dicka vmcã din ckonèẽ. qua ec rõnẽ tagit
augꝰ.in d cõ · e· acutius · in fi. et qꝛ com̃⸗
cto ſoꝛmcaria nõiſig nat illa m ctonem
xp̃i et eccie .· Hince ſi quis nõ ↄtraxit iß timn
cuũ multis foꝛmeatus fuit nõ cenſetur ir⸗

regularis. Seda rõ gpter digtate oꝛ⸗
dmũ · xx vi· di. c. vna. et · e. ul. vn nec tol⸗
litur irregularitas iſta p baptiſmum hé

Hitur ex mr imomo rbaptiſmus nõ ſol

mit mrmo mũ ut de · e. vna· Tercia ra—⸗
eõ eſt ꝓpter ſignũ imn continẽtie · Dieit enin

ambro.· m deo e. vna ⸗ Qus aut pᷣt hoꝛta
wꝛ eſſe viduitatis q ipa ↄin gia frequẽ⸗
tauerit · et. lexxij Diec. ppoſuiſti · V.· h foꝛ
taſſe · vn et bigamꝰ omm pmilegio cle⸗
ricali nudatur ac ſeclari ſoꝛo pemtꝰ adi⸗

eitur nõ obſtãte qcũq; ↄſuetudine· ado
ꝙ eis ſub pena excoica cois imnhibitũ eſt

delerre tonſura wel hitũ clericalẽ ut pʒ ex⸗

pſſum de biga·li· vi.c· altercacõis. Lee

E& bigama multis mo dis ↄtrahit᷑ Pri⸗
mo cũ quis ſucceſſiue et diuerſis tpibus

duas hʒ vxoꝛes et vtraſq;ↄ gnoſeit · et H
ꝓrie pfecte ðꝛ bigamus·xxxi.·q:ie· ap

pareat· ſecus tñ ſi nõ ↄ nouiſſß ambas
ym tho · m· q̃rto · liez mgr ſnaꝝ aliter di⸗
eat. nõ eni tenetur in heiꝰ opinio. deor.
etiã dem · e · debitu. § cdᷣo wero cũ quis die
uerh8 tpibz duas Hʒ vxoꝛes vna de mire
et alia de faclo puta qꝛ vtrahit cũ ↄſan
guinea et vtrãq; vgno ſeit· PB euã cenſet

big amus ꝓpter intẽcois a ffectũ cũ ope

ſub ſecuto · ut · e· ti· e· nup. et idẽ eſt h plu⸗
res hʒ vno tꝑe · vtpote ducẽs vnã cla de⸗

. — 2

ſtme ⁊ aliã in ſoꝛ o eecie et vtri q gnoſ
eit · vel etia ſi ↄtrapit cu duabus de facto
tm et eas ↄg noſeit ut qʒ ſn ſut ambe ↄſan
guimtatis vel affmitatis linea iũcte ut
deo. e. nup · Tercio qn ↄtrahit cũ
ta ab alio et eã ↄgno ſeit ꝛ ß eſt wrã ſiu

ſeiuerit eà coꝛruptã ſiue non. ele .
di c. euma du. et. e· peipimꝰ. Fi tn ipe ſo⸗
luſea defloꝛaſſ ⁊ poſtea cũ eaꝰ trahẽt no
cenſeretur bigamus. ut dc· c· acutius
ar. extra qͥ fi· ſmt le. c. tanta· Quarto qn
ꝓriam vxoꝛé ↄ gnoſeit ſiue ſciẽter ſiue
ignoꝛ ãter po ſt; ab altero cogmta e ut
xxxiiij · di. c. li cuiꝰ · et · c· ſe . vn li vir accu
ſaret de adulterio vxoꝛẽ et accuſacoe pe

den to vir dobitũ adultè redderet etiã ad

pᷣeeptũ eccie fieret irregularis q; biga⸗

mus ym tho· ray. Et hoſti. Qmto qnotra⸗

Hit cũ vidua ab alio viro ↄg mita· ſecus
tñ hi fuiſ relictavᷣgoxxxij· di.c. ſeriat ·
xxx j· di. c. maritu· et notat. xxxiin. di. .
c. pſbri. ¶vidua. exto qñ quis vilem
pſonã d ucit m vx oꝛe ſic ancillam pᷣuilis
ↄdicois vel ioculatrice we aliqua ex il⸗
lis que publicis ſæclaculis macipaãtur
liez vginẽ .tue repellitur ab oꝛdime ut pz
expſſum. xxxiin. di. c. ſi quis viduam. jj·
eptimo qn quis ↄſtitutus m ſacris vel
„ſt ꝓ. Mſionẽ m religiõe »em hit cũ coꝛ
rupta ut patz · xx vñn · qe . e . qtquot · et d de
big ams. c. a nobis. et m glo· vñ lie; qa
eredit ↄtra hè cuvgme et muemt oã eoꝛ
rupta et ſi⸗ ſe gno ſeit eã ad oꝛdmes ꝓ⸗
mouerinõ p̃t cũ ſit maritus coꝛrupte ut
Pa· x v. q i. c· fy et · xxxn · q · vc. ille aute ·
eterũ q; ꝑ baptiſmũ nõ tollitur B ir⸗
regulantas ut dem ẽ igeo ſi qus vnam
Habmt vxoꝛẽ añ baptiſmu et aliaz poſt
baptiſmuvel vtmiq; an baptiſmu irregu
laris ẽ. ut. xxxijñj. di . c. qs viduaʒ j. et
xxxv · di · e. i. Hiliter is ꝗᷓ an baptiſmu
dimiſit vxoꝛeʒ ꝓp ter foꝛmcaconẽ et poſt
baptimu eã icerũ roeipit irregularis é⸗
ie g qri pᷣtvtrũĩ irreglaritate ↄtra
aa p big annã p̃t ſien diſſeſaco· Et di⸗

eũt qnida ꝙ nõ qdtm dockrina ap li eſt
dtna qua nee Pa diſpeſare pᷣ pt · Tho· tñ in

in. di . xx vñnj. dieit ꝙ bigame nõ ad⸗

iũcla irregularitas de iure naturali h de

gnol

ſace

nchu

niſuen

ern.
En.
—
attus
10 qn
i
ut
aral
weſe
naad
nyen

ſae

nin
ſen
66

.

