utẽdo nee etiã ᷣmis mtereſſendo C Ad
maioꝛẽ aut euidentia ſciẽduũ ꝙ irregla⸗

ritas ꝓut ſum tur m pnti ſpecl acone tri⸗

pliciter trahitur · ſcʒ nature vi ciate coꝛ
rupcoe · opis wel oꝛis obligacõe · et eccia⸗
ſtice cenſure violacone Prino naq; co⸗
trahitur nature viciate coꝛrupcõe · et hoe
dupſi. Drimo ex nature ꝓprie deſectõe ·
nã ſᷣm aug· meo poſieõ coꝛpalis mequa⸗
litatẽ mmdicat mẽtis · et ĩdeo in lege vete⸗
ri coꝛpe viciati ꝓhibebãtur a ſacerdotio
utʒz leuit.xxi et recitatur xlix · di. e· hHime
etemm ſupnavoce ad moyſen ðꝛ in leui⸗
tico loquere ad aaron hõ de ſemie tuo p

eius. ubi repen te ſubiugitur. ſi cecus fue⸗

rit ſi claudus ſi paruo vel gradi naſo et
toꝛto ſi fracto pede ſi mancus ſi gibbus

ſ lippus ſi albug inẽ hñs m oculo ſi iugẽ
ſcabiẽ ſi impetigmẽ in coꝛpewel pond ero⸗

ſus · oc ibi. et expo mt ſmgła applicãs ad

vicia ut defeclui coꝛpis mentis deſectus
P cꝛrreſpodeat· Predea tñ in noua lege ſut
arbitraria et cũ eis diſpẽſari p̃t utz ex de

coꝛ · vici · e· cũ m tua. Sup q̃ materia bre⸗

uiter dÿᷣm ẽ ꝙ ſi quis puatus è membro

magno ⁊ mamſeſto qð ſcʒ in ducit nota⸗

bile deſoꝛmtatẽ eius puacõ ſicut Puatio
nah et hHmõn wel enã ma bilitatẽ ad exe⸗

quedu officin ut puaco manus 1 BHmõi.

tũc qua cũq; cã ſit puatus ſeu mutilatus
imſta vel muiſta naturali wl accidẽtali ꝓ⸗
mocoem mpedit.et cũ tali æſeccu pmo⸗

tum dii cit · ut. e · ti. e. oxpoſuiſte. Ziverop⸗

us enat ꝓmo tus ⁊vH poſtea ſupuemit defcus
tuc ſi ꝓpter ̊ nõ red ditur mmis dſoꝛmſ

exeq; pt illa officia ad q nõ mpeditur ꝑ

illũ deeclu puta ſi factus ſacerdos am
ſit vi ſu.tũc lʒ mſſam celebrare nõ pᷣt nee
alias m altari mmſtrare poterit tñ pᷣdi⸗

care ↄſeſſiones audire ⁊ ſilia nee etiã be⸗
n eſico puari dʒ ſi ſme culpa ſua talẽ defe⸗
ctũ meidit: q afflic tõ addi nõ dʒ afliclo

ult.vij. q.i.c.cũ p cuſſio.dabitur ei tm ad⸗

nitoꝛ ſi tale hnſieiu eſt cui ipᷣe debuire non
p̃t. ut ex de cli · egro · e. n.· Nota tn gnalr

deſoꝛmit ates q enumeratur in deo· c

ibidẽ nõ repellunt aliquem mſi qn mdu⸗
cut mmã deſoꝛmitatẽ m quo nõ pᷣt certa
tocłrma tradi:na in talibʒ multuũ attẽdi⸗
tur ſcandalũ nec etiã aliqᷓ defoꝛmtas m⸗
pedit ꝓmouenduzʒ inſi ſit ſ in iure exp ſ⸗
ſum. qꝛ; edictũ de ꝓmouẽdis eſt ꝓhſbito

riũ.vñ pᷣt ↄtingẽ ꝙ aliqͥs alicubi licite ꝓ
mouebitur et alibi nõ licite · ut qꝛ im vno
loco ſurgit ſcan dalũ et nõ m alio.jn tali
bus nã q; ſcandalũ ꝓpłi maxnne ↄſidera

bitur. ſm franc.de zab · et li dubitatur an
ſurget inde ſcandalũ tũc recurrẽduʒ eſt

ad arbitriũ epi. ut. e · ti · c · e m tua · etiam

facilius di ſven ſan dũ eſ cũ religioſis m

— —
—

familias q Habuerit macula no offenat monaſterijs ſuis latẽtibʒ ut ; cum bede
panẽ deo ſuo· nec accedat ad mimſteriuz lig neo m mſtrarẽt ⁊ ſilia que ſut iudiceiis
ſ●

asſie⸗,
ne
Udbes
dncero,
icis A
Wnehs
leeſit
gerd
t br,
ennbro
nota,
uato
dexe⸗
bno
nlans
ai /
pno⸗
venp⸗
tefis
larp
am
trer

ke⸗

dy oceſanoꝝ arbitida. Si vero ꝗ́s mu⸗
tilatus vel puatus ẽè membro paruo vel
occulto · tũc ſi ̊ factũ ẽ ſponte et ſme in⸗

ſta cã. utpote ex indignecoe nnpatiẽtia

ſuꝑ bia wel lili cauſa et tunc indiſtinete a
quocũqʒ factũ fuerit ſiue a ſeipᷣo ſiue ab
alio repellitur a;mocone ꝓmotus de⸗
icitur etiaz ſi putabat obſequin ſe pᷣſta⸗

re deo · ut ſeißm caſtrado · ut · e · ti. e· ſigſica

uit . ſi th ex ̊ nõ eſt impotẽs ad execucoʒ
o ſricij pᷣt cũ eo diſpenſari qᷓ;uis di frcul⸗
tor cum eo qui ſe caſtrauit · ut. lv. di. c. ſi
s abſeiderit · et · e· ſe · S eeus tñ ſi ſme ſua
culpa ſut abſciſa virilia utpote ſilio me
dicoꝝ ut de coꝛ peviciatiſ.c.ex pte · ij· vel
etia a barbaris pviolenta ut. Ivi. di · c

l qs a medicis· nec eſt ncce ut ruſtici di⸗
cunt ꝙ teſticulos ſuos p ulueriſatos vel

alias ſocũ poitãt in burſa ꝗᷓſ tunc intelli⸗

gãatur hre cuùcta membia ſua cũ aliqui bz
bonu Nß nee po tarent virides · ut not
ber. e. ti· c. ex pte · Silr ſi ſponte et ex iuſta
cauſa utpoto ꝓpter piculũ lepre ne totuʒ
coꝛpuſificèt ſibimet amputaret virilia
cũ eſſ bn pentus in cirurgla tunce nec re⸗
pellitur a ꝓmocõne n ee dei eitur ꝓmotuſ

ut deo. c· ex pte · ij. et idẽ iudiciũ ſi ic na-

tus ẽ. Yerũtñ hermofrodita ꝗ ſcʒ ptici⸗
pat de vtrocqᷓ; ſ. c3 maſculmo et fejimno re⸗
pellitur a ꝓmocone ꝓpter deſoꝛmiateʒ et

