diuturmtate bom opis q5 nõ eſt ita diſi
eile · Et ſi obicit ꝙ eadẽ rõne ↄſtatia vide

retur eſſe ps ſoꝛtitudis · q; idẽ viðꝛ eſſe qd

p ſeuerãtia · Ad hoe doõm · ꝙ lz in fne duem

ant quia ad vtrũq; ptinet in aliquo bono

ſirmiter pñſtẽ. drnt tñ ̃m ea qᷓ di fficulta

tẽ affert ad pſiſtẽdũ in bono· quia pſeue

untia ꝓprie facit oĩez firmiter in bono p p
ſiſtere ↄtin diſficultatẽ que ꝓueĩt ex ipa
diunturmtate actus. Conſtatiavero m bo⸗
no firniter pſiſtẽ facit ↄtra difficultatem
qᷓ ꝓuemt ex alijs quibuſeũq; exteioꝛibus
imped imẽ Etis · Hqumia difficultas q eſt ex
dinturnitate actus eſſentialioꝛ ẽ Sactuiv⸗
eutis · jdeo pſeuerãtia ẽ ps pnᷣeipalioꝛ foꝛ
emq; Ptus ſoꝛtitudims Hoʒ

U Dermo Xyiſ
duovicia ↄtmria. Snum ꝑ tefeclũ qð ᷣt lijs vᷣtutibʒ oppoſitis vieijs ſubditi tẽpe⸗ MmMoln
mollicies. q; laus pſeuerate coſiſtit m G rantià habẽt q eſt tus · ſ opantur actus mnd⸗
ꝙ qs nõ recedit a bono ꝗpter duturnaz tẽperãtie ex quadã nãli diſpone puttu PP
toleratiã difficiliiũ laboꝛio ſoꝝ · Cui dirce tes quedã impfcẽ ſunt homibʒ nã les vel ai
oppoitur ꝙ qͥs de facili a bono recedit ꝓ⸗ eis mmſut ꝓp quãadã ↄſuetudimẽ acq uiſitaʒ: dmnalt
pꝓter aliq;ᷓ dificilia qdð ꝑtʒ ad rõeʒ mollici Eſt igitur tpatia vtus vel gnalis wel ſpe⸗ noral
ci.nã molle ðᷣi qð facile eedit tangẽti· Si⸗ cialis ſedm ꝙ; nomẽ tẽperatie duphki acci aqn
militer oppom ptinacia pꝑ exeeſſuʒ qꝛ p- pi poteſt · Yno mõ ſcvᷣm ↄmiñtatẽ ſue ſig gſitt
tinax in oꝛdiate pſiſtit in aliq; ↄtra multaſ ficacois ꝓut ſez ſigſicat quadaʒ temperiẽ 1o
difficulates. Hine dic ſdoꝛ.li· ethimol- id ẽ moderãtiã quam rõ pomt mm Hũams dnalu
ꝙ pꝑtinax ðᷣꝛ aliqͥs qui eſt imprudéter te⸗ opacoibʒa paſſiõibʒ. et ſic ẽ vtus gnalis dater
neg qi aĩo tenax. Að a nobᷣ autat ihs. q; hoc ẽ ↄue im omivtute moꝛali. Et dif⸗ Aro⸗
De temp erãtia et vicijs oꝓpoſitis.ſ. fert tẽperata a ſoꝛtitudie hm ꝙ vtraq; ſu⸗ no
mſenſivlitate intpãtia ¶ ver x vjjꝰ. nmt ut vtus ↄmins· q; tẽperãtia retrabit a
Emeto ut di ſabbati ſan. 27. ab hijs ꝗqᷓ eotra raco eʒ alliciũt appettuz. a
exo · xx · A tribꝛ oxpeditiæ tuti⸗ ſed ſoꝛtitudo impellit ad ea ſuſtmẽda xel N
bus cardia libʒ· Ja quartã p⸗ ag grediẽda ꝗpter q reſugit ſõ bonũ rõiſ
—Rauamur ꝗqꝗᷓ de tõpemntia De ꝗ Alio modo accipit᷑ tpatia antonamatice. 4
Fß noje ↄtinẽne dic deneca · Cõtinentia ſcðm ꝙ refrenat app etitũ ab hijs qᷓ maxi⸗
ſi diligis circũſcinde ſupfluaa m artũ de⸗ me allieiũt hoĩem · et ſie ẽ Ptus ſpealis ſpe i
*ſideria aↄſtringe· Cõſidera tecũ quãtũ na ciale hnñs materiã · NMa coſiſtit circa cocu ſ
tura poſcat nõ quantũ cupiditas expetat. piſcentias delcaciones taclus. qðᷣ ſic pʒ. .
Nalatũ tuũ fames exeitet nõ ſapo:es. nee Sic enim ſoꝛtitudo ẽ circa timoꝛes 2 au⸗ „
ad woluptatẽ h ad cibũ aceedas. nec pn⸗ dacias reſpcũ maxioꝝ maloꝝ q bʒ ĩa na .
tibʒ dlicijs adherebis nec abſentes deſide tura extiguit. q ſut picula moꝛtis· ſic opoꝛ
rabis. Si cõtmétã diligis turpia fiigito tet ꝙ tẽperãtia ſit eirea ↄcupias ttelcãtio⸗
anteq; accidat. nee quenq́; vereberis aliũ nes reſpcũ maxĩoꝝ delcãbiliũ qbʒ ſcʒ ipſa
plus q́; te.o mia wlerablia pᷣter turpitu⸗ natuna ↄſeruatur vl in ſpecie vel m indim
dmẽe crede. H ileN Hic igitur pmo qri po duo. Cũ enĩ delcãcio 2ſequit᷑ opationẽ cõ uu
4 XS ſut vn teſt · vtrũ tẽperatia ſt vtus pſertiz cũ nlla uaturalẽ · tãto ſut aliq delcãtiones vehem⸗
y on t vᷣtus inelmacoi natuẽ repugt eoqꝙ;q mno tioꝛ es quãto ↄſequuũtur opacoes magis A
1 beiers eſt aptitudo nalis ad vᷣtutẽ. ut ðᷣꝛ in nales. Maxie vero nàles aĩ alibʒ ſũt q bʒ un
j. eth·h tẽperatia retrahit a delcã combʒ natura ↄ ſeruatur in duiidui ꝑ cibũaꝛpotũ· o
ad quas melmat natina ut diẽ ibidẽ phs. et natura ſpẽi pꝑ 2inctõem maris femie. dn
Sirtutes otiã ſut adinuiees nexe . hquidã et ideo circa Has delcãtiões ẽ ꝓprie tẽõpe⸗ h
Pũñt tẽperatiã qui tñ ſut auariwel timidi. rãtia. Et qꝛ hHmõdi delcãtiões ↄ ſequũtur nun
Ad h ruᷣdet tho· a e. q. Cxlj. ꝙ de racõne ſenſu tactus i deo tẽperatia ẽ eirca delcãti⸗ ey
vtutis eſt ut hoĩem ad bonu incliet.bonũ ones tactus pnᷣcipalr. Circa delcãtiões ve ic⸗
autẽ hoĩs ẽ ſeðᷣm rõem eſſe ut dicẽ dyom. ro guſtus olfactus welviſus ẽ tpãtia ſes ſet
riij. de di. no· mam feſtũ eſt autẽ ꝙ tẽpera⸗ cũdario mquãtũ ſenſiblłia hoꝝ ſenſuũ cõ⸗ dmt
tia melinat ad id qð eſt ſedᷣm rõem ideo fer̃t ad delcãtiõem ſiue delcãbilẽ vſu rerum ng
rõnabiliter pomtur vtus · Vñ lʒ hõ naãliter nectaꝝ q ptinẽt ad tactuʒ.et quia guſtus gtin
appetit delcãtionẽ ſibi nzuemẽteʒ · tñ qꝛ hõ eſt ꝓmquioꝛ tactui qᷓ; alij ſenſus ideo tẽ⸗ aſe⸗
in quãtũ Hmõi ẽ rõnalis· ↄns ẽ ꝙ delcãti⸗ perãtia ẽ magis eirca guſtũ qᷓ; circa alios wyl
ones ſmt õi duemetes q ſut hßm rõem. et ſen ſus· Pꝛo qͥ nõ. ꝙ vſus cilboꝝ ⁊ delcãtio bu
ab Hijs nõ retrahit tẽperãtia h potius ab eſſentialiter ipᷣm ↄſeqns ad tactũ ptiet· h nen
hijs qᷓ ſut cõtra rõem· nõ & ↄtrari atur in⸗ delcãtio ſapoꝛis ẽ qᷓſ ſu pueniẽs.ſic delicie ſun
elmac ni nature hũ ane h tin natuè beſti⸗ pnᷣcipalr in ip̃aaſiſtũt almẽti ſba et ſecũ N
alis nõ ſbi ecte rõm · Nee etiã qui carẽt a⸗ dario mn eius exquiſita ſparacoen ſapoꝛe
/