;
n

ire po ſitiuo.· nee eſt etiaz de eſſentialibz

oꝛdmis q; aliquis nõ ſit bigamus. qð pz
ex eo qꝛ hᷣ quis ad oꝛdme accedit a⸗
ckerẽ recipit · et id eo ſpᷣ PFa diſpeſare pt in
tali irregularitate no tñ inferioꝛ platul.
Oð auũt m ↄtrariũ obici p̃t p deere · ex. e ·

ti· ernupꝑ · ſo luit tho .· dieẽs ꝙ p illa dere ·

oñditur ꝙ eadẽ eſt difficultas diſpeſan
di in illis qui de facto cũ phbʒ ↄtraxerũt
hc ſi de nire ↄtraxiſſent nõ ꝙ ſubtrahat᷑
ptãs diſpeẽſandi. Qð ec obicit᷑ nõ ee li⸗

citũ diſpeſare tra octrinã aplica · ſol⸗

nit jbidet th · dices ꝙ h ᷣ wrũ q;tũ ad ea

4 ſut: de iure naturali qᷓ;tũ ad ea q ſunt

Lacone qꝛ bona eoꝝ oĩa ſnt ĩo in iure ohiſ⸗

eata· execucõ tñ ↄfiſcacõ is we occupaco

bonon fieri nõ dʒ pꝑ pneapes ſecłares an⸗
teqᷓ; p indiece eeciaſlicu ſup eodẽ ↄſiſca⸗

no fuerit ꝓmulgata ut · e ·ti. e. cu ſcm·

li.· vi. Quarto pumũtur mylitari plſecu⸗

cone qꝛ ſi aliter Reri nõ pᷣt armata ma⸗

nuiu ſut ab eis oĩa bona auferéda: ſ tn re

de necitate ſaeramtoꝝ et ſidei · hn m alija —

ꝗ ſut de mſtitucõe aploꝝ cũ eccia nũe ea
dẽ habeat vtãteʒ ſtatuẽdi et deſtituendi

uã tuc Hebat pt p eũ diſpeſari qͥ pma⸗

tu tenet in eccia Seus cũ tali irregulari⸗
tate diſpeẽſare it mſi ſoꝛte ſb eſß
aliqᷓ eᷓ as e mo »trahit r⸗
regulantas m erimme heſis: m 3 q ſez he⸗
reſi pꝰ vulnꝰ ſanatũ remanet eicatrix·ſ.
irreglaritaſut ðe ·i·q · i · c. xẽtũ.· et ixo p
Hibetur heretici a ꝓmocõe 1 ꝓmoti dei⸗
eiuntur · Dro qᷣ a nõ ꝙ henci pumutur pe⸗
na quadruplic. Orimo excõicacone q;
ſunt ipo facło ex icati ut extra · e. ti· e.

ad aboleda. et de ſ. 8. Sedovero depo ſico
ne q; indiſſicte ſiue clicus ſiue laieꝰ ecẽ

Pa vel mnꝑatoꝛvel qlibʒ alius dpom de⸗
bet ab omm digmtate · ut · xl. di · papa.
et · xxiij. q- i· ce. qͥ ꝛtra pacẽ· inſup om̃ of
ſicio a bnficio talis ſpoliari debʒ ac dogra

dari ſi cleri cus en indicio ſeculari tradi

pumẽdus anmadũuſione debita ſez ere⸗
macone mſↄtinuo poſt vp̃heſonẽ erro⸗
ris ad fidẽ ↄuertivelit erroꝛẽ ſuũ abin
rare ac ſatiſfactõnẽ exhibẽ · er ſe redeũ⸗
tes ĩ petuo caree retrudi debẽt. ut patet
extra e.ti · e. excõi camus · ij· nee ſolu he⸗
tici h enã eoꝝ receptoꝛes credẽtes deſen
ſoꝛes 1fautoꝛes ipᷣoꝛumq; hilij uſq; ad
ſeð am gnaconẽ ad nullũ eeciaſticũ bn⸗
fieiũ wel offieiu publicũ a dmittentur ali
as ẽ jrritum ut de hꝛet · c · qcũq; . li · vi. q5
mtelligas ſane ꝑ lmeã pr̃nã. nã ꝑ mr̃nã
nõ pumũtur nᷣ vſq; ad ᷣmũ gdũ · ut.e.
a· c: ſtatutũ· Tereio pumutur reꝝ ab⸗

uer tũtur ad hideiveritatẽ de iure ↄmum

poſt abiuracõnẽ Heſis admittuntur ad

laicã »mumonẽ poſtq; reeõciliati fuerimt

ut . · q· vij. c. i · et · e · daibtu. exciprtur tñ tnñ
illi qui poſt abiuracõnẽ erroꝛis vel poſt⸗

qᷓ; ſe ꝓprij antiſtitis examĩa coe purga⸗
uermt ſi dẽheſi fuermt im abunata henz
recidiſſe tales enĩ ſme vlla pemitꝰ audi

entia ſeclari ni dicio relinquũtur. ut.e.t·

c · ſup eo · li. vi. Ceteriwro nõ ſolũ ad la
zca recipꝛutur 2mũuionẽ ut dem e. Sʒ in⸗
ſup meritis ꝓprijs ſuffragatibz cirea eoſ
quadruplex diſpeſaco ſieri pt·

fit cũ eis diſpẽſaco ſemiplena ita ꝙ ſo⸗

lu recipiũtur m oꝛd Amibz an hee oĩa ſuſce
ptig. ut. i· q i· c · ſi q octieæ · ubi plane de

8. z wro fit cũ eiſ diſpẽſacõ plena ita

poſſit ad ſacũ ꝓmouen · ut · i. q⸗
vn. c. ↄuemẽubz. Rnq; pmde fit cu eiſ

diſt benſaco p leomoꝛ ita ꝙ epi eſſe pñnt · ut

xn · di · ec nos ↄſuetudmẽ.Aũñʒ fit cũ eis
diſpeſa co pleiſſmma ita ꝙ pmoueri yñt
ad ſuperioꝛ etz digtates· ut. xxiij. q·iij. e⸗
ipᷣ̃a pietas Quarto mõ ↄtra hitur ir⸗
regularitas ꝑ dilacõnẽ baptiſmi. nam ſi
q adultus ſanus diſtulit baptiz ari et
poſtea in egritudme timoꝛe moꝛtis ſe ſe⸗
cit baptizari ꝓmouen nõ pt · cuius cã ẽ
q; pᷣſumtur nõvere ↄtritus.nõ ennn ex
Tarere ſ ex necitate viðꝛ recepiſſe ba⸗
ptiſmu ut pʒ expſſuʒz. l vñ · di · c · ſi qs. Eſt
etiã alia cã mwil · ut ſez p hae tena ☚
mines mduceretur nõ negligẽ ſuã ſalu
tẽ. nee mirũ ꝙ tles non ꝓmo uẽtur cũ et
neophiti ꝓhibentur oꝛqmari nixta ſen⸗
tetia aapli ut patz. xl vin di. c. i. et . e. qm ·
Cuins rõ duplex ẽ hm ray · Pma ne mei⸗
dãt in ſupbiã putãtes ꝙ fides ſiue reli⸗
gio xpiana multuz eis indigeat. ut deo

c · i· et · e. qm · Scdᷣa ẽ qꝛ nõ ſut exptiſta⸗

tus eccie vel religionis nec ſeiũt modoſ

nz enz⸗

pſonanꝝ nee jeiunauerũt nee fleuert c̃.
ut patʒ in dcĩs · c · vñ tales nec ad mino⸗
res oꝛdim es ꝓmoueridebẽt nno nec tõſn
rari.ar·xix · q- in· e· monaſterijs· et ſatis
2cꝛ. gofet hoſti. et ⸗ꝛdem intelli gitur de
neophitis religione. ut · deo · c· mõͤſte⸗
rijs- Et ſi qritur eur nõ tollitur irregu⸗
laritas iſta ꝑ baptiſmu. A d h̊ diccdum
pm ray · ꝙ baptiſmus ita dilatus mdu⸗
cit eâ et ideo nõ p̃t eã tollẽ q idem nõ
opatur ↄtrarios effectus ut ex de bap⸗
c.maio: es· ſecus tñᷣ ẽ de illo qui diſtulit

Xxx.

