ctus begne auerſacoms non reddẽdo
coꝛde oꝛe et ope ſicut exp ſſe ß peepit df
luc. vi. diligiten mim icos vĩr̃os ſeʒ coꝛde
bñfacite hin s qͥ oderũtvos ſcʒ opeoꝛa⸗
te pro pſecutoꝛi bʒ calumantibʒ wos ſcz
oꝛe. eſte eni bemgmias gdaz aſm dulcoꝛ
excludẽs omez neqmcia habi litãs ſvĩe ez
ad mterna a leticiã et ad bemuolentiaz. m.
exterioꝛi q ↄu erſacoe reddẽs hoĩe m af⸗
fabilẽ bemgn um. Dicũtur aut bemgm
48 bonus amoꝛis igms ad bnfaeédum
roxnnis etia ad uerſarijs feruere facit.
tus taq; e affectus Hmlis wonoꝛa⸗

—

tioms quo ſe; omes reueretur 1 Honoꝛat

omes ſibi p̃fſert omibʒ ta qᷓ dñis ſuis hu⸗
mmli coꝛde ſe ſᷣ dit. m ill.i:pe.n. omneg
honoꝛate fraternitatẽ d iligite: Et iterum
ad rõnos.xij · honoꝛẽ mucem pͤᷣuemẽtes

ſed q; de honoꝛe pᷣſtãdo taclũ ẽ ſupᷣ m
ÿmo ßmone p̈ cepti huius idoo breuitati
ↄſulẽs pꝛoſequi pᷣtermitto (Pextus autẽ
eſt a ectus coꝛdialis vmioms ut ſe⸗

Intũ ĩ ſe ẽ quãtũ hm deũ pᷣt cũ alijs vnũ

ſe ſentiat ac oĩm recłũ velle pro ſuo repu⸗

tor⸗ et Huius vmtatis cꝛdialis affcũs ex

tribus in aĩa gnatur a ↄuatur- rimo

ex Hilita te q ſe, proxnmmo hſm deu m oĩ⸗
bus codeſcendit hon αQtuémé er
qõolibʒ huilitatis obſequin gratã ter m⸗

bendit · vñ tã m ↄdonãdis miurijs qᷓ; in

ſupoꝛtãdis miſer ijs ⁊ defe cłi bʒ ſe prom⸗
ptum exhibz eo ꝙ ſe lon ge vilioꝛẽ ꝛtlibʒ
digmſſmũ reputat. Ad q̃ nos aplus ad

rõnos.xij· hoꝛtatur dicẽs.non alta ſapi⸗

entes h Hiũlibʒ 2ſontiẽtes· Hcdhᷣowero ex

puritate pbtim illa de qua de math · beati
mũdo eoꝛde ac̃. hij ſut enĩ mũdi eoꝛde q́

ſunplieci oculo et puro coꝛde in deũ inten⸗

dentes inter im mũ da mũdi mũdũ hñtes
aſpectũ proxmũ in dño dũtaxat carius
ampleclũtur · de ſpc oculo vᷣi m canticis.

— — ☛ —

. 4
— ——=

os e
dint
nend
inͤr
nudi
deiate
dle
–
piedes
ede
a
ws ſe
dulco⸗
a.:m.
hem
engn
zgigin
ent aet
b
rat
nsh⸗
emg
mnn
neng
uön
e
Kon
1 hen
! n
nidne 3
erm
166n
eprom⸗
renti
gus 14
b
wner
ech ben
icvte⸗
rimen⸗
iins
tus
antas⸗

4

vußn eraſti eoꝛ me ſoꝛoꝛ mea ſpoͤſa· ſeqͥ⸗
eur: in vno ocloꝝ tuoꝝ. Verco ꝓmde ex
ipᷣa car tate· caritas enĩ ꝗᷓ liquit Hhũana
coꝛda cũ ĩ co: ois fuerit diffuſa ðmitus
illudq; Hile ac purũ muenerit omia a⸗

lioꝝ bona in ſe traſſoꝛmat · et ſua facit. ſo⸗

lum namq; liqdu ẽ ade omi ſoꝛme 2gruit

qð optie amatoꝛis coꝛdi ↄuemt· Factu &

maquit coꝛ meũ ſic cem liqueſcẽs.ex hajs

aut tribʒ ut ði actii· multitudmis ere⸗
dentiu ert coꝛvnũ ⁊t aiavna in dñoꝛq maAa

binlitas eos euacuauerat ſonſu ꝓo. pu⸗
ritas oos mudauerat mudano dtagio1

critas ꝑ trãſfoꝛm aconẽ collocauerat m
vno amoꝛoſi coꝛdiſ glutino( Hepaus

mq; ẽ affcũs xpiſoꝛmis oblacois paſſi

oms ꝓ omibz ut ſeʒ exẽplo ihu xpi para
tus muematur omibzaſmgloꝝ ſalu⸗
te pone aiam ſua qꝛz ut dꝛ Jo. xv. maioꝛ?

hac dilcoem nem o Hʒ! ut aiam ſuã ponat
às pro amncis ſuis. tunc em vere diligit

proxim ſuũ ſic ſeipm tradẽs ꝗꝓpriã vitam

ut lucretur illuis aiam. ad q nos hoꝛta⸗
tur exẽplo xpi Jo· in ma cano mea · c. iij ·
dicens: In hoc rogno uimus caritatẽ dei.

gm ulle pro nobis aĩam ſuã poſuit ⁊ nos

bemus alas pro fratribʒ pons. Ach ſlau.
e actibo mterioꝛibo caritatis q; ſunt
ilectõ gaudiũ miſcdia pax.et de dja
amons amicicie et ↄcupiſcentie ·
moꝛa pfeʒ; ermo.xxijꝰ.
et mremꝛc· Ja oꝛdime ↄ gruo

viden dũ ẽ de acibʒ caritatia
ta interioꝛibz qᷓ qᷓ;ᷓ exterioꝛibʒ
C uãtũ git ad aclus interioꝛes: Pri⸗
mo queri pᷣtvtrũ pnᷣcipalioꝛ actꝰ carita⸗

tis ſit diligere amoꝛe ami cicie vel »cupi⸗
ſcentie · phtim cũ ackłꝰille quo deus diligi⸗
tur ut objectũ batudmis ẽ act? pnᷣeipa

liſimus caritatis qꝛ ſᷣ tli ma cone Fobie⸗

eæli caritatis · ſic diligẽ deũ eſt velle iõ m

—

. qð ipᷣm amare am oꝛe ↄcupiſcentie:

ſeni eyx earita te volo vũ michi. diligo
me amoꝛe amicicie et deũ amoꝛe ꝛeupie.
ſ eertũ ẽ ꝙ iſte actꝰẽ pnᷣeipalioꝛ in quãtũ
fertur m daũ qᷓ mquãtũ reflectitur m ſe⸗
ip̃m. A4 htz rñdet richar · ſup · i ijj. di. xxvi ij.
amoꝛ ameicie et ↄ eupie dupli copari
pht . Primo! mquãtũ ſut reſpectu eiuſdeʒ

Wrar ne

aluid.

