rũ ambro. in. c. ſcut Hij·xl vij.di · ꝓꝓriũu
nemo dicat qð ẽ zuͦe ꝙ; pluſc; ſußficet ſu
ptui et vj olẽter obtẽtuʒ ẽ qᷓñ dieèt · q̃ ſu⸗
mit pluſq; ſufficet illð quah vjoleter ⸗
yit · cuius rõnẽ ibidẽ in fert dicẽs· nunqd
miquus ẽ deꝰ ut nobᷣ nõ equaliter diſtri

buat vite ſſidia ut tu qudem eſſes af
ſluens et abundans · alijs vero deeſſet ce

egerent · añ ideireo mag qʒ et ſibi wolu⸗

it bem gmitatis ſue experim eta ↄferre et

aliu pvtutẽ patiẽtie vꝛonare. et mfra
Eſurietiũ panis eque tu detines nudo⸗

.

rũ mdumẽtũ qð tu recludis: miſeroꝝn

redepeõ ẽ et abſoluco weuma qua tu in

terna deſodis· tãtoꝝ te g ſeias muadẽ bo
va ꝙᷓtis poſſis pᷣſtare qð Wlis · i· welis.
CSane ꝓinde cũ 4 saliqᷓ retinet eitra
⸗ extrema 41 th ſut necaria ta b⸗
ſo ne q; ſtatui·ſ̊ eadẽ cum affectu mmo
ac mſaciabili cupiditate roſſidet. et ſic
quãuis dieẽdo in ſe licituz eſt retinẽ. tñᷣ
ꝓpter affectũ hHmõi ẽ moſe pecmq; co⸗

lit re ſuaz p amoꝛẽ ꝓ deo ſuo patus ex H

vel ꝓ mo dieo luero adipiſcendo wel da
no pᷣeauẽdo deũ ꝰ temnè in mãda tis eiꝰ.
hgnũ aut Hmiꝰ affectus eſt cũ quis res
ſuas potius apud ſe pmittit putreſcẽ qᷓ;

Velletvtiliter paupibʒ diſpenſare . Gnde

qᷓdãa ta tenaciter. tpalia puant ita nee
pauꝑibʒ tribuãt nec 2modis ꝓprijs vti
valeãt h̊ totu anxij filijs vel hédibz re⸗
ſeruat. o mira talm demetia q ſtuleo ſtu⸗

dio ꝓ filns vel hedibʒ coaceruãdis am⸗

mã ꝗꝓpriã wnalẽ Hot quãa nec filij nec he
redes poſt moꝛtẽ ſaltẽ obolo redimerẽt

cu u ſilij luxuriãturi in boms et pentes eru
ciantur m pems. nã et filius auarus moꝛ
tẽ pris exoptat quẽ vellet pot? eterna⸗
liter dãnari q; Peéditateʒ ſuam diminni

quibʒ pentibʒ ðᷣꝛ ſapi: iij. vacua ẽ ſeſ
illoꝝ et la boꝛes eoꝝ ſme fracka ſcʒ eter

ne mercedis· et iteruʒ oʒ ee· ix. effraym
adducet ad interfeciõnẽ filios ſuos qꝛ

pentest Hmõi ſut cã danacois ſlioꝝ ml
toy Fuͤt inſup quidã auari q tãto vmcei
untur cupiditatis affectu ꝙ nullũ aliuz

affem amoꝛis adnnttẽ pnt nec pentum

nee vxoꝛũ nec filioꝝ nec fratrũ ut diſffu
ſe trackat crip · m li q nemo leditur mſi

a ſeip̃o De quibʒ ait eccciaſtes · iij rope
ri et aliã vamtatẽ ſͤ ſo le vnutz ẽ ſeðm

nõ Hʒ nõ ſiliũ nõ fratrẽ et tñ laboꝛare nõ
ceſſat nec ſatiãtur oculi eiꝰ diuit ijs nec

recogitat · djeẽs cui laboꝛo et fraudo a⸗
mma mea boms· et ꝙ extreme demẽetie é
E dit ibide e. vi. Eſt aluid maluũ qð vidi
ſᷣ ſolevir cui dtꝰ dedit dinitias et ſbam

C

nec tribuit ei ptãtẽ teus ut eomedat ex

eo ſed homo extraneun wrabit illud · vñn

tales p aſfectũ dinitias ꝓ deo colunt q

apls ꝓlhibʒ· ad eoloc. in· dieẽs. M oꝛtiſ⸗
cate auariciã qͥ ẽ idoloꝝ ſeruitus · vbi di
eit gloſa. ꝙ par vieiu ẽ · qꝛ rebʒ ꝓ deo ſer

mi et pene vno expletur ope· Hinc dieit
jero· in epla ad ruſticũ monachũ · Eſti⸗

mato malo pondẽ pecoꝝleuius viðꝛ ali

eui peecare auarus qᷓ; idolatra · nõ me⸗
diocriter errat:ſequitur ridiculũ viðᷣi ep

thuris offert creature ꝗᷓ deo debuit offer
re et ille nõ iidieetur idola tra qui to tuʒ

ſermitiũ offert ereature nõ enĩ fruitur hH
ſernit dinitijs . Binc ðᷣ: ecciaſtici · x· ꝙ& a⸗
uaro ſñl eſt ſeeleſtius: et ꝗᷓ. mehil è miq⸗
us qᷓ; amare pecuniã hic en ammãa ſuꝰ
venalẽ habʒ . Quinto dem q; cũ quis reti⸗

tpalm ꝓpter quẽ mo dicũ deſicit a medio
largitatis ſaluo tñ ſtatututis et ſic eſt
vemale pceẽm mſñ talẽ tenacitatẽ oſten⸗
teret circa paupes ut affluẽtius vacare
circa lieias honoꝛes cupiditates ſupra

2diconẽ ſtatus er pſone ſẽ diues epu⸗

lo qui neg auit micas lazaro et iidueba⸗

tur purpura et biſt. epulatus quotidie
ſplendide · Aide nũe quo pacto pnmmt⸗

nit aug diuites uti delicatis ait om in li.
devbis dñi · et hHẽtur · di · xll · ubi dꝛ · e. Nõ

cog atur dmites paupm eibis veſe utan

tur ↄſuetudĩe inſir mitatiſ ſue h dol eat ſe

no aliter poſſe · Hꝰ ſuetudmẽ mutãt egro

tãt utatur ſuꝑpfluis dent imm opibʒ neceſſa
aupibz dent vilia. ſoe
ibi. Hʒ iſti eco tra paupibʒ ſubtrah ut ut
magiſ. gule dehuiãt cũ tn ſb ſpmato capi

ria utatur p̃eioſhis paupi

te nõ decz nutriẽ eoꝛpꝰ delici oſũ.qui bʒ im

ꝓperat dñs ezechiel · x vi. vino ego dieit
dns quꝝ nõ fecit zo doma ſoꝛoꝛ tua et filiẽ

