quedã potẽua paſſiua abilitans ad reee
ptionẽ garũa alionꝝ ſaeroꝝ· Alio mõ ut
ſpualia qs in noticia ducat ꝑ rerũ ſoitem
Efoné et ad ſoc qͥs deputatur m „ſfir⸗
macne· ſacrᷣm enĩ hoe non datur ꝓprie
Pter pugnaz ſpualẽ qua quis vugnat
ↄtra impedientem ſalutem ſuiißius ſed

magis ad ꝑſiſtendũ foꝛtiter in pugna qᷓ
ams xpi nomẽ im pugnat er ut muictus

xpi ↄfeſſoꝛ pmaneat et ſouic pugne non
omes exponuͤtur ß ſolu »firman nã tpeo⸗

pſecucoms elig ebatur aliq q̃ debebant m
loo pſecucois ꝑmanere ad publiee no⸗

mi xpi »fitendu; alns occulte cred ſiabz.

?

dic
mnda;
nut
madi
riſi⸗
geimßn
wler,
bein⸗
4 mg

pe⸗

alapatt
Imaws
1s non
enßt de
nolatu
duplice
e
mackere
ſngit
e.n
mehere
lſwlno
eut
aluid
npea
wur adh
ztnplr
nant
aſaba⸗
alise
iquat
d reee
onon
ſoren
mahr⸗
pne.
6n.
gui
ctus
e von.
1pe⸗
no⸗/

itz

guee ſe vltro maniſeſtãtibz ꝙ eſſent xpia⸗
m utz in legẽda bii ſebaſtiam. Cereo mõ

ut eta eredẽtibʒ ſpualia tradat. a* 8

veputatur aliqs ꝑ ſacr̃ᷣm oꝛdmis. Quãa⸗

tum aut ad ſcdᷣm effectu ſeendũ ꝙ »irr

matio digne ſumẽti ↄfert gĩam ſi non ha⸗
buit et adauget gram iam Hñti faeiẽs de

gjto magis gratũ · nam m tho · et pe in

iijin hoc ſacro ↄfert gra nõ ſolũ ↄuiter
hc in quolibʒ ſacro ĩ quo ↄ fertur gratia
emũdãs a peconↄferẽs facultẽ digne et
ſalubritervtẽdi eodẽ ſacro dũ dig ne ſu
mitur. h etiã datur ſpecialis g'a p quam
deputatur quis ad offieiu ſanctitatis et
ydoneus efficitur ad xpᷣm ↄfitenduʒ. vnñ
plerũq; hit m pᷣaↄſirmacõ e mutacõ nõis
eo ꝙ in ipo ſit queda homis imouaeo
tdeponẽdo ex toto vetuſtatẽ· quã plene nõ
de poſu erat in bapᷣmo ad ipᷣius ro boꝛis ſir
nnmtatẽ. ¶ Hemq; ex h̊ queri pᷣtvtrũ ma⸗
ioꝛẽ habebit glam paruulus deedẽs ↄfir
matus q; nõ ↄfirmatuſ.Ad ̊ rndet glo.
jn. er ut jeium · de ðſe · di. v. viðꝛ ꝙ ſie q; in
ↄſirmacoe datur augmentũ gre· utz ibi⸗

dem. e. no uſſme . ubi ſbᷣditur· ſignat᷑ en

baptiſatus cũ cri ſmate in capitis ſůmita
te p ſacerdotẽ ꝑ pontifiœ vero m fronte
ut m pι vnctone ſigmficetur ſup ipm

ſpũs ſan elh deſcenſio ad habitaoone doo

—

2ſecrandã m ſcdᷣawero ut eiuſdèe ſpus ſeᷣ

ſeptifoꝛms gra cũ omi plenitudie ſancti
tatis ⁊ ſciẽtie Vtutis vemre m hoĩe decla
rotur. hoc ibi ſeqͥtur m glo·qð ↄcededũ ẽᷣ
ſi dicatur ꝙ paruulo ↄcedatur gĩa imn ba⸗
ptiſmo. Gᷓ̊ glo:et ideo ne paruulus tanto
bono fraudetur p̃t in eccia ſpecialr mter⸗
dicta enſmari ſica baptiſari quia a qus
intordicto h̊ duo ſut excepta · utz expſſe
ex de ſen. ex. c. rnſo· in fi· vn quãtuũ malũ
eſt negligẽ vl ex ignania nõ recipe ſa⸗
eramentũ ↄſirmacois pʒ exẽplo· Nam le⸗
gitur ꝙ quida floꝛẽtinus nacone lapus

nole ſats erat tenera mollis hic vidẽs .

eßm floꝛetinũ plures inuenes coſirmare
q xta laudabilẽ cõſuetudme dabat eis
alapã in ſignũ recoꝛ dacoms ex tüc hoꝛ⸗
rens maxille peuſſionẽ reeeſſit· et ſe ↄfir⸗
matũ cotã pnubʒ finxit. tandvero moꝛ⸗
tuus fuit ad iudiciũ ta ctus ubi cũ in q⸗

M0 . *
4 4

retur de ſtatu ſao ptim an aliqͥd ſuſtine
po terat ipᷣo obmuteſcente tandeʒ demon
rñ dit q; in vita tã mollis erat dlicatus
ꝙ ꝓpter alapas quã ab hoꝛruit nõ fuerat

auſus ſe facere ↄfirmari.hoc audito di⸗

ctauit ſmiam iudex ꝙ uſq; m diẽ mdicinj
deberet ſmglis diebz 1 noctibʒ ſepties ala
pas recipere a demombʒ m fine mͦdi re⸗
cepturus ſmam an eſ ſaluadus wl da⸗

van dus Qs auertat a nobis xp̃s ihs.

—

¶ de ſacro extreme vnctõnis ꝛ eius
materia foꝛma et effectu et tpe quib⸗
pꝑloms et in qb locis dari debet·

ent ſuper ¶Sermo. xx ijꝰ.

— — — —

eũ vngẽtes cũ oleo et oo fidei
ſaluabit mſirmũ. aco:v. Ad

eui dentã thematis queri pt·

A

vtra extreme vnckõmis ſacrm pcipal

ſit oꝛd matũ ad curãduzʒ moꝛbũ ſpũalem
wul coꝛpalem . p̃btiz cü illud pnᷣeipalr diſ⸗
pen ſetur ꝓpter mfirmitatẽ coꝛpaleʒ æo ꝙ
nunqᷓ; datur n exntibʒ in grau in ſirmi ta

te coꝛpali. Ad ̊ rndet bon auentura ſux-

pnᷣcipalr oꝛdiatũ ẽ ↄtra reliquias vel ſe⸗
quelas pcẽt q relicte ſut tã ex oꝛi gmali

