nnopeen m ſſe vel mi oficij. wrũtn pfectius q officb.¶ Pie quen ̈tvtru illi q non au⸗
nnnt, agẽs dic cũ ſara.thobi e · in. nu qᷓ; cũ lude⸗ dint miſſam in dnica peccãt moꝛtalitor ſic
i nibe me mſeui neq eñ hiſs m leuitare ſonareviö: illudl c. anſſas a6 roet e
dſicut⸗ 2 ambulat 1 c. Cbende queri pt vtruũ m⸗ co cilio agaten. Ad 5 rndet aſten. li. im.
ien dte ſpectõ ſpectacloꝝ ſit pecm pᷣtim cu ludi de audicone miſſe. er hen · bo ye . ex de cele⸗ .
enerr de tſes in caſu adnnttũtur cũ noõ ſmt m aliꝙ mſ. m. c.dolẽtes· quo ad laycos nõ au⸗
sDae r vävpnmcioſi- Ad && rdet ſeũs tho. ſeza he. q/ dire mſſaʒ m die dnica tũc ẽ moꝛtale pec⸗
wilenall chevij · ꝙ ↄgmeo ſen ſitia m hoĩe ſpecialr catũ qñ ſ accidit ex ↄteptu wro wel mter
Addncn oꝛdmatur ad ↄg meo om in tellectiu⸗ ſpe ptatiuo· wcãt aut ↄtẽptũ m terpᷣtatiu uz
modenn culatiuã vel practicaaꝓponè g ſtudium qy ſme cauſa legitia miſſſaʒ audire m die
phen daa⸗ circa ſenhbilia ↄgnoſcenda dupli pt cec bus dnicis nõ aſſueſcat. puta ut ad ſwe⸗
lhn viecioſũ. Rno mõ mquatu ↄgmeo ſenſi⸗ ctacula vadat et talis ex ↄtẽ ptu quouis
ran g tiiua nõ oꝛqmatur in aliqðᷣ utile· ß potius mo peccat et ab epo ↄſim di dʒ· ut deo.c.
mihs auertit hoĩem ab aliqᷓ utili cõ ſideracõn e⸗ miſſas. qð p H pʒ·q; oxcicart dz. ut. c.
nede yn diẽ aug · in. x. afeſ. canẽ currentẽ poſt die que ſcz exc icac ſioni non debet miſt
* leroꝛẽ ã nõ m ſpecto cũ in certo ſit aut we⸗ ꝓ moꝛtali ut patz · xi· q· n. e.n emo epoꝝ.
ic ro ĩ agro ſi caſu tra ſeã au ertit me foꝛtaſ⸗ vñ glo · m deõ. c. miſſas die eſ. eperptu
, ſe ab aliü mag na cogitz eone arch aclſe ar otra erptu faet ᷓ vmeis dieb anſ
swen 2uertit illawenaco et niſt ia michi demo⸗ ſam no audiut n neci tas aliꝗᷓ vogat. gi
n⸗ ſtata mſrmitate mea eite amoueas va dexalidei ionan ene bne .
d nus eleſeo. et ſie in ſee lõ ſrectaclon vici c eraliq legina tũenõ ret æ weãt
Rn oſa redditur mquãtũ p ſoe ſõ fit pnus cauſam legitiam aß s rpali wanetur
30 ad vicia laſceiuie vl erudelitatis per ea infirmitate vel inmicoꝝ tmoꝛe vel aliq
mim ibi repntantur. Dicit enĩ eriſo ſ.ꝙ adul⸗ ſiſi cauſa q ſm reclũ iudiciũ racõis excu⸗
anint teros a muerecudos ↄſtituũt tles miſpe⸗ ſatio legitia reputari debeat. Sj demq; p-
eſeit ction es. Alio mõ mquãtũ ↄgmeo ſenli⸗ termittit audire miſſam nõ ex aliqua
lmuns tiua oꝛdmatur ad aliqð noxiũ ſic inſpe⸗ gitia cã vel ſufficiẽti ſed ex leui · ut po te ex
lalins ctio mulierũ oꝛdi atur ad eocupiſcendũ aliqᷓ mentis mſirmitate ſic ex aliqᷓ paſſi⸗
eop co⸗ et diligẽs inq;ſieõ eoꝝ qᷓ fũt ab alijs oꝛ⸗ one vel pigricia et tn ad audiẽdi mnſſaʒ
u dmatur ad detrahendũ. ꝙ ſi qͥs tlem co⸗ fuit ↄſuetus tuc pᷣt eſſe wemale P. clerici
ven gmeo emvel mſpectõem oꝛdmat ad ali⸗ bñficiati ⁊ religioſi qͥ tenẽtur ad ma ad⸗
nlcan qdð utile ſcʒ ꝓgter necitatẽ ſuſtẽtãde natu huc magis beccãt. ut pʒ deo.c. dolentes.
rye ve wl utilitatẽ modemte recreacõis aut ¶ Demge qri p̃tvtrũ certis diebʒ qͥs co⸗
te etiã ꝓpter ſtudi intelligẽde veritatisg cũ Fitur ad ꝗpria ecciam prochialẽ accedẽ
debitis circũſtatijs tũc licitũ ẽ. multa na⸗ Aadhz doÿᷣm ꝙ ſuͤt eerti dies ĩ qbʒ prochi⸗
q; m ſe ſüt licita que tñ ex eircũſtantijſ am miſſam audire debẽt mm eccia ſaa par⸗
ſein reddutur illicita· verbi gra. ſic dẽm ẽ de rochiali. ut; e de parrochijs et aliems
e ludis lieitis io cis ym modũ debitu eu prochjamis. ubi b: ex 2cilio nateñ. c. ut

pñicis wol feſtimis diebz pſbñi an miſ⸗
ſam eelebrẽt plebe interro gẽt ſ alterius
yarrochi anus in eccia ſit à rio 2 tepto
pᷣſbĩo miſſ. am elit audire quẽ ſi muen
rmt ſtati ab eccia eiciãt . glo · bñ dixit. 2tẽ
pto · qm ex iuſta cã abſens bn pᷣt audire
ma in eccia ad quã vemt · vñn Inno poſt ·
et Jo· an.· ſup rubricã de prochijs· dieunt⸗
ꝙ h mter ma prochialia ſcʒ ꝙꝶ prochi
anus vmus eecie nõ dz audire diuma im
alia ex 2tẽptu qð tñ fieri pᷣt ex rõnabiili
cã wel coꝛpaliwl ſpuali · vñ de dſe. di. i. ðꝛ
cc· ſi q etiã ex prochias in quubʒ legitꝰ
6 exoꝛdmariuſ. q; ↄ uẽtus oꝛatoꝛiũ hre wo
luerit reliquis feſtimtatibʒ ut ibi miſſas
audiatꝗpter fatigacoem famlie inſto
oꝛdio pmittimus· paſchavero n atali dñi

S opip hama aſcenſione din penth. et nata

li ſcĩ Jo. baptiſte et ſi q maxime dies in
ſeſtiuitatibz Hñtur nõ ñ m eimtatibʒ aut
prochis audiãt · H ibi ex ꝛcilio agateyn.
ex bns patz ꝙ exceptis dñicis diebz ee

maximis feſtimtatibʒ enã non hns cam

raco nabilẽ m alia eccta pᷣt audire ᷣma:

ſil de liceẽtia ꝓprij ſacerdotis hoc facẽ pᷣt

p̃ᷣdcis diebz · qꝛ ð m deo: c· ut dmicis . co⸗
tompto ꝓprio pᷣ ſbro qͥ qᷓtẽptus pſumitur

pm hoſt · maxnne ubi eecia ẽ vicina mſii a

ſtam oñdat cam vel lniam habeat quã da
re pbt nõ ſolũ ꝗꝓprius ſacerdos · h etia a
legatus P Pereßs et ſuffic lnia alterius
eoꝝ qꝛ tles dicütur gpri ſacerdotes· ut
nötur in⸗ c. om̃is. ſup vᷣbo. a ꝓPprio · ex de
pe · et re · q ſi 4 qs eoꝝ lniam ncedet audiẽ⸗

di vma m alien a prochia vel eccta non tn

in telligitur ↄceſſa licetia ꝙ in alia eccia
o fferat qð in ꝓpria debeb at · qa tlis lieena
ut odioſa ẽ reſtringeda· qꝝ ſp tenetur
ecci e ſue ſatiſfacẽ· q; ſi ultra ̊ offerre vo⸗
luerit p pt &g facẽ ubicũ q; placuerit. vñ mꝛ⸗
xta ↄ eilia ſeõn prᷣm dnieis a feſtims die⸗
bus nõ ſolũ mſſas audire deberet hj etia
aliqd offerre et ad memoꝛiã reducèò q
dns dixit p moylen · exoð. xxiij. et deut.
xxvi · nõ apparebis m ↄſpcũ meo vacuuſ
et hz ̈ßtim m ſuis eccñjs prochialibʒ qað
oꝛ diatũ fuit in eecia pᷣmaua · vnde de dſe ·
di·i. omis xpianus ꝓcuret ad miſſarũ ſo
lemia aliqd deo offerre ducẽ ad memo⸗

Seꝛmo uj

riã qð deus p moyſen dixit. nõ apparebis
m ↄſpectu meo vacuus. . FEm collẽis ſcõn
patrã liq do apparetac.

ſt th ꝓp nuc co⸗
ſilĩ: non peeptũ ſi tñ paup eſß ſacerdos

ꝙ nõ hrervickui ncẽria poſſent cogi pꝑ ſu⸗
perioꝛ es prochiani eo dignus é opan

us mercede ſuaet ꝗq altari puiũt de alta⸗

r. vmere debet. Ad laudẽ dei.
¶ De ſedo et tercio gne ludiſcʒ alee
æ theatmalis.

Sermo. iijꝰ.
Emẽto ut die ſabbati ſan i
fiees · exoð · xx. J oꝛdme obi⸗
to videdũ ẽ de ſedo gne ludi
ſcz alee et ẽ omis ludus q in-
mititur ſoꝛtune. et om̃i s tlis ꝓibitus ẽ
ſm logẽ · et hm ray · qcũq; ludũt alea huue
taxillis Alunt pticipes vel inſ pee toꝛes
peccãt. ¶ Ad cuius euidẽetiã queri pᷣt utrũ
ludẽs alea vel taxillis peccet moꝛtalr pb⸗
tim cũ um legẽ ꝓhibitus muemt ut. ff.

c. l. · licʒ ꝓ eo pomtur in dmuio Veſcẽ⸗
di ca leges pmittũt ludẽ. ff. c. I. k. Ad H
rundet alex. de Halm · jinj · pte ſuůme c ale⸗
atoꝛ es nõ debet aceedè ad ſacia a qubuſ
tñ nullus exeluditur nᷣ ꝓ moꝛtali · h alea⸗
toꝛes m eũd eʒ ꝓrie di cutur ꝗᷓ ludũ ta⸗
xilloꝝn ducũt ĩ ↄſnetudmnè tles emĩ hz ſmt
laici tñ nõ ſuti

m ſtatu ſaluãdi q̃ qntomius
Riſmt clerici · Hinc ðꝛ di· xxxv c· epᷣs aut
p̃ſbiter 4 diaconus alee à ebrietati deſer⸗

miẽs aut deſmat aut cerbe deponatur. ſub⸗
diaconus aut aut lcoꝛ à can toꝛ Rilia fa cieſ

deſmat aut zuione puetur. ſilr laicus.

mmo ð8: ex de vi. et ho · cli · c. clici· ꝙ ad ale⸗

as taxillos nõ ludant nec Homõi ludis
in terſmt · glo · ſoie ꝓ hi betur clicis nõ tin

ludè ſ etiã ne mterſmt ludo. et ꝙ; q q; publi

eæ aleatoꝛ ẽ repellitur a ꝓmo eoe ut p; de

excel. pla . e· mn ter dileõ s. nee debet eſſe in⸗
ſpectoꝛes ludiut m aut: de ſanc. ep. Eimé⸗
dicimus et tribz ãms arcetur a mimſto⸗
rio ut ibi dꝛ · et ſie pʒ ta laiei qᷓ eleriei

ſüt ſaem 2ũᷣione p̈uãdi tanqᷓ q; exiſtes m

moꝛtali p̃tim qͥ ducũt i llud im ↄſuetudi⸗

nem qð notatur ꝑ deßuiẽs. nã a aſſueſci in

ludo iſte nõ ↄtingit ſme gradi pecogpt
ea qᷓ arca eius aſſuefactõem cõtingut 4
ſut deſideriũ lu cradi et ſie ẽ pecm auaricie
ſiue rapine qꝛ tles habent cupiditatem er

— ———————1/

urln
le⸗
np nien
bſaenc
mag of
Snsicd
. meNal,
diſa ale
erno i,
an ſaneh
nche d,
gneluct
cis m⸗
bibins
1e deahue
nſprrſores
lenpkuni
nortalp,
leme at.5
umowicn
I A
ſineq
tnaqui
talfaln
ludini⸗
emh ſnt
jnomus
epgalt
tan wer⸗
Anir ub⸗
bias⸗
cPadale
nofluchs
as romm
eutn
=
,Eint⸗,
mml⸗
Aere
ſtisn
pen
ſuclan
iigt
mgitg
zuarae
naem

