erediderit ba. ⁊c. Jã oꝛdme debito de re
cipietiũ qlitate ꝓſeqͥ cupicẽtes.duo pnci
palr declarare ſtatuimꝰ. Drio de bapmo
adulto nde q́ pᷣmo queri p̃t vtrã aliq uus

miutus vel coaclus recipe p̃t bapᷣm ſa⸗

cramẽtũ ſœãliter cũ in ſacrto bapmi ↄtra
hitur mrmomũ ſpuale et deſponſat aja
deo · H mr momũ ſpuale aut tin aut pluſ

exigit de con ſenſu qᷓ; mrmomũu carnale⸗

Ad ſrᷣdet bonaue. ubi ſuß di. iij. q du⸗

pꝓlex è caclio. Prima d ſuſficiẽs. ut cũ
qs violẽter accipitur et ipo mambz ꝛ pe⸗

pᷣt vtrũ m bapᷣmo ſides alicu⸗
ius articuli ſit necria ad vↄpletũꝛm tegru

Hr

dibus renitente mergitur. et talis nulle
mõ baptizatus eſt. q; nullo mõ fuit in eo
ↄſenſus nec wlũtas ſ fuit in oino repu⸗
gnans· Scdᷣa coacłõ dᷣꝛ mduces utpo te

nums wl flagellis ita q; magis vult ſe
ſb cere ſacro eccie qᷓ moꝛte pi re.et tunc

diſtingudu ẽ. aut eni m tedit alios illu⸗
dere 1 moꝛte euadere. et tũc qnõ adeſt illi

intenco baptizãdinõ eſt ſacrm cũ nullus
dicatur baptiſatus eſſe q coſen ſit ſe jm⸗
mergi m ioco. aut ipe magis wlit cotra
ſe fieri qð ſit ſeʒ baptiz ari qᷓ; pire wlit. et

5

tuũc ſiue credat ſiue nõ ſiue wlit he giaz
Rue no ſp recipit ſacrm quata cũq; fuerit

coactõ mmacoms vel euã crudel iſſune
moꝛtis · vñ a ſili qͥ timoꝛe moꝛtis thura o
mt idolis ſentire vivᷣeꝛ peccat

nee peecare ðe. ¶ã Scðdo queri p̃t vtrũ ſt cke
baßmu recipies ↄſequatur eſfeda illins

Ad ̊ rndet pe · in · ijn · di iij. ꝙ duplex ẽ
fictõ. Drima en⸗ &m ſacri ſuſeepeõne. qꝛ
qð exterius oñdit ſcʒ ſuſeipe ſaerm ſym⸗

rerius nõ meedit.h tm fac ſmulatonie ec

illa ſido impedit bapm ſacrm. Seda ẽ in
diſpoſieoe. q; pᷣtendit ſe diſpoſitũ exteriꝰ
cũ tñ intenus ſit mdiſpoſitus et illa ſicłõ

actus acliuoꝝ ſut in pauẽte pdiſpohto.
q̊ ſeʒ in di ſpo ſi co wel ẽ in rõn ali ſeʒ q; non
eredit · vel m ↄcupiſeibili q; in deuo te ac⸗
cedit· wel m iraſcibili hc d: fictus qtenmt

i irreuerẽter ſuſcipit nõ tñ ſ⸗ nnplr recu⸗

ſans ſuſcipe ſ̊ coacte coactõeↄmĩato a.
rũ i gitur tal is fictio nõ impediat ſacrm
ſ tm rẽ ſacri.ideo caracter ſicte bapti:a⸗
to imp miurr q̃ ſm tho. bidẽ. ẽ immodia⸗
ta cà dipo ſnẽs ad gfam et p ↄns recede⸗
hctõne qᷓ emacteris effect impedie⸗
bat.caraeter qͥ ẽ pſens in aja meipit hore
effect ſuni ſe ꝙ bapmus recdéte fictoe
effectũ ſuũ cõ ſeqͥtur quẽ pus habniſſy ſi
hictõ nõ fuiſſ. omia perã bap̃mu pᷣcedẽtia
remittẽs quo ad culpã ſ nõ quãtũ ad pe⸗
nam to talr. et So llis & phia im ponẽ⸗

da. Os ſ obicieur luſeepes baßm os rali
ſictõne opus moꝛtuu ẽ utpote in moꝛtali
factu.

—

t dolis dſentiror tg ſacriſica
re ð: ille wrro cuius manus violẽter thu⸗

re mplet et ad igns tra hir nec ſacriſicag

ixo non pt reuiuiſcere · Ac jve R

rvñndet ibidẽ be · ꝙ duplex ẽ effeus interi⸗
oꝛ bapmi. Vnus qͥ ẽ ſaerjm et nõ res ſcʒca
ra cler et ille effectus nõ oppomitur eculpe
wel fickõm. Alter qᷣ eſt: res vnõ ſaerm ſe⸗
gia er ille effeüs oppomtur culperſictõ⸗
m. ex quo 2cluditur caracter cũ ſickõe
ſuſcipitur ßͦ nõ gra. cara cter igitur qntũ
eſt de ſe ẽ ſmmmediata diſpohco ad gram.

ſic oꝛg amſac coꝛpis ad aĩe infuſionẽ· h

impeditur ꝑ diſt poſicõn? ↄtrariam ſibi m
eodẽ aĩe ſbiecto 2ucãa ideo illa mane⸗
toe nõ infun ditur gĩa illa recedete gratia
ſtan mfunditur. ſic dyaphoneitas aeris
im peditur ne poſſit lumè ſolis ſuſapere
IPter pntiam nubis ob ſcure ꝗ qᷓ reſoluta
ſtat lumè recipit a ſole. et q; ſacr̃m reci
pit culꝑã p cedentẽ nõ ſeqntẽ hine eſt ꝙ;
plenã facit ſupinfuſa g remſſionẽ to⸗
tius culpeꝛ pene pcedetis· et fac remſſio
nẽ totius culpe ſeqñtis ꝑ accñs· q; nõ p̃t
vnã ſme altem tolle nec facit remiſſionẽ
totalis bene · q; remſſio pene et culpe ſe⸗
quéns magis ſit ĩ eo vtute ſaeri pnie qᷓ
bapmi Ct ipa ſuſcepeo baßm n0 reuini⸗
ſeit i camcter ſp ĩ aĩja vinit. nãa ſuſ⸗
4 opus loĩs: carcter é opꝰ ei. Ter⸗
cio queri ptvtrũ bapᷣmũ recipiẽs ile wel
z alio a ſacerdote malo peecet. p̃ſertim
q; ↄſentiẽs peccãti peccare dmoſeitur/ ſed

