ch ſangumẽ tuü. et mterficiam de achab
mingentẽ ad parietẽ v clauſu ultimum

in iſrahel · er canes comedẽt Jeʒabel in jeſ⸗
rahel. H ibi · ꝓprer hoc etia vxoꝛ es paruuli

poſteriq; iudeoꝝ punitiſ iſüt et adhuc pu⸗

mũturvltione diuma ta tpaliter q; qᷓ; eter

naliter nõ quidẽ ex hoe ꝙ dñice eru ciſixi⸗
om intorſuerũt wil ad hoc copati ſunt H

quia varentibʒ coſen ſerũt a co ſentiut et
ab eis mpcaco em maledeoms ſuſceper̃t

ad pilatim weciſerãtibz eiſbem. Sanguis

eius ſup nos a ſup filios noſtros vnde

o
No
fſin
n
mber
hb
mmun
1
nud
epi⸗
exr

is
de,

peuſſit eos dᷣs peſterioꝛa· et oppꝛo briu
ſempiternũ dedit illis · qꝛ diumo uidicio
ſicut poſteri pꝑ conſenſum parentũ impie⸗

tatẽ ↄmumecãt. ſica hanc deteſtabileʒ ma⸗
ledictõnem hereditant · ob H̊ demq; uxo⸗
res filij poſteri vel heredes vſu rarioꝝx ra⸗
ptoꝛu furum violentiam mſerentiuʒ min⸗
ſtieiamvel decepeonem quãacunq; agitan⸗
tium ꝛ miliũ cũ eiſdem rei iundicãtur non
q; faciũt ſ̊ q ↄſentiũt ſic acqmſita dana

bilitor retinẽdo et leſe ꝑtinõ ſatiſfaciẽdo

in quãtũ facultas bonoꝝ ſuppetit · vel etia
vbita umiſte vel muiſte ↄtracta nõ ſoluen
do · verũt amẽ qn debitavel minſta totam
hereditatem exhauriunt tunc heres debz
elſe immums a damno ſic mmunis eſle
tonetur a lucro ita ꝙ nõ tenetur ſatiſfacẽ

7 6

deaprijs h mehil retinere poteſt de alie⸗
ms: ¶ Ad maioꝛẽ autẽ euidentiam quere
poteſt quotuplex eſt eoſenſus in culpam

vel ĩ muiſtieiã alienã Ag hoe rñdet glo.
mm. ci. ex de offi.· de egati ubi agi tur de co⸗
ſentientibʒ ꝙ pari pena plectendi ſut.et

dieit glo· q quadruplex eſt conſenſus ſeʒ

negligentie conſilj eoo pacoms/aucto⸗
ritatis ſeu defenſoms Orimus igitur⸗
ↄſenſus eſt negli gentie· de quo coſenſu

dircit glo ·; ꝙ in illo ca ſu minus pecrat con⸗

ſentiens q; facies mſi ſoꝛte negligentia
mums craſſa et ſupma fuerit ut in plato.
hc pʒ ·i·q:i:c.quicqmud.ubi pumtur epᷣus
excommcacone duoꝝ menſiũ eo ꝙ coꝛre

crionẽ debitam neglexit · Pimiruz eum ðꝛ
lxxxiñ · di · c· eo ſentire viðꝛ errãti qͥ ad re

ſecãada que coꝛrigi deberent non occurrit.
Et. e · quid em ꝓdeſt illi ſuo erroꝛenõ pol
lii qii eõſenſum pᷣſtat erranti.Et ex hijs
colligi poteſt quantuũ ſupioꝛos delmquuũt

ac quãta pena digm ſut cũ ſů ditoꝝ exceſ

ſus ex deteſtabili negligẽtia eoꝛrigè diſn⸗
mulant ſicut exemplariter patʒ Nui· xx v.

ubi vꝛꝙ yls fomicatus eſt cũ moab · ac

lis ſuſpendi ad mitigandum furoꝛem di⸗

Cur aut peccante populo deus duces cru
eciſigi volmt mſi quia eoꝝ negli getia pec⸗
catis populoꝝ illos pticipes coſtituit.iu⸗

xta illud·xxiij: q iij· qui poteſt obmare NtH

pturbarè puerſos et nõ facit mi ẽ aliid
qꝙ; fauerre impietati Hinc etiã hely ꝓ pee
catis filioꝝ ſuoꝝ multiplici plaga et moꝛ
te tpali muletatus eſtymo ſic ait Tero
pro peecatis filion ſuoꝝn damnatus eſt. ꝙ
coiripuit eos ̊ lemtate pr̃ßis nõ aaã clate
pontificiſ. Aua ꝗpter.lxxxiij di · p eipitur
ch quis epus foimcacom pᷣſbiteroꝝ di⸗
aconoꝝ wil ermmi meeſtus in ſua parro⸗
chia pᷣeio vel precibʒ interuemẽte ↄſenle⸗
rit vel commiſſum anᷣ cate ſui officij nõ
impug nauerit ab officõ ſuſpendatur · Et
c. ſeqnti dᷣꝛ q; epᷣus qui talm cermmina wel
alioꝝ puerſe agentũ nõ coꝛrigit magiſ
dicen dus eſt camis pudicus qᷓ; ep̃us·

Deniq; d hoc conſenſu negligentie wel

diſſmulaeoms/dic hen. de vri · ꝙ ſRaliquis

ex officio ſuo dʒ p̃ᷣt mpm as ⁊ ſpolia pca⸗
uere non cauet tuc talis quidẽ ſpo li atoꝛ
dicitur. nõ tamẽ tenetir ad reſtitucoem

ſed auferentẽ cogere debet ꝙ reſtituat. K

th aliqd emolnmnentũ peepit de tali diſſi⸗

mulacone tunce ad reſtituconem obliga⸗
tur. Smiliter ſi requiſitus cauere nole⸗
bat · wel ſi reqmſitus auferentẽ ad reſtitu⸗
tionem nõ cogebat · Qð ſi queritur quid

igitur d officialibus qui ſe certificare ne
gligũt an ſui nimſtri officia ſua bñwel ma

le gerant. Rñnd et Jo de pla. ꝙ tales tenẽ⸗

tur pro delicto famiie ſue eomſſo pᷣtextu
officij. in quo tales pomt qma tenetur

eſſe ſollieitus ſevelle certioꝛari an offici⸗

ales ſui bñ regant.et ſi male tune de reme

dio ꝓmdere alias de negligẽtia ſut o ffici
ales hmõi pumegi:et allegat 1 de Jo⸗mul
ta mra ad hoe ; Geðͤs wero coſenſus eſt

cõ ſilij.de quo dicit glo. ubi ſupᷣ. ꝙ mmus

pumtur ↄſulens q; agens plus tamẽ q;

negligens . Sʒ hen. de vri · diſtinguit de co⸗

ſenſu coſilij ⁊ pſuaſionis· aut eni pᷣ do ſur

vſurarius vel ↄhnnlis erat hoc facturug
etia ſme ↄſilio et tũc minus peerat ↄſulens
q; faciens nec tenetur ad reſtituconem.

