logitie feã eſt nâlis.et ſieut mercatoꝛes
ſut valde vtiles eo ꝙ; aliqᷓ Hntur in vna

regiõe qᷓ nõ habetur m alia. ſie etiã pecu⸗

me ↄmu tatoꝛes ſeu cãpſoꝛes ſut vtiles.

q; vna moneta currit mvna regiõeꝛ nõ
in alia.Si & qᷓritur vtrũ cãbia artificialia
ſmt licita. bi gĩa. cam biẽdo vel pmutã⸗

do vnũ floꝛ enua inde reeipiẽdovnũ dena
riũ vltra ſoꝛtẽ · Ad ̊ dvᷣm · ꝙꝙ lz quidà af
firmare conẽtur tłlem ↄtractũ nõ eſſe fa⸗
ciliter excu ſabilẽ nee illũ faciẽtẽ eſſe be⸗
ne tutu. dicut tñ aln et werius ꝙ lieita ſut

dümõ debito mõ exereeãtuir · qð tñ rariſſ
me ↄtigit ꝓpyter cupiditatẽ mpꝛo bi lu⸗

eri talm · Vnde gyter qᷓtuoꝛ maxjĩe licita

reddũtur. Primo q; nõ hot mutui rõeʒ
eo ꝙ; ꝓpter dilaco em tpis nõ ſperatur lu⸗
erũ ſie nõ interuenit in eis mutuũ vnde

vſura dici po ſß · Bedo q; cãp ſoti nõ red-⸗
ditur eadẽ ſoꝛs in ſpẽ vel nůo · q; tribuit
moneta vmus gnis recipit monetã al⸗
terius gnis ESrgo m archið. xiiij.
q·iij · c. i. in glo.nõ poteſt diei empeõvel
vendieõ ꝓe loqndo · q; emptio et ven⸗

dieõ gÿ »ſiſtit in rebʒ emptialibʒ quarũ

pᷣeia numiſmate mẽſuratur.ſjᷣ hoc genus
ſit in ſola pmutacõe numiſmatis diüſo⸗
rũ generũ.et jdeo ſimplex pmutaco dici
poteſt q̃ liata ẽ. mſi cambietes de diuᷣſis

— — —

— — — — ⸗ — —

—

generibʒ nunniſimatuz cariſtiâ indueere
mtendãat Quarto demq; quidà nõ mdo⸗
le putãt ſlicere rõne intereſſe · ſeʒ g ter
laboꝛes ⁊ ex pẽſas ſalarioꝝ penſionũah⸗
miliũ q capſoꝛ ſubijt gpter hãc artem. qᷓ
ꝓPpter etiã ex ea vinẽ pt · q; dicit ap lus
i. coꝛint. v. ꝙ; nemo mlitat ſtipedijs ſu⸗
is vnq;. NRõ enim teneoꝛ meaſſuz in alio⸗

* ”ð

rũvtilitatẽ laboꝛare· nã laboꝛis i itineis ·

expẽſan hñ da ẽ meõ· ut ex de wto. c.· ma⸗

gne. licita ſunt g& talia cãbia dũmõ cũ de⸗

ratũ luerũ dütaxat recipiat. S3 qꝛ vix ẽ
poſſible ꝙ exereetes tha cabia ab vſuris

bito mo deramie ſiãt diſeretũ ac mode⸗

et ſimpliciũ decepeoibz mmunes ſele ſer

uare pᷣualeãt · ideo cũctis in ſoꝛoꝰſcictie

diſſuadẽdũ ẽ q; qui tãgit picẽ inqͥnabi
abilla: et ocraſio ꝓxĩa faeilie mouet ad
lapſuʒ· Freqñtor enim eis aceidit ꝙ mo⸗

neta wel rem aliã ab ignoꝛatibz et inexp⸗

tis à ſimplicibʒ eitra peiu ↄdignũ et ul⸗
tra moderatũ luerũ reeipiut · et tuc ſpad

reſtõ em oblig atur in iudieo aĩe · Tacc o
de mſuris Talleuiaconibʒ monetaꝝ et de

toꝛ nõ minus aceipit tẽpe mutuaeõis qᷓ;ᷓ

reddè tenetur tpe ſolueõ is· nec etiã erat

weriſile ꝙ illa moneta ex ſeip̃a minus eſ
ſer poſtea valitura qᷓ qᷓ; valebat tpe mutu⸗

acomiſ. cũ⸗ cũ eins minoꝛaco vel viliſicaco nõ

accidit rõne dilacois tẽpis · ̊ potius ex

wlütate legiſlatoꝛiſ. Tereia ro eſt q; da
bitoꝛ nõ accipit pecumã ut ßuet eam uſq;
ad tẽpus quo veriſilr erat minus valitu
ra h ut vtatur ea ſtativel ſaltẽ in tpe bre
m quo valoꝛẽ ſuũ adhoue habeat · ſ ergo
reddẽet mutuũ tẽpoꝛe mĩoꝛaconis ipſius
monete quatũ advaloꝛẽ tũe poſß eotin⸗
gere c cũ aceepto mutui bnſeio mnus
reddęet q; accepit qð vidr mnus equum
ſm fraternã caritat. Scðdᷣa wero cam⸗
bia dr realia· quia ut plimu realiter de⸗
ducutur · Ad cumis euidẽna qu eri pt · u⸗
trũ capſoꝛ aliquid accipies eo ꝙ pecum⸗
am quã ſibi ſoluo michi faciat alibi in
lo ceo diſtãti nume rari puta in roma weli

wnetijs vſurã ↄmittat · Ad h doᷣm ibi

n65 eſt vſura· q ubi nulla mteruemt raco

ſiſibʒ hae arte ↄ cernẽtibʒ vel ſaltẽ ꝛcomi

tatibz. de quibz aliqᷓ ſuÿ tacta ſunt Die
in eidẽtaliter qu eri p̃t· vtrũ hs aliquaʒ

monetã quã timet futuro tpe mnoãdaãa

ↄſueto pᷣcio ſm ſtatũ legis poſtie vel dñi
terre · nee wolẽ Es illa mutuare gpter hune
timoꝛẽ niſi cũ uddieone ꝙ ſibi reddat᷑ alia
moneta m equali p̃eio in quo nũe ẽ ipſa
moneta . ſ. tpe mutin debeat vſurarius eẽ
ſere Ad h̊ rndet alex· de alexã. q multis
viðꝛ illud eſſe v ſmariũ alijs aut viðꝛ P
nõ· et ad hac opimonẽ declmat alex· cui
ↄcoꝛdat ſcũs bnhardmus in tracl atu de

tractibz. Et ſtoꝝratioẽ je triplex · Prima

eſt · qꝛ aliud ᷣ mutuo ſperare luerũ ·et ali

ud ẽ vjtare damn ü· primũu eni ſieĩ nõ t
ſme inumia dei ꝗ hoe ꝓ hibuit luee · vi · di

