Sm Jo:an. iuret illa nõ poſſe hren inret ſe fructus inde exereſcẽs de ſoꝛte ẽ nõ ae
facturu qð cauet · et ſuffieit maxĩe ſi I we⸗ cedit ſoꝛti. Si qs igit᷑ emmt aliq; rẽ iiſto

te comitate wel ſb ſeqnte· Et accipitur H
ſoꝛ:s ꝓ debita quantitate rei mutuate im
matæia occurreti:ſ. pecuma:frumto. vm o
oleo a ſilibʒ. Et ſic ſoꝛs ẽ capitale eredi⸗
toꝛis expᷣſſum vel palliatu · NMec vſura cõ
mitti pᷣt mſñ cirta ſoꝛte capitale ren mu
tuabilm . Et hee vſuna ta execra da repu⸗
tatur ꝙ ius nàle ᷣmũ canomeu vmſoꝛ⸗

riſle ut ex de donac. mter vi. et vx· c. p
lras· hijs igitur pᷣmſſis detur vſurario pe
mtetia ⁊1 nõ pus.ſic pᷣeipitur in deo · c · qᷓ;
q; · Ma ſi quis alr ed abſolueret theſauri⸗

beio res ipᷣa ſecũ poꝛtat ſoꝛteʒ ſuã · et ſi ꝗ
ꝓuenit inde excreſcẽtia illa de ſoꝛte eſt.
et nõ accedit ſoꝛt· Et eodẽ mõ ↄtigit i lo⸗
catione · Como datũ autẽ ſi manet in ſua

ſaret ſup ſeip̃m vᷣin ũ indieũi ammz illi⸗ natura non recipit excreſcẽtia ſoius· leꝗ

e

da

w.

ey⸗
tex
i
en
ne⸗
⸗

—

magis tũe in alio ↄtractu tranſit · ſ. in lo⸗

catũ. Ex q relmqmitur· ꝙ ſolũ in mutuo

lucrũ accedit ſoꝛti · et ĩdeo in q̊ ↄ coꝛdant
omes doctoꝛes:ꝙ in mutuo nõ licet acci
pere vltra ſoꝛtẽ· et ꝙ ſolũ m ↄtractu mu⸗

tui Werrivel in terpretati cadit vſura Pine
xiin.q. inj.c·putãatdic quedã glo:ꝙ ſut
duo ↄtractus qᷣ de ſui natum ſut gtuiti. ſ.
mutuũ modatũ Mutuũ enĩ ſi nõ ẽ &⸗
tultũ iã nõ eſt mutuu vſura. Cõm oda⸗
tũ wero hh no ſit Ftuitu tn nõ eſt vſura · q;

uis deſinat eſſe ↄmo datũ · ſ̊ ſi qͥd recipi
ꝓ re ↄmodatan ẽ pecuma tuc ↄmodatu
tr ſit m emptionẽ vndieoem. Hivero

eſt alia res qᷓ datur ꝓ ea tũc traſit in per⸗
mutatio nẽ. ꝙ ſi ꝓvſu rei pecuĩa recipi
tũc tranſit mlocatione· Si demqʒ res alia
recipitur tũc traſit m ↄtractũ· ſ. mnoĩatũ
ſez do ut des Ex q denuo rde o⸗

lũ m ↄtraclu mutui ↄſiſtit vſura · Et ideo

tenẽdũ eſt gnaliter. ꝙ qneunq; ðꝛ vſura
ↄmntti in aliq ↄtractu empcois vendico⸗

. — . — 12 7 *
ms lo cacoms pmutacois ſmiliũ⸗ tune

ſy intelligũtur ibið eſſe duo ↄtractuſ.Ex

empli gra· vendo tibi ꝓ. x · qdᷣ vix valet
octo ᷓ ꝓpter dilationẽ ſolueoms. tune
eſt ibi vſura v ꝑ ↄſeqñs duplex ↄtractꝰ

ſcʒ vendicois mutui cus gra peiu ads H
augetur ¶ Dedo nõndũ: ꝙ triplex è u⸗

ſura.ſ. ammmſigmipacti. Sſura vero a⸗
mm ẽ cũ qͥs pnᷣcipalr mutuuʒ dat ꝓpter
ſpem lueri.et ſic ↄmittitur vſura ſola m⸗
tencone coꝛrupta ex pte ereditoꝛis qi
pneipaliter mutuamt ſpe lueri:et tuc te⸗

netur creditoꝛ: ad reſtõ ez ex qcũzʒ ec mte⸗
tione debtoꝛ Eidarr ex. e· t. m. e. eco

ſuluit· m glo· Amdã tn diſtinguũt⁊ me
liis dicẽtes ꝙ ſi debitoꝛ ali q d dedit ex ſo
la liberalitate ꝑ mo dũ dom.tuc nõ tene⸗
tur eidẽ reſtituẽ ſ debz paupibʒ dare nõ

ex pᷣcepto h ex 2ↄllio ⁊ debʒ de mtẽtiõe ooꝛ

rupta pemtere. Si wero dedit rõne mutui
pncipalr tũe nõ abdicauit illud a ſe volu

tarie h diconate · ne · ſ. mutuãs reputer
ſe grauatũ ⁊ alterũ in gratũ:ac ꝓpter hoe
alias nõ mu emret tle mutuũu et tuc reſti
tui debz mutuati · Et p hoc ſaluari pt con⸗
troùſia q vſatur mter doc toꝛes q ſumit᷑
ex · c· coſuluꝛt · extra de vſur · vbi ðꝛ in glo⸗

ꝙ l talis ſin ſoꝛo indiciali nõ ẽ puniẽduſ
caqᷓ; vſurariꝰ.thn i ſoꝛo ↄſcĩe et eccie uidi
cãdus é male agẽé et mducedus é nõ eò
tellédus ut ſie aceepta reſtituat. q; ad
cuũ reuera vſurarius é. Ex H̊ͤ dicũt H cotꝰ

this vſura mẽtalis cũ culpa moꝛli fiat· ad
reſtõem tñ nõ obligat. E⸗ adducũt exè⸗
plu de ſurto.ꝙ li quis gus liberaliter ĩ do
no recipit qð furari ꝓpoſuit.tũc lʒ tlis fu⸗

retur meète nõ tn ope nec ad reſtoem ob

lig at · Sie ꝗ exↄceſſo mutuo luerari mtẽ
dit a debitoꝛe tñ nl exigit ̊ gratis datũ
recipit.q;uis ſit vſura rius mete tnᷣ non ẽ
ope ita ꝙ teneatur reſtietuẽ. Ad qð rndet
Jo.an. in mereu᷑· ſuꝑ regula p cẽmꝙ im⸗
illos duos caſus ꝓbatur eſſe mag diſſi⸗
miitudo.Na leʒ donatarius in caſu furti
coꝛrupta mtetionẽ h abu eĩt nõ tn donaco

