pcẽei pʒ ꝙ nõ ſp ẽ moĩle (Erit tñ vana glo

ria moĩle duplr (Ormo rõne ſinis gpter
aus laus app entimr. er fic opiis Jtiantin
ad eius foꝛmale tale manet qle eſt illud
ꝓter qð apꝓpent᷑ ¶ Dꝛio quo ſciẽdũ o du⸗
plici ſine laus appetit᷑ ¶ Drio advitanduũ
malũ mfame. et hoe ẽ ꝓmdène · ſẽ ſamu
el ſe laudauit coꝛã ſilijs i ſrahel. j·reg. xij.
uxta illð ecciaſtici gxxj· Curã Habeto de
bono nomſe Scðo ꝓpter vtilitatẽ aliqua
ſpualẽ ut eſt gloꝛia divel edificaco ꝓxi.
qð eſt caritatis· ſc paulus ſe comédamit.

ij· coꝛintxij·⁊ alios inſtruxit ad rõ.vinj.

Pro uidetes bona nõ ſolũ coꝛa deo h̊ etiꝗã
eoꝛa homibʒ. Licʒ eni ad pſectionẽ homis
nõ ptʒ ꝙ ab alijs ↄgnoſcat᷑ et ĩ deo per ſe
nõ eſt appetendũ.app eti tñ poteſt mquã⸗
tum eſt vtile ad hoe ꝙ dominus ab hom
mbus gloꝛiſi etur. wel ad hoe ut ſomines
ex bono proficiant quod in alio cogno⸗
ſcunt ˖ vel ad hoe ꝙ iße hõ ex boms ꝗ co⸗
gno ſeit ꝑ teſtimomu laudis aliene ſtu⸗
deat in eis pſeuerare ⁊ ad melioꝛa ꝓſice⸗
re · Et ßm h ſcõm tho · laudabile ẽ ꝙ curaʒ
aliqͥs adhibeat de lono noĩe ρ bona p⸗

y

alis peci ſic qn quis laudari vult eo ꝙ ve

iudeat coꝛã homibʒ. nẽ tñ ꝙ in hoĩm laude
delectetur mamiter ( Nereo app eętitur laus
Iter lucrũ auaricie:hc phariſei ꝗᷓ duuo⸗
mbãt domos viduaꝝ ſmulatæs longa o
mtionẽ ut dꝛ math.xxnn· et hoc eſt moꝛle
peẽëm· Et idẽ mtelligẽdũ eſt qncũ q; moꝛle
pccm pomtur ſimsg alicuius opis Quar⸗
to app etitur laus ꝓpter aliqué actuwem⸗
maliter m laude delcetur. et iʒ eſt pecmve⸗
maler ſepuis muemtur in uis xp̃i. vnde
Triſoſt. ſup math · dic. ꝙ cu cetera vicia

lo cũ hant m uis dy aboli: mams g loꝛia

locũ loʒ etiã m ſuis xpᷣi.Qð ſi ſedᷣm ug.

cuiqᷓ; facile ẽ laudẽ nõ cape dũ negatur.

difficile tn eſt ea nõ delcãri cũ offertur. vñ
hgficatur ꝑ puluerẽ de quo mathᷣ/x. dici⸗
tur aplis. Excutite puluerẽ de ꝑ dibʒ ve⸗

aliq mxtione pulueris tra ſit/pᷣ dicas eni

à ad mdignacoom trahitur h ↄtemtur.à
aliquà manẽ gloꝛiã acquirit ſi ab au dito
xib hHono: at Scoe v ana gloꝛia moĩle eit
pecm rõnoopꝑis ꝑ qð wil in quo laus glie
qritur. et ̊ triplr. Na qnq; laus qritur p
opa illicita. et tũc tle eſt pccm qᷓle eſt illð

opus illicitũ ſeʒ mo? le vel wmaleę . Et idẽ

eſt mtelligédu qn ſie ſinem ponit ivana
gloꝛia ꝙ ea 2ſeqnda nõ ptermitteret
facè ec qᷓ ſut ↄ tra deu. tũc onm eſt moile.
Aliqnvero laus ꝗritur p opa ex ſe mdif⸗
ferẽtia ⁊ ſie oſt pccmwemale:mſi tlis ſims

ponetur in laudęe ſic ĩ am dictũ eſt. heut &
hre dinicias wſtes pᷣcio ſas cu abuſu tali
um mlaudeʒ wmalẽé. Geruth ſi tlia de ſe
oꝛdiata ſut ut ſmt occaſio moëlis peci m

ꝙ muli er oꝛnatu meretricio paratur ad
capiedas aĩas:vel ſi fem illud ſit illi citiiz

ex ꝓhbibieõ e ſupioꝛis ut toen eameta ca

lia: Rñq; etia qritur laus ꝑ o ꝑpavtutũ ⁊
hoe ↄtigit duplr q; vel appetitus laudis

adi git᷑ opivtutũ tanqᷓ; mei des ſic ↄtin⸗

git m cãtuv pᷣdicacone· et tũc ẽ wemale.
wel laus ẽ fims pnᷣcipalł intẽtus operatiſ

lopate vᷣtutis ita ꝙ ↄſtituat ibi frinem

vltimũ· et ſie ẽ moĩle pecm q; tũc infæret
ei tanq; vltio fim. Et nõ. mains pecm ẽ
gloꝛiari de bono ſpũali qᷓ; de bono tẽpoꝛali

oieet
1s glie
rlturp
eſtill
Eride
wvant
mexra
inoil⸗
ſendt⸗
lsans
hatt
ntal
aN
caßn
D
tang
ta
moi⸗
ltu
ucſis
nun⸗
nale⸗
t
em
ne
ne
ra

vñ tã deteſtabile viceiũ ẽ ꝙ opus vtuoſuů

amittitvnn merẽdivitã eternã ſi ꝓ ter in
ané gloꝛia fiat etiã ſi illa manis glia non

ſit moile peẽm.ut dic · ſ tho · ſceda ße · q· C.
xxxij· Et hoc mnuit dñs math· vj· diees.

ttedite ne iuſticiã vjam faciatis coꝛam
homibz ut videamm ab eis alioqiũ mer

eedẽ nõ habebitis apud dũ qui in celis &

C Admaioꝛẽ autẽ euidétna Prmus à qri po

tell. eqſt ſut ſilie vane gloꝛie cũ u ſit vieiũ⸗ ca⸗
pitale. Ad hoc dõm. ꝙ greg· xxxj· moꝛa:
mt ſeptè ſilias vane gloꝛie ꝗᷓ ſũt· mobe⸗
dictia· ↄtẽtio· iactantia.ypocriß ptina cia
Pe ſentẽtie. diſeoꝛdia wlũtatis ab aln

et nouitatũ pᷣſuũpeo: Quaꝝ ſufficiẽnã tho

ſeda ho. q · Cxxxn:ſie deelarat diees · ꝙ illa
vicia q de ſe nata ſut oꝛ dmari ad finẽ ali⸗
cums vicij capitalis dnᷣr filie illius vien

eapitaliſ. Fums aute mams gloꝛie è mam

ſeſtaco ꝓPe excellẽte. Et ad hoc ho poteſt

tondé du plr. VYno mõ pvᷣba directe a ſie

eſt iactãtia· wel ꝑ feã·qᷓ l ſutvera Hntia a⸗
liquã admira coem pſüptio nomtatum

quas hoies ſolẽt magis admirari· Sive⸗ .

