duo canones. Quãtũ ad pmũu ſie htur in
li.vi. de ſen.ex· c. eos qui a ſententia ceano
ms vel ſomis rũ ad illuʒ a quo de wre fue
rant abſo luen di nequint ꝗpter mnnnen
tis moꝛtis articulũ à aliud mpednmmnentũ
ltimũ ꝓ abſolucoms beneſieo Habere re
curſu ab alio ab ſoluũt ſi ceſſante roſtea
periculo vel mpedmento Hmõi ſe illi a q
Hijs eeſſantibʒ abſolmi debebant qcito eo
mode poterũtↄ tẽpſerĩt preſentaè mada
tũ ip hus ſuper illis ꝓ quibʒ excoicati fue⸗
rat humilr recepturi ert ſatiſfacturi ꝓut
iuſticia ſuadebit· decernim? ne ſie ceſuẽ

—

aſtice m eãade ſentenã rem

21—

cidè ipo iure· hoc ibi· Ad cuius euident

uit cin canon rebuauit. ꝙ ſi nemmi reſer⸗
uauit abſoluit oꝛdmarius ſed a ſentetia

loĩs ille abſoluit qprotulit vel eius ſupe

rioꝛ. HG. moꝛtis periculu nõ ſolũ eſt let alis
infirnntas ſed etia cũ timer hoſteʒ capita
lem aut obſeſſus eſt aut mmambʒ predo
ms eſt aut tiràm aut etiã periculoſu naui⸗
giũ vel naufragiũ aut tranſitus ꝓ loca pe
riculo ſa ⁊ ſimlia. ſic eta multa ſunt mſta
mpedmenta que tñ non ſunt moꝛtis peri
cula. propter inſtu igi tur nnped mentuz
ꝓuomons ex multis cauſis ut eti · ea no
ſecc· quauis et · c . de Hns · poſſunt huiuſ⸗

7

modi abſolui ab alio tenetur tnↄparere

6

— ☛ S—

— ——

—ð

uin illi qui habet auetoꝛitatẽ abſoluendi eu ſuz Et per hHoe ea que breuiter de dinerſig
Gu extra caſu necitatis et q̊ qũ primo como⸗ excicacoin bʒ annotata ſut gratia buita⸗
nn de poterit · i. hoſtieñ ceſſante impedimẽ⸗ tis ſufficiant · ¶ t tñ vnuſauiſ; dili ge⸗
eg to et aliq modieo tpe indulto quo q ſ ſib uus ſe caueat ab excoicaconũ ſententyſ
wln de neceſſarijs ꝓuidere valeat muxta arbi⸗ Hice in fine videndu qquãta q; multa dꝗ
Hn triũ bomadiſcereti vini ne ex friuoliſ exeu na ſpiritulia pariter et tem palia ꝑ excõi
Neent ſaco ibʒ fngoꝛis caloꝛis et ſimiiũ ↄſtonẽ coonẽdſeqtur xp̃ianus. Hine d jcit aug. et C
e deludat nec abſolutus ſit ĩ negligẽtiavel het xxnij.qin. Coꝛripiãtur ꝙ; nulla e ma
neo⸗ fraude · Et hoc tenet io.an.ꝙ quibuſcũ⸗ ioꝛ pena in eccleſia qᷓ; exeõmumcaco. Dri⸗
liaf q; ſententijs iuris ⁊ homĩs locũ hab; qad mo quidẽ excõicatus non eſt ſuſ ceptibi⸗
984 Hic dicitur ꝙ remeidit pſo iure mſi com lis alicums ſaeramenti quan diu fuerit ſie
0oe pareat poſt abſo lueonẽ ſi poteſt ⁊ pareat ligatus · i ij·q. nij. Engeltrudam. raeõ eſt
il Pinc miungẽduʒʒ eſt ei ꝙ eeſſante tepali q; ſepanat a eoꝛ poꝛe eriſti ut ibidẽ dicitur
nos mpedmento ſe repᷣ ſentet illi qui poterat cums vᷣtute ſacramêta mmiſtrãtur. Aua
deß⸗ eum abſoluere. ſed vbi eſt imped imen tũ propter dieit aug. xi.qiij.c.mchil ſic dez⸗
nale wetuum nõ eſt hoc illi mungendu ß ar⸗ bet foꝛmidare xp̃ianus qᷓ; ſeparari a coꝛ⸗
D ch · Qui ec exponẽs v bu⸗ contempferit di⸗ poꝛe eriſti·ſi enim ſepatur a coꝛpoꝛe eriſti
ea eit »temnere dieitur hoeipſo ꝙ iunſta ci nõ eſt membrum eius· ſi nõ eſt membrum
wal ceſſante ſe nõ ſtudet p̃ᷣſentaẽ Auidà ſnt eius nõ wgitatur ſpiritu eius. Et 1 que⸗
unn caſus in quibz nullꝰ abſ. oluẽ po teſt niſi in ris cuuis tume membrum efficitur· rñdeo
n moꝛtis articulo ut patet m fa ſſarijs lrarũ dy aboli. aã dicit auguſtmꝰ.xi.qiij· c.
ie dñ pape er im ſequentibʒ hoſtiliter cardi⸗ dana criſtianuſ·dilectiſſmmi qui a ſacer
neong nales er miurioſevel emerarie p cutienti dtibz excoi catur ſathane traditur.quo⸗s
ni bus ep̃m vel bamentibus et m roligioſis modo ſeʒ q extra eceleſiã eſt dyabolus ſi
ac elericis ſecularibus md ucentibʒ ad vo cut in eceleha xpᷣus.· ac per hoc quaſi dya⸗
uedu eligè ſepulturã ꝛſic de alijs qbʒ ad bolo tradi dicitur qui ab eceleſiaſtica co⸗
. ditur ꝙ a talibus abſolmi nõ poſſunt eitra mu mone remouetur · vnde quos apoſto
1 papã mſñi m moꝛtis articulo ſicut oti4 exp⸗ lus tunc ſathane.traditoſ predicat execõ
. mtur m ſententijs Proæeſus anpualiſ 4 mumcatoſ a ſe eſſe demonſtrat. hoc ibi. nã
ſit in curia ꝑp papa. Auãtũ etia ad ſecũ duũ in eccleſia pᷣmitiua quando opoꝛteb at ho
1 hetur m e. ce. eos · Cidẽ ſtatumus de hj s mmes ad fidem mnuitare p ſigna ſequeba
4 de qrubz cũ a ſede aplica el legatis iphꝰ? tur excomunicaconez alius effectus ſalz
ge⸗ abſe olucols benefieiũ 2 qbuſuis ſentẽtinj 8 m aĩ feſta exactõ coꝛpaliſ pins dyaboli ut
eo equutur miun gitur ut oꝛdmarioꝝ ſuo patet.j· ad cot. v. nũc ſpiritualiter et in
rũ we! alioꝝ quoꝛũlibet ſuſ. cepturi bemten uiſibi liter ſathane traditur. ecundo
z tiam ab eiſdẽè ſe conſœdui re ſen tent e uatur ſuffragijs eceleſie ꝑ quod incurrit
ſen⸗ paſſis inuriã ſeu hjs qui bʒ ꝓpter hoc ex triplex incomodũ.qꝛ hm magiſtrũ ſentẽ
ſem iſtunt obligati ſatiſpactõn exhibeãt oom ci aꝝ et tlo. m. nn di. xx. Ex ſuffragijs ee
in petentẽ ſi hoc cũ pᷣmũ comode poterũt ad cleſie quis tria cõſeq̃tur. valent enim ad
tiis mnplere non curauerint p. ſ. m oadẽ ſen augmentũ gratie eis.ſqui gratiaʒ Habẽt
pſta tentiã relabantur. hoe ibi. ¶ Qð ſ. qritur et ad merẽdã eis qui nondu Habent. Se
nedl cur iſti ſe remittũtur ad ſuũ excõicatoꝛẽ eund ovalent ad ꝓtectõnẽ dei habendam
au⸗ Hn.ioanĩ nouel.ꝙ in curia romanavel que ſubtrahitur exeõmunicatis ꝛ ſibii pſiſ
a in curnjs legatonꝝn eircunſtatie in im wonẽ⸗ relmquũturnõ tamen ꝙ omnino a ðᷣmn a
uſt⸗ dis pemtentyjs ſunt ponderande vel in ſa ꝓuid entia exclud antur· Tercio valẽt ad
ven uſfactõnibʒ arbitrade q cũ ibidẽ facile ſe deſenden dũ ab hoſtibus. ſed econtra dy
tug; ri non poſſunt ſolẽt tales remittii ſup hijs abolo maioꝛ poteſtas ſeuiendi datur ex
1o ad oꝛdmarios vel aliog qui ſunt m ptibuſ eommum catos tam eoꝛpoꝛ aliter qᷓ ſpi⸗
uſ⸗ Aquos adi nõ curabãt.mſ h̊ ſic fuiſß punaii ritualiter. Si tnñ miuſte qᷓs excomꝛũcatur

