poteſt mſ ꝑ ſᷣaʒ utʒ de ſen. et re iuð. cũ e⸗
tormi· li. vj. et de ſen ex · cũ medicinaliſ.lſi.
vj · Qiũto pnᷣeipalr quis oꝛdinẽ ſulepit
ſnunpli mediate munè aliqᷣ cũ ſnmmomaca
Pitate · de munẽ dem eſt in hmõe pᷣce⸗
den · Gnaliter tñ nõ ndũ eſt.ꝙ qͥ pnᷣeipalr
ↄfert aliqð ſpũ ale ꝓ pecumavel re tpali.
vel etiã obſeqͥo ſibi jmpeſo ad omoduʒ
ꝓrũ · à etiaʒ ꝓ fauoꝛe pᷣcũ vel laudũh⸗

Szmo Jv.

moni 2mittit · et ᷓ p allᷓᷓ ſpũali puepa

qum ſmonia ↄmittit · Aui wero poꝛrigit
pees ꝓ ſevel alio indigno à midoneo ia
factù ẽ ſnnomacũ ex intetone q; reſpem
pnecipalẽ hʒ nõ ad honoꝛẽ dei vel ad vtili
catẽ eccie vel ad di gtatẽ pſone· ̊ ad fa⸗
uoꝛẽ huanu wel ad puatũnmoduũ.nã ſo⸗
la intetio facit ſmmomiacũ · utʒ plane. e·ti.
ec.tua nos. Sʒ ſmõia mẽtalis p̃t ſola pe
mtetia purgariut. e· ti · c. m adato qꝛ ec⸗

æęleſia no mdicat de occulto in ſoꝛo ↄtẽti o

ſo q th maxĩe ſmmoma ꝑſeqtur dũmõ ſu

eit maĩfeſta vñ ex· e·ti. e:ſc ſmmõiaca pe⸗

ſtis ſua magtudlie alioſ moꝛbo ſvĩcit.glo

ſa qꝛ reſpcũ eius ceta ꝓ mihilo reputat

ita ſme dilacone mox ut eius ſig ꝑ aliq;
pſo nã cl aruerũt de eccia dei debz elnnma
ri at q; ꝓv elli.mirũ. cũ dicat. c. ſe· tãta

labes hums erimĩs ꝙ etia pui aduer

ſus domios qulibʒ ermmĩoſi admittunt
ad accuſationẽ eius etiã mfames noto
rij mo mẽètrix. glo:q alias nõ eſt adnit
tenda ad accuſaconẽvel teſtmnõm ꝓpter
vilitatẽ eius⸗Nulliis eni refutat᷑ accu⸗-

dei eccias vel eaꝝ ſibi bnficia vſurpat · dcd
quide ſcelus iam woſ nõ dudũ aeriter coꝛ
rexiſſe admiran · inſte eni vtq; coꝛripiẽ⸗
dus & a ſcẽ limibʒ eccie ſmouẽdus· et

cAõne cauſat᷑:̊ ibj. Et qð exeerabilius ẽ
„ , 1— . . „
greg · ſim omã diẽ eſſe hereſm · utz · i . q i.

ſatio ſuꝑ q̊ ermie mſi qͥ ꝓbata nõ de ze⸗
lo iuſticie hde maligtatis fon te ꝓeede⸗
re vi dgẽtur · ut. e· ti · c. lz hely · in ſi · CAd . l.
De ſmõĩa in collacõevel adep cõne
bñficioꝛe vel digmitatũ · C Her. xvꝰ?.
On ſurtũ fa · exo ·xx · S eribit
gregoꝛius vmůß eßis Hiſpa
ms dicens . et hetur ·i · q· i · c.
audmmmus dileĩiſſmni qð nos

audiſſe opoꝛtuit ſ̊ audiſſ. efecto non li⸗
bnit quoſdã ſeʒ eſſe ſacroꝝ oꝛdimũ ꝓfeſ A

ſoꝛes q ſb munerũ daconevel accepcoe

ℳ.

à eccie ambitu munera largit᷑ et qͥ ut

eæcckiam adeat qmcqᷓ pᷣſumit accipe· iſte

quippe donũ dei emẽ h̊ autẽ vendẽ pſuit ·
a ſa egio quippe hoc facinus no diſpar

dixerm. cũ id qð ſpoter ſacro deliberacõ⸗

is arbito g mtis fiei debnit ſb pecuĩe pa

2
—.

—

— — ——

ammãq; ↄmaculat ·

e qui ſacros· vbi ſbditur. Cum liqueat

Hanc hereſm ante omnes a radice peſti⸗

ſera ſubrep ſiſſe atq; in ipſa ſua oꝛigĩe a⸗

poſtolica eſſe deteſtacoe dãnatã cur non

ca ueatur cur nõ ꝓp enditur q; bnñdictio

alli in maledictionẽ cõouertitur qͥ ad hoe

ut hereticus fiat ꝓmouetur · glo conſe⸗
cutiue hereticus· PN cocludit ambyo⸗

vbi ſuß cum oꝛdmaretur epus qð decdit

aurũ fuit. quod pdidit amma fuit cum
aũt oꝛdmaret quod aceepit aurũ fuit qðᷣ
dedit lep fuit · eito turpẽ dedit lep mereeę

ℳ₰ℳ

erale queſita coꝛpꝰ
. at. Ad enitandu igitur
fera hance peſſimã et fetidiſſimã de ea bre

de ſez gieſi · et pecu

iuter ꝓſequamur.Na poſt delaraconz
ſimome in ſuſcepcone oꝛdimsvidẽdũ eſ
de ea ꝗ comittitur in collacoe bnſieioꝛum
vel digtatũ in quoꝝ adepcõe quq; pnei
paliter ſut coſid era da ad euitada ſiimo-
macã nitatẽ et ðömã maledictionẽ. Pri

mũu ẽ ipſa intentio qᷓ dʒ pnᷣcipaliter ferri
—— „ — 4 „ „
ad honoꝛẽ vᷣmũ et ceomunẽ vtilit atẽ eecie

ſpũaliavaleat adipiſei et canome non
eſſent eũ mſi ↄmoda tꝑalia pciperẽt ad⸗

miſſuri ſme dubio culp abiles ambo umdi
. — 11417 —„
cãtur coꝛã deo ̊ ibi · Et idẽ ſciẽ dũ ẽ ꝓpoꝛ⸗
cionabiliter de muneribuſa lingua et ab

o bſequio ut in mõe pᷣ eedẽt:LHine bnſi⸗

cia patrũ ſilij h̃e nõ poſſunt ꝙ; pᷣſumt᷑
vix vnq;ᷓ in illa collacõe intẽtionẽ fuiſſe
reiſicatã ut ex de f·pᷣſbi. in diuerſis capi

auili⸗ repellitur qui qᷓi iuris ſueceſſoꝛes

eceleſiaʒ vendicare intendit qmia ibj

no habet locũ ſueceſſio ec ſi fuerimt de loe-
gitimo thoꝛo· ſecus tñ ſi media pſo na in⸗
terceſſerit q; de ure ↄui ibi et alibi poſ⸗
ſentp̃ſici. ve tn illis qͥ in fraude ↄferũt a⸗
liqua p̃ b'dã alteri ut ſie vlterius ↄferat
ſilio ſuo. wrũtñn legitimus filius in eade