— —

qᷓ; ex actuali ⁊ gauãt aiam. ſicq; ſũt ꝑ⸗

ne ſpuales htes tñ freq ter ſenas cot⸗
pmales an æxas ꝗpter ſui expurgacoem
et ideo dicut eſſe pᷣeipalr ↄtra penã ſpũ

alem.ß ex ↄnñti ad ſanadũ moꝛbu coipale

ſed otra 65 q8 ðdꝛ Jac.v. ubi 8 inſtituco⸗
ne huius ſacri ðᷣꝛ ſi m peco ſuerit remit⸗

rs lma ↄtra aliquẽ moꝛbuz

pec̃i · ¶ ð euã tangi tur m glo· cũ & nõ ſit
ↄtm oꝛi gmale nec ↄtra moile relmqtur
ↄtia wemale:et q̊ tenet ↄũis opinio· Sed

noõndũ õ ꝙ de vem ali peco ẽ loqui dupli ·

Vno mõ ꝓut ꝗ 8 m ſtatuvie ſie moꝛ-
bus vema lis ẽ qſi mſep abilis et quadaʒ
necitate iterabſis ac ꝑ q̊ quo damõ meu⸗

bilis. ct idoo nõ debuit ↄtm ip̃m aliqua
meclicina ſecialr ⁊ pᷣcipalr oꝛdiari/ſed

curaeoem ſm plus ⁊ minus · Fcdo mõ ꝓ
ut aliqͥs eſt in egreſſu vie · et he pt cummn
moꝛbuawemalis ſme ĩtera coe. cu igitur

—

aia poſ ↄtrahere tlia 4 retrahnt ipam a

—

gloꝛia deo diuma elementia remed um

omia ſacra gnalr anan Bei⸗ ad eiꝰ

—

= ð

„

Inſtituit quo aĩa eurari poſſ quãâtũ ad re⸗
miſſionẽ culpe er etia pꝑtis tene et H eſt ſa⸗
. eramentu vnckois extreme ; In cums ar

gumentu datur illud tin in ſtatu inhrm
tatis extreme nõ quideʒ ꝓpter mſirmita

em hapter h qð appꝛopmquat egreſſui

in qͥ pnt wemalia ꝑ fecte curari: et qðᷣ ilö

Verãũ ſit pʒ q; quatu cunq; qͥs infirm etur
nõ datur illi ſacrm h̊ n pᷣ ſumatur ꝙ moꝛ
atur vel ꝙ ſit m aruculo moꝛtis. et h ↄſta⸗
ret de ↄ trario nõ daretur ̊ ſacr̃m. Ceterũ

modus curadiveniale pecm m hoc ſae=o

₰ „ „ „ . „ ₰
coꝛrndet mõ mſirnitatis· na vem ale pee⸗
lcatũ grauat aĩam depmẽdo deoꝛ ſu ut no
ita mtẽdat in dũ ꝑ duuoco ema amoꝛeʒ ꝓ

eo ꝙ ẽ ibi euerho quedã moꝛ dmata ad

bonu ↄmutabile et ꝓ eo ꝙ amoꝛ dei ibi ẽ
minoꝛ · ſicut dicit aug.in li· confeſ er ideo

cũ cum eõ ſit directe pꝑ ↄtrariũ pꝑ illud cu⸗
mtur qð aĩam agg auatã ſu rſu ꝑ deuono
nẽ eleuat · et q; coꝛpus qð coꝛruùpitur ag⸗

grauat aĩam cu illud ſacr̃m ſit ad eleuz⸗
dam alam ꝑ dxuocoem in ꝗᷓ aia recipit vi⸗
goꝛẽ quẽdã in quo ſp ẽ leno vemalua ſi
ſmt· et p ↄns repᷣſſio moleſliarũ coꝛpalia
R expedit ipi aĩ e .hinc ẽ ſacẽm illud ẽ
pnᷣcipalr ad cuma coʒ inſirmitatis ſpuũalis
ſcʒ peci vemialis· et ꝑ accns ẽ ad curaconẽ
vel ſaltẽ alleuia cem mſirmitatis coꝛpał
q ſpus ↄtinet vregit coꝛpus. vñ lic paſ⸗
ſones a'ales redũdãt in carne pm illud
ſapiẽtis ſpũs triſtis exſiccat oſſa ſic non
eſt mirrũ ꝙ hi trãquillatur aĩa ⁊ vigoꝛatur
ac leu ſicatur ꝙ q̊ enã redudat in coꝛpuſ
ſieut a liſiv mo eb rius nõ ſenat paſſioneſ

exterius illatas quẽadmodũu ille qͥ vmu

nõ guſtaut · de quo ꝓuer· xxiij· eris hieut
doꝛrmes in medio mari et qi ſo pitus gu⸗
bernatoꝛ amiſſo clauo· et dices verberaue
rũt me et nõ dolui· traxerũt me et nõ ſenſi
qn euigilabo et rurſus vmarepiaz. ¶ Fe⸗
cũdo queri pᷣt qͥd ſit extrema vnclo.Ad

EBrñ det guil· in ſuo ſacĩali· ꝙ eſt olei bñ⸗

dici cũ o one verbali materialis dilmi⸗
tio qua ſpũalis mmfirmitas reſſtendivi⸗

eijs neenõ coꝛpaſis infirmitas ſi expedit

eneruatur.· in quibz bis ymo noõtur

materia Hhuius ſacrameti eſt ol ea bn di-⸗

cNũ et diẽ ſeus tho · m i · dj · xxiij. oleuũ

.

èrͤñͦñõ

.

oliue et eius ↄſeeracõ ſũt de necitate Bu⸗
ius ſacñ ſic aqua in bapᷣmo⸗ panis vi⸗
* 2„ „ 2
num cu aqua m ſacr̃o eukariſlie h̊ h req;⸗
ritur preuia ↄſeera cõ.cuius racõem aſſi⸗
gnat ibide bonaueñ.tã ex ꝑte inſtituẽtis
iᷓ ex pte ſimſ ex pꝑte quið mſtlituẽts qm
en xps ꝑ ſemetipᷣm mſtituit qui p ſemet⸗
ipᷣm bapᷣmu eukariſtiã ſan cliſicare po⸗
tuit ideo nõ ẽ alia paiãs ↄ ſecracõ neceſ.
ſaria. h̊ ſolu facit ad ſolẽmt atẽ. Sij hoc
ſacr̃o ſpũs ſcũs in ſtituit ꝑ aplos qͥ non
potert ſanctifi care ñ ꝑ deũideo materia
nõ ẽ ſimplex elementũ h oleũ pverbũ er
in uocaconé ſancli ſpũs ↄſecratũ et hoc p
vbũ opoꝝn qͥ ſit ſucceſſoꝛes aploꝝ· ut ſic

ſpus ſcũs imſtituit p aplos ſic eti nune

ↄſecret ꝑ ep̃os· Apte ſims etiã ſumtur
raco qm h̊ datur gia ſanãs laguoꝛes ſ pu

ales et ga oꝛd inas ad ſamtatẽ pfeckaʒ
qeſt gloꝛie et ſignari dʒ p oleũ qð ẽ cuma⸗
tiuu racoe cura cois et ꝑ oleũ ↄ ſecratũ ra⸗

tione oꝛdmacois ad ſup emmentẽ cura⸗
tionẽ et ꝑ oleũ ſnnplex nõ mxtũ.qma ad
mgreſſum m gloꝛia reqͥritur ⁊ ſuqic ſacé
na bona. ſ tñ ſieret vn cõ extrema cũ eri⸗

ſmate tuc ßm math. in cle. ma de puile.
valeret vn cõ er iz tenet euna glo· xc v. di.

