repſtaſe⸗
on Qurn

dinge 8
mu mho⸗

unealt

ecareneſt
isucl uci⸗
rlucmi
nartini
fniid
ic
al
mnoht, 7
Erpnd
tncle.

ugns
faßen,
ha e⸗
cligis
ſoſien
en

noꝛmame ptibz ·

meũ et tu feeiſti vindictã eius. CQuar⸗
ta ꝓm de cã eſt moꝛdiata ſilioꝝ concupi⸗
ſcentia · qᷓ triplex diſtinguitur i im canom/·
Johis· acupja carms. oculoꝝ · et ſup
bia vite · 6—
amoꝛe carnali capti rebelles ſut õ
adherẽtes mersetrieibz. 4 ꝓ appotitu libi⸗
dims fedis ↄnubijs · ſiẽ feeit eſau qᷓ mri⸗

uantũ enĩ ad pmũ ples

momo duxit vxoꝛes parẽétibz ſuis exoſaſ

ut pʒ gen. xx viñ· Ninmirũ cuũᷣ cu amoꝛ fedus
app licatus alicui coꝛda Rlion a paroti⸗
bus ſegregat adeo ꝙ etiã vxoꝛe Pa imn⸗

oꝛdmate dilca moleſte fert maritus onꝰ

ſuon parentũaꝛ inde oꝛiũtur mter nurũ er
lſocrũ diſcoꝛdie miurie rixeꝛſilia · videſ⸗
q; nurus ꝙ ei fauet maritus audacuus
inſo letius crudeluis ſoerũ pſequitur ·
Ruãtũ enã ad ſeᷣm augmẽtãtur in fi⸗
lijs m ſupbia nutritis vel ſuis ſupioꝛibʒ et
nobilioꝛibʒ opulatis parentũ mmrie co

tumelie mo bedietie adeo ꝙ ſuos parẽteſ
nõ ſolũ deſpicẽ nõ verẽtur h etia de eis w⸗

recũdari ↄpꝛobãtur tanqᷓ; de ignobilibz

paupibz ruſticams· In quoꝝn gemetiuz
parontu ꝑſona ð iſa.i. Elios oputrium
exaltamii ipi aut ſpreuerũt m e⸗ Et: de hoc

hetur exẽplũ multũ nõbile li· apũ · et po⸗
q ſez contigit mn

. —=

netur in feius mõe. g.
uatu demq; a4d tereiu
deſpectões parentũ adhuc mag augme
tatur ex maledcã ſilionꝝ auaricia · qᷓ ereſcẽ?

te et ate anõ ob liſtete vtute ſp ereleit to⸗

tũq; neqnicie ſuevirus affundit a ſims
paretes ·
neritve nſeie gemtoꝛibz ſuis quibz filn
den egat etiã vite necria · ↄ tinue paretes

—

i ſa domus iĩ manus talin w⸗

moleſtãt moꝛtẽ optat. Pine ſapies co⸗
ſulit ecẽ. xxxij·ſilio 1 mulierifratri am

eo nõ des ptãtem ſup te jn vita tua et nõ

dederis alij poſſeſſionẽ tuã ne foꝛte pem⸗
Fends Melis
eſt em ut ſilij tui te rogẽt qᷓ; te reſpicẽ m
manus klioꝝ tuoꝝ· Sie abſalõ preʒ ſuũ

teat te depeeris ꝓ illis.

de regno expulit ꝛ eũ uſq; ad moꝛtẽ pſe⸗
cutus eſt· ijj · reg. xv¶ ¶ Econtravero filij

bom tecten tes paretibz ſuis multiplici

felicitateæ dotantur · cput expᷣſſe claret m
bndictõe iſaac quã dedit filio ſuo jaco b

inſto ſuis parẽubʒ ꝑ omia ſubiecto · vñ

ſen tẽplieẽ dedit bn dicõeʒ · i utz geñ . xx

vn. ubi di cit · Det tibi deus de roꝛe celi et

de pinguedie terre abudâtiã frumétivi⸗
m olei · ſeruiãt tibi ꝓpli et adoꝛ ẽt te tri

bus eſto dñs fratrũ tuoꝝ · et meuruẽtur
ante te ſilij myis tue· q iu maledixerit ti⸗
bi ſit ille maledcũs et qͥ bndixerit tibi b

di ctõibʒ repleatur. In quibʒ vbi s ſept

felicita tos vel budeones ꝑ oꝛdmẽ vpᷣhen/

dutur. Prima ẽ abũdatie gĩarũ 4 ꝗͦ intelli

gitur m roꝛe celi. de ꝗ 3 bñdeone ðꝛ ecciſti.
jij · onoꝛa pr̃eʒ tuu ut ſupuemat tibi bn

diclo a deo · ſ. gre et bndictõ illuis m no
uiſſiõ man eat· Scdᷣa ẽ abu dãatie tpalin qᷓ
mtelligit iĩ vmguedie terre frumtivmin
olei · na ßm do ckoꝛes p frumẽtũ cibũ pvi⸗
nu potũa ꝑ oleũ pulmentu ngmſicat᷑ et
ſic vphedit omem terre fertilit atẽ qua
homies dinites fiut· vñ ecciaſli.iij.bndi

io pr̃is firmat domus ſilioꝝ · et iuſte

ut merito honoꝛacois illius a quo qs tra

hit e ce mercedẽ hat ad bn eſſe ta coꝛpa alr

qᷓ; ſpualr. Et iteru ibidẽ. Sicut à theſau⸗

rzat itaa q honoꝛiſi cat mreʒz. qð mtolligi
p̃t de duuic ijs tpalibʒ coꝛpalibꝛa ſpuali⸗
bus. ereia grate ſubiectõis ſue fami⸗

—

bi wliamaxnme hlioner ſliarũ. ecce· in.
ꝗ honoꝛiſicat prem io cũdabitur 1filis-
Drnanie hHonoꝛiſicacois oĩm pßtim vtu

oſoꝝ·. vñ ſubditur. adoꝛẽt te tribʒi· vir⸗
tuoſi a tribʒ vtutibʒ theolo gicis dei. et I
ꝓpter honoꝛiſicã eus fama qua ex hono
riſicatione pꝑntũ acquait. ꝓu· xx j. Me⸗

lius e nome bonu q; dinite multe et da⸗

tur illi nomẽ h qſ ꝓ pmio in iz ſeclo. eec ·
iij.· gloꝛia hoĩs ex honoꝛe pñs ſui. Qim⸗
ta ẽ exaltacõmis t reuerẽtie inter frẽs ſu⸗

os vñ dꝛ · eſto ide eris dns frat rũ tuoꝝ.

et meuruetur an te filij mĩis tue. H patu⸗s

it in io ſeph· Geñ. xlv. Hexta ẽ vm dicte
mmicoꝝ vñ ðe qui maledixerit tibi ſeʒ

effectu· affatu wi affedu ſit ille maledi⸗

ckas ut mpedire nõ poſſit ꝓſ⸗ pera vlõge⸗
uam vitã. q; vꝛ ecci: in · qui honoꝛat pr̃em

