Folucre⸗ muẽte vel capte utrum obligant ad reſtitucõʒ · vñj · ſer. ix · b·
Solũtas puerſa qualiter excecat intellectũ · i ſer · ix · c ·
Contas rentitn uobus modis ꝛbidem· c.
olũtas pfecte deo oblata qᷓ;accepta eſt.i ſer· xx vñj · a. b.
Foſſtas utrum moueri poteſt ab apꝓpetitu ſenſitiuo · ix · et · x. ler · ij · e ·
olũtas ſola circa delictavtrum eſt pumenda · ix· et · x. ſer.imj· a ·
Polbens benefaciendi utrum haberi debet ꝓ facto.ibidem.b ·
otum quid eſt er que re quirũtur ad eius pfectionẽ· ij. ſer. v. a ·
Sonwolnrarii eſt duplex · ſolẽneꝛ ſimplex · ibidem. b·
otum facere de melioꝛi utrum ſit expediens · ibidem · c ·
Fommeam aliq bonũ factum facit magis meritoꝛuũ · ibidemc·
otum facerevel nplere quid am ꝓ hib entur · i· ſer · vi · a · b.
Jon aliqd qdᷣcũq; utrũ ſemꝑ ↄmutari pᷣt mvoto religiomis · ibidem.b·
otũ decedẽtis utrum heredes adimplẽ tenentur· ibibidem · b·
Eonum vtrum ſp obligat ſtatim ad pficiendũ.ibidem .c·.
otumv trum fieri pᷣt de eo qdð eſt indifferens· ij ſer · vn. a.
fen imer utrum vir ſp reuocare poteſt et ecõuerſo.ibidema.
otũ ↄtinẽtie in matrimomo qualiter eſt ſeruandũ:ibidem.b ·
Socm oↄtinentie ↄuolãs ad nuptias q́;tũ malum agit · ibidem ·
otũ pegrinacõis vtrũvnꝰ ↄiugũ facere p̃t ſine ↄ ſenſu alterius · ibidẽ·c

Sotum ↄin gum ad religionem qualiter obli gat. Bideme ·
Sammn religiomis quos qñ et qualuer obli gat.ij/ſer.viij.p totũ ·
otumvtrum qualiter et ꝑ quem recipit diſpenſationẽibidem · c.
ſucapio qud eſtade eius materia pomitur · vij· ſer. xxiij · b · e.
ſurarij vtrum teſtamentum cõdere poſſuntiij.ſer · vij. e ·
ſurarijs publicis diſimode pꝑpticipãtes quõ ſũt excõicati · v..xxiij.a.
ſuras ab hoſtib recipe vtrum ẽ licitũ· vij. ſer · xxx vi · b·
ſura quãdo excuſatur ꝓpter dubiũv el ꝑiculũ.vñj··xxx vũñj·ꝑ totum.
ſura qñ ↄmittitur ↄmuitati coacte ex caritate vel cupiditate mutuando
vel ultra ſoꝛtẽ recipiendo · vijſerxxxvin·p totum.
Sſura quid eſt et cur obligat ad reſtitutionem.vijſer · xl· a.b· et. xlvi·a.
ſura vtrũ aliqñ fuit pꝑmiſſa in aliquo caſu ab aliqᷓ· lege·. vñn · ſer . xl. b · c.
S. ſura ꝙ multa mala mducit tã tpalia qᷓ; coꝛpalia · vñj · ſer. xli · p totum.
FZamc utrum cẽſendus eſt furvꝗ latro.vij. ſer.xli.b. .
S;ſurarius infimta ſpiritualia mala opatur tanq; cauſa pnᷣcipalis · vij · ·
xlij.xliij·xliiij.et · xl v · pꝑ totum·
ſura maxmme parit mpenitentiam ꝓpter tria · vñj. ſer. xlij · a.
Eſura et utrum ſub ea licʒz recipe mutuuũ ꝓpter nccitatem· ibidem . b.
ſuras efficaciter auctẽticantes excõicati ſũt excõica cõe maioꝛiibidẽ.c.

ſurarijs pticipantes nouem gnha hominum obligantur ad reſtitucõnẽ

vij· ſer · xliij.xliiij · et · xl v. p totum.
Sſurarius qualiter recipi p̃t ad ſepultürã ecciaſticã · vij · ſer · xl v.c.
Ei triplex eſt.ſ. amimi ſigm ⁊ pacti.vij.ſer.xl vi·a.
ulnerãs alu qualiter bligatur ad reſtitucõnem · vij.ſer · ii· a. b.
SGxoꝛ utrum ſp tenetur ſequi virum etiam vagabundũ ij.ſer · vij · ·
Sxoꝛes plures ſimul hab ere utrum eſt de lege nature · vi. ſer · i· a ·
xoꝛes plures ſimul habere utrum aliqñ licuit ex diſpẽſatione ibidẽ · b
xoꝛ qualiter furtũ ↄmittit in rebo viri.vij. ſer . i · b ·
xoꝛ utrũ reſtituerepᷣt furta vel alia miuſta ſme viro · ibidẽ · b ·

Explicit tabiila tecẽ p̃ceptoꝛ ſiin ·

rũ dei fratris Henrici herp oꝛdĩs mi⸗
noꝛũ de obſeruãtia p modũſermonũ
ad imſtructõneʒ tam ↄfeſſoꝛũ qᷓ; pdi⸗
ctoꝛũ · Et pᷣmo de multiplicitate ꝛ di⸗
uerſitate legum. ¶ Sermo primus
Nuemo aliam legem m membris meis
repugnante legi mẽtis meen captiuum
me ducentẽ in legem peẽi. HKomañ · vñ ·
¶ Ad euidẽeuã them atis qri pᷣt· Vtrã lex
ſt aliquid racomiſ. Pßtim cũ mchil qð eſt
rõms m mebris nris eo ꝙ rõ nõ vtitur
oꝛgano coꝛpali. Ad h̊ rnñdet doctoꝛ ſcũa
ma ſeðde · a · lxxxix · ꝙ lex ẽ quedã regla
et mẽſura acluu p quã mducit᷑ aliqs ad
agenduʒz wel ab agedo retrahit᷑.· Dieitur
eni lex a ligãado ꝙ; ligat ad agẽdũ· NRe⸗
Sula auta mẽeſura hüanon actau eſt ra⸗
tio 3 q eſt prmuũ pnᷣeipm hũanoꝝ actuũ.
q roms eſt ad hine oꝛdmare qui eſt p⸗
mũ pneipiñ̃ in agedis hm phᷣm Invno⸗
q; aut gne id qð eſt pncipinʒ eſt menſu⸗
raregula illius gnis. ſic cvmtas m gue
numeri · pmus motus ĩ gne motuũ · Ex
quo relmquitur ꝙ lex ſit aliquid ptinẽs
ad rõem. Verũthn lex qᷓ eſt qu eda regu⸗
la et meſura dupli ðᷣꝛ eſſem m aliq⸗ Primo
ſicut in menſurate Trẽgulate. et qꝛ hoc ẽ
ꝓPriũ rõma ideo pꝑ hũec modũ lex eſt m
ſola rõne · H cõðᷣo mõ ſic in regłato men
ſurato · et ſie lex eſt in omibz melmatur
ad aliqð ex aliꝗᷓ lege. ita qlibʒ melma
tio Ppueme es ex aliqᷓ lege pt diei lex non
eſſentialit: qᷓ ꝑ pticipac eʒ· et H mõ im⸗
elmaco mebron ad 2cupiſeendu lex mẽ⸗ mẽ⸗
bron 82. de ꝗ ait ap lus. Jnuemo alia le⸗
gem x
97 coms de hijs 4 ſpectat ad bonũ ↄũe pꝛo⸗ .

