teioms ⁊ mutui cuius gĩa peiu adauget.·
¶ Seðdo queri pᷣt qre po tnis m cotractu
locacoms q́; m mutuo pᷣt qͥs ultra ſoꝛteʒ
accipe · Ad ſ̊ dicip̃t ultra ea q d cã ſut ꝙ
i ↄtingit ꝓpter tres racones ſicut lo catu
a mutuo differt tripliciter. Drnmo quidẽ
d ffert locatũ a mutuo racoe caritatiſ. q;
ſm alex·lom.ĩ mutuo ẽ ↄtractus g r̃e wel

caritatis· m locato wro cotractus uiſti⸗
eie et eqquitatis · Mutuu g de ſui natira
dʒ eſſe gratuitu alias vonditur caritas 1

gĩa q ↄmcatur iĩ mutuo ·que ſeʒwenditio
nl aliid ẽ q; abuſo et gre coꝛruptela. m
locato wero non ẽ ſic. vn ſi mutuats rebʒ
wra raco locacois et ↄſilis vſus rei loca⸗
te datur· tiic ultra ip̃am rõẽ licite ampliuſ

exigi pᷣt · Exõẽpli gra: Si floꝛem aurei ex

ſua in ſctõnevel depoꝛtacoe valerẽt ali⸗
quibʒ moꝛbis ut faciut alique gemme.
aut ſi abſq; ſui coſupeone aliqiubʒ obſe⸗
quis vtiles eſſent ſic aurei ciphi vel ar⸗
gentei tũc vtiq; licite locari poſſent et cũ
ipis recipi peiu locacomis · utz · xiin · q. ij.
.c. h ſenerarioꝝ · m glo. Po teſt etia mm lo⸗
c bd q de vſura 1mitti ꝓut poſtea vide⸗
bitur. Hcdo mutuſi a lo cato diſfert rone
Prietatis. q; hm ſo · an. ex de vſut . m. e·
fi. In lo cato ꝓprietas rei locate remanet
apud locante ut f. lo cal.non enz. pi E&

apu
lucrũ ꝓprie rei puemt ad eũ et nõ ad alm

miſtũ eſt. q; nullus cogitur facè bpᷣfieiuʒ P
de ꝓprio utꝭʒx.q·ij.pᷣcarie· In mutuovero
dnum rei mutuate traſpertur im eum cui

wutuu a 8atur. Pterean mimme inſtuz ſt

res illi fructificet cums nõ eſt id ẽ mu
tuanti· et nõ fructã 5 potius danu illi fa⸗
eciat ꝓpter pi jculu dieo eius in cuius di⸗
um tran ſlata ẽ.· et ideo apta minſticia 6.

mſtieia vero h expoſeit ꝓyvſus rei a me

cibi mutuate omis vtilitas ex ea ꝓu e⸗

mens ꝓ tod tpe quo tibi mutuata ſit a
me ommo ſn ſit tua no mea. Concoꝛdat
eta ſco · i · in · Terco differt racon evtili

tatis · q; de loca to ſuſcipit hõ fructum de

mutuo nõ. vn eriſoſ. dic. Hnñs ag rũ araã⸗

do accipit ex eo fructũ· pns domuz vlum
mankhoms capit ex ea et ideo qͥ locat do

mũ vel agrũvſu ſun dare vidꝛ et ꝗ damõ

vidꝛ mutuare cũ lucro luerũ ex pecuma

repohnta nullũ vſu capis. Bille· ꝙ eni ex
uſu denarioꝝ hoõ fruetu ſuſcipit no pue⸗

mit pnᷣapalſi ex denarijs ſed ex mgemo

utentiũ illis. Ex dombz aut 1 agris pu⸗

eipaliter fructus ꝓuemt licz ſcð ario ex

Hois mgemo. mſnpi m mutuo piculum? et

damnu ptinet ad mutuun recipiente· eeo⸗

na wro danu piculũ ꝛ dterioꝛaco rei lo⸗

rate locaton immmet ſi ſaltem ex culpa

illius ꝗ locaco em accepit non ſupuemt ·

minſtu aut eſß ꝙ ad illũ ſ eckaret »mo⸗

du ad quẽ nõ ſꝑctat piculũ.ut pʒ · c· i · de

cenſibʒ. m el em · HPuus ſmie ſut hoſti. Jo.

an. gof. et s omes. 5;1¹ ut ad cepta rede

amus. ereo queri pti in ſpecialivtrũ
abſ q; vſure vicio q8 emẽ pt advita red⸗

ditus pdiales pßt cũ notũ ſit ꝙ ibi vlus

expectatur q; datur alio qiũ vtiq; non e⸗
meret ſi ꝓpeerw ſerret ſe nõ plus receptu
ra: Ad ß dom m alex lom . q; tlis cotra⸗
Qus licite fieri p ßt · et h tripliei rõne. Pri⸗
mo roneveri dñnj · nã q dñs e alicums rei
eſt eta dns vſus illius: ſic & tlis dns rẽ
illa im alterũ ſnnpli traſferrep pt ſie etiam
tranſferre p̃t vſufructũ illius dñn gprie⸗
tate ſibi retenta utz m locatis.et hc rem
ſuã tranſferre p̃t in alia ſimplr dãdo wil
vendẽdo eã aut vſũ eius ſie etia dare pᷣt

aut vendẽ quo ad tpᷣs dtermmatũ ex ꝗ

pz p lieite ven di pñt et emn redditus ad
vita raeõneveri din. Scðdᷣo vero pnt ve⸗
di 1 em racõne dubi piculi· nã ſie ex⸗

p̈ſſum p; eẽ devſut · m · e · nauig at · Si a qs

dat dece ſolidos ut alio tpe to tidem Rbi
gamvelvinivel olei menſure reddãtur
ꝗ̊ ł te plus valeant vtrũ plus vel mius

ſolueois tpe ſuerint valiture · veriflr du

bi tatur. nõ dz ex hoc vſurarius reputari.
mneone dubn huius etia excuſatur qꝗ 4 pa⸗

nos granu vmu oleu wel alias merces
vendlt ut ampliꝛs qᷓ; qᷓ; tũe valeãt i certo

termo recipiat eiſdem li tamẽ ea tꝑe
cotractus nõᷓ fuerat wenditurus· ho eibi⸗

Hzi in empeõnen wndicoe reddituũ ad

vitã dubiũ ẽvtrũ wendens plus dat qᷓ
aecipiet eo q; ementis vita reddituri m⸗

certaideo racone dubnj talis cotractus

licitus & cen ſendus.cũ enĩ qͥs poſſeſſio⸗

nemngit advita emetis Wndit vtiq;

tys meertũ · q; ignoꝛat quãtũ emẽs ſup
niuere debeat · et e m determmacõ tpꝑis 4
natura dopeẽdeat vnõ ab hoje ideo ẽ p̃ter

pois mtencoem. x natura S£ cotraclus
vere traſfertiir res in emen tẽ· et qn moꝛi⸗

tur emẽs ſ parũ vixeit ex natina eiuſoẽ
2ta ctus reuertitur ad wen dentẽ · nec vi⸗
vetur hᷓ difficultas maioꝛ qᷓ; m hijs q ſmm⸗
pliciter wen dũtur:ſ̊ ſi quis equũ emeret

et ꝓ eo centũ erenos ſolueret · aſtat ꝙ

ſ tlis equus m craſtino moꝛeretur nlo⸗
mjn us vendẽs centũ Hloꝛenos ſi bi retine
ret qᷓ;nis ex re empta emptoꝛ nullavtili
tatem ↄſecutus ſuiſß. hoc eni dtingit ex
eo vendes rẽ ſuã iuſte traſtulit: m eme

tem q iiſta tmnſlaco ſtati facit p̃eiũ eſſe

Vendetis. ereõ demq; pnt em et vendi

racõe inſti peij. nã m tali ↄtactu ſeruari

dz eq utas iuris naturalis inter emente?