cauſatur ab eius feõ nec annexa elt illi
mitetiom coꝛrupteæ. Cumis ↄtrariũ m mu⸗
tuo cadit. qꝛ cũ ex bono caritatis gtis ſi⸗
eri deberet fit pnᷣcipalr ex ſpe lueri:cui vi
cio ſe ſpei effcůs ſequitur qð eſt lucrũ.ct

zdeo tlis ad reſtõem obligat qꝛ luerum

eyxm de ſ tli intẽtione reeeptũ ẽ vſuriuz.
et hec opĩovem ẽ m Inno· loſti· archið.
et Ray · Datet igitur intuẽti · q hee due
opio nes ↄtrarie ↄcoꝛdari pnt p ſup deãaʒ
diſtinctõem quã pomit atepᷣs floꝛeunus
in tractatu reſtõnu. Pec autẽ mtẽno na⸗
lis vſura pi culoſioꝛ q; illa qͥ ſit cũ expᷣſ⸗
ſis pactõibʒ. Drimo. q; m ſoꝛo canmim

me rẽpeti poteſt. Hcðᷣo.qꝛ ꝓpter ſuas ſbõᷣti

liſſmas palliacoes a multis auarieia ce
catis ↄ gnoſei nõ poteſt. Exẽpli gra ut u⸗
nu caſu ponamus de plibz. di ematur fa
dus vel ager iuſto pcio ea ↄdieòe ꝙ qn⸗

cũq; vendes emeti p eiũ illud reſtitueit fů

duwel agr rehabebit· tune ille ↄtrac kus

in ſe nõ ẽ vſurarius ſ̊ licitus. ut dic glo.

magna mc: ↄqſtus· extra de vſur · potelt
th ille ↄtra ctus illicitus et vſurarius uu⸗
dicari. ſ. n emptoꝛ ſ; ſpecie emp cõms m⸗
tedit mutuare pᷣeiũ agriꝛꝑ tle lueruʒ lu⸗
crifacè annuos fructus agri tuc eni vſu
ra in dicatur ex mmtetione · lcʒ; ab eccia ßm
archiz. ex Gqᷓ ↄdenari nõ poteſt · ð ſi ſin
plici mtentione agrum emit mſto pcio

paratiis th reſtituerę vẽditoꝛi requirêti
nõ eſt ibidem vſura. 5
himplicis eſt ꝙ dat mſtu pᷣcium et mtede
bat emere poſſeſſiones vel redditus ac

etiam ꝙꝙ potius eligẽèt fundum tenore q;
preeciun recipere ¶ Ceteru triplex vſura⸗

rna mtetio diſtigui poteſt m cotraclibus
Prima dicitur an cedens que viget ate
q́; mutuu datur vel quãto datur qdð ꝓpe
direcłe eſt tra mandatũ domim cu.ſi tn
roſtea oſitu mutaret ad regula carita

5 4
.

ignu aut mtecois

quãdo· ſ. ex ſola canitate debito: aliqiad

credito:i donat ⁊ ſi cereditoꝛ taliter datũᷣ

credit. reſtituere non tenetur· Qoͤſ que
ritur. Cur non poteſt eque bene retunert

ab vſurario mentali cui debito: ex mera
liberalitate et libertate facit recpenſati

onem . Ad ſoe dicendum ꝙ; ſoc wemt ex

diumo pᷣ eepto ſtatuente ediclũ ꝙ in mu

tuo mchil ſperari dbeat cũ quo precepto

recipiens ad mutuũ diſpenſare nonp̃t.
et q; talis re compenſatio ſit ↄtra legem

tis anteq́; vltia ſoꝛte recipet tũc gratis
datum licite retinere poſ · H ecud a dici⸗
tur ↄcomitas que · ſ. mutuando nõ viget
tamẽ ſi mutuũ recipiẽs poſtea m mutui
recõ penſaconem aliqiad dat ⁊ mutuãs
Iter eandem cauſam libenter ̊ aceep
tat tuc 1 mitit vſura Kalzns coꝛruptam
mtẽco nem comtatem. Tercia dicitur
ſubſequens queſ.tam mutuando qᷓ; ſo
lutione recipiendo non vig et h lap ſu tẽ⸗
pons cupidme pᷣualente vult monte er
oſtendit oꝛevel ope ꝙ ꝓpter mutuuũ pn
us factum ſibi fiat munus a manu a lin⸗

iuſte pnᷣcipantis ſaltẽ in oo qui talit mu
tuatidoo debitoꝛ recopenſaco eʒ facere de
liberas licet q;tũ in ſe eſt mutuanti licite
dare poteſt. tam non t ſic libere dare q;
taliter mutuans licite po teſt ſicvltra ſoꝛ
temr ecipe ut patz plemus ſupꝑius in ſer
mone vbi agitur de mutuo facto alicuin
enenhit aci⸗ Diſinm wro ſigm eſt cũ pactũ
expreſſum no mteruemt ſquedã ſigna
mtetionem ammi mamſeſlanta puta cũ
mutuãs mſinuat verbo nutuwel ſigno ꝗ́;
cunq; qð nõ mutuaret mſi lucrum alq 8
ſperaret ſiue cũ poſt mutuũ negat termm

gua wel ab obſequio. Et Hn om es nõ ſo
lum ↄmittunt vſurna et ten entur ad reſti
tutionèe ſ̊ etiam quecũq; in ius talis mu
tui ſuccedut ut ſilijvel Neredeg. Er hec eſt
ſentætia arch.xin. q· ij · c· j. Qðᷣ ſi queri⸗
tur. vtrũ ſi nõ fiit intẽtio creditoꝛis ali⸗
quid ex mutuo recipꝑ e et debitoꝛ aliquid

num vel iuramti denegat relaxatiõ eʒ ei ꝗᷓ
mramt ſe non abſentare et Hons ſimilia

alis emm non tantũ quod accepit im⸗

de wnetur reſtituere h etiam illi tenetur
reſtituere qu tali modo mutuũ rocepit
mſi cano meũ almid obſtaret· Cmus m co
eſt qꝛ non refert quid ex equipollẽtibus

fiat· nam ſicut non refert vtrſt qiis alm
gladio vel baculo mterſiciat ſie nõ reſert
an verbo ſigno demõſtratione vel ercũlo

dat teneatur credito: ad reſtitution em
X d ſoc d icedu ꝙ ex ꝑte debi toꝛis in re⸗
munerado in mutuãte triplex mtẽto di⸗

