicacõ · v ·q . i. ubi ðöꝛ
c.q̊ in alterius fama publice ſepᷣtunaʒ A
verba cõo tumelioſa cofinxerit et reꝑtus
ſepᷣtunã nõ ꝓbauerit flagellabitur · et qͥ
eã pus muemt rũpat . ſi nõvult au ctoꝛis
facti cãm mincurrẽ · et ibidẽex con cilio li⸗
bertino · e · Hij q̊. dꝛ ꝙ debet excõi cari tles
libellos ꝓiciétes . et · c. qui da maligm. vñ
ſi ↄſtat qs fecerit accuſari pᷣt atq; deponi
cũ ſit peẽm accuſacõe ↄdemnacone di⸗
gmſſmũ·xx v.di. nũc aũt · in· fi.· Doꝛro

ð fiere pᷣt ſex b

— 2—
— —

N

— — — —

m leges quiles pena taliu weapitacs.
utz · C· de famoß libel . lvmca · et · v. q. i · diẽ
imperatoꝛ valent. ſi qs famoſu libellüů do⸗
m vel m publico ſuie in q cũ q; loco igna⸗
rus repe erit aut coꝛrupat puſcq; q; alter m⸗
uemat à nulli ↄſiteatur mu entũ · R wero
nõ ſtati eaſdẽ cartulas vel coꝛruperit wel
jgm ↄſupſerit h vm eara dolo ſe mamfe
auerit ſciat ſe q auctoꝛẽ huius delicti

aapitali ſentẽtie ſingadũ· Hmõi aut li⸗

bellus alcerius opmionẽ nõ ledat. hibi.
vñn qmilibz de polo tles accuſare pt qn ec
accuſatoꝛi ꝓ mõ pſone accuſate p̈ ein cõ

ſtituitur ut ſie ns: m libertatẽ E
ff. de miut. ¶ß. et · C c. ti. l. ,vmca. aco we⸗ S

ro tante vmdicte p̃t eſſe q; mſ talis de⸗
tractoꝛ ad lueẽ ꝓducatur nõ p̃t ille ↄtra

quẽ libellu famoſu ↄpo ſuit ſe legite pur⸗

gare ac dtrac boꝛẽ de falſitate ↄumeere.
ecũ tñ multo plus nocere p̃t impia et fal⸗
ſa ligaa detrackoꝛis qᷓ; iuſtaꝛ wera ligua
pficè p pᷣt excuſatwꝛis vel laudatonis p pP⸗
ſertim cu homes ꝓmoꝛes muemutur ad
erededũ et memoꝛie ↄmodãaduũ mala qᷓ;
bona.· ſic wnenu ſemel ſuůptũ plus inſicet
; tiriaca pluries ſipta remediuʒz p̃ſta⸗
ret Scðo vero cũ qs pecm iã reuelatum
wer 8 maligms plus inſto aggrauat
et augmetat aliqͥd ultra veritateè apponẽ?
do ſic i loquaeibʒ detractoꝛibʒ freqnter

dtingi ſolet. vñ. nj· regũ.xin· ðꝛ ꝙ cu ab⸗
ſalon in ↄuinio mtoremſſet fratrem ſuũ

amon mv mdicla ſtupri thamar ſoꝛoꝛis
ſue ſtati fama pꝑuemt ad dauid regeʒ ꝓ
abſalõ oès ſilios regiſ oceidiſß nee vn?*
qui remãſiſ̊. talis aut nõ inoõuemẽter
muſce cuida graui ſimlatur ꝗ qtafanus a
quibuſdã ðᷣ q ſub caudis iumetoꝝ reſ⸗
det et pugendo ſangnẽq; ſugẽdo ſe pa⸗

