maquatũ ſc; app etit inoꝛ dinatã delcãconẽ
qᷓ hʒ annexã auerhonẽ a do.cũ ig itur id
qð eſt ꝑ ſe potius ẽ eo qð ẽ pᷣm alind idoo
odiũ di guiſſmu pcẽm eſt. ¶ðᷣ etiaʒ pt;

ex eoq; ut ðdꝛ · vin . ethi · op timu oP om⸗
tur peſſmo.h odiũ dei oꝓp omtur dilectõi
dei in ꝗᷓ ↄſſtit optimũ hoiſ.g& dᷣinũ odin è

peſſmii pecm hoĩs. hĩc diẽ gg·xxv· m oꝛ·
ꝙ h nonnũ qᷓ; &uius elt p eem diligere
qᷓ; p etrareita nequms eſt odiſſe iiſtici

am q; nõ feiſſe· vn lz ifidehtas indica⸗
tur pecm gFuiſmmũ · tñ rõ em culpe nõ hʒ

niſi mquatuũ ẽ wolutaria: et ideo tat gra

nioꝛ eſt quâto magis wlũtaria. & aut
ſit wolũt aria ꝓuemt ex eo ꝙ odio qͥs hʒ

veritatẽ qᷓ ꝓpoĩt᷑ ex qᷣ pʒ ꝙ rõ pcci in in⸗

ſidelitate ſit ex o dio dei circa cuius veri⸗

tatẽ eſt fides· ſcut & cã maioꝛ ẽ eſſcſ ſie
odin dei mauis pecmẽ qᷓ; mſitlitaſ. Qð

autẽ obietur de pecis in ſym ſem · dõᷣm e
; ſicut ait greg·xxv. moꝛalłaliud ẽ bo⸗
na nõ facè aliudvero bonoꝝ odiſſe dato

rem· ſic aluid ẽ ex p̃ eipitacõne aliud ex

deliberacone peceare · ex quo datur mitel⸗
ligi · ꝙ odire deũ oĩim bonoꝝ datoꝛẽ ſit ex
teliberacone peccare qð eſt peecare m ſym
ſem.vñ mam feſtũ eſt ꝙ odiuʒ dei maxĩe
eſt pecm in ſpm ſem ̃m ꝙ pecm in ſpm
ſem noĩat aliqð ſpẽ ale genus peci.ſᷣ ĩdeo

nõ eoputatur inter ſpẽs peciin ſpm̃ ſem
q; gnaliter muemtur in onn ſpecie peci

Nðä
„
mo xxxiiij.

ni ſym ſanctuù é enim velut quo ddã le⸗

tale virus oĩm vicioꝝ qͥ ↄmi ttũtur ĩ ſpi·
ſ. de ͥbʒ ĩ pmõe ſeqnti vidbit Ad lau.
¶ De ſex pcẽis in ſpm ſem in ghali et
in ſpeciali.et quare ſũt ſjrrennſſiblia.

On occides ¶ Her. xxxiiijꝰ.
exo·xx. Poꝛũ occaſione q dca
ſut in ſermone p̈ eedeti im ſine
0 vigdendũu eſt de pecis m ſpᷣm
ſem que fomẽtũ ſuũ ut m plibʒ ſumũt ex
vicio ceotdis racoꝛo ſiꝛ m ſecli deteſtabili
odio dei· ¶ Ad cuius euidẽtnaʒ qri p̃t P⸗
mo:vtrũ ſit aliqdð pcẽm in ſpm ſem pᷣpti
cũ illi ſm glariter dicerétur m ſpm. ſ. pec⸗

cas quibʒ placeret malicia ꝓpter ſe · ſicut
ecouerlo pnjs mètibʒ placet ipᷣa bomtas

Wwlvtus ſm ſe. ſed malicia nulli ꝗp ter ſe
placet · q; malũ eſt yᷣm ph̊ᷣm et nullus ad
maluũ mtendẽes o patur ut dic dyo· iiij. e.

te di. no · Ad rndet tho.ſupꝑ ſecũduʒ di ·.
xliij. ꝙ ſicut pecrare ex infirmtate · i· ex

paſſione mnatawel acqſita eũ ꝓpter impe
tũ paſſionis iudiciũ rõis o bruitur ẽ pee
care in pr̃em cui potẽtia aſſcribit᷑q;ꝛ pa⸗
tres ſolẽt eſſe ſenes 1 impotẽtes ne E qa

ſie eſſe eredet in trinitateideo appto ba⸗

to vocabulo pĩñi potẽtia attribmit᷑:et ſicat

peccare ex igꝛantia eon quon ſcĩa a peco
pᷣpuaſſ ut ſie ignoꝛãtia ſit cã p eci ẽ pecca
re in ſilia cui ſapietia attribuit᷑ ne filius

dei credat᷑ mpitus cũ cetei filn ſolẽt eſſe
inuenes impiti. Sie etiã ex eerta mali⸗

adheret peco nõ qᷓi quadã teptacone vi⸗
cus à ignoꝛãtia cireuuẽtus . ꝓpter h ey
Pʒ aſp etitũ coꝛruptũ placʒ ſibi pcẽm illð
ß̈m ſe⸗ 93 6B dupliciter fiei pt Prumo per

potẽtiã alicuius rei m eligète ꝑ quã meli-

natur in talẽ actũ ſic ſibi ſilem · et ſic oĩs
hñs habitũ pecivel?vtutis melmaturm
actus hiłos ſuis Habitibʒ. q; nãâlis appe⸗
titus ẽ in id qð eſt ſibi ſile. ut qͥ h; habi⸗
tũ intẽperitie eligit actũ intẽperatie et ſie
de alijs.· et h̊ nõ vðᷣꝛ ꝓe pecm in ſpũm ſem.
quãuis ſiat ex electõne · qꝛ maliciaʒ ſub
rõne malicie nullus vnqᷓ; wo luit hů ßᷣm q;
ĩm eſmatur bonũ ipſli peccãtiꝗqᷓi quie⸗
tãs eoꝛruptũ eiuns app etitũ · Alio mõ pec⸗
catu eligit᷑ ex certa malicia: qn wluntaʒ

4 —
—

=) 2£

=.