ſuuvitavinet lõgioꝛe · Cõgruu ẽ eE enn ißm

alex. de Hal. q; pcαππα% ↄſeruatioms vi

te pneipn mereat »puationẽ ſui. Sepaa

evjeanie bndictois fautoꝝ· vñ bneclit

t qui i bydixent tibi bndi ctõibʒ reple⸗
atur · na bndictõ ſmglłaris eſt bñ ſentire
de rectis hoe eni ĩrectitudinis ſignũ p̃fert
ſicut recko ligno nõ coheret mſ rec taz
lignu. ſic aĩe recte miſi mẽs recta cõco⸗⸗
dare nõ p̈t· et H vtriuſq; vicaria bñdictõỹ
eſt eterne btitudmis.· de qᷓ viðꝛ in telligẽ⸗
du illud. jithimo. in Pietas aut ad oſa
vulis ẽ et maxĩe qᷓ erga pentes exeree⸗
tur. Heqtur. ꝓm ſſionẽ hs vite eius qᷓ
5 Eet future · Ad laudẽ dei.
e honoꝛaco ne parẽtũ qᷓ ↄſſtit in
reuerẽtia obediẽtia bñficẽtia meõöne
gnatioms iſtru ctõis ⁊educacõms.
ermo tercius 8
Onoꝛa prem tuũ 1m. tuz: ut
ſis longe · ſuꝑ terrã · exoðᷣ.xx·
Fiſo utcunq; de hHonoꝛ acone⸗
baretu: m gnali. Ja breui ſtilo peurrẽdũ
eſt magis m ſpeãli qualiter eiſdẽ ẽ exhi⸗
leda reuerètia obedictiaa bnfictia rone
gnacõis inſtruetõis ꝛeducacõis Ad
cuius euidẽtia pᷣmo qri t. efr modis P⸗
Pwpri iſtud mtelligitur pßtim cuũ pra mr
p luribʒ mõis accipiutur · LNa pmo deus
Sꝛ pr creacoe. dyabolus ermis mitati⸗
one · epi ꝛ p̃lati aũcte · ſenes an tiquitate.
ſacerdotes ſacr̃oꝝ colla co cone · nutrieius
cum a ſlic de alns. Ad rndet aſten. li. i.
ti. xxiin: ꝙ iſtud pᷣeeptu pt mtelligi tri⸗
pliciter Prcre ßm ꝙ ðꝛ a lege nature
et ſie mtelligitur pÿy r carnalis· q; natura
n5 nomtnͤ yrem carnalez ꝗᷣ 4 E vn cipiũ m
ee nature. Et nõ ꝙ appellaco pr̃is a ma⸗
tris extoditur ad omes aſe cedẽ etes m re⸗
cta lm ea. ſic in noĩe filij ad oms deſecen⸗
dẽtes nõ ad tñſuerſales. Hcðᷣo vero m
ꝓ eſt legis E⸗ a deo inſ pirate: et ſic in⸗
telligitur yr ſyuͦalis · le lex ſeyta ropu⸗
tat premnõ tm illu ꝗᷣ 4 pnͤeipin in eſſe na
ture · H etia illu qᷣẽ vneipiũ ꝑ mimſtertus
m eſſe gre. hm illud.i.coꝝ · ij. In xpᷣo ĩhu
euãgelui ego vos Cenni Aere demq;ʒ
qð accipitur ꝑ allegona i improße· et
ſic deus ð: pr. cui diemus : pr nr qᷓ es in
cclis vñ ſup ills deut v. honoꝛa pfem et
ma. die quedã glo ·i. dxũ a ecciam. CKe⸗
euũdo qri ᷣt cũ dñs woluit dare filjs pᷣce
ptũd de pentibz a cur ta a inſuffieicter expſnt.

q; parẽtibʒ nõ ſolu debetur honoꝛ reue⸗

e .ß ec ſuſtetaco quã tñ deus ptermit
r. Ad hoc rñdet doctoꝛ ſcũs.ſ. cda ße · q.

ren. c pentibʒ inquãtũ Hmõi debetir
eis reuerètia 1 honoꝛ · h ſuſtẽtaco talia ſi,-

lia debetur eis racone alicuius accñtis
ſez inq uãtuz ſut mdigẽtes vel hm aliqd

hmõi · et q að ẽ p ſe pᷣus e eo qð ẽ ꝑ acci

dẽs · idoo ſter pma pᷣcepta legis q̃ ſut p⸗
cepta: decalogi ſpealr pᷣeipitur honoꝛaeõ

parẽtũ.·m ; tñ ſic in quo dã pnᷣ cipali m⸗
telligitur mandaria ſuſtẽtacõ et quicqd

almd debetur parẽtibz· Et ut die Hen. dN

vrmaria raconale ẽ ut q́ͥs pentes pono
ret.· q můß fuiſſe ent ꝑntes hõ nõ vemſh ſup
terra. Et ideo nᷣ quis pntes lonoꝛauerit
mſtu e utvita eius abbreuietur ut in eo
pratur in quo deliquit. et
rẽtes ſonoꝛãtis ꝓlõget
queri p̃t qre epuo pmitfitur longeui⸗
tas ꝓ bntũ honoꝛacone magis qᷓ; dcuq;
alia. Ad iz rndet aſten ubi ſup. ꝙ ↄgruũ

ereõ ꝓinde

e ut ei qͥ gratus ẽ bnſico bnficiũ per

ſic mgatus bnficõ pᷣuare meretur· be⸗
nefſiciũ aũt vite coipalis poſt de a pnti⸗
bus Habemus. et ideo pntes honoꝛas q̊
bñfieio gratus meretur mm vita cõuari.
q weronõ honoꝛat tanqᷓ; mgratus mere⸗
tur vita puari ß qʒ lõgeuitas nõ allicét
miſi cũ ꝓſperitate eſſ. ideo qð exoð⸗xx·
p̃ᷣtermyht. deut. v. addidit ſcʒ. ꝓſperitate
u bi dic. honoꝛa prez tuu ꝛm ·. tu · ſic pᷣeeß
tibi deus ut lõgo tpe vinas et bn lit tibi.
vñn m tzeepto ſicꝛĩ pᷣ pPmo pᷣmůu ꝓmittit +
potius qᷓ; m alijs· quia hoĩes ut ĩ pluribzʒ
ad vtilitate aliqua aclus ſuos oꝛdmãat.
et id eo in illis peeptis opoꝛtuit ꝓmiſſio
nẽ addẽ pᷣmij ex quibʒ nullavidebatur
vtilitas ſequi vel aliqᷓ vtlitas mmpediri ·
et qꝑ pntes ia aſuͤt reeededo nõ exſpecta
turvtilitas ab eis· Hine hic p̃cepto ad
ditur ꝓmiſſio. Pilt ꝛ⁊pmo pᷣeeyto e ꝓphi
bicone idolatrie · quia p t videbatur ap⸗
paros vtilitas impediri quã homĩes cre⸗
düt ſe ꝑ pactũ cũ demombʒ inituũ »ſequi
poſſ. E obicitur. illa promſſio de
lon geuitate vite viðꝛ eſſei ans ⁊friuo⸗

