nes nõ ẽ m ſe deſoꝛme. alio qu nullo tpe

lieuiſh· Ad H̊ rñdet tho. ſcda be. q · exliin ·
ꝓ ibi nece ẽ inuemire determĩatã ſpẽʒz lux⸗
urie ubi muemtur ali qd repugnans vſui

debito Nenereoꝝ· Invſu vero ↄſang nearuz
vel affmium inuenitur aliqd ineogruum
triplici racone · Orimo qma ntumliter
homo debet quandam honorifieentiam pa⸗
rẽtibʒ 1 p eoſeqns alns ↄſangneis qui ex
eiſde pniibʒ de pinquo tmhut oꝛigmẽ. m
tin ꝙ apud aâtiquos ut valenus maximꝰ
refent nõ erat fas filia ſmnul cũ pr̃e balne⸗
ari ne ſem meẽ nudos coſpicèént in actibʒ
auũt vener ijs maxnme ↄhſtit queda turpi⸗
tudo honoꝛiſicete co traria · ut pote de qua
hoĩes verecudãtur et ideo meogruũ eſt ut
talui pſo narũvenerea vnnxtio fiat admmui
cẽ. et H̊ expmit · leuit. xvinj· mr tualẽ nõ re
uelabis turpitudinẽ eꝰ ⁊ ſic de alijs· Scdðᷣo
q; pſonas ſangne ⸗mctas neẽe eſt ſimul
2uſari ſi & tales a 2 mxtio ne wenerea non
arcerétur opoꝛtumtas mmia daretur eiſd
wneree »mmxtiõis · et ſie ainm hoĩm p lux
riã mims emolleſcènt· ome in lege wteri
ſpecialr ille yſone videntur eſſe ꝓhibite
quas nece è ſrmul ↄmoꝛari Fereo. a p B
impediretur amicon multiplicacõ.· dũ eni
qᷓ̃s uxoꝛẽ extraneã aceipit mgutur ei qdaʒ
amicicia ſpeciali omes 2 ſangumei uxoꝛis
ac ſi eſſent cõſagnei ſui· vñ aug · xv· de ci.
dei diẽ habita & raco rectiſſmne caritatiſ
ut homĩes ꝗq; bʒ eſſß ualis atq; honeſta ↄcoꝛ⸗
dia din erſarũvieiſſitudinũ vmelis necte⸗
rõtur nec vnus in vno multas hor̃et ß ſm⸗
gule ſpergerẽtur ſmglis· Ariſto· aũt ad⸗
dit et qrta rõem n. poli · di eẽs · ꝙ cũ hõ na
turalr ↄſan neâ diligat· ſi addetur amoꝛ
qᷓ ex ↄmixtiõe venerea fieret nimus ar⸗
oꝛ amoꝛis et maxnnũu libidmis incẽtiuuʒ
qð caſtitati repugnat· Ceterũ ad qoõnem
doͤm oim 1mxuone pſonarũ zmctarũa⸗
liqᷣd ẽ að eſt hm ſe indecẽs ⁊ repugnãs na
eura li rõm · ſic ꝙ ↄmixtio fiat inter pſonaſ
et ples quoꝝ e ꝑ ſe immediate ↄgnatio ·
ut pᷣ dẽm ẽ. Alie vero pſone qᷓ nõ ↄugun⸗
tur pᷣm ſeipᷣas. ̊ p oꝛdinẽ ad ꝑſonas non
hnt ita ex ſeipis indecentiã h̊ variat eir⸗
æa hoe desotia veal inelecen tia m aſuetudinẽ

le

dac⸗
liide
n
clur⸗
Sneang
Fruun

nlin.
unfe

ex
mem

alne⸗
ahb
upe
Nqus
chi
An
nihn⸗
650
NIn
raß⸗
r,
enn

3
en

no⸗
erl
necte⸗
n
1176,
e
ma
549
nung
nem
nria⸗
6614
ſonl
un
igun⸗
non
kar⸗
diri

e lege dium 2 a vlhumana Na q wneres
gu⸗ u uſus oꝛdinatur ad ↄũe bonũ ideo legi

lacet et ſedᷣm legis determiaconem fit
licita vel illieita d ees vel indecens. dic en:
aug. de ci · di. et ponitur · xxxv · q · i. in. e. cũ
igit᷑· ubi ſbditur ꝙ cũ non eſſent aliq Hoĩ⸗

nes mſi ꝗ 4 ex illis duobz ſez ada 1 eua nati

ſuiſſe ent viri diuges ſuas ſoꝛoꝛes aceepert

qð ꝓfeclo quãto ẽ antiquius ↄpellẽte neci⸗
tate tãto poſtea factũ eſt danab ilius reli⸗
gio ne ꝓhibete · Hibi. Qubʒ bmſſſis pte⸗
rea ſciẽdũ ẽ ꝙ multis modis vmittitur m⸗

cceſſus ſiẽ multiplex repitur cognaco mji⸗
momuũu impedies ↄtrahedu et dirmẽs co⸗

tin ctaß pmo naq; carnalis 8 2ſangmtas nE

mẽ momũ dirjmit ſie ena eius ↄnnxtio de⸗

teſt able vian meeſtus mdueit. vñ meeſt?
poſt vieiũ ↄtra natura ẽ gauſſmmu pecm

inter peca luxurie hm tho. ubi ſup̃. quia eſt

Otra natunale reueretiã qua ↄimnctis pſe omſ

debemus. vñ 1Vvtraq; lege danatur. ut pʒ

xxx v · q. in. c· ↄ i e tões »ſangneon fieri
ꝓhibetur Quare igitur q bas diume

ſteuliai philer le ges ſo. · q. iiñ. ce·ſan⸗

guineoꝝ et. C· de nup · Heqtur. leges di⸗
ume hec agẽetes et eos q ex eis ꝓdeũt non

ſo lũ eieiũt.·̊ ⁊ maledeos appellant. leges
S ſeeculi infames wocãt et ab hereditate re

ED nos wero ſequẽtes pr̃es nfos imfa⸗

mwmia eos notamus et mfames ce eenſem⸗

P ibi . Inſup omes ꝓhibetur nubẽ ꝗᷣ ſeẽter
ſuãa 2ſan gneã wil affme ognoſcũt in gra⸗
dibz notatis · xxxñj. a· vn · e. vicluaz· e qui

wꝛmierit · xxx v. q- ij· e · ſi qs cũ mr̃e. ce· ſ h.
demiq; omes qᷓ ſeẽter ↄtrahũt in gadibʒ
»ſangmitatis wl affmitatis »ſtoõne cano⸗

nica interdeis ipo facto ſut excoicati. utʒ
in clem. eoos· de ↄ ſang. et aſi: et ſi alter ſo⸗
lus ſcaut illũ dfectũ: tue m gloſaʒ ſoluſ
ligatur mnſuꝑ putat pauq; ſi neſeiẽter q́⸗ z⸗
deom »traxit. roſtea ſeiẽs aff ectu zingali
cohabitanit tůe incurrit hãac penã . qꝛ vi⸗

detur de nouo »trahẽ. i⸗ ßvwis: rigoꝛoſu. ſ0o

fran. ↄtmariu eius putat eſſe verius · et de ſʒ
in qu to peepto hymon e·xxi cirea ſinẽ. He⸗
eudo ↄmittitur m ceſtus mm aſrmitate· ſte
aüt affmitas qda ꝓpmq̃tas ex carnali co⸗

mixtione mediãte ↄſangmtate puemẽs
omi carẽs parẽtela· et q; p omem ernals

ↄmixtionẽvira mulier eſieiuturvna c. ea⸗
ro · ideo etia in eoitu ſoꝛmeario dtrahit⸗ aſſis⸗
nitas · et lʒ antiqtus erãt tria guᷣa afmita
eis qᷓ dclaratur ex de ↄſang. et affi. c · nõ dz .