aittin,
ntr cde
e put⸗
*
agiſtn
alskiſn
duhe
tatr ieße
4 *
en hüans
us gials
l. Edis,

vtnq;lu
anenhit

APentg⸗
emedan
föbniß
wpamegee⸗
ns jn,⸗
leorjo
Sgſey⸗
nes: al/
4 ana
vleap⸗
ar
60. nleipe
znde
toneel
Gupn
amags
Urucn
chinpe
nanſeni
preiß
,ſettint
ca nr
liticn
päta ſe
enlui,
ſrenm
guſtis
wo te⸗
aalios
nlcitio
ip ner
e

.

W

vñ dieit phus in · ij · de aja · q; tactas ẽ ſen
ſus alimẽti · nutrini enj calido frigido Hu
mdo a ſieco . h ad guſtũ ptiet diſcretio
ron ꝗ qᷓ ↄferũt ad delcãtionẽ alimẽ Eti · ¶ Ze⸗
cũdo qri poteſt. vtrũ tpãtia eſt vtus car⸗

dinalis potioꝛ ceteis.· ßti eũ u bonuz tutis

moꝛalis a racoe depedeat. H tẽperatia ẽ ca
ea q magis a rõne diſtat · · Cca delcãcõ es

q ſut no bis⁊ brutis ↄues ut 8²2 m. in eth.
Ad & doͤm ſcᷣm tho. v bi ſup. qvtus car⸗

dinalis ſeu pnᷣcipalis ð: qᷓ pᷣeipalius lau

dat᷑ ex aliquo illoꝝ qᷓ ↄmmiter reqmirunt

ad rõʒ vᷣtutiſ·/ Mo deraco vero ꝗᷓ reqͥritur

m oĩvtute pᷣapue laudabl'is ẽ m delcãtio

miq tactus cca q̃ eſt tẽperãtia · tũ q; tles

del catiões ſunt nobis magis nãles ideo

difficilius ẽ ab eis
cẽtias refrenare ·
cta pnᷣti vite magis ſut necria.et ideo po⸗
mitur tõperatia vᷣtus cardĩalis ſeu pnᷣcipa

bſtine ac ean cupiſ⸗
um etia ean obie⸗

lis· Ad cums pnᷣeipalitatẽ ptiet tanto

maioꝛ eius vtus oſtẽditur quãto m ea qᷓ
ſüt magis diſtatia a rõne ſuã po teſt oſtẽᷣ
dere opacõ em · q; p. eã poteſt mcõ ↄ cupiſ⸗
cẽtias ꝛdelcãtiones maxie diſtates mode
rare ·˖ nõ eſt tn po tioꝛ eeteis tutibʒ cardi⸗
nalibz· quia quãto vtus aliqᷓ magis bti⸗
net ad bonũ multitudis tãto melioꝛ ẽ· iu⸗
ſtieia autẽ ⁊ ſoꝛtitudo mag ptinẽt ad bo⸗
nũ multitudinis qᷓ; tẽ peratia qiua iuſticia
ↄſiſtit m ↄ1 mm cacoibʒ q ſut ad alterũ.ſoꝛ⸗
titido autẽ in piculis belloꝝ qᷓ ſuſtinẽtur
ꝙ ſalute ↄ miũ · I̊ tpãtia moderatur ſolũ
ↄcupias ⁊ delcãtiões eoꝝ ꝗᷓ ꝑtinẽt ad ipᷣm
ĩem · et h iuſticiaa foꝛtitudo ſüt excellẽ⸗
tioꝛ es vᷣtutes qᷓ qᷓ; tpãtia KRumbzʒ prudẽtia
et vtutes theo logiee ſüt potioꝛes · q;nis q;
ad aliqͥd tpãtia dici poſſit potioꝛ nõ ſoluz
ſoꝛtitudine ß. etiã iuſticia ¶ Buius qᷓ⸗
dem tpãtie pñt aſſi &i qᷓtuoꝛ dus. Pri⸗
mus hoſem ab exceſſuꝛ deſectu cuſtodit.
qma ei medm vtutis m omi tpe oſtẽdit.
et ſie ẽvirtus po litica.qᷓ eſt il apete pem⸗
tonduũ. in nullo legẽ moderacõis excedè.

bi iugo racois cupiditatẽ domare Hess

mentẽ ad eterna pfecke dirigit · qua oẽz
ſupfluitatẽ ren grauatiuʒ firmiter exclu⸗
dit. et ſic ẽ vtus purgatoꝛia · q oſt oĩa re⸗
lmqué mquatũ natura patitur ꝗᷓ ꝛpoꝛis
vſus reqrit· Cercius Fdus mentẽ meet⸗

nis ſigit. qᷓꝛ »cupĩam omis inordmatiseu⸗
piſciblis pemitus extin guit · et ſie eſt vtus
purgati anim. q eſt trenas cupiditates
nõ ſo lũ reprimè ſi 'ĩtus obliniſci· Nuar
tus gdus in deo édictos gdus incho⸗
at deducit pdueit pficit · et lie ẽvtus exẽ
viaris ne ẽ ꝙ in ſe Petua inteẽtiõe ↄuůſa
.CCxß pᷣdictis & ptʒ.ꝙ tpãtie virrtus
aeepze necitatẽe huius vite ſic regula de⸗
leãbiliũ qiubz vtit ut ſez tin eis vtat quã
tu necitas Huius vite reqᷣ qrit. Do teſt tam