mulgata ab eo q̊ cum mitatis Hhʒ · Et

eſt multiplex¶ Orimo nãq; ẽ quedaʒ lex
qꝗ de eterna · qð lhic eꝓbatur · q; manmiſeſtuz
eſt ο mudus Sꝓmdẽna ðvma regit᷑· et to⸗
ta »miitas vmuſ rõne diuma gubnat⸗ .
et ideo ipa gubnatio reꝝ in deo q̃ſi in pñ
awvmure d exiſtẽs hʒ rõem legiſ. Et
q; Zᷣma rõ 6cil deipit ex tpe· h ↄ ceptuũ
eternũ hʒ ut dꝛ ꝓpuͤ · vin. mde ẽ ꝙ Hmõi
legẽ opoꝛtz dieẽ eternaz. Q! ſ obieitur ·
ꝓmulg aco eſt de rone legis ꝗᷓ nõ potuit

eſſe ab etno · qꝛ nõ erat ab eterno eui ꝓ⸗
mulg aret᷑.· Dicedũ ꝙ lex etna ta Gbo qᷓ; q;
ſepto ꝓmulgacoeʒ hz eternaz ex pte dei
Prulgene. q; vᷣbů diumu eſt eternũa
eptura libri vite ẽ etna. z ex pte creatue

ſuſcipiẽtis vel audiẽtis nõ p̃t eſſe ꝙmul⸗

gaco eterna . Er hee lex eterna nͦl alind e
qᷓ; rõ ine ſapiẽtie ̃m ꝙ ẽ directiua oĩm
actuu ⁊ motionũ.q; ſic deus ꝑ ſua ſapie⸗
tiaꝰ dimꝛ ẽ vmùſaꝝnaturaꝝ ad ꝗᷓs pa
tur Rcut artifex ad artificiata.· ſie eti eſt

gubnatoꝛ: oĩm acbuũ 1 motionuũ ꝗᷓ
muͤtur m ſmglis naturis· ¶ Vic qri p̃t
Htrũ lex eterna ſit omibʒ nota ſic ſenti⸗
re viðᷣi Augꝰ. li.de lib· ar. ꝙ eterne legi⸗
notio nob mpſſa eſt. Ad rndet beatus
Tlo. pa ſede · q · xrnj. ꝙ aliqd dupliciter
cog noſeip̃t. vno mõ m ſeip̃o· alio mõ m
ſuo eſffeũ m quo repitur aliqᷓ eius ſlitud
ſic nõ vides ſolẽ m ſua ſba »gnoſet: ipſu
in ſua irradiacone · Sie g doõm e. ꝙ logẽ
eterna nullus »gnoſcè p pt m ꝙ in ſeipa

eſt. miſi ſolũ bii qui vũ ꝑ eſſentia vider . H

omis cveatura rõnalis ipas ↄ gnoſeit m

aliquã eius irradiacoem vel maioꝛeʒz wel

mmoꝛẽ Dmis eni gmeo weitatis eſt q⸗
dã oꝛdiaco vel pticipacõ legis etne q eſt
Weritas memutablis ut dicit Aug · ii· de

Ven religiõe · wtatẽ oẽs ẽ jiliter gnoſ⸗

eũt ad ninus quãtũ ad vnecipia 2ma le
gis nalis .i in alijs wero quida pluſ quida
minus pticipãt devgtione witatis. et Fm

hoc plus wel minus dg noſcũt legẽ etna⸗

Et ex Hac lege eterna omis lex deriuat᷑.
qð ſic pʒ· m omibʒ gubernatibz vide⸗
mus p rõ gubnaco's⸗ a pmo gabernãte
in ſeo⅛ deriu atſcut racõ reꝝ q ſut agẽ⸗

da m eimtare deriuatur a rege P pᷣeeptũ
in mferioꝛes admĩſtratoꝛes · et in artifiei⸗
alibʒ ro artiſicialm ac luũ deriuat᷑ ab ar⸗

ehitecoꝛe ad in ferioꝛes artifices qͥ mauũ

opatur. Cũ igitur lex eterna ſit rõ 5 gub⸗

nacõms in ſupmo gubernate nece elt ꝙÿ
oẽs rõnes gubnacois qᷓ ſut m in ferioꝛibʒ
gubᷣnantibʒz a lege eterna deriuẽtur. Hu⸗
inſmodi aũt rõnes ſüt qcũ q; alie leges
pᷣter legẽ eternã · q quatũ ptieip at de roõe

recta tm deriuãtur a lege ecna ¶ Seðda
wero lex 32 nalis vel ms nale⸗ Er⸗

A

Griy/

ctermſut
notn:

mulltis modis . Prnmo ↄpetit omibʒz rebzʒ
et quedã vis.i.facultas inſita oĩbʒ rebʒ
nali ter. Dicit Gaſp · de cal. i · di. m · e · ms
aũt. ꝙ iſta vis ẽ quoddã ms a reꝝ cõdi
toꝛe ſinglis entibʒ ſeu rebz ↄceſſum · pu⸗
ta igm qꝙ calefaciat · ſoli ꝙ luceat · rei g⸗
m ꝙ deſcẽdat leui ꝙ aſcẽdatadamãti ꝙ&
ferrũ attra hat accipitri ꝙ rapiat i c iſta
eni hnt etia pᷣdcã a natura tideo us na⸗
turale appellat᷑.et q; uis iſtð rebʒ imſtũ ẽ
ideo violari vel tolli nõ pᷣt. S ceðᷣo mõ ↄpe
tit rebʒ aĩatiſ. et tüc ius nãâle ðᷣe quida ſti
mulus vel inſtin ctus nature ex ſenſuali
tate ꝓuemẽs ad appetendũ wel ꝓcrean⸗
du vel educãdũ · et ſ̊ iure dicimus ꝙ ſi⸗
mlia ſilibʒz g audẽt · ꝙ pulera quis appe
tit⁊ mhia q a natura ꝓ cedut. Iſtud ẽ ius
de q́ ðꝛ ꝙ natura docuit omia aĩalia He⸗
rũtamẽ ſme iſto iure aial ẽ interdu et po⸗
ut ꝙ nõ ↄmedat · filmũ nõ nutriat · nõ co⸗
eat vel ꝓcreet·. Tercio mõ ↄpetit ſo lũ ra⸗
tione vtẽtbz. et tunc is nale ẽ qu eda rõ
nàlis ab mſtm ctu natuẽ ꝓcedeẽ& Et ius
ex tali natura ꝓuemẽs ð nalis equitas
ex qᷓ̃ rõne nãli uma poſitia deriuãtur· ex qᷓ
mq́; ſurgit abilitas diſcernẽdi mter bo⸗
nũ ⁊ malũ·bonũ appetẽdiaſeqndi·maluʒ
vero ſugiẽdi· ut dieit Apłs rõ · ij · getes
q legẽ nõ hnt naturalẽ ea q legis ſut fa⸗
ciit · ubi dic glo · et h nõ Hnt legẽ ſcriptã
Hñt th legẽ nãlem ꝗᷓ quiſq; mtelligita ſ
bioſceius e qiud bonũ ſit⁊ quid malu. vn
cũ ab h̊ iure diſcropat hõ tüc 2 patus eſt
mimmẽtis mſipi enbʒ a ſilis fcũs ẽ illis: Ex
heoc iure naàli iob ſe regebat ta pfeẽ ꝙ nõ
m uomebatur ſilis illi in teria · Afſto mõ
petit etià rõnalibʒ· q; tũc ius nale ðꝛ pᷣ⸗
ceptũ nâle vel pᷣceptũ decalo gi qð fun da
tu eſt in iure nãli. ut nõ furtũ facies· non
mechaberis vc. vñ ome ius Zᷣmũ ðꝛ etiaʒ
ius nãle quãtũ ad pᷣcepta.q; eeſſante e⸗
tiam omi mãdato dei dictat illa rõ nalis
facieda. ſ. ꝙ deus diligat᷑ ex to to coꝛde ·
¶ Erei a vero lex ðᷣꝛ Huana · qᷓ̃ ſdiuiditur
ut poſtea videbit᷑ · De q qri pᷣt · vtrũ eõ⸗
Fruebat dal lex na ppaz cũ lex nãliſ
It quedãa pticip aco legis etne· h p legeʒ

