lud reptum eſt per quod talis ↄmutaco

de facili fieri poſſet quod vocatur nuͤmiſ⸗
ma . ff. de cotrahẽ · emp · l. i. et tũc mutaca

nuͤmiſmatis p re vtili vel vluali emptio dr

Eeõtavwerov ditio nomĩat᷑.· Et de vtra⸗
cu ſco · m · in · ſmilem pomt regulã prio⸗
r diess. Quod dni rerũ iuſte eas vendũt
vel emüt ſi ſme fraude ↄſeruèt equalita⸗
tom valoꝛis i vWnditis et emptis hm re⸗
ctam racoem. Cuius expoſico ſatis claret

ex iam dietis de pmutacõe. erco dem q;

ſut quidas cõtracłus aln ſeʒ nunmſmatis
ꝓ nunnſmate et talis cotractus mutuuz

nomjatur id eſt mutui datio ⁊ mutui ac⸗

cepeo mutun enĩ ðꝛ q; de meo fit᷑ tuũ qð

utiq; dari deberet grats nl inde ſperãdo ·
mxta illud luceæ· vi · Mutuum date nl mde

ſperates vnde hee duo differut mutuare
et comodare· quia ꝓprie res illas mutua⸗
mus ꝗqᷓ tranſeũt in domimũ recipientis. ut
denarios· nam res mutua fit illius cui mu

tuuũ erog atur · ut · ff. de re · ecci · et ſi eer · pe ·
l. mutuu appellata· Sed illas res como⸗
damus Wwl accodamus que reddi debent
in eode eſſe ſeʒ que nõ trãſeũt in poſſeſſio⸗
nem recipientis: ut comodo tibi equum
nò ad ꝓprietatem ſed ad omodũ velvti⸗
litatem CTo modar C namq; dicitur quaſi
cum modo tepoꝛis ad alin traſferre · et ſic
patz qualiter tranſfertur dom miuz rei in

alteru per ↄtractum im liberali donacone
in rerũ perm utacõne in empcõne en ndiI
tione m mutui datione et mu tui accepti⸗
oneet hns coꝛreſpondet alij cõtractus
quubz nõ tranſfertur dommůũ rei ſed tatũ⸗
modo vſus illius wel ius vtendi: Nã libera
li don acom domnnj coꝛreſt pondet vſus rei
comodaco de qua ſu;. Hcðo rerũ pmuta⸗
nom coꝛreſpondet mutuavl pmutua co⸗
modatio que como dacõ liberalis elt ᷣm
quid. ut comodo tibi equũ advſuʒ·et tu
como das mchi vacecam · Tercõ emptio⸗
mi ꝛrn ndet eoducluo quia coductoꝛ emt
vſu rei ſcz vſu dmus agri fundi et ſmili⸗
um⸗ et poteſt coductoꝛ rem co ductam ul⸗
terius altei Fiororo ut Fre,l nemo · et tüc
res roſteioꝛis ↄductoꝛis obligate ſut pů
cipali dno uſqʒ ad illã qᷓ qntitatẽ qn iſte ſe⸗
cũdus ↄductoꝛ tenetur poꝛi ut · · e. l. ſi in
lege· C. eolonus: õdueit etiã qs aliqn

uſu hũane artis vel opacõis determato

— — - — — —

— — —

— —

pᷣcioꝛ?· Quartoven di com eoꝛrndet loca⸗
tio. S: en' locatoꝛ qͥ rei ſue vſu alceri ꝓ p⸗
eio 2cedit ut cũ lo oo domũ meã tibꝛ tune
ego ſu locatoꝛ· tuvero ↄ ductoꝛ · Si etiã q̃s
locare ſuas o pas qñ ſe offert ad faciẽdũ
aliqd ꝓ pᷣcio wel etiã qn accipit rẽ ut faci⸗
at in ea aliqͥd qð ðᷣ: innoĩatus ↄtractus.
Et nõ gnaliter ſjm hoſt.ꝙ oia bona a du⸗
ctoꝛs muectaillata ruſtieo pdio ſeiete
dyo i ad tps mſeratur tacite ſut obliga⸗
ta dno ꝓ pehone. in vrbano aut pᷣdio nõ
diſtinguo vtrũ dñs ſciat vl neſciat · C. de
lo cato.l. certi· vn talis obligaco tacita pi
gnoris mducta ẽ multis mo dis ꝓ debitis
ↄtraclis vel ↄ trahedis in diuſis admiſtra
tiombʒ curis vel ductõibʒ a lſibʒ· et hoe
ꝓter maioꝛẽ ſecuritatẽ q; tutius e meu⸗
bere pignoꝛi qᷓ; ag m pſonà. ut Inſtit. de
obli · qᷓ ex delie· naſ. Efurti· vñ qn traſeunt
in ptãate creditoꝛis dicuntur pignus. qᷓ;
din remanet apud debitoꝛeʒ dicutur ypo⸗
thæcanõ tñ dẽnt qtu ad actõeʒ · Qiuto de⸗
mq; mutui accepeom nõ coꝛrñdet aliqͥ d
ꝓPprie in trãſlacoe vſus rei hᷣ h eſmgularis
ſerus ꝗ quotidie deuoꝛat depaſcit paupe
res et mo pes viduas oꝛphanos mmria⸗
t810†ρ¹Tſſos. na tãta rapacitas m ↄgre⸗
gan do dun tias viget in plerſq; ꝙ welut
mſatiabile chaos inferm oĩa ꝓ poſſe deuo
rare querẽtes iuſte vel mmſte nullu hoĩ eʒ
in mũdo diuitẽ eſſevellẽt ut ipᷣi ſoli cũcta
poſſid erẽt qn auaricia modũ nõ Hʒ. nee
capiẽdo expletur h̊ magis excitat᷑ · et eo
egetioꝛ ſit plur quehuit· we rũ tñᷣ ut die
caſſio. ultra omes crudelitates ẽ dinitem
fierivelle de exiguitate medici am ẽtur ho

neſta lucra hoꝛre atur dãnoſa ↄ pẽdia.nul

lus audeat mde tollè q debeat coll cã diſp

gere addẽedo ꝑdit q retinẽdo collegerit.
et pauptatẽ potius ad ſe trahit ſi egẽtiũ

pecumas nõ repellit · H̊ H mtelligẽ nolut a⸗

uari·qe dic Amb · ſup Jo · ꝙ; ſc hn qᷓ ꝑp mſa
mã mete traſlati ſut nõ iã res ipᷣas h paſſi

oms ſue fantaſias vidẽet ita etã mẽs aua

ri ſemel vmeulis cupiditatis aſtricta ſp
aurũ ſp argentũ vid ere credit · ſp reddi⸗
tus ↄputat· aurũ gratius qᷓ; ſolè mtuetur
pa eius ozo ſupplicaco ad dñm aurũ q⸗

0⁶–————

rit aurũ petit. et qd extreme demẽtie eſt ſig

diẽ ſen eca · li· de moꝛibʒ · mõſtro ſmmilis eſt
au aricia ſenilis.qð emi ſibi vult nõ intelli⸗

go. na qiid abſurdius ut dici ſolet ꝙᷓ; q

mmus reſtatvie eo plus viati ci qrere et

pcõeꝛ vẽdicõe ꝑ mẽdacia piuria

via deſiciẽte viaticũ augẽ·qð a nobᷣ auer.
Geé

pv ba duplicia deceptoꝛia diffamato⸗

ria ꝓmiſſoꝛia ↄputatoꝛia ¶ Ser.xx vi.

