de Hal: m. jij· pte ſume. S iwro tria pᷣdcã
ↄtin gũt in necitate euitabili et ptim ab
eo qͥ pmo alm ad offenſionem ꝓuocat

tic tenetur ad reſtitu co em m gradum

4

et qualit atẽ miuriarũ. Pro quo ſciẽduʒ
pmo quis infert ꝓxnmo danu vulne⸗

rmdo.ita tñ ꝙ vulnus ſit remediabile et

tue mferẽs remanet oblig atus ad tria·
dicos quas ille m ſan acone ſuoꝝ vulne

rũ ſecit · utʒ ex de mint. et dam · da. c · ſi ri⸗

xaſti. et ſumtur exoðᷣ.xxij. i rixa ti fue⸗
rmt hoĩes ⁊ pcuſſerit alter ꝓximũuũ ſuũ et
ille moꝛtuus nõ ſuerit· h iacueit in lecto
ꝗ peuſſit opas eius ſeʒ amiſſas ſᷣm glo·
ct nnpenſas in medicos reſtituat · Scoo

tenetur ad illa q vulneratus occaſione

talis leno ms amiſit puta ſi hõ deditus
erat alicu laboꝛico coꝛpali. vnde veriſiſr·
credi p̃t ꝙ in de fſuiſ lueratus: ad talem
ſatiſractõnem obligatus ẽ ut dic glo · in

.c.pallegato. Cerco tenetur ad placaco⸗

7

nem ipius leſi de inmria data. oum eni hõi

mter cetera bona bonũ ſonoꝛiſ ſit maxim

bonũ· nõ við: ꝙ alicui in ferri poſſit guis

bitriũ bonoꝝn viro cðo vero qs ꝓxi⸗
mo danũuũ coꝛpis mfert eũ mutilando· qð
vtiq; damnũ irremediabile ẽ q npedit

ex to to actũ huanũ qͥ hoĩ ſm membrum ⸗

illõ ↄpenit · et de H m lege weteri lex thioms
antiqus ſcʒ exoðᷣ.xxi. ubi ðꝛ· reddet am⸗

mã ꝓ aia· oculũ ꝓ oclo · dentem ꝓ dente ·

manũ ꝓ manu·pedẽ de: aduſtõnem

/

7

Ae 1

Knn
dunge
Slen
nbſe
lsquas
nidtnn
ſfſe
o ſer
vae
l ſar
aer.
pce
in ab
uocat
ndun
ſoign
wuhe⸗
blee
dm
1sine
vule
ahe⸗
ic
echn
e
dus

ec,

nte⸗
mem.

„
*W

cleha nõ muemtur in Hmõi aliquã reſti⸗

tucõnẽ mſi ſecumanã aſtituiſſe. Snm
ſco · in. im · di· xv· talis mutilans obligat᷑

mutilato ad qiuq; pᷣ̃ſtim ſi eſt enoꝛmis
mutilaco ex toto mpediẽs actũ q ↄpetit
hoĩ ym ptem amputatã. ut ãputaco ma
nus dextre · Primo tenetur ad expenſaſ
expoſitas m cumcoe illius ut dem eſt de
pᷣmo gradu. cdᷣo tenetur ad ſatiſfacti
onẽ nnpediti lueri ꝓ toto tpe futuro
mem bro illov ſitaturus erat qð abſciſu ẽ
iudicõ ꝓboꝝ viroꝝ · vnde m eimlia iura
tonetur ad extimaconem oparum ſutu⸗
rarũ ꝓ toto tpe vite trũcati: utʒ· mmſti · de
obli. qᷓ ex qᷓ̃ delic.nal.ꝗ· hojĩe.fj. de Hnjs qᷓ
eiecerũt wel effu ·l. f. Terco ad ſatiſfacti⸗

onẽ affli ctõms illius mutilati q ſibi ꝓpe⸗

tua eſt.cũ vmere ſme oculis à ſme mau

triſtabile ſit ⁊ oneroſu·qua ꝓpter ei tene

tur ad aliqᷓ alia ſup imped eda ex quibz
poſſit onera t triſticias ex ta en one co
ceptas ↄſolabiliis ſuſtin ere· Ex vno tñ

reſpcũ plus ẽ ponderãda mutilacõ pau⸗
peris q; duitis ſi magis egebat abſeſa
pte ad victũ nceriũ acquirẽdũ: ex alte⸗
rovero reſpcũ alia codicõ in dinite pon⸗

derada ẽ ſeʒ dismtaa bſpne⸗ ſ parũ ẽ H
quo ad pmũ reſpectuʒ. Quarto tenetur
trũcatoꝛ ſi duues ẽ alere trücatũ ſi aluno
nijs eget · ¶mto tenet᷑ trũcatoꝛ etiã al?
oes s trũcatus illo membro lucrãs alẽ
ſolebat·ſeʒ vxoꝛẽ filios parẽtes et ſiles
quos nune ꝓpter abſciſu membrũ aleræ
nõpt · et H quidẽ de rig oꝛe inſticie.· ¶ Ter⸗
cio denq; qs ꝓxhno dãnuz coꝛpis infert
eũ occidẽdo. ꝓ quo dãno m multis ↄ ui⸗
tatibʒ lex talioms ẽ poſita. ut ſeʒ hoicida
occidaturet ̊ rõnabilr qꝛ; ſ ↄſonat le⸗
gi naturali: 2 ſonat etiã legi date ꝑ moi⸗
K a dno · et ↄ firmatũ ẽ in lege euaã geli⸗
ca a xpᷣo diceẽte· mathᷣ.xxvi: omes q ac⸗
cepermt gladiũ gladio pibunt· YJerũtñ
Peke di tripliciter fieri pᷣt · Prnmno a ra⸗
ſu de q diẽ tho · ſcða ße · q· lxv.iq ßm phm
eaſus ẽ cauſa agẽs p̃ᷣter mteneõnem et

—

11

ꝓ aduſtõne· vulnus ꝓvulnere linoꝛez
pP lioꝛe. d dns · ego aut dieo vobis. nõ
relſiſtere ꝓ eo ſcʒ malũ reddẽdo ex vm⸗
dicta. cuis doctrin à amplectẽs mr ec⸗

