uã irreglaritate ex illa noua celebracoe

Demq; nota gnaliter ꝙ b bigamꝰ? ille⸗
gitimus coꝛpe viciatus oꝛdmatus an le⸗
gitimã etate oꝛdmatꝰ a nõ ep̃o ſuo a he
de alijs celebrado nõ eſficiũtur irregla⸗
res. ſi th ꝓpterẽa fueĩt eis a indice inter
deã eelebracõ et mehilominus añ diſpe⸗
ſaconẽ vel interdcĩ relaxacoezʒ imgererèt
ſe diumis in officio ſuo ut prius eſfice⸗
rentur irreglares ⁊ hic ut breums potui
atz de nota irregłaritatis· Ad lauð dei
de homicidio qð ſ̃it ſo lo affectu pꝑ
muidiã de pcco imuidie ¶ Ser · xxxij ·
OIn oceides.exo.xx · E dem2·
q; de tercio mõ oecidedi ꝓxi
mũ vel ſeip̃m ſuccine lus ymo
peurrat qð ſcʒ homicidinz ſit
eoꝛdevel aff ectu · Die eni tereio mõ pᷣce⸗
ptũ h expom p̃t. nõ occides id eſt coꝛdo
vel afectu no reuolues quo vita ꝓxnni
vltua coꝛpaliſvel ſpualis mdebite vmi
vel detrim etũ pati dveſid eres· Tereiu igi⸗
tur genus homeid ij ꝓſequẽdo ſciẽduʒ
eſt ꝙ iſtud homicidin coꝛdis g ramus &
qᷓ; hHomicidii coꝛpis qᷓ; to aĩia pᷣſtãtioꝛ eſt
coꝛpe.pꝓ mmuidiã nãq; ꝓpriã oceidit aĩam
ae ꝓx moꝝ m ſidiatur vite ſalte ꝑ affe
ctu.ðᷣ quo hom eidio dᷣꝛ ſapiiij. Inuidia
enmn diaboli moꝛs meromnit in oꝛbe tor⸗
rarũ mitatur aũt illu q ſut ex pte eius
ſic ꝑ odi afeclu moꝛtifero ꝓpriã interi⸗
mit aĩiam ac ꝓxĩoꝝ tã aĩe q; coꝛpis qrit
moꝛtẽ. Dinc dꝛ·i. Jo iij. Q mis q odit fra
tre ſuũ homeida ẽ et ſeitis ꝙ omis hom
cida nõ h vitã in ſe manetẽ. glojbideʒ
et l vuies inter ſcõs p ſidẽ viuè cerm
in ꝓpetuũ tñ cũ cayn danabitur. vñ hoe
mo ta pueri qᷓ; mulieres et etia ſequaceſ
mdeoꝝ xpᷣm erufieigentiũ facti ſut ho⸗
meide dñm iheſu odiẽtes · ſiẽ et indei ho
dierm p̈ deceſſoꝝ ſuoꝝ imitates veſtigia
ſiut adhuc homieide ꝑ affectũ · de qmbz
ð: ſapi.ij· Ip̃ivero homicide theſauriſa⸗
uerũt ſibꝛ malũ inſip iẽtesz et maligm o⸗
derüt ſapi ẽtia et rei facti ſut m cogitaco⸗
mbzʒ ſis⸗ AKuati igin ad ᷣmũ pee⸗
catũ ſcʒ imidie dieit augꝰ .ſup gen· iijj.
ꝙ muidia ẽ doloꝛ aliene felieitatis. euius
peci malicia ex h̊ ↄnderari p̃t q; pecm H
oꝛtũ hʒʒ a ;a malicia abſq;culpa ꝓximi

qð ẽ vi eiũ ommo diabolicũ ſiẽ dicit aug.
li.ð doc. xpᷣia. Inuidiavieiũ di abolicũ ẽ q
ſolo reꝰ ẽ et mexpiabiliter reꝰ.nõ enĩ ðꝛ
diabolo ut dànetur adulterium ↄnmiſiſii
furtũ feciſti villa alienaz mpmiſtih hoĩm
ſtatui muidiſti:cuiꝰ muidia moꝛs intra⸗
uit in oꝛ be terrarũquẽ imitãtur omnes
muidio ſi qui dicutur eſſe ex pte eius eo
ꝙ nulla carnali deleckacoe ꝓuocante h
ſolo ſpũ diabolico ſuggerente ↄſpirant

—2 ⸗=16 — 2 . — —
inuidias racoses detra ctões ſuſpicones
et ſlia ſenmina mentis amaricate. Cu eni
₰. „„ „ .
cetera peca dulcedmis aliqd ceoꝛrupte

menti ↄferri no ſctur ſo lũ iſtud vicium
amaritudme tabeſcẽte repletũ marceſecẽ
co git ꝓgriũ ſubiectũ qð ĩ ꝓximoꝝ ꝓſpe⸗
rit ate cruciat wel ut in ſfernale toꝛmentu
vñ dirütur imuidi ſpealiter amicei diaboli
qꝛ; m tullm amci ſut qmi ht ide welle
et nolle. ſie miun di cũ diabolo videtur he
bere idẽ velle et nolle cũ vterq; malave⸗

lit ⁊ bona reſpuit letaturq; de ꝓꝑdicoe ho
minu. Minc eteni viciu ſau oibʒ ſpiriti⸗

bus reprobis tã rõnalibʒ q; in tellectuae
libʒ p ſeuerabit meternuũ ſic ecotra caitas

ſancta nõ excidet a ſaluadis imn ꝓpetuũ
vñ deſeen detibz m lacũ ſola ↄcomitabi⸗
tur mm dia et eius peſſnma ſilia ſeʒ odui.
et ſicut caritas o btinebit pneip atui ce⸗
licis in colis ſie muidia m reprobis ſpiri⸗
tibʒ inxta illð p̃s.pccoꝛ videbit et mralce⸗
eur ic&Hic pᷣmo qri p̃t vtrũ mumidia e
tolo:wel triſticia ſic ſentire viðꝛ augꝰ.in
auũcte p̃dcã · et dam. li· ij. vbi pomt immi⸗
dia eſſe ſpez triſticie·et dic .· qᷓ mmdia eſt
triſtieia m aliems bomis eũ tñ obiectum
triſticie eſt malu ſ̃ obiectũ immidie ẽ bo⸗

nũ q; cauſatur ex aliena felieitate · vnde
memoꝛia bonoꝝ Habitoꝝ eſt cã dlecta⸗
tiomis nõ igitur ẽ eã triſticie q; oppoſi⸗
toꝝ nõ e eadẽ cã ẽ tn ca midie· Dic en
greg · m v.moꝛa · de muido lo quelſ. tabeſ
centẽ mentẽ ſua pena faciet quã ſelicitaſ
toꝛquet aliena:Ad ̊ rñdet tho· ſeðᷣa ſe⸗
cũde · q · xxx vi.ꝙ o biectũ triſtieie ẽ malũ
ꝓpriu. Cõtingit aũt id qð ẽ alienũ bonũ
apphendi ut malũ ꝓpriũ · et hm h̊ de bono
alieno pᷣt eſſe triſticia.ſ̊ſj ↄtingit dupli
citer. Yno modo qñ quis triſtatur de

