apls wocat lignũ fenũ ſtiplam. p lignuz
gitur mtelligũt maioꝛa wmalia qꝗᷓ ſunt
mms mueteratawel m ↄſu etudmeẽ dedu⸗
æta et iſta ↄſiteri debet ſi copia ſacdotis
habeatur et Hapter piclin peci moꝛtalis
eo⸗ p freqntẽ lapſu in aliqd vemale qs
diſpomt ad moꝛtale. et fit xↄplacẽtia

peci tẽptu dei · vñ dic aug. qꝙ nullum

pecmẽ adeo vemale qð nõ fiat moꝛtale
n placet ſcʒ mtantũ etiã ſi q ſciret eſſe
moĩle tñ nõ dmittet Petrare · p Fnũwe
re intelligüt mioꝛa qᷓ ↄſitẽda ſut ſaltẽ in
ghe. ꝑ ſtipula aut mtelligut m mimavem⸗

alia qꝗſiſtũt in ſo la eogitacoe nec pue⸗

mut ad ↄſenſu. q pnt gue ↄfiteri vel nõ

Ofitei h deletur pniltis mõis · de qubʒ Pe

mtelligiturd dẽm. e· de cotidiams · ubi ſb⸗

ditur. ꝙ H oꝛo ſc; pr n mima peca coti⸗
Doꝛro de ofeſſoꝛe de facto ab

diana delet .
ſo luẽte qð de iut nõ potuit hetur. S. . vyj.·
peco alieno ¶. Quarto qri ßt de teſtj o⸗

mo mediconq non mamfeſtat mfirms
mſirnitates ſuas coꝛpales freqnter ac⸗

eidẽ ꝓpter egritudies ſpuũales· ut ſic ad

medieinã ſpualẽ aĩa rũ mducãt vtrũ ſez

obligatur illis wel ſaltẽ doo in iudicõ aĩa

ru. Ad ̊̊ dõm p extra de pe · et re. c·cũ m⸗
firmital. p perpiu e medicis ꝙ cũ ad mfir

Oßſüptio

ð h qu eritur

mos venerint eos añ omia moneãt1 in⸗

ducãt ut meclieos aduocẽt aĩarũ:qꝛ; nõ⸗
nuqᷓ; ex peco ꝓuemt coꝛpalis infirmi taſ

dicẽte dno lãguido quẽ ſanauerat· vade
ampliis no.pec · ne dete. tibi ali · ↄtigat·

*½

ut ſic poſtq; fuerit infirmo de ſpuali ſa⸗

lute ꝓuiſuʒ ad coꝛpalis medieine reme⸗

dinñ ſalubrius ꝓedat᷑:cũ eeſſante ca ce

egrotatẽ. ut illi di cet diſpone dommi tue

ſat ⁊effcũs: vn m oſti · exquo dic in te
xtu · p̃cipimꝰ? ideo trãſgreſſoꝛ peecat moꝛ⸗
talr. Et additur in textu ꝙ ca Hums in⸗

ſtitucois ẽ e. q; infirmat᷑ aliqs ⁊ð: ei a me
dico ut de ſalute aje diſponat cadit mm de⸗

ſpemcõem facilius moꝛtis pichn meur⸗
rit. vñ ꝓhibetur in ßß. c.i.ne medici inſir
mos mn ſuã cun recipiãt mſi pus infirmi
P medicum aie curauermt ſe emẽdare.
ſedᷣo ꝙ ſi medicus fecerit ↄtra iſta 2 ſtitu
tionẽ excoicetur uſq; ad ſatiſfactonem

ↄdignã· ter eo ꝙ cũ aĩa ſit multo pcioh⸗

oꝛ coꝛpe nullus medicus egroto ſuadat

qðs in piculũ aĩe deducat et ſy ſub intermi

nacõe anathematis· wrũtñ tales mediei
maximme obligaturi in indicõ aĩe ꝗ ꝑ cer

ta ſigna moꝛtẽ vieinã foꝛm dates egroſ
qꝙ; affectata diſſmulacoe diſpoſiconem
domus ſue rerũq; ſuarũ ac maxie ſalutẽ
aĩarũ poſtergaãtes nõ enũciat illis picu⸗

lu vite ae certitudmẽ moꝛtis ut ſie matu

rius ꝓprie ſaluti ꝓrmideãt · hs eni nõ m⸗
eogrue diei pt · ills ezech. in. fili hĩs ſpe⸗
culatoꝛẽ dedi te domui i iſrlicm cuins ar

gumentũ miſit dns yſaia ad eʒechiam

moꝛiexris tua no &α—νe. CCuto queri

p̃t vtrũ ſeiẽs ⁊ nõ 5 mamfeſtas impedime⸗
tũ qdðᷣcũq; mter ↄtrahetes mrimomũ ob⸗ 2
ligetiiri m indico aie. Ad ßͤ dom qp myno.

7177

in i iↄcilio gnali· utʒ ex · de cladel · deſpo. c·

cũ mhibico; pemtus ꝓlhibʒ occulta: m⸗

gia q fiut nõ pᷣm ſſa denũciacoe pᷣeipiẽs
ut nullus ſacerdos talibʒ nuptijs mter
eſſe pſumat. et gnalr ſtatuẽs ut cũ mfi⸗

monia ↄtraheda fuermt i m eccijs p pſbi⸗

teros publice ꝓponãtur ↄpeteti termmo
p̃fim to· ut in fra illũ q voluerint value⸗

rmt legitim mped m etũ opponãt · et pi

p̃ᷣſbri ꝑ ſe lomius mueſtigẽt vtrũ a aliq
impedimentiim obſiſtat· Ri aũt aliquod

.
1

.

