liter h qͥs ficte ſit mo nachus ad Hoc ut
poſſit ſiej abbas nlomnus eſt mochus.
lieꝭ ficav⁊ nõ ſmcæra ſit eius intẽuo. Et ide
caſus eſt ibidẽ in textu· fictõ wero operis
dieiturvbi faclũ fingitur eſſe qdᷣ nõ fiat:

ut. f-. de ritu nupſmulare · vl cũ ſmulat

ſevendetonat Tereia deniq; ſilaco ẽ du
plicitatis et ̊ ẽ m ypoctis.q̃ tenet rõnem

mẽdacij.no aute pma ſecũda-et ideo ẽ
ſemꝑ vcẽm· ¶ Ad euius eui dentiã queri

roteſt · vtrũ ypocns ſit ſemp moĩle peẽm.
pᷣſerti cũ diẽ̃ Jero · yſa · xvxj. imglo.q; ĩ ↄpa

cone duoꝝ maloꝝ leums eſt apte pecca?

qᷓ; ſanctitateʒ ſmulare. Et ſup illud Iob
ij · he dno placuit · dieit gloſa · ꝙ ſnnula⸗
ta eqtas nõ eſt equitas h̊ duplicatũ pec⸗
catũ · Nrmirũ · eũ diẽ Greg· xxxj. moꝛaliũ.
ꝙ; ypocrite ex malicia peccant. h hoc ẽ &⸗
uiſſmũ · q ptinet ad pccmĩ ſpm ſanctũ.
Ad hoc dðᷣm ̃m thoma et aſteñ. vbi ſuß.
ꝙ; in ypoẽſ pnᷣcipaliter ſũt duo.ſcʒ defcũs
ſanctitatis ſmulaco ipᷣins· Zi igitur il⸗

le di citur ypocta cums mintẽcõ fertur ad u⸗

trũq; ut ſeʒ aliqu is nõ curet ſanctitatem
hre ſed ſolũ ſcũs apparere ſic accipi ↄſu⸗
euit in ſacra ſeriptura · ſie manifeſtuũ eſt q;
eſt pecm moꝛĩle:et tales y pocte eomiter
ſu ert ſeribe ⁊ phariſei· Si aũt ille dicatur

ypo crita qͥ intẽdit ſnnulaẽ ſanctitatẽ a ᷓ
deſicit ꝑ moĩle pccm· tũc qᷓ;uis ſit m moĩli
peco · nõ tñ ipᷣa ſmulacõ ſp eſt ei peecatũ
moãle h eit qnq; vemale· Et hoe diſecernẽ⸗
du eſt ex ſine · Pã ſi ſinis ropu gt caritati
eivel ꝓxmmi tüc eit pecm moꝛle · ſic etiaʒ
ↄmi terↄtigit in ſcribis a phariſeis· Exẽ
pli gra· cũ qiis ſmulat ſcitatẽ ut falſam
ſem met doctrimavel ut indignus ecciaſti
cã adipiſcatur digtatẽ ſeu quecunq; alia
bona tpalia in q bʒ finẽ cõſtituit · Multo⸗
magis autẽ ſi ꝗpter vanã gliam in ꝗᷓ finẽ
aſtituit · Si vero finis intẽtus caritati non
repugt eit peccatũ vemaleputa cũ qs imn
ipa ſictõne delcãtur.de die phus m. iij.
eth. ꝙ mag vide vana qᷓ; mala. Contingit
etia qn q; ꝙ aliqͥs ſmulat pfectõeʒ ſcita⸗
tis ꝗᷓ nõ eſt de ncecitate ſalutiſ.⁊ tlis ſnmnu
laco nec ẽ ſemp pecm moĩle nec ſempꝑ cũ
peco moꝛli · Contigit dem q; ꝙ aliqͥs ſnmu
lat ſeĩtatẽ ſolũ ad dei honoꝛẽ et ꝓxioꝝe⸗
diſicaco eʒ· et tũc nõ peecat ̊ potius mere
tur dumodo fueit in caritate ut cũ aliqs
religioſus maioꝛem religioſhtatẽ oſtedit
coꝛa ſecularibʒ qᷓ; coꝛa ſuis fratribʒ ut ma

gis ediſicetur qꝛ tuc oſtẽdit opa ſua coo.
t

ram homibʒ ut gloꝛificet preʒ ¶ Et ſi qri⸗
tur. ¶Qur xpᷣs iheſus ĩ euãgelio totiẽs ypo⸗
eriſnm a Be aſten· ibide. ꝙ hoc
ſeeit ꝓp ter tria · Primo q; illiohariſei et
ſcribe quibʒ dñs loqbatur płnni erãt ypo⸗
crite peſſmi ut ia patebit. Scdo qꝛ ypoẽ⸗
ta ↄtrarius eſt oꝑi ino. Vt enĩ dic aug ·
mi enchiridiõ.dñns oꝛdmmat malũ in bonũ.
ypoctavero ↄu ertit bonũ in malũ. Tercio
qꝛ ↄtrarius ẽ toti ſnitati.ſ.pri· vſurpat e⸗
nim gloꝛiã qᷓ pri attribnit· Et filio q ẽ ve⸗
vieaa vita⸗ Auil enm ẽ ypoẽſs niſi fal
ſavitavel doctrina vel iuſticia apparẽs bo
na⁊ exns mala. q triplex falſitas wtati
ætraratur · Et ſpui ſcõ cui bonitas attri⸗
buit᷑ · ypoc᷑ta nã q; nõ curat bonus eſſe ſed
bonus apparé E
igitur gnaliter pmſſis nunc ad pticula
ria ipᷣius ypocſis deſcend ẽtes ex phariſe
oꝛũ ſcribaꝝ iuriſperitoꝝ ypocſ exempla
ſumamus .· Na xpᷣs mathᷣ.xxi ij. pnᷣcipalit
et m diuerb paſſibz euangeliſtaꝝ ex effeũ
multiplici culpa ypoẽſis eoꝝ euixetor oſtẽ

oõcoꝛdat alexa· an· Hij⸗

quiafalſita

et p falſam clauditur ſic iph orie ſern

dit ˖ Et quia ut dem eſt ypoẽſis eſt faſſa ſ⸗
mulatio qveitati opp omtur · et witas tri⸗

plex diſtm guit.ſ. crme qᷓ eoſiſtit m ꝗᷓ

dã mam ſeſtacoe eoꝝ de qbʒ eſt ſcĩa· et ve⸗
tas iuſticie qᷓ ↄſiſtit m quadã rectitudie

regulata ſcdᷣm regulã legis vᷣme ſcꝭ ſcom
qua aliquis ſeruat reſtudmẽ in mdien s?