amativ tũe amoꝛ amicicie ſꝑ vobilo eſ

ccteris paribʒ ſiẽ enĩ nobilioꝛ raco naͤlis

entitati s eſt exiſterei in ſe qᷓ; m alia utz imn

ſbhᷣa aceñte.ſie racò nobilioꝛ eſſendi bo⸗

nu ẽ eſſe bonũ m ſe qᷓ eſſe bonũ alterius:
bonũ aut qdð amatur amoꝛe amcieie aut
amatur q; bonũ m ſe. aut ut ſit bonũ pᷣm

ſe. q; amãs amoꝛe tlivult amato vel bo⸗
nu qð i Hʒwil qð adhoue non hʒ. Amoꝛe

wero ↄcupie bonũ amatur ad ſ ut ſit bo⸗
nũ ipius amãtis vel alterius cui amang
bonu illð ↄcupiſcit. Heðo vero o inqntů ſut⸗
reſpcũ dinerſoꝝ amato ꝝ et tũc amoꝛ ille
amieicie ⁊ 2 cupiſcentie pñt eſſe idẽ actꝰ
m rẽ ut cũ wlo dũ michi. dea amo amoꝛ?
eõeupiſcentie et me amoꝛe ami cicie et tñ
idẽ actus ẽ.pnñt etiã eſſe actꝰ differẽtes
ſm rẽ et ſie ↄpando vnũ amoꝛè ad alum

poſſibile ẽ amoꝛẽ ↄcupiſcentie nobilioꝛeʒ

eſſe q; amoꝛẽ ameicie ꝓpter maioꝛẽ nobi
litatẽ amati · ſ̊ q; p caritatẽ amoꝛ ↄ cupie
reſpcũ nobi ſſmi amati qs deus ma⸗
tur ſiẽ ad finẽ ad amoꝛẽ ami cicie· nam 44
ex caritatevult frui deo qðᷣ ẽ ĩm amare

amoꝛe ↄcupĩe ̊ idoo vult ut deus honoꝛe
tur glonſieetur in ſe að eſt ipm amare

amoꝛe amicicie· qꝛ ſic amãs deo vult pn⸗

cipaſr gloꝛiã ⁊ honoꝛẽ.ideo ſnnplr loquès

do amoꝛ ameicie nobilioꝛ ẽ *Qιaritatis puͤ⸗
ceipalioꝛ actus· Dᷣm igitur ꝙ dã dilige⸗
re ut butudinis obiectũ intelligi pᷣ Pt du⸗

pliciter. vno mõ ſie ꝙ diliges ad y ipm

diligat · ut ſua pfecloõem ꝑ ĩm »ſequat᷑·
et ſe deũ diligẽ nõ ẽ pneipaliſſmus a chuſ
aritatis nee ſub iſta rõne obiectu puᷣ⸗
cipale caritatis · lio mõ ſie ꝙ diligatur
quia in jpo ſut om es pſectõnes ſunpli
qð reqritur ad ̊ ut aliqͥd ſit pfecte be⸗

tudmis o bieclũ: et ſic dilige deu eſt puůci⸗

paliſſmus actus caritatis et eſt dilectio

amjeicie · qaſie diligens pn eip aliug vult

deu hr̃e omes pfectõnes quas hʒ qᷓ;velit
aliqͥd aluad. Ex his i gltur pʒ ꝙ deus ex
Antate dili gitur q; amoꝛe amicicie 48

z ipᷣm diligẽ ꝓyter ſeipᷣm et nonayter ali⸗
quid aliud. Ad cuins euid entiain dicit
tlv. ſeda Fe- xxvjj· ꝙ ſ̃m quatuoꝛ Fna

cauſarũ p̃t aliqͥd diligi nõ ꝓpter ſe hpt
Penmo ym genus cãae ſinalis ſicut

*
*

dilig mus medicina gter ſamtatẽ ĩ ſie

æx caritate nõ dilig mus deũ ꝓpter alind

q; nõ oꝛdm atur ad aliud ſic ad finẽ.ſed
Pter ſeipßm q iße è fims vltimus oĩm·
Scðdo ſᷣm genus cãe ſoꝛmalis ſicut diligi
mus hoĩem ꝓpter Hvtutem quia ſcʒ Vtute
ſoꝛmalr bonus ẽ.et ꝑ ↄns diligibilis·ſed
ſie nõ dilignmus deũ quia nõ in ſoꝛmatur
aliquo alio ad h̊ ꝙ ſit bonus h̊ eius ſbᷣa

“MB

et ex ſ ipᷣo ꝙ amatu ẽ in amâte p nobi⸗

liſſmmũu ſuũ eſfem. m illð. i. No.· iiij · qui ma

net in caritate in deo man et I1 deus in eo⸗

ſua Gmrag ſm quã exẽplariter omia

bona ſunt. Terco hm genus cãe eſfſiciẽtis
ſicut dilig mus aliqs mq̃ntuʒ ſut ſilij ta⸗
lis pris· et lic etã nõ diligmus deũ:quia
bomtas ei nõ meſt ab altero meſt omi⸗
bus alijs ab ipᷣo · Quarto m diſpoſieõ eʒ

qꝗᷓ reducitur ad genus cãe materialis di

eimur ali quid dilige ꝓpter illud qð nos
diſpoſuit ad eius dileõ em ut ꝓpter aliꝗqᷓ

bnſicia ſuſcepta qᷓ;uis poſtea qᷓ; amat

in eipm us nõ ꝓpter illa bnficia amemus
amicũ. hpter eius vtutẽ. et ſic deus di⸗
ligi pᷣt ꝗpter aluid quia ſeʒ ex aliqbʒ alijſ
diſpommur ad h̊ ꝙ in dei dil coem ꝓficia⸗
mus ut p bnſicia ab eo ſuſcepta vel ꝑ pᷣ⸗
mia ſperata vl ꝑ penas ꝗᷓs p ipmvitare
mtẽ dimꝰ Scðdo pncipalr qri pᷣt de in⸗
terioꝛibʒ efec libʒ ↄntibʒ pnᷣcipalẽè actum
caritatis qᷓ ẽ dilectõ.et ſut pnᷣ cipalr tres
eſfcũs ſeʒ gaudin.miſ. Diarpar. D

tis in nobis p̃tim cũ ex abſentia rei ama

deus quẽ ꝑ carit atẽ dilignnus eſt nobis

abſens qᷓ;din in hac vita vmmmus qe q;⸗
din ſumus in corpe pegrmamura dno.

