dus vondit qð h; ſiue huũ ſiue aliq d eo⸗
ru que poſſidet · Di li 1 qͥ emit dñs eiuſvo

lens eſſe quod ennt per pᷣeiũ pecumie illð

acquirit ita ꝛ hij qu hãc im quã actõeʒ

operatur detrahũt ſpui ſeõ equaliter pee⸗
ctes hijs qͥ blaſphemãt dieetes xp̃ᷣmm
beelzeb ub eicé demõia atz ut weſus dicaꝰ
mide ↄpãtur ꝓditoꝛi: ꝗᷓ iudeis occifſoꝛibʒ

xpᷣmvendidit. ¶ A nobicitur illud qd

habetur. i. q· i. e placuit. Cox hac. ubi ðe
Itẽ oppomtur qꝗphetia donuũ ſpus ſei eſt.

hee autẽ in vetei teſtõ a ſanelis ꝓphetis
vendi ↄſueuerat· vñ ſaul ad ſamuelẽ ꝓ
vatieimo expetẽdo nõ mſi cũ munere ire

p̈ſupſit · vxoꝛ euã iero boã ad hoĩeʒ dei nõ

mſi cũ munèz acceſſit. Ad i rndet ĩbi dem
illud michee. ij. Duces eiꝰ im muneribuf
iu dicabãt · ſacerdotes eius in mercede

rndebãt ꝓphe eius in pecuma ᷣmabãt.
et ſup dnm requieſcebat dicetes nonne

dus eſt in nobis nõ wemẽt ſup nos mala
ideireo ꝓpter vos ſyon qᷓi ager aabit et
iHrlim ut cuſtodia pomerij eĩt · Hemo ⸗Du⸗
big at ꝓpter ſcelera q in ̊ capło legutur

fuiſſe ſubuerſam. Et tandẽ conclucdlit ·
mali ꝗphe nõ bom ꝓphetiã wen debãt. illdð
dclaras lõgo ꝓ eeſſua dierß exempliſ.

et adiagit Poterat petrus ſymom ma⸗

go vendè qð petit· mo poterat ſmulare
vendetẽ?ſpũs enĩ ſeus nec vendi nee emi
ßt · Ho blata pecumaʒ pariter cũ offerẽte
dãnaut. ibi. Heðdo arguit ibidẽ· ꝙ xps
a mdavenditus auricula pmi ſanauit cu
1ius exẽ plo liquet ꝙ ſpus ſcũs ꝛſi minſte
a ſmomacis venalis puteturvtutis ſue
non oblunſcitur nec deſimt effem ſue gỹe
etia wenditus. Ad ̊̊ rndet ibideʒ poſtea
Scũ & ꝙ hee ſilitudo nõ valet · nõ enim
opatur h̊ ſpũs ſcũs ſpũaliter in pfidis
mercimonijs auaricie qð xp̃s geſſit coꝛ⸗
poꝛaliter certi miſterij cã ad exẽplũ pa⸗

cictie. S equut · Poteſt igitur intelligi ut

a hitudme nõ recedamus · ꝙ ſicut xpᷣus
nditus non venditoꝛi vel emeti ſ eis qͥ
neſciẽtes aderãt dona ſue gre ↄtulit pro
qu bʒ etiã in cruce ſupp licauit.ſic ⁊ ſpũs
ſcũs nõvendẽtvel emẽti hhijs qͥ de mam⸗

bus eoꝝ ignoꝛãtia ducki ſacña dñica ac⸗
cipiũt ſue ge eſſem largiri ꝓbat . H ibi.

t.c · ſcut eunuchus fuit qᷣ io ſeph ↄpa⸗
nit. ita qui gram mercatur vmu ſemẽ nõ

Ppʒ ſiceis gemtalibʒ. Sic q; ignis ſacrik⸗
en qᷓ ꝑ·lxx·ãnos babilõice captimitatis