et alijs qᷓ ſut ad alterũ. et veĩtas vite ſcdᷣʒ
quã aliqmd eſt verũ. Ricitur autẽ wra vi
ta hẽ a qli bʒ alia res ex hoc ꝙ attigit ſuaʒ
regulã i menſura ſm legẽ duimã · p cu mſ
ↄſoꝛmtatẽ h reĩtudmẽ pm hance recte

vmit m ſeipo. Ideo dñs oſtẽdit m euan
gelio qualiter deĩ phariſeiv mriſpiti per
₰ 7 — . ℳ ₰
py poẽſnnveitatem hãc triplicẽ dãnabilit

coꝛrũpeb ãt 1 hoc ꝓP ter mmdiã vanã glo⸗
ria wl auaricia R
baptiſta vidẽs multos phariſeon a ſa
ducecoꝝ vemétes ad baptiſmũ ſuuũ ut ha⸗
betur math. ij. no tn credetes mweitatos;
ſßß ſeᷣm ſmulationẽ ꝛ inſidiationẽ· ut eta
dic lo ſophus m libro antiquitatuʒ· x.:
dixit ad eos · gemnnna viperan. quia we⸗

ð puidẽs in ſpu Iĩobes

nenũu erroꝛiſa ypocſis a ſuis n gem toꝛibʒ

traxert· qus demoſtra bit w bis fugore a

ventura im. quaſi dicer· li cet falſitas vnra

late at m oſpeclu phlᷣ ti m uꝛdico dei larr⸗
re no potelt Pime ait dns luce.xn. Atten
Dite a fermẽto phariſeoꝝ qð eſt ypoẽſis·

ne ſeʒ p eoꝛ ũ ypocriſmm auertanm a ſidei
veĩtate mchil enim optũ qð nõ reueletur
eoꝛũ m diumo ii dieõ mam⸗
Primol igitur danabi liter

ſeſta bitur

coꝛrumpebatvetatem doctrĩe.et hoe qn⸗

q; ex luoꝛe miudie ut pʒ math.xxiij · vbi

dicitur · Ve vob ſeribe ip hariſeiypoerite
qui clauditis reg nũ celoꝛu ante hommes

id eſt eternã beatitudmẽ cuius oſtiũ xpᷣs
eſt· clauis oſtij eſt dockrinavel auctoꝛitaſ

tdocendi. ðꝛ enm. luce · xj. Re wo bis legiſ⸗

peritis qu tuliſtis clauẽ ſeẽne ꝑ quã ſcʒ
intellectus verus mteius latẽs a piri debz ·
vnde p ſanã doctrinã apitur hoc oſtiuʒ ·

de xpᷣo in lege ꝓphetis coꝛrupendo · Pe⸗

quitur· Vos enĩ nõ mtratis · quia a ↄgm⸗
tione quã de xpo habuert primo ꝑ odiꝝ

et ran coꝛẽ ↄuᷣſi ſũt m erroꝛẽ · et hoc ĩdeo qꝛ

poſtqᷓ; p dicare cepit contra eo s pꝛoprijs

paſſiombʒ exceean fut ⁊ obdurati m malo

et id eo omma bona q fecit xpᷣs interpᷣtat

ſut m malũ · et hoc wcatur ſcandalũ pha⸗
nſeoꝛũ · ut pʒ math·xv· vbi ↄfutata eoꝛuʒ
ſubd ola malicia dixer̃t diſcipuli. mgr ſeiſ

* phariſei audito hoc vᷣlbo ſcandaliſati
ſut · qui rndit· mite illos ceci ſũt⁊ duces

cecoꝛũ· Vñ in tantuz erãt exeecati ꝙ xp̃o

demõia eiciẽte di cerẽt eũ m beelzebub ei⸗
cere demõia exre eauit eni eos malieia 5
oꝛuz ut dꝛ ſapĩe · ij. et tñ excecatos ſe non

eredebãt · Nam eis qrentibʒ Jo.ix · nũ qᷣd

et nos ceci ſumus.vndit ihus.ñ ceci eſſe⸗

tis· i ignoꝛãtes ſepturas ⁊ ꝓ hias de me

nõ haberetis peem ſcʒ intin quãtũ nune.
ß qn dicitis quia videmus id ẽ reputatia
wos intelligere ſepturas peccatũ v,m ma
net id ẽ aggmuat᷑· Nimirũ · nec enj ipſi
Wwlebãt in euʒ credẽ nec alios pmittebãt
ad credulitatẽ wemre · ſam eni ut dᷣ jbidẽ
jo hisix· ↄſpirauerãt ut ſi quis eũ ↄfitere
tur xp̃m extra ſmagog a ſeret· Ecee qua
le fermẽtũ faeit maledictus liuoꝛ muidie
Añ q;wro weĩtateʒ dockrine coꝛrumpebat
ex appetitu vane gloꝛie · Vñ math. xxiij.
ðꝛ · Ye wbis ſeribe et phariſei ypo erite q́
eircuitis maret aridam ut faciatis vnuʒ
ꝓſelitũ a eũ factus fueĩt facitis eũ filiim
ichene duplo q; wos. Dꝛo ſelitus legis di⸗
cebatur ꝗ de gẽtiitate ad iudaiſmu ↄuᷣte

tebat᷑ q ꝑvitã malã eoꝝĩ moꝛibʒ cosrũpe

batur in monibʒ deprauatus ad gentileʒ
rituʒ reuertebatur ſicq; fiebat apoſtata a
lege quã obpuare ꝓmiſerat. ac ꝑ ↄnñs in
fide piteri in moꝛibʒ pecrauerat. t faci
ebãt m Criſoſ.ſup hũc lo tũ ꝓpter vana

gloꝛiavel etiã gpter auariciã · Dic etiã hy⸗

larius ꝙ; maris vterre pagracoe ſigſicat
in totis oꝛbis fimibʒ oos eſſe xpᷣi euãgelio
obtrectaturos ⁊ legis iugo ↄ tra iuſtiſica
tionẽ fidei aliquos ſubituroſ.quoꝝ futu
roꝝ raritas in vno indicat᷑. neq; eni poſt
xpᷣi pᷣdicationẽ doctrĩe eoꝝ ſides relicta
eſt · H quiſquis acquiſitus ſueĩt ad ſidẽ in⸗
deon ſilius fit gehen e. hec ille· VYñ Huins
vane gloꝛie cã diligebãt pᷣmos accubitoſ
min cemſ.pᷣmas cathedias m ſynagogiſ.ſa

luta cones in foꝛo⁊ wcari ab Homi bʒ mb⸗

bi. Et ſee fuit otiã vna cã eur in xm ere⸗

dere nolebãt· hẽ ait Johis. v. Auõ vwos po
teſtis eredẽ qu gloꝛia ab inuice accipitiſ
Tgloꝛiã qͥ a ſolo deo ẽ nõ qritis? Alchimꝰ
ibidem dic · Ideo non pnt eredẽ qʒ; ſupba
mẽs eoꝝ laudari deſiderat a ſe ſup alios
efferre cũ ecotra videbãt xpᷣm paupeʒ et
vilẽ eui ſbici refuigebãt.· Qñq; deniq; wi⸗
tatẽ do ctrine ex affcũ auaricie eoꝛ rumpe⸗

bãt . Vñn ait math.xxinj. VYe wo bis duees
ceci qui dicitis · quicuq; iumu eĩt ꝑ tẽpluz

mchil eſt · qui autẽ iuraueit in auro tepli

debz 1c. Pꝛo q́ nota.q; ex cupiditate auri

et donoꝝ emanauit talis erroꝛ ab eis eꝙ
qui iurabãt ꝑ templũvel altare nee pecca

bat nee erat im aliquo obligati · qᷓ vero in⸗
rabãt ꝑ aurũ tẽpli vel donu altaris emnt
obligati ad ſoluẽdu ſac᷑dotibʒ tam quo

