ubi excoicat platos qm latenter habitu

triſfoꝛm ato recedut ab ecens ſuis· er in⸗

terdicũt ad curiã vemũut et illicẽtiati rece
düt receptatoꝛeſ eo ꝝ ſeiẽter et idẽ hetur
m exuag an· ſi dœedat · ubi exco icat eos
etiã ſi priarchali digta fulgeãt· ſed ds
ſtracõe fructuu et pomtur in cle · vna · de
ſequeſtra poſſ. E ſi qs. vñn ſequeſtratur
bnfieiu ꝑ oꝛdmariũ locivna ſnĩa poſſeſ⸗
ſoꝛio wel petitoꝛio in curia ↄtra eũ qͥ trien⸗
mo nõ poſſedit ꝓmulgata et mpediens
vel ſequeſtras vel occupãs fructus ex⸗
coicatus ſi de litig atoꝛibʒ ẽ cadit de iure
ſuo. et hm pau . de lua. H̊ vbůu impediẽ m⸗
telligitur h de fac to.ſecus ſi de uu· puta
allegado ſmam nõ eſſe lata. et dicit glo:
ſb h vbo · ſi ꝗs. ð tinetur etiã ep̃us · nec
pnt abſo lui mſi fructus reſtituat wel ex⸗
tima coem et tũc abſoluãtur ab oꝛdma⸗
rio.nee etiã remiſſio ptis aduerſe mua⸗
ret· q dicti fructus nõ ſut in liber diſ⸗
poſicone ptis aduerſe eo ꝙ; ſunt bona ee⸗
cleſie. et H̊ ſentit fran eiſ. de zab . qͥ dicit q
min eo ꝙ nõ ſit abſoluco n pus amoto nn⸗
pedimẽto ↄtra illos q ſmn elcombʒ mynno⸗
nijs vel alns quibuſlibʒ neg ocijs wlun⸗

6

tariemalicoſe nipedmeta ꝓponut q;/

nõ pñt abſolui n intereſſe reſlituãt ſi vñt
et impedimẽta remoueri faciũt · et ceredit
laudunꝰ ↄſeſſoꝛes maxnne diſeretos ali⸗

vratos errare ſi alias iſtos abſoluunt.

Eniqy diẽ gio. mmelo nullatenue: et oins

ſen beces g eo don oꝛdmarius hũc ab
eptima demq; ẽ de ſtudẽnbʒ

legẽtibz vel audiẽab leges wel phihcã 3

fomtur in c· ſup ſpecula. q; wero. ex ne
Aler.· wel mo · Ad eums euidẽtiã ſciẽdu q;
ſeclares clerici accedé pt adl theo logia
vl ad eanones tã audiẽdo qᷓ; leg ẽdo et
ſtudedo. ut dic. C quia wro.xet idẽ ell de

artibʒ ſeu natmalibʒz. 5 i wro ad leges A

ad phiſicã audiédas ſegẽdas wi ſtude⸗
das accedut. tuc ſi no ſut pſbĩi wel buſici
ati ſme metu ↄſtõms Huius.i: ſme pena
xcoica eo is legere pnt ⁊ ſtud ere.ſi vero
pſbiteri ſut li cʒ nõ bn'ſiciat meidũt m ca⸗
nonẽ n mfra duos menſes deſiſtat. aut 1;
denſtant ad tꝑs tñ iterũ in eis audire ſe⸗
gere vel ſtudere meipiit. qma ſic fieret

Faus legiabvitstu sen iwſt er ſ an.
ſ wero no ſut pᷣ ſbri h̊ bnſiciati tũc nõ in ci⸗

düt canonẽ mſi habuermt di grates wel

pſonatus ſeu eccias pleb amas ſub ſe ca⸗
pellas Hntes in q bʒ mſtituũtur cliei ꝓpe⸗

mii necↄuomẽtes ab ip̃is amoueri abſq
c rõnabili.imo vult bið glo ꝙ mtelligt

dʒ textus de omi bʒ eccnjs cina aiarũ oa⸗
bentibz · qꝛ maioꝛ ẽ racõ de hntibʒ cum aia⸗
ru⸗ q; depfe onatibʒ nullã cina hntibz ſer⸗
tim eu is qᷣ ad cura aĩarũ eligitur ad oꝛ⸗
dinẽ ſacerdotij ꝓmoueri obligatur ali⸗
oquin eadẽ eccia ĩp̃o uire puatus ẽ. ut de
p̃ᷣben. e extirpande.q; wero. et dic ſoſt.
vicariũ ꝓpetuũ ecelie eunate Hac sſtõne
⁊ſtringi.addit mſuꝑ glo·pnm d cõ. c.
ſup ſpecula. et Inn oc.ac hoſli.ꝙ aũcłate

canoms hums excõicati abſolui pnjt a

quolibʒ epo ta vmeilij qᷓ ſtudij.tutius
tn ẽ ꝙ ti abſolm pt ab eßo domeiln.
pticularis q pomtur ex de loca et ↄ duc.i.
c. ꝙ ſeʒ excoicati ſũt mg fiꝛ ſcolares bo⸗
nome ꝗ an tpus ↄ ductõis alioꝝ mgro⸗
rũ vel ſcolariu hoſpicia ↄducũt ſme ipoꝝ
ↄſen ſu. ex quo pʒ ꝙ nõ obligarẽtur ↄ du
centes an tpus hoſpicia p ſeolares non
PHabitata · et licʒ hoſt.dicat Hac excoi⸗
cacone ligãtur etã alibi ſtudẽtestñ goſß
Inno abbas· et Jo· a n.tenẽt ↄtrariu dies
tes ea eſſe localẽ utꝰᷣba ſonãtverũtñᷣm

4

4

auoſdã valent ad alia ſtudia tan qᷓ; p̃ee
ptũ. Iei nõ meõne pene ſej excõicacõms.

ꝓñt aũt hmõi excoicati ab oꝛdinario abs

ſolui. exquo enĩ ſpᷣa ſibi nõ reſeruat ab⸗
ſoluco em ep̃o ↄ cedereviðꝛ ut de ſen· ex⸗
c.nup.e·pnł.e.t.in glo.pnłſł de nona ve⸗
ro excoicacoe ſcʒ illoꝝ qͥ mducunt alios
ad wuendũu et w to eligendũu ſepultura

videb itur in mone ſeqnti qꝛ ẽ ſnia ↄuis

EK ncenen ſecfaribʒ· Ad lau. dei

de vndecim excõ icacõmbo q̃ͥ ↄo cer⸗

nuũt ſtatũ religioſoꝛe tã poſſid ẽtium
ꝙᷓ mendicãtium.· C¶ 8 ermo xiinjꝰ.
n ocecides · Viſis de excoica
nombʒ q̃ ↄcer nuũᷣt ſolũ clicos
ſecłares· Jã oꝛdme dbito Xſe
quẽdũu ẽ de hijs q̃ religioſoꝝ
ſtatũ 2p̃hendut tã poſſideuuʒ qᷓ; mendi⸗
cãtiũ. Pro quo ſciẽdũ q; pma excoicatio
ẽ de apoſtatis qᷓ pomtur in.vi.ne ele.wel.
mo. ut piculoſa.ubi dicit. ꝙ ſi tacite wl
expᷣſſe ꝓfeſſus quãcũ q; religionẽ in ſco⸗
lis vel alibi temere ſue religioms hHabi⸗

