dare poteſt eoſliũ ſeilieʒ nõ reuo luẽdo li⸗ et idoo licʒ omis naturm beſtian domari po
bros nec labo:ado m plegendis allega teſt tñ Imguã nullus ſmmuũ domare po⸗
cmbʒ tũc graas ſubuemẽ teneturAlio⸗ teſt mſᷣ cũ gracia ſilẽno Pic Jere. x. diẽ
qui ut dicit am li·de ofena. Quic ti⸗ idẽ ꝓha. Quis dabit capiti meo aquam
S bi ꝓ deſt habere ſapientia ſiↄ ſilm negeſl?s et oculis meis fonteʒ lacrimaꝝ ⁊ ploꝛalo
§iſulen di copiã includas clauſiſti fon⸗ die ac nocłeet addit cauſaʒ diccs.quia
tem ut nec aliſ mfluat nee tibi proſit hoec extenderũt lImguã ſuam quaſi arcũ meda
ille · mo pl urnmuz obeſt ex eo ꝙ ſibi ſuper en anõ veritatis · Docuerũt ennmn Imguam
eſt nõ dare elemo ſmã ſme ſui detrimen⸗ ſuam loqui mendacuz· ¶ Dro quo notãa⸗ Mendacii alſi⸗
to et laboꝛe · Di c enim greg.ĩ omel q Ha du ꝙ mendaciũ ſm aug.li.de mend acio ſ S
bens mtellectũ ſeil; dandia ſilu curet om et poĩtur.xxij·q· nj· c. btũs paulꝰ. Eille er W
mno ne taceat et ſubdit cauſam dices ta go. Eſt falſa weis ſigmſicaco cũ wluta⸗
lenti en noĩe cui libet reputabitur qð vel te fallendi· Dro quo nota ſᷣm aſten.li. · DW
ðͦ min mũu aecep. S vero laboꝛatj libros re ti· xxdoi. ꝙ dem exterius prolatũ dupli⸗ Deag . la:
SJ uoluẽdo iſtudẽdo acta reſpiciẽ don ſoꝛ⸗ cem habet cõ pamacõnẽ. Vnã ad rem ſig⸗ Daplece Pac R
SðU te cũ alijs peritis diſputan do ut ſic debi⸗ ficatã et ſic dicitur ſermo'verus cum ſeilz
tum »ſili tribuat tune licituz eſt illi exi⸗ res adequatur vel etiam fallax cũ nõ adcs
gere et recipere ſalariũ et ſie intelligit ray equatur ſermo m et talis veritas vel fali
muduſ dem aug · m deo: c. non licet· Iᷓbi tas ſermomſ tenet m cõeʒ materialis. Al⸗
ſdit et h liceat aduocato vendere inſtũ tera wro coparacõnẽ Habet ad intentio⸗
pro cinmm miri ſcõſulto rectũ liliu. d cit nẽ dicentis et ſie djcitur ſermo wrus cu
th hoſtien. ꝙ ſ ↄſuliũ petens ſit dines tue ſcilicet mtenco adeq̃tur ſermom Ffalſus

=

les

ns fallit h fallitur . Ne

aũt cũ intẽtio nõ a dequatur ßmom 1tH—
lis weritas vel falſitas habʒ: mecbez foꝛma-
lis. Ex quibz pz qp mẽdaciũ ominat di
c p ↄpatiõeʒ ad rem at ad dicẽtem. Er
ideo ad ↄpleta meda en rõnez ↄcurrit du⸗
plex falſtas· vna ꝑ ↄ pationẽ ad rem ⁊
alia ꝑ ↄ pationẽ ad loquẽtis intẽtioneʒz · ·
hec duplex falſitas ta gitur in dicla diſi⸗
meõne mẽdacij A prima tam falſit ate ſe
ſola fuerit nõ dicitur qius ꝓprie mendax

qꝛ metiri eſt ↄtra mentẽ ire a5 ille nõ fa⸗

cit qꝛ; fallere nõ intedit · ̊ a ſcda licʒ fue⸗
rit ſola dieit quis ſar Erß; pʒz· xxij· —1
.q · ij. vbi dieitur. c. s aut qm mẽtitur eo

—— —

tra id qð amimo ſentit loqmut᷑ wluntate
Ffalledi:et vtiq; wrbaꝓpterea ſutmſtitu
ta nõ vt p ea ſemumice homnes fallant
vt eiſ quiſq; ĩ alterius noticiã cogitaco⸗
nes ſuas ꝓ femt· Vbis ergo vti ad falla⸗
ciam nõ ad qð mſtituta ſut peccatum eſt.
Er J. Gems metẽs indicadus eſt am die⸗
cit falſu qð putatwerũ q qtũ mipo eſl
on itaq; medaen 6
aliqn! temeritatis arguẽdus eſt qii fal-
ſa meautus credit ac ꝓ weris ſoabz. poti
uſq; ecõtrario qᷓtu in ip ſo eſt ille meti
qu dicit tanqᷓ; verũ qð putat falſu. qᷓ tů
emm ad ammu eius attinz q; non q8 ſen⸗
tt hoe dicit nõweru dicit q; uis wru mue⸗
niat eſſe qͥð dicit nec vllo mõ liber ẽ a me
dacio qꝛ; oꝛe neſciẽs verũ loquit᷑ ſeiens
auũt wolũ tate mẽtitur. hoe jbi en vba ſut
ausg. in en chiridion. vñ ↄcludit ibide d ̈
minus peccat qui neſceiẽs falſũ dicit q q
neſcient 6 Wrũ dicit· q prmu mẽdacium
hHabz rõnem materialis· ſcðᷣm foꝛmalis·
et ut dicitur in diclo · c · beatus · cũ fallẽ ſi
luũütatis falli autvel mfirmitatis vel te⸗
meritatis. mius ẽ qð ex voluntate q; a⸗
ex temeritate vel infirmitate ꝓcedit· vñ
aliqñ ↄtigit fallivl nullu wlmimmu eſ
ſe peccatũ· nullũ quidẽ pec catu eſt cũ uadhi⸗
buit debita diligetia 1 non ſo lũ m mẽ
dacio ſ etia im piurio ut pʒ ibide. c. pomi⸗
nes · vbi ſubdit · y intereſt quemadmo⸗
duvbu ꝓ eedat ex anmo reã linguã nõ
facit mſi rea mẽs q; ergo mes non erat
rea· neſciebat enim eſſe falſu qð iurauit eſ⸗
ſeverũ nee temẽé vel negligenter ſed cã

magva diligẽtia bev dbatur dehaͤdel⸗

ſe werũ ꝙ iuranit falſu · piurij reus neqqᷓ

eſt maicãdus. ſy ibi. §n wero lo quẽtdo fal .

