vel cãtoꝛ ſilia fadẽs deſmat dzuione pri⸗
uetur et ſi demit nõ tñ ſme penitẽtia liber
euadit· q; pᷣ eipitur ibide ex 2cil:agaten.

nahen
ſedſorde⸗
eſdinr
narniei
ngoſenl
mas pars
renp
. atnd
Fapa ,
67 nortl.
pan no p
e alemut
1—
ſwwles e
Hant o⸗
loprtädiſ
tdie anbie
s rittin
ſumis ſi
zmntumig,
inc ng⸗
aſanane
Animilaest
itis Hiwe
meclt per
epeeni
ſes yi⸗
ediane ,1
vputidus
ietv ſed⸗
. 1 lis
ſmo on in
nodjdanfr

15 crellee

Madtaq
laitusn
ſiceni
alepen
ſis aſt
ſiogig
e wnen
atpan,
me papſt
drcons
enrm⸗
raut
züioe
miinalli
. ſagian P

c.ante omia elericis vetetur ebrietas qꝛ
vieioꝝ oĩm ſomes ac nutrix ẽ· itaq; eum
quẽ ebrioſũ ceↄſtiterit ut oꝛdo patitur
xxx· dierũ ſpacio a ↄuione ſmoueatur

à coꝛpꝑali ſdatur ſupplicõ · glo· xl· ictus
vno mus. et q; ↄmter ebrietas ex eqlibʒ

potibz euemre ſolet · ideo mỹ eecia potus

equales ꝓuide ꝓHibere ſtatuit · vnde
vᷣi e de vi · et ho. cli.: a crapula ebrietate

omes clici diligeter abſtmeãt · vñn vmuz

ſibi temp ent et ſe vmo nec ad bibendum
quiſpia meitetur cũ ebrietas ad mentis
ducat exilin libidmis ꝓuocet incẽtiuuʒ
vñmn illů abuſu penitus deereunnus abole⸗

duũ quo in quibuſdã ꝑtibʒ ad potus equa

les ſuo mõ ſe obligant potatoꝛes. et ille
iudieo taliũ plus laudatur q plures ine
bri at calices fecũdioꝛes exhaurit· ſi qͥs

aut ſup his ſe culpabilẽ exhibuerit a
ſupioꝛe ↄmõitus ſatiſfecerit ab offico vel
bnſicõ ſuſpendatur. hoc ibi. ¶ Demde qri

p̃t utrũ ebri etas excuſat peẽ̃m ſequens·
pbum cũ diẽ phs · i eihicẽ · ꝙ ebrius me⸗
retur duplices maledeonesAd ̊ rndet

aſten. et hen. boyc. po ſt eũ. ꝙ m ebrietate
duo ſut attedẽda ſeʒ defcũs ↄſequens et

actus pᷣ eedẽs. ex pte g fectus ↄntis im
quo ligatur uſus rõms h ebrietas excu

ſare pecm in quãtũ cauſat imuolũtariũ p

eſſe diſtinguẽdũ qʒ; ſi ex actu illo pᷣeedẽ⸗
te ſbᷣſecuta eſt ebrietas ſme peco · tũc ſe⸗
quẽs culpa totalr a peco excuſaturheut
foꝛte accidit m loth·q̃ excuſatur ab mee
ſtu ꝓpter ebrietatẽ eo ꝙ nõ diſeernebat

ignoꝛãtiaʒ· ̊ ex pte actus peedẽetis viðe⸗

— 7 „ „ W „ g —
eent ſilie eius ut diẽ aug · li.xxi iij· eo⸗

tra fauſtũ · vn.xv·q·i c.in ebriaueĩr̃t loth

filie eius et ſe neſcicti miſeuerũt qua ꝓpt᷑

culpadus ẽ qiidẽ nõ tin quatuʒ ille mee⸗
ℳ „— 5 „
ſtus h quãtũ ebrietas illa meretur. ubi
do. non erat tũe loth neſeiẽs· natum eni

non patitur ꝙ aliq̊s neſeiẽs coeat. ſed ðᷣi
neſcius q; neſciebat eſſe filias ſuas: cre⸗
debat eni uxoꝛẽ ſuã · qꝛ in illo actu ſenſuʒ
habe bat h nõ diſeretũ · R aũt actus pᷣ ce⸗
des ſuit culpablis ſie excuſatur nõ a toto
Pefen ſeques eo ꝙ redditurwlutariũ ex
wo

ũſtate actus pᷣcedẽtis · ſed excuſatur a
tanto q; dimmuitur ibi co wluntarnj⸗

qðᷣ aũt diẽ phus. ꝙ ebrius meretur du⸗
pliees maledeones · ̊ pᷣt intellige ꝓpter

duplex pecm. Wl diei p̃t ꝙ loqtur ym le⸗
ges pickaci · qᷓ utitur · ij. politic. ſtatuit ꝙ;
ebrij ſi peuterẽt plus pumrẽtur qᷓ; ſo brij
m quo viðꝛ magis reſpexiſſe ad utilit ate
ut ſcʒ miurie cohiberẽtur q; ad wemã quã
optʒ hr̃e de ebrijs eo ꝙ nõ ſut ſui ↄpotea
vn hen .· bope .· e de vi. et ho · cle. m.c. a era—
pula . dicit. ꝙ; q; ex ebrietate reſpublica
multũ dãmiſicaturideo etiã m aliquas
leges poſitias faciẽtes aliqua turpia ex
ebrietate magis pumũtur q; ſi nõ eſſent

ebrij· ut ab ebrietate ſe eaueãt· jmo dicit
phs. iij· ethic. ebriũ delmqntem teneri ad
duplicatas increpaco es ſcʒ ꝓpter ebrie⸗
tatẽ et ꝗpter delictũ. Queritur & ſi ebriꝰ
hoĩem mutilet vel occidat an eſfieitur ir⸗

reglaris· ptiz cũ doꝛmiẽs furioſus vel im⸗
fans hoĩeʒ mutilas vel occides nõ efficit

irregłaris· utʒ mel e. de hoĩcið. ſi ſurioſus
S aↄñs nec ebrius. Ad hoc dom ꝙ talis
irreg laritatẽ in currit.q; li voluiſß pa ſi⸗
mliter exp ſiſß in dcã ele. de ebrioſo ſicut
ſec de doꝛ mẽte infantevel ſurio ſo. Quar

eus modus ẽ qn mmns ardẽter wel auide

ſumit · et H ex moꝛdiata cocupiſcentia qᷓ
cotus ſupꝑ eibũ eſſunditur. ſie eſau mmis

ardenter cibũ vilẽ cõcupiſcens peccauit
ut legitur gen.xx v. ecci·xxx vij. noli eſſe
auidus ĩ omi epulacoe ꝗᷓ tñ anda ſũpco
ſi ſt ex ſola natura nullu ẽ peẽ̃m. ſivero

tali delcãtiom plus qᷓ; opteat inhereat eſt

wemale · ꝙ ſi delcãtio ſpᷣonat᷑ omibʒ alijs
ſic eſau ter eſcam viliſſmã pᷣmoge⸗
mtavendidit ꝗpter qð repro batus fuit.