ſacerdos indigne baptiſans cũ ſoleém⸗

tate moꝛtalr peccat ut p̃dictũ ẽc ſi nol⸗
ler baptizare ſine pᷣcio cõſtat ꝙ ſi datur
exactũ pᷣ eiũ ſmoma cõmittitur. Ad hoc
rñdet tlo. ſup· inj. di. v. ꝙ; malus miſter
ſi eſt ab eccia eiſus tũe peecat ab eo ſa⸗
eramẽtuʒ ſumẽes n in necitate in qua poſſ
etiã a pagano vel a indeo ſuſcipe. Si wero
nõ ẽ peiſus ab eccia tũc n beecat ab eo
Raerm ſuſcipiẽs p acens: ſcʒ ſi eius pee⸗
cato duicet · leʒ em ſacerdos peccat tñ nõ

op 8 , zll le ꝗ ab eo baßmu exigit vel reei

pit etiã ex caſu necitatis ſilr peccet ꝓpter
duas rões. Primo q; iſtino ß p̃t eſſe certũ
ꝙ ille ſt in pcco moꝛtali · ceũ in vno in ſtan
n ſpũs ſcũs opetur uiſtiſicacõ em impij

Scðdᷣo qʒ peut qð iuſtũ ẽ eo ꝙ a ſuo ſacer

dote dz ſaera ſuſape · nee ꝑ ̊ cogit wel in⸗
ducit ad peccãdũ:qʒille p pt reddẽ qð dobz

nõ peccã do · Verũtñ de vicio ſmnome ſcei⸗

en dũ᷑ ꝙ li baptizàdũs ê adultus ſufficit

ei petere bapmu ad ſalutẽ · q; baptizatur
bapmo flamĩs nee dz apter h ſmomaz
amnttere nolẽte alio baptiʒz are ſme p̈cio.
Hivero baptizadus puerẽ tũc offerens
dz potius puerũ ũ baptizare qᷓ; q; ſymomace

peiiũ dare · tñ licitũ ẽ ei aquã emere ſi ali⸗

as aquã Hr̃e nõ po ſ̃. q; aqua nõ ẽ ſacruᷣ
ꝗd. et ſi ẽ ſancliſicata tñ non opatur ad

baßmu de necitate eius exns ꝗqᷓi qiſanctiſi

cata. h q a4. et idůo nõ emt aqua à ſanckiſt
catã ſ̊ aqua· tñ poſt bapᷣm dare pᷣt ſacer⸗
doti aliqd ᷣm antiquã ↄ ſuetudmẽ apꝛ0

bata· Qõ ſi queritur an q́s in articło ne⸗

eeſſitatis poſß ſeip̃m baptizare · de Z qᷣdã
epus meten . ↄſuliit pam ſnno.in. ut ha
berir ex de bamo et eiꝰeffectu. c· debit
eui rndit ſpa diees . Hane mtim alti in⸗
deus m moꝛtis arti eulo »ſtitutus cũ mnter
iudeos tm exiſtet in aquã ſeißm i immer⸗

ſerit dices · ogo baptiʒo me in noĩe prfis

et fi et ſpus ſan cti·rndemus ꝙ cũ inter
baptiſantẽ baptizatũ debeat eſſe difere⸗
tio leut ex dñi verbis vlligitur dieẽtig

aplis · Ite baptizate omes getes in noje

pa · et fi et ſpus ſ. et memoꝛatus indeus
jterato ab alio papenaaſus ut ondatur

caluis baptzat et al ius q baptizat ⸗
72 qs deſignadu iße; xps nõ a le h̊ a io⸗
hane baptizari voluit · quãuis ſi ſi tlis deceſ⸗
ſiſſet ad priam eeleſtẽ ꝓtinus euolaſſet

Pter ſide ſacri: et ſhnõ gpter fidei ſacrm.

cðo pneipalr deelara du ẽ de bapmo

paruuloꝝ de quo ᷣmo queri btvtrum m

utero ſan ctificati debeat bapti ari ex ne⸗

ceſſitate ſalutis pptim cũ in utero ſan cki
ſicatis datur maioꝛ gĩỹa qᷓ; m bap̃ᷣmo quia

ſan ctiſicacoms gra ðᷣi ↄfirmãs ſalutem

cotn pecm moꝛtale · Ad hj rñdet pe. ſuper

i ij· di. vi. ꝙ necitas baptizadi nõ ſoluz
eſt ꝓpter mdigetià remedn h etiã gyter
obligacoem ß̈cepti 4 reſpieit nõ tin muͤ⸗

daconẽ ab oꝛi ginali·h etia diſtinctõem

membroꝝ eccie et imp ſſionẽ camcteris
et hmõi alias vtilitates · q;ᷓ uis aũt pᷣma
necitas ceſſet in ſanctiſicato· ſcðᷣa tñ re⸗

man et m eo vñ Dz baptizari · qꝛ tñ baptiz a

riẽ ſibi peeptuũᷣ affirmatuuũ non obligat

ip̃ᷣmnᷣ ꝙ locorꝛtpe· vñ ſi an adulta Karez —

aſn

—

— —

D nien
wenn
ue dſeee
a ndeſecn
nopa
etucne ꝛ.
m arnc 6
nare r ec⸗
nnom nt
vananen
ſaßnmn
nen noſeßes
us gcnn
t Medſſen
an dens
Sars n 10
us mdeus
zut ondatu
ſale Haſo⸗

— —
1s kils der⸗

aus cuolaſa

e
rNN AUS

i rbinm
enpevnen
n bar
deg in
idtroſong
fcir,
at notinmi
Dſſtnehßen
auchers
zus upn
, ſcumn te⸗
,bayti
gon obligat

Sultictac

ſeu o poꝛtumitatẽ habitãa moꝛitur ſaluats

qꝛ nõ habebat opus baptizari ꝓpter re⸗
mediũ ſed ꝓpter pᷣeeptũ ad aceqnirẽdum
caractereʒ quo ãanumeretur et q̃ſ depu⸗
tetur ad peipiẽda vůma ſacra et coꝛpalr
moꝛti xpᷣi ↄſiguretur et ad pficiendu obe

dẽtie bo nũ oſtend endũ HhHilitatis exe⸗

plu ·hine iohes ait · ego a te debeo bapti⸗
ſari:et tuvenis ad me
utrũ in paruulis bapᷣmus ſangmꝗs ſup⸗
plere poſſ vicẽ bapmi aque · pßtim cũ aq

eðᷣo queri pᷣt

bapmus efficaciã Habeat ex ope opato-

hbaßmus ſangms ſolůũ ex oꝑe opante
q; ſme cantate nõ ꝓdeſt· ut d · i· coꝛ · xinj.
ſz in pueris nl h efficacie ex ope opante
q; vſu li:ar· nõ hnt·et nõ baptiati gra ca
rent · Ad hoe rñdet tho · ſup · i j. di. iin .

bapᷣmus aque efficaciã h a paſſione xpi

in quãtũ ea ſacralr repntat. bapᷣmus auũt
ſang nis paſſiom xpᷣi realr co ſoꝛmatur
nõ ſacramtali repntaco e. et ideo in hij a
q̃ ſacralia ſut bapᷣmꝰ ſangms nõ ſuꝓplet
vicẽ bapᷣmi aque ſic ẽ impᷣſſio caacteriſ
et Hhmõi · ̊ m eo ꝙ ẽ res tin ſupplet totalr
viceʒ bap m aque qn articlus necitatis
excludit ſacr̃m · et H̊ ʒ bapᷣmꝰ ſan gms

