mriſdeoeʒ ptineat. et jde ẽ dõᷣm de legato
de latere ſpᷣe ex tmos ſue leg acoms· ar.
. ff. de off. pe · l. . et ox de off · le · e · excõ⸗

micatis op th expulſ licite pnt exerce⸗
re iuriſocoem in aliena dioc · ut in ele · de
ſoꝛo Ope · ce · qnis · ubi plane pʒ de vtroq;
caſu · deðdo ſic p̃t intelligi qõ vtrum ep̃us
exns intra ſuã dio c. excõicare poteſt ſuũ

̈ditũ exnteʒ wel peccãtẽ extra ſuã dij oc·

er tuc doͤm qp necde domeiln potelt i iudex
ecciaſticus excõicare p ſni niam vine weis
ſuũ ſbditũ etiã exntẽ ex territoꝛiũ · ut tpz

ex ut lit. non ↄtic. tue · ubi ðꝛ ꝙ reus qͥ ſe
ↄtumaceiter abſentat p cenſura ecciaſtica
ut iuri pareat pelli po teſt · et ex hoe pʒꝛ
ec ex territoꝛiũ tenet ſnia.adũide de appel ·
c:cũ ſit romana· in k. verũtñ ſtatutum
eßip að ſditi certũ aliqð faciẽtes ꝓpter

qs exeõicãtur nõ ligat ſditũ in alieno
territoꝛio vtra faciẽtẽ · ut expſſum li. vi.
de ꝛſti · c. ij . et raco diuerltatis ẽ q; ſtatu⸗
tum quedã qlitas pncipalr territoꝛiuʒ
regulas · et p ↄs pſo nasita ꝙ nõ ſolũ

ſditos ̊ etã quoſcũq;ʒ mtra territoꝛinz

ntes agtete ſie⸗ nõ affieit ea meõe qa
bditi ſũt haecõne territoꝛij regulati Pp
ſtatutũ · et ideo nõ poteſt extẽdi ex terri⸗
toꝛiũ. qꝛ p h̊ ſurget aliud mmeõ uemẽs ſcz
pᷣ ſtatuta vmus eß epi regularetur terri
toꝛu alterius eßi qð ẽ dtra una. ſed ſnia
viue wois affieit ſonã et ideo in eo ceſ⸗
ſat racõ p̃dcãa ¶ mto equidẽ queri p̃t
vtrũ ſubditus epiſcopi delmquens mtra
dioceſnm in lo eo tñ exẽpeo ligatur epßi
ſtatuto delicta illud pumete. Ad hums
qonis rnſionẽ Io· cal· diſputãdo termi
namt ꝙ tlem delm qntem nõ ligat. q; lo⸗
cus eoxemptus eq; paratur loc ex terri⸗
toꝛiũ ↄſtituto p.ecũ eps· de offi · oꝛ. li. vj.
ubi pulchre de F. et de ſta · regla.c. vno ·
ĩ fie.li· et. clo. de ml: c. archiepo· xvinj.·
q· n· c. Imnoſo· m qbʒ illud ꝓbatur · ex⸗
ceptis ꝗqbuſdã caſibʒ et ſic in alijs firma⸗
tur reg la et h ee tenet Jo· an · c . ij · de ↄſti ·
li. vi. verũtn dñs mereilius dockoꝛ eiꝰ te⸗
net hoc eſſe wrũ qn delinqñs ẽ alias exẽ⸗
ptus nec mrũ cũ exẽpti ßtiz ſedis apli⸗
ce filijp ep̃os nulla cenſura ligari pnt·
ut li· vi · de v. ſi. c. i. Si tn alias ſ ditus
tũehm eudẽ tale ſtatutũ ligat · et ſic di ſ⸗

putãdo tm'auit fredericus de ſems. ut;

im eius deilns · e · n. et mo uetur ex H qiua
locus exẽptus ẽ in ſua dioc. ut deo. e · cu
eps. de ſep · e. abbatẽ · et de off · oꝛ· c. Fue ·
rimã tñ opmionẽ putat Ffraneiſ. Weri⸗
Bzef ſtatita nõ habeat vires ᷣ qtinus
extẽditur iuriſictõ ſtatuẽtis · ut des. c.

ij de ſti · li. vit m mcõne ſui maxime cũ
die ex territoꝛiũ ius di eeti nõ pareatur
impune nam quo ad hß iuriſdictõ i mpoꝛ⸗

tat ide qð territoꝛiũ ꝑ notata ibidẽ. lo cꝰ9

aut exẽptus nõ ẽ de iuriſdiclõne epie ut

deo. c. graue. Silr index ecciaſticus per
ſpeciale ſnĩ am excõicãs eũ qᷓ nulla mcõe

Ib̈ditus ẽ eius tlis ſnĩa nulla eſt. utpote

lata a nõ ſuo iudice. ut · j. q:iic. in pmis
ey de conſue. c· ad nram. et de iudi. c · at
cleriei· et ſpecialr de ſnia excõicacoms ꝓ⸗
batur ⸗ extna de Pnil c · c · olmm · · V· illud
enã. Bj pmde excõicatur alias no ſbdi⸗
tus 4 q factus eſt quo ad qᷣd ſditus ſcz
mecõne delicti ↄtractus vel rei de qᷓ agitur
tũe talis ſnia nõ ligat · nee index ptãtem

bzi in Hmõʒ glona; miſi in ſuo teriſitoꝛio
muentã · ut li · vi. de ſo. ↄpe · e · ro mana· ¶.

ↄtra hetes · et h etiã tenet Inno. de ſo · 2 e·

c. ſi· in pnci :et To. an. et Jo. mo. in des⸗E.
ↄtrahẽtel. et allegãt rõnes ad ̊ ¶ Sexto
demq; queri pᷣt ex quibʒ eauſs ꝓ ferri pᷣt

