amplexus impmẽs cogitacõnes ⁊ addu
cens m cones ꝙ ſic vxl ſic facẽ bonũ eſt. et

ſie ex ſuggeſtiõ e oꝛitur co gitaco qua ſei

lieet mẽs muoluitur ut vix ſeſe ab eadeʒ
valeat expedire · půᷣ · vij. Irretimt eum
multis ſermombz. eece ãplexus · Demde
ꝓcedit ad doſculacoem. qð mchil aluid
eſt qᷓ; affectõ in eo gitacoibʒ excitata · Cã
emm amma peecato aficitur tũc a dyabo
lo do ſculatur. Sʒ hec ſut o ſcula fraudu le
ta de qubz ðꝛ ꝓůͤ · xxvij· Melioꝛa ſut vul⸗

nenag diligetis qᷓ; fraudulẽta odiẽtis oſeu

la. Dem devero ꝓcedit advenerea ↄmix

tonẽ i · ad pmcio ſam delcãtionẽ · q;ꝛ tune

Prie coꝛrũpitur amman inquin at᷑. Et lo
quoꝛ hic de delcãtione moꝛo ſa qᷓ ſeʒ impoꝛ
tat 2 ſenſu in de cãtionẽ ꝑ quã ſeʒ aĩa mul
tũ degenerat a ſtatu ꝓp rie no bilitatis re⸗
pudiata dei ꝓſtituta dyaboli: Pinc dicit
ſapie. in· Felix ſterilis mcomqͥnata. De⸗

. ene

mge ſeqnitur ↄceptus miſerablis ſetus·
qui fit ꝑ ↄſenſu m aclu peci ſi ſe facultaſa

Vel enã illicita · h̊ ſeietes

opoꝛtumtas obailer int. Vnde die · Hen⸗
de vrimaria:ꝙ quidaʒ co cupiſcũt aliena
obtins ↄcupi⸗

ta nõ pnt 2 cupiſcentiã non ꝓſequũtur. ſi

autẽ ſeirẽt cõcupita ſe poſſe ꝛſequi tũc ſoꝛ
tiſſme conarẽtur ad ꝓſequ ẽda cupiam

i effeũ. quibʒ ſeʒ mihil deeſt mſi facultaſ-

et de talibʒz ꝛ: ꝓpuͦ. v. Manus in manu nõ
erit mvoces.

uia lʒ manũ ab actu pecra
ti cohibeat nõ tamẽ affem. n ee deſmit ꝓ⸗
ſequi qð malũ eſt ꝓpter deũ nec ꝓpter wi⸗

imquitatis ad partũ id eſt ad operis ex⸗
pleuonẽ. ddemde ſequitur partus lacta⸗
tio · cũ peca ducutur in frequẽtiaa coſue⸗
tudmẽ Lactãtur auteʒ vberibʒ lamean.
de qmbʒ ðe in tren . Stlamee nudauerũut
mamas lactauerũt catulos ſuoſ. Lamea
ßm glo ſam yſaie.xxxiiij.pedes hʒ enoſ
cetera vero mẽbra ſut feminea · Et Greg.
yxxxiiij· moꝛal: dic ꝙ lamea hùanã Hre
ſpem dieitur ˖ i· faciẽ muliebrẽ ſed coꝛpuſ
beſtiale · Suꝑ deã autẽ aũctate treñ.nij.

halam ee · diẽ gloſa q; lamea erudelioꝛ eſt

ſuis fetibz qᷓ; cetere beſtie ·. hie ðꝛ lamea qſi
lama quia catulos ſuos lam are fertur · he
dy abolus lactat ſilios quos ĩ malicia de⸗

gn auit · duobz vberibʒ · Ho ſeʒ ↄ deſitia duu⸗

vmedi cu eoparacone ſuiip̃ms ad alios

q ſmilia vel maioꝛa faciũt . o ſpe poſtea

pemtædi cũ reſectu diuine miſedie qᷓ nul⸗
lũ repudiat pccoꝛemↄuerti w lẽtem · De⸗

mnde ſeq;tur ablactaco.cũ iam nõ ampli⸗

us qᷓ victus ↄ cupiſcenens ſõ ſp poſtmo

diu penitẽdi pcc̃a ꝓpetrat · ̊ potius ex de⸗

ſperacoòne reſipiſcen di ſeu magis ex eo q;
a ſe wolutane reicit ꝓpoſitù pemtetie ⁊ ſp
wñme ut peco liberius inhereat · ut etiam
nec quecũq; flagellavel aduerſa miſeruʒ

in via agmeoms vpemtetie reuo care va⸗

leãat · et ſic ꝑ ablactacõnẽ mtelligitur ißa

ſicia h ꝓpter impotetiaz vel enã pter qðd⸗

rũq; meomodũ tpalevel eternũ · Deinde
puemt ad execrabilẽ parturicõnem ſcʒ p
aclualẽ conatũ ad phiciẽdũ pecm ſm illð
pſalmiſte · Ecce pturit miiſticiaz . glo · id
eſt miitur efficere minſticiã. vñ tlis cona
tus qnq; nõ ↄſequitur effem. ſicut dꝛ yſa
.) xx vñn Generũt ſilij ſcʒ miquitatũ vſq;
ügit wo miſej cordliter id im ediéte: d;

Vero tlis conatus prauus plenu ſoꝛtitur

eſem et tuc ↄpleta ẽ malicia eius tã ma⸗
terialiter qᷓ; fom alit· Et ſic peruemüůt ſilij

RE—

deſperaco · Demde ſeqtur in coꝛpe peci ro⸗
boꝛatio· ſic de pharaone legitur· Indura⸗
tum ẽ coꝛ pharaonis nõ dimitet pplum
etiã ꝑ quecũq; flagella· Der quã roboꝛa⸗
tionẽe intelligitur peci defenſio· cui comie
tatur de peccato damna blis gloꝛiacõ qua
ſcʒ; gloꝛiatur cũ malefecerint ⁊ exultant in
rebus peſſmis· Auibʒ dauid in pſalmo:
Quid gloꝛiaris in malicia qᷓ potes es in
mq́tate. Signũ autẽ hums gloꝛiacoms
eſt cũ quis ꝑ iactatiam de eis loquitur de
duci volẽs facmoꝛa ſua ad omin no ticiã:
et hoc eſt vltimũ in genere malicie.quod
Archið · wocat depoꝛtationẽ 1 deductõem
Sic ſecerũt zo domite · vñ pſaie · ij . Deẽm
ſuũ ſicut zodoma p̃ᷣ dicauerũt

cepta redeamus ꝓut pñ̃ti ſpeculacõi co⸗

gruit · Primo igitur ex dyabolica ſugge⸗
ſtione oꝛitur cogitaco Cogitacõ autem

gm Dugonẽ de ſeõ victoꝛe eſt in proui⸗
dus ammi reſpectus ad euagaconẽ ꝓnꝰ
Tbec autẽ co gitacõ pꝑ dyabolũ concitata
magis Wel ninus in malũ coaleſcit ex diuů
ſis cauſis concurrẽtibʒ. Verũtñ ſic de omi

