talia qᷓ ſtatiʒ cũ ad noticiã hpĩs wmut hõ
tenetur ea mamiſeſtare · puta ſi ptinerent
ad coꝛrup coem multitudinis ſpũ alẽ wl
coꝛpoꝛalẽvel in gue damnu alicums plo
ne vel ſi qͥd aliund ẽ hmõi qð quis ꝓpala⸗
re ten eturvlteſtiſcã do vl denu ciado· et
ß debitu obligari nõ p̃t ꝑ ſecreti mſ⸗
ſuũ ꝙ m frangét fidẽ altej wbita. ¶nqq
wero ſut tlia q quis ꝓdẽ nõ tenetur· vn⸗
de tüc ex h obligart pᷣt ꝙ ſibi ſub ſecreto
ↄmittũtur ct tuc nullo mõ tenetur ea ꝓ
dore etiã ex pᷣcepto ſuꝑioꝛisq; puare ſid
elt de inre nali · miqchil aũt pᷣeipi p̃t ↄtra id
að eſt de iure nali.¶ uarto qri p̃t vtru
teſtes ceo gi pnt ad ferendũ teſtmmomuʒ
feim eu exrm w erſto-geon. m. e ſup eo.
v bi ſᷣ ditur ꝙ ſi factu eſt no tꝛiũ nõ im
diget teſtiũ depoſicõm bʒ declarari · cũ thia

ꝓbacõem vel oꝛdmẽ mdicianu nõ req⸗

rat. Yerã ſi nõ eſt notoꝛu vel is ꝗͥ ↄzuem
. — ℳ 9 . „ . ℳ₰
tur factũ neg aueit. teſtes qui interſuer̃t

facto mo nedi ſut nõ cogẽedi ad ferẽduz

teſtimomũ veitati · Ad ̊ rudet aſten.l.i.
ti.xxx vij.diſtinguẽdo m goff. Aut in⸗
tũc gnᷣaliter quilibʒ ſeẽs veĩtaty cogi dzʒ
pbibere teſtimomu venttat ut . C. de teſte.
le. ſi qn· xiij· qn. c.quanq́;· extra de teſti.
coge· c. puemt. j.et. ij. Aut imquirit᷑ teſli⸗
mo niũ in cã erimali ſ agitur de erumme
cullitet ſic ena ſut teſtes cogẽdi ut. .
Wro agitur de ermmie ermmialit. tue aut
agitur de ermie fallſi et ſie etiã teſtes ſut
ogẽdi. ut de · e· cũ ↄtra. et in glo. wel a⸗
gitur de alio ermie. et tũł gnalit nõ ſut
R Pgade ut. e. are- dilen. Dratrr ſip a⸗
lios weritas liquere no p̃t· ut.xiin. q· ij·. c.
ce. wln ſe Btabat gin odiovel tmogæ
ut · · ti · E. i. et deõ · c. diſeo n· in glo· Junt
autẽ cogediꝑ ceenſura ecciaſticã· utz. e.t.
in dinerß caplis · et enã ex ſoꝛma lraꝝ ſp̃e

C

p elauſuſã illa.ſ. teſtes autẽ· ⁊ c. q ſi noꝝ
pomtur ibi ut ſolet fieri qñ in eis fit men
tio de erme tüc ůlonmnus ad ma ſe u
dex referat a teſtes cog atvel non cogat

m ſupradcã: Conſuetudo tn rõne curie

eſt ꝙ m cauß de feõ vbi agitur de ernmie
nullu teſtẽ cogat ꝗlitercuq; de eo agat᷑
et dẽ ßuat m lris nõ apponẽedo elauſula
deãam Notat etiã Nay· ti · de a ptot · ꝙ
qn quis ꝓpter defem ꝓbationuũ re ſuã a⸗
mittet etia pſone puilegiate ſieut p ſbn
cogẽdi ſut iurati teſtiſicari · ut · xiiij · q· ij·
c.quaqᷓ;· nõ tñ in ca ſangniſ. ¶ Xumto
qri poteſt · vtru ꝓ ſeredo teſt mõm pᷣt a⸗
liqd accipi. pti ci nemo militat ſtipedijſ
ſuis utz. i. coꝛmt. x. Ad ̊ rndet Auguſ
ſeribes ad macedom · et pomt᷑:xniij.q. v.
m. c · nõ ſane · vbi ſb ditur · Nõ ideo debʒ
index vendẽe mſtũ iadiciuz aut teſtis we⸗
rum teſtmmonim q; vendit aduocatus
iuſtũ procimu mriſpitus verũ ſRiliũ· Et
IEͤdit rõem dices · eni ſcez in dexte⸗
Iſtiis mter vtraq; pte ad examẽè adhibet
iſti.ſ.aduocatus⁊ iuriſpitus ex vna pte

2lſſtut · Hibi. Ex quubʒ pʒ . ꝙ ſiẽ nõ dʒ eſſe

ſn'a wonalis ſie nee teſt mõiũ · quis toſeſ
expẽſas recipe pnt a ꝓdueete · ut · ijij. q.
licet· m glo · Amd & ſiteſtis coꝛruptus
dic falſu teſtnnõin „Knrer aſten ub ſuß.
teſt imõ m vulluz eſt · et q; venale · et qꝛ
falſu· et pᷣter penã ſeculi tenetur in iidico
aie illi que ſuo teſlimõio leſt ad ome in⸗
tereſſe · Ar. ex de teſli· c. ſRc.· Et pecuma ſie
data reſtitui debʒ nõ dati ei in cums in⸗

iuriã data é. i· qyi. c iubemus . Fi en ſnm⸗

pliciter data ẽ ut mſtũ ferret teſtimomũ

tuc repetẽ pt ei reddi debʒ ym goffre ut

deh:c · no ſane · et ex de ſmo · e · dileckus ·
(Doxro Iriſet viell alleuius toſkunsinz
repelli pᷣt abſq; ſua culpa· p̃ſi cũ de quo⸗
libz pſumẽdũ eſt bonũ mſi ↄtrariũ aꝓpa⸗
reat · q̊ ad bomtatẽ hoĩs ꝑtʒ ꝙ verũ teſti⸗
momu dicat . Ad hoe doᷣm m tho. ha ße.