excoieacõ · Ad ſ̊ dm ꝙ duplex ẽ excoi⸗

caco cõ. Prima ? et ðꝛ mĩoꝛ qᷓ ſepat tin a ſas
eramtis peipiẽdis · ut ey de exeep· cia no
bis· et illa m fligitur qnq; a mre · et H in
multis caſbz ut po ſtea vidbitur.· qnq; eẽ
ab hoĩe · et euã a quo cũq; indice ecci aſtis
eco. ut ex de off · oꝛ . e· cuũ ab ecciarũ. et hoe
hue ꝓ ↄtumacia ut· viq.ñj · pñti · xi. q· in.
c· audinimus. Rue eta ꝓ alijs culpis.
et Hſue ſmmpli ut de e. di · i c. accuſaeõ⸗
ne ˖ lue ad tepus · ut· lxxxvi. di. ctanta ·
Scdðavero⸗ Evel ðꝛ excoicacõ maioꝛ ꝗ ſe⸗
pamt ab omi ↄuione tã quo ad hoĩes q;
quo ad ſacra. ut de cli · ex · e. illd · et · e · ſ · et
deo.c.a no b.et illa lr aliqn fer᷑ a cano⸗
ne 1ß multipli ut vdebit· ſp tñ fertur
aliq;ᷓ erme · ut · xvij · q. in · c. ſi qs ſuadẽ
we· qð tener glo · xi· q· j. e· epi h diei 6
p̃t ꝙ ꝓprie fertur ꝓ tumacia · q; canõ vel
ſtatutũ intelligitur monere ꝙ qlibz ab⸗
ſtineat ab eo ꝓpter qð excoicatur · et ßm
d; intelligi qð notat archið. poſt lau. in
deo · e · ei ſi ubi diẽ in omj excoi cacõe p⸗
termittẽdã eſſe mo meonẽ.aliqn vero fer⸗
tur a indice wel hoje · et viðꝛ textus di cẽ
ꝙ ferri poſſit tã ꝓ ↄtumacia qᷓ; ꝓ offenſa
qð etiã tonet glo · in deõ. c· epi ſ · Innoc.
aut di cit · e · ti · in · e · ex pte · q; excõicacõ
qnq; fertur ꝓ offenſa Teotumacia. nã ꝓ
ſolo ermmie nõ ẽ qͥs excoicãdus ſi ſe coꝛ⸗
rig ere velit · et H etia tenet archið · li · vi.
de oxcep · in · c · ·m verbo 2 tum acie dicens⸗
ꝙ ium qᷓ dicũt quẽ poſſe epP erime excoi⸗
cari mntelligẽda ſut ſi nolit ſe ſup illo coꝛ⸗
rigẽé et ſie excõicatur ꝓprie tumacia
Aq5ð euã ↄuiter puatur. et hoc ſentit tho · in
iimj. di . xvij. ð ſi qriturvtrũ ꝓ qua⸗
libet ↄtumacia p̃t fieri excõicaeõ pᷣſertim
cũ tm tres ↄtumacie caſus expmũütur ꝓ
qmbz fieri dz exco icacõ · xi. q.in. in · c. cer⸗
tum. m cuius ar · et · c. nullus ſacerdotuz.
8 ꝙ leuibz caulis alicui ↄuio ꝓ hiberi
nõ vebaat .· H pꝛo illis tm pro q bʒ can oneſ

hoe pmittũt. Aa ſpᷣe rñdet glo · in des e.
eertũ · ꝙ pro qualibʒ ↄtuma cia ſuꝑ quo⸗

cuũq; crmne qs excoicart pt · et oe tonet

Inno · de v. ſig . e· ex pte · vñ quãto co tu⸗
macia fit ſup aclu leuioꝛi tanto viðꝛ eſſe
granioꝛ· ſicut furtũ in re leuioꝛ ðᷣ eſſe ma⸗
ius · inſtit. de rerũ diuiſione. gallmarãũ.

tñ ꝓpter dẽm. c. nullus ſacerdotũ. p̃lati
nõ debet eſſe faciles ad excõicã dũ pro ꝗ⸗
libz leui 2tumacia lʒ utiq; poſſint. ut ex de

ſen · ex · c. ſacro · Doꝛro hec maioꝛ exco ica
tio qnq; ſimpli ſme ſo lẽmtate pro fert᷑.
ut qñ iudex dieit· excoico tlem · ut . in · c. ſi

quẽ· de ſen· ex · qq; wero cũ ſo lẽimtate de
qua· xi ·q · ij · c · bet · et tũc ðꝛ anathema.
Vl alio noĩe diei p̃t mucro ep al ut · xvi ·

.q. n. c. viſis: m fi · ⅜ c hac ſolemmtate

nullus ercõienre pt ſit ad minus ep̃us

hm hoſt · in ſma · e · t · Ci · et. n. Ad la.dei.
de Excoicace minoꝛi p canonez et
qn ſn ia lata ꝑ iudicẽ ligat et qñ non.

ac de hijs ꝗ qᷓ requirũtur m abſo lucõe

ab excõica cõne.

ermo. xnj?.
On occides· Piſo de excõica
tione tã mioꝛi qᷓ; maioꝛi ꝙ du
vlr infligitur utriuſqh; ſnia . ſ.
p canonẽ ꝛp iudies Pie bre⸗

niter ꝓſeqndũ eſt pmo qñ quus mĩoꝛem

excõicacõnem meiclit p eanonẽ- Ad hoc

dom e quo ad deũ qͥs ſepatur a ſacris
peipiedis qᷓ; cito moꝛtale vmttit · l occul
tum. ut· xi· q/ iij· e· audi deniq;· ubi ondit᷑
ꝙ hmõi traditur ſathane · vñ tlis euka⸗

riſtiã ⁊ alia ſacia recipit in ꝗpriã dãnati⸗

oné. ut e de coha. eli. et mu. c. fi. mfligit
tñ ab eccia ſpecialr ſp̃o iure mioꝛ exeõ ĩca⸗

tiO prohibetur ſacia in multis caſbus.
Drimo illis qibz negatur ecciaſtica ſe⸗
pultura · ut q ꝗ/ moꝛiñtur torn eamẽto · ut
ex de toꝛn eam c · i. et exponit hoſt. euã d

&ẽs · ꝙ ſi q eẽ ibi letale vulnus accepit

lieʒ poſtea ſupuixerit penituerit et ei eu⸗
kariſtia nõ negetur carebit tñ ecciaſtica
ſepultum. cui textus ibidẽ ſatis ↄſonat ·
Et idẽè p pt dici de eo qͥ nõ ſemel ↄfitetur in

ano ut ey de pe et re · c. omis · Scvtᷣo vero

gnaliter omibʒ notoꝛinja p ecoꝛibʒ · et hoc
ideo q;ꝛmaniſeſte demõſtrat ſe nõ penite⸗

re · xcv · di · e. illud. ubi ſditur. nam non

.
D
4

pemtẽti illud ſeʒ eriſma vel oleũ extremẽ
vnctõms fundi nõ pᷣt q; genus ẽ ſacr̃i.

nã quibʒ reliqᷓ ſacra negãtur quõ vnum
genus putatur poſſe ↄcedi.̊ ibi.et.xiij.
q· ij· e. ꝓ o beuntibus. in ſi · et de ↄſe . di. ij.
ꝓ dilectõn . Teres aũt diſſidẽtibz· id ẽ
paupuʒz oꝓpſſoꝛibʒz mamfeſtis raptoꝛibʒ
publicis vſurarnjs ⁊ meretricibʒ qͥ large
dicũtur excoicati mquãtũ goꝝ o blacoes
ad altare non recipintur. = noto⸗
mulc· vra. Qiũto ſacrilegiuũ ↄmttẽtibz ·
ut · xvij. q· iij · c· miroꝛ. Sexto cum qͥs reci

pit eeciam de manu laycia ſic ea tenet ut

exp ſſum pʒ· xvi·q· vij· ſ q demceps ar.
ad ideʒ. ex de elec · e· qᷣ ſquis. Lepn o bm
quo ſoã utẽet:bʒ in bello in uſto ↄtra xp̃ia⸗
nos arte baliſtarioꝝ ſeu ſagittarioꝝ. ex
de ſagit.c. artẽ: O clauo ſnmomacis ut
ex· ·c.tanta Nono cũ qͥs ↄuicat cũ excõ
muicato maioꝛi excoicacõne nõ tñ in eri

