wlũtas tã din moꝛetur in ↄplacẽtia cogi
tate delcãtioms deoꝛdiate ꝙ eq dooꝛdmet᷑
acſi ſtat ſenſiſi in actu tũc etiã poꝛ eo ſu
perioꝛ ↄ ſenſt interp̃tatie. q; tanta negli⸗
gẽetia tũc equmalet exp̃ſſo ↄſen ſui. Di cũt
etia boõuent⸗ et Mlex. an. ꝙ ðſenſus in dele

aco em alicuius actus ꝗ ex gne ſuo eſt

moꝛile pcẽm conſtituit etiaʒ moile pecm-
quida vero dicũt talẽ ↄlenſu eſſe pecẽcm ve⸗
male. Ruoꝝ opjo es tho· ↄcoꝛdare volẽs
m Ha ſcðe · q· lxxiiij · dic inter alia· ꝙ ali⸗
qus de ſoꝛmeacoe cogitãs duo bʒ modis
delcãri poteſt · VYno mo de ißa cogitacone ·
Delcãco autẽ de cogitacoe ipᷣa ſeqtur in⸗
elin acõnẽ affcũs in ipᷣam cogitacõeʒz · ipa
autẽ co gitacõ m ſe non eſt pecm moĩle
mo qnq; veniale tm. ut cũ quis inutiliter
eogitat · qnq; wrro ſme pcẽo omino ut eũ
vult de ea ? dicarevel diſputaẽë. vel ſic co⸗
nigit m ſeſſio mbʒ audiedis mohlijs dã⸗
dis a ſilibz · Et ideo ꝑ ↄns affectõ ꝛdelcãtis

qꝗ eſt de oogitacõne fomicatiõis nõ eſt de

lũ. vñ nee coſenſus m tlem delcãtionẽ eſt

pecm moꝛle. et hym . hʒ hec opio vitatez

qᷓ dic ꝙ ↄſenſus in delcaãtionẽ ẽ tm weĩale ·
vnde ſiẽ coſenſus in peẽm qð ẽ wemale ex

ge ẽ vweniale · Re etiã ↄclu di poteſt ꝙ co⸗

ſenſus in delcãtionẽ que ẽ de iavana co⸗
git acõe ſoꝛmcacõis ẽ pecm vemale · Alio

mõ delcãri s poteſt de ſoꝛmcacoe cogita⸗

tavld o achu fomecomis cogitad 3
dalcãtio ↄtigit ex hoc ꝙ affectõ cogitãtis
eſt melmata min talẽ ackũ. vñ ꝙ aliqs co⸗

ſentiat in tlem delcãtioneʒ nl aliud èq́; ꝓ

iße co ſentiat in q̊ ꝙ affcũs ſuus ſit m ſoꝛ⸗
mcationẽ melmatus · nullus em delcatur
mſi m ſ̊ qð ẽ ↄſoꝛme eius app etitui.q; au
tẽ aliqͥs eligit ex deliberacoe ꝙ eius affe
tus ↄſoꝛmetur hijs q p̃m ſe ſut peca moꝛ
talia ẽ pecm moile. et ideo tlis coſenſus m

delcã tionẽ peci moĩlis ẽ moĩle peccatũ · et
ſm hoc intelli gitur opĩo q diẽ e dſonſus
m delcationez eé morle pecm. NMã delcãtio ꝗ

Pʒ actũ exterioꝛẽ ꝓ obiecto nõ potelt eſſe

abſq; coplacẽtia exterioꝛis actus ſevᷣʒ ſeo

etia ſi nõ ſtatuatur implẽdũ ꝗpter Hibt

eſt moꝛdmatus vel moilis erit ꝑ ↄn& de-

lectaco de eo deli berate ↄcepta · ſc etiã cõ
ſenſus in delcaãtionẽ q cedit exꝰplacen⸗

tia actus Homicidij vel alterius ꝓ Hibiti

cogitati ẽ peẽc̃m moꝛle · Hnõ ↄſenſus in de
lcãtionẽ qᷓ ꝓcedit de ↄ placẽtia cogitacois
hmõi actuũ· Et quis 2ſenſus in delcãcõzʒ
cogitacois ad interioꝛẽ rõeʒ pteat ſic ad

ip̃az pfiet cogitare inquãtũ accipitur in⸗
oꝛdmatũ ad aliã actõem tñ de Hocipo qd

eſt co getarevel nõ cogitare inq;tũ ? ſide⸗
ratur ut actõ quedã nõ oꝛdmata ad aliã
actõeʒ exercitata ad ꝓpriã oblectacõoʒ
ratio ſupioꝛ lbʒ idiciũ aſinaliter de delcãti
one ↄnte. vñ cõſenſus in delcationẽ opis

pſet ad ſupioꝛẽ rõem ſiẽ ↄſenſus ĩ opuſ.

Pratio inferioꝛ auti poteſt a rõnibʒ eter⸗

ms. q; ⁊ ſi nõ intẽdit eis ut m eas regu⸗

lãs qð eſt ꝓpriũ ſupioris rõmis· tñ intẽdit

eis ut m eas regulata· et hoc modo ſe ab
cis auertes moꝛliter peccare poteſt · Na et

actus mm ferioꝛũviriũ et etiam exterioꝛum

—

neo pᷣt e

mẽebroꝝ eſſe p· peecata moĩlia ß᷑m ꝙ e⸗
fieit oꝛ dmaeo rõms ſupioꝛis regulãtis e⸗

—-—

os pm rõnes eternas· Tercõ demq; pla⸗

eet ei nõ ſolũ ipᷣa delcãtio ̊ etiã opis co⸗

ſumatio ſcʒ R facultas adeſ̊. et tlis eõ ſen

ſus ẽ rõnis ſupioꝛis ⁊ ẽ moꝛĩle pecm ↄme⸗
ſtione mulieris et viri ſmul ↄcurrete · er

talis ðᷣꝛ expᷣſſus eoſen ſus ſupioꝛis racoiſ

qꝛ tũc mouetur volũtate plenaria · Eſt g

pecm moile in Hijs gnibʒ pecoꝝ qꝗᷓ ſut ex

gne ſuo moꝛlia. ſecis tñ ſvialia :· Ad.l.
e peco ratioms ſupioꝛis etvolun⸗

tate mala pumẽda vel bona pᷣmãda.

et de pcãs ex ignoꝛantia imfirmitate
malicia.

peci dieẽte Aug. m li.retractaconũ · q vwo
lutas eſt . peecaturarecte vinit᷑ · etiã q/

xñj· dᷣ thi·ꝙ pecm ẽ in rõne mfeĩoꝛi ſupe
rioꝛi ¶ Ideo ad maioꝛẽ euidẽtiã pᷣmo qri
poteſt · vtrũ in ſuꝑioꝛi rõne poſſit eſſe pee⸗

catũ wemale ſm ſeip am id ẽ m ꝙ inſpi⸗

eit rõnes etnas vel m ꝙ ẽ directiua mſei

oꝛũ viriũ id ẽ bᷣm ꝙ ↄſentit m actũ peci.

