ritũvmẽdia ha bituʒ pᷣter ſpecialẽ lniam

ſedis aplice Prns th rebuat ſibi

Pa abſoluconẽe. edecima excoicaco

de ſtatu beg inarũ qᷓ pomtur in cle· pma

tde reli · do. ubi mulieres ſtatũ begmarum
ſeclãtes de no uo aſſumetes ac religio⸗
ſñi in hae dãtes auxilia ↄſilia vel fauoꝛeʒ

₰.

fut p̃o facto excoicati fe tñ abſo lucoz

gañn. ſuã qᷓ̃ meipit · recta ra co ↄcedit begi
ms ſnnul habitãtibʒ qᷓ vitã ducut hone⸗

ſtam eccias deuote freqntat⁊ curiohta⸗
tem diſputadi nõvſurpãt ut poſſint libẽ
ae mmcẽe ↄuerſari declaras tles ſub ꝓhi⸗

bieoõe iſtius cle · nõ ineludi.ſ̊ potius tles
p· Eſane · apte excludi. vn ⁊ epᷣs camem

eñ· impetrauit ad io hem ſpᷣaʒ begine

qᷓ vinũt hon eſte m dyoc: cameracen· non
meludutur ſbᷣ iſta ecle. ꝓut łtur in qdã

bulla q̃ meipit.cũ aut nupi Decimaſe⸗

ptima excoicacõ ẽ de religioſis mrnmom
um ↄtrahẽtibz qᷓ ponitur in cle · eos · de co⸗

ſang ·et aff ubi religioſos v religioſas

excoicat 4 timoꝛe dᷣmo poſtpo ſieo aĩarũ
ſuarũ piculũ mrimoma ↄtrahüt p eipiẽs
ecciarũ pᷣlatis ut tãdiu tles denuciẽt ſeu

denũ ciari faciãt excoicatos donec erroꝛẽ

ſuũ 9gnoſcentes ab muice ſepentur et

abſolucis bñfeiũ obtinere mereãtur. g
n quo v̈t eſſo locus huic pene · Ad ̊ rn⸗

det glo. in verbo reli gioſo 8· qo onis pfeſ⸗-

ſus exp̃ ſſe vel tacite religionẽ appꝛoba⸗

etia glo · R ꝓ feſſio illa tacita vel expᷣſſa

nõ bice illi religiom religiom i ge⸗
dem lauð:pauet genʒze. et addit
pau. ꝙ ſi qͥs pfecte dixerit wolo cotraloc
tecũ mrim omũ hr̃et locũ h̊ pena tãa in re⸗
ligioſo qᷓ; etiã in ↄtra hete ſeiẽter cũ reli⸗

gioſo· nã leʒ in textu ſignãter expᷣmit de

eõtrahetibʒ cũ mo malibʒ intelligitur ec de

ꝓfeſſis ſoꝛoꝛibʒ et de qui buſcũq; alijs re

ligio ſis m religio ne appꝛobata ꝓſeſſis.
imo dic ⁊ cõcludit fran · de ſpon· c· ex lris.
ꝙ etiã ꝑ illa ᷣba volo ↄtrahè tecũ in du⸗
eitur mrmomũ ſi pᷣeeſſit ↄtractus de co⸗

trahedo.q; nõnulla ſutvᷣba fſoꝛmalia ma

trimo nij · ſufficit enĩ quoq́ mõ eoſenſus
expmatur ut de ſpon · c· i. et. c. tue. Addi⸗
tur etiã ibidẽ alia excoicaco de clericig in
ſacris oꝛd ini bʒ coſtitutis mrmmoma co⸗
trahetibz qᷓ obligãtur eodẽ mõ ſic reli gi⸗
oſi. Et ſi qritur qͥ dicãtur h ſacri oꝛdieg.

Ad 6 dom ſm glo· et pau·qꝙ ſaeri oꝛdies
h accipintur ſtricte ſeʒ ꝓ ſdiaconatu

et ſup· nã lar ge quelibʒ oꝛdo ðᷣi ſa cer. ut

de ſ pſb · e · i. et q;uis plures ſmt oꝛdines
dic tñ pau· ꝙ oꝛdo ðᷣi vnũ ſaer̃m racone
vmus ſoꝛme et ſie vides ꝙ bic ↄhdera⸗

tur wtũ ſolẽne ꝑ ꝓfeſſionẽvel ſacri oꝛdi⸗

nis recepeo em cui an exũ ẽ wotũ caſtit atiſ
ſolemne · nõ aut hie 2ideratur wtu ſnn
plex.dem q; dic glo·pnl: ꝙ ab iſta excoi⸗

catione pᷣ̃t abſoluere ep̃us. Ideʒ laud.ñ

ſoꝛte poſt excoicacoem in curriſſent irre⸗
gularitatẽ. na ab irreglaritate nõ abſol
nit eßs · ut de cli · excoicato· c inj· ubi de Fy.
dʒ etia abſolueoem ſatiſfa ctõ pcedere ſic
in mamfeſta offen ſa · et diẽ genze · ꝙ iſta
offenſa.ſeʒ co habitacois mutue nõ pote

nt eſſe nõ mam ſeſta.et lic erat notꝛium

actus pmanètis. Line ᷣm pau.tles in re⸗

cog meõe erroꝛis ſe ſe pantes debet ab i⸗

micem ſe abimrare .· ut qͥᷣ clicivel w. c. ij. ſic

etia ſit in recociliacõe ſepatoꝝ· ut.xxxv.
Aq· vie ubi pomitur ſoꝛma umamẽti · et · e. p⸗

det pomtur eaſas. Acllaucdé ai-

pe excoicacombo qᷓ cotin gũt circ

materiam de ſepulturis moꝛtuox-.

ope pᷣeiüũ pñti ßmone ꝓſeqn⸗
das duyxmus excoicacones
eirca materiam de ſepulturis

maticEab ccgaſtias ſanctõmbʒ ema⸗

natas· Quarũ pma ẽ de religioſis a clicis
ſeclaribʒ ad wuendũ de eligẽda ſepultu

ra alios mdueẽtibʒ qꝗᷓ pon tur in cle · eupiẽ

tes de pem s. ubi d. ꝙ·ſane temerarios vi

₰ 5 * 7 „* ,
olatꝛes ↄſtõmẽs illius ſcʒ.c.i. de ſepul · li.

vi:qᷓ religiohs a elerieis ſeclaribʒ ꝓhibz
ne aliqͥ ad wuẽëdu iurãdu vel fide iter⸗

pohta ſeu alias ꝓmittẽdum mducãt. ut

ſepulturã apud eoꝝ eccias eligãt vel ja
pena in dicta ↄſtitueoe ↄtẽta in ſuo ꝑdu⸗

co ab aliquo a ſede aplica p̃terq; m moꝛ

eis articlo nullatenus abſoluẽdos nul⸗

lis pmilegijs aut ſtatutis cuin ſcunq; te⸗
noꝛis exiſtãt m ↄtrariu ſup hijs valitu⸗
ris · H ibi · vbi dic glo · ſup vbo nlem ſen⸗
tentiã. ꝙ H̊ mtelligit de ſma excoica coms
q; l woluiſ referre ad omia penalia ibi⸗
dem dtẽta dixiſß in plurali hles penas.re⸗
lique enĩ dicutur pene h excoicacoem vo⸗