ſcit et umẽeti carnes intumeſcere facit. ſe
detacloꝛ alion mala dilatat a ſeti da qbʒ
pmeoſe ſe paſe et vnde ðꝛ ecci·xi. abvna
ſeintilla augetur igms· et ab vno dolo⸗
ſo augetur ſanguis· gloſa.i.moꝛs Ipĩim·
Nyũalis· vel etia imnterdu ceoꝛpalis San⸗

tur. Hõ em pecoꝛ ſangminſt diatur

cio ꝓmde cũ cũ q́s alteri falſu pecm impo⸗
mt ex ꝗprna malicia wel muidia à ſuſpiti-
one temeraria qð ẽ peſſmü genus detm⸗

us diaboli plenus aqua maledcã raco⸗
ris wel temerarie ſuſpi cois cuus linggua

c:dis os loqtur. willis qᷓ q tli maledicta
aſpergũtur aqua ſi fidẽ dcis adhibent·
Hace det a ctõe mulier libidmoſa joſeph
mnocentẽé: ac caſtu: meareerauit quẽ falſe
ermnĩata ẽ apud virũ ſuũ utʒ gen. xxx⸗
vin Hac imquã ancilla malilo qua ſare

feckrixvironſuoꝝ· ut pʒ tho bie·j· tales
ſmilatur boꝛcis q non floꝛes h ſtercoꝝ
fecos querũt.qm bʒ ðꝛ ſapᷣ.i. a Nemcone

parcite lmgaue. q· d. ſn nõvultis peẽ ꝓxio

ſaltẽ lIngue ꝓrie parcite ne trahatis il⸗

lam 1„ lutũ vicoꝝ. ſic poꝛ ci ꝑ lutũ ſtercoꝝ.
vñ tãate vilitatis ſũt Hmoi q; no ſolũ xo
i etiã diabo lo deteſtabiles reddũtur ut⸗

pote quoꝝ lingue vel opatiue vel pmiſſi⸗
ue pnt diei abſterſoꝛia ſe oꝛdinz electon.
ſic ð: ſaß. xi· q ſtultus ẽ ſeruiet ſapienti.

uarto itaq; cũ illud qð m ſe bonũ ẽ dic
mteneõ ne mala faclũ.de qlibʒ dic oꝛoh?.
ſut quiẽ Hoĩes ſiles pharizeis ꝗ qᷓ de om/
qð vidẽt maluũ iudicãt · H qs vacat Hmli⸗

tati ypocrita ẽ·ſi recreacom guloſus eſt.
ſi patiene timidus ẽ. ſi inſtiee jimpatiẽa
eſt. ſi prudẽetie malicõſus é. ſi maturitati

melãcolicus flecematieus ſeu fantaſticus
eſt. ſi iocũditati diſſolutus ẽ. ſhi religiom

ſmglaris é. ſi ſilentio ⁊paci diſſiłatoꝛ eſt.
ſi alioꝝ coꝛrectõm pᷣſũptuo ſus ẽ. lvigi⸗
linjs ⁊ ozo mbʒ in diſcretus é. ſi ↄui doꝛm⸗
tioni ſomnolẽtus . ſi pdicacomi Talioꝝ
ſaluti laudis aſpetitoꝛ ẽ· ſi ; gram hoĩm
adulatoꝛ · ſi adulari renit ſupbus eſt.

di. et ideo talis merito dici p̃t vreeo⸗

demois aſ pſo oꝛin facta ẽ. ex abüudatia

vgii det axit et impro perauit qp eſh mt⸗

X ——————.—

hec ille . omia naq; puertũt falſo uidicio.
ſic ut hẽtur · ij. reg· x· pnᷣeipes filioꝛ amon

nũcijs a damd miſſis ad regẽ ↄſolãduʒ

de moꝛ te pĩ̃is detraxerũt puertetes pumz
damd anũcioꝝ eius inten ceonem quoꝝ

dimiclias barbas mſerũt et weſtes uſq
ad nates detruca uerũt. vn ſecuta ſũt mul
ta mala- utz j textu· ſic detrac ſoꝛ dimidiã

barbã raditvel potius eradicat dũ virili⸗

tatis medietate ſcʒ in tencoms rectitudi
nẽ detrahẽdo puertit djeẽs a bono bonuz
mala in tencone paclũ detruncat mfuper