m glo · tñ nue ſolum pmanet pᷣmũ genus

affmitatis qð cau ſatur ex carnali ↄmixti⸗
one mediãte ↄſangmitate. et H̊ ideo ma⸗

lia duo gůa freqpt ter mducebãt diRicul⸗
tatẽ et piculũ aiĩarũ. ut dic ibidem toxtus.
¶ B· eiſdem gmdibʒ ꝓhibetur mrnmn onij

ↄtractus ⁊ 2ↄmittitur in ceſtus in ↄſangmita
te affimitate utz. xxxv· q· in. c. equalłr.cũu
duobʒ ſeqntibz. et dco · e. nõ debz. nec ßt H
ꝓhibieo ßſeribi ut deõ. c · nõ dz · in ſi Q R
qriturvtrũ ſit mams pccẽm Scgnoles co ↄſan
gum eã ꝓpriã wi ↄſanguin eã vxoꝛis:· Ad ſj
rndetricharð.ſuꝑ Prim. di · xxxiiij. ÿ gno
ſeere ꝛſangnea ꝓPriã maius pecm ẽ nõ tñ
tm miuniatur uxoꝛi quãtũ ſ oognoſcẽt co⸗
ſangneãvxoꝛis · nee ẽ tm pieuluʒ mrimo⸗
nij q nõ dtrahit p 5 affimta tẽ cu uxoꝛe ee
jid eo no ſie p Ppᷣuaturi uire ꝑetẽdi deb itum ab
uxoꝛe.· Dem q; ſic dẽm ẽ de »ſangnitate ſie⸗
etia dom ẽ de affimt ate · ꝙ omes ſcicter „ ,
trahetes cũ affmi in gradu ꝓhibito ſüt ißo
facto oxcoicati · utz in dea cle. eo 8. RNimra
cun apls gamtate Huiug crimĩs ondewo
lens.· dic. i· ooꝛ. v· Ego quidẽ abſens eoꝛpe
pns aut ſpu. Jam mdicaui eũ q ſic opatiiſ
eſt ſeʒ accipiẽdovxoꝛẽ pr̃is in noĩe dni tra
dere hmõi ſathane in mteritũ carms· g lo ·
ut ſathanas eũ ꝛpal? wxet et ſie a malo
reſipiſcat. Cereõ mõ ↄmittitur m eeſtus in
yublice honeſtatis uiſtiera. Eſt aut publi⸗
eæ honeſt atis iuſtieia ꝓpmq́tas ex ſponſa⸗
libʒ ꝓpuem ẽs robur trahes ab eccie iſtõe
Pprer eius ſoneſtatem. Pro quo nota ꝙ

aſfimtas nõ ſolum trahit mrimmoniuz

ec ſumatũ.ſ̃̊ enã ꝑ mrmomũů nõ »ſümatuz

pP copula rnale: imo etiã p quedã ſpoõſa⸗
lia ſcʒ illa nõ ſolũ q̃ de iure tonèt · ſ euã qᷓ de

inre nõ teon et ſaltẽ ꝓp ter impedimẽtũ »ſan
gumitatis affimitatis ↄprmtatis· q; pbli⸗
ee honeſtatis iuſtieia requrit ꝙt talia ſpõ⸗
ſalia mr nmomũuũ nnpediãt. utz ex de on⸗
jmpu · e· eo tine batur. Ful. de ſpon. et ma. c.
iuuems· c. ad audiẽtiã · Et durat H nnpedi

mentũ uſq; adiiij. gradũ cõ ſangumeoꝝ

inclulue ut de ſpon. c · ſponſam · et diclo · c

ztinebatur: in ki. 87. th ſpoſalia fuerũt nul⸗
laqpter defectu vſus m coms tũc nullã in⸗
ducut affmitateʒz puta q; ambo wl vnus
erat infans wl ꝓpter defecli coſenſus vel
q ſponſalia facta erat ſub ↄdicoõne non
extante vel an teq; extaret 2dico ↄ traxit
cũ alia tũc non oꝛitur publice honeſtatis
inſticia mimomu mpedies utz li. vi · de
ſpon. c· vmco.· et de deſpon. impub. li. vi. c.
vno. ubi plura d 68.C AKuarto »mittitur
inceſtus m eognacoe ſpuali. Pro quo nõ
ßm richar. ſupn. di. xiij. ꝙ ſic hõ ꝑ car⸗
nal legnacoem accipit eſſe nature Er
gnacoom ſpuale accipit eſſe gfe · er Sſe
ſic ꝑ gnacem carnale ↄtrahit gnatus c

parẽétibʒ quod da vmculũ qð ð de cognaco

Eirnalig. ſie ꝑ regnaco em ſpualẽ dtrahit
quoddã vin culũ cu date ſaerm regnaco⸗
ms qᷣẽ eſpualis pr pſonaʒ dei repntans.
et cu tenẽtibz iß m du ſuſapit ſacr̃m qui
repntat mrem ſpualem ſeʒ occiam et illdð

EEE ,

vmeuluũ dicit ↄgnaro ſpuͦalis et ẽ e qdam

vxmuitas pſonar ꝓuemẽ ẽs ex dacone

ſacrivel eencone adillud et B ꝓpximitas
ſi p ecædit ↄtractuʒ mrmo nij tuc nnpedit
trahen du et dirmit traclũ utʒ in· c.· we
mẽs:· ex de ↄ gnacoe ſpũali. ꝙ Ri poſt ↄtra
cka mimomu ex certa ſeiétia talẽ ↄg na⸗
none cũ nxoꝛe trax erit ſibñ ĩi pindicat
quatu ad exacłõem debiti alio qiũ merſtũ
ↄnnttẽt · ut · e. ti· c. vir.in fi. ſed ignoꝛatia
ꝓbabilis excuſat. ut ibj. Jdẽ tho · Hoſt . et
de⸗ an· et Humis quid emogna coms tres
ſt ſpẽs · ſcʒz p̃nitas ꝗ dtrahitur i inter re⸗
gnantæe regnatũ· reg nᷣan s aut ẽ bapᷣm
2ferẽs qᷓ repntat pſonã pr̃is· ſeʒ dei. et to⸗
nẽtes plonã mñis ſez eccie · et mter illos et
regnatn tra hitur pr̃ᷣmtas·ſi tñ ipᷣᷣ pus
eg ᷣat fuert p baßm. n iudeus vel gẽti⸗
1 no baptiſatus nõ dtrahit pfni tatẽ cũ
puero leuato· Ycda ẽ ↄpr̃mtas qᷓ trahit
mter regnhantẽ 1 gnantée q ta baptilanſ
q; etia leuã tes eſſieũtur ↄpres vel eoma⸗
tres parétum earnalii ipius regnat et
qnq; naht h̊ ↄ gnac ad vnu Smga alio
mediãre · qn q; nõ. nã qꝛ eo uiges inter ſe
ↄmicãt acłões nõ paſſiones id leo ſi vnꝰ
leuat pueru u alter ↄux effieit ena de cade

