m qua ſcʒ mutuũ ẽ cã ſpei qdð ↄ ungit cum

mutuãs lʒ pnᷣeipaliter mouea tur ex ca⸗

ritate ſecũdario tñ mouetur ꝓpter aliqᷓ;
tpalẽ vulitateʒ ſic tn ꝙ lici vtilitas illa

ceſſaret mchilo minꝰ alteri mutu arevel⸗

let. et tlis intẽcõ nõ quidẽ tollit h minuit
meritù plus wl minus m maioꝛẽ vel mi
noꝛẽ reſpectũ ad tpale ↄmo dũ. Hiuꝰ ſen
tetie ie er. ala. ſup · e · ↄſulmt · extra de

vſur · Poc tñ ↄſideradu eſt ꝙ hmõi rẽè⸗

ceptio rei tpalis t mutuũ date mag
apta ẽ coꝛrũ pe hãc mtẽ co eʒ tepiditatis

qᷓ; illã q eſt caritatis q; illa ſoꝛtius obſta

culũ habʒ ex ſeip̃a.h tn ꝑ hmõi recepti⸗

onẽ in teẽtio nõ coꝛrũpitur.· tune ſicut ali⸗

qd ſperare ſecũdario nõ ẽ moĩle nee ſoꝛ⸗
te malü ßm glo · in deõ. e · dſuluit · ita nec
reciꝑe aliqnid ex tli ſpe ſcðᷣaria viðꝛ alit

eſſe pecmqᷓ; ᷣm ꝙ fuit in intẽeone mutu⸗
2. ⸗ er
um datü · ad h ar . q· ij cqᷓ; pio·in ſi · w⸗

rũtñ cũ ex caritate mutuãs mtẽtionẽ ca⸗
ritatis o buare teneatur in oblatis ſibi

gratis cũ certis cireũſtãtijs qᷓ;to magis
ille qͥ mutuũ dedit cũ tepiditate cũ ipſe
ꝓFyin quioꝛ ſit coꝛrupeom cupiditatis ut
dictu eſt · De ercũſtãtijs enã q requirũ⸗
tur in doms oblatis ut ſme omm ſerupu
lo recipi valeãt haberur m. vi. pmone p⸗
cædẽti eirca finẽ· Tereia demq; eſt mntẽtio
ceupiditatis cũ ſeʒ ex ſola ſpe luerive ſal⸗
tẽ prin epaliter ꝗꝓpter lucrũ quis mutu⸗
et lie; paclłũ non mterueniat ꝓut latiua

—

A

Seno Erviſ

videbitur poſtea. Ad laudem dei
ñn dubiñ vel piculũ excuſat vſure

qñ nõ excuſat · ¶ Sermo. xxxvijꝰ.
n ſur · la. exo · xx · Doſt pre⸗
miſſa pnti hmone ꝓſequen⸗
dũ eſt de tra ctibʒ vſurar ijs
qui 1 aliqn tnᷣ excuſantur Pt
ubm vel piculũ quo aboletur m talibus
vſure vieiu et aliqñn E ro quo ſas⸗
du ꝙ m mutuis veris vel interptatiuis

ſpe lueri pneipaliter factis dubin ſeu pe⸗
riculũ a ſenoꝛe nõ excuſat· q; nulla ↄdi⸗

c ſeu circũſtatia actũ aliquẽ ex ſua na⸗

tura vieo ſu excuſare v alet mſißm ab
cO rõnẽ vieio ſitatis pᷣ pᷣt remoue. Sn n „ρ%
indeim exſpo lia e cone egiptioꝝn excuſan⸗

tur. exo· xij· a furto nõ vemt ox alia cã q;

ex dimo p̈cepto ꝗ q ut vmuͦſon dns hoe
pcepit et res nõ ſuas ox pᷣ cæpto ſuas el⸗

ſe fecit · h qꝛ im mutuisweris wli interpta

tis ſi pnᷣeipaliter ſiũt ſpe luc ri vſure vi ei
um eſt annexũ · Jdeo du bin aut piculuz

de ſui natura nò tollit vicioſitatem a thᷣ

mutuo. giliter dubm 1piculu nõ tollit
vſure vieciũ mſi dniũ et vſus rei piclitan
tis cũ qua luemtur ad luerantẽ ptineat

q; ex re ſua quis luerari debet et vſus rei

ex quo lucrũ puenit ad lucratẽ ptinere
dz. nã qñ m acku luera di piculũ mereiuz

vel pecume nullo reſpecku actus mercã⸗

di ſpeckat ad ip̃m tradẽtẽ ſ ſolũ ad eum
cui res tradite ſut tũc eoipo ren dnum
etvſus quo ad actũ illu mercãdi ſpectat
ad eu ſolũ cuiis piculo curruntres eni
pditur dno ſno⸗ Piliror n nõ excu ſat a fe⸗
noꝛe piculü ſeu dubiũ vbi m vtra ctu ca
tpis nõ ꝓrij aliqd plus ſperatur.· qꝛ ibi
pſumitur ſp ẽe mutuũ verũ vel/ mrerpta

tiuũ cũ fit ſæ lueri ꝓpter intercurrens tẽ

pus de quo latius dem ẽ ſupius Notan⸗
du igiturꝙ; in ↄtractu mutui veri vel m⸗
terptati quadruplex dubi ſiue pieuluz

interuemire pt. Primũ eni piculũ ſeu du

bm, tin ge Pt im capitali er non in luero

xẽpli g'a ponatur . 4 tãgitur ex.

d vſut · ·c namgãti. Si q mercatoꝛi na
uig aturo p mare tradat C. coꝛonaſ tali
Sõdicõe pkna uis cũ i capitali piclitetur

viciũ rhoe ſub quatuoꝛ diff erẽtñjs er

nõ teneatur ñibi red dẽ apitale. ſi tñ m
mercãdo amnſerit ſemꝑ ſibi totũ capita

le reddet et ſi lueratus fuerit habeat p
te lucri tũe reputaturv ſura m deo.c· na

ui gati·rõ ẽ q; lic: capit ale currat ad pe
riculũ tradeétis qᷓ; diu eſt m itinẽ vel mari

et ſie ꝓ tpe illo currat ut ſuũ. m actu tñ
et vſu mercandi ac ↄmutã di currit ſolũ

ad ꝑiculũ reeipictis.et ideo ꝑ tlem actũ

ip̃i ſoli lueratur lic ſibi ſoli ꝑditur ut ia

dicta eſt. ¶ Pice qri pt. ponatur caſus ꝙ
quis mutuat. coꝛzOnas m ant werpia

ut mde recipiat. C. xx. *i anglia cũ Pac

2 dicone ſi m via tles pecume vel merces

ex illis empte periclitetur debitoꝛ vltra
mediet atẽ reddè non teneatur. Piwero
mmnpednnétũ nõ patiatur ad o tũ redde⸗
dum teneatur · vtrũm h̊ caſu mittatur

vſura. Ad h dicedu hm hoſti. tlis »tra
ctus evſuranus q; aut reci piẽs nõ expẽ

dit pecumãa illã et ſic . mypin eſt ꝙ credi⸗
toꝛ ab eo exigat qð nõ 5 Habuit aut expẽ⸗

