pit q; ad ̊ aliis obliga. ſi tn Hac intẽ

tione mutuu tradit nõ eſt ſibi meritoꝛiũ;

quia nõ poĩt deũ finẽ mutui: qꝙ ſi in pactũ
deducit jam ẽ vſurariũ · Idẽ ſentit tlv. ſa

he · q· lxx viij. dieẽs · ꝙ quicũq; ex pacto

ta cito wl expᷣſſo ꝓ mutuo aliq̃ͥd accepit

cuius p eiũ pecuma mẽſurari poſſet peccat

2trainſticiã ſic qu mutuo pecumã ac⸗
cipit vlua ſoꝛtẽ · poteſt tñ exigere ꝓ mu⸗
tuo recompenſaeõem eoꝝ qᷓ pecuma non

menſurãtur · puta bemuolẽtiã ⁊ amoꝛẽ qſi

ex debito . Sz tali debito non vpetit eiunilis

obligacõ ꝑ quã mducit᷑ necitas ut non

po teſt. vtrũ & nõ lieeret alicui mutuanti

ſtitu ẽdũ · ut ſic pemtus elidat caput id ẽ
imeciũ Huius lamee · Alioqu ſiẽ mqmetꝰ
cancer quolibʒ tꝑe die hoꝛaꝛ pũdo fenꝰ
vſurarij ſbam pauperũ rodit · et qdð mira⸗
biliis ẽ cũcta illius bona dẽtes hẽe vidẽ⸗

ſpotanea recompẽſatio fiat hec ille. bal.
autẽ de peruſio. C. de vſut. l. i. dic. ꝙ obli⸗
gatio vſumi ideo ꝓhibita ẽ quia talis
obligatio à dicimus trahitur re à
ſenſu. Hi dicimus q cõtrahitur re · F eſt

falſu.F.· ſi certũ pet. l. rogaſti· ¶ſi tibi. Si

vero dieimus ꝙꝙ dtrahitur ↄſen ſu. ſz eſt

minſtu. qꝛ omis licae relatia reqrit
extremuzʒ equipollẽs ·
toꝛ ꝗ ꝓmiſit vſuras hʒ dommũu vſus · qꝛ
vſura nõ co ſiſtit mſi m rebʒ mutu abilibʒ

m ꝗbʒ vſus rei no diſti guitur a dnio rei⸗

et ſic mdebite kit. Et ſi dicatur · q nõ pre⸗
ſat eã ꝓ re ̊ ꝙ bnſicio · Een det. ꝙ remu
neraco bnſien huuis a mre naàli nõ eſt ta
xata nec ab aliqᷓ rõne intellecta:qᷓ ꝓgter
deducẽ volũtatẽ ad necitate ⁊ obligaco⸗
nem mſoꝛmẽ nõ eſt ym metas inſticie na

turalis. Et ideo apud Mriſtotelez vſure

die phᷣs· j·polit.ꝙ vſumria acquiſco pe⸗

cumaꝝ ẽ maxĩe pᷣter natura. Cõcoꝛ oſt.
cũ pᷣdictis · Addit etiã tho.ꝙ hõ ſperaè pᷣt
ex mutuo rem cuius vſus ſme pᷣcio nter
amcos ↄcedi ſolet ¶ Sedo pnᷣcipaliter

ↄtingũt ex vſum multa mala coꝛpalia.qᷓ

vſi apocalipß · vj · vbi iohes in aptiõe q̃r⸗
n ſigilli vidit· Et ecee equus pallidus ·
qͥ ſedebat ſuꝑ eũ nomẽ illi moꝛsa mſor⸗
nus ſeqbatur eũa data è illi ptãs ſup qq⸗
tuoꝛ ꝑtes terre interficẽ gladio ꝛ fame?
pelte beſt ijs terre · Equus pallidus eſł
auarus vſurarius: ſedẽs deſuꝑ ẽ dya bolꝰ
auaride et vſuran q a dmĩo mãamona vo
cãtur in euã gelio· et nomẽ illi moꝛs qnm
zllius muidia moꝛs intro iuit mm oꝛbe ter⸗
aꝝn. et in fernus c. Ad eums eudẽtiam
ſciẽdũ. ꝙ auarus vſurarius recte per e⸗

ð ſic ꝓbat᷑ debi⸗

in dolio nõ ſedat ſiti coꝛpis: ſie nec auruʒ

in archa ſedare pᷣt ſiti metis · Scdðo ꝓpter

mmnà ſollieitudmeʒ quã amplectitur imn
ↄgregado ꝓpter inſatiabilẽ eius cupidi

nẽé. qᷓ mmiru ſollicitudo nõ ſmit eũ qme⸗
ſcere nec vigilãdo nec doꝛnmnẽdo· et ſic in
ſe marceſcit: Ecciaſtes. im · Vnu eſta ſe⸗
cundu nõ Hʒ ſilia. nõ frẽm et tñ laboꝛare
nõ ceſſat nec ſatiâtur oculi eius diuitijs
nec recogitat dieæës:cui laboꝛoꝛ fraudo a⸗

mmã mea boms· Tereio Jpter mmuz ti⸗
moꝛẽ anguſtiã in ↄhuãdo· Crmoꝛ ennn

fac exteloꝛa meébm pallida reducẽes ſan
guinèẽ ad inteioꝛamã tata qnq; miera te
nacitate 2ſtrin gitur ꝙ du qd de ſua ſba
ℳ ₰f ℳ . / 5 △—
æxpeditur q oculũ pdidiſſe videac᷑. In

ſup omes domeſticos vicinos ac ſupue⸗
mẽtes fures ſaſpicatur et raptoꝛes. nulli

2ſidit.nulli fauet⸗Et ideo vᷣ: ꝓũᷣ·xv. CS

turbat domũ ſuaʒ qm ſectatur auariciã-

MNuarto ꝓpter mmiã triſtieiã meroꝛẽ m
am ttedo · ꝗᷓ triſticia lima ẽ totius natuẽ
ꝗꝙ ſpũũ; s triſtis exſccat oſſa: ecciaſtes· v.
Eſt ⁊ alia mſirmtas peſſma qua vidi ſb
lole. diuitie buate in malũ dñi ſui. peut
enim in afflictõe peſſma· uꝑ Huᷣc igie

equũ ſedet dyabolus tanq; imquus poſ
ſeſſoꝛ qi freno mierũ auarũ ad volitũ eir

cũſerẽs ac p eũ tãquã ꝑ mpin imſtrumẽ?
tũ pmſſione ᷣma qᷓtuoꝛ m term plagas
exerces'q; data & illi ptãs mterſiciẽdi
pmo gladio.quia cupiditas évenenum
caritatis: nam ex aclibz vtuoſis gnatur
Pitus bonus Tiam gnatus ex honjs dila⸗

tatur· Sic ̃m alex · de hal mutua bnſicia
caritatẽ accedut·et id eo p ea fratne di⸗
lcois Hĩtꝰvel gnatur ſi abet · vel ſi adat
dilatat᷑. Eco travero actus dãdi mutuũ