veſtes uſq; ad nates cum in iis detegit ſ

qd pudibũdum ſuerit. ſic joh; e baptiſta
ieiunãte dicebant · demomu Hʒ. lic ihu
2mecdẽte dicebãt· wrax ẽ potatoꝛ vmi.
into ijam cogmitu bonũ alterius dymi⸗

nuẽdo · ſiẽ dicete dño· nu quud ↄſideraſti

ſeruũ meũ iob ꝙ nõ ſit ei ſilis in terra. p⸗
. . ℳ „ ℳ₰— 8
uinus dia bolus rñdit dicẽs pᷣmo· nuq̃d
job fruſtia timet deũaẽ̃.· ſedᷣo wro pellẽ p

pellenc. ſieq; neutrũ aſſcribit ᷣme carita⸗
tiqᷓ ſola gratã reddit tã oꝑantẽ q; opa⸗

tum ſic maria ſoꝛoꝛ moyſ murmuranit
ↄtra moyſen audita eius ſepacone a tlo

feſti pe· et pau Sexto bonũ alterius ĩ am

cogmitũ oĩno reteendo cũ illud eſ̊ ma⸗
mſeſtandũ ad dei honoꝛẽ w ad ꝓximi e⸗

diſicacoem aut ad ↄuem iuſticiã eq̃tatẽ

ſeu caritatẽ ſic fecerũt miites q reſurre⸗

etionẽ dñi no uerũt. et tñ ꝓpter acceptã

ecuma illa doloſe ac pmcoſe tacu erůt ·

utz math· ultio . de quo vi eo di cit gilb· ꝙᷓ
graus ẽ rapacitas cũ verãa alterius glo⸗
riã ſi mẽdacõ nõ coꝛrũpis ſil etio pterisa
iuoꝛ enĩ puatã excellentia ſp cogitãs a⸗
liena obſcurat · hee ille · qualr in Hijs obli

gatur q́ ad reſtõem videbitur in.ij. ſer

mone. vij. peepti ie queri p̃t de dtra

iionẽ audiẽubʒ vtrũ ſeʒ tm peecãt qͥntũ

detrac koꝛ pᷣſerti cũ bern. dicat ꝙ detrahere

aut detrahetẽ audire qͥd hoꝝ danabiliuns
ſit nõ facile dixerim. Ad ̊ rñdt tho.ſcdᷣa

ße · q · lxxiij · ꝙ ut de rõ· i. digmi ſut moꝛte

nõ ſolũ qͥ pcca faciũt.ſ̊ etia qͥ peca faciẽ⸗
tibz vſentiũt. et H quide ſien p̈t dupliciter
EVno mõ mdirecte q ſcʒ aliqs nõ reſiſtis
detractoꝛi cũ tñ reſſtẽ poſſit.licʒ illi dema⸗
ctio diſpliceat · et ſ ↄtingit vel ex timoꝛe

Vl ex negligẽtia vel etia ex verecun dia
qbʒ retractus omittit repellẽ detra hẽtẽ. ta
lis aũt multo mius peccat qᷓ; detrahẽs et
plerũq; vemalr·p̃t tñ ſ eſſe qn q; moꝛtale
wel ꝗpter ſ̊ ꝙ mecũbit audienti ex oſfico
detrahentẽ coꝛrigẽ · vel etiã ꝓpter piculuz
qð exilla detra ccõne ſeqni pᷣt· vel enã qpt
nadicẽ qᷓ ſe; timoꝛ hũanus p̃t eſſe moꝛtal
meõmut abili bono bonũ ſponẽs ↄmuta⸗
bile. Alio mõ directe qn ſ- cʒ quis mnducit
aliũ ad detrahedu vel ſalteʒ ei placʒ detra⸗

talis nõ mmus peccat q; ille qͥ detrahit. H

qnq; magis ꝓpter maioꝛẽ delcationẽ vel
maius odiũ · hinc dic bern. ad eugemũ.
ꝓvelle audiren detrahè qͥd hoꝝ dãnabi⸗