ncecitas humane vite attẽdi duplr. Vno

mõ hm ꝙ ðꝛ neeriuz id ſme quo res nullo
mõ p̃̈t eſſe · iẽ eibus necrius ẽ aiali Alio
mõ ßm ꝙ neceſſariũ ðꝛ id ſme qᷣ 4 d»uenien
ter res oſſe nõ poteſt · Nõ ſolũ g tpatia p⸗
ma necitateʒ attẽdit · ͥ etiã ſedᷣam.qꝛ dic᷑
pßs m. in. eth. q toperatus appetit delcãbi
lia ꝓpter ſamtatẽ et Pter bona Habitudi
nẽ· Inſuꝑ quedã ſut q non ſut hijs inpe⸗
dmẽta. et hijs ſilr mo derate tpatus vti⸗
eruir loco tpe ac ↄ gruẽtia eoꝝ qbzyui⸗
nit. Hinc die ibide pHs: c etiã tꝑatus ap
ene alia delcãblia ꝗ ſeʒ non ſut nccria ad
ſamtatẽ vel ad bonã habitudmẽ nõ impe
dimẽta hijs exntia· tpatus en nullo mõ
vtitur Hijs qꝗ ſut impeditia ſamtatis vel
bone habitudis · quia eſſß in tẽpantie ꝓ
ut videbis· Deniq; ꝙ tpatia reſpicit ncci⸗
tatẽ quãtũ ad auemiẽtiã vite · hoe nõ Ein⸗
tellig ẽdũ ſo lũ ſm cõuemẽtiã coꝛpꝑis ſ̊ e⸗
tiã yᷣm couemẽtiã ren exteioꝛũ.puta dmi
tian vofficio ac multomagis ym coue⸗
mentia oneſtatis · Et ieo ſub dit phᷣs ubi
ſup. q; in delcabilibz quibz vtitur tẽperatꝰ
nõ ſolũ co ſiderat ut nõ ſmt mpeditia ſa⸗
mitatis bone habitudis coꝛpalis·.h etiaʒ
ut nõ ſmt pᷣter bonuũ.i.co tra honeſtatẽ ꝛcq
nõ ſmt ſuß ſbam id ẽ ſupra duiitiaꝝ facul
tatez · CKera⸗ pneipalr qri poteſt de vi⸗

cijs oppoſitis tẽperãtie · er pᷣmo de vicõ op

poſito p deſectũ qð eſt inſenſibli itas · vtruz
k; mſenſiblitas ſit pcẽm · pßtt cũ inſenſi⸗
biles dnr Hij qꝗᷣ deficiüt circa delcãtiões ta⸗
cus· ̊ m Hjs pemtus deſicẽ viðᷣi laudabi
le et virtuoſu · eo ꝙꝙ potiſſmmũ remediũ abſ
tinẽdi a peco eſſeviðꝛ hõ fugiat delcãti⸗
ones· Dic enĩ phs in· ij. eth· ꝙ abicientea
delcationẽ ninus peccabimus Inſup ab
omibʒ delcãtiombʒz tactus abſtmẽ maxie

ꝓmouer ſvĩem in bono rõms. qꝛ dam el.
j· ðꝛ ꝙ pueris qui legumimbʒ vteb ãtur
dedit deus ſciẽtiã diſep lmã in omi libro
et ſapiẽtia · Ad hoc rñdet tho.vbi ſup. q.
Cxlij· ꝙ ome illud qð oꝛdim nãli cotra⸗
riatur ẽ vicio ſũ. et q; natura deleãtion em
app oſuit oꝑ acoibʒ necrijs advitã homiſ.
id eo nalis oꝛ do requirit ut hõ mn tim Hu⸗
iuſmodi delcãco ibʒ vtat quatũ eſt neceſ⸗
ſariũ Hũane ſalutivel quãtũ ad ↄpuacoʒ
mduudui wl quãtũ ad ↄpᷣuacõ eʒ ſpei · Si
quis igitur m tm delcãconẽ refſuget ꝙ ea
pᷣtermttet qᷓ ſut nccẽria ad ↄ uacoem na⸗
ture peccaret qᷓ repugnãs oꝛdim nãli:qdð

ptiet ad viciũ mſen ſibſitatis. ¶ Ad ma⸗

ioꝛẽ tñ eui dẽtiã ſciẽduũ ꝙ a delcãtiõibʒ oſe
quetibʒ Hmoi opacoes abſtmè qnq; lau⸗
dabile vel ena necriũeſt ꝓpter aliquẽ fi⸗
nẽ. ſic aliqui ꝓgter ſamtate coꝛpalẽ abſti
nẽet a quibuſd a delcãtiombʒ ſcʒ cibis poti⸗
bus etwenereis· liliter ꝓpter offic ij alicu⸗
ius execucoem.ſic athlet as ⁊ milites ne⸗
ceſſe ẽ a multis delcacoibʒ abſtinẽ ut deb⸗

terii oſieiuũ exequaãtur· Sic pemtẽtes

ad recuperada aie ſamtate abſtmetia de⸗
lca bilui qu aſ dieta quadã vtimtur et ho⸗
mnes wolẽtes ↄ toplacoi ac rebʒ dims va⸗
care o poꝛtet ꝙ ſe magis a carnalibʒ abſ⸗
trahãat Cr ſile indieiu; eſt de ſilibʒ cauſis
racõnablibz. Jie damel abſtinẽtia a dele⸗
ctacombʒ vtebar ubi dic eiuſdẽ. x. In die
bus illis ego damel lug eb a triũ ebdoma

dan tepus. panẽ deſiderabilẽ nõgmedi?

raro et vmu nõ introiert in os meũ· ſ ne⸗
q; vngeto vnelus ſu. Poc tñ nõ fecit ꝓpt᷑

ſe q; delcãtiones abhoꝛrẽs ut hm ſe malaſ

hpter aliquẽ ſinẽ laudabilẽ ut ſe ĩidone
um reddeèt ad altitudm ẽ ↄ teplaconis ab
ſtin ẽdo ſcʒ a coꝛpalibʒ delcãtiombʒ. Hine
ſtati ibi ſ ditur de reuolacõne ſibi facta.
mes tn hmõi abſtmetie ſiẽ ſie debet ꝓ⸗
pter aliquẽ debitũ finẽ ſic etiaʒ fieri debent
ſm rectã ronem.q; nõ poteſt eſſe bonũ rõ⸗
ms in hoie ſi abſtmeat ab omibʒ deleãtio⸗
mbʒ. Cumis raco eſt · q; rõne qs vti nõ po⸗
teſt ſmne ſenſitis potetñs qᷓ mdigẽt oꝛga⸗
no coꝛpali.hme nece ẽ ut hõ ſuſtẽtet coꝛ⸗
pus ad hoc ꝙ vtatur rõne. ſuſtentacow
ro coꝛpis ſit p opacones delcãbiles. et ſic

STWW

du reducit· et ideo dic phs m. in · eth.

chilo minus tñ ßᷣm e in exequẽdo racõis
actũ plus vel mmus coꝛpali tute q̃s in⸗
diget hm hoc plus wel nnnus delcãtiõi bʒ
coꝛpalibsvti n ece h. Et ideo hoĩ es qiu ſʒ
o ffi eiũ aſſumpſerũt ut ↄ tẽplacõm vacẽt
et bo nũ ſpũale qᷓᷓ quadã ſpũali ꝓagacõ
ne m alios trãſmittãt a multis delcã coibʒ
laudabſr abſtinẽt a quibʒ illi quibʒ ex of
ficõ ↄpetit opibʒ coꝛpalibʒ mmſiſiè gnᷣatio⸗
mq; carnali vacaè laudab nõ abſtment
¶Ruarto pneipaliter qri po teſt de ſedo

vicio oppoſito.ſ. p exceſſum qð ðᷣi intope⸗

rntia vtrũ ·ſ· ſit pecm puerile ſiẽ m.inj · eth.
phs ſentire viðꝛ diees · Nomẽ mtepertie
ferimus ad pueilia peca. Ad hoc rñũdet i⸗
bide thomas/ ꝙ phs nõ intedit di eẽ mntẽ pe

rãtie peẽm eſſe puerile eo ꝙ ↄuemat pu⸗
eris· h ſcvðᷣm quãdã ſilitudmẽ.eo q; intẽpe

ntia eſt pcẽ̃m ſupflue ↄcupiſcẽtie q pue⸗

ro aſſmilat᷑quatũ ad tria· Primo quãtũ
ad id ꝙ vterq;ʒ appetit aliqd turpe· pul⸗
crũ emm in hüams rebʒ atteditur ꝓut a⸗
liquid ẽ oꝛdin atii ſm racõeʒ · Vñ tullius

