tur · dũ ſez qs impedit malicio ſe pumtio
nẽ peci qdᷣ duplir ↄtingẽ poteſt Primo

adhibedo fraud ez aceuſacõe. et H pts
ad pᷣuaricationẽ· Pam ut dꝛ in die lo. E

nõndu. Preuaricari eſtvera ẽmmna abſcõ

dere · ſ. fraudulẽter.et cũ aceuſatoꝛↄtra è⸗
mna de qᷣbz aceuſamit cũ reo eolludes p⸗
prias ꝓbatiõ es diſſiſat ⁊ Falſas exeuſa⸗
tiones admittit.vñ dᷣi pᷣuaricatoꝛ qᷓm pmi
ſue pᷣ cedetis intẽtivaricatoꝛ qꝛ· . ꝓdita
ſua cꝗ ꝑtẽ aduſam adiuuat⁊ ̊ fraudulẽ
1 ij.q:iij.c. pᷣuari catoꝛ ſbdit᷑. Dre
uaricatoꝛẽ eũ eſſe oſte dimus qͥ colludit

cũ reo eo ꝙ aas quis bacões diſſnnu

laret falſas vero excuſacões admntteret
Secũdo wero ↄtigit totaliter ab accuſatio
ne deſiſtẽdo·.qð eſt tergiuᷣſari · jn H̊ en q;
deſiſtit ab h qð ceꝑat qᷓ; tergũ terevide
tur. Sñ tergiſari ẽ ommo ab accuſati⸗
One deſiſtẽ aim accuſandi deponẽdo.non
th qlitercũq; ſ moꝛdmate. In ̊ oni ꝙ ab
meeptis deſiſtit qᷓᷓ tergũvertit Doteſt tñ

Is etiã oꝛdinate duplr ab accuſacõe deſi

ſtere · Vno mõ ſi in ipᷣo ꝓceſſu accuſatio⸗
ms ↄg noueit illõ eſſe falſũ de qᷓ alm accu
ſabat · Et ſie pari ↄſenſu rous a accuſator
ſe mutuo abſolus pñt · Alio mõ ſi prin⸗
ceps ad quẽ ꝑtʒ cura boni ↄius qð p ac⸗
euſacõnẽ mteditir accuſatio nẽ aboleue
rit hm tho · et aſteñ · Siwro deſiſtit mnoꝛ⸗
dinate · puta ꝗꝓpter ↄuẽtionẽ aliquã cum
aduſario:facit m inriãa reipublice. et ideo

ob accuſandu iiſtewel minſte ſeu nõ ac⸗

cuſanduũ pecumã extoꝛqueat erimẽ ↄcuſ⸗

ſionis dmittit · q; ꝓhibuit io hes militi⸗
bus dices luce⸗ j.· Mem nẽ »cutiatis ne⸗

qꝙ; calüma faciatis ſ eſtote ↄtẽn ſtipẽcdijſ

viis xxiir q-i.e vnhieare Rro Inondu
t diẽ glo · · q · i. c nbemul . in · cõ euſ⸗
hõis iudieiu.· q; erimẽ eoncuſſiomis ẽ cũ
quis minatur alicui vt ita vel ita faciat

mil tm det ut dicko. e militare · et f. de ꝛ=„

cuſſi. l. i. et. ij. Exepli gĩa cu quis m offi⸗
cio coſtitutus extoꝛquet aliquid a ſubdi
tis ꝑ metũ à cũ nõvult facere qð tenetur
m ſi data aliqᷓ pecuma.ſeu cũ quis offici
alis extoꝛ quet vltra ſtipedia hbi coſtitu
ta vel cu quis accuſat aut ab acecuſacoe
deſiſtit ꝓpt pecumã vel Pt potetiã et talel
no ſolu tenetur ad reſtituedũ eis q non
turpiter dederũt wl ſit turpiter dedorunt
tuũc eis m quoꝝ miuriã data ſut ſed eta
obligãtur ad penas vltenoꝛes· NMa indi
oes mpij poſtq;ᷓ 2uicti fuerit wnalẽ Hha

biſſe ſentetã vel qcũq; cã eoſ improboſ
in mdicõ ꝓbaẽ quis potuenit ne erimen
eius multu remaneat reddet qᷓdruplum
mfra anũ poſt amu aut ſmplu m dicto.

ec. mbemus · ct · e. ſeqnti· m tex · et glo · cu⸗
maꝗa medietas dabitur fiſco et medietas

ſyliato · ut ibidẽ in glo. et ibide ðꝛi ijn tex.·
Elege iulia repetũdaꝝ tenetur ꝗᷓ cu a⸗

liqua ptatẽ hret pecũiaʒ ob mdicã dũ vel
nõ mdicã dũ deeernenduve accepit. glo⸗
₰½ reddit qᷓdruplum et mfams effieitur

uvero in aecuſaconei imno cetiu coni e⸗

rint â ob acecuſandũ vel noò accuſandum

txnuũciandũ vel nõ denũciandũ teſtĩomũ
pecuniam extoꝛſerint tenẽtur penalegis
eoꝛnelie utz dicko . Ceocuſſioms · vbi diẽ
glo. ꝙ eius pena ẽ in ſomine liłero depoꝛ
tatio ſed m uo vltimũ ſuppliciũ. F. ad.l.
ꝛ de fal. l.i. N vlt · Et et de diuſis ſili bz
tibid em ꝓſecuta in tex · et gloſa ·
¶ Quarto quen pᷣ̃t qui ſut qui pnt ac⸗
cuſare ptim cũ non ſolũ mhames et ecri

muinoſi ſmileſq; repiãtur in iure ab accu

ſatione repulſi·ſed etiaʒ laiei clericos ut
vi⸗ idetur accuſare nõ pñt utz. ij . q· vñ c.

i. ij. et · ij· et alns diuͤſis caplis· Pee ecõ⸗

era elia laicos utʒ ibidẽe.c. ſic ſacerdos.

nec etiam ynnoꝛes elerici in maioꝛ ibʒ eõ co

ſtitutos utz ibid. e· clericus · eñ diuer⸗
s llai in⸗

nà canut · q · vi m diuerſis apis.

eũ ußm aſteñn.li ·i. ti · xl · ar. iin.

non auditur minoꝛ crdimewolens accu⸗

ſare maioꝛ coꝛriguntur ꝑ illa nna q po⸗

nutur ibidẽ m.c. latoꝛ nemeſion . et exp̃ſ
ſe in e · preſumunt p̈lati ſe non debere reß

pendivel accuſari · ꝓ eo ꝙ canones non

eos paſſim conſtituermt accuſandos qd
em neg atur ſolis ernnmo ſis cũ de rep⸗
hen dedoweritas ipſa coſtituat. Si male

locutus ſu teſtimoiũ phoibe de maloglo.