lius ſit nõ facile diffmire. Rõez aut ydẽ
pꝓtitatis tagit idẽ bern. in li.· de ↄ nderacoe
ubi ait. ætra coꝛ ⁊ detractõms libes audi

toꝛ vterq; diabolũ poꝛtat. iſte m lin gua.
ille in aure. ex quo pʒ ꝙ tot demones in
aures recipis dqt detra coͤnes libeter au⸗
dis· Pinc ait aug. nõ accomodes aures
tuas ad peipiẽdu verba detrahetis ne ac⸗
cipias moꝛtẽ in aĩa tua. detrahet eni ⁊ au

diẽti aĩe vtriuſq; eſca moꝛtis ẽ detraclio-

R· xi · q . in. dꝛ. c. nõ ſo lu ille reus ẽ qͥ fal⸗
ſum de aliq ꝓfert· ſed otia jis ꝗ aurẽ cito

ermubz bet . No tn ſp qs reſiſtẽ dz det ra⸗

ctoꝛi eũ arguedo de falſtate max ime ſi

ſeit verũ eſſe qðᷣ ðᷣꝛ h de dz eu redarguè
verbis ꝙ fratri ſuo detrahendo peccat wel
ſalte ſigms ontere dʒ ꝙ ei denaclio diſ⸗
pliceat · q; ut ðᷣ: ꝓuerbᷣ·xxv. wntus aq;⸗
lo diſſipat ꝑlumas 1 facies triſtis liguâ
detra hentẽ · ſi vro ſeit detracloꝛẽ dicẽ fal⸗
ſum. tũe dʒ etiã verbis reſiſtè di cẽs ſe ſei⸗

reↄtmriũ eerũ alioqn ꝓut · xi. q. ij. c.

qſaius · ſb ditur · uterq; reus é. et vrita
tem occultat et ꝗ medaciũ dic qe et ille

Faſe nonvult et iſte no cere den derat.
. A- . ₰ „ 0 . 3 *
emq; leʒ ᷣm alex de halłin.ij. ſuo ille cui

tetrabitur mſcidè dʒ cauſas dtraclõnu
et ſcandali ym ꝙ ſcand alũ ẽ dẽm vel fem
mmus reclũ p̃ᷣbens occaſionẽ rume. tn i
nõ p̈ber caãm lʒ detra ccoꝛ querat o ccaſionẽ
dʒ tũc detractõnẽ exẽplo xp̃i ejmnnter
ſuſtinere · dic en greg. omel. ix. ſup ez e⸗
chielẽ. ꝙ linguas detrahetu ſiẽ nro ſtudio
noõ debemus excitare ne ip̃i peant ita p·rr
ſuã maliciaʒ excitatas debemus equam⸗

miter tolerare ut nobis meritũ creſcat.

qð ſane intellige ndũ ẽn tlis diffamaco

vergat in piculum alioꝝ · tü c eni ꝓ poſſe

audientibʒ ſatiſraciet · ic xp̃us q dicẽtibʒ
aplis. math. xv. ſeis qꝛ audito pharizei
Hverbo ſcandaliʒati ſũt · ꝓtinus rñ dit· ſi⸗
nite illos ceci ſunt duces cocoꝝ cuius

veſtigia ſecutus apls · i. ooꝛmt! i ij. michi

inquit ꝓ mĩmo ut a wbiu midicer ab

e,
W
ml.
nab⸗
tyn
uct
ſ

.