—

wlũtatẽ ſpoliãdi ꝓximũ.eſt etiã ibi eõ⸗
miſſio vſure grauiſſme q; tles ↄcedunt
xi. ꝓ· xij.nõ ſo ſũ adſoluendũ m menſe
vel lſeptimana eadèẽ die eſt etã ibi mul
tiplicaco mẽdacioꝝ pꝑmrioꝝ blaſfenna⸗
rũ fraudis doli coꝛrupeo ꝓxmonꝝ frequẽ
ter ↄfuẽtiũ ad ludũ m ſpiciẽdũ ſcãd aluʒ
bo noꝝ ↄteptus ecciaſtiee ꝓhibicois er
multa alia mala ↄ com tãtur. Racoʒ aũt
quare nõ lʒ amittẽ pecumã ad ludũu alee
ſic ad ludũ pile· pomt alex/de Hal:ibideʒ
dicẽs . ꝙ H̊ ẽ ꝓpter multa mala q̃ in eius
freq ntia ſolet aceidẽ qᷓ nõ ita accidũt in

ludo pile · et id eo iſte ꝓhibitus eᷣ ille nõ⸗

q; lʒ ludus pile qñq; exẽcetur ꝗꝓpter deſ⸗

deriũ lucradi:tn ludus ad pila nõ afficit

tanto deſiderio ꝓ tor modicita tem lucri
qᷓnto qs aficitur in ludo alee· nã ludus
aloe nõ ẽ illieitus eoo ꝙ dãmſicat in pecu⸗
ma tm ſed q; damſicat etia in aĩjapter

mala comtãtia et ideo magis ꝓhibet

jlomus etiã ludus pile et ſiliu ſi mtope⸗
rate exereetur ulł ex mõ vel ex afectuvl
ex tpewel lo co pᷣt eſſe moꝛtale · et pᷣſertim
cũ ſit ex auaricia tpe diuimonꝝ vel in loco
ſa o⸗ Hanna; ĩludis alee tãta ẽ feditas
minſte auaricie ꝙ omia q lucrantur aut
reddẽda ſut aut m pias cãs eroganda-

5 q cauſa recreacois lucrata ſut p ſim bo
io ut latius videbitur mfra. Sciedum tñ
ghnalr ſm Jo. calð. et fran · de zab. in . ercle
rici officia· ex de vi · et ho. cli. luerum qð ſit
m ludo ↄſiſtente to talr vel ꝓ maioꝛi pte

m ingemo nõ in ſoꝛtuna. ut ẽ in ludo ſca⸗
kon nõ ſbiacet reſtõm m leges. ut · C.

qui ludi ↄſiſtetes in mgemo.et hoe ſane

mtelligitur duũmõ lucrũ ſit moderatum·

ut ibi. Imntatur etiã ibi qñ ludi pñt exer
ceri.ꝙ ſi ludi ↄſiſtũt pncipalr⁊ ꝓ maio
ri pte in ſoꝛtuna tũe ↄputãtur ſub ludo
aloarũ. ¶ Die qri pᷣt an ludus ſcakoꝛuʒ

ſit licitus · Ad ̊ dvm ꝙ ſie ſaltẽ laicis eo
ꝓꝙ olſtit i igenio naturali nee dmittit
viribʒz ſoꝛtune ut nõt accurſius . C de eß·

et cle.m aut. interdicimus· et idẽ dic ibi⸗
dem accur ſius de elicis · lez lTaco bʒ de a· er
pe · de bel · p cotranũ ex ß ſcz motiuo· quia
rmcõ ꝓhibicois ludi taxilloꝝ in clicis ſiut

vacaco vᷣmoꝝ ne ſeʒ ab eis retra hantiur.

que rmaco magis hʒ locũ in ludo ſcakoꝝ.

q; ꝓlixioꝛ ẽ.hj hen. boye · m. c.cliei· rñdet.
ſalua eoꝝn reuerẽtia illa nõ eſt ca pneipal
ꝓhbibicois taxilloꝝ ludi.ſ̊ turpia 1 in ho

neſta i pᷣus ludi ex quo plurma crimĩia
oꝛintur vn ſuſtmedo gloſaʒ accurſij pᷣt
dici qꝙ ille ludus eſt licitus tpibʒ ⁊ hoꝛis
ↄgruis q;bzvacare non

bet et dumõ p h
dno pßuire nõ negligũt. Qð ſi obicitur de
clicis illud Jero.qð hetur de ↄſe · di .· v · c ·
nunqᷓ; de manu tua àâ oclis tuis liber pſal
terij diſced atac. ꝙ pᷣeipue mtelligitur
de cleri cis bnficiatis qͥ ut ecciaſtici bom
appareàt exẽplũ bonũ ſecłaribʒ p bere de⸗
beant. Dicodu ꝙ dẽm illð in telli gitur ei⸗
uilr ſc; hoꝛis debitis ſlatutis 1 2 ſuetis ut
etiã dic ibide glo⸗et.xxxvi.di.c.ſi qͥs.ſuꝑ
allð .· in demmeter.dic gloi.hoꝛis ſtatutis:
vide ibidẽ de moy ſe ⁊ aaron obſeruare
E& debet tpus ↄ gruũ pſonas ↄgruas ſeʒ
cũ clicis nõ cũ laicis. utʒ ex de hHoĩeidio.c.
dtin ebatur· in gloijet raco humis pomt
ojj.q. vn.c.laicos· debẽt etia ludis mode⸗
rate uti· qꝛ; dic phus· ix · ethic. ꝙ; paruʒ de
delcãtione ſufficit ad vitã q; ꝓ ↄdmæeto-
ſic parũ de ſale ſufficit ĩ eibo Trans⸗ aut
lſudus ðᷣꝛ theatralis qͥ mtiplex muemt
na q uidã ſut ludi ꝓhi biti. qdãa illi citi. q⸗
Dam otià liciti puatis debitis circũſtatijs·
Auãtũ ad pᷣmũ genus ludi queri p̃t
vtrũ tyro cimavel toꝛneamta licite exer⸗
ceri pnt pptim q; mlitia nccta req̃ritur
in eccia dei · et ꝑ ↄnjs eius exercitiu.nam
quõ milites ecciam dei ↄtra mmſideles de⸗
fenderent n imm uſu armoꝝ exẽécitati eẽnt
qð exereitiũ potiſſmne ꝑ tyro cima ↄ gru⸗
it adipiſei. In cums argumtũ dᷣꝛ in dicũ.
inj. hee ſut gẽtes quas dñs dereliq ut ut
erudiret m eis ihrfema omes q¶ nõ noue
rat bella chananeon et poſtea diſcent ſi⸗
lij eoꝝ certare cu hoſtibʒ et hre ↄſu etudi
nẽ pᷣliandi ⁊c. Ad h̊ rndet alex.de hal:m
iiij · ſuo. di · xxin· q; milites qᷓ; din ſunt in
ꝓoſito toꝛn eamta execẽdi non pñ̃t eſſe
m ſtatu ſal utis · Drimo q; toꝛneam̃ta ſut
ꝓhi bita · ut pʒ ex · e ·ti · e. felieis memoꝛ ie
Innocet eugenij pᷣ deceſſoꝝ nroꝝ veſti⸗
g ijs mherẽtes deteſtab les illas nũdias

vl ferias qͥs vulgo toneamta wocat in danid talẽ = mijt · utz · i. reg. xvij.
qbzʒ milites ex ↄdicto ↄuemire ſolent. et et magna ex h̊ ↄſecutꝰ ẽ glaʒ⁊ ↄmeẽdacõ
ad oſtetaco em viriũ ſuarũ et audacie te nẽ m ſcptura · vn⁊ eecia eã tolerare vidꝛ. ſe
mere ↄgredi vñ moꝛtes hoĩm ⁊ aĩarũ pe⸗ AA ij rndet alex. de hal ubi ſuß. ꝙ exñtel
ricula ſepe ꝓuemũt ſieri ꝓhibemushoc m ępoſito duellũ aceeptãdi ſtat m ſtatu 4
ibi. Scðᷣo quia exercẽtur mtencone puᷣſa moꝛtalis peci nec ſolũ duellũ acceptan⸗
ſe; ad oſtentaconè viriũ gloꝛiã tpaleʒ· tes h̊ etia pᷣ eipietes vel aũ catẽ co ſerẽtes .
nã ſi nõ eſſent ꝓhibita fierent dutaxat ſacerdotes arma bndicẽtes omes etiam .
cã diſeendi vſu armoꝝ ad mpugnãadũ aſſeſſoꝛes 2 ſiliũ auxiliũ vel fauoꝛẽ tribu⸗ .
inſideles et ob dſenſionẽ prie wel rei pu⸗ en tes. et ſi ↄtigit aliquẽ mterſiei omnes
blice ac mo derate vterẽtur tuc nõ eſſent illi eff eiutur irreglares. nec eni lex no⸗ .
pcca· Tercõ q; ſut ca multoꝝ maloꝝ ſe; ua monomachiã adm ttit. lIicʒ eccia tole