— —- —

eternã omia ſũt oꝛdiatiſſmma ut diẽ aug
lſi.i.de li· ar · E viðᷣ: ꝙ lex nãlis ſufficit ad
omia Puana oꝛdmã da Ad rñdet ſcũs
Tho. ma ſcðe · qxej · ꝙ ex pᷣceptis legiſ
nalis qſ ex quib uſda pnᷣcipijs ↄmmbuſ
in demõſtrabilibʒ nece ẽ ꝙ rõ Puana p⸗
ecdat ad aliqᷓ magis pticulariter diſpo⸗
nẽda ·qᷓ diſponcoes m huanã rõem ad⸗
muẽte dr leges humane · Vbi gia · lex
nature dic in gnali.nõ facias alijs qð ti
bi fieri nõvis.lexwero ſepᷣta dic eadẽ in
pticulari · nõ occides ac.et ſie practiee de⸗
ducit ad omin noticiã · q; lex nature ex
aliq paſſiõe vel mala cõſuetudie wel mala
diſpone nature in aliquoꝝ coꝛdibʒ qua⸗
tũ ad aliqᷓ coꝛrũpitur et o bfuſcatur ſicq;
pʒ ꝙ; ſic ex pte rõms ſpeculatie pꝑ nalem
pticipacoem dine ſapie meſt nobↄgm⸗
tio quedã ↄmumũuũ pneipioꝝ no tn ↄgi
tio ꝓpria cumſlibzʒ weritatis ſic in ðᷣma ſa

priẽtia ↄtinet᷑. ſic etiã ex ꝑte rõis practi⸗

c naliter hõ pticipat legẽ eterna m q⸗
da 2ma pnᷣeipia non aut m ꝑticulares
directones ſmgoꝝ q tũ in etna lege ðti
nẽtur. et ideo nece ẽ ꝙ Hũana rõ ꝓcedat
ulteriug ad quaſdã ꝑticłares legũ ſan⸗
ciones Quarta demq; lex ð: ᷣma· quaʒ
damd expetijt dicẽs · legẽ pone nychi do
miĩe viã inſtiſica conũ tuaꝝ.qᷓ mnnrũ lex
ctiã nobᷣ necria fuit ad directõeʒ Huũane
vito gpter atuoꝛ rõnes · Orima q; ſicut
di Aug in p li. de li· ar. Huũana lex non
p̃t omia ꝗ male funt pumre wvel ꝓhibẽé.
q; dũ auferre vellet omia mala ſeqretur
ꝙ et tollerẽtur multa bona · et ſie nupedi⸗
retur vtilitas bom ↄis qð eſt necriũ ad
Huanã ↄuùſationẽ · utz de meretricibz qᷣ ſi
tollerẽtur omia ↄfunderẽtur adulterijs

ſtupris ſodomijs ꝛ libʒ· ut & nullũ ma

lũ mmpꝛohibitum impunmitũ remaneat
necrio fuit ſupuenire legẽ ðᷣmã ꝑ quam
oĩa peca ꝓhiberẽtur Er h tãgit ps · dice
ex dni nmaculata id ẽ nullã peci tur⸗
pitudmẽ admittẽs · Scdᷣo q lex hũana
tm de hijs legẽ ferre p̃t de quubʒz et udi⸗
care. qð ſolu ſieri p̃ᷣt d motibʒ exteloꝛibʒ
qui apparẽt hõibʒ. et iᷣo ncẽrũ fuit ꝙ ſu⸗
puemẽt lex vᷣma qᷓ diſponẽt de motbʒ in
terionibz qᷓ latẽt Homibʒ Vinc addit p̃s ·

s,³ . —

1

que poſtmodũ alij ſecun ſut in legis ci⸗

conuertes aĩas.q; nõ ſolũ actus exteĩi⸗
oꝛ es ̊ enã inteioꝛes dirigit· Cercio quia
lex nature ut dem̃ eſt ↄtinet ip̃a pᷣeepta
in ghe. q pnᷣcipalr duo ſunt · Drimũu ẽ. qʒ
tibi vis fiei ̊ alijs facito· Scᷣm. Nõ faci
aſalijs qð tibi fiei nõ vi ſ(Nec deſcedit ad
ipᷣas pticulaẽs ↄ cluſões · Mõ ꝓpter in⸗
elmationẽ Hũam indicn pᷣeipue de rebul
2tingẽtibʒ et pticularibʒ ↄtigit de ac łibʒ
Puams diuᷣſoꝝ eſſe mdicia ex quibʒz di⸗
uerſe ↄtraie leges ꝓeedut · VYt igitur
p abſq; omi dubitacoe ſcire poſſit quid
ei ſit agedũ quid vit andũ necriũ fuit ut

in actibz ꝓprijs dirigétur ꝑ legẽ dimtuſ

datã · de qoſtat ꝙ erraẽ nõ pᷣt Mie ꝓſeaͤ⸗
tur ps· Teſtĩ om dnmi ſidle ſe, ꝓpt cerutu⸗
dmewitatis arectitudis. Quarto quia
lex natuẽ pticipat ci eterna lege pm p⸗
hõ oꝛdmatur ad finẽ btitudims eterne qꝗᷓ
excedit ꝓg oꝛtioneʒ naàlis facultatis Hu⸗
mane · ideo opoꝛtz ꝙ ſuß lege naturale 2

hũanã diri gatur pfeclioꝛi et altioꝛi moõ

ad finẽ vltimũ ſupnaturalẽ qð fit lege di
iumtus data p quã altioꝛi modo peipit
lex etna. C Nuc igitur ꝓſeqndo de lege
huana ſeiedũ ꝙ ẽ queda lex hũana qðꝛ
lex getiũ qᷓ facta fuit hũano gne multi⸗
plicato · na an dutaxat lege naturali re⸗
gebatur ita ꝙ; erat eis oia ↄma eode⸗
batur em oĩa occupãti ſic dem erat illis
qu acũq; terra calcauerit pes tuus tua e⸗
rit. Doſt multiplicacoʒ vero hũ am
facta fuit hec lex p qua regiões diſtin
cte ſut . bella oꝛta/et puitutes ſecute ⁊ ob
li gacones mducke.mſti.de iut᷑. na. ¶ius