— —
—

dciſe,
mmiſon
Ne
dane
n in
rcn
anhe
znhi
müͤter
Nthl
d⸗
enihft
nnſer,

aA

1nt Es

e

reieit i4 p q homo a p cco poſſit retrahi.
vbi gia· ja aliqs ſe a p ccis abſtinet pt
exſrecacõem retribucois eterne. R & ſp
ſuturi pmij a ſe wlütarie pieit l aliꝗᷓ 14
alind ꝗð a peco retra hebat · . Sõ p⸗
ſumpeoem a ſie de alns · tüc eliget hoc q
eit ſibi delcabile m carnẽ qſ p ſe bonuz .
et ſie ex certa malicia pecrat abieiẽs vo⸗
lutarie qꝗðᷣ eũ retrahebat a petmeõe cul⸗
pe et tz eſt e peem ĩ ſym ſem cui appꝛo⸗
priatur ipa bomtas q; ſpũs ẽ nomè ar⸗
rogatie elaco ms ꝛſup bie · ne ſpus ſeus
hrĩe credatur arro gatiã ſupbiã · vñ pee
catũ in ſym · i om̃ pecolatere p̃t · et tũe
in illo peco repitur adus duo. quoꝛuz
vterq; ẽ peem Fuiſſmu m gůe ſuo . Ex⸗
empli gra·foꝛmea toꝛ in vno actu foꝛnica
toms eterna pmia contemt a ſe ſpe eoꝝ
abieiés im H peccat peco xeſperaconis · et
2 delperat de pᷣmo ineidit m actũ foꝛm⸗

eacoms cu maioꝛi 2tẽptu q; ↄtẽptus ag

grauat pecẽm foimcacoms· q; actus ille
ꝓYuenit tüc ex certa eleone ꝓpter pᷣceedẽ
tem ackuũ et ſic pecm ſoꝛmcacois trahit
ſecu aluid pecm ſeãle qð eſt in ſpm ſem
vñ dic hen. de vrimaria ſup deẽ peoptis

in · · Pcepto · pecm mn ſpm. ſ. ꝓrie 8e I .

lud q impugnat bomtatẽ ſr ſpus ſancti.
ſez exe cuius gia ſit remiſſio pecoꝝ.et ta⸗
le eſt pecm qðò ſit ex certa malicia ſcm
theolo gos: wel ex elcone hm p hm. jj. erhi
coꝝ et tale pecm ðꝛ irremiſſible Dro ́ 3
nota ꝙ irremiſſible triplr accipi pt · Dn
mo negatie ſcz ut nullo mõ poſſit remit⸗
ti · et H̊ mo peem angeloy et dan atoꝝ oneſt
irremſſible · Scdo moõ priuatie. ut qð nõ
Pj ↄgruetia ex ſe q̃r Ire⸗ renntti debeat lz ex

2 gruo poſſit ome pccẽm remitu · et H mõ

ome pecm moĩle ẽ irremiſſibile · Tereio

mõò ↄtrarie · m ꝙ aliqᷓ culpa ↄtrariã hHa⸗

bet diſpoſieõem ad remittedũ et hoc mõ
veẽm in ſpm · ẽ irremſſible · nõ ex eo ꝙ
nunq;ᷓ remttitur cũ deus ſit mſmite nnſe
ricoꝛdie cuins viſeen nuncq; Hõi ſbtrahũ
tur du vixeit · h 2 nõ bz; aptitudmez acd
6 ꝙ remnſſible ſit ex ꝑte delmqñtis.· eo ꝓ
m hijs peecatis wlutas a ſe repellit id p
qõ opoꝛteat ſiei rennſſio pccoꝝ vñ ſedðz
tſp. ubi. ð · Fcut egritudo dicẽtur incura

Sr e F

W⸗
N W⸗

*
. 2 8 N. —
7

bilis 5 qᷓ facèt faſticia medlcje: ſe peẽm
8ð: irremiſſible p cuuis actũ ſpü aliſ medi
eine directe repellit᷑ · Hie manẽte peco in
ſpm. ſ. nõ manet ex ꝑ te peccantis aditus
ad gram. q; dieit aug.li de ſermone dñi
tata eſt labes Huuis peccati ꝙ Hiũlita
tom depcandi ſubire non pt· Eyx qubz e⸗
lieitur. ꝙ ex ipſa culpa tã ſepius iterata
peccatoꝛ ſic egrotat ꝙ; nõ pateat adituſ
vᷣme gre ·q; pecoꝛ cù pueneĩt in ꝓfundũ
malon ↄtemt · ſereſipiſer · ut ðꝛ pů · xviij·
Erl; ß vieiũn m multis qdin ſam ſut ſe⸗
cretũ remaneat.tñ in fine vite ſe plerũq;ʒ
ſigms euidẽtibʒ mamfeſtat Propter H
etiã d irremnſſible. q; in ſacra ſep tura pee
catũ m ſpm. nõ legitur dimiſſuz · ſic mel⸗
chiſedech dꝛ ſme pr̃e q nõ legitur de eiꝰ
pr̃e. Reſipiſcẽtes tñ ante moꝛtẽ a moꝛbo
peccati Hnius qð difficulter 1 raro ↄti
arbitroꝛ p nmmẽſitate mſimte ᷣme zrfe
ricoꝛ die nõ ſo lũ vmã ⁊ ſequitur h̊ etam
abundatioꝛi gra qnq; puemitur ut ubi a⸗
büũdamt delie luũᷣ ſupabũ det gĩa ſi ſalteʒ
eomntetur hilitas ꝓfun dioꝛ titu do ꝓp
peſe emẽ dacõ ſollieitioꝛ 1 caritas in te⸗
ſ ſpes urn ſem̃. A Fdom Fm
tlo · ubi. · ſea ße · q . xiiij · ꝙ hm * tecea⸗
tũ in ſpüm · ſ. Hie aceipimus ſex ſüt peca
in ſpum . ſ. q tollũt omia illa q requirunt
ad renmnſſione; pecon: 1ideo dir irrem
ſ bilia. 5 ſic oſtedi p̃t · na ab eleoe peci
quis auertitur ex 2ſidereõe diuini iudi
cij qð hʒ inſlicia cũ micvᷣia et hoc p ſrẽ qᷓ

»ſurgit ex: ↄſideracone miſcdie remittẽ⸗

D ct A

tis pccan prnantis bona. H; hec tollitur
p deſemcõ em. Et iterũ p timoꝛẽ qui 2ſur
git exa ſideracone ðᷣme inſticie pumẽtis
peca · Sʒ hec tollitur p pᷣſumpecõnẽ . du ſe
quis adipiſei pᷣſumit gloꝛiã ſme meritis
velvemã ſme pnia. Scðo quiſ auͤtitur ab
electõne peci ex ↄſideracone donoꝝ ipiꝰ
dei · q ſit duo · Prmũu eſt cogmeõ verita⸗
tis· ↄtra qd po mtur jmpugnaco writatiſ
agmte · dũ ſez aliquis wtatẽ fidei agm
ta impug nat ut licẽtiuſ peccet· Aliid é
auxiliũ interioꝛis gre. ↄtmi qð po mitur in
nidẽtia fraterne gre.dũ qͥs muidet gye
dei crelcenn m mũdo· Tercio qͥs auͦtitur

39 . 2 Pi- vetzaftanint-
1 mn mote un

Pe.

clente
èð

ſuc.