enmis ſic fſeciſti tu et filie tue· eece fuit mi⸗

qtas hee zod ome ſoꝛoꝛis tue ſupbia ſa⸗
turitas pams et abudatia. dinitian et

luxuria et o eiũ ip̃ins et manuʒz egeno et

paupi nõ porrigebãt · Iñ dicut docloꝛeſ

hebrei ſup illð geñ · x vi · et aggrauatuz
pecm eoꝝ myns ꝙ hec fuit ag guaco qꝛ

puella quãdã occiderũt inſolita moꝛ ta

cia ſit ma
eã cõpat ſerituti idoloꝝ· ad eph̊. v· Hh

eo ꝙ tederat alimẽtũ paupi eui ſats ſie

l'a ↄ ſonat Tu tñ quotidie peioꝛa petraf

o ingrate xpᷣiane qu poſt accepta tã ma
mfeſta weritat s weuméta poſt expta tã

infinita caritatis inſig ma po ſt eſſuſu xpi

ris auaricia ↄmeſſacombʒ vacas et ocio
nec eſt qu nmſer eatur pupillis xpi mar⸗
eeſſentibz inedia· hme merito 2mnatur

dyiñs math'· x· amen dico wobis tolera bili

us erit terre j0 domoꝝ et gomoꝛreoꝝ in

die iudicn q; illi einitati q nõ roeepit vwoſ

ſ.paupes meos· vñ ſic habitatoꝛes iſx
ruſale tue magis peccabãt zo domitis eo
ꝙ dteompto vero deo exercebãt idolatri⸗
am etiã in tẽplo dñi · ut dieit ibide lira H
nũuc magis peccãt falſ xpiam cũ 2cpto
paupe et Hunmli xpᷣo in ſeꝛ membris ſu⸗

is paupibʒ eolüt mamonãâ miquitanſ ut

ſerniat ulterius do ventri quos paulus
eẽſuit mimicos crucis xp̃i quoꝝ deus ven

ter eſt a gloꝛla mofuſione qu terrena ſa

piñt.qð a nobis autat xp̃s ihs bn deuùs
m ſecula Amen-. Ad laudem di.

-

trũ auaricia ſit maximũ pccoꝛcet

vtrũ viciũ capitale ac de filiaba e? q

ſut obduraeo violẽtia im quietud fal⸗
latia piuriũ fraus et ꝓdico.
On ſurtum facies · exo. xx·

Primo qu eri pt vtruz auari⸗
ximuz pecoꝝ pᷣſertim cu apſus
ido latria ↄputatur inter grauiſſma pe
cata. Et ecciaſtici. x· d qð auaro nl ẽ ſee

leſtius in cuius argumentu ſiẽ pecm in
ſpm ſem ꝓpter ſu enoꝛnntatẽ mdicatur

irremnſſibile ſe auaricia pecm ẽ inſana

bile · qa dieit yhus in. ijn. ethicon ꝙ ſene

clus omis nnpotẽtia illiberales facit m

quo dat intelligi ꝙ auarieia ereſeit eũ ſe

mz et debilibz m quibus tn alia peca de

creſcũt hine dũs hũᷣe moꝛbũ mſanabilẽ

indicabat cũ dicebat facilius ẽ cameluz

intrare p ſoꝛamen aeus qᷓ; diunite auarũ

intrare reg nũ dei. Ad dÿͦm · hm thomã
ſedᷣa ſcdᷣe.q · cx viij. qð pecm ex h̊ að eſt
malũ ↄſiſtit in quad a coꝛrupeõne ſeuꝰ⸗
uatione alicuins bom · inetu enim eſt

Pe vieõauarieie ꝓ ſequẽdo.

. 1 6 RD

hrvij

witari Shſtit ina appetitu alicumis bo

dupli eiter & & vecoꝝ oꝛdo pᷣt attondi.
no mõ ex pte bom 9 ꝑ peẽm eõtẽnit
vel e:rupitur. qas quãto maius eſt tãto

peẽm Zu ius elt · er ym ̊ pcẽm qð eſt co⸗

ta deuz eſt gra uſſnnü et ſb hoe ẽ peẽm

qð eſt 2na pſonã hoĩs · ſub quo eſt pecm
qð eſt tra res exterioꝛes q ſit ad vſu hHx
mmis dputate qð viði ad auariciã pti⸗

nere · Alio mõßt attẽdi gradus pccoꝛuʒ

ex pte bonmi cui i moꝛdmate ſubditur ape

utus DHuanus. qdðᷣ quãto mmus ẽ tanto

peẽm ẽ deſoꝛmꝰ · turpins em ſubeſſe bo
20 mfejoꝛi q; q; ſupioꝛi. bonu autẽ exteion

reꝝn ẽ inſimũ mter hũᷣna bõ. minus ẽ eni

q; bonu ꝛpis qs etiã eſt ninus q; bonuũ
aie qð eta exeeditur a bono vmo· Et ßm
H̊ pcẽm auaricie quo Hũanus appentus
ſubditur etia exterioꝛibʒ rebz Pbz qdamò
teſoꝛmmtatẽ maioꝛe 4. Quia tam coꝛrupeco

vel puaco bom meõmutablis ſoꝛmaliter
ſe hz in p eco · ↄuerho wero ad »mutabile
bonũ marerialiter · id eo magis ẽ mdicãa

da veci grauitas ex pte tom qs eoerlpi⸗

tur qᷓ; ex pꝑ te bom cui appetitus ſub ditur
Et ideo dõᷣm. ꝙ auarieia ſnnplr non eſt
maxĩm pecoꝛũ·leʒ apls eã idolatrie per

quandã ſmilitudmèe pat. q; ſcut i dola⸗
tria ſe ſubieit exterioꝛi creature ut exhi⸗

beat ei vmuz cultũ. hie auaricia ſe ſubicit
exterioꝛi ereature ipaz mmoderate eu

piſcẽdo · tñ ad vſu nõ ad cultu· erũ eſt
tñ ꝙ auaricia quãàdã hʒ inſanabilitateʒ
ſiẽ peca in ſpm ſem·ſed aliter nã pecẽ̃m in
ſpm ſem ẽ mſanabile ex ꝑte dteptus. ut
q; hõ tẽmt vel mſcviam vel inſticiã di⸗
umã vel aliquid hoꝝ ꝑ q̃ hoĩs peca ſana2
tur. et ideo talis inſanabilitas ptinʒ ad

maioꝛẽ gramtatẽ peci.h auaricia inſana

bilitatẽ hʒ ex pte deſectus hũam mquã
tũ ſeʒ hũana natura ſꝑ ꝓeedititedi it ad
maioꝛẽ edefectibilitatẽ· nã quo quis ẽè ma⸗
gis deſiciẽs eo magis aãmimeculo ren ex⸗
terion mdigeta ꝑ ↄſeqns ma gis in aua
ricia labitur. per talẽ gitur inſanabilita
tẽ nõ oſtẽditur peẽm eſſe Tenaß as qas⸗
ammõ P hoce piculo hus: Hedo a qri pt
vtrũ auaricia ſit vieiũ capitale Pftim cũ
illa vicia dicãtur capitalia qᷓ pnᷣeipales

