moꝛtaliter. Maxnne tñ in uidi co dumo
reſeruãtur medici ſpũ ales aĩarũ ꝗ in ſeſ
lombh pᷣ dica combʒ peca diſſnnulat ex⸗
ignoãtiavwel negligẽtia à potus ex aua⸗
ricia peca nõ redarguetes meri uiſticiaʒ
et veritatẽ affecu quodã moꝛdmato ſub ⸗

ticetes ac in caſibʒ illietis aut nõ 2 ceſſis

abſoluétes ac plerũq; mmauditaa ſoꝛren⸗
da diſpenſacones falſas admitteẽtes in
cauſis mrimo malibʒ miuſticijs vjo lẽtijs
notoꝛijs vicijs ſilibz. de quibz gia breui⸗

tatis ſupſedeo· Vnũ tñ incid entalr queri

pt vtrũ ſcʒ aliĩ abſoluens de facto quẽ de
iure nõ potuit abſoluò teneatur ad reſti⸗
tuc em Ad i̊ dv̈m m gail. in ſuo ſacrali
he:ſcʒ ei quẽ ſic abſolmt notificãdo ꝙ;
cũ abſoluere nõ poterat· et ym richar. n
jiij. di. xvinj. talis ſacerd os peccat moꝛli⸗
ter ↄfitentẽ tã dãnabilr imn boms aje dam⸗
ficãdo· Nec credit ſcũs tlo. talẽ abſolu⸗
tum licʒ excuſetur ꝗp ter ignoꝛatiã iuris.
hi tñ ſme fraude talẽ ↄfeſſoꝛẽ requiſiuit.
multomagis aut ꝓpter i gnoꝛantiã facli.
ſi ſe; ↄfeſſoꝛẽ putat aũctatem hĩe. Igno⸗
nantia tñ ceraſſa et affeckłata nõ excuſaẽét
nece etiã excuſatur ſacerdos cui tale ius

ignoꝛare nõ lʒ. Idẽ tenʒ glo · j. in v· ex a⸗

—

utates.· in clem̃ · ſu p cathedrã. dic euâ Jo?
anꝙ quo ad penã eternã taliter eofites
ab ſq; fraude tutus é. tñ a ſatiſpaclõe pee
cativ pnia nõ eſt tutus· Sʒ de H plum ſupe⸗
rius m· iiij·pᷣcepto ponutur ( Seðo q8
alteri damnũ in ferre pᷣt ꝑ ſilentũ ĩ lomgs
fame· et ſoc ↄtingẽ ſo let mdirecte. qn ſcʒ
quis audit alin minſte diff amari. cuius
2tmriũ ſibi notũ & et illius famꝗ ſme ſuo
piculo dvfendẽ poſß.ſů mehilomius ta eet
cũ tñ eo tpe ex fraterna caritate taceduʒ
nõ eſt. et ſoc ideo ut vel ob loqntũ fauo⸗
res necduʒ Habitos acqͥrat. wi ia Ditos
nõ amittat aut ne indig nacõnẽ meurrat
ſeu ꝓp tor aliud qð cũq; como dũ exequẽ⸗
du wel incomodũ fugi endu. utz in mliti⸗
bus xp̃i ſepulerũ cuſlodientib; ꝗqviſa xpᷣi
reſurrectõnen angeli terrifica aꝓpparicoe
tecumã accperũt ut wetatẽ ſſůͦticeret. ſic
hijs tpibʒ plurimi nequiter tacent et ali
os in diffamã vemre pmittũt. vñ reus ek
fſicitur diffamie. q; diſi(auit ↄtraire. nam

xi·q iij.ðꝛc. quiſquis metit cuiuſlibʒ po⸗
teſtatis writateʒ occultat irã dei ſup ſe p⸗
uocat. q magis timet hoĩem q; dea. Soq;⸗
r. vtorq; reus & ꝗ writacẽ occultat et
q̃ mẽdacium dicit quiaa ille ꝓdeſſe non
vultiſte nocere æſiderat et ſunt voerba
augad caſuſanũ. Sic enĩ non reſert vtri
Is aliũ interſiciat eibuʒ ſbtrahedo wel ve⸗
nenũ offerẽdo· ſic nõ reſet vtrũ qs alteri
no ceat malicio ſe tacendo vel pmeoſe lo
quẽdo· Tereõ quis alteri dãnũù indirecte
p̈t i ferre ꝑ ſiẽtũ in boms nature· qd eo⸗
tingẽ pᷣtĩ ꝑ ſona priavel ↄiicla ut vxo⸗
re filijs ⁊ ſilibʒet ̊ͥ ledẽdo vel abutendo
de qua dãmſicacoe plemus ſuß dem elt.
ð ſi ag noſcens ſoloło ſme diſpndio
Aprio pᷣcauere potuiſſ alicui ſcʒ mn dican⸗
o qᷓ potuiſ mpedire· Qõ ſi obijcitur ills
pᷣceptuz dñicũ· math. xvinj. Si peecauerit
in te frater tuus ooꝛripe eũ mt te ißm ſo·.
Rñdet tho.ſcdᷣa he · qxxxiij.qꝙ; qᷓ dam ſut
occulta pcca q̃ t vergut m nocumentum
ꝓximoꝝ coꝛpale wl ſpũale puta ſi q̃s oc
culte tra ctet quaß aſiũ occidat à* ginez
violet ſeu mulierẽ rapiat. vel etia ſi hereti
cus hoĩes a fide puatim auertat et ſic de
alijs ſilibʒ· talis eni nõ ſolũ pecrat in te·h

etia m alios. et ideo opoꝛt: ſtati audion⸗
tem ad denuciaconeʒz ꝓcedẽ ſi woluerit a
pticipio ermmis liber eſſe ñᷣ ſoꝛte firmter
et ꝓbabily eredet ꝙ ſtati p ſecretã ãmoni
conem eundẽ ab h̊ ꝗo ſito reuocare poſſ

Quedã aũt peccata ſut q ſolũ redũdaãt in

malũ peccãtis et eius m quẽ peccat᷑ eoo ꝙ;
a peccãte lediturvel ſalteʒ ex ſo la notieia
allicitur · et tũc locũ hʒ pᷣ dictũ pᷣ eeptũ do⸗

mimcũ n alii ſie allicẽt ad pcẽm ꝙ time⸗

ret ecuadè nõ poſſe diſpendi· vñ gnalr
tuu mputa pcem maleficiuʒz qð vero ſi⸗
ne diſpendio ꝓprio mpedire potueris. et
tuo ſilentio patrare pmiſeris · canis mutꝰ
latrare nõ pᷣualẽsquo ↄtra quãtũ ad pn⸗
tem articulũ vᷣꝛ ꝓuerb·xxiiij. Crue eoos
ducütur ad moꝛtẽ ſeʒ coꝛpis et qͥ trahunt

ad interitũ ſcʒ aĩe liberare nõ ceſſes· Si di

xenis vires nõ ſuppetũt ꝗ in ſpectoꝛ ẽ coꝛ⸗

dis ie mntelligit ſeruatoꝛẽ aĩe ſue nl fal

lit reddetq; hoj iuẽ opa ſua. Hinc ex eo⸗

cilio gabiloneñ. ðr. xxx vi . q . n . e· de puel⸗

ſis raptis necdu deſponſatis m calcedon.