—

extoꝛſionũ rapmarũ hoĩcidio ꝝ in uidiara

et ſilum ꝓpter q dicũtur nũdmevel ſerie
deteſtabiles vñ peſtis tã deteſtada iudi⸗
eoꝝ ibi moꝛtuus fuerit quãuis ei po ſceti
pnia nõ neget᷑ ecciaſtica tñ careat ſepl⸗

tnr· glo· gnale ꝙ cui lʒ maius lcʒ ⁊ mi⸗

nus n ab illo mioꝛe ꝓhibeatur ex cã· ne
vilipẽdatur honoꝛ pꝑ ſone. ut pʒ p pmas
ↄcoꝛdias. Hic wero alia raco ẽ ut potius

ſulaturvmis qᷓ; dſunctis ut alij terre⸗
antur et abſt meãt a tlibʒ cu viderint il⸗

los ſepeliri in campis. q; vilis ſep ultura

catur ab eccta.ꝙ; ſic ᷣ in c. ſelicis. ſi qs

fat ſic meret rices ⁊ vſurarios.nec mrum

cũ ſit ↄtia pᷣceptũ illð.deut:vi.nõ teptab
dnm deu tuu. ↄtia qð nullo mõ faciẽduʒ ẽ

utz · xxij · q/j · e· queritur.q; aũt eccia non
recipit · pʒ n. q· v. c·.mo no machiãa vero in

lege nõ aſſumimꝰ quã pᷣeeptã ee nõ repi

mus quã lʒ mijſſe q ſoa legamus ſic ſem
daud a go liã ſacra ꝓdit hi ſloꝛia.nuqᷓ;
tñ ut ꝓ lege teneatur alicubi ᷣma ſan⸗
xit anñ ctas cũ Ha Hmõi ſecłãtes du ſo⸗
lumõ tẽptare vid eãtur · ſilr expᷣſſe ꝓhi⸗

betur in lege ſeckari. C. de gladiatoꝛi bʒ·l.

vmca nec obſtat ↄtraria ↄſuetudo q; hm

deſiunctis illis nõ nocet · vn ᷣm ray. ſi qͥs Hoſt. et ray· nulla ↄſuetudo vel wrius co⸗
alique i bi oceiderit etiã caſu reus erit ho⸗ ruptela p̃t aliquẽ excuſare. quia d intur⸗
mcidnirreglaris . nã qma talis ludus mtas tpm non mmuit pecm auget. nee
& illicitus ⁊ noxius quicqͥd ex eo ſeqͥtur fackũ da ud excuſare pᷣt mitãtem. qma
imputã du eſt ſibi. ut ex de P ſup · e . i. et in puilia paucoꝝ nõ faciut legẽ ↄuem. vt
glo. et ex de hommc. c · ſi. et qd maius ẽ pm die ſero. vnde pie p ſumtur ̊ ſeciſſe da⸗
boſt. et go f. qͥ ad mꝛneamẽta accedunt uid mſtmetu ᷣmo¶ QNõ ſi obi citur de m⸗
ao pugnadi no tn ipi pugnat ſi aliqͥ ibi nocete q accuſatur de ermĩe ad moꝛteʒ.
occiſi fuermt nõ debẽt tales ad oꝛdme ꝓ⸗ q̃ ſi du ellũ recuſauerit ſtati ſuſpen ditur.
moueri:quia ad rem ↄdẽnata et ꝓhibi⸗ mõ durũ vidꝛ diſfmire qꝙ teneatur potiꝰ
tam aceeſſerunt· Deniq; ſi qͥs ibi ven erit ſuſtmere ſe ſuſpendi qᷓ; m duello ſe deſen
nõ pug nãdi aĩo· ſ̊ ex alia honeſta cauſa dere . Ad ̊ rndet alex · de Hal'ubi ſup de⸗
puta mbitũ perédi wl cu alijs loqudiid Amat ad hc opmionnuullo alnlie;
tlis caſu o bierit nõ dʒ illi dnegari ſepul⸗ duellü offerre nec oblatu ſuſeipe cü m le
tun. utz · e · ti · c · ij · ubi lo qtur de quo daʒ qͥ ge eiuili ſit phibituʒ et eius ꝓhibicõ in
caſu ſub equo moꝛtuus fuit. ut dicit glo- canone appiobata. werũtñ qͥ indice deſe⸗
nec etiã den egatur illis q vadut illue ſo rete duellu muitus ſuſcipit ⁊ 2 mittit ex⸗
lum cã curioſtatis ad vidẽduũ. ¶ Femq; euſatur a tãto· qͥ nõ a toto· quia metus il⸗
queri pt de duello qð ẽ ſmglaris pugna le peẽm attenuat nõ tñ ꝓrſus excludit.
inter aliqͥs ad ꝓbacõnẽ veritatis muẽta q; potius deberet omia mala pati qᷓ; moꝛ⸗
ſcʒ ut q vi cerit ꝓ baſſe intellig atur. et ꝗᷓ tali ↄſentire pec. · utz · xxiñ. q· v · c ita ne ·
nõ vicerit ꝓbacoõe deſeeiſſe putetur qð ¶ Osð n qritur E ne ſuſtin ebit mnoces m
Sʒ: alio noſe monomachia·i.ſm glariſ pu eauſa erimĩali ſe ſuſpẽdi m ↄfuſionẽ ꝓPaʒ
gna · utrũ ſeʒ tlis pug na ſit licita ppii cũ et generis ſui ꝛprie ſcan dalum. Rndet
4

nale
nnti,
Peeßi
kenſin
aenpn
Nanſin
dnes enan
ume tnn
g omnes
nj lex no⸗
crawl
cemfum
ͤptab
naicue
detianon
awro
enong
us ſe ſen
heinniz
na ſan
res du ſo⸗
pſe ph⸗
awnbj!
u en
rnus
1dmtur⸗
ger nee
emn qa
uem dt
talede⸗
wurd m⸗
mon;
rnchun
tur p;
ſe neen
Ih;
alle
aimle
biwn
e dſ⸗/
nt ex⸗
R—
lcht⸗
mor⸗
tane⸗
nciß
ſi

