Dde quatuoꝛ gnibo ſoꝛtium ac arte

notoꝛia carmina cõe vᷣina tẽꝑtacõe et
demonũ adinracõne.

ermo. vinjꝰ.
On habebis deos alienos co⸗
ram me exoðᷣ · xx. Jam oꝛdin e
dobito ꝓſeqndũ eſt tereiũ ge⸗
nus ᷣmaconis qðò ptinet ad

ſoꝛtes et ſit qn facimus aliquid ut no biſ
manifeſtetur aliqð occultũ ſme tñ expᷣſſa

demonũ muocacone. et habʒz etiã multas
ſpes · q; qnq; fit ex ↄſideraeoe eoꝝ ꝗᷓ eue⸗
mut ex quibuſoa q ab hoĩbʒ ſerio ft ad
aliqdð occultũ in quirẽdu ſiue pꝓtractõʒ

pvunctoꝝ qð ptinet ad artẽ geomãacie ſi⸗

ue ꝑ ↄſideracõʒ figurarũ q wemũt ex plũ
bo lqf̃acto ĩ aqua ꝓiecto ſiue ex qbuſdã

cedulis ſepᷣtis ⁊ ĩ occulto poſitis dũ ↄſide⸗

ratur ꝗ quã accipiat · vel eẽ dũ ↄſiderat
quid apienti librũ occurrat qᷓ omia ſoꝛ⸗
nt. ene ghalr queript

pluribʒ · Ein det aſten.q e magnũ pcem

facere caracterẽe alu q́; lignũ crucis q;

ſfit ad dmonũ nimſteriuũ nnploꝛadum
qð nullo mõ licʒ nec vᷣtutẽ hñt ex ſe h ex
diabolica pactoõne · ſie em diabolus pebi⸗
git cũ hijs q; fuerũt ei familiares ꝙ talia
ſigna recogno ſceret et ad talia ſe pnteʒ
offerrer · Fmgit aut ꝑilla ſe cogi ut oſtẽ
dat aliqd eſſe virtutis in Hmõi artibʒ in

quibʒ ſut multa nephada ꝑ q̃ abducitur
H a ſide ꝛ cultu dium o.n ec hoc facit dia

bolus ut millis delecketur. h potius in in⸗

ſdelitate faciẽtiũ.t notan dũ m tho

ſcoa ße · q· xcv. ꝙ ſoꝛtes ꝓprie dicütur cũ
aliqd ſit ut eius euẽtu conſiderato aliqð
occultũ mn oteſcat. Et ſi qratur ſoꝛtiũ in⸗
dico q ud cui ſit exhiben dũ ſiue illud ſit
res poſſeſſa ſiue honoꝛ pena dignitas vel

actõ aliqᷓ wcatur ſoꝛs diuiſoꝛia. Si aut

qratur q d agere opoꝛteat wocatur ſoꝛs
lonin Hlwro qritur qd ſit futurũ vo
catur ſoꝛs diumatoꝛia. Actus aut hoĩm
ꝗ mquirũtur ad ſoꝛtes nõ ſ dũtur diſpo

ſcõm ſtellarũ nee etiã euentus ipᷣoꝝ · et

ideo ſi quis ea mtencone ſoꝛtibʒ vtatur
qn Hmoi actus Hũam qͥ requirũtur ad
ſoꝛtes m diſpo heonẽ ſtellarũ ſoꝛtiatur
effectũvana ꝛfalſa ẽ opmio et ꝑ ↄns nõ

carens demo nũ in geſtione ex qᷓ tlis dini⸗

naco erit illicit a ſupſticioſa et ideo ꝓ⸗
Hibita.xx vi.q· v· e· ſoꝛtes qui bʒ cũcta
wos vĩris di ſcrmĩatis · i · m diſernnẽ ad⸗

ducitis ꝓp umceijs quas pres dan auerut

ſl alud q́; dumaco es a maleſicia decer⸗

mmus . quão bre wlumus illas omno da⸗
nari· et ultra mter xpianos nolumus no

mmari⸗ et ne exereeãtur an athematis in⸗
terdickło ꝓhibemus hec leo anij. ad
ep̃os britame· Nõ tñ omis ſoꝛs ꝓhibet

nec ẽ ali q d mali in ſui natuna licʒ ꝓ lorbe

atur m lege poſitiua · ſic et multa alia ꝓ⸗
Hibetur cums cauſaʒ pomt. xxv i.q.ij · c.
ſoꝛs nõ eſt aliqd mali⸗ p totũ · d eui⸗
dentia igitur qn ſoꝛs admitutura qñ nõ

ſciẽduʒ ꝙ qᷓtuoꝛ mõis capitur ſo:s. Pri⸗

mo mo ꝓ caſu ſoꝛtuito vel euẽtu puta qñn

faciũt lotos ꝑ feſtucas ve ſeribẽedo ptes

dinerſis eædulis ut ſic appareat cui ſoꝛs

accidit: et H quide non ẽ licita m elco mbzʒ

et alijs ſpualibʒ q ex ſpũs ſancuiImſpna
tione ſieri debent · utz ex de ſoꝛtilic. a · Ni⸗
mruũ cũ ſic po ſå mdigmoꝛ pᷣſici et hic Jo ·
an. ꝙ ſoꝛtile giũ ꝓhibetur m quocũ q; a⸗
u in quo roeqritur canomicus titulus in
regła ᷣma li vi. nec obeſt ꝙ ſoꝛs cecidit
ſuper mathia et ſuꝑ ionã. ꝙ q̊ factu fuit
mſpira eone ᷣma· ſivero tlis ſoꝛs exerce⸗

tur m dubijs qᷓ occurrũt eirca tpales di-
gmtates qᷓ ad terrena diſponẽtia oꝛdmã

tur vel ad alia tpalia dundẽtia tũc licita
eſt 1 pmiſſa qð tenet lTo· an. et lau: xx vI.

q· n. m ſuma · ¶m pnᷣcipio · et mter clicoſ
admitti p̃t ubi de tpalibʒ agitur· utʒ ex de

P̃ben. et dig · e · cu ym aplum. m Jo· an · et
hoſti · de ſoꝛtileg · c · fi. ilr ſᷣm thom · ſcða
ße. q· xe v. ſi necitas immmeat in aliꝗqbʒ
licitũ ẽ cũ debita reu erẽtia duumũ mdiciũ

ſoꝛtibzʒ mploꝛare · vñ dieit aug· m epla
ad honoꝛatu · ſi mter mimſtros di fit diſ⸗

ceptaco 4 conꝝn tpe plecucoms maneant
ne ſuga ojĩm 1 qᷓ eoꝝ fugiat ne moꝛte oim
deſeratur eccia que diſceptaco ſi nõ aliter

ne
tatur
1r ad
ladir
ns nd
din
0 p⸗
uca
e ad'⸗
uerat
xcer⸗
o da⸗
us no
us in⸗
. ad
Hibe⸗
phaie
alap⸗

nc⸗
e
gnno
Prr
5.
btes
ſoes
n⸗
pin
i⸗
ſo⸗
g
usm
kackt
rerce⸗
s,
Ani
at⸗
evi.
ool
4
n
ſcöa
ela
tdil⸗
eant
comm
aliter

