tione nature vel debita Rue empta ſoluz⸗ titur foꝛtune vñ qualiter omis talis lu-

ꝗð q; nõ potuit necrio poſſeſſiões vendi
didit. aut alia peeumã ſubvſuris accepit

vel domũ ſuãvilius vendidit aut aliã co

duxit et ſie de alijs · et tũc vſumrius indi⸗

dus eſt ꝓhibitus m leges et quõ obli⸗
gat ad reſtõ em dẽm eſt ſup. Hᷣedᷣo turpe

lucrũ d qd acqmritur ꝑ ea q pumutur a

— —

ſtmcte totũ danũ tenetur reſtituere · co⸗
idat in hi tho rich.ſco. et ray. meõ hwi⸗
eeſt. q; dam illius cam efficaceʒ dedit. Se⸗
ccũ do p acens et mdirecte ut qnõ eſt co
ſecutus lucrũ qdᷣ ex pecũia intẽdebatvel
ꝛſeqm potuiſß· h tale danuũ reſtituere nõ
tenetur mſi oo mõ quo taclum eſt ſupra
¶ Toreo pncipalr reſtitui dʒ ome liceite
acqmihtũ Iy nõ detentuũ qð alteri debet · eu⸗

onatus· execitiũ illoꝝ q pugnat ĩ arena
ſiue in duello ac meretrieiũ leno eimũ ſo
lutarũ pſonarũ:et taliter acqmſita reti⸗
neri pnt in vſũ acquirẽtiũ excepto qð di⸗
Nuũ eſt ſu de meretrieio a lenoeimo· In
aliqiubz ca ie lend epdets & ſi
talibʒ lueris ſuꝑ eſſe pnt ut eadeʒ diſpen⸗
ſent m pias cãs· Terco turpe lucrũ djei
Pt qð acquiritur in mtneamẽtis eo ꝙ lu⸗
inſmodi ſut res date ultia wlutate ad dus ille ꝓ Hibitus ẽ. ut ex · e · ti · p totũ. et
biſpẽſamdũ paupib vel ecomẽd ate ald tde ſ idẽ eſt iudiciũ q; mãmona mita ts
aſeruãdũ ad quaſcũq; pias cãs.ſſteʒ im⸗ elt· QNuarto turpe lucrũ dici pᷣt vſura me⸗
ſrumẽta vel carte ſeribarũ aut teſtamta talis de qᷓ etiĩ dem ẽ ſup. (uto turpe lu⸗
alioꝝ ac libri mercatoꝝ a llia ſic etia re⸗ crũ wcari pt omis illicita mercãtia· Rue
ſtitui debet deme tributa wl exactõnes ex intencoe utpote ꝓpter cupiditatẽ q
tebite honeſte · iux illð math· xxij reddi ßm Aluarũ wndere carius q;ᷓ ematur cu
t qꝗᷓ ſit ceſariſ cæſaria ꝗᷓ ſit dei deo · S il x· piditatis cã ðꝛ turpe luecruʒ· ſoc etiã pla⸗
pyaulꝰ ad rõ·xiij· reddite oĩbʒ debita. cai ne pʒy xiiij.q/ iin· c· quicũq; tpe meſſis. ſi⸗
tributũ tributũ · eui vecigal wecti. et ſeq ue enã ex pſona qma clicis è interdcãa.·
tur. nemĩ q cqᷓ; debeatis n utac.¶ Quar⸗ ut ex ne cli.wel mo.c.i.et m clem de vi. et
to reſlitui dʒ ome nõ licite acqntu qð al⸗ hon. cli · c. dyo eeſams.lxxxviij. di. nego⸗
tori debetur · ſic ſũt bona ꝗᷓ ſuecedut alns ciatoꝛẽ· ſiue ex tpe ꝙ m quoſdaʒ turpe
tevluris ſurtis rayms ſmons et ſie de lucrũ ẽ qn ſit tpe mmterdcia feriato · ex de
alns. q ſy talia no ſmt p eos illicite acqd ⸗ et. c:iet. . ſuie etiã ex loco. quia ßm ſi⸗
ſta mpie . t qꝛ ad eos muiſte res ille dam mercari et lucrari in ſacris locis
ũt quo damõ plus q; H q́ mala turpe lucrum ut. lxxx vm̃j. Di. c. oiciẽs. q

puenera turpe luerum · ut. lxxx viij. Di. c:eicies . qd
Aaplſin aliqui textus Hnt. Itẽ facẽvel vẽ⸗

+☛— —

— —
.

A— — —

la acquiſßerät reſtitué oblig atur eito eapſinaliqui textus hont. ts facevelx
na illa ad eos traſire videãatur eũ onera dere fucamẽta et ſilia quubz vane mlierea
bita ꝑ legeʒ vᷣmã vel PHuanã aut ꝑ miu⸗