ibide dic .· debeat exẽpliſicare de accuſa

e et exẽplificat de teſtĩo mo qð ideo fa

— —

cit q; qui admittitur ad vnuz admittit

ad reliquu ut; expſſum · iij . q. m · c toſteſ·
Doſſunti igitur cleriei accuſare ſaeerdo⸗

tes et eta epos utz exemplariteri di cko
c.latoꝛ · Diſtmguedu tñ tñ ẽ ꝓhibita &
accuſatio ᷣlatoꝝ ab ig nonis et enã a no
tis crim moſis et mfamibʒ nõ aut a notiſ

boms ex aſeũ caritatis que diſtm cto e⸗

licitur. ij. q- vn ex:c· querendũ ẽ m di⸗
cio ſcʒ a indice cums ſit uerſacoms et

ſidei is qui accuſat ꝗ. qm hoj qui nõ ſut
recte ſidei et conuerſatõis et quoꝝn vi⸗

ta accuſabilis et quoꝝ vita fides et li

bertas neſcitur non mittütur maioꝛes
natu accuſare · H ler E⸗ ec eliatur ex.:

ex bns omibz. et in di cto . c· p Pimunt. E.

hHuic oppoſicoi. Et ym hãe viſtmn ctionẽ
mtelligi debent omes canões quibz ꝓphi
beri viðꝛ accuſatio pᷣlato ꝝ· Non eſt etã

accuſatio platon ꝓhibita crimnoſs 1

imfam bʒ in caſu ſcʒ cũ exoꝛbitauerit a ſi
de utz m diclo. Huic oRιπιρ. Kin⸗

dam tñ ß lati gyter oxcellentiã digtatis

accuſari nõ pnt mſi m ernmme hereſis ut

patet notater ·xl · di. e. ſi papa. Et idẽ eſt

d impꝑatoꝛe. Ratio eſt q ſunt ſupra ius
et legibʒ ſoluti Pam ſp a nonhz; ſupioꝛẽ

miſi deu ut · x. q· in. Cc.nemo.etc.alioꝛum·

Stru aute laici nt eenſas⸗ clerieos di

uerſe ſut opmiões · Tan.· autẽ mediã viã
tenẽs dicit ꝙ oẽs laici bone famer bone

vVite in ermubz exceptis admittuntur er

no malnſ. Aue aut ſmt excepta ermmia

oſſedit glo · ex de accu e · cu p maconella.

vbi dic. no ta ꝙ laici m accuſaconem vel

teſtimomu clericonꝝn nõ ſut adnnttedi. et
ſyc eſt regulare mſi ſuã vel ſuoꝝ i mins Z

ꝙſequũtun ut · ij · q· viciomibz quibus

ens⸗
to eredi nõ debz · hee glo. Pilr mo nachuſ

tuus. ⁊c· hee aſten. v bi. g.

aecuſatio denegatur in eauſis ꝓprijs aes
cuſandi lieetia non eſt negãda. nee tũe
ad teſtimomũ admitut᷑: qꝛ m feõ ꝓprio

nemo teſtis idon eus cẽ. ut.s · de teſti⸗ e. de

eeto · In ernmmibz aute exeeptis ut eſt ecn
mẽ ſimõie hens⁊ leſe maieſtatis. ut qᷓ.
de ſymo. c. tãta:quãtũ ad viciũ ſmomie⸗
ij·q. vij· ſacdotes· et·c.oues.quãtũ ad

et · C· de eỹ· et eli ſi quenq́; quãtũ ad vici

um leſe maieſtatis · In hns caſibʒ ſeᷣm
glo adnmnittũtur laici ad accuſandũ ſi bo

no zelo⁊ nõ ex odio ꝓ cedãt· qꝛ tũc nee
ad accuſandu nec ad teſtinicãdũ admit
tuntᷣ: Et hoc mtelligit glode laicis bone
fame · Sʒ ſi laici ſut male famoꝛ viles p⸗

ſone · te tles admittũtur ſi cleus ſup i
lo crimj'e ſit mfamatus male opioms.
pecus autem ſi bone fame et opimoms.
excoptis tñ 2 ſpra toꝛibz ⁊ immecis ꝛhijs

q ſut ptieipes ermis. ut· 8. de teſti · e xem
kr teſtibʒ vilibʒ ſme coꝛpali coꝛmẽ⸗

accuſare pᷣt abbax ſuũ.wl etiã prioꝛem
vbinõ eſt abbas · et cu moõchus nõ hat

Pum debz ei de boms monaſternj ꝓpnide
ri · utz ex de aceuſ. et . c. ex pte. et · e· olm.
vbi plane de hoe. et in glo · Pi tn loculo

hʒ debʒ ei q̊ auxiliũ denegari· ut ex de of.
oꝛðᷣ· equãto· Et multomagis ſbuemen⸗
du eſt ſeckan h egea? ſiue ſit chicus ſiue
laieus de boms dmunbz ſiue m ꝗbʒ p ſumꝭ
tur ius Hre. ut. &· de oꝛ. ↄg.:· ſfi. Por etiagz

olüt multa alia iura hm hoſt · Nõ tn po⸗
teſt monachus accuſare alm qᷓ; abbatẽ

cuſ. mſi d voluntate abbatis admittétur

vtilitate mõſterij exigente · ar · de poſtul

rij mterſit abbatis licetia nõ ſufficit eũ ſit

moꝛtuus mũ do · x vj· q: i·e.placuit.lʒ de⸗
nũciare poſſit ad pniam nõ tm fres h̊ eti⸗

am quẽlibʒ fidelẽ euã ab batestradicete

ad ennn tenetur qͥlibʒ him hug. q; ge⸗
neraliter dem eſt.ſi peccaueit in te fratet
audé.
e reis: vtruʒ poſſunt iudicari abſq;

accuſatoꝛe · Et anpoſſint pumrian
ve tenẽturoſiteri·et an pt licite euade

i. Hi ltimus non fuelĩt accuſatoꝛ nõ fati⸗
getur accuſatus · Poc idᷣo dꝛ ßm glo. qꝛ

a plebe · etꝗ· de pur · ca · c. pnl dus autẽ imn
ſuo indicio peccãtis vttur ↄſcia wlut ae
cuſatoꝛe m illð rõnoſ.ij. Inter ſemnicẽ

re p àwell

—

teſtimõiũ · exo · xx · Auartum
genus hoĩm faciẽs cõtra pᷣee⸗

n loqris cotra ꝓxĩm tuFal

ꝗmodis illicitis weras accuſa eõ es et m⸗
ſtas punicõ es ſbterſugiũt · q mnurũ &⸗
danaeois ſibi detmeé⸗
tũ aecumulãat ¶Ad cuius euidẽtia pri⸗
mo qri poteſt· vtrũ reus i di cari pᷣt ꝑ in⸗
dieẽ abſq; accuſatoꝛe· p ſ eu hũana iu⸗
ſtieia deuatur a ᷣma. ̊ wus pecoꝛes in⸗

dicat etiã ſi nullus ſit accu atoꝛ.cuiuſ ex

eplu ſecutus damel eiuſdẽ.· xiñj. ſnmul fu
it accuſatoꝛ ⁊ iud ex ↄtra ſenes imquos.
et ꝑ ↄns ocipm vidꝛ eſſe lieitũ etia alijs

iudi cibʒ pᷣßti m ermibʒ ſibi notiſ. Ad hoce

dm ßm tho. ßa hbe.q·hx vñn · q; iud ex ẽ m⸗
terpres iiſticie· vn ſic ph̊s dic m. v· eth

ad iadicæ ↄfu giũt ſieut ad quãdã iuſti⸗

eiã ammatã. ſuſtieia vero e nõ eſt ad
ſeipm ſᷓ ad alterũ·et iðᷣo opoꝛtet ꝙ; index

mter aliquos duos dimdicet. qd quidẽ

ſit cu vnus actoꝛvel accu ſatꝛ:et alius
eſt reus· et ido in erimjalibʒ nõ p̃t index

aliquẽ dico ↄdenare mſi hat accuſato
rẽ · m illud act. xxv Põ eſt eõ ſu etude ro
mams danare alique hoĩem pus qᷓ; is 4

accuſatur pntes heat accuſatoꝛes locũq;

deſendedi Necpid a abluen da er mia 4

ei obiciebãtur. Pme dvᷣ extra de accuſ.c.

