remota:et ex ̊ ↄtigit ſcandaluũ actiuuʒ
eſſe moĩle pecm etia illud qð hʒ ſpẽʒ moꝛ
talis peci ut; ſcdᷣa ſcedᷣe. qxliij· de ꝗͥ ſcan⸗
dalo m diuß locis plura poſui. S cdo ſpe⸗
cialiter ſe; ꝓxmiui offendẽdo ſigno ᷣbo
vel facto.et hmõi impellit al magiſad
ſpule damnu. Pryno naq; o ffrondie quiſ
ſigno Suᷣt en ſigna ſine qubʒ imno teſcẽ
nõ pᷣi exterius dileoms mteioꝛis actus

etiã illius ad qua omes de necitate tene

mur. q; in omimo da negacoe con mam
feſtũ ſignu co:dialis odij demõſtrat᷑.ſic
eſt ſalutaco ad intro gata aliqlis rnſio
Hui EG& m iſto negat tłe bũ aut auertit
vultii aut ſbᷣito fugit odij molis mam⸗
ſeſte ſignũ oſtedit · mſi q̊ ag at ex ca raci
onabli · utpote ſi ꝓ ba bli timet ex H̊ alud
weterius euemẽ · et tũc roemmtencoem
fci ſui dz mtuẽti bz ꝓpter vita coeʒ ſca dali

palare ſi bono mo fieri p̃t. IOcðdᷣo offen⸗

dit vbo ↄtumelioſo 1 ; wel ↄfuſe. qð intel
ligitur ꝑ racha in euãgelio math. v. vel
ſpeciſice 1 mam feſte qð notatur ibidem in

5bo fatue.ſicut ↄtigit ĩ ↄtum elia ↄ uicio

vel impꝛoꝑpio .· vñ tlia vba ex deliberacoe

etteptu ꝓxĩm ꝓferre freqnter ẽ moꝛ⸗

le. et obligatur ꝓferẽs ad ſanſfactõem
p ſe vel ꝑ aliũ haliter culpã ſuã dicẽdo.
l ſaltẽ equipollẽtia liigna demõſtrado

*

Tereo offendit facto meaſo ſiue coꝛ
poꝛali ſiue rè ali. Nã pᷣm
dams duo peſanda ſut ſcʒ offenſa q ſit in

rei coꝛpalis vel tpalis ablacoeet ĩ min⸗
ria q̃ᷓ fit ĩ dam ſpuͦͥlis acłõe cũ · · ex dãno
dato quis muriato p̃ſtat impacietie ſcã
dalia odij materiã · Danũ igitur mferen
nõ ſuffieit ad ſalutẽ ſatiſfacẽ de offen ſa

. „ . . . 2
reſtituẽdo aliena.ſed etiaz amouè tene⸗

tur in iuriã ꝛſcandalũ .qð fſit eum vemam

iram millats

uencone h de duobʒ Ebil

petit ꝑ ſevel p ali ᷣm ꝙ neoei qlitas
id expoſcit iudieõ ꝓbiviri. Tercio ſpecia
liſſnne ſeʒ ꝓxnnũ eſſicaciter ad malũ m⸗
ducedo el a bono retrahedo. Qð ſierip̃ᷣt

trip licit· ſ. locueoe opacoen nomtatũ in

poſtea

ubi agetur de mquis opatoibʒ. De mo

& ſeẽdũ ·q hõ ꝓxĩm ſuu in ducit ad ma
lu locueone hoe pepue quinq; modis
rmo turpiter docedo cãtilenas carna

les· ſupfluas adoꝛnacoes.choꝛiſacones
dteſtables · pecon mueneoes m fimta
nlia · lc pʒ.j· Regũ · ij. et . in. in filjs heli qᷓ
tñſgredi faciebat ꝓplin dñji puertẽdo ri⸗
tu cerimõiaꝝ in oblacoibʒ coſulẽtes ꝓPe
guloſitati et muliês qᷓ venerat ad puriů̊
candũuü polluebãt doꝛmẽdo cũ eiſ. weil etã
ſm quoſoã coꝛrupti pecuma dabãt licen
tiaʒ mulieribʒ ↄmiſcendiviris ſuis imfra
dies puriſicacois ut; plemus in hiſtoꝛi⸗
iſ. ꝓpter qð eos dñs multiplici danacoe

multauit ſicut pdixerat dns ſamueli · t

p̈ qd moꝛte tpali i plioꝰtra philiſtijm
nee ſolũ ip̃i heoꝝ demeito trigita milia
de iſrl cũ eis interi erũt et archa piter ca⸗
pta ẽ · ſedᷣso moꝛte eternali nõ ſolũ filios

nobe qii erant de guůe heli interfecit vno
ſolo relicto ſez abpathar à fugit ad da⸗

uid. utʒ·j· reg· xxij. Et qdᷣ hjs omibʒ ma

ius ẽ dixit dns ad ſamuelẽ. inraui domm
g . * „ 1 A- 9
heli ꝙ non expietur imqtas domus eiug
victimis muneribz uſ; in eternuũ · Se⸗

cuũdo nequiter mſlectẽdo ad mala puta

ad vſurã furtũ rapinã peialitates ⁊ ſilia.
et hoc ↄſilijs ſuaſiõibʒ ↄmĩa coibz aut pᷣ⸗

cepeõi bʒ. ſic legit. iij H.xxj · de z ezabel qᷓ

mduxit virum ad ↄſenſuũ ⁊ ſepᷣſit lſas ex
nojĩe achab in ieſrahel mãdatuʒ 2 tinẽtes .
ꝙ duẽtũ facerẽt ieiunarẽt tanq; factu⸗
ri in dieiũ dei et ſubmitterẽt falſos teſtes
qui dicerẽt naboth bndixit id ẽ maledi⸗
xit deũ et règẽ· ex quo teſtim õio indica⸗
rẽt eũ reũ maieſtatis ⁊ ſic eũ lapidarent.
ijeſrahelite tã timoꝛe q; fauoꝛe regiſ omia

pfecerũt · et miſit dñs helia ad achab ut
dicet. jloco ĩ quo linxerũt canes ſangui⸗

nẽ naboth lambeẽt tuũ ſangumẽ 1 ijnter
ſiciã de achab mingẽtẽ ad parietẽꝛ clau⸗
ſü et vltimũ in iſrl et canes ↄmedẽt ieſa⸗

q wenundatus ẽ ut facẽt malũ im ↄſpecu

dñi. ↄcitauit enĩi eũ ieʒ abel vxoꝛ ſua ab-
hom nablis efcũs ẽ. Tercio ſalier co⸗
taminado ſcʒ in carnalitatbʒ p laſeuos
catus geſtus nutus affatus amplexus