et wenden tẽ. ut ſic 2tractus ille reddatur

licitus qn mmnrũ E exceſſusi m illo ↄtra⸗

ctu qᷣ coꝛrũpit hãc eq uitateʒ ſiue ex p te

emẽétis ſiue ex ptevendẽtis tüc ille tra
Cctus tanqᷓ; illicitus reſcmdidʒ. et illa eq⸗
tas pondermri debʒz ex cireũſtantijs vtri⸗
uſq; ptis uidicõ ꝓbia exꝑtiviri: qua ſeʒ

equalit ate ßuatai mter ementen venden

tem ↄtractus ẽ licitus de natura ſui. Di⸗
aüt de naturna ſui qꝛ ex pte vtrahentis
p̃t eſſevieiũ m ↄtra ctu qp ter eius intẽti⸗
onẽ eoꝛruptã · puta hi q diuel ſu fficictiã
Habes nõ ꝓpter vite ncẽitateʒ h auaricia
due lus ut ditioꝛ fiat tles red ditus emat

tuũe ex Pte vtrahentis ẽ e turte lucrũ · Cs⸗
oꝛro tune
fuari ð equalitas iuris natunalis m B

coꝛdat hijs rich. m qðlibet · Po

caſu qñ penſata emẽtis etate et ſamtate

pi culo nlibuſq; circũſtãtijs q vñt abbre⸗

niare vita emẽtis · et ex alia pte penſata
pᷣen quãtitate qᷓ̃ datur faciliter diſcerni
E pt vtra no tabiliter in illo ↄtractu po⸗
tioꝛ è emẽs autvendens· ꝙ ſi ex aliqua
pte roperiretur. exceſſus notabilis ſaltẽ

quatũ ad paconèé ad rẽ emptã velven⸗
ditã· tũc talis ↄtra ctus ł in iure ꝓhibi⸗
tus nõ videatur et ab eccia to letur· tn m

*

ſoꝛo ↄſcictie talis ↄtraclusg vicoſus madi

caretur ꝗpter mequa litatẽ illius ßm co⸗

munẽ et apꝛobata dſuetudmẽ mſi peri⸗

culũ nõ poſſidẽdi pacificævel leuãdi red
ditus ſilia picula ac circũſtãtie indicio

Pbon ne am reducént ad de⸗
bita eq ualitate uarto qri beveri

emẽ liceat hereditarie p̃diales redditꝰ

u palam liqueat ꝙ ibide expectetur pl?
i ̈ datur. Ad rñnũdet alex· de alexãdria ·
in ſuo trackatu · ꝙ talis co tractus licite
ſieriß t · dumõ huetur eq itas mris natu
ralis· ita ꝙ nõ appareat liquide ò qs dtra⸗

qs emit neërio 2tinget ibidẽe fieri nota⸗

bile exeeſſum ſuß ſoꝛtẽ ꝓpter het̃ditariã
ſucceſſionẽ Petue dunatura · nl obeſt. qꝛ

nec ius naturale nee ius roſitin dickat q;

ille qͥ rẽ ennt herditarie tm ꝓ ea dare te⸗
neatur quatũ ꝓbabile ẽ ꝙ ipe p tota vi⸗

tam ſuã cũ om poſteritate ſua peipe de⸗

leat. q; m ̊ nõ poſſ·pres herditaria cadẽ
ſub iſta eſt imacõ e h ſufficit qn taxatur
iuſtuß Peiũ qp Hhalæeatur reſpcũs ad illũ q
emit . et ad eius poſteritatẽ uſq; ad cer⸗
tum gradu. Vel potius ꝙ reſpectũ habe⸗
beat ad ↄuem antiqua a appꝛobata: ſue
tudmẽ terre illius iudi co exptoꝝ vñ he⸗
reditarij redditus · xx· coꝛonarũ qvale⸗
rent in aliquubʒ locis qᷓdringẽtas coꝛo⸗

nas et ultra ut m colonjia. m alijs locis

hentiũ habeat melioꝛẽ pteʒ m duem ct

appꝛo batũ curſum illius terre · ꝙ in om
empeone potiſſme obſeruãdũ ẽ cũ em⸗
tur aliqd ab hijs qͥ pauptate ↄſtri cti vel
necitate ſua xendere cogũtur. vñ ſup ilð
leuit· xxv ·qn vendis qiipiã eini tuo vel
enns ab eo ne dtriſtes fratrẽ tuũ hi iuxta

numerũ annoꝝ iubilei emas ab eo. dieit

glo. ꝙ nccitatibʒ ꝓximoꝝ ẽ 6 ſbuemẽduz
nec nego ciadu de nccitaubʒ pauperũ ·
ideo ſume cauendu eſt ne Pbtim ab illis
4 nccitate cogẽte tles redditus wendũt
mmoꝛi p̃eio qᷓ; inſtuʒ ẽ m ↄuem eſtima⸗
tione emãt· q; talis ↄtractus iudicaret᷑
murſtus ꝓpter necitatẽ wendẽtis militaãs
ↄtra caritate ximi cuim h̊ caſu ſböůuem⸗
re ————— t ſedᷣm aleyx· lumb. qn ven⸗

dicõ a paupe facta ẽ ꝓpter artã necita⸗
tom tuc empeo mutuacõnis locuz tenet.
zdeo minſta ẽ IPter necitatẽ ven dẽtis et
maliciã iỹius emẽtis qᷓ ꝓgter qð plus ae
cipitur inſtu titulũ nõ habʒ poſſeſſoms.