ſi fueĩt accuſato: ernmmĩoſus vel eta imim
cus tue nõ poteſt aceuſare · ß repellitur er

reuſabſoluic ab obuacoe nidicij ut. vj.
q·ul.e.ul.mſñi fuet mfamatus·q; tune ei

debz mdiei purg aco. ut · ij · q. iij. e · pſbir ſi

ogitationũ accuſantiũ ſeu enã deſendẽ
tũ· vel euã euidẽtia facti quã tũ ad ipᷣm
ßm illð geñ· ij. wx ſangms fratris tui

abel eclamat ad me de terra. Vnde deus in
5„ „ 6 5„ „ 3
ſuo iundicio ꝓcedit ex a noticiaweita⸗

tis · q; ei ↄpetit uidicareibmpriã ptãteʒ
nõ autẽ hoõ ſie ꝓ eede poteſt. qꝛ hm ꝗꝓpriã

cõezvel fugã ¶ Ser · inꝰ.

ptũ iſtud ſunt aecuſativel rei

eſſe ſmmul deeue⸗ udex vteſtis ſic de⸗
us. Daniel aute accuſa toꝛ fuit ſmulr in⸗
dex qᷓi dim iudieinj executoꝛ cuius mſtin⸗
qu moueba᷑: Nichilominus tñ publica
fama qnq; locũ tenet aceuſatoꝛis · vnde
ſup ills gen mj. wox ſa ngms fratris tui

die glo · Euꝛdẽna patmii ſeeleis accuſas

none nõ eget. Et aug. .ſup gen. de moꝛte
abel · et pom ex de accuſ. c· Euidẽtia patra
ti ſeeleis nõ mdi get clamoꝛe aceuſatoĩſ·.
14 aliq accuſationẽ ꝓponẽte. Et ido ex
tũe ꝓeedẽdũ eſt ad mqſtionẽ· vñ ßm ca
ndes cũ ui aliqs ſ& ditus vel pᷣlatus offen⸗
dit hi ꝑ clamoꝛẽ ⁊ famã ad aures ſupioꝝ
puemt nõ qmidẽ oꝛtãa malmiiolis male⸗
dieis h a pm dis ⁊ hon eſtis 2 5 ſepe tune
debz witate dilig etius pſerutari ut pum
at ſi opoꝛtet n5 tanq; ideʒ lit accuſatoꝛ et
index · ſ̊ q;ᷓ denũciãte fama vel deferente
eclamoꝛe offienj ſui debitu exequat᷑ utz la
aus ex de accuf. e. qᷓliter 1 q;. . ij · et m glo.

aliquẽ quẽ ſuſpectũ bʒ de ermie p pum⸗
toꝛes vel ſnplicia eoge poteſt ad dicedu
aliq d ꝑ qð ſequimoꝛs alteius vel etiam

co ſitẽns· ſic ſonare vivᷣꝛ· c. illi qͥ. v. q· v.

vbi ſubdit᷑ ꝙ diuͤß eruciatibz e latebris
ſuis religioſus toꝛtoꝛ exigẽ debz · ſ. wita⸗
te · ut du penis coꝛpa ſubiciũtur qᷓ geſta
ſut ſidelr- et weaciter exqunãtur· Glo.
facit qõnes in cã eimili qꝗð fieri liceri deſe
Cu ꝓbati onũ.ſy · de qſtiombʒ · li. ¶diuꝰ.
et etã * eect aſtica erimjalt · ut.· ij. q · i · e . in
pms. Et pla de hac matia die ibið glo.
k vien. A ds quãtũ ad primã ptẽ dðᷣm

m Hen. de gadauo qgrlibero ·i 1x · qxx v.

vbi dic. Rueſłio ẽ de illis ꝗ́ moꝛti ſut ad

maicati vel in vin culis vßuãtur 2de enati

a quibʒ indices ꝑ penas nitũtur exquirẽ
ↄplices ſuos malefactoꝛes vtrũ liceat H̊
indicibʒ. Et eſt doõm. ꝙ talim ↄplicũ feã
füt ommo occulta vnõ ſut ſuꝑ factis ſuis

im iudiciũ vo cau nee etiã mfamati · tũe
nullo mõ debet eos cogẽ p penas ad ↄſ⸗

tedũuũ ſic occulta· q cũ „ dẽè ſic o ecu lea ſit

moile peẽm· oo gẽs etiã ad ꝓdẽdũ ea pee

ct moiliter · vn tłes nullis pems eõpulſi
thia »fitei debet · m ſ vget in Fue piculũ vl
damnu m futurũ eo celaeo Hi vero ſup

eðo qripoteſt· vtrũ uidex ſecularis

fa ais bms⸗ ſunt mamati ac gpter H ad
indiciũ weat· arbitroꝛ q ſup illis eertis

aruelis q́ eis ſmponũtur a indice ſi pᷣſn⸗
meret index ꝙ; abſq; pems no vellent dieẽ

eritatẽ ꝙ eã poſß penis extoꝛqre ut dia
pems goꝛpalibʒ ſbieiũtur ã ageſta ſüt fide
liter et vera citer expmant᷑ per eytoꝛta tñ

ↄfeſſionẽ nõ debz ſeq moꝛs niſi alr faeinꝰ
ſtet in die. Na pleriq; tlia coꝛmẽta ↄte⸗

mnůt ita exbmiveritas ab eis nullo

mõ poſſit· aln vero potius montiri q pati
toꝛmẽta wolůt · Et ſanctius ẽ E impum tuz

relm qui facinus nocetis q́; mn ocete da⸗

muare mu reus poſtea libere vſitetur · Et

Fm ta. ↄfeſſio ꝑ metũ extoꝛta nõ pᷣmdicat

F. de qomibz. l. i. vbi 8:. In ernmibʒ oblſer

uadis queſtio · i· toꝛmẽetũ ad Hiberi ſolet

qan nvel qtenus id faciédũ ſit videamus

et nõ eſſe a toemèétis meipiẽdů dinus a⸗

drianꝰ mſtituit ae vba reſepti ita ſe hnt
ad wꝛemta uoꝝi ita demuz wemri opoꝛtet
cũ ſuſpectus ẽ reus et alijs argumtis ta
ſe ꝓbacom ammonet ut ſola »ſeſſio ſuo

rũ deſſe videat Et id eo pʒ · xv.· q. vj. c.i
et m glo. brixi en. NMõ tñ ↄfitẽti pmdicat

exwꝛta co ſeſſo mſi poſtea plſeueret in ea

eſſioe. qε reon ↄfeſſiones ꝓ exploꝛatig
facmoꝛibʒ no ha betur · ut· f. de qſtiombʒ

