tatẽ iuris naturalis við: ꝙ nullulega⸗
le uus illaʒ ſatue dbuerat. Ad döm
de wre⸗ nõ eſt »tra dictõ licz i ms
einile dicat talẽ pᷣ ſeptionẽ equã iuſtã
et ꝑ ↄns mſtituenda Jus auũt canom⸗
cum dicat eandẽ eſſe miquã miiſtam
ac p ns ꝓ Hibendã. q; ſic dicedo non
attẽdut ad eandẽ câm nec ad eundem
finẽ. Yʒ ubi ꝓprie tradicłõ erit ncce ẽ
m eũdẽ reſpectu aceipiãtur tormmm

Hro quo ſciẽdũ m Bmõi p ſcpeone

ↄſiderata mẽte iuris eimilis Ua ſtatué⸗

tig 6 utiq; iuſtieian equitas· qꝛ ↄ coꝛdat
eqnitati iuris naturalis. ſa ius eimle
p pᷣſepcne maleſidei dupl ice Hʒ fineʒ

ſcʒ neglig ẽtes pumre a litibʒ ſinẽ dare

etvterq; Pn Honwernaer iuri natu⸗
rali·et ex hac pte tal is pᷣſcptio iuſta et

equa merito dici pt. Cõſderta ꝓmde
monte uris canomei illaz hibens eſt

iniuſta miqua q; ↄtmriatur inris na⸗

turalis equitati. na ius can om cu ſide⸗
rans ꝙ talis poſſeſſoꝛ maleſdei pᷣſeri⸗
bens in tẽgit p eandẽ pᷣſernpeo em vſur
pare re aliena- ideo co dénat ea tanq;
inmſta1 miquã · q; diſcoꝛdat ab illa re⸗

gula iuris q ait. qdᷣ tibi nõvis alteri ne

feceris · vñ ſic pneipalis finis iuns ci⸗

milis ſeruare cimlẽ ſo cietate q mime
ↄſeruatur ᷣ litigia terminẽtur ſic iurs

canomei fims pnᷣcipalis ẽ &aνς ο dare
in deu et in legẽ euãgelicã qð fieri nõ pᷣt

ne
ſe

Nna
1)
hch
Atn
ſor
uit
Rt
ſon
n

n

n

mmiſi ↄſeruetur miſlticia ut ſeʒ omis interi

acktus quo quis in deũ oꝛdmatur ſᷣm iunſti
aam reguletur· Et nõndu ꝙ p̃ᷣſeptio ma⸗
leſidei ꝑtim ẽ a iure eimli mducta· ſcʒ pt᷑
duplice finẽ pᷣ dictum. et ptim pmnſſa ſeʒ
ↄſiderata pᷣſcribetis malicia et miqtate q;
reſpe ctu indicatur miſta ut dẽm eſt. Et
ideo m illud a iure cimili nõ eſt mducta

htm pmſſa.qꝛ qdᷣlibʒ ius ſʒ nõ valeat ali⸗

qð minſtũ vel miquũ inducere p̃t th ilud
puntte re qnq; ꝓpter aliqð bonna mſtu qð
ſeq;tur inde ad qð tale ius magis ſpectat

mala ſide et miqtate ꝓcedat ut p eam
duplicem pfatũ ſine eliciat · Ioc auũt ĩdeo

fact:qꝛ cu mtedat ꝓ vltio fine co ſeruare
cnulẽ ſocietatem cui fim decruit maxmme
nece e negligẽtes pumre et litigia ternn⸗
nare. Igeo magis tendè dʒ ad hoc tanq;

ad ↄue bonũ q́; ut miqtatẽ remoueat vel

coꝛrigat p̃ſeribetig cũ ſit bonũ pticulare.ct

S

ſic pʒ cur in p ſe eõe malefidei ius cano⸗
im cum a iure eili diſeoꝛdat Pi wero ſcdᷣo
mõ · i · poſt copletã p̃ᷣſep conẽ mecipit oſſe

roſſeſſoꝛ male fidei. tuc nõ obli gatir ad
reſtõconẽ qð ꝓ bari pᷣt triplici racoe· Pri⸗

mo mcõe aũclis:nã ſi bona ſide durante
pᷣſeptio velvſucapio copleatur tuc p̃ᷣſeri⸗

.⸗ „ „

. . YUG
8* ð
8

foꝛm arivaleretſeqnda & leʒ erronea ſit-
et h ẽ ſma iuriſtarũ cui etiã cocoꝛdat mo⸗
m. xiij. qðlibet ubi cũ tractaret pncipales
qdom de p̃ ſcribente cu mala ſide dixit eũ
ad reſtõnè teneri ſbdens ꝙ qͥ fide bona
pᷣſepᷣſit ad reſtõnem nõ toeneturlicʒ ſciat
toſt p ſepeo em illud alienũ fuiſſe.ꝙ ſi ob⸗
icit illð aug. non t mitti pecmn roab.
dm ꝙ h nullu pecm p ceſſit qꝛ cũ tona Ri
de pᷣ ſeptio ↄpleta fuit· Hine roga illa nõ
tãgit caſu· Ceterũ ſi q tpe p̃ſepcõms le⸗
ſam ↄſcictiã Hab uit poſt i eipiat hre nõ
leſaʒ nõ ẽ ꝑ ̊ mterrupta p̃ſeptio ſᷣm glo.
in dcõc.qm q; illa co ſcietia fuit erronea
et ideo deponeda. Aõ ſi dubitat a iuſtam
dubitandi cẽ m habeat erit mehilomius

one ſidei po ſſeſſoꝛ:ita ut p ſcribẽ poſſit. ut

m deã · glo · er mtorm vtotur boms a fru⸗

ctibʒ. ut. f· de vlut . l. qu ſeit· Cbone hidei·

—

mqmirere tn dʒ ab alijs de illa re diligen⸗

tr ut ſic ad weritatẽ ꝑuomre valeat: ut;

xxinj q ul:e oceidit. ¶ Pemq; qript utra
mala fide pᷣſeribens eænſeri dbeat fur vel
raptoꝛ· à m ꝗ ſpecie peci locãadus ſit. Ad ſʒ

rndet angelus d caſtellione areunoñ ro⸗

peticoe · c· qm· de pᷣ cpeone.i ultia qoõne ·

direcle loqndo ⁊ ꝗꝓprie taliter pſcribens

4

nõ pᷣt cenſeri cũ furewl raptoꝛe· et breuis
mco qma furtü rapma pncipaliter eo-⸗
ſiſtũt m aliene reivſurpacone h p̃ſeribes
mala fide pnᷣcpalr ↄſiſtit in aliene rei de⸗
tontione mterp̃tatie tna indirecle ẽ dz

bes tutus eſſevid nõ ſo lũſm miis eimle h
etia m canones. utz exp̃ ſſuz. e·ti· c· de qᷓr ta
et ĩ gloſa.et · c.ad aures · et. e· ti· li. vj. et i ·
vedo mce ꝓprietatis.· q; ſ ̃ ſcptio ↄple⸗