ſic ꝛmumonẽvſq; ad talẽ eg ritudmẽ qꝛ

Hhß nõ repellit ab or dmeut · l· di. e. i wero
Siliter pt ille ꝗᷓ diſtulit ſie baptiſmü in
duobz ca ſibz p diſp ſacoʒ oꝛ dmari. Pri⸗

mus eſt ſi poſt baptiſmu ſides et vita illi

us ꝓbabilis aparuerit ; Ocdus ẽ R rari
tas clericoꝝ ̊ exegerit · ut. Ivij · di. c . R
qs ¶ Qmnto mõ ↄtrahitur irregulari⸗
tas p ſuſcepeonẽ iterata ſacrametoꝝ ca⸗
nacdere imprimetũ ut bapt ſmi ↄfirma⸗
coms et oꝛdmis ut.l.di:ce coſrmãdu. i.
q. i. qð quid a· de ꝛſe · d. ii · c. ꝗ bis · vñ
gqu ſcienter rebaptizati ſutvel recofirma
tivel rooꝛdinati ſeu etia ig noꝛater h poſt
ſeitũ mtuũ Habuerunt abſq; diſpeſacone

PFße ꝓ moueri nõ pñt · Hiwero tle ſacram

t ig noꝛater ſuſe perunt ut infantes vel
abſo lute coacłi tales pm quoſca de iuꝛ⸗
re ꝓ moueri ynt. Im alios tñ tutius ẽ di
32 — * g*
cẽ ꝙ cũ diſpẽſa coe n Hvult dem. c · qᷣ biſ.
et . e. ſequẽs · Si wro qs ꝓbabiliter du⸗
bitat facła diligẽti ſup H̊ mqmſicoe nee
certiſicari pᷣtvtrũ aliqð deoꝝ ſacramto⸗

ruũ ſuſcepit vel nõ tũc tlis nõ efficitur irre

gularis lieʒ im ̊ caſu iteret ſacram entuʒ
q; nõ putatur iteratiũ qð neſcitur eſſe fa
ctũ· ut de ðſe · di· i. e· ſo lamtates· et cxt ma
do pᷣſbi · nõ bap · e · Nemẽs · vñ diei debz in
ſoꝛma cũ dubitatur. Si nõ es baptzatꝰ
wloↄfirmatus ego te bapiſo · Raco ve⸗
ro p̃dicte irregularitat s ẽ ter iniuri
am faclã ſacramenus qᷓ ↄſiſtit m hoc ꝙ;

ſacramẽtũ nõ iteradũ ꝗꝓpt eſfecluũ in deli⸗

bilẽ caracleĩs Inmnpliciter itera ¶ Sex
to ↄtra hitur irreg ularitas ꝑ ſo lenẽ pe⸗
mitẽtia · ut di. l. c. ex pemtẽt bʒ. ubi p lane
de H. Pro q; nõ ꝙ pemtetia ſolemms de ꝗᷣ

tate vel terrã momit · Et ym ray · itc rari
non ßt. ut de pe · di. in · c · repmuntur · q; uig

—

nue lo qmmur ti mponitur ab eßo vel

de eius madato.nee nnpomtur clerico nᷣ
depoſito. et fieri debz cu ſolemmtate que
romtur · l · di. e · in capite · ubi eadẽ pemtẽ
tiãm ſoꝛma ꝓſequitur ex cilio agateñ.

nec inpomtur talig pemtẽta nᷣ ꝓ ernmi⸗

ne enorm et vulgariſſnno qð totãa ciui⸗

2 2

alia qlibʒ p mtetia ſiue pblica ſiue pua⸗
ta p̃t ſterari q tics hõ peccat · ut ibi · c · ſep
tios.et.c·acd huc mſtat · Sʒ ꝙ; hodie tlis

mmit̃tia nõ haltur ma ſn idleo gmn bre

mitatis de ea ſupſedo· Naco wero cur ta

lõ mmpedit ꝓmoudũ & q; no ſut digm
ſuſcipe vaſa ſacramentoꝝ qͥ dudu fuer̃t

vaſa vicioꝝ ut vᷣꝛ in. c illud.l. di. Scvᷣa

men eiꝰ ag noſcut. Scãdalu ẽ enĩ popu⸗

lo dei tles ꝑſonas ſupꝑ ſe poſitas hĩe q̃

vltra modu vieoſas ↄſtat eſſe ut pʒ ex⸗
pᷣſſum.di l.c. dx Hjs wero. Tercia rõ eſt
timoꝛ: ne iterù labatur im woꝛag imẽ vieo

rũ q timoꝛ de priſtina ↄſnetudme coſur⸗

git · lxv· di.· em ſacerdotibʒ. Quarta rõ

eſt q; nõ Hrent libertatẽ rep̃hedẽdi alioſ

na qua fronte peccãte coꝛripe pᷣt cũ taci⸗

tus ipe ſibi rndeat eade ſe miſiſſe que
cꝛripit ut. xx v · di. c. pmũ · 2 coꝛz.· ray · et
tho · in· iin · pt tn cu eis ĩ mĩoꝛibʒ ꝓpter ne

ceſſitate wolvtilitatẽ ceciaſtica diſpẽſare
di. l. c. placuit · et 65 p epm exquo E eſt
ei ꝓhibitũ iure · werũtn publica pemte

tia non mducit irregularitatẽ qͥ pm ray;
muigi p̃t ꝑp ↄſeſſoꝛẽ et ſit in publico non

—₰ ℳ . „N % —„ — ☛
tñ cũ pᷣdea ſo lẽmtate ut cũ migit᷑ pere

grinaco p mũ dũ cũ baculo cubitali ci

ſcapulari. hac eni imponè pᷣt qlibʒ ſacer
dos prochiano ſuo ·¶¶ Septioꝛtrahitur
irregularitas p oblig aco nem ad aliqð

officiũ alicuius curiæ · et oꝛdinari ꝓ hibe
tur mſi pus a curia ſit abſolutus· ut pa

tet. li. di. e · i. et ſequẽt bʒ. Pro quo ſcien⸗
dü ꝙ tribz modis dici pnñt curiales ſᷣm
rap. rimo mõ large dicutur illi curia⸗
les q quacũ q; dicone ſut oblig ati cu⸗
rie alicums publiec ptãtis ſiue ſmt ni⸗

lites lue aduocati ſiue officiales ſuie e⸗

tia Hiſtriones. et gnaliter om es oſiciu

W
o
gue
i
n
eme

rn

fus
a
6
tis
bre
1
im
neſt
ded⸗
aan
wpi⸗
ſes
10,

,

——
—

— Q-— f — — — —

neſtůwel inhoneſt Habẽetes dumodo
curie ſunt obligan. Sedᷣo mo do ſtricte
dicũtur curiales qͥ curat et gerũt hone⸗