Et ideo ſpuale gaudiũ qð de doo hetur ex

ecaritate cãtur · et lʒ q; diu ſumus ĩ coꝛpe

pegrmari diemur a dno q̃ntũ ad pnᷣaꝗ
clare viſioms tñ amãtibʒ ſe pns ẽ in hac
vita p gĩ̃e inhabitacõnẽ iux illud. ad eũ
veniemus ⁊ maſionè apud eũ faciemus.
COsK qritur vtrũ illud gaudi ſpu ale
admixtionẽ aliquã triſtieie recipiat. rñ⸗
det ibidẽ tho · ꝙ ex caritate de deo duplex
cauſatur gaudiũ· Ynũ quidẽ pnᷣͥ cipale
qð e ꝓpriũ carita tis. ſeʒ pm ꝙ gaudemuſ
de bono ðᷣmo m ſe ↄſiderato· et tle g au⸗
diñ e meluis nec patitur adnnxtionẽ tri
ſticie ſiẽ nec illud bonũ de quo gaudetur
aliquã mali admixtonẽ Hre p̃t. hme ð:

philiß · ij · gaudete m dno ſp · liud aut

eſt gaudiuz caritatis quo gaudet qͥs de

uerit
— —1 . .
igit utrũ gaudi ſit effcũs ip ius cari ta⸗

vnob16

te magis triſticia ſequitur qᷓ; gaudiuʒ· H

xx viij· ꝙ ex amoꝛe ꝓcedit⁊?⁊ gaudmz et

triſticia h̊ↄtrario mõgaudi en ex amo

re cauſatur vel ꝓpter pntiam boni amati.
vel etiã gyter h ꝙ ißi bono amato ꝓpriuz

bonũ meſt 2 puatur.et m q̊ maxmme pti

net ad amoꝛẽ bemuolẽtie vel amicicie ꝓpt

qua aliqͥs gaudet de amato ſe ꝓſpere ge⸗

réte etiã ſi ſit abſens · ectrario vero ſeqͥ⸗
tur ex amoꝛe triſticiavel ꝓpter abſentia

amati · wl ꝓp ter ſ̊ ꝙ; am atũ cui volumus

bonũ ſuo bono puatur aut aliquo mõ de⸗

tur· Caritas aũt é amoꝛ dei cuius lo⸗
nü mmutable qma iße ẽ ſuma bonitas

bono vᷣmo m ꝙ ptieipatur a nobis qᷓ ꝑti

cipaco p̃t impediri p aliqð cotrariũ.et ex
Hac ꝑte pᷣt he pmxtione; triſticie ꝓut
ſez quis de eo triſtatur qð dᷣme pticipacõ⸗
m repugnat wel ĩ nobis wel etiã i pxmmiſ

qs taq́; no ſipos dilig imus ſic ipa peca

et dfcus cotidiam nco latuſq; pntis mi⸗

ſerie ac ſia/qᷓ triſtieiã cauſant eo ꝙ de⸗
mnpoꝛtant ptiepa coms ſum boni.
Tereo pneipalr queri pᷣt de mſedia qꝗᷣ

ir e interioꝛ effeũs caritatis · vtrũ ſcez mn⸗

ſencordia? Gtus aliqᷓ pbtim cũ il q eſt

vtuti ↄtrariũ ẽ laud abile· ̊ nemeß ↄtra⸗
riatur nmſedie ut die p hs m. ij· rethoꝛice·
nemeß em eſt paſſio laudabilis ut ðᷣ m
ij.ethi.& miſedðᷣanõ ẽ vᷣtus Nimirũ cũ di

cit ſaluſtius ꝙ omes hoĩes qͥ de rebz dus

bijs ↄſultat ab ira ⁊ mi ſedia vacuos eſſe
decet. nõ enĩ amus facile werum ꝓuidet
ubi iſta affceũt. H ille. Ad h̊̊ rnd et tho. ſᷣa
ſeðe · q · xxx · ꝙ miſcðdia doloꝛẽ mpoꝛtat de
aliena miſeria.qui doloꝛ noĩare pᷣt Vno

mõ motũ appetitus ſenſitim et hm ſ miſe

ricoꝛdia paſſio ẽ et nõ vᷣtus ỹ̃mo pᷣt eſſe

viciũ ſi nõ fuerit racone regulata. Hme

ℳ

aũ ctas ſaluſt ij iam poſita mtelligitur de

miſeðia ßm ꝙ eſt paſſio rõne nõ reglata
quia ſie npedit coſiluz racoms du facit
a mſticia deuiare · Alio modo noĩare pᷣt

— —— — — —

— —
——.

=

— —

obr⸗

Ned⸗
8
tpe
lpiri
nhe
ad
enls⸗
giale
trn⸗
por
pale
emuſ
Fau;
Nur
ed⸗
tui
ler
gitt
e
yr
,
mi
ce⸗

44 hye
Gana

lfuet
re ßt

motuz appetitus mtellectim m alioui

— —

diſplicet maluz alterius: motus eſſe pᷣt

ßm rõem regulatus.· et pt ÿm huc motuz
mecbe regulatũ etia reglari motus in feri⸗

oꝛis appetitus ·˖ vñ di cit aug. in · ix · de eiui.
dei · ꝙ iſte motus aĩmi ſcʒ miſcðdia ſeruit
meom qũ ita p̈betur unſcdia ut vↄhaetur
inſticia ſiue cuũ indigẽti tributur ſiue cũ
igno ſeitur pemtẽaet q a co vᷣtutis hu⸗

mane oↄnſtit m 5e * aim motus rone rEZ
guletur. ideo ons e mi. ſesiam eſſe virtus

tem. Ade obiecta gitur dom cp phus de
miſcdianemeſi loqtur ßm ꝙ vtraq; eſt
paſſio. et ht quidẽ ↄtrarietatem ex pꝑte
eſtmmacois qua Hnt de malis aliems: 2

de hijs mieri coꝛs dolet mquãtuũ eſtimat

aliquem mdigna pat „nemelticus aute
gaudet mquatu; eſtnnat aliquẽ digne
pati et triſtatur ſi mdigms ꝓ ſpere ſucce
dit. et vtrüq; laudabile eſt ⁊ ab eodẽ no⸗
mine deſcendẽs: ut ibidẽ dꝛ vñ ex dielis
pʒ ꝙ illa duo ꝓprie nõ ↄtrariãtur quia di

—,—

uerhs reſpec tibʒ aſſumutur. ỹ y mo werius
nmſcdia vtus moꝛalis & circa paſſionem
exñs·et redu ucitur ad illa m edietate 48
bz mſcdůam ut tn Gae

maxmma⸗ vtutu. rſcer ibicl⸗ tho · ꝙ; ſſe⸗
ricoꝛgia in ſe ẽ maxmma vᷣtutũ · ad miſe⸗
ricoꝛdiã eni ptinet ꝙ alnjs effundatv eo⸗
rũ deſeclus ſubleuet . h quo ad hntem nõ

—

eſt maxma vtutu n js ꝗ hʒ ſit maximuſ

nullũ bʒ ſuß ſe. ſẽ dus · de quo dꝛ · mi ſe

mecones eius ſup omia opa eius utpote

cui ꝓpriu ẽ miſereri · ꝗ q vero ſup ſe aliid
hʒ illi maius ꝛmelius ẽ ↄiũgi ſupioꝛi q
mnplere deſecku mferioꝛis · et ideo quãtuz
ad hoĩem ꝗ deᷣ Hʒ ſupioꝛ? carit as p quã
vmtur deo potioꝛ ẽ e qᷓ; miſcdðᷣia ꝑ qua ſup⸗

plet defeckus Pxmon h inter omes vir⸗
tii tes ꝗᷓ ad ꝓxnmnu panẽt potiſſma 6 mi⸗
ſeri coꝛdia ſic ẽ etia otioꝛis actus· Pme
Sꝛ o ſee· vi. et math. xij· mſericoꝛdiaʒ wo⸗
lo⁊ nõ ſacriſciũ.c quia ꝑ exterioꝛa ſaeriſ⸗
cia v mun era deus nõ colitur ꝓpter ſe.