&s · mutuũ datenl inde ſperãtes · Noc etiã

Ime iniuria ꝓxnmi eui mutuũ gratis da⸗

ri debuit · Qin autẽ vitat damnũ ſuũ do

nõ facit iminriaʒ · cũ HHnulla lege reperia⸗
tur ꝓhibitu Pee etiã ꝓxĩo facit minriaz
cũ nõ 5 ledat xim qmu pꝛopriũ ouitat da

mynũ · ſie S Emagis qrit vitare danu qᷓ lu⸗

crũ gpum acqiurẽ · Scðᷣa mtio ẽ. q; xbi⸗

mutui nulla p̃t ibið eſſe vſura. a ßm o
dockoꝛes vſuma ꝓBe nõ ꝛnitt tur mſi m cõ
tra ctu mutui. mutuũ aũt ði quado aliqd
meũ ſit ꝑ aliqð tẽpus tuũ.et id eo nece 2

ſolu m illis rebʒ quibz mutuu mtuen⸗
re p̃t vſura ↄmittat᷑: quas alex · de Hal- di

ſtinguit m triplici gne· QNueda eni mu⸗
tuatur ſbͤ eerto nuo. ſic becuma · quedaʒ
ſ eerto pondere ſieut aurũ. et quedã ſub
certa meſun ſieut g ranũ vmũ oleũ.et m

Hüjs ſolũ gÿ̈e mittitur vſura Cuius r5

eſt. q; ſoſe res eirca quas ↄſiſtit mutuũ
hnt a natura vel arte ſit bi ↄſtitutũ valoꝛẽ
quẽ traſcendẽ mme pnt mſivic oſeꝰtra

natuna wel artes agatur. Ad id qð obieit

anfre. dicẽs vſur⸗ etnã dmitt poſſe in a⸗
lijs rebz. puta ſi ꝓ peeuma mutuata reci

viã equũ vel p̃din ad vſua ſia vlira ſoꝛ⸗

tᷓ vſum ẽ · ut patrt · xiinj. q· iij · c. pleriq;⸗
Cui rej pdendũ eſt· q diſt in õ fieĩ d bet
in ter v ſuraʒ q ab vſi rario cxigitun vltra
ſoite; ſeu vltra mutuuũ datu qð ꝓprie vꝛ
vſuma et ros in qᷓ dcaãvſumꝛ mitt tur q elt
jpᷣm mutu üũ ut equus wel ager de quo gi

gnitur ip m lucru. Pa ſi pond r tur illud

qð mutuo datur cui ꝓprie et vere acecdũᷣ

. vſura. tũe ſp illud: aſiſtte in trit⸗ pᷣdictiſ.
Siwro poderatur pmiũ qs dat tũc pt ẽe
alid a pᷣdeiſ.̊ impro p̈eπerptatio
ðᷣ vſura· Neuertẽdo igit᷑ ad ꝓpoſitum in

caſu pᷣdicto capſo: no tradit aliqðᷣ mu⸗
tuũ j potius recipit aliqͥꝗ reſtituedũ te⸗

poꝛe futuro in certo lo co. Et deo ſivieiũ

aliqð ibide eſt erit aliud ab vſura V +
generali regla tenendũ eſt · ꝙ quicun qʒ;

aliqͥd ab altero recipit nl ſibi dãdo miſt

tꝑe ſolueõms vel reddicõis aceepti non
ↄmittit vſura rõe tlis aceepti · Dꝛo à ſcie⸗

dů ꝙ tribz rõmbʒ in talibz lieite pt mter⸗
ue mre luerũ .· Primo meoe cuſtodie ſeu

depoſiti · ut puta ſi abſ; piculo et la boꝛe

depoꝛtacoms de vna terra m aliaʒ redꝗ dit

mercatoꝛ cũ ꝓo luero depoſitu vel equa⸗

lẽs. Exẽpli gra. Ep̃s pgẽs romã deponit

in ant werpia mulle coꝛonas alicui mer⸗
catoꝛi Hti rome tabula pecume· merca
toꝛ aut accipit ab epᷣo coꝛonas · xx · ut ̈⸗
fatas mille ſibi redd at ndenes rome · m
tli naq; caſu nõ ↄmittitur vſura · Verũtn
ßm quoſdã eſt ibi mdeces ⁊ turpe lueruʒ
maxie ꝓpter duo . Drino q; mercatoꝛ il⸗

le ſme piculo expeſs: ac etiã ſme laboꝛe
de poꝛtacois faeit eas eßo reddi in roma

Hedo q; anteqᷓ; i; reddat illas p̃t ex! tra⸗
ditis ſibi m ant werpia lucrari mercaco⸗
mbz ſuis et ſic vidꝛ eſſe turpe luerũ lez nõ
ſit ibið vſura vñn m quoſda nõ tenet adð
reſtoez qq; vere puinit eßo m aliq; eqᷣ qualé

ti l abſq; ſuo piculo ⁊ laboꝛeideo in dece⸗
tia tlis lueri nõ ↄtinet ſmmpli mdecẽtiam

el minſtieia ß potius quã ada equalitatẽ
Et huius opioms E lau. poſt 10. ligna;

dices ꝙ iſte caſus licitus ẽ nõ ſolũ qgpter

piculu qð plerũq; ſubit · H̊ etia ut ſbͤuema
tur ſalarijs mimſtroꝝ ⁊ peẽſionũ a ac ut nõ 5
fruſtra ponat o pas Tſudoꝛẽ in alioꝝ vti

litatẽ. Satis eti àa 2coꝛdat ſcũs buͤharcli.
m tracta tu de dtrackibz ubi dicit. Credo

ſaluo melioꝛi indicõ⸗ ÿ qñ tali cãbiẽti qᷓ

te hoc facit artẽ imminẽt circa Hãc arteʒ
expeſe penſionũ opaꝝſalarioꝝ feõꝝ di⸗
ſeipuloꝝ. inſup circa picula ⁊ laboꝛes ſiẽ

vlerũq; tlibz vtiger leren en s obn.

gatur ad reſtõem· Secus autẽ de eo quĩ
hãc exerces artẽ ꝓpterea nõ mmminẽt ſi⸗

⸗

t picula nee hʒ inde laboꝛes nee expeſaſ

ex qᷣbz rõe intereſſe poſſ inde luerũ ſumẽ

ſu ÿ mutuo capſoꝛi ĩ antwerpia eẽtũ ꝓ
xc · qᷓ michi dar faciet rome. talis quið
2tractus & licitus iuregetiũ neceſſariꝰ

ac naturali rõe muẽtuſ. oo ꝙ cãpſoꝛ ſbijt

picula maris ⁊ dana nũcioꝝ· ff. dev· ob.

l.q rome · calũmeriſ. Að ſi capſoꝛ pl?ꝰ

ali quid lueratur · ex luſticia qiude lieite

ym baldu etiã · ex de pluſ e⸗ c.. Done ca

luerũ ſumit.qꝛumduſtria accedit rei licite

ut no f. ad. l. fal.l.ſi heres Licitũ eſt eaa

numerti decẽ paeiſe ꝓ reddãtur nouẽ
em. * minué ſottẽ nõ eſt pcem. augere

—

autẽ ſie · Et textus notablis. F. ſi cer · pe.