— — 2

—22

— —

piculũ alicums nocumenti ſic eũ hõ tri⸗

ſtatur de exaltacone mimnci ſui timẽs ne
ledat eũ · et tlis triſtieia nõ ẽ inudia ſed
magis ẽ timoꝛis affectus ut die phus in
iij·rethoꝛi ee · Alio mõ bonu alteriꝰ eſti⸗
matur ut malũ ꝓpriũ mq;tũ eſt dim inu
tiuuz ꝓe gloꝛie vel ex cellẽtie et ̊ mõ de
bonis alterius triſtatur mnidia· et ides

peipue de boms illis mmmdẽt in qm bʒ elt

gloꝛia et in qubʒ hoĩes amãt honoꝛari et

m opmione ſſe ut dieit phus j. ij· retho⸗
rieeſ Ad maioꝛẽ tñ euidetiã ſeedu p̃ᷣm

tho.bidẽ. ꝙ; tlis triſticia de boms aliems
qtuoꝛ modis cõtingẽp̃t · VYno mõ qn ut
dem ẽ aliqus dolet de bono alterius in⸗

ℳ.-

cit eni greg.xxij. moꝛa · Euemre plerũq;
ſolet ut non amſſſa caritate no s mimci
* „ . — 5 — 5 9
yvuma letiſicet et rurſu eius gloꝛia ſiue m⸗

nidie culpa ↄtriſtet cũ ruete eo quoſda
b erigi eredmmus et ꝓficiente illo ple⸗

roſq; muiſte opprimi ſoꝛmidamus. Pĩe
bt vuct xxrir Fi impyj ſüpſerint pnei⸗

patũ gemet ꝓplus ·et tlez triſticiã oñdit
abacuc ꝓpha cõtra nabuchodono ſoꝛ re⸗

gẽ babilo ms ꝓſperitatẽ illius tpalẽ ad⸗

miras cũ eſ idolatra peſſumꝰ cum ommn

Plo ſuo· vn · e i. ↄ qritur dño dices · vſq;
quo Dye clam abo ſcz 8 oracoce tra na⸗
bug · tepli deſtructoꝛẽ et eiuitatis ut dic

lira.· Seqtur. w ciſera boꝛ ad te vĩ patiẽ⸗
ſcʒ in oꝓpſſione ꝓpli et nõ ſaluabisqua⸗
re reſpicis ↄtẽptoꝛes tuos ↄferẽ do ſceʒ eil
ptatem er gloꝛiaʒ tpalẽ et taces impio
dↄculcãte iuſtioꝛẽ ſe.ſ.iudeos· tlis iĩgitur
triſticia nõ ẽ muidia ̊ potius nemeſis q;
nemeſicus tin triſtatur de bono miq agẽ
ntu· m illud p̃s· z elam ſup imiquos ⁊c.

IJnnidus aut tniſtatur de bono eoꝝ ctiã
quiſut digm. weruͦtñ ut die glo · ſup aba

cuc . i. nõ debemus ſup h̊ turbari videtes
apnᷣcipio mũdi ab mpio cayn o ceiſu a⸗

lel inſtu. exultãte ĩacob reg naè m domo

vyvrſis ſui eſau ip̃e q́; circa quẽ hqrela di⸗
rigitur a indeis cruciſigitur et barnabaſ
latro dimittit · Hedo mõ qmis triſtatur

q;tũ ex eo timetur no cumentũ vel ſibiip
hvel etia alijs bo ms et tlis triſticia nõ ẽ
in mqdia ut dem e. vn pt cE ſme peco · di⸗

2 bono alterius quidẽ ex eo ꝙ alter
Hʒ bonuũ illud ex eo ꝙ nobis deeſt bonũ

illud qð alter Habʒ et h eſt ꝓ;e zelus ur

dicit phᷣus. ij. rethoꝛi ce · Dro quo nõ pRH

zelus ille ↄ ſitit cirra bona honeſta velb⸗

tuoſa tũc laudabiſlis eſt m illð.i. eorimn-
xiinj. Emulami ſpualia. ſic ſayaſꝗꝓpha.
ut pʒ eiuſdẽ.vi.vidẽs dñm ſedẽtẽ ſuꝑp ſo

liũ excel · et ange · coci · ſcũs · ¶ ſ. dñs deus
exereim terno doloꝛe tactꝰ ait.e m q;

tacui .ſ. a rep̃heſõe oſie regis ꝗ/. ſ. tic a
dno ſed ete in ſolio taqᷓ; ad indieiu ſuſ⸗

Kn

cepit vindicta lepre eo ꝙ officiu ſacdo⸗

tale ſibi woluit vſurpare . SHeqtur qꝛ vr
pollut? labijs ego ſu . SFic em polluütuir
labia diceendo qð nõ tecʒ. lic etia tacendo

að dici deberet et ſic pollutus labnjs erat

ac ꝑ ↄſeqñs indignus laudare deũ · de

etiaʒ zelo ſeribit ĩero: ad aletã de in ſtru⸗

ctõne filie· habeat in quit ſo cias cũ qbz

addiſcat bz in uideat q; laudibʒ moꝛ

deatiir. ſic enĩ vnuſquiſq; laud abilit ali⸗
oꝛu exemplis optimis excitaridz ad ꝓ⸗
ficiendu m bonuʒ· Hac naq; rõe reoꝛ eſſe

pᷣeeptũ a dno luceat lux vra coꝛã ho · ut

vi. o. v. bo· ⁊ E. Hivero zelus ille ſit de bo⸗
ms tpalibʒ tũe pᷣ̃t eſſe ſme peco ꝓpter ſi
nẽ in tẽtũ debite circuſtãcionatũ vel ec ců
pecẽco ſi ſins eſt moꝛd matus vel affectus
nnmmo deratus· Tercio mõ triſtatur ali⸗
quis bono alterius mꝗᷓ tũ ille eui bona

accidit eſt eo indignꝰ·que q;de triſticia

noõßt onri ex boms honeſtis ex quibus
aliquis iuſtus efficitur . Sʒ ſic phus dieit
evjj. rethoꝛice eſt de dini cijs et ſilibz q pñt

equaliter ꝓuemre dig ms et indigms

et hee triſticia m ipm wcatur nem eſis
et ptinet ad bonos mores h ideo dixit
q; ↄſidrabat ipᷣa bona tpalia pm ſe ꝓut
pnñt mag na videri nõ reſpicientibz ad e⸗

terna. ſ ym docrinam ſidei tpalia bona
qᷓ ꝓuemũt indigms ex uſta det oꝛdina⸗

cone diſponuturvel ad eoꝝ coꝛrectẽnez

vel etiã ad eoꝝ maioꝛẽ danaconẽ.· Nam

Iqᷓtũ ad pmũu refert mgr guil/piſien. ĩ li.
de vmu erſo coꝛpali. de quo gã q qᷓto †e
Sẽ̃ tn ad ẽatũ electus ſtupes de bomta⸗
te duima qꝗ maliciã ſuã grata ꝓ ſprritate

ruit ꝓſperitate tato creuit malicia.

