eſt in collcis qʒ clerici facilms a ſoluẽdo

deſiſtẽ pñt. nee iĩta veriſili ex eo ꝙ nõ ſol⸗

uuũt dãana meurrẽ pnt. hec Franc.de zab· in

intuen du b ꝙ in · c. clieis · li· vi· de nmmu.

.c.imnouamuſ. de cen ſibz. Hemq; ſ. ſolerter

ecc. nõ ſolũ excoicat pdcã onera imponẽ-
tes ⁊ exigẽtes ß enã cleri eos coſenti etes
et ſoluẽtes a qua ſma nõ pnñt abſolui niſi
a ſumo põtiſice. et vmůſtates culpabiles
jbideʒ mterd cõ ſbieit · Wrũtñn dic Jo · an .
64 in nouella. bndictus in ſua exuagan.
q in cipit · quã olmm. Hãc deeret alẽ reſtrin⸗
xit ad exi gẽres tmn· et clemens eã cũ ſuis

decl ara eoibʒ reuocarit · ita q voluit hin

ꝓ nõ facta ꝑ ſuã exuagan. q̃ eſt in clem.
e. ti · e · vno · et ibʒ xremtut Jo· an· nee glo⸗
. (Mona excoĩcatio de a⸗

getibz ↄtra ecciaſticã libertatẽ ꝗ pomte.

n· c. no uerit ubi ſbditur· excoĩcamꝰoms

hereticos c̃.· nec nõꝛ de q̃ cetero buari ſece
rmt ſtatuta edicta et ↄſtitucones mtro⸗

ductas ↄtra ecciaſticã libertatẽ · mſi ea de
capitularibʒ ſuis.i.de libris ſtatutoꝝ im⸗
fra duos menſes poſt hHmõi publicacoez

ſnie fecerint amoueri. Item excoicamus

ſtatutarios a ſeptoꝛes ſtatutoꝝ neeno⸗

ptãtes ↄ ſules rectoꝛes. et cõhliarios lo⸗

coꝛu ubi de cetero Hmõi ſtatuta et coſue⸗

tudmes edite fuermtvel ſeruateneenon

et illos q hm ea ß ſumpſermt mdicare vel
m publica ſoꝛmã ſcribere indicata· bi.

veruũti Hm omes doc boꝛes nõ fit ↄtra lib⸗
tatẽ eccie ql violãt tur pnilegia 2 ceſſa pti

cularibʒ occns. h tũe ſit ↄtra libertatẽ hu⸗

ius eccie wel illms qn ſüͦt deeſſa ecciev m⸗
uerlali · et himn hẽ · boye · qͥ hm talia ſtatuta
E pſupſermt indicare vel uidicata . ſoꝛmaꝗ
publicã redigere ſtatiʒ ipo facto ſũt ex⸗
commcati; Räeciales aut eius ↄſiliarnj
nõ ligãtur n ſeiétes ea eſſe ↄtra ecciaſti⸗

cam lrbertatẽ aſſonſerint deli ko ut qma

ſeruauerut. wel cõſiliũ dederũt ꝙ hueét. wel

n egligetes fuerut ea de ſuis caplis del ere
vel offieiũ dimittẽ qᷓ; cito de eis certiſica⸗
ti ſceiũt ?⁊ 2 gnoſcut eſſe ↄtra libertatẽ eecie
ceſſa cũ aliquo mo dico interuallo. qG6

bomviri relmqtur arbitrio ut de don a. e⸗

aplice. Si aũt ĩgnoꝛãt ſtatuta foꝛe ↄtra

7
*

libertatem eccie nõ in eiderent in excoica⸗
tionẽ qᷓ nõ cadit ñ in ↄtumacæ xi . q. inj. ne
mo epon · hm Inno · hoſt · et Jo· an. hie. et
ſz ſane mtelli gedu ẽ ꝙ ignoꝛãtia tlis ex⸗
cuſat q8 ab excõicacõe ad qua meurren⸗
dam reqᷓritur dolus nõ tñ excuſat ab alia

na.ſilr ſi ali a pſo ms in textu contẽtis

ſeruãt ſtatuta illa ꝗꝓpterea nõ ſut excoi ca
ti m Inno· glo.ideʒ Io.an.· in cle vna· dx

vſub · ſup · Vbo · ob buare · m argumẽtũ aut

p̃deõꝝ · m·e · vos · de jmmu. ec. ipo facto

ſut excõicati htes ſeculare dniũ ꝗᷣ hi
bere pᷣſumũt ſuis ſᷣ ditis.ne latis à cle⸗
ricis ſeu pſoma ecctaſtieis quieq; wn⸗
dant à aliqͥd ab eis emãt neq; eis bladu
molãt. panẽ coquant à 4 alia obſeqa exhi⸗
bere ß ſumãt cu tlia in dero ga coem eecia⸗
ſtiee libertatis interdicè uid icã tur pa itn
n5 reſeruat ſibi eius abſolucoem De⸗
eima excoicacõ ẽ de laycis qᷓ co gũt ſibi ſõᷣ
mitti ecctaſticas plonas ſeu bona ecciaſti
ca ꝗ pomtur m. c. ede re· ee · nõ ali · li · vi. et
ponũtur ibide due excõicarõnes. Pryna
m. E.laici vero qͥ platos wxl capła ecciarũ
ſeu alias pſonas ecciaſticas ad ſmiſſi⸗
ones hmõi faciẽdas Hactenus.i.an hoe
caplin ↄpulerũt mſi poſt ↄpetenteʒ mo m⸗
tion? ”remiſſa ſbmſſione quã ꝑ vnmm vel
metuͤ exegrt ecciaſtieas pſo onas bona
eeciaſtica eis ſbmiſſa taliter in ſua liber⸗
tate d nmmi ttãt illa etia q de cetero platos
vel plonas eaſdẽ ad talia faciẽda ↄpule
runt cunſcũq; ſnt digtatis dicois aut
ſtatus excõicacõis ſmia ſmt mn odati et
ſic m hac excõica coe reqͥritur momeo. et
ſoluũ Hʒ locu m mobilibz · Scða excõicaco
pomtur m. Cex ↄtm clibz. · ſup pmiſſia
Hmõi lnia ſcʒ ſperoſenſu ſcz ſui capfi in⸗
teruemẽtibʒ hackenus mitis vel quos m
ſuturũ miri »tigerit ſeu occahone illoꝝ
layci ultm id qð eis ex natum vtractuuz
jpᷣoꝝ wel adhibita in illis lege · i. vuen ecõe
pmittitur aliqd nõ vſurpent · qui wro ſe⸗
cus egerint mh legitie moniti abvſurpa
tione Hmõi xeſtiter int reſtitu ẽdo ea q ec
talr vſurparũt eoipᷣo ſniam excõicacoms
mecurnt . B ibi· eius tñ abſolueoez ppa nõ
ndecima de meedarijs

