eis diſpenſetur. qðᷣ ſi eri dʒ p ſ̃am ut diẽ
glo. in deo · c. ſi qui· Ig noꝛãtia vero iuris
no excuſat · BHine hm tho · ſeda ße · q. e · po⸗

tnus pmittèt q̃s ſe excoicari qᷓ; a talibua

oꝛdm ari · q; o bediẽdo nõ excuſaretur.xi.

ꝗ· in · quid g muiſtã aũt excoicaconem
patiedo meretur. ut. xxiinj · q: i. j. c. ⸗
mus · cũ diuᷣſis · e. ſe.ↄcoꝛ· goff. ETera⸗
omis ſmmomiaace oꝛdiatus etiã ſi viciũ ſi-

mome ſit o ccultu ẽ ipo iure ſuſpenſus nõ

ſo luũ ab oꝛdie quẽ ſnmmõiaee ſuſcopit ſ̊ ecẽ
ſm hug· et Innoc ab actibʒ oĩm alioꝛu
oꝛdmu· et m Inno · etiã in tpalibʒ · vñ et
pdit admimſtracoem ˖ i. q · i. repiutur · e
de ſy. c. tanta. nece p̃t cũ tali dkenſent 1

nõ diſpen ſat qn. ↄmſſa ẽ ſmmoma ex pte
vtriuſq; ſe; oꝛdiatoꝛis ⁊ oꝛdmati. wel etã

qn ↄ miſſa ẽ ex ꝑte oꝛdinati tm ut plane

pPʒ · i. q; i· c. ſtatummus· ij · et. c. ſtadet. i

Wero comiſſa ẽ ex pte oꝛdmatoꝛis tm ut
oꝛdin ati ↄſang neo oꝛdinatoꝛi aliqͥd dã
te ̃o oꝛdmato penitus ignoꝛãte tüc nõ
n̈t ipe epus diſpen ſare cũ eo ꝓpter turpi
tudmeʒ ſua. ſ ſucceſſos eius m epatu.vel

ſi hʒ donneilm m alio epatu tũe ep̃us ille
pᷣt 1 muleomagis ꝓpa · dc.c.ſtatunmꝰ.ij.
et ˖ e. ſe et H ßm Jnno. oſt. ray· et gof. Itẽ
qñ ſmoma ↄmiſſa eſt tin ex pte oꝛdiati
tunc ſi talis nõ mimſtrat pᷣt eps cum eo
diſpenſare m oꝛdmibʒ rite ſuſceptis q;⸗

uis nõ m illo que ſnmmomace recepit.nec
etiã ꝙ recipiat alios an diſpenſacoõnem.
ſilr ſi talis an diſpenſacõem poſt oꝛd meʒ
ſimo mace ſuſceptũ mmſtraſß tunc et a
in oꝛdmibʒ añ rite ſuſptig non poterit
eßus diſpenſare ¶ Kere n oꝛdi⸗
natus ab hertieo ſciſmatico excoicato wl

degdato nõ recipit execucoem lʒ ßm iho ·
pe·ray · et gof. tles oꝛdiatoꝛes weros co⸗

ſerat oꝛdmes quatũ ad caracterẽ · ſeut et

omia ali avere ↄficiut ⁊ ↄferũt ſacia ex⸗

cep ta pemtetia quo ad excoõnicatos ma⸗
mfeſte. ſecus de occultis ꝗ abſoluunt m

Ri·et pe · d valu · dumõ tn pdicti tenent

foꝛmã eccte.iqu.c.dns deelara uit. de ↄſe ·
di . jiij. nõ ẽ wbiſ · peccãt tñ moꝛtalr tã dã
tes q; recipientes ab eis quecũq; ſacĩa
ſeiẽter nᷣ bap̃m in extrema necitate · qᷓᷓniſ

aut ignoꝛãtia ꝓbablis nõ craſſa facti nõ

iuris tles excuſat a pcc̃o in ip̃ᷣoꝝ oꝛdinũ
recepeoe et in eoꝛũ dẽ execucone qᷓ; diu in

eadẽ ignoꝛãtia laboꝛãt · poſtqᷓ tamen hoc

4

—

— —

— —„

1

— ☚ —

—

Iercter ſeſit abſtinere xlor quouſch
cu eis fuerit diſpenſatu. Erga quã diſpe
ſaconẽ die hoſt. q; m epatu ſo lus P diſ⸗

penſat · ut ex de ele. ſ̃a diſpẽſat · nno hm

4
4

ray· et gof. ſi oꝛdiati fuerũt a tali q rece⸗

pitvltimã manus impoſic eʒ· i. epalẽ co
lſecracoe; ex eeciam nũqᷓ; toleratur· x. q.
. ℳ 7 —„ — 7 ₰ℳ „
ioꝛdiacoes · Si vero factu e ex ignoꝛãti

a ꝓ babili tüc m oſt. p diſeretũ platum

rũ tali poterit diſpenſari.et ſic tol eatur

—

4

in oꝛdinibʒ ſuſeeptis. utʒ ex de oꝛdmatis
ab eßo q renu· c. ul. Preterea ym ray. et
gSof·ſ oꝛdiatus ẽ ab oo q recepit vlumꝭ̊

P

manus im poſieõem in eccia · i. antoq; ef⸗
ſicẽtur hereticus ſeiſmaticus vel excoica⸗

tus tũc ex diſpenſacoe tolera mimſtra⸗

re in oꝛdinibʒ ſuſceptis ſiue ſ- ciebat ſune
ignoꝛabat ſ ad ſupioꝛes ꝓmoueri non
debet n eſß necitas magna ⁊ 2uᷣſatio ſcã.
ut · x · q i· c . j · et · ij · et ꝛdẽ vidꝛ dics goff·

1

de interdco ⁊ ſuſpenſo a diumis.· ſeʒ ꝙ nõ
* 7
conſert execuconem. ut. x · q i.c. i.et ſe.
(Srnr bediatus ad aliquẽ ſacrũ oꝛdi⸗

nẽé extra ſtatuta tpa oꝛdia cõnũ.de quibʒ

vide in. vñ · pcepto hmone.xiiij.ſuſpeſugs

eſt. nec dʒ pinttij ſuſceptis oꝛdmibzʒ mi⸗
mſtrare q;uis caacterem recepit ut e5X
—— — —„ „ 7 4 .
de top· ꝛ. c. epus tn impoſita eis ᷣmo
pnia 2 petet ſuſtinere poteit ut in ſuſce⸗

ptis oꝛdmibʒ mimſtret . ut ibi. c. ↄſultati⸗
om et glo· Cõcoꝛ. Inno.et ec.vlricus 4
addit ꝙ ſecus ẽ de oꝛdibʒ ſuſcipiẽdis. Di
cũt etia quidã ꝙ hi talis an diſpenſaeonẽ
in oꝛdme ſuſcepto mmſtrauent nõ poſß
epus rũ eo diſpen ſaro· werius tñ vide ÿ

roſſit ꝑ·c. lugduneñ.ix. q.ij.ñj foꝛſan exe

cuecõ ſibi interdeã fuiſſ. nlomiuſ poſtea

mimſtraſſ· racõ .q; omig ſuſpeſus miter
deus vel exconcatus ſe diumis ingerens

efficitur irreglaris nec ſbleuari pt mſi ꝑ
wam . ut pz de ſen · et re · in· e. el eterm · li ·

vi. et de ſen · ex · e. cum medicinalis.li.vi.