ro pꝑ facta ficta ſie ẽ y pocriß. Alio modo
mititur aliquis mamfeſtare ſuã excellẽtiã

mairecte oſtendedo ſe nõ eſſe minoꝛẽ DWÄ

lio · et hoc qdrupłr· Drimo quãtũ ad in⸗
tellem 1 ſc ẽ ptinacia ꝑ qua hõ mins im⸗

mititur ſue ſentẽtie nolẽs cede ſnie melio

ri. Sedᷣo mõ quãtũ ad volũtateʒ. et ſic eſt
diſcoꝛdi a dũ nõvult a riawlütate diſ⸗
redere ut alijs 2 coꝛdet · erco mõ quan⸗
tu ad locutionẽ. et ſie è ↄtẽtio du aliquis
clamoꝛo ſevbis ↄtra alm hitigat. Kuarto
mõ quatuʒ ad femet ſic ẽ mo bedictia:du
quis nõvult exeqͥ ſupioꝛis pᷣ ceptũ.¶ Ad

ſmgulas jgitur ſilias peſſm mas deteſt abli
mr̃is diſeutiédas y po qn pt d mobedie⸗ L

ta q eſł p pma! filia mams gloꝛie · vtrum ſit
Fuiſſnmu peẽm pßti cũ dꝛ · · H: xv· Quaſ
pecm ariolãdi ẽ repugnare ⁊qᷓi ſcelus y⸗
dolatrie nolle acquielcere · ſ ydolatria eſt
A grauiſſnmũ peccatũ ut dic lu eſt. Ad 5
rñdet Aſten. li. ij. q; grauius eſt peccatuz
contenere peipientẽ ; Pr eceptũ · et ideo
gramoꝛa ſut qᷓ ſu t ↄtra pſona pᷣepientis
ur blaſphema homicidiũ qᷓ; mobediẽtia.

eo p minus appareat extra qᷓ; qᷓ; tẽpoꝛale

*

T

Et illa dictio qᷓſi m aũcte allegata nõ D
nota equ alit atis ß ſiltudims· qꝛ mobe⸗

dietia reduùdatm temp tum del ſe ydola
Jgin. eh y wlatria magis: Bunde ßm quoſ⸗

am mobedietia exhibita pᷣlato nõ eſt ſe⸗

cundũ ſe peẽm moꝛle miſi ſit ↄtra p coptuz

oblig atoꝛiũ· multa naq; pter peeptuz ſi⸗

unt que tñ nõ ſunt ↄtra peeptuʒ/ na ipſe
pᷣlatus id eo mandatũ tẽperat. qꝛ nõ vult
ſub ditũ ꝓ ꝗlibʒ leui c expon? 4 diſerinmmm
peecati moilis · Et dixi notater m ſe· a
ex ammo n5 obediẽtis ſimpliei mãdato
po ſ fieri pccm moꝛle ſi faceret cũ tli ↄtẽ⸗
ptu añckatis lat q ĩtendẽèt ei nõ obedi
re ec ſi p peapet ei qð ſnnpliciter madat. 5

*ιde hoe in pcepto de ſonoꝛe parẽtuʒ ſiet
metio · Pie cã breuitatis ſupſedeo⸗ S5e
cũdo qri poteſt de ſedᷣa ſilia q eſt ↄtetio u-
trũ ſeʒ eſt pecm moĩle. p ſertim cũ aa
facaↄtetio mter diſciplos ihu luc.xxij·
quis ooꝝ vidètur eſſe maioꝛ · nec pᷣſumit
diſcipuli tüc peecauer̃t moꝛtaliter · Ad
Poc rũdet ſeus tho:ſedᷣa ſedᷣe · q· xxx viij .
ꝙ contondẽ eſt ↄtra aliqus tendè m lo cu⸗
tione Cõtrarietas g locueoms poteſt at⸗
tendi dupkeit. Pno mõ quo ad intẽtio⸗
ne ↄtendẽtis. vtrũ ſcʒ aliq̃ͥs ↄtrari aturve
ritati q eſt vituperabile Vel falſitati q¶
eſt laudabile- Alio mõ quãtuʒ ad modũ
v ſez talis modus »trariãdi couemat
27 oms nego cijs. q; tũc eſſ laudabile·
ie igitur d eludendu eſt ꝙ ſi ↄtotio di⸗

catur impugnacõ ofalſitatis cũ debito mo

do acrimõje ſie oſt laudabilis · Si autẽ ae⸗
cipiatur vtrtio ßm eꝙ im poꝛtat impugna⸗
tionẽ falſitatis ca moꝛdmato mõ. tũe po⸗
toeſt eſſe wemale · miſi foꝛte tanta ſiat inoꝛ⸗
dmatio in ↄtentẽdo ꝙ ex hoe guetur ſ. c⸗
dalũ alioꝝ. Vn. j. thimot. j· diẽ apls. No

ſi verbis ↄtendé. ad nl enim vtile è mſi ad

ſmbuerſi ionẽ audi étů · Vñ diſcipuli m ſua
2tẽtione nõ excuſanb⸗ avemali · qꝛ licʒz nõ
ↄtondebãt cui intẽtione impugnãdiveri⸗
tatẽ eo ꝙ vnuſquiſq; defendebat qð ſibiv-
rũ videbatur. emt tñ mm eoꝝtẽtione moꝛ⸗
dinaco · quia ↄtendebãat de q; nõ erat vtenꝰ
dn duʒ· ſ. d pᷣmati lonoꝛis· nondũ enim
ſpuales erat ut dic jbidẽ glo · et ideo duůß
ↄpeleiit eos ; di demic; aecipiatur vten eõ

A laan ca ſ aens poteſt de tercia filia vane glie qᷓ ðꝛ iacta⸗

Jm ꝙ inpoꝛtat m pugnacoem veritatis
et moꝛdmatũ modũ.ſic eſt moĩle peccatũ
et ſic difimt᷑ ab Ambro · Cõtetio ẽ npu⸗
gnacõ witatis cũ ↄſidetia clamoꝛis· Et ſic
eſt filiavane gloꝛie ex qᷓ mouetur ad de⸗
ſen den duv bis pteropionẽ ſuã. vñ ſcðᷣm
ↄpleta roemꝰtẽuo ms ꝓut ẽ peem moile
zlle οαdit m mdico qm miſticie wtatem
im pugt· et ille ↄtedit in diſputacoe q in⸗
tendit inpugre weritate doctrine wlenſ
vm cè cũ clamoꝛe cũ nõ poteſt rõe · Etwe⸗
mi ex app etituvane glie 1 ſupbie pᷣſumẽs
de ſe magnar de alijs pualoqui de factiſ
ſuis· de ſcia. de potetia · de bo mtate. de ſan⸗
titate ie de alijs ponẽ. Etwemt ex ar
Fogida. Tamta ege labes iauine wienſch
tlis ꝓ bibetur oꝛdiari. vn.xl vj. di. C. i. ꝛ.
ecs älitor lieigioh pPilemer in opol os
dĩari:q; ſeʒ cũ auſteit at mpat. Seq tur
CEſt alia hmoi ꝓhibicois ca. litigio ſi na⸗
; vel adulacoe aĩos pneipũ ſibi ↄciliant.
vel ſupioꝛibʒ ſuis detrahedo mfame nota

mg erũt vel inter frẽs diſcoꝛdia ſemmnan⸗

do ſedieõ es facè nõ ceſſant qᷓ omia in pla
tis danabilia eſſe ꝓbantur ¶ Demq; qri

