ipa ſit eficiẽs huc aclũ nullus aut actꝰ
ab aliqᷓ rotẽtia acłiua ꝓdu citur mſ ſit el
ↄnaturalis ꝑ aliquã! foꝛmã ꝗ qᷓ ſit actõms
pnᷣeipi· vnde deus q omia mouet ad ſi⸗

nes debitos ſmglis rebʒ ſoꝛmas mdidit.

p quas ad fines a doo ſibi pſtitutos incli
natur. et ſic ut dꝛ ſap· vin · diſpomt omia

ſuamter· mamſeſtũ ẽ aüt ꝙ actus carita
tis natura potẽtie wolũtatis excedit · jĩdeo
aliꝗᷓ ſo ma naturali potetie ſupaddẽétur
qua a4 acta dileoms melmaretur ßm
ß eſ etia iſte actus impfedtioꝛ naturali⸗
bus ackibʒ et etiã aclibʒ aliaruʒ tutum
nec eſ facilis delcã bilis · qd pʒ eſſe fal⸗
ſumq; nulla vᷣtus tantã inelm acõem bhoʒ
ad actũ ſuu ſic caritas· nee aliqᷓ ta del cã⸗
biliter opatur· me maxime neẽriuʒ eſt
ꝙ ad acluũ caritatis aliqᷓ habitualis foꝛ⸗
ma ſupaddita ſit naturali potentie meli⸗
nãs ipam ad caritatis actũ et delcãbilr

ſut creature m oꝛdme gradu ſuio tanto

ve nomen ſbe eſt ubi donũ qualitatis·
cðᷣo wero querißt de caritate merea⸗
tã qᷓ deus évtru ſez ſit eadẽ dileckõ ma
reſpcũ creatumrũ cũ ea q vmus pſone
m 8mis reſpcũ alterius pum cu ex h ſe⸗
quẽtur ꝙ dilectõ dei reſpcũ creaturarum
ſh ſũma ſiẽ illa q eſt roſpcũ ꝑpſonarum ad
mnice qꝛ dileõ dei nõ pᷣt mtedi nee ec re
mnmntti. Ad dᷣm m alex. de Hal m ll · l.
rbing. tur de dileoone dei ad creatumas.
ꝙ aliqͥ diligè idẽ ẽ qð illi bonũ velle. Di⸗
con du igitur ꝙ diligere dei duplicom hH⸗
2 paco em. vnã ad ip Bipam dei wlutatẽ. aliã
ad ipm wlitũ. cũ & dꝛ pr r diligit ſilum vel
ecouerſo ibi ſůmu bon u tã ex pte wlu⸗
tatis ; ex btewliti· q; pr filio nõ p tvel⸗
le maius bonũ q; vult. Cuvero 5: us di
ligit creaturã h̊ dilectõ ẽ enã ſũma ꝑ co⸗
pamcõnẽ⸗ ad wlũtatem diligeẽus. qꝙ nee
Ppt eſſe maioꝛ nec mtedi nec remitti et ſie
eſt m termio dilconis ac p ↄns eadem
dileclio cũ d ileõne illa qᷓ ẽ reſp cũ pſona⸗
rũ q; dei wllutas ẽ ſua eſſentia. de qua di⸗
lecton e diẽ dñs ad diſeiplos · Rẽ dilexit

me pr̃ et ego dilexi wos· wrutñ ꝑ »pati⸗

on?e ad cereatura dilecta ſiue ad ipᷣm vo⸗
litũ að ex dil cone deus efficit i in creatum

vel qdia factũ ei placꝭ · tũe nõ ẽ ſuma di⸗

lectio h p pt eſſe maioꝛ q; ſ t hiue ereato
Wle maius bonũu ſiẽ pᷣt ĩm facẽ melius
q ſit. hm q li meluis noĩali acci pit: Ex
hijs ↄñter eliciẽdũ ẽ ꝙ quãtũ eſt ex pte

oliti vel creature dilecte qᷓno melioꝛes

G

——

—

4
3

N

magis ſut diligibiles· qꝛ bonũ rõne bom
diligibile eſt. et ideo quãtũ ẽ im qualibʒ
creatura de bono tmn eſt diligibilis et ab
eo plus diligitur q wluùtate hʒʒ bn men⸗
ſuratã ⁊ oꝛdmatã ſic ẽ in deo.ſed obicitur
ꝙ deus nõ diligit ereaturã n m ꝙ erea⸗

tura in doo et ab eterno fuit in doo pter

qð creaturaz enã dilexit ab eterno. ſieut
ſeptũ ẽ ephel· j. elegit nos an mudi ↄſti⸗

mnico nẽ nec ẽ elecłõ ſme dileone. alioqui
ut dic hugo ea ẽ vis amoꝛis ꝙ nece eſt

amantẽ eſſe tlem quale è id qdð amat.Si
wus igitur creaturã diliger meſſe ꝓprio
necriu eſß illu traſſomari in creatuavel
in hlitudimẽ creature· qð cu ſit inpoſſible
no diligit ereaturi n ßm ꝙ e in ſeißo· Ad
HBrnder alex. & Pal. ibide: ꝙ illa auctaſ
hugoms ꝓe mtelligitur ubi amãs ni⸗
nus no bile ẽ amato vel ſmplr vel ᷣm qͥd
heut eſt hoĩbʒ.aliqs eni amãs aliqͥd qᷓ;⸗
ius ſit mius nobile ſnpli lic mimus wl

aliq d ſile. tñ m eo qðò illð affeckat et eir⸗

ca illõ aftetur ſuwomt ſeip̃m amato. et

ſic quodã mõ trãſfoꝛmatur m ills.ſic aut
nõ eſt in deo. vñ nõ o ptꝭ ꝙ; trãſfoꝛmetur
min amatuũ. nõ enĩ mtelli giturbu illucd de
dileone qᷓ eſt wlũtas bom qᷓlis ẽ dileelõ
dei⸗ h mtelligitur de dileõe q̃ eſt affectõ qᷓ

quo damõ trãſfoꝛmat amantẽ m amatu.
Frena dicẽ bonauentum ſuꝑ· jij. di.xxxij·
ꝙ amoꝛ ðᷣmus nõ ẽ amoꝛ affeclõis meli⸗

nans ad alterũ- h ponus inelinãs traſeſ

ad ſeipm vnj ðᷣmus amoꝛ potius amata

uᷣſo. hm g ꝙ duplex ẽ 2ſfoꝛmacõ rerũ ad
deu ſcʒ hm ſilitudmẽ veſtig ij et ßm ſilitu⸗
dmẽ exp̃ſſam q eſt raco maginis. pᷣm -

liter ſez in offectibʒ nature quos 2uiter
et gnalr nuũicat onnbʒ creaturis · et ſie di
uma dilecko eſt reſpcu ommis creature.