atur durãte bona ſide ia factũ ẽ ip̃ms p̃⸗
ſeribẽtis vtriuſq; mris auctate qð antea
ſuit alieniũ nõ obſtante quacũq; mala fi-
de poſtea ſbſeqnte ꝗpter qð talis reſtituẽ

nõ tenetur· Terco racoe inculpabilitaus

qq; nullus reſtituẽ tenetur id q bp et i⸗
ſte poſſidere ꝓbatur. ̊ talis pᷣſeribẽs rem
poſſidet pᷣ ſcriptã inſte⁊ b no obſtãte ma
la ſide ſupuemẽte:et ideo ꝑ ↄns reſtituẽ?
noõ tenetur ˖ qð pʒ · nã ills qð de iure haber
inſte bñ ex ꝑte mris utiq; poſſid etur. et
p ↄns alienũ nõ eſt qdð iure poſſidetur ſoe
aut iure qð iuſte et Hiuſte qð bñ utz · xiij.

qiiij·c. quid dicã · Quidã tñ di cũt talem
adreſtitu coem teneri · Sʒ hac opinioneʒ
vſt. deridet · mchilomĩus tñ tenz · ꝙg ſi de

B ↄſciẽtia remoꝛderet nec ↄſilio pitoꝝ res

in eadẽ ſpẽ pecilo cari · Eqmpollet & ſuri

et rap toꝛi qntũ ad pecm 2ſcietie.et ꝑ 2S
indiget ſuã ↄſcientiã recliſicare quead⸗
modu fur wel raptoꝛ. qdᷣ vtiq; fieri nõ p̃ᷣt ůᷣ
p reſtõnẽq; nõ dimnttit᷑pcem ñnᷣ reſti.ab.
et ſic fur vel raptoꝛ nõ p̃ᷣt tenere vel defen⸗

dere furtu wel rapmã tra illuʒ cui fumtus

eſt ſme peco ſic neci ſeribes mala fide ßt
tonere wl deſendẽè re p ſep tam ſme peco
ↄtra illu cuins fuit res illa pᷣſepta.vñn co:ã

xo talis in fecã ↄſciẽtã hi ſic fur arapto:
qndeus plus reſpicit ad affecta q́; ad a⸗

lienũ negat ſi poſſ etiã tollẽt. deus eni cꝛ
mterrog at nõ manu. Ad laude e.CGE
uod ad pᷣſcripcõnẽ opletã reqiurũ
tur qiũq; ſcʒ bona fides·iuſtus titlus.

cum . vñ · xi inj /q. v.c.ſi q d.ſbᷣditur· qui a⸗

N „ „

1. Szmo xyuij .

Sngnac po ſſeſſioms · et ꝙ res ſit
cptibilis ⁊ tpus determĩatum··
Kbtil n fur .· facies ¶ Der· xxiiijꝰ.
exoðᷣ · xx · Materiã de pᷣſep tiõe
et vſucapione ꝓſeqndo.Pri⸗
mo queri p̃t · que ſmt requirẽ⸗
da'ad h̊ ꝙ habeatu: plena p̃ᷣſep tio·Ad 8

- pte tpis jpiis p̃ſepeõnis ut li. vi. de reg.

iut᷑ ·c. poſſeſſoꝛ maleſidei ullo tꝑe nõ pᷣ ſeri
bit. Hem aut é iuſtus titulus· et ðᷣꝛ iuſtuſ
atlus omis actus q́; ſo let acquiri dnuuz ſi
verus dñs tradat re. ut ſi qͥs ab eo qͥ ve⸗
ris é dns rei accipit ipam rẽ ꝓ herede
donato ꝓ dereliclo ꝓ delo gato et iae ſes