mme.h de ſ latius poſtea videbitur. Sei⸗-

endũ tñ m hoſt. et Inno. ꝙ in p deis ca⸗

ſibʒ qlibʒ a ꝓrio ſacerdote abſolui pt·

—

et dieo Priu m hoſt. omem q́t illu ab⸗

ſoluẽ a pcco.nec obſtat ſi ide ſacerdos
excoicatus ſit mĩoꝛi excõicacoe ſaltẽ ipᷣo
iure. utz· ex · de ſen · ex · e. duobz · vide etiã
gloſaʒ qᷓ arguit ꝓ et ↄtra idẽ etã tenet
tho·. iij · di · xvin. ¶ 9cdo queri p̃t vtrũ
ſnia ꝑ indicẽ ex miuſta cã lata ligat pᷣp⸗
um cu dicat greg. et hetur. xi. q. ij· e. ſen
tentia paſtoꝛis ſiue iuſta ſiue miuſta ſu
erit ſp timẽda 6. Ad. cuin s rnſio nẽ pmo
ſciẽdũ ꝙ ſnĩia ði miuſta q nõ huatur oꝛ

—

nabilis cã ſulmmãdi.vel cũ inteneoe ma
la et non zelo uiſticie pfertur· et de hjg
pulcre pſeqtur. vi. q-in. e. ep̃us à pſibr.
Eñ &, et· e. nõ ſolum. cũ ergo.vide ſi
placʒ · Dieẽduũ m To.calð. ꝙ ſi in tali m⸗
iuſta excõicacoe repitur abilitas tã ex
pte excoicãtiſ qᷓ; ex pte execõicatii ceſſat
erroꝛis expᷣſſio tũc bi ligat ſma:nã mul
ta fieri no deberẽt qᷓ t facta effectuz ali⸗
auẽ Hñt · Fateoꝛ ꝙ nullus imiuſte dʒ excõ
micari et deo faciẽs ẽ in culpa penaq;
meretur . xi · q. iñ · e · temerariũ · ulominus
taliter excõi catus eſt ligatus. ut deoc ·

do· wl qn nõ ſͤ eſt cauſa vel ſaltem raco⸗

5

fnĩa paſtoꝛis. et. e.ci.e· eßi ſ de offi. dle.

c: cũ ↄtigatde ſen ex.c.p tuas.c.ſacro.
abi de 3. qð id eo ꝓcedit ut eccie elauenꝝ
in maioꝛi reuerẽtia Habeatur. xi. q. iij. e·
nemo ↄtenat. et ut ꝑ meritũ o bedietie hʒ
rens peecet tn parẽs iuſte facit · xin · q i.
qd culpatur. in fieet nõ ↄteonẽdo meretc
ſicq; talis ſĩa õ aĩe diſeplma. ut·xxiiij.
q iij.c.notãdu·m ſiet de ſen. ex.li.vi.c.
i. de eſſe medicina aĩe.nã ex quo ſic pa⸗
ret eccie claubʒ ſʒ ſit ligatus apud eccle
ſia miitãte nõ tñ apud deũvel occiam tri
ũp hate · ut de reſti. ſpo .· e· las. et de ſen. ex.
etia apud deũ ut deõ. Gcũ g pareat igi:
tur hiuliter et occie ſancle deſerat obedi
entia a reuerctiã iux qð ðꝛ.xx.diic. in me
moꝛiã.ſilr franciſ. de zab. tonet ꝙ tlis ſeon
tentia ligat ut canõ dic deo c. ſnia paſ.
Nimirũ cu nõ ſolũ ſnia miuſta excõicati
oms ſed etiã quelibʒ alia ex miuſta cã li
gat ⁊ trãſit in rẽ udicatã ut de re iuð·. c.
rũ inter. nã et ab ſolueo ab excõicacone

ex minſta cã tenet · ut de ſen · ex. li · vij · e.
wenerabilibz . Cubi· par aut ẽ ptas liga⸗

di fſoluedi· ut de ma.et obe.c. cũ in feri⸗
oꝛ · et i glo·et de ſe n. ex. e. ſacro.ibi ẽ ca⸗
ſus apertus ꝙ excõicacõ lata in nõ ↄtu⸗
macẽ q ẽ excõicac ex minſta ca indigce
abſolucoè. ¶ Tercio queri p̃t vtra igi⸗
tur excõicatio lata ex falſa cauſa ligat.
ut dicẽdo exeõico te qꝛ furtũ feciſti ⁊ Ffal⸗
ſum eſt. Ad hſo rndet glo . in · c· ex pte de of.
oꝛ · ꝙ tlis excõicacõ tenet lʒ abſolueõ ex
cã falſa rata nõ teneat.cuiis racõ ẽ qa

utrobiq; 2 ſulitur aĩe. hinc excõicacolet

ſi muiſta ſit nõ tn e ↄtẽnenda ne ex, ↄte⸗

ptu q ligetur. et excõicaco ẽ mediemna

aie ſi nõ ↄtẽnitur· q; potius nocʒ miuſle
excõicanti qᷓ; excõicato ſi nõ ↄtẽmt· alia
racõ p̃t aſſignari quare nõ ꝓdeſt abſo/
lucõ ex falſa cã qꝛ fuit excõi catus ꝓ cer
ta cauſa.et omis res p quaſcũq; cãs naſ
citur ꝑ eaſdẽ diſſolui dʒ. ut de re · iut · oꝛ ⸗
res· ̊ de illa ea nulla facka ẽ mẽtio rema

net & eius eſectus. B̊ ibide inter alia.

tñ franeiſ. de zab. ↄtrariũ tenet in ſua re⸗
teticõe · de ſen · ex · in · e· Pendimus·diceẽs

ꝙ omis diſpo ſeõ ex falſa cã vi eiatur qũ
c elt adequata effectui ita ꝙ diſponẽs
eeſſante cã nõ erat diſpoſiturꝰ· &. de falſa
cã adiecta legato .l.i. ubi caſus ẽ nõbilis
et ſie vult ꝙ excoicatio lata ex falſa cã
nõ tenet qñ excoicans ſi ſeuuſſß eãmnon
eſſe wera nõ ſuiſſ eũ excoicaturug· deã tñ
glo · z uiter tenetur · et ĩdeo dielt hnnoe.
ſoſt. etguil. ꝙ tutius ẽ dieẽ ꝙ tlis oxcoi⸗
eatio tenet · ut · xi · q. in. e · i. et · c· ſi ẽs · qꝛ
non eſt erroꝛ mtolerabilis expᷣ ſſus a licʒ
cᷓ ſit falſa nõ ẽ tñ mnpoſſibilis vñ ↄ ſule⸗
du eſt ꝙ ad cautela abſoluatur quo ad
ſoꝛũ mdiciale· lʒ quo ad deũ ligatus nõ
eſt n ſoꝛte ligaretur ex ↄteptu· Oro quo
ſciẽdũ ſm Io.an · de ſen · ex · li . vi · m. e. di⸗
lecto.ſuꝑ vᷣbo · ↄtẽptus · ꝙ quq; modis
excoi caco ↄtẽmtur. Primo qñ exco ita⸗
tus accumulat culpã culꝑe · Scðᷣo qn ex
certa ſcictia ecciam intrat etã qñ nõ ðᷣꝛ
Smũ officiũ ·xxiiij· q: iij.e· clericus· xxv·
di. c. i. eirca pnᷣ.n ſuerit cã pᷣ dicacõ ms ꝗ̊ᷓ
audita exeat · ut de ſen · ex · c. rnſo. wel mii
ſolũ trãſeat ꝑ eeciam qñ nõ fint diiina ·
Tereo qn nõ intrat ecciam ̊ ad valuas
audit vmũ officiuũ qð eſt ↄtra iura· ex de
pe. et re. e · te · de len · ex · e· pmittimꝰ. de
Huil.c· ꝙ nõ · vñ eliei h patiẽtes pumũt᷑ ·
ut eỹ de cli . exco · e illð dns. v. illud aut.
ruto qn mmis doꝛmit in ſentẽtia ſic li⸗
gatus · ut de ſen · ex · c· ꝑ tuas.vᷣ· werũ in