dit et ſie eoſumitur pecuma ut effieiatur

altenus q; res ompta de pecunia illa eſti
citur debi wis q pecunia ſibi mutua tunc

effieitur ſua.et ideo nõ dʒ ereditoꝛ exigẽè

luerũ de re deb itoꝛis quavſus eſt et mae
lucratuſ. et ſi quis obſtat ꝙ; H̊ lieitũ viðꝛ
eo ꝙ ereditoꝛ in ſe piculũ ſupfit · di edũ
ꝙ ſuſcepe tlis piculi nullo eũ excuſat
ut pʒ deo · c. naui gãti. nã ſpe luen tlo mu⸗
tiiu fecit et piculuz ſubin tMFeðdo qrip̃t
vtrũ recipiẽs pecumã vltra mare Neh'dꝗ
et ibi dẽ reddẽdã ꝓ certo pᷣcio ſibi ↄſti⸗
tuto 2 ↄmittat vſura · Ad dicedu m m⸗
no · ex E de vſur. c.· fi·qʒᷣ tlis nõ ↄmittt vſu⸗

rã ſue piculũ recipiat in ſe ſiue nõ.q; lo

catio oſt opaꝝ et cuſtodie· et idem ſentit

hoſte.· ¶ Tereio qri p̃t· ponatur ↄdicõ q

m mercãdo capitale currat ad piculum
tradẽtis ita ꝙ qmcq d mercãdo vel alio

mnculpabili mo do pdatur ipiꝰ capitalis

traditori pditur luerũ aut fixũ ſit. . vnũ
ꝓ· vin · Vel. x: vtrũ tlis tractus ſit li ei⸗
tus eo ꝗy in tli caſu certum ẽ q; merca toꝛ

eui capitale traditũ eſt emit totũ futurũ
lucrũ p̃ᷣde capitalis tãto ſez p p̃eio qtum
Pbabilitas ſi turilueri cũ vtilitate a
poſſ rõnabiliter eſtimari· Ad 5 dom q;

lieʒ quidã dixerũt hũec ↄtra ctũ illieitum

multiplici rõe.

eſſe. tñ geral· o bvon. ꝓbat illů ẽe li citum
Prnno rõne piculi · nã im
tota mercacone ex h̊ capit ali fieda Pdi⸗

Aũ capitale currit ad piculuʒ tradẽtis

hiter eſt matur ꝓuẽturũ hy alique valo⸗
rẽ qui aliquo iuſto pᷣeio p̃t eſtmari et ꝑ

Seðdᷣo rõe lueri q; totũ lucrũ qð ꝓbabi⸗

cõſeqns etiã iuſte vendi. Tercio roõe vi⸗

tãdi dãm q; dãs ſuũ ꝓpriũ capitale i in⸗

ſte pᷣt mie exigẽ ſuũ mtereſſe· Racoe g& Sg&

ↄtra ctus við nulla mta vſum mſi capi

tale illð nõ eſſjvere traditũ ſᷣm rẽ ꝓ capi
tali h potius ꝓ mutuo et ad vſurarum

lu crũtũc enĩ eſ̃ mutuũ iterpᷣtatũ et ꝑ

Liis eaſi
cari pnt.

ↄſeqns apud luerãtẽ ꝓuemret lucrũ de
re cums nõ hHret dnim nee vſnz . et ex Pdi
multi »ſiles Fabricari et indi⸗
eðmvero dubi vel piculuũ
ↄtingẽ pᷣt in luero et nõ m capitali q ſcʒ

capitale traditũ remanet ipi tra deu cer⸗
tũ et firmũ ita ꝙÿ in omnem euẽtu ſibi hit

reddoduũ.et tũc non ſu Ficit meertitudo
lueri. Fxéplig. tra do tibi.C· coꝛo naz

m om m euetu nychi red 4ẽdas. et ſi inda

lucratus fueris terciã ptes vel media m

te luero dabis· Rwero mehil lucratus fu⸗
eris etiaz mchil michi dab mii capitale

qð ſꝑ ſaluũ remanebit tlis ↄtra clus eſt

Allieitus eo ꝙ cap tale nõ curnit ad picu

lũ pm tradẽens ·et ĩdeo quieqiid de lu⸗

ero peipit ym bal. »putadu eſt m ſoꝛte
mmirũ cũ ſit mutuũ mterp̃tatũ.nõ autẽ

teria q; tra natuuã ſo ciet atis p vnul

ſocietas nec ex foꝛmaotractꝰ nee ex ma

rapit ſaluum et alus capit frac łlum ut

f.pro ſo cio.lᷣ. minus. quo d ſi o bicitur

illð qs legitur ey ex de dona ·. mter vi · et vyx.

c · p vĩas · vbi ðꝛ ꝙ dos vxoꝛis tradi p̃t et
ↄnmmntti alicui mercatoꝛi ut de pte honeſti
lucrivir eiꝰ onera roſſit mrmonn ſuſtẽ
tare ˖ ödm ꝙ i intelligi debet qn peeuma

datur ad pꝑtẽ lueri et dãniq dtrack? tũe
licitus ẽ m glo. Euã·xii ij. q. in · e plei⸗

q;: tis ↄtractus vſucariꝰc. et licz qda di⸗

cãt eſſe lictuũ et ex vi pacti q »tmerg

ex ↄuẽcõne legẽ regpꝛũt · ut de reg. mt·
c.ↄtractus· li · vi. . at oa accurſus et
multi alij ſecurius et melius ↄtrariuʒ te⸗

xvij

nent. F. p ſooo · l· verũ · vñ nõ valet· ue
ex. de Pcarijs.· in textui. et glo. vbi pomt
etiã dia mter pᷣcariũ et 1modatũ · et ſub⸗
ditur dĩa mter pcariũ et pcarie. vide E
gũ ꝓceſſum· hoſti· aut dic. ꝙ licʒ nõ d iu
re ſocietatig ſ exvi pacli tlis 2tractus

licitus dici p̃t nõ tñ eſt ommo equus. ct
ideo in uidicio aĩaꝝ ↄſulit ꝙ ſi wecumã

recipiens ipam caſu ſo:tuito amittẽt tuůe
is q̃ illa dedit eideʒ rennttat c ꝗri
p̃t· ponat᷑ caſus qᷓda reddituariꝰtradat
mercaton. C. coꝛo nas cum mitro ꝙ ſibi

reddat d midiũ lueri abſq; oĩ piculo ca⸗

pitalis apð ſe tn firmiter intodit ꝙ qe⸗
quid de capit ali dbito mo do mercando
ꝑpderetur nõ mercatoꝛi h ſibi pdatur licz
ſ nõ mamfeltet ne ſe; a mercatoꝛe deci⸗
piatur· Aueritur vtrũ tlis peccat wl vſu

n ꝛmittat · Ad hH vðdm ꝙ tle lucrũ ẽ ini⸗

quũ ſj nõ miuſtũ· et vocat a dũo mãamo
na miquit⸗ tis de quo ſpealiter elemoſi⸗
ne fieri debet m aboliconẽ miqtatis illui!·

qa aũt ſit lucrũ miquu; P q ſic tradẽs

peeumã moiliter peccat · tu qꝛ ſeip̃m p H
Diffamat coꝛa illo merca wie et oĩbʒ ſvc