Gs: aũt obicitur ſi redditus heditarioſ

emerẽtur ꝓ ducẽtis uti m zelandia. et 5
m duͦem vſuetudinẽ pr̃ie q̃ ponderat di
uerſas cireũſt antias talem empeõnem
iuſtiſicantes ¶ Demq; nõ gnaliter tres
reglas ad maioꝛ? euidenta. Primaẽ qÿ
qn qs ennt poſſeſſionẽ ſnnpli wl ad tpS
cauſa lueri qð tm ex natum tpis exlpe⸗
ctatur nõ ex natura rei poſſeſſe· tue vici⸗
um eſt in cotracta qð dꝛ m iure turpe lu⸗
crum. cdᷣa ẽ ꝙ ſi poſſeſſio talis ematur
cauſa lucri et tlis empeo ꝓter ncẽitateʒ
vendẽtis fuerit mmus iuſta cũ illi tené⸗
tcur ſbuemire gratis tũc in tali ↄtractu ẽᷣ
viciuvſure no ꝑ ſe h ꝓpter eqmpollẽnam
rei · qui a lucrũ qð ex tali ↄ tractu ꝓuem⸗
re dmo ſcitur mlitat ↄtra caritatevnde
ten etur ad reſtõeʒ illius q mmus iuſto

dedit . Tereia ẽꝙ ſi poſſeſſionẽ qͥs emat

nõ cã lucri pᷣmoaꝑ ſe j ad ſui 1ſnoꝝ vi⸗

te necitatẽ dumõ uetur empeoe turis
na turalis quitas i ꝓceſſu tꝑis plus re
cipiatur ᷓ;ᷓ datur iuſte fit illud emẽtis ·

. illud⸗ accipit tan qᷓ; ; ſuu pter ↄtractꝰ

jpius natun et nõ mcne tpis niſivalde
p accns. ¶ Qeo queni pt. an omere li⸗
ceat redditus pecumarios pᷣßtim qnia pe

cuma nõ ẽ vendibilis eoo ꝙ declmat a na⸗
tum væl ↄ tractu empeoms· et ſoꝛtitur co

trackũ mutui ex quo lueruʒz ſperare nõ lʒ.
Adſſß5 rñdet alex. de alexãdria.· ubi ſuß.
h euã licitũ ẽ. Ad ceuius euidentiã ſei⸗
endũ ꝙ ↄtractus viciatur qᷓtuoꝛ mois.

hot⸗

tni
ng
en⸗
a⸗
eX,
ld
ähl

cr⸗
ſe,
he
e⸗

dle,

dag

Smo exrſ

Primo? ex cauſa materiali · 1· X pte rei 1

ven ditur puta qeres nõẽ wendibilis ˖ ut
5ͤ liber res ſ puͦalis res aliena ꝗᷓ vendi

nõ pnt · et ſie nõ viciatur iſte ↄtractus q;
m rebz nfis Habemus tria bona ſcz im⸗
mobilia et mobjlia et ius vtriuſch· et hẽ

diſtinguitur mobile mmmobilen ins vtri
uſq; ſic ip̃m ius vendi p̃t non g& vendi⸗
tur pecuma ̊ ius pcipiẽdi redditus be⸗
cumarios et ſ̊ lici · cocoꝛ. rich. in qoli bet·
peeum avero tniſit cũ iure wn dito Ficut
a ſili ins pronatus vendi nõ ßt qanne⸗
xũi eſt ſpuali tñ traſit cũ᷑ wendicõne ville
agrivel fundi q vendi pnt· ius autẽ pei⸗
piedi talem quãtitate pecumie ſupꝑ bonigʒ
ecertis anuatim Petue vel ad vita nõ eſt

pecuma ß ab ea diſtinguitur. 5 cðo ex ca

finali id ẽ ex pte Peñ. qð vieiũ exeludit
HB qn pᷣ eiu ꝓPoꝛcõnatur iuri qdð vẽditta
ꝙ naturalis etas mõ pdi cko ſeruetur.
ercowero ex cã ſoꝛ malii i· x pte pacti

appo ſit qd᷑ repugnat rei ſu ꝗᷓ vpaciſo⸗
tur ſic eſt ĩ ſnnoma. wel q repugnat co

tractui·puta qn ↄtra ckus ẽ S gratuitus et
tale viciũ faeit vſur ut ĩ mutuo cũ aliqꝗ
exigitur ex pacto rone mutuate ·h̊ autẽ?
nõ eſt mutuu hwra wen dico· Quarto we⸗
o ex cã effieite. i i. ex pte cõtrahetis. ſic cũᷣ
as ſe ſingit emẽ qð in pignus recipit. et

tũc non excuſatur abvſura mſi fructus

2p utetur in ſoꝛteʒ· ar:ex de pignoꝛibzc.
jllo nos: B Be wraven dico et pein trahe
advenditoꝛeaus peipiendi rodditug

ſtat piculo lucro emptonis. Poſſet tñ

meidere viciũ ex pte ↄ trahetis gpter eiꝰ

cupi ditatẽ auariciã: ̊ accidit cotra⸗
ui vn ſono. hoſt. et Jo. an. e devſuriſ.

c.m cinitate tenet ꝙ licitu ſit emere red
ditus pecumales· et etiã plures alij lʒ nõ
videatur eſſe ↄtractus tãa hon eſtus ſicut
traclus red dituu p̃dialim· Ad lau · dei
6 de p̃eij augmẽta coõne ꝓpter ſo luti⸗
oms ꝓrogacõnẽ et quõ im eaomntti⸗

AYHvAX inong erm o.·xxxiꝰ.

En fur ; — Ex⸗
pediti de uo termunis ſo⸗
lueõnis. am toreiu pſequa⸗
mur q eſt pmeoſus. er diei pᷣt

termãus eulpe · eo q p termio anticipa⸗

tovel plon gato uiris naturalis ec mutas
Per⸗ ckunõ 6 uatur . et ſic vſuna ↄmittit.

8 pneipaliter duobz mois fieri pt· ſe;

in pen augmétaeõe et imn mioꝛacõe · Prio

quide fiere p̃t m pᷣen augmentacoeqpter
termmu ſolueois ꝓlõg atũ. de quo qri
p̃t vtrũ carius vendes illi qͥ ſolucnè ꝓ⸗
tra oit qᷓ; q; ꝗ. ꝗᷓ ſtatim ſo luit vieiuʒz vſure co⸗
mitt at pbtim cũᷣ⸗ appareat mequalis ↄtra
ckas et H ꝓter terminu ſolucois. Ad 8

dom p diſtinckõem na taliter wndes di

lacõnẽ ſolueois expetẽti ſi ꝓpter expecta
tion ſolucois p pein qnidẽ auget non tn

ultra lmite iuſte ỹ pen. de quo ſuß d m eſt

ma. ijj. Fmone an iſtu. ſſtat i in ſümo Fdu

inſli p̃en ꝗ ð: rigidus ita tmᷣ ꝙ qntucu;
ſolucoom amp lioꝛi tpe gratis ſeu ex pa

expeckaret nun Pcter 5 ultm limze

Parcimit m traclatii de ctreaeniby. ,n5 e

ibi ex vi cotractus uſura ſm ſmam ma⸗

gnonꝝn doc loꝝ · cuius macõ é q talis non

Wen dit terminu⸗necgyter expectacoem

accipit ultra iiſtũ pciu rei quã wnir qᷓ ⸗
uis nõ faciat gĩam remſſioꝛis pᷣ Peñ delce
dedo ad gradu diſcretu vel pm 8 quda
libeter facèt ſi emens ſtaui ſoluẽt. nã ali⸗