7,

— —

ce

Humano die · nee mirũ q; ut dic rich· ſup
quẽ deus dmedat prauoꝝ mo blaſphe⸗
mat · vñ dio genes cũ ei nunciaſſß ami⸗
eus. te cũcti amici vituperãt· optʒ mquit
ſapiẽtã ab mmſipietibʒ feriri · eſſe en meli⸗
oꝛè indicat mala ligua quẽ carpit. et hace

qnidẽe derogacõ em ſmglari munere gre

djñs ideo pmittit q mmuũ opoꝛtuna re⸗

peritur ſuſt mẽetibʒ nã · vi· q.iic. oues· ſub⸗

dit· Cip̃a aut detractõ Ij ox vico ſit tm⸗

hentiũ tñ iuſto dei idieõ nõnunqᷓ; aduer

ſus bonos excitatur· ut quos ſoneſta p
dumpo vel alion fauoꝛ m altu extulerat
tEitmclõ Hiuliet. Dic enĩ alex· de hal ubi

ſuß. ſic ꝑ adulacoem mentis ocl clau

4

.

dütur texcecãtur ita p detrackoõnẽ a peri

untur illm antur. diligẽter enj pqmrit
n qd m eo ſit rep hen ſibile qdð emeder. vñn

dic pe: raueñ. virũ ſoꝛtẽ exc tat adtu⸗

tis exerciciu aliem labeꝛis aculeus- nec

mentis oculos toꝛpere prnttit miidia

detractoꝝ· Jacob ꝗ baculo ſuo joꝛdanẽ
tra nſierat nõrediſſ cũ duabʒ turnis mſi

eũ muidia eſau agitaſſß nec ijoſeph egi⸗

pitnjs nunperaſ n ip̃m muidia fratruʒ wen⸗
didiſß · Hinc ↄcludit greg · ꝙ abel ee re⸗
nuit quẽ malicia cayn nõ exécuit. Ovirũ
ym coꝛ dei qͥ vmdcã; polliceti de maledico

WS tinus rn dit.ij. regũ·xvi. deus pᷣcepit
ſemei ut maledicèt dauid et qs e qᷓ aude

at di eẽ quare ſic fecerit. dmitte ut ma⸗
ledicat iux p̃ceptũ dñi. O qᷓ; lmeeos ocu

.

los damd habuit nõ attedẽs maledicu

nõ mbeat deta cloꝛi wolũtate puerſam tj
In quibo excõ ica cõ ſuſpenſio et in⸗
terdictuũ ↄuemũ

¶ Sermo·xꝰ9. —
On oceides · exo · xx· Nüc aũt

d inſta occiſone ſpuali qᷓ ſit

vel eeciaſtieo uiſte occiditur et tanqᷓ; mẽ
brũ putridũ a mſtico coꝛp expi qð e ee⸗
cleha p̃ſenditur. vñ gladius occtaſtieꝰ

eenſura wcat ¶ Eſt aut eenſuna iudica⸗

mbet eius wlutatis eſfectũ ad iuſto nex

,

oꝛdme ↄgruo ꝓ ſequẽdũ eſt

p cenſuna eeciaſtica qᷓ q gladio ſpuali

tio ſeu ſnia a ean one vl ab ecciaſties iu⸗
di ee lata. Et cotinet ſe tria. ſ. cʒ excojcati-
onẽ ſuſpen ſionõ ⁊ iterdictũ.ut⸗ ex dev.
ſig · ubi Zꝛ· c. querẽti qd ꝑ cen ſura ecciaſti
cam debeat mtelligi cu hmõi clauſulã m
lris nris app ommus rndemus ꝙ p eam
nõ ſolũ mterdicti h ſuſpenſiõis excoi⸗
cacõis ſentẽtia valet intelligi. ut index
diſeretus reru pſonarũ circuſtãtij s m⸗
dagatis fſerat quã magis viderit expe⸗
dire. H ibi ¶ Ad maioꝛe aut euidẽttam
Hmo queni p̃tin quibʒ iſta tria ↄvuemũt.
Ad h̊ rñdet Jo.calõ. m traclatui de eccia⸗
ſtieo mterd · in pnᷣ ꝙ tria p̃deã in ̊ p⸗

mo duemut ꝙ piter ↄp̃ᷣhedutur ſłᷣ noſe⸗

cenſure. ut dem e. Scðᷣo q in eig appella⸗
tio pᷣ eedẽes appellan teʒ deſe ndit. ut e de