ſum nõ ad hibmt debitã diligẽtiã peccat
venialiter· ni ſi ſoꝛte mẽdaciuũ eſſß multũ
pmcoſu. ¶ui wero ſciẽter dicit mẽ daciũ
ſp peecat vtvjd ebitur Et h o bicitur ꝙ; PpP.
dicka di Fmco nõ duemat offi eoſo men
dacio nec etiã jo eo ſo q; quis in neutro
eoꝝ mtẽdit fallere h m offico ſo mtedit

vYdeſſe et in io eo ſo mntedit deleckare zco

placere d ſe dicẽ dũ ſm aſten. vbi S
c in dicta di fm cone / vbu fallẽ di nõ ta⸗
tum impoꝛtat decipe ſed etiã fallẽ ſeu fal-
ſum dicere et hoc eſt omi mẽ daco dmu⸗
no. falſu enim dicere exterius/â dammõ

fallere eſt dũ hoc dicit qð p̃t hmineʒ ad

falſitatẽ doducere et p ↄſequẽs fallere et

weipe · vñ mẽdaeiũ officoſu⁊ ſocoſũ ex ip
ſo gue opis rõnẽ Habʒ fallẽdi lieʒ ex in
ton ne dicetis nõ dicatur ad fallendũ.
pie querij ßt quot ſint gna medacon
pᷣbtim cũ aug.m li.de mẽdacio mẽédaciu
dimdat m octo differẽtias . Philo ſophꝰ
aut in iiij ethicoꝝn dim dit mẽdaciũ m ia
catiam que verũ excedit in dicẽdo et m
iromã que deſeit awero in minus dicen—
do. que duo ſb nulla pᷣdictaꝝ differenti
an 2 ↄtinẽtur quas pomit aug & Hoc di⸗
cedũu ßm gloſam ſup illud pſalmi. pdes

omes qui lo quũtur mèd aciũ · ꝙ tria ſut

gna mẽdacoꝝ· Primũ enĩ genus mẽda
eij eſt qð ſit ex maligmtate et ðᷣt mẽdaci/
um pmeoſu. Pcv̈mvero genus fit ꝓ ſalu
te ⁊ 2 mo do alicuuis. et ðꝛ mẽdaciũ ofiei⸗
oſu. Ter ciũvero genus ſit ex ioco et ðꝛ
mẽdaciũ i arol hee dimſio colli gitur
etiã ex vbis aug ſup eodẽ loco pſalmiſte

pdes omes.· et po nũtur hee vba · xx ij. q· ij

e. ne qius · Et boe etia a ſie pz rõne· nam mẽ⸗
daeiũ vt dictũ eſt habʒ ꝓ foꝛmali »ple⸗
tuo qdami intẽ eonẽ 2 fallendi et ideo hm
mtẽ co nẽ dicetis Pabʒ mẽdaciũ ſpecies
diuᷣſiſicari: aut enĩ intẽdit qus aliquẽ le
ver e · et ſie eſt mẽd aeiũ ꝑmeõ ſu · ꝗ ꝓdeſſe ·
et ſic eſt mẽd aciũ offico ſu. aut delectare

et ſe elt mẽdaciũ o coſũ · Et ad illa tria

gna mẽdacoꝝ omes differẽtie mẽdacoꝝ
reducũtur Siobieis nũqd ẽ medaciuʒ

Debet AmH* PP, P 2
* — N e fed Ect
vdN „* Yidele οe Rr

Paksr

4 4ſpelnerit

Ri qiuns nõ impleat qd pmiſit qs ti p⸗
mſſione adnmplere diſpoſuit Aꝗ hoc ðð
ßm aſten. vbi 8 q; qui ꝓmittit aliquid ſi
ammũ habeat faciẽdi qð pꝓmtat nõ mẽ⸗
titur q; nõ loqmturotra id qd geritẽ aĩo
i wero nõ facit qd ꝓmiſit videtur mſide⸗
liter agere p q̊ ꝙ ammũuũ mutatſpoteſt ti
evxy duobus excuſarivno mõ ſi pmittit 1
lud qð eſt illi eitũ maiſeſte. et tiic ꝓJF̈mntte
do percat qꝛ talia ꝓmittere nõ potuit ad
cuius oppoſitũ obligatur.R vero poſtea
peipit eſſe illicitũ vel piculoſũ qð pm ſit
tũe muta do wluntate bene facit nec ea p
mittẽdo intẽceõne ſimplici ꝓ tũe pecca nit
vt ſi que ꝓmiſit wemre ad certũ locũ aĩo
ſumplici poſtea ↄperit poſtas ibide inſidi⸗

I. ſnnz wpli no vz alt
EErnil

as adoſtuprandũ vl rapieduvel ſimlia

tũc bñ facit nõ eũdo nec montur ꝓmiſſa
nõ faceẽdo(Alio /. mutate ſut ↄdico es per
ſonaꝝn vel negocoꝝ · Pt enj diẽ ſenera
li. de offi· ad hoc ꝙ quis facere tenet q8
vJm ſit reqmritur ꝙ oĩa maneãt immu⸗
tata· alias enjĩ nec fuit mẽdax in ꝓnnttẽ?
do qꝛ qdᷣ pronnſit Habebat in ammo ſub
ↄdicombz debitis nec etiã mſidelis nõ n⸗
pledo q; eede ↄdico es nõ extat. vnde nec
apoſtolus eſt mẽtitus qui corinthin non
i et Hap ter logitimu impedmmẽetũ quocl
ſupuemt. Et pʒ xxi· q ij · c. loatus pau
lus. vbi enã excuſat petrũ dicætẽ.· Po la⸗
buabis nnchi pedes meternu . ¶ Prymuz
igitur médaeiũ q̃ dietur pmeſu pſe⸗
quẽdo ſciẽ du ꝙ quatuoꝛ modis illud mea
datiũ pfctur rr
m pmeiẽ xp̃iane religioms ſalutis am
manꝝ · vñ · xxij. q: ij. ðꝛ· c· Primũ ẽ capita
le mẽdacin ⁊ lõge ſugiẽdũ qð fitin doc⸗

trina religiomis ad qðᷣ mendaciũ niilla

2 dic ne quus vby adcluciglö pé eſt di

cere iheſu nõ eſſe paſſum wil nõ eſſe nati
ex vgme· potus enj debʒ omia mala pa-

ti ᷓ tali malo aſentire· vt. xxxij q· v. c.

mẽtiendu ĩ doctrina pietatis q; magmi

ſcelus eſt primũ genus mẽdacij ⁊ dete⸗
ſtabile. ibi. Huper quo dicit alex: an. m
ſuo. ij. ꝙ religio Pie ſumitur eomumt hm
ꝙ nos religat ad tenẽdũ nõ tmn ea q ſut