Ad cums qõis elucidaco eʒ nõ ꝙ racõ du

plice h aclũ · Snũ p̃m ſem ↄpacõne ad

Priũ o biectũ qð eſt ↄ gnoſcẽ aliqð verũ.

lin aute pm ꝙ & alian vinũ directiua⸗
Et vtroq; mõ ↄtigit eſſe pecm in rõne vel
in cogmeo everi errado vel moꝛdmatos a⸗

ctus in ferioꝝ viriũ jimpenado · ſeu poſt deli⸗
berationẽ hiue pespeonẽ tles actus nõ eo
herced o·qᷓritur & utrũ tha pecrata inq; tuᷣ

cernut ſupioꝛ ẽ meõ em pñt eſſe vmalia.
Agd ſͤ doᷣm ſcᷣm tho. pᷣma ſcdᷣe·q.lxxiij.
ꝓꝙ ut Aug · dic .· xij. de tni · Aaco ſuꝑioꝛ im⸗
heret rõmbʒ etnis ↄſpiciẽdis à cõſulẽdis.

Cõſpiciẽdis quide ſm ꝙ eoꝝ wtas ſpeeu
latur · coſulẽdis autẽ ſcdᷣm ꝙ; p rõn es et⸗
nas de alijs iudicat v oꝛdmat· ad qð pnet
ꝙ deliberado ꝑ rões eternasↄſentit ma⸗
liquẽ actũ mſerioꝝ viriũvel ab eo diſſen

tit · Aliter & fertur in o biectũ gpriua alit

in obiectaviriũ inferioꝝ · Nã eirca ꝓpriuz
obiectũ hʒʒ duos actus.ſcʒ ſnnplice intui

2n delibemcõeʒ m ꝙ etiã de Po obiecto

motũ mſidelitatis·

Dermo iinꝰ?.
inp̃erdẽtibʒ tactũ ſit nõ ſo⸗
u wlutas poſſe eſſe ſubiee ¶

e ſbiecku peci eodẽ Aug.dieete

coöſulit rõnes etnal · Sev̈ͦͤm E ſynp lieẽ in⸗
tiiitũ hr̃e poteſt aliquẽ ſn oꝛdmatũ motũ

circa ᷣma · puta cũ quis patitur ſubitum
Kuakn s aute mſideli
tas pm genus ſuũ ẽ moĩle pecm· tñ ſbi⸗
tus mſidelitatis motus eſtvemale pecm.
qꝛ; pccm moĩle nõ eſt miſi ſit cõtra legẽ dei
ßß tles motus lege nõ ꝓhibetur ut dem

eſt · vñ pt aliq̃d eoꝝ qᷓ ad fidẽ ꝑtinẽt occur

rere ſᷣito rõm ſbᷣ quadã alia rõe anteq;

etmna ntio id ẽ lex dei ſuꝑ i cõſulatuel cõ⸗

ſuli poſſit. puta cũ quis reſurrectõeʒ moꝛ⸗
tuoꝝ ſbito apꝓp hẽdit nnpoſſibilẽ hm natu
mmſmul appᷣhendẽdo remititur anteqᷓ;
tꝑs heat deliberadi ꝙ hoc ẽ nobis traditũ

ut cretẽdũ m legẽ diuma. Et F mõ circa

Priüũ o bi ectuʒ etiã hiſit peccatũ moĩle ex

gñe poteſt racõ ſuꝑioꝛ peecare wĩ aliter in

ſitis motibʒ ꝗp ter im pfectõeʒ ſbiti acꝰ

Perũutñ ſi poſt hae deliberacõez motus in⸗

ſidelitatis maneattune erit pccm moile
ꝓpter deliberatũ eõſenſu. In obiecta wero
viriũ imfeĩoꝝ non fertur mſi in qᷓ;tũ de eis
cõſulit rõnes eternas et ſic nõ ferturi ea
mſ’i ꝑ modũ deliberacõis.deli beratus autẽ
cõſenſus in Hijs q̃ ex gne ſuo ſůt moĩlia
eſt pẽm moꝛle · et iðᷣo racõ ſupioꝛ ſp moꝛlit

peccat ſi actus infeio ꝝ viriũ m s ↄſentit

ſit peca moĩlia:qꝛ tũc ſe aũtit a racõnibz
etermis qð m ſupioꝛi racõne fieĩ nõ poteſt
mſi cã pc moꝛli. Si tñ actus in qs con⸗
ſentit ſut peca wmalia· tũc nõ cõtrariat᷑
racõmbʒ eterms qꝛ nõ eſt cũ aſone aſi⸗
ne vltio ᷓ eſt pᷣter eas· ac pcõſequẽs tũe
nõ peccat moĩliter h̊ vemialiter.nã tüc ſo⸗

lus cõſenſus deliberatus in peecatũ ẽ moz⸗
lis qn peccatũ illud in qð cõſentit legi dj
ume cotrariat᷑. ¶ Scdͤo qᷓri poteſt. utrũ
ſola wlũutas éra delicta ſit pumẽda.p̃ſer⸗
tim cũ in Hijs duobʒ pᷣceptis deus ſola xo

lũtatẽ peccãdi ꝓhibʒ· et hm aa wolũtas

ꝓ feõ reputat᷑·: Hmc etiã ſeruus ſciẽs o

luntatæʒ dñi ſui quapeipit nõ cõcupiſees
et nõ faciẽs eã vapulabit plagis multiſ.

Ad i doõm ſceᷣm oheʒ cald. imn ſuis addi⸗

tio mbʒ ¶ Að ni qritur. vtrũ pumẽda ſit
in ſoꝛo pemtẽtiali.tunc ſola cogitacõ ſme
cõſenſu nõ pumitur.q; p illã nec merenꝰ
nee demeren; · eu primi motus non ſmt in

2 . 8 “
* . 2

vonſmy ptate et beatus qm allidet paruu⸗
los ſuos ad petram id eſt primos motuſ
ſuos ad xpᷣm qui eſt exemplar omm vtu

tũ ꝛ pfecte moꝛtificacois · ut legitur no⸗

tatur .i. · iin · ¶. ecõtra · Et ſie intelli gitur
td pe · di . i· c. eo gitacõ · et. e· cogitacomſ · Hi
vero ꝓcedit talis cogitacõ ad aliqualeʒ
delcãtionẽ leuẽ nec ↄſentiẽdo tunc po teſt
dieiwiale pecm. Si tñ n ꝓcedit ad ſenſuz
tuc 2 moꝛle. ut de pe · di ·i. c. nunqd et · e ·
ꝓptea .· tñ eſt lo cus pemtẽtie q ad vtraq;
eccleſiã. · militatẽ triũp hante utʒ ibide
c. ſi agamul . et · e. quẽ pemte

ritur de pena in ſoꝛo ↄtetio ſo vel udicia⸗

li. tũc h wlũtas ſtetit in fimbʒ ↄſenſus ita
ꝙ ad nullum actum exterioꝛem pꝛoceſſit
nõ meretur penã ab hoĩe · ut diclis · e. cogi
tacõis · et eogitatio Fallit tñ hm doctoꝛel
in atro eibz ut in heren · H enj eſt ermmẽ 6 qð
de ſe aclũ exteĩoꝛeʒ E reſpieit ß: ip̃a mala
eredulitas ipᷣ jp̃m pficit à ad vtrũq; foꝛum·
xẽ dicũt m ermne leſe maieſtatis ⁊ i ſy⸗
moma id ẽ in ꝓhibitis q; ſymomaca ut