—.—

eat ſmam. Et dꝛcüt laud er genze. g R

religioh quo cũq; qᷓſito coloꝛe tles indu⸗

cut ad ꝓmitte duũ aꝛc.eſt locus hHuic pene

Al occulte p ſevl ꝑ aliũ· et idẽ de clerieis
ſeelaribʒ. dieit tñ lapus ꝙ ex ſola indu⸗

ctione nõ meid ũt canonè inductõ ha⸗

beat eſfeclũ ut q; inductus fecit illð ad
qð m duxerũt eũ.dicũt enĩ intelligiverba
cũ effectu maxmne mn hoe caſu in q agitur
de ſpuͦ ali pena ꝑ ↄſtitueonem imponẽda.
nee etia meidut ex mmductõne ad eligẽ⸗
dũ ſepultura dũmõ fiat eitra votum uma⸗
mentũ vel ꝓmiſſum. vñ religioſus vel ele

ncus ſecłaris ab in firmo wel ſano requi⸗
ſitus vel nõ reqniſitus de eligẽda ſepul⸗
tun ſecure ↄſulere p̃t ſi in ſna eccia vel cõ
uentu plum ſuffragia habiturus eſſet ꝙ;
ſibi ſit utilius ibi de ſepeliri qᷓ alibi· ar. ad

ex de ſepul. c. fratermitatẽ nee incurrat
penã n obligae wl pmiſſto ali mterue
mat. ut dic tex · in · vie de ſepul · e . aj aru · et
m deõ · e. cupietes · q nullus obligatur

Szmo

cc.nullus · pᷣt & di cẽ ↄ ſulo wo bis ſᷣ p ſalu

rante ro boꝛe m currere vwolumus ißof a2

ex ↄſilio ̊ fraudulento.ut li.vj.de re. int᷑

te aĩe vr̃e faciatis tñ libere qucqͥd dere⸗
ueritis nolo eni ꝙ hoc nichi ꝓmittatis.
cðda excoicaco e de ſepeliẽtibz hereti⸗
coõs · ꝗ pomtur.li.vi. de heret. e. qui rũ q; he⸗
reticos credentes receptatoꝛes defenſo

— —
„

res vel fautoꝛes eoꝝ ſcienter pſũpſermt

ecciaſtiee tradere ſepulture uſq; ad ſa⸗

tiſfactõem ydo nea exco icaco ms ſmnie ſe
nouermt ſbiacere nec abſolueõis bnh⸗
ciũ mereatur· mſi ꝓprijs mambʒ publice
extumulẽt et ꝓiciat Hmõi coꝛpa dãnato⸗
rũ. et locus ille ꝓetua careat ſepultura.
iz ibi. Ad cums euidentiã dic Jo· an· in no
uella. ; Hij ſut credetes qͥ oꝛe ꝓPo dʒ cũt
ſe eredere ip̃oꝝ erroꝛibʒ.et tles uidican⸗
tur heretici. ti· excoicamus. jj. de · V. ſig.
c. ſuꝑ q buſdã·vel m zachmu m tracta⸗
tu ſuo de Hiet. credẽtes dicũtur ꝗᷓobis wel
factis ondũut ſe eredẽ erroꝛi bʒ hetacoꝝn.
ſcʒ werbis detegẽs in ̊ mtenconẽ ſue vo⸗
lutatis aut faciẽs id ĩ quo ſatis expᷣmit

credulitas erroꝛis ut q; eiſoẽ adheret à
ad eoꝝ pᷣ dicacoeʒ vaditad quã ſi inerit

ultra qᷓ; ſemel ceſetur herticus cũ par eri⸗
mẽ v par culpa ſit phibita diſeé tocere.
actu viðꝛ trahi erimmẽ ad cõſu etu dmé. et
idẽ ẽ de hijs qͥ ſtudẽt vel tenẽt libros he⸗
retieꝝ n ſtati illos deſtruãt· ſili qͥ eis re⸗
uerẽtia exhibet m moꝛ es ſuos vel ab eis
recipiut ↄ ſo lacoem vel ↄuionẽ vel manꝰ

impoſiconẽ aut ſilia qᷓ ptinẽt ad ritus eo⸗-
rum.dicutur etiãa ere detes · ut. e · ti · li. vi.
16 * — . * 7 „
c·filij·qͥ pari pena cũ het᷑ticis iudi cãtir.·

ut · e. ti · c. pnl· Cfi· receptoꝛ es wero hereti⸗
ceoꝝ dicũtur illi ſm Io.an. qͥ ſcaẽter here⸗
ticos recipiũt in ſuis domibʒ et oos occul
tant ut ſic manus mq́ſitoꝛis euadant. ut

ff. de receptatoꝛibʒ.l· i· et · · C. x Hjs q

latro ·oecul.lłi.ubi ðꝛ ꝙ grauius pumtur

q ſeter receptat ⁊ aſſociat fugi entẽ q;

ꝗ ſolũ latitantẽ occultat· et ᷣm ʒachmmũ
ſufficit ꝙ ſemel eos receptat. ut li. vi. de

pems · c · ſelicis · ſi mñ receptatus erat ↄſan

gum eus receptaãtis mitioꝛ erit pena quia

p̈ſumitur hoc facere ſan gms affe ctõne

otius qᷓ; ↄtẽptu ſidei · dfen ſoꝛ es ꝓin de

ut. de mathemat. l. culpa et ex bi ario

☛ ☛ = ☛m –mm —

— —
=ç—ü – —

= = — ——

——

hereticoꝝ dicutur qͥ wl publiee defendut

erroꝛẽ eoꝝ. et hij di citur hertiei mamfe
ſti · de x · ſig. e · ſup quibuſdã· imo dicũtur

hereſarche · xxiiij· qin·e.q alioꝝ· et tles

ſit peyoꝛ es hereticis · ut ꝛ ibidẽ. wl eriaʒ
q deſendut hereticüne capiatt᷑᷑ pumat᷑ ⁊ c·

et g directevel mndirecłe ꝑ ſevel ꝑ alios

qlitercũq; tles nõ d anareẽtur ꝓ hereticis

quãuis inſurgat ↄtra eos hereſis ſuſpico

ꝓter quã ẽ eis in lieda purg acofau⸗
toꝛes aut zachinu di cũtur tribʒ mois.
rimo omiſſione vel negligetia ſeʒ non
vumẽdo cũ ptatem habeat a hertieos pu
mẽdos agnoſcant vel negligendo · ij· q·

vñij· e.negligẽè cũ poſſ pturbare puerſoſ

nl aliud e qᷓ; fauerewel etiã nõ iudicando
cũ ad ̊ teneãtur· Scdᷣo coo paconea fa⸗
cło viſitado ſuſtẽtando ad euaden dum
auxiliũ vel fauoꝛẽ pᷣſt ando. Terco ↄſilio
et Nerboꝝ ꝓlacõe ſeʒ exeeſſus excuſando
ꝓ eis intercedẽedo · demq; ab excoica coe

