publica ꝓ Hibite fuerũt ſupplieiu ↄſtitu
lum fuit hijs qᷓ illis artibʒ vterẽtur · de qᷓ

arte multa ponutur xx vi. ꝗq· v· e. nee mi⸗·
rũ · etvtentes ea ſut excoicati p exnagan.
Jo· xxij.que meipit · ſuper ipius ſpecula.
ubi 5i. K quis demon es in uo cauerit vel
eoꝝ auxlliñ poſtul auerit aut fedus ĩpa⸗
cũ cũ demo mbʒ fecerit aut oos imuocaue

rit aut if os adoꝛauerit aut m coꝝ noſe

imagm es anulos ſpeculũ ſiue rẽ allà ma
gice ad ip os dem ones obligados coſti⸗
tuerit aut rnſa ab eis petierit excoicatuſ

eſt ipo facto · q̃s tñ abſoliit ab iſta ex⸗

cõ micacõe nõ expnytur ibidẽ ¶ Scðo
pneipalr peccãt circa ſoꝛmãa rei et hoc du⸗
pliciter · Drimo qñ rẽ pam quãtũ ad ex
terioꝛe app arẽtiã accepta er gratam bnq;
valente faciũt· cũ tn in weritate nõ ſit ut
ſic dcipiat ſnnpliees hc ſeptoꝛes libroꝝn
mutili et meoꝛ recto n· eoloꝛãtes etiã ali⸗
qᷓs ſpẽs ut recẽtioꝛes app areãt renouan⸗

tes wte res pãnos ꝑ fullones à tictoꝛ es

et ſies muentoꝛes q renouãt melioꝛant
din erſa · nõ quide hm ſbam ſ tin hm exte
rioꝛẽ app aretaʒ. Scðᷣo vero qñ rebz Hua⸗
no vſui nccrijs addũt multa ſupfſlua ex
curio ſitate v amtate t nouitato admueti⸗
ones deteſłabiles adiciẽtes ut aĩos alioꝝ
alliciat et ad eoꝝ ↄpacoem mducãt. vn
mala multa ſequutur nõ ſolũ p tali ab⸗
ußſionẽ ſ etiã ꝓpt alioꝝ exẽpluntnmmitaco⸗
nẽ h talla po ſtq; im ↄũem ↄſuetudme prie
fuermt mtrod ucla licite poꝛt ari poſſent
n ſubeſſet alia cauſa pmecõſa qu ap ropter
eſſent vitanda. qma dicit tho· ſcda ße. q ·

.Clxix · ꝙ in rebʒ exterioꝛbʒ quubʒ vtitur
bõ p̈t eſſevieiũ ex pte ſvĩs vl ex nodia⸗
to affectu utetis.vel etiã ex nnmmo derman⸗

tia ꝑ 2 paconẽ ad hoĩm 2ſuctudmẽ cũ qbʒ

vunt. vñ aug · in · iin · ↄ fel · ꝙ eotra moꝛeʒ
oim ſut flagicia ꝓ moꝝ dmerſitate vita
da. ut pcẽm inter ſe cimtatis vel gẽns ⸗

ſuetudmevel lege firmatũ nulla einis vel

pegrmi libdinevioletur · turpis ẽ en oĩis

ps ſuo vmuerſo nõ ↄgruẽs · et id eo ſicut
oꝛnatusacultus extorioꝛ variatur m di
uerſtatẽ tm locoꝝ ſic etã dʒ ſe qs co⸗

ſoꝛmare ↄſuetudimi tpis illius et loci ubi
ſaltẽ diſpar cultus et oꝛn atus ſcan dalũ
gnaret. ſiẽ dicit aug · in· de doc · xpiana · q;
talares et mamcatas tumcas Hre apud

EPrrrrr,

—èð,

e.

en
ml
ne
ipn
oeaue
roi⸗
ang
wſt⸗
n
o
der
tut
bror
al,
um⸗
c
dant

,
1

7

veteres romanos flagiecii erat nũc àueẽ
honeſto loco natis nõ eas hĩr̃e flagiciu e.
ex ꝗ bz omibz ↄcludi p̃t q; m illis artbz ꝗᷓ
ſut rerũ nceriarũ advita huanã deducen⸗
dam pectãt artiſiees admuemtes aliqua
ſupflua et curioſa· ſedᷣm tho · ſcð a ſede · q·

.c lxix · q; dant cãm efficaceʒ incautis ad

pcẽm.et ẽ regla iurisqui o ccahonè dani
dat damnu dediſſe viðꝛ · Dinc dicẽ eriſoſ.
ſup math·:q etiã ab arte caleeſutoꝝ⁊ te⸗
xtoꝝ ceteroꝛũq; mlia opt: ab ſemndẽ. etenj
plura ad luxuriã dduxerũt necitatẽ eius
coꝛrũpetes artẽ male arti miſcentes. nã
ßm criſo ſ. ſuꝑ math.eas ſolas optʒ artes
wcare ꝗq nccrioꝝ et eoꝝ qᷓ ↄtinet vitã niaʒ

ſüt diſtributie 1 ↄſtrucliue · Di igit opi⸗

bus alieuius artis ut pluries aliqui ma⸗
lovterẽtur q;ᷓuis artes de ſe nõ ſmt illicite

th pꝑ officiũ pnᷣeipis a eimt ate extirpãde

m documta ploms ſic facture ſupſue et
ſuptuoſe coꝛtinarũ imtheammũ a ſilium.
q in triplo plus valent ꝗꝓpter addico nem
ſupfla. SFic fracture wſt nnẽtoꝝ calcei ro⸗
ſtrati Ma q nulluis ſut vtilitatis h impe
dimẽti plurmmi merito ſut a xpiano ta qᷓ;
ſupſtieo ſa totis mſibʒ deteſtada.q;ꝛ plerũ
q; talia paratin de ſudoꝛibʒ vꝗ ſaltem de
elemoſmis p auperũ quoꝝ vtiq; ſut omia

ſupflua · Jere · ij alis tuisg inuẽtus ẽ ſan⸗
guis aiarũ pauperuz. C. Torco pneipalr

peccãt eirca finẽ mtetũ q; q faciũt ĩvſu ad
malu ſinem deducũt. Ad cums euidentia