*

tia quid ſit m diffmiconem · Ad hoc rñ⸗
det Aſten.li:ij.· ti·xx viij. q iactantia ẽ o⸗
ſtetaco ꝓprie laudis cũ witas nõ ſᷣſiſtit ·
Et ideo phs m ·. ijj . et · iiij · eth. ea oppoĩt ve⸗
ritati · Et ðꝛ q noſe arrog ãtia cũ quis at⸗
tribuit ſibi qð nõ habʒ · Qnq; tñ extenſo
noĩe ðᷣi oſtẽtaco vana ꝓPe laudis etia cũ
witas ſubeſt ut diẽ greg hm illud. j. coz.
ijij · Si accepiſti quid gliaris qᷓi nõ acce⸗
peris. Tamẽ ⁊hᷓ poteſt diei iactatia de eo
qð nõ eſt · hHemm heat bonuũ a ſe non tñ Hʒ
qð ha bzʒa tn iactat ſe q h̃et a ſe. Vnde
diẽ tho · a ße · q. Cxijꝙ iackãatia ꝓPe við:
mmpoꝛtare ꝙ hovbis ſe extollat.illa ennmn
qᷓ hõ vult lõge iactare in altũ eleuat. tũc
autẽ ꝓprie quis ſe extollit qn de ſe aliqͥ d
ſuß ſe dic · Að quide ↄtigit dupfr · Na ali⸗
qn quis lo quitur de ſe nõ qudẽ ſupra id
eo. Qð apls reſugiẽs dic.ij. coz?.· xij. Dar⸗
co autẽ ne quis me exiſtĩet ſuꝑ id qð vi⸗
det in me à audit aliq̃d ex me Alio modo
pvba ſe qͥs extollit loquẽs de ſe ſupra jid

qð in ſe eſt ſm rei writatẽ.· Et q mag eſt
aliquis iudicãdus ſcvᷣm ꝙ in ſe eſt q; qðö
eſt in opione alioꝝ · inde ẽ ꝙ magis ꝓpPe
ðᷣt ia cãtia qñ quus ſe effert ſupra jd qð m
ipo eſt qᷓ; qð eſt mn opione alioꝝ. lzvtro⸗
q; mõ ĩ actantia dici poſſt ¶ Queri po⸗
teſt igit᷑: vtrũ iactãtia ſit pccẽm moꝛle · pß
tim cũ ſit mẽdaciũ quoddanõ aute men
daciu o fficio ſuvel io coſu ut pʒ ex ſine mẽ
daci: q; dic phsiiij· eth. ꝙ iactatoꝛ ſin⸗
git de ſe maioꝛa exntibʒ qnq; nullius gſja
qnq; gĩa honoꝛis vel gloꝛie· qnq; gria ar⸗
geti · et ſie pʒ ꝙ nec ẽ medaciuʒ io coſu nee
officioſu.relmquitur & ꝙ ſit mẽda eiũ p⸗
meioſu · Ad hoc rñ det ſeus tho· vbi ſup p
moile pecẽm eſt qð ↄ traniatur caritati Ja⸗
ctatia & ↄſiderari pᷣt duplłr · Ino mõ ᷣm
ſe ꝓut e quo dda mẽdaeiũet ſic qnq; eſt
moꝛle qn ſcʒ qͥs de ſe ĩia ctanter ꝓfſert qð ẽ
cõtra gloꝛiaʒ dei. ſic ex pſona regis cui dD
ez echiel· xx viij· ECl euatũ eſt coꝛ tuũ ⁊ dixi
ſti dus ego ſu · Vel cotra caritate ꝓxnni
ſcʒ cu q iactãdo ſeipᷣm ꝓrũpit in ↄtume
lias ali oꝝ ut hetur luc.xviij de phariſeo
ꝗᷓ dicebat · nõ ſu ſieut ceteri hoĩ m raptoẽs
miuſti adultei welut etã hic publicanus.
ñq; vero 6 pecmwemale qn ſeʒ s de ſe
talia iactat qᷓ neq; ſũt ↄ tra deũ neq; cotra
ꝓxmmũ. tuc enĩ non ẽ mẽdaciũ pmeioſu.
Hvel reducitur ad mẽédaciũ iocoſu. qn ſeʒ
aliqs ſe iackat qi ex hocipᷣo delcãtus· hoc
ẽ emm quodda vanu mſi ſoꝛte tl em delcã
tionẽ ðme dilcom pᷣſerret · ut ꝓpter hoe dei
pᷣcepta ↄ temnet · He enm eſ ↄtra caritatẽ
dei imn quo ſolo mẽs nia debz quieſeẽ ſic m
vlltio ſine· Yl reducit᷑ ad mẽdaciũ o ffici⸗
oſu cũ ſe iacłat ad hoe ut luerũvel gloꝛi4
acqrat dũmõ ſiat ſme dano alioꝛ uʒ· Alio
mõ poteſt ia ctãatia ſiderari ſedᷣm ſuã cãm
ſeʒ ſuꝑ biã wi appetitũ lucrivel vane glie ·
et ſie ꝓcedit ex ſupbiavelvana glia:que
ſi ſit moĩle pecm eit et ip̃a ĩacłatia moꝛle
peccatuʒ · Sivero ꝓcedit ex appetitu lucri
ad deceptionẽ dãnũ ꝓxim qð multiplr
ↄtingit m mercatoꝛibʒ tũc etiã eſt moꝛta⸗
le pecm. Diẽ en p hs.iiij· ethicon. ꝙ tur⸗
pioꝛ eſt ꝗᷓ ſe ĩ actat cãà lucri qᷓ; ͥ ſe iactat
cauſa glevhonoꝛis. ¶ Að ſi qritur · an p⸗-
ſuctoꝝ ſit vitare iactatiã ſiue oſtẽtacõe

7

44
valr
a
tne
nen
to⸗

fal.
re

n
is
agape
ddcör
Lihp,
nenp⸗
milezf
zute wen
xfineni
katdeß⸗
lins gi
gi ar⸗
cſn nee

lacu p⸗

ng

ritan n
nomoßn
e giqe⸗
phngte
eges aid
tmuündin
at pymn
tmtune
phanſe
npte
licanus⸗
is deſe
q; un

mcioſu⸗

ſi qnſe⸗
tus hoe
ſem ac
ter we
nantate
eſeißen
au ofi⸗
elgini
eißz⸗ o
uacin
ne gle
glia que
14 meile
ntu luen
nuliyl.
Tmata⸗
tur⸗
actat
ran p⸗
coe

/

4

Ad hoc rñdet Alex·anglicus.qꝙ lʒ om̃es
deelmare pñt opis oſtetationẽ ꝑ pmoneʒ
qn tm eſt oſtentaco opis p ſermo nẽ. non
tn eſt quoꝛulibʒ ̊ pfectoꝝ vitazvane glo
rie motũ qn fueit ab alijs ingeſta lauda⸗
tio · Vñ greg. dic ꝙ valde pfeõꝝ ẽ oſtẽ⸗
ſo ope gloꝛia actois nõ querè ut dilla⸗
ta laude neſciãt puata exultacoe gauda
re:et ideo opa ſtudio occultẽtur. necitateæ

publicetur et oon occultacõ ſit cuſtodia

ar eoꝝ pbelicico vailitas aliena. Adl.
(¶ñ Deyroma ypocriſi. ptinacia· diſcoꝛ
5ia ſuptiöe nomitatiid, Ser. xxxꝰ.
ſ. On facies omez ſilitudmẽtc
exo ·xx. Cũ m fine ſermõis p⸗