—

—

+

g ecciarũ · et ſůt due ſentẽtie

Pa abſoluẽdi.eſt enĩ deteſtab le ſacrile⸗

Prima pomtur extra de ſen. ex· in. c· tua
nos· ubi dicit ꝙ nõ ſolũ hij qͥ in clericos
manus temerarias miciut: h enã meendi
arij poſt ſentẽtie publica cõem a ſo lo ſp̃a
ſut abſoluẽdi.vide ibidẽ in glo. Oro q́;
ſeendũ ꝙ in cẽdiarius ſim ray. et guil. ðꝛ
ille qᷓ̃ meëdit aũctate ꝓpria euitatẽ villa
mãſionẽ ſegetẽ vel ſilia aliena malo ſtu⸗

dio.·xxiij. ꝗ· ul. c. peſſm. ſeu etiã ꝗ̊ ↄ ſiliuzʒ

vl auxiliũ inpedit·ſecus ſi iſſu eius qͥ
ptãtẽ hʒ in dicedi bellũ qð ẽ inſtũ.vel ſi ca
ſuvel negligẽtia ̊ faciat. Idẽ gof. et oſt.
edᷣa excoicaco pomitur. e ti:c. eõ queſti.

ubi ðꝛ ꝙ q cũ effractõe ſpoliãt eccias ex⸗
comucat ſut et poſt denucia coem a ſol

giũ · ꝓ quo nõ ꝙ ſi ↄmittétur ſacrilegiũ

ecciam ſpoliãdo tñ ſme effia ctõne vel in⸗

cëdio nõ eſ ibi dẽ maioꝛ excoicaco late

ſnje h̊ ferẽde. mſi ꝓumeciale vel ſmodale

ſtatutũ eſzy m ↄtranuz. Hcðo nõ ꝙꝙ publi⸗

cacõ de qua fit h mentio non addit aliqd

quãtũ ad vmculũ ß quo ad abſolucõms
difficultatẽ· q an denũciaco nem ab epᷣo
abſolui pñt · h poſt ꝑ ſolũ ſpᷣam · et hoe in⸗

telligũt etiã werũ ſi eccie nõ ſut cõ ſecra te
pm hoſt. Jo.an. et he. boyc. de 2le. ecc. l
al. c.· ul. ubi dicũt ꝙ eodẽ puilegio gau⸗
det eccia nõ ↄ ſeemta graumis tñ peccat q̊ᷓ

coſecratã violat ſic ex qᷓlitate pſone ma⸗
ioꝛ iniuria extim atur. e. ti.e· cũ i loꝝ. ſcdᷣm
rr . 2 7 .
eosled incendiarij alio ulo coꝝ domon

ſeu rerũ nõ ſut exco i cati h excõicãdi.xx⸗

iſte, qs membroꝝ · et. c. poſſnnam.

ut ibi Io. diẽ et ber. et oſt. deo. c. queſti.
et qð dẽm eſt de incendiarij 82 effractoꝛi⸗
bus ecciarũ ꝙ ipᷣo iure ſut exchicati intel

ligũt · ray.· go ff. ſoſt. et Jo. in ſuma etiãᷣ de

m eendiar ijs vel effractoꝛibʒ alioꝝ locoꝝ
religioſon vel vieino ꝝ vel eoꝝ qn ſũt in
ſyacõ pᷣmliato · xvij · q inj.e. ſi antiq̃tuſ.
ubi etiã ðᷣi ꝙ maioꝛ eccia pꝑ circuitu m he.
paſſus Habeat.et mmoꝛ vel capella.xxx.
tñ maxime werũ eſt ſi loci ↄſu etudo hʒ q/
meendiarij taliũ ip̃o iure ſũt excoõicati q

tũc ſeruãda ẽ· cũ ↄſuetudo ſit optima le⸗

guũ interpres · de 2ſue. e. cũ dilcus · ſecus ſi
nõ hʒ ut nõt Jo· an· in·c.omes eccie.xvij.

· in · et ſyſt · m ſůma · ſupiug tñ dcã non

ac ĩ elcõibo pᷣlatoꝛe ſpũaliũ

Sano z

intelligutur de eo ꝗ incendit ꝓpriã domũ
Vl ſegetẽ nᷣ dolo malo hoc facct ſcʒ ut ſil
aliena bona incenderet. ̃. mfra ſpaciuz
deõꝝ paſſuũ qð debʒ eſſe cimiteriũ nulla
domus n tm cloricon ediſficari dz ut. xij.
q · i e· nulla. et illa bu gaudet nnmi ta⸗
te · xvij. qiinj.c.quiſquis.et paſſus ẽ me⸗
ſura qiiq; pꝑedũ. pes aut ſpaciũ· xv. digi⸗
tonꝝn ut reſert glo. in de. c. antiquitus.
¶Duodecima ex coicacõ õ de hHjs qᷓ phi⸗
bent ne nucij apliei terrã ſuã imtrare pᷣſu⸗
mant. et ponmitur ĩ quadã exuagan. qᷓ m⸗
cipit · ſup gẽtes et ẽ o. xxij. ubi p fertur
nia excoicacoms a mterdci giᷣalis m p⸗
hibetes nucios ſedis aphce terms ſuas
intrare:quis tñ hmõi abſolué pᷣt ignoꝛo·
de excõicacõibo q̃ ↄtigũt ĩ inuaſiõe
rerũ ecciaſticarũ et iuriſdcõnũ ſũaliũ
Der. xx.
n occides · exoðᷣ.xx. SViſo de
excoica cõe pter miectõnem
manus vio lentã im pſona ec
eleſaſtica wel religioſas. Jam
ꝓſeqñdũ ẽ de excoicacõne quã qͥs incur
rit ꝓpter miectõem manus violentam m

ipas Eeſonard ecciaſticarũvel religio

ſarũ ¶ Pie pmo queri p̃t an res clerici
violẽter occupãs ſeu ledẽs mcurrat ex⸗
omiicacoem · Ad h rñder he· boyc. m.· e.
nup · j. de ſen. ex. ꝙ ſi tles res clerico non
adherẽt tũc nõ mmcurrit ſmiaʒ. ut ſi ſi eret
vio lentia vel inuria vſtevel equo quã

vVel quẽ nõ tener · h eſt ſoꝛte iuxta eũ. hm

Inno. et Jo. an. qd ꝓbatur q; noc meur⸗

reret ſi res ecci e occuparet ſme eſra cbe
3ꝗᷓ tñ magis é pnilegiata ut di cũt doclo⸗
rico ad herẽtes ut veſtis mdumta equus

cui inſi det nee lcʒ cidẽ res illas mnuadere
Wl aceipe de iure ꝓpria aũele tãqᷓ; ꝓprias

nᷣlomĩus tñ illas accipit violẽter clerico

ſaente et imuito · ut qe veſteos eius tonet
vl dilamat equi tenet vel mterſicit ao
„ . —₰„ „ . 7 .
in mriadi tuc canonẽ meidit. ſi tñ non m⸗

fert v iolẽtiã h furto tollit veſte coꝛri giawel

burſam tũe nõ incurrit excoicacz. e Jo ;

de li· ↄtrariũ te neat. na nulla ſit pſo⸗
ne violentia qᷓ nõ ſentit rẽ ablatã. In tlibzʒ

em wlũtas in teneõ multũ ẽ attedẽda.