‚Eh illud. Scᷣo nõmir ꝙ ibi dʒ ce ſoꝛma
huius ſacri ſeʒ ſoꝛma verboꝝ qᷓ dʒ eſſe de⸗

fpecatoꝛia. vñ dic tho. in · iiñ. ubi ſuß. ſoꝛ⸗

ma huius ſacri ẽ oo decatiua diceẽdo.
p iſta vn ctõem et ſuã pij ſſmà mſchᷣi am
madulg eat tibi dns quicqͥd deliquiſti ꝑvi

ſu ꝛc· nee optz ꝙ ſit vnſoꝛmitas in verbiſ

oĩioms.· ſolũ ꝙ ſit in ſenſu. vba aũt indi

catiui mõi 4 ßm quarũdã eeci arũ ſuetu⸗
dinẽ mittũ tur nõ ſut de ſba ſacñ. ut ⸗
mittedo ſic· vngo hos ocłos oleo ſancliſi
cato m noĩe pris ⁊ filij ſpus ſcji. nee utũ

tur m eccia rõna qᷓ mayxnmne vitat ea que

ℳ

pñt eſſe occaſo duiandi. Et ſi queris cur

im q ſacr̃o potius eſt oĩo de eſſontia qᷓ; in
allo- Rnñder ibidẽ bonoueñ. ꝙ; racõ pnᷣci
palis ẽ inſtitiieõ· Et ſi qris inſtitueonis
meõ em. diei pᷣt ꝙꝙ H̊ hʒ racõ
mutiplier. D
Apter in R mitges deſtitutus ideo ẽ ozo⸗
ne releuadus. ⸗
eſt aupesnem eleuaeonem aie ad

rima ẽ ex pte ſuſepitis ꝗᷓ

eðᷣa ẽ ex ꝑte mõi curãdi

— —

em 2gmitatiſ.

eneännbi,
nunn

mſtef hw⸗

nſtnnin
ans
tqmd ſenag
lſnen
eernch nean
ati⸗5 we
plos non
Noninn
ubwebi
n er vey
plon ut ſ

cena nune

näſuma
1grnes ſpi
ate ipſech,
ei g
l,ſratin,
mernan⸗
tigna
rſuce ſei
ema alen⸗
nrpule⸗
xevedi.
dee ſorma
Neſſe de⸗
ſup oi⸗
1dicedo⸗
mſchlan
guſtipv
z nwed
ba autnd
mi zne
ſen ue ⸗
t⸗ luch
. pee ui
ar ea e
glenzah
mun,
mufi

ſalia · er q; ad ſ̊ ſup om̃ia excitat o?e.
Linte: ex pte moꝛbi. qm hie fit ramiſſi⸗

o peci interuemẽte mmſteno ſacerdo⸗
ais8. et * m remiſſione culpe ſacerdos nõ

E bzu u p moduũ deßcatis ſic et in abſolut

eſacerdos pᷣmittt oĩonẽ depcatoꝛiaʒ.
erco notatur debituũ tps· et id eo vocat

extremavneõ qz dz dari tm mſirmis in

extrenns laboꝛati bz quibʒ tũc nõ ẽ aluid
remedie eo ꝙ; aſpitates pniales ſuſtme
E 5 pht utz. xx vi. q:vi cab mſirnis Rnõ
aũt datur ſams qb ꝑ almd ſacr̃jm phie
ſeʒ plene ↄſuli pᷣt. ut: de pe. di . i. c. de coti⸗
diams · vñ notandũ gnali ter ꝙ datur
adu tis nõ mfantibz qꝛ; no hyt mfirmta⸗

tem ſpualeʒ ↄtraclã ex peco actu ali. nee

diſpoſicõnẽ deuo eois hyre pnᷣt ad h̊ ſactᷣm
datur pterea ſolũ pem tẽubʒ no obſtma⸗
tis. vñn. xev .· di. c. illuqꝗ ſupfluũ. ſ ditur·
nã nõ pemteti iſtud fundi nõ ᷣt genuſ

ẽ ſacñi· nã qubʒ ſacia reliq nogatur quo⸗

mõ vnũ genus putatur po ſſe 2 cedi:da⸗

tur in qᷓ i piculo moꝛtis eo ſtitutis ex m⸗

ſirmitate nõ ex alijs cauſis q; nõ datur
eũtibʒ ad bellum vel nanigãtbz in pieuſo
maris nec eis q mox ocedẽedi ſunt· quia
this moꝛs nõ mmmet ex defeelu nature
ßß ex euetu foꝛtune. datur euãa ſo lu peteti⸗

bus q reqmritur a Feũs deuocoms quo

mentẽ ſurſu erigat. et le wemalia dleat .
ex quo relmqtur dari nõ dz freneticis
et amẽubʒ n pus in ſua mẽte vſtituti peti⸗
niſſent · tune en dari Hbt eis m a mena mſi
veriſil̃ pᷣſumtur ꝙ facent irreuerẽtiã ſa
cramto ꝑ aliquã mmũdiciã. ſifr mutisa.
ſurdis dari debz dumõ p aliqᷓ ſigna deuo
onẽ ſuam ondant ad illud recipièduzʒ.
ken optz P hãc vnctõnẽ faci es ſit ſa⸗-

rerdos w epᷣs· q; m tho·ſolis ſacerdo
nibz hee diſpenſacõ tra dita ẽ enec alins m:⸗

ungere t etiã mn artielo necitatis nee eè
rellgiolug e dare pᷣt ſz ſit ſacerdos nec cli-
co nec lay eo ſme ſpeciali lieetia p̃ſbri par
rochialis. alioqn iß ip̃o facto ſniam excoi⸗

cacoms meurrẽt dutaxat ꝑ ſedẽ aꝑlſi
abſoluẽdus. ut latus pʒ alibi. ¶ F ereo

qri pᷣt in q loco dʒ fierivnelõ.et viðᷣꝛ ꝙ in
toto cope ſic ĩ to to vipet baptiſat wele eẽ
mergitur ſi ſit aqua ſuffiaẽs ut ſic totus

—,,— —

mügdetur. Ad ſoe rid. et bonaueñ. ubi H
ſupᷣ · ꝙ exquo ſacrm iſtud vnᷣapalr oꝛdi
natur ad deleconemvemalmz et malia
Petra tur ab aia m ↄiclõem ipins ad

crnẽ coꝛruptã· et ẽ ꝑ potetias p quas
vmnitur cooꝛpi ut oꝛgameo· ideo recte in

delecone talm dz medicamentuũ exterius
adhi beri hm ill q ho; ſenhbile ciyca oꝛ⸗

gana iparũ ũ potẽnarũ. Elt Ktriplex pote⸗
tia aie m quã regit cospꝰ c vmtur m
quã ad exterius opatur. ſesr ſenſi itiua ge

nerata ꝓgreſſiua. et: id eo oꝛgana iparũ
po tẽtiarũ debẽt in ungi· et quia qiiq; ſunt