ſtingmpt. Drima ð: timoꝛo ſa ꝗ·ſ.d ebi⸗
toꝛ timet diſplicero creditoꝛi quẽ credit
velle romunerari vel timet ab eo ſibi mu⸗

cutione, qns aliquid oſtẽdat ut e de eoo

ſan· et affi e. tua nos · ff.ſi cer· petatur · I.
certũ ẽ. Sſura demq; p acti ſit cu pacto

expreſſo de acquirẽdo luero vltra ſoꝛte,ʒ
Etvt tangitur ex de excel. pla: c· inter di
lectos · m glõ triplex eſt vſura. Drima
dicitur vſura eomums et è illa que m die
wl ſeptim anavel in menſe excedit ſoꝛtẽ
ſcut patet ibidẽ in textu de clerico lud te
ad taxillos qui co ceſſit ſocio. xi · ꝓ · xij.
et ſic prima die potuit excedẽ· Scdᷣa die
tiir ceteſima. que· ſ. excedit ſoꝛtẽ in ano
Tercia dicitur ſeptupla vel ſexageſima
que·ſ. excedit medietatẽ ſoꝛtis in ãno ·
Eñ Juſtimanus nmnꝑatoꝛ pm ſit vſnraa

tuu auferri vel ne muemret itorum mu,
tuare wlentem ſi non remunoraret et m
ſinnlibz caſibʒ. Vn de ſi creditoꝛ hanc inte
tionem ſcit aut credit wel ſaltẽ veri ſimili
tor eredere deberet . reſtituere debz aceep⸗
ta· tn non tenetur reſtitiiere bona ſide eõ
ſupta. m guilh· Jecũda dicitur guoſa
quado . ſ. in remun erate reſpectus aliquis
remuneratioms niteruemt non tñ princi
paliter ꝗpter illud fit magis ex gratia
et tuc credito: hoc credens non tenetur
ad reſtitutionẽ. Tercia dicitur amoꝛo ſa

een teſimas et ſexa geſimas. ſ.leuiſſmas⸗
quia vidit honmines imperij ſui prauos

eſſe et ꝓnos ad dandũ ad vſuia et pnn
it mi nus malũ ad emnta dũ maing. pin

ſit inqᷓ́; id nõ prmt· vñᷣ leges implici⸗
te ꝓ hibent vſuras ut ꝗ̊ tac tu eſt( Ter

eio notandum ꝙ; vſura m omes docto⸗
res ꝓPe nõ ↄmnttitur mſi m ↄtraclu mu⸗

tui ·. Mutuu aut ðꝛ quãdo ali qd meum ſit

per aliquod tẽpus tuũ et ideo neeceſſe eſt
ꝙ ſolum m illis rebus quibz mutuu mt⸗

uenire pᷣtvſura comittatur. QAuas alex.

de hal diſtinguit m tripliei genẽé. Aue⸗
dam emm mutuãatur ſbᷣ certo num ero ſi

cut pecuma qdam ſub certo podere ſicut
aurum:quedam etiam ſub certa menſura
ſicut granu vmum olcũ ⁊ ſimnlia. in quibz
ſo lum ꝓe ↄnnttitur vſura· cu is ratio ẽ
qʒ ſo le res eirca quas mutuũ ↄſiſlit Ha⸗
bent de natura wel arte ſibi ↄſtitutũ valo⸗
rem quem tñſcendere mimme po ſſunt m

ſ vicio ſe cõtra natunmavel artem agatur

Ad ganf · aut qui obicit etiã in alns re⸗
bus dmittivſun poſſe vt in equo vel pre
dio ꝓ pe cuma mutuata m pignus recop
to dieedum eſt ꝙ diſtmio ſieri debz in
tervſura que exigitur abvſurario vltra
ſoꝛtẽ vel mutuũ quod ꝓprie dicitur vſu⸗

ma et inter rẽs in qua ↄmittitur vſura quie
eſt ĩpſu mutuuũ vt equus vel agrũ de quo

gigmitur ipſu lucruʒ· nam ſn ponderatur
id quod mutuo datur eun Pe etwre ae
cedit vſura tũc ſemp coſiſtit m tribus pᷣ⸗

diclis.ſwero ponderatur ; mũ quod da
tur tũc eſſe poteſt aliud a p̃dictis ſj ̊ im
proprie et mterpretatiue dicitur vſura.
Vuartovidendũ eſt de intereſſe quõ

poteſt admitti in co tractibus. Dro quo
ſciendu ꝙ intereſſe hm dock. eſt quedam

emtaco dammvel reco penſa co dãm· vñ

ſim iho. a · ſecũde · q. lxx viij· pro intereſſe
id eſt ꝓ occurrenti dano euitando licitũ
eſt paciſei cũ alio recipere aliquid vltra
ſoꝛtẽ abſq; vicio vſure ita ꝙ padlum da
ducat cũ eo cui mutuat dãm recõpenſati
onom per quo d ſibi ſubtrahitur aliquid
quod habere deberet · q; hoe non eſt ven
dere vſum pecume vel mutuũ ß dãnu eui
tare· recopenſationẽ tñ dam qð ↄſiderat᷑

in ſoe ꝙ de pecuma non lucratur non pt
in paclũ deducere q; non debet id wende
re quod nõdũ habʒ· et multiplicit mmpe⸗
diri poteſt ab habeto· emq; qualiter
vnuſquiſq; paciſci poteſt ꝓ intereſſe dãꝗ
m emergẽtis tam de p̃terito qᷓ; de preſen
n et de futuro diſfuſus patet ſuperius im

fe ne vbi latus agitur de Hmõi inteſſe
Quinto notandum eſt d emptiõe et
wendicõ ne in qua cõ nittitur vſura plus
vendentdo ꝓpter dila cõnẽ ſolueõms aur
minus emedoqpter tẽpus anteoꝛacois
ro quo ſciendũ ꝙ ſi ventẽs petonti di⸗
lationem ſolutioms auget ꝓPterea pᷣci⸗
um ſolutioms. non tam vltia torimnum
uſtiprecn. ſ.rigidi ædus. do quo dict ẽ
S tuc exvi ↄtrac lus non ↄmittit vſuram
q; talis non vendit vltra iuſtum precii ʒ
q;uig nõ faciat tiam remiſſioms pen de
ſcendedo ad gdũ diſer etũ wel pin qð libe
ter faceret ſi emẽs ſtaũ ſo lue ret.Nã ali⸗
ud eſt nõ facere gnaʒ aliquꝗ ꝓ eo ꝙ fa⸗
cit tiam expectacois et alind eſt ꝓpter
oxpeclacoʒ ſimp lieiter excedẽ miſtuù pᷣciũ
nſup hoe generaliter tenendum eſt q;
tempus illud vendi poteſt quo d ẽ FPriu
preſtito:is autwnditoris. tepus aut qa8
nõ eſt ꝓpriu pᷣſliwꝛis ſ̊ potius receptoꝛis
ſicut eſt mn omi mutuo nuũqᷓ; vendi poteſt
t ſie lieet g ter tempus rem plus wen⸗
dere à minus emere qᷓ; tẽpe ↄtractus va⸗