—W

ſen,
tn
tagn
S

as
e
qus

4
ſe

1

di⸗

dſt
mn
e
ont
tan
nal

in fb aqua vixemt extin ctus eſt antiocho ſynõia Ad hoe dom m Hen · loye ex. e ·
NAON ia ſom vendẽte ſumũ ſacerdotiũ · qað hig⸗ IK· e.· mand aeo · ꝙ due ſunt ſpẽs ſmome.
d fhaiat ignẽ ſpus · ſ. nõ lucere ĩ ſmomaas Vna ðdꝛ mẽtalis . q ſtudioſa polũtas vel
oc ſaenmmtis · qdᷣ m hijs ſilitudimbʒ beatus cupiditaſ emẽdi vel vẽdedi aliqd ſpuale
ubi Ausg. notare wluit mſi q; ſacra ſmoni⸗ vel ſpuali ãnexũ cũ opꝑe ſbᷣſecuto. Dro qà
ficd. acon ſcut ceteroꝝ heretieoꝝ lz ſ. miwia ſaẽdu · ꝙ aie empeoms in telligit omis
hanz quatũ ad ſoꝛma· mnama tm falſa ſut qtũ 2tractus nõ gratuitus pter pmutaco eʒ
di ad effem cũ nõ poſſmt in eoꝛdibz hoĩm gi⸗ 3 licite fiei t p epᷣm ſivideat᷑ cõſultũ:ita
i IFnerevel accen dè celeſtẽ gram· Nð ſa⸗ tñ ꝙ ptibʒ int ſe nõ leʒ de H paciſei ſic in⸗
I neo mtelligẽdu eſt ſ ſimomace reeipint nocetius pomt ß wotũ exponãt ⁊ reliquãt
90 vñ eꝙ ab eis nõ ſũt recipiẽda ſacia decla⸗ in manus ſupioꝛis· Der ſpuale aũt intel
ſen ntur lõgo peeſſu.xxxij.di. Werã · et · ligũt oꝛdmes ſacia ⁊ ſilia· Der annexuʒ
duf poꝛro: ¶Ad laudem dei. wro ſpuali mtelligũtur ea q nõ ſunt ita
ece ¶ de ſimoma et eius triplicidiniſiõe Pe ſpualia ſj ſut ſpuũalibʒ anexa⁊ quo⸗
dit. qualiter etiã in triplict munè ↄmitti⸗ dãamodo alligata· ſic uis pronatus ihu
e unun ac ad reſtõ eʒ obligat᷑· ¶ Ser ximj. in ſmodi:Addit᷑ etia · cũ oꝑe ſbᷣ ſecuto.q
nat On furtũ facies · exo · xx · Dic ſola nuda vwolũtas mteioꝛ lʒ ĩducat pcẽ̃m
te Ambro·tractatu de miſterns nõ tñ ſmoma. qꝙ ſi opus ſequit᷑ affcm ſi
noa, m deteſtacoem Hums fere peſ momacũ lʒ nullũ pactũ accedit ſmmoma
I9 ſme · ſ. ᷣuitatis ſmmomace dè iudicat᷑. ut deo e. mãdato u bi ſubditur.
d9 giezi qui pomtur in ſeriptura wlut oꝛigo ꝙ q nullo pacto ſ̊ affeu ammi pᷣcedente
eiuſdẽ. et hetur · i. q· i · e.· cũ oꝛdmaret· vi⸗ ↄquerun? nõ obligat ad reſigtio nẽ ſ̊ ſuß
1. des inqt q; ꝓ fcõ auctoꝛis ſucceſſio da⸗ ſicit ſati Facè ꝑ ſo la pniam ipi ereatoꝛi ·
j mnmnatur hedis·mexpiablis ẽ eniwenditi Glo. ibiðᷣ. g ſo la wlutas ſiue affcũs am
culpa miſterij et vm dcã gr̃e celeſtis trã⸗ mi nõ facit ſmmomacũ lcʒ alias peccet· d;
ſit m poſteroſ. Demq; moabite a ceteĩ nõ de ſ poſtea videbit᷑ ampliis ubi agetur
mtrabũt in ecciaʒ dei uſq; in tereià quar de in tẽtione.Scðdᷣawero ſpes ſimome diei⸗
tã gnaconẽ tam diu ſcz ut ſnnplieius m⸗ tur uẽtio nalis· q ſic diſmiri pᷣt· Smõia
terpᷣtemur donee culpã actoꝛis mulupli eſt ſpu almvel ſpualibz anexoꝝn pᷣcedẽte
cis ſueceſſio gnatioms aboleret. Sʒz eum pacto ꝓmſſiõis dicoms modi ßuicn
uiullli qͥ m deũ idolatrie erroꝛe deliqrunt m pᷣenj vel cuinſlibʒ tpalis recepeõ vel dona
. quartã gnationẽ videãtur eſſe mulctati tio. Et ſic ſmmoma ↄuctionalis aliq d mẽ
ꝓfecto durioꝛ viðe eſſe ſententia ꝗᷓ gieʒzi tali ſupaddit· et ↄtigit tã in emẽdo q; im
ſemẽ uſq; ſin eternũ ꝓ cupiditate habe⸗ vendedo · Aua ꝓpter nomẽ accipit nõ a
di ꝓp hetica aũcte danat᷑.p̃ßti cũ dns ꝛᷣs gieʒi qͥ donũ devendẽ nõ timuit ſ̊ a ſino
pf lauacri gnationé omibʒ remſſionẽ de ne in quo magis ↄpleta ſuit rõ vienj hꝰ.
3 dDdit pcconꝝn. Cur E gieʒi ſemẽ m etnũ da⸗ q ad ̊ donu dei wlnit emere ut poſſ ca⸗
mnImmnatur mſi ut vicioꝝn magis qᷓ; gnis ſe⸗ rius vendé· vñ. i·q· inj. c. ſalua toꝛ · ſubdit ·
6 moe intelligas? Sicut em qui ſilij ꝓpmiſſi Innotuiſti nobis qð tibi obicit᷑· vtrum
onu ſut exiſt matur m ſemẽ bonu. jta e⸗ vendẽ ecciaſticã rẽ ſmomacũ ſit· paten
diam qᷓ erroꝛis ſut exiſtimãtur in ſemen ter colligit ex h qð apliis ait ſnnom · pe⸗
malũi · nã udei ex pre dyabolo ſut non cuma tua tecũ ſit in ꝑdieone q; exiſtmma
vtiq; carms ſucceſſiõe h ernmmis · Qomeſ ſti donũ dei pecuma poſſideri.donũ quippe
cupidi omes auari gyezi lepra cu duiei dei ſpuͦs. ſ. eſt. et donu dei eſt res ißi eecie
is ſuis poſſidẽt ⁊ mala qſita mercede non oblata. Et ſibñ anĩ adutis ſymõ magꝰ ꝗᷓ
tm primonij facultate q́; theſaurũ ernni ad fidẽ acceſſit nõ ſpm.ſ.quo ipᷣe erat in⸗
mogregauerũt eterno ſupplicio ꝛbrenuiu dignus ß donuz eius emere volmt ut ex
A fruclu. T 4 cuiuſmodi letale diſpẽdiũa vVendicõne ſignoꝝ qᷓ p eundẽ fierẽt mul⸗
ſalubriter declmaduũ pmo qrip̃t · quid lie tiplicatã pecumã lueraret᷑· hoc jbi. vnde

qui ſpuͦaliavendut ſymon mago ↄ ſoꝛ⸗
mãtur in intetione · quivero emerewlut
ad lucrũ ↄ foꝛmãtur eide in acu C. Hedo
Irißt. quotuplex ſit ſymðõia Ad dom
hm do oꝛes · ꝙ ſmoma tripliee hʒz dini⸗
fſion é. Prima diuiſio iſta· ꝙ quedã di⸗
cũtur ſmõiaca ꝙ ibita · quedaʒ wero
pꝓhbibita q; ſmõiaca· Himõiaca & q; p⸗
hibjita ſut emẽ vl wndẽ ecciaſtica bnſi⸗
cia· qᷓ quidẽ de ſui natura non ſut malavel
ſymoiaca.h ideo reddutur mala ſmo⸗
maca q; fit ↄtra ↄſtõem et ꝓhibicoem
eccie. p eeciam eni ꝓhibita ſut eo ꝙ oc⸗
caſio mali ſut · Yñ pᷣa diſpeſare t m ſy⸗
moma tliter 2mſſa qe ꝗ qᷓ ſut maucta au
coꝛitate aplica pnt econũùſo tolli eade

⁊ↄſtõne vel ancke P⸗ ſi hee ſmõia wetra
tur tm mẽtaliter cũ oꝑe ſbᷣ ſecuto nõ ob⸗
ligat ad reſtõem. ut: deõ. c. mã dato· oxẽ⸗
pli gĩa. Hi quis renũ ciat eccie ut altei de
en. boyc. ox ne pla.
veices ſuas Sz beroa: die P: ene q ſut
ſmomaca q; ꝓhibita⸗ non vmittitur ſy⸗
moma dumo do fiat pneipe auckoꝛe⁊ ſci⸗
ente · nec ths ſmoia ꝓmulgatoꝛẽ ligat
ut. f. delegy·l. phᷣeeps. Verutnſz m 5 ca-

tur · . nepoti . Hin

ſu ſmõia nõ comittic adminus tn mfa⸗
nnma nõò tollit ß elt ſpẽs mali turpe luera
qð ẽ euitadu Em aplm. ox de vi. et ho. cli.

„—

Fij

c. cũ ab ommi. A ꝗ 4 ſaltẽ p exemplu ſupio⸗

res pᷣlati p̃ ceteris maxje deberẽt abſtin&?
mboſt. et io. an. Scðᷣo queda dr phi⸗
pita q; ſnnõiaca lc wendé ſacra et pure

ſyũ alia et gnaliter qᷓ nvetei vel nouo te⸗
ſtamẽto ſmõiaca iudicantur.ꝗqᷓ qꝛ de ſui

natura mala ſut idᷣo ꝓhibita ſut· extra de

offi. vlie · ex pte · j· in glo · VYVnde ꝓhibita
q; ſmðiaca leʒ nõ eſſent ꝓhibita tn ad⸗
Hue eſſent malaet! ons nulla diſpeſa⸗
tionẽ recipe pnt · nec quidẽ palem ſic n5
Ehe lege dinaꝛ cũ lege nature·

edᷣa diniſio ẽ p munera q̃ datur.qᷓ ſunt

triplici ſc; a manu. ab obſeqmo. et a li⸗

Fua rimũ munus ẽ a manu · de quo
qri poteſt · vtruʒ ꝓ ſpũ ali bʒ actibʒ lieeat

dare vel accipe pecumas vel alia tpalia.

ne p Phetns oꝛacoi bzʒ pdicacoibʒ 4 etiaz
mnumſtracõ nibʒ ſacroꝝ et ſilibʒ.cũ nemo

ſipedijs ſuis miitet vnq; ut de · j. coꝛ · xx·

paſeit gregẽ a de lacte gregis nõ madu
cat? Ad i̊ rndʒ tho· ßa ße . q · C· ꝙ ſic ſacra

dicũtur ſpũaliaq; ſpũalẽ ↄferũt gratiã ·
ſic etiam quedã alia dñr ſpũalia qua ex
ſpũuali ꝓ cedũt gra ad ea diſponut. qᷓ tn
p hoĩim miniſteriuz exhi betur ſic ſaca.

