mõovenerande. Doͤm m aſten· u bi ſup q;
ſic.q; ſic dic aug.· de cimtate di·q ad ali⸗
quẽ afficitur ea qͥ de eo relm quũtur poſt
moꝛtẽ ven eratur nõ tãtũ coꝛ pus et ptes
coꝛpis hᷣ etiã reliqua exterioꝛa ut weſtes
et ſiůia.mamſeſtù ẽ aũt ꝙ ſcõs dei debemꝰ
venerari tanqᷓ; xpi membra filios ⁊ am⸗
eos et mterceſſoꝛes nros·et ido reliqͥas
ſanctoꝝ qleſcùq; in eoꝝ memoꝛia hHono⸗
re ↄ gruo venerari debemus · q; et ̃e dñs
Hmõòi reliqͥ as honoꝛat in eoꝝ pntia nmmra
cula faciẽdo · S ciẽdũ tñ ꝙ reliquie anti⸗
que nõo debent extra capſas ſuas oſten di
necvenales expom. utz ex de reli. erwene ·
ſcõꝝ · c· cũ ex eo ꝙ qnidãaã ſcõꝝ reliqmas

ſic exponũt wenales eas paſſmn ondut

xpᷣiane religiom detractũ ſit ſepuis et ne
m poſterũ detrahatur pnti deereto ſtatui⸗
mus ut antiã reliquie ãmo do ex capſas
ſuas nullatenus ondantur nec expona⸗
tur wenales · glo.qʒ; reliquie ſcõꝝ marti⸗
rũ vẽdi nõ pnt · q ſacra res ẽ nee recipit

eſt imacõ em ꝛ vendieõ ſme p̃cio nõ ↄ⸗·

„

nemo publice honoꝛare pſumat mli pus
aũctate ſum potiſicis appꝛo bate fuermt
cuius raco em oñdit ibide. c· audiunmmus
qꝙ; quida mter vos dyabolica fraude dece⸗
pti hoĩ em quenda in potacone Tebrieta⸗

te occiſu qᷓſi ſem moꝛe mſideliũ weneratur
cuũ vix ꝓ talibʒ in ebrietate pẽptis eccia

pmittat oꝛare. di cit enĩ apls ebrio ſi re⸗
gnu dei nõ poſſidebũt · illu etiã nõ pſuma⸗
tis de etero colere rũ etia h p eũ mracla
ſieret nõ liceret vobis ipᷣm ꝓ ſancto ab-
q; aũctate rõne eccie wenerari · Et H deere
tu ad cauẽdũ varia ſig mẽta dy abolicz
na mia ela qnzʒ ſiũt ꝑ malos· ut dic ibidẽ
gloſa. ideo non debʒ venerari ꝓ ſanc to
qſquis miacula facit mſi ab eccia roma-
na pus fuerit p teſtes legitios apꝛoba
tus. vnde. i. q . i · S2· c. teneamus · frés mei
vmtatẽ p̃ter vmtatẽ etia qͥ miracła facit
mchil e. m vmitate erat pplus iſri et non
facieb at mracła.pᷣter vmit atẽ erat magi
pharmoms a faciebãat moy ſi ſilia.ꝓplus
iſrahel ut dixi nõ faciebat miracla qͥ erat
ſaluadi apud deũ an q faciebãt miracula
an ꝗ nõ faciebata c. ¶ Terco coꝛpa ſcõ⸗
rũ nõ ſut traſfereda ſme ↄſilio et coſenſu
pneipis ep̃oꝝet ſancti ſmo di utʒ de ↄſe.·
ePetue lepulture · C. de reli. l. ul · ꝙ ſi nõ
e traditũ ꝓp etue ſepulture traſferri p̃t ſi⸗
ne ancte alicuius· Deniq; m thom ſcdᷣa
pe:·q· xc vi. S reliqmias qs poꝛtat apð ſe
ex ſiducia dei ſceõn quon ſut reliqe nõ
liete i attendèt ad aliqdᷣ vanũ ꝛſup⸗
ſticio ſu dumõ ec poꝛtãs laboꝛatvmẽ vi⸗
ta xp̃iana in gĩa dei· Nõ enĩ puto ſancłis
gratũ eſſe ꝙ eoꝝ reliquie poꝛtarẽtur ab
Hijs qͥ adhuc remanẽt in ꝓpoſito pecrã⸗
di. Vñ legitur de btõ bernh. ꝙ añ zuerſi⸗/
onẽ cũ iret ſemel ſecũ detulit reliqͥas ſcõ⸗
rũ martirũ iohis Apauli ad latus qii cũ

*

crnaliter mo uẽtur villicitos motus re

ringẽ nõ conaretur reliqiue p capſella
dure latus eius ton dẽ ceperũt qð cũ non

aduerteret ꝛ quieſcentibʒ motibʒ tonſio

ereaturas excelletes veneramur ut beata ſtit nee enã ſpualia vendi pñtvel ſpuali⸗ —=
virg mẽ gð ptinet ad yꝑduliã.i. ſupdu⸗ bus anexa. vedo reliquie nouevene⸗ . t
liam alias wero creaturas quãdã etiam rari no pnt abſh; licetia · vñ ꝓſeqtur bi⸗ ⸗
diumã pticipacõ em attingẽtes ↄi vene de deeretalis · iuẽtas à nouas reliquias eint

edne
gturſbi/
lqrias
tmhpus
tefuernt
diumis
zude dee,
nehnera,
vneratur
eis eccia
bnoſire⸗
vpuma⸗
macka

ncto abſ/

ethdere
dawlicf
t die ibin
„ ſaneho⸗
ccia roma⸗

apꝛoba⸗

⸗Fes ma
acka ſaat
. er non
ni magt
4. pplis
daqent
mmraauſa
depa ſco⸗
t coſenſt
utz de oſe⸗
ul. Jn 16
ſemßtſ/
lvm ſed⸗
rays ſe
ſcen⸗
u ihpj
wme vi⸗
ſanchs
etur b
w freci/
n acſ,
as ſi
us qn a
notus ſe⸗
pſel
anon

wonſ⸗

A

greſeot poſt aliquas ho: as cũᷣ ſterũ titil⸗
lacones ſurgerẽr renouate ſut toſiones

In baiulu increparẽt di cetes · mun dare

iis fers vaſa dñi. nãvaſa dei ſut coꝛpa
Pn ctoꝝ · Ad laudẽe dei omipotẽtis¶
de duabo ſpecieb⸗ ſup ſticõnuz ſe
indebito cultu dei et ydolatria ꝑ cultũ

creaturarum ermo · vi.
On habebis dos alienos ac.
exoð·xx·m quibʒverbis tria
ꝓhibetur ꝗ b nos vult ab oĩ
ydolatria reuocare · ꝙ& ſoli deo eſt cultus

dobitus utz math. im. dym deu tuu adoꝛa

bis ct illi ſoli uies . Drjmo nãq; ꝓhibʒ
adoꝛare creaturã ſpualẽ·i angl os vel de⸗

mones quos pomt in ſumo ꝓhibes ſi⸗

eri m illis ydolatriaʒ· vñ oꝛigen m glo.