pdeã pᷣt Feb⸗ oluere:q; ꝓpa ſibi nõ re—

ſeruauit · ¶ Tercia excoicaco ẽ de ſepeliẽ⸗

tibʒ tpe interdictivel publice excoicato ſ

noĩatim mterdcos· et mamſeſtos uſura⸗
rios · q pomtur in cle· de ſepul. m. e · oos q
PBe temeritatis audacia deſunctoꝝ coꝛ

poꝛa nõ ſme ↄtemptu claum eccie mm cimi

terijs mterdci tpe in cahbʒ nõ coceſſis a
iurevel excoicats publice aut nojatim

mterdeosvel vſurarios mamſeſtos ſciẽ⸗

ter ſepelire p̈ ſupſerint decernimꝰ ißo fa⸗

to excoicacois ſnĩe ſhiacere a qua nul

latenusg abſoluãtur n pᷣus ad arbitrius

dyo c. eßi eis qbʒz p pᷣmſſa fuerit muuria
irro gata ſatiſfactõnè exhibuermt ↄpetẽ

tem nullo eis circa pᷣmſſa exempecons

vel quouis alio pᷣnilegio ſbᷣ quacũq; foꝛ⸗
ma vᷣboꝝ ↄceſſo aliqualr ſuſfragãte· hoe

zbi.e ſie hm glo· hee ſma mcludit quo ſcũ

qꝙ; euã religio ſos cuuiſcũq; ꝓfeſſioms·
ſde lauðet genʒe · qꝛ lra lo q tur indiſtin
cke · etiã femmas ᷣm eoſdẽ ↄpᷣhendit. ar.
xvij · qiiij · c. ij. e· ſi qͥ ſuadẽte. et de ſen⸗

tẽtia.ex· e · mulieris. dicunt enĩ ꝙ in iſtis
* „ . ₰. H ℳ . 5 .
ↄſtitueombʒ iuris ↄuũis etiã penalibʒ maſfß
eulin ũ ceõcipit feminmũ gpter auũ clatem

ↄditoꝛis/et qꝛ fiut ciũ magna maturitate
„ ℳ , „1717 7% 9 ——— „ 12
vñn pſumtur q; uͤl miquüũ ↄtineat et idẽ

diat lauduñ. de mnſtõmbʒ factis p platof

ecciarũ ꝓ qbʒ etã p ſumitur ꝙ nl miquuz

„

vtin eãt· ſecus tñ diẽ de ſtatutis půeipu ſe
culariũ.q freqnter odioſe x mulgatur.

vñ in talibʒ odioſhs maſculmũ no dcipit

femm h in fauoꝛ abilibʒ ſie. Jeminũ nu qᷓ

ↄcipit maſeulmũ q; ↄ tra natura eſß qua

ars quãtũ p̃ᷣt mitatur.de illo aut vbo ex

ꝛtemptu diẽ genze · ꝙ ex ↄtẽptu etiã ali

as non ligadus ligatur · ut de cli · ex. c. ſi
celebrat. et dic ſtep hanus ꝙ cõtonere 6*

mandatũ nõ curareut.xi:qinj.excellen⸗

tiſſmmus · et ꝶ eecie ptãs nõ ẽ ↄtẽnenda.
e.ti·nõ ↄtẽnat.et ꝙ tüc ex ↄ temptu qͥ
traſgreditur qn wolutas eius bici renu⸗
it oꝛdin acõm legis. et ꝓcedit ad facien⸗
du ↄtia legẽ agit: qn aut ꝓpter cãm p ti⸗
cularè in dueitur nõ dᷣ ex dtomptu facæ
n ex eadẽ cã delictũ freqnter iteretur. e
ꝙ nõ facile diſpen ſatur cũ eo qͥ ↄtẽmt. e
ideo in lñis de ſtilo curie ſolet apponmi clau
ſula dumõ nõ in ↄtẽptũ clauiũ.nee excu⸗
ſatur qͥs ſi de mã dato ſui plati ſepelit eco⸗

tra clo.iſtã·q; cũ ſit h p hibitũ nõ tenet

oꝛ: c ad aures:. ſupmbo cimterijs die
glo. ꝙ ſi tlis ſelitur in loeo puato nõ
locus huic pene.etã ſi locus ille ſit con⸗
guus cimiterio:et vidᷣi welle glo.ꝙ opoꝛ⸗
tet locũ eſſe deputatũ eimiterio bndem.
diẽ tn ſtephanus ſufficẽ ꝙ locus ſit de⸗
putatus ſepulture etiã ſi nõ ſit bhᷣ deis.
alias eni illudentur iura cũ multa ſmt Io
ca ſepulture deputata q; tn nõ ſut bndcã-
et mtellige lora de putata ad ſepeliédum
coꝛꝑa eoꝝ ꝗ nõ ſut excoicati c. argumẽ
tum ẽ de eccia no cõ ſecrata qᷓ gaudet mn⸗
mmtate eo ꝙ ibi ᷣma celebratur ut. e. t.
c. i et de ↄ ſe ee uel alta.c.finõ eni p̃t ne
gari quũ ſit eim teriũ ex quo deputatuũ
ſepulture & locus ẽ Hiuc lſe. et werũ ẽ.
ſi diu reputatũ e ꝓ eimiterio. qꝛ tũe pᷣſu⸗
mendũviðꝛ ꝙ fuit bndictũ q̊ ↄſtaret cõ⸗
trarlũ · nõ em de ꝓprie cimiteriũ miſi ꝓpter
bnñj deõemvñ Jo.an. ſupꝑ hoãc eledicit );
eimiteriũ locus ad uſu cimi terij p eßom
bndcũs ut de ↄſe· dii.cenemo.cocoꝛ. Jo. ⸗
calð.et Jo· de ligna. et hoc o poꝛtet fateri

uaniti ad penã excoicaeõis B mpoſtag
Z magnaé. E.
ſe nõ debz intronnttẽ de loco exẽpto · ut de
off. oꝛ. c. graue.et ſic loq tur Inno · de Pui⸗
c. ad hee · tñ H ſibi pmitutur que uo ad pote
ſtatẽa penã de qua hie. ¶ Ad maioꝛez tñ
euidetia m raplo ſut ꝗᷓ qtuoꝛ excõicaco es
diſtin de⸗ Brimma E de hijs qᷣ in cinmiterijs
tepe mterdicki ſepelut coꝛpa defunctoꝝ
in caſi by a iure nõ ↄceſſis · de quo queri pᷣt
an qð hic vᷣ de interdicho ꝓcædit ſiue ſit
gnale ſiue ſpeciale· Ad hoc rñdet laud. q;
dumõ ꝓcedat a claue ſiue c̊ fiat a iure
vel ab hoie. ut de exceſſ. pla· e·tanta· de co⸗
ſuetudme · c· eũ in tor· de elec . c. ubi pi jelin.
ſecus tn diẽ m caſu qͥ pomtur de off. oꝛ. c⸗
Ki canomci·c· q ma. in · vi · et. e .· traſlati⸗
onẽ. de tõ p· oꝛ. Tem. c- is qui· de ſen. ex. in
vi et ex de ſta.regla.c· ſup quo dã.c.mo
nache er in glo· q; talia mterdca non ꝓp⸗
edut a claue. dẽ pau· et genze · Et ſi q⸗
8 qᷓſut caſus a iure cõceſſi: rnñdet glo.
Pecs⸗ qn agitur de ſepultura elerie
q̃ ſeruanit interdẽm · nã tli tpe mterdic
ſepultura aceditur cũ hlẽtio tñ ſme pul⸗
ſacone campane. ut in. c· ꝙ in te. de pe · et
re. Sceᷣs ẽ in pmſiatis circa vↄfres de
m. c. ut Puilia ex de Pnileg js. de tercox
ro caſu dubiũ ẽ an ſeʒ in qtuoꝛ ſeſtis ann
im quibʒ tpe mterdẽt pnft alta wo ee Sma
celebrari pulſatis cůpams⁊ ianuis aptis