ere

et excõmumcaconem Humiſiter ſeruat
tuc Dumnlitatis meritũ reeompenſat ex
commumracoms damnũ m thoebidem
vnde ſᷣm Richᷣ· in.nij.talis ꝑ hoc non ex
eluditur a ſuffrag ijs eccleſie quia nec ee⸗
eleſia hoc intendit. E ſmile eltſi exeomu
meatus ex iuſta cauſa pemtet ac abſoluti
oné diligentiſſmme vrocurat paratus fa
cere qð in ſe eſt ( Tereo nõ po teſt exco⸗
mumcatus cũ alnjs mtereſſe diumis nec

cũ eis oꝛare eccleha alias moꝛtaliter pee

5

cat ꝓ tor ꝓhi bicõnẽ eccie nee etiã po telt

„.

ext ra tam ꝓpe ſtaè P audiat ᷣma ut eE*

de pe. et re ˖ qð m te · nõ tñ ei phibetur ſmn
plex ingreſſus eceleſie exrra tempus di⸗

umoꝝn. imo poteſt intereſſe pᷣdica com qn
nõ dieut ibide ma. Et lioblig atuſ ẽ ad

Poꝛas tenetur eas pſoluè nõ tamẽ po teſt

E facere cũ alio nõ ex ecomumcatoß debet

ſolus legẽ et ſme dmmus w biſcuʒ· nec
mirum cũ etiã excluditur a ptiepacone ſi⸗
vliũ et m loquendo ſalutando comedẽ
1c. eo mo do quo dem eſł ſup. quanto⸗
magis m dumis hinc ſi ſcienter excoica

tus mgerit ſe officijs alicuiug oꝛdmis æf
ficitur irregularis ut patebit ſi in baptiſa

ret ut vetula non efficitur irregularis· et
quod grauius eſt· nõ ſo lů exeo miu catio
mſta exeludit a regno celoꝝ ſed etia mun
ſtelata ſi ↄtemn atur · ut · xi · q ij · c·nemo·
Pĩc greg.· dic. e· ti. c. ſentẽtia paſtoꝛis ſi
ue iuſta hue ĩiſta ſuit tim ẽda eQuar

non poteſt excommicatus ſu ſep ad
. . . 4 .
religionẽ mſi pus abſoluatur. et hoc nec

in ꝓbacone habituſ nee in ꝓfeſſiõ e. Si tnᷣ
ferit receptus wel ꝓ ſeſſus tonet · nec eta
poteſt eligẽ nec eligi ut ex de eõ ſue. c. cũ di
lectus· et de elect. eũ mter. A. Et ſi ſecus
fem ſuerit ipſo iure talis eleo nulla ẽ qð
pe · de palu · dic verũ elſe ec de elcone in re⸗
geʒ vel impatoꝛẽ ut eỹ de elec. c · p venera

bilẽ. ſic nec poteſt daẽ beneſiciũ ut ð exceſ

pᷣla.ctanta· ec onã acqmirere ex de cler.
ex · miſt. c. poſtulaſti · Et du eſt in moꝛa pe⸗
tendi abſoluconẽ de ben eſcijs habitis ni
chil peipiet ex · de app ellac · c. paſtoꝛal ſe⸗
eus ſin on eſt in moꝛa · Eſt etã ab offieõ ſu

ſpenſus qmaa nec ligaò nec abſo luè poteſt
xxix · q · · e· audiummus · qᷓ; dii t ab ee⸗

sl

4 l „

4

deha toleratur valet qðᷣ ab eo fit · Cõcoꝛʒ
ich. j. n ij. di x viij mi ſoꝛte eſſ notoꝛiu ·
mnis etia actus lamus eſt ſibi in ter di⸗
ctus ita ꝙ nec mdicare po teſt nec accuſa
re nec teſtiſicari · in . q. i . Ceuidenter · ſi
vnus de iudicibʒ ſentẽtiã ferẽtibʒ ẽ excoi⸗
catus nõ valet ſentontia ſi mimul eaʒ cũ ex

commcato ꝓnunciãt · ßm ioh. de lign · Etiã

ſi ſuerit exeomumcatus inmſte dumo do

pyblice ut de ſenten. et re iudicata. c ad

ban. quia facta et iudicata p excommca⸗
tũ occulte val ent eti in ſpiriaialibʒ ut ſi

ab ſoluẽt m ſoꝛo cõſcientie hm pe · de palu.
m. nyj. Ide Kich ibidẽ. nec etia exco mum
catus pub lice ↄſtitui pᷣt ꝓcuratꝛ ut ex de
ꝓbac.c· poſt eeſſionẽ. nee ec ↄſtituẽ pro cu