ꝗ · lx · ꝙ teſtimõm nõ hʒ mfallibilẽ eer

aitudmẽ h ꝓbabilez · et jdeo quicqd ẽ qð
ꝓbabilitatẽ aſſerat in ↄtrariu reddit te⸗

ſtimoiũ mefficax. Ned dit autẽ ꝓbabile
ꝙ aliqͥs m teſtifica dveritatẽ non ſit fir⸗

mus. Et ſy qn; ꝓyter eulpa. ſicut infidel es
et mfam es ⁊ qui publico ermmie rei ſut. qꝗᷓ
nee accuſare pnt · qnq; vero abſq; culpa.
et vel ex deſecku rõms ſic pʒ in pueis a⸗
mẽtibz mulieriebʒ· vel ex affcũ· ſic patʒ de
in micis 1 de pſoms ꝛiuctis ⁊ domeſtieiſ.
vel etiã ex interioꝛi ↄ dicoe· ſic ſũt paupꝑe⸗
res ᷣuixilli qbʒ impai p̃t de qbʒ ꝓbable
eſt ꝙ de facili poſſnt in duci ad ferenduʒ
teſtmõin ↄtra weritate · vñ repelli aliquẽ
a teſtimoio magis ptʒ ad cautelam falſi

teſt monij vitadi qᷓ; ad penã: et idᷣo lcʒ de

quolibʒ Pᷣſumedu eſt bonũ mſlivtrari ap

par eat · dümo do tnvgat m piculũ alte⸗

nus tũc ẽ adhibeda cautela ut nõ de faci
. . . . 17 5 7 1177 —
li vmcuiq; credat᷑ pm illud. i. oinj. No⸗

lite credẽ omi ſpũi. Et hee ẽ etiã raco cur

nõ ſufficit vnus teſtis. ut dt deuto · x vj.
in oꝛe duoꝝ vel triũ teſtiũ pibit q meerſi
cietur. Et. e. xix. In oꝛe duo ꝝ vel triũ ſta⸗
bit omevbu Vñ reglariter ad minꝰduo
teſtes ſut ncẽrij · ut e. e · ti · e xNemẽl. . ib⸗
Ïditur i ſ·nec vmꝰteſtiomũ ad ↄdenaco
nẽ ſufficiat alicꝰ?. ubi dic glo· B.ſ.ĩ cau ibi

t poſio erat vnus teſtis idoneus.· ni qᷓd

p eũ afama poſſitꝰ dẽnari de tli ermmie · et
viðᷣꝛ ꝙ ſie q; fama cũ alij s ꝓbat ·iiij · q.
ij. Citẽ ſepe · H̊ no eſt wrã · qꝛ in ermie
aptiſſnme debet eſſe ꝓbacoes · C. de pba. l.
ulti. et. v· q· vi · c· epiĩ phamu.qma vbi eoo
tra ſalute hoĩs agitur ꝓceditur ſtri ctiꝰ.
Secus eſt m cimili . m ꝗ ſufficit pᷣſuptio et
vnus teſtis cũ mmramẽto · Ar . C. de ro. cre ·
.l. bon eſidei. extra de ꝓbac· e. ſic ↄ ſuetudo·
penſatis tñ circũſtatnjs pſonaꝝ ⁊ cauſe·
ut extra de nitiut᷑. e. ul. in fi · In multis e⸗
tia caſibʒ duo teſtes nõ ſufficiũt. utʒ · ij. q.
.v. Preſul nõ danetur mſi vigitiduobuſ
teſtibʒ. pᷣſr autẽ cardinalis mſ·xliij. te
ſtibʒ. dyaconus cardialis mſi xx vj. teſti⸗
bus. ſbdiaconus acolitus exoꝛ eiſta leo:
oſtiarius mſi in ſeptẽ teſtebʒ nõↄ denabi⸗
tur. Et loc de elicis eccie rõne locũ habzʒ

PYpter elus digtatẽ · De alijs gia breui⸗
tatis ſupſedeo. ¶ Auãtu malũ autẽ ſit

falſu ferre teſtĩomũ.legitur in · in. li ecci⸗
aſtiee Hiſtoꝛie· ꝙ tres falſi teſtes inſurre
xerũtↄtra narſeicũ epᷣm iſero ſo imtanũ

I ſacro mramẽti dicta ſua eõfirmãtes.

tur ab omib
. vixit ·
igms tomo ſuceeſa cũ famlia omiq; pe⸗
coꝛe conflagranit · Tereius a pedibʒ uſqq

na imquũ indiciũ ꝓferẽtiũ

SEnus dixit. ſi nõ eſt taigne omburer⸗·
lius dixit. ſi non ita eſt lummbʒ puer.
Tereius dixit . moꝛbo regio eõſum er. Cũᷣ
igitur eßs ꝓPptea de impudicicia notare⸗

rimus g& 2 teſtis a parua ſ. lemtilla

3 plibz 3 ams m locis dſerig

ad caput repletus moꝛbo regio ↄ ſumtur

Seðs autẽ vidẽs eoꝝ excidiuʒ nec poſſe

latere vᷣmũ ſecretũ cũctis audiẽtibʒ vm⸗

uerſu oꝛdmẽ ſceleru padit.· et mlaermmil

Prumpes liumbz Aſt puatus. Arelens
autẽ ex inſpnato qi de cælo vemes epatui

moꝛ pli fuit ¶ Adlaud .

uid requiritur ad Sitt indlcktge
er quales debẽt eſſe indices. ac de pe

pulus amẽ.
lüũtatis optie ↄſcius poſt mira bles vj co

genus him faeiẽs ↄtra p cecz
ptu iſtug ſut iidices minſtuz
idici ꝓferẽtes. Pit maled eo ſbie⸗
cit dñs ex oꝛe ſfilioꝝ iſmahel weiferntiuz
deut: vnj ·/ Maledictus qui puͦtit udiciuz
aduene pupilli et vidue· et dicet oĩs po⸗
ine rex ezechias öme xo⸗

rias m fauoꝛẽrgĩaꝝ adoõem vᷣme bemſi
cetie ↄſtituit ind iees m cũctis ciuit atbzʒ
ne pplus neceſſitaretur diſcurrẽ de loco

ad locũ ad Habedu indiciũj m cauß mu

mbz. bʒ pᷣcepit dices . i ·vamkxvij.
dete q d faciatis · ne · peipitater ſ cũ

gna deliberacõe ſniam feratis · Cuius ra⸗

tionẽ ſdit. Nõ enim in t his exereetiſ
mdiciu ſed de. Pme q; vices del tonẽt n

hae ꝑpte dij pticipatie nuncupant exo.

xxi. ubi dꝛ · dijs nõ detma hes a pneipi po
puli tui nõ maledices · Sequit᷑· Qð cuq;
ndicaueitis mvos redũd abit ſiue imn bo
nuü ſiue in malũ · Et ſbdit mn ptieulari· Nõ *5
enim é apud deũ vr̃m miq̃tas neq; pſo⸗
nan accepeo neq; eupido · cui · ſ. ↄ foꝛmari
dbetis in indicãado. lla eni tria ſut q faci
unt puertẽ indiciũ iĩta ut miqtas refera
tur ad odiũ ſic accepeo pſonan ad amo
rẽ fauoꝛẽ vel timoꝛẽ · cupido aut ad mu⸗

nloqris tra Pxim tuu fal
ſu teſtimõm̃. exo · xx. ðecu du 1u4

nem miter exceécit oculos. Fß die
rus ausd in epla quada· Qichil adeo

glioſe lueet in indiee ſic amarevexhibe⸗

re inſtieiã ſme omi accopeõe ꝑſone · Te⸗

Nſe eni eicerone ꝓ⸗ uͤbialiter 82 Exuit ber

ſona indicis qmuiſquis ann cu induit
tas cui ĩmudex obſeqtur ſmiſtra; odivel

amoꝛis dextera in elert talis dʒ elle m⸗

ris miſter ut in eius manu nulliis ancte
plone titubet à vaeillet libra iuſticie. ſwe
ulle.«