. nↄgnacone ſpuali. eo ꝙ iã z uges effecti

ſuevna cro. ſeeus iñ tñ eſſor . leuafetur anh

ↄſumatum mrimomů. ecotravero ſivnus
dingũ ꝓlẽ acquirèt in adulterio tũe illaʒ

leuãtes tin ↄtrahuũt ↄ gnacoem ſpuͦalem

illius ↄiugis cuius eſt ꝓles. hec vatẽt ex
de cogna pũ. e. martinus.· xxx· . iinj. c. ſi
qsvnus. et. c. qͥ ſpualẽ. et ideo pᷣt alteraz⸗

dingu cuinõ eſt ↄgnacoe ſpuali ctus
ducẽ m ↄingiu. ut dic textus dei. e. q ſpi⸗ .
ritualé· qs declarat bide glo Er ui oſt ſi

vnus duigum an 2ſumatu mrmomule⸗

uat puerũ tũc en' alter 2 ugu nõ ↄtrabit
ↄgnacoem ꝑ h̊ ſpualẽ.qꝛ necdu facli ſut

vna caro . ut ibid e· e · poſt vxoꝛũ. J eraeo
wero ẽ 6 2fratermtas 4 3 vtrabitur i mter re⸗
gnatũ Tearnales filios regnantis leuã

tis utz · xxx· q: in · c.pitaciu. c. non o poꝛtz·

ex de ↄ gna · ſpi · e. ex lñis · et hoc hue carna
les ſilij nati ſmt an ↄtracła vprnitatẽ int
ſuos parentes carnales 1 pntes regnat
ſue poſt · ut · e · t. cꝛtua nos· Filnj tñ p qra

neutrũ puetuz ẽ ad ↄprmtatẽ libere mri⸗

mo nialr oplaripñt n i ↄ ſuetudo illuig ec

cleſe: ↄtradicèt. et ſ ſue dẽi filij nau fue

vmt an coprmtate ſiue poſt · ut. eti. c.¶. c.

ſup eo.ſic prĩ ſpualis in vxoꝛẽ licite duce⸗
re pt ſoꝛoꝛ es filij ſpualis. utʒ.·xxx.· q· ij. c
nõ opoꝛtz. Cfilij vero· et. cſn quis Der ſo
meariã aũt copula ym quoſda Hzeffieiat
vna caro nõ tñ ꝓp ter H tranſt ↄprmtas

q; ꝑ rẽ pure carnalẽ nõ 2tm hitur ſpua⸗
li ↄgnac· et Hmoi opmioms ? erich . et
t p̈t mtelligi ꝙ non ↄtrahitur cognatio

dirnnés mynmomůͤ ↄtm ctũ ſz nnpediens
ↄterahendu. et eo mõ ſentiũt alij ↄtrahbi

tur 2 gnaco ſpualis cuius opmioms eſt

tho. pᷣdeẽm aũt impedimẽtũ multũ ẽ picu⸗
lo ſu ꝓ flns ſacerdotũ prochialiũ q́ mſi⸗
mtos acqͥrũt ↄ frẽs ⁊ co ſoꝛoꝛes ſpuales:

ilr »trahit ta ſoꝛto vmelmn »gnacois
ſpalis qð ec dirnnit minnomũu ↄtracta

eiſoẽ modis 1gradibʒ qbʒ cog naco ſpu⸗

————

alis m bapᷣmo ttracta. et ſic ibidẽ leua⸗

tes tenẽt repntat mrem ſyualẽ ſ. ſez eeci⸗
am. ſic hic tenẽtes coſfirmadu wruùtn q-

in cathe eiſmo nõ eſt n quedã diſpoſicõ ad

— —

es mmoꝛes illius parro chie
mto omittitur mmceſtus ſpuali oo⸗
Fnaeene q ꝗᷣ etra itur in ſirmacone! m 34

—

—, — – —

— — Nððð —ð

rahit
Aiſur
ne
Kerfe⸗
Sle;
oſet⸗
lecam
tnn
Fin
mn.
get
e
e⸗

—

1

”M

.

vegna cõnẽ.id eo cotrahitur ibidẽ ↄgnaed
ſpualis tã debilis ꝙ vix impedit mrmo⸗
mũuũ ↄtrahedũ.nec dirimit ↄtraclũ · utʒ ex
de cog · ſpi · e · ↄtra cto exto mittitur

mweeſius cũ filia ſpuali ꝑ pniaʒ regnataa

2feſſiõ eʒ · utz · xxx · qi:c· oẽs · cu duobʒ ſe.
ubi utriq; graniſſma inpmt᷑ pnia· nam
m. ij.c. mnpomtur Hmõi ſacerdoni ꝙ ab

omi officio d pon atur ⁊ pegrinãdo·xv.

ams pem teat. poſtea in monaſterio uſq;

. 7 17 6 — .
m ſine vite deo ſeruiat.et filia qua eoꝛrus

pit omiarel mq̃t et uſq; ad moꝛtẽ deo ſers
mat min monaſterio· Ex quo arguit glo ·
ꝙ plus/peccat ſacerdos eogno ſcendo ſi

lia ſpualẽ ꝙᷓ; alteriuſ vxoꝛẽ· hillaꝰ gn acõ
no ſe extẽditvltorius qᷓ; inter pr̃em ſpr⸗

alem et eius filia ſpualẽ eptio vm t⸗
titur in ecſtus in eo gnacoe legali q ſit per
adopeoem. Eſt aut ado ptio volũtarius

motus q́ de nõ ſilio ſit kilius nõ naturalis

Et trip lex ſpẽs legalis eognacois.Dri
ma eſt inter ado ptãte ado ptatu et illa
ſp mpedit a dirnnit mẽm omu. Seda eſt
inter liberos naturales 1 adoptãtis ⁊ ad⸗
op tiuos:et illa tam diu nnpedit ⁊ dirimit
mrmomũ qᷓ; din dumt adoptio. Tercia
eſt queda legalis affmitas ꝗᷓ coſiſtit inc
adoptatũn uxoꝛẽ adoptatis et illa ꝓpe⸗
tuo mmpedit dirmit mr̃nnomu ſic ꝓᷣma

et Hgpter reuerẽtiam quã adoptatus ſp

debz pri adoptãti eius uxoꝛi.ſ̊ q caſus

iſte rariſſme repitur. de ceteris gĩa bre⸗
mitatis ſupſedeo · Ad laudẽ dei

e peco ↄtra naturam qð ꝓcunatur

ſin e ↄcubitu dinerſimode et pollucõe

nocturna qñ ẽ pcẽm⁊ mpedit ſact̃m.
On mechaberis. Ser. vinꝰ.
Exoð. xx · Heptia deniq; ſpes