*

tum dinnttit ẽ excoicatus ipo facto.dic

ibi o ꝙ ſi ex cã dnmittit habituz puta

ꝓPter timoꝛẽ nõ ẽ exco icatus. et Jo· an-
m nouella nõ putat eſſe de mẽte legiſla⸗
toꝛis ꝙ monachus m cella dnmittẽs Ha⸗

bitũ vel dũ in occulto balneum ere aut
m lecto ſme habitu iacet ligetur Bac ex

emiũca cõ e· h qñ ſe ↄ ſpectibz hoĩm exhi⸗
bet ſme habitu in habitu laicali wel ſecu⸗
laris elici ſme inſta cã tũc ligetur quãto⸗
magis ſi ex turpi cã· ut eũdo ad lupanar
et ad hoc facit pneipiũ capli qdᷣ vult eoꝝn
vagacombʒ ꝓnidere · vñ hen. boye · in. e·

pᷣterea · de apoſtatis · dicẽ ꝙ ibi ẽ argumẽ⸗

tum ꝙ omis apoſtata religioms ẽ excoi⸗
catus. Idẽ archið. Jo. an. et hoſti.nee ab
iſta excoicacõe excuſatur religio ſus cu⸗
ratus eccie parrochialis ſi dimittit Ha⸗
bitũ m ITo·calðin quadã addicoe iſto
c · ſu ꝑvᷣbo · aliqͥs · nee mirũ cũ guil.de mõ.
lauð · m ele · i . de cenſbz ſup vbo. ↄſumunt ·
dicat ꝙ iſtud · c.ut piculo ſa.eeiã lo cũ hʒ
in epo religioſo ſi dmmittit habitũ.huiua
tñ excoi cacois abſolueoõem pa ſibi non
vepuat. Fes⸗ excõicatio eſt de religioha
ſtudia lrarũ accedẽtibʒ ſme licena q pom⸗

airm deõ· e. ut piculo ſa· ubi di q; religi⸗

oſus ſme licẽtia ſui pᷣlati cũ ↄſilio ſuiↄ uẽ⸗

tus accedẽs ad ſtudia Harũ ẽ excoicatuſ
ipᷣo faclo · et dieit glo. ſupvbo· a ſuo p la⸗
to· ꝙ eỹus ſme lieetia abbatis vel locum
tenẽtis q ꝓrius ſuus p̃latus ðᷣ hãc lieo⸗

tiam dare nõ pᷣt.imo nlomĩius incurreret

iſtã excoi cacõnem et õ eadẽ excoicacõ cũ
peedẽen. Tercia excoicaco eſt de do cecẽt bz

tles religio ſos. et hẽtiir in deõ. c. ut peri

culoſa · ubi ſb̊ ditur. do ctoꝛes ſti uo mgri 4

religio ſo s ſuo habitu dmmi ſſo leges vo

phiſicã audietes ſciẽter tocere à m ſcoliſ
ſuis retinere pᷣ ſupſormt. eo ipᷣo ſili ſmt
ſentẽta mnodati ubi glo: arguẽs ꝙ do⸗
cłoꝛ nõ ẽ excoicatus ſi religio ſus non di⸗
mſit habitũ. poſtea tenet dtrariuz. et hoe

placʒ arhið · et diẽ Jo · an · Bteneas ſalteʒ

poſtq́; monachus cano nẽ incidit. ut ſic
ſaltẽ excoicato ꝛũ eet in ernmĩe ſuꝑ quo
oblig atus ẽ· et remittit ad.c. ↄ tin git. de
ſen · ex· ꝙ h monachus talis ſcolas exire

noluèit· dicit glo. ꝙ docloꝛ exeat ſcolas

ſc fit qn excoicatus mtrat ecciam. Huiuſ
etiã abſoluconem ſibi ſp̃a nõ reſeruauit.

Quarta excoica eo ẽ de ſtud ẽt bʒ phiſi cã

vel leges · et pomtur eỹne cle · vel mo e.
nõ magno ubi die ↄciliũ turonen. ꝙ reli
gio ſi ꝓ feſſi exeũtes ad audiendũ leges

vel phiſica mfra duos menſes ad clau

ſtrũ redeãt excõi cati ſũt et m nulla cauſa
procinari pnñt/et m choꝛo caplo et ceteris
erũt ultimi nee ſme diſpenſacõ ne pᷣe pñt
ꝓmoueri· et additur. e.t. c. ſuper ipecula·
ꝙ eoꝝ excõicaco ꝑ oꝛdiarios ſo coꝝ debet
publicari · H tñ ẽ cotrouerſia in toer do clo⸗
res· nã q udaʒ tenẽt ꝙ qᷓ;eito religioſi in
ſeolis audire mmeipiut. et ſi ſemel audiãt
legat vel ſtud eãt ipᷣo facło omes penas
meurrũt.̊ hoſt.in deõ · ſuꝑ ſpecla · et h eſt
ſecurius ꝓpter o bſcuritatẽ capli Huuis-
ſuꝑ ſpecla.Alij vero ut vmc.goſ · Inno.et
archið. dicũt ꝙ tlis lo; duos menſes mꝛ
fia quos penas illas euitare p̃t· ꝙ ſi taliſ
non exit ſ̊ im clauſtro ſuo audit legit vel
ſtudet leges vel phiſicã tũe ſilr ẽ duplex
opinio.diẽ Inno· in doõ.c· nõ magno. ꝙ;
kli mõ ineidũt canonẽ. Idẽ tenet hoſt. di
cẽs · ꝙ leʒ nõ ligetur iſta ↄſtitueõne quos

e⸗

a verba tñ à ad mentẽ legiſſatoꝛis bñᷣ

kKgatur. q- fmalis cã huius ſtõms eſſ. *

gi breuitatis omitto. Concludie en ſor
an. ꝙ a leone auditu ꝛpneipali ſtudio B

v: ꝙ iſte ſ. citie religioſis nõ eogruut.

et Hopmio tutioꝛ ẽ deo tana opmone
oncludu tn Jo⸗

phbibẽnir. qð quidã dclarat djeetes p HE
ſtudẽs m legibz ̊ faeit pnᷣeip ali c illas

ſeiedi tũc ligatur ſmaut ̊ ſolũ inquãtũ
facẽ pnt ad noticia canonu ß facere pᷣt
nec canoné meidit H & phiſica ad co gm

*

.

hRonẽ alterius ſetie nõ multũ facere p̈t

gatur. Hac tn abſolucoʒ ſibi ſᷣ̃a no reß⸗

uamit nᷣ qᷓntũ ad ꝓmoconẽ ut in dcis e

nõ magnoet ſup pecla.m oſt. ſpe. et ſo⸗

an. mita excõica eo eſt de religioſis diis
currétiby ꝗ pomtur in ele· de ſta. mo· c ne