ut patʒ heb. xñj. tune eſt moꝛtale. ¶ Nutus

modus ẽ qn qͥs ſtudioſe cibaria ſua ſpa

rat. ſic legitur de filij 8 hely · pmo reg. n. q

nõ erãt ↄtẽti paracõne ↄſueta ̊ accipiẽ⸗

tes carnes erudas coxerũt cum delicatis

ſalſamẽtis· ut latius pʒ m mombʒ de je⸗

iunio ubi agitur de gula. ceotra qs di di.

yxli.e· qſquisubi ſeqtur · q ſqus vero eis

ſie ueitur ut metas coſuetudmis bonoꝝ
mter quos vᷣſatur excedit aut aliqͥd ſi⸗
gnificat aut Hagicõſus ẽ. m omibz en ta
libʒ nõ vſus rerũ h libido utẽtis in culpa
eſt. quicquid igitur locis tꝑi et pſoms

ebuemãt diligèter att dendũu eſt ne tæ⸗
moere fla gicia rephendamus: ſieri enĩ pᷣe
ꝙ ſme aliquovicio cupiditatis vel wꝛa⸗
citatis p̈cio ſiſſnno cibo ſapiẽs utatur in⸗
ſipi es aut ſetidiſſma guſe flama vjiliſſi
mu olus ardeſcat.h̊ ibi. Iſte modus &
emale peẽm ẽ vel nullũ qñ ſez H reqrit
inſirmitas vwel ↄſuetud vel honeſtas. RHue
digmitas alicuius. in Hjs enj omibz ſu⸗

menda ſut nõ qᷓ requrit wluptas h que
requirit necitas · et ſi excedit in ter wni⸗

alia ↄputatur m aug ct iterũ dic in li.

ↄfeſſ.quis ẽ inquit dne q nõ excædit me⸗
tas necitatis aliqʒ n. R qꝗs e magnus ma⸗
gmſicet nomẽ tuũ.non ſu ego dñe talis

hõ peecatoꝛ ſu·ẽ aut m&le pecm cũ aĩmuſ
totus ẽ deditus tli cure qm hmõi ven trez
p deo eolit. l ait aplus: quos ſepe dice⸗
bam wbis nuc flens dico mmicos cra

zlanmus li æ nplactu natureviera fve te
ſtiletia·i· gula nõ vulgari hmlitate ↄtẽta

ꝓfundiuns ſe poꝛrigit in platos qͥ ſalmo⸗
nes lucios cetero ſq; piſces eqmipolleni
gen eroſitate pᷣlignes narijs decoctõnuʒ
cruciatos martirijs baptiz adi adultera⸗
teos o fficeiũ ſaeri piperis fonte baptiſant.
ut ex tali baptiſmate baptiz ati multi ſoꝛ⸗
mem ſa poꝛis gram aſequatur.m eadem

menſa terreſtre ajal pi pis mun daco ne

ſubmergitur piſcis natat m pipe auis
eiuſdẽ viſcoſitate ligatur.dũq; tot aĩalu
gnhᷣavno vetris ergaſtulãtur in carcere
aquatile aĩal ſecũ ped eſtre aereũq; genꝰ
m eodẽ ſepulchro mtumulari mrantur
Ibus ſi detur licetia exeudi egreſſum vix
po: te ſuffieit amplitudo. et hugo in ſuo
clauſtrali: quidã myms ſuꝑſticoſu in ſpa
radis eibis ſtudiũ adhibet mſimta deco⸗

ctionũ frixarũ ↄdimẽmꝝ gna excogi⸗

traes mo mollia mo dum modo frigicſ
mõ calida mõ co cła mõ aſſa modo pipe

mõ aleo mo do cimino mõ ſale cõdita pᷣm
ↄſu etudmẽ pᷣgnãtiũ mulierũ deſiderãtes

ita ꝙ ibi deſudant cocoꝝ artes c. Qöa

nobis auertat dns noſter xp̃s zheſlus.
C De quq; filia bus gule ꝗ ſut hebi⸗
tudo mẽtis mepta leticia· multil oquʒ

Emèto ut diẽ ſabbati ſancli⸗
fces. Exoxx. Ad ꝓſecues;
vien caſtrimargie queri pᷣt

exlviij· viciũ capitale 8: ex quo alia

oꝛiũtur vicia m aconẽ cãe finalis inq’/

eum ſez Hhʒ finẽ multũ appetibilõ. vnde ex

eius appetitu hoĩes ꝓuocãtur multiplicei
ter ad pꝑeerâ du ex h̊ aut aliqs ſims red,
ditur multu appetibilis ÿ Habzʒ aliqᷓ; de
ↄdicombʒ ſelicitatis qᷓ ẽ natu ralr appeti⸗

bilis. ptinet aut ad rõnẽꝗ ſeli citatig del eã⸗
tio · utz in · ieet · x· ethic. et ĩ deo viciũ gule

qð ẽ circa delcãtiões tactus q ſũt peipus

delcã tiones inter aliag ↄ uemeter pvomt

inter vicia capitalia· Ad illõ aut qð obi-

ciebatur de eibo d̈m. ꝙ iße cibus oꝛdia⸗

tur ad aliqͥd ſic ad finẽ qᷓ ẽ ↄſeruacõ vi
te. h qr ille fims maxime dinoſeitur ap⸗
petibilis qᷓ nee ſme cibo ↄpuari pt. ijnde elt

ad hoc ſoste totus labo: huane vite oꝛdi
natur.· m ills ecci.vi.omis labo: hoĩs in

oꝛe eius. Cuius mimirum vien capitalis

qiq; ſuůt filie deteſtade q̃ ponũtur a biõ

Freg · xxxi · moꝛ al.qð ſic oñdi pᷣt. nã gu⸗

la ꝓprie ↄſiſtit circa mnmo dermta delcãti:
onẽ q̃ eſt in cibis ⁊ potibʒ. et ideo illa vi⸗

eia inter gule vieina cõputãtur qᷓ ex im⸗
moderata delcãtione cibi po tus 2 ſequũ

tur· que quidẽ pnt accipi wel ex ꝑre aĩeñ l
ex ꝑpte eoꝛpis· ex pte nãq; ipᷣius aĩe qua

druplr aecipitur · Primo quidẽ quãtu

ad ma conẽ cums acies hebetat ox immo⸗

deratia eibi ꝛ potus · et quãtuʒ ad hoc filia

gule pomtur hebetudo ſen ſus circa mtel⸗
ligentiã ꝗpter fumoſitates eiboꝝ pturba⸗
tes caput ſic ecotrario abſtmetia coſert
ad ſapiẽtie p epeõnẽ. m illð ecẽi. ij. Co⸗

gitaui in coꝛde meo abſtrahẽ carnẽ meꝗ⸗

avio ut aĩam meã traſperrẽ ad ſapiẽtia
Scðdðo quatũ ad appetitũ qͥ multipłr droꝛ⸗

dmatur p im moderãtiã cibi et potus qᷓſ

ſopito gubernaculo mcõis· et qᷓntũ ad ꝭ

K-Evtrũ gula ſit vieiũ capitale.·
p ſertim cũ vicia capitalia dicütur illa ex
qubʒ alia oꝛiũtur m meõ em cãe finalit
iß eibus ecirca quẽ ẽ gula nõ h racõnẽ ſi⸗
ms · q; nõ ꝓpter ſe qritur h qpter coꝛpoii4

