natur ad actũ quẽ reddit bonu. et ideo

optz hm dĩam actuuũ ee dinerſas vtutes

maxnme qn nõ e eadẽ raco bomtats m
. . — ☛ 1. .
actibʒ· ex alia en q́s eſſicitur bn ↄñiliati⸗
uus et bn uidicatiuus et bn pceptiuus.

qð ex ̊ pʒ quia hee aliqñ ſepantur ab m⸗

tuee · et deo o poꝛt: a ià eſſe vtute eubo liã

p quã hõ bn ↄſiliatiuus ẽ er alià prudetiã

p qua ẽ bñ pᷣceptuus· et ſi ↄſilian oꝛdi⸗
natur ad pᷣeipe tan qᷓ; ad pncipalius.ita
eubo lia oꝛdm atur ad prudentiã tanqᷓ; ad
pñn cipalioꝛe vtutem ſme qᷓ nee vᷣtus eſſ
ſic nee vᷣtutes moꝛales ſme prudẽtia nee
cetere vᷣtu tes ſme caritate et ſic oꝛdmat
eubolia ad prudẽtiã ſiẽ tus ſedaria ad
pnᷣcipaleʒ· quia ad ultimũ ſinẽ qͥ eſt bene
vinere oꝛdmãtur a tus diu erſi hm que⸗
dam gradum. pcedit eni ↄſiliũ ſeqͥtur iu⸗
diciũ et ultimu eſt pᷣ ceptũ qð nmmediate
ſe hʒ ad finẽ ultimũ alij duo actus re⸗
mote qͥ t hnt quoſoã ꝓx imos fin es.oo⸗

ſilii quidẽ muencoem eoꝝ qᷓ agẽda ſut
iu diciũ aũt cera tudme· cda verovtus

w catur ſmeſis qᷓ mpoꝛtat mdieiũ rectũ

nõ q dẽ circa ſpeculablia h̊ circa p ticul aria
opabilia circa q etiã prudẽtia · vnde ſᷣm
ſyn eſnn dicũtur in greco aliqui ſyn eti vel
euſyneti · i. hoĩes bom ſenſus ſic̃ eeotrario
q̃ carẽt hac vtute di cũ tur aſmeti. i. mſen

ſati:mam feſtũ ẽ aũt ꝙ bonitas eoſilij e

f fdf f f f ——— — -————ʒ— ð

S R— — —

l nhe

e
rege geſe
1ahes
wniiaß⸗
Wl
Leniaben
n li
emphn
zache ſed⸗
als achi
everd elh
na. Pinr
aßnist
s pneat
g an
ſis hant
mtans n
bu Kbate
teyauus⸗
mmmur abr
dutt eli⸗
lapndt
Nen adß
riust
e dusch
muan
ele ſne
ſdanil
ibn
En que
lejuru
nmmett
delus e,
hnesech⸗
gie
wropu⸗
liau Indt
nalni
ndeſn
man
cumat
1., nſe 1

dͤ 4

bonitas indieij nõ reducũtur im eandem
em q; multi ſut bñ ↄſiliatiui q nõ ſũt bᷣ

ſe nſati qſi recte iudicãtes ſic ena in ſpecu
latiuis aliq ſut bn mqrentes ꝓpter q̊ x*
eoꝝ racõ ꝓmpta ad diſeurredũ ꝑ diů⸗
ſa qð ꝓuemre vidꝛ ex diſpo ſico e vᷣtutis

imag matiue que de facili foꝛmare poteſt

diuerſa fantaſmata. er tamẽ hmõi qnq;
nõ ſut bom iundieñ qð ẽ ꝓpter deſectũ intel

lectus qͥ maxime ↄtigit ex mala diſpoſi⸗

tione ſenſus zuis n5 bñ iundicãtis et ideo
opoꝛtz pter euboliã alia eſſe virtutẽ ꝗ 4 eſt

bñn indicatia · et h ð: ſyneſs· nã recltũ iu⸗
dieiu in ̊ ↄſiſtit ꝙ vis ↄ gnoſeitia rè ali⸗

quã apphendat pm qd m ſe qð puemt
ex recta diſpoſieone vtutis a henſiue ·
ſicut in ſpeculo ſi fuerit bn diſpoſitu mpÿ⸗
mũtur ſoꝛme coꝛ pum ꝓut ſut. ſma ut tue

apparent ibidẽ ma gmes di foꝛmer pra⸗-

ue ſe h tes ꝙ aut vtus ↄgno ſcitiua hit
bñ diſpo ſia ad recipiẽdum res ꝓut ſunt
ↄti git radicaliter ex natura ſumatiue
ex exereito vel ex munere gre. Et du⸗
eErE
eognoſatiue ut q nõ ẽ mbuta prauis

eogitacombz veris a reclis: et h p tin ee

ad ſyneſin mn ẽé vtus Trctalic⸗ Alio
mõ indirecle ex bona diſpo ſieo e Vtutis
appetitiu e. ex ꝗ qᷓ ſeqͥtur qp hõ bn indicet de

appetibilibz er H bonu mdieiu Vtutis co⸗
lequitur! Hitus vᷣtutu moꝛaliũ · ex qubʒ
ena neluditur recta mdieiuz Prie tmn
repitur m boms qꝛ le; m malis pᷣt cein⸗
dieiũ rectu mvmuſali. iñ in pnculari agi

bili ſem eoꝝ indieiũ coꝛrũ pitur ·
demq; wtus ðꝛ gen omy. namphus m. vj.
ethic. derermiat grnomỹe ÿ eſſe ſpecialẽ Htu⸗
tem. Quuis raco eſt * qnq; ↄuigit aliq̃d
eſſe faeedu p̃ter ↄues reglas agdoꝝ.

ßm ꝗ q8 ſoluᷣ mdicat ſmens · puta cuᷣ impu

gnato:i nõ ẽ depoſitũ roeddẽdũvel aliqͥ d

almd hmoi et ideo de illis: in irare optz
ſm aliqᷓ altioꝛa pnᷣcipia h m altioꝛa vuͤ⸗

eipia exigitur altioꝛ vᷣtus iudicatiua ꝗ

woeatur gnomy ÿ qð impoꝛtat qndã pſpi⸗

cacit atẽ mdicn. ſẽ eẽ ſapĩa in ſpeclatiuiſ
altioꝛ a vneipia aſiderat q; ſeiétia. et ĩdo
ab ea diſtin guitur · emq; quãtũ ad puᷣ

apalẽ aclũ prudetie qͥ eſt peiꝑe 2ſiſtit

Szmo. v.

no mõ direcſe ex pte vtutis

in appli cacõne ↄlliaton indicatoꝝ ad
opus tũc ad illam pꝑtinet ſolliatudovel
ꝓPrie rectitudo ſollicitudmis. qðᷣ ſie pʒ
dieit ynð · in li ethi. ſolliciens , qſ
ſollereitus inqu ãtũ ſe; aliqs ex quadaz
aĩm ſollertia welox ẽ ad ꝓſequẽdũ ea 4
ſut ageda qð ptinet ad prudẽètiaʒ q; Pei⸗
puus aclus prud etie ẽ circa ageda p Pei⸗
pero de co ſiliatis iudicatis· vn phus in
.vi. ethic · ꝙ optz opari qudez velociter
ↄſiiata · Home dᷣꝛ pma pe · ij · Eſtote pru⸗
den tes vigilate m oꝛoibʒ. vigilãtia eni

eſt ſollicitud qued. rectitudo vero ſol⸗

li eitudmis m aſiſtit ꝙ agatur m dire
ctionẽ et pᷣceptũ rõms · et m hijs habili
tatur rõ ad celebraduũ ſabbatũ in qui ete
montis. Ad laudem dei
Devicijs oppoſitis prudentie. ſez

