ſtat ad no ſatiſfaciẽdu.Si qͥ qs vero dubi⸗
tatvtrũ alter ſit ſoluẽdo · tũe ſi res ad⸗
Pue extat ſatiſfacẽ dbʒ reſtituẽdo. ne ꝓ
re tpali ſuã animã m letale diſerimẽ po⸗
nat q; eũ quus dubitat vtruz res ſit de ra⸗
pm aw alr miuſte acqſita · tũc pm Alex.
de hal. ſg de rebz aliemis ſp reglare eſſe de
bet ꝙ hõ rẽ tlem reſtituẽ obligat· quado
ſci ↄſciẽta dictat ꝙ res ſit aliena· ſcu cũ
eſle dubitat alienã · ſue obtinu eit p em⸗
ptionẽ ſiue p dacõnẽ · Deecimo munera in
eęlem oſmꝗ ab eis recipiẽtes tenẽtur ad

XX — —

reſõem. ſait ſũt primo ecciaſtici reels

piẽtes oblacoes abvſurarijs mamſeſtis
mdiſtincte tenẽtur ad reſtõ eʒ etiã h vſa
rarn eſſent ſoluẽdo· et tlis donee ſauſfe⸗
ceĩt ad arbituʒ ep manet ſuſpeſus ab exé
cution e offien ſui· ut ex de vſur. e. qꝛ im o⸗
mynibʒz · in h. Qð ꝓinde ſtatutu ẽ ut eecia

ſe palã oſtẽdat deteſt arivſuraria pranita

tẽ leums eſſe indicãs oblacõ es recipe a
meretrieibʒ caueat igitur ne internm ta
lis celebret qʒ fiẽt tirreglaris ßm boſt. lez
ſm archidyaconũ veretũ illud ẽ tm fe⸗
rẽde ſnieunõ late· eð o cucli recipiẽten
elemoſmas ab eis quos ſeiũt ad reſtõeʒ
impotẽtes vel ſaltẽ ꝑ h̊ fiei impo tẽtes· q

tamoen ſane mtelli gẽdum eſt de certis eo

ꝙ de inetis poteſt elemoſmã ã facé. Cõcoꝛ.
vlri · Ponduz eſt tame . ꝙ q;is vſurarij
nõ eſſent ſoluẽdo qu atũ ad Erta nlomi⸗
nus excuſ⸗ antur religioſi et pᷣdicãtes qui
vadut ut ad pnĩam ⁊ ſauſfactõem illoſ
mnducãt ſz de vſur wel minſtis comedant.
maxje h apò alios ↄmode muemiri „56

pñt. ſiue mmducãt illos im p̃dicace gůᷣa⸗

li ſue in pſuaſiõe ſpẽali · ut ex de ſen · ex ·

cE u ex wluͤtate⸗Li 1* 8 Kay. mtelligie
eſſe verũ ſi de coꝛrrectõe ſpes ꝓbablis pa
beat·et ſ ꝓpter eoꝝ expẽſas nõ ſõᷣtmaha⸗

tur vſurario facultas reſtituẽdi m mag
pte · Cõeoꝛ · archið· et hoſt· Tercio recto⸗
res wel Puiſe oꝛes piaꝝ domoꝝ ſiue ſmt

ſone religioſe ecciaſticævel ſeculares· qᷓ

qn q; ſub pallio piet atis ac ↄmiũs maio⸗
riſq; boni paſſnn vſumioꝝ vel ſilkiuʒ bona
ſiue hereditates ſuſepiunt · imo plerũq;
tles in ↄſiſjs vel ↄ feſſiõibʒ ad ̊ mducũt

ut m pias cãs illas diſtribuãt nupediena

tes cãm effi cace tribuẽtes ne certa cas

valeãt ſauſſiei. pter q8 ad totũ illsð ad

q8 am⸗ cam pᷣſtiterũt ſatiſfacs obligat

de ghib⸗ hoĩm ſcilz domeſtico
rũ gi a vſurmrs tenẽtur ad reſtituti

exo · xx · Ceptã materiã m ſer⸗
mone peedẽti ꝓſeqñdo · de hjſ ⸗
4 ꝗᷣ eu vſurarij bligantur ad

relloem ſi ip ipi nõ reſtituerĩt ſeiẽdũ eſt.

vndecimo vxoꝛes vſurarioꝝ tenẽtur ad

8

On fur. fa. neC Ser. xlijinj.

eſtõem 4 eumis enidẽti 4nondum

m Alex lombᷣ.ꝙ ſi maritus eius ẽ ſol⸗

uẽdo.tũc ſi ſut aliq̃ bona de iuſto ſepa⸗
mta ſut de minſtis · de illis expendẽ ſeu vi
uere poteſt. Hivero ſut ita mxta cũ mini⸗
ſtes diſcerm nõ pñt · tüc adhue de illiſ
expẽdẽ poteſt dũ in mẽte hat viuẽ de in⸗
ſtil. Cõcoꝛ Ro doñ. et addit. ꝙ lz de re ba
bita de vſut᷑ vel furtis ↄmedẽ nõ poſſit ſe⸗

enter vltra caſu necitatis extreme ſi tam
res empta fueſt de vſura poteſt inde 1 me⸗

dere etiã ſme caſu necitatis extrem e · ꝙ ſi
vſurarius nõ eſt ſoluẽd o utpote q nl hz

niſi de vſu᷑· wl qꝛ omia bona ſua ꝓvſur

reſtituẽdis ſũt oblig ata etiãſi eſſent pla
z queda Habeat de uiſte acqſitiſ· tůc hm
geral. obdoñ · diſtinguẽdü eſt. qꝛ; ſi this
Hat aliqᷓ bona qꝗͥ nõ ſut emptavel habita
de vſut et dos vxoꝛis ibi fueit pus ; vſu⸗
re p̃ᷣacẽ poteſt 1dz; m de ſuſtẽtari · dato *

vir eius nõ eſß ſoluẽdo. Hi demq; non&
ibi mſi res habita de vſut · ac vſure ſueft
zbi p pᷣus qᷓ; vxoꝛis ipius dotoes · tü e ip̃a re
ſtitué obligatur qcq̃d ex illis rebʒ acce⸗
pit: q; pᷣſtat viro cãʒ efficacẽ ad nõ reſti

tuedũ · Ks ſane mtelligitur qñ dotes u⸗
xoꝛis nõ pariũt fructũ leitũ · ut ẽ pecuia
qᷓ ſoꝛſtà vtitur ad exercedũ fenus· Na ſi

fructus ſufficiẽtes Hr̃et de dote vel paſer
nalibz ꝓ omibʒ ꝗ 4 expẽdit. tuen m nullo te
nep ut videbitur ꝗᷓ. vñ talis vxo: vſurarij

m iuſtis bonis vtẽdo ꝗpter qiũq; ßt exca

ſari · Primo ꝓpter ꝓcuracõ eʒ agedo ſeʒ

cãm expoliatoꝝ monẽdo virũ mducẽ⸗
do ꝓ poſſe ad reſtituẽdũ·tũe eni nõ tene

tur de hys qᷓ expedit eo tẽpe reſtone

faciẽda ſideli laboꝛauit etiã ſi reſtõ no ſe
quat᷑ ar ·xj· · ij · qm multos extra de ſen.