8 — —r

25 s· xiin. Tu q

ſuo autẽ dno ſtat â cadit · Nec nmiruz q

die pmo qri p̃t· vtrũ indiaũ hu
manũ ſit licitũ.· ppeim cũ dicat᷑ math· vj.·
Lolite indicare ut nõ indieenim. Et⸗ ad

uqs es q indicas puu alienun

5 phibetur indieiũ q; nullus eſt abſch q
peco · Ra ſi dixernmmus qꝛ pecm! nõ habe
mus noſipos ſeduamus ut dr · i. jo · i ali

oe oqui nint ut ðe rõs. jj. nexcuſablis es o hõ

omis q̊ dicas · in quo en alteru in dicaſ

teipᷣm ↄdenas eadé eni agis q adicas.
44 dͤm hm tho. a ße· q. lx. ꝙ iudi eii
mitatũ eſt li etu i inquãtũ eſt uiſticie actꝰ
Agd h autem ꝙ Pen ſit uiſtieie actus
tria requirũtur. P rimo quidẽ ꝙ; peedat
ex melmacone mſticie eso P cpeedat

ex p̃ſdétis ancte· Tereo wro ꝙ ꝓferat

vm recłã rõem prudetie · Aðcũq; aut ho⸗

ru deſueĩit eſt indieiũ vicioſuillicitu· Na

ſit iidiciu ↄtra reckłitudmẽ iuſticie · tüc
ðvꝛ indiciũ puerſuũ wel minſfuͤ⸗ Bix vero quiſ
madicat in hijs in q; nõ hʒ aũ ctate tuc

Sð: indiciũ vſurpatũ · Sivero deeſt certitii⸗

do rõnis puta cũ fit uidiciũ de hjs q ſut
dubia vel occulta ꝑ aliquas leues ↄ iecu

ras · tũc ðꝛ indiciũ ſuſpicioſu vel teomera⸗

et in Hijs tribʒ ẽ ome mudieiũ illieitũ.

huc autẽ duo ſüt qᷓ requrũtur ut ꝓ⸗

latũ iudiciũ nõ ſi t ꝓferẽti pnicioſu ꝛ da⸗ H

muable · Primũ eſt ꝙ inteno ferẽtis mo

moꝛe wel cupiditate ſiſibʒ. Hebmẽ S 2
erimialibz ſeipᷣm cuſtodiat · qm illi qͥ ſu
m Fuibz pecis nõ debent illos iu dicare qᷓ 4
ſunt meildẽ pecis xel mnoꝛibʒ · ut dic eri

ſoſto · ſup illõ math. vñnj· Nolite mdicare.

Etheſt mtelligeduz n̈ Papue añ ñilla peca

ſut publica. q; ex 6̊ gnatur ſendaſuz m

ueatur ex ezelo uſticie nõ ex linoꝛe vmdi
cte. nõ! mq; ex amoꝛevel maſfectõe x ti⸗

TIa dtin Häs X ge⸗ ain pueztit⸗

eoꝛdibʒ alioꝝ. Si autẽ nõ ſũt publica ſed
occulta et udicã di neceſſitas immineat
ꝓpter oſfieiũ · tũe pᷣt cũ Hũlitate timo⸗
revel arguẽ vel iudicare. vñ dic Aug.in

li. de mo e dñi in mote. Pi muenernnus

nos m eode vicio eſſe ↄgemſcamus ⁊ ad
pariter eonãdu muitemus. Qec tñ ꝓyter
ſoe hõ ſeipᷣm ſie ↄdẽnat ut nouũ ↄdenati
oms ſibi meritũ acqͥrat.ſj qꝛ ↄdemnas a⸗
lu oſtẽdit ſe ſitr ↄ2 dẽnabilẽ eſſe ꝓpter idẽ
vel ſmile pecm. vñ hm Alex. in · ij · ẽ im⸗
dicare de offico ptatiset ẽ mi dicare de i⸗
do neitate 1 melto ptãtis . Drnno mõ iu⸗
dicare p̃t malus prelatus· Scvᷣo mõ non
mſi bonus.· Primu ſme ſedᷣo eſt danable
indicã ti. ſalubre tñ eſt ſdito obtepenati
Exdieus &ter py p ad g ut pſfanuũ in
di ciũ ſit liatu tria pnᷣeipalr reqrutur cũ
ſuis attinetijs · q lueide tangũtur exo di
x vinj · Jethro moyſi ↄſilia in gerete de iꝛ
dicibʒz 2ſtitu eẽdis ſuꝑ ꝓplin iſrahel. ait e⸗
nim. Prouide autẽ de omi plebe viros po
tẽtes tim ẽtes dũ imn qbʒ ſitwitas a qui
oderint auariciãa conſtitue ex eis tribu
noscetenario 3 quinꝗ genarios deca
nos q̃ udicẽt ꝓp lin oĩ tpe· Pꝛoride in qᷓ;ᷓ
ſcʒ cũ ma gna diligẽtiaa delibe racoe de o⸗
m plebe .· ſ. ſme omi pſonaꝝ accepcone
vir os · qꝛ mulieres dnᷣari nõ debet nec rẽ
gere ꝓpter defeckũ diſcrecõis a ꝛſtantie⸗

potẽtes · iu dicare pſaã ſapiẽtia expi⸗

entia· vñ alia trãſſaco Hʒ ſapiẽtes. vbi
nos Habemus· potẽtes · Et timẽtes deuz
magis q; Ivĩes · m qby ſitwĩtas.· ſ. vi te ·
uſticie do ctrine. er ꝗᷓ oderint auariciam
q; hoĩes cupidi de facili ꝑ munera deſle⸗
cutur a iuſticia. q; tles dig m ſut indi⸗
care pln. Primũ gitur qð pnᷣcipalr re
quiritur in iudicõ ẽ reckitudo iuſticie · ad
cuuis ↄpletionẽ duo requirũtur. VYnũ ẽ
ſciĩa vel diſeretio indicãdi · qꝛ ᷣm b. ex de
Np. c · ſeiſ eit atus · Judex debz eſſe ſcĩa pe⸗

mius inſtructuſnee querẽ ab alijs quid

eũ loq;ᷓ opoꝛteat · ut in aut·de undðem prim.
collac. vj· et ex de eoſan · et affi. c. ex lris.
libz h p indices diſcretos qͥ poteſt ate ha
beat uidicãdiaſtatuta canonũ nõ igno⸗
rét. Yerũtñ q;uis ſit alliteratus ſi hʒ ↄſu⸗

dieiũ dedit · Hʒ dic Aug nn.
Ptur . xj. qi n c. quiſquus metu cuiuſlibet

Kuciné 2 pitià indicidi pe eti ei ci cõ⸗

nutti ˖ C. de udi · certi uris · uid ex tn eccle
ſiaſticus qs eſſe nõ p̃t mſi ſit pitus ſalteʒ
medio cris iuris ſcia· ut no. xx· di. c·i · u⸗
bi ſ ditur.ꝙ in negocijs diſfmiedis nõ
ſolũ eſt necria ſcĩa ̊ etia ptaſ. DHine xpᷣs

dichurus petro · qdᷣ euq; ligaueis ſup ter⸗
ram pꝓus dedit ſibi claues regm celoꝝ·.