alijs· et maxnne ultra an ũ· x. qyij · e · vur

ſus et. c· qucũq;. H ille. ¶ Quarto queri
p̃tvtrũ igitur ſmĩa excoicacois qᷓ nulla ẽ
lſiget ſe; qn in agẽte vel patiẽte nõ ẽ abili⸗
ias ſerẽdi ſm'az wol ſuſtmẽdi. Ad ſ doᷣm
nõ · qdð pᷣmo pʒ in agẽte q; ſoꝛte non eſt

mnd ex illuus in quẽ tulit ſentẽtiam · et ſie

djioceſanus nõ p̈t ferre in frẽm mĩoꝛẽ ali⸗
gqua cenſurã utʒ in hmone pᷣ cedẽti.et ivᷣo
2· xi.q iij.e.i.q ſnia paſtoꝛis ſiue iuſta
ſiue minſta ẽ timẽda vel ſi index illius ẽ
th iuriſoeoem illa exereere nõ pt · vñ ex⸗
cõmuũcatus excõicacõe maioꝛi nõ excoi⸗
cat. utxxiiij·q.i c.audiuimus. et ſic loqͥ
tur · e · cui ẽ .· xi . q · i · ubi ſnia lata fuit ab
bet᷑tico qᷓ imriſbconem nõ Hʒ. nee etiã lai⸗
cus. ut. xcvi. di. e. bn qmidẽ. Scõᷣo vero pʒ
in patiẽte mabili · utpote cũ is in quẽ ſnja

fertür eſt alis q; delinquẽ nõ p̃t · ut infans

ſurio ſus vel ſilesz uſu ra eoms nõ Hntes ſi

hoc ẽ notoꝛi· ut notauit Inno.de ſen. ex ·
ec.romana. m vmũſitatẽ. li. vi. vel ſal⸗

quibʒ excoicaco nulla ẽ.
poſt appellacõ eʒ legitiaʒ excõica cõ feri

tem Hmõi ſnĩe nõ ẽ capax.ſhc inſidelis vel

ſarracenus ſic enĩ nõ è de coꝛpe eccie . i.

.q.i.ce multi · de diuoꝛ · c. gaudemus · Ad
maioꝛẽ tñ euidentiaʒ To.an. li.vi.de ſen.
ex· in · e. pnti· diuerſo s caſus expᷣmt in
Primus eſt qn

tũc eni nulla ẽ ut de offi· dxlłc· cũ 2 tin gat
ſaluo qð vꝛ li:· vi. de ſen. ex. c. lʒ. Scð us ẽ
n ſnia ↄtinet intol erabilẽ erroꝛem ut de
en ˖ ex · li · vi · e · Wnerabile· et raco eſt m
eundẽe Jo ubi ſup· q; ru excoicatur qͥs eo
facit qdðᷣ bonũ ẽ· vel nõ facit qð malu è
ſi ecciavellet talẽ ſniam lig are cũ apꝑp are

at ex ſoꝛma ſnĩe ꝙ ſubditus non debebat

parerev. idur pons pccẽm de ſbi alta
ret appꝛobare ut licitũ. et H̊ dicẽ no eſer

by catholicũ . et hj duo caſus hon tur ex

de ſen. ex. c p tuas· Toreius ꝗn q̃ͥs exco⸗
mucaret excoicacoe maioꝛ illos q exco⸗
mmcato ↄuicarẽt nõ in ernmie ß in locu⸗

tione et m alijs cahbʒ in quibz meurritur.

minoꝛ excoicaco talis enĩ ſnian on valet
trma mo meo ne pᷣmiſſa wl vna ꝓ tribʒ
et ̊ admonedi noĩati expᷣmantur . ut li⸗
i. c.ſtatunmus · e· ↄſtitueone· e· ſtatuti·
Nraaus qn dex nõ erat is qͥ tulit ſen
tentiã ſaltẽ eius in quẽ tulit · ut de cõ ſue ·

c · iij . et de pml. e. eu olnn. Q ũtus cum a
ſuo mdice ꝓfert᷑ h excõicato · ut · xxiiij.

.q·u c audinnus . e· aꝑte · Dextus cũ a
teleg ato q excõicatur ↄtra delegãtiſ in⸗
tẽtionẽ · ut ex de p̈ be · e · k. ubi plane de ß ·
Sepuus qn fertur excõicaco tra Pmile⸗
giu. ut ex de excel . la · e · ſan e ·. Silr ſi p⸗

lati execædũt numerũ cuectionũ m viſitã

dvo tiie excõi racõ nõ tenet. de q́ lueide pʒ

eỹ de cẽſibʒ · e. cũ apls · et de excel. pla · c · eu

ad quoꝛũuda· Ocrauus cũ ab intruſo vel

eyxcel. pᷣla· c· tanta ·

a mriſdcone ſu ſpenſo qͥs excõitcatur· ut
xij · q.ij· ce. alienaeo S— Pon us qñ fertur
aviolãte mterdictã hoĩs · utz exp̃ſſuz · de
cimus qn fertur a