1

n en z intedebar Ne violentia inforre E

ſurto tollere. ili. ſ nõ facèt aĩo miurian
di tũe nõ meidit can anẽ ; Exẽpli gia. ſiis⸗

gies inmicos ſi eicit elericũ de equo ipm
aſcendẽs ut ſie euadat. quia werihſi aliaſ

euad ere nõ potuit nõ viðꝛ eſſe excoĩcatua

q; nõ fecit dypabolo ſuadẽte vel malicõſe
et minriole ˖ h ceoaclus ncẽitate meuitabi

li. lie; qudã dockoꝛes trariũ ſentiãt· Hu

¹ ins eni opmionis 6 e · de cen. ecci. 4 mtoer
ceteras meoes hãc indueit qꝗᷓ ſir in alns
c ſibʒ e notãda dic eni.nõ eredo ſapien

tem aliquẽ di cturũ talẽ peecare moꝛ tali·

E nece Habebit dieè illũ nõ ee excoicatũ.

na cuᷣ excõ icaeo ſit eterne moꝛtis damna
tio. ut · xieq· i· enemo ſacerdotusideo
nõ dz mfligin p moꝛtali· dic eni Jo an. in
nouella ꝙ nullus meidit in aliquè cano⸗
nẽ ſme dolo.ar · ff. de adul.le. pe.ff.de ſie-
cat᷑. l. · Idẽ Jo· de li. doniq; ſ tales roes
eſſent ã⸗ q̃s ei lieeret de iure mnuadere wl ae
eipere ꝓria aũcte· ut q clericus debebat
ei cen ſu P domo qua à mHabitabat ˖ et eel⸗
ſauit ſoluè ꝑp triẽmũ er ſic licitũ è illi tlem
expell de loro· ut eỹ · de lorawo · e. Ppter.

et. c. potuit · er m glo: m ̊ & caſu nõ meure⸗
rit canonẽ clericũ repollendo ca modera

mme velvimvi repellẽdo. ut de relti.ſpol·

c. olm. m flnno. hoſt. et Jo · an. ſecus tn

eſ ſi ↄ ceſſ am domuvel aliqua rẽ an tpus

co ceſſioms finitũ abſtuliſß quà an tpus

ſhmtum tolli nõ debuit ⸗ Cory⸗ ſßm guil. er
fran et Jo·. an. in ſuma · aſtłen.et pe.de ceeſu·
ecci. detinẽs elericũ aſpoꝛtante; res ſuas
wl alienas apud ſe depoſitas vel eas per
violẽtia auferẽs mmito elerieo nõ meidit
canonẽ ſi ea aufert du è m aſpoꝛtãdo an⸗
q ad locũ deſtin atu ſe reaipigt. Hcons tñ
11 facẽt ex interuallo poſtqᷓ; clicus ad lo⸗
cũ deſt matũ puen erit et pfecle poſſeſſio⸗ ⸗
nẽò illarũ rerũ adeptus fuerit. quia nõ leʒ
ci ius ſibi vſurpare in re ſua ex interual⸗
lo. 3eſt igitur excoicaeã pᷣma q qᷓ ghalis 6
Seðda wro excoica eo pomtur in · vj . de
elec ˖ ubi dꝛ · e. gnali ↄſtitueõne ſanennus
vmuerſe osa ſmglos q; q regalia cuſtodiã
ſeu guardia aduocacois ſeu defenſoma
titulũ in eccijs ſeu monaſterijs wal qbuſ⸗
nb alijs pijs locis de nouo vſurpare α

fieri ꝓcurãt ipo fac to ſut excoirati.

xehm archis. Addit età cuſtodiam v

guardia q di cut ſe debere euſtodire eeciã
vacantẽ donec de plato fuerit ei Puiſum .

ut in eccia pariſien· pʒ exẽplum ubi tles

cuſtodes lay ei nobiles appellatur viee
Pni. Addit mſup aduocacois ſeu defen⸗

ſo ms titulum qdᷣ exrone m garle⸗ i iun

pronatus qs ſe; ᷣm diuͤſas regiones di
uerſa ius illud ſoꝛtitur wcabla · et addit

ꝙ quo cũq; noĩe cenſeãtur vſurpãtes de

nouo tale uis m dietis eecijs wel lo cis et
bona vacãaũ ecci arũ vel lo co oecupãteſ
excõicati ſůt ibo mre · ¶ Tereia excõica⸗
tio wnitier ĩele · vna de ſequeſt. A. ꝗᷣ 48.: 6
fertur ↄtia eos q ſcq ueſtracoʒ nntedint

vl freũs ſeq̃ſtados occupare p̃ſu nũt ·
Pro ꝗ 9 ſeienduz ꝓ bnfeiũ lequeſłratur p

oꝛdimn ariũ locivn a ſnia m n roſſeſſoꝛio veol

peti toꝛio m curia ↄtra eũ qͥ triẽmo paciſi⸗
ce nõ poſſedit ꝓmulgata· et impediẽs wel D
fructus ſequeſtrãdos occupãs ẽ excoi⸗
catus et ſi eſt de litigatoꝛi bʒ cadit a mre
ſuo ſi impedit de facko nõ de nire · werũtnᷣ
triẽmo ↄſumato paciſice poſſeſſum ẽ ti e
impedire pᷣt ſe queſtrũ.xx eluribz auͤt g ĩa
Quarta excõi ca⸗
o·xxij· qᷓ mepit
ſuſcepti. ↄtra eoos em qui obpᷣuat ex antiqᷓ
ↄſu etu dievel nomter mtroducła ꝙ fru⸗

breuitatis ſupſedeo ·
tio pomtur m exuagan.