ꝓter nos 1 ꝓximos. nõ enĩ in diget ſa⸗
eriſienjs nr̃is ſed ea q̃ ibivult offerri gpt
niam deuo conem et ꝓxmonꝝ utilitatẽ · et

ideo mlericoꝛdia ꝗᷓ defectibʒ alioꝝn ſbue

iſ

apetitũ qᷓ pꝑ pacẽ vmt᷑

— 2

mture en ſacrifieũ deo magis accoptuz.
utpote ꝓpinqu ins in duces utilitatẽ pxi⸗

moꝝ· m illò ſeb. ul.bnficetie et ↄuioms

*

nolite oblmiſa talibz en boſtns ꝓmere

tur duus ¶Quarto pnᷣeipalr queri p̃t de
paceæ. vtru ſcʒ pax ſit effeus ꝓprius cari⸗
tatis · ptiʒ cũ diſſen ſio qᷓ paci ↄtrariatur

pt ce cũ caritate paulus ent barnabas
diſſenſiſſe legutur. act; xv. ſic ſacri deto
res m aliq bzʒ opmiombʒ diſſentiunt. Ad

Hy rndert tho· ſeda ße . q. xxix· de racõ ne
pacis duplex v vmo ꝗ reqritur. na &
hm oꝛd maco eʒ ꝓprioꝝ appentuũ invnũ.
lia õ hm vmonẽ appetitus rij cũ ap⸗
petitu alterius et vtraq; vmonez caritas

H efcit. Dro quo ſciendũ q; dupli vtigit

coꝛ ſoĩs tenderei in dinſa Spno mõ ᷣm di⸗
uerſas potetias appetitiuas ſic app etitus
ſenſituus plerũq; tedit in tariuũ appeti
tus rõnalis· ſcdᷣm illð galath.v. caro co⸗
cupiſeit adu erſus ſpum. Alio mõ mmq̃ntũ
vna ⁊ eade vis appetitiua tẽdit in diuᷣſa

appeubilia q Limul dſeqm non pt. ex quo

neẽriũ ẽ eſſe repugnãtiã motuũ appetitꝰ
vmo wero motuu iſton eſt de rõne pacis
nõ em b; hHomo pacatũ coꝛ etia h habeat
aliq d qð vult q; diu reſtat ei aliquicd vwo⸗
lenela qð ſmul Hri nõ p̃t. quã vnionẽ fa-
eit caritas ſcdm qð deus diligitur ex to⸗
w coꝛde · ut ſeʒ omia refem mus in ipᷣm · et
ſie omes app etitus nri im vnu ferutur. ſi⸗
militer duplr dti ge p̃t diſſen ſio diner⸗
ſoꝝ coꝛdin· vel oen ↄtigit in opmionibus

tm. et illa diſſenſio nõ rennenat paci qꝛ

opiniones ptinet ad i ez, llecku q 3 peedit
ilr enã diſſen⸗
tire in paruis boms nõ repugnat pacivi

atoꝛis q tlis diſſenſio ꝓ cedit ex diüſita

te opinionũ. du vnus eſtimat ſů de quo
diſſenſio ptinere ad bonũ illud in quo co
uemut et alius oſtinat nõ ptin ere · et ſe⸗
cũdũ ſ̊ tlis diſſenſio de mimis ſicut inter
vaulũ aꝛbarn abã· et de opmiõibʒ ſic inter
ſacros ctoꝛes lʒ paci pfecte repugnet

q erit tin mm pria in qua plene veritas co⸗
gnoſcetur et omis appetitus ↄplebitur.

paci thᷣ impfeche n5 repugnat qlis Ha⸗
betur invia · cdo cõtin gere pt diſſen ſio

dinerſoy coꝛdiũ in boms conferenibʒ ad

E
. —

pace npelat:

vita ꝛß cipue in magnis quoꝝ vnio e te
racone pacis· quã vmonẽ pficit earitas
ßm ꝙ diligimus ꝓxmmũ ſic noſipos · ex
quo »tigit ꝙ hõ vult implere wlütateʒ
ꝓxmi ſic ſuiiß ius · et ꝓpter h inter amj⸗
cabilia vnu ponitur ydẽptitꝗs dilcoms
ſiue eleoms utz im ix · ethic · t tullius in
li. de amiejca: dicẽ P amecoꝝ e idẽ wlle er
nolle. muto queri pt vtrũ omia pacẽ
appetãt · p ßtim cũ die aug. xix · de eini · del ·
tale bo nũ ẽ bonũ pacis ut m rebʒ creatis
il gra tioſus ſo let audiri nᷣl delcãbilins
vcupiſein lvalius poſſideri · Et ad dit ibi⸗
dem ꝙ omia pacẽ app etãt cũ tñ vtrarium
a multis actit ari videmus · de qubz p̈s:
icit · eu hijs qͥ oderũt pacẽ era pacificuſ.
* hoc doõm duplex ? pax · queda ẽ appa

rensanõ wera et illa 2 uenit cũ cõcoꝛdia:⸗

na ↄcoꝛdia ẽ queda vmo wltatũ diue
ſoꝝ eoꝛdii. ꝙ ſi malũ ẽ in ↄ coꝛdãt tũ⸗
eſt ibi tin ↄſenſus coꝛdm nõ aũt »ſenſuſ

appentuũ ſmgloꝝ coꝛ din. et ſic non ẽwera

pax impijs· Iͥ ſolu aparẽs · verbi gĩa · ci
m aclu ↄſentiut adultern vis aꝓp etitiua
tendit: m diuerſa appeubilia q ſmul aſſe⸗
qui nõ ßt · oo e ſenſus appetitiuus tẽdit

m cotra riũ appetitus raconalis · affectit

em miſer fedis delcãtiõibʒ frui nee fama
pollui nece vmdicta vᷣma multari nec ↄſci⸗

“ rem oꝛdete cruciari· h̊ H ↄſequi non

cdᷣa pax eſt wem et aliquid dcoꝛ die
ſupaddit ac in uenitur tm j bonis · nã ſi qᷣ

coꝛ dãt in bono tũc nõ e ibi tm ↄſen ſus

dinerſoꝝn coꝛdiũ · etia dſonſus appetitu
um ſmglłorũ coꝛdiũ et hae duplieæ pacẽ

ſcʒz dei in vmone appetituu ſmglonꝝ eoꝛdiũ
quã ut dẽm ẽ opatur m nobis caritas dei

et pacem ꝓximi mvmone multonꝝn coꝛdi

um quã ꝓxmi caritas in nobis opatur.
ↄmẽedat dns diſeiplis dicẽs · pacez relm ůͤ

wobis ſcz ꝓxmi: paceʒ meac̃. et vtrãq;
pacẽ naturalr omes axpetũt· nã et omes
bellãtes ꝑ bella querũt ad aliquã pacem
yfectioꝛe puenire qᷓ; pus habuerat in ꝗᷓ

nl eoꝝ wlutati repugnet· quã paceʒz ſ

deug Dare pt nee weraciter m ueniturn
eo ꝗᷓ öme woluũtati pꝑ omia coumtur. 41 fe
De actib exterioꝛibo caritatis. qui
ſüt triplices ſcʒ coꝛpales · ſpiritualea

Onoꝛa pr̃em etac. Expediti 2
actibʒ intenioꝛibʒ caritatiſ· J
ad ꝓſeqndu actus exterioꝛeſ
ipius ſtilũ ↄuertamus. quos ut pnᷣti ſpe⸗
culacõm ſufficit triplices diſtinguẽ poſ⸗

4

ſumus ſcʒ cepoꝛales ſpuales. et reales.