Scðdo ſpecialĩ ſeʒ in effectibus gr̃e quos

ↄuicat tm erea ture ra conali nõ hñt xſe⸗
Qu alicums ernmĩset ſic ᷣma dileclõ nõ

eſt u reſpcũ eius creature cui caritatem
ↄuicat ita ꝙ p illa caritateʒ vmone per⸗
mayima deo adhercat ut Ateen

in deo maneat er deus in eo ereo ꝗᷣri

p̃t de creatuna magis a doo dilecta vtrũ

ſez dus miagis diligit hoĩemvel an Felnz
pᷣm cũ tãm creatura videatur amabili

oꝛ quato ẽ deo ſmilioꝛ. ̊ angelica natuna

viðdꝛ deo ſilioꝛ utpote n atura nobilioꝛ. Ad
hoe rñdet bonauẽtura ſup.iij.di · xxxij qpH
deus ðᷣr diligé crea turã nõ rõne affectõis
amm ſ̊ rõne ↄuicacõis alicums bom. ſie

ꝙ dileckõ dei rotius d᷑ᷣ eſſe dledo efec!9

5 affeus. Duplex ig itur eſcus pncipa

. 9 ₰ —— „. .
lis ip̃ius di reſpecu creature rõnalis ſcʒ

ↄdicoms in quo onditur dei potetaet ſie

magis dilexit angelos.q; melioꝛa cotu⸗

lit eis naͤlia. Sedᷣs aut effeus repacomg
m quo mamſeſtatur dei miſcdᷣia. et ſie ma

gis dilexit vĩes ds ſcʒ releuauit ⁊ ange
los & ſeruit et ſie in diſeoe dei mutuo ſe ox
eedut · d̈m igitur ꝙ ſi lo qmur de exceſ⸗

ſu dilectõms ſ̃m ſtatũ pnᷣteʒ tũe magis
diligit angelos q; hoĩes· utpote doo Rli⸗
oꝛes q; nobiliotes quos vno ſolo mo⸗

tu meritoꝛio gloꝛi ſicauit qͥ nullã habẽt

retardaco em qua peduitur quo miug

in deu totaſt æn dẽ valeãt. Si wero loqui⸗

muryr m ſtatũ gr̃e finalis in à orit repa⸗
rmac nſumata: tuc vid: ſatis rõnabilr di
ei poſſe ꝙ, magis diligit ſvĩes q de plu⸗
ribʒ habebit hõ m paradiſo vñ gratus et

deuotis exiſtat xo qᷓ; angelus. tii ꝓpter
bnſeiũ incarnaeõis· q; ut vꝛ heb. ij. nuſqᷓ;

angelos a relædit ſi ſemẽ abraſæ. tum
ter bnficũ redẽpeois q; ut Johis

x v. maioꝛẽ Hac dileõem nemo Hiꝛc· po⸗

ſuit eni aĩam ſuã ꝓ Ivibʒa releuãdis nõ
angelis · tů ter bnſieiũ eminẽtis gloꝛſi
cacoõma q; 2ſtituit in altioꝛi gradu hono
ris hũanã natiia in vtroq; ſexu qᷓ ange

lieã. ſeʒ xp̃um et eius ne biliſſmã mỹem.

Dilexit inſup deus hHuanũ genus tam in
ſtatu mimicicie qᷓ; in ſtatu amicicie non
aut angelicu genus qð poſt eaſu oĩno de⸗

ſeruit. et hee mamfeſtat erga nos nõ ſo⸗
lum dᷣine caritatis magnitudmẽ ſed etiã
eius mmetatẽ. hm illð ephe. j. deus q di⸗
ues m mſedia ꝓpter mmia carit atez q
dilexit nos cu eſſemus moꝛtui pcco ↄni⸗

nificamt nos in xpoer icʒ angelus deæ

ſilioꝛ qᷓntũ ad ea q̃ ſut nature nõ tñ qᷓneuzʒ

ad dona gre· mõ dei dileclõ magis pẽſat
dona nature ſu paddita q́; ea q̃ ſunt nali

Sʒzmo xv.

hecein ctus p eurrat. De qua pᷣmo queri
pᷣtvtrũ ſcʒ caritas creata q coꝛdibʒ fide
bebit in pria. obtulit eni in xpᷣo ꝓ ſalute lui mſfunditur ſit ſpealis vᷣtus p ſtim cum
tua ſuãà ᷣmitatẽ nobiliſſmnã aĩama inno Aaritas il aliud c vid q́; am cicia qᷓdã.
centiſſmã carnẽ. offert inſup omibz emi⸗ h amicici a nõ pomtur a phᷣo vᷣtus utʒ in
nẽtiſſmmã caritatẽ. ut merito dicat iacobʒ ijj.li. ethic.q; nec ↄnumeratur intervir⸗
m canomea ſua· ome datũ optimũùa ome tutes moꝛales. nee inter intellcuales. Ad

mſita· Cõſidera nũe o aĩa mea quãt tibi
diledem ondit deus in via quataq; exhi⸗

donu pfedũ deſurſu ẽ deſcendes a prᷣe lu⸗

min ũ· amplectè igitur amplectere totis

q̃d retribuã dño · vñ ſponſus tuus in hae

vita tanti te eſtimauit tanta q; caritate

ſalutẽ tuã ſitijt. ꝙ de oo dic bern. ſi xpᷣus
tot mebra Hab uiſß at ſut ſtelle im eelo et

ceoꝛpa ad lignũ crucis dediſſD anqᷓ; aſam
vna qntũ ĩ ſe ẽ in danacõe reliquiſ· ſi S
tantã habuit caritate mrecreacoe o qn⸗
tam exhibebit m eterna gloꝛiſicaco e· diẽ

enj bern hard mus in religione xp̃iana.

ꝙ dileclõ qᷓ omis angelica natura piter
et hũana ſe mutuo dilgũt reſp cũ illius

dieleõ ms qᷓ xpᷣs mquãaãtũ lõ dili git mim⸗
mũ glioſum ẽ mĩoꝛ qᷓ; contũ ad circũferẽ⸗

tiã celi criſtallmi ↄſid erato ipo fonte vñ

talis amoꝛ oꝛiginẽ ho; · wrũtñ dilectõnez

dei ſům ad nminmu btum q́s explicʒ. na

tanta dileone deus trinus 1 vnus fertur
m mjmũ beatũ ꝙ ſi ponat᷑ ox vna pte di⸗
loecdio di ad mim um beatũ· et ex alia p te

dileckõ xp̃i in quãtũ hõ et btẽ marie oĩm
ꝙ angelouꝝ et ſeõn quã ſpirant in deũ. et
inter ſe muice nullap̃t eſſe equipamco.

ma fimti ad infinitũ nulla pᷣt eſſe ↄparacõ
et idᷣo amoꝛ que mimus ſcùs ſpimt in deů

maioꝛ ẽ qᷓ; amoꝛ xp̃i inquãtuʒ hõ er amoꝛ
btzvg inis oĩmq; ſcõn angeloꝝ quem
ſpirãt muice in ter ſe ſic maioꝛ ẽ circuferẽ
tia celi eriſtallmi mimo centro q; tlis di
lectio dei vnus de tribz pneipalibz acli⸗
bus ſbͦalis gloꝛie: qᷣ nos eliciter expe⸗
riri ↄcedat ihs xpᷣs ſpoſus rnc Kle⸗
¶ De aritate creata q̃ eſt potiſſima
viirtutũ m qua ↄſiſtit ome meritum.
EOnoꝛa pr̃em ꝛc· ¶ Ser. xv.
Eypediti uteunq; de caritate
ereata qᷓ dus . Jam de cari⸗
tate creata q dei donũ ẽ ſermo

„ 2

ſ rndet breuiter richar · ſup.iij.di/xxvn.