teleg ato impetrato ab excõica to ĩ caſu nõ

ꝑmiſſo· ut li .· vi. de reſcß · c i Fn decimus

—

ß qn prelati interdi cerent ſubditis ſuis ne vero pluribʒ ſentẽtijs eũ excõieauit intẽ⸗
ner⸗ ſupioꝛibʒvel legatis ſeu maquiſitoꝛibʒ ſta⸗ xẽs eũ pluribʒ ligare ſentetijs tũc ut dem
lſll mum exponant occiaruz ſuarũ vel mona⸗ eſt ples abſo lu eoes ſut necrie. ſ vna tim
ſen ſterion· et ai ſerrit ſmam exidi cens ͤt dicedo excõico anathemati; oac̃ tune
f ut li· vj. de offoꝛ. e . qꝛ plenq;. Qmto vna ſuffieit abſolue · ſ ꝓmde lig atus
. ptereaqri pt q requirutur in abſe olu cõe E a pluribʒ indi eibz et omes Hnt vnã in⸗
ſen. ab excõicacoe maioꝛi· Adaß dom qtu⸗ riſo conem tũc valet qð ſit ab vno et vna
i oꝛ reqͥrũtur pnᷣeipalr · Primũ E ut excõi⸗ abſolucone dumo do tñn abalijs ptatem
7 catꝰpᷣus iuret ſtare mãdatis eccie. ut e habeat · ꝙſi dinerſas hñt iuriſocoes tũe
Ken re ſen · ex · c ex tenoꝛe · qð tñ iuramtũ nõ ẽ erit for abſolueõ es qt excõca coos. hee
grr de ſba abſo lucois· e ti. cu diſeres ixo ſ guil · ibidẽ miter alia · et ſi celauerit vnaz
48 omittatur qð tn fieri nõ dz nlominus te⸗ ex auſis ꝓter qs erat exco icatus erit
Er net ad ſolucõ· Rð ſi qritur que madata abſolueõ ſubropacia n ec tenebit. ut de
S debet abſoluto ieri qui umaiut. dᷣm qp R ſen. x.·c·offici. Quartus dmq; ẽ ꝙ poſt
ie excoicatus erat a canone pnepalr min⸗ abſolucoem excõicatoꝛ abſe 0 luto faciat
⸗ gendu ẽ ei að ↄtra eudẽ canonẽ nü qᷓ ve⸗ man data uſta 7 rõnabilia: alias eni ap⸗
mat ut mecdiario ꝙ nũ qᷓ medat ꝑcuſ⸗ pellare pt· ut e de pact c· ſi· et de app el c.
8 ſoꝛi cleriei ꝙ nunq; pcutiata ſic de alijs· ut debitus· m excoicacone in mmoꝛ caſũ
1 ut · xxin. q· ul . e. peſſmmãa · Scv̈ͥm ? q; ſi fuit expmat excõicatus ſacerdotiꝗprio ſic
. excõicatus ꝓ notoria in aliquẽ offenſa ſefaciat abſolm ſpealitor ab eacle et in⸗
tuc abſolui nõ dz n pus ſuffi ciẽs emẽda telli gitur ꝓrius ſacerdos cumtus vel
4 p̈ſtetur. ꝓ occulta vero o ffenſa wel ↄtu⸗ dio ceſanus à alius q de lnia eoꝝ eſt ele⸗
/ macia ſufficit iuratoꝛia cautio ubz nulle ctus.· nec requiritur iuratoꝛia cauco. ut de
petũtur exponſe nõ d abſoluin ſatiſfaci ctus abſolui dʒ hoc mõ · ſi fuerit ſepultus
at. et pecrat ꝗ tlem abſoluit l; ab excoica⸗ in cimiterio non exhmuabitur coꝛpus
tione ablo lutus ſit i ſalteʒ ſatiſfacẽ pᷣt· ſed ſepulchrum verberabitur ut fit circa
p ſi nõ pᷣt tũe ſily nõ dʒ abſoluin recepta viuos ut dicko· c a nobis. et talis ab⸗
ab eay don ea caucone ꝙ ſatiſfaciet ſi ad ſo luco valet ſ̃m guilhel · ut ſepeliatur m
pinguioꝛ ſoꝛtunã puenerit · ut e de vH. loco ſacro vel ut ſep ultus nõ exhumetur
kg. e. ex pte· et ex de ſoluc · c odardus · et oꝛetur ac celebretiir ꝓ oo.· et lʒ m moꝛ⸗
deã aut cautio erit pig noꝛaticiavel ſide⸗ tis articło pᷣt abſolui quilibʒ excõicatus
iuſſoꝛia qꝗ idonea · qua ſi pſtare nõ pᷣt a ſinplici ſacerdote· ut de ſen · ex · e · non
ſaltẽ pᷣſtet iura toꝛia · et ſic abſo lueo nõ & eſt dubiuz. et de ſepul . c. parrochiano.tñ
ei denegãda. ut · xx vi · q vi.c· ſi pᷣſbiter. moꝛtuus abſolui nõ pt mſi ab eo ꝗᷣ po te⸗
. Tereiu ẽ ꝙ abſo luatur ꝑ eũ q tulit ſen⸗ rat eũ ſanũ abſol ué. utz in d o· e· a no biſ·.
. tentiã vel ꝑ cius ſupioꝛẽ aut aliñ cui ↄmi Et iterũ lcʒ exeoicatus pᷣt etiã immitus ab
1 ſit. et I̊ cũ pſalmo et oꝛone et worberibz et ſolui ab excoica ceõne ſic muitus poterat
excõicacõis· ut de ſen. ex:a nobiſ. ꝙ ſi fu⸗ aliqs excõ icaco em etiã iuſte lata diſcre⸗
erit excoi catus ab vno indice q deʒ h̊pt te remttè ſi illus ſaluti viderit expe dire
. plures cãs l; vna ſnia· et tuc ſi plures in⸗ ßm tho. i. iij · di. xviij. ſde alb. Tn moꝛtu⸗
tẽdebat ferre ſmas tot erũt etia abſolu⸗ us abſolm non ̈ti in eius moꝛte ſigna
tiones dt cãe. m guil.de mõ· lauð.in cle · 2tricois aparuiſſent- ut dco c.a nobis.
grauis de ſen. ex. R woro qpter omes cãas et m glo¶ Pexto demq; qri ᷣt vtrũ ab⸗
intẽd ebat ferre vnã ſnĩam · tie ſufficvna ſolucoem extoꝛquẽs p vnn vel p metum
bſoluco dumodo omes cae ſmt expᷣſſe bnkeiu abſo lueois ↄſeqͥtur. Ad ̊ rnñdet
alias em'i nõ ſufficit. ſi ẽ dubm tuc ad in⸗ greg· x. ꝓut ↄſtituit in coneilio gnali
D icẽ ẽ recurrẽdũ hᷓ de ſen.ex·c. cũ ꝓ cã ſR ugdunen. et hẽtur in. vj · de H js qvi vel
4

mnetus eauſa fiut. dieẽs. abſolueis by⸗
ficiũ ab excoicacois ſnia vel quacũq; re⸗
uocacone ip̃uis à ſuſpenſõis ſeu enâ int⸗
dicti ꝑvim wel metũ extoꝛta pñtis ſtitu
tionis auᷣctate oĩno viribz euacuamus.
ne aut ſme vindcã vio lẽtie excreſcat au⸗
dacia malignãdi eos q abſo lucõem ſiue
reuocacone Hmõi viwel metu extoꝛ ſerint
excoicacõis ſnĩe decermmus ſiacere . H
jbi · ex quibʒ pʒ q; abſoluceʒz extoꝛquõs
eſt excoicatus ip o iure.h̊ͥ pm o.an.a ſuo
oꝛdiario pᷣt abſoliu. qð ſᷣm Jo· an·jĩ nouel
la intelligendũ ẽ tã de muliere qᷓ; de viro