Heuiã proʒ ᷣma miſticia dãnauit · dic enj
Jero.et Rabanus ibidẽ· ꝙ heli p imqᷣta⸗
te filioꝝ dãnatus ẽ q; eos minus ſeuera
anĩaduerſione plectebat. et quidẽ coꝛri

tactus ⁊ ſilia. etiã ꝑ vetulas mediatri⸗

J

prit h lemt ate mãſuetudine pr̃is nõ ſe

ueritate aũcte potiſicis.terco moꝛte teẽ⸗

roꝛali ipᷣms pr̃is ⁊ ec vxoꝛis phn eeſ.na

ambo audito euẽtu p̃ᷣlij imnterierũt heli re⸗
trocadẽdo. vxoꝛ p hmees ptũ acceleran
doquarto repiobacoe terriſica in omi e⸗
oꝛũ poſteitate · vn dñs ad ſamuelẽ. ego

faciã vᷣbũ in iſrahel qð qui cũq; audierit

tinmẽt ambe aures eius ſuſcita bo enĩ ad
uerſus heli omnia q locutus ſu ſupꝑ domũ

eius · ſ. p virũ dei miſſaz ad eũ q̃ͥ dixit heli

m pſona dpi p̃ᷣſcindãa brachiu tuũ et bra

chi domus pfis tui ſe; ythamar utnon
ſit ſenex id ſümus ſacdos in domo tua

et videbis emulũ tuũ id eſt ſad och ſa?⸗
dote gu abyataa ſalomõe abiecto ſu

domug tue moꝛiet cũ ad virilẽ etateʒ w⸗

nerit. Qð impletuz eſt qn ſaul ſacdotes

ces.· aliqñ etiã mims à pmſſiõibz in fim⸗
tiſq; modis ſibi deteſtãda woluptas alli-

cit incautos · De ſoc legitur in li. apũ. c.

duxit puella qᷓndam ſeptẽ annis ⁊ diuſis

tradidit ꝓvgĩe ad peccãdũ cũ ea ·ꝗqᷓ tãd
vidęete eadẽ puella coꝛpe et aĩa fuit a d⸗

mombʒ e medio ſbllata haud dubiũ qm

m mfferno ſepulta. NQuarto ſpuliter coꝛ⸗
rumpẽdo ſcʒ bonos et bona derogatisvꝰ⸗

bis aut pdicacombʒ demg rãdo.- Frewez
à falſam ↄtammata doctrinã ſemman⸗

do · demões inuocãdo vel quaſcũq; ſup⸗
ſticones p̃nitates edocẽdo. Hec liqui⸗
de patẽt ĩ joas rege mida·ij.parał xxiiij.
qui fecit quod bonum erat ceoꝛaʒ domĩo

cũctis diebʒ ioiade ſacerdotis utpote cu

ius ↄſilio regebatur. verũtñ moꝛtuo ĩo⸗

iada venerũt ad regẽ principes iuda et

adoꝛauerũt regẽ ut deũ m hebreos tn⸗
buetes illi mu honoꝛẽ eo ꝙ habitauit

domo dei ſex amis ubi tin ſacerdo tibʒ lici
tũ erat mtrare· ip̃e aũt honoꝛes illos li⸗
beter accepit et delmitus ob ſequijs eoꝝ
acquieuit eis i H̊ ſe; ꝙ dereliquerũt tem⸗
plũ dñi dei pr̃jm ſuoꝝ ſeruierũtq; lucis et

ſeulptilibʒ · et facta ẽ ma dñi ↄtra eos qui

adduxit exercitũ ſirie m iudã ⁊ ihrim qͥ
lʒz modicus eſſ5 tradidit tn dns ĩ manus
eonꝝ in ſimtã multitudineʒ interficiẽteſqq
cũctos pnᷣcipes ꝓpli q́ fuerunt pmaria ca
delicti. m Joas autẽ ignomioſa exercuè

mdi ceia La beũtes d miſerũt eũ imn laguo

ribʒ ſuis ſurrexerũt auũt ſerui ſui 1 o ccide

rũt eũ m lcũᷣlo ſicq; miſerabli moꝛte vita
fum ctuſ é. Qmto danabilr a bono retra⸗
hbedo ne ſcʒ aliena reſtituat · ſupflua ↄtri
buat-illatas miurias remittat. ne werita
te pᷣdicãtibʒ credat · et ðᷣma frequẽtet· ne
peecare deſiſtat · nec efficaciter ad em eda
honẽ ſe ↄuùtat.à ne enã p religioms im⸗
greſſuʒ mũdũ reliqu at 1 multa ſiſia. ſic
dathan abiron choꝛe querẽétes muadeæ?
vtraq; platuia ſeʒ ſpualetꝑalẽ toto co
name mitebãtur auertẽ zuem pplm ab
obediẽtia ſuoꝝ platoꝝ · moiſi ⁊ aarõ diſ
ſemĩantes ſuſeitãtes ↄſpiracoes mur⸗
mura cones ⁊ diſcoꝛdias· utʒ nui.xvi· ubi
dic rabbi ſalmõ · ꝙ pꝑ totã noclè pᷣeedetẽ
et ptẽ di ei choꝛe ⁊ lbi adherẽtes diſcurre
rnt p caſtra dicetes ꝓplło ꝙ mouentur ꝓ
vtilitate ↄm.et ̊ mõ coaceruauerũt ſibi
multitudmẽ ↄtra moyſenaaron. vnde
natus dñs ait ad moyſen aaron· ſepa⸗
ramim de medio ↄgregacoms Huius ut
eos repente diſpda. q ꝓm cadetes ĩ ter⸗
nam dixoru ie qri pᷣt
vtru diſſu adẽs altert religiõis in greſſuz
aut virtutũ exëcieiu ꝓuocãs ad ↄtrariuũ
ad reſtitueõem teneat᷑· cũ nõ dmittat᷑

ram dixerũt utʒ ibidẽ in lra ·

pecm n reſtituatur ablatũ.ſ̊ in hijs pli⸗

mũü damſ catur ꝗs in bono ſpuali qð ex⸗
cedit ome danũ coꝛpale ⁊ tpale · Ad ̊

r det ſco· m. iinj di · xv· ꝙ in damſicacone

ſpuali qᷓntum ad bonos moꝛ es vtutes
acqmurẽdas vel retinendas tenetur mo
poſſibli q; reſtituò danu ta impᷣciabile.
ecotra ſcʒ puerſũ eſſicaciter ad pniam et