monſtru oſitatẽ · ar· diſ· xxx vi.c illrato s.
talis en' qᷓ;uis oꝛdmari nõ dʒ tñ ſi magiſ

vergit in ſexũ maſcul mũ qᷓ; feinmũu ſuſci⸗
pit caracterẽ. ſecus aut h magis verge⸗
at m fenmimnuvel ſi equalr pticipat de v⸗

tro q; · reterea ſi qs opam dado rei li⸗

cite caſu ſibi ab ſeiderit membrũ o ecultũ.
vel etiã mẽbrũ paruũ mami feſtũ · ut po te
di gitũ no necriũ ad ſignuʒ erucis faciẽ⸗
du et ſilia p que nõ redditur mmpotens
vel mabilis ad exe qn dũ officiũ tůc non
repellitur· ſecus auũt ſi daret opam rei illi
cite et ſic caſu abſcideret mchilomius ſi
membrũ eſß vel ps membri que gnaret
modicã deſoꝛmitatẽ talis mſericoꝛditer
m ſuſceptis toleraript · ſe; ꝑ diſpen ſacoʒ
epi. hec colligi pnt ex deis ray. guil. In⸗
noc. et ber · ta Huturq; ex deo · c. ſi qͥs ab⸗

ſeiderit · et ex. e · i · c. igſicamt · Demq; Hj

ſũt huilis ↄ dicõnis etia tãto dicũtur

irreglares qꝛ nõ debẽt oꝛdmari mſi prius
plenã libertatẽ ↄſecuti fuerint.ut · lii ij. di.
.c.i. ij. et.iij· Racõ huius õ clericalis di⸗
gmtas et huilis vilitas· ut ex de ſer · non
oꝛ · e· de ſeruo ꝝ · in fi: ꝙ ſi ſeruus ſe ꝓmo⸗

ueri fecerit dño n eſciente wel etiã ſeen te

et ↄtra dicete tũc ſi fuerit oꝛdiatus ĩ mi⸗

noꝛibʒ reducitur ad ſeruitutẽ ut pus· ut

liim. di. e nulli. Hi vero fuerit oꝛdmatua
ad ſᷣ diacon atũ vel diaconatũ opoꝛtʒ q;

tet aliũ lo co ſui vel p aliquã pſona peu⸗

ret redempeonem ſui aut ſi no habuerit
ipᷣe red datur · utʒ expᷣſſum.liiij.di.c· ex
antiqͥs · et ex de ſer. nõ oꝛ.ce· mramur ubi
dic etiã de ſdiacono qð m. c. ex antiqͥs.

fuit pᷣtermſſum. h ꝓimde ꝓmotus eſt in

ſacerdotẽ remanet quide m oꝛdme ſuo
reddito th peculio dno ſuo ſi qd loʒ. ut im

deo · c. ex antiqus. et hinõ hz dz ꝓpcurare

redempeo eʒ ſuã· ꝙ ſi nõ pᷣt tũc m uiena

ſacerdotio ↄuemẽtibʒ ᷣuire tenetur dno
ſuo.ut officãto ei m miſſis ⁊ hoꝛis cano
meis ac alijs ſilibʒ· ut · liiij· di. c. freqns.m
fi. et deœ. c.de hu oꝝ:m glo.j ſi. qꝙ ſi nollet
ei uire dopo nẽdus eſſ· Et ſi quenitur qᷓ;⸗
tẽpe p̃t eũ repetere · Ad e̊ dðm ꝙ dys
ſuus eũ repetere pᷣt mfra tps vmus anm

a tpo noticie · utz.· lij · di. c· ſi haus. j. Pe
rũtn ſi meog nitus mona ſteriũ ingredit

dz ꝓ bari pꝑ triẽ mũ mfra qð tpus ſi fuerit
requiſitus dʒ reddi dno ſuo.poſt triemũ
auta dno ſuo quer nõ p̃t n ſit ta longe
p mueomre nõ p̃t · na tales poſt triemum

ſi mon achi effecti fuermt liberi eftciut·

ut deoõ · c· ſi hbuus. ij· et · xvx ij · q· ij· e· ſi quis
meogmtus · Pi ꝓide ᷣuus ꝓmotus eſt
dñuo ſciẽte et nõ vtra dicete· tuc eoipᷣo li⸗
ber factus ẽ ut deõ· c· ſi ßuus. ij. Et nota

ꝙ cũ ſeruus oꝛdiatusvel in religione ꝓ⸗
ſeſſus redditur dnᷣo ſuo non lieebit dno

manus in eũ violetas micere · alias ine⸗
deret m canonẽ m Innoc · ar. in d eo · e · ſi
qᷓs meo gtus.nec ſeruũ ſuũ conſtitutũ in
ſacris we pro feſſus religionẽ appoꝛbatã
cog ere pᷣt ad ↄtrahedũ mrimo mũ ꝗpter
Votũ ſo lẽne an exũ oꝛdmi · ut ex de ↄuer·
diug . c. quida · Ceterũ ſi puus oꝛdinatur

nelſciete dñno ſuo ſed ep̃o ſeente vel etiam

62

rep̃ſentatoꝛe ꝙ ſit huus tũe ille huus ek⸗
ſicitur liber ⁊ eᷣus vel repntam: tenetur

dno duos reddè ſeruos eque bonos ut

.liin. di. c. ſi huus Pmo · et in glo · di · e · de

ſeruoꝝ. Demq; puus eccie liberatus tene

tur ad ſ̊ etiã ſi nõ ſuiſſ expſſuz in ſui ma⸗

numnſſione ꝙ nõ in urietur eccie · nec ac⸗
cuſet eã: nec teſtiſicetur ↄtra eã alias re⸗
uocatur in puitutæ. ut·xñij · q: ij· e·diacom.
et ſjm quoſdã etiã ad opas honeſtas. ut

m deo. e · diacom · nõ thñ eecte maumittẽ⸗

ti ſeruire tenetur m offico clicali n in ma
numſſione fuiſ expᷣſſum 1 m oꝛ dm acoe
ut ex. e. ti. e. eo liletius · Nrũth p̃uo pua⸗
te pꝑ ſone liberato ut ꝓmoueatur non pt
retinere ſibi dns aliqs opas m quueʒ te⸗

neatur · ut · xiiij · di. c . i. n dutaxat ſpua⸗

les quod exprimi debʒ ſi hoc vult patro⸗
nus et hoc m ſui maumnſſione ac poſtea
txeclarare m oꝛ dmaco ne m hoſt. ꝙ ſi ſic
ꝓmotus noluerit im Hmõi deßuire no tñ
reuo cabitur in puitutẽ·h degradabitur ſi
factus ẽ ſacerdos ᷣm ray gof et Inno⸗
Scðdðᷣovero ↄtrahitur ex parẽtũ illegita
ↄiuctõne· nati nãq; ex illegitio thoꝛo ꝓ⸗
Hibetur a ꝓmo co e. et H¶ ꝓpter tria· Pri⸗