4 .

potu erit termĩari quãtũ mi chividꝛ qᷓ ma

neãt et q; fugiãt ſoꝛte legendi ſut · et ite⸗
rũ m mo de dockrima xpᷣiana di cit. li tibi
abũdaret aliqd qð opꝑtet dari eis q̊ non
Paberẽt nec duobʒz dari potuiſ ſi tibi oc
currerẽt duo quoꝝ neuter alui vel mdi⸗

gentiavel gra te aliqua nccitate ſuparet
nl inſtius faczs q; ut ſoꝛte legeres cui

dandu eſſ qdð darivtriq; non poſ· Scõo
mõ ſoꝛs capitur ꝓ ſoꝛtillegio · et tüc ſoꝛſ
ut diẽ leo Pa.nl aliud ẽ qᷓ; dium aco vel

mal eficiu a ſanctis pribʒ dãnata et m
hoc non eſt licita· et ideo ꝓhibet ne ex⸗

— .
erceatur ſb anathematis mterde · xxvi.
.q· v. c.ſoꝛtes · id eo nõ credẽ da nec exè⸗
cenda. utʒ.xxvi.q·ij· Chijs itaq;· Nimi⸗

rũ q; tles ſoꝛtilegi ea q ſoli doo ↄpetũt ſi⸗

bivſurpare conãtur expectates indieiũ
ſoꝛtiũ ex demombʒ · ſic ezechiel· xxi · legit

ꝙ rex babiloms ſtetit m binio in capite

duarũ viarũ vᷣmacõem querẽs ↄmiſcẽs
ſagittas mterro gamt ydola exta coſu⸗
luꝛt et tles illicite ſut q ꝓ hHibetur m ca⸗
nones · ꝙ ſi uidiciuʒ ſoꝛtiũ expectatur a

deo m illð puerb · x vi· ſoꝛtes mittutur

in ſmu ſed a dno tpantur.tũc tlis ſoꝛs
m ſe nõ ẽ malũ ut dic aug. pᷣt tñ in hoc
qᷓdruplex pecm ineidere.Prmo ſi abſq;
ulla necitate recurratur ad ſoꝛtes· G̊ vi⸗
tetur ad dei temptacon em ptin ere · Scðo
h m necitate ſed abſq; reuerẽtia ſoꝛtibus
utatur · vn beda ſup actus aploꝝ· Si qͥ
nccitate ↄpulſi deu putãt ſoꝛtibʒz apłoꝝ
exemplo ↄſulendũ eſſe videãt ſͥ iᷣos nõ
mſi collecto fratrũ cetua pᷣcibus ad deũ

fuſis egiſſe. Terco ſi ma oꝛacula couer⸗

tatur ad terrena negocia · vn dicit aug ·

et hẽtur · xx vi. q. . c. hij qᷓ de paginis eu⸗
angelicis ſoꝛtes legũt et ni optandũ ſit
ut ills potius faciãt qᷓ; ad demoma eoſu⸗

lẽda ↄcurrãt:tñ iſta michi diſplicet cõ⸗
ſuetudo ad ſecularia negocia et ad vite

Humisg vamtatẽ vᷣma oꝛ acula velle ↄ uer⸗

tere. Quarto in elcombʒ ecciaſticis· ut di
ctum eſt. Terco modo capitur ſoꝛs + ca⸗
pitalitate vſurarũ· utz de vſuẽ · c. i · et · ij. et

Cc: „queſtus; uarto mõ ꝓ pte ⁊ poꝛcõe
ut ev de de Pben. ci cũ ᷣm apim. ſed d hns

duo bz mchil ad ꝓpohtum⸗ ¶ Ceterum de

alijs obſuantijs ſupſtieoſis pſequẽdo.
Nota ndũ ẽ pmo ꝙ ars notoꝛia ẽ illicita.

qʒꝝ hm tho · ſeda he · q. xe vi. quibuſdã vtit᷑

ad acqiurẽdũ ſciẽtia q̃ ſm ſe nõ Hnt vir⸗

tutẽ rauſandi ſcietia.ſic mſpectõne qua⸗

rũdã figurarũ et ꝓlacone quoꝛuũdã wor⸗

boꝝ igno toꝝ et alijs Hmõi.et ideo hmõi
ars nõvtitur hijs ut cauſis ̊ ut ſigms-
nõ aut ut ſignis ᷣmitus inſtitutis ſicut
ſut ſigna ſacramtalia:vñ reſtat ꝙ ſut ſi⸗
g na ſupuacua.et ꝑ ↄns ptinẽna ad qdã
packa cũ demombʒ placita ⁊ cofederata·

quapropter a xpiams pemtus repudi⸗

anda. Scdo obſeruãtie oꝛdinate ad m⸗

mutacoes coꝛpum ſc; ad ſamtate ⁊1 hmõi
ſn naturalr pñt tles efectus cauſare tuc
nõ ſut illicite · ꝙ hi nõ videãtur poſſe cãre
tles efectus naturalr ↄns ẽ ꝙ nõladhi⸗-

beatur ad hos eſſectus cauſandos taqᷓ;

cauſe h ſolu q̃n lgna.et ſic ꝑtinẽt ad pa

cta hgſica conũ cũ demo mbʒ mita ex quo

pʒ ꝙ ſi ſmmpłi adhibeatur res natumales

ad aliquos effectus ꝓducedos ad q;s

putãtur naturalẽ hr̃e vᷣtute nõ ẽ ſupſti⸗

cioſu neq; illicitũ · Ri tn adingatur aliqi
caracteres vel noĩavel alie quecuq;vane
o bſeruacones qᷓ mamfeſtũ ẽ naturalr ef⸗
ficacia nõ hr̃ᷣe erit ſupſtico ſu ⁊t illicitum.
Tereo ob huãtie q oꝛqmãtur ad peogno⸗

ſconda aliqᷓ foꝛtuma wel infoꝛtunia.ſcʒ q;

aliqᷓ tawel loca l audita verbavel oc⸗
curſus hoĩm vel aĩ alm aut diſtoꝛtia moꝛ⸗
dinati actus aliqð pſagiũ Hñt bom vel

et illicita q; talia a ttẽdũt nõ ut quaſdaʒ

cãs ut quedã ſigna futuro ꝝ euẽtuum.

nõ tn obſᷣuãtur ut ſigna a doo tradita ca

ex aũcłe diumna nõ ſut introducta ſj ma
gis exvamtate huana coo pante demo
nũ malicia. nã qð a pnᷣ cipio m iſtis hoĩes
aliqͥd veri ſut expti eaſu accidit ſ̊ poſtqᷓ;

in cipiũt homĩ es Hmõi opuãtinjs ſuu aĩm

imnplicare multa ſ̃ᷣm hmõi obſuacones
euemut p demonu decepeones · ut eis ho⸗

mies nnplicati curioſioꝛes fiat ⁊ ſeſe mſe⸗

rãt mltiplicibʒ laqueis pmeõ ſi erroꝛiſ ut
aug.dic m· ij. de doc krina xpiana. ua
to m ſepturis qᷓ ſuſpendutur ad colla co⸗
ſiderãdũ eſt pmo q;d ſit qð ſeribitur· qꝛ

