ces domus iſrl: q́ abbomiamim iudiciũ et

omia recta puertitij· q odificatis ſyon in
ſangmbʒ· i. de ſb anſangne mnocentuũ. Se
qui. ꝓpter ̊ cã vr̃i ſeʒ delicti ſyon quaſ
ager arabitura ihrlin qᷓ aceruus lapidu
erit et mons templi in excelſa hluarũ: et

ſie pʒ ꝙ iHrlin fuit deſerta ꝓpter indicuʒ et
platoꝝ falſitatẽ H oſſionẽ ſin nocentum

mmn ſera bili pſonarũ· et hoec ad minus. lij.
ams . ſic uidices ſenes inucterat: dierum

malo n ↄtra ſuſanna ded erũt falſu iudiciũ

et eelerõymdicta eoſecuti ſut· De iudicibʒ
tn plurmavi debuᷣtur mferius ĩ pcco aliene

Lꝛd-n = —-

iuſtũ procimũ· ſeiendũ ꝙ cauſdici aduo
cativel ꝓcumtoꝛes mumſtaʒz cãm ſcienter
teſen detes tenẽtur illis q ter eoꝝ inin⸗
ſtum procimũ ſcʒ ꝓpter cauillacones ſup⸗
fuas dilacoes falſas allegacoes pmeio⸗
ſas inſtructões ã wo ciſeraco es ꝓcaees ꝓ
eeſſum in diciariũ puerterũt vel nipedi ert
vñ tenẽtir ad intereſſe tã eris qᷓ; iuriſ.nã
qu alite reũq; dfendut aliũ miuſte ſuo pr̃o
cimo vel ꝓcurado iniuſtaʒ alienacoem et
ſolucoem à mpediẽdo iuſtã reſt õem te⸗
nétur m ſolidũ ꝓ ut latius tactũ eſt ſupᷣ.

Nim rũ cũ m talibʒ plurimi ↄſidẽtes infi⸗

mtas admuen tiones excogitat q bʒ ꝓxi
mos m indieo ſpoliare pnt. Quantũ wero
ad terciũ ſcʒ minſtũ teſt m omũ ſciẽdu q;
multi ↄfidẽtes in teſtibʒ coꝛruptis cauſaʒ

muſtã ꝓſequũtur· werũtn hHmõi ſciãt nõ

ſolũ ſeip os h̊ etiã eoꝝ teſtes obligatos
in ſolidũ quicqͥ d aduerſa ps amnſerit ex
eoꝝ falſo teſtnnomo. Sed qʒ de H̊ reſtat
ſpeale pᷣ eeptü et etiã videbitur latius m
ultio p eco alieno.ideo ad pñs ſupſedeo.

vnũ adiciẽs qð pomt yſð.li. de ſumo bo⸗

no. Teſtibz imquit falſis ↄiũ ctis tardeve⸗

ritas repitur ꝙ; ſi ſepati fuermt examime

iudicis cito mamſeſtaãtur· nã ſieut invm⸗
tate prauoꝝ gradis ẽ ſoꝛtitudo ita m ſe⸗

paracone maioꝛ in firmitas.· Balle. Silr ſi qͥ

alios p accuſacoem vel denuciaconẽ miu⸗
ſte moleſtauerit o bligantur ad damm
reſtõnem et imirie reco penſacõ em qꝛ p⸗
xmũ in dubijs à incertis accuſare nõ de⸗
buerũt · ꝙ ſi calimoſe ex maffectõne hoc
o pati fuerint ſut etã guiter puniẽdi.utʒ
ex de calümatoꝛibz · e ul · Quatũ dem q; ad
quartũ ſeʒ miuſtũ ↄſiliũ ſciẽdũ ꝙ dic am⸗
broſ.li.ij · de o ffi talis oſſe dʒ qͥ cohliũ dat
ut ſeipm ſoꝛmã alijs ad exemplũ bonoꝝn
operũ exhibeat in doelrina in integritate
m grauitate · Et iterã · q; enĩ m een o ſon⸗
tem req uirat ꝗ́s de turbida aqua potũ pe⸗

tat· itaq; ubi luxuria ibi intpantia ubivi⸗

cioꝝ ↄſuſo ẽ qs inde ſibi aliqͥd hauriẽdũ
exiſtimet qs utilem indi eet aliene cauſe
quẽ videt mutilẽ vite ſue.an eũ yd on eum
putabo qͥ michi dat ↄſiliũ qð no dedit ſib⸗
et michi eũ vacare eredã qͥ ſibi nõ vacat.

non obſtans · Quãtuz ailt ad ſebᷣm ſc n2

—.—

euuis aimũ voluptaten oceupant libido
teumcit auaricia ſbiugat cupiditas per⸗
turbat B ille. Ad tales igitur deprauatoſ
ↄſiliatoꝛes multi deprauatã ſuſpecta ha⸗
betes cãm ꝓ ↄſilijs maligms recurrũt tã
m 2 feſſone qᷓ; extra ↄſqeſſonẽ in danaco eʒ
ſui in pmeiẽ ꝓximi ↄſiliatoꝛes muo luẽteſ
et ſeipᷣos efficacius imnectẽtes dũ vtriq;
obli gati remaneãt ad culpã ⁊ ad reſlitu⸗
tion em ut pʒ m.ij.peco alieno:multoma
gis aũt illi qͥ puſllamm es incitãt ad m⸗
pia patrada damna inferẽda-et ſmnlia.
ſm hoſt. etiã et Inno· quãto effica eioꝛ fuit
mductio tanto maioꝛ manet oblig atio.
Smiliter qm vtũtur facto aĩatiuo ſicut
in guerris immſtis q v tũtur tubis⁊ alns