eccia bnſi eiũ aliudobtinè p̃t.e· ti. e. ad H ·

ßß ille gitius nõ ut· c. cũ decoꝛẽ · vbi ðꝛ fili⸗
is canomcon p̈bedas in eiſdem eccis eo
ferri nõ ſinatis quoꝛũ ſut canõici pres oo
rũ cũ in decoꝛu ſit ut in altaris o fieõ ille

gitimus filiꝰ impudico patri miſtret m

quo vnig emtus filius eterno pri ſalu

te hũam gis vi ctimatur· Et nõ gůali
ter ꝙ piculoſiſſimũ ẽ ꝑntibʒ ac ꝓximis
amicis gerẽ ſo llicitudinem de ꝓuiſione
ſpuali filio wel nepotũ ſuoꝝ etia ꝑ ſol as

p ces aut fauoꝛes qꝛ vix muẽitur hmoi

ꝗᷓ debitã habeat intetionẽ aut ſimomiaca
ſubterſugiat p uitatẽ · Qam ᷣm docłoꝛes
canõici qui mutuo cõuemũt dicetes: ca⸗

pꝓfeckũq; ſpualẽ illius qni ꝓmoconẽ re⸗ noniſemus nepotulos nros placat tibi D
eipit· nam ſola intẽtio ſimomacũ facit· · de meo nnchi placebit de tuo · wel qᷣ dꝛceut
ti.tua nos· vbi/ po mtur caſus de quodæ nũqᷓ; me vinẽte fſiat aliqs canõicus h m
qui ſua bona obtulit ut illa poſtm oduũ pꝓ ſi fiat talis ꝓ q rogam ſimomã ↄ mttut
pᷣ̈benda retineret et in canõicũ recipetur q; omms pactio et cõ uẽtio ac alie na m
ſRendet ſp̃̊. ſ cõditio vel pactũ mteruemt tẽtio ceſſaẽ debz · et generaliter qcũq; ba
ſimõia ẽ·h pure ſme pacto vel co dicõne Reiuũ eõſert eoſan gneo vel impetrat ut ip
obtulit demde rogãs ut recipet᷑ et ſua ſe cõſerens vel mmpetrãs magnificetur à
bona retinẽt ꝓ pᷣbẽda⁊ can omei pure cõ⸗ potõtioꝛ efficiatur· wl ut eius ꝑntela ex.
ſentiũt tũc licet· ſi th is qui talẽ deuo cõoʒ altetur himomã cõmittit qꝛ tgalẽ vtili⸗
facit ea intentione ducatur ut p oblata tate grir Ferdeſ pn cipaliter attẽdẽ⸗

du ẽ ipſa etas tali ſtatui ecõẽuemẽs· pro
75 ſeiendũ ꝙ; ſut duo genera bnſicõn

rimũ eſt ſme cura ammanꝝn ſic ſimplex

æapellama p̃bede et multe digtates· Se
cũ dũ ẽ cũ cura aran ſic eecie prochi⸗
ales epᷣatus et lia: Cũ igitur aplus.j.

thi. inj · ꝓhibeat ꝓmous neophitũ · i. in
ſide nouellũvel in religiõe no uiciu. et S
ꝓpter duas rationes primo ne incidant

tulis pcipuæ m. c. ad extirpãdas · vbi ſb m ſupbiam putantes ꝙ ſidet xpianavel
ditur ſi qui filn ſbroꝝ ꝓmcie tue tene⸗ religio multũ eis mdigeat. Pcdᷣo qꝛ nõ
ant eccias in qubʒ pres eoꝝ taq; pſone ſut eyxpti ſtatus eccie vel religioms nec
velvicari nulla pſona media nimſtrar̃t ſciut modũ pſonarum nec ꝓ bauer̃t nec
eos ſiue gemiti ſunt in ſacdotio ſiue non ꝓbati ſunt. que raciones tãgũt᷑: xl viij·
ab eiſdẽ eccijs nõ differas amouèé. Gto⸗ di. c · ieet · c. qm x hoc qri poteſt de ectate 4

eõgrua pfieiédon· Ad hoe dom. c eccia

de Pa coſcĩa loquẽs decerint tles eſſe p⸗

mouẽdos ad ecciaſtica bnſicia q repmt

idonei ad execueoem debitã illoꝝ pagẽ
dãa Dmegiamus m decretis m multis di⸗
ſtictõibʒ lõgo ꝓceſſu declarat qlis debeat
eſſe m ſacerdotẽ oꝛdmadus·. ꝓleqns il⸗
lud apl·j. thymo · iij: vbi pomt · xij · di

tiones ad ſ̊̊ necrias ſi doo debz eſſe acce⸗

pta ꝓmotio dicẽs · Opoꝛtet epᷣm qdᷣvlte⸗
rius extẽdit ad ſacerdotes eſſe irrepᷣhẽ

14 — 4 . Tt 14 — ——M
ſibilẽ vmus vxoꝛis virũ.inõ bigamum

ſobriũc·. Et addit eccia adhuc.x. impe
dimẽta ĩ mre poſitio qᷓ piter faciũt.xxiij.
requiſita circa oꝛdmand os: de quibʒ gra

ſe

Huitatis ſuꝑſedeo:q; nece ẽ ꝙ ſacdos
l ſtatu ſie vita ſupemeat cetis. Alio⸗
qm ut ſcribit greg ad reges francoꝛus
tlxo doꝛicũ theo btũ im quon reg no rez-
g nabat peſtis ſnnomaca· et hetur· i. q i. c.
fertur ubi ſditurvulnera to paſtoꝛe q;
cauricfis ouiby adiyiby medicinã aut ci: 5
Iꝓlm oꝛacois clipeo tu eatur qͥ iacuilis ho
ſtiu ſeſle feriẽdũ expomt· a qualẽ fructů
de ſe P ducturus Ecuius peſte Fun radix
mfecta ẽ maioꝛ & metuẽda é locis i llis
calamitas vbi tles mterceſſoꝛeęs ad loci᷑
regnvis adducũtur q i magis mſe i-
racũdiã ꝓuo eet qᷓ; p ſemetipᷣos placare
debuert · Et 1de pʒ eỹ de be. et dig. c. F⸗
ue mmis ⁊ abſurdu eſt ꝙ qmidã eectaꝝ
pᷣlati cũ poſſmt viros idoneoſ ad ecciaſti
eũ bnſciũ ꝓmouẽ aſſumè nõverotur iĩdi⸗
gnos q; b nec moꝝ honeſtas nec ſaꝝ ſo
etia ſuffragatur carnalitatis ſeqntes af

fectũ nõ indiciũ rõms. Vñ quãta ecẽnſ

dãana puemãt nemo ſane meus ignoꝛat
Wolẽetes igitur Hine moꝛbo medeĩ pᷣeipi

mus ut p̃ᷣternnſſis mdigms idoneos aſ

ſumãt q do eccns velmt et valeãt Ftuz
impendẽ famulatuc. Et. e. pnl. pomtur
caſus de quodã cui ep̃s poꝛtuẽſ dũ eſß le
gatus ĩ al emama dedit quãdã p̃bẽdã de⸗
uolutã ad ſedẽ aplicã in eccha argẽtinẽ
ſi rogas ſumũuũ potificẽ ut illa collaceõ em
bemg no ꝓſeqretur affeũ. ꝓcurato: autẽ?