ab eleclõne peci ex wonlicemebße ipſius
peci· In quo duo ſut ↄſid erada. Drimũ
eſt moꝛdmaco Tturpitudo actus · cuiuſ
2idemeõ ſolet imdues pniam in loĩe de
peco vmiſſo S; vtra h pomtur impenitẽ⸗
tia ym impemtẽtia mpoꝛtat ꝓPpoſi tum
n0 pemteẽdi · Sem ẽ bom pmtas breui

ta3 q qͥs in peco qrit· q; momẽtaneuz ẽ
qð delcãt eternũvero qðò cruciat. cuuis 2⸗
ſideracõ ſo let hoĩeʒ ad I̊ mducè ꝙ ems
wlütas peco nõ firmet . Sʒ collii per

obſtmnacoem. qꝗ quis firmat ꝓp oſitu ſuuʒ
in ̊ ꝙ peco mſereat · DPie tñ gnabkr no⸗
tandũ· ꝙ qðᷣlibʒ pᷣdeoꝝ pecoꝝ dupł ae
eidere pt Pryimo Eex aliquo defechu exte
rion puta ꝓpter defe ct alique rõis regẽ

tis · wel ꝓpter aliquẽ n m petũ alicuis nmn⸗

pelletis lcut qn pꝑ infirmtatẽ wel gnoꝛ ã⸗

tia a agutur. ct ſic nõ ſut ſpes peci m ſpum

ſem q; he nõ eſt dieeẽdus aliqs deſperatꝰ
vVvel impemtẽs p ſe n p; aeceidẽs · Alio modo
ex H wluntas tedit ex ꝓPa malicia! m
vnũ qq;· ut q; nõ vult hre ſpe de futuril
p̃mijs· timoꝛẽ de futuris ſupplienſ. vel no
teveritati aſſentire ꝛ ſic de alijs · et H mõ
ſut ſpes pecim ſpm. ſ. Ruibz pniſlis ſm⸗
gula peca breuiter peurramus. Primuz
igit weratů m ſpm ſem eſt deſereo · que
mpuzt ðma miſecdiã · De qᷓ dieit Pen · de
vrmaria de dees pᷣ eeptis.ꝙ; hi labatur a⸗

liquis in deſreraco ez ex infirmitate vel ex

Fuitate ↄ plexiõis ⁊ de ſ̊ dolet ⁊ remtitur
m qntu poteſt ſe deſperacõ nõ eſt pecratuʒ
mſ ſoꝛte wmjale · Hvero ↄtigat hͥ ex erro
re vel dcepeõe puta ſi eſtimat obſequiuz
ſe ̃ſtare do ſi ſeipᷣm occidat tũc ẽ mole
pecẽm· Si qs aute deſperat ex certa mali

—

eiavel ex electõe ut diffmite dicat eum

cayn. maioꝛ 6* imtas mea qᷓ; ut veniam
merear · et tůc peẽm eſt in ſym̃. T eredẽs
magtudmẽ delickoy ſuon ia ja dei miſchiaz

exeeſſiſſen ob B de viens aſcedit Beadwiez

. heut hij ꝗͥ qᷓ dixerũt iere.·xvin · Deſpauim

poſt ogitacões mias jbimus a vnuſ. auſ

Ekea pᷣuitatẽ coꝛdis ſui mali faciemꝰ.

u tñ nullo mõ deſperadu eſt qᷓ diu ſumꝰ2

in H coꝛpe ut pʒ de
vlane d F. et. ¶ ſe dmaioꝛẽ tn eui⸗
Waz à diſtinguit tho. duplieẽ deſperaeo em

* =

Pa e. tne

mic ſect labit mn
Kc. fene Coyn

ääü “
SS
7 6

. vije nemo. ubi

ßa Be. ·Ex. dieẽ⸗ prima dicitur deſe:
ntio vmuͤſalis. ꝗ q̃ quis exiſtimat dei m⸗
ſericoꝛdiã nõ eſſe infinitas · vᷣme nmiſedie
eulpa ſua mondens. hc eama etiã mdaſ 1
qᷓ dſperis ait peecaui trades ſan gumẽ in⸗
ſta⸗ q5 vtiq; peem Fuius orat peco fra⸗
trieidij imo deicidij· q; deſperatio tlis eſt

actus mſidelitatis Ledavero 82 deſpera
tio pticularis . cũ ſez quis in vmuͤſali tenz

wera exiſtim acõneʒ ſidei · ꝙ ſez remiſſio
pecon m eccia mlitate. H deſpemt de di⸗
mnina mſcdia ꝓpter pticularẽ eins in diſ⸗
poſieo em. ꝙ; S m tali ſtatu exnti non ſit
ſperandu devema ⁊ cuũ ſʒ deſperat a pecca⸗
eo poſſe reſurgé. vel qð peius & dtemt re⸗
ſipiſcere. et tls deſperaco piculoſiſſnna &
q; p ſpẽ a malis maxe reuocamur et ad
ona reduein?.ꝗᷓ ſ lata defſuut hoĩes ad
vicia irrefrenata cõ cupiſcẽtia. ſicut cayn
deſperas m io ſephuz rapims et violẽtia
ↄgregãàs opes ad latrocma ſuos m uta

bat. ropᷣe thſtricte loqndo deſperatio

i ꝓ̈ aliquis peconremſſionẽ neger · ſe
P remſſionẽ pecoꝝn quãa ſiei credit a ſe
ſpõte abi cit ut liberius peccet dũ nõ vult
tend in h remiſſionẽ pecoꝝ »ſequas
Secũdũ peccatũ m ſpm ſemẽ Pſüpto
qᷓ impug nat vᷣmã uſticiã · de ꝗᷓ die Pen.
de vrimaria vbi · S · pfüptio⸗ aut mnaſc
tur ex mfirmntate ꝗᷓ Hõ myms de dei miſe
ricoꝛdia ↄſi dit · et ſie peeẽmvemale. aut
mynaſeitur ex erroꝛe mmnis de meritis ſu⸗
is pᷣſumeg. et ſic ẽ moꝛtale ſpẽs ſupbie.
aut mnaſetur ex certa malicia qᷓ ommmo
intedit dei iuſticiã eneruare p̃ſumẽdo de
peccati impumitate. et ſie ẽ ꝓrrie peẽm m
ſpm. ſ. In quo ge peẽire refert ĩerommus

ßm ꝙ eſt pecm in ſym ſem nõ Puemt
ſd

„

ſe igenz wpbendiſſe d foſt morts ſn s

anathatiſatus eſt · ut · xxiin · q· ij. c. ul. Et
huius pᷣſuptionis duplex ẽ ſpẽs hm tho ·

ßha ßer q · xxi. Prima eſt in ꝗᷓ quis mmtit
moꝛdiate PBe vᷣtut ꝓPrijſq; meritis que

pᷣſuptio potiſſnne ꝓeedit ex inani glia⸗
ſue pᷣſumat detute ꝛpali ſiue ſpuali.

ðeðdavero eſt ꝗᷓ qs immtit᷑ moꝛdiate vᷣine

mſedie deo tribuẽs qð ei nõ ꝛuemt · p ad
auertitur a veritate diuma p̃ſumẽs weni
am ſme pnĩaꝛ gloꝛã ſi ſme meritil. De qua