H

ſi aliqd ad muo cacõem demonũ ptinẽs

ſcʒ caracteres vel ignota noĩa · tüc mam⸗

feſte ſupſticõſũ ẽ et illicitũ · vñ eriſoſ. ſuß
math dic.ꝙ phariſeoꝝ magmſicãtium
ſimbrias ſuas.exẽplo nũc multi aliqua
hebraica noĩa angłoꝝ ↄſingũt ⁊ ſeribũt
et alligat qᷓͥ nõ mtelligẽtibz metuẽda vi⸗
tentur. Eſt etiã cauenduũ ne aliqͥd falſita
tis ↄtieat q; lic eius eſfcus a deo nõ poſ⸗
ſit oxſpectari q nonẽ teſtis falſtatis · de⸗
mt cauendu ne cũ ſacris lris ponatur
bidẽ cnacter p̃ter ſignu crueis · wl ne

ſpes ponatur in mõ ſeribẽdivel ligãdi vel

m ſilibʒ qnõ ptinct ad ᷣmʒ reuerétia qr
ſupꝑſticoſu eſ ꝛllicitu · et idẽ mtelligẽdu
eſt m in cãtacom bʒ ſerpẽtuʒ vel qu oꝛũlber

aĩalm· et etiã in collec tiombʒ herbarũ me
diemaliñ · ex hijs pʒ ꝙ ſi ſeribũtur noĩa
mu ſiata qi noĩa dei meffabilia ⁊ m quibʒ

ſeribiturvel ðᷣe quicũq; ſup ſe poꝛtauerit

iſtud breue nõ piclitabitur ſie vel ſic·aut

illu d vel illud bonũ ſibi ↄtinget · ꝓculdu⸗
bio ſut reprobada nec poꝛtãada · et peecãt
q ſcribũt poꝛtãt donat welvondũt vwel euã
poitada docet mſi fuermt adeo ſimplees
ꝙ ignoꝛãtia eos accuſaret qᷓnõ excuſat
ſi ſup ̊ fuerit mo mtrvl inſtructi ¶ Hie
queri p̃t de carmĩ atri eibʒ ⁊ carmĩatoꝛi bʒ
que carmmãt in firmos pueros vl alia
vtrũ peccãt moꝛtalr· Rn det guil.frater
ray · et aſten · lii. ti ·. xv· q; ſi mchil ſupſti⸗
tioſu dicũtvel faciut nec dicivel fieri mã⸗
dãat. Hvtutur pluribʒ licitis ⁊ etiã adima⸗
combʒ ſic ꝑ paſſionẽ crucẽ ⁊ hmõi nõ pee
cãt mũñ talia ſecerint poſt ꝓhibicoem ſibi
ab occia feaʒ· ſůt enj ꝓhi bed aꝗꝓpter mul
ta ſuꝑſtico ſa qᷓ ſolent ibi mſceri nñ fieret
p aliquẽ diſcretũ ꝛ deuotũ q fun det oꝛa⸗
cione nõ ſup pomũ pirum vel ecingalum
ſed ſuper mſirmum manũ imponens nee
tles ſut ꝓhibedi nᷣ timeatur ꝙ ad illo ꝝ
exemplũ indiſcreti⁊ ſupſti coſi libi vſur⸗
pent abuſu illoꝝ exemplo ſe tuẽtes · de
hijs ꝓmde q ꝓ vmis quos odiit ſcien⸗
ter mſſas deſun ckoꝝ cantãt vel cantare
faciũt hetur · xxvi.q· v · e. quicũ q;.vbi ðꝛ
pleriq; etiã ſacerdotũ ſauciati mimicicie
dolo miſſam ꝓ reqmie defunckon ꝓmul⸗
gata fallacivoto ꝓ vinis ſtudẽt celebra⸗

tur. H coletanũ ↄeilm ·

re hoĩbz ut Hijs ꝓ quo ipᷣm offemt ſaeri⸗
ficiũ moꝛtis incurrat piculuʒ. ꝓm de nr̃e

elegit vnanimtatis ↄuétus ut ſi qs de⸗
inceps talia ꝓpetraſſe fuerit detectus a
Aprij depomtur oꝛdmis gradu:et ta ſac⸗
dos qᷓ; etia ille q eũ ad tlia pagenda me

taſſe ꝓpenditur ꝓpetuo ergaſtulo relegẽ
9 1 cðo quert pt
de Hijs ꝗ deũ tẽptare eonatur · de qᷣbʒ ſup

illò teut. vi nõ teptabis dnm deu tuu. di⸗
cit glo. deũ tẽptat q hñs q̃ͥd faciat ſme
rnacoe piculo ſe ↄmittit experiẽs vtrũ poſ⸗
ſit liberari a deo· vtrũ ſcʒ temptare deũ ſit
peẽm p̃ ſertiz cũ deus qͥ pccm pᷣcipenonpt
pcipit ut hoĩes eũ ꝓbent qð ẽ tomptare ·

q; diẽ malach· in· mferte omeʒ decimati⸗
onẽ m hoꝛreũ meũ ſit eibus m domo mea

et ꝓbate me ſuꝑ ſ̊ dic dñs . ſi non aperu⸗
erowbis cathara ctas celi. m cuius ar⸗

gumentũ achas vitupatur a dno eo q;
vndit yſai.vij. nõ peta⁊ nõ teptabo dñm.
Ad h̊ rudet ſeũs tlo· ſcdᷣa ße.q· xc vij.q;
temptare eſt oxpimẽtuz ſumere · nullus
aut expmetũ ſumit de eo de quo certus
eſt. et ideo omis temptacõ ex aliqᷓ ĩgno

ratiawl dubitacõe ꝓcedit eius q tẽptat
ſi cut cũ qs expmmẽétũ de ali qua re ſumt

ut eius qualitatẽ co gnoſeat· Ignoꝛare

aũt vel dubitare de hijs qᷓ ptinẽt ad dei ꝑ
fectõem peẽm eſt · hime mam feſtũ ẽ ꝙ te⸗

ptare deũ ad hoc ꝙ teẽptas cog noſcat dei
wtutẽ ẽ pccm. Sivero ſum at expim ẽtuʒ

eoꝝ ꝗᷓ panèét ad ᷣmã pfectonèẽ nõ ut iße
cog noſcat h̊ ut alijs demõſtret h nõ ẽ te⸗

ptare deũ cũ ſubſit inſta necitas aut pia
utilitas et alia qᷓ ad h̊ occurrere debent ·
ſic apli petierũt a dno ut in noĩe ihu ſie⸗

rent ligna · act. iin · ut ſie xpivirtus in fide

libʒ demõſtrareb · et ſic deu ſwo lebat ſignũ

dare regi achas nõ ꝓ ipo tmn ̊ ꝓ totius

ꝓpli mſtrucłõe. et ideo rephẽditur qᷓ; im⸗
peditoꝛ ↄuis ſalutis ꝙ ſignũ petere nole⸗
bat. Et nota gnalr P qs deu exp̃ſſe tem?
ptatverbis qn ea mteneoe aliqmid a deo
poſtulat ut dei ſciẽtiã ptãtomvelvolũ tatẽ

exploꝛet· Fa ctis aut expᷣſſe tẽptat añ per

ea qᷓ fac mtendit expimentuʒz ſumè ðme
ptãtis ſapiẽtie vel pietatis ̊ qᷓ̃ interpᷣta⸗
tiue deu teptat q i nõ in tẽdat expimẽtũ