ſarũ ꝓmſſionũ. uerũt tn Joan. voſt.
neenõ et alij plures. ex de vſur᷑ · m. c· tua ſta ſtatuta ciuitatũ. Et gnᷣali lucruʒ ae⸗
nos. vtrũ herdes tles reſtituẽ teneatur quiſitũ in caſibʒ nõ cõceſſis ſic lueruʒ ad⸗
expſonailloꝝ qb ſuedut an ex bſo⸗ uotacomms velmecdienernlium in caſt
vaqpria- cet rndẽt ꝙ ſi tales in extremis nõ ↄceſſis· ut e de poſtulã.p totu/tale G
fpemtẽtes T abſoluti deceſſerũt reſtituere luerũ oĩm pdeoꝝ ym quoſda ẽ paupib,;

diſt nſandf,. lz de rigoꝛe iuris ad hoe n5
ten eãtur · ꝙ th maxmme ten ẽdũ ẽ qñ tali
luero ſupeſſe mode pnt. q; mãmona in⸗
iquitatis ẽ
m ẽpeõibzvendicõmbʒ ae alijs 2 tractibʒ
per medacia piuria cireũuẽtiones fa ſſas
ↄnnxtion es aſilia gnaliter queri pᷣ̃tvtrũ
qð ↄuiter in ↄtractibʒ aliquid dminmt
vwel excedit iuſtuʒz pᷣ Peiũ ſit illius m deũ a
quo fuit illi eite acquiſitũ à reſtitui ſit ne⸗
ceſſariuz · Ad ̊ dᷣm m geral ob don et
alios doctoꝛes non omis exceſſus ſeu

dimmucoõ inſti pcij ẽillius a quo ẽ Habi

—,— —

tus a acceptiis nec wndie cari p̃t a dante

q nõ aufert ius ad muicẽ ↄ trahedi·xni ·
q · v · c.nõ ſane· et H̊ quadruplici rcone

H· de hijs qᷓ lucmtur aliqs

pbari p̃t. Drimo mcõe pacis 1ſalutis ·

qð eni ex vſenſu ae dui ſtatuto ac ꝓ vti⸗
lit ate zui oĩm Peedite ex ipo robur et e⸗
quitatẽ obtinet ↄuis iuris · h duis coſen⸗
ſus ac recta racõ diſcretaq; conſuetudo

vult pnon oms exceſſus in talibz reſti⸗
tui iſt necriũ · tũ q; ſic expedit paci tpali
nã alias in finte querimome ⁊ litigia ex
Pmõoi oꝛirenturtũ etia ſaluti ſpuali oĩim

ꝙ cũ diff eilimu hit ab Hmõi exceſſibus

cotra cluũ ſe totaliter depurare . et max'e

—

m hoĩbz imp feckis lueris mnhiatbʒ ex qᷣ⸗
bus et im qubz maioꝛ ps hoĩm coſſſtit pi⸗

culoſiſſmmũ ojĩm eſß ſi nl Hmõi e ceſſuuz

ſibi wndicare Tretin ere liceret. H me die

—.—

ſeo ⸗ m. n di xv. qp eqlit as comutatio⸗

nu et tractuu nõ Pſſtit; mdiiſibili me

dio h in illo medio qð »mutatiua inſti⸗
cia reſpicit magnaæ & latitu do.et mter il⸗
lam latitudmẽ nõ attingẽdo puctũ mdi
mſibilẽ eqͥualẽtie rei ⁊ rei in quocũq; gra

du citra extrema ſiat iuſte fit· q; quo ad
hoc comutãtes ⁊ cotnahetes in diuiſibi le

medui attinge qſi im poſſibile eſß· qᷓ lati⸗
tudo medij patere p̃t pᷣmo ex 1eS* pol⸗

tiua qꝗ ↄtra ctũ reſcindit n⸗ vtrahes decipi

tur vltra medieatteʒ mſti ỹÿ pen· nlomus
tn mpra illud ſi ex aliquo appareat min⸗

ſticia m ↄſciẽtiã reſtituco coꝛreſpen dẽs
kieri dz Hedo ex vſuetudine appꝛobata
ex qua relmaͤtur a qyz ip̃is zmutatibzʒ ut

penſata mutua nccitate reputãt ſibi da⸗

re mutuo eã qualens Hmmemde rtaceipe ·

dura eſt enj mter vĩes cõtractus eſſe m
qinbz trahetes nõ intẽdant aliqd de illa
madmiſibili iuſticia remittere ſibi mutuo
ut ꝓ tanto omem ↄtractum aliqᷓ dn aco
ↄcomitetur. hec ſco. Ocoon naecone dume
ↄdeſeenſioms ꝓuidetia nãq; di poſt la
pſum ꝓthoparetis in pluribʒ huane; in⸗
fſirmiati ↄdeſcædit · nee exigit ab ea qc⸗
quidᷣ? pfecte ac rectiſſme eqͥtatis.vn-
recka raco docet ꝙ aliter regẽdus eſt ac ac

ducedus mſirmus ac aliter ſanus. et ex E

Hoẽ deus ſoſe lapſo nõ imputat ome

vieiu ad moꝛtale pecm.cũ tn m bõöuen.
m. jj. di. xxi. et m alios doctoꝛeſ 2uiter. 1

agdam m ſtatu mnocene peccare nõ pote⸗
rat n moꝛtalr. tn ꝓpter pfectõem ſtatus
et reglam rectitudmis in ꝗᷓ poſitus erat
a qua etiã cũ nullu Hret impellens exire
nõ po torat n diumã iuſtieia ↄ tẽnedo ſua
mnocẽtiã ſedado et natura ſuã coꝛrüpẽ⸗
to q omia faciut p ma culpa ade nõ vem⸗
alem ſ̃ moꝛtalẽ fuiſſe· nec aliter eſſe potu
iſſe· Nüc aũt veniale pecm ẽ pter ynpul
ſionẽ et ꝓmtatẽ qua Hh Hʒ ad illud.ſed
pmus ho nullu habiut impulſu q ijn oo
nullus erat motus brutalis Nld⸗

raconẽ. peẽm aut 2mſſum e cũ u deliberaco
racõms ubi nulla ẽ ꝓmtas no ßt eſſe mſ

moꝛrtale · Sed ad cepta redeamus ↄſtat
aut ex duma ſepturae qp mapma⸗ aec ſurtũ
ac oĩs delibem ta vſurpaco rei aliene in⸗