S appel.c.ad h̊.c pᷣterea.c. dileus.wrũth⸗

appellacõ ſeqns nõ deſendit appellante.
ut . c· paſtoꝛ alis. ij. HKnſo. et li · vi. de ſon.
ex. c. is cui · Tereo ꝙ; m omibz p̃dcis phbi
betur ᷣmonꝝ celebm c. ut. v. q. j. c. ſi qa
epus in dcilio · et ex de ch· excoicato depo⸗
ſito mtordeo mimſtrãte. c. ij· et. i. e. w⸗

ſtulaſtlis· Quarto ꝙ; in omibʒ pcedé d;

—

—2

—

—

ms.· c. ſa cro.· et li. vi. o. ti· c. eu medicin al·
Qiũto ꝙ cu abſoluutur dz ; hus pcedẽ?
mera men tu et pt in eis abſolueo fieri ad
ca utelaʒ cũ extat caſus faciẽdu ut de len.

mome et ſeruari ſoꝛma decretaliũ. ex de

erx·c. wenembili. ſaluo qð hetur. li. vi. ert.

ubi vꝛ·e. pnti gnali ſtatumus edeõ bn⸗
hRieciũ relaxacois ad cautelã ́ ad interdi
ſmĩas in ciutates caſtravel quelibʒ a⸗
lia ſacra loca hue terras aliqᷓs gnᷣaliter
ꝓmulgatas locũ aliquatenus nõ Hĩo.
Fibi. Sexto e hmoi ſme debot fuarip ſu⸗
perioꝛ es.· ut de off · oꝛ. c.rũ ab ecciarũ. ubj
etiã pʒ in glo.qualv plebanus excoicare
pt nõ tñ cũ ſolemt ate qꝗ pomtur · xi. q: in.
. debet. Heptio q; Hijs durãtbʒ non p̃t
qᷓs eligẽ nec eligi ſeu teſtih cari. ut de co⸗
ſuetudie · e. cũ dilcũs. de elcoõne. c. cũ inter
ſemoꝛẽ · de teſti. et attel. c· wmẽs. ij. in fi.
Octauo ꝙ ſupioꝛ nõ dʒ de ipis aliqᷓd diſ
ponere pꝑtibʒ nõ weatis ut de appel. e. ro ⸗
mana Cpnlli. vi. et de ſen· ex· c. rõna.e.
Nono , reecpaiin ſreales lion iedie

apoſtolice ſcʒ p̃dicatoꝛes minoꝛes eiſter⸗
cienſes ab in ferionbʒ nulla i ſtarũ trium
ſmiarũ lig ari pnt · utz li . vi · de xbo. ſig · e · i
decimo ꝙ utrobiq; ſnĩ amviolando vel
ſoꝛmã illiis fulmacois non tenẽdo irre
gularitatẽ mecurrit · ut li · vi. de ſen · et re.

indicũ eterm. et de ſen. ex · trũ medicjĩaliſ.

et ꝙ ſn'a lʒ miuſta ligat in ſoꝛo ↄtẽtio ſo
obpuata tñ dvebita ſoꝛma· ſiir ꝙ ſic in ex⸗
coicato reqniritur eõ ſenſus ut celebras
incurrat irreglaritatẽ ſc m alijs · et q;
vtroſq; ꝓbabilis ignoꝛantia reddit ex⸗
cuſatos? S cdo vero queri p̃t in quibz

tria pdcã differũt. Ad ̊ rñdet To· cald.
ubi ſuß tria pdeã differũt Pmo ptici.

pacvoe q; cũ interdeo ſuſpenſo pticipa⸗

ri p̃t i ſrecialr eſſ mterdea pticipaco ut

li. vi· de pmil: c· epon.· cũ excoicato non.
q; ſi 2uicaret mmoꝛẽ excoicaco em incur⸗
reret · xi. q· iij · e. eum excoicato · de ſen. ex.