5 bo ocio ſo racoeʒ reddituri ſumus ſic e⸗

tiã de omi co gitacone o cioſa· qlis tñ cogi

taco ninima uidicatur in genere cogita⸗

tionũ mehil vtilitatis ↄferẽs ſ̊ tm ammũ

triſtẽ relmquẽs ⁊ ammã puluerevemali⸗

um maculas · Dine quatũ ad primuʒz die
Seneca · li · de qtuoꝛ vtutibz . Co gita cones

vagas a mutiles acvelut ſomno ſmmiles
nõ recipias· quibʒ ſi am mũ tuuʒ obleckła⸗
ueris cũ omma diſpoſueris triſtis rema⸗
nebis. QNuãtũ etiã ad ſedᷣm dic Caſſi ſup
illud pſalmi. coꝛ meũ dereliqt me· Quo⸗
rũq; tpeno cogitau eris deuz puta tepus
illud anmiſiſſe. Dic nõ meogrue dic ero⸗

m epla ad demetriadẽ. ꝙ tutiſſmuʒ 1 pfe⸗

Niſſimu eſt ut aſſueſcat ammus ſollicita
ſemp atq; puigili euſto dia diſcernẽ cogi
tacones ſuas· et ad primũ cũ motu vel ꝓ
baẽvwel repiobaẽ qð cogitat ut vel bonas
co gitacoes alatvel ſtati malas exti guat
naq; ſons ẽ bom ⁊oꝛigo peecãdiibi ma⸗
xime opoꝛtet o bſeruare peccatũ vbi naſci
ſolet · ſlatiq; ad prnnã toemptacoms fac
em anteq; malũ creſcat reſtringere dum
adhuc elſt in cogitacone · Et hoe e vmen
ſtuduiz in ſtoꝝ · de qui bʒ Die regoꝛ ·xin⸗
moꝛalim ꝙ eleoꝛũ mẽtes ſi quas mſe car⸗
nales cogit aco es muemit ardoꝛe pem⸗
tentie ↄſumũt. nec cogitaco es ſuas dila⸗
tari carnali w luptate pmittũt · qꝛ eo le⸗
metipᷣos indicantes ſubaliis feriũt quo
diſtrictu indi ce ſtolzenrvietu Fon⸗
tra wero ut ibideʒ dic. xnin. moꝛaliũ · Cu re⸗
pro boꝝ mẽtibʒ occaſio ꝓpetrãdi peca de⸗
eſt dſiderioꝝ cogitaco es eoꝝ coꝛdibus
null atenus deſunt. et cũ nõ ſp dyabolũ ſe

n ecogitacõne ¶ Wie igitur qri poteſt. u⸗

trũ demo nes agno ſcere valeãt eoꝛdium
cogitacõ nes.p ſerti cum nullus ſpũs miſi
Smus amme rnationali poſſit illabi ergo
p ans nee videre ꝑ natuna ea qᷓ ſit in aĩa
q;diu non ſut in mtimo ipᷣius aie · Ad hoe

dieedũ ßm Aſteñ. li · i. ti · xj. poſt Richardᷣ·
ꝙ cogitatio coꝛdis dupliciter cognoſci
po teſt Vno modo m ſuo effectu· et ſie non
ſolũ ab angelo h etiã ab hoĩe 1 gnoſei po⸗
teſt 1 tãto ſubtiluis qᷓ; to effectus Hmõ di
fuerit magis oecultus · Cognoſcitur enᷣ

cogitacoõ coꝛdiũ mmterdũ nõ ſolũ ꝑ actuʒ
exterioꝛẽ ̊ etia ꝑ mmutacoem coꝛpis ut
vultus ac alioꝝn mẽbroꝝ· Gerũuth ſenli⸗
bilis coꝛpalis in mutaco qᷓ ↄcomitatur

co gitaco es ho miis qñq; eſt ita indeter
nnnata ꝙ diabolus ꝑ eam 2 gmtione cer

tam co gitacõms vemre non potelſt· qnq;
vero ẽ ita ſoꝛtis ⁊ dtermmata ꝙ ꝑ illas⸗

gnoſcere toteſt gaaccοωσWâm quatumad
ſpem ut ꝙ cogitat de muid ia vel luxuria.
57 emm quaſda affectõnes anim p pul
ſum medici ↄgnoſcere pnttuc multoma
gis hoc pnt angelivel demo nes quã to Iᷣÿ

tilius lomõ di occultas inmutacões coꝛ⸗
— ‚12 „ „ 5
poꝛales ꝓpendut Gnde dic Aug. in li· de
diui acoe demonu. ꝙ aliqn honmnnũ diſpo

ſcõnes nõ ſolũ woce ꝓlatas h etiã cogi⸗
tacõne cõceptas cũ ſig quedã ex ammo
„ — 67 5 r
exprimũtur m eoꝛpe tota facilitate pdiſ

cunt . Quams i li retrackacõnũ hoc dicat

eſſe aſſeren dũ quõ ſ̊̊ fiat nõ tñ eſt ered?⸗

dum ꝙ poſſmt eas certitudmaliter agno
ſcere quatũ ad omnes circumſtatias ſm⸗

gulares · Alio mõ pntↄ gnoſei co gitatio⸗
nes filioꝝ hominuũ ꝓut ſut m in tellecu
aſfectõnes ꝓut ſut mwluͤtate · er ſic ſo lꝰ

deus cogit acões coꝛ duum ⁊ affectões vo⸗
luntatũ co gnoſcere poteſt. Di citur emm
in libro de ecciaſticis dogmatibʒ · c · xl vinj.
Internas amme co gitacõ nes dy abolum

nõ vid ere certi ſumus. Et. iij. Negũ.vjiij⸗

dicit ad donnnu. TDu ſolus noſti eoꝛda fi
lioꝝ hominuzʒ · Cuius ratio eſt· qꝛ wolũtas

ereature racionalis ſoli doo ſbiacet ipe
ſolus in eã oꝑari poteſt qui ẽ prinepale

eius obiectũ utvltimus ſims · Et iwo ea
q̃ ſut m wlũtate vel qᷓ dependẽt ex ſola vo⸗
lũtate ſoli doo nota ſũt. Mamſeſtũ eſt au
tem ꝙ ex ſola wolutate dependet ꝙ aliq̃ſ
actu aliqᷣd ↄ gnoſcatvelↄ ſideret· qꝛ cum

quis hoabet Hhabitũ ſceiẽtie vel ſpẽs mtelli⸗
giblos in eo exñ tes vtitur eis cũ vult De

= *

65 5 –

cogitatione vide in ſermone ſecundo te

tribz ptibz pemtẽtie Secundo princi⸗

affectio vel concupiſcẽtia· q notatur ꝑ de⸗

—

oſculationẽ· Pꝛo quo notanduʒ pᷣm tho .

