ne ↄſenſit. qꝛ facites aſentiétes par pe
na aſtuͦgit. Sʒ ̊ intellige de nõ nubili qꝛ⸗
uubilis eß no excuſaretur miſi m caſu.
na ſi in poteſtato pfr̃is aſtituta wolutarie
rapitur maioꝛ exins: xxv· anmis poteſt cũᷣ
maptoꝛe mrmõ trhenꝛ cu eo manere

e44 muitis parèétbz nee eã ꝓpter 1 exße⸗ ⸗
redare pvñt eo ꝙ diſtulerint eã copula?

mr mõjo. ut; in deo . e · de rap toꝛibz. i glo.
et.· xxxn · q· ij · e· ſi:m glo· Si tn int ra annũ
xxv · ↄtra wo lũtatẽ parẽetũ alieui adheſe⸗
rit no obligatur parétes eã dotare · ᷓuii
melms faciat eà dota do ſi ſaltẽ ſuo 2in⸗
gie dignu elegeĩt . Smaut tue pñt eã to
liter exhedare: 1 de ßͤ p; 3.m . in. pcepto.
Terco mõ ſiei potoſt vtia wlutatẽ qindé
puelle ̊ nõ parẽtã · de qᷓ ðꝛ m. Cex aucte⸗
p uelle nõ parenbʒz qnq; vis m ſert c cũᷣ
ex wlutate pris pu ella violẽter abduci
tur ut eius patiatur ↄcubitũ cu ms copu
le nunq; coſenſũ adhibuit. et h ſi reus
penan dean indicat ut deo. c .· de rapto⸗
ribʒ m pnᷣ. Mag enm ponderatur in 14

ptu vi olẽtia illata puelle qᷓ; parẽubʒ. vñ
xxxvj·q·ij· de. c· Si qus vᷣgmẽ wlvidu

am mſi dſponſauerit ſi rapueritvel fura⸗
tus ſuierit in vxoꝛ em cum ſibi fauénbus
anathema ſit · et. C. de ap. v. l. vna m pn.
nulla naq; poteſt innita duci in mrimõiun

Cnius rõ eſt · qꝛ ut de · xx vñn · q. ij · e. ſuſfi⸗

ciat ſolus m leges oſenſus eon de an
quarũq; diñchRbʒ agit. q ſolus ſi de⸗
fuerit cetem etiã cũ ipo coitu rite eelebra
ta fruſtratur. mrmõin enj nõ facit cotꝰ?
hwlutas . mo ut ðdᷣe extra de ſpon · e. cũ lo
cũ nõ Habeat ſenſus v bi metus vel coa⸗
cNo imtercedit ncce ut vbi aſſ. enſus cu⸗
i1inſ; reqniritur coa ckõnis mateia repel⸗

nuptijs ꝓPuenire. Et meelligitur de mett

latur. mrmoin auts ſolo 2 ſenſu ↄtrahi⸗

tur · et vbi de po qritur debz plena ſecuri

tate ille gaudere cuius é ammus m da⸗
gãadus: ne p timoꝛẽ dicat ſibi placere qð
odita ſequat᷑ exitus qui de muitis ſolet

q cade poteſł in aſtatẽ virũ ũ q ↄtinet moꝛ⸗

S piculũvwel coꝛpis crueiatũ. ut ibi. c we
mẽes. et· c. ↄſuſtacom. m gloſiſ. wl ec me⸗

tus ſtupri ac ſiliũ . ut ex de Hns qvi me⸗
tuſue rã fiũt· e· cũ dilceũs. in glo.vbi tagit

de multiplici metu ˖ Et b dit. vñ viðꝛ reli⸗

quẽdu arbito iidicis an vba mine wel

tætia hoĩs ſit uſta ca timioꝛſ. ut.ſ·. ex ꝗ bz

cauß. majioꝛes.. ſij. Maioꝛ t enoꝛ mtas
raptus ↄmitttur cũ puella ↄtra wlũtateʒ
ta puelle qᷓ; parentuviolẽter abducitur

— — — - „T„ r —————JMð

„ — — —

tant
nan/
e
1

———

Maxia wro eũ alterius vel ſpoſa de pnᷣti
vlvxoꝛ vi olẽtat᷑ vñ.x vñn · q · i · me c. lex
illa. ¶ aut · ubi ſbdii raptan. ſ. ſpo⸗
ſande pñti. qdã ſe mpiédas exponũt. ali
eviolẽter abducutur·qlibʒ mõ cmpiat
poꝛibz red ded e ſlut· . alio qͥn ſi raptoꝛ

poſo ſponſam Pmõi nõ reddideit ta idæ
q; mptaſi ad pᷣſtinũ ſpoſu remeare nolu

erit omm comumone priuẽtur. ut · e . ti. c.
otto pntiũ latoꝛ · Nimirũ· cũ tale ↄ nubiũ
in dicatur eſſe ſacrilegiũ ꝓpter violacoeʒ
ſacramti mrmõ n · ur ibi. c·de coningali ·
Quã execrmide nãq; malicie ackert⸗
m cõſpecku dñi alteri eopulatã violẽtare
vel vl rape liquido pʒ in vxoꝛe leuite incicuz

Fſi ad hoſpitaduũ m Fabaawen eit in⸗

uenes inſolẽtes m Joſephũ ad vxoꝛeʒ

rapiẽdũu illius dixert ad hoſpitẽ. Edue
v qmu ingreſſus ẽ domu tuã ut abuta⸗

mur eo. Poc vhroft hm oſephun ut meli⸗

tradendũ eã · vñ in fine intẽdebant viro
moꝛte mferre mſi trad eret eis vxoꝛc ſua 1
ßm qꝙ; allegati m.c· ſeqnti. Tadidit is igi⸗

tur eis vxoꝛẽ ſuã iuſto metu.ꝗqᷓ cum tota
nocke abuß eſſent. . p raptũ ꝛ adulteriũ
dimiſert ea mane . ꝗ q rediẽs ad januã ho⸗

ſpien coꝛruit in limie ibidem exſpiranit:

Mane autẽ lemta repiẽs vxoꝛẽ moꝛtuã

im poſuit eã aſmo.· vreuſus domũ gladi io

eo ſeidit cadauer vxoꝛis cũ o ſſibʒ ſuis m

yyxn. ptes.· ſic erat. xnj · tribʒ p̃ter trebũ leui

Nã manaſſes erat diniſus in duas ptes
vna fuit citr ioꝛ dane talia vltra aliter
enm fem nõ fuiſß ſuffici ẽter notificatũ ⸗
m tribũ bemamin nõ miſit ptẽ qꝛ nũcio ſ
p quos mi ſiſß oceidiſſent · nee mn tribu le
iu q diſpſa fuit ꝑ omes tribus ⁊ ſic fuit
ei ſufficieter n intimatũ · Miht eti2 a tles nu

eios in omes term os iſmalel ꝗq nõ ſolum
fem ꝓplo nuciarẽt h etiam faciẽdi modũ.