A doöm hm canones ꝙ ꝗqtuoꝛ requirũtur. et ſi ab antecelſoꝛibʒ meepit ſeptio pᷣſumẽ
aagdali pᷣt qutũ· Primu igitur ẽ bona ſides dz credẽ q illi habuerũt uiſtũ titulu ma
̃m canones licʒ aliter ſentiãt leges· ut di xnmne ſi fuerũt Ioneſte viri · ſuffieit eni ore
cum eſt m ſermone p̈ cedenti · et hec fides titulũ verũ ⁊ p ſuũptũ. Itẽ ꝙ res nõ ſit vici⸗
Lona ðᷣ hm gloſam · m. c· ſi di ligẽti.e. ti· et oſa puta ſurtiua velvi poſſeſſavel a talibʒ
m Jo:an. cu aliqs credit eſſerẽ ſuã quã empta. P· ſ ius ↄe vel p̃ſupeo nõ ẽ cotra
poſſidetvel tradentẽ eſſe dimvel hĩ̃e ius boſſeſſoꝛẽ ſuſfieit bona ſides alias ncce ẽ
dilkrahedi. leʒ erret in facto · ſ· de v· ſig · bo allegare titulũ ꝓbare. n allegetur p̈ſeri
ne ſidei· et H bona fides pᷣſumitur ñᷣ ↄtra⸗ ptio tãti tpis· cuiꝰ ↄtrarij nõ ſit memoꝛia·
riũ ꝓ betuir· ar· ſ. de ꝓbac· verius · qnq; tn utz expſſum textu li · vi. e · ti · i · c.· eõm et
pſumntur ↄtrariu ꝑ denũ cia coem. C. de rei diẽ goff. ꝙ in pſepco e exigitur ca lz nõ le
ven . ! funduʒ· vñ mala ſides pſumitur ſi Attia nãâ l Iama ſoꝛet locũ pᷣſepco nõ hret
venũcietur empton ne emat, wl q; mer⸗ je queri p̃t vtrũ titulus erroneus vel
catur ↄtm legẽ. L. de agricol et eenſi · quẽ mmus iuſtus dare p̈t cãm p̃ ſertbedi. Ad
admo dũu wel ſi emat a ꝓcuratote meo per ſoc dom ꝙ ſi erratur in facto tũc ſieri pᷣt
colluſionẽ.· vel q; emat a ꝙdigovel luxu⸗ pſepᷣtio q; ĩgnoꝛãtia facti ſi ꝓbabilis eſt
rioſo. ſeu alijs quibʒ boms mterdem eſt. erx cuſat pſcribentẽ ab erroꝛe et ius poſiti⸗
F. ꝓ emptoꝛe· ꝗᷓ ſunduũ. Equi ſciẽs· et · l. R uum pumt neg li gentẽ in rerũ ſuarũ peti⸗
qus Silr q onnt a talibʒ talia ꝓpter ꝗ tone. Fiwero qs errat' iure tũc nõ hHabzʒ
Pnda ẽ vehemẽs ſuſpico rõn abilr ꝗpter p cam legitiaʒ ſeribẽdi. qignoꝛatia iuriſ
ſonãvendentẽ aut re vendẽdam aut etiã nõ excu ſat. Et ſiobicit ill · e· cura paſto⸗
Apter p eij mequalitatẽ.· ðꝛ etia mala hr̃e ꝛali. e de ure pronatus· ubi ſpa ꝓpter le
ſidẽ q́ dolo venditoꝛẽ iduxit ad venden⸗ gitimã pᷣſeptionẽ ↄcedit eccias ex igno⸗
ovu.wel qu ab illo emt quẽvendè nõ poſ⸗ ti a uris no iuſto titulo quiſitas a poſ⸗
ſe ſciebat ſeʒ a pupillo ſme aũctate tuto⸗ ſeſſoꝛibʒ retinẽdas ubi arguit glo.dicẽs·
rig aut a tutoꝛe falſo quẽ ſciebat tutoꝛeʒ Mim onachivwel clerie à p ſepſerũt has
nd eſſe· ꝙ; ſi quis 2 ſciẽu am Habeat ſnnplr eccias aut habuerũt bonã fidẽ aut mala-
dubia ð eſſe bo ne ſidei · hm gof · P· leʒ hm Si bonã h eſſe non potuit n q ins ignoꝛa⸗
canon es ſp requimtur bona ſides: tñᷣ hm bãt. h i gnoꝛatia muris nõ pdeſt a vſuca⸗
leges m pᷣ ſepcoe reqritur bona fides decẽ pliendum . f· de vſuca · nun q; · et qꝗ cotra le⸗
anoꝝ in ter pntes wel vig inti ãn oꝝ inter gũ mterdcã mercatur nopſeribit. . da⸗
abſentes· C. de ᷣſep ·lon.teꝑaut.malafi⸗ Fri et cenſi. quẽ adm odu.iᷣ.xi.cet iſti ↄtra
dei. ſed in pᷣſep·xxx · vel·xl· an. non reqri⸗ imterdæe cano nũ receperũt eecias · et ita
tir. ut· xvi.q· in · Cpt · vbi multa ponutur ſeribẽ nõ pnt ſi maſã ſidẽ hüuerut nulla pᷣ⸗
te hac materia ex nono ↄcilio affricano· ſeripeo e muãtur · Ad h̊ rn det ibidẽ · Pri⸗
et ex. e· a· vigilãti · C. de pſcy. xxx · xel . xl. mo ꝙ toleratur p̃ſcriptio Hmõiꝗqpter
an. cũ notiſſmi · et · l. i qs empcoms. n ve⸗ ſcand alũ q; nõ poterãt eccie reuocari ſme
lis dicẽ leges ip̃as coꝛrcãs· ut in· e qm · feangalo⸗ Prboc- lez illi qᷓ receperũt ecci⸗
ev. e. ti · qd a facẽ pᷣt ꝓpter piculum aĩe. as d manu lalcoꝝ pſeribẽ nõ pnt q»tra
Hm ĩo. an.licʒ m alnjs legẽ tolle non pᷣt q ura receperũt· tñ eoꝝ ſuceeſſoꝛes pᷣſerbéè
ad ſoꝛũ eiuile n vbi tpaleʒ habueit iuriſ⸗ pñt qͥ H ignoꝛat et bonã fidẽ hnt· ex quo
dictõem · et requiritur bo na fides in qlibʒ muemut ecciam m poſſeſſio ne q; alten⸗
2

— — = — — —

„

e.
pſent
uſhef
nuſt
4
WE

nn
üma
ſhee
vie⸗
ib-
weir
ce⸗
ſen
norn
e
woe
ohre
e

,
1

10

“
1*

etven . c· puemt. et in glo

leco ſuecedit miſtã hʒ ign oꝛantie cãm. iit
fr. de re iut · qui in alterius · Terceo qꝙ ibi

fuit ſeptio cũ tacito ↄſenſu ep̃i q ſ ſeiuit

et tato tpe tacuit· vñ vſus ĩ paciẽtia tam
longa dueit offi eiũ pᷣtoꝝn · ar· ox de ompe·
cdo qri p̈t
vtrũ currit pᷣ ſep co cotra illũ qͥ aliqͥd diu
ſolmt ſme cã. Ad ſ̊ dvᷣm ꝙ no currit h liei

te retinere p̃t qð nõ de iure p̃ſtitit etiã hid
om ſo luit utz. x vi q —. C clerici.c. . epsS⸗

C· de agri et een ſi.l. litibʒ· et ex de cenſibz·

ubi v c. puemt. ꝙ conſus ig noꝛãtie·i· cu
mis cauſa ignoꝛatur nec diumis nec Hu⸗

mams legibʒ muemtur optz quippe ut

omis cenſus ad qmd et qn ſolmi debeat
ſciaturvide caſũ im glo · ¶ Ter eiu ꝓimde
reqmſitũ ẽ ↄtinua co poſſeſſiõis ut ſcʒ to⸗
to tpe pſepeois ſme mterrup coe ſit poſ⸗

ſeſſa· Ad cuius euid entia queri pᷣt:qualr

fierip̃t interrupcõ pᷣ ſeptoms· Ad h̊ dom
ſßm ray. ꝙ duplr ſieri pᷣt talis mterrupeo·
Primo naturalłr ꝑ occupacoom ſcʒ aqueę
vel flumis fundu oecupãtis ſmilr p vio⸗

ſenta deiectõem. wl etã ſi res a poſſeſſo⸗

re ſit furto ſublata· f de vſucap·natinalr.

ac etiã ſi quo cuq; modo poſſeſſonẽ anmnſie

ſeu amu delcyen di Habmt.F. d ſeruitꝛ ur

pdi.ſ edes · C.i. ↄcoꝛ· Inno. Scᷣo interrũ⸗
pitur eimliter et ̊ imn mdico ↄti git tribʒ

modis. Primo p libellũ pneipi oblatũ · H
tin valet m qmibuſdaʒ actõib; q anales
wcãtur q; poſt anu non pnt moueri hcẽ ẽ
actio mumarũ quedãa alie. mſtit. de pe ·
et to p. ac: circa pn.p tpalẽe igitur oblacoʒ
libelli petuãatur · Sc vᷣo ꝑ querelaʒ indici
factã circa ↄuenco em rei·et ̊ valʒ m oĩbz
ackoõmbz. C· de P ſeß· xxx. Wl · xl. an · leut in

rem. Terco p lit.ↄ teſta eo es m omibʒ acti

ombʒz mterrumpitur p̈ ſeptio. & de pᷣſep·

xxx · wel· xl· an. l· fi· extra iudi ciu wero ta⸗
lis mnterrup co ſieri pᷣt quq; modis · Pri⸗

mo y vſurarũ ſolueõem p qua mterrũpi⸗
tur pᷣ ſep tio q currẽ vid ebatur eo tra ere⸗

ditoꝛẽ no petentẽ debituz . C. de p ſc · xxx ·
Vl. xl. an.l· cũ notiſſnmi· ð edᷣo per ſcdᷣam
caucõ em ſcʒ qñ deb toꝛ facit nouã raueo eʒ
ut; ꝛbidẽ · Tercõ p ꝓteſtacõnẽ ut qñ qͥs
iſto metu vel alia cã peditus nõ p̃t rem