Kexdw oꝛdmatus p ſaltu ſeʒ aliq oꝛdi⸗

—

†

vndo quãms camclerẽ recipiat tñ ẽ ſu⸗
ſpeſus ab execucõe oꝛdmis ſie recepti· ut
di. vc. ſolli eitudo · ex de cli. p ſal. p. c. i. et
m glo. ſi nõ malicia ß ignoꝛãtia vel ne

ne ptermiſſo ad oꝛdmes ſuperioꝛes aſcẽ⸗

gligétia ̊ egit q;ᷓmis de rigoꝛe depom de⸗

beret tñ ex diſpenſaeõe epi ad oꝛdinè 5

terniſſum poterit ꝓmoueri · et ſi añ diſ⸗
penſaconem hmõi ⁊ reparationẽ oꝛdinis
omſſi mmſtrauerit in oꝛdme illo vel ſu⸗

Pperioꝛi credẽs q; giadati ꝓmotus fuiſy

poterit ena epus cu eo diſpenſare. Sive⸗
ro ſcter vel ꝑ ſaltũ ꝓmotus m oꝛ die ſi

ſuſcepto vel ſcieter omiſſo ſme diſpenſati

one oꝛdmis omſſi recupacoe mimſtra
uorit. tüc ſolus ſp̃a ꝙ vlterius aſcecdat
cũ eo diſpenſare poterit qᷓ;mis m oꝛdie ri⸗
te ſuſcepto ſufficet epi diſpẽſaco· ßm ray .

hoſti. ot guil. ar· de cli.nõ oꝛ. mmſt. c. ox
IrS eptio recipies vno die mioꝛes

oꝛdies cũ ſubdiaconatuvel duos ſacroſ
oꝛdines oꝛdmatoꝛe ſciéte vel ig noꝛante
ſuſpeſus e ab oꝛdmibʒ ſic receptis. li. di.
c ·q m aliquo.imo depom dz. ut. lxx vij.
di. c. diaconus. et ex de eo ꝗ fur. o; re.
ee. innotuit. pnt tn Hmoi pmitti mſeri⸗
coꝛditer in mioꝛibʒ oꝛd inibʒ tin mimſtra
re.et ſi religionẽ intrauerit ac vita mo⸗
reſq; eon exegerint pᷣt abbas ſi wluerit
etia ĩ alijs oꝛdim bʒ ſecũ diſpenſare. ut ex
de oo ꝗ fur · oꝛ:recæ. c.latoꝛ. de ray. et oſt.
veruzʒ ſi lata fuiſß pus excoicacois ſnia

ↄta talr reeip ẽtes et lomius recepert

exeplariter im deo· cemno tuit · et ĩ glo . er

addit o ſt. ꝙ etia pa cu talibʒ de facili nõ

diſꝑſat:ar.ex de cle· ex· nmmi· c. latoꝛeg.
¶Ocauo reepiẽs oꝛdmẽ ſeq; ꝓmoue
riI Facis cũ falſo titło ẽ ſuſpeẽſus utʒ expſ
ſu. ex de ſmo.c· p tuas·ijj. vbi rñdet pa
ꝙ mſi cũ hmõi fueit myicoꝛditer diſpen⸗
ſatũ nec ad ſupioꝛes aſcendẽ nec in ſuſ-
cepto debʒ oꝛdie miniſtrare. adduceng
ad h̊ ibidẽ triplicẽ raconem utʒ latiug in
ſeptio pᷣespto pmone. xim. cũ tali tñ pm
guil. im oꝛdmibʒ añ rite ſuſceptis p eßm

diſpenſari poteit.· ̊ in oꝛdine ſic ſuſcepeo

et alijs poſtea ſuſceptis ſolus Ppa diſpe

ſat · utz · e · t. e. pnl. in ſi ono recipies
oꝛdmè excoicacone ligatus ſuſpenſus f.
et qdẽ ſi ſaẽs ſe excoscatũ oꝛdmẽ ſu ſceo-
pit tue è a ſuſceptis oꝛdmibʒ ꝓpetuo de⸗
ponendus ſiwro nõ recoluit factũ p
cmonè meidiſ̊ vel fac lũ quide recoles h
miris ignarus neſciuit exmde ſe teneri m

.

ey cõ ca rõ e tũe cũ eo ſᷣ ſecularis ſitſolus

Pa diſpen ſare poterit · Ninmmrum cü ppe

ſoli talm ẽ abſolueo reſeruata · qð tñ mi⸗

nus ẽ ut ceteri plati intelligãt eis maio⸗

m ꝓhibita qbz vetita ſũt mmoꝛa· hec pla⸗
ne pateẽt de ſen. ex. c. cũ illoꝝ · ubi etia ſbb⸗
ditur. ſi religio ſi fuerint vel reglares
tue abbas eoꝝ p mictã et pacta pniaʒ
cũ eo diſpenſare poterit mſi fuerit adeo
graue notabi le ꝙ aplica ſedes eſſß me⸗
rito ↄſulenda ut ẽ membri mutilaco co⸗
piyoſa ſangms effuho. vel in ẽm à abba
tem wel alm platũ violenta manus mie⸗
dio a hlia ꝓut ibidẽ exempliſicat· vel eẽ
mſi q fecit adultus wel diſcretus fueit q/
violẽter ↄtra eũ de oblioneaignoꝛan⸗
ſia pᷣſumetur · utz ibig ¶Deemo religi
oſus recipiens aliquẽ oꝛ dmẽ in apoſta⸗
ſia ſuſpe nſus ẽ et quãtũcũq; poſtea fueĩe
recociliatus pᷣlato ſuo et pniam recepit·
en abſq; diſpenſacone in oꝛdine ſic ſuſce⸗
pto mmſtrare nõ poterit utʒ ex de apoſ.
.c. ul. tn ad religionẽ aliã tſiſſaibixe

† . —

oꝛdmacoem ſuſcepiſſ in oꝛdme ſuſeepto
ſme diſpenſa cone mimſtrare poſh ut die
ibi dẽ glo· q; tũc oꝛdmèẽ in apoſtaſia non
recepiſſet. e& de tẽp oꝛ · e· ex pte · dieit tñ
glo⸗ ꝙ ſ mo naſteriũ ad qð traſiuit fuit
maioꝛis religioms tũc nõ peecamt. ut ex
te regule c. licz · et tũc de iure ↄui ht m oꝛ⸗
die ſuſeepto libere mimſtrare . Pivero
minoꝛis tũ c peccauit moꝛtalr et tũc cũ oo
diſpenſandũ ẽ alias nõ dʒ mimſtrare · 6
ibi. Itẽ omis apoſtata quãcũq; religio⸗
nẽ fueit tacite vel expſſe ꝓfeſſus tomere
ſue religioms habitũ dmittẽs ipſo fa⸗
No ſmam excoĩcacõis mmeur rit · ut li. vi ·
ne chi. wl mo · c. ut piela. et ſic ſuſpeſus ẽ.
ndecimo »trahbes mĩ momu de pnti
ſet faciẽs ſe ad oꝛdies ſaeroſ æ mouei ali
ter q; a ſacris canombʒz ẽ ↄceſſuʒ etiã an
carnalẽ coplam q;uis caracterẽ recipiat
tn ab oꝛdmis execucoe ſuſpenſus eſt. ita
ꝙ nee poſt moꝛtẽ vxoꝛis poterit m oꝛdie
ſuſcopto mimiſtrare nee ad alios aſeẽ dẽè
n eee aliqð o fficiũ vel bnfieũ ecciaſti cum
obtinere· ac mrimomũu nᷣlomus ſie ↄtra
ũ gyter h nõ diſſoluitur · qð mtellige
mſ religionẽ appꝛobatã ante carms co⸗