oꝛgan a depuiẽtia qu q; ſen ſibʒ ſe os o⸗

Klinares aures manus ꝓpter taetũ q́ ma
xnm eviget m palmis dgt mn iſeo ma⸗

3¹ feneſtre mortarp me radices peccãdi

et ideo ſolũ m illis aliq̊ mungũtur. qin⸗
dam vero ultra ſy m rembz et bedibz müͤ⸗
gutur. Iʒ ſjm quoſdã nõ ẽ de nccitate h tin
de 2 gruitate· in rembʒ aũt ꝓpter vim ge⸗
neratiuã vel apentuã :cu enĩ wrecudum
eſ;v turpe mungi gemtalia loco illonm⸗
un gutur lũbi. m ped ibz wero fit vnctõ⸗ Ppt
vm mo tiuã vel ꝓpgreſſiuã cutus occano
ne occulta mala ſiut· et ſi ꝗ qs nõ hr̃et alt
membra mungéda tuc debet mungi loca
magis ꝓpmqua
pt pam cũ nulli ſacro faciõda ẽ minria⸗
6 à ſacrm ̊ i teratviᷣ: illi facé miuria.
ia vidètur ꝙ nõ habuſſz ſidẽ ad p ma et

uarto ꝓpinde queri

ꝙ credẽét q; ma gis valeret ſe cda qᷓ; pma
qoͤ eſß faeẽ miuria pᷣme · utz ma . q. i · e· 4
quedãà 2. Ad dom ꝙ ſacra q̃ caracterom

impmüůt ppetuũ u effecta hht ſic carmcter
m delibilis ẽ · et ideo nõ pnᷣt iterari nee de

bent qꝗᷓ ſut tria. bapᷣmus firmacon oꝛdo.
Alia vero ſacra nec caradterẽ impmunt
nee effem Ppetuũ ht in ſuſeipiẽte cuiuſ⸗
m odi extrema vnclõ et ideo pᷣm Fuil.
iterari pt· qua nõ hʒ eſſem ꝓpetuũ · leʒ eẽ
ſuſeipiẽs fuerit plene curatus et ſie eſfem̃
ſuũ fuerit cõſecutus quo ad coꝛpus et 4
ad aĩam. ſi th poſtea meipiat infirmari
ceſſat effeus eius et ideo pᷣt denuo dart
quia ia a deſit alia in firmitate ſupuemẽte
W ipo in ea dẽ recidiuã te · é tho. m.· iinj.
dic ꝙ ſme muria p̃t itemri quia nõ Habʒ

pons 4 ſut effeus eius anmtti pnt . et li eer
gqidãꝗ dicãt ꝙ mvna in firmitate no deber

qs bis inungi n ultra ãnũ ꝙtrahatur ita
ꝙ nequaq; bis m ano mung atur ꝓpter

Ruidet bonauen· ſuꝑ.iiij· di·i· delmãs aad
Hanc opmionè ꝙ ſacra noue legis Hnt

Htutẽ aliquã effectiuã et diſpoſitiua ad
gram extenſo noĩe vᷣtutis ad aliquã oꝛ⸗

DSDaeꝛrmo Xxnj
eſrect ppetuũ eo ꝙ ſamtas mẽtis eoꝛ⸗ R queritur vtrũ & ſaeñ̃a ſmt effectiua gẽe

— =

vnz mſirmitatẽ · tn opinio tenẽs ↄteariuʒ dmaconẽ ut qñ aliquẽ hoʒ efficace oꝛdia⸗
ſt vrioꝛ⁊ bemgmoꝛ: cuius opmi onis eſt – aliqd.ðdᷣ᷑ꝛ hrevtutẽ reſpcũ illiis.
tom. et etiã bo nauen ꝗᷣ dicũt in quarto Exépli gia·rex ſta tuit ꝙ q̃ hʒ tale ſignũ
nullus in aliqua mfirmitate mun 2 habeat cctũ libras poſt illã inſtituconem
gendus eſt mſi pſumatur ipᷣm ad exituʒ ſignu illud nõ Hʒ etatẽ abſolutã qua
ꝓm quare et h ẽ m mfirnitatis aggra⸗ nõ haberet pus ad aliq̃d tñ ẽ oꝛdmatuʒ
uacoe quẽ ſtatũ natum din ſuſtinere nõ ad qð nõ erat pᷣus· et q; Hʒ efficacẽ oꝛdi⸗
pt. aut eni vm eit aut vin eitur . Si Einſir⸗ naconem ðᷣi Hhe vᷣtutẽ ut faciat aliqu?
musv incit ita ꝙ diutius viuat · et ſinon Hre.c.libras · et dꝛ illð ſignuz valere · c .· li⸗
pfecte curetur tn ab in teneone moꝛbi eu bras. et tn ul hz de bomta te nunc plus qᷓ
natur aliquo mõ et ideo q; vemalia iteri· pus. ſic ſaera ſut talia ligna a deo inſtitu
rodire pit e torum oorpalis mfirmitas ta utqu ca uſ æpint tebiro mo tin hale
aggrauatur ptadʒ ſacẽ̃m vnctõms ag⸗ ant de gra vel habebũt graʒz ad hũc actũ.
eſectu buius ſacri quotuplex ſit Ad 6½ racone illuis diſpomt homĩem ut Habeat
dom q; multiplex- nã pma ẽ ſanitas du⸗ giim qma ex tali pactõne ſequodâmõ
plex· Vna pneipalis · ſ· libera eõ ab in fir⸗ dis aſtrinxit ad dadã gram digne ſuſa⸗
nntate ſpũ ali qͥ ↄtrahitur ꝑ wmalia qbʒ pliéti ſacr̃m. ſieq; cogit quodaãmodo deu
aia debilis effieitur ad exequẽdum ac tũu ad ↄſerẽdũ gram et ſie ð hre vᷣtutẽ ad

gĩe vel glie. Alia ðꝛ ſedaria qᷓ ẽ qᷓſi effenus

8ꝛ led . egcien dũ et etã diſpo nẽdù ad gram nõ
et ſignu poꝛis ſamtatis ſeʒ ſamtas coꝛ⸗

imſluẽdo ſᷓ efficaciter oꝛdmãdo.et ſic hht

poꝛal. et hverũ eqn ſanitas coꝛpalis expe

ipᷣo Hhauritur. ſie etiaã gra nõ eſt a ſacris

nec væ ſacris ſ oꝛitur de ſonte eterno es
ex illo hauritur ab aia m ipis ſacris. Qð