Nuã peterect ꝓteſtatur eoꝛã iudi eæ oꝛdi⸗

. „— „ ⸗„
—== ”M
”M
. ”R
. .

nariò wel coꝛâ publicis pſoms. ex offi
oꝛ · e· paſtoꝛal et de axp· c· ſi iuſtus. Quars
to p denuciaco em facta colono· ex ut lit.
nõ ↄteſt. c. qm ubi mrẽ actio exerceri
debz. l. . Q mto p ſmodalẽ ꝓ clama eoem.
utputa ſacerdos aliqs ꝓclamat in ſmo⸗
d gnalivel ꝓumeiali ꝙ alius ſacerdos
tonet rẽ eccie ſue · ex · e . e · ſeõn. P· ßm ray.

licʒ pᷣſepᷣtio nõ mterrũpatur nlmius tn m
ſeptẽ cahbʒ nõ curee Pronus etpe p̃lati

qꝗᷓ male alienauit rẽ ecci e:.quãdin nãq; ta
lis vinit nõ currit pᷣſepᷣtio ↄtra ecciam utʒ
expᷣſſum xvi · q. in. c. . rercon⸗ bedus
eſt coto tpe vacacoms eccie q petere ha⸗

beret . ut. .ti· c.i. et · c auditis. Tereius ſi
platus eius fuerit hereticus utz eiſoẽ ca⸗

pitulis· Nuartus ẽ tpe ſciſmatis · ut · e. ti·
cũ no bis. Q utus tꝑe excoicacois ip̃ius
pᷣlatin ſit negligẽs in petẽdo abſolueonẽ
ex de ↄ cel · pbe. c· qm.extus ↄ tra eũ qͥ eſt
in etate pupillari. C. m Hijs qbʒ cais non

eſt ne. l. f. Septimus qn qͥs inſta cã ſpe⸗

ditus nõ pᷣt agẽ regulariter enĩ cotra eãũ
qu nõ pᷣ̃t agere nõ currit pᷣſeptio iᷣ poſtqᷓ
agere poteſt mire non mpedi ente. DHimc

2tia filiũfamilias nõ currit pᷣſepeo in re⸗
bus aduetcijs n exquo liberatus fuerit

apr̃ia ptãte · nec mulieri in dote n̊ ſoluto
mrimomo/ vel viro vergente ad mopiam
nee ereditoꝛi n exnte debiti petẽdi ↄ dicoe
vel aduemẽti die · ꝓbãtur hee · C. de anali
p̃ᷣſcp. li. C. ſi· et. C. de iure dotiu. l. ᷑in rebz. C.
onmis. Itt deã · l. cũ no tiſſmni.ꝗ· illud aſit-
Ex quo nõ ꝙ ſi credidi.c uſq; ad annos
dece nõ meipit currę ↄtra me pᷣſeptio mſi
poſt iſtos·x·ãnos. Quartũ eque reqialſi⸗
tum ad ↄpletã p̃ ſep eem ẽ ꝙ res ſit pſeri
ptibilis · Ad cuuis euidentiã ſciõdũ ꝙ leʒ
gnaliter omes res et ome ius p̃ᷣſeribi pnᷣt

ut ex. e · ti · ad aures · C.· de ſep. xxx· wl.xl.

an. ſẽ in rẽ· excipiũtur tñ quedã q ̃ſeribi

nõ pñ̃t · Primo nãaq; in ermmibʒ nullo tpe
p̃ſcribitur ̊ potius ex tpis diuturnit ate

augẽtur· ut ex de ſmno⸗cũ in eecia xxxiij·
q·v.c.qð deo · cdᷣo nõ pᷣſcribitur ↄtra o⸗
bediẽtiã viſitacõem et etiã ↄtra ꝓcuracoʒ
qᷓ racone viſitacõmẽs debetur · utz expſſum
e . ti· cũ nõ liceat · et · e· cũ ex oſſicnj.extra de
cenſi: cũ inſtantia: qð ſane mtelligitur de