uius meochie ẽ pecm ↄtra na

turã qð ẽ pecm grauiſſmũ imt
omes luxurie ſpes ſua deteſt ab ilitate ꝓPo
carẽs noĩe· vñ w catur pecm mutũ eo ꝙ;
ipᷣm etiã noĩare turpiſſmũ eſß· vn.xxxij.
quiij.ce· in eo.ſubditur de h ijs nephãadis
ernmĩbz q in occuleo fiũt q; noĩare etiã tur
piſſmmũ ẽne etiã dicẽtis os aures audi
entiũ polluãtur ubi dic glo nã dic impe⸗
ratoꝛ ꝙ ꝓpter iſta ernmĩa imducuũtur fa⸗

mes peſtilentie terremotus. In aut.ut

n5 luxuriẽtur 2r natura. C. n em. ollaß —

vi. wcatur etiã pecm elamans vindem-
ſceʒ ↄtra opantẽ.q; ibido natura vim pai
tur interimitur cũ nõ pᷣt inde ſeqm fru⸗
ctus nature. et de H poſtea· dieit en aug.
xxxinj.q·vjij· in.c·ſagicia:ꝙ p iſtud pec⸗
catu violatur ipᷣa ſocietas·q e deo nobiſ

eſſe dʒ cũ eadẽ natura cuius ie aud oꝛ ẽ

libidinis pu erſitate rollutur · vnde ꝓptor
reosg Hums vien etia vicim co habitatoz

ylerũq; puniütur · ſie ex de exceſ· pᷣla.ĩ.c.

elerie·ſupvᷣbo·quũq; eimtatelſ.dic glo. q;
illarũ eimtatũ due pierũt exvieimtate et
tres ex ꝓprio delicto.paulus auũt ad rõ.i.
weat pcem illud turpitudinẽ anthono⸗
matice q; lceʒ ome pecm ſit ae deturpaco.
tn iſtud anthonõtice dᷣi turpitudo eo q;
ec ipi demones hoc pcẽm erubeſcũt. ut diẽ
jbidẽ glo Notaduʒ aut ꝙ pccm ↄtra na⸗
turã large loqn do ẽ ome illud ex euuma
acu nõ pᷣt ſeqni gnatio lʒ fiat emſſio ſe⸗
mms · qdᷣ vtiq; eſt ↄtra naturã q maxime
multiplicacõ em intẽdit ſue ſpẽi ꝓpter qʒ
peem iſtud utpote oꝛdmi nature ↄtrariuʒ
graſſnnu indicatur in gnᷣe ſuo.et Hʒ mul⸗
tos gradus. Infimus aut gradus wcat
mollicies vel nmmũdieia et com tutur cũ
abſq; aliquo ↄ cubitu rã veneree delcãtio⸗
nis ipᷣ a pollueo ꝓcurat᷑· vel ꝑ ſolã moꝛo
ſamlibidmoſam delcãtionẽ. wel etiã ꝑ li⸗
bidmoſam oblectacõemviſus amplexuſ
p oſcula wel colluctacoes.ceo doꝛmicones
impudicas palpaco es manu ales velm⸗
ſtrumẽtales pollucoes et multis ſimnlibʒ
alijſq; modis diꝛerſis ⁊ geſtibʒ h̊ ſcelera
ta facin oꝛa ꝓpetratur q; cuncta ſpeciſicare
vreecũ dia wetat cũ execrada coꝛã doo ⁊ ho
mimbz reputãtur. et H̊ pecm cur tã graue
poderatur ondit tho · ſcdᷣa ße · q. C linj. di⸗
ces · ꝙ ſiẽ in ſpeculatis erroꝛ circa oa qrã
cogmeo naturalr ẽ hoĩ in dita ẽ Fuiſſnnꝰ
et turpiſſmus ſic in agẽdis agẽ ↄti ea
q ſut ↄtra namimã determĩata ẽ graunſſmu
et turpiſſmũu · q; & vicijs q ſut ↄtra natu⸗
ram hõ traſgreditur id qð ẽ m naturam
determĩatũ cirta vſuwenereũ · mde ẽ ꝙ in
tli materia ̊ pecm ẽ grauiſſſmnua deteſtã⸗
diſſmu. vñ demon es hH vicium maxmme
dereſt antur ex ingennitate nature et etã

maxime eoopãtur ut ſequatur deteſtan⸗

da degnatio pdico a'e · Nã quãtũ ad p⸗

mu legitur m li:apũ de quadã muliẽ in di
oceſ cameracen. aſſuefcã ſ̊ ſcelẽ. qᷓ ſemel
in lecto laſeiuiẽs hoc ſeelus exoꝛdmarie
polluconis ꝓpetrabat ſtatiq; demonẽ au⸗
duit in ter ſenparietẽ cũ cachino clamã⸗

tẽ tſi tſi tfi: mteriectõnẽ ſigficãs indignã⸗
tis ↄſundẽtis · qᷓ ꝓpter mulier turpiſſnne
ↄſuſa cũ maxio męroꝛe⁊ pudoꝛeↄ feſſa &=

niſſme pemtuit. Et alia qu edaʒ du ſe ſilr
polluét audunt wce demoms dicetem.

age mſera age. qð agis bñn ſoluetur tibi

m ꝓxio qð nũe faciſ.q poſt a pcco reſiliẽs

ac pmam aſſumés ex maxio timoꝛe moꝛ⸗
tẽ meurrit · Vn et vieiu hoc demoibʒ e ve⸗

recundu. qð glo ſa velle viðꝛ ſuꝑ illu lo cuʒ

eʒ echi elx vj. vbi ðꝛ. Dabo te mmambus

odiẽtũ te filioꝝ paleſtmoꝝ · i · demonũ qᷣ
eru beſcũt devia tua ſcelerata · viciu cotra

naturã mtelligẽs. Ommirũ cũ dic Ariſtote

les in li.de aĩ alibʒ.ꝙ nullii aial eiet ſemẽ

extra ſomm a qᷓ; lõ · Et mm hoe plus ẽ ↄtrari
us oꝛdmaconi nature qᷓ; pecus · Di cut etia

quida ꝙ tps moĩlis vitæ xpᷣi excedẽtes
in hoc ſcelè adhue pſeueniates ab ſ̊ vicio

libari nõ potert nᷣ ſpeali miraclo redeptoꝛiſ

hĩe ſepuis octkogen arij ⁊ ceten arij repia

tur adhuc ſ̊ vicio maledicto irretiti· Ni

chilomnusg demo es ad hoc viciu ꝓpetra
du mduſtrioſe coopatur· In cums argu
mẽtũ antiqᷣtus mducebãt ꝑditoſ ad nno
landũ ydolis ſemen illud deteſta dũ ſeti

diſſmũ qð ſperma wocamus. Na ſic aliqui

ſacrificabãt ydolis de ſangne ſuo mcide⸗

tos ſe cultris a laceolis donec ſangne p⸗

fun derẽtur ut pʒ. in. ſe ·xvinj. de ꝓphis ba⸗
al· Sic enã aliq ydolatre de ſuo ſemĩe ſaẽ
fieiũ teſt ã du faciebant. q; eſt ſanguis