ſnnplr iſta ligat omes pᷣter ᷓam ꝛmm
peratoꝛẽ mſi ꝑ eos vel ꝑ legeʒ ſeu p cano⸗
nẽ fuerit mnmutata· ut m d co. ¶ ius aũt
gentiu. vel etiã mſi ꝑ ↄſuetudinẽ rõnabi⸗
le et pᷣ ſeripta in aliquibʒ fueĩt abrogata.
et hee lex data fuit ante legẽ moſaicam
poſt lege: wero moſaicã et ꝓ heticã data
fuit lex eiuilis qᷓ meepit a ſoꝛoneo rege

uilis edicone· vñ rõm miſerũt dece viro⸗

ad grecos ꝓ Hndis legibuſ. Greci wero

miſert Nomã quẽdã ſapiẽtẽ expiri wo⸗

31

lates an?om digm eſſent legiba. cũ ro⸗
me wemſh rõm eogitates qd vellet qnda
ſtultũ ad diſputadũ cũ greco poſuerunt

ut ſi pdet tm derihu eſ. Grecus wero ſo⸗

lo nutu diſputare cepit et vnũ deũ ſigh⸗
ficas vnũ digitũ leuauit. ſtultus aũt ere
des ꝙ eũvno oculo cecaè vellet duos di⸗

gitos leuauit t cũ hoe pollicẽ ſic natura⸗

liter euemt q̃ſi vellet eũ cerare de vtroq;·.
grecus thᷣ credidit ꝙ ꝑ h̊ trimtatẽ oſte⸗
deret ˖ demde grecuſ manũ aꝑta tenuit ut
oſtendeèt omia nuda apta deo ſtultus
wero timẽs alapãa pugnu clauſu q̃ rep⸗
cuſſurus leuauit· grecus tñ intellexit p
hoc ꝙ deus oĩa palmo claudęt · et ſic ere⸗
des rõnos dig nos legibʒ reeeſſit a legeſ
Hijs ſapiètibʒ roms ↄcedi fecit in eimta
te athenaꝝ et lacedemomeñ. et ſie lex ei⸗
nilis oꝛtũ habuit a grecis ſica qlibʒ alia
ſcia. Mec notat glo m.l.ij· fj.de oꝛig. mt᷑
Et de hac lege eimili di c H. boye ubi ſuß·
ꝙ; hi nõ pnt ſme peco ſuari tũe nulluʒ li⸗

at i aliq; ſoꝛo · qꝛ rõne peci habʒ necrio

lex cauom ſuccumbẽ · ſwero ſme pcco p⸗
uari pnta canombʒ ↄcoꝛdãat tũc oms li⸗
gat miſi ſp̃ᷣaʒ ⁊ jmpatoꝛc.ſi tñ ↄtrariãtur
canombʒ tũc ab omibʒ ſibi ſ ditis etiam
pagams ſut puãda.nõ tñ ligant in foꝛo
eecleſe · Poꝛro ihu nato tres leges date
ſunt . Prima ẽ euãgelica ad qua tenẽtur
etia a⁊ nmpatoꝛ· ꝙ ſi ↄtrariũ ↄſtituunt
wel faciũt nõ dñr legeʒ dare h̊ qd verius
eſt erraẽ· utzʒ.xxv. q i.c.ſut quidã:mſi in

quiſquis · cdᷣa lex eſt aplica· de ꝗᷓ qri pᷣt
VStrũ ſtatuta legis ap lice de quibʒ hẽtur
xxxiijij· di. e· n ſ dyaconus ·et · e·leckoꝛ.·
vel etiã ſtatuta qᷓtuoꝛ ↄcilioꝝ pneipaliuʒ
de qubz · x v. di. e · Rc.et. e. ſca. ligat omeſ.
dice du ꝙ illa ſicut qᷓtuoꝛ euãgelia ligat
omes Apuari debet ab omibʒ· niſi papa

mii p papã fuerint inmutatavel coꝛre⸗

cta ꝛ mſi ſmnt ↄſilin pfectõis. Na d papa
ptãatẽ ſuã nõ recipiat ab homĩe h a doo ut
Pz. xxñn di · c· ſacroſca · et ſic EC ſueeeſſoꝛ pe⸗

tri et vicarius dei.ideo nulla reglła wel oo

ſtituco aplica ip̃m lig at cũ nõ heat impe
riũ par ĩ parẽ · Tercia denq; lex dieitur

canonica q ꝙ cedit ex veteia nouo teſtõ·

e

en

algecte

hAXα

rVYEe

6 7

æt tanqᷓ;vlũa in alijs legibz ↄtẽta ↄple⸗

tẽs nobilioꝛ vꝑpſectioꝛ m erito indicat᷑.
Deo quo notadũ m en . boye · in · . de
aſtit: ꝙ h ſtatutũ canomcũ eſↄtrariũ le
gi nature vel ᷣme moꝛali vel noui teſta⸗
meti tũc nõ obligaret nec obpuari debet ·
xxj· di.c.inferioꝛ · xj· qinj.c·ꝗ renſtit·qð
ſi nõ eſtↄ trariũ legi nalivel ᷣmeapcipit
tũc ab omibʒz obpuari opoꝛtz . xiin. q · i. qd
pcipit᷑ wel ſi ꝓhibʒ tüc etia obligat ꝓphi
bꝛeo eodẽ mo · Sivero pcatur tũc non li⸗
gat de necitate lʒ inſtu ſit ꝙ obediat᷑:xx⸗
viij. q.iĩ. e ſic onim · Si mdulget non dʒ
trahi adoſequẽtiã. th quo ad illos qubz
mdulget et ↄtra quos mdulget puai dʒ·
utz in mſtitutis de iure na · Eß qð pncipi.
et . j. di. e. Puilia . Si ↄſulit ↄſilio reuere
tie tüc ab omibʒ obßuari dz et ligat ſicut
pᷣceptũ· utʒ extra de exa · et qᷣli.c.ad auẽs·
m ſi. ubi de hoc ꝑ glo · vide. vñ qnq; q ſut
pᷣeepti ↄſulũtur. utʒ · xx viij · qi.ſic eni · ve
rũ tn ↄſilia pfectõis nõ ligat mſi voleteſ.
Ad laudem dni noſtri iheſu xpiCE
Deoſuctuchimde er canom o aroga
tis ac ſtatutis inferioꝝ p̃latoꝛu; tri
Nuemo alia legez in mebris meis repu⸗
gnantez legi metis mee. Viſo uteũq; de
diuſitate leguz. Jam ꝓſequedũ eſſe reoꝛ