leat quãdo non ex malicia ↄ tra heuũ ſᷣ ex

Ipria natum ↄtractus illud ꝓcedit. Ex
emplum prim. Si quis vendit equũ nõ
poteſt vendere tẽpus cũ in ↄtractu ſit tiſ
latio dmnij ipſius eq u et ſic tẽpus eſt
ꝓrium emptoꝛis. ſi wrovendit vſu equu
tüc poteſt vendere tempus qꝛ tũe eſt ꝓpri
um ven ditoꝛis eo ꝙ non tñ Tertur domi⸗
mum eqm· Exẽplu ſecũdi. vdis bladuʒ
ob alterius ro gatuũ m Hyeme quãdo m
nus valetpomt illud vltra inſtũ preciuʒ
q& ̃uare ꝓponebat et diſponebat illuc
in eſtate quando plus valet. Et ecõtra di
ei poteſt de emẽte. vnde ſi taliter bladuz
wendens non diſpo ſuit illud puare tunc
vſuram 2nnttit q; ex malicia ↄtrahentis

et non ex naturm ↄtractus plus miſto vẽ

didit· ded de ſve ſuwerius viſum eſt vbi

agitur de augmẽtacõe cij ꝓpt dilacõ ez
Simiit iis vel vſus rerũ ꝓ futuro tepe
minus emmßt ẽᷓ; ſi pntialit traderẽtur

qᷓ; to ius futuroꝝ ꝓteditur m lõgioꝛa. tẽ

pa tato eeteris pibʒ em p̃t mioꝛi p eo · qð

ſane intelligit m Hijs rebz in qbz ius rel

dĩt ab ipa rewel ab actuali poſſeſſione et

vſu rei. Et ſic ꝓ vd ditbʒ ac poſſeſſõibʒz
ſilibʒ licʒ minꝰ daẽ q; to to tpevalẽt ĩ fru
ctibʒ. Filr ponat᷑ ca ſis de pe cuma. ꝙ ere

7.

ditoꝛ heat ius pcipiẽdi a debitoẽ ſmglis

— —

ams cẽtũ coꝛõas vſq; ad x. ãnos ꝗ faci⸗
ut mille coꝛõas tũc tꝑs illud ¶Pu debi
toꝛis 1 p̃ᷣt vendè creditoꝛiita ꝙ ĩ ꝓmpto

dabit tm ocingetas coꝛõas · Ddz hec lati⸗

us patet ſupius vbi agit de dininucoe
p̃en ꝓpt aterioꝛ acoeʒ ſolues ¶ Texto

nota du ẽ mutuo coactiuo ſi mpflr vel
pm q d. nã mutuũ qs ſunplr fit ex coacti
one. ſ. cotate wel ſu pioꝛe cogete excuſa
tur abvſura: q; talis oactio multũ au⸗.
fert de racoe mutuia pons de rone vſue ·
de natum naq; vſuẽ ẽ ꝙ fiat ĩ mutuo vo⸗
lũtario cũ ſpe lueri:hoc aut mutuũ ẽ coa⸗
qũ ſme ſpe lueri ſaltem pnᷣeipalit: ⁊ qð
nõ ẽ licitũ in lege necitas licitũ facit · ve
eẽ de re · iu · Verũtn reã intetio nccioꝰ iã
gitur coacliõi. q; ſi cogi placeret illici⸗
tum fſiét. eo ꝙ coaclio ĩwolutariuũ tñſiret
ilr mutun wlütariu hm qiid excuſaiꝭ
p̈t ab vſura · Ybi gra· Si rẽ meãa p poteti⸗
am vel imſtcciaʒ oe cupaſtivel nichivim

—

facis in rebʒ meis vel nõ reſtituis michi

rem mutuo pᷣſtità locata velꝰmodatã·
etiã von ſoluis michi opas impeſas aut
alia quecũ q; xbita: wel nõ vis deſiſtẽè ab
ſuria mea nj tibĩ mutuẽ cetũ· quo feõ deſi
ſtis iuriari omia ꝓmittis reſtituẽ· hoc
non ẽ vſura ex pte moa · cu ol lucrer · H re
dimo wxa cõ eʒ ĩmſtã mea recupo: me
teſendo qð licet. ar. ex de ſi · c· dileus· nee
vſura comitto l ꝓpter mutuũ michi ſol
uatur inſlũ debitũ wl nõ exigat᷑ miuſtũ
deb ituũ. Gt hec latius patet ſupiꝰ vbi agi⸗
eptio notandu e de
dubiovel piculo qð mteruẽire p̈t m ↄtra
Qu mutuiveri vl interpretati · gĩa cuuis
5p̃t aliq aliquidvltra ſoꝛtẽ teipi · licʒ ut
frequẽter vſum palliata ſe latẽter immi

tur de locaco ibʒ ¶

5

biñ ſiue piculũ ĩteruemreÿt ·
pitali Znõ lucro· Sedo m lucro etnõ ca⸗
7 . .„ . 4 NG „ . .
pitali Ter eõ nec 1 capitli nec lucro · E

ſcet. Ad cuius euidẽtiã regle gnales da

ri pñt · Drima ẽ ꝙ ĩ mutuis veris vel iter

pᷣtatis ſpe lueri pnᷣcipaliter factis dubi
. . — ,
um ſeu piculu a fenoꝛe nõ excuſat · cuius

roẽ. q; ſi pncipalit ſiut ſpꝑe lucri tũcvſu⸗

reviciũ e anexũ⸗ Et ideo dubin piculuz

de ſui natura nõ tollitv icoſitatẽ a tali mu

tuo. Scda ẽ q; dubm ꝛ piculum nõ tollit
vſure vi ciũ· i dnuu ⁊ vſus rei ꝑiclitãtis cũ
qua lucrat ad luerate ptineat · q; ex re ſu
a non aliẽa quis lucrari debʒ· cuius rõ ẽ.

q;ʒ cũ in aclu lue rãdi piculũ mereium xel
pecume nullo reſpec tu actus mercãdi ſpe
ctat ad ipᷣm tradetẽ h̊ ſolũ ad eũ cui res
tradite ſut· tũc eooipo reꝝ vſus 1 dnm à
ad aclũ illũ mercãdi ſpectat ad eũ ſoluz
cuius pi culo currũt. res enĩ pditur dñno