On ſur.fa. exo dᷣ.xx· Ja oꝛdine
deb ito poſt ᷣmiſſa ꝓſeqndũ ẽ
de ſeptia circũſtãtia ĩ mercãtijſ
q̃ neg ociaco redditur illieita

q ẽ circuſtãtia mo di ꝓut tactũ ẽ i pmo

ſermone de minſte mercantias exercetibʒ

q ꝓfecto circũſtãtia multifarie ad decep ti
onẽ cauteloſis vtitur muſticij ſ·latius de
eadẽ eſt ꝓſeqndũ.Primus naq; modus

Priĩo nãq; ven dut wl emũt bis ſmmplr
mẽdo ſis loqns ↄtra mentẽ ſuã ut ſcʒ ali⸗

iniuſte mercacoig ⁊ 3 tractuu ↄſiſtit ĩ multi

pꝓlici mẽdacõ. Ad cuius maioꝛẽ euidetiã ea

diſtin guè placuit ĩ ſeptẽ gna mẽdacion

os decipiat. et illi JIude ↄpantur qͥ xpᷣm ꝓ

pecumavẽdidit. ſic e nĩ iſtiverit atẽ i frater

na caritatẽ ꝓ lucro wendũt.utʒxi · q· in · e⸗

abit. ubi ſbdit. werritatẽ ꝓ peeuma ne⸗
gat deu pecuma vendut⸗iß e em dixit · ego

ſu weritas cũ ſocietate fratermtatis aliqᷓ

diſcoꝛdie pꝑeſte ↄmaculat deũ pdũt q; deus
critas ẽ· qui &gweritatis et caritatis iuſſa
ſpnũt deũvtiq; qᷓ caritas e weritas p duũt
maxĩe cũ nõ im firmtate vel ignoꝛatia pee
cãt· H̊ ibi. vn tãta ꝓchdoloꝛ mter emẽteſ⁊

vẽdẽetes mueterata regnat abuſio ꝙ; nee

emẽ nee ven dè ſciut ſme decepeoe mẽda⸗
cioꝝ · De quibz ait ᷣs · no ẽ in oꝛe eoꝝ veri
tas coꝛ eo ꝝ vanũ eᷣ. et ꝓuerb· xx: malu; ẽ
malũ ẽ dic omis ẽptoꝛ et cũ receſſerit glo
riabitur ſi cz ꝓxim decepiſſe · hij ſut git 4

poꝛtãt caracterẽ beſtie · ſ. dia bo lil an tixpi
m frõte ⁊ maũ dextera p quẽ aptiſſme me

da ciũ deſignatur nõ qðcũq; h̊ qð falſu eſt
materialr a ſoꝛmalr q; ᷓ̊ hʒ ꝑ fectã raconẽ
mẽdacij. mẽedaciũ em noĩatur ex eo ꝙ; co
tra mentẽ ð: dũ ſic qͥs falſu ſciẽter loqm⸗

tur ſic in ̊ caſu. et ̊ nõ ſo lũ ex ꝓoſito va

no hetiã pmcoſo· vñ ſi inteneõ mentiẽtis

fertur ad deeepeoema no eum entũ ꝓximi
quãaãtũ ad pſonã duuitias à famãtũc ᷣm
tho · ha ße. q.xe · ẽ peccm moꝛle · cum nocere
Yxio ſit moĩle pccm. Cui ↄ coꝛ· Richar · de
mediavilla. Et lʒ tle no cumtũ nõ pduca⸗
tur ad eſem pᷣlomĩus tñ ẽ moꝛĩle pecmqꝛ

ut dic tho. ibið. ex ſola intetiõe peci moꝛ⸗

lis aliqs moꝛliter peccat. ꝙ ſñi ꝑ tlia mẽda
cia decipiñt tüe oblig ant ad reſtõez · VYe
rũtn ſi ꝑ tla mẽdacia nõ mtẽduũt ꝓxĩo no
cere h ſeipos inden es huare · tüc nõ ẽ ꝓPe

mẽdaciũ pmcio ſuʒ nee pecm moꝛle · mñ

fiat ex aſſiduitate mala ↄ ſuetud me.tũùc
eni hm Hoſt moile pccm ẽ.· ſic ebrietas qᷓ
cũ aſſdua ẽ moilis culpa ẽ ut.xx v· di · C.
alias . vbi ðꝛ. Ebetas ſi aſſidua ſit m nuůo
moꝛĩiliũ pecoꝝ pomt · Et ido pumt · xxxv·
di. c· eps · vn ðꝛ ecc.xx. Potioꝛ ẽ fur qᷓ; aſ⸗
ſiduitas viri mẽdacis.pditionẽ aũt am⸗
bo heditabũut · In qbzv̈bis furez p̈ fert illi
q aſidue mẽdaciũ lo qut᷑. Qð potiſſnne

ↄtigit m empcoe ervendicõe cũ ꝓcedit

ex auaricia et iᷣo pᷣnnſit ecciaſticus· c· x.
mchil imqus q́; amare pecuma. h ennn et
aiaʒ ſu à wenalẽ Hʒ. Sʒ quãto putas pᷣcio
cũ eã redemit xpᷣs ſangne ſuo ꝓo? Au⸗
vi xpᷣm in pᷣs· rñdentẽ · Preciũ meũ cogi⸗

tauer̃t repellẽ · ꝓh pudoꝛ ec ꝓ obulo mĩi⸗

verẽtur iteraẽ mẽdaeia piuria decepcoes
et ſilia nuqᷓ; th de illo luerũ habituri:Hie
meito ↄcludit pᷣs.dices · Perdes omes qᷓ
loquũtur mẽdaciũ.ſ. pmecoſu ¶ SZeðᷣove
ro quidã malũ addẽetes malo vendũt vel
emut mul ciplicibz unamtis moꝛpiurijſ
ñ.· lxx viij · di. c. eiciẽs · qd tñ qdã decta
no hnt ſbdit Criſoſt· Mercatoꝛ ſme mẽ
dacio ⁊ piurio eſſe nõ pt · i · difficulter eſſe
p̃t. Hoc enĩ et ip̃ᷣi cotidie fatẽtur.vix eni
alicui ceredũt mſi inrati · O deteſtãada oꝛis
abuſio neſcire vẽdẽ minutã cuiuſlibzmer

cis viliſſmme ſme ramtis piurijſ. et hoc

ideo ˖ qꝛ hm ꝗp haʒ nõ ẽ timoꝛ dei an ocłos
eoꝝn · O rabies muũdane cupiditatis toti⸗
ens abſq; luero plerũq; peieaẽ· Pe quibʒ
ait aoorus ego ciatoꝛes illi ablo⸗
miabiles eſtimãtur qͥ uiſticiã dei mime eõ
hdorãtes p mmoderatũ pecũie abitũ pol⸗
luũt᷑ merces ſuas plus purijs onerates

q; precijs Q Hie q̃ri roteſt · vtrũ ome p⸗
inriũ ſit moĩle pecm · p̃ ſerti cũ hoe Fue vi⸗
deretur gpter limgue lubricitatẽ. cũ etia ſe
pius ↄtig at in ĩ oco peierare · Ad ̊ rndet

