plures creditoꝛes et vnus nõ vult dare

dilacone h petit ꝙ xbito: cedat bois tůue

Sm ray·ſtand ũ ẽ maioꝛi ꝑti. maio: aute

ps dici debzvbi maius et foꝛtius debituzʒ
eſt· Sivero par ſit debitũ tuc maioꝛi nuo

creditoꝝ ſtãd ũ eſt· ꝙ ſi cũcta paria ſut
tüc ſni a clementioꝛ eligi debz ſcz de dada
dilacõne ˖ C. ð cel. bo ·l. k· P· dieit richar .

m.iiij. di. x v. ꝙ ſi is qͥ dz utputa q; dani

mtulit hʒ aliquid vltra necitate ſuſteta⸗

cois nature ſue et ſuoꝝ q;ms ſit ſibi ne-

ceſſariũ quo ad vicłũ ᷣm decẽtiã ſue pſo

ne tuc reſtituere tenetur q; nõ eſt liei tũã

de alieno vmẽ cũ honoꝛe ſeculari·Si ve⸗
ro nõ habʒ mſi neceſſaria tũec ſi is qui dã
nũ paſſus ẽ nõ indiget ad nature ſuſt ẽ⸗
tacone eo ꝙ ablatũ eſt nõ tenetur reſti⸗
tuere qui abſtulit q; ex inre nature liei⸗

tus eſt vmcuiq; vſus poſſeſſioms neceſ

Kerre
. . . 4* ,„„ 4„ –
ti liter eclamãt tria ↄcilia gnalia ſic patʒ

farie ad ſuſtẽtacõnẽ naturè. extremâ n;&

qꝙʒ; necitas oĩa facit ↄuia utf. ad.l.roðdᷣ.

de iac. l. i.· m textu et glo· S o. vero diet
in. iiij· ꝙ ſi aliena retinẽs eſt mm oxtrema
necitate et ille euius é res nõ eſt i extre⸗
ma necitate ſ̊ hʒ aliqua citra necitatem
extremã tũe res illa ſit ipᷣins detnentis
ſiure politico qꝛ m extreme necitatis arti
culo ad ꝓuidẽdũ ſuſtẽtacom nature via
omibʒ extreme necitatis coceſſa ẽ. ut pʒ
dever · ſig. exijt qͥ ſemiat.li· vi.nec ec cere⸗

dito: i illo eaſu iuridicã Habʒ actõez ſuß

—.—

debitoꝛẽq; mams é aclõ creditotis qua
execludit mopia debitoꝛis · ut. ff. de dolo
nà is. Perũtn Hmoi actõ nõ exſpirat h
eſt ſo pita ſic et oblig aco in xbitoꝛe ſo⸗
pita qͥ th poſtea tonetur ad reſtõnẽ ſi ꝑ
uenerit ad piguioꝛẽ ſoꝛtunã ꝙ ſi nũquã
occup auit illa rẽ an extrem ã necitatem

tũc ſmmpliciter occup auit rẽ ſuã nee tene
tur ad aliquã reſtonẽ· Poꝛro ſi tã deanẽſ
q; ille cuus res detnetur ſut in extrema

necitate. tũc diſtmguẽduũ eſt vel dns
ip̃us rei pus deuemit ad illã necitate et
tũe illi reddi debʒ duplici iuretu q; pus
ſua erat · tũ ec q; E 22 illa nccitate fea ẽ
ſua.vel ecotra detinẽs pus duemt ad ex⸗
trema necitatõ et tunc ſtati facta ẽ ſua.

nec ſjᷣ caſu dno poſterius ad tata ne ci⸗

tatẽ womenti reddi d bʒ q; eſſauit dniũ
illuis et feã eſt alterius mure politico. Si
demq; ſimul ãbo deuemũut ad illa necita⸗
te tũc reddi debʒ dno ſuo q nũqᷓ; decidit
a dnio·et gnᷣaliter par necitas et dãmſi
caco creditoꝛiſpari vel mioꝛi necitati ſeu
damſicacom debtoꝛis ſemper eſt pferen
da hoc ennn dielat exigit benelien er
gratitu divig rõ qᷓ taà bnſeo q́; bnfacto
ri debentur. Dicłat etia rõms equitas qꝗᷓ
nimirũ inſta eſt ex ſuis et ſibi bit s po
tius ac pus ſuſtẽrari dñm q; alu. ¶ ð ſi
obicitur· qmilibz ſege nature d bz plus
dilig ſeiß m q; ꝓxmu er p coſequens
magis diligè vita ſua coꝛpalẽ qᷓ; vitã ꝓ⸗
ſimt ex quo diclat lex natire e qruus
ad deſendẽd ã vitã ꝓpriã cũ moderamĩe
incuſpate tutele· po teſt etiã ꝓx imũ occi
dere ſi nõp̃t aliter euadẽ. et ideo p̃t etiã
iſt ſmmpliciter ſlibi ncecariũ magis libi

„ *

Rctà reſtituendi qᷓ;ᷓeitius poterit extũe
illa tenet dno rei wolete id ẽ velle debete
vult oni hoc dns rei et ſi no a clu illicito
tn actu debito et heneſto qe wlle dz ꝙ qͥ
ſuuz habz id tengat quouſq; opoitune

reſtituere poſſit. Et ſ objeitur ꝙ dno rel

—

vxetſſ ere qᷓ ꝓxio dare · Ad q̊ rdet ſco.
vVbi ðᷣ. ꝙ magis quide quis dilig dʒ vi-
tã ſua oꝛdmate q́; alterius ꝓut ſcz e dili
gSibilis ad vita eterna et ideo magis di
ligẽ dʒ 2 uacone iuſta vite ſue q; pxi·
mi nõ tñ mag dilige d: ↄuacoz mmſt a

P ſue qᷓ; copuacone mſtavite ꝓxnni.

en latro magis ſuſtmé wb, iuſfe⸗
dum q; oceidere ſuſpedentem ut eua⸗

dat. Cuiꝰ rõ ẽ qa dilectõ vite coꝛpalis
qua mititur illa muuſte cuſto dire nõe di

lectõ oꝛdmata qa nõ eſt ad dilectonem
dei vel etia ipᷣms aĩe nec e iuſta qa cũ m⸗

iuria multoꝝ mmo rei publiee miitur illã
ↄpuaea ſie è ĩ ꝓg oſto·nã cuſtodieo vite

ipiꝰ ninſte wtinẽtis de re aliena eſt inui⸗

— —

tpus ſuun teneatur · Een det ſco ꝙ lic: do⸗

rchabeſai ct poſeduis atra recha re;
nolit ꝓxnnu tenéẽ ſun tñ tenens non ell

xbitoꝛ minſtus cum depolitum de cuiꝰ

po ſiti.l. ſi miito dno.wlũùtate moꝛdma⸗
ta licite retineri pt · Noõen debʒ quis fu⸗
rlo ſo petẽti reddè gladii ſuũ apud ip⸗