Sryn

vj · q· i. c. infanmns · et · xix · di⸗ ca. nulli. 81

tn alleg atur ut ius antiquuũ ad declarati

q; noticia uiris antiqui neeria ẽ ad eog⸗

tionem inris nom ut no. bñn. et hoſt. m. c.

nouit. extra de iudieijs · Vorũtn ſi lex wel
canõ eſt pᷣceptiuuſ. tue tolli nõ pᷣt ꝑ ſolu

abuſuz ſubditoꝝ . q; qð pcipitur nece oſt
agdimplei.xi ij.q· i. qd pcipitalias enĩ pe
deret ex arbitrio ſbditoꝝ qð ſieĩ nõ debʒ·

ut ptz extra de poſtul pla. e. bone me · Ad
maioꝛẽ tñ euidẽtia ſciendũ deꝰ ſuetudie

ꝙ; oſuetudo ẽ ius vtentiũ moꝛibʒ mſtitu⸗
tũ qð ꝓ lege ſuſcipit᷑ cũ lex deſicit · SZ3 an
ↄſuetu do redacta ẽ in ſeptis tune vocat᷑

lex vel ↄſtõ. Et notandũ gnaliter· ꝙꝙ u bi
cũq; lex deſicit ſp tenéda ẽ ↄſuetudo du
mõ nõ eſt imq vel alias a uir repꝛobata!
Silr vbicũq; ↄſuetudĩe puata pꝑiclitatur
neroſa · extra de coſue. c.i. Nec valet ubi
tradicit iuri publico cui nõ pᷣt quis re⸗
n uciare . nec etia valet ↄtra legẽ ᷣma vel
s

—.—

tra ↄciliũ vel alias ↄtra iuris appꝛobacoʒ·
extra de ↄſan. et affi· nõ debz ¶ ð ſ qri⸗
tur qn & valet ↄ ſuetudo.· Diceduʒ ꝙ du
eſt pᷣter ins nõↄtra tũe eſt huad a ſnie ſit

—

C

— —. - — SrfrEr rrrbHb „ — 1

—
—

vlis ſiue ſit pticularis ſiue p̃ſcri pta ſue
nõ. Vn vmufalis ð: ut oꝛare ↄtra oꝛieéteʒ
Vl deponẽ capuciũ m leone euagelnj. vel
genu flectè m eleuacone coꝛpis xpᷣi. vel
m tribʒz diebz rogationu ieiunare tüc e⸗
mim noͤ eſt d ubin quu talis ↄſu etu do dobʒ
obpſuan. Si ét ius huanũa tn racona
une bilis. tuc ſi eſt pᷣſepta dʒ huari ſm autẽ et
nec ꝓ iure allegari pnt· q;ꝛ a Theleſfo⸗ eq iutur legẽ tũc tollit legẽ ſibi ↄtraria·
rus ſtatuit ut ſeptẽ ebdomadibʒ a carm .F de legel. de quibʒ. ſi pcedit ⁊ lex ſeqns
bus delic ijs ante paſca chei abſtmè de⸗ Ehcit mentione de ↄſuetudme ſibi ↄtraĩa
leat. ut. ij. di · e. ſtatumus. qð. c. eſt ab⸗ tuc nõ tenet · ut de ↄſue · c. nõ putamuſ. li.
ro gatu · de dſe · di · jj. e. ſaẽ dotibz omi bz .vj. ſi vero nõ facit mentionẽ tũc huatur
deeretũ eſt ut ante paſce ſo lemtateʒ non ut de 9ſue ·li. vj. e. ul. ¶ P· ꝗrip̃t an ↄſue —◻
qu quageſnna h̊ qᷓdrageſnna teneantur · tudo poſſit tollẽ lege ſeuvaleat ↄtra le⸗

breui ſtilo pnti hmoe de duobz. ſ. de ↄ ſu e
tu dimibʒ canombʒ ꝑ illas abxagatis et
de mſerioꝝ platoꝝ ſſatutis ¶ Quantu
ad prmmũ qri p̃t primo de canombʒz le⸗
gibʒ abrogatis ꝑ diſſuetudmem tacito
ꝛↄſenſu · vtrũ tales canones vel leges li⸗
gat wel wre allegari pnt· Ad hoc d.
ꝙ iun abrogata ꝑ ius ↄtrariũ nõ ligat

ſoe exacilio aurelianẽſi et ſc canõ es ab gem . Ad ſ̊ dᷣm · ꝓyin lex ↄſulti annullo
rogati nõ ligat · Hic dieit Hen. boyc in mõ ligat a tůcvalet ↄſuetudo·q; lex nõ

phemo dectalm. ꝙ ſi allegatur tlis lex
vel deẽ. ut uis p ſe ſtãs tũc tłr allegas cẽ⸗
mẽ falſi ↄmittit · et ec & contra mad ata

ligabat. Si aut eſt p ceptiua tũc ſi eã le⸗
gem tollere pcẽ̃m mducẽ ꝑ ſe nõ valet
conſuetudo in oppoſitum: ſmautẽ tũc perx

—

— — — . —. — . . 2 — — — ——

1
4 4
V

— - — 0———

æſu etudmẽ p̃t fieri aliq̃ modiſicaeõ hm

Jo.an.m ad dieõmbʒ ſpeculi de coſtõibz.
ad finẽ In totũ tñ tollẽ nõ pᷣt· Et nota
eque pumri dz tra greſſoꝛ ↄſuetudis lau⸗
dabilis ſic traſgreſſoꝛ legis · extra de ſy⸗

mo.c:ad aplicaʒ· et m glo:fi· et ita obli⸗

gatur religioſus ad laud abilẽ bonam
ↄſuctudmẽ ſui monaſteri ſic ad ſtatuta
wl iura ſeu leges ſui mõſterij. Quãtũ
aut ad ſcvm qri p̃t de ſtatutis inferioꝛuʒ
p̃laton. vtrũ ſcꝭ tles ſtatuta facere pnt.
etvtrũ ligat mn ſoꝛo ſciẽtie · Ad hoe dðõm

gnaliter ꝙ ſic.q; pmo legat m ꝓunincia

*

ſbi ↄmiſſa ſtatuta facẽ pnt q durat etiã
ſimta leg acone utz extra de offi. lega c·
Nemim dubinz eſſe volumus qiũ legato
rũ aplice ſedis ſtatuta edita in ꝓuncia

ſibi ↄmſſa duret tanq; petua lʒ eandem

poſtmoduʒ ſmt egreſſi · Gloſa · Ee ſ lata

ſut ſb anathemate ꝗ ↄtin faciũt ſut excõ
miñcati· Pꝛo ſeiendu . ꝙ glo · in. c. offt⸗
eij · e. ti · dic ꝙ ibið fit mẽno de tribʒ gni⸗

bus leg atoꝝn. Primo de Hjs à mittutur

a curia rõna q nõ ſut cardmales ut m c·
anobis miſſi ⁊ illi nec extra ꝓmncia ſue
legacois nec hoĩes alterius picie vem⸗
entes ad eos abſoluè pnᷣt nec bnficia co
qui pᷣtextu ecciaꝝ ſuaꝝ leg acis ſue ſibi
wndicãt aũctem. et illi nec hojes ſue ꝓ⸗
meie nec alienos ec in ſua ꝓpꝛiacia exiſtẽ⸗
jectiené manun in cli eon exeõica coõnem
ineiderũt utʒ jbidé· c excõicatis. nec ena
iſti bnſicia ↄferre pnt: Tercio de cardina

ſibus legatis q de latere ſpe nmittũtur. et

hij ĩ eũdo red eido vbicũq; ⁊ quoſcũq;

excoicatos ꝓ miectõe manuu in cleicos

abſolué pht · ut · e. ti · traſlacõnẽ · et bu⸗
ficia eo ferũt ut. c. offienj· et mare traſeũ⸗
tes mſigma papalia deferũt · S cðᷣo vero
ſmodus ꝓmcialis ſtatuta facẽ p̃t ut pʒ
x vj. di. c q; dicitis· Tereõ ſmodus epi⸗
ſcopalis ſtatuta facẽ nõ p̃t utz. x vinj. di.

ec pmo. Et addit ad quid eoꝝ ꝛcilia ſut

vtilia Gerũutn eps m ſua dyoceſi ſtatuta
facere p̃t ſuꝑ ſua iurdictõe · leʒ ſup alnjs

nõ mſi 2 ſentiat hij quoꝝ in teſt vel ad mi

nus due ptel utz extra de maio. et obe · er

B

K qus voenerit in textu ⁊ glo. Quarto ca

pitulũ pᷣt facè ſtatutũ: utʒ extra de ↄſtit.

et quos iſta ſtatuta obligat · Di cẽdũ q;
ſtatuta ppe obligat oes. ut extra de ↄſti ·
.c.i· Dʒ ſi eſt ſtatutũ ꝑticulaẽ tune ligat
illo quos ↄp̃hendi vult. ut de elc. e · mchil
eſt Mec tñ intelligũtur dumõ nõ ſmt cõ
traria legi ðᷣme vel nali · utz p Hen · boye
m deo · c. i· de ſtit. Ex Hjs etia pʒ · ꝙ ex⸗
trauagates etiã lig ãt m ſoꝛoↄſcie ſi ſal⸗

tẽ ſut uuri 2 ſona.et tunc m illã uidicari
p̃t. Si tn diſſo na fuerint iuri tüc ſpa ꝛſu⸗

lẽdus ẽ. utʒ extra de fide mſtru.c· paſto⸗

pᷣlati · L. atopᷣi epi.⁊c.q obmiat canomeis
ſtatutis nõ valẽt · utz extra de ma et obe.
.c. ꝙ ſup Hijs · ubi ð ep̃m ul poſſe ſtatuẽ
m ſmodo qð cano meis
Doꝛro ſi tle ſtatutũ ledit ſupioꝛẽ ſeu ius
ſupioꝛis tũc ec nõ ligat ut extra de iutiu·

ciũ in ſerioꝝ nec ligat · utz extra de loca⸗et

ↄduc·c vra.nñ tmn ſuꝑ iut᷑dcõe ſua.·i · q;tũ
. , „ . . . .
ad ſua. nec alterius inteſt· i. qn ꝑ ̊ alns

p̃mdieiũ nõ pamt᷑: vel niſi eidẽ ↄſentiat ·
wl ad minus due pteſ.ꝙ ſi nõ ſit piuudi⸗

eiũ iuris maioꝛis tn ſi ſtatutũ eſt irrõna

bile non valet nec ligat · nec dicẽ ſuffieit
ita ſtatutũ eſt mſi ca ſtatuti aſſig netur.

lx viij. di · ce coꝛei · vbi reuocat᷑ offieiuz
coꝛeoꝝ. vide ibidẽ ⁊ in· e·p̃cedẽti · Ni⸗

mirũ cũ m ſtatuto tebeãt debite 2 dieõnes
ↄcurrẽ q htur·iiij. di· ubi ðꝛ · eit aut lex
mſta poſſiblis m natierã ↄ ſuetudimem
prie loco tpiq; ↄuemẽs · necria vtilis ma
mſeſta q;· ne aliqd ꝑ obſcuritatẽ mcau⸗
tũ cap eõne ↄtat nullo puato comodo
p 2mvtilitate eimũ ſeripta · vide glo.
68 ſi rona bile ẽ tũe nõ ligat extra terri
toꝛiñ ſtatuẽtiſ. ut exp̃ſſe ptʒz li. vj · de co⸗
Nit c. ut aĩan ſaluti· ubi S. ꝙ ſtatuto e⸗
piſcopi quo mn omes qͥ furtũ ↄmiſerũt ex
commmcacois ſnĩa ꝓmulgatur ſubditi
eius ſurtuz extra ipius dyoc· ceomittẽtes
mſme lig ari noſcũtur. Si vero ↄmittitur

4

infra territotiũ ſtatuẽtis tũe ſil nõ lig at
ꝓbabłr ignoꝛaãtes ut pʒ extra de ch· ex⸗

Aõ ſi qritur qᷓliter·

1c.vjde ibide· ¶ B. de ſtatutis mfeĩoꝛs

jeis obuuet inſtitutis

dpo · Nel inter · e· aplice ſedis · ubj ðᷣ · we⸗
rũ q; tꝑe ſuſpẽſioms ignari celebraſti
pᷣma vos reddit ignoꝛaãtia ꝓbabilis ex⸗
ruſatos · glo nõ craſſaꝛ ſu pma· ſecus tũ

eſt in ſentetia interdicti qua ligantur et
abſentes vignoꝛaãtes· Cuius rõ ẽ qiua

qnq; ferturqꝗpter deliclũ alterius· ut pz
li. vi. de ſen. ex. c· ſi ſentẽtia. ſupvbo. int⸗
dicti · in nouella. eraſſe tñ ſupine igno
rates ligãtur ubi ſoẽtes ligarẽtur. Ve⸗
rutn ſcientes qui nõ ſut ſubditi rõe domi
cilij vl ꝑſone vel delicti ↄtractꝰ nõ ligat
ut pʒ extra de ſen · ex. a nob· j. q extra ter
ritoꝛi ius ſe nõ extedit ut pʒ li.vi · de co⸗
ſtiic.ut aĩaꝝ ſaluti · ¶ Demq; ſeientes q
ſut ſubditi rõe domeilnj pſonevel delicki