mo ꝓpter digmtatẽ clicalẽ que dari nõ
dz Hmõi vilibz pſoms· ex de exceſ. pᷣla· c·
mter dileos. H cvᷣter deteſkaconẽ pr⸗

mi ermis noc enĩ meouemẽs ẽvnũ pu⸗
miri ꝓ alio ut filiuz ꝓ p cco parentum pe⸗
na ſaltem tempoꝛali non eterna: exẽplus
vSnmm ex de heret. c. vergẽtis · exẽplũ ſedii.
q.iim.p totũ· Terco ꝓpter mitacoem nã
ta es filn ↄuiter eſſe lo let mtatoꝛes pa

mus aliq re piatur hmõi viri valde indu

ſtrio ſia⁊ vꝓᷣtuoſi ex hoc reddũtur magis

laud ables nõ tñ adaptãtur iura mſi hm

ea qᷓ pluribʒ accidũt· il tñ eis no cer ille⸗
giti atio quo ad deũ et vᷣtutũ opa ſi in ſe
lom ſut ut difuſe pʒ · Ilvi.di. e. naſci:cum
quã q; ca· ſeqntibʒ· ¶eterũ ſi qͥs ſe ignoꝛat
illegitim eſſe cũ tñ ſit· tũc hm ſoſt igno⸗
ratia ꝓbabilis excuſat eũ · ar · C. de teſta⸗
metis.l.i.et.f. de offi. pᷣſi.łiij · vn durante
tali ig noꝛãtia nõ peccat faciẽdo ſe ꝓmo⸗
uori cũ th ̊ ſeiuerit ſufficiẽter q;uis al ijſ
oecultũ ſit diſpen ſacone indiget quo ad

„„2*

oꝛdinẽ et digmtatẽ. et ad hoc laboꝛabit
anteq; exequatur ulterius officiũ ſuũ ut
—ℳ ☛●— —— 7
legeititur. Pro q nõ ꝙ legitimatur quis

triplr. Orimo p ſeqns mrimomu ſc; eo⸗
trahendo cũ illa ex qua hʒ filios illegit⸗

mos· et h̊ eſt weru qu illa po tuit eſſe eius

uxoꝛ qn ſilios ex ea genuit. alias nõ. ut

ex qui fi:ſut legit· e.ↄqueſtus · quãtũ ad
Ln et· c· cãm.c·tanta:quãtũ ad ſcdᷣum.
cðᷣo mõ ꝑ ſpecialẽ mdulgentiaʒ ppe · ut
c. ti e. p venera bilẽ. legitima tio ſicut et
Pma valet ad hoc ut talis ꝓmoueri va⸗
leat ad omes oꝛ dies dig mitates eccia⸗
ſticas· ut de fi. pſbr̃oꝝ · c· is qᷓ.li · vi. ſi p⸗
mde ſiat ab epᷣo tucv alet ad hoc ꝙ mio⸗
res oꝛdines recipe poſſit ⁊ bnſiciũ ſme cu
ra. ut ibi. Toreo mõ pꝑ leges ſecu lares ᷣm
mods in eis traditos q reduei pnñt ad
troa⸗Prum us eſt ſi pr ſilui naturalẽ offe⸗
rat curie impatoꝛis efciaturq; curialiſ.
ut m autqm.mo·naef.le.G. ſiqͥs igitur ·
colla. vij·. dẽ ſi o ferat eũ curie ciuitati
de qua wl de cuius vi co ẽ oꝛudus · inſtit ·
de nup. ꝗ ul. Sedᷣus ẽ ſi pater decedẽs m⸗
teſtatiim ſiliũ naturalẽ noĩet legitimum
her edẽ et ipᷣe poſtea teſtamentiiʒ offerat
prm cipi. vel ſi p̃ĩ in iſtro p publicã ma⸗
num ↄfecto vel alio ſep to cũ ſub ſeptione
triũ teſtiũ eũ ſiluũ nomĩet nec adiciat na
eaci⸗ aut. ut liceat mri vel auie· C.

ad hoe. Tereius ẽ ſi nullo mõ ſilio legiti⸗

mo exnte ipe naturalis filius ſeipᷣm offe⸗
rat curie. ut in autquibʒ mo· na effi· legi.
CGi. ſed hec legi timatio nl ↄfert quãtũ ad
HF ꝙ ꝓmoueri e oꝛdmes digmta
tes ecciaſticas eteruz reſtat adhue
vna diſpen ſa co illegitio n q̃ fit ꝑ ingreſ⸗
ſum appꝛobate religioms tũc em ꝓmo⸗
ueri poteſt ad o mnes oꝛdm es hᷣm ray. et
glo.ſũmariã · di. lvi · c· i. ſed ad pᷣlacones

et dig mtates ſme diſpen ſacoe ꝓmouert

nõ pt. ut m deõ. c · · ray · et glo · m quo etiã
caplo pomt exempla de ſumis põtificibʒ
illegitime natis. Inſuꝑ nota ꝙ oꝛdinati
in ſacris ſi ſuſcipiut filios ex vxoꝛibʒ cum

☛

quibʒ an oꝛdm acõem ↄtraxerãt tales ſilij
ſut illegitim ſi ↄſenſerũt vxoꝛes ꝙ; virt
oꝛ dmarétur wl hoc ſactes nõ ↄtradixe⸗

vũt · ſecus th ſi ign oꝛauerũt vel ↄmadixer̃t

twade
ifi
rqus
glege,
h ns
15 hot
gani 4
Aleöur⸗
gpet
fattet
en va⸗
cecig⸗
pmo⸗
ſne al
gres n
Prta
geoce⸗
anilc
Far.
uren
Ce
En,
nun
vut
re
1
Ne
aial
Nonn
dhe
190
pro
naee
wres
ouen
0 a
,
jmat
ſeun
vint
ſrr/
pent

1
.

lica· de cl pug.

4

xxxij. di. e. ſeri atim. Ad laudẽ dei·
Ve mesularitate que 9trahitur ñn m
honncidio vel mutila cõne ꝗqᷓtuoꝛ mo⸗
dis · ſcʒ volũtate inſticia ncãtate vel

caſu vermo. xxixꝰ.

n oceides.exoðdᷣ·xx. Sedᷣo
wero dtrahi tur irreglaritas
pis vel oꝛis wetracõe et hoe

Pdeuur p homeidiũvel mutlacõ nẽ· ¶ Ad
cuuis euidentiã ð in cle. vna · de honnẽ.
qp ſi furioſus vel mfans ſeu doꝛmẽs hHomi

ne munllet vel occidat nullã ex ſz irregu

laritatẽ meurrat. Hcaille ꝗᷓ moꝛtẽ aliter

vitare nõ valens ſuu occidat wel mutilet

uaſorc. 6 pateter mnuẽs alij bide
nõ oxcepti quẽpiã o ccidẽtes vel mutila⸗
tes irreglaritate meurrut.
glo.· ꝙ quo ad irregłaritate ↄtrahedam
mutilaco membroꝝ hom cidio 9 patur ;
ſup verbo mutilat. et alleg at multa una ·

4t dic ibid ez

ſm lauð tñ irreglaritas nõ md ucitur ex
qualibʒ mutilacone ̊ ſoluʒ cũ mut latur
aliqdᷣ de pucipali bz membris · ut ẽ ocul! luſ

manus pes naſus et ſiſia-lv. di. R euãge⸗
duello. c. i. j ſi· de homc.