O poꝛtet igitur Hmõi diſpẽſatoꝛes ⁊ nim

ſtratoꝛes a ꝓplo ſuſtẽtari· iuxta ills apli ·
· ooꝛmx · Di nos vobis ſpu alia ſemia⸗
mus mag nũ eſt ſi nos carnalia vrja me⸗
tamus? et cetera multa qꝗ ꝓ ſeqnitur jbi
de de acn materta · * endẽe g G& aut emere
in Hmoi actibʒ qð ſpi rituale eſt ſmmo m
acum eſt · ſed accipere aut dare aliquid
ꝓ ſuſtẽtacone ſpuũalia mimſtratiu ſeðᷣm
Sdidafonc isfaerucins eccte aproba⸗
ta lieitũ eſt. ita tn ꝙ mtetio deſit empeo⸗
ms et Nndicom s· et q; ab muitis nõ exi⸗
Fgaturp ſbtractõem ſpuali qꝗ ſut exhi⸗
Fen a. ̊ enim hr̃et quadavwendicõis ſpẽz ·
ratis tam ſpualibʒ exhibitis licite pnt

ſtatute ↄſuete o blacões vel quicũq; alnj

ꝓuẽtas exigi a wolẽtbʒꝛ valẽtbʒ ſoluẽ?

et etiã ꝑ aũ ctem ſuꝑioꝛis ad ſ cartare.
ut tlatius videbiturꝗ ꝗᷓ. ñ lollerter in tuẽ
du eſt. ꝙ m admimſtracõne ſpu ali duo
ſut qſ ↄnexa ſibimmeẽ·ſ. ↄ mſſa ſpualiſ
poteſtas. et ſtatutũ ſtipendiñ ab eccia vel

2ſuetudmme appiobata ꝓ ſuſtẽtacõe . Cui
E eõmittitur ſpũalis ptas ex aſſumpto

officio obligat ad vſu ptãtis ſibi vmiſſe
in ſpuali diſpenſacõe · ſc in ſacroꝝ m⸗

mnſſtracõne.deli ckoꝝ coꝛrectõne. abſoluti⸗

one · diſpenſacõen ſili bʒ. Habʒ etiã ꝓ ſua

ſuſteta cõne ſtatuta ſtipẽdia ex redcliti⸗

bus ecciaſticis. et ideo ſ 44 aceipet pro

vſu ſpualis poteſtatis nõ intelligitur lo
care opas ſuas qᷓs ex debito ſuſcepti off
cñj nmnpende debz hin telligiturvendẽ ip ĩm
gje ſpualis vſu · Et ꝓpter ſy nõ licet p qJ⸗

cũq; diſpeſacoe aliqd acciꝑe neq; ꝓ ab⸗
ſolucoe nec etiaʒ ꝓ hoc ꝙ ſuos ſbᷣditos

coꝛrigat vel a coꝛrigẽdo deſiſtat · lieet ſñn

eis aceipe ꝓcumcões q pſbditos viſtat

noẽ qi peiu coꝛreckõjs ſ qᷓ debitu ſtipẽ di⸗
um. S iwero quis nõ eſſß obligatus ex of
fieõ ad miniſtrationẽ tlem ſpũalm· tunce
lieite locare poteſt opas ſuas- Exempli

Qais n mãt militat ſtipẽdijs ſuiſ vn . Je

— —— L — ——

AE
1 mach
pſiſe
tgni.
gmnger
utgt
ſten
eGmn

lepl⸗

ſeni,
me⸗
airſb
emere
mom
ſchn
proba⸗
emga⸗
noen⸗,
teche⸗
rpnt

xij

gratia· Ille qii ſcĩ am Habet nõ tñ ſuſci⸗

pit h offiei ex quo obligetur alijs im⸗
pendevſü ſcĩe et iðo lieite poteſt Peiüũ ſue
doctrimme vel ↄ ſilij accipe · nõ qveĩtatem

à ſciẽtiã wendẽdo·̊ qᷓ opas ſuas locans
ꝓꝙ ſi ex officio ad ̊ teneret᷑ intelligetur
ipᷣam weitatẽ voendẽn ſic uiter peccaret.
Sicut quidã mſtituuũtur in quibuſdã e
eleſns ad doeedũ chicos eccie ⁊ alios pau
peres · ꝓ quo ab eccia bnñfi eiu recipiut· a

qubʒ nõ lieet eis aliqͥ d accipe nec ad ᷣ

ꝙ do ceãt nec ad h̊ ꝙ aliqᷓ feſta faciãtvel

pmittãt · hee ille · ¶ Sedo q̃ri poteſt vtrũ

igitur xema ſmomãa inducãt cũ ſmt mu
nera a manu · Ad ſ̊ dm.qꝙ ſi nõ extẽdũ
tur ad quãtitatẽ nuùi fiut ſme packoꝛſh
ne aliqᷓ eoꝛrupta intẽtõe nõ in duct ſmmo⸗
mã als etiã in mo dieo ↄmittitur ſnmoia
vñ · i. q· i. c. duces. poſtqᷓ; tetigit de quarta

pte ſicli ꝑ ſaulẽ dãda ſamueli ꝗqᷓ ꝓ pre⸗

ymno ꝓp heti e · Et de vxoꝛ e ihero boã ad ho⸗

minẽ dei p gẽte cũ · x· pani bʒ et cruſtula ee
vaſe mellis qᷓi ꝓ p̃ eio ꝓphetie · Sub dit i⸗
bidẽ. Hec magis in ſuptus ꝓphe qᷓ; mu⸗

nera ꝓphete reputãda ſũt · ʒ potuer̃t hij

qᷓ̃ ad ariolos ire ↄſu euerãt ex mala eoꝝ

Wluiſſe ſcis viriſ offerre qð ᷣmiſ offerre

meuerit c:ibi. ſe m foꝛoaſeiemax⸗

me ↄlderãda ẽ mtætio.ſie etiã m ſoꝛo ex
terioꝛi· q; de alioꝝ intetione iudicare nõ
roſſumus · poteſt tñ hri ꝓbablis pᷣ ſuptio
q ahderida ẽm tribz. ſim qlitate dantis
et recipiẽtiſ.ſ.an a paupꝑe detur diuia xel

eeonũſo· ſedᷣo imn quãtitate munejĩs.an.ſ.

res ſit magm vl modicipen tcreõ in tẽ⸗

poꝛe donacois. an ſcʒꝭ in ſtate necitateↄ ſe

rat̃· et m hec hñda eſt pᷣſuptio ꝓ vel eõ⸗
tra · ar. extra de p ſüp · e· terco lo coo qõnis ·
et in glo. Et hec tria ponũtur plane m ⸗

C Secuduʒz munus eſt ab obſeqmo. de
quo qri po teſt.· v trũ licitũ ſit illud munꝰ
impẽdere ꝓ ſpualibʒ.· p̃ti cũ dicat greg.