M agro. αwero nonulli monachon ſis

7 7

monaſterns ſe in eis ſecure moari non
poſſe fingentes ve

Falio eoloꝛe qᷓſio ꝑ cu⸗
ri as pneipu euagado diſcurrũt et mſi a

platis eoꝝ petita penſio vel ſubuet o aſſi⸗

gn etur eiſoẽ ↄſpinites in illos eiſq; ꝓ di

tione vel alia gramia mmnponẽtes eo s capi

wl mearceran ipoꝝ monaſteria coburi

eunant. et mterdũ pon monaſterioꝝ

iep̃ſumuntꝛc. et ſos excoicat ipᷣo feõ ſi
aa curias ſe ↄferũt ut platis à monaſte⸗

ſß curia imtia

„

tam canomeis reg lari bʒ qᷓ; monachis.
no th in hijs qͥ adunmſtracõnem aliqua

Habet. et addit glo· ꝙ duo requruntur
ad hãc excoicacoem ſeʒ ꝙ curiã in traue⸗

rImt et aĩm dãnandi monaſteriũ wl pla⸗

tum habu ermt nee putat poderaduũ hr̃e
licentia weal nõ Hhre cũ h̊ in textu nõ repeta
nur · Hinc ẽ ꝙ etiã de licentia plati curi am

8.

intis -h ad ̊ intras o ligatus ex ſolo &

eæxitu clauſtri ob hac cãm nõ ligatur.· &

t H aimo h danuũ nõ intulit

vVel qꝛ ſoꝛte nõ potuitvel pemtuit·d iẽ glo ·

†

.„ *½

nlominus ligatus. Idẽ diẽ paulus:

ℳ 5

“ Pze eria exeõicacois abſoluconẽ ſibi ſpᷣ
b nõ reuamt. ¶ Hexta excdicaco ?
e ma tenzubz et omtur deo e.

exta excõicaco & de mo⸗

cut accipimus ſuam ingo regularis ob⸗
ſeruãtie abiecto mterduũ ꝓprijs relictis

ne in agro: q; wero · vbi ſbᷣditur.pᷣfate

q ſentẽtie monachos inf'a ſepta mona⸗

ſteri on ſme licentia abb atũ ſnoꝝ arma

tonẽtes xereummus ſubiacere · et t poꝛ

haãc licentia dare qͥ ẽ loceo abbatis. ar. ne
ſede va.c.i. et de ſta. mo e. monachi.nee

ℳ „
+

ſm paulũ ſufficit petẽ licentiã n obtin ea⸗

tur. ut de elc.c. ſ religioſus · et li. vi. de te⸗

ſta. e·ſ religioſus· et addut pau: et gẽʒe.
ꝙ; Hwrbũu tenétes denotat tpis ↄtnua⸗
tionẽ ut ſic tenere ſit cũ effee lu.ff. de x. ſi.

. ·.nom. Lten ere· ꝙ ſi tener eadẽ ex mo⸗

naſtermũ nõ hʒ in eo locũ h̊ pena pᷣm glo.
et guil. qᷓ ad dit ſi etã monachus teneat
in alieno monaſterio non ſuo. q; lrſa lo⸗
quens d ſepta monaſterij dz mtelligi de

Vprio monaſterio. us aut nõ ſit locus

pene ſi tonet ea ex ſepta monaſterij tn H

nõ liez. B th ſni a nõ meludit canonicos re
gulares m verioꝛẽ opmione qua tenet
genzelmus cuius meo qam Hac exeõi⸗

aæatione nõ addidit de canomcis ſic ĩ pma

nec dʒ heri extõſio Hums pene ad nõ ſuoſ

vilis H

mnmre mterſicẽ· nee ſe poſ mon achus de

4

termos:licz ipi aĩe videaturr eſſe fauoꝛa
Pie bmo qri pᷣtvtrũ mdiſtmele
verũ ſit ꝙ nõ lez monaclo tenere arma ſi⸗
ne licẽna ſui abbatis· pßtim cũ ↄtingẽ p
mag nũ piculũ:q; ſi abbas odio capitali
monachu plequatur p̃t eũ beutere vulne
.

fenderevm vi repellendo qdᷣ tñᷣ ẽ de e

naturali. ut de reſti · ſpo· c. olmn j. et m cle·

kanoralis re acti d 4 8⁵ ryder guil· æ
hc ille textus da mtelligi ꝙ abbatis lice⸗

tia ds peti ſi tn talis ẽ orga ſuos mõchos

.

ab eo ſit licentia poſtulãda nam ſi tlis

h ꝙ eius 2ↄſoꝛtiũ eſſ mcolerabile. ut qa

parit cotumeliã creatoꝛis · vel qꝛ ſbditis
miũgit mmto lerabiliavel q monachos odi
I * H⸗ . 9 . 9
o capitali pſeq̃tur tue ſme lieentia eius

puyt monach' arma aſſumere 1 20 poteſt

alijs remedijs ſuccurri: ut de app el:c ·de

poꝛe· de hoĩ cidio.

c·ſhighcaſti: et in deã cle ·
paſtoꝛalis.