=Sä;
—

ſen⸗
enfe
is e,
s 4
aſae,
ane
rleg:
enpt
i
idi⸗
tſme
iwſ
ru ſit
onpt
tare⸗
mat⸗
0 mea
aperl⸗
us ar⸗
co
den.
us
tus
no
tat
mt

Ap
p,⸗
td
Neun
t ſpe
zen⸗
pi⸗
lent⸗

ſe⸗

u

ome

02

t deo ſum ere tñ aliquid petit vel facit ad
mchil aliud utile ad ꝓbandu dei ptate

ſapĩ am vel bomtatẽ.ſẽ̃ cũ qs equũ currẽ

facit ut euadat hoſtes h̊ nõ ẽ expimẽtũ

de equo ſumere · ſed li equũ currere facit
abſq; ulla nccitate aut utilitate ᷣ mehil
alud eſſe vivᷣꝛ q; expnnentum ſumere de
equi velocitate · et idẽ ẽ i omibʒ alns re⸗
bus · et ſic pʒ ꝙ qñ qͥs ex necitate vel uti⸗

litate ſe connttit in ſuis petico mbʒ vel fa⸗

Alus diumo auxilio hoc nõ ẽ deũ tẽptare.
1 ₰ „ 17 -
m illõ parał.xx.cũ ignoꝛamus q d age

debe amus ſolũ reſidmi hemus ut oclł⸗ oſ
nros ad te dirigamusEſt ec alind ge⸗
nus tẽptacõis de quo vꝛ ecci · xvi· ante

oacoem ſpara aam tuã a noli eſſe qᷓ hoᷣ

qͥ tẽptat deu. ſup quo dicit tho · ſeda be · q ·
xc vnj · cp ille q an oꝛo em no ꝓparat anam

fnã dimittẽdo ſi qd aduerſus aliquẽ Hʒ

vl alias ſe ad deuo conem nõ diſpo nẽdo
nõ facit qð in ſe eſt ut a doo exaudiatur·
et ido qᷓm mterpᷣtatiue teũ tẽptat.et qua⸗

nis videatur hHmõi mterpᷣtatia tẽptaco

ex pᷣſũpeõe ſeu in diſerecoe non ꝓpuemre
tn h ĩm ad deit reuerẽna ptiet. ut hõ pᷣſů⸗
ptuoſe et ſme debita diligẽtia ſe habeat
m hijs ꝗᷓ ad deũ ptinẽt · ↄtra illð.ij. thim.

.j. ſolllate cate iᷣm ꝓbabilẽ exhibere
deo · ¶ P.· qu eri pᷣt vtrũ ferri can dẽn 8 wel
aque bulliẽtis iudicia ſut licita quibʒ a li

qua exquirũtur occulta et videtur ad
ſoꝛtes ptinere et tñ nonvi dẽtur illicita.

Sßum cũ danid legitur inijſſe duellu co⸗

tra philiſteu·i. regũ· xvnj. et qͥ mchil ma
mfeſtius dns legitur dediſſe legẽ zeloti⸗
pie qua ſerutabatur de occulto adulte⸗
rio. utʒ ali bi ſeʒ in quadrageſmma ubi a⸗

gitur de luxuria. Ad Hoc rndet ſcũs tho⸗

7

ſcdᷣa e. q· xc v. q; iudiciũ ferri candentis

vel aque feruẽtis oꝛdmatur qiudẽ ad ali⸗
euuis occulti pcci in quſico eʒ ꝑ aliqð qð

ab hoje fit · et m Hↄuenit cũ ſoꝛtibz h m⸗
quãtũ exſpectatur aliqius myaculoſus
effectus a deo excedit ſoꝛtium raconem

zuem ubi hmoi indiciũ illi citũ redditur

tũ q; oꝛdiatur ad umdicãduũ occulta que

Smo iundicõ reſeruãtur · tũ etiã qꝛ Hmõi

mdiciũ nõ ẽ aũcte vᷣma ſaneitũ · vñ · i · q.
.ij in dec reto ſtepham ſ̃e ad guibertum

epᷣum magãũtinũ · e. coſuluiſti · ðꝛ ꝙ ferri
cadentisvel aque feruẽtis examĩacone
2ſeſſionẽ extoꝛqueri a quolibʒ ſacri nõ
cenſent can ones et ꝙ ſcoꝝ prm documẽ
to nõ eſt ſan citũ ſupſtico ſa admuẽtione
nõ ẽ pᷣſume ndũ·ſpontanea emĩ ↄfeſſione
vel teſtiũ appꝛobacoe publicata delicta
habito p ocſs dei timoꝛe ↄ ceſſa ſut nĩro re
mini udicaë. occulta vero incogmta

illi ſoli ſut relmquẽda qͥ ſolus nonit coꝛ

da filioꝝ hoĩm H ibi.· Et eadẽ meo viðꝛ ce
de lege duellon ꝙ plus accidit ad co:

mune rõem ſoꝛtiũ mquãtũ nõ exſpectat

ibi mim culo ſus effedus n foꝛte qn pugi
les ſut mnpares valde virtutevel arte.
vñ. ij · q. iin · de hoe hetur · e.· monomachiã
wro m logẽ nõ aſſumimus quã p̃ceptaʒ
ſuiſſe nõ repnnus quãlʒ mijſſo quoſdaʒ
legamus ſic ſcũm dauid et goliam ſacra
ꝓdit hiſtoꝛia · nũqᷓ; tn ut ꝓ lege tenea⸗
tur alicubi ᷣma ſanxit aũctas. cu hec et

hmõi ſectates dũ ſolumõ teptare vide⸗

— „ „ „ .+ ⸗A; — .
antur· gloibidẽ· iſtos etia q pugnat in
monomachijs etiã lex rõna codenat. ut

C. de gla · l. vna ¶ Demq; q; execrabile
pcẽm ſit coꝛã deo ſatis pʒ eo ꝙ ꝓ peccato
tẽptacõis vmuſalłr omes ſilij iſr m xpto
perierũt terrã ꝓmſſiõis nõ intrates ſjm

illð s temptauerũt me pres vñi ꝛc. Et
ſeq utur · quibz maui in ina mea ſi mtro⸗
ibũt m requi meã · ¶ Vlamo queri pt
vtrũ liceat ad mrare dem ones pᷣßtim cũ
dic oꝛig. ſup math· nõ ẽ hm ptãtem data
a ſaluatoꝛe adumare demoma uidaicu ẽ

em j.nõ aũt debemus iudeoꝝ ritus nnita

ri h potius uti ptate a xpᷣo data. Ad ß̊ di
cedũ ſ tho · ſeða he . q · xe · ̈ duplex e ad⸗
uadi modus. vnus p modu depᷣcacois
wl inductõ nis ob reuerẽtiã alicumis ſa⸗
cri.et ſie nõ les demon es admrare q; ille

modus adiuradi vidᷣi ad quada benuo

lentiã vel amciciã ptinere ꝗᷓ nõ lcʒ ad de⸗
mones uti et ſic intelligit oꝛigen. Alins
p mo dũ ↄpulſioms et ſic lieet nobis ad
aliquid uti et ad aliqͥd nõ · q; lʒ demon es
adunado pvᷣtutẽ d iuini noĩs tanqᷓ; mi⸗

micos repellè ne nobis noceant ſpualſi

vel coꝛpalr ſᷣm ptãtem a xpᷣo dataʒ luc.