m altera das ei ſcĩam diſcernedi inter le
pralepra in altera dãs ei ptatẽ eiciẽdi
aliquos ab ecciavel recipiẽdi. Et glo .
vb plane de F. Heðm eſt zelus exeqndi
tuſticiã. iuxta illõ ps· Quſto di mno cetiaʒ
ſecʒ m intetione quãtũ ad deũ · et vide equi
tatẽ in ope quãtũ ad ꝓxĩm. qm ſunt reli ·

acᷣ Illa nãq; duoꝛcurre dxbeẽt.· ſ. mteno re
cta ſnia iſta. eruth ↄtra hãac inſti

cia ꝗᷓtuoꝛ gna hoim anͤe ⸗ ßm greg ·
et pomtxj · inj · qtuoꝛ mo nanu in⸗
diciũ putitur.· timoꝛe · dũ metu ptatis ali⸗
cums Witate loqmi ptim eſcimus · cupidi
tate · du pmio aĩm alicuius coꝛrupimus.
odio· du ↄtra quelibʒ aduerſariu molin⸗
amoꝛe du amico vel ꝗpinquo p̃ᷣſtare ↄ t
domus. BibiPrzmo F.
tur ꝓpter meru · qꝛ die
miat a inſticia qᷓ m cauſ nõ deũ ̊ hoſ em ti
met · Pic fecerũt iudices mi eſra hel ex me
tu iezabel regie iudicãtes miuſte na both
Pter vmea· utz · j . R xxj. Pieꝛ pylatuſ

is hüanuũ mꝛ⸗

rimo igitur midiciũ půti
riſoſto.Ffacile de

audiẽs hũe monẽ · ꝙ non eſß amicug
ceſaris magis timmt de x po munſtu in⸗
Sʒ dic Aug. ad caſulanuʒ· et

ytatis eſtatẽ occultat na ſuꝑ ſe ꝓpuocat

ꝛ magis timet ſojez ꝙ; deu . Pz qrit glo.
in deo · e. qtuoꝛ.· nũquid tenet ſma quã iu
vex p metu tulit . Et rdet ꝙ ſic · h elidipt

p excepeoem ˖ Hentetia vero qꝗᷓ ꝑ pᷣnnũ la
ta eſt nulla ẽ¶Seðovero indiciũ putitur
Pter cupi ditate · Pꝛo quo no tãdu ſᷣm
Rarr, oꝛdmarij iidices nõ debet aliq d
recipe a ptibʒ. nec etiã expẽlas· eo eyp ꝓpt
iuſticia tenẽdã habeãt ſuas ꝓniſõeg. ne
; bſipeus reur pw gn Tetur- Cum
enm hnt ſuas digtates vredditus ↄte

ai debent eſſe ſuis ſtipẽdijs· nec alitigato

ribz recipe debẽt etiam moderata exema .
ter ſu ſpicõem vitad aʒ· Judex ailtem

—
—

.

—

—— —
—

— —
4

228 — —
—

1

dalegatus ena nl recipe toteſt min ſoꝛte
eſculẽtũ vel poculẽtu mera libᷣtate oblatũ
qð paueis diebz ſum ßt · velmſi mode⸗
ratas expenſas cũ ipſu ꝓpter cãm ſibi cõ
mnſſaz extra ſuũ domeilium ꝓfitiſerdtiga
rit ita ꝙ in expeß nõ excedat modum. et
nõ plus exigat ab vna pte q; ab alia.
et ꝙ ꝓpter hndas expẽſas mkh ca reqrat

occaſio nẽ ꝓficiſcẽdi nõ aſſumat· Et n li⸗
tigãtes notablr paupes fuermt etiaz

expeß il exigat · ut li· vj · x Nept: c · ſtatu⸗
tũ. Tinſtrp. Gain index ſp dz he p oculis
Ffactũ cabiſis regis: qᷓ ut refert valerius
eumſd a mali indicis pelle a coꝛpe detra⸗
ca ſelle uiſſit afigi ⁊ in eade ſede ſiluum
eius mdicaturũ ſed ere fecit ut ſie i in po⸗
ſerũ ꝓuidet ne qs index coꝛrupi poſſet
Sʒ 9trariu umulti mdi ees faeiũt · na qmu⸗
dam nullo mõ ſnia.n ferre volũt miq mo
ti · Et ſic Hm Ray. et hoſt. index leſo reſti⸗
tuere tenetur omeʒ eſtrmacoem litis · ue
xxiij ·q· ij. c·dñs · et. q v·c admimſtrato
res · Amidã autẽ recipiũt pecumaut ſrm
pliciter ferat ſentetiã · wel otiã ut uſte ſe⸗
rant eã · et tune tenetur reſtituẽ ei q dedit
q; cũ ex officõ ſuo tenetur mdicareabñ
et Ftis o turpiter accepit ꝛobligatur
ei ad reſtoez 4 bonai mtetione dedit. Nui
dãa vero pmu recipint ut ferat! imquaz
ſontetia vel etia ut nulla ferat ſon tetia. et
ills reſtitui debʒ ei m cuius miuria datuz
elt. Inſup tenetur ptileſe ad omedãnuz

reſtituẽdũ · xj· q:inj· nõ licet · ex de ſmom.

nemo . De tlibz autez die iſidoꝛus . li. jn. de
Jfumo bono. ſepe indices pram cupidi⸗
tatis cã aut differũt à puertũt mdicium
nec ſimunt cepta ptiũ negocia quouſ. 3
marſupia⸗ eoꝝ q cauſantur exhauriat ·

qas peis S Begigtintien nec fimüt ce⸗

vyta ptiu. dic ſiln ſamuelis declmauerũt

poſt auaricia accipietes munema puer⸗

tentes iudieia ut petur. j· vin. pter
qð noſe olui jpi ß etia pr eoꝝ ſamuel mſtꝰ
et ſoꝝ ignarus amotus e ab offico filnſ
iſrahel ſibi rege petẽtibz · ʒ qd miruʒ. cũ
52 xj. q⸗ iij · e. m recte Kkentapnmi r
mun eraconis exſpeckat . glo · lz nõ meeeſ⸗
ſerit pactõ peccat tñ qui i exſpeckat remu⸗
nemtionẽ. Et ſoe oſtedit m textu dices

Frauũtdẽ in deo petrat q̊ᷓ iuſtieiã quã g⸗

43 mptiri debuit acceepeone pecume wen⸗

didit· ſ. quãtu ad affem z nõ ſequat᷑ e

Aus . Hequit: Tales eni adveritatẽ n5

iuſtieie defenſio h amoꝛ pᷣmij ꝓuocat· 4½

bus ſi ſpes num ſbtrahitur 2 ſfeſtim a in
ſicie ↄſeſſiõe recedut. aceepeo numoꝛu

Fuancac aſtwitaas. ibi. Hinc ut die

ibidẽ glo · venales ſentẽtie nulle ſunt . ut
j. ꝗ· Si Crvenales t⸗

tũ · dü quis am covel zpin 4 gpſtare ↄten⸗

ereo ꝓmde indi⸗
eiu puertiturpter amoꝛẽ vel affem p pua—-

9₰

E.