C Saiens t mmin⸗ 4

fes mirinio oblie

rõnabile obiecbũ fuerit ↄtra copłam cõ⸗
trahedã tũe exp̃ſſe ↄtractus mterdicat᷑
donec quid fieri debeat ſup eo manifeſtis
oſtiterit documẽtis· ꝙ ſi prochialis ſac⸗
dos tale s ↄinclões ꝓhibere ðtẽpſeit vel
ec qᷣlibʒ reglłaris qͥ eis intereſſe pᷣſũpſeit
p triẽmu ab offico ſuſpedatur guius pu⸗
mẽdus h culpe qlitas poſtulaueit et hjs
q taliter coplari p̃ſupſerint etiã in gdu
ↄceſſo ↄdigna pnia mingatur.glo· ꝓpt
ↄtomptũ eccie · vñ ſupvbo. q wlũt · di cit
glo.q; qn publicũ ermen viðdꝛ ad qð de⸗
nũciadu quilibʒ adnnttit᷑: mo quilibʒ te
netur ſalutẽ den uciare. utʒ ex de co Ftiõe
ſpu ali.c·tua nos · ubi ſditur ꝙ ꝗ cotra⸗
ctu ĩ cau ꝓhibiw ſeiuerit debet illð eecte
tenũciaè· glo· nõ argumtũ ꝙ denuciaco
ermmmũ ad omes ſpectat et nõ tantũ ad
prelatũ. quã denuciaconẽ ſi pᷣtermittüt
moꝛta lłr peccãt· pꝛeßtim cũ a paſtoꝛibʒ ee
cleſi arũ publice in eccijs exigũtur v pti⸗
cipes fiũt oĩm maloꝝ qᷓ exmde ſequũtur ·
Nimirũ cũ eccie paſtoꝛes q̊ edeẽem ꝓmul⸗
gates p̈cipiũt m/vtute obedietie ſub pe⸗
na excoicacois ut nipedmmẽta ſeita denu
ciẽt.mayxjĩe tñ peccãt q ſciẽter in cau ꝓphi/
bito ↄtrahũt nee mamſfeſtãt· cũ tn nn pe⸗
dimmẽtũ legitim ag noſcãt/ nõ mrmmoma
mnceſtuoſa ↄnubia danabiliter excoleẽ⸗
tes. Dem q; gnalr omes pᷣeiu recipietes
aut ↄtractus quoſcũq; faciẽtes cũ alnjs
de maifeſtacoe vel mſtructõe debita cuiuſ⸗
libet artis mech amce ſibivel ſuis faciẽda
ñ tlem ↄtractũvel ↄpromiſſum facto co
pleuermt tenetiir m ſolidũ dumõ ↄpro
miſuʒ ex altera pte debitũ ſoꝛtiat᷑ effem.·
nil- 1 doc boꝛes qᷓrũcũq; facultatuvel ar⸗
promſſis· ſic pdicatoꝛes veritatis ⁊ aja
rũ recloꝛes ac coadiutoꝛes im mombʒ
ↄfſeſſiom bʒ er ↄſilibz quibuſeuq; tenetur
mam feſtare fidelr via reclãa iuſticie weri
tatis et ſalutis non declmates p̃ce pcio
fauoꝛe odio vel alijs affec tibʒ moꝛdina
tis quibuſcũq; neq; ad dextera neq; ad ſi
mitra alias obligarẽtur ĩ indico aĩe ſu⸗
mo iudici de ſangne aĩarũ eoꝝ qͥ taliter
decopti ſuerint · tenentur inq; ißis decep⸗
tis ad reſtitucoeʒ dãm irrecopenſablis ·

Szmo vij.

Hine ðdꝛ ſaõp̃. vi. iu diciũ duriſmmũ m hijs

q pᷣſut fiet et potẽtes potẽter toꝛmta pa⸗
tietur· qdð a nobis autat xpᷣus ihus qui
eſt bndictus in ſecula. Amen·
Cui dʒ fieri reſtitucõ. et de triplici titu

lo dñij· ſcʒ inſto er recto. iuſto non re⸗

cto · et nec inſto nec reõ dSermo. lvñj.

ereo pn̈cipalr videdu e cui
debeat ſiei tſtituco d cuiꝰ

ꝙ; reſtitueo fieni dʒ daãmſicato ſi ſit poſſi⸗
bile ut ſi n omt eũa heat pnᷣte; vel Hre pt
aut ſi mitti pᷣt ſme maioꝛi meomodo q;
illð qð mittedũ ẽ eſſ utile ei · et mtelligo
de damficato wel eius herdibʒ aut ꝓpmqᷣſ
ſi moꝛtuus ẽ vl abſens · qꝛ pᷣſumtur le⸗
ge n ature ꝙ magis vwxlit reſtitu coem ſi⸗
eri ꝓpmqus ſuis. In duobʒ tn caſibʒz nec
ſibi nec ſuis fieri dʒ reſtituco · Prio ſi ne⸗
ſcitur cuivel eo moꝛtuo neſciuturꝓpmò.·
et tũc dʒ paupibʒ erog ar vice illuis · q
cui nõ p̃t tpaliter ſubuemri reddi dʒ ſpi
ritu alr. qdᷣ mayxjie fit tribuẽdo paupibʒ qͥ
ſuccedũt loco xp̃i. et in ̊ ſit illi reſtituico
poſſibilis. S cdᷣo ſi maioꝛes ſũptus ſfieret
i mittẽdo qᷓ; res reſtituẽda valeat · Sive⸗
ro nõ ſierẽt maioꝛes ſuptus tũ c mitu de⸗
bet expenſis iniuſte detinẽtis· ar· f· dN opꝑ·
lib.l. ope eni. qð tñ ſic intelligẽdu ẽſane
ꝙꝙ ſi poſſeſſoꝛ malefidei ĩ ali locuʒ ſe traſ⸗
tulit q; ubi uſuras wel maleſciun exécuit ·
tunc gyrijs ſuptibz creditoꝛi nntte dz m
yhoſti· Si vero creditoꝛ vel eius heres ſe
tranſtulit tunc hm bernhard. nntt dz ſu⸗

ptibzʒ ip̃ius debitoꝛis abſentis ꝓbãtur B

.p. de rei wen.l. ſi res · et · l. ſ wero · et m oĩbz
ßm rodoñ· penſande ſut eircũſtãtieſ. ᷓti⸗
tas rei debite:remotio loci · expenſe q fie⸗
rent in mittẽdo ꝛ pauptas ac dinicie eiꝰ
cui ſieri dʒ reſtituco. q; ta parua poſſß ee
ſuma rei reſtituẽde ta diues cui fienda
eſt ꝙꝙ nullo mõ ꝓ re tã modica velle debet
ꝓximũ Fuare · nec opoꝛtz q; tunc mittat
5ß/ recurrẽdũ ẽ ad arbitriuʒ bom viri hec
rodon. Addit ec monaldus m ſuma · P.
reſtituco reglariter faciẽda eſt ſpoliatis
vel eis nõ extãtibz eoꝝ heredibʒ l repirt
poſſunt · qdð werum eſt qn ſpoliatus fecit

LQ furtum facies · exodᷣ.xx ·

uid eta dic ſco. in. ij. di. xv.

65½

2
4
*

on
xe
ſ⸗

oꝛ
ch
dif
1
74.

rel

— =☛ —— ☛
*

8

teſtm̃.· Si vero mãdanit in teſtamto diſ⸗
tribui per executoꝛes quicquid ad ipſuʒ
ſpectabat de mobilibʒ ⁊ debitis tũc execu
toꝛibʒz eius reſtitueo facienda ẽè ataa
uxoꝛi pꝛo rata ac liberis eius pꝛo rata ſi

ipᷣa vliberi hr̃e debeãt aliquã ꝑtẽ in rebz
teſtatoꝛis de ure vel ex diſpoheõne teſta

— „

toꝛis.· ꝙ ſi nõ curaueĩt face teſt amtũ tũce

“
*4 “

iuſte ſbripe ſolẽt tribʒ mõis. Drio qũ rẽ

eccie nõ ſibi ̊ alteri dep utata ſubripiñũt.

ut ſi ẽus ſibi rẽ caplivſurparet et tune
certu ẽ ꝙ caplo reſtitui dʒ eã ponendo in
manus eoꝝ ad quos de iure ptiere viðꝛ.