edo queri pt qd p arma

di meelligi e armon am ellaco vicleat
eſſe gnalis ita ꝙ 2hendit etia lapides·

Aſ r det glo· wrbũ arma non ſu⸗

miur Hic ita latiſſmme · hine diẽ pau. ꝙ 6

oqur de armis mmlitanbz no cliey que

ſut laerime · ut · xxi ijj.q. ul.e.ↄ uemoꝛ: ubi væ renũcia:q fſolug Pa diſpenſat cũ rece⸗
ſubdit ambro. ſacrime mee mea arma pto ſmõjiace in religione tã in dinibz
ſit· talia enĩ mimota ſut ſacerdotis ali⸗ qᷓ; m bñſicõ qᷓᷓ i religiõe wel loco Ocka⸗
ter nee debeo nec po ſſum reſiſtere · er q Gq ua excoicaco de eleõe abb atiſſe wel po⸗
intelli gi dʒz de arm 8 q ſut ad vſu pugne riſſe. ubi p pᷣoꝛiſſam monaſteriũ gubna⸗
alias h ĩ camera wi infra ſepta mon aſte⸗ tr q̃ pomtur li. vi. de elec. in. c. indemta⸗
ri monachus lapides habeat ad alia cer tibz. qo caplin tractat de elcoe abbauiſſe.
mim vſu wel cultellu antiquũ ꝓ coqͥna vel ubi ſß ditur · Cpoſtremo lij quos ad di
qd ſile nõ ẽ locus hiuc bene. ſecus ſi la⸗ rigẽdas m hmõi eleõmbʒ mo males eaſ⸗
pi des habeat iuxta januã ad uſi pugne. dem deinceps cõtigerit euocari. ab ſonjs
vidẽdu tñ ẽ ex ſoꝛma mõ ⁊ alijs circuſtꝭ⸗ ꝓrſus abſtin eat p qᷓ inter eas ſup facie⸗
tijs an talia teneat ut arma offenſibilia dis ip̃is elcõmbz oꝛiri poſſit diſcoꝛdia vel
ſeu deſen ſiblia ut ſut ea qᷓ ↄuiter ad mua exoꝛta nutriri alias eo ĩpo excoicacomis
dendu wl deſen dendũ arma dicutur. cui ſnie ſe nouermt ſbiacere· huius aut ab⸗
2 coꝛdat guil · dicos. qy B ↄp̃hendũtur ar⸗ ſo luconẽ ſp̃a ſibi non õ
ma et ßm hoc iudicare dz· q t eo iecture eſt de momalibʒ qᷓ can omce nucupantur·
nõ ſut necrie in notis et maioꝛ ibʒ armis et pomtur jin clem. att detesg. de ſtatu mo
ut laceis gladijs baliſtis ⁊ ſilibʒ. h geze. nachoꝝ. ubi ſbditur. ſtatuimus. Illas
dic ꝙ nõ fuit mẽs ↄditoꝛis ſi monachus ch mulieres q vulgo dicũtur canomece ſe
teneat lapides vel fuſtes ꝙ ſit locus huic culares ac ut ſecłares canomei vitã du⸗
pene · nã viðꝛ di xiſſe de illiſ armiſqᷓ ũiter cit nõ renu ciãtes ꝗprio nec ꝓfeſſio nem
arma dicutur muaſioms. ſicut ſut gladij aliã facietes locoꝝ oꝛdiarios ſi exẽpte
lãcee ſiles ac arma deſenſiõis ſic galee nõ fuerit ſua ſivero exẽpte fuerint aucle
loꝛice a ſiles.q; etiꝗ talia arma ad, deſen⸗ aplica peipnmus viſitan . p hoc tñ nõ m⸗
ſam qnq; hntem faciũt audacioꝛem ad tondétes earũ ſtatũ regulã ſeu oꝛd mem
ma lu· ᷓ ille. tutius tñ ẽ ab omibz abſt ine appꝛobare. et infra peipit viſitatoꝛes du⸗
re ¶ Septia excoicacõ & de ſimõiace re⸗ obus notarijs er duabz pſoms ſue occie
eeptis in religiõe qᷓ po mtur in exuagan. qtuoꝛq; viris alijs ſon eſtis eſſe co tows.
vrbani ſpe q meipit. ne m vmea ubi p̈ei⸗ in fine wero cõcludit li q viſitatoꝛes in
pitur ne a pſoms quib uſcũq; w lẽtibʒ in⸗ p̃miſſis wel aliqᷓ p̃miſſſon impedire pᷣſum⸗
gredi eoꝝ religiões eectas monaſteria plermt n momii rehpiſcant coipᷣo ſniam
domos ſeu loca m earũ recepeoe à anwel excoi cacõis in eidut. dic h Clo· ꝙ momti
poſt quecũq; paſtus prãdia ſiue cenas anq; mpedire meipit ſi poſt impediunt
pecumas ſeu iocalia à res alias etiã ad e nõ ligãtur. qdᷣ etã ſentit pau. et genze.
clehaſticũ ſeu quẽuis aliũ piñ uſu deputa nã quia momcõ fieri debeat ut reſipiſcãt
ta ſeu deputad a de cetero di roctevel mndi optʒ intelligi ꝙ ia impediebãt et maxnmme
rocte petẽ vel exigẽ quo cũq; mõ p̃ſumãt. 1 bm genze · qꝛ Hh agitur de pena in curreda.
illa dumtaxat recepturi q pure⁊ ſponte ubi ſłricta mterp̃taco fieri dʒ. Nq hoc li.
omi pactõne eeſſante dare wluerũt. vi · m reg· iub. in bems bem gnioꝛ ẽ inter⸗
ſi ſecus egermt ſi pſone ſm ares exti⸗ p̃tacõ faeẽda. vnde putat glo · ꝙ nece ſit
termt tã dãtes qᷓ; recpictes mõi exeo-⸗ imped metuũ pᷣeedè 1 mo nicoem ſeqͥ ut ſit
mucacõms · ſi vero capla wel auẽtus ſue⸗ locus huc pene. FH diet. q; vidit pᷣlato s
rint ſuſpenſioms ſentẽtijs eoipo decreuis⸗ ſeri bẽtes qnq; momalibʒ parẽt ſe cer⸗
mus ſubjacere. a bʒ p̃terq; m moꝛtis Ar ta die ad recpiéci. viltacõnẽ ipoꝝ et in
ticulo abſoſui neqant abſq; ſedis aplice eiſoẽ lris faciũt momeone ꝙ nullus im⸗
licẽna ſpẽali.ſj jbi. pter alias penas ĩ iu⸗ ediat.tlis enĩ momc fieri dz ut deſiſtart
re taxatas · ut ex. e. ti· qm ſmmõia ca. et. c. ab illato impedimẽto ut ſit locus luc pe
ex mſmuacbe de qbʒ pſtea latius videbi ne. et addit pau:·ꝙ ſuffic momeo gnalis

. mir. Et dic hen. boyc · m . e poſt triſlaconé. q& nõ diẽ textus q; noĩatiʒ moneri debeat.

— — —

—

— —

t aplica ut dic textus

*

44 ⸗

uiij⸗

er idẽ tenet genze. q diẽ e⸗ poſſible eſt 1

impediẽtiũ noĩa viſtatoꝛes ig noꝛent · et
ſic non pnt facile noĩ atim mon ere ꝓpter
2 2 * 5 7 8
qð poſß H̊8 ꝓuiſio plus debito differri qd

vitãdũ.dic tn glo ultia: oꝛdiarius pt

abſoluẽ ligatos hac ſnia · et idẽ gẽze · p

.c.aduſug. de inmu.ec.exquo pᷣ ſibi no

rebuat. ¶ Decima excoicaco ẽ de religio ß
violãtibʒ interdictũ qᷓ pomtur mn cle · ex
freqñti bʒ. de ſen · ex · ubi ſumati hetur · ;
religioſñi etiã exẽpti violãtes interdictũ
poſtũ ꝑ ſedẽ apłicãvel oꝛdinariũ loci vel
gnalẽ ceſſaconẽ vᷣmoꝝ factã ꝑ ꝙumceia⸗
ſe ↄ ciliũ vel eũ qͥ ̊ potuit huataʒ ꝑ cathe⸗
dralem vel matricẽ ecciam lo ei excoicati
ſut ipᷣo facto nõ obſtãtibʒ pmilegijs co⸗
ſu etud mibʒ eouẽtiombʒa ſtatutis· et die
glo · ꝙ loqtur hie de omibʒ religioſis ſiue
mẽdicãtibʒ ſiue nõ. ſiue exẽptis ſiue nõ·
eleriei tñ ſeclares ᷣm gloſaʒ nõ li gãtur
Hac ſma·et idẽ dicit pau·qꝛ pene ſut re⸗
ſtringẽde· Cumis raco eſt m guil-lauð.
q; multis graſſantibʒ opus eſt exoplo ꝑ
qð vult dicẽ ꝙ religioſi magis ĩ ͥ delm⸗
quebãt.et ideo magis reſtringi debebãt
PH. p ̊ qð ðᷣ in textu:nõ obſtatibʒ obie⸗
dtis quibuſcũq;: dicit glo· ꝙ remouẽètur
oms obiectus p quos alleg aèétur nulli⸗
etas ſmĩe mterdci mo ᷣm pau et math.
remouet᷑ obiectus in in ſticie. vn ſnia int
dicti etià minſta uãda ẽ ſic ⁊ ſſia excoi⸗
cacoiſ. et tles obiectus dicũtur excuſati⸗
ones ſucate ⁊ friuole qͥbʒ religioſi ſe vo⸗