4
.
—
„
. S

„
4

ideo ſnnplr lo qndo caſualia noſit inte
ta neq; wlũtaria· et qꝛ ome pecm ẽ wlũ
tanu m aug. ido caſualia mquãtũ hu⸗
iuſmõi nõ ſut pcca. cõ tingit th id eſſe vo⸗
litũ mtentũ ꝑ acecns qð actuapꝑ ſenõ ẽ
wolitũ intentuʒ ᷣm ꝙ cã ꝑ acens dᷣ re⸗/
mo uẽst ꝓhibes· qui eni non remouet ea
ex quibʒ ſequitur honmcidu qð th remo⸗
uere debut indicatur quo damõ wluta⸗
rnus hoĩcida.qᷣ ↄtĩ git dupli.· Drimo qn
dat o pam rebʒ illieitis qᷓs vitare debebat
Sedo qn nõ adhibʒ debitã ſollicitudimmẽ.
et vtro q; moõ ↄnmnttit Hoi ciduiʒ et ten etur
ad reſtõem.mitius tn cũ talibʒ agẽdum
eſt· argumtũ Hẽtur. nui· xxxv. u bi dꝛ. qp
quicũq; foꝛtuitu ⁊ abſq; odio ꝓximũ p⸗
cuſſerit i moꝛtuus fuerit in vna ciut atũ
reſugij ſaluari poterit quãdiu in illa ci-
uitate pleuerauerit uſq; ad moꝛtẽ ſũm
ſacerdotis·tũc enĩ ad ꝓprnia redire potu⸗
zt. Et ne tlis occiſo: ꝓpter viã lõgioꝛ em
apphen détur a ꝓxmus occiſi oꝛdiate ſu
erũt ꝑ ſucceſſuʒ tpis · x. eiuitates refuginj
equalr diſtates. ut dicit lyra deutet· xx.
Preterea m ung rei licite o pam das er
debita diligenna adhibes ſi ex caſualr
ſeq uatur hoĩeidium. nõ m currit hoĩcidij/
reatuũ.argumtiũ deut:xix. ubi exẽpliſicat
de eo qͥ cũ ꝓxĩo exinjt m Rluãa ad cedõduʒ
ligna et ferrũ exiẽs de manubnio peuſſit
ꝓximũa interfecit:talis mterſectoꝛ nõ
reputatur hoĩcida nec eſt reugs moꝛtig.l.
di. c. ſope ↄtigit. de opꝑe aũt illiceito et de
diligẽtia nõ adhibita vide ſupius in pce⸗
pto · nõ occids. Seðdᷣo p̃t fiori hoĩcidiũ ex
deſenſione ꝓpriaquãa h ſolum intẽd eb at
et h cüũ moderamie mculpate tutele. et
talis defen ſo licita : qe m immavonvI
repellè lieet. ideoo nõ iudicatur reus ſojĩei⸗
di. nec en ut diẽ tho · ubi ſup. eſl necriuz
ad ſalutem ut hõ accum moderate tute⸗
le p̃termittat ad euitãdã alterius occi⸗
ſionẽ· qꝛ pluſ. ꝓuidere ten etur hõ vite ſue
q; aliene. mchilomius tñ cũ hoſĩem occi⸗
dere nõ liez mſi publica aũclate ꝓpter bo
nüũ duͦe · io illicitũ ẽ ꝙ homo lviem oc⸗
cidere intẽdat ut ſeipᷣm deſjendat mſñ ei
q̃ publicã hʒ aũc lem q̃ mtendẽs occidẽ
homiem ad ſui defenhoneʒ refert hoc ad

= 2 4
. 4 2=ðèèðð
= 7 5õ 5 .
“S ?
— .
4 .
4 „ ℳ₰
R .
* 4 „ .

yublicũ bonum quãuis etiã tles peecẽt ſi
ꝓpria libidme moueãtur· ꝙ ſi ad defenſ
onẽ ꝓpriãvtatur maioꝛi vio lẽtia qᷓ opo:
teat illicitũ erit. et ſi occid erit reus erit-
et t mmus reus ẽ defen dẽs q; muadẽs ·
mmuſq; ad reſtitueoem obligatus · Ter⸗

cio p̃t fieri homi cidiũ ex inuaſione alte⸗

rius er H honneidiñ ꝓprie dꝛ vwolũtariũ m
lege ꝓhibitũ er acriter pumẽduũ. vñ die
ſco. m. j. di. xv· ꝙ ſi de hoĩcidis alicibi
nõ eſß ſt atuta lex talionis tũc ꝓ ſatiſfa⸗
ctione nullus ſibi moꝛteʒ in ferre dʒ· quia

nullus debz eſſe homecida ſui ſme p cep to
dei · expedit th ſibi ut exponatvita ſuã in

tuſta cã · ut po te cotra mimi cos eccie. ſcʒ
ereticos vel alios inſfid eles oꝛdmãdo la
boꝛẽ et piculũ ſuu m ſatifa cconem illus
quẽ o ccidit ut ſie cui non p̃t in coꝛpalibʒ
boms ſatiſpaciat in ſpua libʒq ſi nee tan
tã reſtõem facẽ velit nõ pᷣt ommo a reſti⸗
tu cone eſſe immums. ſcut qudaʒ fatui
putãt leuiter abſo luẽtes homicidas nee
ondẽetes eis reſtõem eſſe necriã q̃e faciliꝰ
trahſire poſſit ho'cida qᷓ; ut ita dicã camei⸗
davel bo uicida q ſme reſtitucone nõ ab⸗
ſoluẽtur· Si & p̃dcũs caſus nõ occurerit

àillum acceptare noluerit. dz hm ſco · et

geral. oꝛdiare totavitã ſuã in o?one ⁊ pe
mtætia ad illius va litate què occidit: ut
ſic facere valeat ſpualẽ reſtõ em equalẽ
tem vite qua abſtulit. ſic eſſe p̃t equalẽ⸗
n vit . Tores & bnm ſco. et geral. g.

elum aclũ h̊ faciũt cũ nõ debeat ita ſeuere
ꝓ cedere n ↄtra ↄſuetos ad talia et k eo
mtuitu aliqueʒ occid erẽt hoĩcidij ernmmẽ
m currerer. B cðo pncipal'r pᷣt inferri ꝓxi⸗
mo danu coꝛpale ſcʒ ipo coꝛpe abutedo
im adulterijs ſtupris in quibʒ latet mul

tiplex miuria. Nam ſm thom. ſca ße · q .

chim. Stupri impoꝛtat illieita virgin i.

defloꝛacõnẽ ſub cum parentũ exiſtentiuz
qᷓ̃ l ↄſentire vidatur tn nõ modicã min⸗

riam patitur ex ̊ ꝙ nulla pactõne ↄiui⸗
gali peedẽete a legitimo mr momo eo ſe⸗
quẽdo meair Pese ad maximãa diffa⸗
ma deducitur.
pomtur a qua ne ſignaculuũ virginitatis
amnttét rotra hebatur et ſic execrabilr dã
mſicatur. Bilr ſit muria pri qꝗͥ de eius cu⸗

erco m via meretricãdi

ſto dia ſollicitudmẽè geſſit: vn multi pa⸗
rẽtes potius eligént amiſſonẽ nõ mo di⸗
ſůe qᷓ; taleʒ ↄſuſio nẽ filie. Pinc ↄ ſulit
ecci·xlij· ſup ſiliã luxurioſam ↄfirma cu⸗

ſtodiã ne qn faciat te in obpꝛobriũvem

re mmicis · De Hac materia vide plemus
ſupius in pmo mone de p cepto. õ me⸗
chaberiſ· quõ ſcʒ coꝛruptoꝛ obligatur ad
reſtõem. Dilr in adulterio multiplex re-

ſultat miuria· Primo nãq; ſtĩ maximuʒz

obprob riũ viri qͥ potius ſuſtin eret ſe ex.