quu pallidu den gtur ꝓpter qᷓtuoꝛ Prio
ꝓpter trãffoꝛmationẽ illius · Exquo eni
amoꝛ natun hʒ traſpoꝛmãdi amãtẽ in a⸗
matũ · qᷓs dubitet vſurariũ in palloꝛ ẽ au-

ri coꝛdialiter tra oꝛmatũ·pᷣs. Et poſteri⸗
oꝛa eius i ſenſuales affeũs in palloꝛe au

ex ſpe lueri ghᷣat habitũ cupiditatis ac

ghnᷣatũ adauget dilatatita ꝙ; tadẽ aĩazʒ

trahit in quãdã voꝛagmẽ mſatiablis ap
petitus · Deſieiẽte igit᷑ caritate ac muale⸗
ſcente cupiditate gnᷣant᷑ odia. ptialita⸗
tos · guerrerxe.irẽ'/ muidie.homicidia.
⁊c.ut docet multiplex expiẽtia· Scðᷣo da
ta eſt illi ptãs interficiẽdi fame.i:dſectu
eoꝝ qᷓ̃ natura reqmrit · Nã vſumrius in
Hac ꝑte reputatur homicida·qmia pau⸗

ri. Tanta nãq; cupidine ducitur ꝙ ſp au
rũ ſitit eſurit cogitat ruminat ſommat
ꝗre meito auaricia wocat᷑ ab aplo ĩdoloꝝ
puitus. vñ ecctaſtes.v · Auarus nõ im⸗
plebit pecuma. Et bů. ſõ plus ſatiabit
coꝛ hoĩs auro qᷓ; cooꝛpus aum. Hme qui⸗
da e Creſer amoꝛ num quãtũ pecuma
ereſeit · Cuius ra cõ eſt· q potus pecuie nõ

pomtur ibi vbi aſiſtit ſius au ari. hc vmni

pen aufert ncẽria · ſ. eibũ potũ veſtimẽtuʒ

—

lectucetera mo bilia:mſuꝑ domu agruʒ
et ꝑ ↄſeqns totũ victũ ſie aufert illivitã
q; ðᷣꝛ ecciaſ.xxxiiij. Damis egentiũ vita
pauperũ eſt ⁊ q̃ xfraudat illuũ hõ ſangmiſ
& qui auſert in ſudoꝛe panẽ qᷓi qui occi⸗
dit pxmiü ſuũ · Di & dñs in indicio ↄ de⸗
mnaturus ẽ eos q pxĩo nõ ſbᷣ ueneft · qd
putas deurus ẽ vſurarijs qᷓ tãta auidita
te a paupibʒ rapuer̃t wſtimtũ de nudiſ
panẽ de famelieiſ.⁊c.qͥ ex penuria faciũt
infirmari ſanos incarcerant ⁊t⁊ exeruciant
liberos:ſires latrones mẽtrieeæs · lenões
et ↄ ſies maleſicos faeiũt · ae tan qᷓ; lupt
rapaces de boms jmo de carmbz miſeroꝝr
ſatiaò ſe ſatagũt. Droſecto ↄtra tles vn
uerl mũdi machĩa vm dcaz acclamabit
et ↄ dẽnabitqm om is rẽꝝ natura ſbᷣueſt
his in di getie gts ⁊ quatũ in ſe ẽ iu ct
illi dona ſua·ſol.luna ſtelle celi elemẽra

et omia ꝗᷓ in eis ſut. Pme dic Aug.· n⸗

dieiũ maximũ ðme bomtatis ẽ ꝙ q lib et
res cogitur dare ſeĩam⁊ tñ hec oĩa ſua
bnfieia non wnndũt ſoi hilla us impen⸗
düt · Põ ſicvſurarius neqᷓ; h̊ ettã deum ſuũ
ꝓ mimo vendẽét ſic alter indas. Tercio⸗
data eſt illi ptas nocedi pꝑeſte⁊ qᷓtuoꝛ: be⸗
ſtijs terre.q; tles publici vſurarij qui ſo
vinuũt in cõtumelia ↄtẽptũ ſii ereatoꝛis
ꝓuocãt ad vmdicla Snã mſtieiã. cũ ma
xime ꝗꝓpter peca no& tia qᷓ totã mſiciũt
xpᷣiamtatẽ diuſe moĩlitates ⁊ plage ↄti⸗
gere ſolẽt · Hẽ in le ge wteri pʒ in multis
locis:pᷣ ſti in adoracõe vituli qꝗ fuit ſig a
a auarivſurar ij· Itẽ in ſaul qͥ ſue ↄſulẽs
auarieie gabaomtas mterſeeit ↄtra mi⸗
iurandũ qᷓi ſub ſpecie cuiuſdã religiomſ-
ꝓpter qð m iſrahel miſſa fuit a domĩo fa⸗
mes tribʒ annis quouſq; d auid in regeʒ
lmmatug vin dictã exereuiſyj Huius ſce
leris ¶ Ad laudem dei.
De tercio ghe maloꝛ qð ꝓueĩt ex
vſuraria prauitate · ſ.maloꝛc ſpualiũ.
quibo per ęos infimiti maculantur
n ſur · fa oxo ¶ Ser. xljꝰ.
xx· Exbed iti de duobz maloꝝn
gnibʒz qᷓ ſolẽt euemre muln⸗
ſoꝛmiter ęx vſuraria pᷣmtate.

Pbe ſi publica fueit. ſam tereiũ genul „₰½

ſequamurlã tercio ↄtgũt ex eo multa

mala ſpũalia q; vworago quedàz eſt oĩm

vicioꝝ · et hoe pmo in ſeip o · ſeðᷣo in pxi⸗

mo⸗ Nam in ſeipᷣo nutrit vitã oppro brio

ſamodibilẽ · tũ ꝗ; ter mertiã · qꝛ pꝑ vſu-
r hbi tollit opoſitateʒ omis debiti mo di
pꝓcunadi ſbi licita luẽ neceſſitas ſeipſuʒ
ad imdebitos modos luerãdiↄtra legem
domi di cetis gen ij. In ſudoꝛe vul. t· veſ.

pa · tuo · tu etiã ꝓpter maliciã q ſeqͥ tur in⸗
ertiã. q; ut ðᷣꝛ ecc·xxxiij. Multã maliciã

weuit ocioſtas· Ad tantã itaq; maliciꝗ
dueitur ꝙ aĩaʒ ſuà in tãta ſbli mitate ere
atã· ta to peio redẽpta ad tanta gloꝛia

oꝛdmatã etia vi liſſmo denario venalẽ!
iuxta illð eecliaſteſ·x.Auaro mechil ſee
leſtius · H/eni ⁊ ammã ſua venalẽ Hʒ · Ta
demq; ꝓpter deteſtabilè mfanmna . mE ills

puͤ. j. Nui relmquũt iter rectùn ambu⸗
lãt ꝑ vias tenebroſas qͥ let atur cũ male
fecer int Lexultat in rebʒ peſſmis. quoꝛuũ

vie puerſet infames greſſus eoꝝ · Dro

quo ſciẽdũ:ꝙ ſ̃m leges tłes vſurarnj ſüt

infam es qͥ exercet im probũ fenus id eſt
qui poſt terminũ etiã de vſurario ꝓuẽtu
ↄputãt exigũt fenus qð vocant vſuras
vſuraꝝ · vel etiã qui exercet vſura ceteſi⸗
mã ita ꝙ m capite anm vſum adequatur
ſoꝛti: ut pʒ.ij ·q. vij ·c. mfamis · in ſi. et · C·
quibz ex cauß mfa·.. jmpꝛobũ · Scom le⸗
gẽ autẽ canomcã in qualibzʒ vſura pcem

mõòꝛile ↄ mittit ⁊ infamm à meurrit gnalit.