ↄtractus lig at· quia rõe delicki vm ſſi in

territoꝛio ſtatuiẽtis effi citur delmquena
de iurdictõne ipius ut pz extra de Puil.
c· tuaꝝ· de ſo . pe. licet rone delicti· et m
glo. Cerera utrũ qs pᷣſumatur ſcire vl
jg noꝛaè ſtatutũ arbitrabitur bonus in⸗
dex ex moꝛa quã traxit in terma ſcʒ mo di⸗
ca vel magnact m dubio videtur. eiuſ
mramẽto ſlãdũ ſit m Jo. an. de len. ex.
c· ero · i · Et notadu gnaliter ꝙ q in⸗
rat ſtatuta vel ↄ ſuetu dmes lo civel eecie
ſeruarẽ pᷣ̃textu talis mramenti non obli
gantur adillicita l nnpoſſibilia vꝗ ob⸗
miantia ecciaſtice libartati nec ad ea dz

intetio ſua referri · ¶ Ad vltimu quen pt

quis indicatur eſſe tranſ ſgreſſoꝛ canoma
vel dcretalis qᷓ eiuſdẽ aũctis ẽ cũ cano⸗
ne qð diſfuſe ꝓbatur. xix · di ·e · i. i ij. jn. et
p totuʒ · Ad ̊ dicẽdü m · h· boye · extra
de elec · nc · dudũ . ij. ꝙ ſi queritur de coꝛ
rectis vel retractis ꝑ aliũ cano nẽvel de⸗
cretalẽ poſtea editũ tũc »travemẽs nõ ᷣ
tranſgreſſoꝛ ut pz. xx vi. di. c·i. ſeʒ vmug
vxoꝛis virũ.qð eſt coꝛrectũ ꝑ · e· ſeqnſ. et
xx x vj · q· ul · e . ul. qð ẽ coꝛrectũ Pp· e acce

dens · extra de rapt. na iuribzʒ coꝛrectis nõ

eſt vcẽqu · Sixero queris de nõ retractis

p aliũ canonẽ· tũe dicẽdũ ꝙ ſi nõ ſut ap⸗-
probati de monibʒ vtẽtiũ tales nõ obſer⸗

uãs non dieitur tranſgreſſot · ut proba⸗
tur · iij · di · CEleges in ſtitutur eu ꝓmul
gantur firmãtur cũ moꝛibz utẽtiũ appro
batur. Sieut enĩ moꝛibʒ utẽnũ in ↄ tariũ

nõnulle leges abrogate ſut ita moꝛi
utẽtiu leges ipe ↄfirmãtur · vñ illð thelel

ſoꝛi ppe · qui decreuꝛt ut cleici ghaliter: a
quunqᷓgeſma a carnibʒ delienjs ijeiunẽt
qðᷣ q; moꝛibʒ utetiuũ appro batũ nõ eſt a⸗
liter agentes trãſg reſſionis reos nõ ar⸗
guit . H ibi. Et H ſane mtelligitur qn weit
ↄtra Hmõi canones aũcle coſuetudinis
legitime in vtrariũ mtroducle eo ꝙ; non
ſut cano nes p̈coptũ vl. ꝓPhibicõʒꝰtinẽteſ
mo eſß traſgreſſoꝛ ſi 2tra talẽ ↄſuetudi⸗
ne lmã wemret · xi . di. . Pjs reb; de q bʒ

il et ſtatuit ſeptura ðᷣma mos pli dei et

mſtituta maioꝛũ p lege teneda ſüt. et ſi⸗
cut pᷣuaricatoes legũ dmaꝝ ſta ↄtepto⸗
res ecciaſticaꝝ vſu etudmũ cohercedi ſut
Sivero ↄtrauenit nõ aũete ↄſuetudinis
iegicme m cõtrariũ introducte q; nulla
eſt htrauemt necitate vrgete tũc non
eſt tranſgreſſoꝛ q;ꝛ nccitas legẽ nõ habz
ut pʒ extra de dſue · c . qᷓ to · et de ↄſe · di. v.
c. diſcipulos cũ p ſegetes traſeudo ſpi
cas eu ellerẽt ederẽt ip̃ᷣiꝰ xpᷣi wx inno⸗

cetes wocat quia coactifame ̊ fecerunt.
ſi th ↄtrauemit volũtarie nõ necit ate et
ſut Pᷣeeptavel ꝓhibicoes et ex certa ſe⸗
entia tunc ẽ traſgreſſoꝛ ut· xx v. 4. i. c. vi
olato: es cano nu w lůtarie ꝛc.vide ibi⸗

m · Pi ꝓmde cõtra vemt ex rõnabili c
qua aaſi legiſſatoꝛ ſeiret nõ decerneret ẽc
ſeruãdũ canonẽ tũe nõ eſt tranſgreſſoꝛ
ut pʒ extra de obh. ielu. c· coſilia. Fenc
canones p̃ᷣeeptavel ꝓhibieões nõ dtinẽ⸗
tes h tm diffmicões ſi nõ ſũt moꝛibʒ vtẽ⸗
tiũ approbati tũcↄtavemens nõ eſt traſ
greſſoꝛ ſecus tn ſi moꝛibʒ vtẽtium eſſent

approbati · xi · di. e n bijs · Hiliter ſiotinẽt
ↄſiliũ wel hoꝛtaconẽ. ut pʒ iin · di. c. n. Fal

lit tn in ↄſilio reuerẽtie qð ommo tenen⸗

du eſt · ut pʒ di. vi ·c. teſtamẽtu¶ Vlti⸗

mo queri pᷣt qua pena tranſt greſſoꝛ legis
vel canoĩſ pumri debeat · Ad rñdet. H.
boye. extra de elec · in. e· dudum ! ij· ꝙ pro
trſgreſſiõe legis quis punitur pena ſa⸗
erileg ij ut ꝓbatur. C. de eroga: mil. an⸗
none. l· repetita·li · xi. Pro traſgreſſione
vero canoms ſi traſgrediẽs eredit ecci⸗
am romanã nõ hỹe ptãtẽ ↄdẽdi canoneſ
tũe punitur ut Hheticus ut patet · xx. di.

hon

di⸗
b;

et
th,

o

ſent

en⸗
ſtu⸗

. re. nulli fas eſt. ubi glo · Qui dic romà⸗

na ecciaʒ nõ ee caput nec poſſe condé S
nonẽ ille eſt heticus. Hivẽo credit rõnã

ecciaʒ hre ptatẽ h tñ⸗ facit ↄtrariũ lſʒ man

data traſgreditur nõ tñ eſt Hoticꝰ ſj pec⸗
cat · Si & i canone illo ↄtra quẽ wemt eſt
pena certa appoſita ↄtra traſgreſſoꝛè illi
us tune jlla tm impomtur ut notat · Jo.

mo · de elec .· e. cupiẽtes · E. ſivero m diſcoꝛ⸗

dia. ſup wrbo · puomt. li . vi ꝙ ſi non eſt
na certa appoſita tunc eſt pena depo ſi⸗
coms· ut pʒ. ij. di. C ul. ubi de· Illi qui
ſaeris neſenit obedire canombz pemtus
offieõ inbeatur car ſuſcepto. nõ tñᷣ ad
mã offenſa; deponi eut⸗ xxiiij. q. ij.
Kc.· de illicita· et. x · a· ul· e. pnl. „CLCeteraz

cũ inſtis no ſit lex poſta et q qᷣ ſpuᷣ dei agᷣ

tur nõ ſut ſub lege· quero vtrũ tales etiã

obligatur ad legũ obſeruãtiã wel cano⸗
nu. Ad h̊ rndet gaſp de calb · in · c · i· de
ſti. in ſuo õ mẽto q tales nõ ſut ſb lege
vel nõ tenetur ad obß uantia lege ſwl ca⸗
nonũ mun h voluũtarn ſic ꝙ no cogutur
p leges q malos hercet · bn dirigun⸗
tur lege qvult maioꝛũ ptãti obediat
nõ obſtãte p p̃cepto ↄtrario mĩoꝛu.xi· q.
ij e nõ ſempꝑ· c · mlianꝰ. c· qui reſiſtit. et
poc mo do ſut ſubiecti.et illã ßuat q ſoe
vult ſez p lex carnis ſubiaceat legi ſpuſ
ut pʒ xix · q · ij. e. due ſut leges . vna pu⸗