ſta officia curie ſicut deeurtones iidi ceſ

et iles · Tercio mo ſtric łius dicütur cu⸗

riales qͥ ſc m cã ſangms ſut officiales-
Hi naq; dicutur curia les a cruoꝛ e·h̊ alij

dicutur curiales a cum- Omnes & curia
les indiſtinete ſᷣm ray · oꝛdmari ꝓ hiben

tur mſi priꝰ a curia ſmt abſoluti · ut.li.

di. c · i er ſequẽtibʒ · po ſtq; auteʒ abſoluti

ſut a curia tũc hi exercuerũt ſeua ut ofi-⸗

ciales vel milites qui ſangnẽ Hũanu ſu

twrut vel turpia et in honeſt a ut hiſtrio⸗
nos nõ pnt ꝓmoueri· ut · li. di . e · i· et. · 8

ꝛſe · di · ij. c. ꝓ dile ccõe · Si tñ exereuerũt
honeſta officia hc midices aduocati ta⸗

belliones et ̊ ĩ cã ciuili ſeu peeumaria tm

tuũe admittuntur ut. lxi · di. e· olꝰ · ß in cã
ſangmsa repellũtur. ut. li. di:e aliq; tos
nã mm ca mutilacois vel moꝛtis qmicunqʒ
ſueit iudex vel aduo catus ꝓ actoꝛe ſiue
ꝓ reo cũ actoꝛ obligatur ad talionẽ vel
aſſeſſo: o ficialis ſeu toſtis aut notariꝰ
ſentet a ſeribes well ꝓ ferens ſeu qui ſeri⸗
bit atteſt acon es ve legit eas du publi⸗
cantur · et qͥ ſcripſerit wil dictauerit lias
ꝓ vmdicla ſangnis omes tales ymo
ueri nõ pnt ut de· c. aliqᷓ;to s et di. l. c.
h quis poſt remſſionem extia ne clo· xel

HHARAARAAABNeAASAAAAEANBNNET ⸗
mo.eſentætia:. Quare ec eeteri curiales

oꝛdmari ꝓ hibẽtur. m rap. tres ſut cau⸗

ſe pnᷣepales· Drima ẽ q; qdã ex pᷣdictii

ut frequẽter irregularitatẽ ↄtrahũuũt ex

offiens eis 2 miſſis· Scvᷣa q; tles qnz re⸗

petũtur et ſic eccia pturbatu r. Tercia qꝛ
pᷣ ſumtur ↄtra eos ꝙ; nõ triſeãt ad cleri
catũ wto religioms ſ̊ ut rõeima dñoꝛuʒ
ſubtorfugiãt. ut · lin. di. c· legẽ . idẽ gof·
et hoſti. et ſiſiter o bligati ad rõcima ꝓ

pſoms ſecłaribʒ ſic tutoꝛ es ꝓ curatoꝛes

et ſiles ad oꝛdmeg ꝓmoueri nõ pñt· ut

i. et · . ſecus tam ſi exereet ea ꝓ pſona
ecciaſtica vel etiaʒ ſecłari h̊ miſerabili ſie
cecus pauꝑ pupillꝰ vidua et ſiles q; ta

les ꝓmoueri pnt mſñi aliud canomcũ nin

di·c. peruemt ˖ x vji. q·i· c monachi. ij. Di

telmqutis extra uidiciu factã tũc etiaʒ

teñ offieiũ qs geſſerut fimtũ eſt et ti̊ ad⸗
Hue obligati ſut ad rõemium. tunc ᷣm
rmay· h nõ mo uet᷑ eis qſtio nec mota eſt
bñ ꝓmoueri pnᷣt n mamſeſtũ ſit aliqueʒ
talẽ teneri de dolo · Hi vero moueb que⸗
ſtio de dolo tüe ꝓmoueri nõ debz añ deci⸗
ſam litẽ ut· lxxxi. di.c.tãtis extra de ob⸗
ligatis ad rõeima· v.c. et m glo. debʒ tn
taxari tpus mfra qð qſtio deidatur ar.

ex quu ſi. ſut le-latoꝛ⸗et qͥ ma: accu. poſ. c.

mſup· Si demq; ꝗqo mouetur de cupla tmn

tuc ꝓmoueri pᷣt nõ obſtate reclamacoe

adoris cũ lis poſtea ꝓcedèt ſ pus et

ſ; eode idiee¶ Octauo crimẽ medio
cre et no toꝛm induc irregłartatẽ· Dro
quo nota ſᷣm ray · m ſuma ꝙ in ̊ loco cni
mẽ enoꝛme ðᷣ homeidiũ et aliqᷓ ſmmoma
et ena ſm gof. herehs. et qdᷣlibʒ hon hue

fuerit occultũ ſiue mamfeſtũ im pedit p⸗r

mouẽdu et deicit ꝓmotũ etia poſt pemtẽ
tia Crimẽ aut leue di ̊ illð moꝛtale q8

. ſe nõ m cu cit depo ſicoez miſi ex2 tuma

cia poſt admo medem ut ebrietas et lu⸗
dus alee ut pʒ · xxx v. di. c· i. wil ſtropitꝰ

in ſmo do.ut · v· q iij.c. m loco. et hilia qᷓ

repiuntur in mre talia g ſiue fuerit oc⸗

culta ſiue mam ſeſta nec mpediũt ꝓmo⸗

uẽdũ nec cteiũt ꝓmotu· ex de ooha· cle .·
et mu · c. vra. Crime demq; medio cre ðᷣe

hG;adulteriu furtũ ſacriſegiũ pinriũ fal⸗
ſu teſtnmnomu et ſilia qᷓ ! ſut occulta non
l „ —₰„ — —
im ped uit ꝓmo uedu nec diciũt ꝓmotuũ

nee mdiget diſpeſacõne ß ſuſſicit pemtẽ⸗
tia ſa cramentalis. ut extra de tẽ. oꝛ. c. ex
tonoé. et. c· qſtũ: ubi plane de G. et i glo.
Hivero ſut mamſeſta pꝗpriã ſeſſio nem
nõ faciut talẽ irregularẽ q; us ille ſi cle
ricus ſuſpedi debet ab officio et bnſicio
Aut extra de excel. pla. c. q; ſit graue §i +☚

inde ſut ma mſeſta ꝑ fama deſicieto accu
ſatoꝛe et legitima ꝓ bacone tũc età non
mducit irregularitatẽ · ut deo · c · qſitum ·
purg aco thñ canomea talibʒ ẽ indiceda
qua pᷣſtita bet abſolſmi.ſed ſi deſocerint
in ea debẽt depom. ut extra de adult:c. R&
ficaſti. Si dem q; ſut mam ſeſta p ſentrtia