3

„ „
SJ e
“ 3

atẽt in exuagãti Jo. xxij · q meipit. an⸗
Ad laudem dei ·
de dinerſis ſuſp enſiombo quas qᷓs

currit ipo iure ꝓpter duierſas cãs
ermo ·xx vn.
On oceides exoð.xx · Qxpedi

ti de ſuſpen ſione qᷓ cotrahitur
in collaco e wel ſuſeepeõne oꝛ⸗
dmis· Ja breui ſtilo de duuerſis alijs ſuſ⸗
xnkonibrvſeqndu d. rima ſuſpe⸗
ſio ẽ m bnſiens ↄferẽdis vel acqmreédis·
na bnſiciuũ ſmmomace ↄferẽs vel etiã me⸗
diatoꝛ exns é ipo ume ſuſpenſus ut dem
em ſmone pᷣcedẽti de eo ꝗᷓ ↄfert oꝛdimem
ſimomace vel mediatoꝛ ẽ· acq mrẽs vero
bypſiciũ cũ cura wel etia dig mtatẽ ꝑ ſmo⸗
mãa ſi ẽ occulta tũc ſẽ ẽ mdieiũ: ym gof·
ſieut ve illo qui mcipit oꝛdinẽ ſmmomac
ut dẽm e ſuß qꝛ ſuſpenſus e ip̈o iure etiaʒ
quo ad alios anõ ſo lũ ab ac lbʒ oĩm oꝛ⸗
Inno· et m tali bnnico ĩ⁊ dig mtate diſpẽ⸗
ſat ſolus ᷓ. p̃eipue qñ bnficiatis ſciẽti⸗
bus & ↄmlſa. et de Hac ſnnoma plemus
vide m. vij. pcepto. ¶ u auũt recipit ſinn⸗
plex bnheiu ſmomace m ray · ſuſpenſus
eſt etia quo ad alios ab actibʒ oĩm oꝛdi
nu ſi ſunoma ſuerit notoꝛia ſi th occulta
non eſt ſuſpeſus ißo iure quo ad alis h
ſuſped edus · ut · i· q. ij. c · i · et · ij . Jde tho . et
oſti · Et ſi quide vmſſa ẽ ſmm oma ipo be⸗
neſiciato ĩgnoꝛãte tũc epus cũ eo diſpẽ⸗
ſare pᷣt in tali bnficio poſt qᷓ; pure et ſnn⸗
pliciter ei renũciauit ae etiã ꝙ mimſtraé

poſſit m oꝛdmibʒ ana poſt bnficiũ ſuſeep⸗

7

eis. q intellige ſi eps ignoꝛauit na ſi ſa
enter ſmom ace ↄtuliſ non iß e ſupioꝛ
diſpenſare poſſ. ar · i · q. i . e· i. Icẽ tho way.
et vl. Hi demih ſmo wa eõmiſla bñfici⸗
ato ſciẽte tũc ſolus ſp̃a di ſpenſare pt t
m illo bnſicio qᷓB in quo cũ q; alio 'mvl.
Tan. er oſti Secða ſuſpeſio ↄ eermt ludi⸗
ces 1ↄpᷣuatoꝛ es nã ind ex ecciaſtieus wl
tlegatus ꝗqᷓ ↄtra ↄ ſciẽtiam ⁊ inſtieiã in
grauamè ptis alterius in iudico qui cqᷓ̃
fecerit ꝑ gram vel ꝑ ſoꝛdes puta x pecut
mã odin fauoꝛẽ timoꝛẽ aſilia ab xeu
one officij pdtinuũ anũ ſuſpenſus eſt · Et

kuck mtrauerit et ꝓfeſſionẽ fecerit· hec

apt 8

lugce

ſiscs.

vEinl
nher
denhe
lljs ſuſ⸗
nrechio⸗
ii me⸗
ut denn
nden
s wr⸗
pſmo⸗
ngol.
nomace
manz
oiman
in
de⸗, 7
ſi
nus
⸗
ſn
56.
8
oe,
ſc⸗
ſn,
lin
nſep⸗ 47
nalſe
np
life,
eßtt,
ni
tng
as
in
grief

,

— – — m alijs diumis officns · ut di·xxxij· e·

— rrr —

R altenſione durate e ſodi diumis s mngeſſeit
eicitur irreglaris nee releuari poterit ᷣ
p ſpᷣam · ut de ſen et re iuð · c. eũ etorm · li.
/( vi. Dic etia ſerẽtes excõicacoms ſniam
dti aliquẽ wel: ↄtra aliquos mſi pᷣmnttãt
trmã admomco emvel ſaltẽ vnã ꝓ tribzʒ
et goſoms iwnets vnubʒ ſuſpenſi ſut p
maoen ſem ab mgreſſu eccie · vñ ſi tpe mter
mecio ma ofricia celgbrauerit m eeclia
efficeretur irregl⸗ aris· Hilr aliq uis exns
2ſeruato⸗ auᷣete illiis uacoms ſe non
pt mtrom ttere de alijs qᷓ de mamfeſtis
murns vio lentis· ut de ofi dle. c· ſta
tummus. q ſi de alijs qᷓ ſcʒ mdiciale mda⸗
gmẽ reqmrũt ſe mtrom ſerit e ſuſpenſus
anũ ab offico utʒ ibidẽ · e· Hac »ſtone.
ercia ſuſpenſio ↄcermt notoꝛios ſoꝛ⸗
mecatoꝛes ꝗᷓ ſut ip ipᷣo iure ſuſpenſi quo ad
ſe et quo ad alios · ut. xxxñn · Di. c. nullus
mnſſ. a5 et ˖ c. ſe · et. lxxxi.di· c. ſi ꝗ 4 pſbri. cuᷣ
ca. ſeqh e bʒ· Dro quo notãduʒ m tho. et
my: qꝙ duplr 32 nowꝛm · ſcʒz no toꝛi mriſ
cu quis in uidicõ ↄſi totur. vel de crimine
ↄmeitur. Et no coꝛin facli cũ ſeʒ ermen
ita pplo mamfeſjũ ẽ ꝙ; nulla tergiuerla⸗
none clari p̃t · Quo cuq; igitur modoꝝ
iſtoꝝ ſoꝛmcaco clici no toꝛia fuerit ſuſpe⸗
ſus eſt ta quo ad ſe tã quo ad alios m
to. ray· ber. Inno. hoſt · et alios · nee ſo lü
ſacerde os h etia im quo cuq; oꝛdine vↄſtitu
tis etia m mioꝛ ibʒ ex nomwꝛia ſoꝛmcacoe
ſuſpeſus ẽ ipo uire ab omibʒ ac libʒ oꝛdi-
nu. m Inno: qð etiã notat archid. xxx·
di. . ad hee · qð ꝓbat etia à p. e. mĩſtri· di.
lxxi. m ſi. et ex de co ha · eler. et mu. c. ve⸗
ſtra. et. c. quehtu · in glo. vñ tadin talis ẽ 6
ſuſpeſus qᷓ; dua pſeuert vico· et mternn
ſhiexeqͥtur officia ſua etia ſemel efficitur
ſ irreglaris et mdiget diſpen ſacõ e ſpᷣ Pe m
Inno · hoſti · ut notat archið. et an. de bu .
Hic etiã ſi roſtea ceſſaret a vi cio et an te
diſpenſacõem vtetiir offieoõ ſuo ſp moꝛta