ut hẽetur m: c. alma mjr. de ſen · ex · m · vi.

poſſmt etã moꝛ tui ſepeliri. glo · tenet
nõ le; tune moꝛtuos m ecimterio ſeelir.
quauis mult tiẽs ſuerit ↄtrariũ obſerua
tum. Et h b ꝓbat. c· cu plãtare · qy h⸗

́—

de pmilegij s ct p- Gultimu mme c: alma:n

7 —
—

para ̈phus ille qᷣ 3 diebz illis paicipacõez

tnota qꝙ 6 reglariter epun

Smon a cedit õ

nõ &e ſacr̃is · Ixᷓ tenẽt pau:et genze. et

e tutius qꝛde urre tpe interdicti ꝓhiben⸗

ture celebrari ᷣma ſepulturm acↄferri ſa

cramta a quo iure recedi nõ debzn qten?

repitur excaptũ. et idẽ tenet Jo de RE. m
trachatu ſuo de ecciaſtiœ in terdeo. h Jo.
clð.ↄ trariu teneat.et ſi qᷓris an hee bena

locũ habebit ſi illi de lo co mterdeo ſepeli⸗

unt alique X lo cu nterdem exntem de
lee mterdicto · Ad hoc rndet pau⸗ 4

.

6⁶

lo cus eſt interd cus APter telic l dis ter⸗

re tũe nõ Hʒ locũ· ſecus autẽ ſi ꝗp ter dli⸗
ctũ ꝓpli. ut li . vi · de ſen · ex · li ſma. tñ qᷣ 124

eaſu huius cle. nõ ſufficit ꝙ ſit de loco mt⸗
dieton noſati nht mter dcu

excoicaco é de Hijs ꝗ́ publice excoſcatos
ſepeliñt · Et ſi qritur de 4bz excõicatis lo

quitur · Rndet glo. ꝙ de excoicatist taab
hoje q; a iure dumõ maioꝛi excoi cacoe n5
aut mioꝛi. Idẽ lau· genze · et pau· raeo

q; noĩe excoicacõis intelligitur de maio⸗
ni ſma · de ſon · ex. c.· ſi quẽ. wel q; minoꝛ ex⸗

cõmiũ cacõ nõ ſie mfieit ſic maioꝛ q tal
exeoica to nõ ꝓ hibetur hticipari ſic exco⸗

mmcato excõica coe maioꝛi. deo. c· excellẽ
tiſſnnus. Hme ↄuiter ðꝛ ꝙ excoſcaeo non

tra ſit ad terciâ pſona. per talem mſup ſe

pultura facla de excoĩca to ex coicacone

m'ĩoꝛi nõ indiget eccia recocili acòe. et ad
dit h glo · ſupvbo . publice . ꝙ HH in dicabi⸗

eur ex qualitate ſoꝛi ſeʒ multitudine vel

paueitate officialii aſtàaũ. vtrũ exeõ⸗

muicatio diceda ſit publica vel publicas

ita ꝙ mn ſ̊ᷓ reiveritas pon deratur ut quo

ad hue caſu videatur an p ſumãtur ſepe⸗
liẽtes ſcire vel ſatẽ ſit t caſus quo ſit eis im
putandũ ſi ĩgnoꝛarũt qð publice ſcieba⸗
tur alias poſß eſſe occultus lʒ ꝑ iudieem
in banco coꝛã duobz vel tribz Smulg gata
fuit ad hoc mouet mens ꝛmeco iuris ꝗᷓ eſt
ꝓponderadaverbis· et ſic nõ ẽ locus huie
pene qua non p ſumitur ſeiniſſe hm glo.
pau ſteph· E genze. 4 q; addit eti RH
ſeiuſß nõ ẽ locus Huie pene qᷓ nõ dʒ extẽ
di niſ ad publice excõicatũ. Sepelies thᷣ
occulte excõicatũ maioꝛi excõicacõne ſp
meidit mioꝛem excõicacon em q; cuinon
eõmmcamus vinonee ↄu icare lz moꝛtuo:
ut di cit glo · m. e ad H· de blet idẽ hen.
boye · e. e. Si vero publice exeõi catũ ſeẽ⸗
ter ſepelit in eimterio meidit maioꝛẽ ex⸗
eõmucacõnẽ. ut Hic ereia nde ex⸗
commcacõ ẽ ꝛtra ſepeliẽtes noĩan inter⸗
deõs qui excõicati ſunt de 40 queri pᷣt
quis di catur nomĩatim interdictus Ad
ve rndet lauð· q is nomĩatiʒ mterdeũs
St. qui m ſnĩa nomĩatim eſt expᷣſſus pꝑ id

qð notat Inno. de p̃ e c. in lateraneñ.diẽ

etiã ꝙ tlis expſſa noĩ aco requiritur etiaz

cdðᷣa vero

VmIfiNIkhl——

———— ——— —

— ——„ —

Z
1a4
N

— — —
☛ )/ –

DSzmo xviſ.

de hijs quoꝝ culpa vel fraude latum ele
interdẽm. et de hijs qͥ pᷣbuerũt auxilia vel

fauoꝛẽ· de ſen. ex · c. ul. li · vi. ꝙ ſi notoꝛiũ ẽ

de fau toꝛibʒz qͥ dederùt occalonè mterdi⸗
cto nõ tñ erit locus Huic pene · qꝛ nõ ſunt