vl ↄnicłõnẽ ã p euidẽtã factehie ꝙ nul

la tergiuerſacoe celari p̃t tüc mducunt

£W

rregularitatem ut de e. ſitñ . pt iñ t in
hmõi mediocribʒ notoꝛijs ĩ mre wl ð fa
cto in tli irregularitate pꝑ ep̃m diſpeſari
ſm innocen. m glo · ſup deo · e ex tonoꝛe ·
infames etiã ta de iure qᷓ; de facto repellis
tur a. ꝓmoeõe digmtatũ et oꝛclmuz · ut
eli. di c. qui aliquo· de reg · iur .· e · mfam
bus. li. vi Idẽ ray· mfanns de iure ᷣ qus
ius ponit eſſe ifamẽ ut q; uiclus E de
facto wel qui pugnat arena cũ beſtia ꝓp
lucro⁊ bmõi.vide de G̊ plura.i inj · q. vn·
c. in famis pᷣeipue j. ¶ poꝛro. im textu er
glo. Infamis aut facto ð ille cuius a⸗

pud bonos et gaues grauata opmio
ſup aliquo erimme de quo gratia breui⸗

tatis ſupſedeo · Ad laudem dei

noccides.
exo. xx. Teres dtraHitur ir⸗

quedo qn qliter et vtru excõicatus ſuſpẽ?
ſus vel mterdictus durmate excõicõe ſuſ
penſione vel mterdicto celebras aut di⸗
mims vel ecciaſtieis officnjs ſe mmmnſcæſ
irregularitatẽ mcurrit omiſſis diuerſis
opmiombz. Heienduz eſt hm ꝙ nõt Jo.

calð. et atho· de butrio. itẽ tho. te · de palti.
cet Fuil. ꝙ hi eelebmas aut vtes officio oꝛ-
dmis eſt mulier ſiue laica ſiue religioſa

ſeu qualiſcũq; ſit nõ efſieitur irregulariſ

q cũ nõ ſit capax oꝛdmis eloricalis: ea
nõ caditirregularitas p quã q impædi⸗
tur ab oꝛdme vel oꝛdmis offi eiũ eelebra⸗

re · et hee rõ ſumitur ex · e. Haut ymago.

xxx iij. q⸗ v· et ex. c. debitũ · ð biga. Hine

eſt ꝙ ſi mulier excõicatavel interdcã vel
in lo oo interdeõ vel im debite tra ctet offi⸗

cia ſacra temẽ quidẽ agit et puniri debz

ut de pe · et re · e · noua.nõ tñ eſſicitur ir re
gularis - Hiwro é virilis 2 dicois ſ furi⸗
oſus mfans vel doꝛmens H agit nõ ẽ ir⸗
regularis nee peecat ut pʒ S. R. pmde ſa⸗
nementis elſt h laicus ſiue religioſus ſi⸗
ue ſaclaris et cũ ſo lẽõm ſparatu alicuiuſ
oꝛdmis celebrat aut exeqmitur acu ali⸗
cuiis oꝛdinis tũc viðꝛ ꝙ; ſit jrregularis
licz hoc indicatur eſſe rigoroſu. ut de ele.

m nõ efficitur irregularis.

De irregularit atibo qᷓ ↄtrahũtur pꝓ
ecleſiaſticarum cenſurarũ violacoez.
er. *Xxji9.

rogularitas ecciaſtiee eẽſurè
violacoe · vn breuiter H pſe

„5. oꝛ. m. .i. nee cũ tall ut ꝓmoueri va
leat almis q; pᷣa diſpẽſare pt · ſic et cũ oꝛ⸗
dinato ac ſuſpẽſo celebrate alius q́; ſa

nõ diſpenſat · et & idẽ ẽ in iſto caſu · h hoe
intelligẽdu viðꝛ tin de oꝛdmibz ſacris et
m app aratu ſolẽm· cũ offieia mioꝛũ oꝛdi
nu lieite m tho. in · jij. et alios doc · exer
cere pt etia à ab hns qu nõ ſut oꝛdmati
millis. Hine ſi ̊ agit ſme apparatu ſolẽ
Breerea ele⸗
ricus eſt tũc aut celebrat in oꝛdme quez
no 5 habʒ et q̊ agẽs m oꝛdmibʒ ſacris i in⸗
dicatur 'rregularis de ſbůdiaconatu tñ tn
dicit guil. ꝙ ſi ẽ m myoꝛibz catare pᷣt e⸗

piſtolaz dümodoſme ſolemtate et ada

dit mno. q! H ẽ licitũ qn deeſt ſb diaconꝰ
et tuc etia cãtet ſme oꝛnamẽtis ſe; diaco⸗

m. olẽms aũt appartꝰ ſdiacom vi⸗

detiir eſſe mampulus. Picit eni pe de pa⸗
lu. m. iin. cy tumcella liez ctiã nõ ſub dia⸗

cono portare q; nõ eſt ei ꝓpria weſtis ſic
mampulus qué nullus inforioꝛ ſbdia.

no poꝛtare dʒ . H ille. vñ ſi ths cãtet eplaz
cũ tum cella ſme mampulo tm nec poꝛri

git calicẽ diacono wel ſacerdoti qð ẽ pri

um o fficiũ ſu bdiacomet pncipalis adꝰ

oꝛdmis illius · et ubi ẽ dſuetudo ꝙ etiaz

in mioꝛibʒ aſtitutus illo mõ cãtet eplaz

nõ viðᷣꝛ ex ſ irregularis. ſecus tn ubi cu
mampulo wel poin gedo calicemvel vbi
nõ eſt mos qꝙ aliquis cãtet in ferioꝛ ſub⸗
diacono . De alijs tñ oꝛd imibʒ ſupionbz

nõ é dubin ꝙ; meurritur irregularitas. 4

itaq; eloricus celebrat m oꝛdme qué

h excõicatus excõicacoe maioꝛi wel

celebrat aut officiu exereet diumum lo⸗
co mterdicto ab hoĩe vel a iure tuc eſſici

tur irregularis et in diſpeſabilis mſi per
ſᷣa ut de ſen. ex· is qli· vi. Dieit tñ guil.

c' mĩoꝛibzoſtieutꝰ miſtrado ſeu offieiũ

ſuü ec cu ſo lẽmtate exereẽdo cũ ẽexcoi
catus nõ efficitur irreglaris q illa duo
c. ſ quis eps · et · j. 4 ponutur · xi · q·inj.
nõ loquutur ð eis ut pʒ intuenti.et pene
ſut reſtringẽde. ſocus etia ede ſbdiaco⸗
no ut ãa dem é. Credut ec quidã ꝙ ſbö⸗
di aconus excõicatus eplaʒ ſme ſolẽm⸗
tate legẽs vel diaco nus vel etiaʒz pᷣſbᷣr nõ
meurrat irregulantatẽ · Si aut tlis clicꝰ

B . —
— „ — —

—w— —— — — —

rer
nn
l

l⸗

*

ſi ſe ignoꝛat ꝓba

Aſ ſuſpẽſus ſtricte ſumẽdo ſuſpenſionez

Icʒ q́ ad ſe et quo ad alios et ſ̊ ab ivie

ſeu indicæ. ͥ ignoꝛat ignoꝛ antia ꝓbabi⸗

li tũc nõ eſicitur ereulans et hH ẽ wru
iliter excõ icatiũ ſuſpe⸗
ſu wl mterdem nõ ignoꝛãtia uiris h fei

ar. de excõicato · xi· q· iij. R quis eßs. j· et
.j. et de ſuſpeſo et mterdeo· ar · de ſen· ex⸗

c eũ medicinalis · li· vi. ul. et ibi glo·
pnl et p inno .· hoſti · et Jo· an. de ſen . ex · c.