aut nõ erat facturus et tunc eſt par deli⸗

ctum faciẽtis eõ ſentientis · utff.de fur.
l qui ſuoet talis tenetur ad reſtitu conè

Aliquado etiã delictum ↄſulentis maius
reputatur qᷓ; faciẽtis quia prmeipaliter

b

videndum eſt quo aĩmo fiat peccatũ-
et ideolxxx vi. di.m. c· tãta · plus excu
ſatur faciẽs ;ter ſnnplicitatẽ qᷓ; ↄſu⸗

lens. In cums argumtũ ↄſulens ibide
magis pumtur· ſ̊ de hac materiadẽm
eſt m ſermone pᷣeedẽèti CTraus aut
cõ ſenſus eſt coopacomæs. de quo di eit
glo. ubi ſup· ꝙ in tali ↄſen ſu equaliter

peccat faciẽs ⁊ 2 ſentiẽs · et hm ſ̊ mtelli

gutur omes auctoꝛitates qᷓ dicunt ꝙ
equaliter pumuũtur agẽtes 1 ↄſentie⸗

tes et exemp liſicat hen· de vrinaria · ꝙ

ſi duo wvel plures vnũ agnuʒ furati ſunt
quẽ ſm guli tollere nõ potuerut omes
furti tonẽtur m ſoliduʒ·j l vnus potu⸗
iſſet furtum feciſſe ſme alio tuc quilibz
te netur ꝓ ꝑte ſibi alias cõtingente · et
allegat fF. de furt:l. vulgarũ. Ad luci⸗
dioꝛem tñ mtellectũ iſtius ſerendu eſt

ꝙ tripliciter quis alteri coopari p̃t et

fauédo opem ferre.Nã pmo qs pᷣſtat
opem alteri nõ reſpectu certi dlicti:ita
ꝙ fauet delin quẽn·. ̊ non delicko . ut ex⸗
ompli gra·quis comodat alteri crmmi⸗

no ſo et banmto pecumaʒ wel aliud au⸗

xilium ꝗ p termas facinoꝛa comittebat.

non tamen hoc reſpectu · ut ipſe poſſet

delmquere er graſſari · ſed pro aliquo

caſu licito·et tũc opem ferens m nullo

pumtur puta n ſupplicat mdici ut xx⸗

mat eu de bano. vel eſt aduocatus m-

cauſa in qua agitur de nullitate banm

ſoc en licite ſit · ut pʒ ex de indi . e. mtel

lexmmus ubi dꝛ · ꝙ excommcatid uem⸗

ri pñt et aſſiſtere in iudico· ſed rndere

xbent ꝓ ꝓcuratoꝛẽ ut; ibidẽ et mglo.

ct de excep. c.i· li. vi: et p ↄns ſi taleʒ fa⸗
me moꝛientẽ quis alit nulla pena tene
tur · lxxx vi. di · ec. non ſatis · circa ſinem.
vaſce fame moꝛiente· quiſquis enĩ pa⸗

ſcedo hoĩes ſeruare poteris ſi nõ paue⸗

ris occidiſti.hec tn ſane mtelligunt᷑ qn
— „ „ 6 ℳ₰ℳ 6* „
nõ eſſi mterdictũ vel ex natura crmmis

vel ali as ex cauſa in talibʒ faueri. q;

tũc diceétur eſſe fauoꝛ in caſu illicito·ſic

77

m caſu q; tangitur li. vi · de he ret. c. ij · q

ſcʒ heretici nõ debeãt tradi ecciaſtiee ſe⸗
pulture · Devðᷣovero q̃s fauet delm quẽti

et opem ↄfert in caſu nõ licito q;uis non

faueat delicto · ut qn delmquon teʒ poſt
ↄmſſum delictũ receptat toccultat et

tunc bnñ pumtur nõ tñ pari pena.qma
non poteſt fingi qꝙ »ſenſerit delicko ſed

tenebitalia pena ut tanq́; receptatoꝛ.

ut. f. de vceptatoꝛibʒ. et de hijs q latro.:
occulta. et idẽe eſt in fauoꝛe pᷣſtit ante
tlictu. dumodo non reſpe ctu certi dli
cdi. Torco deniq; quis fauet ⁊ o pẽ fort
reſpectu certi delicti: ut qn tribnit arma

ad mterſiciendũ aliqué wl tribmt ſca

las ad ingrediendu mon aſteriim et
tuũc taliter coſentiẽs tenetur pari ꝑena
tanq; ope eſſicaceʒ p̃ᷣſtans eo caſu quo
alter nõ ent alias ↄmiſſurus vel ſaltez
nõ ſic faciliter. na ſi alias erat mſſu⸗
rug no ðᷣr facè pnᷣcipalir nec etia tuc te⸗
netur ut faciẽs ſed tanq; opem p ſtans

ſcedᷣariaʒ non pnᷣcipalem et p ↄns non
cenetur pari pena ̊ minoꝛi. Doꝛr o pnᷣ ci⸗
palem opem ↄferens ſic pari pena tene
mr. ſic et m ſolidũ obligatur qð potiſſ
me claret in aduocatis et pcmratonbz
cũ cauſam miuſtam ſuis camilla com bz

defendunt vnde hym naypy Kaleg toneétur =
ad reſtituconem oĩm qꝗᷓ ilh eotra quos

aduocabat ꝓpter con pro eaimuz mm⸗
ſte amſerũt ſeu p mma dilaconé dif⸗
ſfimtiue ſenten tie damſicate fuerũt vn
gũ aliter ſi p ſuas camllacoes aduerſa
rijs cãm bonã abſtulerunt· vel etia cos
grauauerũt ſupfuã dil aconem petedo

wel falſum cõtra ↄſcientia allegando.
vel etiã poſicoem camilloſam faciẽdo.