.l. i. C. ſiqs . t · Cadem . Naco reddit ubi
S qudã ſut in tata pnpaeigna . po⸗
enes woluũt mẽtiri qᷓ; woꝛmta idez
x v · q · vſ . e· n ſacd otibʒ Kusta etiã ad
ſcðᷣam ꝑtẽ doõᷣm hm tho Ha ße · q · lx · ꝙ ubi

no apparent maifeſla iudicia de malicia

alicuuis p aecuſationẽ vel difamia debe

mus eũ ut bonũ ſore in melioꝛẽ ꝑtẽ mter

pᷣtando· mſi mam feſta rõ m otrariũ appa

reat.· Vnde tres ſüt Edus ſuſpicois ex le

mibz mdicijs. quoꝝ ſuß mus ẽ cũ iudex
aliqͥs ex ſuſpieoe ꝓcedit ad aliquẽ puni
endu vel demnan dũ.qðᷣ directe ptz ad
iniuſticiã ac graue pecm moĩile ↄtm p̃e⸗
ptũ euãgelicũ math. vñ. vbi de · nolite in⸗
dicare ut nõ iudicemi · aug · bide · H dem
eſt qm temeſtas 3 pums aliũ ip̃ᷣa te pu⸗
mat neẽe eſt miqtas ent ſſepe nl nocet el

q̃ patitur inumiã · ei vero qᷓ facit nece eſt

ue nocat · Naco autẽ cur ex leui ſuſpiti
one nõ debʒ peedẽ iudex eſt· q; occulta

foli &o reßuãtur iud icida qn nomt at.
ſcondita ꝛdis. Ex ſoe g g P mdex ex te⸗

mi cᷓ de alq malã hoʒ opĩonẽ abſq; cã ſuf-
keiéti 1 ᷣm hãac ꝓcedit ad pumeoem vel
etià ad ↄdenacoem multũ muuriatier ei.
rimmo q; p ̊ maxĩe derogat honoꝛi ſuo-
eðdo pu⸗
mẽdo ledit eius coꝛpale vita· Terco ſil
H eꝛpꝑalẽ euadat aufert tñ illi ſaltẽ ĩ pee
Pter impacienã
aufert illi Pam ammã. Et igeo nuq; dez⸗
bet: mder in dieium temerariũ exeres nee

abſq; cã legitta gẽete »tra quẽcũ q; reũ
ved’. C See⸗ qjri pt · vtrũ abſc;ʒ
moͤrli peco poſſit accuſatus negare em
ꝓter quã ↄ dẽenaretur ad moꝛte Pßtz c̃ ci
Criſoſto· ↄtrariũ 2ſulè videatur dices.
das m publicũ neqq
apud alm accuſes. F; ſiveritate accuſa⸗
tus m mdico »fitémir ſeipm dét aceus 1
ſaret.nõ ergoweitate negado við: peecazg
moꝛlit. Nimirũ· c h videtur eſſe tin men
daeiũ officioſu alicui ꝓdes ⁊ nulli noces
qd nõ pomr eſſe pccm moile · ¶d i̊ rndet
qmeuq; faeit ↄtra de⸗
bitũ uiſtiei e moĩliter peecat · ptiet aũt ad
debituz inſticie ꝙꝙ ſuo ſupioꝛi qͥs obediat
m hHys ad q ſe ins placoms extẽdit. u⸗
dex autẽ ſuꝑioꝛ ẽ reſpeũ illus qᷓ udica
et 130 ex deb itwo inſtiei e tenetur aceuſatꝰ
ex ponẽ ndien weltatẽ quã ab eo hm ſoꝛ⸗
mã ur exigit · et 130 ſi verit atẽ ↄfirei no⸗
luerit qua dieẽ tenet. wel otã ſi eã meda

et ſuon · ſieq; ledit eius famã.

terrenâ ſbam. uarto

0 tibi dieo ut te p

tlo · ßa he ·q · lxix· ꝙ

citer negau eit moẽliter peecat · tũ qꝛ fac

2tra dileõem dei cums ẽ mdiceiũ. vnde cii⸗
reus witatẽ contna ſe fatetur ̊ ptiet ad

gloꝛiã dei utz Jo ſue· vij· ubi dic ad achos.

Kli da gloꝛiã deo iſr ↄſit? mdica nichi
quid feceis ne abſeõdas · Ee ſe ventatez
negare ↄtra gliam dei· Vũ enã q; facit

„△ – — „

. 11]

eõtra dileõem ꝓxi dupli. Primo ex pꝑpte

indi cis cui i debitu negat ˖ Scdᷣo ex pte ae
bacoe deſeceit
Er o die mis; ꝓha · on deelines cos
meũ mvba malicie ad excuſandas exeu
ec ẽ ↄſu⸗
etudo impru detũn u ut deßhenſi aliqᷓ falſa

euſatoꝛis 4 4 vumtur ſi m

ſacones in pccis. vbi dicẽ glo.

ſe excuſent· Et ꝗ xij·moꝛal: exponens

ills zob. Hi

abſcõdi qᷓ hõ pcẽm meü · diẽ

—

SFſitatů umam gis vieiũ eſt. lalsde

veẽm ↄmitté vnmiſſuz negẽdo abſ. cond?é
Eet ↄα—lä deſendedo multiplicaẽ. erũtñ
R mdex h exqrit qð n0 po teſt pmi ira tüe
accuſatus nõ tenetur illi rndere.h t vel

p ap ellacõ eʒ vel aly licite ſterfugere ·
mõẽdaciũ tñ ſibi dicẽ nõ licet tweritatem
occultare · alt eni ꝓdẽt ſe. ſ nõ in p cau

q; cũ a indiee ſ̃m oꝛ dmẽ mris introgat᷑

iz ↄſite atur · tñ iße ſe nõ ꝓdit ſᷣ ab alio *
ditur du ei rnñdedi necitas mpomẽ ter eu
eui mm ̊ o bedire tenet.i
caſu mẽdaciũ rnderet nõ tñ moĩliter pec
caret q; mẽdacuʒ officioſu eſſet. S ecus

eterã ſi m ſeðo

autẽ m pᷣmo caſu · in quo mẽdaeiũ offici⸗

oin hret de pmeioſo pimxtũ ut oſtẽſuʒ. ẽ
¶ Er ſi qrꝛtur. qᷓ ſmt lla index a reo t

et debz requirẽ m oꝛdmẽ iut · Pieẽdũ ꝙ
ea de quibʒ pᷣeeſſit mfamavel apparueĩt
aliqᷓ expſſa indicia· wi etiã de quibʒ pᷣceſ