nnnus rei male et m oꝛdmate welit ſtatiʒ

ſu dopo ſitũ ſie nec iracundia inſlammato
quẽ werihliter timet alm velle peuté. et m
ſilbz idẽ e indiciũ.ã ſile ↄtingit de mu
liere ꝓ ba et honeſta q liecʒ marito reddè
deb itũ o bligetur tñ ci id petit moꝛdmate
ſcʒ; vel ↄtra ſalutẽ ae ſue wel eua ↄtra ſa⸗
nitatẽ coꝛ pis ſuivel ſibi ↄ m cli tũc ip̃a ſa
tiſfacẽé nõ obligatur imo plerũq; graui
ter peccaret ſi i illo part. Dro quo no⸗
tadu ꝙ pleĩq; ↄ inges illud apli puerſe
mterptates ſcʒ mulier ptateʒ coꝛpis ſui
nõhz hvir ecõtra abuti volũt Hmõi po
teſtate eiſdẽ ceſſa in libtatẽ carms pu
tates ſe cum Pa ↄuigẽ peccare nõ poſſe
vacãteſq; libidmi nõ modo ſicut equuſ
ert mulus ſ et admueécõnes deteſtabileſ
frequetare nõ we ẽtur · ¶ Et ideo qri pᷣt
devxoꝛibʒ talui vtrũ peccent du ad bn⸗
placitũ viroꝝ licʒ moꝛdmatũ nõ reddũt
deb tu pßtiz cũ eis ex ̊ dare vidẽtur cãzʒ
fſoꝛmca cois aut etiã alterius extraoꝛdi⸗
narie pollueois ac p coſequeẽs dare ſibi
vigdẽtur cãm piclitadiſliter et vxoꝛem
odiendi domeſticãq; diſcoꝛdia ↄfouẽdi
Ad ſ dicenduz ꝙ licz quilibʒ obligetur

ſta cũ verus dns eſt ſiliter ĩ extrema ne
ceſſitate· et cũ h eta eſt homi cida qa im⸗
iuſte occidit alin eide ſtrahendo necgE a
C riũ qs ſibi tn de iure wiebatur. C. Per⸗
cio demq; ſut qui da qͥ ſatiſacè non pnt
ſme magno diſpẽdio wel meouemẽti et
erx quibuſda circuſtatijs ꝓtunc meuita⸗
bilibʒ. quas ſco· m. nin· ↄ cludit ĩ hac ma
xima-licʒ detinè re alienaʒ qn eã dennert
rõnabiliter wele debz et Hꝓprie ð: licẽtia
interßtata quã tlis hr̃e dz. Eſt en mter
p̃ᷣtata licetia qn ſoluco reſultat m nota⸗
bile danum ſui ꝓxmmi vel pliĩ fama wel
coꝛpe m aſave exterioꝛi ſa. et tuc ſolu
conem licite differre pᷣt· Ad cuius eut⸗
detiã diſtingui pnñt tres gadus meoue⸗
. mentie vel diſpẽednj · Primus eſt qn non
p̃ᷣt fieri ſoluco miſi cu dãno notabili rea
livel eimili · bi gia de dano reali · pone q
debitoꝛ pecumas ſuas in mercãe ijs poſus
it quas ꝓtuũe diſtmhè nõ valet mſi cum
mag no diſpedio aut ſolucõneʒ ab alio
tebitoꝛe ſperabat qua ſiliter derraudatꝰ
At tis wlſiib, eaſt mopimatepuS

tus ſuo creditoꝛi iᷣ cũ dano nõbili ſatiſ⸗

—

facẽ nõ p̃t licʒ diues ſit tũc licite ſo lucozʒ
ꝓtrahept dümodo mchil in fraudẽ fe⸗
cerit. Quuis ro é ßm ſco. in· zin · quia tlis

creditoꝛ debʒ magis velle ꝙ maxnnuũ m⸗

como dũu reſtituentis ꝓxnmi euitetur qᷓ;

coꝑan ſaluti ꝓxioꝝ ac pᷣcipue ſibi co⸗

iuncloꝝ quo cũq; vmculo ſiue naturali

hue maritali ꝛc· tñ quilibz plus oblig a⸗
tur deo qᷓ; cuicũq; homim. et ideo plyob⸗
ligatur in ſe vitare pecm moꝛtale q; in

modicũ meomo dũ ſuũ vel nullũ· et lic a⸗
lienũ jnmito dño retinẽ ſit ꝓphibitüũ ſnn⸗
pliciter · tñ qñ ĩ hoc caſu vwolũtatẽ ʒ nõ

quo cũq; altero· et ͥ itin q; m aug· m
li. ntrn mendaeiũ · ꝓ nullo mortali ĩ alte⸗
ro vitã do dʒ hõ ſcienter vemalit peccare

—

5

—dW NW- — –— 1 —

¶ de ſedᷣovero

f sl f . . èJM

Er anßhelmꝰ li · eur delis hõ. di bõ pe
unus dz pmittéè muũdũ pire qᷓ; facè mimuũ 1
nutũ ↄtra wlũtatẽ dei ̊ ec exp̃ſſe pʒ.x⸗
xnj · q jj. c. ne q arbitret᷑ · et. e·faci at et
come genꝰ. et ideo pↄſeqns nec vxoꝛ
ꝓ vitãda ſoꝛmcacoe i viro ſuo · we er ꝓ
quocũqʒ; altero malo in eodẽ cauedo coo
ſentire wel facè debz aliqd qd vᷣgit ĩ o fren
ſam di aut in piculũ coꝛꝑis ſui vel etiaʒ
viri. Cu ßm aplm ad ro· ij. non ſunt fa.
ma.· ut · e· bo · nec mretur quis ſi viro ne
getur ꝙ ſui iuris eſſeviðꝛ· qꝛ cũ ↄtra ro⸗
nẽ debitũ poſtulat nõ ꝗqrit ſibi de ure debi
tũ i in iuſte qrit gbuſe mo miurio ſe ra⸗
pere qrit alienũ dũmo do ſcʒ traſgredive
lit ĩ blaãdiens meretricijs moꝛdmatis à
m mo do aut m loco ac in tpe ꝓhibitis
aà iure vel a indicio recte rõms· Sic daem

q; mulier qcuq; ꝓmittẽs vemre ad quz⸗

cunq; dic tũ locu ſi ex ̊ ſibi timet euen
re piculũ pecivel ſcandali nequaqᷓ́; dbi⸗
tũ ꝓmſſuz ſolus debz ut pʒ latius vbi
agitur de wto . E de ilibz idẽ ẽ iudieiů ·
C cʒ dano ciuilivel rei pu⸗
blice qri p̃t vtruʒ reſtõ qꝗᷓ eſß danoſa rei

publice ꝓtũe eſt differẽda puta reſto qᷓ
exigitur a petro ſienda a paulo q ma⸗
gis rei publice necarius & q́; ptrus· Ad
B; rndet ſeo.m.iiij.ꝙ ſi illud muſte det?
tũ apaulo non eſt ei neceſſariũ ſnnplieit
ũ/˖ᷓ̊ tmn ad ↄſeruadu ſtatũ ſuũ ſolẽnẽ tũe