la quia ſepe ↄtingit ꝙ pntes ſuos pono⸗
rnãtes et eis ndeli. ſbuemetes cito moriuß

tra vita pa

n tam menẽ dinmoꝝ iudicon q maxime recæpit ſe; regimẽ woetrina. Ad qð ex⸗
hene furum romnnemecone reſpiciült aliqui 4 ẽplo ꝓxio xpᷣs nos mduxit. q ut dꝛ luc ·
* vñj ſut ijn ptes citius vita puatuir: Alñn inj· pntibʒ ſuis ſbditus fuit· Racõne e⸗
nl Wro? ſut mpn m pntes diutusvmit. nq; nutrimẽti vel bifactoꝛis debetur eis
nſßhn EDaafes queri p̃t m ↄſſtit honoꝛ ille honoꝛ bnfieetie· ut li mdigeat eis vite ne
nauent quẽ dñs p cepit filjs exhibere pntibus. ceſſaria mmſtremus poſt hãcvitã oo⸗
urin en d rndet glo/ſup illõ Ephe. vi· hono⸗ rũ aas miſſis elemoſims i eiunjs aſiſi-
a ra pa. et ma · ꝙ; ponoꝛ ille ↄ litit d uo bʒ· bus a purgatoꝛio liberemus⸗ nec eni m
fogns ſeʒ reuerẽtia ſuſtẽtacoe. Pro cuins de⸗ biſicijs pnt filn pntibʒ equalens red de
ongai claracoe ſciẽdu. ꝙ honoꝛ ꝓut mcludit H q; pntes nutrierut filios de ſua carne· et
anig diuo aſiſtit m tribʒ ſeʒ m reuerẽt a o bedi⸗ ꝓBa ſba ſ̃ filn nutriut ꝑntes de ſba alie
Prgrii entia bnſicictia· et in Hijs tribʒ debemuſ naet iðo q hijs tribʒ pntes nõ honoꝛat
Konr os lon oꝛare. q; m mtelligẽtia lraleʒ pr a deo triplicivmdcã ſeuere vleoms feriũ
r he⸗ naoiat pſonã gnantis in ſtruetis educã⸗ tur. Prnna ẽ abſtractõ rerũ tpaliũ di
in⸗ us. et lic tenet acoeʒ oꝛigimisreg mĩs 2 umo iudico plerũq; tlibʒ diuerſa m foꝛtu
6 pypfactoris. vñ dic phus · ꝙ filn nõ yne· ma rerũ tpalmʒ euemũt q ſuis pntibzm
uart pntibʒ reddẽ equalens· qa tria bona no⸗ mdigẽtijs nõ ſubuemut. Pedðo abbreui⸗
ner, bil ſina receperũt a ꝑnt bʒ quonnulluz; aco vite tpalis fame· vñ pᷣs· ſu bito de⸗
Aes eis ſuſicieter recopenſare pnt. ſcʒ eſſe na fecerũt pieruũt ꝓ ter iniqtatẽ ſuã. Et hm
Atr. turale. nutrmentù ú- rmaà nâà racone nua infames redduũtur · et a teſtim omo
ſen eſſe nalis · i coo oꝛiginis debetur eis ſo⸗ ferẽdo et ab omi aclu legitio repellũtur
izen noꝛ reuerẽtie· iux ills ccciaſ. i. qiun timer ñj. q: vin c. pleriqg h. Erm canones in⸗
ech. dnm honoꝛat pntes et qᷓ dmjs huiet hns grati ꝑntibʒ a teſtamto ſibi facto ⁊ duuo
4 ſe genuerũt in opeꝛ m one et cũ omi tione ſibi facta excludutur ⁊ hꝛeditaria
rn pacietia ſeʒ coꝛdis vbi triplicez tãgit ho⸗ ſucceſſiope pᷣuatur ꝓut poſtea latius vi
rind. noꝛe reuerẽtie · Primo opis · qua ma cone deb tur. Cere addico moꝛtis eterne · di
nt eſſe naturalis qð ↄtraximus a pntibʒ te cit enji glo · leui · xx· q maledixerit pri aut
4 8 nemur eis Hilitera reuerẽter buire ex mri moꝛte moꝛiatur.ſeʒ moꝛte eterne dã⸗
em wotavtute coꝛpis qncũq; mdigẽet qð eſt nacois. Lec mrũ cũ reputãtur in digm
mnin. ↄtra illos q́ͥ manus violẽtas in eos mi⸗ vite tpali. qᷓ eis diumo uidicõ ſbᷣtrahit
nſe eiũt vel vi ctu nccriũ ſbͤtraHüt · Scdo oꝛiſ cũ tn aln s pccoꝛibʒ hecvita ad pnĩaz ↄce
o14 ut nec duris nec aſpis verbis ↄtẽdamꝰ . ditur q; ſ ab Hijsvmdcis qda coꝝn oc?⸗
R cũ ipis · ̊ eooꝝ rep̃hen lones dulciter ſu⸗ culto duimo mdico mßi coꝛditer eximã
unch⸗ ſtmeamus blandis verbis rnwaamus. tur magis timeaãt ne pſeuerates in malo
se qð & ↄtra llos q ꝑntibʒ maledicũt etĩ potioꝛi vindicte rebuetur. ¶ Berutñ ex
ſcgui maledcone vᷣma meurrũt ; Jux ills leuit. deis duo pneipaly p ſeqnda reſultãt
ſor .Jxx.ꝗqᷓ maledixeĩt pr̃i à mri moꝛte moꝛia⸗ pmũ eſt quõ nos oblig amur ad pꝑntum
nto⸗ tur. Terco coꝛdis ut ſcʒ ipos to to coꝛde obediconẽ ſedᷣm ẽ quõ co gimur ad eoꝝ
Ni, diligam? qð ↄtra illos qͥ pntibʒ moꝛteʒ ſuſtentaconé. Quatuz igitur ad pmum

/

t ecõ uerſo parẽtes dehonoꝛãtes virrita
tes nec ſbuemẽtel diuvinüt · Ad h̊ rñdʒ
ſcus tho · vbi ſu. ꝙ pntes honoꝛã tibʒ lõ⸗
geuitas ꝓmitutur. nõ ſolũ quãtũ ad fu
tura vita ſ̊ etiã q;tu ad pntem· m illud
aphi. j thim. ij. Dieras ad oĩa ptilis eſt

ꝓmiſſionẽ hns vite qꝗᷓ nuc & ſuture · qa

7

cũ pnᷣtia bonavel mala nõ cadut ſub me⸗

rito vel demerito ̊ mqᷓntuʒ oꝛdmãtur ad

futura remuneraconè ideo qnq; m occul

m motũ ꝓprie wlũtatis ſme eoꝝ rephẽs
ſione vmãt: cðdo rõne regnmis a doctri

optant ut ißonꝝn hetditatẽ recipiàtvel i

4

ne debetur eis honoꝛ obedietie · de quo d⸗

Ephe. vi. Filij obedite pꝑntibʒ vr̃is ĩ dno.
oem iuſta e· honoꝛa prem tu.et ma.t. qð

