vſus nàlis ↄceſſus ẽ Tales inſup libidi
noſe mulieĩibʒz abutẽtes ſepius in ſobolis
pumu᷑· cũvel ignobles moꝛibʒvel debiles

viribʒ ſucere cut· vn bomfa martir ſcp ſie
de H̊ regi ãglon.et poĩtur · l vj.di. c. ſi gẽs

angloꝝ ſic ꝑ iſtas ꝓm̃cias dmulgatuz ẽ
et nobis in francia et ytalia impropat et
ab iſtis pagams m impꝛo pin nob obici
uur ſpretis no blibʒ legalibzↄnubijſ ad
ultena do ⁊ luxuriã do adm ſtar ſodom tice
geus ſeda vitã duxeit · de tli vnmxtiõe me

retricũ eſtnnadu eſt degenès ꝓplos â ad

foꝛtitudmẽ ꝛigno bles ꝛ furẽtes li bidine

ſoꝛe ꝓereãdos ad extremũ vmuſaʒz ple⸗
be ad deteloꝛaig noblioꝛa vergetẽ ⁊no⸗
uiſſme nec bello ſeclari ſoꝛtẽ nec ſide ſta⸗
bilẽ nec honoꝛabilẽ eſſe hõibʒ nec deo ẽe a⸗

mabilẽ wentura· ſic alns getibʒ hiſpame

ꝓimcie burgũdionũ ꝓplis ↄtigit.q̃ ſic a
deo recedẽtes foꝛmecate ſut don ec index ta⸗
liũ ẽminũ vltces penas p jgnoꝛãtiã legis
deiĩ p ſarracenos wenièleuire pmiſeit . G

ibi. Extremũ autẽ maluʒ hums gdus ẽ&

cũ qs vxoꝛẽ ſuã vel aliã mulie rẽ agnoſcit
quide in vaſe debito ß in reſo lueoe ſemen
ei cit. Sic feciſſe legitur her ᷣmo gemtus
iude frater eius. utʒ ſuꝑius.Et dicũt qui

da ꝙ demdes pleruũq; ſemĩs meremẽtum

qðdð hoĩes ſic eieiut à alio ò c movigila⸗
do vel doꝛnmnẽdo diligẽéter eolligut ac lbi⸗
ipis coꝛpa ſoꝛmãtes maſculiavel femĩna
in ꝗ bʒ etia vide ⁊ palpari pñt ſi wluermt
trã ſoꝛmates ſe m mcubũvel ſuecuba aſ⸗
ſumtes de ma ſclło ſemẽ maſculmũ de feĩa
fenmmnũ ingert ſe ad ↄſtuprãdũ carnalit
libidis ardoꝛe laboꝛates · Et ut reſert o·
de janua in ſuo katholicõ ſupvbo ſuccu bo.
Angeli tenebraꝝ eoꝛꝑibʒ ſic aſſumptis vi
ta nõmfluũt ſ̊ tm motu. vYñ vere et ꝓprie

lo qndo nõ ↄmedũut nec generãt tñ ꝑ eo

rũ actũ ↄpletur gnatio in qᷓ;tu ſemẽ hua⸗
nũu ſie coll eck apponèẽ pñt in loco ↄuem⸗
enti ad materiã ꝓpoꝛtionatũ · ſe ⁊ ſenmmna
allan reꝝ colligẽ pnt ad coplẽdos aliꝗa

eſfpcũs ut attribua tur eis tin id qð eſt mo

tus lo calis nõ aute ipᷣa gnatio cuius pnᷣ
cipm nõ évtus demois à coꝛpis ab eo aſ⸗
ſupti · h ẽ vtus illius cuius ſemẽ ſuit · et i⸗
deo gemtus nõ eſt ſfilus demõis ſ̊ alicuiꝰ

hHoisg· Die gẽs Hunoꝝ ꝓcreata legitur im

geſtis gothoꝝ · Nã cũ gẽs gothoꝝ mig⸗
ret de azia m europa muliereſq; deſoꝛmeſ
Pĩet m ſuo comtatu.eiecit illas times ne
liberos mmis deſoꝛmes gnarẽt ſieq; nobi
litatẽ gotloꝝ deſoꝛmarẽt · qᷓ de caſtris ex⸗
clu ſe ca errarẽt imn nemoꝛe acceſſertad il⸗
las in cubi demðões ex illis genuerĩ̃t filio
et ſilias ox ꝗ bʒ ꝓceſſit ſoꝛtiſſma gẽs hu⸗
noꝝ. Bily legitur Merlmus ꝓpha britan
noꝝ ex meubo demõe mſcĩmomali feja re⸗
7 7 ℳ. * 2*
gis ſilia gnatꝰ. Sñ v reges q̊ vſq; hodie
regnãt in eadẽ brit ãma q nunc anglia ð⸗

—ᷣ — — — — SHMN— — 2

ſpe⸗
n no⸗
ginſe,
twer
ſymt
Crſe⸗

urt

ni lege
mſee)
Fclsi
groſat
ſenen
ennis
cütqri
metum
igliͦ⸗
ze nbr⸗
ſenita
bluerne
lag,
k
mnalt
1 l.
n⸗
ali
ne
2
1
4
Na
ne
tern
la;
nrn
ni⸗
ml,.
ne
9
,
1

7

N1

—

n
e⸗
ie

8

xæ fantaſtica matre deſcendiſſe referũtur
Merlinuſ autẽ hõ xpᷣianus fuit qͥ młta ſu

tura pᷣdixit q cotidie mnplẽtur · VYerutam
plura legũtur de mcubis · de ſuccubis vero
pauca. vnu tñ refert Ceſarius de quodaʒ

ſcolaſtico lubrieo cui no cłe quadã fei a iun
dea pmſerat wemre ad leckaã eus q no WN—

mẽte ſpẽʒ; eius dy abolus aſſumpfit et le⸗

ctũ illius aſcẽdit. Demois igitur to ta no-

cte abuſus ↄcubitu quẽ femnã p̃dictaʒ
eſſe credidit dem ane copulit abire. q̃ rn⸗
it.cũ q putas te ĩ acuiſſe hac nocte·rnñ⸗
Dit ille/ cu tli muliere · Qun ait · neqqᷓ; ̊ cũ
dyabolo · Au ut ſtaltus dyabo lo irriſit
de ope nl curauit. Legitiir enã de quodam
meu bo qꝗ cuidã maritate m ſpẽ valde pulẽ
militis apparẽs ac bladis ſermõibʒ eius
ↄſenſu acqmirẽs · ſex ãms mcredibli libi⸗
dine ab eode vexata ẽ. na immſiblẽ ea ſe⸗
puis abuteba marito eius in eodẽ Ioco
cubãte· ſoptio wero ano wt ad ſem bern⸗
Hardũ cui cũ multis lacnms ſmgla p oꝛ⸗
dmẽ narrãs m ↄ feſſio e petijt ſſidin ⁊ ab
eodẽ liberata fuit a demõe. De hHyjs dic be⸗
da ſup luca · ꝙ quidã demões dñr ſuccu bů
q̃ ſupponũt ſe viris in ſpecie mulien.qui⸗
dã meubi qᷓ ↄgno ſcut mulies ſ ſpẽ viri.
ſoꝛte nõ luxuria tracti ſeò ut hõibʒ illud at
Methodus aut tangẽ wlẽs cãs diluuij
diẽ mter alia ꝙ ſfilij cayn pmo abutebãa⸗
tur vxoꝛibʒ fratrũ ſuon mmijs ſoꝛmcaco⸗