inſtrumtis aĩatis obligati remanet Ze
cimdo pnᷣ cipaliter peccatũ alterius fouet
facto qd ſmi liter ↄtingi p̃t qᷓtuoꝛ modiſ
PDrnno quidẽ mõ ꝑ recepeõem tã pſona
rũ qᷓ; rerũ: Oro quo ſcienduʒ ſm Alex· de
Halis:ꝙ ille apud quẽ fur p̃do latro la⸗
tet cũ ſpolijs.dumõ in ſua ptãte ſpolia ha
beat tonetur eadeʒ wero dno reſtituẽ. nec
eſt ideo ermiĩie ꝓdicoms redarguẽdus
ſi ſpolia furto habita reſtituat · ſed potius
exeq tur qð iuſticia requirit· Nec ex h̊ ſide
violat.qꝛ in turpi woto debz reſcindi ſides
.xxij · qii nj.c· m malis ꝓmſſis reſcin de
ſidem · et in turpi wto muta deeretuũ. vnde
ſi talia reciꝑpet aĩmo ſeruãdi furivel ſibi fuir
ti pticeps eſ· et reus moꝛtis ſm leges ci⸗
mies ideo nece Habʒ illa reſtitue. tñ ſme
pꝓdieõne pſone· ꝙ ſi tim eret ne ſibi furti
crimẽ imponẽtur tũc illa mittẽ p̃t fideli
ↄſeſſoꝛi reſtituẽda vero poſſeſſoꝛi. Et ſi q⸗
ritur vt rum ſures vel raptoꝛes receptan⸗
tes ad reſtitueoem teneãtur· Rndet ſcũs
bernhardin. in tra ctatu de reſtõm bʒ. ꝙ ſie
qn recurrunt ad eos tanqᷓ; ad proemium
pᷣſtantes in nocumentuù ꝓxnmoꝝ ꝛ dãnũ
qðᷣ als nõ ↄmittẽtur · xi · q · in · c · qͥ ↄſentitit·
Zit⸗ ad reſtõneʒ obligantur qm ſie abla⸗
ta coſeruant ꝙ dñs rerũ eas rehabere nõ
pᷣt wel qᷓ ſciẽter nnpediũt ne mminſta debita
vel ablata reddãtur: ſcut cõ tingere ſolet
in uxoꝛibʒ taliũ que ꝑ immo deratas ex⸗
penſas ultma earũ dotes maritos ad reſti⸗
tucõ nem faciũt impotẽtes · wel ecotra qñ

. . „ y — —- D „—— .
mulieres iniuſtis mereantijs cõgrogant
queviri earũ ſupflue ſumüt · ¶ B. queri
poteſt vtrũ locãtes domos vſurarijs tene⸗

antur reſtituere penſiões ab eisꝶ aceeptas
Rudet ad hoc bernhardiñ· ubi ſupᷣ. ꝙ nõ

hᷣvſurarius ſit impotens vſuias reſtituere
qʒ tũc nõ poſſent reci pe penſionẽ nᷣ prius
eã debuiſſent habere · pticipes tamen ſunt

oĩm maloꝝ qᷓ m hijs donnbʒ ex ſenoꝛe p-
petratur · et dẽ mtelli gendu eſt de hijs

locant meretricibzʒ adulteris taxillatoꝛi⸗
bus aut quibuſcũq; vita facmoꝛoſam ma
mfeſte ducetibʒ. Simliter ⁊ hij q̃ tales im⸗
pios hoſpicio reeipiũt ad exercendum a⸗

ctus quoſcũq; ſceleratos qnia tles omes

peecatoꝝ patramꝝ eſficacem cauſam tri⸗
buuüt ˖ Scdo mo do fouet qms facto peeca⸗
tum alterius ꝓ deſenſionẽ · Vro quo ſcie⸗
dum ꝙ hee deſenſio dupliciter ſieri poteſt
ut tangit glo.in elem. vna de pems. nam

pmo ſit defen ſio auctoꝛiſacois delieli ec

ante faclũ· et talis defen ſoꝛ graums pu⸗
mitur q; agens. ut pʒ·xxiin· qꝛinj. e. Qui
alioꝝ erroꝛem deſendit multo danabilio⸗
eſt illis quu errat c. Aliqũ vero ſit defen⸗
ſio poſt dli cei puta quãdo qms impedit
ne delmquens ad manus indicis wemat

exammãaãdus wl pumẽdus. de qua pom
.xxv ij. q.i. Si cuſtos per totum ubi ð ExᷣE
eo deʒ. Et · xxi. q v. vbi plane de hoe m di⸗
uerſis capitulis o ſtẽditur ꝙ eadem pena
pumẽdus eſt.vel ſi ſaltem mmpedit ne fiat

execueco iuſtieie in delmquentem. ut extra
do off. dele talis etiã eadẽ pena punin dz.
et · e. ti · e · felicis. poſt pnei: Et addit glo.

in dic lo · e. vna.· de penis · nõ tamẽ puto q/
is qui talem defendit ne ledatir a puato

nedum tereo ſed ab offenſo vel eius ↄſan

gumeo vin dieare wlẽtibus ineludatur

Hac pena· cũ illa ſit iniuria ad quã etiam
ꝓulſandam a ſocio quis tenetur· ut de
ſen ˖ ex · li · vi. c. dileco· circa ſinẽ cũ ſuis eõ⸗
coꝛdantijs · et hoc id eo quia delm quẽtes
pumri nõ debent i iuridiee aũñctate publi
ca non pᷣuata· Juxta illud deut᷑x vi.iuſte
qð inſtum eſt exequeris. vnde vicij hu⸗
ius deteſtacõ qua ſc delmqu ẽs deſenditur

patrato eum vxoꝛe leuite quã incredibili
libidme wexantes interemerũt. Cõgre⸗
gatis autẽ quadringentis milibʒ viroꝝ
ex iſrahel ad vm dicta ſceleris Huilus ne
foꝛte furoe domm ſtillaret ſup omem po⸗

vulum mſerũt pnᷣeipes eoꝝad tribũ ben⸗
yamin dicetes. Cur tm nephas in wobis

ropertũ eſt· tradite nobis illos qui ſvc ne
phas opat ſut ut moꝛiãtur et au foratur
malum d iſmhel· Am noluerunt audire

fmatres ſuos ſed conglobati ſũt omes in

gabaa ut illis ferrẽt auxilin. Qua gpter
duimo indicio ſut mterfecli ·xxv. mliavi
roꝛu cũ mulieribʒ paruulis totamq; ur,
bem wrax flamma cõ ſumpſſit · eu aſerũtq;
tantũ ſexcenti viri in ſolitudinẽ fugien⸗

tes · Ceterum ſi ut ðᷣꝛ · .· paralip̃.xix. Joſa⸗

phat rex tam ſeuere coꝛreptus erat eo ꝙ
impio iuſtum p̈beret auxiliuz jta ꝙ ex ri⸗
goꝛe diuine inſticie vin dicta dᷣina multa⸗
TI dig nus erat dicote ꝓp ha. Impio pre⸗

bes auxiliũ et hijs qii dnm oderunt ami⸗

cicia iigeris· et ideireo ĩira m domm mere
baris. ſed bona opera muenta ſunt in te.

