linquit alteri qd veriſilr timetur ab eodẽ

abuti nõ euitat pꝑticip iũ pcci:qð a nobis

auertat xp̃us ihus.
De obediẽtia erga pᷣlatos⁊ eccia⸗
icos et ↄfeſſione ꝓprio ſacerd oti fa
enda d ermo · x
Onoꝛa premac. Scðo mõ pᷣ⸗
ceptũ iſtud expomtur de pre
ſpũuali qu gerit ceuraʒ ſalutis
m ſeculo vel etiã in religione.
uãtũ igitur ad prem ſpũ alẽ m ſeeulo

curn a' arũ Hntem honoꝛa eũ · qꝛ te de ſon⸗
te baptiſmatis regnauit.et ꝑ ſacra dii⸗
nũ alimentũ mimſtrat· ac ſanctis exem⸗

plis pdicacombʒ mſtruit et mſoꝛmat.
Hũuc preʒ tripłr honoꝛare debemus ſcz

Hhiuliter obe diẽdo ſidolr ſöuemẽdo ⁊re⸗
uereti exhibe 10
prem ſpuale ·i. platũ 1 mrem ·i · ecctam ho
noꝛare debemus Hhunmmliter obediedo in
hns ponſſme ad q̃ de iure tonemur pu⸗

ua tuz ad pmum

ta cũ peipit ſeſta celebrare ieiunare imter
dicka eceie huare ex co iĩcatos vitare · q-

poꝝ ꝛſilium traſgreſſio ſi fit ex delibera cm
ne 1 temptu ↄſlituit moꝛtale pcem· hie
8S: deut.xvjj · qi ſupbit nolẽs obedire ſa⸗

Penr

cerdotis impio moꝛte moꝛiatur ¶ Hme
ᷣmo queri p̃t vtruʒ ſubditus pᷣlato ſuo
ecciaſtieo teneatur m omibʒ obedire licʒ
etiã malus ſit pᷣſerti cũ dicat pe · pma ca⸗
nomea vn. obedite ppoſitis vris non tin
boms modeſtis h etiã diſcolis et math ·
xxin · diẽ dñs · ſup cathed rã moyſi ſedert
ſcribe ⁊ phariſei oĩa & quecũq; dixermt
wbis ſeruate ⁊ facite pᷣm vero opa eoꝝ
n olite facere di cut eni ⁊ nõ faceut · Hñj
ſut mali p̃lati quibʒ dns in omibʒ o bedi⸗
re p eepit · Nimrũ cũ ⁊ malis pꝑntibʒ ear⸗
nalibz o bediendũ ẽ · Ad hoc doõᷣm ꝙ ſup

ills rõ.xi ij· omis aĩa ptãtibʒ ſublim ioꝛibʒ
ſubdita ſit. dicit glo · eo. ꝙ ſupioꝛes ſunt

4 — 4 . .
* B M 4 — — —

——, —

obediendũ ẽ eis · cũ ergo ſbiectõ debetur
alicui racoe ptãtis ſblmioꝛis · deo qᷓ;diu
manet ptãs dz manere obedictiaqꝛ ma⸗

nente cã dʒ manere effectus. et q ptãas
placois cũ ſit donũ gre gratis date non

gratu faciẽtis ꝑ pcemnò tollitur ꝙ peco
nõ oponitur ideo in malo p̃ᷣlato ůlmiĩus
manet ptãs p̃lacõis· et ꝑ ↄnᷣs illi debetur
obediẽtia. ut pʒ· vin. q. iimj · e. nõne · m glo.
ꝓ ſi ↄꝛting at ptãtẽ tolli totalr ut ꝑ depo⸗
licõ em tũc tollitur etiã totaliter obediẽ⸗
tia wero ↄtingat ligari ſeʒ ad tpus vel
in certis caſibz tuc ſiłr ligaturo bediẽtia.
Ad G̊ ex de elec.c.wnera bilis. et idẽ eſt ſi
obedientia mhibetur vel ſuſpenditur ad
tpus. ut· xv. q: vi. c m os ſan cton. vñ co⸗
cludit aſten.li·iti.xxiin · poſt. alex.· an. q;
malo pᷣlato honoꝛ &betur q́; diu ab ecclia

tleratur et lʒ male pᷣ ſideat hri dʒ ut bn

pſdẽs quouſq; ab eccia deponatur· vnde
nõ dʒ ei bita obediétia et reuerẽtia ſub⸗
trahi a ſubditis · nee inferioꝝ ẽ indicare
ve p̃latis vtrũ ſceʒ bn openturvel non. rõ.
xnij· tu qͥs es qͥ mndieas ſeruu alienu. et
ſic o bediequ eſt malis platis. j in qmubz
obediendu ẽ ondit ſcũs thom. ſedᷣa ße.q ·
cnn · di cons · ꝙ ho ſnnpli doo ſubjcitur
qntũ ad o'ĩa exterioꝛa ⁊ interioꝛa: et ides
in omibʒ ei tenetur obedire. ſed hõ nõ te⸗
netur m omibʒ hoĩ obedire.Nam duobz
modis ↄungẽè p̃t ꝙ ſuꝑioꝛi ſuo nõ tenet᷑
obedire · Primo mõ ꝓpter pᷣeeptũ maio⸗
ris ptãtis· nullus enĩ p̃cipe p̃t ↄtra pᷣee⸗
ptũ deivel ec ſupioꝛis p̃lati dũ illð rõna⸗-
bile fuerit. ut on dit glo.rõ.xiij. ſup illud
q relſtunt eia c̃. Scðᷣo mõ ſi p cipit illð in
quo nõ ẽ ſubiectus nã in hins q ptinent
ad interioꝛẽ motũ wolũtatis nõ ten etur

terius ꝑ coꝛpus ſut agẽda.et ſʒ jm rõeʒ
ſup ioꝛitatis · ſic mi les duci in hijs qᷓ pti⸗
nent ad bellũ. ſeruus dño in hijs qᷓ pti⸗
nent ad diſciplmã vite et curi domeſticã
xpᷣianus pᷣlato ecctaſtieo ĩ hHns qᷓ ptinẽt
ad ſalutem aĩe:non enj p̃ᷣlatus ecciaſti⸗
eus aũcteʒz hʒ impandi ꝓ libitu ſuo:ſed
ſicut religioñ qᷓ ꝓſitẽtur reglarẽ ↄuerſa⸗
tio nẽ ßm illã ſuis ſubdũutur p̃latis et iðo
quãtũ ad illa ſo la tenẽtur obedire qͥ pneę

MZMM

ad regularẽ ↄuerſacõnè ptinere q̊ S0be⸗

dientia ſu ficiẽs ad ſalute ſic eti⸗ onmms
xpianus qͥ m bapuſmo vxp̃iana ꝓmittit
ↄuerſacoʒ m illa etiã ſuis pᷣlatis ſb di·
et igitur quãtũ ad illa ſola q requirũtur
ad ↄuerſacõ em xpᷣianã ꝓut ſancla m
eccia nõ ſolũ ex mure vᷣmo ſi eta pohtiuo

ſuffi ciẽter exp̃ſſit tanqᷓ; necria ad ſalutẽ
xpianus obligatus ſxtur de necitate ſa⸗

lutis · ſed qucqͥ d ad ſ̊ de bono ſupaddit
ptinet ad eumulũ pfectõms et ſie pʒ q;
ſubditi ſuis p̃latis non tenõtur m omiʒ
obedire ̊ in aliquubʒ determate. dic en
guil · ꝙ in erioꝛes tenetur obedire platis
ecciaſtieis m hHjs ad quoꝝ obſuaconez
in bapᷣmo ſe obligauerũt ut ſe: teneant
wer ſidẽ cũ opi bʒ et abrenũ ciet ſathane
et pompis eius et omi bʒ o pibʒ et p ↄns
quãtuũ ad ome pccẽm vitadũu ⁊ ſpuale bo⸗
nũ ꝓſeqnduʒ: ſed m alns aclibʒ nõ ſub⸗
dutur eis mquãatũ ad iſta reduci ſeu p⸗
tinere pñt. vn.xi.q.iiij.c·:nõ ſp malũ eſt
nõ obedire pᷣeep to.dicẽ glo. mſorioꝛ ebe
dire nõ dʒ nõ ſo lũ qn ẽ muiſtũ ſ otia añn
eſt m honeſtũ. wl ena meomodũ qd ulꝛ⸗
mu th nõ ẽ m oĩbʒ mtelligenduz ¶ Se⸗
cundo queri p̃t cũ ſeditus ſit m obediẽ⸗
tia p̃lat in hijs ſaltẽ q̃ ſut ad aĩe ſalutvʒ
neẽria· vtrũ & liceat ei alicui alteri cõ ſi⸗
teri q́;ꝓprio plam. Ad ̊ doͤᷣm ſᷣm rich.
et aſten·loqndũ eſt de cõ ſeſſio ne duplr.
Vno mõ ꝓ ut eſt opus virtuus directe
repug nas ypoeriſi m quo q́s ſeip̃m accu
ſat ne alius q; eſt appareatvel mala ſua
aperit ad moꝛbi mueſtigandã curacõneʒ
et hoe mõ ↄfeſſio fieri pt cuilibz qͥ pᷣt ad⸗
iuuare mſtruẽdo vel oꝛãdo vel de quo pᷣt
homo erubeſcere et Hinliari. et alter exẽ⸗
plo hinlitatis melioꝛari nõ pecon ↄgm⸗
tione dprau ari · et ſie qͥs ↄſiteri pᷣt cuili⸗
bet peẽm ſuũ ſiue clerico ſiue lay co. Sie

en dic bern. ſup cantica· vir pfectus eſt
veritatis amatoꝛ q omes vellet no ſcere

ſua mala du tñ nõ eſſ̊ß5ei cã mali ſed bonj.
Alio mõ ꝓut ẽ opus ſacrale oꝛdmatum

ad recõ cilia coem qᷓ fit pꝑ abſo ſucõ nem et
hee ↄfeſſio nulli ẽ faciẽda n p̃ſbro. ut ex
de e. et rem ſ. e· o mes · et lʒ quid ſentire
videãtur ꝙ in caſu neccitatis neẽrium ſit

a

2ten laietn ßm: aſten· »trariũ éwra.

qn p̃ſbro nõ lay co pᷣeeptũ ẽ in deõ· c. eſt

tn licitun ↄgruu ſi aſſit y doneus laycus

tpe nccitatis illi ooſiteri. et ſic intelligit

mgr ſmarũ ßm he. boy c. in · ji · di. xvi. c. †
vl.dices· ſi duerit pſbr ꝓxmmo facẽda

c ↄfeſſio · Að ſi queritur ad qͥd tlis ↄfeſ⸗
ſiovaleat.· rndet tho· et aſten. qꝙ; baßmuſ
Pʒ eficaciã ex ſanctiſicacone materie · et
ideo a quocũq; 2 femtur alicui ſacrmre⸗

cipit · ſed vis pme ſacralis ſiſtit in ſan⸗

ctificacone nmimſtri et ideo q layco ↄſi⸗
tetur licʒ impleat qðᷣ ex ꝑte ſua de 2feſ-
ſione ſacrali ſacrm tñ abſolueois nõ co
ſeqnitur· et ideo valet tin ad dimmucoz
pene qꝗ ſit ꝑ ↄfemſioms meritun pena. h no
2lequi tur dimmuconẽ illa pene qꝗᷓ fit ex
vi clamũ· et ideo ſic ↄfeſſus ma gis puni⸗
tur toſt i ſta vitam qᷓ; ; ↄfſeſſus ſacerdoti ·

minus th pumtur q; ſi nulli fuiſſ ſeſſuſ

werũuth ex caſu necitatis qᷓs ↄſiteri dʒ p⸗
prio ſacerdoti utʒ ĩ dco · c· omi s.· ubi dic

l. boye . poſt hoſt. et Jo. an. q ꝓPus ſac᷑⸗
dos 8z cin cum parrochjialis eccie eſt co⸗

m ſſa ſiue ſit rectoꝛ ſuue vicarius· Cura

aut ẽvigil oneroſa ac ſollicita cuſtodia
aiaruũ alicui ↄmſſa ut curet ne pereãt ſed
ſaluẽtur qᷓ ↄpetit ex lege vel ↄ mſſione ca
nomeca aut 2ſuetuidmevel p̃ſetione per
ſede aplicam nõ impro bata· vn gꝓprius
ſacerdos dici p̃t qͥ h immediata cuam
ſcʒ; ſacerdos parro chialis.ſilr p Pa eps
ſunt ꝓprij ſacerdo tes et mmediati ſili
archipſbri · ut ex de offi· archipſbri e. of⸗
heiũ· c. ut ſ mgle. Ite legatus pᷣe vel pe⸗
nitetiarius PPe. ut de offt.· legati etidem
vide intelligenduz de gnalivicario eßi.
ex de offi. iuð· oꝛdi · c. inter cetera · et ſuffi⸗
cit licetia cuinſlibʒ iſtoꝝ ut quis 2ſiteri
poſſit alteri q; ꝓrio ſacerdoti etiã ſi ſnia
ſit gnalis ſcʒ nõ expᷣſſo cui »fiteatur. utz
in exuagap. Jo· xxij.qᷓ meip̃· vas cleõis ·

et ſi qs dic hre ſe lniam a quoqᷓ; iſtoꝝn

die en. boyc. ꝙ ſibi credẽdũ ẽ. q;ꝛ nõ eſt

pſumendu ꝙ ſit immomoꝛ ꝓprie ſalutis.
erco 5occahone iã iã deõ ꝝ queri p̃t an
fres medicãtes q deputatur ab epis vel
etiã a ſumo pon tiſice ad audiedu 2feſſi-

onos ſicctã ſacerdots prochi alis hrĩe

*

debet. et vtrũ ipis fratribʒ ſic wputatis
2ↄſeſſi teneãtur ſemel in ano aſiteri prio

facerdone pſertim cũù ſacerdos ſacra mi⸗

mſtrs agno ſcere dz vultũ pecoꝝ ſuoꝝ.

ut ðꝛ ecci·xxxij· cura Iluis babe. Ad hoc

dom quãtum ad pᷣmã pte qonis. ꝙ Jo.
an. in clem · ſup cathedrã. m glo.· ſup vbo.
denotat. die p non eſt nece licẽtia petere
FPter verbu libere. et ide tenet paulus
de liazarnjs· et intelligutur medicantes

fratres pᷣdicatoꝛes ⁊mĩoꝛ es. et ibi ꝑ cle⸗

mente qitũ prog atu ſuit ad auguſtin. .
et pꝑ Jo xxij. ad carmelitas. Quatũ aut
ad ſevᷣam ptẽ qoms dͥm ꝙ licʒ qudam
ocoꝛes ſentiant ut archið. et Jo. mo. q;
ipis fratribʒ ↄſeſſi ten eatur ſemel m ãano
ofiteri ꝓ rio ſacerdoti: tñ Jo. an. ſupvor⸗
bo abſo lut. die ꝙ a fra tribʒ abſoluti no
Pernevie r, nece ↄfiteri Po ſacer⸗

doti · nee obeſt. c. omis · ꝗe intelligitur de
illo qͥ alteri legitionſeſſus nõ erat· ut di⸗
cebat bndeũs m ↄſtõne · mter eeteras.· et
o· xxnm exuagan. vas elcoĩis · qdð de fa

cko tonetur⸗ et dic he. boyc · ꝙ H verius e e.

alias ptas et o fficiũ de Pmoi de modico

—

vel de nlo oparetur mo ſoꝛſan qda deri⸗

ſione habetur · cu pauciↄ ſiterẽtur eis vi⸗
detes teneri ſe lomĩus ſacerdoti ꝗprio
eade peca ↄfiteri · de tenet guil. de mo⸗

te dicẽs ꝙ de rigoꝛen veritate ſacri q̃ᷓ qn⸗

tum ad culpã moꝛtalẽ et penã p etuã di⸗
cti frẽs m ſacro pnie reputatur ꝗprij ſa⸗
cerdotes:et ſic ſatiſfactũ e caplo· omis.

ſed q;ſeſſis eſt exhibenduʒ coꝛpus xpi
bpapriu ũ pſbiterũ nõ almi nec pᷣt eſſe bñn
eertũ pᷣſbro de cõ feſſione facta fatribzʒ
hmoi· idei circo equũ Tutile ẽ ultra necriã
2feſſionẽ talibʒ factãa wluũtaria non ob⸗
mittatur ad ondendu ſbiectõne obedi
diẽtiã ſuo plato vſitedo ſeʒ illa pecca que
citra ultimã coſeſſione Petrmuerit vel ec
omia ſi placu erit· alias em detra Hhetur p p⸗

ſbiteris 1 eoꝝ eecnjs qbz pro chiam dat

ouũ vel den ariũ in ſua ↄfeſſione q vſuetu⸗

do nõ inprobatur. ßm dockoꝛes tn m di⸗

co caplo · omis. ſůt aliq caſus in quibus
nõ dʒ ↄſiteri ꝓrio ſacerdoti ſj req niſito
curato mo ↄtradicẽete qs p̃ᷣt et dʒ lic te
alten ↄfiteri· Primus caſus eſt ſi pprius

—

— — = 2
☛R 2

1 — —
-21☛

—*
—

= †

1s

ſa cerdos ſit inſeus et ig narus wel indi⸗
ſcretus utz de pe · di . vi. e· placuit ut dem⸗

ceps nulli ſacerdotu liceat quẽlibʒ co⸗
mſſum alteri ſacerdoti ad pniam acei⸗

pere ſme eius dſenſu eui ſe Ppus mſit ᷣ

ꝓ ig noꝛãtia illius cui pus co feſſus eſt.

ſibi ↄſitetur tuc eni tollitur erubeſcentia

mpeditur. vñ · xxx · qi· Sꝛ. c· omis · ꝗ/ co⸗

Secðs caſus ſi ꝓprius ſacerdos pticeps
ẽcrimĩs utputa q; peccauit cũ pſona qᷓ

ſitẽti et ut plurmmu puritas tricoma
ſioms filij quãdã ↄpatormtatẽe cũ co⸗

ſeſſoꝛe »tralout ꝗqᷓ ꝓpter Rqs hoc ſcelus .
ppetmauerit nõ ſo lum di gmtatis honoꝛẽe

amittat werũ etia uſq; ad exitũ vite umgi

pnie ſe ſbdat· et celeſtmus Ppa ſbdit ĩbi⸗

dem. ſi quis ſacerdos cũ filia ſpuali foꝛni

mſiſſe. jd eireo fema ſi laica ẽ dereliquat

omia a res ſuas paupibʒ reddat et ↄuer

ſa in monaſterio uſq; ad moꝛteʒ deo ſer⸗
miat ſacerdos aut ι exemplu malũ de⸗

dit hoĩbz ab omi offico deponatur pere⸗

grinãdo.xv·ãams pemteat.poſtea vero

catus iuerit ſeiat ſe raue adulteriũ co⸗

ad mo naſteriu vadat·ibiq; cuclis djebʒ

oms· hinc enĩ dic Jo.· in. · omis · ꝙ pᷣſbr
grecus nõ audiet coſeſſonẽ vxoꝛis ſue .

vite ſue ßuiat deo · et. e· ſequeti. glo· m. c ·
omis.dic ꝙ ibi nõ e filiacon quo ad ſo⸗
lu ſacerdotẽ. q; ꝓles ſacerdotis iumgi
po ſß mr momo cu filjs vel ſiliabʒ 2feſſi⸗

et glo · bar. ibidẽ dic q ſacerdos oꝛnen⸗

talis nõ audliet cofeſſiõnẽn uxoai ſue. qJꝛ

nec ißa libere ↄ fitetur ſi ↄmiſit adulteri⸗

um ˖ ſi & laycus in nccitate audiat ↄ feſſi
onèẽ alicuius mulieris nõ p̃t poſtea cũ ea

ↄtrahe.· ar. B. ſi tñ ↄtrahit foꝛte tenet mui
momu vidꝛ eni tin h̊ ſacerdoti ꝓhiberi

cũ eius tm offteiu ſit audire pcca ↄfiteti

hoe ibidẽ glo · ſentit i in deteſt acoez ernmmi

ms: qmcqͥd tñᷣ ſit l videatur mhoneſtuz

et in cou emẽs ſi tn audit ſacerdos 2 ſeſſi

onẽ vxoꝛis ſuevel ↄ cubime dare pt utiq;

pniam· ̃m tho· et aſten. dumõ thᷣ alias

habeat aũctatem abſe oluendi. Tercius

caſugꝶg eſt ſi fuerit ſacerdos reuelatoꝛ v⸗
ſeſſioms qð oĩno ꝓhibetur i m deo c. oĩ 8 ·½

Ccaueat oĩno ſacerdos nevwerbo vel ſi-⸗

gno aut quis mõ ꝓdat aliqᷓtenus pees

catoꝛẽ. h ſi prudẽtioꝛi coſilio indiguene

illud abſe ſq; ulla expſſonen caute reqrat
qm q peccm m pmiali iudi eo ſibi detectum
reuelare pᷣſüpſerit nõ ſe oluz a ſacerdotie 0

— —,

deponedu deereummus wrũ etiã ad pniaʒ
— m artuũ monaſteriu retrudédu.

cy ombʒ diebz vite ſueꝑ pe⸗
Srenadel bemteat qð mntelligitur q;diu
eſt in pnia tpꝑali puta uſq; ad ſeptemu;

Wel decenmu vel plus vel! mmus m ꝙ ẽ
pñnia limitata qua elapſa èm monaſte⸗

riũ detrudẽdus ut ibi Petuam pniam a⸗
gat. Quartus caſus miweriſilr timea atur

q Ppſonãa ↄfitentẽ ſollicitabit ad pecm·

et maxie ſi q̊ ↄſtat ex ꝓbabilibʒ mdicijs
vll ex mamſeſta ↄ uerſacoe à fama ↄui.
Qmtus caſus lpcẽm ſit directe comſ⸗
ſum ↄtma ꝑſonã ipius cumati et potiſſnmme

ſ ſit tale pecm cuuis coſeſſio re reqiurat ex⸗

p̃ſionẽ ⁊ circũſtatiaʒ illius pſone in qua
ↄmiſſum eſt · utz de imfamia. de detractone
et Hmõi. Sextus caſus ẽ tpe iuſte nccita
tis ut cũ q́ mſirmatur uſq; ad moꝛtem
vwel mtrare dz inſtu bellu vel mare vel ali⸗
qð ſile euidẽs piculu et deoſt ꝓprius ſa⸗
cerdos· Peptimus caſus é ſi e vagabu⸗
dus. ff. de iundi·l.heres abſens: Octauuſ
cũ qᷓs querit domicilin quo ſe vferat. na
et is ſme dom cilio eſt ſ-ad mumcip: l.
heres · in pnei. et. l. eius · E. clſus. In hys
demq; caſibʒ pdictis ⁊ ſilibʒ in qbzʒ ꝓpba⸗
biliter timet pemtes ex ↄſeſſione biculuz
immmere ſibivel ſacerdoti ſp dʒ recurrz
ad ſupioꝛẽ et petere licetia r »Ritodi
quã ſi h̃e nõ poſſit idẽ iudieiũ ẽ ac ſi nõ
Haberet copia ſacerdotis· vñ magis eli⸗
gere dz laico ↄfiteri neei m ̊ traſgredit
eccte pᷣeeptũ q;pᷣeepta iuris po ſtim non
ſe extẽdut ultra caritatẽ nec etia fit miu⸗
ria ſacerdoti: q; annttere pmlegiuvide
q ↄceſſa ſib ptate abutitur. co coꝛdãt pe.
alex. Innoet guil. et 2uiter adduũt ꝙ ſi

nullo mõ hre pᷣ̃t ſacerdotẽ alina necitas

mmheat ↄfiteatur pccm in gne ſme eo
quo poſſit maluz ꝓpuemre et addun 4
o et ray · ꝙ tles nõ debet ↄfiten cuicũq;
ſacerdoti ſed potius illi qui alias Habet
iunſo coem ſi ſaltẽ hri p̃t · Ad laudẽ dei

Sʒzmo x
¶ De ofeſſionẽ qña eui eſt facièda aut minus ſemel in ano dʒ ſieri ↄfeſſio. ut in
AIñ ſteranda. et qualr eſt celanda et de deo ˖ c. omis · qd tñ fallit m monachis m⸗
abſo lucoe pnilegiatoꝛe¶ Hermo. xi. gris qꝗ ſaltẽ ſmglis menſibʒ ↄſiteri debet.
6 Onoꝛa premac Ad maioꝛz utz in cle · de ſta · mo. e. ne in agro. ꝙ ſane.
euidentiã materiã de cõ ſfeſſiõe quã ꝛſtitu eoem quo ad ̊ ad alios reli⸗
plemus ſcire cupientes. Dri⸗ gioſos dilatare ſatis honeſtũ ẽ. ᷣm Jo.
4 Kmo quori p̈t vtrũ de ncctate an:ibidẽ. Alnjvero qᷓ;uis ex eccie pᷣeepto
ſalutis reqatur co ſeſſio vel ſufficet ſoles nõ obligetur 2fiten mſi ſemel in ano m
pecdés atrie cu enj ꝑ ↄtriedem pᷣeedẽtẽ inz canomecl tn qe hm phm . vin · phieoꝝ
peẽm dimiſſum credatur ſequẽs co ſeſſio Wwlutas nõ retardat facè opus wſitum
necria nõ viði.· Ad hoc rñdet guil. imn ſuo mh ꝓpter aliquã cãm rõnabilẽ.deo dila
ſacrali· ꝙ hi lo qmur de illo qᷓ moꝛta l pec⸗ tio ↄfeſſioms li nõ e ex cauſa rõnabili et
camt tuc ↄcoꝛdãt theo lo gi ꝙ talis Habʒ meritoꝛia tũc vel nõ lũtas ſu fficien
oꝛe necnio aſiteri nec ſpᷣa cũ tali diſpenſ/ſa aad delecoom pect. wel dilaco ex ca uſa ſua
re poſ qm ↄ fiteri tenetur. cuius ra cõ 6. 6 piculoſa vel eti vicioſa etvtrobiq; leta
q; ſbᷣaa materia de quibʒ eccia mlitana le diſpendium immmet aje. Nam dilaco
ſfimdata é ſut ſacraquo ꝝ vnũ pnia q ofeſſiõis piculoſa. primo Jiter meer⸗ X
ſacra tollè almd nõ eſj qᷓ; ecciam Buertẽ ltitudmẽ vite di cete dno· vigilate q nel⸗
qð ppa facè nõ p̃t ꝗ ſolus xppᷣivicarius ẽ. eitis diẽ neq; hoꝛã· et diuiti rndit. Stulte
dieit enã tho· ꝙ pᷣ a necitatẽ ſacroꝝ tollẽ Hac nocte repetẽt aĩam tuãac. S cdᷣo ꝓpt
nõ pt ſicut nec inſtituẽ noua ſacia. q; ſũut accumulaconẽ crimmũdic enj greg· pec
ex mſtitucone vᷣma. h diſpenſare poſſet de catũ qðᷣ ꝑ pniam nõ djluitur mox ſu o po⸗
tpe ſcʒ ꝙ differret ultra ãnũ. Tn bñ werũ dere in aliid alit. Tere wue- eloga.
eſt ꝙ ſola trico cũ ꝓpoſito ↄſitedi ⁊ ſatiſ tionẽ a deo ita ꝙ difficilius couertitur et
faeiẽdi tollit pecm et redditviuũ 1 mun⸗ aius vita piculoſius fimtur. dicit enim
datũ pccoꝛẽ· qð oñdit dñs in laʒaro qus oniduis· qui nõ eſt ſodie cras mius ap-
ſola wcaco ono reddidit viaum anteq; tus erit. et s. qui ſe elõ gant a te pibunt
xp̃s eũ tradẽt aplis ad diſſoluendũ. ꝙ R Quarto ꝓpter mdig naeo em iudicis q
poſtea nõ ↄſite atur vel ſatiſfaciat ingra⸗ p hoc magnã mg atitudmẽ ondit reus.
tũ ſe red dit ⁊ peccat moꝛtalr. En triplex timendu ẽ etiã ꝙ qͥ ſemel tm co fitetur imn
eſt raco quare poſt ↄtricoem necria ẽ co⸗ ano nõ facit ̊ ex amoꝛe h̊ potius ex tote
feſſio ſm guil. Orima ꝓpter ſtatutũ eccie Wl ex alia ſmiſtra imtencoe q; h nõ redi,
qð pᷣcipit ↄſiteri. na auũctas et tradicõ ec⸗ ret tpus jeiunij non rediret etiã cũ illis
eleſie obligat ut pceptuʒ utz. xi. di. c. in tpus 2 ſſſioms pec- r to pter defrau
hrnns rebʒ. Scdᷣa ẽ q ignoꝛamus an pee⸗ daconẽe ge q̃ ꝑ ↄ feſſione coſerretur que
„ aatuũ ſit dqmiſſum ꝙ ſi nõ tñ m pnia quia reddet hojem magis firmũ ad reſiſtẽduz
ſacralis é a effectiua gre remittit: Ter⸗ malo inherẽdu bono.multi naq; deſperit
cia q datoꝙ ſrmus ſme pcco moꝛtali ut a peco poſſe reſipiſcere donec doloꝛoſa o
ſatiſfaci amus p̃cepto ſp̃e necriũ ẽ ſalteʒ ſeſſione ſtuduermt illud abluere. Scdo
vemalia ↄſiten ſemel m ãno.qð ꝓpter etiã dilaeo ẽ vicioſa ſc; ex negligẽtia qᷓ m
pᷣeptũ ẽ ut in eukariſtie reeepeo e reuz. moꝛtali qs exns nnmm ète necitate 2 fit
rẽtioꝛes ſmus. utʒ in dco. c. omis. ¶ Fe di nõ ↄſi tetur vel amplius tardat ⁊1 mo:·
cundo queri p̃t quo tiẽs qs ↄ ſiteri tenea tal peccatque tpis nccitas quo ad ob
nir. an ſtati; etr to mortali peco:. ¶Ad liigacoem coſeſſioms ex qtuoꝛ attẽdi pt.
iz rñdet he. boyc. in deo· c. omi a. e de b⸗- ut tangit alex. de DHalł:m.inij. pte ſũme. er
et re · ꝙ cũ 2feſſio ſit pᷣeeptũ affirmatm tho ·. i n. Dr mmo ex pte piculi nnmmmẽtis
nõ obligat nᷣ ꝓ locoa tpe· er eccia wolut ſeʒ moꝛtis utpote ſi ẽ i bello· m mari· vel
in h p eepto tys determare cũ ſit peeptuʒ in alio moꝛtis piculo.vel ſi mulier eſt mn
diſciplie nõ nature · vn determ auit qp ad partu Rlibz. cB0 ex ꝑte ſacri euiuſcũq;ʒ

noen
nnc⸗
ne
;
n
nop⸗
ga⸗
Vre

⸗
bunt
8 4
ras⸗

1e
t
R
Nfnu
raue
kedi,
ſart
6

ſte.
no⸗
ob⸗
Apt⸗
ne⸗
nins
wl

4

eu

ſuſeupien di tactadi vel conferẽdi vel in
aliquo actu ut mjmſtrum eeelele ſe ex⸗
hibedi· verbi gra. Sivult ſacrũ oꝛdinẽ re
eipe celebrare eukariſtiaʒ ſum ere vel ſa⸗
eramẽta mimſtiare ad quos actus nul⸗
lus im moꝛtali peco non ↄfeſſus aceedere
dz copia ſacerdotis oblata et necitate
nõ urgente· Tereo ex ꝓyte ſtimuli 2ſcje ·
cũ ſcʒ ↄſcictia ſibi dictat ꝙ ſtati coſiteri
teneatur ex eo ꝙ diteſat ſe poſſe reſiſtẽ

peco mſi pma Pfeſſione · ꝙ ſi illa mehilo⸗ ⸗

mmus pᷣtermittat vel differt nõ excuſa
tur a moꝛtaliꝗpter ↄtẽptũ quẽ incurre⸗
re pᷣt duplieꝛ neone ; rimo cũ celeritas

ↄſeſſoms ↄtenitur ut actus peci ſepius
iteretur. Heðdo cũ aclualr co gitat diſpen

diñ peci offen ſam dei alia hmõi qꝗ q effica
citer illũ ad pniam meitarẽt · et tn nõ pe⸗
miteret potius illi mocom reſſteret qð
Aũ rehſtè in ſpiracom ſpuũs ſancti· Quar

to ex Ete dubn ut ſ Habze caſu de quo Pa

ſolus eu abſolus p̃t et nüc hʒ o piã co⸗
feſſoꝛis dyi Po. et dubitat ſi illu Habebit
in futu ro· vñn ſi qs exns m moꝛtali in hijſ

caſibz differt ↄſiteri nõ excuſatur a moꝛ⸗

tali dumo debitar opoꝛtumtatem Habeat.
Tereo queri p̃t vtrũ in aliquo caſu te⸗

netur quis feſſonẽ facka reiterare·Ad
6 rndet pe · in · im qp ↄfeſſio Em remedinz

et in pᷣeeptũ · quãtũ igitur e in remedinz
ſi qs vult iterũ ↄſiteri bonũ ẽ ad maioꝛeʒ
remiſſionẽ eitius obtinendã. ta ex pena
er verecücia 6;67 etia exvi clamũ. quãtum

tn ad pceptũ nõ tenetur illã iterare mſi

velit poſtqᷓ; cirographus pcci quo ſe di

abolo ſemel obligauerat eſt ſolutus · m

aliquibʒ tñ caſbʒ ↄfeſionẽ j reiterare tene
tur ſcʒ vel ꝓpter defecku feſſoꝛis à ꝓpter
defeckũ ↄfitetis:nam pmo reiterare tenet᷑
5 deficit ↄfeſſoꝛi clams potentie eo ꝙ non
pt de peco ↄfeſſo abſoluẽ.et tũe remitter
eũ ad ſuꝑioꝛẽ cũ l̃is wel aliter. quã tñ re⸗
miſſionẽ N peem oecultũ ẽ facẽ dʒ de licẽ⸗
tia pemtẽtis tm· et nõ aliter vel dimittat
eũ ire libere ad quẽcũq; H tem abſoluẽ
di ptatem · quõ auũt abſoluco iſta fieri dʒ
ab eo q remittit ad ſupioꝛẽ in bijs de qbz

vtãtem hoʒ abſo luẽdi · ondit tho · m q dã

lodlibem diees c ſacerdos non abſol

„
.
**

nit aliquẽ nᷣ qin diumitus ereditur abſo
lutus.· ſed poſtqᷓ; a do ẽ abſolutus tene⸗
tur adhuc eecie ↄfiteri · et qʒ; diſpenſaco
abſoluconis nõ eſt ota mmoꝛi tradita.
tenetur tn ei omia ↄſteri.et ipᷣe debz ab
omibz abſoluere a quibz pt. et deinde te⸗
netur eũ remtté ad ſupioꝛ abſoluẽduz
de reſiduo.werũitn ſm tlv. m. ii ij. di. xlx.