ℳ

actus vtuoſ. 08 mducedo. inſup p co O

rd alioꝝ oẽoes impetrado.q; difficili

us ↄuertẽ ᷓ; puertẽ.et p h̊ pʒ qntũ pi⸗

culũ ẽ aliuũ ad peccm indueẽ q; vix pᷣt ali⸗

qũ illũ ad pniam reducè · Poꝛro ſi ſõtra⸗
xit aliquẽ a religiõe tũc aut talr ſubtra

us erat obligatus voto ꝓ ſeſſioms ct

tũc ſm ſco· bide ꝓ viribʒ laboꝛare tenet᷑
ut ad religionẽ redeat ut ̊ mõ tã ſibi q;
religiom ſatiſfaciat· ſ aute ille noluent

mtrare tüc hm geral. obdon.viðꝛ ꝙ; qui

eũ religiom ſtiaxit religionẽ mtrare de⸗
beat ſi lt ydonea pſona ad mtrãdum ut
ſie in trãdo ſatiſfaciat oꝛ dmi a bn viueẽdo
ac oꝛado ꝓ alio ad eius ↄuerſionẽ labo

ret. ſi wro ſubtraxit aliquẽ nõ quide obli

gatũ. h tin wolentẽ intrare tũc diſtin guẽ
du E. wl ̊ fecit aio nocedi pi religiom .
et tuc obligatur ipi relig iom · ſ q; m ultu

in terelt mter eſſe in religione 1 ꝓpe eſſe

ideo nõ tin obligatur ſic in pmo cãu ſod
tonetur ad aliqualẽ reſtitucoʒ puta ad
aliquâ induckonẽ altermus aliqualr eq;

ualẽtis ad ingreſſuʒ illuis religiõis aut

ſecit aio ↄſulẽdi alteri à ad ſalutẽ aje

1

ſue ut puta q; m illa religiõe nõ crat ob⸗

ſeruãtia reglariſ et ſie m nullo tonetur h
magis mer et᷑ · vel h fecit ano ↄſul ẽdi ſibi
ißi in in licitis 1 hon eſtis puta q; erat eiꝰ
mg r et cũ eo in ſtudio victitabat et B h⸗
ne fraude ſecit tuc qiide no tenetur roli⸗
giom ſ tenetur pſone ſic retracte illis
in quibʒ eſt retrahedo dãmſicamt· ⁊ coꝛ. ec
Rich w 6 di ſib
ip in illicitis 1 inhon eſtis tũc maxie obli
gatur doilli quẽ ſic ꝓpter vicoſa retra
xit· NRacoõ aũt harũ reſtitucõnu ẽ qe ßm
aug ·li. retractõnũ · cũvtutũ bona maxia
ſit aliqs plus aliũ damſicat iſtis q; m
alijs qbuſcũq;· et p ↄns ᷣm iuſtieiã pluſ
obligatur ad reſtituẽdu ꝓxio tale bonu

quatũ ſibi poſſibile ẽ q; qdᷣcũq; aliud boz-

1—

nu. qð ſatis imnuit dus · ezech · in . vbi diẽ
ili ſvĩs ſpeculatoꝛẽ te dedi domuiiſrl· ſez
ſpuale. et ideo ex offico tenebatur argue
malos de pccis ut pem terẽt ⁊1 ammonere

bonos ut pſeuerarẽt · Seqtur · ſ E dieete

„ „

me ad impm̃pꝑ ſepturas moꝛte monerts

nõ anuũciaueis ei neq; locutus fueris ut

demq; fecit h aĩo ↄ ſulẽdi ſibi

— — 2

Ee ☛ .

—w — = —

— —. — — — —/

. 1
. 8

auertatur a via ſua impia et vmat ipſe

doe⸗ tatur àa wia ſua e niat le vicia ſeʒ blaſphenne maledictõjs mur⸗
G mbins iurare ua woreg⸗ lanna muncis1¹neactis mätaret us eni
fiy irdee de maunnid rejana dbatuereze alian Fums pumutur i vneipales ags
R ſi uſtus duͦſus a ſua iuſticia fecerit miq⸗ tos pʒ in deeret. lxxxvi. di. e:tataneqaa,.
dnſbe tate iĩpe moꝛietur no erut ĩ memoꝛia m⸗ ubi ſᷣa parcit a ctoꝛi pnecip ali no ſug⸗
i ſticie eus ꝗs feit m aut nõ enũ eaſtieeii geercntiby q ona exaplaniter p; v aͦdas
fons ſangnẽ eius de manu tua re quim. Sj §. ppoſito mõtis via de pede mõtis q prius
mtnt dus ta diſtricte reqͥret a negligẽtibʒ 0 ſume fres mmoꝛes diligebat hopa cone
üti igirels tond eraea en wl ae mal aumſdã famuli ſui dileonẽ ſic couertt in
rc ſollicitatibzʒ. ꝓfecko tles plerũq; demerẽt odiũ ꝙ eius pſecueoe frẽs necrio hebat
Ene plus a pentur ;ᷓ pncipales agétes wel ut de caſtro illo pemitus abirent currẽtes
gn delin qntes ſic plerũq; guius ẽ maliciam & frẽs p̈ eibʒ ad btin franciſcũ rogabant
afed⸗ dilexiſſe qᷓ; ꝓetraſſe· multi nãq; peccant ut ab atrocivexacoe clemter eos eripet
aumi noleétes no tn mſi woletes ꝗ ſeʒ peccãt ex qðn faclũ e. na denocte poſitus ad di⸗
viuect ignoꝛatia wl mſirmitate et ſie malicia fa umu indiciu e deductus cũ famulo ⁊ꝛ ca
ueb cãt malicia diligũt · iu illð ps. dilexi ſti defendit dicẽſ.q; fuit oꝛdmi ſuo valde deuo
ſergi maliciã ſuꝑ bemgmtatẽ· Nec mirũ ſi re- tus h mductõe famuli ſui fuit hoſtis ef⸗
igon⸗ trahere a bono ⁊ mpellè ad malũ vicium fectus · dictate igitur ſnia famulꝰ eiꝰ ut
Emñ tã deteſt andũ iudicatur qꝛ ̊ eſt vmcũ ?· ſibi videbat erat decapitatus. cũ igitur
pecſ ↄtinuũ execiciu repꝛoboꝝ ſpuum · et do Poſitus a ſomno ſurrexiſſß mmu terri⸗
dirſet vxmonũ o fficijs ſemetipos implicantes tus cucurrit ad lectũ mn famulꝰ doꝛmi⸗
utia moerito cenſendi ſut demones mcarnati ebat quẽ weraciter decapitatũ inuemeng
koy, utpote ꝑ oĩa ↄſoꝛmes m ope et wluũtate. ſtati cu currit ad fres frater mioꝛ eſfcus
641t ſic eni nl doo acceptius ʒelo aarũ ſic dia eſt ¶ Hemq; qri pᷣt incidetalr vtrũ de fa⸗
li bolo nᷣl acceptius ſeductõne et pdicone cto abſolues quẽ de iure nõ poterat ab⸗
fot, aĩarũ: In cuius argumtũ legitur in li: de ſolué teneatir ad reſtoem ſeʒ el nonſie
unf ſeptẽ doms ſpus ſancli qdã erat mu⸗ do ꝙ; eũ abſolué nõ poterat · cu zſtet eum
ſſb⸗ lier q de adulterio ↄcepit filiĩ nec habu⸗ ſacraliter nõ eſſe abſo lutũ ip ↄns m aĩe
tch it vn nutriret illu. vir enĩ ſuus moꝛtius ſue bono gradẽ in uuriã paſſum. Ad ſ̊ rn
n emt a omia bona ab ea piter ablata hine vet guil. : ſuo ſacſali , he et peccat moꝛta
cepit ipa multũ wlere · qua di abolus „ liter m rich· m. iin. di. xviij· ar . n. q v. et
ſatt bi oĩa qᷓ pus poſſidbaſ. cũq; illaↄſentiret terni illata. et qualiter a4 reſtituconez
ait vmõ. roſt ſeptẽ dies reuertar ad te. fame quis obliget ¶ Sermo terciꝰ.
2 quibʒ traſactis redijt ꝛiux pmiſſuʒ mu⸗ On furtu facies · exoðᷣ ·xx. I(A
8 . lieri dimecias duplicauit reqiuirẽs ab ea oꝛdie debito de reſtitucone fa
es ut tribʒ exeqndis lbi ↄſentire vellet. qd me ablate ꝓſeqndũ e vtpote
. jpᷣa gratater acceptauit et uſq; m ſinẽ vi qᷓ quod àmo boms ſpualibuſ
ſen te diligeter mpleuit. Primu erat ꝙ oẽs adheret · et ideo mter ty alia bona fama
ſ religio ſos ĩ hoſpicõ ſuo recipet eos ad pncip atũ obtinet · q; maius bonũ ẽ qð ᷣ
Eei, pycẽm carms ꝓuocaret · et H quãtũ ad il- mitra nos qᷓ; qð eſt e nos. pꝓpuerb.xxn.
uu . los ꝗᷓ ꝓuocãt ꝓxnmũu ad maluũ qð ẽ acce meluis ẽ nomẽ bonũᷣ qᷓ; duiicie multe. et
8 ptiſſmũ huiciuũ diabolo. Heðm erat p in ideo deterioꝛes reputatur diffamatoꝛes
eccijs ſp eſſ garrula etvboſavt ſię a bo⸗ q; raptoꝛes. utz. vi· q-i· c. deterioꝛes et · .
g no deuoto s mpediet. qtũ ad n Torer. ſeqnti . Dic alex: pa ſuma jnidtas & fra⸗
e ent ꝙ in die paupes reciper deno cte tribʒ accuſare. vñ ſeptũ ẽ.· Qmis ꝗ dtra⸗
ia⸗ expellet. ut ſic eos ad impatiẽtiama alia hit fratri ſuo homcida é. ¶ Pic Squen £
ts ut