tã aurivel etiã tim quãtũ valebat illud do

nũ. Inſupꝑ diẽ jbidẽ Criſoſꝙ ſacdotes au

rũ quo ip̃i deleabãtur⁊ dona quibʒ / pᷣi pa⸗

ſcebatur ſan ctioꝛa dicebat eſſe q; ip̃m tẽ

plũ ut hoĩes ꝓmptioꝛes facerẽt ad oſre⸗

renda dona q́; ad pees fundẽdas mi tem⸗

plo. Sic ex auarieia docebãt filios pare⸗

tibz debita offerre in templo. Zꝛ emm ma⸗
thei · xv. Quare traſgredimimi mandatũ
dei gꝓpter tmditioneʒ vram· deus enj dixit
honoꝛa prem mrem⁊ vos di citis quicuq;
dixerit prixl mri munus qðs eſt ex me ſeʒ
deo oblatũ et coſeeratũ ꝓdeit etãâ tibi ma
gi⸗ ſeʒ q; R expendes in neceſſitates tuaſ

loſa ibideʒ ut ſit ſenſus.qð ego offero
deo michi a tibi ꝓ derit et iĩdeo nõ debes
ſumè res meas in tuos vſus pat ut deo
offerã · S ecũdo coꝛrũpeb t witatẽ inſlicie
et hoevel ex liuoꝛe inuidie ſic matheixv.
Non amoꝛe iuſticie ̊ linoꝛe muidie xpᷣm
in ſuis diſapulis arguebãt tanqᷓ; ↄ tẽpto
rem ectrine ſemoꝝ ut ſie eũ redderet o⸗
dioſu populo. Nuare in quiũt diſeipli tui
tmnſgrediũtur tradieones ſemoꝝ nõ e⸗
mm lauant manus cũ panẽ manducant-
Multas emm hmõdi tradicõnes obpᷣuã⸗
das ſtatuer̃t ut zelatoꝛes inſticie vjderẽ⸗
eur · et pter hee xpᷣum in ſuis redargue⸗
bãt nõ moti zel o inſticie h̊ liuoꝛe muidie.

Siẽc er math.xij.diſeiplis ſpicas vellẽtibʒ

anpiofembant xßo dieentes · Ecee diſci⸗
puli tui faciũt qð nõ licet eis facere ſab
bato· Et ideo ↄcludit cõtra eos dñs ma⸗
thei. xv · dicens · ypo erite bñ ꝓphetauit de
wbis yſaias · xxix. lieet ſõ alnjsv biſ· Do
pulus hic labijs me honoꝛat· q; ᷣbis iu⸗
ſticiã zelare vid eb atur· coꝛ autẽ eoꝝlon⸗
ge eſt a me· quia linoꝛẽ inuidie ꝑ hoc fo⸗
uere qu erebant · ſic patet expᷣſſe Io.viij·
cũ o btuler̃t mulierè m adulteĩo dep̃hen⸗
ſam quaſi requiretes iuſticiã cum tñ ibið
ſub ditur· hoc di eebat temptates eum ut
voſſent accuſare eũ Vel etiã coꝛrũpebat
ritatẽ iuſticie ex app etituvane gloꝛie ·
multas naq; tradicones ⁊ obhuacoes m⸗
ducebat nõ faciẽdo ſed docedo ut hc ho⸗
mimbz uſti honoꝛabiles apparerẽt · Vñ
dicitur luc · xj · VYe wobis legiſpitis qͥ one
ratis homines oneribʒ qᷓ poꝛtari non pnñt
et iphvno digito veſtro nõ tan gitis ſar⸗
cinas Et mehilonmnus tum ebãt ꝓPa cõ
placẽtia et vana gloꝛia tanqᷓ; iuſtia ſic a⸗
ſpnabãtur ceteros ad quos xp̃s direxit
parabolã de phariſeoꝛ publicano qᷓ pomt᷑
huc xvigj. n teaibz evim mehil mi que
dam falſa ſpecies ſanctitatis wel honeſta⸗
tis · quibʒ iterũ ait dnñs mathei · xxiij · Ve
vobis ſeriben phariſei ypocte qui ſmiles
eſtis ſepuleris dalbatis qᷓ apparẽt aſoꝛiſ
hommibz ſpecio ſa intus vero ylena ſut oſ
ſibʒ moꝛtuon et omm ſpureieia · ſic et wa
aſoꝛis quidẽ paretis homimbʒ mſti intuſ
autez plem eſtis y poch imquitate. Pel
demq; coerumpebãt eam ex affectu auari⸗
cie · ðꝛ enim math ei· xxiij. Re vob ſeribe
pꝓhariſei y poẽte qui decimatis mentãaa a⸗
netum et eiminun relimquitis qᷓ grauioꝛa
ſut legis indiciũ ⁊ miſcdiam ⁊ ſidẽ · Jero
jbidẽ ex hoc capło arguit eos auaricie q;
ſtudioſe etiã vilin olerũ decimas exi gant
et udiciũ in diſceptacoe nego cioꝝ miſei
coꝛdiaq; in pauꝑes ⁊ fidẽ in de que ma⸗
gna ſut p termittãt. Criſoſtomus ibidẽ·
Sacerdotes auaricia plem ſi q́s decimaʒ
alicuius rei vel minime nõ obtuliſſß coꝛri⸗

piebãt en quaſ magnum erimẽ feeiſſet · S

quis aute alterũ ledebat à in deu pecrabat

nõ curabat eu coꝛripere · de lucro ſuo ſolli

eiti de gloꝛia dei 1 de ſalute hominu negli⸗

gentes ¶ Tercõ coꝛrũupebãt weritatẽ vi⸗
te · et hoc etiã tripliciter · Drimo ex liuoꝛe
immuidie. et de hoc Habetur luc · xx · vbi pnᷣ⸗

cipes ſacerdotũ ſeribe qu erebãt i heſum
caperè ꝓpter parabola co tra eos dictam

ß timuerũt populũ · ꝓpter quod ↄ ſilm im⸗
erũt ut eũ caperẽt in pᷣmone miſertq; ml⸗
diatoꝛes qui ſe iuſtos ſmularet· ſ. quo ſ⸗

vdam diſepulos cu herodiamis ut ſic hicta

mſticia iheſum redderẽet mcautũ ut ſic di⸗
= 1 — ℳN *? „
ſcipuli eaperẽt eũ in hmone ⁊ mylites hero

dis eũ mapẽt ad pumẽduũ.et ðicũt ei magi

ſter ſeimus q; verax es ſcʒ in vita et viam

dei mn witate doces ſcʒ in ſana doctrina· et

nõ eſt tibi cura de aliquo· im quo apparet
tua inſti cia:et ſic eũ ↄmẽdauerũt licʒ fal⸗
laciter de weritate doclrme mſtieie et vite
ut liberioꝛẽ reddent ad reſpondedu.et de⸗
inde ꝓp onũt ei qoõnem brigoſam dicetes
Licet cenſũ dare ceſari an nõ? Etſ dicẽt
nõ eſſe licitii iidicaretur contrarius ce⸗