ꝓꝙ caritas ẽ virtus vna ſm ſpẽm ſpecialiſ
ſimà· q; in plures ſpẽs nõ duiditur.cari

tas eni ↄ ſtituitur in ſpecie ex ſui ↄpacõe
ad pmũu ſuũ ⁊ pnᷣcipale ac ſoꝛmale obio⸗

ctũ qð nõ eſt n vnu. ſcʒ iße deus ſub ra co e
qua eſt ſũmũ bo nũ quo ſolo plenarie w

lũtas buſicari pᷣt. hee aut ſoꝛmalis rati 0

obiecti caritatis nõ eè diuiſ bilis m pleg

rõnes eo ꝙ impoſſibile eſſe plura bona

q ſmt ſuma bona·q; non eſſ ſumũ bonũ in
quo nõ eſſent omes rõnes bom p moduʒ

excellentioꝛẽ qᷓ; muemrẽtur in aliq́; alio

bono. noe tle bonũ poſß eſſe pnᷣcip ale cari⸗

tatis o biectũ eo ꝙ m tali bono woluntas
plene btiſicari nõ poſ. Ad obiectũ & di⸗

codũ hm tho · ſcðᷣa ße · q · xxiij. phus m

vin. ethic· nõ negat amiciciaã eſſe vtuteʒ

Fß dic ꝙ eſt virtus wel cũ vᷣtute · pt tñ diei

ꝙ amicicia ꝓprie nõ ẽ vtus ꝑ ſe ab alijs
diſtincta· qꝛ nõ Hʒ rõn em laudabilis et
hon eſti ñ ex o biecto ſm ſcꝭ ꝙ ſimndatur
ſup honeſtate vtutu · qðᷣ pʒ ex eo q;ꝛ non

quelibʒ amicicia rõem hʒ laudabilis a ho
neſti hc pʒ in amcicia delcãbilis utilis

vñ amicicia vtuoſa magis e aliq d ↄns
ad virtutes qᷓ; ſit vtus. nec ẽ ſile de cari⸗
tate q nõ fuindatur pnᷣeipaliter ſuꝑ vᷣtu⸗
te huana h ſup bo mtate ma: vñ aug. li.
de moꝛibʒ eccie: caritas ẽ vtus qᷓ aim nri

rechiſſma affectio ẽ qᷓ 2iugit nos deo
ipm diligmus. Et ſi obicitur qꝙ caritas

hʒ duo obiecta ſcʒ deu 1 ꝓxmmũu. et Enõ
eſt vna vᷣtus ᷣm ſpẽm.rndet ibide rich.
ꝓxmus nõ pnᷣcipale et ſoꝛmale ob⸗
iectũ caritatis · q; p caritatẽ ipᷣm nõ dili⸗
gmus mſi ꝓpter deu ·¶ Scðᷣovero queri

pt utrũ caritas ſit potiſſmma vᷣtutuʒz hcut

ſentire við: apls·i. coꝛ · xi n· maioꝛ aũt ho⸗

rũ eſt caritas · Ad iy rn det tho · ubi ſup · q;/
exquo bonũ in actibʒ hũanis attẽditur
pᷣm 2 regula debita regulatur · ideo nece

☛ℛe — — -— — —

— —

—

2 — —

— ——

wern
ſe
wP dum
aie
zaen
werpy,
,4
ſral
n
barie
nce
mmew
td

ect

No huana vᷣtus qᷓ principiũ ẽ lonoꝝ
ackuui 2ſiſtat ſn atingẽdo reglłam hũa⸗

non aclun⸗ Dup lex eſt & regła huanon

actuu. ſeʒ huana raco 2 deus. h deus re⸗
gula pma a qua etia huùana aco é regu⸗

landa.Hine virtutes theologice qᷓ ↄſiſ łut

m atunged illa reglam mã eo ꝙ earũ

o bieclu ẽ deug excellentioꝛes ſũt tutibʒ

moꝛalibʒ weil ijntellcualibʒz qᷓ ↄſiſtũt in at⸗

tingẽdo rõem huanã ꝗpter qð opoꝛtz ut
etiã mter ipas vtutes theologicas illa

ſit potioꝛ q magis deũ atagit ſic caritas ·
q; fides ⁊ ſvæs attin gut qͥdẽ deũ ᷣm ex
ipᷣo ꝓ uemt nobis vel ↄgmeõveriwel ad⸗
ep tio bom· q̊ caritas ipᷣ̃m deũ attigit ut in

ip̈o ſiſtat nõ ut ex eo nobis aliqͥd pue⸗

mat · et lie caritas ẽ excellentioꝛ ſide ſpe
ac p ↄns omibʒ alnjs vtitibʒ. et qd maiꝰ

o

ſme caritate nulla pᷣt eſſe vᷣmus weravel .

meritona · ſicut oñdit apłus · i. coẽ· xi nj. ſi
diſtri buero in eibos paupum omem fa⸗

cultatẽ meã et ſi ta didero coꝛpus mea
c. Huius aũt macõ ẽ. q; vtus oꝛdimnatur
ad bonu ſj bonũ pncipalłr ẽ ſims.nꝗ ea 4

ſut ad finõ nõ dicutur bona nᷣ in oꝛdĩe ad

fßin· Sic ꝙ duplex ẽ finis· ſez ulus et p⸗
ximus ita duplex C bonu ſe⸗ ultimu et ½

g pncipale bonũ hoĩs · ſcʒ dei Fruico. iuxta

ills pᷣs· mchi adherere deo bonu e.et ad

H oꝛdmatur ho p caritatẽ. Et bo nũ pxim
vel pticlare et ſcdᷣariũ qð etia duplex ee
pt. Vnuũ qunde vere bo nũ utpote quatu m

ſe ẽ oꝛdiabile ad pneipale bonũ qð ul

timus ſims· Aluid aut ẽ bonũ apparens
et nõ verũ qm abducit a finali bono.ſicut

auaroꝝ prudẽétia qᷓ diuerſa gnᷣa lo cello⸗

rũ exeogitat. et auaroꝝ iuſticia qᷓ metu
gaaπ baànon tenut alienũ. et auaroꝝ
tpantia qᷓ luxune co hibet app etitum qm
ſuptoſa ẽ et auaroꝝ ſoꝛti tido qua ut
ait oꝛatius. ꝑ mare pauperiẽ fugiut p ſa