Mtus pmiwel ſedi vel alterius am bnſieo⸗

rũvacãtiũ totalr applicãtur defunco vel

fabri ee vel eccijs aut pſoms hpntibʒana⸗

lia de ↄſuetudine Ppilegiovel ſtatutoita
p ꝗᷣ ͦ talia bnſicia canomice obtinẽt · er ad
quos de iure kes freũs ſrecare deberent
uᷣl inde peipiũt. vñ illð in couems ſequi
tur ꝙ ↄmode nequeũt ad impendẽdum

ſeruitiũ debitũ reſidere in eccns in quibzʒ

bñnficiati exiſtũt ſi taliter applicãtes ſune

ep̃iwel ſupiotes a potifi calibʒ ab ingreſ⸗
5 eeẽie ſuſt⸗ bendit · ſ caplin eollegium WI

tes bona ectarũ monaſterioꝝ Alocon
ſpᷣoꝝ vacãtiũ occupare pᷣſumũt. et s

quo ſciedũ regalia ſut ea qvacãre ee⸗
eleſia rex capit · utz m regno fian eie an⸗
lie · na illie wcantur regalia ina regis
1qbuſbã ecẽns vacãtibʒ »petẽtia qubuſ
Eblar, oꝛdmatis illa peipiũt p̃lati et nõ
e

vniuerſitas mterdicto ſubicit· R ſmgula

ris pſona ecciaſticavel mudana excoica⸗
tioms ſniam in currit a qua tñ reſti
facla pᷣt p dyoceſanũ abſo lui ¶ Quũta
excoicaco pomtur eirca electõem ſp̈e et H
tripl. Drimo cotra eos q cardmalibʒ in⸗
cluſis m ↄclam ꝓ electõne ſumi potificis
ſien davel alicui eoꝝ ſeerete nuciuz mittẽ?
vel ſepturã aut cũ aliquo eoꝝ ſecrete lo⸗
qui pſupſermt tales excoicacoms ſniam
meurrant ipo facto tn oꝛdmarius Hmõi

pᷣt abſoluẽ.ut li.vi.de elee· e. ubi piculu.

Scõo cotra dnᷣos t officiales cimtatis in

qua ppᷣa eligitur qn nõ tenet foꝛmã di cti

capituli: u bi piculũ. ſcʒ ꝙ omia ĩ deõ ca⸗
pitulo faciat mmolabiliter obſeruam ſi⸗

ne fraude nec cardmales ultra artare

p̃ſum at. ct ꝙ ſup hijs obuandũ coꝛpalr

uunamontũ pᷣſtent. vñ ſi dcã nõ ob puaue⸗

ſniam mcurrũt et effi ciutur mfames. Et
nota h̊ᷓ caſu in q́ laicus aũetate canoms
bhʒ ptatem m cſicũ. ſeʒ im cludẽdi card ma⸗
les m ↄclaui ꝓ electõne ſiẽda cũ certa re⸗
gula. et mõ q pomtur in dcõ· c.et h̊ͥ factũ
plurięs legitur ut pʒ eỹ de elee · c. licz. m
g10. Toros demq; 2tra electũ m pPam nõ
tñ a duabʒ pubz cardmaliũ qui ſe ꝓ ſpᷣa
ingerit ta ipe q; Hij etiã qͥ eũ in ſp̃am re⸗
cipint excoicacois ſmam meurrũt cũ alijſ
pems q̃ po nũtur in dco.c.leʒ.· Et nõ ꝙ pP
eoi pᷣ o ꝙ elcũs ẽ a duabʒ ptibʒ cardinalu
ex aũtate ſua ſpᷣatum recipe p̃t:et ſtatiʒ
hz plenalibera admmimſtracoem utz · xx⸗
indi. im noĩe dni. tn qð hᷓ dicit deeretal. de

duabz p tibz aliqn obhuãt cardiales. ali⸗

qñ nõ· ut d eo· c.lʒ. in glo.et pñt facẽ ↄtra
H̊ cũ nccitas ẽ in ca que legẽ nõ hʒ. ut de
ↄſue.e.quãato.etiã ad hoc hnñt cardmales

ſpecialia ſtatuta h tñ nullatenus due p⸗

tes ſentiut tũe brachi ſeclare ſe dʒ int⸗
pon ere . ut in glo. d ci . e. l
catio fertur gnᷣalterↄtra omes libera elo⸗
onẽ nnpediẽtes qᷓ pomtur mn vi. de elee.
ubi ðꝛ· c. ſeiãt cũ cti qͥ cleri oos ã quaſlibʒ
alias pſonas ecciaſticas ad qᷓs m aliqͥ⸗
bus eccijs monaſterijs aut alijs pijs lo
eis ſpectat electõ ꝓ eo ꝙ rogati ſeu ali⸗

as in ducti eũ ꝓ à rogabãtur vel induce

exta excoi⸗

bãatur eligere noluerintvel ↄſangumeo/
eoꝝ aut ipas eccias monaſteri a ſeu lo⸗
ca cetera bnſicijs ſeu alns boms ſuis ſc;
tpalibʒ ꝑ ſevel ꝑ alios ſpoliado aut alias

miuſte pſeꝗqndo guare pᷣſüũpſerint ſeipo

facto excoicacõis ſnĩa mno datos · h iꝛbi·
Dro qvota p hᷣm lTo.mo. p pſonas eeci⸗
aſti cas intelligũtur tẽplarnj hoſpitalarij/

et ſiles ↄuerſi qui lʒ nõ ſut clerici tñ ſũt oc

vñ archizd· exempliſicat etia de laycis ↄuů⸗
ſis q de ↄ ſuetii dme. h nõ de uure pnt electi
ombzʒ intereſſe . e. ti· et li. j. c. ex eo · ſhõ pᷣt·
ea ꝙ h̊ eſt calus ſpecialis in laicũ ↄ qna
tum elcoꝛũ offendès wel pcutiẽs excoica⸗
tus ipᷣo iure· et hm Io.an.ↄſan gmitas
iſta extẽditur uſq; ad ſeptimu gradum.

in hz caſu. q; uſq; ad illũ gradu ſit ſucceſ⸗
ſo ut notur in glo · i · de appel. in. e · roſtre⸗

mo·̊ nõ includit affmes ſm Jo. an. ĩ no⸗

uella.q; de eis ̊ nõ ſit metio et coſtitutio

penalis é. ſii ꝛmãdatarius ẽ excoicatus
ut ten ẽt garar.et Io· an.lʒ Jo.mo. ↄtna·
ten eat. Geterũ h pena locũ hʒ in pntatis
pro no.ſi clericus vel pſona ecciaſtica ſe-
cus tn ſi laicus eſt. q̊ tenet Ioan gar ar⸗

chið · et plures alij.werũtñ ep us ab eade
abſoluere ßt. ¶
natur ↄtra epos q ſe ingerũt ad cum al⸗
terius dyoc. et pomtur ex de offi· oꝛ · m · c·
qm ĩ pleriſq; ubi ſditur. ꝓphi bemus
aut oĩno nevna eadeq; einitas ſiue dioc.

duiꝛerſos pontiſices habeat tan q; vnum
coꝛpus diuerſa capita qᷓi monſtrũ m ſi o
— S0. 7 2 — ſ⸗
mõ qͥ po mtur i bi dẽ· et ea cã ſeq tur. vnde