magis digeſtus. Hz S phibz dñs ſuis ß⸗

mtoꝛibz leuit· x vin · diceg · De ſemme tuo
nõ dabis ut ↄſecretur ydolo mo loch. Et
penã app omt leuit:xx. diceg. Si q dede⸗
rit de ſemie ſuo ydolo moloch moꝛte mo⸗
riatppls terre lapidabit eũ. Et⸗. ꝙ; ſi ne

glig s ꝓp la terre q̃ᷓi puipendes imperiũ

meũ dyimiſeit hoſem q ded eit de ſemie ſuo
moloch nec woluerit eũ ocecidere ſuccidã
ipßm omes q ↄſenſert ei ut foꝛnicaretur

coluban faci ebat ſacerdos o ceidi alte

cũ moloch de medio ppli ſui. h̊ ibi ¶ ji e

g que ri poteſt. vtrũ pollueo nõ wolũtaria

utpote ex imſirmntate nature cauſata vel

m ſomno ↄtin gẽs ſit pecm ermiale · pßt

cũ ipᷣa repiatur punita m legevweteri · ðꝛ e⸗

mim leuit: xv. Vir q̃ͥ patitur fluxũ ſemĩs

immũudus erit ⁊ tũc iudicabitur Huicvi⸗

cio ſbiacere cũ p momẽta ſmgla·i. froqn

ter adheſeit carm illius atq; co creueit fe⸗
dus humoꝛ. Inſup immũdũu reddebat le⸗
ct ſuũ veſtẽ ſedẽ ſagina · i.ſella vel ſtra⸗
turã aſmi vas fictile qð tãgebat frange

batur.ſ̊ li gneũ lauabat᷑.q tã gebat eius

leca veſtè ſedẽ nnmũdus emt.ſilr ſuper
quẽ ipᷣe ſaliuam iaciebat:et tlis lauabat
vſtmẽeta ſua ⁊ emt mmmũdus vſq; adve
ſpera · Poꝛro fluxũ ſennms patiẽs poſtqᷓ;

ſanatus fuerat numerabat ſeptẽ dies ꝛlo

tis veſtibʒ ⁊ coꝛpe mundus erat ockauo
die offerebat par turturũ à duos pullos

rũ ꝓ pecoalterũ m olocauſtũ. Silr deut.
xxiij· vᷣe: Si fueſt inter vos hõ qui no ctur
no pollutus ſit ſo mno eg rediet᷑ extra ca⸗
ſtra ſcʒ deitatis ⁊ leuitaꝝ qͥ caſtra erant m
medio exercitus. Seq uit᷑. Et nõ reuͤtet
pus q; adveſperũ lauet᷑ aqua. et poſt ſo⸗
lis occaſu regredietur in caſtra. Ex quibz
pumeo ibz vel mſtoõm bz vidꝛ vtruq; repu⸗
tari in peem · Ad h̊ doᷣm · ꝙ ut die aug in
li.de duobz aĩalibʒ · et pomt᷑ · xxxij.q. v · ¶
Nõ miſ wolũtate peccat᷑: Et iterũ yſidoꝛus
i ſmonomis.et pomtur ibidẽ · c. nõ po teſt
co:puſcoꝛrũpi mſi pus coꝛruptus animꝰ
fueĩt mũd anãq; a ↄtagiõe aĩa caro non
peccat · Et h eſt qð ait bta lucia· Nõ mquit
mqumatur coꝛpus mſi de ↄſenſu mentiſ ·

ticulis e loquẽdo nullũ emergit pccm
cũ m ſomno nõ heatvſu rõms ⁊ fluxum
Hmõi quis patiatur inuitus · h dcã inſti⸗
tuco coꝛpalis puriſicacoms a deo oꝛdia⸗
taõ ꝓpter coꝛpalẽ immũudiciã ex deis de⸗
fectebʒz cauſata · Verũtñ q;uis nocturna
pollucõ quatũ in ſe eſt nulluz ſit pccm · eoo
ꝙ ad pcem req;ritur liberũ arbitriũ . i. in⸗
diciũ rõmis cũ ↄſen ſu wlũtatis. qð quidẽ

iudi ciu nõ potelt eſſe in doꝛmẽte · eo ꝙ ta
le udiciũ depẽdet ab oꝑaconibʒ potetiaꝝ

ð

one
ſubt
wem
exn⸗

n
ſuhel
Aeſe
ds
leni
huepy
huf
eek⸗
tle⸗
ſ
nge
aus
uper
adat
ad
s1l

1,

n
na
c0
i⸗
de
44

ammali que tũc ligatura qui eſcũt · ſeue
etia in furioſis ⁊ amẽubʒ· q bʒ nõ reputat
ad culpa gSagit- Doaſ tñ illa polluno
eſſe hgnuũ wl effcus peci pᷣeed ẽus ¶ Ad
cums euidetia ſciẽdũ· ꝙ ut greg· ſcribit
auguſtio angloꝝ eßo. et hetur di. vj · e. te⸗
ſtamẽtũ.vbi ſub dit᷑. Sʒ eſt m eade illuſi⸗
one nocturna necria valde diſcr eeõ·que
ſu btiliter pſare debz ex qᷓ re accidat meti
doꝛnmnẽtis .· Aliqñ ennn ex crapula· aliqn
ex nature ſuꝑpfluitate vel infirnitate ali⸗
qn ex co gitacoe ↄtigit pollutio· h̊ ibi In
qmibʒvbis patẽt tres cãe pnᷣcipales illu⸗

*

ſoms no cturne· Rr ima cã eſt nature ſu⸗

pſlmtas vel debilitas · cũ ſcʒ pollueo cotin⸗
gitvel ex ſoꝛtitu dm evtutis expellẽtis ſu
retinẽ novalẽus: et ſicↄtigit ex ſola diſpo
vl ſupflua mgurgitacoe· et tůc no e pec⸗
ratu nec ẽ tlis polluco timẽda.vñ m d co
c teſtamẽtũ · ſubdit᷑· Et qmið cũ ex natuẽ
ſupflm tate vl mſfirmtate euenerit oĩno
hec illuho nõ eſt timẽda. q; Pac ammus
neſciẽs ptuliſſe magis dolẽdus eſt qᷓ; fe⸗
ciſſe · Et dic Jo. de ja. qꝙ tlis po llueo nõ p⸗
Hibʒ ſact̃m pcipe vel coſice.q; m tho · m
iiij. nõ eſt ſignu alicums pcci.po teſt tam
ebetudme metis mducè ſi ſmul cũ magi
nacone dↄtigat · et tüc ↄ ſulẽ du eſt ꝙ; ali i
abſtineat ta a eelebracoe qᷓ; ſuptione ſa⸗

cramẽti.cũ ad h̊ eleuatio mẽetis reqmrat.·

i nõ cauſat dẽſſionẽ mẽtis · tüe Hʒ tm
mmũuidicia coꝛpale ideo ſi necitas ninmi⸗

neat weil duo co expoſcat non mpedit eele
braconẽe vel ſacr̃i ſuptionẽ· Si tñ ꝓtreue

rentiã quis abſtinet laudãdus ẽ maxie
qn tlis nature diſpo ſieo non ẽ ꝓppetua wel
mms frequẽs. Et ſile è m tho. Ha ße. q·
Cliiij· qn reſo lucõ tlis hHumoꝛis ſit ꝓter
nimnã coꝛpis calefactõnẽ vel alia quacũ
ↄmotionẽ ſeu cam nõ culpabile · Scvtawe
ro cauſa eſt ſupfluitas erapule ſcʒ cibixl

potus· et tiie no cturna polluco Hʒ racoeʒ

culpe nõ ex ſe h ex ſua ca et ẽ lignuʒ pcci
pᷣeedeètis · Si th pᷣcedẽs crapula ſuit tatũ
we male pecm tũc illa pollueõ nõ ꝓhiber
ab eucariſtie pcæpcõe h ꝓhibzʒ ab eiuſdẽ