ex de ſmo. cſ· bõͤmiter eni tenẽt docko
res qð ibi hẽtur. Pãc tñ puto veitatem . qp
iudex hmõi cogitacoenz nõ punit! mſ ſit
peẽm qð ſo loꝰſenſu ſme actu exteĩoꝛi p⸗
heaatur ut dem ẽ de herel · ſus tñ mterdũ
punit tlem cogitationẽ exquo ẽ peccatuz
morle · Impedit emj no ãte pnĩaʒ celebret
in ſuſceptis oꝛdibz. G ſi wlütàs ꝓeedit
ad actù exterioꝛ ẽ h ackus nõ phictur. tũẽ
h ſtetit ꝑ eũ qua woliit aclaũ᷑ pficẽ nõ pum
tur tanq; ꝓ vmſſo illo delicto ad qð vo⸗
lütas fuit· puta de illo q falſamt mon eta
et nõ ↄpleuerat adhuc falſare · iuſte pem
tudis bena euadit · ut· f.de fal.l:q falſaʒ:
Et notur eỹ de ſoꝛo cõpe · e .· ſi diligẽti. hm⸗
chilominus pruri dz ꝓ actu illo exteĩoꝛix
ſie intelligetur de homi · e. ꝓ hũam. li. vj.
Si ero ꝑ eũ nõ ſtetit tue ſ ſbfuit impedi
metũ mris m quoſda nõ pume᷑ pena 4
debetur ꝓ illo ↄ ſimato delicto ut. ſy. de fur
tis .l. mter omes · et· ¶penul. qᷓ lex lo qeur
de furãte librũ de coſenſu dñi quẽ daturus
fuiſß. q̃ nõ ðꝛ furari:hoc enĩ caũ nõ debʒ pu
mri pena furti · ut no · xxij · q. ij ee · is autez⸗
invlt; glo · et hee opĩ'o bemgnaẽ. „Serius
tñ viðdꝛ ꝙ impedjmẽtũ iur nõ obſtet exa

„

potuit quantu in ißo azrgei nup. et. c· a

no bis · de bigams QNõ ſ ſbͤfuit mpedi⸗
mẽtu facki tuc exoꝛdiarie pumri debʒ .· mi⸗
tius tñ qᷓ; ſi feciſ̊. qd eſt benignũ. Tenet
tñ ↄmiter ꝙ m caſu pmni dz ac ſi feeiſſ

beis c mait.er⸗ e:a nob · Ciuiliter aut agi

Sꝓillo delicto nõ poſ ac ſi ↄſumatũ eſſet.

. cũ delicku de facili poſß in exẽplůũ trahi
tñ qᷓritur de pena impoſitaa iut᷑ ↄui

ſme hoĩs mimſteio ꝓ illo delicko tuc illaz
nõ incurrit mſi delicluũ fueit eõ ſümatũ · wel
mſi aluid in iure ſit expᷣſſuʒ ut de elec · c. p⸗
petue · li · vj · Demq; ſi aclus pfietur tune

planuz eſt ꝙ talis volũtas pitur. mſ in

cahbʒ quibʒ iur pmittete poſt wetratũ de

lictu pemtẽs euadit penã:quoꝝ aliquos
vllige ex nõtis de elee · ꝙ ſic · in vlti glo ·

Poc tñ nõ eſt ꝓp EC de Hac mateja ſi ſic neecE

illud qð quida ne ſez qn delictũ mit

titur ſme ogitacõevel wlütatovel qñ pe
na impomiur certis aſbʒ ei ꝗᷓ non deliqt ·
aurchið. in mo ˖ Eſi g. x vjj · q i

¶ Tereio qri poteſt · vtruz Owſũtas bna
faciedi debeat Hri facto · pſerti cũ ſep tũ

ſit ꝙ deus in iudico reddet vmcuiq; ſcdᷣm
opꝑa ſua. vñ nec bona volũtas malu opuſ
rectiſicare poteſt. quin potius hõ indicart

debeat hm demeritũ crimĩoſi opis q; ſceöm

affectũ bone wlũtatis · ut pʒ m eo ꝗ fura⸗
tur a dinite ut cõferat egẽti · Ad ̊ doᷣm
ßm Franciſcuz de zab. qꝙ ſm do ckoꝛes mn.c.

ↄſtitutis. æ de eo qͥmt m poſ. vi loquinj
de naliwolutatis o paco e tũc in illa nõ co⸗

ſiſtit meritũ vel demerttu · ſiẽ in mis mo⸗

tibz 4 4 nõ ſuüt ſtᷣ nia ptãte · ut de pe · di . i c

cogitacois SHivero loqmur de opacõne

wluütaria · tũc ad eeciam triũphantẽ ſi
wlutas eſt cu plena intẽtiõe reputatur
+„* feõ tã m pᷣteritũ qᷓ; etia in pns ⁊ futurũ⸗

vñ ſi wlũtatẽ Habeo ꝑfectiſſmã ꝙ wlu⸗
iſſem iuiſſe in pᷣteritũ ad ſem ſepulerũ vel
intraſſe religionẽ· et muenio adhuc wlũ

tatẽ pfectiſſmmã eadez pficiẽdi ſi facultaſ
adeſſ · tic ha beo meritũ q; deus p̃miat po
tius wolũtatẽ qᷓ; opus· Dine diẽ tho · p pma
he . q· xx · ꝙ ſi deſt poſſiblitas wlũtate exi

ſtẽte pfecta ita ꝙ oparetur ſi poſſ tũc de⸗
ſedus pſectõms q eſt ex actu exteioꝛi eſt

ſnnpłr muolũtariũ.mu olũtariũ autẽ ſiẽ
nõ meremur penã vel pᷣmůu mn oꝑpãdo bo nü
à malũita nõ tollit aliquid de pᷣmo vel de
pena ſi ſi quis muoluntarie deficiat ſimpli⸗
citer ad faciẽduũ bo num vel malũ · Verũ⸗
tñ ꝑ aclũ adiũ ctũ poteſt fie wlũlas me⸗
lioꝛ in boms ſic̃ etias peioꝛ in malis · et hoe
triplr.· Drimo ym numerũ ·cũ enĩ aliquiſ
vult aliqaf facere ſme bono vel malo ſed
tũc quidẽ nõ facit. poſteavero vult ꝛfacit
tũc actus volũ tatis duplicac et ſie fit du
plex bonuũ vel malu. Feso quatũ ad exte⸗
ſionẽ. ut cũ vnus facevult aliqͥd ſme bo⸗
no vel malo ⁊ aꝓpter im pedimẽtũ ali qð de⸗