reco gnoſeens mdigmiſſmu ep̃atũ reſu

tanit et in graꝝ actõnẽ im ppetuãa huitu⸗
tẽ ſe dno ſideliter ↄſcerauit · Quatu ec
ad ſcdᷣm dictuũ ẽ diuiti epulom fili recor
dare q; recepiſti bona in vita tua. Criß⸗

ibidẽ. q. dicat. ſi quid tom feciſtivn pm

um deberetur oĩa recepiſti in illo mundo
epulas ditatus oblectkatus ſucceſſibus

ꝓſperis ut ſic nichil mnuatur ex meitiſ
m futuro de penis eterms DHĩe ꝓpha iob
pus velut Huanũ aliqðð paſſus a dmiaſ

ſup hijs ꝓſperitatibus impioꝝn ðmũ in⸗
dieiu ait eiuſdẽ.xxi· Quare vimũt im p̃

ſublmati ↄſoꝛtatiq; duicijs ſemẽ eoꝝn
pmanet coꝛãa eis domus eoꝝ ſecure ſunt

et pacate et nõ eè virga di ſupꝑ illos. bos

eoꝝ ↄcepit ⁊ nõ aboꝛtiuit · vacca pepit et

nõ e puata fetu ſuo ogredintur qſi gre⸗

ges puuli eoꝝ et mfantes eoꝝ exultãt

ſubmſfert ↄcluſonẽ dices ducüt m bons
dies ſuos et m pucto ad mferna deſcen⸗
dut qꝗᷓ dixeruũt deo recede a nob ſciẽtiam
vianꝝ tuaꝝ nolumus· Sic p̃s . m pſona
puſilloꝝ ꝓrũpes in voce admiacois ait
m ßps · qᷓ; bo nus iſrahel deus· ꝗ ẽ. lxxnj. Ec⸗

ce mquit ipi pecoꝛes et abũdãtes m ſe⸗
culo obtinuer̃t duntias·et dixi & ſme cã

mſti.coꝛ· meet lau.inter imno.ma.me.et

fui flagellatus tota dienc paululuʒ tn

reſipiſces ſubdit. ſi di cebã naria bo ſic. ec
ce naconẽ filion tuoꝝ repro bam. exiſti
maba ut eognoſ. h̊ la.ẽ an me. donec im⸗
trẽ in ſanckuariũ dei et mtel.in nouiſ.eo⸗

rũ. et qd ibið mnrellexit ſbdit quõ fei ſut
mqmt in deſolaconẽõ ſubito de ſecerũt · pe⸗

riert ꝓpter miqtatẽ ſua · Sʒ qſit in qs ve⸗
lut ſom mũ ſurgẽtiũ dñne in eiuitate tua

imagmè ipoꝝ ad nichilũ rediges vnde

dicit aptius m alio pᷣs · vidi im piũ ſup⸗

exaltatũ et el euatuʒ ſicut eedros liban

ſcʒ tpali ꝓſperitate · et trãſiui. glo· ad no
uiſſma eoꝝ · et eece nõ erat.ſ.potens di⸗

ues gloſus delicio ſus ⁊ ̊ qᷓ;t ad coꝛpꝰ

queſiui eũ ſci quãtũ ad aĩam ⁊nõ eſt im⸗
u entus locus eius ſcʒ in ſotte iuſtoꝝ. cu
ſtodi igitur mnocẽtiaʒ · ſ. ad dũ et vide
eqnitatẽ ·¶· ad ꝓxnnũ qm ſunt reliqͥe ho⸗

mi paciſico. Cai gFitur bona tpalia qᷓ dãa⸗

tur etiã in pijs vel ad coꝛrectõnẽ wel ad

maioꝛẽ dãnaconẽ caduea ſut et traſwĩa
mo pene mehil in ↄpacone ad bona et⸗
na q tm bonis ↄuãtur imn pᷣmũuũ. ideo ta

lis triſtieia ꝓhoibetur ĩ ſacra ſeptura m

illud p̃s· noli emulari:i. imitari in mali
gnantibʒ.neq; zelaueris.i.muideas fa⸗
cientes miquitatẽ et ꝓſperates. Dic en⸗
lyra ꝙ hũᷣe pſalmũ fec dauid ondè vo⸗

lens ꝙ ꝓſteritas maloꝝ ſit ↄtẽnenda et
aflictõ mſtoꝝ appetenda. tũc eni multi

vidẽtes ſaul impiñ et wech. ei? armige
ru ↄtra dauid ꝛfautoꝛes eiꝰ miq̃ agẽtes

ſuis minſte afflige ꝛtn aduſitatibʒ pm

declmabãt ad malũrecedẽtes a doo qſi de
us curã de actibʒ hũams nõ Hor̃et. quibʒ
dauid. noli emulari· ⁊ c. et cam ꝓtmus
ſubdit dicẽs · qm taqᷓ; fenũ welociter are
eet · et quea dmo dũ olem herbaꝝ cito de

adeẽt. Vn quicqd dleclacois wol pſpr⸗

ritatis 2 ſequi valet m pnti minus è a pe
na ſutura qᷓ; pu ctũ circuli a magmtudi⸗
ne celi criſtallmi·rõ ẽ qm q malignatur
extermĩabũtur · ſuſtmetes aut dym ip ſi
Hhẽ ter. et adhoue puſillũ a nõ orit pccoꝛ
ſcʒ ꝓ ſperatus gloꝛĩoſus vlicioſus: PHac
vita et queres lo cũ eius et nõ muemeſ
in eterna vita q; ſepultus eſt m mferno
vbi frequẽtabit ill cãtcu ſapi i · Auid
nobis ꝓfuit ſupbia aut diuician iacla⸗
cia quid ↄtulit nob ſeu trãſierũt hee om

ma velut vmbra. Quarto deĩ q; triſtatur

quis de bonis aliems mq;tũ alter exce⸗

dit ipᷣm m boms et Hy ꝓprie eſt muidia et

iſtud ſemꝑ eſt prauuz ut dicit phᷣus i.ij.
rethoꝛi ce · q; dolet de eo de quo eſt gaudẽ
du ſcz de bono prim ¶ geso qu eri pt
vtrũ muidia ſp ẽ pecm moiĩle pᷣui cũ m⸗
nidia ſit qᷓda triſtieia ut dem é. ̊ triſticia
eſt paſſio qdã app etitus ſenſitiui. et hm
aug. xij. de trimtate · j ſenſualitate nõ ẽ
pecm moile h ſolũ m rõne · vñ et ĩ infan
tibʒ nõdũ rõne vtẽnbʒ pᷣt eſſe muidia q;
dieit augꝰ. in. i. ↄ feſ. vi di ego et exptuſ
ſ zelantẽ puerũ q nõdũ loquebatur et
intuebatur pallidus amaro aſpectu col
lectaneũ ſuum.· Ad h̊ rnᷣdet tho · vbi o ꝙ;

— — — — 22 —— — —,, —

d
di
6,
ig
,
nal
ſr
en

1

mnuidia ex ſuo ghe eſt moꝛtale peẽm ge
nus ennn peci 2 ſidratur ex obiecto ſed

inuidia m rõnẽ obiecti ſui ↄtrariatur ca
ritati ꝑ quã ẽ vita ſpualis aĩe m ills. i.