pt an aliquẽ mfamas toneatir ad reſti
tu coez · d ſ rñdet Kich. m· ii. di. xv. A,%
reſtituco ẽ actus iuſticie ↄmutatie et q;
ad obpuandã iuſtieiã oms obligamur.
Pinc etiã tenes quilibʒ ad reſtitu es ez rei
ablate minſte n reſtituißt · maut tunc

reſtituco fieri dz in equiualẽte ſi poſſibile

eſt. ut pzʒ ex ne lit· pendeñ · e. eecie ſancte
marie · ꝙ ſi nee equalẽs reddi pᷣt tũc ſa⸗

tiſfaceè tenetur ad arbitriu bom viri · Q 8

ſi obicit᷑ad impoſſibile nemo tenetur. h
mptate diffamãts nõ ẽ mutare opinio

nẽ malã hoĩm quã ex. diffamacone dce⸗

perũt · Ad rñdet alex · d hal. in ſcðᷣ a pte
fume tra ctatui de vicio detrac lõmſ. ꝙ; licʒ

talis nõ p̃t in mtegrũ mutare mala opi⸗ „
monẽ tñ tenetur bonũ dicẽ de eo ſic us
dixit malũ. et hillis coꝛa qiubz fec diſfa⸗ .

macoom. et oñdere ſe dz xliquiſſe · ex q́ 3
ſoꝛte mutabitur opmio. Et noõ gnaliter
ꝙꝙ quecũq; dicũtur h̊ de diffam acoe eade
pariſoꝛmiter intelligẽda ſut de ſurſura ti⸗

one. q ſc diffamatoꝛ o bligatur ad re⸗

ſtitueo em fame· ſie ſuſurratoꝛ ad reſtitu
tnioné pſtine amicicie n ſoꝛte tlis amiei⸗
cia ſoꝛ et pmeoſa · ¶
xv. Detractõ fit multis mõis bz alte⸗
rius fama diminnitur. nã qnʒ fit plams
Hbis. qñq; wrovbis: artificoſe excogita
tis wel cãtlems· qnʒ nlomus nutibʒ a ſi⸗
gms- et aliqn ſeptis qͥ libelli famoh di⸗
cũtur ut cũ qs ſeribit cartã in miuriam?
mfamiã alterius illã occulte ꝓiciens in
eccia platea vel domo ut muẽta ꝓtinus
alter infametur et talis nõ ſolum peccat
moꝛtaliter. h etiã 2 tra taliũ cofectoꝛ es et
muentoꝛes nec ſtatiʒ deſtruetes doloſe
mamfeſtates inſtitute ſut Fuiſſnne pene
tã hm leges qᷓ ſm eanões utpote flagel
laecõ ⁊ excõicacõ m canones · utz · v. q · i.
qu m alterius · c. hi qui· et· c. ſi quis. qᷣ

intelligiturn ñ legitie ꝓbauerit ea qᷓ ſeri⸗

phi · vñ jbidem · q · · e· relatũ· pᷣcipitur p
Tullius accuſatio ꝑ ſepᷣta ſuſepiat᷑ᷣ ſed
accuſent pntialiter c.· Et li ↄſtet ꝙ quis
illud fecerit accuſari p ptadepomwlut ac⸗
cuſacoen ↄden acoe dignꝰ. In ſoꝛo vero
pfje tenetur ad reſtõnem damni dati ſi
alias nõ incurriſ dãnũ illud. Inſup te⸗

pm aſteñ. li. i. ti ·

.—— „

netur ad reſtez fame m eiſoẽ locis et eẽ
m alij s vbi intelligit illu mfamatii a ccu⸗

ſacoe ſua. et H̊ ꝑ ſe ſi audetvel ꝑ almi ſi nõ

audet ut amou eat ꝙ poſſe vel ſaltẽ alle

met alterius infama· ten rpidee⸗

mãa petẽ p ſe ſi fieri p̃t· wl p alin mam fe
ſtato vel occultato noĩe ſuo ꝓut diſereto
feſſoꝛ videbitur expedire Demde qri
õpt at ſüt dre detrackõis wel diffamacõoi8

quarũ qs tenetur reſtituè famã. Ad hoc
rndet Alex. de Halubi ſup m tracłatu de

vicio detraclõis · ꝙ ſex ſut dꝛe detrcla⸗

tioms ad quarũ reſtõem qͥs obligatur.