Ws rtne SSS vij

rimo cũ mẽdaciũ dicii

Ar e fidẽ h etiã ea que ſut eirca lonos mo
res·ĩ ſojs em duobz aſiſtit ſuma xpiane
religiomis. Et hoe qmude peccatũ mẽdacij
Fuiſſmũ eſt mter omia qꝛ mẽdaciũ tanꝰ-⸗
touius indicatur q;tomagis militat
ↄtna dilectionẽ dei et ꝓximi · hoe enĩ pee
catũ miitat ↄtra vtraq; dilection em nec
ſolũ opponmiturtuti weritatis h etia vtu⸗
te fidei et religioms qð eſt Fuiſſmũ eti
am ſi ſit circa aliqð cuui 8 co gmeo ptinet
ad bonũ hominis.·ſ. ad pfectionẽ ſcentie
et m ſoꝛmacõʒz moꝛũ · Vn ta ta labes ẽ Hu
inſmoĩ vicij vt nõ ſo lũ falleti j etiã illi qᷓ
fallitur ſit danabile.· Pn in dielore beat?
paulus. ſubditur in ſi. Aliq ↄtingit falli
vel nullu vel mmmu eſſ. e peccatu. alquã
d ex ipᷣa reꝝn varia ↄſideracoe minus elt
fallẽ q; falli. vbi dicit glõ brix. ꝙ fall?
aliquẽ in ↄtractu minus peccatũ qᷓ fal⸗
li ab aliquo circa articulos ſidei· Hns en
que ſpectãtlad ſidem nõ multũ dĩnt fallæ
et falli vt. x vj.q·i.e.h cupis. vbi vꝛ.· Non
multũ diſtat m viciowel decipe poſſevel

3
»

Neipi ſ· m ſi de wl mhonjs ſne quibz ſalus
Haberi non poteſt m glõʒ· lieet q;tũ m ſe

eſt multo Fuius ſit decipe qᷓ; decipi q;uis
vtrũq; danabile eſt. vñ · xxij. q. ij. c. in ip⸗
ſan eõ ſivra cõne. ſb ditur.qꝙ; longe tolera⸗
bilius eſt in h ijs que a religione. ſ. ſidei
ſeiũcta fit motiriid eſt fall q bpjs ſ⸗
ne quoꝝ ſidevel noticia deus colin tfll.
CTale mõẽdaciũ dyabolus locutus ẽ i ce-
loꝝ in terra.iĩ celo qude. qu vt ð Jo · viij.
In veritate nõ ſtetit. Et h m aug xi. de ci.·
dei. qꝛ ab mi co ſue ↄdicõ ms in weritate
nõ ſtetit · ideo nũqᷓ; beatus cũ agelis ſuit
ſuo recuſans eſſe ſe̊ᷣditus ereatoꝛiac per
hoc falſus et fallax q; pia ſiectione no
luit ten qꝗð nature eſt affectãas ꝑ ſu pbã
ſitatẽ ꝑ wnonoſas ſug geſtio nes effudit
in ceteros ſibi cohe rentes ãagelos· Et ſie
ſi dici lieeatꝓpetranit ã gelicidiũ.et ex
DWZ lueifer 8 medax et pater eius. To. vin .R
de quo dicit aug. Dyabolũ aũt dixit dug
patrẽ mẽdacij qꝛ nõ omnis qmi mẽtitur
pater mẽ dacij ſui eſt. ſ enĩ ab alio mẽda⸗
cium accepiſti et dixiſti· tu qmide m out⸗
es ſ̃ pater mẽdacij non es· Ille vero qui

) 2Z* mſaenter er e gaſieo lſyn ual mutn’ Hisnα
Le Put 4 edle norit a PeIn xcboſin eporalil

2 1†
.
4 3
4
4

.
.
.

nõ alde aceepit mẽda ciũ pr mẽdaeiſt
nic deus Pr r weritatis. Ciectus aut e celo

diabolus mẽdaciũ finxit in pamdiſo quo

patraret ĩeidu · Ecce q; execrable malu
e mẽdaciũ qð a ſua ↄ dicõe deiecit agelos
multos et hoĩ es vmuerſos et id eo de fa⸗

bricatoꝛe mẽedaen. ðꝛ Jo · vin · Ille hoĩ cida

erat ab mico ̊ eſt in hoĩ e · Prĩo Ex quo pon

tuit feri pĩcidiũ. aug ibidén mon eni poſſ
occidi ho n pus fiet hõ. nõ ferro accincus
diabolus ad hem venitverbũ malu ſemi⸗
namt tocciditNoli & putare nõ eſſe hoĩ⸗

cidin qn fratri tuo mala pſuades wos aut
ſeuitis in carne. q; nõ poteſtis in mente. B.

ille oñ de falſa ſug geſtone viaboli dic the⸗

ophilus is eni deũ apud foĩes ecrmnatꝰ

E?ad euã dices qm mui des wbie lignů in⸗

min es ut cũ dixit an gratis colit Job d dum.
et t efficacius ad caſu trahet ait. geñn. ſn ·

nequaq; moꝛiemiſcit enĩ dns ꝙ ĩ quo cũʒ

diezmederitis ex eo apientur o culivĩt U
eritis ſic dij ſaẽtes bonua malũſ· pm oꝛi
gené Attẽde ꝙ hoc nomẽ mẽdax ðᷣꝛ tã de
diabolo ꝗᷓ 94 mẽdaciũ geniut ſic ſich! ðꝛ. q; men⸗

dax ẽ qᷓ; de hoĩe · hm illö p̈s. omis homen⸗

ut omes b̈uerſoꝛes catlolice writatſ
Rgee diſſuaſoꝛes vᷣtutũ omes ꝓmotoꝛes

et ſuggeſtoꝛes vicoꝝ· q ſuͤt nnitatores di⸗

abolice malicie. de qbz mtelligi ̈t illd. in ·
regum · xxij.et. ij paralxvin· Egreiar et

ero ſpus mẽdax in oꝛe oĩm Phara eius. ſ.
achas ꝗ́ᷓ coluit baal.tales he ſütde q by
yſay. v. S:. w ꝗqᷓ dietis malũ lonũ et bonuz

malũ.et phanſei de qbz dic dns cu freqn⸗

taeone e:mathᷣ·xxinj. we vo bis ſcri be pha⸗

riſeic. et Bapter multiplices erroꝛes q

ſemiabãat in eoꝝn dockrina cũcta ꝓ poſſe re

toꝛquẽtes ad queſtũ⸗ auarieie utz imultis
paſſibʒ euãgelioꝛũPcðo mõ dmittitur ꝗI
mendaciũ pmcõ ſuʒ aéter ex qp ſito le⸗
tẽdo famavel caritatẽ ijn ꝓximo· Primus

*

dax · er hõ ille diaboli nomẽ ſoꝛtitur. utpo⸗
te eius filius eficitur. qu ym aug de qõmbz
euang · diaboluſno ſteciale nomẽ ẽ h ũe·
in quocũq; emopa diaboli fuerint mueéta!
diabolus ẽ apellãdus· opis enĩ nomẽ eſt
95 nature. et ſie indei a weritate auh dicut
xpoſilij di aboli. fo o vinj G moõ filn dia bo

„mittitur tetractõem · de qua viſu ẽ zin. v.