ſi q̊s aliter ſe mgeſſerit excoica
uerit ſe mucrone peuſſum⁊c

excoi caco pomtur li.vi.de elec· m.e. ſimn da
mẽta et ẽ localis· ubi dic ꝙ excoicati ſũt

noĩ antes eligetes vel aſſumèétes ſilr noĩ⸗
nati electi vel aſſumpti ſilr a eis obediẽtes
auxi lui 2ↄ ſilu vel fauoꝛẽ dates et loqtur
de eligẽdo vel aſſumẽdo aliquẽ m ſen ato
rem⁊ rectoꝛem vrbis rõne ultra annu er
abſq; licetia ſedis aplice ſpeciali ꝓut in
textu declaratur nec pᷣt abſolui n ꝑ rõnũ

fpõtiſicẽ. ¶ Nona excoicacõ ẽ ↄtra eũ qui
vacan· mmpeno romano nnpmum mua⸗
ſerit. et ponitur in exuag an· Jo·xxij· que

eptia excoica eo fulmi⸗

—

— —

meipit · ſi fratrũ· ubi dᷣ ꝙꝙ ſi qiũs imperio
vacan. vtute cuuiſcũq; ↄmiſſiõis impa⸗

wꝛe moꝛtuo ſibi foꝛte q cũq; coloꝛe queſi⸗
to nypiuz ſiue mriſoconẽ eius mualerit.

mſi de licẽtia romami pontifieis et omes ei
obediẽtes ↄſiliũ auxiliũ vel fauoꝛẽ p̃ᷣſtan⸗
tes ſut excoicati et terra loca vel vmuerkſ

tates eiſdẽ ſbiecta ſut mterdicto ſuppo⸗
ſita· vñ.li· vi:. de ſen. et re iuði. e. ad aplſi
cæ. circa finẽ excoi cãtur q frederieo depo⸗
ſito tanq́; mpatoꝛi wel regi cõſilium au⸗

xilin vel fauoꝛe p̃ſtiterint. a tn abſoln⸗
tione no rebuat/ ¶ Decima excõica eo po⸗

mtur in quadã exuagan. To:xxij. quam
glo ſauit genʒe. et in eipit · di er · ubi ꝛ q/
ſi quis in ꝓumcia de marchia ancomtha
na rõne eccie ſubiecta rectoꝛẽ vel ali mi
mſtrũ ſue officialeʒ a ſede apſica lbi x⸗
putatuʒ occiderit muaſeritvel male tra⸗

ctauerit excõicatus ẽ 5 o facto et ppe re

ſerua tur abſo luco

rimo in eiſoẽ mdebite mpetrãdi s. nam

in quadã exuagañn.ꝗ meipit· excõicamꝰ.

et an athematiſamus· de qua etiã fac mẽ

ndecima excõi⸗
atio ↄmitutur in l̃is aplicis· et triply.

tionẽ Jo· an · de ſymo ma · m . c. cũ eſſent · ibi

— —.—

excõſcat omes vtriuſq; ſexus qui faciut
Vel recipiit ꝓmiſſionẽ vel pecumã aut do

nac nẽ vel vtilitatẽ quãrũ q; ꝓ gĩa vel in

ſticia 2 ſeqnda a ſede aplica ꝓ ſe vel pro
alio in cauſis vel indicijs aut alias p las

apſicas et quibuſcũq; mõis apud ſedem
aplicam o btinẽda. ſilr eos excoicat qᷓ ex
cidermt nec in triduo mamſeſtauermt
Pevel alicui ꝑ quẽ ad ſp̃am ſidelr refera
tur. et ſciẽter vtetes tlibʒ lris wel gratis
cũ pmiſſis excoicat reßuãs ſibiip deomi⸗

bus abſo lucõem. eandẽe exuagan.alle⸗
gat Jo· an. in lcũra ſup deeret · nemo. de ſp⸗

moma.:et ẽ bonfacij ppe· ſil auctoꝛ in di⸗

recoꝛio iuris · Itẽ an.de butrio.et dic eã
durare ˖ vñ lez quida dicãt eã reuo catã th
trariũ tutius è tenendũ.nõtñ qᷓ excõica
tio exteditur ad illũ q miſit quedꝗ ad eu

7

cui tin ↄſtituit de ſalario. q; I̊no ẽ ſano⸗

ma ut no. fran. de eta. et qua.ctuꝗa. Scòs .

exFuag an.bndicti·x·q meipit · q; nõnulli·

4

wWwero mn Iris aplicis impugnãdis.vñ in

riã ad ſollicitaãdu ꝓ quadã ſua pmocoe

ibi ſubditur ꝙ quicunq; impugnat lias
electi in ſp̃am. ꝗ etiã anqᷓ; coꝛonetur cũ p
ipᷣam electõem canomce faclã ius Pat?
ſit acqͥſitum.et ex ipᷣa electõne canomea
ſit ↄſirm atus ae exercere poſſit oſt eium
ſuu an coꝛon ac eʒ· utʒ · xxinj. ði· c. m noĩ e
dni:talis ipo facto excoicatus. Tercio
demq; in lr̃is aplicis falſiſicã dis.nã ex de
erimi:falſi: e· ad falſarioꝝ. ſbditur. nos
omes falſarios nrarũ liarũ qͥ p ſevel alioſ
viciũ falſitatis exereent cũ deſenſoꝛibʒ et
fautoꝛibʒ ſuis anathem atis vmculo dere
ujmus inno datos ac. Inſupꝑ et clici o ſti⸗
cijs ⁊ bnſcijs ſut ᷣuati·ſutq; deg radadi
et curie ſeculari tradedi ac pumedi put
pʒ in textu·. Et addit hoſti.m ſũma. q ſo⸗
die p̃ceptũ ẽ ut in lris dñni pape necĩ mas
gno nec in modico qͥ aud eat manũ ap⸗
ponere lraz vnicã wi pũclũ vmcũ coꝛrigẽ
do⸗ vel etiã hm richar · m. iiij. di. vinj. llam
cad ucã reſoꝛmãdo æxceptis officialibʒ q⸗

bus ↄmiſſu; ẽ· alioquũ manu apponés

ex canone lato in curia ipᷣo facto ſniam
excõicacõis incurrit qͥ ꝑ aliquẽ citm ſeds
aplicam relaxari non pᷣt. Idẽ goff·th m
richar · ubi ſuß. ſecus eſß in lris quo ꝝ efi

cacia ĩam exſpirauit nec intendẽt eis vti

nee etia poſſent alicui eſſe vtiles· G. de cri ·
falſi.e.durma· ſbditurin hibemus ne qus
apud ſedẽ aplicam ſſas nras miſi a nobis
vel de mambz eonꝝ reeipiãt qͥ d mandato
nrᷣo ad illð ſut offiein deputati· pſone v⸗
ro ſolenes p nũeu recipe pñt de mambz
p̃deõꝝ. Itẽ ᷣm glo· bern. i bidẽ H pnt etta
alie pſone ſiẽ indrnter quilibʒ hodie per
nunciüũ mmpetret lſas dũmodo tin de ma⸗
młʒ papevel ad ̊ ꝑ eũ deputati recipiant
alias eni falſe eſſent recipienti impom
ipᷣo iure excõicacõ ta clerieo qᷓ; layco ſm
pe · de anch. liez textus ma facie tm de la⸗
ico videatur intelligi. Ceterũ diuerſi mo
di falſiſicandi lſſas papales ponũtur e. ti ·
mi ·e. leʒ · Demq; in dcõ.c ad falſarioꝝ· di⸗

eit Inno.inj.qͥ lris vti voluerint eas pri⸗
mo diligẽter exammnẽt qm ſi faſis lris ſe
vſos dixermt ignoꝛãter eoꝝ ſera pnia
euitare nequibit penas in ferius annota⸗
tas ⁊c. Pro q; nõ m loſtieñn· ꝙ ſi ſmplex
ig noꝛã ter vtitur talibus Ir̃is falſis non