.c. is qur. li. vi. Cums occaſione queri pt
vtrã digitus ſit mem brũ. etvtrũ mutila
re digituũ ſit mutilare mombruz. Ad ſoc
doöm ꝙ qmdaʒ do oꝛ de bonoma nomie
galuanus m ſtudio paduano pntem q⸗

ſtioné fſoꝛmauit 1 diſputauit de clico be⸗
neſicia o mualãte digitum alteri cleri co
eiuſdẽ eccie.m qᷓ qone quo ad vltimu q q⸗

ſitũ eſt dubiũ vtrũ mutilãs digitũ muti⸗
lare dicatur membrũ adeo ꝙ ſit irregla

ris m dubio determmauit ꝙ ſie · q;ꝛ ina

dicut mdiſtinete de mutilacoe membro⸗

rum. ut de coꝛ. vici c. i. lv. di · c. pemtẽtes .·

In »tmriũ aũt ẽ ꝙ digitus nõ eſt mem⸗

bra h ps mombri ut. ff. de edi. edic.l. idẽ

filuis in pnᷣ· et . F. de ſta · hoi m. l. nõ ſüt libe
ri. qdᷣ viðꝛ verius · et ideo dẽm galuam nõ
vidᷣꝛwrũ · q cano nes etiã expmůut de mu⸗
til ante pte ͤ membri: mo etia de mutilãte
ptem ttei c.qͥ partẽ cuin ſlibʒ

digiti. ibi loq uitur de mutilãte ſibiipi

ptẽ digiti. vñ q; materia irreglaritatis

ARreſtrmgenda tanqᷓ; penalis vjði q; 4⁸

multis modis na p pmo cotra⸗

E

nõ ſit t irreglaris i i qñ z wutitar membrz.
ut ex ne cſi.wl mo · · eleric. et de hom · c·

is qm. li. vi.nã vtrobiq; expᷣmit de muti⸗

laco e membronet videtur canones vo⸗

luiſſe tũc fieri quẽpiaʒ irreglarẽ aciue.
qan ipᷣe reddidit aliũ irreglarẽ paſſiue.

ut de coꝛ · vici · c · i · et p H optime valet qꝗð
ig in glo· in con coꝛ· etiã franc̃.de ʒab·

eðo queri pᷣt vtrũ membr debilitas
ita ꝙ prſus mutile fiat nõ tñ mutilanz

efficitur irregularis. Ad i̊ dom q; gaſꝑp

de calð· hanc qõnem ptractans m.c.i. q
cleri · wl w. putat ꝙ curia romana tenet
tlem irreglarẽ · et ꝓ h fac ꝙ tle membruũ
8ꝛ eſſe moꝛtuuü · i. q · i.c· ſicvrgeri · et E S& lar⸗
1 lo quẽdo dici pᷣt mutilatu· ß etia tenet
arhið · de homic . e. ul. li· vi. ſez ex debili⸗

tate membri ↄtrahitur rreglaritas. vñ
et membroꝝ dimmuco irreglaritatẽ m⸗

ducit · ut de eleri · pug. m duello · c. i. ubi

glo· dnninueõem accipit ꝓ munlacõne·

et lieʒ una q̃ lo quutur de membris muti⸗

latis vtũtur bo detrũcacois wel trũcãti⸗

oms aut mutilacoms ac mutilare ꝓprie
ſignat meidẽ vel ſuccidere ßm gloſarũ.
dicit enĩ gloſarius ꝙꝙ mutilare aliqd eſt

Sy v. 1

q5 ſit mte grũ detrũcare large tn ſumpto
wocabulo eſt idẽ qð ↄmouere debilitare

et mutare. werũtñ non eſt tantus hoꝛroꝛ
inviſu nec tanta ↄ miſſio ĩ aclu membruz

eſſe debilitatũ ſic mutilatũ· vi de latius de
hae materia bar · brix in vltia qone dñi⸗

7

cali. et Jo. an. m regulain pems · in · pPi· im
pma qone et m ſpecu:ti·de pems- u⸗

bus pᷣmiſſis notanduũ ẽ ꝙ homi eidiũ coꝛ⸗

poꝛale mittitur multis mo dis ſcʒ facto
pᷣcepto »hlio defenſione adhoꝛtacõne ecõ

ſenſu. ut eỹ de Honnẽ· ſiẽ di gnu · et de cli.

pug . in duel . e. henricus · m ſie et hij oms
efficiutur irreglares n n deelaraco eccie vel
diſpen ſantio ipos execuſabiles reddat

ßm hoſt. in deõ · e · heri cus. vñ ſi tu eütem
ad occidendũ aſſoeias volũtate qiideʒ

eũ reuocãdi ab homicidio j tñ cũ intẽno⸗
ne eũ defendendi ſi alter eũ p̃ualeret et ſie

homi cidiñ 2mittit irrgularis es ᷣm hen.
boic · im. c · ſiẽ dignu. de honnẽ. Primo na⸗

ꝙ faclo wl ope qͥs occidit et Hwolutate
iuſticia nccitate vel caſu.

rimo quidez

ſpontanea volũtate eũ ope ſu bſertto a5

requiritur ad irreglaritatẽ · qꝛſola volũ
tas nõ mducit irregularitatem eo ꝙ lex-