Facla peip iẽtibʒ ponẽs lapidẽ offenſiois

et petra aſ. candaliwel i mitacois cotra ill
i. thi · v. ab omi ſpẽ mala abſtmete vos.
tũ etia gfaeit opus erimĩale ex ſuo ge

né ſaltẽ a ad ſß x illũ expoĩt piculo pdẽ⸗

iet ipᷣm capitale re tituendi.tũ demq;

quia dat occa ſio nẽ ſuis hèdibʒ miuſta

exigedi⸗ reeipiedi ſi iße ſubitanea moꝛ:
te decedet q pter m ſtrumtũ vellẽt ta⸗
lis ↄtracłꝰ m ſuůõ roboꝛe pmaneret · vñn
talis ſumo pe cauè tenetur ne ſua moꝛte
wel ſtractõ e mercatoꝛ ille damficet et
ne tle inſtrumtũ wel cotractus appareat
i ſcandalũ alion. Að aut lucrũ illò nõ
ſit mmſtũ. i·reſtõi de nccitate ſalutis o b

. voxiũ dumodo ſit rõnabiliter moratũ

ex ̊ pat: quia moꝛales actus tota rõez
ſui moꝛis ↄtrahuᷣt ab actuwlũtatis a q
ſ. cauſantur.nã ſi iẽ adꝰ fieret a beſtia
vel ab amente ſeu rõis vſu nõ hHñte nl pe
mitus hĩet de rõe moꝛali. Cũ igitur ſtaꝝ
C. coꝛonarũ tra dico manare dmoſcitur
a wlũtate mteloꝛi traria ſoꝛme ↄtractꝰ
q vult firmiter ꝙ illð capitale ncurrat

— — — — S
. .

— —

ptinẽt ad eius piculu licitũ ẽ ¶
ꝓJmꝗe dubii ve piculũ eſt nee pᷣiis ca
pitalis nec etiã lueri lco tingit m mamſe

in mercicijs ad ſuũ Sânũ ſiẽ ad ſuũ ſuis

erũ licʒ in exterioꝛi ↄtractu ad cautelam
expmat ↄtrariũ ne ſeʒ mercatoꝛ ficte vel

ind ebite pd at ſibi capitale debituʒ· id eo

exterioꝛ traditio ut a wlutate peedẽs
realiter illa ab vſure vicio ſeg regat et

evireleletai currit ad tradentis

piculu. ¶ cdo qripᷣt. i ponat᷑ caſus q

aliquis tadat alteri. C eoꝛonas ad ope
ndũ ſid eliter m arte vel merca eoe vſq;
ad annũ ſb tli 2 dieone q; m ſine ſi quid
lueratus fu erit totã ſoꝛtẽ ac ennſie lu⸗
eri ꝑtẽ tradẽti coſi gnare debeat· vero
dãnũu ſupuenerit tuc traditoꝛ triũ ptiuʒ
et reeeptoꝛ dãnu quarte ꝑ tis ſuſtmẽ de⸗
beat vtrũ tlis ↄtraclus ſit licitus. Ad ̊
ðdm ꝙ nõ. cums rõ ẽ qꝛ ſi tlem pecumam
ſeu rẽ cũ ip̃a emptã piclitari ↄting at tuũe

debitoꝛ Nel reeptoꝛ quarte ptis danu ſen
tiet q; quicqd ↄtingat q̃rta ps ſoꝛtis ip

ſi creditoꝛi reddẽda ẽet ideo quic qq ip

ſe creditoꝛ: d lucro ↄſequitur de illa q̃r⸗

ta pte qᷓ nõ ſubiacʒ eius piculo vſurariũ
iudicatur · qð aut recipit de tribʒ ꝑnbꝛ qᷓ

*
,

ſtis vſurig et etã ↄtigẽ ſolet quodãmo⸗
p h ijs qͥ ſe curãt mercãcias et ĩ dopoſitiſ.
Eire qð dubm vel piculuz qᷓ drupliees
ſecuritates diſtigui poſſunt · Drima ſe⸗
curitas e tolerabilis exempli g ĩa· mer⸗
ramꝛ:, merces nntat ad ptes remotas et
no les ſe to taliter exponè piculo qrit ali
„ 15
quẽ q de pdictis mercibʒ ei faciat ſecu⸗
ritatẽ ſceʒ ꝙ de eis ſatſfaciat ſi mvia pe⸗
reant · ſuſcipiẽs aũt in ſe tle piculũ cum

mercatoꝛe ↄ uemt de certa quota ꝓ tli aſ

ſecuracoe · tuc enj tliter aſſecuras licite

recipe pᷣt tle luerũ.et q̊ ꝓpter tria.· Drio
Apter dico em locacois· viðꝛ eni eſſe eoo
traclus locacois qᷓſi tli aſſeeura tori locʒ
2du cõne illarũ mereiũ vſq; ad t em lo
cũ cũ ſuo picuſo ⁊ cum equa mercede. et
ſie quod datur ꝓ locato merces eſt nõ

vſura · s ſ obicitur·crauiganti· ex· de

vſur. qꝛ ca ſus ille vivdᷣr ↄu emre cum iſto

vbi mutuãs eunti ad nundmas ccſetur
vſurariꝰ ꝓ eo recipit i ſe piculũ rece⸗

Kyrvij

cuma mea negocatur dãs michi decem
A ecentũ · qri pᷣt vtrũ recipiẽdo lucrũ illð
vſun ↄmitto· Ad ̊ dicẽdũ ꝙ ſi pcuma
fuit meluſa et obſignata nec numerata
tũc video: ꝓ Hibuiſſe xpoſitario ne vta⸗
tur. ut. ff. de ſurt ; l. licz. Crei. et · l. die · . qͥ

pturds aliqdvlna oitẽ · Ad ſ̊ dicèduʒ
ꝙp hij duo caſus ſut multù dmerk.nã re
ceptũvltra ſoꝛtẽ de quo dic ibideʒ dire⸗
cte ↄcermt mutuũ m quo oĩs ſupabũ⸗
dãtia ꝓHibetur. H̊ aut nõ ſic· nec enin·
gpter mutuũ qð nõ ẽ h̊ h gyter femid ẽ
ꝓter ſecuritatẽ quã fecii ð̊ mercibʒ illiſ
recepit tle lucrũ. S cdᷣo tlis ↄtractus eſt
licitus ꝓpter ceſſacõneʒ ſoꝛtis qꝛ nõ eſt
ibi ſoꝛs & nec mutuũ.nec etiã dici pt q
aſſecuras lucrũ recipiat vltra ſoꝛtẽ q; ſi⸗
ne fundamto nullum edificiũ datur· Ad
elſe wero vſure ne ẽ mteruemre ſoꝛtem
ut patebit infra · Tereio vidᷣ: ée licitꝰ cõ
traclus eo ꝙ exmde ſequitur ↄũe bonuz
rei publiee et vtilitas mercatoꝝ qꝛ mul
to mercaco es ceſſarẽt ſi nõ iuemrentur
tles aſſecurantes· Scᷣa wero ſecurit as ẽ
culpa bilis et illicita qᷓ tei modo fieri ↄſue
tut·tu mutuo ſuſcipis ab alio certa ſum
mã qua eges et ogo ꝓ te ſatis do wel ſo⸗
euritatẽ facio creditoꝛi tuo cũ q̊ pacto
ꝙ a te reeipiã vnũ vel duos floꝛenos ꝓ
eentenario de tli ſe curitate quã ꝓ te fa⸗
cio · tlis oniotra ctus illicitus visꝛi dup li