;

guo ia
isn,
e bnde
hlpſie
alid
HMꝰR
1ts Ach⸗
hai gule
ur vep
er wnt
itgott⸗
us oci
nnac j⸗
aurap⸗
nr aſt
ablis⸗ e
te nd
d wisn
aptiß
urile
tinin
lN
ſgii
reaen
zeqii
guii
mmo⸗/
veſl
inwh
ubi⸗
ooſet
ſ 9 J
me nen
ſyin⸗
ſea⸗
1s

pomtur mmepta letiea q; omes alie inozs⸗
dinate paſſiões ad leticiã meptã oꝛdin
tur. ut dꝛ m. . ethic. et h ẽ q dꝛ. · eſore.
ij. ꝙ vmũ omem m entẽ ↄuertit m ſecu⸗

ritatẽ iocũditate· nee mtelligitur de illa

Puerb. ñ. q letatur cũ malefecerint? ?· H

intelligitur de leticia vaga meõ poſita ꝗᷓ

6 e meb a aimur Prie exmoꝛciata ci⸗
Qerco quatũ ad inoꝛ⸗

bil potus ſupeoe.
dinatũ werbü. et ſic pomtur multiloquiũ.
q& dic greg· in paſtoꝛalibzʒ. mſi gule dedi
tos immo derata loqcitas rapet diues il⸗
le qͥ quotidie ſplẽdide epulatus ðᷣe fuiſſe
Fuius in lingua nõ ard eret igne. Quar⸗

to quatũ ad moꝛ dinatũ actu et ſic pomt:

ſcurrilitas quedã ꝓuemẽs ex defeclu ra⸗
tioms q ſie nõ pᷣt chibere wrba ſie non
pᷣt cohibere geſtus exterioꝛes. vnde ad
ephel. v · ſup illud ſtultiloqum aut ſcur⸗

nlitas.· dic glo · qa ſtultis curialitas dꝛ. i.

iocularitas q̃ riſu mouere ſolet. quamg
tingit peccare. wl mcõe ſupfluitatis qd
ptin et ad multiloquiu. vlracoe mhone⸗
ſtatis qðᷣ ptinet ad ſcurrilitatẽ ꝗ Pep⸗
eedit ex actu gule.nõ aut ex actu luxu⸗
rie lez ex eius wlütate · ex pte wro coꝛ⸗

vtrũq; hoꝝ ad verba roferri poſſit in qb

poꝛis pomtur immũdicia ꝗᷓ ᷣt attendi ſ⸗

ue ſm inoꝛdm atã emiſſionẽ quarũcun q;
ſupfluitatũ vel ſœcialr quãtũ ad emiſſio
nẽ ſemims · vn ſup ills ad ephel · v. fſoꝛm⸗
catio aũt et omis mnmudicia c glo. die
2· ↄ tinẽtia ꝑtinẽs ad libidinẽ q cũq; mõ.
qbʒ pᷣmſſis ad declara coz ſmglarũ flia⸗

rũ ta dteſtande mr̃is ꝓcedamus. ¶ Cirx

a pmã & flliã gule que dr hobetuclo ſen⸗

ſus vel cecitas mẽtis ſeaẽdũ ꝙ gula ex m⸗

ma replecõne pigrũ red dit hoĩem. quia

vas plenũ effieitur pon deroſu et hebetat

turbãates et in tellem obfuſcantes. affe,
etia deuo coms obruit et refrigerat ae in

intellectũ gpter ſumoſitates eerebru per⸗

ſomnoletiam dedueit. ſicq; tota agilitas

hĩs retardatur. et qᷓſi brutũ mal omino
ſenſuali bʒ ſubicitur. Die g& queri p̃t vtra

hebetudo ſenſus cecitas metis ide ſunt.

hem eũ g reg ·xxxi. moꝛa l. de hebetudinẽ
loquens nojet ea felemidin ſenſus eine

intellem eſſe mmixtuũ ad t es
agens optʒ ꝙ dnetur ſup materiã ad ſy

intelligentiã. ̊ hebetari ſonſu eirea intelli⸗
gentia nl aliud eſſe við qᷓ; mtelligendo
dſicere qð ptinet ad mẽtis cecitateʒ. Ad
Hrndet ſcũs tho · ſëa ho. q· xx v· hebes
Be aliqd ex ̊ ꝙ obtuſu penetrarenõ v⸗
lens et oppomtur acuto. d eni aliqs ali⸗
quid acutuz ex ſve q ẽ benetratiuu. ſen⸗
diũ pen etrare ð: inquãtũ ex aliqᷓ diſtati⸗
ſuũ obiectũ peæpitwi inquãtũ p̃t qſ ⸗
netrado mjma rei peipe · vñ m coꝛpalibz
ð: aliqs acuti ſenſus qꝗ peipe pᷣt aliquicd
ſenſibile ex remotis ſe; pidẽdo audiẽdo
olfaciẽdo. et ecotrario ðꝛ hebet ari ſenſu 4
nõ peipit niſi magna ſen ſibilia ex ꝓpin⸗
quo · Ad ſilhtudinẽ & ꝛpalis ſenſus 8:
ctiã eirca intellectiuã eſſe ſenſus aliqs q
eſt aliquoꝝ extremonꝝ. ut ðꝛ j. vi. ethic.
qm ſenſus circa mtellig enã objecti ſuum
nõ peipit ꝑ medin diſtatie oopalis. per
quedãa alia media. ſic cũ p ꝓprietateʒ rei

„.
*

peipit eius eſſen tã et cũᷣ b effeus pepit

Lauſam· ille S ꝛ acuti ſenſus circa intel⸗
hgentiã qᷓ ſtatim ad ap en ſionõ ꝓpriota
tis rei wil etiã effeus natura rei vphedit

inquatũ uſq; ad mimas 2 dieõnes rei eo⸗

7. .

lderdas ptingit ille woro ö: xbes circ
intelligentã q ad gnoſcendꝗ writate

rei ptin gere nopt u p multa ei expoſita.
Er tue etia no pᷣt ptingẽ ad pfecte ↄſide⸗

nndũ omia qᷓ ptinet ad rei meõnem.ſic
E& ſenſus hebetudo circa mtelligẽtia mpoꝛ

tat quãdã dbilitatẽ mtis cirea 2 ſid era⸗

tonẽ ſpualiũ bonon. cœrtas aut montis

mpoꝛtat o'ĩmodã pᷣuaconẽ cogmicoms
b que hoõ ſpualia bona apphendendo co⸗

₰

g& noſeit et ad eoꝝ mtima ſbͦaliter pene⸗

trat. et vtrũq; oꝛitur ex vicijs carnalibz.