lʒ dicat textus eos · diẽ in ſup glo · ſup illo

Werbo. extoꝛſermt· ꝙ ſi qs metũ intulit h
tñ iudex eũ abſoluẽ wluit tũe abſoluti⸗
onẽ extoꝛquẽs nõ man et excoicatus qꝛ
verba ſut mtelligẽda cũ efectu.ſilr ſi ab⸗
ſoluedus nõ intulit alius nõ erit exco⸗
miñcatus. ſecus tñ ſi mandauit wel eius
noĩe factũ ratũ habuit · di cit dem q; ſuper
eadẽ ultia glo. q; ꝑ vanũ metũ illatu nõ
incurrit quis hãc penã: q; tlis metus nõ
indu cit reſtõ em. nec ꝗprie metus axppella
tur. vñ qͥs metis dicatur iuſtus wl va⸗
nus notatur · e. ti· cũ dilecti. et ut ↄuiter

di cüt do ckoꝛes hoc arbitrio bom viri relin

quędum e· pᷣm Jo.an.in nouella· Ad lau.
6 5 ePuilegijs cl ericoꝛe ↄinga toꝛe et

nõ ↄing atoꝛ?·et de o eto excõic 122

ſeclares clico s ↄcernẽtib⸗ er · xinj.
— noceides. Expechit uteuq;

de ſentẽtia excoicacõis in ge⸗
nneyrali jã ad pticularia ſtilum
A ꝛuertẽtes. Primo duxnmmus
breuiter pſequi e coicac es ſtatũ cleri⸗
calẽ ↄcernẽtes/¶ 4 cuius euidẽtã pri⸗
mo queri pᷣt q̃ ſut emumtatis priuilegia
clerieis a iure p̃ſtita. Ad ſᷣ breuiter dv̈ͦm
ẽꝑ diſtinctõnem. aut en clerici ſüt din⸗

gati aut nõ qhz clerici pPma tonſura hñtes

vel etia min oꝛ es oꝛdmes pñt ſi wluermt
ↄtrahere ⁊ clericatũ deſerere · 6 E ſut eo⸗
ing ati g audẽt Hᷣnilegio duplici ſi tin eũᷣ
vmeca 1 vg ine traxerint et alia qᷓ reqiu
rũtur ad clericatũ nõ omiſerint qᷓ puile⸗
gia ponũtur. in vi. de cli⸗ ziug c. vno. Dri

mu eſt ρbers illu meidit in excoicati⸗
onẽ q pomtur · xvij.q.iij.c.ſi qs ſuadẽte.

Seðm è a iudiee ſeeulanin pt p eri⸗

nmmbz ↄuemiriwel 2 dénan ciuiſ xel eri⸗

mmalr wl etiã pꝛuri · ut deo ˖ c. vno. li. vi.
alioqiũ faciẽtes ↄtrariũ meidũt m eanð

excoicacoʒ ſic vio lãtetz alioꝝ elic pᷣm⸗
legia · erũtñ h pᷣnilegia pᷣdicti pdunt
in ſex caſibʒz. Primus ſi to ſura wſteg
clicales non deſerut. ut deo. e. vno. li. vi.

Scõs aut ſ bigami fuerint accipientes
duas vxoꝛes à vn4 coꝛruptazʒ · ut li. vj. de

hbiga.c· vno. et videbitur latius in feriuſ.

ereius ſi actũ cleri catui ↄtrariũ exercu
ermt. ut ſi mlitauermt· ut de cli. no reß.
c.ul.et in glo.de ſen. ex.c.m audientia·
Quartus h otiã tonſur et veſtes deſerẽ⸗
tes carmſicũ vel ma cellaton aut taberna
rioꝝ artẽ exercẽt 1 momii toreõ nõ deſi⸗
ſtt hue ea reaſſumut pdut oĩno pᷣuilm.
ſi conugati. ſmauͤt m rebz tin . et ſi ojno⸗

meedut ut laici pdũt etiã: pſonis qᷓdiu
* agũt.· ut in cle. de vj. et ho. cli. c· dyo c.

mtus ſi infra ãnũ artẽ joculatoꝝ mi⸗
tates etiã nõ ãmo miti nõ dnmittut. wl ſi

minori tpe admomt nõ deſiſtut. ut li. vj.

de vi · et. ſo. cli. c. clerici · extus ſi mmmiſ⸗
eet ſe tirimdi enoꝛmtati eẽ ſi nõ ſut ad
momti puilegiũ pdũt. ut de ſen ex.c.cũ

no ab ſojĩo. pnt tñ poꝛtare arma ex iuſta

cã· ut ſi traſeũt ꝑ loca picloſa ꝓpter timo
rẽ hoſtiuũ wel latronũ.ſeʒ peutere nõ debe⸗

ant mſi vimvi repellendo. eptimus qn
Pter crimẽ aliqð degradati ſut· ut de v.

ſg· e· noumus. ubi plane de hoc. Si vero

cleriei nõ ſut ↄiungati tũc gaudẽt triplici

pnilegio ꝗ Ppuilegia di cũ tur emumtateſ
ab e qð ẽ ex et munera qſi ex munem · eſt

eni emumitas quedã libertas copetẽs ee⸗
G Peneb ſoms a rebʒ ad eos ſectãtibz.

rimũ Euilegiũ circa emumtatez p⸗
ſone habes tria capla. Primũ ↄſiſtit cir⸗
1⸗ „ 4. „ „„. „„ — .
mmumtatẽ canoms · xvij.q.iij. ſi qͥ
ſuadẽte·ꝙ ſi eũ pcutiẽs temere ſit exci⸗

catus etiã ſi wluͦtarie ſe vberibz ſubi cit.

ut de ſen. ex. ↄcigit · . et idẽ ẽ de intruſo m
vincula · ut. e. ti · c. nup. mſi in caſu q tãgi⸗
eur · li. vi · de elee · e. ubi piculũ. et pm qſoa

in caſu qͥ pomtur de iutiut· . c. ex reſep̃ to ·

iſtuc eñ pmilegium eeſſat in multis caſibʒ
etia ipo alias pᷣmlegiũ reancte. Prmnur

b.

