cuſat ut ex · de vſur Fc·nani gãti. C. il
lo q; ¶ Preterea ponatur caſus ꝙ qdaʒ
mercatias exereẽo m francia cũ altenuſ
pecuma aceipiat ibidẽ mutuũ noĩe dñni
ſui dno ſuo mchilomnus ignoꝛãte · lu⸗
creturq; cũ th pecuma· qritur cums erit
illud luerũ. Ad ̊̊ rndet ſcoꝙ tlis tene
tur reddé fructꝰ dño pnᷣeipali ſic lucrũ
de pecuma ꝓpria·nã eodẽ mo do trãſit in

dhiũ vſus tlis pecume mutuo accepte

dnñm vneipalẽ ſicut ec Ptinet ad eũ dniuũ
vſus de ꝓpria pecuma · qð ſane in telligi⸗

titr qn⸗ danũ tlis mercatoꝛis in detrmẽ⸗

tũ cadẽt dñi pneipalis.puta qñ ille quu
mutuũu accepit pauꝑ eſz ⁊ ſi ꝑdẽt eã cre
ditoꝛibʒ reſtituere non po ſß · ꝙ ſi diues
eſß et nõ mtẽdet ex dãno ꝓuemẽte dñm

pneipalẽ damficari ß ideo mutuu acce⸗

pit ſbᷣ noĩe dñi ſui q; ſub noĩe ſuo tle mu
tuũ nõ muemret tũc thi caſu nõ obliga
retur ad reſtituendũ q; tũc vſus tlis pe
cume nõ trãſit ĩ dũm pnᷣeipalẽ n tin no⸗

mine et no re · hee ſco.m quo da tracłatu

ſuo. Tereio mõ ſit ↄtractus imter ſocioſ
ita ꝙ am bo pecuniaʒ et o pam ponũt in
ſocietatẽ. lie; vnus aliqnᷣ plus pomt de
becumawl opa qᷓ; alius et tũe luerũ eo⸗
rũ eſſe debet equale nõ quidẽ equalitate
qᷓ;titatis ſed ꝓoꝛcois ſi mehil aliud ex⸗
pᷣſſum erat ↄtractu Poreſt ec fieri pa⸗
ctuʒ ꝙ; vnꝰ recipiat q̃rta ꝑtẽ lueri et ali

us tres ptes mpoꝛecõeʒ pcume vel in⸗

duſtrie. werütñ opoꝛtet ec jſ ↄtractu e⸗

quitatẽ ſuari ne fiat aliquid in fraudem

vſuraru oĩbʒ eircũſtatijs debite ↄſidera
tis ut iudicio ꝓbi et exꝑtiviri wriſiliter
dubitet · cuiꝰ ꝑtis ↄdi o potioꝛ iudicetur

VN —

AN W—. — — —

Szmo yev

vul ſaltẽ ut nõ appareat not abilis excel

ſus et abſit intetio coꝛrupta qᷓ maxĩe ta
libʒ ẽ inſpiciẽda pᷣti ̊ tpe cũ omnes q
rũt q̃ ſua ſut · et ideo ðᷣt ecc · xxvi·due ſut
ſpes rerũ ſcʒ q; dificiles ſut ad ſ̊ ut in eiſ
vitetur pecm·qᷓ dicẽt qdã ſut officia in
quibʒ defacili pccm mmcurritur et vix pecra
tũ euitatur. et mfra ſdit diees· difficile
exuitur negociãs a negligẽtia. Alia lia
Pʒ a mẽdaci erimie · vl glo · id ẽ a deſpe⸗

ctu dei qꝛ deũ ↄtemmit qnveritatẽ et equi⸗

tatẽ ↄtemmit · et caupo a pccis labioꝝ et

ꝛ2do h̊ duo gnha hoĩm piculo ſaʒ vita du⸗

cunt miſi ſe firmauermt diligẽetiſſmme in

ti timoe- Ad laudem dei ;

uõ licʒ paciſci ꝓ intereſſe dãm e⸗
mergẽtis de pᷣterito pñtiꝛ futuro ita
ꝙ q̃̊s nõ incid at in ↄtractũvſu rariũ:
n fur. fa. er· xxx vꝰ.
exodi · xx. Ad dilucidaconez
eoꝛũ q dca ſut er diceda pnñti
mone tractadũu eſt de inter⸗
eſſe quõ pᷣ̃t in cotra clibʒ admntti et quõ
non · Eſt aüt intereſſe m doctoꝛes qdaʒ
euitaco dãm vel recopẽſacõ dãm PRa⸗
ript igitur pᷣmo vtruz ꝓmtereſſeid ẽ ꝓ

occurrẽti daãno emitado liceat p aciſei cũ

alio recipe aliquid vltra ſoꝛtẽ abſq; vi⸗

cio vſure. Ad hz rñ det leũs tho· ſeðᷣa ſeðᷣe
·q- lxx viij· ꝙ talis abſq; peco pᷣt m pa⸗

ctũ dedueè cũ alio qui mutuũ ab eo reci
pit dam recopeẽſacõnẽ ꝑ qð ſibi ſubtrahi

tur aliquid qð h̃e debʒ qꝛ ſ̊ nõ eſt ven⸗

dere vſu pecume vel mutuũ ß dãnũ euita
re · recopenſacoʒ tñ dãm qð ↄſideratur m
H ꝙ de pecuma nõ lucretur nõ pᷣt iĩ pactũ

deducẽ q; nõ dʒ id vendẽ qð nõdũ hʒ et

multiplicit nnpediripᷣt ab habedoi dn
pᷣt hmoi paciſe triplicit᷑ ꝓ imtereſſe dã⸗
Uromerg aſ. Drfeno paciſei p̃t ꝓ inter⸗
eſſe dam emergẽtis de pᷣterito · et pei⸗
pue in quinq; caſibʒ Primus ẽ eũ ſideiuſ
ſoꝛ ꝓ debitoꝛis deſecku ↄpulſus ẽ p inra⸗
mentũvel alias ſoluẽ creditoꝛe vſura et

rapitale · tunc eni a debitoꝛi repetet eã et

oĩa dana qᷓ occaſione debiti Hhabmt repe

tere pᷣt a debitoꝛe q; ſidemſſoꝛ ᷣuari de⸗

ber mndemnis ut pʒ extra de ſideiuſ. c · i. et
jj. et de ſo · )pe · c. ſ· li · vi. Cõ coꝛ · tho · ray.

et alex · de halqᷓ addit ꝙ recte adutentt
in tali caſu nõ ẽ vſurma qʒ fidiuſſoꝛ. nõ at⸗
tẽdit aceiꝑe vltra ſoꝛtẽ de q caſu elegã

tiſſmne tractat. Jo.an · in mercut᷑·de reg.
mẽ · in regla.pecm nõ dimittitur.li.vi.et