u erint excuſare· et exempliſicãt pau· et

gẽze ut qꝛ di cebãt ſe ſup B̊ hre pmlegia
q t in h ſibi nõ ꝓſut · ut h in fine · wel diee
bat ſe appellaſſe cũ tn tlis appellaco non

ſuſpendat interdiclũ·de appel:c.adlouc.

vel ſnĩam miuſtã vel nulla vel in terdictũ
nõ eſſe gnale vel ali qͥd ſile. Fratribʒ in ſuꝑ
minoꝛibz ꝓHibetur · in ele· cũ ex eo · de ſen.

ex · ne tẽpe mterdicti frẽs ſoꝛoꝛes ter⸗

ernj oꝛd inis recipiãt ad vdina.ſi ſecus fece⸗
rint excoicati ſut ipᷣo facto·h̊ poſt ſatiſfa⸗
Monẽ abſolui pnñᷣt a dyoęeſano aũcte
d maioꝛe auũt
euidetiã ſcẽdũ ꝙ matrix eccia di maioꝛ et

baßmalis quꝛ ſic mr gnat ſie ⁊ illa regnᷣa

ret ꝑ bapm · et ſi tlis matnx eccia ſbeſt

religioſis· dic tñ glo· ꝙ rũ eadè debẽt in?·
dictũ uare · qꝛ et tũc locũ Hʒ h̊ ele et ide
pu atfran· vñ quãdiu eelebratur officiũ
dinmũ in eecia nõ eſt locus Hiue pene · ᷣm
glo.et idẽ pau·q ait ꝙ cũ in eccia cathe⸗
drali matriei puatur mterd ẽmvel nõ ſer⸗
uatur · H pᷣ ſunntur ſieri de wlutate p̃lati
et caphi.qꝛ tacẽdo vidẽtur facèexcvji.di.
ec. Ffaciétis· ; ſi mterdeã ꝓmciewol dyo⸗
eebß. in aliq bʒ eccijs mricibʒ hbuãt mmterdi⸗
cũ · et in aliq bʒ nõ.tũc m paulũ in loeiſ
quibʒ puatur ẽ lo cus huic pene ĩ alijs nõ
ſi tñ matrix eccia ẽ ſita in terra nõ in ter⸗
dicka et plures alie eccie in loco inter di⸗
cto ac nulla pneipalioꝛ h qlibʒ baptiſat·
et alique ᷣuãt inter dictũ alique nõ tun
ſm glo.nõ ẽ locus Huic pene· qꝛ deſieiunt
mens ⁊ verba.et m aluarũ.h poſitũ int⸗

dictũ nõ uaretur ab eccia matriee nõ eſß

locus huc pene· qꝛ h attẽditur obuan⸗/

tia facti · et ym glo.q;dui religioſi igno

rat ignoꝛãtia ꝓbabili nõ ligatur. (n

deeima excõicaco eſt de deinns et ẽ qua⸗

gioſ q cunq; nouali aut alias decimaa
eccie debitas ad eos ex aliqᷓ cã legitima
„ f . 4 „ P . .
nõ ſpectãtes appꝛopᷣare ſibi pᷣſupſerint

aut acqſikis fraudibʒ ſiue coloꝛi bʒ vſur:

pare.ecce pᷣma excoicacõ · ſeqͥ tur · ſeu qͥ de
aĩalibʒ familiariũ et paſtoꝝ ſuoꝝ vel ali
oꝛu aĩalia ſua ꝓpterea gregibʒ iboꝝ in⸗
miſcetiũ· ecee ſedᷣa excoicaco · ſeqͥtur. ſeu
q̃ de a alibʒ q in fraudẽ eeciarũ m pluribzʒ
loeis emũt emptaq; tadut wenditoꝛibz
vel alijs ab ipis tenẽda.eeee tereia exeõ
muũ cacõ·ſeqͥtur · ſeu qͥ de terris qᷓs tradut
alijs excolẽdas decimã ſolui eecijs nõ p⸗
mſermt à ꝓhibuerit n poſt reqſiecoem
p eos quonꝝn mtererit ſuꝑ hoc eis factã a
pmiſſis deſti termt mra menſem aut ſi d
eis hijs q vſurpare ↄtra pᷣmiſſavel reine
re pᷣſůpſermt infra duos menſes dãami⸗
catis eecijs emendã nõ fecerint ↄpetẽteʒ
ſuſpenſi ſut ab officijs admiſtracomibʒ et
bñſi cijs ac tlia nõ hnᷣtes excoicati ſunt⸗
nee pñt releuari n pus ſatiſfecerint: hon
tñ declaracoem breuitati 2 ſulens ſtudio⸗
ſo lectoꝛi relmquo. Ad laudẽ di·

Sermo. xvꝰ.
On occides. exodᷣ. xx. Excoi⸗
cacones ſtatũ religioſoꝝ pnñᷣ
cipalr ↄcernẽtes ꝓſequẽdo
prñmmo queri pt exquo cle.
ne in agro. de ſta mo. q; vero. ꝓbhibet
muouachis egredi monaſteria ſme ſuoꝝ
fſupioꝝ licetia vtrũ ex cã poſſmt eiei de mo

IFlligioſo ↄcernẽribaſ

A naſterio. A h rñdet math. ; p quocuq;

erjimi? nõ dz; mo nachus eici· h in carceri⸗
bus monaſtern detmn eri · utz. xxv j. q. i. c.