ſeus tho · Pa ße · q · xe vinj. ꝙ m doctrinã.

phi pter qð vnũqðq; te illud magiſ. vj

demus aũt ꝙ ea q; de ſe ſũt pccawemalia

Vel etiã bona ex gne ſi in ↄtẽptũ dei fiant
ſut peca moilia: multomagis & qucqd ẽ

qð de ſui rõne ꝑt; ad ↄteptu eſt moĩle pee

catũ.pmuriũ aute de ſui rone mmpoꝛ tat 2 t tℳ%᷑
ptu del · et 1 deo mani feſta⸗ eſt ex ſuo gne

moĩle pecm ẽ. ec ſi jo coſe piurat à coactꝰ

dumõ peipiat ſe iurare et qð umt credit
falſu eſſe · 2tra p ceptuz eſt qð pomtur
leuit.xix. Nõ punabis. De plura ponuc
in ſcòo pᷣ ceopto ¶ uid ſenuẽdũ ẽ de hijſ
q mduſtrioſe deliberato aĩo ꝗo ſito pete
rare nõverent᷑ et h̊ ad decipiẽdũ ꝓxĩm p⸗
mrio ꝑpmeõſo· Vtiq; eenſendũ eſt eſſe pee
catũ eqpara dũ deteſtabli homicidio.nmno
ßm tho · in ctlibetis piuriũ ſo lẽne gums ẽ

homecidio· q; ex hocip̃o q; in cã cuiuſlibet

peci veſertur iuramtũ maĩſeſte onditur ꝙ
piuriũ ꝓ maxĩo peco dʒ hrenec immeĩto

q; piuraẽ nomẽ deiviðꝛ qdã vim noĩs de⸗
neg aco · hic ſedᷣʒʒ locũ tenet poſt ydolatriz.
utz ex oꝛdie pᷣceptoꝝ · Et ex Hijs pʒ q; vi
li luero deteſabile vicium peri urij mſeri
mercatoꝛes meurrũt ˖ ¶ Cereio ꝓmde ven

dut vel emüt cũ duplicitatibʒ qð maxnmne

pfiet ad mediatoꝛes mercãtiaꝝ ſeu ceſa⸗
ſes · teutomee vnderkauffer · q vtriq; pti
pla cere wolẽtes vtriuſq; ſe mẽtũtur fau⸗

toꝛ es vtroſq; tñ ſepius decipiẽtes· nüc e⸗
mym emẽtem nuͦc ecõtravendẽateʒ decipint
ad ꝓpriũ dumtaxat lucrũcomo dũ inhi

antes. Hij ſut ſures ſceleratiſſmi ex vtra
q; parte preciu acceptates ut vterq; fi⸗

delitatẽ exhibeat cum tñ ſepius vtroſq; de

cipiat. Cõtra quos ðᷣꝛ ecciaſtici · j. YPe du
plici coꝛde·id eſt affectu ad decipiẽdũ et
iabijs ſceleſtis id eſt qui etia oꝛe pſequũ
tur Huiuſmodi affectũ. et mambʒz male⸗
faciẽtibʒ · id eſt qui ⁊ ope pfieiit · et pccoꝛi
męg redienti duabus vyjs · oſtendens ſe
amicum ⁊ exhibens imimmncum coꝛde oꝛe et

opere · Ruantum autez malũ ſit hoe oſte⸗
7 . . .
dit dom nus m pſalmo lo quens de uda.

hHRpat decepeõi bʒ
ect vendunt cũ verbis ſophiſticis· i· deep⸗
toꝛijs obſcuris et muolucombʒ plems.
nam m mercando ſua verba tã aſtute ↄ po
nuüt et oꝛmant ꝙ ad plures etiã cotrarios

¶ra dꝛ ecci · xxx vñj q̃ ſophiſtiee lo qtur

Zi inmiells meus maledixiſſet michi ſa ⸗

ſtmuiſſem utich ſcꝭ leuius. et hi is 4 demt

me magnalo· fuiſſet abſcon. me ſoꝛ·ab eo.

uwero indas hovnanmimns ſez qu atũ ad
apparentiaz ˖ dux meus i oomes jtineris.
et notus meus qꝗ ſmul me · du. e. ci. Et ſb

dit increpacoem maled eoms ↄtra tales

diceẽs · wemat moꝛs ſup illos et deſcen. ad
ifer. vmẽtes. Refert btũs bernhardiᷓ.
m lſuo quadrageſmali de quo daʒ cenſali
vel mediatꝛe mercantiarũ. qui ut emẽti⸗

bus ⁊ vendentibʒ vel ſaltemvm parti eoꝝn
mendacijs ſuis ſe gra tũ red det ꝓ firmã⸗
do pᷣcio mter eos pſonaliter aſtans clam
iclu o culi wil pedis emẽtivel wenndenti à
vtriq; pariter mnueb at ut mercatũ imter
eos o'no cludetur. Tandemq; poſt fir⸗
matam mter eos wndico em empeo eim

h alter eoꝝ de cara vendicone ſeuvili em⸗

ptione lametabatur rñdere ſo lebat.ido
clam mnueb am tibi ne facẽ deberes. File
qniddaʒ legitur ꝓuerb.xxvi. ubi dꝛ. Sicẽ
noxius eſt qᷓ mittit lanceas ſagittas imn
moꝛ toʒ iĩtavir qui fraudulẽter nocet ami⸗
eo ſuo.et cũ fuerit dehenſus dicit ludeng
feci· vñ offi ci tam piculoſu merito cõpu⸗
tandu eſt inter illa quevix aut nunq; ex⸗
orceri pnt ceũ ſalute aĩe ſue.quia Huic Pe

ↄuemt ſmilitudo illa que pomtur ecciaſ-

xx vñnj· ꝗꝓpter in opiã·glo·coꝛdis vel opis
multi deliquerũt · et qui querit lo cupleta⸗
ri auertit oculũ ſuũ ſeʒ a timoꝛe dei:ſicut in
medio pagmis lapidũ palus ſigitur qᷓ
ſcʒ palus pᷣmitur ⁊ murus diſſipatur poti
us q; ro boꝛatur·ſic inter mediũ empeois

et wndicõms anguſtiabitur pecis qma
vtriq; ptivult applaudere im mamfeſtoꝛ
decipe in occulto · ſcq; pᷣnntur pecis ⁊ diſ⸗
uarto eq mde emuͤt

ſenſus applicari pt dantes p hͥ meautis
et ſnnplicibz aliter intelligere qᷓ; ſit in ve⸗

ritate putantes p hoc euadere mendacij

diſerimen. qð ecotra magis adaugent.