ſciedu ꝙ qda artes opacoes mauales

ſfut q ſnnpſr pmeoſe ſut.utpote quoꝝ u⸗

ſus ẽ pmeoſus ⁊ da nabilis nece ad ullum

vſu Huanuz utilis ß tin ad pniciẽ coꝛpm
vel aſarũ·ſic qᷓd aʒ wen ena moꝛtiſfera 1ac

nullüũ vſu Puanũ utilia ut cũ facuit decio ſ

vel tabularia ad ludẽdũ ad aleas fucu⸗

mæeta ad mfardandũ vultus mulierũ cri⸗

nes adulterinos vel eoloꝛatos pictums

laſciuas ' cmeris vlectis ac alijs locis

ſerta de Hoꝛbz a ſilia q mchilvalent ad u⸗

tlitatẽ huanã ſi tm ad imterituʒ aĩarũ. et
moꝛtaliſſmme peccãt talia exereẽtes faciẽ

do tenẽdo dãdo alienãdo à vendédoet
omia peca qᷓ Petratur occaſione rerũ illa

rũ oĩm aĩarũ hoꝝ occaſione peũtium rei
ſut apud deũ ut ex de miut · et da · da · c · K ·

nee ꝑ ig noꝛatiã excuſantur exquo ſciune
vel ſeire tenétur omos ꝙ ↄuiter talibus
abutũtur. quilibʒ en o bligatur ſcire cũ ꝗᷓ
viclum lucratur vtrũ ſit lici ta vel ecotra.
qð ſi nõ fac nõ mius ẽculpabilis. ut d co
c.K. ſ culpa· viðᷣꝛ oni ꝙ nullus laboꝛ nul

lũq; oſſteu appꝛobari dobeat mſi patẽter

jij · dus dicat: In ſudoꝛev ultus tuixeſce

ris pane tuo· Nateter ondit nos nõvelle

laboꝛare vel deſudare mſi m opere illo qðᷣ
valʒ ad ſuſtentaco em vite nre.quedam
etiã ſut artes ⁊ opacones mauales qᷓ ſunt

multũ imndifferẽtes oo ꝙ Hijs quedas ut

plurimũuũ abutũtur q dam aut eiſdẽ bnvti

pñt ſc ſut gladi lancee baliſte ſa gitte

quibz vtuitur hvĩes bn wel male. Silr qda
venena. Itẽ aurifrigia ac ſihia oꝛnamẽta

et breuiter omia quibʒ hoĩes pnᷣtvti liete
et illi eite· et m hijs mdifferenbʒ pnᷣepalr
reſpicièdus eſt finis inteneõnis ĩ facicẽtibʒ
et vendẽetibʒ nã ſi credént h̊ alicui ſoꝛe ne
ceſſaria vel vtiliavel etiã ſi aim Habuerit

mdi ferentẽ ſiue de hjs l cogitauerint

qqʒ raco em cogitãdi ſup hins nõ habue⸗

vmt tũc nõ peccãt · etia ſialij hijs abntüt⸗
ſic ondit aug. et Habetur.xxi ij. q v. c. dd

occidẽdis ubi ſditur · Abſit ut ea q ꝓpt
bo nu aut licitũ facimus aut habemus ſi
q d ꝑ h̊ pᷣter nr̃am volũtatẽ cuiqᷓ; male ae⸗
ciderit nobis imputet᷑. Alioqu nec fer⸗
ramẽta domeſtica nec agreſta ſut habẽda

nec arboꝛes ſut plãtãde ne quis ex eis ſo

inde ſuſpẽdat · nec feneſtra faciẽda ne qs

ſe pꝑ hãc pᷣeipitet. et qͥd plura ↄmemoꝛem

eſ in vſu hoĩmvanũ ac liciti vñ nõ poſſit
pmeies ero gari·h ille. Si tn eoꝝ ↄſciẽtia
di caret ꝙ alter ad abuſu ſ̊ reqreret wel
ſaltem ſoc dictare dicèt rõne pſone reqͥ⸗
rentis · tu ne vtiq; peccaret · ut cũ meretrix
querèt oꝛnamẽta coꝛpis· furioſus gladiꝰ
et ſihia. v. q· v. c. nõ oĩs.dic aug·/ Meliꝛs
eſt cũ ſeueritate diligẽ qᷓ; cũ lemtate deei
pere· vtilius eſuriẽti pams tollitur ſi de ci⸗

bo ſecurus inſticiã negligebat qᷓ; eſurieti

panis en run ut in inſtieie ſeductus
acquieſcat · Di demq; patẽter hoc ſciat ꝙ

alter ad abuſũ quemt et tñ alteri vendat
vel quõcunq; tradat ut alius abutatur ·
tũc moꝛtali peccat ſi ſaltẽ abuſus alteriuſ
& moꝛtalis. et omia mala qᷓ exmde ſequũ

7 °

tur tradeti piter imputatur · ut · i · q· i · no⸗

tũ in ſi et. xvx · ꝗ· vi. c · i. in fi · ubi ðꝛ · non tim

attedenda ſut qᷓ fht quãtũ quo aĩo ſiũt-
amplms eni reſpicit deus ad cogitacoes
et ſpontan eas wolutates q; ad actus q̃ ꝑ
ſnupli citate aut necit atẽ fiũt· ̊ ibi. Quõ
aut fier debeat reſtituco pdeoꝝn oĩm qᷓ
tacta ſut in pnti 'mõe nẽ p̃dt gillati faci⸗
le diſſimri ſ̊ indico diſcreti ſeſſoꝛis m 6
libʒ caſu pticular prudeter dtermianduz

eſt. nec em uire poli mus ſpualia q; coꝛ po

raliavel tpalia dana cenſenda ſunt eſti⸗

manda (Quarto pnᷣeipalr peccãt circa

moduz opandi q ẽ imſidelis tardus licẽ
omes dietarij et omes oparn ducticij
faciẽtes frnudẽ in diens ſiue ↄ dueli fue⸗
rmt ad dies hue ad an os laboꝛ antes tm
ad oculu.in occulto wero laboꝛẽ ſubtrahe⸗
tes ꝓtrah'tes opus ad qiũq; vel ſex dies
gqs m duobʒ facẽ poſſent â enã opa muti⸗
liavel ſupflua adicictes queſtus gĩa aſſo
retos ea ſmil eſſe nceria· Fil; queda af⸗
firmat ſepuis aliqua adre pacoem vel o⸗
peracoem necria· qdᷣ t mẽdaciter fingũt
ut ꝓprijs lueris ↄſulãt vel etiã in ope poſi
npluna deſkruüũt ut ſie laboꝛes ſuos ꝓtra⸗
hant. omes igitur iſti tenétur ad reſtitu
tionẽ: nã ↄtra ocoſos laboꝛatoꝛes pcepit
dus ade. In ſudꝛe vultus tur c·qᷓi ondẽ?
wllet lalo:atoꝛes ↄducticios obligatoſ
eſſe ad laboꝛẽ uſq; ad ſudoꝛes vultus imn⸗
cluſue· poꝛro de medieo ꝓtelãte moꝛlos
queoſtus gra quõ teneatur ad reſtõnem
vide ſupᷣ in ſermone ubi agitur de bns ꝗ

minſte Aaaab ali s8 extoꝛ quẽt vel exa⸗
Mionãat ¶ Qmto pneipalr peeca nt eirca

tꝑs faciẽtes ſcʒ opus indebito tpe nõ ſo⸗

lũ qntuʒ ad di es dnicos a ſeſtiuos cuius
luerũvocatur mamona miꝗ tatis hͥ etiã im
zllis tpibz in qubz ꝓpter aliꝗᷓs ercuſtan⸗

tias opus illud redditur minus ꝓſicuũ⸗
utz in ſemmãdo ag rũ colligẽdo meſſem
putãdo vmeã inſerẽdo ſurculos. et inhm⸗
ta' ſiſia in q bz negligẽs opatoꝛ ad reſtõ⸗
nem obligatur hi pᷣter ↄſciẽtiaʒ et ſeitum

d:viro ſuo ſub cautione ſibi poſſibilivxel dʒ

Syno ij

ↄductonis ſoe faeit. Ad laudẽ dei.