gile

alex· ibidẽ. eredo ꝙ ſie in iſto caſu cũ eõ⸗
ſeſnone ſue mnoeẽtie huili reputacone
ſe ſcʒ iſta ſufficiéter alias meruiſſe. ¶ De

mq; gnalr notãdũ ẽ ꝙ nõ ſolũ omes toꝛ

ne amẽus duellis vel libz in iure ꝓhibi⸗

tis mmſiſtẽtes peecãt moꝛli ter · etia omes
ex deliberato ꝓpoſito ad ̊ couemẽtes ut

pfſonali pntia m Hjs ſenſus et affeclus
ꝓprios oblectẽt. q; tles nulli dub uꝛz qu
con ſentire udicãtur.diẽ em apls ad rõ.
pmo. q talia agũt digi ſut moꝛte nõ ſo⸗
lum q faciũt ̊ qͥ ↄ ſentiũt faciẽtibʒ(Aliqͥ
vero ludi leʒ nõ ſmt ꝓhibiti ſut tñ illiceit
eo ꝙ ſut multũ pmeo ſi ſaluti coꝛpis vel
aĩe· leuti choꝛea haſtiludiaa ſihia quibʒ

2ↄconntatur mſimta peca oo ꝙ ꝓxnnis

icʒ choꝛ ee cũ debita moderacõne facte ſeʒ

tpum lo coꝝ pſonarũ modoꝝ mtetioms

cauſe ſliũq; qᷓ ad eandẽé modiſicaconem
reqmurũtur excuſari poſſent· du ſic redu⸗
cerẽtur ad vᷣtutẽ eutro polie ·h ut m plu⸗
ribʒ m choreis o ccurrũt oĩa opoſita re⸗

quiſitis ad ̊ ut lieite redderetur: nã eo⸗

rũ intencõ freqnter puerſa ẽ ſcʒ ad oſte⸗

taconẽ ſuꝑbievane glievane ↄplacetie
ad prouocaco nẽ turpiſſnni amoꝛis a de⸗

teſtãde libidmis ut placeãt tillieãt ut
2ↄcupiſcãtur a ↄcupiſcant. om ediẽ Jero⸗.

in quadaʒ omel.nõ credoviro ſi dicit ſe

illeſu euaſiſſe a ſect aculis taliũ cũ dani d

eyx eo ꝙ vidit betſabee lauãtẽ ſe ad libidi
ne pro uo catus e. et iterũ Jero:ad euſto⸗

tus hoĩm ad ſe ꝓuocauerit et li nullũ nõ

ſequatur dãnuʒz iudiciũ th patietur eter⸗

nu qꝛ venenũ attulit ſi fuiſß qͥ bibet. vñ
et omes aſtãtes exmde maculatura gra⸗

miter offendũt. utz. lxxxvi.· di. e· gi ent
vĩes venatoꝛes ⁊ delcantur · ve miſeris ſi
ſeæ nõ coꝛrexerint. qᷓ en venatoꝛe vidẽt et

deleckatur videbũt ſaluatoꝛa triſtabũ⸗
tur vide g o.nec e deteſtabilioꝛwena co

ꝙᷓ; vamtatis ⁊ impietatis · ſẽ̃ qn ſunt tpa
ſanctiſſma utpote celebria loca religio

ſa. ut monaſteria pſone deo dicate · ge⸗
ſtus 1 modi diſſolutia libidmohſ.cantus
W . *. – 5 5„
laſeiu luxurioſi:et ſie in omibʒ viðꝛ eſſe

qda ydolatria eultus demonu qͥ multin

chua· l vir vel mulier ſe oꝛnauerit ⁊ vul⸗

lLaqueis vtũtur ibidẽ ſeʒ geſtu.tactu nu⸗
tu-cantu. viſu.collo qo ⁊ Rſiba qbʒ letale
wnenũ diſfungüt aĩiarũ. ¶Hmc querit C
alex. de Halm.iiij. ſuo· vtru choꝛeas du⸗
centes admitti pnñt ad ſaerã ↄuiouẽ ſy eſt
vtrũ ſtat in ſtatu dãnacois.p̃ ſtim cũ nõ
legatur ſim płlr ꝓhibituz nee lege öma
nec lege nature · nec etã lege poſitia Ad
H rn der ibi dẽ ꝙ choꝛeatrices qbʒ inno⸗
teſcũt mala q ex uſu choꝛearũ puemunt

ſiue ex ꝓpria in duſtriawel expientiavel

ex p̃dicacone et nlomĩus illud exercet
ex ↄſuetudme moꝛtalr peccãt multiplr et
Sraniter (Primo q dõ q; ad ſ̊ ſe oꝛnant
ut placeãt i ↄcupiſcãtur ( S cdᷣo quia ad
B; accedut ut ſenſualitates viletz amoꝛes
aut carnalia deſideria ſonezt (Teros qꝛ
geſti bz nutibʒ cãtibz ⁊ ibʒ ſe alios ad
laſciuia puocãt et ꝓuocan deſiderãt ali⸗
gs carnalſi affeclat aſfectari deſiderat.
Grarw q;ꝛ hijs ⁊ ſiſibʒ ſabbata violant
et m ↄtumeliã dei totaliter demom bʒ dedi
cant. ſequuũtura im ſimta alia peca nec ſe
re ſbͦterfugere p̃t ullũ peci genus qð nõ
ſequatur hac ꝑeſtẽ· merito fuit hee pma
oblatio ſathane in vitulo ↄflatili.qꝛnul⸗
la deo contumeliohoꝛ. dia bolo acceptioꝛ.
omes etiã aſtãtes pecoꝝ multipliavene⸗
no iſicies ſi wro mulier aliqᷓ raro ⁊ mui
te ſe mi ſcet hmõi choꝛ eatrieibʒ nõ au deo
diffmire ꝙ peccet moꝛtalr nec illã a peco
moꝛtali aſſecurare cũ mgerat ſe piculo p⸗
uocãdi colludétes ⁊ aſſiſtetes ad libidieʒ
et viciũ ac ↄſuetudinẽ choꝛeatri cũ appꝛio
bare videatur. eſtimo tñ inqiit ꝙ qnq;
aliqᷓs excuſat a pcco moꝛtali ſnnplicitas.
mnocetiaa puritas in ten comg. utpote il⸗
las ꝗᷓ nõ mtẽdũt iᷣ ſudũ pemtus ignoꝛa⸗
tes ex ſ̊ aliq piculu ex tali ludo alicui
ꝓuemre ß ubi talis muemri p̃t cũ laſci⸗
nia coꝛpis ſp mdicet vel nutriat laſcini4
metis · ſẽ dic ambro ·li.i.de o ffi ? aueamꝰ
ne dum laxare aim wlumus ſoluamus
omeʒ armomã q̃i ↄcentũ quẽdã bonoꝝ
operũ · vſus en' cito mflectit natia. hine
2ↄcludit criſo.ſuꝑ illõ math.xiij.die aut
natalis. qꝙ ubi ſaltacõ ibi diabolus neq;
en deus ad &̊ no bis dedit pedes ut cũ ca⸗
melis ſaltemus h̊ ut cũ angelis choꝛum