.ij. de officijs · Dulcrũ eſt qðᷣ ↄſentan eũ eſt

hoĩs excellẽtie mn eo in quo natura eius a

reliquis animãtibʒ differt. Puer autẽ nõ

attẽdit ad oꝛdinẽ rõms· ſilr ⁊ cupĩa non

audit rõem ut ðᷣꝛ in· vij ethicoꝝ. S ecudo

quãti ad euẽtũ · q; puer ſi ſuæ wlũtati di⸗
mittitur in ꝓPa volũtate ereſcit · Sie ſi co⸗

eupiſcen tie ſatiſfiat Pe Plen accipit

PHinc aug · i · v · ↄfeſſ. dic. Du ſeruitur libi

dim fea eſt co ſuetudo· et du 1 ſuetu dim nõ

reſiſtitur facła nccitas · Tereo quãatum
ad remediũ qð vtriq; pᷣbetur. Puer enim
emẽdat p hoc ꝙ co hereetur.ſic dũ ↄ cupi⸗
ſcentie reſiſtitur ad debitũ hon eſtatiſmo⸗

quẽ admodũu puerũ opoꝛtʒ ſm pᷣeeptũ pe⸗
dago givinẽ ſic ⁊ 2 cupiſeibile ↄſonare m
cõm. Vñ vieiu hß intpãtie maxime videt᷑
expro brabile iter hũana vicia ꝗ ſeʒ at⸗
tendutur hm paſſiões Hũane nature ali
qualiterↄfoꝛmes.et hoc ꝗpter duo. Re
qq; mayxſe repugt homis oxcellẽne.eſt en
circa delectacones nobis brutis ↄ»mues

Hinc in pſalmo vᷣe .· Pomo cũ in honoꝛe
eſß nõ mtellexit vc. Scdᷣo qꝛ maxſe repu
gnat hoĩs claritati vel pulcritudimi· ſ. m⸗

quãtu in del cã coĩbʒ circa qᷓs ẽ intẽ peratia

‚‚Rh——— —. — N. —

— — „„„

——

Pai
acs
Natib
naͤm
ndeen
ipegn
a
guhzerg
higinng
dabſtnin
neir
nieh
nrirnte
erncet,⸗
Neimti
lematpi⸗
eo nuin
nnecyle⸗
moqidt
urge l⸗
nin piti
nlus
maiel
Taus4
nuin no
garon
zerd
unde
ſeſo
cat
rih
chn
ogrämn
hieenm
edizap⸗
ckerſme
jpeepiiſ⸗
,ſomen
meN
agſet
naniftal
o.
e&N.ο
gomues
n vnoꝛe
rie repi
Gnlin⸗
arniui

miniſis apparẽt de lumĩe rõnis: ex qua re⸗
Mltat tota claritas puleritudo tutis.
Berũtn illa vicia q mo duũ exceduũt hũa⸗

ne nature ſut magis expꝛo brabilia·ſcut

ↄcupĩa delcãtiones beſtial es · qᷓ̃ t redu ci
pnt ad genus in tẽperatie ßm quendã ex
ceſſum.hc ſi quis delcaretur im ↄmeſtione
ermũ hũuananꝝn à m coitu beſtian vel ma
ſculoꝝ · Qs a nobis aùtat ihs xps.
¶ De ptib integralibo tẽp erãtie.q̃ ſũt
verecũdiaꝛ honeſtas· ac ptibo potẽti
alibo. ſcʒ cõ tinentia lementia mode
ſtia ( S ermo. xvinjꝰ.
Emẽto ut die ſabbati ſanctiſi
ces · exo. xx · Dꝛdme ↄgruo iãa

ntie · Dꝛo q ſeiẽdũ · ꝙ alicums v tutiſ car
dmalis ptes triplices eſſe pnᷣt. ſ. in tegra⸗
les ſubi ectiue et potentiales: Pnr aut p⸗
tes mtegles alicuuis tutis qᷓss currẽ ne

ceſſe ẽ ad ip̃am vtutẽ.et ſᷣm hoc due ſunt

ptes mtegles tpãtie · ſ cz verecũdia p quã:
aliqs refugit turpitudmẽ tpãtieꝰtrariã.
et hon eſtas p quã quis amat tpãtia pul⸗
eritudmẽ. La mtervtutes tꝑãtie pᷣcipue
lbi we ndicat quẽdã decoꝛẽ et mtẽperantie
vicia maxime turpitudmẽ Hnt ut viſu ẽ
im mon e pᷣcedèti. ic ĩgitur pᷣmo qri
poteſt. vtrũverecũdia ſitvᷣtus · pᷣſerti cum

phs in · ij et · nij . eth. dic verecũd iã nõ eſſe
Ptutẽ · Ad hoc rdet tho · ha ße · q Cxliin·

qvtus duplr accipi poteſt · Primo ꝓprie
et tũe ẽ pfectõ quedã ut ði in· vij. et h. et
ideo ome illud qð pfectoõm repugnat eti
am ſi ſit bonũ deſicit a raco evtutis.vere⸗
cũdia autẽ pſectõm repugnat.eſt eni u⸗
moꝛ ali cuuis turpis qð ſeʒ ẽ expꝛo bra bi⸗
le · Vñ damaſ. diẽ ꝙ verecuùdia eſt timoꝛ

deturpi actu · CTmoꝛ aũt eſt de malo poſ⸗

ſibiti⁊ arduo.pſectus autẽ ſevbᷣm habituʒ·
Htutis nõ apphendit aliqð expꝛobrable
et turpe ad faciẽdũ arduũ ⁊ impoſſib le
jdẽ difficile ad vitãdũ neq; etia actu fa⸗
eit aliq̃d turpe vnde oppꝛo briuʒz timeat · en
ſic ꝓprie loqndo nõ eſt vᷣtus qʒ deſicit a p⸗
ſedtone virtutis · Sic emim defectus vere⸗
cũdie ↄti git in peſſmis iux illu d Jere · iij.
frons metricis facta eſt tibi neſcis erube
ſcere. Sie etiã dtigit m opts viris · et iᷣo
diẽ phs in · iiij· eth· gverecũdia nõ eſt hõi⸗

Dem xviſ

videndu eſt de ptibz ipᷣms tope

vtuoh.h ſoe dtig at ex diu erß cauſs di⸗
aut duplici racõ neti git malũ nõ timeri
rimo q; nõ eſtimatur ut malũ· Exem⸗