¶ Prima ẽ cũ qᷓs negat bonuũ qð t agno⸗

ſcit ab alio factũ tpen loco òq́ à tenebatur
illud ↄfiteri· ſic fecerũt iudei q 5 dixert jo.
ix· do mima elo ceci nati quẽ dnᷣs illin amt
da gliam deo. i. ↄ fitore weritatẽ · nã ut ibi⸗
dẽ dic lira. woluerũt eũ mducò ad dicen⸗ ⸗
dü ꝙ illimnatus eſß arte magica nõ vir⸗
tute ᷣma. ſeimus inqmũt q h p pccoꝛ
elt. E d · & vtute vᷣmna nõ fecit ¶ Hcda eſt
qn qs nõ negat mamſfeſte bonu alterius
ſRbi notũ j tñ tacet eo tpe quo ex fmter
na caritate tacedu nõ e. et h̊ ideo ut o blo
quẽtiũ fauoꝛẽ acq unrat vel in dignacoeʒ
nõ mcurrt· aut ꝓpter aliund quodcun q;
2ↄmo dũ exeqndi vel incomoduũ fugien⸗

dü · ſic exẽplariter pʒ mach. ul. in militi

bus cuſto diẽtbʒ ſepulchru 4 poſt nr
rèclõom xpᷣiwen eruũt m cimtatẽ et anu

uorũt pncipibʒz xpi reſurreckõnen et an ge

li terribilẽ apparicõem · h pecuma opio⸗
ſam acceperũt ab eiſdẽ ut tacerẽt xpi re⸗
ſurreckõn Keren qnñ bonũ alterius
qðsð quis negare nõ pt puertit dices illud
cæe factũ mmtẽtione mala. utpote ex vana
glia ypoerilivxel nlibʒ cãais vico ſis · ſic ſeri

ptũ ẽ de xpo · Jo · ij · ꝙ murmur multus

erat de oo in turba ꝓpter ↄtrarietate o pi⸗

monũ. uidã eni dixerũt q; bonꝰ ap⸗

pꝛobãtes eꝰ doclrinàa 1 miracla. aln aut

dicebãt nõ. h ſeducit turbas · et hi fuert
pnᷣeipes pli ꝗ ex mmdia oĩa opa xp̃ puůͤ

tebãt · ubi dic aug. qꝙ quicũq; om cuerit

aliqua g'a aln dicut bonus ẽ. alnj dicut

nõ ſ ſeducit turbas. qðᷣ aut deme de eo
valet ad ↄſola em . quocũq; ̊ dictũ
fueit xpian (Quarta cũ occultũ malu

— —,—

— R n . — —

— — — —

n
enus
lid
ven.
lelen
Ulas
ope

altejus reuelatur eo mõ quo nõ dʒ (quõ?

aut reu elari debeat diffuſe pʒ in ßmombʒ
de tnibz ptibz pnie in ßmone de opennſe⸗

ricoꝛdie ſpuali qð ẽ coꝛrigẽ peccãtẽꝗ Oro

quo ſaẽdũ m ſe.· in · jin. di · xv. ꝙ, aluzʒ

diffamas wrũ crimẽ ß occultũ in publi

co ꝓponẽdo nõ ſuato mris oꝛdme nõ te⸗
netur retraclare wNerbu ſuũ qꝛ ̊ faciẽdo
mentiretur ſciẽs eſſe verũ qðᷣ ꝓpo ſuit. nec
en metiri dz ꝓpter qᷣrũq; bonũ ſuo ꝓpxi⸗
mo redden ducũ pᷣm aplſin.nõ ſut facie⸗
da mala utvwemãt bona werũth aliqͥ alio
licito mõ tenet ad redd ẽdã famã ut di⸗

cedo nõ credatis eũ ee talẽmale dixi 1

fatue.G̊ eni verũ ẽ qꝛ nõ huato iuris oꝛdi
negpoſuit in publico qð nõ erat verũ pu
blicũ.el dicat nõ reputetis eũ eſſe malũ
bo nus ẽ eni qꝛ; qlibʒ pſumedus ẽ bonus

donec ꝓbetur ↄtrariũ· ex de ſcerutimo ĩ oꝛas

dme faciẽdo · e. vmeco · et h eſt pſuadere

alijs ꝙ nõ reputẽt eũ malũ. Scðᷣs richar.

aut a thom· tenetiir etiã lbi ad aliquã re
copenſaconẽ ad arbitriũ bom viri ſinon
p̃ᷣt ei reſtimiẽ famã p̃dcis mõis.¶ SZʒ im⸗

cidẽetalr qri p̃t an accuſatus de crimĩeve
ro h occulto et illud ernnẽ negãs tene-

atur ad reſtitucõem imponẽti faciẽdam

pᷣßtim q; ſie negas in iudieõ notat inpo

nentẽ de calüma et qdð maius eſt dꝛ. v. q.
vi · e · q calumã illatã nõ ꝓbat penã debz
mcurrẽ quã hi ꝓbaſ reus vtiq; ſuſtimẽt.
Ad rñ det ſco. ubi ſup · ꝙ tlis nõ tenet

illa nogaco em retractare· q; nõ ten etur

quicũq; ſtati in uidicõ ↄfiteri ſe ee reum
nondu ↄniclus:tenetur tñ p quedavba

ſobria reſtituè famã accuſanti quẽ mdi

recte de caluma notauit· di cendo nõ ha⸗
beatis eũ ꝓ calumatoꝛe q; fſoꝛte ꝓponẽ⸗
— — „ —₰ ⸗ — 1
do Hit bonã intetionẽ vel ſoꝛte credidit

ſe ꝓbare poſſe intentũ ſuũ h deceptus ẽ.
¶uida tñ dicũt ⁊ bñ ꝙ tlis in nullo tene
mur q; ſi tliavba ꝓferret ꝓ reo ↄtden are⸗
E ð ſi queritur an tlis negas ſnn
plicivbo moꝛtalr peccet pßtim cu videat
eſſe mẽdaciũ pmeõ ſu ta rei publice qᷓ p4
peditur a pmcone eius iiſta qᷓ; euã pſo⸗
ne acciſanti qᷓ ꝑ hoe notatur de caluma-
Ad ̊ rñᷣdet ſeo.ibidẽ.ꝙ ſic ðᷣꝛ deut· xvi.
iuſte qð inſtũ eſt exeq̃ris ex quo datur

„ „

1

iſ

intelligi q res publica nõ dz omia mala

pumre h ea tm q̃ iunſte pꝛire p̃t. qlia ſut

q̃ coꝛã indice rei publice ſuffieiẽter pba

ri pnt. et ideo nõ leditur reſpub lica ſi iu⸗
diciu ᷣmu excedat ei us iudicium. ut ſie

aliqua diumo iudicõ rebuetur ſuꝑ quibz

non pt reſpublica dare inſtũ iudiciu · qm

ut hetur mo reg · xvi. hõ videt ea qᷓ pa⸗

tet. deꝰ aut mtuet᷑ᷣ oꝛ · et lc nõ e mẽdaciuũ

pmeo ſu ↄtra rẽpublicã.· nec ẽ etia mẽda⸗
ciu pmeioſuũ cõtra accuſantẽ·h accuſans
ſibim et ꝑmeõſus ẽ.dũ eo mõ defectuʒz al⸗
terius ꝗomt q nõ debet mmo dbet nõ p
ponẽ mſi po ſſ ꝓbare · et ſic ſbi mputet
cã · nõ negãs q defen dit mnocentã ſuaꝗ
m public vbi nõ ẽ nocens.nec hñdus ẽ

¶Osð ſi queritur vtrũ E& tlis peẽcat in ſe
mentiẽdo ꝓ ſe· durũ eni viðꝛ qulibʒ
ab vno aceuſatus ĩ publieo teneatur de

oceéte mſi fuerit publice conuicklus.