angelos quibz gẽtes ↄmiſit excelſus wo

cat ſeptura deo s q̃ a doo dato 8 s ego
dixi dij eſtis · Sʒ iterũ dic · omes dij gen⸗

tiu demoma duns aut celosg fecit. Sc8o we

ro ꝓbibz adoꝛare figmontũ hHuane mẽ⸗
tis cũ dic· nõ facies tibi ſculptile · i. ma⸗
gines ſickas qᷓ nullis rei naturalis ſut
repntatiue· Hme die. ps coõſundãtur oẽs

qᷓ adꝛãt ſ. culptilia · et 4 q gloꝛiatur in ſimu⸗

lachris ſuis. nã ſam a puerſio ẽ ꝙ hõ in⸗
curuetur ad adoꝛãdũ figmẽtũ ſuũ. Ter⸗
eio demq; ꝓhibet adoꝛare omem ſlitui⸗
dinẽ. i. omem imaginẽ rei naturalis ꝗ 2
in celo deſup ut ſolis luneꝛ ſtellarã · et qᷓ
m terra deoꝛ ſuʒ ut ſpĩs bonis qᷓdrupeduʒ

wolucrũ ſerpentũ · et eo'n q ſunt m aq us

ſt terra i· piſeaũ ſimlu nõ mquit ado⸗
rabis ea· ſcʒ actu exterioꝛi· noq; coles · ſez
affechu interion cuũ enj ex dupliei natura
ↄpoſiti ſumus ſcʒ intelligibili et ſen ſibili.
duplice adoꝛaronem deo offermus ſcz
ſpualem q q ↄſiſtit imn interioꝛi mẽtis dao⸗

tone. et coꝛpalẽ q ↄſiſtit in exteioꝛi coꝛ⸗

poꝛis hiuliacoe · et exterioꝛ fit ꝓpter inte⸗
rioꝛẽ. ut p ſigna Hiũlit atis qᷓ coꝛꝑalr ex⸗
Hi bemus aſfoclus m. nr excitetur ad hici⸗
endu ſe do q; ↄnaturale no bis ẽ. ut per
ſonſibilia ad mntelligibilia ꝓcedamus.
et hee duo pꝓhibẽtur fieri creaturis cultu
latrie⸗-QAd maioꝛẽ euidentiã ſeẽduũ ßm
tho · ſeða ße · q · xciin·q; antiquitus diuer⸗
Rmod diumus cultus ywlis exhibebat

Szmo vj

facke ptim ꝑ aſtronomãa p ꝑ meromã⸗

“ intelligedu ẽ Eꝙ talia virtute hnñt dandi

*— *

Qinda eni p quad3 4 nephariã⸗ artẽ jma⸗
gjies quaſdãoſtruebãat q vtute demo ni
aliquos eertos eſſcus hébant vñ puta⸗
bat m ipis imag mibʒ aliquid ᷣmitatis
eſſe. et ꝑ n8 eis inus cultus deb etur .· et
hee fuit opmo hermetis termegiſti . ut
aug vii . de ci· del. dic . In cuius argumẽ⸗
tũ. geh. xxxi · dicũt aliqͥ do ctoꝛes ꝙ vbi
traſlaco nĩa hʒ ydola· in hebreo Hetur the
mphin et ſic expomtur iudicũ · xvij. ad⸗
dutq; ꝙ theraphin ſüt imag ines quedã
cia· Do ctoꝛes aut hebrei dicüt e caput
altoi puen, pmogemti interfectia ſac⸗
ficati demom qð p̈ ciſu ſalſatur aromati⸗
bus cõditur ut poſſit duu ꝑmanere ſuper

cuius lingua in aurea lamia ponitur no⸗

mẽ alicuius dmoms et dat rñ ſa: non tñ
riſan mquãtũ deus pmituit qð freqnter
tingit ꝓpter peca hoim talibʒ eredẽetiuʒ
na q; demerẽtur ꝙ ſuis decepeõibʒ capi⸗
antur. ideo deus talia pnnttit . dyabo lus
igitur p caput il illud rñſa dabat et ſic ere⸗
tebãat ineſſe aliqd vmitatis Aln wero nõ
exhi bebãt eultu vmitatis ipis ymag ini ⸗

bus ß. creaturis quarũ emnt magines.
et vtruq; eoꝝ tãgit aplus. rõ. . na quatu
ad pᷣmũ dieit. ↄmutauerũt glam in coꝛru⸗
ptibilis di in ſifitudimẽ coꝛruptiblis mia

gmis hoĩs ⁊ wlucris et q drupeduũ atq;
ſer pentũ · Quãatu wro ad ſcdᷣm ſudlit. oo 5.

luerut et puierũt creature potuis qᷓ́; crea
toꝛi. Q uidã em ſeſtimabãt quoſoã ĩeſ
fiſſe deos quos ꝑ eon magmes colue⸗
rũt. ſic iouẽ mercuriũ alia hmõi poꝛtẽ⸗

ta · Qmdazʒ etiã eſtim abãt totũ müdum
vnt eſſe de nõ pter oꝛpalẽ ſbam ß ꝓpt
aĩam quã ineſſe putabãt diceẽtes doü nl
alind eſſe qᷓ; aiam mo tu racoe munduʒ
gu bernantẽ · ſicut hõ ſapies ðᷣr non ꝓpter
coꝛpus h pter aam. et ſie putabãt tot

mũ tdo cũ ctiſq; ptibʒ eius eſſe cultũ ðᷣmita

tis exhibendũ ſeʒ celo aque aeri terre et
omibʒ hmõi: et ad refe rebat no mia et
jmmag ines deoꝝ ſicut varro dieebat. et

aug. narmat · vij · de ei · dei. vñ. iiñ· regu. x⸗

vñn. legitur ꝙ adoꝛ auerũt omem mliciaz
cli. ſcʒ ſolẽ lunã i ſtellas: eo ſecrãtes eti⸗