ſile ẽ ſi mutu ans incurrit dãnũ ex eo q;

is m aſſignato termino non reddidit qͥ

mutuũ accepit.ut extra de ſideiuſe· pue
mi ; ß de poſtea latius videbitun ecũ⸗
dus caſus ẽ qn occaſione moꝛe creditoꝛ

danũ im currit· exẽpli gĩa · dbes m eetuzʒ

ad certũ terminũ ac in termio ſoluere

no luiſti · ꝓpter qð me opoꝛtuit aceipe pe

cumas ad vſuras· tũc enĩ teneris michi
ſoluè illas.qð werũ eſt ſi tibi pᷣdixi ꝙ ca⸗
ſu quo nõ ſolueis opoꝛtẽt me recipe ad

vſuras eo ꝙ aliter mutuũ nõ muemirẽ
mſi pꝑ vſuras.nã ſi aliquo mõ euadẽ po⸗
tera ſme dãno meo nõ obligaris michi
ad mtereſſe· alio quin o bligares michi
ne diſpẽduim paciar · vñ videoꝛ ᷣmum

meruiſſe · ut ex de ſideiuſ. e. puenit · et . c.
ↄſtitutus · Ceterum m bal:C. de vſut. l.

vſuras · Pone ꝙꝙ em a petro lapides vel

ligna ⁊ ſiles res ex quibʒ naturaliter nõ
ꝑ cipitur fructus.et ut pᷣciũ ſoluerẽ ills
accepi mutuo ſ vſuris ac ſolui illas reſ
vendenti ̊ ipe nõ tradidit nchi res il⸗
las fuitq; m moꝛa nõ ha dẽdi.nũquid te
netur michi reddè vſuras illaſ. Dicedũ

”p ſie taqᷓ; mtereſſe· et ad q̊ habetur no⸗
tabilis textus. ff. de ac. emp.l.lucius ti⸗
cius ̃m vnã lectura· et ide dicen dũ ẽ m
ſilibʒ ↄtraclibʒ puta in locacomibʒ et cõ⸗

ductõibʒ.h̊ ille ¶ Cereius caſus tagitur

extra de vſur · e· 2 queſtus · in glo·q talis ẽ

en do tibi pᷣdiũ et trado ac inde peipiſ
fructus cũ tñ ad termi nũ pᷣſixũ mmchi p
ciũ nõ ſoluis tũc potero elapſo termĩo
petẽ recõpenſa cõne qꝛ fructus rei vendi⸗

te vendicas tibi cũ tñ pᷣein illius nõ ſol⸗
„ . . „ſ *
uiſti michi · et ait glo. Hnõ accipitur a⸗

liqdſic vſum ſ̃̊ ſic mtereſſe · et qñ ðꝛ ; v⸗
ſara ẽ quicquid ſoꝛti accedit intelligihʒ
m mutuovel qñ aliqd exigitur ĩ fraude

vſurarũ aut qñ aliq ex pacto exigt
vel qn ſit ca lueri acquirẽdi⁊ nõ cã dam

vitãdi q; ſi pᷣeiſe fiat ca dãm vitadi nõ

vtiq; ẽ vlura.nã licʒ talis res ſitvendita

ſed nõ ſoluta nõ poſſſ a vẽditoꝛe repeti.

tñ fructus eius recipe poſ poſtqᷓ; eõtm

wlutatẽ ſua resvendita detin et . Quar
tus caſus pomtur in eade glo · den c. co⸗

queſtus· qui talis ẽ vendo tibi p̃diũ tali
pacto q; qñcũq; ſo luero tibi pᷣeiũ illiis
pᷣdij mpſtitũ p̃diũ illud ad me reuertat᷑
tũc in tli caſu ſi inſtũ fuit pᷣeium lucratur
emens fruclus illiꝰ pᷣdij interĩ peptoſ·

Aboletur en m ſ̊ caſu viciu vſure gter

vendicõnẽ rectã et equitatẽ iuris natu⸗

ralis puatã inter ementem vendẽtemę·

nintus caſus eſt intractu locacoms
in quo licite peipit locãs aliquid ſup̃ ſoꝛ
tẽ. et quare I̊ m mutuo ſieri non pᷣt dem
mutu 1

eſt 5. (Secvo paieipaliter paciſept ali

quis ꝓ mtereſſe dãm emergẽtis de pnti
de quo pomtur caſus in· e· ſalubriter · e

e vſut᷑. ex quo pñt elici plures alij caſuſ

ubj de. ſane gum ad fructus poſſeſſionẽ

q hbi a ſocero ſuo ſunt ꝓ numenta dote
pignoꝛi obligati ↄputãados m ſoꝛtem
nõ credimusↄpellẽdũ cũ frequẽter dotiſ
fruckus nõ ſufficiut ad onera mrmonij
ſupoꝛtada· ſ̊ ibi. Ex q ubʒ vbis Habet·
ꝙ licʒ fructuſ tlis poſſeſſioms a genero
pcip m tur q poſſeſſio lbi traditaẽ intui⸗
tu pecume a ſocero ſuo in ↄtractu matri⸗

monij ꝓmiſſe h̊ adhuc detẽte. tñ non re⸗

pu tãtur vſura qꝛ tradico illoꝝ redditus
um nõ Habz ꝓprie rõnez mutui potius
qᷓ; d a reco peſacoʒ ſo leuacoiĩs oneĩis ↄm/
gal q ꝓueiret ex dote ſolutaa ſie interi
ſtat vice dotis et qſi ꝓ dote · et ſie fruckuſ
do tis ei merito cedut ꝓpter onera matri⸗
monij ſupoꝛtad a. C. de iur · doc · l. ꝓ one
ribʒ · weruth ad h̊ ꝙ maritꝰ lueretur fru
ctus rei dotalis requiritur ꝙ ſuſtineat
onera mrimonij· f.. de excepc. doli · l. pr.

pñ. Requiritur inquã ꝙ; poſſeſſio rei do⸗

talis ſit tradita· f.. ſolu· ma.l· de diuiſõ e
fructus eni ꝑcepti añ mr momũ reſtitu
untur muliei nec ceduũt lucra marito.C.
vſut᷑. l.videamus. Can hee. in glo. di⸗
cti.c.ſalubriter.hoſti · aũt de H̊ caſu aliaʒ

aſſignat cam ut ſcʒ dos mulieri ſalua ꝑp⸗
maneat· Dicut tñ qiudã ꝙ; ſi fructus ſu

perãt onem mr mmonij nopt de eis recipe
maritus niſi q;tũ ſe mrmonij onꝰ exte⸗

—

dit qʒ eeſſante cã eeſſat et effectus.extm

de appel . e · eu ceſſante · Scdͤᷣus caſus elic
p̃t ex iſto q talis ẽ· pone ꝙ genernõ re⸗
eipit pĩgnus h̊ cauconẽ de nuanda dote
certa die et mteri ex pacto ſuſcipit cer⸗

tos denarios ꝓ vnaquaq; libra nũquid

vſurã ↄmittit. et videtur ꝙ non· ut pʒ ar

Famenen mm pᷣallegato · c. ſalubriter · Tn
fſo.an.tenet ↄ trariũ et rnj det ad textuʒ

illũ ꝙ& loqmitur de fruclu ſbᷣmiſſo in dieo

ti et ſoꝛtune et ad rõnẽe textus dicit rn⸗

deri p· e· pvĩas las. extra de donac· inter

vi · et vx · Pro quo bñ facit qð ibidẽ le⸗

Fitur in vltima glo et H ſccurius. Ter
eius caſus eliciẽdus è iſte· ſ gener hna
ſibi talẽ poſſeſſonẽ obligata totum ius
poſſeſſioms illius qð Hh mm alm traſferat
ſuma pecume qꝗ ei ꝓ dote ꝓmiſſa fuerat
ab eode recepta vtrũ talẽ poſſeſſonem
recipiens lucrifacè poterit fructꝰ pee⸗
ptos ſic gener uſq; du ſoluta fuerit an
dicta pecunia.Ad hoc rñdet rodon.q; ſi
Fiseeikät ert totũ ius qð
H in pig noꝛe in talè nõ qui dẽ ꝓpter co⸗

tractũ pecume ab eodẽ accepte h̊ ꝓpter
amicicia affmitatom vel Hmõi. et alter
numerat ſibi peccumã ꝓpter gram et dile