rmatoꝛ? e de ꝓcu. c · fi. Si tñ excõicatuſẽ reꝰ
ℳ ₰W „ ð . ₰ „
ßt ĩ iudico ſe fendect ad ̊ procuratoꝛe
in ſtituere ut eẽ de iudi. c. intelle ximꝰ. He

cus th ſi ſt actoꝛvel ſi reꝰ 1 zuemat vl r
couemat ut deõ · e. poſt ceſſione · ¶a in⸗

to ex comumca cõ abſoluit a iummento ſi
telitatiſ. x vi. q.vi·e.no ſ ſanctoꝝ · et. c · in
rantes. hm ioh · de lign. Et ſi qs alicui de⸗
beret in eerto termino et mtorim ereditoꝛ

exeoicaétur. ß bar· brix.et ioᷣ · de lig non

oblig aretur debi toꝛ ei ſoluè q;diu pſcue⸗
raret mexcomumcacone · Sed m io h· an ·
tebitũ de ponat in edẽ ſacraʒ ut poſtea cre
dicoꝛi abſoluto detur · Auidã tnᷣ coſulunt
ut illi ſolu atur in termmo coltitu o· ee

etia tal m moni contrahere poteſt cotra

&a tamẽ tenet licet moꝛt aliter peecet. neẽ
etiam valent lre per eum nypetrate. nec e⸗

tiam poſt abſolueonem vti poteſt literiſ

im petratiſ excoica cone pendente · ac poſt
litem ↄteſl atà oppom poteſt ↄtra euʒ exce
ptio ex eoicã ceoms repulſo excõmuncato
ab agẽdo.nec aſtrĩgi quis p̃t pacto taci
to wel expreſſoꝰ numcaé excõica to mſi im
caſibʒ a ure permiſſis· urrit mmſup cotra
eũ preſcpeo ſi eſt in moꝛa petendi abſolu
cõnẽ nee dabitur reſtitueo exeõmunicato
ſi p reſe ptũ ſit hm ioh· de ligna. Hexto
nec oꝛdmaẽ poteſt vel oꝛdmari quo ad ex
eecu conẽ etiam ſi ig noꝛat· vn ab ipſo oꝛdi
nati euã ignoꝛã ter mdigent diſpen ſa cõe
q aq exe cucoeʒ oꝛdis bm pe · de palu · et H
Rue epũs oꝛd mans fuerit excommcatus

—. — — ———

=
—

—
—

=ͤ,

—, ỹ gw —— — —

ein⸗
idi,
alſ⸗

kct
ier

lti

cs

u⸗

Symo Ariiſ⸗

occulte ſiue publiee cũ tñ wtrobiq; conſe⸗

uat· ſed in altero caſu faeiliter diſpenſatur
Pter ꝓbabilẽ ignoꝛãtiam occulte tam
excoicatus abſoluit in ſacramento penitẽ
tie et ten et abſolutio q;uis graut peceet ·
Aõ eſt ſ̃ eũdẽ pe· cãvniuocaꝛmicat o⸗
mam ſuam ſecuduzʒ modu quẽ hHabet. Et
quia in conferendiſ oꝛdmibʒ ſe habet epi

ſcopus ut cã quo dãmo do vmuoca ↄ fer⸗

re non poteſt execuconẽ quã non Habet.
Sed ĩ eollacone pemtetie ſacerdos ſe ha
bet ut mſtrumen tũ equiuo cu m ↄferen do
gratiam · et am ſi non habet · et id eo valet
ablo oluco eptimo excoicatus decedes

nõ debet in loco ſaero ſepelirinec deber P
eo ſieri oblaco nee oꝛaco mſi ante moꝛtez

apparuiſſent in eo ſigna cotri eonis·qma

tüc poll moꝛtẽ po teſt abſol · xxni · q. n.
c. ſane · Secreta tn oꝛaco e poteſt oꝛari ꝓ

excomumcatis ßm pe . de peruho.n ec etiaʒ
cadauer eius faeit locũ religio ſu ſi cut ca⸗
dauer ſid elis nõ excomumcati ioh· de li⸗

gna · et ſi poteſt diſcerm debz de lo ceo ſaero

ieia ſic de alijs ¶ Ad laudęe di
GC de duplici mterdicto. ſ. gen erali et
quantũ vnumquodq; ſe extendit · et de

vuplicl ceſſaroe a diniſ.¶ er. xxnijꝰ?.

n occides· exo xx · Expe diti
jã vteũq; de ſententijs excõi⸗
R cacoiſ nuc buiter expediẽ dü ẽ *£
de alia ceſuna eceleſi aſtica q di⸗

eitur interdem· Eſt enm iter dictũ ſepa

raeo quedam a certis ſacram entis et ab
omm bʒ diumis officijs ac eceleſiaſtica ſe

pultura ut patet ex de ſponſalibz. c.nõ eſt

wbis . et de pe. et remſ. c. 4 6
poſtea plemꝰ videbi Röndu igis qy

mterdem ẽ duplex .· ſ. gnalen ſpale · Gna⸗
lequidez dicitur quod fertur ↄtra regnuᷣ

ꝓnin ciã ciuitatẽ caſtrũ villa vmuerſita⸗
temwel collegiu · et Huiuſmõj interdictũ
genenale fertur qnq; aiure qnq; ab homi
ne⁊ qnq; ab vtroq;: Aiure naq; fertur p⸗

mo cũ collegiũ vel vniſitas eiuitatis vel
loei eogit eccias vl ecciaſticaſ pſonaſ ſol
uere guidagiavel pedagia vel ab ipls ee

eleſijs vel eecci aſticis pſomis exigitvel ex

toꝛquet ꝓ ꝗꝓprijs rebʒ quas non cauſa ne
gociaco ma deſerüt · vñ hociplo ſunt mter

dei 6:0; cal. ue de eenſibz e. quaqᷓ;. li. vi.