filios ſuos. Et ezech. vinj. vidit in teplo don actuu ſm inſtifuta dei qin colitur er .
tepic lã omeʒ ſilitudmẽ aĩaliũ m circuitu ad ̊ ptinet ſupſtieõ qrud am obpuatiarũ nen
parietũta ut nulla eſ beſtia quã nõ pi⸗ g tria tangutur m dẽtis ubi ſup· Qua c d
Cura monſtraret. ut diẽ glo · et uſq; ho tum igitur ad pwu qri pt vtrun cultu we⸗ .
die cermmus hams getilibz ubi cu⸗ ri dei poſſit ee aliqͥd pm cõſu · pum cu ðdꝛʒ
Qa gna beſtiaruʒ adoꝛat ſtulta religio. Johel.ij. omis quicũq; muocaueit n omé
vñ 1yſa· . ðꝛ · ꝙ talpas et veſptiliones dñi ſaluus orit. H quo cũ q; mõ ꝗs deũ co⸗ olu⸗
adoꝛ abat · Alij vero ſic platomei poſuert lit eius nomen muocat· Ad ̊ rndet tho ane
vnu eſſe ſumu deu oĩm cãm poſt quẽ poſu ſeda ße· q· xciij· ꝙ; ſic dic aug · m li. ↄtra du
erũt é& quaſo a ſbas ſpuales a ſumo doeo mendaciũ: mendaciũ maxime pmeoſuz ſet
ereatas q́s dos noĩ abãt pticipacõe ſez eſt qð fit in hijs q ad xp̃ianã r eligioneʒ ſl
diumitatis quos nos angelos dieim ptinẽt· Eſt aut med aciũ qn qs aliqd ex⸗ ſeie
Poſt q́s ponebãt aĩas celeſtiu coꝛpoꝛuz terius ſigficat cõtrariũ writati· Poꝛro ſiò peen
et ſb Hinjs demones quos dicebant eſſe aliq d ſi gfſicatur verbo ſic ⁊ facto et in tlᷣ wun
aerea queda a'alia et ſ Hijs ponebant ſi gficaco e facti ↄ ſiſtit exterioꝛ religiõis wen
aias hom quas pvtutis meritũ ad do⸗ cultus · et ideo ſi ꝑ cultuʒ exterioꝛẽ aliqð ne
rum vel demonũ ſocietatẽ aſſumi crede⸗ falſu ſigmſicetur orit cultus pmcioſus.
bant. et omibz hijs cultũ deitatis exhibe⸗ qð cotin git duplr. Vno mõ ex pte rei ſi⸗
S bãt ut refert aug. vin· de ci. dei · et omia gmficate a qua diſe⸗ coꝛdat ſghcaco cul
bpryanẽt ad ſupſticozydolatrie. ¶ Noͤndu tus et ex Hm tepe gre pactis ia xpi m⸗ F
gIggaitur ꝙ qntũ ad pma pticula Huius pᷣ⸗ ſternjs pmeoſu ẽ uti cermonijs veteri
cepti ꝓhibetur omes ſupſticõ es de qbuſ legis qubz x pi m ſteria ſigmſicabatur
ðꝛ · xx vi. q. n. c. illud. ubi ðꝛ ſupſtico ſi eſt fitura · ſic etia piculoſu eſß ſi qs verbo ↄſi⸗ .
quicq̃d inſtitutũ ẽ ab homĩbʒ ad faciẽda teretur x pᷣm eſſe vaſſura. vñ diẽ aug · m
ygdola colẽda ꝑtinẽs wel ad colendu ſiẽ epla ad Tero· ꝙ leg alia obhuata poſt v⸗ n
ũ creatura pteue ulle creature vel pti⸗ ritat euã geln dunmulgataʒ ſut moꝛtifera. n
nẽs ad ↄſultaco es pacta qdaʒ ſigſicati Alio mõ ex pte coletis · et H p̃eipue m cul⸗
onu cũ domoibʒ placita atq; federata ac. tu ↄm qꝗ p miſtros exhibetur m pſona u
multa ꝗ bi ꝓſeqtur. et ſic gnalr ſupſti⸗ totius eccie.ſicut eni falſarius eſſ q ali⸗
tio e cultus mdebitus traſgrediẽs mediũ qua ꝓponẽt ex ꝑte alicuius q̃ non eſſent l⸗
vtutis q eſt in religione· er pᷣmo qui deʒ ei 2 mſſa.ſic viciũ incurrit falſitatis q ex .
ßm tlo. ſcda he · q· xcin · pt eſſe ſupſtieo ex pte eius cultũ exhibʒ deo ↄtra mo duũ au⸗
pte o biectivel fims qꝛpᷣt diumus cultuſ coꝛtate dinma ab eccia ↄſtitutum et in
exhiberivel wro deo h mõ indebito et ſie eccia ↄſuetũ : ſic oʒias rex pᷣſũpſit offerre
pma ſpes ſuꝑſticõms ut ſi q tpe gre ſacriſiciu et lepra peuſſus eſt. vñ cultus
coleret deu hm ritũ veteris legis · vel ex⸗ ↄtinẽs falſitateʒ nõ ptinet ꝓe ad dei m⸗
hibetur ᷣmus cultus cui non dz exhiberi uocacoem magis ad pᷣſupeonem hua- .
ſq; cuicũq; creature. et H̊ ẽ ym genus ſu⸗ nam ⁊ blaſphemã dininaque enĩ maioꝛ
. perſticoms qð diniditur in multas ſpẽs blaſp hema qᷓ; nõ ſacerdotẽ celebrare di 4
hm dinerſos fies diumi cultus · Orimo uma · Dem q; m cultu dei p̈t eſſe aliqd ſup
namq; oꝛdmatur diumus cultus ad ro⸗ fuu.lʒ nõ ꝓprie ſupſtico ſu. et tn abſcde⸗ n
uerẽnã exhibẽdã do: et m ̊ pma ſpẽs dũ eo ꝙ nõ ẽ fim religiõis ꝛ cultus ꝓpoꝛ⸗
buns Shis eywlatria dimmn reuers: onatitni fſims diuin, cultus ut ig deo 6
tià mdeb te exhibet creature · Hedo oꝛdi tet gloꝛia et ei ſe ſubiciat mẽte ⁊ coꝛpe.et e
natur ad ̊ ꝙ l mſtruatur a vo que co⸗ o quic ſo facit ad de gloꝛia r add S n
lit.· et ad hoc ptinet ſupſtieõ dininatiua qᷓ ꝙ; mens lvĩs deo ſbiciatur et etii coꝛpuſ e
demones con ſulit h aliqua pacta cu eis p moderatã refrenacoem ↄ cupiſeetiaruʒ dit
mita tacite vel exp̃ſſe · Tereio oꝛdmmatur m den eccie oꝛdmacõnẽ ⁊ ↄſuetudmem gue
Sinus cultus ad quadãa directoem huũa⸗ eoꝝ quibz hõ ↄuiut nõ eſt ſupfluũ vmo eh
Eu

ſate
Oua
cularde,
um ad
it nom
drc⸗
m lrt
pmeoſin
lgione
miqder⸗
Doeroſe
ermti
religios
re aliq
maoſus⸗
peeraſ
icico au⸗
cabatur
wyvyß/
caug. m
apſtv⸗
ornfeſa⸗
uem al⸗
n pons
eſh an⸗
on eſſent
tas qer
nodu al
utum ct t
ſtoßern
aulms
ic i
em hua⸗
inain
brare di.
nieip
abſade⸗
us Por⸗
ut odo
cotpet
114 .
cpl
ſnar;
udmem
dn⸗

nũ honoꝛẽ inpẽdat. 4 qntuʒ in ſe ẽ facit
do zmu

v.