ex. mter alia· nã q vtiliter alteĩius nego

ciũ gerit etiã abſentis vig noꝛãtiꝶ licite
recipiat expẽſas· Nõ tñᷣ ſm Rodoñ. de ta
libʒ viuẽ poteſt ꝑ totũ annũ ꝓpter vna a⸗
momitionẽ vel duas · h̊ q;diu mſtat opoꝛ⸗
tums ſoꝛis tẽpoꝛibʒ · Cõcoꝛ hoſt. Heðo
Pter recõpenſacoem · cu ſez illi em reſti⸗
tuit quãtũ de ſuo recipit ſiẽ 2tgit in fru⸗
Mibʒ dotis vel paſernaliũ · vel q; vxoꝛ lu⸗
eroſa ẽn recopenſat in laboꝛibʒ⁊ mercan⸗

tijs ⁊ negocns lucratiſ.q; tũc vir ex ꝑte

vxoꝛis nõ fieret nnpotẽtioꝛ ad reſtõnem-
Dic eni Alex.de alexã · ꝙꝙ ſi in domo mari
ti hʒ fructus ſuſſicietes de dotevel paſer⸗
nalibʒ ꝓ ſuis necitatibʒ et ꝓ oĩbʒ q expẽ⸗
dit tür in nullo tenet · Et lʒ peipit de bo⸗
ms vſurarijs wel miuſtis in vſu vite eoti⸗
diane. tñ excuſari poteſt p tlem recopen⸗

ſatio nẽ fructuũ · Dos autẽ eſt qð datur

viro ꝓ onerẽ vxoꝛis.paraſern alia xero

quicqͥd mulieri aduemit pᷣter dotè.· Ter⸗

cio ꝓpter reſtauraco eʒ utpo te q; cu dolo⸗

re qᷓ co ac la necitate peipit de bonis iniu
ſtis et omit ſe reſtauratura in poſterus

dumõ ad ̊ facultatẽ ſe habitura ꝓbabi

lit eredat · Auarto ꝓpterignoꝛãtiã q; G

rẽ qᷓ vtit᷑ nõ credebat ẽevſurariã vel min⸗

ſie acqriſtã ner eãm hĩbat h ſac li tice

excuſatur ꝗpter ignoꝛãtiãa facti. Xũ to
q ter necitatẽ. q; ſp poteſt excuſari pꝛo
necitate eoꝛp ali qn remedi aliud mue⸗
mre nõ potelſt · a nee vir pimttet ea mẽ⸗
dicare. et ſic necitate cogete nõ reſlat a⸗
luid refugiũ.faciat & tũc ta feõ qᷓ; ꝓpoh⸗
to omeʒz mo dũ ſibi poſſibles recõpeſan di
bona illa minſta ſaltẽ immn moꝛte ſi nõp̃ᷣt m
vita/ ¶ Duodecimo vſumloꝝ ꝓles fa⸗
nylie domeſtiee . de q bz hm geral. obdonẽ.

diſting uẽdu eſt Aut eni vſnarius ẽ ſol
uẽdo ⁊ hʒ aliq vltra ea qᷓ ſo luò ſatiſfa⸗

xlru.

q apud ip̃m 2ſuũpſerũt · Dili eti ſi Fue⸗

erunt ißis millieitis Im honeſtis ¶ Hie

ℳ

meidẽtaliter pᷣmo qri po teſt. Done caſu.
pr̃ ſoꝛtis expedit · C libras gro ſſoꝝ ĩ ſtu
dio ꝓ ſilio ſuo ut doctoꝛ efficetur eũ tam
mchil hr̃ᷣet mſ lucruʒ de vſut᷑ · moꝛiẽ te er⸗

go pre dimnttit filio tm. CC. libras groſſo

rũ cũ tñ hr̃et ſexcetas· qriturvtrũ de pᷣdi
ctis centũ libs teneatur ſoꝛtes ad reſlõ

nem. Ad ſ̊ dᷣm. ꝙ ſi pr eius nõ emt ſol⸗
uẽdo qn ſilin nutnebat in ſtudio·tũc di⸗
ſtmi guẽdũ eſt · Aut enĩ ſottes credebat

ꝙ pfr eius ſibi de boms licitis ꝓuideret. et
tũc rõne bone ſidei de rebʒꝰ ſuptis ſatiſa
cere nõ tenetur ̊ ſolũ de extatibʒ. Aut no
nit prem de vſur oĩa poſſidẽ vevereſiliter

cred ebat · et tũe ꝓpter ↄſciam leſam quã

hebat in vtẽdo aliems rebz tenet ad reſti
tutionẽ m ius ðᷣmũ.Et in lilibʒ idẽ eſt in

diciu¶ Scðo vero qri poteſt. vtrũ illud p

qðð donatur vm filio m vita pr̃is teneat᷑
hoc ↄmiũcare frĩbʒ poſt moꝛtẽ priſ.Ad ̊
rpdet Jo:de pla· inſti p qᷓs ꝑſo.nob acqͥ·
in pnᷣ. Aõ ſi filio don at᷑ aliqͥ d bnficiovel

occaſione ſeu ↄteplacoe pris tanq;ᷓ ex cã

ꝓavel immediata.tũc ceẽſetur peculuimm

ꝓ fecticiũ hoc tenetur ↄmmcare fribus
poſt moꝛtẽ vriſ. Secus autẽ ſi pr ſit ca re
mota ⁊ mediata ut ſi dedit ſilio eo ꝙ pe⸗

nus eius ſit 1 multu; diligit. wel ſi alm s
noticiã ha abuit vel amici ciã cũ aliq domi⸗
no. 9 teolacõe tñ pr̃is ſui q dns eo ꝙ hbi
films huiuit plus eũ diligit q; prem⁊ iðᷣo
ſilio donauit h̊. certe tũc eĩt pecului aduẽ
ticiũ · Et Hãc diſkin cõeʒ facit textuſ. F..
ꝓ ſo cio · m. l. ſociuz qui m eo · in ſi
Huius autẽ mtellem ſceiẽdũ ẽ·ꝙ quadru
plex muemt peculm · Primu. ſ. ðꝛ caſtrẽ⸗

cere obligat᷑.tũc de hijs viuè pnt cu il⸗
la di Imtõne qͥ iã in hoc artielo poſita ẽ
devxoꝛe · Aut vſuraruus nõ eſt ſoluẽdo.
et tuc quicqͥd ꝓ ſuo victu â alr aceepint
ſatigacẽ obligatur. q; illũ ad reſlituen⸗
du faciut mpotẽte ad ̊ eam pᷣſtãt eſſi⸗
caceʒ · Pñt tñ exeuſari ꝓtor. v. rõnes de
vxoꝛe iã poſitas. Verũtnvltia raco mag
excuſat ꝓles qñ ſut in tli etate ꝙ aliter
2mo de vmè nõ pnt. Minus autẽ excu⸗ ſe. qð.ſ. donatur ſiliofamilias a parẽtibz
ſat fanm hã ↄ ducliciã q̃ poteſt apð alios vel alijs occaſiõe milicie.wl ipe acqͥrit
acquurẽ ſuptus. minus enj obligati ſune mlteia cðmvero ðvᷣꝛ qᷓi caſtrẽſe· qðᷣ.ſ.ſi⸗
vſuraĩo:et id eoↄſulẽdũ eſt ꝙ ab hHmõdꝭ⸗ lmſfannlias acqmirit ex aduocacone wel
Fuicijs ſe pemtus abſtineãt ſi ſaltẽ alibi alio o fieõ publico. ſilr qð o buemt filijſ
Ffuiciũ adipiſei valeãt· De qbʒ gealiter exñhtibz pᷣſbrisvel elieis ex officõ ſuo ·. Ce
eoꝝ uitis nõ ↄſequit᷑ aliquã valitates potius in eo ceſetur prfannliaſ.f. a d ma⸗
in ſſidm reſtõmis faciẽde⁊ fueĩt nõ ſol⸗ cedo.l/i. Culti-et. lij. et. C. de mo ſi. teſt.
uẽdo · tũc Hmõi pᷣmcẽtes mercdẽ ſuã ac. l/K. Tereiũ autẽ t ꝓ ſocticiũ. qðᷣ ſ.de re
cipe nõ pñt · imo tenẽtur ad reſtõem eoꝝ bus pris eoꝝ occa ſioe adueſt ut fructuſ