ipo monaſterio qð dicitur carcer mona⸗
chis malis· loms aut ſuaue ingũ. utʒ in
des. cine m agro · im glo.ſupꝑverbo. ſuami.
vmß lz mo nachus depo natur non tñ dz cici
to ꝙ nõ reeipiet pbendã in monaſterio.
remanebit . ut dic Inno. de ſmoma. m.e⸗
dilcuũs. ſi tn abbas mon achi eũ expellut
ſme cã tũc bona qᷓ monaſterio ↄtulit reti⸗
neore nõ pñt · debet igitur eu recipe in mo⸗
naſterio wl careé ac den cẽrijs puidere
utz eỹ de reglaribʒ. c. ſi· et ſi no lut Hͥ facẽ
tunc p̃i wi dioceſanus ponet eũ m alio
monaſte rio et illõ mõſteriũ Hẽbit bona
illius ut . e · e. et ex de renu· e. j · et ſi tali
monacho vi cualia deneg antur p̃t ſuper
hi'ijs ager reſtonem petere ut de reſcp. c.
cũ dilez. de accuſ.c.oſim. reſłituitur tñj po
aus o ffico iudicis q;; uure actõis. nõ eni
Prept aeloem noĩe ꝓprio cũ nõ habeat
riu. xj. q· i. c. nõ dicatis· de ſepul. c. ſ.
li. vi. pt eti a petere ſe reſtitui ad clauſtrũ

ſalua oꝛdmis diſeiplmalicʒ euã ſibiacci⸗

Fere de boms monaſterij ſi abbas ei dene⸗
gat expenſaſ. ut d co.c.olim. et.c.ex pte.

et ſi qritur quid iuris ſi qs ſe traſfert d
vno monaſterio in aluid. Ad ſ döm qG
in · e. qdᷣ a to. ex de clicis ↄiuga. ponuntur
dinerſe opmiões doctoꝝ. na ſi religione
vnã ingreſſus infra aãnũ ꝓbacois ſe trãſ⸗
fert ad aliud monaſteriu tũc omia recu⸗
paret · ut de regla.c.ſłatunnus.et. c. jg q.
li. vj et · e. bñ filiũ. in glo.inj.e. li. Si xero
talis mgroſſus exiuit poſt ꝓfeſſione; vel
anũ ꝓbacoms tũc m hoſt. o· an · et he ·

e ſex ltimis excõicacomibo ſtatũ

—

brna ſua ne monaſteĩo ſedᷣo ſit on eroſus

9

2.

yc. cu licẽtia ſupioꝛis exirut recupat

Sivero ſme lnia ſalteʒ poſtulata tũc im⸗

noõ debut · ut de reglaribz. c. lez. er jdeo lo⸗

niitatis ſupſedeo.

na ſua ſibi non reddũtur. ſuſſi cit eni perẽ

ecc. qð a te· ꝙ mon acſo recedẽte quocuq;

mõ a ſuo monaſterio m aliud artioꝛiſvi⸗
te reſtituũtur ei bona ſua ut illa traſporat
ſedo monaſterio ad qð traſit. Alij wro
ut accurſius v brixi eñ· tenẽt ꝙ dz he ſo ⸗

luv ſufruclu· et enã hoſti:i ſũm a. lc; 2cra⸗

.:

mũ tenet m Icũm. d& ceteris aũt gi bre⸗
tatis ſupledeo. ¶Duodeeia igit᷑ oxcoi ⸗
caco ſtatu religioſo ↄcernẽs eſt de reli⸗

gieoſis ſme lnia ſecłaribʒ ſacra mimſt:ti
bus qᷓ ponitur in cle. de pᷣuil·c. religioſi q

clericis aut laiceis ſacẽm vnctoms extre

ſolemſare nõ habita ſup hijs prochialiſ

pſbñi Ima ſpeali. aut q excoi catos a cano
ne pterq; m caſibʒ a iure exp̃ſſis xelpp

nilegia ſedis aplicæ aceſſis eiſem wl

ſentetijs pꝑ ſtatuta ꝓmcialia à ſmodaliæ

ꝓmulgatis ſeu ut eoꝝn verbis utamur a

Eenn era culpa abſoluere qu enqᷓ; pᷣ ſum⸗
P

pſermt excoicacomis in currũt ſni am ipo
faceto ꝑ ſedẽ dũtaxat aplicã abſoluẽdi.

vñ pon uütur ibi ſex excoicacõn es . utz m⸗
tuent · dic aũt h̊ glo. q hec ↄſtituco lo cũ

nõ hʒ in clieis ſeclaribʒ ꝓpter verbũ religi

oſ:· Icẽ pau. ſteph·geye · diẽ ꝙꝙ de religi
oſhs hic dĩſpomtur q; freqtius i ſ̊ ex⸗
cedebãat et mtelligitur h cle. de ombʒ re⸗
ligio ß dumõ ſmt religiõis appꝛobate. ut
dic lauòᷣ. de lapuſ alias eni nõ ſut e
religioſñ· ut de relig. do· c. ul. er. c. vno. ſi.
vi · et dew v. ec vno. e. li. ſß qmis q eſt reli⸗

giomis nõ appiobate ẽ religioſus et hic

gnalr loqtur de omibʒ religioſis. iĩ doo tu
tius in dub io tenedum eſt ꝙ locũ habet

in qubuſcunq; religioſis. et idem ſentit
petrus de ſtagno· pptiʒ cũ a locũ habeat mn
eligioſo nouieio ſic lapus.tenet.ar. de
X n ex· c. reli gioſo·li.vi.nã tpe nouicia⸗
tus gaudet pmilegio canoms. ſi qs ſua⸗

qs ſuadẽte· et ĩdeo dʒ etia ſentire onus ut

Een te taq; religioſus. utʒ.xvjij · q. iin. c. ſi

—

. —, 1 — — — —
— —,“ ——

e cenſi · clem . i · et ẽ regula iuris in.vi·qin
ſentit onus ſentire dz coomodũ ecouer⸗
ſIo· refert tñ petrus de ſtag no:quẽdã car⸗
dinalẽ tenuiſſe ꝙ ſi religioſus numſtrat

reli gio ſis nõ ẽ locus hiuc pene cũ de ip̃is

nõ caueaturmale tñᷣ faciut ſi miſtrat re⸗

ligioſs alterius religioms· ſecus aũt ſi
eiuſoe. ut in cle: ne m agro.de ſta.mo. &·

ſane· j·.lapus tñ dic q; vbũu clicis locũ hʒ

d cli eis ſecłari bʒꝛ reglaribʒ qð ẽ tutius·

et ꝙ ̊ verbũ laicis lo cũ h im omibʒ tam
ſeclaribʒ qᷓ; religiop · q; · xvi.q.i:c.gnali⸗
ter. loq̃ͥtur de mo nachis ec qͥ nõ ſut cle⸗
rici puri laici:qnq; dicũtur religioſi: ut
de rebz ee · non ali · e. n.· .ſi prochianus
diẽ ſe hre lniam ſui curati. viðdᷣꝛ dicẽ glo.
ꝙ religioſus parrochiano credè p̃t. lʒ
nõ eſ tutũ in foꝛo ↄtentioſo qꝛ ſi pᷣlatuſ
vellet facè religio ſũ pub licari excoicatũ
et curatus negaret lmiaʒ eſſe datã tũ c nõ
poterit religioſus ſe tueri·vrumtamẽ ſi
varrochianus ↄfitétur ſe dixiſſe religio⸗
ſo ꝙ habebat lniam curati nõ erit ꝓcede⸗
du ↄtra religioſu ad penã de qua Hic.qꝛ
nõ ðꝛ mimſtraſſe ſacrm m eõteptũ ſacer⸗