ẽ mandatu pmu in repromiſſione ut bñ

ſit tibi et ſis lõ geuus ſup terrã. q̊ ibi.· vñn

ad ſalutẽ ptinẽt racoe ſedi bom qð a pre

R B
*
.
„

£

õ
„

queri pᷣt vtru vnus homo tene atur alte⸗

rni o bedire pᷣſeru cũ in ſtituco Sma tine⸗
atqꝙG ho ſuo ð ſilio regatur.ecci· xv. Deus

q. cEteſmaq̃rta·q; ſic actões rerũ natu⸗

ab micio ↄſtituit hoĩ em a reliquit illũ in

manu ↄſilij ſui · Ad ̊ rndet tho· ſeð⸗ ße.

raliũ PpPeedunt ex potetijs naturalibʒ ſic

etiã opacõ es Huane ꝓ ceduũt ex Puůana

volutate · opoꝛtuit aut in rebz naturalibz

ꝙ ſupioꝛa mo uerẽt in ferioꝛa ad actõnes
ſuas ꝑ excellẽtia naturalis vtutis co lla⸗
te vmitus. vñ opoꝛtʒ etiã ĩ rebus hůams

ꝙ ſuꝑpioꝛes mo ueãt inferioꝛes p ſuã vo⸗

lutatẽ ex vi aũckatis ð imtus oꝛd ma te ·

Mouere aut ꝑ nacõem wolũtatẽ ẽ pe⸗

peore . et deo ſic ex ipᷣo oꝛdme naturalidi⸗

mqmtus mſtitum m ferioꝛa ĩ rebʒ natura⸗

libʒ nece hñt ſubdi motiom ſupꝛoꝛũ ſic
etia m rebʒ hams ex oꝛdme mris nalis

ct ᷣmi tenẽtur mſerioꝛ es ſuis ſupioꝛib uſ

o bedire. ut ſilnj vntibʒ ſerui dnis ſP diti

„

platis ſpualibz tpalibʒ monachi ſuis

ad alia facieda ꝓprio ↄhlio ꝓcedę dz ſic
ec ad h̊ ꝙÿ obediat ſuo ſupioꝛi.( I Gof ſiq

ritur cui plus obedire tenemur pri car⸗

latis eus aut reliquit hoi em mmanu
2Rj ſui.nõ lieeat ei facë ome qð velit
ſ q ad id qð faciẽdũ ẽ nõ cogitur neci⸗
tate nature ſic irron ales ereature · ̊ libe
ra eleone ex ꝓprio ↄſilio ꝓcedẽte· et ſicut

en

nali an ſpuali. Ad ͤ rñdet glo·xxx· q

7. c. pitaciũ m fi⸗ q m neættate potius 2„
carnali ſůuemẽédu m tpaliũ bnficon ex⸗

Hibicoe · q de carnali pceytũ illð mtelli⸗

gitur· honoꝛa prem ma. uins racõ eſt
qr abe eo hz eſſe. qꝗ qᷓ obligaco ec p mfideli⸗
tate nõ diſſoluitur h iure naturalia ᷣmo

hec obligacõ nata ut; ma di.c. ius na

tunale· et ſic jn regla aug habetur ꝙ; re⸗
ligio ſus p 8 lato taqᷓ; pri dʒ obedire · ibixer

bu tanq; nõt ſilitudmẽ potus ᷓ verita⸗
tem ˖ et m euãgelio math·xvintanqᷓ; ad

latron?.· Sʒ ĩ exhib ico e rouerẽtie plus de
ſerene du e ſpuali⸗ pri.

emq; queri pᷣt
utruũ & filnj ſerui ſbditi et mnferioꝛes te⸗
neãtur momibz obedire · p̃ſerti cũ ðꝛ · co⸗
loſen. ij. ne obedite p omia pntibz vris
er ſbdit · Serui obedite ꝑ oĩa dnis vris
carnalibʒ· et eadẽ ẽ raco de alijs ſb ditis.

nõ ten etur vĩ obedire h̊ ſolũ deo

Ad ß rñdet tho · vbi ſup. c obedies mo⸗

uetur ad imperiũ pᷣepiẽtis quadã neci⸗

tate i ſticie ſic res naturalis mouetur a

vtute ſui motoꝛis nccitate nature . p &
res n aturalis nõ moueat a ſuo motoꝛe

p̃t 2tingẽ duply · Ino mõ ꝓpter impedi

mentũ qð ꝓuomt ex ſoꝛtioꝛi vtu te alte⸗
rius mouẽtis ſic lignu non buritur ab
igne ſi ſoꝛtioꝛ vis aque impediat. 4A lio
mõ ex defectu oꝛdmis mo bilis ad moto
rem. qꝛ a ſi ſbiciatur eius actõm qntum
ad aliquid nõ tñ quatũ ad omia ſic hu⸗

obedire. Ino mõ gꝓpter peeptũ maioꝛis

—

moꝛ qnq; ſbicitur ackõm caloꝛis quatus
ad caleſieri nõ tñ quãtũ ad exſiccari Ww
ↄſum· ſic eta ex duo bz ↄtinge p̈t ÿ ſb⸗
ditus ſuo ſuꝑi oꝛi nõ teneatur m omibus

pᷣlativel ptatig. vn ſup illud. rõnos· xiij.

qin reſiſtũt ei ſibi danaco ez acquirũt. die
glo. quid uſſerit curatoꝛ nuquid tibi

faciẽdu e. ſi i tra ꝓ cõſulẽ iubeaturn aſiud

impato: nuqudt dubitatur illo co topto
illi eſſe huiẽduʒ· & ſi alud nnpato: aliud
Xus inbeat ↄtepto illo deo e obtpanguͤ.
tex c̊ ↄduditur q; nulliẽ eobediedu m
es qᷓ ſut ↄ tra deu wel aie ſalutẽ vel nen
citer vel ex caſu· Alio mõ nõ tenetur infe⸗

ri rioꝛ obedire ſuo ſupion ſi ei aliq4 p̈cipi⸗

—

t in quo nõ e ei ſbiectus · dic en 7ſeneca.
m. ſn de bnſicijs. Errat ſi q; eſtmat ai⸗

ſtute m totuũ ſojem deſcendè ꝑs enĩ melioꝛ

excepta ẽ coꝛpaſut obnoxtaa aſſcripta

„—

dñis mens quidẽ ſui iurig . et ĩdeo ibjs

4 ptinẽt ad mterioꝛe motu wluntatis hõ̊
Tee⸗
tur aut hõ Hõi obed ire⸗ m hijs qᷣ p pus
exterius ſunt agẽda. mn q mbuſdã tñ etia

m ea qᷓ ad naturam coꝛpis ptinẽt ſõ hõo/

nõ tenetur o bedire h̊ ſolũ do q; omnes
hoĩes naturalr ſüt pares puta m lonjs qᷓ
ptinẽt ad coꝛpis ſuſtenta cõnẽ ⁊ ꝓlis ge
neraco ez vñ nõ tenẽturnee ßui dyis nec

filn pntibʒ obedire de mrnno mo »trahe⸗

dovwel vgmitate ſeruãda vl aliquo alio
hmõji. ij m hnjs q ptinẽt ad diſpoſieoem
Eackucirrere hHuanarũ tenetur ſubditus
o bedire ſuo ſupioꝛi jm mcõnẽ ſupioꝛita⸗
ſtis ſẽ miles duei exercitus in hijs que
pamner ad bellũ · ßuus dno m hijs ꝗ btnẽt

