us ey
guta .
lle

2

facit hmòi actũ rectũ nõ dat o eca ſio ne
quatũ m ſe eſt· ſ̊ aluis ſunnt occaſionem
ym illð ad rõ.vij: occaſione aut accepta
p man datũ pcẽm opatũ eſt n

peẽmac.· et h̊ ðꝛ ꝓgne ſcandaluʒ paſſiuũ
qs ſit ſme acliuo· q ille q recte agit qᷓn
tum eſt de ſe nõ dat occa ſionẽ ruine qua
alter patitur ſic frequẽter eotin git in ſu⸗
ſpicõſis ⁊ temerarie iadicã tibʒqnq; enã
ↄtingit ꝙ a ſit ſmul ſcandalũ actuuu im
vnon paſſiuũ m alio puta cũ ad mdu cti
one vmus peccat alius. Qnq; demq; eſt
ſcandalũ actiuũ ſme paſſiuo· puta cum

aliqͥ aliũ indueit ad peccandu verbo vel

fac to ſi alter nõ ↄſentt ¶ Demde ſcdᷣo
queri pᷣt vtrũ ſcandalu ſit pecm pᷣſertimn
cũ ome pecm ſit wolut ariũ adeo ꝙ ſi non

eſß wolutariũ nõ eſß pecm. pcca nãq; no

vomut ex necitate ſed ſcandalù vemt ex

necitate · di cete dno math. xvinj . necce ⸗
ut vemãt ſcandala. Ad ſ̊ rñnder tho. ubi

ſupᷣ. ꝙ ſcandaluũ acluũ ſp ẽ pccm oo qͥ
ſeandalizat· qꝛ vel ip̃m opus qð facit eſb
pecm vel etiã ſi habeat ſpem pcci dimittẽ
du eſt ꝓpter ꝓximi caritatẽ ex qua tene
turvnuſqiſq; ꝓpudere ꝓximi ſui ſalun

et ſic qͥ no dmmituit agit cotra caritatẽ pᷣt

tn eſſe ſme peco illuis qͥ ſcandaliz atur· i.
occecaſionẽ Hʒ rume. Silr ſcãad alũ paſſniũ
ſp ẽ pcem in eo qͥ ſcan daliʒ atur.i occah-⸗
onẽ recipit rume. q; nõ ſcandaliz atur ůᷣ
maquãatũ aliqu alr ruit ſpuali ruma qᷓ eſt
pecm. Doteſt tn ſcandalũ paſſiuu eſſe ſi⸗

ne peco eius ex cuius facto aliqͥs ſcan⸗
daliʒ atur.· ſic cũ ſcandaliʒatur de Hjs

alius bñ fecit · ꝙ aut ðᷣꝛ nece eſt utvemat
ſcandala ſb̊mtelligitur m ↄdiconẽ ho⸗

minũ ꝙ ſbi a pccis nõ rauẽt. ſic ſi medi⸗

cus vidẽes aliquos indebita dieta vtetes
dicat. nece tales mſirmari · qð intelli⸗
tent · et ſil nece è euemre ſcandala ſi hoj⸗
nes ↄuerſaconẽ malãà nõ muter. vel nece
eſt euemre ſcandala necitate fims. quia
vtilia ſut ad hoc ꝙ; qͥ ꝓbati ſut mam felti
fant.- ¶ Ad maioꝛé euidentiã ſaëdu

ſcãd alũ tã actiuũ qᷓ; paſſiuũ qn q; pᷣt ce

Semale et qnq; moꝛtale na ſcandalum

eſt in me omn

peã we nialis intẽdit alui mmdueé ad moꝛ
tale pecm · tũc ille actus qͥ hm ſe wma

ter euemit in diuerſis in diejs wenerns

ſi tu cũ nideus ſis gentilr a non indaice
vmis ·quomõ getes cogis mdaizare · vñ

ꝛctiuũ duplex . ſer p ſo et acens. Der⸗
peceaduh & int dit inducere ꝓximu ad
Hecandũvemaf paclipewmalis eſt

veniale pecm ſ̃ graue ut cũ qͥs alm mdu
eit ad dicendũ mendaciũ officio ſumvel
jo coſu ſiẽ cõtingit eotidie in familia do-
mus qᷓ mducitur ad negandum dnñm wel
dñam eſſe m domo vel hiſa.ſi wro p actu

.

lis fieret moꝛtalis ex mmtencoe.ſRc freqn⸗

— — —

uit m nutibʒ afatibʒ oſculis amplexibz
et ſilibʒ q̃ m gne ſuo wemalia ſut ſi mten ⸗
tione ſymplici fierẽt vel enã nulla peca.ch
R hibidmoſe ſiut el ad ꝓuocandu fedu;

amoꝛẽ wil ↄcupiſcentiã in alio tũe moꝛta
ha iundicatur ex intencone q; ad ↄpleu⸗

onẽ mali ſufficit mtetio mala. ut dic tlv.
miin. nmo qðò eſt p ſe bonũ facit mteneo
praua malũ dãnabile. utz. i. qi. c. mar⸗
chion. C. vide quãtu bonũ ẽ cantas· qꝙ
ſi mten dit alui mducè ad peecanduwem⸗

4.

liter ex dupli avia. Si demq; intodit ali⸗

um mduce ad peccanduũ moꝛtali p actũi
pvecæt moꝛtalis è moꝛtale gramſſnnu ut⸗
pote ex om pte agg rauatu ex ope inte⸗

tione T ex ſcandalo- vñ de hmõi : mat h.

x viij· qui ſcandalit auerit vnu de puſilliſ

iſtis q́ in me cre dũt expedit ei ut ſuſpen⸗
datur mola aſmaria collo eius ⁊ demer
gatur in ꝓfundo maris · S edᷣo wro diet

ſcandalũ p acchs qn ſcʒ aliter ſcandali⸗

ſantur pᷣter intonconẽ agẽtis qꝛ nõ mtẽ⸗
dit facovl verbo dare alten occaſioneʒ

ESm ſe di ſpomt ad aliquã rumã ſpualem.

er h qnq; è pecẽm wmale. puta cũ aliqs

aclũ peciwenialis ↄmittit vel acta qᷓ no &
ſm ſe malus ſj hʒʒ ſpẽm mali cũ aliqᷓ leuni

—

indiſerecõne quo ſcandalo etiã mirmi

eæ mmꝑfec li ſcandaliztur. Exomplu Ha⸗

bemus in petro de die paulus ad gal:

ij· cũ vidiſſem ꝙ nõ recte ambularẽt ad

weritatẽ euangelij dixi eephe coꝛã omibz.