kſtit aluis aute ↄtinuat motuʒ wlũtatis

quſq; opꝑe ꝑficiat·tuc ſecũdi wolũtas ẽ di

uturmoꝛ ene ovel malo ⁊ m i̊ melioꝛ ẽ
erco denq; 6 m mtẽſio nẽ. ſunt

wel peioꝛ ·
enim quidã aclus exteioꝛes qui mquãtũ
ſut delcabiles vel penoſe i nati ſut mtendé
wlũtatẽ vel remttꝭ. ↄ ſtat autẽ ꝙ; quãto
wluũtas mteſius m bonumvel malu teẽdit
tãto melioꝛ ẽvel peioꝛ · G.cũ omis melma
tio vel motus in pficiatur q; »ſeqtur fi⸗
nẽ vel attigit termnũ ideo nunq; eſt pfeã
wlutas mſi ſit talis qꝗᷓ opoꝛtumitate data
opetur. Si g&, wlũtas non eſt in intetione
plena tũc habemir ꝓ non exñti ut deo· c.
ↄſtitutiſ. vbi ſup illud.lſʒ wolũtatẽ pᷣſtãdi
habuit · diẽ glo. Põ tñ ſtudioſam Rue cũᷣ
effeũ qꝛ ꝓ eũᷣ õ c. no ſatiſ
elſt bnvelle · Ceibide m glo. Quo ad eeccle
hãvco militãtẽ ſi ad nullũ actũ extnſecũ

wlutas ꝓceſſit tuc nl ꝓdeſt· ut deõ c · co

ſtitutis · ſi ſaltẽ ꝑ eu ſtetit. llr ſi ter im⸗
poteta ꝗ q ſurgit ex feõ wletiſ. A ſ ſtett
ex feõ eius cuins no mtereſt tũc etia non
lxtur ꝓ feõ · hytra impediẽtẽ cõpetit actõ
ad intereſſe · q m nõ eſt ſoluedo hẽtur volũ

tas feõ ad euitada penã. Si autẽ in⸗

potetia ſur git ex feõ alterius e cums inteſt
tũc hetur ꝓ faclo ut ex de eo qnit. in poſ.
.c.cu ſic. et deo · c.ↄſtitutis. m glo. Et ee
ſ ſtetit ꝑ mdice el aduerſariũ. Si demq;
ſtetit ex caſu ſoꝛtuito tũc wlũtas nõ ha⸗
betur P feõ mſi ́ ad euitada penaʒ ut ex

d pig noĩ · e· ſigmficãte. ubi plane de hoc.

FKi autẽ ꝓceſſit ad ac lũ pfectũ tucnõ eſt
qſtio de wolũtate h de actu¶ Nuarto 2

m de q̃ri ꝑoteſt · vtrũ ille qͥ peerat ex certa

malicia g& Fuius peccet qᷓᷓ ille qui peccat ex

paſſiõe pßti cũ eceare ex malicia ẽ peecac
ex eleòne mali . qui peecat eyx paſſione
ſlilr eligit malũ· in ſup et ymus impellitur

ad peccãdu; cuins eſt foꝛtioꝛ impulſ 10 q;

paſſioms· q quãto qͥs hoʒ maius impellẽs
ad peccãdũ tato minus peccare viðꝛ. Ad i
dom m tho . pa he · q· lxx vñ *et. lxxvin. m
alia· ſõ h aãlib; alia res na liter habʒ
appetitũ bom.et iĩdeo ꝙ ad maluũ appetitꝰ

eius deelin er tigit ex oꝛrupeõne aliqua

ſeu moꝛdmaco ne m aliq pneipioꝝ bomiſ.
ſic eniꝛ in actõibʒ ren namimliũ pecm in-
uemtur. Dneipia igitur PHanoꝝ actuuʒ
ſut intellectus varp etitus ta rõnalis 4 4 82
wolütas ; ſenſitiuus: Peẽm igitur in hu
ma nis acti bʒ qñ q; 2 iigit ex defectu intel
lecrus ut eũ quis ꝑ ig noꝛantiã peccat· eſt
emm ignoꝛãtia puatio ſciẽtie phicẽtis ra
tionẽ qᷓ ꝓhibʒ aclũ peẽt mtu diri git a⸗
ctus Huanos. nõ tñ ꝗlibʒ ĩ gnoꝛãtia peccã
tis eſt c peci ſ̃ illa tin q ꝓHibʒ ſaẽtia p⸗

Hibentẽ aclũ pcci:nã h wluũtas eſſ ſic diſ

poſita ꝙ nõ 6 phibétur ab actu pricidn e⸗
tia 1 prem agn oſcẽt.tune ignoꝛaãtia pfñ̃is
nõ elſt cã pcci nec talis peecat ꝓpter i gno
nntia h wecat ignoꝛas m phm. in . eth.
nq; vero ↄtigit pecm in Hũanis aclibʒ
ex defecbu app entus ſenſiti. ſic cũ quus ex
paſſione peccat · Eſt en paſſio quidã vehe
mẽs mo tus app etitus ſenſti quã nos in⸗-
firmitatẽ: aie no mjare poſſumus. q; tulli
us in · in . li · de tuſculams qõmbz. paſſões

aje egritudmes wcat · eg ritudmes autẽ

alio noie mfirmitates dnr- Infirmitaſ au
te in aia dici po teſt ad ſůtudmẽ coꝛpoꝛiſ.
ð enim coꝛpus infirmũ qn debilitatur vel

impeditur m execucõe Pe opacõis p ali

quã imoꝛdmatione ptiũ eius ita ꝙ Humo

res 1 mẽbia hoĩs nõ ſubdũturvᷣtuti regi⸗

tiuea motie coꝛpis · Dic infirmitas aĩe ðꝛ
cũ u nnpeditur aĩa Pter inoꝛdinacõnẽ ptiũ
eius ab oꝑpaco e a ut cũ vires aĩe nõ ſᷣ
dütur oꝛdim rõms. Na meõ vis ẽ regitia
tiũ aĩe · cũ igitur vis ↄcupi ſaibilis Tna⸗
cibilis extra oꝛdmẽ rõms aliqᷓ paſſiõe af
fieitur hoc impedimẽtũ mõ pᷣdeõ pᷣſtat᷑
deb ite actõm homms ðꝛ eſſe peccatum ex

ifirmitate.· vnde 1 phus · · eth. comparat
m con tinenteʒ pamlitico· cuuis ptes mo⸗

uentur in contmriũ eius að iße diſpomt

Rñq; etiã ꝛtigit pecm in Huams acli bʒ
ex defcũ wluũtatis q eſt moꝛdmmacõ ipᷣms.
Eſt autẽ wlũtas moꝛdiata qn minus bo
nũ magis amat ꝙ magis amat bonum
eoꝛpale qᷓ; ſpuale tꝑale qᷓ; eternale terre
nu qᷓ; eeleſte. Mamfeſta eſt eni ꝙ qs eli⸗
git pati detrmẽtu in bono minus amato
ad ꝙ potiatur bono magiſ amato. ſicut
mebri abſeihonẽ ut 2uet vita. Et eod ez
mo ꝑ inoꝛ dinatã wlũtatẽ q́s ſcicter vult
aliqðᷣ ſpuale qð eſt malũ ſmmplr ut potia⸗
tur bono tẽpoꝛali qð eſt appares bonũ. et
talis ð: ex certa malicia wi ex induſtria
peccare qᷓ ſciẽter malum eliges. Et oteſt
intelligi de malicia habituali pᷣm q; malꝰ?