utz · vj . q. i. c · mFfames · Spealiter tn mfa⸗
mes ſut ſi publici ſut vſurarij ita q; et eo⸗
rũ teſtamẽta ipᷣo iure ſut irrita· E

poſtea videbit. h. vita h̊ oꝓpꝛo brſjs ple

na gnat ſiliã nequioꝛẽ ſe qᷓ wcatir mpe

mtetia · Inter omes enĩ pecoꝛes di Neili⸗
us advera pn'aʒ reducitur nmnpꝛobus u⸗
ſurarius et H̊ ꝓpter tres rões. Ornno qꝛ
vſurarius repitur maxmme indiſpo ſitus
advera eiter penitedũ · q; ſp à ꝓdigus ẽ
a auarus Hi ꝓdigus E nõ retnet vnde
reddat · li auarus ẽ nõ poteſt ijiduci ut
reddat ·pi culoſioꝛ ẽ enmm ↄdico nolẽtis
qᷓ; nõ valẽtis reſtituè · cũ illud ex malicia
oc ex impotẽtia cũ culpa myxta oꝛig moʒ
hs. Intatũ tñ excuſatur·q; ad m ſſib
le nemo tenetur · nams eſt enim ac lio

t mul⸗
ta alia de eis ponũtur li vj · de vſut · de qᷣ bz

— — ⸗ — — —

— — ⸗2

O—

—
—

XNNwN — 2₰ —.

creditotis quã excludit ſmopia debitoꝛis

ut extra de reſti · ſpol · e. n·. Auarus autẽ ra
» . 2
riſſme miſi in moꝛtis articulo ſatiffacẽ q⸗
rit· ſilis vaſculo terreo in qͥ pueri denari⸗

os ponũt cũ iã cupido num incipit illis

blandiri.de q́ mſi fran gat᷑ extrahi nõ poſ
ſut. Sice vſurarius mſi m articulo moꝛtis
fue it nõ reſtituit · et qdð execrabiliis ẽ ra⸗
ro etiã jn moꝛtis articu'o de bite reſtituit
et ſie in tota vita ſua remanet in diſpoſi⸗
tus ad pemtẽdũ. Scdᷣo q; vſurarius ex il
la in diſpoſieoe duciturvlterius ad indu
rationẽ.qꝛ coſ deras ad ſtatũ ſalutis ſæ
puemire nõ poſſe mſi reſtituat allena ꝓ
ſuo poſſe · qʒ; th pſieẽ nõ qu eat mſ ſeꝛ ſu⸗

os m multa pauptate in honoꝛablita te
relmquatpotius deliberat m peco ſuo p⸗
ſeuerado q; muiſta reſtituẽdo ſe et ſuos
exheredare · et ſie pſeuerãto m malo po
ſito coꝛ eius in duratur co tra dum ⁊1 omę

bonũ nõ ſuſcipiẽs mſp iraco es pᷣdicato⸗
nes ex hoꝛtaeo es obiurgaco es wel vnmi⸗

na co es ˖ Et implebitur eo illud io b. xli.

Coꝛ eius in durabitur q lapis ꝛſtũ getur
qᷓ malleatoꝛis incus · quiſ.quãto plus
malleo pcuti᷑ tam durioꝛ efficit᷑. Tereio
ex induracõevmit ad obſtinacõema cõ⸗
temptũ dei et eπαεαa σεd**âιl. uxra illud

vꝓů · xiiij · pecoꝛ cũ m ꝓſun dũ malon w⸗

nerit dtẽmt · ſ. reſurge ꝓpter peca · Mira

et deteſtada aliquoꝝ vſurarto n obſtia-

tio qᷓ viðꝛ excedẽ qdammò obſtmationeʒ
. . 4 H.⸗
ude · Judas enim pᷣmo pemituit de patia⸗

ſeſſus ẽ dicẽs · peecaui trades ſangnẽ iu⸗
ſtũ.tereio pᷣeiũ reſtituit qd ꝓ xpᷣi vdicoe
recepit. et tn wemã nõ meruit q; illa non
qhuit. Aꝛud Sg ſeeleriꝰẽ vſurarijs inpijſ
et obſtiatis qͥ nee pemtẽt de vſura mi ſoꝛ

te ꝙ mims mo dieũ luemiti ſũt · ꝙ ſi peni⸗

tere vitur nõ tñ ↄfitẽtur ne ad ſatiſfa⸗
ctionẽ aaↄfeſſoꝛe cogãtur.qꝙ ſi ↄfitentur
talẽ requirũt 2 feſſoꝛẽ qiu nõ hʒ ↄ ſeẽtiai:
nec ſciamne pꝑ caution è debitã ſatſfac?

cogãtur. h ſimplici Pbo ꝓmittũt ignaro

ↄſeſſoꝛi ſatiſfaciquã tñ ꝓmiſſionẽ ↄmiũ
ter nõ ßuãt · et ſie deeipe querẽtes decipiu

peẽm niſi reſtituat᷑ ablatu · In cuius ar⸗

Fumẽt i ſũt ipᷣo iure excõicati quãtus àd
tria. ſ. ꝙ nõ debet recipi ad ömmonẽ alta
gis-nec debent recipi eon oblaconesnee
Eætiã debet recipi ad ecciaſtieã ſepuilturã K
in ̊ pcco dceſſerint · ut: ex de vlut· q; imn
omibz. Ecee qᷓ; teſtablis ẽvita vſurari

oꝛũ qͥ mſuꝑ Zr en no:⸗ tenẽt eterne
danacoms.

ip̃i cta pᷣuile gia et autẽtica inſti ſue da⸗

mnacoms ſecũ donnẽt. ita ꝙꝙ nullu erimẽ
ſias ene moꝛtis ſic vſura In quolibʒ e⸗

nunm inſtro 1I m ꝗᷓ ibʒ pticula libroꝝ m qͥ;

bus vſurarij ↄtra ctus ↄſcribũturvſura-
rius pticulare p mlegiũ heʒ qð illũ ad e⸗
ternũ ſu pliciũ obligat· ſicq; tot hʒ Pui⸗
legia qt vſumao s ↄtmactus ſeeit ex ꝗ vʒ
æ multũ certiſicatus ẽ de gehena ¶ He⸗

cũdo pncipalitervſura ẽ wꝛago⁊ ſentina

omm vicion m ꝓpxios. q; moꝛbus ẽé mul
tũ ↄtagio ſus qð ſi ie piculuũ reputat

din ꝛuerlſari cũ lepro ſ̃ · meo pabiliter ta
piculo ſius ẽ diu ↄuer ari cũ vſuririjs qd

mos ꝓhpudoꝛ expiẽna cotidi ana weet·

Nã vſurarij ad palliãa duʒ artis ſue ſcan⸗

nobi li oꝛes po tẽtioꝛes ⁊ ditioꝛes ipᷣms co-
miũratis ut ab eiſde honoꝛatia m gra hba
biti nee ab alijs deſpiciãtur vñ ſit ꝙ uſq;
ad hec tpa tm excreuit vſuraĩa labes q de
& a iam vullus é ruboꝛ. nullus timoꝛ nul

lus otiã granitatis reſpectus inter xpᷣia⸗
nos remaſiſſe viðꝛ · Hed ut dꝛ ſere · vj. A
maioꝛe uſq; ad mĩo:e omes auaricie ſta
xẽt. Si mnles.· ſi baro · ſi diues. ſ ppotensa.
oõs Rlbi mutuo ↄpartwel inpignoꝛant

caſttia villaſ officia ſilia:jta ꝙ hodievix
aliqͥs muemitur mmums . Multo tñ la⸗
erimabilis ẽ qð ibidẽ ſbᷣimfert᷑ a ꝓpheta