Prudẽtia carms· aſtutia· dolo. fraude.·
ſollicitudie. mprudẽtia. i im còſtãtiaa ?·

meto ut diẽ ſab⸗ er · ixꝰ.

impedmmeta ↄferũt ad celebradu ſabba⸗
tum. Que⸗ dinide woſſumus duas ꝓtes
dic aug. m. iij· ↄtra iulianũ. ꝙ omi bʒ
vtutibz nõ ſolu ſutvicia mamfeſta diſere
tione ↄtraria · ſiẽ prudẽtie temeritas. v⸗
rũ etã vieina quo dãmõ nõ veritate ſed

quada ſpecie falleti ſilia.lc prud ẽtie aſtu

tia. Primo igitur videdũ ẽ de hijs qᷓ qᷓn⸗
dam falſam Hne ſilitudmẽ cũ prudentia
utpote qꝗᷓ ↄdtingũt ꝓꝑ abuſu eoꝝ q reqrùtur
ad prudétiã: Fes de hijs que mamfeſte
ↄtrarietatẽ ht ad prudẽuã utpo te q ꝓ⸗
uemut ex deſecku prudẽetie Vel eoꝝ 4 reqͥ⸗
rütur ad prudẽtiã· quãtũ⸗ igitur ad pᷣmũ

ſasdũ ꝙ vicia prudẽtie ↄtraria p quẽdaʒ

abuſu prudẽtie max ime oꝛiütur ex aua⸗
ricia mmirũ cũ p auaricia potiſſmme ſab⸗

batũ violatur. ꝙ autẽ oꝛitur ex auari⸗
cia pʒ q; quãda ſiſitudimẽ ht cũ prudẽ⸗

tia in aliquali rõms vſu. utʒ de aſtutia do⸗

lo ꝛfraude.ſed inter alias vtutes moꝛa⸗

les vſus recte m conis apparet pᷣeipue in
inſticia q̊ ẽ in ap etitu ronali. et ſilr ideo
indebitus vſus rõnis mayximme apparet in

vicijſ oppõitis inſticie eui maxĩe oppõit·

bati ſancliſices- exoðdᷣ. xx. J²
oꝛdine ↄgruo ꝓlequẽduʒ ẽ de
hijs qꝗ prudẽtie opponũutur. er

auaricia et ſie maxnnè oꝛiutur ex auari⸗
eia. Primũ igitur viciũ falſam hns ſmi⸗
litu dmẽ cũ prudẽtia ðᷣi prudẽtia carms· qᷓ
ßm aplm ad rõvinj.mimica ẽ deo · de qua
prudẽtia qri pᷣt vtrũ ſit pccm pᷣſtim cum
opari ad finẽ qᷣ lieite amatur non ẽ pecm
ſ caro licite amatur imo nemo carnẽ ſu⸗
am vnq; odio Habuit. ut ðᷣi ad ephel. v.
Ad rndet ſcũs tſv· ſcdᷣa ße · q · lv. ꝙ pru⸗
dentia circa ea q ſut ad finẽ to tus vitæ
et jdeo prudẽetia carms ꝓprie vᷣe m ꝙ ali
Is bona carnis hʒ ut ultimuũ finẽ vite ſue.

mamfeſtũ ẽ aũt ꝙ ̊ ẽ pccm· q; p qͥ homo
deoꝛ dmatur circa vltimu ſinẽ q nõ ↄ ſiſtit

im lonis carms h in boms aje · et qꝛ caro ẽ
. 14 7 —2 . .
ꝓpter aĩam ſic matela ꝗpter ſoꝛmã · et in⸗

ſtrumẽtũ ꝓpter pneipale agens:ideo lici

te caro diligitur ad ſut ad aĩe bonuʒ oꝛ⸗
dinetur ſic ad fine.ſ tñ ſie caro diligitur

ꝙ m bono carms vltimus fims ſtituat
tũe erit in oꝛd mata Tillicita dilectõ· er G

mõ ad amoꝛẽ carms oꝛdmatur prudẽtia
carms:· cũ ecotia ſeptũ ſit ad rõnos· xiij.
cura carnis ne pfeceritis in dſidernjs· Er

nõ ꝙ aplus tria gna teptacõnũ ↄpᷣ hedit

ſb prudẽetia carms. ſcʒ a carne mundo et
dyabolo. Et Jaco. in canõica · in · ↄp hedit
ſ noĩe ſapie dices· nõ eſt h̊ ſapia de ſur⸗
ſum deſcendeés terrena alĩalis diabolica
q ſngłla pecm ↄſtituuũt nõ tn ſp moꝛtale.
Pro ò́ ſciẽdu ꝙ ali q prudẽs ðdᷣꝛ duplr.
Vno mõ ſnnpliciter ſcʒ in oꝛdme ad ſinę
totius vite· et ſie prudetia carms accepta

ita ꝙ in cura eius coſtituitur vltimus fi⸗

ms totius vite ẽ pecm moꝛtale· q; ꝑ h̊ hᷣ
auertitur a deo cũ impo ſſibile ſit plures

eſſe fin es vltios · de qua dꝛ rõ · vin. prudẽ⸗

tia carms moꝛs . prudẽtia aut ſpus vi⸗
. 5 ℳ 4 . .
ta et pax · Alio mõ m qͥd ſcz m oꝛdie ad

ſinẽ aliquẽ ꝑticularẽ ſic aliqs ᷣ: prudẽs

m nego ciaco e vel in aliq hmõi. et ſic pru
dentia carms acceptaↄſtituit Nemiale pec
catũ. co tin git enĩ ꝙ moꝛdmate afficitur
aliqs ad aliqð delcãbile carms abſq; hoc
ꝙ auertitur a deo ꝑ pecm moꝛtale· qꝛ nõ
2 ſtituit fſinẽ totius vite m delcãtione car⸗

mis et ſic adhibere ſtudm ad hãc delcãti

onẽ ↄſeqndã ẽpeẽm weniale q5 etia pai⸗
net ad prudentiã carmia:ꝙ ſi qͥs actu cu

Am carnis referat ad finẽ honeſtũ ſe; ad

ſuſtentacõ em coꝛpis tũc nõ wocatur pru
dentia carms qꝛ ſic vtitur hõ cura Frmi

nõ in dnderijs ſed ad finẽ debitũ. cõᷣm

wero vieiu hlitud mẽ geres cũ prudetia vᷣꝛ

aſtutia qᷓ differt a prudetia carms quia
piudẽta carnis oꝛdmat ſtudin rõms ad
ſinẽ qͥ nõ evere bonus ſ aſtutia ꝓut ẽ pee

catuʒ vtit᷑ nõ veris vijs ̊ ſilatis ⁊ apparẽ⸗
tibz ad ↄſeqndu ſine aliquẽ ſiue bonũ ſi⸗

ue malu.et ſic ſp S pecm. nã ſt cc oꝛdin et

ad bonũ ſinẽ tñ ẽ pccm· qmia nõ dʒ aliquiſ

etiã ad bonũ finẽ falſis vij s 1 omedijs pue

paruulis aſtutia qð ſapiẽs nõ dicet ſi pee
catum eſß- Ad ̊ dðᷣm ꝙ lcʒ aſtutia qn q

aceipitur in bono m ſchtura et H pter ſi⸗
mili tudmeʒzv mus ad alterũ. ꝓprie tñ in

malo accipi tur aſtutia. ſic phus dicit in

.vi. ethic. ¶ Admaioꝛẽ tñ euidentiã ſe⸗
endu pm tho · ubi ſuß. ꝙ duo ſut peca que
ptinet ad aſtutiam ſcʒ dolus ⁊ fraus.qꝙ; ſic
pʒ: nã ad aſtutiã ptinet aſſumè vias non
wenras ſmulatas ⁊ apparetes ad finem
aliquẽ ꝓſeqnduvel bonũ vel malũ.aſſum
ptio aũt harũ viarũ pᷣt ↄſiderari dupłr.
Vno mõ m ipᷣa excogitacoeviarũ hmõi
et q̊ ꝓprie ꝑptinet ad aſtutiã ſic etia exco⸗
net ad pꝛud etiã. Alio mõ ↄſiderari pt aſ⸗