dit. Et de H Ha bet· xj· q in. c. Kuicq; 4

»ſang gmtate a amicicia m uidicãdo duci

tur puͦtit indiciũ xp̃ᷣ q eſt iſticia et fru⸗

cluiilluis tit in danacois amaritudin
Vñ gnaliter doͤm eſt. ꝙ oẽs q́ᷓ ex indu⸗

ſtria mala ꝗꝓpter amoꝛeẽ vel fauoꝛẽ alici-

ius ſerut mmſta ſni niam hyn ſic jam dicti
lelo. tenẽtnr ad ome intereſſe.mſi poſſet
is mnduci ad i mtegr reſtõem faciẽdam ·
P ſenteua lata e. et ᷣm leges multas
aſtas penas ſuſtinẽ deberent · Inſup p pᷣter

reſtõem debz eis impom ynia tanqᷓ; ꝓ .

niſſmo erimie. ut · xj · q· in. e. quicũq;· Itẽ
ferẽs miqua ſentetiaʒ p ninprud ẽtia tm
Kap · et oſt · tenetur lelo ßm le · in quãtũ
bonuequu videbit religiom mudicãtis ·
fF. dᷣ exoꝛðᷣ· cog ·l. fi · In in dico autez aie
tenetur ad mtegra reſtõem. q; fuit i cul⸗

pva cũ ſe mſuffieietẽ ſeire debiit tñ in di⸗

rare Ppſuphit Et idẽ ſi fuit ſcie ſufficiétis
ßͦ ſtudere nõ curaut · Mitius tñ ẽ agedu
cũ iſtis q; cu illis ꝗͥ ꝗ ex certa ſeia midiciũ

eꝛrupe ruͦt. Ex gne aut pᷣdeoꝝ fuit dom? 1

—☛,

ioſeph · ꝗpter amoꝛẽ 6 vxoꝛis bis eius

ninmns eredulus munſto indicio mſit jo⸗

ſeph mno cete im carcerẽ· ut; geñ· xxxix.
uarto deniq; madiciu půtitur ꝓPter o⸗
di⸗ dumodo qs ↄtra ali miuſte maluz

molit᷑et Hmoi obligatur eodez mõ ſic

pᷣdicti· Iñ tke flagieiũ patrarũt duo ſe⸗

nes indices i inueterati dien maloꝝ. qu

repulſi oſuß turpiter a ſuſanna caſtiſſi⸗
ma renuẽte ſtu prũ· exardeſcentes pꝛo⸗
pter h n m odiũ eius dederũt falſu teſtimo
mũ ac imquũ midieiũ ſuis machinacoibz
extoꝛſerũt. utʒ damel: xinj· qd erat extre⸗
mũ i fagiei Nmnirũ · eum ſi quis uidex

“

Zrkpc

aliquẽ inſte quidẽ tücicanct ad mortem
nõ tn amoꝛe inſticie ß linoꝛe vmdce non

ſolũ moĩliter peecaẽt ha homieida mi dica
retur m ſoꝛo poliinõ enim deus tin ↄſid E

rat quid hõ faciat H multomag quo aio
faciat· Predæeĩs igit᷑ quatuoꝛ affeckibz p⸗
uerſis mdiciu puerſu mdueit᷑.imo plerũ
q; puerſu uidiqũ recta videbit · qua ta⸗
es affcũs nõ ſmut diſcernẽ qð verũu eſt 2
redum · Sic videmus in nalibʒ · m ſpe⸗
culo ſi fueĩt bn diſpoſitũ ninprimũtur ſoꝛ
me coꝛpoyꝝ ꝓut ſut · ſi wro fuerit male diſ
bohſtũ apparebũt bið ſmagĩes diſtoꝛte?
pue ſe hñntes · et Hñ ſüt q fructu indien
ſibivtut! m danaeois amaritudmẽ 6. ut dð⸗
in diclo · c · quiciq;.· In deo aute·c· qᷓtuoꝛ:
in glo· ponutur adhuc mo di alij minſti
indicn ſ mmma ſeueitas mmma remſſio
ut pʒ p gregxx· moꝛal:et pom xl v. di.
vbi d · e · Di ſeiplma vel micðdia multũ de⸗
ſtituitur hi vna ſme altera teneat᷑. ſ̊ ca

;ͤ ditos meſſe debʒ rectoꝛibʒꝛiuſte ſuleſ

miſcð ian pie ſeuies diſeip lin atc· ubi dic

glo. 95 p iudiees ſp ſequẽtur medioeri⸗

tatẽ · ar · ex de & c· ex pꝑ te · et potius ſeq⸗
tur equitate q; rigoꝛ em ut · C. de ind. uby
certũ eſt ius ab eqtate n5 diſſentire re

ſtitucoe minoꝝn S ExX CcaA& magis ſeqre⸗

tur rigoꝛẽ · q.· ſ multis graſſanubʒ opuſ
é exẽplo· ut. f· de pen. aut! à feã · in fi . vbi
autẽ ius ſcptũ no eſt . index ſy ſequt e⸗
quitatẽ· ut ex de traſla.c ul. Eſt etã aliꝰ
modus s puertendi iundiciũ ut die glo.r im
deo c · qtuoꝛ. qn · . p imprudẽtia qͥ male
indicat · ut mſti· Ala ex delie . naſ.
.Ci. et de hoc. S. CHedͤo pneipali req ni⸗
ritur ꝙ indiciũ ꝓ eedat ex ltma in gica⸗
s aũcte. ne fiat indieiũ vfurpatũ⸗ Hie
qri pt· vtrũ iudiciũ vſurpatuz ſme ltma
aũcke ſit lieitũ · pt eũ pꝛure peca pfeat
ad mdieciuũ. ß aliqmi nõ indices legutur
laudabłr peca punmſſe wel etia aliquaz

ſnĩam dediſſe indieiariã.· Primũ pʒ ĩ moꝛ

ſe à q occidit egiptiu miuriatẽ · exo · xx · et

m ph ineès filio eleaʒari q mterfe cit lam

bri hiug ſalomi cũ madiamtide coounte·
nui · xxv· H eðᷣm etiã pʒ in damele · q̊ ſem⸗