peredari. cðᷣo eſt m obprobriũ pntũ et
amcoꝝ ſuoꝛum. Cerco eſt im maxnmum

obprobriuz ipms mulieris. Quarto eſt

ↄtra bonũ ꝓlis vtriuſq; ſc adulterta ad

diq; ꝙ vix facẽ poſſ recopenſaconẽ reſti
tutioms digne: qteſtãte ecciaſ. c·xxvi·
No é digna pondera co tinetis aĩe · Dʒ qꝛ
de hac materia multa ꝓſeqnda reſtãt imn

miterſe ctus aliquos ſuſtẽtabat ut ſilios
parẽtes aut alios ꝓgmquos aut paupe⸗
res tenetur interfectoꝛ ad tanta reſtone
quãata illis abſtulit ꝑ imnterfectõnẽ occiſi
Ras hoꝝ oĩm ẽ· q; dãanuũ paſſo faciẽda

*

eẽreſtitu co · et gnaliter ubicũq; nõ pᷣt ſie⸗
ri reſtitiicõ neq; in dano neq; im equiua⸗
len ti reſtitui pᷣt ꝑ recopenſacõem ſien da
arbitrio bom viri. m rich · tho· et hugo.

PDemq; queri p̃t quid de dnis terrarũ
K⸗ 4— . 2„ —.
qmutilãtvel excecãt hoĩ es ꝗpter lepoꝛes
ceruos cumculos 1 Hmõi q̃ capiũt cõ tra
eonꝝ wolũtatẽ · Andet Aſteñ · m ſüma. li · v.
ti. xxix· ꝙ grauiter peccant nee ſunt exeu⸗
ſandi a moili ſi faciũt libidie vmdce vel
amoꝛe tali aĩ alu aut li bidme wenandi

aalia qᷓ nullius hvĩs ſüt · aut ſi ꝓpter vm⸗

eo loco ubi agetur de raptoꝛibus · iceo y
nuͤc Paà breuitatis ſupſedeo. Ad lau · dei ·
auſam damm rerũ dãs alteri qñ

tenetur ad reſtõnem et qñ nõ· ex lata
culpa leui leuiſſima.caſu foꝛtuito.et

ex moꝛa ¶ Sermo. vꝰ.
On ſurtũ· faci· exoð·xx· Niſis

de diuerſis damficacoibz que

reſpieiũt pſonaʒ · videdůu ẽ de

Hhijs qᷓ reſpieiũt terrena ſbam. ¶ P ro à
ſeiẽdũ ꝙ dãmſi cantes hie ꝓprie dicutur
alteri dãnũ mferẽtes ly ſibi nᷣl auferetes.

n I . X uris ſep ſi vein ́́” –
Qumo cauſmn NMy vnd NV= NVN 9
Vnnn Dediſſe ver H

=

neſen s — „ „ „ 48 d , D 5 daâͤ via ſa . t cti⸗ d d M Hr
lſenn I8 qiide pneipa At dupir. vmo vda vVa ſastttas tenotur EDD dato. ut
d num aclualiter inferẽdo ꝑ ſevel famnliaʒ · di. e. elerico · et in monacho cirurgieo.
aut ſuo 8 eo q; ackuali alter poſſid ebar utz ex de honnc. e· tua . et lile mllteumn e
enl sdo m oo q altarpurtualieer wi rocẽia mW ope illieieo & tenetur w eulpa. O,
ſͤ 1 aliter poſſidebat · Quãtũ igit᷑ ad pᷣmu wero culpa caſu 2atur ut ſi medieꝰ
ciſeg Q. querip̃tvtrũ illa regla iuris ſp eſt wera. Wl cirurgicus ſecuerit imperite aliquem
nnhr Q¶ ¶NHꝛ occaſonẽ vel cãm dam dat danum ff·ad. l.acquill.qua actõne. E ſi. e
oſonn dediſſe vidᷣꝛ. qꝛ ſi ſie tũe ſp hHmõi obliga⸗ Vero culpa ſequitur factũ ut in medico
ini⸗ reetur ad reſtõnem· R vid: ſatis graue wl cirurgico qn bñn ſecuitvlcus hj poſtea
eomkm xu valde multis mõ is occaſio damm p̃t circa cura negligẽs ſuit · et hee tria pbã⸗
woeer doare p̃ßtim in dãno p caſu. Ad ſ̊ dicẽ dua tur ex de eta et qua.oꝛ.c.ad aures. et de
dge; ꝓſi qs in dano p ca ſu ſoꝛtuitũ om em di hnmnc· ce.tua nos· Qñ q; tñ de culpa nõ a-
eticici ulfligentiã adhibuit ad p̃cauenduʒ ita ꝓ gitur· q; culpa vmus cũ culpa alterius
Nanre ninchil omiſit de ↄtin getibz tũc nõ tenetur ↄpenſatur· ſome imputatur illi q̃ ſe tons-
brddi ad reſtõeʒ · ut.F. adl.acquiłl.ꝗqᷓ occidit derl patitur in loco piculoſo ubi de ↄſue⸗
acc SEm hac. ct. l. qᷓ foue as et eỹ de iniut . er tudine cũ pila ludebatur· vñ nõ tenetur
IDu doam. dato c. ſi. ub,/ 2. Sane iz qͥ occaſio⸗ tonſoꝛ et ſoꝛte nec peuſſoꝛ n data opa il⸗
none nséẽ damni dat danũ viðꝛ dediſſe · ſecus eſlt lum pcuſſerit qͥ radeb atur. wrũtñ qñ ex
e n in zllo dom q ut nõ occidét deptigẽtibʒ vna pte dolus ↄmittitur et ex altem pte
mx, mi om ſit. Exépli gia. Hi putatoꝛ arbo⸗ culpa delxditur tũc dolus culpe pon de⸗
mrn ris an caſu tẽpeſtiue clam at.ita q traſiẽs nat · Ycdo tenetur hõ de culpabili negli⸗
ag ſibi poſſit pᷣcauere piculũ ·tũc nõ tenetur gẽtia. puta ſi da nũ dedit ex eo ꝙ ignem
lʒ alter oprimatur· wrũtñ m aliquibus nõ eohibmt. ne ad domũ alion vagare⸗
Ar4d caſibʒ das damm cam etiã pᷣter wolũtatẽ tur · tue enĩ hm Inno· ex de homi. in · c. Hc
lerr⸗ tonetur ad reſtõnem. Primo tenetur de dignu. tenetur ad reſtõnem ut. ff. ad.l.
G culpa q ſez culpa qnq; pcedit caſuʒ ut cũ acquil.l. ſi ſeruus ßuũ · C. ſ arbuſtũ. tũc in
„* Is ſodit eiſterna in via Zui vel lo co pu⸗ foꝛo pniali nõ viðꝛ ꝙ ad emendã damm
cs blico vel apit · et ſie aperta dmiht ac bos ton eatur · h tñ eſt illi miigeng a pnia de
n mi ea eecidit. et tũe tenetur ad reſtõem . negligétia non de dano ſatiſfaciedo· ar ·
G. ut eỹ de iniut. et dã · da · c. jj· ſecus autẽ ſi xv · q i.mn ebriau erũt · lex eni einilis q m⸗
gan. ſodit in loco ſecreto · ut dic glo. et jdẽ ẽ tendit eirca nuaco em primonioꝝ ↄſti⸗
Ten de puero poſito mn lecko et o ꝛeſſo q; tüe tuit ꝙ etia ad reſtõem dam talis obliga
. opprimes pones reus ẽ. Eſt enã culpa retur.erededu th ẽ ꝙ ſi talis aliquo mo
cen cu ꝗs aſcendit equũ quẽ ꝓpter ſuã impo p ignẽ intendèt dare danũ ꝙ eta tüc in
ſen tẽtiã vel mperitiã retin ere vel regere nõ ſoꝛo pnie wel ↄſciẽtie danaretur ad reſti
1e 6 valet. et ideo tenetur ſi quẽpiã equus le tucõ em. et idẽ dico ſi etiã nõ intenderet
nſtin dat ˖ q worũ e ſi ut ðꝛ ex de homc. c. ſig m⸗ hh in oo lata culpa erat ut ignẽ piciẽdo in
dhurn buca. i. oꝛe durũ. et ſic ſciret ſe nõ ſufficẽ iudex vel officialis negligẽs.q; p̃m Jo.
Aeck ad eius retencõem qꝛtuc eſt in culpa· et de platea · C. de can one largitionaliũ titu⸗
erſtt. idẽ ẽ ſi ↄ gnouit ſuã mperitiã· ſecus tñ ſi¶ lon. li· x. in lege. pᷣeepit · negligẽs pumres
ito aſcenſoꝛ eius in culpa nõ erat. ut pote qꝛ ermioſos eadẽ pena pumiri dʒ. qꝛ index
ean tels durtri Tmpetũ nuqᷓ; ondebat q̃ reptũ nõ vmdicat facnus tegẽ ut ↄſa
⸗ vVl aſceſoꝛ illã duriciã pemtꝰ ignoꝛabat. us erimio ſa ſeſtin at. imo dʒ ge ſo llicitꝰ
ue veige caſu de pu ero ſie oppreſſo. ex de ho⸗ et velle certioꝛari an officiales ſibi ſ diti
guen vnc. c. dilcũs filius. P· cu regla iut ſit li. benevel male gerãt officiũ. et ſi male tũe
vi. nõ eſt ſme culpa q rei qᷓ ad eũ nõ pti⸗ melius ꝓmdere dʒ. alias de negligentia
ſeutur net ſe mmiſcet. jdeo ꝓ ut etiã glo · ponit put ut · fl. de offi. ſul. et lega.i.l.obpᷣua
etes⸗ m exeplo· elicus jacies lapidẽ aut ſecus re · ꝓficiſei· et in.l.i. C. ad. l iuliã rexetü.