4

glo·ad decipĩ endũ et ad eapiendũ gloꝛi4⸗

huanam ⁊ fauoꝛem odibilis eſt ſe: deo et
hoĩbʒ · Hijs etia ſophiſmatibʒ uti ſolẽt be⸗
gutte qu e circulo cutiue et paraboliee diſ
ſimulãt werũ ut euadant mendaciũ. Hijs

deſectũ mdirecte occultãdum. Ad cums
euidentiã queri p̃t an peccent q wenden⸗
do equos di cere ſolent emptoꝛi. ego tibi
ven do hũc equuũ ꝓ vmbroſo ſtrumo ſo
inſirmo et ſic de alijs deſeclibʒ qͥ ſolent eſſe
in equs quos tnñ deſectus equus nõ Ha⸗
bet n ſoꝛte vnũ ſed occultuz quẽ deſectum
ſi ſeret emptoꝛvix daret illuis p eñ medi
etate an mq; talis venditoꝛ excuſatur p
hoe ;n ghe dixit deſeckum eq m. A d hoc
rndet bern hardim in ſuo quadragelſmiali

ꝙᷓ talis ven dito: ten etur emptoꝛi dieere

defectũ illũ m ſpeciali. q; alias rem nõbili
ter maculatazʒ wendit cũ detrimen to ꝓxi⸗
mi qð ẽ ↄtra caritatẽ nec ſuſſicit ſic expri⸗
meore in generali pᷣſertm cũ ſ̊ m fraudem

faciant ut credant emptoꝛes ꝙ ſicut nul⸗

lum muemunt deſeclam mamſeſtum ſic
nee meſſe credut aliquẽ occultẽ. Dilr wen⸗
dentes panos et hia non ſatſpaciũt ſi di⸗
cunt reſpice rem diligẽter oculus paſcat
te qua hec omia fraudulenta ſunt wrba
cũ ipmet ſciant certitudmaliter defe cum
rei wndende notabilẽ eſſe. Ex Hmõi em
cotra ctibʒ ſepiis emens mm currit grande
piculũvel damnuũ·tamẽ grauius piculum
et damnũ nmmmet venditoꝛi frauduloõto
qm tenetur ad reſtitu coem totius damm
ut ex de miut et dam · da · e · ſi culpa · In ſup
incurrit diſpendi ſalutis aĩe ſue qð gra⸗
ums elt omi dano. ꝙ; ſi res plus iuſto pᷣ co
venditur ꝓpter latentẽ defectuʒ tũc igno
rans hoe ignoꝛan tia ꝓbabili licʒ peccare
nõ videatur tamè poſtq́; ad eius noticiꝗ

puen erit qd æbitã recope nſaconem obli
gatur. ¶ Ba pterea quidã em unt vel

ven dũt cũ miurijs alionmercatoꝝ alio⸗
riim merees diffamantes minſte ut ſuas
carius vendat.qð ẽ medaeiu valde pmeo

ſum ex multis ↄeurrentibʒ. Primu en ẽ
neg acoveritatis· Scvm eſt mtẽtio fallen⸗
Di. quia ut dic aug. et Habetur. xxñj·qn.

Cille orgo· quod men daciũ eſt falſa ſi⸗
gmſicatio wcis cum intencone fallendi.

Torei eſt miuria ꝓximi qu ſpediturne

vendere valeat merces ſuas · Quartum

eſt diſfamatio ꝓxnmmi quia per hoc notat᷑
eſſe mmus uiſtus ꝙ mercibz coꝛruptis ꝓ

ximmos decipe ſuſpicatir nam audiẽtes S5
omſſemmãat hanc mfamam mier mercato
res velv ieinos:qui tamẽ mmus peccant ſi
merees illas coꝛruptas eſſe putant. Pri⸗

mus autem diframato: malicioſus eſt et
6 — . . .
ranins beccat, vñ m dicro. C ille ergo.
ſ ditur. Sed cuũ fallere ſemp' ſit volũtatis

Falli aute vel mſir mtatis wel temeri tatis.

gmuius fit qð ex wlurate qᷓ; quod ex te
meritate we mfirmtate ꝓ cedit · Amtum
eſt dcepeo men doſa illius qu rem ſuam
ↄparmre dei derat quia ſicut re ꝓxnni m⸗
mis diſfamat mendaciter ſic ꝓriaʒ m⸗
mis co mendat ut alterũ deeipiat. qð ſi fo⸗
cerit obligatur ad trip licem reſtitu conẽ?
Ffaciendaʒ· Ornmmo illi quẽ decipit in wen⸗

dondo. Scðᷣo illi quẽ ſpoliat fama ſua eũ

biluis eſt ꝓmſſum non fa cere qᷓ; facere

quod turpe eſt.· Ad hoc doᷣm per diſtm cti
onẽ· aut emm ꝓmittit quis quod eſt illi⸗

citum et m honeſtum. et tũc taliter ꝓnnt⸗

tens graumter pecrat ſiue ꝗꝓpoſuerit adnn⸗

plere hue no nee tale genmſſum aclnnple⸗
dũtaxat ad in honeſtatẽ qnq; ſeruari non

dz etiã ſi ſme interitu ſalutis eterne uari
poſh· ut pʒ expᷣſſum ex de uriub· m. c· quẽ⸗

diffamando. Jerco tenetur ad recopen⸗
ſationem damm qð diffamatug ſuſtmet
per ſoe in nõvendendo:et ſuꝑ h blaſphe⸗
mauit weritate et lacerauit caritate dans
alteri oecaſionẽ muidie 10o ij ſempiter⸗
m. vnde tale mendaciũ multo gaums ẽ
q; furtus ter diuerſa dcomtãtia. ¶ e⸗
xto aũt quidã emut ꝓmſſiombʒz aut etiã
pᷣſtitis unmamẽtis ad ſoluconẽ certo tẽpo⸗
re facien dam ſub dolo fmude ſe cõſtrin⸗
gentes aĩmo fallendi. Ad cums euiden⸗
nam queri poteſt vtruʒ ille peecat qmi ali
quid ꝓmittit quod tñ non implet pᷣßtim
cũ dicatur.xxij· q: iin. c· vnuſquiſq;. XGH
ſi vnnttit quis aliqiid in ſon eſtuʒ tolem⸗