ſuo . erciaé qo dubmvel piculu a feno

ꝓprij plus aliqͥd ſpaturcuius rõ eſt · qꝛ

ibi ſp pſuitur eſſe mutuu wrã vel mterp⸗
tps. de quo di ck ẽ 3 An ctractu igitur

mutui wrivwel ĩterpᷣtati quadruplex du⸗
rimo i ca

toꝛm capitalia m luero. de qui bz ſupius

dem ẽvbi agitur qn dubiũ vel pi culu ex
cuſat vbi diuſi caus ſpecificaãtur ¶ Ocka
uo notãdu ẽ de mutuo in locacõe aĩaliũ

e quo dicit alex. de· alex · ꝙ, duoby mo⸗

dis ibi ĩteruemẽ pᷣt fraus vſuraria:· Pri⸗
mo qn lucrũ qð ex tali miſſiõe ꝓuemt
oꝛtũ habz ex mutuo. ut ſi diues pauperi
mutuat cetũ coꝛõas ad emẽéda iumenta
nutrieẽda ad lucrũvtriuſq; tale lucrü ẽ
vi coſu. q; oꝛtũ Habʒ ex mutuo. hic ſiue
totũ ſiue ptẽ mutuo tradit nunqᷓ; ex mu⸗

tuo lucru ſumẽ pᷣt· Hcðo qn ex cluditur

piculũ pnᷣepalis ↄmiſi a ↄnyttente · ſiue
qn ↄmittẽs ſibi taxat luerũ m tata quati
tate ꝙ nõ recopẽſatur laboꝛ a ſollieitudo

nutriẽtis ſm rectã eſtma coeʒ · DPic mõl
dus in ſuma poit regulã gnalẽ dices · hoec
gnaliter wrũ ẽ ꝙ vbi ꝓbabiliter du bi⸗
tatur· vtrũ ↄ dico vmus ſit deterioꝛvel al

terius. ex ſoꝛma ↄ dicõis vel pacti adhi

biti mm2 trahẽ da ſo cietate nõ ẽ peẽm vbʒ

b
s
1
iu
mu

U

m
en
nta

mu⸗

. SS ”l
„— H
.
8 . . 7 J 4
l
7
.
4

aut ad arbitriũ bom a exptiviri uatur
alterius ↄ dicõ pecm ẽ ex pte uatis ſi ſoa
eter ̊ faciat· tenet᷑ ad reſtitucoeʒ. Non
pt t̃ dari gnaliſ doctrina ſup hmõi tradi
coibʒ aĩ aliũ ꝓ ter varietatẽ tradiconuʒ 2
vaios dolos qui ſub talibʒꝰ dico ibʒ a ꝗ⸗
buſdã excogitãtur enoꝛnnter. qᷓ;uis non

vltra medietatẽ iſti p eij. In caſu non
ſolũ eccia h enã puatus qinſq; tonet ad

reſtitueoeʒ · et ſi nõ mrre ſoꝛi ſaltẽ iure poli
Et maxnne qñ ſnmpliee circuucit. ut e de

ep. ven . c· cu dilece Ad laudem dei

x·pᷣceptis mercatoꝛuʒ qᷓ neceſſario

ſut obſeruãda vitaʒ eternam mercari

volẽtibo. ¶Serm o. xlynjꝰ?.
On fur. ſfa. Exodi xx· Di greſſ

paulolõgius ꝗpt varios euen

tus caſus mercaconũa ↄtra⸗

cuũ.i am rũ gĩa reùtani ad depigẽdũ ſti⸗
loapẽdio ſo vita mercatoꝝ illoꝝ q ſalua
ri denderit ne ſedudi ĩ ignoꝛãtia de tẽplo
reg mi cæleſtis eiciãt᷑ ſoꝛas ĩ te nebris ex
te ĩoꝛ es Multa nãq; reqrut᷑ m mercatotæ
diumis logibʒz humams appro ba
mo requiritur po tiſmme tim oꝛ det in om⸗

agẽdis. In quo ut eſricacuis nutriattria

ſut necta. Dr imo ut miſſasa alia officia di

nina frequẽtare nõ deſinat· pſeri ĩ dnieis
diebz feſtis · ſim ope cauẽs ne mercãtiaꝝ
negocijs im plicet illis diebz qtenus
pmiſſum repitur · de quo pʒ ĩ. ij. p cepto.

heu qſt mercawꝛes miter fideles inſi d les

lõg am moꝛã trah'tes ac tpalibʒ dutaxat
lucris in hia tes taq́; aĩalia irronabiliavi

uunt ſme aliq ſigno xp̃iamitatis qͥbi ſatis

2ↄpetit illud. puᷣ.xxx. Gagſuge due ſut filie

dicetes affer affer. tales em ſangſuge me

rito? pãtur q; ſine miſemce plero ſq; eui
ſcerat minſticijs decep coi bʒ medachjsaſi

milibz. Duon due ſut ſilie · eupiditas et

wlupt as.totũ onĩ eoꝝ ſtudium circa hee
duo / vſatur. vna cõ gregat ĩpiea alia di⸗
lapidat ſupflue ĩ 2meſſacoibʒ a ebrietati
bʒ ĩ luxurns ipudicicns ſic tidiana wo⸗
eæt expiẽtia · Scðᷣo ut uëatur loca ſac nee
p̃ſumat quoq mõ m ercãtias ex ereẽ vel ſe
cularia qcũq; tactare in locis ſacris deo
dicatis. qꝛ dñs ut ceteris tioꝛẽ icuteret eo
tra tales ardẽtiſſmmuʒ ʒzelũ ondit · cu ut het

mathei· xxi.· in tramt in tẽp lũ a eiecit em̃ea

vendetes et emẽtes· inde diees eis de domo
dei · wos feciſtis illa ſluca latronuũ. Et licz

multi eoꝝ eccſia wi locis ſactis nõ emũt

neq; wndũit· vacãt tñ ibidẽ frequẽter pm

no pᷣſerti in talibʒ loes multu dedecenbus

ic mr̃ eccia maxnna dinina offenſaʒ j ta

libʒ ↄſideras li· vi· de ꝛmiũ ec· c· deez domum⸗
ℳ— „ . „ —„ 9 2
nõ ſoluũ ꝓ hibʒ in hmõ locis ſiei negocia
coes nudmauꝝ ac fori cuiuſcũq; tumultꝰ

h etiã qualis ibide eſſe debeat xbiam ↄuſa⸗

ꝓ plenarie ꝓſeqit᷑ i ↄ cludẽs. Me vbi⸗
ẽ pecoꝛũ wma poſtulãda ibi peccãdi dee
occaſio. Tereo ut lucrũ mercãte qrat ĩte⸗

eoe recta. Nam pm alex · de Hal et lai co

mercari n0 licz . n Pier duo. Prim ogt ne
ceſſitatẽ· ut.ſ.p ſ̊ ibia ſue familie ꝓinde
valeat ronabiliter modicoʒ pſone ſue
ſtatus ſui: vmecuiq; emi laico licitũ ꝗ lucra

ri tpalia inſtevſq; ad ↄdcetiã ſtatꝰ pſo

næa 1 nõ vltra n cauſa pieratis. q; qcuq; ſu
peſſe pnt tenetur m elemoſinas diſtribu⸗,
ere ut viſu ẽ & m quarto p̃ep to. Scdᷣove⸗
ro tor pietate. vt. ſ. iuſte lucret᷑ quo d
paupipʒ diſtribuat welĩ alias pias cãs oꝛ
dinet. Aut ſi hm tho. Fa ße q·hexvij. ceẽdit
negociaco i ter publicamvlitate ne. ſ.