Scðo qñ pſona ecciaſtica rẽ eccie ſue eu

ſtodie deputatã m alterius dniũ traſper⸗
ret ſeʒ ↄ ſangnei amci meretricis Hiſtri⸗

reſtituco ſi eri dz hedi ab mteſtato tlis oms vel oſiliu pſe onarũ· ꝙ ſi fac ꝓpter fa⸗
teſtatoꝛ vel heres puatus eſß iur reha be⸗ uoꝛẽ ſecli aut ꝗpter pcẽm qð ↄnnttit ſeu
di re ſuã. ut in inſto bello aut mpiali edi ꝓPpter carnalitatẽ pccat moꝛtalr. lxxxvi.
cło vel ecciaſtico·puta q; tanqᷓ; her᷑ticis di. c· donare . et ultra h ſi ꝓpri uʒ Hʒequi⸗
ↄdẽnatus ẽ ſmmpłr vel uſq; ad tpys dnio pollentẽ rẽ m vuilitateʒ eccie reſtitué d.
rei ſue. tüc en ſnmplr et uſq; ad tꝑs il⸗ et Hhij qͥ taliter acceperũt ad reſtituconeẽ
lud ſoluc talis rei differri dʒ. ut e. de obligatur. tñ ſme ſcandalo a cũ ſeto da⸗
herit · c. exeoicamus· Cered ẽtes:· et li. vj. tis et ̊ ſucceſſoꝛivel eius ſupioꝛꝛi ut veim
de hoĩ cidio.c · ꝓ Hũ am ¶ Ad maioꝛẽ tñ at in vtilitatẽ eecie · et ſie liberat ĩpe das
euidẽétia m bernhar de religiõe xpiana· ab obligacoe reſtituedi. ꝙ ſi cã elemo ſi
duo ſut h̊ pncipalr coſiderada ſcʒ titlas ne⁊ ſuſtẽtacois nature et ̊ m miſta neci⸗
quẽ hʒ dñs in re libivel alteri reſtituẽda tate eis tribmt cũ natura ſit ſuſtetanda
et pecm qð interu emt in adẽpeoe rei poſ nõvicia ſouenda nõ tenetur ad reſtõem
ſeſſe miuſte. Auãtuʒ igitur ad pmu tri⸗ dumõ aculpis eoꝝ abſtineat lxxxvi. di.
plex titlus diſtimgui pᷣt · na pmo q dã in .c.nõ ſatis · ¶palſce · xn · q. ij. et ſi illi. et. c.
dnio rei titulu hñt uſtu ⁊ rectũ ſicut hH̃i gloꝛia. Sil nõ obligãtur ad reſtõem ſi
ſo let in rebz iuſte acqͥſitis ab hijs quibzʒ dederũt bñ meritis ⁊ honeſtis viris q̃ ia
reſtitui debet· et tũc tlis aut ẽ werus dñs eccie uiciũ impenderũt deſendedo proci⸗
aut diſpenſatoꝛ pnᷣeipalis à hꝛes. ſivxerꝰ mup̃ſtado vel elemoſinas ↄferẽdo.xij. q.
dñs rei tunce ſibi ſp reſtitui dʒ. iij.q · i. · n·c · qucũq; ecciaſticis. ubi plane de ſʒ.
remtegraãda et fere ꝑ totã qõ em et ̊ ut Torco qn rem eccie ſubripit ſolo aĩio ſe⸗
dẽm ẽ.ij iuſto bello vl edicto mpialivel du meipit aĩim hĩr̃e poſſidẽdi rem illa ut
ecciaſłico illa re puaretur· Cx I etia ſeqͥ ſuã et nõ eccie· et tunc ſufficit deon aim
tur ꝙ ſi fur in grediẽdo domuʒ meã atq; poſſidẽdia retinẽdi rẽ ut ſuam. Si demq;
pſecutꝰ fugit ⁊p alliũ ſuũ dmmittit racoe ſuerit heres wrus tũc eidẽ bona pᷣcedẽtſ
ſui delicli puacëtur iure ſuo q in dãnu al⸗ dñi reſtitui debẽt· ut ex de reſti ſpo.ſere
terius wemebat · et lʒ H̊ nõ debeã retnẽ tñ totũ. ſi plures ſut heredes tũc ᷣm rapy.
poſſuʒ id paupibʒ erogare ſue furẽ illuʒ vmecuiq; reſtituco faciẽda ẽ ſjm ꝓ oꝛco⸗
agnoſcam ſiue nõ. Si tn dñs rei nõ hret nẽ ſue het᷑ditarie poꝛcois nᷣ hetdes cent
ſenſu ꝛ aũctem diſpenſandi res ſuas. Hc mſtituti m aliq̃ certo puta in centũ wel ⸗
amẽs pupillꝰ ꝓdigꝰ ꝛſic de alnſ qbʒ hm domo vel in agro er ſie de alijs · tuc ennm
leg es tutoꝛ wel curatoꝛ dari dʒ · tüc nõ eſt nõ dz illis fieri reſtitueo ̊ hijs quibz te⸗
eis reſtitueo faci ẽda h̊ tutoꝛibʒ curatoꝛ⸗ ſtato: reliquit diſpoſied em bonoꝝ ſuoꝝ.
bus aut hijs qbʒ mcũbit agẽ cura lloꝝn· Doꝛro ſi teſt atoꝛ legamit omia bona ſua
ði ꝓmde diſpenſatoꝛ ẽ pnᷣcipalis ſic ſut paupibʒ ſeu alijs pijs locis · et ̊ ſnnpli
dißen ſatoꝛ es hoſpitaliũ ecciaſtieon bo⸗ vel ex cepta certa quota· tũc ſic pvᷣtuteʒ
nonꝝn ſeu aliarũ piarũ domoꝝ ⁊ ↄſiles tue teſtamti paupibʒ vel illis locis acqurit
talibz eadeʒz reſtitui debet ſi adhuc ſutm ius m boms deſuncli· ſie eiſdẽ acquiſitũ ẽ
offieo vel eoꝝ legitis ſucceſſoꝛibʒ¶ Vo⸗ ius in hijs qtali legatoꝛi de uire debetur .
tãdu tñ ̃m thom.ſcðᷣa pe · q.lxij. et alexy·· et ideo in h cau talibʒ eade reſtituco ẽ fa⸗
lombar · de ̃latiſ eccie · ꝙ ißi res eecie m⸗ eiẽda· S eðᷣs wero pnᷣcipalr qͥ ht m dñio