ſuptio tali viarũ m execuconẽ opis ad
decipiendu. et H̊ duplr. vel en hoc fit pnů⸗
cipaliter ꝑ ba qᷓ p cipuũ locũ tenet mter
ſigna ꝗ bʒ hõ ſignat aliq̃d alteri. utʒ·per

aug.li· de do t · xp j. et hoc ꝓprie ptinet ad
dolu ꝗᷓ maxnne tribmitur locu com lʒ tn eo
tingit eſſe doluũ etã in factis ̃m illð ps· et

dolu facênt in huis eius ſilr m coꝛde iuz
illð ecci · xix· Interioꝛa eius plena ſut do⸗
lo · et ſe dolus quodamõ ptinet vmuͦſalr

ad execucõem aſtutie ſiue fiat ꝑ verba ſi⸗

gna wil facta· vel illa execuco aſtutie pnů⸗

cipalr ſit ꝑ factar hoc ꝓPe ptinet ad frau

dem. vñ ðꝛ act.v· ꝙ vir quidam anamas
noĩe cũ vxoꝛe ſu a ſaphira vendidit agrũ

ſuuũ ⁊ fraudanit de pᷣcio agri· et pma cz.

yvi·quare nõ magis fraudẽ patimim· et
6 duo ſüt peca moꝛtalia qn pmeio ſe fiüt
ut eeci · xxxiiij. qu efundit ſangnẽꝛ qui

Wa

n
ze⸗
Anen
ns gan
tufinge
A itin
Snapre
Gne
algul
egſs bue
Putdtur
dieeth wee
Ata gn
ſceſ
Priem n
us dlatn
ndenta ſe⸗
ntpeizgte
fanseft
nepasn
gad inen
alu aſſin
n duplr⸗
aruhmo
na exo⸗
fne pt⸗
anpeah
ſe ſeyn⸗
enaman
en utp er
pane 1
omltne
lögs

wꝛdeint .

na utwe
muſalr
R
14 fmu
mamas
tagni
ma
umme
vlefut
nenge

frau dem facit mercenario fratres ſũt. et
pᷣs· virũ ſang nua doloſu abhomĩabitur
dñs · ¶ Demde queri p̃t de ſollicituidme

cuius reclitu do ptinet ad pꝛudetã ut di

ũ ẽ ꝓut ſcꝭ ẽ queda aim ſolertia q q
velox eſfieitur ad ꝓſeqndũ ea q̃ ſut agẽ⸗
da. vtrũ ſcʒ licitũ ſit Hre ſollicitu dme de

rebz tpalibʒ qꝗ ſeʒ quãdã gerit ſilitudmæ

cũ ſpuali ſollieimidie· pßti cuvnuſquſqʒ
ſollicitus ſit de fine ꝓpter que opatur ·
lieitũ eſt ſpĩem oꝑari ꝓpter tpalia quibz
vita ſuſtentat. Ad hoe rndet doc.ſcũs ſa
ſede · q. lv.ꝙ ſolli eitudo nnpoꝛtat ſtudia
quo ddã adhibitũ ad aliud ↄpᷣdum. Tẽ
wꝛaliũ g ſollicitudo triplr eſſe p̃t illicita.
rmo mo ex pte eius de ò ſollicitamur
rſeʒ tꝑalia tan qᷓ; finẽ qrnnus qꝛ tpalia
bona ſbiecta quidẽ ſut hoĩ ut eis vtat᷑ ad
necitatẽ.nõ tñ ut m eis ſinẽ coſtituat et
ſupflue eirca ea ſollieitet᷑ · Seðdᷣo mõ ꝓpt
ſuꝑfluũ ſtudium qð app omtur ad tpalia
ꝓcurada ꝗpter qð hõ a ſpualibʒ quubus
pncipalius mſeruire dʒ retrahitur· ixta
illud math.xinj.ſolli citudo ſecli ſuſſocat
verbu· Pro quo ſciendũ ꝙ eius ſollicitu
do ꝗ coꝛꝑali laboꝛe panẽ acquirit nõ ẽ ſu⸗
perflua ſi ſt moderata.et i deo dicit ſſ ero.
ꝙ laboꝛ ẽ exerecdus ſ ſollicitudo tollẽ⸗
da ſupflua ſcꝭ aĩm inqetas. hĩc dꝛ math.
vi. nolite ſollieiti eſſe m craſtmũ. craſti⸗
nus eni dies ſollicitus erit ſibi ipi. i. ſuã
ꝓriã hadebit ſo llieitudmẽ q ſuſiciet ad

ajm affligedũ. vñ ſbᷣdit. ſu fcecit eni diei

malicia ſua·i· affli cto ſollicitudmis. ra co
aut hoꝝ ẽ qꝛ nullu opus pᷣt eſſe vtuo ſu iᷣ
debitis circũſtatijs weſtiatur.mter quas ẽ
vna eircũſtantia ꝙ debitü tpus obſeruet
ßm illð eeci · vinj · m omi nego cio tꝑs eſ
et opoꝛtumtas qð nõ ſolũ m exterioꝛbus
opibʒ ſed etiã m mterioꝛi ſollicitudie ſo⸗
eum hʒ · vmcuiq; enĩ tpi ↄpetit ꝓpria ſolli⸗

citu do· ſicut tpꝑi eſt atis ↄpetit ſollieitud o

metendi· tꝑi autũpm ſollicitudo vinde⸗
mie. etſic de alij s. Di qͥs & tẽpe eſtatis de
vmgdema ſollicitus eſſ ſupflue p̈oceu⸗
paret futuri tpis ſollicitu dmẽ et illã ta qᷓ
ſupfluã dns ꝓhibet · Tercõ mõ elt illieita
ſollietudo ex pte timoꝛis ſupflui qn ſeʒ
aliqᷓs timet ne faciẽdo qð opoꝛtet neẽria

teſiciãt · qdᷣ dns triplr exeludit in euang.

