rex francie vtru ad implendũ i e oblige⸗

tur. Rndet ſpᷣa ꝙ nõ obſeruãti ſidẽ nõ eſt

ſdes ſeruãda nee mramen tum aut fides

ta ſb̈ 2dicoe oblig at mſi 2 di e ſuet
Nono reqtiritur ſtudi oſtas m agno

ſcen do ꝛ p̃cauẽdo ↄtraclusvſurarios ta

m empeõe qᷓ; m wendicõe aut loca co evel

2ductõea ſilibʒ· m qbz ut “ð ſe mu⸗
mu palliatũ mternnſcet · Qu⸗
gum eto ſiſſma ſollieitudme cuctas adin

ua ꝓgpter ar⸗

nuoneo es danerſoꝝ tra ctuũ freqnter diſ

cutiat R ſoꝛſitan in eis muemat qð oclos

Zine maieſt atis offendat. verbi gra. In
omi empeõne ſollicite cõ ſideret ne ter

Szmo Auii

. omis ig noꝛãtia et aliqualis coa ctõ exelu minrtoſe accepcõis. et ideo quicũ q; ẽ cã
1, dit rglrrtärarint, Ju enehic ſnmilr murſte aceepeoms te netur ad reſtõnem.
. ne magis iuſto vendatꝗpter ſolueõms L⸗ qiudẽ ↄtingit duply.· Drimo directe. A
4 dilaco em aut ꝓpter alia quãcũq; cãm nõ t hH triplr. Drmo mouẽdo ad ipam ac⸗
4 legitima. In c tractibʒ aut ſo cietatis vel eepeoem. et Hwel Peipiẽdowel dvſulẽdo vl
locacoms diligẽter caueat ne ſe m tuto exp ſſe ↄſentẽdo vel etiã pmeõſe lauda⸗
, et alterũ in dubio ponat aut ne ꝑtẽ ſuam do qi ſtrenuũ de H aliena accipit · Alio
1 pinguioꝛẽ e faciat· Silr m locacõ b⸗ oparũ mõò ex pte ip iis accipientis quẽ ſcʒ acce
. ne mius iuſto p̈cio ſoluat qa p ein ſudo⸗ ptat wel alias qlitercũq; auxiliũ ß bz. Ter
rig ſangnis : p̃ßtiz cũ diſtricte p̃epiat cio mõ ex pte rei accepte · q; ſeʒ è furt xol
dus leuit. xix· diees: nõ moꝛabitur o us8 npme pticeps ſe ſocius maleficn · S ecũ
7 mercẽnarij tui apud te uſq; maneſ¶ de do mdirecte qꝛ ſcʒ nõ impedit ecũ mmpedi⸗
4 cimo requiritur religioſtas xpiane ꝓ ſeſ re poſſ ta debeat l q; pᷣceptũ ſiue »ſiliuz
a hkoms cotam do in obſeruatia mãdatoꝝ furtũ ſeu rapmã impediẽs ſtrahit · vel ec
4 eius et coꝛa ꝛ Horbz m honeſtate vite ſc p⸗ auxiliuz quo poſy ob ſiſtere. vel demq; qz
midęetes bona nõ ſo lũ coꝛã deo ſ etã coꝛas poſt factu o ecultat. vñ ſic »ſenti Etes fiut
e omibz hoĩbz · Qð ut merca toꝛ melius pli⸗ pecoꝝ ptieipes · iux illud rõi. ¶ ui talia
. ciat ter vel qu ater in ano ↄfſitori aſſueſcat aguͤt digm ſut moꝛte nõ ſe olů4. faciũt ſod
; requrés ad ̊̊ 2ſeſſoꝛẽ exptũn timẽtẽ deuũ et ꝗ ↄſentiũt faciẽti bʒ ſic etia in certis ca-
7 cui 2 ſcietia ſua dbite pus examĩata ple⸗ ſbz obligatur ad reſton em. Dncipali t tñ
ne ↄfiteatur de ſin glis du bioſis requrẽs reſtituè tonẽtur ꝗ ſut pneipales facto et
cohilii: q; nemo ſapiẽs in ꝓpria ca. utpote ↄſeqñter alij p o dinẽ dono th reſtituente
quem excecat vel ſaltem obnubilat pua⸗ dam nu paſſo nõ tenetur alij reſtitué. De
tus affectus. ſicq; cũ multa preparato⸗ rũtñ pnᷣeip ales in facto et ad quos res
ne ad min us ſemel m ano ſaerm altaris peruemt tenetur alijs reſtituere hi dama
aeccipiat · ac ſemel ad mmus in ano cũ ſo⸗ nũ paſſo reſtituer̃t· et hec gnal intellig e⸗
eijs ſuis rões diligeter ↄſeptas reuidat da ſut ĩ qua cuq; pticipacoe · uibz mſ
debita credita teſtamẽétũ a vltim à wolu⸗ ſisvidedu eè de ſmgulis. Drimo naq; m⸗
tate ſuã in ſeytis anmtaz ſp autetice to⸗ bens aliqð malu vel muſtu tan i pneipa
. neat. ut ru wenerit dy svmuůſoꝝ et pulſa⸗ liter mouẽs pticeps peci eoumeiturt ad
uerit coſeſt in aperiat ei in mercãtia tpa⸗ reſtõem obligatur h aut iuſſio ẽ ſupion
li merces requnirens eternas Hec ſunt ad ſuos ſditos ſiue ſupioꝛes ſuermt qᷣr qn⸗
igitur dece pᷣeepta morcatoꝝn qn ſidelitor tũ ad puatã famlia:ſiue quãtũ ad quã⸗
ſeruauer vita eternã habebut. Ad lau. cũq; iuriſdeo em publicã ſyualevel tpalẽ.
4 de Peccatis aliems:. vñ mo quãtum ad ſupioꝛẽ in dñio tpali
4 de pmo Pcc̃o alieno ſcz in ſſoms. argumentu hemus in dauid . j. regu· xi .·
. et quõ in eo qͥ obligat ad reſtõ em. q̃ iris ſuis pom mãdauit vriã ex aduerſo
On furtũ fa· Ser. xl vin⸗⸗ belli ubi ſoꝛtiſſmmu erat ̈ liñ et ſic derelinq;
. exoð · xx· Deeimo pnᷣeipali i m⸗ ut peuſſus i interiret · qað afactũ e. vñ pna⸗
uſtiens pticipãtes obligãtur thanꝓham nũciamt ei dns dicẽs o da⸗
adreſtõem nᷣ pneipalis ackoꝛ uid ecee ego te vnxi im regẽ eſuꝑ iſmhel et
. murſta reſtituat q̊ minrã ptieipaeõ fien erui te de manu ſaul das tibi vxoꝛ es dñi
. ßt nouẽ mõis ſim ꝙ nouẽ ſut aliena peca tui ſinu tuo · dediq; tibi vmũ iſrl et uida
qᷓ ↄtinẽtur in h ijs verſbʒ· Juſſio ↄſi lii 2/ ꝓ ſiparua ſut H adicia tibi multo maioꝛa

vendents ignozatia neglig énan meuria
pauptatẽ aut neritatẽ aut ꝗꝓpter ſoluco⸗
mis anticipacõem minus iuſto ſoluat· q