Quãtuz igitur ad effectus coꝛpales
pꝓmo queri pᷣt vtrũ in quã talicũq; carita
te dſtitutus ten eatur moꝛtẽ ſbire p xpᷣo
Egane cũ ðᷣi pma Joiij.qm ille aĩ am ſuam
ꝓANM nobis poſuit et nos debemus ꝓ fatri⸗

bus ajas pon alio quũ dic dñs luc . ix. q

me erubuerit 1 meos ſmones coꝛa hoibzʒ
et ſiluis hoig erubeſcet eũ cũ venerit ma⸗
ieſtate ſina. Td H rñdet lon aueñ ſup · iij.
di xxx · q; ſoire moꝛte mtencoe placendi
deo tingere t triplr. no mõ qñ adeſt
necitas vel deſerẽdi iuſtiaã vel amittoõdi
vita et tuc PBire moꝛtẽ ẽ inſticie ⁊ necita⸗

tis. Alio mõ qũñ ſe offert oroꝛtumtas ma⸗

mfeſtadi dma gloꝛiã et ediſicãdi ecci am.
et tüe pfectõms a ſu perogacoms. Ter⸗
cio mõ ſolũ ex h vitã ſua h; exoſam. et
hoc è temeritatis i crudelitatis- vñ aug.
illos q. ſemetip os focãta ß ßeipicõ colli⸗
düt gpter vite pntis odiũ dic eſſe ſcelera
tiſſmos Terudeliſſmos homieidas tra⸗
ctas illd Jo. xn a odit aĩam ſuã in H̊ mu⸗
do in vitã eternã cuſtodit eã. Ca S. querit
vtrũ omes teneãtur moꝛtẽ ſbire ꝓ xpo.
dom · ꝓ lo co tpe ubi talis optio dat
vel ꝙ iuſticeia deſeratur vel ꝙvita pdat᷑
ibi omes quãtũcũq; ſmt mpfecti tenen⸗
tur ſbire moꝛtẽ et peligere magis deo di
lecto moꝛi qᷓ; io offen ſo viuere · ſed ubi
nõ mmminet tlis necitas nec talis optio
datur htm o ffert ſe opoꝛtumtas mamſe
ſtandi vmam gliam ediſicãdi ecci am. ſi
q ſe tũc moꝛti expomt talẽ moꝛtẽ ſbire
pfectõnis iſupero gacõis ẽ ad quã non

omes tenẽtur q; citra d cãm nccitatẽ poſi

tus ſubterfugere et ſeiß̃ m oecultare ỹ pt.

nec ex h̊ ðꝛ no mẽ xpᷣi oru beſcẽ · ſed tũe tin

qn timoꝛe moꝛtis negat ip̃m xp̃m. nec ill
debituũ de 5 0. loqᷣtur i in anctate ià dicta
ſp ẽ debitũ necitatis ad qð obligamur · H

„DKeze 2 gruitatis ad qð ãmonemur ·
cðo qri pᷣt vtrũ hntes caritatẽ pfectã

8. = ruR FE. e tenecnnt. Jue

et reales. Fermo xxin⸗.

. 1 . „ 4 —
2 „„
2 5 . „ , 5* 2
K. r J

— – ⏑SMc ☛ =ẽç —— —.—

deß
ud
anſ
Pman
tpirſr
Ki
treales.
Depales
gnt
pyo
nſuan
pfatrl⸗
uſpi
ntima⸗
ſpii.
acen
dcna
nieni
ennellen,
mtas ma;
loraan⸗
⸗ her⸗
Nune
ſaug.
Nolli⸗
lclen
sm⸗
In
Nent
nd
nn
Am
rs
nſit
nis oe⸗
tasron
Sam
nmikit
ad4 in
emipf
alentht⸗
iiin
nurſ
ircn
Genuneh.
oMenmt,
tipekin

*

teneãtur ea ꝗᷓ ſůt pfectonis adimplere.
pßtim cũ ßm greg· in omel. ereſeentibʒ do
mis rõnes etiã creſcũt donoꝝ · et eui iplus

ↄmittitur plus exig etiir ab eo. cui S co⸗

mittitur pfecta caritas cum deus exig at
acłũ habitui couemẽtẽ vidꝛ ꝙ ille tenet
ad opa pfectõms imo ne deficiat ten etur
ꝓfſieere cũ nõ ſit mediũ inter hee eo in
1Sia dei nõ ꝓgredi regredi ẽ nee vnq; vi⸗
atoꝛ in eodẽ ſtatu pymanet · nee viðꝛ poſſa
pfſicẽ ꝑ ſecta caritas nᷣͥ in opibʒ pfectõis
et ſuperog acois Ad tz rndet bonauen.
ubi ſup.c qiñq; gna pfectõis diſtmgui
vñt. et m h̊ qq; mõis q obligatur ad
aliq d(Orimu genus ẽ pfectio miſtieie et
ſu fi cietie qꝗ 4 »ſiſtit m adnnplecone mada
toꝝ dei. de ꝗᷓ di citur math. v. Eſtote pfe⸗
cti ſic ⁊ pr veſter eel eſtis pfectus ẽ · et ad

̊ mãdatũ ᷣmuʒ oblig atur omes tã pfez

Ali qꝙᷓ; etia impꝑfecti: Perfecli tñ eo magiſ
blgaeu⸗ de bono vequo quo magis bo⸗
uit ꝑ qð ᷣmu mãadatum nmnplere
vses ðm genus e pfectõ religioms qᷓ q
nſte; mm obß uãtià aſilio dei · de qᷓ di eitur
math. xix · Si vis pfectus eſſe vadeꝛ vẽ⸗
de omiatc. et ad hãc pfectõnẽ q̃ qs nõ ob
kgann l; pfectae caritatẽ Habeat nᷣ wotuz
en ¶ Cereiũ genus 2
PNAS lacõm 8 que vſiſtit in regimme
ditoꝝ· de qᷓ di eitur luc. vi. pfeũs omis
erit hi ſit ic mgr eius · vñ gpter offi eiũ ſu⸗
ſceptũ ꝗ q8 iSs a,h, pfectõnẽ pᷣlati⸗

onis alias aũt nõ(Quartũ genus ẽ pfe⸗

Mo opacoms q ↄſiſtit m oſten ſone ex,

emplon · de qua ðꝛ gen· ix. noe vir inſtus
atq; pſectus mn gnacombʒ ſuis. vñ lez qs
nõ obligetur ad aliqͥd ſmmplr wi bm ſe ·
tñ ad euitandũ ſcãdalũ puſillon qð uti⸗
Fraue peem ẽut dic tho · ſcdᷣa he · q· xl⸗
in. qs oblig atur ad pfectõem opaconis
hine dic apſs pma cor· viij. nõ mãduca⸗
bo carnẽ meternũ ne frẽm meũ ſcandali⸗
ſem · Hine iterũ diejt: omia michi lieẽt h
nõ oma expediũt¶ mtuz demq; genus
eſt pfeclio trãqmillitatis qᷓ ↄſiſtit in coſu⸗
matione diſſicilion optimoꝝ· hẽ̃ ð: pᷣma
Jo. iij· ꝙ ꝑfecta caritas ſoꝛis nittt u⸗
moꝛé. a dicit ꝙ pfecta vPtus optio⸗
rum & optima et ad ̊ q́ nõ obligatur

mo quo ad ꝓxmmũ vtrũ ſeʒ coꝛrectõ fra⸗ O½ Ccolect? fonm

acus eſt qx ꝑ eã fratris maluz ſeʒ peẽm
repellimus cuius remo co tãto ẽ deo acce⸗

oꝛis dam vel etiã coꝛpalis no umrane

tati . ̈ bonů coꝛpi isvel exterioꝝ reruũ.