—.. —⸗rnbGG ſ

———

— —

————

talr peccaret qᷓ;uis nouã irreglaritatez

nino vtrahẽet · Divero cũ eſß ſuſpeſus nõ ex⸗
ecutus eſt officia ſua nlo minus m diget
diſpenſacõ ne ab illa ſuſpen ſione qua fa⸗
cere poteit eps m Inno. Hedo⸗ no pm
mia ↄuia tales euitari debent tã im miſſa

ullus. e e· ßter er boe. ſed in oc w variatur

opmio docloꝝ : Aliqui dicunt euitari

vVbet m vᷣmis poſt amonmicem eis facla,z
n ſe non coꝛrexerint m hu. et lau · ad⸗
momro ſieri p̃ᷣt a quocũq; pᷣm hHug·ſ hᷣm
lau· ſien dz ab epo qð viðꝛverius et ꝓba

tur. p·e· ſacerdos aliq;s · et · c. li qᷣ qs epus

ſbßr. lxxxi · di. 58; alioꝝ opmnio ↄuioꝛ ẽ et
olẽ

emoꝝ doctoꝝn qᷓ; q; uis arch. dicat ea du
ram ꝙ ſtati euitart dz ante quãcũq; ad⸗
momcõem q; ius ſuſpendit eoos quo ad
ſe et quo ad alios. hoc tonẽt tho· ray. vl.
Inno. hoſt. Jo.cal.an. de butrio ; A thibz
& ſm ea qᷣ Hntur m coꝛpe iuris nee ſunt
audiẽda d̊nanee ſumeda ſacia nᷣ bapmꝰ?
et eukariſtia m extrema nccitate · iit di.
xxxij· Lweru: C. etoruũ 2 frigeſcẽte cart⸗

tate ſupabudat: mi qtas: et phtim carna⸗

litas m eeciaſtteis advitãduʒ ſcandala
et etiã multa pieula q ↄſeietijs timoꝛatis
tingẽ poſſent. ꝓuiſu e nõ notoꝛijs ſommi
catonibʒ ̊ xpᷣi fidelu pnjs mentibʒz ut libẽ
et licite valeãt audire eoꝝdvma et recipe
ſacra cũ nõ teneãtur tales vitare ptextu
cuiuſcũq; ſnie wel cenſure ecciaſtice a iu?
vel ab ho'e gnaliter ꝓmulgate donec ta
lis ſnia wel cenſura fuerit a uidice publi⸗

catavel denuciata ſpealiter et expſſe utzʒ

in exuagan maram ſpe . v. quã dedit in

2cilio ↄſtan. utzʒ ſupᷣ.q meipᷣ.ad euitãduʒ
uarta ſuſpeſio ↄ cermt pla⸗

ſcadala.
tos quoſcũq; q pᷣtextu viſitacoms eccta⸗

rum wel monaſterioꝝ exigũt vel recipint

in deb'tas peumecões tra ſtõem Inno.
ſpᷣe. n· qᷓ pomtur ex de cenſi. c. ꝓcuraco⸗

nes et greg. x· que pomtur. e. ti · m · vi · c ·
exigit . vñ ſtõem illa violates duplum

eius qs recepmt eccie a qua id receptu;

lerit infra menſem redde obligan tur.
Kenee ex tüe priarche archießi epi du⸗
plu iß ip̃m ultra pdicti tps reſtituẽ diſfe⸗
frentes mgreſſum eccie lbi ſeãt mterdi⸗

tum. In ferioꝛes vero ab offco i bnheõo
nouermt ſe ſuſpenſos quouſq; de duplo
hmõi guatis ecceijs plenanã ſatiſfacto⸗

miſſione liberalitate ſeu gñavalitum. hoc
ibi. C R mta ſuſpen ſio fertur ↄtra platoſ

ecciarũ· m.c. quoꝛũdã · e d de ſ. oluciby.

nem impendãt nulla eis in hoe dãtiuũ re⸗

vnde latuse ecciaʒ ꝓ aliems dobitis ob
ligans ip̃ ipo iure ſuſ benſus eſt ab adnum⸗
ſtracone tã ſpu alui qᷓ tpalinʒ · nec ecclia

ten etur obligata· hßige — debitis

illis rñdere debʒ ut ibi. Et dicut vmc. et

go ſr. ꝙ ̊ ꝓcedit ſiue ſit eccia ↄmẽdata

vel intitulata ſeu etiã ad ꝓcura du data ·

7
. 2
4 *

npetente nõ racone odinis H di gnitatis

ℳ₰ℳ

rũ é dẽm Jo · an. et H̊ ẽ bemgmus.
ext a ſuſpeno vpᷣhendit religioſos p̈⸗

ſidétes mon aſterio poꝛatui eccievel ad⸗

de elec· cũ nobis· ſiue ſit etia oceupata ne
p̃do ht melioꝛis codicõms.· ut de pben · c ·

eũ qui. dic tn vm. ꝙ ſi eccia monaſterio
ſbiecka debitis aliems oblig atur ab⸗

bas nõ mecurrit hãc penã h̊ platus cuius

admimſtraco. ſecus auũt ſi eſß abbatis
et li qs nõ gra ua ret cefiam obligado ß

romittẽ do:dic v me· q; tenetur ad pna⸗

hoc tñ nõ placʒ Jo. an. qꝛ; nõ dʒ Iy uis pe⸗

nale ex ſuos termmos extendi.et pl;

Inno. di tñ eccia pecumã Hfr̃et ſupfluaz·

dic hoſti. ꝙ ea mutuare poterit mn digẽti

et etia de ſu Huoteeur ae ns
paupibʒz. t addit † o· an in rogla. m pe

ms .· li. vi. ꝙ qñq; p attep tare »ſumatur

tlictũ· etiã ſi nõ ſequatur effeus. et tunc

uis pu mt. ad ̊ fac de hmcidio· c. pro
Huam. li. vrichi mMadas Pneittr deliclu.·

ſic etia bie tradedo lſas wel ſigillũ incur⸗

t h de pᷣlato mferioꝛi epᷣo cũ epi nõ incur
rit ſuſpenſionẽ iuris mſi de ipᷣis fiat ex⸗

rit Hac penãa etiã ſi ob lig acõ nõ ſequat᷑·
ut & ſtetit p creditoꝛẽ nõ ppᷣlatuʒ cũ p⸗
ceſſerit ad actũ quãtu in ſe fuit · lo qtur