et clamabãt ſmgli. nũᷓ fem ẽ in irltale

nefaſ ex aſ. cẽdeñt pr̃es de egipto · Eg rel

1 ſutigiture omes qᷓ virvnus in maſpha

ari⸗ geta milia peditũ pugnatona: in⸗

terrogauertal leuſta modũ q́ pPetratu eſ
ſet tm ſcelus. gᷓ eognito dixit ppls vmuͤ⸗
a8 o recedemus m dwmos nas donee

did dinerſis. Et de His ꝗ q poſta

vleiſcamur de gabaa. timuerũt eni zues
dei vm dcãʒ · expꝑti qnz ꝙ; ꝓ flagicio vmus
el paucoꝝ wem ebat vluo duma ſup po
pulu. utz Joſue. vnj. de achoꝛ⸗ qui rapmit de
anathemate · Et mſeyt nucios ad bema⸗
min ꝗᷓ diceret · Cur tm nephas in vob re⸗
ptũ eſt. tradiex flagic ij actoꝛes ut moꝛia
tur auferat᷑ maluꝛplaga de iſrahel. Am
noluert · I̊ ↄ globati ↄuenert ad defende⸗

du reoſ. xxv. mlia In hebo hetur · xx vj.

milia⸗ Filnj : ig itur iſrahel inſta Hntes bel⸗

lũ fiducialy mert certam :nlomin us tñᷣ

res nůo exiſterẽt · Et Hpter duo⸗ Prio

ßm hebreos. q; n eglig etes fuenãt in pu⸗

mee ydolatrie in domo mich en in tribu
Rlioꝝ dan qð cotigerat inmediate ante

factuł iſtud erat notoꝛmaideo tenebã⸗

tur coꝛnigẽ. qdð q; neglexert ꝑ ſilios ben

ſamm nue coꝛreckoem ſuſtmuerũt. ut ſie

pmu pecm pus pumiret᷑. Scðᷣo qꝛ;ꝛ nimſ
ↄſidebat m ſua multitudier ſoꝛtitudme.
Vñn ſeß ſeptu eſt ꝙ in pmo ↄgreſſu filij ben⸗
ammn occidert de ſils iſ rahel. xxij. mnlia
viroꝝ rurſu q; felij iſrahel a foꝛti tudme et
nůo Afidetes m eodẽ lo ceo certamims a⸗
ciẽ a direxert occiſiq; ſut. xviij. mlia viro⸗

rũ · torci a wero vice purgatis filijs iſrły'a

negligetiaꝛ pſu upeõne o ceid erũt de tribu
bemamm omes viros amuliẽs ſenes 1 p⸗
uulos ac uimẽta omeſq; vrbes et viculoſ
bemam nwꝛax ſlãma co buſſit⁊ euaſerũt
em viri ſexceti · Ecee quatã ia ctura mdu⸗
xit raptus iſte maled cũs ꝗq tã à deteſtablis
tuc reputabatur p⸗ oẽs filij iſrahel ĩ maſ⸗

phamauerũt ſe nõ daturos ſlce bema

min de filia bz ſuis ĩvxoꝛes. Inſu p exquo
Habitatores iabes galaad nõ ſmmul ad⸗
erit ad vleiſcendũ nephas iſtud in vin
dicla tlis igname peuſſer̃t eos i oꝛe gla

di aviro uſq; ad muliorẽ ſolis qdrin⸗
gẽts gimbʒ reßuatis ¶ Ad laude dei.

De ſacrilegioꝛ eius grauitate ac g⸗

On mechaberis. cexo.xx· Axĩᷣ⸗
ta itaq; ſpes Pmus mechie wo
ratur ſacrilegiũ · Eſt aute ſa⸗
1 enlegiuz ſaere ra violatiovl

vſurpacò.ði enĩ ſa erilegiũ qᷓſ ſacrilediũ
i. ledẽs ſacrũ wel legens· i. furans diripi
ens vel rapiens. Et hm Kay puͤcipalit
co mittitur tribʒ modis· et qᷓ;uis ſint milti

aullyn moi tñ reducibiles ſut ad tres mo dos

pncipales. Orimꝰ modus ↄmittit reſp cũ
pfſone ut cũ qͥs vio leta mfert pſone ecci

aſlice wel religioſe berado vel rapiẽdo ul

cec cu tli carnaliter peccãdo· S ecudus mo
dus ↄnittitr eſpectu loci· ſ. eecie eimternj
mõſtern vel ſimlis loci pmilegtati cums
imuitas violat. Tereius mod?ꝰ ↄitut
reſpcũ alicums rei ut qn ſacrũ aufert᷑ de
ſacro· wl ſacrũ de nõ ſacro vel non ſa crũ
de ſacro ¶ ic & primo q́ri pᷣt vtrum ſa
crilogiũ ſit ſpeciale pecm pᷣſtim cũ ome
ſpeciale pecm inuemt᷑ diſmclũ ab abjs

pccis. ut dicit ph̊s m· v· ethicorum de in⸗

mſticia ſpeciali ̊ ſaclegu non við: inue
mri abſq; alijs pecis.ſ eontinetur ſbᷣ diᷣ
ſis gnibʒ pecon ·ſ. ſo̊ ſoĩeidio ſi qͥ ſacer
dote o ceidat ſb luxuria hi qͥs ſacia/vgi⸗
neviolat.aut q;cũq; muliereʒ m loco ſa
cro.ſb̊ furto ſi qͥs rem ſa eraʒ furatus fuĩt
Ad ſ dieedu pm thõz · ſeda ße. ꝗ. xcix · q;
ſacrũ dicitur aliquid ex ee ꝙ ad diunũ
cultu oꝛdmatur. Sic aut exeo ꝙ; aliquid
oꝛdmatur mſinẽ bo num ſotitur rõʒ bom
ſ. ex q̊ ꝙ aliqd vputar ad cultũ dei effi⸗
citur quo ddaʒ diumũ · et ſie ei debetur q;⸗
dam reuereétia q referttr in deũ ac per co⸗
ſequens ome id qð ad irreueréuã rerũ
ſaerarũ ptinet ad minriã dei ptinet et ſie
muomtur ibidẽ qdà ſpecialis rõ deſoꝛmi
tatis· vbi cuq; autẽ ſpecialis rõ deſoꝛmi⸗
tatis mu emtur neceſſariũ ẽ ibide ponere
pecm ſpeciale·qꝛ; cumſſibʒ rei ſpecies at
tẽdit᷑ peipue ſcdm ſoꝛmale roʒ ipᷣuis non
aute ſedᷣm materiã vel ſbᷣieũ.et ſic ſacri
legiũ diſtingmitur ſpale peẽm. Horũtñ
nl ꝓ Hibet vnã ſpeãlè rõ: peci in pluribus
peccatoꝝ ghᷣibz muemri ſeð̈m ꝙ diuerſa
peca ad ſinem oꝛdmantur vmus peecati:
Sicut etã mvtutibʒ apparet qbus impe⸗
ratur ab vna vᷣtute · H enmm mõ quo cuq;
genere pedâ quis faciat cõtra reuerẽetiaʒ
dinims robus debita ſaclegiuͤ ſoꝛmaliter
eomntut qᷓ; is jibideẽ materialiter ſint diů⸗
ſa genem pecoꝝ · mchilominus in ſaẽle⸗