ci rõe · Primo qma rep itur ibide mutuũ
mdireclũ eo ꝙ aſſecumns ſtat ibi loco
mutuãtis· Hhome aſſecuras e ibi ac ſi mu⸗

tu ando ad certũ tꝑs cũ addieoe duoꝛũ
Vl triũ ꝓ eentenario ſua peeumã reha⸗
beret· paria naq; videntur creditoꝛi ſatiſ
dare vel aſſecurare reeipiendo ꝓh aliq

a dbitoꝛe mutuare recipiendo aliquid

vltra ſoꝛtẽ. Sᷣcdᷣo.q; ceſſat ibidẽ piculũ

eo ꝙ ſit ſme piculo aſſecuratis. nã ſi me

2ſtituo dobitoꝛez creditoꝛis tui tu michi

ecouᷣſo obligaris reſl tu ere taqᷓ; meꝰ de

bito: vere ſoꝛts. multo aũt ampliꝰ ẽ eʒ
traclus illieitus ſi creditoꝛẽ tuu nõ ſol⸗

uo te in termĩo ↄſtituto ſolu ẽte. Tercia
ꝓmde ſecuritas ẽ variabilis ſi pʒ in de⸗

po ſitis exẽpli grapo ſui pecuma apð cãp⸗

ſoꝛẽ ſine pado aliquo c pſoꝛ aũt cũ pe

nendu eſt ßm aplin. rta demq; ſe
curitas ẽ execrabilis q; cũ ea frequẽta⸗
tur omis uſura mamſfeſta· Exẽpli gia. ſi

peeumã· et ideo qʒ illicite vſus weeunia
mea illi poſta. hinc ome luerũ inde
uemẽs nnchi reſtituere obligatur ꝙ ex

re mea locupleto feus eſt.ar· f. de nes

g.· qu ſme uſuriſ. Si vero pecumã vepo ſui

ad numerũ et h̊ ſub ſpe lueri tũc ſi aliq̃d
ultra ſoꝛtẽ recipio uſuràꝰ mitto · ſ demq;

ſimpli depoſui ad numerũ ſme pacto et

ſme ſpe lueri tũc ſecus ẽ et in hoc ſtatur
dẽo meo.q; hec queſtio deaſcĩa Nſt. Dieir
aũt bal. de puſo ꝙ ſi m ̊ ultimo caſu cã⸗
pſoꝛ aliquid dat ultra ſoitẽ ex liberalita

te ſciẽs ſe nõ tenèt ad ſupaddẽdũ aliqͥd

tũc ſi a pᷣcip io nõ habui ammũu fenera⸗
di licite poſſum illud datũ reci pe: q; me
ra donatio ẽ. ſi vero ſoluit eredẽes ſe ex qᷓ⸗
dã equitate teneri q ſepius ad remune⸗
dũ mereãtes mouet tũc idẽ ẽ iundiciũ·
verũtamẽ ſi ſe cxedebat vſurarie obliga

ri ci nõ obligaretur tũc a tali dono abſti
nendu ẽ ꝓpter ↄſcĩam et etiã ad amouè⸗

du ſcand alũ q; et ab omn ſpẽ mala abſti

quis mutuans centũ coꝛonas exindew
lit aliqd ultra ſoꝛtẽ Hr̃e et ꝙ ibi nõ ſunt
ita ſecuri ſic ſi illas hr̃et in archa. ſ mu⸗
tuado multis eas piculis annttechi expo
it tuc eni nõ excuſatur ꝓpter tale peri⸗
culũ ab vſura · qꝛ periculũ m hoc caſu nᷣl a
rone et natura mutui diſſert vel ſaltẽ ſie
inſepabiliter ſibi ↄnexũ ẽ ꝙ nõ plus Ha⸗
beat de rõne vendibilis qᷓ; mutuũ hHabe⸗
at mquãta mutuũ · hinc ex periculo h̊ lu

crari ꝓimde ẽ ſic lucrari ex ſo lo ac tu mu⸗

ℳ — 2 .
tui. na ſi mutuãs eſ tante dementie ꝙ;

abſq; omi ſecuritate pig noꝛis vel teſtio⸗
mij vel ſeripture mutuũ daret cũ exp̃ſſa
paclione uſure lʒ remaneret in piculo re

Habendi nõ ſolũ ultia ſoꝛtẽ· etiã ipam
ſoꝛtẽ tñ tale perieulũ eũ nõ excuſaret ab
vſura· q; agit ↄtra dnicũ pᷣceptũ·luc.vi.
mutuũ date ul inde ſperãtes · ꝑ hoc en
piculũ nõ tollitur ins idẽtitatis ipi pᷣſti⸗

to:. q; receptoꝛ tenetur ſibi ad oĩmodaz

idẽttatẽ · i · ad reſtituendũ plene equale
ißi ſoꝛti. et ideo miquũ ẽ aliq̃dꝗ ultra ſoꝛ
tẽ ex pectare/ uartũ demq; dubm vel

Sʒzmo evuſ

uarta demq; ſe

„——— —

———

pieulũ ↄtingẽ p̃t tã in luero q; in capita⸗
li· et tñ pᷣt ibidẽ eſſe cotraclus vſurarius.
Exẽpli gra· ſit aliquus mutuãs · C. coꝛo⸗
nas ad x. ãnos ſub tali ↄdieoe ꝙ ſi moꝛ⸗
tuus fuerit alter ip̃oꝝ infra deccmu · ſ. tra

tes vel recipiẽs tũc a de bito et mutuo re⸗

ceptoꝛ libeatus ſit. ſi vero ſupuixerit ut⸗
q; tũc reeeptoꝛ dabit dueẽtas illi qͥ mu⸗
tuu dedit ·tũc in tali caſu ↄnm teit vſuram
q; ſm alexlumb·tale periculum ab uſu⸗
a nõ exeuſat cũ talis ↄtractus nõ tẽdat
ad equalitatẽ miſticie eo ꝙ jlla ſuphabũ
dãtia nee ex laboꝛe nec ex uſu rei ;e nec
ex alteriꝰ rei reeopẽſacoe reducatur ad
eꝗlitatẽ mſticie⸗piculuũ aut non eoxcuſat
ubi cã tpis ſupabuũ datia capiturtuũc auũt
dubiñ excuſare p̃t qn dubiuz incidit ex

natura rei · Et hoe dẽm ẽ ſupra.

e mutuo facto ↄuit ati coactevel

er earitate ſeu ex cupiditate· Et q ta

lis tenetur ad reſtõnẽ er qñ nõ.¶ Her
NXVrVo xxx viſkꝰ.
n furtũ fa· exo ·xx. J5 vidẽ⸗
du ẽ de Hjs qͥ mutuãtes d ui⸗