cilio ſtatutũ ẽ eos q rapint puellas ſub

nomie ſmul hitandi coopantes uiué

rs raptoꝛibʒ decreuit ſan cta ſmodus ut

ſi quidẽ elerici ſut deeidat a gradu ꝓprio.

uere ẽ ſcire reatũ cui pᷣt ꝓmderi ⁊ ockos

claudè fingendo nõvidè. ſic faciuũt offi⸗

dãamnũ danificito refundè tonẽétur. vnde

gnaliter tenẽdũ eſt ꝙ q quocũq; offi⸗

cio vel quacũq; cuſto dia ↄ ducti ſutvel ſa
lariati ad exeqndu debite utiliter eadeʒ
officia ſi oon negligetia vel culpa ↄtigat
alijs ex h̊ aliqᷓ miunſta damſicaco tenent᷑

illa refundè ac plenarie reſtituo· ſic ↄtin⸗

git hijs ꝗ ĩ cuſtodijs vmearũ poſſeſſionũ
aut aliarũ rerũ quarũcũq; mercede ↄdu⸗

cti ſut ac eon culpa negligetia alij da⸗

mficati ſüt · Et idẽ dð̈m de hjs qͥ a wita⸗
tibus ↄtubernijs aut ſilibʒ oꝛdmati ſut ad

vmpmendu certa ſigna wi ſigilla ↄuta⸗
tum ut moꝛis eſt in diuſis artifiens puta
auro argento metallo paãnoꝛſilibz in ar⸗
gumẽtũ certitudimis ꝙ in talibʒz nulla re⸗
perietur decopcõ in p̈cio in arte in pondere
monſun reg la ſeu alijs q buſcũq; ad ea⸗
dem artificia reqmiſitis ut ſic ſimpli ees et

ignari pᷣdcã ſigna cernẽtes tanqᷓ;werra te⸗

ſtmmõia bo mtatis ip̃ius rei ſecuriuſ emat
ac decep eõem nulla foꝛmdẽt. Igitur qui

talia ſigna m decepeoem ementiũ minſte

Impmut mendaciũ ꝑpmeo ſu ipo facto o⸗

ſtendũt.clãtes veritatẽ ex quo ut freqn

ter p uriũ meurrũt· eo ꝙ cũ mnramto talia

officia ſiliter ꝓſeqnda ↄuiter ſuſcipiũt
obligãturq; ad ſatiſfaciédum deeeptis e⸗
molmmẽtaq; ſuſcepta eius gñ̃a dare tenẽ⸗
tur pauperibz ¶ Scðdo queri pᷣtvtrũ ſo lo
verbo ꝓhibere potẽs ꝓxmoninmrriã ſme

— — —

mulãtes opſſiones mmiuſticias inſo len⸗
tias hlia.¶ IDic pmo qri pt vtruʒ cuſto⸗
des vigiles cimtatũ ꝗ nõ accuſant illoſ

pirculo vite vel ſtatus àâ alterius diſermmi
nis ſ iniuriã ſieri tacẽdo pmittẽs ad reſti
tucoem teneatur· Ad rndet ſcũs bern:

ti applicandã puta cũ reperiũt eũtes ꝑ ci⸗

mtatẽ poſt ſtatutuʒ capane ſe onu tenetur

ad ſoluendũuũ pena illa quã dicti traſgreſ
ſoꝛes ſoluiſſent ſi eos accuſaſſent · Ad h
rndet ſcũs bernhardipᷣ.in tractatu reſti⸗
tucõnũ · ꝙ quams hmoi moĩliter peccent
eo ꝙ puri ſmt ſi ſaltẽ tales accuſare una⸗
uerũt.nõ tñ tenetur pe nã ſtatuti ſoluere ·
qm illi nonduũ ↄdẽ nati fuierũt.a quibʒ tn ſi

munus aliqð acceperũt ut taceret ̊ iõm

paupibz erogare tenẽetur· wNerũthᷣ ſi talis

diſſmulaco vergẽet m dãnuz alterius pu⸗

ta ſivident vel pcip ent alicui ex h dãnuz

p eoſdẽ mferri nec reuelarẽt. vx tũc vtiq;

ubi ſuß· ꝙ n ex offico tradicè vel ꝓhibeę

tonetur· h ex timoꝛe non excuſabili à ali a
— ₰— N . —„ 7 —„
quacũ q; moꝛ dmata affectõne rãcoꝛis fa⸗
uoꝛis cupiditatis ſinmnlii diſſilat · tůc te⸗

netur de toto dano qs ab alijs illatũ eſt.

Exempli gra. Di mm oſilio ↄmitatis ubi de
imponendis collcis ipis clericis agitur
aut de religioſis hereditaria ſueceſſione
puadis aut de ſmilibz miuſtiens aut vi⸗
olentijs tractatur tũc qui ex offieio pu⸗
blice tenetur ↄtradicẽ ſ tacʒ moꝛtaliter
pecratet ad reſtõem obligatur mõ poſſi⸗
bili nee etiã ꝓpter leuẽ timoꝛẽ excuſar pt
ſed tũc dũtaxat qñn mag num illi piculuʒ
zmmmet et grauare p̈t multos · veruth nn

— —

— —

—

—A — —

2

ad ſatiſfactõnẽ nõ obligatur. Mlij tů p⸗

qu ꝓhibere potuiſſent non ꝓhibet. nee
etiã in hijs quibʒ ex ̊ ꝓuemit aliqð vmo

nõ audet èx puſillammitate publiee ↄ era
dicẽ ac diſſentire ne ceteri eiues eũ imſide⸗
lem eiuitati reputẽt ſi tali miuſticie nõ 2⸗
ſentit tũc m quoſdã leʒ moꝛtaly pꝑeecet tñ

babilimis dicũt H̊werũ no eſſe ſaltẽ in hijs
du ſmgulare · qe tüc efficaciter eõſentire

vidẽtur · Ndẽ q; dvᷣm eſt ꝓoꝛconabili de
collegijs in cauſis miuſtis à ſmmomacis

et ſilibʒ. ac enã de ↄtu bernjs ⁊ alijs q buſ
cunq; ſo cietatibʒ multomagis aut quis
obligatur ſolidũ ſi tacet in tpalibʒ cau⸗
ſis 1 ſImnlib: ꝗꝓpter aliqð burſale luerum.