—

nõ ti ex ope oꝑato neq; quãtũ ad penãa

qua q; martiriũ expleret quã ↄtin git nõ
eſſe ſu fieiẽtẽ ad ſauſfaciẽduũ ꝓ peco.nee
quãtũ ad deuo conẽ feruide wlutatis. q;
ↄtingit ꝙ volũtate maioꝛi taritate ſoꝛma
ta q̃s ſme martirio nõ pᷣt ab omi pena li⸗
berari · h hz hex imitaco ne paſſionis xpi
Hie de martiribʒ di apoc.v.lauert ſtolaſ
ſuas in ſangne agm · et idoo p ueri q;unis

uſũ li· ar. nõ hHabeãt ſi oceidãtur ꝓ xpᷣo
Cerco

ſuo ſangne baptizati ſaluãtur.

queri pᷣtvtrũ m pueris nee dũ racoe utẽ⸗

tibʒ meluis ſit bapmũ differri vel ſtati m
puericia dari q necitas moꝛtis nõ mcũ⸗
bit ˖ Ppßtim cu xpsS·xxx · vite ſue ano ba⸗

ptiz ari wlluit cuius actõ nĩa ẽ inſtructõ.

vñ math.ul· dic · ꝗ erediderit baptiʒa⸗
tus ſueit ſaluus erit · ex quo pʒ ꝙ eredẽ

pᷣſupomt ad bapᷣmũ·̊ pueri necdũ ere⸗
dere pnt eo ꝙ vſu racoms nõ hñt. Ad H

rndet tho.mter alia ſuꝑ.iiij.di.iiij. ꝙ ſliẽ

nullus ſtatus mũ di fuit in quo eſß hüa⸗

no generi pᷣeluſavjia ſalutis ſic nulla e⸗

4

— — — ——

——

diẽ phs · ij. ethic.

tas vnius hoĩs eſt in qua vnavia ſaluũtis
ſibi peluditur · Cũ igitur in pueris ſit pec
catũ oꝛigmale ꝑ qð a ↄſecueõe eterne ſa
lutis impediũtur oꝑtʒ ꝙ eis adhiberi poſ
ſit aliqd remediũ ad remouẽdũ illsꝭ m⸗

pedimẽtũ. et q̊ ẽ bapmus p quẽ ex inſti⸗

tucone vine mi ſedie ſbuemiri p̃t puulis
nõdũ actu ſidei Ha bẽtibʒ h tim in baßmo
ſidei habitũ ſic ⁊ aliarũ vtutũ ſuſcipiẽti⸗
bus quos dñs ſaluat in ſide aliena.qua
Ipter laudabile ẽ ꝙ puer citi?qᷓ ↄmode
poterit baptiʒetur. tũ apter inbecillitate;

nature q; de facili moꝛi poſD ut daãnacoig

piculuũ euitetur · tũ ꝓpter mſeſtacones de⸗
monũ qͥ nõ ht tantã ptãtẽ in pueris ab
oꝛig nali mũudatis nec quãatũ ad nocum⸗
ta ſpiritualia nec quantũ ad nocumen⸗
ta coꝛpalia · tũ qꝛ in pu eri cia facilius hõ
in dueitur ad aliq et ſrmus inheret. vt
inid aur w aeß ul. gmn
erediderit intelligitur de adultis racõne

utẽtibʒ· nã namètes iã adulti qui nunq;

hnt interualla lucida nec Habuerũt ba⸗
ptizari pñt in ſide aliena ſicẽ pueri · Si we⸗
ro uſu racois habuerũt ametiã incurre⸗
rũt ex mſirmitate vel aliq IHmõi wel ad⸗

—

huc hñt aliqᷓ̃ lucida in terualla.tũc ſi an⸗

teqᷓ; amentia in currerũt vel du hñt luci⸗

ptiſmi ſacr̃m rem ſacr̃i ſuſeipiũt. etiã ſᷣ

tũc actu diſſentat qñ baptiʒzatur exiſtẽ⸗
tes in amétia· Si tñ an ametiã ↄtradixeñt
tũe nec ſaer̃m nee rẽ ſaciiſuſapiut. t ag
maius ẽ doꝛmnẽs ſi poſitus in articlo moꝛ⸗
eis baptiz atur rebaptizadus nõ ẽ.qꝛ ſa⸗
eramẽtũ recipit ſi ſalteʒ an ſomnũ fuit m

ꝓo ſito ſuſeipi di bapᷣmuũ.vñ aug iiij.

2ſeſſ.de amico ſuo qͥ cũ deſperaretur bapii
ſatus ẽ neſaẽs. et tñ in ipᷣo bapᷣmus effi⸗
cacia habuit qð patuit ex quia poſtea

ꝑuerſe ſuaſom ↄtradixit·¶ ¶ Zuarto qn

ptvtrũ puer in utero mr̃is baptiʒari poſ

ſit ſic ⁊ ſan ctificari.pᷣptim cũ maioꝛ ſit gi⸗

ſanctiſicaeois qᷓ; gra bap̃malis et pmoꝛ

ſkt deus ad miſerèdũ qᷓ; ad codẽnãdũ eo

ꝙvult omes ſvjĩes ſaluos fieri · Ad ſoc
rñ det bon auẽ.ſuper · ij ij. di. vi · ꝙ nullus

ven aſei poterit ſpũalr iᷣ pus natus fueit

da iterualla fuerũt jn gpo ſieo ſuſcipe ba
ptiſmũ tũc in necitate baptʒ ari pᷣt ba

2
Se:

.*

cipalß. et mes Honiꝰ ö iᷣa vma inſtitiicõ

qᷓ̃ ſie inſtituitnee ẽ illa mſtituco necitatiſ
Hß ↄgruitatis q; poſſet utiq; aliter fieri h
deus vellet . que ſcʒ raeo ſumeda ẽ ex ꝑte

ſacralis remedij· q; em ſacrale remedui

reſpicit opaco em eccie militatis et opa⸗

tio eccie nõ ſe extẽdit ad paruulu mſi ex

uterũ exntem.ideo m illo tẽpe nec ſide

parenti nee aliq ſa cro iuſtiſicari pt par⸗

uulus anteq; fuerit natus quãtu ẽ de le⸗

ge ↄ ui q; deus dec reuit ſaluari puerũ per
ſacrmvel aliqͥd qð fit loco ſacri ſieq; patʒ

—rrr, NI1*
ꝙ m utero exntes nõdũ ſut capacos illiꝰ

remedij ꝑ qðᷣ ſᷣm ↄũem legẽ paſſiõis xpi
participes efficiãtur a q remiſſio peeca⸗
ton ·˖ vñ m tho · ibide totalis egreſſio ox

utoro ẽ expec łã da n piculũ moꝛtis time⸗
atur.qmia tũc m quoſdam pnᷣcipali ꝑte
7 „ ₰ . „. „.
egreſſa ſei capite ĩ â magis opacoes aje

mam ſeſtatur baptizari dz ſecus tñ eſt de

alinjs ptibʒ ut d mãu wel de pede qis nõ
noceat hi tũc ec ille ptes aqua bapmali

aſpgãtur qꝛ ðma miſcdia nõ artada. ſi

ten poſtea plenane naſcatur rebaptiz ari
pᷣt ad cautelã ſub hac ſoꝛma. ſi nõ es ba⸗

Eea te baptizo ꝛc. Ad lau. der.