res ad vitã n ccte deſmt prie. ⁊ lucrũ petit

nõ qᷓi ꝓ fine ſ qᷓ ſti din ſui laloꝛis cõdiui
tedu paupibʒ. ̊ eni ſilr dici pᷣt pietas. Si
tñ in eo cau pnepaliter ſino m lucro pone
ret hm thoeillieitů ẽ. Doniq; mercariꝓpter

ſſtatias cumuladas nnprobaʒ cupidi

tate vel ꝓpter alii ſinẽ ex caritatẽ danabi
le eſ q; tuc mteretur quis eaꝰgregare 4
dns p̈ copit paupibʒ erogare · ut pʒ.xlvjj.
di.c.· ſic hj. · c omes: Et hijs quidẽ tribz
mereator fidelis admgat. ut ſp ſocietateʒ
ſe caueat · qꝛ ta les po tiſſme ſibi coinclog
EEerale diheet Pe ſalutis protrahut.
SZcðdo requitur fidlitas m ſacmonto
mr̃ imonij · na ut dꝛ · xx vij · q· n. c . i· C. Illð.
mr mõiũ eſtviri mulieriſq; ↄuclõ.gloſa.
legitimavel dĩgna in dundu viteꝰ ſuctu
dinẽ retines. q;ꝛ m gof·hac ĩtẽ cone mgi
debet in mr jmojo ut ſimul remaneant ꝓpe
tuo· Et jeovir nõ ptwtuũ pegrinatioms

. EEEà
V»
* 2 .
„ .
4 3
„ „.
õss
7

exeepto vo to ihero ſolimitão qð ↄceſſuʒ ẽ
in fauoꝛẽ terre ſancte 1Ridei xpiane. ¶Qui

tn ſi ſagilitate uxoꝛis 1 piculu abſentie

ne ſenſerit .· tüc ei 2 ſulendu eſß ꝙ: ab umn⸗

plecõe votim ꝓpria plona ꝓ tũc cũ diſpe⸗

ſacone ppali abſtineret vel uxoꝛe eſecu du⸗

ceret: q; maledictum luerã qð tali dano

—.—

vxoꝛis penſat Et hm tho i im quodlibet.

apiat uxoꝛẽ dmittat qꝛ necria no deber
termitti ꝓpter ea 4 q ſut ꝓprie wlutatis ·
r namq; necrio immmet cura uxoꝛis
gerere · h qmid nurũ cũ nõ ſuffic virù dom

onge wuere et exequi ſme lieetia uxorif

xlv 4

4.xx v. di. C. alias et eeci· xx · po tioꝛ 5 ? fur
aſſiduitas viri medacis· pdieoem aue
r rrrgttebir et Hm en daci uz meur⸗
rũt omes qͥ ad decipiẽdũ ꝓxmu ↄtra meé

tom loquũtur· qu ſude ꝓditoꝛi merito

2 panturvend detes veritate ꝓ pecuma ut⸗
xi e· ij: c· abijt. ubi :. qweritate + pecu⸗
ma negat deit. pecumavendut. Aultuz tn

deteſtabilioꝛes ſut ꝗᷓ t q mendaciu purijs af

mi tali caſu nõ ẽ ↄſulendũ viro ꝙ crucẽ ae

ſirmat De quibʒz au caſſio nego ciatoꝛ es
illi deteſtabiles eſtimatur qͥ iuſticiã di mi

ſericoꝛdie e ↄſiderates ꝓpter nmmmodera tũ

pecume ambitum polluũtur mereces ſnas

plus piuris onerates qᷓ; pens. 5: ꝗqdam

manere ſiwluerit eotinere · vn · xx vn. q ·

.. c. Hit tu abſtines ſmevxoꝛis volutate

tribis ei ſoꝛmcãdi licetia·i. occaſionez et
peẽm illius tue imputabitur Sene.
vige latus ſupiu⸗ m. ij. ßeepw ubi 2

tur de wo to d iuga;⸗ uãato igitur mmus ſe
poterit vir elongare abvxoꝛe ſme »lenſu
illins wel cũ piculo vtriuiſq; ꝓgter modi⸗
cum lucru tpale * ex ſequutur mfimta

mala ſic quotidiana docet expientia· heu
ARt morcatoꝛ es m longinquis ſme vxoꝛe
moꝛam trahẽtes diuerſis carnalitatibʒ er
uraee ſeſe oom qumãt et ꝗprijs uxo⸗
violandi ſacr̃m mrimonij cãs multi⸗
ſpi ces p̃ᷣſtat mercãciarũ lucrũ cũ meretri
abz execrabilr ↄſum entes · Quapropa ter
ut frequenter a dno diuerſis in foꝛtunijs
lagellãtur· lcʒz m tolligeren nolut in poſte⸗

rũ receptur grauuis mdiciũ (Cercõ o req⸗

ritur ĩ verbis weritas· ut ſeʒ nu ovtatur

mendacia deelmare Wwletes ſophiſtiis
verbis uti ↄſueſcũt tã aſtute verba ↄpone

teos ꝙ ad plures etia ↄtrarios ſonſus ap⸗
plicari pñt· ut ſic decipiãt iĩmen dacn eri/
mẽ euadat · Sʒ Hjs ð: ecci· xxxvñj· qui ſo
phbiſtiee loqtur ſe c; ad deeipiedu odibilis

eſ. ez deo ⁊ Hoĩbʒ · werũtn ſic nõ refert vtruz

—

qꝗs alin merrkiciat fuſte wel gladio. ſic noõ
HKfrt vtru decipiat werbis mend acibʒ wel

mẽd aco · pptim pmeõſo nee iuramto ma⸗

xnne piurio · Pro quo ſaẽdũ ꝙ m mercã

iijs ome mẽdaciũ pmeoſũ vel aſſiduũ eſt

moꝛtale pecm · nam ſcm tho· et richar. 81
mentins mteneõ fertur ad ꝓxim decep⸗
nonẽ vel nocumentũ non ſolu quãtu ad
cꝛpus famã ſed etã quãtũ ad terrenã

am . l nõ pducat᷑ ad effeclũ· & tn moꝛ⸗

tale peẽm . q; ex ſola intencoe peci moꝛta
lis q̊s moꝛtaliter peccat· et h pducit ad
effectu tenetur ad reſtõem. Si wero non

intẽdit ꝓximu u decipe ß ſe mdẽnẽ ſeruare
tuc no eſt mẽdaciũ pmico ſum nec moꝛtale

peem nͤſuerit aſſiduũ · tunc en ßm hoſti.·

eſh moꝛtale peem hẽ ebrietas aſſidua· ſiẽ

ſophiſtieis. vtruue: deeipiat medaens aſ
ſertoꝛijs vel ꝓmiſſoꝛns. vñ die tho · m q⸗
libetis · P cu eadeʒ ſit mvtroq; falledi: m⸗
teneo · Hine nõ refert vtruũ ꝗs wrbo ſebw
vutul quocũq; facto deeipiat Quar
to reqritur m factis eqtas ut ſez; ꝓximũ