„ X6 4 e eS
cedets dem ſit de vicio iactãa⸗
L. ae quo ſcz qs attrib uit ſibi qᷓ
nõ hʒ:Huius occaſiõe qri poteſt de yroma

p quã quis de ſe ſin git vel dic mioꝛa qᷓ; ſit
mvwitate vtrũ ſcʒ ſit pecm.p̃ſerti cũ dicat
greg in eplaad aug. angloꝝ epᷣm ꝙ bo⸗
naꝝ menti eſt ibi ſuas culpas ag noſeẽ?
vbi culpa nõ eſt. Ad ß doõᷣm ꝙ ſie q;ꝛ ome
mẽdaeiũ eſt pccm · vn.xxij.q.v.dic Am⸗
bro .e · Cauete frẽs médaciũ q; omes qui
amãt mẽdaciũ ſilij dy aboli ſut. nõ ſolũ m
falſis vbis ſ̊ etiã m ſmmulatis opibʒz men⸗
daciũ eſt. mẽdaciũ nãq; ẽ xpᷣianũ ſe di eẽ
topa xp̃i nõ facẽ.mẽdaciũ eſt ẽm ſa?᷑⸗
dotẽ vel elericũ ſe ꝓſte hHuic oꝛdim cõ⸗
traria opari.Nimirũ cũ dicat apłs. Cõſitẽ
tur ſe noſſe xfactis aũt negat. Et aug
devbis apli qð hetur · xx ij. q. n. c. Cũ Hom⸗

ℳ₰ℳ

litatis ca mẽuris ſi nõ eras pccoꝛ ante q;

metireris mẽtiẽdo efficeris qd euitaras.
weitas in te nõ eſt mſiita te dixeĩs pecca⸗
toꝛem ut etiã eſſe ↄ gno ſcas. Heqmit. N
quõ eſt hi litaſ vbi regnat falſitaſ. Quõ
igitur ſaluaturvbũ greg. qð pomt᷑· v. di.
c:ad eius· ut quis ↄ gno ſcat culpam vbi
eulpa nõ eſt . dieẽdũ ̃m glo · ſup illud· ca
omilitatis cã mẽtiris · ꝙ poteſt m gue qs
ſe dicẽ pecoꝛẽ qꝛ nemo ſme ermmie vinit.
et recogn oſcẽdo in ſe culpã eſſe nõ peccat
dumodo hoe credatweruz eſſe ut pʒ · ij . q.
vij. e quanqᷓ m glo · Sʒ ſpealiter dicedo
aliqð pecm de ſe cuius cotrariũ eſt verum
moꝛliter peccat · Sʒ o bicitur de ſacd ote ee

]
. .

iuit piuriũ qꝛ fide ꝓmiſſaʒ m baptiſmo n⸗

tur in pneipio miſſe · Sʒ die ꝙ id facit in
pſona eccie:nullũ enim vi ciũ eſt qð nõ re
teriatur mn aliq mebro ecelie · Yel die ut
dic Aug : ꝙ in vno peco multa pnt nota⸗
ri. Cu emm qs peccat mor liter ↄmittit ho⸗
miecidm occidedo aĩam ſuã.· ↄmittit furtuʒ
qʒ ſe ſtrahit deo·ↄnntuit adulteriũ qꝛ; re
eedit a deo ⁊ ſoꝛmcatur cù dyabolo:comit

ſeruat·qð dic⁊ in omi bz vieijs im qubus
hõ miſer beccare poteſt. ̊ jibi m glo ¶ Aꝗ
maioꝛẽ tñ euidentià huius vicij qð ẽ yro
ma ſcidũ ſm tho· ſeda ſcðᷣe. q. Cxinj . ꝙ G
ꝙ aliq de ſe minoꝛa dicãt ↄtin gẽ pᷣt dupl·
no mo ſalliavwritate dus ſe maion q
fut in ip̃is reticet.qu ed wero mĩoꝛa dete⸗
gut de ſe pfeĩt que tñ in ſe eſſe recogno⸗
ſcũtet ſic minoꝛa de ſe dicẽ nõ ꝑt; ad yro
mã nec ẽ pecm ̃m genus ſuu niſi ꝑ aliea⸗
mus cireũſtãtie coꝛrupeõem. Alio mõ dicit
mnoꝛa qͥs aveitate teelmãs: puta cũ aſ⸗
ſerit de ſe aliqdvile ꝗð in ſe no recogno⸗
ſcit. ã cũ de ſe neg at aliq̃d magnũ qð tn p
eipit eſſe in ſeipo et ſie ꝑtʒ ad yromaa ſꝑ
eſt pecm· Jactãtia tn grauius é. q; yro⸗ .
ma ⁊iacłatia circa idẽ mentiũtur verbis
vel quibuſcũq; exterioꝛibʒ ſig nis ſ. czʒ circa
ↄdieõ em pſone· et quatũ ad i̊ ſũt equa⸗
lia:ſed ut in plurmiu jactãtia p eedit ex
motto turpion:-ſex ampetiuli eri el io⸗
noꝛis · yromavero ex ſoe cq ſugit lʒ moꝛ⸗
dinate p elaco eʒ alijs grauis eſſe. Et hm
hoc ph̊s dic ꝙ iactãtia guius ẽ pecm q;
pronia Co niigit tñ qñʒ q aliqs mioꝛa de
e fingit ex aliquo alio motio ſeʒ ad dolo
ſe decipiendu et tũc yroma gramoꝛ ẽ. vñ
ecciaſticexix. Eſt q nequiter ſe hinliat
mteſoꝛa eius plena ſuũt dolo· demq; aliqn
m vno fcõ qͥdã incurrũt vieiũ yromeaia⸗
ctãtie hł.cũ ſcʒ ꝑ aliqᷓ; ooꝛpalẽ abiectõeʒ
H kniran tendũt aliqua excellètia ſpuũa

em · de quibz ait dñs · math. vj. Am exter
mãt facies ſuas ut appareãt homibz je⸗
iunãtes· abiciũt emma deſp ieiũt ſe in eibo
alaſnſ coꝛpaliter ut laudẽtur ð
et eleuẽtur ſpuũaliter.et illi Tuius peecant 3 aDͤE
¶ NHijs viſis peedẽdũ eſt de quarta ſilia rrtß, C kla .
vine glie q ðꝛ ypoerihs · De cuuis dereſta⸗ 16 glorie .

— äso

ilitate diẽ Aug.et hetur · xij · q· · eꝛ certe·

—

ii —

„7“
“
.