. ℳ „ 4 „— „ „ 4 ₰0. „
noĩati mterdẽi etiã ſi in ſnia fuiſſß qs int⸗
dcũs cũ fautoꝛibʒ ſuis· qꝛ nõ ex eo ꝙ no⸗

toꝛie fauẽt di etur noĩatim interdci · ar · de
— 1 . N———
cli. ex · ꝓpoſuit · cũ H̊ ↄſtitueõ ſit penalis qᷓ

reſtringenda e. ut li · vi. de el ce.e·ſtatutů⸗

uarta demq; exco icacõ ẽ qua ſepeli⸗

entes vſurarios excõicãtur. De quo qri

pt s ſit vſurarius mamifeſtus· di eit hie
matheꝰ ꝙ; mam feſti dicutur uſurarij q ex

libris eoꝝ ↄmci pñt · ut ĩ ele · vna · de vſut. J
vel ſi coꝛa ſacerdote ↄſitetur.qͥ quo ad 8
eius index · h addit Jo.an. li.vi.de vſu·

c.quanq: ꝙ in h̊ caſu nccẽrij ſut teſtes qð

placʒ To. d liẽᷓ· q; ↄſeſſio in ſoꝛo pniali nõ

Facit rẽ notonia. Archib. im deo .· c. di it en

. quatu ad illud caplin ſuffi eent argume⸗

ta cũ fama de vſuris · c· cũ m dyo ce ·ibi. ſi
cũ alijs argumẽtis maxĩe ſli tenet altare

c· Hmo ſeðdo · de vſur · l. vi. q; omes pdèi

velut mamfeſtivſurarij carere debẽt eecia
ſtica ſepultura n caniſſent de reſtituen do
uſuras ſm ſoꝛmã dec. quanqᷓ· de vſurism
vi.et q̊ p ſe vl ꝑ alia hnñtem ſpeciale mãʒ

datũ ad cauendũ: q; ut dᷣi m reg iu· qu

C ie queri pᷣt an poꝛtãtes pᷣ deoꝝ coꝛpa
ad ſepultura et ↄ comitãtes ſepulchrũ ſo

Ali faen pin de ae ſi faciat ꝑ ſeipᷣm.

di ẽtes fabricã tes aperiẽtes ⁊ pᷣlati cleric⸗

et mimſtri ecciarũ in qbʒ ſepeliutur nõ ꝓ⸗
Hibetes eereos cruces ae ſiſia poꝛtãtes
ſmt ſilr exeoicati. Ad ̊ rndet Jo. calð·
ꝙ ſi cũ ᷣino officõ ſepultus ẽ ꝓculdubio

viðdꝛ ꝙ omes p̃dẽi dcã excoicacõis pena

ligãtur . qe H caſu ſut oĩno ptieipes ermmi⸗

nup · e· ſi ↄ cubine · Hi tñ ſme vᷣmo offteio
ſepultus etiã imn eimiterio leʒ tutius ſit

dicẽ p deõs omes eſſe ligatos tñ licʒ tre⸗

pido eredo iſtos nõ ligari deã pena. ſech

q; videẽtur gnᷣalr ↄtemnè ꝓhibieonẽ ar⸗

bitraria pen a pumiri poterũt etã p indicꝰ

eeciaſticũ · ut de offi · dele · c. de cauſis. Sthe⸗

phanus aut dic hüe caſu nõ dub in cum

4 ðð W ”ððMẽw õ õl

ptieipent ſepeli ẽtibz et ſie in ermmĩe dzana⸗
to · dicit tñ fran · de zab. poſt multa ſepta
octoꝝ.et putat ꝙ h̊ ſoli ſepeliẽtes vel ſᷣ
fieri faciẽtes ſut excõicati et ꝓ ſepeliẽtibz
intelligo eos qui actualr moꝛtuũ Humo
vel tumulo cõdũt· ut ði i glo. Lapus te
net cũ ſtephão⸗et dic ymola ꝙ hͥ ꝑs vis:
verioꝛ: alias eni poſ illudi pnñs ↄſtitucõ
ꝙ ſcʒ oĩa ſuneralia popoſe expediretur et
ꝓtãdẽ vnus ſolus ribaldus vel vilis p⸗

abſoluere pᷣt oꝛdiarius poſt debitã ſatiſ⸗
factõem.eo ꝙ nõ ẽ abſoluco reſeruata.
ut de rebz ee. nõ ali.cle.j.ubi de H. et diceit
glo⸗ꝙ ſi ſepulti ſut publice excõicati vwl
noĩatim mterdicti wlvſurarij mamſeſti.
rotra dcãm ꝓhibieõem debet exhumari

ſi pnt coꝛpa diſeerm. werũtñ alius ſepul⸗

tus tẽpe mterdicli nõ eſt exhumãdus.
Pſtim poſt relaxatũ interdem.quia ſi nõ
ſ ibidẽ ſepultus tũc poſt mterdem la⸗

xatũ ſepeliri deberet/& a ſoꝛtioꝛi ſep ultus
nõ exhuũabitur n mamfeſte deceſſiſß im⸗
pemtes:ſil? m Inno.·pau.guil.et ſteph⸗

ite adhuc mterdeo exhumãdus 6.
Pltia excõicacõ de hac materia pomt

in quadã exuagañ.lomfac.viij.q meip.
tteſtade feritatis· cuius menconẽ faeit

o:an · m. e⸗ eos.de ſen.ex: in nouellaet
alinj doe. ſup· rubca· de ſepul. in qᷓ Pa excõi
cat omes etiã ſi pontificali digmtate ſul⸗
geãt qͥ coꝛpa deſii cto ꝝ ta nhũamter et
erudeliter ptractabãt wel ptractari Faci⸗
ant ſe; exentera do dmẽbrãdo decoqnio
vel ia faciedo ut oſſa tñſperat alibi ſeꝑ
lienda:ſ̊ debet ad tps tradi ſepulture ut
in cin eratis coꝛpibʒ oſſa traãſferãtur wel ca
coꝛpe debet oſſa traſferri:et è caſus pe re⸗
ſeruatus· Huic tñ pene loeus nõ ẽ ſi talis
eceſſerit m locis ubi non viget cultus ca⸗
tholiee fidei nee etiã in lo eis vjeinis ubij

PPranſern coꝛpus ad ſepeliendũ.

De excõicacone in gnali quã qͥs in⸗
currit p violẽtã miectõ em manus in
Pen religioſam pſonã
On oretclca d. Fer. xvyjꝰ.
Cõgrue ſatis nuc vi dẽdũ eſt
X, de excõicacoibʒ qᷓs qs meidit
micies manu violetãà in chcuvel religioſu

—*

Er mo de excoicacõne ꝗᷓ ponitur.x vjj. ꝗ⸗
iin.e. hi q us ſuadẽte dyabolo huius ſa⸗
erileg ij vieiũ mmeurrerit ꝙ mn elericuʒz vel
monachum violentas manus miecerit
anathem atis ſubiaceat vmculo nullus
epo nillu p̃ſum at abſoluè n moꝛtis urge
te piclo:h̊ jbi. Ad cuius euidentiã queri
pt ꝗᷓ requirũtur ad ̊ ut q́s canonẽ iſtuʒ
mncurrat Ad ̊ d̈ᷣm ꝙ qtuoꝛ requrrũtur
Prims qꝙ; chieus ꝑ cuſſus puilnn nõ am⸗
ſit clicale de quo pʒ ſup. Pine eni xberãs
clericũ degradatũ a curie ſecłari traditũ
no meidit m huc canonẽ. qꝛ; m ſoſt. ta⸗

lis nõ retinet puilegiũ elicale. ut de indi.