capli argẽun· ꝓpoſuit ex aduſo ↄſuetu⸗

dinẽ ex antiq inmolablr obßuata nul⸗

lüũ niſi no bilem liberũꝛ ab vtra qᷓ; pte illu

Rr⸗ bon eſte ↄuerſacais ac eminotis ſa⸗

entie m ſuũ cõſoꝛtũ hactenus admiſe⸗

rãt. Et ꝗ. rndet ſp̃a Qo s attẽd ètes q; nõ

gnis ̊ vtutũ no bilitas viteq; honeſtas

gratu deo faciũt i doneũ puitoꝛéad cuiꝰ

potetes elegit h enã igno bles ⁊ paupes

eo ꝙ nõ eſt pſonaꝝ accepeõ apud duz.
et vix ad dmia digtatũ nedũ ad p̃bedas
viri eminẽtis ſcie valeat repiri:qᷓ ꝓpter
madamus ut ip̃m ad eãâ recipi faciatis·
Glo. qꝛ; nõ ſan gni ̊ vite meitis bnuſicia
ſut »fereda- Et ſie de alijs in multis locis
repies · Vorũtñ cũ eccia m aliquibʒ paſſi
bus co delcendè videat. ſoc vtiq; nõ ex
aio ꝓmiſſiue cũ doloꝛe declarat adm ttẽ?
ad enitãduz mauis malũcũ accreſcente
mudana malicia multa cogitur diſſimu
lare q nõ pᷣualet extirpare · Exepli gia.
nira antiqᷓ deereuer̃t ; in ſacerdotiuʒ p⸗
mouẽdus eſ anoꝝ xxx.· utʒ. lxx vm. di.
ſic difmiuit bo macius pa dicẽs. c. Si
quis · xxx· etatis ſue nõ mpleueſt ano ⸗
nullo mõ p̈ ſor oꝛdme etiã ſi vald ſit di⸗
gnus· Et dcil: neoceſarien · c . ̃ ſbr ante

xxx: anonꝝn etate nõ oꝛdmetur qᷓ; uis p⸗
bablis ſit vite· obßuetur uſq; ad pſim⸗

tũ tepus:dñs emixxx· ãno baptizatus ẽ
et tũe pdicamt. Et leo ſp̃a ibidẽ. Auid „
manus cito im ponere mſi ante ctatò ma⸗

turitatis an tcẽpus examĩs ante merituʒ

obediẽtie ante expiẽtuã diſeiplme ſado⸗
talẽ honoꝛẽ tribuere nõ ꝓbatiſ. et quud ẽ
ↄmicare pecis aliems mii tlem eſſici oꝛ⸗
dDmãtem lis ille eſt qͥ nõ meruit oꝛdian
Aò ſi necitas coegerat nõnullos â te teè⸗
pus illud oꝛd mabãt · utʒ i bidẽ · ¶ regla
rit: vbi ſdit: Paulus apls m atoleſcon
tia a dno elcus ⁊ ad pᷣdicãduũ miſſus aſ⸗
ſeri?. Eccia ſilr nccitate exigẽte nonnul⸗

los ãte· xxx · annũ oꝛd inareↄſueuit. Et. e.

Si xxx·ãnoꝝ nõ repiutur a necitas exxpo

ſeit a· xx v. anms ſadotes oꝛdment᷑: Ct

lxx vij. di. dꝛ ex d cil: carta g mẽſi.c. Dla⸗
cut ut ate · xxv · anos nee dyacom oꝛdi⸗

nẽtur nec vgines 2ſecrẽtur. Et exdcilio

ag atheñ · c. eps · ex ↄeil· q; to letano · e. m
Wteri · Poꝛro ſbᷣdyacom anoxx.oꝛdima⸗
batur · ut · e.ti · ex ſex ſmo do. c· ſbdiaconꝰ