l· roga· ¶ ſi tibi LKedo! rõ e prie pt i tlibz

aſbz; mtuenire lucrũ ta ex pte dãtis qᷓ;
ex pte recipiẽtis· cuius racõ eſt * mone
ta »miter plus valet in terra Paq; a⸗

liena · et jdeo li puraꝛ ſola rõ rõne cãbij gpt

—

xemplũ primi caſus · ſi qs colomẽh

moneta plus valẽtẽ m ꝓPria pria qᷓ; alie-
na lucru intuematnõ ereditur jbide vſu⸗

nmylle coꝛonas francie intẽdebat ſerre pa

riſus ibi d ãbire vel expendè muemẽs

autẽ capſoꝛẽ in pr̃ia ſua tabulã cbij ha
bente pariſius cui tradit eaſdẽ qꝗᷓi parih⸗
us oas camb ẽs ac ꝑ ↄſeqns ad foꝛũ ca⸗
bij zllius trades · tuc ſi ſᷣl aluid intendit
no eſt ibidẽvſura zꝓ eiſdẽ coꝛoms pluſ

recipiat q́; colome valeant. dDi th p ̊ ꝙ

eas colome pus tra didit poſtea variſi

u8 recipit t lucrũ mtendeét: acquirẽ· tũc il⸗

la tradico mutui rõ em mduæet et vſura eſ

ſet. Exẽplũ autẽ ſeði ſumendũ eſt cõtra⸗

rio mõ· qð tñ freqntius accidit · Ybi gra ·

parihus exns mdigeo beeuma m coloia

do tibi pariſus centũ coꝛonas⁊ tu michi
facias ↄſi gre ꝑ ſſas tuas in coloma cetũ

et qumdecim floꝛenos renẽſes · tuc lz timn

lucreris inde ſcz· v. floꝛeno s· cũ cetũ co⸗

rone faciat. xx. Joꝛenos· tñ tlis ↄtra⸗
Qus ẽ licitꝰ.tũ q; ẽ quedã pmutarõ nu⸗

miſmatis ad numiſma · nõ rõ rõe pecume qᷓ
de ſe fructũ nõ parit h rõe prie ſupuemt
lucrũ · tũ q; ẽ ad vtilitatẽ vtriuſq;. noq;

emm ſme tli cabio mercãtie exercei pt ·

tũ etia rõne intereſſe. ſic de oxpeẽhs mcõne
cuſtodie dem eſt. Cõcoꝛ. Iode lignan o

⏑ —
6

— —

— —
4

et lau. Tereio racõne mo nete pt interue⸗

mre luerũ. na quedã ſut monete q̃ nõ ſo

ſũ i pria Pa h qi vbiq;⸗ maioꝛe Hntva⸗
loꝛem ſeu curſu q; q;ᷓ alie monete jta ꝙ veri
ſil tles monete citius aſcẽdent in valo
rei vel ſaltẽ dimn muco valoꝛis illan: minꝰ?

eſt ſoꝛmndablis· tlem i igitur pecuma hns

ac m theſauro recondè deliberas poſſet ab
alio requiſitus advendedũ in eo caſu re

cipe de eadẽ pecuma aliqd vltra munẽ?

valoꝛẽ tũe occurrẽtẽ · Verũtñ m alex ·

lom bar ſi moneta emẽs dat plus ꝓpter

tpis dilaco em vel mnus ꝗpter tpis anti

eipacoem . tũce dtractus nõ eſt lieitus · p ßH
tim ſi ſe emẽs ↄmiũter lucretur · vidꝛ
eſſe mutuuũ m directuũ. Si tn eſß ꝓbabile
du biñ tuc ra coe du bij ꝓbablivel zter
aceidẽtis ↄtractus excuſaret᷑ ¶Wie q⸗
ript· vtrü mutuãs certa moneta quã ve⸗
riſi credit tpe ſolueois magis valitu⸗
ram tan dẽ recipiẽs eandẽ ſumma ein ſaẽ

monete iam feë maioꝛis valoꝛis ↄmittat
vſunaz · Ag hoe dðᷣm . ꝙ ſlivrihle erat ꝙ
pciohoꝛ fiet · tlie ſi creditoꝛ enmt tbecumã ß⸗ 4

uaturus nõ ↄmittit vſurã . Siwro nõ eſß
huaturuſ tune ſi &bitoꝛi libtate aufert ſe

ſibera di nmittit vſura ſewluite exonera

re debjtoꝛẽ o on erare: Fi demq; tlem libta
tem nõ aufert tuc nõ eſtvſum ſi nõ Pʒ in⸗
tonco em coꝛrupta. ſ. ſi magis vellet ꝙ; d⸗
bitoꝛ ante tẽpus ſolueret ne oneraret᷑·

ercia deniq; cãbia dnr caſualia. que

noĩantur a qubuſdã cãbia groſſoꝝ· de
qmubʒ dic ſcũs buᷣhardi · de? tractibzʒ ce
lebratur hoc mõ · ſndigeo m floꝛẽtia dece
libras groſſoꝝn ibi recipio ꝓillis a ceã⸗

ploꝛe.C. et. vj· foꝛen os à plus vel minuſ

Hm ꝙ tunc plus vel minus m floꝛẽtia va⸗
let · x.· libre groſſoꝝ · dehme ad vnũ meſez

teneoꝛ ſibi tm reſtituere quatu mfra·x · di
es a die eõtra cus valebut · x. libre groſ⸗
ſoꝝ in wenetijs · q l aliqũ valẽt minuſ. tñ
2ꝛminter vwalet plus: et ideo exereẽt iſta
cbiaut ſic lucretur. qatractus ẽ omino
illici citus utpote exns ↄtractus mutui e cu
inteneone recipiẽdi vltra ſoꝛtẽ pones ſe
ut in plibz in luero et jdeo dubi nõ e⸗

cuſat bidẽ ab vſura · Ex pdictis hee bre

mier patẽt de cabnjs · Adlaudẽ dei·

utz in omibz caplis enſdẽ qõm. Et acei
pitur hic ſoꝛs Pe ꝓ debita quatitate rei
mutuate in mateſa occurrẽti · Et ſbintel
ligitur ex pacłowel etiꝗ intencõe pcedẽ⸗
te ↄ⁊ comitate vel ſbſeqnte ꝓut pᷣus expo
ſitũ eſt. vn ↄmittitur vſura ſe ola⸗ mtecone
coꝛrupta ex pte creditoꝛis qͥ nõ 5 mutuaſ.
ſer pncipalr ml ꝓpter ſx lueri. in ò caſu

ä

tenetur ereditoꝛ totũ ũ ſic receptuʒ reſtitu⸗

ad Harep̃s floꝛent. m tractatu reſtõnus

( Devſura quid ſ ſit. et eur obligat ad

reſtõem.ac vtrũ m aliqua legevel a⸗
liquo caſuo cediturvſupavel pmittit᷑·
On furtũ fa⸗ ermo. xl9.