pᷣ cepto. ſermõe · vin. cũ duobz ſequetibz.
Scovᷣm vero pficitur p ſuſurracoʒz qᷓ malicia

poco: ẽ qᷓ; dtraclõ de quaviſũ ẽ hmõe. x· e
idode eis nũc gra buitatis ſupſedeo· DHoc
aut ſeiẽdũ ꝙ; cũ aliqðᷣ eoy fit cũ meencone

nocum entũ m ferediwel in fama vel in am

cicia tũc coſtituit moꝛtale pecm. vñ detra⸗

coꝛ es deteſt ables ſut coꝛã deo ⁊ hoĩbʒ · diẽ
en apls ad rõ.i·detmckoꝛes deo odibil es.
glo. diẽ ne detractõ leuis putetur cu im⸗
pugn et caritateʒ ꝓximi qua n ſüm e diligit
deus. Et itorum dðꝛ puerb xxiin· cogitacõ
ſtulti peẽm E· et abhomĩa eo hoĩm detratoꝛ
Hiinc diẽ p̃s. detra hetom ꝓxnmo ſuo Huc b⸗

ſequebar. ſic de ſuſurmeoe ſcptu eſt. ecci·

xx viij· Suſurro biliguis maledcũs eĩt
ſcʒ a deo hoĩbʒ · multos enj turbauit pacẽ
hñntes· ſcʒ inter eos diſcoꝛdias ſemmando
lm gua tercia ſcʒ inter duas lmguas eon
quos diſcoꝛdat multos ↄmouit ſe; ad diſ
ſenſionẽ imo qñq; totã eiuitatẽ vel regio
nẽ. et H qudẽ in occulto vel Ee

troq; wero peccaſſeviðt vxoꝛ putifani eunu

chi phamoms pnᷣeipis exercitus ꝗᷓ pter
ꝛtemptu ſuũn munidia mota ↄtia ĩo ſeph co
nabatur eũviro ſuo red de mfamẽ exoſu .
(Pro quo nõ ꝓut tangitur gen·xxxix ·
Et Joſephus Flemus rofert poſtq; ioſeph
ab ea fuorat pluries ſollieitatus nec acqͥ⸗
eſcẽt opi nephario· accidit ꝙ inſtaret pu
blica feſtimtas qvalde ſolemnis emt egi
ptijs m qua ↄgre gabãtur omes nõ ſolu⸗/

viri h etia muli eres ad phanũ ydoli p pter

Jo ſoph qͥ erat dei cultoꝛ· mulierigitur ma

ledicta ſe ſymulãas infirmã ut ſie dmi ma

nere poſſit ſme werecũdia.ad ̊ queſnit ſo
litudmnẽ ⁊ hlẽtiũ ut liberius ſe ollieitaret Jo

ſeph ad opus nephariuz qð ꝛ fecit · bmo

verbis blan dis. poſtea dmiato:j s q mii
aſſen tiret illũ accuſaret ac demũ nimio libi
dmis ardoꝛe ducka arripnit en pveſtmẽ⸗

taut ſie impoꝛtumtate ſiia ad opus illud

eũ induecòt · q; iratus in manu feĩe rolicto

pallio ſoꝛas egreſſus ẽilla ſe »tẽptã dolẽo ſ

m argumentu ſidei retentinʒ pallu ondit
viro diees in greſſus ẽ : ad me ſeruus he⸗
breus ut illudet michi ꝗ nn credulus

. 5 4 4
n — — „ ;— — —, f— emm. 9 ——

verbis uxoꝛis tradidit Joſepho vmnctuz in

— - — —

earcere regis (ei indices nnpij miꝗᷓ accu⸗
ſauerũt ſuſanna caſtiſſnnam cũ nollet eig
mdulgere ſui ceo pia. plures auũt de filiabzʒ
iſrlſtimẽtes diſfamari ↄſentiebãt eis ſici
adhuc multe ↄſentiut in ſeqntibʒ lupriciſ
eadẽ racõe et h̊ qͥ dẽ fuit etiã nõ ſo lũ moe⸗
tale. Fo deteſtable pecmmus tiñ qᷓ pmu n
mamfeſto verowel pntia leditur fama ca⸗
ritas ꝑ ↄtumeliã obprobriũ ducium de
ibz dem é. s· in · . pcepto ſermo ne ult ·
Tores wo 2mitntur modaei pnico ſiu
ↄti ꝓxmũu quatu ale nocumetuũ

tu ad coꝛpale nocumetũ
utpote violãdo in exili releg ãdo coꝛpali-
ledẽdo vel etiã interficiẽ do.et tale quid esʒ
mendaciũ moꝛtale a deteſt abile iudi catur·
tereiũ tenẽs graduʒ malicie. imo pleruq;ʒ
graums qᷓ; pedæes. vñ quãatũ advio lacoz
pᷣ pcco dliquit amon filius damid tã ope
qᷓ; mõe cui indicãti ꝙ amaret thamar ſo⸗
roꝛẽ abſolon ↄſulit ĩjonadab amicus oiꝰ
ꝙ; languoꝛe ſmularet cubãdo ſu p lectum
qðᷣ⁊ fecit · Eece mendaeiũ in ope: cũ mqnit
pr tuus ven erit utviſitet to. dic ei. vom at
oꝛo thamar ſoꝛoꝛ mea ut det michi cibu et
faciat pulmetũ et ↄmedã de maũ eius q8
et ſecit· et weimt thamar fa ckoq; pulmẽto
iuſſit amon omes eg redi.ſe oꝛoꝛeq; ſuaʒ in⸗
gredi ſecũ m ↄclaui ut ibi eibum capiat de
manu ſua. ece mẽdaeiũ artiſicoſũ in hmo⸗
ne vña vi oppſſit eã· o qt hodie repiatur
mſldiatoꝛ es caſlitatis aliene nec weretur
Ibuſcũq; mẽdacijs piurijs ac pmiſſiõib;
ad hãc pmeiẽ ptin gẽ. nullũq; Ratũ wrẽs
feiaruũmg mes ⁊ vidue momal es ⁊ deo ſac᷑⸗
to affmes 1 ↄſangnee caſtitatẽ wuetes et
Eoõmgate omes piter ab hac lamia patiũ⸗
neconem · in hoc peco deliquit jeſabel uxoꝛ
achab q pᷣcepit optimatibʒ ieſmhel ꝙ inue⸗
mrẽt falſũ teſtmomiu ↄtra naboth eum ſcʒ
dixiſſe bndixit nabo th deua regẽ.i. maledi
xit. pter iwiroiem omi maledlictois eamn
iudei noĩe ↄtrario ſigmſicabãt. et ſie falſe
aceu ſabamir de xi blaſphemia et we erimie
leſe maieſtatis cuivtriq; debebat᷑ ena moꝛ
tis· Henĩ agebãt ne querẽ videntur eius
moꝛtez h dei regis honoꝛẽ.· ß deus q̊ nonit
hoĩm coꝛda mi ſit ꝓgham qͥ pᷣbut ach ab
Huiꝰfacinoꝛis crudelẽ vmdcãʒ. utz ĩ textu

tur mſidias Quatũ etiã ad leſonwi mter

. = 8 . 5
„.G — . . *
H . „ i

Vij.