—
—

N võ minoe·xx annoꝝn oꝛdmetur· Si quis ſtis auaricie eui reßuatur illẽ malach.
s vero in alic oꝛame ſa eerdotali p̃ter eo⸗ ñj. Eece nüc ad ws mãdatũ ̊ o ſacdo⸗
ſtituta tpa oꝛdinatus fueit vponar bee teæs · ſi nolueitis audirer ſi nolueitis ro⸗
dad ibi. Nuec aute am bieoe pualẽte prmoia nerxe ſup coꝛ vrm ut dets gloꝛiaʒ nomm
Na cruciſixi Rbi quiſq; poccupare conat᷑ per meo. ſ. bñ vinẽdo ut die glo. mtta invoſ
le phas nephaſq; eecliaſtica ſtatuta violã E: raledte. bnᷣdictomby vris.
An do ecciaſtica bona iuuadẽdo pe fauoꝛe p Tereiũ atrẽdendu pneipalr eſt munus.
EA cio vel obſeqo. et cotidie videtur nnpleri a mau obſeqo I gua ꝓut clariuſ ta⸗
„ denuo illd. iij. F·xiij· erobo ſecit de no⸗ AQu eſt in mõe pᷣeedẽn. Kuartuz aute ẽ
mſſmmis wplis ſacëdotes exeel ſ. oꝝ quicu Htus. q die enſoſto · de digtate ſ⸗ dota
ſar q; wlebat mplebat manũ ſuã ꝛfiebat ſa li·li in. Agitur ĩ terris h offieiũ eeleſtibʒ
e cerdos excelle oS eta ad tanta cee K nego ens net no em h nõangelus.
des tatẽe vemt eccia dei in pleiſq; mũdi clima nõ archa geluſ.nõ aliꝗqᷓ alia creatura. no
paſt tibzʒ ꝙ pueis eccias regẽdas ↄnmiſerunt vtus ipe⸗ ſ. ſ. qq munus mitituit et ad
Wer ambicõne ceca ꝓmo toꝛes detẽti ad exal-⸗ Hue manẽtes m earne nmſteio ſungi p
hmns tandũ ſuos:ꝗqᷓ ꝓpter tũc pa prmſſiue ec ſtitit angelo ꝝ· & in ꝓmo coe attedere de
ſonn eleſaſtica ſtatuta relaxare ſmebat · ut pʒ bet nõ ꝑſo nã hvᷣtutæ.alioqiũ parẽtes wvel
iſn exy de eta · et qli · in oꝛ · pſiei. vbi ſeribit pa ꝓmouęetes ꝓmoti poꝛta but mꝗ tate · ſc
ligi⸗ atepᷣo catuanen. ⁊ ſuo ſuſſraganeo · c. m⸗ hely ́ ꝓ hiins ſacdotibʒ h male agẽtibz
id, decoꝛũ eſt ut hij debeãt ecchias regè qͥ n⸗ duplice recepit a dnñovmdictã.q; cades
d nouerũt gubnare ſeip os· ei ad eceliaꝝ retroꝛ ſĩ fraclis ceruicibʒ exſpiramit et p
5 regmẽ tales pſone ſut adnnttede q dis pecis filion ſuoꝝ dãn atus ẽ ut dic iero.
o⸗ ſerecõe pᷣeminẽt ⁊ moꝝ ſulgeãt honeſla Nmuirũ cũ dicat greg omełlx vj. q; nul⸗
N. te. no lẽétes igitur ſuſtmẽ ut puulis regi lũ ab alijs mams pᷣindiciũ q; a ſacdoti⸗
e mẽ eccian mittatur mãdamus qtenus bus tolerat deus qn eos quos ad alioꝝn
. nemĩ mfra ãnuũ.xxininj.cõſtituto pſonatũ coꝛreckõem poſuit dare exépla puitatis
, cuiuſlibz eccie dceedere pᷣſumatil. ſcituri ꝓ cermt ex moꝛdiata nãq; et in di ſeiplma⸗
certo ꝙ; ſi ↄtra ire pᷣſup ſeĩitis qð mde ſece ta multitudie ſaeerdotũ hodie datur co
ritis irritabnaus⁊ mo bediẽtia vĩam SFui⸗ tem nre redẽ pcois wnerable ſaerm· Et
ter pumemus. Vbi diẽ glo . ꝙ lz ſ pealit aug. m epla quad a ⁊ hetur.lxxxiij.di·dic
tn ꝓhibz ꝓm ouẽ ↄſtituto s infra.xxnij.a⸗ ſicꝙ nemo ampluis nocet q; qm pu er⸗
n nu.nõ th ↄcedit in · xx v. wel in · xx vj. nmno ſe agẽs nomẽvel oꝛdmẽ ſcĩtatis vel ſacer
nd vſq; ad ãanũ · xx v. ꝓhibetur oꝛdmari ut dotis hʒ. Delmquẽtẽ naq; hũc nulluſ re⸗
fann plane pʒ extra de elc· c. cu in cuclſ·ſ poſt dargus p̈ ſumit in exẽplũ eulpavehemẽé⸗
echn qᷓ; xxiiij· anu habu ermt diſſilando ſuſii e ter extẽdit᷑ qn ꝓ reuerẽtia oꝛdims pecca⸗
ſecs bit ˖ ſi diſſmulãdo ſuſtinet ſatdotes qui to: honoꝛat᷑ · Atẽdat & qui ingiter inhi⸗
egti ſut notoꝛij ſoꝛmecatoës quos vbiq; ĩ 2zum ant ꝓuidò filns ⁊ nepotibʒ ſuis de p-imo
ſon mire multiplici danacoen depoſcoe mul⸗ mnio crucifixi· in quibʒ needũ nullůũ relu eet
149 cauit utʒ· xxx nj· di · e Nu llus miſſaz aunu⸗ Ppbitatis indieiũ nulla ydoneitas nulla
nane diat Hſbn quẽ ſeit ↄ cubin à mdubitäter argumẽta vtutu. nec verẽtur m terrifi⸗
e Hre. Et. c.· ſe · et xtra de coha· cli· et mu · c. eũ futurũ in diciü illuus à dicebat in para
n qſntũ· Nũc autẽ in ti hec peſtis excreuit bolis · wewb ſeribe et phariſei q́ circuitis
euideta facti ꝙ eccia diſſmnulãs qᷓſ o⸗ mare arida ad faciẽdũ vnũ ꝓſelitũ caᷣ
6 nullus ſacdos quãtũcũq; n otoꝛms eui qᷓ ws · Diſſmulãt nũc co llatoꝛ es in ſera
⸗ vta facli debeat ip dinis vitari qᷓ din o⸗ amo F nõ diſſmmulabit xp̃s in iudiicõ. ei
leratur ab eccia· O genus elem regale eco tra m pmitia eccia diſtrica vigebat.
n ſacdomiũ gẽs ſeã ꝛppls acquiſicõms ad ceſura. ðʒ nüe 4 dæ? Vtiq; imfectis paſto⸗
n quãta deg enemcoeʒz deduxit te maledcâ nibʒ mficiturvmuerhtas gregis omnea

auarteie ſludẽt a maxĩo ũſq; ad mnimũ.
omes q ſua ſut querũt atq; ſuoꝝ· et hns
qm pᷣmatũ diligũt de ↄ-gnatis ſuis ꝓvᷣmo

uendis dità dis exaltadis cura maioꝛ.

ypᷣs aũt ſolo ſtermturvtẽm᷑· Axo nã

qꝙ; mnualuit hec 2 ſuetudo maledeã · ſ. ꝓmo
uédi ſm affem nõ m rõem· m accepcoe

pſonaꝝ nõ vᷣtutũ ut vix muematur q ꝑ
oſtiũ in ouile ouiũ in grediat᷑ eo ꝙ caro
et ſanguis ſibi totũù vendicãt pᷣci patu·

et ſi parietẽ fodeitis ad videdũ ſvꝛrẽda

m domo dei vix alique ꝓmotũ poteitis m
7 P⸗ g R— .
uemire qͥ deteſt abilẽ ſmõie labe pualeat

euade: Na ples o ecurrũt coꝛruptele o b⸗

puade q́ᷓs laudables ↄſuetudies vocant. A
in bnſicij collacoe â in eiuſdẽ, ↄfirmacoe
vel età m intromſacoe ſilibʒ · Dna aua⸗
ricie ſibi poteſtatie ꝑte vendicat· O q; v⸗

ra ſentetia ps. dicẽtis. Imolauerũt ſilios

ſuos demõnj s · Aumtũ dem Parkzenau

eſt ſcia ad faciẽdã debità execuconez aſ⸗

pſi·e cũ ſit ars artiu regnnẽ aĩaꝝ diſtri⸗

cte pᷣ eipnnus ut epi ꝓmo uedos m ſac⸗

totes diligeter mſtruat p ſevel alio ſvi⸗
ros ydoneos ſupꝑ vᷣims offiens ⁊ecciaſti

cis ſacris qliter ceelebrare valeant qm ſi

de cetero rudes ignaros oꝛd mare pᷣſu⸗

pſerit · et oꝛdiatoꝛes ⁊ oꝛdiato s vlcoi &⸗

u deémmus biacere: ſanclius eni é ma

xmne in ordmacoe ſacdotũ paucos bo⸗

nos qᷓ; multos malos H̃e mimſtros. q;
ſi cecus cecũ ducat am bo ĩ ſoueã dilabũ⸗
tur· Et ; e. ſe . ẽs elarin eñ · ꝓpter ſuã ru⸗

ditate clicature mo dicitatẽ depomtur·
Qm & dcis nõ attetis hibʒ q ↄcernũt

Bmu honoꝛ? ꝓPam ſalutẽ ⁊ eccie munè

utilitatẽ ꝑſonâ aceipit carnèẽ diligit ſan

guiné ertgit cũ gyezi 1 ſymõe ðmo ma⸗
ledeonis nnprecatione in currit. CA. d. ł.

¶ dDe ſimoma in loeacõe bñficioꝛe vel

ecciaꝛx · et ĩ colla cõe ſacramẽtoꝛe uel ſa

eramentaliũ. Sermo. x viꝰ.