. . .7 „ ₰ T** 4 2 1. 7% —☛
pli gia· quia oa q̃ ſut erubeſeibilia nõ app

hen dũtur ut turpia · et hoc mõ werecũdia
Crèt ſoĩes in pccis ꝓfundati quibʒ peca
ſua nõ diſplieẽt ſ magis de eis gloꝛiatur.
uix illud Dus letatur cũ malefecerint et
exul. in rebʒ peſſmmſ. Scðᷣo quia nõ eſtiat᷑
malũ ut poſſiblevel ut difficile vitare. ut
Sbi gra.nõ apphendũt turpitudmem ut
poſſibilẽ ſibi xæl qᷓᷓ nõ facilevit abilẽ. et H.
mõ ſenes et vᷣtuoſiverecũdia carẽt licʒ ſie
diſpo ſiti ſmt ꝙ; ſi in eis eſ aliqͥd turpe de
hoe wre cũdaretur. Iñ m · ij. rethoꝛi ce die
phs· ꝙ omia illa hõ magis wrecũdatur
quoꝝ ipe ẽ c· Oppꝛobria autẽ qᷓ mferũi
alicui ꝓpter ᷣtute vtuoſus ↄtomit qꝛ mdi⸗
gne ſibi irrogant· lʒz muematur in eis a⸗
liquis verecũdie motusg p̃uemẽs racõʒ.
ſc ctταaſſionũ Et ideo qntu ad
můü diẽ phs in . iij · eth. q vitada ſutvtuo
ſo ta ea q̃ ſut mala ſᷣm veritatẽ qᷓ; ea que
ſüt mala ̊m opionẽ. Scðdᷣo mõ virtus ac⸗
eipi poteſt cõ minter. put ſczvtus eſſe ðꝛ
qð eſt bonũ laudable in huams actibʒ
vel paſſiõibʒ. et ſeðᷣm ſoe wrecũdia dꝛ vir
tus qnq; cũ ſit quedã laudablis paſſio-
Et mnuemtur gpe in hijs qui medioeriter
ſe bont hm ꝙ ẽ m eis aliq̃d de amoꝛe bom
vt tam nõ ſut totaliter nmmmunes a malo.
Hme etiã nõ eſt ꝗprie ps tpãtievelut in⸗
tras eſſentia eiuſ:ſ̃ qᷓ diſpoſiae ſe habẽs
ad ip̃am· Dieit eni Ambro ·j.· de offi. ꝙ vwe⸗
recũdia iacit ᷣma tpãtie fundamẽta imqᷓ;
tũ ſeʒ meutit hoꝛroꝛẽ turpitudims. Viciũ
emm tpãtie turpiſſmũ eſt maxĩe expꝛo
brabile ut tactũ eſt m mõe pᷣcedẽti· et i⸗
deo werecũdia qᷓ fouet honeſtatẽ ea remo⸗

uendo qᷓ̃ ſt honeſtati eõ traria leʒ ad pfe⸗

tẽperantiã rõne motiui qð eſt turpe.q; ex
ſepius verecũd ari cauſatur hitus vtutiſ
acquiſite p qua q̃s vitat turpia de qmubzʒ
ẽ wrecũdia · vñ lʒverecũdia pnᷣeipaliter
reſpicit vitupiũ ita ꝙ in turpibʒ q quiſ a⸗
git ex verecũdia vitat ↄ ſvecus publico⸗ʒ

Apter timoꝛẽ vituperij· ſcẽ̃ erubeſcẽtia deſ⸗

mi agẽ vicioſa WPterſtimoꝛ em vitu pij ut
diẽ greg mieenus tñ qꝛ vituperiu Prig

vicio debetur ſẽ honoꝛ virtuti · ĩꝛdeo ex ↄneᷣ
Vereæũdia reſpicit turpitudinẽ vicoſam ·
C cdᷣovero qri pᷣt. verũ hõeſtũ ſit ievxi
tuti ps tꝑãtie · pᷣßtiz cũ pnᷣeipale vᷣtutis
in inteioꝛi ↄhiſtit eleone ut dic phᷣs in· vn ·
eth. hõeſtas vero magis ptineviðꝛ ad ex⸗
terioꝛẽ ↄuùſationẽ iux illd. j. coꝛ · xiij. Oia
ſoneſte ⁊ m oꝛdinẽ ſierẽt i wb .· Ad hoc
yndet tho. vbi ſuß. q· Cxl v· ꝙ; ſic Ihoꝛus
dicẽ honeſtas ðᷣ: qᷓ honoꝛis ſtatus· vñ ex
̈ aliq dviðꝛ dici honeſtuʒ ꝙ ẽ ho noꝛe di⸗
gnu.honoꝛ autẽ excellẽtie debetur q̃· ſ. ex⸗
cellẽua maxĩe ↄſideratur hm vtuteʒz que ẽ
diſpoſi co pfecti ad optimuʒ ut ðᷣi m. vij.
phiſco ꝝ · ivᷣo honeſtũ ꝓpe loqndo in ide
reſert᷑ cũ virtute · Ad obiectũ g dð · ꝙ exqᷣ
eſtũ impoꝛtat debitũ honoꝛis ⁊ honoꝛ co
teſtaco quedã ẽ de excellẽtia alicumiſ nee
fertur teſtmiõiũ mſi de rebʒ notis. id eo cũ
inteloꝛ eleckõ nõ mno telcit hoi můſi p ack?
extæioꝛ es. exteioꝛ ↄuùſatio rõeʒ Hʒ honeſk
m ꝙ ẽ demoſtratia inteioꝛis rectitudis.

PHmc radicaliter cohſtit hõeſtasm im tei⸗

oꝛi eleõne · igmſicatie aũt m exteioꝛi ↄuᷣ⸗
ſacone. Et ex hijs ↄ cludit᷑:q vtus ꝗꝓprie
bi vendicat rõnẽ hoeſti·h alia quedaʒ ꝗᷓ
ſut in fravtutẽ honoꝛ ãtur mqᷓ;tũ ad oꝑati
onẽ vᷣtutis coadmuãtſc nobilitaſ.potẽ⸗
tia diuitie 1c· It eni diẽ phs in · ii ij · eth.
Hmõi honoꝛant᷑ a quib uſdã ·ſ pm weitatẽ
ſolus bonus ẽ ſonoꝛaduſ.Silr Heſtas e
ide decoꝛi ſpuͦli q ↄſiſtit in q̊ ꝙ ↄunůſaco hõiſ
ht bn ꝓpoꝛconata ̃m claritatẽ ſpuũlis rõiſ
Pie die/ Aug.m li.lxxxiij.·qõnũ.q; hoeſta
tẽ woco meelligibil⸗ pulctudmẽ qua ſpũ⸗
alẽ nos ꝓpe dicimus · Et.]. ſb dit · ꝙ ſunt
multa pulẽ viſiblia qᷓ mimus ꝓpe hon eſta
app ellat· h ille · Et ex H Hʒz hoeſtas ꝙ eſt
pꝑs tpatie ·qꝛ; ẽ q̃dã pulètuto ſpuᷣllis: tur⸗
pe vẽo oppomi᷑ pulerooppoſita aũt ma⸗
xime ſe muiee mamſeſtãt. Et ideo ſinalit
õ eſtas ad tpatiã ꝑtinẽ viðꝛ q repellit id
qð ẽ hõi turpiſſmũu ⁊ indecetiſſnmnũ · ſ. bru⸗
tales wolup tateſ. Hĩc pomt᷑ ps eius integ
lis ſic qued a eius dico · 6 CTercõ qri pᷣt
de ptibz eius potetialibz. qᷓ ſut vtutes adiñ
e ⁊barie.qꝛ modũ quẽ pnᷣ cipalis vtus
obſuat ẽca materiã aliqᷓ; pcipalẽ ide iße
obbuãt ' qubuſdã alijs materijs in qbʒ
no eita diffieile modu obſeruac vtruſ.

tye peæs ↄuenmiéter aſſi gnẽtu a tulſio a
rethoꝛica ſua ubi poĩit tinẽnaclemẽtiã et
mo deſtiã eſſe ptes ip ius tpãuepᷣſerti cũ
Macrobuis ſup ſommũ ſeipiõig poitex.
et Andromcuſ.vij· ptes· Ad ̊ do pᷣm elv.