Primo ꝓpter bnficia maioꝛa dᷣmitus hoj
pᷣſtita pᷣter fuã ſollicitudmẽè ſeʒ coꝛpus ⁊
aĩaʒ. Scdðᷣo ꝓpter ſᷣuẽtõeʒz qᷓ deus aia libz
⁊plãtis ſbᷣuemt abſq; ope huano ꝓpoꝛ
tionẽ ſue nature· Tereo ex ᷣma ꝓ midetia
ꝓpter cuius ig noꝛã tiã geules circa bona
tpalia ꝓcurãda pnᷣcipaluis ſollicitatur.
et ideo excludit dñs ꝙ ſollicitudo nia

pnᷣcipalis eſſe debz de ſpualibʒ boms ſperrra
tes ꝙ etiã tpalia no bis ꝓpuemẽt ad ne⸗
Ese⸗ C

X

ceſſitate ſi fecernnus qð debemus.
cundo videdũ è de hijs viens qᷓ mamfe⸗

ſte ↄtrari etatẽ hñt ad pꝛudẽtiã utpote ꝗᷓ
wemut ex defeclu prudẽtie wel eoꝝ q reqͥ-

V

rũtur ad pꝛudẽtã. cui tn opponitur

impꝛudætia ꝓprie ſũpta.· Oro quo ſcien⸗
dü ꝙ nnpꝛu detia qnq; ſunmtur mprope
ſcʒ neg atiue ita ſceʒ ꝙ nnpoꝛtat ſolã carẽ
tiam pꝛudęetie que pᷣt eſſe ſme pcco ut in
amentibʒ · qnq; vero ſumitur puatiue.et
ß duptr. wel mquãtum qͥ caret pꝛud etia
quã tñ natus ẽ hre.et hm ẽ pcẽem rõne

negligetie qᷓ ꝗ; nõ adhibet ſtudiũ debitũ

ad Hndu pꝛudeuavel mquãtũ contiario
mo moueturvel agit prudètie puta ſi re⸗

Tta ra e pꝛudẽtie agit ↄſiliado· ͥ impꝛu⸗

dẽter cõſilui ſpermt ⁊ ſie de alns q̃ in actu
pꝛudetis o bbuanda ſut. et q̊ mõ impꝛu⸗
dentia pecm ẽ m ꝗꝓpriã raconẽ pꝛudeèue.
nõ eni pᷣt hoc ↄ tin gẽ ꝙ hõ ↄtra prudẽtaʒ
agat n dmertat a reglis pꝛudetie q bʒ hõ
rectifſicatur vñn ſi ↄti git ̊ ꝓpter auerſionẽ
a reglis ᷣmis ẽ peem moꝛtale⸗puta cum

aliq́; ↄtẽnens vᷣma documẽta pcipitater

agit. Si wero p̃ter eos agat abſq; ↄtem⸗
ptu ⁊ abſq; detrrmẽto eoꝝ q ſut de necita⸗
te ſalutis ẽwem ale · et hm ꝓprie ſum
iz imprudęetia q; directe oppom tur ipi
pꝛudẽétie ſb ſe ↄtin ẽs diuerſas ſpes · nam
imquãatu m ſe ↄtinet deſecłũ ↄſilij tũc pᷣci/
pitacõ wel tem eritas ẽ eius ſpẽs.quantũ

wro ad deſe clũ in dicij moſideratio. ſed
quatũ ad pᷣeeptũ qð ẽ ꝓprius actus pꝛu-

dentie ẽ meoſtãtianegligẽtua.¶ Quãatũ
igitur ad pmũ ſciẽdũ ꝙ m tho· ſeðda ße
q.linj.pᷣ eipitaco ĩ a ctibʒ aĩe methaſoꝛice
ðᷣ: ſedᷣm ſiliudmeʒ a coꝛpali motu acce⸗
pta m. dᷣe enĩ coꝛpaliter pᷣcipitari quod a

r

ſuperioꝛ m ima puenit m impetũ quẽdã

ꝓprij motus vel alicuius impelletis non
oꝛdmate incedẽdo ꝑ gradus· ſũmũ auũt
aĩe ẽ ipa raco· ymuvero o paco ꝑ coꝛpus

exereitata· gradus medij ſut memoꝛia

pᷣteritoꝝ. intelligentia pntiũ· ſollertia m
2 iderandis futuris euentibʒ · racona co
conferẽs vnũ alteri· et do cilitas per qua

ꝗs acquieſeit ſentẽetis maioꝛũ· p às gra⸗

dus qs oꝛdmate deſcendit recte ↄſiliã do
Si qs g& feratur ad agendũ ſᷣm nnpetuʒ
wlũtatis et paſſioms ptranſitis Hmõi
gra dibʒ ðᷣ: pᷣ eipita cõ · et ſic p pᷣeipitacoeʒ
teſicit a docilitate m emoꝛia et ra coe q̃ ſut
etiã queda ptes in tegrales prud ẽtie · qꝛ;

p docilitatẽ qͥs ſollicite freqnter et reue⸗
rõter applicat aim dweumetis maioꝛuʒz no

negliges ea p ignauiã nec ↄtẽnens ꝑ ſu⸗
perbiaip memoꝛiãvwero plurim oꝝ pteri⸗
toꝝ remimſcitur q necria ſut ad bn ↄhñili⸗
an du de futuris· et ſic jm tulli hʒ pluri⸗

mu artis mduſtrie qma ex pᷣteritis qR

ſumit argum entũ de futuris· ꝑ ra con em
ꝓmde ſit hõ bn raconatiuus qð maxnne

req́ritur ad prudẽtiã ut ſie po ſſit bn qius

aſp licare vlia pnᷣeipia ad pticularia q ſut
varia imcerta.p mtellem aut ↄſeqmitur

q̃s exiſtmaconẽ quãdã rectã de aliquo

pticulari ſineita ꝙ; eertitudo racõnis eſt
ex in tellcũ· opoꝛtet enĩ omis ꝓceſſus
racoms ab aliq; mtellectu ꝓcedatnon q;
intelleckus et raco ſmt diuerſe potentie.

ſed quia ex diunerſis actibz nomĩantur
qua nomẽ intellcũs ſumtur ab mmtima

pen etracoe weritatis · nomẽ aũt ra cois ab
in q ſcone et diſcurſu ad facienda dbitaʒ
applica eoõem ut ðem eſt. nec ſumitur Ppie

raco vel mtellcũs ꝓ ipa potetia racois vel
in tellcus h p cius uſu bono. ¶
vero ad ſeòm ſciẽdũ ꝙ in coſitdracõ ma⸗
xnne oppo mit᷑ recitudini iundicij.impoꝛ⸗

tat oni deſe cku mdien quia deſicit m recte
in dicando ex q̊ ꝙ temtvel negligit at⸗

tendere ea ex qbʒ rectu mdiciũ ꝓcedit.

ſb quo vieo ſe⸗ meo hdera coms alia duo
meludũtur. Primũ ẽ mcauco · nã ea circa
qᷓ eſt prudẽtia ſut co tingeta oꝑabilia m