On fur: fa exo xx. Di c Au g.

et hHtu r· i. a i. e. Si mſtus mi⸗
mſter fueit ↄputo eũ cũ pau⸗

lo qᷓ gloꝛã ſuã nõ qrit diecs.

egeo plàtam apollo rigamt deus autẽ in⸗
eremtũ dedit · Q uivero ſupbus mimſter

fuelt eũ z abuſo ↄputatu. h̊ nõ ↄtamiat½
tonũ xpᷣi. qꝛ; p illũ purus fluuius tranſit
enitq; ad fernlè terra · Scio q; lapis ex
aqᷓ frucrũ ferre nõ poteſta ꝑ lapi deas caʒ
nales traſit aqᷓ ad areolas m cãnali la-
pideo nl gnat · oꝛtus multũ fru crũ af⸗
ſert. Spũualis enivtus ſacrᷣi ut lux pura
abillumina dis excipit. ſ̊ per mmmũdos
traãſiés nõ mqnatur · In q́; bz vbis oſtẽdè
vult Aug. ꝙ ſaera ab nnpijs ſacdotibzʒ
miſtrata nõ pnt obeſſe iuſtis dumõ le ẽ⸗
minũu pticipes nõ faciut ea recipieẽdo no
ut opoꝛtet· ¶ Ad cums euidetia terco lo⸗
co videdũ eſt de ſnnoia m miſtracoe ſac⸗

mẽralm · De quo qjri poteſt · vtru ſp ſit il⸗
ſicitũ dare pecumavel qdᷣcũq; munus qdðᷣ

pecuma mẽſurari poteſt ꝓ miſtracoe ſac⸗
mẽtonꝝ ſacialiũ. pßti eũ die apls · j. coꝛĩ.
ix . Neſeitis qm qꝗ m ſacrario opantur qᷓ

de ſacralo ſuũt edũt. et qͥ altari dehmiũt cũ

altaio pticipat᷑: Ad Hrndet tho · ha e. q
.C. ꝙ aceipe pecumã ꝓ ſpuͦli ſacroꝝn gija
ermmèé eſt ſmnoie . qdð nulla ↄſuetudme pᷣt
turalivel ᷣmo. Per pecumã autẽ mtelligi
tur ome illõ qð pecuma eſtĩari poteſt· ut
die phs in· eth. Accipe véo aliqᷓ ad ſuſt?
tacoem eoꝝ qᷓ ſaer̃a miniſtrat m oꝛdia⸗
Konẽ eeclhie ↄſuetudies appꝛobatas nõ
eſt ſmõia nec pecm·nõ emi accipit᷑ tanq;
p̃ᷣeiũ mercedis ̊ taquã ſtipedi neeeſſi⸗
tans. Vñ ſup illud. j ad thymo · v · Aii
bñ p̃ſut p ſbri duplici ho noꝛe digm habe
anf.· dié glo.aug. Accipiãt ſuſtẽtacoem

neceſſitatis a ꝓp Io mercedẽ diſpẽſacoiſ a

dyno. vñ elo. m cſtlibetis eãde qõez mo uẽs
2ↄcludit ibidẽ dieẽs · ꝙ cũ in di ſpẽ acone
ſacroꝝ vel alioꝝ aliqᷓ reeipmtur ut in eoo
ſimðoia euitetur tria ſunt necria · Prio ut
̊ fiat ex ↄceſſio ne ut᷑ imi ve huam aut
ſaltẽ pie conſuetudis · Scðᷣo ꝙ intẽtio ſit
pia nõ coꝛrupta · i.e ; deſit mtẽtio emendi

vl vendẽdi:ß mtẽtio referat᷑ ad ſolã ↄſu⸗

etudis obſuãtiã. Terco ut ſit foa ſeſta
ut · ſ. nõ reqrãtur vel artẽtur ꝑ ſacr̃on ſb
traclio nẽ nec enã añ offien exhibicoez
ne peẽm iteruemre videat᷑ ſ expleto of
ficio poterũt exi gi · et ſi ſ̊ diti dare rocu⸗

ſant ſupioꝛe ſüt cogedi utz ex d& inno.

—

tudims viciũ in quibuſdã ptibʒ moleuit

ꝙ ſcʒ prochialiũ prom ecctaꝝ ⁊ alie q dã
pſone ꝓuẽtus ipᷣaꝝ ſibi emtus vendicã
tes pᷣſbᷣris eoꝝ ſerutijs deputatg relm⸗

quũt adeo exiguã poꝛtionẽ ꝙ ex ea ne⸗
queũt ſuſtẽtari· Sequit᷑· En ſit ut ⸗: Hrra
regiõibʒ pene nullus muemiatur ſactos

prochialis qvllã vel mo di cãa h pitiã lea⸗

ka Can igief os bonis ligari nõ deeat

tritun tis · ͥ qͥ puat altario de altari vinẽ

tdebz. ſtatumus ut cõſuetudme qlibz epʒ
vel prom ſeu cuiuſlibʒ alteſus nõ obſtlãÜo⸗

te poꝛtio ᷣſris ip̃is ſufficiẽs aſſignet.
H :bi. Proh pudoꝛ caſus p̃deũs plibz m
locis iam moleuit. Paſſum em collegia
hbi mneozpoꝛãt bñficia ⁊ ea faciũt tenui p

vtri liceat clſico eccſiam ſuã locare m to
tu.·ſic via facti freqnter vivmus . Ad ̊H
doõm pm guil.ꝙ loca co ⁊ eo duclõ hie lo⸗
cũ nõ hnt. Sʒ pᷣſp̃r debʒ gratis facèẽ offici
poteſt honeſte viuẽ ſme extoꝛhõ e a ſbͤdi⸗
nis· et ſic ſi lo eo tibi ecciã et tu cũ ſis pᷣ ſrr
locas opas tuas ut ibi officies nõ habi⸗
turus ibi als aliquã iutdictõe; nõ vnnt
to ſmmo mã. Nõ tñ fiei poteſt vltra tus
vite locãtis· q; elicus ſn bnſicio ↄ patur
vſufrucluarto qͥ non eſt mſi ad vita. mſ
locatio fcã fuiſß noĩe eccie et vtilit: tine
. enĩ m Inno·ſucceſſoꝛ tenetur ad illã·xij.
q.· ij. c. qeũq; ſuffragio · Doteſt etiã lo ca⸗.