2fectõe · mſi necitas nmmnneat. vñm deo

R
.
2

cteſt amẽtũ.ſubdit᷑ · Cũ vero vltra mo dũ
app etitus gule in ſumẽdis alnm etis rapi⸗
tur atq; idẽeo Hũoꝝ receptacula gFuanz-
tur · Pʒ exmde ammus aliquõẽ reatũ. nõ tñᷣ
vſq; ad ꝓhibieonẽ mſterij peipiẽdivl
mſſaꝝ ſo lẽma celebradi·cũ ſoꝛtaſſe à fe⸗
ſtus dies exigit à exhibere mimſteriũ p
eo ꝙ ſacerdos alius deeſt ia necitas co
pellit. na ſi aſſunt alnj qui implere mĩſte⸗
nũ valeãtũilluſio p crapulã a peepce ſa

en miſtern ꝓhi bere non debet · ab imo⸗

lacone ſacri mſterij ut arbitroꝛ abſtine⸗
re debz Hiliter. Oi tñ doꝛnmnetẽ turpi ima
gmacoe nõ cocuſſeit ſeʒ illuſio ita ꝙ ſeqᷓ⸗
tur mẽtis dep̃ſſio.tũc enĩ ta pei piẽs q; eo
ficiẽs abſtmè debʒ. Að ſi polluco cauſata
eſt ex mina crapula vel ebrietate ꝗᷓ ſeʒ m⸗
ducet morle pecm tũc om mo ceſſare de
illo die. Tercia demq; cã eſt illuſo ſo mm
oꝛu.qᷓ qnʒ ꝓuemt ex ſola opacõne demo⸗
ms ↄ mouétis fantaſmata dem ẽtis in oꝛ
dme ad tleʒ effem ſcʒ pollucois abſq; omi
culpa hoĩs tũc nulluũ eſt pecm nec nnpe⸗
dit eucariſtie ↄfectionẽ· Qnq; wro coun⸗
git cũ aliquo peco veiali p cedẽti.ſ. ex ne
gligẽtia ſe ppaadi ↄtra demonu illuſiões
Pie m ↄpletoꝛio cantatur hoſtẽq; ñm
ↄpme ne pollu atur coꝛpa· NMec tñ tuc im⸗
pedit eucariſtie ↄ ſecõnẽ mii ſeqretur de⸗
pᷣſſo metisAliqn vero ta ſommoꝛũ qᷓ; pol
lutionũ illuſio ↄti git ex cogitacõibz pre⸗

uijs q̃cæſſert in vigilns ⁊ pti ex cogita
tiombʒ carnalibʒ q ſut euↄcupĩa aĩalm de⸗
lcãtionũ.q; ex hoe remanet quo ddaveſti
giu mcelm aco m aĩa ſic ꝙ doꝛmẽs facili
us mducitur in ſua mag macõe ad aſſen
tiẽdũ actibʒ ex qmbʒ ſeq̃tur polluco. ECc
m dic phs. j. eth· ꝙ imquãtu ptranſeit
paulati quida motus a vigilãtibʒ ad doꝛ

mietes melioꝛa fiut fantaſmata ſtudio⸗

ſoꝝ qᷓ; quoꝛũͦlibʒ. Et aug· xij. ſup gen· ad
lam dic:q apter bonã aĩe affectõnẽ que
dã eius merita in ſo mnijs elarent. Sub⸗
ditur & in deo · e. teſtamẽtuzʒ · ꝙ ſi ex turpi
cogita coevigilãtis oꝛitur illuſio m mẽte
doꝛnnẽetis pʒ aio reatus ſuuſvidet emm
a qᷓ mdice m qumaco illa ꝓceſſit · q qð co
gitauit ſes hoc ꝑtulit neſeẽs · et · Sed
pelanda ẽ pᷣa eogitaco vtrũ ĩ ſugg eſliõe

6

an delcãtion evel qðᷣ maius eſt in peòt eõ⸗
ſenſu eecideit · Tribʒz ennn modis imple
tur ome pecm. videliez ſug geſtiõe · delcã⸗
tione. et ↄſenſu. Huggeſtio quippe fit per
dyabolu. delcãtio p carnẽ · ↄ ſenſus p ſpm ·
q; et mo culpa ſerpẽs ſug geſſit· eua de⸗

leckata eſt velut earo.adã wro velut ſpuſ

coſenſit. Et neccſſaria eſt magna diſere⸗
to inter ſuggeſtõnẽ atq; delea eoneet int
dolcãtionẽ atq; ↄſen ſu. Et.J. In ſuggeſtio
ne peci ſemẽ eſt· in delcãtione ſit nutmen⸗

tum. in ↄſenſu pfecłò. hoc ibi. ¶ Ex qmbz

gitaconũ m vigilate q cauſant illuſone
hac in dom eéte · Primus gradus eſt qn

co gitaco puia vigilãtis eſt pure ſpecula⸗

tiua puta cu aliq cauſa diſputacois co⸗
gitat de peccatis carnalibʒ. wel etiã cũ eol
luctacombʒ o ccupatur m vigilia de vie ijſ
carnalibʒ nõ ꝑ affectõem p hoꝛroꝛé. qJꝝ
mmag mationu ſpes rema nſert i memo⸗
ria : q im doꝛ mete mo uetur ad lo cuz indi⸗
eij. et tuc ſenſus mms iudicat de hiſ ac

ſi ab extra per ſenſus p ticulares wemrẽet. er

hec cauſa ſommoꝝ · Sñ et vigilado eo gi

tacom bz mmũudis nos mpugt dyabolꝰ

eui ſi pfecte reſſtitur lominus ⁊ in ſo⸗
mno nos nnpugnaè conas et hoe frean⸗
ter accidit m di ebʒ peculiaribz m quibʒ p⸗
cipue 2 micare W eel ebraẽ deberemus. H
tũc nullu ẽ pecratũ nec ſignũ peci·nee imn

pedit 2 mmonẽ nee eucariſtie fαnëρ.