Aõnẽ nõ aũt ad luerifaciendos fructꝰ
tuc nõ eſß vſura q wera rõ mutui nõ eſt

ner graus lbi ↄcedit uis qð habebat in
poſſeſſione et ꝑ ↄſequens ſibiꝰ donat᷑ fru

ctas quos pe peipe poterat · Wrutn ra⸗

ro re pitur ta purus affectus mter am⸗
cos er ideo difficile eſt talẽ mutuãtẽ ab

vſura tueri:nã ſi m pactũ fuit deductum

ꝙ gener numerãti pecu mã reddẽ tene⸗
atur ſi iße wlueit vſura è ſi numerãs pe
cumãa luc rifacẽ vellet fructus et pterea
mutuauit. Et idẽ caſus dici t h gener
poſſeſſi onẽ libi obligatã et ius eius al⸗
terivendat ꝓ p̃cio totius dotis · tunc eni
alter fructus dotis peipiens nec onus
mẽrmonij illiꝰ ſuſt mes excuſatur ex eo
q; ex anncicia ſponſe et abſq; fraude in⸗
tẽcõis coꝛrupte redditus illos emt pᷣ⸗
diclo modo · Q uartus ꝓmde caſus eli
eiendus eſt iſte· pone ꝙ; maritus Habẽs
poſſeſſionẽ ſie obligata mternm moꝛiat᷑

v.

nunqrud heredes mariti Huilegiuhabe⸗

büt mariti de quo dem ẽ primo caſu ſcʒ
ꝙ nõ teneãtur ↄputare fructus m ſoꝛtẽ
ſicut nõ tenebatur maritus · et h̊ pßti qᷓ;⸗
din relictã alẽ obligãtur cũ nõ teneãtur
reſtituere dotẽ uſq; ad annii poſt moꝛtẽ
mariti ſui.C· de reivx· ac· l. vna. A4 hoe
Joban. an. poſt · hoſti. in deo.c. ſalubrit
p illaʒ rõnem que redditur de onere co⸗
mqgali arguit ꝙ ſic. tandom tñ determĩat
ↄtrariũ eo ꝙ in ſ̊ caſu rõ ẽ dinerſa ab il⸗
lo nã hèdes ſe ſtati expedire pñt de mu
liere reddẽd illi pignus wel rẽ obliga⸗
ta qð quidẽ maritus nõ potuit · B. q; ſo
luto mẽmoĩo deſmit eſſe dos · et m bal.
mutacone pſo ne mutatur puilegiũ aͤti

ens ẽ mmediata cã ipiꝰ Elogn ut. C.

de inpo · luc. de. l. licitaco · fi- id eo hedeſ
mariti nõ 2 ſequũtur idẽ puilegiũ· Nu

tus demq;ʒ caſus eliciendus ẽ iſte.pona⸗

natur ꝙ ſo luto mrnmmomo mariti Heédeſ

obligaãt mulieni fatã ſen alia woſſeſſio⸗

nẽ ꝓ dote ſua quia nõ hñt vñ ſoluãt nũ

quid fructus applica bũtur in ſoꝛteᷣ. Ad

ßͦ dieedũ ꝙ ſie. ff. de ſolu. titius et ↄpu⸗
tet ſi bi mulierq; nõ recepit mſolutum.

Nõ eni eſt eadẽ rõ m pmo et ſedo caſu et

ideo nõ eſt ideʒ ius q; marittus ſuſtim et
onera mr̃ monũij et nõ vxoꝛ. Gᷓ̊ notãt ber.
mno· hoſti:et atho · de butrio. deõ . c. ſalu
brit᷑. ſit & cauta mulier ne recipiat rẽ in

obligacõnẽ ſ faciat eã diſtrahivwel reci

piat mſolutũ · ff. de rẽ.u᷑.l.pio.alio qiã

fructus 2 putãdi ſut ĩ ſoꝛtẽ· Nõ im eoue
menter tñ diei poſß ym quoſdã ꝙ ſi mu⸗

lier nõ eſt ſuſficiens h̃e talẽ cautelam
et nõ ſit ſibi ſoluta dos poſt interpellaco⸗

nem legalẽ debeant alimenta ſuſcopta p

mulierẽ ↄputari ĩ intereſſe nõ ſo lute do⸗

tis ſuo die et nõ in ſoꝛtẽ maxĩe ſi ip̃a mu

lier aliũde nõ hʒ bona ſicut teuskr ati
gFere ſolet. pmu tne ſecuriuſ¶ Cercio
pncipaliter paciſci p̃ᷣt aliquis ꝓ intoreſ⸗

ſe dãm emergẽtis de futuro. et de ſ̊ ponũ
tur caſus ſupius ubi agitur qualiter ꝓ⸗

pter tpus licitũ ſit rẽ plus wendẽvel mi⸗
nus emèẽ qᷓ;valeat tpe ↄtraclus qn ſeili
ect nõ ex malicia ↄtrahentiũ ſ ex ꝓ;a na

tura ↄ tractus id ꝓcedat · Suᷣt et alij ca⸗

ſas qüon mus eſt iſte · ponatur all⸗
q̃s mercatoꝛ lons cẽtũ coꝛonas ex qbz
erat p ſe vel p aliũ mercaturus aut aliꝗᷓ

quecũq; lucroſa empturus rog atus in⸗

ſtante pᷣee anvci ſui ſola pietate ei neci⸗
tate ductus eaſdẽ am co tra dit indigẽ
ti· Aueritur E vtrum exigeẽs ab anmnco