giũ muenitiir interdũ ab alijs pecis ſep/

atũ.eo ꝙ actꝰ nõ hʒ aliã deſoꝛmitatẽ mſi
q; res ſaẽ violatur puta ſi udex aliquẽ
reũ de loco ſacro rapiat quẽ m alijs locis
lieite rapere poſſet · ¶ Fecũdo qri pon ſt
vtrũ g ſpecies vel gradus ſacrileg ij di⸗
ſtmgui debeat ſeᷣm duerſitatẽ rerum ſa
eraꝝn ptim cù inter res ſaeras conume⸗
rantur enã pſone ſaere· ſi & vna ſpẽs ſa
dlegij eſ qᷓ vio latur plona ſacra ſeqre⸗
tur ꝙ ome pecẽm qð perſona ſac comittit
eſj ſaclegm · qꝛ p ꝙlibʒ pcẽm vĩolatur ꝑ
ſona peccantis · Ad ̊ rndet tho. vbi ſupᷣ

ꝙ ut dem eſt peem ſaclegn ſiſtit in H ꝙ;

aliquis ad rem ſacrã irreuerẽèter ſe h abʒ
debetur autẽ rei ſaere reuerètia rõe ſancli
tatis· et ideo m dinerſam rõʒ ſanelitatis

reꝝn ſacrarũ qbʒ debetur ruerentia nece ẽ

ꝙ ſaclegi ſp eeies diſtm guãtur et tanto
ſaclegin Fuius quãto ſacra res in quꝗ
peceatur maioꝛem obtinet ſan ctitatẽ· At
tribuitur auũt ſanctitas tã pſoms ſacris
Vi. diumo cultui dedicatis qᷓ; lo cis ſacris.
et enã qbuſdà alijs rebʒ ſacris · S: ꝙ lo⸗
ci ſan ccitas oꝛdmat ad ſan ctitatẽ hõis
qui deo cultũ ex hibet m loco ſa cro · dieit

en m ſcdᷣo machᷣ · v. Nõ ꝓpter lo cũ gẽtẽ · h

Pter gete deus locuᷣ elegit · Ideo Fius

peẽm eſt ſaclegi peccatur cotia pſo⸗

nam ſaciã qᷓ; peccatur eotia lotũ ſacrũ
ũt tñ in utra q; ſaerilegnj ſpẽ diuerſ g⸗
dus m dĩaʒz pſonaꝝ et ſacroꝝ lo coꝛum
Sie et in tereia ſpè ſac᷑leg ij q·ſ. c mittit
cotra res alias ſacras diuerſi Edus ſut
ßm diaʒz reꝝ ſacraꝝ int quas ſũmũ lſocũ
obtinẽt ipᷣa ſacramenta q;bus hõ uiſtiſica
tur.quoꝝ pᷣeipuũu eſt eucariſtie ſacramtũ
quod eõtinet ipᷣm xpᷣm· Et ideo ſacleg iũ
connſſum contra ̊ ſacr̃jm eſt mter om'a
Fauiſſimu.ſedᷣm autẽ locũ tenẽt vaſa ſaẽ⸗
ta ad ſacroꝝ ſuſeepeoem et ipſe ymagi⸗
nes ſacre et ſanctoꝝ reliquie · in quibus
quodãmõ ipᷣe pſone ſanctonꝝn weneratur
wel dehonorantur demde ea qᷓ ptinent ad
oꝛnatũ ecte miniſtroꝝ · demde ea qᷓ̃ ſut de
putata ad ſuſtẽtaco neʒ miſtroꝝ hue ſint
mo bilia ſiue ĩmo bilia · Et quicuq; peccat
cotra qðc q; p̃dictoꝝ ſacleg ij crimen m
eurrit · vñ et ome pecẽm qð perſona ſacm

S —

des
ne
pe⸗
ſee

fun

61

E⸗=

Un
e
1
da
ſen

m4

M”

cõmittit mate aliter quidẽ et quaſ ꝑp acei

Aẽs oſt ſacrilegiũ. Pic ait Jero nuge

m oꝛe ſaëtotis ſut ſacrilegiũ et blaſphe⸗
ma.· Foꝛmaliter tam et ꝓprie ſo lullud
pecʒ ſacre pſõe ſacrilegm ẽ qð agitur di
recte contra eius ſan ctitatem putaſ ſi &
go deo dicaia foꝛmeetur · et eadẽ rõ eſt ⸗
alijs Et Hec quidẽ co ſecra cio qᷓ Hõ totali
ter deo et diuno cultui dedicatur fit p vwo
tum ſolemne · dicitur aute wotũ ſolẽne

qð ſit ꝑ ſuſcep cõnẽ ſacri oꝛdmis inplici
te m ritũ occidet alis eccie wel! p profeſſi
on em expreſſam vel tacita Fact alicui⸗
v religiõibʒ approbatis de ꝗ ptʒ ſup in

ſevᷣo pᷣcepto Fmõe · v · Qualitercũq; veo
qmus alias wtũ fecerit etia caſtitatis uł
vᷣgimtatis dicttur wtu himplex· Pnð ſi
woueo vel pfellio eʒ faco m regula wl im

'ligiõe nõ approbata nõo eſt wotũ ſolẽne
nec eaſtitatẽ violãdo ꝗꝓprie ſacrileg iñ eco

nntto lcʒ Fuſſne peceo. Eiſi matrimõiu
ↄtraho tenz qmð matrim omuvtz expſſe

de wto ·e · vmco. li · vj. vbi et ſůdimir ꝓꝙ
quãm mam feſtuis ſut emſſſa wta tanto
ꝓter ſcandalũ pluriũ et exẽplũ durioꝛ

pemitetia traſgreſſoꝛibʒ debeatur. de hoc

hHabetur · xx vñn · .ꝗqi.c· viduas. ¶chee wro
3 qᷓ necdu ſacro velamine ſunt tecte tamẽ
m ꝓpoſito virgmabh ſemper ſe ſimulaue

rit pmanere lic; xelate non fuerĩt tamen

h nupſerint aliqᷓ; to tpe hHijs agenda eſt
pemtẽtia ꝙ ſpon ſio ean a dommno ton e⸗
batur Hi enim mier honnnes ſo let voene
fidei ctractus nulla racoe diſſo lu qᷓ; 0
magis iſta pollicitacõ quam cũ deo bepi⸗
it ſo lui ſine vmdicta nõ poterit. ̊ ibi.
Ee, enmm lraʒ intelligit cardm alis de w
wo hmplcivioſato p mr momũ ſequẽs.
Et pemtcna illias eit trin anorum vnde
dieitur · xx vij . di. c. ur virgmitatis vo⸗
tũ habens adinngitur vxoꝛi poſtea non

dimittat vx oꝛ eſed tribʒ anmis pemteat·

Nimrũ cũ · c. ſequonti ðꝛ ꝙ wuenubus
virgmitate non ſolu nubẽ ſetiam velle
nubẽe damnabile eſt gloſa ergovidetur