Eſq; ad ſaeerdo tẽ cũcli faciũt dolu.i.do

ſoſamv ſura. du ſez multiplices Cenes.

ſmulata calliditate frequẽtant· F: quid
mmrũ? cũ olim vye muemebatur vſuras

exereẽes niſ foꝛte occulte· ꝙ ſi de taliveri⸗

diea publica fama diuulg abatur. tãto
aaſpechui ex tũc Habebatur ꝙ omia bona

ota nãq; ſaera pagina ve⸗
teris noue legis mgemĩat contra eos
ſniam danacoõis. Et ßtim s coſeius ſe⸗
eretonꝝ dei in multis lo cis· Nmmiruz eu et

cet dare tñ ad vſura ẽ peecatu in ſe et h
ſe.qꝛ nuqᷓ; in aliquo caſu licʒ· Et ſic dns
hHomncidm ꝓhibes in aliqtuubʒ th canbuſ
Homicidiũ conceſſit. vſurã autẽ ꝓhibenſ

na bona dyaloli dieebtur· nemo attu⸗

lit ignẽ de domo eius nemo ſalutabat · H
ad eius occurſum multi expaueſcebant

Nũc ꝓ hpudoꝛ honoꝛãtur ꝓmouentur

comitiua magna ſociãtur in plateis eo

pulãatur in conuigio cũ nobilibʒ pntelis

ſepelutur in eimiterijs er qnq; in eccijs
t eoꝝ eõuerſatio inter homines quaſ
vnus ex illis et ex h̊ imſiniti peſtis Hmnꝰ
cõtagio maculãtur imitãdo deſendedo

conſulẽdo ſubueniẽdo auxiliũ pᷣbẽdo a⸗

dulãdo· alijſq; diuerſis modis ptieipã⸗

do · Ex quibz liquet ꝙ nullus ẽ nnpro bi
oꝛ furvel raptoꝛ qᷓ; vſurarius: q;ꝛ multas

ammas deuoꝛ at et hom nũ facultates ex

haurit ut dicitur li· vi. de vſuris. c. vſina
rũ vorag inẽ. vñ talibʒ vſinarijs pᷣeipue
mamſeltis ſe pticipes aliquo mõ cõſtituia

entes multa ſpũalia mala et dana incur
Ducipne. ront genus maloꝝ ſpualia

qð mmcurrũt ſũt moĩles offenſiõ es · Nam

uſta recipiunt ab eis mutuum moĩliter

peecant ¶ Hic qri poteſt vtrũ lieitũ ſit ae

eipe mutuuũ ſub vſura p̃ßtim eũ hm o cöo⸗

,

ſentire viðꝛ et efficaciter coop ari in vſuẽ
vico. Ad hoc rndet ſcũs tho. ha ße q· lxx⸗
vij. ꝙ mducẽ hom nẽ ad peecãdu nullo
mõ licz vti · tñ alteius peco ad bonũ ẽ li⸗
citũ.q; deus vtitur ommbʒ pecis ad ali
qð bo num · Ex quolibet enmn malo bonuũ
aliqð elieit ut dieitur in encheridiõ.Ad

ecuius euidentiã ſciẽdũ m alexãa · de PHal·
zin · in · pte. ꝙ quãms oceidere hominẽ ſit
pcecẽm m ſe nõ tamẽ ſcvᷣm ſe qmua qñũq; li

—2

m nullo cau eãdẽ admiſit· Ex quo patz
ꝙ in duces ali ad exercenduʒ ſenus in

5*

nullo caſu a moĩli p̃t excuſari. Di quis

ſme peco mutuũ reciꝑe voluèit ſ vſura

abſq; moꝛtali culpa duo ſunt illi neceſſa
ria · Primo q illi qui mutuũ p̃ſtat nõ ſit

a recipiẽte inductus ad tłe mutuũ pᷣſta
du ſed ꝙ mutuãs a ſe ipſo patus ſit ad
dandũ tale mutuũ alioqui mutuãti co⸗

oparetur ad exequẽdũ mninſticiã cũ to⸗

cavis cotractus ex vtriuſq; eo coꝛdi co⸗

et neciam eogatur · qꝛ velle ꝙ ꝓximmus
moꝛliter peecet ut ipᷣe ſuam expleat afe

tionẽ moꝛdmatã vel nõ neciã puunnn

piñ eée udicat᷑· vno & iſton duoꝝ deſiciẽ
te mutuũ aecipi ẽs ſb̊ vſura moĩlit peccat

ſp. Exẽplu m licet hõaſlitutus eſſer in

xtrema necitate tñ aluũ mducè ad mu⸗

tuãdũu ſub vſura eſſet peecatum mo:tale

qm potius licèt illi neceſſaria ꝓ vita coſ

uanda vio lter rapere qᷓ; ad tale mutu⸗
um alm mducẽ.eo ꝙ lege nature omia
ſut ↄma j extrema necitate. ffd lę· ro · ·
.jij. Ecũ in eadẽ. in tex · et · gloDroptea
taliter accipiẽs non peccaret qui th moꝛ

taliter peccaret alm ad tale mutuũ indu
ces · Ido ten etur hõvelle potius in edia

moꝛi qᷓ; amm aʒ ꝓxmmi ſie velle mternnẽ
Exẽplũ etiam qmui mutuuʒ accipit ut lu⸗

dat vel mutiliter expedat m non ncẽns à

ut emat aliqua nõ necia ſemp moꝛtalid

peecat · Terciũ q; addendũ eſt ꝙ · ſ. m ne

ceſſitate mutuuʒ accipiẽs ſub vſura mu⸗

tuati non ↄſentiat m pecm vſure wlüta⸗

rius ſed muitus eovtatur ad necitatem

nec ei placeat vſuraꝝ exactio ſ̊ tm mu⸗

tuatio q bona ẽ. Pijs ergo tribʒ cocurrẽ

tibz licitũ ẽ recipere mutuũ ſub vſura · qa

tũc lieet contractus talis mutui ſiat ex
vtriuſq; conſenſu nõ tñ ex coſenſu mu⸗

tuũ recipicẽtis in quatũ ẽ vicioſus mſi tin

p accidenſ. ut diẽ aug ꝙ aliud ẽ bñvti
malo et aliud male vti bono. Pene vti
malo nõ eſt peccatũ ſed bonũ cũ hoc etiaz
teꝰ agat dũ pmittit ↄmitti mala · et mde
elicit iuſticie bonũ. Sʒ male vti bo no pee