ſart . ni dicèt eſſe licitum videretur contra⸗
rius libertati populi? duimo honoꝛi · Co⸗

gita igitur iheſus eoꝛuʒ nequicia dixit ·

quid metemptatis ypocrite· quaſi dicèt.

non queritis wtatem addiſcere ſed me
verbis capere ˖ Seðᷣoro ex motiuo vane

gloꝛ ie. Dic emm iheſus mathei · xxii · Oia

opera ſua faciũt ut vi deantur ab homibʒ
id eſt ꝓter vanã vel humanã gloꝛia· di⸗

latant emm phila cteria ſua ſeʒ p̃ aljs ut
videãtur magis religioſ et magmfica⸗
bãt fimbras ſuas· Et mathei · vj · dꝛ. Cum

facis elemoſma noli tuba can ere hẽ ypo⸗

erite faciũt nõ ad pauperũ worationẽ ſed
ad ꝓriã oſtentationę· Eagez etiã cauſa

culpatur mathei · xxiij· ꝙ edificant ſepul⸗
cra ꝓp hetaꝝ · q; ſeᷣm Criſoſtomũ ibidem
dicebãt apud ſe· Fi ben efecerimus pau⸗
peribzʒ nõ multi vidẽt et ꝓ tempoꝛe vidẽt ·
noõne E melius ediſicia facimus qᷓ om es
aſpiciut nõ ſolũ in hoc tempoꝛe ſed onam
in poſterũ. O in ſpiens homo quid tibi ꝓ⸗
deſt poſt moꝛtẽ iſta mẽoꝛia ſi vbi es toꝛq;
ris et vbi nõ es laudaris ghee ille · Et ite⸗

rũ ibi · Cũ oꝛatis non eritis ſicut ypocrnite
qᷓ amat in ſynagogis ⁊ angulis plateaꝝ

— 5 — O —

n.

— — „ 4 ðI —r

— — —

— ̃᷑̃— — —

ihus xpᷣus in ſecula bndictus · Amen ·

Dzmo prmus

ſtantes oꝛare · Criſoſtomus ut videatiir

abſconſe oꝛ are ſe dupliciter laudentur

et qꝛ oꝛant⁊ quia abſconſe oꝛant⁊ hoc ut
videãtur ab homimibʒ. Et iterũ ibid ẽ · Cũᷣ

ieiunatis nolite fieri hẽ ypoẽte triſtes.ex

termnãt enim facies ſuas ut appareant
homi mibʒ ieiunãtes· Criſoſtomus ibide ·
Si quis ieiunat ⁊ triſtẽ ſe facit ypocta eſt

tãtomagis imquioꝛ eſt q̃ nõ ieiunat ſed
argumẽtis quibuſdaʒ'in facie ſua pin git

venalẽ palloꝛeʒ quaſi ieiunij ſignu. Dꝛo

Hhijs igitur ⁊ ſilibʒ ait duůs mathei:xxiij ·
Ve wobis ſeribe phariſei y pocrite 4 mu⸗

datis qð deſoꝛis ẽ calicis 1 parapſidis m⸗

tusg autẽ plem eſtis rapmanmmudicia.

pharilee cece mũda pus quod intus eſt
calieis ꝛ parapſidis ut fiat id 24 E de⸗
ſoꝛis mun du: Oꝛigenes ibiðs.

apparere · Aui enm ſtuder ut appareat
miſtus q afſoꝛis ſut mũdat ⁊ q videtur cu⸗
rat coꝛ autẽ ⁊ ↄ ſetẽtia negligit.q autẽ ſtu
det ea ꝗᷓ mtus ſut id ẽ cogitaco es muda⸗
re ↄ ſequẽs eſt ut etiam qᷓ ſoꝛis ſut faciat

munda. Tercio demq; ex affcũ auaricie ·

vñ mathei · xxiij. Ne wobis ſcribe 1 phari
ſei ypoẽte qui comeditis domos viduarũ

m oꝛacone lõga oꝛates · ꝓpter hoc ampli⸗

us accipietis ii diciu · Að a nobis autat

—

—

Expſicit p̃ceptũ ctauũ · Sequũtur

onum et decimum precepta 4

je ſermo
nos mlruifur ſeſtmemus elſe iuſti non

Prepa

¶ De coneupiſcentijs in generali ac p
& reſſu temptacõnis.et cur omis tem⸗
ptatio dy abolo aſſcribitur.acvtrum
pꝛothoparentes temptari debuerãt.
Sermo primꝰ.
On cocupiſces do⸗
mu ꝓxmmi tui nec

ſmũ nee omia qᷓ il
W uis ſut. Exovᷣ.xx.
In hijs vᷣbis dñs coſtringit pariter ex⸗
plicite duo vltima pᷣcepta:nnplicite wero
ꝓhibʒ dñs mn eis vmuerſaliter omeʒ co⸗
cupiſeentia moꝛd inataa prauã cupidita⸗
tem. Et ſic m Hijs d uobz p̃ceptis ꝓhibẽ⸗
eur peca coꝛdis ſic in pᷣced ẽtibʒ ꝓhi betur
peccata opis · ¶ Et ſi qu eritur: cur deus Bᷓ
duo pᷣceẽpta addidit q ꝓhibẽt a frectũ cũ
et in pᷣdictis pᷣeeptis inplicite data ſut.
utpote q ꝓ hibẽt manũ affem. Ad ̊ dom
ſᷣm AAlex· an.m·iij · ſuo·q aliqñ ↄugit pec⸗
catũ eſſe mwlũtate nõ ſequẽte opꝑe· ne g
quis crederet eſſe pccem tin cũ opus ↄ iun
gitur wlũtati ideo ſepatiʒ ꝓhibuit ma⸗
la volutatem · Nichilonnnus tnñ cũ opus
wolũtatẽ ſequitur tie volũtas ⁊ opus ex
terius ſi ↄ h d erẽtur in radicee ſcʒ libidie et
intetione ſut idẽ peecatũ · ſi wero ↄ ſderet᷑
wlütas in ſe ⁊ opus in ſe·tũc alie ſut eir⸗

cum ſtatie bom debite actui exteloꝛi q; w⸗

lũtati· q;ꝛ diierſiſicatur mo dus locus tẽ
pus queda alie eircumſtatie.łʒ circũſta⸗
tia fims ſit eað. St g rudibʒ daretur in⸗

telligi ꝙ ſola praua wlũtas ſme ope co⸗

mitãte vel ↄſeqũite pecm eſſj.ideo de wolũ
tate ſpecialia dedit madata. Dic etiaʒ Ki⸗
chardus in · iij · di · xxx · ꝙ ↄ cupiſcẽtia vxo
ris dupliciterꝰſiderari poteſt. Aut inquã
HW tum ex ip̃a cauſatur exteioꝛ actuſmechã
b⸗ di et ſic eadẽ ꝓhibicõ e ꝓhibetur cũ ex⸗
terioꝛi a ctu.ã mquãatũ ex ipᷣa nõ ſequitur
actus exteĩoꝛ· ſic qñ cõ cupi ſcens impꝑedit᷑
ne ꝓpetraè᷑ poſſit factũ exterius.et ne pu⸗
tari poſ talis cocupiſcetia culpa nõ eſſe.
ideo ꝓhibetur in iſto pᷣeepto qn nõ ſequi
tur actus exterioꝛ ꝓpter aliqðᷣ mpediẽs

⸗ . .
LXeSN .