Jo· iij· nos ſemus quia trãſlati ſumus ᷣ

moꝛte ad vitã qm diligmus fratres· nã

obieclũ vtriuſq; ſeʒ caritaus et muidie
eſt bo nu pyxmmi hßm ↄtrariũ motũ qꝛ ca
ritas de bono Ppxmi gaugdet et mnidia
tnſtat tur . et ſie directestrariatur caritati
verũtn im quolibʒ gne peci mo lis mue⸗
muntur aliq motus nmmꝑfecti in ſenſiali
tate ↄſiſtentes q ſũt peca vmialia· ſeut
m gne adulterijp pᷣmus motus vcupiſee

ne et in gue honn eian p pmus motus ire
ſie etiã w Fnei muidie repiintur aliq p⸗

mi motꝰ ec qnʒ ĩ viris pfectis qͥ ſut pee⸗

catavmalia · motus igitur muidie m

vaſſio ſen ſualitatis ẽ qð dã impfe⸗
ctũ in ghe actuũ Hũanoꝝ quoꝝ pnᷣeipi⸗
um eſt rõ et ſie non eſt moꝛle et idẽ eſt d
muidia puuloꝝ quibʒ nõ eſt vſus rõmis
ro quo nõ ſm qð dicit ↄ pdiũ theo⸗
logie ꝙ do loꝛvel triſticia de alieno bono
eſt quadruplex q vel eſt p p̈mo pmꝰ mo⸗
tus ex natura wmes ſic qu idam naliter
mnuidi ſut et H̊ nullo mõ ẽ pecm cũ nullo
mõ ſit m nra ptãte. vel eſt ſcðᷣo pᷣmꝰ mo
tus qn ſcʒ app etitus ſme ↄplera delibera

ce rois tli paſſiom affieitur et ſie ẽ veni⸗
ale pecm · w trahitur ꝑ intẽtioneʒ extra

ſua rõs ut qñ doloꝛ de alieno bono ſurgit

ex cã bona ſic qn quis dolet de bono alte⸗

rius q; videt illud redũdare m detrimẽ
tũ aĩe eius vel etiã in detrimẽtũ ↄuitatis
et talis doloꝛ bonus ẽ q;maius bonũ ma
gis eſt apetẽdũ.vel demq; eſt actus wo
lũtariꝰ xliberatiue et lie eſt moꝛle peẽm

hHñs ↄpleta rõnẽ inm gie · et ß̃m phm · jj.
rethoꝛice tles muidebũt quibʒ ſut Ar

ſiles aut pm genus aut m »gnaeõnez
aut ᷣm ſtatura aut pᷣm hĩtũ aut m opi

monẽé Ca en ſmudia ſit de aliq exeellen

tia alterius mq; tũ dnnm nit gloꝛia qua
quis app ent 2ſeqns ẽ ut ad allos tm̃ in⸗

nidia habeatur qbʒ hõ vult ſe wl pferre

m gla vel eijre qð ẽe ſolet repeũ ü pſona⸗
rũ nõ multũ a ſe diſtantiũ· vñ dic aug
ꝙ tlis muidet mfeioꝛibʒ ne ſibi equan᷑:

npioꝛibʒ q eis nõ equ tur et paribz qaa
eis equãtur · qua muidiam ſaulocepiſſe
noſcitur ↄtra damid quẽ ĩglia ſbi equa
ri timuit. Cũ eni reuertétur de plio cũ da
mid peuſſo philiſteo cũ exercitu phili⸗
ſtijm. et mulieres m occurſu egrediẽtes

canerent peuſſit ſaul nulle 1 damd decẽ

milia· iratus ẽ ſaulmmis et iſte hmo diſ
plicuit in oculis eiꝰ et dixit dederũt da⸗
uid · x· milia et michi dederut mille. quic
ei ſup eſt mi ſo lũ regnum ut patz · i. .
xviij · Ex h igitur tpe qᷓ;is eũ dauid cũ
exereitu ſuo liberaſſ a piculo moꝛtis ſta

tim miudie linoꝛe peuſſus dem ceps non

reckis oculis daud aſpieiebat ꝓpter að
poſt diẽ alterã muaſit eũ ſpũs dei maluſ
er dauid pſallebat manu ſua ut ꝑ ſ̊ ſaul

roſo cillaretur et leuiꝰ hret ac ſpus ma⸗

lus ab eo receædét. ñ rõnabiliter credi
Pt p p melodiã ſeu ꝑ aliqua alia ſenſibi
lia pnñt a demombʒ afflicti leuiꝰ ferre eti
am naturaliter q actus actiuoꝝ ſut m
pPatiente pᷣdiſpo ſito.ut d.ij.de aa · pꝑ me⸗
lo diã igitur m hüano coꝛꝑe cauſari pᷣt
aliqua diſpoſitio ꝑ quã minus ſubicitur
acõm demonũ et ſic aflictõ ab eis cau⸗
ſata din inuitur vel alleuiatur · potuit ec
a ſaulevtute ᷣma mmmegiate vel medi⸗
antibʒ ſancetis ãgelis tũc ex merito da⸗
nid ad tpus demon expelli qͥ laudes di⸗
umas cithara canebat ꝓ ſalute ſaulis

ſcut p. oẽ ones ſanctoꝝ frequẽeter demo⸗

nes expulſi leguntur a co: pibʒ o bſeſſis
verũtñ q; nũc coꝛ ſaulis muidie lmoꝛe
tenebatur pſallẽte dauid nõ leuiꝰ ha be
bat h aerius ac velut in inſamavᷣſus m⸗
ſus ẽ ↄſi g dauid cũ parietæ· et ex h̊ agi⸗
tatus a ſathana racoꝛẽ illũ uſq; ad moꝛ⸗
tẽ nõ depo ſuit qᷓtũ cuq; dauid poſtea mi
tiſſmme cõtra regẽ ſtrẽnuiſſnne ↄtra ho⸗
ſtes fideliſſme ꝓ ꝓplo di ac prudẽtiſſi⸗
me in omm negoeio ſe ge rebat · ſc eſau
ꝓ ſubrepta bndicłtõne ex inuidie lino
re iaco b pſecutus ẽ. demq; peſtis mui⸗

die ta pmeõſe venenoſitatis ẽ ꝙ plima
ſu vneno ſi permmit.nõ enĩ ſolũ ſubie⸗

Nũ ppriu infieit veneno moꝛtifero dia bo

ſiee puitatis ſ̊ etiã oĩa eius opa bona ve

lut imfecta pᷣpẽtina malicia deo reddũtur

mg mta ae innidioſo infrucluoſa. qðᷣ
bñ ſignatur in natura ſpẽtis ꝗ ſalaman
der ðꝛ · ſo lus in igne viuẽs cuius ẽ ma⸗
ximavis inter omiavenenata nã etera
ſmglos ſeriũt h plurima ſmul infieit ·