†

eſficaciã ſacra p aſſiſtentiã ðme vtutis qᷓ

omem ſilitudmẽ q eſt in celo

deſut et q; m terra deoꝛſum nec
con ſut in aquis. Exodxx

dit ſpuali ſamtatitũe em indig ne ſumẽ⸗ eſt eã gre. et p ſidẽ deuocõ em ſuſcipiẽtis
tibus iſtud ſacrjm cauſat vtrũq;: vtilis ẽ qꝗ diſpomit ad gram · ſicut a ſilſi naam an
enĩ mterdũ ſamtas coꝛpis ad meritum ad verbũu eluzei ſe lauãti ᷣma vᷣtus aſtitit
gloꝛ ie cumulładũ.valet enj ad deuocõ em ſamtatig effecliua et deuo cõ ac obediẽ⸗
excitandanad velo cioꝛẽ trãſitũ in eelum. tia naamã diſpo itia. nulla tn calitas fu⸗
Aliuus è eſfcus eius hcvalioꝝ ꝙ; aliqn de it nec in vbo eli; ei nee in aqua ioꝛdame.
attrito facit ↄtritũ· ĩta ꝙ defectus digne Si dns ſie inſtituiſſ ꝙ ad vbũ elizei nõ
Pparaeois ex ꝑte ſuſapietis ſuppletur di⸗ ſolu naamã ̊ ⁊ ceteri accedẽtes curarẽt
uma virtiite in ſacr̃is:dũmõ non accedat et ̊ ex quadã pactione ita ꝙ ſp a ſſiſtẽt
ſeiẽs in moꝛtali vel mpoſito peccãdi.Ni⸗ vis ma. aqua illa dicẽétur curare ꝛſana⸗
mirũi cũ ſaci dicãtur eſſe vaſa gr̃e nõ q; re leprã Teſſe cã curacoms hr̃eq; vtutem
in eis gra ſbᷣaliter ↄtin eatura cauſa liter curadi·ſic ẽ m ſaeris ꝙ ad ꝓlacõem vbi
efſſicia tur cũ m ſola aĩa collocaria ſolo aſſiſtit ma vᷣtus materie ipius ſacr̃i:et
deo mſundi habeat ſed q; millis et p illa inſundit g'am ac ↄfſert ſacris eſſicaciam
g'am cura cois a ſumo medico xp̃o opt; du ſe ſbieit hop ſidei ꝓſeſſionẽ et o bediẽ
Hauriri lcꝭ nõ allig auerit potẽtiã ſuã ſa⸗ tiam. Ad laude di..—
cramets qu ip alias vias gram ſuã co⸗ de pcẽõo ſupꝑbie et eius ſpeciebo ac
ferre valeat· dicũtur aũt vaſa gr̃e qſiẽ g radibo et de gradibo humilitatis:⸗
qð e in vaſe nõ eſt de ipo nee ex ipᷣo · h cũ Sn facies ¶ ¶ Ser. xxi nꝰ.

aͤ de

NlidS In quibʒ verbis tereia paitſicła pᷣmi p̃ee⸗ ſequès ẽ ꝙ ſit multũ appetibilis ẽt ꝙ, ex
telgabit ptii aↄtinetur in qua ꝓ hi betur omes puer⸗ eius inoꝛdin ato appetitu multavicia oꝛi⸗
lnur A ſe creatun amcaces. ¶ Pro à ſaen untur. er lic mams gloꝛia ẽ vieiu capita⸗
adaſeni, driu omis apciacõ puerſa creaturaruũ le: ſuperbia wero non ſolum capitale ſed
factaft ꝓeedit aut ex ſblimitate q5 ptiner ad regma oĩm vicioꝝ. regma inquam luei⸗
iſiug ydolatriâ ſupboꝝ colit eni ſupbus ſilitu 5 feri et ooona deteſtabilis oĩm danadon.
etaleſn dme ceeleſtiũ q* ſup omia pferri diligit · A ut ðꝛ ecci · xmeiu omis peci ſuperbia⸗ q8
nſtiuchnen ex eupiditate qd pꝑtiner ad ydolatria eu⸗ ondit ſcũs tho. ſedᷣa ſe.q· elxin · dieẽs q/
bſoltignn pidoꝝ · quia cupidus colit ſintudmẽ ter⸗ advnũ peẽm multi motus ↄcurrere pñt
ininen reſtriũ· eo ſup oĩa ditari diligit. oolo. inter quos ille meõeʒz hʒ pᷣmi peci m quo
R iij· auanceia ẽ ydoloꝝ puitus. aut vmq;ʒ pmo reꝑitur inoꝛdiacõ · mamfeſtũ ẽ aut
aict ex delcãtione qð ptinet ad ydolatriã laſe ꝙ inoꝛdinaeo pmo repitur m motumte⸗
alrrel uoꝛũ eo ꝙ laſauus i dlicns hums müů⸗ rioni aſe ᷓ in actu exterion ovrpis. qn m
balerecl di ſup omia delcari diligit qꝗ ſut fluxibles aug pmo de ci· dei· non amittitur coꝛpis
mne gus mſtar aquarũphilłiij. quon deusg vonter ſanctitas manente aie ſanctitate · mter
a oinſtt ct głaaꝛc̃· verũtñ omiſſis duobzvltimiſ motus aũt imterioꝛ es pus mouet᷑ app eti
motnhan hoc loco de pᷣmo ꝓſeqndu eſſe reoꝛ·q; ſu⸗ tus in finẽ qᷓ; in id qð reqͥritur ꝓter ſfinꝭ
ad hie perbia erat cauſa pᷣma ydolatrie tã in ho⸗ zdeo ibi ſuit ᷣmũ pcẽm homjs ubi potuit
s iſiefe mmne qᷓ; in angelo cũvterq; ſilis eſſe vo⸗ eſſe mus appetitus inoꝛdmati ſims.ſic·
enubinn luit altiſſmmo n foꝛte mentitũ aſſeras qui autẽ h erat in ſtatu inno eeẽtie inſtitutus
eſeqolm dixit m .· theſſa. . qu extollitur aduerſa⸗ ꝙ nulla rebellio carms eſſet ad ſpũm. et
mndigneſſe tur ſup ome qð ðᷣ deus aut qð colitur· ee ideo nõ potuit eſſe ᷣma moꝛdmaco appes
dämodod greg · apoſtate angelo ſnnhis eſtcitur hj titus Huam ex ̊ ꝙ appetierit aliqð ſenſi
bie pain du lvĩby ſilis eſſe dedignatur. Eſt eni ſu⸗ bile bonũ in qd carms ↄeupiſcentia ten de
adgimn Suphia rbia amos prie xcællne a fo alta cu⸗ ret p̃ter oꝛdinẽ rõnis relmq tur & ꝙ pᷣma
ſoc heht pit ſeipᷣm altũ reputat ab alijſ reputari moꝛdmacõ appetitus hüam fuit ex hoe ꝙ
ne Puns Wlens et alios p̈eellere· vñ greg · xxxi· moꝛd mate appetijt aliqdᷣ ſpuale non aut
nſſapiins moꝛal.pomt ſupbiã oĩm vicoꝝ regmna. er appetiuiſß moꝛdmatæ appetẽdo illud pm
lnaaman nõ viciũ capitale: q; impoꝛtat inoꝛdiatuʒ menſura ex vᷣma regla pᷣſtituta.relmqui⸗
as altitt apetitũ excellẽte. ex omi autẽ bono qd tur E pᷣmü peem eius fuit in ͤ ꝙ ape
e dbeli⸗ q ametit ſue ſitvtile delcã bilevwel hone⸗ tijt aliqð ſpuale bonu ſuß ſuã men ſuram
nhungi ſtum quãdã p fectõema exeellentia dſe⸗ qð ptinet ad ſupbi et ſie pmũ hois peẽem
ajolmg quitur :iet ideo fines oĩm vicoꝝ oꝛdman⸗ fuit ſupbia a qᷓ omia vicia ſũp ſerũt exoꝛ⸗
wpichane tur ad fmoͤ ſupbie . ut dieit tho · ſeda he · q. dia· vn greg·xxxiiij. moꝛal: ſupbia neq⸗
dirs ant cxxxij· et ꝓpter ̊ vidᷣi ꝙ habeat quãdꝗ qᷓ; ẽvmus vᷣtutis extinctõe eotẽta: ſed ꝑ
piſſt ggᷣalem calitatẽ ſup aliavi cia et nõ debe⸗ rũcta aĩe membna ſe eri git et qᷓſ gnalis
4 4 at reputari inter ſpealia vicõꝝ pnᷣcipia peſtifer moꝛbus ome coꝛpus coꝛrũpit, ex
amreſe⸗ ſutvicia capitalia· ſed manẽ gloꝛ q¶ in⸗ ſic pʒ ꝙ h quãdã ghᷣalitatẽ ad extirpa⸗
breq mediate ab ia oꝛitur pomit greg capita tionẽ oſĩm Vtutũ et mſereõ em ojm vicon
z zm le vieiũ et H̊ rõnabiliter qmia inter bona inquãtũ alia peca oꝛdmãtur ad ſinẽ ſuꝑ⸗
Pushus q p excellẽtiã hõ ↄſeq̃tur ad h̊ peipue vi⸗ bie ad quã p̃t oꝛdmari ome id qð noꝛdi⸗
schaug detur opari gloꝛ ia mquãtũ m poꝛtat ma⸗ nate q́s appetit et mqᷓntũ ꝑ ſupbiam cõ⸗
taen mſeſta coem bom tatis alicuius. nã bonus temmit mãꝗ legẽ p quã ꝓhibétur a pecrã⸗