uito dno ẽ moꝛtalis culpa. & exceſſus in

hmoi p Penjs nõ ẽ ſp; rapma furtũ velvſur⸗

paco rei aliene e· erco rõne mutuedcoꝛ⸗

dacois. q; ꝓpria ſoꝛma raco ↄmutatiui
cotractus exvtriuſq; ptis li libero ac ple⸗
no ↄſenſu jmchoatur et rectiſicatur rita p
emptoꝛ ſibijvult plus rem emptã qᷓ; Peau
eius. et ecotra venditoꝛ pᷣceiũ · vterq; etiã
ex pleno »ſenſu mtedit alienaè a ſegpri⸗
um dyium rei ſue id e in alteru totaliter
traſferẽdo et ſi mn aliquo defraudatur ci⸗

n tñ exeeſſum enoꝛmẽ lege vðᷣma vel hu⸗

mana ꝓhibitũ · vult tñ nſommus cotra⸗
Lũ eſſe firmũu · et ſic totũ abſq; p̃cio dna
re potuit ſic ꝓ mmoꝛi p̃eio vende potuit ·
uarto nmeõne hüane eſtimaconis que
quið incerta ẽ ad mere iuſta pᷣcia pᷣtaxa⸗

da ac ad pciſe diſeernẽdum exceſſus er

4 4
— — —

4 = — —

7
=2 —
S=S —

le

3

tſectus iuſte pen ꝓpter ſoe l; in aliquo
bpeiũ minuaturwel excedat nulli tn ꝓprio
vVel 2 ui iudico conſeri dʒ p enomm exceſ
ſu mſi reſpectu midienj nii recedet a mo de⸗
rnn tia inſti peñj ſub ↄpeteti latitudie mẽ⸗
ſunãdi. S: obiciat aliqs ꝙꝙ quicqͥd in cõ⸗
tractibʒ e illicitũ et pecm ↄtra iis diumi
cc vidᷣꝛ· et ſic nullũ robur ab eo obtinere
moeretur mo potiis oppoſituʒz. ꝓJPter q8
nullus illicitus exceſſus p̈en p̃t a ure diʒ
umo acq iuri peccãti illo · Ad dm m
qnhardmu in tractatu de reſtõne. ÿ m
Hmõji ↄtractibʒ peipue duo ſut ↄſiderã⸗
daa attededa- Drimũu & intrin ſeca affe⸗

elo ꝓ quato vult ſeieter m eꝓxrnmmu aliqᷓ;

— . .

mequalitatẽ ut ſcʒ ĩ hmõ 2trac libz me⸗

lioꝛe ptẽ hoabeat qᷓ; px-imus et ꝓ tanto
aliquid H; de minſticia qᷓ ſi nõ è moꝛtalis
ucieit aut , atricoez pnialem ſanſ⸗
fac õeʒ aut ꝑ purgaw:i gnẽ ſica cete⸗
vemalia expiar Seᷣm extrinſeca a⸗
Aio mereãtie qᷓ he; m weri dica eſt macoʒ
p̃en ſui ↄtineat aliquãtulũ mequalitate
in reſectu tñ ad ↄue ſtatu tü et ad ↄ de⸗
ſcenſiuã dei legẽ et ad liberũ ↄſenſu ↄtra⸗
hentiũ nõ H inequalitatẽ ß potius beni⸗
Ign am ⁊ ceſſoꝛia equitatẽ.et jdeo qntuʒz
tin et firnitatis alias eni omis h mõi illi
amis cxceſſus peñ eſſ in acquurinly aul⸗
pa moꝛtalis· q; eſh uſurpac rei aliene
inquãtũ aliene tenẽtur etã qiulibʒ oem
tlem exceſſum reſtituere. et lic om etʒ qᷣ H
ni reſtitueret danarotur q' eſſet dun ſſi⸗
mu ac pᷣſuptuoſu affirmare. z ꝓpter pui
tatẽ affectus mcliati ad tꝑalia ac ter
prauitate talui 1 mu taconu ſecurius ac
inſtius eſß omnem tlem exceſſum ſciéter
Wetmatii ſi alicuius qntitatis arpp ciabilis
oſſ reſſituere dfraudaus aut p aabus
illo paupibʒ erogare ſi parui valoꝛ
eſſet qꝛ in plus ꝓficêt fraudato n1ibe
graui mopia laboꝛaret. Serũtñn qð falſis
menſuris regulis xel poderibʒ miuſte ac
quiſitũ ẽ reſtitui dʒ ſi fuerit alicuius q̃n⸗
berlbʒ erogari.Ad laude dei
¶ RKuid reſtitui debet racõne erroꝛis

onmis ae p quẽ fie tit

dis pau⸗

dẽnacõms in certitudmis et dnati⸗

”õ
—

On fur. a. exodᷣ.·xx. babitco
m mone pᷣ cedẽt de duobus
gnibʒ debitoꝝ ad reſtõnẽ ob⸗

ligantiu. Jam ꝓſeqndu eſt de tereo gn e

dobiton qs diei pᷣt lucrũ illicituũ ſeu alie⸗
enu ad qð reſtituendu obligatur qs qᷓ⸗
druplici acõne. Primo mcone erroisg
P quo talis regla dari p̃t. ome acquiſi⸗
tum a dãte p erroꝛẽ pſone cui datur re⸗
ſtitui dʒ. Dro quo ſciẽdu q triplex ẽ er⸗
roꝛ ad reſtõem obli gaſ. Drimus e erroꝛ
pſone cũ ſc; dat vm credens dare alteri.
tũc em reſtituen dũ eſt dꝗtiwl ei ad quẽE
dantis inten co ferebatur ſic ſepe dtingit
m improbis queſtoꝛibʒ de ꝗ bz vide ſuß;.
cdᷣs eſt erroꝛ ſoꝛtune ut qꝛ credit dare
paupi ſed duꝛes ẽ cui datur tũe etiã non
tranſpertur dnium in reeipiente m ſco.
m. iiij. qꝛ nõ ẽ ibidẽ m dãte wlutariu ꝓpt
2dicms ignoꝛãtiã quã reſpicit i dado
utz ſuß· ubi agitur de queſtoꝛ bʒ. Tereiuſ