c. nulli. c.· cũ deſidleres. Scdᷣo qꝛſmgkariſ
pꝑſona re ſuſpenditur vel excoi catur

non aüt inter dieitur mſi impropᷣe ut x
reli · do · e· eu dilcus. de cl erico excoicato· ec.

poſtulaſtis· locus vero ꝓprie mterdicit.

ut dev. ſig. c. eũ in ptibʒlicʒ hͥ fiat in pena
delmquẽtiũ pſonarũ. ut de ſpon.c· non eſt

obis. intordicitur etiã vmuerſitas non
eyxco icatur ut clerus wel ꝓplus· ut li · vi.
de ſen. ex · ſi ſma · mterdicitur etiam qnq;
Imglaris pſona· ut de off. dele · e · ex lris ·
ꝓut interdi ctũ diſtimguitur a ſuſpenſio
ne · ut de Huil. c .· cũ capella · et li · vi · e ·ti · e. i·
Em eos· ſi qñq; laicus in terditur qiꝝ
pprie nõ ſuſpenditur ꝓut ſuſpenſio ẽ di⸗
ſ cta ſpẽs ut de P. hg. c.querẽti .· Ter⸗

4

hẽ effcũs alioꝝ· ut ex de pml e· puilegia ·

et hq̊ m Inno. et hoſti · qn locus vel eccia

interdicitur. ſecus aut cũ pſona ꝓ culpa
ꝓria ẽ interdicta vel ſuſpenſa · l tñ ꝓ eul
pa alterius qð aliqn fit · ut · xv ij · qiij. mi⸗
roꝛ.tũc dici pᷣt ſicut de interd eõ loci ꝙ p̃t
ſuſpendi ſic tolli · Quarto q; ep̃i nõ in⸗
currũt aliquã ſuſpenſioms vel interdicli
ſentẽtia ab hoĩevel a iure ꝓlatã n ſpecin⸗
ce expmãtur · ut li · vi · de ſen · ex · e · q pᷣni
legiuũ. qðᷣ tñ pᷣulm nõ hñt quãtũ ad ex⸗

☛G –—

cacõem ·˖ Qtto q; interdẽm gnᷣale lo

æ nõ p̃t ad cautelam relaxari· ut li· vi. de
ſone bn fKeri pt ad cautela abſe oluco. ut

ex de ſen. ex · c. wenerabili. Sexto qꝛ inter⸗
dictũ gnᷣale nõ pᷣt in locũ ꝓferri ſme ſpe⸗
ciali lieẽtia ſp̃e ꝓ pecumanio debito ut in
exuag an. bo nifacij ꝓmde attẽdẽtes · ſed
excomincacõwel ſuſpenſio bñ fieri p̃t· ut de
appel. e· p̃terea · Septio qꝛ ĩ vmuerſitatẽ
Vl collegiũ ferri exeomumcaco non ßt ·
ut de ſen. ex . e· romana. ¶ſi. li. vj·le; ſm⸗

guli de vmuſitate excoicari pnt ut omes
rectoꝛ es p quos regitur qͥ dicũtur vmu⸗

ſitas ſeu ↄuitas ĩ eſfectu· ut de mmmu · ec.
.c· aduerſus · et de ꝓpcur᷑ · c. ſi·ß in terdictũ

bñ ſertur. ut m. c.ñR ſentetia.e.ti·ac. li.

ereo ꝓinde queri p̃t de ſma excoica⸗
tioms qͥ d ſit excõicaco et qͥs illa mſerre
pt · Ad qð dpᷣm qð excõica co ẽ cenſura a
cnone el ab ecciaſtieo iudice ꝓlata ex