mſi m ↄſciõẽtie dicłamẽ ꝑ qðᷣ obligatur
adpfectõ em traquillitans ꝓpter ↄſcẽte
indieiũ. vñ guͤaliter ad q̃tuoꝛ vltima pfe
ioms gna qͥs nõ obligatur: m pfecta
critate exns quãtũ ẽ ex obligacone di⸗
umi madatin ſupm ducat aliq̃ noua ob⸗
lig aco ad hmõi gna pfectõnũ adnnplẽ
da Ad obi eckã⸗ igitur dom ꝙ hõ nõ tene
tur ſp ꝓhicere m caritate loando de ꝓfe⸗
ctu q ↄſiſtit in aug mèto et ineremto cari
tatis q& caritas nõ augeturi hoſe ↄtiue ·
ſed loqndo de ꝓ fectu qͥ ↄſiſtit in bonoꝝ
operũ ſ multiplica coe ꝛiuſticie exercitacoe
ſe tenetur qs ꝓſicere · qui tñ ꝓfeũs cari⸗
tatis nõ tĩn attẽditur in implecone olili⸗
oꝛũ et operũ pfectonꝝ h ena m obſeruãna
mädateg.C Terco queri pt de efe tibʒ
exterioꝛi bʒ ſpualibz iß ipius caritatis et p⸗

terna ſit actus caritatis pßtim cũ actus aritutis!
ↄtrarij nõ ptin eãt ad eande vtutẽ. h ſup⸗
poꝛtare peccantẽ actus caritatis hm illdð
galath. vi. Alter alterius onem pottate
et ſie adimplebitis legẽ xpi qͥ eſt lex cari
tatis· ̊ coꝛrigẽ ſuppoꝛtacom viðꝛ eſſe co⸗
trariũ· Ad H rñdet tho. ſcðᷣa ße.qxxxin.
c coꝛrec lio deliquetis ẽ rremeclun Inod:
dam qoͤ ↄtra pccm alicuius adhiberi
er qr peem alicuius dupli ↄſiderari p pt: 4.
maquãtũ ẽ noeiuu ei qᷓ; ꝗᷓ peceat veli inquãtuz
Vergit eta m nocumentũ alioꝝ qͥ ex eiꝰ
pcco ledũturvel ſeandaliſantur vel etiaʒ
mquatũ nocumẽtũ bom duis cuius iu⸗
ſticia p pccm hoĩs pturbat᷑: vo duplex
eſt coꝛrec lio delm quẽetis Vna q; peco re⸗
mediũ adhibz mquãtũ eſt quodda malũ
ip̃uis delmqntis· et iſta eſt ꝓprie fiaterna
coꝛrectõ q̃ ad emẽdacõ em delmquẽtis oꝛ⸗
oꝛdm atur · nam remouere malũ alicuius
eſt eiuſoẽ rõms cuius ẽ bonũ eius ꝓcura⸗
re. h peurare bonu fratris ad caritatẽ ꝑti
net p qua amato bonüũ volumus opem⸗
mur · hinc enã fraterna coꝛrectõ caritati

S

ptioꝛ et fratri ſalubrioꝛ ; qᷓ; remo tio exteri⸗

ↄtrariũ bonu vᷣtutis magis e affme ca

— .

₰

auo⸗ decluditur qp fraterna coe ctio ma⸗

gis adus caritatis q; cumaeo co:palis

mſirmtatis vel exterioꝛ ſbueneõ frater⸗
nalis egeſtatis. et ptinet ad om es ſit;
p ſnnplieẽ amomedem. Alia vero coꝛre⸗
clio ẽ q remediũ adhibʒ pcco delm qntis
ß̃m qð ẽ etiã maluz alion a eipue: nocu⸗
montũ boni ↄuis.et talis coꝛrectõ ẽ actꝰ
inſticie euius eſt ſeruare rectitudmem
inſtieie vmus ad aliũ ꝑ quã mmtenditur
ue bonũ ptin et ad ſuꝑioꝛes · q nõ ſolũ
ſit pꝑ ſmmplieẽ ãmomebem ſ enã mterdũ

punicõz ut⸗ alij timẽtes a peco deſiſtat.

d obiectũ g& dom ꝙ coꝛrectõ fraterna

nõ oppomtur infirmoꝝ ſuppoꝛtacõm ſed

magis ex ea ↄſeqͥtur. in tantũ enĩ a liquiſ
ſuʒpoꝛtat peecantẽ in quãtũ cõtra eũ nõ p⸗
rurbatur.· ſed bemuolentiã ad eũ ſeruat.
.hRc fiaterna correctõ & actus carita⸗

ꝛis ſic etia alia opa mſericoꝛdie ſpuᷣ alis·
ut 2ſulere dubitati doeere ĩgnoꝛate· ſo⸗
lari triſtẽ· offendeti remittẽ. onoꝛoſos ae

graues poꝛtare · et ꝓ omibz oꝛare · h qꝛ de

hijs ſeptẽ gibʒ elemoſme ſpualis dif⸗
fuſe ſats in ſeptẽ m onibʒ tractaſſe me
memim Hmombzʒ de tri bʒ ptibʒ pnie ide

d hNnjs ꝓ ſequi gratia breuitatis omitto ·

Ce uarto queri pt vtrũ cũ quãtulacũq;
critate reſiſtẽ qͥs poſſit quãte cũq; tẽpta

tiom Phtim euũ gĩia quatũ cũq; mo dica po⸗
tentioꝛ ẽ et excellẽtioꝛ qᷓ́; natum· ſed ho im
ſtatu innocetie ſtitutus m puris natu⸗