Auid igitur meretur qͥ mmpijs impiũ et
minſtũ p bet recurſũ in recopeõe vel denſi
one · H auũt mpia defenſio puerſoꝝ ⁊ opᷣſ
ſio inno centum maximũ p̈bet mcentiuuz

Piumevindicte ſuper genus humanum
ut liquido patʒ Jereme. xxi. et.xxij. vbi

dommus mittẽs Jeremiã ad regeʒ zede⸗
chiam p̈ᷣcepit ut non per nũcios ut diſpo
ſuit. ſed per ſeip̃m ut dicit glo· regi loque
retur · et diceret indicate mane indiciũᷣ·i.
ſme ꝓrogacone et eruitevi oypreſſum de
manu calummantis ne ſoꝛte egrediatur
ut igms mdignaco mea et ſuceendatur
et non ſit qui extinguat ꝗꝓpter maliciam

ſtudioꝝ veſtroꝝ · Sed nõ audinit eũ rex.
Qua pro pter dedit eũ dominus ⁊ ſilio s2

nobiles qui fuerũt actoꝛes opp:eſſomis

in uiſte in captimtatem regi babiloms·
qui interfecit filios eius nobiles in o cu⸗

lis zedechie. Deinde zedechiã exoculatũ
duxit captiuu in babilonẽ.· et ſic mſerabi

li moꝛte vita ſunctus eſt Terco modo

fouet per ſubuencõnem q Reri poteſt mul⸗
tis modis. Primo ſigno mdicatiuo ſicut

— — — ——

in ,gusrris minſflis ꝓditoiie conein gi ſo⸗

let ceum aliquis ſtatuitur incerto loco ut
dato fumo vel alterius rei ligno ad p̃daʒ
ceteri co currant caſtra vel cimtates in gre
dientes et p̃dantes · S ecũdo mo do mdu
ctiuo: ut cum quis aliquid operatur quo

ꝓditio vel malũ aliquod ſuũ conſequat
efectuʒ · quod alias ꝓpetrari nõ poſſet. ut

cũ ignem quis m aliquã dmũ pomt quo
gentibʒ ad extinguendu ignem co currẽ⸗
tibus ꝓditio mternn ſuũ conſequatur el
fectum aut cũ capta terra quis primo do⸗

mũuũ meen dit et ad idẽ faciendũ alios ſuo

exemplo mducit· Tereo opem pᷣſtando.
ut cu mutuat arma et ſmilia ad maleſi⸗

eum opoꝛtuna· Sed quid de eo qui mutu
at alteri ad exereendum vſuras. Ad hoe
quidam dicũt ꝙ ſi non erat alias fenera⸗

turus te netur mutuans m ſolidum · ſecuſ
autem ſi ent feneraturus. Alij wro ra co⸗
vabiliter moti dicunt ꝙ lieet particeps

eſficiatur omium pccoꝝ · tamen mm neutro

caſu obligatur ad reſtiticonem ex eo ꝙ;
in vſura mmteruemt wlun tarium mixtum.

ego autem puto vtramq; opmionem ſal⸗
uari poſſe · Et prima quidẽ opinio locum 3
Habere videtur quãdo fenerans ex aliò

caſu ffieitur impo tens non ſoluendo tũe

enm mutuãs tonetur im ſolidũ ꝓ illa ſal⸗
teom parte quã feneranti coceſſit ad exer⸗

cendum ſenus. Scdᷣa vero opmio locum

Habere vid etur eum fenerans nõ eſt im⸗ 4

potens ad reſtituẽdumet ſic de alijs ſub⸗

uentiom bʒ prudens lectoꝛ ſilogiſari pᷣt ·
uarto modo ſouet alterius peccatuz
per eõſeripeõ em · et hoc tribz modis· Pri⸗

mo ſepturaʒ falſiſicando puta qu per fal⸗

ſum teſtamẽtuʒz ſeu aliud mſtrum tum ſeu
per aliam ſeriptunã falſam aut falſiſicat

m libris mereantiaruʒz ſeu alioꝝ vacton
aut debiton alium murſte damnificat in⸗
ſoliduʒ obligatur ſatiſfacere quia ad ſ-

cauſam dedit efficacæm. ut. fr. de magiſtra⸗

tibus couemẽgis · li. ff · de furt.· in. l. qui ta⸗

bulas. et idem eſt n⸗ quis nõ ꝓduet in lu

cem literas quaſcũq; in damnũ alterius
cui inſte competit actio earũdem.Secũdo

inſtrumenta illicita eonfici endo ſicut qui

8 *
R
„
*
ð

ſcienter eoonfieiũt zlrumta de IToluendis
vſuris. wl alias literas quaſcũq; ex hoe

emm notarn ßm hoſtieñeffieiuntur piuri
quia cum ereãtur hee abiurmare ſolent. et
per ↄſequẽs infames ut latius patet ſupᷣ.
Tereo talia ngi llantes vel ſubſcribentes
nam ſigilla platoꝝ faciunt inſtrumenta

autentica. ut xtra de fide inſtrum.c. ſcri⸗

ptura· et per h̊ layci credentes Hhuiuſmõi

contractum per eecleſiam approbatum li,

berius peeccãt. Hmiliter plati W! ſuperi 02
res quicunq; ſubſcribentes cedulas vſu⸗

rarioꝛum · hm hoſtieñ · et goff. ſi legunt er
weritatem percipiũt partieipes ſiunt vſu⸗

mrum peecati. lieʒ non comodi. hoc atton⸗

dant rectoꝛes commmtatum qui ſigillat

literas vſurarum in bonis pupilloꝝ · vel ec

reddituum quoꝛũcun q; emptoꝛuʒr ad re
dempeonem pro precio minus miſto nota
biliter nã ſubſeripeo in multis articulis

iuris et con ſenſum et appꝛobacõnem m⸗
ducit. ut extra de ſen. et re · iidi.c.cũ inter

—

vos. et: e·h certũ· Ad laudẽ dei. C

¶ d eſexto peccato alieno ſczʒ partici⸗
patioms qualiter in eo quis obliga⸗
tur ad reſtitucõnem. ( Sermo. linꝰ. .