—

petrus m hoc peetãuit repᷣhenſibilis ſuit
m ſen teẽtiã pauli. et aug · ſbtrahes ſe a
gentibz ut vitaret ſcandalũ iudeoꝝ qꝛ ͤ
meaute aliqualr faciebat. ita ꝙ ex h ge⸗

ales ↄuerſi ad ſidẽ ſcand aliz abãtur et ᷓ

ex eoꝝ impfectõne· q factũ petri nõ erat

ta graue q; inde merito poſſmt alnj ſcãada⸗
liz ari. Qnq; wero ſcandalũ hoc eſt pcẽem
moꝛtale. wel q; ↄmittit actũ peci moꝛtaliſ
wl q; ↄtẽmt ſalutẽ ꝓxmii.cũ ꝓ ea 2 ſer

uadanõ p̃termittat aliq́s facere qðᷣ ſibi
libuerit etiã ſi in ſe nõ ſit pcẽm. Exẽpli caã
Cotingit quẽpiaʒ ab actu qmidẽ pe ccati
celſare. h tn puſilloꝝ ſcan dalũ nõ euita⸗

re. utpote q; remanet cu illa in caſtitate

quã pᷣus tonuit in ſoꝛmcacõe· aut occul⸗

te recipit vxoꝛẽ quã mmamſeſto hiit

ↄcubmã. et de ſilbz idẽ ẽ iudiciũ in quibz
æauetur ac luale pcem ſed nõ amouetur
pvuſillo n ſcandalũ er ſic remanet m moꝛ
tale pᷣcipi ciu ux illo . i. coꝛmt· vjij · ſi autẽ
peccãtes in frẽs pcutietes ? ſciẽtiaʒ ooꝝn
mfirmam m xp̃m peccatis quapropter ſi

eſca ſcandalizat fratrẽ meũ nõ mãduca⸗
bo carne meternune Ffratrẽ meũ ſcanda

ſiz e. m q bzverbis ondit p aulus ꝙ ſolum

ꝓter ſcandalũ puſilloꝝ carnes y dolis

mmmolate nõ debet ↄmedi. Qimirũ q; ſpe
cies mali mfirmis plurmu no cet 1 occ

cidit eoꝝaias ꝓ qubz xpus moꝛtuus e⸗
— ———H

quid g putas meretur pcem no toꝛium ·

utiq; multomagis ẽ pm endũ nõ ſo lm

futuro h etiã m pñti · utʒ · xxiñ · q · v · cu ſ.⸗

q; et ut dic greg in regiſtro·peca mam
ſeſta no ſut occulta coꝛrectõe purgada

h palaʒ ſut arguẽdi q pala no cet · ut du

aperta obiurgacone ſanãtur poij ꝗᷓ eos

. mmita do deliquerãt coꝛrigaãtur · ; ſ ex H
non emedantur ab ouili xpi ſunt eicien⸗
di. iux ills · xxiin · q. imj. e· reſecãde ſut pu⸗

tride carn es a ſcabioſa ouis a caulis re
pellenda ne tota domus maſſa coꝛpus er
Ncoꝛa ard cat coꝛrupatur putrelſcat im⸗ 3

teoroãt arrius in alexãdriavna ſeintilla
fuit . h qunõ ſtati oppſſus ẽ totũ oꝛ bẽ eiuſ

fama populata ẽ· hoc ibi · hme etia plo⸗

ruq; plura peca notoꝛia ſeqni ſolẽt pla⸗
gee gnales: vn. xl v.· di. c. ſed US. no o ci⸗
oſe tranſcurreduʒz e ꝙ vno peccate im dei

ſup omez ꝓpplum vemt · et exẽpliſieat · i. q
iiij. c-eccia· de peco achioꝛ · ut ioſue.vi. de
peco egiptioꝝ ꝓ quo· x· plagas recepe⸗
runt. ut exoð · x · x· et · xi. de peco q; filioꝝ
hely ꝓ quo ꝓp lus ⁊ archa traditi ſunt m
manꝰ philiſtmoꝝ ac. demq; cãm ſbᷣgit
min deo. c. H illð dicẽs. qᷓ iſta mſedia vm
parcẽ ⁊ omes in diſcrimẽ adducẽ pollu
itur enĩ exvno pecoꝛe ꝓplus ſicut exvna
oue moꝛbida totus grex inſicitur · ſic en
lus ↄnnttẽete plebs vmuͤſa polluit . H jbi.

cqſtquot aũt illuis exeẽplo ad mitacoem

inducũtur tot aarũ occiſarũ reus coꝛam

deo comcitur quas pemitveneno pram
exẽpli· et h nullus mde ſequatur aĩaruʒ

interitus.tñ hm Jero·iudicium patietur

eternũ · q wnenu obtulit ſi fuiſß ꝗᷓ bibet
n hijs g& noto: js p ccoꝛibʒ qͥ ſcanda⸗

lo ſuo gregẽ vmuerſu mficiut duo ſunt
obſeruada. Primũ ſeuera cotidiana

ab omibʒ coꝛrectõ. et in nulli parceeduʒ
eſt nec pᷣlato nec ſemoꝛi. vn dꝛ.ij. q. vnj ·

c.paulus dicit ſcʒ.ithim. iinj. ſem oꝛẽ ne
imcrepaueris · h eius regla tuc e ßuan⸗

da cu culpa ſemoꝛu ſuo exẽplo no trahit
ad mteritũ coꝛda iumoꝝ· ubi aut ſemoꝛ
muembʒ exemplũ ad miteritum p̈bet . ibi
diſtricka merepacoe feriẽdus ẽ. H jbi · et
xi · q· im · e. Peipue · vbi dꝛ · deterius quippe

m ꝓplis plati delnquũt ac p ̊ crudeliis

qᷓ eeteri pumütur. Seqtur. q ſi puerſa

inquã ꝓpetrat tot moꝛ iiq digm ſunt qt

ad ſ;ᷣditos ſuos pdicois oxeépla traſmit

tũt. Scᷣm ẽ eoꝝ qͥ coꝛrepti obedire te⸗

nüt ex 2ui xpiano ꝝ 2 uerſacoo ꝑ cenſura

ecciaſtica eiectio.utꝭ.xxiinj. q· in. c. ta ſa⸗

dobet Hre curã de Lhjs q pereũt quatenus

eoꝝn redargucõe à coꝛrig atur de pecis ·
aut ſi meoꝛrigibiles apparuermt ab ec⸗

eleſa ſegreg etur ſcʒ p exco iĩ cacoeʒ · nã ꝓ

7

quolibʒ moꝛtali mamſfeſto deberet qs ex⸗
coicari ſi alter non vellet coꝛrigl. ut.· xi · q ·
iij. e nemo ep̃o n· exẽpluʒ de V.· ſig.· c. ex
pte. ꝙ ſi fuerit excoicatus nõ ſolu nõ eſt

lli duicã duũ nec illis qᷓ ibʒ exco icatis

cuiqᷓ; ſacerdoti ſuſcpto maximo cõj cati

—

. 5 „vRN⸗ .
coicant · ut. xi. q. in . c· rvogo 1 moneo ne

iaie
enedi
uman,
o 3 glon
aufer
anbugt
mſcen
Aaipl
ſatann
wannſeen
uoctigſn,
le g
lintton
nens cdin
nenopnn
nräng
unpenen