Ego ſu qm ſtatuera nullũ oꝛdmare cleri mid eoꝛã rege geth · .· K· xxj · et de bijs ha
cũ mſi qui mecumvellet manere · à ſi xellet betur · xxij. · n e · Vtilẽ aſſilatio nẽ um tẽ⸗ leri
a ꝓpo ſito diſcedẽ recte illi tollerè cleica⸗ poie aſſumẽda tiheu regis iſrahel nos vo Then
tũ. Eecce in ↄſpectu dei et vro muto ↄſiliuz cet exemplũ· qᷓ nõ potuiſſß mterſicẽ ſacer⸗ nerer
qvelmt hĩ̃e aliqͥd ꝓpriũ qbʒ nõ ſu fficit de dotes ba al mſi finxiſſet ydolũ ſe adoꝛare ger
us nec eccia eius maneatv bi wlũtaubi velle c. vide tex · et gloſam. Heda ſpes ẽ e
pnt nõ eis auferã clericatũ nolo hr̃e ppo⸗ inſtructõms. qᷓ fuit m xp̃ᷣo ꝗͥ ſinxit ſe lon n
critas. malũ eſſe quis neſciat · malũ ẽ ca⸗ gius ire. in q́ erudiuit exhi bedũ offieiu; 1
dere a ꝓpo ſito h peius eſt ſmulare ꝓpoſi poſpitalitatis coegert eũ apud ſe ma⸗ ſe⸗
tu. Et poſt pauca· Si ſoꝛis nõ puat ſancti nere ꝑ qað eù ↄgnoueft · Tereia & ſign aco
tatẽ dimiduis cecidit. ſi mtus habuit ſi⸗ mi. cu ſez ja cob ſmulamt ſe eſſe eſau · vñ e
mulationẽ totus cecidit. Glo. Deius enj die Aug. ꝙ qn fing mus illõ qð il hignat glaue⸗
de Bꝛet᷑.c·eũ ex mmcto ſiẽ plus ẽveneno quid nõ eſt mẽd aeiũ h̊ aliqᷓ figuraverita⸗ ſgen
occidè qꝙᷓ gladio. C. de malehicl. i. ¶ Ad nme · Quarta deniq; ſpẽs duplicitatis· et S?
maioꝛẽ tñ euideu a ſciẽduʒ· q m Iſndoꝛ · m hee Pe eſt ypoeriß Yut ſtricke capit᷑ · Et
li· ethymolł ypocrita greco ſermõe latio tũc ſcõᷣm tho. vbi ſup· in ypocriſ duo ſut.· ”?
ſmmulatoꝛ interp̃tat qui dũ intus malus ſe; defectus ſanctitatis a ſmulacoms. Fi ne
ut bonus ſe palã oſtẽdit·ypo eni falſum. ergo ypo erita dicatur ille cuius mtentio
eryſim indiciu m terpᷣtat᷑· Et no mẽ ypoẽ⸗ ſertur ad vtrũq;: ut ſeʒ quis nõ curat ſan⸗
te traclũ eſt a ſpecie eoꝝ q in ſpec aculis titatẽ hĩ̃e ̊ ſolũ ſanctus apparẽe.ſc ae⸗ E
ↄtecla facie mncedũt diſtinguẽtes vultũ cpi dſueuit in ſacra ſ. eriptura ſie mamſe⸗- 7
vario coloꝛe ut ad pſone coloꝛeʒ qua ſi⸗ ſtũ eſt ꝙ ſit moĩle peccatuʒ· Nullus ennn “
mulãt puemãt· mõ m ſpẽ viri mõ in ſpecie puatur totaliter ſanctitate miſi ꝑ peccatũ „
femin e ut m ludo ꝓplin fallãt. Sie y poẽte moxãle nec ſolũ moile ̊ etiã deteſtable. qꝛ R .
dur q; m exercicijs 1 in omi vita humana Job. ij. dic gloſa: ꝙ ſmulata eqnitas nõ
ſe wlũt vidertreputari qðð non ſut.qmia eſt equitas ſed duplicatũ ꝑeccatũ · Hi ve⸗ “””
ſmulaãt ſe inſtos non exhibet · et ſie omis ro tlis y pocrita dicatur qᷓ ſanctitatẽ intẽ
ypocriß eſt ſmulaco · no tñ oĩs ſmmulaco dit ſmulaẽ a qua deficit ꝑ ecatuʒ moile .
eſt ypocriß ſolũ illa qᷓ quis ſmulat pſo tũc q;uis ſit in pecato moili ex quo pua⸗ 1
nã altelus. ſ cũ pecoꝛ ſmulat pſona in⸗ ſtur ſanctita te vite. nõ tñ ip̃a ſmulatio
ſti. ð ſi obicit᷑ ypocrita nõ ſp ſmulat eſt ei ſp peccatuʒ moĩle h̊ qnq; wmale · ad
q plorũq; mntejus agit qd extejus oſte⸗ diſcerned eſt ex ſne qᷓ ſotrariatur caa⸗
dit. ux ill math. vj· Cu faeis elemoſma ritati deivel ꝓxnmi· puta ſi ſmn at ſancti⸗ n
noli tuba canẽ ſẽ ypocte faeiut. Ad ſᷣ dẽ tatem ur faſſam diſſeminet doctrinaʒ vel
ſcðm tho. ſeðᷣa ſcðᷣe . q· Cxjq; opus exte⸗ ut adipiſcatur ecclehaſticã dignitatẽ in⸗ zhe
rius nãliter ſi&t mtetionẽ .· cũ & qs ꝑ bo⸗ dignus vel qu ecũq;ʒ alia bona tepoꝛalia in lupt
na opa qᷓ facit ex ſuo guᷣe ad dei ſeruitiũ quubʒ finẽ coſtituit erit peecatum mole. ſet⸗
ptinẽtia nõ qrit doo placere ſj homibʒ. tuc Sivero fims intẽtus nõ repug nat carita- ſod
ſmulat recta mtetionè quã non ſoʒ q;uis ti erit pccm vemale · ut cum qs in ipſa ſi⸗ 16c
nõo ſmnulat aliqꝗð reckũ opus q nõ agit. ctõne delcãtur · Contingit tamẽ qñq; q ſaeg
vea laſeſit nle HPic qri poteſt· vtrũypo eriß ſp ſit moꝛle quis ſnmulat pfeclõem ſanclitatis q nõ
. pcẽm pᷣſerti cũ greg·xxxj.moꝛaldicat q; eſt de neceſſitate ſalutis. et tlis ſnmulaco den
preen ypoẽcte ex malicia peccãt · ß ſoe ẽ Fuiſſmmu nee ſemp eſt moꝛle nee ſp eſt cu pe co mo?: ſie
et paet ad pecẽm ĩ ſym ſem · Ad h̊ doᷣm · li. Et addit Aſten. ꝙ ſi quis ſmulat ſan⸗ zne
aliqn ypo eriß ſumitur large ꝓ omi ſnmu⸗ citatẽ ad dei ſonoꝛẽ et ꝓxioꝝ ſalutẽ vel K
laco e · et tüũc ſcoõm Aſten · eſt ꝗ druplex ſo- edificationẽ non peccat enã meretur ſi a
esyfocrßswiſnnalacsis. Druna ſrea in caritate ur cũ quis ad edificaeonẽ ma
elſt cautele et hec ſult iheu · inj · Ee · x · et da⸗ gis religioſu ſe oſtẽdit coꝛã ſecularibus
„ —,
ypoeuiſiᷣlarge vc laab mſtetome
½
Naplietntis

nshe
nc⸗
nos J
6 ſacer⸗
1 ſelon
toſteng
dſem⸗
–
hau⸗vi
ſgnat
nat ali⸗
wenta⸗
kans⸗ et

e. f
duo ut⸗
wms⸗
mento
unt ſan⸗
nt.ſe⸗
emamk/
us enm
pwecati
kableg
ttas no
Hry⸗
ti mte
moͤile
opua⸗
ulato
nale ad
atur 4
eſane
rnan

ntatem⸗

otalian
malle⸗
Crita⸗
ſak⸗
ig
64
ulaco
comc
rſmn⸗
urſie.
ſina
eibus

6⁶
⁹

vel exneis qᷓ; coꝛaʒ fratribʒ ¶ Demq; ex

de im mum . ecciaꝝ · in . c. plerq; dic Inno.