ſecus aut ẽ de illo qͥ mamfeſte eo tradixit·
quãnis nlomius ſequatur minſticia. m·

Py ꝗᷓ ex offico nõ tenẽtur ↄtradicè ſi tlia

ſcietes nõ 2ↄtra dicũt cũ th poſſmt ſ me peri
culo grauter peccãt nee excuſandi ſunt a

moꝛtali:nõ th tenẽtur ad reſtõem n hrent

aũctatẽ aliqᷓ; ſupioꝛitatis vel iuriſdecõem
ſuꝑp actoꝛẽ ſicut ꝑntes pr̃famlias⁊ ſic de

alijs-Ex dcis aut multi caſus pticulas
res praclicari pnt · Dem q; quucũq; ex of⸗

ſcõ ſuſcepto tenetur alios indenes ſerua
re mſtruẽdo ↄſulẽdo pᷣcauendo à ᷣm oſci⸗
eij qualitatẽ cinã debi tã jmpendẽdo · ſi H
ipm pᷣtermnttit nõ ſo lũ exmalicia wil ali⸗

qua alia affectõn 2 moꝛd mata⸗ Perũ etiã
ex ſua cuſpa negligentiawi mperitia of⸗
ſicio ſuo mdebita et ex ̊ alter dãnuz ali⸗
q ſuſtmuit tenetur eidè motũ illud dânũ

reſtitus· Exipli gſa/ vj wrmrũ offeiales
vectoꝛes hles q obligãtur ad &fenſio⸗

né viduarũ pupilloꝝ ac oĩm mſena biliũ

pſonarũ⸗ ꝓ quarũ ꝓchpudoꝛ dſenſione
vix werbu darèt ̊ manibʒ pus dargeta⸗
tis:ſie ti toies cum toꝛes admimſtra pieſ
ꝓeumtotes aduo eativſiles: ꝗᷓ cꝗs alion

negligétey exequũtur impitia vl meuria

ſie medici coꝛpoꝛũt maxie alarũ:putal eõ⸗

ſeſſoꝛ es 1 p dieatoꝛes weritatẽ nõ ꝓpalãteſ
ß ig nari negli getes vieia palpãtes inſti

ciam ⁊ veritatèe ↄtẽnotes facti ſut fauoꝛis
aut queſtus gĩa quaſi canes muti nõ va⸗
lẽtes latrare: notarij neſcietes teſtamè

ta debite zdore ex qmibz multi pdũt una
ſman oſiles q omes obligatur ad reſtitu⸗

4

õs

Senem-Adlaudémhi.
De octauo pec̃o aliẽno qð ẽ nõ ob⸗
re quõ obligat ad reſtitucõnem.

¶DODun ſurtũu facies ¶ Ser · Ivꝰ.
exoðᷣ.xx· Qclauuz peẽm alie⸗
nuũ eſt nõ obſtare malicijs et
miuſtienjs aliems ac malmo⸗

lis Hoibz. Et differt a peco p cedẽti ſic fem
aerbo m illo nãq; quis peccat qꝛ non reh⸗
ſtit werbo cũ tñ ᷣt ſme ꝓPo piculo In iſto
vwero peccat qs ꝙ; non reſſtit facto cũ tn
pt ſme ꝓpᷣo diſpendio: Illud autẽ guᷣali
ſe extendit ad oes.iſtud wero ſpecialr ad
quoſcũq; ſupi oꝛes ſiue ſmt cure rei famili
ares ut preſpamilias· ſiue cure rei ſpualiſ
ut ſuꝑioꝛ es ecciaſtici ac qu arũcũq; reli gi⸗
onũu vel etia cure cum ſſi bet dnij ſeu offien
tpalis qui omes tonẽtur ad efficace deli⸗
quẽtiũ coirectõem q facto pficitur cũver
buũ nõ ſuffic. Nã m tho · ſcða he . q · xxxiij
ſcʒ coꝛrectõ fraterna qᷓ eſt actus caritati/
et ptinet ad quelibʒ caritatẽ hntẽ ſpecial-

tendẽs ad emẽdaco em fratris delmquẽ⸗
—— ⸗ — —2 ℳ
tis ꝑ Innplice amo mconem fſi eri debeat eũ

certis circũſtãtijs ita ut ꝓficiat delmqnti
ſieri inq;tũ æbeat occurrẽtibʒ ſiẽ bnficia qᷓ
nð debetur eertis pſoms h̊ uater ombʒ ſiue

ſmt ſpüualia ſue coapalia 2* pend da ſut

occurrẽtb tmn ſoe en ο quad à ſoite ha
tenadũ öͦut die aug n jjxe wal xß jana⸗
Tlla tñ eoꝛreælio q eſt actus iuſticie per

quã mteditur bonũ a2ſie qb nõ ſo iz Peu⸗
satur p àm omeonẽ fratris ſj enã interdũ

p punicp eʒ ut alij timẽteꝶ a pcco deſiſtãt
et ꝑtinet ad omes ſupioꝛes q no ſolũ hnt
amonere ſ eoꝛrige pumẽdo: Talis mq;
coꝛrectõ nõ pᷣternittẽda etiã pter tur⸗
baeo nẽa obdumepnẽ maioꝛẽ illius q eo⸗
rigi tur ut ſi ꝓpria ſpontæ coꝛrigẽdus ſæ
emẽdare noweit ſalteʒ cogatur ꝑ ꝑenas
ut peceare æſſkat/A&d ſi li eſfectus meoz
rigibilis yꝑ ̊ lomĩus ↄi bono ꝓnidea⸗
atur cũ ꝑ pumeõem oꝛdo iuſtieie fuatur⸗
etvmus exemplo aln a peco deterriti tra⸗

Hanturet q; talis coerectio ſupioꝝ debe⸗

tur certis pſ-omsſcʒ eoꝝ ſbditis quõlibʒ
delm qntibz. hinc optz ꝙ ſupioꝛes eã inpe

dant omibʒ ſme excepeõne pſonarũ non
exlſivc ba tes donec eis delmqntes occurrat

ſed debitã ſolli citudmnẽ adhibetes ut eos
in quinit ſicut q eredi toꝛi debʒ ali quã pecu
mã cũ tpus ſolucoms aſfuerit eũdẽ reqͥ⸗
rere dz ut ei debitu ſoluat · B ille ſparſmmn.
De qua tñ coꝛrectõe plemus habes ſer⸗
mom bz de tribz pubz phie · in ßmone de q̃r
to ope m ſedie ſpuũalis qð e coꝛrigẽ delm⸗
quente( Juanch igitur ad pᷣmũu ſcʒ de
prefamlias ſciẽdũ ꝙ ſi negligẽs reper⸗
tis fuerit m co:rigendo famnliaʒ ſue cu⸗
re comm ſſam particeps erit neq meie et
min uſtieie pnᷣeipalr tñ m deliclis filio ꝛ ſup
quos a deo mams p̈ᷣceptũ accepit coꝛre⸗
ckiomis. ö: eni deut. xxi. Si genuerit hõ
ſiliũ ↄ tumacẽ ꝓteruũ qͥ nõ audit prſis
mris impmz a co hercitus obedire noluèe
ducẽt eũ ad ſemoꝛes eiuitatis diceẽs filiuſ
nr ꝓteruus ẽè momta nia audire cotemt
ↄmeſſacombʒ vacat et luxurie o bruet eũu
ꝓ lus eiuitatis ⁊ moꝛietut auſeraus ma⸗
lum de mediovri et vmuͦſu; iſratel audi⸗
ens ptimeſcat · ioqm ut dꝛ ſap · nij. Cx
miqmis em omes ſilij qͥ naſcentur teſtes
erũt nequicie aduerſus pntes. glo.i: ar gu
mentũ ꝙ merito dãnãdi ſut. vñn hely quia
cotripnit qnidẽ filios ſuos verbo ̊ nõ co:
rexit facto:id eo terribilẽ penã cũ filijs ac
cepit · ut pʒ ſuꝑius· et mo regũ.ij.et. ijij.
Puins aũt rõ é. q; ut vꝛ.eci·xv.Nõ ↄcu⸗
piſcit deus multitudmẽè ſilio ꝝ mſideliũ et
nutilm. Melio: ẽé vnus timeés deu qᷓ; mille
ſin mp. et utile ẽ moni ſme filijs q;ᷓ reli⸗
quere filios mpios· DHme ðdꝛ ꝓpuerb. xin.
Qui parecit virge odit filiũ ſuũ qͥ aut di⸗
ligit filiñ ſuũ mmſtãter e rudit illũ. et ecci.
xxx·qu diligit filiuʒ aſſiduat illi flagel⸗