c.eũ nõ ab vie: ſecus tñ ſi nõ ſit traditꝰ
quauis degrad atus ut. lxxxi. di. c:gickuũ.

uere. vn credit o.an.me degrad acõ. de
pems. li · vi qꝙ wrbaliter depoſitus degm
datus retinet pᷣmlegiũ chcale. ̊ actuali
degradatus et curie ſecłari traditus cleri
cali puilio nõ gaudetet ſile doᷣm de cleri
eo hertico mamſfeſto curie ſecłari tra dimo-
S Inno. Jo. an. vm et aſten. A ddit m⸗
ſuꝑ To. de li & m ſuo tractatu de cenſu. ee.
ꝙ peutiẽs clicũ nõ baptiz atũ ad oꝛd ines
ꝓmotum no e excoicatus· Cuis ra co ẽ
q nõ baptit atus nõ recipit cara cłorẽ oꝛ⸗
omiſ cũ bapᷣmus ſit ianua om ſacron· ut
de Pᷣbi · nõ bap. pꝑ totũ. peuties tñ ꝑp ſaltu
notũ in cidit ſn canoné. cuins racõ eſt
qꝛ tlis recipit caracterẽ racone cuius ei
ↄpetit emſtas · ut in · e · i · de clieco p ſaltiiʒ
ꝓmoto. Et nõ ꝙ hm canomſtas ſut no⸗
uẽ oꝛdmes.werberas igitur quẽcũq; Ha⸗

ent vnu villis oncſinib etia laien illfa⸗
tum ſacrũ oꝛdmẽ recipiente hHuc canonẽ

meidit ut nõt hen. boyc. m. ce ut fame . de
ſen· ex: Wrũtn wrberas elericũ ꝓmotus
ad oꝛdines coactõe abſoluta nõ meidit
canonẽ ut notat de baptiſ.c. maioꝛes. Si
vero coactõe ↄdiconali tũc etiã nõ gau⸗
det pᷣ mlegio clicali n tacite vel exp ſſe p⸗
mocnẽ ratificaueit et tũc etiãꝰtin ere te⸗
netur ſi ad ſacrũ oꝛdinẽ ꝓmotus õ. ut no.
in · e ubi didiciſti· lexiin. di. Fily xberãs
frẽs teren oꝛdis de ſnnplici regla non ſut
ex eoitati m Jo. an.in · e· rũ ex eo.de ſen.
ex · in ele · et j deo m /Jo · cal · qꝛ nõ ſut p⸗

nã ibi ð: ꝙ talis depoſitus dzʒ clericalr vi⸗

ſone ecctaſtice ſtricte FPrie lo quedo.

e nec ſut clerici nee religio ſi cũ nõ ſüt ꝓ

feſſi religioms p ſedẽ aplicas appꝛobate.

nee ꝓmttũt ↄtinẽtiã obedietiã regłarem
nec paupꝑptate ̊ ẽ qda modus vinẽdi ab
pro batus· et ̊ ? wrũ n ſabeãt aliqᷓ pᷣu⸗
legia aplica tunc enj idicandum eſt ex
tenoꝛe illoꝝ ut de uilc.poꝛro.et. c. rece⸗
pmmus⸗Hine dic fran. de zab. ſi ſut altri
di oꝛdmi ꝓpetuo ſic ꝙ nõ pñt egredi co⸗
ſendi ſunt ecciaſtie pſone tan qᷓ; ꝓpetuo

.

deputati ad pinvſu. ut in cle· vn aede doci.

in fi et de Puil e· p eoxcep cõem.li. vi. Aliaſ
ꝙ habeãt m aliqbʒ eertũ modu vin ẽdi H̊
no mmutat naturã pſone qiũ cenſeatur
layei·ſi verberas canonicam ſecłarẽ m
dockoꝛes in clemattẽdẽtes. illas ch. de
ſta. mo. nõ eſt excõicatus eo ꝙ vinũt ut
ſeclares nec renũciãt ꝓprio nec ꝙ feſſionẽ

reglarẽ faciũt nec ſtatuʒ nec religion em
habet appꝛobatũ. lei ab ep̃is viſitari pnt

ſiue ſmt exẽpte ſiue nõ · multo mius verbe
ras beg ima excoi catus eſt pᷣm doctoꝛes in

ele. de religi· do. p d cis wero. werüthwer⸗

berãs donatũ vel oblatuʒ cũ effectu. ut q;
effeckualr ſeꝛ ſua donamt alicui religiom
appꝛobate ux ele · pmã. de deci. mutato
Hitu ſeclari leʒ ex toto nõ habeat Habita
illius religiõis meidit hũc canone quia
tles gaudẽt eodẽ pmkio ſic religioh weri
ut deo · eip excepeo em. et ibi To· an. ⸗ no⸗
uella et idẽ die he. boye. in deo · ele . Hma.
ſi tñ dedermt tm ptẽ bonoꝝ ptẽ ſibi reſer⸗
uãtes tue nõ gaudẽt eodẽ puilio · Demq;
ſʒ nouieius in religione appꝛobata no ht
religioſus offectualr donec tacite vel ex⸗
ſſe ſit ꝓ ſeſſus tñ illu wrberãs ẽ exeoica⸗
eus ut eſt textus in cle. in · e· religeoſo · de
ſen · ex · li · vi. nee obſiſtit ꝙ ad ſeelm redi⸗
re poſſ. q; idẽ ẽ in elerico ſecłari in moꝛi⸗
bus oꝛdmibʒ ↄſtituto · ¶ S cdᷣo pncipali
req uiritur ꝙ ſit fem qꝛ ſolawlũtas ſme
effecku ſbſeqnte nõ ſufficit ut qs meidat
hue canonẽe· Hince diẽ ray · ꝙ eleuãs pu⸗
gnã gladiũ haſtã vel baculuʒ ſup caput
eſicei volẽs eũ pcutere nõ tñ peunes nõ ẽ
excoicatus · cuuis macõ ẽ qꝛ canõ iſte reqͥ⸗

rit ad illationẽ pene doloſam volũtatẽ· qʒ
Pbat cũ diẽ djalolo inſtigante et factüũ

—— — = –☛ – ————CNrG

edo,

ſoſüt „

Nobat,
ieren
nicl5
li⸗ zu,
meſer
ne⸗
it an
pen
dedeg.
Aliaf
nechh
ſeann
feßn
ier
itut
ſone