dieo ꝙꝙ no licz alteri ſtatũ ſun ſo lẽnẽ te⸗

nẽ de boms aliems nee tm valet rei pbli⸗

ce ſo lẽms ſtatus illius quẽ tenet nõ re⸗

ſtituendo q́;tũ valẽt eius ſidelitas 1m⸗

ſticia ↄuis · Hi wero tlis p ſona ↄmũis et

2

ↄmuitati vtilis ꝑ illã reſtõnẽ nnpotẽs et

. . — 2 .—
miltilis rei publice reddetur tũc ſolueo

ny6 differre pt. qÿm ſeo. debz quis welle
ſibi reſtõem nõ fieri in ̊ caſu cũ bonũ co
mũe qᷓ; pᷣuatũ recka rõne magis velle de⸗

gatur-
netur tn Hmõi debitoꝛ Hr̃e firmã wluta
tẽ reſtitu endi q;eitius poterit abſq; rei
publice dano. Perutñ ſi ereditoꝛ ſme il⸗

beat pᷣßtim ſi creditoꝛ ſme illa reſtõe tra⸗

ſire pᷣt et tũe debitoꝛ reſtituere non obli⸗
Cocore⸗ giraldus obdon. JTe⸗

lare vitã tranſigè nõ poſſit tũc quidã di

cit illa reſtitu endã iʒ debitoꝛ q reputa⸗

eur vtilis vel neeeſſarius rei pubhiee eſt
necaria adspuãdu ſtatũvtilẽ anccariũ
rei publice · et tũc tlis recurſu dʒ Hr̃e ad

rẽ publicã ut ſtatũ ſuũ ↄſᷣuet exquo ne⸗

ceſſarius ẽ eide ut ſic necariu ↄferat ſeſi
— 2

ir iut nuis vtilitatis omodum.
ualẽ reſtõnẽ facẽ debʒ q̃ͥ ptũ alie⸗

num ſuppoſuit vel ex adulterio ptum
concepit · ¶ Ser . lx vꝰ.

On fur · fa. exo · xx. Poſt ex⸗

dus ẽ qn reſtõ fieri nõ p̃t mſi cumagno

piculo eoꝛpali vel ſpuali. vbi gia. Do⸗

natur ꝙ aliquis cuũ falſa teſtihcacoe ſe⸗
cit alm ꝑ dè pecumaʒ vel agrũ aut aliqd

Hmõi nec H vñ ſatiſfacẽ poſſit nec ꝑ eõ

trariã teſtificacõnẽè illi ſua reddè p̃t qiũ

ſb̈eat piculũ co:pis vel ſaltem mebro2
aut pPpetui exilij. tac eni no peecat moꝛta
liter ſz nõ faciendo h̊ ſolũ plene doleat

de ↄmiſſo. et inſuꝑ de qͥ ꝙ nõ hHʒ facłtatẽ
idoneã ad ſatiſfaciendii firmiterq; ꝓpo

nat ſatiſfacè ſivnqᷓ; puenerit ad pigui⸗

oꝛẽ ſoꝛtunã· dẽ q;; indiciũ ẽ de eo q non

p̃t reſtituere oĩa ſme notabili piculo p⸗

ſtitucois filiaꝝ ſuaꝝ aut euagacois la⸗

trocinij filio n· Rõ aũt pᷣdeõ ꝝ . q; ſi ßm

aplin ad ro.jij. nõ ſut fa.ma- ut eue. bo.

multo mnus facienda ſut bona ut vem⸗

ant malabonu quide & aliena reſtituere

ſed vbi debitoꝛi ſequitur malũ meopabi
liter pᷣualẽs recka rõ nõ expoſeit ꝙ tũe
talis reſtõ fiat· et q; dem ẽ mone pᷣce⸗
tti ꝙ ſatiſfactõ licite differri p̃t nterp
tata licẽtia ↄcurrẽte· dico ꝙ; hm eãdẽ re
Sulã eade licentia ſp pſeuerate tlis reſti
tuere nõ tenetur. Et ſ hac regula mul

.

liter declarari licʒ Hijs vti debet ſapiẽtes

in ↄſi lis dadis et coſeſſiom bʒ audiẽdis

nõ aut ymombʒ p̃dicã dis ne laxis ad

maluzʒ ꝓnis rume detur occaho. vñ ſihs

caſus quo dãmodo pomtur ey ð pe.· et re.
de muli ere ſcʒ ſibi ſupp onẽte ptũ alienuʒ

vbi dꝛ. e. offien. Pigmůſcaſti quada mu
lirem tibi fui ſſe cofeſſam q timẽs ne viri

pediconẽ pm gra dꝰ in coue⸗
entie vel diſpednj qͥ ↄtingẽ pᷣt
m reſtõne facienda iam duo ſequetes
gra dꝰ ꝓſequamur. ¶ SHeõs igitur gra

ti caſus o bſcuri ⁊ piculo ſi pñt ſatis faci⸗

— ss

poſſeſſio deuoluẽtùr ad alios quarundã

herbay ſuccũ potauit et inde venter eiuſ
intummt et inde granidã ſe ondẽs ſibi

ptũ ſuppo ſuit alienuʒ timeſq; maritũ nõ

vult facinus ip̃i tegẽ zer credit ſi-

ne dubita cone eſſe ſua. ¶ m & peſtulas
edocerivtrũ ei hac fraude dumte ſit pe⸗

mitetia miũgendarndemus ꝙ ſic muli⸗

eri qᷓ ignoꝛãte marito de adulterio ꝓleʒ
ſuſcepit qᷓ; uis id viro ſuo timeat ↄſiten

nõ eſt pemtẽtia deneg ãda ita nee illi debz

.

pemitetia denegari max'e ſi p alios intel

ligas alienos ad quos timeat poſſeſſiõ⸗
iga poſoſhs;

viri duolui h̊ petẽs ſatffactõ ꝑ diſcre⸗
da cardmali aplice ſedis ꝓ tunc legato
vbi dicit glo· ſuꝑ illo bo. denegãda. hoc
mirũ eſt ꝙ dunte ſupoſieõe p qua fruu

dãatur dſangumci debita ſucceſſione hee
mulier pe mtẽ p̃t cotma illð·xnin q- vic. R

maito ſi nõ fimet maritũ vel aliud immi⸗

nere piculũ de Hijs qᷓ ponẽtur imferius

hc qñʒ ↄtingit ꝙ; quida viri ſciẽter et tur
piter vxoꝛu adultela ſuſtmẽt wel ec eiſdẽ