ſines Hñt ad q8 ſines alion vjeõy oꝛdi⸗
nat. h hoe nõꝰpetit auaricie q; dmicie no

hnt rõem ſims ſ̊ magis rõem eius qð &

a4 fin? ut 8: m.i⸗eth.Ad ̊ rndet thoꝛubt
ð vieiuz capitale dꝛ ex quo alia vicia
oꝛitur m rõem finis. qui cũ ſit multuz

appetibilis p eius app etitũ hõ ꝓ cedit ad

multa faciẽda wel bonavel mala. fims au

tẽ maxĩe app enbilis ẽ btitudo ſiue Kelici

tas qꝗᷓ eſt vltius ſimis huane vite · et ides

quãtomagis aliquid pticipat ſelicitatis

ↄdicones tanto magis e eappetbile · Eſt
aut vna de »dicõibʒ ſelicitatis ut ꝑ ſe ſit
ſufficiẽs alio quũ nõ qmictaret appetitiiʒ
tanqᷓ; vltimus finis ̊ꝑ ſe ſufſiciẽnã ma⸗

xime repꝛomittũt diuicie · ut dieit bo etꝰ
ein. de ↄ ſol. Cunis rõ eſt · q ſic ait pᷣus

in. v· ethi · denario vtimur qſi fideiuſſoꝛe

ad emia hnda. Et ecc. x·di ꝙ pecumeo⸗

bediũt om̃ia · Et ideo auaricia ꝗ conſiſtit
mn ap etitu pecunie ẽviciu capitale · lz oni⸗
pecuma odmar᷑ ad aliud Reut ad fnem
tn in quatũ vtilis è ad omia ſenſibilia eõ co
qmirenda tute qdᷣammõ ↄtinet omia· e
ideo quãda hʒ felicitatis ſilitudineʒ:·
q; viciu eſt capitale · greg xrxj. worali.
aſſig nat ei ſeptẽ filias:quaꝝ ſuffieientia

ſie pᷣt hr̃i. Eſt enĩ auaricia ſupfluuſ amoꝛ

Hũñdi diniciaset ideo in duobz excedit.
Primo ſup excedit in retnẽdo· et ex hac
ꝑte oꝛitur ex auaricia obduracõↄtra mi⸗
lce icoꝛ diã q; ſcʒ co: eins miſedia nõ em ol

lit ut de dinieijs ſuis ſbueniat mißiſ. Pe⸗

cũdo ptʒ ad auariciã in accipiédo ſupa
budare· et 'm ̊ auariciaꝰ ſixrari pᷣt du⸗
plieiter Snon mõ ßm ꝙ eſt in affeclu · et
ſic inquietudo oꝛitur ex auaricia mqᷓ us
ſeʒ ingerit hõi ſollieitudinen curas ſup⸗
fuas: auarus enim nõ impletur Reuma
ut 8: ecẽ · v· Alio mõ ↄſiderari pᷣt in eſcũ
et ſic in acquirẽdo aliena qnq; vtiturvi
as ptz; ad violẽtã · qn q; wlo· qui ſi fiat in
vᷣbis ſimpli ebʒ ſme iuramẽto erit falla
cia· ſi at additun ↄfirmacõ ummti aſſer
tormm vel g ſ. oꝛi erit puriuũ. Siwro do⸗

lus ↄmittatur ĩ oꝑe · ſc quãtũ ad res e⸗

rit fraus · qu ãtũ aut ad pſonas eĩt ꝓdi⸗
3de inda qui xp̃ᷣm ex auaricia ꝓ di
e gr

qubz vz x auaricie ſeptẽ ſut ſilie

CPrnna! filia obdura es eoꝛdis · qn ſez

au arus ſic co: Hoʒ mduratũ ꝙ nõ patii
paupiindigẽn nee coꝛde nee ope. et h

ideo q; dicit eriſoſto.in tmetatuq ne⸗

mo leditur niſi a ſeipſo.q; mtantiũ amoꝛ

pecu me aĩam auare fatigatut neq; ami⸗
eis neq; ꝓpinquis ineſt . du etã neq; ↄius
gi noq; hijs prebet locũ amoꝛis quibua

affeckibz mter hoĩes nl pᷣfertur.quãtomi
nus exvneis paupibz pbebit locu amoꝛiſ.

cũ tñ preceptũ u lit deut · xv· ſi vnus de fra⸗
tribz tuis qͥ moꝛatunmtia portas eimta⸗

ns tue ĩ terra qua dñs deꝰ tuꝰdaturus ẽ

tibi ad pauptat wenerit non obdurabiſ

roꝛ tuũ nec cotrahes manũ tuã h aperies

eã vaupi dabis mutrũ quo eũ m digẽ
yſt pexeris. Hequit ne clamet eõ tin te ad
dum et ſiat abi m pecmh dabis ei nec a⸗

ges quipiã eallide in eins nccitanbʒ ſöᷣ
leuadis · Et mfia Qon deerũt paupes in

torra habitacois tue· id eireo ego pᷣeipio

nbi ut aperias manũ fxatri tuo egeno et

paupꝑi qui tecũ ſantur in terra· Pie pᷣs·
odie ſi woeẽ eius · ¶ in paupibʒ audieitiſ

nolite obdurare coꝛda via · Alioquim ut
ðꝛ ꝓůᷣ. xxj · qui obturat aure ſuaz ad ela⸗
moꝛé paupis petẽtis. ſez elemo ſma wel cõ
ſlm auxiliũ ſubuen onẽ libera eõ em cotra
minſte oprimẽtes pſeqntẽs defrau dã⸗

tes calũmãtes aut quocũq; mõ miuriã⸗
tr3. H equit᷑ cet ipſe clamabit nõ exau⸗
dietur. h ut ðꝛ ĩ pſalmo· lvij· furoꝛ illis· ·
auaris m ilitudme peus: q; eo ꝝ aua
vricia irreuo cablis eſt. 5; cuins pentis?
Sicut aſpidis ſurde nõ nàliter ſ̊ obturã
tis aures ſuas ſcʒ terma et cauda quibua
aures obſtruit ne wce meã tantis audi⸗

at⸗Sic auarus terrena cupiditate et vi⸗

te lõgiturmitate ne weẽ audiat paupia

et egen ſubſiduim qu o dcũ q; poſtulãtiſ.
tideo ſequitur Ad michilu deuement

tanq; aqᷓ wcurrẽs Et mfia · Prius qᷓ; inz⸗
4. telligerer ſyme vre id ẽ peca vra ramnu

i:matur danacõz ſẽvinẽtes datha abi

rõ cũ ſuis abſoꝛti ſut ſie ĩ ira abſoꝛbʒ eoſ.