aultu. Si vero ſit aliqiud qꝗs quaâtũ eſt &
ſe nõ ptinet ad dei gloꝛiã· neq; ad hoc q;
mens hyĩs feratur m deũ· aut etiã ſi ſit p̃⸗
ter dei eccie inſtituconẽ wel ↄtra ↄſuetu⸗
dmẽ zuͦem qᷓ pm aug·. ꝓ lege hñda eſt

totũ hoc reputãdũ ẽ ſupfluũ et ſuꝑſtiti⸗
oſu.q; in exterionbʒ tmm ↄſiſtẽs ad interi
oꝛẽ dei cultũ nõ ptinet· ſic quidã nõ ↄme⸗
düut carnes de capite · quedã non nent in
ſabbato ꝛſilia. ¶ Hedo queri pt de ſcða
ſpẽ ſuꝑpſticois ſeʒ ydolatria qᷓ̃ qͥs diuma
reuerentiã creaturis exhibet. vtru ſez ſit
peẽm grauiſſmmũ pptim cũ peſſimũ oppo⸗

mtur opno. ut dꝛ; vin. ethic. hß eultus in⸗

terioꝛ ꝗᷓ ↄſiſtit in ſide ſpe cantate meli⸗
oꝛ ẽ ꝙᷓ; cultus exterioꝛ & mſidelitas deſſ·
raco ⁊ odiũ di q̊ oponũutur cultui imteri
on ſut granioꝛa pcea qᷓ; ydolatria: q̃ op⸗
ponitur cultui exterioei. Ad i̊ ſeũs tiv-
rndet ſevᷣa e· qxciiij · ꝙ granitas peci
pᷣt dupkr attendi.· VSno mõ ex pte p cci.·
et ſie ydolatrie pecẽ̃m ẽ maxmmu i guiſſi
mu: q; ſieut in republi ca uiſſmnũ eſſe vi

detur ꝙ aliqs honoꝛẽ regiũ impẽdat alte

ri q; wro regi:q; quãtũ in ſe ẽ wtũ oꝛdi⸗
nem reipublice pturbat.ſie inter pcca qᷓ
ↄtra deu aúttutur q; tn ſut maxmma gra⸗
uniſſnnuz eſſe viðꝛ ꝙ aliqs creature dini⸗
altorũ deü eſſe in mudo ðᷣmũ minuẽs pñnñᷣ⸗
cipatũ · Alio mõ pᷣt attẽdi grautas peci
ex ꝑte peccãtis. hc ðiꝛ grauius eſſe pcẽm
eius q pecat ſciéter qᷓ; eiꝰqͥ pecat iĩigno⸗

rãter. et jm ̊ nl ꝓhibʒ gramus peccare

hereteos q ſaẽter fidẽ coꝛrũpũt quã ae
ceperũt qᷓ; ydolatras ignoꝛater peccãtes.

et ſimiiter aliqᷓ alia peca pnt ee maioꝛa

ꝓpter maioꝛẽ ↄ tomptũ peceãtis · vnde im
ydolatria pluna peca latent· Nãa pᷣmo pᷣ⸗
ſupꝓp onit interioꝛẽ infidelitatem adicit
exterius indebitũ cultũ. vel ſi tin ſit exte

yioꝛ y dolatria abſq; mterioꝛi in ſidelitate

tuc adicitur culpa falſitatiſ· Scðᷣo melu

£

glaritas dñᷣij deo ſotrahi Cerecõ inclu⸗
dit m ſe nnpugnacõonem fidei ſaltẽ ope
quo ꝑ ytolatriã ſidẽ xpianã impugnat.
et huins quidẽ ydolatrie dup lex fuit cã.

dit in ſe magnã blaſphemã mquãtũ ſm⸗

Nuã in etate ma nõ fuit ytolatria· ſeʒ uſ·

mecoicabile nome ſeʒ diumitatis ligms
et lapidibʒ inpoſuerũt · Scðo ꝓpter H
homo naturaliter de repntacoe delcãtur ·
ut die phus in poetria ſua· et deo homjes

ꝗ ſe colẽdos hoĩbʒ erranbʒ exhibuerunt
m ydolis dãda rñſaa aliq̃ facièdo qvide
bãtur hoĩbʒ mrabilia. Ad hae ydolatriã

ꝓꝙ noe ꝓpter recentẽ memoꝛiã creacois
mundi ex qua adhuc vigebat vmus
tdei cogmeo in mente ſoĩm · In ſedᷣa wero

etate legitur mueta ydolatria ex cã qda

diſpo ſtiua qᷓ fuit ex pte ſvĩm. et h tripl
Prunno ex moꝛdmacone affeus put ſez
ſies aliquẽ ſoĩemvel mims amates vel
mmis wnentes vnont diuimii ei mzs⸗
vrũt · ſc mnus q ſecit magmè beli pr̃is
ſui et adoꝛare fecit. Et ut ðꝛ ſapi e·xii ij.
Acerbo luctu dolẽs pr eito ſibi rapti filnj

feat mag mné e ill ̊ ci qſt ſõ moꝛtuus

ſierat tanqᷓ de colere cepit. et ſubditur
hies aut affeclui aut regibʒ depuiẽteſ

„

rudes a pncipio vidẽétes ꝑ artficuʒz dili⸗

gentiaz hom nmagmes expᷣſſue factas
diumitatis cultũ eis impenderũt. vnde
ſapie.xi ij. Si q arafex faber de klua li⸗
Srtfedtum ſerferte: c pfctia iae ars
illud ſiguret et aſſilet inagini hoĩs ut de
ſbᷣa ſua filjs et de nuptijs facies wotuʒ
mnqmrit ꝛc vide · Tercõ ꝓpter ignoꝛan⸗
nã weri dei cums excelléna nõ 2ſiderates
impederũt diuinitatis eultũ quibuſdam
creaturis Iter pulehritudmme ſeu virtu⸗
tem vñ ſapĩe xiñj:m eq; opibʒ attẽdẽten
agnouerunt q́s eſſ artifex ſ aut ignẽ A
ſpum aut citatũ aerẽ aut girũ ſtellarũ A
ſolẽ aut lunã: aut mmia aqua reoꝛ es oꝛ
bis termrũ dos putauerũt- Alia cã cum

ydolatris fuit ↄ ſumatiua ex pte vᷣmonũ

Jero boã rex iſrł ꝗpter ambico em reg ni
induxit omeʒ iſrahel. S alomonẽ aut ad
Hãac trax it effrenata libido et moꝛdiatus

amoꝛ mlierũ: Tata é obeecaco vic Hu⸗
i1ns ꝙ publice adoꝛ abat idola turpitudi

ms.· ſcʒ von eris ꝛpᷣapiahiliũ· et vnuſqmiſ⸗
ꝙ mven era cõe ydoloꝝ querebat ꝓprium
2ↄmodũu et moꝛdmatũ affectũ ſic luxuri⸗

oßſ dea ven eris a ᷣapi:et amoꝛoſi adonide

de quo reſort omdius meth amoꝛphoß· li .