¶de baptiãtiũ et baptiʒ ãdoꝛe q̃lita

te. ac de hjs ꝗ figurtur in modo ba⸗
pPptitizandi. Sermo x viij9.

Vntes do eete omes gẽetes ba⸗
ptizates eos.math. ult. Viſo
de baßm mtegritate ꝓ ſoan⸗
dum de ſedo ſcz de baptizati⸗
umſuſeipientiũ qlitate.¶ Ad cums eui
detiã ᷣmo qri pᷣtvtrũ ſpuũs intelligibiles
baptizare pñt p̈ßtiz illi qͥ ſüt in gra dei eo⸗

firmati ut angeli bom · et vidꝛ ꝙ ſie. qn in

actõnibz ierarchieis ita eſt ꝙ quãcũq;
actõnẽ facẽ pᷣt mferioꝛ pᷣt etiã ſu pioꝛ.qᷣe⸗
quidpᷣt diaconus p̃t ſacerdos ſ̃m dyo.
xij.ca· cæ ierar. ̊ quilibʒz angelus maioꝛ
ſũmo ſacerdote apud nos qͥ ex ptici⸗
paeõne ptãtis eon angelus dᷣi malach.
ij· Si g& ſacerdos hõ ptieipare p̃t muleo
ſoꝛtius ãgelus · Ad h̊ rnjdet tocſeũs ſuꝑ
iiij. di · v· ꝙ angelis dei nõ eſt eollata po
teſtas baptiandi ꝗgter duas racõnes.
Prima q cũ bapᷣmus ſit actus militãtiſ
eccis de ꝗᷓ ſeʒ eccia nõ ſũt angeli nec actu

Sermo vnj

mneẽ potẽtia· ĩideo diſnſaeõ ſacroꝝ ↄceſ-

ſa ẽ hoĩbʒ ͥ zuemũut cũ mearnato verbo a

quo ſacra fluxerũt in aſſumpta natura m

mlitãti eccia et etiã ↄu emuũt cũ ſacris in
qubʒ e ſpualis vᷣtus in coꝛpoꝛeis elemẽ⸗
tis ſic homies ex natunm ſpualia coꝛpali
eopo ſiti ſut · an geli wero cũ nullo ooꝝ co⸗
uemũt. S cdᷣo q; ad necitatẽ bap m non

valeret ptas eis data cũ nõ ſmt pmptu

boĩbʒ ut p eos baptiz arẽtur· Wrutñ ſieut

tdtdus po tetiã ſuã ſacr̃is non alligamt ita
nec poteſt ate conſecradi ſacra numſtiis

aliqbʒ allig amt. vñ qͥ dedit ptãtem pae
ibʒ poſſ dare ⁊ angelis· nee bonus an⸗
gelus bap tizaret n ðmitus ptate ſrbi co⸗
ceſſa· vñ ſi baptizaret alique nõ eſſ reba⸗
ptiz andus dumõ ↄſtaret ꝙ eſſß angelus
bonus. ut etiã pʒ de 2 ſecra coe ecẽie ſanctt
michahelis im legẽda eiuſdẽ. angelo ve⸗
ro ſathane nunq; baptizãdi poteſtas ↄpe
tere ̈t. ut dic pe · ibidẽ nec ex offico noe
ex ſpeciali mãdato.n ee eni ẽè mimſter of⸗
ficionꝝ ſalutis ſed pumeois ꝙ ſi baptiza⸗
ret tuc bapᷣmus eſſ reitera dus: q; coſtat
ꝙ m omibʒ mtenconẽ ꝑpuerſam hʒ. ſic oni
xpᷣs omja bñn ſecit · ſc dyabolus omia ma
le.n ee mtendet baptizare ̊ deludẽ.no enĩ
pᷣt hr̃e mtencõnẽ ſanc liſicadi &nee bap⸗
tizã di nec faciẽdi qd eccia facit. Ex hijs
pʒ ꝙ eecie militati dutaxat dem ẽ. eũtes
docete omes gẽtes ⁊ c. Exvbis thematiſ
ꝗri pᷣt qs ſit ꝓprius miſter ipᷣis bapᷣmi.

ßtim cũ h̊ verba thematis ut dic lira ibi⸗

dem. deã fuerũt a dño in mõte thaboꝛ ad
omes illic eon gregatos ubi ſmul erat

plus qᷓ; qm gẽti frẽs exceptis mulieribz.

de qua apparic e dieit paulus.iicox v.

Demgdeviſus ẽ pluſq; quũgẽtis fratribʒ ꝗᷓ
nimnrũ fuerũt ex omi ſtatu·et ut werinte

eſt x omi ſexu. Ad ſ rnᷣd et tlo · ſup. ijn.
di. v. ꝙ pᷣter caſuũ necit atis ſacerdos eſt
ꝓpruus miniſter bapᷣ m nã quia ĩ omibʒ
ſaeris noue legis è illmacõ gre cũ pur⸗
gacone ideo dia conus nõ eſt ꝓprius mi⸗
miſter bapᷣm vel alicuuis ſacri. ̊ dũta⸗

xat aliquoꝝ ſacraliñ ſic exoꝛeiſ mi er ex⸗

pulſioms mmũdoꝝ a vm s ut cũ dicit
ſqs iudeus abſcedat v erudieoms eoꝝ

q ignoꝛat qliter ſe hr̃e dbeant ad vᷣna.