De ſeptẽ circũſtãtijs ꝓpter qs mer⸗

eantia redditur illicita ſcʒ cauſe pſone
omuũs damm cõ ſot:ij loci tpis mo

On fur · facies ¶ Der · xxijꝰ.
exð.xx · Pono pnᷣeipalr min⸗
e mercãtiaſexereetes tenẽt
ad reſtõem.Ad euidẽtia huiꝰ

materie queri pᷣt vtrũ mercãcia ſit licita
pᷣſertez cũ di cat enſoſ. ſup illð math.xxi ·

Ciciebat ihs omes emetes ⁊ vendẽtes de

templo ꝙ ꝑ h̊ xpᷣus dengnat ꝙ mercatoꝛ

nunqᷓ; pᷣt do placereet ideo nullus xpia

nus dz eſſe mer catoꝛ etã ſiwluèit eſſe ꝓi⸗

ciatur de eccia· Ad h̊ dᷣm ꝙ ipᷣa nego cia
tio debitis ſulta circuſtatijs licita ẽè et ad⸗
mittẽda.qð ꝓbari pᷣt duplr ꝑ ſacrã ſcri⸗
ptun ſcʒ poſitie puatie · Doſitt e pbatir
ex de don mter vi. et vx·c· p vras · ubi ſpa
2aſulit ꝙ; dos cuiuſdam mulieris aſſignari

—

ſalte ali cui mercatoꝛi ↄmitu ut de pte ho⸗

neſti lucrivir onera poſſit mrmonij ſuſt?⸗

tare⸗ Ex quo pʒ ꝙ ſ̃a mercãtiã honeſ aʒ
appꝛobat tanq; licita . Feðo ꝓbare p̈t pri⸗

uatiue· q; li mercantia de ſui natura pecm

eh. ſaltẽ moꝛt ale tũc aliquo loco ſaera
ſepᷣtura ſme dubjo ꝓphibuuſß. ßtiz cũ fere
totus HB mũdus ut expient:i a docʒ ĩ ̊ pu⸗
blice ſp occupet nũquãa aũt ſeptura ꝓhi⸗
buit n dutaxat aliqn macõ e circũſtãtie vi
cio ſe ſc ẽ mereari in ſabbato in tẽplo· ut;

Eſdre. vl. ubi Peipitur ꝙ m ſabbato non
fiat nego ciacõ · et in euã gelio ubi eiecit de
tem plo· Ex quibʒ acedẽ við: ꝙ in ceteris

diebʒ a locis h̊ eis lieeãt· ¶Q uõ auũt dictusʒ

ills eriſoſ· debeat intelligi ondit Aug li.

de qõm. nonmia vete ris teſta · dicos foꝛmca⸗
ri hoĩbʒ ſp nõ li ſie ſi emãtur merces in dei
templis qð abhoirẽ ſe ondit. dns math.
.xxi· qn tei zelo armatus mm trmiut in tẽplũ
et ei eeit omes emétes ven dẽtes de tom
plo ut miſtiee demõſtraret ꝙ empecoibz
et vendico ibʒ de coꝛde ſvĩs qðᷣ ẽ tẽpluʒ dei
auaricia vtiq; cici dʒ ꝗᷓ eſt ã eilla.teſtante

. —

aplo· galat· in:auaricia qe ydoloꝝ ſerui⸗

tus. ipa em deſeruit theſauris ↄgregãdiſ

omes 2tra ctus illiciti· de qᷓ ancilla paulus

e;
ſone
noch
dn.
win⸗
vner
huy

ſgumũe ꝓſeqᷓmi ad gal iiñj. dieẽs. Ei et
aneillaa ſilin eius nõ eni erit heres filins
ancille cũ ſilio libere Gᷓ fuit agarde ſiliss

cums dᷣi baruth · in · fili c; agar 4 exqͥſ 6

erũt prudentã q; de terra ẽ negociatꝛes
torre 1theman1 2fatoꝛes exquiſitoꝛes

prudẽtie intelligẽtie· viã aut ſapie non

muenerũt· et id eo ut pᷣmittitur ibidẽ. exs

termmati ſut et ad inſeros deſeederũt.et

ſonat illud impatoꝛiũ · ei ee ancillã et ſiliũ

eius ne ſcj ꝓter eã nos cieamur a re⸗
gno.nã ſi ↄugerit in mercantijs aneillaʒ

talẽ dnari mercato: relictis ↄgregatis di

S:.· per tria mouetur termaa quartũ ſuſtiz⸗
nere nõ ̈t · Der ſeruum cũ reg nauerit. i.
coꝛpus ſpui pdominãs. Per ſtultü eu ſas

turatus fuerit e bo· i af ec tui rep letũ car⸗
nali deſiderio · Der odioſam mulierẽ in
mmomo 2 mela. i:mente elatã deo odio
ſam et demom copulatã. et p ancillã eũ ſu
erit heres dñe ſue. i. liberũ arbitriũ qð de⸗
ſeruire deberet ip ſmderiſi in roegno ſbie⸗
No coꝛpis qe· h ex ↄſuetudme obſlima
taa ceca totũ regnũ muadit et terrems
in ſeruire ac inhiare cogit q̃ nũqᷓ; anittẽ?
credit de qualibus dicit ps· oculos ſuos
ſtatuerũt declmare in terra· et ̊ ẽ qᷓrtũ qðᷣ
terra ſuſtinere non p̃t· qꝛ poſlqᷓ; doꝛ.ſom.
ſu.ſjl inue nerũt ⁊c.terra mquã ſuſtinere
nõ pᷣt qꝛ multos fraudat multos ſpoliat

multis enã muiã irrogat · Eiee ergo tu
mercatoꝛ ancillãa filuiʒ eius de coꝛde tuo
Kß nõvis ciei de regno quos tunc ceicis cũ
pm reckitiid meé mſticiãa mercantias phi⸗

cis ne tibi ↄn gat illð ps-li:to ta die min⸗

ſtieiã eo gitamt lImgua tua ſic nouacula

acuta feciſti dolũ· ubi oñditur triplex ſtu

dium minſte mercato:is ad exereendas

miuſticias.· Ormmũuũ ẽ coꝛdiꝶ ibi.tota die

miuſ. cogi · S ecũ dum oꝛis · ibi.lm gua tua.

erciũ opꝑis ibi.ſic nouacula a fe· doluz.