4

— —

dan
inec
llr
nd 4
u. monee
rrn
aein,
Nurnni
a
ſnn
4 ſehe⸗
6 qlläng

ſeeme

hrq ſb⸗
omdbus
Amaians
dnos ⸗.
gunit
igncth
urnain
Ncrp
Awealud
tpandl⸗
iegum
ſmy
nannke
pepi⸗
ſen⸗
nnſi⸗
enn
wuhnz

o Ce.

jpan
binnct
ent
gonms
unbiß
1plsg
dis fe⸗
onoe,
gon⸗
ſolnn,
ens
ntr
s gi
jyrnet

ad puilia oꝑpa exeqndafilius pr̃i in hijs

]ꝗ ptinet ad diſeiplmã vite et cum dome⸗

ſticã. et monachus ĩ Hijs q̃ ptinèt ad re

gularẽ ↄuᷣſaconẽ ßm qu a ſuo pᷣlato ſb di⸗

tur et id eo quãatum ad illa ſola tenetiir
obedire q pnt ad reglarẽ obᷣuãtia co⸗
ſeruaconẽ ptinere q ẽ obediẽetia ſufft ei es
ad ſalute ſi tn etiã m alns obedire wolu⸗
erit hoc ad cumulũ pfectõms ptin ebit ·
dumo tn illa nõ ſüt ↄta deũ vel cotra pfe⸗

ARionẽ regule. wel in aliquo caſn ↄtra ſa⸗

lutẽ aie· q tlis obediẽta ſnnplr welĩ illo

caſu eſſz illicita. Hic igitur t obedientia
triplex diſtin gui. Prima ſufficiẽs ad ſa⸗

lutẽ ꝗq ſcʒ obedit jin hijs ad qᷓ obligatur.
Pes pſecła qᷓ ſe; obedit in ombʒ licitiſ.

Fercia mdiſcreta ꝗᷓ ſeʒ m illieitis etiaã obe

7

dit. ↄotra s 82 ackuu. in Obedire opoꝛtz
deo magis qᷓ; Ho bʒ et ideo qð apłs dieit

hins 1 uis ꝙ obediant p omia. ſane im⸗

telligen dũ ẽ qᷓntũ ad illa ꝗ ptiẽt ad ius
vrie el dnatiue ptãtis . Ad laudẽ det·

Etrũ filius obedire tenetur pr̃i et
m'r̃i circa mrmomuʒ· et utrũ religio⸗
ms imgreſſus ↄtia vꝓoluntatẽ parẽtũ
ſt illi Serdens. Vormoins. —
ccahone qõnis p̃eedẽtis pᷣ⸗

—

o bedixre tenetur · pßti cu apls

vloſen· j. mechil excipere videatur di⸗
X. ſlnj o bedite p omma ꝑpntibʒvris ·

Aa ſoe reſpondet aſteñ. lii· ti. xxiimj. -
Im g dus ſupioꝛitatis e modus o bedicõ
m
His a tal, bnioni) ubalie,

ſit. Eſt aut ſupioꝛitas ↄſtituta triplicit·

Prima in ſpualibʒ et ſ peſt pr ſpualis.

Scdᷣa coſtituta ẽ m regnmie rei publice ·
et ſic peſt p̃latus ſeclaris. Tercia demiq;
m reg imme ꝓprie famlie · et ſie p eſt pr
carnalis ſicut & determĩatur obedientia
pᷣlati ſpu alis m ſpũalibʒ et pᷣlati ſeclaris
m tpalibʒ reipublice ſie enã obedientia

5

pfris in diſwlac rei famnliariſet m

diei pt ꝙ films priſfamilias obedire pñ̃
tenetur 1 omibz ꝓbabi lr. ptinẽtibz ad ne⸗
ceſſi tatẽ vel vtilit atẽ rei familiaris· et he

intelligi dz aunclas ſupdcã et niles · vñ G;

mo quert pᷣt m qubʒ pri fiiꝰ?

ſ. q ut ðꝛ rõ. xinj· oĩs ptãs a dno deo e.

din films vtitur boms pris dʒz illi o bedire

m diſpenſacone tpalin 1 mimſtracone

obſequioꝝ: ac etia imn exeëcitacoe actuuʒ
virtuoſoꝝ · Dinc ðdᷣi deut · xxj · Si genue⸗
rit hõ filiiũ ↄtumacẽ q nõ audiat pr̃is ee
mris imperiũ a cohercitus obedire cote⸗
pſerit apphendet eũ et ducẽt ad ſemoꝛeſ
eimtatis illius a poꝛtã indicij. dicetq; ad
eos. Filmis nr iſte ꝓteruus ⁊ ↄ tumax ẽ.
momta ma audire ↄtẽmt ↄmeſſacõmbʒ
vacat luxurie atq; ↄniuns· lapidibʒ eũ
obruet ꝓpls cimtatis 1 moꝛietur ut aufe
ratis malũ de medio vri. Ex quo pʒ m
alex. an. ꝙ pri filius obedire tenetur m
dðiſaplina bonoꝝ moꝝ qð intelligi dʒ de
neẽrijs ad ſalutẽ ¶ Dedo vero quen pÿt
vtrũu pri peipiẽti ↄtrahẽ matrmomu cũ
aliqua filis obedire teneatur ſub pena
peci moꝛtalis· Ad ̊ rnj det gaſꝑ de Calð.
.c.i. c7†. de deſpon. mpu intor alia· Qöh
qritur an ex ſpon ſalibʒ ꝑntu ſilij oblige⸗

tuur et tũc pʒ rñſio ex li· vi:c · vmco · vb/

ðꝛ · q ex ſpon ſalibʒ q ꝑntes ꝓ ſilijs pube⸗
ribz vel npuberibz pleruq; 2tra Hüt ip
ſiln ſi expſſe ↄſenſerint vel tacite ut ſi p⸗
ſentes fuerint nec ↄtra dixerint oblig a⸗
tur et ex eis oꝛitur iuſticia publiee hone
ſtatis· et eſt idẽ ſi fiij tpe ſponſalioꝝ ab
ſentes et etiã ignoꝛates eadeʒ ſponſalia
poſt ſciẽtes ratiſicauerint tacite wel ex.
pᷣſſe. Io· an. dic ibide . ꝙ ꝗᷓ tacet in caſu
conſentit. quia regula iuris eſt qui tacet
ↄſentireviðꝛ:et m fauoꝛ abilibus pᷣcipue.
ſeqtur in textualias ex ſponſalibʒ ↄ tra⸗
Alis ꝓ filijs a pntibʒ nec ip̃i filj obliga⸗
tur. nec publice Honeſtatis iuſticia nde
ſurgit. Hi vero queritur an pri peipiẽti
mrymomuũvel ſponſalia ↄ trahi filius obe
dire teneatur· rndet ꝙ ſaluo ſamoꝛ m⸗
dico ſib; vidꝛ ꝙ ſi pr uiſta hʒ cãm p̈eipiẽ⸗
di e cũ tali ↄtrahatvel ne cu tali ↄtrahat
puta ꝓpt pace meũdã vel aliã ſmilẽ cãzʒ ·
vel ne ↄtrahat cũ mliere mala vl ſibi ex⸗
oſa.ſic fec eſau cotmahẽs cũ hijs qᷓ pntibʒ
exoſe fuerũt tũc filius ten etur pri obedi
re mſivellet caſtitate pmanere · qð hi nõ
facit nõ peccat· et ecõuerſo ſi filius habʒ
mſtâ cãm nõ o bediẽdi nullatenus pecat