cies. exo · xx · Merito die pᷣs⸗
de vſurarijs obſtmatis· Furoꝛ

rius enĩ meito aſpidi ↄpat᷑:qꝛ ad wceʒ
pᷣdicatoꝝ et ↄfeſſoꝝ obturat aures ſuas

ne ſoꝛte alliciat ad reſtõeʒ · obturat mqᷓ;

termi· cupiditate terrena. et cauda id ẽ

be vite lõgioꝛis ⁊ am 020 relmqnde poſte⸗
ritatis · cums pecuma ſilis ẽ moꝛſ bʒ aſpi⸗

dis. qꝛ pcuſſus ab aſpide qᷓi delcatus m

ſomnũ vadit v ꝑ ſuauitatẽ ſopoꝛis mo⸗

rit oo ꝙ tũe venenu lateter omia mem

bra diffundit Hie qun rẽcipit ſͤ vſura pe⸗

cumã ſb tpe qi bnficiũ ſentit hvſura per
omes facultates eius is decurrit totas 2

debitu obligatas zuͦtt Ad cuius cau⸗

tela ſalutifera pmo qri pt qud ſit vſura⸗

Ad ſ̊ rnjdet Ambro · xiiij. q iij. epleig. 4

dices : qð cuq; ſoꝛti accidit vſura è ſiue ſit
pecunia ſiue eſcaveſtis ſpẽs ligna huieiũ

ere quacũq; intencõne illi dedeĩt debitoꝛ
ut ey de vſur. e. eo ſuluit. in glo · Vñ dicit
Alex · d hal. in · ij · pte ſume in expoſicõe

euãgelicon p̈ceptonꝝ · ꝙ ſm hũanas q́⸗
dem leges ſola wlutas nõ facit vſurariũ

lex huana manũ H aĩm · ſed

gr lege diuinã que eo aim ſolavo⸗
lutas facit vſurariuz ð ſi qritur· cui

applicabitur reſtõ mẽtalis vſure · Rnder

in vſura mẽtali tm illi reſtitui non debere
àꝗ dedit. q; wlũtarie illud a ſe abdicauit
nec tn ſibi retinere dz· qꝛ ↄtra legẽ diumã

illis m ſilitudmẽ pᷣpetis ſicut
aſpidis ſurde obturatis aures ſuaſ que
E exaudiet wc incantãtiũ c. ſura⸗

aecegn . erogari debz paupibz. §;e illa
rpſis minus ſuffieiens viðꝛĩdeo magis

dðm eſt. ꝙ ſi mutuuʒ recipiẽs dedit illu d

ex liberalitate ꝑ moduũ don . tue recipiẽs
eertitudmaliter ſciẽs nõ tenetur reſti⸗
tuere nee etia apaupibz dare ex peepto H
exſilio. htm tenetur de ſua coꝛrupta in⸗
teneoe pemtere · Qð n dedit rõne mutui

pnᷣcipalr tũc nõ abdicauit illud a ſe v⸗

lütarie h 2diconate· ne ſeʒ mutuãs repu
taret ſe grauatũ alterũ ing ratu tle a⸗
lia vi ce nõ muemret mutuu.et tũc dz re⸗
ſtitui qð dedit mututi Vuge dꝛ in dire⸗

coꝛio iuris· vſinarius mẽetalis induee

dus eſt in ſoꝛo pemtetiali ut reſtituat per
.c. ↄ ſuluit e de vſut · Et ſbdit.q c lz in ſo⸗
ro indiciali no eſt pumeédus tanqᷓ; vſura

rius. tñ m ſoꝛo eccie iuchcã dus ẽ male a⸗
gerer inducedus ẽ nõ co pellẽdus ut ſic

accepta reſtituat.q; quo ad deum reuena
vſurarius é⸗ hoc m glo· in deõ · c. ꝛſuluit ·

Gerũtn poteſt ſperare mutuãs ills ad 48
tenetur mutun recipies. q; m conhili caaſu

neceſſit tatis tenetar ſibi dare mutuuũ ena

ſi pus illi nõ mutua F. nõ tñ li cet hoe ſpe⸗

rare ex vi mutui ß tin ex carit ate mutuu
accipiẽtis. q; mutua bñficia caritatẽ ac⸗
cendut . tñ ſi hae intencoe mutuũ trade⸗

ret tũc illi meritoꝛiñ nõ eſ. qnõ ponerer

m deu ſinẽ ſuu. ↄtra illud luce · vj. mutuu
ate nl

obligat ad reſtõez · Ad dõm m Alex ·

de alexa · ꝙ Hoc eſt ꝗpter multas rõnes.

Primo * facit ↄtra natura mutuate rei
ſeʒ peeme ꝗ nõ parit fruclũ. e cõo q; fa⸗
eitↄ tra finẽ m tẽtioms pecume · nã ut dꝛ · ·
politice. pecuma fuit muẽta ut p eã fieret
2mutaeõ rei inter vendẽte t emẽte gPpter
necriaviten nõ ut pecumia pecuma auge
at heut facit vſurariuſ. Tereo q facit eõ
tra naturã ↄtra ctus mutui q dʒ eſſe Ftui⸗

tus · inxta illðᷣ. mutuũ date ul mde ſpera⸗

tes- Ruarto⸗ q; poſſidetur ſme titulo.qꝛ

dñm illuus nõ traſpert · Titulus auteʒ ;,

woeatur inſtum jmeiũ vel cã eMdedi- ut
emptio vendicõ vel donaco · Ad cuius e⸗

maditiã ſaẽdũ · ꝙ, tribz mo dis trſfertur
dnm̃ . el em trãſfertur ꝑ naturaʒ ut in

de ſperates ſeʒ ab hoĩe ̊ a do
Sedoq qri pt · quare vſura eſt peem et

ſuceeſſione · qñ. ſres deuoluit a patre

moꝛtẽ m ſilios· qð nõ eſt in vſuna vel dolse
liberalitatis mere · ut in donacõe .· qð etiã
nõ eſt ĩvſura qn pᷣcedit mtetio vel pactũꝗ
interpom aut exacłio ſabſequis: vel ſit

tra flaco rõne iuris · ſieut equitate in wen⸗
di combz pmutacom bz. qð etia nõ eſt in
vſura. Inſup qen res mutuata ſtani ſit il⸗

lius cui mutuat et eius ſtat piculo · Pic
valde imiquũu eſt ꝙ ex re aliena ſtate al⸗

terius piculo velit hre luerũ Doꝛro ſcus

. Hha ße · q. lxx vin. ſup hac qone rñdet

cp accipev ſura P pecuma mutuata
Rn ſe miuſtũ· q; wenditur id qð nõ ẽ.
PDro à ſeiẽdũ · ꝙ quedã res ſut qᷓn vſus
eſt ip̃aꝝ reꝝ ↄſuptio. ſicut vmuz lumit⸗
eovtẽdo ad potũ ⁊ triti cũ ad cibu. vnde in

tlibz r nõ debz ſeoꝛſu coputari rei vſus ab

—

ipa rerh cuicũq; ↄceditur vſus ex hocpo

82

2ↄcedit᷑ res · et ꝓpter loci i talibz p mutuu
traſſertur dñm ⸗ Di qs & ſeoꝛ ſu welllet ven
dere vmu ſeoꝛſu vſu vim bis vendet ean
Cẽ rem wl wndet id qð nõ eſt· et ſic ma⸗