ñicut in. ij. p eepto ſedᷣe tabule ꝓhibetur
ſmul actus mechadia moꝛdiata ↄ cupi⸗
ſcentia interioꝛ a qᷓ ꝓgreditur adtus ille
Et accipitur h ↄcupiſcentia nõ ꝓ paſſiõe
appetitus ſenſiti h p deliberatia wlütate
mechãadi · Et eo dẽ mõ dici poteſt de ꝓhi⸗

bicone furti 1 de ↄcupĩa po ſſeſſioms ꝓxi.

ac ꝑ ↄns de trã ſgreſſione actuali alioꝛuʒ
pᷣceptoꝝ de ↄcupĩa eoꝝ. In Hijs etiam
duobzʒ ſez in mechiaꝛ cupiditate magiſ ꝓ
Hibʒ ſeoꝛſu wolũtatẽ⁊ opus qᷓ; m alnjs.q
delcãco mechie et vtilitas dmician ſut p⸗

pter ſe magis delcãbilia mn q;tũ hnt roeʒ

delcãbilis wl vtilis · et ideo debuit in eis o⸗
pus 1 ↄcupĩa ꝓhiberi · vñ et ꝓpter inpꝛo
bitate libidims tles ↄcupĩe citius ꝓgre⸗

dintur in exterius opus:mmirũ: cum acd

Hãaãc duplieem ↄ cupiam natura coꝛrupta
mayxſe melmet · Na ad ↄeu pĩaʒ oculon in⸗
elinat ꝓpter ſuiꝰ ſuaco eʒ in eſſe mdaiuidi
et ad ↄcupiaʒ carms melmat ꝓpter ſui co
ſeruacon eʒ in eſſe ſpẽi · Inſup hee duplex
ↄcupiſcẽtia ꝓhibetur ꝓpter tria damna qꝗᷓ
facit in lvĩe. Drimũu eſt ꝙ ammã deteſta⸗
biliter mſicit ⁊ maculat.q; ↄcupĩa carms
eſt ſic aqᷓ flues. eoncupĩa oculoꝝ ſic terra
Pter ariditatẽ terrene affectõis· et iðᷣo
ſic ex terra⁊ aqᷓ fit lutũ nãle· ſic ex hac du
pli ci ↄcupĩa ſit lutũ ſpũale quo ſoꝛdida
tur aĩia ac p ↄns deſpicablis ⁊ fetida red⸗
ditur im ↄſpectu dei ad mo duviliſſmmi lu⸗
ti · Scvᷣm eſt ꝙ ad modũ igms mextigui
bilis ammã in flãmatde q ob. ij. Igms ẽ
vſq; ad ↄſũmationẽ deuoꝛas · Ac pↄns a
mmã meinerat aĩe bona ſpũalia ad michi
lũ redigẽs ·et tic ſupuemt ſoꝛoꝛ eius ter
cia ſcʒ ſupbiavite qᷓ ad modũ vẽti ſulat
et in eine rẽ redactã ad mo du puluerum
vſqq;q; diſp git · Sicut ĩ pſalmo ðᷣ: de mn⸗
Pio. . ipe tan q;ᷓ puluis quẽ picit vẽtus
a faci e terre · Tereiũ eſt ꝙ vtraq; cocupi
ſcentia tãqᷓ; in ſatiablis amima ſp cruciat-
vñ vꝛ ꝓpub. in. Hee ſut due filie ſanguiſu
ge clamates affer affer. NMa oculoꝝ ↄeu⸗

piſcentia dicit affer duitias carms wero

ↄcupĩa dic affer delicias. et app etitus vt⸗
uſq; in ſatiablis ẽ
duo pᷣcepta de non ↄcupiſcẽdo malũ ſmt

ſi qritur vtrũ hec

ſepᷣtũ eſt ꝙ nõ eſt faciẽdũ malũ.ſic etiaʒ
in eo ſeptum ẽ ꝙ malũ nõ eſt ↄcupiſcen⸗
duũ · Pec obſtat illud qð pomtur Aõ. vij.
Cõcupĩam neſciebã miſ lex dicẽèt nõ co cu⸗
piſces· q; aplus loquitur in pſona eoꝝ

quuabz lex nalis erat m tantũ obſcurata ꝙ
neſciebãt vtrũ cocupiſcentia erat peccatũ

Et quãtũ ad hos dic gloſa.neſciebã pee⸗

catũ eſſe· In aliquibʒ autẽ nõ erat ita ob⸗

tenebrata qum bene ſcirẽt eſſe peecatuũ ſed
nõ tã graue.et quãtũ ad hos dicẽ̃ glo.vel
tam graue . Et ſie non eſt ſimpliciterverũ

illud qð legitur- Lex cohibz manum non

ammũ. Leʒ ſjm quid werũ eſt.ꝗqᷓ ꝓpter euã
geli a lege ſupabũdat.Nã lex aclũ coꝛ
dis ꝓHibz in iſtis pᷣ ceptis · ne in dei rudes
et carnales putarẽt ip̃m eſſe conceſſuz · Sʒ
in duobz ſupabundat euãgelinz. rimo
in generalitate ꝓhibedi.q; mathei. v. ꝓ
Hibetur actus coꝛdis inoꝛdmatus ſcdðᷣm
vmm ira ſcibi leʒ et concupiſciblem. in lege

vero tm m vm concupiſciblem. S ecũdo

ſupabũdat in expᷣſſione.q; in lege nõ ꝓ⸗
Hibetur miſi affecłõis inoꝛ diaco· cũ dᷣꝛi.nõ
concupiſces · in euangeliovero ꝓhi betur
etiã intẽtio cogitatioms m athei · v. ubi de.
Si videris mu.ad concupiſcẽdũ eaʒac.
i·ſi oculũ heas intẽtiõis ĩ mulierẽ cogita⸗
do ut concupiſcas eã ià mechatus es⁊c.
Cõcoꝛ · Alex. an gli · in · iij. Et hm eoſdẽ in

hijs duobʒ pᷣceptis ꝓhibetur ↄcupiſeen

tia gnalis· qꝛ ome ↄcupitũ eſextra· Aut

igitur eſt nobiſcũ co mumcãs⁊ ſic intelli⸗

gitur ꝑ vxoꝛẽ ᷣm mo dũ decalo gi ꝑ ſyno⸗

dochen a pte totũ. Vel nõ eſt nobiſcũ cõ⸗
mumcans ⁊ ſic intelligitur p rem ꝓxmi.
Et ideo de gnali cõcupiſcẽtia ꝓſequi cupi
entes oꝛiginẽ et ꝓgreſſuʒ illius breui ſti
lo ſtrin gamun D
petiblibz hm ammã coꝛruptã hee potiſſme
relucet ideo de carnalibʒ ſumamus exem⸗
pluũ. Dieit enim Gregoꝛiis in moꝛalibuſ.
exquo luxuria ſemel mentẽ occupaue
rit vix eã bona deſide ria oogi taẽ pmittit ·
Et macõem addit dicẽs · Sũt enim viſco⸗
ſa dendeia · qꝛ ex ſug geſtiõe oꝛitur cogiteõ