ſenſug palpe recurſus. Pareicipas mutuſ

n obſtas nõ mam ſeſtaſ . ꝙ eni tles tenẽè

tur ec ad raſtoe; ondit · tho ſedᷣa pße. q. lxi·

diees ꝙ aliqs tenet Sad reſtõem nõ ſo lũ
meõe rei aliene qu aecepit ſed etia rõne

quare g& Fↄtẽpſiſtiverbũ.i:pceptu dniut
mnterficres vria gladio Klioniiz amon. ve

aceipes vxoꝛẽ eius. quâobré nõ vecedet
gladius de domo tuav ſq; in ſempiternũ.

bi. vn m lege wteri iubetur ad ſanctiſi

cacõ em iumentũ quieſcẽ ne pᷣ eipiẽtis ma

culetur affe cõ.q; ſic iumentum qð in ſe

peccare nõ p̃t in mgr̃o pᷣcipiẽte pecm in⸗
duceret· nã gnalr ſupioꝛ qͥ iubet violare
ſabbatũ ꝓp etrare furtũ hoĩeidin vel qð cuaz
aliud flagiciũ ita reus eſſe ↄmcitur apud
deũ ſua inſſione · ſicut ille q pſieit ope nee
thᷣ excuſatur alter madatũ illud ſcelera⸗
tũ exeqns· qia ut ðᷣt actuu.v. magis o⸗
bedire optz; deo q; hoĩ bʒ. Pinc etia ꝛ ſaß.
x vinj. Sili pena ſeruus cũ dno ſuo afli-
ctus ſarne ſi uiſſio fit ex affectõen exe
eu tio ſeqtur ex ſo la coactoe tůc magis
reus epeipies qᷓ; faciẽs· qma voluntas ẽ
tanꝙ;ᷓ ſoꝛmale ipiuns mali: opus aut tãq;
materiale· et id eo dnñs tenetur red dere
omib pecis qᷓ exmde ſequũt
PHie igitur pPmo qri pᷣt vtrum
legiſlaroꝛes co detes ſtatuta irrõnabilia
et leges iniquas obligatur ad reſtonem
ſi ꝑ eas aliqs in iuſte ſuis ſpoliat.· Ad I
doõm ꝙ ſi ſut 2tn ius naturale qð ↄ unet
m iure duimoꝛ canomeo tũc ißo iure non
tenẽt tales leges · vn.vij. di. c. quo xro.
de in ſine · digtate wero uis naturale pua⸗
let 2 ſuotudmi ⁊ ↄſtitueoõm.querũq; enim
vel m omibʒ receptaſut wel ſeptis vp heſa
h nàli mri fuermt aduerſa vana et irrita
ſut habeda.oc ibi.ut eſt de mrametig nõ⸗
ſeruacdhis de quo pʒ ex de iuẽint. c. cũ ↄ ti⸗
gat ubi pomtur caſus de viro q alienauit
res dotales et alias quas vxoꝛi donaunit

ter nuptias pnte vxoꝛe et alienacõm

ↄ ſentiẽte · et ne poſtea vxoꝛ ↄtra alien ati⸗

onẽ wem rat ̊ ꝓprio imramonto firmauit.
poſt ſolutũ aut mrnnomũ mtitur wmre

m tarmiũ. coſultus ſᷣa rndit: ꝙ le 2 fſen⸗
ſus muliens nõ vidl eatur in talilg obli⸗
gatwꝛuus m leges. it. fſ. e fum. dwt.l. iuf.

q ꝓhibʒ alienaeõem fundi dotalis. t mu
lier uare dʒ Hhmõi inramentũ ne tali ß⸗

ecyxtiuv iã ↄtigat piurijs aperiri. et H we⸗

rũ ſi tale iura mẽtũ ſme vi⁊ dolo ſponte fu⸗
erit pᷣſtitũ· nee redũdat ĩ alterius pᷣiudi⸗

cium nee etiã obſeruatũ vergit in ſalutis
eterne diſpendiũ · vñ li. vi . et. c. ñj. tangit

„
õ
S

eudẽ caſu u bia ſ ditur. q; t qmdã iudi⸗

dices ſeclares mlieres ↄtra pᷣfatas alie⸗
naco es audiunt quanis ↄſtet eis legitie de
Hmõi inramt nos aĩarũ piculis obuia⸗
rew letes eo ſde iidices ad obſeruãdũ ſ̊
ius eanonicuz p locoꝝ oꝛdimarios eccia⸗
ſtica ceſura decreunmus ↄpellẽdog. ibi. .

Cauſa aut Hums dinerſit atis tagitur

de · e· cũ tigat · in glo· vbi de ꝙ lex 2 ſide
namt quid ſit utile coꝛpꝑia honeſlũ nãꝗ expe

dit mulieribʒ ſaluas ſor̃e dotes ſnas. ur

muemat aliquos q bʒ nubẽ poſſmt. f. ſo.
ma.l.i. ſ̊ canõ ↄſid eratvtilitats aie. vnde
breuiter eo cludedo· eo ditoꝛes ſtatutoꝝn
miqrũ el legũ.et eoꝝ heredes ym durað.
reſtituere tenẽtur totuʒ illud qs ex hmõ⸗
ſtamtis ⁊ legibʒ munſte eo tingit auferri
ſifr omes moi ſtatutawel leges buãtes
reſtituẽ tenẽtur omia illa q occa ſõe ob⸗
ſeruaco ms eonꝝ miuſte lucrati ſut · ꝙ ſi qui .
timoꝛe cupiditate vel amoꝛe odio wel ali-
as mi que ſniam tulerint ad plenariã rè⸗
ſtituooem leſo facieda obligatur.ij. q·i.·
c. in pmis.vide longũ ꝓceſſum ubi po⸗
mtur quãata dili gentia debeat adhiberi in
inquirẽdo weritate et hm veritate indica⸗
do ne ſnia ↄtra mſon tem mminſta feratur.
¶Dro quo ſeiẽ dũ ꝙ muuſta ſma dari pt
tribʒ mois. Orimo ex malicia puta WPter
cupiditatẽ odiũ vel amoꝛẽ. vndicẽ greg ·
et Hẽétur · xi · qiij · c. qᷓtuoꝛ· ꝙ iudi eiũ cupi⸗
ditate puertitur dum pᷣmio aĩm alicums
eoꝛrũpmus odio dũ ↄtra quelibʒ ad⸗
ſariũ molmur amoꝛe du am vel pm⸗
quo pᷣſtare tedimus. et augibidem ·