Ranus enmé genus herbe Pus quidez
mollis 1 qᷓ poſt m ſpm as vᷣtitur. Fic pee⸗
Qta mõ dlectãt ſ̃ poſtea puͦgẽt . ſequit

Lerabitur mſtus U u videit vmdictã Et 6

amode lſtrcte nõ lerevindic14.0 He⸗

eſida vero vᷣe violẽtia. 4 ſit alicui palã no⸗
cendo ꝑ mala facta. quãâ yſidoꝛus wocat
rapaetaté. Ad cums euicdẽnã ſeiẽdũ hm
t. ſedðᷣa he · q. lx vij· ꝙ in ſo cietate lpim
nullus ſoʒ coa cõem niſi ꝑ publicã pote⸗
ſtatẽ. et iᷣo quicũq; ꝑ violentia aliqnĩid
alteri aufert hi ſie puata pſona nõ vtenſ
publiea ptate illieite agit ⁊ ſapmã ↄnmnt⸗

. tit. Pus cipibzwero publica ptãas mittittir
ad hoeqeꝙ; ſme uiſlicie aceg. & 0 nS

Arie rõez vio lẽtie vel rapĩe cũ non ſit oo
tra mſlie iwero ↄtia inſtieia aliqᷣ p pu
blic ptãtem aliqᷓ; in debite extoꝛqant ſoe 1
APe violena eſt vrapina ſicut et latro ci⸗
mũu. aut 6 mdiaũ puertat 4 Aſile qd agut
Pme dic aug. inj · de eiui dei· Nemota m⸗
ſticia q d ſunt rogna niſi magna latroci-
ma⸗ qꝛ et lotrocima quc ſũt mſi pua re⸗
gna· Gñ orech· xxij · Pieipes euis mme
dio eins ſß lupi rapietes predaz Nae et
. publiea ptaãate ſungs tãto Fuus pee⸗

ſodes poſiti ſũt. vñ 1Fums peccãt min⸗
ſte redoꝛes reipublice qᷓ; S6 ay wotes utpo⸗
er electi mrati defendẽ publicã iuſticia,z
cums pouſſmn violatoꝛ es effecki fut · Cö⸗
tra quos torribiliter mionat ds deuto.
xx vn. dieeẽs · maledictus ꝗ 4 Fearer mdi

eiũ aduene pupillia vidue . Tales n

ut ¹ plibz. oprmmuͤtur m indicijſ.

licet eis vti violõtia ⁊ coa ccõe mſi ßm iu⸗
ſtieie tenoꝛeʒ · et hoe vel cotra hoſtes vu⸗
gnãdo vel eiues maſefactoꝛes puniẽdo.

Kosͤ autẽ ꝑ talẽ violẽna aufertur non boz

rat q; latrones quâeo piculoſ ſ us 1 mu⸗
mustia vublica inſticia agut euius cu⸗

cia pin de flia 82 in quietudo .Et eſti m q⸗

etudo qui da awentus lucri mentẽ Sd

ſollieitudo tpalinz tripli eſſe pt uirira .
EFyns: ex pte eins de quo ſolli eitan?. ſi
Icz tpalia tanq; finẽ ꝗ qramus nõ 5ͤreferedo
eanꝝ vſi adᷣmũu honoꝛẽ et ꝓpriã ſaluteʒ.
. Reut auari faciunt · § eðo wero ex ꝑte ti⸗

dens ſupflua ſollicitudme mmquietã · Pes

quo nota.· ꝙ; ut tangit tho· ſeðᷣa ße. q

moꝛis ſup flui· qñ. . qs timet ne faciendo

qð debʒ necria ſibi deficiãt · lcut q laboꝛ at
vellaboꝛieiũ ſeu morcãtias enantien⸗
Kſtiuis qð n facerẽt deñ eẽ timẽt

er a0α

ob neceſſitatẽ filioꝝ educãdoꝝ wl flia⸗
rũ a iugio tradẽdaꝝ nõ tñ ditadaꝝ. Sʒ
m hoc ßuãdus ẽ mo dus ᷣm dicõeʒ ſta⸗
tus pſonaꝝ. vñ dic aplus· ij. cꝛm· xij·
Nõ e mi delet ſilij parẽnbʒ theſauriſaẽ ſed
paréetes filns. Tercio ↄtigit ↄdere theſau
ros ex ↄſideracoe duplicis vtilitatis ſeʒ
regm defendeẽdivel ðim cultus amplian-
di · et ſie ↄ ceſſuz ẽ regibz pn cipibz ꝛ ſili bz
thelauriſare · Pi th eoꝝ intẽtio nõ fueit de
bite modificata nõ excuſant᷑: dũ· ſ. ſm
et affem ponut m illis: vñ dꝛ baruch. iij.
Vbi ſut pnᷣeipes gẽtiũa qͥ dnantur ſuper
beſtias q ſut ſup terri· qii in auibʒ celi lu
dut qͥ argentũ theſaurizãt ⁊ aurũ in q co

pter ſtudiũ ſupfluum qsð aʒpo nitur ad
tpalia ca ceruãda · ꝓpter qð a ſpualibʒ
Aongur quib tn pſtepalt inbers ele
iuxta illud mathei.vi.primuũ querite re⸗
gnũ deiꝛ inſtieiã eius · Alioqiũ ut da ma⸗
thei · xinj. ſollicitudo ſufocat werbuů · Hime
pſtim math· vi. p eipit dñs dices. no lite
ſollieiti eſſe in caſtmũ · i · m futurũ ut glo
ſat iero·et mtelli gitur de ſollicitiidie ſu⸗
pfſflua · Racõ p̃dictoꝝ ẽ. qꝛ nulluʒ opus
pᷣt eſevtuoſu mſi debitis eircũſtãtijs we⸗
ſiatur inter quas ẽvna debitũ tps ſcðᷣʒ
ill ecc. vinj .· In omi nego cio ẽ tꝑs et o⸗
poitumtas. Að nõ ſolũ in extejoꝛibʒ ope
ribʒ ̊ etiã in mterioꝛi ſo llicitudme locum

hʒ · nã vmcuiq; tpi ↄpetit ꝓpria ſollittudo ſidũt hoĩes ⁊ nõ eſt fims acquiſicoĩs eo⸗
heut tꝑi meſſis ſollicitudo metẽdi.tẽ o⸗ rũ qui argentũ fabricãta ſollieiti ſut nee

eſt muẽto operũ illoꝝ · extermĩati ſut et
ad mſeros deſcenderũt a alij in locũ eou
ſarrexerũt. G ibi Serũtõ pſoms ecctaſt’
cis ꝗgprie nunq; licet thſaurizas nee eti⸗
am tenere pecumas intẽtione puadi. Dic

ri autùm ſollicitudo vmdenmne. ac. Qm
Eg tpe ſeninãdi de meſſiõe ſollicitus eſjß
ſup flu e futurni tpis ſollieitudmẽ pᷣoceu⸗
pHaret · et ſy ibidẽ dña ꝓphibz. vñ ſubdit.
Craſtmus en dies ſollicitus eĩt ſibiipi