.x.ecce dedi vobis ptãtem calcandi ſuper

ſerpentes ſeoꝛpiones et ſup omem vir⸗
tutẽ mmnici mchil vobis nocebit. nõ tñ
liettũ ẽ eos adiurare ad aliq̃d ab eis ad⸗
diſcenduvel etiã ad aliqd p eos obtinẽ⸗
du. q⸗ ſ ptin eret ad aliqua ſocietateʒ cũ
ipis habendã n ſoꝛte ex ſpeciali in ſtmctu
vel reuelacone ðᷣma aliqͥ ſan cti ad aliqs
eſfectus demonũ opacoe utãtur· hẽ legi⸗

tur de bio Jacobo ꝙ ꝑ demones feeit her⸗

mogenẽe ad ſe adduci· Ad laudẽ dei.
e dinerſis erroꝛibo q vemũt ex cu
rioſ mueſtigacõne puerſa interpᷣta⸗
tonevel moꝛdmata affectõne ·
ermo.ixꝰ?.
Du facies tibi ſ. ſculptile. exo;

mur q q̃ ↄp̃ᷣhendituir mWwerbis thematis. in

qua hticula ꝓhĩbetur omes falſe et ſup⸗

ſtieõſe admuen coõnes erroꝝ· q; omis er⸗
roꝛ ſi ctio mẽtis ẽ què erroꝛẽ inducit fan⸗

taſia ra coem obnubilans ꝗ facit ꝙ illuꝗ

eſſevið: qð nõ eſt· omes aũt falſe ſupſti⸗
tiones ⁊ ad muẽcoes erroꝛũ aut ꝓcedũt

ex improbo auſu mueſtigacois phiſce ·

ſic erroꝛes phon: ſic ponere müdu eter⸗
nũ qð ẽ puortẽ totã ſacrã ſepturã et miil
ta alia q poſuerũt gentiles phi. aut ꝓce⸗
dut ex puerſo mtellcũ ſaere ſeyture ſic
repumtur in fimte hereſes · xxiin · q · ij. c.
pnłlaut etiã ꝓcedũt ex inoꝛdm ato affcũ
carnalitatis: ſic erroꝛes 3 epicurioꝝ q di⸗
cũt nullã aliã eſſe vitã qᷓ; iſtã· et meolay⸗
tarũ dicetũ ꝙ lʒ turpiter agẽè cũᷣ qualibʒ

etiã cũ uxoꝛe alterius ut; plemus alibi.

Nere x. ſtultus factus e oĩs ho a ſcieẽtia
ua »fiiſus arufex ſculptliĩ ſuo ¶ Quã
tum igitur ad pmũ ſeʒ erroꝛes phon ſei⸗
endu ꝙ ſz infideles rudesa ſnnplices ꝗᷓ
nichil alind audierũt de ſide in ſoc ꝓprie

n peccãt P mfideles ſüt o q talm imſi⸗

delitas nõ hʒ raco em peci magis pene
qʒ talis i ignoꝛantia ðmoꝝ ex peco pᷣmi
arẽtis ẽ ſecuta m tlo · ſeða ße . q· x · et
ideo lieʒ dãnantur ꝓpter alia pcc̃a ꝗ ſme
ſide remitti nõ pñt · nõ tñ ꝗꝓpter peẽm in⸗
ſidelitatis · vñ dna Jo · xv · ſi nõ Nemſſem
et locutus eis n5 finſſem p cẽm nõ hHr̃ent
ꝗa5 exponẽs aug . dieit ꝙ loquitur de illo

xx · Cxpediti de pᷣma clauſula
Hmi pᷣcepti iam ſcdᷣam ꝓſeqᷓ⸗

*

peẽco ́; nõ crediderũt in xp̃m. nec etiã de⸗

bent dãn ariꝗpter tranſgreſſionẽ mãda
toꝛũ eccie q illis nõ ſut ſubiecti · hptor
mãdata vᷣma q naturaliter ſut ſn dita ra⸗

cioni natumali · et ideo de eoy traſgreſſio⸗

ne excuſacoem nõ Hñt · vñ qð maius eſt
ſup illõ.nj· coꝛint·xi· ipᷣe ſathanas trãſſi⸗

gujnat ſe in angelũ lueis. dic glo · ꝙ ſi an⸗

gelus malus ſe bonũ fin gat etiã ſi credi⸗

tur bonus nõ eſt erroꝛ pericłoſus â moꝛ⸗

bidus ſi facit vel dic q̃ boms angelis cõ⸗

Fgruut eo ÿnõ diſſentit a deo að eſt fidei

q; ſenſus coꝛpis tm fallitur ·mẽs werro no
mo uetur awra rect aq; ſentẽtia· h quis
adhereret dia bolo cũ iã meipit ad malan
Ffalſa dueé tũe meidit ĩ pceẽm. p hi tn qᷓ ſe
ſciẽtes ce jacabãt ab infidelitatis p cco
nequaqᷓ; exeu ſari pnᷣt· cuus raconem ad⸗
ducit apls rõ pmo. dieẽs · reuelaturi Ira
dei · glo .i. vm dieta pcci · nõ em ira diẽ af⸗
ſec lũ vel ꝓꝑturb aco em in do.ſequitur· de
celo ſup omem impietatẽ · i. pecm dtra fi⸗
dem Tmuiſticiã.· u·pecm ↄtra moꝛes hoĩm
hoꝝ qͥ veritatẽ de m in inſticiã detint · i · Ne
ram de deo cogmecoem detinẽt nõ ſibi ſed
jimpediũt ne fluat in alios velĩ miuſti cia

detinẽt ꝑ malãavitã in qua manẽt · ut nec

verbo nec exẽplo qð nouerũt ondant cũ
5 weritas pulſet ad intellectũ ſic lux pul
ſat ad oculu pᷣſertiʒ in illis q natunalłr ſut
in gemoli. et ne Pᷣtendat excuſacoʒ igno
ratie ꝓ ſeq̃tur aplus· q; qd notũ dei ma⸗
nifeſta e illis. Et ſi queris quõ.rndet . deꝰ

em illis reuelauit· ad mnuit em deus rõnez
ut mueſtig ado creatums wenirẽt in co⸗

grco⸗ em dei du cu meõnis naturalis. vñ
ſeqtur · mui ſibilia onj dei. i. natuma dei in⸗
uiſibilis omia cauſans ⁊ ad eſſe ꝓudeẽs
Vl . i. dus pr ꝗᷓ ſpeciaſr inuiſibilis 8:. col.
pmo.:q; nun qᷓ; aparuit in ſpecie viſibili
ſiẽ alie pſone· intellecta. i. intollcũali co⸗
gmecõe ↄgnita p ea ꝗ; facta ſut ↄ ſpieiũ⸗
tur a cre atura mundii· ab hoĩe · Sempi⸗
terna q virtus. i⸗films à qð: dei virtus et
ſapiẽtia · i· coꝛint. i i. et ᷣm tasi. bo mtas
omi a reples ↄſeruãs ꝑ qð intelligitur
ſpũs ſeũs iſta ſirr meellecta ↄ ſpiciuntur
ab hoĩe p ea 4 qꝗ facta ſut. a magnitudine

enj creaturarũ ↄgno ſcitur potentia que

. .