la et letetur in nomſſnno ſuo· Et ſequitur

ſapiẽtis ↄſiliũ nõ des illi ptãtem miuuen⸗
tute et ne deſpicias cogitatus illius. cur⸗
ua ceruicẽ eius in iuu etute et tonde late⸗
na eius du infans ẽ ne foꝛte induret et nõ
credat tibi et erit tibi doloꝛ aĩe. G ibi. vnde
ſilij m etate iuuemii debent coꝛrigi · ſi vero
m etate robuſtłioꝛi repti fuermt meoꝛrigi⸗
biles debet exheredari ut ſie arceãtur ne⸗
ceſſitate ↄſtricti · Hãc auũt coꝛrectõnẽ pr⸗
famli as exercere dʒ nõ ſolũ in filijs h ec
m uxoꝛ edomeſticis vmuerſis ßm quali⸗
tatẽ pſone biter et culpe · In cuus argu⸗

montũ p̃epitur. deut: xi ij. S tibi volu erit

pſuadere frater tuus aut llius aut filia
autvxoꝛ q ẽ in ſmu tuo à amicus quẽ dili
gis ut aĩam tuã · ut derelicto deo tuo dijs
adhereas nõ acqmieſcas nec parcat ei o⸗
culus tuus ut miſerearis et occultes eũ
ſed ſtati interſicies ſit hᷣmuʒ manus tua
ſup eũ.et poſt te omis ꝓplus mittat manũ
lapidibʒ obrutus necabitur ut omis iſrł

timeat · hoc ibi. In cuus etã argumentuz

prfamlias plerũq; ten etur ad reſtõnem

no ſolů de culpa ꝓpria ſ etiã famlie. utz

ſup.et ideo dic augde caritate ſermone

.vñnj. nõ putes amare puũ qh eũ nõ cedis.
aut tũe amare ſilm qn ei nõ das diſcpli⸗

nam neq; coꝛripis nõ oſt iſta caritas ſed
lan guoꝛ ſeʒ caritatis · Veruth in coꝛrecti⸗

one ſbᷣditoꝝfructuoſa quãtũ ad coꝛrigẽ

tem requiritur inteneo m dea rec tiſicata

ne ſc; fiat aĩmo furioſo ac lacerato nec af

feclu pumẽdi h emẽdadi vel ſaltẽ a malo
ↄpeſcendi. vñ aug. ſuꝑ epłam ad galath.
dic ꝙ nl ita ꝓ bat ſpſiale virũ ſicut aliem

peci tractaco cũ libem cõnem cius potiug
qꝙ; m ſultaco em potiuſq; auxilia qᷓ; ↄuicia
meditatur et quatum facultag tribuitur
ſuſcpit quatũ aut ad ſcdᷣm ſcʒ platũ wel
ſupioꝛem ecciaſticũ. ðꝛ. lxxxiij. di. c. erroꝛ·
cui no reſſtitur aꝓppꝛobat᷑ et weritas cum

mime defenſat oppꝛimimur negligé qpe

cũ poſſig ꝑpturbaè puerſos nl almd eſt qᷓ
ſouere. et · c· ſi s eps fomi cacoõm p eipi
hmõi ſupi oꝛ ecci aſtieus ab offieo ſuſpendi
qꝗ ↄmcitur alioꝝ ſoꝛmcaconem nõ impu⸗
gnare . et · e. nemo · ſditur · ꝙ ep̃s q taluizʒ

ermua noõ coerigit Pafes diceẽdus ẽ ca⸗
ms nmpudicus qᷓ; ep̃s.
ſi homo eſſes greg · pᷣa inculpat ſergium
deſenſoꝛẽ ꝙ pmiſt apoſtatare momalom
di ſtri ctius pᷣeip ẽs ut eandẽ qᷓ;ẽto tius cõ⸗
phend feſtmãs ſtudeat in artiſſmma clau
ſura ponè in quo ſi negligẽs reptus fuëit
nouerit in ſe negligentiaʒ diſtrictiſſnne
vmdicãdã· Raco Hums ẽé qm ambro.
ſup eplam pmã ad coꝛ· illud trac łãtẽ ſcʒ
neſeitis qꝛ modicũ fermentũ totã maſſax
cꝛrũpit· peẽm vmus qð cogmtũ non ar⸗
guitur multos cõtammat mmo omes qᷣu
noꝛũt et non deuitaãt aut cum pt arguere

t

— — —

C

diſſmulant · non en ſibjvið: peccare q; a
nullo coꝛripiturwel vitat᷑ et quia culpaʒ
plerũq; vindicta ſectat᷑· dic oꝛigen. ſup
librũ nui · Illud nõ ocio ſe trã ſcurrẽduũ eſt

q; vno peccante ira dei ſup omes wemt. hoe
qn q; accidit qn ſacerdo tes q ꝓpło pᷣſunt

erga delmq uẽtes bemgne wo lutvideri et
weretes peccantiũ lImguas · ne ſoꝛte de cis
male loquãtur ſacerdotalis ſeuerit atis
mimem oꝛes nolut implere qð ſepᷣtuʒ eſt
pecrã tes coꝛa omibʒ argue ut ceteri timo⸗
rem habeat· Et iceru.du ſa cerdotes eccieę
vm parecut vmule eecie moliũtur mteritũ
que eſt iſta bomtas ⁊ mſc dia vm pcerea
omes in diſcrime adducere. polluitur eni

ex pecoꝛe ꝓplus ſic ex vna oue moꝛbida
ua ꝓptor ecci⸗-
aſtieo ſupio:i merito ↄſulit pe·rauen.j ſer⸗

grex vmuerſus mn ficitur ·

mone quoda dices Exhibe te ſohem m⸗

ceſtuohs Mathatiam apoſtatis. Fmeem

ſommcatoꝛibʒ. Delyã ydolatris- Dorrum

mentiẽtibʒ · Daulu blaſphem ãtibʒ. Craſtã

nogo ciãatibʒ· hee ille.ꝙ ſi caris duriciaz eiꝰ

q coꝛrigẽdus ẽ. Rndet ambro ſup math.

. / —„
grauſſmus nodus mlig no nõ p̃ᷣt ex⸗

pelli i grauiſſmo oꝓpſſoꝛio· et id eo ſigla

dius ſpualis nõ ſuffieit muocetura tepa⸗
„ 41— / ◻⏑ — — ,7.
lis in auxiliũ. cui de ̊ pᷣ eeptũ eſt.xxiij·q.
vv. ubi vᷣne·admimſtratꝛes plane ſecla⸗

ruũ tuieo pupilloꝝ acviduarũ ꝓtedõ ra⸗

paciũ q; refrenaco ↄſtituti eſſe debet pcul⸗

dubio;. Ruotiẽs gitur ab epis ⁊ eeciaſti⸗

cis viris ↄuenti fuerint eoꝝn querimõias
attentius au diat et pᷣm ꝙ necitas expetie
rit abſq; negligetia exammet et diligẽen

ſtudio coꝛrigãt · ꝙ ſi dei tim oꝛem p̃ oculis

nõ hntes negligere poſt ſedᷣamtereiam
amom conẽ muenti fuermt omi ſe no uo⸗
rint ↄuone uſq; ad ↄ dig nã ſatiſſactõnꝰẽ
puatos. Ex qmibz vbis pat; ꝙ indices et
dñ tpales q negligũt facẽ uiſticia miſera

bilibʒ pſoms ⁊ & fendè ab opꝓpſſoꝛibʒ ex⸗

cõmicati ſut ipᷣo iure mĩoꝛi ſalte excoica⸗
tione poſt trmã amomco em nec abſolm
pnt mſ de dãno ſatiſfaciãt ꝑ ſe wel ꝑ illos
ꝓpter quos perſone miſerabiles miuſte
damnu mcurrerũt ſů̊ etia ibidẽ Pz n glo.

(Du atũ etiã ad terciũ ſeʒ ſuperioꝛẽ dnᷣj vel

offieñj ſeelaris ðᷣ · xxiij · ꝗ· in · e · nõ m in fe⸗

renda·ſ̃ᷣ depellẽda imiufi a lex Stiitis. qv
eni no repellit a ſocio ininria ſi p̃t ta ipe ẽ
in vico qᷓ; ille qᷣ facit · et mdueit ibidem
moyſen mterſiciente egiptiũ gpter in in⸗
riã quã intulit hobreo:et.c.qᷓ pᷣt o buiare
et pturbare puerſo &τnòô facit. ul & alui4
qᷓ fauere impietati eoꝝn ¶ Dic igitur q
pᷣt vtrũ qms nõ ↄſtitutus in ptãte ꝓxin
patiente muriã teneatur defend ere·Ad i
dÿümim ꝙ in dco. c. nõ in mferẽdaglo· vbuz
illud expomt · lßt · i. ſi in ptãte coſtitutus
alias nõ tenetur quãtũ ad reſtõem. ut pʒ
xxinj:qiiinj · c· ſoꝛte· in fi:· tn grauiter pec⸗
cat nec eſt excuſandus a moꝛtali nõ dili⸗
ges ꝓxmu ſic ſeipm. nõ em diligit miu⸗
ri an te co hercedo n ec in iuriatũ deſendẽdo
vñ ſi quilibʒ tonetur aliũ de fendẽ ſmmpłr
tũe ꝓ defenſione pecumã recipiõs tonetur
illa reſtitue qðᷣ nõ eſt wrũ. ut·f. qd metus
ca:l. metũ. hß licz. qd th ſane in telligitur
ñi ſbi de ſend edo piculũ aliqd inmmoret.
nam ſi ſme ꝓprio piculo facere poſſD tunc

ad hoc obligaretur ex caritate fraterna

et peccact moꝛtaliter nõ faciẽs. q; tũc cru⸗
delis in dicaétur ſicut a ſmili ponũtur in
argumontũ exempla diuerſa· xxiij.q.iiij·.
c. ipᷣa pi etas Dretermittẽs igitur delen⸗
ſhonẽ ꝓxmmoꝝ ad quã òs oblig atus erat

ex ſola caritate fraterna licʒ pcẽm mcur⸗
rat tn illa pᷣtormſſio ad reſtõem nõ obli⸗

gat ad quã tñ to netur ſi ad hoc ↄſtridag

ent ox officio ſi tñ aliñ dfendè potuit ſi⸗

no rei publice diſpendio vel ꝗꝓprio piculo
n cums etiã argumtum nõ deſendes cle
ricũ ne pcutiatur cũ hoc ad eius officiu p⸗
tineat in canonẽ mcidit ut ex de ſen. ex.· c.

quãte. ubi plane de hoc p ßtim in glo ! ꝗ la⸗

Demq; queri
pᷣt ghaliter quatum ad iidices vtriuſqg
ſtatus ta ecciaſtiei qᷓ; ſecularis· vtrum ui⸗
dex miuſte mdicãs teneatur in ſolidum
illi ↄtra quem ſententiã m iuſte tulit.Ad

hoc doͤm hbm Jo · an. e· cũ eterm · in glo · ſup

verbo cõdẽnamus .de ſen.et re iudi.li.vi.

ꝙ ſi ꝑ cupiditatem odm amoꝛẽvel fauoꝛc

minſte indicamt et cã eimlis eſt tonetur
ad reſtitucõ em damm qð ex ſ̊ euemt al⸗

teri et ultra ſoc pumtur m triplo quantũ

damm fſicauit ˖ Siwero cã ermialis eſt nõ

tantũ tenetur ad reſtitu endum damnuz

quil. inris l. ij.· Jdem hoſti· ¶ S

poteſt vtrũ in dex peeumã recipiens ut iꝛ⸗

—

a ſe illatũ.ſed etiãa illius bona ſut ↄ ſiſcan⸗
dawil publicanda ut m aut. ut litigãtes

ex oꝛdme litis iurent· Eſi qus aũt. Fip

de index ꝑ ig noꝛatiã minſte iudicamit
nee ſuit ĩignoꝛatia eraſſa tũc nõ tenetur in
ſolidũ.h̊ tantũ arbitrio mdieis pumtur
ex qᷓ dlicto.ut · . de var. et exoꝛdi· ↄgm
.l. ſi. er inſtit: de obli que ex q̃ delie· naſ · in
phᷣei. Si aũt ꝑ metũ cadentẽ m ↄſtantom
virũ ininſte uidicat tũe tantũ moꝛtaliter
pec cat. h̊ ad reſtitucõem nõ obligaturin
tpe aceepti officij dubitaſſet de hoe metu
tũc eni tenetur pti leſe hm baldu.C. de pe⸗
naiudi.ma in di.l.· Si pꝓin de index m⸗
prudẽtia vel ig noꝛantia craſſa tulit miqᷓ
ſentontiã ut quia ſentieb at ſe mmperitũ · et
de in dico th ſe mtromiſit· vel q ſufficiens
erat quo ad ſcienuã ſi wluiſſet libros re⸗
uoluere ſtudere ſed ex negligetia omi⸗