xiinj. p ut plemus hotur in ſermone de

Swo viſ

xos aut feciſtis ea ſpelũcaʒ latronnũ· ca⸗
ſti vero dee vſte ſacrificabãt · et ſic de ſili⸗
bus. vñ i iudei ad tantã deuen erũt dema
tiam ꝙ filios ſuos filias ſuas mmola⸗
uerũt demon ijs · ut plem ſſyne pʒ inp di⸗
to mone de dnica . · et qð exeerabiliuſ
eſt ſilios ſuos ᷣmogemtos in terfecerũt
ut de capitibz eoꝝ ſibi facẽnt ſmulachra
vel tecas demonũ: vñ ex como do το
ydolatria oꝛtũ Hiit · nã legitur ꝙ mnus
q mmuen ↄdididit et noſe ſuo noĩauit
prem habuit noĩe belũ quo moꝛtuo fecit
ſtatuã in illius memoꝛiã ſibi fieĩ quã tin
noꝛamt ut omes mali ad eãↄſugi ẽtes
manerẽt nnputi ſecuri ꝓpter qð mult
ſtatua illã m fauoꝛẽ mm venerabãtur et
tadẽ ꝓ deo coluerũt· ing rediebatur aut
temones ſtatuas illas ut ondentes mõo
ſtra dantes rñſa magis hoĩes ludiſica⸗
rent. gentes aũt cireũiacẽtes exẽplo m⸗
muit arũ pntibʒ ſuis ſtatuas fecerunt et
eas adoꝛaueft et exinde cepit ydolatria
Ex noĩe q; beli yhm diuerſa ydeomata ſut
etia deriuata diuerſa ydolo n noĩa· nã ba⸗
bilo m vocabant ydolũ ſuũ beel· paleſtini
baal. Alnj baalim. moabite beelphegoꝛ ·
zydonũi beelz ebub quẽ wocabãt pneipẽ de⸗
momoꝝ. q; dicebãt in H ydolo luciferum
habitare et ex eo futum pᷣdicẽ. mfirmos
curare multiſq; mõis illos deluſit donec
nudi et rei hinc exeant nl ſecũ pᷣter peca
poꝛtãtes · vn btus andreas dic legeda
ſua. ꝙ xp̃us vemẽs m Huc mũdũ docuit
ydola ce demoma vana/qᷓ talia ſuadẽt ꝑ
qꝗq deus offendatur ut offenſus ab eis au⸗
tatur. et auerſus nõ exaudiat et non ex⸗
audiẽdo ip̃i a diabolo raptiuẽtur. et ca⸗
ptiuati tadin deludatur donec nudia rel
de coꝛpe exeãt mehil ſecũ nᷣ peca poꝛtan⸗
tes. qð a nobis auertat iꝛhus xpus.·
ſSBe ꝓphanis ac diuerſis ꝓractica cõi⸗
bus cu demomb' ad aliꝗ ſciendavel
faciẽda · et de fato. (Vermo. viſe.
/ On habebis doos alienos co⸗
nm me. exoð·xx. In iſta clau⸗
ſula ꝓphibetur illa p qᷓ mens
Puana auertitur a reuerẽtia
ereatoꝛis ſui· et ſic ꝓhibetur omes pha⸗

ne pactões cu demom bʒ ſiue ſmt p mnca⸗
taco nes vᷣboꝝ ſiue ꝑ inſcpco es camcte⸗

rũ vel magmũu ſiue ꝑ immolacões ſacri⸗
ſi con. in hijs tribʒ ↄſiſtüt omn es artes
magice. phi betur igitur omia eyx gi
ſut ꝓghane pactõnes demonu ſiue ſmt
ad tranſmuta eones naturarũ ſic fecenit
magi pharaoms ſiue ad ludiſica cõn es
ſenſuũ ſic faciũt hiſtriones· Rue ſmt ad
mueſtig acoes futuroꝝ ↄtin getiũ ut faci
unt dium omia iſta wcat aug pactio⸗
nes demo nũ eo ꝙ ' talibʒ attribuitur ere
ature qð ſoli ereatoꝛi deberet attribui · de
quibʒ ᷣ m cãtico deutero· ꝓuocauerunt
eũ in dijs aliems ⁊ m abhomĩaco ibʒ ſuis
ad irã ↄcitauerũt¶ Viſo igitur in ſer⸗

—

mone pᷣcedeti de ydolatria ia ꝓ ſeqnduʒ ẽ
de diuma coe · Ad cuius euid entiã qri pᷣt
vtrũ diumaco ſit pecm.ſic vivi dñs velle
deut. xviij. ubi pcipit · non ſit ͥ phitones
2ſulat neq; diumos· Ad ̊ rnd et doctoꝛ
ſeus ſcða ße · q · xe v. ꝙ; in noĩe dumacoiſ
intelligitur qued am pᷣnucia co futuroꝝ.

Futura & duply p̃ᷣnoſa pñt · Primo m ſu⸗

is cauſis. Scdᷣo in ſeipᷣis. Cauſe vero ſu⸗
turo y tripłr ſe hnt·quedã enĩ ſꝑ et ex
necitate ꝓducũt ſuos effectus· et Hmo⸗
eſpfeũs ſuituri p̃ᷣnoſa pñt ꝑ certitudmo· et
p̃nüciari ex ↄſideracõne ſuarũ cãrũ· ſieut
aſtrologi ꝓnnuciant eclipſes fſuturas.
QNuedã wro cãe ꝓducũt ſuos effectus
nõ ex ncc̃itate nec ſp ſed ut in pluribʒ et
raro deſieiũt et pꝑ hmõi cãs pñt pnoſa ef⸗
fectus futuri nõ ꝑ certitudmẽ h ꝑ ↄiectu
ram quãdã ſic aſtrolo gi ꝑ 2ſdemeõ em

ſtellarũ queda p̃ᷣnoſcèn pᷣnuciare pñt de

pluuijs et ſiccitatibʒ ac mediei de ſam⸗
tate 1 moꝛte· Quedã demq; ſũt cãe qᷓ pᷣm
ſe ſi ↄſiderẽtur ſe hnt ad vtrũlibʒ.qð pᷣei
pue viðᷣꝛ de potẽtijs rõnabilibʒ q ſe Hñt
ad oppo ſita ßm phm. et tales effeũs vel
ena li qͥ eſfeus ut in paucoꝛibʒ caſu acci⸗
dũt ex naturalibʒ cais p coſderacõnem
cãrum p̃noſcei nõ pñtq; eoꝝ cãe nõ hñt
melmacõ em determataʒz ad hmõi effeus
et ideo eſfeùs Hmõi non pnt pᷣnoſemſi
2ↄſiderẽtur in ſeipis· homĩes igitur hmõi
effeus in ſeipis ſolũ ↄſiterare pñt · dũ ſut
pntes · ſic ca homo videt ſoꝛtẽ currerewel

—

nepnci,

wes ſaen⸗
nes tes
aepgut
u hue ſyt
ſe Kreent
iſcacones
ue ſintad

müut ſag⸗

packo⸗

bmtur cre⸗/

ten bu de
ocauerunt
s
lturmſer,
pſecndue
entta qniht
e diswle
4 phiones
idet welo⸗
dum macbi
v Kituron⸗
nmo m l
ſe wro fuü⸗
petex
ct hmo
tucmi⸗
car⸗Reut
3 futuras⸗
3 GKeckus
nylunhe
t pnoſas
zeß niec⸗
ſdemcen
arepitx
a ſam⸗