ſit ꝓbaco ſemplena · P· hẽ reo non lieet
falltatẽ dicẽ neeweritatẽ tacere quã 2 ſi⸗
teritenet a ſupioꝛi requiſtus m oꝛdmẽ
iuris· ſie eta nõ licet ei fraudẽ aliquã vel
dolu adhibere · qꝛ fraus dolus vi mẽda⸗

eñ hñt. H enĩ eſ calumoſe ſe deſendẽ. ut
cuũ reus colludit cũ accuſatoꝛe · VBnde ſie

dem eſt in hmõe pᷣ eedẽti · eum acecuſatoꝛ
colludit cũ accuſato penã grau meurrit
legebʒ coſtitutã ut hetur. n. q· in · ex ́ pʒ
P Fuiter peecat · K.

t q; aliqué ad peccan
duͤ mduces peci pticeps efficit᷑. aplo di⸗
eẽte dignos moꝛ to nõ ſoluʒ qui faciũt h

ena qui dſentmũt faciẽnbʒ . do relinqeue L

ꝙ reus cũ aduſaiĩo colludẽs m fraudẽ im
Fuiter peceet · multũ tñ auget peẽm ſi p⸗

ceſſiſßi uramẽtũ calũme . qdᷣ vtiq; iuramẽ⸗

tũ in cã ermmali pſtadu eſt ſic ⁊ in einili.
ar. C. e.t · l. i· vbi dꝛ. q in omibz caſibꝛ ubi
ꝓbaeõ requiritur iura dũ eſt de calũma.

ut. C. de ſi· mſtru. l · ul. V ſejmuſ.et ex de iu
mmẽ.· calũ · p totuz · Pꝛo q; nõ · ßm glo·

ibidẽ.c.i. inramẽtũ calũme dtinet qrũ q; ca
pitula⸗ Nã primo mreat q; credit! ſe bonã

hĩ̃e cãm · ſedᷣo ꝙ interrog atus nõ nega⸗

bit qðᷣ verũ eſſe credit.tereõ ꝙ nõ vtetur

ſerter falſa ꝓbace · quarto ꝙ di jlacõez
non petet in fraudẽ · quũto ꝙ nee dedlit nee
nnſit nee dabit nee ꝓmttet. p hac cã

aliqiad niſi pſonis illis qiubz leges da⸗

re pmnttüt ut · C. e. l. n. et m aut pncipa⸗

les · et m aut ut itigates iurẽt · in pn. eol.

alijs qᷓ plequnitur ibid de ſoae materia.

r. ij · q· vj · e· liceat . Bbuiter nõtur in glo.

Bx. qd ſie appellaeo· qs poſſit appellare.

ad quẽ ſit appellãdũ.quõ ſit app elladũ.
qu o tès ſit appellãdũ · infra qð tẽpus ſit
appellãdũ·infra qd tepus ꝓſeqm debeat
appello ez · ꝙ appellone pendete nl dʒ in⸗
no uari ·qd ſit offieiũ eius ad quẽ appel⸗
lat᷑. qn nõ eſt neceſſe appellaé. et q non
po teſt appellari· de bz cz buitatis ſupſe⸗
deo.Sedᷣo vero ↄti git appellari cã afferẽ
de moꝛe ne ↄtra eſ uiſta ſnia pferat᷑. et ſʒ

ix· Vñn qnꝙ; ↄtigit reũ incidẽ piuriuz m
hijſquq; ex qͥbʒ aggrauatur eus pecm
vñ vſus · Illd iumtur qðò lis ſibi inſta vi⸗
ttur. Et ſi qreeurverũ no mfieiet · Pil ꝓ⸗
mittetur · nec falſa ꝓbaco detur t lis
tardetur dilaco nulla petet. Ferutn ele
ricus miramẽtũ calume darenõ poteſt h⸗
glo . ¶ Auarto ꝓĩde qri poteſt vtrũ reo

lieeat iudiciũ ꝑ appellaco eʒ deelmare. p⸗
ßti eũ maius eſſe viðvᷣꝛ vmelm oꝛdiarie po
teſtatis q; ꝓpe electois· ſed a iudicibʒ qs
ↄmiũs ↄſenſus elegit nõ licet appellare.
ſc pʒ.ij:q: vj.c·a indi cibʒ qs ↄmuig con
ſenſus elegeit nõ liceat ꝓpuocari. Ee PHij
duyr ibidẽ in dices arbitrarij.q ſut dupli⸗
ces · Amdãa ſunt q nullã ptãte Hntes cũᷣ
eonſenſu litigatiũ m indices eli gũtur in
quos ↄpꝛom tnt᷑ ut eo n ſnie ſtet᷑.et hij
dõr midices arbitmarn tin. Aln dor arbi⸗
trarij oꝛdmarij: q ſe; lama HBntes ab eis
eligũtur ad arbitrãdu qͥ nõ ſut ſue dicõ
m ſuppoſliti. et ab hijs appellari nõ licet.
Ad ſů̊ doᷣm m tho. et aſkeñ. poſt eũ. du
plici cãtigit aliquẽ appellaé. Primo ex
2ↄſidetia iuſte cãe q; · ſ.miſte ſe guariſen
tit a midice · et tüc licitu eſt appellare vel
ante ſentetiãwel poſt. et ſ pßu a in diee oꝛ

dmario.q; ptãs uidicis oꝛdiarij nõ dopẽę

det ex ⁊ ſenſu litigãnũ vel illoꝝ q eius iu⸗
dieõ ſdũt᷑ j ex aũcle regis vel pncipis
terre qᷓ eũ mſtituit.et iᷣo ↄtra eius miu⸗
Nũ grauamẽ lex tribuit app ellacois ſbᷣ⸗
ſidm · Pine ðꝛ · n. q. v.c.liceat appellato⸗

rivieiataʒ cãm iniiſto examĩe remedio
. 2 .. WD 512 „
aPP elloms releuaèé. Et ibide · e · appellate.

e omis. A indicibʒ aute arbitiar ijs rõ⸗
nabiliter dnegatur ſbhdiũ appelloms.
eo ꝙ ſua ſpote ſe illius idicõ ſbᷣ ecit. le⸗

.

mis enj viðꝛ eſſe q̃ͥ nõ ſp ꝑmanet m eo qð

eſN calũmoſe ſe deſfendè qð eſti illicitũ⁊ a⸗
eriter pumẽdu · vñn · ij . q; vj.c. omnmnodo

pumẽdus ẽ quotiẽs inuſta appello ꝓ⸗
nüciatur · ſuptus aͤs dü ſeqretur aduſa⸗

rius nnpedit reddè co gatur nõ ſnnplos

qᷓdruplos · Glo · hodie ſimploſ. ut.· d

fruc. et li· expẽ. lnõ iĩgnoꝛat. wel foꝛte du⸗
plos vt in caſu qͥ pointur.iij.q.in. ¶libel
lu. In glo . bx · hm legẽ piũtur m. v. libriſ

cutos. m erimĩali effeitur infan

pdit· ut. C.· de ap. a peoſulibʒ in
pᷣterea qᷓri roteſt· vtrũ dãnatus moꝛti li⸗

„

argẽti in ca eimli · qu ap. nõ re. ab exe

p̃ᷣſũ cũ nõ liceret dãnato ſotrahere mdiei
quãcũq; terrenã ſbam ſibi adurdicatam.