catũ eſt.ſie bene vti vſurarij malo bonum

ẽ. vtitur aũt hõ illo bn dũ ꝓ ſua neceſſi
tate mutuũ querit et abſq; vſuna hr̃e nõ
p̃t non illius vi cio deleckatus h ſolu ne⸗
eeſſitate coa ctus. ꝓ quãta tñ neceſſita⸗
te li eitũ ſit nõ facile diffimiri poteſt hß re⸗
currendũ eſt ad iudieciũ ꝓbi et expti vi⸗
ri. Non oenim nece eſt exſectaè extromã

neceſſitatẽ ſed etiã poteſt quis vitac no⸗
tabile danũ ſcadalũ

diſeiduũ turbacoʒ

—

et ſimilia As adt hoc Heitum ſit ꝓpbari
poteſt exemplis p ſimile· dic enim aug.
m epla ad plebicolam queretẽ vtrũ li ci-
tü ſit uti iummento illiis qui per falſos

doos iurat in quo mamſfeſte peecat eis di⸗

ninã reuerẽtiam adhibes: q aliud eſt in
ducere y dolatrum non ſolum ut mret h
etiam ut p ydola iuret · atq; aliud ẽ reci⸗
pere iuramentuz ꝑ ydola factũ ab ydola⸗
tro nolẽte aliter iurare à aliud iuamẽé⸗

tum ſirmũ nõ reputare · primu qᷣde illici

tum ẽ. ſeᷣm autem licet. qꝛ Iõ tũc vtitun·
malo bñ · ꝓpterea index hom nẽ dvpelle⸗
rẽ poteſt ut iuret ꝑfalſos deos vel uidel

ut miret p ſuã legẽ el ſidem de veritate

diceda ſi nõ poteſt aliter ereditoꝛ reha⸗
bere ſuã pecumã q; tunc vtitur malo bñ
Con eoꝛ - rich. m. iiin · et etia tho · vbi ſup. qᷓ
addit exemplum de eo qui meidit in la—

naq habet ut moꝛtẽ euadatque tamen
bona latrones diripi ẽdo deũ offendunt
et ꝓxmũuũ· ſic fecerũt dece viri dietes ad
vyrſmahel.noli oceidere nos quia theſau⸗
rũ habemus in agro ut dꝛ Jere · xli· Se⸗
cũ do peecãt moĩ liter recipietes eoꝝ oba
lacõ nes in eccia et ad reſtitutionẽ obli⸗
gantur ac ab officio interim ſuſpẽdutuir
ut. e ti · e. quia m omibz. et mn glo· Tercio
peccãt omes moꝛtaliter qui ſciẽter eoꝝ e
lemoſmas recipiũt ut faciat illos ad re
ſtitucoeʒ impotẽtes ſaltẽ de certis male
ablatis miſi aliqua legitia cã excuſentur
vt poſteavidebitur. Dilr omes wecãt gFE
iter q pᷣbent cohliuʒz auxiliũ fauoꝛeʒ vel

aliqdᷣ quodcũq; aluid ptcipiũ ſacter in
currũt ꝓ ut iam videbitur· ¶ Hetzm aut

genus maloꝛuz ſpũ aliũ qð mcurrũt ſunt
ecciaſtiee maledictiones p quo ſaõduz

ꝙ eceleſa ſancta determinat eſſe graui⸗

oꝛis culpe vſuras eſſicaciter auctentica?

q; vſuras accipe · Et ideo lieet vſurarios
mamfeſtos excoõicet dũtaxat minoꝛi ex⸗

eoõmunicatione utz e* vſut. in pleriſq;
caplis · et tactũ eſt ſupᷣ.tñ eſſicaciter au⸗
Aléticãtes eaſdẽ excõmunicat maioꝛi ex
Ecõmi catione · vñ in clem · devſut. e. ex F
ni ponũtur ſex excoicacões maioꝛes eo

tra eficaciter auctẽticantes vſuras. Dri

mo ↄtra dnos ptates ea pitan eos rcẽoꝛeo/

conſules iudices coſiliarios à quoſcũq;
Allios officiales qm d cetero ſtatuta fa

eere ſeribere wel didare p̃ſũpſerint ꝙ ab
vſurarijs uſure exigi pnt. Sedo ↄtra e⸗

os ꝗ ad ſoluenduvſuras ipſos debito⸗

res cõpellũt. Tereio ↄtra iudices ꝗᷓ uidi

care pſupſerint ꝙ; vſumrijs vſure ſoluã⸗

recte vel mdirecte operq dederint ꝙ vſu⸗

tur · Nuarto ↄ tra eos qui de pᷣdictis di⸗

re ſolute nõ repetãtur. Aiũ to eõtia eos
qui ſtatuta in vſuran fraudẽ hactenus
edita de libris eomutatuũ infra tres mẽ⸗

ſes nõ deleuermt cũ tñ hoe facere poſſmt
exto tra eos qu ipſa ſtatuta ſeu eon
ſuetudmes eſſem vſuraꝝ hates o bſᷣuare

quoquo mõ pᷣſupſerint. Ecce om es ſup⸗

dicli ꝓpter fauoꝛẽ vm vſurario mãi feſlo
conceſſam maioꝛi excõjcacõe ſut irretiti
Inſup indeteſtaconẽ huius crimims di⸗
ſtricte p̈cipitur li. vi · de v ſuris:evſuraꝝ
wrag inẽ. Qõð nee collegiũ nee aliqᷓ vm
uerſit as vel ſm gularis pſo na cumſcũq;

ſit digtatis condicoms aut ſtatus alie⸗
mgenas et alios non oꝛiundos de ter ri/
ipſoꝝ publice pecumiã fenebrem exer⸗

trrris ſuis expellant nũ q; aliquos tłeg
de cetero admiſſuri: nemo illis ad ſenuſ
exereedũ domos locet:vel ſub alio titi⸗
lo quo cũ q; concedat- Quivero ↄtra ſece
rit ſi pſone ſuerint eecleſi aſtiee priarche

etes à exercere wolẽtes ad ̊̊ domos in
terris ſuis ↄ dueere vel conductas Hr̃e
„ .ℳMN . „ — 5 ℳ 7.
à alias hĩ tare pmittat ſed Hmoivſura⸗

rios mãiſeſtos om es in faa treſ mẽſes de

atchiepi et ei ſuſpẽſionis minoꝛes wero

pꝑſone ſmgulares exeõis ſi aũt collegiũ
ſeu aliavmũuſitas in terdicti ſentẽtiã pOo

facto ſe nouerit meurſuroſ. quã ſi p mẽ⸗
ſem aĩo ſuſtim uerit durato terre ippᷣoꝝ
ℳ & . „ 5„ „76 . . . 9„ „%½ * .. G
q; dii in eis njdem vſurarij ↄmoꝛãtur ex

ti eceleſiaſtieo ſubjaceant interdicto-
Coterũ ſi laici fuerint p ſuos oꝛdmarioſ

ab hmoi exeeſſu omm ceſſante ᷣmlegio

p cẽſinã ecciaſticã eo mpeſ cantur · hoe ĩbi ·
ltm hec etiã pᷣeipitur ibidẽ· e·quãq;·
& licet vſurarnj mamifeſti invltima w⸗
lũtate de vſut᷑ qᷓs receperũt ſatiſſieri mã
dauerint den egatur tamẽ eis occiaſtica