naturalr amatur honoꝛatur ab omibʒz er

do⸗ et inquatuũ fuit ſupbia exoꝛdiu oĩm vi⸗

eioꝝ ta in angelo apoſtata qᷓ; m homie · B
¶BPB· diẽ greg· xxiij· moꝛal. qtuoꝛ qpe
ſut ſpẽs quibʒ omis tumoꝛ arrogatie de⸗

ideo ſ ꝑ gloꝛiã ꝗ apud deũ ſõ aſeqtur
excellẽtia qᷓ eſt in mis rebʒ· ſie eta p glo
riã hoĩm ho ↄſeq̃tur excelletiã in rebʒ Hu

ic manis .· et ideo ꝓpter ꝗpinquitateʒ ad ex⸗ mõſtrat cũ bonũ aut a ſeip̃is hre ſe eſti⸗
3 eęellentiã quã hoĩes maxime deſiderat eo⸗ mant aut ſi ſbi datũ deſuꝑ credũt ꝓ ſuis

hoc aecepiſſe ſe meritis putant/aut eum
iactat ſe Hre qð nõ ht/aut deſpectis ee⸗
teris ſm glariter videri apꝑp etũt qðᷣ ſont·
, q bʒvbis innuit ꝗqᷓtuoꝛ eſſe ſpẽs ſupbie
quas ita declarat ſcus tho · ſcða ße. q · elxi ·
dices. q ſupbia impoꝛtat moꝛ dmatũ ap⸗
petitũ excellentie qͥ ſcʒ nõ ẽ ſcðm racõem
recta. eſt & ↄſiderãduũ ꝙ quelibʒ excellẽ⸗
tia ↄſeqͥtur aliqð bo nũ habitũ qð quideʒ
pᷣt ↄſiderari tripli. Primo mõ ßm ſe. ma⸗
mſeſtũ ẽ enĩ ꝙ quãto magis eſt bonu qðᷣ
qs Hʒ tãto p hoc maioꝛẽ excellon tia ↄſe⸗
qtur. et ideo cũ aliq̃s attribuit ſibi maiuſ
bonũ qᷓ; habeat ↄns eſt ꝙ eius appetitus
tendit in excellentiã ꝓ riã ultia modum
ſibi ↄuementẽ· et ſic ẽ tereia ſupbie ſpes.
cũ ſeʒ iactat ſe qs hr̃e qð nõ hʒ qð aſſcri⸗
bi pᷣt phariſeo qͥ oꝛauit luc.xvinj. gias
tibi ago qꝛ nõ ſu ſic ceteri hoĩm · Scðo ex
pte cauſe ꝓut excellẽtius ẽ ꝙ aliqð bonũ
mſſi alicui a ſeip̃o qᷓ; ꝙ inſit ei ab alio. er
jideo cũ aliqs eſtnnat bonũ qd Hhʒ ab alio
ac ſi hret a ſeipᷣo ſertur ꝓ ↄnñs eius appe⸗
titus m ꝓpriã excellentia ſup ſuũ moduʒ.
Pro quo ſciendũ ꝙ aliqͥs dupixr eſt cã ſui
bom. Primo eſſiciẽter et m h̊ ſumitur p⸗
ma ſpes ſcʒ ꝙ a ſemetißo qs eſtimat hre
qð hʒ a doo qles merepat apls · i. coꝛz · ji ij.
dicen 8· qͥd ha bes qð nõ accepiſti. ſi autẽ
accepiſti qᷓre gloꝛiaris qᷓi non accepis.
vñ dñs diſtalit vm deãm ſilion iſrł. ut vᷣꝛ
m cantic · deut. ne ſupbirent hoſtes eon et
dicerét manus ma excelſa nõ dñs ſecit
hec omia. vel leʒ ſciat a doo ſe recepiſſe tñ
ꝓprijs meritis ſibi datũ eredit deſuper et
illa ẽ ſedᷣa ſpẽs ſupbie. Tereio ex pte mo
di hndi ꝓut excellẽtioꝛ qͥs redditur ex G̊
ꝙ aliqð donu ceteris excelletius poſſid et
et ex ſoc moꝛ dmate ſertur eius appeutꝰ
m ꝓpriã excellentiã et 'm ſ̊ ſumitiir qᷓrta
ſpẽs ſupbie qᷓ eſt qñ qͥs ceteris deſpectis
ſmgulariter vult viderxi hic
ſymus ut in heſter t vtrũ
ſupbia ſit moile peem pßu cũ ſupꝑ illð pᷣs.
deus meus ſi feci iſtud diẽ glo. vle pecm
q ᷣ ſupbia · ſ ESſupꝑbia eſß pcem moꝛtale
tunc ome pecm eſſ moꝛtale.Ad hoe dieit
mitur Hilitas aut ꝓprie reſpi cit ſbiecki⸗

vrnj

onẽ ſvĩs ad deũ · iuẽ illud.Hiũli amim ſi
potẽti manu dei · et ocoõtra ſupbia ꝓpe reſpi

cit vſeclũ hu ius ſbieclõms ßm ſez all⸗

quis ſe extollit ſupᷣ id qð eſt ſibi pſxũ jm
vᷣma regłamvel menſunmi ↄtira id qð dicit

apls nos auũt nõ in immenſu gloꝛia mur

i ßᷣm menſurã quã menſus ẽ nobis deus.
et ideo ðᷣꝛ ecci.x.qꝙ mi eiũ ſupbie hoĩs eſt