tam en coõmumter nõ tenetur iſta opmio

eo ꝙ iſte caſus moꝛe vtentiũ nõ eſt apro
batus ſed ꝑ contrartàſuetudmẽ deroga

tus di · nij. le ges: MNõ autẽ ſic eſt de ſen
tentia excoicacoms que ſubito trahit ſe⸗
cum ſuum effectũ. Secũdo ſertur a iure in
vmuerſita tẽ cũ aliqua vmuerſitas conce

dit repreſalias contra perſonas ecciaſti⸗
cas velↄtra alios coceſſas extendit ad il⸗

las mſ reuocauerit eas mfra men ſeʒ a tẽ
rpoꝛeↄ ceſſioms vel exrenhoma ut de in u⸗

rinjs et dã · da · c · ſ pignoꝛacones. li. vi. Ter
cio fertur m vmuerſitateʒ; cu vmuerſitas

locanit domos velↄductas habere pmiſe
rit vſurarijs aliemgeĩs in terra ſua ad ex
ereendũ fenꝰ ut de vſut · e. i. li. vj. Auar⸗

to fertur in lo cũvel eiuitateʒ cũ officiales

eimtatis in qua deber rõm pontifieis ele⸗
ctio eelebrari vel repᷣſentates ipſam cim⸗
tateʒ non ſeruauerit ea ad que tenentur
p· e. ubi periculũ. de elee · li. vi · wel fraudez
m eis vel eirca eaꝰmiſerint tũc illa eiuitas

eſt interdicła iyſo i iure ut. e· e. Neiuitas

Qumto queuis ciuitas eſt mterdicta pᷣ⸗

ter vrbem que ? ſentit dandoꝰ ſiliũ wel fa⸗

uoꝛe hoſtili ter perſequentibus. capi entibʒ

el pereutientibʒ cardmaleʒ ſancte roma⸗
ne occie vel que ifra menſeʒz delmqueſ hu

inſmodi ꝓut enoꝛmtas facientis exige⸗
rit et ei i facultas affuerit nõ pumuerit ut
li.vi. de pems. e e.felicis. Hexto ciuitas m⸗
terdicitur que ꝓpriuʒ epiſeopuz minrioſe
vel temere pereuſſerit vel ceperit vel bame
rit à hoc fieri mandauerit autsſilum ad
boe dederit ſeu fauoꝛẽ aut hoc facieteʒ ſa
Eter deſenſauerit ut in clemẽ. de pen. ſi qͥs

ſuadetel Poꝛro caſu qui pomtut contra

cleruʒ ſoluẽtẽ diuerſas exactõnes laicis
m· vi. de mmum · ecele· gratia breuit atia

omitto⸗ cereuocatus „ clem. ut pz e. ti. e
qm· in clem· Et nota gnaliter q mterdi

cta eiuitate nõ ſunt hmmes auitatis m⸗
terdicti ſed interdicto populo omes de
populo ſunt mterdicti ut· li. vi. de ſenten ·
ex · c. ſi ſentẽtia Item hen · boye in . e · ex

parte abbatiſſe de pui:rũ eccia tantum in

terdicitur tunc nec elerus neèe vopulus
per hoe eenſetur mterdictus. vñ voſſunt

eleriei alibi celebmè et plus audire dini
na. Cu wro clerus tãtũ mterdicitur tune
nee eccia nec ꝓpls cenſetur intordcũs · et
ſic p̃t alius clerus ibid wmens vᷣma cele
brare. Cu⸗ demq; ppls interdicitur tũc cle
rus nõ intelligitur mterd cus ut de Ep. c.
ſedes: nã in hoc cauvel ſmili appellacoe

Pli nõ ↄtinetur clerus nec ecouerſo ñ a⸗

luid expmatur m oſticuius opio appro
batur de ſen · ex. ſi ſma.li· vi· et ibi.et ꝑ io.
an. In fauoꝛabilibʒ tñ maxie attenta Pa
ſigſicaco nevbi appellacoe ꝓpliviðꝛ elerꝰ
cophendi.ar.de ſo. ↄpe.edilecti.cũ ibi no
tatis Et i0.cal. intelligit appellacoe cleri
nõ ſolu ꝛtineri ꝓmotos ad oꝛdies h̊ etiaʒ
religioſos ↄuſos ⁊ ↄuᷣſas ꝗ ita ſut ad ec⸗
eleham traſlati ꝙ & ꝓp lo dici non pnt ut
x nj·qi. e· duo ſut · et de pinl. c. ut Piulegia
et. c. pnłide ſen. æx· non d ubm · Nota tn p
mterdeo loco ſub apꝓp ellacoe ciuitatis ca⸗
ſtii ville vel Hhmõi q́;uis tuc nõ ſut mtor⸗
dicti aues illuis loci: hoe tñ ſane intelli⸗
gitur cũ mterdieitur locus ꝓpter dlictuʒ
dni vel alicuius ſmgularis pſone et iph
nõ dederũt᷑ cãm interde. ſecus aũt ſi ꝗpt᷑
delicNMũ eiuniũ wl pplivel vmuͤſitatis ißius

loci mterdem pomtuxr ut in.c.ſi ſma.rnſo
7· de ſenex ir v K4 maioꝛe aũt euide
tiam ſciẽdũ q; dum inter dicitur aliqᷓs lo
cus ſub appellacone regm ꝓpmar eiuita⸗
tis caſtri ville terre vel loci tuc etia ipoꝝ
lo coꝝ ſbᷣurbia ⁊ eotinetia ediſicia ſtelliga
tur in tordcã de ſen· ex ſi einitas. li.vi.qdᷣ
ſi ſuburbia ⁊ hitates in eis nõ ſũt de iuriſ⸗
dictoe loci interdicti lue vmũùſitatis.tñ
ſm io·cal. nee in eis p̃t eelebrari ꝓpter ra⸗
tionẽ Sicti· c· ſi einitas: ſcʒ ne vilipendat
mterdicti ſnĩa. et ſice mterdem ꝓmulga⸗
tum m locũ meludit ſburbia 1 2tinetia e⸗
dificia etiã in nullo ſbiecta dicto lo co vł
vmůſitatiipms .· ſecus tñ eſſe viðꝛ ſi pfe⸗
rens inter dem nõ hẽbat mriſdictoʒ ſpũ
alé m ſuburbns wel ↄtmẽtibʒ edifiens licʒ
illa habet m locũ quẽ mterdixit ut li. vi.
de ↄſti. e · j · werütñ ponderata raco ne. c. ſi ei
uitas · diei pᷣt ꝙ etia h̊ caſu ſburbia et con
tinẽtia ediſicia adherentia loco mterdes
mtellig atur mterdcã nõ ab ſvie ha iure.
hle ẽ ex · de ſen · ex · e. nup. Et ſi queritur·

vſq; ad quẽ locũ dunãt ſburbia ↄein ẽtia
ediſicia et adheretia. Ad hoc dicẽdum *
ſi ↄſu etudĩe ſtatuto wel vſuvulgari ſʒ ap
paret tũe ſtã dũ ẽ tali interp̃tacoi ut di.
ri. c. ↄſuetudo · et de ſpon. c. ex lris. ſmaũt.
tũc arbitrio virii: iudieis determietur.
ut de offi· dele · c⸗ de cauſis. ij. Reñ · vñ in deõ
c. ſi eiiutas· ſuꝑ illð.ↄtinẽtia ediſicia.did
glo· hoe eẽ iudieis arbitrio relmquẽduʒ
F. ſit dicendu ẽ de locis adherẽtbʒ. nam
ſcðm io· cal.lieet ꝓpe ciuitate wel locũ int⸗
diectũ nõ ſit aliqð ediſieiũ lominꝰ tñ lo⸗
ea adherẽtia lo eo in terdeo debet intelligi
in terdcã ſie ꝙ in eis celebrari nõvaleat ſ
neviolacone interdi cti· alioqnᷣvilipende
retur mterdici ſnia ↄtia· e· ſi ciutas. ve⸗
rũtn adherẽtia vel ↄtigua ſuburb ijs vel co
tinetinjs edificijs nõ mmtelligũtur mterdi
cta.alioqnᷣ ſequẽtur ꝙ; adhereétia adherẽ
tibus vmũſaliter eënt interdcã · et ſic int
dicko loco vno totus mudus eſ in terdi
ctus qð eët abſurdu dieé. et hoe ton⸗ Jo.
an.· de poſtul. c. i. qui dat lile de oo qð vᷣe ꝙ
excoicacõ nõ traſit in terciã pſonã. xi. q-