ſepultura donec ꝓut facultates pᷣatiunt

plenaie ſatiſfeeerint vel caucoem idone⸗
am de reſtõne fiẽda pᷣſtiterint : alio quin
q̃ ſeeus eos ad ſepulturã adnnſerit eos
xene in lateran· ↄci · ꝓmulgate ↄtra vſu⸗
rrios ſbiacere deereuit ecelia· ac teſtam
ta eoꝝ alr fca ip o iure ſut irrita ¶ Aꝗ
— „ s, . ⸗ ⸗
de decẽ ginb' hoim qui ꝓpter pti⸗
cipacõem aliquã cũvſurarns obligã
tur cũ eiſdẽ adreſtõnem · Ser. xlinꝰ
On furtũ fa exoxx. Viſo ut
cuũq; de duobz ghͤibz maloꝛuz
fſpuialin qð incurrũt vſurarijs
pticipãtes. Nüc terciũ genuſ
malohqð incidũt ꝓſequanĩ. Tereũ igi
tur genus maloꝝ qð incurrũt ſut Suiſſi-
me'oblig aco es ad faciẽdũ reſtõ em · q;
ſaitiacè tenẽtur im ſolidũ omes illas u⸗
ſuras ꝗs ſuo fau oꝛe ⁊ auxilio adepti ſunt

vſurarijmſi ip̃i vſura:ij ealdẽ reſtituãt

de quubz ad eauni⸗ ſigillati vide⸗
re curabmmus ¶ Primo nãaq; reg es pn⸗

₰—. ☛

cipes ⁊1 domĩ terraꝝ q; bʒ peipit᷑ extra de u⸗
ſut. c· poſt merabilẽ·q; udeos ad renmnt

7 — , .
tẽdas xpiams vſums ↄ pellat⁊ don ee eis
N—ů „ — 7
remi ermt ab vmũſs xpiſidelibʒ tam m
mereimons qᷓ; m alns p excois ſniaz u-
bet ſumus petiſex eiſd mmonẽ oimo⸗

dãa dene gari. Tales mq; pneipes I dñi ter
raꝝ ſi oogũt ꝑ edictavel ᷣm ſav ſurarnſ

nen.tenẽtur ad reſlõ em etiãa ſi l ad oos

puenit de boms eoꝝ Et qð plus eſt ſeðʒ
guil.ſi iſes eũ poſſmt nõ ↄpellũt ad reſti⸗
tuẽduũ vſuras tenẽtur etiã ſi mchil pueĩt
ad eos· Að verũ eſt pᷣßu ſi fuerint req̃ſi⸗
t· cuins rõ eſſe pᷣt· q; ſic dem eſt H̊ habet

öin p̈ ceptũ ab eccia ſaltẽ de iideis.ꝙ hi nõ
obßuãt cũ ex eoꝝ oiecijs eis mcũbat co

ſenſu interp tatm ſe hẽe demõſtrat nec ca

ret ſerupulo ↄceſſiõis occulte mamſe⸗

ſto facinoꝛi deſmit obuiare ut ðᷣi extra de

deteius excogitauit in eurijs pncipũ ma
ledcã cupiditas vbi paſſin aũctas fene
adivenalis ex ponitur qᷓ̃ſtus gĩa.qͥ tãqᷓ;
lupi rapaces ſitiũta abſoꝛbẽt ſangnẽꝛſu
toꝛẽ pauperũ ae miſerabili pſonaꝝn · Ta
les tñ qu ſinpłr pmittũt ꝙ libere ſiant

.„G „
.

vſure in pria nð tñ auetoꝛiſan do nee p⸗
hibedo lz hm Alex.lombar.moꝛliter pee⸗
cet.tñ nl oblig atur reſtituè ſi nichil pue
ant ad eos de bomſ eo ꝝ·qꝛ tũe nõ dãt cãʒ
eſſt citez h ſũt cã mali ꝑ acecns.Scðo pᷣla
ci ſſeribẽtes ac higillates vſurarioꝛũ ce⸗
dulas m hoſti.ſ tenoꝛè eoꝛũ nõ legerũt
vel ſi legert vſum nõ app arebat qꝛ fſoꝛte
poſita fuit maioꝛ quãtitas qᷓ; mutuata ſii
it ⁊ iep̃ᷣlatus nõ diligẽter coſiderauit.
tuc lʒ fatue fecit nõ th ſjmveĩtatẽ ↄſenſit
nec ad reſtõ em o bligat᷑· Si wero legit et
werit atẽ ꝑ cepit tũe ſigdlãado conſenſit et
cãm eſſicacẽ dedit ac ad reſtõem ſe ꝑſtrĩ⸗
xit factus pticeps pccianõ ↄmodivſura

rũ . q; tlis ſᷣ ſeptio in multis ad ꝓbacõʒ

im du eit· utz extra de ſen et re iuð⸗c. cũ m
vos. Terco tomos ad exereẽduz ſenus
lo eates vel quõcq; pᷣ ſtãtes à vendetes
m archisd.guiliio⸗an. quo cũq; titulo aſ
ſignãtes pticipes fiũt oĩm maloꝛũ q̃ i ea
ex fenoꝛe ꝓpetrãtur. Et ſi fueit vſurarius
mpotẽs ad reſtituẽdũ vſuras certas ae⸗
quſitas.tũe nõ poſſent recipe penſioneʒ
locacoms domus. Svero potẽs fueit tpe
ↄtractus ad reſtituẽdũ⸗tũc tale lu erum
iſte retinẽ pnt rõne ↄtra ctus locacois in
quo trãſfertur dniũ illius lucri · ſpẽ ſiomſ
in locãtemꝙ ſi ad fenus illas dmos nõ
ↄ ducũt h̊ a d alia.tũe hoc nõ eſt ꝓhibitu⸗
In dubio tn pᷣſumitur illà ad ̊ ↄdu cere
q̃ ſolet vſuras exereere ut · f·de actõibz.
ſi tbi. Auarto aduo catia ꝓ curatot es de
ſenſo:es hereditatũ vſurarioꝛũ aut aliaſ
ꝗlitercũq; nnpediẽtes ne reſlituãt vſuraſ
eoꝛũ proeimo afauoꝛe à ad requirèdum
à deſendeẽdũ vſuras cũ effcũ laboꝛt ad re
ſtitutionẽ obligatur cũ ad ſ̊ dẽt opaʒ el⸗
heacẽ · ̊ ſentit in no · et hoſt. extra de vſur.
in· e· mchael et at᷑diac.im.c· ſi q oblitꝰ.
xiiij · quiij .· ¶ ito notarij ſeribe ſeu tabel
liones ̃m geral· obdon. ſi ſciéter faeiũt
cartas vel ↄſi eiũt mnſtrumẽta de debito u⸗
ſura rũi ac ſi eſ debitũ legitimũ abſq; vſu⸗
ra. ſẽ cartas de duplovæl triplo · tenẽtir
ipᷣi ad reſtitu dũ vſurã aceeptaʒ hums
occaſione ſivſurarij nõ reſtituũt · mſi hoe
feeiſſent in fauoꝛð mutuũ recipiètis · Hu
ins rõ eſt · q; taliũ inſtrum ẽtũ efficacite