9 „ 172 5
xa ignes ut dic aug in. iiij. li. ↄtra inlia⸗

nu. et deo nece ẽ H̃e caritate ut tutes
meritoꝛie reddãtur et deoo grate · q; p ſo⸗
lam caritate oꝛdmãtur actus oĩm aliarũ

vtutu in ſinẽ ultimu ac p ↄnñs dat foꝛmãa

aclibʒ oĩm aliarũ virtutuʒ. vñ gnaliter
caritas ðvꝛ radix vᷣtutũ.qꝛ p illã oms alie

nutriütur vtutes· nee m greg. in ome⸗

Habz quicqᷓ; viriditatis vamus bom opi 8
ſinon ꝑmanſerit in radice caritatis. Di⸗
eitur enã fundamentũ tutũ eo ꝙ omes⸗

alias vᷣtutes valenter ſuſtẽtat · ꝛ etiã ſo⸗

ma vᷣtutũ nõ quidẽ exẽplariter ã eſſeni
liter ſ magis effectiue q; ſoꝛmꝗ⸗ omibus

impomt oꝛdmãs eas ad ultimũu fine. viñj
prie vᷣtutes dicütur in oꝛdine ad actꝰ

foꝛmatos· ð enã mater vtutũ q ex ap⸗
petitu ſims cõcipit actus ali arũ vtutum
imperado eos· vñ merito ðe caritas ma⸗
xima virtutũ·q; ðꝛ ĩ euãgelio math.xxij.
ꝙ dileclõ dei ẽ ᷣ mü 1 maximu mãdatu
Tereo ꝓin de qri pᷣt vtrũ in caritatiua

dileone oſiſtat ome meritũ ſic mtellige

dat apls in dcã anᷣclate. ſi diſtribuero.
cu tn ectra diſſicultas in opando videa⸗
tur augere meritũ eo ꝙ m phm virtus
eſt eirca diffi eile et bonu. & maioꝛ virtus
circa magis diſficile et maius bonu. ca⸗
ritatiua dilectõ diffi cultatẽ in opando
diminnit ˖ qꝛ dic aug. in ll · 9ſel. qm amat
nõ laboꝛat. omis eni laboꝛ non amãtibʒ

grauis 6. ſolu amoꝛ eſt qd nomẽ diſficul

tatis erubeſeit · Ad rndet rich · ſup · iij.
di · xxx · q qprie loqñdo de merito ſm q;

ↄſiſtit in actu remunerabili de ↄdigno in

vita eterna · ſic ome meritũ ꝗ eſt carita⸗
nua di dilectõ aut tmn illð qd in ipᷣo actu
ſoꝛmale e p caritatiuã dei dilcõem. p hoc
enĩ ꝙ wolutas ꝑ caritatẽ diligit dei tr
ſe et ſuꝑ omia vult aclus alios rectos
eſſe p illũ cui ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ omia adheret
qð e ios referri in finẽ ultimuʒ mõ dobi⸗
to · et ſiẽ rec itudo õ m actu ex ſui ↄſoꝛm
tate ad reglſam ſuã qᷓ̃ m naturalibʒ ẽ na⸗
tum et in artificialibʒ ars et m moꝛalibuſ

meõ recxa et lex ðᷣina · ſie etiã illud qð eſt

ſoꝛmale ĩ merito ſic ip̃a remun erabilitasꝶ
q̃ m ipᷣo ẽ ex ſui debita relacõe in ultimum
ſinẽ et ex ↄñnti ip̃a racõ remunerabilitatiſ
q̃ in merito ẽ ſoꝛmalis ex caritatiua dei dj
lectõne cãta ẽ.· vñ ome meritũ quãtũ ad
illud qð ẽ in merito ſoꝛmale ↄſiſtit eſſen⸗
tialiter vel cauſaliter in caritatiua dei di⸗
lectõne. Ad obiectũ & doõᷣm. ꝙꝙ difricul⸗
tas ad opandũ ꝓuemẽs ex Habitudie
mala qua ſibi pecoꝛ p actus malos acq;⸗
ſimt nõ auget merituiʒ nec facilitas q o in

„ .

opante pvᷣtutẽ miniũt meritũ · bonauen⸗

tura wro ſup · iij· di . xxv ij· ſupaddit ꝙ; ca
ritas ſup omes vᷣtutes pᷣmatum tenet er
efficacia meriti ꝑ pus attribuẽda ẽ actui
caritatis q́; actui aliarivtutũ eo ꝙ ipa

iuſti eeleſti ſponſo deeeter exoꝛnatur. vñ
ps· aſtitit regma a dextris tuis in veſtitu

deau. Cuius raco é. q prius actus ca⸗
ritatis quẽ mmediate elicit ſit diligere

deu 1 ꝓximũ. ſic quelibʒ ᷣtus vmeũ ſolũ

=☛

☛☚—

ac hʒ quẽ elicit ſiẽ actus fidei quẽ eli⸗
cit ẽ erederea ſic de alijs vᷣtutibʒ· nulluſq;
ab eadẽ tute aliis actus elicitur· ca ri
tas tñ ſup vtutes omes hãc op tmet ſup⸗
emmẽtia ꝙ quãams earũ actus Pos im⸗
mediate nõ eliciat eliciũtur ab Habi⸗
tibʒ ꝓprijſ p ipam tn omes actus vᷣtuoh
Htualr mpantur et eos a rijs hĩnbzʒ

copletiua ſit oĩm vᷣtutũ et in ipᷣms actu
ↄnectitur ipᷣm meritũ · racõ vero qᷓre can
tas tanta ceteris vᷣtutibʒ excellẽna p̃emi
ner eſt q maxime nos offieit der foꝛmes ·
tũ rõne liberalis exhibicoins q; ſic deus ex
amoꝛe tribmt omia dona ſiec caritas libes
raliter exeqtur omia obſea —vmãadata:
tũ racone ↄſoꝛmis vmoms · qꝛ ſic filn pmi

— — —

nectũtur nexu amoꝛis et vm

p caritatẽ adherẽdo deo ſpus vnus effici
pter qð ðꝛ Io·xvyj ut ſmt ↄ ſumati

in vnũ ſice nosg vnũ ſumus tuũ etia rõne

finalis quietacoms q; cũi amoꝛ ſit podus
ſpuale facit in deũ te ndẽ et in deũ quieſcæ

Rẽ̃ coꝛpalia ꝑ ſua pondera in locis ꝓrijs
firmari Habet a ſtabiliri · vnde aug. m li⸗

2ↄfel. ponderibʒ ſuis aguntur omian loca
ſua petũt. pondus meũ amoꝛ meus é illo

—

feroꝛ quo cunq; ſeroꝛ. P· btũs bern· in eu⸗

angelio eterno de caritate dic meær alia·
WP pᷣa tante pPcο htatis in ſpcũ̃ dei

omia peioſa reddit· et ideo ꝑ aurũ deſi⸗

ame aurũ igmtu 1 ꝓbatuz ut locuples

nas. na ſic aurũ ẽ p̃eiuʒ oĩm theſauroꝝ ſi⸗

ue ſmt lapides p cio ſi pᷣdia domus mer⸗
cantie ſiue quicqͥd aliud ẽ appciable au⸗

ri p̃cio exiſtim abitur · ſic etiã cũcte cogi⸗
tacoes affectões locucoes opacones et

hſilia carit atis p cio ↄmenſuratur· qꝛ deus
opa nõ ponderat h affeclũ.ut plane patʒ
xxii j· ꝗ·l. e· odi.m ſi ubi da·dns interro
gat coꝛ nõ manũ.quato nãaq; purioꝛi ſeu