no decipiat . rio ĩ ſba rei emedevel vẽde?
v ne ſcz vẽdat auricalcuũ . auro ſtanuũ pꝓ
argento necvnã rem ꝓp alia ſie ſunplices
vcepeo ne circũuemẽdo. nec ecuerſo a
ſampliei vnditroꝛe emedo aurũ ꝓ aurical
eo den ariũ ignot. valoꝛis p: mmus inſto
pco nõbilr excedes oequitatẽ iiſti pen q;
tũc obligaretur ad reſfõnem. et mecaret
acalea Fedoj quãtitate · q; peipit dng.
deut. xxv· nO Habebis m ſaccilo tuo diüͤſa
pondera n maius Immus.· nec erit im domo
tua modius maioꝛ mioꝛ · pod us habebiſ
mnſtlu ⁊ werũ ꝛc. et hoc mieli gendu ẽ ede oĩ
bus rebz qᷓ venduntur in numero regu ſa
pondere wel menſura. Cõtra madatu é̊ oc
faciũt omes merees ſuas humeckates et
erti denarios m ponde: alleuiates. Te reõ
in qualitate ne ſcz wen dãt rẽ coꝛruptã ꝓ
ſana wel equũ claudũ aut mſirmũ ꝓ wlo
τHorti ac niia: ᷓ in omibz fere mercibus

ſo let dtingere cu vendut i mnuetertum

bn valeti nã ex maximũu piculu ummet

apo thecarijs ⁊ ſiibʒ morcatoꝛibʒ. Himil

cauere to netur ne faciãt admixtums p⸗

egrinas pmico ſas qvirtute valoꝛeʒ rei

notabih. mmuut. et ſic emẽtes weipit. H
we malicie tpis huius m quo fere in omi

ſpeeie venibili imxturas vili oꝛes admit⸗

tũt ꝓut dys impropernt. pſa.i.dices. Ar

gentu tuũ vwerſuʒ ẽ e in ſcoria. ſcʒ p »mnxno⸗

Er ſeqiuitir dira »minaco.“ Xu ſs caam

Aꝗq peius eſt q vendẽdo ondut res ſanas
et tribuuũt coꝛruptas. ongut res bo nas et
tribuut malasvel ſaltẽn mius bonas oſt?

dut maioꝛes tribuuũt n mĩoꝛ es . in Hyns et
ſynmilibʒ; ſeip̃os ſbdole ꝗ qritãtes· vñ ozee
xi. ðꝛ in ꝑſona xcept· circuuemt me ef⸗
fram m negociacoe ſua et in dolo dmus

ſue. Eſframn creſcens mterßtatur et ſ Ft

mercatoꝛes 4 P malie ſas eircũueneoes
mto reqritiir emẽ⸗
di vel vendendi nsras ita ꝙ mercatoꝛes

diuien 8 creſcut.

caueant de pnicoſis zuencombz intor ſe.

ſicↄtinge ſolet ꝙ ↄuemũt biter iß ꝙ tin

mẽtis leuitate mam feſtawel ſupta ſiẽ eo⸗
tinge lolʒ in ebrioſis in ſpietibz iuuembz

eytio pcedit ex pbabili ign oꝛaâtia vel ex

ꝓdigis aut ſmmnilibzvel etia ex quacunq;

egeſtate aut alia nccẽtate ↄpellete. Et ex

hoe taliter emẽs aut wendes miuſte dep⸗
mitur im minus wendédowl magis emé
do. tue talis ↄtra dus nõ procedit ex me⸗
rma gratat liber wlutate et ſic mlitat nõ
ſolu 3tra iuſticia ſed etia Stra cavitatẽ ct
ↄtra natumlẽ ſvĩs pietate. q; d alioꝝ ne

ceſſ tatibz qmbz ex fraterna carita te ſub

uemẽdu eſß captat lbi ↄmodu A lueruʒ ·

cuũ tn in talibʒ maioꝛ pietas exhibe da IEB
OQ ſi obicitur »tractus emẽédin vendẽdi

mere wlutarius é nec de iure ꝗs cogitur

ré ſuawendé necr rẽ alienã emere et he ta

xaco pcn rerũvwenalui mere wlũtaria eſb

etp ↄns ſoꝛti etur ius et ſoꝝ mere wlu⸗

taru. Ad ſ dom eꝙ lez de uꝛre n5 ogit rGE

ſua wende vel re alterius emè. tni actu et

dↄtactuvendedi vel emedi tenetur ſoꝛma

duo weſ tres emàtvel wendat mercãtiam
aliquã ut ſie mius inſto emãt wl magis

in ſtovwendãt. ut ſic magis lucrari poſſmt;
et illi ſut deteſt ables pᷣdones to ta mta⸗
tom ſro liates 4 q dicutur in lege monopoli
q cũctis boms ſpoliati mitti deberet in exi⸗
Alm. ut: C. de monopol. l. vn a. ſil ſut qdaʒ

po ccupatoꝛes reruwenalm qᷣ q mtutur m⸗

nus inſto emere maius inſto wndere ·
Aſtabiles utiq; rei publice qui dicutur im
vulgari wꝛkauffer. nõ ꝓpter pria neci⸗
tatem pter myproba cupiditatẽ talia

freqntates ac tanq; aucupes in ſoꝛo er in

vicis in ſidiates q́ grauiter peccãt. qꝛ; qð⸗
libz wenale wel vſuale ꝓpter ꝓprin »modu

et lucra faciut carius emẽt vilius wen⸗
den ti q; in ſtu Rt hm reckza uem eſt imati⸗
oné. multi etiã pecumoſi queritãt euiſee⸗

—

rare p aupes m necttatibʒ 2ſtitutos ꝓpt
quas ſuavend ere oogũtur domos poſſeſ⸗
hones et alia mobiliavel immobilia · Eyx
gqmbʒ hmõi ſumut oeccaſionẽ aliũ circuue

mendo m emẽdo eitra iuſta p pᷣaũ p quo
regla gnᷣaliſ dari p̃t· ꝙ ſivendi co vel etiã

et roeglam mris iſtieie et qutatis debi⸗
te ſeruarena in ac tu wendedi nõ ly ei rei
ſuoeß Peiu miuſtu ponẽ et aceipe· q; tuc im
pomt no ut ſynpfkr ſuehuti m altoru dmu⸗
tande· et ꝓoꝛcon abily doᷣm eſt de ompti
ono alio qii tenetur ad reſtõem ¶ Sex.