mbus poſtea wro mulieres mwſamam

verſe ſupergreſſe viris abutebantur· poſt
Hoc exarſerunt ho mines mn altiitrũ coeũ⸗
teſ · Seth aut peeptuũ aceipiẽs ab adã pĩe
ſuo ne ſe miſcerẽt poſtei eius poſteĩls cam
2ingio ſepauitꝰ gnacõ eʒ ſuã a ↄgnaco e
cayn. Et ſᷣm Joſep hũ ſilij ſeth vſq; ad qꝗr
ta gnatio ne bom pmaſer̃t·oſteawero ad
mala ꝓgreſſi ſut. ac ꝑ ̊ videtes ſilias ca⸗

yn eſſe puleras ſclares libidmoſas ↄcupi-

erũt eas ⁊ acceper̃t ſibi mvxoꝛ es . Et ex H

tpe tãtus vigebat ardoꝛ libidis in ſoſes
ꝙ demões in hũana ſpẽ ſe traſfoꝛmãtes ſe
mulieribzↄ miſcuert· ac ille filios genue⸗
rũt miurioſo s qpter ↄſidenã foꝛtitudis

g& gates a grecis dieli ſut ut reſert m gr
hiſtorijs· ¶ Auartus mſup gdus hHuiꝰ
vien e cu nõ uatur m gcubitu debztů vag

wel mebrũ ad ̊ oꝛdmatũ:qðᷣ dupłraſgit
Prnmo cũ vir ↄcubes cũ muliè nõ uat de⸗
bitü vas ſi̊ alide ſibi d anabli wendicat.
Pvn coꝛruptu app etitũ ſatiat· Scðo cũ vir
in vi ri vel mulier m mulierẽ turpitudmẽ
opãtur ducti in repꝛo bu ſenſu. Et ꝓprie
wocatur viciũ zo domnticũ.qᷣ viciuʒ erat
qᷓi pnᷣcipalis cã gnalis diluun lʒ alie cãe
ↄcurrebãat · In eiuſdẽ q; vicij deteſaco em
addidit dns ſcdᷣo extmĩare terribli moꝛ⸗

—

te gentẽ ꝑeccatriceʒ · Mã ut dic glo · de pe ·
di · em. ſ cõtinuo· Sex fueĩ̃t eiunitates
quas deſtruxit dns eũ ſuis regiõibzʒ inxta
ioꝛda nẽ · ſ.ʒo dma gomoꝛra adame ſe boĩ
eleale q ẽ bale· et ſegoꝛ:q̃ iñ fuit ad tps
ſaluata ad pᷣ ces loth ut ibið ſaluact. nec

intijt ignea ſulpare h̊ terre motu. Dꝛo q́

no ta. ꝙ ut ði gen xviij.angeli in plona
dni abrahe apparètes in receſſu dixrũt ad
abrahbã. Clamoꝛ zo domoꝝ ⁊ gomoꝛ reoꝛũ
multiplicatus ẽ gge pecm cũ clamoꝛ e ẽ

culpa cũ libtate cũ ſeʒ qͥs palaʒ ſmewere⸗

cundia ad libituʒ ſuũ peccat. SEñ yſaie . ·
Pecm ſuũ quaſi zo doma p dicauer̃t. Se⸗

qut᷑. Et pecm eoꝝ aggrauatũ Emims.
Dienne hebrei qÿ hec aggrauaco fuit eo P
quãda puella occider̃t mſolita moꝛte qꝛ

dederat alimẽta paupi Cui dcõ conſonat
R 12

ſoꝛoꝛis tue · ſupbia ſaturitas pams. abu⸗

datia⁊ ociu I manuũ egeno nõ poꝛrigebãat.
Sequit᷑· Neſcendã et vitdebo vtrũ clamoꝛẽ

quivenit ad me openpleuer̃t· Jero/Ma⸗
gna enoꝛmitas crimis qᷓ ſeientẽ omia du
7 *
bitare cegit. RKeceptis igitur angelis 7

hoſpicio loth vallauer̃t domũ eius omes

a puerovſq; ad ſenẽ dicẽteseduc viros

inuenes viri mmio decoꝛe pᷣditi qᷓles potiſ
ſime reqmrebãt ad opus tã nephariuʒ.

Pmc legitur.ij·machabeoꝝ· ij. ꝙ Jaſon
ambiẽs ſumũ ſacerdotiũ adito rege pꝛo
miſit pecumã multã ſi ptati eius ↄcederet
gignaſium.i ſcolam gẽtilitatis effebiaʒ

id ẽ ꝓſti bulũ pulcherrmmoꝝ iuuenũ. Et

ait loth· Nolite facè malũ hoc grãde ha⸗
beo duas filias vgmes 16˖. Dixit hoe loth
eyxy amm pturbacõ e · cũ tn nullo mõ facẽ

debet minus pecm ut in alio vitet maius.

——

Et tz loth excuſetur a tãto nõ tñ a to to · t̃

rõne pturbacomis mẽtis in qua tunc erat

ita ꝙ plenaʒ delibe racoez nõ Habebat · tũ
etiã qm in ſuis ↄ eiuibʒ vicio peſſmoꝛ ſuis
ho ſpitibʒ occurrẽ wolebat violẽtie · Et an⸗
geli ad loth. OQmes ꝗ tui ſut educ de vrbe

hac. del ebmus en locu iſtũ eo ꝙ mereue

rit clamoꝛ eoꝝ coꝛã dno · NRuo diſſnnulã⸗

te egrediap̃henſu lo th cũ ſuis angeli po⸗

ſuerũt extra ciutatẽ dicẽtes ne reſpicias
retro ſeʒ p moꝛdiatũ affectũ ad ea q mox

pitura ſut nec ſtes in omi cirea regiõe q;
wnert ad ſbuertendu cũ ſo doma qtuoꝛ

alias cimtates a ſpaciũ intermedm. Pn
ðꝛ de pe · di. i · C.hacotin uo · ꝙ hee due vrbe
adama ſeboym ex vicima ſo dmoꝝ pa⸗
rilis exeidij traxere cõ ſoꝛtiu·eeta patẽt·
Seqͥtur· Igitur pluit dñs in vltionẽ hu⸗
ms vieij ſup ſo domam talias einitates

ignẽ rſulphur. i ig nẽ ſulphureu qᷓi ſum⸗/

ptu de mſerno· Diẽ en Greg · gehenaliſ
Hama moꝛas nõ ſuſtin ẽs zo domoꝝ pueit

tollẽ nationẽ et ipᷣam terrã tãte 2 fuſõis
2ſciã ↄſupſit ĩgma ſulphureus· Að iĩ deo

fecit deuſ ut terra in eternũ areſcẽt ſme ſpe
iterus germinadi.et ſic graums pummt
iſtos q́; pmos pccoꝛes ghali diluuio· qꝛ
ʒ illi mẽſura exced erẽt tn qᷓi naliter pecca
bant płmi eoꝝ. vñn miro dei indicio to ta
xegio illa fca eſt lacus fetidus qᷓ̃ ſm Iſido
rũ dᷣꝛ affalaſamare moꝛtuũ li.iij·ethimol·