ꝛoꝛ illi quẽ ↄducitvel cui locat fructuſ ee

ce. Ad aplicã audi éta freqt relacone huius matefie ſubditur in fine. Oà ed m
ruenit ꝙ qnidã cliei ꝓ exequnjs moꝛtuo latañ · dci. ſt ꝓhi bitu ne qͥs ↄferẽdo bn⸗
rũa bndictõne nubeauũ ꝛllibʒ pecumꝗ ex fſiciũ ecciaſticu pꝑtẽ ꝓuẽtuu ſuis vſibʒ reti
igũt ⁊ extoꝛquẽt· et ſi ſoꝛte eo n cupidita⸗ nore pᷣſumãt Et alibi repiatur m canoe
ti nõ fuerit ſanſfem mpdnnẽta fie licia ꝙ eecliaſtica bnſieia debet ſme dunmmut⸗
Fauddulte: ofponur Geomavéo qmuidãa one cõferri credimus diſtmguẽduũvtrũ
laici laudablem ↄſu etudmẽ circa ſcãz ee q dat ſpũale bñfieiũ ꝓuẽtus ipius ante
cleſã pia deuo eõe ſideliuz mtroductâ x donatio nẽ peipiat.ſ. ex cã iuſta: nãꝗ ſi PpzZ
fermẽto herenee pᷣmtatis mtũtur infrm⸗ uétus an donationẽ nõ peepit halmsſ.
gere ſbᷣ ß textu catholice pietatiſ. qᷓ ꝓpter yeonomus ꝛ ex do nacoe ↄ ſeqtur ut ipſ/ſe
ſuꝑ hijs ᷣuas exactõnes fieĩ ꝓhibemuſ uẽtus peipiat ·˖ nõ eſt dubm mtercodẽ
et pias ſuetudmes obhuari papimus. ſndjae pmtatẽ. Di wro ante donacoe,z
ſtatuétes ut libe ↄferatur ecciaſtica ſa⸗ pcpit ipᷣe ꝓuẽtus eredimꝰdiſtĩguéda
cramẽta.ſ̊ ꝑ ep̃m loci vitate ↄgmita cõ⸗ utrũ an wnacõeʒ aſtituat · ſ. cũ ſuo capko
peſcantur q malicioſe mitũtur laudabilẽ ut ipi ꝓuẽtꝰ renneãt ad tpus ꝓ inſła eciä⸗
ↄſuetudme immutare: Predezwero exa et nccria· ſ. ꝓ debitis ecclie releuãdis. an
ctõnes pᷣue potiſſme videtur ex ſ̊ intro 2u emat cũ ipᷣo q accepit bnficiũ ſeu eum
ductè · q freqnter ecclian p̃ᷣlati faciũt e⸗ mediato:e quocũq; ut o ffieõ illo ↄ ceſſo
as p alios depure ſᷣ tã exigua poꝛcõne retieat ip̃e ꝓuẽtuſ.primũ eniĩ mẽbrũ cre
ꝙꝙ ex ea aue mẽter nequ eũt fuſtetarivn⸗ dumus eſſe licitũ. ſecũdũ aute dicimuſnõ
d& diſpediũ nõ modicũ ſpualis pfeclus licere. ibi · vide caſu pl ane in glo.ſõsggo
ſuſtmet xpᷣiana religio.hc oſtedit extra ꝓceſſu qͥ ↄtigit i eccia mediolanch. Et b
de p̃le. et dig. vbi dðꝛ. e. Extirpãde ↄſue.- extra de ceſi. ꝓloibemꝰ ¶ Pitc q̃ri poteſftt···

leſie ↄmntté eura aaꝝ ut putat hoſt. dus
modo ſme pactõe gtis fiat cũ aũcte ep̃i

cio debuire cetera ſibi rebuãtes in in di aiiä
aĩaꝝ ſuan. 5 cdᷣavero cã pᷣ̃dcẽ cotrupte⸗
le emanareviðꝛ ex eo ꝙ quidã pᷣlati ↄfe-. Et ͦ poteſt etiã ſme aũcte epi modico tẽ
rũt ececlias retẽtis ſibi fruclibʒvel aliquæaæ poꝛe ex cã rõnabli nõ tñ din. qe nee peg⸗
ſaltẽ pte eo n wel enã bñficia· qdᷣ fieri nez⸗ =& mnari poteſt ſme liccna eßi · ut de ↄſe. di. v.
quaq; poteſt ut tali pacto cõceſſo.ſ·bn ſi⸗ .c. nõ opoꝛtet Verũtñnee epᷣs nec oꝛdia
do ſibi fructus retiat ex don acõne ſeʒ bn rius nec alms pᷣſatus ſbᷣ ãnuo cẽſu ↄ mt
hieij ꝓuentus peipiẽs· ut extra ut eceha tere poteſtvices ſuas· utʒ e ne pla. vi.

ſtica bnſi· ſme dnn mu. ſe. e. ut nẽm. vbj
ena ad maioꝛẽ diſtictõem a euidẽtiam

ſuas vel ec · ſbᷣ an· ceſu ↄ cedãt · c. i · vbi tã⸗

6 6

redũdat in gmuam? ſubdieon· Er · e. ij.

vbi tãgitur de hijs q ſe ſtamuuũtur ad re
gimèẽ ecciaꝝ· Nã in illo.c.ecclia aceipii
ꝓ pᷣlatura ip̃ius eeclie q̃ ſb annuo cenſu
cocedi ꝓ Hibetur:q; qpdᷣdã ſpũale ẽ. cũ in
c.· ſeqnti id ẽ quarto co cedit ecclia pom

ad firma ſb̊ annuo eeſu red dẽdo qð licet
4% r „⸗
m pmo calſu.q; ibi eceliam ſig nat obuẽ⸗
nones ꝓuemẽètes occaſone ipius eecie ·

et ſie nullũ ſpũale locat᷑. &t ſic ex illo.c·

trahitur. ꝙ licitũ eſt wende bnſicinj fructꝰ
ad tꝑs: q; ᷓa ibi ↄ cedit mo nõ ẽ ꝓhi⸗

bitũ hoe facè ad tmotu tꝑs vite ſue. lſʒ non

eſß hon eltů· ð emp tñ na intelligdũ eſt
ꝙ ill ſpuale interuemat ut ex de reꝝx per

mu . cad qõnes: vbi ðᷣ im glo·ꝙ ſic ſpůa

le cũ ſpũalipᷣt ꝛmutari: ſic tpale cũ tpali
Gide ibide m textu not bile caſu depmi⸗

tacone duaꝝ ecchian. Dorro quãtuʒ ad

ad collacõnem ſacroꝝ pᷣmo qri poteſt de

ſacro baptiſmatis an liceat ꝓ eo pecuni

am dare k ſacdos nolueit gus baptiſa?

et puer ſit in articulo moꝛtis · pſti eũ bap⸗
nſmus ſit ianua ſacroꝝ ad ſalutẽ necri

us. Ad β rod et tho. Pa he. q· C. ꝙ ſacra⸗

mẽta noue legis ſut maxĩe ſpu alia in q;⸗

tuũ ſut ſpu alis gre cã q pcio eſtĩari nõ pᷣt ·
et eius rõm repugt ꝙ nõ gratuito detur.
ceipe & peeuma ꝓ ſpuaſi ſaeron gĩa ẽ
crnnẽè ſmoie. qð nulla co ſuetudie pᷣt ex⸗
B & ſaädos noluerit
baptiſaẽ mſi dato p̈eio · tue ille qͥ geĩt eu
rã pueri in tli eaſu poſi illi baptiſare · vel
a quocuũʒ alio facè baptiſari 3 q; nul⸗

cuſari ut dem eſt.

o mõ pecrandũ eſt. et m caſu necitatis qͥ⸗

libʒ baptſare pᷣt· id eo ꝓ eodẽ habedu eſt
ae ſi nõ eſh ſacdos · Rð ſi adultus ẽ qu
petit baptiſari nnminẽte iã moꝛtis picło·

nec adeſt mſi ſacdos petẽs pᷣeiuũ ꝓ bap⸗

tiſmo d bʒ potius abſq; bapᷣmo decdẽ qꝛ
tune ſuppleretuy ei ex bapᷣmo flamĩs qð
ex ſacr̃o dxeſſß. Dato tn Ftis bnſicio ba⸗
ptiſmat s poteſt eũ ſacerdos admonè de
laudabſli tenẽda: ſuetudine/ ¶ Sedo qn.
teſt de ſacro ↄfirmacois quãtũ ad ma

teriã· ſ. de cnſmate · vtrũ lieitũ ſit dare nũ

mos eriſmales-Ad ̊ rnᷣdetur ex 2cil la

teranẽhet ftur extra de ſmo.cea qᷓ d a

uaricie ubi de ·/ Auduiimus ꝙ numos ꝓ

eriſma te ab ecẽnj 8 extotqᷓtis qſios nune
cathedraticos aliqn paſcalẽ pᷣſtaconẽ in

dü eßalẽ dſuetudmẽ appellatis· Glo.va
riaco noĩs ul ꝓdeſt. et bona denoĩaeo ma
lũ nõ excuſat:q; qðcũuq; nomẽ mmponas