ſttcit en digi malicia ſiai. afier ſol enj ambro: Auru hz eccia nõ ut huet hut
licitudinis · Et ſic ꝓHibʒ ſollicitu dimem eroget uarta autẽ filia de fallacia-

de ſutuins munlẽ a ſupfluã nõ autẽ rõna et pt: ad aſtutiã Pro & ſciẽdũ ſm tlo· pa
bile 1o; dmatã. ¶ Hie ergo qri p̃tvtruʒ ße ·qlv·ꝙ cũ aliqs vtturv ijs nonverig
ſicitũ ſit theſ auraricos cõdere· pßtim cl et i ſmulatis app arẽubʒ ad aliquẽ finem
mathᷣ· vi. ðꝛ · nolite theſ auriſare wo bis the bonũ vel malũ ↄſequẽduũ ſ̊ ptʒ ad aſtuti⸗
ſauros in terra ubi erugo tinea demo⸗ am et ẽ pcẽm etiã ſi oꝛdinetur ad bonũ ſi⸗
litur et vbi fures eſo diut ⁊ ſurani: Ad H nem. qʒꝝ nullus vti dʒ vijs falſis ⁊ ſmula
rndet ꝛpendiũ qꝙ; theſauriſara ↄti git tri tis etiã ad bonũ ſinẽ ↄ ſequẽdu.õ ennn
plicit· Ino mõ ex affectu auaricie abſq; ſunt faciẽda mala ut euemãat bona.na a⸗
omi intenone necitatis ꝓP vel aliene · er ſtutia ꝓᷣe in malo accepit ut dic phus m
oc ẽ ꝓhibitũ om̃ibʒ a deoo q;ꝛ multũ dege vi. ethi . q;uis qn q; abuſue in bono aceci
nerat coꝛ Hũ anũ.totuũ illõ terrenũ efici⸗ pitur ut diẽ aug. in · iij. ↄtra inalianũ .· hm

ensnã ſubdit᷑ math.vi.cã cur thſauriſa
re nõ dz xpianus .· Pbi inquit eſt thaſau⸗
rus tuus ibi et coꝛ tuũ erit ſ ꝑ affem. Et
ðo ð: ꝓuᷣ ·x v · Melius ẽ parũ cũ timoꝛe

dni qᷓ; theſauri mag mi et inſatiables Et

eiuſdẽ. xxj· dꝛ · ¶ ui ↄgregat theſauros

illud ꝓůᷣ. j· It xtur puulis aſſutia· Et ẽ

ut frequẽter ip̃ᷣius auaricie pediſſequa.

tatio vĩian nõvemꝝn ſ ſmulatan tappa⸗
rentiũ ad aliquẽ finẽ bonũ wl malũ ↄ ſe
quẽdũ.ſicut exeogitacõ rectaꝝ viaꝝ ad

lmgua mẽdac ij vanu 8excoꝛs eſt 1 nm⸗
ymgetur ad laqos moꝛtis· Et ideo dclu⸗
ditur eec.xxxj· Peatus diues qᷓ muẽtus
eſt ſme macula q poſt aurũ nõ abijt nee
ſperauit in pecuma theſauris · Hcdᷣo mo⸗
do tigit theſauros ddere ex quadã ꝓAm
detia 1 hoc ex ↄlderacoe ꝓbablis neceſ⸗
ſtatil· et ſic ↄccditur parẽtibʒ ſecularbʒ

debitu ſinẽ ptz ad prudẽtiã · aſſumptio
talii viaꝝ ſᷣm execucoem opis ſiue per
vba ſiue ꝑ facta ptʒ ad dolũ. Ad fallaciã
Wro ptʒ execueõ talii vjaꝝ ij p ba de⸗
eeptoꝛia ſme iuramẽto. vñ falle ſp ẽ pee⸗
catũ falli aut nõ ſp ẽ pecm ſ̊ qnq; ẽ na
peci: ut qn quis fallitur in hijs q̃ nõ ſpe⸗

cãt ad hdẽ · de .xx ij· · ij· p to tũ.p̃ei pue

Y
WG . .
. * . *
— 7 7

—F I =ð
.

.e. Pee: argſicioſo modaao nee ſympliel

vbo opoꝛtet queni;ᷓ deeipe q; quõli bet

metitur. ſ. ad ut weipiat occidit aĩam
uà. hee aug ·li · de oflicu vicioꝝ et vtutũ ·

erũtn ſicut in hijs ꝗᷓ 4 ſut ex E religiõez R
di maius malu eſt falle id ẽ moari qᷓ; q; fal
li· Re ecotra in hijs qᷓ ptinẽt ad nidẽ maiꝰ
R eſt falli qᷓ; q; fallé. ut pʒ· e. ti. e.ĩ ipan

oteſt tñ cã pietatis wNeitas occultari ac

etia ſpẽs alicuins aſſilacois aſſumi u
ibidẽé. et. e vtile · et ſe. et. e e en

Klia 8 pinriũ. q filia ſilr ad aſtutia nõ in-⸗
eõgrue ptine 3:. Ad piuriũ nãq; ptz exe

eutio viaꝝ nõ rectan a ſmulataꝝ et 6Bp
vba deeep toꝛia iuram to ſirmata vñ per⸗
inrare ẽ verbo dolo ſo danabiliter mterpo

ſita fide vel iiramẽto aliqiud aſſerẽ wel ꝓ
mtté cũ intẽtione fallẽdi · lc᷑ ſepiſſimefit

in in dmerß Otrac! ibz. Dee quo pirio dieit⸗
uacũq; arte vbonꝝ qs iuret

eeus e qu aſciẽtie teſtis ẽ ita ̊ accipit

ſicut ille cui inratur intelli git · Duplr aua⸗
reus fit qͥ dei no mẽ inuanuʒz aſſumit. et

ꝓximü dolo capit ; e ibi · Et hoei intelli⸗
gitur wrũ qñ iurãs ſmulato iurameo ꝓ⸗
ximuũͦ u intẽdit decipe · imo ut ibidẽ ð ꝛ · c. q́
iumre paratus ẽ anteqᷓ; punat ia piurꝰ
videtur· q; deus nõ ex opibʒ iudicat ſed
ex cogitacombz ex coꝛ de B6 ibi. Feruth
cũ quis intẽtione ſimplici iurat tũc a deo
iumam̃ta recipiutur ſicut ox mtinmis ꝓfe⸗

rütur nõ hẽ ab alijs intelligũtur · ut Sd⸗

xẽ. c. Hũane · et notater: Cex hñjs oibus.
vbi plane de h· GC
ſir ad aſtutiã ptz;· quia p eã fit executio

vian nõ rectaꝝn et ſmulataꝝ p fea deer⸗
ptoꝛia hoc i mquãtũ ↄcernũt res exteri⸗

oꝛes · ſc legit᷑ act: v· ꝙ vir quidã noĩe a⸗

namas cũ ſap hira vxoꝛe ſua Vndidit a⸗
grũ fraudauit de p̃cio agri. Sic in ẽpti⸗

one et wendicoe multipliees hodie vmt
tutur fraudes in nuo poderẽ mẽſura · in
ſůᷣa qlitate quãtitate · m p̃en vel debiti ſo⸗
lucõne Tlilibʒ. Cõtra quos dic aplus · j.
coꝛ · vi. uare nõ magis mniuriaafrau⸗
tẽ patimim id ẽ violẽna wel mach maeõʒ

occultã potius qᷓ; facitis ſws iniuriam

facitis · i. aptã vi olẽtia dũ in indicio imſi

xliũ trahitis et ↄtẽditis et fraudatis ſe,z

Hexta ſilia v: faus ·

occulte cotrũpendo indiees donis.et hoe

fratribz id eſidelibz facitis Talẽ fraud 1

opati i ſt hij ad quos ait dns · iſa· j.