Proa Vi gei 6

5

r L 6 fefe S. 7 dRs
enr e „V„V* SE.
em euimne be dabᷣ meri
cordie

f f —— — — —

— —

—

ni, eec. xxxvij. O preſuptio neqiũſſmma vnde mdẽtia merne fe qua diẽ Hen· de
ereata es· eoopire ſcʒ ſpe falſa diume mi vrmaria vbi. 3. Að autẽ pue nit ex in⸗
ſeneoꝛdie arida nequieã n wolo ſtarẽ i⸗: firmitate. puta ſi dolet alin molioꝛẽ ſibi
in lius.· Glo. qꝛ eepit etiã ſeipm · et eſt p ferri.tũc ſi volet ꝓpter ſuã mſuſſiciẽnã nõ
prie yccm in ſym. ſ. q; h eũ ntẽmtur ad⸗ ecat· q; wloꝛ ille bonus utz ſupiuſ. i
. iutoꝛiũ ſpus ſanclip ꝗðᷣ ſõ reuo catur a autẽ dolet de em nẽtia alteiu ſI-j talis mo
peco · Quidã tñ pᷣſumũt in moꝛus articu⸗ tus ẽ ind eliberatus ſic eſt vmale pecm.
lo ſe poſſe ſufficiẽter temtere ſic latro ſe⸗ ſi tñ eſſ xliberatus timẽs ſibi ꝓpter ij di⸗
” at. ↄtra quos ſeptũ legit᷑. Maledictuſ minui ꝓ;ᷓ am gloꝛiã · tic eſt moꝛle pecm⁊
h qui ecrat in ſꝑe· de pe .· di.iinj.c· quũ quis. ſpes mudie· Di demq; pꝛouemit ex certa
et q̊ exeplariter patuit in amos ſilio ma malicia puta cũ ꝓpter depuatione aſffcuaſ
. naſſes qvidẽs pr̃em ᷣmo puͦſe agenteʒ aliqͥs nec amat bonũ in ſeipo nee etiã vi⸗
ac poſtea p pemtrtia a doo ſuſceptu ut pʒ dere poteſt in alio · et ſic ꝓPe eſt pcẽm in
5 iin . Rxxj. et. ij· paral. ulti· dixit in coꝛde ſpm ſem.na ſme auxilio mteĩoꝛis gratie
iuuẽtute multa mala fecit ⁊ im ſenectute po teſt. diete dno· Sme me ñl poteſlis fa
Fmitauit et eo nuc ambulabo Fm dſſeæ⸗ ecoro-Scd atra aſſummt imru dena fine⸗
ria coꝛdis ⁊ poſtea contar ad dnñm. ꝗ ꝓp ne gre. qↄ ſurgit nõ de ꝓ ſpeſtate terrena
n duobʒz tin anms regnamt et ꝑ vmdcam wl exaltacone mũdana ſ̊ de exaltacone
l Smãꝗà celeri moꝛte ſublatus ẽ¶ Tereium et ꝓfectu ðᷣine gre.nõ muidẽs pſone ſed
4 pcem eſt impugnaco veſtatis agnite · de gre dei creſconti in mũd o magis eligẽs
6 qꝗ dieit Hen.de vrimariav bi· Sq tlis umn ab alijs dueivita carnalẽa ſeclłarẽ q; v⸗
. pugnaco aut ꝓuemit ex mſirnmitate ut tuoſam religioſam. In cuius argumtuz
cũ quis ꝓpter wrerũdia vmei nolẽs im⸗ thbʒ freqñter ingerũt pſe cueõ es oſp̃ſſi⸗
pugtwitate ag mtã m oijs tm im qui bz ones dert detrackões oblocuco es et
non é piculuũ nee munnet alicui danu. et hha· ¶Quintũ pecm inpemiteta. eo

ſic ẽ wmale pccm:aut ꝓuemit ex ignoaãa quo nota ̃m lyrã math·xn. q ̊ nõ acei

tia craſſa cũ dãno alicums ut cũ qpt mu⸗ pitur finalis inpeĩtẽtia ꝓut eſt q da peci
nera vel aliꝗᷓ ſtipẽdia qᷓ excecãt mtelloctaäa ccũſtãtia · ſeʒ qꝛ aliq̃s ĩ peco moẽ li moꝛit᷑.
ijmpugt veritatẽ agmtam damnuũ alte⸗ Fqn quis tãte malicie ẽ ꝙ eligit de peeci⸗
us utz m malis aduo catis. et ſie ẽ moꝛ le to ſuo nunq; penitere. iĩta ꝙ nollet ꝙ deuſ
peccatũ · Aut puemt ex certa malicia. ſibi gĩam pemtẽdi daret de malo iã ↄ mil
ut cũ qius mpußgt deliberate fidẽ catho⸗ ſo⁊ ſe puat peci emẽdã · De qᷓ impemtẽ⸗
licã wp̃ceptavel ↄſilia euangelica· et ſie tia dic ap's rõs· ij. Scdᷣʒ duricia aut tu⸗
Be ẽ pecm m ſpm.ſ. Nã agmeo veſtatis am o pecoꝛ ⁊ coꝛ npemtens theſauriſas
qua ſides explanat docet eſſe peẽm. eſſe tibi ſram in die ire · Vbi diẽ glo. ꝙ tanta
vtutẽ. eſſe mdice. eſſe pena npioꝝ. eſſe labes Huius pcci ut dẽeandi Huũᷣlita⸗
. glonã inſtoꝝ: q retmhut hojez a malo tem ſbire nõ poſſit euã ſi peem ſuü v ſaẽ⸗
Alliciũt ad bonũ. Sʒ dtra hãc aſſumit imn tia mala teſte ↄgno ſcẽꝛ enũciare coga⸗
L pugtionẽ veritatis agmte quã ſe; inmpu tur · Pic autẽ ram ſibi iꝑſauriſareẽ dicit
gnat nõ ex ignoꝛãtia ꝓbablſi ̊ affecta- Ipter enoꝛnntatẽ Hhuius vicij. Fuius eſt
ta mo a centa malicia ut ſic liberius pee⸗ emm poſt peẽm ꝛmnſſuz nolle pemtere
. et ſme werecũudia. Et hjs 5: iſa. v. Pe jp̃m peccatũ ↄmittẽ. Pam in tlibʒ enã wi⸗
q dieitis bonu malũ⁊ malũ bonũ ponẽtes alia pcca ꝗꝓpter actua lẽↄtẽptũ ſepe moꝛ⸗
tenebras ſcʒ erroꝛis lucẽ weĩtatis· et lucẽ tali enoꝛntatẽ ſoꝛtiũtur q in timoꝛatiſ
ſeʒ ſidei eſſe tenebras iĩgnoꝛãne · Et jterũ mẽetibʒ wemaliũ linmites non exced erẽt. ut
FGe qͥ ſapietes eſtis in o culis vris ſ. re⸗ ſie miſer adaugeat theſaurũ execrabileʒ
toꝛ quẽdo ᷣmã weritatẽ falſo iudicõ pᷣm eterne danacoms . Hoc ctiã dic aug. et
C opionẽ v'am Ruartu eccatu eſt in⸗ temir.xx vdi. Ehmm c etiã · Nullu maqnt