ↄſentiũt aut ꝙ peius ẽ ad ̊ eaſde qnq;
ecartãt eo ꝙ ο» hlios nõ pnt oe vel
etiã alia quacũ q; pudeda ocxahõe. Ad

maioꝛẽ igitur dicte qſtioms cuidetia di
co pᷣmo ꝙ tlia nullo mõ ſut ;ᷓo marito

reuelãda ꝗpter ſeptẽ picula a doctoꝛi bz
aſſignata. Prnmu piculũ eſt infame ip
ſius mulieris q; viro tlia reuela do cu eſß

anñ bone fame et ꝓba reputata peſſnmne

ſeipᷣam ac turpiſime diffamaret ac virũ

indicibili doloꝛe gladiaret qð ec mulie⸗
ri mag nũ eſ piculũ et deſera cois ſomẽe⸗

tũ cũ ſcriptũ ſit ꝓuer·xxij melins eno⸗

men lonu ; dinitie multe qð licz de vi⸗

ris mtellig atur tñ m honeſtatis infamia
turpius ac piculo ſius in mulieribʒ nota

ingerit multe namq; mulieres a multis
ſe coHibet ut nota derlmẽt imfame · Pe⸗
cudũ vero piculũ eſt magne coſuſi oms

ves allona ter quã pecmẽé reddi poſ-
8 . —.-— —r e= – —, A AE E 2
ſit et nõ redditur pemtena non agitur ̊
Kilatur. et de pe· di. i . pemtetes ipa no

p̃t detegẽ ſuppo ſiconẽ q; ei nõ erẽdẽetur

aſtãate pᷣſũpeoe q Habetur ex mrimomo

q; hlins natus ſit ex nuptis· f de Pns

culo ſu eſſ mulicri ill detegẽ. H ibi. Ye⸗

rũtñ qꝛ ſᷣm iura allegata et p̃m docłoꝛes

idẽ dicẽdũ eſt de muliere ſupp onẽte ſibi
ꝑtũ alienuʒ qð in ſequẽt g radu dicetur

de adultera qᷓ igno ate viro ſilium d al⸗

tero ghauit et miuſtã hedẽ ſb ſtituit · i50
caſu hũc ꝓſequi gra breuitatis pᷣter mit
to· ¶ Jereius demq; gadus eſt añ reſti

—

tu tio ſieri nõ p̃t mſi cũ magno dano pꝑi⸗
cillo et ſcand alo no ſolu vmꝰ ſa pluriũ

ſi atingit m muliere cuius ſilius adul⸗

termus nutritur et Hoditatur de boma
mariti ſui. De quo qᷓripᷣt vtrũ mario
vel ſaltẽ filio reuelari &bʒ ne ſe: ininſtaʒ
Héditateʒ; po ſſideat et matri danaconis

q ſut ſui wl alie· inris ſut ſim et ena pi⸗

us ſuſtimẽt ſeip̃os exheredan q; vxoreſ

jp̃ius mariti et oĩm coſanguineoꝝ ip̃ius
adultẽ.na valde ig no mnioſu ẽ viro ꝙ;
Vl ſibi vel alteri reueletur de vxoꝛe ꝙ; ꝓ
le de adulterio cepit · multi mnmrũ poti⸗

ſuas tãâ turpiter adulterari et diffama⸗
. . „ 6 . — „*
ri. ſiliter et ſan guineis ẽ maximuz o b⸗

probriũ vituperiũ ac ipropenũ apð ex

traneos et p̃tim eoꝛũdẽ emulos maxie
th eſt quedam irreꝑabilis miecta filijs
ſuis lamis turpiſſma co ſuſo · et ſie mul⸗
o honeſtius ac pm recta rõeʒ accop tiuſ

oibz pdictis eqð om mo celetur · ereu

/

2

pieulũ eſt ppetue diſſenſoms et diſcoꝛ⸗
d e vã ex Hnõ ſolũ vir homes amici ta
viri qᷓ; vxoꝛis adeo tuibarẽtur ꝙ de erte⸗

ro vix cũ ea po ſſent amiciciã pacẽ ac ſo⸗

2

cialẽ ↄcoidia hre nec qcqᷓ illi poſſent pa
ciſce loq; h cotidie vitupeia npropermati

1ð

5 „
—2— -—

— — — —

wetue cãm pᷣſtet · q; ðꝛ ecc. xxiin: mulier ones auerliones eumularent et P cipue

oĩs reliquẽs virũ ſuũ peccabit ſtatuens
hereditatẽ ex alieno mmomo·A d hoe
„ „ „„
breulter rñdet ſeo · in · j · ꝙq mulier h ne

quaqᷓ; reuelare xbet duierſas adducenſ
rones. quas tñ latius 2 luci diꝰ placuit
explanare lʒ pm guil. mulier reuelare pt

ar

vy illins ſi zelotipus eſt nuq; domeſlicaã
pac nfuaret aut foꝛſan mtoto abiedt et
dimittẽt lc filij legitim matre deſpicerẽt
pter adultermã ſeditatẽ Quartũ ita⸗
qꝙ; piculũ eſtvlurnnoꝝ ſomeidion af⸗

fecta vel etã effecu. Eex ſ eni mterviruz

—
G

* ) — — —
3
1

—— N — ———

ſau et ſe · ſtẽ inter virũ ſuũ et adulterũ.
Ieẽ inter aĩcos vtriuſq; daret o ccaſõeg

Petui diſeidij et odij· vñ ſeq̃rétur opti

ones moꝛtis ac multiplices pſecueões.
ꝙ h adulter ſiliter vxoꝛatus eſſ eadẽ in⸗

ter vtroſq; ac eoꝝ ꝓxios ſuſeita ret . vn

ctiã p lerũq; ꝓbabi liter tim? poſſ qpipſa
vwei adulter eius occidetur aviro ſuo vel
ab alio illius ꝓinquovel amieo aut enã
ↄtingẽ po ſD ꝙ eius maritus aut quĩcũq;
aliuns du ali occide quereret necaretur.
umtu ßter ea piculi m eſt adulterij in
vtraq; 2iuge. na huius occaſione ſieri
poſſ inter eoos ꝓpetuũ dmnoꝛtiũ ac nõ va
lentes ↄtinèe ſoꝛhtan vterq; adulterij vi
ci deßuiret ut oculata frequẽter docʒ ex
perieneia · q; inx vbu ſapiẽtis aque furti
ue dulcioꝛes ſut ac pſeqns vtriuſq; bo
na mu tliter dilapidarẽtur. § extũ ꝓinde
piculũ maioꝛis dãm ip̃iꝰ mariti qꝗͥ mul
to amplius damſicatur im reuelando q;
in nutriendo et hereditado filiũ nõ ſuuʒ
quẽ eſtimat oſſe ſuũ · qam Hmõi eſtimaco
prnitatis et fliacois maioꝛ er pinquioꝛ
eſt cã amicicie et ↄp laceẽtie pris ad fili
et ecõta qᷓ ſit ſola coꝛpalis vᷣtus gnati