ſeqnti. Qiucũq; aut 2 ſangmit ate à am⸗ “

cicia aut hoſtili odio vel nmmicicens? iu⸗
dicãdo ducitur puertit mdiciũ xpᷣi q ẽ iu⸗
ſticia et fructuʒ illiis vertit in danaecoms
amaritudinem. vñ ſi talis cã q iudicatur
ini qua einilis ẽ tũc iudicans tenetur ad
reſtoõ em dan onꝝ et pumtur in triplo. Hi
ero ermialis ẽ reſtituet dãna et ↄfiſca⸗
tione piter totius ſbe ſue patietur ut in
autut litigãtes iurẽt. ſi qs aũt. qꝙ ſi qas
pᷣmũ recipit ab aliquo ut wera ſmam tri⸗
buat ad reſtõem obligatur illi a quo ta

pmeioſe recepit· q; dic ibidẽ aug. c.nõ lʒ

iudieiuwendẽ iudici· et ſi lieeat aduocato

vendere inſtum nfoemmitzaienifeonſe leo⸗ ⸗

ri roctũ ↄſiliũ · et · c · qͥ recto. S cdᷣo ↄtingie
iniuſtu indi eiũ p ignoꝛãtia vel mpradẽ⸗
tia et tũcpumt ex qᷓſi delicto arbitrio in⸗
dieis ßnoi m ſolidu.l.i.ſy. devarijs: etz ex

oꝛdi · cogni · et mſtit · de obli · ex qᷓ deli c. in

phei·. et H pomt Io· an.in.c:cũ oterm. Nxbo.

ↄdenãdũu · de ſen. et de re. iuð. li · vi. Tercio

2tigit ter metũ. vñn die greg. m deo e ·

qᷓtuoꝛ. qð indiciũ puertitur timoꝛe du me⸗

tu ptãtis alicuins veritate loqmptim el⸗

emus . de quo dic ibidẽ aug. c· quſquis
motu cuiuſlibz ptatis writatem occultat
ira dei ſup ſo ꝓuocat qua magis timet ho
mmẽé q; d vnde ſi tale mdicium ſit ꝗ ter
metũ q cadit in ↄſtatem virũ tũc lʒ pecrat
moꝛtali ter nõ thñ tenetur ad reſtõem mſi
tpe accepti oſicij wel ↄ miſſiõis dubitaſß

de metu m fered o.qꝛ tũc nõ excuſaretur a

reſtõne dãno n faciẽdaßm bal in.l. fi. C. de
pena in di:. male indi. ¶ Ad cums euidẽ?

tiam ſeiédũ ꝙ metus ẽ inſtãtis vel futuri⸗

periculi ca inſta mẽtis trepidaco. ut. F. e.

.l. i h metus ca dẽs ĩ ↄſtãtẽ virũ ẽ quadru

plex rius metus moꝛt s. Hed̈s 6 erus
ciatus coꝛpis. utz ex de hijs qvi metuſue

rã hut· c· ci dilecte·m quo ti· plura ponut᷑

v hae materia. Tereius metus ſtupre

Er quartus uitutis ut · fj. æ:noq; timoꝛe.

ct. l. ſti quidẽ. Ci. n. inj. eo coꝛ. tho · et alb.
addẽtes ꝙ; nõ reſert vtrũ hee qᷓtuoꝛ fiãt ꝭ
onaF riavel ĩ pſona pntũ vxoꝝ vel li⸗

beron. 8 ſi qritur vtru alin metu ↄpellẽſ

ad alienãdũu re ſuã teneatur 3 reſtonez
Rñ det Jo d pla:mſtit de actõ. EIee; a⸗

cio de eo ꝙ metus cã: q talis tenet ad
reſtõem rei cũ omi ↄmoditate peepta. et
l.metũ· Eñ. nõ tñ ẽ metus ſuſficiẽs nᷣ tri⸗
bus Hijs ↄcurrẽtibz· Promo , mme dti⸗

neãt acerbitato facti ſc ille de qiubʒz iam

dem eſt. deso o ſit pſona potes ad exe⸗
quẽdu mmas· Tereo ꝙq mmans ↄſueuit

exequu · Fʒ quid de metu reuerẽtiali puta
ſi vxoꝛ aliquã obligacõemvel alienacõez
cotra Hat dem andato virivel elericus de
mã dato epi. Rñdet Jo·de pla· ꝙ reſtitu⸗
etur illud qð geſt eſt tali metu reueren
tiali officõ mdi cis · ut dic glo. nõbilis · ſj.
quarũ rerũ a ctõ nõ datur · in · l. i· S qᷣ hono

„ 4

Aviſ.

fniam nõ habuit mala ? ſciẽtia ſi poſtea et

nde et ide ẽ ſi ſditus no alias aliena⸗
turus alienet ro gatu ſupioꝛis. q; roga⸗
tum ſupioꝛis p peeptũ eſt. ut dic glo. in v⸗
bo· exhoꝛtamur · in clem · ma de teſtibz· Et
nõt Inno.· in. c· pen cõ · ex de iuriur ¶ Scgo
queri Pt de illo · pro quo miuſta ſma lata
eſt utruᷣ obligatur ad reſtõem. Ad di⸗
cẽdũ hm omes doctoꝛes. ꝙ ſi malã ↄſciẽ⸗
tia habuit du pedebat liagiũ reſtituòt te⸗
net᷑ nec eũ ſma defen dit ſic ði de pᷣſep · o
de ß ſep · e· ſi · wl ſi pfalſos teſtes vel ꝑ fal
ſa mſtrumtavel falſas allegaco es ſeien⸗
ter obtinnit tenebitur in Petuu. ut hetur
C. APter falſam allegaco· l.i. Eſi. q;' h an
non app ellauit tuc ſnĩa em deſendit · ut
not ſloſt. m ſuma de ſmia. Cni in fi et idem
de p ſcpede copleta dicũt bern · et loſt. eæ
de p ſep · c vigilãt· ñ ↄſciẽtã hr̃et remoꝛ dẽ
tom qua remouere nõ poſß qꝛ tũc obliga
r reſtituere· ar· ex de ſmo. c. p tuas· n.
Pre tiᷣ dicutvm eluis quo ad ſoꝛuʒ
& ſeiétie ꝙ etiã poſt ſmam velp̃ſcpcõnẽ ſi
HPꝛwel hr̃e i incepit aſciẽtnã ꝙ; res fuerit a⸗
liena:· et cĩm credẽdi Habuerit tonetad
reſloem. dde quo ꝑ bern. in exuagañ. ad
ropmẽda: mvbo. p denun cian · et p bal.m
autad hoc· C. de vſur. Et hoc expſſe Pba⸗

tur. inſtit. de excep · C. Itom ſi in indico· et

uno. ex de ſmmũ · occi · e · q;ꝛ ple⸗
riq;e Terco qu eri pᷣt vtrũ laici ↄ detes
ſtatuta m pᷣmdiciũ ecctaſtice libtatis ob

ligetur⸗ ad reſtõem Ad 6 doᷣm ꝙ laici l

diſpone pnt de robz ecciaſtieis liue tpali⸗

bus ſiue ſpualibʒ eo ꝙ laycis ſuꝑ eccnjs
ctviris ecciaſticiſ nulla eſt attributa fa⸗
cultas· et ideo ſi a layeis q motuꝓrio

ſtatutũ fuerit etia m fauoꝛe »modu ec⸗
cleharũ nullins firnntatis erit nͤ ab eccia
fuent appꝛobatũ · ut; expſſt um ex de ſtit.

c.eccia·et in glo · vñ nõ ſo lũ ſtatuentes

hHmõi ſtatutavl leges ↄtra ecciaſticam

libt atẽ obligaãtur in ſoliduũ.ſ̊ etiã q ↄ di⸗

toꝛes in duxerũt ad talẽ legẽ »ſtituéduz
ſtatutarinj Teoꝝ heredes cõſiliarij ſey to⸗

res iudie tes et ea ſeruates wel exeqntes
etvltia ſ̊ ſut ĩpo facto excoicati· ut: pla⸗

no · eỹ de ſen · ex · e · noitt · et · c. grauẽ. et 2⸗
alii laterañ · e de jmmu · ec · · einõ mius.