E5 alicni recipiũt aliqͥd ul⸗
¶ de quibʒ qri pt utrũ 2 mitãt

ca ſo:

vſuẽ viciũ pᷣſerti cũ qmilibʒ de ſuo in quo

plenuũ ius er dnin habz diſponẽ ptm li⸗
eitis et hon eſtis ꝓ libitu ſue voluntatis
quãatomagis eota coitas h̊ p̃t· q in ↄſen
ſu cotatis meelli gitur ↄſen ſus ſmgulaꝝ
pſonan ſm ſco·lieita ro⁊ honeſta vidèᷣ
tur qᷓ fit in ↄmodũ et ſalutẽ rei publiee
et ixo 1uitates diſpo ne pnt ꝙ ponẽs tã
ta pecunie quatitatẽ tantũ recipiat anu⸗

atim qn ̊ faciut ad ↄmodũ quitatis et

p coſequẽs alius reeipe p̃t· Ad hoe dicẽ⸗
du ꝙ tria ſut hoĩm gna que frequètant
Hmoi ↄtractus · Primũ genus mutuat
eoacle. cᷣm ex taritate· Et tercium ox
eupiditate · Primo qdà ſut coacte mutu
ãates ⁊tales recipe licite pnt in tereſſe dã⸗

m et ꝓbabilis lucri. ß ex triplici rõe

Primo rõne dñn ↄpellentis qð ſie ptz. nã
ꝗqlibʒ coitas cã neceſſaria wel rõna bili im⸗
quirente uti pᷣt ꝓꝑſoms ſuoꝝ ſbᷣditoꝝ er⸗
go multo ſoꝛtus pecunijs eoꝝ · nã lʒ ſm⸗
gularẽ collcãm applicã dã camere ſiſcali
nemo p̃t jnpone ſme pneipis pmſſione·

ð — AEEõ

ut. C. de tribu. l. icet. li · x. t colleãz ſpẽalẽ

vnaqᷓq; ecõitas ꝓ neceſſitate lbi incũben
te pᷣt mdicẽè· ut·l.ↄuis.et. C.de opi· pub.

Cũ g eiues eogi pnñᷣt ad talia onera ſol⸗

uẽda mam ſeſtũ ẽ q; talis coaclio de rõe
mutui multũ aufert · et p ↄſeques de rõe
vſure · Cũ eni de natura ipmus vſure ſit ꝗ; P
fiat im mutuo w lũt ario et nõ m coacto.

ſequitur ꝙ tale mutuũ violentũ nõ ſapi
at vſuẽ viciũ· ſ mutuãtẽ diſponat ad poſ
ſe inſte recipe ſuũ intereſſe.hc enĩ eoitas
licite pᷣt ſuadẽte rõne et iuſtieia et neeeſſi

tate ſu os grauare ſic et rõe iuſticia et ho
neſtate dictãte p̃t etiã releuare pᷣ ſerum
qñ ẽ ex ꝑte mutuãtis pura coaclion ex
pte ↄu itatis liberalis dnatio· pmo naq;
excuſa t eos pura coaclio· qꝛ; qð nõ ẽ liei

tũ m le ge neceſſitas lietũ facit. ut ðꝛ ex⸗

tra de reg iut᷑. tales en' nõ pnt ſibi aliter
₰ℳ . . . . . .„
ꝓuide re de dãno ſuo miſi accipiendo qð

a coitate w lũtarie off ertur ſi ꝓinde cre
ditoꝛ damſicatus ex lõga moꝛa ſo lueo⸗

ns rõne dam p̃t aliquid recipe ultra ſo:

tẽ · ut extra de ſideiuſ·c·p uemt· quãtoma
gis mutu are coactus tali coaclione ꝙ;

nũq; ei redditur capitale.q; ſi quis iſto
rum erimẽ v ſura n incurrẽ debet tunc is q
wluütarie mutu at potius illud erimẽ in⸗
eurreret qᷓ; s qui muitus cũ nullus v ſu⸗

rarius eſſe pᷣt ſi mutuũ dare wolens ad
vſura · Et obicitur ; talis modus a eo
mũ ita te oꝛdiatus homies inmmitat ad pee

cãdũ et ultra ſoꝛtẽ recipiẽdũ. Ad diee
dü ꝙ ß wrũ eſß qn mutuãs ſpe lucri pn⸗

eipaliter mouẽtur · ſedaria tñ ſe moueri
pᷣt que ſpes nõ facit hoĩem vſurariũ inxta

notata m · c· d ſuluit . ex de vſur · et & HH no
tatũ et tactũ eſt in ſedðᷣo ſerm one pᷣeedẽ⸗

₰

n· ᷓ erũtñ ſi taliſ mutuãs poſt eoactõnẽ

aliquo tpe ↄtetaretur reeipe aãnuatim de

tali mutuo tũe vſurariꝰ efficetur ſm fre⸗

dericu de ſems · qꝛ ſb a ſpes et intentio re⸗

eipiẽdi ultra ſoꝛtẽ g a mutui facit v ſura⸗

riã · De inten eõne aũt an eedẽte ↄconi⸗

taten ſubſe quẽte diceturꝗᷓ. Seðdo exreu⸗
ſat eos li be ralis donatio ↄuitatis ·ðꝛ en⸗

ℳ r.

ne ꝓceſſit · et · e · qᷓ; pio. cðo cwaete mu⸗

tuantetz recipe pnᷣt ultia ſoꝛtẽ rõne dãm

emergentis qꝛ facta tali pᷣſtacõe eõitaſ

pᷣſtantiiam obligata ẽ nõ hns dilaconẽ

ſolucoms li beraliter ↄ ceſſam.et he ſp re

manet in moꝛa ſoluẽdide qua pᷣſtãs dã

nũ pati d moſetur vel in execucoe mereã

tie wl artis meehamec vel etã a redditu

um vel rerũ qu arũlibʒ empeone pone &

ꝙ in mercãcia q́s utes pecunijs ſuis ob⸗
ligatus ẽ debiti ſeerto tpe ſolu endis qs

acquiſita pecuma ſo luè diſpoſu it inſtãa⸗
ter ab ameo requiſitus mutu et pcumaz

ſuâ ad certũ tꝑs ex caritate adiciẽs abſ
q; fraude ꝙ; ſi de bitoꝛ ſuo tpe non ſoluat
tũc ered itoꝛ ꝓ ſuo mtereſſe vltra ſoꝛteʒ
recipiat: tũ c emi illa penã licite recpe pᷣt
et exigẽ ꝓ ſuo in tereſſe vt extra de arbi.
c.dilecti et in glo.ſi igiti r hoc lʒ in d eõ
caſu ubi nõ muſta violct a pꝭ mſi detẽtio

rei ultra term nu ↄſtitutũ ↄ tra dniwolü⸗
tatẽe q; tomagis lieebit eim rõe mintereſſe
ſumè ultra ſoꝛte cũ ſua pecumas tra volũ
tatẽ ſuã au fertur et detin etur. Tereio co⸗

lucri ceſſantis · Cx retẽcoõe nã q; debiti ſeu
mutui ultra tpus ↄ ceſſum a lucro pedi⸗

diti ꝙ lierte neg ociãdo xl alio mõ lucra
ti fuiſſent exigẽ lieite et recipe pñt m re⸗

copenſacõnẽ nõ ſolũ dãm ſ̊i enã ceſſantiſ
lueri ſm diſcretũ in diceiũviri prudẽtis eo

mõ q tactũ in hmõe.inj.pᷣ eeden:.et ideo

ex rõne ↄſili pt in ᷣ caſu aliqͥd recip e ul
tra ſoꝛtẽ cũ amiſſio talis lueri ſit quedaʒ

damificatio p̃ſtitoꝛis. illa naq; pecuma do
mino ſuo veriſilr plus valuiſß qᷓ; ſeipß̃am