eſt adieõis aſp oſite ut q; crodit on nnſ⸗
ſam celebraturũ wil tricenariũ fac turuz

et nõ facit.tuc e ſi receptori vſtat de ⸗½
Aiſa intoneõe dãtis ꝙ ſcʒ aliter nullo mõ

—

dediſß. Hm quoſoa obli gatur ad reſtitu-

enduvel ad ſupſendũ p ſewel alin pm
datis mtonco em. Naco hHuius ẽ q; cum
res in iſtũ nõ trã ſeat mſi eo mõ quo dãs

—

mtedit traſferre ſi dicõ nõ ẽm ipᷣm res

tranſferri nõ p̃t. Alij wro dicũt exquo
illi pſone ſimplſi data dare mtedit quã⸗

—

—

us no ſubſit c ꝓpter quã dare mtendit

mchilomſus donaco manet n̈ ca illa non
ſolũ eſß cã motiua vel finalis. j etiã ↄdi⸗
tio dãdi ut ſit ſen ſus. do tibi ſi tu es bonꝰ
l li facis hoc.aliter nõ. H̊ ꝓbãt ꝑ ſile ut

ſiqs dat alteri centũ libras quia credit

ip̃ᷣm amicuũ ſuu et tñ nõ ẽ tũc nõ tenetur
reſtituere mſi das ad dẽt 2 dicem.ſ ez do
tibi ſi tu es amicus meus. et illius opmi⸗
oms fuit geral. ob doñ. S, pmn dicũt hoe

nsð eſſe ſile qꝛ m pmo caſu dãs mtõdebae

dare deo a cultui eius potius qᷓ; ſvĩ p hoe
mtedes pcumre bona ſpualia a quibz in⸗
iuſte fraudatur· Hme m Innoeet hoſti.

ypocrita qͥ multa ſ noĩe viri bom qſiut

tvem. tñ q; data illi m ut ea ad qᷓna⸗
tuna melmat no paſſim h hm oꝛdmẽ rõis
execucom demadet · ꝓpterea nõ omis de⸗

L oabligatur reſtituere q; p fraudem ad e⸗
ptus ẽ. vel ſaltẽ paupibʒ diſtribuẽ . Se⸗
cũdo obligatur ad reſtõem mac e de⸗

na coms q; ſic fur ⁊ ↄſiles nõ tm ten ctur
yeſtituere ablatũ· eta 2 dẽenacõnem ex
illo debita. Dro quo talis reglad ari pᷣt·
Omis pena a indi ce iuſte ſmata ſb debi⸗
to reſloms ẽ ſoluẽda.ex qua ↄcluditur
ecotra rio ꝙ nõ eſt ſolueda qn nõẽ ſon⸗

er

tentiata nee anteqꝙ; è ſmatan ex cã aliq

xberetur aut n iure ſnnp lr ec̊ ſtatutum
ea ſo lui lʒ non eſß ſmata. na ↄuiter pe ne

muris poſitini nõ mtelligũtur eſſe ſnnplicit

inflicke ·. h ſolu oꝛdmate· ut ꝑ iudiceæs o⸗

dine mdiciario mligatur. alias qmlibet

homicida quãtũ cunq; occultus moꝛtali⸗
ter peccact nõ reſtituedo curie omia ſua.
et nõ o fferẽdo ſe iudici ad ſupplieuʒz qðᷣ
iĩcide leges ſtatuunt · Et ſᷣm ray · m hoc
caſu penavmus nõ libemt alin· utz. xin · q;
j. cu xuotiſſnna.
a ponutur caſus de hoĩcida m quo pᷣmo

ꝛangé pt ꝙ facto homeidio nõ capiat
nee etiã bona ſua et tũc talis licrte fugs

t et bona ſua alibi aſpoꝛtare ac alienare

quãdin ↄ tra eũ ꝛ bona ſua nõ fuerit ſmſa

data. S edᷣo vero tinge p̃t ipe capiat
ſz nõdũ ↄtra eũ ſnia data ſit.· er tũc dieit

anthom. de butrio · ꝙ ſi peẽm eius ẽ occul

tum nõ ecat fugiẽdo q; nulli dm o qy
ſe ꝓdat · Si wero maniſeſtũ ẽ tũc moꝛtalr
peccat fugiẽdo· ꝙ hoc fac glo.di · i. ijn. c.

ius gentiũ · q dic illu peccare captuu qui
ſugit a dño ſuo ſi bellu ẽ iuſtu· poꝛro liez
fugiẽdo peccet ſe tm reſtituere nõ obliga
tur q; ↄtra e nondũ ſma lata c.·f. de do.
.l. poſt ↄtractuz. et.l. dnaco es· ¶ vltimo-

atur. ema 2 tra oũ iuridicæ et ↄtm omia
bona ſua data eſt et tũe nee ſe deſen dere

r KN.ℳ= ——
Ad maioꝛẽ th eindeæ

Tereõ dem q; 2 tingẽ ᷣt ꝙ nõ ſolũ capie⸗

nee fugere p̃t nec enã bona ſua a mambʒ

iudicantis alienare. qð ſi ſeeerit omia bo
na ſua reſtituere o blig atur et alij ſil qᷓ
eadẽ auſerrẽt · hinec apls ad ro· xiij· ait ·
qui ptãti reſiſtit dei oꝛdma com reſſtit et
ſibupi damnaconẽ acqmrit · nee etiã polt
ſnmjaz moꝛtis in eũ iuridice datã pt moꝛtẽ
mfſerenti reſiſtere. q l; homo naturaliter