õ

=

excuſatur q p alios in qurẽ bint ⸗ Ides es

archiðᷣ. Si tñ falſitas erat ſtalatens ꝙ de

faali nõ poterat pepi in apto tüc ſi ſe
et alios ad hHibmit diligentiã qua potuit
et nl beepit excuſata eſt.q; tüc cenſetur
ignoꝛãti a iuſta ſm pe · de anch. Inſup· ert ·
c · d ura · ðꝛ
»gnoſcit mfx ios. aut deſtruat aut
reſignet ſi penã excõica cõis eua dere vo⸗
luerit alioqi canonõ mecidit.h̊ hoc in telli
git hoſt· qñ ſre falſe aliquo caſu ad eũ ꝑ⸗
uen erut ·

hlr. pira tas ⁊ arma aliaq; ꝓ hibita ſarm⸗

cems deſeretis ſic omnes impedi tes ſeou

in uadẽtes victualia vel alia ad vſu rone

eecie neẽria adducætes et etia q̃ tales de⸗
fen dut omes etiã aũctate nõ debita capi⸗
entes detinẽtes ſ polian tes exp ſito xer⸗

Itẽ capiẽtes detinẽtes deß dantes ſeu vul⸗

nerates rompetas vrbem cãdeuocomg et
pegrma comis accedetes in ea moꝛantea

ꝙ ſi quis falſas lras ſe Pre

bſo luco wero dcãrã excõi cati⸗
onũ citna ſedẽ aꝑlicam impendi nõ p̃t utʒ
o · ti · e · dum Puowefma excicacõ po⸗
mtur m exuagan. Jo· xx ij· q meipit · Im⸗
llit nos ubi ð · Si qs lras vel ſigillum
rdm alis falſauerit vel ab alijs falſans
cienter vſus fuerit ipᷣo facto ẽ excoica⸗
tus:. Eſt eta alia exuagãs Jo· xxñj· gloſa
ta. p gen ſel! q incipit ꝓdiẽs q̃i ex adipe ·
ubi excoicãtur monetã falſam m regno
francie fabri cã tes et ſeiẽter poꝛtantes ut
alios decipiant quos pᷣa ſolus abſolu?
ßt⸗ h viðdꝛ eſſe localis tm quo ad rog num
francie · Dem q; ꝓcceſſu ã nuali q ſit anu⸗
tim mm curia m cena dñi et ẽè martim pe
ſic imcipiẽs · exeõicamus ⁊ anathematiſa⸗ .
mus ubi excoicat omes hereticos qcũqq
noſe cenſeãtur ac eoꝝ fautoꝛ es v reepto⸗
res· defen ſoꝛ es· Itẽ omes qᷓ in terris ſuis
noua pedagia im ponũt. Ite omes falſari
038 lrarũ aplicarũ wel alioꝝ de mãdato tn
dui ſ Pe dantiu cumſcũ cuq; tenoꝛis fuermt

berates ſeu eadẽ mâ dãtes illos ꝗᷓ ad ſedẽ
aplica vemũt moꝛatur vel mde recedũt ·
Irẽ qꝗͥ 4 Verberãt ſpoliãt aut tlia man dat ſi⸗
eri in eos qͥ ꝓ deſenſione cãrũ ſua rũ hHnt
recurſũ ad ſedẽ aplicã à in ꝓſecutoꝛes ꝓ⸗
curatoꝛes negocoꝝ q; geſtoꝛes ꝓmoto⸗
res aduocatos auditoꝛes iudiceſ a ſes·

Szmo yyſ

et inde recedẽtes auxiliũ vel fauoꝛẽ dan⸗

tes. Jte ꝗ hſtilfr muadũt romã à regna
cecilieꝛc. omes vel quaſcũq; terras à lo⸗
ca vel ima ad rom anã ecciaʒ ptinẽtia co⸗
nlu auxiliũ vel fauoꝛẽ dates pdẽi nõ de⸗

bent abſolui atia ſede aplicam n m moꝛ⸗
tis articulo et n ſatiſfa com vel caucone
ſufficientẽ pᷣſtiterint de ſtando mãdatis

ſan e mĩis eccie · alio q tales abſoluẽ⸗

tes ip o facto excoica coms anathemat
ſnias meidut ſuſpenſi ab officijs Pdi cati⸗
oms animſtracoms ſacroꝝ audiẽdi co⸗

ſeſſionẽc. Ad laudem dei.
¶de excõicacone eoꝛ?q̃ fidẽ catholicã

mpugnãt directe vel ingixecte eoz⸗

rece toꝛes fautoꝛes aic. er. xx?.

eſſe reoꝛ de hijs qͥ direcle vel

eatho lic ſniam canoms madut · Drmo

igite anonẽ meigut demões in uocantes.

nãa ĩ qdã exuagañ. Jo· xxij· qᷓ in eipit· ſup

ipius ſpecula. ſbᷣ ditur · q ſiquis demones
inuocauerit vl eoꝝ auxilin poſtulauerit

aut fedus ⁊ pacta cũ eis fecerit aut eos
adoꝛauerit aut in eoꝝ nomĩe ma gies

anulos ſpeculũ ſiue rem aliã magice ad
ipos demones obligaãados ↄſtituerit aut

rnſa ab eis penerit excoicatus ẽ ipo feõ
quis tñ abſoluit Hmoi pemtus ig noꝛo

qꝛ; nõ expmitur ibidẽ. vndev utẽtes arte
no to:ia 3 alias ðᷣ ars ſalomoms ꝑ hanc

exuagañn· ſut t excoicati de qu a arte latius
videbitur ĩ p eepto ſeptio ßmone · xxi· B.
Heso cano ne meidut ſarracenis contra

xpianos auxilin pſtãteſ. Vn ex de indis.

.c.ſarra cenis.c.ita quoꝛũdã · c·ad libera⸗
du. c. ligmſicauit. c.· olmm. ꝓn unciãtur
excõicati q́ ſarracenis ↄtra xpianũ ꝓplin
arma ferrũ ligamĩa galeara; deferũt. ga⸗
leas vel naues wendunt aut in piraticis
ſarraceno ꝝ nambʒz cura vel gubernaconẽ
exercent vel mach wis à quiꝛbuſlibz alijs

aliqð eis con ſilm vel auxiliũ nwndur m

diſpedi terre ſancte aut etiã qᷓ p nũcioſ
mercimoma xhibita defe rũt · et lez dicat

glo · ſcðᷣ aᷓ d eo. c· qd ol m. q; epi pñt tles
abſo luere obſeruata ſoꝛma pñie qᷓ ꝛbidẽ

On oeeides · Exoz. xx· Ope⸗
peiũ iã pñti hmone ꝓ ſeanan

indirecte impugnãtes fidem

— ——-— — —

— — —

—
—.