ꝙ ſo lawlũtas etiã quo ad eceliam piu

tur ut · xix · di · c anaſtaſus. S ed arguit
glo 5 ſup dicko · c · Si vir. ꝙ exquo alibi di
eit ꝙ iſti ſut peioꝛes adultejs na xxvñ

monij adin ctu. Et ſic Habes H̊ ꝙ min

q.i. m. cnupeiaꝝ: ſubdit auguſ! m?. bs
poſſum quið dicere a poſito meliolapꝰ
ſas ſi nupſerit fmias adulteras cen on
d»inges Pee plae nõ dubitauerm diee
re lapſus et rumas a caſtitate ſancioꝛi
qui wuerũt deo adulteis eſſe pei oꝛes. Si
enim quod nullo modo dubitãdũ eſt ad
offenloné xpĩ ptmet cu moem brũ eiꝰ nõ
ßuat nde marito qᷓ; to Fuius olfen ditur
ipẽ deus cu illiipſi non ſuatur ſfides in oo
q exigit oblatũ quod nõ exegerat offe⸗
redu e emm quſq;nõ reddat quocd
non myꝑpio ↄpulſus ſed ↄſlio »momtus
Wwuit tatomag fraudati woti augz imqᷣ
tatẽ qᷓ; tomnus Habuerit wuẽdi neceſ

ſhtatẽ. ſ jbi. Cu: ig itur iſtis ti pemtetia

triẽms mpomtur cũ adultero ſeptenms
madicatur pti ſti eũ peccates in deu cent
gramus pumẽdi q; illi qui m hommn p pee
cãt ut patet expᷣ ſſum. x vij.q:inj. c. ſc qut
Et ruder glõ ꝙ iſtug eſt ꝓpter bonũ mat

ui⸗
tur pena delickt Peor⸗ adiũ cã et hoc patz
xxxinj. qm · c · qeqͥd· q. iin.· dixit ſar. Ee
oc quide quo ad eccliam mnlitate. Dam
quo ad futurũ indiciũ pyẽa ſomp rñ debit
culpe · vñ ad oſtẽdẽdũ g Futate hiuꝰ culpbe

ꝓſequit᷑ · aug· m deõ·c. nupciaꝝ dicẽs ·

In diug ali vmeulo ſi pudircicia nõ ßuac
damnaeo non tim etur · Ded in virgina li
et in viduali ↄtinẽtia excellẽna muneris

—

amplioꝛis expetitur qua expetita et elca
et voti debito oblato iã non ſo luʒ capeſcẽ
nuptias h̊ etiã ſi non nub atur nubere wvel
le damnabile eſt Nam ut hoc de mõſtraet
apo ſtolus non ait eu in del cijs degerint
nubüt m xpo ßß nubere wlůt· Ptel mt
damnacoʒ quomã primam ſidẽ irritã fes
crut etſi non nubendo tnwlendo. „nonqz
ipẽ nupcie vel etiam talii damnãde mmdi
cetur ſed damnatur ꝓpoliti fraus dana⸗

tur faclawoti ſis damnatur nõ ſuſ. eep⸗
ceo bona mfe rioꝛi i non damnatur qe ſuſ⸗

cepit bonũ inferius ſeʒ matrimõiũ f ruj
na ex bono ſupioꝛi ſcʒ continẽtia. hoc ibi.
Et hee dicka de ſimp lici w to ſuſficiant .
Nue aut de dᷣo ſacratis pſonis ꝑ wtũ

ſolemne ꝓſeq uamuxr.de qubʒ dicitur

conecilio arelatẽ · xx vñnj · q· i · e ſciẽ dũ

„

ommbus ꝙꝙ mo eõſeeratarũ ſeminarimn
eoꝛpa per votum. ꝓPe ſpõſioms et verba
ſacerdotis deo ↄſecrata tepla eſſe ſeriptu
raꝝ teſtimonijs cõprobantur · et deo vi
olatores eaꝝ ſa erilegi et iuxta apoſtolũ

filij pdicoms eſſe noſcuntur· ̊ i bi. JIdeoo 2

dicit gloͤ. e. t · in · e. gim bus · q; accedẽs
ad momialẽ tria enoꝛma peca vmittit. ⸗

mo inceſtũ q; ſpõſa dei eſt quam violat

qui eſt pr noſtervt patʒ · xij · q· ij c. q ꝗᷓ abſ

tulerit et meeſtus comittitur cũ afim ſi

eut eit u»ſangmnea ut · xxx v. q·. inj. e · de in⸗
eeſtis· S cdᷣo cõmittit adulteriũ q ſpon
ſam alternis· . ſum regis turpiter coꝛrũ
pit · Terco anmnttit ſacrilegiñ qꝛ res eſt
deoo 2ſeca ¶ Sedq qri ſolet an iſte acce⸗
deons ad momalem comittat tria peca an

vnu: Pos di eimus non eſſe dubin quin
tria connttat quo ad accuſacoʒ non aut

in w tate. plur ergo ſut quo ad accuſa

coz ut.xxiij. q· v· e. relegentos · ſ quo ad

pemtẽtiam vnu tantu. h adulterui Humſ
modi maioꝛi pena purgadu erit q; ; hino
eſſet meeſtuoſu ut · xxxij· q· n· Cſut autẽ
Et ita dieit lex ꝙ ſi qus pumri debet ꝓpt
adulterm plus debet pumri ſi illud i mee⸗
ſuoſu ſit ut . ſ. de queſtiombʒ. ſi quis nõ
dica. loe ergo mtellige ſicut illud extia

de teſtibz . e · lcut . qꝛ pemtẽtia ibi et ꝓ ada

ulevrio et pro piurio inpomtur et tamen
vnũ ſo lũ ermen ↄmittitur · hec glõ · Pĩc
ym legem Iuſtim am impatoris ex no⸗
uellis Huniſmodi pumtur put Pabetur
xxvñ · q · · e · Si quis rapueltvel ſollicita
eruw coꝛrupeĩt aſſiſtriã id eſt recluſaʒ
vel dyacomſſam id ẽ abbatiſſam vel mol.
triam id eſt in mõaſterio viuentẽ vel ali
am muli eré religioſaʒ vitam vel Habitũ
habentẽ bona iplus et eooꝝn qia Hmõi ſce