Ipter induſtriã qua ille uſus fuiſſ taà ad
pᷣraued a dana q; etã ad cumulã dalucra

et ſic puatus ẽ nõ ſo lũ tota pecuma h̊ eẽ
toto vſu et fruc tu induſtrie exercitande

in illa lue paillã et ſic dns ea fuiſß vſus

ut capit ali ſuo nec in hoc eaſu rõnẽ habʒ

mutui j capitalis ſaltẽ interpᷣtatiue ſeu

ablatiue. Hine ctiãↄuitag ſibi tenetur ta

qᷓ; de capitali. ſecus tam eſ ſi illa pecuma
vſug ſuiſſet mra termnũ conceſſomsgs ·

ie querip̃t · po ne caſu:petrus coactuſ

tradidit 2uita . cor onas reccpturus

anuatim ex ſtatuto eiuſdẽ ↄuũitatis ſex
quouſq; ip̃am ſoꝛtem recipiat· Anterim

venjat iohãnes emat a petro ius illu
peipiẽdo talẽ ſumã ſbᷣ ſoꝛma iã deã vtrã

talis ↄtractus ſit vſurariuſ· et viðꝛ ꝙ nõ
q; nõ ↄmittiturvſura min inter vſurarie
ↄtrahetes · im ter petrũ io Hãnẽ viðꝛ eſſe

ſnnplex tmelus empeois nec etã mter
joßem 12miũtatẽ viv: eſſe ↄtracluſ mu⸗
tui · qꝛ mutuũ nõ coſicitur mh qn de meo

ſit tuũ· hoc addito ꝙ tandeim meu mieh ⸗

reddatur ſ̊ ̊ nõ ſit inter johànẽ a eiuita

tẽ· qꝛ; ↄtraclus mter io hãnẽ ⁊ petrũ fieri
p̈t de iure etia ign oꝛatæ ↄymmtate⸗ A₰d F.

dðm eſt. ꝙ talis ↄtractus duplrↄſidera⸗

ri pt. q diſtinctõ htur ec eỹ de vſut.c. e

ſuluit · m tox. et· glo. Primo mõ2 ſimri
pᷣt ex ſoꝛma ↄtra ccus:et tuc iſte ↄtractꝰ
qui ſit inter petri iohãnẽ tm nõ eſt vſu
rarius Alio mõ ↄſideratur ex intencone
2trahtis· et tuc ille ↄtractus vſnrarius ẽ
utrobiq;· Lta inter io:et pe·q; enaʒ ihnter

io h̊em⁊ 2 miũtate ·leʒ diuſnnode· qð ſie

patere pᷣt. nã primo cũ mẽte cotrahitur
inter perrũa io heʒ: ſcdᷣario vero cotrahic
cũ mẽete inter io Heʒ ⁊ ↄmiũt atẽ· cũ igitur
1I0o. trahit eũ petro in mẽte intẽdit et pt
ea ↄtrahit ut intret locũ petri ut ſeʒ ſiat

creditoꝛsmmtatis ad ſ ut recipiat ultra

ſoꝛtẽ h talis intẽco ẽ vſuraria·nã pnᷣcipa
lis eius intẽtio eſt ut acquirat locũ ſcdᷣm
creditoꝛis intencõem.ſ.ꝑtri quo ad hoc

vẽo wluũᷣtarius hoc facit eũ ſpe in tẽtiõe

reeipiẽdi ultra ſoꝛtẽ · Iñ ſi ſedᷣs empto⸗

Elr a ↄmintate ceogẽetur ſieut pmus tune

eſſ excuſatus ab vſura ſi vnᷣeipaliter ĩ eo
nõ eſ ↄ ſenſus vltra ſoꝛtẽ aliq̃d recipiẽ⸗

di rõe mutui⸗ſic enim in ſcdᷣo ut in ᷣmo

excuſaret coactõ recta intẽtio qᷓ necrio
ↄiũ gitur coactõni. q; ſi oogi placẽèt illici
ti het eo ꝙ coactõ m wlutariũ tranſiét.
¶ Hedmero genus hoim mutuat pneci

paliteor ex caritate libè ſua oſferes ↄmu⸗

miati ſme ſpe vel mtẽtiõe aliqͥ dvltra ſoꝛ⸗

teẽ recipiẽdi. Pio quo ſeiendũ.q; quidaʒ

veri reipublice amatoꝛes muomit pñ̃t lʒ
—SE SHE D . „ a ₰, ℳMℳbℳ
rari qͥ vidtes nnmnnẽte necitatẽ wl euidẽ
eẽ vtilitatẽ ↄmmitatis ex caritate ſaltem

pucipaliter ſponte mouẽtur ſua mutuare

ↄmintati:et tales licite recipe pñt qð eiſ

a pmiũtate ſponte o ffertur· q;ꝛ nõ ninus
bpmari meretur wluũtaria caritas q;ᷓ co⸗
acta necitas · eo ꝙ nõ m noꝛ meo eſſe pol
ſit 1 dãm emergẽtis ⁊ lucri ceſſantis vo⸗
lũtaria caritate qᷓ; in co acta necitate. mn
ſi credet illas pecumas in aclibʒ illicitis
expedẽdas· q; tũc pticeps fiet oĩm malo
rũ inde ſeqntiũ · nee licite tũc recipe poſſ

aliquã remuneracoem. 9 q; de Pac ma
teria taclã eſt ſupius iðᷣo gra bremtatiſ
ſupſedeo · Tereiũ autẽ genus hoĩm ↄ mu
mtati mutuat ex eupiditate ad recipien

ꝙ emptoꝛ id ẽ io hes ſit creditoꝛ ↄ miita
tis loco wenditoꝛiset id eo lʒ io hes nõ eo
trahit vſumarie cũ petro quãtũ ad ſomã
ↄtrahdi tñ ↄ mittt vſura ꝓgter maeula⸗
tãa intentionẽ Nã quicqᷓd agũt hoĩes intẽ
tio mdicat omes . Fcdᷣario ſilr mediãte
ↄtrac lu feõ cũ primo ↄ trahit ſedᷣs vſura
rie eũ ↄmmtate.nõ quidẽ explicite hnmm⸗
pꝓlicite cũ imteneone affcũ. Eſt ena inter
eos realis ↄtractus mutui h indirecte ſõᷣ

dũ aliquid vltra ſoꝛteʒ · et tales vſurarij
ſũt iidicã di pꝑeioꝛes vtiq; q; l dũtaxat p
ſone pᷣuate fenerarẽtur. q; magis pecca⸗
re viðꝛ qͥ ſenemtur ↄm m tat cui pluſ ob
ligatur qᷓ; qui feneratur ſm głari pſone.
dicẽte aug caritas ↄmia ꝓrnjs 1nõ ꝓ
pria ↄminbz ate ponit· ¶ Hic qri pᷣtvtruʒ
ſponte ponẽs ad mutuũ pecumã ſuam ißi
ↄmitativel etiã pſone ſmgulari ex intẽ
tione cupiditatis ſp vſuraʒ ↄmittat vltra

velamie empeoms: q; mediate illoꝰtra
ctu empconis acqumit actoꝛ actõʒ ex ẽ⸗

to ſup ↄmmtatẽ. ut inſti. de emp. et wen.