getuz tuũ werſu eſt in ſe coꝛiã vinũ tuũ mi⸗
X eſt aqua pneipes tui mſi geles ſe; in

tioné Shergkitlenne onẽ furis omes djli⸗
gũut munen ſeʒ p auariciã · ſequutur re⸗

tribue nes ſeʒ puertetes iuſticiã· pupil⸗

lo nõ mdicãt ſeʒ dãdo ꝓ eo ſniam in cau
ſa iuſta. ca vidue nõ ingreditur ad eoa
qnia ſeʒ nõ vi dẽt inde ↄſurgẽ lucrũ tpa
le. ꝓpter h̊ ait dns exereituũ ſoꝛtis iſia⸗
Pie⸗ ad pumẽdũ · heu ↄſolaboꝛ ſup ho⸗
ſtipʒ meis a vindicaboꝛ de mimicis meiſ.
Heptia filia wcatur ꝓ ditio · ã q̃ parifoꝛ⸗
miter ad aſtutiã ptinẽ videt᷑· quia p eaʒ
fit execucõ viaꝝ nõ reckaner ſmulatanꝝ
p opa deceptoꝛia in quatũ ↄcernũtipſas
pſonas Et ſͦt ꝓdicões in abſentia de⸗

abies m abſentia xp̃i xp̃ᷣm vendidit. S3
ut dieitur eec. xx vñ · Fa citi nequiſſmuzʒ
ↄſiliũ ſup ipᷣm deuoluetir non agnoſeet
vñ aguemet illi Poe Ppz m amõ ſupbiſſt
mo. Er. t. ij. machabeoꝝ. x. in hijs qui fros

pecunijs wendidert adùſarijs ooꝝn dimiſ

ſis· quos ꝓditoꝛes effectos machabeus
Ad laude dei ·
Incipit p̃ eeptũ octauũ.
eteſtimomo ferẽdo in iundicio · er

qualiter quis obligatur ad illud. et
de teſtibo co gẽdis x⸗
futandis.

unenidis ére⸗
Sermo primus.
On loqrisotra Pp⸗
ximu tuu falſu te-

Poc eſt octauum
peeptũ m quo
aug; ꝓhibet on ome
nocumẽtũ quo qs
p falſitatẽ oꝛis le⸗
dit pyim. notadũ m Aug. q
hie nõ ſoſũ ꝓhibetur mẽdaciũ ſᷣ et ome
oꝛis no cumẽtũ.Mẽdaciũ eni nõ 5ſolũ co⸗
mittitur in bis falſs hm aug · etiaʒ in
opibʒ! ſmulatis · vñ et Ambro · i quodꝗ
vHmõe et pomt xxij · q · v. e · cau ere· ibi ſo⸗

dit Nõ ſolũ mbis falſis Fena: in klatil

eepti⸗ſ fraudes in pntia ut pʒ m inda qui

ſtimomu. oxo· xx.

opibʒ mẽdaeiũ eſt. Mẽèdaeiu nàq; ẽ xp̃i⸗
anum ſe dicere⁊ opa xpᷣinõ facẽ ·hoc ibi.
n ̃m hp̃ceptũ iſtud tripliciter accipi
poteſt. Primo ſtriele ꝓut aliqᷣs pxnnũ
miuſte ledit m iudicõ vel pmeioſe loquẽ
do l taeẽdo:et ſic accipiit doctoꝛ es he⸗
brei pᷣceptũ hoce quo dns dieit.nõ falſum
teſtimomũ dices · ſ.m iudicio · S cdᷣo mõ
accipi p̃t large ꝓ omm falſavel muiſta
exp̃ſſonevᷣboꝝ in deepeõema imiuriam
ꝓx mmi etiã extra iudieiũ· t ſ̊ mõ pomt᷑
hoc p̃ceeptũ leuit:xix· ubi ðꝛ · Nõ mẽtiemĩ
neq; deipiat vnuſquiſq; ꝓxim ſuũ. Ter⸗
cio mõ p̃t accipi largiſſmme · ꝓ omi dece⸗
ptoꝛiavel pmecioſa ſmulacone quocũ q;
mõ ſiat.et q̊ mõ ꝓhibetur nnplicite ĩ du⸗

4

obʒz p̈ ceptis ia dictis.explicite wro xpuſ

ꝓhibʒz i euagelio multipharie multiſq;
modis ut poſtea videbit. Drimo igitur
mõ pᷣceptũ iſtud ſtricte pᷣt aceipi pꝓut qᷓs
minſte ledit ꝓxim ĩ ſoꝛo m diciali · et ßᷣm
hoe ſut odo gna lim delm quẽtiũ co tra
hoc pᷣ eeptũ · Drimnu genus pneip ale de
quo pᷣceptũ explicite loquitur ſut falſuʒ
teſtimomũ in idieõ feretes · Dro q no⸗
ta hm Aug.li· de mẽd acõet poĩtur.xxij.
q·ij · ille ergo · qĩ medaciũ eſt falſa ſi⸗

—

————r

gmſicaco wocis cũ volũtatevel mteneo e

Ffalledi · Et ideo dicit aſten.li.i· ti · xxx vi.
dem exteius ꝓlatũ hʒ dupliee 2 pati⸗
onẽ: vnã ad rẽ ſigſicatã · et ſie ð᷑i ſermo

vrus · cũ ſceʒ res adequatur ſermõi.vel e⸗

tiã fallax cũ res nõ adequatur hmõi.Al⸗
terã ↄpacõʒ hʒ ad intẽtionẽ dieætiſ.et ſie

ðꝛ pmo wruſ.cũ intetio adqᷓtur ſmõi.vñ

mdaciuũ noĩat dem ꝑ ↄpationẽ tã ad rẽ
q; ad mtẽtionẽ· et ĩdeo ad ↄpletã mẽda⸗
cij rõem duplex falſtas occurrit · qᷓ du⸗
plex falſitas in deã diſffmicõne mẽdac ij
tagit᷑: Orima mẽdacij falſtas tonet rati
onẽ matejalis · ſcdᷣa rõem ſoꝛmalis· vnde
a ſedᷣa e ðᷣi quis mẽdax ẽ Fuius pec⸗
catũ. Pme ꝓſeqmitur in deo ; Gile E. di⸗
ces · Sʒ cũ fallẽ ſp ſitwlũtatisfalli autẽ
vl infirmtatis vel temitatis· Suius aut
fit qð ex woluũtate qᷓ; qd ex mfirmtatevl
temeritate ꝓcedit.ideo ↄtigit falli qnʒ
vl nullũ vel mimũ eſſe pecm p̃ſtim ſi nõ
interue mt uuramẽtũ · ſecus aut in iu dieo

ut videbit ¶ Pie g prim o'qᷓri pt · vtrũ
ferre falſu teſtimõiu ſp ſit moĩle pecm.
prehſtim cũ mẽdaciuʒ officio ſu qð ſcʒ ali⸗
cui ꝓdeſtanulli nocet nõ eſt morle p ee⸗
ratũ.h m falſo teſtnmmõio qnq; repit᷑tale
mẽdaciũputa cũ aliqͥs falſũ teſtmnõmz
phibʒ ut aliquẽ a moꝛte libèt q;uis moꝛ
tem vᷣmo pariter ꝛhüano mdicõ meruit
vl etiã ut aliquẽ ab muſta ſnĩa liberet.