oms abſq; tali eſtimacone quia tali eſti

matione ſemota per omma ſe pater ha
bet ad film ſicut ad extraneum. Hinc en⸗
am po ſito caſu ꝙ; vnus fſirmiter credat
et credatur eſſe pr tlis filij et nõ ẽ. alter
wro nee credat nec credatur a tñ ẽ tũůe
incõpabiliter i deõ filio plus hʒ gaudij
pſidentie ac iuris pater putatiuus qᷓ; ve⸗
rus et ſilius m deũ non tenetur obedire
nec filiacois reuerentã exhibẽ pr̃i wero
hputatiuo· nec pr, verꝰobligatur diligẽ
tlem ſilin nec hre ꝓ ſilio ſ pater putati⸗
uus ad hmõi Drliarur Jepamk deni⸗
q; piceulũ ẽ im probitatis q; nec vir nee
publicus index nec ctiã ſilius mulibri re
uelanti crodẽ obligatur miſi. pp bet dem ſu⸗
um ꝑ ꝓbabilia ſignavel pviolẽtas ꝓba

cões aut p teſtes idoneos· nam ex ſolo

deõ nõ ßt exhoare filiiũ maxĩe in terris
in quibʒ pmogeniti vel vſtimogemti ex

diſuctudme ſuẽ Faaenn. m feod alibʒ i. hne

m ſeo · ubi . vi pater eredèt m vx
ſue nõ roſ tñ a ſpurio peau⸗ uʒ auſers

re nᷣ zdez eũ ä pbarerz publico eo. et tue
opottet mulierẽ non tin apð martuz

ꝗqritur vtrũ ne debeat & reuelaẽ erimẽ illõ
filio ſpurio ac ſie mducẽ ad dimittẽduʒ

Péditat wro hédi rnd; ad glro ibis.
ꝙ nequaqᷓ; qꝛ tũc ſi filius cred eret non

tn eſt ꝓbabile gpter h dimittet dcaãm
ſereditatẽ eo ꝙ paucos repire ðtingi

ſ ꝗ ſit ita ꝑfecti ꝙ ter 2 uãdã mſticiãẽ

in ſoꝛo dei dimittat magnas poſſeſſioneſ⸗
quas iure ſoꝛi lbi retinẽ pnt · et velint in⸗

ſup ſpurij reputari nec ̊ mater de filio

pᷣſumere p̃t mſi fuerit antea multũ exps
ta de lona wlütate ſilij · nõ g dz ſe expo⸗
nere certo piculo diffamacois apud fi⸗
ſiũ ꝓpter incertã coꝛrectõnes illius. Q ð

ſi qa tur an dato ꝙ tlis filiꝰ exvbis ma

tris ſe ſpuriũ credat teneatur ſatiſface⸗
rellbona qᷓ Habuit a marito mrig ceteris
ſilijs aut heredibʒ dieti mariti· Dieenduũ
vtiq; ꝙ; ſie hm deũ lici nõ Huano i iure ſi
ſalte madubitãter credit et rõnẽ creden
di hz. Si tñ ſuſfic aẽtẽ crededi cãm nõ ha⸗

bet tüc reddere nõ tenetur. Nã qᷓtuoꝛ půᷣ

cipaliter red dũt cãm illa mſuſfſicientem
eſſe. Primũ ẽ è amoꝛ alterius ꝓlis Nel he⸗
reelis⸗Hebm. οd.li iſtius wi eiꝰ vxoꝛis.

ereiũ eſt leuitas fatuitas wel ptinaci⸗

tas ipius mris. Nuartũ eſt in certitudo

2 ceptus vtrũ de viro vel adultero qꝛ i-

n0 pᷣt omm adultè eſſe certũ · Si Wro ſi⸗
luis nõ erederet tũc ſeqretur eẽ duplex

malũ q; et mater diffamata remaneret

et ſilius herdditate ſic antea poſſideret
Et ſi obicitur p ideo tli filio debe at reue

lare ne. ſ· ignoꝛãt copulet᷑ p mrmomũ

Be ſoꝛoꝛi aut alteriqpmꝗᷓ ſeu etia alia

faciat qᷓ ſut a iure ſpurijs Phibita. Ad

Sdieẽdũ ꝙ tlis ig noꝛantia dũ pſeuerat
penitus excuſat cũ ſit ĩgnoꝛantia facti ſi
tn aliqn factu wniret ad lueem tunc tle
mrimomũu eſß dirmẽdu. Heĩq; ſi qrit
quid & oſulẽduũ ſit tl mulieri ut ſatiſra⸗
cere poſſit ↄſcientie ſue. rñdet ſco ubi

willi rriplex remediñ dart t. Primum
eſt ꝙ in ducat hiliuz ut religionẽ intret hh

talẽ ꝙ licite poſſit puare ſuã ꝓ ſeſſi ionem
ne ſcʒ meidat in ſcillam cupiens vitare

—

Dici ſpurij ut ð ſuis boms debitã faciat
recopenſaz quã mulier deã elã imnnſcet

caribdm. et tũe ſi quud pater p utatiuuſ
monaſterio dederit in elemoſmã repu⸗

tatur. Hcoõᷣm ꝙ elericus fiat· acquiſhta
tn o cculte p cãdẽ vel ali amicũ ſid elem

ſup ̊ legitima diſpẽſacoe ut ecciaſtieum
bnſi eiũ ſᷣm deu aecep tare valeat q bʒ ſuk

ficienter ꝓniſus ſxreditateʒ prnã alijs
Hedibʒ veris dmittat · Terciũ remedin
eſt ꝙ ſaluo huũano iure ⁊ abſq; mfamia

ſua licite p̃t et debʒ tli ſilio ꝓmdẽ de dote
ſua et ceteris bomis ſe; pafernalibʒ ac
ſic indẽnẽ facẽ legit mã eius hedem v bi
ſalte eſt de ↄſuetud me ꝙ; pa fer nalia ſut
vxoꝛis · Etiã ꝓuidere pᷣt eide de donacoi⸗

bus ſais ac de laboꝛibz manun et ꝓrijs

bus elemoſmas facẽ vel teſtamẽta deè
p̃t ꝓput de hijs latius patʒ ſupius ubi a⸗
gitur de elem oſma aco aũt hon eſt
mulier obligatur ſatiſfacè viro de coſu⸗

obligat oedibʒ viri ab mteſtato vel bèà
dibz ſeptis à q bz weĩſliter creditur q; ha
reditatẽ reliquiſ qð ſi neſcitur dʒ paupa
ribʒ erogari. YPeruthñ mulier nõ tenetur
ad reſtituẽdum eqmualẽs toti Hheditati
qʒ; multũ differt mcer hỹe et ꝓpe eſſe · ſed
tenetur hm coꝛridctiã mſticie. nã q le⸗
gitmus heres nũq; herechtatez habuit

lic: ſim miſti cia ꝓpe ſuit · ꝓpterea minus
qᷓ; equalẽs heditati libi ſuffi eit ꝓ reſtõe
ſienda et illò minus detormmari pᷣt m
arbitriũ ꝓbi et diſcren viri conſideratia
hmemde circũſtãtnjs.· Viðꝛ en pmrectã

rõnẽ ꝙ ei de honeſto victu ⁊ weſtitu ꝓpui⸗

tere debe at ſi pĩguis ſueit hẽditas ita q;
heredi remaneret duplũ wel triplu ias
qðo ſatis ꝓbari p̃t ex · ð eo qͥ dux. in ma ·
qua pol.p adul·p:c·cũ horet · vbi pa pei⸗
pit ꝙ taſibʒ a pentibʒ ſieri debeat ꝓuiſio
necitatũ ut latius pꝛꝭ m. ij. hmone · iin. p⸗
cepti circa finẽ· vbi enã oſtenditur qlit
m ulier d̊ adulterio ſuſceptos ſi bi ſucceſ
ſoꝛes horedes mſtituere p̃t · Inſup t aliſ
mulier efficaciter in dueé dʒ weruz pr̃em

loms mariti ſui qꝛ tlis adulter ad eãdẽ?

reſtonẽ obligatus ẽ ſirut mater ſpurij/

V .