ed quia im magis ap⸗

7

.
=ð =
.
. * —R
. 4 3 „
5 6 .
„ ⁶

ter viliſſmmus ad deeipiẽdũ mulierẽ qua?
cũq; Rcut illa ſubdolis admuẽtiombʒ et

lectatio · ex delcãtione ↄſenſus. ex ↄſenſu

operatio· ex o peracone conſuetudo· ex co⸗
ceonſuetudme deſperacõ · ex deſperacõ e pee⸗

cati defen ſio. ex defenſione gloꝛiaco · et ex
gloꝛiacõe d anaco.Ex qᷓ anclate patet· q
gregoꝛms ſug geſtionẽ pomi tanqᷓ; oꝛigi
nẽ imtiu in ꝓgreſſu vicioꝝ.
eũdem gregoꝛiũ triplex ẽ ſpus qu tlem
ſuggeſtionẽ mgerit · quis mquit ſpũg ſit
q̃ loquatur ipa ſugg eſtio declarabit ˖ Hpi
ritus enim nalis vel ſenſualis molliaa vo
luptuoſa.ſpũs mudi vana · ſpũs dya boli
vl malicie amara loquit᷑.tñ om̃es tẽpta

tion es hmõi dyabo lo nõ nnmerito aſſcri-

bütur cuius ꝓpriuʒ officiũ eſt temptare ·

Dꝛo quo nota m tho· m. ij.ꝙ dyabolꝰ
ſolus tẽptare vꝛ rõne triplici. Drimo ra-
tione meepeoms · na ipe prmo tẽptauit

,. — — — „ „ —
homine· ex q temptacoe parata ẽ alijs te⸗
ptaeõ ms via· Secũdo rõne intẽnoms. q;
ſoli dyabolo ⁊ mẽbris eius uemt impu⸗

gnarevtutẽ cũ imn tetione occidedi ĩez p
peecatũ · hoc enĩ caro nõ mtedit ̊ frui co⸗

gmeo del cabili. Terco rõne cooperacoms.
nã ie dyabolus vtitur rebʒ mũdi acarne
ncut mſtrumẽtis ad temptanduũ hominẽ.

Vnde Pernhardus m quoda mõe dicit
ꝙ demonũu eſt mala ſuggerẽ.nrm eſt non
ↄſentire:quotiẽs eis renſtimus totiẽs e—=.“ꝰ
os ſu pamus.an gelos gloꝛiſicamus. deuz

hnoꝛamus.q ncitat ut pugnemus.ad⸗

imuat ut vmcamuſ. ↄciliat ne deſticiamuſ

lee ille. Et licz etia impugnamur a carne
tñ ut dic Ambro. ſup lucã· amma nunqᷓ;
. . 4
a coꝛpe vm ceretur mſi pus a dy abolo te

neretur · Et. . YFime pimſſione dei dy abolũu
no cere nõ poſſe ↄgnoſcas.ne potentiã di⸗
aboli magis timeas qᷓ; diumitatis offen⸗
ſam.fidelis aũt deus ſᷣm apii qͥ nõ pati⸗

etur ws tẽptari ſuꝑ id qð poteſtis ſcʒ ſuſ⸗

tin ere · h̊ faciet etiã cũ tẽptacõe ꝓuẽtũ. Di⸗/

cit mſuꝑ Iſidoꝛus li.iij .· de ſummo bono · ;
qñ dyabo lus decipe quenq; qu erit prius

natura vmuſcuiuſq; intẽdit· dem de appli

cat vñ aptũ hoĩem ad peccandũ mſpexerit

Et ideo dya bolus viliſſmo lenom ↄueni⸗

enter aſſmulari poteſt· Na leno vel adul⸗

PB· licet m

—☛

bãdicijs aggreditur ut ad ↄſenſu allici⸗
eiat · ſic etia dyabolus wlut adulter libi⸗
dioſus ammã primo ꝑ ſuggeſtiõ es allo⸗
quitur afallaciter blãditur · Sic ſychem
bladicijs delimiuit dynam filiam jacob ut
legitur geñ·xxxiinj.q triſtis erat qꝛ coꝛ⸗

rupta fuit · Die dyabolus ꝓpter caſu in co⸗
ſciẽtia/ co triſtatus falſis ſponfõibʒ demul
cet ꝓmittẽs lon gã vitã futurã.pemitetiꝗã.
diuma miſerieꝛdiãꝛ ſinẽ ſelice. S; multãũ

cauedus eſt ſerpẽs iſte lubnieus ervſpel⸗
lis utpote de quo dic ſidoꝛus libro·iij. de
ſumo bono Dyabolus ſorpẽs eſt lubricus

cuius ſi capiti id eſt prime ſug geſliõi nõ
reſſtitur totus mterna coꝛdis dũ nõ ſen⸗—

titur illabitur ic qri poteſt. vtrũ dy⸗
abolus poteſt in ducẽ hoiem ad peecandũ
mterius mſtigãdo:p̃ſerti cum interioꝛes

motus aje ſut quedã opa vite·h̊ nullum
o pus vite poteſt eſſe mſi ab intſeco prin

eapio:n ee etiã opus aĩe vegetabilis qð ẽ

mſimũu inter opera vite · Ad hoc dð m tlo.
pma ſcðde.q· hexx · q inteioꝛ ps amme eſt

intelleciuaa ſenſitia. Intellectiua auteʒ
ↄtinet mntellec tũ wlũtatẽ. Intellcũs igi⸗

tur ꝑ ſe quið mouetur ab aliq ip̃m illum
nate ad ↄgmtionẽ writatis qð dyaboluſ

eirca hoĩem nõ intẽdit h magis rõez ipiuſ
obtenebrat ad ↄſentiẽdũ pcco. Que qui⸗
dem o btenebraco ꝓuemt ex fanthaſia et

app etitu ſenſituo. vnde tota inteĩoꝛ opa—-

tio dyaboliviðꝛ eſſe circa fantaſiã appe⸗
titũ ſenſiciuũ · quoꝝ vtrũq; ↄmouẽdo po⸗
teſt ad pcẽm inducere q; poteſt opari ad

hoe ꝙ magmnatie alique foꝛme magia⸗

rie pſentẽtur · Sed quo modo gĩa breuita
tis ſuꝑpſedeo. Doteſt etiã facere app eti
tus ſenſitiuus ↄcitetur ad aliquã paſſo⸗

nem · mmirũ · cu dicat phus in libro de ſo⸗

mno et vigilia.ꝙ amãtes modica ſilitu⸗

dine in apphenſione rei amate mouẽtur.