laboꝛaè in ſtudio ex quo ſeqiutur eũ eſſe
ignoꝛate · wel cu quis vult bib vmuz nn⸗
moderate ex q ſequitur eũ mebriari diſ
erecõne carere.et tlis ignoꝛ ãtia dmminmt
Wlũutariuꝛ p ↄns pcẽm. Contigit tñ ali⸗
qn ꝙ tli ignoꝛatia directe 1p ſe ẽwolun
taria· ſic cũ quis ſpo nte neſcit aliqd ut li⸗
beius peecet bmillð pſalmiſte · No luit in⸗
tellige ut bñ ager . Et tlis ignoꝛãtia vjðꝛ
auge wlũtariu pecmex mtetione naq;

wlutatis ad peecãadũ ꝓueĩt ꝙ aliqs vult

ſre ignoꝛãtie damnũi ꝓp ter peccãdi lib⸗
tate C Reuatnwe, ad paſſionẽ doõm ꝙ
paſſio qn q; tãta eſt ꝙ totalr auſort vſum
roms· ut pʒ in hijs q ter amoꝛeʒ vel ira
mſamũt. et tũc ſi tlis paſſio fuit a pneipio
wluũtaria imputatur actus ad pecm. qꝛ

Volutarius ẽ in ſua cã ſic euã de ebrietate

hĩtus noĩaturvtus · et hm hoc vꝛ aliqs ex
malicia peecare q eerat ex inclmacõe ha ⸗
bituſ. Doteſt etia intelligi malicia actua
lis.ſc ip̃a mali electõ malicia nora tur· et
ſie : aliquis ex malieia peccare mm quãtũ
ex elroe mali ccat · Di ce dũ eſt igitur. q;
ome pecm eſt wlũtariũ .· et ideo aliqd in
em dimmmt peeẽm mqᷓ;tuz dummuit wlu⸗
tariũ. et qd totaliter tollit wolũtariũ etiaz
to talr excuſat a peco · Að ſane intelli gi
tur · ſi ſeʒ totalr tollit volũtariũ tã pireẽ qᷓ;
mdirecte Nã quoddã poteſt eſſe wlũtan

um ſcðm ſe· lc qn wlutas directe fertur

m ip̃ᷣm. Doteſt eta quodd ã wlũtariũ eſ⸗
ſe hm ſuãa cãm.ut qn volũtas fertur im caz
et nõ in effem ut pʒ in eo q wolutarie me⸗

briat᷑· vñ ex hoe imputatur ei tanq; volũ

tariũ qð p ebetatẽ ↄmittit · ¶ Kuatũ igit

ad ig noꝛãtia dvᷣm ꝙ ignoꝛatia qᷓ non eſt
cã peci ̊ co comitãter ſe h ad pecm nec

mnint pecm nec auget· Illavero ĩ gnoꝛã

tia ꝗᷓ totalr volũtariu tollit etiã totaliter

excuſat a peco · eo ꝙ wolutariũ tollit tam
bm ſe qᷓ; ſevᷣm ſuã cãm ut ẽ ignoꝛãtia miũã
cibilis wel etiã ignoꝛãtia eius qð quĩis ſeic

nõ tenebatur · Sola igitur illa ignoꝛãtia
pecm minu poteſt q eſt cã peci et tamẽ a D
peco totalr nõ excuſat · ſiẽ ci ĩgnoꝛãtia q

eſt cã peci nõ eſt directe wlutaria ̊ indi

recte ſiue p accns·puta cũ aliqͥs nõ vult

—

dem eſt. ſvero cã nõ fuit wlüutaria ß̊ naliſ
Vel accidẽtalis ut cũ aliquis ex eg ritudi
nevel aliqᷓ ca meidit tlem paſſionẽ q tota
liter aufert vſu rõms. tunc aclus ommo
reddtur mmuolũtarius ip ↄnñs totali ex
cuſatur a pecca to · Rñq; wero paſſio nõ ẽ
tãta qᷓ totalr intercipiat vſũ rõms.et tůc
ntio paſſionẽ excludè poteſt ad alias eco
git acones diunertẽdo · vel ſalteʒ impedire
ne ſuũ ↄſequ atur eſſem.qmia mẽbranon
aplicãtur operi mſi pↄſenſu rõmis· et ðᷣo

tlis paſſio non totaſr ęxcuſat a pcco h di
minut qnq; auget ¶ Pꝛo q nota ꝙ ap

petitus lenſitiuus hre ſe p̃t ad liberuʒ ar.
antæcæd ẽtervel ꝙ trahit wl inelmat rõeʒ
et wlũ tatẽ.et ſie dimnuit pecm mquãatũ
minuit wlũtariuʒ ꝑ paſſioms impetũ. vel
etia 2 ſeqnter ſcdᷣʒ q motus ſupioꝛũ viriũ
ſi ſut vhemẽtes redũdãt in in ioꝛes · Rõ
enin poteſt wlutas inteſe moueri in ali⸗
quid qi excitetur aliqᷓ paſſo in appetitu
ſen ſitio et tlis paſſio nõ minuit pecm nee
olũtariũ magis auget.vel potius ẽ ſi⸗
gnũ ma gnitudis eius inquãtũ ſcʒ demõ
ſtrat intẽtion ẽ wlũtatis ad actũ peci · Et
ſeðᷣ hoc ẽwerũq; quã to qͥ maioꝛi libidi⸗
nevel ↄ cupiſecẽtia peecat tãto magis pec⸗
cat · ¶ Xuãtũ dem q; ad terciũ doᷣm · ꝙ; &
uius qͥs peccat ex certa malicia qᷓ; ex paſ
ſonevel ignoꝛãtia triplici rõne · Drimo
q; cũ in volũtate pecm pſcipalitershſtat

Szmo V.

quãto motus veccati magis ꝗprius ẽvwo⸗
lutati tãto pecm gmuuis ẽ ceteĩls paribʒ

ũ igitur ex certa malicia peccatur tunc
pect motus ẽ magis ꝗꝓprnus wlutati que

ex ſeip̃a in malũ mouetur · Alia wero pcca

Habẽet quãdã cã m extũſecã ſeʒ ig noꝛ atiã
ſaltẽ aliqualẽ vel paſſionẽ impellentẽ. De
cũdo qꝛ cũ Hĩtus qᷓ quis ex malicia peccat

elſt qlitas pꝑmanẽs · et ideo peccãs ex ma

licia tenacius pecis mheret ac ĩ eis de cõ

mum lege diutus glereat cum maioꝛi
ercio q; peccans ex

2tẽptu peca pfſicit.
certa malicia male diſpo ſitus ẽ quãtũ ad

eius deſeckus é piculo ſioꝛ.

ißm ſinẽ qui ẽ pnᷣeipiñ in aili⸗ et ſic

a ex malicia

peecans m ſe eligit malũ ita ꝙ elecõo m
ipo eſt pneipinʒ pcci. Alnj wero q;uis pee⸗
eet eligẽtes nõ tñ ex eleone. q; electò nõ

eſt meis primu peci pnᷣcipi · ¶ Ad lau.
Vtru peccatüvelvtus ex euentu ſe⸗
quẽti augmẽtatur · et de cõcupiſcentijſ

tribo in ſpeciali. et vtrũ licet petere P⸗

laturas ⁊ pᷣcipue religioſis ¶ Ser. vꝰ.
n concupiſces· ut S. exo· xx·
In ſine de tribz ↄ cupiſcẽtijs m