7 .
4
„

eo ꝙ; ad p̃ᷣ dcâ damna cũ adultera dedit
cãʒ eſficace quã q cũ q; da ſo obligatur
ad reſtõne ut viſu eſt ̊. lð ſi nullo deõ

riũ modoꝝ mulier ſatiſface poſſit tũc non

eſt illi pmtetia denegãada dů mo do ple⸗

nã reſtituendi wlũtatè Habeat qꝛ tune

illa ſumpliciter excuſat mpoſſibilitas B

patẽt eỹ reſti·ſpol: c oli. ij. obligatur

th qn puenerit ad piguioꝛe ſoꝛtunaʒ· ut

patz F ſolu.c odardus· vbi pla⸗

ne de H ð ſi qritur vtrũ ſilius poſtq;
ſe illegitmu agnouerit ſa tiſface tener

ea q coſupta ſut. Ad ſ dom ꝙ de Hns 4

ↄſuphſit qᷓ; diu bone fidei fiut nõ tenot re
ſtituere ˖ 9 ecus aut poſtq; male ſidei fu⸗
it nõ tñ dʒ faciliter credè mſi eo mõ quo

gat hoĩeʒ ad reſtõeʒ ¶ Ad cuiꝰ euidẽtiã
pmo q́ i pᷣt vtrũ auaricia ſit pccm pᷣſtim
cu auaricia ðe qᷓſ er s auiditas eo ꝙ in
appetitu pecume ↄſiſtit p quã oĩa exteri
oꝛa bona pꝓnt mtelligi. ſ̊ externoꝛa bona
aſp ete nõ eſt perm. Pomo naq; natura⸗
liter ea appetit ⁊ ſpẽaliter m ſemo wel m

in firmit ate. q; ßmphm. m. iin . eth. Ana
ricia nàliterſequitur ſenectute et quẽ⸗
li bz defem et H ꝓpter duo. Primo q& per

eaoſuatur hois vita ꝓpter qð dicũtur ſo
mums ſbᷣa.S cdᷣo q; ſut honnm natura li⸗
ter ſubiecta· Iuxta illð pᷣs. omia ſu bioci
ſti ſᷣ pedibʒ eiꝰ 1c. Ad ſ rnᷣdet tho · ſeð a

ſeze. q. c·x vinj. qd ĩquibuſcùq; bonũ m
debita menſura coſiſlit nece ẽ ꝙ ꝑ exceſ⸗

ſu vel din muconẽ illuis menſure maluʒ

ꝓuemat. In oĩbʒ aũt q ſut ꝓpter finem

ↄſiſtit bonũ im quadã menſura:nam ea ꝗᷓᷣ
ſut ad ſineʒ necariũ ẽ fine mẽſurari ſicut
medieina ſamtati · ut pat: ꝑ p hm · i· poli.
Po na igitur exterioꝛa rõnẽ ht vtiliũ
ad ſinẽ q ↄuaco hũane wire di⸗ ne⸗
ceſſariũ eſt ꝙ bonũ hoĩs circa ea cohſtat

m quadã mẽeſura ut ſcʒ Iomo m aliqua

¶Set ſie patz dz reſtombʒ faciediſ·
De peẽo auaricie qð ↄſiſtit m appe
tẽdo quũq; modis· in acquirẽdo trib⸗

imodisg.ert retinendo Pwogie-
On fur · fa. exo · ¶ Her. lx viꝰ.
xx · m ſine pᷣeepti Hiuꝰ vidẽ⸗
du eſt de peco auaricie qð eſt

ſo mtu totiug minſticie q obli

— — —1 L — C —

N ᷑ — — — —ãñe

menſurã hre querat exteriotes diuiciaſ
ꝓut neceſſarie ſut ad vitã eius pm fſnaʒ
2dicõnẽ et ideo in exceſſa huius mẽſure
ſiſtit pec̃mdũ ſcʒ aliqs ſup debituũ mo⸗
dũvult eas aequirò vel retinẽ qð ptinet
ad rõnẽ auaricie qᷓ diffmiur eſſe nmmo⸗
deratus amoꝛ hndi. Iñ lnez app etitꝰ re⸗
rũ oxterioꝝ eſt homim nàlis ut eon que
ſut ꝓpter ſinem et ideo in tm vicio caret
inqᷓ; tũ ↄtinetur ſbᷣ regia ſupta ex rõne ſi⸗
ms. Nã melma coes naturales ſut regu⸗
lade ſ̃m recka rõnẽ qᷓ pneipatũ tenet in
huũ ana natur et ̊ͥ hmadieõ nem ſtatus
et pſone q vnus plus indiget q; alma
ſenex qᷓ; muems mſirmus q; ſanus no⸗
vilis qᷓ; gnobil: 1c. et ivᷣo ſenẽs xl infir
mi ꝓpter nature defem amdius ſubhdia
rerũ exetrioꝝ requirũt et omis mjdiges
naliter reqrit indigẽtie ſue ſupp lemtuzʒ
nõ iñ excuſatur hõ ſi debitã rõms meſura
maggregãdo ↄpuãdo ſollicitado dili⸗
gendo circa dinicias excedit'q ptinet
ad rõneʒz auaricie. Ex quibz pz ꝙ auari⸗
cia quãdã mnpoꝛtat mmo derantia circa

dinicias et dupli r. Fao ns mme

nate crea accepeonèe et uacone diui⸗
ciaꝝ mq; tũ ſcʒ aliqs aequirit becumã vel
ſlia vltra debitũ aliena ſurripiedo velroᷣ
anendo. Alio mõ im poꝛtat mnmodem⸗
tiã circa interi oꝛes affectões d iniciaruzʒ
puta cũ qiis mmis amet vel deſiderat di
nicias aut mmis in eis deleckatur enaz EH
nolit aliena rape vel retinere ·¶ Zeðove
ro qri pᷣt vtrũ auaricia ſit ſp pcem moile
pſum cũ mimmuʒ m auaricia viðꝛ eſſe ꝓ
aliqs moꝛ dmate ſua retineat· h H̊ vidꝛ ẽe
mole pccm. qma diẽ baſilus omelia· i.
Eſ pams famelici quem tu tenes nudꝛ
tumca quã copuas in digetis argẽtũ qd
tii poſſides · quo circa tot miuriaris quot
exhibere valeres· iniuriari alteri e pee
catũ morle qma dilectõm ꝓxnmmi dtrari
atur. Ad ̊ dicedũ ꝓut ec tagit ↄ pediuʒ
theolo gie · ꝙ auariceia conſiſtit ĩ tribus
ſcʒ im appetẽdo m acquirendo vel in retis
nendo. In appetẽ dovero ↄtingẽ pᷣt qq;
ie Prnns eum quis appeut aliena
appetitu completo qui nimirum app eti⸗

tus in opus procederet ſi facultas ads

—

ue habitualiter eã mtedat.