On furtum facies exsdi xx.
Sextum peecatum ali enusz eſt

ms vel rei miuſte acquiſite· Et

ſoe quidem pnᷣcipaliter fieri poteſt ſepteʒ
modis · ita ꝙ ſoptem ſüt homnũ genera⸗

qi participiũ ſumunt in miuſticns quãtũ

ad pntem ſpeculacõem · Drimi n amq; ſut
ſocn erim inis inviolentijs. Dro quo ſci⸗
endum ꝙ ut di cit glo. in dem.pᷣma de pe⸗

ms:So eius delicti dicitur duobʒ modis.
Nam quando q; plures ſut ſocij quoꝛum

um ammant plus qᷓ; alias eum. ſed ad
rapinam conuen erũt tenetur quilibʒ ſo⸗
lum pro parte ſua ſatiſfa cere. ſic tamen

ꝙ eoꝛũ eſtimacõ habeatur · ut qii magis
ſtrẽ nue ſe habuit ad malum et maioꝛem
aduerſarijs meuſſit timoꝛem intelligat᷑
amplius obligatus. ð ſane intelligit

ſi quilibz per ſe feciſſet damnuz etiam ſme

tali ſocieętate:nam pm hoſtieñ · et monal.

partieipatio miuſte acquiſicõ⸗

A

nullus eſt princip alioꝛ et tũe ſi nullus ali⸗

=

— 4
S “
„½ 7

in traclatu reſtituco nũ. Si ſmul vadunit

quah vnus exereitus tenetur quilibz in⸗
ſolidũ:qn vnus ſme alijs nõ auderet ire

vel dam num non auderet wl poſſet mſers

re.m tali namq; caſu quilibʒ nuat alm et
eum facit ſoꝛtioꝛem · ſuntq; quaſi quame
ſe mutuo comprnnẽtes. Et ſic omes ſunt
eoopatoꝛes to tius · ut patet ex de honnẽ·
.c. ſicut diguum. illi autem. Ninmrum

cũ ᷣm Inno · et hoſtieñ· in dicto.c.ſicut di⸗

gnum. in princi. Si quis mpmã diſſuaſit
nee aliqmid rapuit ſed cũ raptoꝛibʒz init ut
pſonã rapientis liberaret tenetur ipᷣe m
ſo lidum ſi raptoꝛ nõ iniſvel ſaltẽ rapinã
nõ comnſi ſſet comitatum iſtius Habuiſſy
tũc em tenetur m virilẽ poꝛco em. Smmilt

euã ſi aduerſarius credes eũvemſſe ĩ au⸗

xiliũ rap toꝛis nõ fuit auſus ſua defendere
poſi to ꝙ etiã ꝓ adu erſario vemſß cauſa

Paciſicãdi:eos qmia hoc ipᷣm aduerſario

pmo notificare deb uſß. vnde ex hoc liq do
patʒ qiua et ſiverbo diſſuaſit tn auxilio et
facto opem p̈ſtitit. ſecus tn ſi mchilomi⸗

ves conſuluerient. et tamen in ſe ſemper

du by remanſerũt·alias non. nee enĩ ex⸗

eu ſantur timoꝛe incurrendi tẽpoꝛale dam

num quia tenetur aliquis magis o bedi⸗
re deo q́; homimbus et nullum tempoꝛale
ꝓonere ſaluti amime ſuein tali aũt du⸗
bio ſᷣm Rodoñ.Nõ ſie excuſantur ſtipe⸗
diarij eognati ⁊ amici coadiuuãtes quia
in tali dubio ſe committere diſcernmmi nõ
debuerũt in preiudicium alterius partis
ut pʒ · xiinj. q · v. e. demq; · S cdi ſut ſo cñ in
vſuris ⁊ ſilibus miuſticijs · De qbʒ qri p̃t

vtrũ oblig antur ad reſtitucoem. Ad qð

reſrondet Gerar · Rodonen.qꝙ ſoen vſu⸗
ra rum et factoꝛes ad mutuũ dandum ſbᷣ
vſura ſtantes in pſonavſurarioꝝ.ita ꝙ;
apud eos reſdet quaſi pnᷣcipalis auctoꝛi
tas vſurario n tenẽtur mdiſtin cte ad re⸗
ſtituat. Smniliter hm monaldum ſeruiẽ⸗
tes vſurarijs in fen emndi officio ſi dant
pecumam domim ſui ad vſuram de genera⸗
li manda to domini ſui dicotis ꝙ mutuent

nus rapinam ꝓpetraſſß et gnaliter ſi multi
eotrarij comitati ſut pnᷣcipales ad rapnã
ſeu deuaſtaconem aut deſenſionem. talen

peeumam qubʒ wolunt advſuram nomĩie
ipis donum tenẽtur etiam ad reſtituco⸗

ſm Innoc· et hoſtieñ. ubi ſupra. in ſoꝛto cõ
ſciẽte non tenẽtur mſi ad rapinam quam

quilibet fecit vel que eoꝝ auxilio facka
ſut .· etque facta nõ eſſent ſi eum illis non
miſſent · Quãdoq; vero tantum vnus eſt

pnᷣcipalis · alij vero ſut coo pantes quos

nbi ſoꝛte coadunauit ad exereenduũ guer
ras rapmas predaco nes et ſmilia ex o⸗
dio cupi ditatevel alio quocunq; affectu
moꝛdmato. et tune hi principalis ininſti⸗

ciam ſouet tenetur ſemꝑ in ſolidum. ſub⸗
ditivero adinuantes excuſa ntur ſi dubi⸗

tãtvtrũ bellũ ſit inſtũ vel ininſtuz ↄſdera⸗
tis ſmgulis circumſtãtijs req uiſitis· pm

aaug. xxijj. q·i· quid culpatur. quodveruʒ

ſ̃m hoſtien· quãdo ſubditi quantum po⸗

ttmuerũt diligenter inquiſierunt et peritio⸗

nem niſi domm us principalis reſtituat.
quia eſt in hoc licut prin cipalis · et in opti

one eius eſt mutuare et non mutuare.Sj

tamen hoc ſpeciali mandato donim ſie mã
dantis faciant. puᷣta h dicat· mutua illi de
pecunia ad vſuram decem libras · tune licʒ
moꝛtaliter peccent hoc faciendo nõ tamẽ
tenentur ad reſtitueo nem · qua ide mvſu
rari per ſe vel mniſtros alios exercerent

licʒ non per iſtos tenentur tamen ſi quid

devſuris ad ipᷣos peruemit · Et etiam ſcoðᷣm

Geral. obdoñ . et Gul. Si quempiam in⸗

duxerunt ad accipiendum ſub vſuris ac
etiam i ꝓgter mutua iam facta coactiue
exiguntur vſuras ab aliquo tunc emm ſa
tiſfſaeere tenentur in tanto · et ſmile uidi⸗
eium eſt de ommbʒ contractibʒ iminſtis ·
Tercij ſunt emptoꝛes rerum miuſtarum ·

— — —

tionẽ teneãtur· Ad hoc dᷣm m/ bernhar

dmu in traclatu reſtõnum ꝑ diſtin ctonẽ

aut eni fuit emp toꝛ bone fidei aut non.
Si mo mõ ſ̊ ẽ dupliciter. qꝛ wil emit ut
dño ſuo reddẽet reeep to intereſſe ſuoꝛ pᷣ⸗
eio· en alias eam dñs rei nullo mõ recupe
nmre poſ̊· wl ſaltẽ nõ tam fa aliter et tuc
q; geſſii vtliter negoeiu dñi ip ius rei li⸗