5

Edito qͥ nõ p̃t pſeribẽ eõtra pᷣlatũ.· Alias xvj.q.iiij. volumus. Iteʒ nec li ber ho ps
tñ pᷣ latus pᷣſcribẽ poſſ ut abbas łel aliis ſcribi p̃t. xvi.q·i. Ep̃t· nec etiam circa inu⸗
pᷣlatus ↄtia epum circa ſe ditos eius. Et n li btatis nec etiã m mrmomo· xxxiij. q.
hẽ dicit Inno. in ̊ caſu lʒ ſditus aliqua⸗ v. qð deo · Silr res publiee ꝗ ſut m vſu ci⸗
liter p̃ſeribat nõ tñ pᷣſcribit noĩe ſuo ſed uitatũ ut vie platee pontes aqueductus
potius noĩe alterius cui de ſubiectõne re⸗ nec ĩi toto nec in pte pᷣſeribi pnt. ff. de vſuc·
ſpondet. ut ĩ deõ.c:cũ ex officij · Ter eo ec⸗ .l. vſucapionẽ. C de o pibz pbͤlieis · l. p ſeri⸗
cleſiavel cetera ſaera areligio ſa loca deci⸗ ptio · n ee etia publice fun ctões ſiue ciniliſ
me pmucie oblaco es nullo mire pnt a lai⸗ canò qͥ ſcʒ ſolui debe ret reipblicee ꝓ agris
cis poſſiderivel pᷣſcribi ut · e. ti · e· cãm. te⸗ nõ pᷣſcribũtur a coloms.C. de pᷣſeßp. xxx ·
xtu· et glo· dic ꝙ exigitur eiuilis poſſeſſio Vel. xl. an· male agit᷑. nec res furtiue wlvi
ad pᷣ ſepe em etiã in hmõi ſpualibʒ. et p⸗ poſſeſſe ſeu etia q naſcũtur ex eis pᷣ ſeribũt
ſo na ſecu laris talis ẽ mn qua cadẽ nõ poſ⸗ Avſucap intur. Inſtit/ de vſucapᷣ. . furtiue
ſit H mõi poſſeſſio de iure·q; ſpũale ius in (V cquerip̃ᷣt vtrũ decime p̃ſcribi pñt ꝑ
laicũ nõ cadit.vñ gnaliter omes qᷓ nõ ha tpus de cuius ↄtrario nõ eſt memoꝛia. Ad
bent eiuilem poſſeſſionẽ h alieno noĩe poſ⸗ I doõm p diſtim cõnem. aut em queritur
ßdent p ſeribere nõ pñt · q illi tm dicutur vtruũ a laicis q̊ ſieri pᷣt:et rn det fmnciſ. de
poſſidere quoꝝ noĩe poſſidẽt ut de reſti⸗ zabet · ꝙ nõ: q; ſut incapaces poſſeſſioms.
ſpo · c. cu we mſſent · et de pſep · cen diligenti· ut. eti · cam que:et ſme poſſeſſone pᷣſeptio
Pmc poſſeſſiones agro ꝝ nõ pᷣſeribũtur no ꝓ cedit. et ſie t us de cuius ↄtrario nõ
a coloms nee pignoꝛa a creditoꝛibʒ nec memona lʒvm habeat tituli · ut. e. ti. li.
qnui redditus a fructuarijg · ꝙ ſi uſq; ad vi . c. epm. nõ tñ facit capaee poſſeſſioms
centũ anos ꝓbare poſſes ini eiũ poſſeſſio⸗ vel cenſeri poſſidere eũ qm ẽ incapax· ꝓ
ins ſcʒ ꝙ noĩe tuo poſſeſſum eſt non obeſt hoe qð nõt lo·an· et Io· mo.de pben . e . N· li.
tibi aliqua pᷣ ſep eo nwelis dicẽ ꝙ ꝑ lõgaz Aur queritur de clericis qui ſeʒ capa⸗
oblmionẽ aliq ꝑdat poſſeſſionẽ wel htin ces ſut Hmõi poſſeſſioms:et tuc doõᷣm ; ſi
tps effluxit qð ignoꝛat dñs ubi poſſeſſio parrochiaʒ hnt tũe pnt ab eis deeime pᷣ⸗
illa hta ſit wel 4 poſſedit alien o noſe altoi ſeribie utz · e· ti. e · de qrta/ubi 8² decime vob⸗
poſtea tradat · ex de reſti ſpo · e cum wemf⸗ laco es deſunctonꝝ clericus ab nnpeticone
lent.et in glo· wel etiaʒ niſi dno petenti ſie epi quadna genaria tpis pᷣſchpeo eſe poſſe
poſſidẽs nõ red diderit tũc poteſt res ta⸗ tuerividꝛ n ſoꝛte mterim paſtoalis ſedeſ
lis p ſeribi nõ tñ ab ipo ſic detinẽte cũ ma⸗ caruiſſyv paſtoꝛe qu mia eccie ſue exigere
lam ſidé Habeat ſ̊ a ſuo ſucceſſoꝛe qͥ bonã tbuiſſ. glo racone ſui bnfien aliter non·
fidẽ hbq: et ſe pʒ qᷓ pſone pᷣſeribẽ nonpnt. Aut queritur de religioſis· et tüc doͤm q;
Et nõ ꝙ omis ꝓprietarius hʒ poſſeſſionez ſ nõ ht parrochiã ipas decimas p̃ſcribe
cmlẽé ſi amaritus in boms vxoꝛis omis nõ pñt · q nec poſſidere · x viiq i:placuit ·
wero fructuarius vaſallus ſupfſiciarius Seðo ubi breui ſtilo monacho mlta ꝓphi⸗
emphitheota. i: melioꝛatoꝛ ſcʒ agroꝝ · et lentur et eoꝝ ſtatus elegã ter edicitur ·
uxoꝛ ĩ bo ms ſuis viuete viro dicũtur Hrᷣe Si vero monachi parro chias hnt tunce
poſſeſſionẽ naturalẽ. ubi Cocurrit roſſeſſi⸗ racone parro chiarũ ipᷣas qnq; pᷣſeribüt ·
o cimlis et naturalis · vel einilis tm. ibi & ut ex de deci · e· cu ↄtingat et · e cum in tua⸗
ſuſficiẽs poſſeſſio adpᷣſcribendũ.ſ̊ ſola na emq; queri pᷣt: ineidẽtalr vtrüuũ tenẽs
turalis poſſeſſio nõ amg ner.t 1. eſt veimas m feudũu pᷣt ex hoc etiã recipe de⸗
videndũ q; res m uma ſut mp ſeptibiles· eimas noualui. Ad h̊̊ dom m ray: ꝙ non
Dro quo ſeiendũ ꝙ limes vel qd adheret ſi ſecula ris ẽ h dari debẽt eccie prochiali·
lmiti eß atuũ vel parrochiarũ pſeribi n5 q; Hmõi ↄceſſion es ⁊ pulegia artãda ſut
bt. ut ex de proch.c. ſup eo : Nacõ eſt ne nõ amplianda · qð pʒ expᷣſſum ex de deci · e.
ternmm eßatuu vel prochiarũ »fundant᷑ tua. ubi ſditur: nec occaſione decimaco⸗
ummes th pdioꝝ pᷣſeribi pt ut. e · ti · c · qe⸗ ms antique l in feudũ decime ſmt coceſſe.

—
—— — „ — —494 — — — —

— — — —./W —.— —

mè
nen.
d⸗
nhs
pſie⸗
Plen⸗
aulf
Frs
xx.
wlv
büͤt
aue⸗
ntp
nttur
al X
omse
ſte
one
,
ns

,

u
he
Ur
ne

rrr

ſüt deime noualiũ vſurpande c cũ in talibʒ

nõ ſit extedẽda licẽta h potius reſtringe⸗
da. glo · G ideo di at q laiei decimas ſme

peco poſſidere no pñt · et ideo licetia iſta
no pt extẽdi a d no ualia Sivwero religio⸗
1" ſut2 decimas ex pmilegio peipiũt tu c ee
peipiũt leges noualuiz ut. e· ti · cu ex pte·

1.Si demq; religioſi n5 ex Ppmlegio deci

mas peipint alicuius eeccie h ex pᷣ ſepeoe.

tũc dee me noualm nõ ſut eis ſoluẽde ſed
baptiſmali eecie · ut · e ·t. cu ꝛtigat · ¶ He⸗

ecun do queri p̃t meidẽtaliter vtru miehzz.
de Pdijs ſuis ac laboꝛibʒ oblig antur ad
ſoluẽdas decimas ſicẽ ſenure við textus·
xvj. q· i.c.alia cã· c. gnaliter et· xñn⸗ qie⸗

Duo m fi⸗ Ad 6½ rndet glo ex de deei· mee.·

ex pte.j· ꝙ monachi in eccia pᷣnmntia deei⸗

mas dabãt depdijs a laboꝛibʒ ſuis tanq;
laici ut im. c.allegatis et Huſq; ad tbus
pe paſcalis ſedᷣi.poſte awro ide p aſcalis
in cocilio magũtino ſtatuit ÿ nee mona⸗

chi religioh nec aliqui ↄuiter viuetes deci

mas de ſuis laboꝛibʒ ſo luerent · x vi.q ue.
deimas ubi plane de loe · Tpevero pe⸗