ubi ſuß. q. Cxlin. ꝙ ad tpãa tiã ptz modermẽé

delcãtiõ es tactus qᷓs diſieinnu ẽ modera
re · Hie qcũq; vᷣtus modemceoʒ quadã o⸗

patur m'aliq̃ matola refre naco eʒ appe⸗

titus ĩ aliqͥd tondẽts pom p̃t ꝑs tpãne ſic
vtus ei admcła. Ko quuð ↄtigit triplicit
Vno mõ m mteioꝛibʒ motibʒ amm nã pᷣ⸗
ter motũ ↄcupſe quẽ tpãtia mo dratur ⁊

reęfrenat muemũtur in aia tres motus tẽ

detes i alqͥd. Primus ẽ motus voliſtans
ex paſſiois impetu ↄmote.quẽ motũ re.
frenat πιπa ex ꝗᷓ fſit ꝙ h nmmoderatas
zeakiae qͥs patatur wolſũtas tñ nõ vmci⸗
tur. Ocᷣs motus ire tendeus m vmdcãzʒ
quã ᷣfronat mãſuetudo ſiue clemtia. Tor
cius motus ẽ ſpe audacie q̃ iß̃am ↄſeqͥ⸗
tur.quẽ motu mo demt᷑ et refrenat Hili
tas. VBebo mõ ↄtigit m extioꝛibi mo trbʒ
et ac libʒ coꝛpis cca qs mo deraceʒz et re⸗
frenationẽ facit mo deſtia quã drom⸗
cus in tria diuidit de qbʒ gĩ̃a burta us ſu⸗
pſedeo Cereõ mõ in exteioꝛibʒ rebʒ. eirca
qs adhibeda duplex modemco. Pryna
ut ſupflua nõ requnat᷑. Scða ut no mimſ
exquiſita requiratur· Sʒ qꝛ tullius omia
ↄpᷣ hedit ſᷣ modeſtia qᷓ ꝑtinẽt ad mo dera⸗
tionẽ tã coꝛ paliũ motuũ qᷓ; reꝝ exteribꝛu.
et etià moderationẽ ſpei qua diximuſ ad
Hiñlitatẽ ptiné.idᷣo quãtũ ad vns h ſuf⸗
Feizt. &
tiales tpãtie· ſ· o tinẽtia clemẽti a ⁊ mo de⸗
ſta. (Auarto igitur qri pᷣt. vtrũ ↄtinen
tia ſit tus.pᷣ ſertiʒ cũ dᷣ ecc.xx vj. Oĩs em
ponderaco nõ eſt di& ↄtinẽtis aĩe. Ad hoc
dð hm elo· ibidẽ . q· Clv.q; nomẽ cõtinẽtie
duplrxe ſunn p̃t. Drimo mõ ᷣm ꝙ eõtinẽua
noĩat abſtmẽtia ab omiwenerea delcãuõe
et tũc omis po de racõ nõ eſt di& connetns
aiĩe m gne caſtitatiſ.qꝛ nec fecũditas car⸗
ms qᷓ qn tur ĩ mrmõio adeqᷓ̃turꝰtinẽtiꝓx
giali viduali vel otiã ↄiug ali · wil oc noĩ at
abſtmmetiã ab oĩ bʒ illieins. et ſic oĩs põ e⸗
mtio nõ ẽ di ꝙ& 2anẽtis aĩe· q; non recipit
eſtm acõ nẽ auri vel argn qᷓ ↄmutat᷑ ad
podus.q; ſie noĩat quãdã vᷣtutẽ ꝑfecta⸗.

or, ornrnenti ſec virtus R.

t ſic pnᷣeipalr tres ſũt tutes potẽ

e

miie
ſni
en.
Rhnn.
nodn
Aenodn
guici
wezape⸗
tpaeſe
nenpſa⸗
m nup⸗
Nratur1
Ot 4
dlitans
moti re⸗
oNratas
znevnan
nyndei
entrle
hm ſei
natbiil

noth

Xviij.

Scdᷣo mõ ↄtinẽtia d ẽe ꝑ quã aliq̃s reſiſli

eõeupiſcẽtijs pᷣuis ꝗᷓ in eo vhemẽtes exiſtũt
et ſc aceipit᷑a pho m· vij · eth· et etiã in coll·

pr̃m · Poc aũt mõ ↄtinẽtia hʒ aliq̃d de rõone

vtutis inqᷓ;tũ ſcʒ rõ firmata ẽ eõtra paſſiõeſ
ne ab eis deducat᷑: nõ tñ attigit ad rõeʒ ꝑp⸗

fectavtutis moꝛalis m quã etiã app etttus

ſenſitiuus rõm bditur ſie ut in eo nõ reſur
gãtvehemtes paſſiões rõmotmrie. Hic diẽ
phs in· iiij · eth.e q eõtin étia nõ eſt Vᷣtus h q⸗

dã mxta m; tũ ſeʒ aliqd hʒ devtute ꝛ im a⸗
liq deſic avtute· Large tñ accipiẽdo nomẽæ?
vtutis ꝓ oͤlibz pnᷣeipio laudabiliũ operũ 2⸗
tinẽtia vtus cẽe ðꝛ hns viciũ oppoſitũ qð ðdꝛ
meõ tinẽtia.et vtraq; ꝓPe ðᷣꝛ eſſe cca »cupias

delcãbili tactus: mag tn cca delcãtiõ es ve⸗

nereoꝝn q; alnnẽto v·lʒ hm phm cca vtruq;ʒ

dici poſſit· Et cõ patur cõtinẽtia ad tpãtiam
ſẽ impfem̃ ad pfem.q; bonũ rõms ex q; v⸗

tus laudat mag eſſe oſtedit ex q̊ ꝙ pugis

nõ ſo lũ vſq; ad wolũtatẽ h etiã vſq; ad vmm

cõ cupiſcibilẽ · qd aceidit in tpato · qᷓ ſ ſo lũ
pa gat ad wlũtatẽ qð accidit in eo qͥ coti⸗

nes é mto qri p̃t· vtrũ clemẽtia ſit ſdẽ

qð maſuetudo quã tullius ſ clemtia ↄpᷣhen

dit. et vtrũ ſit vtus· pᷣſerti cũ clemẽna ſeðᷣm
tulli miij. rethoẽ· vtus ẽ p quaà ammus coci
tatus in odiũ alicuius bemgtate retietur·h
odiũ ut ait Aug · ab ira cauſat᷑ circa quã eſt
maſuetudoꝗq eſt moderatia iraꝝ ut dic phus
jn. iinj · eth Taß rñdet tho · vbi ſuß · q. El vij.
q ut dꝛ ĩ. ij · eth. tuſ moꝛalis ↄſiſtit ẽca paſ
ſões actõ es. Daſſiões aũt mteioꝛes ſunt

actõnũ exteĩoꝝ pnᷣepia vel etiã im pedimta

Pic etiã vᷣtutes qͥ paſſiõ es moderatqdᷣamõ

ↄcurrũt in eũde efem cũ tutibʒ qᷓ moderant

actõ es lʒ ſpẽ differat · et ſie ẽ ijn ꝓpoſito.Na

ex ire paſſiõe s ad ſ ꝓuocat᷑ ut grauioꝛẽ

bito penã infert. ad eleménâ auts pt: di
recte ꝙ ht dmmmutia penaꝝ.qð qiuð impe⸗

diri poſß p exceſſuʒ ire · et ðo maſuetudo m⸗

qᷓ;tũ refren at eius impetũ ↄcurrit in eundẽ
effem cũ ele mẽtia. Drñt tn qꝛ clemęetia pum
tioms exteioꝛis ẽ moderatia mãſuetudové0