ſi aliqᷓ ſequatur illi mf̃amia q; ipe ſibi ⸗

necitate ſalutis id ſtati m publico ↄſite

ri de quo ſic accuſatus ẽ.et ſic exponè ſe
patib lo in indieõ ſangms· etiã oclm hHa⸗
bendo non ſolum ad penam ſed etam
ad honeſtum ꝛin hon eſtũ:non enĩ viðꝛ q/

ram tli indieæ ↄfiteri · q; tũc ipᷣe plus q;ᷓ

quicũq; alius ſmglaris accuſans aufſer⸗

ſiteti ↄtra ſe · Rndet ſco.ibidẽ· ꝙ rnſi o iu⸗

ille honeſte ⁊ m recta racõ em debeat oo

riſtarũ in hac pte cauta ẽ ſeʒ dicẽdo ne-

go ꝓpoſita ut ꝓponütur · et 6 in ꝓpoſito
diei p̃t ſne med ac quua ponũtur ut in

pblico et ut public ꝓbada ĩ publico· et

ideo ſic ea negare p̃t q; ſat ea non poſſe
ꝓbari in publico. ꝙ ſi index vrg eat eun

ut publice fateatur wel neget· rndere p̃ᷣt
ꝙ ſufficiẽter ad aceuſaconẽ rñ dit. et ſic
ẽ moꝛis rñnñdere iuriſpitis G;
get illud intẽdẽs tin nogare ut bi gpo⸗
ſitũ ẽ ſceʒ ut publi cũ ſic ſa cerdos facit de
ↄfeſſiõe dicẽs · il ſeio iſtũ mali feciſſe qꝛ
loqᷓtur ut m publico et ſcit in ſoꝛo ↄ ſcĩe
nuqd tenetur pemtere de tali negacõne·
Ruñdet ſeo· ꝙ m greg. et hetur. v. di · . e.
ad eius ꝙ bonarũ mentiũ eſt ibi culpas
agnoſcẽè ubi culpa nõ eſt. multo magis
aut vbi dubitatur an ſit culpa qualis

Ipterea in tali caſu tutũ eſt poſt talẽ ne⸗
gaeonẽ indiſticte pemtere de ̊ tanq́; de
tali quale ẽ. ſeʒ ſi moꝛtale tanq; de moꝛta
li. et l wmale tãq́; de wmali. Cuta &
cũ alterius malũviſuvel auditũ ꝗᷓ s aug⸗
mentat apponẽedo aliq́d ultraveritatem
ut freqñter ↄtingi ſolet iu? illð ecci.xi.
ab vna ſcintilla augetur igmſ.et abvno

dloſo augetur ſanguis · glo·i. moꝛs· ho

mmũ ſpũalis wel etia coꝛpalis. Hequitur.
hõ enĩ peccoꝛ ſang m mſidiatur. In euius
argumontũ hotur. ñj. reg · xinj. qꝙ poſtq
abſalon mterfeciſß amon frẽm ſuuz ꝓpt
thamar ſoꝛoꝛẽ ſuam quãvio lauit ſtatim
puenit fama ad regẽ dauid dicẽs· peuſ⸗
ſit abſalon omes ſilios regis. ꝙ ſi quus
fuit a diuerſs et de diuerſis jnfamatus.-
tũc vnuſquiſq; diffamantiũ in foꝛo ↄſeiẽ/
ue diſfamato ſatiſpacẽ dʒ ad arbitriũ bo⸗
mi diſcreti ↄfeſſoꝛis. ¶ Sexta demq; eſt
cũ q̃s admuemt malũ aliqð vtpote falſũ
ermmen qð alteri mẽdaciter impomt. Et
iz dupli atingẽ pt. Primo qiuð narrado
malũ a ſeip̃o admuetũ ex certa malicia
vl ex quadãa ſuſpicone a ſig ms leuibuſ
ſupta. et tlis m ſco. v bi ſup tenet alteri
reſtituere famã retra cãado ſimplr verbũ
ſuũ qð falſe impoſuit. et ita ð pbᷣlieo ſicẽ
illu publice diffamauit alias enj nõ ſer⸗
uaręt iuſticia in reddẽdo ꝓximo qð ſuũ
eſt. Et ſm my. talis fame reſtitucõ ſie he⸗
ri dz ſcʒ ꝙÿ ubi ↄtra ꝓximũ dixit p ſevel p
aliñ aut p cãtilena libellũ famo ſum detra⸗
conẽ oblocuconẽ ſuſurracõ em ↄtume⸗

lſiã wel ſilia m ei ſoẽ locis ⁊ etã m alijs in

qmubz illu ꝓpter H ſentit di ff amatũ publi⸗
ceæ recognoſcat erroꝛeʒ et falſam crnnis
Impo heonẽ mñ ox tali publica recogtiõe
reno uaretur maioꝛ mfamaco. Si tn ea ꝗᷓ
dixit ex quodaʒweriſili iudicõ ſuſpicoſo
hHabmt. tuc nõ d; dicẽ falſu eſſe qð de al⸗
tero dixit hmendaeiũ eo ꝙ dtra mentez
dicebat ꝓpxmmũu mfa mã do · et tñ potuit cẽ
verũ · ſed ut dẽm ẽ quulibz p ſumẽdus eſt
onus donee ꝓbetur trariu. Et m ſoſt.
et ray · talis etia ab infamato tenetur ve⸗
mã poſtulare nᷣ cã rõnabl’is obſtaret. E
Hijs g pt aduerti qᷓ; dificile ſit reſtitu?
famã ablataʒ · et q; pauci repiũtur qᷓ hoe

de pnia.di.i. c Hici dioꝝ vero &e

ſeruat . et t eotidie multißanie multiſqq

mwodis mfanne graniſſmne ſme aliqᷓ ſatiſ

facköne dmerkſis nnponuntur. veruth w
ulis p quos talia ſcandala ſuſ eitantur.
q execrabilia homicidia iudicãtur- utz
hia d ed aliq s
obicere p̃t ꝙ qͥs magis obligatur zelas
ꝓ famaꝓpria q;ᷓ ali ena. et q nõ poſfa⸗
mã redde ꝓximo werbũ ſuu retractado
mſi ſeip̃m turpiter diſramaret. igitur nõ