ei

aſenc

duo ſunt
wuclan
parreiß
1 4 y.
maene
ifuan⸗
otahte
tſena
er
ustu
cndelu
puan
mrqh
Naim
alrenn,
ey nin
enid/
lynt
untl⸗
rpaas⸗
14) ee
nic
l)eg,
een .
lnoe
oleats
eo e,
ccn

monemus em quos hemus caros et. e·

ſeqũti cũ glo. Nacõ huins ẽ: qꝛ ut dꝛ iby⸗

cõ tra aſam ſuã quiſquã vĩm dcare pſu⸗ D
mat.glo·q̊verbu rogo hᷓ peeptiue pom᷑

dem. c. omes xpᷣiam qͥ a ſacerdo tibʒ exco

ex ecciam ẽ dyabo lus ſic in eccta ẽxpᷣus

caↄmone remouetur·. vn illos quos tũc
aplus ſathane traditos pᷣdicat · ſcʒ p mo

coꝛimnt᷑ v. excoicatos a ſe eſſe demonſtrat ·

et. e. mchil ſic ſoꝛmdare dʒ xpianus ac.

vide. Rvero tles negligẽtie pᷣlatoꝝn pꝑ c.
ſut vitadi max ills.ſi ecciam non audierit
ſi tibi lic ethmeus publicanus: et pau⸗
lus.i· coꝛmt· v. pcepit dices· ſeripſi vobis
ne ↄmiſceanim ſoꝛmcarijs · glo.i. cũ cri
mo ſis gnalr q ſoꝛmcãtur a deo nõ vtiq;
foꝛmecarns hums mudi ſcz tm · vñ ſb dit
magis diſtin cke. ſi q frater noĩatur· i.
xpianus et õ foꝛmcatoꝛ ſeʒ mamfeſtus à
auarus ſcʒ pbᷣlice pꝑ vſura vrapmã auarit
ciã ſuã ondens aut maledicus.·i:b laſphe
matoꝛ aut detractoꝛ aſſiduus à ebrioſus
jid ẽ ebrietati aſſu etus cũ Pmõi nec cibuz

ſumere q; diu ſc; m Hijs pſeuerat ut ſic

ↄfim d ãtur emendæeturalio qmi q́ fam

liare cũ eis freq ntatꝰↄ ſoꝛtiu pecon eoꝛu⸗

dem aſſunnt p articipiũ. et deo d ẽm elt

oſaphat regi ndeiij. regũ. ult: mmpio
p̈bes auxili et hijs ꝗᷓ dm oderũt anm⸗

cicia igeris ideirco ira dni merebaris

—

ſeʒz ex rigoꝛe mſticie. Sco de ſcandalo 1

paſſiuo ſciẽduz ꝙ ſe candalũ paſſiuu m⸗
poꝛtãs impacacoʒ quãdã ꝑ quã aliqius

diſromtur ad rum qnq; pt eſe væmiale

puta cũ aliqͥs ex moꝛdiato deo vel faco

alterius mouetur motuwmalis peẽi. R⸗
cut freqnter tin git in ſuſpi combʒ · Qnz
vero ẽ pecm moꝛtale puta cũ aliquis ex
moꝛdiato facto vel deõ alterius ꝓcedit

uſqq; ad moꝛtale peccatuz · ſ. cʒ vel im tado
peem moꝛtale ab alijs ꝓpetratũvel teme⸗

tarie iundicãdo id qð m eius uidiciũ vi⸗
txetur lore ſpẽm peci moilis. Moꝛro de ſu⸗

picoen temerario iudicõ deã ſufficiãt in

kFrse⸗ dnicalibz dnica . in. poſt penthec.

ie queri pᷣt vtrum bona ſpualia ſmt

mincãtur ſathane tradutur· quõ ſcʒ. qJ

ac pꝑ h̊ qſ diabo lo tra ditur q ab ecciaſti⸗

ꝓter ſcandalũ p̃termittẽda. ſc̃ ſentire

plici veritate · ſcʒ vite iiſtieie doctrine.

ißz inpletio ↄſilioꝝ multo tiẽs pᷣtermitti
pt ſalua tripliei veritate pᷣdcã.q̃ th ↄhlia

ſut maxnna mter opꝑa ſpualia. alio qui-

peccaret omes q pᷣtermittũt. Ad ſ̊ rndet

il. ubi ſu. gym ſpfalibz loms diſtin⸗

guenduũ ẽ. nã queda ſoꝝ ſut de necitate

ſalutis qᷓ pᷣtermntti nõ pnt ſme peco moꝛ
tali:nullus aut peccare debz moꝛtaliter

luttis ut ſcʒ ↄtrariũ veritati nõ doceat. et
ideo ꝓpter nullũ ſcandalũ qð ſeqͥ videa—⸗

ꝗ nõ ſut de nccitate ſalutis neq; ꝑ ſe neq;

nee vem alr ut alterius pecm nnpediat.

pᷣtermitti ꝓpter ſcandalũ:exepli gra· qnʒ

ↄſilioꝝ obſ̃uaco et opm miſedie nnple⸗

lutẽ ꝓpriã qᷓ; aliena et ĩdo talia nõ debet

tio ſut de nccitate ſalutis m ho ijs q a v⸗

uerũt ↄſili a et in hjs qiubz ex debito in⸗
mmet defe clibz alioꝝn ſbuemre wel ĩ tpa⸗
libʒ ut paſcen do eſuriẽtẽ vel in ſpuaſibʒ
ut docere ignoꝛãteʒ ſiue hmõi fiãt debita
ꝗꝓpter minctũ offieiu ut pʒ in platis ſiue

Apter necitate mdigetiset tũc nõ ſunt
ptermitteda ꝓpter ſcandalũ· q; tũc ſunt

te necitate ſalutis. m Hijs wro ſpuali bʒ

p aceñs við: diſtinguendu. qʒꝛ ſcandalu

cu ſci aliq wolunt inpedire hmõi ſpualia
bona ↄcitado ſcandala. et I̊ è ſcandalum

phariſeoꝝ q; de do ckrina dni ſcandaliza⸗

batur qð dns docet eſſe ↄtẽnendu math.
.xv. dices. ſmite illos ceci ſunt ⁊c. Verũ⸗

tm eirca doc krinã duo ſut ↄſid eranda ſeʒ

vweritas qꝗ docetur · et illa ẽ de necitate ſa⸗

tur dʒ pᷣtermſſaveritate falſitate docere
Scoõm ẽ ipeactus docendi ꝗ cõputatur
inter elemo ſmas ſpuales · et id eo eadeʒ

pnie. Qnq; wro ſcandalũ procedit ex

*

.
4

4

4

—

q5 ex eis oꝛitur qnq; ꝓ cedit ex malicia

—

cõ ẽ de docłkrma ſic de alijs opibʒ nnſe⸗
ri coꝛdie ut ia dẽm ẽ ut ſie weritateʒ hm
ↄgruen tiã tpis et pſonarum ꝗponat ille
cui mcubit do cedi offteiũ. ſicut idẽ eſt iu⸗
di ciu de coꝛrectõne fraterna ad quã ma⸗
gis obligatur ſupioꝛes qᷓ; pares · Sʒ quõ
obligatur pʒ in alio hmone de tribz ptibz

infirmitate vel ignoꝛãtia et hHmõi ðꝛ ſca⸗
dalũ puſilloꝝ ꝓpter qð ſunt ſpualia opa
vel occultãda vel etia mterdũ di fferẽda
ubi piculũ nõ nmmmet quouſq; reddita
rõne hmõi ſcandalũ eeſſat · ſi tn poſt red⸗
dita raco em ſcandalũduret.iĩ am viðᷣi cee

ex malicia. et ſic ꝓpter ip̃m nõ ſut Hhmõi

bona ſpu alia d mitteẽda· Ad laudẽ dei·
de bomicidio qð fit ꝑ detractõem
qua plurimos occidunt ſpuͥalitervel
coꝛpaliter exẽplo diaboli q xpᷣo detra
xit ex ſupbia muidiaa malicia:
tfg ermo vij.

jã de ſeðo mõo ꝓximũu occidẽ⸗

lis vel ſpũalis in iuſte pernatur vel detri
mentũ patiatur. Qð auteverbo ſic facto

qs occidat · pʒ de pe.di. i· ubi de · e · Hoĩcidi⸗
oꝝ wero tria genera eſſe dieebat btũs pe⸗
trus et penaʒ eoꝝ parilẽ ſoꝛe dicebat. ſicẽ
enĩ hoĩcidas mterſecoꝛes fratrũ ita de⸗
tactoꝛes eoꝝ eoſq; odiẽtes hoĩcidas eſſe

mamfſeſbabat. q; et qͥ occidit et qm odit

fiatrẽ ſun et q ei dtrahit pariter oĩeide

tare te nõ eſſe homicidã qn fratri tuo ma
le pſuades· ſi fratri tuo male perſuades
o ceidis. et ut ſcias qꝛ occidis audi ps.

filn hom detes oon arma ſagitte et lin⸗ l

* ccides· Proceſſu ↄgruo

S di breuiter ꝓleq mur qð.ſ. ſi
imgua vel nutu. ſic enĩ ſcðᷣo mõ pᷣeeptũ 5
expom p̈t. Nõ occides.i · vel verbo vl nu⸗
tu pficies quo vita ꝓxnmi vel tua coꝛpa⸗

lojex inmdia in padiſolet ex malitia wl
crudelitate m terra a quãatũ ad pmuz

dyabolus elatus m ſuꝑ
dmẽ ſilnj dei p gpriã ſbiectõem ſuſtmere
nõ potuit ß illi hlis eſſe voluit. die en bo⸗
nauetura ſupꝑ ſcdᷣum di· v. ꝙ pᷣmũu peem
diaboli m celo fiit ſupbia pᷣſumpeoms 1
tumoꝛis. ſtati eni ut vjdit ſuã pulchritu⸗
dinẽ pᷣſupſit mag na de ſe · vn aug· xi ſup

gen· ad liam. dic factus cũ tumoꝛe a lu⸗
ce veritatis ſe auertit ſuꝑbia tumndus ⁊

Aprie ptã tis delcãtione coꝛruptus·ſ̃̊ hoc

pecm ſuit ↄſumatũ ſupbia ambicoms q;

Ir — 2 . 2. Sr .
pſumes de ſe appetijt qðᷣ oĩno ſupᷣ ſe fuit
et ad qð puemre nõ potiit · nã diabolus
naturali ſu oꝝ ↄſideras ſtrenuitate ⁊ ox

cellentia ⁊ pexcellentiã woluit p̈eſſen reqͥ⸗
eſeere ſua aũcte h̊ e ſme meritis i ſme m
mſterio cũ tñ ſe nouerat facłu ad acqui⸗
rendu eterna beatitudmẽe ꝑ meritaa ni⸗

.

curioſe mtencoem tiie curioſitatis inqͥ⸗

rere.ponã mquit ſedẽ meã ad aqmilone.

nec aqlone huc eoꝛ palẽ mee ſedẽ hac cũ
ſis ſpus mtelligo materiale. puto aut pꝑ
aqlo nẽ reprobãdos homĩes a ſpuũs deſi⸗
Enatos ſiiſſe· p ſedẽ ptãte millos quoſ
utiq; m pnᷣtia di(quãto ei vicimoꝛ tanto
ceteris pſpicatioꝛpᷣmdẽes nullo ſapietie

rmdio choꝛuſcãtes nullo ſpũs amoꝛe fer⸗

uentes lutvacuu repis lIocũ affectaſii

Vn bern. de gradibʒ hinlitatis loques ad

dyabo lu mter alia dic. welm curioſius o

gua eon gladuis acutus · Hoc igitur ho

on 18‧ ſuꝑ illos dnuim quos quadã aſtutie tue
micidiũ ta coꝛpale qᷓ; ſpũale multip ha⸗

elaritate pfundés. tue malicie eſtibz in⸗

rie multiſq; mois pſicitur p̃ cipiẽdo ↄſu⸗
ẽdo ad ira ꝓuocãdo decipiẽdo falſit ate
ingeredo m pdica com bʒ ↄ ſeſſio mbʒ coſi⸗
lijs iRlibzʒ. q de ſmgulis in locis ſuis in
ferius vid ebitur pᷣeipue in ſeptio pᷣeepto
ubi agitur de nouẽ pcẽis aliems. jĩdeo ꝓ
nũc gra breuitatis ſuꝑſedeo · S olũ aute
HGB duo ſtatui ꝓ ſeqnda ſcʒ de niuſta occei
ſione qᷓ fit ꝑ detractõem et de inſta occih⸗

one qꝗ ſit i ecciaſticaʒ tã iuris q

indicis · ¶ Quãtũ iĩgitur ad pmũ ſeẽdũ
ẽqꝙ maledcã detraclõ mo ſupſfit exoꝛ di⸗
um a diabolo ex tnibzſcz ex ſupbia in ce⸗

Hlamares ut quõ altiſſmus ſua ſapia ae

lomtate omiby ſlijs obedlientio Herat ſe
et tu ſuꝑ omes filios ſupbie cõ ſtitutus

tua eos aſtuta malicia ac mali co ſa aſtu

na regés ꝑ qð altiſſimo ſilis eſſes ſed mi⸗

roꝛ cũ m pn tia dei tuũ pᷣuideris pnᷣepatũ
eur nõ et m eade puidiſti p eipiciũ nam ſi

vuidiſti qᷓ fuit mſama ꝙ cũ tata mſeria
eupes pnepatuz mallens miſer peſſe q;
felieiter ſbeſſe ſed eredibiliis ꝙ noõ p⸗
uidiſti vel q;ꝛ dii bomtatẽ attedẽes in coꝛde
tuo dixiſtinõ requiret· vel qꝛ viſo pnᷣci⸗
patu ſtati ĩ oculo ſuꝑbie trabes exereuit

que. mterpo ſita caſi videre nõ potuit · ſie

—

–——

zoleph cũ ſuã puidiſy exaltacõem nõ ti5

Huidit ſui vendieon em. H illeð: enĩ apoc·
xij. ꝙ draco ille magnus et rufus jd eſt

ſangnolétus cauda ſua trahebat terciaʒ
ptẽ ſtellarũ et mſit eas in terra p cauda
ä . — ——— . — 7 6 .
aũt circũuemẽtia 1 mali cia diaboli ſigna

tur quubz ei filio detrahes traxit ad jnita⸗
tionẽ ſui terciã ptẽ angeloꝝ ut ſbiectos
hret qbʒ pᷣeſ̊. am Ona ps angloꝝ oino

rebellis ei fuit. Altera wero titubauit · ß tã⸗
dem eius detractõm reſtitit · Tercia demq;

ps detra ckoꝛi lueifero adherẽdo coſen ſit

et hãc detrahedo taq́; pnᷣcipes tonebraruů

ad terrã miſit ct ſicſit ec dic bõuent ubj
ſuß ſupbie pecm in affechu muiche 1ody)
ꝓpetuan pfecta auorlione fuit »firmatu
ham exquo nõ potuit obtinere qð petijt
ideo mui dere cepit affecu odij cotra⸗
jre. et in hoc ↄ ſirmatus ẽ in malo· q; hoc
ip̃m oĩno a deo ſepauit. vñ in Hmõi ꝓlis
guacone ↄfirmata e ſuꝑbia: et lucifer di⸗

abolus dcũs é qſi doꝛſu; Huẽs· dia bolus
em ſuꝑbus nõ valẽs aſcen de ſ coõpulſus

deſcendẽ odit deũ inſtua muidet excelle⸗

aec eius moꝛes aut angli lucifero p tor⸗

ea adheſerũt q; ↄſid erates natiirliũ ſu⸗

ſtrenuit atẽ texcellentiã eſſe moꝛ em
ny 5 ſut auſi ti app etere . hvoluerut ſb um/
pra illius requieſcere ita ꝙ no mniſtra⸗
yũt ſ̊ quada ſub illo potirẽtur voluntaria

libertate quã ſb vmo domimo timebant
adipiſei ſe no poſſe· cog nouerunt enj ſe

factos ad pfruedum q etis btitudme et

acqurẽdũu ꝑ merita et mimſteria. m H &
ſupbi erũt ꝙ ſme meritis wluerunt eſſe
beati et ſme numſterio qnieſcẽ ac ſme li⸗
mite ꝓriã volutatẽ implere ¶ Quãatuz
aut ad ſedᷣm diabolus eiectus de celo pᷣ⸗

idenſq; rõnabilẽ creatur ad locuʒ vñ
exciderat aſſumẽdã agnoſcẽs inſup ſili⸗

um dei mcarn adũ miu diã quã vↄcepit m
celo pepit mn terreſtri p am diſo· ſuꝑ illð
eni jone. j. Jyter me oꝛta eſt ̊ tepeſtas·
dicit ale? de Hal m. in · ſuo. hoeipᷣm expo⸗
nẽs de ſilio dei . ꝙg lucifer pᷣmdit rõnalem

creatura aſſumen dã im vmtate pſone ſi⸗

bj dei- vi dit muidit cecidit teptauit
eiuſq; muidia moꝛs mtromuit m oꝛbẽ ter⸗

arũ. Innidia nãq; ↄmomt eũ ad tẽpta⸗

Ge in duxit · nõ ſolu coꝛpis ſed etia ꝛaĩe.

git qᷓ apparẽtia bom cũ ſbmfert · ſeit enin
deus ꝙ m quocũq; die ↄmederitis ex eo

du IHominẽ cuius felicitati inuidebat ut

p pecm demereretur humana natura aſ⸗

ſump co em ⁊ vmbilitatẽ ad deũ:non eni

ſuffecit peſtifero detra ckoꝛi detractõönem

diffundere cotra xp̃m in celo in angelica

naturna etia ſue detaa ctõis virus diſfun
tere conatus ẽ m paradiſo in huana na⸗
ij. ꝙ ſerpens orat callidi⸗
oꝛ cũctis aĩantibz(et acceſſit ad euã dnoſ
detra ckurus cũ triplici linguawenenuz ef⸗
ſun dẽs ſic ſerpẽs ꝓg tervelocitatẽ motuſ

Imgue tres lin guas hre creditur( ma

fuit lingua malicioſe intẽtiõis falledi ea˖
cũ mqſiut. cur peepit wobis deus ut non
ↄmedẽètis ex omi lig no paradiſi. exteriꝰ

qi neſeius qluit mtortus qſi ver ſipellis —

wnenũ inſudit. mulier en ia wen enu ſen
uos im ſide vacillans detractoꝛi rnditjne
ſoꝛte moꝛi an ſentiẽs igitur illa dubita⸗
tẽ men daciũ cumulat ut illã xcipiat ꝗᷓ ẽ

ſcðᷣa lingua pmeõh mendacn. nequaq;

mquit moꝛiemim (ꝓtin uſq; tercia adiu⸗

aperiẽtur oculivri et eritis ſic dij ſeẽtes
bonu malu.eius detractom eua ↄſenti⸗
ens turpiter cecidit virũq; ſuu ad caſum
minduxit · ac interitũ gnaleʒ omibʒ poſte⸗

Nec hijs quidẽ ↄtetus quãtũ ad terciuz
» . 7* —. — ₰ 7
adieeit virus ſuu effundẽ ſme intermiſſi⸗
one mvmuerſo mũdo· qð affuturuz cer⸗

notes angeli ↄpatiẽdo gnᷣi Hũano ꝑ de⸗

trac tões diabolicas multipir ruituro la⸗
mẽtabiliter clamabãt m caſu demon um
dicetes illð apoc.xnj· Ve terre ⁊ mari. qꝛ
deſcendit diabolus ad vos Hs iraà ma⸗
gnã ſcies q; modicũ tꝑs hʒ qd enĩ omis
demonũu temptaco n queda dtractio ẽ
mititur vilipende demagnificare ſeculu
ſubuertere vtutes ↄmedare impietates ·

erãtñ ceteis crimĩbʒ ptermiſſis qᷓ fint

mã tirãmdẽ excet in ligua diccte iaco bo

eoꝝ ſuggeſtiombʒ ad ea q̃ maxime dia⸗
bolo mſtigante ꝑ detractõnes Petratur
ſtilũ ↄuertamus diabolus namq; maxi⸗

in cano mea ſua.inj· e. Imgua igms eſt ſezʒ
accedẽes ↄtẽcones i ſilia: mo Evmuͤſit .