ꝓmo cõnis faclũ reqͥrit · ut.xv · q ·i · e· ul ·

mo ſivulneraſß hoĩez grauſſmne nec ſe⸗
cuta eſß moꝛs nec membri mutilaco dire

evel mdirecte nõ eſ irreglłaris· ĩdeo

dico mdirecte q; h vulnus mtuliſß nõ de
ſe moꝛtale et vulneratus ꝓpter imperitiã
medicivel incuſto dia ꝓpria moꝛcétur nlo⸗
mmus efficeretur pcutiẽs irreg łlaris m
lauð.et pe· de anch · Ad irregłaritateʒ æ
requiritur actus cũ woluũtatevñ ſiue ve⸗
neno ſiue gladio ſiue quocunq; mõ etiã
ſme p cco ut ꝑ iuſticiã quis alin interficit
irreglaris ẽ. xxinj.q. vim.c· i. et. ij· dicẽ tñ
hen. boye . ex ne cli. wl mo · in · e. cleri eis ¶
ꝙ ſi clericus mtereſſet moꝛti vel efuſom
ſangms alicums licite et a iure appꝛoba
te ut ſuſpendio vel decapitacom latromſ
vel honmncide.q̊ᷣ ſolũ nõ reddet eũ irregu
larẽ n intereſſ ut pᷣſtans aucteʒ auxiliũ
oſiſlia ic. ut de hommc: e · ſc dignũ. Pme
ſi ſectaret ad eũ umiſdictõ · nullo mõ vm
dicte dz intereſſe. ut de excel. p̃la. c. ex li⸗
teris · Idẽ ſpecu · et glo · ray · et ſo. m ſuma ·
Serũth ſi m tereſ effuſiom illicite et re⸗
pro bate a iure ut ſi intereſh duellis capi
talibz qᷓ ommo danata ſůt · ut · e ·ti · e · i. et
.ij. et ſcðᷣa: q· v· monomachiam · tne ſᷣm
laudòd ſtatu. mo·c. ne m agro. .poꝛro ·
in cle. h clicus iuerit ad aſſo cia du hono
rem facienduũ alteri de pugnãtibʒ ⁊1 moꝛ⸗
tem aduerſarij ſiterit quãtũ p̃t et in aio
geſſerit ꝙ foꝛſan ſi auderet etiã facto fa
ueret. tũe vidðꝛ ꝙ ſit irreglłaris ꝑ dẽem· e·
ſic dignũ· Eclericos. ↄcoꝛ· boye · in · e · ſi
dignu.nuda tñ pnᷣtia alias exhibita nõ
inducit irre głaritatẽ lʒ aliter peccet gra⸗
uiter ꝗͥ intereſt. ut eẽ ne clĩ · vel mo· ſentẽ
tiam. in glo. Idẽ ſpecu· et addit he. boye ·
ꝙ omes quoquo mõ adiuuãtes in duel⸗
lo peecãt moꝛtaliter · et ſi cõtin get aliquẽ
moꝛi mputaretur omibʒ homadiuz· et
oms ſierét irreglares. xvij· ꝗ· iij · c. oẽs·
m ſoſt. ber . Jo · an · et Jo · in ſuma · diẽ in⸗
ſup o.calð.m.c.g audemꝰ.de diuoꝛc njſ·
ꝓꝙꝙ qᷓnis irreglaritas ſurgẽs a lege dini⸗

na lo cũ habeat etiã in nõ baptiʒzato ut ſi

nõ ligatur

en bigamus tñ m ea qᷓ ſurgit a lege po ſ.

tiua ut ꝓpter homicidui nõduʒ baptuati
dic & quen pᷣt vtrũ clicis
lieitũ ſit arma mouere · Ad ̊ við: dðõm
m Jo · calð.m.c.petico · de honnc. ꝙ; ſi ar⸗
ms utitur in cotineti vm vi repellẽdo cũᷣ
debito moderame h ei lz nee efficitur irre
gularis. ut · l. di. c· quia te et in cle. vna ·
de oye Fiveno alio caſu utitur armiſ1
ſ aũete ſpe ĩ bello iuſto · tuc ec ſi mutilat
Wl occid at nõ eſt irreglaris. q; ̃a lici⸗
te pᷣt uiſtu bellu mdicere pᷣeipue ↄtra he⸗

reticos et mſid eles ſidei reſſtẽtes· qð ꝓ⸗

batur · xxinj· q· iij⸗ ſic excellẽtã · et c· ſi nõ
ex ſidei merito. et m tali bello ̃a licenaʒ

dare pt clicis vtendi arms quibu ſcũq;

ſme metu irreglłarit atis imo cũ hoicidio
wlũtario diſpenſare pᷣt eo pemtẽtæ ut de
pñnia. di · i. i. et de Homic · e· ſic dignuz . et
etia clico licetia dare p̃t ꝙ vtatur arnns

oſfen ſib ilibʒ in bello iuſto qð tenet hoſti·

dco. c. ſicut dignut. et. c. occidit · xxiij· q .

vin. ſi ꝓm de clicus vtitur arms motu

Prio ſ in bello uiſto ut ꝓ deſen ſone pa
trie vel alias tũe ibidẽ eſſe poterit cũ ar⸗
mis deſen ſioms ; ut . xxiij. q.iij · c· foꝛtitu⸗
to. et poterit hoꝛtari nõ aut pugnare · xx⸗

in. q. vin. ut pde et o?ombʒ ac lacrmis

mtercedere ut. e qc couemoꝛ · dicũt etia

Inno. et hoſt.q clamare pnt capite ĩ pu
gnate ſ̊ no occiditæ · cũ arnns tñ offenli⸗
bilibʒ nõ dʒ adeſſen ea mtencoe ut ſe de⸗
ſendat ct nõ ut pugnet inpediẽte oꝛdi⸗
ms ꝓ ſeſſiõe xxin.q · vin . c · elici · c · qcuqʒ ·
ex de wto · e· ex multa. ¶¶.ſi. et in tali bello
ſi nemmẽ occiderit vel mutilauerit nõ eſt
irreg aris licʒ ab alns plures occih vel
mutilati fuerint· hoc enĩ potius eoꝝ fatu
zt atibʒ inputãdũ ẽ qͥ bellũ minſtũ moue

è

rũt. Ad tollẽdũ tn ome dubiu pᷣt ad cau⸗
telam in cau ſibi pnia mmpom. et ſie in⸗
telligiti c.pñntiũ.ex de cl· pcuſ · et ibꝛ m
ul. glo · th in tali bello clericus aliqueʒ
vulnerauit nõ tn occidit vel mutilauit
poſt ab alijs oceiſus eſt tũe ſi vulnus clĩ
ei diſcerm potuit avulneribz alioꝝ et p⸗
tendi ꝙ nõ eratvulnus moꝛtis nõ offiei
tur irregula is ut.· eti. c. ſigmſi caſti ·/ ij.·

ubiplan ede hoc · ꝙꝙ; ſi diſ cerm non potuit

——,*

—, —— —d

wl
that
ſiag
Nn
e,
det
rſn
vna⸗
mſ
lat
lia⸗

ns

ꝓpter dubium irregularis indicatur ut
ibi. et eodem. ti.in.c.petico.dic oſtieñ.q;
ſi quis in bello iſto pugnauerit in a

pꝓſona qᷓ;iis alios peuſſerit dĩmodo de

moꝛte alicuiis remoꝛſu ↄſciẽtie nõ Hẽat

nõ cẽſetur irregularis·qð etiã · c. petico.