. Ex Rst eni lacus affalas · i· bitumis

na aꝗq illa ſtrin gitur bitumie ita ventis
moueri nõ poteſt · vñ aqᷓ ille nõ quude an⸗
nuati neq; ſp h̊ biẽnio in biẽmuʒ euomũt
in gẽtos globos mgerrimi bitumis ⁊ feti⸗

— ℳ

diſſmi ad litus. et tũc nullis wentis agi⸗

tari poteſt. d᷑ꝛ enĩ mare moꝛtuũ ̃m Iſi doẽ.

q; il gigmit vinũ il recipit ex gue vinẽ⸗

tuũ. na neq; piſces hʒ neq; aſſuetas aqͥs

beluas. nec letas mergeédivſu patit᷑ aueſ

hrqeunq; viuẽtia mergẽda tẽptaueis qᷓ
cuq; arte dimerſa ſtati reſiliũt⁊ q;ms ve⸗

hemèter eliſa 2 feſtim excutiutur · Refert

eni ſoſephus ꝙ veſpaſanus quoſdam
mectis poſt terga mambʒ miſſit in altũ pi
ci. et omes tanqᷓ; vi ſpus ſurſu repulſi de⸗
ſuꝑ fluitabãt · vñ lucerna ardẽs ſupena

tat q tñ extincta ſbᷣmergit᷑ · Nimirũ · eum

—

ome caresvita ſbmergitur miſi fuelt bitu
mnatu ˖ Excipitur tñ ferrũ· q;ꝛ ſup deo· E
ſßᷣ1 2tnuo.dic glo·qꝙ; aqᷓ illa nec eè natabi
is nec ẽ potabilis · q;ꝛ ferruʒ ibi natat er

pluma mergit᷑. bi ſunt poma pulcherrĩa

. „ 7 . . „ 4 2
exteius inteius autẽ plena famillaa cinè.

atius ibidẽ expomt Archið. dices · Aqua
luxurie gomoꝛreo ꝝ nõ eſt natabilis q; il
laqat.nõ eſt potabilis qꝛ; nõ reereat E
ero. Libid traſacta ſp relin quit pemtu⸗
dmẽ nunq; ſatiatur⁊ extincta ſp reacce⸗
ditur · Ferrũ ibi nat at qꝛ ↄ ſtans ⁊ firmus
oc vieiũ ſupat.pluma mergitur.qꝛ leuis
et fragilis ̊ vicio ſupatur. Creſcũut in ri⸗
pa laci poma exterius pulcherrima qꝛ ſoꝛ
ma inuenũ effeboꝝ attrahit potiſſme go
moꝛreos intus wero einere fauilla ꝓlem
ſut. qꝛ famlla ẽ exticta ſemtilla.et in hmõi
igms diuim amoꝛis totalr ẽ ext ckus. qꝛ
tles ſut aduerſarij igns dᷣm amoꝛiſ. o

catur demq; lacus ille mare ſalinaꝝ. quia
ut qinda di cũt ex illis aqus ſal cadidiſ⸗

mu eſficit᷑ vel etiã quia lapi des ſalis ibidẽ
muemutur .· VPxoꝛ autẽ loth moꝛdiato af⸗
ſectu cotm pᷣ eeptũ ang eli poſt ſe reſpici⸗
ensvſa ẽ m ſtatua ſalis· quã Joſephus
refert ſe vidiſſe · Ybi dicũt hebrei ꝙ ſero
p̃ᷣcedẽte loth ſal petẽti ꝓ cõdnnẽto eibi a⸗
geloꝝ às ho' es eredebat vxoꝛ appoꝛtare
renuit ˖ qꝛ ym modum ſo domoꝝninter às

Habitabat affem ad hoſpites non Habe⸗

bata ſic pena rndit pcco.· Dicut autõ ex⸗

poſito: es nri ꝙ factũ eſt ĩ ſigura· Sal eni
cõdimẽetũ eſt eiboꝝ ideo vxoꝛ loth retro
ſpiciẽs vᷣſa eſt in ſtatuã ſalis · qua pum⸗
tio eius dat co dnmẽtũ ſapietie pemtẽtibʒ

ne reu ertatur ad pcca pſtma · Propt ad

et iße dñs ait luce. x vij · Memoꝛes eſtote
vxoꝛis loth· Vñ pvidicta illa oſtenſũ ẽ
qu atũ deo diſpliceat hmõi peci ſola me⸗
moꝛia· Nrmirũ cũ demõ es tm abſoꝛrẽt hoc
vieiũ ꝙ fetoꝛe iins ſgint ab hoie hoe
pPetrate cu tn pus hoc p naſermt Pnde

ez ech. xvj ECExrubeſcet ſupple demões mvi 42

tua ſeelerata. erũtn hoc fit nõ ꝓpter de⸗

. „ „ 7 — „ . 17
ſideriũ hũane mnocæetie hpter nobilita

ℳ

4 7 „
tom eouꝝn nature· ꝓ curat em vi ciũ illud Et

ti teteſtatur ſc Hon qui cloacã euacuant

ijsvbis deſcribitur luxuria hoc ibi. NR9

femn

vmde

18 P
tran⸗
mean
biti
eſtel
vae
natun
tam
ſato
ſce⸗
ns
N
ſoe
d

—

ar⸗
nen
Nen
rene
hun

i

e,

ꝓpter magnũ lucrũ a tñ inde ſentiũt feto⸗
rem magnu. Tercio demq; dñs addidit

vm dcãm huius vicij tẽpoꝛe ſue natuuta⸗

tis · Nã ſcõz Aug. vides deus viciũ hoc cõ
tra natura ſi ei m hHuana natura fere deſnt

incarnari. Et Jero . ſup illud yſaie · x · ha⸗

bitatibz ſm regiõe vmbre moꝛtis lux oꝛta
eſt eiſ. dic · ꝙ lux illa om es la boꝛa tes illo
vicio ſo domntico nocte illa extixit qᷓ xpᷣs
natus ẽ. ne in natura quã aſſumpſeãt tã⸗
tam mmũdiciã mnu emẽt · Et H poteſt eſſe
ratio cur xpᷣs nõ legitur ti ſcelus argu⸗

iſſe eo ꝙ ta reces memoꝛia illius pumcõ⸗

ms erat in mũdo e ſoĩes territi ſtrictius
abſtmebat ab ipo erimie · Ruarto ꝛpter
loc flagitiũ adhuc potiſſme tẽpoꝛibʒ ho⸗

dierms dns mducit diùſas plagas in ce⸗
tu xpiamtatis · ſe; guerras peſtilẽtias fa⸗

mes tẽpeſtates Sryote mun daco es

aquaꝝ et hilia;
ſcõ teſtatur in autet.ut nõ luxurieturↄtra

jc Impatoꝛ in flatus ſi puᷣ

naturã· ¶.ſi enim · coll · vj. et H̊ recitat glo.