inj. e· qm ¶ W. R im diſticte mterdicitur

terna alicuius dñi tũc nõ ſo lũ mtelligi
de ea que ſua ẽ abſolute ſmnplicitor· vel
etã quo ad dniuz iuriſdicton ale. ð poſtu.
Cc. i · de offi dele · e · ſane. ij. de uiur. c. ex re
ſerepto · de ſpõ· e. non ẽ wobis · etiã de ea
quã tenʒ m feudũvel emphiteoſim qꝛ in

Hys ca ſibʒ ſpectat ad eũ utile domimiu:et

ſmiliter de ea quã tenʒ rõne dotis vxoꝛiſ
q;ꝝ ↄſtate mrmomo maritus ẽ dys dotiſ
Qð ſi terras ho; in diuerſis pꝛmũ cijs pꝓ ꝑ⸗
te et ꝓ dun ſo tũe omes ille ptes ſbia cet
mterdeſecus ſi ꝓ idmiſo :ne mnocẽes
pm atur ar · li. vi. de p ben. c. ul.m fi ſi tam
talis dñs interi nouã terra acquirit illaʒ
mterdem no mn cludit.et ſiterra ia inter⸗
dictavenditvel ꝑdit ꝓpter hoc mnterdem
nõ tollitur.cuũ onus vei cũ ipᷣa re traſeat.
de deci · e· paſtoꝛalis · c· cũ nõ ſit· de pignot.
cex lr̃is.term aũt inpignoꝛata no ſubi
eitur tali mterd co n ꝓferẽs di mter
dieo tera quã talis tenet ¶ oc etiam
ſeien dũ ꝙ qñ villa caſtruʒ vel locus in ter
dicitur wocatur interdem g nale licʒ ibidẽ
eſ tm vna ecciavel etiã nulla qm als etiã

— — —

— —,à —

extra ecclehã illã eelebrari poſj ſolẽ niter
q;us illud ſme cã ſieri nõ debʒ ut de oſe.
dil· c. ↄcednnus. Sʒ qꝛ; cenſetur mterdi⸗
ctũ gnale ineludit omia loca ſmgularia
et plana in quibʒ alias celebrari po ſſet. et
quatũ ad loca gnaliter imnterdcã · Poꝛ⸗
ro quãtũ ad ꝑſonas gnaliter mterdeãs
ſeẽdũ ꝙ qn aliqð ↄmue wel ꝓplłs à vmiſ
tas mterdicitur tü e ſm To.an.ſmglares

plone illius ↄmms ꝓp livel vmuùſtatis m2
telligũtur gnaliter mterd c ita ꝙ; in nul

lo loco pnñt audiè diuma vel peipe ſaera.
pᷣterqᷓ; m caſbꝛ ꝑmiſſis ut poſteavidebi⸗
tur. Aaco eſt. q; aclualis audico moꝝ
⁊pepeõ ſacroꝝ ꝑ mtdem ẽ ꝓhĩtaactꝰ

autẽ ꝓprie ſut ſupoſiton nõ vmũuᷣſitatis·

hut ſmgulis deã mtelligutur ꝓ hibita.
ut m. c. ſnia; Cul. de ſen. ex. li. vj. vñ ſen

tẽtia mterdicti lata in aliquã vmũuͦſitateʒ

vl ꝓplum m Io· an.ligat etiã abſentes ⁊
culpe alioꝝ cotradicztes ꝓgpter quãa mter⸗
dicti ſnia ꝓfertur.qðð apte ꝓbat diclũ · ca
ſ ſentẽna·nã ibi pʒ ꝗpter delictũ dñi ꝓp lmn

ſeu vmũuſitatẽ mmterdici.Nã iſta pena mt⸗

dicli pumuũtur etiã qi non peccauer̃t. ut
de ſponec. nõ eſt vobis.Fatetur tñᷣ Jo.an.
illos mſontes quo ad deũ ut de ſen.ex a
no bis · ij· de re indi.c.i.li.vj.dumõ ſaltom
Hiũliter paruerint ſnĩe intdicti· Et ſi tlis
abſens ſueĩt de alia eiutate vel pplo h̊ Fti
oſe fuit receptus in eciuẽ vel pplarem inter

dicti ꝓpli q;us ſoꝛte nunqᷓ; ibi fuitvel Ha
bitauit adhue eredũt quidã ꝙ tlis intelli
gatur mtdcũs deo ꝓp lo intdeo ꝓpt dcãm
racõ em Et ut die regla uit. li. vj · q ſentit

onus ſentiè debz? ↄmo da⁊ ecõ uerlo.hĩe
etiã exnñs de ꝓp lo nõ intdicto ſi poſt inter
dem efficitur de ꝓplo intdeõ eredũt docto
res ꝙ tũ e ligatur hic alij. cum enĩ fcũs ſit

mẽbrũ illius coꝛpis nõ dʒ ãmodo alio iuẽ
cenſeri qᷓ; coꝛpus · Nee obſtat ꝙ ſentetia
pᷣ eeſſerat qn lata fuit cotra vmuſitatẽ vel

populũ qii nõ mutâtur noms pſoms ſu⸗
puemẽétibz . Hie econtm in eiuitate quidꝗ
Habitates ̊ nõ exntes eiuesvel de poplo
illius ciuitatis nõ meluduũtur in interdeõ
illuis vmuſit atis vel ꝓpli ut in deo.c·ſi ſen
tẽtia· ¶. ul. i bi· ſm glares ex eo pſonas: nâ

iſti nõ ſut ex eo po pulo łʒ ibidẽ Hhabitent:

Sji tñ etiã ſoeus oſt interdictus. tic in'eo
nõ pnt audie diuma ſic nec extianei. ſed
re ₰„ „ — * ₰M „ * * ₰
eæxxtra lo cũ illuũ ſũt ommo liberi. Ceterũ ſi

qs de vmuerſitate mtdicta ſe traſpert ad

ali locũ nõ mtdictũa nõ fuit culpabilis

vl in c m terdeiaex toto deſmit eęſſe de po

pulo: tũc credũt toctoꝛes ciręa eũ intdi⸗

ctuũ eſſare· cũ enĩ in eo ceſſat cã efficiẽs et
ↄſeruãs debʒ otiã egeũs ceſſare· Mec liber
tas a lege ſibi data de trſlacòe domicilij
tollitur ꝑ Hmõi mtdictù. nec tlis di ci wo⸗
teſt preuentus vel deſtinatus · exquo po⸗
mtur nõ culpabilis ſ ſo lũ dieebatur me⸗
dietas q; ſuit d vmuerktate mterdicka⸗
Et ſile eſt deillo q bamtur ſynplr ſeu co⸗
firmatur wel relegatur et nõ ad topuſ. qꝛ
tũe nõ cen ſetur ampluis de illa vmuerſi⸗
tate. ſecus th ſi tm ad teous. Silr ſecus &
de ſpẽaliter mtdico ⁊ etià de eo qui fuit imn
culpa ꝓpter qua interde ſnia lata eſt. qꝛ
tuũe eẽ mtelligitur ſpẽalit mt᷑deũs. et ideoo
ełes quocũs ſe traſferat imterdeĩ remanet
ut de ſenexcalma⸗ Oillis euã. li. vj. H.
in terdcã vmuerktate alicuius loci nõ m⸗
telligutur imtdi cti ꝑ hoc habitates in ſbᷣ⸗
urbij sweil ↄtinẽtibʒ ediſiens q̃n nõ ſut de
coꝛ pe illius vmu erſitatis h̊ͥ ſui mt᷑ vel al⸗
teri ſubiecti. A acõ eſt. q; ⁊ ſi mtdem̃ ciui⸗
tatis extedatur ad ſuburbia ut dem cé thᷣ
mterdictũ vnius vnin erſitatis nõ exon
ditur ad aliã vmu erſita tem, ut ꝓbat.c.ſi
ſnia:hc intdictũ vmus pſone nõ cople⸗
ctitur aliãa In dubio tñ ſi nõ apparet ha⸗
bitates ĩ ſburbijs eſſe ſui iuris vel de alia
vmůßktate pſum dũ eſ eos eſſe de vmů⸗
ſitate cinitatis cui adherèt. ꝙ ſi habitateſ
in ſburbijs eſſent de capella einitatia tẽpo
re nõ mtdicto audietes ibi ᷣma ⁊ eccia⸗
ſtica recipites ſacra tũc eredit lapuſ ab
bas ꝙꝙ illa qlitas nõ nmmutat ſolucoem
p̃ᷣdicta.qʒ; lʒ ſmt d prochia.nõ tñ de vm
uerſitate cenutatis nec de culpa miſi aliter
eſß de ↄſuetudinewel mre. Fie eua dom G⸗
de nobilbz marchiõibz comitibz Hmõt
Habitantibʒ in dyoceh.vel cimitate cums
populus wl vmuerſitas eſt interdi ctus
vl mterdicla⸗ nam ſi ſubeunt onera. et
HPabet honoꝛes ſic alij de dcã vmuͦſitate
tũe ligatur eadẽ ſnſa:alias nõ. Etidem

4

puto ſi p priuilegiũ eſſent exòpti a mune
nibʒvel oneribʒ . q; ꝑ hoc ſequitur ꝙ ſunt

de ipavmu erſitate · FiWero ſut ſui iur ex

cõſuetudievelex impiali pᷣmlio ſie ꝙ deẽ

vmuerſitati tanqᷓ; de ip̃ius coꝛpe in nullo

pticipãt: tũc cenſendi ſunt ut penitus ex⸗

nei nec eos ligat interdi ctum latum in
diclam vmuerſitatẽ. Etr nota gen eralit:
ꝙ ceſſacoes gnᷣales hnt vmm in tdicti⁊ co
paritur mterd eõ · ut pʒ in clem· ex freqn⸗
tibz. de ſen ex · De quibʒ ceſſacoibʒ etiaʒ ð
d aꝓpel· c.dilcisde offi·oꝛð.e.irrefraga⸗
bili. et: e. ti: e. q; us · et.c·h cano mei.li.vj.
§: alie ſut eeſſacoes ſpeales q ſolũ obſer
uãtur in eccijs in quibʒ ſut mdiclea non
in alnshc eta dem ẽ de mtdeo ſpeali. vn⸗
de o· an. ↄcoꝛd a sↄtrarias opio es de pena
no o bpuãtiũ mn deãs ceſſacoes dic ꝙ glo
ſe Inno · et oſt · n deo. e· irrefiagabli· et. c.

dilcĩs · dntes ꝙ ſiqnis in eccia ceſſati om
ſuppo ſita cel ebraret.nõ efſicẽtur irregula

ris cũ hec ceſſacõ nõ ſitvera ſnĩa m terdci.
h ẽ queda oꝛ ganoꝝ ſuſpeſio · intelli gũtur

loqm de ceſſa cone ſpeali · ſ. po ſita in cta ec⸗·

cleſavel certis eccijs ·ſ̊ glo. Inno.ↄtrariũ

te nẽs mn.c · nõ ẽ vobis de ſpon. in telligi dzʒ

de ceſſacoe gnᷣali in loco. q; tlis ceſſacovj
h mterde' · Et ſy etia placet Jo. calðᷣ. Poc
etia ꝓbat deã elem· ex freqntibʒ.qᷓ gnaleſ
ceſſaco es indicas ab eo qͥ poteſt equipa
rat gnalibʒ int dictis · ſpeales aut qᷓ· ſ.ſut
certan ecciaꝝ · Vñ lez religio ſi⁊ exempti
nõ ſu ates ceſſacoem gnhale mdiclãa ſer⸗

uatã p matricèe eeciam excõi cãcõ eʒ incur

rerẽt pdem . e · ex freqntibʒ Po ce tn fallit
ubi ſealiter in eccia cathedrali vel matri⸗

ce eſ̊ indcã ceſſaco.q; tũc religioſus vio

las nõ mm currt excoicationẽ cũ nõ muem
tur expᷣſſum ¶ P· aliid ẽ mtdictũ ſpeẽa⸗
level ſmglare qð etiã fertur tam a iure qᷓ
ab hoĩe. Interdem autẽ ſpẽale ðᷣꝛ cũ mmtdi
citur ali ꝗqᷓ eccha.ac etiã cũ interdicũtur o⸗
mn es eccie eiuitatis vmus vel etia vmus
ꝓiũcie · ſiẽ aliqñ ſit p ꝓcuratoꝛes gĩaꝝ ſi
eis nõ paretur vel ꝓ collectis decimaꝝ et
legatoꝝ · Ad ̊ de puil:c. cũ et plãtare· ¶.
ꝙ ſi tẽplarij. Nã interdem hmõi qð pom
æ m oĩbʒ eccis totius ꝓmcie ꝓprie nõ ðᷣ
gnale h ſpẽale. eo ; ſe nõ extedit mſi ad