nõ obediẽdo h cauſs legitimis Hin ceinde

eeſſantibz cũ mrm omũ oĩno dz eſſe libera

tũ racone ſigm ficati tũ macõne tate obli⸗

gaecoms ſeu puitutis ꝗᷓ in illo ↄ tractu co
ſiſtit nõ ẽ illud a ꝑntibʒ mingẽdũ muito
nec a filio ẽ de necitate parẽdũ· nec obli⸗
gatur etiã quatũ ad pcẽm ex peepto H

tm de õ eſtate ↄſilio.et ſie ẽ mtelligẽdũ

c ·i· ex de deſpon · jnpu · in Hjs duabz goõ⸗

mbʒ. ſea ibi ſeribit ſ̃a epo euſebio. Tua

fratermitas requſiut de filio adulto quẽæ?

pr vult mrmomũuũ ↄtrahẽ· l ſme woluta⸗
te adulti filij ̊ facẽ p̃t.Ad qð diecimus ſi
aliquo mõ nõ ↄſentit filius nõ fieri poſſe

pt aut film nõdũu adultũ cuius wluntas
diſcerm non p̃t pr cuivult in mrmomo
tradè. et poſtq; filius puenerit ad legiti⸗
mu et atẽ ommo dz H adimp lere · glo · de
honeſtate nõ de necitate et ige iudieiuz 2„
de filia:

ercio Pinde queri pᷣtv trũ pr
teneatur dtarei filia ſme illius conſenſu

nubentẽ pᷣßtim cu mrnmo mu debeat ee li⸗

berũ ut dem ẽ. Ad ̊ rñdet fran. de zab. q;

ſi tale mmomũ mitu ſit ntũ nullu Hns
imped mentũ tũce ſilia ſi nubit poſt. xxv.
anũ pr nõ pt illi opponẽ ngratitu dmem
oo ꝙ tm diſtalit ea nubere ˖ et pr bnſt⸗

ſuãa do tare tenetur etia hac dotare dz.

vero nubit an.xxv annuvjjðe pr tam

dotare non recuſet. q; licite nubit de iure
canomeo . et in hoc leges mitãtur ſacroſ

canones utz ex de ſcdis nup. c.· ſ· qꝙ; extẽæ
ditur ad omes mlierel. ut dic glo · et hoe
teon et glo · xxxñj· q · ij. c. fi · vide etia textuz
illu. qð tn ſane mtelligendu ẽ dumo di⸗
gnũ cligat⸗ ſecus auũt ſi mdignuʒ· et hec
omia cl ariꝰ patet · xxxvi. q. i. c · d mptoꝛi⸗
uarto pter⸗
ea qri pt utrã ũ occaſone religioms p pter⸗
mitti pnt opaa officia pietatis in pntes
phßtim cu honoꝛ obſequnj pntibʒ exhibedꝰ

bus. in glo. B. brix. in ſi

cadit ſ necitate pᷣeepti huius ſ in greſ⸗

ſus religioms ẽ de ↄſilijs et nõ de necita⸗
te ſalutis. Ad ̊ dvᷣm. cq aliter aliter lo

quẽdũu eſt de ↄſtituto in ſeclo et de ꝓfeſſo
m religione. Quatũ igitur ad pᷣmũ · qiu

ꝛſtitutꝰ?ẽm ſecło dic doctoꝛ ſcũs ſcdðᷣa pe

q · ej · q; religio pietas ſut due vtutes.

nulla aut vtus alteri vᷣtuti ↄtrariatur à

ropugnat. q; ym vmi m pᷣdicamẽtis bo⸗
nu nõ é bono 2trariũ · et id eo nõ pt ee
pietas ⁊ religio ſe mutuo mmpediant ut

AIptorvnam alterius ackus excludatur

prf eʒ ia deſun cla ſepeli iet hachue⸗ viẽtẽ⸗

euiuſlibz en vᷣtutis aclus debitis eircü⸗
ſtatijs limitatur.qᷓs ſi p Ptereat n0 erit 1a
vtutis actus hvi enj · vñ ad pi etatẽ punʒ
officiũ cu ltu pntibz exhi bere hm debituz
moduũ.nõ ẽ aut deb itus modus ut plug
intẽdat ad colenduù prem q; ad colendu
deũ · ſicẽ dic ambro · ſuꝑ lucã. nccitudmi
legis ome religiõis pietas anfertur. Si
12 *cultus bpntũ abſtrahat nos a cultu dei
iã nõ eſ pietas ꝑntũ mſiſtẽ cultui cotra
deu ; vnde dieit Jero · m epla ad heliodon
Si pr m limĩe domus jaceat ſi mr ubera
3 qbʒz te lackauit ondat pcalcatũ ꝑ ge pa⸗
trẽ pealcatã ꝑge mr̃em ⁊ ſiccis oculis ad
wexilluũ crucis euola ſumum genus pie⸗
tatis e em hac re eſſe crudele. Et⸗ jdeo in
tal i caſu dimittẽda ſũt officia pietatis?
pntes ꝓpter öme religioms cultuz. qma
dic greg. ꝙ pntes s aduerſarios ĩvia
dei patimur o diẽdo ⁊ fugieẽdo n eſeire debe
mus · vnde Jero. ubi ſuß. honoꝛa prem ct
mẽrem ſi te a vero pre nõ ſepat.tã diu ſei⸗
to carms coplam qᷓ;diu ille ſun nouerit
auctoꝛ E. Et jde idiciũ ẽ E ſi ſme piclo moꝛ .