ꝓbarẽ viðᷣꝛ · Et qᷓ;tũ ad ea q̃ dcã ſunt nõ
gnaliter ꝙ oſti et Io·an·tradunt duas
regulas. Prnna ẽ ꝙ in dubio nec magr
nee mdex aliquẽ iudicare debẽt irregu⸗
larez. ut de pe · di. i. c. pene · de ſen · ex · is q́
m eccia.li. vi · Scðᷣa ẽ vnuſquiſq; ĩ du
bio ſe debet irregularẽ mdicare et repu⸗
tare · ut patz de ſnno e · matheus · dic etia

oſtien. ꝙ m bello mſto elericus pugnati
laceã dare pᷣt an conflictũ.et H̊ hm hen.
boyc · m. c.ita quoꝛud a. de uideis · h petũ⸗
tur ad defſenſionẽ et tutela nõ aũt ſi petůũ
tur ad muaſionè et mmpugnaconèẽ · ſuffi
cit enĩ ꝙ ꝑ ſe nõ interſiciatvel mutilet ut
pꝓbat textus in d co· c· petico. Ecõtra mo
uẽtes arma ĩ bello ſiuſto ſut irregulares
ſi repiũtur aliqui interfecti vel mutilati S

ue fuerint ex ꝑte miuriãtiuʒ ſiue ex pte

recipiẽtiũ.m ray · m ſu.qð quidã mtelli⸗
gut qn clerici fuerũt i culpa et hoc appa
ret exverbis eius dũ dicit mouermt ar⸗
ma quaſ wlutarie et ſme necitate· nã ſi
deſenderẽt ſe wil ſocios necarie licet ali⸗
quis a deſen dẽtibʒ lit mterfectus ex alia

pte ſi reliqui nec interfeciſſent nee vul⸗
neraſſent nõ eſſent irregulares licʒ occi⸗
dẽdi wluũtatẽ habuiſſent q; lex ꝓmocõ⸗
nis factũ requirit ut dictũ eſt. nõ auteʒ

ſic eſt de muadẽetibʒ qꝛ vno mutilato vel
occiſo iudicãtur oẽs irregulares pᷣßtiz

m minſto bello . deniq; madã s vel ↄſulenſ
aliquẽ occidi ſi mã datariꝰ ꝓpter q̊ ag⸗

g rediẽs nõ occidit ̊ occiditur tũc ma⸗

dãs efficit᷑rregłaris ſᷣm To· an· et oſti.

m. c. ad audiẽtiã et · c· petrꝰ. de Honnc. ſie
mãdãs aliquẽvberare ꝓhibẽs tñ eü oe⸗
cidivel mutilari:ſi madatarius excedit

et mutilat madans eſſicitur irregularis

ut. e ti · js qli. vi · Scððᷣo quis ſit homici⸗

da ꝑ inſticiã qᷓ;tũ ad ↄtrahẽdã irregula⸗
ritatẽ. nã cũ iudex vel miſter reũ iuſte co
dempnatũ occidit homiecida è et irregu⸗

laris. ut dco c. ſic dignũ · vñ clericus m

ſacris nõ p̃t eſſe index ſangmis ſaltem
mꝓpria pſona ↄgnoſcẽdo et iudicando

ut diẽ hen · boye · i. c. clericis · extia ne cle-

mo .et ij patʒ ec in deõ. c. clerieil. et · c.
ſentẽtiã· e · ti · nec ut oꝛdiarius nec ut de⸗
legatus.ut de rapt.c·ĩ atep̃atu · p̃t tñ cõ
mittẽe mre ſuo et vice ſua iuriſdictonem
tpa lẽ l quã Habʒ. et ̊ͥ ſiue gᷣaliter eõ
ſtituendo laicũ aliquẽ gnale vicariũ ſu⸗
umvel baliuũ qui de ommbʒ malefacłoꝛi
bus faciat vmdictaʒ· ſiue ecia ſpẽaliter
eertã cãm . ut · e·ti · c. epᷣus. li. vi· et ibi p
johan · an · i glo · ſua Pma · ide ber · et oſti .
ibi dicut ꝙ ſi appelletur in tali cã debʒ ap
pellari ad ipᷣm pᷣlatu et ipᷣe alij delegabit
E& ſᷣm eos ſpẽaliter deleg are p̃t et licz nõ
pᷣt ↄmittẽvel mãdare ſpealiter et exp̃ᷣſſe
penã ſangms mſerri uſq; ad moꝛtemvel
mutilaconẽ · tñ gnaliter mãadare p̃t ali⸗
cui ꝙ de malefactoꝛibzʒ exequatur iuſtici
am ut decõ · c. epus.ex dictis igitur viðᷣ:
ꝙ clericus iure pronatus taleʒ Phabens
iuriſdictõnẽ hHãc ↄmſſionẽ facè pᷣt ſme

pena irregularitatis.et ſi clerieo ſ̊ licet

viðꝛ ꝙ laicus taleʒ iuriſdictõnẽ hns nõ
p ſe ſed ꝑ baliuũ cas ſangnis agens oꝛ⸗
dmari poſſit. verũtn ſi pᷣlatus alicui cle⸗
rico ↄmittit ꝙ vice ſua balinũ vel ſpẽalẽ
indiciariũ deputet et I̊ facit talis nõ vi
detur tutus a piculo irregularitatis ſi ꝓ
ceſſuʒ ẽ ad moꝛtẽ vel mutila coʒ p d cem c.
eps · ibi. m mriſdictõe ſua ↄmiſſo· et ſi.
ibi. cũ iuriſdictõeʒ o btinet tpalẽ.iſte nꝗ
q; nullã Ha bʒ mriſdictõnẽ ßß mſſione
vel mãdatũ wolũt arie recipit et w luta⸗
rie dunenet C eterũ. c· p̃latiſ.de honmc. li.
vi. di cit ꝙ ime pena irregularitatis cle⸗
rici pnt de ſuis malefac loꝛibʒ co quri.et
corã ſuo iudiee ſecłari · etiã de erimĩbʒ ex
quibʒ pena debetur ſangnis expᷣſſe pte⸗
ſtado ꝙ ad penã ſangms nõ intedut ſe
cus tñ ſi tẽderẽt ad penãa moꝛtis wil mu⸗
tilaco is licʒ oꝛe ↄtrariũ ꝓteſtaretur. lieʒ
enĩ clerico ſua miuriã coꝛaʒ uidice ꝓſeòq
eimiliter q;mis nõ crimialiter. tñ ᷣm gof
ſi actoꝛ erederet nullo mõ poſſe puemre
ad efectũ ſue peticoms mſi p moꝛtemvel
mutilaconẽ nõ eſt muocãdũ brachiũ ſe⸗

culare · ſecus ſi erederet difficulter poſſe

puemre ad optatũ eſfectum · et ſie expo⸗
miur vix abſq; ac᷑.· in· e· poſtulaſti. de ho⸗
mei · mdex wero ſi mo du cimilis ackomſ

excedẽs gladio vtitur exceſſus non im⸗
putatur actoni ſj indiei ut ibi m gof. et

To.an.et ↄcoꝛ· archi. ſic clericus non pᷣt

elle ↄſiliarius iudicãtis ĩ cã ſangnis ubi

moꝛs vel mutilaco ſeqmitur· nee ec aduo
catus nec teſtis nec tabellio qꝛ nõ pᷣt da
re ↄſiliũ auxiliũ opẽ opamvel fauoꝛẽ nec
etiã dictarevel ſeribe ſentetia ex qᷓ ſequi
tur mutilacõ wel homicidin nec ꝙ aliqs

capiatur ꝓ delicto ſecus tnñ ꝓ debito licz
poſtea ꝓ delic lo detineatur et interſicia⸗
tur Et ſi qrltur vtra clericus abſq; pe⸗

na uidici ſeclari ↄſule p̃ᷣt aut ei rndere m

cã ſangms ubi ſoquitur moꝛs vel muti⸗
latio.ad ̊ dicẽdiiʒ m Jo.calð· m. c. ex

lIris · de exceſ pla:cui ſatis ↄcoꝛ.hen. boyc

ibi de.qd ſi ↄſuluit ſup certo facto nnmi⸗
nete ad puniẽdu tũc irregul aris indica
tur ut h·h ſaltẽ ex coſilio ſuo ſiue gnali

ſiue ſpali ſequatur ꝓĩ quũ homecidinz.