to⸗
ml
Vlſae
ptſn
ſemt
t
aten

etid
atmn
ꝛnj
ter e
talipea
ateer
elen
Mcat
dwa
uunge
60

Sn

’
——W

i ut ei dicit flectamus genuaHumiliate verũtñ quãtũcũqʒ fuerit miniſter maluſ
nh⸗ os ad bndeconẽvel aliqdð Hmõi. Pinc eẽ etia excoicatus herti cus vel ab eecia p̃ei⸗
Münmnn diẽ dyo. ꝙ bapmi miſteriu nee ip̃is dia⸗ ſus ſi rite facit nõ ſolũ ↄfert ſacrm hjͥ etia
ealiafnn aoombz implere licitũ werutn q; bapᷣmꝰ rẽ ſacñi· nõ ipe h deus cuius ſacſa ſut bo⸗
wiat amn, ẽ ſaerm maynne necitatis · tu q; pueris na et inpolluta nõ em mudat vel bapti⸗
aincn nsõ ßt allter buemni. tũ etiã nec adultis ſat intenus mmſter h deus · et qꝛ bapti
ulocngn, quãtũ ad remiſſionẽ totius pene. ideo ꝗᷓ ſans tm ages in ſtrumétalenõ ↄfert ad
r barmen ad necitatẽ eius reqͥrũtur debuerunt eſſe rem ſacri pticipandã utrũ ipᷣe gram ba⸗
ſmtiprpn ↄuiſſma.tã ex ꝑte materie ſeʒ aq q ubi⸗ beatwel nõ· ſcq; eſfcũs bapᷣm equalis ?
mſ ; hri t ta ex pee mmſtri ta in neci· a quocũq; datur eæteris pib ex pte ba⸗
alligamtn tate qlibʒ hõ baptizare poſe̊· vñ ſic ſancti ptiſati qꝛ; deus agẽs pn eipale in bapti⸗
ciamnſhs ſicaco materie ⁊ bnᷣdicłõ p eedes bapmu ſando ꝑ aũctatem ſuã et ipᷣe xp̃ᷣs ßm qꝙ;
ptatenh nõ ſut de necitate ſacri ſed de ſo lemtate hõ euius meritũ o patur in bapᷣmo· Hine
er onligen, quã ex necitate nõ h p termittere gpter ex plemtud me v̈me ptatis et gre xpi p⸗
ptate ſbign mſtlitueoem eccie ſic enã oꝛdmaco miſtri uemt gĩ̃a ad baptiʒatũ. Tercõ ꝙ; lt intẽ⸗
enöchien nõ ẽ de necitate ſaeri ſed de ſo lmtate ocæ tione rectificatus Ad cuuis euidenaz
phagle peecat ſi qꝗ; nõ oꝛdmatus ex eaſu nccita⸗ queri pt utrũ m baptizate reatur intẽ⸗
eeiſeſanc tis baptuat · leʒ h fecerit factũ ſit. in caſu tio recka phtim q; in omi bʒ ad qᷓ reqrit᷑
angeon Vvero necitatis non peccat · imo beccaret ſ mteneo ita e ꝙ ꝑ praua mten coem vici⸗
. nõ5 faceret nam a nõ baptizat atur:Ad ̊ rndet ſcũs tho.ſup.iiij.di.vj.
iwearſis n nõ faceret · nam in eo caſu nõ baptizatiis atur: Ad rndet ſcũs tho · ſup ij. di. vi⸗
rltcn baptiz are poſſß dũmõ foꝛmãa eccie ßuet et ꝙ rectũ ẽ cuius mediũ nõ exit ab extre⸗
minſten in tenconẽ baptiz adi habeat · quia ut dic mis. ſacr̃m aut bapmi ẽ quo mediante
pfbapt mgr in ia: rõnus fontifex nõ hoĩem indi acqri tur eſcũs bapmij aĩa baptati: vñ
S aidr cat q baptizat.· ſyum dei quãuis paga⸗ tũc ẽ recta mteneõ qn baptizas ſeu bapt
keſen, nus ſit qᷓ baptizat · emq; ey caſu nccita⸗ ſatus ſaeim oꝛdmat ad effem ſaeri ꝗ eſt
39Mc nis in mmſtro baptizãte ꝓpter ſo lẽmta⸗ ſalus. Si & intencõ aſſit in baptizante ꝙ;
tom bap̃ mi qᷓtuoꝛ reqrũtur. Drimo ꝙ; ſit intẽdit ſacr̃m ↄ ferre.ſ deſit rectitudo q;
uce noeni in ſacerdote ↄſecratus. vñ yſðᷣ. ↄſtat ba oꝛdin at ſacr̃m ad fine in debitũ.nõ th ꝗꝓpt
Ener bay⸗ ptiſmũ ſolis ſacerdotibʒ traditũ ee nec hoe in baptiz ato impeditur peepeo ſacii
Exbijs Eis niacomis Aus nanmſlenn es pnniz quia ad ̊ fertur inten eo baptizaus neq;
mi⸗eins ſum: gramter eni peecaret dy aconus ſo⸗ eſehs ſacri quia mũd atio mterioꝛ a mi⸗
s8rnet lemter vel ſunplr ex caſu necitatis bap⸗ mſtro bapᷣmi nõ eſt. vn eius inteneõ ad
us bayn⸗ nſans. Scdᷣo ꝙ ſit m vita inſtiſicatus. di H̊ il facit· nã alex· de hal mm.iiij.pte ſũme
dic h b⸗ cit en doe · ſcũs ſuper.iiij.di.xxiiij: ꝙ lex dic. ꝙ iſidelis mtedẽs facẽ qð fac eccia
ethatwi peipit ut hõ iuſte ea qᷓ ſut iiſta exeqᷓtur baptiſat· cuius ra cõ ẽ qꝛ lſ; talis nõ H ſi⸗
ſemul ent et ideo quicũq; G̊ ꝙ ſibi ↄpetit ex oꝛdie fa dem tñ ſi in baptizado intendit qð inton⸗
mulorh⸗ eit in digne qð inſtũ ẽ miuſte exeqtur· et dit eecia baptiʒat et ſ m ſide eccie. ſi tñ in
iwxy⸗ ↄtra pᷣ ceptũ legis facit ae ꝑ hoc moꝛtali baptiʒato fit intenco recipiédi ſacr̃m. ſod
famhi ter peccat. h qmieũ q; ſacrũ officiũ in moꝛ⸗ weſt rectitudo intencõis recipit quideʒ
ut wiile tali peco pagit nõ d ubi qi indigne fa qð intẽdit ſacr̃m h̊ nõ rẽ ſacri.q; ꝑ Buaʒ
lup· in⸗ eit · ex quo ſeqtur ꝙ quicũq; in moĩli ex⸗ mteneõ em pomt obieẽ ſpui ſcõ· et ex hoe
rdos iſtens exhibz ſe mn aliq acku ut mimſtruz hetur ꝙ dütaxat requiratur inteneo ba,
ionh eccte moꝛtalr peecat: et totiens moꝛt al- ptiſandi ſme qua quicq̃q fit iᷣl fit· cuius
üpur⸗ peccat quotiès Hmõi actũ facit · q; ut dieẽ raco eſt· qꝛci vmus vna ſit eã ſi ex aliqbʒ
nus ni dyo . i. eeleſ iemrẽ. mmudis nee ſinbola pluribʒ cauſis vnus effeſis ꝓcedat. optz
bitn/ Sng as evñ q; tagũt res ſacms qſt ꝓ ille cauſe ſmt aliq mõ factevnũ adm⸗
ſneer o ſic ſuo utres weerãt moꝛtafr ſecus tñ nicem. Ad effoctu igituir ſaefi videmus
tania Ah m necrate ſacr otinget wi exeq;⸗ multa cirrẽ ſe,; mmiſtn·ſoma vbenæ.
nseon retur in illo caſu quo etiaʒ laicis liceret materiâ. hᷓ aut nõ pnñt colligari adiuiies

dona⸗

——

4
4

phte an adocho · i · pmo cui ſcʒ 1mi ttitur
mi hijs inſtruedus ct ipe loco eius ↄfeſſ
onẽ ꝓ ſeſſionẽ facit: vñ lʒ tũc nõ pnᷣt do⸗

ſigura bapm ſb merſus ¶ Deinde ſequi
tur bapᷣmus· De quo pmo qꝗri pᷣt vtrũ mm
merſio ſit de necitate bapm· p ſtim cũ ꝑ