in regiſtro · ecciaſticis vtilitatibʒ deſni
entes eccliaſtica dignũ eſt remuneraco⸗

ne gaudere · ecchiaſticis vtilitanbʒ de⸗
ſeruire ptʒ ad munus ab obſequio Ad

Mäs

gitur ome illud euius p̃eiuʒ eſtimari pᷣt
pecumamam feſtũ eſt aute ꝙ obſequui
homis ad aliqͥuã vtilitatẽ oꝛdmat᷑ ꝗqð pᷣe
eſt mari pᷣeio pecume · qꝛ mercede pecu⸗

maria miniſtri ducũtur. hine idẽ eſt ꝙ

ꝗuis rẽ ſpũalem det ꝓ aliquo tpali ob⸗
ſequio exhibito wel exhibedo ac ſi daret
ꝓ pecuma data vel ꝓnnſſa qᷓ ſcʒ illud ob
ſequiũ eſtimari poſß · Et ideo ſic ſmõia
ↄtrahit᷑ accipiẽdo pecum ãa wel qualibʒ rẽ
exterioꝛẽ qð ptz ad munus a mau ſic e⸗
tiãa ↄtrahit p munus ab obſeꝗo·qn.ſ.im⸗
tendit obſequiũ vel mhoneſtũ ut ad car
nalia oꝛd matũ.ſ. ad vtilitatẽ ↄſangneo⸗
rũ ſuo n vel primonij ſui à aliqð ſmõdi.
eſt munus ab o bſeqo vſmmo macũ eſt· p⸗
ſum cũ id facit pnᷣeipalr ad impetrandu
aliqð ſpuale · Di tñ honeſtu obſequiũ et
ad ſpualia oꝛdmmatũ alicui plaw impen⸗
deret puta ad eeclie vtilitatẽ wel miſtroꝛu
eius auxilmm.ex ip̃a deuocone obſequij
redditur dignus eccliaſtiro bnſico ſicut
etia ꝓpter aliqᷓ bona o pa: Et ſie nõ meelli
gitur eſſe munus ab obſeqͥo·mſi imntẽde
ret o bſequi ad adipiſeendu aliqð ſpua⸗
le ita ꝙ illud ſpuale eſß pnᷣeipalr mtetũ
vñ ſi ſedaria eſ eius intetio ad excitan⸗

du affem eius q hʒ dare aliqð ſpuale. ct

poſtea ↄferẽs illud pnᷣeipalr ad deũ reſpi
coret ad meita pſone q ꝑ tlia obſeq a?

alia dona ↄ currũt.tũc nõ eſ̊ ſmomacu

obſeq um impoſi bnſficio eſſ pure

ſpuale · tüc etia ex pacto dari poteſt bñ⸗

ficiu:ita ꝙ accipiẽs ꝓmnttat illð o bſeq⸗
um⸗hc plane pʒ ex de p̃ben. et dig. e. ſig ſi
ratuũ eſt nobis CE ereiu munus ẽ a lim⸗
gaa. De quo qrip̃t · vtrũ licitum ſit illud
munus inpendẽ ꝓ re ſpũali · p̃tim cũ id
qꝗð ad pᷣees alicums ſit Stis fieri vidat᷑⸗

et ſie nõ viðᷣꝛ ibi lo cũ hHre ſnnõia q ↄſiſicæ

in empeone et vendicone hmunus a li⸗
gua intelligitur ſi quis ad p̃ces alicuius
eccliaſticũ bnhſeiũ ↄferat · Ad ̊ reſrõdet
tho· ubi. S. ꝙ; munus a lin gua ðᷣe wl ipſa
ſaus ꝑtinẽs ad fauoꝛẽ hHuanũ q ſo̊ pᷣeo
cdit vel etiaʒ preces ex qbʒ acquiritur

fauo hũanus vel ↄtrariũ euitat· Et jðo
ſi auis pnᷣeipali ad hee intẽdit ſmoniaʒ
ↄmmittit · Videtur auũt ad hoc pnᷣeipaliter

õ
5

poꝛrigãtur p digno. tüũe ipᷣm fem noõ eſt
ſr mõjacũ qʒ debita ca ſubeſt exquo illi xꝓ
quo p̃ees poꝛrigũtur aliqᷣd ſpüale »fera
tur · pt tñ eſſe ſmõia in intẽtione h nõ at

pinquon nlla bona ſuffra gatur. qᷓ autẽ

mi ad damaſu ſpᷣaʒ·

defectunc.
. P 2mittẽtiũ . et ſic ↄagit qjtuoꝛ mocdchg.

Hinc factũ ip̃ᷣm ẽ ſmno macũ· q h preces

tendat᷑ ad digtatẽ pſone h ad fauoꝛem
hü anũ · P. Hm Tho. et Ray· ſi qs ꝓ ſero
gat ut cuaĩaꝝ obtineat vel aliã dig m
tatẽ quãtũcũq; ſit dignus ex ipᷣa Ppfupti⸗
one redditur mdignuſ.et ſie pees ſut ꝓ

mdigno · Licite tn quis ſi mdigẽs ẽnſe

ignuʒ ſentit ꝓ ſe petè bñficiũ ſme cura·
den hoſt. et Fof. Dicũtt tn quudã qo m⸗
digẽsa dignü ſe ſentiẽs petere p̃t bñfici
um etiã cũ cna aiaꝝ . ꝙ ſi nõ indiget pec⸗
cat etia ſi ſnnplex bñfieiũ petat · utʒ · i. q.
ij . vbi dꝛ.c· Clieos autẽ illos ↄuenit ee⸗
ſoſe ſtipẽdñjs ſuſtẽtari quibʒ parétuz et

4

bonis parẽtuz 1 opibʒ ſuſtẽtari pñt ſi qd
pauperũ eſt accipiunt ſacrilegiũ ꝓ ſecto
ↄmittunta abuſionẽ taluim iudieiu ſibi
maducãt⁊ bibũt.̊ ibi· et ſut vba Jerom⸗
ee tñ opinio ſane
intelligẽda eſt de hijs qͥ querũt plua ꝓ
deſſe qᷓ; peſſe · paſecre ꝗᷓ qᷓ; paſci · Et H oſte⸗
dit apls · i i⸗ ad thim o. dices. Fidelis ſermo
id eſtverus qͥ ſequt᷑.· Si quis ep̃atũ den⸗
derat bo nũ opus dendemt. Glo PDaulus

Pr. vir debz ̃ eſſe. hic oſtẽdit quis· q
ſez vult nsra dede multiſ· nomẽ eni
Pame ſ accipie mpoꝛtat opaco eʒ

jcitenĩ eps ab epi q5 eſt ſup · et copos
qð eſt in tendẽ.· vñ es qᷓ; ſupmtẽd ẽs· qᷓ
dicẽt hm lira. Nõ eſt diderãdũ ꝓ ter of

ſeiñ dig mtatẽ gpter annexũ laboꝛez q́
1* oꝛdiatis ad honoꝛ ẽ de ſalutẽ ꝓxnni.
t

extẽditur ad ſacdotes quos vlteriꝰ
in ſoꝛmat qles ẽ Ee debeãt dieel · o ꝑ tz ep̃m ir
reß heſibleʒ ẽ Eg:i. ſme notabliwel crimio ſo
ercia denich: diuiſio eſt ex

imo mõ ex pte vtriuſ;· ſ. tã »feretis

q; recipiẽtis · et tũc vterq; ſolũ Pa diſ⸗

penſacoõem recipe poteſt in collacoe ndi
nũ. ut · i. q i. . i qs epᷣs· ix ·qi· ab exeo ica

tns vñn ſpᷣa See tlem diſpeſa

tionẽ admittit · pcᷣo modo mittitur ex

—

R

meendere qui pᷣces exaudit ꝓ mdigno:

. Symo xiij

pre neutrius ut eũ amicus oꝛdma ipſo

noꝛate dat aliqd ameo oꝛdmãtis i 1p0o
. r ignoꝛate tuͦc eni oꝛdmatus nõ eſt ſi
momacus· ichilomnus tñ poſtqᷓ; ſerue
rit ſtau renüciare debz ad deteſtaconem
erms · ut eỹ de ſnno .· c. ſimõjace · ubi ſͤ⸗
dir Poſſunt q; ſmõiaci non ſũt in ſuis
oꝛdimbʒ remanèé. Glo · diſpẽſate · q; de in
re renũciare tenẽtur poſtq; hoe ſeciuermt
6: renũtia co ſiet execucõm oꝛdmis · et tũe
eßs diſpeſare poteit · ut · i· q · v · e. ptiu · q;
ignorãte epo = data fuit . Ta co⸗
ordinato ignoꝛ ate amicus eius dat ali⸗
quid oꝛd matoꝛi: et tũe ẽ idẽ caſus cũ ũ ſe⸗
cũdo. niſt pecuma data fuerit eo. tũc enĩ
epßs diſpeẽſare nõ roteĩt ꝓpter turpitudi⸗
nem ſuã h a · ut · i. q i. c. gñ · Wl etiã ſue⸗
coſſoꝛ eßi· Pi tñ ſie ĩgnoꝛãter oꝛdinatus
poſtq; h ſeiueit et execucõm nõ reſi Fue⸗
rit h potius ratũ habueĩt vel etiã pecumãꝗ
ꝓm ſſaz vel ſoluta poſtea ſo luẽti red di⸗
derit ſmõiacus mdicat᷑ utz e ti · e· ex li⸗
ten:s. Tamé ßm ta · et guil · eps eu cu eo diſ⸗
penſare poteit· Quarto ↄ mittitur ex pte

oꝛdmati tin d ado · ſ. aliqͥ d oꝛdi mãtis ani
eo vel 2ſiliano ut ꝓmoueat᷑ . et cũ illo pᷣt
etiã eps diſpẽ are lʒ ſerẽter ſmõiace reei
piat · dũmõ tñ ante diſpeſacõez nõ mim⸗
ſtrat. qᷣwera eſt in oꝛdmibʒ ate nite ſuſce
ptis · nõ tñ m illo quem ſmõjace recepit
nec enaʒ ꝙ; alios oꝛdines recipiat · i t̃

alter ꝑ fraudẽ daret tecumã ut ſic oꝛdi⸗

nãtis nnpediret ꝓmoeõem qi ſnnomacã

¶De ſmoma in ſuſceop c οπmſ. q 1
otiĩgit quinq; modiſ. ¶ Feee i

e oꝛdmado · ut · e. ti . c. ſic ex Iĩis. .

On fur · fa · ex · xx · Siẽ dieit g⸗
tianus i. q S ondinactur· .
q; ergo aũcłe looms ſpᷣe
ſmomaei nõmſi ſym mẽda⸗

eij aceipiũt ßm greg. apðᷣ ſmmõiacos ſac
totiũ nõ ſufficit · bᷣdictõ eoꝝ in maledi⸗

cõem duͤtitur · manet apud eos anathe⸗
ma dãdia accipiẽdi · cũ ſancli nõ ſmt nee

in coꝛpe xp̃i eonſtituti· cũ ſmt maledicti

nee ſerſica alioa pñt nec coipus xp̃i tra

dere vel aeeipe nee alijs bndicerevalent
Pecũdũ Ambroſn um vero anathematis

re⸗

ſce

dech

— — — —

=ꝛ

„ — -5 –

i

nuns 0
Räſeu
ſtachnen
wubſſßß
tnhi
earin
auemm
geti
u
w⸗
t ci
t ali⸗
aiſe⸗
leen
tuch⸗
tihe⸗
nans

Fi⸗
ann⸗
a
rl⸗
.

ꝓpꝛobrio ↄ demnãtur atq; a ptieipacoe

cꝛpis ⁊ ſangms xp̃i alienãtur.cũ accipi

atur aurũ et le detur cũ mexpiabilis ſit
culpavediti miſternj. Scdᷣʒz calcedonep.
2ecilm ex tli oꝛdmacone michil ꝓfieẽ indi
cant᷑ m gelaſiũ ſmmõis dãn acõe inuol⸗
uuütur m greg naʒ az enũ mn ſacro oꝛdi⸗

ne ꝑmanere à renouari nulla rõne pnt.

mynacone damnãtur · a xpᷣo wero de tẽpla

eieiuũtur · Amd aliud ſmõiacus ſmõia⸗
co in ſua oꝛdmacone ↄferre pᷣtmiſi qð im⸗
nocætius de eetels Hhéticis teſtatur dieci
Am pfeclõnẽ ſpũs qu acceperãt ſc, in
ecclia ꝑdiderũt.i.deſcẽdẽdo ab ecelſia nõ
dare eius plemtudmẽ pnñt. q maxĩe op-
mtur in oꝛdmacoibʒ quẽ ꝑ ſuã pſidiã p⸗
di derũt. Et iteru· Am honoꝛẽ nõ habuit
Honoꝛẽ dare nõ potuit. nec ille aliq̃ͥd ac⸗

eepit. q; mi erat in dãte.hͥ dãnacoez quã⸗
habnit ꝑ praua manus impoſicoeʒ dedit
oc ibi. Pe cuius ſanã intelligetiaʒz et
cautelã ſaluti ferã m pnti hmõe ꝓſeqandũ

eſt de ſmõia qᷓ 2 trahitur in ſuſcepeõ e ſa
cri oꝛdis · Que ↄtingit pnᷣcipalr qumq

mo dis· Drimosſgit ꝑ falſu titulu.ſicut
exe.· ti· c·p tuas.iij. caſus pomtur de quo

dz clico q ſeʒ oꝛdimari voles nee titulum
his rogauit quẽda p̃ſrũ ut ipm ad ee
clehie ſue titulũ pntaret · recuſante cki⸗

cus firmiter repꝛomiſit ꝙ nunq; m eccia
ſua ſ pᷣſentaret iĩpſu aliquã petẽt poꝛeoes

et ſic oꝛdiatus extitit ad tlem pnᷣtacoeʒ·

nec in ̊ egiſſe ſe putabat aliqð illicitii.
cõſulitur g& quid iu·cui rnᷣdet p̃a.q; niſ
cũ eo fuit mſeĩcoꝛditer diſpeſatũ nec ad
ſupioꝛ es aſcẽdere nec in ſuſcepto debz oꝛ
dme mimſtmé Et addueit ibidẽ glo: tri⸗
plicẽ cãm. Primo q i fuit munus a lim⸗
gua · i· q; i. e· ſut nõnulli. et ſoꝛte cũ ̊ mu⸗

nus a mau ſic contingẽé freqnter aſſolet

Seðo qꝛ nulla dieo dobz intiem ut pʒ

c.tiec tua nos.· Cereio q; p ſurreption?
luit oꝛdmẽ adipiſe. vñ cũ tli ſolus ̊
diſpeſare p̃t in oꝛdme ſic ſuſcepto· utz · e.
tcpnlm f· Tamẽ m guile m odmibus

ante rite ſuſceptis ꝑ ep̃m diſpeſari po tet

ꝓ ſi ante diſpẽſaeõ em m oꝛdie mimiſtra

.