e
e
.
n
e⸗

Rue lucrũ. Et in hmoi peeulio Kilms ul iu⸗
ris hʒ p plenã etatẽ hʒ · ut inſtit. p
q̃s pſo·no.acqm.·ſi · Auartũ deniq; vᷣe
aduẽtieiuʒ. qðᷣ.ſ.ex aliqᷓ alia cã filio ad⸗
uemit.puta a mr̃e wi ab alia pſona ex⸗
tmnea ſeu etiãa de alijs o pibʒ à latoꝛibus
ſuis· et in ̊ peeulio puatur filio etas.
et h pr pᷣmoꝛiatur ſilij ẽ· pr̃e tñ vuẽte hoʒ
pr in eo plenũ vſufructũ ita ꝙ de eo ſiliꝰ
nec teſtari poteſt. ut expᷣſſe pʒ li · vj. de ſe⸗
pul·c.lʒ pr.in ſi multo minus hʒ ſilius a⸗
liquã poteſtatẽ in boms q̃ p᷑ hʒ niſi ꝙ de
eis debeat ali · vn li pᷣter wlũtatẽ priſ a⸗
apet rẽ alienã ↄtrectaret⁊ he furtũ ↄmit

xeret·¶ Terco demq; qri poteſt· vtruʒ ſi⸗

lius mereãdo ⁊luerãdo eũ pecumia pĩis il⸗

lã ꝑtẽ lueri q̃ᷓ attribuit᷑ pſone ſue di eee

adueticiũ ut nõ teneatur ↄmmcare fras
tribʒ poſt moꝛtẽ pr̃is. Ad ̊ rᷣdet Jo.da
pla· vbi Seꝙ dicet aduẽticiũ · ut ꝙ medi
etas lueri cedet ſibi.q; cũ vnus pomt ræ
alter induſtriã lucrũ debʒ eſſe ↄue. ut. gf.
ꝓ ſoeio · l· i. et · l. H nõ fueĩit · Exẽpli gĩa · ſi

Klius ex ccẽtũ Hhabitis a pr̃e lucratus eſt
alia eẽtũ debʒ mo de. C. lueratis hre · l. ee

de alijs. C. et. l. ſoꝛte dündẽ debz eü fin
tribz ¶ Tredecimo ſilie vſumioꝝ nupte

ac eoꝝ mariti· de qb qri poteſt · vtrü ges⸗

ner raptoꝛis wel vſumarij reeipe poteſt cũ
hlia dotẽ de boms eius · Ad ̊ öᷣmter doÿᷣm

eſt cũ diſtmcNõe · Aut emi pr cũ filiaʒ do
tanit erat potẽs ſatiſfacẽ devſu⁊ alijs in
uſtis nec ꝓpter dotẽ ſcũs ẽ m potẽl.tune

gener dotẽ recipiẽs nõ tonet᷑ ad reſtõeʒ

illuis qðᷣ recepit· lies vſurarius effieétur

poſt modu impotes · Cuius rõ eſt · qꝛ cũ u⸗
ſurarius dotẽ dedit werus dñs illius eãt ?
Ime ipᷣa potẽs ad ſatiſfaciẽdũ remãebat
et ſie gener dotem recipiẽs nõ dũ dedit ea

cãm efficacẽ ad nõ reſtituẽdũ.et lʒ imn po-

tons poſtoa fcuùs ẽ h tñ nõ eſt ex eulpa re

eipiẽns . Hec tñ ſane intelligũtur dũmõ

nõ recipiãt rẽ ipᷣam vſurariã ut domũ vel
fundũ in ſolueo e vſure receptũ.Aut ta⸗

ſis pr cũ ſfiliã dotauit eratwel ſaltẽ efficie⸗
batur impotẽs ad reſtõeʒ · et tũe hm aſt⸗.

li. ijj. t · iij · voſt rodoñ · lz dos nõ puejat ex

tcã lucrana h acapiatur ꝗpter onera ma⸗

trimonij ſuppoꝛtada · thñ ſi tlis weitatẽ ſen

„ *

4

Rés auit ignoratia craſſa ductus ↄtraxit
ei ſilia nõ poteſt de rebʒz Hmõ i reeipe dotẽ
lʒ de ſbᷣtilitate iut᷑ einilis q̃ tam ſtricte nõ
reſpicit ↄſcĩaʒ alr ſoꝛte diei poſß. ꝙ ſi du⸗
us erat ign oꝛãtia ꝓbabli tũc aliq̃ do⸗
cloꝛes excuſaè ſut eonati.ↄtrarnia tn o pi⸗

nio vidᷣiwĩoꝛa ſecurioꝛ. Cuius opiomis

ẽ alex · de alexã. q̊ dic ꝙ poſtqᷓ; gener ſeit

ꝙ dos acceptancẽria ſit ad ſoluẽdũ vſu⸗
mm⁊ ad alia debita tũc reddẽè tenet᷑ nee

poteſt tlem dotẽ cũ bona coſcia retinẽ· eo

ꝙ omia bona ſua fuerũt iã obligata re⸗
ſtitucõi·et in q̊ͥ ↄcoꝛ.multi ſolẽnes docto

rea/Nnmirũ.cũ ᷣm Io.de pla· inſti· de aet·
Crurſuſ.ſi ſilia dotatur in fraudẽ eredito
rũ·tlis dos a creditoꝛibʒ reuocat᷑· et ge⸗
ner eis tener ad reſtõeʒ · ff. ſi in frau · cre ·
l. f. Ci · et. vj ·. Ad dit etã ſcũs bᷣhardi⸗
nus in trac latu de reſtõibʒ· tli filie poſ⸗

ſet etiã dari tle remedina ↄhliũ:ꝙ ſi prĩ e⸗

ius hjr̃ et ſuſficiẽtiã ad reſtituẽdũ eerta de
qbʒ oſtat cui ſut reſtituẽda ad q ſ. oluen⸗
da pater pnᷣeipalr obligat᷑ · tüc tlis dos

ſ pua eſt m totũ ſivero ma eſt in ptẽ de
incertis reſtituẽdis poſſ p dyoecſanũ tli