5:
+ Xvnj
„ Sð — „ r ii f — ,4 W
ut imt vna cauſa niſi ꝑ intencõʒ baptizů⸗ utz m bñ diclõne aque in ↄſeeracoe topli
eis q foꝛmã ad materiã applicat · ſuu wero et ſilibʒ· cũ igitur ᷣma ſan cti ficaco 4 ho W
mimſtrũ ad vtrũq;· et totii q̊ ad ſacramti deo »ſeenatur ſit in bapᷣmo optʒ q; etia hõ
eollaco em. et le; mimſter ſacñi miti debeat pus exoꝛeiſemir q; baptiſetur. multo foꝛe if
ad euſtodiendũu co: ſuũ quãtũ pᷣt ut ma⸗ tioꝛi racone q; alie res q; in hoje eſt cauſa
xmme mverbis ſacralis ſoꝛme intenconez qre dyabolus ptãtem accepit in ſvĩem et eyy
ac luale habeat qꝛ; tn eogitaco valde wer⸗ m alia que ſut ꝓpter hojem ſczʒ pecm oꝛigt ne⸗
tibi lis e et labilis.h tue nõ aſſit actu alis nale vel actuale· et Hſigm hicãt ea que m cre
mtenco qn wrba ꝓſert. dũmõ Hus inten⸗ exoꝛciſmo dicũtur ut cu ᷑i recede ab eo ot
derit et ↄtraria mtenco non in teruen erit ſathana· ſilr ea qᷓ fiunt q ipa exſi Nacõ le
ſaerm nõ mnpeditur.q; tũc m vi pnᷣcipa⸗ ſigmſicat dmoms expulſionẽ p flatum M
lis mtencõnis opatur ſi ſaltẽ foꝛma ver⸗ ſpus ſanchbn di ccõ wero cũ manus nn⸗
boꝝ ſeruatur nec aliqd qð in ten co nem poſicone pcludit expulſo viã ne redire yn⸗
cotraria exp mat exterius dᷣ. ꝙ ſi bapti⸗ poſſit. ſal m os mſſum ſigſicat ſomtis
ſans mtencoæ nõ baptiſandi omia feceſt miq tatis reſtri cõ em a fetoꝛe et putrefa⸗ w
lez tüc ex pte eius nl fit th ſi baptizatus ctione q; ia 2 ditus é ſapia. lmi tio pmde —
adultus fuerit tũc illius deuoco et fides nariũ⁊ auriuʒ cũ ſalma oꝛis qꝗᷓ denotat di⸗
ſupplet eſfem baßmi ut ex h̊ baptiʒ ato 4 umã gam ſigfſicat remo cone m pednmme⸗ 4
intenconé᷑ baptizãtis ignoꝛat nullů peri⸗ ti ipᷣiis demoms roſpeũ fidei docede vel
eulũ ꝓueniat· lwro puer fuerit tuc pie addiſeenden diſereconé inter odoꝛé viee
creditur ꝙ; ſumus ſacerdos ſcʒ deus de⸗ et moꝛtis.ſed olei vnctõ ſig macat expe⸗ KH
ſectũ ſupp leata ſalutẽ ei ↄferat. ſi tn non dicoem eius in pugna qua aduerſus di- Z
facit nõ miuſte facit ſic nee ĩ illo qͥ ſacro abo lũ ſuſcipit a cuius ptãte exceptus è-⸗ .
nõ ſbicit᷑:· Q uarto ꝙ; hit macku modiſicʒ Habet etia hæc nõ ſolũ ligmfica conẽ hen
tus nà m bapᷣ̃mo cũ ſolèmtate pmo pce⸗ aliquẽ effem m ſuſcipiẽte nõ tm m eoꝛpe e
dit catheciſmus vel catheziſa co. i. in ſi de etã m aĩa quia in vtroq; e in ſfectõ ſom⸗ n
inſtructõ q quedã diſpooſieo ad bapm tis Eſfcus aut iſte ẽ m tho· m. in. di. vj.
q; m adultis reqritur fides ꝓpria⁊ ꝓpriꝗ debilitaeo ptatis demoms ne poſſit tm in darn
wlütas ita ꝙ ꝓ ſe ſidẽ ↄ fiteatur⁊ xpᷣia⸗ poje ſic an ne bapᷣmũaalia bona mpediat ⸗
nam religionẽ ꝓſfiteatur. m puero vero et retrahat pptim adultũ·ſ̊ ptas eius m 7
cums bapᷣmus opatur tm ex ſide eecieꝛ bapmo totaliter aufertur hc pharo pus
morito xpᷣi ſit mſtructõ median te alio. Hagellatus ẽ ppło nõdũ de egipeo egreſ⸗ z
Idme eadè qubʒ inſtruedus e ꝓponůtur ſo et poſłea totaliter m mari ubro qð ẽ H ar

ceri tn ꝑ patrmos ppt oblig ari:et ideo bap muũ ↄſiguramur ſepulture xpᷣi. ut vꝛ o
fit i eis ea theci ſmus· tũ ꝓpter raconem r5. vi. no fit pꝑ bapmuũ n mquã niʒz im⸗ ã
obligadi tù ꝓpter vniſoꝛ miatez recipiẽ⸗ merg mur et oecultamur in aqua ſie xpᷣꝗ
unt. Pemde ſeqᷣtur exoꝛ eiſmus vel exoꝛ⸗ die ij . ꝙ bapmus abluconem mpoꝛtat
eiſaeõ · i· abium eõ qᷓ ſacerdos abiurat de⸗ abluco aũt ꝑ aquã fieri p̃t non tin p mo⸗
mones dics. Exi ab eo immuͦde ſpuͦs. dũ immerſioms ſ̊ etã ꝑ modũ aſpſhomſ e
er ſ hm pe. in · j ij q ꝗp ter pecm hos di⸗ Wl effuſiõis et ideo vtroq; mõ ſierip̃t ba uh
abolus ptãtẽ accepit in hoĩem et momia ptiſmus et viðꝛ ꝙ apli ſy mõ baptzabant nc
q̃ m uſi ſoĩs wemũt. ine qn nulla ẽ duẽ⸗ cũ leg atur ꝙ ſmul vna die conuerſi ſunt ſaq
no xp̃i ad belialquicqd in vſu xp̃i ſancti qiũ q; milia:et alia die tria milia: a ctuũ. ulr
ficatur a dedicatur ſiue res ſiue pſona pᷣ⸗ n. et. ijj. et ĩd eo qn ↄſu etudo eccie paut uch
us exoꝛciſatur ut ptas diaboli ꝑllatur. WVl incũbit necitas ꝓpter deſeclũ aquexel “?