falſu teſtem inſtruèdo aut dlienticuluʒ

ten eg ando weritatẽ mſtruẽdo wl ꝓca⸗

ci weifera cone ꝓceſſum mpediedo:p
ut pʒ expᷣſſum. v. qiiij · m loco· et ĩ glo⸗
In omibʒ hij& ſilibʒ aduerſario tono⸗
tur ad intereſſe nõ ſolu eris ſ̊ etiã uit.
ita ꝙ te netur ponè ptẽ miuſte oppꝛeſ⸗
ſam m ſtatu ſui p m mris.alioqi mm⸗
ꝓerabitur illi a dno illud.ij · reg· ul.
Impio p̈bes auxilm et qui dum oderut

amicicia mgeris ideireo ia dni mere⸗

baris q; aduocatus deſendens munſta
gauſaʒ im pio a veritatẽ q deus ẽ odieti

△ —

—
— —

N — —
—

ber auxiliũ.· et ꝛdeo ↄcludit tſo.· ſeda he · a·

lxxi. ꝙ illi eitũ ẽ alicui eo opari ad maluʒ

faciendũ ſiue cõſulendo ſiue adinuã do
ſiue quali tercũq; ↄſentiedo q; ↄ inãs et

coadiuuãs quo dãmõ ẽ faciẽs· Mamſe⸗
ſtum eſt aũt ꝙ aduocatus auxilii⁊ coſi⸗
lium pᷣſtat ei cuius cauſe pr̃o einatur · vñ

n ſciẽter iniuſtã cãm defendit abſq; dubi⸗
o grauiter peccat et ad reſtõnẽ eius dam
tenetur qð ↄtra iiſticiã ꝑ cius auxiliñ al⸗

tera ps meurrit. ſi aut ignoꝛãter minſtaʒ
cauſam deſendit putãs eã eſſe inſtã excu
ſatur ſm modu quo ignoꝛãtia excuſare

p̃t. et li poſtea in ꝓ eeſſu litis apparet m⸗
iuſta tũc nõ d eãa ꝓdere ut ſcʒ alia partẽ

muet vel ſeereta ſue cauſe alteri pti reuela
re. dz tñ caãm illã ex tũc deſerẽ vel eũ cuiuſ
cãm agit ad cedendũu ſiue ad ↄponendũ
ſine aduſarij dano cũ effectu in ducẽë. hee
ille · QQuartus demq; ↄſenſus ẽ aũcta⸗
tis ſiue defenſioms et in ̊ caſu magis pee
cat ↄſentiens xæfendẽdo ⁊ aunũctatẽ pᷣſta⸗
do qᷓ; faciẽs et magis pumẽdus ẽ vñ de
xxiiij ·q:iij.c.qui alioꝝ erroꝛem defendit
multo e dãanabilioꝛ illis qᷓ errat. qꝛ; nõ ſoluũ
ille errat ̊ etiã alijs offen dicula erroꝛs
arat tafirmat · H ibi. Sicq; hereſiarche

plus peccãt q; hertici · qʒ; ſe ꝑtieipes alioꝝ
erroꝛu ↄſtituũt · et · xi. qiij · c · qui coſentit

peccãtibʒ⁊ defe ndit delm qntes maledecũs

erit ap ud deũa hoĩes · et ſequitur.ſi qᷓs pee

cantẽ defendit acrius q; ille q peecau erit
cohereeatur · H ibi.hac eni de cã tribz ben⸗

iamm fere tota deleta fuit iu gabaa qꝛ

ſceleſtes peccatoꝛes deſfende conati ſunt ·
utz Ju dicũ ·xx · Ad maioꝛẽ tñ euiden tiaʒ
ſcien dũ ꝙ aliqn fit auctoꝛi ſaco vel deſen

ſo delicli poſt ppetratuʒ delictũ nõ tñ fem

noĩe auctonſantis. et tũc auetoꝛiſans nõ
8: fa cere delictũ illud nee tenetur tanqᷓ;
factoꝛ delicti h̊ tanqᷓ; fautoꝛ et defenſoꝛ de⸗
lIm qntis. Aliqnvero lieʒ auctoꝛiſacõ deli⸗
Qi ſit poſt ꝓetratũ delictũ.tñ ↄmiſſum ẽ
deli u noĩe auctoꝛiſantis et tũc idẽ indi
cium ẽ de ntiſicãte hc de mãdante utʒ pla
ne li. vi. de ſen · ex. ubi dꝛ · c. cũ quis abſq;
tuo mãdato manus micit m clericum tuo
noj'e violẽtas ſi ̊ ratũ habueis excoicati
one lata a canone incũctater mcurris · ců

gatibabitio retrotrahatur et mãdato de⸗
beat 2pari. Si wero miectõ eadẽ tuo no⸗
mie nõ ſit facka tũc licr: peccet ratãa Hñdo
eandẽ nõ tñ ꝓpter ̊ excoicacoms ullius
vmculo imno daris cũ q ratũ hrᷣe neqat
qd eius noĩe nõ eſt geſtũ· ſ̊ ꝛbi. Et H̊ duo
ↄtinetur in du abʒ reglis iuris.li:vi· Dria
ratũ qͥs hrᷣe nõ pᷣt qd ipᷣius noĩ e nõ ẽ ge
ſtum.glo:expᷣſſe wel nterpᷣtatie · Seda eſt
ratihabiconẽ retrotrahi mad ato nõ eſt
dubiñ ↄpari · Dro quo ſciẽduũ ꝙ ſi qͥs ele⸗
ricũ verberat noĩe meo nõ tñ iuſſu m eo nõ
ſu aliquo mõ obligatus tẽpe miectõms
nec excoicatus h̊ tꝑe quo ratũ habeo tiie
demum o bligari meipio pro nuũc non pro
tuc. Et ſie ratihabico reto trahit culpa et
excoicacõem ad ratũ hntẽ mcuũckanter· i⸗
ſme moꝛa. qð intelligitur nõ ſoluʒ de rati⸗
habicoe wera ec mterpᷣtata:exẽpli gĩa.
ꝓcura toꝛ meus aliqͥ d facit noĩe meo liceʒ
ad hoe madatu nõ hret ex quo ſcio ſi nõ
purgo teneoꝛ q; tũc illud mãdare videoꝛ
et hoc eſt rati habitio pᷣ ſupta. Silr i ꝓhi
bere poſſuʒz ſciẽs nõ ꝓhibeo · ꝙ ſi ꝓy hibeo
wl purgo non teneoꝛ · vñ a ſili ꝑtieipo cũ

æxcoicato nõ tñ in maleſico h̊ ad coꝛrec ti⸗

onẽ m duco nõ ſum ligatus ſi aut mn ma⸗
leſieõ ligatus ſũ q; in ernmĩe pꝑticixo cum
crmĩ'oſo. ſic etia h pticipo noĩe meo ge⸗
ſtis apꝛobãdo hee ſparſm in glo ibide?
.c. cũ quis · Aliqn demqʒ fit auctoꝛiſaco ĩ
ipo delicto et tue magis peccat taliter eo⸗
ſentiẽs qᷓ; faciẽs · et magis tenetur ad re⸗
ſtituconẽ. Cuius racõ ẽ. q; oĩa nra facimꝰ2
ꝗbʒ auctoꝛitatẽ mptimur. ut pʒ li.vi. d
p̈benð · e· ſ aplice. Exepli gra · Si au ctate
ſculteti vel balini eius familia capit clen⸗
cũ q; notoꝛie app aret clericus tũc ſeulteæ⸗
tus vel baliuus ðᷣ facẽ et plus tenetur q́;
faciẽtes· Et ſic pʒ ex pᷣdcis qualr ↄſenſus
obliget ad pccma ad reſtoem · Q ſi qs
ſnnplr coꝛde ↄſentit aliquo delicto alieno
ex quo cũq; affectu moꝛdmato reus ẽ il⸗

iius delicti coꝛã deo · et ido ezechielis· ix ·

Juſſit dnũs omes interſici m ĩorlmn ter
pcca delmqn tiũ in ea qui nõ Habu erũt ſi⸗
g nu thau m frontibʒ eoꝝ· qdð ſignũ pone⸗
batur dũtaxat in frõtibʒ ip̃a peca deflẽtiũ
et gemẽtũ · vñ dieit jbidẽ ezechiel. ; dns

mediã ihli et ſignat au ſupꝑ frontes vi⸗
roꝝ gemẽtiũ dolentiũ ſuꝑ cũctis abhomi
naco ibʒ q fiut im medio eius· et dixit alijſ