Ate p̃t recupꝑe rare pᷣeiua totũ intereſſe.

h ſme culpa ſua res pereat aut amitt atur
tũc nõ tenetur vnde gnaliter quieqnid
adeſt ex illa re ut penſio merces fructus
l ſmile tonetur reſtituerequicq̃d aũt

abeſt ut pᷣeũ modorate oxpenſe pt repetẽ

el cum eo qð ex ipᷣa re aduemt ſibi uſq;
ad currentẽ qntitatẽ poterit merito 2 pe⸗
ſare. ꝙ l poſt empeo nem rei werum dum

muemire non poterit tuc quicqͥd res ipſa
valʒ vltra p̃eiu et expenſas ꝓ ea factas
aĩa illins cums res extite rat pauꝑibʒ

E erogandũu. Fatis co eoꝛdat hoſti.ray· et
guil . wl iß am rem emnt ut eã teneret ꝓ
comodo ſuo et ꝓbabiliter eredebat non
eſſe muiſtã:q; ↄtrariuweriſiir eſl imar nõ
potuit· Tunc hec bona ſides quatuoꝛ ſibj
ↄtulit. Orimo ꝙ durate bona fide⁊ ↄſci⸗
ti nẽ decopta re illa reſtituè nõ tenetur.
Hi tñ poſtea nouerit rem fuiſſe raptã aut

miuſte acquiſitam tũc ad reſtõem obli⸗
gatur. ut · C· de furt.l. ij. tonotur etia extaãa⸗
tes fruclus reſtimere: de ↄſumptis th nõ

tenetur gter bonã ſidẽ. ut. F. de rei ven.l⸗
fruclus.ct. l. ſi ox dmerhs. ¶ fi. et alias
ſtudeat cautius negociari. Scdo qe p̃t rẽ
vendere aalienare bona fide duritæ.ſed
n lucrũ aliqᷣ ex rei Nndicone coſecutus
eſt debz illud reſtituere dno wndenti ut
fſ · de di · in de·l.nam⁊ h̊ nat.· Terco ꝙ nõ
tenetur reſtituere rem ꝑditam m caſu ſoꝛ
tulto durante bona ſde.qꝛ; ſi res intorim
pereat ſme culpa ſua in nullo tonebitur
duo reſpond ere · Quarto qmia poſt roſti⸗
tuconem rei ſi eam fecerit udice ſenten⸗
tiante cõtravenditoꝛẽ agè poteſt de pᷣceio
quod dedit ut ipm ſeruet indemnem utʒ
xij ·qij ·c. vulterane· ubi plane de H. vñj
dirat emp toꝛ. dño rei ꝙ iᷣm ad iucheium

equibʒz queri poteſt vtruz ad reſlitu⸗

tra Hat · et poſtq́; citatus fuerit wndise
den unciet ꝙ eõpareat · er rem ipßam deſen⸗
dat · et ſi res ab eo tuc deum citur de empt
one enditoꝛ tenetur mſi tpe dande ſen⸗
tentie emptoꝛ ꝑ eotumaciaʒ fuiſß abſens
el mſ ꝑ miuriã indicis fuiſß ſentẽtia la⸗
ta ut ex de omp· et wn⸗c.fi· ubi plane de
hoc· et m glo· di autẽ ad ſacerdotis pᷣee⸗
ptum hoc fecerit in ſoꝛo ↄſcictio ſo tunc m
eode ſoꝛo wenditoꝛ mducẽdus eſt ut ip̃ᷣm
ſeruet mdemnem.h in ſoio contẽtioſo nõ
poterit ipᷣm emptoꝛ couemre. ar.m deo.
c:ſi· Aut talis fuit emptoꝛ male ſidei: et
tune vel ſic empta credebat eſſe muiſta.

aut nõ credebat ꝓbabiliter ee iſta. aut

etiã mchil de hoe eo gitabat. Si ergo ſcie⸗
bat vel ꝓbabiliter eſſe eredebat mumſla-
tũc ſex modis grauatur emptoꝛ. Drimo
q; rem o blig at᷑ reſtituere: nec liberatur
wvendendo vel alias qualitercunq; alie⸗
nan do:nec etiaʒ anmſſione vel moꝛte ii⸗

us rei- nec ſi auferaturvioletor aut nelcic

ter de vſu cadat ſeu quocũq; alio caſu int-
uemete non excuſatur qm reſtituere ob
ligatur: vñ furtum aut miuſtũ emens ſp
ten etur de caſu ſoꝛtuito nñ in vno caſu. pu⸗
ta ſi rem dno tepe⁊ loco ↄgruo obtuliſſy
et ille recipe no luiſß.· tuc enĩ emptoꝛ pur⸗
gaſſet moꝛtem wel alin caſuʒ fſoꝛtu itum. ut
.ff. de ↄ di furti · l.in re furnua: S ecũdo qʒꝛ
tenetur reſtiture etiã omes fruclus pee⸗

ptos qͥ tpe in termedio peipi potuerant

a diligenti poſſeſſoꝛe· ut ex de reſti. ſpo ·
giauis· qd tamẽ ſane intelligitur ſcᷣum
ray · ſcʒ de ductis pus expenſis raconabi⸗
libus quas fecit gratia fructuum quere⸗
don colligend oꝝ et coſeruãdoꝝn que de⸗
ducuturt ãà a male q; a bone ſidei peſſeſ⸗
ſoꝛe · f. de pet · het · l. ſi a patre · Tereo quia
reſtituẽda oſt res ſcdᷣm optimuʒ eius ſta⸗
tum puta ſi ppe ſue empcoiswelwn ditio⸗
ms ſiue intermedio tẽpoꝛe plus valuit.·

iuxta illud pᷣeium reſtitui debet. ut in deõ

Oc.grauis · et · ff. de co di · furt· in re furtiua.
F. de rei ven di.l.h nauis· ¶generaliter. ſj.
de lurt · l. m re furtiua· qð tñ mtelligenduʒ
eſt ym quoſ. dam qn res nõ Habetur:nam
ſi res habetur tunc dicunt ſufficere quod

=èòòèð = êcäl 2ð

VII.