.i. et. . qð ẽ dicedũ ̃m hoſt.et Jo·an. ne
cle. vel mo · e · clericis · idẽ ſpecu· et archi.
ſivero ↄ ſuluit ſup facto nõ nn minete ad
pumẽdũ:et ↄſules bñ ↄſuluit vel rndit ut

iura canuũt tũc nõ efficitur irregulariſ. et

ſie intelligitur opmio Jo· et ber · ad h. e⸗

peſſmã.· xxiij · q· ul. ĩ glo · pe · etul . m wero er

rauit qᷓ;uiſ nõ erat iuriſpitus ̊ erat caſuſ

ſup quo ert opiniões.et ipᷣe ſequẽs ali

quoꝝ opimi ones ſic ↄſuluit tũic ec nõ eſt
irregularis· q; cũ de certo facto nõ ↄſu⸗
luerit ſatis ẽ nõ ſuerit eulpa · ar · i. e·

ti.c.ſi gſicaſti · n. et· c. peticõ· ſi tũ erramit

in caſu in quo nullus peritus erraſſß tũe
eius ignoꝛãtia craſſa mdicatur ⁊ſit irre
glaris ſi ſequitur moꝛsqʒ fuit ĩ lata cul⸗
pa. ꝙ ſi nõ eſt iuriſperitus ⁊ tñ p̃ſunnt q;
mdex ſequatur eius ↄſilium tũc ẽ in cul
paaſit irregularis. ſivero nõ p̃ſumt ſiẽ
ℳ— ₰ * „ *
nee p̃ſumẽ debz et ſynplieiter dixit ꝙ ſen

tiebat non tñ ſuggerẽdo qſi ex affectu h
tm qð ſentiebat expmẽdo tuc qꝛ; ceſſat
culp a nec factũ ẽ eettũ nõ eſt irregula⸗
rig· Rſiter ſi indicivl officiali maleſicum

mſequẽti ſmmplici aĩo demõſtrarat neſci⸗

ens nec ſuſpicõnẽ hs q; ad pumcõnezʒ

qretur ſ̊ ꝓpter aliud tũc credut eũ no
eſſe irregularẽ exquo nõ fuit eius intẽ⸗
tio coꝛrupta.ſecus tn ſi ſeiuit wel ſeire de⸗

biut ꝙ ad penã qreretur·¶ Cercio quiſ C

fit ſoĩeida necitate deſendendi ſe · de quo
qripᷣt vtrũ homicidiũ ex necitate ↄnmſ⸗
ſũ mduẽc irreglaritatẽad ̊ rñ.h. boyc.
in d co· e· hc dig nũ· ꝙ ſi necitas illa fuit
euitabilis tuc irreglaris ita ꝙ nec ad

ſupioꝛes oꝛdines pᷣt aſcẽdẽ nec m ſuſce⸗

— —

Hijs cleicis. m ber · et hoſti. h. Hivero ne
ceſſtas ommno fuerit meuitabilis tũc l

tres ſmt opmioes tñ o pinio bar. brix·;

uatur qð ſcʒ eidem im nullo nnputatur

nec q ad pcẽm nec quo ad irregularita

tẽ ita ꝙ ſme aliqᷓ diſeſacõe miſtrare p̃t

m oꝛdine ſuſeepto· et H̊ hodie approbatũ
eſt ꝑ clem. vna. de Homic. et ibi p Jo.an.

in glo. ſupvᷣbo· nullã. itẽ de illo q moꝛtem
aliter vitare nõ potuit exẽplificat glo.ð

illo qu erat mnangulatus ita ꝙ fugẽ nõ

po terat · et ſic viðꝛ ꝙ ſi ſui gere poterat nõ

excuſatur. Idẽ paulus. Wrũtn jm hen.
lLoyc·i·c· ſuſcepnnus · de hommc.dic ꝙ ſi m

fugiendo nn minet piculu ſic frequẽter
ſolet q; fugiẽdo cade poſſ vel ꝑ mſeqn
tẽ wlocioꝛẽ mterſici tue nõ tenetur fugẽ.
abſit eni dicẽ gtato piculo ſe exponè toe⸗
netur ut li · nõ ↄteſta· c· acced es . et hoc

idẽ dici pᷣt ubi jm pſone qualitate ſuga
ꝑſſ alicui vituperoſa na alias ↄ uatio

hono n pfertur vtilitati reꝝ · vñ de ß ar⸗
bitrarie ſideradum ẽ ᷣm geme⸗ e · ti · in

elem vna glo. ul· et ide lauð · et H maxie
ↄſtaẽ pᷣt ꝑ umamètũ ſuũ cũ de ſua ↄſciẽtia
et piculo agatur ſme alterius p̃indicio
puta de ꝓmocone ad oꝛdmes · ut. e. ti · ·

ſi gſicaſti:ſecus tn ſi cũ alio cotedat ut de
bnſicio et ſilibʒ. de deren ſiõe vero ren ſua⸗
rã dicit archið. et ec lau· ac vm · ̊ ide no
tãt.ie. ſuſeep imꝰ. de Honnc. ꝙ q;is ho⸗
ſtis ſoꝛtioꝛ ſt I ſme armiſ impetit ⁊ ſpoli
at nõ ẽ tñ dicẽdũ ob res ſuas traſitoꝛiaſ
clericũ armis ſe tueri debẽ ĩ mterſicè ſpo
hatoꝛẽ. et ĩ hoec ↄ coꝛ.ſoſti et Jo · an · ĩ deõ
c.ſuſcepimus ·et · c. petrul . e · t · et ſpe · ti · d

— — — ---————o

lega: alij tñ dicũt ꝙꝙ lbonà ſua tin armis

deſendẽ licitũ eſt. ut de ſen. ex. c. dileo · li.
vi. Lꝙ interfecloꝛ es de qbzʒ ĩ. e · ſuſcepi⸗
mus ð viã pfectõis· i·religioms arripu
„ H SPPEH 2 7 —
erũt q bʒ vm illata ſibi vi repellẽ nõ liee
bat · et H in repellẽdo in culpa fuerũt hᷣm
ala. et vmcẽ H· et ide gof.· ꝗ dieit ꝙ iſtud

locũ hʒ m mõchis qͥ viã pfectois aſſum⸗

plerũt· ſ̊ pmu ſecurius vnh quis oe⸗

eidèt vel mutilaret o ccidẽ wletẽ prem ſi
lui ↄugẽvel aliã pſona libi ↄm cta quʒ⸗
aliter deſe ndẽ nõ poterat mehilominus
irregularitatẽ imcurrit m glo· qꝛ; nõ dᷣꝛ
necitas memtabiliſ. ie paulꝰ lapꝰ.o⸗
poꝛtet em ꝙ o ffenſus irruere nõ welit m
offendente ad hoc ꝙ offenſus ſi occi dit

wl mutilat nõ meurrat irregulantatem.

v.c.de oceidendis:et.e · ti· c ex lris· n. e.