ꝗqbʒ ſic werũ p̃ᷣt adm ſceri falſo ſic malum
lbno ꝓpter multi ſfoꝛmitatẽ Hmõi oꝑabi⸗

liũ in quibʒ a malis bona plerũq; ſpediũ⸗
tur et mala ſpẽm bom gerunt · et ideo ad
prudẽti a cauco necria ẽ. ut ſic accipiant᷑

bon a ꝙ vitetur mala· cuius oppo ſitũ eſt

vieciũ qdᷣ wcatur meaueo · Scᷣm vero eſt

incircũ ſpectõ nã cũ prudẽtia circa opabi⸗

lia ſm glaria ↄ ſiſtat m q bz multa ↄcurrũt

coungè pᷣt aliqͥd ſᷣm ſe ↄſideratũ eſſe bo⸗

num ſim ↄuemẽs qð tñ ex aliqbʒ ↄcur⸗
rentibʒ redditur malũ vel nõ opoꝛtunum

ad finẽ.ſicut ondere alicui ſigna amoꝛis

Sm ſe ↄſideratũ viði eſſe ↄuemẽs ad alli⸗

ciendu eius aĩm ad amoꝛẽ. ſi tn m illuis
aimo ↄtingat ex h̊ ſupbi avel ſuſpicõ ad⸗
ulacois nõ erit ̊ ↄuemies ad ſinẽ.et ido
ad prudetiã eircũſpectõ necria ẽ. ut hõ il⸗
lud qð oꝛd matur in finẽ ↄparet cu hijs q

cireũſtat.cu ius opohtũvicium wocatur
in circũſpectõ · ck⸗
ſciendu ꝙ in co ſſatia impoꝛtat receſſum
— — . 7 7 .
quẽdã a bono ꝓpoſito diffmito qꝗ receſſuſ

pnᷣeipin h a vi app etitiua· nõ enĩ qͥs rece
dit a bono ꝓpo ſito diſmito qui receſſus
moidmate placʒ.h iſte receſſus nõ coſu⸗
matur niſi ꝑ dſectũ racomis qͥ fallitur in
eo qð repudiat illð qdð recte acceptaue⸗

rat.et eũ poſſit reſſtere paſſioms impul⸗

ſui ſi nõ reſiſtit hoc eſt ex debilitate ip̃ius

qʒ nõ tenet ſe ſirmiter in bono ↄ cepto.et
ideo meõſtãtia quãtu ad ſui ſumaconẽ

ptinet ad defectũ rõms· vñ ſic pᷣeipitacõ

& circa actũↄſilij ex deſectu.et meo ſiderra co
circa a cũ indic ij ſie meoſłantia eſt circa
ackũ p cepti q ex ſ̊ qͥs ði meõ ſtãs ꝙ ra⸗
tio deficit mm p cipiẽdo ea ꝗᷓ ſut coſiliata et

indicata cui adiũcta ẽè negligẽtia qᷓ ſil-

ↄſiſtit eirca a ctũ pᷣ cepti qͥ eſt tereius ⁊ pnᷣ
cipalis ipᷣius prudẽtie:nã negligetia nn⸗
poꝛtat deſeclũ debite ſo lli eitudmis ⁊ Habʒ
rõem peci · qꝛ omis deſectus a ckus debiti
racõ em h peci.et directe oppomtur ſol⸗
licitudmi de qua ſup dẽm eſt · vñ eo mõ ;
ſo lli ei tii do ẽ ſpecialis vᷣtutis actus eo de
mõ negligẽua ſpeciale pecm ẽ. ¶ Pro q
ſeiédũ ꝙ negligètia ꝓuemt ex quadam
remſſione wlutatis p quã cotingit ꝙ

raco nõ ſollicitatur ut pᷣcipiat oa que dʒ

wel eo mõ quo dʒ·pt ꝙ dupli dting ere p
negligetia ſit peccatum· Vno modo cum

Quatu demq; ad terciu

—- ᷑̃ꝝ᷑— — — — Lrer, 0 Se

— —.P — —

ipeli⸗
dedz
e archen
wonai
dnung
raope⸗
Alnzan
lcb⸗ zar,
orvttunnn
naamons
s ad ali⸗
nmilus
uſpichad,
eaide
eut
malhis;
unwan
8 4 mat
tr oun
mq
qu rerdſi
ls no o
jſalianrn
cceptale
ns myul⸗
tate ſyins
nceyw⸗er
ſunacone
meoſtrrac
naa Can
o asn
raſlunt
rast
eggem
d wn
nnſ,
ond4
840s
C
uln
nge⸗
qe 9
gere
nn⸗ an

aegligẽtia ↄſiſtit in pᷣtermiſſione alicuiꝰ
ackas vel circũſtantie qᷓ nõ ſit de necitate
ſalutis nec h̊ fit ex ↄteptu ſ̃ ex aliqᷓ defe⸗
ctu feruoꝛis caritatis qᷓ impeditur inter⸗
dũ ꝑ aliqðᷣ emale. et tüe negligẽtia ẽve⸗
male . Alio mõ qn pᷣternittitur ꝑ negli⸗

gentiã illð qð ẽ den ccitate ſalutis ſiue ſit

actus ſiue circũſtan tia · vel lʒ nõ ſit de ne⸗
ceſſitate ſalutis· tñ negligẽtia illius ſeqͥ⸗
tur ex quo dã ↄtẽptu eo ꝙ wlutas in tmn
remiſſa ẽ circa ea qᷓ det ſut ꝙ totalr a cari⸗
tate dei deſicit et ̊ ẽ moꝛtale·cuius ↄtem⸗
ptus argumentũ ẽ ꝙ etiã qͥs negligerer

ea pficẽ lcʒ ſeiret de nccitate ſalutis eſſe ·

8 a nobis auertat xpᷣs ihus.·
e iſticia gnali ac pticulari: ac vi⸗
cio illi opoſito qð ðꝛ imiſticia.
mẽto ut diẽ ¶ Hermo/xꝰ.

8e· Sedᷣo loco vidẽdũ ẽ de ſedᷣa vᷣtute car
dinali ſez miſticia de qᷓ diẽ ſeneca· Juſtieia
nõ nra ↄſtituco ma lex ẽ etvmculũ ſo⸗
cietatis hu ane· quiſquis & iuſticiã ſecta

ri deſideras time pus deu ama deũ ut a⸗

meris a deo. amabilis eris deo ſi illũ m
5* 6 ₰ 7
miteris ut velis omibʒz ꝓdeſſe nulli no⸗

cere et tũc te virũ mſtũ appellabut omes

frequẽter wenerabuntur diligét · uſtus

eni ut ſis nõ ſolu nõ nocebis h̊ nocetes

ꝓhibebis. h ille. ¶ Bic pᷣmo qri pᷣt vtrũ
iuſtieia ſit tus pᷣtim cũ ↄuiter iᷣm theo
logos iuriſtas: iiſticia ẽ ↄſtans ⁊ pe⸗

tua wluntas ius ſuũ vmcuiq; tribuẽs. H
reddè alicui qð ſuu e qðð ad inſticia ptinʒ

necitatiſ.qð auũt ſit ex necitate nõ ẽ me
ritoꝛmʒ · qꝛ dedign atur hore deus coacta
ſeruitia. Ad ̊ rndet tho. ſcdᷣa ſe · q. lviij.
ꝙ vᷣtus huana é q; bonũ reddit actũ hu⸗
manũ ⁊ ipᷣm hoĩem bonũ facit·qð qͥdẽ m⸗
ſticie ↄuemt quia actus hoĩs ex ſ̊ bonuſ
redditur quia attingit regl am rõms ᷣm

quã actus huam rectificãtur cũ igitur

mſticia recti ficet opacoes huanas ma⸗
mſfeſtũ ẽ ꝙ opus hoĩs bo nu reddit.bine

dic tullius ˖ · de o Nic · ꝙ ex inſticia vtutis

ſplẽdoꝛ ẽ maxmus ey ꝗᷓ bom viri noran⸗
.„ ₰ 7 — ℳ— —☛
tur.nec eni necitas tollit ĩ ea rõne meriti

ſabbatt ſane · Exoðdᷣ· xx. Poſt
enodaconẽ quãtulacũq; pme
vtutis cardmalis qᷓ prudẽtia

Pro quo ſcienduʒ q duplex eſt necitas.