ſilie p mo dũ elimoſme ſ̃m diſcretũ iudi⸗

ciũ aſſigni. h.ſ ceſſante q̊ remedio mu⸗

lier dote reſtituẽ welit et vir ꝓhibeat · tũe
jp̃a ẽ in ſtatu ſalutis dũmõ ꝓponat ꝙ ſi

vir pᷣmoꝛiatur qᷓ;primũ potueit reſtituet

ꝙ ſi ĩa p̃ueneĩt ad diẽ moꝛtis.tũc voca

as marito ꝛ filijs wel heredibʒ publicep
telketur eis ꝙ dos ſua de vſur eſtaeis ob⸗

ſeeret obteſtetur ꝙ illam reſtituãt · ꝙ ſi

vir vult dotem reſtituẽ et vxoꝛ ꝓhibeat

tũc m quoſdã viro ſufficit ad excuſati⸗

onẽ ꝙ ie nõ peipiat de bonis illius ⁊ qʒ

poſſit illã reſtituẽ onat · ſi autẽ vterq;

nẽt in ſtatu dãn acois ¶ Pic incidẽtali C
vHmo qri poteſt. vtrũ maritus expellẽ poſ

ce. Nullũ ſme dote fiat zin giũ inxta poſ
ſibilitatẽ ſiat dos. Et ex
vxo . e·p vr̃as

ↄcoꝛdat in nõ reſtituẽdo tic am bo rema

ſit vxoꝛẽ remittẽto eã ad domũ pr̃is exqͥ
pr̃ nõ ſoluit ſibi dotẽ ꝓmiſſaʒ · Ad ̊rn⸗
det baldus.f. de ↄdi·ob cãm.l.ſ donatu⸗
rus· ꝙ ſie q;ꝛ marituſ nõ debʒ decipi nec u⸗
xoꝛẽ hᷣe ſme dote · utz · xxx⸗q.iiij · vbi ðꝛ.

Ev& wna. int vi. et
Seðdo qri poteſt· vtruʒ

dilacõez am vmus.
mo bhlibz reſtitui debz meotinẽti poſt ſolu

ð
ẽ

mulieri adultere euius occaſione facta
eſt ſepatio co habitatioms teneatur vir

vel eius heres reddẽ dotẽ · Ad ̊ rnñdet iĩo·
de pla · inſti · de publi · uð · Itẽ lex inlia·
ꝙ nõ q; mulier ꝓbato adultio ꝑdit dotẽ
qᷓ cedit lucro viri.C. de iut dotiũ. l. ſi dotẽ ·

Et extm de dona inter vi. et vxo · Zꝛ. e · ple

rũq;.qꝙ ſi mulier ob cãm ſoꝛnicacois iudi
cio eccie à qa voluũtate aviro reeeſſerit ·
nec recociliata poſtea ſit. eidẽ dotẽ vel do
taliciũ repetẽ nõ licebit · Glo · ſup illo ver

bo. indico eccie:als eã priuare nõ licet e⸗
tiã ſi nõ eſ̊ foꝛmcaco ut extra de diuoꝛci.

poꝛro · et · e · ex W plura vide in deo e.
plerũq; ĩ glo · Ecotra wero ut hetur extra
de do nac. inter vi. et vxo e · i muliẽs eũ ꝓ

aliqᷓ lieita cà a viris ijs fuerint ſepate

to tã do te viri redde tenẽtur ¶ 1 qri

tur· vtrũ & tlis reſtõ dotis fieĩ debʒ in co⸗
tineti. Ad ſ̊ rnᷣdet Jo · de pla · mſti · de act.

Cfueit atea· ꝙ ſi dos 2 ſiſtit m pecuĩa wel
alijs moblibʒ tũe arPsel heres eius
wero co ſiſtit in

tũ mrmõiũ vel celebratu ltme diu oꝛeiũ ·
Et nota. ꝙ lʒ maritus vel eius heres dila
tionẽ heat ut nõ teneat reſtituè mobłe ni
ſi ifra anũ.ſicut ſut naues umẽtaꝛhiha.

ti fructus in terim pcepti ex ip̃is ut pẽſi
ones naniu mmẽetoꝝ ſmilm nõ lucrat

ſbi.h Pz internn ↄmo du medij tpis te⸗

netur reſtituẽ vna cũ rebʒ poſt anũ · Secꝰ
aũt eſt in eo qð luerat᷑ cũ pecunia quã ꝓ

te reſtituẽ debz.h illð lueruʒ ſibi acqrit ·
t ſic intelligit ſalieetus et agelus. C· de

reivxo. act.l.i.in · ¶ exacl ð. Doꝛro leʒ in⸗

fra ãanũ maritus vel eius heres nõ tenet

reſtituẽ res mo bles datas in dotẽ.tenet
tn mtorim vxoꝛẽ alè ſi nõ H vnde ſe alat

ut nõtur in deõ · Cexaclõ. Aðò tñ intelli⸗

git bal: uſq; adↄdecẽetẽ quãtitatẽ alimẽ
ton. et le ſup debz fruclus vxoꝛi re⸗
ſtietuere ;
vxoꝛis: ꝙ lhvir wl heres nõ reſtituit eas
vxoꝛi ſtati poſt ſolutũ mrmõmvel cele
bratũ dinoꝛ eiũ · tüc poſt moꝛã ĩ hmõi re

il dÿᷣm ẽ de rebz immoblibus

tenetur etiaʒ ad fructus. ꝙ; ſivir à heres
nõ hʒ tin quãtũ ſibi ſoli ſufficiat · tũc oĩgs

oꝛdmata caritas meipit a ſeipᷣo · miñ eſſet

axtifex ut aliide ſibi poſſit acquirẽ viclũ.
Jardes m Hij s a multis alijs ſi terre co⸗
ſuetudo laudabilis ẽe huãada 6.XAA y⸗
telligẽtiã aut eoꝝ q deã ſut ſeiẽdũ eſt. ꝙ
wnacõ ꝓpt nuptias ẽ illð qð ſpoſus ſpon

ſe dõt qñ ab ea dote accipit · ut. e. ti. nup·

Dos autẽ ẽ qð viro dat a muliẽ ꝓ one⸗
re qð de mrmõio ſuſtiet · et tadin durat
q; dma mrimom · h oo ſo luto ſoluitur et
dos q; ſme eo eſſe nõ poteſl. ut · f. de iure
dot · l. ij · Et ẽ dos qᷓ ꝓpriũ prmõiũ mulie
ris · F. de minor · demq; · Cß vtrũ. in fi. Tñů

qᷓ;du ſtat mr mõiũ manet dñm dotaliũ

tpenes virũita ꝙ ↄtra wlũtatẽ viri non

poteſt inde facẽ elemoſmã mſi oo modo

q dem ẽ ſup vbi agitur de elemoſma· Vñ
gnaliter in tribʒ canbʒ maritus lucratur

dotẽ vxoꝛis . Primo ex pacto ut ſi paci⸗

ſcatur de tota dotevel eius pꝑte poſt vxo⸗

ris moꝛtẽ lucranda· ut. C. de pact. ↄuẽ.l.