4

prima ſcðe . q · xxx. ꝙ concupiſcẽtia ẽ ap⸗

petitus bom deleckabilis et ſiecut phus Ppz⸗

mo rethoꝛice po mt quaſdã concupiſcẽtiaſ

naturales quaſdã non naturales · ſic e⸗
tia m dupliciter eſt aliquid delectabile.
no modo qʒ eſt ↄuemẽs nature amma

lis ſicut eibus potus ⁊ alia huiuſmodi et

talis eoncupiſcẽetia delectabilis dicit na⸗

turalis eſt mums tam hommbz qᷓ; eti⸗
am alijs ammalibʒ . quia vtriuſq; talis

eoncupiſcẽtia conuemẽs eſta delcabile ſe

cunduũ natur · et in hijs etiã omes hom⸗
nes conuemũt · Vnde phus m. j. ethi⸗
coꝝ vocat eas ↄmunes neceſſarias · In
rothoꝛica wero wo cat eas irrõnales. Alio
mo do dicitur aliquid eſſe delectabile qꝛ
eonuemẽs eſt nature ammali ſevᷣm app⸗

honſi onẽ · ſic eum aliquis apprehen dit a⸗

liquid ut bonũ? conuemẽs⁊ per coſequẽs

in ipſo del ectatur · et huiuſmodi cõocupi⸗

ſcentia delectabilis dicitur nõ naturaliſ.

et ſoler magis dici cupiditas· Et tles co

2— .

eupiſcentie ꝓprie ſut hommnũ quoꝝ ꝗpriũ

eſt exco gitare aliquid ut bonũ et ↄuem⸗

26

ea concupiſcit q̃ natura requirit · natumra

ens p̃ter id qð natura requrit. Et p Huſ

m primo rethoꝛice dieit has ſecũdas ↄeu
pi ſcentias eſſe cum ratione. Et qmꝛa diuſi

din erſmo de ratio cinãtur ideo dicuntur

hee eoncupiſcetie m . ethicoꝝ eſſe Pe

et appo ſite ſcilicet ſupnatumles. VFnde il⸗
lud idem quod app etitur app ettu natu⸗

rali poteſt etã appeti appetitu anim ali cũ
fuerit apprehenſu cum racoe ſicut eibuſ po

tus et ſmmilia. qᷓ naturaliter app etuntur·

Doſſunt etiã appetiↄcupiſcẽtia nõ nli· cũ
ſeʒ ĩ eis alid qͥ app etitur pᷣter id quod na
tura requirit ſeilicet mmia ſuꝑpfluitaſvel

um. Vnde ↄcupiſcentia naturalis tantũ

vero paucis myinnſ; contẽta eſt a ſe ẽ

ſimta· Sed cocupiſcẽtia nõ naturalis ap⸗

petens ſuꝑflua tendit m inſimtũ · ſequitur
m.

——

enim rationẽ eui competit in inſiniti pee
dere et ſernim eum ſinẽ ponit in hjs que
appetit · Pam phus in prino politice rati
onẽ ponit quare quedã concupiſcẽtia ſit
ſfinita quedã mfinita dicẽs · ꝙ ſemp eo⸗
cupiſcentia fims eſt fimta · q; fims per ſe

econcupiſcit᷑. ut ſamtas. vnde maioꝛ ſani⸗
tas ma gis concupi ſcitura ſic in inſimtũ ·

oncupiſcentia wro eius quod eſt ad ſi⸗
nem non ẽ infimta · ſed ſecundũ menſuraʒ
appetitur qua couemit fim · Vnde qui fi⸗
nem in diuitijs ponut Habet co cupi ſcen⸗
tia diuciaꝝ imſimtam qui aute dmicias
app etũt ꝓ ter neceſſitatẽ viteↄ neupiſcũit

dmicias fimitas ſufficiẽtes ad neceſſitate

vite ut diẽ ibidẽ philo ſophus · Et eadẽ
eſt rõ de ↄ cupiſcẽtia aliaꝝ reꝝ quarũcũq;
Et hee ↄ cupiſcentia animalis ſiue nõ na⸗
turalis rie loquẽdo eſt in appetitu ſen

ſitiuo m vi cocupiſcibili que ab ea deno⸗

minatur · ſie enim vmeuiq; potẽtie amme

naturali qui nõ ↄſequitur appreheſonem

ſed appetere bonũ appetitii ammali qui ſe

quitur apphenſionem ſolũ ptinet ad vim

app etitiuãa · Appetẽ wero aliqͥd ſ̊ rõe bom

delectabilis ſecundũ ſenſu quod ꝗprie ẽ
con cupiſcere ꝑtinet ad vim cocupiſebilẽ
Et differũt hee triaamoꝛ · cocupiſcentia

delectatio · Nam ipſum delcãl ile ſem ſen

ſum mquãtu appetitũ ſibi adaptat quo⸗

dammodo et ↄ ſoꝛmat cauſat amoꝛẽ · In⸗

quãtum ero abſens attrahit adſeipſuʒ
cauſat co cupiſcentiã · Inquãtũ demq; pᷣ⸗
ſens quiet at m ſeipſo cauſat delcãtiõ em ·
Vngde cocupiſcentia cauſatur ab amoꝛe

et tendit in delcãtionẽ · Að autem hee co

eupiſcentia nõ naturalis oꝛtũ Habeat ab

amoꝛe ſie oſtendi poteſt · Nam amoꝛ ſui ẽ

prineipi omms peccati · et id eo diẽ Au⸗
guſtmus ·xiiij· de eiuitate dei · amoꝛ ſui

vſq; ad ↄtẽptũ dei facit eiuitateʒ babilo⸗

ms · Ad cuius euidẽetiam ſciẽdum · ꝙ ꝓ⸗

pria v per ſe cauſa peccati accipiẽda eſt ex
pte conuerſionis ad commutabile bonũ

ex qua quidem parte ommis actus pecca⸗
a procedit ex aliquo in oꝛd inato appetitu
alicuius tempoꝛalis bom· Quod autem

aliquis appetat inoꝛdmate bonũ aliquod
tempoꝛale ꝓcedit ex hoc ꝙ moꝛdinate ſe
ipſum amat· Doc autem eſt aliquẽ ama⸗
re bo num ei velle . Et ſicut amoꝛ ſui natu⸗

eommittẽdo nee omittẽdo:nec antecedẽ
ter nec concomitãter · Quãdoq; autẽ eſt
culpavemalis materialiter in ſenſualita
te. ſoꝛmaliter autem nunquã ſed m volũ⸗