dotis parrochialis.cũᷣ tnᷣ hec ele. ſe oluz res
ſpieiat dtoptũ ꝓ h̊ ꝙ m lra diẽ pᷣſuplerit ·

t R obicitur ꝙ religioſus ignoꝛas penã
Hãc ł alias ſit bone vite mimiſłras eu⸗
kariſtiã ſme lnia nõ tñ in ↄtẽptum curati
penã hãc incidit nec excuſatur ꝑ ignoꝛã
tiam iut᷑. qꝛ regla iuns eſt m. vi.ignoꝛa⸗
tia facti nõ iuris excuſat. Ad hoc doõm qp
fran · de zab. ↄ trariũ ↄſulut p hãe reglaʒ
in verbo · pſupſerit. qᷓ notat dolũ ⁊ temeri
tatẽ mmſtłratis· vn licʒ ignoꝛanna iuris
non exeuſet tñ quãdo ex iecturis ꝓba⸗
bilibzʒ ꝓenditur ꝙ qͥs ignoꝛamt excuſa⸗
tur ſ̃m notata de cõſtit:c.ij. vñ licẽ miles
armate militie excuſatur ab ignoꝛ antia
iut · (. de iut · et fac. ig. l. i · ic ⁊ Bũe excu⸗

ſare poſſumus pᷣ cipue in foꝛo pñiali m qᷣ;
eredẽdũu ẽ aſſerẽti ſe ĩignoꝛaſſe.tutũ tñn

ꝙ ad cautela petat abſoluconem. B. qd
dicit in textu iſto de excoicatis a canone
intelligitur ſm lauð.qᷣ ad omes ſiue ſmt

relgiohñ eiuſdẽ oꝛdmis hue alterius ſuue

ſint laici ſiue clici ſue mulieres cũ ſit ea⸗

dem raco · ut de ꝛdſti · c. tñ lato · et in telligi⸗

tur de maioꝛi excõicacõe nõ minoꝛi. ut de

ſen. ex· c.ſi quẽ et.c.nup.cui ↄcoꝛ.lapus-
mtelligitur etiã de quocũq; canone a Ppa
cꝓpmulg ato.· m glo in vbo. quo cũq;. jde
pauet lauðnã ille ꝑ excelletiã ðᷣ can on.
Hme etiã ſbicit de excoicatis pſtatuta ſi⸗

nodalia vel ꝓꝛũcialia. nõ tñ e idẽ de exco⸗

micatis ꝑ ſniam ſvĩs ſi ſie abſoluũtur.
ut vult ibidẽ glo.ut non fiat extenſio ad

caſu nõ expᷣſſum. Idẽ laudᷣ.pau:et genze.·

ct ex mfertur ꝙ in execoicatis p ſnĩam
Pe nõ ẽ locus hHuic pene · qdᷣ tenet lauð.

ſi wluiſßß de h in telligi exp̃ſſiſ;̊.wrũth

leʒ textus dicat de Hntibʒ ptãtẽ abſoluẽ⸗

di p puilia ſedis aplice.tn ſjm pau.ſuſſic
ꝙ Habeãt a dioc. quo ad caſus eid eʒ eõ⸗

miſſos q; tũc abſoluit tãqᷓ; eꝰ deleg atꝰ
vlvicẽ gerẽs.qð aũt h̊ dᷣꝛ de ſentetijs la
tis ꝑ ſtatuta ꝓm cialia wi ſmodalia iʒ ec
intelligitur lauðᷣ.de ſnijs latis p ſtatu⸗
ta legatoꝝ de ꝗbz de offi. lega · e. fi et intel
(Krtexeus tin de ſentẽtijs excoicacoiſ.

ic queri pᷣt vtruʒ religioſus abſol⸗

uens mterſectoꝛes elerici nõ ab excõica⸗
tione qua meurrit ꝑ canon;. ſi qͥs ſuadẽ⸗

te · x vij . q. in· a pcco meurrat hãc penꝗ.

Ad z rñder lauð.q; nõ· q; aliud ẽ abſol⸗
uere a peco homicidij.et aliud abſoluere
ab excoicacõne.frequẽter eni aliqͥ ablol⸗

uutur ab excoicacõe ma nõẽte peco. ut de

teſti · e. Nmẽs· ij. in ſi· ſic etiã excõi catus

et irreglaris abſoluitur ab excoicacõne

manète irreglaritate · ut de ſen. ex. c. cum
illo · qꝛ irreglaritas ẽ potius maclła qᷓ
peẽm. pt igitur tolli pecm ab eo ꝗ de tali
peco p̃t abſolu. remanõte tñ ꝓpria ma⸗
cula alioqi ſi hoc etiã mtellexiſ de pcco
expſſiſß lc expᷣſſit de excõicacoe ut de de⸗
eimis. verũtñ q; excoicatus adnntti non

dz ad ſacr̃m pnie ſuꝑ illo in quo ẽ excõ⸗

micatus anteq; ab excõicacoe ſit abſo⸗
lutus cũ ſit e eectiam vmuſalẽ extra qua
nullus ſaluatur.ut de ſu.tri.c.i. Pvn a-
deo ſi tlem adinttit ignoꝛãter q;ꝛ ꝓba
biliter ignoꝛat illuũ excoicatum ut qꝛ fuit
excõicatus ꝑ ſtatutũ ſmodale qð igno⸗
rare licz· de ↄſti · e · i. li. vi. et ſie excuſatuir.
aut nõ eſt ꝓbabilis ignoꝛãtia. ut qꝛ fuit

excõicatus a canone quẽ ↄſeſſoꝛ ĩgnoꝛac

non leʒz · et tune viðẽ velle laud.q; quauis
2feſſoꝛ peecet abſoluẽdo a peecato nõ tñ
incidit imn hãc penã. gẽzelius aũt expſſe
diẽ ꝙ; talis hãc penã nõ incidit lʒ Suiter
peecet qñ ſciẽter abſo luit vel ſi non fuit
is noꝛãna ꝓbabilis quia decepit pccoꝛeʒ
et ſeißm eo ꝙ tlis abſolueo illi nõ ꝓſit ·
* hos religio ſos hae penã in cidẽtes ſo⸗
lus p P a abſoluit verũ tñ ab eis tali ter ſa
cramẽta ſuſcipiẽtes non meiduti m cano⸗

nem tan; pticipãtes m ernmĩe tue il⸗

lud de ꝑticip acoe lo cũ hʒ qũn fit pticipacõ
poſt actum damnatũ et nõ in ipᷣo actu·
redecima excoicatio ẽ de religioſis
retra heubz a deeims pſoluẽdis· et ponũ⸗

turdue excoi cacõ es m cle· de penis · m. c.