ſane ·˖ no tn illi qui dedit. q; co ſecutus eſ

mercedeʒ ſua . alen alijs pijs lo⸗
cis ero gare poteſt ¶ Pꝛomde circa qtã

tam filiã q; ptin acia ðꝛ qri poteſt quid ſit.

Ad ſoc dicẽdu:ꝙ ꝑtinacia wel ꝑtinax vꝛ
ille qͥ factũ ſuũ maluvel dictũ ptinaciter
deſen dit ne videatur ermſſe. Et opp om⸗

tur pſeuerantie. qðᷣ ſic pʒ· nã Aug m li. de

ꝑſeuentia dic· ſſerimus donũ dei eſſe p⸗
ſoueratã qua vſq; in finẽ pſeuerat in xpo

. tnatiA P iams gα 4

MX

id ẽ im vᷣtute q ↄſſtit i medio.Dic eni tul

lmis in rethoẽ· ſua: ꝙ pſeuorãtia eſt in rõ
bn ↄſidemta ſtabilis 1 petua pmanſio.
Et Habʒ duo vicia oppoſita. Dr mum dꝛ
molli aes ſiẽ diẽ phus in. vij ethicon

molli opoĩtur pſeueratiuus. Qð doctoꝛ

ſeũs ſcdᷣa ſcdᷣe. q· Cxxx vin. ſic declamat di

ces ꝙ laus pſeuenitie ſn hoe ↄſiſtit ꝙ; ali⸗
quis nõ recedit a bono ꝗpter duiturnam

to lerãtiam difficilm ⁊ laboꝛio ſoꝝ. cui di⸗

recte viði oppom ꝙ aliquis de facili recæ⸗
dat a bono ꝓpter aliqua difficilia qᷓ ſuſti⸗

nere nõ poteſt · et ſoe ptinet ad raco nem
molliciei q; molle ðꝛ quod facile cedit tã
genti · vñ · ·. coꝛz· vj. Pec adulteĩ nec mol⸗
les id eſt muliebria patietes.i.meoſtãnꝭ
amm a etiã qnq; immũdiciã coꝛpis.quia
mollicies qñq; cauſatur ex naturali diſ⸗

poſicone qua ſcʒ Pabet ammũ minus co⸗
modo ↄparãtur femine ad maſculos ut
phs dic· vij· ethieoꝛũ · Aliquãdowero ex
ↄſuetudine· cum emm q́s coſuetug eſt w⸗
luptatibʒ frui dHicilius poteſt eaꝝ abſti⸗
nẽtiam ſuſtmere. Vñn ſeðm hoe Pe mol⸗
lis dicitur qᷓ recedit a bono ꝗꝓpter triſtici⸗
as cauſatas ex deſectu delectacõnũ qua⸗
ſ cedẽs debili mouẽti. et plerũq; ducit ad
deteſtabilẽ molliciẽ coꝛpalis immũüdicie.
ðecũdumvjiciũ ooſitũ pſeueratie ẽ pti
nacia qꝛ ſic pſeueratia laudatur ſic ex-ſs

in medio in quo ↄſiſtit vtus.et mollis vi

muperatur ꝓpter defeck med ij · ſ. ꝓpter de⸗
fecka delca conũ qᷣubʒ carere nõ poteſt. ſic
ptinax vituperatur ꝗpter exceſſum medij

ſtantẽ ꝓpter fiagilitatẽ ↄplexiõis. et loc

ℳ

pſeuerãs ĩ ꝓpria ſentẽtia plus q; opoꝛtet.

Et ſiẽ pſeueratia pſiſtit in bono ſie

ſtrare quã mims appetit 1 trari⸗5 vfuſio⸗

5 4 . ptinax
in malo wles ꝑ ſoc ſuã excellẽtuã dem on

nẽ mums refigit · et ſie oꝛt ex mam glia.

Dicit ergo ptinax valdevel imprudẽter
tenes · durus· irreuocabilis.mdocibilis.
obſtin atus. de vſur. in cle . ex Fui. ¶ ſane.

et de ſumma tri · elem 6. j. poꝛro · in glo fa-
Sexta wero ſilia ðꝛ diſcoꝛdia·q im poꝛ⸗

tat quãdam diſgregacõem wlũtatũ. m ⸗

Nrrr.

quãtũ ſe, wolũtas vmus ſtat in vno et w

lũtas altelus ſtat in altero. AX8 auts ali⸗
auius wlũtas in Po ſiſtit ꝓueĩt ex loc

alioꝝ. qðᷣ cũ ſit moꝛdmate ptiet ad ſuper⸗

biam · et id eo diſcoꝛ dia ꝑ quã vnuſquſq;

tonet qð ſuũ eſt recedit ab eo qð alteri⸗

us eſt pomt᷑ a greg ojo filia inams glie.

.

α

erũtñ ut die Aſteñ. li.· ij. inquatũ diſcoꝛ

dia ab alteius wolũtate recedit ſoc ptiet

O= .

ad muidiã et cauſat ab muidia ut termi⸗

nus a quo· avana autẽ gloꝛia ut terminꝰ

ad quẽ Et q⸗ in quo libz motu termmus

ad quẽ potioꝛ eſt tormino a quoa ſms po

tioꝛ eſt pnᷣcipio· ideo pomtur filia mams
loꝛie · l ex vtraq; oꝛiri poſſit jm diuerſaſ

necones. ¶ Hinc queri poteſt. vtruz diſ⸗

cꝛdia ſit moile peccatum p ſertʒ cũ mox⸗⸗

. ſerlai ſa le

le nõ repiatur in viris ſanclis· ſed d iſcoꝛ
dia repitur in eis fuiſſe. q; dᷣe act xv. ca

eſt diſſenſio mter paulũ barnabã ita ut

diſcederẽt ab muicem. Sic euã criſoſto⸗

mus diſcoꝛdabat a quo dã epiſcopo viro

ſancko noſe epiphamus. ut patet in eiꝰ
legẽda · Ad hoe rñdet ſanctus tho. ſa ße
ꝗ·xxx vij:ꝙ diſcoꝛdia ↄcoidie opponit
Cõcoꝛdia wero cauſatur ex caritate inqᷓn⸗
tum ſcʒ caritas multoꝝ coꝛ da coniũgit in

aliqð vnũ qð eſt pnᷣeipalr quidẽ bonũ di⸗

umuũſecũdario vero bonũ ꝓximi.Diſcoꝛ⸗

dia ergo ea racoe peecatum ẽ inquantum
humſmodi concoꝛdieꝰ trariatur · Sʒ ſaẽ⸗
dum ꝙ hec »cꝛdia ꝑ diſeoꝛdia; tollitur

duplicit. VYno mõ p le· alio mõ p acens.
Per ſe quidẽ in humanis aclibʒꝛ moti⸗
bus dieitur eſſe id quod ẽ ſeõᷣʒ intẽtionẽé.
vn de ꝑ ſe quis diſcoꝛdat a ꝓxiĩo quãdo

leietera ex intẽtione diſſentit a bono ᷣn

et 2 tono ꝓximi in qᷣuo ↄſentire deberet.
et hoe eſt peccatuʒ moꝛtale ex ſuo genere
ꝓPter ↄtrarietatẽ ad caritatẽ · lz pm mo⸗
tus huius diſcoꝛdie ꝓpter mnpfectõneʒ
actus ſmt peccata wemalia· Et ex hijs pʒ
facere diſcoꝛdiam p quã a tollitur bona

ↄcoꝛdia quã caritas facit ẽ graue pecm.