* .

feruẽétioꝛi amoꝛe placitũ aliquid deo faci⸗
mus tanto redditur ei gratio ſus. Hine

luc.xi.laudata ẽ pauꝑcla vidua q; miſit

in gazophilaciũ duo mmuta. nõ q; mlia
et magna feeit qm ampla caritate dile⸗
xit. nee ſolũ aurũ ẽ amoꝛ.ſed etia omia q
Rut ex caritate nõ tm qᷓ ſut de gue bono⸗
rũ · etiã m differẽtia reddit eadẽ caritaſ
aurea in cuius figura ðꝛiij· regũ · vi. q;
il erat in tẽplo qð nõ auro tegetur q; qꝗ
fiũt ex caritate red dũtur aurea qbʒ aĩia

„—

elicẽ facit · ꝙ cũcte vtutes in caritate eo
nexitatẽ ht· et ex q̊ cũ cas vᷣtutes vir⸗
tuo ſaſq; opacoes caritas reddit merito

rias· In ſuꝑ non ſolũ vᷣtutes ⁊ o ꝑpacones
vtuoſe ꝑ caritatẽ meritoꝛie red dũtur· h

etia o'a alia ſiue ꝓ ſpa ſiue aduſa ſiue nn
xta ſiue bona gre ſiue mala pene et mala
culpe copantur caritatẽ hnti m bonũ · ta
pcioſa naq; et eſſicax ẽ apud deu caritas
ſcã ꝙ etiã pcca coopantur illi in bonũ . ut
dicit glo ſup illudrõnos. vinj. diligabʒ
da omia co opantur m bonũ·nec nmnrũ cũ
nõ mioꝛ ẽ m bono ðᷣma dilectõ qᷓ; m malo

Sma oſfenſio·ſj arro ganti bona ↄ uertũ

m malũ.quia nõ opatur ad dei gham ſed
ad ꝓpriã · ſ & arro gãtia vᷣtutes vel opa

vHtuo ſa ↄuertit in vicia:nõ mius caritas
vma malu ↄuertit et coopatur m bonuz.

ex hons ſeqᷣtur.ꝙ caritas omia red dit

meritoꝛia. ſic etã ſola illius huitia ſüt re⸗

muneracõne digna ¶ Dro quo ſciẽduz
c ome obſequim deo inpen ſu aut illi in⸗

pẽditur ex amoꝛe recto ⁊ puro q̃ ẽ amoꝛ

Ftuitus nõ queres qᷓ ſua ſut aut timoꝛe

pene velvm dicte · ex ſpe mereedis tꝑa⸗

lis vel eterne aut alia quacũq; ra coe ſeſe

potius q;ᷓ deũ reſpiciẽte · i &Q obſequin im⸗

pẽditur ex amoꝛe puro credit illũ ee bo⸗

nu 4 ede ſ̊̊ nnpeẽd it qma nulli rectus a⸗

moꝛ purus mpeditur ab aliq; n eredat
zlũ eſſe bonũ· er merito ſue bomtatis hu⸗
iuſmõi amoꝛe eſſe dig nu · et ꝑ 2ns tle ob⸗

ſequiũ ẽ mere gratuitũ ac ſolu gprie re⸗

mun eracõe dignũ· ꝗᷓ vero nõ g ratis red

dit obſequiũ deo ſed ex quadã nccit ate

Wl eactõe cuuſeuq; ſuppoh eõis nõ ꝓ?

— — — — —

= .