A Ht

rxeci titulu iuſt non rectã ſicẽ etingit n,
vſurario qͥ m tatũ ſuꝑ acq niſita vſura ti⸗
tulũ werũ hʒ mquãtũ ei wlutarie voluta⸗
te tñ coacka res ẽ xhibita. ſed ꝓpterea
no hʒ redũ.q; ſatiſface obligat᷑ r.H

quo ſeẽdũ ꝙ ſi res aliq̃ dno vel quo ců
alio mõ lucratio fiut habita ab vſurario
de q 4 ſtat a q qmcqd Hoʒ de vſuris et qd
totu ẽ necriũ ad ſoluẽdũ.tũc diſtię igaé
du : aut em illud ab eodẽ Habituʒ e qn
Ppotẽs erat ſatiſfacẽ lʒ poſt inpotes factꝰ9
ſit. et tũc iſte nõ tenetur reſtituẽ q; eu v⸗
ſurarius dedit werus dñs erat et ſme ip ip̃a
re ſatſſacẽ poterat ac ꝑ/ ß recipiẽs nõ do⸗
dit illi cam efficacẽ ad nõ reſtituedũ.·et 3
poſt mnpotẽs factus ẽ ̊ nõ ẽ ex eulpa re
eipietis at idẽ dᷣm e de dotibʒz pᷣſtitis ſi⸗
liabʒ ⁊ lilibʒ· Li tñ tpe dacois vſurariuſ
erat mpotes ad ſoluendũ tũc recipies
tenetur ad reſtitu cone quã facẽ 6 dz vſu⸗

—ỹẽõü

rario.mſi p mdice res eſſent reſtom iam
ſniali mdicate Licʒ; qdaʒ dicãt ꝙ ſi res
talis pꝑ vſurã hĩta adhue extat eadẽ ſpe⸗
eie ac numero apud reeeptoꝛẽ ꝙ tũe nõ
d; reddivſurario h illi a quo ꝑ vſums ex
toꝛ ſit· cuins opmioms ſut ꝗᷓ tenent ꝙ in
v ſura dñm̃nõ traſſfertur· na ꝓptoer triphi⸗
eem rõnem pma ſmavið: werioꝛ. Drimo

necoe wolũtarij. nã qð in vſuna recipitur
vltm ſoꝛtẽ nõ ẽ ?ſimplr viol entũ nee p vĩ
facla dno rei. nec ettã omino wolũtariuʒ

h eſt wlutariũ mixtũ · ſe aut nõ ẽm fur⸗
to Tnmpina.· q; jbideé accipit ↄtra wo luta⸗

tom dyi. APter qð iure poli equus furatꝰ

idẽ nuo reſtituẽdus ad quaſcũq; pue⸗

nerit manꝰ. nõ ſic ẽ de equo p vſura Ha⸗

bito qꝛ ſuffieit a qp ſiat pen reſtitueo · S cðᷣo

rõne mutui qð ↄcurrit in Otractu vſure.

Homc ſic in mutuo nõ é nece ; mutuanti

reddãtur eadẽ nùo ſ̊ ꝙ reddatur equa⸗

lens · ſic ec viðꝛ eſſe in excreſcẽtia ã qᷓ rõne
mutui 2tingẽ 6 ſolz.

buit eã ſibi reaccipet aũctate ꝓpria taqᷓ;
ſur ſiue raptoꝛ piretur· qð non fiẽt hi rei

diin mvſura no traſferretur. α ſi obi⸗

eitur. ſvſurario facta fuerit tlis reſtitu
no nuqᷓ; foꝛ ſita reſtituet eã h ſoꝛte dabit

alija ad vſur et ſie ſolues damſicab: tur

lvij

erco racoõe expyin 2%
ti· q; ſi is a quo pvſura vſurarius rẽ Ha⸗

et vſurartio queda actõ deniquẽdi dabi⸗

tur. ſicq; ſeq̃tur ex 5 duplex malũ. eco⸗
tra ſi facta fuerit eidẽ reſtõ q ſoluit vſu
nam duplex bonuũ exinde ſequitur · pmuzʒ

uſumrius erit ab illa reſtone liberatꝰ?.

ſedᷣum q;is q pus vſumario ſoliit vſura;

erit de tali reſtõne iuſtiſſme reereatus.
Aaß dom ꝙ ſi qͥs p tleʒ v ſura ſatiſfacet
ei qilla ſolut v cũ ſciẽtia liecta vſu⸗
rij pfat ut a tali ſatiſfactõne ſe noſcet li
beratũ vtiq; prudeter ⁊ caritatie vidétur

agẽ ꝓ vtro q; · ſi tn h̊ fiét caute tuc in foꝛ

ro indiciali po ſ vſurarius ille repetẽ rẽ

illa m cau ꝙ nõ eſ̃ß ſoluẽdo vel nõ potens
ad reſtituedũ vſuras.· et ſe bis ſoluẽ eo
geretur · ꝓpter qð ut tle piculu euitetur

tlis reſtitues adire dz epum q pᷣt ad ſa⸗
ciſfaciẽdũ vſumrios artare ut ſic de ſua

licon tia vobediẽtia qð hʒ alteri reſtituat

et ſi poſtea talis reſtituẽs ab vſumario p⸗

dicto mo leſtaretur ꝛa iudice ſeculari

roſß ep̃us madare ꝙ index ſeclaris de 5
ſe nullaten us im tro mittat qz ia fecit ne⸗
andans alteri q
Qon querit vtru
talis q nõ timẽs kemento iteruz cogt

tale vſun creditoꝛibʒ reddet obligaret᷑
ßʒ iteru reſtitus deo vſinario. di cẽduz
no⸗ rq;uis eo mmto tñ vtiliter cãm ſuãa
geſſit et ena ſme ſui ratih abicone vſura⸗
rius abſolutus e deilla qᷓ;titate vſure. lz
non ſit abſo lutus a culpa donece de pcco

2 teratur · Ceteru ꝗ 4 deã ſut de vſurario qᷓ J
ad titiilũ· oodẽ mõ ſut mtelligẽda de quo
cũq; 4 ꝗq m Hũana nna rõnabiliter edita

tatem nouit · tunc ille tereius de penſ ione

Terco demq; pncipalr quda in

inſtu titlin dnn ʒ mn rebz licz non recta.
vbi gña · quida cuins domus qdã eſt jm
recka meõnẽ p illa moleſtatur in indieõ
ab alio d 4 p̃tedit ſe iis Hr̃e ſuꝑ illã.tande
vwerus dñs m ꝓbaconibz deſicit. et mole⸗
ſtas ſnialiter ĩ indieõ domũ recipit · dmu
lo catur eadẽ domus tere ꝗᷓ de hoe Neri⸗

tenetur rndere illi qͥ inſto titło lʒ nõ roo
po ſſidet illa. lIʒ m rectã ↄ ſciẽtia ſceiat mo
leſtante Paica obligari ad reſtitueoneʒ
ta penſioms q; dmus. et de »ſilibz idé e
ralein fer⸗ ſnĩa Jnno. ex de elec · in · .· y
neut.

a4

cco⸗
vſu
hmg
atd.
nn
us⸗
Eee

derl

du
4 4

ni
op
l

tye⸗

ceN
4
4

a.