ſex viris · Tranſite p ciuitatẽ ſeqntes eũ⁊

nõ parcetes neq; mſerates pcutite ſenẽ
adoleſcente vgmẽ paruulũ ⁊ mulieres.
omem aut ſup que videritis tau ne occi⸗
datis ta ſcũario meo mcipite. ò a no⸗

auertat xpus ihs bndictus m ſecla-
( De quarto pecrato alieno ſeʒ adula

s obligatur

tioms · et qualiter in eo

ad reſtõnem ¶ Zer. liꝰ.
G „ fur· fa· oxodᷣ.xx. Auartuz
peem alienu e adulaco de qua
A M die aug ſup pᷣs:ꝙ adulacoõ ẽ

fallaci laude ſeductõ · Et iteꝝ ait· duo ſut

gna pſecutoꝝ ſcʒ vitupantiulaudatiu:
zplus pleqͥtur lingua ad ulatoꝛis q́; ma⸗
nuſ ꝑſeqntiſ. Cuius rõne ondit ide dices.
Adulantiũ lingue ligant hoĩes in pccis.
dlec tat enj ea facẽ m qiibʒ nõ ſolũ non
metuitur rephenſoꝛ ̊ enã adulatur opa⸗
toꝛ. ð etia afirmat Jero.ſuꝑ pS. dices-
Piehil ꝙ tã facile coꝛrũpat metes Ivĩm
ic adulaco· ꝓlus enj' nocet ligua adula⸗
toꝛis q; gladuis pſecutoꝛis. Ad cuiis e⸗
uidentiã queri pᷣtvtruʒ adulatio ſpẽ pee⸗

catũ ac vtrũ obligat ad reſtitucoem pbti

ecũ adulacõ ↄſiſtat i quodã mone lau⸗
dis alteri exhibitæ. et hoc inton cõne placẽ
di · alin laudae nõ ẽ pecm. qꝛ; ðꝛ puerb.

ulti o. Hurrexerũt filie eius bu ſſmã pᷣ di⸗

cauerũt vir eius laudauit eã. nec ettam
alns vlle placere pecm ẽ. mx illð mãda⸗
tum ap licuz·i. coẽ · x· placete omibʒ ꝑ oĩja
1c. Ad h̊ dõᷣm ẽ ßm tlp · ſeda he · q. cxv. q;
laudare aliquẽ pᷣt ↄtingẽ bñ male ꝓut
debite circũſtantie ſeruãturvel pᷣ termittũ
tur. nã ſi qͥs welit ali quẽ delcãre laudãdo
ut ex h̊ eũ ↄſoletur ne m trib ulcoõ mbz deſi⸗
ciat wl etiã ut in bono ꝓſicò ſtudeat · alijs
debitis eircuũſt antijs obſᷣuatis ̊ ptin ebit
ad vtutẽ amicicie⁊ affabilitatis. Sili vel⸗
le placere hoĩbzʒ . ꝓpter nutriendaʒ carita⸗
tem et ut in eis hõ ſpualiter ꝓſcẽ po ſſit
laudable ẽ. verũtñ velle placere hoibʒ ꝓpt

manẽ gloꝛiã vel ꝓpter lucrũ.l etia ĩ ma⸗

4

4 —
.„

vocauit virũ in dutũ lineis hnᷣtẽ atramen⸗
tariũ ſeptoꝛis in lũbis et dixit ei. Traſi p

lis hoc peem eſſ. m illud pᷣs.deus diſſipa
bit oſſa eoꝝ q hoĩbʒ placet· Et ad gala:. ij.
SBi adhuc hombʒ placerẽ xp̃i ſeruus non
eſſem. Sic etiã ptinet ad adulacoem ꝗᷓ eſt
laus p meõ ſa:ꝙ ali qͥ; velit alui laudare
in quibz non eſt laudadus q; ſoꝛte mala
ſut iuxta illð.qm laudatur pccoꝛ m dende⸗
rio aĩe ſue et miquus bnñdicitur· exacerba
bit dnům pccoꝛ.vl qꝛ nõ ſunt certa de qͥ bz
eũ lau dat.h̊ tm ſm apparẽtiã · E cci · xi · Ne
laudes virũ m ſpecie ſuaſwl etiã h timeri
poſſit ne Puana laude ad inane gloꝛiã ꝓ
uo cetur Minc ecci·xi:ante moꝛte ne lau⸗
daueris Hvoĩem· vñ ſic laudans aluin Ncca
ret p exceſſum qð ptin et ad adulaconem
qð hi facit ſola mtencoe delectadi w catur
placidus m phm· Hivero facit intencoe
alicums lucri ↄ ſeqn di w catur blãditoꝛ
vel adulatoꝛ· ↄ miter tñ ſo let nome adu
lacoms omibz attribm · 4 ſuß debituz mo⸗
du vVtutis deleckare wlut verbis wel fcĩs
m ↄmm ↄuerſacone. Et dmerlimode pec⸗
cant m quatitate qualitats adulacois
ac m directõeʒ mtencoms (Dro quo ſci⸗
enduũ ſm tho· ibidẽ.q; adulaco tribʒ mo⸗
dis pᷣt ↄtrariari caritati et ꝑ ↄns ↄſtituit
moꝛtale peccatũ obligat ad reſlitucõ nẽ·
rmo mõ raco e ipᷣms materie puta cũ
aliq́s laudat alterius pccm. qð ↄtrariat᷑
tam dilec bõm dei q́; ꝓpxmi(Ormo ztrari⸗
atur dileo m dei ↄtra cuius inſticiã lo qtiir
et ſep tura illus mẽdaco facè conatur. ſi⸗
cut illi quibʒ ait dns malach.iij. Inualu⸗

erũt ſu ꝑ me vbavra· et dixiſtis qd lo cuti

ſumus ↄtra te· et dixiſtis v anus eſt q ſer
uit doo et qdð emol mentũ? q; cuſto dieri⸗
mus pᷣ cepta eius qſ d-nullu· et q; ambu⸗

laumus triſtes coꝛãa dno exereituũ. i. ie⸗
● ₰ 7 5 †*
iun ijs afflicle & nuc beatos dieimus ar⸗

ro gantes ſiquidem edificati ſut faciẽtes

nmpietates ſcʒ in domibz i poſſeſſiombz et

tẽptauerũt deu ſalui facti ſut ſeʒ ipm p⸗
— . — ₰
uocãdo⁊ ↄtenẽdo:ex quo ↄclude vwolunt