ſit ct ſie in in dicõ deuiamit· Tüc m monal

du tenetur ad totũ mterelſeilli qui ex ta⸗
li ſententia leſus eſt n po ſi illuꝛ ij dueere
ꝓ quo tulit ſentẽtiã ad plenã ſatiſfactõ⸗
nem leſo faciẽdã. ut C. de penaindi:ma.

mdi.l ult: et pm leges multas alias pe⸗

nas ſuſtime re beret. mitius tñ agendus
eſt cũ ignoꝛãtibʒ 1 neg ligẽt bʒ qᷓ; cu dolo
agentibz · werutn quibuſda hee durmvide⸗
tur quãtũ ad indices delogatos quibʒ de
legaãtur cauſe ſeter a ᷣa eo ꝙ reputan
tur bomviri licʒ iuris ut freqnter ignari.
nõ onvi detur ꝙ iſti teneãtur ſi ferut mi⸗
quam ſententiã · dũmodo tñ hoc faciant

lona ſide et de ↄ ſilio periton alias en bñ

tone rẽtur ſi i req urẽdo ↄſrlii fuerint ne
gligetes aut culpabiles · Dili ettã qmecũq;
index ſi pꝑ in prudentiâ aſſeſſoꝛis male in⸗
dicamt ignoꝛator erit excuſatus ſi tñ aſ⸗

ſeſſoꝛ ille credebatur ab omibʒ imſtus et
peritus· et ip e aſſeſſoꝛ tenetur in ſolidum·
1½½ 5 - ½ - .
qua culpa illiis fuit q ut iudics mſoꝛmet

zpter ſcientã peipue eligi debet . ut . ff · ꝙ
cðo queri

dicet wel nõ indicet teneatur ad reſtõem ·
ppſertim cũ ex officã lbi credito in cum bat

mãaicare · Ad ̊ dᷣm ᷣm mo nalduʒ. ꝙ ex
quo uidex ex offieo ſibi eredito indicare

tonetur bn gratis ideo recipiens pecu⸗
mam ut ſimpliciter ind ieet wel ut bñ indi
cet obligatur ad reſtõem illi a quo acce⸗
pit q; turpiter accepit et crimẽ co cuſſio⸗
ms ↄnſit lczs alter nõ turpiter dedit. Cri⸗
men aut ↄcuſſiomis ẽ cũ qͥs in offico ↄſte⸗
tus extoꝛquet aliqͥ d a ſditis ꝑ metũ.aut
qñ nõ vult facere qð tenetur n data pecu⸗
ma· Aut cũ qͥs officialis ultra ſtip'dia h⸗
bi ↄſtituta extoꝛquet ↄtra illð euagelicũ.
nemmẽ ↄcutiatis ̊ eſto te ↄtentiſtip'dijs
vris · vel etiã cũ qͥs accuſat vel ꝓpter pecu⸗
mam ab accuſacoe denſtit aut ꝓpter potz⸗
tia· et omes pᷣdci tenẽtur ad reſtõnem ei ꝗᷓ
dedit ſi non turpiter dedit· tùc em danda
eſſ illi m euiuis muuriã data fuerũt · de qua

cocuſſione plura Habetur: i: ꝗ·i· eirca fi. .

iu bemus · cu. e·ſequẽabʒ · et in glo ¶ PB. n
iudex pecumã aceepit ut nõ uidicaret te⸗
netur nõ ſolũ ad reſtõem nõ quidẽ ille qͥ
dedit in altorius miuriã · ſ illi m cuius iniun
riam data wrũ etiã tenetur ad ome in⸗
toereſſe · vnde·xiiij · q · v. e·nõ ſane· ſbditur ·
nõ ideo debʒ iundex vendè iuſtũ idieium

aut teſtis wrũ teſtmomuʒz q; vendit ad⸗

uo catus inſtũ procimù iuri ſitus inſta
2ſilua. illi enĩ mtervtrãq; ptè ad examen
adhibetur iſti ex vna pte ↄſiſtũt.cũ aut?
mdicia teſtimoma que nec iuſta necwe⸗
a wendenda ſutmi qua⁊ falſavendũᷣtur
multo ſceleratius vtiq; pecuma ſunntur
ſcelerate etia quãuis a wolentibʒ datur
E in glo. Si ꝓmde recepit pecumã ut in⸗
ique indicaret reſtituere parifoꝛmnter ob
ligatur illi i cuins iniuriã aceepit wel ſal
tem dari dz paupibz · ſi mique tulit ſen
ceu tenes ad ome danu imiuriã paſſon
cogat illu ad plenã reſõem ꝓ quo tã in⸗
quã tulit ſnĩam. ↄ cz etiã Alex de Hal; in
.· pte in tackatu indi cialuum p eepoꝝ·
Pine ſco⸗ſie expomt iſtud pecmenon ob⸗
ſtansſci nõ faqẽdo veſtetui ablatũ cũ ſi⸗
bi ex offtco cõ petit · Demq; bm Jo de pla.
Judex omittes ↄdemnacoem expenſarum
tonetur de ꝓprio eaſdem refundè puilele.·
qð ſane tñ mtelligendũ eſt h fuermt petite
nã alias ſuũt in pari cauſa n egligentie ſez

„ —

1 8 nõ petentis 1 mmdicis nõ »demnãtis

Ad laudem dei omipotentis ·

— — —

mifeſtare. et ꝗqliter in multis caſibo ob

ligat ad reſtõeʒ · ¶ S ermo .· l viꝰ ⸗

S n furtum facies exodi. xx.
Nonum peccatum alienum ẽ

nõ mam feſtare peecatum ma

leſieiũ aut qdᷣcũ q; aliud poſt

faclũ cũ th raco dictat eſſe nccrio mam⸗
feſtandu · ſiẽ occultare vel mutũ ſe pᷣbere
pertinet ad id quod eſt futurum vel pre⸗
ſens id eſt ante factum vel m facto. Ille
nanq; ꝓprie non mamfeſtat qui ſciẽs u⸗
bi ſit res ſina ta nõ mdicat eẽ mtrogatꝰ
vñ diẽ Jero · ſup parabo lłet hẽtur extra de

furt᷑.c.q cũ fure ptitur occidit aĩſam ſuaã.