faciamus in ſaltibz letatur demões ex⸗
ultãt mimſtri demonũ · mnnrũ cũvndiq;
vulneratur coꝛda colludẽtiũ. muliebrez
eni affectu indirat libẽter cũ mulieribus
ↄuerſari. vñ refert valerius ꝙ cũ quidã
ſtolidus audiète pitagoꝛa/ dicét.· mallẽ
eſſe cũ mulieribz q;ᷓ cũ phis er Guerſari · et
ſues mquit libetius in ceno qᷓ; in pura aqᷓ
verſantur: vñ ↄcludit i bidẽ al: c iſte lu⸗
dus ꝓhibitus eſt lz ex ↄñti · in ̃ cepto de
obuacone ſabbati · Quidãa etiã ludi ſunt
lieiti et ym leges pmiſſi ſic illi q fiũt ſim⸗

plr cã vᷣtutis exercẽde . et nõ ſůt pmeioſi

alevel eoꝛpi. nã ꝙ ca nones toꝛneamẽta
ꝓhibet ex eoo wemt ꝙ ex illis ludis moꝛs
vim v aĩa rũ picula ſepe ꝓpuemũt.et eade

rõne omes alij ludi hm ſe liciti n ex aliq⸗

bus circũſtantijs tlia picula weriſiir mde
wenire roſſent illicit redduũtur qꝛ; ubi eſt
eade raco ide ins c debz C Bemq; 4 qjri pᷣt
vtrũ baliſtarij moꝛli beccet ludu ſ ſuü vel
artẽ illa freqntãtes · pßtim cũ dꝛ ex de ſa⸗
gitta e- artẽ illa moꝛtifera ⁊ od ibile bali⸗
ſtarion ſagittanioꝝ aduſus xpiãaosca

tholieos exẽceri de eetero ſbᷣ anathemate

ꝓhibemus. exercetes aũt ea qᷓ̃ ſõ anathe
mate ꝓhibẽtur dãnacõnẽ anathematis
eurrũt.et ĩdeo videtur peecare moꝛtalr.
e hoc rndet alex. de hat. ubi ſuß. cy ba⸗
liſtarij ſage ttarn ⁊Talij pugnatoꝛes qlibʒ
armoꝝ gne lieite ↄtra ſarracenos uti poſ
ſüt. F̊ nõ ↄtra xpianos· ut dic h dectalis.
qð ſane in tolligitur i bello minſto · ut diẽ
glo licʒ enĩ coꝛꝑa ꝓri a ꝛ poſſeſſiões iuſto
po ſſeſſeſſas moi arms tueri cuſtodi⸗
ri. di eo E ſme pindicõ ꝙ in bello iuſto leʒ
eis uti ad ſui et ſuoꝝ maxnne, rei publi
ce deſenſoné. ar· xxinj: q:n.domꝰ.u bi ma⸗
mfeſte deelarat ꝙ i inſto bello nl in tereſt
vtrã apte vel ex mhdijs qͥs vugnet cui

tn bellare fas eſt.dumodo th ſidẽ nõ ru⸗

pamus hoſti: ut dic ibidẽ glo.tales & qͥ

E exereẽt in arte illa cũ debitis cireũſtan⸗

tijs nõ hñntes ꝓpoſitu eis aliqn velle vtiñ

m nccita te inſti belli nõ peccãt moꝛtaliter

q̃ tñ in differẽter ꝓpoſita hñt utedi talibz
in bello uſto ſue miuſto nõ excuſantiir

aà moꝛtali; . Fuiter peecarẽt tã ꝓpter bel⸗

lu miunſtuz qᷓ; ꝓpter in terdeon em anathe⸗

matis qꝛ nõ ſme eã arma talia ſũt mterdi
cta et ideo tle ↄceptũ in ꝓpo ſito nõ caret
mòoiĩli peco· cũ oĩa moꝛtalia affectuꝛ ꝓpo⸗
ſito qli cũq; ↄdicone occurrẽte ↄfirmata

iam intelligutur patrata ſaltẽ m coꝛde
maliter: qdð a nobis auertat xpᷣs Bus.
evicõ gule qð wetratur quq; mo

dis. et de ebrietate ac ccis inde ſeqn⸗

tibus. ermo. jinjꝰ.
Emẽéto ut dis ſabbati ſan ai
Exoðdxx. Scoͤm aut vieiuz q3
ſpecialr di ebz feſliuis frequẽ⸗

tatir ſut wo uptates ↄmeſſaco nes p Pler

tim in gula et woracitate ac ebrietate. cu

tn dicat tapls. no i in »meſſaeoõmbzi ebrie⸗

tatibz nõ in cubilibz a jmpudiciens. ſß in⸗
dunmmi dum nrmihm xp̃ᷣm. Ad ſ em ſe
ſta ſut inſtituta ut recupemus inillis de⸗
perdita diebz feri alibz ap ter occupacoe
terrenoꝝ qbz impedim .—
et deſidero celeſtiũ·Ad euideua igit

Hia q vnᷣcip ale d niuz diebz illis ob tinet:

rmo queri pᷣtvtrũ gula ſit . peẽm moꝛ⸗
talevel vemale. pßtim cu dieit aug. m ſer
mone de purg atoꝛio. quotiẽs aliqs in ei⸗
bo à potu plus accipit q; nece ẽ ad minu⸗
ta peca nouerit ptinere. h h Pptinet ad ge
lam. , vi⸗ eſſe vemale · imo viðdꝛ nullu
eſſe peem. di eẽte dno· math. v. qd intrat
os nõ co mqᷓnat hoĩ em. Ad ̊ rñdet ſcuũs
tho · ſcðᷣa ße. q. elxviñ. ; gula nõ nomĩia
quꝗlibʒ appetitũ edẽdiꝛ bibedi · H nomiat
appenitũ moꝛdiatũ q ſceʒ app etitus moꝛdi
natus ðde ex eo ꝙ recedit ab oꝛdie racois
in quo bonũ vᷣtutis moꝛalis c ſiſtit · ex 6
aut aliq d ðᷣꝛ eſſe peẽm qp ↄtrari aturvᷣtu
ti ſieq;r mamſfeſtũ ẽ ꝙ gula peẽm ẽ. F qua

Sula nõ ſiſtit m eibi ſba ſ̊ m moꝛdmata

2cupi ſcetia.ideo diẽ dñs · qd intrat mos

ſeʒ ꝑ modũ eibi m ſuã ſõᷣ am ⁊ natu nõ

comꝗnat hojem. h moꝛdĩatus appetituſ.
nã ſi s excedẽt m quãtitate eibi nõgpr
eibi 2cupiſ centiã eſtimãs id ſibi nccu
nõ ptinet ſ ad gulã ſed ad aliquã i impe⸗
ritiã· ſed h̊ ſolu ptinet ad gulã qð aliqs
Apter ↄ cupiſcentia cibi delcã ilis ſacn
excedat menſumʒ in edédo Cũ g vieiuz
Fule ae ↄſiſtat in moꝛdiata ↄcupiſcẽtia

caedu ẽ qd oꝛdo racõms ipam daupſan

tal 1 S

an
en n
ſale na 4
Krpp⸗ ſue
Dgüg
Wamgeſg⸗
Emonn-.
—
69 uſnc
autpienn 4
15 fwgue
cnes pſer
encan i
unbnchne,
nus milisd
decupace
cͤtih imn.
leidenig
yilisben,
ltpernne
at⸗ En
is aliqs ni
ſ i niN

btner ad

vjöt nullun
ve mert
Hrnde ſ⸗
no ſomi
Rßtoni
enns nid
Göfſiref
ananN
eme Fgu
mordnit
nimrnol
Mnina