mſfeſte peccaret ꝑ miuſticiã· Et li acoe

2mittit miuſtica qͥ mutuat vmu vel triti

cum petens ſibi duas recompenſacones

vnam quidem reſtõem equalis rei· alia

wero preciumvſus qs vſura dicie· Que⸗

da vero res ſut qꝝ vſus no eſt ipa reisſu⸗
ptio · ſ ſicvſus domus ẽ mhabitaco nõ au
te diſſipaco⸗ Et iZ0 m talibʒ ſeoꝛſu poteſt
vtrũq; ↄcedi puta cũ qͥs tradit alteĩ do⸗
mimu do mus reſeruato ſibi vſu ad aliqd
tepus vel eeonůͤſo · et ꝓpter h ſõ lieite pt

accipe pᷣeiũ ꝓ vſn domus · et p̃ter h pete⸗

re domũ 1modatã · ſicut pʒ in ↄ»ductoe et
locacone domus · Pecuma m vyhum · v.
ethicoꝝ · et . ·. po l. pneipaliter ? mueta a
faciẽdas mutacões. et ĩta ꝓprius ⁊ pnᷣ
cipalis vſus eius ẽ ip̃ius ↄſupeo vel diſ⸗
tra clõ m ꝙ in mutacõ es expendit᷑ et

pter H m ſe ẽ licitũ ꝓvſu mutuate pe

cunje p̈eiũ accipe qð eſt vſura · et tenetur

ea reſtitu Ehe. alia minſta. Et addit alex. .

t hal · i · i · pte ſumme in trackatu pee⸗

ptoꝝ decalogi m expo ſicõne ſoxti pᷣcepti.
qſi eo mõ quo licet ↄcedẽ equuʒ vel do⸗

mu ꝓ luero poſ otiã 2cedi pecuma vinũ
triticũn hiia m quibʒ vſura comttitur · · qᷓ

vſu ſuo pnᷣcipali ↄſumutur wel diſt ahũ
tur · tũc nõ eſß vſum ſi ↄcedes aliqͥ d reci
pet ultra ſoꝛtẽ· Na m locacõe nõ traſper⸗
tur dñ inz eius qð lo catur. q ſ fiet m pe⸗
cumaalia re feneb ri. utpote ꝙ tin ↄ ce⸗
deretur ad pompaoſtetaconẽ nee ad a⸗
liũ vſu. tunc liceret vltra ſoꝛtẽ recipe qꝛ
nõ trafferretur eius dñiñ · HB. ſi v ſus pecu
me vel nlũ reꝝ in qui bz vſura ↄmittitur

m ſe paret fructũ in locacone vbi manet

dniñ cirea ↄcedẽtẽ.tũc etiã li eẽt ꝓ ea re⸗
cipe vltra ſoꝛtẽ lʒ etiâ talia nõ deteioꝛarẽ
tur · q; ꝓvſuvaſoꝝ auria argẽeti poteſt
aliqͥd recipi in lo cacoe lʒ nõ deterioꝛant
ut dieit char.
poteſt· vtrũ in aliq caustractus vſurari⸗

us ab aliq; mrewei lege ſit ↄceſſus vel p⸗

de ſens oꝛdis heremitaꝝ quẽ recitat ĩo-
anð· m ſuis mercurialibʒ in regla pecm.
p duabz de cauß mall pmitti pᷣt · Dria ẽ
ꝓter bonũ qð inde oꝛit᷑. Scdᷣo ꝗꝓpter ma
ms maluũ qð inde vitat᷑q th pnmſſio ad⸗
mittitur in legevel iure ciuili · nõ autẽ na
turali ᷣmo vel etiã canõico. Vñ die glo.
ex ne cli · vel mo · in. c· ij .· ꝙ multiplex eſt
reco penſatio · Anq; eniↄpẽ ſatur minus
maluũ ut maius euitet̃ · et hec 29 peſaco pe⸗
mtus inhibet . xñij. di. e. ait · ubi tagi
de loth q tradẽ voluit filias ne ↄmtterẽt
viciũ ſo domticũ qð ibidẽ ꝓ hibetur mſt

ſoꝛte fiẽt in vna eadeq; pſona ut ·xiij . di.·

c.i· et · ij · tüc enĩ minus malu eſt eligen⸗
du ut jbidẽ ꝓſequitur lõgo ꝓceſſu . Añz
vero malũ ↄpẽſatur ꝗpter ſequelã alicu⸗
ius bom. ut cũ quis ↄmitut furtũ ut paſ⸗
cat paupes · vel ſ trahit vxoꝛi debitũ p⸗
pter ↄtinẽtiã· vel facit ↄtra wotuz vel mri⸗

momũ ut aliqᷓ xpiana efficiat omis ta⸗

lis ↄpẽſaco mhibetur · ut m dictis ↄ coꝛdã
tijſ. et plane pʒ · xxx · qi·c· noſſe · xxxij .q ·
inj. e · ſc nõ ſut.xxxiij · qꝗᷣ· v· e. l dicat · que
tria capła ſůt multũ notãda· Anq; ꝓin⸗
de ↄpeſatur dãnuz coꝛꝑale ꝓpter bonum
ſpuale · et hee 2ſatio ſil ꝓhibet᷑ ut · lv.
di· e. ſ euãgelica. Añq; pᷣterea ↄ peſatur
danũuũ coꝛpale ꝓpter bo nũ coꝛpale · ut cũ
ſemĩa amittit floꝛẽ vginitatis ut ei recõ⸗
penſetur m fructu ſobolis · et hec non re⸗

ercio pneipalr qri

probat᷑ ut.xxxiñj· qᷣ · v· e. tůe ſaluabit·

Anñ ʒetiã relaxatio iuris ecciaſtici recõ⸗
tenſatur ꝑ acquiſitionẽ aliquoꝝ. et hee
ſi h admittit᷑.qn ſcʒ eſt tin ius ecciaſticũᷣ
xxxinj · q· iin · c. ipᷣa pietas. H. itẽ mqmũt
donatiſte · Clñe
cuius recõpenſa t᷑ ꝑ acquiſicõem pluriũ.
ut · j. q· iec. multi . Ex quibz omibz colli⸗

gi poteſt. ꝙ ius canõicũ vel ecciaſticù nõ

nq; demq; illieita ↄmino ali

admnttit ꝙ ſubꝰpẽſicõe bom malu ſit fa-

ciedu:i.illud qð eſt de gue malon quod

am wero pmiſſiõis legis ciuilis qᷓ ſeʒ vſu⸗

ras exerceri pmittit ſeiẽdũ eſt m mgrm

alias eſß malu mſi cano ms aucte excu⸗
ſaretur utʒ ꝑ ↄtraria ſi gta ¶ Ad emdeti⸗

gherhar . vbi. S. ꝙ triplex ẽↄeeſſio mriſ ·

Pria ẽ ↄceſſio mriſremouẽs pitionẽ et

dimittẽs penã· ſeðᷣm quẽ mo dum ſcribit
btüs greg angloꝝ ep̃is ut hetur di niij ·

e· demq; · ubi ſb dit · De ip avero die dii⸗
ca. ſ.q drageſnmne heſtamuſ quid nã dõm
ſit· cũ omes laici ⁊ ſeclares illa die plus
ſolito ceteis diebz accuratius eibos car