cupiẽtes. Prima ẽ edehnjs qͥ aliqua ꝓPfer⸗
re p ſumut in ſmombz ſuis vel alibi ut au⸗
dietes a ſoluceoõne decim aruũ rerrahãt ipo
facło ſut oxcoicati: Heda⸗ qͥ ſcieter poſt⸗
ronuͤt ↄfitẽnbʒ ↄ ſcietã facẽ de ſoluegis
deeimis · et ꝛlli radmi manent ſu ſpenl ipᷣo

facto don ec ↄſeictiaʒ ſecermt ſi comode

facultateʒ habuermt ̊ ipm eis dicedi.
exin de excõicacois mcurſuri ſnĩaʒ lhi hae
negligẽua nõ purgata dicare P̃⸗ pſe⸗
rmt.h̊ heec pena nõ exteditur ad xel igio⸗
ſos monaſteroꝝ vel ecciarũ deeimas pei

pientiũ. ᷣma auũt excoicacõ nõ ſolũ ↄp⸗

hendit reli gioſo s mẽdicãtes h etia non

mẽédicãtes. ut die glo; et ide pau P 65 as

ſditur m textu omibʒ religioſis qᷓus

vi · de deci · c. i · lo q tur tin de p dicatoꝛibʒ⁊

mmoꝛibz. H· dieit pau· ꝙ duo roqrũtur
ad ſꝙꝙ ſit lo cus Hanie bene : Primu ẽ q;
tha di cãt p 4 retrabat aliquos a ſoluti⸗
one decimarũ debitarũ eecijs · Seð um p
dicãt Hac in teneoe · ſecus eni ſi alia inte⸗
tione wel ſi nõ eſſent eccnjs debite ß alns
quo cũq; mõ ſm ꝙ audiẽtes qᷓ retrahun⸗
tur ſut obli ati ad ſolueoem deeimarũ ·
vñ ſi talia dicũt audiẽtibʒ non obligatis

nõ e locus Homc pene·quãtũ aũt ad ſecũ⸗

da execoica onẽ di it lauð. ꝙ ſi religioſt
repit ſn ↄſfeſione quoſdã deeimas reti⸗
netes nõ abſoluẽt eo ꝙ ſunt in continuo
moꝛtali. ut de decimis. e · ꝓHibemus · nee
tolli p̃t peẽm miſ reſtituatur ablatum ſi

et qn reſtituẽ ß pt · pus igitur qᷓ; abſoluãt

e ſolueze gi arũ debita queonẽ reci⸗

piat eeimaquarta excoicaco Ede re⸗

ligio s mẽdicãtibʒꝛ ponitur · vi. e vno.

de exeeſſibʒ pᷣlatoꝝ.ubi ꝓhibetur ne cuũ⸗
q; de pdcis in quocũq; loco ad habitadu

wmos vel loca qcũq; de nouo reci pe ſeu
hactenus recepta mutare aut ea wndi
tionis pmutacoms don acõis à cuinſuis
alienacom s titulo quocũq; m alios traſ.

ſerre pᷣſumãt abſq; ledis aplice lnia ſpe⸗

ciali plena expᷣſſam faciẽte phibiei⸗
one hmõi menconẽ ꝙ ſi ſecus ogerimt p
c. cupiẽtes · in cle. de pems · ſüt iĩpo facto
exeõicati. excipiũtur tñ in deo · e · vno · de
exeel. pla.in · vi · hij q; de ſuoꝝ ſupioꝝ lieẽ
tia vitã ducũt herennticã qᷓ in locis remo
tis ubi nõ ẽ hoĩm habitaco de ꝓp inquo a0
mrere pñt mutare tles habitacones.
de ſ queritur 4 8: nouu. rñder pau:
nouũ reſpectu pneipij · dꝛe illug qð nunqᷓ;

füit. vñ. q.i:c. non aute. et. vi n. q i.nee

no uu. et de v· ſig · qud ꝓ nouale. et ſie
ſumtur h̊ nouuũ· nq; wro ðᷣꝛ nouũ qð
fuit 5 poſtea eſſe deſn ijt nuc renouatur. et
ſic nõ aceipitur h. q nõ ꝓhibẽtur loca de⸗

ſtrucka reſicre · ſolũ noua loca nõ acq⸗

rere qᷓ nun q fuerut ad hoc deputata · qH
paulus dic verũ n locus deſierit ceĩ eon
dnio et habitacõe t poſtea ex nous iure
illu acqrãt· ar· de renuũ· c. qd mter·
ſnie abſolueõʒ ſbi pp̃ nõ reßuamit.
deci ma ex coicacõ è de aſſumetbz noua re⸗
ligionẽ vel habitũ noue religiois. et po⸗
mtur in · vi. de reli. do · c vno. ubi dieit di⸗
ſtrictius mhibe do ne aliqͥs de cetero no
uuũ oꝛdmẽ aut religionẽ muematvel ha

bitu noue religiõis aſſumat cõtm faacë⸗

tes aũt ſni am excoicacois meurrũt. Dro
quo ſeẽdũ ꝙ h̊ ꝓhibet nouã reglłam fa⸗
cere er ßm illã pfiteri · et eti à p Hibet no⸗

uu Habitũ facere qdᷣ intelligit Jo. an · m

pluribz ſmulain eodẽ collegio Hoabitãti⸗
bus et eãdẽ religionẽ ꝓſitẽtibzʒ alias ſm
Kalartes pſona nõ muemẽs ſectas ſeo:
ſum haabitas nouũ hab itũ ſibi poſſß indu

ere.¶ Hic etiã notãdũ ẽ ꝙ clicis alayciſ

licitũ ẽ m ↄũi viuere vel de laboꝛibʒ ſiẽ fia⸗

tres zuollis 1 dauẽtrie· aut de elemoſmis
. héj m urbe roma et alibi quidẽ faciũt qm

— —ʒ ——— in —. — —,

ea⸗
e:

no.

ſa:
ich
ſer
nc

— — —

— — — —

vulgo dicutur apli dũmõ nouã religio⸗

nuẽ à nouũ religionis habitũ nõ aſſumãt
noõ emj cenſendi ſut religioſi ̊ potius ſut
elericivel laici ſeclares q viuũt m cogre⸗
gacõne cã religioms· i:pij opis qð leʒ · ut

.ff. de colleg ijs illi. l. i. ſed religiõis · et

bpartholus m.l. ſi· ibid em.· Idem co cluſit
fran. de zab. padue q addit · nec g& ſut ꝓ⸗
Hibedi ̊ pmttẽdi ſic pmittũtur plures
alie ↄgreg acoes q; nõ ſapiũt impietate ·
ult ex de ecc ijs ediſi ubi pmittitur lepro⸗
ſss coha bitatibʒ ediſicare eeciam⁊ hre ſa
cerdotẽ. et deã. l· i · de colleg · illicitis · Ce⸗
terũ Jo·xxnj. m quadaʒ exuag an. qᷓ mei⸗
pit ſeã romana ↄdẽnat quo ſdã qͥ ſe reli⸗
gio ſos aſſerebãat · et ſeqm oꝛdmem pnie
mũmmoꝛũ fiatrũ et excoi cat epos et eoꝝ ſu⸗
perioꝛes ⁊ alios platos quoſcũ q; qͥ pᷣdẽiſ