cũ illoꝝ· ĩ glo · i idẽ he · boyc · Si tñ igno⸗

rat ignoꝛatia emſſa et ſu pina tũc ſi ſentẽ

tia excõicacoms ſuſt pehoms wel interdcĩ 4
uerit nulla de quo vide plures caſus

Jo · an. ð ſen. ex · e · ſo let · ĩ ki· et · e · l· li. vi.
et tue nõ efficitur irregularis ut ẽ expᷣſ⸗
ſu ex de ap. c.ad pntia et · e· dilec lus · fi ·
et extra de ſen ex · e · lolet · ĩ ſi. et · e. ti e· Io

let. li. vi. et ̊ m ſentetia excõica cois no⸗
tat mno- in deo.c. ad pntiaʒ et Io. an. m
nouella dicetes etiaʒ ꝙ licʒ tlis ab alis
ſitvitãdus ut ibi: ipᷣe tñ nõ debz le ger⸗

ꝓ execoicato· q; m veritatẽ this non e li⸗

gatus. ß intelligũtur ſane dcã de ſentẽ

tia qꝗᷓ elt nulla que ſcʒ nec ligat apð deuzʒ

nec apud ecciaʒ licʒ qnʒ de facło toleres
utnoextra ð teſti.e. dilcus· ſecus tñ eſ

we ſentẽta miſta qlieʒ nõ liget apð dẽᷣ
ligat tn apð ecciam q ſſa ſp tmeda.
ut · xi · q · in · c · i · et · i · et p ↄ ſequẽs obᷣuã⸗

da · alioqm ſentetiã ſui paſtoꝛis videt
tenè et ſic lig aretur ꝓpter ↄtoõptum. ut

ibi.e audi demq;. cũ & poꝛro nue ſen⸗

. tetia fuerit mnſta ſi ue muiſta ſi ſe mmſ⸗

cet aliquo officio nulli oꝛdmi deputato

ſeu qð nõ ↄpetit rõne alicuius oꝛdmis ſi⸗

cut e o fficiũ mgri ſcolariũ aduo cati ta⸗
bellioms midicis bnñdi cetis menſaʒ vel le
gentis in menſa lectõnẽ et ſilia nõ ẽ ir⸗
regularis · ſimliter li ſe quidẽ ninnſcet

officio eeciaſtico et ſpuali ſ̊ ea tm faceit
qᷓ nõ ſut alicui oꝛdmivel officio deputa⸗

ta nec a iure nee a ↄſuetudin e nee etiaʒ
eecieꝛſtitucoe · ſic ſi catat rnſoꝛiavel le⸗
git lectõnes nõ eſt irregularis vn viðꝛ
ꝙ; ſi m a liqua eecia ſit ↄ ſuetudo ꝙ ſme
diſmctõne oꝛdmis quiſq; legat oplam
poꝛtet cereos · vel quid alind faciat pti⸗
nens ad aliqð officiũ nõ eſſ irregularis

qui facit illõ offiemũ qꝛ ↄſuetudo attẽdi⸗
tur in ſacramentis et eeciaſticis officns
ut ðᷣ cele · nnſe· pmeo ſuſ.pᷣm mno.hoſti
et ſo · an. et ſpe · ſ dẽ de excõicatis ſuſpeſis
vel interdictis ꝗᷓ recipuũt aliquẽ ĩ cano⸗

meum qð facẽ pnt· de reſerip. e · cap lin. et

nõt ber · mno. et hoſti· de pbe · e · ꝓ illoꝛum ·
glo.pnl: dẽ de religioſis medicãtibʒ ſuſ
penſis a recepeone quoꝛulibʒ ad ꝓfeſſi⸗
onẽ ſui oꝛ dmiſ.iuxta·c· nõ ſolu.ð regul.
li. vi. q; tleſ ꝓpter ſʒ nõ ſut irregu lares ꝑ
p̃mſſa.et ̊ nõt Jo.anin no uella.ibi ſu⸗
pvðᷣbo · ſuſpeſo s.licʒ hoſti ·m q̊ vltimo co⸗
trariũ tenerevideatur de re. iu di. li. vi.

ct male. Si ptorea clicꝰ immmſcet ſe hijſ

qᷓ ſut oꝛdmi certo deputata.et ſ cũ ſole⸗
m aꝓparatu tũc ſi è excõicatꝰ excõicati⸗
one maioꝛi fit ꝑ I̊ irreglaris ſiue ſit ex.
cõicatus ab vĩie ſiue a canone ſ̃m imno.
hoſti.et ſpe.et a ſolo papa releuari p̃t · ut
de re· indi c· cum eterm. ſcituri. li. vi. et
diclo. c· cu medicinalis:etã ſi fuerit ſen
tetia miuſta ſecus ſi nulla ut dem e. ſeeꝰ
tn de excoicacone mioꝛi. ut· c.ſi eelebrat.
extia ð cle · ex · m. Q uidã tñ dicuũt ꝙ lieʒ

mnõ requiritur diſpenſaco ſpalis tñ requi

ritur diſpenſa co ep alis ut de ele · 2 uig.
cone moꝛ ip̃ᷣt abſoluè ſic mnmt dem. c.
ſi celebrat· et H̊ obtinet ia coſuetui do. pm
hoſti. mno.et Joan. Siliter ille qui in oc
clena ſanguims welſemĩs eſfuſione pol⸗
luta.vel qͥ pntibʒ execõicacone maioꝛi m⸗
nodatis ſcienter celebrare ſumit licet
in H temerarie agat irregularitatis ta
laqueu cu ſ̊ ĩ iure nõ ſit expſſuʒ nõ mcur

EEEFEEEE

rit. ut de ſen· ex. c. is qui.li.vi.et de H̊ per
inno.de exceſ.p̃la.c.fi SFi vero tlis ꝛunniſ
cens ſe hins q ſut oꝛdm certo deputata
ci apparatu ſo lem ſuit ſuſpẽſus tm a bñ
ſicio· tũc dicit hen. boyc.talẽ nõ eſſe irre
gularè celebradovel dininis ſe inm ſce⸗
doqꝛ h nullo iure cauetur · d̊ elec.cũ ĩ cu⸗
Cis. Cclerici · et. e. ci vom ton. et · e· ſtatuii
mus. Jex li. vi. de 2 cel. p bẽ. c. qa dinerli⸗
tatẽ. et H̊ tenẽt mnoc · et hoſti· m deo e · ſi
celebrat · et ber . e · t. cclatoꝛes · et lecu · ti ·
delega ·˖ ¶mxta o ſicois · V· itẽ nõ ꝙ ſui
uſs nne tlis cel ebrans vel ſe duinis