v dicẽdus eſt remunemcõ e dignus h ma eredit ſe queveritas in ſepturis ſuader
gis illi eiũ ope ſue elocate reddẽdu ẽ. Quatuoꝛdeeimo omia ſpemt ſcʒ qᷓ xp̃us
a, Fonies dininus amoꝛ ẽ ille theſaurus eu⸗ ꝓnmmnſit · Qidecimo omia ſuſtinet ſez re⸗
igere angelicus a doo natumſr in Hu ano coꝛde ſctu abſentie dilati ſammi bom ꝓmiſſii
ſoi ryecoditus que qͥ iuemt hõ vadit et ven⸗ qð paticter eyxſpectat adeo ; gpter nulla
ecſ⸗ dit omia ut emat · i· rednmat agra illu il⸗ cm ab imchoato bo no deſiſtit· Ad lau.dei.
Auſa leito 2ↄ plexu amoꝛis vicõ ſi miſera biliter De ſubiecto caritatis qð ẽ huiana
aſp⸗ In canticis · R dedit hõ totam ſbᷣam domus ab infuſa caritate ¶ Hermo. x viꝰ.
dom, ſue ꝓ dilecoe q̃ſi ul deſpiciet ea mmmrũ cũ GOnoꝛa premiẽc· Doſt aliquã⸗
bebi ſit vtilitatis in fim te ti qꝛ quolibʒ actu tam diſeuſſionẽ caritatis in ſe
Paof earitatis mercatur regnũ dei.dicete dño viden dũ ẽ de eius ſbiecto in
bieb⸗ qꝗ dederit calicẽ aque frigide tin in noĩe aquo ꝓprie ↄſiſtit dᷣmna dilectõ
tare d⸗ meo:amẽ di co wo bis nõ pdet mereedeʒ de quo pᷣmo qri pt · utrũ ipᷣa woluntas
eavr, ſuã. tũ etiã ſic diues efficitur cui oms mer loĩs ſit ſiectũ earitatis.et vivi ꝙ non.
wend antie tcotractus lucroſi redd untur · ſie q caritas amoꝛ quidẽ ẽ ſj amoꝛ ᷣm phᷣm
oones mille miies eos ditioꝛes ſpualr reddit E in deupiſ. abili et jdeo caritas ẽ in ↄ eu⸗
lanſ pᷣa caritas in mereãtijs oĩm tutua vir piſ. abi li et nõ m wlütate imo to tius eſß
nem tuoſoꝝ opum et tagit aplꝑ ·ieoz · xinj. m libero arbitrio αcaritas ut in pedẽti
tmal dieẽs caritas patiẽs ẽ ſeʒ quãtũ ad Hitũ Fmone deelaratũ ẽ ſe extendit ad om es
n, patiẽtie in aĩa et ideo nõ defeit m aduſin actus hũanosm ill pma. z&ι ul omia
ieas 3 oecurrũt in illatis tems mmurys cotu⸗ opa vra m artate fiãt · h pneipmz Hua⸗
ni melis mm ſoꝛtun ijs ⁊ hlibʒ. nã ſi eut aurum non actuu eſt li. arbi· ergo p on 3 vidꝛ q;
at peuſſuʒ dilatatur ſie m aduerſis p̃ᷣſſa cas caritas maynne ſit in libero arbitrio ſic
7 ritas augetur· vñ s m tribulacoe dila⸗ in ſbiecto etꝑ ↄns nõ in wlũta te · Ad hᷣ
taſti michi Seðdo benigna ẽ· i · bn igmta rudet tho ſcdᷣa he . q · xxni · ꝙ duplex NN
35 qma reddit bonũ ꝓ malo· vnde glo.ſuꝑ appetitus ſez ſenſitiuus Tintellecliuus ·
V jllð epheſ· ijn. eſtote immeẽ bemigm. i· ſar⸗ q̊ ðꝛ wolũtas etvtriuſq; obiectũ ẽ bonũ lʒ
nſe gi de facultatibʒ vr̃iset hoc maxime vos diuerſimodenã o biectũ appetitus ſenhi
dun pſeqntibʒ · Terco nõ emulatur·i. nõ mnmm⸗ tim ẽ bonũ p ſenſu appᷣ henſu · obieclũ aut
det aliene felicitativel ꝓſpitati ſpualixl apꝓpetitus intellectini wel wlũtatis ẽ box
mif tpali · Quarto nõ agit ꝓera. i· puerſe pᷣ⸗ nu ſub zui racõe bon ꝓut ẽ ap hen ſibile
n ſtado nnpednnẽtũ ne bona ſiãt vel rõneʒ ab mtellectu· Cantatis aũt obi edũ nõ
ling opis nõ deſoꝛmat inten cone non recta. aliqð ſenſibile bo nũ ͥ bo nũ diumũ qð in⸗
ſicn Qmto nõ inflatur de doms vel bonis ade⸗ tellectu ſolo ↄgnoſcitur et ideo carita⸗
Um 0 ptis: Sexto nõ ẽ ambicõſa ſeʒ de bono ac⸗ tis ſieckũ nõ ẽ appetitus ſenſitiuus ſed
ne quirẽdo q; vult ſubeſſe nõ pᷣeſſe · Septio mtellectiuus · i. wluͦtas · eũ eni a Hpu
nae⸗ nõ querit q;̃ ſua ſut · ſed dei gloꝛiã et uem Smũ qð ẽ mtelligible ſe vis ↄeupiſeibłi
tpa, ꝓſeclũ · Ockauo nõ irritatur · i. nõ puo⸗ extẽ dere nõ pᷣt.̊ wolũtas ſola:ideo deu
catur ad jra qma nõ hʒ aꝓpetitũ vm dicãs piſeiblis ſbiectũ caritatis eſſe nõ p̃t. nee
m di vituꝑpaeoem ↄuertit in refectõeʒ er etiã liberũ arbitriũ qʒ lʒ li. arbitriu nõ eſt
bo⸗ plagã in medicinaʒ· Nono non eogitat alia potetia a wlutate tñ caritas non eſt
345 malu.ſcʒ rancoꝛis vel vm dicte vel etã ſu⸗ in volũtate m raeõem li.ar.euius actus
iat ſpieoms ſimſtre. Decimo nõ gaudet ſux- ẽ eligere · qm electõ ẽ eoꝝ qᷓ ſit ad fin em.
hu⸗ miqtate ſeʒ ꝓria wil aliena ſ doler. Yn⸗ wluntas aũt eſt ip̃ius ſims ut dꝛ in · ij.
ob⸗ tecimo gaudetveritati ſez ↄgmeois wl ethi c. vñ caritas cuiuns obi ectuʒ ẽ ulaus
re⸗ operis in ſen in alijs. Duodecimo om ia fims magis diei dʒ eſſe m wluntate q; m
rec ſuffert ſeʒ reſpcũ dificltatũ qᷓs patit᷑ ad h.arbiet ↄgrue ſatis qꝛ ſẽ volũtatz im⸗
ate perat omi bʒ potentijs ſie amoꝛ omibus

5

ge

—

exeqnda oꝑa vᷣtuoſa· Tred ecimo omia

Smo xvj.

virtutib, §. es⸗ queri p̃t vtrũ illa ea⸗
ritas in nob cauſetur naturaly wel ex infu
ſione ſpus ſancti xel ex boms aclibʒ p̈⸗
cædẽtibʒ· pſtim q; qð ẽ ↄuᷣe creaturis o'⸗
bus naturalr etia meſt hoĩbz. ſed ut dicit
dyo .. ijjj. e · de di. no · ommbus diligibileꝛ
amabile bonũ ᷣmũ qð ẽ obiectũ carita⸗
tis. et ixo nobs naturalr ineſt aut ſalte
acqrituir ex acti bʒ pᷣeedẽtibz mxta illd · i.
thmmo.i. ſims pcepti caritas eſt de coꝛde
bono 1 ſciẽtia purm et ſide nõ ficta. et ꝑ
ↄns nõ eſt ex mfuhone. XA t rñdet tho.
ubi ſup:q caritas eſt amncicia qdam ad
u ſin data ſup gοο ιαα dmis e⸗
terne. hee aũt ↄuicac nõ dz eſſe ßm bo⸗
na naturalia. tßm dona Ftuita. ut 82
ro.vigĩa dei vita eterna.Hmc ipa ca ri⸗
tas nature facultate ex eecdit · q aut ex⸗
cedit nature facultatẽ nõ pᷣt ee natura⸗

le nec acqri ꝑ potẽtias naturales. q; na-

turalis effeus ſuã cãm nõ traſcẽdit · et ſie
nobis nõ meſt naturalr ipa caritas- licet
ineſt nobis di dilectõ que fundatur ſuꝑ
commcacoe bonoꝝn naturaliz. de ꝗ dicit
bidẽ dyo· nee eua caritas ꝑ vires nãles
acqͥ˖rt iptß; aclus vtuoſi p cedẽtes hoĩ em
diſponãt ad recipiedu caritatis mfuſiõeʒ
ut tãgit d cã auũctas apli.h P gratuitam
mfuhlonẽ ſancti ſpus acqritur q ẽ amoꝛ
pfñ̃is afili cums ptieip⸗ aco in nobis ᷣ ipa
critas creata de ꝗᷓ diẽ aplus ro. v. cari⸗
tas di diffuſa eſt in coꝛdibʒ nr̃is ꝑ ſpũm
ſem ꝗ datus ẽ nobis· et hec ẽ opacõ qdã
potiſſma dᷣme bomtatis · Ad cuius effe⸗
ctũ pſiciẽdũ ᷣma dign aco poſtulat. Ppuͤ.
xxiij. dieẽs · fili pᷣbe mehi eoꝛ tuũ · ſic eni

accipitrivolãti ſufficit ſi coꝛ pᷣde ſue hbi

retin eat. ſie xpᷣo ſufficit dũ ſolũ coꝛ hoĩs

obtineat . ꝓ quo mimirũ adipiſcendo di-

eelo wolamt mvginis vterũ . de utero in
pᷣſepiũ. de ðᷣſepio in patibulũ:de eruce in
ſep ulchrũ neenon ad mfer nũ. demde 24
reſurrectõnis gloꝛiã · ac tandeʒ ad pris
dextera ut ſie coꝛ hũanũ plemus poſſid e⸗
ret · p coꝛ aũt mtelligiturwlũtas. q; duuſ
2 am qrit in coꝛde⁊ wolũtatẽ m aĩa. vñn et
m euãgelio p eoꝛ wlũtas mtelligit᷑· ubi
5: diliges dum deñ tuũ ex toto oꝛde tuo
(uius raco ẽ q; ſicut coꝛ coꝛꝑale ẽ pnᷣeipi

um oim motuu rpalidi. ta cteia wolutaf.
maxime qntũ adi iten cõnẽ finis ulang
4* obiectaᷣ caritatis ẽ pnᷣeipiũ oĩ m mo⸗

tuũ ſpaliiz. ut igitur ſciamus q; pcari⸗
az4 tiſſma dona nobis a deo dona
Seiẽdũ eſt put ſuffieit ad pntem