pe pßtim i Hij

Tereõ tenetur homo de impenttian igno⸗
rtia: nã ig noꝛ atia plerũq; aſſcribit᷑ cul⸗
ijs q s ſeire tenetur 'm ex⸗

.

7 77 9*2 6
igentia accepti officijvel artifieij: alioqn

mmis pᷣſumptuoſů ẽ ſe talibz mmiſcere

q aüũt aſſeribitur culpe. pʒ mſtit. de obli ·

q ex qᷓ̃i dlie· naſ· in pn · et tz pmo indice

q̃ ſi tulerit inprudẽtia ſua ſnĩam miquaz
ſm monaldũ tenetur in ſolidũ· C· de pe⸗

na indjic.q male iudicat · l. ul. Scdo mno

tario· Terco m aduo catis· uarto ĩ me

dicis · Quñto in artificibʒ de qubz omi bz
videbitur infra mn locis ſuis Quarto 48

mayxñnme tenetur de dolo ex induſtria

zllud ẽ ſmmpłr wolitariũ nec recipit ali⸗
quã excuſaco em. ¶uito tenetur etia qs

moꝛa. na ſi ꝗᷓ ſut ĩ moꝛa tradẽdi res qs

dare tenẽtur tũc ſi pereũt ſut ad reſtõem
obligati ut m reg iut᷑.li. vi· ubi ðꝛ moꝛa

ſua cuilibz eſt noeiua. ↄcoꝛdat. ff. de reg·
uk. l. m ↄ dẽ nacoe · · v mcuiq;· vñ inm deo

c.moꝛa glo· pomit exẽplũ. de eo qᷓ eſt in

moꝛa ſoluẽdi decimas q; ſuo piclo peũt
etia ſi caſu ſoꝛtuito peãt · et ĩdẽ e de mo⸗

datario wel depoſitario qᷓ fuit m moꝛa red

d ſure q ſp ẽ m moꝛa· Circa reglam hãc
th notãduũ ẽ ſm glo.ĩ dco·c· moꝛa· ꝙ ad
E ꝙ aliqͥs dicatur moꝛoſus reqritur ꝓ
ſeiat ſe debere et ſcire debeat · et ꝙ mterpel

tendi rẽ ſib dar v depo ſitã et ideʒ

latus fuerit a iurevel ab hoje et ꝙ HhHabu

te. et tũc te netur moꝛſus de caſu ſoꝛtuito
1 — — 67 . .
etiã ſi eodẽ mõ fuiſß res apð dum pituma

ſm accurſiũ. q; foꝛtaſſis dns rei vedidiſ/
E et apud aliuʒ piſſß. et ſ tener bu Har ·

jc etia no tater moꝛa ſua:.q; ſi ſe paratũ

exhibuit ad reddẽdũ h̊ alter recipe no⸗

luit tũc excuſatur de moꝛa. vn gnaliter

ſi debi toꝛ pmo fuit in moꝛa ſoluedi et po⸗
ſtea creditoꝛ moꝛa recipiẽdi wl ecõuùſo

tũc vlti a moꝛa nocet · ut.ff. de vſur. l. debi⸗

oꝛ· ¶ Ad maioꝛẽ tñ euidentiã ſciẽdũ q;
. 8
pm doctoꝛes dolus ẽ mſidio ſa machma⸗

tio ut ſi coomodatarius ſurripi ſibi facit

2ↄmod atuʒ· Lata culpa ẽ nõ intelligẽ vel

ſere ꝙ omes intelligũt vel ſciüt · ut ſi co⸗

modatarius dimiſerit rem ↄmo data m
platea t ablata fuit ip̃e dicat ꝙ nõ cre⸗

tebat ꝙ aceip etur. leuis culpa eſt negli⸗
gentia ut ſi mo datarius poſuit rẽ ↄmo

datam m ca mera ſua oſtio apto relicto

receſſit· leuiſſma culpa ẽ q̃ ̃t aliquo mõ
pᷣuideri· ut l ↄmodatarius rem in archa
repoſuit h nõ firmaut · ꝙ ſi feciſß fur non
ſurripuiſſ· caſus ſoꝛtuitus ẽ qͥ nullo mõ
pᷣuideri potuit vel reſiſti:ſic meendiñ rui⸗

na naufragiũ nla . bz pmiſſis q⸗

rip̃t ad quud mutuo ↄtrahetes teneãtur ·
Ad ̊ rdet Jo · de platea · inſtit · qͥ· mo re ·