ſacerdos nullu abſolueßt excoicatuz: a

elpa n pus abſolutus fuéit ab excoi cati

one q; pticeps nõ eſt ſacroꝝ eccie exco⸗

mmcatus q tn exco cati tpe nccitatis ab
ſolun pnt a quo cũq; ſacerdote ab omi:
bus etiã excoicacoibzʒ. weruth ut Habet
li. vi. de ſen · ex· c. eos.ſi ſie abſoluti a ſen

tentia canoms vel ſoĩs eo ꝙ recurro neq⸗

unt ad eũ a quo fuerãt abſo luedi ꝗpter
legitimu piculũwl im edmẽetũ. ſi ceſſan
te piculo vel mmpedimẽeto nõ pᷣſentent ſe
illi a quo debebat abſolum mãdatu eiug ve
cepturi et ut optꝭ ſatiſfa cturi remeidut
m eandem ſnĩam ſicut ꝛilli quibʒ a ſede
aplica vel legatis abſo lutis mingit ut
oꝛdmario vel alteri ſe pntont ꝓ pnia. et
ꝙ m iriatis ſatiſfaciat quãto citug pote

rvint. Dreterea ſi q aliquẽ abſoluit de fa

Eo qðs tn de ure nõ p̃t. non credit ſcũs

thom · eũ abſe olutum eſſe. excuſa tur tñ per

ig noꝛatiã iuris h̊ multo magis p gnoꝛa
tiã fa cli cũ eredit eũ hre aũclatẽ n fue⸗
rit ignoꝛãtia eraſſan affectata: ſaccos
en nõ excuſatur cui uis ills: ignozarenõ
licz. ide tenet glo.ij. m v. ex eiuitates. m
eclem. ſup catheca. die etia Jo· an. qꝙ; quo

ad pena eternã ase E.ß aſatiſfaclõe et

pmialtutus nõ è. ſi ꝗ qritur qd de co⸗
feſſione ſacdoti facta q; nõ de iure tenet
ecciam · Ad hrndet fran· de zab. ꝙ lz vale
ant geſta x tlem p̃latũ facta donec tole⸗
ratur. ut dicut jnno · et hoſt · q tñ m ſoꝛo
pmali interptabuturi m ptẽ durioꝛẽ tan⸗
q; tutioꝛẽ.ex de ſerutimo · c.i.m glo · meli⸗
us eſt ut Habeatur ꝓ non ab ſolutis ita
ỹ vuiẽtes 4, qᷓ fueruũt ↄfeſſi tali plam dete⸗
cto ꝙ nõ ſit vel fuit platus iterũ coſitori
tebebüt. quo ad moꝛtuos aute mterpᷣta⸗
butur ꝙ ex ſide ſaluati ſut· et abſoluco
valuerit · ut vult glo. ex de elee · m · e. du⸗
dum · er qð ibidem textus dic. ꝙ tales

anime weipiũtur meelligituf quo ad ⸗
eipientẽ qͥ eas queſtus gra pdere nõ cu
nuit qu atum in eo fuitet ideo ſanguis
eouꝝ a deo diſtin eNe djr nir. q; deus nul
lu deipiwlit quãtũ in eo ẽ. tles ßm glo⸗
ſam ſaluãturi m ſola ſide. Scdᷣo wro ite⸗
mre tenetur ſi defuit 2feſſoꝛ elauis ſciẽtie
q neſeit diſce cernere inter lepraã vlepraʒ ·
tuc eni diſerecoꝛi denuo 2 fitẽduʒ ẽ. ut m
deõ · e· omis. de pe · di . vj. c. placiit. Ter⸗
cio iterare tenetur ex pte deſeclus co ſitẽ⸗
tis qn ſciẽter dmmidiauit 2ſeſſionẽ tacẽ⸗

do moꝛtale peem. dieit en he. boic. m. deo

·c.oĩs · ꝙ; nõ ẽ licitũ ſi qͥs in fraude wl pe

wrecũdiã diuerſis ↄfitetur cuilibʒ ptem

dutaxat reuelado ꝗꝓpter verecũdia ſic qͥ⸗

dam facint ↄhderates maxmmã ↄgeriem

., 116 .

pecoꝝut de pe · di. v. c.i. vn tho. m. i · dij.
xvñ· dic · de necitate 2 feſtioms ẽ hõö
omia pcca ſua ↄfite atur qᷓ ꝓ tüc hʒ in me
moꝛ a· alio qiũ nõ ẽ ſeſſio h ↄfeſſioms R⸗

mulac · ſed h q́s nõ habint in momoꝛia
að poſtea recoꝛdatur ſuſficit , z pecm
dicat explicite ꝛ alia m Fnali dicedo ꝙ

cuũ alia multa ↄſittur ſ̊ oblitus fuit·ĩ de
pe. Quarto ſi ↄfitẽs ↄtẽpſit wel noglexit
ſatiſfacẽ ꝛ0o blitus ẽ emmcta ſatiſfeoʒ qua

ſi ſcerret et ea inplere Vellet nõ opoꝛteret †
ob h iterare feſſionẽ · Qmtu quide addᷣé

wluüt de eo q redit ad peca ↄfeſſa qꝛ qui
remeidit nõ viðꝛ eſſe verus 3 bemtẽs . h po⸗

tius irniſoꝛ · de pe · dj. j . c. ꝗ q reineidit. ʒ
ad ̊ rndet ſcus tho · i. im · di . xxñij · qᷓ reci⸗
duas nullo mõ tenetur peca duymiſſa di⸗
rocte ↄſiteri nec . guali nec m ſpeeiali cui

cu q; vfiteatur hſz indirecte ſic illud ſme 4

ſeiri nõ p̃t debitus modus ſatiſfactõms
tenetur reeidmias n otificare peca dimiſ

ſa quatũ ſufficit ad ſ ut ſciatur qᷓ ſatiſfſa⸗

ctio poſſit illi grueétius imingi ut ſi fre⸗
quẽter lapſu carms paſſus ẽ ex aliqᷓ oe⸗
caſio ne ꝑ ſatiſfactõnẽ talis occaho Pſei⸗

datur er ſil de alijs pccis· Sextuz etiã q́ͥ⸗

dam adgdut de eo q ↄfeſſus eſt in FPoſito
nõ deſerẽdi peẽm. de tn caſu denenh m—
iin · dxvñnj. ꝙ afeſſio ßm ꝙ ẽ actus vir⸗

——.

tuitis nõvalet ſme caritate qꝗᷣ q eſt puͤcipi

morẽdi ·h hm e eſt ps ſacri oꝛdmat ↄſfitẽ
tem ad ſacerdotẽ ꝗ qͥ daues eccie hʒ · et b*

ↄfeſſionẽ ↄſitẽtis »gnoſet⸗ ſactiã eiug
er m hoc p̃t etiã eſſe in eo qͥ nõ ẽ ↄtritus

qꝛp̃t pcca ſua ſacerdoti nota facé. et cla⸗
uibus eecte ſe ſubicere · et quaunis tüc nõ

eipiat abſoluceonis fructũ recedẽte tᷣ

ſi ctõe meipiet recipe ſic ec m alijs ſacriſ.

vñn non ten etur iterare ofeſſione ad qua⸗

fictus aceedit·ſ̊ tenetur poſtmodũ 6en.

onẽ ſua ↄſiteri eocoꝛdat pꝑe · Ad ſi etiã fa⸗

cere viðꝛ de pe . dj. i. monſura. ¶. no ita.
ubi ðꝛ. nee ẽ neceſſe ut q ſemel ſacerdoti
ↄfeſſi ſumꝰ denuo ↄſiteamur. ß ligua coꝛ⸗

dis nõ carnis apudverũ mdice ea ingi⸗

ter oſiteri debemus. et lz may· et hoſt. d»tra⸗
riũ tenet · th iſtud werius við: me ex de

pe. et re. e· qp qudã · dic alex in ij. p! licz n5
ſit wma hmõi pmia admittenda th eon
coſe ſio· et crebris ſalutaribzʒ momtis elt

pnia mdicenda. glo· tlis phia non wera

id ẽ fructuoſa quo ad vita eternã. valz
th ei ꝗ q faca ſentiet fruclũ eius cũ de alio

erinie priam egerit. ut pʒ de pe. di. jj.
ult: in h Quarto queri pr an pogrmi
cofſiteri pnt alieno ſacerdoti et abſolui a

ermie cuius abſo lueonem ſibi retinuit

Ebpus. Ad ſz rñdet guil. ꝙ ſi acceperunt

pera ⁊ baculu vel alias licẽtiã a ꝓprijs ſa⸗

cerdotibʒ p̃ſumedũ eis data lnia fſits⸗

di et tuc abſolui pt etia a ca ſibʒ eß eßo re⸗
ſeruatis maxnme cũ imſtat tpus Sali
dↄuioms ut in paſca· dz illi t miugi
Habuerit copiã ſui epivel alterius en

aũetatem abſo luẽdi iterũ coſiteatur illi

pniam ab illo recipiés. Fi wro ſme Inia

ſui ſacerdotis pegrinantur ab alio non

pnñt abſolui n m n ccitate · Et idẽ ẽ de alnſ
negociatoꝛi bʒ Tviatoꝛibus m Inno. er

oſt. In extrema tñᷣ ncẽitate pt qiulibz⸗ ab⸗
ſolui aũctate aplica nec reqritur ĩtoreco
2feſſionis vel abſolucõnis · h tñ fuiſß ex⸗

emicatus et in tali nccitate abſolutus
ſi poſtea ſe non repnᷣtat epo remeidit i
eandẽ ſnĩamut li.vi.de ſen· excõc. eos ·
¶uũ to p̃terea qri p̃t vtrũ habes ↄfeſ⸗
lon ale vel pmlegiũ p ale in a Htur talis

clauſula· qui i ſuꝑ pecis qᷓ Rbi coſiteberis nᷣ

tali a ſmt ꝓpter q merito ſedes aplica ſit
2ſulẽda an vigoꝛe iſton verboꝝ abſolui
Fe ab excc coe oꝛtũ honte a canone illo

.
+ —,, — – — —

—

rxxvn. q in. ſi s abrte diabolo houius

ſaenleg ijvieru meurrerit q; in clicũ wl

mochũ violétas manus miecerit anathe

matis vmelo ſbiaceatanullus eßonillů

abſoluere pſumat n moꝛtis urgete picu⸗

lo⁊c᷑· vel ſ mcurrerit excoiraconẽ maio⸗
rem ob pticipacõem vel in alijs excõica⸗
tiombz· Ad hoc rñdet vir magne ſ- cetie

. dñs acobʒ e camenma· decan ua. q ab omi
excoicacõe p̃t abſolui n ſ̃a ſibi ſpeciali

abſolucoeʒ reßuaueĩt. Caſus aut ̃ales

relſeruati ſut-atrox pcuſſio cleriei. falſa⸗
tio bulle Palis. ↄbuſtio eccie poſt denü⸗
ciacoem. ſnmo man in oꝛdie. ſi ſuſpenſus: a

Smis vel maioꝛi excoĩcacoe ligatus ſe di

umis mmſceat officis ut pus yrregu⸗
laris ofſieit᷑· In ceteris wero ꝗᷓ ſpealr pe
nõ reſeruãtur ↄſeſſoꝛ pdcũs abſoluẽ pᷣt ·
ar. c. nup · C. m ſedo. Eex de ſen · ex · na bi

die ꝙ q dditoꝛ canõis eius abſoluconẽ

ſbi ſpeci alr nõ retinuerit eoipᷣo ↄ ceſſiſſe
vij̃ꝛ alijs facultatẽ relaxadi · ſilr eũ ſedeſ/
aphlica pmlegiat aliqᷓs deuotas pſonas

ſmnul ↄmoꝛãtes ut ſez poſſmt elige 2ſeſ⸗

lToꝛ? a quo faciãt celebrari recipiant ſa⸗

cramtac: ſemp⸗ addit illa clauſula iure

parrochialis eccie ſy ſaluo· De quo dns
abbas mgr arnoldus ſeĩ pauli in traie⸗
cto decretoꝝꝝ doctoꝛ cõſultus rñdit. exqꝭ
dicta clauſula freqñter in puilegnjs inſe
ritur ip̃am clauſulã iße ſpᷣa met expomt
ex de pl · in · .· im Hijs · et vult q/ PHnilegi
V aa pmlegijs ei⸗ eis ↄceſſis vtatur du tn ab D
pinjs ꝗiure parrochiali ꝓuemiũt abſtine

ant · qſn dicat· ↄceſſis utatur h̊ omia emo

lmnẽta mde ꝓuemẽtia prochiali cedant
eccie in qbʒ latet eccie pᷣudiciũ. vñ dicüut
dcoꝛes in deo · e · m hijs . ꝙ nõ recipiat

alienos ad dᷣina dñicis diebz et feſtiuia
in ↄtẽptũ pᷣſbri ꝑrochialis · ut e de pro⸗
chijs · in . c. ut dnicis. et ꝙ nõ bngdicaãt mu

lieres neq; puulos baptizẽt nee deimaſ
vel oblacõ es ꝑrochianoꝝ recipiãt nec
miñgat parrochiam
dat eukariſtia ſiſiad

exto demq; qri

p̃t cũ u nullo mõ liceat reuelare 2ↄfeſſone e

vtrũ ſi qͥs reuelat alicuin m ↄfeſſione con
lio vel ſecreto talia qᷓ nõ ſut de ſuinatura
=ð q; reuelat ſacerdoti q̃ dʒ ve l que

ſet de nõ reuelãdo q; nõ eſſ obhuãduʒ miu⸗

ſibi debe turwl dpomt tenes eũ aliq peeu
mã ſ titulo ↄſeſſioms an celare tenea⸗
tur ndet ray · et guil . q⸗ ſacerdos nõ dz
talia recipe ſb titulo ↄfeſſoms.ſi tñ ꝑ in⸗

dviſerecoem ſic recipit nõ ten etur eelare
mſi p modũ ↄſilij vel ſeeret · et ura qᷓ pu⸗
můt reuelaãtes 2 feſſones nõ attẽdutur

ñnᷣ ad peca · vñ ſacerdos ſi ↄpelletur ꝑ iu⸗
rnamentũ de tali debito reuelãdo vel depo⸗

ſitarius de peeuma apud ſe repoſita tene
tur vtriq; dicẽ wenitatẽ· otiã ſi pus ium ſ⸗

——

ramẽtũ m pindieiu uiris aliem. ſecus th

ſi miuſte ꝛ ꝑ tinuũ inquirétur tũe em ſb
terfugẽ debẽt tacẽdo wi ſo phiſtiee rnde⸗
d.· pecm wero qð ſoli ſeitur m ↄfeſio ne
nõ h; reuelare alicui euã cũ licẽtia »fitens

ſßm tlo· pe · et he. boyc. faciet ſibi diei ex

ↄfeſſionẽ. et ſie petet licẽnã reuelãdi:cuiꝰ
rmac õ. qꝛ; qſi de eſſentia ſacñ ẽ ↄfeſſionez

celare miſi ſoꝛte cõſitẽs welit q; abſolute

— .

ſeaat libere ad dicædu alicui ſoli ̊ non
alijs · vel in libʒ cahbʒ. Addit eua hben.
boyc. in deõ · e · omis · ¶ caueat · ꝙ ſi quis
dſitelur † peẽm ↄmntredu ut Pfckin⸗ ma⸗
lehciũ vc et dic ſe nõ poſſe tẽptacom reſ⸗
ſtere · tic m roð. ſacerdos reuelare pᷣt
hñjs qͥ vñt ꝓdeſſe et nõ obeſſe · qu ſic ex⸗
pomt texti· de pe. di. vi..c.ſacerdosideʒ

archið. ibi. et Jo. ij · q · i. e. R pecaueit. ſup

vVbo ꝓditoꝛ· ꝙ nõ ẽ ꝓdieo uelaco ð peco

futuro h de pᷣterito · eredit he · boye. q; nõ
tenetur celare in viↄ feſſoms ſacralis
n5 Ewera ↄfeſſio eo ꝙ de peco comttèdo
nõ pt dari pnia. ahß tenetur celare in vi ſe⸗
creti. ſeeretũ aũt in tali caſu celari nõ dʒ.
q; tin malũ quilibʒ impedire tonetur cir⸗
cũſtatijs debitis. ut pꝭ de iutiut.c. quẽad⸗
modũu. Eul. m oſt · tñ ſco . tho · rich. et ky.
tmriũ dicut m. iij · ß nnpediri dz malum
omi mõ ſme exp̃ſſione pſone · dieit e otiam
aſten. qꝙ ſi laicus caſu audiat peca »ſite⸗
tis ſacerdoti tenetur illud celare ex p̃ce⸗
pto uris nature iuris duumi poſitim ·
Silr ſi ↄfeſſoꝛ alicui reuelaret 41 tm ſamt
ex conſeſſione · Ad laudem dei ·
de oblacõibo in eccia dandis reci

piẽdis vel reppuendis ꝛde ſo lucõmby-

decim arũ p̃ᷣdialiũ pſonaliũ ꝛmixtaruũ·

Onoꝛa pa⸗ ¶ Sermo· xijꝰ.
trẽꝛc· Scdᷣo debemus honoꝛa
e parẽtes ſpuales eis ſid elłx
X. ſbuenjiedo m omibʒ necitati⸗
bus in cuius argumtum ðꝛ de ſe · di. i. e⸗
omis xpianus ꝓcuret ad nſſarũ ſolem
ma aliqͥ̃d deo offerre 1 dueé ad memoꝛ
gs deus p moyſen dixit. nõ app arebis in
ↄſpectu meo vacuus. Et ĩ collectis ſcon
patrũ liq do apparet ꝙ omes xpᷣiam ali⸗
qd o offerre ex vſu ſcõꝝ patrũ debent
Id huius igitur euidentiã pmo queri
pt vtrũ obla eoes vſuales q̃ fiunt in cccia
parro chi ali p̃ᷣſbro ad altare ſut de neci⸗
tate p̃ cepti · pᷣſertim cũ m lege wteri pece⸗
pit dns ne vacuis mambzwemrẽt ad tẽ⸗
pꝓlu ut dẽm . Ad ſo rndet ſcũs tho. ſcda
ße. q· lxxx vi.ꝙ nomẽ oblaconis due eſt
ad omes res que exhibetur in cultina dei
WVll in uſu mimſtroꝝ expendẽdo.et hmõi
obla coes de ſui ra coe hHabẽt ꝙ oſferantur
wolũtarie. m illud.exoð.xxv. de hoje
ultroneus offert accipietis 1 c. et math.
J.v. Si ofers munus tuũ. & uadruplici
tn rone q́̊s tenetur ad oblacones illas.
PDrimo ex p eedẽti ↄ-ueneõne ſic cũ alicui
ↄceditur fundus eccie ut certis tpibʒ ob
lacoem faciat · qd tñ hʒ raconem cenſug.
Seðdᷣo ꝓpter pᷣedentẽ xputaeo em vel pꝓp
miſſionẽ ſic cũ qͥ offert donacõe inter vi
uos wl cũ in teſtõ relmqͥ t eccie aliquã nẽ
mo bile vel inmobilẽ in poſterũ ſoluẽda.
Tercõ ꝓpter eccie vel mimſtri nccttatem.
puta ſi mimſter eccie nõ Haberet vñ ſuſtö/
taretur· ut deo· c. omis xp̃ianus· qd in⸗

telli gitur tãqᷓ; p̃ceptũ du mimſter paup
e· vn dicẽ i bi glo.credo ꝙ ſi ſaẽdos pau⸗
bper eſt pᷣt eis ᷣma offi cia ſtrahẽ i dent.
tutius tñ ẽ ꝙ cogãtur ꝑ ſupioꝛẽ qð etiaʒ
ſieĩ dʒ.xij.q.ij.c.caritate· Q uarto ꝓpter
ↄſuetudmẽ.tenetur enj ſideles in ſolem⸗
tatibʒ aliqͥ bz ad aliqᷓs oblacoes ↄſuetas
ad ;̊ ex de ſmõia·c.ad aplicam · ubi ðꝛ q;
p ep̃ᷣum lociveritate eog nita ↄpeſcantur
q̃ malico ſe mtũtur laudabilẽ ↄſuetu die,
immutare, et glo · et hee feſta ſut p eipue
atuoꝛ pneipalia · et addit thom:ꝙ in hijs
duo bz ultis caſibz remanet oblſaoõ dã⸗

mõ wluntaria qntũ ad qᷓntita tẽwl ſpẽm

ſ

—

†

cs ðͦèU

H. Aliquo⸗. oblacocs ſynt veſpaicde R