atti
n
ie
r
ve⸗
nm

vfl⸗

tommo rei nee Hnt inſtũ titulũ nec rẽm
e ꝙ m illos nõ traſfentur dnui ſic ſut ra
ptoꝛes fures ſymomaci ↄſiles ꝗᷓ 4 nullo
mre iuſtũ dñ ij titulu nec reclũ »ſequut
ct ĩdeo res a pdcis ha abite nõ ſut eis re⸗
ſtituẽde hweris illarũ dnis quoꝝ erat· ex⸗
cepta ſmoma de qua videbitur m mo⸗
ne ſeqnti. vñ hm quoſdã excepta d cã ſi⸗
Rsrma cui cũq; p deoꝝ ſcʒ furi raptoꝛi wl
hlibʒ hõ reſtituerit mime liberatus eſt. qE
ad quaſcuũq; manꝰ furta wl rapina pue⸗
nermt ſp o bligatur ad reſtituẽduz xero
dño ſi nouermt illu. ſin inauũt tũc reſtituẽ⸗
du elt furi vel raptoꝛ ut ipe reſtitu at· v⸗
rüth hvero dño reſtituẽ diſpomt H faci⸗
at p ꝑſona religioſam aut alia ſidelem.
ſupſſo nomiĩe furis vel raptoꝛis cũ fama
potioꝛ ſit qᷓ; terrena ſba· Ad laude dei·
Cui debeant reſtitui ea q ſũt cũ culpa
datavel accepta ſeu data et aecepta
fimul. ¶Hermo.lvinjꝰ?.
On Br dx ero xx. iſo de
ↄſideracone triplicis ttuli m
reſtitu cone debiti faciẽda. Ta
ꝓſeqndu ẽ ſcvᷣm ſc; de ↄ ſide⸗
racone peẽi qð mteruemre p pt in bito re
ſtituiẽdoſl Dro quo ſciẽdu ̃m alex. de
hal'q res q ẽ reſpitueoõm ſubnoxia ab a⸗
lio ploruq; turpiter ac male accipitur
triplr. aut cũ cuſpa aceipiẽtis 2 no dan⸗
s. aut cũ culpa datig vnõ accipietis. 1
cu u culpa vtriuſq;. et ſ̊ notat textus: fFr.
de di · ob· tur: cãm. l. i rmo nach reſ
roſtituẽda⸗ qnq; ſuſeipitur cũ culpa acci
piétis anõ dãatis ſic pʒ m rapma ſurto v⸗-
fmaac. c. et tuc res roſtitui dz illi cums fuit
q; nõ amſit dniũ ſuũ · vñ · xiij. q. v. c enõ
ſane. ſubditur m fi. wero contra ins
P nane ſo cietatis furtis rapinis unt
oppſſiombʒ aliqᷓ abſtulerũt reddẽda po⸗
tius q; do wonada eenſemus . zachei publica
m exẽplo · ꝗ ſcʒ dixit · luc.xix· Si quẽ de⸗
fraudam reddo quadruplu. et q; multi
far e res accipi pᷣt cu culpa turpitudie
accipiẽtis reſp cu dantis nee ſp ten eatur
acepiẽs dant reſtituò id eo ponamus h̊
exẽpli gra caſus duoſ· Primus ẽ de illo
qu mutuat numos alteri cũ pacto ꝙ al
tr ire teneatur ad ſuã moledinã wi ad

Szmo v ui

quq; recipitur cũ culpan turpitudme! da
tis nõ accipiẽtig· Ric qn quis aliqdn mtẽ?

fractoꝛin ſun furnu aut f. colas aut Was
emẽe mercimõias ꝛ ſic de alijs vel ena eoo

pacto ſoluco em debiti expectat ac alias

nõ mutuaret vel exſpecaret· talis en ßm
we loꝛ es vſuma 2mittit l alter ex H nulluů
derrim entu hit · raco hums cſte ↄmo⸗
dum ex ſy ſuſcepit et utilitateʒ ꝗ pecuma

eſtmarit pt · ht en! ĩp̈ᷣdc ex 6 manoꝛẽ co
curſu creditũ ꝛ ſequelã qꝗ pñt a debet eſti⸗
mari pecuma uuꝛdico bom vir. 5 ſentit Io.
an. m regla miris p cc̃m.li vi. nõ tñ dʒ tliſ

uſura reſtitui alteri debitoꝛi ſn nullu x 65⁵

detrimentu ſuſtinmt. „8 ſi ꝗ qritur cui
debeat reſtitui · dõm e erogari dz pau

pe ribz. cums rõ é. q; q init a4 alter?pi⸗

ſtrinã nõ ſuſtmuit aliqð detrmentu nec
cõtulit ſuo creditoꝛi aliqð lucrù mtuitu

mutui qð no antea dtuliſßz eidẽ el alteri

eũ do ad piſtrma · et ido nõ p̃t le putare
fuiſſe uatuz ac p 2ns il reſt at illi rcſti⸗
tu endu. Mutuas aut vl ſo luconẽ ꝓro 0

gãs aliqð app ciabile: mo duz rone mu⸗
tui ſecutus e qoð tn retmnere no pᷣt · Pine

m cas pias ß5 ip pm diſpenſanduz & e. Scos

Wro caſus ẽ de vſuma rio mentali. Pro g 4.

ſeduz is qͥ mutuu n dedit pnᷣcipali Pt⸗

lucrũ aliqdᷣvel donũ ſicz mime deduc tu m
pacluũ nec qiudẽ exp lieite nee nnplicite

meétale vſura Onm ſit. ut ex X devſur. m. e. eõ

ſuluit ubi de ̊ͥ cau ̃avrbanus· in. ↄ ſul⸗
mus virſ ſit vſum.rñdet q; ſic. ut exe eu⸗
ang elio luee mamfeſte cognoſcitur in
Si date mutuùnlmde ſperantes· Lomõs
boĩes p mtæetione lueri quãa hnt cũ omi g

vſuma ſupabũdatia ꝓhoibeatur m lege
madicandi ſut male agé et ad ea q ſic ſut
accepta reſtituẽda m aĩarũ ui dico eſReca
citer inducendi. hoe ibi. Iter q lic re⸗
cepta retinere nõ p̃t · eo ꝙ 2tmi dñ legeʒ

recepit. nec ille q pter mutuũ alteri de⸗
dit rehr̃e dz qma wlütarie qð dedit a ſe

abdi camt h paupibʒẽ orogãdu. ut · xnn.
edo res reſtituẽda

tione mala dedit qᷓ; ꝙ uis acecipies intencoe

bona recepit . Exẽpli gin. Depe vtigit de
furibʒ raptoꝛibʒ oppſſoꝛibʒ vſurarnjs et
ſrmilibz ꝙ ex vamta te vel pompa ſeculi

faciũt elemoſmas eoſtituüt eatellas do⸗
ta nõ reſtituẽdo certis · tune qꝛ datuʒ nõ

fuit p tate datis.qꝛ; qð dedit alienũ fuit

vl in eo dandi ptãtem non habiut red⸗
den dũ eſt illi qᷓ ptãtem loʒ in eo qð datũ
c. utʒ·xiiij·q· v· e. foꝛte eogitat aliqᷓs es
Bicit · multi ſunt xpᷣiam duutes auari eu⸗

pidi nõ habeo pecm ſi ſuũ illis abſtulero

et paupibʒ dedero. vnde en, illi mi bomi

agũt mereedẽ Hre potero ·̊ Hmõi cogi⸗
taco ei dyaboli calliditate ſuggeritur. nã

ſi totum tribmt qð abſtulerat addit po⸗

tius peẽm qᷓ; mmuat.ſ̊ ibi.et ſunt verba

aug · in omeł· acõ aut cur dando pau⸗

peribʒ addit pecm eſt q; dando facit ſe

impotentẽ ad reddẽdu. vñ ⁊ ö:· c. multi

ſme pcco putat eſſe ſ alienũ qd muene⸗

eui habeo reddẽ.diſcant h̊ peem eſſe ſiłe
napme ſi Ziuce⸗ nõ reddat. hee Jero⸗

ſup leuit: Si tñ datũ illud erat quið in po⸗

teſtate datis h̊ dedit ad trahendũ recipi?