ſſe meon tio · ut de ſen. cx· c· qρα p culo ſu.

li. vi. de elec. c·hↄpromiſſarius e. li. Sed

dieit hoſt · gy ter Hãc cãm debe ret eßus
Dretorea q;uis m vm·
er Inno· ꝓximus ſuperioꝛ ab ſoluè p̃t ab
hac ſu ſpenſione exquo Pa ſibi nõ reſer⸗
uat. ut d ſen ex · e mm up. tñ m ſoſti. ſi añ
relaxacoem immiſceat ſe diunmis eſicit
irreglaris et erit ꝑ ſolũ ſp̃am abſoluen⸗

a ſupioꝛe ſuſpeẽdi.

dusut de ſen . et re· in. e. i. ll. vi. Hed Jo.

an. H nõ eredit·cũ nõ ſit ſuſpenſus ab of⸗

ſiciovel Smis. Jo. calð. diẽ ꝙ cũ ſit ſuſpẽe⸗
ſus a ſpualibʒ pᷣt teneri cũ hoſtieñ · ꝙ ſit

irreglaris eo ꝙ adnimſtracõ ſpũalium

large ſump ta pᷣt meludẽ vimoꝝ celebra⸗
tio nẽ. Ad ſ facit de coꝛ. vi. cex pte · jj. et

te visꝛ ſecurius. § wro ſumatur ſtricke

ꝓut denotat quãda Placõnẽ et ꝓtãtem

mimſtracom q qᷓ ↄcedũut alicui ad vitavel
ad certũ tꝑs ium redditus aut poſſeſſio⸗
nes eiuſdez pecuma etia in de recepta mſi

nccitas aut utilitas mo naſternj poratuſ

eccte ſeu adumſtracoms Hums 5 ex⸗
poſcat· accedete nlomĩus ad hoſen ſu cõ
uentus ſui vel li ↄuentũ no hHnt pᷣlati ſui
alio qin ipo facto ſut ſuſpeſi ab offico vn

nec valet dcã ↄceſſio. hee patẽt de rebʒ ee ·

nõ ali.c·monaſteſoꝝ . in ele. Cxceipitur
th ibi duo caſus ſcʒ lo caco wendieo red
dituu wel fructuu ad modicuʒ t̃s . Mo⸗

dicũ aut tys licz ſit arbitrarin th intelli⸗
gitur dece mu m oms doctoꝛes. Hʒzvtra
hec ſuſpeſio intelligatur ab offieo ðmoꝝ
Vl officoꝝ tꝑalii admimſtracois puta
p̃lati ꝓcumtoꝝ cãcellari hmõi. Jo: an.
remtut ad notata de decimis · · i· m cle.
et ibi pomt utniq; opmionozʒ. h ad ultim

omirnt ſͤ dubio. ꝗ Wter opmio ſecuri⸗
oꝛ elt el i8 daſ g eptia ſu ſpenſio fertur

ↄtra pti eipãtes ſciter excõicatis ðimſ.
excoĩicatis dico maioꝛi excoicacone. nã p

talem ꝑticipac em peccat moꝛtal co tra
ꝓhibiconẽ eccte faciẽs · etiã ſi uus ĩigno⸗
rt · peipue h talis ↄ dicoms ẽ ꝙ ſcire po⸗
tuit et deb t hmõi pticipacoms ꝓhibi

tione. no tñ 6 exeicatus maioꝛi excoica⸗

tio ne h̊ mioꝛi.nec è irreglaris Hh vieinus
irreglaritati.nã mgreſſus eecie ẽ illi in⸗

terdcũs ſi publice excoicatos admittit
ad officia ᷣma ſeu ecci aſtica ſacra vel ee
cleſi aſticã ſepulturã · donee de Hmõi traſ⸗
greſſione ſatiſpecerit ↄpetẽter ad arbitri⸗
um ei us cuius ſnĩam vtompfſit · utz li. vi.
de pul. e · epoꝝ · vñ ſi po ſtᷓ; ẽ ei interdi⸗
cus mgreſſus ecclie ſe vᷣmis ing erit in
ſuo officicõ ſicut pus irreglaris eſſeitur
et ſic viðꝛ mtelligendu de clericis ſeeula⸗
ribz re gulari bʒ· 91 ſepeliret excoica⸗
tum publice tunce eſßß excõicatus ut ſuß.
nec enã metus talibʒ excuſaet. hm hoſt.
mſi metus qᷓ cadit ẽ ↄſtãtẽ virũ ᷣm guil ·
et hug. Dic no ta q ptieipaco cũ excoi ca
tis eſt moꝛta le pcẽm in qᷓtuoꝛ calbʒ ym