q; o minus licitũ viðꝛ reo ſbtrahere midi
ei coꝛpus ſuũ ptati indiciꝶ ia adindica⸗
tũ· qdᷣ vtiq; facèt ſi abiret· Ad ̊ rndet he⸗

ricus de ga dauo qtlibeto · ix . q· xx vj. q;

no eſt meouemẽs ples hrᷣe poteſtatẽ ſuꝑ
eandẽ rẽ diß reſpectibz. ut vnus Habe
at in ea ꝓetatẽ ⁊ aluus vſu. et hm jy diuſi
mode quilibz eouptãte ſua ſup illa vti pt

dũu tñ h̊ nõ fiat in leſionẽ alteius. Pꝛo è

vel poteſtas· Ina q ad ptãtẽ m ſbᷣa rei.

et illã nõ hz index ſup coꝛpus dãnati plꝰ

qᷓ; ſup aam illius. Scdᷣa ad vſũ in acti

one aliqᷓ exercẽda circa rẽ illã.· et tleʒ px
eeſtatẽ tm hʒ q ↄſiſtit m tribʒ·ſ coꝛpuſ ca

ſemel appꝛobamt. Et id eo m deb. c a m⸗

diciby diẽ glo · brix · Di ↄſenſiſti m mdie
aliquẽ ꝓgpter imqtatẽ pſone nõ poteſ ap
pellacé. ut H. et extra de of · del · e · ſup qõnũ.
hab imqᷓ ſentẽna potes appellare.q; licʒ

repꝛobac dcã ſ nõ ꝑſonã·ᷣ ibi cũ multiſ

ee

piedo munculãdo ſiue incareerado et in
o ccidedo· ꝓola autẽ aĩa poteſłate ſbᷣ deo
Pi q ad ꝓetatẽ m ſᷣa coꝛpis· et ten etur
ms ſuũ m ̊ cuſto dire abſq; miuria alte⸗

rius ꝙ cuſto diret muuriã iudicis ſi abi⸗

ret vincula vel careerẽ dirumpedo · ꝓpter

Ex quo⸗ relinquitur· ꝙ ex per iudicis eſt
bellu umſtüun ex ꝑte dãnati bellũ mmſtũ. et
ideo g&nter peccat· Nec ꝑ hoe excuſatur

boe enmm durius pum èdus eſß ſi im de⸗
nuo capi deinget · ſiẽ etiã miuriaretur iu⸗
dici ſi rebellaret ei cũvellet eum mdicialice

oceidere · H H debʒ patieter ſuſtinẽ ut cca
eoꝛpus excceat aclũ mſticie · Ad argus
mẽtũ & dom. ꝙ danato licitũ eſh eti ſbͤ⸗
trahere iudiei vel cuſtodi quãcũq; rẽ ne⸗

ceſſariã ad ↄ̃uanonẽ vite ſue· du tñ eiꝰ

ſtractõ nõ verget in pᷣmcſieiũ uit᷑ qð z

ind ex in coꝛpus illius: Na exnñs in vim⸗
5 — .
culis nece Hret moꝛi fame mſi ſbᷣtraheret

ei panẽ tuc hᷣ ei licet. q; Ij nullo mõ vgit
„ „ . .
m pmdieciu uir qð H md ex m detinendo
wl o ceidedo·et necitas fac illud ↄue qð

fuerat ꝓpriũ ita ꝙ iuſte occupãti eedit

imoad ̊ obligatur m legẽ nature alio
qu ſeipm oceideret · die etaʒ m ꝓpoſito
quãtũ mir h iudex in detinẽ do ⁊ oceide⸗

w daͤnatũ tm iur 1 plus hʒ dãnatus ĩ ab

eidoa vita euſtodiedo cũ iuſte po teĩt· q;

mudex nõ tàta necitate ↄpellit eũ oceidẽ?
Vel detinere quanta necitate ꝓpter inſtuz

metu moꝛtis ↄpellitur danatus ſibi pꝓm⸗

dere · ne vitaa pfectõem ſuã annttat coꝛ
wꝛe ſi poſſpzqnuemre loci tẽpus· ut ſi eſjᷓ

ſine vm culis ⁊ oſtia eſſent apta nec adeſ

impedimetũ abeũdi. alio qi uidicaretur
qdammõ homeida ſuiip̃iis · ¶ Pexto de⸗
mq; qri poteſt vtrũ liceat ad moꝛte dana
to ſe defend ere ſi poteſtł pp̃t cũ ill ad qd
natuna deelmat ſp eſt licituz qᷓi de iut nãla
exns· h inclmatio nature ad reſiſtẽduʒ
coꝛrũpentibʒ nõ ſolũ m hõibʒ ⁊ aĩ alibʒ ſed
euã m ſenſiblibz rebz. HWinc vꝛ ꝓůᷣ. xxiiij⸗
erue eos qͥ ducutur ad moꝛte ⁊ eoos q tra
Hütur ad mterituʒ liberare nõ ceſſes · Si
i p̃eipitur de alijs q; tmagis de ſeip̃o.ciũ

ℳ₰

det To.· ha ße. q. lxxix. qꝙ; aliqs ad moꝛte
danatur dupli Jno mõ minſteoret tale

iudieiu eſt ſilevio lẽtie latronũ m illud

eech · xxn. Pneipes eius m medio eius

qi lupi mpĩetes pᷣdam ad effundẽdũ ſan
umé. Et do ſiẽ licet reſiſlẽ latr ombʒ. ſie
im tli caſu licet reſiſtẽ malis pnᷣcipibʒ. niſi
ſoꝛte ꝓpt᷑ ſcandalũ vitandu cũ ꝓpter a⸗
hiqᷓ grauis turbacõ timeret᷑· Alio modo
miſte · et ſie nõ lieet ↄdenato ſe deſendere

hetuʒ ẽ eniĩ mdici eũ rehſtẽteʒ nmipugre

magu qm ce

ligãtur ad pr̃ocinãdũ

qᷓs mag obligetur ſibi qᷓ; altei· Ad ̊ rᷣ⸗

ꝙ natura ad deſend ẽcũ ſe melmat quia

pter data ẽ hᷓi raco ut ea ad q natu⸗

ra melinat nõ paſſim ij pm oꝛdinẽ racois
exequat᷑ et ideo no qlibʒ deſenſio ſui eſt

licita h̊ q ſit cũ debi to mo deramj̃e · Et i0

dem ſapiẽétis nõ mtẽdit ↄſulere q; qͥs la⸗

boret ad liberãdũ aliũ a moꝛte ↄtra oꝛdinẽ

iuſticie hẽ nec ſeipᷣm ↄtia mſticia rehſtẽ⸗
do debz a moꝛte liberare. ¶ Et ſi qritur u⸗

trüũ mdex pure debeat reos in ſe delmqn⸗
tes. Rñdet aſten.li·i:t· xlj. q' debʒ ſieĩ p

meo. ſ· mtuitu honoꝛis ðᷣim ſiue offic ij ſui

nõ autẽ mtuitu ꝓPe imiurie Iñ btuũs pe⸗

trus illatas ſibi ↄtumelias cũ gaudio ſu
ſepiebat pecavero q̃ ↄmittebatur in d ũ

acorbe pumebat · utz act. v·m anama et

ſaphira. Sie paulus ꝑ tota eplaz ad co

rinth. pia momeoe ꝑ ↄtẽptũ in ip̃ᷣm delin⸗
qnᷣtes ad amoꝛẽ ſui reuocat. Climã wero