ex moꝛte.in pnᷣ.et in aut.ibi poſita. Scvᷣo
x Pn:e Po c

cũ defici ẽtibʒ li beris et ginquus vxoꝛ moꝛ
tua ſueit mteſtata·tũe vir ſuccedit vxo⸗
ria lucratur dotẽ ⁊ econùſo.ut·C· vñn vir
et vx · l.. Terceõ lucerat ex lege · ut ſ ꝓpter

adultiũ mulieĩs fiat diuoꝛciũ. ut.ẽ· dem

eſt ¶ Pic qri poteſt · pone ; gpter adul⸗
teriũvxoꝛis fcãa ſepacoe thoꝛi mulier do⸗
tẽ anmnſit· poſt H inter eos ꝓbataꝰſang ni

tate ſepãtur ommo· nũ quid mulier dotẽ

repetẽ po teſt cũ nõ fuoãt mr imoiũ er p cõ
ſequẽs nõ ↄ m ſit adulteriũ · Ad h̊ dom·
glo · m. e. plerũq;· extra de dona · int vi.
et vx · lõgo ꝓceſſu arguẽs advtraq; ptẽ

cũ multiſ alleg acoibʒ tãde ncludit ꝙ ip̃a

dotẽ repetè nõ p̃t· Cumis rõ eſt ſm lau.qꝛ

2iz poſte a appareat ꝙ; nõ fuit mr mõiũ. tñ

nlominus pumiri debz ꝓgpter intẽtone ca
ope ſbſecuto · fecit eni qðᷣ potuitextra de
biga . e. nup. et · e· ul. ff. de adult. ſivxoꝛ. E
E ſdit glo.pᷣdcã · iſtud verius credo
pneipin em 2 ſiderari debz in tlibz 1 nõ exi⸗
tus · ut ꝑ q̊ ceteris audacia delinqndi au
ferat᷑ · nã ſi hoc eſſ tũc falſu poſſ̃2mitti m
ꝓbacone impedim ẽti. Cõcoꝛ · ſoſt· laut.
goff.guil.et io:vñ leʒ ↄtraria opimo ma
gis benigna apareat · tñ hm gloſaʒ nõ
eſt exton dẽda licctia Ipter deli du.enm 2

ꝙ in aljs caſi exeepnis i diclis rediit

dos ad mulierẽ et do naco gpter Hupfias

ad virũ · niſi ſecus obtieat ↄ ſuetudo ap⸗
pꝛobata· utʒ exim dv dona · inter vi. et vyx.
c· donaeõ · ¶ ſan e. Dlur⸗ autẽ ellent dieẽ
da de Hac mateia qᷓ gỹa buitatis omitto-

quoꝝ qu edã qui wluerit noſcè po teſt ex

ſver⸗ apiſana in vᷣbo· dos. buit annotata·

de quinq; vltimis hoim ghibo qui

eum vſunaris ad reſtõem obligant-
On fur . faci
exo · xx. Vt uſq; in ſinẽ cota⸗

teriã in ꝓſecueone duoznßmo nu ỹ eedẽ⸗

tũ uteunq; dl armta breui ſtilo cocluda
mus uartodecimo igitur tutoꝛes

euratoꝛ es mr̃es ac alij quicũq; ſme ma⸗
dato gerẽdo negociũ alienũ⁊ ſie ꝓ alijs
fenerãdo tenẽtur ad reſtõeʒ ſᷣm Alexã.
lomb. et Ro don. q; cam efficacẽ adtle lu

crũ pᷣſtiterũt·Ad cuius euidetiã po ſaẽð.

eſt.q triplex ẽ tutela.ſ teſt am ẽtaria qn
pr dat tutoꝛẽ in teſtõ.et legitia· q.ſa le⸗

ge deſert nã cu nullus e tutoꝛ per teſtn

tũc qm pmo loco debẽt Huic ab mteſta⸗

to ſuccedè tutelaʒ illius tenetur ſuſcipe ·
Ac datiua ut qn nullo tutoꝛe dato in te

ſtamẽto nec extãtibʒ ↄſangneis idoneiſ
mdex ex offieõ dat tutoꝛé et durat tute

la uſq; ad. xiinj. ãnũ u »pletũ ipuis pupilli

et inde incipit cura ꝗ durat uſq; ad. xxv.

anũ ðpletũ. Notadu ti ꝙ elici nõ co gut
recip e tutela leʒ poſſmt ali eui ſuecedẽ ab
inteſtato. qms m laicis ẽ ↄtrariũ · ut · C·
de legi . tute · aut · ſic hereditas. Dñt th cle
rici recipere lItimã tutelã m i0. di lxxx vi.

c· ſi K wolut ˖ Eßi autẽ ꝛmõchi tutela le⸗

gitimã recipe nõ pñt· ut in aut de ſan.e⸗

piſ. ¶deo ũ ßm quoſda il⸗
li aĩcu derog at p illud diſ. lxxx vi· e. p⸗

uemt · vbi ſatis ptʒ ꝙ poſſit reepe lumã

, nõ datiuã wel teſtamẽtariã · vbi ec oſtæ⸗
ditur ꝙ ad ↄũeʒ tutela mſerabliuz pſo⸗
nanꝝ omnes clicivel mõchi tenẽtur · cu · ſ.
eis ↄmittit᷑ ab hijs an inteſt · Qð en pʒ

xxx viij. di · e e uet · e. eßs gubnacõ ez · ⸗
terũ de tutoꝛe quodã dicta ſunt ſupiuns

vbi agitur de gerẽtibʒ alioꝝ ne 6 6B
replicare ſupfluu midico ¶ Quentuß pt

*

ermo. xlvꝰ.

gioſam peſtifere vſure in fecti⸗
onẽ patẽter oſtẽdamus.ma⸗

primo.Done tutoi peeumiâ vſurariam
pupillo tribuat nᷣlq; illi dicat ꝙ ſlit luerũ
vſura riũ · demũ q; lapſu tpis ꝓteſtetur il⸗
lud fuiſſe luerũ vſurariu.vtrũ pupillus
teneatur erednillud reſtituẽ · KAdhß do
ſm quoſdã ꝙ nõ · pᷣßti li de bonis nõ ha⸗
bnit als ↄgruũ fructũvel emo limẽtũ. ra⸗

tio ẽ. qꝛ; pupillus non appꝛobat qðt tuc!

ſecit neec tutoꝛ aliqͥd de vſur᷑ dixit tẽpe 4
dieẽ debebat · nee pupilluſ als miſtũ l uerũ
vl emo limetũ de ſuig boms habnit we⸗
ea ꝓ ſuo inteſſe poteſt illð retinẽ vp̃ᷣe tu⸗
02 obligatur lHmõi luerusʒ reſtituè ut ſie
nà a luſtineat inſidelis di ſpẽſacoõms ſue.
eðo qri poteſt. vtrũ tutoꝛes vel cura
toꝛes à mres q lʒ nõ fecerũt ↄtra ctus vſu

rarios ꝓ pupillis vel filijs · tñ ꝓ illis vſu
ras exigũt recipiit teneat᷑ ad reſtõem.