ſej kæletudo ex gulacœcitas ex luxurta
qð ſie pʒ. nã pfectõ mtellcũalis opacoig

.

mn oĩe aſiſtit in abſtractõne quad a ſen

nbiliũ fantaſmatib ideo quto magis
imtellcũs homs liber fuerit ab hHmõi fan⸗

taſmatibʒ tanto potius mtelligibilia eo⸗

ſiderare poterit ⁊omia ſen ſibilia oꝛdina
re. ſeut et anaxagoꝛas dixit. q; opoꝛtet

xtũ ad hoc ꝙ; mpet et

22 —

ꝙ eã mo uere poſſit · manifeſtů ẽ g qp dele⸗
ctaco applicat intenceonẽ ad ea mm quibʒ
aliqͥs delcãtur· vñ dicit phus m·x · ethic·

vnuſquiſq; ea m quibz delcãtur optie

opatur ↄtraria vero nequaqᷓ; vel debiliter⸗
vi cia auũt carnalia ſeʒ gula⁊ luxuria coſi⸗
ſtut eirca delcãtiones tactus ciboꝝ ſ. cz et
venercoꝝ ꝗᷓ ſůt vehemétiſſmme inter omen

coꝛp ales delcãcoes et id eo ꝑ hee vicia in-⸗
tenco hoĩs ad coꝛpalia maxnne applica⸗

tur et p ↄns hoĩs opatio debilitatur circa
intelligibilia. magis tñ ꝑ luxuria q́ᷓ; p ga
lam quato ſcʒ delcationes wnereoꝝ whe⸗
mẽtioꝛ es ſut qᷓ; ciboꝝ· et ideo cecitas me⸗
tis oꝛitur ex luxuria ꝗᷓ qſ totalr ↄgmiti⸗
onẽ lonoꝝ ſpuali excludit.ex gula auũt
ſebetudo ſenſus ꝗ reddit hoĩem debilem
circa Homõi mtelligibilia · ſicut ecotrario
Stutes oꝓpoſite ſcʒ abſtin etiaa caſtitas
maynmme diſponũt hoĩem ad pfectõnẽ in⸗
tellectualis opacois. vñ damel. pmo. ð
vueris hons ſcʒ abſtnẽtibz ↄtin Etibuſ
cedit deus ſciẽtià diſciplma in omi li · et
ſapĩa. et quãms aliq́ vicijs carnalibʒ de⸗
diti pnt aliꝗᷓ qnq; ſbͦtiliter eirca mtelligi⸗
bilia ſpecłari ꝓpter bomtatẽ imgenn nalis
vel hĩtus ſupadditi nece tñ ẽ q; ab Pac
Ialitate ↄteplacõis eon intẽtio plerũq;
retrahatur ꝓpter delcãtiones coꝛpales et
ſie immũudi p̃t aliqua quidẽ vem ſerre · H
eæx immũdicia ſua eirca ̊ lomius inpe⸗
diñtur q;iles affecti circa carnalia de ſpũ
alibz btilr diſcutẽ vel Hijs occupari fa⸗
ſtiidiũt anegligut. ¶ Demq; qri pᷣt vtrũ
hæbetudo ſenſus vel eæcitas mentis ſit pes
pecm · Ptim cũ ome p ccm optʒ eſſe wlu⸗
tariũ: ſᷣm aug · ſed cecitas mètis nõ evo⸗
lũtarta⸗ q& ut die aug· x· ↄſeſ. ↄ gnoſfeere
veritatẽe lueentẽ omes amãt. Ad ſ̊ rndet
ſcũs tho · ubi ſuß · q; ſic cecitas coꝛpalis è
puaeõ eius qð ẽ pnᷣcipiũ coꝛpalis viſõis
ſc eta cecitas mètis ẽ puaco eius qð eſt
ppᷣapiñ mẽetalis ſiue mtellcũalis viſõis
Cums qudẽ pncipi eſt triplex. Snuz

☛

qude lumẽ natualis ra cõis· er ̊ lumẽ?

cũ ptineat ad ſpẽm aĩe rõnalis nuͤ q; pua
tur ab a'a impeditur th qnq; ab actu
ꝓprio ꝑ imped mẽtaviriu mferio quibz
mdiget mtellee tus humanus ad intelli⸗

gen du ſic pi in amentibʒ a furioſis et illaa
cecitas excuſat a peco⸗Aliud autẽ půci⸗
pium mitellcũalis viſioms ẽ aliqdð lumen
Habituale naturali liim roms ſupaddi⸗

tum. et 5 quide lumẽ mterdũ puatur ab

2a et tlis puaco cecitas qᷓ ẽ pena ßᷣm
puaco liums gre pena pomtur. vñ dðꝛ de

bes ſemen excecauit eos m alicia

Lon⸗.
Koms ẽé aliqð intelligibile p mũ ꝑ að hᷣ

Cereiu aut pnᷣeipi mtellcualis vi⸗

intelligit alia⸗eui quidẽ p̈eipio intelligi⸗

bili mens hvĩs pᷣt mtende vel nõ mtendẽ?
er ꝙ ei nõ ntẽdat 2 tingit dupli. Primno
mõ ex h̊ ꝙ hʒ wlũtatẽ ſe ſpontanee auer

tentẽ a 2 hdera cone talis pneipij⸗ m illꝰ
6 . .— . . „—
s· noluit intelligé ut bn aget · S cðo mõ

wter occupacõem mẽtis circa alia q ma

gis diligit qbz ab mſpeclone Hmoõi pnei⸗

pñj mens auertitur· ſm illud pᷣs ſupceci
dit igms ſcz ↄcupiſeentie . et nõ viderut

q; vemt ex vↄteptu · vñ tz mtelligẽ werita⸗
tem cuilibz ſit m ſe diligibile pt tñ eſſe p
accns alicui odibile in quãtũ ſeꝑ im⸗
peditur ab alijs q magis amat. ¶ Circa

ſedaz wero hlia q mep ta leticia. ſerdu

ꝙ mepta leticia leneia vagaa ine poſi⸗

ta ꝓuemẽs ex moꝛ diata ſupcone cibi vel

potus· ell em laſeuia carmis ſiue geſtus
obis moꝛdmatus laſemuâ mẽtis demon⸗
ras et ꝓ dit in vublicũ ta geſtis qᷓ; ver⸗
bis. vñn dic aug de ↄflicru vicoꝝ · mepta

ſeticia die ut qd ami gaudu mtus abſ⸗

condis mg redè im publicu letus die ali⸗
d ſoꝛis vñ tuvl ximi nideãt fac eos
letos tua leticia · h ecotra diẽ eecciaſ. · e.
dixi m oꝛde mes vada efflua wliens
fruar boms et vidi ꝙ ſy q; eſſet vamtas,
riſu reputaui erroꝛẽ et audio dixi quid
fruſtra decpis. Nimirũ cũ dñs dicat. we 4