tom ad luxuriã hereſm vel aliã cãm nn⸗

tũc recipiẽs illud mtenco e bona ac

Fmplici ̃t datũ retinere ſibi lieʒ hõeſtiuſ
aget cogmita donãdi cã donãti reſtitu⸗

Eypli gra· ponamus aliques caſus act

maioꝛ euidentiã. pᷣmo pono ꝙ iudexvel

aſſeſſo: certũ hs ſalariũ võẽdat iuſtũ ii
dieiũ et teſtis verũ teſtĩomũ · et ſic aliqd
datur qð dari nõ dʒ· ſicut ondit aug ad
macedomũ:et hetur · xiiij.qv.m.c nõ ſa⸗
ne ubi ſditur.nõ ideo dʒ iidex ven de

iuſtũ indiciũ aut teſtis verũ teſtnnomũ
qꝛ wendit aduocatus iuſtuʒz procimũ. et
vtraq; ptẽ ad examen adhibetur. iſti ex

—

vna pte 2ſiſtuũt · quicqͥd igitur tłes inde

reeipint obligãtur reſtituere. q; mcone
ſui delicli amittũt ius acquirẽdi dnium

in tali dato ut ondit ibidẽ aug et ex de

vi. de ſo. cle. e. cũ ab omi. ubi plane de H.
Sed cui reſtituẽdũ ẽ.· dᷣm m alex. lom.
eꝙ ſi dedit illa cũ inten eoe bona· ut ſcʒ iu⸗

dex ſibi iug ⁊ equitatẽ ↄpuet.tuũc ip̃ᷣi dãti

reſtitui dʒ ſmaut eo aĩo ut iudicis affe⸗

tũ conũpat tue licz index id nõ poſſ re⸗

anere. tñ alter nõ p̃t repetere.et id eo di⸗
ſtribuen dũ ẽpauꝑibʒ· utzʒ m deõ. c. non

ſane · vel potius illi tribueduz ẽ in cuius
miuriã datu ẽ· ſi ex ſ cotra eũ minſtũ iu⸗
diciũ datũ eſt· Scdᷣo pono ꝙ; q ab acca
ſatis aut marcentis pecuniaʒz recipiat·

eret · peipue tñ ſi qͥs ajĩopuro mqchil inde
ſpenãs alteri ſumã aliquã mutuaret. ac
poſtmo duʒ ab eo cui mutu atum eſt aĩio
ſmnplici donũ aliqð liberaliter oblatũ re
ciperet · tandeʒ cognita dãtis intencone
eoꝛrupta debz acceptũ reſtituẽ· utz ſup nn
ſermone epilogatoꝛio de triplici vſura
Tereo res reſtituẽda qnʒ ẽ accepta cum
eulpa et turpitudme vtriuſq;· ſcz tã dãa⸗
tis qᷓ; recipiẽtis · et tũc gnᷣaliter te nẽdu
ẽꝙ nulli ex jmpia eã aliqd danti qd ab
eo ecui datur lieite retineri nõ pᷣt reddi dʒ
ꝗqð datũ eſt · R ei cui dedit dãtis nnpietas
innoteſcit· cuiis raco eſt. q; ſua ſmpietas
eũ reddit et ondit mdiſi 5 ſtũn imdignũ

ut anteq; ſmia cotra eos ꝓferatur ꝓ eis
mtercedat:et index ad mtereedẽtis pꝛie
ces illos literat tuc ſi tales fuerùt mn o⸗
cetes intereeſſoꝛ erat officialis ſalariaz
tus tũc nõ p̃t illa recipe h dz datibz reſti⸗
tuere. ſrvero ſalariatus nõ erat tũc ret·
nere pᷣt dumõ nõ eſß nnmo derata ſum⸗
ma et cũ ſ̊ meretur apud deũ ſi feeit mo⸗
tus pietate ßeeptũ illud implẽs ꝓuerb.
xxiiij erue eos qͥ ducũtur ad moꝛtem. ſi
tn culpabiles erant ⁊ meri to ↄdemnaãadi
tc interceſſor receptam pecumã retinere
nõ pᷣt.quia culpabiles minſte dederüt et
mtereeſſoꝛ turpiter accepit· vn paupibʒ
diſpenſa nda peccatq; guiter intereeſſo:
ad idip̃m recipienduʒ . Cũ & recipiẽs ut inſticiã ꝓpter auariciãa nnpediẽs et quo⸗
die lũ eſt illud retinere licite nõ pᷣt. que⸗ dãamõ pſequẽs. Tercõ pono ꝙ q́s accipi
ritur cui tle ſit retribuẽdũ.· Ad ſ̊ döm q/ at mutuũ ſub vſuris nõ ꝓpter necitatem
aut tale datũ tribiutur et accipitur ſme Hſß ut luxuri etur wel ut magis cũ mertãcijſ
miuria alienavel econtra. Gi acquiritur lucretur aut ꝓpter aliã cãm malam· wel
ſme aliena miuria tũc aliqñ ẽ donãti red etiã hi ex ↄ ſcicta vel humanaverecundia
xndu aliqn wero paupꝑpibʒ tribuendum. nolenteẽ mutuare ſub vſuris inducat ad

—

lon⸗

din
õ
N
ſon
,
1

39 7

ttenendũu e q; quicqdn m miuria à wel danu
alterius datur eidẽ miuria paſſo reſtitui
dz t dinerlimo de. Ad cums euidentiaz

rius miuria.
ria vmus utputa cũ uxoꝛ alicuins adul⸗

ſmutian ſub vſuris Inis om̃ibʒ »cur

rontibz vel aliquo eoꝝ tũc lucrũ acceptũ
de mutuo nõ dz illi reſtitui h paupibʒ diſ
penſari dũmõ notũ ſit mutuu taliter fu⸗

iſſe receptũ. cuuis meõ E.q; ta mutuũ re3

cipiẽs qᷓ; tribuẽs turpitu dmẽ manifeſta
opati ſut · et ideo tribuẽs luerũ meretur

am tté · recipi ẽsvero mutuu tli mõ mere

tur illð nõ ſibi reddi.hine in pias cauſas
2 diſtribuendu et: de nilibʒ jde ẽ indiciuz