— , „ 2
immiſcens merètur · qm illa ſut in niis
officeijs gratioꝛa ꝗ;ᷓ licʒ inpende nõ tene⸗
mur tñ eã dilectõis inpedmus. ut. xx⸗
vinj.q.i.c.iã nũecca medi vbi dꝛ.Mul

ta aut ſut facienda nõo inbẽ te lege h libe

ra carit ate et ea ſut in nris offiens gra⸗

ücEcEc fwe .7 ₰
tioꝛa qᷓ cũ licerent no bis etia nõ impede

tn cã dilectõis im pẽdmnus. Siliter ſuſpẽ

ſus tm a potificalibʒ diumis ſe mmi ſcẽ⸗

do vel ſme pon tiſ ealibz eelebꝛado nõ eſt
irregularis * hmre no cauetur et pene
ſut reſtrmgede ut de pe. di. i. c· pene . vñ
pontificalia nõ ſut de ſba oꝛdmis vel o ffi

cij· q; ſme eis qtlibz offieium fier p̃t· ut

ſpe. et cardmalis.quoꝝn opinonem hen.

notat mno. m deo c. medicinalis. Idem

boye · eredit eſſe wa. Qð aũt hoſti.ↄtra
riũ tenct in deõ. c. medicinalis.· ſ intelli⸗
gedu eſt ꝙ cũ ab officio ſeu oꝛdme ponti

o. xxn· qᷓ̃ m cipit·ſuſce nti regimmiſ. ad

hnicali id ẽ epali fuerit ſuſpeſus tuc offſico
oꝛdmis epalis ſe mmſcẽèdo ſieret irre⸗
Selars, ᷓ nõt genʒ elmus ĩ extrauag-

fi· ſu pꝛo bo· a pontificalibʒ.ubi dicit q; ſuſ

penſus a potiſicalibʒ ꝓhibetur ab hijs ꝗ

ↄſecracone miſſe ct mitro ⁊ baculo cele⸗

bracone et ſilibʒ nõ aut ab aljs puta a
miſſe celebracõne ſme oꝛnamentis potiſi
124 mes 218 AE
calibʒ eelebrare pemtetias dare et ſili bʒi

ſut ſibi alias ut pontiſici ꝑniſſa et de pẽ da
tibʒ ab eis puta ab oꝛdmuʒ ceelebracone
frontis criſmacoe baſilicaꝝ ſeuvgmuz

—ꝑ

qq ↄ petuũt ei rõe ſac᷑dotalis officin· ut ſen

tit ↄ poſt· extra de ↄ ſue.c.cũ dilciis:et ber·

wofi· dlo. c· ſane · Et ad dit Jo. caldrini
P eßus ſuſpeſus welm terdcus a potiſica⸗ .
libʒ ſi exercʒ o ffieiu ſacerdotis etiaʒ eũ

— —

potificalibʒ nõ eſt irregularis· et ſic mtel

lige dem mno:.ĩ deõ.c: medicinalis: vbi

dicit ꝙ is cui ſut interdcã tin potificalia

ſi celebratvel offieiũ exereʒ ĩ inferioꝛi oꝛ⸗
dme nõ é irregularis q; mre no caue⸗
tur et pene nõ ſut extẽd ẽde · de ſen · ex . i3
qui· li. vi. Verutn ſuſpẽſus ab officio ſa

cerdotali nõ poterit vti potificali etiã a⸗

liter qᷓ; mſſa qꝛ interdicto officio vno
oĩa ſibi cenſentur mterdcã q̃ ſme illo nõ
poſ explicare.hſme ſacerdotali officio
nõ p̈t explicare potiſi cale. Itẽ ſuſpeſus a

ſacramẽtoꝝ pee peoevel pticipacoe ſi e
lebrat vel dumis ſe nnm ſcet. hm hẽ· bo⸗
ye · nõ eſt irregularis ut ẽ expᷣſſuʒ in deo
.c.h celebrat:q; pticipare ſacramtis nõ
eſt oficij vel oꝛdis eo ꝙ ec laici ptiecipat
eiſde. Hi tn eſß ſuſpeſus a collacoe ſacra
mẽto ꝝ vl etia puatus tùc miſtrado ea

m officio ſuo ut ?us eſfſicètur irregulaiſ

mſ miſtraret aliqua ſme ſo lemtate q i
caſu necttatis ec laicus miſtraẽ pᷣt. ut p⸗
de baptiſmo· Filiter ſuſpenſus ab mgreſ
ſu eccie 'm mno · ſpe · et hen · boyc. H mtrat
ecciam nõ efficitur irregul aris. qdᷣ imtel⸗
ligewerũ mſi m eccia ſe dumis ingeſſeit

ut de ſen. ex · is cui · li. vi · Hie ſuſpẽſugs ab

aliq; certo officio ſi ſe munſcet alio o ffi⸗
cio qᷓ; illi a quo ſuſpeſus ẽ tũc nõ ẽ irre⸗
gularis. ut de ſen. ex · c · i. ibi · de miſtexio
ſibi medeo · Ide Io· anĩ deo · e · is q· ¶ Et
nõ gnaliter ꝙ de pſona mterdcã ideʒ per
oia dicedũ ẽ ſic de pſona ſuſpiſa q tale
interdem no di ert a ſuſpenſione. De⸗

cudo nota ꝙ ea q dcãa ſut de ſuſpeſione a

madice gnaliter intelligũtur q cuq; mõ
ſuermt ſuſpenſi ſiue ſmpliciter ſeu ad tẽ
pus determĩ atũ vel mdetermiatũ ſiue oec
rone ermis dfeckꝰ? wl mfame. Dutaãt

em do ckoꝛes tles durãte ſuſpenſio ne cele
brates eſſe irregulares nec poſſe cum eis

diſpeſari mſi ꝑ pã· ar· ad ·xi. q.in. c. ſ

quin pſbr. et dco-c. cu medicinalis. Doꝛr

ro ſi qʒ fuerit ſuſpeſus a canone h̊ fit tri⸗
plici rõe · Drmo rõe crimiĩs· et tũc ſi im
pliciter ẽ ſuſpenſus celebrãdo ſit irregu
larns. ut· xi· q. ij · e· ſi qs ep̃s ſliter ſi ſuſ⸗
penſus ẽ ad tpus determĩatũ tunc infra
illud tẽpus celebrando efficitur irregu⸗
laris · Si wero ſuſpenſus ẽ ad tꝑs mdeter⸗
mĩatũ cũ ↄdicoe donec ſatiſffaciat · Rcut ĩ

et mu. c.· ſic . et in clem · de deci · e. i · et tunc
ßm Jo · cal liez quida cõtra dicãt verius
tñ ẽ ꝙ ſic ſuſpenſus an abſoluconẽ cele⸗
bras efficitur irregularis q; in ̊ factuʒ
iudicis ẽ neceſſarii ut Habeatur ꝓ ab⸗
ſoluto. ut no.de eta. et. ꝗ· e. cu bone· et ſic
rũ fem hoĩs ſit necariũ ſeqtur ꝙ ad ſuſ-
penſionẽ dei canõ aliquid addit· ut 1 deo
c ſic.qd bñ ꝓbatur de puil: e · epoꝛuz · li ·