Foſdin H“Z

—

iiſ.

oꝛdinãtis tolli pᷣt duplieiter. Primo inõ

quãtũ ad ea qᷓ ſut ad fineʒ ꝓut ſeʒ nõ ſũt

ita ↄmẽſurata ut ſmt fim debitoꝗpoꝛcona
ta utpote qꝛ mmis qrit delcãtiones cibo⸗

rũ · et ꝓpter ̊ in quãtitate debita men ſura

excædit nõ t ita qapter facẽt aliqu

2tra legẽ dei et tũc gwmale pecm. et ſic

intelligitur vbu aug. pus poſituʒ. Scdo

mõ qᷓntũ ad ipᷣm ſine ꝓut ſcʒ hoĩem aũutit

ipᷣa ↄcupiſcentia a fine debito et pᷣtim a

finevltio· qð qͥ dẽ ↄtigit qn delcãtiom gu⸗

le inheret hõ tan qᷓ; ſim ꝓpter quẽ deũ ↄtẽ
mt paratus ſcʒ agẽ cõtra ᷣma pᷣcepta ut
delcãtiones hmõi aſſeq̃tur et tũc ẽ moĩle
pecm. et 'm ſ̊ p quãdã reductõnẽ oppo

mtur pᷣ cepto de ſancliſicaco e ſabbatm

quo peipitur quies m ulto fine-Ad ma⸗
ioꝛẽ aut euidentiã notadu ꝙ quiq; ſpẽs

guaule ponutur a bto greg.inj· moꝛ· et Ha⸗

betur de oſe · di · v. c. qiuuq; modis nos vi⸗
eiũ gale tagit. Drimus modus ẽ qn qͥs
hꝛã comedẽdi pᷣuemt et h pter inpa⸗
tiẽtiã expecłãdi debitũ tpus n nccitas in
Pterea m oꝛtis ſniaʒ accepit. utz · i. reg
.xiiij talis em timere pᷣt illa maledcoem
deqᷓ dicit ecciaſ.x· we tibi terra cuius rex
puer eet pneipes mane comedut. ꝑ ter⸗

ram intelligitur hõ ꝗ́ terra eſt in terram

ibit. rex ẽ liberũ arbi triũ qð aĩaʒ hʒ rege
pnᷣcipes ſut ſen ſu alitates ⁊ c. ſir ſub iſta
ſpecie gule ↄtinetur cũ qͥs mins frequẽ⸗
ter eibuz ſumit. q; ſufficit hoĩ ſano bis im
die eibũ ſumere · et freqns ſũpeõ cibi no⸗
eiua ẽ coꝛpi n laboꝛ: mag nus exigoet reſici
freqntius· vñ gnalr ſpes iſta gule nõ ẽ
pecmn wluptas cibi ſit in cã. Si naq; fu⸗
erit in aliqᷓ necitate inſirmitatis wal itine
ris vel hmõi nullũ pcẽm erit.ceterum qn
wluptas ẽ in cã nõ tñ ẽ adhue moꝛtale
pecm ñn fuerit adeo inoꝛdiatus ⁊ jm mode
ratus ꝙ hõ ſeqretur eũ etiã ſi eſſß eotra dei

Vl eccie p ceptũ · pedᷣus modus ẽ cũ qͥs
cibaria mmis delicata pcio ſa vel ſuptuo

ſa reqͥrit jm ſtatũ ſuũ.utʒ de ꝓp lo iſrliticeo
car nes delicatas deſidera te m heremo nee
erat dtẽti bo bzꝛomibz ꝓprijs qbʒ dns ↄtu

lit aues regiaſ. utz nui. xi et de diuite e⸗
vuloe qͥ epulabat᷑ cotidie ſpledide. luẽ.

— „ „„

x vi cõtra quos ↄſulit Jero. in epla ad
paulinã.· ſit vilis weſptmus cibus olera
et legumia interduq; piſeclos ꝓ ſũmis
ducas deliejs q; xp̃m deſid erat et illo pa
ne wſeitur nõ querit magnope q; de pei⸗
oſis cibis ſtercus ↄſiciat. ¶ Bie queri pᷣt
utrũ ſumẽ p cio ſa⁊ delicata eibana ſit pec
catũ · Ad 5 dim e ſi ſumütur ex necta⸗

t in firmitatis vel debilitatis à pſtine cõ⸗

ua eo cedit nec etiã pccm ẽ ſparare eiba⸗
ria iux decẽtiã ſui ſtatus ↄũem ↄſuetu

dimẽ pr̃ie dumõ appenitus nõ ſuerit ijn oꝛ⸗

dinatus. vñ greg inj.moꝛal:non eibus F
apenitus m vic eſt. vn laucoꝛes eibo s
plerũq; ſme culpa ſumimus ⁊ abjectõꝛes

nõ ſme reatu ↄſeiẽtie deguſtamus. et ex⸗

empliſicat de hella qui carnes ſme culpa
comedit in heremo. et de eſau qᷓ coedens
eſcam viliſſmã gule vico victus erat in
ſeelo. vñ aug. ſup illð rõ.xiiij.noli Pter
eſe cam deſtrus opus da omia muda mun⸗
dis. dic:nõ ꝓpter poꝛcũ j apter pomu pri⸗
mus hõ moꝛtẽ muemit . et elau pᷣmatũ ſuũ
no ꝓpter gallinã hj ꝓpter lenticlaʒ pdidit
cio eni noe ome genus carms qð cibo
vſui maducare ↄceſſum. heliam ca rmſ
cibo refectu oh̊ em mirabili abſt metia p⸗
ditũ aj ali bʒ.i. locu ſtis in eſcam cedetibʒ
no fuiſſe pollutũ. et ſeio eſau lenticule co⸗
cupiſcen tia deceptũ · et dauid ꝓpter aque
del deriuũ a ſeipo reß hen ſu. et rege nẽm nõ

de carne ſ de pane teptatũ. h ille. wrũtũ
ſi ſme cã rõn abili mmis delicata 1pᷣcio ſa

eiba ria reqmrẽt m ſtatus ſui ↄdecõtiã pee
tu meu rreret · qꝛ tũc eſſ m cã app etitus
immodertia· non tñ eſ moꝛtale adeo
tlis appetitus eſſ effrenatus q; etiã cõtia
deia ecci e peptũ cibis ſtatui vel tpĩ aut
ↄdi eõm nõ ↄpetẽtibʒ veſe paratus mue⸗
mretur aut etiã ad ſatiſfaciẽdum in ſons
ꝓrijs ↄ cupiſcentijs ultra bonoꝝ ſuoꝝfa
cultates ſe debitis onerare nõ werẽtur · qꝛ
ſic ereditoꝛes de ſolueõe defraudarẽtur.
Tereius modus eſt cũ qᷓs in comedẽdo
vel bibedo mmis menſurã excædit ſicʒo⸗
domite quoꝝpcẽm fuit abũdãtia pams.