C

ralis debitus oꝛdmatus velit ſibi bonuʒ

ſecudum qꝙ ſibi oo g ruit· ſic amoꝛ ſuinon

naturalis in debitus Imoꝛdmatus ad dei
cõtemptũ perducẽes vult ſibi bonũ non ſe
cundũ ꝙ; ſbi cõ gruit ſed ſecũdum ꝙ af⸗
ſectus coꝛruptus exigit *

vtrũ talis dodmatus motus cõ cupiſeẽ
tie que cauſatur ab m oꝛdmato amoꝛe ſui

ſit in ſenſualitate ſicut in ſubiecto · Ad H̊

dlerncum m Iteflibro ſecu do arulo
ſeptimo· ꝙ ſenſualitas dupliciter coſide⸗
rari poteſt · Vno mo do hm ſe:et ſie non

eſt ſbiecũ peccati quia ſic eſt oommumſ
nobis a brutis · Alio modo m oꝛdmacoe
ad ratonẽ ſceilicet mquatum eſt a racone
ſu adibilis · et ſic in ea poteſt eſſe peccatuʒ·
Mam peccatuz muemiri pe teſt m qualibet
potentia cuius actus poteſt eſſe wolũ tari⸗

us amoꝛdmatus in quo ratio peecati con⸗

ſiſtit · ß ackas ſenſualitatis poteſt eſſe wo⸗

lũtarius mquantũ ſenſualitas id eſt ap:⸗

petitus ſenhtiuus natus é awlũtate mo
ueriet ſic m nobis habet quandãa excellẽ
tam pre ali s ammalibus ſceilieet ꝙ na⸗

roteſt ele prmeipin actus wlutarij et p

cõ ſequẽs ſubiectum peccati · Nec obſtat

ꝙ m ſenſualitate perſeuerat ꝓpetua coꝛru⸗

ptio quantũ ad fomitem qui nunqᷓ; tolli⸗

tur totaliter m Hacvita tranſit emm pee
catũ oꝛngĩale reatu ꝑ baptiſmũ.et rema⸗

net aclu- Sed talis coꝛruptio fomitis nõ
impedit quin homo rationali wluũtate re⸗
prmore poſſit ſmgulos moꝛdmato s mo
tus ſenſualitatis ſi p ſentiat puta durer⸗

tondo cogitacoem ad alia· lieet omes hu

imſmodi motus homo vitare non poteſt

ꝓter coꝛrupeo em predictam · ſed hoc ſo

lum ſuſficit ad raconem peecati wlũtarij
poteſt vitare ſmgulos.

¶ Paendu ig⸗
tur ꝙ moꝛdmaco ſenſualitatis quadoq;

elſt ſme omm culpa ſeilicet qu ãdo vwolun⸗
tas no eſt cauſa illins deoꝛ dma co ms nee

Et ſi querit·

tate. Et hoe eſt quãdo inſurgit moꝛ dima⸗

tio in ſenſualita te per neg ligẽtiam wo lun
tatis · tüc emmmmputatur woluntati pro

culpa vemali propter difficultateʒ refre⸗

nan di et regen di ſenſualit atem· Et ſic di
eit magiſter ſentetiarum libro ſecudo di⸗
ſti ctõe · xxiiij · ꝙ ſi mmota ſenſualitatis
tantũ illeeebma peccati tene atur eſt vema
le ac leuiſſmmũ peccatũ · Et qualiter a deo

pumtur vide in ſermone ſecundo de tribʒ

partibus pemtene · Auã do q; vero moꝛdi
nacõ ſenſualitatis nnputatur volũtati ꝓ

culpa moꝛtali quãdo ſcilicet eſt ↄtra ackũ
pꝛolibitũ mſurgens ex volũtatis im pe⸗
rio deliberato · Non i gitur omms con cupi
ſcentia ſinpliciter prohibetur Hijs pre⸗
ceptis quia ſcdᷣm Alexandrũ anglicu m
tercio co cupiſcẽta ſum poteſt tripliciter·
Eno mo do diei poteſt appetitus vegeta⸗
bilis. et talis eocupiſcẽtia pꝛout eſt moꝛ⸗

dmata eſt a ſomte mouẽten d eſt a coiru
— „ 7
ptione oꝛigmalis culpe et talis ↄcupiſcẽ
tia eſt in ſuggeſtione. Alio mo do di ei po

teſt appetitus ſenſibilis · et hec ꝓput eſt m

oꝛdmata eſt a ſenſualitate mouẽte cum
ſomte. et illa ẽ in deleckacoe ˖ Tercio mo⸗

do co cu piſcẽtia diei poteſt appetitus ratio⸗
nalis: et ſic eſt a liberi arbitrij woluntate
que cõſiſſit n conſenſu. Sic ergo di cedũ

c per ſe cõ cupiſcẽtia pꝛout eſt in co ſenſu

rationalis woluntatis pro hibetur in iſtis
preceptis. Cõcupiſcẽtia vero que ẽ in de⸗

iectacoe ſenſualita tis vel ex ſuggeſtiõe
ſomitis in actu vegetabilis nõ ꝓhibetur

ſnnpliciter ſed ti ſccũdum quid.q; non
erat prohibẽdum ne ille eõcupiſcèétie ſmt

m nob. qʒ hoc eſt nob impoſſible. ſed ꝓ⸗

Hibetur ne ſequamur eas.· ſcdᷣm illud ee⸗

cleſiaſtiei xvinj · Voſt e cupiſcẽtias tuas
nõ eas · Ire aũt ide ẽq»lentiẽ · Cõ cupiſce⸗
tias aute ſug geſtioms ⁊ delectacoms nõ

prohibet proprie · ſed ex ꝓhibicone con⸗

ſenſus oſtendũtur eſſe male et vitande-

5

2* S 4
D S
„ „

— „

4

Sic ergo nõ ꝓhibetur motus ↄcupiſcen⸗
tie qui co ſiſtit mfra limites ſenſualitatis
h direcke ꝓhibetur eõ ſenſus wolũtatig
opus vel del eckacont. hee ille
ri poteſt · vtrum wlũtas mou eri poteſt a
paſſiombʒ appetitus ſenſitiu. pᷣſertim cũ
motoꝛ ſupioꝛ non mou etur ab mſe oꝛi ſic
amma nõ mo uetur a coꝛpe · econuerſo
olũ tas autẽ que eſt appetitus racoms

ↄparatur ad appetitũ ſenſitiuũ ſic mo toꝛ

ſupioꝛ ad in ferioꝛem· Dieit enim philo ſo
phus in iij· de amima · q; appetitus racois
mouet app etiti ſenſitiuũ ſicut in coꝛpoꝛi⸗
bus celeſtibʒ ſpera mouet ſperam. Nulla
etiam potentia paſſua mouetur mſi a ſuo
obiecto · wolũtas autẽ eſt potetia actiua
et paſſiua ſmul imquantũ eſt mouẽs mo
ta· ſicut in:ij· de amma phus dicit vmuer

ſaliter de vj app etitiua · Hed paſſio appe⸗

titus ſenſitim nõ eſt obiectũ woluntatis.
ſed magis bonum racõ ms. gac. Ad hoc

di cendũ ſm thomã in prima ſecunde .gq.