. .⸗
1

wats c. m. ijj · di · xvinj. Primo pticipãdo in buobʒ caplis et tũc ſi notoꝛiuʒ ẽ virũ eſſe
dus. ecrmie. Scdᷣo m ᷣmis. Terco in ↄtemptu coꝛruptũ vel mulierẽ roꝛruptã pᷣm hoſt·im·
OAg eeerciaſtice diſcpline . Quart ↄtra phibi ſuma. bnñdictõ nõ pᷣſtatur q; n virgo ecccc··
elad tionẽ pᷣceptoꝛ a ſupioꝝ · JIde pe· abbas · et virg ime ↄtraxerit non dʒ mtereſſe ſaer⸗
r archið. xi· q.iij. c. hc apli· et ſie intelligi⸗ dos ut dic · e. d Hijs · xxxi · 1i· H intelligi
NRkeo:; tur idẽ capłln. ſcʒ cũ qͥs p ↄtemptũ ptiei⸗ tur q; nõ dzÿ bere bñ deoz· 3 6 eſß mmiſ
ptanf pvrat tũc excõicarip̃t· q moꝛtaliter pecat rigoꝛo ſu paueiq; bñdicẽn tur. nec vivꝛ B
Perati Ag Jo. an · et Jo · de li. et rich · in · i · Er innuere textus h qͥ loqitur de ſcdis nu⸗-
Por HFH5 werũ ßm ea q ſut in coꝛpe iuris. 83 ho⸗ ptis et ſie requirere viðꝛ pmas nuptias
Gl die ſecus ꝗpter euagap:martim ſe· v. pᷣceſſiſſe. et ĩdeo dvᷣm eſt q; ſ nõ ẽ no toꝛu
chei ctra priarchas archiep̃os ĩ epos qᷓ lo⸗ et ſut pᷣme nuptie à ad vtrũq; tũe debent
F cant wel alio titulo ↄcedut aliquã domuʒ bndie ut B. et deb · e. de hijs. Er jde dm
h uſurarijs alienigems ad fenus exereen⸗ ẽ cũ nõẽ notoꝛi mulierẽ ee coꝛruptã Si
cofe duvel etiã li pmttunt vſurarn aliem⸗ Wero ſut ſ. cðe nuptie ex ptevtriuſ. q; tüc
do⸗ gene ſeʒ non oꝛiũ di de terris ĩpoꝝ locoꝝ cũ alias bndicte fuerint non dʒ iterari bũ
nla publicevſura exécentes vel ſaltẽ exeree⸗ di ckio ſic 5: de alijs ſ. acr̃is nõ iteran dis.
* re wletos Habeant domos ductas ſeu q; tlis bndictõ qᷓ̃ ſacralis eſt ßm hoſt. in
. omes tales de terns ſuis expellat nunc; nõ excuſ⸗ at in talibz· utʒ de heret! c· ad ab⸗
de cetero tales aliq;d admiſſuri eo ipſo olenda mſi et ꝓPa ex certa ſciõtia appro⸗
En cenſuna ſuſpen ſioms mcurrũt · utz li· vi. de bet ipam. r idᷣ udieiũ eſt ſ ſut ſeðenu⸗
m⸗ vſut · vſuraruz. Nona ſuſpen ſio la⸗ ytie ex pte mulieris tĩ · vNerũtñ cũ ſt mt
ta ↄtra bn dicetes ſedas nuptias· Dro àͤ hße nuptie ex ꝑteviri tin nee eſt notoꝛiuz
3 nota ex de ßis nupt · ðꝛ. e · vir aut vel mu⸗ muliere eſſe coꝛruptaã.tunc m quoſdam
I lier ad bigamiã traſiẽs nõ dʒ a pᷣſbro be bdici pñt.et hee ẽ opmio thlo · m· in · di.
5 nedici q; cũ alia vice bndicti ſũt eoꝝ bñ .c xlij. raco ẽ q; ibi aliquo mõ ſaluatur ſi⸗
17 dictõ iterari nõ dʒ. H̊ ibi glo. diẽ hů dʒ gmjfica cõ· et hec opmio ↄuũiter ßuatur · et
ptermitti ad exhoꝛtacoeʒ dtinete et etiã lʒ hm iuma ↄuũia cũ ſacerdote tali ſuſ⸗ peſo
d⸗ q; ſacrᷣm iterari nõ dʒ. vñ 8: i bidem. c. i. ſolus ſpa diſpenſare pt. tn Jo·xxij.m ex
capellanũ quẽ bnñ dictõem cũ ſcvdᷣa ↄſtite⸗ uagan.q meipit.ↄcertacom antique· di⸗
ſu⸗ rit eelebraſſe ab o fico bnficõq; ꝛc. ſuſpe⸗ cit ꝙ cũ talibʒ pᷣſbris a pena ſuſpenſtioms
us ſum cũ lrarũ tuarũ teſtmomo ad ſedem pᷣdicte abſoluè ac ſuꝑ execucoe oꝛdmus
Inn, aplicam nullatenus deſłmaè poſtponaſ. et reten co ne hmõi ben eſicoꝝ eoꝝ dyoc ·
ſtt ER inc queri p̃t vtrũ vmuͤſalr veruz ẽ q; libere diſpeſare valeat · qd ſane intelligi⸗
le ſcde wel ulterioꝛes nuptie bndiei nõ pñt · tiir miſi an diſpenſaconem Hmõi diuinis
Ad h̊ rndet hen. boye · in deõ. c. vir aut. officijs ut pus ſe mgeſſerint. ¶ ecima
en/ ꝙ duplex ẽ bndictõ nuptialis.vna q;̃ fit ſuſpen ſio fertur vↄtra clerieos ꝗ ſeiẽter m⸗
rv m facie eccie ꝑ quã mrimomũ publicat dignu eligũt ad ep̃atũ cõ tra illã foꝛmam
d, et ſme ꝗᷓ m mo mũ clãdeſt inũ reputat᷑. ponitur ex de elee · e. cũ in cunctis. vnde
en de qua habetur. xxx · q · v · e · . et · ij. et per tales ſut ꝑ triẽ muũ ſuſpenſi a bnfienjs tam
uuf totũ · et de cladeſt· deſpon. e. cũ mn Hibicõ · Habitis q́; Habe dis. Silr eligẽtes aliquẽ
ula et tũc quãtũ cũq; fuerũt alias bndẽi am⸗ ſiue facta fuit electio cocoꝛditer ſiue m
, bo vel alter ipᷣoꝝ debẽt nlomius denuo be diſcoꝛ dia ſi infra octo dies ex quo pote⸗
uy. nedici· utz in iuribz allegatis· Alia qᷓ fit rũt co mode diſtulerũt ißam elcoem ele⸗
t. ſpealius cũ pallio vel libro cui nubentes ctis pnᷣtare qͥ culp ables in hoc fuerint a
ail⸗. ſupponutura quibuſdam ꝗꝓprijs oꝛ ombʒ Ppfſoeeuco ne eleckonis ſut excluſ ac ſuſpẽ⸗
a cttt alijs bndi cũtur de q̃ bn dictõne ðꝛ h imn ſñ per triẽmũ a bnſicijs qᷓ obtinẽt in ſcdᷣa

— W— —

„ „

eccia: Inſuper ſi infra tpus illud temere
wel wloa eeſe mm ſeez mt illis ißo ium
ꝓpetuo ſut puati · ut de elee · i. e. cupien⸗
le. E cvren ſ.li. vi. ¶ B. ſi facta eſt eõ
ꝓnnſſio in aliquẽ et ↄpronnſſarius ſciẽ
ter eligit mdignũ ipᷣo facto p trienmium
ſuſpenſus eſt a bnſicijs ecciaſticis. ut de
el ee e · ſi eopꝛom ſſarius · Cpoꝛro · hec tn
ſuſpenſio nõ tangit epos lʒ efecti ↄpro⸗
miſſarij mdignu elegerintnee intelligi
tur de electõibz in feri oꝝ platoꝝ · H tin de
elecombz ep̃oꝝ et ſupio ꝝ. ut ibidẽ ſbõdit᷑.
J E bie qu eri pᷣt vtrũù ſuſpen ſus a bnficio
cenſeatur etia ſuſpenſus ab offico vel eco
uerſo · d döm ßm pe · d anch. ſup cle-

ſu ſenſio fertur ↄtra religioſos mẽdican
tes poſſidẽtes nã m.c. nõ ſolũ de reglła.
m. vi. frẽs p̃dicatoꝛ es ⁊ mioꝛes ad ꝓ ſeſ⸗
ſionẽ recipietes aliquẽ in oꝛdin e ſuo ſeu

ad renuciaco em faciẽda ſeelo an ꝓbati⸗

oms anũu elapſu p̃o facto a recepcõne
quoꝛuũcuq; ſut ſuſpenſi · et extẽditur ec ad

alios mẽdican tes· in · . ſe. Dily religioſi

mẽdicãtes et qͥ deimas nõ recipiũt ſaë⸗
teor o bmittẽtes ↄſcieẽtiã facẽ ↄfitetibʒ de
teeimis ſoluẽdis a pᷣdicacois oſtcõ ſut
ſuſpenſi donee eis faciãt ↄſciẽtiã ſi mode

pñt. et ſi mterim pᷣdicauermt erũt ex tũe
excoicati· utʒ in clem· cupi ẽtes· de pems · K⸗