vñ ſi arboꝛi irrep ſerit vel in aquã cccide⸗—⸗

rit vmuſos fructus ſeu tota aquã ſmmul
mßcit et omes guſtates piter interſicit
ſie inmidie ᷣpẽs ſua viruleta pmeie welut
igne in fernali ↄ fotus totũ ſu biectũ q̃ſ
vialbolicũ reddit et oĩa opav tuoſa ſum⸗
ditus necat qᷓh virus letale mi amoꝛiſ
et gĩe. inſup baſilliſeo aptiſſmme ſnnilat
qͥ ſo lo viſu inficit et perimit euã longe!
poſto s· Legitur eni ĩ Hiſtoꝛia alexadri
ꝙ ambulãs cũ exereitu ſuo ꝑ mõtẽ altũ
repit im Stiee baſiliſcũ q pmos exercituſ

ecteris nec p timoꝛe ꝓ ecdẽubʒ aſeen dit

alexanð ptẽ montis a lõge wolẽs inquni
y- „ 1* D 5 6 TW—
tr6 cãm illius peſtilẽtie · viditq; baſñliſcũ

in media via do: mſtẽ ꝗᷓ cũ exereitũ ap

Propiquare ſibi ſenſit o culo 8 a weruit

et aſpicens ſolo viſu ꝓximioꝛes exerei

tus ſubito peremit· facto igitur elipeo
tudmis in exterioꝛi pte illius ſpeculuz

cũ agg reditur qu ſpeculũ animo turba
to ↄtuens ac ſeſe ꝓtinus m illo ↄſpitiẽ
Aaprio venero ſtati interẽptus ẽ. ſie mi⸗

ſer inuidus ſe ᷣmũ in aĩa perimẽs mul⸗
tos etia nõ viſos ſerit dilacerat et intꝛ⸗

ſurracoes ac temeraĩa mdicia cucta tos

uo luſtras oculo.quid nõ inficẽt B ma.
ledeã beſtia qᷓ et opa ꝓximmi qualibʒ ſca

ſua malieia in fecit 1 mterßtacone falſa
puͦtit nullâ exeerã iniuriã maliciaʒ vel

violẽta. mmirã cũ ip̃a lit fomẽtũmſerm
. .—— —E „—— ———————ʒ—
nutrimẽtũ diaboli daãnatoꝝ exerei eium
ct eternũ ſuꝓpliciu.aquo nos euſto diat

7 1* ℳ

4 us dei khlius · Adlaudem dei.

De odio 5̊ ꝓximatr d ac de de⸗
teſtablitate hiuꝰ vicij ¶ Ser. xxxiij·
n oceides · exo.xx. vilo ut

cũq; de vicio imuidie iã de illiꝰ

tur odiũ.nã licʒ pᷣm greg.xx⸗

filia peſſnna ꝓſeqᷓmur ꝗᷓ diei

xi. mo:a· jnuidie qnᷣq; ſut filie ſcʒ odiuʒ.
exultacoõ in aduſis ꝓxim · affliclõ ꝓf⸗
teis ꝓximi · ſurſurcaco · et detractõ th ip⸗
ſu odin ẽ pecm magis deteſtandũ qð ſie
patz qꝛ ßm tho · ſeᷣa ſcðe · q · xxxiiij. in om
ni conatu mmuidie ẽ aliqd taqᷓ; pnepinz
ſeʒ affũs diminuedi gſoꝛiã alteriꝰ et H
dupliciter wel eni p̃t et ſie eſt exult aco in
aduůſis · wl nõ pt et ſie eſt affliclõ in ꝓſ⸗
peris cũ ſeʒ ꝓximi ꝓ ſpera euemunt cotra
ꝓnatũ inmdẽtis qͥ mtitur impdic.que
ſcʒ aictõ qñʒ tin cũ muidia tabeſcentæ
ↄu aluit ꝙ mm ꝓpriũ ſbiectu manꝰ crude⸗
delis micẽt · ſie achieo phel cornens q; cu⸗
N ↄſilm eius ↄſilio pᷣualuiſß muidia mo
tꝰ? laquco ſe ſu ſpẽdit. ut · pʒ. ij · Re · xvij.
eſt etia aliqd taq mediũ eũ ſeʒ ꝗs actu
dyminuit gloꝛia alterius et ÿvel in oc⸗
euleo p ſuſurraconeʒ ꝗᷓ̃ ſeʒ imtedit amici⸗
ciã aliqrũ ſep are et ideo tlia de ꝓxĩo x⸗
fert qᷓ p̃t amnmũ andiẽtis mouè contra
ÿm quicquid ſit illð etiam ſi ſit ſm plicit
bonũ et tñ app ares malũ mq; tu diſplicz
ci eui ði ꝗ weatur alio noĩe biliguis vl
etia in mam Keſto et lie eſt detra c5. Eſt ec
tercio aliqd taqzs terminus velfinis ꝗq e
im ip̃o odio qꝛ lic bonũ dlectas cauſat
amoꝛò ſic trilicia cauſat odun.· Sic igi⸗
tur im boms ſims melioꝛ ẽ Hjs q ſunt ad
fnẽ ſiec eeõtra ĩ maliſ. Et licz o din oꝛriri
pᷣt ex ira m qðᷣdã augmẽtũ qð pꝑ ira ap⸗
petimꝰ.· Primo qẽ malũ ꝓxmmi m qua
da menſura put ſez Hʒz roeʒ vmdicte per
cuius ↄtinuaconẽ poſtea puemtur ad ̊
ꝙ ꝓximmi malũ abſolute deſderat qð p-
tnet ad rõnẽ odij· dic eni aug· in diffi⸗
meoibz ꝙ odiũ eſt wtus ira ex p libʒ cau
ſis eollecta diuturno tpe pſeuerãs tam

eyx muidia directius naſcitur p quà ip⸗

uu bonu pxnmmi redditur taieev

ↄſeqns odibile er ẽ vltimum mp greſſu
peci ſiue m deu ſue in ꝓximũ eo ꝙ oppo
ntur dilectõm ꝗ naturaliter deus et ꝓxi
mus diligitur q eſt vltima ꝓꝙg reſſuxtu
tũ q; oĩa alia ad diledoeʒ referũtur · vñ
tin Hʒ odiũ de rõe mali q;tũ amoꝛ de rõe
bom. et ſic caritas hntẽ fac vᷣimu ſic odiũ
poſſeſſoꝛẽ facit omino diabolicũ hoine di
cit greg. v.moꝛaq qᷓ;is ꝑ ome vieiuz

rE

nr

dſe⸗
U
l

6

vo
in
i,

— ð

að pperratur hũano eoꝛdẽe ãtiqui hoſtis

virus mlunditur. hac tn nequicia tota

viſcera ſua ſpꝑẽs ↄcutit ot npmẽde ma
lieie peſtẽ womit ſe g& jri pt de odio
in ꝓximũ · vtrũ ſez odiũ ꝓximi ſit pecm
et pecm grauiſſmu p̃ßtim ex eo ꝙ johã
nes in cano ca ·i. zn ·. e · diẽ omis q́ odit