—

.v vi. Hi aut ſuſpenſus é cũ cõdicoõe donee

i. de Hijs q̃ fi ·a ma pte ca · tüe equũ eſt

tonẽ ꝙ; mmterĩ celebrado nõ fit irregula⸗

rS q; tlis vidᷣ ſuſpeſo dei tm ad quãani

addit canon nec ut habeatur ꝓ ſblata
factũ aliqdᷣ mdicis e necariũ et ideo di
cedũu eſt de eo ſic de ſuſpeſione dei tm cum

eadẽ ſit rõ· Siliter ſi è ſuſpenſus a cano⸗

no quo ad ſe tm ut excõicatus mĩoꝛi ex⸗

cõicacõne vel ꝓmotus ꝑ ſaltũ nõ eſt ir⸗

regularis · pmũ patʒ in deo. c · ſi celebrat ·

ſcõm patʒ.lij. di · c· ſ. ollieitudo ß hocvlti⸗
mũ ſane intellige du eſt ꝙ celebrãdo vel

officiando in oꝛdme ad quẽ ꝑ ſaltũ ẽ ꝓ

motus nõ eſt irregularis· Scvᷣo qs ſuſ⸗

penditur a canone rõe alicuiꝰ deſe ctus

ut e deſectus oꝛdmis ſic clericus ꝑ ſaltuʒ
ꝓmotus q; tũ ad oꝛdmẽ obmiſſuʒ cuius
ſi oxercet o ffieiuũ anq; illũ recipiat eſt ir
regularis ſicut prius dem ẽ de laico duui

ms ſe ſolemter mmnſcẽete. wl tlis ſuſpẽ

ſus eſt rõne deſeckus alteriꝰ ſcẽ bigamuſ

ille gitimus coꝛpe viciatus a nõ ſuo eßo

vel añ legitima etatẽ oꝛdmatus Et in I
caſuꝰ coꝛdant omes doctoꝛes ꝙ tlis ce⸗
lebrado nõ ſit irregularis q; ̊ nõ mue⸗

nitur expſſum ĩ mre· ut de ſen ex · e. is q ·
li · vi· et ideo tles nõ meurrũt nouã irre
gularitate ſi celebrat an diſpenſa conem

obtẽta.et q̊ pu at rõna curia. qꝛ; cũ im cu⸗

ir regularit atẽ qꝛ eelebrauit ĩ loeo mmter⸗
deo tũc tlis ex noua celebracoe poſtea
facta ĩ loco nõ interdceo nõ incurrit no⸗
uã irregularitatẽ cũ ̊ nõ ſit expᷣſſum in
mre · ut deõ · e. js qui · Tercio quis ſuſ pe⸗
ditur a canone rõe infamie wel ſcand ali
et tlis celebrãdo nõ efſicitur irregulariſ
ut extra de cle. pereg. p totũ · peipue. c. ij.
et de Homici · e· ex lris · tůc on· ꝓPe no elt

ſuſpẽſus quo ad ſe et quo ad alios. ut

pz deo e · ij. Vñ dieit hen · boye · q ſuſpe⸗

ſi nõ quo ad ſe h quo ad alios tin lc pe⸗

regrmi et ign oti cliei tles non ſut ſuſpeſi

quo ad ſe nee ab hoĩe neca iure et iᷣo ſi⸗
ne peco celebrare pt dummodo eſſent

in lo eo ubi celebraè poſſ. ent ß plebes ſuſ

peſe ꝓ hibite ſut audire eon officia m
mno. et ideo illi bñ faciũt abſtinẽto ꝓpt
mfamiã q; p̃t eſſe ↄtra illuvl ut ſcad alũ
euitet᷑ nõ tñ peccare videtur poſtq; tlis
ſac᷑dos peregrinus a p̃lato eccie i qᷓ ce⸗
lebrat adnnſſis fuerit q; ſbditoꝝ non
eſt dimdicare vtrãũ ſe legitime ꝓbaueit

ſacerdotẽ ĩdoneũ · Ex dictis ec ſequitur

ſm mno.qꝙ illi quoꝝ crimĩa ſũt no toꝛia
qui etiã poſt bmtẽuã ꝓhibentur celebra
re ꝓ ter ſcandalum et mfanmna. ut de co⸗

Ha.· cle· et mu · c. · ſi celebrat añ diſpeſla⸗
cone nõ mmeurrũt nouairregul aritatem·

ria madatur cũ iã oꝛdinatis ĩ ſu dictis

defechibz diſpenſart mi dieit de irregula⸗

ritate quã incurriſſent ex celebraco e an

diſpenſaconẽ. ut patʒ.lviidi.c·aplica. ex

c.cœæno m anẽeſeʒ · Stilus aut curie attẽ⸗

den dus eſt. ut de cri· fal.c· qᷓ; gram· Nec

obſtat ꝙ oꝛdmacõ iã facta an legitimã
etate vel a nõ ſuo ep̃o fuerit ceũ peco qꝛ
pnecipalis cã ꝓpter quã dieimꝰ tles ſuſ⸗
penſos eſt defeckus nõ pecmergo rõne
deſeclus nõ crimĩs tlis dʒ cenſeri ſuſxen
ſus et ex hac rõne puto ꝙ lieʒ irregu⸗
laris ex celebra coe dininoꝝ ſit ſuſpẽeſug
a canone ꝓpter Hmõi irregularitatem.
ſi t alias nõ eſt ſuſpenſus a iure vel ab

hoĩe puta q; fuit abſolutus ab excõica⸗

cõe vl ſuſpẽſiõe hnõ fuit cũ eo diſpeẽſatũ

m irreglłaĩitate· vel ec nõ ſuſpeſus ↄtraxit

t ex allegacoe quã facit intelligẽ viðꝛ

etiã de no tono ſoꝛmicatoꝛe qðᷣ pui eſt to⸗

nere. et að nõt m. c i· de ſen . ex · li . vj. in⸗

telligatur de notoꝛio ſoꝛmcatoꝛe an pem
etia eelebrate ne vid eatur ſibiipji ↄtm⸗
rius· tn de rigoꝛe ſola pemtetia nõ tollit

ſuſpẽſonẽ canoms in notoꝛio ſoꝛmcato⸗

ritur fem indicis ut e̊ dem ẽ deſuſpenõe

a canone donee ſatiſfaciat.ſ̊ abſolucoe
facta a ſenteẽtia canoms a qua p̃t hoc ca⸗
ſu ep̃us abſoluẽ q; ↄ ditoꝛ canoms ſibi
nõ reſeruauit ſi pemtet remanẽte irregu

laritate quã ↄ traxit hmõi ſoꝛmcatoꝛno

toꝛius ex celebracoe diumon. Pic ennmn

inno. ꝙ tlis celebras anq́; pemiteat eſſi⸗

eitur irregularis mdiſpeſabilis nᷣ ꝑ pᷣa
ſed anq; ſecũ diſpẽſetur ſi celebrat pem⸗
tes id ẽ om ſſa ↄcub ma nõ cotrabit no⸗