mũ aꝓpetãt. et mi noua quadã auidita

te uſq; ad medias noctes ſe ingurgitet
nõ aliter ſe huus ſancti tpis obſuacõ⸗
nẽ ſuſcipe putat · qð vtiq; nõ racõm h̊ vo⸗
luptati mo cuidã cecitati mẽtis aſſeribeę
du eſt. vñ nece a tali ↄſuetudie auti pnt ·
et ideo cũvema ſuo imgemo relmquẽdi
ſut.ne ſoꝛte peioꝛ es exiſtat ſi a tali ↄſuetu
dine ꝓHibeatur. Ft enmm ait ſalomon.
ui multũ emũgit elicit ſangnẽ.h̊ ibi ·
ec & mdulgẽetia m greg. in dcõ.c·ſfu⸗

it ſynplex pmiſſio ꝑ ſola in dulgetiã pe⸗

ne nec lo quitur ibi de vema culpe. ⁊ H̊ mõ

pꝓꝑ ſinplice pmiſſioneʒ concedit ius eciui⸗
lestractũ v ſurariuũ.q; nõ punit eũ.et hee
vidꝛ ſuiſſe intẽtio aug ·qͥn dicebat in li.
de li. ar Nigdetur michi legẽ ſkaʒ q ꝓpłIo
regẽdo ſcribit recte ĩta pmittẽ 1duima
ꝓuidẽètiam vendicare.ſicut uiſtinianus
impatoꝛ pmiſit vſuras ceteſmasſexa⸗
geſmmas · De quo dic Alex. de hal m· in.
pte.ꝙ iuſtmianus pmiſit ↄpatia pmiſſi
one leuiſſmas vſuraſ.q; vidit hoĩes im⸗
perij ſui eſſe ᷣuos et ꝓnos ad dãdũ ad
vſuram.et ſic permi ſit minus malum ut
enitaret maius malũ · ſicut etiam leges

ke meretriees · Aaeõ ſyuius eſt. qe

um ciuilia repiãtur, etiã in lege natu⸗
rali fundata ſicut omia alia· Tum q; iis
eiuile o ffieiũ hʒ a lege nature dirigẽ ſeʒ
in zuͦe bonũ ßm ꝙgruit huane ſo cieta
ti cimliter viuẽti. ym quẽ modũ ↄuᷣe bo⸗
nuũ hʒ nutririꝰ uani et ꝓmouej ꝑ leg alè

inſticiãt p eiuilẽ amciciã · et F ſolũ offi⸗

ciũ ſufficit ei · Et qꝛ m vſurarto ↄtractu ſit
volũtas recipiẽtis ad vſurã ↄditionata
ſaltẽ lʒ nõ abſoluta:exquo nõ ↄtigit per
eam euidẽter p̃dictã amcicià impediri-

ideo ꝑ aliquã ꝓhibico ema penã t ↄtra

ui deſmit obinare relin ques eũ ᷣmo u⸗

dieio pumẽdũ . Ex hijs etia pz· ꝙ lex ci⸗
7 ½5 7 „ „ 7
uilis pnᷣcipalræap pene ↄnminaconem illa
vieia ꝓhibz qᷓ pnt mpedire domeſticã et

eimilẽ amicicia · Jus & eiuile ſe hʒ vniſok

miter ad omes caſus vſuè ̃m hãc pimſ⸗
honẽ q; in omi caſu pnnttit· Jus vero na
turale d iuimu et cano meu vmſoꝛmiter ſe

Hñt neg atie ad omes caſus vſurarios

q pari rõne ſic in vno eau ſieꝛ in quoli⸗
bet ꝓ hibei debet. cũ de ſni natura vſurm ſit

mala. Et hums ſnie, eſt Jo · an. m mercu

in reglła · pecm.arti·iij. Et in ſj etiã ↄcoꝛ.
ↄmiuter oẽs do ckoꝛes. (ũ em aliqͥ caſuz,
a doctoꝛibʒ exinm vi dẽtur abvſura tune
nõ mntelligẽdu eſt ꝙ in illis calbʒ vnnt⸗
tatur vſura · ꝙ ĩ eis pma facie dutaxat
aliqd ſiłe ↄcurret. Cu em ut die Alex de
Halm.in. pte · vſura de ſe ſit qd malum.
ideo ipſa remanẽete ſbᷣ rõne illieiti⁊ mali
nullo mõ cadit in ea diſpeſaco. ut elaẽ pʒ
ex deyſur. e. ſuper eo · ubi ſbdit Alex· ſp̃a
j9. Cuvſuraꝝ ermmẽ vtriuſq; teſtameti
pagma deteſtetur ſupꝑ hoe diſpeſacõez ali
qua poſſe fieĩ nõ videmus· q; cũ ſep tun

ſacra ꝓhibeat ꝓ alteĩus vita mẽtiri· meę
rito plus ꝓhibedus ẽ qus ne etiã ꝓ re

dimenda vita captimvſuran erimie in⸗

uoluatur. Ex q bzbis colli gitur pmo⸗

non eſt aliqᷓ diſpen ſacõ po ſita m vſum
deso nee ꝓ ſuſtẽta coe viduaꝝ pupil

loꝝ vel quoꝛuũcũq; alioꝝ aliquo mõ lici⸗
tũ ſit dare mutuuũ ad vſura ſic quidã fal⸗

da · xxxñ · q· vi · e · vmeo · pßaz cũ ſy nõ li⸗

eeat ꝓ redẽptione captui · Et ſ qs dicat

ꝙ etiã eecia ꝑmittit id eſt nõ pumit vſu⸗

rm m. ſ.occultã ⁊ palliata · Dicædũ ꝙ

rũ eſt m ſoꝛo ↄtẽtio ſo eo ꝙ nõ poteſt oĩa
eoꝛ rigé. pumt tñ in foꝛo ↄſciẽtio ſo · et p⸗
hibes deteſtatur in multis locis ⁊ vſuraʒ

mamfeſtã acriter pumt ut poſteavidebi⸗

tur. Inſup lez ius eimle relm quit vſura⸗
riũ ↄtra ccũ ꝓhibedũ ac pume dũ miri di⸗
„ — 2% 4 * . 5
um oꝝ canõic. qbʒ magis meũbere vide⸗

tur · mplicite tñ ec ꝓhibz ubi die ꝙ ſacere

leges non dedignãtur imtari ſacros ca⸗

nones ·˖ ſpecialr m mrᷣ monys et vſuris.
ut in aut ut clici apud ꝓ5 os epol. colla.
vj · ij · q. i · ¶Hmc colligit᷑ · Et hec patet
extra de noui oꝑ · nuci.c. mtellexmus .· m

glo. Hed hm canões nõ pnñt exigi: & nec
m legel. Dicit etiã imꝑato: ſe amplecti

qtuoꝛ ↄcilia vmùſalia adeo ut ꝑ ea ſuis

legibz derog etur et ſie mãdauit puari ea
q m ny ceno ↄci. ꝓhibita ſut · qdð eſt vnũ
de illis qᷓtuoꝛ· In quo ↄcilio ꝓhibita eſt

etiaʒ vſura. ut plane pʒ di.xlvñj.c. qm. et

ſie m hac ꝑte leges omes abro gate ſut.
Scðdᷣavero ẽ ↄ ceſſo ad dẽs ꝓhibicõneʒ.

q idẽ eſt ꝙ pmiſſio tollẽs impedmẽtüu.
ym que mo du mter nos mdei Habita⸗

tog in ſui nitus o bhuatia ꝑmittũtur ita q;

libera habeãt lieẽnã obuadi ritus eoꝛuz

et feſta. ut plane pʒ·xlv. di · c. qͥ ſmeera · u⸗

bi ꝓhibʒ eos in tlibʒ impedire. Sʒ hae co

ceſſionẽ uis einile nõ mdulget vſurario
ↄtractui q; nõ tollit mmpedimẽta ↄtra cõ
tractũ vſurariũ · q facit ius can omcuʒvel
ſtatuta cimtatu Aut dnyon Itra eunde tur

pem ↄtractũ . Tercia demq; eſt ↄceſſo p⸗/
ſtans fauoꝛẽ ⁊ ſuentione atq; muamẽ

Fm quẽ modũu eeccia ꝑmitut elericũ a ſe⸗
eulari ptãte qnq; o ecidi.