ſideratur ꝙ ho aliqu alr nõ ſditur deo⁊
regle ipᷣiis · mamſeſtũ ẽ aut ꝙ nõ ſubici
deo habʒ raco em peci moꝛtalis q; hoc eſt
auerti a deo. qðd é foꝛmale⁊ copletiuũ pect
vñ ex pte auerſioms a deo habʒ maxmã
grautatẽ pecit q;ꝛin alns pec̃is ſõ auerti⸗
tur a doo vel gpter ign oꝛã tia vel ꝓpter in⸗
firnntate vel ꝓpter deſideriũ cuinſcũ q; bo
m alterius · h ſu pbia h auerſioneʒ a deo.
ex hoc ipᷣo ꝙ non vult deo et eius regule
ſubici. vñ boecius dic· ꝙ cũ omiavicia a
deo ſu giãt ſola ſupbia ſe doo opp omt.hĩe

greg. m moꝛal euidẽuſſnmmu ſignũ repꝛo⸗

boꝛu ẽ ſuꝑbiaet ecotra hiũli tas elcõn. cũ
igitur auerti a o et eius pᷣ ceptis qð oſt
qſi vns m aljs pecis p ſe ad ſupbia pei⸗
net cuus actus ↄteptus dei:et id qð eſt
ꝑ ſe ſp potius eo qð eſt pꝑ aliudↄns eſt

vꝓ ſupbia ſit grauiſſmuũ pecon hm genuſ

U

Pe⸗

ſuu. ſic t in alns ꝗ ex ſuo gne ſut moẽ lia

puta m ſoꝛmcacoe t adulterio ſũt aliqua
motus q ſunt peccatawmali a ꝓpter eon
impfec tõem q; ſeʒ pᷣueniũt racoms in di
eium et ſut pᷣter eius ↄſenſũ ſic etiã cirea
ſup biã accidit ꝙ aliqᷓ motus ſupbie ſut
pecawmalia dum eis raco nõ ↄſentit· E
qð dem ẽ ſup̃ ꝙ ſuꝑbia ẽ vmüͤſale pecm
ſoc nõ mtelligitur m ſuã eſſentiã ſed p

quãdã redud antiã imquãatũ ſeʒ ex ſupbia

pnt oꝛiri omia peca. nee ſe quitur ꝙ omia
peca ſut moꝛtalia ſ̊ ſolũ qn oꝛiũtur ex ſu·.
perbia¶Qð n obicitur quã to pecm aliqð
difficiluis cauetur tanto viõ: eſſe leuius.
ſ ſupbia diffieilnme cauetur. q; ſiẽ aug.
m regla dic. C etem peca in malis o pibz
exercetur ut ſiant.ſuꝑbiaxero bom ſ opi⸗-
bus in ſidiatur ut peanteſAd H̊ rñdet tſo. RK
ubi ſupra· ꝙ peẽm aliqð diſfiale cauetur 8

duplieiter · VYno modo ꝓ ter vehementiã

nyiſw
pl⸗
diſp
pſt
igne
plen
hota
ai
ſetu
lee
ur
dn

r

lnnſe

ſperſbi⸗
n ſon,
dißf ifn
nid 6 dae
Slorumn
enobs dis
behiag
rſben
di n
no bobſe bje
1 1s q ve 4
plenuuper
abimarmn;
s p aueſt,
el wter in
aumſciig h
Konea de
ras ngl
omavjan
vopomt h
s rehſne
ſeni nn
ag elcr dl
pegoſ
lpbii Pe⸗
ri s 4
dons .
bn genuſ
ſit morlia
ze
ncoms dt
ſe ctaan
slupbee ſt
no zſend
ſale peen
mui ſa
gexſitn
tur om
unra
peen ai i 4
eſeſains
afi n⸗
41s
nopi
intp. V

anen
zment V

SCe

mpugnacoms ſc ina vehemeter mpu⸗

IZnat ꝓpter ſuü nnpetũ · et adloue diffici⸗

lius ẽ reſiſtere ↄcupiſeẽ eetie ꝓpter eius cõ⸗

naturmalitatẽ · ut 8ꝛ m. nj · ethic · et tlis diſſi
cultas vita di p eem peẽt gauitate dimi⸗

huis⸗a quãto qs moꝛis mpugnacois
cadit tanto Fuius peecat ut dieit
aug: nu. Alio moõ diſfieile ẽ vitare aliqð pee⸗
catũ ꝗꝓpter eius latẽtiã et z mo 5 ſuperbiam

di ficile ẽ vitare qꝛ; ex ipis boms oecah⸗
onẽ ſumit. et ideo hgnãter dieit aug·

boms opibz mſidiat. Er in Ps. ðꝛ· JInvia
hac qua ambulabã abſeonderunt ſupbi

laqueũ nnchi. et do ſupbia ſbrepens oc⸗
culte nõ hzʒ mayxnmã graumtatez an toqᷓ; b5

iudiciũ ra coms dephed atur. h poſtq; dop⸗
henſa fuerit ꝑ raco em tũc facile euitatur
tũ ex ↄſidera cone ꝓprie imfirmitatis ßm
illud eeci. x. quid ſuꝑbis terra ⁊ cims. tiũ
etia ex lcarde õͤᷣme magtudmis ym
illud Job· xv· quid tumet cotra deũ ſpug
tuus · tũ etiã ex im pfectone bonoꝝn de qbz
ſuꝑbit· yſai·iij· qſ pãnus menſtruate
omes mſti cie nre. et pᷣs. nõ mtres mindi
um cũ pᷣuo tuo dne · qanõ iuſt · m »ſpe · om⸗
viuẽs. et ĩdeo ſi tũc nõ reſſtitur deterioꝛ
e omivico· vn yſðᷣ. de ſumo bono die om
virio dererioꝛẽ oſſe ſupbia. ſeu ꝓpter að a
ſumis ploms et pmis aſſumntur ſeu q8
de ope iſtice Vtutis exoꝛitur mmuſq;
culpa eius ſentitur· nã labes ẽ ta deteſtã⸗
da ꝙ dñs hoĩom in alia ſcandaloſa peca
labi pmittit ut wel ſie ſupbiazʒ eius curet.
vñ aug · xin · de ei. dei · dic · Aud eo dicere
ſupbis vtile eſſe cadẽ in aliq aptua ma⸗
mſeſtu pecm. vñ ſibi di ſpliee ant ꝗ q ia ſibi
placẽdo eeciderũt· ſalubrius enĩ petrug

diſplicuit qn fleuit qᷓ; ſbi placuit qn pᷣſu⸗
pſit h. dieit ꝛ ſacer p̃s. Imple facies oon

ignomima et querẽt nomẽ tuũ dñe · Sie
plerũq; labi pꝑmitut ſupbiã in luxuriaʒ 3
notabilis omibʒ e qm p ſe ſtati turpis C.
et iñ diſpenſante deo ſupbia mioꝛ ß q deti⸗
netur ſupbia ꝛnõ ſentit labitur in carms
luxuriã· ut ꝑ hanc hiliatus a ↄfuſone
exurgat. vñ ſc medicus ſapies in reme⸗
dium maioꝛis moꝛby patitur mfſirmu le⸗
nioꝛẽ moꝛbu mm eid ere ſie etia lupbie pec
gunaus eſſe onditur ex h̊ ipo c de

ruere H tho. ubi ſuß.