xxxij. qii jj. .c.im 20 3 ces. Nã diemn 2

patoꝛ ꝙ ꝗꝓpter iſta erimia inducũtur fa⸗

mes peſtilẽtie et terremotuſ. Sñ ꝗꝓpt ea⸗
de ſcelena ples ꝓmcie pumte legũtur ut

pʒ. lvj· di· mc·h gẽs angloꝝ ubi bomfa⸗
eius martir eade ſeribes agloꝝregi timet
anglicis plagas affutums ꝓpter ̊ ſeeluſ

ſic alijs getibʒ hi ſpame Picie burgü⸗

dionũu ꝓplis cotigit.qᷓ le a deo reced ẽtes
ſoꝛmeat ſut donec vmdex tali ẽmnu ul
trices penas p ignoꝛãatiã legis dei id é ſar
racenos veme rſeuire pmiſeit · Na ꝙ; ꝓpt
deliclũ ſepe pmittit dus inferri penas pt;
.„ v. ꝗq. v· C. nõ o8 Lt : vj : q · i. c.· reuertimi.

ubi plane de 5 Aiñtus demqʒ; Faus
cũ pecm luxurie aliquis vel aliqᷓ pficit cũ

beſtns ſiue ↄuemat cũ eis m locis nãlibzʒ

ſue nõ· et hoc wcatuir erimmẽ beſtialitatis

vel crimen peſſmũ quo iĩoſeph accuſanit
fres ſuos ut pʒ geñ · xxx vij. m aliquos.

Alnjvero ↄſiderãtes ꝙ eſſhß turpe dicere de
priarchis talia maxĩe cũ mm hebreo repit᷑.
et retulit pr̃i rixaʒ eoꝝ peſſmã dicut p
erime peſſmuz mielligitur rixa ꝗᷓ fuit int
ſilios lyevſilios bale ꝛſelphe quoa deſpi
ciebant tanqᷓ; ex ancillis natos. eruth
quicqͥd ſit dns ſtri cliſſme viciu hoe ma⸗

lediqũ ꝓlłibiit ſepius idim in lege x

„ . 1 „*

teri repetes/ S enĩ exoxxij. Aui eoi eit cũ

mmẽto moꝛte mon otur. debz inſup uimẽtũ

mterſici ad deteſtationẽ facti et ne aluis
cuũ aĩali temptet idẽ facẽ· Vñ leuit! xx. ꝛ.

Qui cũ iumeto ⁊ pecoꝛe coieĩt moꝛte moꝛi⸗

atur pecus q occidite mulier qᷓ ſue cubue
rit aulib mmẽto ſmul interhieietur cũ eo

tur · Et deut.· xx vnj. Maledictus q wemit
cũ omi iumèton dicet omis pp Is amẽ· Ex
quibʒ patet.qᷓ; ſo llieite deus Hac abhomi

na cõez ꝓ hibuit · cũ tn quida repiutur ta⸗
ta libidie excecati ꝙ ſere cũ omi gne ani⸗
mãtiũ hãc fetidã ſtulticiâ exercet coopa⸗
tibz demõijs q alias eſſ̊ nnpoſſible ppetra
re · Vñ relacoeveridica didici ꝙvn? va⸗
gam querẽs libidmẽ tã in auibʒ q́; m am
mali bʒ tan dẽ maximmã delcãtio nẽ mu eĩt
⁊gnoſcẽdo erieiũ dyabolo nondubi id
actitãte · Smiliter reꝑte ſut mulies non
ſolũ de vrſis vel rambʒ ß etiã de equis 4 ſi⸗
miibz concepiſſe . Ecce quid excogit at
admu emt maledicta libido?/ Mira eſt ꝙ

hmõ divinos term nõ abſoibeat. Neſcio
quid alnj ſentiat. michi tn ſaluo ſanmioꝛis

mdicõ vi detur adhuc mag delmquũt

cũ demonibʒ famliaritatẽ ↄ tmhetes 1 cum

æſdẽ carnaliter ex coſonſu 2m ſcẽtes· qð

in vicio carms extremu videtur eſſe malo

rũ.dDe qu o tñ vicio płes doctoꝛ es mian⸗
„*g .⸗— r„
da ſep ler̃t ut no bis fide faciat etia aſſerẽ

tiu multimido qꝗ ſep ſit tã de ſuerubis q; de
meubis id eſt ta de dmombz qꝗᷓ foꝛmãa aſſu

mut femineã q; maſculmã· Nnmiruʒ · cu et
nris tepoꝛibz muemmus eas quas demo⸗
nes nõ ſolũ decipe vel ad ↄſenſu allicere h
etiã p violẽtuã ſtuprare conati ſut. Scimꝰ
mq;ᷓ quaſdã ↄſentiẽtes ⁊ carnaliter ↄmi⸗
ſeentes cum demombʒ tande ad pemtẽtie
via miſeĩcoꝛditer reuoratas. Scimus de⸗
mq; alias carnali ↄmixtione ſic demomb;
ↄfederatas ꝙ mn eodem libidims ſiiroꝛe

pſeuerat O quãta & diumna pietas qua⸗

taq; Huũana cecitaſ. OQ ꝙ; execradis ſe im-
mſcet humana nobilitas· ut meĩto cum
* — 2 S
ꝓha di ceret · homo cũ in honoꝛe eſſß non

mtrellexit · id eſt aduertit nobilitate con⸗

dieoms. ſj 9paratus ẽ iumẽus inhpiẽub;

—

et ſmmilis imo inferioꝛ factus eſt illis·
Aò anobis auertat iheſus xpᷣs
de mechia ſpu ali que prictur libigi
coꝛ dis⁊ exterioꝛ ſenſuũ. ¶ ermo. x?.

On mechabeis LCxo xXX . Ter⸗

cio mõ p̃ ceptũ iſtud expoitur.

moꝛoſam delcãconẽ»ſenſu

li bidmoſu illecebris ſenſu alibʒ wel nnmui

dis reuo luco mbʒ coꝛdialibʒ·teipo qᷓ;tum
* 9 ₰ „ 1 6
ad hoĩem in ferioꝛẽ in ceno luxurie ooꝛdi⸗
alis vel ſenſualis danabiliter abutedo. er

7

lec ð: ſpũ alis ſoꝛmcatio vel mechia. „

tus eſt eãa in coꝛde ſuo· Ideo omis mmu⸗
da polluco ſoꝛmcaco ðꝛ · qᷓuis quiſq; diů⸗

ſa tur itudims woluptate pſtituat· Et

loe intelligit nõ ſolũ de pollucõe coꝛpali

ſctia coꝛdialim abuſiimmũqaꝝ eogita

ℳ

vel coꝛdialiter varia gi gnuntur flagitia

quibʒz regnu dei claudit᷑ ut hõ a deo ſepet⸗
loc ibi · Ex qᷣbʒ ſatis liquet ꝙ luxurie viei

„.

um plerũq; me

ſin es coꝛdiſ/ hũuũan oꝝ ſenſuu ſuo veneno

fraudulẽter oceupaẽ mtit ut wras inue⸗
. ⸗ 1 ℳ 1 . — 7 .
matur ̊ dic Jere · x· Aſcedit moꝛs p fene
ſtras nias · i· ſenſus exteioꝛes · ing reſſa eſt
tomos nias i. domicili coꝛdis p ẽmino⸗

ſu affem accedete coſenſu. Pinc ſedz phꝑ/

oim ren qun cupi ditate flagramt auᷣtat o⸗
culos aures alioſq; ſenſus ab Hijs q re⸗

lmqut â relmquẽ ꝗqrit· mehil enĩ facilins

qᷓ amoꝛ recrudeſeit.nã affcũs quo cũq; ſe
SHtit peiũ aliqð ps occupacois ſue repe⸗
rit. & facilius excluditur q;ᷓ expellit.· ð
ſob ſubtiliter mnuẽs ait. Depigi fedus
cũ o

lis meis ne quide cogitarẽ devgi⸗
ic ꝗqri poteſt · vtrũ in tactibz o ſeu⸗

lis amplexibʒ ⁊ libʒ moĩle pecm ↄſiſtat.