leris comumõe a πati ſt a religioſo

lo coven dicetur in quo talis mlier Habi⸗
tabat ꝑ religioſos ep̃os et yconomos
et p̃ſides ꝓuin. ciaꝝ et officiales eon ipſi
aut cpitali piculo ſbiciãtur · H ibi · §cs;
ins aut canonicũ vtriq; penitẽtia ĩponit
c.ti · ex deil toletano · e · de uotam id eſt ſo
lemmt ꝓſeſſam peccãtẽ non reeipiẽdam
eſſe m eccliam cẽſemus mſpecared delie⸗

rit. et ſi deſinẽs pemtẽtiã egerit aptã id ẽ

anos· xrecipiat eõmumõz. prius⸗ aut zeS

in ecclia admittatur ad oꝛacõʒz ad nu
us cõmuiũ xpiane mulieris accedat.q;
ſi admiſſa fuerit etiã hec qᷓ eam acceperit

habeatur in abſentia · Coꝛruptorẽ etiaʒ
par pena coſtringat quam penãa ſi foꝛte
declmat vellet a ſolo carnali Scubitu eõ co⸗
tinentes aliaq; cũcka laſciuie. gena fre
quentãtes: Audi quid ſup hoe dicat cip⸗

anus ad popomiuz ſeribẽs de virgmitate

et pomtur · xx vñn · qyi. e nec aliqualputet
ſe poſſe hae excuſa coe defengi ꝙ, m ſpici

et pbart poſſit an virgo ſit cũ etia manꝰ

o bſtetricu et oculłꝰ ſete fallatur Et ſi m⸗

coꝛrupta muenta fueitvirgo ea pte qua

mulier ce poteſt poterit tñ ex alia parte
eoꝛpis peccaſſe qua coꝛrũpi poteſt et tam

mſpia non poteſt. ſ. quado ex cõ ſenſu wo
luũtatis fſit reſo lutio ſemĩs· ſequit.· Certe
ipſe »cubitus ipſe vplexus ipſa ↄfabu⸗
laco et oſcula eõ et ꝛiacẽtium duoꝝn feda
et turpis dmeõ qtum decoꝛis et eri⸗
nums ↄſitẽtur Si ſupuemẽs maritꝰ ſpõ
ſam ſuam iacetẽ cum altero vidat nõne
madignatur et fremmnt et per zeli doloꝛrem
poꝛtat gladiũ mmanu ſua Et * xpᷣs do⸗
minus et index noſter cũ virg inẽ ſuam 6

bi dicatam et ſan ctitati ſue deſtin ataz cũ

altero ſacere cermt · quati id eſt quantũ
indignatur et maſcitur et quas penas n
ſceleſtibus hmõi comelombz mna:

diẽ vnuſquiſq; fratrũ poſſit euadere omi
conſilio ꝓnidere et elaboꝛare debemu s. G
ibi. Poro de eccliaſticis in ſacris oꝛdini

bus coſtitutis in ſoꝛmea coʒz lapſis Habe

tur.l. dil. c. Si quis dyaconus aut pᷣſbiter
poſt acceptam bndictiõz lemticã cũ ux⸗
oꝛe ſua meotinens muemiatur ab officio
ſuo deici atur . Ecee mamfeſte ꝛſtat ꝙ bᷣm
titulos antiquoꝝ patrũ ſancto ſpu ſug⸗
gerote eo ſeriptos ſm ſentẽtiascecx
viñ epoꝛũſ.ĩ meẽo coeilio eui tot ĩterfu
erüt ut · xv · dil · e canones quos etia agal
licam canones cõtinere vidẽtur eleriei m

adulterio de hen ſi ſ. endẽna facti à iph
coſeſſi à ab alijs ↄmli ad honoꝛẽ redire

non poſſunt · hoe ibi. Vñ ſoꝛnicatio in eli⸗

co tenẽte ꝛcubmam dum non eſt adhuec

C m⸗ ut gladin ſpuale et venturu iudienj

nt
ul
lg
ern
ien

notoriũ indueit depoſitiõeʒ ſi admomitus

nolit ſe coꝛngere · Nam primo monitus
nec deſiſtẽs ſuſpenditur a beneſicijs · et ſ
ſuſpẽſus ſe non coꝛrexenit debet ab eiſdẽ

bnfiens ꝓpetuo remoueri ut ex · de coha

cle · et muli. e· ſic· ſiue fiieit m ſaeris ut.e.
c. ſue non ut. e . ti · c · aute clentei. Kon
tahs ſoꝛmcaco ſit notoꝛia tũc ſuſpenſus

eſt iß o iure · ut · e·ti · c. Nſtra. et · c. qnitum.

vtpote qꝛ damnatus eſt de illa vel ſpõte

2feſſus eſt in mre vel ex emdetia facti ꝗᷓ

non poteſt aliqᷓ tergiuſacoe celari ut qꝝ

mulierem multum ſuſpectam tonet pub⸗
liee aut apparet mde argumẽta g dietia

ſuper terra · Et ſi mterim celebrat efficit

irregularis ut patet diſfuſe m. v. p̈ cop⸗
to hmone xx vn· Ceterũ ſi ſacerdos deo
ↄſectam agnoſcit:peccatum duplicat qa

ↄmnttit duplex adulteriũ · in ceſtũ et ſac⸗
legii · Maxme tamen facinus illud de⸗
teſtabile iidicatur cũ religioſi doo ↄſeera
ti pĩter co miſcentur. de quibus. xx vij · q.

i1· ex cocilio triburieh.c.nnpudicas detez

ſtabileſq; pſonas mon achoꝝ atq; mo⸗
nachaꝝ que abi ecto ꝓpoſito ſanclit atiſ

illicita ac ſacrilega ↄtagione ſe miſcue⸗
rũt et m arbitrin ſciẽtie Pa deſperatiõ ⸗
pducte de illicitis eoplexibʒ libere alios
ꝓcreauerimt a monaſterioꝝ cetu ecclia⸗
rumq; cuẽtibus elimnãdas eſſe mada
mus ꝗqtinus m ſuis ergaſtulis id eſt car

ceribʒ retruſe tantũò facinus ↄtinua lam
tacone deflentes puriſicatorio poſſint pe
mtudims igne decoq; ut eas vel ad moꝛ⸗
tom ſo lius mſericoꝛdie intuitu ꝑ ↄmu⸗
moms gratiaʒ poſſit ſubuemri · Et hoe de
llicito coitu qᷓ; ti ad pſonas dᷣo dicataſ.
¶ Nunc demq; de earundẽ deteſt abili ma
trimomo videdun elt · de quo ghaliter di
eitur· xx vij. q·c ut lex cotinentie et deo
placens mundicia in eecliaſticis pſoms
et ſacris oꝛdim bʒ dilatetur · p̃eipmmus 3ꝗ
tinus ep̃i pſbridyacom ſdiacom regu
lares canomci atq; ↄuſi ꝓfeſſi qui ſacrũ
tranſgredientes ꝗꝓoſitu vxoꝛes ſibj co⸗
pulare p ſüpſerint ſeparẽtur · Pmõi nãq;
eopualcõeʒ quoniã cõtra eccliaſticam re
gulam aſtat eſſe cotractã · mp momũ nõ
eſſe ceſe mus · Aui etiã abimucẽ ſepat