to reqmiritur tꝑis no ſui nuendibilitas
ne ſcz tps nõ ſuu wendat ꝗꝓpter dðilacon?
ſo lu cõms pᷣ ein m merebʒ au gmetado · H
enj oino ꝓ hibetur. ex de vſur. c. ↄſulmt. 20%
ꝙ é mam feſta vſum kKuͤt ibide duo coα
tra cIus. primo ven dicois et meõe hiuuſ
no cadit ibidem vſura. Fedo mutil . cu ex
termio daro pein augetur qð nl almid eſt
65 ipi emeti mutuare peiuʒ mercãtie iam
empte. ac ex tali mutuo lucrũ accipe ut
diſuſe deme ſupins · et ulomſus aduer⸗
tendu: ꝙ ſi abſh omi i dilache ſo lucoma

quis alicui vendet r rem pᷣeio adhuc am⸗

plioꝛi qᷓ; fuit ß peuz pnei pale cũvſura ſup⸗
adicła nõ eſß ibidev ſre preiu. ſolum

miuſte wendieois am mſti pᷣeij packu. cu⸗
ims excreſeentiã reſlituẽ tenet.qð a ma-

lmolis plerũq; ſolet attẽptari cariuſvõ⸗

doendo traſeutibʒ aut ruſticis aut ignariſ

iᷓ; maſuris diſeretis aſſuetis et ſie biſ

ten duͤt laqos deeepeoms quos maxime

1

obligatur diligé ſen ſuos qꝙᷓᷓ alienos nõ
tn ꝓpter Huc affectũ debz aliquid minſte
m actu nec affeclu nec ver bo nee ſigno.
Oærauo requiritur legalitas puãdo
ꝓpmſſaa ſoluedo ↄtracta debita ne fidẽ
irritaà faciat cũ ſoens vel exneis. nam pᷣm
tlp. ſca he· q · Cx · qui ꝓnnttit qð ẽ licitũ
et oneſtũ ſ aĩm nnp lendi h qðᷣ ꝓnittit
no mẽtitur· ſ t ꝓbabilr eredè potuit ad⸗
myplere ſe poſſe qdð ꝓmittit· q ſi cam cre
dendi nõ Hʒ mendaciũ pꝑmeõ ſum mcurrit
utpote ꝙ m alterius diſpen din vergit · q
ſi nõ pfieit qð fideli mẽte promiſit inſide
liter agit aim mutado· Noceſt tñ excuſa
ri duobz modis· Primo ſi mutate ſut co⸗

ſubuenire deberet bnᷣſicns caritatis. q dr
ezy de emp.· et ven . e · placuit. ſtatuit ↄciliuz
ſacrũ ꝙ pᷣſbri moneãt plebes ſuas ut ho⸗
ſpitales ſme atq; nõ carius trãſeũtibʒ vẽ⸗
dat ꝙᷓ; i mercato vendẽ poſſmt · ubi dicit
glo. brix· ꝙ ad hoc p excoicaconem ↄpelli
pñt · ut. xlnj. di. ubi ðꝛ. Hme etiã Jo· euã⸗
geliſta m epla ſua quendam diocrepen
excoicat ꝗ́ nec paupꝑes recipi eb at a reci⸗
pietes de eccia eiciebat · Hibi · diẽ tn Inno.
ꝙ excoicari poſſent ſi notoꝛin eſß 1mom
ti emẽ dare ſe nollẽt. hmc etiã ſeqᷣtur inc·
placuit alioquũ ad pſbirm traſeutes ̊ re⸗
rre lne luſſu cũ hHuamitate ſibi wn⸗
C dant epuo reqruritur in reſp cũ ꝓxi⸗
mn caritas pſertim ad illos q ſut eiuſdem

mercãtie ne mmi querẽs q ſua ſut mer

catoꝝ ſuoꝝ ꝓ ſperitati mudeat ac ꝑ hoc
uocetur ad diff amãdas merees alie⸗
nas. ſic qui daz facrut m maximũ diſpen⸗
pin ſalutis ſue qui merces alioꝝ miuſte

ꝓrias merces carius vendãt qð ẽ men⸗

daciuvalde pꝑmeõſum ex multis ↄcurre⸗ D
nbʒ· na pmo e ibi neg aco veritatis qð eſt
malũ. Scdᷣo inteneo fallendi qð eſt petus·
Terco miuria ꝓxmmi quẽ impedit a ven-

dicone⸗ Quarto diſfamacõ ꝓximi quẽ ꝑ
H notat de in uſticia t apit oꝛa alioꝝ ad
diſſemmaduũ hãc mfama.

mercibʒz ac plus iiſto wendẽédis. vn tlis

ad multiplie reſtõnem obligatur· ut pʒ

ſu puis ubi agitur de empcoe ꝑ médacia-

Pic tñ ſcien duʒ ꝙ exquo tpalia ſe inm⸗

cem in duerſis mpedire pnt · qꝛ ꝓſpitas
vmus aduerſhtate mducit alterius a ca⸗
ritas odn ata plus ſe dilige dz q; almʒ

et amicũ q; mmmicu ꝓpinquu q; alien u bo⸗
nũ zmue multoꝝ q; bonu vm us puatuz
iᷣo ſalua caritate abſq; veneno mmidie
t eeteriſ pibʒ fauere mercãtiarũ ꝓſpita

cem plus ſibi q; alio· plus cognato qᷓ; ali
enoaſic de alijs. et ꝑ ↄſeqns co triſtari de
atrario du alioꝝ ꝓſpitas ſbi ⁊ ſuis nocu
mentũ p̃ſtat nõ tn ꝓprie ↄtriſtado de alio
rũ ꝓ ſpitate n m quatum ſibia ſuis nocæt
potius affectas ꝓſpitatẽ ſuis qᷓ; aliems

ac aduerſitatẽ alienis q;ᷓ ſuis hic magis

tio ꝓpximi mvendedis 1 laudadis grijs

†

dico es ex ꝑte ꝓmittetis · ut q; factus eſt
inpotens ad mplendu- Heðdo ſi mutate

ſut ↄ dicoes ex pte illius cui promiſſuʒz ẽ

vel ec ex pte ꝓmiſſi utʒ ſupius· ubi agit
de emp. et von ꝑ mẽdacia · Si deniq; qð ꝓ⸗
mittit aim implẽdi nõ hʒ tũc z adimple⸗
at poſtea.reus tn ꝑme ſi médacij miſſi⸗
omſq; traſgreſſoꝛ m volũtate iudicatur.
Et gnalr notadum ꝙ ancũq; debitoꝛ ex

malicia wel alia qu acũq; culpa ſua eredi⸗

to:i ſuo nõ ſo luẽdo m termio ſbi ↄſtimi⸗

to p̃ᷣſtat occahonẽ dam oĩno ad »diguna;

ſatiſfaclione obligatus é ut; ex de iniut.
æt da· da. c.ſi culpa werãto q cuq; fran git
alteri ſidẽ ꝓmiſſam tiuramẽta pᷣſtita nec
ei etia fides de nccitate ſeruãda eſt · utz eỹ
& iut iit· cij. ubi pomtur caſus de pro⸗

vymſſione fada meær regẽ franeie aregem

anglie qu rex aglie nõ tenuit et querit