4 2 ℳ 4 ℳ * - .
vVvið: uiſtũ ꝙ ſe diſfamãdo altori famã re⸗

ſtituat. Ad ſ̊ rndet ſco ub/ ſup;. qvnuſ⸗
quſh magis diligere dzʒ bona ꝓpria tãa
ſpualia qᷓ; coꝛpalia et etia exterioꝛa ſ̊ hoc
oꝛdmate id ẽ moꝛdme ad deu ad aĩe bo
nu. Er ideo qmlibʒ cui iuſte cõ petẽ pt fa⸗
ma dz illa Ebi magis diſigè qᷓ; alteri cui
in eadẽ cauſa nõ pt inſte cõpetere. Si ih
Hmõi fama ſibiipi ↄpet nõ pᷣt mſi iniuſte
tũc magis dʒ illa alteri diligere cui miſe
2twat ꝙᷓ ſbimer cui mninſte er ſe m apo
ſid.·nã falſe de ermie accuſato mſte =
uit fama:accuſanti autẽ miuſte in h̊ ipſo
fama uiſte nõ ↄpetit· non ſolũ qꝛ in accu⸗
ſando mentitus ẽ. ß q; publice mẽntus
m quo ſeipᷣm ſufficieter et mdicaliter dif
famanut. Bed ↄtingit falſa diſfameo p⸗
ximi narrado ſunpłr malũ ab alns audi
tum · vbi gin. ¶udã non impomt alteri
tale erimè m publico . de illo m audica
murmumt nõ tñ tanqᷓ; ſibi certũ. ß ſe ſic
ausdiſſe teſtatur· Queri p̃t igitur vtrum
talis ad reſtõem obligetur. Ad ſ rndet
ſco· ubi ſu. ꝙ rara ſides ẽ. ideo inter ho⸗/
mies q; multi multa loquũtur et coti⸗
die mundus plenus mẽdacijs expitir·
AIpterea diers ſe tm ſic audiuiſſe mſi ex
ipo mõ dieẽdi oñdat aliquã maioꝛẽ cer⸗
titudmẽ qᷓ; ex 2 ui relacõne hHabuit tunc
ex natun actus in illoꝝ opmiõe nõ au⸗
fert ei famã· q; ſi audiẽtes firmit ↄcipiũt
eũ de quo mo ſit ee erimioſu leues vti q
fũt· de qualib ſepᷣtũ eſt· ecci · xix· qui cito
tredit leuis ẽ coꝛde· wrũth qm a ſcanda

ſcandalum wemt a multi ſüt tales p uſilli
lſeues ad ſbůzto credẽdũ malũ. ideo picu⸗
loſũ valte ẽ ex alioꝝ relatu alns audita
tlia referre. ꝙ hi fit aĩo ledẽdi eũ de que

. MU
=
P

„50 le öt excrſari qr 2tm varitas ut ſcʒ equa lan ee equo mode et
rui H farte „. nas cul 5 vmit⸗ actu 2gruéti renſtaturnã offenſus ſme
Niäſe. critatẽ faciat et ſcen, äl armis nõ pt cũ armis offendé mſi aliud
wi tat. Si vero e mco nrce enus culpe ſuadeat viriũ ineq ualitas. q; pugnuſ
–— di libidme h fiat duru ẽ ꝙ genus culpe made 5t enſe alexntunlie
wpan . . 6 vnius plus pᷣt qᷓ; enſis alterius licitũ ẽ
wnmialis excedat. cũ ut ð: ſa cob· iij . qui bivult glo· q; deectum
eze⸗ nõ offendit men 3 loo poſita ſit. de viriu cũ armoꝝ iuuamje ſupplere pᷣt. p⸗
en v. eaaungnan gtrnt utpo te ſumitur aũt iuuems potẽtioꝛ ſene ad la-
nt Sdeeedgerte gF ensercatuess Neee,
kancic ſfoꝛmeca toꝛ vid ſea accuſantes ernna no mo. ¶ S n queritur· quid li me cũ ba⸗
inen i me / ſßem illo facto publieo culo qͥs mſultauit et ecouerſo pem illũ
. difam ant eu ·hi — 0. P cũ gladi nar. Pals· decidit ꝑ the⸗
nkmit feipm di ublice co mittẽdo cu gladio an pumar. B E
L - —RN—— 2 a glolam. C. vnvy.l. eqꝙ aut m
Ppria R ſtea! ublicaco pꝑ qua talis A . H
nee A Piticeco , gun ane 6ͦ poterat et tũe nõ punitur · Et eo⸗
nmaß loſie ſ fert ſibi famaã. h tatu mo aut no pote L . . . K
ehio nota fit aufert . 29 dem mo die de ill ſult aunt ſme
s in publicũ dem mo dic de illo qui me mſult au
nn Fet magin nr at ſeuz aliq armoꝝ gne vwo les michi dare maxil
ex ati n nacts ne ebſertz latũ manuvacua ego wero ne hoc acci⸗
alan al Si qͥs tn ermia talia tm a paucis atu manuwvad H
me gic nota publcãdo dilataret Hijs qͥ nõ cu⸗ deret cu no debea expect nE
Gn nota pul 2* diẽ glo.m decã.l.i:eũ cũ gladio pemn.ſꝛ2
nleruſe rat ꝓdeſſe. nec etiã coꝛrectõis aff ectu ſed die glomd „ „! .
8E nat ꝙ f e „ le. 1 me deſendé pumoꝛ· qꝛ nõ
reainſe ius loquacitatis libidime nõ dubiteẽt ſi po ter aliter de pumdn ae
:. Ptꝑus ioqu 6 o⸗ ſuam modus defenſioms ſ fuit exeeſſus
en pe ſe Fuitor eccare · q coꝛruput bonos m .——. ſio ms ⁊ vmdcãm aſ⸗
,e giater bec . . ultra termos deſen ſio ms ⁊ vmd cãm a
nſen collo quua praua et alios ꝓuocãtve , dè no
kpe H na mali con emvel ad mitaconem et ſumpſi. hi wro ↄſtat ꝙ aliter euadẽ nõ
nßppo⸗ ad mdigna co 4 ASEH . n cu vitu pio peuterer tuc non
P, erkat . temaz qi cu vitupio p 2
inaa⸗/ ſenmdaliſa cõem: qð a no auertat xps. baes ſi liez B ꝓpter res dſendẽdas.
1 , bdo vel ab⸗ pumoꝛq h liez Hh ꝓpterr ca.
nnse 4 Po Sano coꝛpali in ledẽdo vel ab⸗ Pum g⸗ ſonaz et
madf. — 3. e ut deca. l.i. multo ſoꝛtius ꝓgter ꝑſo a5 x
hmnf utendo et qual wyrroch weneatur J8 coꝛpus qs e digmus. ut de pems. mrl.
adrtenen. in facen. exoðᷣ.xx. ſeruon Eſ. In dubio vero an potemm
Pn Ele videndũu eſt non aliter me deſenderep̃ᷣſumtur ꝙ ſic mtor
in eres ue drelktirmos damm pareſ. ſecus aũt inter impares gpter in⸗
Wdte e Iliz. 6 pleruũqs prſnmnia equalitate viriu. vnde multe eircũſtãtie
n inkr spA⸗ P Ssn , 3 i C3: zuoritur vtra qs ten etur auſu
1 ledẽdovel abutẽdo· Ledẽdo wero tereio AI.i. LC „z queriturvt ſbins nor; alenn
nnr gradu dãmficat · mo l nnn eEn SSt. Fde aqua plu ar.1.. Ciesvaryl.
ten nao ſie tñ ꝙ ſanani ßt. Pedo mutilãdo. Sz fallit pmo qn mſertur violentia circa
5wer dedo.Hee g tria ↄtingẽ Sz fallit pmo qñn mfer .— 2
ile pynt dupft. ſcz in nccitate ineuitabili vel . ret ſecũ piculuũ cirea res. Se⸗
e euitabili. Fi ↄtingũt m nccitate meuita⸗ fuga traferet ſecũ piculii eirea res. Se⸗
nten, eintabm. dting vna & Pjreiclio. cũdo fallit ubi mfertur violentia circa p
me bili tüc 'm textũ m cle. vn lis. ſonas ⁊ fuga eſü piculum alluturm puta
Noni⸗ nullaz pena mKrc z.ur qg ſi⸗ artatus q mimicus ẽ hbi ad ſpatulas ad fuga
gularitatẽ. glo· iĩ bideʒ· ut q; ⸗ ertẽdo de facili vulnerari poſſet.
— muit ꝙ — 1r .F. ad.l. l. ſcietiam · qm cũ aliter.
e Nr⸗ . 2 G Nad ·l. acqiul.l· ſcietam · qmi õl
. neenace Hn s na. Tereõ falit qñ ſug a piculũ npoꝛtat ho⸗
rie eſt de ure na . Ar . nSris eſt pferẽdus omi lucro.l.
nmci re eis den ſt gẽéaũ düͤmoõ eñ nat nons qe honoꝛ eſt pferẽdus omi
. us aut getiu du tn na —, - . 72
len Cen et ci. E. . albafe uelloracmo⸗ mlianus · et m glo.f.ſ quis cauc · ¶e⸗
uſdn tu modemmme meulp ſco. in. ijij. Di. cũdo moderamẽ illud coſiſtit in tpis co⸗
deramen nſiſtit in tribz hm ſco. m. ijn. 2 Peni ia dz im tin enti ſcʒ maleſico
8 — 1 uitate · qma dz maotin enti iczʒ
5 .xv. Orjmo in factoꝝ ꝗqᷓlitate. dʒ en ce er 4. —