* R M

1 —
“
4 . „*
⸗ .
2r

tantis exeeſſibʒ 2 dignam pemtẽtiam

ag ant· Idipſu qᷓ; de ſancmomalibus ſe
mims ſi quod abſit nubere attẽptauerit
obßuare derewimus . Ad euuin cui⸗
detiam ſciend u q; pſone deo dicate 2tra⸗
hentes ſimiliter alij cũ eiſdẽ matrimonij
feda cõnubia meutes varijs pems mul⸗
ctantur. Nam ſi monachus vxoꝛẽ duxit
accipit ſentẽtiam ex cocilio aurelianen.
pomtur ·xx vñnj·q· i. c mõcho oꝛ arius in
mõſterinjs wel zonas Habere nõ licet. glo.
orariũ ꝓpe eſt ꝑepulũ quo młeres caput
welant et pomtur ꝓ quolibʒ omoneo mli
erũ · ſeqiutur· Et ſi po ſtea vxoꝛi fuerit ſo
ciatus tãte p̃uaricacoms reus nũquã ee
cliaſtici gdus ſoꝛtiatur offieium Siwero
momalis nupſerit tũc ex cõ cilio martim
ppe de ea determ natum eſt quod pom᷑·
xx vij. q · i e .· de filia epi wel ̃ ſbiterivel di
acom ſi deuota fuerit id eſt deo ꝑ wotũ ſo
lemne dedicata et maritum duxerit ſi eazʒ
patervel mater m affectum recepit a co⸗
mumone Habeantur aliem tãqᷓ; comun
cãtes excomimcato in crimine. leqͥt·/u
lier wero non admittatur ad commoneʒ
mſi marito deſuncto egerit pemtẽtiꝗ̊ · Si
auũt eo viuẽte ſeceſſerit et pemtu erit vel
petierit ↄmumonẽ mvltimo fine vite ſue

deficiens accipiat eam. Vnde di cit hug.

xx vij . qi. ſuꝑ · e· que xpᷣo.qꝙ; ſi mo malis
publice nubit nũqᷓ; p̃t accipere coꝛpus do
mini mſi fine vite ſue vel n prius deſunc⸗
tus fuerit ille cui nupſit et hoc ad inſtar
ſecularis ad ulterij vbi a dultera non ha
bet amplius acceſſum ad maritũ vñ et vi
rum carn alè relmquẽs et alterũ ducẽs ſi⸗
militer arcetur a eommione vſq; ad finẽ
vite vel quouſq; ſecũdo duclus migueit
a ſeculo ut.xxxij.q.vij.c.ſidelis fenmina.
Et hoc eſt m gloſam ſtatutũ im deteſta⸗
tionẽ crimmis ꝙ etiam poſt pemtẽtã nõ
poteſt ↄmumcare mſi in moꝛte vel viro ſe
cũdo moꝛtuo· ¶ vͦſi foꝛmcatur dumtaxat
tunce poſt pemtetiam accipe poteſt coꝛpꝰ
domim et hoc idᷣo qꝛ; magis peccat ſo lem⸗

mter cõtra hendo qᷓ; foꝛmcãdo · Doꝛro qᷓ;tũ
ad ſeculares cũ deo dedicatis ↄtrahentes
vVvel eõtrahere tẽptantes detmin at penam
NJonuimanus impatoꝛ. Et pomtur·xxx vi

— —=—

q· ij· c·ſi quis.non dicã rape ſ̃ attẽptare

tm matrino nij ↄigẽdi cauſa ſacratiſſi⸗

mas vg mes auſus ſueit capitali pena ſe
niatur. vbi dieit glõ ꝙ in maxnnis erimi
mbz pumtur ſolus conatus· vt pʒ · vi⸗ q.
n. werũ. In minoꝛibz nõ· qꝛ nõ ſum fur
etiã ſi ad aliquẽ actũ ꝓceſſi ſſ. de ſur · vul.
garis · Cꝗ furti⁊· l.certe.· us aut cano
meuũ qð hominẽ vita nõ puat alia appoit
pena vñ dꝛ. xx viij · q · i · exↄcilio triburien.

c. Hij igit᷑ qu ſancennomaalibz ſcietes

in matrimoio ſut ad miuriã xpᷣi copula⸗

ti my cẽſura ʒeli xpiam ſepentur H nuq;

eis cedatur mig ali viculo religari h
pemtẽtie ſe lametis duviuũt vehemẽter
afficiat · H ibi. Et enumerat glõ ibidẽ ad
Huce alia ẽmina ꝓpter q una ꝓhibet nube
re th ſi ↄtraherẽt.teneret matrimõiũ licʒ

Fuiter peerarẽt · Dreterea cũ cti eccleſia⸗
ſtiei m ſacris oꝛdmibʒ aſtituti ſinnleʒ Hnt

ꝓhibieoeʒz de nõ ducẽdo vxoꝛè q;tu adee

cleſa occidetalẽ id ẽ ro manã· Sicitur eni

xxxij.diſ. e · Aliter ſe habʒ oꝛietaliũ tra⸗
dico eecliaꝝ · aliter Huius ſancte roma⸗

ne ecckie · Na eoꝝnſacertotes dyacom at

q; ſ'dyacom matrimoĩo copulatur id ẽ

matrimojo copulato vtũtur. Iſtius aut

ecelievel oceidentali nullus ſacer dotũ a
ſᷣ dyacono vſq; ad epᷣm licetia habʒ co⸗

m giu ſoꝛtiẽdi. Nota tñ ꝙ greci nõ ↄtra⸗
Hut m ſaeris oꝛ dmibus oſtedit inj. diſ.
vbi dieite c. Ti quis eoꝝ qui accedut ad
clerũ wluerit nupeiali iure mulieri copu
larihoe an oꝛdmacoeʒ ſdyaconatus fa

ciat· vbi dicit glõ·q; hoe . e · eſt ſexte ſino
dis que hno dus pᷣſixit eis regula viuen

divt pi. xxxi·diemeena. Sz itu ad ro⸗

mana eccliaʒ pomtur pena clieoꝝ nupti⸗
is vtætiũ· xxxij. di· e· Eos qui poſt dyaco
natũ vxoꝛibʒ vacare woluerint ab omi ſa
ero odme remouemus: offico atq; bnſi
cio carere deeermimus. qdᷣſ ab epo ↄmo⸗
mt ſe nõ coꝛrexerĩt· principibʒ mdulge⸗
mus licetia vt eoꝝ fem nas mãcipẽt hm

tuti .· Swero epidſenſerit eoꝝ pᷣmitatibz

ipſus offien mterdictione mulctẽt.· hoe

jbi. Inſup omes pſone deo pvotũ ſolen⸗

ne dedicate matrrmmõiu ↄtrahetes ſinn lit

et ſeclares matrimonij fedus cu eiſem

.
Sno wij

ſaéter in eũtes ſut ipᷣo facto excoi cati ut

tius vide m. vepeepto ßmon e · xn · m fine.