miqtatis q; ꝑ eã fere oĩ a pcca ꝓetratur

virtu aliter qᷓ maculat totũ coꝛpus q; ma

lu eius redudat⸗/ n alia membra. et mfla⸗
mat rota natitatis nre.i.to tũ curfa vite

nre mſlamata a gehena.i.a dia bolo qͥ ſie

wea tur eo ꝙ; gehene deputatur. et infya·
Eſ en in quetũ malũ plenũ veneno moꝛ
tiſero · i· detra ccõmſ· nã detra ckoꝛ inficit eu

de quo detrahit ꝑ mfamã et eũ qꝗ libenter

audit ꝛſeipm p culpa u igitur dyabolo

mſtigate: detra ckões in gemmãtur Hinc
omes inpij detracloꝛ es vtuntur illa tri⸗

pliei lingua ſerpentina. ſic m yſi ſerfs

q anguis ðᷣ tanta celeritate linguãn mo⸗

intetione fallẽdi ꝓmens ſceʒ aliid oꝛe et

almd cogitãs ceoꝛde cũ tñ deus hoi dede⸗
rit lmguã coꝛdi ligata atq; inctaʒ p H

mdicare woles ꝙ nõ almd ẽ loquẽdu oꝛe
ꝙᷓ; ſt mdicatũ m coꝛdeſed ecotra faciuüt
mxta pſalmi ſta Labia doloſa in coꝛde et
eoꝛde lo cuti ſut. Et jteru. ſedet m in ſid ſH

cũ dmitibʒ m occultis ut mterſiciat ſcʒ in

auditon mentibz n mno centæ. vn ambro.

li de pam diſo:bilinguis ſer pẽs habetur

atq; letalis eo ꝙ diaboli mimſter aliid
lo q tur almd coꝛde meditetur Eeda w⸗

ro lmgua loqtur ymone mẽdacij qð ma

xime dtin git ↄtira bonos ac maloꝝ ple⸗
cutꝛes. vñn dic an acletus Pa. vi. q· i. c.

uet ꝙ trip lice lmg ua br̃evideatur eũ noõ
habeat mſivnã rima nãaq; lo quitur ca

xetorioꝛes ſut ꝗᷣ doe loꝝ vitãa moꝛeſ; co

rüput Hijs qͥ ſas alioꝝ p̃diaq; diri pi⸗
ut · ii eni ea q ex nos ſut ſʒ nra ſmt aufe
rũt. nã detrac oꝛes I moꝛũ cõ tẽptoꝛes ſi⸗

ue 4. 9 aduerſus nos armãtur Prie nos
diript. et au

ils ps.

nocet mebris detrahetes; xpo q qui ci?

carnẽ m x reſur rrec tura pemerut. et tles

ſut de quibz diẽ ber · m mone · ſi paup es
vilem ⁊abiectũ te reputant ˖ ſi d ues es
ambico ſuz. ſi p̃dicatoꝛ ⁊ doctoꝛ ho noꝛis et
Humam fauoꝛis qu ehtoꝛẽ· ſ taces muti⸗
lem. ieiunag pocritã · ſ ↄ»medas wora⸗
cem. B ille ercia dem q; imgua loquitur
cũ app arẽtia bom. d& qᷓ bern: ſupꝑ cantica:

ſermo ne· xxiiij. Ntractoꝛes quoda ſmu
ate Aache ſuco ↄceptã maliciã quam

rotmere nõ pnt o bubrare conatur vide⸗

as a em clorse alta etei ſuſpiria ſe
cũ quada grauitate vultu meſto dumiſ⸗
ſis upeilns et voee eplãgenti egredi ma⸗
ledictõem et quide tãto pſuaſibilioꝛẽ qᷓ qn
to creditur ab alijs q audiũt nõ coꝛde
muido magis ↄ doletis afectu qᷓ; q; ma⸗
lieo ſe ꝓferri · doleo mquit vwehemẽter p
eo ꝙ diligo eum ſatis et nunqᷓ; po tui de
Hac re coꝛrigẽ eu. et alia. vn mich quið
coper tũᷣ fuerat de eo iſtad. h p me nuq; in⸗
notuiſ⸗ at qm p alterũ patefacta eſt res
writate n egare nõ poſſum · reliem jta .
GB ille. tles ſerpenti ſut ſiles. iun? Alud ö P8.
Acuerũt Im guas ſuas ſic ſerpetes qn ſc
ſbͤ ſpecie bom ac placidovultuwen enum
detra ctois e undut En ſerpeti pter tria 6
ſmmilanturOrimo qe ̈pens aal ꝓdi⸗
cioſu ſica illi q; retro moꝛ det illos quos
du pñtes ſut amare ſe ſilant · iux illð pᷣs ·
ꝓ eo ut me diligent · i. dili gere ſe ſmu⸗
labat detra heb at michi Scðo q ſerpens
moꝛdet in ſeereto ſic illi detrahüt in ſilé⸗
tio q; maxme tũe detrahuͦt qñ ſe de boc
accuſan dos nõ ſoꝛe vnduüt. vn 82 ecci.
Si moꝛdeat ſerpes in ſiletio n eo mmugs
Pʒi qͥ occulte detrahit (Cercõ q; toꝛtuio ſe
mceedit ſerpes ſie illi ſumut a laude eiuſ
exoꝛdiũñ cui detrabẽè cupint. Hij ſut ſerpẽ⸗
tes de quibz Jere · vin. ðꝛ · Ecce ego mittã
wobis ſer petes peſſmos qiubʒ nõ ẽ incan⸗
taco· q; detra ctõm bʒ aſſueti diffecile coꝛ⸗ “
rigũtur ꝑverbũ de ¶ . detra cLoꝛ etia ſi
miatur cam rabido (Primo q; ſp me⸗ C
tus 1m motu eſt ſic detrackoꝛ mente non
quieſet n pus euomat delaconis wen enũ
qð m coꝛde geſtat. ecci · xx.· ſagitta infi⸗
xa m femoꝛe cams q ſc nuq; qui eſet do⸗
nee eà remouerit ſic verbũ mn coꝛdq
no quieſert donec mam feſtu ierit .
q die plmius ꝙ cams rabidus ut plu⸗
rim hz ſbᷣ lmgua eius werm culu quedꝗ
4 Iim guam eius püͦgit et puͤgedo colena
magnã in eius accedit cerebro gpter qð
in furiã eu duertit 1 wermiculus a lin⸗
gua canis extra bétur cams a rabie cura⸗
retur. ſic etã accidit Hi detna ckoꝛi q ver⸗
meulů odin vel muidievel raeoꝛis ſbᷣ lin⸗
gua i. m oꝛde patitur. iux illud pᷣs· Sub
Imgua eius laboꝛ⁊ doloꝛ/qui ſi de coꝛde

*

—

orrrr f sl

Szmo x

funditus ext nlrreser detra ckoꝛ ptinus

+
liberaretur (Cercò moꝛdax eſt iͦ nõ la⸗
tiat ſie Paleone moꝛdet. ſic deta ckoꝛes
ſut. ut ð yſa. lvi canes muti nõ valẽétos
c