ꝓprie dimmuit iraa reſpiẽ̃ appetitũ vindeẽ
hc clem ẽtia reſpicit penas qᷓ adh rbẽtur ad

vmdcãm Et ſic iracũdie vieiũ qð nnpoꝛtat

exceſſuʒz ire direẽ mãſuetuch oppõit. ſic cle

mẽtie crudelitas oppomt ·qᷓ impoꝛtat exceſ
ſK m pumẽdo· Dic en H enecam · ij de clemᷣ

“W
=

ſa. ꝙ erudeles wocitur qᷓ pumiẽto cã: ht ·

mo du n0 hHabẽt· Etv traq; pomturvtus.qe
rõvtutiſ moꝛalis in Hↄ ſiſtit ꝙ appeutus ra
coni ſb dat᷑ ut ꝑ phᷣm in· j· eth· et H̊ uat᷑ ta

min clemẽtia qᷓ m dnnmuẽdo penas reſpic ad

recta rõeʒ qn ſcʒ o poꝛtʒ ⁊ qbʒ opoꝛtet ut diẽ
ibið ſeneca. qᷓ; ec m màſuetudie q ſii hm re
ctaà rõem iras moderat᷑· ut dᷣꝛ in · jij . er. Et
ideo tã clemtia q; mãſueiudo adiũgũt᷑ tpa⸗
tie lcvᷣtuti pneipali eo ꝙ in qdã ⸗
one ↄſiſtũt ⁊ ponũtur ptes ipᷣiꝰ. E extovi
dedũ eſt de modeſtia qᷓ pom᷑ pꝑs tpantie ⁊ ab
ea dĩt in h. ꝙ tpãtia ẽ eoꝝ mo deratia q di ffi

,

eilimũ refrenaé mo deſtia vero ẽ eoꝝ mo

deratia ꝗ mediocter in ̊ ſe Hñt. Et ßm ꝙ ae
cipit᷑ a tullio nõ ſoluũ eſt ẽca exteioꝛes actõ
nes ſ etiã ca in te ioꝛes motuſ.qᷓ piter vide⸗
tur eſſe ꝗᷓtuoꝛ bm tho · vbi ſup · q. Clx · Drimũ̃

ẽ motus amim ad aliqᷓ; excellẽtã quà mo⸗

deratur Hilitas cui oppoĩtur ſuꝑbia: §esz
eſt deſiderui eoꝝ qᷓ ptinẽt ad cognicez · et in
modemtur ſtudio ſitas cui oꝓpoĩtur curi⸗

oſitas Nã hm phm in· vñ · meth. oẽs hoĩes

nãlit ſeire delnderat. Moderaco Hꝰ?aut axp eti
tus adtutẽ ptiet ſtudioſitatis · opoꝛtet eni
ꝙ hõ laudablir apꝑp etitũ talẽ refrenet ne nn
moderaten mutilit reꝝ ↄgtiom mntẽdat· qðᷣ

pſet adviciũ curioſtatiſ. de quo vide ſi pla⸗-

cet ba he · · Clx vij · Tereiũ eſt qð ptinet ad
ceoꝛpales motus ⁊actõn es ut ſeʒ deceter 1

heſte fiãt ta in hijs q ſerio qᷓ; in hijs q lu⸗
do agunt · qꝛ d ecc.ix. ꝙ riſus detiũ img reſ

ſus ſõis denu ciãt de illo. Er Ambro. j. de oft ⸗

diẽ ꝙ Hĩtus mẽtis ĩ ſtatu ceoꝛpis cerm᷑· et

wox qdã amm ẽ coꝛpis motuſ. vnludo
2 — „ —„ „
qᷓs vti moderate pᷣt qñ delcãcõ ꝗᷓ in tlibʒ acti
bus hetur oꝛdmat᷑ ad quada aie Te
et qui etẽ. Dic emj tullius· j. de offi· Ludo⁊ io⸗
eo vti quidẽ li eet ᷣ ſ̃ ſomnoa quietibʒ cetis
euüc cũ Fuibʒ ſerijſq; rebʒ ſatiſfecerimuſ. Et

ſic fecit ĩohes euãgeliſta rudes ojs qꝗ ſea⸗
daliſati fuerit ꝙ ammus hoĩs frangẽtur ſi
nũqᷓ; ab intẽtio ne ſua relaxaret᷑· Nuartuʒ
eſt qð ptiet ad exteioꝛẽ apparatũ ut in veſti

bus ⁊ alijs hHmõi. De Ambro·j. de offi· diẽ

ecoꝛ coꝛpis nõ ſit affectatus hj nalis ſnn⸗
plex neglectus mag is qᷓ; expetitus· nõ pei⸗
oſis albeſcẽtibʒ adimctuſveſtimtis ̊ ↄuũibʒ

ut honeſlati vel necitati ul deſit· l accedat
n elte Banna nnnverocexnemon

poteſt eſſe viceiũ · Sed de hoc plemus tactuʒ
eſt in primo pᷣcepto · ¶ Ad laudẽ dei:
de ptibo tpantie ſubiectĩs · ſ·abſtinẽ⸗
tia · ſo brietate· caſtitate· cui adiugiturv

gimtas ⁊ pudicicia. [Eermo xixe.
Emẽto ut di ez lab · ſan. exo · xx.

ũc autẽ in fine de pubʒ tpãtie
fbieclis ꝓſeqndũ ẽqᷓ dñr ſpẽs
K eius· qᷓs vtiq; ſpes v tututis opoꝛ
„5 – „ »„ * ⸗ 7 r
cet diuſificare ſᷣm diuᷣſitatẽ mateſevel obie⸗
cti. P:o ; ſciẽdũ · ꝙ tpãtie vtus e cca del cãa
tiones tactusqᷓ dmidutur m duo gnaã

quedã oꝛdmãt᷑ ad nutin ẽtũ.et in hijs q; ti
ad cibũ ẽ abſtmẽta: qᷓ;tii autè ad potũ ẽ ſo

brietas Quedã aut ad vi gnatiua: et hijſ

quãtũ ad delcãti onẽ ip̃ius coitus pnᷣcipalr

e caſtitas. q;tũ aut ad delcã coes ccũſtates

puta qᷓ ſut m oſculis taclibʒ ⁊ amplexibʒ at

tẽditur pudicieia. ¶ Quãtui igitad prinaâ
A Stutẽ q; ð: abſtm ẽtia qri pᷣt· vt ruʒz ſcʒ abſti⸗
netia ſit vtꝰ.pᷣti cũ dicat aug. in.x. ↄ ſeſ.ad
deu loqnſ. Hoc me docuiſti ut quadmodũ
medicamẽta hie alimẽta ſũpturus accedaʒ
Medicamẽtawero moderaèé nõ pt; ad tu⸗
tẽ ſ̊ ad artẽ medicĩe. hHic ſuꝑ illð.j.coẽ · xiiij.
Nõ eſt regnũ di eſca⁊ potus.dic glo.Nec
abſtmẽdo nee ſim mãducãdo eſſe iunſſicia. Ad
iz rñdet tho. pa ᷣe.q· exl vj.ꝙ abſt mẽtia ex
ſuo noĩe ſbᷣtrackõeʒ eiboꝝ im poꝛtat.et accis
vi p̃t nomẽ eius duptr. Vno mõ m ꝙ ab⸗