8 g 'a eoꝝ qᷓ dcã ſut im mõe
cedẽti qri po teſt mcidetaliter· vtrũ euẽ⸗
tus ſeqns aliquid addat ad bomtatẽvel

maliciã actus. Et viðꝛ ꝙ; ſie · pmo qu ã ta

ad bomtateʒ.nã bona q faciũt auditoꝛ es

ſut effcũs quidã ↄſeqntes ex pᷣdicacoe do

ctoꝛis.q bona redũd are videtur im meri⸗

tũ pᷣdicatoꝛis · ut pʒ p illud qð legit᷑ phil ·

iiij. Fratres mei cariſſmnia deſid eratiſſmi

gaudiũ meũn coꝛo na mea · Sili quãtum

ad maliciã patet exo.xxj.ubi dꝛ· ꝙ ſi bos

fueĩt eoꝛnupeta ab heria nudiuſtereius et

ↄteſtati fuerimt domũ eius nec recluſerit
eũ dñs occideitq; virũ ã mulierè· et bos
lapidibʒ obruetur⁊ dñᷣmeius occidẽt.nõ
autẽ o ccidetur ſi bo s hoĩeʒ nõ occidiſſß eti
am ſ recluſus nõ fuiſſ̊ Ad ̊ dðᷣm m tho·;
pma. e · q· xx. qꝙ euẽtus q̃ ſequitur actuʒ
h fuerit pᷣeogitatus mmtetus tüc mam e

ſtũ eſt ꝙ addit ad bomtatẽ vel maliciã a⸗

ctus · Qũ ennn aliquis cogitãs c; ex ope

ſuo multa mala ſeqii pnt nec ꝓPter hʒ di
nnttit hmagis ad hüc finẽ fac. vel ſi apt⸗

ꝑticulari ꝓ ſequi ſtatuẽtes· p⸗

ea nõ facit tñ piculũ inde poſſible ſecutu
rũ p̃ᷣuidẽs nᷣlominus pficit:ex hoc apa⸗
ret ꝙ eius volũtas ẽ multuù moꝛdita⁊⁊ ma
loꝝ mde ſequẽtiuʒ eficitur pti ceps · ſieq;
ſequẽs euẽtus addit ſup maliciã actug-
Sivero ſequẽs euẽtus nõ fuit pcogitatuſ
tũc ſi ꝑ ſe ſequitur ex tli actuaut in plibʒ
bonus vel malus euẽtuſ. ᷣm hoe euẽtus ſe
quẽs addit ad bomtatẽ wel maliciã actuſ.
Qð h p accns ⁊ut ĩ paucioꝛibʒ ex tli aclu
ſequitur euẽtus bonus wel malus.tũc ſe⸗
quẽs euẽtus nõ addit ad maliciã vel bo⸗
mtatẽ actus. q; nõ datur indicuũ de aliqᷓ
re ym id qð eſt ꝑ accides hſo lũ ſcðᷣʒ id qð
eſt ſe · Et hee mtelligũtur ſane de mali⸗
cia ſimplr dobomtate m qͥd.q; ad hoc
ꝙ aliquid ſt malũ ſuſficit vnug ſmglariſ
deſectus utwel actus vel mtenco. Perũth
q; ad h̊ ꝙ aliqͥd ſit ſnnplir bonũ nõ ſuſic
vnũ ſmglare bo nũ ſ̊ requiritur integtas
bomtatisideo cũ volũtas ẽ bona tam ex
PBo obieclo qᷓ; ex fin e·tũc timmõ ↄtingit
etiã exterioꝛẽ aclũ eſſe bonu ut cũ qͥs ſa⸗
lubria pᷣdicans eo principalr fine pᷣdicat

ut fructũ in ſalutẽ aĩaꝝ faciat· tũc ſi eſt m
ſtatu gre fructus inde ſequẽs addit ad

bomtatẽ actus ſimplicit:et non m qd· et
ideo pᷣdicacomis effcũs tũc demũ redun⸗
dat mpremũ p̃dicatoꝛis ſi fueit mn ſtatii

gre·Ri pdicaueit ſalubria h ſalus aan ſu

erit pneipaliter intẽta·nõ bonũ h oneſtauz

p elaconẽ et vanã gloꝛia·nõ bo nũ delcãbj⸗

le ꝑ carnis ↄcupiſcẽtiã.nõ bonũ vtile ꝑ eo
cupiſcen tia oclon ¶ Sed iam qritur int
p̃dicatꝛes ⁊ paſtoꝛes ſi qͥs fidelis muem
atur Si ſoꝛte mẽtitus ſit ille q dixit.oc̊s
q̃ ſia ſut quer̃t non q̃ iheſu xpi:· demq; ſe⸗
quẽs euẽtus nõ facit actũ malũ qui erat
bonus nec actũ bonũ q̃ erat malusputa
ſi qs paupi dat elemo ſmã qua ille abuti-
tur ad pccm.nõ deperit ei fructus qͥ dedit
elemo ſmã ſi ſaltẽ bona fide dedit. Silr ſi
qᷓs illatã miuriã patiẽter ferat nõ ꝓpter q

excuſatiir mferẽs · ſic nec iudas excuſat

nec nidei ꝗpter impᷣciabilẽ fructũ paſſio

nis dnice · R nec mter krucnu mar
tirij in pems illatiſ. ¶ Deinde qri po teſt de

tribʒ ↄcuꝑiſcẽtijs vtrũ ↄuemẽter ponan⸗-

tur eſſe cãe oĩm pccoꝝ · j· io his · i. vbi ðꝛ.

e ss
.
. . „ .
* 7 7

Ome ꝗuod ẽ in mũdo aut ẽ ↄeupiſcentia
carmis à cocupiſcẽtia oculoꝝ à ſup bia vi⸗
er e e — 5 — „ 1
te.· p̃ßti cũ ſic indueitur aliqͥs ad peccaãdu
ex moꝛdmata ↄcupĩa bom q;̃ cãtur ex m⸗

oꝛdiato amoꝛe ſui.ſie etiã mducit᷑ ad pec⸗

candũ ex moꝛdiata fuga mali qᷓ̃ cauſatur
ex moꝛdinato o dio alicuius mali · vñ hic
vn ũqðq; nãalem hʒ ↄ ſonãtiã vel aptitudi
nẽ ad id qð ſibi couemt q̃ eſt amoꝛ nàlis-
ſie ad id qð eſt ei repugnãs⁊ coꝛruptiuũ
Pʒ nàlem diſſonãtiã que ẽ odm nãle · hic
eſt ꝙ ſic aliq d aꝑp hendit᷑ ut bonũ qð non
eſt were bonu p ↄnñs moꝛ diate petit᷑ · ſic e⸗
tia aliq d app henditur ut malũ qð nõ eſt
vere malũ et p ↄnñs moꝛ din ate fugit᷑· Ex
qbʒ viðꝛ ꝙ deã triplex ↄcupia nõ eſt cã o⸗
mmũ maloꝝ · Ad hdðm m tho · pa he· q ·
.lxx vij:q imoꝛdiatus amoꝛ ſui includẽs
m ſe app etitũ in oꝛdinatũ bom ẽ cã oĩs pec
cati dicẽte Aug · xiiij · de ci · dii. ꝙ amoꝛ ſui

vſq; ad ↄtoptũ dei facit eimtatẽ babilõis

Racõ ẽ q anp ſe cã peci ẽ accipienda
ex ꝓte uůhoms ad ↄmutable bonũ· ex ꝗ
quitẽ pte omis achus peci ꝓcedit ex aliq
moꝛdinato app etitu alicums bom tpaliſ-