Mz A ſ, u Siafni le
R e

2—

SE ☛ — à

—
—

peẽm eſt adeo venialę quo d nõ fiat cri⸗
minale dů placet · dextũ eſt obſtma⸗

tio m malo ↄmittẽdo ·cũ quis firmat p-

po ſitu in h̊ ꝙ futuris pecis ↄmittẽdis m⸗
hereat ac ſi nõ eſß mcopetes · et ſie mpoꝛ⸗
tat wolutatẽ deliberata pmanẽdi in peco:
ↄtra id qð neceſſario requirit᷑ ad delecoʒ
culpe. qð eſt ꝓoſitũ nõ amplis peccãdi:
In hac aute obſtinacoe ſaul cecatus in⸗
midiaatra dauid danabłr pſeuerauit · ſilr
et pharao rex egipti · de ́ dic dñs exoð.
ij·.mdurabo coꝛ pharaoms:· ſ. pmitte⸗

to nec gĩam apponẽdo ꝑ quã eoꝛ emolli

tur-iuxta illud pᷣs · Fa ctũ eſt eoꝛ meũ tan
cq; cera liqu eſcẽs · vñ ſuꝑ illð rõs·ix. Cu⸗
uisvult mieretur quem vult mdurat.
die lyra · ꝙ h nõ ſit ꝓgter deſectũ dei cũnõ
trici at in eis iſtin ckus dumi ad bonuʒ

in quibʒ ᷣma bomtas totiẽs 9epta ſe li⸗

bera liſſmm e p̈bet · h ẽ ꝓgter deſectu liberi ar

bitrij nõ recipiẽtis illos inſtin cuſ et ſic

eidẽ uiſte gra ſtrahitura denegat᷑. qua
ſbͤtracta miſer in pecis obdurat᷑ qꝛ gra
nata & molliſicare ꝛ Huanũ . Pme dici
tur ecciaſtes · vj . Cõſidera opa dei ꝙ; ne
mo pt coꝛrigẽ · i. nullus ho nulla aduerh
tas nullus euẽtus que ille deſpexeĩt. et ſic
ooy tribulacovel aduſitas nõ eſt exerci
ciu purgacoms hj imeiũ d ànacois. q; di
cit greg x viij.moꝛal:ꝙ flagellũ tũc di⸗
luit cul pa cũ mutaueĩt vitã:nã cuius mo
res nõ mutat nõ expiat actõnes Qmis
E duma peuſſio à eſt meiũ pene ſequẽ
tis aut meiũ bñ viuentis · Primu patet
in pharaone ⁊tantiocho regibʒz o bſtma⸗
tis . Heðz in daud manaſſe regibz eme⸗
. datis · Excecauit eni poꝛes malicia eoꝝ

ſicut⁊ hodie multoꝝ coꝛda nullis plagi

vel euẽtibʒ ad humilẽ pemtẽtiã emolliri
queũt donec diumo indico tandẽ cerudeli
ter mulckatur in eternũ cruciãdi. A a
nobis auertat WBus xpᷣus-Amen.

. C Sequitur preceptũ ſextum.
trã ſit ↄotra legẽ nature hr̃e plu⸗

res vxoꝛ es ſimul. Qtvtrũ licuit ex diſ

penſa cõne. Et de grauitate adulterij.

m quo ſimul onntu pit ſeptẽ peccata
cerimmalia. Sermo primus.

le

In mechaberis
exo · xx · PHoc ẽ pᷣce
ptu ſextuʒin oꝛdie
pceptonꝝn · n quo
quidẽ dñs expliei⸗
te ꝓHibz leſionez
coꝛpaleʒ in pſona

”” pto p̈ cedẽeti ꝓhibz
lenõeʒ alicuius ĩ pſona ꝓPa· im plieite we
ro ꝓhibʒ m iſto pᷣcepto omeʒ illicitũ cõ
cubitũ omez illieituz vſũu mẽbroꝝ wne⸗
reon · Dic enĩ aug · ſup exodũ .et Habet

☚D

xxx j.q.niij· c.meretriceſ. ·ſed vtrũ · ubi

ſubdit᷑. Si furti noĩe bñ mtelligit omnis
illicita vſurpatio rei aliene· nõ enim rapi
nãa pmiſt qͥ furtũ ꝓhibuit ſ vtiq; to tum
abpte intelligé wluit quicq d illicite reꝝ

ꝓxi aufertur ꝓfecto noſe mechie omis
illicitus ↄ cubitus atqꝙ illoꝝ mẽbroꝝ nõ
ſtimus vſus ꝓhibitus debz intelligi.
In p loc poteſt iſtud pᷣ ceptuũ tripliet
expom. Prima expo heo ꝓprie reſpicit me
chiã q ſit in pᷣuid iciũ cotracti mr̃monij.

q tlis eſt · No mechabeis · ſ. tra ſacri ma
trimomaligs mſtõem aliquè actũ libidis

exercedo: Secũ davero exxoſieo reſpicit

mechiam ꝗqᷓ ſit p abuſu luxurie coꝛpalem
extra vin culũ mrmmoni · ꝗᷓ tlis ẽ. Nõ me⸗

chaberis · i · nulli ↄmiſce aris abſq; ſed ere

myrmomali· Et ſic expomt iſidoꝛus ſuper

exodũ · et pomtur in deeretis · xxxi · q · v·
.c. nõ mechabeĩis · id nee quiſq́; pᷣ̃ter ma

trimonij fedena aliems ſemis adnnſce⸗

atur ad explendã libidmẽ. imirũ cũ

tlis mr mo mũ ſpũ ale violat m ſacr̃o ba

ptiſmatis ↄtractũ· q; tollit mẽbra xpᷣi et
facit ea mẽbra meretricis · ut pʒ ibidez. e ·

ſi in eo ſoꝛnicatoꝛ· ercia nãq; expoſitio

reſpicit mechiã q patratur ꝑ abuſu cogi⸗

taco nũ exterioꝝ ſenſuũ.q tlis eſt. Lon

mochaberis.i· non adherebis libidmoſis

illecebris 1 n müdis reuolucompꝑʒ coꝛ⸗

6

de vel ſenſibz exteioꝛibz abutẽdo · Dic enĩ

iſidoꝛus et hetur· xxxñ · q· vij.e.nõ ſoluʒ

de nnſſa ſoꝛmcacone pecm reg nat ĩ ho⸗
mines ̊ ſi adhuc delcãtur atq; ammũu te
neat. I. foꝛmcãdi ꝓculdubio reg nat· Toꝛ
mcacõ carms adulterium eſt. ſomm ca co