—

nachl
a
emld ſn
we ae
urm pien
4 pern en
at 4 guem
rede iden
4epſſlic⸗
epfanm
manus m,
ne edire
ſmts
eputrefa⸗
mud pde
dnotat i
wpedme,
iweecey
r odane vin
macat ern.
iduerſus di⸗
exceptus ⸗
coneßen⸗
nm wepe
kdo ſom⸗
ſn di⸗
oſſit immn
namprcin
tas aus
pharu
Fpnegt
ningt
hematſenn
xyr utn
äng m
aleyn
ſuy nin,
mevttat.
m p no⸗
enptben
pnamn
enn unt
ackuu⸗
ae pa
icte

4
.
* . .
*

—,

Pter piculů pueri de euius moꝛte timet
vel ꝓpter imbecillitatẽ ſacerdotis infan⸗
tem ſuſtentare nõ potẽtis pᷣt ſme immer⸗
ſione bapᷣmus celebrari. ES queri

exypmitur pꝑ noĩ'a triũ pſonaruʒ ſiec etiã p

etres nnmerſiones · Pome etia legitur in de⸗

cretis deſe · di · in · e· ſi qs pᷣſbr aut eõs
nõ trinã nmerhonẽ vmus miniſkerij ee
lebret ame m baßmate mergat depo⸗
natur. Aad qd rndet ſeis th ubi ſupra

2gruétiſmme fit trina immerſio tu ad ex

pmendũ m faclis fidẽ trim tatis. tũ ad ſi

Furãdi xpi ſepulturi cui p bapmũ ↄſepe

1—

nmur. Dic em dyo . ꝙ dʒ fieri baßmus tri
bus dmerſiombz eleuacombz ad ſigm⸗
fſicãdũ ꝙ xp̃ᷣs jĩacuit in ſepulcro tribʒ die⸗
bus 1tribʒ no ckibz. werutn trina ymmer⸗

pᷣt vtrũ trina immerſio vel aſpſio ſit de ne
eeſſitate ſacri pᷣ ſertim cũ fidei trmitas ſic.

ſio vel aſpho no ẽ de necitate ſacri utʒ etiã

omittitur ↄtra ↄ ſuetudinẽ eccie grauiter

aliq; peccat ſemel inmergens: et ideo ꝑ
ons pena per canones exhibetur. q; rona

eccia trinã ßuat mm erſionẽ ꝓpter ſigſi
caconèe trintatis triduane ſepulture ac
eriplieis ↄcupie a qua aĩa liberatur tripli

ciſq; virtutis ꝗᷓ mago in aa refoꝛmatur.
7 ℳ 157 „117„ . †
Demq; m bonaueñ · ſupiij.di. iin. R m
vna jimmerſione baptiſans omia verba

Pfert nõ dz amplius mergere q; bapma

coſum atu e. h̊ ſi fit trina immerho m pᷣma

d;ʒ noĩari pr ĩ ſedᷣa filius et ĩ tereia ſpus· ſ.

verbis vu

et tũc nulla ſupfluit q; nõ ẽ ↄpletũ ſaerm

quouſq; termatũ ſit verbu. Ad lau.dei ·
Teee ctibo bap̃ᷣmi quãtũ ad remo

t penam.

Sermo. xixꝰ?.
Sar brnnre
xpᷣo ihu m moꝛte ipius bapti⸗
ſati ſumus.rovi.Alex · de hal·
ſuꝑ hũce locũ.ðicẽ ꝙ apls hijſ
tꝙ; quicũ q; baptiſatur ad ſih⸗
tudmẽ moꝛtis xpᷣi baptiſatur ut ſic xpᷣs⸗
moꝛiẽs de pon obat omem vetuſtateʒ pene
ita quilibʒ in bapᷣmo deponat vetuſlatem
culpe· q; ꝑ bapᷣ mu qᷓs coſepelitur ad ſiſ⸗
tudimẽ xpi m moꝛte pecoꝝn ut quõ xp̃us †
reſurrexit a moꝛtuis ꝑ gloꝛia pris. jta et

ℛRM

tiſmi ſacr̃m digne recipientes omes eq⸗

æone p̃ᷣuẽtus.

hjmõj in no uit ate vite ambulare ſtudeat

vnde poſtea ſubdit apls q; vetus h no⸗
ſter · i. fomes ⁊ ↄſuetudo peci qᷓ Z: ni qg ex

nobig et nõ ex deo ſmul erucifxus eſt cũ
xpo · i · infirmatus ⁊ debilitatus quia am

abũdantioꝛ eſt gra ut deſtruatur coꝛpus

pecl.i. omia peca q ſmul ſumpta coꝛpus

.

vnuũ ſut ? vnasgeries. ¶ ẽ queritur
quo vetus h noſter crueiſixus ẽ ꝑ baßm

Rudet aug de bapmo parauloꝝ. ꝙ gia
dei accepta p bapᷣmũ id agitur ut euacue

tur cepus pcci· nõ ut tota ↄ cupiſcentia
vel ſomes repente ↄſumatur.ita ut nõ ſit
Sut eã deo adiuuãte ſuꝑer. ꝗ nõ inuanu;
gram eius recipit ꝓ tanto & de cruciſigi
2cupiſceẽna q nõ regnat nõ q; oĩno no
ſit. vñ dic apls · qu xpᷣi ſut carnẽ ſuã erui

ciſixerũt cũvicijs et ↄcupiſcentijs cis ſeʒ

reſiſtedo Ad maioꝛẽ aut euidẽtiã ſaẽ

du ꝙ eſkũs bapmi pnᷣcipaliter ↄſiſtit in

Qu eri poteſt igitur vtrum bap⸗
liter eius eſficacia recipiãt. pßtim cũ ba⸗
ptiſmus efficaciã habeat a paſſione xpi
ſ xp̃s eq ualr ſe obtulit omibʒ.Ad re⸗
ſpondet bonaueñ. ſup· iiij. di. zinj. pmuf
eæfeũs ipius bapmi e mp̃ſſio caracteris

et quati ad illu effectũ oms equali reci⸗
Pmt. qma non evnus magts baptiſatus

; alius lʒ magig ſit ↄtritus vel ᷣma dile
one ess aut ẽ inocenie re⸗
ſtitueo et quãtũ ad illũ nõ eſt maius wol
mmus qma omes equalé plenã recipi⸗
unt inn o centiã quatũ ẽ ex pte bapmi· qꝙ
ſi q ficte recipit recedẽte tn ſictõne ple
na innocetia redit. Tercius demq; effeus
ẽ infuſio gr̃e et quãtũ ad illũ recipitma⸗
ms Tmius Pro quo ſciẽduũ q gra dupli⸗
eem ꝑʒ actu. Prmmus eſt dlere pecm. er

quãtũ ad illũ actũ maioꝛẽ hʒ eſſem in eo
ꝗ plum peca ↄmiſit ꝗp ter hoc tñ gra eius

nõ eſt amoꝛ qꝛmodica gra delere ptoẽm
eulpa. gess actus 6 aiam habilitare ad
bonu et quatũ ad illũ actũ maioꝛẽ hʒ ef⸗
feclũ in oo q̃ magis ſe diſpomt quia lie⸗
xpᷣs ꝓ omibʒ paſſus ẽ. nõ tñ eius paſſio
equale m omibʒ e ſicaciã Hʒ. eo ꝙ nõ oẽs

eæqualr ſe ad ſ̊ di ſponunt. q ꝓpmquuia

aceedit magis aceipit · ſiẽ iẽ q pmq́us ad

igné accedit efficacius illius caloꝛem et

bnficiuũ reeipit ·
quẽdũ ẽ epus eius pneipalis efectus à 4
remoco mali de quo ᷣmo queri Ptvtra
bap̃mus mdigne ſuſcipiẽtibz deler omez
culpã oꝛig malẽ vactuale pᷣ tim eũ ſaerm
baßmi ſit remediũ pfectũ eo ꝙ ẽ ſunda⸗

mẽtũ legis pfectõis: cũ jgitur orꝛigmale
pcẽm hojem directer pnᷣepalr innocẽtia
buauerit nõ deler pfecke bapmus oꝛigi⸗

nale n reſtituedo mno centiã ̊ nõẽ inno
cens ſmplr n q caret omi culpa. Ad hoe
rndet ſcũs tho. ſuß. in · di. ziij. cũ baptiſ⸗
mus ſit regnaco m vita ſpuᷣalẽ.ome qð ẽ