GVna coactõms et h̊ q repugn atwolun⸗
tati tollit rõnẽ meriti· Alia eſt necitas ex

oblig acone pᷣcepti ſiue ex necitate ſims.
„ . . * —„0 —– . .
ſic cũ qͥs ſinẽ Stutis ↄ ſequi nõ pᷣtn faciat

hoevel illud.et talis necitas nõ excludit
racõem meriti in quãtũ ſ̊ aliqs agit w lũ
tarie qð ſie eſt necriu. excludit tn gloꝛiazʒ

geliſauero nõ ẽ michi gloꝛia:necitas eni
michi mcũbit. vñ luc· xv ij· eu feceitis oĩa
que p̃cepta ſut vobis di cite ſerui mutiles
ſumus qð debunnus facèe fecimus ſic in⸗
telli gedũ ẽ. ꝙ qͥ facit qð dʒ nõ affert uti⸗
litatẽ lueri ei cui facit qð dʒ ·ſ̊ ſolu abſti⸗

net a dano illius ſicq; ſeruus mutilis ẽ ei
5 „ *7 ℳ „ ₰Nℳ -— „
cui facit. ſibiipi tñ vtilit atẽ facit mqntuzʒ

ſpontanea volũta te facit id qð dʒ qð eſt
vtuoſe agere · vn ſapĩe. vin · ðꝛ. ꝙ ſapĩa
dei ſo brietatẽ ⁊ inſticia docʒ⁊ prudentiaʒ

et ᷣtutẽ quibʒ mvita nl e vtiluis hoibz ſez

vtuoſis. Ad maioꝛẽ aut euidentiã ſciedu
duplex ẽ inſticie vᷣtus ſeʒ ghᷣalis ⁊ pti⸗
. 5 „ „ ℳ . . * „
cularis · iuſticia aut gnalis ðᷣ iuſticia le⸗

galis · quia ꝑ eã hõ coꝛdat legi oꝛdmãti
actus oim tutũ in bonũ ↄue · nã mſticia

oꝛdi at hoĩem in ↄpacõe ad aliũ qð fieri
p̃t dupk. Primo ad aliũ ſm glariter ↄſi⸗

tate eontẽtis. et ad vtrũq; pᷣt ſe hr̃e ſᷣm
ꝓpriã rõnẽ· om es enĩ ↄtenti ſub ↄuita te
eõpantur ad ↄuitatẽ ſic ptes ad totu et

qðslibzʒ bonũ ptis ẽ oꝛdmabile in bo nu to⸗

tius.cũ iĩ gitur bonũ cumiſlibʒ vᷣtutis oꝛdi⸗
nantis hoĩem ad ſeip̃mvel ad aliũ ſmgu⸗

deratũ · bedo ad aliũ in ↄui ſm ꝙ ille quni
ſeruit ↄuitati ſuit omibʒ hoĩbʒ ſb illa vui⸗

larẽ pſonãa reſeribile ſit ad ↄue bonũ ad
qð oꝛdmat iuſticia· ↄſtat ↄ ſequẽter ; a⸗
ctus oĩm vᷣtutuʒ ad uiſticiã ptinere pnt

m ꝙ oꝛdmãt hoĩem ad ↄue bonu. et q̃n⸗

dmat omes actus vtutũ ad bonũ ðᷣmuʒ
qð reſpicit ut ꝓpriũ obiectũ.ſic iuſticia le

tum ad q̊ ðꝛ eſſe vtus gnalis.vnde ſicut
caritas dici p̃t vtus gnalis mquatũ oꝛ⸗

galis mquãtũ oꝛdmat actus oĩm vᷣtutũ

ad ↄue bo nũ qð reſpic ut ꝓpriũ obieckũ⸗

Alia ẽ mſticia qᷓdaʒ pticularis qᷓ ſeʒ oꝛdi⸗
nat hoĩ em eirca ea q ſut ad alterã ſmgu⸗

larem pſonam nnm ediate ſicut iuſtieia

gnᷣalis oꝛ dmat hoĩeʒ in hijs q ſũt ad alte
yũ qᷓ;tũ ad bonũsuũe mediate · Pro qᷣ no⸗
ta ꝙ oĩia q; rectiſicari pnt ꝑ racoeʒ ſut ma
teriavtutis moꝛalis q diſffnmtur ꝑ racoeʒ
rectã ut pʒ in · i eth̊. Dñt & rectiſicari per

meonẽ mterioꝛes paſſiones aĩe ⁊exterio

res actões necnõ ⁊ res exterioꝛes q weni⸗
unt vſu hoĩs · Juſtieia & nõ ẽ circa mmteri
oꝛes aie paſſiones qꝛ ↄ iſtit m wluntatæ
vt in ſbiecko cuius motus wel actus non
ſut paſſioes ſo lu motus appetitus ſen·
ſitim paſſiões dicũtur ſicut temperã tia et
ſoꝛtitudo q ſut in ira ſeibili ⁊ concupiſcibili
ſut eirca paſſões ̊ iuſticia ſolum ẽ circa
actões exterioꝛes ⁊ res m quadã racone
obiecki ſpalẽ ꝓut. ſ. ᷣm eas vnus hõ al-
teri cooꝛdmatur. vñ pomtur vna de qᷓtuoꝛ

SHtutibz card'alibz hnñs materiã ſpãalẽ ſi⸗

ue obiectũ . t h; quatuoꝛ gradus ſm ꝗᷓ
druplicõ diſfmcõʒ· Drimus gradus ab
omi miꝗtate homĩem cuſto dit et cũ omi⸗
bus pacifiee ↄuſari fac.et ſic ẽvtus politi
ea q deb et mũdũ iſtũ deſpicẽ⁊ vmcuiq; hᷣ⸗
uaè qð ſuu cẽ.ſ.ſhbipſi ꝓximo et deo · S ecũ
dus gradus mẽtẽ ad eterna directe tia
Hit q; in ſto oꝛdmi racois ꝑfeẽ conſen tit
et ſic ẽbtus purg atoꝛia qᷓ ẽ ad vera ꝓxi⸗
m viadſenti? vmuſcuiuſq; vtutis o ſi⸗
ciũ in ſuo vigoꝛe ↄuaé. Tereius graduſ
metẽ m eterms ſigit · q; illa cũ deo eterno
perpetuo ſedere ſociat. Et ſie eſt virtus
purgati ammi qẽ cũ dᷣima mete ꝓPetuo fe
dere ſo ciari. Quartus gradus pdeos &
dus in choat deducit ⁊ pfic q;m ſolo deo ẽ
qͥ omem creaturã ſua in flexibili ꝓpetua
lege niſte regit et ſic ẽ tus exẽplaris qꝗᷓᷣ
penmi lege a ſempitern a opis ſui coſuma
coe nõ flectitur. ho. aũt diſfimẽs niſticei
am ait · Juſticia è hĩtus m quẽ aliq̃s eõ
ſtan⁊ petua wlũtate ius ſuum vmeuiq;
tribuit. Eſt auũt inſticia hitus m quẽ ali
q recte opatura vult.et h̊ woluũtate ꝓpe
tua. qma nõ ſuffic ad racõ eʒ uiſticie ꝙ qͥs
velit ad hoꝛã in aliq negoco puaẽ miſticiã
cũvix mueĩatur qͥ velit ĩ omibz muiſte a⸗
ge · requiritur ꝙ hẽat wlũtatẽ ꝓpetuo

in oĩbz ↄhuãdi iuſticia · Additur ec ↄſtati

wolutate · qa ſic p h̊ ꝙ ðᷣ: ꝓppetua wolũtas

. —
.