2traobli. Ci. ꝙ ſi cotra clus celebratur
gĩia dãtis tm ut ↄtigit in depoſito tũe re⸗

cipiẽs ſolũ ten etur de dolo ⁊ lata culpa.
qnq; tñ ten etur depoſitarius etiã de caſu
ſoꝛtuito . ut no. inſtit. e ti· In quuq; ſunt
ßm Jo · de platea qꝗᷓ faciunt depo ſitarui ad

reſltuconẽ ten eri ſeʒ ↄ uẽtio ·i· pacla · do

lus · culpa:moꝛa et oblaco ut no.ff. & po⸗
ſiti· l. i. C ſepe. Si we ro ↄ tractus celebrat
ga recipietis tm ut in comodato · tũc te⸗
netur de dolo et omi culpa ſcʒ lata leui le⸗
miſſnna. verũtñ ut nõt glo· m deõ · ¶. i. m⸗
ſtit. quibz mo · re · ↄtra · obli · qn q; tenetur
2mod atarius tin de doloa lata culpa pu⸗
ta ſi q ↄmodamt vxoꝛi alterius ut oꝛ⸗

natioꝛ ad eum ducẽétur · ut · f· ↄ mo dati · l.·

ſiut certo· Enucvidẽdũ· et. Em terduz ·
Qñq; wero etiã de culpaleui· ut ſi ö modo
atibi eiphũ ut comites amici muitẽtur ad
cenã ff. ↄmodati.l. in rebʒ· C ita. Qnq;
Wro de leuiſſmma et h m 2ui uſu 2 mo dãa⸗
di. Anq; etiã de caſu· ut li culpa pcedit · i.
culpa ſua accidit. H glo. Vñ lez q́s re ſua
male uti poſſſ cũ ĩ ea ſit mo deratoꝛ arbi⸗
ter. in de po ſito tñ detorm atu ẽ ꝙ dzʒ adhi
beri diligentiſſma cuſtodia ꝗᷓ culpaz le⸗
uiſſim exeludat · et ĩdeo maioꝛ diligẽtia
adhibẽda ẽ in aliems qᷓ; m ſuis . q in ſuis
culpa culpada ẽ· m aliems pumẽda. vñ
nec ſfurtũ inter caſus ſoꝛtuitos ↄ putatur
qꝙ roſiſli potuit et pᷣcaueri: et ideo nõ ex⸗
cuſat ↄmo datariu. ut inſtit · q · mo · re· eo ·
obli. Gſi. mſi fiat a pſona dom eſtica de ꝗᷓ
nõ ſuſpicabatur ut nõt eynus: . poh:
ti. m. l. i. f. de furt l · eu qᷣ· Cidẽ ſcÿſit · llr
in eẽdiũ nõ ↄputatur ↄmodatario mter

caſug ſoꝛtuitos ſi meipit a domo ſua qiuna

ſin e culpa mhabitãtiũ nõ oꝛitur merdiũ·

Md

— — — S=

— —,— ——. — — —

— —W—..,y „ — —44—— ð

Nzm
odie
Anon
ehir
nulon
gencun
pinſſsi⸗
teyeinn⸗
6mon
gebraua
füc c
ta cal.
naNan
gugh
NEtania
lprſid
nofep
6 Mchn·
ie n
tsllxH
vGee
fenchn
bapu⸗
ut /
atnt,
ndi
vod
ta
iee
otnnn,
Gna
alpnſt
udgt
nſi
mele
plenm
ſo ro e⸗
noeic
cX
expt
feff
ſo na c
ſag
cd

= — „.* „ „ „ 2 *%æ
ff.de offi·p̃ſe. vigilũ.l.nã ſalutẽ· n foꝛte

fulgure choꝛuſcante cauſaretiir meedin ·

Si ꝓmde fit tractus gravtriuſq; ut m
locacone ducłõne tũe ten etur de dolo
cet culpa lata leui· ut· f· ↄmodati ·m ·l· ſi
ut certo ˖ Gnj · Zume exẽplũ in creditoꝛe
pignoꝛis ꝗ; tenetur de dolo a culpa lata
et leui· q; cotractus celebratur gra vtri⸗

obli. in· Gfi. et ĩd eo nõ ten etur de leuiſſi⸗
ma culpa . nec de caſu foꝛtuito n fiierit m
culpa. Si demq; ĩ ↄtractu traſfertur dmi⸗

um ut ẽ in mutuo tunc recpiẽs tenetur

de dolo⁊ elpa lata leui leuiſſm a ac etiã de
aſu ſoꝛtuto: ut inſtit: q:mo re· ↄtra· ob.
Ei. Ceterũ ſi qͥs heres wendit rẽ depo
ſitã vol modatã quã tn ignoꝛabat doapo
ſita wel »modatã ̃m glo·m.c.cũ quis. de
re. iut᷑. li. vi.talis excuſatur qꝛ cũ m uus
ſuccedit alterius ſta ignoꝛãtie cãm cæ-
ſetur hre. et ideo nõ ten etur ad reſtõ em
xtimacon em eius. ut· ſ e.l. i. m

Er.

rei h E

ſ. et l. n.

ultra ↄceſſum etã alteri ↄmodat furtũ

cnnttit n eredat dnům pmiſſurũ et erat

mſta c cred ẽdi.ꝙ ſi p alterũ amttitur

tũic ultra ↄ cedes ad reſtõem mdiſtmete
tenetur qlitercũq; res fuerit ꝑdita vel d
terioꝛ ata. Silr depoſitarius utẽs re dep⸗
ſita furtu ↄmttit ſine vtatur illi ꝓhibi⸗
tum fuit alias ſecus ſi dũm pniſſurũ pu

tauit. ꝙ ſi res deterioꝛ redditur reddita

non viðꝛ ¶ De Hinc querip̃t qͥd de hjs

q dat damnuʒ alijs cũ ſuis aalibz. Ad 6½

dom ꝙ duplex ẽ actõ qua tenetur dñs
aialis dãnu dãtis· ma ð lex aquilia· de
hẽtur inſtit · de · l. acq̃lia. et · ff. e. ti · et hac

lege tenetur ds aĩalis danũ dantis qñũ

culpa ſua aut negligétia aialis damnũ
tedit puta ſi dno mſtig ãte equũ ipᷣe do⸗
loꝛe ↄ citatus recalcitramt vel dãnũ dedit
aut ſi ꝗdrupes oneratus plus uiſto da⸗
num dedit. vel ſi aĩal ſuũ ſegetẽ alteriꝰ

miſit. vel ſi ſeieb at bouẽ ſuũ coꝛnupetam

ab heria nuduiſtercius aut ſeit ammal
ſuu ſera beſtiam ut canẽ ſes. Ar· ex· de
mut᷑. et dam. da. c · l bos · c · n leſerit · e · ſi
culpa tua. vñ gnaliter nõ dʒ aliqs tene