ꝛes de falſo teſtimdio 2niclos ſuo mdi

eio dẽnauit · qͥ t nõ erat ſlditi eius ſed

merariũ vel ſuſpicioſu ·

econtra in dices wh. Ad hoe rñ det tho⸗

ßa ße · ꝗ · lx · et · he vñ · ꝙ cũ ingieiuʒ ßm le⸗
ges ſepᷣtas ſit fere ndũ ·ille q indieiũ fert

qvöammõ legis dem interptat d ptieu⸗
lare negoeiũ illud applica a o·. ſigitur
eiuſdẽ aũctis ſit legẽ interpᷣtari et leg eʒ
ↄdere · Rcut lex ↄdinõ pt mſ publica au

cCoꝛitate · ſie etiã nec iudiciũ ferri pᷣt nmiin

publica aũclo· ſe ti extẽdit ad eos ᷓ
ↄmiũtati ſbdũtur ſup̃ quã aũcłatẽ acce

pit. Et ideo nc muſtu eß aſtringẽ alia⸗

2 lege ßuada que nõ eſß acke publica
ſancita · ſic etia im uſtau eſt ſi ꝗͥs aliquẽ eo co

pellat ferre indiein qð n5 fertur auũclatre

publica. et ideo nullo mõ quis aliũñ iudi
care po teſt mßh ſit aliquo mõ ſbᷣditus eiꝰ
El ptãtem oꝛdinaria vl p vm. ſſonez.
oiſes ĩgitur egiptiũ occidiſſeviðꝛ qi
ex mſpiraecoe pᷣma anᷣelem adeptus. per
gs 8: act. vij. qp pcuſſo egiptio eſtma
bat moyſes mtelligẽe frès ſuos qam dus
p manus ißms daret ſalutẽ iſrl. Jel di⸗
c⸗ potoſt. q; occidit egiptiuʒ miuriatũ de⸗

ſen dedo cũ mo deramĩe mneculpate tutele
Dic en Ambro. li. de eFe. nõ repellit

in iriã a ſocio cũ poteſt tam ẽ in vicio qᷓ;
Ille 4 facit. Et!
pbin ees ex inſpiracoe ðᷣina ʒelo dei ↄmo
tus jambri interfecit CErat ec filus ſunmn
ſac᷑dotis ad quẽ etia H̊ indi eiũ ptinebat

ſicut ⁊ ad alios indices q bʒ hoc erat p̃ee

ptũ. Inſup damel aceæpit ptãtẽ oꝛdinari
am ad midicandu ſemoꝛes indices qᷓ co⸗

miſſam ex inſtin ctu vᷣmo qð ſi gtur ꝑ he

48 bi dꝛ.q; ſuſetauit dus ſym pueri in⸗

moriſ¶ Cercio pnᷣeipalr requiretur ꝙ in⸗ 2 5-

diein ꝓferatur m recta rõem prudẽtie
ne deſit certitu do nec iudicet de hijs qᷓ ſut
meertavel occulta· als enĩ eoſſt indiciũ te

tiam qri poteſt· vtrũ iudex indicare debe
at ↄtra veĩtat ag nita ꝓpter ea ꝗqᷓ oꝛdine
indiciario legitie ꝓbãtur in dtrariũ · pß⸗
tim cũ iudex in iudicãdo ſe ↄfoꝛma⸗ debʒ
Sino mudieõ · q; iudiciũ dei ẽ · ut v deut. j·
et ideo in uidicãdo locũ dei tenet. F det m⸗

dieiũ eſt ſm veitatẽ ut ðt rõs . j · Et ſſaie

xj· pᷣdicitur de xpᷣo· Põ hmviſionẽ ocu⸗
loꝛuʒz milicabit neq; ßm auditũ aurium

mducit exẽplũ moyſ· Pie

d cums cuide⸗

„ —— —.

arguact; iadieabiri m iaſkicla paupes *

arguet in equitate ꝓ maſuetis terre· Ad
oc doõm hm Hen. boyen m.c.h ſacerdos.
deoffi. oꝛð. vbi diẽ inter alia. ꝙ h loqui⸗

mur deweitate agnita ut deus · ſ. in feſſi⸗
one · tuc nõ poteſt m illã indicaẽ.q; nee
dus ind a abiecit cu eſß ſur eo
no eſß accuſatuswl nictus Et ſile de
veritate agmita ut ho · ſ. ſigillo ſeereti·

de ſurto

et 6 F̈m theo logos · lʒ n mno.alr dicit m. e.
omis de be · et re · n Pavel i impatoꝛ nõ

debz in dicare ßm ſuã ↄſciam de ptate oꝛ⸗

dmata mſi Put alij in fe ĩoꝛes pnᷣt · ſecus

tñ de ptãre abſoluta. Inferioꝛes autẽ in
es in feo ſibi no to ̊ nõ notoꝛio nõ poſ

ſunt m illa notieiã quã hnt ut ꝑſonap

uata indicare· Si tn facũ ſibi notũ ẽ no

toꝛm · tůc pnñt m 2ſeiẽnã debite in foꝛma⸗

ta indicare de eode facko · dumõ ſeruent
ſoꝛma 4 q debʒ in notoꝛijs puai g̊ eſt ꝙ ſal⸗
tem pmittat eitacõem et alia Hmõi ad I

requiſita. qn tle notoꝛiñ p̃t dici notuũ ip ſi
mdici enã ut iud ici. Vñ m tho · ßha ße · q.

Ix vij · ſuxx m in dicãdo magis ſeqͥ debz
ltima documẽta p mſtrumẽta teſtes a⸗
lia hmõi 6;5 id qð iß ipe nomt ut puata p⸗
ſona. Ex puata tnñ agmeoe muaript ut
diſcretius diſcutiat mducbas ꝓbacoeg
ut poſſit ean defectu mueſtigare. q ſ eaſ
E potelt de iur repelle dobz vas im in dica⸗
do ſequi· wl potus imno cetẽ ad ſupioꝛoʒ
muittere idicã dũ.ꝙ ſi nõ poteſt tuc non

peecat ſcvdᷣm allegata ferẽs ſnĩam:q; non

madex h ace me⸗ damnãt mnocẽtez.
t ſie m feſoꝛes iudiceſ
„5 pnt in adicado p omia ſeqni ſum
iudicẽ ſiue xũ ſiue hoĩem

beoꝛ ·be · er

Ad laude.
de accuſacoe 4 redditur minſta tri

te t qui accuſare po
5 «ã On loqris cotra ¶ Ser e.

Yxĩm tuũ falſu u teſtiõiũ · exo ·

2tra pᷣ eeptũ hoe faciens ſunt

accuſaies imquꝛiniuſti. q q̃ grauſſime

pectãt· ꝛ0 quo nõ. ꝙ; accuſare PBe ẽ al⸗

terius erimẽ deferre ad penã ca nõicã vel
legalẽ · Cõmiter wero accuſare v etiam
xnũciare crimẽ alteius ad pniaʒ pagẽ⸗

xx · Tereiũ autẽ genus hoim

rigat᷑ utz · xxxij. q· v.
geitate . tüe midicatur illicitꝛ moꝛlo pee

84. Ee vril i; ſoꝝ E lieltiiz 2 ſen, (hat exr

caritate et mõ debito· qe! ſiue plectedo ſ H⸗s

ue ig noſcẽdo 6 bña it ut vita hoim coꝛ
vero ſit ex emalie⸗
catũ· Racõ diuerſitatis ẽ. q; m pmo intẽ
ditur vel fratris coꝛrectõ i ut in denucꝛati⸗

one .· vel bo nũ reipubliee ut im accuſacoe

min ſcdᷣo wro inte ditur ꝓxi leno a lar⸗
ge ſumẽdo mn my. accuſatoꝛes dñr dtra

Hic £ primo qri pte vtrũ quis

ten eat᷑ ad alm accuſam dũ etiã cũ intẽti⸗

one aliũ emedãdi vel etiã pmouedi »ue
Lonu aut euitadi allqð malũ pſerti cum
nullus excuſet᷑ ab implecõe ðᷣmi pᷣcepti

vVel eius qð eſt obliga woꝛinz pter aliqð

pecm. als enĩex peco ſuo »modu repoꝛ⸗

tare videétur. Sʒ aliqni ꝓpter peca reg⸗

dutur mabiles ad accuſandu.ſic exco⸗
micati imfam es alnj crmmioſi utz. xx. q.