lxx vij. ꝙ paſſio appetitus ſenſitiui non
poteſt directe trah ere wlũtatem vel mo⸗
uere · ſed hoe poteſt indirecte dup liciter ·
no modo m quãdã abſtractõ nem.cũ
emm omnes amme potentie radicentur
in vna eſſentia amme. neceſſe eſt ꝙ qua⸗

d vna potẽtia intenditur in ſuo actu alte

ra in ſuo actu remittatur vel etiam totali⸗
ter npediatur· tum quia om̃ms virtus

ad pluna diſperſa fit mnoꝛ. vnde ecotra⸗

rio quando mintẽditur eirca vnum minus

poteſt ad alia diſpergi: tum qꝛ in opibus

amme ammalibʒ requiritur quedã inten

tiio que dũ vehemẽter applicatur ad vnuʒ

non poteſt alterivehementer attsédere. et

ßhi hũe mo tum per quandã diſtm cõem
quando motus appetitus ſenſitiui ſoꝛti⸗
ſficatur m quancũq; paſſonẽ neceſſe eſt

ꝙ remittatur vel totaliter mpediat mo⸗

tus gprius appetitus racõnalis qui ẽ wo⸗
luntas · Alio mo do ex parte obiectivolũ

tatis quod eſt bonũ racõne apprehenſuz.

Impeditur enim iudieiũ ⁊ ap rehenſio ra⸗
tioms propter veh ementẽ moꝛdin atam
apprehenſionẽ mag macõ nis indicium
virtutis eſtimatiue · Mam feſtũ eſt autẽ

Pie que

te dam ele gyheta eiuſdem. xiij.

e paſſion es appetitus ſenſitiu: ſequĩtur
imaginacõnis apphenſio.et in dicium elli
matiue · ſcut etiã diſpo ſiconem lingue ſe⸗
quitur indieium guſtuſ· Vnde videmuſ
; homn es in aliqua paſſione exiſtteg
nonfacili ter auertũt nmmagmationem ab
hijs circa que affieiuntur : er per ↄſequẽs

. „ ,„ „ . .
iudicium raconis plurmmũ ſequitur paſ⸗

ſionẽ app etitus ſenſitiui · Nam talis paſ⸗
ſio cauſat quand à immutacõnẽ coꝛpoꝛa
lem ox qua mac quo dammo do lig atur
ne libere in aclũ exeat · ſicut etiaʒ ſomnuſ

Vel ebrietas quadã coꝛpoꝛali tran ſmuta

tione facta ligant vſum meõis. Et hoe
contin gat in paſſombus ex hoc patet i
aliquãdo cum paſſiones multũ intendũ⸗
tur homo totaliter vſum raco ms annttit
Mula nanq; propter abundatiam amo

ris ire triſtieie 1 Pumſmodi ſunt in mſa⸗
mam verſi. Cum i' gitur indieium ratioms
ſequitur paſſioneʒ app etitus ſonſitiui· co
ſequens eſt ut etiaz motus volũtatis qui

natus eſt ſequi rationis indi eiuʒ ſequaiꝰ

etiam paſſionem appetitus ſenſtiui. Et

hoc eſt quod dicit apfus ad Romanos
52 6 — .
vij. Video aliam legem m mẽbris meis
repugnãteʒ legi mentis mee captiuã⸗

em me in legem peccati · Et hoe legitur de

indicibʒ inueteratis dierum maloꝝ dice⸗

oncupi⸗
d laude del.

ſeẽna ſubůtit coꝛ tuu .¶

. Gaauiten ſermo. bjo eoruẽ p̃eeptonꝝ .

.—

õ

¶ de delectacõmbo coꝛpalibaa ſpuaſi
bus boms ⁊ malis · et vtrũ in ſenſuali
tate p̃t eſſe peẽm moꝛle aut in cõſen⸗
ſu rõnis inferioꝛis · et enſuim de
lectationẽ ¶ Hermo. ijꝰ ¶

¶Bie & q̃n p̃t· vtrũ in vtroq; guᷣe delcãti
onũ quedã delcãtiõ es ſut nàles 1 quedã
innãles · lẽ ſupᷣ dem eſt hmone pᷣeedẽti q
quedã ſut ↄ cupie nales . quedã nõ natu
ralos. Et vidꝛ ꝙ nõ· qꝛ qð eſt ↄ tra natura

n ↄcupiſces ꝛc̃ exo. xx · Ex⸗
pediti de eo gitacoerafſfectõne
1 q oꝛutur ex dyabolica ſugge
ione· Jam videdũ eſt de te reio qd oꝛntur

ex eade ſuggeſtione qð eſt delcatio · CEn
autẽ delcaco hm phm in · vij et · x. eth. ope

ratio ↄnalis nõ mmpedita. Et ẽ nõ ſolũ m
appetitu ſenſitio · de qꝗᷓ dic phs in · j· rethoꝛ ·
ꝙ delcãcõ ẽ motus qmdã ſenſiblis· et tůe
2miũs ẽ nobis ⁊ brutis · Fz etiã eſt in ap⸗

petitu intellectiuo q̃ de wolutas. qdð mnuit
s cũ dic. delcãre in doo ⸗
extẽdi app etitus ſenſituus i ſoluʒ intel⸗
leckiuus. Et ſ mnuit phs mm· x · eth. djee8.
ꝙ ßm oẽm ſenſu eſt delcatio ſilr autè 1 pm
intellem a ſpcula cõem · Et ſic primã delca
tio nẽ ↄmunèẽ ſe'mus cũ brutis · ſic ſedam

a ad deũ nõ pᷣt

ↄmunẽ hmus cũ ſpiritibʒ mtellecualibuſ.

erũth ſoc imteſt mter delcãconẽ vtriuſ⸗
q; appotitus q; delcãtio app etitus ſenſibi⸗
iis ẽ cũ aliqᷓ ta ſmutacõe coꝛpali · delca⸗
tio appetitus intellectiui ul aliid ẽ qᷓ; ſim
plex motus wluũtatis.et ſic nõ eſt ſolũ m
bhoĩe h euã m deo angelis · Dic en phs in
vij · ethi coẽ. ꝙ deus vna ſnmplici opacoe
gaugder. Diẽ otiã dyo · in fi . eel eſtis jerat·
ꝙ angeli nõ ſüt ſuſceptibles nre paſſbi⸗
lis delcatiomſ. ſed ↄ gaudẽt doo ßm mecoꝛ⸗
rupcois leticiã · Et iterũ dic ibidẽ. oies

ſeĩ muliotiẽs fiũᷣt in pticipa cõ ne delcãtio

nu angelican · Ex qmbz ↄecluditq; duo
ſut gna delcãationu.
ones cꝛpales q; ſunt m ptẽ ſenſitiuã. et
has delcãtiõ es plmi mtutur adipi ſei. qꝛ
bona ſenſiblia ſut magis et plibʒ nota. Et
etiã q; hoĩes delcãtombʒ indigẽt ut medi

Kuedã em ſut delcãti

einis ↄtra multipli es doloꝛes ꝛ triſticiaſ.