macz
ſpeer
chta /
Krcho⸗
aus t
1triſſt⸗
Pkan⸗
crec⸗
Amor⸗
elis co⸗
ſt ſdei
wro no
Rqrs
mala
maſe
ns pee
nemac⸗
aturjn
n die ,
munirF
m yſe
es vin
net.x
abiſed
muſteaa
ut nec
ant ai
luxpul
lalr ſut
igno
xlma⸗
der
roneg
mna⸗
5, j
Am
les
o.
bi
ſc⸗
au⸗
npi⸗
us er
ntas
Aur
ntuur
ne
que

patri ex ſveciohtate pulchritudme. ſa

pietia ꝗᷓ ſilio et ex uſu earuʒ et utilitate ·
bomtas q ſpui ſancto appꝛopᷣatur · et ſie
aliquo mõ Habuerut nmeoem trinta⸗

tis quãtũ ad appꝛopata lʒ nõ quãtũ ad

gpria · ſeq mitur · ut ſmt inexcuſabiles qꝛ
ſe pꝑ ignoꝛatiã excuſare non pnñt·aug m

glo. eos ſeptum dic inexcuſabiles quibz

nota ẽ veritas et pſeuerat miqͥtas.nã di

las a ꝓplo ſepatas in quibʒ docebãt illos

quos colebãt nõ eſſe doo s ⁊ tẽpla cũ ꝓplło

zuia in quibʒ eis ſic dis ſacriſicabãt· ſe⸗
quitur· qꝛ eũ cognouiſſent deũ pꝑ natura⸗
lem racoem à dei reuelacoem aut ereatu⸗-
mrũ in ſpectõem vnũ ſcz eſſe peipin a

omia no ſicut duũ gloꝛificau erũt debitũ ho

noꝛẽ ei exhibedo aut gras egerũt de bn⸗

ſenjs acceptis et gmeoe dei · heuanue⸗

rũt in cogitacoibʒ ſuis mag na de ſe exi⸗
ſtimado. ecce pcẽm coꝛdis et ideo obſeu

rnatũ ẽ tumoꝛe ſupbie in ſpiès coꝛ eoꝝ · i.

racõ naturalis· dieẽtes enĩ ſe eſſe ſapien
tes ecce pcem oꝛis ſapĩam ſibi tribuedo

m huams et ideo ſtulti facli ſut in diui⸗

ms et mutauerũt gloꝛia meoꝛruptibilis
dei in ſilitu dmẽ imag mis coꝛruptibilis

m deſideria coꝛdis ic qri p̃t vtrũ jĩdo

latria ſit pcẽm pᷣtiʒ cũ ſicut honoꝛãs ali⸗

quid vicæ regis regẽ ſonoꝛare ita ho⸗

pois wolucrũ qdrupedũ ſerpentum ece
pceẽm oꝑis · ꝓpter qð tradidit illos deus

noꝛãs idolum vice dei deũ honoꝛare vide.

Ad hc doᷣm ꝙ ſic duplex honoꝛ regi eſt
exhibedus ſica doo ſeʒ ꝓgprius ⁊ 2uis:p⸗
prius e facẽ homagin qð aln facẽ ẽ rege

. „.

mſonoꝛare· comus aut ẽ aſſurgè ſia

qðᷣ viee regis facò ẽ regẽ hon oꝛare· ſc eẽ

alteri exhibere honoꝛẽ ꝓpriuʒz deo peem ẽ
et ẽ olatria · ¶ Icdo qri pᷣt vtrũ hebe
tudo ſenſus q̃ eirca mtelligentiã impoꝛ⸗
tat quãdã debilitatẽ mentis pᷣeipue quo
adoſideraco eʒ ſpualiũ bonoꝝ vel cecitas

mentis qꝗqᷓ nmpoꝛtat omodam puacoõnem

ↄgmeomẽs ſpũaliũ bonoꝝ poſſit eſſe pec⸗
catũ p̃ᷣſertim cũ vᷣꝛ yſa· vi.exeeca coꝛ ꝓpli

Huius · vide ꝓceſſum textus ꝛ cãm exce⸗

cacomis Hmòi. nõ enj' a deo mfligitur ma

lum mſi malũ pene.Ad h̊ rñ det ſeũs tho.

ſeda he q · xv. ey heut eeciras eoꝛpalis e

pᷣuacõ eius qð ẽ pnᷣcipiũ coꝛpalis viſiõis
c.vide iſtã qõnem mfra ubi agitur de

ſpeciebz gule · ¶ Nuatũ wro ad ſcvᷣm ſcʒ
es ꝗqᷓ ꝓ cedũut ex intellectu puerſo ſa

ere ſepᷣture ſciẽdum p · xv · di. po mtur ca
hereſum · vbi ðe: e· canones gnaluũ ↄalio
rũ a tpibʒ ↄſtantimi ceperũt · m pᷣeedẽtibzʒ

naq; amis pſecueone ſeuiete docedarum

plebiuz mime dabatur facultas et inde
xp̃iamtas in diuerſas hereſes ſeiſſa eſt.

qꝛ nõ erat ep̃is licetiaꝰ uemẽdi in vnu n

tẽpe ſupᷣdicti impꝑatoꝛis ſub quo ſancti

patres in concilio męeno de omm oꝛ be

terrarum couemẽtes iuxta fide euãgeli⸗

cam ⁊ aplicam ſcpᷣm poſt aplos ſnnboluz

tradiderũt. ¶ Ad maioꝛẽ euidentiã ſeẽ⸗
dum ꝙ ut dꝛ · xxiin · q inj.c. herens grece

ab elcone ðꝛ ſeʒ q eã lbi vnuſquſq; eli⸗
gat diſciplma quã putat eſſe melioꝛ em.
quicũ q; & ſeptina aliter intelligit qᷓ; ſen⸗
ſus ſancel ſpus flagitat a q́ ſepta ſut. lʒ

ab eecia nõ receſſerit tn herticus appellari
pᷣt. Illevero ði aliter exponè ſacra ſeptu
ram quãa ſpũ˖s ſcũs efflagitat qͥ ad ̊ ex⸗

po ſeo em ſacre ſepture retoꝛquet qð co⸗

trariatur ei qð ẽ ꝑ ſpm ſanctũ reuel atũ

Th. auũt ſeda ße · q · xi. di c ꝙ herelis de 3
nuũc loꝗmur impoꝛtat quãadã coꝛrupeoʒ

fidei xpiane· nõ auũt ad coꝛrupeoem fidei

ptin et ſi qus falſaʒ opin ionẽ Habeat m
Hys q;ᷓ nõ ſut ſidei puta in geometralibʒ
wel alijs hmõi q oĩno ad fidẽ ꝑtinere nõ
pnt. ſ̊ ſolũ qñ qͥs falſam hʒ opmionẽ cir
ca ea q ptinẽt ad fidẽ ſcʒ ad articulos ſi⸗