ſi magiſter cã diſaplme ſuu di
qbʒ latius inferius videbitur. &

ſi p̃ᷣlatuis ecciaſtieus eũ càpit p ſe vel pe=

aliũ· ut de ſen. ex . e. ut fame · et · e. ti. li · vi.

c. cleri cos· Scdᷣs ſi turbãs officin ömum

ab hñte oſfſiciũ m eccia ſiue de facto ſiue

de iure moderate pcutitur · ut · e. ti. vem
ens. et i ſtud mo d erate repetitũ mitelllgi⸗

tur in qtuoꝛ caſibʒ ſequẽnbʒ. Tereius ii
dns familiarẽ modenate peutit· ¶uartꝰ

erius viclebitur. ¶tus R
ꝓgyinquus ꝓpmquũ clicũ tñ młerioꝛis &⸗

tnſurm eot indiee ſeculari trahi non p̃t
eim lł vel ermaliter nee pumri p iudic
auilẽ. ut. xj· q· i. e. i·et · . et. c. ctnua de

ſoꝛo pe · c · i. et. ij. nee tali pᷣmlegio renũ⸗

ciari pt ex paco · xi q⸗ 1. c .3 ſta mo lita. e.

immi ſcendo ſe tramdi et enoꝛmitati tũc
em pᷣu atur illð eaplin· cu nõ ab hoĩe de in⸗

ſi factus meoꝛmigibilis vfert hoabitum

et toſura· ut de ſen. ex· e· Pendmus. No⸗
1ο . „12 =WDWDWU .
tanduü tñ e Raleaureleneale oino p⸗

ter muẽtus cũ mre ſoꝛoꝛe filiavxoꝛeꝛc. ditur in tribʒ cahbʒ ſme momeone pmia,·
babiliter ignoꝛ abat eũ elericu.ut.deo⸗ e. caſus eſt quan do clericus ẽ degradatus
wer⸗ Deenns izoro-ut,c-giterie o⸗ ꝓ tuũc traditur indicei ſecłlari pumẽdus
nus vim vi repelledo. ut.e ti ex tenoꝛe· ut deo e. noumus. er de Hꝛet e. ad abo
et de homicidio.e.ſhigſicaſti. ij. omes lon lenda. oꝛmawero degradacois pomtur
caſus notãtur deo.c·cũ wolutatæ.in glo. li.viide penis·c. degradaco ubi plane de
pnl: decimus ſi amens furio ſuſ vel dem foc. cdus ſi p anu exercet arte goliar⸗
ens peutit· ut in clem. vna. de pomcidio. divel buſonis vel joculatoꝛis. Icʒ Habiti
SGndeeimus ſi neg o cia coſbʒ ſe immiſcet. et tonſuri deferat. ut li· vi. de vi. et. ho . cle
ut de co Habi. ch. et mul. ex Ilris. HPcvᷣm p⸗ clerici. Tereius qn Habitu et tonſura die
inde caplm ↄſi ſſit circa nmmimmitatẽ rerũ nnſſis ſe p ublice ſeuis nn miſcet. et dico
ælerici nõ ing an q ſcj atli clerico peda ſoeuis: qdiſtinſtin guitur inter erimis a
gia ꝓ eiꝰ pſona wal guidagia nõ exigã⸗ enoꝛmia.leuia ⁊ medioeria:qᷓ diſłn ccio
tur · ut li · vj . de eech hNa · quaqᷓ;· vñ ſm glaris Yꝓbatur deo · e. Ppendmmus. de ſen. ex. et
pſona pᷣnilegiũ ̊ violãs excoicatus el c.m audiẽtia.c. cũ nõ ab hoĩe: et leʒ eirca
villa eimtas vel vmu ſitas [biacet mter⸗ H multa ſepta ſut· th ↄcluſio ẽ ꝙ m enoꝛ⸗
diclo. ut deõ· e · quaq;. et in ele. de nmmu⸗ mibʒ nõ & nccria momeo. In medio cribʒ
ecẽ· et de cenſibz · · pnñti. Tereiũ caplm ? auta leuibʒ ſic. ernmmẽ auũt ðꝛ ſeuũ qd me
de pena nnponentiuʒz clicis collectas aut graui ſcandalo tolerari nõ p̃t. de ſen. eex.
alia onera pſonalia alias ſi momti nõ de⸗ c.cũ illoꝝ · et maxime qn ym leges cos⸗
ſiſtũt ſut excoicati de mmmu. ec. nõ mjus· poꝛalis pena debetur. ſilr ernnĩs pblicitas
· ſi adueęrſus: ct· e· tr li· vi.c. ul. ut infra pfſone qlitas ↄtra quà mfama pſeueriuss⸗
B vpatebit . EBesn, builogii coſiſtit eira Barrf ha ſeueritatẽ Ht iidicare· ut des

vꝓ ip̃is tallijs wel exactõmbʒ nõ grauẽs

—rH

nee ipᷣoꝝ ꝓuentuu pꝑs aliqᷓ ſo tra hatur·
nec aliq onera p ↄuitates vel dnos im⸗

ponãtur ut de nnmu:ccc.c.nõ minus·c.ſ
aduerſuſ.et e.ti· li. viec. ul. er ide ẽ de rebz
elerieoꝝ vſibz deputatis nõ mercimonij
cauſa delatis· ut dẽm ẽ· wrüt nõ deſen⸗
ditur clicus a pr̃ie ſtatutis ĩ boms ꝓprijſ

terco momtus ſe negociacombʒ jmmiſ⸗
mitateʒ ſoꝛi vel indicn. ſe; ꝙ clicus in ſa⸗
eris wel m minoꝛibz inced ẽs in Habitu et

ereiũ puil egni oſlſtit eirca ummu

ccc.cũ illoꝝ· vn ſo.ande renu. c. ſᷣ cũ pri⸗
vv. ſup glo · ex loco iſto enum erat.xxi⸗j.

Saßus ex tribz ubi requiritur puia mo⸗

meõ eſt qñ clericus ſe nmmiſcet nõ enoꝛ⸗

oculatoꝛis infra ſpaciũ am momitus nõ
mittit · ut. e· ti. li · vi. e vno · ubi dꝛ q; ca⸗

verberãs nõ in eidit in canonẽ m ĩo:an.

mbz hm edliocribʒwel leuibz lez tonſura di
nmſſa habituim deforat lay calẽ ut de vj. et
cle.c. ex lris. Scðᷣs ſ artẽ goliardivel

rebit omi puilegio clericali et ideo tlem

2

Tereius ſi offi eiũ carniſicũ et macelloꝝ
publiee pſonalr exereet terco q; mom⸗
tus infia termmũ nõ ceſſat vel off eiũ re⸗
aſſumit · ut; ele · i. e vi. et. ho. ele. In deis
E caſbʒ ipᷣo iut᷑ ome puilegiũ annttit · de

peutiẽte voro clericũ ad ſe deſen dẽdũ vi⸗

debitur infa. ¶ Sedo pneipali queri ᷣt
qᷓ ſut excoicacon es ↄ cernẽtes ſtatutum
ecciaſticuʒ qᷓs meidur trã ſgreſſoꝛes ipᷣo
iure . Ad ̊ dom œ ᷣma ex coicacõ eſt de
iudi cibʒ:et hetur li. vi.de in dic.in.c.muli
eres· ubi d ꝙ ex qcũq; cã in imre nõ ex⸗
pᷣſſa nõ ſut in uidico pſonaliter trahede.
H h necriũ ẽ earũ teſt momũu in eã nittet
iudex mterdu ad eas expenſis ꝓ dueeëns
alioq um mdex fra uduleter wel ſhiclo mõ
vagdes ut eã occaſione taliviſitare poſſie
et ideo eã in teſtẽ noĩari iuſſit ẽ excoica⸗
tus et intelligitur ꝗꝓprie de indice ecciaſti