ꝙ dñs de malis coꝝ nõ Ho⸗ noticiã wl ſal⸗

teom nõ facit miſticiã qð ẽ blaſphema ĩ deũ

vñ rñ der̃t ihereme mcrepãti excecati in⸗
dieiuſde.xliij. Sacriſfieemus reg me ce⸗
li.i. lune ſic femus ' urbibz inda m ihe⸗
ruſalem ⁊ ſaturati ſumus pambʒ ⁊ bñ erat

hat,
ler
bu/
ſe⸗
9 4 /
ens

nt
3/
vl

e⸗

/

1t

nobjs.· ex eo aut tpe quo ceſſamus ſacri

ficare ei omm bʒ mdigemus et gladio et
fame ↄſupti ſumus.et rndit Jeremias ex
oꝛe dei dmerſas mgerẽs ↄmiaco es ⁊ pla⸗

gas utz; ibidẽ in ꝓſecu co elS edo traria
tur dileckom ꝓximmi quẽ adulad 0 fouet
in ycco.q; dic beda ſuꝑ lucã. Ipa peccati

nutrix adulacõ qᷓ ſ oleũ flanns in culpa

argdentibʒ ſolet admmſtrare fomentum.

que ꝓ ſecto peſtis maxime circa magna⸗

tes t diuites in ualeſcit · Dic em ſeneca m
quadãa eplła·ꝙ dmites cũ omia hnt vnũ
zllis deeſt. ſeʒ q werit atẽ t icat· h eni in cliẽ⸗
ticuluũ felicis ſvĩs potẽtiſq; pueneris aut
vweritas aut amcicia pdéda eſt. vñ dieit
alanus deplanctu nature q Huius peſtiſ
V ERena pairune pncipu laterales: pa⸗

tim canes adulaco is artiſices fabri lau
1 P= 4 .

—be

rũi ↄmendacoms tuba m duuitũ aures ci⸗
tariſant q́ mellite adulacoms fauos ſo⸗
ras eruclãt qͥ ut emergãt munera caput

diitis oleo adulacois mungũt · Et petrꝰ
rauañ. in quadã epla dic. Elmjat a pala
tijs adulaco veritateʒ illi ſoli mn magna⸗

ton gram admittũtur qͥ palpãt blãdit ijſ

et aures fame bibulas calice babiloms
mebriãt bn cũ magnatibʒ agetur ſi ſeirẽt

mter adulaconẽ laudẽq; diſtmgue.Sed

ceca laudis ambico plus credens alij de
ſe ißo qᷓ; lbivtrũq; in diſtin cõne ampli⸗

ant eos bnficijs quos toꝛquere debuerat

— * „ „☚ 7 11 627 —52
ct a pᷣſup co ne adulã di ſupplienjs deterrẽ.
Seqmtur cu em ſal eoꝛrectõis imn omi ſa⸗

crifieo acceptetur a dno mel in omi ſacri

ſico repro batur. hee ille · Nimirũ cu dicat
cri loſ· ꝙ hc ſims oꝛatoꝛis e dictõe pſua⸗

ſiſſe medici medicina cura ſſe·ſic fims a⸗

dulatonis ẽ ſuaui eloq mo decepiſſe. Nam
Sm caſſio· Adula co blada omibʒ applau
dit ˖ omibz ſalue dic ꝓdigos wocat libera⸗

les auaros pcos ⁊ ſapiẽtes· laſciuos cu⸗

riales. garrulos affabiles obſtin atos ?⸗
ſtantes. pigros maturos 1 graues.G̊ ſa⸗

gitta leuiter vwolat eito mſigit · Hille · ſic⸗

qꝙʒ; laudatur pccoꝛ in veſiderio aĩe ſue. S
diẽ yſai · v · we qͥ dicũt malũ bo nũ ꝛc· vnde
tlis adulaco ẽ moꝛtale pccm tenetur ho⸗

quẽ adulãdo ſeduxit m dãno ſalutis ſue:

E ↄtrariatũr caritati racoe intetio H

mis puta cuũ aliqͥs ad q̊ adulat alicui ut

fraudulẽter noceat eiwel etia alteri coꝛ pa
litervel ſpualr Gn p adulacones triplex

mferre pᷣt nocum entũ ( Drmmu eſt rerum
exterioꝝ. ſic ↄti git qñ qs werbis adulato

, . „ — „
riS alm ſeducit m empco ewndicone E

diuerſis alns ↄtraclibz ꝓut freqnter cõ⸗
tingit in tor eos qui ſut mediatoꝛes ↄtra⸗

ctuũ qꝗ dicũtur vnderkauſfer invulgari.
ab vtraq; pte pei decepevis clã accepta⸗
tes ac vtriq; pti ſe fautoꝛes mentientes
multipharie queritãtes quẽ eoꝝ abſq;
nota potius decipevaleat queſtus graO
maledcã rabies auaricie qᷓ modis omibʒ

obligat mſidũ ad reſtituẽdũ in ſoliduʒ-

vñ tlis llatur ſcoꝛpiom qͥ in pte anteri⸗
oꝛi.i. m facie blãdicias fingit ac m poſteri
oꝛi ptewenenu decep cois mſundens pu⸗
git· ſa dic Alanus de plãctu nature· A⸗
dulatoꝛes a wlutate vultũ ab aimo ver⸗
buma monte linguã ab mtelleũ loquela
amplo diſſenſio ms interuallo diſfibulãt

Plerũq; enj exterius plauſibilr applau⸗

deẽdo collaudãt.qd interius ↄtradictoꝛia

deriſione fraudãt.ſoꝛis virgmeo vultu
app laudũt interius ſcoꝛpioms pungunt

aculeo: et ̊ exẽplariter patuit imn ſampſo

ne. Judicũ.xiiij. qui dſconndes m thãna

ta eimtatẽ philiſtinoꝝ accepitvxoꝛeʒ · in
dumio igitur nuptiarum ut dic magr im
hiſtoꝛ. thanatei timentes robur ſampſo⸗
ms ded erũt ei trigmta iuuenes robuſtoſ
ſermone qᷓſ ſocios ope wero ciſodes ne
ſi ſoꝛ te qͥd vellet ↄmttẽ ereſcente ↄummo⸗

rũ ſocietate. qui bʒz ait ꝓonovob ꝓbleu⸗

maac. Tandẽ dixerũt ſponſe blãdire viro
ut mdicet · que ſollicitãs virũ flẽdo diee
bat ˖ OQdiſti me et ideo nõ expoms michi
am tadem victus moleſtia eius indicanit
ſtadq; ſuis ipᷣa reuelamt · Am ſampſom
dixerũt ˖ qd duleius melle· qd ſoꝛtius le⸗

one · Aui ait.qͥd do loſus muliere· cetera

pvattt m textu · et ſe p mlierẽ p diditxxx·
Im do nes ac totidẽ tunicas Dmc merito
diẽ quida vᷣſiſicatoꝛ· Qu mel in oꝛe gerit
et me retro punge querit Illius amcicia
nolo michi ſociã. Qmda etiã adulatur ut
ſic in rebz exterioꝛibʒ vel etiam coꝛpalibus