vij. in dinerß caphis. Jnſup nullus tene

tur agẽ eo tra ſidelitatẽ quꝗ amneo debz.
* ſcom legẽ nature facere nõ debz altei

a5 ſibi nollet fieni.· Aioquũ ut vᷣ ꝓnᷣ xj. qᷓ

ambulat fmuduléter reuelat chana⸗ .

ſe ridet ſierllet ti · xj · ar. ij ne neci
tio pneipah roꝛdmat᷑ ad onũ reipubliee

q8 qude ꝓcurat᷑ p pumcoem peecãtiũ üad

quã agitur in accuſa eone · et deo ſic ic quiſ
tenetur ꝓeurare bonũ vel etã vitac malũ

reipublice ſie etia tonet accuſare. Et 16 G
ſ crimẽ eſt tale ꝙꝙv git in det inẽtũ reipu⸗

blier trnetur quis reũ accuſare. dumodo
aectſator cũ pecm rlcs vge in coꝛru⸗

peoez multituchs coꝛpalẽ vel ſpualẽ.

oro nõ redudat m multitu dinẽ wel eti

ſi ſufficiẽter illud ꝓbare nõ poſſit. tũe E
tenetur aceuſacé. qn nullus ad ſ̊ tonetur
q nõ poteſt debito mõ pſicé· als m dica⸗
retur ꝓditoꝛ Eens. utz · jj. q. i. c. ſi eca⸗
uerit. v. q· · e · ij eeretoꝝ eni ſolus xus
eſteogmitoꝛi nex vñ pᷣter ꝓnſam pena
Kuis im tles inſtituta· q; ſeʒ debẽt ex⸗
õmiũeari · utz · xl vj · di · vbi vͤne Mecuſa⸗
toꝛes fratrũ eps exeõmeet 4 nõꝙꝓbãda
erũtñ ſi ẽ occultũ dice poteſt ꝑ
ſonin talibzi in ſeereto qui poſſmt et velint

—

Werg teneae

.-—-7

ꝓdeſſevnð obeſſe. A autẽ in eaſu pre⸗
dicto teneatur q̃ͥs accuſare pʒ argumtũ
lemt: v. vbi dꝛ · Si peecaueit aĩa audie⸗
rit weẽ umratis teſtiſq; fuerit ꝙ; à ip̃e vi⸗
dit à ſaus ẽ& niſi mndicaueit poꝛt abit ini
quitatẽ ſuã · Ex ut dic Aug · viðꝛ hHomo
pæccare qͥ ſcit aliquẽ falſu iurare a ta eet-
Oð maxieverũ eſt cu piuriũvgit in alte
rius detinẽtũ. Et ad dueit aug. ſilitudi⸗
nẽé m regla ſua dicẽs. Si frater tuus vul
nus hʒ ĩ coꝛpe qð welit occultari cũ timet
ſecari nõne cerudeliteri mei coꝛditer im⸗
dicares? quanto & magis debes vulnus
e in dicare ne deterius putreſcat in eoꝛ⸗
de · Demq; q;uis reuelaè ſecreta m maluʒ
pſonevideatur eſſe »tra ſidelitatẽ·tam
reueladu elt ꝓpter ↄũ e bonũ pmouẽdu
vel malũ euitadu.q; ↄue bonu puato bo
no pferẽdu eſt tanq; mauis bonũ: et iðᷣe
atra ↄuũe bonuũ nullũ ſeeretũ licitũeſt reci
he.nec etiã oĩno ſceretũ ẽ ui dicãdũ qð p
ſuiciẽtes teſt es ꝓbaĩ poteſt. Nichil ena
ꝓvhibʒ aliquẽ miotentẽ reddi p pecm
ad ea q hoĩes facẽ tenẽtur. ſiẽ ad meren
du vita eternã a aſſumẽdũ ecciaſlica ſac
mẽta· nec ex q̊ rexoꝛtat ↄmodũ h̊ eco tra
catur pena guiſſma· cuvtuoſi actus ſmt
queda hoĩs pfedões ¶C Scdo qri po telk
vtrũ nccriũ ſit accuſacoeʒ ſieĩ in ſepts.
ſicut. ij. q: vin.c.accu ſatoꝛiſ.ſonare v idᷣꝛ /
bi de · Aecuſa toꝛis pſone ſme ſepto nũ
ꝙᷓ; recipiat᷑ nee eo abſente quẽ aceuſare
woluerint · p pti. cũ ſic crimẽ alicuius maa
nmiſeſtatp accuſacõ emita pꝑ denuciaeoʒ·
i in denüciacoe nõ eſt ſcptura necria ið G
nee in accuſacoe viꝛ necria:et hunc ↄſo
nare viðꝛ qð pomt: e · ti · c. Dor ſepta nul
ling accuſacõ ſuſcipiatur h ÿa woce ſi le
gitia ↄdi gna accuſatoꝛis pſona fuerit
nte eo quẽ accuſare deſiderat. Ad hoe
doͤm ym tho · Ha ße · q · le viij. ꝙ qñ in eri⸗
mimbʒ p mo dũ accuſacois agitur. tin e
accuſaw: ꝑs ↄſtituit ita ꝙ iudex imter
accuſatoꝛem eũ qui accuſatur medius
2ſtituitur ad examẽ iuſticie. in ́ opoꝛtz
gquãtũ eſt poſſible 'ᷣm certitudmẽ ꝓcedẽ
3q; illa q vᷣbo tenus dñr a memoꝛia fa⸗
cile labũtur · ideo nõ poſſy eſſe certũ iudi⸗

uj.

ciquid et qualiter dicl ſit eũ debʒ pfer⸗
re ſm am niſi eſ i ſeptis reda ctũ. Et ideo

rõnabiliter mſtitutũ eſt ut accuſaco ſiẽ
et alia q in iudiciis agũtur in ſeptis re⸗

V dig atur. In aliquibʒ tn nõ eſt neceſſariũ

accuſationẽ m ſeptis redigẽ puta m le⸗

mi ermie ut · ff. de accuſ. l. leuꝛa · Silr et in
no toꝛio ermie · qꝛ nec m hmõi aceuſatoꝛ

requirit ut: ex de aecuſ. vbi d:: e. Euidẽ⸗
tia patrat ſeeleris non in di get clamoꝛe
accuſatoꝛis· Secus tñ in nõ no wejs ecẽ