eos patur ad hoe ꝙ talis vſunma ſoluatus
uſural o Et ßm oſt · tles nõrij ſut piuri· qa
cũ ereatur mrãt ꝙ tlia mſtrumẽta nõ ↄ ſ=
cient · & nec de cetero pñt teſtificari nee in
ſtrumeta publica ↄſicẽ·qꝛ;ꝛ puurus quãtò
cũq; pniam eg eit teſtiſicari nõ poteſt. ut
extra de teſta · ex pte. et · e. ul · Huͦt eni m⸗
fames q;bʒ omes actus legiti ſut medci.
ut ibide · e· lz ex quadã Verũtñ ſ i mſtrᷣo
facta ẽ exp̃ᷣſſa métio de vſura tũe nõriuſ
nõ tenet᷑ ad reſtõem qꝙ; tüc non eſſicacit
coopatur miſi eſſ ↄ ſuetudo ꝑ tlia inſtru⸗
mẽéta im mdicõ cogẽ debitoꝛes ad ſoluẽ⸗
das vſuras tune enĩ obliga ret᷑.· Silr te⸗
ſtes ſi ſei eter vſurarijs mſtrumtis colen
lrint eſſe teſtes peccãt ⁊o bligatur ſatiſ⸗
Facẽ m diſtmetõem q;ᷓ fea ẽ de nõrijs.cũ
ↄſtet mſtrm ſme teſlebʒ nõ obtinè robur
et ſie Hine lucro cãʒ p̃ſtat eſicact. Sexto

ſenſales 1 m ediatoꝛes huius detelabi-

lis 2 tactus m gerał obdoñ.h ſtant ꝓ
illis q mutuo mdigẽt ex cã ꝓbablii ab
illis mutuũ ꝓcurant q̃ pamti ſut o mibz
dare · tũc nõ peccãt nec ad reſtõeʒ obliga
tur · qꝛ cũ ꝓxnmo ſuo bñ vtũtur vſurarij
malo . Si t mutuũ querũt ꝓ hins qnõ⸗
egẽt · ſic cotidie fit in vpoſitis ⁊ cotracli⸗

bus ae ſilibʒ· wel etiã ſi pxĩm mutuaé nõ

intẽdentẽ advſura m ducũt ad mutuan⸗
dũu. tũe in vtro q; caſu moliter peccãt ma
le vtẽdo vſurarn malo. ar· e de homẽc. ſẽ
dignu . C qᷓvero· nõ tñ oblig atur ad re⸗
ſtitutionẽ. Si demq; ſtãt ꝓ pte vſurarij

lucro·tũc nõ ſo lũ moĩliter peccãt h enas

te nẽétur im ſoliduʒ ſi ad 6 ſie ſut coopati

ꝙ abſq; illis vſuraria p̃ſtaeõ mĩme feã ſua

iſſet· Nacõ aũt p̃deoꝝ ſumi p̃t ex p ho. ij·
eth· vbi ait · ꝙᷓ mediũ ↄ ꝑatũ extremis ſa
pit natun extremoꝝ · mutuũ etiã gFtuita
impediẽtes ̃m rodoñn.reſtituẽ obligant
eo ꝙ npediñt indebite ꝓxio ꝝ vtilitatẽ·
jimpediẽdo ſcʒ ne mutuũ gratis detur ab

Pijs qͥ pamti emt Sii mittua wl quoſ

inducũt mutuũ dare ſo vſuris.wl enam
wlẽtes facẽↄtra ccus mõ licito impediãt
et reducũt faclũ ad vſurariũ ↄtractũꝛ in
iuſtuma ſie in tlibʒ p̃ſtat cãm eſſicace ad
nmnpriu lucrũ ¶ Heptio ↄſiliãtes ⁊ ad mu
tuãdũ ſbᷣ vſum concedẽtes ac ꝑ hec due

alios ad fenenidũ induectes aui no fͤſ

ſent alias feneraturi te nẽtur i ſoliduʒ.
Si tñ alias erãt feneraturi · tũe ad reſtõ⸗
nẽ nõ oblig atur niſi mquãtũ ad eos pue

mt. et hee ẽ ſeeurioꝛ opĩo · Di eit tñ alij æp
in neutro caſu tenẽtur miſi mq; tũ ad ooſ

pueme. Silr cũ quis ſo eietatẽ ↄtrahit cũ
alio ad fenus exercedũ · wel etiã cũ qius
vſurario dat pecumã ꝓ luero pticipãdo.

Cales autẽ mo nẽtur ad ̊ ſenuẽdu ꝓpe

diam q̃ eſt inter rapmã vel furtum exvna
ꝓte vmtervſurã ex alia pte penes wolũta

ruũ muolũtariũ· ex qᷓ drahabʒ oꝛti ꝙ im
hnjs caſibʒ potioꝛ eſt ↄdico vſurarij qᷓ; fu⸗-

ris vel rapwꝛis.Nã q; furtũ ꝛ rapina ꝓpe

tratur ↄtra dni wlũtatẽ· id eo p̃ ſtãs ad h
aliqͥ mõ cãm efficaeẽ tenet᷑ ad reſtõeʒ eti

am ſi ᷣl ad eũ pueneit · Nõ ſic autẽ di cut

ẽſſe im vſura vbi intuemt wolũtariũ nyxtũ·
5 RℳW „ „ * 5„ .
m cums argumtũ mi furto ⁊ rapĩa iuma tri

buũt ſpoliatis actõem ↄtra eos q̃ rapie
et furto cãm dedeĩ̃t efficacẽ lʒ ad eos nl
pueĩt.nõ autẽ da᷑ actõ cũ ad eos nl p⸗
uemt m vſura.ꝙ ſi mutuauit vſurario nõ

ad feneradũ ſ alia de cã ·tũe m guilhel.
diſtimguẽdu eſt · qꝛ à bona fide mutua⸗
ut ut ex illo mutio ↄ mo dũ ſuũ faceret
ac licite lueraãdo ex illo ſe liberaẽt et tune

recipe poteſt qð liberalr mutuanit etiã ſi

als ad ſoluedas vſuras nõ ſufficet. Sive-

ro cã nõ inſta vel aliqᷓ in honeſta mutuuʒ

dedit ut ad ludẽduſilia.tũe nõ poteſt re
petẽ ſi nõ eſt alias ſo luẽdo. O cłauo ſocñ
et fackoꝛes ad vſura ſtates ad dadũ mu

tuũ m vſurarioꝝ pſona ita ꝙ apud oos
reſidet pnᷣcipalis aũctas vſuraioꝝn. pm

geralð.obdoneñtenẽtur ad reſto em mſi

pnᷣeipales reſlituat eo ꝙ ad ſ̊ cãm pre⸗

ſtat eſicacem. Silr famulivſuraĩoꝝ vel

mercatoꝝ ͥ ꝓ eis in mercãcijs ⁊ ↄtrac ti·
bus vendũt tp̃s vel als male ꝓ eis lucra