ꝛalibz qᷓ;tecũq; tẽpt acõm reſiſtè poterat.
quãomagis m quãtula cũq; caritate vel
g'a coſtitutus. alioqin ſhi quãtecũq; tem⸗
ptacom reſiſtere nõ poſſſ tũc in eo nõ pee⸗
caret 35⁵ euitare nõ poſß 4

d rñdet bo⸗
nauenñ · ſup · ij . di · xxx. dicẽs inter alia ·

ſiloqmur quatũ ad tẽptacõnis vrordin⸗

tũic quãtulacũq; caritas qu atecũq; tẽpta

tiom renſtere t. qua ut dꝛ·i. eoẽ. x. fid e⸗
lis deus q; nõ patietur vos tẽptariſupꝑ id

qð poteſtis · ̊ faciet cũ tẽptacõe ꝓpuentu.
ut poſſitis ſuſtmere. deus etia holem hHntẽ
carit ateʒ nunc q; deſerit 5 „ pus ho recedat

a doo qi potius ßm ꝙ augetur tẽptacoiſſ
bellüů opatur etiã deus cantatis aug mẽtũ
vn quãtũ cũq; ſit modica caritas m hoie
nunq; p̈t vᷣtus eius ab aduerſario deici.

ga ßm e erglet belluz cigat adiutoꝛiũ ſi
homo faciat qð in ſe ẽ. Si wero lo qᷣmur de
temptacõe quãtũ ad ↄſũmacõem vicko⸗
nie. ſie nõ p̈t eſſe ꝙ ex modica caritate as

reſiſtat tempta com maxme. na oꝛdo di⸗
naime inſticie non patitur qm ex vicłoꝛia
mag mi belli fiat ampliac meriti. vnde ſi
iſta duo nõ ↄtmadicũt h ſnnul ſtant poſſi⸗
bile eſt ꝙ ex parua caritate pnᷣcipio tẽ⸗
ptacoms et magna m fine reſiſtitur ma⸗
gne teptacom ·. et iterũ woſſibile eſt ꝙ ex
parua caritate in pnᷣ lepiovſinenõ rehſti⸗
tur magne tẽptacom · liberũ en arbitriũ

adutum adintoꝛio gre exvna pte et ex

alia coꝛruptũ vicõ dcupi ſcentie cũ in illo

p temptacoem excitatur impetus »cupi⸗
ſcentie hm qð magis ac magis foꝛtiter

excitatur hm ſ indiget maioꝛi repſſi uo.
ſß omis q q legitie certat qᷓntomagis exci⸗
tatur eo impetus temptacois tatoma⸗
gis acereſeit vᷣtus reſiſtedi.adeo ꝙ nũq;

dus ſit nos temptari ſuß; id ꝙ; poſſumꝰ?

ſuſtmerer reſſtere. mto qu eri pt de
effeckibz exterioꝛibʒ realibʒ ipᷣiis cnita⸗
tis qᷓ ſut bnfi eentia et elemo ſma. Vñ qr
bevern bñfi eẽtia ſit actus caritatis · pti
cũ ome qð qͥs dat· vel dat ſic debitũ wel ſiẽ
nõ debitũ · beneficium aut qð mpen di tur
ſic debitũ ptinet ad iuſticiã · qʒd vero nnpẽ
ditur ſic nõ debituz giatis datur et hm ſ⸗
ptinet ad miſcdiaʒ. ex quo ↄcluditur ꝙ;

omis actus bñhicetie wel actus inſticie

el miſcdie no eſt igitur actus caritatis.
Ad h rnder tho⸗ ſ. eda ße · q· xxxi · bnñ cẽ
tia nᷣl aliud mpoꝛtat qᷓ; facẽ bonũ alicui
H ſoe! bonu vſiderari p pt duplr. Ino m mõ
ßm dzuͦem maeõ em boni · et h ptinet ad ra⸗

tion? bñficen tie et ẽ actus byſicẽetie et e

actus amicicie · ac p aↄns caritatiſ.in actu
namq; caritatis meluditur bomtas ſiue
bemuolẽetia p qua qs amjieo vult wrum

cultas aſſit. et &o ex ↄnti amico bͤfaec

æx aclu dilcõnis ſeqͥ tur. hine bñſ cẽtia
vm ↄuem raconẽ bom ẽ amicicie vel cari⸗
tatis actus. vnde bern. in h̊ differũt iuſt

cia· bñ ficentia. inſtieia miſedia. q; bnſi⸗
eentia qᷓ actus amicicie ſeu caritatis re

ſpieit in benefico collato züͦem macõnem

C

4

hit.
ce

tm!
que
ts
nita
bue

meq

ſy⸗

AUt⸗

uwſ
ine
n wico⸗
iacod⸗
eviclen
n ycef
entſ
lapſoti
han ma⸗
ſcer
oreſſt⸗
arbitni
becter
ümill⸗
1s dlp,
3ſonnf
repſtun.
6gls ern,
tona,
wti
wſung
nytx
amta,
,,
en
Ale
lanr

tom. inſticia vero reſpicit ibidẽ rõem de⸗
biti. miſcdᷣia demq; reſpicit ibidẽ raco em
releuatis nmſeriam vel defeclũ · werutamẽ
bnficẽtia nõ eſt alia vᷣtus a caritate ſed
ttm nojat quedã cari tatis actũ ¶ JFexto
. quen p̈tvtrũ elemoſma ſit actus carita⸗
tis p pum cu elemoſmarũ largieo ſme ca⸗
ritate fieri pt· m illd.i. cz xin. Di diſtri⸗
buoro in eibos pauperũ omes facultates
moas caritate antac. Ad i rndet tho ub
ſupᷣ·q·xxxij:qꝙ exterioꝛ es actus ad illaʒ
vVtuteʒ roferũtur ad quã ꝑtinet id qð eſt
motiuũ ad agẽdu Hhmõi actus.motiuuʒ
vatiet ſbue matur · vñ quidà elemoſma
diffmietes dicüt ꝙ elemoſma opus
datur aliqd mdigẽt ex ↄpaſſione pter
tũ.· qð vtiq; motiuũ ꝑtinet ad miſediam.
vn mamfeſtu eſt ꝙ elemo ſmaz dare Je
actus ẽ miſcdᷣie: qð etiã apparet ex noie.
nãa in greco elemo ſma den uatur a mieri
coꝛdia·qm igitur nmſcòia ẽ eſfectus cari⸗

tatis.· ut; m. q. in monis eedẽtis· ideo

ex ↄ nti elemoſmã dare caritaus actus ẽ
miſcdtᷣia mediãte· Ad obiecta SSdom ꝙ
aliq q aclus vtutis duplr. Ino mõ ma
terialr ſic actus iuſticie ẽ facere uſtła. et
talis actus vtutis eſſe pᷣt ſme vᷣtute q;
multi nõ Hntes habitũ miſticie iuſta ope⸗
ſpꝑe aliqͥd adipiſcen di· aut ꝓpter aliqd ſi,
mile. Alio mõ ðᷣ aliqd ackus vᷣtutis ſoꝛ⸗⸗
maliter ſic aclus miſticie eſt facẽ inſticiã
eo mõ q́ inſtus faeit ſcʒ ꝓmpte delcãbili·
et amoꝛe uiſticie. et ſ̊ mõ actus vtutis
nõ eſt ſme vtute m hoc etiã elemoſmaa
dare materialr pᷣt eſſe ſme caritate ſoꝛma
liter aut elemoſmas dare ſcz ꝓmpte de⸗
leckabli gpter deü et omi oo mo quo debet
nõ ẽ ſme caritate. ¶ gepnio qri pᷣtvtruʒ
elemoſme coꝛpales eſectũ habeãt ſpũa⸗
lem pᷣßtim cũ ex H̊ſequi vidẽtur ꝙ maio⸗
elemoſma maioꝛẽ efem ſpũalẽ ꝑſicẽt oo
multiplicata cã multiplicatur eſfeus.
qð tñ eſſet ↄtra illud lucxxi · vbi ðꝛ devj⸗
dua mittete d uo mmuta gaʒophila eiũ
q̃ ̃m dnicam ſnĩaʒ plus omibʒ miſit⸗ Ad
hoe rñdet ibidẽ tho · ꝙ elem oſma coꝛpal
triplr ↄſiveari p̃t · Ino mõ m ſuã ſbam