Agd laude di.
ui pñt eſſe aduocati qᷓ requirun

tur ad uſtam aduocacõeʒ et vtru ob⸗

gratis ꝓ ꝓpau
Geids ¶ Sermo quintus.
OQn loqris ↄtra ꝓxim tuũ fal
ſ teſtmom̃. exo· xx. Amtuʒ
ꝓpmnde genushoim tra pᷣee⸗

S

ſtulare ᷣm Tan · eſt deſideriũ ſuũ wl ami

ci ſui in iure apud eũ qi iuriſdeomi p̃eſt

exponere wl alteſus deſid erio ↄ trareiut
F.. de wſtula.l· i· et · ijj. q. vñ. Eta . ¶ Hie

pmo qri pᷣt. vena offiein aduocãdi gerẽ
lieitũ ſit omibʒ . pti cũ ab opibzʒ micdie

nullus areei debeat· p̃ſſare procimũ in
cauß indiciarijs ptz ad opa m ſcðdie. Cũ
₰ 7 ⸗ . . — o
ennm qs diligẽ debeat ꝓxmmuz ſicẽ ſeip̃m.

et ad effem dileõms pꝑti eat ꝙ aliqᷓs tẽpo
re necitatis ꝓxĩo ſbᷣuemat proeinando.
viðꝛ ꝙ nullo mõ deberet ab ̊ arceri. Ad

dom im tho ßa be a. lxi e aliqs ime
pedit᷑ ab adu aliqͥ dupliei rõne. rio p⸗

immpotẽtã. q ſmpłſi excludit aliquẽ aba⸗

Au aduoca di poſtulãdi vel patroeinãdi

—

ptum iſtuq faciõs ſit impij aduocatvel
cauſidiei· Dio à nõ · q aduocare vel po⸗

eros a fide retra hebat cecii

A

Sie enim ꝓhibetir ab aduocaton offieõ

quidã ꝓpter impotentiã inteĩoꝛẽ eo ꝙ; ad

uocato necria viðᷣ imteioꝛ nnpitia qᷓ due
mẽter oſtẽdẽ poſſ miſtieiã aſſumpte cãe
t ideo ꝓhibetur h̊ offieiũ exereẽ furio⸗
ſ amẽtes impubẽs · i. mĩoꝛes · x vij. ãmſ

et muli eres qᷓ ut ↄmuter in rõn e defieiut

ut pʒ. f· de poſtul. li. et. O i. et. in · q; vñ .

tria. i bi ſubdit. Qm dã ꝓhibetur omino
poſtularevel ꝓpter etatẽ ut mioꝛes· xvij ·

ams wel otia ꝓpter caſu ut amétes ſiles

zmulieres q;uis ꝓ alijs poſtulare non
pñt. th ꝓ ſeip̃is lieitũ eſt utʒ ibide.quida

etã ꝓHibẽtur pter mpotentia exteĩoꝛe
q; cũ loqu ela ⁊ auditus necrio requirat
ad debità aduocationẽ ut metis ↄ ceptuʒ

ꝓnũci aẽ poſſit ⁊ qð ei ðꝛ audire·ideo qiu

m hijs patiũtur defem oĩino ꝓ Hibetur ne
ſmt aduocati nec ꝓ ſe pec ꝓ alijs · he ſůt
muti a ſurdu ut dc.·l. co qᷓs impedit
Pter md ecenã officiũ illud exereé. Et H
lr. Sno mõ ter pſone xfectũ coꝛ⸗
poꝛalẽ.et ĩd eo repellũtur cæci q indiei co⸗

dupli.

ue mẽter aſtare nõ poſſent . vn in deo. ·

tria · ſetur . Dꝛc hibetur quidã ne ꝓ alnſ

poſtulẽt pꝛopter caſu· ut vtroq; lumie p⸗

uati eũ t poſtulare pnñt ꝓ ſeipis· Hilr et

ßui . ſ. q ſut huilis 2 dico is · q p̃eeptũ ẽ ut
eimlibʒ no ſungãtur officijſ. ut dꝛ d eo · ¶

tria· et etiã pꝛopter defectũ ſpũ alẽ · q nõ

tecʒ ut alteius uiſticie patronus exiſtat
q in ſeipo inſticiã ↄtẽpſit. Et iĩᷣo mfames
inß del es 1de Fuibz ermbz danati nõ de⸗

erẽétur ꝑ canoes q; erãt aduõti dieebant

bus a mon achis · ſz de mochis ſit oxpſſuzʒ

ſtrẽt . p hijs enim quoꝝ euram gerũt po

ſulareↄcedit᷑.alij enĩ omes qui ut infa⸗
mes · glo · mioꝛi infama notãtur mſip ſe
et pꝛo certis pſonis poſtulare nõ pñt · Et

ponutur ibide ille certe pſone. In glo. ch

pomũir dĩa inter infannã maioꝛẽ vmĩoꝛẽ
de q; bʒ omibʒ gĩa buitatis ſupſedeo Fil⸗
pꝛopter defectũ ſpũalẽ ꝓhibetur oẽs he⸗
retici ⁊ qᷓ nõ ſut recte ſidei · ut de pe.di · i. u⸗
bi 8ꝛ. e· Nemo vel m ſoꝛo magtudims tue
vel im ꝓmciali udico wl apud quẽq́; in
dieẽ accedat rogatoꝝ ↄſoꝛtiũ mſi ſaero
ſanetis catholice religiois ſueit im butꝰ
miſterijs. Er ex de Hie. Vgẽtis in ſemuz ·
Alio mõ quis impedit᷑ ad hoc offieiũ exe

qudũ. eo q; rebʒ maioꝛibʒ ẽ obligatus.

et ideo mõchos ap̃ſros nõ deet aduo⸗

—

catos eſſe· neq; clicos ĩ indico ſclłari.qm

Pmõi plone dtmis rebʒ ſut aſt riele. Sed

q; neceſſitas uic mdecentie pᷣfertur i⸗
deo pnt lomõi pſone ꝓ ſeipisa pꝛo q buſ⸗
dãà alns vti offico aduocati cuins

euidẽtiã ſeaduʒ m Aſten· li i.ti· xxxix ·
ꝓ ab aduocãdo repellũtur mõchia cano

mei reglares r alij tligio ſi ta m ſoꝛo ſecu

lari qᷓ eecliaſtioo ut ex no c vi· wl mo. ſe ·

nego ſe wnnſ. e multa.· Fme . ti. c. ex p⸗
ſub dit᷑ ꝙ quida canoiei dũ redargu⸗

ꝙ ille canõ loqᷓbatur de mõchis nonde
cnõieis roglaribʒ. Et dic · c. ex pte · qy ix