reſtituat eque bonam ſic emt quãdo fuit
ablata. Doꝛro m ray· ſires melioꝛ facta

eſt poſtq; illa alterivendidit tenetur etia

ad reſtituco em plurmi ut · F. de ↄ di.fur-

et tereo ultra emptoꝛe male fii. Quar
to q; nõ p̃t a dno rei repetere pecuma quã
de re dedit poſtq́; dephe dit rẽ eſſe ipᷣms· C.
de ſurt. in eiuilem. nece po teſt ſe defen dere
rõne ſtatuti ſuꝑ h̊ editi · eũ te ſtatutu ſit
cotra dũ et ergo vitandum ut · viij · di · c.
que ↄtra · ubi pʒ expᷣſſum · Q to qma nõ
poteſt agẽ cotra venditoꝛe de p cio ſibi da⸗
to· obſtat enĩ ſibi turpitudo ſua. C. de rerũ
vendi.h mancipum. ſcõm tn alex de Hal·
m.iiij.talis poteſt rem emptaʒ reſtituere
vendenti ut recipiat pᷣenim quod d illa
vedit. magis em poteſt ꝓuidere ſibi qꝙᷓ; al
teri dobet tn mducere finẽ ad hoc ut reſti⸗
tuat eam wero dno rei. Sexto pdit ex⸗
penſas ſuas wolutartas:nam talis cotre⸗
cando rem aliena furtum ↄnittit. et fur
rerum ſp eſt m moꝛa · ut · C· de furt · l. n. ff. de
codi. furti.l.hi ꝓ ſure· et hoc foꝛm ſeco in⸗
dico eimili · werüt amẽ quibuſdavidetur
nõ in cog rue ꝙ de equitate mris naturaliſ
et ↄſeientie bone poſſeſſoꝛvwerus reſtituere
furi debeat mtereſſe meonabilium expenſa
rum ꝑ quas res melioꝛata eſt i ꝓ quãto
furi ꝑ enulę in dieiu eſſD in flium in penã·
co emy. S edo ſi emptoꝛ nõ ꝓbabiliter
eredebat rem eſſe inſtam tue cũ p eedẽubʒ
im pdicels ſex ſo ciandus eſt. verbi gra.
Ruit ductus ignoꝛãtia iuris ſcʒ quia lieet
rem ered eret eſſe mptamnon tamen ere
debat ꝙ illam emere peccatum eſſj. Talis
enĩ ig noꝛãtia nõ excuſat· wel duckas fuit
ignoꝛantia facti tune ſi fuit eraſſaa ſupi⸗
na ſmiliter non excuſat puta cũ tem poꝛe
belli muſti qmis enmt a ſtipen diario eali⸗
cem miſſale vel ſmilia. talis em ſemꝑ m

ſoꝛo coſcientie reſtituere tenetur q; talis

1

ignoꝛatia nõ excuſat. ut pʒ extra de cle᷑.

ex· nimſtrãte. ubi etiã ondit gloꝙ igno
. 147 — — .
ran tia ꝓbabilis excommcacoms non li⸗
— — ℳ — * „ „ . .
gat excomiũcatũ qᷓ; diu talis ĩgnoꝛantia

pſeuert. Tereo demq; ſi de ſoc mehil co⸗

gitabat· cum tamẽè cauſam cogitãdi ha⸗

„———

1

buerat · et hoc ꝓpter fatuam et temerariaʒ
ſnnplicitatem vel ign auam · tũc etiam m

ſoꝛo ↄlcienti e ſatiſfacere debet hᷣm hoſti . et

ray· Idẽ quoq; dᷣm eſt m alex.de Hal.
h de hoc dubitabat q; ſecurioꝛ ps eligen⸗
da eſt. et hece multipharie cõtingũt· quia
frequẽter vxoꝛes ꝓ les famuli et famule
clam ignoꝛante prefamliaswen dunt de
rebz wzneſliasC. Auarti ſut vxoꝛes ꝓ⸗
les ſeruito: es ⁊ ſmiles.de qu ibʒ quia di⸗
Ctũ e ſup ubi agitur de reſtitucoõe vſurarũ
gi breuitatis ᷓ ſupſedeo· Inter omes
tn illos excuſantur potiſime filiolia filio

le apter necitatem cũ in tali egeſłate ſu
ꝙ comodevmere no H Qiti ſut

mun erũ acceptoꝛes. Pro quo ſciendum
amici ↄſang nei ſocnj ſeu quicuũq; aln qui
de bonis vſurarioꝛum er ſmilium com⸗
edunt ſeu bibunt· aut dono ſeu quiocun q;
alio modo recipuint vel malienos vſug
conuertunt. hi tales vſurarij vel ſmiles
non ſunt ſo luendo · qma videlieet vix
omja que habent ſat: ſlaclõm ſufficiut. Iʒ

etiã aliqua de li eite acquiſitis habeant. t.

les mqua quicquid p̃dictis modis reci⸗
piunt reſtituere tenẽtur.qð tñ intelligen⸗
dum eſt m hoſti.n talia ↄſumpta eſſent
anteq; ſerent minſta eſſe vel datoꝛes in⸗
iſtis oblig ari· C. de reruven di. certuz eſt
ꝙ ſi qs de hloc dubitat et res ad huc ex⸗
tat o bligatur ſatiſfacere ne ꝓ re tpali po⸗
nat alam ſuam diſernnẽé. Di cit en' alex·
de Halł m.jin.qꝙ ꝗᷓ comedunt aut m alios
vſus eou ertunt aliquod devſura weyl alio

qu ocũ q; malefieõ ſcienter hue ſmt religi
oſi ſiue alij aut l dubitant aut ſint miu⸗

ſta ne diſerimim ſe comnttant reſtituere
ſtudeantquia habetur ꝓ regula:q qui⸗
cunq; ſcientiã habz dere ꝙ ſit aliena te⸗
netur illaz reſtituere · ꝓ quo fac illð tho⸗
bie. ij. videte ne furtum ſit quia non licet
nobis aliquid de furto edere wl ↄtingere
Idem ſoſti:hoe tamẽ lo cum habʒ cum re
perire valet cui reſtituendũ eſt. vn de re⸗

ſert beda in geſtis angloꝝ · li · in · de fur⸗

eeco nobili viro et epo · ꝙ ab ang elis fuit
eductus a coꝛpoꝛe et deductus m altum-

tres emm angeli fuert ei conmntati quori

—

— — — — —— —,,—

ſulgureo ꝓceſſit ante eum demones au⸗

tem bella mouentes igmita jacula m e’ä

jactabant· ſed angelus ea ſcuto repel⸗
lebat. ODoſt mirabiles igitur eõ flickus
inſſerunt eum angeli reſpicere deoꝛſum.
quo facto vidit vallẽ tenebroſaʒ qua⸗
tuoꝛ ignibʒ ſuccenſam. de quo interro⸗
gans reſponſum accepit · ꝙ vallis eſſet
mudus iſte viſibilis. qᷓtuoꝛ wero ig nez
qutuoꝛ peccata mundũ coſumentia. Dri
mus eſt igms mendacij. eo ꝙ hom mes
nõ inplent que ꝓm ſerũt in baptiſmo.