q ꝑ alios falſos teſtes wel etiã ꝑ iundicis

puerſitatẽ intẽtabat᷑. Silr ↄtin git ferre

Ffalſu teſtimõiũ ex ig noꝛãtia factiwel la⸗

bilitate memoꝛie. ſj tlis ignoꝛatia videe
excuſare a moĩli · Ad hoc doõᷣm m tho· et
alios doctoꝛes:qꝙ falſu teſtimomũ ↄtra⸗
Hit triplicẽ defoꝛmitatẽ· Ynam ex piurio
qʒ teſtes nõ admittũtur mſi inra ti.nulliꝰ
eni teſtimõio quãtũcũq; religioſus exi⸗
ſtat mſi iuratus depo ſueit in alterius pᷣin
diciũ credi debʒ in in dicio· ut plane ptz
ex · e · ti · cenu p. et in g lo · p̃t t remn tti in⸗
ramẽtũ ex ↄ ſenſu pꝑtis vtriuſq; utʒ · e·ti. c.
tuis mſi in cà mmmmomali.q; tũc nec fel
ſiom ↄingũ ſtat᷑. ut ex de eo q ↄgno.cõ.
vx · c. ſuꝑ eo·iurabũut autẽ tactis euãge⸗
lijs miſi ſit ep̃s· qui ſolũ iurabit ꝗꝓpoſitis
euã gelijs· ut extra de iut᷑. calũ · c. fi. Debet
aute teſtes iurare ꝙ dieẽt totã weritateʒ
de re illa qua nouerint et ꝙ nõ admſce⸗
buũt falſu nec aliqͥd de ſuo adiciẽt · ut.iij.
q·ix· c. hoꝛtan·c· pura. Addunt etiã de
quoꝛud ã ↄſuetud me ꝙ; nulli pandet teſti
momu.e· ti. c. fratermtatis· et in glo. Itẽ
iurabũt ꝙ nec pᷣcio nec timoꝛe nec amo⸗

re nec o dio nee aliq ↄmodo teſt momũ

dicet. ut · e· ti. cquotics · vbi plane de I.

et. c. lieet · ij. ¶teſtes.· Et ex y unam to fal

ſum teſt mõiũ hʒ ꝙ ſp ẽ mole pecm⁊ SFF
mus reputatur qᷓ; homicidiũ · ut· S. in Ho
ðp cop to ßᷣmõe ſevᷣo.S ecũdovero »trahit
dteſo: mitatẽ ex violatõe iuſticie · et h mõ
ſilr ẽ moile pecm in ſuo gnᷣeꝛ ↄtra precct

ptũ iſtud qð dicit · Nõ loqris ↄtra ꝓxĩm

tuũ falſuʒ toſtimo mũ · Qui enĩ loquitur
ↄtia iuſticia ſuo falſo toſtimomo wolen ſ
abſoluẽ reu lʒ q̊ teſ mmomuvideatoffi⸗
cioſu quãtũ ad reũ.tñ eſt etiꝭ pmcioſum
quãtũ ad iudicẽ qu decipit᷑ et quãtũ ad

ↄmunẽ iuſticiã qᷓ reſpicit totãd miũtateʒ

que tali teſtimomo ſupprimitur etviola⸗
tur. Verũtn falſũ teſtmõiũ phibens ut
alm ab muiſta moꝛte vel ſnĩa libet nõ pee

cat moĩliter exviolacoe iuſticie ̊ tm ex

pinrio m tlo · et aſteñ. ubi · Z· Nã ex q in
mſtu indi eiuũ ꝓpe mdiciũ nõ . do ex vi⸗

iudicn falſu teſtnnõm m in uſto udicio

ꝓlatũ ad impedidã minſticiã nõ hʒ ra
tioné peci moꝛtalis ̊ ſoluʒ ex iuramẽto
vio lato. Tercio demq; ↄtrahit deſoꝛmta
tem ex ipᷣa falſitate pm ꝙ ome mẽdaciũ

eſt pecẽm ut mria videbit᷑et ex hoc non
hʒ falſu teſtimoni ꝙ ſp ſit pccm moꝛle ·

werũth ut in plibʒ ẽ moĩle · q; mriſimme

datur ibide falſu teſtz omũu qiũ ip̃m ſit p⸗
meioſuʒvel ptraduerſe vel rei publiee vel
ipi indici · et le falſu teſtmõm ut freqn⸗
ter in ſe contin et triplex moꝛle pccm· Et

jdeo dic Aug. et hetur ex de eni · fal · e · i.
Falſidicus teſtis tribʒ p ſoms ẽobnoxiꝰ.

rimo deo cuius pceptu ↄtert · ſeᷣo uꝛ⸗
dici quẽ mentiẽdo fallit. po ſtremo mno⸗
centi quẽ falſo teſt mõio ledit.· et ĩdeo dʒ
hmõi mpom triplex pnia ßm aſte. li · i. t ·
xxx vj· Propter prrmũ ſeptẽms ei pem

☛● ℳ⸗

tetia tanq; pmuro dz mpom. utz · vi · q · ie c.

quicũq; ſeies ſe piuraueit·xl· dies in pa⸗

ne aqua ſepte ſeqntes ãnos pemteat

et nunquã ſit ſme pnia et nu qua in toſti⸗

momũ recipiat᷑ↄmmo nẽ tn poſt ß reci⸗
5 . ₰ % .
Piat ; Propter ſcv̈m autem fama bitiir K

fuelt e ̊ↄuictus utz · xxij/q· v· e · ſ quis

ↄuictus · ubi etiã ðᷣꝛ· ꝙ attrahes ali quo⸗
cũq; mõ ad ꝑiuria ve falſa teſtim oma ſi
ſuerit ᷓ̊ ꝓ batu uſq; ad exitù vite ↄmm⸗
care nõ dz. vel etia ꝓpter ſeðᷣm vberibz dz

caſtigari ut · v· q· v. illi q· wl exoꝛdiarie

poteit pumri. ut extra de teſti.c.nullum·
ropter terciũ ym mo du leſiõisↄ dena⸗

iurar & per E au male m .554

illud aut qð obicitur de ig noꝛatia rndet
tho. ha he · q · lxx · ꝙ in teſtmomo ferendo

nõ dz hõ ꝓ certo aſſerẽ quaſi ſciẽs illð de

quo certus nõ eſt · ̊ dubin ſub dubio p⸗

ferre debz· et illud de quo certus ẽ ꝓ cer⸗

to debz aſſerẽ ˖ Hz qꝛ ↄtigit ex Huane me⸗

moꝛie labilitate ꝙ hHõ ſe certũ eſſe repu⸗

tat de eo qð tñ falſu eſt. et iĩdeo ſi quis eca

debita ſollicitudme recogitans eſtimat

ſe eertũ eſſe de hoe quo d tñ falſũ eſt non

peecat moĩliter ſ̊ aſſerẽs q; nõ dicit falſu

teſtnmomu eere ürnone, p aceides
tra id qð mtedit · Scedo qri pᷣt. eum imn

dicto pᷣeepto · no loqris ↄtra ꝓxĩm tuum

falſu teſtimõin ꝓhHibeatur falſitas ut di
cuũt ibide glo.et iſidoꝛus.et ̊ hm alexan.