R——-

eectas ſacra loca ↄtigua eecijs illius p⸗
un cie:nõ autẽ ad alia teriã nõ cõ ſecrata.
illiis ꝓmcie ita ꝙ extra illas eccias lici⸗
te ſolẽ miter celebrari poteſt q;uis hoc ſmo

cauſa ſfiei nõ debʒ· ut de 2 ſec. di.i.e.eocedi

mus: In int dicto wero gnali non ſolũ ec⸗
cleſie ſut mterdee ſ̊ etiam omia alia loca
ſmgularia ſũt mterdeò ſuppoſita ita ꝙ in
nulla pte loci illius imn quo poſitum ẽ mt⸗
dictü diuima ſo lẽmiter celebrari pñt. Int
dictũ igitur ſpẽale quãdoq; ꝓmulgaa
iure ⁊ quãdoq; a uidice · Aiure nãq; re pe
ritur poſitũ tra eectam pmo ꝓpter miuri⸗
oſũ homi cidm ĩ ea ꝓpetmtũ · vel miurio ſu
ſangumẽ m ea effuſum ut pʒ de ↄſec. di i.
c.ſi motũ. S cðᷣo cũ ꝓpter effuſonè hũam

ſeminis ſtudioſe ꝓcuratuʒ eſt polluta. ut
de dſe · die · e· eec js · In Hijs enim duobz
caſibʒ eeccia ſic ẽ interdicta q; ante re o ci

latione in ea diunma officia celebrari non
ebet ut m deis · e · ſi tñ ſic fuerit mamfe⸗
ſtu ꝙ legitie ꝓbari poſſy cũ eecia nõ idi⸗
cat de occultis Duõ autẽ recõciliari debʒ
romtur extra de ↄſec. ec· vel altat᷑.c. ꝓpo⸗

ſuiſti · et · e. ulti · Tereio qñ ꝗpter diſcoꝛdiã

pronoꝝ eps oſtia claudit eccie tollit m⸗
de reliquias et pᷣeipit ut nullus ĩ ea ſacrũ

miniſteriũ celebret donec ad ↄcoꝛdiã re-

deat · ilt de iut · pona . e · i. et. ij. non th ꝓpſe⸗
rens ſententiaʒ mdicti. Auarto ſi ecchia
fueit ſym dace co ſecrata n0 debz 5 ea ce⸗
lebrari · ut · i. q· iij. e· eecta . mto ſi fuerit
eccia principaliter ↄ ſecrata ꝓ q̃ſtu nõ x
duimo cultu · ut de ſec · di · i. e. ſi quis ba ſi⸗
licam · Fe xto ſi ecclia ẽ conſecetta ſme li⸗
centia eßi dyoẽ· ut de ↄ ſec.di.i.c. p̃cepta.
Septimo ſi ſme reliquijs vel in loco deſer
w nunqᷓ; Pabitato fuit dedicata de ↄſe.
di. i. c· pla cuit· Nerũtamẽ qᷓ;uis in hijs ca
ſibʒ i tali eecclia de iure celebrari nõ debe⸗
at. cotrariũ th faciẽtes nõ ſut irregłares:
qꝛ nõ eſt expᷣſſum in iure · ut pʒ de ſen. ex.
is qui.li:vj · Sʒ ſi ep̃us ꝗꝓpter aliquã cãm
de pᷣdiclis ſpecialiter eceliam intdixerit.
tũc eelebrãs m ea bene eſ irreglaris ᷣm
fJo.calò· Qui etiã addit ꝙ qñ ꝓfertur m⸗
terdictũ in ecclła tũe eimiteriũ ecelie ↄti⸗
gu ũ ⁊eapella eius ↄtigua ſilr intelligũtur

mterdicła. ecus autẽ ſi pᷣdicta nõ ſunt

I —— —

— R

— =—

—— —— — —

ↄtigua ecelie interdeẽ ut de ſen. exceõ · c · ſi
. — ,⸗ 777 74*
ceimtas. li. vj. jj. Ren · Simii mo do hi fue⸗

rit ecclia polluta: mtelligitur etiã polluti
. 5 „ * 2. — „ ℳ „
cimiteriũ ei dẽ ↄtiguũ.no tñ econùſo. ne

minus dignu mams dignuz à acceſſoꝛiũ

pnᷣcipale ad ſe trahẽ videat᷑ ut de coſec.

ec. vel al c · vn o. li. vj JItẽ ſi remotũ Meit

cinnteriũ vel capella vel ſaltẽ ꝑ parietẽ int

mediũ ſepatũ l ſepata· tũc nõ ſubiacẽt

interd co ie qri poteſt. vtrũ in eeclia

2—

ſpealiter intdicła celebrari pnt diuma · p⸗
uata ſoꝛma· e alma. aiened ſen ex.·
atio ẽ. q;· calma
lo quitur cũ locus fueit mterdcũs · et hoe
appellatur mtdictũ gnale de pemtẽ · et re.
c· qð in te· ſue ↄue qð ide ſonatdeᷣnil.
c.qð nõnulli. Pene faeit ad hoc · e · pti.

li. vj. Ad ̊ dõ ꝙ nõ.

de ſen· ex. li. vj · Vnde cũ ꝓhi bieo duimo

rum qvid ebatur in duci pmin cdictũ ſpecia
le fuerit ſublata fuata ſoꝛma.calmatuc

remanet ſmplr ꝓhibitio qꝗ ſit in mterdi⸗

cto gnali. Silr m eccia ſcialiter mt dcã
quis poteſt baptizarivel etiã in frõte eriſ-

mari.lʒ iohes monachi in deo e · pti · ſe⸗
cus mnue vidatur. Nam a quouis intdi⸗
cto p̃dicta ſut exempta ut de ſpon· c.non
eſt wobis de ſen. ex · e · rnſo · et · e · ti · qm. li.
vj. Et hoc ſieĩ poteſt cũ debita ſolmtate
catheʒacois.q; pmiſo baptiſmo intelli

gũtur omia ꝑmiſſa pꝑ qᷓ puenitur ad illud
et ſme qubʒ ſi fiej poteſt baptiſmus expe

dirt nõ debz· ut de ↄſec. di. ij. e. Hine puu⸗

li lue iuuenes · cñ caplis ſeqntibʒ. Ex di⸗
tis etiam ↄcluditur· q; ↄfectõ criſmatis