dincka ſicut m pee

un

—

aMK. anmi é ßuitus idoloꝝ. Eſt aũta ſpũalis ſaus fecerit ſ̊ ſeelus pniam quidẽ q ſibi
iäö8 ſomicatio De qua dus ait. Q iu viderit mdicta fueit agat legitimu ſuu ↄin gFiuz
muliorẽ ad ncupiſcondũ ea ia mechatuf Habere ꝑmittatur.illavero dignavin di⸗
lian eſt ea in eoꝛ de ſno. O mis mmuda pollu aft 1 aturm eternu dingio puctur 2 P
Nla io ſormicatio S: qᷓmus quiſq; diůͦſa turſi ¶ Mic prymo qrnit· vtraͤ hre ples vxo⸗ VNe ples vyores
en tudmis wolutate ꝓſtituat᷑ ex deſcã eõne res ſmul ſit ↄtra legẽ nature pti cũ die ſil ſir ol l⸗c
oſon enm foꝛnicadi vartà gignittrir Ragieia auget hetur. xxxn. · iin · e. o bi eitur. p atitre
ſe ern di elauit ut ho a deo ſepet In mos emt ermẽè nõ ent · ſicut priarche
ſh ¶OQuãtũ gitur ad mechiã ſm expoſieõ uigi excipienby ſemẽ ſaüͦ mſcebatur
unn nem Hᷣmã ſaredu cy ſut duplex matri nõ dcupiſcẽna pficide woluptatis ſi p⸗
* m omu. ſ. carnalen ſpule · Re ena duplex nidetia ꝓpagãade ſuceeſſioms.·ſᷣ jbi. ed
ne eit adulteriũ· ſ carnaler ſpuale Et qua mo s onſuctud o nõ eſt apꝛobãada nee
D“ ſy ſus aſan no bilioꝛ ⁊ fidelioꝛ ac amoꝛꝛeꝛ excuſat a culpa.· Pine dieit glo. gen. v.
ub nrᷣo digmoꝛ eſſe dmoſcit᷑:ido p ↄns ad⸗ de lamech q duas habuit vxoꝛ es.q; pᷣuſ
* ulteriũ ſpuale Fuins indicatur. Prim 0% tra moꝛẽ Natura vmiſit adultin A diz
mad tn vidẽdo de carn ali adulterio ſciẽdũ q; doõm hm Kichar · m · iij. di. xxxiij· ꝙ ĩ ho⸗
“ illud tribʒ mo dis fieri poteſt. Drimo cu mine duplex natura. Prina e natura
wrur Lolutus vel ſoluta ↄ miſcetur cũ din ga⸗ gnis ꝗᷓ eſt ammal. et ſie ut dicit mſlitutꝗ
e tovel ↄin gata &t tũc pomitur eius diſſtim de m·natumali. Ius nale ẽ qd natuma oia
eens tio · xxx vj·qi.cuc. vb⸗ ſdit.· Adulte⸗ aĩalia wocuit · Et ſic Hre pluẽs vxoꝛes ſi⸗
i nuũ vero aſt aliem twii violaco. Snall⸗ mulnd eſt orma iegé natume n ee tai oi
Ag ultiu ðꝛ qi ad altoꝰ thoꝛũ accelſo. ᷓ ibi . ommo ſm natuia: q; repmtur et que⸗
n Sedovero ↄ cermit dingatũvel ↄiugatã da aialia qᷓ ꝛiungũtur m mdmidu eæ⸗
xH cũ ſoluto vel ſo luta ſe ↄmiſcente. de quo pula. ſicut ſut turtures 2 aues alie qua⸗
adultio dic Aug. de dœ eoꝛdis. et pom ꝓlurime.· Sᷣcdᷣavero ẽ natum ſeciei qua
4 xxxij.q: vi:c · No mechabels. i.non ibis ſcʒ ẽ ſo· Et ſie lex nalis eſt qua naſis mco
ad aliã aliqᷓ; ter vxoꝛẽ tuã tu aute exi⸗ prctica aliqͥd obpᷣuadũ m agiblibz aſti⸗
gis ̊ abvxoꝛe anõ vis ſoc reddè vxoꝛi. tuit. Homo nã q; re pomtur in ſtẽ homis
L et cũ debea 8 m tute pᷣcedẽvxoꝛẽ tuũ qm p aĩam ronalem · Er ſic h̃e ples vxoꝛez3
. caſtitas vᷣtus ẽ tu ſb vno impetu libi dĩs ſmul eſt zstra legẽ nature: q;ꝛ racõ nâlis
cadis et vis vxoꝛem tu am vi cricem eſſe dickat equalẽ debere eſſe obligacõ es qᷓ
Tc. Tereo demq; wetratiir adultiũ ex u⸗ tu ad vſu cotpo ꝝ mter virũ mulierẽ ad
„ traq; pte· tã ad ultere qᷓ; mechi. et tune hHoc ut ſit ſocieta 3 2ingalis; Dietat etaãa
agg auatur pecm q; duplicat adultiuʒ nullu ſe debere obligare ad aliqd qð poſ
ſoA. nimir. cu ut ðe xxxinj. ꝗ· vn cc.· quẽa dmo ſit eſſo mpoſſible aln rei cui oblig atis
iin du · Vſut enim . qꝙ ſcut guius peccat adul nmpoſſible autẽ eſt vnũviru equalit eſſe
1 ſomc toꝛ ſc Suius peccat qri noc obligatuz plibʒ mulierebzʒ ſicut vm ſoli.
69 ſua dimiſſa dueit alia eo ꝗᷓ ſuã dimttens Nictat etã mc virũ ad ᷣ vbere ten dere
Snolaralis Futus Gg vrore hns a utm womo ſua ſit pax- quà mulen nntr⸗
₰D ꝛiige pxji accedit qᷓ́; qiu nõ ons vxoꝛẽ diret vxoꝛu plitas· eo vir no poſß cui⸗
. alteius vjolat wl vxoatus ad ſolutam libʒ ad wtuz ſatiſfacẽa ſuſpicareturv na
H4 accedes.· P erũtñ in ad ultio reqritur ⸗ plus dilige alia q; ſer ſie certarẽt contra
1 lus· eoo ꝙ m adulteĩo ig noꝛãtia babliſ virũ ad õ Wteri et in noua
2 facli excuſet ab adultio. vñ legitur ſeri⸗ lege detin matuz eſt ꝙ erit vna vmus. qJ
. ptu m aci tribur et pomtur.xxxiinj. q. · utro bi; ſeribi tur. Droptea relmquet bõ
4 Te · In lectum mariti abſente vxoꝛe ſoꝛoꝛ prem matror ad herebit vxoꝛi ſue orlt
imt vxoꝛis. quã ille vxoẽ ſuã eſſe putãs duo in carne vna. Jus mup nale eſt
wꝛmimt cu ea · ſup viſu eſt. ſi ipe p ſecu nõ faciat alnj qð ſib⸗ nõ vult fieri. vir aut
ritate wera · . ſui unamti Hep baueit q; m⸗ no vult ꝙ; vxoꝛ ha beat aluum virl. roe &
.
8

–

velle dʒ aliâ hre vxoꝛẽ. cᷣ mm tali actu ad

paria midicãtur · Et hoc nãliter mmpſſum
eſt m Huna natura qð pʒ ex eoo q m mri⸗
momo quidã amoꝛ ẽ ſmglaris quo naâli

ter omis vir zelat vxoꝛc quantũ ad Fut

réuertũ tur. ideo vtriuſq; figura p eeſſit:
Hm m iſmahele. de quo ðᷣt gen. x vſ. Cice
acilla ſilm eius. ſecũ di m ancillis ſacob

iſta ↄgriutas nõ ſe extẽdit ad tꝑs natu

re militute nec gre. q; nõ erat tũe tepuſ
ſigure mſi tm tꝑe legis mo ſaice · Scðo
WVro in tpe illo necria fuit hmõi diſpẽa⸗
tio:q; tue pauci fuert u colẽtes ut igi⸗
tur mus cultus nõ piret nece fuit uit ſli
os multiphcarẽt· ad quã multiplicaco:
ples vxoꝛes erat accipiẽ de. qᷓ ne ceſſitaſ

nullũ dili gat in actu illo ſic ip̃m diligit
et ocotra; E. ðᷣo ut ibisð dic bonaué . S ta⸗
te natua nunq; ſui ſ̊ ibidẽ ↄmu tas etiã
ſi cetera facta fuiſſent ↄmma lilr adue⸗
mẽete caritate q facit omia mmnavxoꝛeʒ
nunq; facit munẽ ꝓpter puatũ amoꝛem
ꝗ debz eſſe m mỹmomo ꝗᷣ etiaʒz eſt ſaer̃ m

illiis amoꝛis quo deus zelat aĩam ut no ceſſauit ta m lege nature qᷓ; etia m lege
Iit aliquẽ tm diligi quãtuʒ ſe:et hac de ecʒ Cre Toreto pivde ſua debat vtilitaſ. qꝛ