——

imelmetur ad reſſtendũ mferenbz ei moꝛ

fwſto fui e Heita ß q ſer ef wbito moclem⸗
mine acoms· et hoc ſenat bal. de puſio ·
imo qmdã eredunt ꝙ hi iuſte ↄdẽnatus
tralis m clem· de ſen · et re indi ſup vto· p

vio lentiã· ubi et a 2ↄ coꝛdãt multi do co⸗
res cũ glo.·q dic ꝙ ſi captiuus ad penam
vel piculuʒ moꝛtis relaxetur pᷣſtito iuma⸗

mento de redeũdo ad carcere-tüc h moꝛs

eius miurtoſa nõ tenetur redire q; nra

mentuũ e tm legen ature· utz · xxij· q/ iiij.
.C. ultio. V· qquis · et de H plemus pʒ ſu⸗

pm. ubi agitur de periurio Si wro moꝛs

eius nõ oſſ minrio ſa tuc redire tenetur

ꝓter mmamentũ. eadẽ eni raco e cogere
vjðr ſma mſte lata heut licitũ una mentuũ
ſith nõ unaſß nee woto ſe ſrmxiſ tune

hm pau. ſi aufu get aio pemteẽdi no pecca⸗
ret nec redire tenetur · duruz oni vidꝛ m

eudem determmare ꝙ homo ſe dz vlt ro⸗

neus offerre moꝛti enã iuſte mſicte qn

p̃t aliter ſaluaria pemtere · ſecus tñ eſt ſi
non mtedit ſe emedare. Wl ſi ↄ ſaẽtia di⸗
Nante de ſe emendã nõ ſperat · l onat.
tuc en aufugiẽdo moꝛtalr peccat et ad

redeũduʒz obligatus ẽ. qꝛmagis eligere

tenetur iuſte moꝛi q miuſtevmere. vnde
et ſe redimẽdo ꝑ pecumã et ſic indicẽ coꝛ

rũpendo moꝛtalr peccat. et quicũq; index

U.—,

ꝓcurato: aduocatuſ l alius peibz mu⸗

factoꝛẽ uat ne codenetur moꝛtalr pec⸗

cat. n ꝓbabilr ſperaret emẽdã et quicqkcld

m ge⸗ ccepi 1 paupibz eſt erogandum-

1

ſtetuco em lucri

detinétur aliqn quoꝝ veri dñi nõ muemuũ

tur. licez diligeter queratur ſeu età ojno

ig noꝛẽtur er illa in pias cãs ſut erogan⸗

da maxnmne in alimonijs pauperu et re⸗
tempeo e miſerabiluũ pſo narũ captiuon·
ut ſic ſm ſco · m.iinj · di · xv · cai nõ pᷣt red⸗
di tꝑal ter eid ſatiſſi at ſpũaliter qð tũe

maxje ſit q; paupꝑ es lo o xp̃i ſuceedunt

Torco pnᷣeipalr obligatur ꝗs ad re⸗-
llicitivel aliem racõe m2-
cerutudmis queda enĩ meerta et vaga

—— — —— — —

N

e

n’;
0

1

e⸗
„.
d⸗
ue

v

S; p quẽ tls diſtribueo reſtitueo fieri

— —

d dmerſe ſüt opmiõ es · quibʒ tñ dmmiſſis

c breuitatis ſlante malicia tpis ut nuc
Preuiter dom e. ſi ad reſtõe; oblig atufſ

adhuc ↄpos ra cois et potẽs· tuc ut diẽ

ras p manus cuis debeat talia paupibʒ
diſpenſari· RKñdeo ꝙ; non muem aͤs ne⸗

celſario mediatoꝛ ſit determatus in iſta

paupibʒ; diſpenſando mdã aut doctoꝛ
ait ꝙ ↄſeſſoꝛ vel aliqs alius ea diſpenſare
tbet de cuius ſid elitateille ↄſidat. michi
aut videtur ꝙ tis ꝑ ſeip̃m ↄſilio mchilo⸗

mmus bomviri ̊ paupibʒ erog are pᷣt·

poſſet de cums ſidelitate pᷣſumet qͥ tñ libi

—õ ——

appꝛoparet vel in alios vſus co uertẽt q;

deberet · vñ lex dmma qn nõ ligat pſona

tuc ſeqnda ẽ rõ natinalis qᷓ dictat q; ho

ꝗ aliqd tenetur magis reſtituat paupi⸗
bus p ſeip̃ᷣm qᷓ; ꝑ almi· cõ ſili tn bomviri

nõ exclud edo ̊ potius meludẽdo. hec
ſma ſeoti qᷓ viðꝛ ra cõn abilioꝛ.nee obſtat

a d n,de wnce
ſtam dioc.· debent ea iudei paupib: xpia⸗
ms diſlribuere. q capln illud loqᷓtur de
mdeo non de xpriſtiano:cuius aũc kłas et