eʒ eeh·x vi·hec fuit miqtas zo dome ſoꝛo⸗

ris tue ſaturitas pams ꝛc. et ſj quãtũ ad

eibũ cõtingẽ ſolet ut in pluribz ex diůͦß⸗
tate fereuloꝝ eo ꝙ appetitus immo dera
tus aſffectat ex omibʒ degulkare dic enj⸗
ſen eca. faſtidietis ẽ ſtomachi multa de⸗
guſtare qᷓ ubivaria ſut diuerſa imqͥnant
nõ alũt. et Hugo dic in ſuo clauſtrali. ꝙ;
tanta ſo llicitudie cibaria paratur ut de
uoꝛatis ꝗᷓtuoꝛ vel quũq; ferculis ꝓma non
impedint nouiſſmma er cũ ſtomachus ia
crebris ructibʒ ſe repletũ mdicat: nondu
thᷣ curioſitas ſatiatur· iſtividẽtiir colere
ntrẽ tan q; deu cuius teplũ eſt coquina
altare meſa mimſtri coci mmmolate pecu⸗
des cocte carnes fumus meenſoꝝ odoꝛ
ciboꝝ wel ſapoꝝ. H ille inter alia· iſta tᷣ
tercia ſpẽs nõ eſt pecm ſi nõ ſumitur ſei⸗
enter ultra ꝓgoꝛconẽ ſumẽtis · ¶ Quãtuz
aut ad ſupſimtatẽ potus queri ptvtrum

cbrietas ſit moꝛtale pcem p htin cu dier

ſeneca.læxxinj: epla ꝙ mi aliud eſt ebrie⸗
tas qᷓ; wllũtaria mſama qᷓ ome vieiũ meẽ
dit deregit ac obſtãtẽ malis werecũdiaʒ
remouet h mſama wlũtaria viðᷣi ee moꝛ
tale pecm ; Ad ̊ rnñdet archið. xxx v. di.
in. e. ſexto die · ſuprvbo· ebrietas. ꝙ maluʒ
ebrietatis ſme culpa ↄſiſtit mnmmode⸗
utavmoꝛdmata ? cupiſcentia au ſuvmi.

hoc aut cotingẽ pᷣt triplłr · Vno mõ ex B

qq neſcit potũ eſſe ummoderatũ in ebriare

potentẽ ut cũ ignoꝛat potus ſoꝛtitudin e5

et hmoi et ſie mebria cõ p̃t fieri ſme pcc̃o
pcipue hm tho · ſcðᷣa ße.q: e· l. ſi non ↄtn⸗

gat ex hoĩs negligẽtia et ſic noe eredit
ubi ſeqtur· in pᷣcipio gnis Huam igno⸗

rabatur ebrietas· pᷣmus no e vmeã plan
taut denudauit natura hig noꝛabat po⸗
tentiã· itaq; vmũ nec ſuo pepeit auctoꝛi.
hH illius ebrietas nobis ſuadet ſobrieta⸗
tem · ſemel mebriatus eſt noe ubi maluʒ

ebrietatis ↄgnomt inmen tũ ſuu ad reme

du tpauit nee eſfudit advi ciũ · H ibi. Ali
o mõ ex h̊ ꝙ quidẽ peipit qͥs potũ eſſe po
teonte im mode ratũ · nõ tñ eſtimat illuũ in⸗

ebriare po tẽtẽ. pptim qᷓntũ ad pſonã ſuã
q; ſperat ſe de hͥ pᷣcauere et tunc ebrietas

ewemale maius vel mmus ̃m quãtitatẽ
exeeſſus qꝛ ibi ↄconmntatur aliqua moꝛ di

nata ↄ cupiſcentia ex qua ſeqtur moꝛdi⸗

natus uſus vmi ym exceſſum. et hoc mõ
loth creditur inebriatus fuiſſe · ptimvi⸗
ce ſcdᷣa de in deo e· ſexto die · ſubditur.

Legnnus etiã ꝙ prem loth inebriauerũt

filie. et ꝗ· fuit taq; ebrietas oꝛigo inceſti

ceoncubitus peſſme regnatricis partus
deterioꝛ. Ter eo mõ qñ q aduertit potuʒ

eſſe mmoderatũ et mebrian tẽ et tn vult

magis ebrietatẽ mcurrere qᷓ; a potu ab⸗
ſt mere. et tlis ꝓprie ðꝛ ebrius ⁊ ẽ moꝛtale
pecm qia moꝛtalia recipiũt ſpẽm. nõ ꝓ
illis qᷓ p acens pᷣter inten conẽ euemut · H
ab eo qð ẽ ꝑ ſe mtẽtũ.nã hm h̊ hõ wlẽes et
ſciẽs pᷣuat ſe uſu rõms qᷣ; hm vᷣtutẽ opa⸗
tur ⁊ pcca deelmn at.et ſic piculo peccãdi ſe
ↄmittẽs moꝛtalr peccat· Hine diẽ ambro.

li de priarh. vitãdã dieimus ebrietate;

p quã crimĩa cau ere nõ poſſumus· nã qᷓ
ſobrij cauemus p ebrietatẽ ↄmittimus.
idẽ tho · P. ſm archið.iiij.di.in·c· dem q;.
comed ere plus iuſto eyx certa ſcieẽtia moꝛ
tale pecm è qꝛ ꝓpriã ledit naturã ſciẽs et
wlens ↄtna naturã mjgurgitãs. Si vero

ultra q; debeat q́s bibit vel medit ꝓpter

app etitũvel delcãtionẽ wemale peẽm ẽ.· eo⸗

multũ comedit vel bibit hm medicine añ⸗
li ad vomitũ ꝓuocã dũ nõ ẽ reputãdus
ſupfluus cibus vel potus. et diẽ tho · ſeðᷣa

p̈e · q · el. m hy caſu nõ eſſe pecem q; lez ttis
cibus vel potus eſſß ſupflu us ſano non ty
inſirmo · H tñ ꝓpter Hac cãm nõ dʒ dari po

tus uſq; ad ebrietatẽ q; tũe nõ excuſare⸗
tur a pcco. Demq; ebrietas aſſidua q̃ eſt
hebi tu do motis imn inſte· i:mala qᷓlitas ad
quã hõ ſic diſponitur ꝙ ſepe ſit diſpoſituſ
et paratus ad in ebriã duʒ ⁊ aſſidue deſi⸗
temt imebriari · nõ ſolũ ẽ moꝛtale pecm j
eta ðᷣꝛ uiſſmũ ſaltẽ ex pte eſfeus eoſe⸗

quẽtis. dicit enĩ aug. m pmone quodã· q;

ebrietas blãdus demon dulce wenenũ
H⸗ g * 44f. .
quã q̃ͥ h ſeipᷣm non hʒz quã q facit peẽm
nõ facit ſ̊ ip̃e totus ẽ peem · Pme peipit

di · xxx v. c· ep̃us aut p ſbr̃ aut diaconug
alee atq; ebrietati deſeruiẽs aut deſmat

certe deponatur. ſſdiaconus aũt aut leo:

