ſit p remſſionẽ ſublata remanet ſola le⸗

cuda ſcʒ pnia de peco q; minſticiaʒ fecit.·
ct q; non mtend ebat reſtituere nñ ſbi fa⸗

Ca fuiſß rem ſſio · et hãe opinio nẽ tenet
etia monaldus in ſu ſuma. m. vbo reſtõ fur⸗

u facieda 6. e erũtñn aliq ſut caſus in q bz
remmnſſio nõ ſuſſicit obligatis ad reſtõez ·
utz m. c. ſatutũ· de reſcp. li. vi· et m. ci exi⸗
git. de cenſi li. vi· ergo m alys ſuffieit re⸗
mnmſſio utʒ de cli · nõ reſdẽ. c · i · et · e· peẽm.
de reg iut᷑.li. vi. S cdᷣo ex pte poſtulatis
requiritur ꝙ; oꝛe ſatiſfaciat p ſevel pint⸗

poſitã pſonã a to ſe offerẽs velle ſatiſfa
cere mix X poſſe ¶ Hic queri p̃t vtrũ vſura

rio cui ab alique facta eſt libera renmnſſio
madãte gnaliter in teſtamẽto ſuo reddi

vyſuras executoꝛvel heres qð ſemel renmmſ
ſum ? reſtituere dʒ. Ad rndet frederi⸗

cus in ope ſuo. ꝙ ſi talis teſtatoꝛ locutuſ

pverba traſferẽtia ſe ad factũ ut puta
q in bet vſuras reſtitui his ꝗby eſtitu

tee et qui pbarent ſe eas fſolmiſſe. tune

non obſtante remſſione tenebitur heres

ſatiſfacé· et ̊ caſu loqtur.cad nram. ij.

ex de ni iut. ubi plane de hoc. Sivero lo ꝗͥ

tur ꝓ verba ſe ad ius tranſperétia non 4
faclũ utputa mbet eas reſtitui quibʒ dʒ.

et tüe ſecus dm. Hille. Teres requirit

v enã ope ſatiſfae at uix poſſe ſivult ec
deo ſatiſfacèe. ut ſi rẽ reſliuedã adhuc hzʒ
illa ſme malicia ſictõe mambz Editoꝛiſ
libere ponat · Smautẽ tuc ſuffieientia pi⸗
gnoꝛa tra dat:q̃ h nõ h tũc de libera volũu
tate creditoꝛis aliquã poſſeſſionẽ im ma⸗

mbʒ ali cuus ꝓbi viri ponat ut ex fructi

bus eius ꝓceſſu tpis omma dobita pfol⸗

uatur: ac poſtea ad pmũ dnm vel heredẽ
eius redeat.et ſi poſſeſſoꝛ nõ Hʒ caueoem

ſugicientẽ faciat ꝙ ta ip̃e qᷓ; eiug heredeſ
ad reſtõem ↄpelli pnt oſt; ad pm guio⸗

rem ſoꝛtuna Wnerint · p̃t etiã ſi eri p medi

am pſonai miter debitoꝛé i creditoꝛẽ anmn⸗
cabilis dcoꝛcia dumõ ſit w lutaria ꝛ libe⸗
m ita ꝙ nulla de qᷓmoꝛ a dico i bz ſeqn n bz
aßſſt· nã q; tales remiſſiones ↄuiter fint
coacte ideo nõvalẽt · terea ad ſů ut li⸗
bere ſiãt et apud deũ Valeãt qᷓtuoꝛ ſut ne⸗
ceſſaria· Ornmo ꝙ nõ ſant ex meru ſicut
indulgere ſolent ſbditi ſuis ſupioꝛibʒ à 4

— ⸗—

etiã alſijs ꝓpter mterceſſotes ꝗs ament.

cdᷣo ꝙ nõ fiat ex wrecuùdia ſic ꝓ inter⸗

eeſ. onbz mittütur »ſeſſoꝛes qui taliter ſe
Hñt qp ex wrecũdia moti cereditoꝛes et
nõ libere prẽ vel otũ remittũt qᷓ renmſſio
mlvalet apð deu. Terco q; nee fiãt ex de⸗

ſperacone quidã enĩ remttunt qꝛ de pte

vVl de to to deſpent · Quarto ꝙꝙ non Krant
Ipter aliq; ſæm tpalem. puta q; ſwerat a

teb itoꝛe ſibi pᷣſtari mutuum ſi mnplex vel
vſurariũ aut tpale fuiceu aut etiã pmo⸗

tionẽ aliquãa ſecularẽ wl eccẽiaſticã ſe ſpe⸗

mt recepturũ. Terciũ dem q; remedium

eoſt dummõwriſimli deſperat muomre

creditoꝛẽ eius her̃d es ſalubriter diſtri⸗

buat paupibʒ wel in pias cãs eroget. ut

lſc eidẽ ſpüaliter reddat qð tpaliter red

dre nequit . Ad laudẽ deaeai·
C Quo mogover quo⸗ oꝛdine dz ſieri
reſtitucõ tã de certis qᷓ; in certis min⸗
ſtis depoſitis debitis legatis ꝛſilibo.

Sermo. lxijꝰ?.

pnᷣcipalr vidẽdũ eſt q mowel
quo oꝛdie faciẽda ẽ reſtitueo
debitoꝛ enj aliqu multis diuerſis obli⸗
gatur diuſimode ¶ Ad h doᷣm ꝙ gnalr
pus reſtituẽda ſut omja certa ſiue min⸗
ſta ſiue debita vel qualitercũq; miuſte re
tenta.ꝗᷓ certa m hoe caſu ſponũutur incer
tis triplici racoe. Drimo racõe obligaco
ms. nõ en' tenẽtur heredes paupibʒ mn
vmeca racõne ſceʒ in foꝛo dei· creditoꝛibʒ
ceras tenẽtur etiã m ſoꝛo mudi q; pnt he
redes a creditꝛibʒ in indico co nuemir:.
Scðdo racone ſucceſſioms q;xpᷣus nõ ſuc
cedit in paupibʒ ml qñ nõ repintur ꝑpſo
ne certe quibʒ certa reſtitui debeat · ut qſi
p ſſtituco em xpᷣus ſuccedẽ vi deatur.
Tereo racoe ſmilitudmis nã a ſmmili ſiẽ
ſimplex votũ nõ adeo ligat ſicut ſolẽne
q; nõ dirnmmit mrmomu ↄtractum.ciims
macõ eſt · q m ſnnplici wo to ſo lů vnũ vin
culu li gat in ſolẽm wro duplex · ſic in ꝓ
po ſito diei pt · Et ex H̊ pʒ erroꝛ multoꝝ 4
circa reſtituendas vſura s vel rapinas q⸗
tidie praclicãt miuſte.· werbi gra · Sit ali
quis q deœẽ milia habuit de minſtis intor
q quũq; mlia repintur certa et quq; in⸗
certa ipo igitur cdẽte muemũtur tim
tria mlia. et ſic nõ ſufficiũt ad reſtituẽ⸗
dum certa · ſi E qud ꝓ ſatiſfactõe incer
toꝛũ accipitur ut p auꝑibʒ detur totũ no⸗
ua mpma e · et quodamõ xpᷣm raptoꝛem
facit m ſuis paupibʒ· et paupꝑ q ſcita ta⸗
liter accipit rapma ↄmittit et ad reſtõeʒ
obligatur hijs q deberent hĩ̃e certa. qꝛz
qð reſtitui dʒ eertis pſoms noõ p̃t diſtri⸗
bui paupibz ut plane pʒ. ex de homic. imn
c.ſcut dignu. eos mſup. Doꝛro inter
certa pus reſtitueda ſut male ablata· cu
ius raco ẽ hm alex · de alexã · in tractatii

riꝗ factã deo 1 ꝓxio et maxmme ' rapina
et ſurto· in ſolucoe aũt debito n Wl iuſte
acquiſitoꝝ nõ tollitur imiaria h ſaluatur
uſticia et ideo viðᷣ: illud pus fien dum

tetur ex eo ꝙ debita ſut clan v1 mam feſta

n ſurtuz fa. exoðᷣ·xx. Sexto

ſuo devſur. q; reddere male ablata ẽ hm
nccitatẽ iuſticie et ooꝝn ſolueõ tollit miu⸗

iſto et ſi fit ↄtranũ in plurilz hoc eſſe vi⸗

— — —

Szmo xij

feſtitucões aũt non ſie ̊ inqiurẽde ſunt·
ceteris aut paribʒ clarũ 1 mamfeſtũ pᷣee
dit meertũ. 2 coꝛ· ec aſten· ¶ Ceterũ mter
male ablata illa eeteris paribʒ pus ſunt
reſtituẽda in qbʒ auferẽdis creditoꝛi fea
maioꝛ inuriaa violẽtia· Oro ſceiẽdũ
ꝙ ſm triplicẽ wolũtatẽ creditoꝛis ↄtigit
debitoꝛẽ Hor̃e ſbam eius. et ßm huc tripli
eem wolutatis gradu ho varie hm pus1
poſterius reſtituè oblig atur· Prima ẽwo
luntas violenta q̃ ↄcurrit in apma fur⸗
to ſmnlibʒ et illa pus ſut reſtituẽda· et
H ꝓpter violentiã ⁊ miuria ſnnpli illataʒ
hHic etiã ad reſtoem tales cõpellũtur ta
de mre diumo q; ecci aſtico q; etiaʒ ciuili.
Kſura vero m qua mmoꝛ ẽ vi oletia et in⸗
mria ↄpellitur reſtitui tin iure dmino et
ecciaſtico· eadẽ etiã racoe ceteris paribʒ

pus rapma q́; furtũ reſtitui dʒ q gramoꝛ

m mapma qᷓ; furto violẽnan miura ꝓxio
irro gatur· vñ ſi debitoꝛ in ſolidũ reſtitu⸗
ere nõ pᷣt qdð extoꝛſit p mpmã ꝛ furtuʒ ac
etiã qð habuit pvſun tuc tenetur pᷣus ĩ
ſoliduũ reſlituẽ qð hHtũt ꝑ rapmã et furtũ
qᷓ; qd habuit ꝑ vſuia rmaco q; ſpoliatus
p vſurã ſua ſpote ſpoliatus ẽ ſ̃ ſpoliatus
p rapmã et furtũ ↄtra wolũtatẽ ſuã ſpolia⸗
tus eſt. Scavero volutas ↄdiconata
qͥ ſq cadit in vſura nã in illa nõ cadit vo⸗
lũtas libera ñᷣ quadã ↄdicone coacta. et
deo pᷣ us ten etur hõ reſtituẽ qᷓ habiut ꝑ
vſura qᷓ; q Habuit p alio s ↄtractus voluũ
tarie fa ckos Huius raco elt im alex· lõ.
qꝝ i reſtitucoe debitoꝛu ſo lũ mſticia ob⸗
ſeruatur in vſure reſtõne et quoꝛulibet
male ablatoꝝ nõ ſo lũ miſticia ̊ etiã min
ria deo facta 1 ꝓxnno amo uetur. Hme
talis reſtituco pferẽda ẽ. Tercia dem q;
xolũtas ↄſoꝛmata ſic in ↄtractibʒ licitis
wolũtates ↄtra htiũ ſmul ↄfoꝛmãtur. et
id eo habita cũ tli wolũtate poſt pᷣcedẽtia
reſtitui debent· nomſſnmevero inter certa
reſtituẽda ſũt ea q ad pias cauſas ſut re
lictan donata. cuims raco eſt ſm alex · de
alexã· de vſut.· q; dona cõ legatarũ eſt ex
deuo eõne leg atoꝛis · et ideo fuit in eo ſup⸗
erogacoms ſiliũ.· vel ſoꝛte ꝓ debitis m⸗
certis ſut legata reſtitu eo wero debitoꝛuz

certoꝛũ quo ad ꝑſonas ẽ ex obliga cone

—MEWFrr —UR

ker
pepti. Nũc aũt prius ſũt reddẽda que ecuẽ rei iudi · in. · executoꝛẽ · Vbi gĩa x⸗
r ſut ſm ncãtatẽ iuſticie et oblig acone pᷣ⸗ honeti d; reddi dpoſtũ ſi adhoue extat
8 4 cepti qᷓ illa dada 4 ſüt ſup ero gacoma ut. ff. d puil · eredi. l. fi et · l. neuter. Fj bo
GS . et oõ ſilij ad q hõ ex nccitate nõ tenetur. ms.· e:t. nliter furtũnrapma: primo red⸗
4 et Huic ſentetie ↄcoꝛ.archið.i.c.nõ ſane. di debz ſi extat et de nii bʒ in quibʒ nõ tra⸗
dal xiij. q v· et ſic medi locũ tenet ſoluco fertur dnm idẽ ẽ iudiciu.Scðᷣ o lo co re⸗
ugt debitoꝝ · Hine etiaʒ dicit wilhelmus ꝙ ſi ſtitui debet merces extates Hijs q illas
nt heres ſceit wil eredit hereditatẽ vltra debi⸗ ꝓ pᷣcio nõdũ habito debitoꝛi tradiderũt
1s ta nõ extẽdi ſiue ſnt exꝰ traclu vel q̃i ſeu q; ſngulaiter ꝓ pᷣcio ſut oblig ate wel eg
ex maleſicio vel quaſñ tunc legatario iᷣl Iqᷣcinq; alind empeũ nec ſolatu du ex⸗
ir⸗ debet dari qma ſi oꝛdinẽ reſtituẽdi muta tat ̊ tn ſaluo ꝙ; ſi merces ꝓnuc plus va
uerit primo ſo luédo leg atarns ſeu ſe⸗ lerent id plus reddetur ad pmo dũ alio
3 cũdarijs creditoꝛibʒ et deſicit hereditas rũ creditoꝝ ut · ff. de ac· emp. l. iulianus.
i m reſtituendo prioꝛibʒ ereditoꝛibʒ mim o fferriq ſi merces iã eſſent vẽdite ⁊
i me liberatur quo ad ↄſciẽnã mſñ ̊ faciat eaꝝ loco alie ſbrogate tũc tles ſbᷣrog a
n⸗ ex ꝓbabili ignoꝛatia reputas heredita⸗ ces reddi nõ dxebẽt loco ean q; nõ ſunt
tẽ ſufficè ad oĩa ſoluẽda: wl neſciẽs hũec obliga te ꝓ deo pᷣcio. ut. F. de in rẽvſo. l.
i creditoꝛẽ eſſe potioꝛẽ. et maxnne reman; quidã. vbi de notabilis textus e. Piiꝰ
ne obligatusz ſi ex dolo wl fraude talẽ reſti⸗ aũt rõ p̃dt aſſi&i q; pᷣeiũ ex mercibʒ illis
nmiendi acdhin tenmit: e: hee ſane intell· „eclactno ermt obliatiia duillasta
Ha-⸗ guntur mi debitoꝛ vel executoꝛ iuridiee diderat et p ↄſeques nee ſeðe merces ex
ger vel uiſto metu cogẽtur m reſtituẽdo oꝛ⸗ eodẽ empte. et dẽ dicẽduũ eſt ĩ pmutati⸗
ie: dinẽ p̃dem̃ mutare · di it tñ frater cla⸗ one q; vbi ſiæs ẽ m obligacoe nõ ſucc
nni rus d floꝛẽta in ſuis raſbʒ quos aſſerit dit alia loco alteriuſ· ut nõtur . ſj. de worr
1 m curia romana diſputa tos qð iuri ma⸗ ſig· l.habeo. ſic etiãa p̃eiuʒ furti vel apme
5 gis coſonũ eſt ut quẽ ᷣmo dam ficauit no eſt firtũ vwel rapina. Roreio loco ſauſ
eidẽ prius ſatiſfaciat· Cuiis rõ ẽ qʒ ei dẽ fieri dʒ hijs creditoꝛibʒ q pig noꝛa ſuſce⸗
dam ficato bona ſua pmo fuerũt obliga⸗ perũſit q; potioꝛes ſi t inter creditoꝛes ut
ta· vñ ſi dbitoꝛ poſtea cõtraxit debitu p eiſdẽ ſoluatur qtũvalʒ pig nus· et pfe
4 mutuuũ et Hmõj oſtat ep bona ſua vm ſe⸗ rũtur Hns q habẽt pꝑſonales actões tin
mel oblig ata alten obligare neqmut. fec er nle indieinẽ we erocliwribz Haneibʒ ex⸗
i Cille ¶ Ad maioẽ aũt emidẽtiã eirca reſti pſſas ypothecas ꝗᷓ ſliter p ferutur. ut · .
b⸗ tuuconẽ debitonꝝn que licitis contractibus q̃ pomn pig · ha.l· R pignꝰ. etia wti vxoꝛiſ
don ſunt contracka ro namus caſum de merca et ſiſco qð th ſane mtelligitur de poꝛibz

creditoꝛibʒ Hntibʒ expᷣſſas ypothecas ut

toꝛe qui dep aupatuig aufugit relictis bo
plane patʒ; extra de pig c.ex lr̃is.m glo.

ms extatibʒ · qd creditoꝛes peipientes

um vnammiter ↄfluũt ⁊ ſoluconẽ exi gunt Pro quo ſciẽduũ mhoſti. ꝙ pignꝰ e ob⸗
hn nã wmũt de ponetes et petũt depoſta vem liga co rei lieite ꝓ debito fcã ſit auteʒ ad
nc t — unt H vondẽtes qͥ petũt panos depoſitosg maioꝛẽ ſecuritateʒ q; tutius ẽ incubẽ pi⸗
lan⸗ aut p̃eiu eoꝛũdẽ· wmũt ypoterarij pe⸗ gnoꝛi qᷓ; ag in plonã. ut inſti· de oalig⸗
une totes ſe p̃ferri · Nemut ꝓ dotibus vxoꝛes q ex delic·naſ. · furti· vñ qn traſit ptate
Nten et nurus · wemůt et aln ſunplices ciro g⸗ creditoꝛis ðᷣ pignꝰ.qn vero remanet a
an⸗ pharij. vemũt ⁊ aln ſunplices pᷣmlegia pud debitoꝛẽ ðꝛ ypotheca.h q́;ẽtũ ad actõ
ſtn rij. Nueritur & oꝛche 1 qbz Pus ſatiſ⸗ nẽ nõ difrerũt. et m hoſti. bona tacite pi
faciedũ ẽ. Ad ̊ dicẽdũ ̃m baldu ð pu⸗ gnoꝛivel ypothece multis modis obligã⸗
jer ſio · &.· ꝓ debito · de boĩs aũcke uidieis poſ tur. pᷣmo ꝓ dote oblig atur bona ꝓmittẽ
ſup⸗ ſidenclis ꝙ talis oꝛdo ßuadꝰ ſit. ᷣmo na⸗ us dotẽ · ſiliter bona mariti ꝓ dote vxoꝛis
z n⸗ q; ſatiſfacẽ debz dnis rerũ adhuc apð de ite bona coductoꝛis ꝓ ſolueoe lo cãtig.
torug bitoꝛẽ extãtiũ ut ec dicit baldꝰ.. de ex⸗ ſic eẽ bona tutoꝛis a curatoꝛis obligaãtur
cone

*

p tutela itẽ bona pfis ꝓ rebʒ aduẽtien ſ

ſlioꝛum ſie bona mris ad ſedas nuptias

uo lãtis ꝓ boms ſilionpoꝛis mimonn

126c. de qiubz bremter vide m ſuma piſa ·
mvbo pignꝰ. n. I3 nüc ad cepta rede
amus. uarto loco ſatiſfieri debʒ credi⸗
toꝛi bʒ DHntibʒ tacitã ypotecaʒ inter quos
tn p fertur dos vxoꝛis ꝗᷓ cenſetur in boniſ
viri ſui y potecã hor̃e ⁊pfertur alijs nedũ
pᷣtẽdẽtibʒ ꝑſonalẽ obliga conẽ h ec p̃tẽ⸗
detibz tacitã ypotecã ut · C. qui po. in pig·
Pabeãtur.nõ tñ pᷣfertur creditoꝛibʒ ate⸗
rioꝛibus ⁊ exp̃ſſas ypo tecas Hnñtibʒ· nee
ſezſlifs mimnomij pocis agéfiby stia no
uercas ut. C· qui po. in pig· ha.l.aſſidu
us. Rliter ſiſeus dẽ hʒ pᷣulegiũ cũ mu
liere. ut. C. de H uil· ſil· l. ;ᷓ ms · de ſ ec ha⸗

betur glo extra de pig · m. c· ex lris · i tᷣ

ſoluẽdo p̃ſtim m debitis ex maleſicio oo
tmaclis tũc in ſoꝛo ↄſciẽne vi dẽtur illa bo
na pus obligata nõ poſſe vlterius obli

gari ct ideo talis ſolucõ p̃cedẽ debʒ in in

dicio aie ſi conſtat de certa qᷓ;titate et de
certis pſoms q;bʒ reſtitu co ſieri debeat
Gerũth qui expẽdit m ſuneiado teſta⸗
toꝛẽ pᷣfertur cuilibʒ poꝛi tacita ypotecaʒ
Pñti ut· ff. de relig· l. pnlct.l. ac li quis·
Ci. ſoꝛte nõ ide eſt hHntibʒ expᷣſſaʒ. ut

20.. dicit · vid eat tñ ne funeralia ſuptu⸗

oſa faciat ſi teſtatoꝛis bona vjx cẽent ſol

uendo q; thia in ſo:o ↄſcietie nõ poſß re⸗
cipe vl exige· Ceterũ de alñs hñtibz pi⸗
gnoꝛa vel y potecas ſpẽales welalia bona

obligata ut m mſtrumètis ſieri ſo h; tůc

renenda ẽ regula mris mn · vi . q poꝛ ẽ te⸗

Pre potioꝛ ẽm iure ut · C.· qui po· ẽĩ pig ·
.I. ſi de cetero. et. l. R ſun dũ. et.l. diuerhis⸗

Nito loco ſatiſſi eri dʒ deponẽtibʒ qn nõ

extant eon depoſita ut f.poſlſ ivies

.EGßi.hoc auũt pmilogiũ cauſe depoſiti da⸗

tur ꝓpter frequẽtiã 2tra cuu depoſitoꝛuz

—

verũtñ tali pᷣuilegio nõ gaudẽèt qͥ ſbᷣ no

mine depoſiti ad vſura mutuãt ut pʒi di⸗

cka · l. H hoĩem · P exto demq; loco wmůt
Innplices puilegiarij id ẽ Hntes puile⸗
gia pſonalia nõ realia et hnt actõnes
pſonales tin· S eptimo vero wmũt oẽs
cirog rapharij ꝓrata nõ obteta porita⸗

t ↄtractuũ q; licitũ ẽ debſtoꝛi ꝓpter en⸗
mulum ereditoꝛum facere deterioꝛé ca⸗-
ſum poꝛũ creditoꝛũ mter errographari⸗

os nõ tñ inter eos qui hnt dnin vel ypo⸗
trario.et iſta ẽ rõ ꝗᷓre ĩ eiro grapha⸗
rijs creditoꝛibʒ nõ atteditur tpus. que
quute rõ notater meti recomedãda eſt.
E notãadũ geᷣaliter ꝙ ceteris paribus
q reſtõ vmus ẽ determata et clara tue
pfertur alterius reſtom non determiate
nec clare. qð ſi am boꝝ reſtõ ſit eque ela⸗
m tũc qͥ paup ẽ cetens paribz diniti pfe
rendus é eo ꝙ paup magis mdiget et
p coſeqns cũ miuria maioꝛi tenẽture s
illuis· qd ſi pares im pauptate repiãtur
tuc ceteris paribus pᷣferendus è cui p⸗
us m dilacone re bõis mmria facta eſt·
de certis igitur reſtõne debita plenarie
KRaae ſut in certa reſtituenda

Cuius rõ pus pʒ · qꝛ; xpᷣus in ſuis pau⸗

peribʒ nõ ſuccedit mſi qn nõ muemũtur

pſo ne certe qui bʒ ſut reſtituẽda · et ideo

cũ bona nõ ſuſficiut ꝓ ſatiſfaciẽdo certis

ſi quis ſcienter dederitvel accepꝑpit aliqd
vice vpi ꝓ ſatiſfactõe mcertoꝝ ad reſti

tucõeʒ obſigatur hijs qbz adouce certa
tebentur q ̊ totuʒ rapma ẽ · Nouiſſnmme

VWero ſi —— ſolui legata et

donata· Oro quo ſciedu ꝙ differẽtia ma
grna ẽ mter debita legata qꝛ debita ſut
mſticie· legatavero ſupererog acoms· et
ideo m canones et ßm ſcieuã qrulibʒ

ſeres wel executoꝛ tenetur ad oĩa debita

ſoluẽda mqᷓ;tũ heditas ſe extẽdit ſiue

fuerit ex maleſiciovel qᷓ liue ex dtra tu

ſue puenerit ad heredẽ hue no· ut ex de

yig ·c· ex pntiũ · de ſoluc. c·i· de vſut · tua

nos . de rapmis in Iis · et coꝛ. m omes
canoniſte. mo tenetur ſo luẽ debita me

omi dimmucoe . de leg atis aut ſecus ẽ
qꝛ; ſi tãta ſut ꝙ nõ remaneat ei legitima

poꝛtio tũc p̃t detrabẽ ſuã legitima et ite⸗
rũ qᷓrtã m quoſdaʒ ſi fuerit mſtitutus
peres · 2coꝛ. ho ſti. et vlri: tñ ĩ legatis ad

pias cãs nõ de ducitur faleidia ut. C· ad

.l. Falc. et extra de teſta·c· cũ eſſes · m glo ·
idẽ monaldꝰ. Pretea notã dũ ꝙ ſi ſolu

tis debitis ctis adlhouc heditas ſuffeciẽa

—

— — —

—

— — —⏑, —

—

eſt c ſoluẽdũi imneerta et legata tůe le⸗

gata ſolni nõ debẽt cũ Hjs ꝗ dantur ꝓ

mcertis. alioqmun ̊ m fraude facẽt et ra⸗

pma i boms crucifixi 2 nitteret cui piter
app licanda ſut tã meerta dbita q;ᷓ eẽ le⸗
gata. vbi g'a Lega uit illi monaſterio

dece libras ac mẽts reſtituẽdis ſiliter

tonetur . x. libras/tũc ea 4 qꝗᷓ ſoluuntur p
mcertis dl monaſterio nõ debẽt axplica

nm ſo luconẽ ip̃iꝰ ſume leg ate· conſtat
en ꝙ tüe toſtatoꝛ frudaretur de execu

coe ipins legati. Hi tñ hereditas dedu⸗
ctis deducedis nõ ſuffieet ad ſolucõneʒ
vtriuſq; tũe ↄ griiuʒ viðᷣꝛ ꝙ talia debit a
incerta applicarẽtur legatario q; Pſumi
tur lege nature ꝙ tũe teſtatoꝛ magis ei
de applicarivellʒ q; qᷓ; alteri: et mplures ſut
hédes tuc m Jo.de pla. C. ð̊ hereðᷣ.ac.l.

ij· qlibz tenetiir ꝓ pte heditatis · ex

empli gra· pr moꝛiẽs dmittit tribz flns
tres marcas argẽeti ꝗruʒz vna eſt furtiua
1; ignoꝛet filn ꝗ 4 ſit illa. Tae eni m alex ·
de hal · m in m tractatu reſtonũ quilibz
tonetur tm reſtituerè tercia btem etiam
ſi alij ptem ſua reſtituẽ nõ wellet licz qli⸗
bet du bitot an marcã furtiua habeat ſe⸗
cus tn de illo qàͥ certus eſſD ꝙ ip̃e marcam
Ittuam haberet. Adlaudem dei:
uando reſtitui debẽt debita min⸗
ſte ↄtracta vel acquſita publice vel
occulte. ¶ BermolIxiijꝰ.

pnᷣeipaliter videdũ e qñ ſieri
debeat reſtitutio · cuin

euidẽti 4 ri pᷣt vtrũ liceat alienu muito
dño aliqͤ tye detinen · ꝙ ſi nõ ꝓpter qua

rõnè eſt reſtõ facienda. Ad h̊ dicẽdu q;

quedã ſut aliena miuſte quidẽ acquiſi⸗

ta⁊ miuſte detẽta ſiẽ ſũt furta rapine v ſu
re et hlia q muito dño vel miuſto lucro

avero poſſeſſeſſoꝛe ali enãtur· Quedam
vero miſte ſut acquiſita muiſte detenta
ſic oĩa debita p empconẽ mutuacoʒ ßni⸗
ciu uiſte quidẽ ↄ tracta ſ̊ vltra ↄſtitutũ
diẽ ab wĩe el iure ſeu ec approbata co⸗

ſuetudine retẽta. ſc eẽ depoſita et hilia et

+ oĩbz Hijs dic ſceot? in. · di. xv· n5

licet aliquo tpe tenẽ K alienũn muito dño
id ẽ. nolete et ym recłã rõnẽ nolle debete

„ fur. Fa·exo · xx. Peptimo

1 . „

Bzmo Zxiif⸗

In n ainbz d Sbis ſco. duo pnᷣeipaliter poit
Primũ eſt ꝙ reglariter ſtati reſtõ faci
enda e ſic ſtatim ab actu wlutate Nc
cati moꝛtalis ceſſandũ C qð tripliei rõe
ꝓbari t. Prima rõ ſumitur reſvctu dei

qui ſcz pᷣeepit · Pro q́ ſetendũ ſm tho.

alex · lom: bonaué. et ſco. ſup · iin . ꝙ licet
affirmatiua dei eepta nõ obligãt ad ſp

tamen ad hoe obligant precepta nega⸗

tiu a: pᷣceptũ & de reſtõe faciẽda licʒ ſᷣm
foꝛmã videatur afirmatiuũ. tñ ßmweri
tate imnplicat negatiuũ utpote quo quiſ

ꝓbibetur alienu detiné. et ideo m ſco.
hẽ auferre alienu eſt moile peẽm 12tra
pᷣceptũ dñi negatiuuz ſez nõ furtũ fa-ſie

ec iſtud pᷣeeptu eſt negatuũ quo qs m⸗
ꝛuto diy o ꝓ Hibetur detine alienũ. et ↄtra
illud. nõ fur. Ffa-agit qͥ ſic alienũ dennʒ et
ideo ſic necariũ eſt puare pᷣ peepta nega⸗

tiua her necariũ eſt nõ tenè aliena muito

d⸗ 0. Heda raed ſum tur reſpectu ꝓximi
c ſcʒ ſie reunẽs ſoẽ m lededo pxnmmu;
q; di tenet rẽ alienã donec reſtituat eã
ct deo ßm alex· lom · eadẽ eſt miuria rẽ

aliena muito dno retinẽ ſic eà mmito do⸗

mino auferre · ut ex de reſti. ſoo l. e. ſepe ·

ubi die vlua glo. ꝙ; inna ꝓ eode reputaãt
auſerre minſte detiné.

ecẽ. xxi. quaſi a facie colubri fuge peccm ·
er 130 pſeqnñs a ctu ſtati reddẽ vel vlle
red dè cũ opoꝛtuinu fueit e de necitate ſa
lutis · hĩc ec reſtõ opevel plena woluͦta
te requiritur an omeʒ pemtetiã ſacramẽé⸗
talẽ E ceſſa eõ wo luͦtatis feĩ a peco nee

„ r

mingit Pe a ſactote ſ a ðᷣma lege · vñ
ſic tenens adulterã wel foꝛ mcariã nõ ca
pax pemtẽtie ſß irriſoꝛ. it a p i ad pemtẽ
tiam talierwomt potius peco pecmad⸗

dit ſm ſco. ubi g̊. ſie etiã alienu wlutate

piter et actõe retinẽs nõ eſt capax ali⸗

cuius pemitẽtie. ꝙ ſi qᷓ;tũ ad apparẽti am
temtẽetiam agẽ videatur audi q̃d ſuper
Id cat augꝰ ad macedomũ· et Habes
xii.· q- vic. ſi res aliena ꝗꝓpter quã pee

catũ eſt reddi poſſit et nõ redditur pnia

reia rõ ſum
reſpeci ſui.nam ſm ſco.ubi ut hõ vere
pemtẽ poſſit ſtati eſſanduzʒ ab achu cu
inſcuch moilis culpe nõ tm exterioꝛi ſ ecc
mterioꝛi:itã effechu qᷓ affectu: iuxta IS

nõ agitur h ſmulatur. hie qui dã todo
res tenẽt ꝙ talis an reſtõneʒ actualiter
faclã cũ · ſ. aſſit facultas ſmegpriodetri
mento nequaqᷓ; abſo lui debeat· tũ q q;⸗

din ſic alienũ detinet peẽcm minſtieie co⸗

anuattu ραoNſ⁄êat ex ꝙ nõ eſtvere co⸗
tritus ſp̃t et nõ vult ſtani reſtituere · qꝝ·

wre ↄtritus ſtatim ab omm peco reee⸗
dit moꝛtah ; null?⸗ aut abſo lu p pt ßm boa⸗

naué. quẽaſtat nõ ce verevtnitũ. et ſi ab⸗

ſoluitur nulla ẽ abſo lueõ ſ̊ grauter pee

eat abſoluẽs q; deeipit ↄf trtẽ in p mtæ?
ne ſacramto n ſoꝛte abſoluetur ad cau⸗

telã cũ ꝓteſtacone ꝙ abſolueo nulla eANE

ꝗqᷓ di nõ reſpiſceit wraciter a pecis.· et S5

nori ß pt ßm tho · i. unj. tu ec tr atieipa

cone qma reſtituco nõ ſt ps ſatiſfactõ⸗
ms ſß pambulũ ad eã · Denq; ut ↄuiter
pieulo ſu ẽ tles abſolue q; co tidiana do⸗

cet experiena qytles omm ano reſtituere

mitut · et ariſſme ꝓmiſſum ſer uant.
E Fedͤo pneipaliter dẽ ſco . in nuit · ꝙ, in

ctis ca ſibʒ alienu teneri pᷣt ena dno nolæ

te ß̊ m recłà rõʒ velle debente · et de p⸗

ſeqrutur ſeo · in. i. dices · ꝙ q;nis credi

toꝛ no lit debitoꝛi pᷣſtare rennſſionẽ.m

caſibʒ tñ ali quibʒ licitũ eſt diferre reſti

tucone exterioꝛe Habita interioꝛi wolũta

opoꝛtune · Pro cuius declam eoe ſciendũ

eſt ꝙ debita duobz modis ſut ↄ tracta ſ.

te reſtituendi cũ oceurrerint circũflane

vel minſte ut p rapin aʒ furtũ vſuni et ſie
de alijs.· vel iuſte hẽ in inſta empeõe co⸗

ductõe mutuo et lilibz. S pmo mõ tůe
diſtinguẽdu oſt· qa vel ↄtracta ſut mani

rynoy et tũc ſi debita ſut clara et certa

coſtat c; cui ſůt reddẽda p̃t h̃e locũ qð

dieit alex ˖ de Hali. iij. pto ſume ' tracta
tu reſtituconuũ. vbi dic ꝙſi fur vel raptoꝛ
ſit! extrema necitate ſiliter et vxoꝛes et

liben ß pt ie de re quã reſtituẽ tenet᷑ ren

neé ſibi qᷓ; qtũ ſuffieit vni reſectõm totũ q;

ſeſte lic notoꝛi vſurarij mp toꝛes et ſi les
qu talẽ mmiuſticiã exerect in ſcead alũ plu

reſ duũ reſtituere ten etur · et H poſ R

ta quidẽ eſt h admodũ dura d rig oꝛe ꝓ

cædẽs pfecle iuſtieie · Et addit alex · de
Hal.ſi eni facit qð dʒ nõ derelinquet ou

dñs hilli ꝓuid ebit · iuxta illud. ps. Rõ

vidi iuſta⸗ drelicli. 1e math. vi.eſpi
eite wlatilia celi ꝛc. . Monaldus autem
m tractatu reſtõnuʒ dic ꝙ talis reſtituẽè
tebʒ uſq; ad wndieõnẽ héditatis 1 om
mu bonoꝝn; ec ſ owetat ipᷣm cũ familia
mẽdicare. et in h multi docloꝛ es ⁊ coꝛ · eu
mus rõ pt eſſe q; talis nõ ſolum tenetut
ad reſtituendũ muiſte ablati hßetiã ad
tolleduũ ↄmue ſcandalũ qꝛ dic dñs · ve p
quẽ ſcan · wmt · expedit ennn ei potiꝰ ꝙ
ſuſ.mo.aʒi.m col. eet demerg atur m ꝓ⸗
fun. ma. Nichilominus tñ i Hijs 2 feſſoꝛ
pvrudens maxie ↄſiderare dʒ dicones
ſtat? duncias paupꝑtates et ſihla tãa cre⸗
ditoꝛis ep PB debitoꝛis et ßm diſerete mo
derare cũca q; de oĩbʒ nõ eſt dada regu
la Snalis. ſp
nõ ſut clara nec certa cui reddi debet. vel
no muoemtur dñs rei funtiuevwel eius he⸗
res tũc bm alex de Hal ubi ẽ̊ paſiliũ pla
tivel ↄfeſſoꝛis pᷣt ea reßuare wenes ſe do⸗
necwrũ dm muemat · qm ſi repiri non
pᷣt ſo lutis pus oĩbʒ alns dbitis certis
etia iuſte cotractis reſignare dʒ eccie vel
diſcreto e: pboo aſſon qui pᷣt reſtituenti
furi raptoꝛi wl vſurario 1 multũ indigẽſ.
eſt dare ptẽ illius vel etia toti peipue ſi
vid erit eu were ↄtritũ et emẽdaè wletẽ
q; ĩ ̊ caſu efficitur res illa de pĩ mmo mo
cruciſixi· euius diſpẽſatoꝛes ſut in h̊ ſfoꝛ
ↄſeſſoꝛ es · et ſic taqᷓ; xp̃ivicarij pnt eadẽ
aſſignare cui wluerit vice xpi dmodo
indiges fuerit. videat tñ ꝙ in H nõ qrat
ſeiß os ne diſpeſatoꝛes infideles i muem⸗
antur.
qito poĩtur ubi 82. vir wei mlier ci ſe
cerit ex oĩbʒ p ccis ꝗ q ſolẽt hoĩbʒ accidé
p. vegligẽta trãſgreſſi fuermt mandatũ
dñj atq; dliqrint pecm ſuu ↄf tebũtur et
reddẽr ip̃ᷣm caput qiũtaq; pteʒ deſup ei⸗

oꝛro ſi debita tliter cotracta

ec aut ꝓbãturp legem . ꝗ qnuͤͦi

quẽ peecauerint. Smaut no fuerint q re

epiat dabunt! dno et erũt ſa cerdotis ; 65 H
ibi. Nijs aut q Ht aliq̃ vltra nctatem
nature ſue et ſuon quoꝝcun hit mehil
relinquẽdũ eſt ſ potiꝰ indieenduʒ ẽ in 65
caſu ꝙ detalibʒ imncertis reſtõnẽ faciant
xp̃o m ſuis mbris ꝓ ſalute creditoꝛig

et m nõ qrẽdo ꝓpriũ aſffedũ ſ vtilitatẽ

ſyuale iins cui ſpualiter reſtituitur qð

es

— –
—

— rr — — —

ut qn bona ſut occulte ſublata vel ec oc⸗
culte ſut aliqᷓ damna miuſte illata. et tũe
miuſtꝰ ablatoꝛ nequaq; ſe ꝓdẽ debʒ. qꝛ
fama pᷣcioſioꝛ ẽ qᷓ; terrena ſbſtãtia· nec ꝑ
2ↄſequs reſtituere dʒ ꝑ ſeipᷣm nec etiã ꝑ

uẽduũ ᷓ ꝑ intermedia ꝑ ſonã ſcʒ ↄ feſſoꝛẽ

vl alii amicu ſidele· ſume tñ laboꝛet ꝙ

pſonã ad h̊ ſdon eã et ↄſciẽnoſaʒ re ino

r ꝓpter ig noꝛàtiaz pſone fieri nõ
frorit altamin ſecũdario nõ immerito
furti argueretur m iundicio aĩe. S ecũdo
modo debita iniuſte ↄtracta ſut occulta

ſe dilaconẽ qrẽ ſi fuerit npotẽs ad ſol-

„ *

ii

p̃t in petuũvel nõ ita cito ſeu etiã nõ ita
ↄmode pᷣt reeepto unamẽto et alia ſuf⸗
ſicienti caueone ſi fieri pᷣt ↄccdẽ dilacoʒ
ei qui abſtulit et ſub Hac ↄdicone ſi hoc

aduynpleuit mfra diẽ ſtatutũ abſoluere

pecoꝛẽ ut ſie creẽditoꝛ qð ei debetur recu⸗

peret et pccoꝛ a p̃ſro deſeratus nõ rece⸗

neri pᷣt m hmem de pẽſatis qᷓ; titate dobi⸗

toꝝ qᷓ;titate reddituu ſeu bonoꝝ mo bi⸗
lm et immo bilin 2dicoe ꝑ ſonaꝝ pptim
verili liter ↄcludi pᷣt ad faciendã hãc

nune aſſum at ne ſoꝛte ſibiipi minſta reß̃
uàs creditoꝛi nõ reſſituat. Indieedũ eſt
etia illi ꝙ mtegre q;to eitius oĩa reſtitu
at ſi po tes ẽ ̊ facẽ ſme grauamie ſalteʒ

reſtoem ſevelit artaè vtẽdo tin necarijſ
er nõ ſuꝑpfluis m ↄ diconẽ ſtatus eius
et pſone q c cta ꝑrudẽs ↄ ſeſſoꝛ ſb tilius
ↄhlderare debet. na im Hijs maxie ↄſide⸗

4

no tabili: q; ceteris paribʒ multo ſtricti⸗
us qmis obligatur ad ſolu endu debita
ↄtracta miuſke q; in ſte.
bili grauamie ̊ ad mplé nõ poſß utpo⸗

te q; reddituarius e artẽ vmercãciã lu

ecratiua pemtus ig noꝛas nee Hʒ vltra ne

jth ſme nota⸗

ceſſitate m redditibʒ ⁊ alns boms mobi
libz ⁊ immo bilibz 'm ↄdiconeʒ pſone et
ſtatus · wl ec arte mechamcꝰ aut mer
catoꝛ nec ſme mag no diſpedio ſue artis
Wl mercãcie reſtituere p̃t ut quia nõ re⸗
tinet vñ arti ſue reqmſita emat vel nõ in⸗
uemt aliquẽ qᷓ bona ſua welit emè mſino

tabiliter eitra di gnũ et ſic de alns · Tue
hm hoſti· in ſu · li · d pemtẽtnjs · J qᷣbz . v⸗

h qᷓ ſoꝛma· p̃t e wluũtate creditoꝛiſ p in⸗
mterpoſita pſo nã acquiſita paulati ſm⸗

gulis menſbʒwel anms aut alijs tpibuſ
relſtituere qð poteit aut aliter amcabi⸗

liter cũ leſo ↄuemat ꝙ eidẽ de ſuis red⸗
ditibz annis ſmnglis mo derate reſtituet

ita ꝙ ſibi vite necaria rmaneat quouſ⸗

ꝙq; vlenarie ſatiffecerit · P· ſi tale peri⸗

culũ mmminet ꝙꝙ is q tenetur reſtituere
nõ p̃t mdutci ad reſtõnẽ ſtati faciendaʒ·
ne mmiu Fuetur nec is cui reſtõ dz ſieri

maduci p̃t ad dilaconẽ aliqᷓ; faciẽdã tũe
putat hoſti ibidẽ ꝙ diſcretus ſacerdos
pt ſua ſotmare coſciẽua ex eo ꝙ mntedit
vtiliter gerẽ negoeiu creditoꝛis ut hoc
medin muemat · ꝙ exquo videt ꝙ; dam

ſicatus aliter iniuſte ablata recupazë nõ

nade ſut ↄdico es ſtatus diuicie pauꝑta

tes et ſilia tà in creditoꝛe q;ᷓ in dbitoꝛe ·
¶ Denmiq; ſi bonon minſtoꝝ o ccultus de

bitoꝛ ad extremã puenit pauptate licz

citra mendicitatẽ et exↄdicoevel ſtatu

werecudu eſ illi medicare tunc tenetur
boms illis vti dutaxat m extrema neci⸗

tate ac ſollicite labo:ado lucrari paneʒ

ſun cu firmo gpoſito reſlituẽdi quicqq

vltra ſtricta necitatẽ ſuplucmri valeat

ac m fine vite ceter vſq; ad dbita reſti

tuconè plenarie relin quat Monal.mſu

p in ſuma dicit ꝙ ſi damficatus indebi⸗
te ſe damfſicatũ ag noſcit tũc ipᷣe damſ⸗
cãs tenetur petè wemã ꝑ ſe ſi pᷣt et mam⸗

feſtu ſit. aut ꝑ alm ſi ꝑ ſe nõ pᷣt vel audet

et tũc tlis media pſona nomẽ et circũ⸗
ſtantias rei ꝓ quo petit ſeticẽ debʒ ſi per

expᷣſſonẽ piculũ aut ſcand alũ tim eatuir
Huius rõ e q; qui o ffendit alui cũ ooiĩp⸗

ſo offenſus aliquid aduſus eũ dʒ offen⸗

dess ire ꝑ ſe vel aliũ ⁊ ꝓ poſſe recõciliari

fratri ſuo. Siwero q damſicatus ẽ ſy neſ⸗
eit ered edũ e ꝙ licʒ tutius ſit petẽ vema

ut dem e qñ ſatiſpacè nõ p̃t th ad minõ te

netur q; nõ eſt in moꝛa ſoluẽdi im q̊ ca⸗
J 7 7 „ „ „ „
ſu quo ad midiciũ diumũ cũ damficatuſ

nefſcit et damſicãs potes cẽ.wrũtn poſt⸗

qᷓ; ſaciſfacè p̃t ſp ẽ moꝛa ſoluẽdi donec

ſatiſpecerit aut dilaconeʒ impetrauerit;
et G ide obſuãadu ẽ ubi aliquis ẽ dbitoꝛ
altorius ex ↄtracluvel quah contractu:

ſmiter et in reg ularibz qui ſe recolunt

eſſe debitoꝛes ali cui ex eo ꝙ fecerunt in

ſceulo. demiq; ghaliter tã de debitis imun

ſtie h occulte acqſitis qᷓ; ec iuſte »cludit

eo. in. in · di .· xv. ꝙ qñ reſtõ ? danoſa rei

p ublice vel ei cui faciendaẽ aut enâ diß⸗
famatoꝛia: reſt ituent vel notabiliter da
noſa tue nõ tenctur ſtati ad reſtimieduʒ
Iſufficit ꝙ ſtau affeclu reſtituere firm
ter onat hincind ceſſant bʒ in coue⸗

₰ %97

mẽtijs. Qð ſi obicitur reſtituere ẽ actꝰ2
peepti negatiui ut dem eſt· ad cuius ob
ſeruãtiã quilbʒ tenetur ſp et aq ſp· A4
H rñ det ibide idẽ ſeo · ꝙ ten⸗ ͤalienu min
Bei Zaie dno ſt xẽhibitu · er ideo ſp