peiu . & ↄmmtas obligatur illi fit dez

bitoꝛ illius ſicut ante debitoꝛ erat primi.
☛ . . . „
Raco vero eur primus creditoꝛ excuſa⸗

ſoꝛtẽ aliq d recipiẽdo:ptim cũ mutuum
recipiens libẽ pᷣt aliqͥ d donare de ſuo ſibi
mutuũ dãti ⁊ traſperre dniuz qð hʒ im re
ſua in ĩm mutuãtẽ ac ꝑ ↄns mutuãs il⸗

nn

lam rem tanq;ᷓ ſuã recipe nõ o bſtante q;

ſit vltra ſoꝛeẽ · Ad ̊ dpᷣm. ꝙ qncũq; ↄmu

tur abvſura 1 nõ ſcdᷣs ẽ q; pᷣmus ad mu
muãduũ cœacus eſt· mõ ut dem eſt · qd nõ
eſt lieitũ in lege necitas licitũ faeit · ſeða

mitas aliqᷓ vel ſmgłaris pſona p̃t aliqnid
libé de ſuo dare ꝓ pecuma ſibi mutuo da
ta ⁊ im ahum tranſperre· tũc ⁊ alter potelſl

Eyrvüſ

libere recipe dumõ nõ ſit ↄtra legẽ iuſta

yvneipãtis · ſ. ip̃ius dei·hc̃ pʒ m hjs qͥmu
tuantes ex mer canitate recipe pnt ali⸗
quid vltra ſoꝛtẽ ex libera donacone. qꝛ eo

tm ̊ dñs nullũ mãdatũ edidit erũtũ
aliqn libe de ſuo aliqͥd daèc nõ pñt ꝓ eu
ma ſibi mutuo data ſie ꝙ mutuãs illuc

hkeite recipe poſſit ⁊ hoc ꝗꝓpter pᷣeeptuʒ ſu⸗
pioꝛis iuſte pnᷣeipatis pᷣeipiẽtis luc. vi.
mutuu date nᷣl inde ſpe tes · Et extra de
vſut᷑ · e. ↄſuluit. Að ctiã p exẽplũ oſtẽdi
p̃t · nã ᷣm bonauen · in. ii · di. xxj · et ſeðᷣm
alex · de Halet ſcotũ· ↄfeſſoꝛ mani ſeſtare
nõ pᷣt pecm ꝑ ↄſeſſionẽ illi mamſeſt atuʒ
etiã de liectia ↄiteaſ. eo q; ↄ feſſoꝛ obliga
tis ẽ nõ tin ex iure emitetis h̊ etia ex uaꝛ
re ecciaſtieo ⁊ diuino· ſuꝑ quo talis pem⸗

tens diſpeſare nõ pt · e de pe. et re. on i
et de pe ˖ di⸗ v. c· ſaeerdos. Sie eſt etiaʒ im

oſto mo. nõ enmm lig aturvſuranus

aut quilibz aliis ad nõ recipiẽdu aliqd
vltra ſoꝛtẽ ex mutuo dato ex folo imre

2utatis vel ſmglaris pſone. ſed etias eox

pᷣ eepto ᷣmo⸗qð mutuũ recipiẽs diſpeſa⸗

re nõ pt · et ideo łlʒ pᷣe quãtũ m ſe ẽ liote
dare pᷣt mutuãti · th nẽ p̃t lie libẽ dare q;
mutuãs ꝓ pecunia mutu ata licite recipe
poſſit aliqͥ dvltra ſoꝛtẽ· qꝛ dñs mv bis pᷣa⸗

dictis poſt ↄſilin addidit mâd atũ. cũ e⸗

nim dieit mutuũ date in gerit ↄſlui. liert
qnq; etã ſit pᷣeeptũ utʒ.ðch cũ addit mi2
chil inde ſpertes ceõdit p̃eeptũ negati⸗

uũ qð oblig at ſpad ſemꝑ · et ſie m hoe

caſu ſola coꝛrupta intrtio cauſat vſuẽ via
ciũ · nec pt excuſari ꝑ G̊ ꝙ vult indemms
Fuari:q; ſi caſus occurrit quo ↄhlui mu⸗
tui in p eeptũ vᷣtitur tũc tenerur enã cũ ꝓ

prio diſpẽdio mutuare ꝓximo. ſmauteʒ
tũc hi vult mtmis u ari nõ mutuet q ꝓ
tũc ad hoc nõ obligat᷑· ꝙ ſi mutuat lib

mutuet nl rea piẽs vltra ſoꝛtẽ iuxta p̃ee

pytũ xp̃i· alioquũ quicquid ex tali mutuo

recepit obligatur reſtituere ſi poteſt · ee

ſi nõ po teſt moĩ liter ctat ſino ꝓp oĩt ſa⸗

tiſfacé eũ pe teit · qd mtelligitur ſp eſſe ve

rũ qñ ſpote mi tuat cũ inteneõne prin ei⸗

pali roemunera eois leʒ ru Ua paclõ hoe
exterius mm teruenit. ut in d eõ · e · ↄ ſuluit.
et hoe ſiue coꝛrupta intrtio fuenit mutiiũ