diſpenſaco quo ad paupes xp̃janos ab

occia merito ſu ſc a Hetur cũ m llo cau

coga ad h̊ miitus qlis ſuſpico m xpia⸗

nvno ſideli merito ceſſare dʒ. et ſie eßus noõ

Pʒ ſe de talibz mtromittẽ n in defecuʒ vel
mſi vbi ageétur i mdi eo ↄtra no letẽ pau⸗
peribʒ erogare· Cõcoꝛ· Jo. mo· jn. e. qua⸗
ꝙᷓ li.vi. de vſut᷑.et Inno· æ de emu· ec· in
.c. q; pleriq;· Si vero taliter obli gatus
laboꝛat in extremis debʒ mſtitu ere ac de⸗

yvutare certũ ac ꝓbu executoꝛẽ illius re⸗
ſitueois.· et hoc vnü vel ylures· et tüc ta⸗
liter imſlituti ↄmiſſum offi eiũ ſidelliter ex⸗

eqm debet ſiue in reſtituẽdo ſiue jin pau⸗
peribʒ diſtribuẽdo. ſiue etiã uiſte acqmiſi
ta in teſt amtis relicta pauperibz pps
cãis quo eitius poterũt pᷣm volun tatẽ te⸗
ſtatotis diſpenſando ut pj xin· q nj· · dẽ
iaicis · m fi ubi plane de j. et hee eſt ſnia
Archiö. oc ets no e de v. ſi e cui tib.
n glo q m cipit · nõ mtelligas · ſi tñ lomõ⸗
executoꝛes ijn ̊ neg ligẽtes et infideles

oceſanũve pillu cui ipe cõmſerit · ut p;
latius ſupꝑms m q̃rto pᷣcepto ubi agitur
de execucõ ne teſtamti mfra quatũ tꝑs ſi⸗
eri debeat. Di demq; talr obligatus nul⸗
lum reliquit executoꝛẽ qͥ miuſta reſtituat
tũc lo cũ hʒʒ ſnĩa·ray. et hoſti · qͥ dicũt ꝙ H
reſtituco vel diſtriburo ſieri dʒ aũete eßi
vel pemtentiarnvel etiã capellam eius m
cumis dioceſi illa muiſta ſut habita. et
ſonat dictſi.c.de lay is ¶ ¶Quarto pn‚ci⸗ C
paliter obligatur qͥs ad reſtõnem lueun
illieti vel alem macoe donacoõis. Dro quo
ſeẽdũ ꝙ ſco m. nij · di · xv. de tali don aco e

fuer int tüc debet pelli El ſuppleri dz ꝑ di⸗

tlem pont ↄcluſon. ꝙ dñs alicums rei
non ꝓhibitus a lege wel ſupioꝛe a cums
wlutate depen deat m donado wel traſfe⸗
rõdo donare p̃t rẽ ſuã alteri wlẽti recipe
qð ꝓ batur. q; exquo p actus woluntatis
ſuit dns ꝑ woſũtate potuit ceſſare eſſe do⸗
mm us et alms vult recipe . & pᷣt mcipere
eſſe dns· et no ꝓhibʒ aliq̃ ea ſupioꝛ iſtum
deſmore et illu meipe eſſe dum. Ex quibz
vbis eli eitur ꝙ tria requruùtur ad uiſtaz
donacoer ita ꝙ reopiẽs nõ obli getur ad
reſtoem Drmu ẽ ꝙ ſit liberalis traſlaco

x pto don at 8 q nõ eſt m tonacoe uiſti⸗

cia vel uſta tranſſaco ſi dnas non more
Rberaliter donat. qdᷣ dupli fieri pt. Drjio
ignoꝛatiam non onmn more liberaliter
donat qu ex ignoꝛantia donat hecut do⸗
nant ſurioſi freneuci men tecapu. ebrio⸗
ſi et ſiles · q iam in eis noõ regnat liberum
arbitriũ. vñn ym uma furioſus dare no bt
q; ↄpatur mfanti ꝓpter deſectum vſus li.
ar. heut ne fecare pot. bme xv.qi⸗c.
merito. ut itaq;· ſubditur.mens vero

à lien ata furoꝛe cũ ſui ↄpos non ſit coꝝ 4

admttit reatũ nõ ↄtrahit.· q facultatom
delibera di nõ Habmit. vñ pupillo furi o⸗
ſo in maleſieijs ſböůuemtur· ut nõ eis un⸗
putẽtur ad penã q ex mẽtis delibemcone
nõ peeſſerũt. ibi. et m cle de ſvjcidlio e.
ſi furioſus· ubi dic glo.ꝙ talis q;diu ſu⸗
rit pati pᷣt muriaʒ ſ̊ nõ facẽ.et qð p eum
ſit hetur pinde ac ſi caſu aliquo accidiſj
ſme faclo pſone vñ ſi damnũ aliqð d at
nõ teneturſ. acquilia·ſ̃ eſt pinde ac ſi qͥ⸗
drupes feciſß wel tegula cecidiſ· ff. ad.l.

1
9
4 —

acquil. 1 R acch c ner ide ibi ð: qð
infans vel ſurio ſus pdidit aut coꝛrupit
imnpmtuz é ecẽ ſi hoĩeʒ o cciderit· cũ alterũ
mno cetia cõſilij alterũ wro fati mfeli ei⸗
tas excuſet. Et ſile dᷣm de dom ente qᷣ
ſic aliqn in ſomno loqtur ſic aliqn etia in
ſomno agit. Dinc etia m ſᷣ. c. R fun oſutz ·
twtermat clemẽs. v · in deil. vi en. ꝙ furi⸗
oſus infans doꝛmies ali occidens vel
mutilas nulla irreglaritatoem mcurrit. et
ſmile iudiciũ ẽ de moꝛti ꝓpin qͥs cũ ſceʒ ſĩã
ſut e raco mis vſu et tn o ꝑenmalicia ali
quoꝝ co dut vel mutãt teſtamtũ · qdð hm
Ico. coꝛã deo nullũ ro bur obtinet · et ſi ra⸗
noms uſu adhuc Pre vi deatũr tñ aſtã⸗
num npot tumtatibz laceſſiti ac victi ta⸗
tdem ↄſentuũt muti qd ſir nullum robur
obanz eo ꝙ nõ ſentut mere wlutarie ·
q dic phᷣs mm eth. ꝙ ig noꝛatia et aliqlis
caclio excludit wolũtariu. diclis &
Sm ſco.· ↄcluditur gnalſr ꝙ quicuiq; xæce⸗
piuis d eo cui donat quatu ad illa meoez