remedio deus p mittit hoĩ em in alia peca

¶ demq; queri pt cſt
ſit gradus ſupbie. Ad rndet ↄpẽdium

theo logie ; li. in · c. xv · q; ßm bern. duodeciz

ſut quoꝝ nùs ſie accipitur · nam ſex pmi

gradus determmãtur hm minriã ꝓpxnni
cui par eſſe debz qtuoꝛ alij determi antur

ßm iinria q fit ho ſuperioꝛi · et duovltim
determmãatur quãtum ad miuriã q deo ſit

imm ediate. ̊ ideo diemus q;a ſupjoꝛes

grdus m de redudant h mediãte ꝓxĩo
et wo catur Edus q fit a mmnoꝛi ꝓg reſſus
uſq; ad maiuſ. nã j. in uria qꝗᷓ e reſpcũ pariſ
eſt mmoꝛ illa vero qꝗᷓ ẽreſpectu ſupioꝛis
eſt maioꝛ.· et illa q eſt reſpcũ dei ẽ maxima.

et hos caſus pomt bern m li · de Fadibz hu⸗

militatis ꝑ oppoſicũ ↄtra · xij · dus Hiñ⸗
litatis qui pon ütur in reglła bti bndieti.
rimus gradus ſupbie vergẽs ĩ iniuriã
ñnmi curioſtas p quã a aliqs curioſe
er moꝛdiate ubiq; ecircuſpicit · vñ · Frog.
.xxiiij. moꝛal. Supbia⸗ cũ exterius uſq;
ad coꝛpus extẽ ditur pus p oculos mdi
catur. Hie p s dye no eſt exaltatum coꝛ
meutc. et ecci· xxiij· oꝛat dices. extollẽtiaã
oculon ne dederis michi. nee ſolu ſig nuũ
eſupbie hß mue recũdie pßtim in mulie⸗
ribzamuembz. vñ ecẽi · xx vin · foꝛmcatio
mulierũ in extolletia oculon et in palpe⸗
bris eius ↄgno ſeit᷑· cui opomtur in re⸗

gula bu bndicti(Primus gradus hi li⸗

tatis qui eſt coꝛder coꝛpe ſp Hiũlitatem
ondere dſixis in terra aſpectibʒ non tñ ꝙ

vtus aliq ↄſſtat in exterioꝛibz exhi biti⸗
ombz pnᷣepalri in interioꝛi eleone metis
utz p p hm m li. ethic. et ideo vᷣtus hiuli⸗

tatis ꝓprie ↄſiſtit in in to noꝛi motu quẽ ſi

non ſentit fruſtra in exterioꝛibʒ ondit. q?
ut dꝛ eeci · xxix · eſt qᷓ nequiter ſe Hhinliat
et interioꝛa eius plena ſunt dolo Scöus
gndus & leuitas mẽtis m quã h ſup be
ſe be inverbis ꝓmptus ad 2ten cõ es de⸗
fendedo ptẽ ſuã · vñ vten eõ pomtur ſilia
manmis gloꝛie a biõ greg. xi. moꝛal· de
quavidebitur in ſeqntibʒ (otm qua poni

tur ſcõs gradus hiũlitatis ſcʒ ut pauca

verbat raconabilia qs loquatur non cla⸗
moꝛoſa voce pᷣtim mter mai oꝛes ſapiẽ⸗

tioꝛ es ſemoꝛ es nec excedat mocumi in

loqndo eciiaſtia. xix. Qui odit loqeita-
te extiguit maliciaʒ. ſic ecotra m multilo⸗
quio nõ deerit pecm et vir lm guoſus non
dirig etur in eaeneties gradus eſt in⸗
epta leticia ꝛĩtelligitur de vaga leticia et
in eo poĩta pᷣptim mriſua cachino gnᷣalit
in omibz qᷓ ꝑ tinẽt ad i in epte leticie ſi& i di
uſis leuitatis geſtibz ecci · xxi· Ffatuus m
riſu exaltat voce ſua vir aut ſapiẽs vix ta
cite ridebi t In epta wero letieia filia è gu
levbi de ea plenius videbitur Etra quaʒ
pomtur tercius gradus hiulitatis ſcʒ vt
nõ ſit facilis aut ꝓmptus m riſu. nec mi⸗
reris ꝙ ſuꝑbja ſe cũctis gradibʒ hinlita⸗
tis oꝓpom r. Quia dic greg. xxxi n. moꝛa
lu p ſupbia neq uaq; vnius vtutis exs
tinctõne conteta · hßp cun cta ae mem bia
ſe erigit t qu an gnalis et peſtifer moꝛbz
roꝛpus ome corũpit et iõ diẽ ylnð. Q ſn⸗
pbia ẽ ruma oĩm vtutũ mq; tũ ſe; abutit
ipſis vᷣtutibʒ ex ipſiſ ſumens occahlonem

extollentiam ptin entibus (Nuartus gra⸗
dus eſt jactantia qua.ſ. vbis ſe onatur
extolle et ꝓ cedit ex ſuꝑ bja ſic ex cã inte⸗
rius motiua impellen te. x ſ em q; inte⸗
rius ſupra ſe p arro gantia eleuatur con⸗
agit pleruq; exterius maioꝛa qdam de de
ſe ia cat ſic luẽ·xviij. xe ſe pharileus dic
no ſu ſic ceteri hom (Cotna quem pomitur.
Irtus grad? Hinlitatis d q taciturmt
vſq; ad interrogacõʒ nee pueſat tẽpuſ lo⸗
aqndi ſic »ſulit ecci.xxx ij dices adoleſceſ
loquẽ mn cã tua vix cũ nece fuerit · Si bis
mtoerrog atus fueris Hẽat caput rñſu tu
uũ Rintus gradus eè ſmgularitas cum ſ.
quis m ſuis operibzyvel couſa nerecedit
avja miñ qus à ſo pres inſtituerũt q́ ſe;
quis aꝓparè ſancMioꝛ vult ceteris qqui

ſupbiẽdi ſic et quibuſlibet alijs rebus ad

fac ÿnemo miratur omes · Pec ẽ fera pel

ſima q vmeã ſacre vligiõis plurnnu deua⸗
ſtat iuxta ills Ee ſmgularis ferus de⸗

paſtas eé ea. Et p t die nouitatuz pſupeo
que ſeckatur fea qdẽ wera ß hnua quan⸗

dã ammira co ez p ꝗqᷓ mtitur oñdeé Paz ex

cellentiã vel ſeĩtat tia quã pomt qntu
g adũ Hiũlitatis q è ten qð habet oomu

ms regula monaſtern Bextus gradus

f Arro gatia ꝑ quã qͥ ſe pfert alijs m co;

Dertmo

Est tra quã fonitur ſextus gradus hun⸗
litatis qui & ſe credé ꝓnunciaé cunctis
vilioꝛem ( Feptius ẽp̃ſupeo p quã ſe ali⸗
quis reputat ſufficientẽ ad maioꝛaſ on
tra quã poĩtur ſeptimus gradus Pinlita
tis qui ẽ ad omia ſe mutilẽ et in dig nũ ey⸗
fiteria eredè ſic m oyſes a dno wo catus in
ducẽ iſt rle Exod. inj. ſe excuſauit O ckauꝰ
e excuſacõ vl defenſio pecoꝝ qðᷣwrens m
ſës diẽ · Põ declmes coꝛ meü mvba ma⸗
licie ad Aſangarakde. quã pomt
octauus gradus hilitatis q́ co feſſiꝰꝗ