adnnttitur tẽpote mterdicti qͥð co ficitur

mi die eene dommj · quo criſmatevtedum
eſt tam in baptiſmo q́; m ↄfirmacone · ut

de ſen · ex. e. rnſo. m ſi · et · e · ti · e · qm. li · vj ·

Officia tamẽ ꝓ baptiſmo m ſabbato ſcõ
vel ꝓ ↄfectione eriſmatis in die cene dni

„ 2 77 —.
fiei nõ poſſunt a cleicis in terdeĩs ſme pe⸗
na irregularitatis. nec etia a nõ mterdi⸗

ctis m loco mterdeõmſi ßuata modera⸗

tione e· alma. Tadij ceimus· qꝛ ſut dinina
officia alicui oꝛdim deputata · Demq; int⸗

die ſngulare waſ partieulare eſt eü in⸗

terdicutur alicui plone ſmgulari diuma

officiaꝝ eccleſiaſtica ſacmmẽtaa hocvm⸗
uerſaliter. vel etiam pticulariter ſcʒ quo

ad aliqua ip̃oꝛ um ſacramẽtoꝝ vel officõ⸗

rum ut de offi · deleg ati · e · ex litterig · de b⸗

mileg c. i· et · e. epi ſcoron .· li· vj. Vnde lie
ſcðdᷣm ſoh annẽ cal.quot ſunt actus ſv⸗

minis tot modis illoꝛum reſpectui poſſit

intdici ut. xj. qiij. Ceuidẽter tamen hic
tantum pꝛoſequendũ eſt de intdicto ſm⸗
gularis pſone quantù ad duma officia

et ſacramẽta quod etiam dici poteſt ſu ſpẽ

ſo de quo poſtea videbitur · Et nota q; m⸗

terdictus ab aliquo actu reſpiciete dini⸗
. — „ 7 5 ℳMW 7
na intelligitur m terdictus etiaʒ ab omi

alio actu qui illo actu meluditur wel qui ſi
ne illo actu exereeri non poteſt. ut de ap⸗
pellacombʒ. c. ſo llicitudmem. ut mterdi⸗
ctas ab officio ſacerdotali exereere non
debet officia que ꝗꝓprie competũt ſacerdo
ti·. Secus tamen ſi ſolum altaris miniſte⸗

ꝓium ſit ei mt di ctum ut de coꝛpe vicia.c.
P

ſigmſi camt. ec mterdictus ab offico ſa
cerdotali poteſt exereere pon tiheale qᷣ
ſme ſacerdotali exerceri nõ potelſt.de ex⸗
ceſſu pᷣla.c.ex lris · in fine · et ſic de ſmilibʒ
Intdictus tamen amaioꝛi non eſt int di⸗
ctus Wel pꝛohibitus a minon quod in illo

maioꝛi in eluditureo qꝙ; ſme majoꝛi perfi⸗
ci poteſt. Sicut etiam pꝛohibitus a mi⸗

noꝛi non eſt ꝓhibitus a maioꝛi dumodo
ſme minoꝛi ꝓhibi to pſici poteſt. ꝓbãtur
hee.·xe v.· diſ. c· illud.lxxiinj.di.c· geſta· de
ſen. ex · e. illoꝝ · e.ti· e· is cui.li. vj. Sic etiã
pꝛohibitus a ſu pioꝛi oꝛdme non eſt pio⸗
Pibitus ab meioꝛi· ſe mterdiclus a pon⸗
tin calibus non eſt pꝛohibitus a ſacerdo
talibus et pꝛohibitus a ſacdotalibʒ non
eſt piꝛohibitus a deranalibus ſcæ alijſ.
reterea notandũ · ꝙ in iſto ſmgula⸗
ri in terdi cto mmcludutur omnes ine dicti

nonnnatim · et de interdic lo lato ſpeciali⸗

ter in pſonam· et talibus velut excõmu⸗
— — 7 „„ 5
meatis et non alias ſut interdicta ecele⸗
ſaſtica ſacrameta ut imn di do·c. Alma.

adijcimus Idem Johannes andree

de ſente. cô.m. c· preſenti. m gloſa penl·

li. vj¶ ¶Et ſi queritur· vtrum mterdi cto
commum vel vmuerſitate vel populo oẽs

de illo ommum intelligatur nominatim
interdict. Ad hoc dicedum ſedᷣm Inno·
ꝙ non· niſ tantuʒ illi de quoꝝ culpa tolo

vel fraude in terdi cti ſententia lata eſt et
qui in hoc pᷣbuerunt con ſilunʒz ⁊ fauoꝛ em

qð alij putaãtverũ 0 denuncia co ez ſen⸗

tentie publice factam quatũ ad omnes

quos certũ eſt eſſe de populo interdicto

ut mteruemetibʒ talibus circumſtantijs

maniſeſtis intelligatur nominatim inter⸗
dicthet ſiec huiuſmo di imdubitabiles cir⸗
cumſtãtie viceʒ habeãt pꝛoprij nominiſ.

Gaſp· de calð· dieit qq nommatiz mterdi⸗

cti dnᷣr quos certum eſt eſſe mterdictol!

ut ſerupulo ſis conſulatur coſciẽti si:cum

in ſentetia vᷣꝛ· exeõmumeo vel jntdico pe⸗
trum joanem cum ſuis fautotibʒ ⁊ pti

cipibʒ· tũe petrus a io hes ꝓprie ſut noſat
interdictivel exeommumeati et ĩdeo vi⸗
tandi.fautoꝛes autom pticipes quis vi⸗

tare nõ tenetur donec per iudicem decla⸗
retur denuncietur. mſi ſoꝛte ipoꝛum par

ticipaco eſſet adeo notoꝛia ꝙ nõ eſß lo c9

excuſacom nec poſſet aliqua tergiuerſati
one eelari ut de cohabit· cli. e. tua nos· et
we ch excommiũ: vnm. e. ꝓpoſuit. et hoc

aliter eos denunciabit iudex etiaʒ ſi ſoeat

ut homo eos eſſe participes vel fautoꝛ es·
vj · q · . e · ij. et · in nec vitabutur miſ denũ

eietur. Ad ſoc etiã maxime fac̃ extraua⸗

dev boꝝ ſig. c. cum in partibʒ. Verũtamen

etiã cum ciuitas vel caſtrum mterdicitir.

gans martim ſpᷣe quinti quã dedit in coci⸗

lſio cõſtan tiéſi de qua patet ſupra ¶ Am⸗
pluis notanduʒ eſt.ꝙ ingreſſus eccleſhe
mterdicit a ure primo in caſibʒ qmi ponũ
tur de ſen · exeommi · c. ſacro. et · e. ti. e · i.
libro · vj. et · e. t· de cenſi · e . exi git. et · xv ·
q· viſ c ß quis deinceps. Socudo cum ee
lebrat quis ſcienter aut alias partieipar
m diumis preſentibz exeommumcatis vel
medi is· velillos admittit ad ecctaſticã

ſepulturam. ut de puileginj ſ. e· epiſcopoꝝ.