ud é nõ facè gram alia eo ꝙ; fac gĩam

exſpectacis· et aluid ẽ Pter expec tati⸗

onẽ ſnnplr excedẽ inſtu p peiũ: ſtat igis

talis m limite rigidi gradus 4 4 adhuc 6

mlſtas. ct idẽ ꝓpoꝛcionabili dici pᷣt de eo
àvendit alteri carius ꝓ eo veriſilr ni⸗
met nõ adipiſei ſolucoem n cũ u laboꝛe et

expen ſis patus relaxare iuſtã ꝑ pte ſüůme
n ſme tali diſpen dio woluerit emẽs debi⸗

ta ſoluere . Fi wro taliter vendẽs auget
bein ultra uſtu lmmite rigidi Sdus vbi

gna. vult ꝓpter termmũ ſex menſiu de q⸗

libet petia panm Habere vig intiſeptẽ co⸗

ronas m gradu rigido valẽt tmn·xxvi

Vel et a exigit ultra peiũ illud tuce vſu⸗
m mamſeſt a. utz expſſuʒ · e de vſur· m. c.
ſuluit. Puius aut raco ẽ · quia tuc fiut

jbide duo tractus Primus ẽ ↄtractus

vendicoms. et raco e huins nõ cadit ibi

vſura. edᷣs ẽ ↄtractus mutui q; ex ter⸗
mmo ſo lucõnis ꝓlongato in mercantia

peium aug etur qð miechil aliud eſt qᷓ ipſ

——M

omenti mutuare pᷣeiũ mercãtie ĩa emp te
et ex tali mutuo lucrũ accipe · ꝙ K quis
abſq; omi dilacone et ſolucois exſpecta
tionevendẽèt alicui rẽ aliquã ultma iuſtũ
lmmitẽ rigidi gradus nõ eſſ ibidẽ vſure
viciũ:̊ ſolu culpavendicois miuſti p̃eij
5; q; plurnni merca toꝛes qtidie queri
tant defenhones ſuarũ verſutiarũ ad ex⸗
cuſandas excuſacoes in pecis ideo pri
mo m eoꝝ pſon a pᷣt obici ꝙ mercatoꝛi
licitũ ẽ in ſuis mercãtns pepe modera⸗
tum lucrũ: exquo ꝓ vtilitate rei publice
ſe laboꝛibʒ expenſis ac diuerſis exponit
peri culiſ. Q uis onj militat ſtipẽdijs ſuis
vn q;. Qũ & iuſlũ ẽ ut inde repoꝛtet lucrũ
ↄpetẽs offico ſuo et q̊ facẽ no valeat miſn
in wndicoe mereiu ſic taxet pᷣ eiu ꝙ pen⸗

ſatis laboꝛibʒ expenſis a periculis circa

merces factis lucretur ptem demã wel

octauã· qð ctia agere nõ p̃t n pro exſpe⸗

cłatione ſoluco ms uſq; ad ̊ pᷣciun auge

at ſuarũ merciũ ut ꝑnſata Hmõi exſpe⸗

atione ſo lueõms cũ ceteris circũſtan⸗
tijs ſinaliter lueretur oclauã ptevel de⸗
eimã. Ad ̊ dom ẽ ꝙ; qᷓ;uis mercatori li⸗
cituũ ſit luerari ꝗp ter cãs dcãs· nõ tñ illi

licitũ ꝙ lucretur illicito mõ ſe; vndedo

tormmu et obpuãa do modos alios illici

tos · nec etiã requuritur ꝙ ſp lueretur qʒ
officiũ merean tie mmtitur ſoꝛtune 1u

mane mduſtrie. h enĩ ſp luerari deberet.
ſequẽtir ꝙ ſi merees valoꝛis contus co⸗
ronarũ emſß ꝓ nulle tũc m illa poſicõʒ

poſſit pꝑ quẽcũiq; illicitũ ↄtractu licite mer
ces eaſdẽ vendè ita ꝙ ultra mulle coꝛo⸗

ronas lueraretur veima ptẽ. ſcʒ centũ co
ronas qð mamfeſte pʒ ee irrõnabile. ſe⸗
quetur etia ꝙ ſi ĩ terra vel in tpe magne

cariſſie merces ſuas emiſ̊ p̃eio magno

illeviles eſſent pᷣcio maioꝛi wendꝰ toſßß qᷓ

emiſſ ſalte ꝗp ter expecl acoem ſolucois

qð mamfeſte pʒ abſurdum et utilitati rei
publice ↄtrariũ.pᷣeiũ igitur vendicoms
ſtatu endũ ẽ hm ↄue ſoꝝ loci illius in qᷣ
merces wenales adduxerũt ita ꝙ nota⸗
bilẽ exceſſum ↄũ is pᷣeij nõ req nnat · ꝙ; ſi

nõ appareat ibidẽ ſoꝛũ talm̃ męreup̃t p
tũe exigẽ mo deratũ luerũ Feðdo obi⸗

yj

ei p̃t ꝙ talis ↄtractus utilig ẽ rei p ubli-
cæ tã ſeʒ ementi qᷓ; vndẽt· Primo naq;
ꝓfiet omẽti ter ſolucoms eius impo⸗
tontia et rerũ emptarũ indigentiaʒ q; i
vVllet abſq; talis termim dilacone veon-⸗/·
dere tũc ꝗpter imdigetiã denarioꝝ ĩapau
pertatem multoꝝ raros muenmire poſſent
ẽptoꝛes. Scõo ꝓficit venden qᷓ nõ mtolit
carius vendépter tpus h ad recupan⸗
du im dãanu qð ex dilacoe ſolueois m⸗
currit carius vendit.na ſi denarios illos
poſtvendicõem ſtati recipet cũ eiſdes in⸗
terin multa lucrri poſß nec obligatur
alteri dilacoem dare cu diſ pedio prio.
Adqð doᷣm ꝙ tales ſut euaſiones friuo⸗
le; na in pina palliata reſultat doloſa mi⸗
ſera cõ ubi ſub ſpecie pietatis violat una
caritatis ac p̃textu ſub ſidij crudeliter ſer
pit ↄtra mdigentiã ꝓxmi· q; ubi ſe fin⸗
git mntendẽ pietatẽ ibi paſcit ꝓpriã cupi
ditate. Addere nãq; indigentia mdigẽti
nõ ẽ pietas ſ ſub ſpẽ pietatis im pia eru
delitas cũ illu qͥ ſtati ſoluò non pᷣt ad hoc
deducit p augmentuʒ p̃cij qd paulaum
tardius a di fecilus ſoluè pᷣt qd ten etur
Iin ſedᷣa wro minſta latet exaclio de eo
qð ſuũ nõ ẽ. nã Iſ talis wenditoꝛ interim
cũ pecuma lucrari poſ5 poſſibile etiã ſoꝛet
ꝙ ill lueraretur mmo ꝙ et capitale pdet᷑.
cũ igitur nõ ſtat in piculo tlis dam ſtare
nõ pᷣt etiã in certitudie tlis lucri alioqn
luerũ hret de re nõ ſua·ſeʒ de mutuo ĩ em⸗
ptione dato ut pdẽm ẽ· et m tho . merca
toꝛ nõ pᷣt in pactu deducẽ recopenſaconẽ
damm qð ↄſideratur ex h̊ ꝙ ſua pecuma
nõ lucretur cũ nõ p̃ᷣtvendẽ qð nondu ?
et pt ab hndo multipł'r ninpediri · ¶ Ter⸗
cio pᷣt obici ꝙ tlem ↄ tractũ faciũt ex hoc
licite ex eo ꝙꝙ heut freqnter app aret debi⸗
toꝛ es nõ ſoluũt in termo coſtituto·eirca
quoꝝ etia debitoꝝ requiſico nem poꝛtet
vlerũq; facẽ magnas expenſas. iudã
etia poſt d ata dilaconem nũq; pᷣeiu ſol⸗
uut. et ſic Nend ẽs ſtat in piculo nõ reci⸗
piendi ſolucõem· Ad ̊ dᷣm ꝙ lʒ multi
repiãtur qui in term o ↄceſſo nõ ſoluũt.
multi tñ ecotra ſũt q̃ m termio coſtituto
ſo luũt.nec tñ pᷣeiũ ꝓpter tpus mercibz
additũ minuũt · et rdeo vtriuſq; vndere