talis elpe ꝓpter ꝓpriã fragilitatẽ vel alia
quacũq; occa ſionẽ pntibʒ officia pietatiſ
exhibere nõ poſſemus · P wero debita ob⸗

equĩa pntibʒz exhibedo nõ abſtrahan? a
diuimo cultuvel obßuãtia mãdatoꝝ etiaz
ſme nro obſeqnio ſuſtentari nõ pñt non
debemus eis relictis mtrare religionem
q traſg redẽmur p̃eeptũ de ſonoꝛacõne
parẽtũ · na ſi ooꝝ cura doo ↄmittet ſoc eſſ
teptare deũ cũ hñs ex hüano ↄſilio quich
ageret piculo ꝑntes exponẽét ſub ſpe dii
m auxiln . ꝙ ſi ſme eo pntes traſigere vi⸗
tam poſſent lieitũ eſß illi dehtis pntibz re⸗
ligionẽ intrare · quia ſiln nõ tonẽtur ad
ſuſtentaconẽ pntũ mſi cã necitatis· vnde

illu4 luc. ix· ubi dñs dicent ſbi · pmtte

me pᷣmu ire et ſepelire prem meuz rndit
ſme ut moꝛtui ſepeliãt moꝛtuos ſuos tu
autv ade t ãnuncia regnu dei · oxpomt ci⸗
rillus di ces · ꝙ diſeiplus ille nõ petijt ;

manh
d 1,9
mut
–
ding ancl,
tndente
ſerri en
m Wen
1sit pi
dclenct
hellein
Kran. 5
zauſ
lan cotin
ltioder
wulen
upgepn
600llisa
Ferushe
ticeon
4 penm
alenpn
fanosyi
ngarede
rapfema
idin ſa⸗
noueftt

pico na

e di An
gaypietan
Whſtaot,/
dlhahen
adanp en
1n ir
fagotn
. nun
n ⸗
l⸗ 4 .
vrh⸗
vin
ro
. nir
alopt

i ſer eckute ſuſtentaret uſquequo jllum
ſereliret · qd dns nõ ↄceſſit. quia erat alij
q̃ eius cun hr̃e poterat lmea pntele aſtri

cl vn gnalr pntes plus obligatur ad

ꝓuidetiã filioꝝ q;ᷓ ſin ad ꝓuidtiã pen⸗

tum · Cuius cam aſſi ignat lira ſup math.

x. dices ꝙ; pr cũ ſit pneipin n filn P ſe ob
ligatur ad Lrraickencecz filijs de vckrina 1

et nutrjmẽto nõ aut ecouerſo. vn dꝛ · j.

coꝛint.x · nec debet filij theſauriſare pnti⸗ .
bus i pntes ſilijs. et ideo nõ lʒ pntibz m⸗

gredi religionez omiſſa cum filioꝝ de⸗

bet de eis curare vel de cura ↄpetẽti eis p-
mdere.filius aũt nõ ſmmpły cur pentus
Pre tenetur ſ̊ ꝑ accns·ſcʒ ſi pr ſit in caſu
necitatis in quo no poſſit x almz duemé⸗

tor ſubuemre. et iĩdeo tali caſu eeſſante pt
et dz etia dtra wlütate pntũ religionez

intrare. Ad hoꝝn etia ↄfirmaconem hetur

di · i. c. ins naturale · in glo. filn locuple
tes nutrire tenetur pntes egenos. ꝙ Kh—
bntes hnt vñn ſuſtentare pnt vel aliquo
artifio ſe muare pñt tũc filij nõ obliga⸗
tur mſi ſit pſona cui nõ couemt oparc ut
mlesꝛc.· qͥ eo ipᷣo q; eget ho pari poſß tn
alendus:· et ſic ſſtud pᷣceptu ẽ affirma⸗
tiuũ er obligat ſp. ß nõ ad ſp· ſlil ꝑntes
mo ſoꝛtioꝛi vmelo tenẽtur filios nutrire
etiã illogitimo 8 ut expſſe pʒ ex de eo qui
dux · m ma·quã pol·ꝓꝑ adul.c.cũ hHret.m

ſi· in tex. et glo · Poꝛro quãtum ad ſcᷣm

ſez illu qᷓ ia in religione ꝓfeſſus eſt. döm
hm tho · et alex. a an · ꝙ talis reputatur E

qᷓſ moꝛtuus mũdo.et ido nõ dʒ occaſi io⸗

ne ſuſtẽtacõnis pꝑntũ exire clauſtrũ m
ↄſepelitur xp̃ᷣo et ĩterũ ſe nego eijs ſ ſecla⸗

ribz implicare tuũ gyter pauptatẽ ꝗᷓ BP

carẽét · tũ etia JPpter obedietiã qᷓ ſme licetia
ſuoꝝ p̃latoꝝ eis elauſtraze exire non licz
enetur tñ ſalua ſui pᷣlati obediẽtiaa ſue

uij

religionis ſtatu piũ ſtudiũ adhibere qq⸗

liter eius parentibz ſbuemat. Preter⸗

ea ſz talis nõ ſit obligatus ad exhibieo⸗

nẽ coꝛpalẽ honoꝛis ꝑntuʒ ẽ tñ o bligatus

ad exhibicoem ſpualem ſcz in reuerẽdo

ↄſo ſãdo oꝛado ad bonũ inducẽdo ꝛ ſa⸗
lutẽ ajĩe ꝓcundo · ſalua ſꝑ obediẽtia ſu⸗
perioꝛis. nã m exhibicoõe ſpuͤali religio⸗
ſus maxme dʒ pficẽ pᷣceptũ iſtud circa

pntes· in gua peipue 2hſtit ↄ firmacõ ad
teu.· ¶¶uto deniq; qri p̃dt quare nõ ẽ da C

tũ pᷣeeptũ de honoꝛe filioꝝ et alionꝝ Hoim
ſic de honoꝛe parẽtũ. Ad rñdet Aſten.
li.i.t.xxnij. ꝙ raco naturalis nõ ſtati di⸗
ctat ꝙ aliquid ſit ꝓp aliquo faciedũ miſ
cũ ho aliqd dz. debitü aut ſilnj ad prem 6„
mayxnme mamfeſtu. et ĩdeo pomtur ſub pᷣ⸗
cepto ˖ vn eecci vij· onoꝛa prem t· er ge
itus m'ĩ̃is tue nõ oblimſcaris· memẽeto
eni qm mii ꝑ illos nõ fuiſſes retribue illiſ
quõ lli tibi ·. et ideo non pomtur etiã ſbᷣ
aliquo pcepto decalogi ut aliqð blen
um vel bñſieiũ alicui mſi pntibz j mpenda
tur/pntes auũt nõvidetur ee filijs debito⸗

res ꝓpter ali qᷓ bnſicia ab eis recepta. ſed

potius ecouerſo filuis q ẽ aliqd pris et
pres amant ſilios ut aliquid ipᷣ ipoꝝ · ut ðꝛ
viij. ethi · vñ eiſoẽ rõnibz nõ ponutur ali

qua pᷣeepta ptinotia ad amoꝛẽ filioꝝ 4bʒ

nõ ponutur aliq̃ pᷣ peeptac oꝛdmãtia hoĩem

ad ſeip m·nemo enĩ vnq́; carnẽ ſuã odio
hit. ſic in pma tablawel in oꝛdme ad
H deu pmü p̈ceptuʒ romtur de honoꝛe pnei⸗

pꝓij qò ẽ deus. ſic m ſeðda tablłavel in oꝛdi⸗
ne ad ꝓximůß pmu pᷣceptũ pomtur de 0o.
noꝛe pneipij qð ẽ hõ ut ſic utro biq; puᷣci

piyj dignitas Hnoꝛ et . na 4 pntes hono⸗

nt deũ ſeipᷣm honoꝛat.vñ legitur ꝙ; qui

dam famoſus doctoꝛ erat pariſius mul⸗

tis notus et dileckus hoc audiẽs mater
eius paupcula cogitauit viſitare filuũ et
min tumcella de burello vemt pariſi ius d⸗
rens a matroms ꝓ tali mgro.q rñderüt.
qmud vultis ei · ego ſuj inquit mater eius.
Re mrone reſocillãtes eã poſtea weſtibʒ
boms eã oꝛn auerũt ne mgr ille de vilita⸗

te mĩis werecũdiã patètur. ⸗ cuvemſß
ad ſilu.· ait. Ego ſu mĩ tua
nõ credo q; mr mea paupeula tunicã

ndit mgr. .