ꝙ autẽ aliqs inoꝛdiate appetat aliqdᷣ bo⸗

nũ tpale ꝓ cedit ex h̊ ꝙ moꝛ diate ſeipſuʒ
amat vnuſquiſq; eni appetit bonũ ei quẽ
amat. vn mamſeſtũ eſt ꝙ moꝛdiatus ap⸗
dens ca omis peci etiã qð ↄtigit ex fuga
mali. quia ſuga mali cãtur ex appetitu bo
m ome odiñ ex amoꝛe cauſat᷑. NMimirũ.
cũ dicat Aug xiinj· de ei · dei · ꝙ oẽs affecti
ones cãntur ex amoꝛe· et ideo nõ pomtur
ſuga mali qᷓ vemt ex odio eſſe cã pecoꝛũ.
ßß ſo lũ paſſiõ es inclmãtes ad bonũ tanq;
cãe eoꝝ qꝗᷓ faciũt moꝛdĩate fugã mali.vñ
et ſi płles app etitũ alicums bom ſpernẽ vi⸗
datur gyter fug a alicuius mali ſicut etiã
beſtie abſtmẽt a del ca bilibz ut aug· intro⸗
ducit in li. hexxiij · qõnu · tn h nõ faciũt m⸗
ſ ꝓpter maioꝛẽ amoꝛẽ cui odi tale coꝛre
ſpond er · dili gũt em magis coꝛpus cui p̈⸗
cauẽt avbeibz. Hic hõ magis ſe diligit qᷓ;
anmncũ et ꝓpter h̊ ꝙ ſe diligit amicũ odio
pʒ ſi bi ↄtrariat᷑: Inoꝛdĩatus igitur ap⸗
etitus bomi eſt ca omis peci· Honũ autẽ
dupli ẽ obiectũ ſenſibilis appetitus m

ſüt aĩe paſſiões qᷓ ſut eã pcci· Sno mõ ab
ſolute hm ꝙ ẽ obiectũↄ cupiſciblis · Cõ cu⸗
piſcẽtia vero duplex ẽ. vna nãlis qõ eoꝝ
q bʒ natura eoꝛpoiis ſuſtẽtat᷑.vel ad ↄſer⸗
uationẽ mdmidui ſic cibus potus et ſilia.
vl quãtũ ad ↄua coeʒ ſpei ſic in venereiſ
quoꝝ moꝛdiatus appetitus dᷣꝛ ↄcupiſcen
aa carms. Alia eſt ↄcupia aĩalis· ſ. eoꝝ ꝗᷓ
nõ afferũt p ſenſu carms ſuſtẽtacoeʒ à de⸗
lcãtion ẽ h̊ ſut delcaãbilia pᷣm apphenſioneʒ
imaginacoms à alicuius hmõdi accepti⸗
oms.ſic ſunt pecuma oꝛnatus veſtiũ⁊ alia
Hmõi · et hec vðᷣꝛ ↄ cupia oculoꝝ · i · iß ius vi⸗
ſioms ꝗᷓ ſit ꝑ oculos ut referat᷑ ad curioſi
tatẽ bm q; Kug. expomt · x. ↄ feſſio nũ.aut
referat ad ↄcupiam reꝝ q onuũtur exte
rius oculis ut referat᷑ ad cupiditatẽ ſcdᷣʒ
qꝙ ab alijs expomt᷑. Nota tn ꝙ ↄcupĩao⸗
culoꝝ nõ ðᷣ hie ↄcupia omin roꝝ qᷓ ochis
videri pñt · h̊ ſo lũ eaꝝ in quibʒ nõ qritur

delcãtio carms q̃ eſt ſedᷣm tactũ h ſo lũ de⸗
lectaco oculi · i. eum ſcũ q; aꝓp henſue vir⸗

tutis. Ca eni ſenſus viſus excellẽtioꝛ ẽ int
omes alios ſenſus ⁊ ad plura ſe extendẽs
ut ðꝛ in .· ·· methaph̊. ideo nomẽ eius traſ⸗
fſertur ad omnes alios ſenſus ac etiã ad
omes mteloꝛes apphenſiões ut dic aug.
Scòo bonũu eſt obi ectũ ſenſiblis appetitꝰ
ſ; rõne ardui ꝓut ẽ obiectuʒ imſcibilis;

Nà in dnt paſſiões iraſeiblis a paſſio⸗

nibz 2 cupiſcibilis · qꝛ obiecka paſſionũ cõ
cupiſeibilis ſut bonũ malũ abſe olute· ſed

obiecta paſſionũ iraſeibilis ſũt bonũ ma
lũ cũ quadã eleuaco evel arduitate· appe⸗

titus aũt moꝛdĩatus bom ardui ptiet ad
ſupbia vite · PMã ut d in li · ſnĩ an ꝓſperi. ſn
pbia ẽ amoꝛ ꝓpe exeellẽtie ⁊ ẽ in iraſeibli

ſiẽ in ſubiecko · nõ tñ ꝓput ꝓPe ſumtur hm
ꝙ ẽ qued ã paſſio appetitus ſenſiti. mſi ar

duũ qð eſt obiectũ ſupbie ſolũ eſſ aliqðᷣ
ſenſibile imn qð poſſ tendẽ appetitus ſenſi⸗
tiuus. tũc em opoꝛteret ꝙ ſupbia eſß in i⸗
raſcibili qᷓ eſt ps appetitus ſenſiti. Hed qꝛ
arduũ qð ſupbia reſpicit ↄmmter inueni
tur tã in rebʒ ſpuũ alibz qᷓ; ſenſibilibʒ · ideo
nece ẽ dieẽ ꝙ ſbieckũ ſupbie ſit iraſciblis.
nõ ſoluʒ ꝓprie ſupta ꝓut ẽ ꝑs appetitus
ſenſit. ſ etiã ↄmuter accepta ꝓut ꝑtinet

etiã ad appetitũ intellectiuũ cui quãdo q;

2

attribuitur ira· ſieut doo àngelis ira attri

bunmus noõ ſem paſſionẽ h bm iudiciuz
iuſticie vindicãtis Ex ðictis E ptz · ꝙ ad
ſta tria reduci pñt oẽs paſſiões ꝗ q̃ ſut cã

pecc̃i· Nã ad duo pᷣma reducũtur oẽs paſ

hones ↄcupiſcebils · ad tereiũ autẽ om es
paſſiões ira ſcibilis.qð ideo nõ duiiditur
m duo q; omes paſſtones iraſeibilis ajali
2cupĩe ↄ foꝛmãtur Hie igitur pᷣmo in
ſpeali qri poteſt deꝛ eupja ã dꝛ ſupbia vite
vtrũ licitũ ſit apꝑp etẽ ̃laturas ecciaſticaſ
wel ſeculares · p lerti cũ dic Aug ſup pſal⸗
mü primũ ; No luit xpᷣs regnũ terrenũ cũ

ſupbia.·q cathedra peſtilẽtie ideo recte ðᷣ:

qꝛ nõ fere quiſq; eſt qui careat amoꝛe do⸗
minãadi Buanã nõ app etat gloꝛiam · Et