&nte adrianus ꝓpa ſolis ciſtereien· hoſpi
talarns ſaneh Johis Jero ſoſ- drtompla⸗

ris · ceſſit hoc puilim ut de ſuis laboꝛibz
quos ꝓprns mambʒ excolunt ſoluẽë non
tenẽtur· Alijs ero monachis ↄ ceſſit tij
docimas de noualibz que colũt ſuis mam⸗
bus et oꝛ tis ac nutrimẽtis aaliũ ſuoꝝn· ut
8: m pñti.· c et ho c mõ uatur. et ita tono⸗
dum eſt q; ciſtercien. templarij Jeroſol

ct hoſpitalarſj deimas terrarũ qᷓs de ſuis

laboꝛibʒ excolũt ſo luẽ nõ tenẽtur ut vam

H.·c.·cũ duo bʒ ſequẽubʒ n pacto ad hoc te⸗
neretur ut · e · ti · x multpliei. wlmſi par

rochialis eccia enoꝛmiter ledtur. ut. e. t·
dilectict.c ſug geſtũ· vel oᷣ ſoluodo renũ⸗
ciauermt pmlegio ſuo ut ex d pᷣuil acee⸗
dentibz et. e. ſi de te rra:ſed h̊ oma ſanei in⸗
telligutur de monachis q pplm nõ regunt

Nã ſi ſecus tũe ł eis recipe veimas pſo⸗

nales et pdiales · Perũtñ eiſterei en· et R⸗

mleosg in pmlegio ſoluè tenẽtur decimas

de poſſeſſiombz quas acqmiſierũt poſt gᷣa

le ↄ ciliũ· wel de eetero acq rer · ut . e. ti. nu⸗

per . ubi de H pleniſſme · Qitum denq;
requiſitũ ad ↄpletaʒ pᷣſep eonem ẽ tẽpus

ad hoc dterma tii quod in ſure vari po⸗

mtur ſmvarias pſepcões · vñn · e· ti · c. i. ðꝛ
in glo: ꝙ epi qᷓ ãmomti negſexerint zuer⸗
toere plebes inſid eles ſub eius epᷣatu exi⸗
ſtentes ad catholica fide poſt ſex menſes
amom coms ep̃us vieinus 4 poterit eas
dzuertere habebit eã ſubiecta ſibi. ac poſt

tres à nos ſeqntes iure pᷣ ſepconis mane⸗

büt illi ſubioete ſ pꝗpriũ op̃m non fuerit
facta interim repetico · et ſic Hes GB Pſeri⸗

ptionẽt triũ ãnoꝝ dũtaxat et ſex men ſiũ

Stra ecciam qð introductũ ẽ in fauoꝛẽ ſi⸗
dei catholice · ſed omiſſis multis ſilibʒ pre⸗
ſeripeõmbʒ due ſut pnᷣ̈cipales ſpẽs eius·
Gna é longi tpis ſeʒ·x ãnoꝝ inter pnᷣtes

id eſt ſm accur· invna enutate exntes et
xx. anonꝝ inter abſentes· Alia & longiſſi⸗
mi tpis ſcz. xxx. ãno ꝝ·l· xl · et locũ habz

mnter laicos 1puatas pſonas. Cotra ee⸗
cleſas aut necria ? p̃ſepᷣtio xl· ãnonꝝ· Coͤ⸗
tia romana vero ecciam nõ currit ̃ſeptio

n poſt ſpaciu contũ anoꝝ de quibz tñ ſm⸗

gulis latius diſſerere grña breuitatis omit
to · vſucapio wero ꝛp letur in triẽmo· ſed
alias qmequid de pᷣſepecone dem e 02 τ

cionabilr de vſu capi one mtelli gi dz⸗ Ad l:

etranſlacò e dominij reruũ m alterũ

auctoꝛitate Puata duob⸗ modiſet c
otractus pnᷣcipaliter fint trib mõis:
n furtuũ facies · ¶ Fer. xxvꝰ.

exod·xx. E xpediti de mõ tranſ⸗
aco ms qͥ ſit aũ c ate publica.

beralem wl pꝑ actũ libemlẽ m qmd⸗Pri⸗
mo mõ ſit ꝑ actũ mere li beralẽ ſcʒ cũ traſ⸗

ferens nulla exſpectat reddicõ em ſicut in

don acoe et etià in »modato · ro quo da

tur talis reglaq; dñs alicuius rei 5 ꝓhbi⸗

beatur a iurewel a ſuo ſupioꝛe a cuius w⸗

lütate depend et in dãͤdo donare p̈t rẽ ſuãꝗ

alnj wolonti eã aceipe. Ex. quo pʒ ſm ſco.
ꝙ de mcone libemlis donacoms tria ſut de

qubz qꝛ ſupius ta ckum eſt ubi agitur de
abutbtibz elemoſmis ꝓ nũc ea ſuceinctuſ

ſermo peurmt. Primu; igitur ẽ liberalis ⁊

lũtaria trãſlacõ ex pte donãtis· et ideo

qu deceptus vel aliqualr eoactus donat

nõ ꝓprie donat qma non mere libemliter

Jã ſeðᷣm modũ ꝓſequamur qᷓ
ſit anñ cNate puata: et Hʒwil pꝑ aclu mere li⸗

65

vonat eo ꝙ ignoꝛan tia et aliqualis eoa⸗

cłio excludũt wlutariuz· utz in · in . eth· ut
dãs alicui tanq; ꝓmquovel egeno et nõ
nõ ſinpliciter donat qꝛ nõ ẽ i bi m dante
wlũtariũ ꝓter ↄdieoms ignoꝛãtiã quã
m dando donãs reſpicit. Smilr artatus
aliqua neceſſitate ut in vſuris dandis vel
renittẽdis aut in alijs violẽtijs dammis
aut miurijs eo donan dis ne fiat ꝓ hjs
emẽda codigna · vel etiam de ſolutiombʒ
ꝓtrahendis aut de debitis renntteondis.
de quibʒ poſtea late videbitur · Sëm ẽ wo⸗

luntas recipiendi ex ꝑ te illius cui datur

alioqum nõ tranſferretur dmmůũ · Tereiũ
eſt libertas amboꝝ ſecʒ Huius donandiet

illius recipiedi.i: ꝙ nulla lege ſupioꝛi ꝓ⸗

hibeatur iſte donare vel ille accipe· nee per
actũ alterius a quo dependẽert in iſta traſ⸗
latione · er ex hoc pʒ ꝙ multi ſůt qui dare
vel accipe nõ poſſunt · de qubz patz ſupra ·
vñ et elericus aliquo caſu donare nõ p̃t
abſq; w lũtate wel ſaltem cõ tra wlũtateʒ
Pe. ut pʒ li.vi.de conhbi.c. romana. ubi
peipitur ꝙ viſitates aviſitatis nichil reci

piant · cũ ðꝛ · Caueat mnſupꝑ ſc: viſitans ne

l quiſquã ſuoꝝ aliquod munus qð⸗

cunq; ſit et qualitercũ q; offeratur recipe
pſumat ut nõ que ſua ſut videatur que⸗
rere⸗ ſed que ihu xpi.Qð hi fuerit ↄ tra pᷣ⸗