burello Dre 2euit · et cũ nullo modo
veller ea a agno ſcẽ reducta tumcã ſuã in⸗

dnit et ad ſiliʒz ſuũ reuertitur ſedentẽ in

medio octoꝝ · qu ſtati aſſurgẽs matri
capueiũ depoſuit et amplexatus ẽ eã di⸗

cens mõ ſeio ꝙ eſtis mr̃ mea. qð ubiq;

dinulgatuz ꝓ. magno honoꝛe ei reputa⸗

ti ẽ. et poſtea eps piſieñ·eſfectus ẽ. Ecõ
em vero de imnmpnoꝛãtibz 1 nõ ſb uemẽtibz

parentum neceſſitatibʒ · legitur in libro
apũ· ꝙ in noꝛmã me ptibz erat vir dines
ignobilis habens vmcũ ſilium delicate
nutrituũ. cõuemt & prem nnles quida cũ
annecis dices. Killia no bis é decoꝛa miis
tet prudẽs p quã poſteritas tua exaltari

ri

t onem qᷣ pr æ

4

Ad hoc rñdet Jo an m addicõmbʒ ſpeca

li ſuper Heica q ſilnj ſunt legitimi. · xnij ·
ſilijs Hmõi ſbire ha bꝛjʒ

ℳ

rimũ almẽéton pſtaco et educaco.

Scom ẽ illis querat iuges wel ꝓrde⸗
at de alio ſtatu ſeʒ ecciaſtico vel religio⸗

ſo. Uereiu ẽꝙ dote vel donaconem ꝓpter
nuptias tribuat. Quartũ ꝙ in udienſ·
+ illi agat ↄſentiat· ¶ utũ ẽ ut ipon
tutelaʒ gerat·. Sextũ ut onem nurus ſb⸗
eat . S eptimũ ut ſibi debitũ ſͤſidiũ bono
rũ reliquat. Q ctauũ ut qn teſtatur eos
mſtituat wel exheredet alias nõ valeret·
Nonu ut ex fructibʒ aduẽtieoꝝn ſuptus
litigio u faciat· Decimũ ꝙ illos ſub caſu⸗
alivel mixtaddicoe nõ inſtituat· Yn de⸗
cimũ ut ipoꝝ bona adnimitret vregat.
Duo decimũ ut m adũda ex eoꝝ a ctbz
vel ↄtraclibʒ actoe ꝙ inſſu ten eat velc
ratu Dabeat. Tredecimu ꝙ im adeuda he
roditate p film uiſſum pᷣſtetvel pnnttat.
dDeecimuqrtũ ꝙ; plerũ g; prna pietaſ »blin
capiat ꝓ libis ſuis. Qubʒz ̃miſſis ja pnͤ
cip ale ſcoᷣm é pſoqnduũ ſeʒ quõ filij obli⸗
gatur ad pntuũ ſuſtẽtacõʒ q pᷣcepti iſtö
no ſolu in telliget de reuerẽtia pntbz exx
Pibenda ſed etiã de n ccttatibʒ et alim Etis
coꝛpalibʒ mi ſtradis dumõ patẽter m di-
geant Prmmo igitur qri pᷣt qd in ali⸗
motonꝝ app ellacoe dtineatur. Ad 6 dom
ꝙ alnmnẽto ꝝ appellacoeꝰtinétur oĩa ad
vita nceria puta cibaria veſtes Habita⸗
cio v ſilia q; ſme talibz coꝛpus ali nõ ßt ·
Poc pʒ. x .· q· ij · c· os· m glo· et plemus in
ſpe · q ſi · ſut le · Ci. in pnᷣ. ↄtin tur etiã ea

toterit· hac ſilio tuo dabimus in uxoꝛezʒ
medio ut cedas poſſeſſiombʒ tuis vm⸗
it erſis et filius tibi 1 mi quãdiuvixeritiſ
abũd ãatiſſime ꝓuidebit. hoc pr̈ audiẽs et
ſorẽs ſub dubio tandez ab amicis ↄpul⸗
ſusg eſt ced ere boms· et qua filius anno
pmo pntes honoꝛauit ſcdo tn mmus et
erco muerecũdius q; dcebat. qᷓrto autẽ
qnovxoꝛe ſug gerẽc domuculam eis m
oppoſito ſecit ubi nõ mo dicã egeſtatẽ p⸗
tilerũt. na vix interdu audebat mmtrare
domu ſilnj. Hꝑ huu madabãt ei qbz po te⸗
rat nõ carere accidit autut mrviſa aucz
In ſixa weru m domo filij di ceret virome
ſeam magis decet paucis eſſe ↄtentatu
vade ad domũu filnj ut ſaltẽ ſemel elurie⸗
tem aĩam ſaties. que mox ut vementẽ fi⸗
lius vidit aucã ab igne retraxit et ab ſeo

dit obuiuſq; pri qd querẽet mquihuit · q;
pfr intelliges diſſmulauit et redijt tunęx
filus puelle pceepit ut auca ad igne re⸗
ponat ꝗ buſone maxnmnu pectoꝛi herentẽ
muemt qua clamãte ſilius accurrit bu⸗
ſonẽq; mſus ẽ excutere. bufo wero renli⸗

ens faciem eius adeo ſoꝛtiter mualit en
nulla arte depo m potuit ꝙ R ps aliqᷓ mõ⸗
ſtri tãgeretur hilius ita ſen hbilr ledeba
tur ac ſi in coꝛde pcutétur· cõterritus igi⸗
tur a cõtritus dioceſanũ adita conſef⸗ le. 2
ſus ꝓ pnia recepit ꝙ ꝑ omes fines noꝛ⸗ ad medicina egroto neeria. ut ſpe: q ſi.
mame gallie circuẽs euẽtum rei ꝓplis ſut le · Ci. půͤ. .· nuqᷣd 1s. Gt ola alia
enarraret ſc omes pꝑntes et filios exẽ⸗ q hoĩ natum demõſtrat cee n ccria. werütũ
plo ſuo plemus infoꝛmaret· tande ſcon alimenta ꝗp̃ſtan debet ſiue de iure ſiue de
quoꝛũ dã pᷣeibʒ liberatũ et ſbito diſpuiſſe poĩs diſpoſcone p̃ſtaãda ſut m faculta⸗
Pedu monſtrũ audiummus. Ad lau. dei · tes eius qui eadẽ hʒ pᷣſtare· utz ex de eo
¶ Quõ debẽt ali parẽtes a filnjs et ꝓp⸗ ꝗ dux. m ma· quꝗ pol p adul. c. cũ hret. m