*

tereiã ꝓmde filiz qᷓ ð multilo quii ſcaien⸗
dum ßm alex an . ꝙ mulltioqui ðᷣꝛ quaſ
multitu do ſocucõm s cũ ſupfluitate pᷣter
aliqᷓ; utili tatẽ wel nccitatẽ et ſᷣm h̊ ſmul⸗
tiloqo nõ deerit peem nee aeapitur hml⸗
tiloquiũ in ſua gnalitate m q̃ fieri pᷣt et

bn male: qꝛ oꝑt plerũq; multis bmoibz

nuũe ridens quia lugebitis et ne ema.
gaudij mepti luctus occupar. ¶Carca

— — =

—

—

olsaſ
nnſie,
n nencd
paniri
enfn
tur pnd
eos malſe,
wllcials ,
ni peoͤn
no ntellge
lnömtenc
pl. Prin
ntaner auer
apnbmil
a dedom
reaala in
nehmo⸗ pren
ids ſyen
EM Novigent
mirgepen
erligiwtn
le ptticſe

aa, aalt
nmoſ⸗
vneabi
ue gaſlis
1s emon/
hachwr⸗
Nn neht
nes 1,
casdecl

ger fne

e tdſ e
Kuänteſen
ſe Mms
dodr
s daN f
zr Een
in 4
ſiiſan
N

10 ℳ&

liti in diſſieilibz eelanidis. ſed accipitur

hB; ꝓ exceſſu boꝝ ym exigentiã materie

pſone tpis loci et aliarũ circũſtantiarũ.

ut dic aug in li · retractõn ũ. Abſit ut ml⸗

tiloquii reputẽ q necria dicũtur q̃ntali
bet monũuũ ꝓlixitate ac multitudĩe di cãa⸗
tur · et ẽ dỹa inter multilo quiũn 1 Pboſtatẽ
vel linguoſitate q; multiloquiũ tia ſtar
in gne et ſonat ſmmplr exceſſim werbon.
et e pecm.qꝛdic dns.de omi verbo ocioſo

gqð lo euti fuermt hoĩes reddẽt de eo ratio⸗

nẽ die iudicij.ſ̊ ẽ wemale ꝓpter qd aug·
loquẽs de minutis pccis inter alia pomt
ills quotiẽs lo qtur qͥs 5 opez Dz verboſ⸗
tas vel liguoſitas ſonat ĩ ↄtẽptũ ꝓuemẽ
tẽ ey ↄſuetudie ſupflue inoꝛdiate locuti
oms⁊ſicvboſitas vel inguoſitas pᷣt eſſe
moꝛĩle ſcʒ ꝓpter ↄtẽptũ:q; dic augꝙ nõ
eſt pecmadeo wemale qm p̃t fieri moile
ſi plaeʒ.qð expomt ſcũs tho.dicena· ꝙ ſ
vemale pecm mn tin placʒ ꝙ ſi ſcirenmir ec
moꝛtale tñ ꝓpter ſ̊ nõ p termittẽt qͥs illᷣ
pꝓficẽ et ſie ſpomt delcãtionẽ illius peci di

lectõm dei qð ẽ moꝛtale pecm et pomtur

ex de hiſtriombz · DPHine ðꝛ ob.xi. nũqͥd
virverboſus iuſtiſi cabitur q̃i di cẽt non-
et s vir liguoſus nõ dirigetir in terra.
ſcʒ viuẽtiũ qua nimirũ tlis ᷣma g'a pua
ta facilime laxatur etiã ad permeõſa ſeʒ
tdetractõnes ↄtumelias adulacoes men⸗
dacia piur a et ſiha:et ẽ ſignũ ſtultieie et
mnſipietie fatuitatis ⁊ vacuitatis· vñ qᷓ dʒ
a pitagoꝛa querẽs quõ inter diſcipulos
ſapietes ↄputari poſiD rnditſerua ſileéti
donee necriuũ tibi ſit loqͥ h nl dixeris n qd
bn ſcierig ſi geſſeris opua et locutus fu⸗
eris pauca nã ſilentiũ ſignu ẽ ſapiẽtie et
loquacitatis lig nũ ſtulticie ¶ Circa qᷓr⸗
tam veroſſilià gule que ðᷣ ſeurrilitas m

aſteñ. li · . t · lin· poſt alex. an. ꝙ ſcurrili⸗

tas differt a ſtultiloqo q; ſtultilo qui re
fertur ad diſcrecoem racò nis. j ſcurrili⸗
tas ad luxuriâ affectõnis qᷓ duo ponun⸗
tur: ad epheſ.v· Foꝛmcaco auũt t⁊ omis imn
mũüůdicia⁊ auarieia nec noĩetur in vobis
hReut decet ſeõs aut turpitudo aut ſtulti⸗
loquiũ ꝗ ſcurrilitas qᷓ ad rò nõ ptinet· Et
notãdũ ꝙ tle turpiloquiũ ſi ꝓgedit ex
lubricit ate lingue et impetu iraſabilis vH

ↄecupiſeibilis ex ſubrepeõe rõms evenia
le pecm.ſivero ex deliberacõne racõms et
mala aſſuefactõe lingue ae puerſa aſſue⸗
factõe ↄcupiſeiblis ⁊ mra ſcibilis tuc ut fre
quęeter ẽ moꝛtale utpote ex radiee moꝛ⸗
talis peci ꝓcedẽs. Er ſi queritur de audi
toꝛibʒ talii. rnñdet aſten.et alex.ibidẽ. qp
illi q ſuſtentãt turpiloquos ut tlia di cãt
magis peecãt qᷓ; turpiloqui. q;ꝛ auctoꝛes
ſcelerũ ſut magis in culpa qᷓ; miniſtri· ex
maioꝛi aũt libidie peccãt.qᷓ wero caſnałi
audiũt ſi eñ hnt in illis ↄplacetiã ſilr pee⸗

cant leʒ minus Criſoſ. vis ondere am

ſeſte ꝙ in talibʒ nõ letaris nõ audire pa
tiaris · alioqui coꝛrũput bonos moꝛes col
i Circa qumta ſilia ꝗqᷓ ðꝛ im⸗
mũdicia. notadũ eſt ꝙ duplr pᷣt accipi⸗
Primo mõ ſim imoꝛdiatã emiſſonẽ qᷓrũ⸗
libʒ ſupfluitatũ ſiẽ ſũt wmitus ⁊ eructati
ones fetide.ſm illð yſa.xx viij.ſacerdoſ
et ꝓpha neſeiert p ebrietate abſoꝛpti ſut
avmo errauerũt in ebrietate neſcierũt vi
dontẽ · ignoꝛa uerũt iudi ciũ ·omes eni maꝗ
ſe replete ſũt vomtu ſoꝛdiũ q;ꝛ c.vñ bn.
in apolo g⸗dic.ipᷣa demde ꝗᷓlitas rerũ tlis
deſoꝛis apparere curat· ut nõ mus aſpcũſ
qᷓ;ᷓ guſtus deletur ⁊ cũ tñ ſtomachus cre⸗

bris rucli bʒ repletũ ſe indieet needũ tñᷣ
gurioſitas ſati atur ſ̊ cũ oculi coloꝛibʒ pa
latũ ſapoꝛibʒ illieitur infelix ſto machuſ