S; q difficile eſt merratoꝛem mminſtien ⸗
exui· ideo mercantia po meur inter illa ne
gocia q vix fieri pnt abſq; peco: vnde de
pem · di. v. c. nogo eiũ · ſõditur. ſut enĩ ple⸗

aq; negocia qᷓ ſne peco exhiberinõ pñt·
aut vix aut nunqᷓ· Et ponit ray. qmq; qꝗᷓ
ſue rei famliaris gura· de qua.xx vi⸗di. c⸗

.
. 2
R
5 4
. e
2 *
D „„
”ůẽ *

.

ꝗualis· ubi ſabditur que eura rei familſi⸗
aris vix ab ip̃is agitur q̃ culpã qualr de⸗
elinare xæbeãt ſeiũt· Itẽ militiaanego cia .
tio · de peni · dij. v· e · falſas. ubi ſubditur.·
ideo nmiles vel negociato: vel alicui offi⸗
cio deditus ꝙ ſme peco exereere nõ poſſit
et e.qualitascceotrariũ. Itẽ pcuracõ et
adminiſtrac ſcʒ ĩ thelonio tallijs exacti⸗
ombz et omibz officijs publicis. ibitẽ. c.
de Hijs. et dic ſpſt · Adde ſextũ qð qᷓꝛ pi⸗
euloſius ẽ omibʒ ſe; aduocacõ· a ſepti⸗
mũ nõ obnnttas ſcʒ; ep̃atus offi eiuʒ quo
nl miſerabilius wel ꝑicloſius ſi pfim ctoꝛie
agatur. utʒ expᷣſſum.xl. di.c· ante omia.
vide textũ · ¶ Ad maioꝛẽ aũt eui dentiaʒ
ſeẽdum ꝙ mercantia redditur illicita ex
eircũſtantia ſeptẽplici· inter quas ſie an⸗
guſti abitur mercatur ꝙ vix euadè pote⸗
rit pᷣ eipitiũ eterne dãnacõis · iux illð. ecc·
xx vn.qm qrit locupletari auertit oculũ
ſeʒ a inſticia timoꝛe dei· qꝛ ſẽ in medio 22
pagis lapidũ palus figitur ſic etiã inter
mediũ ẽpeois vendicois anguſttabitur

pecis qui querit locupletari. pma igitur

circũſtantia ẽ ip̃ius pſone qꝛ nõ lcʒ eccia⸗
ſticis et religioſis pſoms vacare merca ti
ombzʒz nemo enj in quit ᷣm aplin militanſ
deo inplicat ſe negocijs ſeelaribʒ vnde.
lxxx vinj · di . c · foꝛmcari hoĩbz ſp nõ l · no⸗
gociari wero aliqñ Icʒ. antoq; eni eccaſti⸗
cus quis ſit lʒ ei nego ciai facloiã nõ leʒj.
Jxo p̃ cipit eis ibidẽ.c.ↄſeqñtiq ab omi
eumſſibʒ negociacõis ingenoa cupidi⸗
tate ceſſare debeãt. aut in quocũq; gradu
Imt poſiti mox a clericalibʒ oftens abſti⸗
nere cogãtur· qi domus dei domus ozo⸗
ms eſſe dʒ et diei ne ꝑ offiea negociacoiſ
potius hit latronũ ſpelũca. Qðᷣ ſi qritur ᷓ
tene ferièdi ſũt clener ꝛ mõchi qᷓ ſeclaribʒ
ſe negocijs immiſcent. Ad ſrndet canõ
deilij lateraneñex ne ele · vel mo . ſe ſo. im⸗
miſ. dieẽs · e. ſevᷣum inſtituta pᷣdeceſſoꝛ
nroꝝ ſb intermĩacoe anathematis phi⸗
betur ne monachi vel cliei ca lu cri negoci
entur. Ex qbz ondi tur ꝙ execo icari deobet.
et ultra ſi ſe nõ coꝛrexerint depom debent
ex concilio canag inen.xci · diec · elerieus.
ubi ſb ditur · qui vero ꝓ emendo aliqͥd in
nuũdmis vel in ſoꝛo daambulant ab officio

ſuo degradentur inter empcõ es aut ubi
emp co nes ſiut ab oſſico deelmãtes wlne
gligeétius ageẽtes ab offico ſuo remoueãâ⸗
tur hoe ibi. Neligioſi th diſtrictius pu⸗
mri debent. ut ex· ne cli. vel mo · e. ſed nec ·
NDoꝛro mi ſoꝛo pemitetiali talibʒ miũgi vel
ſalte coſuli dʒ ꝙ taliter acquiſta ↄtra ſoꝛ⸗
mam pᷣdcãm paupib erogare ſtudeant·
ut pʒ ·xiiij ·q· v·c· q Habens aliquid de ma
lo facite mde bonu: q nõ Habens de malo
nolite acquirere de malo; Et dit · Eſed

oe· de malo bonu facit ꝗ paupꝑibʒ diſpe⸗
ſat qð cũ laboꝛen ſo llicitudme acquiſiuit
iuxta illo facite vobis amcos de mãmo⸗
na mi q tatis· H ibi¶ Hic queri pᷣt vtrum
ne ſit aliqua negociaco que ſit licita cleri⸗
cigvel religiohs: Adg hoe doõm hm my⸗· cp

ſi mdigeãt poſſunt ymo debent aliquo ho

neſto artiſico ſibi neeeſſaria acqrere dum

modo tn ꝓp ter hoc non derogent diumis
ofſſic ijs e utz. xci· di. ubi dᷣ ex cocilio carta⸗
Egm enh.c clerieus vicłun vſtitu ſibi arti
ficio lo vel ag ricultura abſq; offien ſui dũ
taxat detrimẽéto Pparet . clericus omm qui

abſq; coꝛpuſculi ſui mequalitatei. in fir⸗

nmntate vigilis deelt Prdt pri uatus
oyxycoiec tur. et: c· ſeqnti. Omes clertci qui

ad operand validi ſut artiſieiola lag

diſcant ut ſeʒ etiã ſeriben do victuʒ lucre⸗
rtur qð eſt ꝓpriu artifiaum clerceoꝝ et ex
ne cleri· vel mo · e· i. po ſtq; multa nego cia

vecitat dlerieis in terdcã ut hm gloomia

ſmilia caueantur tandè ſubmfert nee thᷣ

nogo ciũ mſt eſt inerdicenduũ ꝓtor ne⸗

celſlitates dmerſas:q legimus ſanctos

Aplos negociatos fiiſſe· glo. ſez pauluʒ ·
Et im regula beaa bndici peipitur pm⸗

veri p quoꝝ manus negocia mo naſteri;

ꝓeure ntur. hoc ibi vnde Jerommus ad
ruſticum monachum multa recitat opera

monachis a eleri eis eõg rua et ea mue⸗

mes de oſe · di. vec. nunq;e de qubz gratia

breuitatis ſupſedeo. Hes⸗ eſt eireumſta⸗
tia cauſe nam ̃m alex de Hal enà layco
m orcari non licʒ mſ ꝓpter duo . vel ꝓpter
neccit ateʒ: ut ſcʒ ſiba ſue famlie ſatiſpacꝭ
peſſit ſeᷣm ↄ deeentia ſtatus ſui · wel etiaʒ
AIpter pietatemut ſcʒ lueretur ad diſtri⸗
buendum paupibʒ v oꝛdmãdo lucrum

allud m alias pias cauſas utpote pmiſv.
ſcðᷣa ße. q. lxxvij . Quĩs inteẽdit negocia⸗
tiom ꝓptor publicam vtilitateʒ ne lczʒ res
ad vitam necrie patrie deſmt et lucrũ pe⸗
tit no qu aſi ꝓ ſine ſed qᷓiſtipendun ſui la⸗
boꝛis · et hoc mo ſmmilr licꝭ. qꝛ diei pt pie⸗
tas · in eo tñ caſu pncipaliter lucrũ finem
po nere illicitu ellet ſm tho. Mercarivero
ter ſubſtantias cumulandas i impro⸗
bam eupidit ate aut curioſitats aut aliiʒ

malu ſinem culpa moꝛtalis indicatur. m⸗

myrũ c ſupflua paupꝑibʒ erogare tene⸗
atur. utzʒxl vij · di. c. ſicut hij. et· c omnes.
ſed latus de hoc ſup dẽm eſt · Ex hijs 2⸗

cluditur ꝙ merratoꝛ lʒ nõ puuret à mehil

aliad muiſtum faciat qð hoc genus hHoin
conmittere ſo let non tñ excuſatur a moꝛta

li l ꝓter miiſt am cauſam lcʒ alias iuſte

mercantias exerecat ſcil: ꝓpter hHonoꝛes
tlicias vel mſatiabi lè cu piditatẽ dinitia⸗
rumde qualibus dic ecciaſtes. ij. c. vnꝰ
eſta ſcvdᷣm non habʒ nõ ſiliũ non fratrem.

tn laboꝛare nõ ceſſat ſcz in mercantijs⸗

nec ſatãtur ocili eius duntys nec cogi⸗
tat di cens: cui laboꝛo i fraudo aĩam meã
boms· ſed ſoc magis dolenduʒ: q; cũ plu⸗

rimi tales reperiatur nullus muemtur ꝗ

tde hoc ſibi ↄ ſeentiam faeit. vnde ghalr

vendere carius q́; ematur. eupiditatis
cauſa eſt et turpe luerum. Hmmiliter ſme
neceſſitate res emere tpe quo mmus va
lent et ſeruare ad tempus carioꝛis ſoꝛi
Apter cupiditatem ut tũcvend ãtur tur⸗
pe luerum eſt. ut p; exp̃ſſum · xiiij. q · ijn · e ·

quicuùq;· quale lucrù ẽ pauperibz eroga⸗
dum· Tercia wero cirecuſtantia é nums

damm ſm ſeco ¶ Pro quo ſciendum pm
eundem. m. iiij · di . xv. ꝙ tria ſut loĩm ge⸗
nera que euvtilitate et comodo rei publi
ce m mercantijs exè reentur. rimmn ſunt
mereantiarũ appoꝛtitoꝛes de aliena ſer pa⸗
tria ubiabudant ad priam cui ſut vtles
et neceſſarie.et tales Habet actũ ſon eſtuʒ
et vtilom rei publices . H edi ſut mercantia⸗

rũ co ſeruatoꝛes qui ſeʒ mag nã quãtitatẽ

mercantiarũ emũt ut aptius ſuo tepe re⸗
periã tur ab emptoꝛibʒ q; poꝛtàtes de lon⸗
gmquo mercatias Wnales nõ ſme gram

fnſt

Foe

lre
e e⸗

nſil⸗

hrpie⸗
flſſeen
nweg
mmpno
taln
trem,
aße⸗
mes⸗
ſ8 17
neh
win
mort
uße
nss
W
ten

nee eti indigens eis poſſh ſtatim eurrete
ad emendu eas· et ſic etia tales coſerua⸗
toꝛ es ſut ad magna vnlitatez reipubliee
dumogdo tantũ meonabiliter lucrari w⸗
Imt. Torcij ſut mercataruz m melms m⸗
muta toꝛes qmi ſcz mduſtria ſua et awee

eaſoem melioꝛes reddũt. ut faciedo de
na pannum. de coꝛéo calceos · de cera d⸗

dlas et ſic de alijs. et tales etia ſut utilos
reipublice. et lucrũ ex Hins tribʒ qſitũ eſt

liciti d dumodo nõ obſtet aliud canonici.
uius raeo e & m aplin pma coꝛmt. x.
Lemo mulitat ſtipendijs ſuis vn ;· et di⸗

gnus eſt oparius mereede ſua- In mer⸗

catione aut multa currat ꝓ reipubliee

C 0. mtaßte

rea eſt circuũſtantia ee quo ſeiendũ

ꝓꝙ locus in mercãtijs vi tadus ẽ duplex.
Premus eſt locus inhon eſtus aſuſpectus
m quo quis nõ debʒ nogociar nec etia 2⸗

uerſari. ut. f. de arbi.lI.R cũ dies. eh arbi⸗

ter · lxxxi· di · c· in omibʒ obſeruari 2 uenit

ut certus q́s ſeʒ maturos certo tpe. ſcʒ in
die et certo m lo co ſcʒ honeſto et mamfe⸗
ſto · et certis p ſoms ſcʒ honeſtis· wl apa
rere clericus vel lo qui debeat mulieribus
ut excludatur o omis nephãda ſuſpicio·
hoc ibi. Scdus aũt locus eſt ſacratus q

ſeruitio et vtilitate que inſte pmu pme⸗
rimo occurrit eoꝝ mduſtria. P

ren tur.

qma E nõ eſſent mduſtrij rerù valo:
pens expenhs piculis comoditaub; *.