eſt verũ de falſitate a pte dicetis · ꝗᷓ attẽdi

tur in mãdato· vtrũ etã m eote pᷣ cepto
ꝓhibeatur taciturmtas weritatis cuipa

veitas ab aliquo requrit Ad ſ rndet

Aloex.m·iij. ꝙ ſie. q; m iſta negatia.non
lo qris · otia mcluditur afirmatia qᷓ peipi
tur o buãtia witatis ad ꝓxim negatia
tn o bligat ſpaad ſemꝑ· affirmatia vero
ſemp h̊ nõ ad ſꝑ ſ ꝙ tpe et cã · nã cã fa eit
taciturmtate weitatis eſſe culpabilẽ. Diẽ
en aug· ſeribes ad caſulanu et pomtxi.·
q · in. e· quiſquis metu cuiuſlibʒ ptans ve
ritate o ccultat · glo·tuc qn mducitur m
teſte iram dei ſup ſe ꝓuocat q;ꝛ magis ti⸗
met hoĩem qᷓ; deu .· Mulro magis autez; ſi
H facit p̃cio fauoꝛ e odio vel amoꝛe. Seqͥ⸗
tur · Atq; reus & q weritate occultat et
vult iſte no cere deſidvãt · Dic eni eriſoſ.
ꝙ nõ tm eſt ꝓditoꝛveitatis qᷓ palã mẽti⸗
tur h etia qu nõ libere ꝓnuciatwitatem
quãa libe ꝓnuũciare opoꝛtʒ. à qui libẽ veri⸗

tate no deſendit qua libẽ defendéↄuemt.
. SS * . — — „
me hm goffre · illi qͥ ſõtraut ſuũ teſti

moꝛliter peecãt· et ꝛdeo cogedi ſut ſatiſ-⸗

facere ſic de aljs moilibʒ· ut. vi. q · hij q
ꝙ ſi de ſua taciturmtate munus recipẽt

obligaretur adreſtõeʒ; muneis · nõ dati
ſ ei m cuius miuriã datũ eſt. Et ſi tlis iu
rm ſᷓ ſe non phibiturũ teſtnmmomz credit
goff.iuramẽtũ illð eſſe temerariũ qmh nõ
mſi ꝑ eũ de wĩtate liqᷓre pᷣt· tůc eni poſſet
eẽ aucle ꝓPatrauemre · ut · xxij. q/ iin. ·
malis ꝓmmſſis reſcinde fide · Et ſbbditur
raco cu de · Impia ẽ eni ꝓmiſſio qᷓ ſcelere
adimplet · Et h eſt weru qñ certuz eſt ex
H ꝓuemre moĩle pecm· ſecus autẽ ſi du

bit aretur. tũc enĩ eſſ pus ſupioꝛis auto
ritag requrẽda ut ex de ele. c · venabilẽ.
Cereio qri p̃t vtrũ hõ teneatur ad fe⸗
rendũ teſtimomũ ·pßti cũ ðᷣi ꝓůᷣ · v · ¶ ui

— — — — — —— —.—ßW—w⸗. —

ambulat fraudulẽter relielat archana qᷓ

autẽ fidelis eſt celat anmici ↄmſſum. Hie
abrabhã petiſt ab vxoꝛe ſua ſara ꝙ dieẽt m
egipto abrah ã eſſe frẽm ſuu eelaret eũ
eſſevirũ ſuũ: ut pʒ geñ·xij. Et ſterũ dieit
aug.min qombʒ gen.ꝙ abrahã de vxoõẽ ſua
dices ad ab melech· ſoꝛo: mea eſt. weri⸗
tatẽ celari voluit nõ mẽdaciũ dici.hjweri⸗
atẽ celãdo abſtmet aliqͥs a teſtiſ cãdo.
d ̊ rñdet tho· pa ße · q · lxx · q, m teſtio.
mo ſerẽdo diſtinguedu eſt.q; aliqñ reqͥ
ritur alicuius teſtmõiũ ⁊ aliqñ nõ · di &E
requiritur teſtmmõiñ alicuius ſubditi ſᷣ
aũcke ſupioꝛis cui m LHijs q ad iiſtieiam
ptin ẽt obedire tenet.tuc nõ eſt dubium
qtũ in hijs teneatur ferre teſtmõm in qͥ⸗
bus ſcvᷣm oꝛdmẽ iuris ab eo teſtimõ inz
exigit᷑ puta ĩ mamifeſtis ⁊ in hijs de qbʒ
mfama peeſſit. SPi aute exigat᷑ ab eo te⸗
ſtimõiũ in alijs puta m occultis ⁊ de qbʒ

☛

candũ mſi in caſu ut videbit. Pivero re⸗
quiratur eius teſt mõi nõ aũcte ſupio⸗
ris cui obedire tenetur tue ẽ diſtmguen
du . ¶uia ſi teſtmõiũ requirat᷑ ad liberi⸗
du ſoĩem vel ab miuſta moꝛte wl a pena
qcũq; wl a falſa mfama vel etiã ab imq
dano tũc hõ tenetur ad ſiiſcaneluecpſ
teſtimomũ eius nõ requirmit᷑tũc nlom⸗
nus m F caſu tenetur facè qð in ſe eſt ue

mfanma non pceſſit.nõ ton “ eſtih

alicuiwetate denũciet q ad ̊ poſſit ꝓdeſ⸗

ſe · Dieit᷑ enim in p̃s · Eripite pauperẽ⁊e⸗
genũ de manu pccoꝛis liberte. Or ꝓuer.
xxiiij· Erue eos q ducutur ad moꝛt?·
trõs · · ðꝛ.· Digm ſut moꝛte nõ ſolu qi
faciũt ſ̊ enã qui conſentiũt faciẽtibʒ. ubi
guere poſſis · Oup Hons vero q ptinẽt ad
ↄdẽenationẽ alicuius nõ tenetur aliquis
ferre teſtnno mu mſi cũ a ſupioꝛi copellie
ſm oꝛdmõ muiris.q; ſi ↄtra weitas occul
I immineat piculũ accuſatoꝛi nõ eſt cu⸗
mnndũ· q; ĩe ſe in piculũ ſpote ingeſſit
Alia autẽ raco eſt xe reo cui piculũ nnmi
net eo nõ volẽte Gerrämakctepdide
loquitur aug· de occultaconeweitatis in
illo caſu qn quis nõ ↄpellitur aũcte ſupe
rioꝛis witatẽ ꝗꝓpalareet q veritatis o c⸗

eultaco ſpealiter ẽ nulli daãno a. B. de il⸗
lis qᷓ̃ ſut hõi ↄmiſſa m ſecreto ꝑ ↄfeſſonẽ
nullo mõ teſtimomũ ferre debz q tha nõ
ſeit ut hõ h̊ tanqᷓ; di nimſter· et mams ẽ
vi culũ ſacramẽti quolibʒ hoĩs p̃ᷣcepto.
Cirea eawro qᷓ aliter ſomi ſbᷣ ſecreto eõ
mittũtur diſtin guẽdu eſt. Nuia qñ: ſũt