lucrũ ex pacto qðᷣ deduclis expẽſis labo

ribʒ et piculis ex hijs denarijs ſibi ꝓ ba
bilit ꝓueniſß vſurã ↄnnttat. Ad ſ̊ dieẽ
dü ꝙꝙ tlis ↄtractus licitus eſſe vivᷣꝛ in dgi
cio magnoꝝ doctoꝛuʒz ꝓ eo ꝙ nõ tradit
ſibi ſola ſnnplieis pecume rõem h ec tra⸗
dit libi capitale ſiue id ꝗ lucrabatur ne
eeſſaria vite. et ideo p̃t mde recipe lu⸗
erũ qð mercãdo ꝓbabiliter mde ꝓues
mſ li ꝓpter illud pᷣeiſe negociaconẽ ſuã
qᷓ;tũ ad h̊ pᷣtermiſit· Qð aut ſᷣ lieituʒ ſit
triplex rõ dari p̃t · Primo nãq; licitũ eſt
rõne pietatis et equit atis. pin eſt em et
equũ m necitate ſböůuemre am co cũ lve
dictet lex nature · Inſup nõ eſt miquuz
ſi rõ capitalis quã mutuãs i4 m intecoæ
expᷣſſa et quaſi m faclo hHabebat ſibi ſer
ueter indẽms qð ſane mtelligitur i ta⸗
lis mutuãs m illo caſu teneretur ex ncãt
tate pᷣcepti mutuare ꝓxmmo ec cũ diſpe
dio ꝓprio de quo ſupuis latius pz ubi d
ꝙ in debio mutuãdi de nccitate p̃cepti
ↄſiderãda ẽ facultas ſbam hñtis et m⸗

digẽtia mutuũ SAadgta: et ßm tripli

ce graduũ m vtroq;· Si g& talis obliga⸗

tus eſt ad mutuãdũ ex necitate p̃eepti

tũc nõ p̃t de mutuo tali ſuſepe lucrũ ꝗpt
duo⸗Primo qꝛ atra pᷣ eeptum eſt de mu
tuo dãdo dicete dño.luc.vi.date mutu
um mchil inde ſpe · vñ quo damo doven⸗
deret caritatẽ · qꝛ dum obligatꝰ ex fra⸗-
terna caritate facẽ mutuũ ſi reci pᷣmũ
vẽdit qdᷣãmõ caritatẽ Scdᷣo qꝛ h mutuũ
recipiẽs ti nccitate ẽ tuc impꝛũ co viðꝛ
pꝑ aceepeo eʒ Hmõi lueri cogat illũ ad
maioꝛẽ necitatẽ duuemre. Si tn mutuãs
ex mutuo alteri p̃ſtito nõ puũ danũ in⸗
curreret tůc rõe dãm emergẽtis intereſ
ſe recipe poſſ mſi mutuũ recipiẽs eſſ in
extrema necitate. Gõcoꝛ. antlv. de buto
Zeso licitũ eſt rõe mdẽmtatis ip̃iꝰ mu
tiantisg du illi cui mutuuz dedit nõ erat

obligatus ad mutua duʒ ex debito fratᷣ
ne caritatis · ¶ Ad cuiꝰ intellectũ qᷓri pᷣt
vtrũ tenẽs mutuũ vel debitü vltra tpus
legitimũ a creditoꝛe pᷣeõceſſuʒ reſtitue⸗
re teneatur totũ in toreſſe dãm et etiã lu
cri qd ꝓbabiliter inde ꝓueĩſß pᷣßti ſi illo
fuiſſvſus tãaqᷓ; capitali ſuo q; tunce reſpe
ctu tlis viðᷣꝛ aſſumè rõnẽ capitalis Ad

eoꝛdãt ꝙ extuc tenetur ad totũ intereſ⸗
ſe dam ꝓuemoentis ex ſ̊ creditoꝛi. qð ſa
ne intelligitur ſi ex culpa debitoꝛis defe⸗

ctus ſoluedi ꝓuemat. YVbi naq; ſit nn⸗

potẽs ad ſoluoẽdũ abſq; omm culpa ſua

nõ tenetur ad illa reſtõ eʒ: de qᷓ materia

videbitur ꝗ. vbi dicetur qn qs obligat᷑
ad faciẽ dũ reſtõ eʒ ·wrũthn licʒ ex culpa
ſua deſe ctus ſolucois ꝓuemt nõ tñ te⸗

netur ad totũ luerũ qð extũc ereditoꝛi ꝓ
babiliter ꝓPuem ᷓ ſi eã hHabuiſſi q; fauo

rabilioꝛ ẽ cã danuũ vitãtis q; luerum ca⸗

ptatis· ſ̊ indieio peritoꝝ ſobriũ luerum

exigẽ pᷣt tm ſ trahendo qᷓ;tuʒ penſanda
eſt dubietas lucri et ꝑdicoms ac alioꝛuũ

ↄtin gẽtiũ. Et mde ẽ ꝙ qͥ pecumã mutii⸗
at ſi occaſione illius mutui laboꝛ es ſuſti

vmt itineĩis vel alias de re pignoꝛata pᷣt

tim recip e fruc tuʒ qᷓ;tũ hbi ſatifiat· pm
antho · de butrio . ex de vſur · m. e. ↄ qſtus .

et ex ̊ alij caſus ↄſiles colligi pnt· iſtð

tñ nõ eſt pᷣdicãduũ ꝓpter maliciã ꝓpli h ʒ

2feſſoibz ↄſiliadu· qui caſus ſane lieitꝰ
mtelligitur ſi ereditoꝛ m ſtatuʒ et pſo⸗

nã tli lucro mercãcie muigilaſſ eo ꝙ dif

ſiculter carè poſß· nã ſi ex illa pecuma nõ

ſeciſß nec facturus fuiſſe ſupomturvñ

lucrũ aliqð ↄ ſeqm poſſ utpote qꝛ ꝓ cto
ſupponitur ꝙ eam ſmmplieiter expẽdiſß

ſeu m archa uaſß tüc ad nullũ mtereſſe

lucri debitoꝛ o blig atus ẽ. Et ſile dicedũ
eſt ſ creditoꝛ mĩoꝛi meomo do potuit ca
rè qᷓ; debitoꝛ dare · aut etiã ſi expo ſuiſß ne
gocijs lucratiuis potius ex cupiditate
q;ᷓ etiaʒ necitate ꝓuidẽdi ſibi et familte
m ſtatũ et ꝑſonã. Etiã quidã excipiũt
debitũ vſurariũ id ẽ qð quis ex vſuris lu⸗
cratus ẽ et ̊ triplici rõne.· Primo rõne

olũtarij q; vſura data fuit voluntaria
non qdeʒ ſnnpliciter h ſaltẽ ex occurrẽti

„„⅓.

ↄdicõe ideo nõ tenetur reddẽ mñ ſola
vſura. Scdo rõne dñn qꝛ dicut dñiũ re⸗
rũv ſurarũ traſferri in vſurariũ et ideo nõ
tenetur ad idẽ h ad equales· fur aut et

raptoꝛ ac etiã mutui retẽtoꝛ poſtq; trĩ⸗

ſt tpus ↄceſſuʒ nõ Habʒ dñi in re quã

tenet muito dno et ideo tenetur ad imt⸗

eſſe q; verũ dũm dãmficat in re ſuaꝛ ĩ co
moditatibʒ quas ex re ſua traxiſſi. Ter⸗

cio rõe ↄſueti modi q ↄuiter ob ſuatur
m vſurarũ ſatiſfactõe q; nũqᷓ; nu emmꝰ
vſurarios ↄpulſos ad reſtituen dũ mſi
ſolũ meremẽtũ vſure · Tercio licituz eſt
rõe vtilitatis · nã extra de vſut᷑· c. namga

ti. dieit ꝙ vendes merces ad certũter⸗
nnnu tradẽdas plus q́; valet tꝑe ↄtra⸗
ckłus nõ reput atur vſurarius ſi non ert