ï anathemate ꝓhibʒ ne onem imponant

eccijs. nec ſibi iuriſo eonẽ eeciarũ vſurpet ·
Si tñ eps ꝛ clerus tantã necitatẽ pſpexe⸗
rint wl vtilit ateʒ ut abſq; ulla coactõne
extimẽt eis ſöůuemendũ ubi laieoꝝ non

ſuppetũt facltateſ. pñt vtiq; libiipis onus

imponé. Qð ſi laici ↄtrauemre pᷣſupſermt

et momiti nõ deſtiterint excoicaeõ em in⸗
currũt nẽ reſtituedi ↄmm om donec ſatiſ⸗
. . π „ ℳ „
feermt ↄpeteter: et addit idẽ nelii · im. c

aduerſus· e.ti· ꝙ. ↄ ſtitueoes et ſme a tali⸗
bus ꝓmulgate vel eoꝝn mãdato manes⁊

irrite ha beatur nunq; valiture ꝙ; ſi depo⸗

nutur ab oſfiens et alij ſᷣ ſtituũtur tune
ta depo ſiti qᷓ; ſõſtituti donec ſatſfecermt
remanèẽt excoicati n ſo ſtieuti infra menſez
ſatiſfecerint q; ſu ccedit in onere q̃ ſubſti⸗
tuitur m ho noꝛe · Et H jdeo qꝛ ſuccedit in

viciũ: vide latius in glo. Idẽ etiã ẽ qᷓntũ
ad reſtõem ſi hat ſtatutũ cotra ius po ſiti⸗
uum ad paupes oꝓprimẽdos iſticiam
nnpediendaʒ· ar. x · de mmmu · ec · c · qꝛ ple⸗

riq;· m ray · et hoſt · in ſuma · de den bz le⸗

ges mmiquas vnde ↄtra hmõi ↄ dẽtes le⸗

ges miquas.· ðᷣꝛ · yſa · x · w ꝗ ↄ dunt leges

iniquas 1 ſeribentes iniuſticias ſcpſerũt

ut oppriment m iidico paupes⁊ vjm fa

cerẽt cauſe Hmlinz ꝓpli mei eſſent vidue
pᷣda eoꝝ pupillos diripent · quid facie⸗

tis in die viſitacoisa calanmntatis deloge

wmẽtis ad cuius fugietis auxiliuz et vbi
derelmquetis gloꝛia viim ne incuruem ſbᷣ
vmculo et cũ interfectis cadatig. (ar

at᷑ adreſtõem ſi ſeqᷓtur efcũs · Ad ̊ dm

ꝙ ſic tãq; pnᷣeipaliſ mouẽs vel agẽs. In

cuius argumẽtu ſi pcuſſus fuerit clericuſ
tũc ultra hoc ta mã dãs qᷓ; mãdatuʒ exe⸗
quẽs incurrit ſniam excoicacois. ut. eæ. ti.
c mulieres:et li· vi.e.ti. cũ qs: additur
ꝙ ratũ hñs noĩe ſuo factũ ſilr meidit ca⸗
nonẽ.h tñ nõ eſ eius nomĩie factũ· wel ſi
no hHret ratũ · nõ in eidẽt canonẽ utz ibide.
Et addit glo.m deõ · e · mulieres · ꝙ lʒ ma

mius tñ canonẽ meidèt ̊ mandatũ reuo⸗
cauéit · ita ꝙ reuocacõ ad ipᷣm puenerit.
In ↄtrariũ tñ tenʒ gail · de eumo · f · de ↄð.
ob cãm .l. ſi pecumã · ſRi uũ · pma aũt opi

dignu. S. in

q; in ſoꝛo ↄ ſceietie nõ tenẽtur. h · quõ ma⸗

dans exeqns in bello ininſto obligatur
viſu ẽ ſuß j · v · peepto · ¶ ¶mto queri pᷣt
vtrũ dñi terrarũvwel ceimtatũ ac alij ſupi⸗

oꝛes quoꝝ intereſt tã ſpuales qᷓ; tpales

aũeatem dates exercedi vſuras et exi⸗
gendi teneãtur ad reſtõem. Ad ſ̊ rndet
rodoñn.ꝙ ſi cogũt debito:es p ſe vel ſuos
offieiales aut ſtatuta edita tũc tenẽtur
ad reſtõ em etiã ſi ᷣl ad oos puemit de eo⸗
rũ boms· ꝙ ſi fouet oos recipiẽtes de bomſ
ceoꝝ tenétur etiam ad reſtõn em. ymo ſᷣm
guil.tles cũ poſſmt ſinõ ↄpellut ad reſtitu
enduvſuraſ tenẽtur ad reſtõeʒ ec ſi l ad
eos puemt. Cuius rõ eſt. qꝛ; hnt ſʒ m pᷣce
ptu ab eccia ſaltẽ de indeis. utz ex de vſur.

.c.poſt miſerabilẽ.ubi ſe̊ ditur.uideos ad

renittendas xpiamsv ſuras p pncipes?

ptãtes ↄpelli pcipimus ſeclares.et donec

eis reniſermt ab vmuerſis xp̃i ſidelibz
tãa mmerecimonijs q; in alijs p excoicati⸗

onis ſniam eis iu bemuſ ↄuionẽ oĩmo dãꝗ

deneg ari · H ibi qð p̈ eeptũ ſi nõ obhuãt ců
eis mcubat ex eoꝝ offico ↄſenſu mterp⸗

tatũ ſe hre demõſtrat· iuxillud nõ caret
. 7 + .
ſcrupulo ↄceſſioms occulte q mamfeſto

facinoꝛi deſmit obuiare · ut ex de ſvi · c · ſic
d pᷣdcis autẽ plura trahi
pnᷣt argumta qbʒ doceri pᷣt ꝓpoꝛcon abilr
quõ ſuꝑioꝛ es ſpual es et eã cure rei fami
liaris in q̊ peco alieno ſe obligat ad re⸗
ſtitu coem nã gnalitor omis Hñs aũctem

pecipièdi ſuꝑ alios ſic ecciaſticus pᷣlatus

terrenus dns mgr paretes ſm les. ſi ta⸗

lis pᷣ eipit rape meende pcutè oceide op⸗
. „ . „ . ₰ℳM ₰ .
primẽé decipe minſticã facẽé· vel quecũ q;

mala ꝓpetrare licʒ illa ꝑ ſe nõ facit tn ita
reus eſt wl magis q; ille q facit · vn regla
miris ẽ. li.vi. Qui fac pꝑ alui ẽ ꝑ inde ac ſi
faciat plſeip m. et ex hoc pʒ eoꝝ piculũ qui
filios inſtruũt ad quecũ q; mala vel min⸗