admo dũ: ubi ponit oxemplũvnũ de eo ꝗᷓ

ana ut ſe ducturuz mulierẽ in vxoꝛẽ ꝗᷓ t

inter im ſoꝛmeata eſt · et de alio qm du eẽs
vxoꝛẽ mrauit ꝙ nunq; eã dmntteret que
ſmiliter poſtea adulteriũ ꝓpetrauit·qua
Apter neuter eo n ꝓmſſum adnnplere te
netur ꝓpter ↄdicones ſubitellectas ſivi
delicz pma ↄtra deſponſacois legẽ nõ vem⸗
ret. et li ſcdᷣa m lege coniung ij non peccaret
Et quod magis eſt ſi tlis mulier im mr̃i⸗
momũ acceptada fieret mterim leproſa
paraliticavel amitteret ocu luʒ aut naſum
tũc ſmiliter nõ oblig aretur ad pfreiẽdũ
ꝓmſlum . ut pʒ m textuet hoc ideo ſcðõm
glo.quia honeſtas inelligitur in hoc uuna

mento ut ſi res in eo dem ſtatu pmanſeit

ſecus thñ eſſ ſi mulier laberetur in faculta⸗
unbus. ꝙ ſi pviolentia oppꝛimeretur ſpo⸗
ſa de futuro non tenetiir ſeruare ꝓnnſſuʒ
eam ducedo ut dicit ibidẽ glo ſa· Si vero
ꝓmittit quod eſt honeſta et lieitum · tuine
Hm tho · ſcða ſede · q. Cx. Si ꝓnmttens Ha⸗
bet q muù adinplendi quo d ꝓmittit non
mentitur quia nõ loqitur ↄtra id quod

gerit in mente ſi tn ꝓbabiliter credebat

ſe poſſe perſicere· ꝙ ſi tomerarie ered ebat
ꝗqma cauſam credendi non habebat tunc
nõ excuſatur a mendacio ꝑmeio ſo · q; m
diſpendium eſt alterius. Preterea hinon
perſicit quod ſideli mẽte ꝓmiſit tũc infi⸗
dellter agit amu mut ando· poteſt tamè
excuſari duo bz modis· DPrimo ſi pmiſit
id quod eſt illicituʒ mamfeſte qua tune
ꝓynnttendo peecat. ſed mut ando ꝓpo ſitũ
blene facit. Alio mo do ſi ſut mutate codi⸗
tiones ꝑpſonarũ et nego cioꝝ · vnde ſene⸗
ca. de beneficijs dic· Ad hoc ꝙ homo tene
atur facere que ꝓmiſt re qmritur ꝙ o'a

4 ℳ — ℳ 2 .
immutata pmaneãt · alioqim nec fiit me⸗

dax in pmttẽdo· ι ꝓmiſit quod habe⸗
bat in mon te ſubintelleckis debitis condi⸗
tiombus. nec eſt mſidelis non implen do
quod ꝓmſit quia eedem codicones no
extant· Hinc apliis non eſt mentitus qu

—— — . — „ „
non mit coꝛmthu quo ſe tame ituru ꝓm

.—

ſit. ij. coꝛmt· i. et hHoc ꝓpter mpedmeonta q

ſuperuenenat . Di dem q; quod ꝓmiſit aĩm

mplendi nõ habuit lʒ poſtea ad npleat

Neig tranſg reſſoꝛ m wlũtate midicatur quod ſeripto nutuvel quocunq; facto mentiat
wgte viG; m pn ti poſ to mendaciu pꝑm cõ ſum keut nee refert quatuũ ad homicid inz vtruͤ
zugt ſet ae nõ adnplonte ad recopenſacon qus mterficiat gladiovl ſecuri· eiẽduz
le dignã obligaret fam quantii ad eapi⸗ eſt igitur , quq; ſit hviĩm ga precipue
nſ tale ́ᷓ oiã quãtu ad ome mtxreſſe. Veru mercatoꝝ qm faclis mendoſs ꝓxjmos
in⸗ tamẽ alteri fidẽ promſſam nõ tenẽi pro circumuomut ad decipion du. D rimo na⸗
— miſſa ſides de neceſſitate non eſt teneda. q; quida laqueũ decepeoms teondut in va
utz extm de iut iut e· in· et in glo . ¶ Dop⸗ rijs ponderibz menſuris. ctra ill dut·
mo denq; qui da i empeone wl wnditi xxv. Non habebis m ſacculo tuo dinerſa
nd one decipe mtũtur falſs coputacõ ibʒ ma pondera mams a minus noc erit m domo
in xmme qn cu mex pertis ſnnp licibzʒ wel ruſti⸗ tua modius maioꝛt mmoꝛ. pondus habe⸗
ſci cis coputaconem faciũt· Et quicqͥd in ̊ bis inſtum? werrum ꝛc. qᷣ ſane mtelligen⸗
ſin decipe pᷣualent luerum reputat aut alter dum eſt mvnolloco vel m vna ciuita to · na
minus mſto in ſolueone recipit aut pluſ m tho· monſura s wenaliuz rerũ neceſſe eſt
nſe iuſto ſoluit totuz m abiſſum au aricie tra⸗ eſſe diuerſas ĩ din erſis locis ꝓpter diner⸗
aln hunt · Sicut enĩ mſidiatur aranee muſciſ ſitateʒ copie vel mopie rerum. qꝛ ubi res
ſr in ſoꝛamimbʒ muri: ſie Hmõdi quo tidie abundant menſure maioꝛes oſſe eõ ſueue⸗
ſe fſnnplicibz hoĩbz mſidiãtur m apo thecis ſu⸗ runt et ecouerſo· In quolibʒ tamen loro .
en j8. Sicut vulgo diei ſolet de puella que de ſut menſure dtermmate publica aũctate-
nne vitta inquirens quãti conſtaret accepto l antiqua coſuetudme quas pᷣterire nõ
by reſponſo petijt aliam magis pᷣcioſama c. licz. Et ſmile in dicium eſt de pynderibus
eotra tales dieitur theſſalnij. nemo circũ⸗ ¶ Vic ergo queri poteſt de ponderibus ?
4 uemat in neg oco fratrẽ ſuu qm vm dex ẽ men ſuris an ſe, vteng coꝛruptis ponderi-
. dñs . vnde in pſona decepti dicitur. oz e e · bus wel menſuris nõ ꝑ ſuperioꝛem ſed per
xi · Circũuemt me eſfram mm negociacoe plebeios jam in vrbe wo ta eo miter mtro⸗
ſma et im dol o do mus lue. EFranmm ereſeens duclis peceet.pᷣ ſertim cũ lonjs qui iuſtas
mterptatur et ſi gnat mpi os merea toꝛeſ mweoen ſuras et in ſta pondera mutant luceri
q ꝑ malicioſas ercũuen cõnes dmitis ca uſa pemtetia ntmin ri extra de empt.·
1 creſcũt. Hʒ inſto dei iu di oo euemet eis qd etwendieut menſure.ubi pomtur pemte⸗
ni 8: Job · xx· Diuitias qᷓ duuoꝛamit euomet tia trig inta dierũ in pa ne raqua pᷣter pu⸗
et de ventre eius extrahet ea dus .· Quod meo em legis qua pumiri debet. ut tan git
he a nobis auertat xpᷣus ihus · C glo· Ad ſoc rñdet ſcũs bernhardiñ· in tm
ſe de decep cõmb mercatoꝛũ in ponde⸗ ckatu de traclibʒ· ꝙ ſi enã hmõi coꝛrupti⸗
re men ſunm moneta pcio et macula m one aliqui iuſto pcio faudantur eop
defectione admixtion ea rPpcS e.. credut menſurmas eſſe wras et pondera iu
On furtum dermo . xx vijꝰ. ſta heut prius erat.tunc hmõi fraudatoꝛ
facies exðᷣ ·xx· Viſo de multi⸗ teecat moꝛtaliter et damnũ fraudis reſti⸗
pliei menda co pmcioſo quod tuere tenetur. SBi wro uiſto p̃cio nõ frau⸗
1 dtin git verbis ad decipienduzʒ dãtur neevtens eis ad fraudem vtatur
3 ꝓximum / ¶ Secũdo lo co ꝓcedendũ oſt iuſti pᷣeij non tenetur aliquid reſletuere
4 de multipliemeng acio quod eõtingit fa⸗ q uãuis peccet nõ reuelando menſure coꝛ⸗
co ad ꝓximoꝝ circumuen tionem quod ruptionẽ hjs quos credit ea latere· ſech
, vtiq; nõ mmoꝛis eſt crimĩs. q; dieit tho ſoꝛte nõ moꝛtaliter peecat quãdo coꝛrupco
. in quodlibet · cũ eadẽ ſit i vtroq; mẽda comums eſt quia ſatis de hoc data eſt ra⸗
tio fallendi mtenco hHinc vterq; peccat es⸗ tio ꝙ; hmõi coꝛrup eõ omibʒ mnoteſcat. Si
4 qualiter· werbũ enj et factũ aſſumturut autẽ omnes tam domeſtici qᷓ; fſoꝛ enſes eo
L mſtrumentum fallendi.et ideo non refer: miñter ſeiũt poderũ menſurarũ qᷓntitat?