7

Y. ije cor beont
Ecna corporal teiptonſickimi p.

et m hoe nõ hʒ mſi eoꝛpalem effectuʒ in⸗

quãtuʒ ſcʒ ſupplet coꝛpales defectus pxi⸗
mon⸗ lio mo ↄſiderari Pt ex pte caule

illius q dat elemoſmã inqᷓntũ eni dat elemo·

ſma coꝛpalẽ gyter dilectõnẽ dei pxnmmi
tũc affert fructũ ſpuũalẽ m illð ecci. xxix.
perde pecumã ꝓpter frẽm. pone theſauruzʒ
m p̃ceptis altiſſmi et ꝓderit tibi magis
qᷓ; aurũ· Hinc etiã vidua qᷓ mius dedit hm
quãtitatẽ plus dedit hm ꝗpoꝛconem ex
penſatur in ip̃a maioꝛ caritatis effcũs ex
qua oꝛpalis elemo ſma ſpualẽ efficacaa,z
Hʒ . Tereo mõ 2ſiderari pᷣt ex ꝑte eſfcüůus.
et ſie etiã Hoʒ ſpu alẽ fructũ mquãtum ſecz;
ꝓxmnus cui p coꝛpalem elemoſmã ſöue⸗
mtur ad oꝛandu ꝓ bnfactoꝛe mo uenir.
vñn ecci.xxix.Sꝛ cocl ude elemo ſmã m ſjnu
paupis· et h̊ ꝓ te exoꝛabit ab omi malo.
emq; ut nemo ſe exciilet de elemo ſina⸗
rũ largieõnemulta ſut elemo ſmarũ gũᷣa
pnepal tñ ſeptẽ coꝛꝑalia ·et ſeptẽ ſpua⸗
lia ad q̃ omia alia reducũtur. et qð exhi⸗
beri nõ p̃t m ope ſaltẽ tribuatur Fra wzʒ
lũtate · dic enĩ aug· ſup ps · ciij. Di potes
dare da ſi non potes affabilẽ te fac. coꝛ
nat deus intus wolutatẽ ubi nõ muemt fa
cultate nemo dicat nõ habebam caritas
nõ de ſa cculo erogatur · Et teru in enche⸗
ridion.multa ſut gnᷣa elemoſmaruʒ qᷓ ceaa
facimus admuamur ut nob dimttatur
peca· h ea nᷣl maius qᷓ; cũ ex coꝛde peca
dimittimus. B ille. Ad laudẽ dei.
ÆDenouéë odicònmib oſiderandis in
elemo ſinis dãdis · er de quibo lemoſi⸗
na fieri p̃t ut ꝓſnit fadẽtiac d& inſte
extoꝛtis· (Fermo xxiiijꝰ. R
Onoꝛa premac. Jam oꝛdie de⸗
bito ꝓſeqndũ ẽ de ↄdicomi bʒ
requiſitis ut mn elemoſims da⸗
— dis oꝛdo debitus obſeruetur
et modus na ſic modus et oꝛdo requiri⸗
tur in caritatiua dileone. utz ſupius ſie et
in elemoſinarũ diſtribucone cũ mediate
miſcdᷣia ſit actus ipᷣ ms caritatis ut dẽm
e Id cuius euidentiã pmo queri p̃t A

N

de mo do elemoſmas diſtribuẽdi vtrũ ſeyz W. Arm

elemoſma ſit abũdãter faciẽda pßtim *
dicat aplus.i. oẽ. viij· non ut alijs ſit re⸗
miſſio id eſt alij de vris ocioſe vinãt vo bi/

—

byche

aũ ſit tribula cõ · i. pauptas 5; »tinge

ret R d aètur elemo ſma abũdater · d hoe

rndet tho · ßa he· q·xxxij elemoſmaruz

abundantia coſiderari p̃t dupł · Primo
ex pte dãatis cũ· . quus dat qð ẽ multum
ſpm ꝓpoꝛconẽ ꝓPe facultatis et le lauda⸗

bile è abudat daẽ: vn ⁊ dñs luc.xxi.lau⸗
dauit viduã Fn ſit omeʒ victũ ſuu mga⸗

ʒzo hhilaciũ. erũtñ optet illa abudatia

tebite circumſtaconari hmadicõneʒz pſo⸗
nenſtatus ꝓut m ſeqnti pmone latiuſ pa
tobit Scdo ex ꝑte eiuſ cui datur eè elemo⸗

ſma duplr abudãs· Yno mõ ſie ꝙ ſupple⸗
at ſuſfici cter eiꝰ iĩ digetiã ſic ẽ laudabile

2% — . D „ 7 .„ 4
abu dater clemo ſma daé. Pn au Gri epta

ad quẽda comtẽ· Caue pᷣm dẽs diſcrerõʒ

elemo ſme ita vt utriuſq; ſ. dantiſ et acea⸗

pietiſ ſit ſolaeiu. Alio mõ vt ſupabundet

ad ſupHuitate et hoc nõ laudabile K me

liuſẽ pluribz indigentibz elargiri· Et ſ

ꝓhibet mduc la auctas paul.novt aliſ
ſit remiſſio vel refrigerium loqtur en m

zbide & abudãtia elemoſme que ſuperex

cedit necitate recipiétis cui no eſt d anda
elemoſmavt inde luxurietur.h vt inde ſu⸗
ſtentetur.circa qð tn e eſt adhibenda di⸗

ſcreco wter diuerſas 2 dico es hoĩm·que
rũ quidã delica conibʒ enutriti magis m di

gent delicatis cibis à veſtibzʒ. vn dic. ambᷣ

imn libro de ofcijs - Rhderada é m largie

wetas atq; debilitas nõnũq; werecundia

q mgenuos ꝓdit natales aut ſi quis ex
dmitys m egeſtate cecidit ſme vicio ſuo

ð aut ſub ditur: vobᷣ aut tribulaco·loq
tur te ab un dantia ex pꝑte dãtis. vbi tñ di⸗

cit glo.nõ h̊ iõ dic quin meluis olſet.ſ. a⸗

budãter dacé. ſ̊ de ĩſirmiſ timet qs ſic da?
orlo eneſl v quert poreſt. qualis oꝛdo tanendus e
mn olem oſins dãdis cu nõ poſſit oĩbus ſa

monet vt egeſtatẽ nõ patiãtur

tiſpacé. Ad h̊ dvᷣm ꝙ nouẽ ſut 2 liderada
rymo ſides

vVl ſpualia recepimmus·

Sedo neceſſitudo hue pin quitas quibus

lege nature magiſ oblig amur. et ſic ꝓpi⸗
qui ſan gumis extraneis ſponutur vel p⸗