tiliter eſtimandis ad hoc nequaq́; eſſent

ydonei. Scdᷣovigilantia et ſollietudo
que m talibus eſt nccẽria: Tercio laloꝛes

merie· et ncomo da multa que ſuſtme et.
Rer pericula multa que varie cotn⸗

Fumt⸗Q mito qʒ; ſep ius ſme luero omma

uſpinent ex dinerſis m foꝛtunijs.et id oo

merito lucrũ p̃diclis circuſtãtijs 2 ptẽé8

et diſeretuz exmde poſſunt menabiliter
repoꝛt are. Ex quibʒ vlterius concludi pᷣt

ꝙ; Hij qin nec mercantias tranſferũt nec

conſeruant nec vundinis laboꝛe wel mdu⸗

ſtria⸗ melioꝛando nmmutant reputantur
mercatoies mutiles pmeoõſ vide plem

us de hoc ſuperius ubi erte de minſte

lona exackionatibus. ¶ Quarta pide

eſt circuſſatia conſoꝛtn.cũ ſcʒ res carius

ven dutur tra ſeltibz q; maſuris aut ruſſi⸗
cis ignaris ſimplicibz q; exptis ⁊ aſtu⸗

ts lcut ſieri ſolet in nudmis qñ panem
mmuuũuũt ponde vmũ wel ceruiſi menſua
Rie de alij 8. co ntra qð mamſeſte p peipitur

ex de omp· ei Wn. c. placuit ubi ſtatuit ↄ2 ⸗
aili ſacrũ ꝙ pᷣſbiteri ſuas plebes amo ne⸗
ant ut 1hoſpitales ſmt et nõ rarius ven⸗
dt traſeutibʒ q; in meorcato vendere poſ⸗

mt ubi die glo · ꝙg pnt etia a4d hoc cpelli

p excoicacõ em. ut · xl ij. di. . nic entam.

35 wru eſt ßm Inno. ſi hoe notoꝛiũ eſße 4

moneſtuz elk in loco tã excellent: utpote

dmmo cultui mancipato intendere nego

ciacombʒ 38 eſt dedicatũ ora coibʒ· cotra

tales en dñs ardentiſſmmũ zelum oſten⸗

dit cu mtras der templum ciciebat: nõ ſo⸗

lum vendẽtes ſed etiã ementes eoꝙ ven

dentibʒ occaſionem mali p̃ſtiterũt in loo
mdebito- et modo pturbatuo oꝛonis ct
dinmi eultus Attedens igitur eccia ſanz
cta in talibz maxnmã diumam offenſam
pPeipit ex neilio lugdunen·li · vi · de un⸗
mu. ecci. cemt et ali oꝝ loco. c. deeet domũ
2 wei ſanclitudo.dicens mter alia. ¶ eſſeont

in eccijs eoꝛũ q; eimterijs nego eacoes.
peipue nundmarũ ac ſoꝛi cumiſcũ q; tumſ
tus et multa alia ibidẽ ſeqᷣ tur inferenſ

cuſa⸗ E Phibicoms oĩm eu dieit ˖ ne ubi eſt

pecon wnia poſtulada bi peccandi detiir

occaſio- aut dephend atur peecata emitt.

5 exta qui deʒ eſt circumſtatia tꝑis qdᷣ

etia poteſt intelligi dupki.· Primo mwer
ta ſieri non debent diebz dnicis ſeſlis ·
m quibz ab hmõie opibze eeſſandu eſt extra

de ſerys. c · omes dies dñicos a weſpera m
voſpera m cũ omivenera cone deeernimus
obſeruart. ſequtur ut mercatũ in eis mi⸗
mme ſiat. ſed de ̊ͥ latius dem eſt in ſcðe
p̃eepto · Hcdðo poteſt intelligi ꝙ mercata

mime fieri debet m nocte im ↄuminjs ⁊ ebri

etatibʒ potiſſnne regnat ijbi decptο⅓
Ipter raco em diſeretionẽ in pꝑte ſopitã
qua redditur ſuſpecta mhoneſta merca⸗
to· ſicut a ſmmili diei pñt imhoneſta indi⸗
cia que ſierent in nocte vel non clara die⸗
utz ex de off · dele e · Sſuluit · n vbi plane

Sen

de loe expreſſum eſt. f. de oꝛig · iut. l. j· E
quia magiſtratus· Aliqum tale iudiciuz
ſuſpectũ redderetur· qma qni male agit
odit lucem. Septima demqʒ eſt circuſtan
tia modi:nam multis illieitis et miuſtis

modis pleriq; mercatoꝛes ſuaſ exereent

merca cones quoꝝ numerus varius mul
tiplex ſubtilis et ad dcipi endum efficax-
pᷣſertim hoc tpe nouiſſmo in quo maledi
cta cupiditas m homie pᷣualuit· Jam eni
mſtareviðꝛ tẽpus illud piculo ſuz peſſnni

antixpi. qui ut ðꝛ apocalip· xiij. Faciet ne
qs vendere wel emere poſ mi habeat m

textra vel m fronte caracterẽ noĩs beſtie

p quem camcterem ſpũs deepeõis me⸗

dacij vhgnatur eo ꝙ antxpus plenus
erit mendacijs et deepcombz. et in cara⸗

clere illo adu erſa bitur werttati Illi q; vm
uerlſi qui coꝛde oe et ope medaces ⁊ fal⸗

laces erũt vmue rſaliter adherebũt quòꝭ

m caractere frontis ⁊ dextore denotãtur. .

Hunce antixpᷣm cum ſuis dns ihus tand⸗
interſiciet ſpiritui oꝛis ſui cũ wenerit udi⸗
care ſeculũ ꝑ ignem. Ad laudem dei ·
¶De apꝓpꝛop acõne rerũ tranſlacõne
dñnij ip̃ms reivelvſus eius et de p̃ᷣſeri⸗

ptione rerũ acvſucapione quomõ fi⸗
eri licite pñt. ¶ Hermo· xxiijꝰ.