4

ihb⸗ .

oig
omp j
me⸗ Wy⸗
21an
ſe
mtrct
düpan⸗
nn
los
e m⸗
Atur
mo.
nuo⸗
1 m⸗

rſe
⸗
ap⸗
ge⸗

ve

ne

— OA △, S n — K

—

termmũ in equalitas et minſticia ẽ · eũ ex
oc appareat mam ſeſtavicioſa intenco.

ꝙ ſi inſio peio wndẽtes mnã appon erẽt

nõ ſo luẽtibʒ m termĩo ↄſtituto h̊ licituʒ

eſh dumõ in fraudẽ nõ fieret · Nimira eũ

extra de fideiuſſoꝛibz e. puemit· 2ceditur

ꝙ racõne intereſſe ſi debi toꝛ nõ ſo luit in
termo ſibi dato ꝙ creditoꝛ tũc puari dʒ

mdemms. nec tũc ibidẽ vſura.cũ vſura
r gs mesemutui lueri ſrratin kve aut
creſcentia recipitur racoe dammvitãdi
noõ lucri Habedi.nec eos excuſat qͥ pylus
inſto ven dut eo ꝙ ſtãt in pi eulo poſt da
tam dilaco em nuqᷓ́; recipiẽdi ſolueoem

ſi ſaltẽ ꝓoſtũ Habuerint ultra inſtu p⸗

ciu recipiẽdidato ꝙ in aſſig nato term
no legitime ſoluèntur.tũc enĩ ſoluco⸗
nẽ nũqᷓ; recepint m ↄſciẽtia ſua ſecuri ce
nõ pñᷣt · cũ de tali termio dato culpã Ha⸗
beãt et a am cũ ſba pdãt hoc ſolũ bonuz
ultimo ſibi rebuãtes ꝙ non ꝓxnno de ſua
Pba h diabolo de ſua aĩa ſatiſfacere obli⸗
Sätur. E Pic igitur queri p̃t vtrũ a vẽ⸗
ditoꝛe nunq́; vendi p̃t tys ſme vico vſu⸗
re. Ad hoc doᷣm m geralð· obdon en.ꝙ

tyus dupir ↄſiderari pᷣt· Primo ꝓut eſt

quedã dunmco ⸗qꝗ ↄſequitur pmu motum
cet mõ tps ẽ qͥd ↄũe oĩm et nullo modo
veon dip̃t. q; qð ↄue ẽ oĩm nõ ẽ pticulari⸗
ter ſImgloꝝ · et jdeo tꝑs currẽs ꝓ recepti
one mutui i. tps mutuacois wendi non
poſſ iius mutui receptoꝛi qm a Nendẽte
ↄmittatur vſura ꝓ eo ꝙ ex natum mutin
tps illud nõ ẽ p̃ſtitoꝛis h potius recepto⸗

ris. Scdᷣo mõ ꝓut ẽ quedã duraco appli

cabilis alicui rei qᷓ duraco atq; vſus ẽ ali⸗
cui ↄceſſus ad eius opa exercedaet hoc
mõ tps ẽ ꝓpriũ alicuiis ſicut ãnus equi
mnmnchi accomodati ðꝛ eſſe meus et Hmõi
tpus licite vendi pt· et ex gnaliter eo
cluditur ꝙ tꝑs illudvendi p̃t qð ẽ ꝓpri⸗
umven ditoꝛs et ĩdeo lʒ ꝓgpter tps rem

plus vendere v mmus emẽ qᷓ; tũc valeat
an non ex malicia eaeni ex ꝓpria
natura ↄtractus id ꝓcedat ·
Si qͥs alteri vendit bladũ in tpe quo mi⸗
vnus valet ad requeſtũ alterius qð tñ ſer
uare firnnter ꝓponebat vendere tpe
ꝛuiter probabilr magis caro · pt tune

5

. P o rJM
. M
4 *
7 8 7. NNꝝNsNr.—

vendẽs exigẽ pᷣeiũ qðᷣ i hoap̃ᷣſtacoms
vel ven dicon s probabili. creditur valitiu
rã ( Ad maioꝛẽ t euidetã pon atur ca⸗
ſus qu etiã tagit ſco.in.iiij · ꝙ feſtũ nati
mtatis xpi dicatiir· A. ſeſtuʒ wero iohis
baptiſte dicatur. b· ſi & q wendit bladũ
m· A· qñ ſeʒ minoꝛis eſt penj ad rogatuʒ
alterius ꝓ p̃cio tũc currẽte lʒ erat illud
Fuaturus uſq;- b. qn ↄuiter maioꝛis eſt
peij· tuc miſcdiam fac ꝓximo caritatẽ
cũ ꝓprio diſt Knlo Tiere nõ erat pua⸗
turus tũe exhibz uſticiã · et ſi p̃ſtat ſolu

tioms dilacoʒ ſupaddit gram. Si ꝓmde

nõ huaturus illud ſtatuit ultra iuſtũ p̃ei
um ꝓ · A. H̊ ſt peiũ ꝓ · b· donado dilati⸗
one ſolueois uſq;· b. tuc mamfeſtã ↄmit

vſuravendẽes tꝑs nõ ſuũ:ut pʒ ex e.ti · e.