ſpũalivite tmriũ qð ſcz ſez cũ gia ſtare nõ
pt qð eſi puali is vite pneipin ꝑ baßmum

jjs jgitur miſſis pſe

collitur et ideo baßmus delet omem oꝛi⸗

gmale actualẽ culpa moꝛtalẽ v qᷓntuʒ ẽ 2„

de ſe wmalẽ q diſpomt ad puacoem gr̃e

bapᷣmũ moꝛtali remota ꝓpter mdiſpoh⸗

qᷓ;uis qnq; venialis culpa remaneat poſt

tione ſuſcipiẽtis bapmũu · nee requirit ba

ptiſmus ↄtricoz q̃i qᷓi 2cauſa; ad deſtrucli⸗
onẽ pcci actualis qſi de ſe ad I̊ nõ ſuffiee

ret · H ſolũ ad Femotrenküt fickõem que ẽ
cotraria diſpo ſieo eſfem baßm mpediẽs

vn glo · am bro · ſup illud rõ ·xi.· ſine pnia

ſut dona. diẽ ꝙ gin det ĩ baßmo nõ reqm⸗
rit gemitũ neq; plactũ neq; ali q hmõi

ſ omia gratis donat· ſieq; bapmus du

eſfectũ ſuu pfede ↄſeqtur deſtruit omem
culpãa non ſolu oꝛigmalẽvmoꝛtalẽ h etia
vemalẽ qᷓ quauis nõ co trarietur gfe ſnn⸗
pliciter ↄtrariatur tn gre bap̃mali ꝗᷓ debz
eſſe pfecka racõe no iꝛtatis vite. lʒ effeus

eius nmpediri p pt ꝑ ſictõem recipiẽtis na

he ſictõ pcẽi moꝛtalis ðᷣꝛ ſi ccõ ſimplin to⸗

taliter efectũ bapᷣm nmnpedit quãtũ ad

renmſſionẽ culper ceollacõem gr̃e ſic fictõ
pecẽemalis m aclu vel Wwoſito ð: ficcio

Sm qͥ d ſic vemale ẽ pecm ſ̃m qͥd i. diſpo⸗
ſico ad m oꝛtale et id eo impedit effectum

baßm nd ſnnplr ̊ quatũ ad remiſſion ez

illuus wmalis et ſie pʒ bapmũ dümꝰ

pfeckeſ ſuũ ſeqtur effem qs plenarie re⸗

ſtituitu ri pſtinã imnocẽtiam quãtũ ad

aiam. qratur raco Huuis. rndet

ibidẽ a⸗ rõ cãlis ẽ ma liberalis

ungde.
q cü id ẽ vp̈mũ mter omia ſacia 1 funda⸗
mentu ad alia ideo ut pfectũ ſtatua tur

pumm

Eé ad mſeradũ q qᷓ; ad dan adu.ſed deus in

flixit. muleo & ſoꝛtius p meritũ paſſiõis

tas ꝗᷓ tant hec ſacĩo deulit efficaciaz.
Et ſi queratur rõ 6 huius tüc aſſignat: ibi⸗

bonauen. triplieẽ o gruitate rma
p̃t eſſe ex pte eius ↄtra qð. baßmus en e

Prie ↄtia pecm oꝛigmale qð inter omia

peca peyoꝛẽ in aja reliquit ſequelã· culuſ

coꝛrupeo ẽvmũuſalis et magn at ideo cõ⸗
grau ſuit ut deus magne eſicacie reme⸗

— ‚‚—

diñ imſtituẽt in ↄtmriu. ut ſic mm coꝛrupti⸗

one illus moꝛbi mamfeſtatur rigoꝛ ðᷣme

iuſticie ſic etia in remedio mam feſtaret

dulcedo zme mſecdie ut nõ ſolu illii moꝛ

bum h omia qꝗ cſeqnter anexa ſut ui?
remedi vtute deleatur. et eſt qð dꝛ rõ.
vi. non ſic dlictũ ita donu. Scõᷣa ↄ grui
tas e mce eius ad qdᷣ ẽ q; ſeʒ ẽ ad rege
neraãdũ· vñ in ſacr̃o trãſfertur hõ a ptãate 1

tonebmrun m adopeoem filioꝝ e dei . et ma⸗

xnmne a pitur largitas vme manus in po

roditu ad deũ p baßmü. et B eſt qð ð: ad

titũ · ij · p lauachrũ regnacoms vrenoua⸗
tioms ſpũs ſancti quẽ efudit m nos ab⸗

Tercia gruitas eſt rõne oꝛdmis

fundamentuzʒ placuit ᷣme miſcdie Huic

ſacro dare pfectã efficaciã ad dl eda oem
culpa ut poſterioꝝ oblitus i is ꝗ baptiza⸗
tus et qi nouus effcũs oĩno ſe ad ante
rioꝛa extedat· et q; deus di ſpo ſuit Hiuc ſa
eramto dare pᷣcipuã eſſicacia ꝙ ſez vtug
paſſioms Huic ſacro ſpecialr ad eſ· jdeo

dedit llli expſſam ſigmficantia lee eni m

cetera magis in dicat aſam ſieri ſanct a et
Jeso queri pt: utruũ baßmus
in digne ſumetibʒ deleat omem n pena pſer
tim cuũ efficacius ſit dnũ xp̃i q; pcẽm ade
ut die Sapls rõ. v. plus enj paſſio xpᷣi me⸗

ruit qᷓ; pecm ade demeruit et deus Pρnoꝛ

ulcõe peci ade epenas nob multiplices m⸗

xpᷣi nõ tm a culpa h̊ etiã ab om pena quã
mflixit nos eripe deberet · Ad hHrndet pe.
in · im. di · v ·e ꝙ cuũ bapmus ut dic damaſ ·
ſit pn eipiũ vite ſpualis ſcʒ 5 gre q; glie ·
ideo bapmus illud tollit ꝗs avita ſpuͦ⸗
ali retardat vel excludit · Eſt Zn itur tri⸗
plex pena ꝓ peccatis inflicta. QQuedã eſt

7

—AAD

erna
paete
ſumpt
wern

ſſe

Kat
rit
d Pena
mis n 4
Nro
ucſi W
nidncn
daenene
cꝛrupt,
ngodme
nſtaret
Aillümer
ſit huß⸗
gö8
da Frui
ad rege
aptate
lct na⸗
1 usn n o
qod 4
renou,
mnos b⸗

neams
ſund,⸗
kanun
die hue
daoem
baptia⸗
ad ante
bacſa
ſgtug
chaen
xe en nl
ſanchie
bapms 9
pcni
xpine.
s .
us
ics m⸗
aliön
naqui
de e⸗
ina.
⸗ gie⸗
¹ Hi⸗
nn .

c