mãa data qðᷣ ꝓbari pᷣt ꝑ h̊ að ðꝛ marei · x·

eſh er ſie eſt moꝛle peẽm quaa cõtra pᷣee⸗
ptũ ill nõ ↄcupiſees rẽ ꝓximi tui· de ᷣ
videbitur poſtea · Scðo cum quis appetit
nõ quidẽ aliena hillicita et voluntate
completa. ut ſi quis mdignus adipiſci
conatur ecciaſticũ bnñſi ciu et ſic ẽ iteruʒ
mozle· Tereio cũ quis appent talia hueę
ſmt aliena ſiue illicita cũ wolutate codi⸗
cio nata ſcʒ li poſſ ea hrᷣe ſme offenſa dei
et in iuria ꝓxmmi et tuc vel nullu wlwm⸗
ale peem eſt ſiue tlem 2 diconẽ addat ſi
Nu arto cũ
qus ſimpliciter appenit hre ſupflua ?⁊ G
app etitu ſu focãdi metẽ a cura ſui ⁊ a co
Rderacoe diumoꝝ p amoꝛeʒ danabiliter
Aui to cũ quis amoꝛe ſupꝑpfluo tpalibus
mheret etiã licite acquiſitis a poſſeſſi 8 ct
tũc ſi tlis curavel mfra dmimu amoꝛeʒ ſi⸗
ſtit gradũ erit wemale pecẽm alio qiũ e⸗
ryit morle quo ſeꝭ amoꝛe victꝰ viðꝛ inue⸗
ms ille qͥ. math.xix. marcix · et luce · xv⸗
in. quehuit a dño· mgr bone qmd bom
facia ut Habea vita eternã. quo rndete.
pua mãdata- Riducialiter dixit. G oĩa cu
ſtodini a muẽtute mea. vbi die beda et
alij expoſitoës qðᷣ werũ dixit ſe obßuaſſe

—

ũt im tuitus ẽ eũ et dilexit eũ· v bi
dieit oꝛi gen. In hoc enĩ ꝙ dilexit eũ vel
oſculatus eſt euviðꝛ. aſffirmaſſe ꝓfeſſio⸗
nẽ eius qui dixit ſe oĩa iſta mpleſſe · in⸗
tedẽs eni mente in eũ vidit hominez ex
bona ↄſcientia ↄfitentæe et ſic volunt do⸗
coꝛes ꝙ adoleſeens pu amt q̃deʒ pᷣce⸗
pta decalo gi adhoue ignoꝛabat qðᷣ M
mag nũ madatu m lege · qua ꝓpter woloeſ
ei dns ondẽè m quo deſicẽt ſtati ſ mnxit
ſivis pfectus eſſe· et ut ſeriptũ eſt ĩ euã⸗
gelio ß m hebre · eu dñs ei dixiſß · vade et
Vende o'a ꝗᷓ habes. cœpit dines ſcalpe⸗
re caput ſuu et nõ placuit ei.et dixit ad

qm ſcriptũ ẽ in lege Diliges ꝓx mũ tu
um ſicut teipᷣm. et ecco multi fratres tui
nlij abrahe amicti ſut ſtercoꝛe moꝛiẽtes
p̃fame et domus tua plena ẽ multis bo⸗
ms et non eg reditur ommno aliq d ex
ea ad eos· Cx quibʒ colligitur ꝙ lʒ iſte

2 4
s * . 5 6 8 —“
. .
„
. “ 3 2
„
“ ½
.

õ

4

ſut mmirã cũ vtrũq; peẽm eſt ↄtra ppe⸗ Pro quo nota ꝙ iundei iĩeiunabãt ſS
trtẽ vindictã clamitãs ad deũ: dieituar ad veſpera et ideo tuc ad hoc vacabant