iij.reg· xxi. In ſ etiã deliqrũt filij ſaco b ſy
meõ aleui qᷣ ut dicũt docloꝛeſ. gen. xxxiiij.
Dina ſoꝛoꝛe eon ſtupmta et a ſichem filio
emoꝛ ad ↄmgiũ req̃ſita rnderũt in dolo ſe⸗
mẽtes ob ſtuprũ ſoꝛoꝛis nõ poſſumus da⸗
re hoĩ meircuciſo h in q̊ valebnnus ↄſede⸗
mri ſi ſiles nr̃i eſſe wolu eritis et circũ cidat
in vobis ome maſculini ſexus. hoc em diee
tes cogitabãt muad eiuit atẽ q; vire non
poſſent ſe defendẽ ſeʒ torcia die qdᷣꝛ factũ
perãt circuciſionẽ nec mo liebtur aliquaz
fmudẽeido ſilij jacob peſſme fecerũt frau
dulẽeter eos interſiciẽdo. vñ gen. xlix· Ja⸗
cob ĩ bndictõe ſfilioꝝ dixit de eis. hmeon1
leui frẽs vaſa mi q́t atiſ bellatia ĩ2ſliũ eoꝝ
nõ vemiat aĩa mea· qꝛin furoꝛe ſuo occide⸗
rũt virũ·i:viros ſichimitas.et mfra male⸗
dcũs furoꝛ eoꝝ q; ptinax. et ideo ſequitur
pena. diuid aʒ mquit eos in aeo ba diſpga
eos in iſrl: qꝛad lam leui ſoꝛtẽ nõ habuit
m terra amxtus alijfilijs viculos Huunt
ad aleda pecoꝛa. ſily ſm eon quia modicus H
ent ſoꝛtẽ nõ habuit h receptus ẽ in ſoꝛtẽ
uide Luarto mõ ↄmittit᷑ mẽdaciũ pm⸗
cioſum ↄta pximũ quãtũ ad reale nocu⸗
mentũ quo ſeʒ mferre qrit alijs nocumen-
tũ in rebʒ ſuis tꝑalibʒ et ſ̊ qñq; fit ex mui⸗
diavel in aſfeclõne qua qrit alteri nocere
qnq; wro ex auaricia wel cupidit ate qᷓ qrit
ſibivel am co ſuo ꝓdelſſe et eſt in gne ſuo
peẽm mortale et vtrũq; cotigit in ſyba p⸗
curatoꝛe miphi boſeth. q ut dicũt docłoꝛes
ij · regũxvi.fugiẽte dauid a facie abſalõ
occurrit ei cum duobz a imis pambʒ vuiſ
paſſis ⁊ maſſis palatarũ ·i. fruc luũ q mter
tabulas quas palas dicimus p̃ſſe pi⸗
Fũtur. ut eſſent mvſu regis a ſuoꝝ. Et alt
dauid ad eũ. ubi ẽ miphiboſeth ſiluus diᷣi
tui q motus tã muidia qᷓ; auaricia q; po lii⸗
tus erat ad ſeruiõdurs m phi bo ſeth. utz. ij.
regũ · ix · et cupiebat impetare hereditatẽ
myphiboſeth. Co gitabat en qꝙ dauid p
ſuã ſapĩam bonã miliciã finaliter obtinẽt
viclonã· et ſie querebat ap laudẽ dymq;

ſuu exo ſu rẽddẽ.ſcq; illius hereditates p
medm dauid acq̃rere qðᷣ ⁊ factuʒ ẽ. vñ rn⸗
dit regi dicẽs· remãſit miphitoſeth in ihe⸗
ruſale dices. hodie reſtituet michi domug

— WAX ago l r= wlemes paſſäm e .
4. õ Do . IE —
pfia ſraſſes n E- KT ,

3
Pyj 26 † N mdsdin Nono prais ho⸗d
e 1 , e rr. n e P ſre
y'en 4 Quz hale bono nore cx S ſr 2
t⸗ a ſuas us Pαοι b. p“:

4

iſealel regnũ pr̃s mei .h ert falfuz. qꝛ
86:.c. xix· ꝙ reuertente dauid deſcendit in

occurſu illius illotis pedibʒ 1 mtoſa· i · ine⸗

o po ſita barba veſteſq; ſuas nõ lauerat a

die qua egreſſus ſuerat rex uſq; ad dies
reuerſoms eius in pace. et h̊ ĩ ig nu ma⸗

gune triſticie ˖ Et ait rex · Quare nõo wemſtit
Qur rmdit. ſeruus meus ſiba cõ te⸗

yſit me nolẽs michi ſternere aſmu ut irẽ

cũ rege. mſupa accuſauit me eoꝛaʒ rege·

t aũt ꝗᷓ iuſtus es fac qð tibi vidꝛ: Et ait
rex. ſixũ eſt qð lo cutus ſu tu ſyba diuide

wpſſeſſiões. q· d· vtriq; vrᷣm dedera·ſ̊ quia

vterq; vĩm totũ hr̃e non pᷣt inter vos di⸗

maatur. dup dicunt quidã doc loꝛes

dauid immemoꝛ unmamẽéti cu jonathã miun
e iundicauit· et ĩideo in vindcãm illius m
dien Jeroboã diuilt regnuz damg et ſe⸗
mim eius ꝓmiſſuʒ cũ ro bo a filio ſalomo

ms. Ecce qntu pt lingue falſi loque adu⸗

lats malicia eua dauid ſem dni vira m
tꝛ eus ſeduxit ad da du falſu mdiciu;·
O t repiutur adhue mdaces ſin om

àplurimos &cipint werbis medac:bz m⸗

duccto vxoꝛes exerecdo mercãcias aml⸗
ta ſilia: Et ſi obicitur de ſacob ꝗ mẽtiebat
ſe eſſe eſau pmogenitũ ut ſic obnneret P
mogemtur utz gen . xxvij et tn pſunnt⸗

nõ peccaſſe m oꝛtalr Ad i̊ dm hbm aſten. .
li.i ti· xxxvi ar· x ·qꝙ Jacob ̊ dicedo non

eſt mentitus ꝙ& nſtice dixit ꝓp eo ꝙ p⸗
f eius ſibi dobebantur de ure · et

iſAt ſacob erat eſau pᷣmogemtus nõ in x⸗
Pona ſ̊ iure pmogemture · uſus eni fuit
F mõ loqndi ꝑ ſpum ꝓphene ad dengnas
du miſteriũ· q; ſe; pyłls immoꝛ ſecʒ getilunz
iß ſtituẽdus erat in locum pᷣmogem ti ſcʒ
ꝓpli iudoꝝ· vel ad deſignãdũ ꝙ ꝓplis ab
eo wſeendes quãti ad daũ ferectus erne
lo ab oſau deſcendẽti· d laudẽ dei.
Strü ome mendaciũ ſit moꝛtale. et

mẽdaciũ officoſu otigit qtuoꝛ mo

dis ¶ Sdermo· vinꝰ.
On loqueris ↄtra ꝓxmũ tuũ
falſu teſtimomũexoðdᷣ·xx. Ia
viſo de mo gne mendacon
5 breui ſto peurrramus qð ð⸗