—õäl

omem qꝗᷣ ꝗpalam wretur dicere as m aure

lo qtur ſuſpecłũ Habeas.ꝙ ſi corã te indi

rare ille rennit delatoꝛẽ indices nõ accu⸗
ſatoꝛẽ· o virũ m coꝛ deil · ꝗ ꝗᷓ ſidenter loqui
tur dtrahen tẽ ſecreto ꝓximo ſuo Püc p⸗
ſequebar. Ninnrũu cũ m
rabido deteſtabilioꝛ eſti

ms rabidus fugit domeſhicos neis ĩ rſa⸗

bie coſtitutus eis no ceat · hpmeõhoꝛ eſt

detractoꝛ ꝗ nec exneis nec JFmquis nec
domeſtieis parcit qð ẽ extremu malum.
vn p̈s. i mmncus meus maledi. m. ſuſ.

vtiq; ⁊ ſi is qui oð ·me ſuꝑ me ma.lo.fu·
abſ. me foꝛſ. ab oo.· tuwro ꝛcMerito di
eit aplus ad rõ.i. detacoꝛes doo odibi⸗

les qðᷣ libʒ moꝛt ale pcẽm tato reputa⸗
tur execrabiliis qᷓ qne plures in eius pe

tracone debite arcũuſtantie o mttutur ac

circuſtãtie aggrauãtes admittutur Gue
ſut pneipal ſex ac naturã earũ dbite co

um cütur obſeruarenõ eni attedit detra⸗
oꝛ qs loqtur qꝛ nõ ſiderat ſeipm q cũ

S ſt mpiꝰ loqtur ſepius cotra mſtosſnee
etia attẽdit quibʒ loqtur qͥ ſeʒ ex verbis
ſuis ↄ»tamantur ac vneno detra ccõms

permmutur nec podemt q̃d loq tur cũ ſit

pmeõſa⸗ et plerũq; medo ſa. Ta pmeõſa

toyis zmile mlia aĩarũ ac intereclones
cꝛpoꝛũ ſequũtur nec etiã poderat qᷓntus

loꝗqtur ꝙ plus miſto ſepias apliſicat ma
la falſaveris imm ſcensſ nee m quã attẽ
dit quõ loquitur q; ſmuſate loqtur ea
3 lo bono mamfeſtare ſmulans cũ ſolo
demgracoms affeclu vPfert. ſilata we⸗
ro equitas ẽ duplex mi qtas Nee pyinde
ronderat quare loqtur q ex mmdia et

Koren ec etia pderat qn lo qtur qꝛ qrit

tpus quo plus inficiatvel noceat ſoluzʒ

eni ad ̊ conariviðꝛ ut m coꝛde »ceptaz

euomat mi qᷓtate.· Pine btus ber. dic: gla

Dris tri ceps lmgua detra ctoꝛis nec Hu⸗
muſmodi ln guãa mucrone illo quo dyicu

latus ↄſoſſuʒ ẽ crudelioꝛẽ dicẽ wereariſ.

ßodit hee coꝛpus xpifn ee iam exaĩe ſodit
hexaĩe facit · ſp̃is etiã ſpmis i clams no

cetioꝛ eſt quos ei vides mſxos. mſi en

nuq; illð ꝓ iſto moꝛtis miurie tradidiſj.

Uec tmvulnerata ſangnẽ fundũt:h eua;

ſang ne bibut. jd eo ſan guiſſuge ſut bi⸗

bentes ſangnez vinon et qnq; moꝛtuoꝝn

meã a labijs miq aα Imgua dolo ſa
de mala lmgua legitur n in lbro apum. de
quodã ſacerdote qͥ tm lm gue vicio dedi

Hme merito roſtulat ps· dne libera aja

H tus erat ꝛp̃eipue detrac ckoms qꝙ potius de
ſe peſſma mètiretur qᷓ; nõ ſocios vel ſibi
coh abitates erimibz mfamaret. ibmc aß

moꝛte diumo uadico raptus in furi am im
ſeipſu tãta cede debachatus eſt ꝙryſ
detibz ꝓpriã Imguã maledicã lamaret. et
palã cuchs onderet:ꝙ q; ligua ſua dolo
ſe egemt wenoenu aſpidu feres ſᷣ labijs.
qſ ſepulchrũ pates guttur illius fetoꝛẽ

teterrmmũ anbelare hc legitur m ceſario

d quadã puella ta maliloqua ꝙ; beatuz
ſe indicaret ꝗ flagellũ Imgue eius euadẽ

poſß. tandẽ eſt deſincka et matnio eecte
ſepulta. mane igitur ad eeciam wemen⸗

tes viderũt eius ſepulchrũ ad im ſtar we
nacis ardẽtis fumuũ eructuãtem ꝗ terraʒ
Piecietes ut vi derẽt qͥd hů eſ medietatẽ
ſupioꝛẽ coꝛpis eius »buſtaã muenerũt cũ
tñ pars inferioꝛ ab vmbilico ⁊ dimceps

illeſa pmanſit. Ad laudẽ dei C
C KQualiter detractõ ſex modis fiori

pᷣt ſme ꝓcco· et trib modis cũ pcco

vemali ermononus.

n oceides · exoð. xx· Ad ⸗
ſeqndu aut materia de vicio
detracõms · Drimo queri pt

le p̃ſertiʒ eũ dieit Jero· in opla ad cælatiã.
raru muemes ꝗ irrephenſibilem vita ſuã
exhibẽ velit ut is nõ libeter rep hedat ali
enã. qdðᷣ Joro· mntelligit de dtraclõne · hin

coꝛde malũ alterius p diſplicenam rob⸗

hendere ac alijs etiã denuciare delmquẽtis
emẽdacoem intẽdens viðꝛi eſſe virtuitis
actus caritatis Ad! 6 rñget hen· bye.
m. c.· cu dilcũs · ex de e purgacoe camnomeca:
ꝙ pecaverboꝝ maxnmne ſut ex mtencone

ui⸗ ſalpiee tuliſß vitaʒ illiuns coꝛpis

4
4
.

ytrũ d detra cõ ſit pecm moꝛta 4A-.