* P, . . 4
pnᷣͤcipionꝝ naturaliũ ſpei ſic id qð eſt co⸗
tra natura ſpei ſi erip̃t p acens nâle Huic
indmiduo.lcut natura vim ẽ ꝙ calefaelit
qðd tn pꝑ acens nalitor mrrigidat utpote ſi
faclü fuelt acetoſu· Hie & ↄtigit ꝙ id qdᷓ

eſt vio lẽtũ ſic ꝙ lapis aſcendat ſurſum
igms deoꝛſũ·ſ̊ ome violetũ eſt ↄtriſta ſut
ðᷣꝛ m v· methaph̊. cũ em delcãtio in affecti

bus aĩe ꝗoꝛ co netur qmeti in coꝛpoꝛibʒ · et

appetitus coꝛpis nâliter nõ quieſceat mſi j

locoꝰ nàli · ſeqtur ex ̊ ꝙ appentus aĩaliſ
qui ẽ delcãtio nõ poteſt eſſe miſi in aliq co⸗

naturali · Ad h doᷣm hm tho · pa be· q · xxxj.
v nile e llud qs eſt öm naruni uthen

im jj . phiſicoꝝ Matima aute in homie du⸗
pliciter ſum pᷣt · Vno mõ ꝓ eo qð »dmi⸗
ditur rõm ut ẽ illud qðᷣ eſt ↄmũe homi cũ

alijs aialibʒ ⁊ peipue qð rõm non obedit.

et ſev̈m ea qͥ ptinẽt ad ↄ ſeruacoem coꝛ⸗

potis vel ſeᷣm mdmiduũ ut cibus ⁊ potuſ
et ſilia vel ſeðm ſpẽm ſic vſus vene reoꝝ dʒ
cutur hoi decãbilia nâliter. Alio mõ pᷣt in

phoje ſum natum ꝓut mtellcus arõ eſt po
tiſſnne natum hoĩs q ſeðdᷣm eã hõ in ſpẽ
ſtituitt et 'm hoc nâles delcãtiões hoim di

ei pnñt qſit in eo qd duemt ei ſevᷣm rõem.
ſic delcari m ↄteplacõe witatis ? m adtibʒ

vtutuz eſt hõi nale · Hcoͤm vtmſq; igitur

delcãtiones qrit aliquas eſſe imnâàles ſnn

pliciter loqndo ſ̊ ↄnàles m qͥd. Cõue⸗

mt eni in aliquo imdiuiduo coꝛrũpi aliqð

—

eſt ↄtra natura hõis vel quati ad coꝛpoꝛis
ↄſeruaeo em wl etiã quatũ ad rõnem ſiat

huic hõi ↄnale ꝓyter aliqua nature coꝛru⸗
puonẽ m eo exiſtłẽte· q quide coꝛrupco pᷣt
eſſe weyl ex pte coꝛpis vel ex egritudine ſi⸗
cut ſebricitãtibʒ dulcia videtur amara e⸗

et qꝛ; ples hoĩm ad delcã tiones ſpũ ales 5

. conũſo · ſiue ꝓpter malã coplexionẽ · ſicut
cipuevtuoſoꝝ ptin ge n0 pnt . ideo decli⸗

aliqui delcãntur in comeſtioe terre vel car

R½ nãt ad coꝛꝑales. Quedãa véo ſut ſpũ alea tonũvel aliquoꝝ hmodi . VYel ena ex pte
H ſez m mentẽ. de quibz dic phs ĩ. x· erh. qꝙ amme.ſic ꝓpter coſuetudmẽ aliq delcãnt
— —„ — 2 „ „ ,„„ . . . £.
maxiĩa delcãtio eſt q eſt ſm opaco eʒ ſapi⸗ in comedẽdo ſvĩes vel in coitu beſtian à
entie · Að mnuit pᷣs dicẽs · QAuã dulcia maſculoꝝ ã alioꝝ Hmõi q; nõ ſut hm natu
. . „* . —— — „— 5
hAfuucibz meis eloqa tua ſuꝑ mel oꝛi m eo ram Huũanã· Hunt igitur m ꝑte lenſitiua

quecã d delcãtiones naturalos quedã nõ

nales 4 S ſez ſut cũ meõe . Vel ſicut damaſ.

er greg meenus dicut quedã ſut coꝛpoꝛa
les ⁊ qdam aĩales 351 m idẽ redit . Delcã⸗
mur emm in h ijs q̃ naliter cupiſemꝰ
ea adipi ſeetes · et m Hijs q ſᷣm rõem ↄ cu
piſemus et tunc ſoꝛtitur nomẽ gaudij
à gaudiũ nõ attribunnus brutis aĩali⸗

bus · h ſo lů H locũ in delcãt one ꝗ »ſequi

tur racoeʒ· Solũ autẽ nomẽ delcãtioia at⸗
tribumus etiã brutis et ſic de omibʒ de qᷣ⸗
bus delcãtio poteſt enã eſſe gaudum m
Hntibz rmacz: q; nis nõ ſp de omibʒ ſit gau

din g qnq; qs aliqᷓ; delcãtiõem ſentit hm
coꝛ pus de qᷓ tn nõ gaudet ſcd rõem- iſie
ut dic Amcena i ſuo libro de aa gaudiũ

—

eſt qdam ſpes delcãtioms.hc lencia exul⸗
tatio iocuditas ſut effeus delcãtioms Eſt

— „

emm leticia impoſita a deſcãtõe coꝛdis qâ

laticia⸗Exult⸗ vero 8: a hgms extejo⸗
ribʒ delcatoms mtioꝛis mꝙ;tuz mterius
gaudiu ad exteioꝛa ꝓhilit. Iocuditaſaũt
ðᷣi a quibu ſdã ſãlibe leteie ſignis vel ef
ſecelibʒ. nec eiſde n. zvtimur mſii na⸗
tris rõn alibi Sed ad eepta redeamꝰ2
Enalitor Sotadu omia qᷓ oncupiſeꝛ

mus ſeöme natinã roſſumus etiã cu del ca⸗

cone raco is cupiſce hnd econuſo. Et q2*½
ſiẽ dem eſt delcatio in affecibz aie p voꝛc5E

natur qnieti m coꝛpibʒ naba: oke ſic due

quietes ſut ↄtrarie utpote qꝗ ſutem »trarnſ
tornnms . ſez qmies qᷓ eſt ſurſu ei q q eſt deoꝛ
ſu ut ðꝛ im · v · phiſicoꝝ· ſica in affectibʒ as
mme ꝛtigit eſſo duas delcâtoes trariaza
Vna qrit q ſurſu ſut ⁊ alia qᷓ dooꝛſu. En de

—,.— ——

omis delcãco in H eſt vmſoꝛms qp eſt qui
es qdam in aliͤ bono · et ßm H poteſt diei
regla qdavel mẽſura moꝛalis bomvel ma