Sn dicitur pꝓu. vj · Sex ſut qodit deus 7

ſeptimũ deteſlat amma eius · Et hoe ſe p
mu tonit eũ qui inter frẽs ſemmat diſcoꝛ
diam. Poꝛro p accidẽs ex hoc ↄſideratur

in hũams actibʒ ꝙ aliquid eſt pᷣter intẽ⸗

tionẽ· Nam cũ aliquoꝝ intẽtio fertur ad
aliqð bonũ quod ptinet ad honoꝛẽ dei vel
vnlitatem ꝓximi ſvnus eſtmat hoc eſſe

bonũ alius autẽ cotrariã hʒ opimonem.
tũc eſt diſcoꝛdia p accidẽs eotra bonũ di⸗

uimnum wl ꝓxmmi vtlitatẽ · et talis diſcoꝛ

dia nõ eſt peccatũ nec caritati repugnat.
Et tlis diſcoꝛdia ſint imter paulu barna

bam. q; vterq; bonũ mm tẽd ebat hvm vide

batur hoc bonũ eſſen alij aliid quod ad

Huũanu dfec lũ ꝑtinebat· Nõ en erat tlis
2trouerſiam Hns q ſut de necitate ſaluti/
q; uis hocipᷣm fu erat oꝛdmatũ pꝓmdentia

dinma Pter vtilitatẽ mde ſequẽtẽ.· Se⸗

rũtamẽ ſi talis diſeoꝛdia eſ vel cũ erroꝛe

eirca ea qꝗ aſur de necitate ſalutis vel mde⸗

bi ta ꝑtinacia adhiberetur ad ſcandalum

alterius wel etiã plłmon.tüc nõ excuſaè⸗
tur a moꝛĩli.
herẽs deo eſt quedã regula recta a ꝗ pee⸗
catum eſt diſcoꝛdare-ſie volũtas homis

deo contraria eſt quedã puerſa regula a
qua bonũ eſt diſcoꝛdare · Et ideo hẽ fac

diſcoꝛdiã ꝑ quã tollitur bona ↄcoꝛdia eſt
graue peccatu- ſic cauſaè diſcoꝛdiã ꝑ auãꝗ

tollitur mala coꝛdia ſcʒ in mala win a⸗

te laudabile eſt. dicut fecit paulus i mte

eos qui inter ſe ? coꝛdes erat m malo di 7

ſenſonẽ ponẽs actuũ · xxiij. cũ clamauit.
Fiatres ego phariſeus ſu ſilius phariſe⸗
oꝛũ de ſpe treſurrectõne moꝛrtuoꝝnego iu⸗
di coꝛ. Ex lyijs patet cp diſcoꝛdia eſt ex ug
mus peco · puta cũvnus vult bo nũ cui al⸗
ter reſſtit · qn q; cũ peeccatovtriuſq;· puta
cCvterq; diſſentit a bono altelus et vter⸗
diligit bonu ꝓpriuũ ¶ Heptima namq;

Be⸗ „* rt, 1 et vluma filia ðr funmpes nouitatu⸗qua

.

P. Re wlũtas homnmis ad

quis nouar inſoliea dic vel inuenit · Et

duplex pᷣſumpeõ vicioſa ßm Aſteñ. li. ij.
ti⸗ lxj· Sna eſi q oꝛitur ex ꝓpriavtute que
eſt ſpeeies ſuꝑbje vel vane gloꝛie et owo
mitur mag nammitati qᷓ pomt modũ rati⸗

oms circa honoꝛ es et ſic cõſiſtit in medio

n5 quidem ſcom quatitatẽ eius m quo tẽ?

dit q⸗ tẽdit etiã in maximũ.ſed coſtituit·

m medio ſevᷣm n ꝓpoꝛeoem ad ꝓpria facul⸗

tatem· quia nõ m maioꝛa tẽdit qᷓ; ſibi co⸗
uemãt. Dreſumptuoſus vero ſeðm ꝓpoꝛ⸗
tioneʒz ſue facultatis excedit· et oꝛitur ex

in am glona. Altera pᷣſupno vicioſa ẽ que
ſurgit ex oon temptu diume mſticie. qᷓ ſi
ex ſola olectõe ꝓcedit eſt peccatũ in ſym
ſancłuũ de quo viſñ eſt alibi · et tunce Be;
Lte videtur oꝛiri ex ſupbia · q; taleʒ quis

ſe exiſtmat ꝙ deus eũ etiã peccãtem non

pumer wel a glia no excludet: Eſt tamen

tali p ſumpeone deſperaco heioꝛ · quia volu

tas p deſperationẽ totaliter a deo recedit.
nõ enim mmtitur miſericoꝛdie quã cote⸗

mmt . nec mſticie quãtũ pt eã reſugit.
p pᷣſip eõnẽ autẽ in daũ tẽdit lʒ moꝛdĩate

. KX laudẽ dei explietßmoes Hmi pᷣ cepti
Sequutur mõ es peepni ſecundi ·

= — S

ntge⸗
iln
n
ocint,
nned
nqlan
wſtinte

na al⸗

Fſt ⸗
in pa⸗

bemnon
Rtamen
guawi
o rerelt
qui cen
imigt
vorcate⸗

A

Seꝛmo prim⸗

¶ De Juramẽto Quõ licitũ ſit· et que

— 7 „ —

ↄdicõ es ſubintelligutur im inramẽto

ꝓmiſſoꝛio. ¶ Sermo primus.
On aſſumes nomen dei
tui muanum· exoðᷣ·xx·
Hoc ẽ ſedðᷣm pᷣceptũ pᷣme
tabule · qd oꝛdiat hoĩeʒ
ad reueretiã ſume wita

hibetur ome mramẽtũ friuolũ ⁊ enã ome
piuriũ · vtq; eniqͥ friuole inata q falſe
mrat nomẽ dei ſui muanũ aſſumit. q; p⸗
mus ſme cã noĩat ſumã weit atẽ ſedᷣs aũt
eã noĩans ↄtẽmit piurado maioꝛé

auũt euidetiã ſciẽdũ . ꝙ hericus de vmaia

pᷣ ceptũ iſtud tripłr exponit· VYno mõ de

trãſgreſſiõe iuramẽti ut ſit ſenſus. non aſ

ſumes nomẽ dei tui muanũ execrabl ſez

piurado vel iurado ut qꝛ dem eſt q falſe

mrat 1 friuole iurat vtq; nomẽ dei aſſu
mit uanu. Hcðdᷣo mõ expoĩtur de woti tñſ⸗
greſſiõe ſub hoe ſenſu · Nõ aſſumes nom

dei tui muanũ. votũ. ſ· tuũ deo fem tranſ⸗

grediẽto/ſãa votũ eſt alicums bom cum
delibe racoe feã dei pollicitacõ · Ex quo ptz
pwoti traſgreſſio ſᷣ hoe pᷣcepto phibet
Terecio mõ expoĩtur de traſgreſſiõe blaſ
pheme malededis ſic mtelligẽdo.nõ aſ