— — ——E —

=

— — —ʒ—

—- —

— —

ex pᷣmitur m textu tñ hnůͦe locũ nõ habʒ
chn dicut io ˖ an. et pe · de anch . ſup eodeʒz · e.

ꝓhodie ſ tp ibʒ qbʒ eeſſiones gnaes

facere ſoſet ter in ano tales excomiurat.
et ſic a tali ſnia ̃ ſolus abſoluit.et deã

pena ec extẽditur ad illos qui qcũq; alia
mercimonia ad eos poꝛtãt wel mittũt du⸗
rte guerra mter xpianos ⁊ eoſ. ſnſuper
mæcola·iiij· m euagante qᷓ meipᷣ.olim ſta
tuit · et mno uat in gnali ꝙ nullus ferruʒ
arma equos ligamia victualia vel q ciq;
alia mereimõia in alexãdriavel alia lo ca
ſarracenoꝝ terre egipti deſerre vel mitte⸗
re ſeu de poꝛtibʒ ſuis vt eis deferatur extra

here wel extrahi ꝑmittẽ à eis? ſiliũ fauoꝛeʒ

vel auxiliuʒz prare pᷣſumãt alioqͥn ipᷣo feõ
ſut excomuncati · Et ſil ſatuit de omibuſ
terris ſoldano ſbieclis nec abſolui pnt
n tin de bo nis yrijs m ſͤſidiũ terre ſan⸗
æte ↄuᷣͥtedis expoſuerit qᷓ;tuʒ ad ptes pᷣ⸗
deãs detulerit aut mſermt aut deſerriwel
de ipſoꝝ poꝛtibʒ deferẽduz eis extrahi per
mlerit et h̊ exuagãs ẽ mnouata p bom⸗
fac. ſextũ poſt ac p clemẽ· qnᷣtum q etiam
abſolucõʒ rebuamt pᷣterqᷓ; m moꝛus arti⸗

culo vt Pz m exug att q meipᷣ.multa mẽtiſ.
Venen tñ ſup ht pᷣulegium a martio

qnto qᷓ;tum ad mereimõia viclualia ꝑ
plures anos nõ aut q ad armaa ligam
na.tñ tpus illð eis indultũ credit i per
anos aliq;t exſpiraſſe. Ceterũ m qᷓda ex⸗
uagati 4 meip̃. Copioſus ſertur ſnia ↄtra
roitãtes arma t alia ꝓhibita ſſidia ſar

race ms regm granate ęt dantes eis au
xilium wel fauoꝛem. ¶ Tercõ canorẽ m⸗

eidut mmtætes aliẽacoibʒ feĩs a ſciſmati
as ut pʒ ex. e · ti · c. i. vñ li ez oſtieñ · dicat qp
. —1 TP RS — .„
iſte caſus:e localiſ qtenus excom meat ip

— . 6 . ₰ * „2
ſo mre alias reqͥritur ſnĩa.xxiij. di. c. In

noĩe. tñ · frã· de zab. mtelligit vbu hH. Si qs
alt ↄtmire pᷣſupſerit excomin cacoi ſe no
uerit ſbiectu. Qð poĩtur m deõ. c.ii de ↄtra
uelentibʒ m futuruũ. poſt tpus· ſilluug. ca.
ſez de ſoj s q reſtiuſſentæ woluiſſent obſer
uaè alenacoes feãs ꝑ illos ꝓ ́; nota ſe⸗

cudu ray. ꝙ dĩa ẽ inter ſciſma ⁊ heroſim ſi

— diſpoõʒz hitũ · Na pꝓmo ð: ſciſma
ſed cũ poſt ptin aciterm heht ſue ſecte aſſe

ens nõ eſſe o bediedũ eccie romãe ẽ heß

.

peccat m illu arti culũ:ſcãz ecciaʒ katho⸗
licã· o's igitur Heticus ẽ ſeiſmaticuſ et nõ

ecouᷣſo. Ide gof. Preterea tam hereti cus
epus q́; ſeiſmaticus non pᷣt abſoluè nec
xcoi care nee indulgẽtias facẽ aut aliqͥd
Pmõi· ſcdᷣm tho. Et rõ q taliſ ptãs ẽ int
coalis qᷓ ex ſnnpliei hoĩ's minclõenfert
et i5 nõ ĩmobiliter eis adheret ar. vn· q ·i.
ePnouatianus m fi. weruth quo ad mriſdi
ctõʒ ſpualẽ ſeiſmaticus bnfac puta eri⸗

ſina coſicit altare bndiecit et coſecrat 1c· .
vñ hen. boye ex de ſeiſmaticis in c. qð aß.
dic ꝙ q́ ad caracterẽ ſuſcepeo eʒ caracte

ris valet fea ab heticis et ſciſmaticis. qꝛ a

talibʒ oꝛdmati m ſoꝛma eccie cara cterẽ re
eipiũt. xxxij· di. ver et e· ad H· Jde io.

m ſuù. mnoc:et hoſtien. Et recipit ſic oꝛdi

natus execuco ne oꝛdis Hitu licʒ nõ acka
n cũ eo fuerit diſpenſatũ.ſic ecẽ homicida

dat⁊ recipit execucoeʒ oꝛdis Habitu non
aclu ꝓpter irregularitatẽ ut de tẽpo· oꝛ. c.
fi ¶ Quarto canonè meidũt omes hetici
ꝗbu ſcũq; noĩbʒ cenſeatur ut e.ii·c.exco
micamus · vñ ſiue qͥs wterẽ ſiue nouaʒ
heſim ſeq̃tur excõmiũ catus ẽ lieʒ ſit occul
tus · Occultus dico reũ pluriũ et nõ rerũ
actus exterioꝛu·dicẽ enĩ ꝑe. de palu.m.iiij.
ꝙỹꝓ ſolo actu interioꝛi quo tñ ſolo qͥs p

co. Sʒ ſi aliquo actu exterioꝛi mamſeſtat

delickã ſuu qᷓ;tucũq; occultũ tuc incurrit
IJde tonet glo· cle · j. de Betic. Et m ad

nmecoʒ hetici duoↄ currũt. vnũ ẽ hereſis ini

tiu.ſ. in acone alterũ in wlütate qð ẽ he⸗

reſig ↄplemẽetũ ut q; ptin aciter a ſide de⸗
„ „* ℳ ℳ₰M ℳ „ —5 .
mat et veritate quã tñ determĩquit eccia.
et talis ꝓ.e dicitur hereticus · Cõco: dat