R Pꝛo q nõ · ꝙ ut dic phs m. x. eth· quid ã

phᷣi poſuert oẽs delectacõ nes eſſe malas ·

cuius rõ fuiſſeviᷣi q; ſuã intẽnonẽ refere
bat ad ſolas delcacoos ſen ſibles coꝛpa
les qᷓ ſut mag maifeſte· nar i in cetis intel
ligiblia a ſenſiblibz atiq̃ phi nõ diſtigue
bãt nee mtellec la a ſenſu ut vi m.iij · de a⸗
mma: Delectacões aũt co:pales arbitra
batur dicedas omnes eſſe malas. ut ſie

wjes q4 vym ſu t ad dolcãcoes immovrataſ

ſe retrahẽces a delcãtiõ bz puemat ad me⸗

.„„„

.

din vtutis · Segd hee eſtima co nõ fuit ↄue
mẽͤs. eo ꝙ nullus ſme aliqᷓ ſenhbili ccꝛ⸗
poꝛali delcãacone vue poſſit · Ecotrae
Dinerdr aliq́ ſtoycoꝝ omes delcacoog
elſſe bon as. ſic epycun po ſuert delcanonem
ßm ſe eſſe bonaꝛ ꝑ ↄns omes delcãtionesʒ
eſſe bonas· Aiu ex loc decepti vidẽtur ꝙ;
nõ diſtmguebãt mter id qð eſt bonũ ſnn
plieciter aid qð eſt bonũ quo ad Huc. Si⸗
pliciter enm bonũu eſt qð m ſe bonuũ eſt.
Contgit autẽ qð nõ ͤßm ſe bonuũ eſt Huic
elſe bonu dupk. Vno mõ qꝛ; ei ei ꝛuemés
ſm diſpoſieõem m ꝗ nuc eſt q tm no ẽ na⸗
turalis · ſic lepꝛoſo bonũ eſt aliq wneno⸗
ſa qnq; ↄmedè qͥ nõ — ↄuemẽta
coplexiom Huane · Alio mõ q ig qs eſt
no »uemẽs eſtimatur ut co uemẽs. et q
deleclatio ẽ quies appentus m bono ſi ſe
ſuymnmplr lonuʒ m qᷓ quieſeit apettus erit
ſim plr delcaton ſmpli bona. Hi aut non
lit bonu ſnnplr ßß ꝗ 4a4 hůe · tuc nee delca⸗
nio & ſmpkr. ̊ Huic nõ bona ſnnplicit h
bona ſm q;d vel ap arès Ene e E.
erroꝛibz omſſis doͤmeᷣ q exq; ut dem elt
delcãto ẽ quies appettie Ptutis alqu
bono amato illa delcãtio ẽ bona in ꝗ ree
ſeit ap etitus ſu apioꝛvel mfeioꝛ! hm ꝙ co ue
mt racom.et ecotra mala eſt ci Hmõi qes
diſcoꝛdat a raco etdma lege· Ma bomtaa
et mali cia moꝛ alis pᷣcipalr m appetitu ſu⸗
perioꝛi.i · volũtate ↄſiſtit ꝗ Ivtraz bonaxl
mala ſit ex ſine ognoſ cit · Hoc aute to⸗
netur ꝓ ſine in wolutas quieſeit · quios
autẽ wlutatis 1 cuiuſlibʒ aneetitus m bo⸗
no ẽ delcãtio · et d eo Pm delcationeé volun
tats Hhũane p̈cipue indicatur hõ bonus
el malus. Eſt enm bonus etvtuoſus
gaudet ĩ opibʒvᷣtutũ· malus autẽ q́ gau.
der m opꝑibʒ malis. Verũtn delcatiões ap⸗

peutus ſenſiti nõ ſut regula moꝛalis om⸗

—

—

tats vel malici e· q; cibi et potus ⁊ ſnmi ſia
2mmter del cãbiles ſut boms malis 6;
ap eutũ ſenſitiuũ· ſvolutas bonoyi m eis
xicãtur m ? uemẽtã roms quã nõ curat
wlũtas malon Feseie⸗ gri poteſſ· vtra
in ſen ſualitate poſſit oſſe pccm moꝛle ÿſer
tim cũ actus ex obi ecko ↄgnoſcit· ß erca

obiecka ſenſualitatis otigit peccare moꝛ ſi
ter ſic circa del cabilia carms · vñ mortale

. ðð HS
8 ð SSZ ð . SS
4
„ „% „ . 4
S * . 7* .

li qᷓ; ſpali:et ſumitur q̊ atio ꝓut ↄp̃hen⸗
dit intellem et w lũtateʒ · hee ille poſt Ki⸗
chardũ¶ Quartũ aute qð oꝛitur ex dy C
abolica ſuggeſtione ẽ ↄſenſus in pccm. qᷓ
ſequitur delcãtionẽ.· Iſte autẽↄſenſus el⸗
ſe poteſt vel m delcationẽ peci moilis wel ĩ
actũ pcci moilis · Vel etia fiei poteſt ſedʒ

peccatũ virtutiatrariatur · H virtus eſſe t
m ſenſualitate · q; dic phs in.iij. erh. ꝙ tẽ
Ferãtia foꝛtitudo ſut vᷣtutes irrõnabilinzʒ
ptiũ · Ad ſoc dvᷣm . ꝙ in ſen ſualitate qu⸗
de poteſt eſſe peẽmvemale h no moꝛle · cu⸗
ins meo eſt. q; illud qð facit hõ ſme delibe
ratiõe rõms nõ pfecte fac q ul operatur

poteſt onj ſo elige actũ gulea luxurie nõ

pſecte adtus Pumanus p ↄns nõ poteſt
eſſe pfecte actus vtutis wel peci· ẽ ali qᷣd
mmpfem min gůe hon · et dᷣo tlis motus ſen
ſualitatis ra co eʒ pᷣu emẽs eſt pccm vema

le tanqᷓ; quoddã imꝑfem in gne peecati
pecm aute moꝛĩle nõ poteſt eſſe i ſenſua⸗
litate ſ̊ ſolũ in racõ e· q; lʒ actus ſenſua⸗

litatis ↄcurrẽ poteſt ad pecm moꝛle.tam
actuſ peci molis nõ hʒ ꝙ ſit pcc̃m moile
ex eo qð eſt ſenſualitatis ̊ ex eo qð ẽ ra⸗
tioms cums eſt eligé m finem oꝛdmare
Nunmiru cũ ome pecm euãa wmale ſit ſoꝛ
maliter in racoe vel volũtate· qd pʒ. qꝛ ra⸗
tio quã ſeqͥtur wolũtas duplice actuʒz hʒ.
vnuũ m ſe mꝰpacõne ad ꝓpriũ obiectum

in quãtũ ſeʒ errat a oogmeone veri. qdð illi
reputatur m pcem qn hʒʒ ignoꝛãtiã wel er
roꝛẽ ceirca id qð ſeire debʒ poteſt. Ali xe⸗

ro aclũ Pʒ q; ipᷣa eſt directiua aliaꝝn vi⸗

riũ.· Cu i gimur aclus mordmatos inſejo⸗

rũ viriũ poſt aliq em pcepeoemn õ co ar⸗
eet vel etiã impat tüc etiã imputatur ei m
peẽm. Nec obſtat ꝙ wolutas eſt ſubieckũ
peci diecte Aug · in li.retracta cõnũ wo⸗
lutas eſt qᷓ peccatur⁊ recte vmit᷑:qꝛ mo⸗

tus wlutatis dici poteſt rõnalig. et acluſ

meõms dici pt vlutarius q; wlütas è⸗
dãamõ muet pᷣ eedit rõeʒ a racõ qd ammõ
wlutate. et m h̊ pecm mu emtur m rõe ·
vel ꝓut eſt deeclus eius woluntarius wel