ſmomacũ eſt. vñn ſequit. Quia vero we

ſimoiacũ eſſe dmnoſeitmadamus ꝗqtenꝰ

p̃textu alicuius ↄſuetudis vel pᷣlacois pᷣ⸗

deõs denarios nullatenus exig atis · glo
Cõſuetu do iſta quãtũᷣ eũ; lõga nõ excuſat

ſ mag aceu ſat. ᷣ ibi. Sꝭ edem hoc nõ cõ⸗
peſcuit mère repꝛobos.ſic ꝑ ſiůtudinẽ o⸗

ſtedit erniſoſto· in omel ſup euã geliñ ma

elxi · Abeũtes phariſei ↄeilui imerũt ut ca

perẽt iheſuũ in hmòe. quẽadmoduʒ inqiit
ſi qs claudé wolueit aq eurrẽus meata ſi
ſu erit excluſa aliqᷓ violẽtia aliude ſibi ſe⸗

nnta ruũpit-ſic eoꝝ maligtas ex vna pte

ↄcluſa aliũ ſibi aditũ a dmuenit · G̊ ibi. he

ec iſton auaricia ↄciliũ aliud pꝰmã datũ
pᷣdem ſpoliadi eccias admuemt utz cla⸗
rius :· e. ti. vbi dᷣe · e intim. Sane pueĩt ad

audiéaza ni ꝙ olmn quidã ſuffraga nei

tui ꝓ criſmate certa ↄ ſueuerũt acecipe pe
cume quãtitatẽ nõ metuẽtes penã cano⸗
mirã a coꝛrepcõem tu a illudè cupiètes tẽ
pus faeiẽde ſo lucõis anticipãt recipien
tes m media qᷓdrageſme qð recipesſue⸗
uerũt poſt paſca ut cãʒz decipièdi diſſunu
lẽt nomẽ denal'oꝝ variãt s pus eriſma
les. ſcdᷣo paſcales diceebãt ↄſuetu dim em
medie qdrageſime nũcupãtes. Et . Ca
eni expᷣſſus expᷣmat venditiõis ſpẽʒ qiu
pus reeipit qᷓ; rẽ cõferat pᷣeio ſam et gra

tis lt gratia ↄferẽdamãdamus ꝗqᷓtenus

tles ex ecſſus coꝛrigas · ſuᷣ dictos ſuffia
ganeos tuosv coꝛuʒ officiales a tam il⸗

ſiceita exaclõeↄpeſcẽs ꝙ alioꝝ culpa tibi
non imputet ad penã · P ibi · ¶ Tercõ q⸗

ri poteſt de ſacro pnje · vtrũ ꝓ abſolucõe

poterit aliquid exigi vel exactũ dari· Ad
qð rndet canõ extra de ſmo.c· Ad aures
nias pu eniſſe noueris ·/ꝙ cũ · G· quidam

nome gpyter pecuniã quã d bebat vin culo

fuiſſi excõis aſtriclus creditoꝛibʒ ſatiſfſe

eit · H excõicatoꝛibʒ· x.libras ꝓ abſolutio

ne querẽtib nõvaſuit abſolucõis bnfiei

um obtinè. Glo. bñſeiũ abſolueõis cũ ſie
ecciaſticũ miſtenũa ſpuale nl ẽ exigèduʒ

ꝓ iplo pᷣſtando. Er ideo qͥ vreeiũ ꝗp tẽr
hoc recipit è ſi mõiacus. id dubitari
poteſt. vtrũ ſi dediſß aliqͥ d ꝓ abſolucõne

ipius ſmmomã ↄminſf. Po teſt diei ꝙ nõ

qꝛ miuſte hbi abſolueo den eg abat ex ́

ñbi ſatiſpeeit eu xexacoem ſua rednmnerat

Iy glo . Heqtur textus · m igitur indi⸗
gnuũ eſta eccie rõnestrariũ ut abſolueo⸗
maꝗa bnñfi eũ redmat᷑· diſtricte wb man⸗

damus qtenus ſi pfatus g. debitũ ſoluit

ipᷣm gtis faciatis abſo lui ſi excoica toca
id nõ freermt requiſiti · Glo. ul & indici
ꝓ abſolucoe directe dandu eſt.ſecus ſi
aduſarius ꝗpter eius ↄtumaciã ſecit ſu⸗
ptus.q; illos dbʒ ſoluè anqᷓ; abſoluag:
Silr ſi iudex ꝓpter ̊ feciſß expenſas. qꝛ
tũc nõ datur intuitu abſo lueoms. ſi tn ił
lu inmmſte excoicaſß ſme omi difficultate
et uamĩe dbʒ abſolui. VWerũtñ m tho⸗
ßᷣa ße · q. C· SPi ꝓ erimie ſuiſ excõicatuiſ
et in ab ſo lucoe aliqͥd exigétur nõ qᷓi pᷣeci
um ablo lueõis ̊ qᷓ pena culpe p cedẽuſ.
ꝓ ꝗᷓ fuit excõicatus. ̊lidtu eſ̊ dumodo
rõnablr herer. uarto qri pᷣt· vtrũ p

¶ Demq; qri poteſt. vtrũ ſacerdos pe ſß
elabrare l alia ma facẽ ꝓ pecuĩa · Ad
Gᷓ rndet Ray:ꝙ ſi ad illa tenebat tüc a⸗

eßis abbubz kue p qbuſeũʒ pfaniſcecis

aſticis ponẽdis ĩ ſodẽ ſiue mtro du cẽdis
p̃ſbiteris in eccleſiã à canõicis in p̃bẽdꝗ.
à ꝓ ſepulturis exequijs bndeoibz1 alyjſ
ſaciis aliq̃ d poteſt exigivel dari. pᷣſũ cũ
ab atiquo fuit mtro ducta ↄfuetudo· Ad
H̊ rndet ↄci latoran.et hetur ex de ſmo.c.·
cu in ecelie . vbi ſubdit· Poꝛrible mmis

eſt ꝙ in qmibuſdã eccijs ſocũ wenalitas

phibetur hre ita ut pꝛo ep̃is w abbatibz

nue quibuſcuq; pſonis eceliaſtieis ponẽ
dis in ſedẽ ſiu e introducedis p̃ſris ĩ ee
cleſã neenõ enã ꝓ ſepulturis⁊ exequijs
moꝛtuoꝝ ⁊ bndi cõ bʒ nubetus hue alijs