Am bro. ſup lucã li. iin . diẽ .· ꝙ hoeip o pm⸗

cioſioꝛ eſt ambitio , blada 6sRliarrtenla
digmitatuz. et ſepe qᷣ qs vicia nulla delcãnt

quos nulla potuit mouere luxuria nulla

auaricia. ſubruè facit ambico crimioſos.
hʒ emm ſoꝛenſem gĩñʒ · wmeſticũ piculũ.
et ut dnetur alnjs pus fuit · curuatur ob⸗

ſequio ut honoꝛ e dite᷑. et du vult eſſe ſbᷣ

limoꝛ ſit remiſſioꝛ.hec ille · A d oc diecen

du ſecom Henricũ boye ex de elee · equali
rer · ꝙ triplex ẽ ptãs dnandi. naẽé tpa

lis q ꝑ ſueceſſionẽ heditariã: acquiritur.

et talis licite poteſt appeti tũc ſalte cũ ad

euʒ eſt duuoluta ſucceſſio ut e de woto· e.
licet · et li . vj · de ſupplẽ. negli · pla. e · gradi·
NRaturaliter enj quis affectat Hhre ea que

fuerut parentũ ſuoꝝ ut · C· de adnnmiſ. tu.
l.lex qᷓnõ tñ eſt lieitũ appetere ante ſuc⸗
exſſionẽ deuoluta· na de hereditate vunen

tis nõ debz qͥs eſſe ſollicituſ. ut · C· de pac ·

.l. ulti a-Aliavero dpᷣandi ptãs tẽpalis
ꝗ ꝓ electõem vel pnᷣcipis ſub ſtõem acq;ri J
tur. et hec etia li cite poteſt appei · tribz eo
currẽtibz . de qubz p policrato · v. Prrno

amoꝛẽ ad 2ↄſiſtentem policia · ſeðᷣo dehine

maxmon penã operi pneipatuiſ. tereõvz

tutẽaꝛ iiſticiã in vnaqua q; politia. Lcz au

tẽ aliquis ſe ſeẽs hee hĩe poſſit ꝓpter vti⸗
litate rei publice lieite pᷣeipatũ app ete⸗

re nõ tñ ipᷣm debz perore . Fʒ de ſoe latius

vide in eode libro · Tercia ptas dominã⸗

di ſpualis ẽ curam hñs ammaꝝadmim
ſtia co eʒ reꝝ tꝑaliũ· ⁊ illa nec debʒ peti nec

lieite poteſt appet · Diẽ znius⸗ xix. de ci.

dei · ꝙ locus ſupioꝛ ſme qͥ ꝓplus regi nõ po

teſtaſi ut decet admimſtmtur ir mn decẽter
tñ appetit · et hetur. vin · q. i. c . q qepiſcopa⸗
tum · In hac enĩ po teſtate tria ſũt atten⸗

den da; Primũ⸗ eſt celſitudo honoꝛis· SO ed
ꝓPter h̊ app etẽ placo eʒ ſpũalẽ p̃ſuptuo⸗ .

ſum ẽ dãnabile· uales repꝛobat dñs
math.xxiij. dices · Amãt ᷣmos recubituſ
in cenis et primas cathedias in ſynago⸗
gis ſalutacõnes in ſo:o et wocari ab ho⸗

mimbz rabbi. Heoͤm E abudãtian admini
ſtraco rei tpalis Sz ꝓpter hoc talẽ awe etẽ

Pplationẽ eſt ſig nuʒ cupiditatis· ut ex de
p be. c auaricie · Quẽ appetitũ dñs repꝛo⸗
bat Johis ultio dieẽs petro · Daſce oues
m eas · ꝗqᷓ dicet:nõ qras teip̃mvel lana ſed
oues meaſ. vñ ter miſit ſymõ· amaſ me
ya ſce. qᷓ diest . mſi mo dilexeis plus q; tu
os tua et teipm de aſcendis ouibz meis
te nõ in tro mittaſ. Sz ut dic petrus rauen.

in Hmõe quodãa · Ambitio ẽ ẽ quedã ſmia

raritas· Caritas eni patiẽs eſt ꝓ eterms.
ambicõ patitur omma p caducis. caritaſ
bengna ẽ paupibʒ · ambi eõ dinitibz.· cari⸗
tas omia ſuffert ꝓ veĩtate · ambicõ ꝓva⸗
mtate · vtraq; omia credit omia ſperat. h
lõge diſſmmili mõ .· ſxc lle. Tereciũ eſt exer
cieiu ſpualis opacois. APter ̊ aʒpet
fatuũ eſt · Pam hre velle cũᷣ piculo qð hoñ

poteſt ſnfe piculo fatuũ iidicatur. bn aut

opari poteſt hõ ſme piculo pᷣlaciſ. Yerũ
en opus ſm ſe qᷓ; qᷓuis non petẽ tñ apetore
licitũ eſt · nõ autẽ primatus honons. Vn
KKsR math. Opus deſiderare bo⸗
honoꝛis cõcupiſcẽ va⸗
Et ſi obicitur illud apli · Qui e⸗
P e dſiderat bonũ opus denderat

. q:iĩ·c· qui epiſeopatũ.Ad ſ̊ dᷣm

Srec in paſtoꝛ al q; tũe erat lauda⸗
Sn. epil copatũ querẽ qñ ꝓ eũ nõ erat du

biũ quẽcũq; ad guioꝛa ſupplicia puemé.
pᷣſerti cũ aliquis meitabatur ad h̊ ex zelo
caritatis ᷣine · Alias autẽ nemo ſibi aſſu
mat honoꝛ em miſi qu wcatus fueit ttanq;
aaron ut ðᷣi ad hebos. v. Sicille à qᷓ recte
eligitur m inſtõem cano meã quzadmo

du elcus ẽ aaron ᷣmo nutu ga illius flo

rente · VYñ qdruplici ſigno ĩ vᷣga oſteſo

.

.

4
4 5 . . — *
5 4 4
. . ₰
4 .
5 * V

weatus eſt. q; virga germmauit floꝛuit luãtũ diſtaè ſolet a grege vita paſtoꝛiſ.
frõduita anngdala ꝓtulit utz nui.xx vij. 6 Secũdo queri poteſt de concupiſcẽta
qᷓ̃ ſi debet eſſe in quolibʒ bono pᷣlato. Der oculoꝝ· quomodo intellig atur expoſitio
virgã emm intelligit caritatia cotrecito pcepti bum 8· Ad hoe dicendũ ꝙ tripliei
delinquẽtiũ · yſa· ix · Egredieturvga de ra ter expomtur · Primo. 8

— * 2 22

¹ )ↄecupiſces rem
dice yeſſe iamoeiſ. Ner foꝛes Heſta 2 ꝓxmmi tui ex affeclu cupiditatis ⁊ auan⸗
ſatio ecc·xxiim · Floꝛ es mei fruclus hono⸗ eie torrena cogregãdo wel etiam retinen⸗
nis honeſtatis. Der ſoliav bi dei pdicaco do. N na dic Auguaſtmus m libro de libe⸗
ps. Et foliñ eius nõ defluet. Der anmmgda roo arbito. q; cum auaricia alicui d atter
lJa mſirmo ꝝↄpaſſio.·j.t ſſal: v. Huſcipite biectus malis omibʒ demõſtratur. qꝛ de