ſolute ſbtractõʒ ciboꝝ ſigſicat· et q̊ mõ nec

deſ tvvtutẽ nec actũvtutis h qdᷣdã imdrns
Alio mõ pᷣt aceipi hm ꝙ ẽ rõne reglata et
tuc ſigſicat vel Hhabitũ tutis wil a ccur. et
ſigfſicauir i eo qð dᷣꝛ n petj· Miſtrate m fide
vra vtutẽ in vtute ſeĩaʒ in ſcia aut abſtm ẽ
nã. A5 fit qn qs a cibisg abſtier put opoꝛtz
ꝓ ↄgruẽtia hoim cũ qbʒ vmit ac pſone ſue
ac valimidis ſue necitatea ſ m ſid ⁊ dileois
vtue. Iñ lʒ modera cõ ceiboꝝ m qᷓlitatẽ et

qt tatẽ ptieat ad artẽ medicĩe in pacone

ad valitud mò coꝛpis· tñ m affectões inte⸗
oꝛes ĩ ↄpacõe ad bonuũ rõis ꝑt; ad abſtmẽ
tia · ꝙ ſi qñ q; vicia q dã ex ea ꝓueĩre videat
ſeʒ impatiẽtia velvana gloꝛia. q̊ tn ſit ex eo

qꝙ abſtintia illa nõ ẽ m rectã rõeʒ· na rcã

rõ fac abſtmè ſic opoꝛtet · . cũ Hilaritate· et
tað opoꝛtʒ ſeʒ ꝓgt gloꝛiã dei nõ ꝓprer glo

riã P ria Eſt & abſtmẽna ſo mõ acceptav .—
tus ptus ſpæalis· q; vbi repitur ſpãlis rõ

ꝗ paſſio abſtrahic a bono rõis ibi necriu .

eſſe ſẽalẽ vtutẽ · delcãtiões auũt eboꝝ nat

ſut hojeʒ a bono rõis abſtrahẽ. tũ Srez

magtudinẽ · tũ ec ꝓgt eiboꝝnecitatẽ qbʒ qͥ

indiget ad vite ↄſeruacoʒ quã maxjĩe dende

rat et Ritor ens ſpeãlis ps ipius te⸗
₰M „ ☚ „ 4 * —75
peatie · ¶Cterũ pneipalis actus ip̃ius a
ſtimẽtie ẽ ieiumu.Dic eni Iſidoẽ · ꝙ ieiumũ

peimoma victus abſtmẽtiaq; ciboꝝ Et H a⸗

ctus p rõeʒ oꝛdiatus EẽPvtuoſus. qꝛ pn cipa
lit aſſumt᷑ ad tria· Prio ad ↄ cupias carmſ

edomãadaſ.dic enj ſero. Sime ſicera bache

friget wenuſ.i.p abſtmẽtiã cibia potus tope

ſeit luxuria· Scdᷣo ad i̊ ꝙ mẽs vberiuſele⸗

uet ad ſblmia ↄtẽplãda ·dꝛ em damel. x. q;

poſt ĩeiumũ triũ ebdõ daꝝ reuelacoʒ acce⸗
pit a do· Tereõ ad ſatiſfaciẽdũ ꝓ pccis· vñ

Johel ij Conutimĩ ad me in toto coꝛde vro
in jeiu · Huie autẽ vᷣtuti abſtmẽtʒe oppomi
vieiũ gule · de a ſuß tactuz ẽ. ¶ Fedo qr p̃ᷣt

de ſo betate q̃ eſt ꝓe cca potũ.vtrũ ſcʒ ſitv⸗

tus aliqᷓ ſpealis · p ui cũ ſic m hijs q ptinẽt
ad nutrico et potus a cibo diſtiguit ſic onꝗ
diuſa gha cibon diſtig uutur ſilr 1 dwerſa
gna potuũ.h & ſobetas ẽvtus ſpealis vid
q; eca qᷓ; libet dram cibivl potus ſit qdã ſpe⸗
cialis vᷣtus qð eſſß meouemẽs. Ad ſ̊ rndet
tho · vbi ſuß. q. Cxlix.ꝙ vbi repitur nmpedi⸗
mẽtũ ſpãle rõis ibi neeriũ ẽ eſſe ſæalẽwtu⸗

tẽ ad illð remouẽdu .ſ̊ potus mebri u ſwei

AIbz duplici rõe.

alẽ hi rõeʒ impedi cdi rois vſu m qtu ſua fit

mo ſitate ꝑpturbat cerebrũ et iðᷣo ad h̊ nmnpe⸗

dimnẽtũ rõis re mouẽdũ reqriturv tus ſpeã⸗
2 „ „ mn „ 2. * *£
lis q ẽ ſo betas·qᷓ ptus mag reqritur in ali
rio qꝛ in eis ẽ maioꝛ ꝓm⸗
tas ad ↄcupias qᷓs ò; refrenaè ꝑpvtute ad
„ — . — „ ęRN—
vicia q ꝑꝓvᷣtute tollũ᷑. et ſie maxje reqritur

m muem bz qbʒ viget 2 cupĩa delcãblis ꝓpt

ſeruoꝛẽ etatiſ. hĩc dᷣi ad ticũ.ij. uuones ſilr

boꝛtare ut ſobriyj ſ. mt. Et i mulieibʒz in zbz
nõ olt ſufficies robur mẽtis ad ſ̊ ꝙ reſiſtat

eupiſcẽtijſ. de qbʒ. j. ad thymo. ij. Nulies

Iilr pudicas ſobas· Vn ßm Valeriũ maxi

— 4 O „ — — 7
mu mulies apud rõnos antiq s vmu nõ bi⸗

bebãt · S cdᷣo q; m eis ẽ mag neẽria ſo betas

ad ꝓpria ipᷣoꝝ opacõeʒ·q; vmũ nnmodera⸗
te ſuptu impedit rõnis vſu · et ideo in ſembʒ
in qbʒ rõ vigẽ dʒ ut in epis ſeu alijs qbuſti⸗
bet ecẽie mĩſtris q mẽte deuota ſpualibʒ of⸗

ſieijs mſiſtere debent. et etam regibʒ alnſcgq

4

as wa
ſntt
chr
hnage
dusd
Gern
407
hu

Ala⸗
⸗
i

ns gepin
dapas n
cen ibach

ndame
melacd an
Wüppecg,
1wed canſ
mie open

ndwilgien
nbrs nnt
nrduet
rmnic⸗
etidn
rchſuſte
Harhnnn
as mnayn
naigienn
mewen
p umd
4 4
ronf⸗
enen
1 MN 1 .
iulln
mno⸗
nſenti
isgbuſſi
Hialb l

—

mdieibʒ qui ꝑ ſapĩam populũ ſubditũ rege

re gub nare ⁊ uidicare debet ſpealiter ſo brie
tas mdicit᷑ ut pʒ ad titũ ij · Oones ut ſobrij
ſmt · Et iteruũ · ·· ad thnmo · ij. O poꝛtet ep̃ᷣmiy
repᷣhenſibilẽ eſſe vmus vxoꝛis virũ ſo briuzʒ
prudẽtẽ. Itẽ de regibʒ ꝓuᷣ· xxxj· Noli regi⸗
bus dare vmüu qꝛ nullu ſeeretũ eſt vbi ret
ebetas · ne ſoite bibãt ⁊ oblmi ſcantur iundi⸗
cioꝝ iuſtoꝝ et mutẽt cãm ſilioꝝ paupis· Et
hue Poitur viciũ ebet atis de qᷓ ſupᷣ tactũ
ᷣ· ¶¶ CTereo qri poteſt de caſtitate · vtrũ. ſ. ſit
aliqua vtus pᷣſerti civtus ſit habitus wo⸗
lütariuſut ðr ĩ.n· eth. ß caſtitas nõ vid: eſſe
aliqðᷣ woluntariũ cũ pviolẽtiã auferri poſſe
videatur ut pi in mulie ibʒ violẽter o mſſiſ
et h̊ ivo q; caſtitas potiſ ad eoꝛpus q; ad
ammã pſᷣere viðᷣ: qð vtiq; violẽtari pᷣt· Dici