tuc venditurus ſ in termio m quo trade⸗

tur · et creditur ꝙ m illo termmo tin ſmt

valiture· qð ſi tpe ↄtractus fuerat wen⸗

diturus tũc vtiq; reputatur vſurariꝰ qʒ;
tũe ꝓ futuro tpe nõ habuiſß apð eũ rõʒ
vndibiliſ· Cu igitur futuro tpe merceſ

illas vendẽ ꝓpo ſuit et ex ̊ eodẽ tpe apð
euũ rõne vendibilis Habuit ac ꝑ ↄſequẽs

m valoꝛẽ illius tpis ꝓbabiliter credi⸗
tũ lieite Nendidit · Pinc rõe ſili q; pecu

ma m pᷣdeo caſu rõnẽ capitalis hʒ ideo

licite de ea ꝓb abile lucrũ exigẽ pt · wer⸗
tn ſi G̊ͥ facẽt q;ꝛ pecuma ſua plus vtivellet
ut vſurario mutuo qᷓ; m mercatoꝛibʒ aut
lucroſis empcoibʒ ut capit ali vero tunc
nõ excuſaretur abvſura. Fimlliter ſi co⸗
cederet pecumã ad certũ tꝑs cũ pena ap

poſita qua eredit debitoꝛẽ mcurſurum.et

gnaliter qn quis ꝑ tlem vjã p̃elegit lu⸗
crũ potius qᷓ; ꝑ iuſta viã mercã di illicitũ

eſt er danabile. ¶ Pic demq; qri p̃tvtrũ

igitur iſte ↄtractus vſurarius dici debe⸗
at· trado tibi.&· eoꝛo nas mox ĩ domeſti⸗
cis tuis necit atibʒ expendẽdas ſub ̊ tn
padto ꝙ ſic ↄſimles · &. coꝛone tli mer⸗
catꝛi tradite lucerabunturvel pdent ſie
iſte lucrẽtur wel pdẽt · Ad ̊ dieedum q;
iſte ↄtractus valde dubius eſt inter do⸗
ctoꝛes ꝗꝓpter tria· Primo q; tle pactum
in fraudẽ vſurarũvidði adinuentu. S cðᷣo
q; pecuma ex ſe ſo la mimme eſt lucro⸗
ſa nee valer mſi ſeip̃am · ̊ ex induſtria

mercãtiũ fit aliqñ luerola Zeer eoꝝ ne

gociacões ſj mchil ẽ h tle. Tereio vero
qð efficatius ẽ poꝛibʒ: in ̊ ↄtractu nece
eſt ẽevnu de Hjs tribʒ qðᷣ.ſilla pecuma
vel ẽ tradita ꝑ modũ mutui et tũe ẽ ibi
mamſfeſta vſura q; tũc nõ debʒ lucrari ne
q; pdè ñnᷣ recipiẽti · Yel ẽ tradita ꝑ mo dũ
depoliti ⁊ tũc ec abſq; omi luero ſola red
di dz quin potius is ꝗ tłe ſeruauit depo ſi
tũ remuneradus eſ·h̊ ex foꝛma pᷣ dicti
caſus pʒ ꝙ; nõ ẽ tradita ꝑ modũu depo ſiti
vel demq; tradita eſt ꝑ modum capita⸗
lis ut ſceʒ in pſona tradẽtis empeõibus
et mercacõnibz deputetur. Hß nõ Hʒ h lo

cũ q; tũc in pacto deductũ eſ ꝙ eã reci⸗

piens tenẽtur ſolis mercacoibʒ fidelit
deputare · et h vltima ro eficaciter ꝓba⸗
re viðꝛ ꝙ pecuma ſic tradita nõ pᷣt Hhabe
re mſi rõneʒ mutui.ex quo quibuſdã et
nõ mdocte talis cotractus illicitus eſſe
vidꝛ · cuius ſentetie ẽ mno.extra de vſut.

c. fi et ibidẽ Jo.an· ↄ coꝛdat et h̊ ſecuriꝰ
eſt tenendũ q; contractus ommno ſuſ⸗

pectus videtur. Ad laudem dei
¶ Rð aliquid accipi p̃t vltra ſoꝛtem
ꝓter debituz ſeu eritatis equit atis et

caritatis · ¶ ðer. xxx viꝰ.
Onfur.fa· exo·xx. Cũ dicluʒ
ſit m mone pᷣcedẽeti ſoꝛe lici⸗

tã de pᷣterito qᷓ; de pnti qᷓ; etiam de futuro

Hie ꝓſequenduʒ eſt qualiter ꝗꝓpter tri⸗

plex debitũ p̃t vltra ſoꝛtẽ quis accipe ſi⸗
ne vicio vſure ſeʒ ꝓpter debitũ ſeueritatiſ
equitatis et caritatis· Primo nãq; pnᷣcis⸗
paliter pᷣtvltra ſoꝛtẽ quis accipe ꝓpter
debitũ ſeueritatis qꝛ ſeʒ h̊ exigit ſeueri⸗

tas iuſpice & eo ꝙ in ↄtractu pena appo
ſita ẽ· ¶ Ad cuiꝰ euidẽtiaʒ primo qri pt

vtrũ in dtractu mutui pᷣſtãs vſure vieiũ
mcurra t ex eo ꝙ penã app omt recipienti

vltra termnũ p̃fixũ detinẽti ſi tlez penam

exigit et reeipit. Ad ̊ rnñder mter alia

eſt abſq; intẽcõne doloſa preeñn ſeu lucri
vſurarij tũe pᷣſtitoꝛ eam exigẽ p̃t abſq;
vicio vſure · Exẽpli gỹr Ego indigeo
pecuma mea ad mercandu q; negocijs

— Rtũ recipe aliqd vltra ſoꝛtẽ·. et
etiaʒ paciſei ꝓ intereſſe dam emergẽtis

lueratiuis opoꝛtet me ꝓnidè domui mee
h ate rogatus eã tibi ↄ cedo vſqʒ ad eer
tũ diẽ penã adiciẽs ↄdiconalẽ ꝙ mſi tali
die ſoluas qꝛ multũ damſicaboꝛ wel ſal⸗
tẽ a lucromichi neceſſario defraud aboꝛ
tu poſtea ſolues tm vltra ſoꝛtẽ · hee pena
ſic apoſita ẽ lieita dummodo nõ fiat in
fraude vſurarũ qꝛ licitu ẽ me pᷣuare inde
nẽ in ↄtractu te pᷣmonẽdo et pena appo⸗
nendo miſi talis caſus aceidat ꝙ ex ne⸗
ceeſſitate pᷣeepti ad hoc obligatus eſſem
Sig nũ aut ꝙ tlis pena nõ aꝓpomtur in
fraudẽ vſurarũ ẽ qn creditoꝛ magis vellʒ
ſibi ſolui pecu mã ſuã in die pᷣſixo qᷓ; cra
ſtin o cũ adi ecta pena.ac p oꝓpoſitũ eſt
in fraudẽ vſurarũ qñ vult potꝰ ſolucoʒ