asnclims waginb, no Aurma ilud⸗

m weitate geſſmnus ſepe doꝛnmneénbz in ajo

apparẽt· ̊ mnoxie ſi nõ ↄ cupiſeẽdo occur
runt. Hcdus gradus eſt qn cogitatiop̃ᷣ⸗
ma turpiũ nmmag mationu etiã ꝓ cedit ad
delcationẽ ſenſualẽ h̊ in ſo la deleckacoe ſi⸗
mtur ſme vllo delibemtio ↄſenſu volũtatiſ
ſmo cũ quadã repugnãtia wolũtatis ra⸗

tioms· de qua v im deo · c toſtamẽtũ · epe⸗·
ↄtigit ut hoe qð malignus ſpus ſemiati

cogitacõ em caro trahat in dlectacoõ em.
nõ th ammus eidẽ delcãtiom co ſentiat · et

cũ caro ſme amma delcãri neqat ipᷣe tamẽ
ammus carms wluptatibus reluctas im
dolcãtioe carnali quoquo mõ ligatur in⸗

iñtus ut ei ex rõne ↄtradicattũ ea deleã
eone lig atus ſit h ligatũ ſe vehemeter in⸗
genmn ſcat Pinc paulus gemebat dieenſ.

id eo aliã legem in mèbris meis repu⸗

gnuãtem legi mẽtis meea captiuũ me du
eeteom in lege peci q eſt in mobris meis.
Ert ꝗj. Itaq; ẽ hõ ea ptiuuſut ita dixernn ?
liber · lib ex iuſticia · captiuus ex delcã coe
qu a poꝛtat muitus.et tuc Hʒ rõ eʒ wmaliſ
pecciet ex tali cã pollutus nõ nmnpeditur a
eelebracoe mi ſi ex reueretia dimtté wlue
rit · vel miſi ſeqretur depſſio mẽtig. Terciuſ
gradus ẽ cũ ex pᷣmia cogitacoevigilãtis
nõ ſolũ deleãtio ſeqͥtur carms ſ̊ ettia ↄ ſen⸗
ſuꝶ wlüũtatis. et tue eſt moĩle peccatuʒ · et
illuſio exinde ſequens in pedit pauẽtem
tam a ꝑpeepeoe qᷓ; a 2 fectõne ſacramti· q;
bm greg· in deo · c· teſtamẽtũ · ꝓpter tlem
po llu coem a ſacro miſtelo eo die abſtmẽ
opoꝛtet · Vbi etã vlteius qrit gloſa:quud
ſi cogitaui turpiter h anteq; dꝛmui ſta⸗

tim pemitui/poſt polluoꝛ in ſomno:peccaui

vel nõ Etviðe q ſie · qꝛ l cotritus ſm thᷣ

veſtigia remanẽt ⁊reliquie. ſic in lib to re
liquie ſuitutis · vñ pronus ci ſuccedit · ſic

in ſurioſis manet mrmo mũ m reliquijs
volũtatil. fj. de hijs ꝗ ſuivel alie · iut ſüt. l.
vre ſurioſo. nmputetur igit᷑ michi ſaltẽ ſi
imeialiter turpiter co gitaui. ̊ glo· Dem

q ſNM½ co gitacom carnali de ꝓpinquo adeſt
telcãtio del cãtiom ↄſenſus·iĩdeo vti poteſt
m dubiu vtrum ſeqns polluco accidat ex

pcco vel nõ· ſeu ex pcco moilivel vemali ·
Ca ergo de pdẽti ↄſenſu ſie dubitatur

pemtus abſtmedũ eſt. Si vero nõ dubita
tur ̊ exp̃ſſe qͥs ag noſcit nõ pᷣceſſiſſe co⸗

ſenſu vnecitas vrget à aliqᷓ rõ nabilis ca.

tũe poteſt accedẽ ⁊ etiã celebrare mſi p de⸗
pᷣſſonẽ mẽtis impediretur. &ð ſi nec ne⸗
eeſſitas nec alia cã ſpẽalis ſbᷣeſt tñ eele
brat. ex hoc tn nõ eſt dicedus peecare moꝛ

liter hvenialiter. melms tñ elſt abſtmere

. ſ qrit:

Pter reuerẽtiam ſacram̃ti

an polluco que meipit in ſomnis et in vi⸗

gili a termmatur ſit pcc̃m · Ad hoe rñdet
thomas in · iiij . pollueõ quãtũ ad rõem
meriti vel demeriti mag iudicatur m pñ⸗
eipiũ qð eſt in doꝛmiẽdo qᷓ hm finẽ qui ẽ
m vigilado · q; coꝛpalis motus non ꝑtiet

Ane

litate

Eme
tativ.
glla⸗
recl⸗
ugt
Nlci
peen
ſewr⸗
aiap
ofae
anſe
Alaui
nqs
plu
ter
cau

zuidl
mer,
der
arl,
lmed
sa

eice

Nenn
ln⸗
rſee
gauſ
dſen⸗
allze
zetem
nihte
er tien
raſn
Nſogen
nuiſn
ncl
ſmt
lon
eſe
⸗
l.
en/
8
h
ner
end⸗
tua
htt
os
4
ſov⸗
ene
ia
en
t.
v/
de
n
.

4.

ð
2
2

2ð

———E—E—-—-.--.-.--

ad meritũ vel demeritũ miſi inquãtũ a vo⸗

lũtate cauſatur. Exquo enim excitatus
eſt modus in wemẽdo nõ ſubia cet wluũ⸗

tati vigilãtis vlteius.nec reputatur eui⸗

gilaſſe quouſq; pfecte vſum libeĩ arbitrij

recuꝑ aueit. Doteſt tñ ↄtingẽ ꝙ; in ipᷣa e⸗

delcãtio nẽ placeat· qdᷣ qunideʒ eitwemale
peẽm ſ tlis placetia fit ex ſrepeõe. moꝛ⸗
le wero h ſit cũ deliberatio eõ ſenſu· p̃eipue
cũ app etitu futuri. Jpᷣa autẽ poſt placẽtia

nõ facit pᷣterita polluco em pecm·ꝙ ſi pla

ceat ſolũ g ter naturs exoneraconem vel

7 — — —„
alleuiatio nẽ tũc poccatũ nõ eredit᷑. de

niq; gnaliter notãdu eſt ꝙ ſm medicos

llueo ẽ eua cuaco mateie digeſtiue ter

eie · et ſem quoſdã jeiumũ eſt remotiuũ
cauſewel meitamét ad luxuria.ſemen em

m lũbis generatũm vaſis collectũ ẽ ad
luxuriã mmcitatiuũ· qdᷣ natura pꝑ nâle deſnde
riũ app etit foꝛas pelle q; ſibi ſupfluuʒ eſt

nõ neceſſariũ · q; ibi ad aliq̃d oꝛdmatuzʒ
eſt · ad ꝓles genenidas · Et hee ratio
qre religioſ quantu cũq; ſancli de nocte

polluũtur· eo ꝙ natura q ſupfluis agg ra
uatur illa mtitur expellẽ · Et ꝓpterea ſepi⸗

us hoc accidit ſme mo tu.et tunc homo e⸗
miſſo illo qd emt ca grauedmis valde ſe
ſentit alleuiatũ et muemt ſe ad oma bo⸗
na expeditioꝛẽ · Dlures ſut etia cãe pol⸗
lueoms · ſ. a cceptio crapuloſa cibi ꝛ potꝰ.
Itẽ lõ gus ſomnus.q; lẽ m lõgo ſomno

multiplicatur ſudoꝛ ſic pollueo. Ite ja ce
re ſup doꝛſu logo tpe⁊ potiſſme ſie demẽ

qʒ; calefaciunt ren es · Itẽ cõcupiſcẽta di⸗
— . 57 — .
urna circa moꝛdiatũ amoꝛẽ mulieꝝ. Iteʒ