ſumptũ reeipiẽs maledicõem incurrat a
qua nunqᷓ; mſi dupluʒ reſtituat liberetur

wlumus eni m Hijs quãlibʒ fmudem pe⸗
mtus euitari· ꝓcura cones aut recipiant
ꝓut eſt in can ombz ↄſtitutum nullam tñ

pecumam ip̃e vel aliquis de ſua famlia oc

caſione alicuius offiemj aut eoſuetudinis
ſeu quolibʒ alio mõ eoꝝ noĩe:h imn victua⸗

libus expenſas tãtum recipiat modera⸗
tas· qð expomt ibidẽ clarius dicens feli⸗

cis recoꝛdacois greg· pᷣa pᷣmus p̃deccſ⸗
ſoꝛ noſter ꝓhibuit in co cilio lugdun.ne

aliqmi ob ꝓeumcoem ſibi racõne viſitati⸗

oms debità exigere peeuniam p̃ᷣſumerent
Vel etiã recipe a volẽte. verũ quomi expe⸗

rientia rerũ nos inſtruxit ex hoc tam pſo
ms viſitãtibʒz qᷓ; locis et eccijs viſtatis.
. . . „ ₰
multa meomodonꝝ diſpendia ꝓuemre. cõ

eedimus ut priarche · archießi. eßi et aliſ

qubz ex offieo dpetit viſitare a wlen tibz

v.

eceleſarũ et loco ꝝ viſitatoꝝ rectoꝛibʒ ſoũ

pſonis pecumã lieite reeipe valeãt „ ſu⸗

ptibʒ moderatis faciédis etvictualibus

di ebz quibz viſita eoms offieiũ pſonaliter
exerce but adieiẽtes ꝙ nõ lieeat viſitanti

ñ vnam ꝓcumaco em reciperevna die Hue
vnü locum ſolumviſitauerit ſiue pluma.

etia ſi locus quilibʒ viſitatus ab illo ſuffi⸗

ceret ad integrã ꝓcuraconem pſoluendꝗꝭ

cũ eidem ſuſſieere debeat it te poꝛalia me⸗
tat a lo eis pſo naliter viſitatis ꝓ diebus
quibʒ eis ſpualia ſbmimſtrat.hoc ibi. Si⸗
mliter mo dus viſitãdi pomtur in diclo

c· romana· et ad hoc maioꝛ pena adicitur

ↄtra eos q aliquid recepint ultra debitaʒ
ꝓcuracoem. in. c.exigit · u bi ꝛ ꝙ tenẽétur
ad faciendam duplam reſtitueoem infra
menſem ·. qðᷣ ſi nõ fecerint tũe priarche ar⸗

chiepi epi ſciant ſibi mgreſſum eccie in⸗

terdiclũ. Inferioꝛes wero a bnſicio⁊ offi⸗
cio nouermt ſe ſuſpenſo s quouſq; de du⸗
plo hmõi grauatis eccijs plenariam ſa⸗
tiſfactione nnpendãat nulla in hoc eis dã⸗
tium rem ſſione liberalitate ſeu gra vali⸗

tum. hoe greg nij· m gnali ↄcilłlugduñᷣ.

CH. ſi epusvjiſitat nõ Pſ e ſed per alium
tuc epus mehil exigere pᷣt a viſitatis â

no per ſeviſitauit v iſitati tamẽ tenentur

mimſtrare expenſas ipiviſitann miſſo ab
epiſcopo · ut pʒ plane·li· vi:de offi · oꝛdi.c.
ſi epi ſeo pus· et hoc de dnacoe · Secũ do
vero de ceomdato viden dũ eſt. quia tranſ⸗

latio vſus illius Habet quãdam ſmilitu⸗

tudmemacoꝛreſpondentiã ip̃ius tranſla

tionis liberalis cum illo qui fit per actum
mere liberalem in donacone naà comoda⸗

tu m eſt alieuuis rei ad aliquẽ certum uſu
gratuita conceſſio: vnde ſmiles leges

Habet eomodatum cu tranſſacõne libera⸗
lis vſus ad hoc ſeʒ ꝙſit iuſtum. er ſnnili
modo m comodato cadit muſticia ſicut

m dona coe · m ſeo,/ in · iin· Nequiritur eni
in como dãte pmo libera wllutas nõ coa⸗
cta· Scðdᷣo in recipiente ꝙ rẽ comodataʒ
rẽcipeelit ad vſu ſuum·. Terco ꝙ non ſit
aliqua voluntas legis vel ſuperioꝛis obſi⸗
ſtens oomodacom· Ex hHijs tribʒ multa

particlariſari poſſunt τ—Wnabiliter ad

tonaconẽ de qbʒ gia breuitatis ſupſedeo.

Ad maleem th cukckenei fciendu⸗

comodacone requiritur mera liberalitas.

et i deo ſi merces interuenerit nõ erit eo⸗
modatum ſed locacõ wl alis cõtractus
mnomiatus ſm ſoſti· et goff · qma tũc nõ

eſt cõd onacõ mere liberalis ſed ᷣm quid

hlecut quedam eſt dona cõ hᷣm quid de qua
poſtea videbitur · Qð ſi queritur quis poſ
ſit comodare et ſibi ocoomodari·dvᷣm ꝙ oĩs

qmi c trahere poteſt.ꝙ ſi pupillus como⸗

der nõ eſt obligatus ſed alius ei obligat
ut ſ. de act. emp· et wen . l. inlianus. C. an⸗
penult. Cuius racõ facile pᷣt muemiri· P.

ſumus alijs oomodare non ſolum nia
ſed eua aliena que poſſi demua ut. ff. co⸗
moda.l.comodare et. l.ta ut ſi.nõ tamẽ

licz nobis ea omoare ꝗ ſut nobis ↄmo⸗

data tm advſum nrᷣm. Ninmnrũ cuù nec no b
liceat uti ad aliũv ſum wl ulteri oꝛeʒ vſum

qᷓ; nobis dmo ſcitur elle comodatũ· vnde
ſi tibi coomo daui rem ad certũ uſua tuvte

ris ad ali· puta como dan tibi equũ ad

eqmtan duz et tu vteris ad arandum vel

vteris eo ultra locũ et tpus tibi pᷣſixum et
m caſibz ſilibz · tüe »mittis furtum et ton e⸗
risg ad reſtitueodem i credebas ↄmodan⸗

tem pmiſſurũ et erat inſta cauſa credẽdi
ut .· fy. de furt · l. qui re. Et ſi m eiſde caſbus
res perijt vel dterioꝛata teneris ad reſti

tucoem.quomõ aũt comodatarius obli⸗

gatur ad reſti ticeonẽviſum eſt Epn ubi

agitur de dammſicacon e rerum. ¶ Beðo
mõ ſieri p̃t tran ſlaco dommj rerũ aücta⸗
te puata p actum liberalem p̃ᷣm quid qn

ſ. eꝛ ꝓ eo q quis traſpfert exſpectat ſibi red⸗

di aliquid equiualens ei q8 tranſfertur.
talis tranſlacõ ꝓprie cotractus noĩatur.