fratrẽ ſuũ homieida ẽ. cũ tñ ecotra nul⸗
lum pectatum muemtur mm pᷣeeptis v
conſilijs dime legis m illud ꝓuͤ. viñ ·
recli ſut omes pmon es mei nõ eſt in cis

vuũ qd neq; puerſu· ſic luc.xiiij· diẽ dnſ

ſ qius vemt ad me et nõ odit preʒ ſuum

et mr em nõ p̃t meus eſſe diſepuluf et H

m gĩaʒ · m natura etia nl nalm ẽ pecm

q; pcẽm eſt receſſus ab eo qð eſt pᷣm na⸗
tura ut dic dam. li ñj.hvmicuiq; rei natu

rale eſt illud odiẽ qð ẽ Rbi 2 trariũ et q

mititin ad eius coꝛrupconẽ. Ad̊ dicen
du m tho · ſcdᷣa ſede . q · xxxnij. ꝙodium

amoꝛi orponitur. vñ tin Hz odin de rõne

mali q́;tũ amoꝛ de rõe bom· amoꝛ & debeß
. ꝓximo m illud 35 Pʒ a deo.iim natu⸗

rna gĩam · nõ aüut ei debetur amoꝛ ßm illð

— 2

qð habʒ a ſeipᷣo ⁊ a dia bolo ſcʒ pm pec̃m

et mſtieie defem et ideo lieitũ ẽ in fatre
peemodio hr̃e et etiã ome illð qdð ꝑtinet
ad deſectũ diume inſtieie 8 ptinet ad
fratris amoꝛé eiuſdem enmm roõms eſt
velmmus bonũ alieums et ꝙ odmus
malũ iins. Dro quo nõ ꝙ inter alia ſut

tria q q moritoꝛie hõ p̃t et dz odire B in⸗

te mẽbra vja uire iuſticie ſic debemꝰ ip⸗

ne odmus cũ eius carnalibʒ Shrleris

q;tũ nos impedit ad beatudinẽ ↄ ſeqn⸗
dã · in qu atů vero nos iuuãt ad btitudi⸗
né 2ſeqnda ſunt diligeda ; Drim 9 nah
debem? odire no ſios · i. coꝛpus nrm. tu
pter im fectõz culpe. tũ Pter coꝛrupeoes
nature q duo agg rauãt aĩazne poſſit vi⸗
dere deü · iquãtũ tñ coꝛpe poſſumus vti
ad dei ßuiciu hm illud· roma. vi. exhibe⸗
I K dilige dileckone caritatis · vñ diẽ gg.
m ome· quadã · tũc etennn aĩam maz be

nõ acquieſeimus cũ eius appetitu fran⸗
gimus et eius wluptatibʒ reluctamur
Seðdo xebemus odire pecoꝝ traſgreſſio
nes et eoꝝ vitare ↄuerſacoes ne eoꝛum
ꝛuicacoe maculemur · qꝛ culpa eoꝝ deo

ↄtmariatur. et eſt bätudmis impedſmẽtũ

—

vñ ßm ea q̃bʒ doo aduerſantur ſüt o di⸗
endi quicũq; pecoꝛes et pr et mĩ et Pm
qui · et ſic mtelligitur illð lucæ·xiiij. qe
ne ad me et nõ odit pr̃em ſuũ et ma ;
et ſi· et fra et ſo· adhpuc aũt et aiam ſuaz
nõ pt meus eſſe diſeipulꝰ. bine dicit . s·
miquos odio Habm et iterũ · odini ececle
ſã malignãtiũet ad dñm.nõne q qᷓ odert
te diue odera· nec mra euũ̃ amoꝛ impion
odin in dũu reputatur · vñ dictũ eſt ioſa
phat. iij. He · vl. wnpio p̃bes auxilium et
his q oderũt dñm mgeris amcicia id⸗
cireo ina dñi mereb aris ꝛc. Tercio debe⸗
mus odire bentũ et ami coꝝ carnalẽ af
fectõnẽ ꝛ ̊ mquatũ nos impeduit et re
trahut a bttudme »ſequẽeda. alias aut

ſut honoꝛadi et diligẽdi · de ̊ dic jero. li⸗

eet ſparſo erine ⁊ſeiſſis weſtibʒ vbera qͥ⸗
bus te nutrierat mater ondat li in lmi⸗
ne pater iaceat pealcato pge pfe et p⸗
calcata ꝑge mj̃e et clauſis oculis ad ve⸗
xillũ crueis ouola ſalu pietatis genꝰ? eſt
mhac re eſſe crudlẽ. et terũ jero·ĩ ome.
ama poſt dũ pr̃em ama matrẽ ama fili⸗
os· R aut necitas wneitut amoꝛ p entuz
ac filioꝝ amoꝛi. dii competur ut nõ poſſit

vtrãũq; ßuari odiñ m ſuos pieras in. duz

eſt. ſie mmirum mimicos nr̃os p̃ eipin⸗
diligé ß aduſarios m via dei licet carms

ꝛme õne ꝓximos pᷣeipimur odire · vñ

greg m ome: quadã · ametur quilibʒ imn

6 mundo aduſarius ſed in via dei ↄtra-

rius: nõ ametur etã gpmquus. quiſ. quſ
eni iã eterna deupiiſeit in ea qu agg re⸗
ditur ca dei extra matrem ex patrè extra

vxoꝛe extra filios extra eognaros extra

ſeip̃m fieri debet ut oo verius deu 1 groſ⸗
cãt quo 9m eius ca nennnem reco gno ſeit

eruptñ duo ſut qꝗᷓ ꝓhibemur odire

m eꝓxio nue fuerit gnatus ſiue amicus

ſue mimicus. Primo nãq; iubemur nõ

odire natum Huanã quã vtiq; deus bo⸗

na a2didit et bonã valde utpote rõnalez
er ĩius dininitatis ca pacẽ · Hme & nõ de