uerit irreg laritatẽ meurrit. q; gnaliter

*

* .
☛
”Mä 5
— .
— .
. ==
. „.
7

om̃is ſuſpẽſus imnterdeũs wel excoicatiis ſ
ue ſuſpeſus fueit a vᷣinis vel ab ofeo vel
a celebra coõne miſſe vel aliqͥd hmõi ſi cõ⸗
tra faciat efſicitur irregłaris utʒ de ſen.
et re iud. li· vj . eu etni . et de ſen · ex · li. vj.
is cui· H.nõ ſolũ ſic oꝛdim atus h̃ etiâ oꝛ⸗
dmatoꝛ illius a collacone ſi facli eõſeus
ſueit à etiã ignoꝛauerit nõ feâ debita inq
ſicõne ꝛ pntatoꝛ ab execucõ e ꝑ trienmuʒ
ſt ſuſpeſ· Hinc etiã in collacõe ſacri oꝛdi

—„

ms faciẽduʒ ẽ dilig ẽtiſſmũ ſerutimũ. qꝛ
ut de ex de ele. e· l eſt · Si ſecus fuerit imn⸗

raute pᷣſumptũ nõ ſolũ deieẽdus ẽ in di⸗

gne ꝓmotus verũ etiã in digne ꝓmoue
pumiẽduſ. Qð ſerutimũ de iure ↄmiũ pt⸗
ad archidya conũ. utʒ ex de offi· archið.
c.ut nrm·qᷓ diligẽter mqret de gůᷣe · pa⸗

tria etatetitulo ad quẽ oꝛdmat de loco

m quo ↄuᷣſaturde ſcia. ſide. et alijs ꝗ ↄti⸗
nẽétur in aplica regula.j·ad thmo · iij. u⸗
bi dꝛ q̃ ep̃atũ deſid erat lo nũ opus deſide⸗
nt · opoꝛtet & ep̃m irrep̃hen ſibilẽ eſſe. ⁊ C.
quã regulã cũ alijs ↄditiombʒ ſupad di
tis ꝓſequit᷑ cecia lõgo ꝓceſſu in multis

diſ. meipiens · xlviij. di. e. i. ꝙ hi quis ſme

examnacõe ſit oꝛdinatus utpote q; no⸗
tus dig nus ẽ tuc nõ delinquit qma ta⸗
les nõ ſut exa minãdi. Si wero fuit mdi⸗
gnus debʒ dopo m. arextra de coꝛpo. vici·
c. expoſuiſti · Donit eni ibið caſu de quo⸗
dam in abbaté ꝓmoto q mau mutilatuũ
ſe tacuit · qᷓapter p̃a eum depom beepit.
Silr ſi fueſtignotus depom debʒz lz eſß dj
Funus:.qð decretũ eſt ad igno mimã oꝛdi⸗

nmãatis q ignotos oꝛdmare nõ debz ut. xx⸗
iij · di. . i q̊s pᷣſor. et in glo.mulomag
i gitur ſi fueit indignus (Ceterũ oꝛdi⸗
nãdus in examĩacõe ſua erimĩia ſeu imnpe
dunnẽta ꝓmo cõeʒ ſuã imtediẽtia mamſe⸗

ſtare tenetur miſ cũ eo ſueit diſpeẽſatu. ut

el. di. e. ex pemtẽtibz · Alio qũ ſi fraudulẽ⸗

ter ſubticere pſumit deſechus nõ Habebir

execucõeʒ oꝛd mis ſiec ſuſeepti utz.e. ẽ. et

exti de renũ. mſi cũ pridẽ. Cpſo ne. Sili

ſ qis excoicatũ ſe ſeiẽs oꝛdmes ſuſcope

rit. a ſuſeeptis oꝛclimbʒ ẽ ppetuo deponẽ⸗
dus. Hi tñ fem nõ recoluit ꝓ quo excõi⸗

cacõnẽ incidit vel ſaltẽ iuris ignarus ex

cöm aucatũ ſe neſciuittuc cu eo ſi ſeclaris

eſt ſolus papa di slare toterit · Fi vero

regularis tũe abbas eius poſt pnĩ aʒ ina

inncla pacli cũ eo diſpeſare poteit · mi ſt

adeo Fue vnõbile ſueĩt ꝙ merito eſß ape

ſtolica ſedes ↄſulẽda.vel miſi q fec adul⸗
tus 1 diſeretus fueĩt ꝙ violẽterotra o ob⸗
linionẽ ignoꝛ ãtiã pᷣſumetur.ut pʒ ex de

ſen. ex· eu illoꝝ· vbi etiã pſequitur de &⸗

ꝛubʒ ⁊ nõbilibz quoꝝ abſolueonẽ ſibi rebß

uat · ſ. mebri mutilationẽ velvſuſõez a àm

ep̃m vel abbatẽ violẽtaſmanus ini jectal

cu exceſſus tles ⁊ les nequeãt ſme ſcan

dalo p̈ter iri. Dilr ſi clica peuſſeit ſeclare
nõ niſi p ſedẽ aplicã ut ſcandalũ eiutet
abſolutiõis giam poteit ꝓmererixẽ· vi⸗
de latius ibide ·¶
pit mé ab alieno ep̃o ſme licetia ſui

cdᷣo pneipalr qͥs reci⸗

dyoceſam ·et ſ ut freqnter im etrat pᷣe

peio vel Huitio. In telligit aute eius dyo

ceſlanus in cuus di ioceſ oꝛmdus vel u⸗

bi bnᷣſi eiũ ecciaſticũ obtinuit vel vbi doni
cilm ſuũ hʒz lʒ ali cui natus fueit· ut plane

y; li. vj· de tẽp· oꝛð· c· cũ nullus· vbietiaz
additur q́s ill licẽnã dare poteſt· cũ ðꝛ.

Inferioꝛ es plati religioſi à alij mſi eis q;

ſuos ſ ditos à elicos poſſmt a quo volu⸗
erint oꝛdmari a ſede aplica ſecialiter 4
indultũvel officialis epi cũ ad ſ̊ ſe ip̃ᷣiia
offieiũ nõ extedit hmõi nequeüt liecaa
im tri· Eo autẽ m remotis agẽtæ ipiꝰ
in ſpũalibz vicarius gnalis wi ſede va⸗
cin caplin ſeu is ad quẽ tũe tẽpis adm
mſtracõ ſpualiim noſcit᷑ ptinẽ dare poſ⸗
ſut lieẽn oꝛdmadi.ſ̊ʒ . nenae Egcleĩ
ricũ alienũ ſme lieetia ſe eter vel craſſa ne
gligẽua oꝛdmare pᷣſüpſerit p annũ a eol

latione oꝛdis eſt ſuſpẽſus ac mternn eius

cliei abſq; ſua liectia pnñt avicims epᷣis oꝛ

dines recipe: ut. er ti. li· vj. c. eoſ. Oꝛ:dina .
tus autẽ hoc mõ priuat᷑ execucõ e ſui oꝛe-

dims · poterit tñ p epᷣm reſtitui utz i ix· q⸗
·e. lugduneñn · p peipue thᷣ li. vj . d tẽ. oꝛ·