eo. diẽ tñ Jo· an · in no uella · ꝙ in eũ ca ſu

fieret tlis ſictõ in iure eciuili inter lay cos
nõ videt quare nõ ſit locus hHuic pene in
iudiee layeo h̊ plus diẽ ꝙ ps vel ens ꝓp⸗
curatoꝛ licʒ laici ſi ꝑticiparet huc ſictom
pum noĩando mulierẽ m teſtẽ ad hunc
fſinẽ excoicati eſſent ex pticipio· ut de ſen.
ex · e · nup · opᷣus tñ abſoluè pᷣt hãc excoi
cacoem q; p̃a ſibi nõ rebuat. Seᷣa wro
eſt de ↄ ſeruatoꝛibʒ pᷣmlegioꝝ q̃ pomtur
ii. vi. de offi · del een c. Hac cõſtone.·ps
wro· ubi de ꝙ ſi pars ꝓcuraret ꝙ ↄbua⸗
toꝛ es de alijs q; de mamfeſtis miurijs et
violentijs ſeieter ſe mtrom ttént ſeu ad
alia q mdicial? mdagmẽ exigũt ſuã ex⸗

tenderẽt ptã tes eo ipᷣo ↄpᷣuatoꝛes pvnũ

ãanũ ab o Reõ ſut ſuſpẽſi.et ꝑs q̃ ꝓcurauit
ſnĩam exco ica eõis meidit a qua nõ pᷣt ab
ſolui n in debite fati gato pᷣus de expenß
ſanſfaciat et tũe pᷣm ſo.mo·et archi. ab⸗
ſolui pᷣt ab epo · diẽ etã Jo · an. ꝙ ſi tereiꝰ

nõ pticipã do m q̊ᷓ ꝑti h x curaret hac pe⸗

na ligatus nõ eſ ꝓ eo ꝙ in textu vᷣꝛ ps

vtrũq; aut uidex qͥ pticipare viði ernmi

ad.c. c tin git· · de ſen · ex· Tercia pinde

eſt de = heretice prauitatis. et ẽ

duplex · Prima q̃ pomtur in elem·i. de he⸗
reticis.circa finẽ. ubi derermĩatur d eis
delmqu ẽnbʒ in tali offieo mqͥ ſcois ſiue m

faciõdo ſiue in omittẽdo · et ſi eßi ſut vel
ſupioꝛes triẽnio ſuſpen duntur ab officio

alnvero ſnĩam excoicacõis in currũt ꝑ ſo

fert glo ˖ ꝙ ſi ex alia c obmiſermt nõ ſo⸗
lo cu pena in eiſdẽ. vñ omis heiticus lci ecẽ

lum romanũ potiſieẽ abſoluẽdi.h̊ textuſ

vñ ut ð m glo.nõ ꝙ; duo reqruntur ad
hãc penã ſcꝭ ꝙ fiat ↄ tra iuſticiã et cõtra
ↄſeactiã · et nlem penã mceurrũt qᷓ vexant

inqſito:es quo mõ ſup ij. qð glõt pau.

ut meitacoibʒ ſid eiuſſio mbʒ 1 ſilibz· et di
eit·. mat· ꝙ ſi qs offendit ali quẽ de fami⸗
lia eivel mquiſitoꝛis q̃ merat ad capiõ⸗
du hereticũ nõ tn aĩimo mpediẽdi o ſticiũ

Wi mnuãdi hereticũ ſed pter in mmiciciaa

vel aliã cãm nõ pᷣt diei ꝙ; nnpe diat offtei⸗
um. poterit tñ cotra eũ ꝓ cedi tan qᷓ; cotra
ↄturbatoꝛẽ off eij ſm ea q̃ nõt Innoc. m
c·i.de offi· xle· m glo· magna. circa pn.
eterũ ꝓ eo ꝙ ðꝛ textu ꝙ ſi odij gre vel
amoꝛis lucri à ↄmodi tpalis obtetu ↄtra
iuſtieiã 1 2ſcictiam ſuã obmiſermt cõ tra
quẽlibʒ ꝓcedè ubi fuerit ꝓcedẽdũ.ſbm⸗

omno o ccultus eſt excoicatus ipo urre. ne
BCc·ti: cad abolẽdã et · c. excoicamus.et i
ſentit glo·̊.et ideʒ tenet ſo.an.xxiiij.q-
i. im ſuma· Ider gof. et apem ſums. Se⸗
cü da vero ſnia pomtuir in elem.ij. de heret
ubi pomtur ꝙ nullus in qſitoꝛ eſſe potent
mſi. xl. annuz etatis atti gerit. et ne pᷣte⸗

xtu offien mqſicois quibuſuis mo dis il⸗

liatis pecumia extoꝛqant nec ſciẽter ob de
lietũ cl ericon ecci arù bona ſiſeo ena eccie
applicare p ſumant · ꝙ ſi ſecus m hijs vel
eoꝝ altero ſecerint excoicati ſunt ipo fa:

cto non abſo luẽdi n ſatſfactõne pmiſſa

hjjs a qiubʒz extoꝛſermt nullis pmileg ijs

ſeu rem ſſiom bʒ ſu ꝑ h̊ valitu ris.dic glo
ꝙꝙ h nõ ꝓhibetur nnpomi pena pecumaria
h. phi bʒ illicitas exactõnes ſecus ẽ de li⸗
eitis · et Hvult lia que dieit extoꝛ queãt qð

ſonat viciũ violẽtie vel fraudis· et ſic ſe⸗

cus ſli iuſte ↄ dẽnentcaueãt tñ ne nnbur
ſent q; reputaretur extoꝛſio. ſ̊ dent pau⸗
peribʒ vel applieẽt offico mqͥ ſicois· dicit
enã glo· ꝙ bona clericoꝝ ꝓpria ꝓpter ha⸗

reſim ↄfiſcari pñt.et addit glo · ſuꝑ verbo.
pecumã· ꝙ noĩe pecume intelligitur qðᷣ⸗

cũq; exti mabile comodum · idem pau ·et

——— —.

— — .„

—

6
ſ⸗

u

1

—
7

— —— —

—

1
4

geniclimus ii:c: uiczdhe fit nonul,·

ꝙ aũt dʒ p cedẽ an abſoluconem ſatiſfa⸗
io intelligit glo · m Habeãt vñ ſatiſpaci⸗
ant et tũc abſolmi pnt ab oꝛdmario.ſi tñ
bona inſte fuerintaↄfiſcata⁊ Hꝛeticus poſt⸗
ea ↄuertetur ad ſidẽ nõ ſut eidẽ ex debito
reſtitueda n de gra hm matheuz · e. ti · et in
Cc.ergẽtis· h¶ Auarta aut ẽ de platis

inſtitu ẽtibz heredes hereticos qᷓ pomtur

ex de heret · c. ſi qʒ eps· ubi dic ↄ eiliñ afri

canuũ. ꝙ epus herencos ſiue eyneos hue
nↄſangneos mſtituẽs heredes oxcoicat?
eſt. et H mtelligitur de quolibʒ clerieo· ut

Pꝓyrijs q; de boms eccie teſtari nõ poteſt·
Krara pᷣterea ẽ de platis p terras vaga⸗

tibus: et pomtur in exuagan ut platoꝝ.