nõ fur ſolũ ſ̃ ille reus tenerur qui ↄ ſeiuus
furti querẽte poſſeſſoꝛe non in dicat. ex 5
pꝭ ꝙ peceat moꝛtaliter:non tn tenet᷑ ad
reſtõeʒ pᷣm Tho. et Vlricũ.mſi ad ſ̊ mam
ſeſtandu ex offieo ten eatur uel mſi res
furtiua m domo ſua vel etiaʒ in aliena ſuo
tñ conſilio vel auxilio fueit occultata· qaꝛ
tüũc efficaeiter coo patur furi. Sᷓerũtñ hm
SHeotũ · cũ qs requi ſitus fuerit in midico
nialiter ubi res furto ſublata ẽ vel aliter
miuſte detenta ut poſy reſtitui vero dno
et t went atẽ dicẽdo nõ nnminẽt ſibi peri
culũ ſtatus vel pſone.talis inqᷓ; nõ ma⸗

mſeſtãdo tenet ad ome dãnũ qðð exinde

leſus ↄ ſequit· vn.xj.q·iij.c. quiſqiis · ſb⸗
dit. vtq; reus ẽ ⁊ q witatẽ oecult at et q
mẽdaciũ dieit · qʒ et ille ꝓdeſſe nõ vult
iſte nocere deſiderat.· Ex quibz pʒ. ĩ in⸗

dicio negãs phi be teſtiomũ m alterius

detrimetũ eide ad reſtõeʒ ꝓpeſſi dãni ob
ligatus ẽ. In cuius argumtũ m Balð.
C · de ep.· et cli ·in · l. Pſbri.Nõ ſoluʒ falſus
teſtia ille qͥ loquitur falſu.ſj̊ qui et weri⸗
tate nomt ⁊ tacet cũ mtro gat᷑qð optie
ꝓbatur m textu pᷣde legiſ.¶ Hic pmo
gnaliter qri pᷣt de teſtibʒ Vtrũ nõ wlen⸗

tes mam ſeſtaè weritateʒ ꝗꝓpter qð aliqui

dãnu meurrũt mm uſte teneãtur eiſdẽ ad
faciẽdã plenariã reſtõnem. Ad dð m
Richar: q ſimtrogati a udieæ vel ab a⸗
lio ad quẽ ptz witatem ſcitã nõ mamſe⸗
ſtat cũ tñ ſme piculo poſſmt rnderẽèwĩ⸗
tatẽ tonẽtur in ſolidu. Et ĩ hoe ↄcoꝛdat

dem. c. qͥ cũ fure ¶lð ſi ̊ fecerũt coꝛrupti

* D .
ſr
. . “

¶ e nono pcẽo alieno qð ẽ nõ ma⸗ p̃cio tenetur etiam illud reſtitué. non illi
qui ddit ß illi m cuius miuria datũ ẽ ar.
xiinj.q· v.c.nõſane. Ide eni eſſe uidicat᷑

m hac pte daè falſu teſtnnomũ vnõ ma

m ſeſtare verũ. ut deo. e. quiſq uis

hoc facit qð ait Oꝛigen es ſuꝑ leuitic.
quis inqiut ea qᷓ videt m ꝓxi ſui delicto

nõ in dicat vel in teſtĩomiũ wo catuſ non ꝗᷓ

vVera ſut dieit · pec̃m qð ↄmiſſit ille q celat
ipᷣe ſuſepiet· vñ ad ↄpᷣuãdã 1 mamſeſta

dã in teſtiomo weitatẽ moſfenſus affcus
reſtiũ requirit᷑.· Deit eni Ambro.m epła
quadã. Duobʒ aut tribʒ teſtibʒ ſtat ome
vbu · ß illis teſkebʒ qͥ ante heſternum aut
nuduiſtereius no fuerũt mmici ne irati
nocere cupiat ne leſ vleiſci ſe velmt.mof

ſenſus i gitur affectus teſtiũ qri h ille.
¶ Sedo qript. Vtrã peceet quis accipiẽ⸗
do pecuma ut indicet eaꝗpter q ꝓxnnus

inuſte danũ pateret᷑ nin mam ſeſt act p

ßum cũ ad reuela co eʒ in tali caſu ſunpii

obliger ex fraterna caritate. Ad ̊ rndet
Antomus de butrio· ꝙ de iure quið ciuili

aliquid recipe p̃t · ſecus tñ eſt de ure ca⸗

nomeco. Scm vtrũq; tñ ius mdicacone

feã recipe lict eiũ gratis oblatũ Yera
tñ Alex. de hal materia hãe latius ꝓſe

quẽs in. ij· pte ſume m tractatu iadicia⸗
li peeptoꝝ dicit ꝙ alid ẽ aceipe munꝰ

ꝓ teſtiſcacoe vel mamiſeſtacõe witatiſ.

ct almd ẽ pcipe ſu ptus necrios. Orimu
7„ „ 8 ₰ .
enim nephas νaαε W☛tatisR E re⸗

cipit munus ꝓ vero teſtimõio ferẽdo te⸗

netar illud reſtituẽ dãti · q; dicit Qich.

m. iijj · di · x v. ꝙ teſtibʒ nõ leʒ vendẽ teſti⸗

mom uz · oo ꝙ quilibʒ mtrogatus ꝓ loco

et tpe tenetur teſtionuʒ phibẽ weritati.
alias eni ſmõiacus eſt ſi reci pit aliquid
ꝓ veritate diceda . Nõ tñ Alex · de halis
dicit eſſe verũ dũtaxat qn quis teſtiĩo iuʒ
fert ꝓ pecunia in cauß ecciaſtieis a pſo
ms eeciaſticis. m alijs aut gae eſt pecm
Siwero recipit munus ꝓ falſo teſtiomo
ton etur illi m cuius muriã recepit · er m⸗

ſup tenetur ad ome inteſſe ꝑti leſe· ut ex

tra de teſtibʒ · e. ſicut. m glo.ſuꝑvᷣbo dedert

qð intelligedu ẽ ſane.qũ ſcʒ dedit ꝓ ferè

w falſo teſtiomo. ſecus auteʒ ſi nõ xdit
eo aio ut teſtẽ eoꝛrũpet. h ut ſibi iuſticia

eeri p̃beret ineẽtiuũ cũ qn q; aliqms ↄtra⸗

obuaretur · ar. xijij. q· v. e. nõ ſane . et ex
rijs pecis mfectus ſit. nc Greg· in paſto

tra de ſymõia· c· dilcũs · vbi . plane de hoe ½

Et idem dð ẽ de udice ut in deo e. nõ ſa-

ne · Fëͤm auüt · i · ſůptus necrios ſumè lieci

tũ ẽ· q; nemo tenetur ꝗprijs ſtipẽdijs mi

litare: et iᷣo p ds fuermt poſtulati ſůptꝰ

ↄpetẽtes mĩſtrẽtur · etiã ſi m pecũiaria cã

ſmt teſtes ab alia pte ꝓducendi ſuptuis

dieo m eũdo ſtãdo ꝛrẽdeũdo· ut . C· de te⸗
ſtibz. l. qm. et pʒ de ſept. li. vi · c. ſtatutuʒ ·
ubi dꝛ · Cſi · ꝙ nullus ꝓ ferẽdo teſtnnõio

fauduleter ꝓcuret a mdice aliũ vo cari

ali deet · Et ideo de necitate 2feſſionis ẽ
ꝙ hõ omia peca cõſfiteatur qᷓ in memoꝛia

hʒ. qð ſi nõ facit nõ eſt ↄ feſſio ̊ ↄfeſſiõia

ſimulaco; Et lz ſacerdos nõ poſſit de oĩ bʒ
abſoluè tñ tenetur ſibi oĩa ↄfitei ut quz⸗
titatẽ totius culpꝑe agnoſcatade illis a q⸗
bus abſoluè nõ pᷣt ad ſupioꝛẽ remittat
Cõcoꝛdat Hen · loye dicto. c. omis. di⸗-

cæs · ꝙ nõ licet ↄfeſſionẽ dinidẽ ut ĩ frau
Tðẽ vel ꝑ wrecundiaoſite atur diuᷣſa diuß

nmiſi cã requirat et tũc nõ i̊ a ꝓducete vo

mh ca eqummtel dU;M. ita ꝙ ptẽ cuilibʒↄfiteat᷑:ſic quida faeiũt
catis ꝓ teſtimoio ferẽdo ↄpetẽtes expẽ⸗ 1