Idẽ ͤ⸗ c; doͤm e de dãte aliqd alicui ut fa⸗
ciat teſtimomu falſu aut ut m iuſtã cãm
ſeu aduo cacõ em ꝙ eo dicat. aut mmſtu
du ellu faciat ſeu iocũwel bellu. mil eni ho⸗

ra wel 2Rliu licite retineri pᷣt mli ꝓpter ali

qua cauſaz iuſta retineatur · puta pter
ꝓriã pauperiẽ ſbleuãdã.· et ͤ de licetia
ſui »feſſoꝛis nee tñ reddẽduʒ ẽ dati ſicuit

dẽem paupibʒ ẽ erogãduũ eo ꝙ cuvtri

uſq; culpa ſit datũ ſpq; ſabmtelligimir

an no ſit ſ̊ ſecutus efectas minſticie in
minria alterius S

Sedo vero res acequi
ritur nõ ſolu cũ datis ⁊ accipiẽtis culpa
ſ euã cũ miuria aliena · et tũ e reglariter

ſciẽdũ ꝙ aliq̃ d dari p̃t tripliciter cũ alte
Drnms na naq; dari p̃t cũ min

toriu 2mttit gpter pecuma wel alia; don a. P
et tue mulier illa ſecrete reſtituere dobet

eãde ? pecuma vel don aviro ſuo. Mimirũ e cũ
ec dotẽ ex h̊ pdat q jm ina viro ẽ appli⸗

MI

—

cãda. utz ex de dote poſt diuoꝛein reſtitu⸗

te aviro receſſerit nec recociliata poſtea
iñit eidẽ do tẽ vel dotaliciuz repetere nõ va⸗
lebit. Doꝛro ſi mulier aliqᷓ ſoluta ſacter

peeumam. ꝓ adulterio recipitab alterius

marlto tuc tlis peeuma reſtitui dz vxori

eda · c· plerũq;· ubi ðe. Si mulier ob cimß
ſoꝛ mea cõnis mqdicõ eecie Agpria wolüta⸗

in cums miuriã data elt. Hi imquã a ta vir

q;m i; mlier aſtrict mr̃ momo ꝓpter pecuni
am in adulteriũ cadũt q pecumã recipit

obligatur ſatiſfacẽ p reſtitucõ em gꝓprio

ↄpari 4 lus minriatur ropari ſuo qᷓ; ali⸗

eno · lʒ FH vterq; miuriã patiatur: Si de⸗
mq; qᷓs hoĩem occiderit ꝓ pecuma dz illa

heredibʒ mterfecti reſtituere . S es pin⸗

de pt reeipi cũ miuria pluriũ. ut exempli
gra· ponamus caſus · Et pmo de officiali
ꝛuitatis vel alicumis dñi cui ſi certũ ſala⸗
riu ꝓ admimſtraco ne ſui officij ſtatua⸗
turet nlommus cotra ſtatuta di ſui ſeu

uitatis aliqᷓ recipit tũc ißi dno wel ꝛui⸗

tati reſtituẽ dʒz eo ꝙ m eius mmiuriã à talis
becuma recepta ẽ ut puta ſi dns welui⸗

tas emat totũ frumentũ terre ſtatuena
—
pſonas qᷓ ip̃m fuumentũ vendant certo

p̃cio nõ plus. et vendẽtibʒ ſalariũ ſuſſfi⸗
cies ↄſtituẽs .ſi tũc ↄtra ſtatutũ augent
bpᷣeiũ ̊ retinere nõ pnt · ipi dnovel 2 ui⸗

tatt reſtituẽ du ẽ e. qꝛ rei vendite dñs erat

cia wel ultra uſtum p Peiũ tü c emoͤti bz eſſer

reddendum ſecus tñ eſß ſi im limitaret

ꝙ nõ mius daret · Cxẽpli gin trado librã

Wl veſtẽ advendẽdũ ꝓ dec libriſ. alter

vero vendit ꝓ·xij· datq; michi decẽ libraſ
ꝓ ſe vero reliqs tenet · H enj facere p̃t ſ
ſnnpliei ter volebã decẽ recipe et nõ plus
nec vendes erat a me ſalariatuſ.raco aut
diuerſitatis t. q; wendens frumentuz
merus nũcius hs a dño lmitatũ mã
datũ nõ vendendi plus vel mmus et hoc
2ↄuiter iumat· wenditoꝛ aũt ſte mãdatuʒ
hʒ nõvendẽdi mius vñ rẽ qᷓ provẽdita
Pʒ. qꝗpterea ĩ to to m ten co eʒ meã impler

dãas ré ꝓp ßeio a me ſtatuto · H̊ nõ H ma⸗

datũ ꝙ nõ accipiat plus ſi Hh̃e t· ſecus

tn n ꝓmiſſo ſalario mtedernn ills acci⸗
pere quicqd revendita poſh hre. S coo
pono caſu ꝙ aliq auarieia ducti ꝑ fraut
aliũ inducant ꝙ monaſteriũ⸗ mtret · tun
ſ eius bona miuriã monaſterij ſmt ac⸗

cepta tñ q; in hoc defraudãtur qͥ poſt il⸗
lu erat pocoꝛes ideo eiſdẽ reddi debet. ut

pze⸗ exp̃ſſe · xx · q q. mj. c. ↄſtituit · et de ſilibus .

eade de prudes leckoꝛ ilogiſare pt · ¶
demq; res aeq miri pt cü miuria eecie tin

et nõ alterius.ut cũ q̃s procurat ſymõia⸗
ce bnſiciũ aliqð· q̊ em fit m miuriã eccie

et derogaroem et ſic eidẽ reſtituẽda eſt
ut plane pʒ eỹ de ſnmno · c . d oc autẽ. Si

vero pecũia data ẽ pꝛo ingreſſu mon aſte
rñ d anſq q; Velit m melius vjtaã mutare ; ſcz

et ꝑ ons ei lucrũ ⁊ dãnu ꝓuemire dz · R tñ
tles vondentesg aliqd reeipent ↄtra iuſti

Szmo lix.

eundo ad aliã religionẽvel monaſteriuz
vite ſan cioꝛis ſi nõ pt ſme auxilio pecu⸗

mevel alterius rei date h nnplere eideʒ
reſtitui dʒ ꝗᷓ ſmmõ iace dedit ut aliud mo⸗
naſteriũ mtrare poſſit · ut 4 ꝗ H; onus ha⸗
beat emolnnentu ut; ex de ſmmoma. c.
vomẽs. ſi tñ tlis m ſeculo remanere vellet
ſibi reſtitui nõ deberet· ̊ in pias cãs extra

monaſteriũ illud ẽ diſpenſandũ· de hoe
latius ſupius dẽm eſt in n ßmone vi. de ſi⸗
moma. Demq; de Hijs qͥ acceduũt cimta⸗
tos infid eliuz tpe guerrevel treuge cum
mereibz ꝓ hibitis ſatis pz in quadã ex⸗
uagati meolai ſpe · ijn. q incipit. olmm.· Er

innouata ſuͤt eadẽ in exuagati bomfacnj
Ppe q m cipit. eotra illos· ſirelemẽes. v.