Contigit inſup q; paſſione cõcitata id qðᷣ
magmatiue ꝓpomtur udicetur eſſe ꝓſe
quẽdũ · qꝛ; ei qui detinetur a paſſiõ e videt

eſſe bonũ ad quod ꝑ paſſionẽ inclinatur ·
et ꝑ huc modũ diabolus inteius in dueit

SSS ”ä SSDõ õs S 1, ð 8
= . .
= .
.
4 — —
—“ ⁰ 7 .

ad peceandũ · Vnde licet opavite ſemꝑ
ſmt ab aliquo pnᷣcipio mtrinſeco·tam ad
ea po teſt eta coopari aliqd aluid exteriꝰ
ages. Sicut etiam ad opa aĩevegetabſis
caloꝛ exteri oꝛ coo patur ut faciluis cibus

priu pnᷣcipii actus peccati.q; ome pecm

eſt wlũtariũ · Que ſcʒ wolũtas a duobuſ
moueri poteſt · Primo ab eo qð interius
melmat wlutate ad wolẽdu.et hoc nõ eſt

miſ volũtas vel ip̃e deus deus autẽ nõ po⸗
teſt eſſe cauſa pecrati · relinqtur & ꝙ ex p⸗
te ſola wlũtas homis ſit directe cã pecca⸗
ti eius · S cdᷣo vero ab obiecko · ſic ðꝛ appe⸗

tibile apphenſu mouet app etitùnobiecta

mo uẽt potẽtiaſ. Et ex hac pꝑte poteſt intel

ligi ꝙ aliqᷓ d volũtatẽ moueat trpliciter

no mõ ipᷣm obiectũ ꝗꝓpo ſitũ· hc dieimus

ꝙ cibus excitat den denũ homis adↄme⸗
dendu · et illo mõ res ſenſibles exteluſ ap⸗
parẽtes mouẽt wolutate homis ad peccã⸗

du. Secũdo modo ille qui ꝓpomt wel Hmõi

offert o biectũ ut hõvel dyabolus. Tereõ
modo ille qui pſuadet o biectũ ꝗpo litũ ſv⸗

mmm tanq; bonũ vtile delcabile vel honeſtů
talis enj aliq liter ; omt ꝓpriũ obiectuʒ
wlutati qð eſt rõms bonũverũvel appa⸗

renſ. t hijs du obʒ modis ſõvel dy abo⸗
lus in citare poteſt ad pecrandu offerẽdo
ſeʒ ſenſui aliqð appetiblevel ꝑſuadedo ra⸗
tiom· Rerũtñ nullo iſtoꝝ triu modoꝝpᷣt
aliquis direckłe eſſe cã peci:q; wolũtas nõ

ex necitate mouetur ab aliq obiecto mſi

ab vltio fine· Ex qubz veludlitur ꝙ dya⸗

bolus nõ poteſt eſſe di recte ſufficiẽter cã

peci h ſolũ p modũ pſuadetig vel appetibi

le ꝓgonẽns wlüũtas aute Huana dirce ẽ
CE: Pobieleur. g dyalolus mKer

cã peci
re poteſt neceſſitatẽ adpeccandũ.q; dꝛ de
eo Iob · xlij . ꝙ nõ eſt poteſtas ſuꝑ terrã qꝗᷓ
valeat ei ↄparari ·Ad ̊ dðm. q dybolus
Pavtite mſi refrenetur a deo poteſt qui⸗
dem aliquẽ ex necitate jnducè ad facien
du aliquẽ aclũ q̃ de ſuo gnᷣe ẽ peccatũ ſoc
eſt poteſt aliquẽ in ducè in actũ pcci · non
tn po teſt in ducẽ neceſſitatẽ peccadi.qð pʒ
ex hoc · qꝛ ſõ nõ reſiſtit motio ad peccãdũ
mſ ꝑ rõem cuuis vſu dyabolus nil refre

netur a do totalr impediẽ poteſt mouẽto

imag macõʒ appetitũ ſen ſitin ſic pʒ ar⸗
reptitijs · tũc rõne ſie ligata qmicqͥd hᷓ
agit nõ imputatur ad pecm.ſ̃ ſi ratio nõ
ſit totaliter ligata.ex ea pte qua ẽ libera
pecoreſiſtẽ poteſt. vñ nulla poteſtaſ ma⸗
jioꝛ hoĩe mou ere poteſt wlũtatẽ hoĩs miſi
ſolus deus · alio qiũ fruſtma diceêtur.j.pet.
ult. Aduerſarius vr̃ dyabolus tanq; leo
rugiẽs circuit querẽs quẽ deuoꝛet cui reſi⸗
ſtite foꝛtes in fide · RPee demq; omia pccẽ̃a
hominũ ex ſuggeſtiõe dyabolica ſut. Dici
tur eni in li bro de ecciaſtieis do gmatibʒ .
ꝙ; nõ om es cogitacõ nes nr̃e male a dya
bolo excitãtur h̊ aliquo tiẽs ex nr̃i arbitij/
motu emergut · et hoc ꝓbat Oꝛigenel ex
hoe· qꝛ etia h dyabolus nõ eſſß hoies appe
titi haberẽt eibi etwenereoꝝ ac ſmilin·
po ſ̊ moꝛ dmatus eſſe niſ rõne oꝛdmare⸗
tur qð ſhiacet libero arbito · Pinc lʒ dyo.
dicat · iinj · e · de di . no · ꝙ multitudo dem onũ
cauſa ẽ omi maloꝝ a ſibi alijs.hoc tam
intelligitur occaſonaliteor indirecte in⸗
quãtũ mduxit primũ hoĩem ad peecãdũ
ex cuius peco intm viciata ẽ hũana natu
na ꝙ omes ſumus ad peccan duũ ꝓcliues.
Ees o qri poteſt.vtrũ fueĩt ↄuemens q;
hõ temptaretur a dyabolo · p ßti cũ eadẽ pe
na finalis debeatur peco angeli ⁊ peco ho
minis millud math·xx v. Ite maledicti
in ignẽ eternũ qui paratus ẽ dyabolo et
an gelis eius h primũuũ pecm angeli non
ſuit ex aliqᷓ tẽp tacone exteioꝛi · & nee pri⸗
mũ peecatũ hoĩs eſſe debuit ex aliqᷓ tẽpta⸗
tione exteĩoꝛi · Deus inſuꝑ futuruʒz pᷣſcie⸗
bat ꝙ hõ ꝑ tẽptacõ em demõis in peccatu
deiceretur ſic bñ ſciebat ꝙ homi nõ expe
di ebat ꝙ teptaretur ·˖ Ad ̊ dõm m tho.
ßa ße · ꝗq· Clxv. ꝙ din a ſapientia diſpomt
omia ſuauiter ut ðᷣꝛ ſapiẽtie · vin · mq; tuʒ
ſeʒ ſua ꝓuideta ſmglis atrti buit qᷓ eis co
petũt ym ſuã natinã · q; ut dic hyomhus
jiij. c. de ðᷣmis nomibʒ · Pꝛouidetie dinine
nõ eſt natuna coꝛrumpe ſed ſaluare. Hoc
autẽ ꝑtinet ad eõditionẽ Humane natuẽ
ut ab alijs creaturis iuuari vel impediri
boſſit · vñ ↄuemẽs fuit qÿ deus hoĩez ĩ ſta⸗
tu inn ocẽtie tẽptari pmitteret p agelos