3 17 —— 7 „
mmius ealoꝛ tpe domiedis et ſilia· Hunt

etã quidã qm ex leui dele ctacõmis ſenſu
ſ. vidẽdo mulieres vel eis collouõẽqdo

vel eaꝝ ↄſeſſiões audiẽdo ſe vigilado ſen

tiut humectatos.Sʒ tles credẽ nõ debent
eſſe ſe vigiles pollutos· qꝛ m Auicẽnaʒ
tres ſut meatus in vgavirili quoꝝ vnui
ſub alio lmealiter oꝛd matur m longitu⸗
dinẽ imſ. Vnus meatus ẽ ꝑ quẽ vrina
traſit exveſica. Scᷣs ẽ meatus ipermatig
ſeu ſemnis. Tereius ẽ p quẽ tranſit que⸗
dã humiditas ſbᷣtilis qᷓ emitut᷑ maxime

cu qmus tãgit muliere in cuius copulalꝗi⸗

güolcit. Simi lra hoe ꝓueĩre bo teſt Pter
ſtercoꝛa in lõgacõe exñtia · Inſup ex leui

titillacone defluxus Huin 8 Humditatis
contigere poteſt. ut libros Ouidij de arte
amãdi legedo · vel de mateia carnali diſ⸗

putado wel aliqua carnalia vi dẽdo'ſeu eõ

ſeſſiones de matela carnali audiẽdo et li⸗
r . . ℳ ß 9*
mlianee reputari debʒ polluco ꝓprie dez;

ſItẽ mulier mẽſtruata nõ ꝓhibetur acce⸗

dere ad ſacra/h tam ex reuerètia dim ttit
laudada eſt. ut pꝭ e
con cubitu (Ad laude dei.

naturam. Ot de quadrupliei vindicta
qua dominus hocvicium vindicaſſe

legitur · ¶ Hermo nonuſ.

de ſimfimo gradu peci cotra na

turã: iam reliquos breui ſtiſo
Npeurmmus Scös & gmd?
ↄmittitur cũ altera pſona ſmmili vel diſſi⸗

mili. cu ſcʒ ſme aliquo ↄcubitu ſe ꝓuo cãt

mutuo y geſtus tactus ampl exus vel ſi⸗

miles ackuas libidmoſos ad em ſſſionẽ ſe⸗
nyms danaconem deteſtabile ſibi mutuo

vendicãtes. Et hoe pecm ↄmittitur ĩ o mi

ſtatu hums mũdi · Nulli naq; pcit h̊ libi⸗
dĩ oſa beſtia.nõ vetule nõ ſem no adoleſcèti

nondvgmi. nee quið deo ſacratis pcit· nee

eecleh aſticis nec religio hs· oĩm fines oc⸗

cupatetia viduaꝝ ⁊oꝛphanoꝝ · in ſn gu

lis ſtragẽ ages incredibilẽ.vix aliquem
relm quẽs mfeſtũ.Nee quidẽ tloꝛũ ↄiuga⸗
lẽ relmquẽs ſmmunẽ qᷓ liceuus illic pſu⸗
mẽs ſuã poſſe exereere maliciaa execran⸗
dã frequẽtare libidmis impu diciciaʒ · eũ
thñ Aug. dicat de adultermis ↄiug ijſ. et po
mtur · xxxij · q: vij · e· adulterij malũ · vbi

ſubdit᷑ te ſcʒ vſus qui ẽ ↄtra natuiã ex

eerabiliter ſit m meretriee ſ̊ execrabilmis

imn vxoꝛe · cũ ſeʒ nõ ↄtetus vſu rõnabili ꝓ⸗
prie vxoꝛis deteſtadi s pollueõmbʒ extra⸗

oꝛdmarijs ſatiare ꝗrit carnalẽ imo bru⸗
talem appotitũ m din erſis libidmoſis ge
ſtibʒ ⁊ ↄtrectatiombʒ alij ſq; ſpureiſſmis
adinuctiombʒ. Vnde legitur m libro a⸗
pum ꝙ in eiuitate camera cenſi vxoꝛatus
erat cui nõ ſuffecit eoitus cũ vxoꝛe qnetiã

ↄtrectacõmbzʒ illieitis eã mo leſtact muita

Igiturvbi no cte qᷓ dã reelamate vxoꝛe
vmdcãʒz impᷣcate ᷣmã maritus ꝓpetrato
violeter ſeelè ad vtris offieiũ ſurrexiſſ
mox ſoluto vetre p ſecreta natuò ĩ cloaca
eius viſcera deſcendert nee moꝛa elamaa
repoꝛtat ad lectũ publica wo ceↄſeſſuſ cũ

vuriſſimo manuũ cruciatu qᷓs qſ igmbʒ

vreretur abſcidi petijt · ac ymßabli ĩ hoꝛã

diei tereia exſpiraut dignã tali opi vin⸗
dicla recipiẽs ¶ Tereius ꝓnm de gdus
Hums vienj ↄmittit᷑ cum nõ ᷣuatur nâlis

modus ↄcũbedi ſ deuiãt ad alios mõſtru
— e 4 —⏑ —7 1— 7 , S
oſos ac beſtiales ↄcũbedi modos mnmo li

bidis ardoꝛe excecativa ſe tñ debi to. Mo

dus autẽ quẽ natura detmiat ẽ ut mulier
m doiſo iaceata vir m vẽtre mcũbat eide.
Et hic mo dus eſt natualis hommmbus
utpote quo melius er facilius muliésꝛci
pumt . a àͤ mo ca explonde libidis deuian

tes enoꝛnnter peccãt ec zꝛm cł viculo mi⸗

mòjali· et q́;tomagis a mõ nàli deuiãt ac

p G̊ ↄcepcõ eʒ fetus in pediũt tãto execra⸗

bil iis peccãt· lic cu mulies ſuis viris ſuꝑp⸗
greditur· Pñ reſert Methodius vna ſu⸗

iſſe inter cãs diluunj ꝙ muliès mweſamaz

vſe ſupgreſſeviris abutebart· Et tles m⸗
5 — ℳ₰ ℳ₰ „ —
feioꝛ es ſut brutis q no putiũit mo dũ eis a

natura ↄſtitutũ. Si & talis puſtas tã da
nabylis indicatur in thoꝛo ↄiugali O qͥd

erit in alnjs.pᷣ ſerti cũ in deoc adultij ma⸗
lũ. ſubdi· Yſus eni nãlis ſi vlta moduʒ
ꝓlabitur m vxoꝛẽ qude wiale ẽ m motri

ee dan able. Nõ ſic intelli gédũ qiũ ſit etia

morle m vxoë. ſ qꝛ citius wmã meretur

ꝓteor vmculũ mr̃mõn in qdeeſſus ẽ vſuſ
mulieĩs lʒ nõ abuſuſ.ex aut mr̃nmnõin nee

——