Geee mfuſa ðᷣmitus caritate qruq;
dona acceptiſſma recepmmus. rrmum

donũ ẽ diumi amoꝛis 2natumlitas mam
gᷣma bomtas q ſpui ſcõ appꝛopatur nul⸗
lã alià vtutẽ eollo cat in Huano coꝛde ſie
illi ↄnàlem ſic amoꝛẽ carita t. q; ut ðꝛ
pma lo.iij.deus Caritas eſt ſe; imcreata-

mmenſus mmoꝛlis a qᷓ qudeʒ caritate
qda purus infimtus actug amoꝛis ꝓ⸗

cedit · cũ igitir aĩ am hũanã creamt deus

ad magmẽ vtiq; caritatis iſlitudmem

infimti a ctus amoꝛis ſui ereauit illa. Pic
poſtq puenerit ad liberũ racõms uſu tuc
ex eſſe ꝓPo qnda Pzʒ aptitudmẽ ad amã⸗
du ſme qua aliq; mõ ee nõ p̃t· ncẽriũ enĩ
eſt illi diligẽ bonů meõmutable qð deus

eſt . aut bon ↄmutable qð mundus elſt.

Jpaq; ꝑ li· arbi.m medio ↄſtituta dmoſ⸗
citur: ut ad qðeuq; wluerit ſe dinertere
poſſit· et hee in aĩa aptitudo diligẽdi q⸗
dam eſt mago dei. a qua ſeʒ aptitud ine
ꝓecedit q dã xlox eſſieax amoꝛis act?

p quẽ mfimti actus diumi amoꝛis ſiſitu⸗

do clarius demõſtratur. ex qᷣ bʒ relmq̃tur

ꝙ nulla vᷣtis ita ↄnaturalè m aja hua⸗
na ncipa⸗ caritas Scoͤm donuũ Cißms di
umitatis coſoꝛmitas. ſup omes enĩ Vtu⸗
tes amoꝛ aĩam deo ↄſoꝛmat · Cuuus rõ eſt
qn deus caritas ẽ et ideo melius 3 p carita
tem q; ꝑ aliqua aliã vᷣtutẽ tanqᷓ; doo »ſili

oν aia 3ſorni tor m deu trſfoꝛmatur.· vn

diẽ hugo de arra aje · ꝙ ea vis amoꝛis ẽ
ut te tale eſſe nece ſit quale eſt illud 4 q5
amas . et cui i p affecta diñgeris in ißins
ſilitudimnẽ· ip̃a quo damõ dil eoms ſo cie⸗

tate trãſfoꝛmaris· et ĩ deo ſubdit ibi dez ·

deus caritas eſt et qͥ manet in carit ate m
deo manet 1 deus in eo· Si enim ut refert
phs. n. polit: ariſtophonos dic q amãteſ

deli dent ex duobz vnu ſien· et tullins de

ami cicia dic · qy is ẽ amicus q̃ͥ ẽ tanq; aſ-

ter ideʒ · quatomagis ſm aplin · i. coꝛmt.
vi· qui adheret do · ſeʒ ꝑ amoꝛẽ ꝑfectum

—,—

= —

— ☛ – —. — — - – —

— —, — 2e

uanrn“ VvVvvrnus ſpũus eſt cũ eo. Expimur em in no
ne- bis ꝙ vis amoꝛis ardẽtis totaln ad hoe
axd nmiitur inhyata geſtit ut nõ ſolũ ſit mti⸗
mus ip̃ms amãati h etiã ut quodãmõ ſit
in d D amatũ · Hine etiã mtãtũ tlis in amo⸗
i itite dei valeter excedlit ꝙ mepabili pcdlli
nun git de dilectu q;ᷓ ſeipᷣm. Tereiũ donu eſt
n ip̃uis aĩe ſoꝛmo ſitas: na roſtq; aa p ca⸗
n⸗ ritatẽ deo fueit 2 foꝛmis quõ nõ erit decoꝛ
ehe ipius aie ſoꝛmoſus cũ ſit in ea wera ſilitu⸗
1⸗ do v̈mitatis · Dro quo ſciẽduʒ m alex · de
n haꝛabac alios doctoꝛes. ꝙ imago dei in
ar amma ↄſiſtit m naturalibʒ ꝓprietatibʒ et
p: potẽtijs eius:ſlitudo vero ↄſiſtit in g ra⸗
uas mnuiitis · i · m vtutibʒ caritate ma fſoꝛmatiſ
men W ο*.. Papue em pa carttate er
nbe⸗ Sma dilcon e . vn l aia cuctas vtutes et
Ki⸗ BVna habeat ſi aaritae puatur dſoꝛms
ims e et ideo diſplicet. að euideter oñdit apls
“ i: e.xiij ubi ðe: lmguis ſoĩm loquar
YHangelon ac. Hinc ait Hugo. ꝙ H ̈ni⸗
84. legius ſola caritas o; ut deus dicatur et
o ſfitit · nõ enj ð deus hiulitas ẽ patiẽtia. q
cũ omis vᷣtus dei donũu ſit nulla pᷣter cari
ere 2 . „ e .
. tatẽ G Hr ut nõ ſolũ dei donu hn deus diei
e poſſit · reliqᷓ igitur gĩnrum dona largitur

deus et hijs quos repꝛobat · ſolã aut ca⸗
ritatẽ qᷓ ſeim hojs tin quos diligit in

ind pmiũ ſuat. hec ille.aĩa nã q; Huana car—⸗
beom ſilis 6. q extinctus fuerit obſcuraʒ
b mhqdagmẽ induit ſi vero pſecte igmitus
Sne ) fuerit totus ſplendidus et igm ſilmmus
n a arebit. Rc aĩa Huana du amoꝛe vömo
bii per pecm fuerit extincla i caritatis igne
puata tetrã mgredmẽ mo ⁊ diabolicam
turpitudmẽ indmt · Hinc de talibz Jere.
iij· d: demgrata eſt ſup carbones facies
Z eoꝝ · qulz m euãgelio duemẽter impro⸗
, pert dnᷣs· os ex pr̃e dyabolo eſtis q-
4 u6ßliij ſilitudmẽ prñis hĩr̃e debet. qͥd enĩ toꝛ⸗
9“ peſcit in diabolo n peẽm utpote cuius na⸗
e⸗ tura meſfabili pulchri tudiev nobilitate
zan ↄdita & ſi caritate puataa miq̃tate deſoꝛ
ſen mata ecotravero dũ aia fuerit caritatis
mnin i⸗fgne incenſa. ꝓtinus effiatur pulcherri⸗
ue ma deo q; inna: quid emj' carbo igmtus
1 qᷣ igmis cenſeri deat cũ iã igmis feũs eſſ
en’. foꝛma carboms?et qͥd aia caritats igne
um ꝓfecte ſuccenſa n no dico deus h deiſcata