eui nee coloꝛes lucent nee ſapoꝛes demul⸗
cent ðᷣu omia ſuſeipere eogitur oꝓpſſus
magis obruitur q́; reſeitur. de qualibus
dicit ſen eca in epla.hei· wentri o bediẽtes
aĩali numero coputamus nõ ſoĩm. Q S
ſi obie tur womitũ nõ eſſe pecm h pena vel
etià aliqͥ d utile ſe̊ ↄſilio cadens m illud
ecei · xxxi:ſi coactus fueris cõedẽ multũ
urge e medio et euo me reſrigerabit te.
44 tz rñdet ſcũs tho · ſeda ße. q⸗exlvijj q

liez utilis ſit poſt ſupfluã ſũpeòem tñ vie

oſũ ẽ ꝙ huie necitati hõ ſe ſdit ꝑ immo⸗
derãtiã eibi vel potus n in remeduã alicuiꝰ
languoꝛis ex ↄſilio medieine. Sedᷣo mõ
pᷣ̃t attẽdi immũdicia ſpũaliter qᷓntũ ad
emiſſionem ſemims.· vñ ſup illud ephel.
v· Foꝛnicaeõ auũt er omis immũdicia.dic

Slo · i. incotinitia ptinẽs ad libidinẽ cũ⸗

; mo et ſie magis ꝗꝓprie ſumtur h et eſt

ðM

Alia gule. q; dic Jo.eaſſ.de inſtitutis mo⸗
mnachon ꝙ; quibuſlibʒ eſcis repletus ven⸗
ter ſemmaria luxurie parit nec pᷣualet
mens diſcrecõnu gubern acla moderare
eiboꝝ tonde pᷣſocata· Et Jero · in epla ꝗ g⸗
dam. venter mero eſtuãs cito ſpumat m
libi dme. wenter enia gemitaliavieina ſut
et vnum alteri ůmimſtrat.ex vieimtate
niĩ membroꝝ ſequitur federacõ vi cõnꝝ
Derc illa mmudicia ꝗ 4 attẽdituiir q̃ntũ
ad emſſionẽ ſemis wlũtarie pcuratam
nõ ſolũ ẽ pecm. ij etiã gra uſſmü utpote
Dtra natura lez mimu lit i inter vicia cotima
natui: vn ſcdᷣa ad coë. xiij.diẽ aplus.ti⸗
meo ne ſoꝛte ceum venero hHũliet me deus
apud vos et lugeã multos ex Hijs q́ an
peccauerũt nõ eogerũt pñiam ſup immũ
Dicia glo. immüudieia bomturep luxuria
ↄtra natura ſeut ad galath. v. ubi 32 ma
miſelſta ſut opa rarms q ſut foꝛmcaco im⸗

muüdicia ym glo · pomtur immũdicia pro

quacũq; ſuꝑfliitate · Ad laudẽ dei·
(Que opa dicũtur ſeruilia er q; libe⸗
ralia. er de qtuoꝛ Pmis opib⸗ huiliboqᷓ
ſut ag ricultura lamficiu fabricacõ et
— nauigaco. Sermo⸗vie
Emẽoto ut die ſabbatiſan. 17.
xo5.*. pᷣnmnſſo vteũq; de P⸗
mo gůe operũ ſeruiliũ q ſab⸗
batavia atier. iam ſem genus breui ſii
ie peurramus. Pro quo ſciẽdũ ꝓ opus
ſeruile ſedᷣo mõ dem ẽ opus quo hõ pᷣuit

„

gi. de quo ope dicit ſcũs tho. ſeðᷣa ße· q
cxxij· ꝙ H alterius ſeruus ẽ nõ m mè⸗

tem ſed m coꝛpus.· et ͥ deo opa ſeruilia
ſm h̊ dicũtur opa coꝛpalia in quibʒ vnuſ
alteri ſeruit et addit bon au en· q; opus
ſerujle ꝓ hibitũ ẽ opus coꝛ pale quo qͥs
inoiat terrenis lucris ꝑ qð hõ deti netur
circa hee inferioꝛa adeo ut nee ſe nec deu

bito mõ recolat· et ideo talia opa qᷓ ſur

ordmata ad lueru tꝑale euã ex intencõe
agéus taq́ ad ꝓximũ? ꝓpriũ finẽ i die
dni ca alis feſtiuitatibʒ ꝓ hibita ſut ab
eccia mſi ſoꝛte nccitas urgeat à pia utili⸗
tas ſuadeat cũ mteneoe debite moderata.
qð pʒ ex de ſerijs. c. omes dies dyicos a
Veſp a in veſper eũ omivenemeone deere⸗
umus obſeruari ot ab omi ni illicito oꝑe

5

ab ſtin ere · ut mercatum in eis mime eſat
nec plaeitũ · glo. i iuciciale · neh aliquus

ad: moꝛtẽ vel a4 benãà iudieetur nee ſacia
id ẽ unamta n ο pacevel ꝓ alia nccitate

pᷣſtetur Et h ÿ ceptũ extẽditur ad S 4

maioꝛẽ aũt euidentiã ſciẽdũ ſm A

ſolẽmtates. utʒ· e · ti · e. eo queſtus ·

; opus huile differt ab opel liberali ſicut

opoſita quoꝝ vtrũq; mntũ hmõi diſ⸗

penſari 8; maximme ex ꝓximnoꝛ WPrio ſi⸗
ne ita p rone ꝓximi ꝓprij ſims nõ q̃dẽ
accntalis quẽ cõſtituit mtẽtio agẽtis · I

eſſentialis que epnͤcipalius reſpieit guati
eſt ex pte ſua iudicari dz opus ßuile ſyn⸗

plr wvel lilerale ꝑ aceñs ſez p reſpectuʒ ad
agentẽ. Certũ ẽ aut ꝙ coꝛpus dʒ ſeruilj
ae ſbdi et aĩa deſupꝑ ſed ere ſic libera: illa

Eopa qᷓ tanq; finẽ priünmaxmmu reſpi⸗

eiũt tpale bonuũ coꝛpis ip̃ᷣms opantis ſut
ſeruilia etia ſi materialr eſſent ſpualia.
ut exempli gra· ſi quus in coꝛde ſuo aliqd
ſciẽtiale oꝛdmat ad tpale luerũ ut ad ꝓ⸗

.— ximu et ad ꝓpriũ finè illð opus ẽè magis

ſeruile et illð qd oꝛdmat ad ſpuale bonuz
aie ut ad finẽ ꝓximũ apriũ magis eſt
liberale qᷓ; huile ſaltẽ ꝑ reſpem ad a gerẽ.

leʒz in ſe videatur eſſe ßuile. exẽpluů ß pmi.