—,— ———ñ

—

dines ad ſiam legeʒ tralogt obßuabat en iaeo bi. v. ecee merees oparioꝝ vro⸗
th vnm legis que j radiee dilectois fun⸗ vli qͥ meſſuerũt regiones vias qin frau⸗
data pentus ignoꝛabat: bona qnidẽ in dati ſut a wobis clamãt et clamoꝛ eoꝝn in
ſta et licita poſſid ebat hͦ ea mmis dilie aures dni ſabaoth itroijt. PNotater au
bat ac p aſeqns mmis auare euſtodie⸗ tẽ dicit ꝙ merces clamãt non mercena⸗
bat dtma ß erptu ills. diliges dm et dili⸗ rius q; plerũq; paup leſus nec audet
ges ꝓximuac n acquirẽdo ꝓmde muti re quideʒ p̃ timor e diuitis. et ex co
pt auariciastingé trip lieiter. l en qs elamoꝛ mereedis officitur violẽtioꝛ ut
acquĩrit res aliquas miuſte cunq; mõ patz de filys iſrahel opſſis ab egiptijs.
fu erit et tũc eſt moile pccm· vel acquirit Scðdo vero cũ quis ea reti nerqᷓ ptnẽt ad
eas ꝑ tle opus offieiu artẽ vel effectũ d necitatẽ ſuã et ſuoꝝ ta quo ad ↄpuaco⸗
eſt per ſe morile peẽm etiam ſi eſß ſme lu né ſtatus qᷓ; pſone.de quo latius pʒ ſup̃
ero ut mètrieiũ lenocmũ toꝛnoamtu lu m· i. p̃eepto hmone· xxv. et h q;tu ẽ de
dus alee et ſilia · et tuc etiã ẽ morle peem ſe non eſt pecm mſi ex aliq acci dẽti fiat
vel aeqmirit eas ꝑ opa illieita qᷓ ſut im ſe vemjale vel etia a moile X bi ca redditꝰ he⸗
wmalia ſic cũ acquirũtur ꝑ mmoderatã reditarios à vitales ſeu alia dobita m⸗
Iollicitudimẽ. Fel cum qius ba iocoſa nms rigoꝛoſe a xbitoꝛibʒ exigẽdo ꝗᷓ co⸗
2pomt ad ↄſequẽduʒ aliqð luerũ ſalua mode tlia ſoluè nõ pñt enĩ graue pec⸗
tn honeſtate et tuc eſt wmale pecm mſi catu eſt.ĩ cuius argumtũ dᷣe deut. x v. an⸗-
ſoꝛte quis P ter delectaconè oluco⸗ no ſeptio facies remiſſionem cui debetur
nis totaliter ſe tlibʒ oxerciens daẽt tũc aliqmud ab amco vel „Xiovel fratre ſio
enj oſß moꝛle. d ieo auũt ꝓgter xlecłacoz ropetẽ nõ poterit et H̊ mſ pus anno him⸗
q ſi q ꝗ ter necitatẽ eibi ꝑ tlia vite ſu to.· ̊ m noua lege in qua caritas patna
ſtẽtacõnẽ acqureret cũ aliã artẽ lucro⸗ pfuſio ioꝛ eſſe dz H iõm mutatu ẽ in meliꝰ
ſam neſciret nõ reputarẽ eũ m ſatu d da⸗ ut die ibidẽ glo. q; nõ ſolũ 9 vñj. anno
nadon . n retineẽdo demiq; p̃t auaricia Im nullo anno lieʒ repetẽ debita cũ ſcan
ↄtingẽ qmq; modis. DPDrimo eũ cu quis ſei dalo fratris · qð ec dñs ondit.exo·xxij·
enter et wolũtarie retinet ea ꝗq reſtituẽ te di cẽs · ſi pecuma mutuo dederis p upillo
netur cũ tñ ſme difficultate reſtieus va⸗ meo pauꝑi non vrgebis eũ qſ exackoꝛ·
lerer. de quo pʒ ð eodem pᷣcepto hmone Lira ibidẽ die . repetẽs debitũ cũ auſteri⸗
lxiinj.talis enĩ ꝑccat moꝛliter. q; pm do tate mmia q; dm impotẽs ẽ ad ſoluẽdũu
ctoꝛes ꝓ eo dẽ reputatur aliena mpevpy ſequitur. nec vſuris vi opprimes Ex q⸗
inmſte detine. exẽpli gr ↄtra illos ꝗ ꝗ de⸗ bus liquido pʒ q; creditoꝛ debitoꝛẽ zuem
tinent oparioꝝ morees et ptrahunt de ens ĩ iidicio ꝓ ſolucõe debit moleſtias
tye mtpus ſolucõnes · pcipitur leuitien nm ſerẽdo quẽ tn ſcit Pbabiliter i nmnpote⸗
xix · non moꝛabitur opꝰmercenarijt tui te ad ſoluẽdu ꝓmptũ ad ſatſfaciedũ
apud te vſq; mane· glo· jibidẽ. merces· . mqdicio ꝓbon gramſſyne peerat mſi foꝛ te
qua ſoꝛte vinit cũ vxoꝛe et filijs et peon⸗ debitoꝛ ſo lucoʒ diſſmmulas ſua ludis e⸗ 2
tibʒz ſi differtur deſiat victus et ſi in cra⸗ briet atibʒ wel nilibʒ dilapid aẽt à ocio de⸗
ſtinu recipit vim tñ et caluma Ptulit 2 ſeruiẽs opibz lucratiuis mſiſtẽ non cum⸗
mterĩ vñ vinẽét nõ Habit. H ↄtma illos q́ 4 ret · vñ et tliter exigẽtiũ debita pecmvſ⸗
ſolueoõnẽ ꝓtrahut etiaʒ qnq;: de anno in q; ad celũ ꝓ vmdicta clan mtat ꝓut! rn⸗
annũ. mo plerũq; falſe erimẽ imponũt ſu eſt dicentibz ihere. lviij.quare jeiuna
ſibi ſeruiẽtibʒ ut Hhac occaſioe ſolueo em nimus et nõ aſpexiſti humiliauim? aiaſ
debitoꝛu ſubterfugiãt. H audiãt et time⸗ nias et neleiſti. quibʒ dñs ecce in diebz
ant ills. eeẽ · xxxiiij. qmi effundit ſangui ieiunj vñi mueĩtur wolũtas vĩra nõ mea
nẽ et q frau& facit merecnario fratres la ſeʒ q omes debitoꝛes vr̃os ropetitis

—

eireueũtes repeterẽt debita · ſeqtur. ee

Iite debita repetẽtes · glo · ibidẽ · qui repe⸗

tit nõ htẽ teo faeit violetia· et id eo ſböᷣ⸗
dit ut audiatur in excelſo clamoꝛvr nã
opſſio ꝓximi clamat ad deũ ꝓ vĩdicta
Diet en dys exo · xxn. ſi clamauęrit ad

me exaudiã eũ ꝙ; mieicoꝛs ſu· ¶ Ter⸗

cio ꝓmde cũ qs retinet ſupflua reſpectu
vtriuſq; ſcʒ ta ſtatus qᷓ pſone nee 2ui⸗
cat aſijs ind igetibʒ pßtim m extrema ne

ceſſit ate et h no ſo lů moliter h etia enor
Sls⸗ p̃eepit dñs deut. xv. ſi
vnus de fratribus tuis ad pauptatem
vVenerit nõ obdurabis eoꝛ tuũ nec 2tra⸗
hes manũu tua h dabis mutuũ quo mdi

nmnter peccat.

ce ad lites et cõtẽtiones jeiunatis ſez ciũ

gẽ eum ꝓſpexeris caue ne tibi ſbripiat

impia cogitaco et dicas in coꝛde tuo ap

propmquat ſeptimus annus remiſſiõiſ
et auertas oculos a paupe fratre tuo
nolens ei qð poſtulat mutuuũ 2modare

ne clamet ↄtra te ad dñm et ſiat tibi ĩpee

catuz · et eece vmdictã tpalẽ Huꝰ peci.

Picũt eni docloꝛes hebrei· ruth · i i. q pte

famez qꝗ acciderat m terra iſrabel multi
paupes recurrebãt ad elymelech viruz

voem dies erat et potẽs ſed gpyter

auariciã ſuã duruz erat ei paupibʒ »mo⸗

dare vel dare· et ideo ad euitadas eoꝛũ

impoꝛtumitates exijt d terma illa cũ boĩis
mo bi libʒi vxoꝛe et filijs · et qꝛ ter ma
la cauſam exñt ut ſez auarieie ſue 2 ſule⸗
ret ĩdeo ðino iudicio peregrinus moꝛtuꝰ?
eſt m egeſtate⸗ cũ ufilns ſuis ; vñ reüſa no
enn vxoꝛ eius in terna ſuã ait· egreſſa ſuũu

plona ſcz filijs et diuit ijs et vacuã me re
duxit dñs. vñ et homicidio patur. Pic

en ambro · in li · de o fieinj s · et ponitur. x⸗

xx vi · di. e. nõ ſatis · in fi paſee fame mo

riete. quiſquis ennn paſcendo hHominem
Fuaè poteis ſi nõ paucis oceidiſti et ite