in. c. ſepe · ¶nos igit᷑.diſtricke peipitne

aliqͥs eps italie pᷣſumat aliquẽ elericum
vltramõtanũ oꝛdimare niſi cũ lieetia ſpe⸗
ciali ſp̃e vel ſui dyo eeſam . ꝙ ſi ↄtrariũ fa
Cũ ſu eit tuc oꝛdmati tliter abſq; ſpe diſ⸗
pẽſacois ſuꝑ hoc a ſede aplica obtinẽde
man ere debet ſuſpel · et oꝛ dman tes illo a

dißs pemititia Fnunin. Kufirrs ta dinn
cte ꝓhibiceonis pomitur li. vj· de tẽp· oꝛ.
vbi dꝛ e. Hepe vti git ꝙ nonulli elie vm⸗
ceulo excoicacois aſtricti à apoſtate ſeu
irregulares vel als oꝛdmũ ſaeroꝝ ſuſce⸗
ptio ne indigmi ſuã priam in qua de hijs
hetur noticia fugiẽtes ſe ĩ remotis ptibʒ
faciũt ad Hmõi oꝛdmes ꝓmoueri. nos
igitur wlẽtes aĩaꝝ ip̃oꝝ piculis obnia⸗
re ſtatumus ut nullus ep̃oꝝ italie de
æetero aliquẽ vltramõtanũ clicũ oꝛdma⸗
re pᷣſumat mſi a nobis ſpecialẽ licẽtiã ha
lłeat wil ab epo de cuius dy oeſi traxit o⸗
rigmẽ vel m cu ius dy oceſ bñ ficiatus ex
iſtit p eius patẽtes lſias cam rõnab lẽ ti

nẽetes qꝗre ipᷣm nolit à neque at oꝛdmare.

ereo mõ quis oꝛdmè furtiue ſuſcpit

Er Fut in plibz p muner ſolet i impetra⸗

ri· Pꝛo q ſeie ndu hm loſt · q tripli qs v:
furtiue ꝛdinatus Vno mõ cũ quis ſme
ↄſcia ; eßin ſme examĩacõe ꝓmoue⸗
tur ex alicuius fauoꝛe vel cupiditate mu
neris · vñ ut in ſomõi oꝛdin a coibʒ omia
rite ſiãt oꝛdĩa toꝛibʒ eedẽdi mo dus p p⸗
figit ex nci. natonen. et pom?xxij ij.di.
vbi dꝛ . e · H ep̃ᷣs oꝛdma eo es facè diſo⸗
iInt omes q́ ad ſaerũ miſten accede vo⸗
lut feia quarta ante ipam oꝛdma eooz xo

cãdi ſut ad eimitatẽ vna cũ pſris q oos

reopſentare debet. et tuc epᷣs a latere ſuo
eligẽ æbʒ ſacdotes t alios prud ẽtes vi⸗
ros gnaros me! egis 1 exercitatos in
cecciaſti eig ſanclõibʒ à oꝛdinãdon vitã
genus: pr̃iam eta te.inſtõem. locũ vbi e⸗
dueati ſunt. R ſmt bñ lHati · li ſmt mſtrucli
in lege dei ante oĩa diligẽter mueſti gẽt.
ſi fidé catlolicã ſirmiter eredãti verbis
ſimplicibz aſſerẽ queãt · Ji autẽ quibuſ
2mitttur hee eura cauere debet · ne a fauo
vis gin à cumſcũ cũq; muneis eupiditate 1
lectavero deniẽt ut in di Soamin? jdo
neũ ad gdus ſaeros ſuſceipiẽdos epi ma
nbz applieẽt · qð ſi fecerint et ille q madi⸗
gue aceeſſit ab altari remouebit et illi
q́ wnũ ſpũs ſanctvendẽ conati ſüt oo: à
0. ĩam »dẽnati ecciaſtica digtate care⸗
büt. igit᷑ per tres atinuos dies diligẽter
exami nẽtur. et ſic ſabba to 4 q;/ bat ſune

eßo repſentẽtur · H ibi.· Alion mo furtie qa

ððèðð ðèð
* * ——Z

dicitur oꝛ dinatus· cũ p̃ter cõſeentiã epi
recipit eodẽ die omes oꝛdines mioꝛes ſi

mul qð fieĩ nõ tebʒ mſi ̊ obnieat eccie ↄ⸗
ſuetudo · et tũc ſieĩ poteſt cũ coſciẽna epᷣi.
Serũthñ vnus oꝛdo ſacer cum mĩoꝛibʒ wel
duo ſacrivno die nullo mõ eeai ſunt
vni. ut pʒ ex de tẽp · oꝛð · e. Ias·
nãs q̃ h̊ feceit ex certa ſcĩa depoi debz. utz

lj· di.c·qͥ in aliquoq; ſi ex negligẽta fſec

tũe pᷣuari Pr ↄferẽdi tlem oꝛdiezs-
ut deo. c. las· ODꝛdmatun aute; Gᷓ mõ ab
execueõe oꝛdinis ſie ſuſeepti ſuſpeſus elł

utz ibide. mo depom debz utz. hexvij . di. c.

ſdyaonus. et extra de eo qͥ fur· oꝛ. e.mè

oꝛdmibʒ minoꝛibʒ ſmmul recepas ſbdyæ
conatũ eodẽ die furtie recepit pmita po⸗
teſt miſeicoꝛditer ꝑ diſpeſationẽ m mio⸗
ribz tin mmſtrac. ꝙ ſi religionẽ intraue⸗
rit acvita moꝛ eſq; eius exegerint abba?t
ſi wlueit imm alijs oꝛdibʒ ſecu poteſt diſpẽ⸗
ſare.utʒ extra de eo qͥ fur.oꝛð.ſuſ.c.h.la⸗

toꝛ · Terco moõ cũ vno gdu omiſſo ſaltuʒ

facit · Pꝛo ſaẽdũ.ꝙ; oꝛdmes oꝛdimn ate

recipi debẽt hẽ enuᷣati ſut · lxx vñnj. di. e. il⸗
lud nos· vbi ſe di. Si qͥs ep̃s eſſe mere
tur ſit pmo oſtiarius · deinde lectoꝛ.poſt⸗
ea exoꝛciſta.imde ſacretur aco lituſ. demiẽ
vero ſbᷣ dyaconuſ. dem de diaconus poſt
ea 5r. Exindeſt meretur eps oꝛdme⸗
tur. Snde qᷓtuoꝛ mĩoꝛes oꝛdmes qui ſũt
pmi reputãtur etiã ſacr̃mt im pmũt cara
erẽ. V erũth imquãtũ oꝛdo ad ſacẽ̃m oꝛ
dĩatur nee epᷣatul nee pſalnmſtatus nee
pma tonſura reputãtur mter oꝛdmes.ſe
cus autẽ largo mõ loqndo de oꝛdme pue
ſcʒ ẽ quedã deputacõ ad vᷣmũ cultũ. Qui
cũq; i git᷑ aliquo oꝛdmep̃termiſſo de præ
didis ſeptẽ ad ſupioꝛẽ aſcendeit h; cara⸗

Aerẽ recipit · de rigoꝛe tñ iuris depom dʒ

etiã h no malicia ̊ ignoꝛãtiavel neglige?