differri ut penam mcurrat. Almd ch ſi⸗

gnu ẽ qñ pᷣſtitoꝛ ꝓbabiliter eredit ⁊ ſpꝑe

nat ꝙ receptoꝛ mutui penãa illaʒ mcurret

et tũc p̃ſtitoꝛi nullo mõ licʒ exigẽ penaʒ

illã ↄuẽcõnalẽ. Poꝛro de Hac pena qᷓ ſie
impomtur notãdu ẽ ꝙ alex · lũb· trip licẽ
penã diſtmguit · Prima pena ðᷣi canom⸗
cavel lag alis de qua ðꝛ.· xij.q· ij. c· Er

bus · De quavbi gra ponatur caſus. Tu⸗
toꝛ dat pupillo quinq; ꝓ ectũ ex vi ſta⸗
tuti q nõ taqᷓ; vſurã ſ̊ taqᷓ; pena legaleʒ

tutoꝛ pupillo ſoluit· ar · in deł. c. in legi

bus · Poce aũt fit ne tuto:es aut negli⸗

gentia aut malicia pupillis inſidi fiant

cũ de pecuma debuit emè poſſeſſiones pu⸗
pillo vel quinq; ꝓ cẽtenario · Seruth ſ
ſirmiter tenẽdũ e ꝙ tutoꝛ pecumã pupil
li tradè nõ pᷣt ad ronẽ quinq; ꝓ ceẽtena⸗
rio ſ ↄtractu quocũq; nõ licito· qa tũc

vſurmarius eſſ et ad ſatiſfaciendũ obli⸗
garetur · ſic ↄuiter faciut mutuãtes ce⸗

tũ ut recipiãt decẽ annuati donec capita⸗

le recipiãt qð vſura mamfeſtaut pate

bit latius infra. vevſᷣa wero pena ðde mdi⸗
cialis qᷓ ſe; imponitur puidice ad pume
dü ↄtum aciã debitoꝛis· De qua qripᷣt q;

iudex mancat aliq faciendũ wel alicui

dadũ in certo termio vtrũ ille x q man⸗
datur ſiue in dicatũ ẽ poſt elapſu term⸗

nu poterit illa penã exigẽ. Ad ̊ dicẽdũ

ßm loſti. Piier petẽ p̃t etiaʒ ſi exeedat
intereſſe · Cõcoꝛ · ec inno · et addit hoſti.
ꝙ; ec religioſi pnt tlem penã petere ſiue

oſiſtat in pena ſiue in alio · ut i. ꝗ· vij · er
quotiens· quinetiã penã a iure zmelnefe⸗
ut. x ij · q · i · epus quu macipium· Clerici
tñ bemg mus qᷓ; laie ſe hr̃e deber. Si ve⸗
ro ꝑs alten ſecit qð potuit ut ad mple
ret mãd atũ iudieis hi pau ptate wli i im⸗
po tẽtia expᷣſſa totu ad nnple! nõ potuit lʒ
mero iure teneatur ad pena im ſolidum
tñn de benig mitate canoica nl vltra q; q; in⸗
terſt ẽ exi gẽduin. et ſic intelligas ex de
pemſe. ſuã · ¶ Fedo queri p̃t vtrũ quis
exigẽs pecuma ub aliquo qͥ ẽ impotens
ad ſo luẽdu et id eo poſſeſſioneʒ eius m
ſo lutũ recipit ßm ſmam ↄuitatis qᷓ tamę
valet plus q; ipᷣm debitũ toneatur teſti⸗
tiere ſi pRun vaionzs iß ſp̃ius poſſeſſiomſ
velvtru ſit ab ſo lutꝰ co ꝙ auũcte ↄuita⸗
tis eã pe ſſi dʒ · Ad ß̈ diccdu ꝙ; hi creditoꝛ
de deã poſſeſſione nõ peipit aliqua vtili⸗
tatẽ nõ tonetur illud reſtituere ro ſſel eſ
ſio plus valet nec eſt peioꝛis dicois qᷓ;
alia puata pſona ã qᷓ mſ de pig noꝛe pee⸗
perit emo lim etũ valoꝛẽ rei ex cedẽtẽ de⸗
bitũ reſtituere nõ tenetur qñ ſcʒ ox pa⸗
Co mutuũ cadit in ↄmiſſum potiſſmme 1
Hi caſu qe tlem poſſeſſione⸗ tenet etiam
ex iudicato ↄuitatis. et ſi dbitoꝛ dãmſi⸗
catur maxnne ox culpa ſua y imputet ſibi
q; a ꝛũitate nõ damficatur n n y accidẽs
cũ dcã ↄuitas nõ poſuerit creditoꝛem im
illa poſſeſſioneʒ a d mſerẽdã iniuria.ſed
ad obſeruãdã inſticia. ßz H in telligi dobz
q n bona fides interueit ex pte ereditoĩs
qᷓ exↄuitate ↄſeqtur etatẽ 5 poſſeſſtõiſ.
qð ſi creditoꝛ fraudẽ ↄmiſiſſ in ipaʒz rẽ.
eã viliß cãdo dices ꝙ tinwalet eentũ cũ
tn ducẽtos valeata ſic in ſolutũ accepit
tũc totũ illud qð valet vltra qᷓ; fuerat de
bitũ ereditoꝛ in ſoꝛo ↄ ſciẽtie reſtituẽ ob⸗
ligatur eo ꝙ illieite egit mittẽdo dolũ
et fause e: Tleerius notãadum ꝙ ſi debi
toꝛ qui ſ tena mmfia eertuʒ tpus ꝓm ſit
ſo luẽ debitũ impeditur pauptate ſeu a⸗
lia iuſta necitate tũe nõtenetur ſoluè pe
nã vltra ſoꝛtẽ nec lieite p̃t ab eo pet ſi m
mãaicio p̃t ip̃m bari· ut pz ex ; de ſo⸗
luc c· odardus. in foꝛo aut ↄſcientie pe⸗
tẽs a tli debitoꝛe ſp obligatur ad reſõ
nẽ q; in pacto tlis 2dicõ. ſ mtelligitur
exrepta. ercia deniq; pena ðᷣꝛ conuen⸗

ionalis q̃ ſeʒ de eonſeſu ptis vteiu ſ; ſue

nt appoſita ut ſaltẽ pene metu debitum
certo die ſoluatur. et Hãc etiã exigẽ liez
ut patz extra de arbit. c. dilecti · et · xij · q·
.j. e. fratermtas · qꝛ tlis apꝑp onitur pena
ut fuẽtur pacta· extra de penis. c · ↄſtitu⸗
nis · dummo do tñ intetio ſit tecta q; a⸗

lias vſure vieiũ nõ aboletur eo ꝙ ſperas

ret lueri penã qᷓ̃ ſs deſtruit eiꝰ liberalita

tẽ et gtuitũ mu tuu.ↄcoꝛdat hoſti:et ad⸗

dit ꝙ zuẽcõnalis pena p ſumitur eſſe vſu
ra qñ tlis cxereò ſo lʒvſuras aut ſtipula

tur penas in mẽſes aut p ſmgulos an⸗

nos · Nerũtñn hãc penã recipe nõ eſß liei⸗
tũ qñ receptoꝛ ſme culpa ſua factus eſt