ſedm gen
mẽdaeiu offico ſun et alicui gratuz
obſequiũ nulli pᷣſtat aliqð nocumentũ

ffi co ſum · qꝛ pbet alicui gratuz

ſcz qs ꝓdeſt alieui vobeſt nulli. ¶Añ eu-
f ius medacij ꝓſecueõ em qri pᷣtvtrũ ome
mẽdaeiũ ſite moꝛtale pecm hẽ innuẽ við:
ps · dicẽs ꝑdes omes ꝗᷓ loquũtur mẽda⸗
au ij. gal-i. Os q mẽetitur occidit aĩam.
t Hvidꝛr mnué greg. dices de obſtetrici
bus. ꝙ in remunera coe o bſterricu ↄgno⸗
ſeitur quid mẽdacn culpa mereatur. na
bemigmta tis earũ mereos ꝗᷓ eis potuit im
etern a vita tribui pᷣnnſſa culpa mẽdac ij
in terrenã rem unemeõ em declmat a· hec
ille.ſ̊ merces eterna nõ pditur nᷣ ꝓ pecco
moꝛtali· et q; obſtetricum merees eterna
pter mendaciũ fuit in tpalẽ remunera⸗
coem comutata ex hocviðᷣꝛ ꝙ médacium
enã officioſu qð de melioꝛi gne reputat
moꝛtale peẽm. Dicit enj aſten. li. pmo· t.
cã maioꝛi mẽuri qꝙᷓ ꝓ ↄ ſeruacone ſpualis
bom vel anexa bono ſpualiid eo illð men⸗
daciũ 6 leuiſſnmuz qð fit p ſri e ⸗⸗
poꝛis caſtitatewel ali quo ſili. ibi· Bi ige⸗
tur h mend aciũ erit moꝛtalę ſeauitur ꝙ
ome mẽd aciũ erit moꝛtale· Ad hoc dom
ßm tho . ſcda he · q · cx ꝙ illud qyne ðꝛ elſe
peem moile qð repu gnat caritati p qua
aa vinit deo zictat g mendaciu ↄtra⸗
riari caritati tripi Eno mo m ſe eteh
ex pa falſa ſig mſicacoæe qᷓ qudẽ ſi ſit cir⸗
æc res dium as tũc ↄtrariatur caritati dei
cuis weritate; aliqs tali mẽd a co occul⸗
tatvel coꝛrũpit vñ Hmõi mẽd aciũ nõ ſo⸗
ſu oppomtur virtutiveritatis h etiã virtu⸗

iniſideia religiois·. et ideo q̊ mẽdaeciũ eſt

gmuiſſmnuͤ m guͤe mendaeoꝝ ut dẽm eſt
i pmone p cedẽt· Si vero falſa hg mſica⸗
ho fit circa aliq́d cuius ↄg nico ptin et ad
poĩs bonũ puta qᷓ ptinẽt ad ꝑfectõeʒ ſeẽ⸗
Ge e inſotmacot mon tale mẽdl aciu mn
tum mfert danũ opmio nis ꝓxmmo ↄtm⸗
riatuir carit ati quatũ ad diledem ꝓxnmi.
Ei peẽm moꝛtale iwro ſit opmio fal
ſa ex mẽdacio gnata eirca ali qᷓd de qq nõ
rveſert vtrũ ſic vel aliter cognoſcatur· tu c
ex tali mẽd acõ nõ daniſi

catur ꝓximn u8.
ſhic ſi qͥs fallatur in aliqbz pticul aribʒ 2t
gen tibz ad ſe nõ ptinẽtibz et ale m enda
auu in ſe nõ ẽ moꝛtale pcẽm comodo
mendaciũ caritati ↄtrariatur rõne fima

Men ari tαſα Pnτ ile

„ 5 *

Seꝛmo viij

—

..e

„ — — — — 1

„ — „

vij

in tenti puta qð aut dꝛ ĩ miuriã dei ſp ẽ mo?
ley pcẽm utpote xpiane religiom ↄtrariun.
ð: in nocumentũ ꝓximi qᷓntũ ad pſonã
famavl duntias et m ſy eſt moꝛtale pec⸗
catũ· cũ nocere ꝓx imo ſit moꝛtale pꝓccm.
et cũ ex ſo la inte neone pcci moꝛtalis ali⸗
q̃s moꝛtalr peccet · i do ſo lus hmõi ona⸗
tus werboꝝ ſtituit moꝛle p cecm etiã ſi non
ſoꝛtiatur effe ccũ. Sivero fims mtẽtus nõ
fuerit caritati vtrarius tũc mendaciũ hm
Hãc racõem nõ erit moꝛtale pccm ſiẽ ap-
paret in mẽd aco io coſo in quo inteditur
aliqᷓ leuis delcãtio. et i mẽd acõ offico ſo
in quo mtẽeditur etia vtilitas pꝓpximi (Ser
cio mõ mendacũ caritati 2 taratur p ac
eidẽs · puta rõne ſcãd ali vel cuiu ſcũq; daã⸗
m ꝛſeqñtis · et ſic erit etiã pecm moꝛtale.
du ſcz qs nõ wretur ꝓpter ſcan dalũ pu⸗
blice metiri · B le Fir th. in. membrum
latius ꝓſequitur aſteñ· Ii· it· xxxvi. ar.
X iinj dices ꝙ; pꝑ aceñs etiã mẽd aciũ iocoſu
et officioſuʒ pt eſſe moꝛtale peẽm. et hoe⸗
quadruplr mo rõne nocumti ut cu mẽ⸗
tien a videret ꝓ babilr ex ſuo mẽdaco in
min ere alicui aliqdᷣ notabile nocumẽtum
quãms illud mẽdaciũ nõ eſß ad ̊ oꝛdia⸗
tum eðo mõ mcoe mmie libidmis hue
ↄplacẽtie ſeu delcãtioms qð ꝛtigit in mẽ⸗
daco ioco ſo ·puta m roð.cũ aliqͥs ſuam
el alterius »placetia ſiue del cez tionem imn
ſuo mẽdaco di lectõm deiv mãdatoꝝ eiuſ
Ponet · tũc em tali mẽdacõ moꝛtalr pee
caet · vñ · xx v.· di. crimĩs · ibi ponũt᷑ vba
aug · dicetiſ.nulluũ pecm adeo wmiůale ẽ qd
non ſiat moꝛtale h placʒ· ſecus tn ſi talis
vwlectacõ ſub deo eſſ. ſic enã moꝛtali pecia
raret q priã vxoꝛẽ cũ tanta delcãtione 2⸗
gno ſcẽt ꝙ etia eadẽ facèt ſivxoꝛ ſua non
eſß Cereo mõ rõne »teptus etiã m men:⸗
daco jo eſo· ut cũ qᷓs ꝓ indifferenti et ꝓ
mchilo hʒ dicẽ tota die mendacia iocoſa
quaſi eſſentvera ſic faciũt mimi iocula⸗
wꝛes ſiles hm hoſt. ar · xxx · di · x. alias ·
ſecus ẽ im alijs qbʒ accidit foꝛte rarovł
ex eu otu. vn die glo ſup E qn non ſfiat
erimjale · i· aiins aſſidi tas tẽptus vis
tadi wmiale nõ ſiat moꝛtale· vn quidã di
rut ꝙ tĩ ipe 2tem ptus wmalm moꝛtale
peẽmé: et ſcðᷣm expone fit moꝛtale · i · p

temptil fit moꝛtale.ſic etiᷣ ececk tver⸗
bu ad elementũn ſit ſacrm.ut · i. q. i. c. de⸗

tahe · vñ ſi ray · et hoſt. qn dixerũt mẽda⸗

cia io coſa eſſe pmeõſa et moꝛtalia peca
mtellexerũt hoc mõ ſeʒ rõne alicuius cir⸗
cuſtatie pur dtẽptus vel libi dinis vel no
cumentivel ſcandali tũc bn dixerũt. Sz ſi
hoe intellex erũt rõne ſue ſpẽi· tũc ↄtrariuʒ