deſi gtur ꝙ aliqs gerat mqoſhto ꝓpetuo

iuſtieiã ↄpuãdi ſie eẽ in ̊ ꝙ ᷣ ↄſtãs deſi ẽ
tur ꝙ ꝓpoſito firmiter pſeueret. Dð au
tẽ ſubditur ius ſuum vmcuiq; tribut n⸗

ſolũ intelligitur de pnᷣ eipe in dice qͥ reds

důt qð mſtũ eſt p moduũ impantis et diri
gentis · h ec de ſbditis qͥ reddut vmeuich
qð ſuũ ẽp mo du execueoms iuꝰ illo ro⸗
man.xiij · Reddite om mbʒ debita. cui tri
butũ tributũ· cui vectigalvectigal. cui ti
moꝛẽ timoꝛẽ · cui honoꝛem onoꝛeʒz · nemim
qeqᷓ; debeatis n̊ vt mnice diligatis · Der Hᷣ
aut ꝙ additur ius ſuũ nõtur ꝙ ius eè ob⸗
iectu ipᷣius iuſticie Cus aut multiplex
e ut tactũù ẽ m mo pᷣ cepto · hoe tñ ſciẽdi
qꝙ; uis ſiue iuſticia. ſm tho. ha · ße · q. lvn.
aliqð opus adeqtii alteri pm aliqu ẽ eqᷓ B
litatis mo dũ. Duplſr aũt alicui hoĩ p̃t ali⸗

qᷓ deſſe adequatũ · Vno mõ ex ipſa natu

ra reivt cũ qͥs tm dat vt tantun dem reci.
piat. et ̊ ius naturale wcatur · Alio mo-
do aliqͥd ẽ adeqᷓtũ alterivel ↄmeſumtũ ex
codicto wl exↄmm placito cũ ſe: qs ſe re
putat cotentuʒz hi ti accipiat · qð pᷣt ſieri
duplr. Primo p aliqð pᷣuatũ 2 dictu; ſicẽ
qð firmatur aliquo pacto mter puataſp
ſonas. Scðdo ex cõdicto publico cũ.ſ.to⸗
tus ꝓplus ↄſentit vt aliq̃d habeatir qua
ſi adequatũ ⁊ comenſura tũ alteri vel ci h
pnceps oꝛdmat q ꝓpli cura habzʒ wel eius
pſonã gerit. Et h dꝛ ins poſitm. pᷣt enĩ hu
mana wluùtas exↄmm dicto aliqͥd facè
iunſtũ m hyns q̃ ̃m ſe no hñt repugnãtiaʒ

7 6-

aliqᷓ; ad miſticiã naturalem. ecus tñ eſt

de His q de ſe repugnãtiã hnñt ad ius na⸗

turale. q a di his dᷣ yſa·x· ve q codũt le⸗
gel miqs · ¶ Demde queri ̃tvtrũ uiſticia

pemmeat mter omes vᷣtutes moꝛales pᷣ⸗
ſᷣtim cũ hm phᷣm. j. eth· vtus ẽ circa di·
ficile bonũ.ſ̊ ſoꝛtitudo magis ẽ circa di
ficilia qᷓ; iſti cia q; eirca picula moꝛtis vt
poſteavidebitur. Ad h̊ rndet tho · vbi ſup
q.lvinj.qð ſi loq mur de miſticia legali tũc
mamſeſtũ ẽ ꝙ ipa pᷣelarioꝛ ẽ mter oms ꝰ⸗
tutes moꝛ ales i quãtũ bonũꝰ mũe pᷣem
net bono ſmgulari vnis pſone · Et ſecu⸗

düu hm. v. oth. diẽ pus. Nuod pclariſſi

mavtutũ viðꝛ eſſe inſticia et neq; heſperꝰ

. . . — r. +
neq; luci fer ita admirabilis. H militer ſi
lo qmur de iuſticia pticulari tũc ec p cellit

nteral
Prme
ſe uuſt
ſemw
dinat
ſatuun
wI
Auͤ
nise
ſatas
ſegßs
faſet
auich
fend
ſde⸗
⸗

ſe

ſdh
e
Bnburn
cee
nasede
vmaug
bial
igal,ant
Nez pemm
ung Per
pise ob⸗
emuſapler
etm ſaean
Herglvne

haudc⸗

anſwiptal
cx'pſa nan
undemtee⸗
n. Po no⸗
zmihntier
ihaqsſen
goptkhen,
vdichu ſe
rpuataſ
„ ſw⸗
anr qu
miulauh
Waus
vptemhu
wugrüͤne
znsti N
140 us n⸗
zoolit e
tmi nmle⸗
orales h⸗
ſara d
arci N
noras v
egantie
ng
nieen
ebtſan,
Gelnſi
phnn
mluter

zali

inter alias tutes moꝛaleſ dupliei racõne
Prima ſumn poteſt ex pte ſubiecti · quia
ſeʒ inſticia ẽ in no bilioꝛi ꝑte ipſiuſ amme
ſ. mwoluũtate qð ſie pʒ quia inſticia nõ oꝛ
din atur ad dirigẽdũ aliquẽ actůngno⸗

ſeitiuũ.et õ ſbiectũ iuſticie nõ ẽ intellcuſf
vel acõ. S ed iuſti dieimur ex h̊ ꝙ recte

aliqͥd agimus. ꝓx nmũ aut pnᷣcipiuz ae⸗
mis vis appetitua. QAue duplex &. ſ. wo
lũtas q̃ ẽ ĩ meo e appetitus ſenſitiuus eo
ſeqns apprehenſioeʒ ſenſuſ q diniditur ꝓꝑ
jraſcibile; ↄ cupiſcibile· INeddẽ aũt vm
cuiq; qð ſuũ ẽ ex app etitu ſen ſituo ꝓ eede
re nõ pᷣt qm apprehẽſio lenſitiua ad hoc ſe
nõ extendit ꝙ ꝓoꝛ coneʒ vnius ad alte⸗
rũↄſideraè po ſſit· h H ẽ gpriũ raeomſet ſie
inſtieia nõ pᷣt eſſe he m ſbiecto mn ira ſeibi

liet ↄcupiſeibili ſ ſolũ m wlũtate. Aliex
rovtutes moꝛales ſut ſic in ſbiecto in ap
petitu ſenſitio ad queʒ ptinent naturales

amme paſſides q ſut materia aliarũ tu⸗
tũ moꝛaliũ · Zesa aut raco ſumi pᷣt ex pte
obiecti.quia vᷣtutes alie laudãtur ſolum
m bonu iß ms vᷣtuoſi quia.ſ· pfſiciunt ip⸗
ſu ſontẽ · ſuſticia wero laudatur ſjm ꝙ

tuoſus ad aliũ bñ ſe Hʒ quia iuſticia eſt

circa opacoos q bzʒ homo oꝛdmatur nõ ſo
li m ſe vt bñ ſe heat m ſeipſo · h ee reſpei
alterius vt bñ ſe hẽat ad alterũ · Ad ̊ au

tẽ qðdᷣ obicit᷑ de ſoꝛtitudme dvᷣm ꝙ rõvtu⸗
tis magis ↄſi ſtit m bono q; in difficili· JIu