ſuluit.ꝙ ſi huaturus erat illud uſq; b·
tiũc caſus ille licitus ẽ. qꝛ; vendit tꝑs ſuũ
q; q̊ mõ ꝓprie loqndo nõ accipitur illud
plus ꝓpter tꝑs ̊ ꝗꝓpter natura rei ſcʒ bla
di qð auiter plusvalet in· b· q; m. a· ra cõ
vero ꝗre pt ills ſͦ tali pᷣeio wendẽ vel co⸗
mutare duplex ẽ. Prima quis cui ̃ſtat

Wl vendit tenetur ſibi ad ꝓbable equa⸗

lens ſeu ad p̃uandũu eũ a dãno ꝓbabi⸗
lis lucri· Scdᷣa q; id qð in firmo ꝓpo ſito
dnmj ſui & oꝛdiatũ ad aliqᷣ ꝓbable lucrũ
nõ ſolũ h racoem ſnnplicis pecume ſiue
rei ß etiã ultra H̊ h quadã ſemĩalẽ racoʒ
lucroſi quã ↄmuiter capitale wcamus·

deo nõ ſolũ reddi hʒ ſmmplex valoꝛ ipi⸗

us· Ij eta valoꝛ ſupadictuſ. qᷓ caſus etiã

no tatur ex dev ſut · c.in einitate · et dcoꝛ ·
alex · de Hal · Et z dco · e · in eintate · ſu

lit ꝙ a tali ↄtractu abſtin eãt · ̊ tñ ↄſiliuʒ
mo meo vtilitatis nõ pceptu necitatis ·
werũtñ mtereſt vtrũ m hoe caſu ꝓ illo tẽ⸗

poꝛe ſuturo pᷣciũ certũ determet aut nõ·

Si p̈mo modo tüc ſiveriſilr dubitatur ab

exptis vtrũ im tpe · b. plus vel mmus va⸗
lebitvel nõ· et tůe racone dubij ꝓbablis

excuſatur⸗ ut c. in einitate · et · c. nani⸗
gãti . ex de vſur. S

iwero ponit ſbᷣ mmcerto

tüc pfigere ß̈t aliquẽ certũ diẽ illius tẽ⸗

—

*„

poꝛis determmate vel taxare poteſt p̃eiuʒ
im ꝙ diutius et ↄnius valebit in menſe
illo aecipiẽdo p̃eiũ mediocre inter cariꝰ
et min us carũ illias mẽſis· et hoe li citũ ẽ.

m. xiinj. q· in ·

ꝙ ſivlit deter minare p ei ſub indeterm⸗
nato tpe ponẽs ſe m lucro tuto ut in plu
eõtingẽ ſolet et aliũ m dano utpote

exigẽs tin quãtũ valebiti in quo cũq; tpe
vſq; ad.b. qn carius wvendi ſolet. vel eli⸗

g ns vnuũ menſem de quo ex poſt facto
bi

i eligere velit diẽ m quo plus valiuſß.
tles 12ſiles ↄtractus ſut vſurarij q; ſoꝛs
vendẽtis eſficitur mimis pinguis et eme

tis ſoꝛs efficitur mmis tenuis

aco au

tem cur ibide ſit vſuna Pʒ · q; pomt pte ſu⸗
am ut in pluribz tigit in tuto·et illuz cu

ſt etiã ibi alia muſticia 42* ſi rẽ ſua po⸗

1. dtra Hit ut in pluribʒ in piculo dam.

eaven de vellet opoꝛteret eũ aliquo tpe

vtormato expon ere ad vendendũ nõ

m tpevago. ſi. lieq; dtinge pᷣt ꝙ mmus ca⸗
revendoétur qᷓ; qᷓ; m die cariſſmo inter.a. et

b. et ꝑ ↄns in tali pacto faeit ſe certũ de

lucro vltra qd huana mduſtria poſ. cu
hns ↄcoꝛ. poſt. Jo. an: et archð. m. c. uſu⸗

72

edo qu eri pᷣtvtru ille qᷓ
merces ſuas in loco illo nõ erat wenditu⸗

rus ubi abundat ̊ eas tranſferre ꝗpo ſu⸗
it ad loca ubi carius wendutur: poſü„ lĩvo⸗
gatus min eoodẽ loco vendẽ tin quãtũ weri
ſilr valerẽet in alio loco deduclis piculis

laboꝛ ibz expen ſis . p tim q o iure wend?

pᷣt carius ꝓpter tpis dubietatẽ · eo dẽ etia
iure vidꝛ illud face poſſe ꝓpter dubin lo⸗
ei. Ad h dᷣm ꝙ hoſt. tenet ꝙ nõ pt ſtare

alis ↄtractus. Inn o.aũt tener ↄtrariuʒ

quẽ ſeqͥtur ray· ex devſur · Io· an· ↄcoꝛ·
hãc ↄtmrietatẽ diees q; ſi ſtati emptoꝛ
ille peiũ ſolmt putat opmionẽ Inno⸗we
ram. tüc en nõ Hoʒ ſpẽmvſure · Si wero ſo

—eee — —

lue pen differatur ut hoſti · foꝛſitan m⸗

tellexit tũc ꝓcedẽvidᷣꝛ macõ hoſt · quia m
dubio tpis pᷣtwenditoꝛi Temptoꝛi ↄ»mo⸗
du ꝓuemre. ß h nullũ ↄmodũ ſit empto
ri mſi foꝛte in ſolucõms dilacone.et hac
diſtmetõnẽ appꝛo bat Jo. calð. ex de vſut.
m. c. fi- werũtñ a tali ↄtractu potiſſmme ca
uendu ẽ ꝓpter fraudẽ q ſeſe facilie pᷣt in⸗
lreze. rcetere ym hoſt ꝗᷣ vendit fru⸗
mentu m. a. P pᷣao q8 tüc ↄuͦiter currit
dandũ tn in · b. cũ adiecta ↄdicoe ſi mte⸗
rim plus valuerit ꝙ hoe ſibi detur. ſxero
mmus nõ vult q pᷣeiũ minu atur ille vſu⸗

nm »mitlt. t iznotat archs. xiiij. · iij.
¶.i. et ecotra q̃ m · a· emit frumentũß pcio

tũc currẽte ea dicone ut ſibi reddatur
m: b. ↄmittit vſura. ut · xiiij ·. q· in. c. vſuma .
meo ẽ q; m curſu regi oms ↄuiter m. b.
frumenta ſut carioꝛa.n ee ob ſtat aliqñ
ↄtrariũ aceidit · q; ad raro ↄtigentia noõ
aptãatur uma· ff. de leg. le nã ad ea. vñ ta⸗
lis ẽ ad reſtõnem in duceẽdus Demq;
queri p̃tvtrũ etia dntatvſin 4 qᷓ term⸗
nũu cocedit m wendẽedo nõ ut carius ven⸗
dat h ut melus emẽtes ad ſuã a pothecaz
trahat. AA H dom q; ſi tüc emptoꝛes ex
ſoe aliqð danũ meurrũt. puta racoe qua
litatis merciũ ex eo ſcʒ ꝙ; nõ Hbabeat tam
bonas merces tic wNendes vſuraʒ comittit
nicoe ſcʒ dilacois merces plus mſtoven
dendo a ſiderata earũdẽ qualitate· ut p;ʒ
ex de vſut · ↄſuluit nam vel omes exin de
damnu incurrit · wel ſaltẽ vlterius ꝓxim
ſuu decipit Piudiciũ aĩe ſue etia plerũq;
cũ multis mendacijs et piurijs qbʒ af⸗