ut ſi quis docet vel pdicat vncipalr ꝓpter
luerũ tꝑale · explũ ſedᷣi · ut h qs aliqnid
ſeribit nõ ꝓter tpale luerũ h ꝓpter edi⸗
ſicacoem aĩaru ꝓpter ðvᷣmũ cultuz · eũ & ſit
vacandũ m diebʒ dñi cis ab omi oꝑe coꝛ⸗
poꝛali oꝛdmato ad tpale bonũ ꝓprn eoꝛ⸗
poꝛis tanq; ad ꝓpriũ ꝓximũ ſinẽ: vacã
Dum eillis diebz ab omi ope qð materta
litera fin aliter ſeu ſoꝛmalr ẽ huile ſnnpli
citerꝑ reſpectũ ad agtẽ ſic oĩa o pa me
chamca ꝗᷓ fiüt t vnͤ cip alr cã lueri tpalis.

ab opibʒ aũt qᷓ ſut materialr libera h̊ ſo⸗

m aliter huilia· hc cũ aduocatus cogitat
et ſtudet in hijs qͥ cras vult ꝓponẽ gpter
luerũ t pale ct ruſti cus de ara cone terre
ſue quã in craſtina dievult arare non ſie
aſtrim gitur hõ in pdeis diebus abſtme⸗
re ſi ab opibʒ qᷓ materialłra ſoꝛmaliter
ſut ſeruilia· quia facilius eſt abſtinore ab
Hijs q; ab illis · vñ p tles nõ peerat homo
moꝛtaliter ꝑ h̊ excludatur illa vacatio
lquã ncẽrio dʒ cultui ᷣmo· ab oꝑibʒ auũt qᷓ

—

83 nineie
neczelins
nnerſren
Aanetti-
tur adong
s
ufm nchen
tühnin
mon pro⸗
nansnig
vnoggi
npie t
pus fuleſmn
branhna
pus de ſenil
eſeller i
narmi p
nsontaſt
ſene ſpial
deſoaig
eriutadg
pus e nags
pualevnn
nagis e
nada geri
val peer
zs aiqmd
aurcigſe
mnchect⸗
u inerpacd
qö naan
fule, ſmno
aopa ne

tpalls⸗

cwgittt
ponepre⸗
vne kene
gare opſe
us ſne⸗

bimaef

fit ſeruilia materialr nõ foꝛmaliter per

ERve u ad agentẽ nõ tenetur hõ neceſ⸗

ſario ceſſlare in dmicis ⁊ ſeſtis: vnde. fy. de

fer is · l.vᷣmis.dic lex ea q ad militarem
diſciplmà ptinẽt etiã feriatis di ebz pera⸗

genda ſut ut dic glo et ne ſcolares legẽ

et ſcribere pnt dũmodo tñ ꝑ hoc pemtug

a vᷣmis nõ ſubtrahãtur. et hHuius raco eſt

tlia opa quantũ ad ſuũ ſinẽ pximum
et ꝓPriu ſut liberalia.m richar. SElteri
us eſt notãdum ꝙ lcʒ omia opa coꝛpalia
ad ſpualẽ dei cultũ ptinẽtia mtatũ pᷣuilia
dicãtur mqu ãtũ ꝓprie ptinẽt ad ᷣuiẽtes

tñ mquatũ ſut ↄuia et liberis ſeruis nõ

dicuũtur ßuilia,quilibʒ aut ta ßuus q;ᷓ lib
tenetur in nccrijs ꝓmdere non tin hbi h
etiã ꝓximo pᷣſtim in ptinetibʒ ad ſaluteʒ

ducũutiir ad moꝛteʒ vel enã ea ſparare ꝗ
req uirũtur ad nature ↄſeruaco eʒ· nõ enj
ta arta ꝓ hibico o pandi m noua lege

m die dnica: h in veteri lege in ſabbato

F quedaʒ opa ꝓhilebãtur in die ſabbati
hc deco ckio ciboꝝ et ſiliaet ideo qͥ ligna
collegit in die ſabbati uiſſus ẽ lapidibʒ

mterfſici qᷓ tñ ↄcedũtur in die dñica. ut de
2le. di. in: c. puenit · in fi· et apłs ad colo.

2

j· nemo vos iudicet in cibo vel in potuꝛẽ.

vide: S eðõ ario wero ten etur tam liber q;ᷓ

pᷣuus ꝓnidere hbi? ꝓximis in danis re⸗

rũ vitãdis m illud deut xxij.nõ videbis

boue aut ouẽ fratris tui erratẽ ptenbiſ
/; reduces fratri tuo: et dns in euagelio
luc. xiinj. ceuiis vrm aſmus aut bos j pu⸗
teũ cadit et ↄtinuo nõ extrahet illum die

ſabbati · et ſterũ:xiij · ypoeritev nuſqruſq;

vĩrm ſabbato nõ ſoluit bouẽ ſuũ à aſmuz
ditur ꝙ opus coꝛꝑale ptinẽs ſiue ad ſa⸗
lutẽ coꝛpis ꝓprn vel ꝓximi ſiue ad vita⸗
dů immmẽg dãnu rei ꝓprie vel ꝓximi nõ

eſt ↄtra obſeruantiã ſabbati · et ꝓpter hoe

machabei ſabbatũ nõ ſoluerũt pugnan⸗
tes ad ſui deſenſionẽ die ſabbᷣt pᷣmo ma⸗
chabe · ij · hoc idẽ pʒ:xxiij.q:viij. c. ſi nula
lam ubi ↄcedit pugnã nõ ſolũ in deſenſi
onèé coꝛpis· ̊ enã prievleguʒ pr̃önarũ. ſie
etã helyas fugiens a facie ĩ eʒa bel in di e
ſabbati ꝓpter miſtũ metum excuſatur er

dns math. xñ· diſeipulos ſuos excuſaunt
colligebant ſpicas in die ſabbati gpter

necitatẽ quã patiebtur· ᷓ toet alken. H
Demqʒ cu m wteri lege ↄceſſuʒ fuerat

iter ſabbni ad ambulã dũ in ſeſtis qð erat
ſpaeiũ mnlle paſſuũ quo deambulare po⸗

terant ultia eciuit ate wel villa m qua erit
nec eis licebat ꝓgredi h p mille paſſus
potyrãt circa deambulare· ut; in Hiſtoꝛ:a
æcciaſtica ꝑte · viij. c. vi. ex h̊ ſatis im nuit
Pa traſgreſnone huius pᷣcepa excuſat
As ꝓpter modicitatẽ opis vel laloꝛis.pu
ta ſi laboꝛ tà modicus e ꝙ impedire non
foſſit qui etẽ metis ſin doo:et h̊ racõ etiam
mnuitur in glo. exoð.xxxi.ſup xᷣbo. q ca⸗
q; polluerit ſabbatũ·glo.turbãdo qmetẽ
aĩe moꝛte moꝛietur ſcʒ coꝛpis ⁊ ae.hine

quãtũ ad opus hõ ſme peco facẽ toſſet
recurrendum eſt ad arbitt um boma cõ⸗

ſciõtoſ viri ut ſi s repararet fracluam
in ſepi hmõi:ex pmmſſis aut omibʒ faci
lis pʒ intelli gẽtbʒ rnſio ad quecũq; ſpecei
fica i pticularia deſcẽdendo- Ad clarioꝛr?