deivel ad ea ex qiubʒ ſequitur coꝛrupeo

alicuius articuli · et tᷣ opinionẽ illaʒ pt⸗
naciter deſen dit vel retinet vel emedare

recuſat.ſed ut dꝛ.xxiij · q · iij. c· dixit apls

q mi ſentẽtiã ſuã qᷓ;nis falſam atq; puer⸗
ſam nulla ptinaci aĩo ſitate defendũt pᷣß⸗
tim quã non audacia ſue pᷣſupeonis pepe⸗
rermt ſ a ſeductis atq; mn erroꝛẽ lapſis
parẽtibʒ acceperũt querũt aut ſolli eitu⸗
dine cauta veritateʒ coꝛrigi pana ti cu m⸗
uenerint nequaq; ſut inter herticos ↄpu
tan di. eeotra wero ðᷣ ibidẽ.æc· qui in ecci⸗
xp̃i moꝛbidũ aliq d à prauũ ſapiũt ſi co.

repti ut ſanũ rectumq; ſapiãt reſiſtant

ptinaciter ſuaq; peſtifera vgmata emẽè⸗
Tre nolüt ß defengẽ pſlſtũt heretiei ſut ·
t no tadũ ꝙ deus q nullũ malũ ᷣꝗpter
bonũ elicrendũ fieri pmittit hertieos ſe⸗

miare nõ pmittet iᷣ ex ſ̊ ſuis fidlibʒ ali⸗

4qd meliꝰ ꝓuidẽ diſpo noͤt. et ideo ↄ cludit
aug c. ul . dieẽs · ꝙ deo diuma ꝓudẽtia

mulco 5 diuerſi erroꝛis herticos ce pmit⸗

tit ut cũ nos jinterrogãt ea q neſcimus
ſic excutiamus pigriciaʒ et ᷣmas ſeptu⸗
ras cupiamuſ. ¶ Demq; ut vi eij huius de
teſtabilẽ coꝛruptelã ond amus ſciẽduʒ ẽ
qp hertieus m mma pumtur q4 ruplieci pe
na. Drimmo excoicacoe qmia omis hernc?

ſiue occultus ſiue mamfeſtus ẽ ip̃o ure

excoi catus· extra. e. ti. c. excoicamus.n ec

ſolũu ißi ß etia receptoꝛes fautoꝛes et de⸗
ſen ſoꝛes · ut · e. ti · e · ſic ait. et qð maius 6.

3 qmcũq; hereticos receptoꝛ es fautoꝛes à

eon deſo nſoꝛes ecciaſtic ſepulture ſeiẽ⸗
ter tradẽ pᷣſũpſerit excoicatus ẽ nee ab⸗
ſolui dz mſ gyrijs mambʒ extumulet et

eo n coꝛpa ex piciat.et locus ille petua
eæareat ſepultura. ut. e · ti · li· vi· quucin q;;
Scdo bonon ſuon ↄfiſcaco e ablacone·
ſ tñ excoica cõ ipᷣius ↄſiſcaconisa bonoꝝ
ablaco vel o ecupaco ꝑ pnᷣ̈cipes ſeculares
ſfieri nõ dʒ anteq́; ꝓ indice ecciaſticũ ſup
eodẽ crmĩe ſentetia ſuerit ꝓmulgata ·
utz. e. ti · e· cũ ßm. li. vi. s ſi couertatur

poſtea non tñ debet eis wel eoꝝ filñs bona

reſtitui q; ip̃o iure ſut oĩa »fiſcata in vmn

dicka hums ſceleris. utz. e. c· et ex. e· t. e.
Eoete Weroo de woſicone q; indiſtin cte
ſuue clericus ſiue laicus ſuerit etia Pavel

imꝑatoꝛ vel quilibz alms debz ab omi di⸗
gitate depom · xl · di · e · ſpᷣa · in tex · et jn
glo · et · xxiin. q · i · e. qᷓ ootra pacẽ eccie ſut

c. et in glo · ubi ðꝛ ꝙ heiticus quicũq; ſit

d; ab omi offi co ⁊ bnſico ſpolian · et li ele⸗
ricus ſit dzʒ degradari demũ qmilibʒ tlis

debz arbitrio ptatis ſeclaris relmqui pu⸗

medus anjaduerſione debita ſez crema⸗

tione tinua mſi poſt ↄpᷣhenſionẽ erroꝛis

ad fidẽ ↄuertivelint erroꝛẽ ſuũ ab iurãdo
et ſatiſfactõ em exhibedo et tũc reſpiſeẽ cẽ
tes debẽt in petuo careẽ retrudi. ut ex. e ·
ti · e · excoicamus· ij. werutñ qͥ remcidunt
in hereſm abunata relmqn di ſut iudico

.2

ſeclani. et idẽ intelligendu E cadat alia

hereſ quacũq;· ſi ſi th in Hmõi pumdis ſi⸗
g na pnjie manifeſte appareãt et Hiiliter

petierint ſacra pni e euk ariſtie nõ ſüt eiſ
denegada. utz · e · ti · li. vi. e. ſup eo. ualr
etia eoꝝ receptoꝛ es fautoꝛes defenſoꝛes

et credentes diunerſis mo dis pumũtur ·

hetur ibidẽ. c. excojcamus · · Ceterũ el e⸗
vicus degradãdus ꝓpter hereſim mdutuſ
ſacris veſtibʒ hůs m mambʒ mſtrumẽtuʒ
wel omamentũ ad oꝛdmẽ ſuũ ſpectãs qh
ſolẽmiter mĩſtraturus ad ep̃i pntiã duci⸗
tur et tũc quelibʒ res m oꝛdmacone ſua
ſibi tradita iterũ aufert᷑ ab eo meipiẽdo

ab illo qð ei ultĩo datũ fuit uſq; ad pᷣmã

veſtẽ q datur in collacoe toſure · et uti pt
epus ad terroꝛẽ verbis aliquibʒ oppoſi⸗

tis illis qᷓ m collace oꝛdmũu ꝓlata ſunt ·
ut aufermus tibi wſtẽ ſacerdotalẽ 1 oꝛ
dme ſacerdotali te puamus ac. ultio di⸗

cendo · aũcłate omipotetis dei pris 1 filn

et ſpũs ſancti ac nia aufermus tibi Pa-

bitũ clericalẽ 2 depommus degradamus

ſpoliamus et exumus te omi oꝛdie bnſi⸗
cio pmlio cli cali· et poſt raditur tũdetur ·
hee omia hntur de pems·li · vi. c· degrada⸗
tio. ubi etia ponũtur alioꝝ des ra dacoes .
ct iſta degradacoõ ꝓpter hereſnn pnte po⸗

teſtate ſeculari elebrãda eſt· quo facto
dicetur ut degradatũ ĩ ſuũ ſoꝛũ recipiat ·
et ſie m telligitur tradi curie ſeculari · ꝓ