Aa hſ̊ rndet Alex · lomb. ꝙ tles obligat

reſtituè ſi ille cuiis noĩe aceeper̃t non eſt
ſoluẽdovel nõ vult ſatiſrfacẽ Poe etiam
ſentit bar · Bx · in · e. lc nõ ſuo. xl vj · di. vbi

Ebeee han eſms exereẽ noĩe alieno
ſic noĩe ſuo

uius rõ eſt· q; faciẽtẽ eõ co⸗
ſentiẽtẽ par pena aſtuͦgit · ut. ij. q:i.c.no⸗

tũ in ſi⸗ Et qð Fuius ẽ m Inno.· ſi tutot
noie pupilli pᷣdeas exigit vſuras · tue eẽ
poſt depo ſitũ offieiũ agi poteſt tra illuz⸗
ut deõ e. ſiẽ non ſuo.in glo ¶ Terecõ qri
poteſt. qᷣd faciet tutoꝛ a ↄmintate arta⸗

tus ad ſuſeipiẽdã tutelã p upilli ͥ multa
pʒ ſuſcipe de vſur · Ad h̊ rnder ſcũs bern⸗
hardinus in tractatu de reſtõibʒ. ꝙ coꝛã
epᷣo einitatis eip tãtevel lege ꝓteſtari dʒ

. a debitoꝛibʒ nõ exiget miſ capitalen de

vſut᷑ ſe nõ intronnttet · et de H fiei faciat
publicũ inſtr̃m ⁊ ſiec euadẽ poteit diſpen
din in v roq; ſoꝛo · ſ ↄſeiẽtioſo ⁊ ↄtetioſo
Auarto qri poteſt. vtrũ omes pᷣdiceli
et alij ꝗ dederũt ca cãm effieace vſuras exer⸗
cedi poſſent muitis illis abʒ acqm ſite ſut

aut ig noꝛatibʒ de eiſdẽ aceipe pecumã ad
quãtitatẽ vſure acqͥnte hons reſſituere

ãbʒ debetur · Ad tz rndet qnidã e ſie. n ee
in ſoc ↄmittũt furtũ.cũ illa peeuma vſu⸗

raria non ſit illoꝝ · nã q p eſſicacẽ cãm i⸗

ſtoꝝ tle lucrus in inſtũ deuemt ad manus
vſurarioꝝ. tad reſtõem obligat ſüt iſti

mediatoꝛes vel cãm effica eem tribuẽtes

uuſlũ eſſe videtur ut qᷓ ca illon minſte ſur

ablata de lege nature inſte liccnã Habe⸗

ant illa ſanffacẽ ne ip̃i de ꝓrio ſatiſfacẽ
teneãtur. qd etiã Criſoſ. ſentire viðe · Et
Heur extna de re · iur · c ·

nũqðᷣ q; p quafß

cũq; cãs naſes p oaldẽ diſſo lut · Ynde⸗

ad hoc pdietivitetur obli gatiam ſ̊ ge⸗
„ — ℳ. 7 S .
rũt vtilé cina ſuã illoꝝ qͥ illa muiſte deti

nẽt. Qð ſane intelligẽdũ eſt m ſoꝛo ↄſci⸗

ene a dumõ nõ ſequat᷑ aliund incouemẽs.

de dem eſt. .· vbi qritur. vtrũ qͥs p fur⸗

tũ ſatiſface poteſt hbuipᷣi cũ cautelis i bið

poſitis ¶ Qmto decĩo heredes tonẽtur
ad reſtõeʒ · De qbʒ ghůᷣalr m archið·ꝛa⸗

lios doctoꝛes canomſtas ẽ dᷣmꝙ ſz alr
ſm leges diſtmguat᷑ tn jᷣm ius can oicu
tonẽtur indiſt incle heredes ad omia de⸗
bita xfuncloꝝ in quoꝝ loca ſuccedut ſi⸗

ue heredes ſmt ſilij ſiue extranei ſiue ra⸗
ꝓtoꝛis hue alteius detctoꝛis· ſue tlia de⸗

ditio locatio eonductõ mutuum et ſnni⸗
lia.vel ex quah ↄtraclu:ut tutvla.geſlio

negocioꝝ· ſue ex malefico · ut ſurtu· ra⸗

dx ex im pitia male uidieat aduo catus
male aduocat. et lic de alns· vel eu de do⸗

mo eſt aliq̃d eiectuel ehuſuz qð no cuit

alijs.hue pueneit res illa ꝓ ꝗᷓ & bitu fu⸗

jt ↄ tra dũ ad heredes ſiue nõ·ſue lis fu⸗

erit ↄteſtata ſiue nõ· ut plene pʒ · x vj. q;
vj · · epᷣm· extra de pig no · e· ex pntũ ·

in ſi extra de ſoluc·c.i.oxtra de vſut᷑.c.tua

nos · ex de mptor · e · i lris · ext ra de lopul.
.c.fi. Að ſane tñ intelligitur hi hꝛeditas
ſufficit· ꝙ h Hhꝛeditas nõ ſufficit ad omia
debita pſoluẽda tũe ſm Rapy· in iudicio

aje lʒ heres nõ fecit muẽtariũ.tñ nõ tene

tur niſ in quatũ ſuſſcit hereditas. S ecus

aũt eſt ĩ ſoꝛo in diciali ſm io:an.ĩ no uel⸗

la·ubi dic.q ſi ſecit muẽtariu nõ tenetur

vltravires Hicditatis: aute ad mdici⸗

—

um aĩe illð mdiſtimcte affirmat ¶ Pꝛo
cuius noticia ſciẽduũ.qꝙ mmuẽtariu eſt ſert
ptura quã debet heres m leges in cho are
mfra · xxx · dies a moꝛte teſtatoĩs vel po ſt
qᷓ; ſeit ſe eſſe hꝛedem inſtitutũ. et debz ibi
ſeribẽ omes res defuncli ſ teſtibʒ debzʒ

illa ſepturã pficẽ mfra·xl.dies vel infra a⸗

qꝛ omes res hereditarie ſũt oblig ate ut
plane pʒ extra de vſur . e . cu tu . fi·¶ Dex
to decimo teſt amtoꝝ executvꝛes qͥ plus
deßuiut coꝛpi qᷓ; aie oculo qᷓ; ↄ ſciẽtie te
nẽétur ad reſtõem · Ad cuiuis euidetiã ſei?
duͤ⸗ ꝙ ſopius ↄtingẽ ſolet ut relicta bonñ
vſurarij nõ ſufſiciat plenarie ad ſo luen⸗
da debitavl reſtitueda iniuſte qſita que
tn ſciuntur certis pſomis eſſe reſtituẽda
ac nlonnnus ne ſunus vſurarij careat ee
cleſ aſtiea ſopultura cũ eß ovel cura to de
certa quatitate pecume ꝓ incertis ↄueit
exe cutoꝛ ut ſic licetiã acqrat ſepeliẽdi ſu
nusg i loco ſacro qðnplerũq; pfieit cu ma
gna pompa.qᷓ quide pte amota reliqᷓ bo⸗
navſurarij nõ ſuffieut ad plenarte ſatſ
faci ẽdũ de certis
det eſfica ce cãz ꝙ hn ꝗ deberet hr̃e eerta de
bonis vſurar ij non pnt acquirè tenet᷑᷑ ex
la quatitate quã ꝓ incertis dxedit epᷣo vel
altej etã paupi ca elmoſme · et h ideo. q;