õ alex. an. bonauent; ri⸗

char. et aln theo logi qiubʒ ẽ magis aſſen
tien H mõ caritat trariatur
mecne ſcandali· Scãdalũ aut fieri ↄugẽ
pᷣt ex multis cauſis.et dtigit freqñter ra⸗
tione circuſtatie pſone ut cũ metiens eſt
pfectus et quo advite ſtatũ et quo ad re

putacoem Hoim Int tali emi ſi ↄſcietia di⸗ 2

ctetr ſibi ꝓ babilr ꝙ ex ſuo mẽédacõ ſeque
tur ſcandaluũ.tũc mẽdaciũẽ moꝛt ale pee⸗
ta ſecus tñ ſi lit pfectus nõ tn opmio⸗
ne hoĩm. lʒ en in tali ſit grauius pecm q;
mn hoĩe mꝑfecto nõ tñ e moꝛtale W½ non

ſu biacet ſcandalum ·et ſie meelligi p̃t qʒ

dicit aug· ſupꝑ illð pᷣs. pdes omes qui lo⸗

quütur mendaciũ et pomtur. xxñn. q· nj. c.

ne quis · ſi q; m quit foꝛte nõwlit ad iſta

viſbilẽ moꝛtẽ hoĩ em ꝓde pamtus eſſe dz

wrũ occultare non falſu dicẽ ut neq; ꝓ⸗
dat neq; mẽtiatur. neq; oceidat aiam ſua
coꝛpe alterius: et iterũ dic . li. de mẽda⸗

cio . qᷓ; pfectoꝝn ẽ peeptũ nõ tm nõ m otiri ·

ßß nee Wlle moͤtiri · Sʒ clatus videbit
in ſermone ſeqnti.

qſt modis mẽdaciũ oſfieõ ſu ↄmntti pt qbʒ

alleuiatur eius pcẽm. Ad ſ dᷣm ꝙ pnei⸗

paliter ꝗ qtuoꝛ mõis a ↄtrario ſenſu. ſicut
en⸗ qᷓtuoꝛ mõis dmittitur mẽdaciũ in al⸗

terius detrimentũ · ſic ecotra qᷓtuoꝛ moĩs

ↄmittitur ſn alterius ꝛ mod um nullius
det rimẽtũ
dic aug · xxij. q · ij · in · e. pmu. cirea ſ. q ad
ſempiternã ſalutẽ nullus deducõdus eſt
opitulate mẽdacõ· ubi querit glo · h qlr

p̃ẽt aliq̃s ad eternã ſalutẽ duei p peẽm. et

rñdet ꝙ indirecte· ut ſi monachus dicat
reglam ſuã eſſe dulcẽ et p tale mendaciuz
lucretur ali quẽ xp̃ xpo · er eſt nile i. q.i ij · c .· ;
Pio.· xl v · di . c · di udeis. i & queritur an
lieeat alicui dicẽ mẽda ciu ut ad fideʒ vel

cðᷣo wero queri pt

brimo mõ dm ttitur m fauo 6

t es

o S

rligioec;
m

AWnnt

reli gionẽ t allieiat pximi Ridet bauen.

ꝙ nõ · q deus nro mẽdacõ nõ indiget ne⸗
q; debʒ aliq́ credẽ ꝙ aliqͥs eouertatur ꝑ

falſam ſuggeſtionẽ· h potius p ſyũs ſan⸗
Ntmſpiracoem. qʒ ut dic Freg: Inuanũ

laboꝛat lingua doctoꝛis mſi intus opetur
gr ſaluatoꝛis· werũtñ cũ nõ pᷣt aliquis ꝓ

cã maioꝛi mentiri q; ꝓ ↄſeruacoe ſpualiſ

bomvel anexi bono ſpuali:ideo mẽdaciũ
illud e leui ſſmũ qð fit ꝓ ↄſeruacõne vel
augmẽto ſi dei vel xpiane religioms aut
ſpuũalis ꝓfectus cCale mẽda eiu dixiſſe le⸗

git᷑ achel q cũ iacob viro ſuo cla fugiẽs ·
ut Hetur gen· xxxi· furata tᷣ ydola pris .
ſui nõ tñ ad colenduũ ſ̊ ad ſubtrahendũ a

pre occaſionẽ y dolatrie· et lic nõ feeit ſur
tum ꝓprie loqñdocũq; laban inſecutus
2quoerẽtur de ſblacoe dooꝝ ſuoꝝ et Jacob
rndiſſ apud quẽcũq; mueneris doos tu⸗
os necetur coꝛam fratribʒ ſuis neſciẽs
rachel eſſ fimata pris ydola. Intrauit la⸗

ban ad qrẽdũ ea feſtin aſq; rachel abſcon⸗

dit ea ſubter ſtramẽta · i · ſellam cameli et
ſedit deſup·. ꝓFyim quãtiq; pri ait· Ne iraſca

tur dñs meus ꝙ; coꝛã te aſſurgẽ nequeo

q inxta aↄſuetudmẽ femĩarũ nüũc accidit
michi et hHoc mẽdaco deluſit eũ ne muem⸗

ret ydola ſua. ut vel ſic couertẽtur ad deũ
verũ ira jehuzelo religi oms dei poſt q;

cuſſit omes de domo achab ⁊ etiã notos

eius qͥ ſeʒ ſuſpecti erãt ne libi fauerẽt et

ſuis: iuxta placitum dei ßm ꝙ; Habetur
iij reg.· x. ut enã omes ꝓghas baal.ſim

in terficẽt uſus ẽ tali mẽd acio· nã interfe·
do Toraʒ rege iſrſ qui ſouebat eos / multi
ex els ſugerant ſe abſeõderãt qs ehu

ↄgregare wlens hlabat ſe baalvelle co⸗

lere eius ſacerd otes honoꝛare· ↄgreg a⸗

mit en m ſamarie⸗ er ait in dolo · Ampli

æ ſacerdotes quicũq; deoſuerit non vinet.