m ſua· merpit· multa quibz eỹuagan·
p̃ter alias penas duierſas in flictas in⸗

dicitur ꝙ ab excõicacõe nõ pnt abſolui
mſi tm de boms ꝓprns in ſ idium terre
ſancte dederint quãtu ad ptes mſideliũ
miſerũt · a ſolo q;; ſumo pontifice p̃ter ᷓ
m moꝛtis articulo abſolm pñt · vide de
aliqiud breuiter anotatũ ĩ ſuma Hia.

m worbo ſarracenus · Ad laudẽ dei ·

md reſtitui deb eat et de debito im⸗
mſte acquiſito vel detẽto ac de multi⸗
plici turpi lucro¶ Sermo.lixꝰ?.
On fur · fa.exoðᷣ·xx. uarto
vnᷣcipalr videndu ẽ ꝗ qd reſti⸗
tui debeat . Pro a q Röd we prn
ſco.m.i iiij· di.xv. non ſolu to⸗

netur qs ad reſtituædã rẽ ablata et etia

vſu rei · ſed mſup ome miereſſe ⁊fructũ

dere Feva ſaltẽ ẽ res ex ſe fructiſera
nõ tn fructu qꝗ́ aLzane. illa re

ꝓuemre ſoler. Ex quo ſeqᷓtur ꝙ luerum

acquiſitum ex pecuma fenebri per iuſtas

mercãcias nõ tenetur fenertoꝛ reddere
alioqm is q tale lucrũ pei ipet uſte poſſee
eſſevſinarius de ſua pecũia frẽm ex alte⸗
rius mduſtria ꝓuemẽtẽ recipiendo · Et
idẽ dom ẽ de hys qꝗᷓ ſut ac ziuft
fſiciuvel quaſ et de ſilbz ¶ Pro quo ſoẽ⸗
dů ꝙ quedã ſt qͥ htvſufructuʒ · cuiuſ⸗
mõi ſut res quarũ vſus nõ ẽ earũ ↄſupeõ
vel deſtruclõ ut domus agri ſilia· ſi qͥs
Etlem rẽ p vſurã extoꝛſerit tũc nõ ſoluz

tenetur ad reſtituẽduʒ ipam remh etiaz

fractus peæpto s deductis thᷣ laboꝛ bz ce

expen ſis ron abilibz. maec è q tles freuũs
ſunt freus rerũ qu arũ aluis ẽ dns. Que⸗ .
Dangrbro ſut res q̃ nõ hnt vſufructũ pn⸗
apa liter Rcut pecuma· q; lucrũ de pecũia
uemẽs nõ e fructus pecunie H Huane
auſtfie laloaſs: Pinc ille ꝗ q dñs ſue
mduſtrielaboꝛis lucrũ qð ex mercacoe
iuſta acquiſimt de pcuma ꝑ vſur Fm:

ta roſtituẽ nõ ten etur· exquo tñ pecumã

alterius pᷣter ipᷣ ipᷣius wlütate abſolutam
detm uit ſi alter cui reſtitu co faciẽda ẽ ex
hoc aliqð dãnu meurrit hy ſibi ten etur re⸗
fungere cũ reſtitucõevſurevel malehicij/
ſet en xin integra: non tñ tenetur reſtituere
lucrũ ome qð alter ſperabat ex eade be⸗
cuma ſe ſeq q pecuma de ſuin atura nõ
Pʒ ptẽ ſicut multe res alie h̊ de hoc faciet
ad arbitrium ꝓbi et expti viri ſᷣm diuer
ſas circuſtantias co currẽtes. Hoc idem
ſentit tho · ſeða ſcde · q heñ. ¶ Ad maioꝛẽ
tñ euidentiã ſciẽdu ̈ trip ex muemitur

ita p male⸗

debitu ad cuiis oblig aconẽ q́; obliga⸗

tuir· Ormnuz dici pt miuſtũ eo ꝙ miuſte ẽ

habitu hue detentuz. ꝓ quo talis regula
dari p̃t. Ome alienu qð alteri de ure de⸗
betur ſiue licite ſiue illicite ſit habitũ re-
ſclitui dzʒ .· Ex qua regla trahitur qdru-
plex alienu reſtitui dz. Primo⸗ ome alie⸗
nu lieite acquiſitũ h̊ nõ detontũ ut ſũt oj a

mutuata ↄtracta debita iuſte „n1n ſſa de⸗

Wwira et ſilia. Hczo ome alienu non licite
ac qmiſitũ cum ſmoi ſut vſure furta rapme
reſtitu ere tenetiir · nõ tn tenetur ad pluſ
reſtitu ẽdu hm alex. lom. tho. et ray. etiã
ſi talis miuſte detẽtoꝛ ex tali re nego cia⸗
tus fuiſſ aut ßdia emſſ freus peepiſh
er hoe! maxmme ꝓptert tria· Primo q; tale
lucrũ non ẽ freus pecume h Huane mdu⸗
ſtrie aclus ac poſſeſſio ſic empta ẽ emẽ⸗
tis nõ eius a quo fuit accepta peeuma ꝑ
uſurã vel m aleficiu ſz lit illi debite obliga⸗
ta Kocndo q& cũ ius pecume ꝑ uſuas ex⸗
toꝛte vel poſ eſſões inde empte ſp de iure

curnat ad piculũ vſurarnj et mamiſſibile
ſit ei q vſura ſoluit. hinc ẽ ꝙ totũ lucrum
ex tali capitalimamiſſibili p eedẽs s ei cui
ſ lata ſuit pecuma mõ õ vſumrio puemrer
Tereco ſi tlis vſumarius cũ ea dẽ Feũia

nchil lueratus fuiſſß nõ tenétur niſi ac Alber ex pſona illoꝝ · k vero ſecus tũe ex
e⸗ iid qð exvſuris ad eũ puemt · werũ ẽ tñ ꝙ; illa apna reſtitué debent et F w eo tin ad
4 res vſumaria fuerit ex ſe fructifer tũe ad eos puemt · nã ut dieit ibidẽ glo. te⸗
freuũs ille cædẽet illi qͥ ſoluit vſurã · Silr ſi nẽtur filn ꝓ pntibʒ ꝓ herditaria poꝛeõne
8 vſura ſoluẽs ex ſ̊ dãnum paſſus eſſ · Silr ailli ad qs bona vſurarion puenert
th danũ m alex · lom. duplr euemreßt · ut dꝛ ĩ textu · ¶ Scoÿᷣm vero debitu qð reſti
Prmno p ſe directe ut qñn qpter peeum⸗ tui dʒ dici p̃t turpꝑe luerũ. Pro quo ſciẽ⸗
am ꝑ vſinã ſublataʒ damnũ paſſus ẽ. qa du ꝙ turpe luecrũ multiplex eſt. Na pᷣmo
ex ea ſibi necia volebat emẽ pro ſuſtẽta⸗ Sðꝛ turpe luerũ omis ludus alee · i· qͥ inni⸗