Apter vorecũdiã ↄſiderĩdo maxiam cõ⸗

ſado redeũdo · ̊ ibi ·. Imo nedu ſuptus du eſt. utz de pe · di. v· c. ubi ſubdit· Cau

tus ſit ↄſites ne verecũdia duetus dini⸗
dat apud ſe aↄfeſſionẽ ut diuſa volit diů⸗
ſis ſa cerdotibʒ mamfeſtare· quida enim
elt ſe laudare ⁊ypo eriſim tendè et ſemp
vema carere ad quã per fruſta putat y⸗
uemre . Hi voro non onnttit aliqð pecm

ſh etia mereedẽ dierũ qbʒ ſtetit occupatꝰ
p reddẽdo teſtimomo et amiſit opaa
Reas dj recipe ut not acobz butrigari
us. C. de teſki. m. l. ſi qn. ubi ðꝛ.nõ opoꝛti
ꝓ aliems comodis ſuas muemire diffi⸗
cultates.· et nõt glo· in deo · ¶. ſi· dieẽs ÿp
index ⁊ teſtis nec lucrũ nec dana ex of⸗
ſficijs ad q vocãtur ſentire debet. Ceteruz

nõ mius obligatur in ſolidũ q nõ mam⸗
ſeſtat lias occultatas à lias falſiſicatas
aut etia poſt ſo lueonẽ in fraudẽ rebßuataſ
ut ſuo tẽpoꝛe ip̃i vel poſteri eon ſemel ſo⸗
luta ele velrate Terco qri pᷣt de te⸗
ſtimõioꝰ ſciẽtie qd datur ĩↄfeſſionevtrũ
ſcʒ 2 ſeſſionẽ ſuã in ꝑte tm mamſfeſtas vel
ſaltẽ diuidẽs ⁊ duerb diůſa ↄfitẽs tene⸗
atur ad reiterand a ↄſeſſionẽ · etã poſito
caſu ꝙ heat plures ꝓPos ſacerdotes.ph
tim cuũ dꝛ extra de pe · et re. oĩs vtriuſq; ſe⸗
xus fidelis poſtqᷓ; ad anos diſerecõis p⸗

uenerit omia ſua p cca ſaltẽ ſemel m ans

in fraudẽvel ꝗpter verecũdiã hſͦ q; ꝓtue

ſuſſic ꝙ ̊ pecm dicat explicite alia aũt
iamꝰ ſeſſa m gnal ſoluut dicẽ do.q; eu
alia multa ↄſitétur hoc oblitus fueĩt. Et
lʒ ↄuemẽs eſ ut vm ſez cui alia ↄfeſſus ẽ
etiã pecm oblitũ ↄfitẽtur ſi mode poſſit
bhĩi nec aliud obeſſß meouemiẽs · tñ hoc nõ
eſt de necit ate.q; poꝛi ↄfeſſus eſt omia qͥ

ꝓtũue occurrebat memoꝛie · Mec etia pee
cata ſic ſemel ↄfeſſa ſide bona nece eſt de⸗
nuo oſitei hm Hen. boyc ubi S. et hᷣm oſt ·

Vñ de pe · di · · e· lauãt lacrime · ¶nõ jta
ſubdit · Lec ẽ neceſſe ut q ſemel ſad oti
ↄfeſſi fuernnus denuo coſitean? · ligua

no ſideliter ↄſiteatur o ſacerdoti in

— —. . 5 . ð, — — — . 4 22
iunctã pnĩam ꝓ viribʒ ꝓprijs ſtudeat ad coꝛdis nõ carms apud nirm mdice uigi

nmnplẽ. Ad hoc rñdet Tho · in · in · di · xvxij ·

qꝙ m medicĩa coꝛpali opoꝛtʒ ꝙ medicus

nõ ſolũ vnũ moꝛbũ ↄtra quẽ medicinam

dare debz agnoſcat · hymůͤſaliter totam

bus ex adictõe alterius aggrauat᷑. et
medicina q vm moꝛbo ↄpetẽt alteri nocu
mentũ pᷣſtaret · Et ſilk eſt in pecis · vnuů

ter ↄſiteĩ debemus. Ex quibʒ omibʒ pʒip

quĩ ſciẽter omittit pccm aliqð in ↄfeſſiõe

qð tn oſt ↄfitẽdũ de necitate nõ ſo lũ ab ⸗
ſolueõz vmdulgẽtiã pccoꝝ nõ ↄſeqtur
5ſ etiã ta ſictevfitẽdo moiĩliter peccare in⸗
dicat · Cõnnttit enĩ mẽdaciũ pmeioſu c5
tra ſalutẽ ꝓpriã qð eſt moile pecm· quia
ome mẽdaciũ pmicio ſu qð trarlatur ca⸗

ritati dei vel ꝓxi vel et ꝓprie ſaluti moꝛ

aggrauatur ex aduinctõe alteius et il⸗ rie
tale eſt peẽm. De quo ſapĩe · · Os quod

lud qð vni pcco eſſß ↄuemieẽs medicia al⸗

——

mẽtitur. o ccidit aĩam mmirũ q tale me⸗
daciũ oppomt᷑ weitati caritati aĩe Pe
ſaluti. mſuꝑ poſitus in loco rei comittit
faudẽe doloſam a ſnnulacoõem danoſam
ↄtra ↄfeſſoꝛe ſedetẽ in loco iudicis etij·
cui merito ðᷣ ecciaſti.xxxvij·
nequiſſma vñ cauſata es coopire arida
maliciã doloſitatẽ illius ſcʒ pꝑ ypocrihm
et R lacoʒ · Cẽ em pᷣſupeo neq;atra ↄfeſſoꝛẽ.
neqnioꝛ ↄtra xh meqiuſſma wro 2tra ſe
metißm . ↄfeſſoꝛẽ weipit·
ſu execrabilius danat·
q ſut illa pcca necio ↄfitẽda. dicedu m

ſtirrider ſeip⸗

glo: in deo · e. omis vtriuſq; ſexus ·q; oja

pecar moilia alias nõ eſß fructuoſa pnia

nõ aut wemalia q; tollũt᷑ ꝑ o?onẽ dnica
ut de pnia · di . inj. e . de cotidiams breuibz
leuibuſ⸗ q; peẽis ſme quibʒ hec vſta nõ du
eit cotidiana: oꝛ ſidelmn ſatiſfac coꝝ eni
e dieẽ pr nr ꝛc. Nuida tñ aplm mitan⸗

tes in vemalibz ponut tres Fdus quos