0

vio lentie adhue flagrãte inuaſoꝛ repel⸗
li · f de vi. et vi.ar.l.in. Ecũ igitur· qdᷣ ve⸗

rũ õẽ de violentia illata pſone in qᷓ viðꝛ fi⸗-

eri ad deſenſionẽ ne ſcʒ iterato pcutiatur
ſi ſiat meotmẽti · ꝙ ſi fiat rixa ſepataa ſic
nõ meotineti tũc fieri viðꝛ ad vmdcam.

et ideo tue nõ lz. ut nõt glo. de hom . in · e ·

hRg mſicaſti · mbo repellẽ. Fi tñ peuſſus
mſeꝗqᷓtur pcuſſoꝛẽ fugien tẽ ut cũ re pcuti⸗
at mitius p umetur · ſcʒ ut culpabilis nõ

ut doloſus q; difficilimu ẽ inſtũ obtẽpa⸗

re doloꝛẽ· f. de adulternjs.l.h adulteriũ.
. . r E — 14 – —
.Gim pato: ¶ Queri igitur ptvtru ex⸗
ſpectare debea actũ aliquẽe fieri ab ofen⸗

dente añ defenſio nẽ AQ.d qð dom ꝙ ſie ut

armis mſultari damoꝛe a mims terreri ·
= . . 7 —r2
quia in ce ptoꝛ rixe e q pᷣt nnpune ᷣm le⸗

ges offendi ut· f· ad. l.acqmiliam.l.h ex

plag. tabernarius. et mine quidẽ videẽ⸗
tur ſufficieétes vel metus earũ terroꝛ ſuf

ↄſu euit. alias non. ut ſic ex ꝑ ſo ms hoim
enſemus facta. C· i q impꝑa· male · l. i.
bie th bal · et ſecurius ꝙ vbis ↄtravba
renſtendu éno ad manus a ferrũwemé⸗
dum mu in caſibʒ aliquibʒ · utvbi gra. q;
ſoꝛte mmnatoꝛ expectat ſo ciosg wmentes
qubz alter reſiſtere nõ poſ · tüe eni liee⸗
ret an tꝑs occurrere · et m ſilibʒ ideʒ ẽ in⸗
diciũ Cerco moderamẽ illud ↄſi ſtit ↄtra

neccitatis meuitabilitat?ᷣnaãa moderate 1

ad deſen ſionẽ fieri ð: qð ex nccitate fit·
F. ad.l.acquillſciẽta. qui cũ aliter ·
nec curamus equalitatẽ ubi nõ poſſumꝰ2
euitare necitatẽ qꝛ n ccitas facit delictũ

ꝓbabile 2 excuſabile qð alias nõ eſe· fj.

de maunnſ teſła· l. qui potu erũt. ceſſante

Wero necitate S: potius offenſio vel vn⸗
dicta qᷓ; efen ſio · In dubio vero an quis

intellig atur pcutè ad defenſam velvmdi
ctam dic balõ.m deo· Etabernarius· ;
h du eſſes mm actu pcutiẽdi peutio te pus

tũc ẽ ad deſenſam · ſecus ſi te ꝑ cutio etiã

meõtinẽti poſtq́; me pcuſſiſti:q; tũc ðꝛ ad
vmdcãm mſi facerẽ ne ite rato repcutẽg.
Hi vero nõ apparet qᷓ pcu ſſio pceſſerit m
dubio pᷣſumtur eius culpa q ꝓuocanit.
et mſultatus ĩ dub io pſumtur ᷣm balð.
ad ſni defenſionẽ feciſſe· ſed ubi licita eſt

ofen ſio ibi illicita eſt defenſio. tunc en/

dz equo aĩo tolerari· ut pote cũ mfertur a

publica pſona ut a dice vel executoꝛe

uſte ſuu officiũ execente · et ĩid eo ym le⸗.

ges licite captũ a familia ptãtis recalei⸗

trantẽ t reſiſtentẽ licet famnlie in ſb ſidiũ
ec. ↄfu · l. ſi huus. Silr ubi licite mfertur a

pſona pᷣuata· et ideo nõ lʒ filio renſtere
pri coꝛrigẽti nec diſeiplo ſuo mgro nec
Fuo ſuo dno mſi eſß mmia ſeuicia · q; tüc

licʒ eis officius indicis inploꝛare. ſi fiat

ſeuicia ↄtra officiũ pietatis co coꝛ· alex.