tn mtelligũt pe · de anch. et pau.ſi fuerint

cup ĩeẽtes. de pems. cui ↄ coꝛ ga ſꝑ· de cals.
ꝙ; aut qͥs e ſuſpeſug a bnſicio wl ab o fi⸗
cio ſeu abvtro q;. Siwene a bnſico tuc h⸗
ue ſit ſuſpeſus a iure luo ab hoĩe no ẽ ſuſ
peſus ab offico · ar. c · dilcus . de offi · oꝛ. nec
etiã offieiu ẽ acceeſſoꝛii ad bnficiu lic; ſit
ecouerſo. et ẽ regla mris in· vi. q̃ dic· m
penis benigmoꝛ è mterp̃tacõ faciẽda.Si
wero ſuſpeſus ẽ ab oſico cũ illa adiictõ⸗
ne tm tũc planũ ẽ ꝙ nõ ẽ ſuſpeſus a bnſi⸗
cio cũ tm ſit ſuſpeſus ab officõ · H enj o ſtẽ
dit ſnje ꝓmulgationec ultra ꝓferentis
mteneconẽ ſnie vires ſe extẽdut ſaluo ca
ſu.c.paſtoꝛalis.ex de appel. Si wero ſu ſpẽ
ſus ẽ ab officõ ſnnplr ſme adiũ ctõne tim
et ſy a iure tüc hi h̊ ẽ ꝓp ter ermẽ putat in
illo cãu ꝙ ſuſpẽſus ab offico ſit etiã ſuſpẽ⸗
ſus a bnſico ut etiã Hẽtiir exemplariter
lIxxxi.di. c. eos · et · e. ſ qͥs ſacertotũ. Si
veroqpter infamã vel ↄtumaciã ſuſpen⸗
iſus ẽ ab offeeo tũc nõẽ ſuſpẽſus a bnſico
ut. ijj.qiiij· c.pᷣſbr ſi a plebe. Doꝛro ſi ab
hoie ſuſpenſus ẽ ab offico ſnnplr et ̊ ꝓp
crimẽ graue tũc etia ſuſpenſus eſt a bnſi⸗
cijs· Si wro ꝓpter erimen leue wel ꝓpter
mamiã â ↄtumaciã tũc nõ eſt ſuſpenſus
a bnᷣfico ut in iuribʒ allegatis 8. demqq
ſuſpeſus abvtroq; ⁊ 6̊ p illã deõ em. et.
tũc planũ ẽ ꝙ excluſus ẽ ab vtroq;. aut
p illã deõem. el · et tũc a bſtmere dobʒab
vtro q; donec ſciat mtenceõem ꝓferẽtis ·
ut de cli · ex . c· illud.ᷣm glo.et hoſti. e.ti.
.c.latoꝛes · vult tñ go ff. ꝙ talis ſmia nõ
valet apter incertitudmẽ · ¶ Indecima

ſupꝑ ſ̊ requi ſiti ſcʒ aplatis · Si ly religio h
gnmuãtes vel fraudãtes ecctas ↄtra deis
cimas eis debitas ſi req̃ſiti ꝑ illos quoꝝ
mte reſt non deſiſtũt mrra menſemwel de
vſurpatis vel retẽtis irfra duos menſes
nõ fecermt emendã ſuſpen ſi ſut ab offtio
adnymſtia cois 1 bnneijs·. ̊ talia nõ ha
bentes excoicati ſut. ut in cle illa. de deci⸗
mms · et dic h Jo · an · in glo · ſe credẽ q ſuf·
ſficiat indiciſ declaraco nec ſit necria alia
abſoluco quo ad ſuſpenſio nẽ·ſ q ad ex
c ica coem bn reqritur abſo lueo ¶ De⸗
mq; guil:duradi m ſuo repertoꝛio aureo
multo s caſus poſuit in quibʒ aliqs ipßo
iure ſuſpeſus e. ̊ multos h̊ cã breuit atis
omttto · Ynu dumtaxat in ſine queri pt
vtrũ ſuſpeſi poſtq; ſatiſfecermt in digent
abſolulcõe · Ad i̊ rndet glo.m cle· pma
de decimis · ꝙ ſic in illo caſu· ſecus tñ ſi fu-⸗
iſſent ſuſpenſi ad certũ ter mmũ.dic tn ꝓ
ſuffi eeret declaracõ midicis ſuꝑ ſatiſfacti
one ſecus m excoicacõ ne ſuꝑ qua oino
requiritur abſolutio · et hãc glo· notat
ſimglariter· pautñᷣ ibideʒ latius loq tur
nã ꝓ eo ꝙ diẽ glo. in dueit qð nõt Inno ·
eęex de eta.et qua.c.cũ bone. In ↄtra riũ in⸗
dueit qð nõt idẽ Jnno · de co ha bi · ele · ·
ſicut · Poſt multa tandẽ pau ↄ cludit
melius dicẽdũ ꝙ qnq; tꝑs vel factũ ad⸗
ijcitur abſo lucom ſiende et tùc necria ẽ
ab ſolutio ut exeplariter pʒ de ſen · ex · c·
parrochian os.c.cõ q ueſti · de off. oꝛ · c· H⸗
gmfſicamt · Aliqnvero adicitur dum eoo
ſnĩe.et tune abſolutio nõ eſt nccria ſed

en

reglr

oſan
pbr⸗
re
r
igon

1 ſac⸗

fit
node
xtue
ns.
ermt
giof
aa
guon
ur
enſa
ſ
lb⸗

ra⸗

.

ſuſficit declaraco· ut de nmmmu · ee· e aduer
ſus. in fi· de ſpon. c· nõ eſt vobis· nã abſo⸗
lutio tũc við: facta in diẽ vel ↄdiconem
2ſtituẽtis. ut de appel · c. p̃terea · dꝛiũter tñ
ſm pau.in excoicacõe tꝑs vel factũ ad⸗
ijeitur abſolueõm qꝛin ea req uritur ſa⸗

uſfactõ ꝓximi qᷓ̃ certa eſſe pᷣt· et dei ꝓ pec

cato qꝗᷓ eſt arbitraria· ut de pe · di · i · cꝛ men⸗
ſura et ideo de eo poſſ dubitari · nã pecoꝛ
n Pʒ m ̊ arbitrari. qð placʒ franc.ibið.
Abſolutio autẽ a ſu ſpen ſion e fieri pᷣt ſ?õũ
Hac ſoꝛmavel ſifi. Ego abſoluo te avin⸗
culo ſuſpenſionis quã meurriſti ꝗpter ta
lẽ cãm et reſtitiio te execucõm oꝛdinũ et

officoꝝ tuoꝝ in noĩe pris ꝛc. mchilomi⸗

nus tn q; ſuſpenſio ꝑtiet ad foꝛũ ↄtetioſů
nec repitur ſoꝛma determata necria hu⸗
tſmòi relaxatioms ideo quicqͥd dicat
et qubuſcũq; vbis vtatur ig q valet ab
ſoluerewraciter abſo luit. ¶ uis aũt ab⸗