.
HZ

oꝛro ſi q rem ↄmodatam ad
certũ vſu ſuũ vertit ad alm vſũ vel vtitur

reverrẽ aprũ canẽ vrſũ leonẽ pathera vel

aliund aĩal quo dcũq; qð no cere poſſit ſᷣm
Hoſti. ti. de paupie. E qn vir.et· noõn dum.
et h colligutur ex gloet dcis docloꝝ. in
.c. ſi. ex de miur · et da · da. ꝙ ſi beſtla fue⸗
rit fera æl a dno ſuo ꝓpuocata tuc dado
illud aial ꝓ noxa non li beratur dñs eiuſ
ſß tenetur ad totius dam eſtmacoem qꝛ
PHmõòõi aĩl alia nõ debet teneri ſme magna
diligẽtia et cuſto dia· nee enã in publieco
debent pom ubi ſcz eſt publicũ iter. alias
em dus tenetur m duplũu ut inſtit. R qua
drupes · m terdicimꝰ.et · Cfi. Et ßm o.
de pla· ↄdẽnãtur m expenſis cun cois et
oparũ amiſſarũ ⁊ amttẽdarũ in q; tũ indi
ci equũ vid ebit᷑· Aliavero ẽ acto q wca⸗
tur de paupie ˖ de qᷓ Hẽtur.ff. ſi qᷓdru:pau.
fe.dicatur: et Hac.l. tenetur dns aialis
danum dãtis q; ſcʒ quadrupes ſme cul⸗
pa din danũ dedit puta qn danuz dit
ↄtra natura 2 ſu etudmẽ ſui gnis.lcʒ ſua
ↄſuetudo tis ſit ↄmcta ſoꝛte ꝑ irritacoʒ
alterius puta ſi lit equus calcitras ↄtra
ↄſuetudmẽ ſuã aut bos coꝛnupæta et tũc
liberatur dns dãs aial dammſicãs ꝓ no⸗

xaßtz damnu exced at qᷓ drupedis exi aco'

nem . Et ex hs vcludi pñt inſimta pt cu
laria dãna quõ ſcʒ qs ad eon reſtitu coʒ
obligatur· q; ſi ex naturali fero citate be⸗
ſtievel ex praua ↄſuetudie nota dno ſuo
l ex aliq ꝓuocacone aut induclõe ex
pte dni poſſidẽus dãnũ infertur tũc tene

tur. l acq milia. Sm autẽ ̊ caſu repenti

vel culpa danũ paſſi ſut tüc tenetur · l. q
woeatur de paupie ·˖ ¶ Demq; queri p̃t de
incẽdario q de’dit occaſi onẽ emi cace; in⸗
cendij quo leſit domũ vel agrũ alterius
vtrũ teneatur ad reſtõnem· Ad ſ̊ rndet
monalduſ ꝙ; tenetur ad totù danu ſivo
lũtarie ignẽ appoſuit et debita diligẽtia
nõ adhibmt tenetur in quadruplum. et
ßm legẽ qͥ dlo ⁊ malicia ĩgnẽ appoſuit.

igne eremãdus ẽ aut capite pumẽdus.

ut. ff. doe in cendio· Pro quo ſoẽdũ ꝙ ille
ꝓprie ði meendarius · ſjm ray ·qͥ aĩ ckate
ꝓpria in eendit enutatẽ villa man ſum ſe⸗
getẽ wel aliã rẽ alienaʒ malo ſudio ſiue
ꝓ odio ſiue ꝓ vm dicla actu iuſſu ſilio
Wl auxilio. et talis eſt excoicandus nec

abſoluẽdus miſi ſatiſfecerit.et ſi moꝛtiiꝰ
ſuerit carere dʒ ecciaſtica ſepultina. eiuſ
phia erit ut in ihero ſolmis aut m hiſpa
ma in ſeruico dei p ãnuũ mtegrũ pmaneat
Si wro epus h̊ laxauerit dãnũ reſtituat
et p amũuũ ab officõ epali ab ſtmęat.hc Ha
eee⸗pxii. a⸗ ult:c wſſmna m.
lo ci ↄſuetudo ꝙ; incediarij locon ſecla⸗

riũ etia eſſent excoicati pᷣo ure ſnĩanda

eſt. qꝛ? ſu etudo ẽ opt a intorpᷣs legũ· ex
de ↄſue. c. cũ dilcũs · ſecus ſi ↄ ſu etudo nõ
appareat · vñ m guil. tles hntur excoi⸗

cati m teutoma racoe ↄſuetudmis quam

2 ſuetudo abſq; ſnĩavel ↄſtitueõe nõ ex⸗

coicat. ꝙ ſi facet uiſſu eius qᷓ Hʒ ptãtem

mdicẽdi bellũ et iuſta cãm p tenderet nõ

madicaretur mcendiarius Er 8ꝛz no tater

malo ſtudio q ſi q caſu wl neglig etia

facét nõ iudicaretur incẽdiarius. Etra

ðᷣi aliena q; ſi ꝓriã domuũ vel ſegetẽ mee⸗

xeret · l abute do re ſua peecaret · tñ nõ te⸗
neretur pena meediarij n dolo malo hoc

pacet. ſcʒ ut ſmul aliena bona meenderet

ſ̃m ray· et alios· Predicti werro meendia
rij poſtq; fuermt excoicatia pꝑ ecctam de⸗

nuciatinl ommus abſolm pñt a ſuis eßiſ
4 * 2 . 7 Üℳ½s—g0ͤJ-
ij pᷣe ſuerit reſeruatũ · Poꝛro meendiarij

ecciarũ et locoꝝ religioſo ꝝ vel eoꝝ qͥ ſut
m ſpacio pᷣmlegiato ſut ipᷣo iure excoica
ti. ut ex de ſen. ex. . e tua nos · et · e · que⸗
ſtis · qʒ etiã intelligũtverũ ſi eccie nõ ſut
ↄſeerate hm hoſti. ſ. an. et hen · boye · ex

de ↄſe· ecci · Wel al.c. ul.et ibi etia dicũt ꝓ

tñ Hret

eodẽ puilegio gaudet eccia nõ ↄſecrata

grauius tñ peccat qͥ ↄ ſecratã violatſicut

ex qualitate ꝑſone maioꝛ ininria extima
tur · eo dẽ ti · cu lloꝝ. ̃m eo S.poſtqᷓ; vero

ſit denũciati excõicati in eccia ſolu p ſpã
ſut ab ſo luẽdi. ut ĩ deo ·c.tua nos· et ↄ q
ſti. mſi in moꝛtis artieło·er diẽ Jo. an · e · t.
.c.tua nos. ꝙ legati ſ̃e nõ pñt abſolu⸗

tles· ex de offe. le · e y trãſlacoz · et m glo ·
ubi recitat ea qᷓ nõ p̃t facere legatus.

( de reſtitucõe dãm illati in edificã⸗

do plãtando ſeminã do.er de rei vntu⸗
aliter poſſeſſe damno reſtituẽdo ·
Sermo. viꝰ.