Seymiiff

firmat mereces illas eſſe bo nas · et ſie pz

utcũüq; qliter i aug mẽtacoe pᷣcij m rerũ
vendicoe ꝓPter diſaconẽ ſo lueis latet
uſura dteſtabilis · et qualłr nõ · Ad lauðᷣ.
De pᷣej diminuco e ꝓpter ſo lucõis
anticipa cõemvel ꝓpter exſpectacõ eʒ
ipins rei 'mpte quãtũ ad ius velvſü.
Sermo.xxxij.
Oun fur · fa · exoðᷣ · xx · Poſt ea
q̃ dicta ſut in ßmone peedẽt.
vidẽdũẽ de hs qᷣ q mmus mi⸗
emuͤt re aliqua termĩo an cicipato
Ad cums euidentiã pmo queri pᷣ̃tvtrů

————

emens agruvel funduz wel aliquid alind

iuſto p peio ea tñ ↄdico e q; qneũq; vẽdeẽs
illud pᷣeiũ ſoluat· tũe -llud wnditũ ad ſe
libere reuertatur ex H emos vſure vieiũ
in currat pᷣßtim cũ emens ibidẽ recipit m⸗
terim exereſcentiã ultra ſoꝛte ſcʒ fructuſ
anuos. Ad htzrncet glo · mag na extra de
vſut . m. c. queſtuſ. ubi eti plures pomt
cſus· ꝙ ſi fundus vel ager ven ditur mi⸗
ſto p peio. tũe nõ ẽ tractus vſurarius ſed
licitus pt tñ ille ↄtra ctus ſllieitus auſu⸗
mrius mdicari ſi ſcʒ ẽ eptoꝛ ſb ſpẽ ẽpeõis

ſpᷣeiũ agri mutuare mitẽdit et p tle mutiũ
luerifacèa ãanuos fructus agri · tũc enim

9
„ ii

lcein
alßen
llann
r.
Nndh.
palen
tand
viti
hong
lyyy⸗
wn⸗
ren
ex
qua
fan
mnt

tp
de

—
—

S – — — —

—

SErrij

vſura iudicatur a quibuſdã licʒ ab eccia
m archið. ex H̊ ↄdemnari nõ poſſit.in ta
libz en potiſſme inſpiciẽda ẽ doloſa intẽ
tio. na ſi talis emptoꝛ intencone ſnnplici
agrũ emit iuſto pᷣcio ſp paratus illu re⸗
ſtituere ſivenditoꝛ redmmẽ woluerit non
ibidẽ vſura. q; nulla ibidem interuenit
raco mutui ·̊ ſola empeõ puraꝛ ſnnplex
vñ in uidico quið aĩe ſtanduũ ẽ in Hijs co
ſcietie ↄſitẽtis Habuiſſe ſe pura ⁊ ſnnpli⸗

cem mtencõ ez Herũtñ ꝑ tria ſiigna exte

rioꝛa pſum p̃t de inten eone doloſa · Pri⸗
mũu ſignũ ẽ qn pᷣeiũ qð ꝓ agro datur eſt
mus iuſto reſpcũ valoꝛis ipᷣius rei· tune
er ↄtractus pᷣſumtur factus in fraudeʒ
uſurarũ. Scoᷣm ẽ qn rednnẽes in ſundi re⸗
tempcoe tenetur aliq̃d ſoluè ultra ſuimã
receptã puta ſi fuit res vendita ꝓ centũ

coꝛoms et poſitũ ẽ m pacto ꝙ cũ reſein⸗

diturvendiecõ ſoluatur · cxx · tũc en du⸗
plicẽ recipit vſura · ſcʒ freus ãnuos· et B
ſupadditũ in pacto po ſitũ Tereũ eſt qn
emptoꝛ exereere ſolet vſuras ⁊ uſurario ſ

ↄtractus · ꝓbatur hex de vondi.et emp.

.c. ad nr̃am et ex de pignoꝛicillo nos·

uartũ ſignũ etiã addi p̃t qn ſcʒ fit eo⸗

tractus empcois cũ pacto de revenden⸗
da infra decemu. ijta tn ꝙ mfra ququen⸗
mu mſtrumentũ wndiconis nequaq́; fa
cere teneatur. ym o ſti. et Jo·an· in no⸗
uella m deo. c. ad nram talis cotra ctus
reputatur vſurarius· na m hoſti. m hoc
caſu eonpᷣo dgitur fraus qᷓ lateb at m
cotractu · ¶ Fedo pnᷣcip aliter queri pt
utrũ ſic tps anterioꝛacois vendi p̃t ſieut

tpus dilacoms · de quõ dictũ e in ßmone

pᷣcedẽti. Ad ̊ dᷣm ꝙ qncũq; tps ẽ ꝓori⸗

um venditoꝛis tũc ab eo lieite vendi pᷣt
qn tpalẽvtilit atẽ pᷣcio tpali appciabilez
in ſe meludit. Sicut ecotra tpus ꝓprium

emptoꝛis eidẽvendi nõ Fe Genc en

nõ ſuũ ſᷣ alie nũ. Exẽpli gĩa· Teneoꝛ tibi

ſoluere poſt dee anos centum coꝛonas
nec ad illas ſo luendas añ tꝑs illud ob

ligatus ſũ.tũic tecũ paciſeen do tibi ven⸗

dere poſſum tps illud mox tibi tribuã
octogmta. ita ꝙ; ter meurrẽs tꝑs decẽ
anoꝝn michivigmti retineã qꝛ· x. ãm qs
vVn do tibi ſut quo ad ſ̊ mei iuris ꝗpter

qdʒᷣvendere poſſum valoꝛẽ tpis illius · q/
ſſopponas qua racone pecuma mutuataꝰ
mchil ultra ſe valoꝛis vendibilis hʒ. ea⸗
dem racone nec pecuma ſo luẽda poſt deeæ=z
ãanos et deovendere tꝑs illud vſura vi/
detur· Ad ̊ rnd eo ꝙ h nõ ven ditur pecu
ma ij tpus ſo lucoms qð vtiq; wendẽtis ẽ
cũ ecotra tps pecume mutuate nõ ẽ ̃ſti⸗
toris h̊ receptoꝛis uſq; ad terminũ ſibi p
ſxuũ.et ideo ſibi wvendi nõ pᷣt qui ↄmitta⸗
turvſura vñ ſi is qꝗͥ tibi poſt · x· annos ſol⸗
uere tenetur centuʒ coꝛonas mutuaret
tibi octogmta. et ex H̊vellet ſibi relmqiu