Rgmſicaſli·c. io han es · et · e · f. ſivero nõ
ad hibuit diligẽtã quã deb uit tuc impu
tatur ei tã quo ad pecm q; etiaz quo ad

oꝛdines ſuſepiendos q; nee debet ꝓmo⸗

ueri nec in ſuſcoptis miſtrare · e. ti · e p ſbi
terũ.c.ad audieuã · hm ber.et hoſti:.iĩ d eco

uarto quis ſit ho meida caſu.wrũ⸗
tn ſi dabat o paʒ rei licite et adhibuit di
ligẽtiã quà deb it m ium tũc nõ im pu⸗
tatur ei nec quo ad pecm nec quo ad ir⸗
regularitatẽ ſᷣm omes doctoꝛeſ· xxiij · q.

mã pomit gaſp di cẽs ꝙ qñ eulpa pceſt
eaſu tũc imputatur illi qui fuit m culpa

licʒ nõ fuerit in ca agẽs· ſecus tñ ſinõ ſu
it in culpa· exẽpli gia·ſi quis rixã meipi
at et m ipa male tractetur ꝓpter qð eius

ↄſangneivel amci pᷣter ↄſeictiã ſuã mſe⸗

rentẽ oceidãt vel munlãt irregulaĩs erit

qꝛ; culpa ſua caſu pᷣeeditut patet.e.ti.c.
pᷣſbrm · et · c. i gficaſti: n. exeplus ſeðᷣi pʒ
expſſuz· e. ti · in · e· petrus · aueat & clericꝰ
ne ſit rixoſꝰ. ut.xl vi.di. Ti. et. ¶ ecce · Se
cũdã vero pomt lo.ĩ ſũma ↄ feſ· ꝙ ſcʒ vbi
bona ſide fiut ea q eirca egrotos ↄtigut
nõ debz aliqͥs defacili ſerupuloſam habe
ↄſciẽtiã licʒ m aliquo fuerit erratu dumo

to nõ ſit bidẽ lata et edens culpa aut

negligena diſſ. oluta qᷓ ꝓrie dolus é de Hÿ
videbitur in· vn · precepto. ut ſi bona ſi⸗
de ded erit mſirmo aquã bibevel impha

tũ vmu vel vocanit minu toꝛé et hilia ꝗ tñ
Fm ↄdiconẽ pſonevel mſirmntatis vel tẽ
poꝛis aut aliaꝝ circũſtatian eſſent illi p
mæeoſa ⁊⁊ moꝛtifera· ſecus tn ſi nõ ſueit bo
na ſide exepli gra ſi quis mfirmũ vᷣteret
eltraſuerteret m aluid latꝰ ut citiꝰ mo

riatur irregularis eſt ut dicit ſpecu. ti · de
lega · ¶mxta ꝓpo ſcois· ſi ſaltẽ ex ſᷣ citi⸗

us moꝛẽétur ſi tñ ̊ facet ad releuadu m⸗
firmu et nò ut eitius moniatur nõ erit ir

e. ſi dignuũ ſliter ſi dabat opam reuilli regulanis q; bona fide ſbuemre woliit

—ʒ — — —

eite q; ms adhibuit omer diligetiã tam

imputatur ei quo ad pecm et irregula⸗
ritate. l. di. c. clerieo⸗ c.ſi quis wolutate. &

omici · e· ↄtin ebatur · c. dilcũs · nj. er hoſt.
h.et i· e · ſic nob · de teſtamtis · et gof; ray·

boſti· m ſums eoꝝ· Dreterea qcunq; dat
cam ꝓpinquã voꝛdmatã ad homeiduim
honncida mdicatur dumo do occaſone

pᷣſtado dederit opam rei illicite ei h̊ tenʒ

ber · et holt · et hen · boyc. ſecus tñ de occa⸗
ſone remota et ad illud homceidi non
oꝛdmata.itẽ qͥ pᷣt hoĩem a moꝛte liberare
et nõ facitvel qͥ nõpaſeit fame moꝛiẽteʒ
m matõᷣ.m clem de homc·nõ ẽ irregula
ris· retrahes tn aliquẽ w lete alii ab in⸗
iuſta moꝛte liberaè m hen · boy e irregu
laris eſſicitur · et allegat.c· ſi amis vidu⸗
am ꝛl. di · et de pe . di · i. e. pieuloſe · Pie gna
liter due regule gůales ſut notãde · pri⸗

mſirmo· Ad laudem dei;
Re dincrſis aliſo irregaritatibo ᷓ
contrahuntur oꝛis vel operis ꝓpetra
N pone.· (Sermo xxx?9.
On oceides · exo· xx. iſo de
pmo modo quo ↄtraboitur ir·
regularitas opis vel oꝛis pe
tracoe iam reliquos modos breui ſtilo ꝑ
curmamus nã ſedᷣο mõ »trahitur ꝓpter
bigamã irreglaritas 1 h̊ triplici roe. p⸗

ma et pnᷣcipalis cã quare bigamus p⸗

moueri ꝓhibetur ẽ ꝓpter deſect ſacra⸗

ment qͥ eſt in eo qꝛ ſcʒ ↄmcIõ ↄmgalis

ſpualez xpi et eccie q̊ vmcus ſpoõſus ci⸗

ecẽcia q̃ eſt vna ſpoſa.cũ enĩ carne ſuã di⸗
miſerit m plures vxoꝛes nõ eſt vnꝰ vmuſ

xx vi.di.e.acutiuset extra de biga. c. de

bitũ · Dro q nõ ꝙ m mynmnomo dupley

facmmeenti atrditur gpter duplice eõ
inctõnem q eſt in ipo · ſeʒ aion et coꝛpm
rima 2iũ ctõ ſeʒ aĩoꝝ ſignat 2zũctoez
xpi et eccie q fuit qᷓſ mrmomũut miciatũ
q& ' priarchis ꝗ his ratũ xp̃i natiui
tate ⁊ ↄ ſumatũ ĩ eruce wl ratũ cruce et
ↄſumatũ in glia · Scdᷣawero ↄiucto ſigſ⸗
cat ec vnionẽ mitatiſ. huamtatiſfeãʒ
min vterov mis ut deo⸗c. acutiuſ. et des
c.· debituz. Cũ g tã diñ Mõ xpᷣi et eccie qᷓ;
etiã vmo vᷣmitatis ⁊ hũamtatis non ſit
mſivmca. merito ſignatur in vm ckõep⸗
m mrmonij· et cũ quis tranſit ad ſcõᷣm
recedit ab vmtate et ſic non pt hgnare