ſeqndo de damſicacõe rera ꝗ

A —ae lualiter alter poſſdebat.
Quere pt ſix domo aliqͥd appenſu de⸗
iectuwel effuſum fuerit qð altert no cuit.

vtrũ teneatur miuriato ad reſlõem. Ad

rndet ſpeeu · in ti· de miurijs · Fſeqitur.
S. q d ſi de domo · ꝙ tlis tenetur ad danu
et allegat diuerſa iura . et h eſt weru ſiue
dammficauerit ĩ pſonavel rebz nee ſo lũ
tenetur ſi danu mtulit in ꝓgria pſona ſᷓ
etiã ſi factuũ ſit a ſua familia ut uxoꝛe ſi⸗
lijs puis aneillis. ut inſtitp qᷓs pſo.no.
acqͥ. ob.in pnᷣ ubi de Hac materia plemꝰ
trac at et dic ꝙ ſi danũ datũ ẽ in pſona
traſeũtis appendesvel effundes tenetur

ad nnpen ſas m curacoe factas et ad ſa⸗
laria medicoꝝ et ad opas qiubʒ leſus ca⸗

ruit cartturus ẽ. qð ſane mtelli gendu

tſactt ene pzchurv? anz nebil

credi poterat nullũ pᷣterire · ¶ Secdo que⸗

ri pᷣt qͥ d de his q ediſicãt m ſo lo ꝓprio tñ

cũ damno vicim puta q pcidit wnas pu
teivicim qᷓ traſeũt ꝑ domu ediſicãtis· vel
altius tollit odiſieiu et obfuſcat lumi mbʒ
domũ vieim. Ad ̊ rndet glo.in reg· iut᷑.

li.vi.lo cupletari nõ dz aliq;s cu alterius

immriavel actura. Quid cũ facio aliquid
m ſundo meo ex quo alij noceo in ſuo · ut
puta mmitt trabe alienu pietẽ ul faco

feneſtiã in alienũ pietẽ · I̊ nullo mõ licʒ. h

ad eſten ↄpelloꝛ.et allegat diuerſa in⸗
m. Si wero nõ mmntto nec opus faco in
alieno· ſed tm in meo · tunce ſi dolo h̊ facio

ut alteri no ceã ꝓhibeoꝛ et ad reſtõonem
obligoꝛ. ſmaute h eo ſo lũ ꝓpoſito ut nm⸗
chi ꝓſit lſʒ ꝑ llud alteri noceo· tũc nõ ꝓ⸗
Hibeoꝛ ut · r. de aqᷓ plu · ar. l. i. ¶ dem q; · nã
ediſiciũ uſq; ad celũ eleuare p̃t · C · de hbui.

.l. altius. ubi ðꝛ· altius quidẽ tollere ediſi⸗
cia ſi dmus ſeruitutẽ nõ debeat dñs eius

mme ꝓhi betur · ) c. glo. m. c. cu ecclia

vulterana eỹ de eleckone · mv· minriarũ.
et de añ etate ⁊ vſupallij. in · c.ñ ſpecialiſ·
que diẽ ꝙ qs pt ſibpi ſulere et uti inre
ſuo cũ alterius damno· wrũtũ qñ qͥs ſibi
nõ ꝓ deſt et alteri nocet nõ dʒ tũc audiri.

.ff.de reiven di·l. m fundo erco queri

On furtũ faci. exoð. xx Pro⸗

acualiter infertur in hijs q

— — ——

memn

nbis

Pperſtd,

Aroclt

Aien ,

ra ini
twiiſte
mneſolt
plon⸗
lene ſi⸗
bſono.
aplen⸗
n pſon
Rhe
3adſi⸗
hlens 4,
ligent
törab
chogte⸗
protn
nuspl
ins w
wlus
gu
ſionn
Afaen
alonf
uenſn⸗
lsficrt
lolben
Aoren
wem
mefig⸗
mmcn
beſn
nacff
isaus
4 rca
unani
raali⸗
a um
1
di
guert

materia ex qua ſit ediſieiuʒ.

poteſt ſi quis ediſicat alieno ſolo de ſua
materia an dns ſoli teneatur ad reſtõez
ediſicij· vel ſi ediſicat in ꝓprio ſolo de ali⸗

ena materia an teneatur ad reſtõnẽ ma

terie · Ad ̊ rñdet o. de platea. inſtit. de

rerũ diniſie ˖ Ccũ in ſuo · p textũ et glo.

ibi. ꝙ in pmo caſu domus et edificiũ eſfi⸗

citur eius cuus eſt ſoluũ.ſ̊ dommu mate

rie pdidit ediſicãsideo dirupto edifieõ

nõ p̃t ſibi materiã vendicare · ̊ ſi edificãs

eſt in poſſeſſione ediſicij et ds ſoli petit
ſolũ wel ſolũa ediſiciũ.ti c ſi ediſicãs fuit
co tinue malehidei nullã Hh excepeconem

nee remediũ ad aliqͥd ſibi reunendũ. qu
em culpa ſciẽter ediſicãdo in alieno ſo⸗
lo. Sivero fuit 2 tinue boncſidei libi ↄſu⸗
litur ope retẽeois ꝑ excepconẽ doli · ut nõ

teneatur reſtituere edificiũ mſñ dñõs ſol⸗

Eer peiũ materieet mercedẽ artiſicum ·

demq; fuit a pᷣepio bo nehdei h tẽpe
ediſic ij maleſidei · tuc eligitur que daà me
diavia. ut dic glo. mſtit. de rerũ dimk · ¶

ex dinerſo · ſez poſz ediſieiuz tollere ſi⸗

ne diſpendio dñi ſoli· ut/l.iulianus ſeri-⸗

ro caſu ſi dmusgs⁊ ediſciũ eſſi citur eius

cuis ẽ ſoluũ.q; edificiũ cedit ſolo nõ tũᷣ

eſſicitur dnñs materie ſcei tignoꝝ ſed re⸗

manet dus q; pus erat. qͥ tn nõ pᷣt wendi⸗

æare ſibi materiã in edificõ pontaʒ etiã ſi

edihicãs vellet tig nũ ad ſe ꝑtmentẽ exi⸗
mere et ſibi reſtituere . et H igeo ne edifi⸗

ciu deſoꝛmetur rumaut deo· ¶cũ m ſuo ·

I edificãs tenetur ei ad extmacoʒ tig n ½
ut . ſ. de tig · miu cl. l. i. Hi tñ h feeit ſeẽter

et malafide ten etur furti nõ tñ tenet exi⸗

mere ſ extimacõnẽ pᷣſtare quãtũ dñs n⸗

gm inmauerit · et ſumitur h tig

queri p̃t ſi qs plãtat plantã ſuã in alieno
ſolo vel alien à in ꝓprio ſolo qtr ſiet reſtõ

Ad ſ rñdet Jo de platea. inſtit: de re · di
ECrcũ m ſuo·ꝙ ſiue q̃s plãtet m ſolo ſuo

plantãa alienã ſiue plantas ſuã m alieno

planta efſieitur dni ſoli poſt egit m di⸗

ees nõ ante· et id eo nõ ten etur ad reſti⸗
tucem arboꝛis ̊ ad eius extimaconem.