ſieß.

dicetis iudicãda.detm ctõ aũt ſᷣm ſuã m⸗

tionẽ oꝛdinatur ad domgrãdã famã ali⸗
cuius home eſt e ille ꝓprie p ſe lo quẽdo
tetmrhit qͥ᷑ ad h̊ de alique oblo quituir eo
abſente ut eius fama demgret · auferre
autẽ alicui famã valde graue peẽm eſt
m inter res tpales fam a viðꝛ eſſe p̃cio⸗
hoꝛ p cuius defeckuʒ hõ impedit a multis
bñ agendis ꝓpter qð ðᷣ ecc:xli. cuni ha⸗
be de bono noie hoc enĩ magis pmanebit
tibi qᷓ; mille theſauri magm et pcioſi. et
ideo detactoꝑ ſe loqndo ẽ moꝛtale pec⸗
catũ ⁊ maius q; furtũ nõ ſo lũ qꝛ re tpali
pcio ſioꝛ fama.ſj furtũut ↄuiterↄtigit
aut ex qu adaʒ necitate aut cupiditateæ.

detme lõvero ex muidiavel odio· et ĩideo

ðꝛ. viqi· c. ſuma iniqnitas õ fratribʒ/ ac⸗
cuſare · vñ ſeptũ ẽ. omis qᷓ dttrahit fratri

ſo lũ locũ Hz qn pkm occultũ ſolũ n .α

peecanti et ei m quẽé peccatur ut qꝛ a pecca

te lediturvel ſola noticia ſcand aliʒatur

et ad eadẽ peca matatur tũc en pᷣus dzʒ
ipm coꝛrigẽ inter ſe et ip̃m ſolu ſi ꝓbabi
liter ſpem hʒ emẽdacois ſmaũut vel etiã ſi

ta officaciter ipm allicèt ad pccm qd de
ruma timeret tüc ei denüciare dz qͥ to net

ꝓdeſſe⁊ nõ obeſſe.cunis ra cõ ẽ q; ex pee⸗

cato duo mala pecoꝛ meurrit ſcʒ lekonem

2ſactieafame · maius dan ü eſt leſo co
ſciéne qᷓ; fame et deo ſi ↄſciee ſbuemri
nõ pᷣt mſñ cũ loſione fame tuc poſtponet
fama ut repetur ↄſcietia. hc pleruq; mẽ⸗

brum abſcinditur ut totus coipis vita
aſeruetur. et ſic pꝭ qualr q alteriugꝶ pec

ratu emedacoms g'n denũciare dʒ alio⸗

moꝛe pee precio 7 ſic Æ alns ˖ pecm ta cet

ſuo homicida ẽ et omis pomeida nõ Ho; moepce precio t hi

ptem in regno dei · H jbi . cotingit tñ ame—

ꝙ aliqͥs dic aliquaverba ꝑ qᷓ dmmiutur
fama alicuius nõ ſoc intedẽs ſᷓ aliqͥd ali
ud ſ aut nõ ẽ detrahe p ſe ⁊ ſoꝛmalr ij ſo⸗

illius reuelacoe wriſili ſperat emedacozʒ
yeem alienũ meurrit. utz m. vn. pcepto ·
ubi agitur de pecis aliemsScdo wro

lu materialr vq̃ſi ꝑ acens· et ſi qudepdba RKeri pᷣtapter publice iuſticie bonuũ. vnde
p ꝗᷓ fama alterius dimmuitur aliqs ꝓfe tic alin q accuſare p̃ᷣt nõ ſolũ coꝛã pſo
rat ꝓpter aliqð bonũ vel neeëriũ obſerua⸗ na puata h ctiã eoꝛã uidice et ad ̊ ple⸗
tis debitis circũſtãtijs no ẽ peẽm nee dien rũq; de necitate ſalutis obli gatur dieit
pᷣt detraclio· ſvero ꝓſerat ex aĩ leuitate eni aug: qmi weritate occultat et q pdit
Wl apter aliqð nõ necrii nõ ẽ pccm moꝛ⸗ mendaceiũvterq; reus eſtł. ille q x Ldelſe
tale n ſoꝛte verbũ qð d ſit ado graue q; nonvult iſte ꝙ nocere denderat die
notabiliter famã alicuius ledat pᷣeipue queri pᷣtvtrũ ea ꝗᷓ recipmtur ſub hgillo
in hijs q ptinẽt ad honeſtatẽ vite· q; hoc ſioms wl ſecren m cau ppalari pnt.
ex ipᷣo gnůᷣeerboꝝ Hh racoem peci moꝛta pbßtim cũ dꝛ ꝓu erb· xi qii ambulat frau⸗
sERm aioꝛe aut euidẽtiã ſcẽduʒ q; duleéter reuelat archana qi aut adeoſis
wtrmelõ large ſupta put dmgmco alil eſt celat amnci conniſig A d H rndet ſeun
ene fame ꝑ occultaverba ſic a qu bu ſo⸗ tho. ſcðᷣa he ·q. lxx. &ꝙ de illis q hoi ſut co⸗
diffmitur/ aliqn fieri pt ſme peco/ſaliq; miſſa m ſecre ꝑ ↄſeſſionẽ nullo mõ dbʒ
Vero cũ vemaliſet qnq; cũ moꝛtali( Sme eeſt momũu ſerre qꝛ nõ ſeit ea ut homo Hh
peco fien p̃t ſex modis obſuatis debitis tan q; dei numſter et maius ẽ vmculu ſa⸗
areũſtantj sDrime ſieri pᷣt ꝓpter eius eramẽti quolibʒ homis precepto. qð ſane
ꝛrecHõem de qͥ qͥs loq̃tur dm gracõ em intelligitur i eo mõ reueletur qͥ pomtur
ut cũ defeckus eiu s/mten eoe debite eireuü⸗ in. ij · precepto . hmone. xi. m fine. Circa
ſtantionata dicũtur hijs qͥ tenẽtur eum ea wero q aliter hoĩ ſ ſeereto ↄmittutur
corigere emodare ac di famiã eius ꝓ diſtmguendu é· qnq; enj ſut talia qᷓ ſta⸗-
roſſe pᷣcauere ſicut primrimgro dnodæl tim cũ ad noticiã hoĩs vemũt hõ ea mam⸗
altero ſupioꝛi qd ſane intelligitur ſerua⸗ feſtare ten etur puta ſi tle o ccultũ pun et
v oꝛdie euãgelico qᷓ omtur math. xvinj· ad corrupcõem multitudmis ſpuale: wel
ſi pecauerit in te frater tuus coꝛripe eũ coꝛpalem vel redũdaret m giaue danuz
interte ipᷣm ſolũ · qd peeptũ dñicũ tune alicums ꝑſonevel ſi quid aliud eſti hmoj

⸗

—

accuſabu
pʒ ibidẽ.

5 qnis palare tonètur teſtifican dovel

Tereõ ꝓinde ſieri p̃t detrac kõ
ꝓPpter inſt ructõem et cautela audietium

denu ciado. et ↄ tra H debitũ oblig are n0
p̈t ꝑ ſeeretũ ↄmiſſum q; in hoc fran getf ſi⸗
dem alteri debita. qnq; Wro ſut talia qᷓ q
ꝓgoro nõ tenetur · vñ pᷣt obligari ex hoc
Rbi ſub ſecreto vmittũtur et tuc nullo
mõ ten etur ea ꝓdere enã ex pᷣeepto ſu⸗
perioꝛis· q; puare ſide eſt de iure naturli
mchil auũt poteſt peipi dↄtra id qð ẽ de iu
naturali· H ibi· m cuius etiã argumẽtum
pcopit dns ut:xxi: dices ſ genu erit hõ
ſilin ↄtumacẽ ac ꝓteruu q non audierit
pntuʒ imperiũ et cohercitus obedire no⸗
luerit ducet eũ ad ſemoꝛes eimtatis et
q; monetur ut lattuis

ut ſez cauoãt nlia qð maxime vera eſt de