Excipitur a p̃dictis mulier ſecłaris co

trahes cũ pſonis eccliaſtieis vel religio
ſis q ſexus fragilioꝛ excuſatur ab igno
rti a iuris · ſi tn eſt libera et ↄtrahit cũ m

ſacris oꝛdinibʒ exnte redigi debʒ in ſer⸗

poſt. Qð ſi acilla fuelt vẽdi debʒvt. lxxxi

diſ. c. qui da clici et filij mde nati redigũ⸗

tur in ßnitutẽ ecclie. vt · xij · q· vlti. e · cum

ſit iſtud ſacenile gij vieiũ · Ad laude dei
De meeſtu et quomodo excuſantur
patriarche ↄtrah ẽtes cũ ↄ gnatis et
de ſeptẽ ſpeciebe ↄgnacõms in qub⸗
omittitur mceſtus · ¶ Dermo vyjꝰ.
On mechaberis · exo · xx. Dex

di eitur mceſtus turpioꝛ cete⸗
ris de qua di citur· xxx vi. q· i.

an vel affmu abuſus . VPñn meeſtuoſi di⸗
cũtur q ↄſanguineis vel affinbʒ ſuis ab⸗
utut · de quibz di eit xxx v. q· viij · ex cõci
lio aurelian:cceſtuo ſi dũ ĩ ipᷣo deteſtãdo
atʒ nef̃ando ſcelẽ manẽt · nõ int ſideles xpᷣi
anos h int getiles wel cathecumĩo s Habe⸗
a id ẽ cũ xpᷣiais nõ ſumãt nec eibu neq;
potũ ſ̃ ſoli faciat hoc.nõ oſculẽt᷑ neq; ſalu
tet᷑ ab eis ⁊c. ibi ¶ Ad cuuis euidetià
primo queri pᷣt. vtrũ liceat aliquom ex
aꝰa gnacõne in vxoꝛẽ ducere p̈ ßti cum
vt dicitur.xxxv. qi. ¶. ꝙ; coſangumeas
noſtias ſiue vxoꝛis noſtre nobis m com
giũ ducere liceat. exẽplis ꝓbatur ⁊ au⸗
ctoꝛit atibʒ· Abralbam nãq; ſaray filiam

Ffratris ſui. ſ. ſoꝛoꝛẽ loth n vxoꝛez duxit

yſaac rebeecã in ↄugem acecepit que erat

filia ↄ ſo brini matris ſue · acob du a5 ſo
rores.·ſlpam er meſxlſlias lapan auine
li ſui ſbi matrinõio ſociauit· In lege qʒ

p̃ cepit ds ꝙ; tm de tnbu et familia ſua

ducerent vxoꝛes · et ſi quis decederet ſine

liberis frater eius ſuſeitaret ſem en deſun
c· Sed ad quo ſcũq; lex pueit eius pre

ceptis ꝓbatur obnoxij mſi que vel eua⸗

gelies madatis velapoſtolieis inſtitutis

multe. In quibʒ oĩbʒ liquide pʒ q́;execrabi

tavero ſpecies hinus mechie

Eecũ ergo · ¶ð meeſtus eſt ↄ ſangnine⸗

õ

☛ — —

— ——

4
—

ꝗM tꝛuacuata mõſtnitur. nullo aut euãgelij xei 2m xn filiab honmnũ im ad jracũd
pPexptowl apoſtolieo inſtituto ↄſangui⸗ am. uocauerũt. rectiſſmme cautu ẽvt pà
Beoru vineiones phiitr ropint. A trircv vii nelſemnsmſw wae⸗
i rdet ibidẽ aus. longo ceſſu.c: cu igi⸗ Snacoe id de ſamlia fidelin ſbivxoes
mr. Feren nos breuitad ↄſulẽtes rnd aceipẽt ve bi¶ Scdo wro repitur ali
1 mus m ꝙ dieit Richardus ſup quartũ qua cõ ſanguimtas que mrimomũu impe
dicxl. S&aliq s"ſangumnitau q mimo Ditordeinmno legis binmeita uviee
mũ myedit 2trahedu et dirimit drachuz diuin à P†ibetur hmoi mrmomalit eo
ex dielamne umis nature. na dictamen pulari: vtpote ↄſanguinei m pmo gdu⸗
legis nature mpedit matrmomuz ſilie m ſcòᷣo ex vna pte tm vt patz leui · xviyj.
ci pĩo et iij cũ mre· vñ d ie luũ eſt in lege vbi ꝓibetur acceſſus p 2cubitũ ad pa
nature gen. : Relmquet hõ pfeʒ 1mreʒ trẽ mreʒ noucam ſoꝛoè ex pr̃e wll mre ta⸗
nb et adherebit vxoni ſue. Ius eni naturale tum ſeu ex vtro q; extia etia mrmmo muz
diclat maioꝛe reuéntiã deberi pntibus ; gemta.· Item ad ſilin wel filia filie wel ilij
u 2ꝛingibʒ:· diclat no ſie debere trackaĩ tuir ſinnliter ad ſoꝛoꝛẽ pris wi mĩis Iteʒ ad
piter pntes ſic ſemmicẽ tractat diuges vxoꝛẽ patrui et filij ac etiã fratris vel ec
Magis tn eſſ ↄtra ius nature mrymomu ſiham vxoeis pᷣuignã 4 filiũ filiam q; pᷣm
filij cũ mre q; filie rũ pr̃e qꝛ vxoꝛ debz cE IgIm vel puigne nec ad ſoioꝛẽ vxoꝛis: pel⸗
e viro ſbiecta· Eſt aut 2tra ius nature ꝙ; licatũ id ẽ ad ↄcubitũ.ſi tn pᷣma ſoꝛoꝛ fu⸗
films mreʒ teneat ſbiectã. vn⁊ q da aja erit moꝛ tua tũc alia duci potuit· DHas eni
an lia bruta abhoeret coire cu mpe ſua q; dui paucas pſo nas lex ti excludit vt mul⸗
c dioſeũt eam eſſe mrez ſuã. Parrat emm tuplicarẽtur hmies ⁊ replent terrã· Exci⸗
⸗, phᷣusxi.de aalibʒ. de qͥ dã camelo qi cũ pitur tñ vnus caſus.ſ. qn frater moꝛitur
„ ſaltaſſ ſup mr̃eʒ ſuã coo ptã. poſtq;; reco ſme liberis tüc frater ſuꝑſtes tenetur eãꝗ
gnomit eã eſſe mr̃eʒ ſuãſtati deceptoꝛem accipe ad ſuſcitãdũ ſemen fratris ſui d
ſuu calcibz bemit et pedibʒz ↄ culcauit. S . fun cli . vt pʒ deltro. xx v. C mꝰ ſtauti ra
mmliter reſert ibi de. vijj. c. qd qͥda equꝰ tio eſt.q; filius ſic ꝓcreatus p fratrẽ ſup
cũ ſaltaſſz ſup mỹeʒ ſuam. poſi ip̃ᷣa diſco ſtitẽ magis puné videbatur ad deſunclã
opta recognoniſß eam ſtati aufugitaſe iq ſi hoec fiet p exneũ. frater otiaʒ deſunc ti
de alto iciẽs interemit qᷓ p̃ hoꝛꝛoꝛe ſeip magis tenebatur eæ ſollicitus de 2 uati
ſum nõ ſuſtmens · eo ꝙ etiã ajalibʒ aliq ui one nomĩs fratris ſui deſun cti qᷓ; eẽneus
e meſt ad ntes wouénrii natumlis⸗ EC. Bnolebat oe faerre wns nfbdt
vt dicit aug · in d eo. c · eu igit ex Hac co pmebatur taqᷓ; a fraterna caritate deui⸗
. ſuetudme que ab ipo exoꝛdio Humane ans que pena pomitur ibide. pᷣdicti aut