ſticia aũt ẽ circa melioꝛa q; ſoꝛtitudoqa
illa ſoluvtilis eĩ bello et iſta m pace vm

bello. YVerũtñ mtervtutes cardmales pᷣ⸗

cellit prudẽtia iuſticeia vtyidebit᷑ in pᷣmo
ßmõe de foꝛtitudie ¶ Deiqʒ qri pᷣt de inſti
cia q/ſ. opp oĩtur mſticie vtrũ ſcʒ ſit viciu

ſpãle pᷣbum cũ nullũ peẽm ſpãle oppoĩt

o'bovᷣtutibus h mmſticia o mibz opp oĩt
votutibʒ · eà qᷓ; tũ ad adulteriũ oꝓp oĩtur
caſtit ati· qᷓ; tũ ad hoĩceidm oꝑp oĩt᷑ mãſue
tudmiaſic ð alijs. Ad ̊ rnõ tho. vbi g. q⸗
lix. Qð dulpex ẽ juiſticia vna illeg aliſ ꝗᷓ
ſ. oꝓpoĩtur iunſtiei e legali et hee ſ̃m eſſen
tia ẽ ſpale vieiũ mq;tũ reſpicit obiectuz
ſpale ſez bonũ dmũe qð ↄtepmt · h quan⸗
tũ ad intencõʒ ẽ viciũ gnale quia ꝑ con⸗
tẽptũ bom ↄmums p̃t qs ad omia peca de
duci ſic ec oĩ a vicia mquãtũ repugnant

bono ↄmum racõneʒ hnt miuſticie quaſi
teriuata ab miuſticia. Alia wro ẽ iniiſti⸗
cia m mequalitatẽ quadã ad alteruʒ ꝓ⸗
ut homovult hre plus de boĩs et minus de
malis et ſic ſpalẽ Habet materiaã et ẽ pti
culare vi ciuũ iuſti eie ticulariↄtrariũ· Et
oꝓpoĩtur etiaʒ indircẽ vtutibʒ omibʒ in qᷓ;
tũ exterioꝛes actus ptinẽt ⁊ ad iuſticiam
et ad alias vtutes moꝛaleſ licʒ diuſimo de
Ee ẽvieiũ moꝛtale ex gnᷣe ſuo · q; caritati
ↄtrariat q aĩevita qᷓ mouet ad woloẽdũ
alterius bonũ cũ ecotra miuſticia ſp in al
terius nocum eto ↄſiſtat.n tã pua eſſet m⸗
iuſticia ꝙ ꝓbabilr alter nõ ledetur.nec il
li diſplicẽèt puta ſi auferat pomũ vel ſmi⸗
le. Et no ta ꝙ facẽ.ĩiuſtũ ex ĩteneoõ e ele
crõne ẽ ꝓpriuz minſti hm ; in inſtus dðꝛ qͥ
Pʒ hitu miuſti cie et i lie ðᷣi iniiſtus foꝛli
Sed facè muſtũ pᷣter mtenconẽ ſcʒ p ig⸗
noꝛãtiã vel ex quada paſſiõe nõ ẽ ꝓpriuz
miuſti. qꝛ; ̊ͥ pᷣt quis facẽ abſq; habitu in⸗
mſticie ſ̊ tim materialr et qᷓſ p accidẽs in
iuſtus dicitur. Ad laude di. Amen.
e ptibo inſticie ſubiectiuis inte⸗
libus ⁊ potẽtialibo ac de accepcõne p⸗
ſo narũ ¶ Sermo· xi ·ꝰ
Eymento vt diem ſabbati ſan.
exo. xx · Ja oꝛdme ↄgruo de p⸗
ubz ipſius inſtici? ꝓſequẽduũ
qᷓ ſit triplices nã quedam
ſunt ptes eius ſbiectiue quedã integ ra
les et qdã potẽtionales q ſut vᷣtutes aduiu
ce LQuatüu igitur ad pᷣmũ.ſ. ptes ſubie
Ciuas pᷣmo queri pᷣt· VYtrũ ſmt due par
tes iuſticie quarum vna eſt directiua in
diſtribucoibzʒ alia in ↄmutacoibus ſicut
tangẽè videtur phᷣus m. v· et h· cũ tñ econ
tra ſic dem ẽ inſticie actus ẽ reddẽ vmcui
q; qð ſuũ ẽ· Sed m diſtribueõe nõ reddi⸗
tur vmcuiq; qð ſuuʒ erat ̊ de nouo ſibi ap
propriatur ꝗqᷣnmue erat. Ad ̊ rndʒ; tho
ßa ße . q · lxi. Qð inſticia pticularis qᷓ ẽ vin
tus cardmalis oꝛdinatur ad aliquãa pſo⸗
nà puatꝗ qᷓ ↄpatur ad ↄmiũtatẽ ſic pars
ad cotũ Doteſt igit᷑ ad ali qᷓ; ptẽ attẽdi
ðuplex oꝛdo· Vnus qdẽ ptis ad parteʒ
cui ſihis ẽ oꝛdo vmus puate pſone ad ali
am hũc oꝛdinẽ dirigit inſticia ↄ mutati
ua qᷓ con ſiſtit m hjs qᷓ mutuo ſfiut inter

duas pſonas admuicẽ- Aluis oꝛdo attẽ⸗
ditur totiugs ad ꝑtes huie oꝛdmi aſſnni
latur oꝛdo eius qð ẽ ↄue ad ſmgulas p⸗
ſonas quẽ oꝛdin eʒ dirigit iuſticia diſtri⸗
butiua q diſtributiaↄ muniũ ſᷣm ꝓpoꝛeo
nalitatẽ. Et ideo due ſut ſpẽs iuſticie ſeʒ
ↄmutatia ꝛdiſtribuua qᷓ diſtiguũtur nõ
ſolũ ſm vnũ⁊ multa.i:ſᷣm ſ̊ ꝙ inſticia co
mutati a ↄſiſtit in eo ꝙ aliquid redditur
vm. et diſtributi a m q̊ ꝙ aliquid redda
tur mulais.ſ̊ ec m diuùſam rõnẽ debiti · qꝛ
alio modo debetur id alicui qð ẽ ↄue ⁊ alio
mõ id qð ẽ ꝓpriũ. Ad obiectũ igitur dieẽ
du ꝙ cuũ ex boms ↄmbus aliqͥd m ſmgu⸗
los diſtribmitur gqulibet aliqᷓ; modo recipit
qð ſuũ ẽ᷑. ¶ Ad maioꝛẽ aũt euidẽtã ſciẽ⸗
du ꝙ aclus ↄmutatie iuſticie ẽ reſtituto
q̃ ſ.quodcũ q; ablatũ redditur velequa⸗
lens ꝓut ẽ poſſibile· Nã ablaco rei aliene

qᷓ & actus miſticie circa eommutacones

opponitur rellitueõmet ideo reſtitutio

eius ẽ aclus miſticie q̃ ẽ inmutacombuſ
„ ℳ △ . — * . „ ℳ
dire ctĩa. P lieʒ nomẽ reſtitu eomſ in q;tũ
mpoꝛtat iteracon ẽ quãdãaã ſuꝓp omt ide?⸗

ptitatẽ rei · et ĩdeo m ꝓPam mmn poſiconẽ

nomis reſtitucõ pᷣeipue locũ hr̃ᷣe videt᷑

m rebʒ exterioꝛbʒ q manẽtes eedẽ ta m

„.

ſubſta tiã qᷓ; 'm ius dun pnͤt ab vno deue⸗
mre ad alia· S ic t ab hmõi rebus nom
ↄmutacoms traſlatiũ è ad actoes wel paſ