ſta.violare ſabbatavel pᷣcepta ad mercã
tias miuſte exereendas wel artes mecha⸗
mceas cũ mẽdacijs piurijs minſtiens in
materia pondẽ nùo menſum in arteninfi⸗

miis ſim libz quoꝝ oĩm pticipes fiunt. et

exeqns q; cã pᷣmaet ſic ðᷣ pᷣma ꝓpoſieo e

na,
r
bt
,
les
⸗

li

N————

Osſ qritur vtrũ igit᷑ amicus pᷣcipiens qͥ

võ ẽ ſupioꝛ ad reſtonem obligatur. Ad ̊
rũndet alex · de halꝙ nõ · ſaltẽ rõne qᷓ pci⸗
pit h̊ bn ra coe qua ↄſulit· raco ẽ q; nõ hoʒ

mpinpar in parẽ · ¶ Demq; q; aſſiſmi ia
nõ repiũtur · idoo de hjs ſupſedec.quia p
aſſiſmos mibet occidi xpᷣia nos ↄtra quo ſ

fecit terribleſtatutu Inno. a· iin utz li.
vi · de heidio · e. ꝓ hũane · Erat eni q daʒ
enutriti falſis opiniombʒ ita ꝙ de facili
mittebatur ad oceidendu quocũq; xpia⸗
nũ nõ curates ſi ob ̊ ipi oceidendi eent.
Qð anobis auertat xp̃us iBus.

de ſedᷣo pcc̃o alieno ſcʒ ↄñlij et qu?

q̊s in eo tenetur ad reſtitucd em.
2W=ð n fur. faei es ¶ Ser. xlixꝰ.

xo·xx(Ocvum pecm alienũ
nſiliũ malũvel etiã miuſta ꝗ
quis pticepg maloꝝ eficitur.
inx illud ecci·xx vij. faciẽti 9 ſiliũ nequiſſ

mu ſup eu cuoluet. Sic expſſe pʒ ĩ heſter
MWaman qm regi cſilii dedit ꝙ omes
filij iirl interſicentur vna die in wo to re⸗

gno regis aſſueni deo diſponẽte cũ omibʒ

ſuis 2plicibʒ interfectus ẽ.· vñ heſter vlti.
dic aſſuerus rex de eo ſcribes ad ſbiecta
regna ꝙ tales mali 2hliarij aures pnei⸗
vum ſimplices et ex ſua natura alios eſti
mãtes callida fraude decipint. hoc ibi. vñn
gnaliter qcũ q; ↄhlim aliqd ſeiẽter tribu⸗
umt in moꝛtale vieiu ſz acu nl ht ſecutum
mceurrũt tñ moꝛtale pccm qꝛ moꝛtale we⸗
nonu obtulerũt lz nõ emt q bibet. Si vero
coſiliũ eoꝝ execu cõ nem fueret ſoꝛtitũ cu
Prio peco ↄcãt et alienu nec ſolũ ß eẽ
oim pecoꝝ inde ſeqntiu pticipes fiũt. ſiẽ
vginẽ defloꝛãs oã pomt in via meretricã⸗
m artibz mechamcis mercantijs cais in⸗
diciarijs falſis teſtmonijs ⁊ lilibʒ ſi ex H
ſecuta e iniuſticia tũc ↄſillato: ad reſtonẽ

ſi ꝓbabilr credit ↄſilians eſicax ſuiſſe »⸗

lili ſuu.et ꝙ alias miuſtieia ↄtra pxnnu

ↄmiſſa nõ ſuiſ tenetur ad reſtõnem qh

2
2

neipalis acloꝛ ſi ille reſtõem nõ ſecerit.
ℳ. 5 — „ „ „
udiãt h̊ qͥ filios docet immiſte lucratiuiſ

occupari · tles eni filios ſuos ⁊ filias ſuas

— X
. R D
1 sl 4

Fmolãt temonijſ. quibʒ ait dñs yſap xxx·
we wbis filij deſertoꝛes · glo. dei ↄ ſilio. Je
remie alioꝝ q; ꝓgharum ſpreto ut facétis

ↄſilu et nõ ex me ſ eõtra me. et oꝛdirem

telasglo:prauuũ demoſtra do ↄſilia ⁊ nõ p

ſpum meũ ut addtis pecm ſup pecm. q;

ex malo ↄſilio malu alienum mgit malo
Prio · Tale ↄſilm dedit achito ſel ut abſa
lon ↄtra legẽ ſed aret eocubinas pr̃is ſui.
ut p ta levituperiũ pri illatum credétur a
pp lo in ter eos nõ poſſe fieri recocili acõeʒ
et ſie firmus eũ abſalone fedus miret· ᷓ
ꝓpterillius ↄſilin nutu di fuerat repro:
batũ ac ip̃e diumo indico traditus in rz⸗

vrobu ſenſu ſeipᷣm execrabili mteremmt ·
Be Tenobooz duriſſyno indico dânatus.
eſt.nõ ſolũ qꝛ ydola adoꝛauit · q ꝓplo
iſrl idipᷣm ↄſulmit· Sic balaã q ↄhiluʒ de⸗
dit quõ filn iſrp virg mnes ſpecioſas ad
ſoꝛmeacõem allicëntur et ſic offenſo důo
facilius gladio deicẽntur. Sic cayphas
nõ legitur dnm crucifſixiſſe h eruciſig ẽtibz
sßlis wdiſſe Gilr rimas talij de ah air⸗
dns ad pilatũ. ꝓpterea q tradidit me ti⸗
bi mauis pcẽm hʒ · Ex quo pʒ ꝙ qnq; plꝰ
peccãt mali ↄſñili arij qᷓ; Pavales actoꝛes

et ideo ꝑ ↄns aliqn plus pumutur iure.

utʒ· hexx vi.dic tanta nequcia ubi ſum⸗
mus potifex parcit epo delmqu enti ꝓPter
ſmn plicit atẽ th illos ↄſiliarios quos in
eodẽ ſcelere ꝛMſultoies habnit excoicat.
Hie queri p̃t qn qͥs teneatur de cõ ſilio
dato et qn nõ. Ad ̊ rᷣſdet ſo-an. Ii.vi.in

regla iuris· nullus ex co ſilio dũmõ frau⸗

dulentũ nõ fucit obligatur diſtmguẽdo

ſcʒ de ↄhlio· aut enĩ datur conſiluim eirca
⁊tractum wel qᷓ; aut circa maleſiciũwel qi.