—

ſp opoꝛtʒ nõ tenẽ iſto mõ · ̊ qñ quis
† wlũtatem reſtituendi tpe opoꝛtu⸗

no extuũe tenet dno w lente. i · ßm reclaʒ
rõne Wlle deben te e dñs Wlle debʒ e ille
qu habz ſuu m H caſu teneat ill ouf
q; opo: mine reddeè poſſit . et de H m ſequ?⸗
n ſmone latius videbitur. In argumẽ⸗
tũ auũt pᷣdeoꝝ legitur m eſario· qdᷣ ↄti⸗

git apud cimtatẽ argẽnnã cũ qmdã ci⸗

ms ibidẽ defumclus ſuiſſß et ĩ feretro ßm
moꝛẽ po ſitus amma ailluns ad corpus re
uerſa cũ u clamaret ˖ quo vem huc · quõ
vm Huc· vocata ẽ vxoꝛ eius ad quã il⸗
le dim ſoricoꝛdia reductus ſu. et tibi
dico. n oĩa q habemus relmquamus ſal
uari nõ poterimus · ſicq; oĩ bʒ ꝓut pe tu⸗

it ſalubriter diſpo ſiis infra triduũ moꝛ

tuus ẽ. ſuerat enm eoꝝ ſbᷣſtàtia de ma⸗
lo acqunta. Bibi. Ad laudem dei.
¶ Ku reſtitui deb ẽt debita iuſte tra⸗
ctavel acquiſita et de tripl

cia debitoꝛe·
n fur. Fa. Exxo · xx· viſo vtcũ⸗
q; de reſſõe debitoꝛum minſte

cuũ vel pactoꝝ aut interuemẽtin iura⸗

menton cærtũ tpus ſolucois pfig m
nãa m talibʒ debitis uiſlestra dis nõ tam
ſtricte debitoꝛ obligatur ad reſtõnem
faciendã ſi in &b'tis miuſte coõtmactis·
quia pſam endu no eſt ꝙ bemgmtasi in⸗

ci dif erẽ⸗
er. lenn2.

——

acquiſiton iã ꝓſeqmur qli⸗
debita uiſte cotracta et acequiſita ad
reſtonez obligatur. In qbz quidẽ reſti⸗
tendis attẽdede fſuüt eircũſtãtie tra⸗

Sno

nn

N—

ui⸗

nis et eqtatis zmpiewiit: interp̃tan aut

ninnu dure ↄtraclus emp cois mutui et
ↄſinnlĩ negocioꝝ qρ vtilitate mutuu
recipientis aut ꝓↄuaιmoditatevtriuſ⸗
A vↄtrahentis oꝛdmata ſut. Pro quo ſeiẽ

dum ꝙ triplex p̃t diſkmgui debiton dĩja
m quã tripliee dram triplex liectia ne⸗
eeſſaria iidicatur · Primo naq; ſut q da

3 licʒ ſatiſfacẽ val eãt aliena reſtituendo
teñ ꝓ louioꝛi lon gioꝛẽ ſo lueõis torminuz
Pre wlut et illi lieentiã o btetã 1 liberaz

hre debet. alio quun talẽ ſoluconem licite

differre nõ pnñ̃t q; iuxta pfata regulaʒ

ſco. nõ lic; alienũ m mito dño aliquo no⸗
tabili tpe &tine · Ad ̊ & ꝙ talis licetia

ſit libera qtuoꝛ edntr rer eſt
non detur ex timoꝛe ſicut p erũq; faeut
mechamici oparñj et mercenarn nobili⸗
bus potẽtibʒ diuitibz ꝗᷓ non audet ſua ci

rig oe exigẽ mo nee mußtare cũ t mu

mter ſme cã iuſte necitatis tales d bito⸗
res ſoluconé ꝓtrahut et eredit onbʒ p pci

pue paupibʒ 9prio ſudoꝛeviclũ coti⸗
dianu aequnut multis modis m ͤ vio

lenti inferüt tra beeptu din dicenus
leuiti. xix. nõ moꝛabitur opus mercẽna⸗

rn tui apð te vſ; mane . glo. merers imn
qua ſoꝛſitan viuit cũ vxoꝛe filns ac pen⸗
nbus ſi differtur delieit viclus et ſi v em⸗
ſtmuͦn recipitv im tñ et calumaz ptulit q
intorim vn vineret no habmt. vnde r:

vnũ de quatuoꝛ pecis vidicta acclama

luabus ut pꝛm ca iac. v. ub; dieit dmit bzʒ

tenacibz. ecee merces oparioꝝ vroꝛuz
qu meſſuerũt regiones vĩras ꝗᷓ qᷓ frauda⸗

ta eſt a wbis clamat et ee eoꝝ ' au

res dii ſabaothi mtromit · P eðo ꝙ; nõ de
tur exverecud ia ſeʒ p mediũ alicuiꝰ cui

creduoꝛ »tradicèé ſeu illi erubeſett nega

re. Tereio q; nõ detur ex deſperacone cere

Ss ꝙ aliter ſuũ rehabè nõ poſſit · Qrto ſto
c nee detur ſpe ſeilicz alicuius ſeruit ij te

poꝛalis et de Hns qu atuoꝛ dem eſt ð vñ

ſicut ibidẽ intelligitur d rma mdulgẽtia
debitonibʒ libere fea ſie H intellgitur eade
licctia libẽ acquiſ ta ; Alio qn ſi q⸗ qs ali

ter ꝓrogacoõnẽ ſolucois extoꝛquet vio⸗

lontia infert nee ẽ capax pemtẽtie ſaluta
ris · Inter omes tamẽ grauiſſmne deum

— — —6P ——., yy — — — —2-

——

—-— f— 1ð — —— —

2 — — —
6 E .

— — — — = — ð —w —, —
d

*

leiiif.

offendũt qui relicta ad pias eãs eũ pñt

eeD-

no reſtituut ut tenetir ↄtra quos

xin. q· ij· e· qᷓ oblacoes· cu duobʒ ſequẽ⸗
tibʒ. q; reputatur ibidẽ ab eccia ſepan⸗

di et excoicãditãaq; necatotes pauꝑm et
mſideles. ¶ Pcdo wero ſut qnidã ꝗ debi

tũvel ptẽ debiti ſoluẽ nõ pnñt mſ cu maz

gna diſfficu lkate et illi licetã petitã habẽ
debent licz nõ adeptã. Dro quo notadũ
ſ̃m alex· de alexã. ꝙ ſiis qui ad reſtõnẽ
obligatus & intm mdiget ꝙ ſi creditoꝛ
ſciret in digẽtiam illius m recta rõnezʒ

et fiaternaʒ caritatẽ nõ debẽt ſibi claud?

viſcera pictatis atteta ꝓprla ſufficientia

f eadẽ caritate debẽt ei dare dilaconem

Wl ot facẽ remſſionẽ m tow ſeu m pte

cũ ↄſilio bom et diſc ren viri et tü e differ
ri licite p̃t reſtitucõ ec ſi dbitoꝛ dilaco⸗
nẽ ſo lucõis negaret ſic tñ ꝙ ſp varatuſ

ſit ſatiſrace q; eito puenerit ad piguioẽ
ſoꝛtunã. Ceõtra wero ſi debitoꝛ nõ tmn in⸗
digens eſt ꝙ ſi creditoꝛ ſciret mdigẽtiã

eiꝰ ex fraterna caritate non tenẽtur illi

dare dilaconẽ in toto vel in pte q; non ẽ

in digẽtia tãta quin poſſit ei reſtituere i

to to vel in ꝑte tuc in ̊ caſu ſi creditoꝛ ſo
luco is dilaconé negaret debitoꝛ eide ſta
n ſo luẽ toneẽtur .· Et uis aliter qͥ da di⸗
æant h t videtur ſmavera. Si vero ſun