ſertiz cũ ſoꝛmecaco moĩle pecm eſſe dicat/

ex eo ꝙ ꝑ eã impeditur bonũ ꝓlis genera

de educãde· h̊ ad ̊ nichil opatur oſcula

tactus amplexus ⁊ſilia · Ad h rñder tho.

cn wonſiſint

p

SBamo

nõ mechaberis. i. nõ adherebiſ

r7 ſpualis ſoꝛmcac deꝗᷓ dns ait· videir
ulierẽ ad ↄcupiſcendu ea iam mecha⸗

nonũ wel etia extejonſenſuũ. Seqtur ibi⸗
xe. Ex delcatione enĩ ſoꝛmcãdi ſcʒ coꝛpalit

bro ſibi appropriato cum

le dupli · Ino mõ hm ſpẽm ſua · et hoc mõ

tactus amplexus wel oſcula hm ſua rõem
no nominat moile pcẽm q; tlia pñt abſq;
libidme ſiei · Nel ꝓpter pr̃ie ↄſuetudinẽ vel

1 — — 3 — . = —
ꝓpt᷑ aliquẽ amoꝛe oꝛdiatũ ſeu aliã ronabi

lè cãm. Alio mõ ðꝛ aliqd eſſe pecm moĩle

ex ſua cã · lc ille qui dat elemoſmã ut ali⸗
quẽ inducat ad hereſim moẽ liter peccat q;
uis opus in ſe bonũ ſit Bꝓpter mmtẽtionẽ
coꝛruptã · Et q nõ ſolu ſenſus in actuʒ
peci moilis ẽ moile pceẽm h̊ etiã ↄſenſus ĩ
delcãtioneʒ pcci morlis.iĩd eo cũ foꝛmcatio

ſit moile pecmmultomag alie ſpẽs luxu

cati ſit mo'le pecmanõ ſolusſenſus ĩ actũ
Cu igitur amplexus oſcula tactus iia
Ipter delcãtionẽ ſiat ex ammo deliberato ·
ↄns ẽ ꝙꝙ ſmt peca moꝛlia · et ſie ſolů dr li

bidmoſa. vnde pᷣm ꝙ tlia libidinoſe ſiut

moilia peca indican· QNec mirũ · cũ dicat
ie⸗ ſide xpiana · et poĩtur·xxxn ·q · v·
.C*
appetit app etit cupiſcetia feminaꝝ · nec

dicats wos hĩ̃e ammos pudicos ſi habe⸗

atis oculo s nnpudicos: q; impudicuſo⸗
culus impudici coꝛdis ẽ nucius. E cu ſe
mui cẽ ſibi etiã tacete ligua 2 ſpcũ mutuo
coꝛda nũciant mpudi carſedm ↄ cupiſcẽ
ti carmis altiitro delcãntur ardoꝛe etia in
cactis ab mmũda violacõe coꝛpoꝛibʒz fu

„
6

git caſtitas ipa de moꝛibz. Vñ potelt ſolꝰ

nutus ex libidmne fcũs eſſe moile peccatuz

7

q; pecm illud ↄmittitur in wlütate q w⸗

lütas exteĩoꝛi bz ſenſibz q̃i qbuſda mſtru

mẽtil vtitur cũ th ſtudioſa wolũtas plenaã
Habzʒz rõez peci ut pʒ jbide. e · q videĩt. et de
pe. di. i. c·hc .· Aum q; ſut igitur vievemẽ
qiunq; ſenſus recipiñtur impᷣſſiões carna
lii cogitationũ quas ſequuntur delcãtio
pariter cõ ſenſuſ. vn de ſenſus exteĩoꝛes

ſut qᷓ laquei coꝛdis ſoĩs mterioꝛia qain⸗

8 ₰

bus meautus captiuus ducitur in ſerui⸗
tutẽ peci. Drimus igi 18
neq;: Dinc eremias trenoꝝ in· lameta⸗
batur di ecs · Oculus meus ded atus eſt
ammam meã mn cũctis ſilia bz vrbis mee ·

wenacõe cæerũt me q auem immici mei

———

ec ſolũ affectua ta ctu ſed aſfectu q;

di ad wꝛaginẽ coꝛdialis luxure Namp

tur laqus ẽ oculuſ

tenme
eei
Granſc
acnil
linennh
tenmal⸗
wüt i⸗

nnnore
naehe⸗
lenſis
mmenno
eslupe
isne
sjadi
snſl
llenn
Ulidirl
aidret
ſehg
r ner

bale,

aſo⸗

aiſe
ſee
an
w
nafi
niſ,
ſunſn
Spſci
ter
jenne
Am⸗

ſe; demon es ⁊ Ioc pꝑ mediũ filiaꝝ homnũ.

Aõ prudẽéter ſob aduertes rñdit · Depi

gi fedus cũ oculis meis ꝛc. Nnm irũ cũ dðꝛ

ecciaſ xxxj · Memẽto qm malus oculus
neq; nequius oculo qͥd creatũ eſt · qi diee
ret mchil. Qð vtiq; claruit daud q beih⸗

— — — „ V r
ſabea ſe lauãtẽ incaute reſpiciẽs captus

eſt oculis captiuus duælus in affem ad
ulterij. ꝗpter qð tã turpiter cecidit ꝙ cũ
adulteio ermẽ ꝓdicois ⁊ honncidij ꝓpe⸗
tramt· Pĩe poſt modũ ſollieite dũm exoꝛa
uit diees · Auùte oclos meoſ ne vidãt va⸗
mtatẽ. vñ piculo hſſmnu obiectũ viſus ẽ
mulier oꝛnata nã a plãta pdis vſq; adꝰ
tice capitis ẽ plena laqueis ad capiẽdaſ
ammas ꝑ medin viſus .· Pme merito die
ecciaſtes. c· vij. Inuem amarioꝛeʒ morꝛte
mulierẽ qᷓ laqus wenaton id ẽ demonuz
et ſagena coꝛ eius · vincula ſut manus ii⸗
Jms. Et exẽplariter patuit m ſudith es
uuſdẽ·xvj·q nõ ex libidme ſ̃ ex vᷣtute ſe
oꝛnaut ad dcipiẽdu dei ciẽdũ hoſtẽ inde
oꝝ · Dieitur em ibidẽ ꝙ colligauit cinein⸗
nos ſuos mitra id ẽ in vna ſerie ↄ grega⸗
nit ad deipiẽdũ eũ.ecce la qus in wertice.