à tñ debʒ eccta efſicaciter intercedere ut
citra moꝛtis pi iculũ cirea eũ ſnĩa modere⸗
tur · hec e F dv. ſig. e· noumus. Quarto

militari ꝑſecueõne ꝙ ſi aliter noõpt fieri
armata manu ſut ab eis oĩa bona auferẽ
da ¶ Quatũ demq; ad tereiũ ſcʒ erroꝛes
epicurioꝝ et ſilii q ꝓcedũt ex moꝛdma⸗

to affectu carnalitatis ſciẽduũ ꝙ peccatuʒ

adhuce in voluntate pſiſtes intellectum

auertit a recta ↄhdera cõeq; woluntas

mala eliges oppoſitũ alicuius racõne di⸗

cante nõ pꝑnittit intellectum diu ſtare m
illo recho dcãmme. auertit ip̃m ab hoc

et zuertit ad oppoſituʒ vel ad aliqð nnꝑ⸗

tinẽs· ita ꝙ pleriq; exce cati tali malicia
noõ aduertũt ſe ermre · ſicut refert ſen eca
in epla. vi. ad lucillũ. dicens ꝙ vir q dam
familiã quã dã habuie qᷓ ſů ito facta fuit

aco ma= emrit mralick

AU

di

Juexſi ua volgtas r llen
vecn Wſdhτωοιι nceitl.il

dan ceca ineredibilẽ rẽ tibii. zzt hvera narro.
18 R⸗

ipᷣa famlia neſcit ſe eſſe eecã ſ̊ ſp negat

düſie ectt ped ago gũ ſuũ ꝙ de domo recedat hoꝛ⸗
en tatur dic em domũ tenebroſaʒ eſſe · et ſb⸗
nich dit ſeneca. hec mquit qᷓ in iſta fuert fami⸗
erſong lia nobis accidũt· nemo ſe auarũ mtelli
mminn git nemo cupidũ ceci duces querũt noſ
teruche⸗ ſme duee erramus · et dicimus. non ego
mdutuſ ambirco ſus ſuvita mea magnas reqᷣrit
nunen expenſas· alius dic non ẽ meũ vieiũ ira⸗
ds cundũ eſſe adoleſcentia facit · nõ eſt ex⸗
nädue, trinſecum maluũ nrm mtra nos ẽ mviſce⸗
meſi ribus njris ſedet · ſed ideo difficulter ad
apieco ſamentẽ wemmus q; nos egrotare neſci
idyna⸗ mus.·h̊ ille vñ hee auerſo qua voluntas
tut bt auertit mtellectuũ a rec ła adeeis o⸗
opoſ⸗ agit dupfr. ßm tho · ſcðᷣa Fe. q· xv
talne. mõ p oceupacoem mẽtis circa alia qꝗ ma⸗
oox geis diligit quibʒ ab in ſctõe hmõi mẽs
luod, auertitur m illẽ pᷣs· ſupeecidit igmiſ ſeʒ
alſ ddcupiſcentie et nõ viderũt ſolẽveritatis
We et nquidẽ occupatur ho eirca feditate lu
mus xurie · tuũe ꝓPrie gnat ecitatẽ mẽtis 4 q̃i
, totalr excl udit co gmeoem bonoꝝ ſpũa

li et hoc ꝓpter delcacones ven ereoꝝ que
eeteris whemẽtioꝛ es ſũt· Ji wero ecirca de⸗
lectacõeʒ gule vel ſiniu o blcãaconu ſenſu⸗
alin tüc ꝓprie gnat ſenſus hebetudmẽ ꝗᷓ
ee regcddit hoĩem debilẽ circa intelligibilia. et
elh ideo ſic oclis dxbilibʒ odioſa ẽ lux ſic illis
hat⸗ mẽtibʒ ogmeo writatis ẽ penalis pſert

riur⸗
ader
wes⸗

cd m illis in qui bʒveritati ↄtaire noſcũtur.
ernt Aden qʒ cirea ambicõem tũe plerũq; ge⸗
dNℳ.. nerat ſciſmata in eecia et mſimta bella et
u ininſtieias m ſeculari milicia ut aute v᷑ꝛi.
rfen xxiin. qin.c· mter ſciſma herehʒ H̊ eſſe
Eni . DM arbitroꝛ qꝛ hereſs puerſum dogma habz
es ſeiſmavero poſt ep̃alẽ diſſenſonẽ ab ee⸗
m⸗ cleſia pariter ſepatur qð quið ĩ pᷣcipio
ng aliqᷓ ex ꝑte mtelligi pᷣt diuerſu. ¶ Cete⸗
tum rũnullu ſeſma ẽ miſi ſbi aliquã ſereſnn
tas ↄſingat ut recte ab eccia receſſiſſe vide⸗
edi⸗ atur. er m tho. ſcda he · q· xxxix · in duobz
wen, peecat · Primo q ſe ſepat a ꝛuione mẽ⸗
ſoe Pron eccie S co q* ſubdi recuſat eccte
mp⸗ capiti Oeðdo mo do ↄtin git ex eo volü⸗
ſa tas coꝛruptaa m ꝓfunduũ maloꝝ dnner
necr ſa ſpontan ee reuorat in telledum a con⸗
ſam ſideracone recta pme veritatis et oĩm qᷓ
fuit
—8
s.
e

ad illamn mentẽ 5reducut. utai illud ps.
nolut intelligẽ ut bñ agẽt · vñ pᷣs . jĩ quo
Verſus ille 2tin etur. ut dieit glo · agit de
erroꝛe quoꝛũda di eẽtiũ mala oĩa eſſe ex
vicio nature creacoms nr̃e.bona vero
ex libero arbitrio q ha deſtruit damid

min s diees. mala omia ee a nobis. bona

vero ex deo p gram. ſic inſipiẽs dixit in⸗
mſtus · i. deliberauit in ſemotipo ubi homo.
nõ videt. Nuid. ut delm quat · i. libere pee⸗

cet q; nõ ẽ timoꝛ dñi an oclos eius et ſic

nõ curat ſi vus videt. Cur teqim̃ doloſe

egit moſpcu eius· glo · e miqᷣtate ſua

cũ dolo querẽs noluit vere muemre do⸗
luiſſe · multi enĩ inquirũt mi qᷓtates ſuas
ſed cũ dolo nolẽtes eas vere muemre et
odire ꝗ cũ eas cognoſcũt nõ dimittũt
defendunt · vel noluit ſtudere legi dei. ut
inuematur iniqtas eius ad odi i. ut p
eã̃ alegẽi muemret mmiꝗqᷓtatem ſuã odiret
q̃ip ignoꝛatiã excuſari poſſet werb a oꝛis
eius miqͥtas dolus et ſie ex coꝛde pru⸗
pit im os ⁊ opa exterioꝛa q noluit intelli
gere ut bñ agsét · etiã ſi poſß er bñ mtolli⸗
gere er bñ agẽ cũ nõ deſt ei ðmus mſtin⸗
ctus ad bonũ · ̊ nolnit jmo miqtatẽ me:
ditatus ẽ in cubili ſuo aſtitit omi vie nõ
bone · malicia auũt nõ odunt ſ potius di⸗
lexit ex im pro bawolũtate et eleoe li:ar.

malicie adherẽ de ßm tho. ſcða he. q.