☛

gna leticie de malis q ſie referũtur ↄmen
dãt mpietates miurias rapmasa ſm lſes
oꝓpſſiones lʒ muiſte ᷣm recła raco nẽ in ſe
ratur et tales guiter peccãt alios in malo
ↄfir mãtes et tenẽtur ad ſpũalem reſtonẽ
ac etiã tpalẽ ſi ex eon applauſu maioꝛ ſe⸗
ruta ẽ dam mſicaco· et ide eſt ſi alteri detra
hit ꝑ quã detractõem ꝓuocat audienteʒ
ad inferẽdũ eidẽ dãnũ qðcũ q; vel miuriã.
— tũe em taliter detrahes tenetur in ſolidũ.
G. aſe Po Hussl wel ¶ Hie queri pᷣtverũ cãm ſuã ex fauoꝛe vel
z , adulacoe p miuſtã ſnĩ am obtines ad re⸗
Nas uſta ſetenna/ a ulacde mint Ad rndẽt niæn
obetes tenennd ſntsus;: ſttuco em obligatur. Ad rndẽt ↄũiter
toc · ꝙ ſi talis habuit m alã ↄſciẽtiãa du lis
pendebat reſtituẽ obligatur.cũ omi mter
eſe.et ideʒ ſi ꝑ falſos teſtes falſas alle⸗
gacõnes à inſtñ̃a ſciẽter obtinnit. ut · C · R
p fal.alle· in·l. i· jimo ſm theologos qncũʒ
etiã poſt ſnĩ amvel pᷣ ſepeoem meipit hre
malã ↄſciẽtiã ſeʒ vẽ illa eſſe aliena ſempre
ſtituere tenetur et H Inno tenet. ex dem
mum: ecci · e q; pleriq;· et expᷣſſe pbatur
mſti · de excep · C Itẽ ſi in indieo. ſic enam

dulacombʒ incitant ad miuſte indicãduʒ
4 opprmmendũu exactõnandu ex certa ſcieé⸗
Annonttuy elacst tia cenéturm ſe olidu (Hedm nocumentuz
Alatu eſt crporale . q P adulacoem in ferüt ẽ coꝛpale · et ſoc
dupli ſcʒ coꝛrũpendo vel ledẽdo · de pmo
virg mẽ eoꝛrũpens ad reſtituconẽ tenea⸗
tur eã ſcʒ ducedo vel dotãdo · Ad ̊ rnñdet
poſt. m ſuma · in ti de mrmomo · ꝙ li cã de⸗

Si deceptoꝛ wemʒzvult agẽ pniam nece hʒ
illa ducere in vxoꝛẽ· vel ſi H ſieri non pt dʒ
illi dare virũ ↄuenientẽ wel aliter ſatiſfa⸗
cere vel dotare. Cõcoꝛ· alex · de Hal· m. j ·
NRKiichar.i iiij:et ray· Et addit Jo de pla.
inſtit· de miur. Cmiuria · V. ſme cuius ·
attẽptans caſtitat mulieris honeſte per
blãdicias interpellãdo de luxuria ac plurma
rolli cẽdo tonetur eide actõne iniuriaruz
cac etiã eius viro qpudicciã illius coꝛrùᷣ
pere tẽptaiit · Dilr ſeqñs mulierẽ honeſta
quocũq; vadit q; ꝓpter illius freqntiam

no ceãt alteri ſic qui dꝗ ꝓpter maffectõez
gaucdẽt de deſtructõne alioꝝ et ondũt ſi-

officiales qui vel dnños vel iudices ſuis a⸗

igitur queri pᷣt vtrũ pꝑ fallaces bladiciaſ

cipiendiet ti carnalẽ coplłam extoꝛqn di
2ↄſenſerit aliqs in aliquã ſeʒ ꝑ fidẽ hlataz

infert mulieri multa mfamã. ſecus th ſᷣm
leges ſi mulieres eſſent indute meretri⸗

caliveſte · De ſcðᷣo vero pʒ iudicuʒ · xvi. de
ſampſone ꝗꝑ bladieias dalile quã nim
um diligebat ſeductus ẽ ut mdicaret m

quo ſoꝛtitu do illius ↄſiſtẽt et traditus eſt

m manus inmicon eius utʒ; ibidẽ ĩ toxtu.
et in Hijs ſco. Sic indas p blàdicias oſeli

tradidit xp̃m. Sic Jo ab p oſculũ a blãdi⸗

m enta verbon dices ſalue m frater dece⸗

pit interfeeit amaſam.ut hetur.jj.regũ.

xx 10 inc mertto diẽ Hugo de ſcõvi cł qꝙ
adulatoꝛ amcus in obſequio hoſtis in
amo‚comptus min vbo turpis in facto.vñ

H genus adulacõnis ſilatur ſyrene. de 3

dieit phihologus. qꝙ monſtrũ marmum
Hing ab vmbiſlieo ſurſu foꝛmaz vgmis · m⸗

ſtate gaudet. in ſereno dulcedme ſui cã⸗

tus facit doꝛmire nauigãtes · et quo ſcũq;
viderit ↄſopitos ſerès ipᷣos ad locũ ſic⸗

eum pᷣmo ſecũ coire cogit qð ſi noluèitvel

nõ potuerit ipm permmit et carnes eius de
uoꝛat aut etã nauig antes dulcedine ſui
cãtus ad ſe trahit et ſic ſmergi facit· ſie
iſti tanqᷓ; ſrene duleedme adulacois tẽ⸗
duüt ad nocumentũ alterius coꝛpale aut
corrũpen do aut ledodo mterſiciẽdo di⸗

recte vel indirecte ¶ Tereiuʒ dem qʒ; nocu⸗
mentũ qð incrũt adulatoꝛes eſt ſpuale