vnxit facẽ ſuã vn gẽto · ecce laqus in fa⸗

—

eie· ſandalia eius mpuer̃t oculos eiuſ.ec

ecc laqus in pedibʒ puleritudo eius capti⸗

uã fecit aĩam illius ecee totũ coꝛpus eiuſ
eſt laqueis plenuũ. Nec h ſolũ. ſj ut vꝛ eiuſ
de. x. c. Aſſumpſit dxxtralio la liltaamau⸗

yres anuloſa omibʒ oꝛnamẽetis ſuis oꝛna

mt ſe · Peo q nota. ꝙ lʒ indith oꝛnamt ſe

4

ad decipiẽdũ ſoloſerneʒ.tñ nõ mtẽdebat

cxũ duec ad pecm moĩle· Had hoc ut deſide
mret eã hĩe vxoꝛẽ ⁊ ꝑ ſoc hret ad eũ fam
lia rẽ acceſſuʒ p que eũ occidèẽ poſſ. ꝓp ter
hoc caput oꝛnamt faciem vnxit laerima
arboꝛis aromatice qᷓ facit ad decoꝛẽ vul⸗

tus ſuauẽ o doꝛẽ ⁊ mchil omſit de vtin⸗
gentibʒ ad decentem oꝛnatum. decepitq;
eum et deiecit turpiter amputans caput

illius . Huc hodie mulier oꝛnata dy aboli

ſagena infimtos damnabili co neupiſcẽ⸗

a capit et aſam eius interfeit. Dic emm

Jero qꝙ gladius igneus ẽ ſpecies mulie⸗
ris wluit ex omi pte ſagittas enntten qli
putamus aĩanꝝ piculo ſibi ↄuemũt laſci⸗
uus oꝛnatus 1 neq; oculus. Sed audiat

2ↄcupiſcẽtiavidẽs. m videlt muli ere ad
2ↄcupiſcendu ea· ꝛc. Vñ · xxxij. q v. e. nec
ſolo · e · q viderit: S tudioſa concupiſcẽtia
ſoꝛmcat: oms adeqtur open. O qtigitur
adulteia ꝓpetratur etiã in eccia dei. gſt ſoꝛ
micacões .· qt demq; libidmo ſi aſæctus cũ
circueùt officinas tepliquoꝝ oculi luxu
ria plemvelut ad libidims venationé e⸗
tocti. Silr audiãt ex laſciuia ſe oꝛnantes
illud ecciaſtici·xxvjij. Qu ſoueã ſodit m
illa deeidet 1 ꝗqᷓ ↄſtituit lapide Pximo of⸗
fendet in eo ⁊ q laqueũ alio pomt pibit in
illo. bi tria tanguntur quoꝝ vni qðq;
moꝛile ↄſtituit . Na ꝑ ſouea m telli gitur m
tẽtio libidmoſa meitadi alios ꝑ oꝛnatum
ad carnis cupiſcẽna qð eſt mozle.quis
etià mmcitas pæcmillud ꝓpetrare nõ in ton
dret · p lapi wero ſcandalũ acłiuũ mtel⸗
ligitur qð eſt etiã moꝛle hm tho · ßa ße · q.
xliij · pꝑ laqueũ autẽ intelligitur oꝛnatug
m ſe cũ excedi t mo dũ ap̃tedit laſeuiam-
tũc etã eſt moĩle lʒ nõ intẽdat alio a tra⸗
here ad laſciuiã · cũ mamſeſtã pᷣtendat ſu
biã: mo ſentina multoꝝ vicioꝝ & cũ ſic
ſictacula petit ut ſtultis placeat.tũc eni
It moĩles excitat ↄcupiſeẽtias tot moꝛta
lu pccoꝝ puceps efficitur et cãꝗ· n ðe de
tali ꝓuᷣ. vn. q multos vulnemtos diecit
et ſoꝛtiſſmmi quicũq; interfecti ſunt ab ea ·
Mirũ eſt ꝙ xp̃iana religio tlem oꝛnatuʒ
admitat ad xpi dſectũꝛxpianoꝝ piculuũ
Nõ ſie egit adoleſcẽs qui da mire puleri
tudims · qui cernẽs in ſua ſpecie płes illu
ſtriũ ſeminanꝝ ſcandaliſari ↄ ſodit vultuz
ſuũ vulneibʒ malẽs deſoꝛmitatẽ hor̃e fedi⸗
tatis qᷓ́; ſoꝛmã irritamẽtũ pᷣbentẽ aliene ſi
bigdinis ¶ Sedus autẽ laqus eſt auris
vruriẽa vᷣ boꝝ laſeiuiã· Lingua naq; ſeᷣm
Jaco bũ in canomca m quietuʒ malu eſt et
plena veneno moꝛtifero · Inſuꝑp maculat
to tũ eo:pus im flaãmat rotam natiuitatis
mflamata a gehena· Et p̃ſert lingua coꝛ⸗
dis libidmoſi inflamat aures audientiu⸗
Dieitur eni ꝓuᷣ. v. Fauus diſtillans labia
métrieis 1 mtidius oleo guttur eius no⸗
uiſſmma aute illius amara qi abſmthin et
acuta qᷓ gladuis bicepſ.et ꝗᷓ. Nunc & fili
mi audi me ne recedas a vbis oꝛs mei
lsge fac ab eaviã tuãa ne appꝛopin ques

ſoꝛibz domus eius. Et ſi lnguã maledirã
xeelinare nõ puales audi tũc ↄlli ſapiẽ
tis ecciaſti· xx viij. ubi poſtq;; plma dixit

de lin gua tercia ſeminate diſcoꝛdias a dei

ciéte mulies viratasvel vericaſ· tandẽ ſb⸗
mſfert· heatus ꝗq tectus eſt a lingua neq;-
q m iracundiã i lliis nõ traſiliuit ? q; nõ at
traxit ingũ eius am vm culis illius nõ eſt
ligatus Dem de ↄhliũ tribuẽs euadeti ſbᷣ
infert. Hepi aures tuas ſpims ſcʒ tim oꝛiſ-
dei moꝛtis incerte ſu turi iudic ij pnaꝝ in⸗
ferm. et voli audiè lm guâ neq;. et oꝛi tuo
facito oſtia mchil ſcʒ loquẽdo adwtum
petulãs alloquetis ſeras auribʒ tuis ne
v bis libidmo ſis pateat introitus Die e⸗

nim Mriſtoteles li:de aĩalibʒ. q; ſus q;d

mare ſollicitante rigidas tenueit aures
nõ ↄſentit jn coſtũ ubi wero laxare cepeĩt
aures ſtmulatad luxuria. Ee jbið die q;
ome aial aures Hh mobles pᷣterq́; hoĩes.