ſe hnt
aſtaen⸗
enconen
ze nohnt
zhn
turhma

yluribʒ ꝗq hüana rone pᷣnoſa pht · nec ec

xxvi. q· v. ö qᷓ macoes expetũt ⁊ moꝛẽ

ambulare wel ſinan· ſed rõſiderare Hmõi
in ſeipis anteqꝙqᷓ;ᷓ fit eſt dei ꝓpriũ q ſolus

in etermtate videt ea qᷓ futura ſut q pre⸗

ſentia. yſay · xlj· ãnũciate qᷓ futura ſunt in
futurũ et ſaemus qm dij eſtis vos· Si g
ꝗqs hmõi futuna vel etiã occulta p̃noſcere
aut pᷣnuciare quo cũq; mõ Pſupſerit mſ
xeo reuelãtevſurpat ſibi mamſfeſte qð dei
elſt. et ex hoc aliq diumi dicurur ab mde⸗

bita vſurpacone. vñ yſið · in li. eth imolo ·

diumi ſut dicti qh deo plem. Zitate emn
ſe plenos hant aſtutia quadam frau⸗

dulstie futum Mαuaαt, et tuc ſolu dica⸗

tur diumare i. qð dmu e face qn mdebi⸗
to mo ſibi vſurpãt pᷣnuciaconẽ futuroꝝ

euẽtuũ.nõ ea q̃ ex necrio vemuũt· vl ut jn

deo reuelante et tũc ↄſtat eſſe pecm· vn

₰—

gentilm ſb ſequutur · vel m domo ſua Hu⸗

,—— r2- — —— —, — 7 —
mſmõi ſoĩes introducũt exqueredi ali⸗
Aqid magica arte aut expiadi ca ſͤͦ re⸗

gula ququẽnij aceãtm gradus pnie

Smos ſcza ſacdote. glo. ibr e. ſtr ſe;

diumatoꝛes m legẽ ↄ cremãtur · H ille m

luis do mo hec fiut poſt publicaconẽ bo⸗
noun mn exim mttitur. ut . T. de maleficiſ.

nullus ym iuma wero ꝓpter deteſtacõnem

crmnsm accuſ⸗ acone no adnnttutur · ·
Aq· vinj . qſquis iteẽ ſut excoican dixxvi.

Alſquis nec adnnttitur ad tel momum.

— —

oð de ceſli. e. teſtimomu· et ſi no toꝛiũ eſt

euk ariſtia denegatur · de ↄſe · di · . c p di⸗
lectoe. ubi legitur de magis 2 hiſtriom⸗

bus. et multis alns pems ſin ure pume⸗

tur· ¶ W l queritur vtrũ & nõ h; vti mi⸗
mſteriovel arte dmonũ ad cognoſcedu

ſutuna wel ad aliqᷓd aliud rñd et aſten. li ·

.i. ti · xi· ꝙ vti mmſterio diabolivtute di⸗

uñma ei aliꝗq lieita impando ̊ lic; ſc pau⸗/
lus actuu·xvi mpamt ſpui malo ut ex⸗
iret a puella phitomea. ſed un eius mi⸗
nſterio famliariter eũ muocãdo ꝓPibi/
tum illicitu elł nõ ſoluũ lege poſitua·

etia diuma · leuit! xix · ubi pcipitur oceidi
ſeiſcitatur magos et ariolos ¶ Cete⸗

rũ hec vᷣm acõ tam pmeioſa dmiditur in

—

—

nultas ſpes· pealiter th e triplex genuſ

piuj'na cõis et ſub quolibʒ loꝝn muͤlte ſpe⸗
cies ↄtinẽtur · quon pmũu genus ſit ꝑ ma⸗

mfeſtãà de monuũ muocaconẽ qð eſt Fuiſſi

mũ et ptinet ad mgromaticos. nã mulro
gramus domones muo care q; aliqᷓ fa.
cere qubz dignu ſit g demones ſe mge⸗

rat. et d miditur m multas ſpes · qꝛ demo⸗
nes expᷣſſe muo cau ſolẽt qnq; futurm pᷣ⸗
dicere mgerètes ſe aſpectuia auditui ho⸗

mſnu p̃ᷣſtigioſis quib uſdã apparicoibʒ ꝗ

ſpẽs wo catur pᷣſti giũ ex eo ꝙ oculi hpĩim
pᷣſtrmgutur ad nutui domoms aꝓparetis
ut in balaã ꝓpha.nui:xxn· vide ꝓceſſuꝛ
in hmone de ertlerol Lewraͤt loquiva⸗
rijs imguis. Anq; wro apparẽt p ſom⸗
ma. ct wcat᷑ ömaco ſommon. na l; qnq;
cã ſommoꝝ fuit vel ẽ a deo ꝗ mimſterio
ang elonꝝ aliqᷓ Iomĩbʒ reuelat m ſomnns
ßim m lege wrenibm illud nui n. Si
quis fuerit mter vos ꝓhůᷣa domm m viſu
apparebo eiwl ꝑ ſommũ loquar ad illu.
Muleotiens tn opacone demonu fanta⸗
taſie doꝛmetibz apparẽt ex quibʒ qnq; fu⸗
tima reuelãt Hys q pacta illicita cum eis
PBñt vel eis etia qͥ ſupſtitoſe ſo mnia o b⸗
ſeruat. ↄtra quos ðᷣꝛ deut x vi ij. nõ muem
atur in te qͥ obhuet ſomma. Q mq; pinde
pᷣ moꝛtuon aliquoꝝ apparicoemwel locu
tionẽ et wcatur mg romacia: na mg rum
Frece moꝛtuus manchia dum aco nucu⸗

vatur ſim y ſid. q; quibuſdaʒ pᷣcãtacombʒ
adhibito ſangne videtur reſuſcita ti moꝛ

i diumare et ad mterrogata rndere.
5 hopomtur hoe lieitu oſſe eo e ſauli
inqrenti d futuro euẽtu bellii. reg·xx⸗
vim.c: a muliere Hnñte ſpuz phitois apa
ruit ſamuel et euentuũ futurũ p̃dixit.non

erni fauẽt aie ſanctoꝝ illicitis interroga

tiombʒ· Ad i rndet tho· ſedᷣa ße. q. xcx.

ꝙ ſic aug· dic̃ ad ſimplicianũ· nõ e abſur
du credeè aliqᷓ diſpen ſa coõe pmm ſſuʒz fuiſſe

ut nõ dnante arte magica wl potẽta ſed
diſpenſa cone occulta qᷓ phitomiſſam et
ſaulẽ latebat ſe onderet ſpuᷣs iuſti aſpe⸗

Yllibʒ regis vᷣma eũ ſnia pcuſſurus. wel nõ

ſamuel a requie ſua ſuſeitatus ẽ ſß aliq
fantaſmaa illuſo magin aria machma
tione diaboli facta qua ſcptina ſamuel?