bemus appetẽ malũ nee etiã quo ad co⸗

pus mſi mq; tũ coꝛpalis afflictõ deſeruiè

toſß ad ſalutẽ amme ſue eẽ caàvmdicte
ſuſceptis pus miurijs. qð on dit dñs in

ſeruo math·xviij . qu debebat deeẽ milia
talẽta quẽ tn nõ ſoluentẽ nequãa wcare
nõ wluit h rog atuſ omia remnſit · poſt;
auũt uo debitu dimittere nolumt ptnuſ
puus nequã aꝑp ellari meruit m carcerẽ?
donec vmuerſu debitũ ſo luet tradi iunſſuſ
eſt. etdns ſubiũxit. Sie prĩ meus celeſtis
paciet wobis ſi nõ remſeritis : Pmc dicit
mgr ſnĩaꝝ meiiij· diſ. xx ij. q; q ᷣmi bnſi⸗
cij oblitus ſuas vult vidicaẽ mmurtas nõ
ſed etã pᷣterita qᷓ̃ ſbi dinnſſa credebat ei
ad penã replicabũtur · q; ꝓpter ingrati⸗
tudme ita reus ⁊ pccoꝛ ↄ ſtituitur ut ate
fuerat · Et hoe do coꝛos ſpãliter in qᷓtuoꝛ
pecis ↄtingẽ dieũt · Vndvſus Fmtres o⸗
dit apoſkata ſit ſmtq; fateri. Demtiuf⸗
ſe piget · . pemtet priſtia culpa redit. Cu
mus cã ẽ m tho·ꝙ hec qᷓtuoꝛ nõ ſolũ ſunt
Satra remitone peca ſc on ia alia vieæ
h etiã ſut ↄtra remedin quo peca dmittã
tur quoꝝ remiſſio primo attrib uitur ſi-
dei ſme qua im poſſible ẽ placere deo.qua
ſciliez ipᷣm pecm agnoſcit. Scdᷣo caritati
ꝗq pecm execratur huanuz affem autit
Treopoſe qᷓĩ de pᷣteritis ſatiſfacit · et ðᷣo
odi fraternũ qð oppomtur caritati a⸗
poſtaſia ꝗᷓ opoitur fidei duo alia q op
ronutur pnie ſpẽalem Ht rõem ꝙ; faci⸗

peca dimittũt᷑ · vn dmuiter odij ſemmna
riũ ꝑtinaciter ↄ puateg coꝛpali ma ledeõe

mulctatur a deo uixtaillud ecc.xxvij. la

queo pibut qͥ oblecłatur caſu iuſtoꝝ do⸗
loꝛ autↄſumet eos anteqᷓ; moꝛiãtur· Doꝛ
ro laqo perit qͥ impꝛouiſe pit · Sic abſalõ
odio pr̃no ↄmotus in ems pſceueõe ſuſa
penſus m arboꝛe perijt · Die pharao ſerali
odio pſeqns ſilios i ſrahel cũ om exerci⸗
tu ſuo ſbmerſus ẽ. Vie mmpi indei podi
um xpᷣm occidẽtes a tyto etveſpaſßano

moꝛte crudeliſſmma mulctati fut ut ſic
gladin aecepit gladio peat Ex qᷣbz i⸗ .

quet q; deteſtabile viciũ ſit odin qᷓ;tũ ad
natura ꝓximi · Pꝛo quo ſeiẽð m tho. ßa
ße· q · xxxiiij. peẽcm dmiſſum in ꝓximũ
Hʒ roem mali ex duobz · Vnu eſt nocu⸗
mentũ qð mfertur eiↄtia quẽ pectatur et
ſic homicidiũ actuale guiſſmũ ẽ pccoꝝ

ꝗqð m ꝓximũ cõmittitur. qd᷑ materialiter

ſe hʒ ad ꝑ eẽm ſvmcicij. ſe vro qs foꝛ

qui ppetrat · et qꝛ foꝛmale potiſſnnũ eſt m
omi aclu ideo odim ſnnpir ẽ maius pece⸗
catũ qᷓ; exterioꝛes actus qui ſiũt m no ecu
mentũ ꝓxi.q; p oduizx deoꝛdin atur volu⸗
tas hoĩs q eſt potſſmũ in hoĩeꝛ ex ꝗᷓ eſt

peci radix· vñ ſi actus exte rioꝛes moꝛdi

nati eſſent abſq; moꝛdmacoõne wolutatis
nõ eſſent peca · puta eũ quis ex ignotan

tiia ꝙ babilivel zelo inſtieie hoĩeʒ occidit.

et ſqd cuſpe ẽ mexteionba actbj qotra
ꝓxim mittitur totũ ẽ ex interioꝛi odio

et i8o dns lege vetei vmdeãz homcidn
moderamt m hie de aſem potius q́; ef⸗

fectu mãd auit eni deat. xix. d i eẽs . H eit
lex ĩeide fugicis· ͥ peuſſeĩt ꝓxim ſu⸗
um neſciẽs ⁊ qui heri nudiuſſereius nul
ſũ ↄtra eũ odi hHabuiſſe copꝛobatur ſed
abiſſe ſumpſ eũ eo in ſiluã ad ligna code

da ferrüh lap ſu cafu peuſſeſt am cu dfu⸗

giet ad vnã de vrbibʒ refſug i et vinet nõ
ciſus eſt odiũ prins habuiſſe mõſtratur.
ſi quis aut odio hnᷣs pxmi inſidiatus
fueit vite eius ſurgẽſq; pcuſſerit illuʒ et
moꝛtuus fueit fugeſtq; ad vnã de vrbibz

refug nj arripiét eũ ſemoꝛes illius vrbig.

tradẽtq; in manuũ ꝓxĩ cuius ſanguis ef⸗
ſuſus eſt ⁊ moꝛietur nec nnſereberis eins
ſangumẽ noxiuʒz auferẽs de iſrahel ut bñ
ſit tibi. Et exo. xxi· Si quis p in duſtriaʒ
oceid eit ꝓxim ſuũ ⁊ pꝑ inſidias ab altari
meo euellas eũ ut moꝛiat᷑· Cx quibz ptz
q dñs plus penſat affem qᷓ; factuʒ · et ſie

odiu in hmicidio tanqᷓ; ſoimale visð: ceE
. — „ 7 7
potiſſnmnu in malicia

Heðowero iiben⸗
in hĩe nõ odire vina gĩam·quidaʒ erim

dãanabiliter odiit muidẽt ðᷣme gr̃e ere

ſeenti im mũdo. qs eſt vieũ omino dya⸗
bolicu o bſlmatoꝝ vieiũ ſpe ale. qui gau
det Hrᷣe ſocios inpietatis doletes de omi

religio ſitate· quo mmirũ vieio dyaboluſ

in expiabiliter reus cſt. tales eni quãtuz
m ſe eſt querũt extinguè verũ cultù ᷣmu.

Hoc vieõ ſtnnulatus achaʒ rex iida cũ
iſaie · vij. iubetur petẽ ſig nũ liberacois a
duo bʒ regibʒ ſcz ilrahel ſyrie ꝗͥ venerũt

—

— — —

alten
Pb

an

ü

rwir⸗
ic
rol
tats
ran
icht⸗
ntna
dio
acn
ch
het
m ſ
nul
fſes
x

n

ack uaſtanda terna iuda paruipendés

ille öma bomtatẽ cũ eſß y dolatia peſſimꝰ
ſm. petẽ recu ſauit.q; timuit ꝙ in opta
w ſigno deus gliſ caretur a ſie a pplis ido
la relmqrentur · eligẽs cũ piclo regm ſui
refutare ſignũ ne dᷣma religio ſumẽt au⸗

gmẽtu. Hie hodie multoꝝ puerſitas au⸗

gmẽto xpᷣiane religio ms mmdet · in cuiꝰ

argumẽtũ nõ ſo ſũ coꝛde recaleitrat h e⸗
tiã plerũq; ↄuicijs irriſonibʒ pſecutio⸗

nibz mſequitur dᷣnã gĩazʒ opatotes eiꝰ
CQoͤ vuq; pecm coꝛã deo rato d moſcit ex
cerabilms quato mmirũ obiectum: m qð
peecatur ẽ excællẽtus omi gĩaꝝn actõne

digmus qð eſt ip pa gra diuma Cuins oti⸗

am peci magmitudo ſatis oſtẽditur: m vi
dicta pueron iim. FR- n ubi dꝛ ꝙ cũ aſcẽ⸗
deret heliſeus ut iret p viaʒ in bethel pueri

pni egrediebãtur de einitate qᷓ ut lyra di

eit ibide ad hoc edocli ſfiierat 1 meitati a
ſnis parẽtbʒ ydolatris ut ſbͤͦſannarent
has dñi q; cultoꝛes dei duinach reli⸗
geonẽ odio Habu erũt· et dixerũt ad he⸗
liſeũ·aſcende calue aſcẽde calue. eapite
nãq; caluus emt lxliſeus · ↄſiderãs & ra⸗
dicẽ Huius illuſoms maledixit pueris