7 1 + P . 7
eʒ echielxiij· we q̊ ↄſuunt puluillos ſub oj

eubito manus et faciũt ceruicali a ſb capi

cæ vniuerſe etatis ad capiẽdas aĩas. que
verba expomt · greg·xv. moꝛalet hnñtur
xlvi.di. c. ſut nõnulli· ubi dic · Ad qpe
ſub cubito puluilus vel ceruical ſbᷣ capi⸗
te iacetis pomtur. ut molliter quieſcatur
quiſquis & male agentibʒz adul atur pul⸗

uillus vel ceruical ſub capite vel ſub cubito

Hacẽtis ponit ut qui cotripi ex culpa debu
ermt eo fultus laudibʒ molliter quꝛeſcat.
Hinc rurſũ jbidẽ ſeptũ eſt. Ipe ſeꝛ pecoꝛ

ediſicabat pari etem illi aũt ſeʒ adulato⸗

res lmi ebãt eã pietis qupe noĩe peci du

ricoa dengnatur. Ediſicaé & pieteʒ ẽ ↄtra
ſe quẽpiã obſtacula peci ↄſtruè h̊ pietem

lmiũt qui peca ꝓetratibʒ adulatur ut qð
ille puerſe ages ediſicat ipi adulates qᷓſh

rſrrerake

ê

ſSS

Vne
nn
en
1
rn
eſch
d
e⸗
gi⸗
tg
zm
di
hnum
gen
ir⸗
nic
ſeig
1 ſe
lenr
s
eli
ſe

4

ſupioꝛes ut illos in clmẽt ad wta ſua qð

ſitis pʒ.iinj.regũ.xñj.et·ij. parałxxiiij.in
Jo as rege uida. quẽ ſcʒ pueruluʒ nutri⸗
iit io jada ſacerdos m timoꝛe dñi poſt cu⸗
is moꝛtẽ venerũt pnᷣcipes terre adulaco⸗
ne maligna honoꝛes illi ᷣmos exhibetes
Dixerũt enĩ ut refert rabbi ſalamõ eũ eſſe
dignũ ſonoꝛe dᷣmo q; ſex ãms in templo
nvutritis enat qð nec intrare licitũ erat ʒ
hijs q habebat loci cuſto dia. honoꝛe igi⸗

tur oblatũ aceep tamt ⁊ ex inde petentibʒ

acqmeuit ut deſerto dei teplo puirẽt luceis
et ſculptilhbʒ ↄtemnentq; ꝓ has dni ado
ut etià ſlm Joiade ſacerdotis lapidareét
a Joiade pfe illius ſibi pᷣſtite. qua ꝓgter
aagdducẽs dus exercitũ ſyrie cũclos pnci⸗
pes regis interfecit ad vmdcãm adulati⸗
oms pmeoſe ac in Joas rege ig nomioſa
mdicia exereuerunt plag as ſeʒ turpes et

ignomĩoſas inferẽdo dmmiſeruntq; eũ im
languoꝛ ibʒ maximis· et mſur gẽtes in eũ
Hui ſui jn vltionem Joiade oceiderũt eũ in
lectulo:ecce maledcã adulacõ qᷓ; lamen⸗
tabilẽ finẽ adduxit que tñ hodie ſere to⸗
to termarũ oꝛbe dnatur· Nã dicit Jero·ad
celanciã ꝙ iſto maxme tpe regnat vici⸗
um adu laco is qð è gramſſmu q; Hiũᷣlita
tis ac bemuolentie loco ducitur et ita ſit

ꝙ qm adulari neſcit aut inmidus â ſuper⸗
bus roputetur (Scavéo eſupioꝝ ad in⸗
ſerioꝛes dũ palpat eoꝝ erimia. et B é dete
ſtabilioꝛ· De qua queri p̃t vtrũ officiales

palpãtes alioꝝ crimia ac p ̊ crimioſos

tur· Ad hoe rndet Jo. de pla C· de canone

lar giconaliũ titloꝝ· li · x.i ·l. pᷣtopit:q; tles
o ficiales pumri debet eadẽ pena ꝗᷓ crimi⸗
noſus nã iudex qͥ reptũ nõvmd icat faci⸗
nus tegè ut coſeius crmioſa ſeſtinat· et

indicatur ↄſenſus tacitus. imo de platis

dic aug. debis dni. Si neglexeris coꝛri⸗
gere peioꝛ factus es eo qͥ peccanit (Cercia

veniq; eſt equaliũ adequales ſẽ otĩgit
inter ſodales · potiſſme tñ mtor diſſiles

pꝑſonaſ.qua pter ðda.ecci· vnj· muem ama

riotẽ moꝛte mulierẽ qᷓ laqueꝰ venatoꝝ öe.·

Szmo li .

C njti dũ reddãt. hᷣ ibi(Criplex & igitur diß
ferõtia adulaeo ms (Ornna & inferion ad

idẽ dmonũ qvenantur aĩas. ct fagena

ꝛ eius q; ſe; dmonũ retia ſut qbʒ ſpjĩen

piũtur vñ merito lam ee eõpantur ꝗ eſt
beſtia faciẽ hs hũ anã et coꝛpus beſlia⸗
le· de qua dði in trems · H lamee nudaue⸗
rũt mamas lactauerũt catulos ſuos. ubi
diẽ glo· ꝙ h beſtia crudelioꝛ ẽ ſuis fetibʒ qᷓ

cetere beſtie lcʒ enĩ eos ad tpus nutriat.
cos tñn poſtea lamat· Et mde dꝛ lamea ſ

lama q; catulos ſuos lamare fert᷑· ſic ta⸗

les mulieres carnales ſenſualitates nu⸗
trlũt· ̊ a as lamãt omi ꝑſecu toꝛe crudeli⸗

oꝛes tales em ꝑ blãdicias trahunt viros
ab vxoꝛibʒ filios a pꝑntibʒ ſacerdo tes ab
officns monachos a clauſtris euiſcerant

marſupia debilitãt coꝛpa ↄcupiſcetias m⸗
fääãmãt et aĩ'as dãnant. Qualr aut hmõi
teonétur ad reſtõem demẽ ſup Corecio de⸗

mq; mõ pᷣ̃t adulacõ ↄtrari ari caritati per
occaſionẽ cũ ſcʒ laus adulatoꝛis ſit alteri
occaſio peccandi licʒ pᷣter adulatoꝛis in⸗

ten cone. et tũc nece ẽ prudẽter ↄſiderare

vtrũ ſit o ccaſio data wi accepta qᷓlis ru
ma ſbſeq̃t᷑.q ſtudio ſo lectoꝛi ↄſiderãda
relinquo. Werũtñ ſi qs ex ſo la auiditate
delectãdi alios vel enã ad euitãdũ aliq

malu aut ad ↄſeqndũ aliq cmo du ali⸗

cui fuerit adulatus in ncctate nõ eſſet G̊
2tra caritatẽ h eſ wmale pecm. Ad lauð.
¶de quãto Pcco ali eno ſcʒ recurſus et
ꝗliter m eo qᷓs obligatur ad reſtõem.
S OIn furtũ facies· ¶ Ser. Iijꝰ.
exoð· xx · Qntũ pecm alienu ẽ
recurſus ad aliquẽ recepto:ẽ
defenſoꝛẽ wel adiu toꝛõ qii ſc