qmbʒ vtũtur poſt ↄem eoꝛrupeõʒ tũe nõ

eadit ĩ eis fraus vel falſitas cũ oĩbʒ notũ
ſit PB· ſie coꝛruptio tlis eſt ꝙ vnz monſura
ſes maioꝛc tonerẽt a4 emẽdũ alia adveé⸗
dedu ſe; moꝛẽ tuc nᷣ alter cũ 4 merecatur ß
ſciat ẽ ſp culpa moĩlis · ſI̊ eni priũ qð ꝓ
hilotire: deut· mv bis pdẽis. Jneer à q;s etiã
Hbij »numerãtur ꝗᷓ ad deipiedu emetes

humectant morcãtias ſuas ſic qnq; ſit m

oĩbz ſere ſpẽbz.· ilr m lana lImo 1 mſimtis

alns q podẽ mẽſuratur q omes o bligatur
Parifonmiter ſut H ſcelè ↄvpu
tati q́ᷓ mon etas . pode dimmuut radedo
vl lauãdo ↄtra qͥs leges ꝓmulgat penaſ
Fues. q̃da ec tles monetas podẽ Fuioꝛ eſ

ad reſto eʒz ;

eligẽtes maioꝛi p̈ᷣ cio alienat. Pro qnoönd

ßm tho· qp h tles emſſent ſumat aliq; mo⸗
neta argẽteã a wl aureã qrũ aliq dicerẽt a
tebi to podè aliq wero ſupad derẽt ⁊ aliq te
nerent inſta eſtmaconẽ ſic ↄ mimter fie ri
ſolet ad decepeon ʒ rei publice tuce illi ci⸗

tum eſſet peioꝛes ↄui pᷣcio melioꝛes vero

maioꝛi pᷣcio alienare qiia qd abundat im

melioꝛi bz deſicit in wioꝛibz. vnde peccant

grauiter monetarij qͥ moneta vmus valo
ris faciũt eſſe diuerh ponderis ad ſpolia⸗
dũ 2miũtatẽ · q; qd vm adieiut alteri ſb⸗
trahüt . et inge ſequuter tales cupiclita⸗ .
Ceteruz queri p̈t de Hüjs qᷣ 43

tante fame ſut ꝙ aduemẽtes ponüut pon⸗
dus menſumz ymo ⁊ pᷣciu rerũ qu as Hre
deſiderãt in uidicõarbitrio eoꝝ· At ill
hvlommus tales ſnnpir ſidẽtes nequiter

deeipe nõ verẽtur. Ad ̊ rñder ſcug bernhe
ubi ſuß · ꝙ ronabiliter dier pt lvẽditoꝛes

Hmõitalis eſmacoms aut fame ſmt im

populo aut tã pfecti ſtatus ꝙ werbo eoꝝn

pis ſtatur qᷓ; alerius inmm ento tũc a
moꝛtali nõ excuſantur reivenalis peium

menaeciter alterando· vel etiã mendoſe
dicẽdo tĩ eõſtitit michi vel tin potui hfe

de illo ι pꝑinde eſt ac ſi emptoꝛ ſe connt⸗
teret fidei venditoꝛis· et tz vẽditoꝛ accep⸗

taret · ac tandẽ ↄtra ſidẽ accepta dataz
inſideliter ſua vendẽèt tlis exeerabilẽ frau

dem fac nobligatur ad reſtõnem. et ultra

hoc moꝛta aliter peccat agẽs ↄtra pactũ da
te fidei · Pimrã cũ dicatur · xxiij. q · i. c. no
li. ꝙ fides enã hoſti ſeruãda eſt ↄtra quẽ
bellü geritur quatomagis ameo · et xxij .

iij. e⸗ Innoeẽs. ¶ Ses 60 quidz deelpiate
mẽdaci facto dũ merces falſas mixtaſvl
coꝛruptas tradunt tanq; qᷓ; ſanas puras et
vras · Ad ceums eui dentiã queri ptvtrus
ſit culpa moĩlis obligãs ad reſtõòem rem
ondere in qua eſt macula vel fraus oc⸗
culta qua wenditoꝛ nõ 5 manifeſtat ementi ·
Ad dom reivendege p̈t ineſſe triplex

macula. ſeʒ in defe ctõe admxtione coꝛ⸗

rupeoe · Primo p̃ pᷣt meſſe macula in deſecli
one et quãtũ ad illã macula ſcʒ; defeckõis
dom ßm tho · ſeða ße · q. lxxvij. et ᷣm ſco.
m. in. di⸗xv. ꝙ; circa rẽ wendẽdaʒ triplex
defectus ↄſiderari p̃t · Drimus ẽ ᷣm ſbᷣam
ut ſi quis wven dit auricalci ꝓ auro · ſtãnũ

ꝓ argento à eeõuerſo emtt a ſynplici et
imexpto venditoꝛe aurum ꝓ auricaleo vel
argentũ ꝓ ſtãno vel denariũ mag ni⸗ valo
ris ꝓ denario parui val oꝛis equitate iuſti
p̃en notabilr excedẽs·et talis ſmmplr o ba

ligatur ad reſtõem et cũ h peccat moꝛtali.

fraude ꝓxim eircũuemẽs vñ tantũ creuit

; peſtis maledcã ꝙ; vix muemtur merea⸗
tor expers illus cũ fſere occurrat omibʒ
mercibz ut wendãtvnã p reliqᷓ eo e fere
omes merees le; ſmt ei uſdẽ gnᷣis tñ ſunt
maioꝛis valons utilitatig ex vno loco
adducte q́; ex alio qð ↄtigitvel ex natu⸗
ra prie vel etia ex bnfieõ Hriane induſtrie
ſicut lana de an glia melioꝛ ẽ qᷓ; de ſcotia·
et artiſiciai mvna cimtate facha melioꝛ a

ſut qᷓ; in alia et ſic de infinitis alij s. ter
aut mercatoꝛes ſuas merces voduͦt ꝓp me

lioꝛivel ex natura wel ex in duſtria cũ tñ in

veritate nõ ſmt de melioꝛibʒ ſi gamter

peccãt et ad reſtõnẽ obligatur. Hme ſedo

pᷣt eſſe declus in qllitate ſic iã patuit. q

morces ſie vᷣdite nõ ſut tlis valoꝛis qᷓlis

eſſe putaãt Percss eo ꝙ merces vẽdut al
ereo pᷣt eſſe defcũs ĩ qᷓntitate

terius ſpẽi ·
de ſilt deẽm ẽ. Nuãtũ vero ad ſevdᷣam

macula ſez admxtiõis cũ ĩrevodẽda fal⸗

ſas à pegrinas mixtumag à 4 opoſico es oc
eulte addũt fere in oĩa ſbavẽdibli ſẽ fa⸗
ciũt multir mereatoꝛes aromatarn ac etiã
artifices mo pene oẽs artif ensa mercan⸗
cijs lucratiuis mcubetes· qð peipue dng
lamẽtat· y ſai·i·dicẽs · argẽtũ tuũ verſũ ẽ
in ſcoꝛeã · ſq; per coommixtionem ſtanm vel

plumbi/ vinum tuum nmxtum eſt aqua ⸗

b

be

for,

uc⸗
otd
zmi
n
ſab⸗
m

N

pi
S
ige
dnn
oe⸗
dnt⸗

ve;

— — . —

—

4

Sj

Hed alia litera habʒ caupones tui 1 tab⸗
narn tui miſcentvmum aqua- Heqnitur.
heu eo ſo laboꝛ ſup ſoſtibʒ meis ⁊ vmdica⸗
boꝛ de mmicis meis: et ↄuertam manu me
am ad te ſcʒ p umẽdu et excoquã ad vu⸗
vum ſeoꝛiam muã. Lym. loquitur ad moduũ
fabri qͥ ꝑ virtutẽ igms »ſumit qᷣc qᷣc eſt
nnpuritatis in auro vel arg éto · ic &

queri pᷣtvtrũ ponens nxturas m Nerai

peccet et ad reſtitucõneʒ teneat᷑· Ad hoc
rndet bern DHardin. m tractatii de ↄtracti⸗

bus ꝙ ſi talis morcatoꝛ ꝓpter Hmõi ↄmi⸗

xtiones wendit illas merees ultra extre⸗
mos lmites uiſti pᷣenj tuc to tũ illð quod
plus recepit obligatur reſtiniere · et ultra
loc tenetur ad mtereſſe ſ alter pꝑ hoc dam
num paſſus eſt. Sivero ꝑ hoc non mtẽdit
n mſtum p Peium citius extoꝛquere tũc ad

ſatuſpactõnẽ nõ obli gatur pᷣſertim ſi cer⸗
titudmalitervel multum ꝓbabilitor ſeit

uiſtu peiuũ nõ exceſſiſe. ꝙ li dubitat tune
tenetur ꝓ eo ꝙ certus eſt de fraude ſua
Ad maioꝛem tame euiden tiam ſeendum

ꝙ duplex eſt genus comxtionũ na que⸗

dam ſut admxtiones ſickicie que quaſh
m nullo mutant valoꝛe rei wenaliset i ta⸗

libʒ no peccãt li faciuũt mten cone ſoſa ſo⸗

briũa uiſtum luera extoꝛ quẽedi · Alie vero

ſut admixtiones pmeõ ſe q virtutẽ et va⸗
loꝛem no tabiliter mmuũt que ſunt oĩno
contm ꝓrias comunes mtẽtiones em⸗

ptoꝛum. et tales oĩno ſunt illieite quãuis

etiã mehil ultra uiſũ pᷣeiũ recipit · Raco
eſt q talu vſus ſalte in frequẽtacoe ſua
moꝛtalis eſt culpa ꝓ ut patz in illis qui in
vmo mebm miſcont ut foꝛid us in eo co⸗

loꝛ eluceſcat cũ tñ ðꝛ ꝙ tle mebiu m vino

mmmabi liter capiti ſtomacho ſit nociuũ.
Di tñ virtutis minuco modica ſit ⁊ peium

inſtũ tůe non puwo mh peecatum wemale ·

hec bernhardiñ. Sed arguit in ↄtrarium

mercatoꝛes dicetes. Amlibʒ roteſt RE

re rei ſue qð vult ſaltẽ anteqᷓ; eaà venalem
expon at nõ auũt poſt vim pᷣcomſacoõnẽ nee
poſt mereiũ vendicoemct ego aſſentio.
Doteſt iterũ mquis merces ſic mxtas we

nales exponere · nee ego ↄtradieo · h̊ opoꝛ⸗

tet ꝙ in vendicoe deſecłũ illũ nixture pla
ne notifices emptoꝛibʒ ſivis euadere diſ