Preterea ſ arboꝛ m ↄfimo cãpi mei a⸗
diees agit zuͦiter m fundo meo 1 tuo cõ⸗

et de cuuis ſundo alitur arboꝛ;·
ritur vtrũ aũcte ꝓpria poſſuʒ mcidere ra
dices q́s arboꝛ egit m ſundo meo⸗ vel eoeece
ramos eius pendẽtes ſup dmũ mea · Ad

WHS
2 £

mums efficitur. ſi ſolũ in tus tuus. ſi ſo⸗
li i meo meus efficitur · q; arboꝛ in telligi

tur illuis eſſe m cuins ſun do
Rique⸗

hboc dpůmqꝙ cũ aũcłate iudicis poſſuʒ in⸗

cidere alias nõ. ut.ff. arboꝝ ſurti ceſarũ.

Ks e,
z

.

4

4

ſtitucõ em. q; regla iuris ẽ. qui occaſionẽ
dam dat dãanuz dediſſe vidðꝛ. Et ßm pᷣm
inj. phicoꝝ · qdð mo dicũ deſt qᷓſi ſl deeſſe
viðꝛ.· Ad ſoc rñdet tho. ſcðᷣa ße · q. lxxij · x

ſonoꝛẽ dei vel utilitatẽ eccie ꝓcuret q7 de⸗

4

tenctur ad reſtoemvwl ad aliquã recopẽè⸗

ympediuit ꝓpter odii vel vmdeã â aliqd

2

+

Il·h plures. ¶pnlł.mſi pmo tibi denucieʒ
ut tollas · et ẽ ↄſiliũ ut de hac denu ciacoe

ſiat mſtrm ut te negligete poſſun remo⸗
uere · et aũctate ꝓpria meidẽ nõ ſolũ qd

ſupexcurrit dmu meã ſed etiã a ſtirpe et
mecũ ligna poꝛtare nemĩe ꝓhibete . ut. ff.
de arboꝛibʒ cedeñ.l.i· Eſi arboꝛ· Jil nodi
ſicatũ m alieno qð pendet ſuꝑp meũ nullo
iure uitutis tollere poſſum aũcłato ꝓPa
ma pced ete pdca denuciacone. ff. de dam.

in fec. l. q; ↄclaue· et · ff.ad.l:acquil:l.quẽ
admodu. h ꝓ tectũ. 51 ſr ome ſemẽ qð
in alieno aSo Pre ſemiatur · poſtqq

coaluit cedit ſolo.Si tñ ſemiaui m ag ro
tuo bona fide ſemẽ meũ ſi ſu m poſſeſſione
poſſus ope retẽtoms michi ↄſulere ut nõ

pmtta te tollere n ſo luas pᷣeiũ et imnpen

Err rerũ dinihone . qᷓ racoe ·
cðᷣo pnepalr qͥs actualiter ꝑ ſe ſu

os wel fannlia damnuz mfert m eo ꝙ al⸗

ter vtu aliter vel potẽnaliter poſſidebat.

Ad cums euidẽtiã pmo queri p̃t· vtrum
s nnpedies alm ne 2 ſequatur bñnfi eiuz
qð alias ↄſecutus fuiſ teneatur ad re⸗

aliqᷓs imdire pᷣ̃t aliũ ne habeat pᷣbendã
multiplr no mo iiſte puta ſi inten dẽs
alicui pſone digmoꝛi.et tũc nullo modo
ſaco em faciendã. imo meretur œꝛã do
querẽs q; ſt ihu xpᷣi.Alio modo minſte
puta ſi ntẽdebat eius nocumẽtum quẽ
Hmõòi.et tũe ſi npedit ne pᷣbẽda detur di⸗
gno ↄſulẽs ꝙ; nõ detur an teq; ſit ſrmatũ
qð ei detur tenetur quidem ad aliquam

c*

”

recõpen ſacõem penſatis ↄ dieõmbʒ pſo⸗
nariũ negocij m arbitriũ ſapiétis· nõ
ti ten etur ad equale qꝙ ille nodũ fuerat
adoptuſa po teàt multiplr impediri·tene
tuir tn ad ome inter eẽ · ſivero iã firm atũ
erat ꝙ alicui daretur pᷣbenda q; dignus
eſt et aluis ꝓter cam mdebᷣitã ꝓcurat ꝙ;
reuo cetur 'de ẽ ac ſi ia habitã ei aufer ret
et deo tenetur ad reſtõnem equalis tn
m ſuã facultatẽ. Poꝛro hi talis mdignꝰ
erat de quo ſirmatũ vel necdũ firmatum
fuit ꝙ ei daẽtur · tüc licet nn pe diẽs ex m⸗
uidia ne ↄſeqtur guiter peecat ꝓpt ma⸗
lã inten cõz no tñ tenetur ad aliqᷓ; reſtõʒ
Siwero H̊ ſecit ao 2 ſulẽdi ꝓprie vtilitati
nõ tenetur ad aliqua reſtitu conem pm
rich. m.ii. di. xv.· ſalte ꝓcima uit illud
ꝓ le pviam licitã a honeſtã p̃ßtim li ipe
dig nus fuerit . na ſieut dꝛ. f· de reg. int.
nemo damnu facit nᷣ q id fac qð facè nõ
bʒ. ſte eni ius h abʒ ꝓcuradi ſibi bnſeiũ
ſeruatis circumſtatijs iuſtis honeſtis ·
2ↄcoꝛ. ibidẽ ſco. ſic a ſiſi. ſi pᷣeido venas in
ſim do meo per q́s deriuabatur aqua ad
altoerius puteũ ſme fraude in tendẽs co
ſulere vtilitati mee nõ teneoꝛ ad reſtõe⸗
q; tũc nõ miuſte damſico ꝓxnnum eo ꝙ
ius habeãa faciẽdi vtiltate meã in fundo
meo· Demq; ꝓ regla tonendu ẽ ꝙ; ſi qs
dig nus ↄſules vtilitati ꝓprie fac auferri

madigno bnfiein qð ia lrmatu⸗

dari ut ſic acquirat ſibupᷣ n0 obligatur
alteri ad reſtõem cius raco Em aliq

i multo minus tenetur ei quẽ ſic impe⸗

Diit ne ſibi bnſiceiũ tradétur qᷓ; ſi eidem
abſq; falſi ermmĩs impoſicoe facẽt iã da⸗
tum auferri p eũ p quẽ m ium canonica
et ᷣma ſibi potuit auferri · hẽ ꝑ ſp̃aʒ vel p
alios q ſupꝑ q̊ hnñt ptãtem· ius eni illud
eſt potius ſpũᷣale et ↄũᷣe et a ſupioꝛis po⸗
teſtate dependẽs q; ſit coꝛꝑ alęa reſtitui⸗
bile atq; ꝓpriũ woſſentis Seso que⸗