AUAt 7 eoꝝparẽtes ipis pumrẽtur · n ee de

eetero parontũ maliciã mitarẽtur· ſubi⸗

toq; venerũt vrh duo lacerates ex eiſ. xl.

duos paupes ad illuhonẽ ꝓphe vidicã⸗
da. Si talis & pena debetur illud en bʒ pzr

uulis 0 md erit ſembz muidẽnbz ꝑ ſe

quẽtibz ¶ Deðdo qri pᷣt de odio dei Ytrug

ſeilicz deus odio Hhri poſſit pſtim ci di eit

dyo· in. c. de din · no. c(P omibz amablen
diligibile eſt vyrmu bonu puleru. duſ
eſt ipa bomtas pulcriudo. Ad i rlN

tho · ubi · · ꝙ odiũ eſt qunidã motus ap⸗

petitiue potẽte qᷓnõ mouetur mſi ab alí
apphenſo Deus igitur ab homĩe duple
ap hendipt· Yno mõ m ſeipm · puta eũ
p eſſ entia videtur p quã eſt ip pa bomtas.
nuiviſam nullus odio hĩe p pt. q; æ rõe

lom ẽ ꝙ amet · et jmpoſſible ẽ ꝙ qs deuʒ

p eſſentiã vidẽs odio heat · Pie mm btis ſiy
mata erit tã affectuoſacaritas in duz et
etã in ꝓxiĩm ꝗꝓpter ptieipiunz ſüm bom ey
quilibʒ ſmgulos alios diliget hẽ ſeip̃m.
et in ſmgulis ac oĩbʒ deũ diliget ac plus

Kũ diliget qᷓ; ſex oës alios. qðq; magin
wpiechteſ eſt ꝓplus nnlle milies diki⸗
gerur a deo q; xũ diliget· Alio mõ dus xꝓ
effcũs ſuos videri p̃t· eo ꝙ ſᷣm aplm in⸗
miſibilia dei p ea q facta ſut itellea ſpi⸗
eiũtur. Sut i tigitur aliqui effcũs eiuns qui
nullo mõ pñt eſſe ↄtrarij huane w lũtati
ſic eſſe viuẽ ⁊ intelligẽ qin ſüt omibz appe
tibiles ⁊ amabiles · m & ꝙ aphendit ut
hꝝ datoꝛ eſectuũ odio hri nõ p̃t · cũ oja
inquãtũ ſut in dei ſilitud inẽ tondũt qͥ eſt
iõ̃m eſſe . Suͦt etã alij quid aʒ efccũs de qᷓ

rvepugnat moꝛdiate wolũtati. ſic mfiic 10

penaꝝ inhibicõ peroꝝ ꝑ legẽ diumã qᷓ

repugnãt woluũtati p pecem depra uate et

p 2ſideraeoeʒ taliũ effectuũ ab aliquibz

deus odio hri p̃t inquãtũ aphenditur ut
yccoꝝ ꝓhibitoꝛa penaꝝ inflictoꝛ· Nõ tñ

quicũq; penas odit xũ aucore benano⸗
dit · Multi nãq; penas odiũt q tñ eas ex
reuerena diume mſticie paci Eterferunt⸗
Dicit enim aug. ·x· co feß. cq; mala penalia
deus in bet tolerare nõ amare · Prüpe

in odi di pumẽtis q̊ eſt odio hr̃e ißam
wi inſticia ex quo ut frequẽter ſequitur
blaſphema . qua Hꝛnibilitervindica taz

m pu ero qiq; annon ſeribit SZrego;: m

hlins nutioris iſia ſelit dis quẽ cocepat
de viro egiptio. dicũt eni docoꝛes hebrei

exo · j. ; ogiptius quẽ moiſes interfſocit

eratvnus de ppoſlitis ad vtellendu filios
iſmahel ad afflickõne labo:is. qui pcuſſit
qusda ex hebis qᷓ ſuit maritus ſolom th
q̊ fuit pulera valdede qᷓ habetur num ei ·

xxiij. Nam ille egiptius in auroꝛa fecit

ſurgẽ maritu occupado um m laboꝛe et

tue rodijt ad vVxoꝛẽ eins 4 recepit eũ ere
des eſſe maritu ſuũ.cũ& maritus poſtea

2gnonſßß rem geſta arguebat inde egi
ptiũ · ꝓgter quod egiptius eũ peutiebat
ac Fums affligebat · m euius vltionem A
moiſe interfectus ẽ· qui in adulterio pᷣ⸗

. dicto genuit filin blaſphemü. utʒ leuitici

xxiiij:moꝛes en pr̃ᷣnos imitãs dum ad

impae ctiã mo tug erat deteſt aedem Smi

nominis ⁊ cultus qᷓ prius in coꝛde latuit
tũc effundebat · m hbreos enĩ noĩamit

m publieo nomẽ dñi tetragramathon· q

. . ℳ „ * .„ ₰
Ap ter reuerentiãâ diumà nòo enmt lietum

noĩare niſi in bndiclõibʒ ſacerdotũ · et il
lud nomè maledixit ꝗp ter qð ex diumo
madato moꝛte mulctatus ẽ. Sic adhue
multi diabolieo ſpu.ſ.muidiewel o dij eõ
eitati qᷓh ꝓ nichilo ducũt vmas blaſphe
mias. ¶ Lercio deniq; qri p̃t· vtrũ odiũ

diſit grauiſſmü peem. Pim eu peẽm in
ſpm ſem iundicatur guiſſnnu utpo te qð ẽ

irrèmſſibile heut v⸗ math. xyij . Fodin dei

nõ coputatur inter ſpẽs peẽi imn ſpm ſem.
Ad hoe doõͥm m tho. ubi. S. ꝙ ratio eulpe
ↄſſtit in au ernõe wlutaria a do volun
tas autẽ ſic ꝑ ſe inhèt ei qdð amat ita hm
ſe refugit id qð odit et i deo cũ quis deiẽ
oditvolũtas eius ſᷣm ſe a deo auertitur.

in alijs aut pecis ut in luxuria auaricia

c qͥs nõ aütitur a doo m ſe ſ̊ ᷣm aliud.