Sʒzmo

malos et muari facper bonos. Ex ſpeãli
autẽ bnficio gr̃e ̊ erat ei collatũ ut nulla
ereatura exterioꝛ ei nocẽ poſß cõtra ꝓpriã
volũtatẽ ꝑ quã etiã tẽptacom demõis re
ſiſtẽ poteàt. Sic & deus ſeiebat ꝙ hõ p tẽ⸗
ptacõem m pecm eſ deiciẽdus ſic eua ſei⸗
ebat ꝙ ꝑ liberũ ar· tẽptacom reſſtẽ pote⸗
rnat. Sz HH requrebat »ditio nature ipᷣius
ut ꝓprie w lut ati relmquetur m illð eec.
x v · Deus reliquit hoĩ em im mau ↄſilij ſui.
ut ſcʒ ad q cũq;vellet ſeverteret nec ſme
merito celeſte regnũ acquirét. Vn greg.
li:iij.moꝛal·Ad ſ̊ hõ poſtus erat m para
diſo ut ſi ſe ad cõditoꝛis ſui obediẽtia vi⸗
eulis caritatis aſtringet ad celeſtẽ ange⸗
lon priam qnq; ſme carms moꝛte traſiret·.
Alioqm ut dic Aug.xj. ſup gen·ad ſiam.
Nõ michiviðdꝛ magne laudis futurũ fuiſ⸗
ſe hojem ſi ꝓpterea bñ poſſß vinẽ qꝛ nemo
maleviuè ſuadèt· cũa in natura poſſe et m
ptate hretvelle nõ ↄſentire ſuad ẽti. Cum
igitur ↄuemẽs erat ꝙ h teptaretur a dy
abolo · ac Hõↄſtitutus din oſcitur wel ↄpon
tus ex duplici natura.ſ. mtellciua a ſen ſi⸗
tiua.ideo dy abolus in tẽpta coe Fnn
ẽ in citamẽto ad peccãduʒ dupłlr. Vno mõ
ex pte mtellcüus mquãtu ꝓmiſt vimtatiſ
ſmilitudmẽ ꝑ ſcene adeptioneʒ qua hõ
naliter deſderat · Alio mõ ex ꝑte ſenſus
et ſie ẽ vſus Hnjs ſenſibilibʒ rebz qᷓ maxi⸗
mã hnᷣt affimtatẽ ad hoĩeʒ · pti quð ĩ eade
ſpecie temptãs virũ ꝑ mulierẽ.ptiwero in
eode gne temptas mulierẽ pꝑ ſerpẽteʒ · pi
etiam ex gne ꝓpinquo ꝓponẽs lig ni wetiti
pomũu ad edendũ. Verũtn hoc mtereſt int
pmos parentes m ſtatu mnocẽtie et noſ·
q; dia bolus mimmu habuit ptãtis im hoz-
miyẽ ante pecm oꝛigmaleideo p ſolam
ſuggeſtionẽ exterioꝛẽ tẽptauit eũ qua.ſ.
mmmutatur ſola exteioꝛ creatura· Nec po.

tuit ip̃ᷣm ante lapſu mteſoꝛi ſug geſtiõe te

ptare · q; ſuggeſtio qua ſpũaliter dyabo
lus homm aliquid ſuggerit ſeʒ interius
oſtendit dyabolũ plus hr̃e poteſtatis in
homje qᷓ; ſugeſtio exterioꝛ qꝛ ꝑ ſug geſti⸗
onẽ mterioꝛẽ inmutatur a dy abolo etiaʒ/
b parentibʒ penalis fuit qꝛ ſme omm diſffi⸗
homis fantaſia · Pec ip̃a temptaco pmis

W

dicatur · h hec pena eſt ꝓ gloꝛia dei!

eultate temptacõmi reſiſtere potenãt.noᷣ

autẽ cũ difficultate reſiſtẽtibʒ pen alis iu⸗
pſeue-
rantes m bono ſuermuſ¶ Et ſi queritiir
de motiuo dyabolice temptacoms (Diee⸗
dü ꝙ triplex eſt ¶ Drimu eſt ut primu ho⸗
minẽ deducat in ſubi ectõms ſue ſeruilita
tem. nam q facit pccm ſeruus ẽ peccati· et

p ſequẽs ſeruus dyabo li. Deccatũ emm

eſtvmecũ opus quod faeiẽdũ indicit dy⸗
aboluſ. et ſie mo uetur ex ambi cone ut ſit
rex ſuꝑ omes ſilios ſuꝑpbie· Tantuʒz nãq;

laboꝛat cum diſpedio ꝓprio ut dommmu ſu⸗

um ampliſicet m ſ̊ ſeculo ⁊ in inferno.cre
dens etiã ab eo ſeductos in pntiſſue tiran⸗
nmidi ſubici in ſuturo. Sʒ ſpes eius fruſtra⸗
bitur q; ſola ᷣma iuſticia pumiẽturecũ
dũ eſt ut no s trahat in malieie ſue ↄſoꝛ⸗
mitatẽ.ſic ꝑ vᷣtutes m ᷣm aʒ ſmmilitudmẽ
traſpoꝛmamur ut ſic in nobis inpediat m
nobis illa vmbilitate cũ deo qᷓ ſit ꝑ gratia
in pnti⁊ ꝑ gloꝛiã in futuro· ſic in ꝓneipio
ſtudnit impedire illa vm bilitatẽ que fea
eſt a deo in aſſumpta naturma.ex ſie moue⸗
tur partim ex in dia dei · cums propoſhi⸗
tum fruſtrare deſiderat · et partim ex imui⸗
dia qun mo uetur ad homnem. cuius ex⸗
altacõem ſuſtimere nõ poteſt (Creiũ mo⸗
tiuu eſt ut honnnes trahat in penalitatiſ

ſue dam nationeʒz · ſciẽs quia ſi fuerimus

ſoen delickoꝝ erimus toꝛmẽtoꝝ. S; qꝛ
de app eutu demonũ ad temptanduʒ et de
Pijs que ↄcer nut pᷣſentẽ materiã diſfuſe
trac batum eſt in ſermonibʒ de tribz ptibz
pemtẽtie pᷣ eiſe in hmone ſcdᷣo⁊ tereiideo
d eis gra h̊ hnitatis ſu pſedo ¶ Ad. l. dei⸗
e viſco ſo ꝓ greſſu peccatoꝛe.et de co

gitacombo. Strüue dy abolus eas a⸗

tia et vtrüvolũtas mouętur a paſſio⸗
mbo appetitus ſenſitiu. ¶ Sermo. ijꝰ.
n concupiſces · 1 c· Exo · xx.
Viſo utcũq; de blãdicijs ſb⸗
dolis ac tẽptacõibʒz dyaboliciſ.
q̃bʒ allicere et illaqare querit
ammas hHoninu mæcaute ↄu erſantiũ: Jam

gnoſcit · et de affectõne vel cõcupiſcẽ⸗

de ꝓceſſu earundẽ temptacõ nũvideamꝰ
Quẽ etiã tãgit Archið · de pe. di . ij. in · c. Re

—

eribz · Doſt ſubdolas naq; bladicias mo⸗
re lenonu ve adulteroꝝ adiungẽ ſtudet