tur m Aodon. ſt in pſe ona pnᷣ cipalis Hoe

agut ad reſtõem obligatur · cũ huie im⸗
pio luero cãm pᷣſtat efficace. Sernitoꝛes
autẽ qui ad ſo la actualꝭ manualẽ trar⸗
ditionẽ macipati ſut ita q; pᷣi nõ taxant

pᷣeiũ vſuranuʒz vel inpioꝝ cotia ctuũ. nec

cu eis pactũꝰ trahitur de vſura q; uis ſpiſ

pntibʒ ꝛ pecumã tra dẽtibʒ fiat · lʒ inqᷓ; tles

moꝛtaliter peccet. tñ adreſtõem nõ obli⸗
gatur ſi abſq; omi induetõe pecuma ta⸗

dut nec ea poſtea coacdte exigũt · Hi en p
litigia coactĩa vſuras exigeret vel lucera
ↄtra Quũ impionꝝ · tũc tenẽtur ad reſtõz
oĩm qᷓ eoꝝ ope de tli bʒ acquirũtur·q; tũc
efſficaciter eo opant᷑ et in Hac ſnĩa cõ eoꝛ·
geral · obdoñ: et guil· ſõ. de mercẽnarnjs

vſurarioꝝ alijs q̃litercũq; ſui ẽtbʒ dos.
ꝙ; ſi vſurarius nõ eſt ſo luedo h q̃ cũq; hʒ

Pv ſuris o bligata ſut. tũr diſtin guẽduz

eę. Aut eni illis umt in rebʒ licitis v ho⸗
neſtis · et tüc ſi qpter ſbe dimnucõ ez u⸗
ſurarius nõ fit magis impotẽs ad ſoluẽ
du licite pt recipe mereedẽ 2dig nã et
loe iĩdeo · qꝛi vulitas quã mde »ſeqtur vſu

rarius ex ope illo cũ mercede meito co⸗
penſatur. et ꝓpter mereedẽ mereẽnarijs

datam paupꝑioꝛ mĩme diei poteſt. cu lo oo
mereedis ↄmodũ hat opaꝝ·. Et ide dom

eſt de hijs ꝗ vendut vſurarijs merces ſu
as: q; li recipit denarios de lucro vſura
rũ rependũt ee nuſo merces eiuſdẽ va⸗

loꝛs. loine nõ faciũt eũ magis nnpo tẽtẽ
ad ſatiſfaciẽdu miſi ſEBeſt alia cã· Sivero

tles Fuitotes ⁊ merceẽnarij ſuiũt vſurario
m illis in quibʒ eũ ad ſatiffaciẽdũ faciũt

impotẽtẽ vel magis impotẽtẽ du ſalariuz
recipiũt· tũe lʒ nõ peceẽt ei huido m rebzʒ
licitis 1 honeſtis. mo ex Hᷣ qn; merẽtur

apud deũtñ ſalariũ ſeu p̃eiũ nõ pñt reci⸗

pe · eo ꝙq; ja oĩa bona illius ſut obligata. —
et ex hfaciũt eũ magis im potentẽ · ac ꝑ

ↄns pᷣſtat cãm efficacẽ ablata nõ reſtitu

endi · eumſmodi ſut mediei barbitõſocs
et ſiles· Fa ciãt & eadẽ gratis à ommo ab

ſtmn eãt ˖ na lz m H caſu nõ pñt aceeptare

ſalariũ ab vſinaio · tñ m extrema nccita⸗

te eidẽ amoꝛe dei ex ipᷣa lege nature et ex
mo ß pᷣeepto ſͤuemreitenẽtur · dicẽte do⸗

no luc xx· Diliges ꝓim tuũ ſic teiõm ·
e tn gnaliter adutẽdũ eſt m alex ·

lomb. P illi qbz aliq d debetur ex dtra cka
vel q aut ex maleſieio vel qᷓſ pnᷣt recpe

qð libi debetur ex hmõi rebʒ · dũ tamẽ rẽ

. Araria furtiua wel raptã nõ recipiant
ſpe ſy ſua · qð quidẽ in vſura wrũ eſt m eoſ

3 tenẽt in vſura domimũ nõ trãſfertur ·
cuius opĩoms fuerũt alex:de halibõuẽ⸗·

ſeotũs · richar· hugo vray · Cõtrarie vẽo

opĩoms fuert gof ·ti · de decĩs. et b. extra de

decis · ox traſmiſſa. lʒ H̊ͥ nõ dicat᷑ expᷣſſe · et
glo. xiiij· a. ij. in e · ſi 4s · et tho · S ceͤm
mã igit᷑ opio nẽ recipi nõ debet m ſolueõ
né res vſurarie · q; poteſt debito: q eas de⸗
dit ↄtra dicer eas ropetẽ erediton. Adi im⸗
tellecku autẽ huius ſnie ſeiẽdũ eſt · ꝙ ma
leſiciũᷣ h accipitur ꝓ quocũq; crimĩe · ut

ſurtũ rapina homeidiũ hmõi· Sʒ qᷓ ma

leſceiũ dᷣ quãto ẽ no cumtũ p̃ter ppoſi⸗
tũ · ut cü m dex p impitiã male iundicatvel

cum de domo alicuius aliq; d eſt ei ectũ qð
noeuit trãſeũtibz vel vieml. ut mſti de ob

li.q ex qᷓ delie naſ. m pnᷣcipio · et ꝑ totuʒ.
Tõtractus autẽ eſt 'm guil ultro citro

q; obligaeo ex wlutate ptiuz ſurgẽs uIt

emp e ven dieo locaco ↄductõ mutuũ

hlia. Sʒ qᷓtractus ẽ oblſigacõ ꝗᷓ qu ob
ligat alicui ex aliquo off eo wl feõ licito
vel hon eſto. lʒ nõ mtuemat expᷣſſa wolun⸗

tas vtriuſq;: ut tutela cura alio n negoci

oꝝ geſton hmõdi quis enm pupilluſ

habes tutoꝛẽ aut pubes à funioſus habeſ

curatoꝛé Aille cuins ignoꝛãts gerit q́s

nego eiũ nõ expᷣſſe ⁊traxeit· ſlomnus tn
Hmõi tutoꝛ curatoꝛ ⁊ nego cioꝝ geſtoꝛ ob
ligatur qi traxiſſᷣ· Coõeoꝛ · vlricuſ. Nono
eoſangnei ꝓxi famiiares amiei ſeu alñ
quicũ q; tenẽtur ad reſtpʒ ſi de bo nis ipi⸗
us vſurarij 2 medũt bibũt ſeu dono vel â
cuq; alio mõ recipmtvel in alienos vſus
duortũt. et h eſt weruᷣ ſi vſurarius nõ ᷣ ſol
uẽdo · i. ſi omia bon a qꝗ hʒ nõ aut vix ſa⸗
tiſfactõm ſeu reſtõm ſuffieiũt ſʒ etã eat
aliꝗᷓ lieite quiſita · oo ꝙ, oĩa bona ſua ſut
reſtõm obligataap dicti cãm efficace p ⸗