Si datur & ↄſili circa ↄtraclũatũc ſi ↄ⸗

hilin illud eè fraudulentũ ten etur aclõne

de wolo ip̃i cui eoſiſi dit.qma gnjaliter
dↄſuleg ton etur de omi ↄſilio fraudulento
quo qͥs ſciẽter ad fraudẽ dat alteri ↄſiluã
et hoc innuit regla pᷣdcã nulluset addit
richar . in · iin · di · xv. ꝙ appellacoe ſmudu
lẽti ↄſilij ↄtinetur etia malũ ↄſiliũ ex igno
mntia datũ qᷓ;ms bonuũ ↄſiliũ dare credèt
ſi dbita diligtia ad ſeoendũ nõſadhibu⸗
it qma negligentia eraſſa ꝓpe dolũ eſt. ut
l · di · e ſepe · e de jniut· et da . da c. ſi clpa.

in glo AA4 matoꝛ 6 thᷣ euidentia xem pla

ponamus de ſmgulis. Primo de cotractu

empepms i vendicois· dieit enj dinꝰ. in
deã regla nullus- qph ↄſli datur ↄtrahe
ti q alias erat ↄtracturus tũc locũ Hoʒ deã
regła. nullus ex ſilio dumo fraudulẽtuʒ
nõ fuerit obligat᷑.i·ſ nõ mteruemt fraus
in ↄſulendo gpter quãâ emẽs foite magis
mſto emt welvendes mmus uiſto wy dit
aut ab emptoꝛe ſolueo nẽ extoꝛquere nõ
pᷣt llia q̃ pñt ſfraudulẽter mteruemre 4
nõ obſtate ↄſuluit alter mala ſide tũc eni
tonetur i ſolidũ ſi tn bona fide ↄſuluit nõ
tenet · Hiwro nò erat alias cotracturus

tũc i8 q ↄſiliũ ædit ten etur ĩ ſo lidu ut fre

qnter ↄtingit m ↄmeſſacoibi⁊ ebrierat bʒ
ad ꝓ euraduũ ſolueoes ſnnboli · vñ ſi tui lu
eri ca me ad emendu vel vendendu mdu
xiſti coſlio fraudulento teneris michi.
Sedᷣo in ↄtrac libʒ mutui dupłr· tu qꝛ me
xolentẽ mutuare gratis indigenti tu me
in duxiſti ꝙ nõ darè n ſubvſum · tunc eni
ſm Aſteñ · li. j. ti · xl. teneris ad reſto em
eo ꝙ mpedis ind ebite vtilitatem ꝓxim
ꝓcurado ne mutuũ ñbi daretiir· tũ eco⸗
tra ſeiens eũ cui mutu am facultatibʒ labi
jlomĩus ad ſ̊ me induxiſti ꝓpter fauoꝛeʒ

eius aut ꝓpter luerũ ꝓpriu eũde eſſe y do⸗

neũ ad ſoluendu fraudulèter affirmâdo.
Er ghalr quicũq; in dueit alios ad faoẽ⸗
2 . 6° S
du ↄtractus vſumrios tenetur m ſoliduʒ

pti leſe.et G̊ omia ſic etia ſeqntia Snin⸗

celligutur qnpneapalis nõ reſtituit. Ter⸗
cis pʒ in ↄtra ceu locacois vel dductõms.

nã ſ co ſilio tuo mduelus ſi fraudulèter
ad lo candum domũ meã illi quõ ſceicbas

male vſurũ â pein locaeõis nõ ſoluturuʒ
aut agrũ meũ illi què ſeiebas infi deliter
aclurũ ·et in ſnnilibʒ ſic in locaco ibʒ opa⸗
rũ obligaris mchi m ſolidus aut ecotia
tuo ↄſilio fraudulẽto 2 duxi equũ elaudũ
ꝓ weloe fundũ aridũ ꝓ ferali. ſeruũ pi⸗
rinſi dũ ꝓ agili⁊ ꝓbo toneris michi
m ſolidũ.et in hlibʒ ide iudiciũ ut ĩ em⸗
yhitheo ſi de quo qd ſit dẽmẽ ſuß. Nuar⸗
to in ↄ tra cu mrĩmomali plurimi ex ↄſ⸗

liarijs frauduléts maxnma patutur di⸗

ſpeaia nõ ſo lũ in donacoibʒ⁊ dotibʒ dimi⸗

nutis ſᷓ etiã in pſonis mr̃imomalivineu⸗
lo ꝛigedil · m quibʒ po tiſſme occultãtiir
ea qꝗ diſplieere pnt alteri ↄtrahetiũ niſe⸗

R

rda ꝓrſus hHon dico qꝛ nulla eſtvxoꝛis

electoih qualis aduenerit talis é hda.
ſi iracũda ſi fatua.ſi ſupba.ſi ſen daſi coꝛ⸗
rupta.aut cuiuſcũq; vien ẽ poſt nuptias
expitur· eq uus aſmus bos cams a viliſ⸗
ſima aĩalia macipia.pᷣus ꝓbatur et lie e⸗
mũutur ſolavxoꝛ nõ onditur ne an diſpli
ceat qᷓ;ᷓ ducatur · Qmto pʒ im comodats

nã ſi tu mchi 2 modaſtivaſa vieõ ſa ↄſu⸗
lens fraudulenter ut in eis vmu meũ po
nerem etvmũuũ coꝛrũpetur à effundétur to⸗

— ”

neris michi ſatiſface ut.f. ↄmo dati.l. m

ↄmodato. Silr ſi mchi frauduleto ↄſilio
ↄmodaſti rem eoꝛruptã aut ſemfractaʒ

ut recipi as renouata et in ſmilibz Sideʒ
in diciũ et hoc de ↄtrac ibʒ ¶ HFecðo pona⸗

mus exẽpla de q̃i ↄ trac łibʒ utpote de tuto

ribʒ curatoꝛibʒ vel alns quoꝛũ cũq; nego⸗

cioꝝ geſtoꝛibʒz aut etiã teſtamton execu⸗
toꝛibʒ· nã gnaliter ſi tuo ↄſilio fraudulõ⸗

to ꝓmo ues aliquẽ p̃ce pᷣcio fauoꝛe cupi⸗

ditate wl quocũq; affectu ad tutelã curaʒ

cia ad platumas ecciaſticas à adunmſtia⸗

uones verũ ecciaſticarũ 1 miſerab/liñ ſo
narũ ut mgrifabrice mgit hoſpiſaliũ. ma
giſtri ſandiſpus. lr reddituarij 2uita⸗
tũ aut quarũcùq; pſonarũ.ex qubz mul⸗

ti multa pticulariſari pnt ¶ Tereõ rona
mus exepla e maleſfic ijs in qui bz »ſiliuz