rendiũ moꝛtalis erimis . Kaed 6 q ſiat
omibz p lex 2ſuetudo einitatis q; wn⸗
datur vin u pura Tmerees nõ mixta: ſed
talis 2tra vtrũq; frauduleter meedit · rũ
poc etia eius mteneo coꝛrupta coſtat eſſe
maled' cka auaricia· in hac etiã macula co
phenduͦtur illi qui wendut merces coꝛru⸗
ptas ꝓ ſams qð contingere ſo let enã in
omibz fere merebz ſe; m carmbʒ oms pi⸗
ſeibus max imu ch hericulũ nnmnet ap⸗
potecarijs 1ſmulbʒ 4 qᷣm ſeropis 1medic
mẽas mm ponũüt ea que ſciũt ee coꝛrupta wel
noenua ſeu nõ ꝓficua. cũ iã ꝓprervetulta⸗
tem ſua pdiderũt virtu tẽ. ex quo ſeauitun
ꝓlixioꝛ vel eta gramoꝛ mſfirmitas aut in⸗
terdu moꝛs pa ac ꝓ hoc mediei m currũt
mfami2 et etia culpã ſi debita diligennam
nõ adhibuermt vnde in omibz damms
iilis ⁊ ſmilibʒ ex coꝛrupeone mereiũ ꝓue
mentibʒ tenetur wenditoꝛ ad reſtituconeʒ
et ad ome mtereſſe· ut ex de miut · et da. c.
ñi culpa· q talis occaſonẽ damm dat et
periculi · ut dieit tho · ſeha ße ·q· hexvñ. da⸗
mi quidẽ· q; ꝓpter Hmõi eoꝛrupeõnom res
quevendenda ꝓpomtur minoꝛis eſt ÿ pen
cũ tn ꝓpter hHmoi vieiũ mqchil de eio ſub⸗
trahat · Dericulivero ex eo ꝙ vſus talis
rei redditur mutilis mmpeditus vel noxi?
ſicut dmus rumoſa ꝓ firma equus clau⸗
dicans wloein eibus wenenoſus ꝓ ſa⸗
no. Omibzi igitur pᷣdickis cotiget qð ait.
eriloſ. et bomtur in quibuſdam decretis;
.lxxxviñ . di. e: eiciẽs · ꝙ quẽ admo du tri⸗
nicũ aut aliqd tle tems i eribro du Huc et
illuc iacłãatur omia 1 grama paulatis de⸗
oꝛſum cadut et tandẽ m eribro mchil ma
net mſ ſtercus ſie de ſubſtantia negocia⸗
toꝝ nouiſſmie nl remanʒ nᷣ ſolũ pcem. hec
illed Terco qdã decipuit mendaci facto
du mercatotes mter ſe ↄuètiones dolo ſ⸗ a1
et pmeoſas faciũt ꝙ nullus de t vel tali
mercatiaven dat vel emat n tm tres wel q⸗
tuoꝛ ut ſic carius vendãtvel ſił pa ſcũtur
utvno p̈cio plus iuſto vndãt ut ampliꝰ
inde lucrari poſſit minſte · et hi ſut pᷣdo⸗
nes execrandi q totã ↄmtatẽ ſpoliaãt mo
nopoli vocãtur. Mono polõ en mercatio
qua a aliqſoli ex ↄ dicto exereet anmperrt
eꝙ ißi ſoli emere wendere vel etaʒ wo cere

poſſmt · vñ gnᷣaliter merceatoien qii ↄue⸗

muͤt in certo Peio plus inſto von dãt à q

aliq dutaxat àvnus ſolus vẽdatvel onã
qq nupetrat ꝙ ſibi ſoli res aliqvẽaẽè licæat
m dicãtur monopo li:et hm loges dobet bo⸗

ilr ⁊ ↄ cedẽtes ⁊ admttetes debet pumri
' patẽt· C. de monopoll · vna· Nuarto pᷣ⸗
torea q dã decipint facto no ſolueétes tpeo

Pa ſnis ſpo liari:ac exilio ꝓpetuo danari

ↄſtituto ad qð ſe tn oblig auerũt ſeptura

ꝓJmnſſiõe vel eua inramto. et 65 Piter qꝗpri
um ↄmodu qð interim querũt cu illis pe⸗
cunijs vel in lucratis merca vmbʒwel etia
q; monetarũ expectãt mutacoem â ſika
queritates ꝗꝓpria ↄmoda à enã ex malici⸗
avl alia quacuũ q; culpa. vñ ſi creditoꝛi ꝑ
talẽ dilaco em ſo luco ms pᷣſtant occaſio⸗
nereum dani ſicaco ms tenétur ad omimodâ
lig na ſatiſfactonem ad totũ mtereſſe
ꝓYut latius poſtea videbit᷑ Ruinto ſund
etiã quida decipictes ſmmplices rè ali quaʒ

mius debito emetes wel etiã carius debito

vendẽtes lʒ nõ faciũt ꝙq ter antieipacoem

VI ꝓrog aconẽ ſo lucois. ct Honj ſut pne

pᷣoccupatoꝛes rerũ wnaliũ qᷓ merces poe

cupant no ꝓpter riã necttat ſed weerr
improba cupi ditate ut ſcz ſtatiz ſme im⸗
mutacoe tpis wl lo eiwel iß jpius rei carius
ven dãt d dicutur jvulg ari w:kauffer m

ſoꝛo tanq; aucupes reh detes Hn mnurſ.

guiter peccãt q; pter ↄmodu ꝓpriu ac lu
crũ qð libʒ vnale w vſuale faaũt canus

emẽt vilius vendẽti qᷓ; uiſtũ ſit h᷑m ream

racsem ex quo damficare vidẽturvtrãq;

ptom lucru ꝓPriũ e medio tollẽetes et co

ſeqns toti rei pu blice pmeoſ ſut. et 5 qdẽé
otiſſmme ſolẽt exereere qñ taliũ rerũ cari⸗
ſNia ꝛugit eſſeſ terra ꝗpter raritatẽ illaꝝ
merciu · tüc en ubiq; . poccupãt ad inſidi⸗

andũ m ſoio mvi cis 1 plateis ae in viarũ

exitibz in explebili cupiditate mhiůãates qd
lucra acvmuſos ex coꝛiare cupi rern

ido bernb· ſup cãtica ſermõe · xxxix. mter

alia romt mhuüamtatẽ erga ꝓximuvnaz
eſſe rotãa auaricie qua ſcʒ auarus rapid 0

curſu vehitur ad mſeros· De ꝗᷓ dic aug. de

verbis dni que ẽ iſta amditas pecume cũ

et ip e belue modũ habeãt tuc en rapit

qn eſuri ũt.p arcũt wro prede cũᷣ ſonſerint
ſatiet atẽ.· in ſanabilis ẽ ſola auaricia duii
tum ſp rapit 1 nũq; ſatiatur. nee wũ timet

nec Hhĩem reueretiir n ec patri parcit nee

mrem ag no ſcit nee matriobtpat nec ami
co ſidem ſeruatc. uos eg rogie irridet
ſeneca epla. xiij. dicẽs: vidiſti aliqñ canẽ