vel dari viginti tüc indubie vſura vnmnt⸗
teret eo ꝙ tibi tꝑs pecume mutuate ven⸗
deret. vñ ↄcludẽdo qᷓ;uis pecuma ex ſe nõ
valeat plus ſeipᷣa tñ aliquẽ valoꝛẽ acqͥ
rit ex vtẽtis in duſtriaet ido vſus ille ſi⸗
ue facultas utẽdi poteſt ab eo cuius ille
uſus eſt legitime wndi.Qð ſi rurſuʒ op⸗
ponas ꝙ hns centũ coꝛonas etiã hʒ fa⸗
cultatẽ vtẽdia poſſidedi eas. et i deo eq
bn poteritvendere Hãc facultatẽ futuri
tpis· Rc pᷣdcũs debitoꝛ facit qͥ nõ tenetur
eas ſo luere añ decẽ ãnos · Ad ̊ rndeo q;
Hic tibi nõ ẽ eadẽ ra co nec ↄſilis.q; pecu
mã hHns nõpᷣt eavti inquatũ hʒ raconem
p̃en vel nüniſmatis mli mutuãdo vel ꝓ
alia re ↄmutãdo · vtrobiq; aũt currit fu⸗
turũ tꝑs nõ ꝓ eo q́ pecumã tradit ſ̊ ꝓ eo
cui mutiatur vel? emedo ↄmutatur aut
appeiatur ultra ſnn plicẽ vm p̈ cij ſui. Pʒ;
debitoꝛ pfatus nᷣl mutuat du ſoluit octo⸗
gmta coꝛonas ̊ potius deb itũ ſoluit · ut
aliqðᷣ pᷣeiu accipiat · q quide mutui p̃eiuʒ
diei nõ p̃t cũ nl mutuet ſoluat. ſed dici

p̃t peiũ anterioꝛacois Huic p a⸗
1 168 4 — rr — 111 =
bilis · et ideo licite vendi pᷣt. ¶ Terco pu⸗

cipaliter queri p̃ᷣt vtrũ gra expectacoma
rei vendite liceat minus dare ab empto⸗
re qᷓ; ſi pntialiter tradéturAd hoc rñdet
Alex· de alexã· in tra ctatu ſuo· q m em⸗
ptione Nendieõ ep̃t nteruenire duplex
exſpecta co. Orimma ut expectetur res · et
q;ſic expectatur ideo mmus datur ut ſi
q̃s dat.x. ꝓ menſura frumẽti qᷓ valet.xij.
recepturus illa menſura in futuro tẽꝑe in
veriſiſr p̃ſumitur ꝙ nõ minus valebit ·
et talis expeclaco ẽ vſum ria: ſi᷑ emens

☛

frumentũ in herba ꝓ ſex að weriſili tẽpe
meſſis valebit octo talis ↄtractus ẽ vſu

rarius. utz eỹ de vſur . e. in eiuitate · Di tñ
vweriſilr non plus valeret tꝑe cotractus
Ppter picula et alias circũſtatias nõ eſßß

ↄtractus uſuraruus. ut · f-. de ↄtrahe · emp.

. ftulas. frumẽta· et. l· ſi debi toꝛ· . ve
riſile. Alia vero ẽ exſpectaco non rei ſed

vſus ei uſoẽ puta q; res eſt talis nature

wꝓꝙ emens nõ pt ea ſtati uti licʒ pᷣt ſibi ſta
um tradi. q; res in ſe nõ hʒ ſtati vſu ſuuʒ

ſmulati h̊ paulati· et ideo ſi emẽs minꝰ

dat q; non pᷣt ſtati ſnnul uti re ſua ꝓpter

exſpectacoem vſus nõ peccat q; res ſtati

traditura wenditur quãtũ valʒ tpe ↄtra⸗
Aus licʒ mus pᷣeiũ ꝓ ea detur zy ter ſuc⸗
ceſſiuuũ vſu eiuſdẽ ſic in redditibʒ moledi
narũ pe dagion et ↄRliuʒ ubi peepeo red
dituu eſt ſucceſſiua : et idẽ dm ẽ qn vſus

ip̃ᷣius rei pe mtus differtur ĩ futurũ tp s. lʒ

pa res ſlatm tradatur ut ſ 4 8 pellibz
var js qᷣ ſtan traduũtur mmus dat eirca
tenthe collen q; circa mchahelis quſus

eius nõ ẽ circa feſtuʒ penthecoſtes h cirta

mnmchahel. q;uis en' res taditur vtro q;
tpe nõ ꝓpter rẽ ex ſpectata · Hpter vſum ·
E gůalr eſt ſeedũ ꝙ; ms vel vſus re rã
p futuro tẽpe lieite pᷣt mmus emi · qᷓ; ſi
omes ille res empco m pntialiter trade⸗

rẽtur· et quãto ius ſuturoꝝ ꝓtenditur
m longioꝛa tꝑa · tãto ceteris pibʒ em pᷣt

mymoꝛ pcio· cuius raco ẽ q m hijs in bz
ins rei ſeu ſup rẽ differt ab ipᷣa re· vel ab
actuali poſſeſmione ⁊t uſu ißius rei pt ipᷣm
is enn Iʒ ia res nõdũ ſit vl actualr nõ
tradatur aut etiã vſus illius nondu ↄue
Lorar aũt ꝙ ius actualis poſſeſ

ſio rei pnᷣtis ceteris paribʒ amplius valʒ

q; ſo lũ ins rei future· à qᷓ; ſolũ iis abſq;
actu ali poſſeſſione nõ ſtatim tradita vel
tra dẽedatutius eſt enĩ meũbere pignoꝛi
qᷓ; agere in pſonã et ſecurius ẽ rẽ hHor̃e et

poſſidere qᷓ; ſo lũ ius rei· et ideo leʒ illud
plus vendia iſtud mĩus em· nã pᷣeiũ ſp
eſſe dz inſtũ ꝓpoꝛ eõ natũ ipᷣi reivendite. qꝗᷓ

uſticia potiſſme dz attẽdi a tpe ↄtactꝰ
utt ſcz tm detur quãtũ res valet tpe ↄtra⸗
ANus. nõ aut qᷓntũ valitura e toto tpo ſbᷣ⸗

ſeqñti· q; reglariter res ſjm ꝙ valet tpe
cotraclus eſtimart dz Et ex ß trahitur
ille caſus ꝙ qͥ frumentũ ſuũ vendè diſpo

nẽs in. b. ob rogatuʒ alterius illudven⸗

dit m· a · qn ſcꝭ è mioꝛis pᷣcij pᷣt illudven⸗
dere ultra pᷣeiu illud qð valet in. aet ſup⸗
addẽ tin quãtũ wriſi'r valiturũ eſt in. b.
qðs alter nequ aqᷓ; facè pᷣt qͥ diſpoſuit illð
vendè in. a. Raco hHums e q; tps illud

rep utatur mvendicõe quo libera ſua vo⸗

lũitate diſpo ſuert illud wendẽ. lcʒ ob ro⸗

gatu alterius tps illud anticipauit. Ex

hijs p; vieiuz vſure à miuſti pcijomit⸗
titir qn minus peiuũ datur qᷓ; res valeat

tpe ↄtraclus a quo tpe iuſtu p̃eiu indi⸗

candu eſt no aute ẽ vic ſi mmus pᷣeiuʒ