—

ſp fraudulentũ et ivo ↄſulẽs ſy obliga

tur nõ quidẽ illi cui ſ̊ ↄtra quẽ co ſiliu de⸗

dit. nã ſi eõ ſulit oceidi indicatur vĩcida.

utz expſſuz. l. di · e · li qs viduã. et ex de hoĩ.
.c.ſie dignũ ubi pomtur ca ſus de rege an

glie qͥ ad ſug geſtionẽ quoꝛũdam oceidi
ſecit archiepm cãtuanieñ · quo ꝑ quudam

teſtamton execuconem aut quãcũq; alia
adunmſt raconèe quéveriſmilr tim es nn⸗
nus y doneũ ſolli atũ iuſtu we alias quali
tercũq; mĩus aptũ obligaris de omi miu
Nicia craſſa negligentia mꝑp'tia dãnum
paſſis· ut; pus in aũ cat bʒ d⸗ ſilio fiau
dulento maxnne tñ hmõi tenetur de Hijs
quos taliter ꝓmouẽt ad curas admim⸗
ſtracões wel pᷣſidétias ecci aſticas ſpua⸗
les ut ad regimẽ aĩarũ ad ecciaſtica bñfi

„

ſan
r
ſſe⸗
dns
c;
hag
l⸗
ſeg

ſv

—

4

venert ad eõ ſeſſion em ad epm oxo⸗a.

quo pa »ſultus rndit inter alia · qi ſe
aſſerũùt aim regis mfamaſſe ad odiʒ vñ

hĩeidm ſuit ſecutũ dure i aſpe ſut pum⸗
endi h nõ ita ſeuere ſic actoꝛes pncipaleſ

mſi ſoꝛte regem illũ adillud hoĩeidin ſuis

ſuggeſtiombʒ ꝓuocaſſent. glo · ſoꝛte ali⸗
as non faclurũ. vñ eque tenẽtur q; dolo
ad h̊ mduxerũt regẽ ꝗ alias nõ feciſ;· ut
E. de dolo · elegãtur. Bilr ſiq s ſnmt qp

alteri fiereti miuria tenetur jilli aclone m⸗
turiarũ. ut de pe. di·i: c· nõ ſolũ. Ite ſi quis

ↄſulmit ſeruo emp ticio qð fugeret· xel q8
furtũ facẽt tonetur ↄſulens ta furti qᷓ; ſer⸗

m eoꝛrupti.· dus bʒ enĩi danum mtulit ſez

vpno ſerui et dnio rei furtiue. acvtriq; te⸗
netur ſatiſfacẽ et idẽ ẽ ubicuq; cadit no⸗
me maleſcij ut furna rapine: utz . glo.i m
deo. c.nullus. Malefieium etiã ðꝛ qdᷣ c q;
crmmẽ ad q qui alm mducit coſuleondo.
ſuade do.allieiẽdo:alias nõ facturũtene
tur ad reſtõnẽ · q; m ſco·et aſten· et alio

qualiter cũq; quis aliũ daãmficat ĩ boms

ae tenetur illũ ecotrario ad ↄuerſionem
efficaciter reduęs ꝑ ſeꝛꝑ alios qbuſcũ q;
modis poterit. Cuins rõ ẽ q; bona aĩe ſut
max mma et id eo maximme tenetur ad re⸗
ſitueo em eo ꝙ maxnnum damnu intu⸗
lit ut dickum é ſup. ubi agitur de damncãꝗ
tibʒ alm boms ae .· Eta Ib noĩe malefic j
tinetur 2ſilm quo alns pmeoſe dſulunt

ne debita loluãt aut al liena reſtitiat. Et

4à m ſilns pneipu aut ↄiitatu minſte p⸗
ponüt ea qᷓ in danuz ꝓximon wmůt ſme
iſtav rõnabili cã aut etiã quoꝝ ↄſilijs 2

dütur miꝗqᷓ ſtatutavel exactões ↄ tia zm⸗

tatẽ et maxme ↄtra ecciaſticã libtatẽ. de

qbzʒ omibʒ tactuʒ ẽ ſup m loeœs ſuis. Ee

n6 5 gnalr ꝙ illi dicu tur ↄ liarn crimjoſi
ſup crimie ſtat llinz. et Hij dicutur
ↄmcare ermioſis in crimme: ut e de ſen.
ex · c · nup· Em ſeva.¶ Nuarto ponamus
exempla de quah maleficijs· na qᷓi male⸗
fieũ qn ſit nocumentu pᷣterapoſituz ut
cũ uidex per imperita male indicat wl cũ

„ domo alicuius aliquid eſt ei ectũ qð no
cuit tr ſeũtibz· ut dem eſt ſuß. Hi quus &

iudici ↄſilm ingerit ad dandu tlłe iudieiũ

tuc obligatur oſuleg ſcdario eo mo qu

imndics obligatur půnᷣ jeip alitor de eue vi⸗

ſum ẽ ſuß. Et igẽ dm ẽé de eo ꝗᷓ ↄſulit alta
ri ut eiciat aliq q de domo qð altorinoccte
ed ommſſis alns quon ptvtrã »ſuleg
lern qð fenètur vel ad ̊ pecuma grats
ↄcedẽs teneatur ad reſtõ em. Ad ̊ dm
Sßm alexlom · et guilii in hmõi caſu ſunt
dierſe opmiones ꝗᷣ tñ faeiliter 2 co: dari
pnt. Nudà eni dicũt ꝙ q alios ad fene⸗
mn du mducũt q nõ fuiſſent alias fenera
mri tenẽtur in ſolidu:lieʒ ad eos nᷣl pue⸗
mt . Di tn alias eit fen eraturi tũce nõ ob⸗
ligatur nᷣ mmquãtũ ad eos buemt. ins
opmioms pᷣma pꝑs ſic intolligi di ꝙ talis
gratis mdig enti mutuu pᷣſtitiſſent ſi tus
2ſilo ad mutuãdũ ſbᷣ vſura mducli nẽ fu
ſent. alioqm ſi alias m dig en lmutuaſ
ſent ꝓcedit alioꝝ opinio q dicunt rõna⸗
bilr moti ꝙ lʒ talr mducẽs moilr peccet tñ
m neutro ca ſu obligatur n mquãtum ad
eosg puemt ſic nec ĩ duobʒ canbʒ ſeqñtbʒ
puta cu òs ſo cietateʒ trahit cũ alio ad
exereendu ſenus vel cũᷣ⸗ qs vſurario becu
mãà pᷣſtat ꝓ luero ꝑtieipado. mouctur eni
tales ad hac opmonẽ tenẽdã ꝓpter d ſaz
geſti mter rapin a a furtũ ex vna ptoꝛ vſu
ra ex alia pte penes wlutariũn mus luta
nuͤ. Ex qua differentia ſumt ꝛigmem e
m hijs caſlibʒ potioꝛ 9 dico vſurarij q; fu⸗
yis vel rapwꝛiſmai in rapma furto tonet
ena ad reſtõem ꝗ q pr̃at ad H̊ aliquo mo do
cam effica eẽ ſme 3 q patmta nõ fuiſß ena ſi
ul ad eũ puomret· et ̊ ideo q; furtũ ra⸗
pma ↄtra wlut ate dñi petrturenon ſie ſie
aut in vſura ubi mteruemt volutariu mi⸗
xtiim · Ater h̊ em ĩ apmaa furtoi iura ſpo⸗
liatis tribuũt actoem atra eos q vderut
rapmevel furto ope ↄnlio mimſter 1o cam
effi ca c lcʒ ad eos nl puenèit nò auũt ſic
d vſura qe nõ datur aclio ↄti tles alios
tali mduceætes cũ ad eos 5 puemt qcq;
v tli lucro mpietatſnee tlis datvſu
rario occaſionẽ vſuras accipiẽdif potuiſ
mutuadi· qðᷣ qnidẽ in ſe bonũ ẽ· vñ gnalr
plerũiq; prauu 2ſilin du efficax fuerit ma
gis ẽ pmſua magis obligat qᷓ; auxiliũ
q; auxiliũ reſtngitur ſolũ ad illa m bʒ
auxiliñ datur. Conſilm aut extendit᷑ d
emia dana q vigoꝛe tlis coſilij ſüt ſecuta -