ꝓut aclus racois ẽ ꝓpriũ pncipin actus

„%7„

volũtatis dn ſm Aſteñ.li.ij.t. vi peem

ta ſpuale qᷓ; car nale poteſt eſſe m rõne ſi⸗

ne hoe ꝙ oꝛiatur ex ſenſualitate · Pmce di
,— 3 7777 „ „ 7 „ „
cit Aug. xiin. de eim · de ꝙ; qi omma aĩje

mala putãat ex eoꝛpe aceidiſſe ſut ĩ erroẽ.

meitatus ali qua paſſio ne· qᷓ́;us freqnter
peca carnalia oꝛiãtur ex ſenſualitate. Su
perioꝛ etiã poꝛcõ rõms pᷣt ſme inferioꝛi pec
eare ta moĩliter qᷓ; wmalr · tã peco carna

mferioꝛẽ ꝑtẽ rõins vel etiã m ſupioꝛẽ pte

SGñ m ꝓg reſſu pcciↄpat Nug xij· de eimi⸗
dei. e·xij. ſenſualitate ſerpeti · mferioꝛẽ rati

tio nẽ mulieĩ.et ſuꝑioꝛẽ rõem viro:qᷓ ↄpa⸗
ratio ꝓprie locuʒ hʒʒ in peccatis qᷓ oꝛiuntur
cumis euidẽtiã qri poteſt · vtrũ m mfeloꝛi
pte roms pᷣt eſe peccm moꝛle ſme coſenſu
ſuꝑpioꝛis pꝑtis.pᷣſtim ciũi ↄſenſus m delcãti⸗
onẽ peccati molis ad in ferioꝛẽ pꝑtẽ racois
ꝑteat.· ut diẽ Aug · xij. de triitate. q tam

oſenſus ſ̃m werioꝛ ẽ ⁊ ſolẽmoꝛẽ opionem
docloꝛu eſt morle pecm· Ad ſ̊ dvÿ̈m ſeðᷣm

bonauentuia:ꝙ peẽ̃m moõĩle dic deoꝛdma
tionẽ a deo qᷓ eſt cũ ↄtẽptua ↄſenſu. Taliſ
auteʒ deoꝛdmacõ ẽ p auſionẽ hoc ẽ ptis

ſupi oꝛis: nam cums eſt ↄuerti eius etiaʒ ᷓ
auerti: Cõſentire wro e cius cums e mdi

care ⁊ reg ere.q̊ auteʒ eſt ptis ſupioꝛis et
ideo nõ poteſt aliqð eſſe pccm moꝛtale in

nobis qð pti ſupioꝛi nõ imputetur m g5

ipᷣa nõ deoꝛdmetur. Doteſt tñ m feloꝛ poꝛ⸗
tio rõnis ſiue mulier ſme viro comedè id

ẽ delcari · et hoe patet in ꝓgreſſu tẽptacoiſ
et delcãtionis carnalis cu meipit a ſenſu⸗

alitate· tc emm ſenſualitas primo delcã

tur in ap enſione dlectablis ꝛ ſoc ex ſö
repeoe ẽ et ẽpccmvwĩale.demdepᷣma ps

racomis in ferioꝛ q ſeʒ motus mnteĩoꝛes ⁊ af
fectus Habʒ iudicare veognoſcere:hoe e⸗
mm noõ eſt potẽtie ſenſitiue tlem delcãcõ ez

ad uertit.et tũc ſi ſtatim eã repellit nõ co⸗

ſentiẽdo erit wemale peccatũ. aut nõ repel

drimo quia ei di ſplieet tam mteloꝛ delcã

tio ꝙqᷓ na opis ↄſumatio· piculũ deleãti⸗

omiſnõ adutit · nec ea repellit · et tũc nõ pee

cat milit· uius tñ peccat qᷓ; ſi ſtati virili⸗
ter repuliſſ̊.· Aut etiã piculũ aduertit nec

th illa delcãtionẽ aduertit h reuolm ſmit⸗

Pmõdi cogitacõmbʒ. et tunc bm multos
doctoꝛ es peccat moĩliter · qꝛ licet ibi nõ ſit

lit eam ſed retinet · hoc fieri p̃t triplieiter

gr R

ex paſſiõ e hẽ ↄiter peca carms¶ Ad

cõſenſus exp̃ſſus eſt tñ interp̃ᷣtatiuus. et

z ↄmedit ſola mulier ym bo nauẽtur· pee
catũ tn illud imputatur viro id ẽ ſupion
rõm.qꝛ cũ eã ↄpeſeẽ tenetur nõ copeſcuit·

vñ q;uis qmida negãt in illa ↄpeſcẽdi ne⸗

gligéta eſſe pcem mile quãtucũq; quiſ
adutit piculũ.tn via tutioꝛ ẽ tenẽdaet H
cui h̊ ↄugit ſanũ eſt ↄſiliũ ꝙ de ipo tanqᷓ;
de moli pemteat. Et hoe intellig edũ eſt de
delcãtione ꝗᷓ ↄſurgit ex delcãtioe carnaliſ

opis: q; talis eogltacõ magis mſicit ꝛm

eitat ad libidmeé flla wero ↄplacetia vel de
lcã tio q;dui meo ſupioꝛ in eã non ꝛ ſentit
expᷣſſe wl mterpᷣtatie iudicatur eſſe pccm
mſeioꝛis poꝛconis ym ſenẽ pecmvemale

et tũc ſola mulier ↄmedit ſme ↄſenſu vi⸗

ri · Na qð dic Aug · xij · de eini · dei · xij. ꝙ; ſi
ſola mulier · i · mfeloꝛ poꝛtio ↄm edat de re
zllicita totus hõ dãn atur. ̊ mtelligit᷑ qn
mulier ↄ medit cũ ↄſenſu viri mterpᷣtatie
Scdᷣo placet quidẽ ei delcãtio ſ̊ diſplieet
peci ↄſũmacõ· et tũc eſt ibidẽ coſenſus ſe⸗
mnplenus · eo ꝙ ðſentit in delca tionẽ pcci
dens zo opus D

ptis rõmſ. Vtrũ autẽ talis ↄſenſusꝶ m de⸗

one ↄſenſus eſſe plenanus ſaltẽ m feioꝛiſ

ledacõem pcci moꝛlis ſit pcẽ̃m moĩle diu

ſe ſũt opion es · Diẽ enĩ Richardus · ꝙ R