—

ſo luere pᷣt de ſnglis gya breuitatis ſup⸗

Ad laudem dei ·
irreglłaritate et q̃ non pñt effici
irreglareſac de irreglaritate q̃ diu er⸗
ſimode cõ trahitur ex nature viciate
coꝛrupcõne· ¶ Jermo· xxvinꝰ.
On occides. exoðᷣ.xx · Expe⸗
diti ꝓut potumus de cenſu⸗
ra eeciaſtica qᷓ ꝓrie ↄpᷣhendit
excoicationẽ ſuſpen nonem et
mterdictuz- Tam de nota irreglłaritatis
ꝓſeqnduũ ẽ. vñ irreglaritas ſie diffmtur
a ſpeclatoꝛe ꝙ ẽ nõ ſeu inpedmmentũ ca⸗

no mcũ ex facto ſeu deſec tu ꝓpuemens qᷓ

qͥs ꝓhibetur ad ecctaſtieos oꝛdies ꝓmo
ueri et m eiſdẽ mimſtrare · et diẽ guil · ꝙ ẽ
de iure poſitiuo lſʒ in lege veteri fuerit pᷣoꝛ
dinata in pſonã danid q pter multum
ſangnẽ effuſũ phibitus ẽ edificare tem⸗

ylũ dñj. ut de dſe . di · i · e · i. ubi ec diẽ glo ·

z fuerit dauid in veten teſtõ fuit tñ pᷣ⸗
figura toꝛ noui. et id eo im figura tpis iſti
us dem ei nõ ediſicabis michi templũ
ſcʒ ſpũale ut celebres ĩ eo · et ẽ argumtũ
a mĩoꝛi· ſi em ꝓpter hoĩcid i repulſus fu⸗
it aↄſtructõe multo potius a mmſterio
er dic Inno. de renũ · c. i cũ pridẽ · ꝙ ſp̃a
cũ omibʒ irreg lłaribʒ diſpenſat qʒ iſte pe⸗

ne ſüt de iure poſitiuo · olim eni lieitũ erar

cũq; ſit oxquo nõ eſt capax oꝛdinis ſiue

facerdotibʒ mterkicè Hine moyles emt
Eacss et ſacerdos egiptiũ mterſiciẽs.
Et ſamuel agag pinguiſſmu regẽ. phi⸗

nees q; indeu cũ madianita cuntẽ. Zie

petrus anam ſaphira ¶ Et hi qri tur
q̃ fuit cã inſtiturois irreglaritatiſ.rndet
guil.ꝙ hoꝛroꝛ ⁊ ſcandalũ mde oꝛiẽs.nã
ab hoĩ abile eſſß ꝙꝙ q mtinxit manus ĩ ſan⸗
gummẽ huanũ offerat ſangnem hoſtiam

mnmmmaculatã vel aliud offieium exhibeat

tñ ꝙ plures ſut pſone in quibʒ nõ cadit
irreglaritas na hm To calð.mulier que⸗

caradteris clericalis rreglaritas ĩ ea nõ
cadit ꝑ quã impeditur q oꝛ diarivel oꝛ⸗
dmis officiu celebrare · vñ mlieri ꝓphibẽ
tur ea qᷓ oꝛdmis officõ copetũt · ut · xxinij ·
di. e. ſanctimomalis · c· ſacratas· de pe · et
re.c.noua queda· Werũtnñ quã uis nõ eſſi-
citur irregłaris temerarie tñ agit 1 ui⸗
ter piri dz. Hilr in ele · vna de honn · p t
tria gna hoĩm.q́ ꝓetrates homcidin nõ
ef cuntur irreglares. Drnmo furio ſi. et
dic ibi glo · ꝙ ſurioſus qͥ ſiue cotin uo fu⸗
roꝛe laboꝛat ſiue ꝑ mterualla q;diu ſurit
muriã ßt pati · h nõ agere · xv. qi.c. illð.
.c.aliquos Hinc etiã qð p eũ ſit ſic htur
pmde ac ſi caſu accidiſ ſiue facto ꝑſo⸗
ne. et ſi dãnuz dat nõ tenetur · l. acqͥlia·
ẽ pꝑmde ac ſi qu adrupes feciſß vel tegula
cecidiſſ. T. ad.l. acquiſl.ſ ſi quotẽs·
ij. nee enã peccat in tali amẽtia cũ nõ ſir
ↄpos ra coms. S cdᷣo infantes nõ effieut
jrregłares.q; de hijs idẽ ẽ mdiciũ · ðꝛ eni
alibi qd infans wel furioſus perdidit vel
coꝛrupit m pintuz ; et rõnẽ reddit lex qᷓ
de hoĩcidio lo qtur.F· ad .l.coꝛ · de ſic. l. m⸗
fans vxl furioſus ſi hoĩem occiderit lege
eoꝛn elia nõ ten etur:cũ alterũ imnocentia
ↄſilij alterũ fati infelieitas excuſet · ſatiſ
E ſuo fſuroꝛe pꝛũtur.et dic̃ glo:ꝙ infanſ
H ð: mmoꝛ ſeptẽms· q; etas illa ignoꝛat
quid faciat· Hine ex tali ſponſalibʒ non
vↄtrahitur pub liee honeſtatis iuſti cia.de
deſpon · inpu · c. las · dic tñ hoſt. in. e. illa.
de delicko pueroꝝ · ꝙ vuer dolicapax ſi
viciẽdo lapidẽ wel cultelluʒz occidit gli⸗
quẽ irreglaris ẽ· lʒ nõ habuerit ammum

occidedi:q; in lege ꝓmoconis nõ volun⸗
tas ſ̊ factũ atteditur.tale tn hom cidiũ
fatetur diſpen ſacoe dignũ · dic gẽz elmꝰ
ꝙ talis tenetur qma doli capax · lz fauoꝛe
etatis cũ eo mitius agat᷑ · ut de delic · pu ·
.c. i. Et addit ꝙ quia doli capax 3 cu ꝓ⸗
xmus ẽ pubertati. i. cu magis ꝓgm quat
etati pu beri qᷓ; inf̃antie q̊ m maſelo eſt m
tdecimo ano cuù dimidio et aliquãtulu ul⸗
tra. in ſomm a vero m. xi· ãno cũ dmmidio
et aliquatulũ ultra ſhc nõ· inſtit. de muti
libz ſtipulacoibʒ · pupillus · ad ſů de de⸗
ſpon· inp u.c. ↄtinebatur·c. atteſtaco es ·
et in gloſ· Nerco doꝛmẽtes nã ſᷣm lauð·
doꝛnnétes ſurio ſo ↄ pantur · ut ex de ba⸗
ptiſmo·c maioꝛes · et hoc idoo qma doꝛm
tio reddit hoĩem totaliter extra menteʒ
vwelut eſß m extaſunãa aliqui doꝛmẽdo lo
gquuũtur aliqꝗ aliqͥd agũt utpote ſe armãt
vagdut aſcen dut ⁊ deſcendunt.vn refert
lauð. de ſo cio ſuo anglico q dꝛnnẽs pa⸗
ri lius imit de eccia ſan cti benedicti uſq;
ad flumẽ ſecane de nocte et ibi puerũ in⸗
torfecit. et reuerſus doꝛmens poſuit ſe m
lecto · et de Hvidꝛ ꝙ nõ ſit irreglłaris·et H̊
tenẽdu e wrũtn ebrius occidẽs aliquæ
licz vſu raco is ꝓ tũc nõ Habeat nõ excu⸗
ſatur a delicko nec ab irregularitate hm
genze. et math. xv. q· v. c. mebriauert· q;
ſi de pᷣo mmtelligi woluiſ cũ alijs etta ex⸗
p̃ſſiſ· ut de di· e. ad audiẽtã.pᷣdicti au
tem nulla irreglaritateʒ vel pcem mcur⸗
runt nec celebrãdo nec offiens oꝛdmis