47

znzen ne ſuſficit attéptacõ· v dieit

o. an· ꝙ ꝑ ſolũ attẽptaco em nullus in⸗

eidit ad actus ↄſůmaeõ em puenerit ·
ſily m Inno. m. e · nup · ij. de ſen. ex · eõpel⸗
lens clericũ p metuʒ · ut ſibi aliqͥd det. vel

x fundo exeat nõ ẽ excoicatus q; nõ ſit
miectõ manuũ in clicũ nee res illi adhe⸗

rõtes qð canõ iſte requirit · qd Jo· de lig·

eredit verũ ſi metus tin eſt verbalis non

realis ꝑ ↄtractũ xꝑſonewerũtn ſi q clico
metũ ingerat adeo ꝙ ſe peipitat mn aqua

vel aliad euidẽs piculuut euadat. tune

ßm rnay · goffet hoſt · exeoicatus. ſeeus
aut ſi chicus fugiẽdo ladatur( Die qri
pᷣt de intellectu excoi cacoms q; pomtur im
.c. cũ q;s · de ſen · ex · li · vi. ubi dic textus ·
cũ qs abſq; tuo mãdato manus miece⸗
rit in clericum tuo noĩe violetas h q̊ͥ ratũ
habueris excoicaconem lataʒ'a canone

mecũctãter meurris cũ vebabieraro⸗
trahatur madato debeat ↄ pari:· Si vero
miectõ eadẽe tuo noĩe nõ ſit facka tũc licʒ

hndo ratã eandè nõ tñ ꝓpter ſ̊ excoica⸗

tionis illuis vmelo immnod aris cũ qͥs ratũ
Prenequeat qð eius noĩe non ẽ geſtu.H

ibi utrũ mandas auctoꝛizas ratum hns
vel ↄſules ꝙ elericus peutiatur excoica⸗

—

tionẽ mcurrat. Ad ̊ rñdet he· boye · in · e.

dans moꝛitur an manuũ miectonè feam

te diẽ bern. m v.g wone. no ẽ excoi⸗

catus qꝛmãad atũ moꝛte exti guitur · ut. ſf.
mãdati.l· inter càs· dẽ tenʒ vm et Inno.
in deo . e. mulieres. dic tn hoſt · ꝙ ſi nõ pe⸗
nituit ſatis ẽ excõicatus cũ conſter ꝙ im
moꝛtali deeceſſi h· dẽ tan.· goff. qͥ dicut q/
excoicatus nñ mãdatũ an moꝛtẽ reuoca
uerit et maxnmme cũ in eadẽ wolutate deee

tere intelligatur. ut de baptil· e· maioꝛes

e bñ qͥs exco icat᷑ poſt moꝛtẽ · ut; · xxiijj.
q·. ij · e. ſane ꝓfert᷑: ¶dẽ archið. lxxxvin.
di. c. ſi⸗ et. e. ti · eũ qs · li· vi . et Hviðꝛ tutius

hero nõ moꝛitur an ̊ pentuit ⁊ reuo ca⸗

uit añ mi ectõem ꝗᷓ reuocaco ad madata⸗
riũ añ mieclõeʒz puemt et ſie nõ mm eidit A
tà tarde reuocauit ꝙ ad eũâ an miectone
vVoemre nõ potuit et tũc diẽ Inno. qꝙ lez de
elpa redarguiv pmri valeat tñ ĩ canon?

no imecidit n ꝗ; dolo fec· nõ enj ligat eũ qͥ

*

in caritate alias eſ iniqua et minſta nec

fertur mſi ꝓ moꝛtali · bern· tn ⁊ hoſt. di cut
ↄtrariũ p.l.ſi mã daſti.F. madati:et ĩdeo
dic aſten· ꝙ tlis quo ad deũ nõ ẽ excoica⸗
tus tñ quo ad ecciam excommcatus eſt
qð viðꝛ verum hm ſo · an · e. t · e cum quis
glo. ij . l · vi. De ratuz wero Hnte dÿᷣm p ſi
Factu fuit eius noĩe ⁊ poſtea ratũ habuit
tanꝙᷓ;ᷓ noĩe ſuo factũ tũe canonẽ in eidit.
q; ra tih abj eo ſn melehens retrotrahitur

cæt màdato ↄꝑatur ut hͦ in textir ſecus tñn
ſi nõ hret ratã tanqᷓ noĩe ſuo factaz h ut
Ilibz almis q dic bndcuùs deus ep tlis ver⸗

beratus é. q; malus erat et tũc non neᷣ⸗
dit can onẽ ꝑ ea qꝗ nõt archið.jij · q· iij · e·

auditũ. Si vero ratũ habuit tũc q dẽ mei⸗

dit m canoné nõ tñ a tpe miectõis ſed a
tpe ratihibi eois. ut nõt archið· j. c · oms ·
in ſuxvij. q. iij· et Jo· an · in H. e. cu qs· m vor
to. imcurris. qᷓ addit ꝙ hi iſta ratihabicoʒ
m coꝛde tenuerit. ita ꝙ de ip̃anon poſſit
ſieri fſid es-tũc licʒ tlis quo ad deũ ſit liga
tus no tn quo ad ecciam militate q non
mdicat de occultis. utʒ de ſymõia · c· ſlicut
tuis · Idẽ hoſt. in deõ · e mulieres · et glo .
in dco. c. o mes. de ↄ ſulẽte aũt d ᷣm q; etiã
meidit canonẽ q; conſentire viðꝛ delicto.
mo cãm dat efficaceʒ ut de ſen · ex. e. q̃n⸗
te. Nec mirũ cũ talis etiã ſecuto hoĩcicio
toĩeida clici cen ſetur. utʒ de oĩei · c. ſicut
dig nu. Cqvero. et · Eſi · et. c. ſigmſicaſti.

. · Ci. hoc tñ intelligitur ſane cũ miectõ

manus ey tli ↄſilio ſecuta ẽ ut ꝓbãt iura

imnducta. vel qñ pticipat in ermie peedẽ⸗

ti. ut· e⸗ti e· nuper. ¶m. ſcða. m hoſt · hen ·
Loyc. inter alia.¶ Cerco pnᷣeipalr reqᷣri⸗
tur ꝙ h̊ ſiat aommriadi nã hm he · boye ·
in. c· Rwro · de ſen. ex · ſi ͥs peutit clericuz
cauſa tuicõis vel deſen ſiois tin nõ eſt ex.
comincatus ut · e.ti · e· ex tenoꝛe · ibi. ů ſe
teſendẽdo· qdð werũ ẽ mſi m defendẽedo ſe
mo dũ excædat.q ſie ẽ intelligẽduz qʒ ſi
clicus pcuſſit ſemel laycũ nõ intẽdes am⸗
plius pcutere · et de hoc laycus ſit certus ·
tũc no dʒ peutẽ elericũ· alioqiũ ẽ excoica
tus SHi wero clericus vemt ad pcutiendu
vel ſe parat ad iterũ pcutiẽdũ aut de hoc
laicus ꝓbabily dubit at. tũc tz layco peu⸗

tere elerieũ ad nnmmentem vio lentiam

repellẽd .m Inno.et hoſt.deõ.e.ſvero.
2 Ehvero pmu. et de B homẽc.c. ſigſicaſti.
ſilr h pcutit chicũ ad deſfen ſio nẽ tuieon⸗
ꝓximi puta pris mr̃is xxoꝛis filij vel fa⸗
mlie tuc etiâ nõ ẽ excoicatus m Inno.
et Jo. an· ꝙ ſi vellet clicus alm occidẽ ca⸗
pies eũ et lig abis anteqᷓ́; alui occidi ꝑ⸗
mittas · ar· xx ij · q.ij.c. ne quis arbitret·

circa ſine· mo ſi hoc timoꝛe illũ ca ſu occi⸗

das nõ es excoicatus licʒ ſis irregkaris
ſm Inno: ad de homic. ſi furioſus· cle.