tia oꝛdmẽ illũ pᷣtermſit · et ab execucone

ſupioꝛis ſuſpẽſus ẽ quouſq; ꝑ dyoceſam
diſpẽſacõem ad oꝛdinẽ pᷣternnſſuʒ ꝓmo
ueatur · ꝙ ſi ante diſpẽſacõez hmõi et re⸗
cuꝑpationẽ omnſſi mimſtraueit m oꝛdim e
illo vel ſupioꝛi eredẽs ꝙ gradati pmo⸗
tus fuiſſ· poteit lominus cũ eo eps diſ
penſare. Ben ſciẽter pꝑ ſaltũ ꝓmotus in

me oꝛdi

J-⸗ ⸗ „

et Ho. cli. e. ut quiſq; et in glo.
pnᷣcipalr quis oidmẽ ſuſcipit extra tps

dine ſic fuſcepto vel ſater o miſſo ſme
diſpeſation e mimſtrau orit oꝛdis onnſſi

recupatiõe · tůc ſolus p̃a ꝙ vlcerius aſ⸗

cendat cũ eo diſpẽſare poteĩt· lʒ im oꝛdine
rite ſuſcepto epiſcopi diſpẽſatio ſuſliciat·
ſic etiam diſpeſae poteſt cum nõ oꝛdmato
anniſtiate utʒ extia de eli.nõ oꝛðᷣ. nnmſ.

c.ex lr̃is. vbi ðᷣ de quodã dyacono q ce
lebrauit nõ oꝛdiatus cũ q eps diſpelare
potuit ut m oꝛdme ſuſcepto mimſtraret

impo ſita pus pnia ſalutari cũ ſuſpẽſione

ab o ffieio biẽnio vel triẽnio mxta p uili⸗

onẽ epiſcopi ·nunqᷓ; tn aũ cte ep̃i poterit

Vlrterius ꝓmoueri Cõcoꝛ· Rap gofſfre.
Fuil CTa bnſicio tñ retinẽdo ſilr eps diſ⸗
penſare potuit.ne ſuſtẽracõe puatus ad
ſecularia reùti eogat. Salubrius tn fa⸗

ceret ſi ad religionẽ trãſiret· Gͥ pʒ in deo
.c. ex lris. Demq; licitũ eſſe við ſi clicus
m oꝛdim bʒ minoꝛibʒ tmmõ oↄſtitutis le⸗

gat eplam in miſſa ſme ſolemtate cãtus

cu oꝛnamẽus ad ̊ oꝛd'atiſ ut extadev-

ab eccia ↄſtitutũ. P:o q; ſeiedũ q; oꝛ dieſ
gnaliter ↄferri pñt m ſex tẽpoꝛibʒ am. ſ.

in ſabbatis qtuoꝛ tpm· in ſabbato ante

dominicã m paſſõe · et in ſabbato paſce.

At pʒ·hex v. di. c· ul. Na cõ qre ſp m ſab⸗

bato 2 ſerũtur oꝛdmes ẽ m ſvſt.qꝛ ſab⸗

batũ ſigt requiẽ. et q tran ſit irreuocablr

ad clieatũ · p ſuſceptionẽ ſacri oꝛdims
tmnſit de labee ſeculariuʒ negocioꝝ acd
vacãdu ſpũalibʒ.q;ꝛ pᷣm aplm.nemo mi⸗
ſitas deo inplicat ſe negocijs ſecularibz
vñ · lexx viij. di. e· ſoꝛmcari· ſbᷣdit᷑: Ante
S ecciaſtieus qs ſit ei nego ciari fcõ i⸗

nõ li cet· ¶ Hie q̃ri poteſt. vtrũ ne oꝛdi⸗

nes etiaʒ alio tpe conſerri pnᷣt · Diceẽd ũᷣ

p ſie in tribʒ canbʒ . Primo ſi p̃a wolueĩit
Ibdiaconatũ dmicis ⁊ pᷣeipuis ſeſtiui⸗
tatibʒ ↄferre poteſt. utʒ extra de tõp· oꝛðᷣ.
c·. i. H edo poteſt epᷣs eiſdẽ diebʒ coferre

minotes oꝛdm es ſi woluerit · aliq; bʒ tñ es
nõ multis. ne videat᷑ oꝛdmationẽ facere
galẽ. ut. e· ti · c. de eo · vbi ſb ditur. Licet
epis domicis diebz alnjs feſtiuis vnuz

Aduos ad mioꝛes ꝓmouè oꝛd mos: ſed

udiaconatũ nomnſi in qtuoꝛ tẽpoꝛib

aut in ſabbato ſeõ aut in ſabbato ate do
numcã de paſſiõe nulli epᷣoꝝ pᷣterqᷓ; rõ⸗

no potiſici liceat aliquos oꝛdiare · Tereõ
ſm Ray· ſi in ſab bato oꝛdinacõnũ tam

oꝛdmãs q; oꝛdmãdus ↄtinuaret ieuumu

vſq; in diẽ dmimicã.tüũc mane diei dnicæ
poſ eõ ferri ſa eer oꝛdo · q; tũe mane diei
dñice intelligit᷑ trahi ad ſabbatũ ꝓpterꝰ
tinuacõem ieiunij · Qõ ſane intelligedũ
eſt de eodẽ oꝛdie nõ de dmerß. ut pote ſuſ⸗
cepturus erat oꝛdmẽ dy aconatus in ſab
bato h peditus ꝓtũc eũdẽ ſuſcipit mo do
p̃ᷣdicto m domĩca.qð tn facẽ non expedit

mſi ltima nccitate· eõcoꝛ · oſt. mno· et alij/

qð traxerũt ex caplo lr'as: ex de tep. oꝛd.

vbi ponitur caſus ꝑ oppoſitũ de quodaʒ

ſcʒ q̃ fuit m ſabbato oꝛdinatus in dyaco·
nu ⁊ die domĩca ſeqnti cotinuato eiumo

fuit oꝛdmatus in p ſůrũ. ꝓ quo ep̃s oꝛ⸗

dinãs a collacone oꝛdmu dyaconntpre

ſbiterij ac oꝛdmatus ab execueoe ſacer⸗
dotalis offien fuit ſuſpeſus donee de illis

ᷣa alr diſpo net. vn lʒ oꝛdiatus extra tẽ⸗
poꝛa ſtatuta caracterẽ recipiat · in ſuſce⸗
ptis tn oꝛ dibʒ ꝑmitti mimſtrare nõ debz
mſi poſt pnĩam ↄ digna epᷣs cũ eo diſren
ſet . utz plane · e · ti · e· ↄ ſultacom · Et lez hoc
caphn tm loqm videatur de ſacris oꝛdi⸗
nibz. t· e· cũ quida . loquitur de oꝛdim bʒ
m ↄm. et ex h̊ viðᷣꝛ: ꝙ in deõ.c. Has vĩas.
Pa ſibi ſxecialtᷣ diſpẽſationẽ rebuauit· q;
aliq facit ex certa ſcia ut alij mag ter⸗
reãatur⁊ip̃i deliqñtes pumãtur ut dic ibi
dẽ glo · verũtñ ĩ oꝛcibz ſuſcipiẽdis hm aͤl
dã ops di ſpẽſare nõ ÿt ſi ate diſpeſacõem
miſtraueit . Nius tñviðᷣꝛ ꝙ poteſt ut. ix.

qij·lugduñniſi ſoꝛte ſibi fuii ſi in terdi⸗

cta execuco nlomnus miſtraſß. qꝛ oĩs
ſuſpẽſus m terdcũs vel excoicatus ſe vᷣimi
ingeres efficitur irregłariſ. nec ſbleuari