On fſurtum facies. exoðᷣ·xx.
SHicut habetur in decretis · di⸗
viij · Ci. Jure nature omma
ſut ↄmuma omibʒ quod non
ſolum mter eos ſeruatu creditur de qui⸗
bus legitur multitudinis credeénuʒ erat
coꝛ vnu 1 ammavna m dmo: verum etiaʒ
ex pᷣcedẽti tẽpoꝛe ap his traditum inuem
tur: vnde apud platonez illa eimtas in⸗
ſtiſſmme oꝛdmata traditun m qua qniſq;
ꝓprios neſcit affectus hoc ibi. Sic etiam
mre diumo omia ſut eomma. vnde aug·
ſup Jo et po mtur ibidẽ.c.quo iure · dicit
mre vᷣ-mo· dni eſt terra plemtudo eius.
paupes diunites de vno limo dñs fecit ·

et diuites 1 paupes vna terra ſuppoꝛtat·

Jure ergo Hũano dieitur heevilla mea
eſt hec domus mea·. Jura auteʒ humana
mia mpatoꝝ ſut. Quare. q; ium hũana
p impatoꝛes et reges ſeculi deus diſtri⸗

but humano geneÿri. Tolle uma nnpem⸗
touꝝ. et quis audet dice hec villa mea eſt
Et ſubdit · p ium ergo reguʒ poſſidentir·
poſſeſſiones · et ſic in ſtatu quidẽ mnocen
tie lege nature comumsvſus oĩm qꝗᷓ ſunt
lne it do i le oiſe wburt⸗ er
ampliuus valuiſſet q; di ſtin c dommon
tũ ꝓpter paciſicam ↄ uerſaconem · tu etiaz
ptor neceſſariam ſuſtentaconẽ quia tũc
nullus occupaſß quo d alten necriuʒ ex⸗
titiſe̊. Ius i gitur nõ fuiſ nccriuʒ illud ab
eo p violentiam extoꝛqueri· ſnmiliter tũc

ad ſuſtentacoemvſus eoꝝ magis ſuffici⸗

ens extitiſſet q; ſ p cludẽtur vſus alicuiuſ
aliem. Að ſi queritur· cur ergo p ceeptum
hunis legis nature reuocatu eſt poſt la⸗
—
pſum Huane nature Ad P dom ꝙ Ptor
tria facta eſt illa reuocacio poſt lapſum.
ita ꝙ m ſtatu nature laple rephenlibile

eſz omia eſſe muma nociuũ rei publi⸗

ce ↄtra di ctum plato ms ia alleg atu.Pri
mo aꝓpter neglige nuã que exmde ſequê⸗
tur: co ꝙ terre m ſo litudmem redigere⸗

tur et omes artes deperirent. wies quoq;

ocio dveteſtabili tepeſceret qð eſſer ſentina

oĩm vicio n cotra mand atuʒ ꝓtloplaſtis

traditũ in ſudoꝛe vultus tuiveſceꝛ c. nam
ſi cũdis a gri eomunes eſſent · ſc enam co⸗
mune oſſß agros eolere ſemĩare metere h
experiẽtia docet ꝙ de comunibʒ quaſi nul⸗
lus vel modicũ curat· Scdᷣo ꝓprer maliciã
que pꝑ hoc maxnme n utriretur. q; nullus
muemiretur qui cũ commtate fruc luũ ſibi
Vllet applicare laboꝛ em. et ſi q; muem⸗

rotur hmoi tn qᷣſ mehil ſibi retin ere poſſit

cum ſoꝛtioꝛes plus debito de boms comu⸗

mbus occuparent nec malicioh vel aſta⸗
ti pumri poſſent alleg antes ſe non occu⸗

pare alienum ac ſe talibʒ mdigere · et ſie

mali ſp haberent meluis et bom peuis · α
mali multa ſibi ſupflua cong regarent et
lom tm necria accipent · Tereo ꝓpterm⸗
mnmicicias excludedas cũ eſſ ocraſio effi⸗
cx tinue diſcoꝛdie mter homĩes q; vlu
res vna re vellent ſnnulvtiviolentiaʒ ſibi
miucẽ inferẽtos · Sic legitur de nemroth·
gen.x. cepit neroth eſſe robuſtus venatoꝛ

=— — „ —— — —W — —

.

gue

woe

ſu
ſb
t.

ce

q; in moꝛte hom mu

ipᷣius rei · Ideo pmã trãſlacõnom pnti
ſermo ne ꝓſeqauamur. Pie queri pᷣt
quot modis fieripᷣt tranſlacõ dommij
quarũlibʒ rerũ de vno in alterum. Ad
hoc diceẽdum ꝙ principaliter duobus
modis ſcj aũctate publica wi puata.
Primo ſieri poteſt auctoritate publica

„

eoꝛã dño · id eſt hoĩm opꝛeſſor exſtin⸗

ctoꝛ · Joc eſt pꝑmittente dño · m ſco. et

glo· Ex quibz omibzʒ pʒ ꝙ rei publiee

nullo mõ talis comitas expediret m
ↄdiconem Huane malicie hijs tpibus
nouiſſnmis. et ideo redacta ſunt fere

omia ſmgula ad quãdaʒ pticularem
appꝛopacoem ut hoc dicatur mea et IH

—

tuũ · et hHoc quudẽ eſt fundamentũ omis
minſticie in ↄtrectando rem alienam·
eam remo to aut ſoc p̃cepto legis na⸗
ture de Habedo omia ↄmuma et p ↄnS
eeſſa licentia appꝛopandia diſtmguẽ
di omia non ſiebat actualis diſtmclio
et appꝛopaco p legez nature neq; ꝑ le⸗
Kom dium az.· et orgo relmᷣtur ꝙ p le⸗
gem poſinuam wl oumanam. et poteſt
dici ꝙ lex ab ipo noe pmulgata fu⸗
it aut ab aliquo electo a ſilijs ſuis m
pneipem eoꝝ wel ab alio cunßa comu⸗
mtas Hanc aũctem ↄmiſit. que mquã
lex fuit wel eſſe potuit qð res tũc nõ oe⸗
eupata eſ pmo occupantis eam et ſie

poſt hoe diniſerũt ſe ſuꝑ terrã ac ex tũe
vnus occupauit vnam plagam alter
autẽ ꝗliam eo coꝛ ſco. m.jiij. di. x viij.
q. nj doſte, igitur introducta fuit re-
rum ommũu diniſio: neceſſe fuit ꝑ ↄns
fieri dnioꝝ reru traſlaconem ꝓpter va⸗
rias cauſas occurrent 8. m m vita
Ad cums euidẽ
tiam ſciendum ſm ſco ub⸗ ſuß.· ꝙ inſla
tranſlacõ rerũ dupliciter fit ſeʒ quatus
ad domim rei · ut ſi res a dmmovmꝰ
i dommiu alterius traſeat. et quãtum
ad vſuʒ rei ſiue ms vteẽdi dom⸗ no tame
apud ipᷣm rem tradentem remanente.
Piquiainſttcawl m uiſticia traſſacois