ſt indieiũ m thi caſu de canõieis reglari⸗

vVñ tles peecãt aduocãdo·miſi ꝓ ſuo mo⸗
naſteſo lominus nnpãte ſuo pᷣlato· ut
xvj.· q· ic. mochi · ij. et xtra . e. ti. e. i· Cle

Seer ſit aduocni vn m ves Eitria ſeq⸗
tur.· Alij ꝓhibẽtur ne ꝓ alns poſtulẽt p⸗
pter nota turpitudis ut Hhnj ꝗ coꝛꝑi ſuo

muliebria paſſi ſut · i. pccm ↄtra naturam
wluüt arie ſuſtinu erũt wel fecerũt mſi ſoꝛ⸗

te vi p̃donũ wel hoſtiũ ſtupti ꝓlẽtur· glo.

tuc emi nõ eſt eis imputãdu ut · f d ad⸗
ul to · l. vim paſſam · et · xxxin · q· v. e ille ·
Se q capitali er mie vel cã calume pu⸗

bliei mdicn ſũt damnati vel q opas ſuas
locauerũt ut cũ beſtijs depuẽ rent in are⸗

na gloſecus ſi cãa bᷣtutis ̊ fa eiãt· f. e. l.
jj· ¶q; . Pequs Pis pſonis ꝓ ſe alle
gare pmittitur · ꝓ alijs poſtulare ꝓ Hibẽ
tur. mſi ſoꝛte tuteſã nnpubeis vel cura a⸗
doleſcẽtiũ nõ affectatã h ncẽriã admim⸗

ricivero 9ſlituti m ſacris oꝛdibʒ eta non
bnficiati clici m mioꝛibʒ ſi ſut bnſiciati ꝓ
Hibẽtur eſſe aduo cati coꝛã mdice ſeclari
mſi in cã avel ꝓ ſua eccia vel ꝓ iũ cis
miſemblibpfoms. ur extm de poſtul.
.c. clici · et. e· cu ſacerdotis · et H pnt vrgẽ
te necitate quãtuù ad pſo nas ↄiictas ul
cã elemoſme q;tũ ad pſonas miſera bleſ

uit deo.c.cũ ſac᷑dotis · eĩciwero in mio⸗

ribʒ znõ bnſiciati pnt aduocare ſalariũ
recipe etizã m ſoꝛo ſeculari. Et ſi paupes
ſut inſtã negociacõem oxereè pñt· ut ex
tma ne cleri · wel mo. e · i. Gnaliter tñ omes

derici euiuſlibz oꝛ :ſis aduocare ꝓhiben⸗

c. Pijs a qbz dni ſacia tractada ſut iu⸗
dieiũ ſangms agitare nõ licet · Et extra
ne cl · velmo Seaenn ſangnis nullus
dicket elerieus vel ꝓ ferat· h̊ nec ſangheis
vmdcãʒ exerceat wel vbi exereetur mter⸗
ſit.nec dictet lrãs à ſcribat ꝓ vidcã ſan⸗
guims deſtmadas · Nec pnt allegare in
c erimĩali coꝛã iundice ſeculari · ut · lj . diſ.
.c. aliquatoſ.mſi ad h̊ ut ſupplicet ꝓ reiſ
ut. xxi ij.q·. v· c. circũcellio nes:et in glo ·
Striſq; vero licituʒ eſt aduo care in ſoꝛo
ecciaſtico- ar: a ↄtrario ſenſu in deo c. ele
rici. Að ſane debʒ intelligi:ꝙ in canbz p⸗
dictis aduocare pnt ita tn ꝙ dmũ offi⸗
eiu cui tenetur mteſſe non nupediat᷑ ar.
di · xxj· e.· clero 8. Epiwero nec in cã ꝓpri

nec m cã ecelie ꝑ ſeipᷣos aduocaè pnt.h

aduõtũ habebunt m goff. v. q inj. c. qͥa
s meelligit oſt. wri wnchies ſkent
Er redeſit glo Gx. rõe h nõ expædit vi⸗
ros dei litigio ſos eſſe· ut ex de ſmdi. c.i.
ne co gatur recedè a dinis o bſequiß Co
r ii dico in cocciaſt poteſt ſwlue
tã p ſe qᷓ p ꝙ curatoꝛẽ litig aé.· Dic en in⸗
telligit. c. ſi. extra de ua. calũ· de ceteis
grn Funtatis ſupſedeo Probilctur ene;
aduocaè q ꝓcaciter impꝛo bis aduocat
Hbis. utz in deo⸗ Cta . vbi ſb dit . Hi quis
ado ꝓcax fueit ut nõ rõe h. ybris putat
eſſe certan dũ opimonis ſue inmminucoz
patet· nõ & pcaciter nec uiciando vel
weiſerãdo cãm ꝓponat mũ qᷓtenus ſitis
vtilitas expoſcit · Vñ diẽ Indoꝛus de ſum
mo bono: ꝙ antiqu ſoꝛ enſem eloqu ẽnã
camnà facudiã nucupabãt eo ꝙ cauſidi
ci m certanminibz can omiſſig d agũt v
luti can es altutrũ lacerat

inſtà aduocationẽ. Ad hoc buiter döm.
ꝙ pÿeipalĩ requirũtur qiũq; · Primo re
amritur ꝙ an cae ſuſcopeoem aduõtus
diligeter examiet cãe qᷓlitatẽ a diligẽter
caueat ne câm minſtã vel deſperatã aſſu⸗

mat. q; m Aſten vbi a ſi cliẽnculũ ſuũ

ſecter inducèt ad mouẽdũ vel deſendẽdũ
cãm minſt2 tenẽtur eide ad dana expen

ſas ſi cam amittẽt. ar · E · de ſideiuſ. tu·l.nõ

eſt ĩgnotũ. ꝙ ſi cãʒ obtinueĩt multo ma⸗

gis o bligabitur aduerſario ut videbi⸗

tur. Hi wero cãm di ligeter examinata iu⸗

ſtaà eſſe ered ebat⁊ idᷣo eã defendẽdã acce

rpent.h m ꝓceſſu appareat cãm eſſe miu⸗
ſtam · tũc nõ debʒ eã ꝓdè ut · ſ. aliã ꝑtẽ iu⸗
uet vel alti pti ſeereta cãe ſue reuelet · ſed

debz ea deſerécliétulo ſuo ↄſulẽ ꝙ cedat

wl ſme aduſarij dãno ↄponat · et tůc po⸗
teſt aduocatus aliqᷓd pꝛo laboꝛe ſuſeipe
quẽ ſbijt bona ſide p̃ᷣm hoſt. Siwero igno

rater in iuſta cãm deſe ndit vſq; in finẽ pu

tãs eã eſſe iuſtã · tüc excuſatur ym mo duũ

q ncan excuſari:ignoꝛãtia nõ

iut ß feĩ · Et ſie colligitur ex deĩs · ꝙ ad⸗

uocatus cãm miuſta deſendes ſcieẽter pß⸗

tim ignoꝛãte PWo cliẽticulo obligat᷑ ut⸗