ſe virũ vel ſpoſu aie froqnter in ſaera ſeri
ptura noĩare voluit. et m ̊ patet ſapiẽtia
dei qꝗ ſe no bis in nobis oſtedit· et nobiſi⸗
phs oſtedit m ſditis creaturis qᷓd agẽ
tbeamus. Patet igit᷑ ex diclis qꝙ ẽ ↄtra
Sertn,., C cõo qre pte vtru git᷑ aliqn licuit X
8 vNoves di ſpenſacone ᷣma płes hrevxoꝛes pnʒ
Ke . cũ · j. a · j.legitur ꝙ ſlelchana duas habu
it vxoꝛes. ſ. ann a phenennaz nee tn pt
hoc in ſcptura rephen dit᷑.cũ tñ conditoꝛ
nature merito nõ faceêt ↄtra natura nno
tra ꝓpriã inſtõeʒz · cu enĩ mỹmõm̃ mſti⸗
tueret dixit · et erut duo nõ tros vel qtu⸗
oꝛ m carne vna Ad h̊ dm m bonauen.
m. nij. di. xxxinj: qꝙ l; xus no faeit vel di/
penſat ↄtra uis natuè qð oꝛdmat m ipᷣm.
Hꝙ bñ diſpeſat ↄtra uis nature qð oꝛdmat
m ꝓxim. noõ tn ꝓPe facitↄtra ius h ſupra⸗
q; recta rõ ſic dictat G̊ᷓ nõ eſſe faciẽduʒ
ut th dicat m eius oꝓpohw do eſſe obe⸗
diendu. Deus & cũ pribʒ diſpeſamt et oo
modoa cã quibʒ liede. Dro quo ſeẽdu · ꝙ;
ad ̊ ꝙ aliqᷓ diſpeſaco debite ſiata ea qas

parétes filios erudiebãtfilij moꝛes pa
rentuũ ſuabãt.et ideo quãto płes genu
eæruũt ilios tato dei cultus erat celebrioꝛ.
et ſic eâtvtile multos gnᷣare. ʒ hee fa cõ5
ſe nõ extẽdit ante tꝑs abrahe q; ante nõ
multiplicabãtur ad dei cultũ ſ ad malũ.
eo ꝙ imitatoꝛes erant pr̃noꝝ ſcelerũ. qᷓ⸗
pter deleti ſut cum terra. Auarto deniq;
oxcuſabat ho neſtas. qꝛ nõ a ffcũ libidio⸗
ſo ſ caſto nec afcũ adulteri ̊ mariti en
am ↄcubin as ↄ gnoſcebãt · In cums ar⸗
guamẽti de abraba ð · ꝙ nõ ipᷣe ancillam
accepit h̊ vxoꝛi obediuit tei in eà debituz
red didit ac affceũ viri ↄ gnonit; deerrum
roõne Hmus Poneltatis d caà diſpeſato ſe
dütaxat ad illos extẽdit in lege wetori ꝗᷓ
vxoꝛ ibʒ ↄcubmis tõperater ad dei cultũ
multiplican dũ vti ſciebãt et wolebãt. alit
enj' eis diſpeſaco nõ valebat · Et ſi qri⸗
tur qlitor iſta diſpeſa co fuit fea cũ michil
de ea legit᷑ oxpᷣſſum in ſepturis · Ad ſoe
rndet ibide Rich ar. ꝙ ̊ pᷣ ceptũ de nõ ha
edo ſmul ples vxoꝛes nõ erat mſ legiſ
nature ꝗ ſepta eſt in coꝛdo · et deo ſufficit

auemeter vtatur ꝗᷓtuoꝛ erũt ↄcurrentia.
ſcez V tilitas * neceſſitas. »griitas ho ne⸗

ſtas:q ſmul im h̊ caſu repmtur⸗ Drimo E

naq; tẽpus illud fuit ↄgruũ diſpeſacom
q tẽpus fuit figure Et q xpᷣs p baptiſ⸗
mũu gnare debuit liberos a nlios tã im ec⸗

diſpeſaco facta p in ppiracõem mtoernã ꝗᷓ
facla ſuit priarchis et p hetis explieite
h minoꝛibʒ nnplicite · Precipue tñ ut diẽ

ℳ

ibide bo nauẽ. ſca eſt illa diſxeſac p maͤ
mſpiracoem abraban damd qñ xpm de
eon ſemĩe naſciturũ recipiebat m ꝓnnſ⸗

cleſa catholica qᷓ; etiã in heretieis dmeru
culis nõ in figura peede &bʒ mi momuz
ſiue gnatio ex libera ancilla. Et rurſus.
m inter illos qui ab hereticis baptiſan⸗
tura q hereſm ſequũtur quidã ad ecciaʒ

ſione. et q; iſti erãt tanqᷓ; cpĩta plon
mitadi tanq́; ſancteideo mntellexerunt
recke diſpenſa cõ em hãe ad omes extodi
q erat imtatoꝛes eoꝝ m caſtitate · vnde

et mos ſuit ex hoc mtroductus durans

1 aſſe
R
Kſact
en deg
Pen
tfiethn
ice⸗dech
drdiſtin
roig
ile uehl
nolczen
ereſſtaſ
in lege
ltaſq
nmes 2

8 en

Achnio⸗
rm
unn

adnd.

weng
tc
mp
gar,
lanm
ng-
ſ
ni⸗
ae
e
nn
1
Aafe⸗
rno
nlc
Nne
anu
gler
ne
5na
nde
nnh
1¹
tunt
tich
de

ans

N
)

uſq; ad aduentũ xp̃i. Sʒ te eeſſauit. q·

tuc eeſſauit necitas ? cogruitag : verutũ
nõ omibzʒ licuit i lege wtei aecipe ſmmul
ples vxoꝛ es h̊ ꝗᷣbʒ licuit ſo lu ex reuelati
one vᷣma lieuit q fuit ꝑ inſpiraco eʒ · vnde
ex de duoꝛ · m· gaudemus· ſbdit. nec
vnq; ulli licuit ples mſmul vxoꝛes hĩe
mſ cui fueĩt ᷣma reuelacõe ↄ ceſſum. per
quã ſic acob a mẽdacio· iſrahelite a fur⸗
to. ſamp ſon ab homicidio.ſhcꝛ priarche

et alij viri iuſti qui pluros legũtur ſmnul

Habuiſſe vxoꝛes ab adultio excuſantur.
Hᷣ ibi. Alijs autẽ ꝓhibitũ erat qͥ ſeʒ ĩ mri⸗
monio nõ querebãt ðmu honoꝛẽ ꝓpriã
woluptatẽ · Pme peipitur deuto · x vñ · Nõ

habebit vxoꝛes phmas q illiciãt eius a⸗
mmů: cu tñ damc. x.· vxoꝛ es legitur PHa⸗

buiſſe. n. E x v· vñ die jbið lira· ꝙ nõ m⸗

hiberur ſim p'r plitas vxoꝛũ talm que

illicerẽt aĩm regis ad mmã carnalitate

et potiſſmme aliemgenaꝝ q traherent ad
yagdolatriãſhc accidit ĩ ſalomõe· De quo

32. 0 H.xj· Cuq; iã ecj ſenex depuatuʒ ẽ
coꝛ eius ꝑ mulies ut ſceqᷓretur deos alie⸗
nos· De h. xxxinj: qniij. c. ſalomõo¶ CTer⸗
cio qri p̃t · vtrũ adultiũ ẽ maxim pecoꝝ·
phti cũ · xxxij · q: vij· dꝛ. c.qiud m omibus
pecis ẽ adulteio Sums ſevdᷣm nãq; in pe⸗
ms obtinet lo cũ· quẽ quidẽ primu.jſ.lo cũᷣ
illi Hnt qᷓ errãt a deo id ẽ henci etia ſi ſo
brie vixerĩt ſeʒ quãtuũ ad exterioꝛẽ hoĩeʒ.