ſacris aliq̃d requirat.· Putat autẽ ples
ex ̊ licere qꝛ legẽ moꝛtis · i · p ccm de lon⸗
ga jmualniſſe ↄſuetudie arbitrant᷑ nõ at
tendentes ꝙ; tato guioꝛa ſut erſmĩa q; to
durtius infeliceʒ ammã detnẽt alligata⸗
neigitur de cetero fiãt nevel ꝓ pſonis

ecelhiaſtieis deducedis in ſed ẽvel ſacdoti⸗

bus inſtituẽdis wel ſepeliẽdis moꝛtuis 4

bndiceædiſ nubetibʒ à alijs ſacris aliquid

—

exigt diſtrictius in hibemus. Si qs au

teotra h̊ vemire p̃ſüp ſelt poꝛtionẽ cũ gye⸗

*

3 ſe nouerit habiturd. Sbi argiut glo:
viðꝛ ꝙ; tlis conſuetudo nõ ſit repꝛobãda

vbi ꝓjrecepeone canõi cawel mtro ductõ
ne pſone m eccleſa aliqͥ d recipiatut in
aut de ſanc epiſ. ¶. p coſuetudibʒ · d tñ
nõ detur ex pactovel exigatur h̊ ſpote ex
poſt feõ offerat᷑· h h requirebar᷑ ex eon⸗
ſuetudime qð eſt emtus repꝛo bãduʒ e⸗

tiam ſi tantus paſtus requatur. utꝗ]· e·

ti · ubi vᷣꝛ.c. Jacobus canomeus eſculanꝰ

Poſuit q; cũ ipᷣe in eccia apneñ·ſit reeæ⸗
ptus i canõicuai frẽʒ · canomei eiuſ. dẽ Io
ei pte ꝓuẽtuu ac pᷣ bede ſibi aſſire recu⸗

ſant qauãdã ↄſuetudjinẽ pᷣtẽ dẽtes ꝙ; pra⸗
din lor̃e ſo lebãt a canõico recepto no uo

quo circa madamus qᷓtenus ſi ita ẽ deos

canõ i cos ut tli ↄſuetudie nõ obſtate libi

Rc vni ex alijs m ꝓuẽtibʒꝛ pᷣbẽda ꝓ nide⸗

ant apelloe remota ↄpellas. Glo· jbidẽ.
Talis ſuetudo non excuſat imo potius
ſimomã in ducit. q; ꝓ paſtu vel paſtellis
Zlider gi non debz ꝓ Hmõdi ſpu alibʒ·

liquid exigẽ ſnnoiacuz eſt. utz. i. q. in · e ·

vendẽtes · vbi vꝛ · In tẽp lo vendẽtes ſut
qꝗ hoe qð quibuſdã iure ↄpetit ad pmum
largiũtur. ꝙ; ſi nõ tenẽtur ad heis ſum⸗
ptus deficit aliqͥd accipe pnt ſic a locare
opas ſuas ſue ad diẽ ſiue ad annũ ſicut
pᷣdem eſt. ðᷣ ſan e mtelligẽdu eſt ꝙ ibe

Ftis o ficiare debeat ſme paclo pᷣcedete

c plus extoꝛ qñdi. et alter &ns ſibi debet
ꝓuidẽ de honeſto victu illius diei. q; ſa⸗

cerdos pauꝑ nõ debʒ ſuis ſſipedijs mili⸗
tare et dignus é mercenarius mereede
ſua· Nec muxta p̃eeptũ legis wetvis alliga
bis os bo uis tritumit s· vñ ſi qͥs ind ucit

Hmõi ſacerdotẽ ad eelebradu nec eũ ra
nuinerat digno peio detetoꝛ merccdis ẽ.

pecm acelamãs vindcãm cẽſetur · ꝙ ſi ſu⸗
ptus hʒa ad ̊ nõ tenetur debʒ gratis facè
Vl ceſſareals eni ex auaricia facẽ videt
ꝙ ſi ſoꝛte nõ eſſet ſmmõia ſaltẽ mẽtalis.tñ

eſ ti pe luerũ hns ſpem mali ſcʒ auari-⸗

cie dfraudãs pauꝑculos ſacerdotetꝶ :
Oð anobis auertat ihs xp̃us· Amẽ·
¶ De ſepultuna et eius loco· electione ·

Snanie Porune c: ecths ae te

ſimoma circa funera. ¶ Sermp · xvijꝰ.
n ſur. fa:exo· xx · Auia ßᷣm
greg. vltia wluũtas deſunc o

nõ ꝓ arbito nre diſponis. id eo de ſepultu
ris qᷓtuoꝛ ſũt pnᷣeipalr ꝓſeanda · Primũ
eſt ꝙ de loco ſepulture · de ꝗᷓ diẽ Kay. æ
ius ſepulture ẽ qðᷣ ↄpeuit eecie ad ſepeliẽ⸗
du aliquos in einnteo ſuo · Et ꝓueſt ex

potificis aſſignacoe ↄſecracoe· utz · xinj ·
i Eetie autẽ gnalr eects
parro chialibʒ a etiã illis qbʒ a ui᷑ vel pui
legio ↄceſſuʒ ẽ nõ alijs· attento tñ illo

.q-iĩ· c. ecelehas

qð hetur li· vj. de pae · vbi ðꝛ. c. pactuʒ cũ
rectoꝛe prochialis eecie fem a nob ne a⸗

liquos vel ctos ip ius ecclie procehiano s
rvecipiatis ad ecct aſtica ſepultura om mo
ſeruare debetis quaq; ſepultura libera hit
mõſteio vro ab aplica ſede in dulta.et ił

li apudvwos elegerint ſepultum.cũ p di⸗
ctũ pactũ immdulto hmoi deroget · hoc ibi.

et . c. qꝛ ex eo ¶ Hic qri poteſt. vtrũ ta⸗
lis ſepulturm pᷣt em vel vendi· pfu rũ le⸗
gir gen · xxiñj· ꝙ abrahã emit ab ephroõ

ſpelücã duphcẽ in ſepulturam vxoꝛis ſue

Ad H dom · ꝙ ißa ſepultum emeda ſi oſt

terra in eimteriũ coſecrata. vel ſi fuit i bi

aliqͥs ſepultus tũcvendi non pᷣt. ut. ff. de
rei wen. q religiohſ. Et ſile eſt de tů ba m qᷓ
fuit aliq; ſepultus. q; locus ia fcũs ẽ re
Surce reli · et ſüp · fu. l. ij . et · xi.
ueſtaẽ nob nereida clariſſia ſfe
nmna eꝙ ab ea ſolidũ ꝓ ſilie ſue ſepultu⸗
m fiaternitas vĩa welit exigẽ . H autẽ vi⸗
ciũ eſt. et ꝗ. Memoꝛ es q; dũ abrabãaa h̊

lijs ebrõ ſepulerũ pᷣcio adꝗ humãdu coꝛ
pus ↄing is poſlulact pᷣeiũ aceipe re nuit

ne modũ videatur de cadauè ↄſecutuſ
Si g tare ſidemcois paganus vir fuit
quantomagis nos qmi ſacerdotes dici⸗

mur h̊ facẽ non dbemus · Et ꝓſequitur

ibið ꝙ ſi ſĩgat aliquẽ in occia ſepeliri ob
lata liberalr pnᷣt accipi h ß cipit ne debezt

exigin e à wenalis dicat᷑ ecclcha â eanre

Coꝛes de moꝛ tuis gloꝛiari vid eãtur.dũ⸗
mõ ex cadaueribʒ ſibi ꝛmodũ wendicare
ſtudeãt · Et ibideẽ. c· ſequta· et eỹ de ſe pul ·

Symo . vij
v xvi

rũ ↄpuãda eſt ꝓ illon woluta