ſumes nom dei tui muanũ · ſ. in vbo male

ehmce qri pᷣt· Cur dnñs Huic P2

dicto ( i dus Hui⸗
eepto euãpmonõ alijs pceptis addi
dit ↄmĩa cõeʒ pene · Ad hoc rñdet Aſten.

li. i. ti · xvij · in fi · q; R hunus e. qꝛ Ene ſut

p̃cipue necrie ↄtra illos q̃ ꝓm ſut ad ma

lũ. ut dꝛ · x· ethi con. et ido m illis ſolis le

gis pᷣceptis addit ↄmĩatio penaꝝ in qui

bus erat ꝓmtas ad malũ · Erat autẽ ho⸗
mmnnes ꝓm ad ydolatriã ꝓpter ↄſuetudi⸗
nẽ gnalẽ gẽuu. Silr hoꝛes ꝓm ſut ad ꝑ

iurlu ꝓpter iuradi freqntiã · et ᷣo magiſ

hijs duobz pmis p̃eeptis addit:
Hille⸗

traſgreditur iſtud madatũ · ꝙ iuramtũ

ſm gof· m ſu. e. t. eſt affirmacõ wel nega
tio ſacre rei atteſtacõne ſirmat a · Et 1ðo

no ſacras ut pʒ math. v. et pomß'extra ö
iutiut.· m. c. et hxps. ubi ſub litliez inra⸗
mẽtũ dñs ꝓHibuiſſe videat᷑ . nunq; tn ꝑ

tiſ. Na in eo hm aug · ꝓ

VHotadũ igit᷑ quãtũ ad primũ

ðᷣꝛ ſa cre rei: qꝛ; nõ licʒ unare ꝑ creaturas

ere atotẽ ſ ꝑ ereaturã iuraẽ ꝓhibiut. ne
p hmõi mramètũ traſperatur ad creatuma
2 —„. 7 * „ 5
honoꝛificetia creatoꝛis · qre cũ ĩ euã gelio

pᷣm ſiſ· dieo vobᷣ nolite unare oino.ſta⸗
tim ſubixit · neq; ꝑ celũ⁊ c̃. Et ſequitur.
Quauis nõ ſit p ereatura mraãdũ ſi th iu
retur ꝑ cre atura huãdũ eſt quidẽ dumõ

licitũ ſit qd uirat᷑. SVide ibidem vlteius ſi

placet etiã glo.niſi tm pillas ereaturas
de quibz ĩ uure pmittit᷑ᷣ. ut ꝑ erueeæ· euãge

liu· oꝛdmẽ.altac᷑.ꝑ ſalutẽ pnᷣepi 1a
in ure ↄceſſa.i.q:vij·quotiẽs. Ad ma⸗

ioꝛẽ auteʒ honnoticiã qri pᷣt . Vtrã lice at

iurare ꝑ aliqᷓ; ereatur · Ad ſ̊ rndet Aſtẽ.
li. i. ti · x viij · ᷓ mramẽtũ duplr fieĩ habʒ·

ita me uꝛuat ſilius meus.et m hãc uunma
di ſoꝛma creatura nõ muocat᷑ ad teſtiſi⸗
cduũ ſ̊ potius oppignoꝛatur ip̃i ereatoꝛi
ſm ꝙ dicit aug. et eſt licitũ · qꝛ; lie; omis
ereatura ſit creatoꝛis: tamẽ bonum vel
ſolacium quod ex ea recipimus eſt no⸗
bis coceſſum a deo. et ideo deo tanqᷓ; no⸗
ſtrũ oꝓpignoꝛare poſſumꝰ. Poc tñ genꝰ
una meti 'm aug ẽ guiſſmnũ . Alud aut
ſit ꝑ witatis teſtiomũ ⁊ inuocacoʒ· ut cũ
qs iurat p aliquẽ ad muocãdũ eũ in te⸗
ſtẽ. Poteſt auũt creatura dup m teſtio⸗
mũuũ muocari · Vno mõ hm ſe · et hoc modo
nõ licet · q; ſie erederet ꝙ aliqd numims
eſ m ea rõne cuius witas poſſit dici per
Hmõi teſtiomũ ↄſfirmari. Et ſie ðe mathᷣ.
p. Nolite murare neq;ʒ ꝑ eeluac.glo·ibið.
̊ pfcoms eſt docuit cũ dixit nõ mrare
ommo.qð wero ſupſticioſũ ẽ reſecauit cũ

ſoͤdit · neq; ꝑ celũ. Si tñ iuratũ eſt pꝑ eas

pinde habebit᷑ ac ſi eſß umatu ꝑ deum · ut
extra de meuut · c · et ſi xps. qꝛ multa ꝓhi
betur ꝗᷓ tñ fcã tenẽt · et · e quẽ admodu. .
ſi pꝰ. Alio mõ pᷣt in uocari creatura in
teſtẽ mquãtũ relucet in ea ᷣme weritatis

veſtigiũ er hoe mõ lieet inrare ꝑ ereatu⸗

ras: qꝛ; l aliud eſt qᷓ; p eũ mirare qͥ relu⸗
cet in creatura. Et ea de cãa ↄeedũt umra ꝑ
quaſdã creaturas mraé ut ꝑ ſcõs/ ꝑ eru⸗
cẽ.p euãgeliũ·pꝑ oꝛdmẽa c᷑. euã ꝑ pneipiſ
ſalutẽ · qꝛ intelligitur iurare p deu cuius

mqdicio ſalus pnᷣcipis cõſſtit · Hodie tñ

nõ vide ſic eſſe iuran dũ.licʒ hͥ fueit pr̃ibʒ

—

tũ vel aliqn imguas pdat

xxij.qi.c hẽmus· Silr ꝑ ſidei mtpo ſittos

nẽ ßm bñ. ut in deo. c. et hxpus · Sm gla⸗
riter tñ ꝓhibetur ne iuret p caput wel per

pillos wi- pter quoſd hereticos qmui

quadãa ruſticana ſimplicitate dixerũt d·
um hr̃e mébra huana · cũ tn deus ſit ſpuſ
meoꝛpoꝛeuſ. utʒ.xxiinj · q · iij · e · qni dã· ubi

recitat multas hꝛeſes· inter qͥs pomt a⸗

tropo moꝛphitas qui ꝓ eoꝝ ſunp licitate
ruſticana dxũ hre mebra huana q in dimſ
libris ſcpta ſut arbitratur. pſona tñ ſilij
ſeʒ xp̃s deus ⁊ h mebra hʒ huana· Et ßm
Aſten· blaſphemiaa eſt qñ quis uirat per
moͤbra dyi q in alijs hõibz reputãtur in⸗
honeſta vñ talis moliter peecat · qui ve⸗
ro uirat p dnñᷣi mebra q;̃ nõ cenſentur tur
pia nee cũ execia eõe ß cũ quadã reueren

tia nõ peccat moĩliter mſi ducerèt imn ↄ ſu-

ctudinẽ.· q; Poc parit ᷣmũ ↄtẽptu: ¶ð ſi