apellat eut ſolẽt imagmesreri ſuonuz

2

3 =

vomimbe appellan. ñq;e etiã a futia ̈ p̈ᷣ⸗

nüciant p hoĩes viuo 58. utʒ im arrep tieijs

et hec eſt diumacõ p phitones a phito
apollmis q dicebatur ce auctoꝛ ðᷣinãdi
tales aut accedẽé a ab eis occulta req

rere· ut furta ꝛ c. ſtricte ꝓhibitu ẽ.xx vi.
q · nn v. vij. in diuerſis caplis· vñ H oma
deu ad nacũdiã ⁊ vin dcã ꝓuocaãt. Pme

ut htur · in. regũ · i · occoʒias egrotãs et

ↄſulẽs beel ebub dũ accaron. a deo moꝛ⸗

tis vm dictam accepit ex oꝛe helie ꝓphe.
Qñq; dem q; ſutun pᷣnũ ciãt ꝑ aliqs figu

ras vel ſigna q̃ in rebʒ maiatis aparent

que ſi apparent m coꝛpe terreſtri · ut vn⸗
gue ferro vel lapide polito wocatur geo⸗
man cia · ſi m aqua wocatur ydromãca· ſ

in aere aereomãcia·hi igne piromacia:
et iſta quatuo gna ſut pnᷣeipalia m ꝗᷓ⸗
tuoꝛ elemẽta· Pi demq; apparent mviſce⸗

ribʒ a ali imolatoꝝn m aris demonu wo⸗

catur aruſpiciu. et ſic pʒ de pᷣmo gũno di⸗

umacois CSeym aut genus ẽ p ſolam

2lid eraeõem diſpo ſeois wel motus alto⸗

rius rei qð ptinet ad augures et H mul⸗
tas ſpes· na qnq; ↄſideratur diſpo ſicoes

ſigurarũ m aliqiibʒ coꝛpibzv iſui occur⸗
retes. et tũc erit quedã dinmacois ſpẽs

4 diuerſiſ catur. ex lmiametis manus
2 ſidenatis diumna eõ ſumpta wcatur ciro⸗

mãcia qi diumaco manus· Si ex qubuſ

dam figuris in ſpatula cuiuſd am aĩalis

aparẽtis wocatur ſpatulamãcia 1 ſic de
alys. ſi ſiat ſida o circa vba hoĩm

alia mtencone deã q qs intoꝛquet ad fu⸗

turũ qdᷣvult pno ſeere wcat᷑ omen.
ſ obieitur diumaeõ ꝑ omia nõ illi cita.
q; gedeon qͥ ad hebre. xi. in nùo ſanctoꝝ
pomtur vſus f fuit omme ex Hqꝙ; audinit

recitaco nem Tmterpᷣtaconem cu iunſd am
ſom ni· ut Zꝛ · uð. vn. Kilia eliezer ßuus
abrahe. ut legitur geñ· xxiiij. Ad ̊ rndet
docoꝛ ſcũs · ubi ſup . ꝙ gedeon obßuamt
recit acoem expo ſico em ſomnij accipi⸗

ens eaꝙ omine qᷓᷓ a ᷣna ꝓuidentia ad
ſui mſtructõem oꝛdmata· Silr eliezer
verba puelle oꝛone p̃miſſa ad dũ. Nõ tñᷣ
nobis licʒ q% ba huana qꝗᷓ accipiũtur ꝓ
omme nõ ſubdutur di ſpo ſeom ſtellaruz

v ſmilm · lieʒ aliqn diſponutur m dui⸗

4
KA

nam ꝓidentia· ut pʒ in gSedeon a elieier

ae eti in ionathan ꝗᷓ dixit ad armgerů

ſuũ · pmo regũ.xiinj· Si ita lo cuti fuerint
ad nos manete donee wemamus ad vos

ſtemus in loco nro nec aſcendamus ad
eos. Oi aut dixermt aſcendite ad nos
aſcendamus ad eos ꝙ; tra didit eos: de?

m mambz nris · hoc erit nobis ſignu. fre⸗

queter tñ fiut ᷣm opacõem demo nuz ut
obuãres illudãat · nã hijs q̃ ex opmione
vana vel falſa ꝓcedũt in gerit ſe demo⸗

ms o paco ut hoĩm aqĩmos mnpliecet vam⸗
tativel falſitati: Poꝛro ſi lit ↄ ideracõ cir⸗

ca motus vlwces amu ſea quoꝛũ libet
a almavel p ſternutaco es hoĩm wel aali⸗

um. gnalitor ptmet ad auguariuũ qð ðr

a garritu auiũ. ſicẽ auſpieiuũ ab mſpeclõe
auiũ · quon pᷣmũ ptinet ad aubs · ſcum
ad oculos m quib pᷣecipue Hmõi ſidra⸗
ri ſolẽt aſſeri bentes ſpũm ꝓphetie coꝛnis

cuculig cambʒ gallmis ꝛ ſilil ad pno ſcẽ

du ea qᷓ ſut hoibʒ neo gmta. maledc

inſama qua ſere laboꝛat mfunti: eotra q; 4

peipitur deut x vinj. nõ muematur q obſ⸗
uet augurto⸗ Pimmi, cũ mamfeſtuũ eſt
motusvel garritus auiũ vel quecuq; di⸗
ſroſi coes Hmoi m rebz »lderate non ſüt
cã futuroꝝ euentuũ nec ex eis eognoſe
pnt ¶ Lotandu tñ ad maioꝛẽ euidẽtiaʒ
c opacõni bruy aĩalm ẽ mſtmetꝰ
quꝛdã q uo mouentur in motũ nature qꝛ
no z ſoor vpis ſui actus· Picigitur mſtm⸗
chus ex duplici cã pꝓeαρερ&C. Drimo Eex
cauſa coꝛpali.cũ eni nõ ht n aĩam ſen ſi⸗
tiuã cuius omes potẽtie ſut a ctus coꝛpa⸗

liũ oꝛganoꝝ·iĩdeo ſubiacet eoꝝ aĩa diſpo
ſicom ↄtinentiũ coꝛpoꝛũ et pᷣmoꝛdialiter

celeſtiũ · et ideo mehil ꝓloibʒ aliqs eoꝝ
opꝑaces eſſe futuron ſigna inquãtuũ *½

foꝛmãtur ꝛpuů u celeſtiu diſpo ſicom. et oc c

aeris ↄtin ẽtis ex qua pꝓuemut aliqᷓ futu

ri euẽtus · m tñ pᷣmo ſiderare opoꝛtz ꝙ;
mõi opacõnes nõ extẽdũtur n ad pᷣeo⸗

gno ſcendũ futum qᷓ cauſantur ꝑ motus
eleſtiu coꝛpoꝛu. Heðo ut nõ extẽdantur
nñͤ ad ea q pnt aliq ualr ad Hmõi aĩalia p⸗
tin ere· conſequũtur em ꝑ eæleſtia coꝛpa
gneõem quãda naturalẽn mſtinctum
ad ea que eon vite ſunt necria ſicut ſunt