ſceʒ turpitudo pecoꝝ depomtur et decoꝛez
ſce caritatis induiſti ami chus luũne- ſe;
vme gre ſicut wſtimẽto · vñ caritas i fa
cæta ẽ aĩe ſoꝛma· ſiẽ foꝛma coꝛpis ẽ aĩa. et
ſc i gnis opit carboms mi gredmẽ ſic cari
tas opit pecoꝝ multitud meʒ. verum neæ
meũ putes ficticiũ. audi aug. dicẽteʒ. qᷓ⸗
lis ẽ hoĩs dilectõ tlis ẽ hõ. ſ terrã diligis
teria es· ſi celũ celuʒ es· ſi aut diligis deũ
nõ audeo dieꝭ deus es· j audi ꝓphᷣam di⸗
eentẽ · ogo dixi dij eſlis ⁊ filij excelſi oẽs.
iz ille. Quartũ donuũ ẽ ſpualis vite weri⸗
tas· na m ſola carntate ↄſiſtit ta vtutum

ecen leri debeat eui ðt in s. ↄfeſſionẽ qua

oim qᷓ eti ipius aĩevita. hmc ait ꝗꝓphᷣa.

querite dmi.amoꝛõ eternũ q ẽ deus et

wmea illi vmet. OO folix apls · qui 52 tã

exptus ait· vino ego iã nõ ego vmitve⸗
ro in me xp̃sde hac aũtvita dic aug.m⸗
ter alia· ꝙ ſicvita coꝛpis aia eſt. itavita
aĩe deus ẽ. ſc co:pus exſpnat dũ amittit

aĩam.ſic aĩa exſpiat dũ amittit deᷣ.dug

amiſſus moꝛs amme. aĩa aniſſa moꝛa

cꝛpis. et licʒ coꝛpus nrm moꝛi poſſit. ih

idipm quo dilig mus ſc: aĩa moꝛi nõ pᷣt

cũ diligit deũ. ceui moꝛs eſt nõ diligẽ deuz ⸗
G le. et bern. ſons vite caritas nee amn
mã illaviè dixermm qᷓ de illo nõ hauſeĩie
haurire quõ p̃t pna ſit ipi foni q cari
tas é q̃ dus eſt· ille· ſed quõ mquis ad
Hũucvite ſontẽ appꝛo pmqᷓre po ero.Rn⸗

—

dt ad i̊ aug· ꝙ pes aĩe amoꝛ eſt qͥ h pra-

uus eſt dᷣꝛ cupiditas vel libi do. ſi rectus
eſt ð caritas. hins igitur pedibʒ ambu⸗

lat aia ad bonũ meomutabſe wl ↄmuta⸗

bile· qꝛ caritas ẽ aĩe motus ad fruenduʒ
do ꝓpter deũ · et ſe ac ꝓxim ꝓpter deũ · cu⸗

piditas aut è aĩe motus ad fruẽdum ſeæ
aec ꝓxmmo quo libʒ coꝛpoꝛeo non ꝓpter

tũ · ad deũ & ſm aug · q̃ ubiq; pns e ubi⸗
; oms no edibz le ire ſmonby. moren
aut nr̃i nõ ex eo qð quiſq; nomt· qͥ ex eo
ꝙ diligit dimdicari ſolẽt nec faciuut lo⸗
nos vel malos moꝛes n bomvel mali amo
res. ꝓpter qð longe a pecoꝛibʒ ſalus. ut
diẽ ibidẽ aug . ſup ps. nõ loco ̊ diſſihtu
dme qͥd eſt diſſiſitudme mala vita ma⸗
lis moꝛibus.ſi ennn boms moꝛibus doo

—

6

— — b .

appiopinmus. malis moꝛibz recedimus
a deo vñ 2 gruei idẽ hõ eoꝛpe ſtãs m vno
loo amãdo deu accedit ad deũ. et amã⸗
do miqͥtate recedit a deo · hille · deniq; ſic
raritas aĩaʒ viu iſi eat ſie vtuteſ actõeſ⸗

ꝙ Vtuoſas meritoꝛias reddit viuidas
ut ſup tactũ eſt. Quitũ donũ ẽ amoꝛis inz⸗
ſatiabilis ſuauitas· nulla aũt virtus alia

tantã facit expin delcãtionẽ ↄplacetiaʒ

ſi cut caritas tã im deo qᷓ; in ereaturis· ſen⸗ =

ſerat h qͥ dicebat·qᷓ; dulcia faueibʒ meis
eloquia tua ſupꝑ mel oꝛi meo · et iterũ · indi

cia dñi wern iuſtificata in ſemetipa · dul⸗

cioꝛaꝛ c. cũ igitur amoꝛ dei ſuauiſmmus ẽ
ta in affectu qᷓ; m effectu. dieete bern. im
li. de diligẽdo vũ ubi amoꝛ ẽ laboꝛ nõ eſt
Hß ſapoꝛ qm amãti nl eſt diffieile . Ideo per

ↄns nec ſatiari p t deſiderio ꝗᷓ nõ nᷣ deide

rare cocupiſeit tiux ills p̈ ps· cocupiuit aĩa
m. d. inſ. t. momi tpe · ꝓPter h̊ aut aĩa deũ

amas amoꝛe nõ ſatiatur q; deus amoꝛ eſt

qué 4 amat amoꝛẽ amatamare aut amo

rem facit ci reulu ut nullus debeat eſſe fi⸗

ms vel menſura amoꝛis. vñ dyo. li · de dj.

no· q amoꝛ ſeʒ eternus onditur ſic q̃daʒ

eternus circulus p optimu ex optimo m

op timũ menarrabili ↄuerſione cireuiẽs.
et in heirculo ſpus amãs coplectitur et
ad infimtũ amoꝛẽ ↄplectẽdũi muitatur.
ex qua innitacoe ſurgit queda app etituſ

mſatiabilitas qᷓ omia wꝛat⸗ q; de copia
facit mopiaʒ du ex pguſtatis dei delic ja
amplius mardeſcit in deſnderijs quꝛa er mi
datur ad plemtudmẽ nũqᷓ; t ad ſatie⸗
tatẽ · Hine ecci.xxiiij. ðꝛ· qmi me edũt ad
huc eſuriũt· de hac i gitur caritate in oꝛdi

ne ad ſbiectum adhoue duo queri pñt ·

rimũ ẽ vtrũ caritaſ habita p pt dimini
vel ttalr am tti · Pßtim cü die aug. vinj.
de trimtate . ſi dilectõ nõ vera. di lectõ
diceda nõ S ſec ſic idẽ die im epkla ad in⸗
lianu⸗ comitẽ· caritas q deſeri p̃t nõ wera
fult . EQneq; caritas fuit· Ad rnder tho.