vſus jpins rei eaſdõ regulas habʒ qᷓs
ipa tmnſlatio iiſta æl miuſta domnnj

„ * *

ut

ſeilicet alicuius principis wel legis. de
Jus ſom in⸗ di · xv. tal em pomt ↄclu⸗
nonẽ· ꝙ tranſlatio domnnj legis iuſte
inſta eſt ut pʒ in pᷣſenipeõne quãtũ ad
mmobilia ꝛ m vſurap ione quãtuʒ ad
mobilia· In quibzʒ eſt iuſta traſlaco qðᷣ
ꝓbatur ex de pᷣſcp· in. c. vj gilanti.glo.
K illo verbo. aliena· ubi p; expſſum ·
Eſt aut ſcripeõ vel vſucapio acquiſi⸗
tpalis a lege diffmit. Et ell ſetio m
immobilibz ut mm domo agro vmeis et
ſmilitr Joſsp n move zali; locum bt
ut in ſeruitutibzʒ electoibʒ actõmbzac.
ut poſtea videbitur. ſucapiowero im
mobilibz eſt. vñ m ſco. ibid. hec pſcri⸗
ptio iuſta eſt triplia mcõ e. Primo ro⸗
ne paciſiee ↄuerſacoms nam iuſte ſta
tui poteſt a legiſlatoꝛe qð neceſſarium
eſt ad ſub ditoꝝ paciſicam conuerſa⸗
nonem ſed dommmuz neglecte rei kcut
one tranſferri in occup atem eſt neceſ⸗

tione· qꝛ ſi non tranſferretur dnium m

occupantem ſ̊ poſt quãtumcũ q; tẽpus

apud pmũ ↄtinue remaneret tũc oꝛire⸗
tur exinde moꝛtales lites eo ꝙ poſſet
ille qui rẽ neglexit vel eius heres poſt
quantumcũq; tpus repetere rem illam
neglectam ab alio quaocũq; tpe oc⸗
cupatam ac ꝑ hoc tales oꝛirentur lites
mpoſſibile eſß eas deeid ere 2 pba
tionẽ ſufficientẽ habere nõ poſſen t. et p
ↄſeqñs oꝛirẽtur odia cõ tencõ es rixe
Petue · ex quibzn ceẽrio pax rei pblice
pturbata remaneret. Scvᷣo vero raco e
Pblice offenſionis. legiſſato: eni mſte
punire p̃t ꝑ lęgẽ quelibʒ tra ſgreſſoꝛeʒ
pena coꝛpali. Cuius traſgreſſio vergit

m detrimentũ rei publice multomagis
— . „2
ergo pena reali vel pecumaria app lica⸗

do illam fiſco · ergo pari mcone p̈t cum
tali pena punire applicãdo illð m quo

pumtur alicui qm in ̊ eſt mimſter le⸗

gis· Hed negligens tanto tẽpe rẽ ſuã
traſgreditur ĩta ꝙ eius trãſgreſſio ver
git in dtrimẽtũ rei pbᷣli e cũ inꝑediat

—
*

pacem eõmunem. ers 0 eN lexits re ſe ſe
neglectam applicare ß ſco. et ſic ad ma
ioꝛ em pacem eã traſferre e poteſt ꝗͥ q tãto
tepoꝛe eãa occupamt tane; in mſtruz
logis. Et ex Hpʒ quõ dʒ intelligi illa p⸗
ſuptio legis vel iuris · et de iure contra
quã ꝓ baco nõ admnttit. ut qn mulier
dat dote Pſumtur viru ſtipulatuzʒ de
ea red deda et obligaſſe bona ſua ĩ ca-
ſu reſlitucoms ut ex de ſponſalibz · e 135
qui dedit fide.m textua glo·ſc enã pᷣſu
mitur ꝙ ſie rẽ ſuã negligẽs eã ꝓ dere⸗
liqa habiut · et ſi hoc nõ ſit wrum tñ le⸗
giſlatoꝛ pumt en ac ſi eã Habuiſß ꝓ re
vrelicLa. et illz m q́ derelmqnti aſſilat
inſte reqrit ſilem penam· Cereo demgg
meõne autẽtiee iuriſdeõm s.· nã ſi qlibet
pᷣt ſuũ dnium traſferre in ali · pt etiam
wta ↄmmtas cuinſlibzʒ dyn ium de 2mu⸗
mtate tranſferre in quelibʒ · q im facto
zmtatis pſuppono ↄſen ſu cumſlibz m⸗
cludi. Igitur ↄmmtas illa hns iſtu co⸗
ſen ſu a obligatũ im h̊ ꝙ qulibʒ »ſen⸗ 2
tit i leges iuſtas codẽdas a ↄitate
wel a pncipe ptp lege ſtaz m quelibz
cainſflibz traſferre dmmu. Ex qmbus
patʒ hm geral. obdon: ꝙ poſſidens ali-
qiud inre p ſepceõ is uſte poſſidet. q; p
anckatem legis ré legitie pſcptam wl
vſurpatã potus eſt ꝑfectois⁊ ſup ero⸗
gacoig ꝙ; bite necitatis ⁊ obligaco⸗

ms.⸗C PHic queri pᷣtv truʒ m poſſeſſoꝛe

malefidei pſeptio locuʒ Habeat. pbtim

cũ nõ dmittitur pecm· m aug. mſi re⸗

ſtituatur ablatũ· et talis poſſeſſoꝛ excu
ſacõnẽ nõ Hʒ de ignoꝛãtia. Ad h̊ dᷣm ẽ
p diſtin cõom. qr vel talis eſt poſſeſſoꝛ
maleſidei an ↄpleta pᷣſeptio em vel poſt
2pleram ſep eonẽ meipit eſſe po ſſeſſoꝛ
mal eſdei. Si pᷣmo mõ tũc lbĩ muicem
ↄtrariarividẽ eturins can omcucmle ·
nãa hm uis cano meu u poſſeſſoꝛ m al eſidei
nullo tpe pſeribit. utz. e. ti. in diuſis e
et plamſſime in vltio · ubi ðꝛ · ꝗqm omne
qð no eſt ex fide · i. ox ↄ ſciẽtia pcẽm ceẽ
ockalt iundico diſmnmmus ut nulla va
leat tabſq; bona fide pſeptio tã canoni⸗
ca q; ciulis cũ gnaliter ſit omi ↄſtitu⸗

ꝗ

Liom atq; »ſuetudmi derogãdũ ꝗ q abſh
vpeco morĩli nõ pt obßuari. vñ optz ꝙ q
pſcribit in nulla tpis ꝑte rei Habeat ꝰ⸗
.⸗ ſcientiam ali liene · H ibi · Ecotra wero hᷣm
inus cimile n requiritur bona fides: ut
pꝛ cx E deßſep. c. vigilanti- ubi Editur.
Epheſmus eni legiſla toꝛ ſ olu gpter vi
tãdam multoꝝ ſegmeié et longi tpis

erroꝛe 1 ↄfuſionẽ pus tricẽnali vel qua
diagenali pᷣſeptiom vigoꝛẽ legis m⸗

po ſuit· et ibide m glo. et ſic ſibi muicez
cõtrariãtur· Ex quo pᷣtvlterius a argui

hip ſeripeo maleſidei ↄ coꝛdat eqi⸗
tati iuris natura lig. viðꝛ qꝙ; amboi mra
pdica ſtatuedo debuerũt eã a mſmul

2coꝛdare· Hi vero ſuit miquaa ↄtra eqͥ⸗