pccꝛi fauet nõ ſolũ affectu ſj eti eecta

eũ ſeʒ in aliquo fouẽdo procinãdo ut ſie

liberius exereerevaleat quaſ- cũq; neqͥ ci⸗

as miuſti cias à violẽtias. Doꝛro ſmmplex J

fautot vel fauoꝛ qͥ ſeʒ co ſiſtit in aſfecta et
mi adicit effectu ad peccãdũ peccat quidẽ
in dou ß nõ in canonẽ et ideo ad reſtituti⸗
onẽ obligatur ſ̊ nõ hoĩ. Q ui vero fauonj

eoꝛdis effectũ adicit peccat in cnonem et

meidit in penã ac tenotur ad reſtituconeʒ

ibidẽ ſi ſaltẽ ex illo recurſu actũ wel ſalteʒ
aucłũ e maleficũ aut etiã ſi ex q̊ͥ impedita
fuerit reſtituco faciẽda ab alteroet iſto

fauoꝛ e pnicõ ſo peccãt fere omes qͥ timoꝛẽ
det non ſut aſſecuti utpote in quibz magis
pualet affectus huanus q́; ᷣmus · dic en
Jero.m epła ad fabio lãꝙ multa nos fa⸗
cere cogit affectus. er dũ ꝓpin quitate re⸗

ſpieimus coꝛpon et coꝛpis et aie offendi⸗

mus creatoꝛẽ· Aua ꝓpter eõſulit ſeneca
li· de ꝗ tuoꝛ vtutibzʒ· diees · quſquis inſtici⸗
am ſectari deſideras.pᷣus deũ time et ama
ut ameris a doo· amabis enĩ deũ ſi in q̊ imi
teris illu ut welis omibz ꝓdeſſe nulli no⸗
cere · Heqtur·. inſtus enĩ ut ſis nõ ſolunõ
nocebis h etã nocetes ꝓhibebis nam nl
nocere nõ ẽ iiſticia h abſt mètia aliem. H
ille· Et caſſodoẽ. ſuꝑ illud pᷣs. et opatur

uiſtieiã dic. ꝙ iuſticia nõ nouit prem non
nomit mrem· verit ateè nomt pſona nõ ac⸗

cipit de mitatur ſic fecit Job⸗ qui fuit de
ſonſoꝛ ⁊aduocatus miſem bili pſonarũ.

; ꝓchpudoꝛ ut ðꝛ oʒ ee.iimj.nõ eſt writaſ
no eſt mſcvia et nõ eſt ſcictia dni m torra
maledema mendacua homcidma furtũ
ct adulœriù mundauerut er ſan guis ſan

„ — . 1412 . — t1
gumne tetigit. q d. ꝓha m terra nõ ẽ weri

tas ad ꝓxmmu m verbis ̊ꝙ weritate men

daciũ pmcoſum maledẽem ſcʒ detractõis

vitupi falſi indicn falſ teſtmonij hli⸗
um. no eſt enã miſcvᷣia erga ꝓximos ſed

pꝓ miſcdia ſoieidiũ in in ſerẽdo nocumẽtũ
coꝛpis ⁊ ſurtũ m rebʒ poſſeſſis ⁊ adu lteriũ

in pſona aucta et p ↄns in heredibʒ fal⸗
ſis q p adulteriũ ſſtituutur. Inundaue
rũt. i. ſupᷣ moduũ abũdauerũt ſie aque in-

undantes ꝓprias ripas exeũt ˖ Et qð oim

lon peſſmũ ẽ: ſanguis ſangnẽè tetigit · i·

pcẽm recurſus pcem ꝓpetracoms fouet q́

ſcʒ minꝰ coꝛrigatur. aut etiã quo ſecuriꝰ

freqntetur. ¶ Ex quibʒ werbis p; ꝙÿ duo⸗

bus mo dis pcẽm recurſus ſouet peccatuʒ
delm qntis ſeʒ werbo⁊ faclo. Orimo quidẽ?

pecm alterius qs ſouet bo qᷓtuoꝛ mõis ·

ſeʒ in inſto indico procmnio teſtimõio ⁊ cõ

ſilio·. Quãtuʒ em ad pmu diẽ petrus ble-⸗
ſenp. ꝙ officiũ officialin hodie ẽ uma ↄfun

txre. lites ſuſeitare:traſaclões reſcendera

dilacones mnectere ſupprimẽ weritatem.
ſouere mendaciũ:queſtũ ſequi: equitateʒ
vendè: mhiare accuſacoibʒ. werſutias co⸗
einnare · Hille · Et yl · de ſumo bono· Fuiꝰ

inqmt laceratur paupes a prauis iudi e⸗

bus qᷓ; a cruentiſſmis hoſtibʒ. nullus em
p̃ᷣdo tam cupidus in aliems qᷓ; iun dex mi⸗
quus in ſuisqn enj uidicat nõ cauſam h
dicta ↄ iderãt.et ſicut negligentes ſut m
diſcuſſione cauſantiũ ſie m eoꝝ dano ſol⸗
liciti ſũt. Ad tales igitur uidiees ↄfugiũt

fidentia ceteros muiſte duerſis muurjs

c tinue laceſcũt wrbis factis violentijs
placitaconibʒ ſilibʒ. Qma diẽ y ſiůͤ · ibidẽ
ꝙ mdices miqui errãt aweritate ſnie · du

intenduũt qualitatẽ pſone et exulcerat ſe
pe iuſtos du m probe defendunt miquos.
et de hoc multa ꝓſeqnitur canon.xi· qiij.
m dinerſis. c· Verũtñ tã muſte iudican⸗
teg q́; minſtũ mdiciũ ꝓcurates ad reſtitu

tionẽ o bli gatur et eterno diſtri ccoq; di⸗

umno indico reſeruantur· Ambz ait dus.
yſai⸗v. Ve qui inſtiſicatis nnpios ꝓ mu⸗
neribz unſticiã iuſti aufertis ab eo ꝓpter

B ſic deſoꝛat ſtipulã et ligna flama igms

et caloꝛ flame exurit ſic radix eon q̃m fauil
la erit et germen eoꝝ ut puluis aſcendet
Et michee . in .· Audite pnᷣeipes Iacob⁊ du
ces domus iſrlnuqud nõvrm ẽ ſcire iu⸗
di eium.q.dad hoc tenemm qui ha betis
offieiũ indicã di. Seq tur q o dio habetis

bon ü et diligitis malũ ac ꝑ ↄns abutim⸗

m ptãte tradita: q violẽter tollitis pelles
eoi. res exterioꝛ es et carnes eoꝝ ſeʒ af⸗
fligendo deſup oſſibʒ eoꝝ · qui comed erũt

carnẽ ꝓpli mei et pellẽ deſuꝑ excoꝛia uerũt ·

et oſſa eoꝝ ↄfregerũt a cocid erũt ſicut in
lebete · p que vba datur mtelligivarnj mo⸗
di afflig en di pplin. et mfra· Audite midi⸗