impotẽs ad ſoluẽdũ vel ad ꝓmiſſa fuã⸗
da quare pumiri nõ debet· et ĩdeo ſi ab ſq;

dolo et fraude ĩ ⁊tractu pena fuit appoh

ta tũc ſi pᷣſtitoꝛ ex ↄtractu nõ fuato da⸗

mſicatus ẽ petè pᷣt penã ſaltẽ uſch ad int
eſſe non tñ vltra ſi receptoꝛ fuit a pado

violato Itime excuſatus q; tũc nõ licẽt

eũ vltra grauare jc qri p̃tvtruʒ ille
qui recipit domu m pig nus ꝓ centãũ co⸗

ronis mutuatis vſq; ad annuͤ ſez pa⸗

co ꝙ ſi nõ ſo luat m deo termino cadat

debitu ĩ dmiſſuz et vig noaco cadat ĩ vẽ

diconẽ tonẽ p̃t domum ſb pignoꝛe ſibi ſie

obligatã eo ꝙ debitoꝛ nõ ſoluit in termi

no eoſtituto eũ tñ domus illa ſatis plus
valeat. Ad tz dieẽdu pvaloꝛd dom? co⸗
penſari debz et q tũ excedit pᷣeiũ. Qõputa
ri etia debz ſi credlitoꝛ recepit vſufrucluʒ
* domo illa. na ſi recopit tüe indicari nõ
p̃t ꝙ m aliquo damſficatus ſit · vnde ßm

quoſdã et iuſte tũc nõ ſo lũ nõ p̃t reunẽ

domũ ßß etia oblig atur reſtituere vſufra

ctũ vel ſaltẽ ↄputare m ſe oꝛtẽ et ſi damſi

catus fuit ſuuʒ intereſſe petẽ p̃t . Si vero
ereditoꝛ non recepit vſufructum domus
cũ u illa ſupfluitas valoꝛis domꝰ cedat in
penã à debitoꝛis ſupp oſit avtriuſq; bona, ſi
qñ ↄtractus mutui fuit celebratus tũc
hHabet qð dem eſt d pena ↄ uẽnona⸗
1 nota ꝙ ſi a pſtitoꝛe mutui ſub aliq́

pᷣcio ſeu lucro talis detẽcõ vltra terminuů

ↄceditur tũc eoipᷣo vſura ↄmittitur q; ex
tali »ceſſione ſoꝛtitur potius rone wluũ
tarij mutui muite detẽcõis · Fes mei
detaliter qripᷣt vtrum liceat ab hoſtibus

⸗ð

— 5

me exigũtur q; ᷣ nõ fit cã lueri eauſa
dei fraterne dilectõis ut ſeʒ ininmnci de

vſuras exigẽ vel recipe ſieut ſentrè vide
am bro · ꝗᷓ dicit et habe᷑ · xim. q · iiij. e. ab
illo vſura exige cui nocẽ merito den de⸗

ras cui iure in ſeruntur arma Hiue legiti⸗
„ * »
me auſerũtur vſure· quẽ bello vmee non

potes ab hoc vſura exige quem nõ facit
erimen occidẽ. ſme ferro d micat qvſu⸗
ras exigit ſme gladio ſe de x ſtevleiſei⸗
tur ꝗᷓ fuerit vſurarius exact oꝛ mimiei g&
vbi is belli ibi uus vſure . H ille. In q bʒ
Sbis ondit ꝙ ab hoſtibʒ lieitũ eſt vſuraſ
exigẽ.· Ad ̊ diecdũ m alex · lom · ꝙ eir⸗
ca qſtionẽ hãc ẽ triplex opinio doctoꝝ ·
Prima ẽ opinio gloſe ſup h̊ dem abro·
qð ſcʒ werbũ ambro . debeat ne gatiue in⸗
telligi· dicit en ab illo exige vſuras cui
merito nocè denderas & a nullo vſuram
exigè debes qꝛ nulli debes den derare no⸗
cere nec xpᷣiano nec iudeo nec pagano
cuiꝰ opini oms ecẽ videt᷑ eſſe Hug et ar⸗
chið. in deo. e · ab illo · Hedða opinio tenet
q; dem am bro.nõ mtelligitur de inſide⸗
libʒ taqᷓ; mſi del ibʒ ̊ ſo lũ de mimicis rei
publice aut pſecutoꝛibʒ xpᷣiam noĩs qͥ⸗
bus licitũ ẽ apte p inſidias nocẽ· a ce
teris aũt q pmire pati ſut nõ licʒ accipe
et in ſʒ etiã differũt ſarra ceni q xpianos
pati ſũt pſequi et iudei q pati ſt quo d⸗
amm odo ſubici. Hine ſcribit alex· ;ᷓ ep̃is
Piſpame. xxiij. q: viij. c. diſpar n mirã
eſt ideoꝝ et ſarracenoꝝ cã. in illis eni
q̃ xp̃ianos pſequũtur et ex vrbibʒ etiaʒ
ꝓprijs ſedibus pellut iuſte pugnãt Hij
vbiq; ſeuire ꝑ ati ſut. Tercia opĩo tenet
ꝙ licitũ eſt ab oĩbʒ hoſtibz vſuras exigẽ
et recipe quibʒ licitũ eſt noeè ' pſona vel
rebz. et hiuꝰ ſnĩe eſt hoſti · eui ad herẽ vi⸗
detur Jo· an. et h ꝓpe ſonare vidẽturver
ba ambro. Huius cetiã ſnĩe ẽ greg de ar⸗
mino ĩ.q · de mpỹ ſtitis venetoꝝ · et H opi⸗
mo viðꝛ rõm ↄ ſona et maxime weriſcat
de mimicis et pſecutoꝛibʒ xpᷣiam noĩs cũ

oĩa bona eoꝝ auſerre poſſumus · ut patz

pulera ꝓſequitur vñn tüc aboletur vſure
viciũ q; ſolus deus ẽ verus dñs oĩm re⸗
rũ et bona tpalia datur hoĩbʒ ad colẽdũ
verũ deũ et dñũm vmuͤſi · vbi igitur cultuſ

dei nõ eſt l ab mimcis dei vſure legiti⸗

bilitẽtur et ad deũ reuertatur. vnqꝛ bo⸗

na q hint eoꝝ nõ ſut exqu overe ſidei ſus

rebelles ideo ad catholicos reuo luuntur
et gnaliter in eo dẽ caſu licꝭ ab infideli⸗
bus vſurã accipe quo lieʒ rapevel furari
de quo vide ͤ vbi agitur de aliena ſina⸗
tibz · Hme etiã deutro · xxin· ↄceſſuz ẽ m⸗
deis ꝙ fenerari pñt alieno advſura · Su

pmiu mſte ↄcedẽè de illis ſolis getibz oͤ⸗
ruũ terra fuerat ind eis a deo data aut de
quibuſcũq; alijs quas miſte et m deum
poterat expignoꝛare depaupare et ext⸗
miarè · Hijſ eni po terat vſuris ſic alijs a⸗
ctibz oxprimẽ· et hm quoſdã hodieaſilit
ficri poterit· In ſi quis tua miuſte v ſur
pat er nõ po tes illa rehabẽ n ſub ſoima

vſure licʒ tibi hm inra canomea. ut pʒ ex

diclo ambro · ſub tli foꝛma tua recupare
dumodo nõ aſſit intetio vſurãdi ̊ recu⸗

peradi dumodo etia ſ thiſpe ecteris ſcã
dalũ actiuũ nõ mĩſtraret · nã multa de ſe
licita ſũt ꝓpter ſcãadalũ euitãada.¶ Scoðo
principaliter p̃tvltra ſoꝛtẽ quis accipe

gpter debitũ eq; tatis q ſeʒ eq tas ĩ ͥ reqͥ
ritur. ut werbi gĩa. ponamus tres caſus
hãc equitate demõſtrates et cotinetes:
rimus caſus eſt de eo qͥ pecumã pᷣſtat

ad popã tũc en' recipe pᷣt vltra ſoꝛtem ·

vñ ſi quis pecumã ĩ ſaceis ſigillatis aut
alias alicui locet ut ↄ ductoꝛ ab ip̃is vi⸗

ſitatibʒ diues credatur et amplius hono

retur ac timoatur· aut ut ſola pntacone
eiꝰ aliqð piculũ vel detrimẽtũ euitet tũc

ſivltra ip̃am aliquid recipitur pᷣeium ſue

locacois eſt· qꝛ tlis locaco nõ fuit mutu⸗

aco nere vſus fuit ↄſuꝑ cõ nec aliena⸗
cõ eius.

õcoꝛ · in hoc tho · et hoſti · et Ha⸗
letur. f. de mo · l. ij. ¶· fi· et. l. ſe · et· xiiij.
j·q·iij · n ſen erau eris· in glo. et ſco · m. iiij ·
dieit ꝙ pecuma Hʒ vſu vtilẽ ex ꝓpria na⸗

tura utpote ad vitedũ vel oꝛnãdu tãaq; di

ꝛutẽ poſſidẽteʒ et ad iſtũ finẽ locari p̃t ſicẽ

equus vel almd iocale et ꝓ tlivſu retẽto

dñno peiũ recipi p̃t.et ex toto cotraclus

locaco ma velvendicois eſt. Aboletur au

tẽ vſure viciũ in hoc caſu quia non eſt ibi

Evj

mutuũ ſ̊ lo caeõ · nee traſpertur dñiũ ĩ re⸗
aipientẽ nee ſtat piculo eius ſ̊ locantis

eo modo ſiẽ ſi locarẽtur argẽtea vaſa de
quo piculo dem ẽ S. Siliter dia inter

locatũ et mutuatũ dem ẽ . Secũdus ve
ro caſus ẽ cũ eecia feudũ in pignus acci
pit a ſuo vaſallo qð ab eadẽ tenet· tunc

eni ex equitate nõ tenetur eccia fructꝰ
„. ℳ ℳ 9
m ſoꝛtẽ ↄputare· vñ ex · de vſu· Zꝛ. e· con⸗

queſtusqð monaſteriũ detinẽs terrã ti⸗
tulo pignoꝛis ↄputare dʒ fructus i ſoꝛ⸗
tẽ mſi terra ſit de feudo mõſterij. tũc enĩ
m glo·nõ tenetur ↄputare fructꝰ i ſoꝛ
tẽ nec eſt vſura ſ̊ aboletur in q̊ vſure vici
um eo ꝙ eccia rõne feudi nõ ð recipe a⸗
lienũ.qð wrũ ẽ ſivaſallus mterĩ non te⸗
neretur ad uitium ſeudi· qð ſi tenẽrur
tũc eccia recipet alienũ.ide habetur ex.
de feuð. e. i t et hm ber · Bide lieʒ im quocu⸗
q; aa lai cali q; ibi ẽ eadẽ rõ & et ideʒ
ins;

in eo habeat vulõ actõnem. et m aliq;s
nõ eſt maioꝛ dño. Preſumitur etiaʒ welle
dare qꝛ; ad anthidota eſt nâliter obliga
tus. Tereius demiq; caſus ẽ qn eccie poſ⸗
ſeſſo alli gata clerieo in bnficio ⁊ laicꝰ
eã tenet violẽter mmiſte · tune eni ßᷣm a⸗

lex · de hal · elericus Huꝰ bnſi cij fructus

. 0° 6
peiꝑe pᷣtvltra ſoꝛtem· ut ex de vſur · e · i.
et H̊ p̃m alex· de Halnon fit cã lueri h ut
eccie res illo mõ de manu laici redman⸗
tur et ſie tles fructꝰ abſq; vicio vſure pᷣt
retinere. et eo de mõ dicedu è de lai eo cui

liez H mõ redimè poſſeſſionẽ de manu de⸗

tetoꝛis miuſti · et hle habetur de deci · Hm

ray · que ſcʒ iniuſte detente de manu laia

abſq; vicio ſmmome licite pnt redimi ſi
no pnᷣt aliter recupari dũmo do ſiat au⸗
ctoꝛitate epi. cuius aũctas in tlibz mul⸗

tũ excuſat · ut ex dere · pmu. c. qſitũ. pñt
eti az recipi in pignus et mõ p̃deõ recipi

fruckus dumodo ad alienas eecias von

ptineãt ut ęxtra de deci · e mterdicimꝰ.et

ſcẽ iudiciũ ẽ de alijs poſſeſſiombʒ. ¶ Ter
cio pnᷣepaliter p̃t vltra ſoꝛtẽ qius acci⸗
pere ꝓpter debitum caritatis · qn ſeʒ abſq;
omi mtẽcõne et pacto datur aliqdvltra
ſoꝛtẽ .Nã ſm tlo. in · ꝗ · de malo · q · xijj · ſiẽ

cda rõ cur m G̊ caſu aboletur vſure
vieiũ ẽ q; vaſallꝰ nõ eſt dñs feudi qᷓ;uiſ

—

erditoꝛ licite pᷣt minus recipe ſua ꝓPpria

wlütate ſie enã debitoꝛ ᷣt amplius da⸗
re et ille cui dat lieite pᷣt illð recipe dum
nõ aſſit ereditoĩs coꝛrupta mtetio · et ex
h pʒ ꝙꝙ m multis caſibʒ pma fronte appa

ret ꝙ; vſura ↄ currat cũ tñn liciti ſmt ↄtra⸗

lus. Perutn m duradu. ſi mutuantig

intẽtio cotrupta fuerit ĩta qꝙ mutuũ non
dediſ n ſub ſpe lueri tũc mehil inde reci⸗
pere pt et receptu reſtituere obligatur

licz illud debitoꝛ ex caritate ſeu qcũq; a⸗

5 —ℳ „₰ — .
lia cã de’derit. Pro quo ſeiẽdũ ꝙ in mu⸗

tuo dãdo triplex pᷣt mteruemre motiuũ

vel mtẽtio · DPrma ẽ mtẽtio caritatis ĩ ꝗᷓ

ſcʒ caricas eſt cã mutui et tůc mutuans

reciꝑe p̃t qð liberaliter ofertur ꝓut ſu⸗

perius viſu ẽ. Scðᷣa eſt intẽtio tepiditatiſ