Kigidas igitur immobles aures tone

as nec auditu reeipias qð receptũ coꝛ in⸗

ſieiat ⁊ coſenſu eliceat · nee cui qᷓ; cxedaſ e⸗

tiã ſub ſpe cie ſetatis vel ſoneſtatis blãde

loquentẽ. q; ſ pallio ſpualis amoꝛis vel

etia religioms ſepius latet ardoꝛ libidiſ-
pleſq; magis temptatur ab hijs pſoms

qᷓ ſæciẽ ſan ctitatis in hitu⁊ religione pᷣ⸗

tendut. Sic ſile qdᷣda in li. de naturis reꝝ
refert plimus dices · q ſus q luxurie fu⸗

rijs agitatur mvirũ irruit caãdida maxie
veſte mdutũ· Maxievero cauede ſut ſo⸗
ciet ates lubrice qvarijs laſcmmie canticis
ac muſitis mſtrumẽtis auẽs oblecłari qᷓ;
rũt quibʒ tandẽ coꝛda marmoꝛea paula⸗
tim emolliũt diſſoluũt ad laſciua coꝛpo
ris · DHmce ðꝛ ecc. ix. Cũ ſaltatee ne ſis aſſi⸗
duus nee audias illã ne ſoꝛte pereas in ef

ficacia illiis¶ Cereius aute laqus ẽ ta

cus mſlãmas. Laſcemuus eni tactus potiſ
ſmũ inflãmat ad luxuriãdiuſmmode th.
Ra maxme tactus immudus in ſevel in
a

js mẽbroꝝ illon qᷓ generacom deßuiut
ardoꝛẽ excitat libidĩſ.qᷓ ꝗpter quis Fumiſ
peccat ↄmuiter impudica tãgendo qᷓ; vi⸗
dendovel audiẽdo· Iñ quidã p ſolũ ta⸗

ctũ plus peccãt qᷓ; decem ꝓles ꝓprie mĩit
ↄmſcendo genuiſſent . Peu qᷓ; flagieioß

actibʒ ſe im miſcet hũana no bilitas cum

hae irracon ablitatis noxa ſolus ho ratio

nabltaus capax turpiſſme fedat᷑ Null⸗
lũ emm aĩal irronale fecibʒ Hmoi legitur
maculatũ · vnde merito dic pᷣs. Diſpieĩrt in
endoꝛ facłi ſut ut ſtercus terre⸗ Endoꝛ int

pretatur fons generacois in iſti perta⸗

ctus abhominabiles perier̃t eo ꝙ infimta
flagicia enoꝛmia peger̃t · Quid autẽ vili
us ſtercoꝛe ⁊ quid ab homĩ abilius tã ſoꝛ⸗
did pecoꝛe qͥ ſua libidme violat iua na⸗
ture · Hecũdo poſt ̊ ad libidmẽ ꝓuocãt
oſcula libidmoſa: amplexus nudoꝝ ccꝛ⸗
poꝝ· ↄ trectaco es vberu ſlia. Ma luxula
p oſculu libidmoſu irritatur eo ꝙ in oſcu

latibʒ ſit ↄuemẽta ꝑtiũ ⁊ aĩ ales ſpũs ↄiũ⸗

14 H 12 U —
guͤtur · Pine dic phus ꝙ equi ante coitũ
coſpinãt anhelitua ꝑ ſoc ad luxuriã ꝓpuo⸗

cãtur · Dro pter qðð ovgo xpᷣi qᷓ ſpoſo tuo

pudicũ affectu puare deſideras ſi qs te ad
oſculũ ſuũ muitaueit ꝓ oſculo ſputũ red

das Ttemere ↄtrectãti pug nũ mgems.

nee Hmòi credas eſſe fuũ xpi ſj ſathane.
no amatoꝛẽ coꝛruptꝛem.nõ pudicieie
dela toꝛẽ · h ge libidims viliſſmũ 2 ſoto⸗

rem. Si ennn ſo lus aſpectus libidmoſuſ

ↄſtituit aliquẽ eſſe ii dicãdu adulti reuʒ
iux hmonẽ euãgelicũ·o qͥd eĩit mutua co
trecłatio coꝛpoꝝ ĩ tactibʒ oſculis aplexi⸗
bus ꝛRlibz? Que tãto g rauioꝛa iidicãt
quato del cãtio ni carnali plemoꝛẽ adunim

ſtrat ↄcitatione libidis. Sn cu inter ſen⸗

ſus coꝛpales i tactu carnali maioꝛ dulee

do reꝑiat᷑ et ex deleãtiõe eius maioꝛ coꝛru⸗
ptio ſeqᷓtur ac ꝑ ↄns auerſho maioꝛ a do ·
Pter in tm redditur deteſtablis ꝙ ex⸗
erceri nõ poteſt ſme peco ſaltẽ wemali eti⸗

am n facto con ingali. De tn excipitur

vnus ecaſus ſcʒ neceſſarius tactus cã pro
ereade ꝓlis · ʒ Greg · eõtrariũ dicat · xij.·
di. c. nerui teſticuloꝝ · Naco vero tãte de⸗
lectacois muemtur. ꝙ ꝓ ueĩt a natura eau
piẽte ꝓcreaè ex ſiſibʒ hia ꝓ cõſeruatide
ſpeciei hũane in ꝗᷓ cꝛpalis ſenſualitas in
tm qnq; vincit aciẽ roms in hoĩe ꝙ ex m⸗
mia eius frequẽtia qnq; cecus efficitur · eꝛ

ex cerebrivacuacone qnq; freneticus Ee
qʒ tlis del caco imcautũ eſſicaciſſme trahit

m eo ſenſuʒz. ideo indicatur cã deteſtabilis
totũ hoj eʒ in pecoꝛum trahens wꝛagmẽè.

e!

4 msn

catun
ſon
coſe
ei
ne
dica
fſen
mat
won
lit
gta
ſpe
ſen⸗

Pie q̃ri poteſt. vtrũ cõſenſus in delcãti⸗
onẽ peccati moĩlis ſeʒ ſmmplicis ſoꝛmcacõ
ms iudicari debz moile pecm.p̃ſerti cũ pee
catum homeidij graums eſt qᷓ; ſimplicis
fonncacoms·h ↄſentire in delcãtionẽ que
cõſequitur cogitacõʒ de homicidio nõ eſt
peẽm. g& multo mmus ↄ ſentire m delcã eõ⸗
nẽ qᷓ ſeqͥtur co gitacoʒ de ſoꝛnicacõne iꝛ⸗
dicari debet moꝛle· &c. Ad hoc mter alia

rñdet Tho · ha ße · q· lxxiin· q; aliq̃s de foꝛ⸗

meatione eogitãs de du obz delcari poteſt.·
vno mõ de ipa cogitacoe. alio mõ de ſoꝛm
cacone cogitata. Delcãtio aute de ipᷣa co⸗
gitacone lequitur melmaco em aſfcus m
ipſam cogitationẽ ĩpſa wero eogita eõ hm
ſe nõ eſt pccm moĩle h̊ qnq; vemale tatũ

ut cum aliqs mutiliter cogitat de eaqnq;

etiã ſme omm peco puta cũ qͥs vtiliter de
de ea cogitat · c cuvult de ea pᷣdicare diſ⸗
putaẽ vel ſtudere ad mfoàndu ignaro ſ.et
jðo ꝑↄſequẽs affectõa delcãtio qſie eſt de
cogitatiõe ſoꝛmeatioms nõ eſt de genere
peccati moĩlisſed qnq; ẽ wmale pcẽm er