— — —

— — —

lietenr .P Ml
ngeri vmmut ac es qᷓ fit p plunias ventos adiuta p gaciam multos en? videmus
nernt alia hmõi. Alio mõ cauſantur mſtmctꝰ eolericos manſuetos. melãcolicos bem⸗
dws hmõi ex cã ſpuali· ut ſcʒ vel ex deo ut m gnos cũ Evmtus coꝛpm eeleſtiũ oꝑpatur
us ad colüba ſup xpᷣm et in coꝛuo q pami heliã · admixtionẽ et qᷓlitate ↄplexionuʒ · Hme
lacn et in cete qð ſuſcopita eiecit Jonã ꝓphaʒ· eſt ꝙ p ↄns opatur quo dã mõ ad quali
os vel ex demom bʒ q vtũtur hmoi opacoibʒ tate moꝛũ· valde tn ex longmquo quia
ußre⸗ bruton aĩalm ad implicandas aias no⸗ plus facit ad qualitatẽ Periss vtꝰ?
n ut umis opiniombʒ: et eade rõ við: eſſe de oĩ⸗ nature mferioꝛis qᷓ; ptus ſiderũ · Et ideo
mone bus alns· eũ igitur naturalr aliqᷓ ↄ gno⸗ ↄcludẽdo dõᷣm eſt ꝙ cpa cel eſtia non
vmo⸗ ſcũt circa futuros tꝑm euẽtus ideo ad h pñt p ſe eſſe ca opaconu li· arbi. lie; pnt
vam— ↄgnoſcenda ↄſiderare eon wces imo⸗ ad hoc melinare diſpoſitiue in quatũ meli
bar⸗ tus nõ eſt ilicitũ puta ſi ꝗs ex hoe ꝙ eoꝛ nacõem impmũt in coꝛpus huanũ et per
liber mcula freqnter ero eitat Pdicat plumam ↄns mvires ſenſtiuas 4 ſut ac lus oꝛga
nali, cito ventura cetena hlia qᷓ multa reperi⸗ noꝝ coꝛpalu et q melmat ad aclus hu⸗
utur in naturalibz. ¶ deniq; r ↄſid e⸗ manos er q; hoĩes ut plurimmu has paſ⸗
“õ thematicos quatũ ad ?ſidemco es nataz- diſponut ut plurimu ſm has mmelmaco⸗
n⸗ li dierũ q ponut eſſe fatũ Pro quo ſeiẽ nes eeleſtiũ coꝛpum ideo de bns aſtrolo —
Ans du hbm aſten · li. i. ti. xñj · ꝗ; opmio fuit ⸗ gi qnq; werm dicut · H expnmur mcliatio
* rada mathematicoꝝ ꝙ ex vi poſheoms ſi⸗ nẽ eeleſtiũ coꝛpm hõ ꝑ roem opari pᷣt cuii
. derũ necrio cauſatur m hoĩbʒ diuerſitas ſenſituie vires o bedit · ut ꝓbat phs. i.
4 moꝛũ ita ꝙ tlis & quiſq; m moꝛibʒ qualẽ ethic.et m. in· de aĩa· et ſie intelligi pᷣt qðᷣ
42 facit ipᷣm eſſe diſpo ſicõ hᷣderũ imn qua ↄce diẽ polomeus · ꝙ homo ſapiẽs dnatur
ptus l natuis é: et iſtavim wocauerunt aſtris.qꝛ p ſapiẽnã ſuã ea vitare pᷣt ad
noie fan. U ſi querimir vtrũ igitur ox diſponunt aſtra ſic is quẽ coꝛpus celeſte
1. mipᷣſione liiariu celeſtiũ cauſetur m ho- diſpome eſſe guloſu ꝛ luxurio ſu ſbynſſuſ
mmbʒz duſitas moꝝ. Rndet aſten· ibi⸗ racõm ecotra ſo brius a caſtus eſſepᷣt ꝓ⸗
dem ꝙ moꝛes ſvĩm ꝛ euẽtus futuron a ſi- ut euã ſeribit caſſanus in li co llaconuz
deribz cauſari mtelligi duplr pt. DPruno ꝙ quidã ſocratẽ mſpiciẽs dixit oculi tui
8 mõ ꝙ itelligatur necrio ⁊ ſufficiẽter et coꝛrup eoꝛes pueronꝝ·et cũ diſepli ſocra
tuc no tm ẽ faſſu h̊ etã hereticũ · qꝛ repu⸗ tis ↄuiciu illatum ſuo mgrovellẽt vleſea·
em⸗ gnat xpiane religiom.tũ q; weritas fidi ſocrates ait · quieſeite ſo dales ameſcito
ex in G erroꝛe ſaluari nõ pᷣt.cũ em pomt oĩia ſũ eton ſ mevirtute ↄ tineo · ¶ Vltimo qꝗᷓ
nſ⸗ ncẽrio a ſideribʒ euemre tollit meritũ et ri p̃ᷣt vtrũ dies egipciaci ſunt obſᷣuandi:
ba⸗ p ↄns pᷣmũ tollit ⁊ gram · et pꝑ ↄns glam· breuiter dðᷣm ꝙ illos o bhuare qnq; eſt
* tu etiã q; moꝛũ honeſtas ꝓp huc erroꝛem ydolatrie ⁊ infidelitatis· ut cũ obhᷣuãtur
. fpmdi ciſt patitur di culpa eccãtis in ſis in hijs q pure dependẽt alih hoĩs arbitrio

tera reſun ditur liceæaua malefaciẽdi ſme
rep̃henſone ↄceditur · et hõ ad honoꝛãadu

ut in domon edificacone belloꝝ exercicio
et ſilibzʒ. Qñ q; vero prudẽtie et ſagacita⸗

tis ẽ ut cũ obſuatur m hijs q hñt cãm na
turalẽ ut potiomibz minucombʒ ſẽ obſer⸗
uare dies quo ad aeris purificaco em cet
tpis qualitatẽ ẽ ꝓuidetie ſ̊ ſoluʒ ad nũ⸗

intellig atur di ſpoſitiie et cotig enter et
ſic p̃t hre veritatẽ. q; nec rõm nec ſidei re

.
. 2 e
4 et coledu ſidera incuruatur. Scðᷣo mõ q;
tu
4 tate. om nec ſidei re
v7% pugnat planu eni eſt ꝙ varia diſto ſeõ

nis coꝛpis multu facit ad variaconẽ effe ctu⸗ cupacoem 5 vanitatis ut ſcʒ ĩ ſexta feria
uf um et mon aie · ut plurimu en aia vple⸗ ſit melius ſanctiſicare q; ſm quinta Silr;
p⸗ xiones coꝛpis comtat · vn eleriei ſunt obßuari, pt curſus lune in plantacõ mbz.
4 iracudi:ſangn ei benigm melanecolici in⸗ vel inſertio mbʒ arbon utpote fine deere⸗
um mdi· Hecmatiei pigri· hoc tñ no ẽ necnio ſeentie eius et in ſerẽdis ſenimbʒ in no⸗
it eo ꝙ aa dnatur ſuo eotpi maxime qn ẽ uilumo qꝛ ad hoc ſut racõn es natumles.

—
„ W
3

unum nomẽ hnt.·
vtrũ p cem ſit in caracteribʒ qͥᷣ fieri ſo lẽt a

qnq; etiã nectatis ⁊ obediẽtie ut in nu⸗

ptijs eelebradis ⁊ feſtis· vn de hijs mul⸗
ta dicũtur m decretis · xxvi. q· v· c. nõ licz
xpi ams tenere tradicones gentilm · q tñ
lra facil iter nõ intelligitur ñ in glo ·