cludẽs a qualibʒ licita ↄuionea actu le⸗

giti o· na cũ excõicaco ſit pena ſpualis la⸗

. icus no ẽ capax actiue leʒ h̊ ppa poſſß illi

2ↄcedẽ. utʒ · xcvi · di. c. bñ quið. in glo . Bi⸗
militer nõ index ſmiam ferre nõ pᷣt cũ ſit
mriſdi ctõms · ut de off . oꝛ · c conquerẽte.
Opoꝛtz mſup ꝙ index ſuper excoicadum
iuriſbeo em habeat· et omis talis excõi⸗
care ßt nõ ſo lũ p̃a ⁊epi h etiã eoꝝ offici
ales et omes eoꝝ in ferioꝛes pᷣlati ꝗᷓ colle⸗
gijs p̃ᷣſut. ut abbates etiã nõ benedicti
dũmõ tñ fuerint ↄfirmati et ↄſiles. ut de
ſnmõia.ſic tuiſet de off · oꝛ· cũ ad ecciam·
et archið ut viðꝛ excõicare pt lieʒz non ſit
pᷣſbiter.ar.di.xx v.plectiset ex de oft ·
oꝛ . c. i· et de appel. e· rep̃hen ſbilis· ſic enã
quilibʒ ſacerdos prochialis m quoſoꝭ

et ſ̊ pᷣ tim cũ ſu erit in eade dioceh ↄſue⸗

tudo.q; pꝑ tacitũ ↄſenſu ex ↄ ſuetudie wl
p̃ſep tione p̃t acqͥri tlis iuriſd co ꝑ patie⸗
tiã epi ꝗᷓ ↄſu etudo dat iuriſdeõ em. ut · ix ·
qiij.c.ↄqueſtus.et Hijs ↄcoꝛ ·tho· goff·
et alb. nee mrũ cũ ut notat Inno.de reſti

tucone ſpon . e · olim · jij · ẽus expreſſe p̃ᷣt

ↄcedere clerico ptãtem excõi candi etiaʒ

ſi ſuerit puata pſona· verũtñ excõicacõʒ

a iure p̃t facẽ quicũq; pᷣt ius ⁊ dere · ut pᷣ
mvmuerſa ecẽta· et ſnnplici epi in ſuis

dio ẽ · ut · xvi. q.ij · viſs · in f xxiiij. q · ij ·

,

det
hter⸗

4

ſe
34

e⸗
1

15

1

ceripituß nullus 664. eitma eỹm excõi⸗
rare nõpt cũ ũ illa ſolsmtate que pomitur
xi.q in·c· debẽt· Nõ tñ gnaliter ꝙ exeõi⸗

care nõ p̃t excõicatus nec hereticus nee
ſeiſmaticus nec apoſtata a ſide nec mtru⸗
ſus nec a uiſd eõe ſuſpenſus nee etiã qui

violauit interdiclũ hec patẽt · xxiin · q· i·
audinmmus. ct. C. ſi aut · m ſi· xij. q· · alie⸗
nacõesct · c. Pcarie · ex de ↄcel. Pben · c· qꝛ

diuerltate. ex de excel. la.c f. Mar⸗
to ſilr queri ßt vtrã epᷣs ex territoꝛiũ u ſuu
quẽpia ex ſbditis ſuis excoicarep̃t· Ad

z doᷣm ꝙ hee qõ dupli mtelligiß pͤt. Dri⸗
zno an epus exns ex ſuã dioc ſub ditum

ſun excoicare pt. Eta ad hoc rñdet hoſt. ꝙ

ep̃us ⁊ Pmõj pᷣlati e dioceſm vel terri⸗
twoꝛin ſuũ agẽ nõ pnᷣt ea q ſut uriſocoms
2tẽtoſe· vñ cũ nullus ẽ excoicãdus ſme

cãe gmeoe · ut · xi · q iij. c.nemo. Hine ta

lis excõicare nõ poteſt nec ſedere ꝓ tri⸗
bunali nee aliqͥd diſponere ut x · q. n. e.

oßm · et · · ſe · nee per ↄns abſoluere p̃t in

Hns que reqmrunt eauſe cogmeoõnem .
werũtamẽ ſecus eſt de hijs que nõ requi⸗
rũt cauſe ↄ iconem cũ ̊ ad wlũtariaʒ