th ſimpliciũ infoꝛmaconẽ dicit lhugo· m
diaſco. ꝙ ſoptẽ ſut oꝑa milia ſiue mecha
mea pmũ ẽ agricultum q ↄ pᷣhendit oẽm
modi colẽdi teria· Scoᷣm eſt lamſi eiũ qð
2ↄſiſtit in omi gnᷣe veſtmètoꝝ· Tereiu eſlt
fabrica eo qð ↄ ſſtit in materia lignea la⸗
pidea ferreavel metallica. Quartũ ẽvwe⸗
narõ qᷓ ↄ̃hendit ome genus piſton⁊ co⸗

quoꝝ et omem artẽ ſparãdi eibaria· ¶ m
tum ẽ nauig aco qͥ ↄ pᷣhendit ome genus
meregroru. Feyte. e medicina ꝗᷓ ↄſiſtit m
arte faciẽdi pigmẽta ſirupos a ſilia. Se⸗

ptimũ ẽ theatra qᷓ ↄpᷣhen dit omem artem

ſut mere ſeruilitatis et nõ a tinue necita⸗
ais ut agricultura lamficiũ fabricaco eer
iſta ſunplr ꝓphibotur ab eecia ſieri in ſab⸗
bato n mcaſu ut vid ebiturquedã vero
ſut ↄtin ue nccitatis ſic illa qᷓ ptinẽt ad eõ

ludi⁊ iocũditatis · oĩm igitur iſtoꝝ qdaz

ſeruacoõem vite vel ſamtatis: ut nauiga⸗

ceiovena eo medieina· et iſta ↄceduũtur mn
quãtũ ſut necitatis nõ mqᷓntũ ſüt puilita⸗
tis.quedãa ſũt mere io cũditatis ſi thaatna
non pmeõ ſa et iſta nee con cedũtur nee

nenei epreti 5wir ꝓmtatẽ

et fragilitate hũanã · Aue tñ ut clarius
pateat ad ꝑticłlaria ꝓcedamus· et ᷣmo
de hns qᷓ ſut mere uilitatis et nõ ↄtinue
necitatis quoꝝ pmũu è agricultura· ¶ De

qᷓ queri p̃t.vtrũ lieeat exereeri ĩ die ſab⸗
bati ſiue feſti · pſtim cũ ſims illius oꝛdime

tur ad ↄ uaco em ꝛ ſuſtentacõem huane
vite q viðᷣ: eſſe nccria.Ad ſ̊ dᷣm ꝙ ne⸗

quaq; licʒ agri culture diebʒz feſtis mſiſtẽ

peipue q; pcipitur.exo · xx · ꝙ etiã iumẽ⸗
ta ſabbato vacare debent. utz in themate
pus pohto· verũth ꝓpter duas cas ad⸗
mttitur agricultura diebz dnicis . Pri⸗
ma ẽ necitas q; th tanta dʒ eſſe ꝙ lato:
ſme piculo nõ poſſß pᷣuemriłl differri ſic

Otin git m meſſibʒ ꝓpter in curſu hoſtiu vel

freqntes pluuias val iłes caſus nã qñ thᷣ

necitate pateter artan tur tũc pnt arare
fructus colligè ſoſſata facẽ et alia hmoꝭ
m diebus duicis et alijs ſeſtis ̈ terq; in
m aioꝛibʒ. et tuc etiã ſi maioꝛ necitas ap⸗
parèt ad victũ neẽriũ acquirẽduʒita tũ

ꝙ de illis ſtud eat largioꝛes elemoſmag
erogare · et H ideo ne deũ videatur hõ tẽ⸗
ptare· utʒ·xxiij .q.viij· c. ſi nulla.extra de

ferns · c. lcʒ. et ſile iundieiũ ẽ de vmdemijs
Pter frigus et de quibuſcũq; fructibʒ im

caſi bz iuſte nccitatis ad ↄuaconẽ rei · qꝛ

necitas legẽ nõ Ho;. Omia tn ̊ intelligi

xbẽt cũ dilacõ ẽ m uiſto piculo.vel cũ hee

nõ ita fieri pt m alijs diebʒ ne ſe; ocraſio

one mometi peat ↄmoditas ↄceſſa pꝓui⸗

ſione celeſti· nã m roð.ſi ia cẽtibʒ ſegeti⸗
bus in agro aut fems in pratis tẽpeſtas
mmmeat à pluuia q cotrũpet aut multũ
deterioꝛabit talia a ſolo ſepata dñi reruz
illarũ pnt indeémtati ſue pcauere. ne thᷣ

qs mmis ſibp i ↄ‚deſcendat m nccitate

vel quãtitate laboꝛis qᷓ a peco excuſare
proſ m feſtis opari potius recurrẽduʒ eſt

ad arbitriũ bom viri qᷓ; p aliquã doctri⸗

nã gnalem. Scda cã eſt pietas q bn lʒ; imn

ſabbato ꝓpter den arare et agrũ pauperũ
ſemĩ'are vel ↄucè ligna religioſis paupi⸗
bus et ſbᷣuemire alns miſera blibʒ pſons
ſaltẽ mm mĩoꝛibʒ feſtis dumõ nõ ſit ſpecia⸗
liter a platis ꝓhibitũ · et dũ mo do ꝓpter
iſta ſe nõ ſbᷣtrahãt a ᷣmis nec tlia faciuet

R

ter aff ectõem aliquã carnalẽ nee ꝓpt

ſpem remuneraco ms · ß tim ꝓpter deũ. et ey
T ₰ 5 ℳ
illius pauptas exigẽ videatur· putat tñ
guil. glo.ſupꝑ ray. ꝙ ̊ nõ le dnicis diebʒ

et maioꝛ ibʒ ſeſtiutatibus · Nimirã cũ hm

quoſdã ſmt queda dies celebres q m de
facto nõ feſtatur quãtũ ad ceſſacoeʒ ab
opibʒ ſ̊ vidẽtur abrogati p ↄtrariã ↄſue
tudmẽ q; in eis hʒ lo cũ nõ ita ſmt de p ce⸗
pto dei ſic ẽ dies dñica et maioꝛes illa. In
cuius etiã argum etũ eecia de dnicis die⸗
bus et maioꝛibʒ feſtis dutaxat pᷣeeptum
dedit de audiẽda miſſa in ꝓpria eccia· utz

eæx de parroch ijs · e. ut dnieis · et ſpeciſieat

ſeſta · de ↄſe · die i . e. ſi q; etia:ꝙ aũt q d am
mmoꝛa ſeſta ſut abrogata pʒ in aliquibʒ
locis ubi duo vluia feſta mfra oct. paſce
et henthecoſ. ia wenerunt quo damõ in diſ⸗

ſuetudmẽ feriãdi q; ad agricultura· ſic in

aliqbʒ locis nudme ſeptianales tenẽtur
in ſeſtis vigilias nõ Hntibʒ q nõ tenẽtur
min alijs q mmirũ ↄ ſuetudo ſnnplices ex⸗

—— –

cuſat a tanto et ſi nõ a to to. p̃ßtim qi pla
EGs

ti ecciarũ tacedo ↄſentire videtur.¶C