cuius ec argumtũ nullũ pecm occultũ

mlege veteĩ tam rigoꝛoſa exam aco em
ueſtig abat᷑ ac oppꝛo brio ſa pariter⁊ mi⸗
raculoſa aniaduerſõe dimtus pumeba
tur ſic adulteriũ · ꝓut mdicat lex zeloti⸗
pie de ᷓ videbit᷑ poſtea. lvero mamſeſluʒ
erat tũc lex pᷣcepit ambos mterſici.dici
eni leuit z0 di mechatus fueĩt quis cum
vxoꝛe alterius ⁊ adultiũ ꝓpetraueit moꝛ

te moꝛiatnechus adultera· Ad ̊ dm

ꝙ ẽ adulteriũ ſnnplex·cũ ſeʒ ſo lutus vel
ſoluta accedut thoꝝ alterius. Et ẽ adul
teriũ duplex· cũ ſcʒ vxoꝛatus accedit ad
vxoꝛẽ altius · et hoc Fuius ẽ. Dic enj au⸗
guſt. de adultima iug· et pomtur.xxxij·
ꝗq · vñj · in. e · qu admoduz · ¶ſut enm . q;

accedit qᷓ; qu no Hs vxoꝛẽ thoꝛu alte⸗

rius violat. In vtroq; tñ adulterio plu⸗

ra peca,enoꝛma ↄnntti pnt⁊ pecoꝝ oe⸗
caſlion es mſimte ꝓdeut · ꝓpter qð adulte
riu redditur tã hoꝛrẽd ũ deteſt abile Cen
inter alia pᷣcipuexij ·peca erimĩialia co⸗
mitti pnñt ¶ ODrmů eſt execrabile furtũ p⸗
Tonan qq; btrahit ꝓo viro coꝛpus ſuuʒ
ill muicans alieno. Oles naq; viri po⸗
tius ſe ꝑmitterẽt exheredari qᷓ; vxoꝛẽ ſuã
ab alio pollui ſmerẽt · qᷓ ꝓpter plerũq; viri
vm deẽ cupidi ꝓ; as vxoꝛes mterſieeret
vñ ſola ſuſpico de adultio reddit vxoꝛeʒ
viro odioſam ⁊ econuſo. Verũ etia ſi p⸗
cipet ꝙ ante mẽmõuũ ab alioↄgmta fu⸗
iß. Et illa fuit vna potiſſma cã ꝙ eã da⸗

do libello repudij dimtts poſſet de dmo
ſua.Hmc dᷣ deutxxiiij. q ſi vxoꝛ nõ mue

nerit graʒ an oculos viri ꝗꝓpter aliquã fe
ditatẽ ubi hetur ĩ hebreo ꝓpter rem turpẽ
et ſicp̃t intelligi de foꝛmcacone q tn hua⸗
no iudieo ꝓbari nõ poſ;. Repudiũ & per

nnttebat᷑ ad duriciaʒ coꝛdis uideoꝝ ne
vxoꝛes o dioſe interſicerẽtur. nõ tñ tan⸗

quã licitũ ſ̊ ad pᷣcauẽdũ maius maluʒ·ſi
vero ſpena bat ſe poſſe ꝓbare tũc accula⸗
bat eã· ut ðꝛ ibideʒ. e·xxij · Di duxeit vir

vxoꝛẽ ⁊ poſtea eã odio Habuejlt qð potu

it eſſe iuſte et tüc mulier erat pumeda.
vel miiſte Ttunc vir erat pumẽdus.q̃ſe

ritq; occaſiões quibʒ dmittat eã obicicſ

ei nomẽ peſſmũ·ſ. ea ↄmiſiſſe adulterniuʒ
nõ quidẽ poſt aceepeõem eius in vxoꝛẽ ſ
roſt affidacoem. Et ſequit pena tã vxo⸗
ris delinquẽtis qᷓ; viri miuſte calumã nmn⸗
ponẽtiſ. Furtũ autẽ pᷣdem duplicat ſi ceom
viro vxoꝛato luxuriã ꝓpetrat etia ſivtr
q; oecultuᷣ pieucwrdDeom pecm ẽ odiuʒ

qð ſuſcit at int ſe ⁊ maritũ ſuũ.nõ ſolũ eni

ex mamfeſta 2 gmicõne h etiã ex violẽta
ſuſpicoe tlis adulti oꝛiũtur in viro ran⸗
cot amaritudo muidia odm opeoes moꝛ
tis · tencõ es detractõnes · im pꝛo pia. et
multa ſilia. Silr a odiũ qð excitat m viro
ↄtra mechũ diuerſas machiacoes cums
itin era ſepius obſuat ad interfici ẽdũvel
ſaltẽ e noꝛmiter vᷣberandũ . Auot ennmn

homſes ꝓpter ermmẽ adulternj ſe mutuo

pemerũt quis explicet?maritus adulee⸗
moꝛtẽ exoptat ne tãto diutiuſoppꝛobrio

VI

ſubia eeàt. mechus eeontm viri moꝛtẽ af
ſeckat ut ſic abuſu libidmoſe mulieĩs li⸗
berius poſſid eat · VYñ legitur de vxoꝛe hy
done re gis francoꝝ ꝙ pꝛopriũ maritum
occidi feeit ut lib. ere adulterari poſſet.
Cereiũ peem ẽ piuriũ m ſeißa qᷓ; din ad⸗
ulteriũ no fueit ommo mamfeſtu ita ꝙ
aliq terginerſacõne negari pt · tůe enim
interrogata ogit ex verecũdia rndere
medacian meidẽe infimta piuria · tüc enj
pmriũ qᷓᷓ nullũ pecm reputat ut ſie ſaltẽ
huanaa ſuſiõẽʒ euadat. et ̊ tagit᷑ prou.
xxx.iu bi 32 Tria ſunt difficilia michi et
quartũ penitus jgnoꝛo· via aquile m ee
lo· via colu bri ſup. tern. via nauis ĩ me⸗
dio maxi· et via viri in adoleſcẽtia. Taliſ
eſt et via mulieĩs adulte · q ↄmedit ic ẽ
fruitur adultims2 plexibʒ et tergés os
ſuü ; ſcũ piurioſe excuſando dic nõ ſum