ſi maiſeſta ſmt.utʒ · xj·qiij.c.eon · Inſuy
debz accuſatio ſieĩ ceũ mſcptione ꝗᷓ ſe debet
accuſatoꝛ ad penã talioms o bligare ut
pʒ · .· q; ul.e.quiſquis ·et · e. q crmẽ. et. ij.
.q · iij · e calũmatoꝛ. et · c· ſe. Excipiutur tñ

ali qu caſus· ſc in ermie leui in ernmine

apoſtaſie· et cũ vir vxoꝛẽ accuſat de adul

terio 1 2nilibʒ. de qbz gin breuitatis ſup⸗
ſedeo ( Erſi qritur Cur accuſans tene

atur ad penãâ talioms. Ad ̊ doᷣm. ꝙ ex .

accuſa wꝛ m cã accuſacõis ↄſtituitur ꝑps
mntendẽs ad penã accuſati · et ad iudiceʒ
ptiat ꝙ inter eos equalit atẽ inſticie cõ⸗

ſtituat equalitas aũt mſticie q̊ requirat
ut no cumetũ qðò alteri qͥs mtẽtat ipe hoe

patiatur· hm illud exo · xxj · o culũ ꝓ ocu

lo dentẽ ꝓ dẽte. iĩdeo iuſtũ eſt ꝙ; ille qᷓ per

accuſatio nẽ ali quẽ in piculuʒ gquis pene
nititur m ducè ſilem pena ipᷣe deneiens in
ꝓbacone eo gatur ſuſt m. p̃hti cũ teme⸗
rarie ali accuſare pᷣſumnt · eo q; peecat tã
ↄera pſonã accuſati qᷓ; etiã ↄtra rẽpubli⸗

c. vn ꝓpter vtrũq; pumt · Et h eſt qð dꝛ
deuto · xx · u dilig enſſnne p ſerutãtes in-

uenermt falſu teſtẽ dixiſſe ↄtra fra trem
ſuu medaeiu red dent ei ſic fratri ſuo co⸗

t aufe

miuiriã vero reip ublice ſbᷣ ditur ·
res malũ demedio tui ut audiétes cetei
tim oꝛẽ Habeãtv nequaq; tlia audeãt fa⸗
cere . Verũtñ ſecus ẽ de accuſa toꝛe q ex
mſſo erroꝛe ꝓcedit ad accuſatio nẽ· in ꝗͥ
caſu index aecuſatoꝛẽ ab ſo luit: utz · ij . q·

.ij. c. ſi quis iratus.et.c. paulũ. Mimirum
eun multu differt an vwolutarie ꝗs aliuʒz le⸗

dat an inuolütarie · wolütariũ en mere⸗
tur penã ſ̊ muolũtario debeturwenia. Ad
qõ ez igitur primo ꝓpoſitã rñᷣdet textus

— —„ —— ——

= — — — —

in deo⸗ erg ſerpta ˖ Ch calixtus ſp peepit.
ſez in deõ · e. accuſatoꝛis. ut aecuſatoꝛ eo
pᷣſente quẽ aecuſat in ſeptis accuſatio⸗
n ẽ iudici offemt⁊ ꝓa wce lras ſue accu
ſatonis legat. Stephanus autẽ ꝓhibʒ

ſeʒ in H. c.p ſepta.ne abſens aliqus ꝑ e⸗
piſtolã accuſare audeat.̊ ibi ¶ Tereõ
qri po teſt. qſt modis accuſatio redditur
minſta · Ad ſ̊ rntet canõ. ij· q. iij · e. n quẽ

pemtueĩt · Enõndũ qꝙ accuſatoꝛis temæ
ritas tribz modis detegit᷑.ã enĩ calũmã⸗

tur à p̃uanicãtur â tergiuſantur. Ad cu⸗

mis enidetiã ſoëduũ:ꝙ aceuſatio oꝛdmac

ad bonũ ↄue qð inteditur p vↄgmtionez
ernmĩs· nullus autẽ debʒ alicui nocere ij
iuſte ut bonũ ↄũe ꝓmoueat·et ideo ĩ ac

euſatione duplici rõne dtigit eſſe pecm·
Vno mõ ex eo ꝙ muilſte agit accuſatoꝭ
ↄtra eũ qui aceuſatr ei falſa ermĩa impo⸗
nẽdo.qð eſt calũmiar · dic enim ibidẽ te⸗

xtus. Calumari em eſt falſa erimia ſeiẽ ⸗

ter intendẽ ſue imponẽ ⁊ ̊ aĩo caluma⸗
di. utz extra de calum · e · ij. et tůe tãtaꝛ ta
lis pena eſt imponẽda calũmoſo aecula
toꝛi quãta qᷓlis ẽ nnponẽda accuſa to ſi
ↄumcat ut · ff. de calu · l. i · VYerũtñ quia
ↄtigit qñ q; qupiã ex animi leuitate ad

uetur ad accuſandũ ideo hec omia ſesʒ
prudẽtiã udicis diſcerm debet ut nõ p:⸗
nuciet accuſatoꝛẽ calũmatum ſuiſſe qͥ vel
ex amm leuitate vel inſto erroꝛe ĩ falſaʒ
aceuſationẽ ꝓrũpit· vñ ſ ditur in dicto

Vnõndũ ꝙ; qui nõ ꝓbat qð intẽdit nõ

ꝓtinus calũmari við:.Nã eius rei mquã

ſitio ↄgnoſcẽtis arbito ↄmittitur qui reo

abſoluto de accuſatoẽ meipit ↄſilm̃ querẽé

q mẽte ductus ad accuſacõeʒ ꝓceſſit. Er
ſi quide iiſtuʒ eius erroꝛẽ repit abſo luut
eũ.ſi vero in euidẽti caluma eũ dephende e
legitimã pena ei irrogat·quoꝝ alterũ ox
ßis vbis ꝓnüciacõnis mamſeſtatnam 1
ſi quið ita ꝓnũciauĩt· nõ ꝓbaſti pepeit ei
ſmaute ꝓnuciauit Bcalũmatiis es. ↄde⸗
legis ptas adùſus eũ exereebit: nam ut
vapimanus rñditfacti qm queſtio m

accuſationẽ ꝓcedẽ ex eo ꝙ nims facili⸗
ter eredit qð audit · et ̊ eſt temerariuz
Cõtingit mſup ꝙ qͥs ex erroꝛe iuſto mo

nõ poteſt ei romitti p accuſatũ j p pᷣei

ter.

arbitrio eſt indicâtis. pene vero pſeeut

nõ eius wlũtati ma datur ſ legis aucta

ti reßuat- Si autẽ interlo qndo dixeit · ti⸗
eius temere accuſaſſe vidꝛ.nõ calumato

mãà ↄtinet 1 mcõſultus caloꝛ calume vi

cio caret · et ob nulla penã huicirroga
ri opoꝛtet ̊ ibi· Alio mo ↄtigit m accuſa⸗

tione pcẽm intuemie ex ꝑte rei publiee
cuus bonũ in aecuſacõe pncip alr intẽdi