To· an. ſRi tñ pcutit clicũ pro tuicoe rerũ et
in pcutiẽdo mo dũ excedit tũůc canonem

modũ nõ excedit tũe nõ ſolũ pſonã ſed

etiã res ſuas dfendẽdo wel in tinẽti rop-⸗

eutiẽdo vel etiã res alion qdᷣ plus ẽ non ᷣ
excoicatus· ut dco.c.ſuſcepmus. ubi ðdaꝛ
ꝙ tue ſolũ tenetur qñ mo dũ excedit hm

Inno· gof. et my. H.m deõ c. ſ wro.ym
hen · loye.· ſs inuemt elenicũ turpiter a⸗
gente cuvxoꝛe mre ſoꝛoꝛe aut filia ꝓpria

k tũc pcutit eũ citra mutila co em wel moꝛ⸗
tem nõ eſt excoicatus · ſi Nero mutilat vel
oc eidit eũ tũe dici pᷣt ꝙ tali parcitur quo
ad excoicacoem q̃i tà inſtũ doloꝛẽ ↄpeſeæ
nõ po . ut diẽ ibidè glo.ar. C/de l. ulia.
de adulteris · et lex pmittit ipm o ccidere

ſic muentũ · ff. de adul:q; ait lex q ait.

alias ex in teruallo nõ liceret · tuti us ẽ tñ
dicere ꝙ m canonẽ meidũt.et nõ ꝙ pᷣ dcꝗẽ

tione nnpedmẽti ꝓpetui nõ p̃t eſſe uxoꝛ.
ſm v nẽ. gof et ſo.an. ꝙ ſi nõ inuemt eũ
turpiter agente ̊ ſolũ cũ ſola ſedenteʒ
et ↄ fabulã tem·tũc pcuties nõ meidit iꝝn
canonẽ m hoſt · et o· an.Fallit tn in caſu
ubi maritus alique ter monuiſh ne cum
uxoꝛe ſua ↄ uerſaretur et tũc eũ detinere
pt ꝑ·xx. hoꝛas et pntare indiciut.lxxxi.
di. c. pᷣſr. et hoe viðꝛ de iidic.e.cũ nõ ab

hoje · leʒ m alijs erimĩbʒ ̊ fieri non pᷣt· t

ad dit textus. in deo· c.ſiwero · ; ſi mue⸗
nit clicũ turpiter agentẽ cũ alia mulierè

qꝙᷓ; cũ vxoꝛe mr-e ſoꝛoꝛe vl filia ꝓa: et m ⸗

jcit manus excoicatus ẽ¶ Ad maioꝛem
aut euidentiã ſciẽdũ ꝙ gnalr werberans
clericu nõ aio miuriãdi coꝛrigẽdi non

meidit canonẽ dũmõ modũ non excedit

inferius. Cuis racõ &: q; nulli laico ſup
clericũ tãta datur aũclas n fſoꝛtuito caſa
nõ ex deliberacõe elericũ ledat ut:.e.ti. c.
ſivero alicums· S cᷣus ẽ de clicis ſemoꝛi⸗
bus q zelo deuo coms p̃d cã faciũt et eod
mõ excuſantur ut h. et deõ· c. wemẽs · ubj
plane de hoe . Tereius de Hjs qͥ obtẽtu pᷣ⸗

et aᷣctate iuris hoc facè poſſit· vñ ponũ⸗

tur aliqᷓ caſus eỹ de ſen. ex. c cũ wlũuᷣtate·

in qmibʒ clericũ coꝛrigè leʒ. Drnmmus ra
2 16 ⸗ . — . NJ—õ
tio ne offieij qð qͥs in eccia obtin er cuus

pᷣtextu ſi clericus ẽ pᷣt alia m mioꝛibz dü⸗

taxat oꝛdmi bʒ ↄſtitutum rã coꝛrecoms

leuiter peutere ut B. wl enã turbantem
ᷣmũ offlciu de eccia pᷣt eieẽ ta clicũ qᷓ; re⸗
ligioſu euã ſi m eũ nõ hʒ aliq; iuriſseõem
ut mc wmẽs. de ſen · ex. m Inno. et ſoſt.

et ſo:an· dumõ non excedit mo dũ in ex.

li. vi.ne clłi. vel mo.glo·pnlꝙ monachꝰ

lieite vi expelli pt qui ↄtia ſtatutũ illiua

capli ſeolas mmtraut ſicut eta clericus vel
monachus excõicatus wel interdcũs tpe

dmoꝝ ecciam intrãs vi expelli po ſſit hm
lauð· in cle. grams · e· ti. et hec omia in tel⸗
ligũtur dumõ non ſit exceſſus.officialis
tñ laicus in el ericũ manus micere nõ pᷣt

eũ peutiẽdo etiã de madato ſui plati quin
canonẽe meidèt mſi in caſu ꝓut vi debitur

—

lacoms vel magiſterij ſbᷣdito s ⁊ ſcolaës

cotrectõis cã leuiter pcutiũt· Diẽ tn boic·

mn. c vmůͤſitatis · e · ti · ; l pᷣlatus ex ꝓpoſ

ſciẽter malicioſe debita coꝛrectõnem
excedit ẽ excoicatus·et etia illi qͥ ̊ faciut
de eius mâdato ſiue hoc fiat capiẽdo ad
careerẽ ducedo cum ſcʒ calee pugno vel
alio mõ pcutit non reſiſtentẽ ̊ coꝛrigi et
obedire paratũ q; leuis ⁊ moderata caſti
gacõ tm è illi pmiſſa: ut h. et in · e. vmuͦſi⸗
tatis · Si varo debitã coꝛrectõem ꝑ ſevel ꝓ

alm nõ excedit · tũe pᷣt eũ cape er mearce⸗

nmre etiã per laycos ut · e.ti · c. ut fame. ꝗ.

laicivero.ubi plane de h. et · e · ſi clicos · et

de off. oꝛ c · cũ ep̃ a.li.viet ̊ werũ ẽ. leʒ etiia⸗

tlis clericus nõ dũ mceoꝛrigiblis appare⸗

at.ſlr pᷣt eũ werberare aĩo coꝛrigendi p ſe
Wl p aliũ clericũ vel religio ſũ. dũmõ ſiat
cauſa reglłaris diſceiplme · nõ tñ ẽ tutũ vel
honeſtuz hoc facere p laicos conuerſos

– — — —

meidüt de qbʒ pʒ ſup

qr vmuerklitatis. nõ vide hoe cbeedere

ꝙ hoe faciat miñ ꝑ clericũ vel monachum

ßm vin · et Io⸗an. p laicũ ſecłarẽ nullo mõ
lez qu canonẽ vterq; meidat: Quartus

2* d ꝑpntibzumgiis ꝗ q verbemit wel manus

mieiut filios vel diſ aplos elicos de ꝗᷣbʒ

die hen · loyc. e⸗ti· in · c, ſup eo· q; ſi faci⸗

unt nõ ex odio muidia vel indignacone