èůͤ
as

uũu ſi res ſut remote et tunce non tenebi
7 7 . „ „ ₰
creditoꝛibz vltra id qð m Bꝛeditate ſueit
mutũ. als ſm leges ten ẽtur m ſolidũ ſi

nõ feceit muẽtariũ · Ad p̃deã q; ſoc ad⸗

dedu eſt · ꝙ tlis heres vltra hꝛeditateʒ im

amme indicio tenet ad omia p̃dcã que

dictus vſurarius ꝓ eo expẽdit ſi ſaltẽ il⸗
la mala ſide ſuſcepit. Cuius rõᷓ eſl. qꝛ p
hoc ad nõ reſtituedu pᷣſtitit cam eſicace
qð verũ eſt ſi tia habuit eo tẽpe quo di⸗
cus vſurarius'eàt nõ ſoluẽdo.¶ AXoh
gqrit᷑· quid ſi de duo bʒ hꝛed ibʒ vſurarij al
ter fcus é nõ ſo luẽdo · Ad dõᷣm m oſt.
cy alter obligatur im ſolidum hoc uſq;
ad quãtitate ꝗᷓ ad eũ de hꝛeditate pueĩt

Cuius rõ elt · qꝙ ſuccedit in crmiĩe · et enã

Calis igit᷑ exe cutoꝛ cũ

e

xpᷣs nõ ſuccedit in paupꝑibʒ mſ qñ nõ re⸗

putur pſone certe q bʒ reſtitui debeat cta

ut ꝗq pꝑ ſubſtõem xp̃s ſucccdẽ videat᷑ ac ſi
teſtatoꝛ dicæret · fa cio tles ⁊ tles heredes
meos: quos ſi repiri pmtus nõ ↄtingat

ſubſtituo michi xpᷣm in paupibzʒ ſuis · ʒ
de H plemus poſtea vixbit. Silr de exe⸗
wꝛibz tſam toꝝviſu ẽ. S. im · p eepto ·
Decimoſeptio detẽtoꝛes reꝝ emptaꝝ

de pecuma fenebri tenètur ad reſtõezʒ Ad
cuius enidetiã qri p̃t ði ponatur ca ſus

t.
n
n
W
N
ů
ſa⸗
wi

/

3
3

vſurarius de v fumaria pecunia em at equu
pduvwe domũ ac alteri liberaliter donet·

eſſi ciaturq; poſtmodũ nõ ſoluẽdo· vtrũ

emptaz de vſut a poſſeſſoꝛe cui ſic donata
eſt. ac vtrũ poſſeſſionẽ recipiẽs m ſoꝛo co

ſciẽtie reſtituẽ tene at᷑ · Ad hoc rndet mo.
nal. m ſuma.ꝙ lʒz p eiuʒ ex re furtia reda⸗

cu non ſit furtũ.ut.f.de furt.l. ꝗ vas⸗ E
vleet vicia pſonalia nõ traſeãt im ſucceſ
ſoꝛes ut Ext ra de ſil. pᷣ ſůroꝝn c · ex tranſ⸗

mſſa.tñ in hoc caſu poteſt iſte petereꝛ ille
tonetur reſtituẽ· ut extra de vſur · cum tu ·

vbiplane pᷣ̃cipit in ̊ caũ pᷣdiavendi ſie
empta. Cõcoꝛ· ay · Et Hmus rõ eſt. qꝛ

in tli caſu res ſuccedit lo co p̃en ſic econ⸗

tra pciũ ſuceedit lo c rei · ut.ff. de pe. Hꝛe⸗
.l.h rẽ⁊ pᷣciũ · qð tñ verũ intellige hm guil

hel. qn re talẽ habuit ex eã lucratia:ſecuſ

aute ſi em ſevel ex alia cã nõ lueratia et
lona ſide habuiſheut nõ credes rẽ emptã
de pecuma vſuraria · wel cred ẽs ipᷣmvſura⸗

riu als hr̃e vñ po ſů vſuras reddẽ. Cõcoꝛ·

gof· poſt · ſpecu.· Et addut goff. et oſt. q;

n res illa lucxatia poſtea ad aliũ ex ſili ca⸗

puem ↄtigat ille vlterius fuerit ille qͥ
uſuras ſoluerat ſeu repetẽ potuerat tune

ille cui pus res data fueit liberat᷑ et ↄtra
eũ nõ poſ agi eiuilit ut. ff. de act. et o bli ·
l· omes debitoꝛ es · H eðm etiã hoſt. ſi res

empta de pe euia fen ebri ꝑ tereiã pſonaʒ
pueĩt ex cã lueratia ad eũ qͥ dedit vſuras

vſurarius tñᷣ min E. ob.
inter ſtipulate eciooctauo ſut eos

ad ſepultura in cau non ↄceſſo recipiẽtes
ace etiã no tarij ⁊ teſtes eoꝝ teſtamuis aſ⸗
ſſtoetes. hlra eo ſeſſionẽ eoꝝ md ebite au⸗
dietes vel abſo luẽtes . Pꝛo q ſeiẽdũ e⸗
os ſic ſepeliẽtes ſut ipᷣo feõ excoicati . utzʒ

m elem.de vſut᷑· c· eos · Audiẽtes auteʒ in
tli cau eoꝝ 2 eſſõ es ⁊ abſoluẽtes ac etia

poſitũ in. c · quaqᷓ;· li· vj· de v ſur · et vltm ſʒ

omes iam dicti tenẽtur ad reſtòeʒ oĩm
q receperũt ab eodẽ. ꝙ ſi quda vſurariuʒ
nõ ſepeliit ß illũ ſepeliẽ ſnnulãt · puta po⸗

nũt capſaʒ honoꝛiſice vacuã in ſeretro ae

ſi coꝛpus eſſ ip ius vſurarij · tüe lonnnꝰ

fm o · an · et alios doctoꝛes ſbiacet eiſoẽ

teſles notarij peceãt ↄtra pᷣ eeptũ eeckie

debitu witatiſ.

penis ¶ Wic qri poteſt mo. vtrũvſura⸗
rio qͥ reſtitus hʒ ad ſaluteʒ ſufficiat ꝙ in
piculo moꝛtis ↄſtitutus cõdat teſtin ſuꝑ
reſtõne male ablatoꝝ ita ut recipi poſſit
ad ablſo lucoeʒ ↄmmionẽa ecciaſticã ſe⸗
pultura· Ad ̊ rndet Alex · lomb. qꝙ omi
no non ſufficit Cuius dupl ex rõ dari po⸗

teſt. Drima:q; teſtin eſtvltia ſnĩia volun
tatis nre de eo qð poſt moꝛte ſuã qͥs volu

it ſieĩ ·cũ eni teſtas ̊ velit fieri poſt moꝛtẽ

et poſt moꝛtẽ locus pnienðò ſit ſme ꝗnul

lusvſumrius abſolui poteſt· reſtat ꝙ ſo

lü tle teſtm ↄdes in ſtatu ſalutis eſſe nn⸗

mime poteſt. ꝓpterea opoꝛtet ꝙ m vita re
ſtituiwlit:alłs nõ dim ttitur pcem mſi r

ſtituatur ablatũ · ut vᷣi de re· iut᷑. li. vj · vn⸗

de reſtõ dũmõ poſſib lis fuelt pᷣeedẽ debet
omem actũ pemtẽtie ut poſtea videbitur