tlo.· m. in · ſ. qͥ in ciderit in hereſim ia d ana

tenet ꝗqᷓtuoꝛ ↄcilia gnalia et q non recipit

dim ſi et ſic mtelligẽdum ẽ de alijs falſis

—.,Nt0—

taʒz wl ermat de no uo in articulis ſhdei aut

ſin git vel ſeͥtur nouã ſecta.¶ Itẽ qͥ non
ungt g4 4

epłag dcretales nec canonẽ ecctecatholi⸗
ce nec determiaconẽ eiuſdẽ exẽpligſa ſm
pe· de anchᷣ· ſup cle. de vſuris ex Fui Acluſ
ſen erarij nõ ſapit heſim nec ptinet ad m⸗
qſiconem et tn aſſerè ptinaciter c̊ nõ eſſe

peecatu eſt hereticu q; ↄtra determiacone

eccie ut expſſe pꝭ in clem.de vſur. ex gran

feus heticus eſt nõ mcurritur exeõmmca

—

—

. SJ
4 X „
. . „ 4
₰ *

ð

ðòð =
aſſercombus ↄtra id qð dtermĩauit eccia
vñn qͥ ten eretvel p̃dicaret ptiacit ꝙ; laici
nõô tenentur ſo luè decimas ſacerdotibus
nerc daé oblacones nee eis 2ſiteri h ꝙ pec
aaunt ea facien do cũ omnes elerici ſmt ma
ſi et ſuo demerito ab eccleſia remouendi.
talia vtiq; eſſent heretica⁊ ↄtra talem ꝓce
di poſ taq; otra Heticũ· Dau:em diẽ q he⸗
reticus è non ſolu ꝗᷓ male ſentit ⁊ docet de
ſidei articulis ⁊ ſaeramæetis eccleſie· ̊ enazʒ
falſaʒ a extoꝛtã expoſiconẽ poĩt mn ſeptu
ris dumis ↄtra ĩd quod eecleſia tenet · Et
notanter additur m deã cle· ex grandi·. p
tinaciter. quia ſi in ioco vel ex lubriceitate
lingue h̊ diceret her eticus non eſſet. ſic eſt
xxij. q- j. e.qdᷣ ait Dubiuſ ec in ſid dicit
hereticus vt ex e. ti·c· dub ius. et m glo · qZʒ
tn m an · de bu · ſane mntelligendu eſt cum
illa dubietas habet annexam amm pti⸗
nacia cũ ↄſenſu et delibera coʒ et placentiã
ſ̊ enm mducit hereſim ei rea articulos ſi⸗
dei . Omilitor excoicacoi ſbiacẽt oms eis
quoquo mõ adherẽtes vt oti · e. exco jca⸗
mus.et de ſen. ex. c· no uerit· et ᷣmo cre⸗
tetes.i· ſm io·anq nouel.qꝗ dicũt ſe credẽ
erroꝛibzʒ ipon. vel ym zanchi. qͥ vbiſ vel
factis ondũut ſe ceredè erroꝛibʒ hereticoꝝ.
facientes.· ſeid in quo expmitur creduli⸗
tas erroꝛis ut quia tranſit plus quam ſe
mel ad eoꝝ pᷣdicacones. exhibet eiſ reuerẽ
tia 'm ſuos moꝛes· recipit ab eis ↄſolaco
nẽ ↄmmone manus im po ſeo nẽvel ſimilia
q ptinẽt ad rituʒ eoꝝ q libros eoꝝ ſuſcipi⸗
unt legũt nee ſtati deſtruũt vel ſupioꝛibus
tradunt Et gnaliter quicunq; ſequũtur
facta ο dicutur crédetes qd intellige
de factis que ptinet ad rituʒ erroꝝ alias
mon: ſcð o receptoꝛes qui. ſ. ſeiẽtes eos ta
les e recipiit ad hoſpicia. ut m e. felicis.
de penis. lex tn illũ ꝓprie receptoꝛeʒ wocat
q̃ receptat ꝛcelatvt celatus manus iudi
cis eiadat ut ff.de receptatonbus le.i. er
.jj. F.. de offe pſidis·l congruit. Ma qui ta⸗
lem amimo ſynplici reciper hoſpico tpe ne
ceſſitatis nonvidetur mcidẽ canonẽ. Cer⸗
eõ deſen ſoꝛes ta erroꝝ qᷓ; pſon arũ ſed q
deſendit erroꝛes dãn abilioꝛ ẽ quia nõ ſo
lũ hereticus ſed ec herenarcha cenſendus
ẽvt. xxiin. q ij c.qͥ alioꝝ · Defenſo:es au

ci i ſertoꝛ.

cẽ ꝑſonaꝝ ſunt q̃ viribus vel potentia re⸗

ſiſtunt ne ad manus iudicis vemant pu⸗

mendi:xxi: qiep to tuʒ· ſc prin eipes ⁊ po⸗
tentes. Item deſen ſoꝛes ſunt ſuperioꝛeſ 4
tles nõ coꝛrigũt ſ ſ eis ſecurius i ſua ma
licia perſeuenat. Nuart fautotes eooꝝ ut
pote ſupioꝛeſ qͥ tles ab eccia ↄdẽnatos de
eraſn⸗ nõ eiciũt nee eẽ pumunt put de⸗
bent · . q· vij.c.negligẽè. vñ tales ex ſola

omiſſione dicuntur faumꝛes· puate tñ p

ſone in h caſu ſi nõ capiũt wel detin ent fau
toꝛes dici nõ pnt· q; ad eos ſ̊ non ptinet
n reqnti imraſſenteos tenerevel dicare
nec faciunt. Adhuc autẽ dupl' qs fauet
heretico. Or imo quidẽvbo ut cũ quis eu
excuſat non ex lmngue lubrieo nec ꝑ io cũʒ
ſ im 2 uenculis vel in ter laicos ddᷣo iſtino
ſunt talęs quales diciitur nee negãt iſla
vel illa Et gnaliter m pe · de anch. qncun
ꝓ ꝓO uo catvbis plebem ad hereticoꝝ amo

rem et ſidem euacuat fauẽ ðᷣr ar.ij· q· i· .

fi. Smiliter deſendẽs coloꝛate di citur fa

uere ut. xi·q· iij c. ĩta co: poꝛis. S ecus ſi ꝑ
lubricu ligue· na maxie m talibus ad me
tem dicetiu recurreèdu ẽ ut.xi.q:inc. mt

Sba · Heðo wro faeto. vn q; feõ fauet p⸗

batione non eget in eo puta ſi tali ꝓcu⸗
rat almomã vl ſi ea ſubmmiſtrat ꝑ que
liberetur et ſimilia· Et ide eſt in eo qui ta
lem p̈eibus liberat¶ Qumeo ſepelies ali
quẽ pᷣdeoꝝ eceleſi aſłica ſepultura excoi
catus ẽ ut pʒ ·c.qucũq; de here· li. vi · De⸗
bent ennm talm coꝛpa ex einnteriu ſepeli⸗
ri in ſignũ ꝓpetue damnacois. Et licet p
cti abſoſin pñt ab excommcacoõe quan