gꝓter quã donat no ſnnplr donat e io

en etur recipies ad reſtoem. Silr q cuq;
aliqua necitate coachus donat nõ ſunplr
tonat:et ſi c recipiẽs tenetur ad reſfoem
ic multi mferioꝛos maioꝛibz exhibet mu⸗
nus a manu vel ab obſeqo potius ex ve⸗
recũ dia vel timoꝛe qᷓ; ex mem voluntate

ita ꝙ ſupioꝝ p̃ces qi madato ↄpantur ·

et ſic ad reſtõnem oblig antur n talia uu-⸗
ſe exigent etiã ab miitis raco ẽ qm id
noõ li bere donatur qð ↄtra vel pᷣter woluta
natur ar. Hẽmus m. c· exi git · li. vi. de cen
ſibʒ. ub i pcipitur ꝙ viſita toꝛes reſtituat
ea ꝗ ab eis receperũt q viſtãtur · licʒ etia
munera libere data vidatur ipis viſitato
ribʒ aut eoꝝ famiijs ut; ibideʒ· qꝛ pᷣſu⸗
mtur qꝙ intuitu viſitacois dãtur ut vin
tatotes ad eoꝝ Hectent arbitriũ. Nimi⸗
ru cũ munen ut in plurmu excecãt ocu⸗

los. vñ p̈cipitur eis duplu reſtituãt
alioqu grauioꝛibʒ pems ſubiciutur· vi de
requiritur ad inſta donaconem ẽ ꝙ alſit
wwluütas recipiẽdi m eo cui fit dnacõ ali
oqum nõ trãſfertur dnim ſicut quidà fa⸗
auut q m mamfeſto oblatum refugiũt et

“ Szmo lyj.

poſtea in occuleo auferũt q hm ſco.furtuʒ
2mn ttut. Terciuũ ẽ ꝙ tã accipiẽtes q; da⸗
tes nulla lege ſa pioꝛi ꝓ Hibeatur m iſta
tranſlatione nec p actum alterius a quo
dependeat. gtor defe clum aut recipiẽtis
nopt qͥs dare fratri mioꝛi pecuma q; ille

nõ vult · et ſivult nõ ßßt eſſe poſſelſoꝛ. ſic ec

V——

prnuate qmcq; dart pt quia non poteſt
ꝓpriũ ali qd poſſid ere· ꝓpter defectwero
datis nullus tpe caret vſu li arbi.dare
aliquid alteri pᷣt ut ſug. Sil necvxoꝛes
nec ꝓles nec ſuiẽtes de rebʒ priſfamlias
mh! m co rtis ca ſibʒ nec etia mo nachi nec
pupilli. nec mm oꝛes . xxv anm s put de

nec alteri religioſe ꝑſone tanq́; plone

—

Hns latius pz m. i ij. peepto u bi agitur

8 elemo ſmã dare pnt· Ad laude.
bitãa incerta qᷓ; certa reſtitui de⸗
bent · et de leptẽ cireu aei 5 ꝗ re quirũ
tur ad verã bbitozũ relaxa conem.
S n ſurtũ fa. exodᷣ xx. Qunto
pneipalr videndũ e ubi reſti
tuco fieri debeat ad ̊ ut im⸗
ſte poſſdens in omibʒ ſatſfaciat:¶ A

cums eui denta ↄſiderãdu ẽ oma bo⸗

na reſtitu com o bnoxia aliqn ſut meerta
quo ad pſonas quibʒ ſut reſtituẽda. ali
qn vro certa. Quãtu igitur ad pmu qri
pt an debita onata logata extorta à qli⸗
tercun q; acq mſita reſtom obnoxia ac m⸗
certa quo ad pſonas ſeu ea ru herdes q⸗
bus ſũt reſtituẽ da nõ th q́ ad loca oon
vñ fuerũt rapta leu aliter Habita debeãt
dari paupibʒ ſeu diſtribui in alias pias
cãs ſo lu m eiſoẽ lo eis· Ad hſ̊ dõm m vᷣn⸗
Hardmũ de xpiana religione· ꝙ triplex
frgle merna rmu at uͦe g ſez tes
acq̃nte ſuerant ↄuũitatis loci alicuius· et
tũc quod amõ pſona ſeitur eo ꝙ ttis co⸗
mũitas vice gerit qᷓ certe pſone. Exem⸗
pli gĩa falſificates monetas à groſſioꝛ eſ
numos a leuioꝛibʒ eligentes ut illos wl
ↄſun dãt radãt artifieiali aqua lauet aut
plus fuſoniba vel camp ſoꝛ ibʒ vndat rei
publicæ ſatiſfacé oblig antur æ dano q
adẽ exmde elemt. Si tñ nõ ſatur ꝙ mde
ↄuitas dam ſicata ſit tũc p aupibz ero⸗
gan dũ vl culmui diumo macipandu cum