qma ibi trahũutur paraũ wolũtates · traloi

tur enj iſte ad tranſferedum m illuʒ a co⸗
modo quod eyſpectat ab illo. vnde ßm
guil. Cõtractus eſt ultro eitro q; obliga⸗

tio ex wltate partium dſurgens ut em⸗

ytio vendico locatio con ductio mutuũ et
ſmilia. quaſi ↄ tractus eſt obligatio qua
Juis obligatur alicui ex aliquo offieo

pam quãius pupillus oalẽs turozez aut

pubes aut ſurio ſus habens eunm ooꝛem vel
ille cuius ignoꝛantis gerit s negocum
nõ expᷣſſe ↄtraxerit mchilomius tutoꝛ cu⸗

ratoꝛ et negocoꝝ geſtoꝛ oblig atur quaſ
ↄtraxiſ. JIdẽ vlricu CPe quen poteſlt E
de contraclbz quot modis ſieri poſſunt
traſperẽdum domima rerum in alteruù. Ad

hoe dicẽduz ꝙ pnᷣcipaliter fiũt tribʒ mo⸗
dis · Nam mo ſut quidã otractus rei uti
lis ꝓ re vtili mmmodiate ſic cũ datur vinũ
ꝓ blado· oleũ ꝓ frumento ⁊ ſilia· et talis
eontmcus S8: rerum pmutacõ vngde m
ſeo · in· iiij · eirea inſtã rerũ pmutacõ nem

talis regula dari poteſt. ꝙ dii reru iuſte

eas pmutãt ſi ſme fraude ſeruẽt equali⸗
tatomv aloꝛis in eõmutatis ſedm rectam

maconem Notater aut dicitur ſme fraude
ad exeludendã tripli em fraudem. Pri⸗

mã que dtingit in ſubſtãtia ut ſcʒ in ꝛmu⸗
tatione nõ det auricaleum ꝓ auro· nee vi⸗
num limphatum ꝓvñn mo puro eðam ve
v0 fraudem que contigit in quãtitate rei
ſiue quãtitas menſuretur ꝑ virgam ſiue
p pondus ſiue pꝑ mn enſurã aut p alin mo⸗
dum. vnd e opoꝛtz ꝙ debita quãtitas ſerue
tur ponderis menſure vel numern ſiuie in
aridis ſiue in liqnidis· Terciã demq; frau
dem cauere debz in qualitate rei ut ſeʒ non
cõmutet rem eoꝛruptam aut weterem pro
ſanav noua. nõ carnes in fectas ꝓ recen⸗
tibus. et hee omia ꝓbantur ex de iniut · et

dam . da . e · Hi culpa tua danum eſt datuz

vVel iniuria irro gata ſiue alijs irrogãtibuſ
opem ſoꝛte tuliſti aut hoc nnperitia tua ſi⸗

ue neg ligẽtia euenerit uire ſup hijs ſatiſ⸗
facere te opoꝛtʒ nec ignoꝛantia te excuſat
ſi ſcire debmſte Cx facko tuo in iuriaʒ wri⸗
ſmiliter poſſe contigerewel iacturam. q;
ſi animalia tua nocuiſſe ꝓponas michilo⸗

myjmus ad ſatiſfactõom ten eris eadan⸗

vel facto licito et honeſto licʒ nõ interue⸗
mat expᷣſſa wluntas vtriuſe q; ut tutelav!

cunm aut negocioꝝ alien oꝝ geſtiorhmoõi

do damnuz paſſis velis liberare teip̃m · q

tamẽ ad liberacõ em nõ ꝓſieit ſi fera aĩalia
vl que coſueuerũt nocere fuiſſent et quã
debueras nõ auaſti diligentiaz adhibere ·
Sane liez qmi occaſione damm dat danuũ
dediſſe videtur. ſecus tamẽ eſt de illo dm
Ani ut nõ vtingẽet de ↄting ẽtibʒ ml omſſit ·

oe ibt In ginb; wrbis ſatis elaret quãta
cautela ſit preuemendum alioꝛũ damnuʒ
vnde ſi quis defraudat aliũ in ſubſtantia
4 qꝗᷓ pmutãdo pꝓutat ſe alia accipe weln m qn⸗
titate vel in qualitateid eſt qu putat ae

cipere aliq̃d qua ntum vl quale dat oeca⸗

ſionem damm q; non pmutaret ñ erede⸗
ret aliam accipere ſubſtãtiam quatitatem
vel qualitatem · et ergo videtur de pſum⸗

ytione uiris pm veritatẽ dediſſe damnũ.·
jWwro maduertenter aut ignoꝛanter

aliquis pᷣdicſoꝝ deſecluuz roptus fuerit

in re ven dita·tũc venditoꝛ excuſatur a pec
cato. mchilomus tn cũ puenerit ad noti⸗
ciam illius da num illatum emp toꝛi reco⸗

penſare tenetur ſic poſtea latiusv id ebit᷑

in 2tractu empeonis T⁊ Wndiconis · Scðo

die regla pᷣdicta ꝙ ſeruẽt equalit atẽè va

loꝛis in ↄmut atis· q dicit auguſtin. xinj ·

de trmitate c.ij.· q vile velle emere et ca⸗
re velleven dere reueravieiũ eſt· mmirum
cũ in vtro q; iunſtum excedit pᷣeium · nam
inſtũ p eiũ eſt qð eſt hm ↄmunẽ eſtimaco⸗
nem ſoꝛi occurrẽtis pm ꝙ res que vendi⸗
tur in illo loco co mumter va lere p̃t· qua
hm hoſti eñ· et ay· Juſtũ preciũ ↄ hiderat᷑
reſpectu tẽpoꝛis ↄtractus. nec attendi de⸗
bet ꝙ pluri ſit emptũ et mmoꝛivendatur
el ecouerſo P plus offeratur · Tereõ ad
ditur in dez regula m rectã racoem. at⸗
cendentem ſcʒ natuia rei ad vſum huma⸗
num ꝓgyter quem iſta pmutacõ fit. Taliſ
auũt equalitas hm rectaʒ racoõnem nõ co⸗
ſſtiti m induiiſbili medio quod reſpiet
ip̈a inſtieia eomutatiua.ſed debet penſari
valoꝛ eius in reſpec lu advſum noſtrum.

et ad ꝓbabile midiciũ humane eſtimacõ⸗
ms menſuratis valoꝛẽ infra lmites latitu

dmis com petẽtis · de qua latitudie roſtea
videbitur m ſermone de empeõen vendi⸗
tione cum pluribz alnjs etia ptinẽtibʒ ad
ipᷣam pmutaco em. Pcðᷣo wero ſüt qudaʒ
ↄtra ctus rei vtilis nümiſmate vel ecõ⸗

tra · nam quia qñq; difficile fuerat res vſu
ales comutare mmediate hinc remedu