Phica alia; priuata Agd laudem der

De preceptis veteris et noue legis et
vtrũ ſmt diſpẽſabilia. Sermo terciꝰ

di iſrahel et obßua ut faci⸗
as q Peepit tibi deus ut bene
ſit tibi. xut vi. Ppus ſcũs per
oꝛganu illud ſmgulare mo⸗
iſen l loquẽs hijs vᷣbiſ erca ðᷣma pᷣcepta
tria tã git pnᷣeipaliter · Primo nãq; on⸗
dit ꝙ audiẽda ſũt Hilaĩter.cũ dic· audi
iſrahel h iõm in codẽ li · frequẽter inge⸗
nmnas .· NOrmirũ cũ peepta natun lapſaz
releuẽt curando vulnus peci merito xpi
mẽete rõnalẽ advite pfectoneʒ eleuẽét
et de vita beata certilicet · S cðo tagit p
ſut retinẽda memoꝛaliter.ecum ad dit: et
obßua. Hn ꝓſequitur. Eruntq;vba H 35

egopcipio tibi hodie ĩ coꝛde tuo et nar⸗
rabis ea filjs tuis meditaberis ſedes

4
272

in domo tua ⁊ ambulãs m itinẽ doꝛmiẽs
atq; ↄſurgẽs.nee ſolũ coꝛde ſed ecẽ ope
ſut pficiẽda·. vn ſubditet ligabis ea qſi
ſignũ m manu tua. erũtq; ⁊1 mouebũtur
mter oculos tuoſ. ſcribeſq; ea in limie et
hoſtis domus tue · n them ate aͤ q; caz ho

ruũᷣ u adm git dices ut facias ꝗ peepit abi

dns· Tercio ondlt ꝙ obſeruata pᷣeepta

a deo ſut pᷣmada etf᷑naliter cũ ſbᷣm fert et

bñ ſit tibi. Audi igit᷑ iſrac Ad euide
tia aut hiuꝰ thematis ᷣmo q̃ri p̃t· vtrũ
omnes hoĩes erat obligati ad obhuãti⸗
am pᷣeeptoꝝ legis weteris pᷣſerti cũ dici⸗
tur deut. xx vinj. Maledcũs quinon pꝑma
net m ſermombʒ legis huius nec eos ꝑ
ſficit o pꝑe Nimirũ qcũq; ſubicitur alicui
regi neceſſario ſequitur q; ſubd aturet⸗
amilliis lege ſ lexverus data eſt a deo

qu elt rex omms terre ut 821 Ps; Ad B

rñdet doe · ſcũs pᷣma ße. ꝗ· xc vi: ꝙ lex ve
tus maiſeſtabat p peepta legis nature· et

ſupaddebat qdã ꝓ;a p̃cepta· Quãtũ igt

tur ad illa q lex vetꝰ ↄt ebat de lege natu
re omes tenebãtur ad obſᷣuatiã veteris

legis võ q; erat de weri lege hqꝛ; et de

lege natureq lex ſcripta eſt naturaliter
in coꝛdibʒ hoĩm et maĩ feſtabatur deo di
lectis inſtructõe angelon · Dic enĩ dio.
iiij · e · cel! ierar. ꝙ multi gẽtiliũ p ageloſ
ſut redu cti m deũ ſic iob et ſiles qu legẽ
nature pfectiſſme obßuabãt · vñ apluſ.

co. j. dic ꝙ getes q;ᷓ lege nõ habet nalit .—

ea qᷓ legis ſut faciunt · ſed qᷓtũ ad illa qꝗᷓ
lexvetus ſupadd eb at nulli tenebãtur n
ls mid eoꝝ · cuiꝰ rõ ẽ ι data tm fuit po
pulo iideoꝝnut quã dã prog atiuã ſcĩta
tis obtineẽt ꝓpter reuerẽtiã xpᷣi qui ex illo
lo naſeiturus erat· Aue cũq; wero ſta
tuũtur ad ſpẽalẽ aliquoꝝ ſanctiſica cos
nõ obligat mſ illo ſ. ſic ad quedaʒ obli
gatur cleriei qiu i ino mãcipãtur mſte⸗

rio ad q laiei nõ obligãtur. ſil religion

ex ſua ꝓ ſfeſſione obligãtur ad q ſeclareſ

nõ obligatur. Vñ md ei quadã ꝓfeſſiõe

vtebantar · ut pʒ deut: xx vij. ꝓfiteoꝛ ho⸗
die co:ã dno. ⁊c.ſiẽ eẽ rex aliqn qᷓdã m⸗

ſtituis ſuis miſtris familiaribʒ ad qꝗᷓ eete⸗

rinõ obli gaturꝗ Notadũ tn gẽules
ad mitcebãtur a4d obßuãtiaã legis · ut pʒ

Exo. xñj. vbi dðꝛ. Si quis pegrin oꝝ in ve⸗
ſtra woluelt trãſire coloma facẽ phaſe
dhi circucidetur pᷣus ome maſculmũ ei⸗
et tũe rite celebrabit eritq; ſiẽ indigena
torre. et Hideo q; pfectius a ſecunus ſa⸗
lutẽ ↄſequeb ãatur ſbᷣ obᷣuatns legis q

ſub ſola lege natunali. ſic nũc laici tra⸗

ſeſt ad clicatũ et ſecłlares ad religioneʒ
quãuis abſq; hae ſaluari poſſmt.· Werũ

th cũ wemt plemtudo tpis · pl emtudo gre

xp̃ᷣus apparuit Habitauit in no bis qu
filijs gre donãs legẽ libtatis abſtulit il⸗

lud ingũ graue legis ßuilis deẽnens ad

apli ſpũ ſcõ plemus mmſtrueti rnd erunt.

act:xv. hijs ꝗ wluerũt ĩ xpo baptiatog

inducẽ ad obuãtiã legis quid tẽptatiſ
tdu mm ponẽ mguz ſup ceruicẽ diſeiploꝝ
qð neq; nos neq; pres ni poꝛtare potu⸗

mus ſ p gam ihu xp̃i credmus ſalua
r = iIir 1 —— — 11— . .
rihc illi. Qimrũ cũ dic Rabbi moiſes ·

qꝙ in vetert lege erat ducenta . xvin · p ee⸗
pta affirm atiua q; tot oſſa dicũtur eſſe
m coꝛpe huano ad dengnadũ ꝙ; de oĩbʒ
membris dz hõ ßuire deo 1 bn o paui· Pre⸗
ceptavero neg atia hue ꝓhibitiua fuert

HSm eũdẽ treceta · hev· qꝛtot ſut di es 1 an⸗

no ad deſignã duũ ꝙ nullo die hõ dzʒ tranſ
gredi legeita q; pᷣeepta veteris legis m
vmůuͤſo erãt qu genta · hexxiñn · et ſic mul
to gramus erat iſta ßuare qᷓ; pᷣeepta no⸗