2

nec tm tollitur nmnped im etuz p qð occiſio
eleĩei po ſe̊ nnpediri ſicut in ſeðᷣa· etiaʒ pᷣ⸗

ſatur iuuamẽ. qdðᷣ non ſiebat in p̃diccſ.

Clericũ enim ꝗ moꝛte dignus ẽ eccia de⸗

gradat ⁊ pumt tides illũ in manus iu⸗

dicis ſecularis ut occidat᷑· iuxta illud.j.
, „ 12 2 2 .
eꝛm. v. Ego indicani tradè hmõi ſoĩſeʒ

ſathane ĩ mteritũ carms ut ſpus ſaluus

ue ↄceſſo ſe
p additionẽ adſevᷣam quẽadmoð
cdᷣa ad primâ · Nam in iſta ceſſione nõ
tm ſtrahitur ↄminacõ pen e ſic m pma.

N — — —

34

fiat · Dem q; lieet qiudam doctoꝛes iurlg
eiuilis dicãt · ꝙ hm leges vſura pmiſſa ẽ

th hodie p clem.de vſur c· ex gin. R. I

teneri ꝓhibitũ ẽ ubi hetur· ꝙ tenẽs hãc
opĩone ꝙ advſurã dare nõ ſit pecm tãqᷓ;
Heèticus indicari ĩ pumri dʒ hm Anto. de
butrio ſup rubca de vſut. in ſi d lau.
de malis tpalibo ex vſura puemẽ⸗
tibo etiã coꝛpalibo. Cur etiã ins ciui⸗
le non pumt ſed ius canomcũ acriter
Pumt.
OIn furtũ fa.exo· xx· Viſo ut
eũq; ꝙ nulle leges nulla imra
lmt admitté peſtẽ Hc peſſt
mã vſurariè pmtatis · Iam ꝓ ſeqn da eſt
Hums deteſtaeoms raco·/ꝗᷓ citius agno⸗
ſeitur dũ infimta mala ꝗᷓ exinde ſequũt᷑
Wulius mucſtigener. R
ad maioꝛẽ euideétiã ad tria ga maloꝛu
eſt reduceda.qᷓ ſe; i ꝓplis ex vſuraria p
mitate ſueuerũt ſupuemre maxie ſt pu⸗z
blica ſit· qᷓ ſůt mala tpalia coꝛpalia ſpu⸗
alia ¶ Primo nãq; ↄtingũt exm de mul

ta mala tꝑalia · ut plane pt; Pmo m pi⸗

gnoꝝ deſtructõe.cũ multa pignoꝛa que
publico v ſurario dãtur.ſ.lſtes lanee .

Im ee ae alia ſuꝓpellectilia ↄſumũtur a ti

neis · rodũtur a muribʒ wel deſtruutur a⸗
lnjs diuerß mo dis Fedo pʒ in pignoꝝ p

ſepᷣtione⸗:q; ſepe ↄ tingit ꝙ ꝓ mutuo pi⸗

gnus ponẽs in breui ſperat illud redimẽ
nec tn ceſſat traſire tẽpuspᷣſto labi an
nus.et ſie ſupuemtibʒ mnpedmtis coti
7 4 —„ꝑ „ 2 — „
diams tandẽ mn pᷣ ſeptionẽ trãſit et ſie ad
nmnus medi Pcii pdit. Tercio pz m de⸗
ℳ₰ℳ 7 ₰ „ —. ℳ
lati pcumas ⁊ ſbas eium aufert⁊ cogre⸗

gat ſibi:et ꝑ ↄns cotidie ꝑ ̊ augmẽetãt᷑

nuo paupes⁊ mẽdici:deb litantur eco tra

rio mercatoꝛes mech amei · et pꝑ ↄſeqũs

paulati deꝑit cotidianũ lucruʒ artium et
—„ „ „ 9 5„
mercatiaꝝ· Quarto pʒ m denaioꝝ ac di⸗

mician reductõne ad vnũ locũ p̃ßtiz ex⸗
= vignoꝛa pᷣſepta plerũq; traſ⸗

nnttere ſolent ad alias ꝓtes vbi carius
ven dãtur · Demq; reglare eſt ꝙ quanto
dinicie ac denarij ad paucioꝛes paucio
ra marſupia reducũtur.tãto oꝛis ſtatꝰ
eimtatis ⁊ terre iadiciũ eſt. hc nature de⸗

ficiẽtis a in breui mouturi ſpĩs aptiſſimuũ

ſig nu eſtcũ caloꝛ nalis extremitatibus

¶ Sermo. xliꝰ.

uon nuoſitas

m ẽbroꝝ derelictis ⁊ ſolũ ad coꝛa ad ipa
inte ĩoꝛa reducividꝛ.vn vi ciu vlure ple⸗

roſq; tata replet iſama ꝙ eos leuos et

impios reddit nõ ſolu ad alienos h̊ etiã
ad ꝓxĩos ↄſangneos etiã frẽs· quos vi
deg lor̃e domu vel alia rem gratã in dolo
uenit mutuo rẽ ↄcu pitã ꝓ pignoꝛe re
cipiẽs.excreſeẽteq; fenoꝛe videt freʒ nõ
poſſe pignus redm ere iuridice rẽ ipam
mnuadit frẽm fraudulẽter ſpoliat. Ta⸗
ta eſt ena auiditas Houms vicij: ꝙ gloꝛi
atur vſurariꝰ ſe ſpoliaſſe⁊ excoꝛiaſſe pau
pes et mẽedieos· Ad quẽ daunid ait p im⸗
crepacoem. Quid glłiaris m malicia u. in
pecuma male acqͥſita · q potẽs es miꝗeate