Hedus cupidi tatis quia mundi dunti

as amoꝛi celeſtiũ p onũt. Tercius diſ⸗
ſenſioms qma ꝓximoꝝ aĩmos in rebz

ſupuacuis offendũt. Quartus impie⸗
tatis q; mſir moꝛes ſpoliare et defrauda
re non ſoꝛmmndant ac ſpoliatoꝛes rore⸗
tant eos in ipoꝝ malicijs ſouodo- qui

ignes adunati tandẽ appꝛopin quabat
ei viditq; demo nes in igm bʒ wlates et

ↄtra bonos bella mouẽtes timenſq; dixit

angelo. dñe igms michi appio pinquat.

Cui angelus qð non aceendiſii non ar

rum ſmgulos exammat.qꝛ ſic qs ardet
p wluntatem illicita ita enã ardebit ꝑꝓ

debjtam pen am. vnus ergo demonu ac
cipi ens veſtem fendam et flameam quãa
ſe; fureeus dono pus recepit a quodaʒ

vſurario pcuſſit cum ea furccum⁊ iacta⸗
mt ſuper eum ſtatim q; humerum eius 1
maxillam accendit. Tune ait angel us

ei:quod meediſtarſit in te ſic bona pee⸗
ratoꝝ furum latronum ſmilu ſuſcopi⸗
ſti:ſic etiã penarũ pticeps eſſe debes. Ta⸗

dem amma reducla eſt ad coꝛpusaſta⸗

timviſibile ſig nũ incendij ꝓtulit in hu⸗

mero maxilla· ac aliquanto tẽpoꝛe ſup⸗

vimeon —— vitam laudabilr

fimmt exti ſüt heredes qii mquatũ

de hereditate pticipant de mre canomeoo
tenetur ad reſtituceonem ommũ debio⸗
rum vel miuſtoꝝ quibʒ defun ele fuerant
obligati.ut pote in quoꝝ loca ſuceedũt. .
lieʒ etiã miuſta bona ad eos nõ puemut

In ſilentio et ſpe erit foꝛtitudo vĩa
rñ det hen · boye · eỹ de ſta · mo · in · c· q; der

ut patz tm de ſepul . e. ult? ubj plene de

hoc precipue in glo. Et ſivnus hereduz

efficeretur non ſoluendo tenetur alter

inſolidum uſq; ad quatitatem heredita

ſuceedit m ermie et res hereditarie ſut
oms reſtitucõm obligate. ut ex devſut.

¶ Sepumi dem q; ſunt quieun q;ʒ cura to
res qiu nomme alieno bona cogregant

minſte · nam ſic nemo nomine ſuo ſic nec
alieno dobet exercere miuſticiaz ad cõſe⸗
quendum im pium lucrũ. Indecens eſt

emm crnmmẽ ſuũ comodis aliemg impen
dere. ut expſſum pPʒ · xl v i.di.c. ſic nõ ſuo.
vnge tenentur ad reſtituconem ſi illi ᷣ⸗

rum nomie fecerut reſtituere nolunt vel

non poſſunt · Et ſmil e uidiciũ eſt die ma⸗

tribus vidmis que m illieitis et miuſtig
ſollicitan tur ꝓ filn 8‧ ac ꝓp eis congre:

gant non ſoluʒ maãmona iniquitatis.

etiã miunſticie pariter miſ reſtituerint cũᷣ
filijs etermis oblig acomb penarum in⸗
uoluendi· ut ſic ꝑ ticipes ermmĩs ſic in ue
mantur participes eterne damnacoms.
uam a nobis auertat ihus xp̃us qui

eſt bnjdiclus in ſecula· Amen.
Deſeptemo peccato alieno ſeʒ taci
turmitatis et qualiter quis in eo obli
gatur ad reſtitucõnem ¶ Fer. lumjꝰ.

On furtum facies · exo dᷣ.xx.
optimu peecatum alienum

.. quus loqui deberet . de quo pe⸗
nituit yſaias· vi · c. dices. ve michi qui

tacui quia vir pollutus labijs ego ſum.

Ad cuius euidentiam pᷣmo queri p̃t.
vtrum taciturmtas ſlit peccatuʒ. pᷣſertim
eum ſilentiuʒ m ſacra ſcriptura multum

eſt mutusi taciturmtas q;

R M 2 .

vnus armatus ſcuto candido gladio

tis que puemt ad eũ cuuis ra cio eſt.

4

eomendatur. Hme dicit ꝓgheta Paiæ. 20.

Ad

timoꝛ.dices· ꝙ aut queris de hijs que

quis ten eturloqu ut eſt ꝓrium peẽm

co nſiteri ꝓ debito tpealijs eircũſtan⸗
tijs · de quo ey de pem · et remiſ. c· omis · et
meder ꝓxnnuz ſermone medieinali ꝓp

“

bieo tpe et alijs areſtan tis in docS?

do coꝛripiendo ut ex de offi oꝛ. c. mter

cetera: et · xliij· di. e. ſit reckoꝛ. ubi multa

de H. et ferre teſtimomũ weritatis cau⸗

ſa. utz · xi. q. in · c· qmiſqnis metu · ubi ſb

diturv terq; reus et vwentatẽ oceul⸗
tat et qͥ mẽdaciũ di cit · q et ille ꝓdeſſe
nõ vult et iſte nocere den derat· in ng

igitur tacere moꝛle peecatũ eſt. „Aut q⸗

ris de Hjs in qubz nõ ten etur qs lo4
wl nõ loqiu · H exped it decet et tũc we⸗
male eſt peẽm facè in cotrariũ. qñ tñ 6
eſt et qn nõ determare in ſmglis ẽ dif⸗
fieile · h ipavnclõ deet ſpus ſancti ꝗ
nõ pmittit hoĩem ſibi adherente de facili
errare · aut queris de Hijs ꝗᷓ quis non

tenet tacere nee loqui ſic ſut in drnca

et ĩ Hijs tacere nõ eſt pccm. de 4bz nõt

hoſt; ex de ſimo · in · e. p tuas · i. aut deni⸗ R
q; queris de hijs qᷓ quis tacere tenet᷑·
et tũc tacere meritoꝛi et actus vtu⸗
tis ut in d eo ˖ c. q dei timoꝛẽ. Ad maioꝛẽ
aut euid ent:ã Huius pecci ſeiendũ ẽ &