ſacriſiceiũ eni grade ẽ e michi baal. et vene
rut omn es ſerui baal nec vnus defuit nn⸗
pletaq; ẽ domus baal · cũq; diligẽter per⸗
ſerut atus eſſz ne q;s eoꝝ deeſß wel aliqrus
ex alns intereſß. iuſſit omes interſici ba⸗

aſq; et domũ eius deſtrui· et feerunt ꝓ ea

latr inas in deteſta eonem ydolatrig. et ut
ꝛũitati deſeruiret m tali nccitate eteruũ

4

————

vu

amd dieere eonãtur etia abrabaz mne⸗
diſſe tle mendaciũ cũ iturus ad monte jm
quo putabat ſe yſaac ỹmolaturuʒ· dixit
ad pueros ſuos· exſpeclate hic ci aſmo·
ego Tpuer illuc uſ;erãtes poſtq; ado
nmuerimus reuertemur ad ws:- oen enim
dixit ne mpediret eius obedien tiã pfiei⸗
endã h pntes eſſent · vñ dicut q; abrahaz
„5 interebat yſaac cũ eo reuertetiir qꝛ
diſpoſuit eũ oĩnoqp ter obediẽtiã imolare
lic; pueris de reuerſione dicebat. Pt non
viðꝛ wriſfile ꝙ tatus ꝓphᷣa et ta ſmglaris
priarcha ta pfectiſſmi opꝑis obediéta
aſtitutus vel mim mũ mẽdaciu ꝓtule rit.
Et ideo doᷣm q; exquo deus abrahe ia ⸗
miſerat · ſuß. xvñj· c· qꝙ de yſaae reges oꝛi⸗

retur.et.xxi ·c· dixerat.in yſaac wocabit

cibi ſemẽ.ideo firmiter tenebat werbu dei
eſſewerũ· et ex ÿ abraba ỹmolare wolens

E

yſaac firmiter credidit ꝙ ip̃m imolatum

a moꝛtuis deus ſuſertaret et m eo ſnu; ꝓp⸗
miſſumpleret. Et hẽ qð dieẽ apls heb 1.
fide obtulit abꝛahã yſaac cũ te
ut vmgemtũ oſferret in quo ſu nſcepat v⸗
niſſiones ad quẽ dẽm ẽ in y-ſaac wocabi
tur tibi ſemẽ arbitras ꝙ a moꝛ te fafara⸗

—

fre potens ẽ deus · l ut diẽ ambro⸗m li ·

priarchis · et pomtur· xxij. ꝗ.n. c. Phamt

ſcʒ abrab qð ignoꝛabat ipe ſolus redi⸗

re di ſpo nebat nnmolato filio h̊ dns p os

eius locutus ẽ qð parbat · captioſe autẽ?

idẽ caute loqbatur cũ ſeruulis ne coogm⸗
to negoco aut mpediret eũ aliqͥs aut ge
nmntu o bſtreperet aut fletu. Glo ſa querit
ibidẽ nuqiud wlutas abrahe fult ↄtraria
wluũtati dei · Rhñdet ꝙ nõ h ipᷣawlita fue⸗
rũt »traria abraſoã en film wolebat inter

ficere et deus h̊ ipᷣm nolebat ſeʒ ꝙ interſi

cètur· ̊ wolebat abrahã filiũ ſuũ velle int⸗
ficere et ſie ent eadẽ voluntas.

mõ 2mtti pt officio ſu meédaciu ob oſer⸗

uacoem fame vel caritatis mutue qᷓ duo
ſut hoĩ max ime advita pntem deducẽda
et vitã eterna pmerẽda necria. dᷣi eni p⸗
uerb. xxij· melius ẽ nomẽ bonu q; duitie

multe ſup aurũ argẽtũ gia bona· Et ite⸗

rũ occ aſſes · vñ · Meliuns ẽ nomen bonuz

4

vnguẽta pcio ſa. Et ecctaſtiei·xli i· cura
Habe de bono noĩe h eni magis pmane bit

—

——

— .

G

ſibi qᷓ; mille theſauri magmap̃eõ ſi. Sjc de
caritate dᷣi ꝓu erb·x· vmůſa delicta opit
caritas. Ot apſs.· j. eoẽ·ximj· ſi linguis ſoiĩm
loqᷓ̃r angeloꝝ et eetera multa qᷓ ꝓpſeqͥ
tur ibidẽ de caritate ſme qua mchil ſumꝰ2

Etrũq; aut quida diſcipulus m vita g, pꝰ

trũ officoſo mẽdaco ↄſeruare ſtuduit ſ·

famã bonã m abbate ꝓprio caritatom m

alio quẽ abbas expelli miſſit a cella ſi bi⸗
ceſſa motuſ muidia ut latius pʒ ibidevh
ad ↄſeruaconẽ bone fame eleaʒarus vnꝰ
de excellẽtioꝛibʒ ſeribarũ in ſciẽtia vtute
fama p̈ elegit moꝛtẽ ſubire ne patẽtur ali⸗
qð detrimẽtũ fame.cũ em ut d.ij. macha.
vi· p violentia carmficũ ↄpelletur carnẽ
poꝛeinã mãducare nec ille ꝓgter madatũ
dei vellet acquieſcẽ· tũe miqua miſeracone
ↄmoti obtuler̃t ei carnes licitas ad edẽé⸗
du ut ſie ſnnlaretur manducaſſe heut rex

liquiſſe ſcʒ lege dei · vñ in tali caſu nõ erat

lieitũ edẽ carnes alias lieitas eo ꝙ in ta⸗
li fictõne crat falſitas 1 mẽdaciũ ſictio 1
alioꝝ ſeductõ·que 2 ſiderans eleazarus
cito rñdit ſe ꝑnnttivelle ad in fernu i. po⸗
tius omem ſuſtinere penã qᷓ; facẽ taleʒ ſi⸗
ctionẽ non inquit etati me dignũ ẽ fmn gẽ
ut multi adoleſcentiũ ar bitrates eleaja⸗
rũ nonag inta anoꝝ traſiſſe ad vita ae⸗
mgenarũ et ipi gpter meã ſi kaedem et ꝓpt
modicũ coꝛruptibilis vite tẽpus decipiã⸗
tur et ꝓpter ̊ maeulaʒ ſcʒ infame coꝛ am
vĩby et execmeonẽ ſcʒ coꝛã don angelis
eius mee ſenectuti 2 quia et ſoj s dictia
crudeli morte mulctatus ẽ ut etiã ado⸗
leſcentibz exép lũ ſoꝛte relmn quẽt. ¶ Ter⸗
cio mõ 2m ttitur ali q; mẽdaceũ ofſcoſũ
rrr Primo u cſeru etur a eoꝛ pali coꝛ⸗
rupeõne: et I̊ mẽd aciũ pomt aug. in deõ
c ·pꝓmũuũ· oſſe occauũ genus mẽdacij q81
nulli obeſt. et ad ꝓdeſt ut ab immũ di⸗
cia coꝛpali aliquẽ tueatur. Supꝑ ſ̊ queri
p̃tvtrũ aliqua ſibipidens nnmmere picu
lIum amittendi caſtitateʒ licebit ei mẽtiri