qnq; nullũ:vñ nee ↄſenſus in tłem delcãco

nem? moĩꝛle peccatũ. S; q aliqs cogitas
de ſoꝛmicatione delectetur mipo actu co⸗

gitato⸗ hoe ↄtigit ex eo ꝙ eius afectõ i

hue aclũ eſt mclmata. vn de ꝙ aliquis in

tlem delcãtionẽ eo ſentiat hoc mehil almid

eſt ie 2 ſentiat ſoc ꝙ affeũs ſuus inj

eliatus ſit ĩ foꝛmicacoʒ. Nullus eni del ca

mhſ eo qð ẽ ↄ ſoꝛme app etitui eiuſ:q; au⸗

tẽ aliqͥs ex dlibemeoe eligit ꝙ affcũs ſuꝰ
Je cõſoꝛmet Hijs q m ſe ſut peca moilia
hoc ẽ peccatũ moĩle: et ideo tlis conſenſus
m delcãtion ẽ peccati moilis eſt moĩle pec⸗

ratũ. Dinc dicit Aug. xij. de trim. gpter

peca delcãtiomis etia ſme wolũtate pheiẽ:
di ſed cũ wlũtate obleckãdi totus homo
dan abitur . Et ideo d ᷣm. ꝙ ſo lus coſen⸗

ſus in delcãtion ẽ que ꝓcedit ex coplacẽ⸗

tia ip ius actus homcidij cogitati ẽ moꝛ
tale peccatũ. nõ autẽ ↄſenſus m delcãtiõeʒ

qᷓ ꝓcedit ex ↄplacẽtia co gitacoms de hHo⸗

meidio· Ceterũ cũ ratio ↄſentit in tleʒ de⸗
lectatio nẽ peccati moĩlis tũc vocatur de⸗
lectacõ moꝛoſa· nõ vtiq; ſm duiturmtatẽ
tionẽ immoꝛatur nec tñ ea repellit teneyſ

na moꝛtis illo vreretur ¶
us eſt o doꝛ oblecłaſ.qi ſimi'r allicit ad

et wolu ẽs libẽter ea qᷓ ſtatim cũ animũ at⸗
tigerũt reſpui debuerũt ut dic Aug. ubi 5.
ereio poſt Hoc ad libidmem pro uocat
mollicies wſtiũ a lecłtiſtermoꝝ · quoꝝ eti
am ſuauitas efficaciter libidinẽ excitat.
Vnde dic Amos· vj. dñs ad hmõi. Ve
qm opulenti eſtis in ſyon. et ꝗ. Aui doꝛ⸗
mitis in lectis eburneis laſcimtis i ſtra⸗
tis wſtris · Et iterũ ez echielxxi ij. Lauiſti
tet circulimſti ſtibio oculos tuos ⁊ oꝛna⸗
ta es muũdo muliebri ſediſti in leco pul
cherrimo ⁊ mẽſa oꝛnata ẽ ante te · S ad
quẽ finè oſtedit iſaias.c.xiij.dices · De⸗
tracta eſt ad in feros ſupbia tua ↄcidit ca
dauer tuũ.ſᷣter te ſternetur tmneaperi
mentũ tuu erũt vmes: ¶ uarto dem q; ꝓ⸗
uocat ad libidmem ſuamtas vngẽtoꝝ et
balneon.· Qãa Amos. vj. de laſciuiétibz in
ſtratis ſuis ſubditur ꝙ erant optimo vn⸗
gero delibuti mchil »pati ebãtur ſuꝑ co⸗
tricone io ſeph· Vnge dicunt qui da ibide
ꝙ in optio vngeto mitelligitur illud quo

vngebãturvaſa diumo cultui aſplicada

de quo p̈cρτur exo . xxx. ꝙ nullus ſb pe⸗
AQuartus laq⸗

luxuriã· in cuins argumtuʒ ðvᷣꝛ.ij· paralipo ·

x vjq poſtquã rex aſa moꝛtuus erat po

ſuerũt eu ſup lectu ſuũ id eſt feretrũ wel ſe
pulture lorũ plonuũ aromatibz er vngue⸗
tis meretriceis id ẽ rebz odoꝛiferis quibʒ
anti quitus meretrices aſpergebãt lectoſ
ſuos ad allicieduũ honmnes ad luxuriam-
ſic dietur ꝓuerb· vij · in pſon a métricis·
Aſpſ cubile meũ miria aloe einamomo
Nnmirũ cũ de ꝓuᷣ.xxvij . ꝙ; vn gẽto et va⸗
rijs odoꝛibʒ delcãtur coꝛ. Sed ut dᷣꝛ iſaie

iij. Erit ꝓp ſuam odoꝛe ſetoꝛ· Sed qualis

fetoꝛ eit oſtẽdit Job · c · xxvin. dices. Aſp⸗
gatur in tabernaculo eius ſulphur. Fetoꝛ
nãq; ſulphureus peſſmus é· vñ yſa· xxx.
dieit; Prepanmta eſt emm ab heri id eè a
prinempio tophet id ẽ gehenna hm omes
toctoꝛ es a rege ſparata ꝓfundar dilata⸗
ta.nutrimẽta eius igms ſeʒ imſernalis

lgna multa id eſt peccata flatus donnm

ſicut toꝛrens ſulphuris ſuccendens eam-
Amintus laqueus ẽ guſtus alliciẽs ſcʒ
enla ebrietatẽ. ac p ↄ ſequẽs ad
libidmẽè.

elicata naq; cibaria cù abù da⸗

tia ſupta multũ ꝓuocãt ad libidmẽ pᷣpti

catũ eo ꝙ rõ no cohibz Hmõi appetitũ cũ

zlla qᷓ caloꝛ natualé nutriũt. t qꝛ come⸗

dere bibẽ ſut de necitate nature dyabolꝰ
ibi laqueũ teptacoms abſcõdit vbi natu
na ſibi neceſſitate reqrit· IDmc xpᷣm eſuriẽ

te pane tẽptamt ꝓthoparẽtes pomo de⸗

iecit · Iñ prima tẽptaco filioꝝ iſmaſel erat

Et qꝛ ſez Greg ples mterficiũtur gula
qᷓ; gladio:et ſ̃m Iero· wonter gemtalia
ſibi ſut ꝓmꝗᷓ· io Wnter mero eſtuãs de
Ffacili ſpumat m libidmẽ.et q; ſũptio cibi

et potus necria ẽ ad ↄſeruaconeʒ in diui⸗

din ſic actus wenereus ad 2 hua cõem ſpei

jdeo deus vtrobiq; max imã apo ſuit dele

cationẽ ne ab aialibʒ negligatur ut die
tho.· ſup· ii ij. di·xlix.· Hoĩes autẽ beſt ijs vi
lioꝛ es effecłi maxĩie delca bilibʒ illis abutũ
tur. Sz de hijs ð apocalipſ.x viij. Auãtũ
glon ſicauit ſea in deli cijs fuit tãtũ date il
li toꝛmẽtuz ⁊ luclũ. Et ſiguratu ẽ deut!xx⸗
vin vbi 82. q* delicati 87 luxurio ſus in