aliqs ꝑ ſuã taciturmtatẽ alteri qdru⸗

plex danu m ferre pᷣt ſcʒ aĩe fame na⸗

ture· et exteriois ſbſtãtie . Primo na⸗

q; quis altert damnũ aĩe ꝑ ſᷣ ſilentiuũ m⸗
ferre p̃ᷣt qd maxmne reſpic ſupioꝛ es ſb⸗

ditoꝝ ſuoꝝſalutem negligẽtes eßfe cti
canes muti nõ valẽtes latrare · de qiubz
yſai. lvi.c. Speculatoꝛes eius eeci oẽs.·

neſcierut vmuͤh canes muti nõ valetes
latrare ſcz ↄtra vi cia ꝛ ſilibʒ ſut irreti⸗
ti. vñ ſeqtur wꝛmiẽtos et amãtes ſom

ma· et canes mpudẽtiſſmi neſcierunt
ſaturitatẽ. omes mvia ſuã declmauerũt
vnuſquiſq; ad auariciã ſuã a ſumo uſ⸗
q; ad nouiſſmu. vnde de talibz Pdixit
dñs p zachat᷑ · xi. Qpaſtoꝛ dei ſez noĩe
ydolũ ſeʒ eolens ro:derelinqns gregeʒ
gladius ſeʒ vine dicte ſup brachm eius
idé ſup opa ꝛpalia et ſup oculuz de⸗
xterũ eius i· ſup aĩam in qua eſt mtel⸗
lectus qui dieitur oeulus · id eſt ſuper
opacõ es viriñ interioꝝ ißins⸗ aĩe ſicut
ſut mteneo affecko cogitaconẽ. Et Je⸗
romie. xxiñ· Ne paſtoꝛibʒ q diſpargũt?
dilacerat gregez ſcz exẽplo male vite

lii

—R-⸗=

iii

iſrl. die pſp. Si mpio locutus nõ fue⸗

eivbo falſe doctrine. Seqeur Eece ego
viſit abo ſupvos acriter pumendo ma

lieiã ſtudioꝝ vroꝝ · et xxxiij · Adhuc

imquit ibüt greges ad manũ numera⸗
tis dic dns.vñn ſupꝑ illud. ez ech. iij· Fili
hHomims ſpeculatoꝛem dedi te domum

ris ut ſi ab inpietate ſua cuſtodiat et
ille werterit ſangn ez eius de manu tua

reqmira. Hᷓ̊ ẽ dicẽ ſi ei pcca ſua nõ anũci⸗
aueris ut⸗ ab mnpietate ſua auͤͦtatur et

viuat · te q nõ merepaſti et ipᷣm qm te
esrrer at famne pien hneiam.

cecidit m putel u abiſn.
Aſteñ. ti · de multiloquio: ; taciturm⸗

Kog go qs ta ſaxei peckoꝛis ꝗ qs ta ſerre

us erit que iſta ſma nõ terreat vn co⸗
clu dit yhð. de de ſumo bono dices⸗ ſacer⸗
dotes ꝓ iniquitate ppłonꝝ danantur DO
eos aut ignoꝛates nõ erudiũt aut pec⸗
cantes nõ 5 arguuͤt· DHme legituri m ceſa

rio:de quod aʒ curato qͥ moꝛtuus viſus
eſt tam din a ſuis prochiams lapica

maledicet bʒ ⁊ improperãtibʒ ipm eſſe

cãm danacõis eoꝝ quouſ. q; Wivoerdes

tas ' plato mole pccm. qðd ſane mtel

ligitur ſi kat omiſſio coꝛre cłõis vel in⸗
ſtruckõms ꝓ tẽpꝑe debi to. ut. xldi. c. i
Pier. Et aug: devhis di. Hi neglexe⸗

ris eogé peioꝛ fackus es eo qiu weca

mt P· ſicut grauiter peccãt plati ſpu⸗

ales in no eoꝛrigendo ſuos ſubditos

ſica ſeculares.ſic pʒ nui· xxv · ubi iſſit

P moiſen dus pecis Pl pnᷣ cipes ſuſe
pendi Sie parẽtes no coꝛri gédo ſili-

os:tot nãq; pres mres mfelici ↄmer⸗

no ↄpant mfirmũu a feclu ſupſtiaoſo

ſilio ·eo ÿ lles in bac vita peccãtes
digna coꝛrectõe nõ feriut mma dile⸗
eone qua orga eos ferũtur et affieiu⸗

tur decepti· Quapropter vtriſq; rema
net eternus clamoꝛ ðᷣme maledeoms·
itaq; puert cla mãtes aduerſus pntes

ciſdẽ maledicẽt eo peccantes illos a2a

pecis nõ retraxerint· inxta 1US puerb.
xxx- gnaco ſurpplo ? e q pfi ſuo maledic
et q mii ſue nõ Piciceb
erudeęliter pumtus ẽ et danatus legiè

ec mira AP die V

ic hely · i. reg ·

eo ꝙ tacuit malieias filioꝝn nõ eoos debità
coꝛrectõne feriẽdo. Sic dem q; negligetes
vigilare ſup cuſto dia famnlie ſue raco em
reddituri ſut in inſto iudieõ dei de eis: ac
gnaliter omes qͥ ſe mutuos p̃ᷣbent m miu
riam dei wel ꝓxnni puta ſi dloſe tacẽt vi⸗
tetes aliquẽ ad patradu qdᷣcuq; pecmwvel
malehciũ cii tñ ſm e ꝓrio piculo ſolox bo
roſſent impediẽ ne facinus ꝓpetraret aut
in mriã irrogarẽt· ꝙ ex eo ↄtingere ſolet
qmamoꝛe ᷣmo refrigeſcente ꝓchdoloꝛ in⸗
oꝛd matus amoꝛ m eis adauctus pncipa
le lbi dnium wendicans mmũ mſoleſeit

dinma deſpiciẽs et Huana ↄploctes. cũ thꝭ

in cotrariũ dñs p cptũ dedit de coꝛrectio⸗
ne fraterna math·xvij· ubi ait. Hi becca
uerit mite frater tuus.i.te ſcicte ubi etiã

ꝓſequitur de mõ oꝛdine coꝛripiẽdi put

latius ꝙ ſecutus ſũ m mombʒ de tribʒ pti

bus pñie ubi agitur de quarto ope mie⸗

ricoꝛdie ſpualis qðᷣ ẽ co:rigẽ teccãte ubi

etiã pʒ qualr in omſſione illius qs peccat