. Pagacois oꝛigmẽ habuit. ſ. mſtictu le⸗ eyxcludebatur a mrnnoĩo ne daremir car

gis nature que ſo luwtat ↄtrabero matri nalibz meẽtiuum luxue ſi poſſent Huj

=
—
= S=

—. —.— —¶,—

4 Maomiii mtærꝙ les et pntes. qua ſ ↄfnetii mõimr mmojĩaliter copula eo ꝙ tales per
n dme nulla lex atia i bedo euacuauert· ex ſone ſolẽt frequẽter m vna domoꝰmoꝛa
euſat᷑ tn abrapã yſaaciacob ꝛ ceteri q ri ¶ Tereo demq; ꝑ ſtatutũ ecciaſticum
v a gnaco e ducebãt vxores q; is mrmmomaliter eopulaj hoibetur co ſan⸗
alia ca ceruſſme rõms ꝗ id faclu poſſit guinei vſ. q; ad quartũ gdu ĩcluſuevt ſic
intelligi· Ceteis om ydolatria fedats ſo daretur caſtitati maioꝛ opo:tumtas et qʒ

—

lafamlſia ober in cultuvmus dei remaſit uſq; ad huc gdu mter ſomies am cici⸗
vñ abraba a caldis cu fratre ſuo aaron ſatis d urare ſolet ꝓpter vĩculũ naturale
in ignõẽ quẽ adomre noluit ꝓiectus ẽve ſanguinitatis. Sod poſt illũ dũ eos
numen dit atis ſue exurẽdo ſentiret qu ez eccia 2 cedit poſſe copulai ad aiciciã quo
vVenerado colẽ 1tepſit. ne ergo ex ↄmch damõ fugiente reuocãd. vt ſic caritas
one mſdeliñ fixles ad ywolatriã ꝓlaber⸗ mter honnnes dilataretur eo ꝙ 2inx ad

4

uir aita den offenderet ſic añ dalumn ſl cſangumeos ſui ↄiugis multuũ affieit

b

et ſz ſm antiqua iura nõ pñt hvĩes eopula
ri uſq; ad ſeptimũ gradũ ↄ ſangmtans et
affmitatis utz · xxx v · q iij. fere p totuiʒ· tñ
i iura reuocata ſut ꝑ ↄſtõem nouã qᷓ pom⸗
tur e de ↄ ſang.et affi.c. nõ dʒ · ubi ſbdit
phibieb q copule ↄmgalis quartũ ↄſan
guimtatis 1 affmitatis gradũ de cetero nõ
exeedatqm in ulterioꝛibʒ gradibʒ ia non
p̃t abſq; graui diſpendio Hmõi ꝓ hibicõ
ghalr obſeruari:et infra: cũ & iam uſq; ad
quartũ graduz ꝓhibicõ ↄingalis copule
ſit reſtri cła eãa ita wolumus eſſe ꝓpetuam.
nõ obſt atibz ↄſtitucombz ſup h̊ dudu edi⸗
tis vel ab alijs vel a nobis ut ſi qs ↄtra ꝓ⸗

Hibicõ em Hmõi pᷣſupſerit co pulari nulla

longinqtate defendatur ãnoꝝ · cũ diutur
mias tꝑis nommuit p eem hauget · tato q;
ſut gramoꝛa erimia quãto d intius mlohce
aĩaz detinẽt alligatã. glo et ita nulla p̃ſcri

ptio currit ↄtra mryrmomum ſic olm. le et

ↄtra votũ nulla currit pᷣſep eo.· xxxiij· q· v·
c qð do pari. Rõ aũt cur talis ꝓ hibi co ĩ
quo dã gnali ↄ eilio reuocata ẽ ad qᷓrtum
radu é: q; ↄſtitues antiqtus ↄſeruata de
eptio Fduade alijs gradibʒ freqñter dif⸗
ſieultates in ducebat et aĩarũ ꝑicula. et q;
p refri gercõeʒ caritatis amicicie vin euluũ
inter ↄſangneos ultra quartũ gradum ſie
euaneſeit et qſ totaliter fugit ꝙ ex tue li⸗
eitũ ce debuit iß az ꝑp vmculuũ mr momale
renouari: nec etiã debut cita qutũ gradũ
licotia ↄtrahẽdi relaxari: qr ut ſeribit · gre⸗
gos ad aug ep̃ᷣm angloꝝ et hetur. xxxv·
q iij. e· quedam lex rõna pmittit · ſeʒ · C. de
nup. celebrãdiſ. ut kue fria ſiue ſoꝛoꝛiſ ſeu
duoꝝ fratrũ germanoꝝ ſiue duarũ ſoꝛoꝝ
filius ⁊ Rlia miſ eetur ̊ expimento didici
mus ex tali ↄugio ſobolẽ no poſſe ſucereſ
exre · in quibʒverbis ꝓhibʒ greg. gnᷣalr in
tãa ꝓpmqͥs gradibz mnmnomũ celebrari ſp
cialiter tñ ↄ cedit ad tꝑs genti angloꝝ q;
tercia ? quarta gnacõ ſideliñ inter cos li⸗
center ſibi iig antur eo ꝙ nomiter adhue
eat ↄuerſi ad ſidẽ ut ibidẽ pſeqtur · et · e · ti.
q· v. diffuſe declarat · Hidẽ alex · ij · m. c · ad
ſedẽ. ultra medm· ¶ Sedo queri pᷣtvtruʒ
meeſtus ſit aliqᷓ dtermmata ſpẽs luxurie ·
p̃ſerum cũ id qð de ſe nõ impoꝛtat aliquã da
ſoꝛmitaté nõ aſtituit aliquã determſatam

„ „
—
= „
„

ſpëmvieij.· Haeeed ad ↄſangneos vel aſſt