——M
e

et in hoc execrabilius peccãât infidi p diea⸗

toꝛ os 1 9feſſoꝛes tles in debite ad ↄfeſſiõʒ

recipiẽtes et abſo luẽtes qui ꝓpriu lucruʒ
et alioꝝ fauoꝛ em queritantes de miuſtis

ſibi ꝑtem aſſumũuũt:et alia relaxant retra⸗
hendo conſitentes aut colilinz querẽtean
ne aliena certa ceytis reſtituant· vel ne

ſuplluitates etvana remoueãt aut neve

ris ᷣ dicacõmibʒ et doctrine ſalutifere ere
dant aut ne miuriatis ſatiſpaciant/q ſie⸗
ri nullo mõ debe ret. In euius ar de vſul. e⸗

qu anq;· li. vi.pᷣeipitur. q; nullus mamſe⸗

ſonꝝ uſurarioꝝ teſlamti s interſit. aut eoſ

24 co ſeſſione admttat hue abſoluat mſN-

pus de vſuris ſatiſfaciãt.el de ſatiſfaciẽ⸗
do ꝓ ſuarũ viribʒ facultatũ y donoaʒ cau⸗
tioné pſtent. t ex omibʒ pdictis pz intu

enti de ↄhlio fmuduleto quo ꝓchpudoꝛ.
totus mudus plenus eqꝛ ut dꝛ uerb.

xij· conſilia⸗ mpionꝝn frauduléta. t Jere ·
ix · omis frater ſupp lantas ſupp latabit·
omis amieus frauduleter meeder. JInter
omia ti ſüt ab hoꝛrẽda ↄhilia eopłatricum
que wenenũ dulce poꝛtant m oꝛe quarum
Imgua wocatur lingua toreia de ꝗͥ dꝛ eeci.

xx viinj/ imgua tercia mulores viratas

viecit · i. Habentes viro s vel m bo no ꝓpo⸗
ſito firmatas hec en ilmgua male de tur⸗
pitudmũ mediatrix libidmũ mternun⸗
cia qu aſ glutinũ mfernali ↄiiũgit mcau⸗

tos ſedo amoꝛe ac tandẽ luxurie ſedita⸗
te· nirũ ꝙ deteſtadam cõhliatric nnma⸗

mitatẽ inra euili a nõ pu mk⸗ aue ſinto
ua igitur pe⸗
na lamia crudeliſſma m erito plecten da
eſ que puellarũ aĩas tradit demonns et

exiguo furem ſuſpendut ·

coꝛpus lenoeinns. Hedo pneipaliter 18
dare poteſt eõ hliñ nõ quidẽ fraudulentũ
ſed bona ſide cũ dxæbita deliberaeoe ßᷣm ex⸗

igentam cauſe. De quo queripᷣt vtrum
dans alteri conſili ut t pecumã ſuã potius
ponvat m mercantijs qᷓ; in pᷣdioꝝ emptio⸗ 1
mbus et caſu foꝛtuito male accidit qua

ſoꝛte merces naufragio ſbͤ merſe ſut talis
2ſlians ad aliquã reſtitueodem obligete

AA4 6 rñᷣdẽdo diſtinguit dinus. qma aut

co ſilin decit bona ſide. et tũe nõ tenetur.

verũt amẽ in hijs que eon eernũt fidem
xpiane religio ms peepta diuma eccia⸗

6 . 0 1 .
. .

ſtica bonos moꝛes ↄũem inſtieiaſimilia
que tangũt pupillã oculi quo ad ſaluteʒ

aĩarũ mſñi fuerit m Hijs exptus non debet

eito ſnĩ am p̈ eipitare · Alioqiũ ex hoe iidi
eretur temerarius aut p̃ſiptuoſus. nee
etiãa excuſaretur ex eo ꝙ aimo ſimplici bo
na ſide ↄſiliũ daret alteri in piculũvtiq;
ſalutis aliene et e q; ſi eecus cæcuʒ co⸗
natur dueen ?. diwero fraudulẽter dedit
coſili tũe ommo tenetur · et loe vult re⸗

ula dcã ſcʒ nullus· Ad laudẽ &i.
2 tercõ peco alieno ſcz oſenſus. et
literi in eo obligatur qͥs ad rtõem.
n fur. fa· exoðᷣ.xx. Ser . I?.
Cereiũ pcem alienum eſt eo⸗
ſenſus quocũq; reſpectu fiat.ſ.
l ob amoꝛẽ agetis aut o di⸗

um patientis· aut enã gnaliter · quocũq;

affecku moꝛdmato quis in moꝛtali delibe⸗
rate ſentiat peẽm moꝛtale ꝓperrat. Et 6

vult aplus ad rõ· pᷣmo· eum enumeratis
duierſis erimjbz. tandè ſubbiugit. qui
talia agut d digni ſüt moꝛte · nõ ſo lu qͥ faci
unt ſ etià q eo ſentiũnt facien tibʒ. ubi diẽ
glo. ut nullus excuſetur eõſentire ta ce⸗
re eum poſſis redarguere.ſRcq; cũ faciẽte
yeus peccati ptieeps iidicatur eadè ma⸗
ledictõne muletandus pari pena cra⸗

cian dus Gs ſiqde patuit mrege achab

iij · xregůͤ · xxi · qn eſabel mpie regine ⸗
ſenſit m moꝛtẽ naboch adeo ꝙ lĩas ↄtinẽ⸗
tes ſeriẽ falſe ernmnĩacoms et inmmſte moꝛ
tis m naboth ab ea co fectas rex anulo
ſuo »firmarer. Qu ua ꝓpter audinit a důo

p heliam dieetom⸗ Oceidiſt. ſcz p »ſenſum

mipr wſſediſti- et addidit. m loco in q́;
linxert canes ſangnem naboth lamber