a lue ſb ſequẽs vel etiâ ↄſeqa.
Ad cums euidentiã ſecdũ. ꝙ inteneõ
cupiditatis ĩ mutuo pᷣſtãdo ẽ cũ ſola ſpe
lucri·wlpncipaliter ꝗp ter luerũ aliquiſ
mutuũ p̃ſtat lʒ paclũ nõ mteruemat ita
ſpes ẽ ca pncipalis mutud. et talis iu⸗
dicatur vſurarius in dcõ⸗c. ↄſuluit· vnd e
pieulo ſioꝛ ẽ hee vſura qᷓ; que ſit cũ expᷣſſiſ
pactõmbʒz eo ꝙ in ſoꝛo cauſan mime pᷣt
repeti · a multis q; eeatis auaricia vix p̈t
agnoſei. mimrũ cũ ut dic̃ alex· w hal· hm
loges huanas ſolawlũtas vſurariũnõ
faciat · q;lex eohibʒz manum nõ amimum
ſm wro legẽ vᷣmã que co hHibʒ aim ſola
wlũtas facit vſumariũ q̃ ꝓ fecto wlũtaſ
et intẽtio eupiditatis triplic ter in eotra
ctu ↄtinge poteſt· aliq enĩ talis inteneo
cupiditatis anteeedẽs. ſ. anteꝗ; mutu⸗
um datur wel qñ datur⸗qdᷣ ꝓge directe è
ↄtra madatu dnicũ· ſi th poſſ ꝓpoſitũ mu
taret 1 i tẽtionẽ rectiſcaret pᷣm regulam
caritatis pus poſitã tũc gratis data lici⸗
te recipe poſſ· ali oqm wro talis in tencõ
oſeqnswl ↄcomitas eſt. q; licʒz mutuanſ
ꝓ tũc nullũ intẽdebat lucrũ tñ ſi recipi⸗
ens mutuũ aliq̃d dat in recopenſacoem
mutuia credito? ꝓter eande cãm liben
ter acceptat · tũc hʒ coꝛruptã intẽnonem
ↄconnt ate comittit vſura. Aliqn demiq;
talis intẽtio ſbſequẽs eſt· qñ ſc qͥs abſq;
ſpe lueri ꝓꝛſus Sns mutuat ſ̊ lap ſu tpis
pᷣualſẽte eupidme nõ tin exigit ſoꝛtẽ ſed
ctiã vult mẽte ondit oꝛe vel ope ꝙ apt
mutuũ prius fem aliqͥd ſibi xtur et taliſ
nõ ſolũů mttit vſumi oblig atur ad re⸗
ſtituco emh̊ etiã quicũq; in uus talis mi
tui ſuccedit mutuãt ſic klius wal herel. Ee
hee ẽ ſnia archið · xiij. q · in · c i. emq; q;
tales pᷣſtacoes vel mutuacoes potiſſmme
et ↄtinue frequẽtãtur pꝑ venetos ſloꝛẽti⸗
nostianuéſes q̃ ſut notabiles eiunitates
in italia ideo ad predeon ↄſirmacões re
ferã caſu quẽ iniin· ſup ſnias ſcribit ma⸗

giſter guil de eremona vir magne ſejeꝛ

Fame qͥ poſtea ſuit es papieñ .· vnde re⸗
fert ꝙ cũ quid vir pᷣdiues potẽs ĩ px⸗
cunis in tederet pᷣdeõ mõ ponẽ mag naʒ
pecume quãtitatẽ in vna predecãꝝ eimita
tum ꝓ elem oſmisg paupibʒ in perpetuum

diſpenſandis habito prius ſuꝑ hoc a pᷣ⸗

dieto guil.pitoꝝ eoſilio- Facta igitur in
vmůͤſitate papieß diligẽti diſcuſſione eũ
a dhuc matela ꝑ tres ↄtrarias opiones
dubia remanèt occurrẽétbʒ alijs cauſis
miſſus ẽ antedictus guil hãbaſiatoꝛ ad
ſpᷣam vrbanũ ſextũ tũe in anua ↄmoꝛã⸗
tem . Rogamt ig itur eũdem pᷣfatus di⸗
ues ꝙ de ᷣdeã matela ↄſulẽt ſumũ ponti⸗
ſficẽ eiq; de ſua intetione cirea poſſeſſioneʒ

pᷣdicte pecume in elemoſmis diſpeſandiſ

acgarensrSe e n
bn fecerat eũ de tali ↄ ſuledo.qꝛ calus ar

duus eſh. et aſſerebat eũdẽ caſu vſumriũ

eſe · Quius rnho diffmina Inia ſatis eſt
ponderã da:qꝛ pᷣdictus pᷣa pitiſſmus e⸗
rat.ꝗqᷓ ꝓter in talibʒ ſp tutioꝛ via tenẽda
eſa eonſuleda¶ Ad laudè dei.
¶ de arte camp ſoꝛia triplici ·ſeʒ arti⸗
ficiali.reali · er caſuali Et mauib⸗ reb⸗
Prie omittiturvſura. Ser. xxxixꝰ.
On fur · fa· exo.xx· Cupictoa

variã hoĩm ↄmoditatẽ intro ducta.
dð ẽ.· ꝙ tria ſut gna cambioꝝ · ſ. artiſici
alia realiaa caſualia: Prima cãbia ſut ar
tiſfi cialia et hec quidẽ ſunt licita obſerua
tis debitis circuſtãatij ſ. Ad cuius euidẽti⸗
am ſciẽdũ:q; ars cãpſoꝛia ᷣm phm · · po⸗

litice caſu et ſoꝛtuna pᷣmitus muẽta eſt · H

demũ ꝑ exigẽtiã artificialis feã eſt. S ole:
em nunmmſma plus valere in regiõe ꝓPa
q;ᷓ in alienaaccidit & foꝛte quo ſdã hr̃e
quedã numiſmata q; nõ multũ appciaba
tur in regiõe ſua eo ꝙ erat de regiõe ex⸗
tranea· illis gvemẽtibʒ cũ eiſdẽ numiſma
tibʒ ad exteras regiones in quibz Pa e⸗
æat plus valebãt accidit eos plus reci⸗
pere qᷓ; valebãt in ſua regiõe·q videntes
mde ſe recipe luecrũ arte cãpſoꝛiavſi ſut:
et ſic ars oꝛig inẽ ſuũpſit· Demũ aũt ↄſᷣde⸗
nmtes ꝙ in aliquibz ptibz numſmata plꝰ
valeret ut melms expẽderẽtur ꝗpter lu⸗
erũ inde mu entũ illa numiſmata mitte⸗
bãt wel poꝛtabãt · et ſic ꝓpter ↄ ſuetudin eʒ
BHG; a uerſu eſt in artiſiciale exerciciũ· q me

Bmõe pnñjti de arte campſoꝛia
ꝓſequi pmo qrrnus vtrum
mjp ſa ſit lieita ſtim cũ ad eco⸗
mu tacon em reꝝ vid eat᷑ opoꝛtuna et Pr

Sʒmo .αα

mirũ ars vſui reipubliee við: eſſe ymo⸗
doſa v necria·. q; dieit Alex.de alexan.in

tradlatu de vſut᷑. ꝙ ipᷣa nccria eſt primo

ad vtilitatẽ pegrimãtiũ alioꝝ qͥ eircue
unt diuerſas regiões · ſedᷣo necria ẽ ad
ↄmutatio nẽ reꝝ ſme qua ſtare nõ pᷣt hu
manavita reꝝ eni ↄmuta cõ necria ẽ. cũ
vnaq;; regio m quibuſdã abũdet et in
quibuſdã egeat · q ↄmutacoↄmo de fieri
nõ pᷣt ſme nunnſmate · nõ ennn in dmer⸗
ſa loca remotaↄmode poꝛta ri poſſent res
ad faciẽdã pmutacõem et ideo neceſſaia
fuit num ſma · Anq; etiã denarij ſme pi⸗
eulo poꝛtari nõ pnñt ad faciẽdã pmutati⸗
onẽ.et ſie ars capſoꝛia fuit necria.q; cã⸗
ploꝛ ꝑ cãbiũ tli piculo ſbᷣuemri pt · Et e⸗
tiã ꝓpter diuſitatẽ numiſmatũ quoꝝ va⸗
loꝛ ᷣm varia loca variatur· hHine ẽ ꝙ ths
ars pmutacois ↄ cedit. Iñ dic fraciſeuſ
de maroms miiij. ꝙ ſic ars mercacoms