àd eſt mvſuraria uitate. tota die id eſt

in ceſſanter in iiſticia.i·:minſtu ↄtiaclũ et
lucrũ cogitamt Im gua tua:id ẽ cogitati⸗
ones expᷣſſit fſoemãadovba iuxta cupidi⸗
mẽ coꝛdiſ.ſc nouacula acuta ſeciſti ſezʒ o⸗
pere dolũ. Tria nãq; ↄſideratur in no ua
cula. Orimo occultat aciẽ m ſe.ſic vſura⸗
rius occultat m coꝛde ſuo malã mtenonẽ
Scdᷣo pus qᷓ; radat acuitur ſu ꝑlapidẽ o⸗
leo vncłũ · ſic adulaco malicio ſa pᷣeedit
vſurariũ ↄtractũ· Tercio cũ ea abradut
piliid ẽ paulati auferuntur bona tpalia
ꝗᷓi mſenſiblr.et ĩdeo vſurarius fur vᷣꝛ arti
ficioſus mo latro pmcioſus· In cums
argumẽtũ dᷣe math.xxi ꝙ ihs mtramt m
templũ dei eieet omes emẽtes et wnde
tes in tẽp lo ⁊ mẽſas numularioꝝ ſhöuer
tit ⁊ cathedras wnndõtium colũbas⁊ dixit
cis . Feptum ẽ ſeʒ yſaie · lvj · domus mea
womus oẽ ois w cabitur ws aute feciſtis
illã ſelucã latro nũ. Spelũca vẽo latronũ
ðe eſſe locus vbi agg regãtur ſpolia q̃ ra⸗
pitur. Ecce q; dñs numularios vocat
latrones qᷓ ꝓ munuſelis fructuu⁊ ↄſiliũ
pecumã mutuo dabãt ut offerrẽtur in tẽ
plo. Nimirũ.cũ aliq mõ furibʒ⁊ rap toꝛibz
deteioꝛes ſmt · et H qdruplici rõe · Primo

rõne familiaritatis peioꝛ enmm deteſta⸗

bilioꝛ ẽ fur latro domeſticus qᷓ; alienus
Pmce dns ad idam. Fi immecus meus
malediyxiſſet michi ſuſtmuiſſem vti q; ⁊

Lulla ẽ enim ad no cedũ eſicacioꝛ peſtis

qᷓ; familiaris immicuſ. Hcðᷣo rõe aſſidin
tatis · eo ꝙ vſurarius ſemp die no cuq;

hoĩes exſpoliat.i paſca.i paraſccue ſca

in mſſaꝝ ſolẽnijs.et nunq; ab hac pda

re ꝑitur ocioſus. Tercio rõne ſagacita⸗

. „ —☛ 6*
tis · qꝛ cu maioꝛi malicia rẽ alienãa vſur-

pat qᷓ; furvel raptoꝛ eo ꝙ ↄpellit wlũta⸗
te eius qͥ mutuu recipit ad ↄſentiẽdũ n,

talẽ rapmãae ꝑ lꝓc ſilat nulla ĩiuſticias

mferre ꝓxĩo ſuo. Auarto rõe ſeeuĩtatiſ.
qů; rem aliena vſurpat ſme timoꝛe vſur⸗
pacoms ea detin et ſme timoꝛe ro peticõo⸗

msS ctia ſi publicus vſumriusg ſu eit. Fur

aut⁊ latro h̊ ſme timoꝛe facẽ nõ poſſunt.
C¶CBHie meidẽtali ter qᷓri pᷣt· cum vſurari⸗
us ſit fur latro ut d em eſt· cur iudex ſe
cularis patit᷑ eos viuò: nõ aute fures ⁊ la

ſmt malia iniuſtiviðꝛ index facẽ ↄtra pᷣ⸗
ceptũ illud exo.xx· Malehicos ne patia⸗
risvmẽ · Ecotra wero iidex ecciaſticus ſe
pꝓplus mtronnttit de pena vſurarioꝝ q; ali
oꝝ furũ · A d ̊ rñdet Xlex de hal· m. jj.
pte in expoſicoõne euãgelicoꝝ p̃eptonꝝ.
ꝙ iidex ſecularis rẽ publicã gerit quãa⸗
tũ ad tꝑalia:et ĩdeo q;uis vſurarius ſit
fur · tn qꝛ fur ẽ do meſtieus et nõ ſurat᷑ per
vio lẽtiã·ae etiã q; ex illius furto pu eit
aliqᷓ vtilitas reipubliee quãtũ ad tpalia
ꝓpter h̊ vſumios pnuttit vmẽ cũ tñ alioſ
fſures pumat· Eeciaſlicus aute m dex ſe
ꝓlus intromittit de pems vſurarioꝝ · quia

btilus reſpicit⁊ ꝑ ſequit᷑ eos ꝓpter da

mnũ ſpũ ale qð aecidit in vſura · Et q v⸗
ſurarij de inho noꝛacoe et ↄtẽptu dei ſibi ſe-
cerũt officiu moduũ viẽdi.vnñ in tantia
Pãe peſtẽ deteſtat᷑ ceclia ꝙ etiã ꝓhibet ꝓ
mutuo quocũq; vero palliato vel niterp
tato in quo dutaxat vſura ↄtingẽ poteſt
dare viliſſnna munu ſcula fru cuũ vel e⸗

ſcaꝝ aut etiã qðcũq; comodũ ł; videatur

myjmũuũ ꝓhibʒz vltra ſoꝛtẽ deducẽ in pa⸗

ctũ·reputãs illud tanqᷓ; dtteſtabile fur⸗

tũtiadi cãs de nccitate ſalutis ommo re

eur. NMã numi illius detes Hot. ſi frum
ca vmũ oleũa ſilia.q; ꝑ mutuũ comedũt
alioꝝ egenoꝝ domos vmeas veſtes ſe⸗
getes arua· et cũcta illo ꝝ bo na ↄſumũt.
imo qð crud elius eſt eomedũt eoꝝ car⸗
nes⁊ oſſa·bibũt ⁊ſang nẽ eoꝝ.ut mm pſo

na taliũ meito dicat job ei uldẽ · iij· ¶uis

,. —

me ↄmedũt nõ doꝛmiut et p multitud
eoꝝ ↄſumitur veſtimẽtũ meũ

deducere in pactũ cũ eo cui mutuat. . ſ.

alio tẽpoꝛe ↄſileʒ ſibi mutu acõem faciat
p̃ſiim cũ equũ eſſe videatur ut fuitiũ ꝓ
Fuieo graz ꝓ gĩa reddat ut extra de te⸗
Na.c· cũ in offie ijs. Et m glo · F. de pet: hè.
ſ. ↄſuluit. Et ꝑ ↄns licitiðᷣt q; hoc
min pactũ deducat · Ad ß rdet glo · ſi. ijn · c·
ſi feneraueris ·xiij. qnij. ꝙ p gĩa mutui

nnpẽſa nõ poteſt inſte exigiamp lioꝛ gr̃a

à alud q́; gra· Nam ſi ex deb to iuſticie

tie wendico vel gre ↄmutaco dici debz. vñ

die Alex · d halem · iñ · pte q mutuãs q́⸗
dem illud ſperare pᷣt ad qð aceipiẽs o bli⸗

gatqꝛ in ↄſili caſu neceſſitatis tenet ac

cipiẽs ſilr mutuũ illi dare qᷓ dedit ei euãẽ
ſi pᷣus nõ dediſſ· nõ tñ ſ̊ poteſt exvi mu⸗
tiii ̊ ex caritate mutuũ recipiẽas. Mu⸗

tua nãq; bnficia caritate accedũt · Cõce⸗

di poteſt igit· mutuãs in »ſili caſu mu
tuu ſperare valeat ab eo ꝗq mutuu rece⸗