Scðòᷣa rõ eſt qꝛ inſticia dei requirit ut ille

ſatiſfaciat q peccauit· Sic igitur vſurariꝰ
eſt qͥ offendit ſic ip̃ e ſatiſfacè debʒ ĩ quo

offendit:qð nõ facit ſi faciẽdũ in teſtõ re
liquit· vñ gnalr ſi ſatiſfacẽ cupit ita ꝙ el
remittatur pccm ꝗᷓtuoꝛ obpuare opoꝛtet ·

rimũ ꝙ h pecuma hʒ vñ reſtõ fieĩ p̃t il⸗

la exponat reſtõmi ꝑ amcũ fidelẽ antoqᷓ;

moꝛiat᷑.Scðdᷣo ꝙ ſub wee pᷣ coma ſo leẽni⸗

ter pcomſart faciat ꝙ omes a quibz p ſe

vel p alios pecumã extoꝛſit veniant rece⸗

pturi plenam ſatiſfactõem. Et ſ quide ſi⸗
er tũ uthijs qbʒ debetur reſtõ plemus in

noteſcat ⁊ Nemè poſſmt ſua repetẽtel·tum

etiã ut ſcandalũ qð in publieo gpter vſu
ias exercedas ab eo multis ẽ relictũ hoe
mõ qᷓi in pu blica pnĩa dele atur emẽdet᷑

qʒ; ut ð ex de peet re · c·i · Mamſeſta peca

nõ ſut occulta coirepeoe purgada.
ſi tlis vſurariuſ nõ feceĩt pbᷣlie m Alex.
lomb. nõ detur ei ſacr̃m nee ecciaſtica ſe⸗

pultura · Terco ſi hʒ aliqᷓ inſtĩa vſuraꝝ q;
ea caſß p publicũ mſtrĩm wel redigat ad
AQuarto ſi aliq̃ d xſicit ad
explicãdũvel debite obligadu faciat fiei
publicũ inſtrumẽtũ atq; debitã caued om
hẽ expᷣmitur in. c· quãa qᷓ;. de vſur.· li. vj. Et
ſ̃m mag nos vtriuſq; mi᷑ doctoꝛes ſidiuſ
ſoꝛvſurarij tenetur in ſolidũ ad reſtõeʒ

oim vſuraꝝ certaꝝ a incertaꝝ ac eta ma
le ablatoꝝ ꝑ vſurariũ extoꝛtoꝝ quatũ ſe

4
4 „. „

vires p dicte hereditatis extendũta hoc
habito reſpcũ ad p̃deẽ caueomis tẽpus·
Ra lʒ tpe pᷣſtite caueois pneipalis eſſet

us peipitaret ĩ ꝓfundũ inferm.nee ſgne
ratia excuſaret eũ ut extra de iniut· et da⸗
mno da to: c. ſi culpa.¶ Ad laudẽ dei.

— — G

ſoluendo demũq; facultates eius eſſent
exhauſte aliter q; in reſtõibʒ pᷣdictiſ. ni

chilominus ſideiuſſoꝛ remanebit ad oĩ'a

obligatus. Et lz exeepeo inopie ꝓſit vñ
cipali. non tñ ſidiuſſoꝛi eius in deo caſu.

mit advſuraꝝ reſtoeʒ credẽs vſurarij bo
na ad ſuſicẽ poſtea muenit no ſuffic⸗
vtruz de ſuo Po ſatiffacẽ teneat· Ad ̊
rn det ſcũs bn hardmus ĩ tractatu de re⸗

ſtituco bʒ· ꝙ à obligauit ſe diſtincte · pu

ta ſi im Hr̃et de boms defunctitũc nõ ob

Seðdo qn poteſt de eo ꝗ ſe ſpote obliga

¶Epilo gacõ de triplici vſura et ĩ qᷣb⸗

On fur · facies · exoðᷣ·xx. Eya

iã tandeʒ expeditivel ex pte de
dmerbß 2traclibz vſurarnjs ut
tcænacius imprimãtur ſuccin⸗
to ſtilo ſn gla peurrédo buiter ad me⸗
moꝛiã reuo cemus ¶ Pꝛo ſciedu. ꝙ u⸗
ſura eſt quicqͥd ſoꝛti accedit ſiue ſit bęcu⸗
ma eſca veſtis ſpes lingu a hmiciu utz fere
m omibz· c. xiinj. q/ iij· Et ſbömtelligetur ex

pacto pᷣcedẽtevel etiã ex intetionep cedẽ

A

— — — —

— — — — —,

lig atur mſi ꝓ tato quãtũ imu eit de bom/
eiuſ· Aut obligamt ſe in diſtincte· et tũc
ſi opus ẽ de ſuo ꝓo ſuʒplè tenetur ita ꝙ;
integre ſo ſerae Dwines rõ eſt. qꝛ ſeipſum
Aprys v bis illaqamt· et lʒ im mnten cone
habiit ſe wlle diſticke obligaé q;ms nõ
expſſit· no tn p hoc ſe poteſt excuſaèë. qz
magis ſta᷑ obligaconi expᷣſſe q; mtetio
m occulte quã q; nõ expᷣſſit ſbi mputet nnter ſe Ht neg atie ad om es caſus vſu
q; ꝓpter mſipietià ſuã ſuo iure creditoẽs rarios: q; pari rõe ſic ĩ vno caũu ſic⁊ in ́⸗
Ffraudari nõ debet. ¶ Tercio qri poteſt. u⸗ libz ꝙ iberi deb uit cũ de ſui natura ſit ma-
trũ ꝑ publicũ mſtrumtũ abvſurario reci⸗ la. Ethums ſe eo. an. in mercut᷑ m ro
piés cautionẽ de reſtituẽdis vſura male gula. pccm. Dic enã Alex · de hal. jn · in . p
ablatis ad wolũtatẽ ſuã peſſit ĩterum ſme te ſume. ꝙ ;uis Le oceidere ſit pccẽem
peco ꝓmiſſionẽ hac eidẽ relaxare et in⸗ m ſe nõ t hm ſe · Et id eo qnq; lieet occi⸗
ſtrumẽtũ caueois red dere wel caſſaë· A d dere . q; dns in aliq;bʒ caſibʒ homici din co
hoc rñdet ſcũs bnᷣhar · ubi S. qꝙ niille ꝗͥ ſe ceſſit· Dare tñ ad vſuraʒz eſt pccm in ſe et
pus obligamt nuc t᷑laxacoom petit ẽ co m ſe: q; nuqᷓ; i aliq9 caũ licet · et ſic nul⸗
pos ſue metis hoc poſtulet inpoꝛtune it la poteſt in ea cadere diſpſatio· utzʒ pla⸗
ſme peco inſtrm huis oblig acois caſſa ne extra de vſur · e · ſup eo · Tanta naq; elt
re.cu ſalus eius eſſe dat i mau ſua nec illius fſeditas q; etia m extrema necitate
teneatur ſ ſalute are eius ei ꝓPo ſcan⸗ qn licet furari nõ licet alm inducè ad mu
dalo ꝓ curare . nec eta ꝓpter ̊ a vmeculo tuãadũ ſ vſura· Vt igit uſure viciũ mag
debiton remaneret abſolutuſ. Verbth ſe eluceſcat pᷣmo notadu eſt.q m omi ↄtra
eus eſß ſi tlis o bligatus eſſet ſuo pᷣlato. ctu ex & ↄtigit vſurawel nõ ꝙ aliq acce⸗
Doemq; aduertedu eſt. ꝙ ſivſuraius non dit ſoꝛti vel qð eſt de ſoꝛte · verbi gĩa · §i
poteſt hre fideiuſſoꝛeʒ nec pignoꝛatunc quis poſſidet domũ vel funduz vel Hmẽ di