— 8

ge
ſ

ommo ſit impinꝛ minſtu ltcra. vñ tales

falſarij diei pñt. et ſiẽ falſarij ſim leges

eſſent indicandi T1Tpumẽdi. § ealy th m
quadãa exuag an.· Jo. xxij · q mepit· ꝓdi⸗
ens q̃i ex adipe miquitas dicit glo. per
genz elmum velzenzelm u excomumcãtur
falſam fabricãtes mon eta m regno fran
cie et ſaẽ ẽter poꝛtãtes ut alios decipiant

quos pa ſolus abſo liut · hvidꝛ e*⸗
uagas localis ſit quo ad regnu francie
tmvñn tales monetã falſficãtes in pondẽ

materiavel foꝛma wel argẽtũ ſoniplene

tvpunm ts dicutur ſures reipublice. f. de
trahe· emp.· Li et tles fures exurũtur m
aqua buliéti. ut. f. de fal. moneta.l· ij. nec

tlis moneta roproba llberat ſoluente. ut

F. de pign l. Aegãter. excuſatur th coꝛa

doo qua dm neſeuerit· de H etia pʒ ſupra.
Sedðm aſt mceertũ ẽ qð ſic ad ſmglar es
pſonas ſmglariter ptinet ut tm omnes
vel maioꝛ ps alicuius loci damficatur ſi⸗

cut »tigit m gnalibʒ rapinis ubi qi oms

wil maioꝛ ps: ũitatis damficatur. tunc
enã ſi nõ repmtur pſone: quarũ res ille
fuerũt debet lilr ↄuitati reſtitui. qꝛ nuitas
ↄſiſtit in toto vel m pte maioꝛi.et ſic p ta⸗
lemn modu diſeretum res iuſtius reflitui
pret ſile dm ẽ de Hjs q qᷓ m bello muiſto
venguüt ex certa ſe Srna baltſlas gladioſ

mtoxicaitos armaa hlia- quibz » 2uitas ad
ueorſarioꝝ leditur. tũc enĩ leſe cmuitati

obligatur. Terciu d demq; mcortu minſta
diri pt an ſic ad pticłares pſonas ſmgla
riter ptinet ꝙ; mioꝛ ps ↄuitatis leditur

vel ſi liatur. et h ↄ uitati reſtitueretur nl

ipis we modicũ ꝓdeſſe pᷣſumitur à etiam

eon heredibʒ. et tũc ſi dam mficatiignoꝛa

nir lie: ↄ gruũ ſit dare eadẽ m pias cãs

m eodẽ lo co ꝓ ſalute eoꝛũdẽ. eo ꝙ lege

nature d am ficati H magis velle debeant
duͤmodo ↄmode ſieri pt · nõ tñ ẽ neeriuz
dumo do melius rcertius alibi dari pᷣt ꝓ
ſalute eoꝛũdẽ · in bijs en plus reſpicere
txbet aj arũ ſalutẽ qᷓ; natumle affeckoem.
Exẽpli ga ut de caſu pnᷣti aliqᷓ ponamug
ſ q utitur in miſtis ronderibʒ menſuris
vi reglis otra illug dutvr · xxv. nõ Ha⸗
bebis m ſacco diuorſa vondena mains et

mmus. n ec erit im domo tua mocius ma⸗

ioꝛ ⁊ mĩ oꝛ debʒ taliter reſtituere .* pemtꝰ
ig noꝛat vel pſonã vl rei reſtiiẽde qua⸗
titatẽ et hile iudiciũ è de hijs q ꝓpxnnos
deeipiut m mercãcijs in macla dfectõne
adimxtione coꝛrupeconeꝛc. de quibz patz
ſupᷣ. Itẽ qvendunt falſos taxillos wne⸗
nu moꝛ tiſerũ gla dio s mtoxicatos ꝛſilia
hijs quos ſeiut vl credut talibʒ abuſu
ros . cdᷣo pn̈cipalr bona reſtom ob⸗
noxia ſut certa quo ad pſo nas qb debe⸗
tur. et tũc aut ſut miuſte acquiſta do
tenta· wel inſte quidẽ acquiſita lʒ iniuſte
detẽta.ſi & ſut minſte acquiſita poſſeſſoꝛe
ſnmplſr miito ſic m ſurto vel rapma. tune
hue ſur ſiue raptoꝛ ſe ab ſentauerit a lo⸗
co et a pſona a qua ſ am mapuit ſiue eco

tia tenetur ſꝑ taliter miuſte poſſides ſb⸗

latã rẽ vel eius valoꝛẽ tra ſmittẽ ad wrus
dum ſumptibz minſte poſſidẽtis · ar · de
m ptoꝛibz. c. i ubi ſubditur · r⸗ rmpinis et
tpdaco bʒ inſiſtẽtes etã aliems dioc.
a loci illius pᷣlato debe at excoi cari quon

excoĩcacõ Prio eßo ligmficada eſt. nec

eos ꝓpnus epᷣus recipiat anq́; illuc re⸗
deat vbi mapma fecerũt voĩa plene emẽ⸗
vxet. 1 ſi obicituralle qͥ accepit nõ tene⸗
tur n ad ſnnplice reſtõem hhad eũ cui fi⸗
ori deberet reſtituco nõ poteſt pyuemrevel
mtte re ſme magno dãno ſoꝛte maioꝛi
q ſ qᷓ ſit p ein rei reſtituẽde. Ad ̈ͤ rndet tho.
m. iin. di. xv. q; ſi ſit res magmvaloꝛis dʒ
ſibi tranſmittẽ ſi »modept· neea obſtat ſi
danũu patitur de rem ſſione · q ie ſib ipi
cauſa fuit minſte aufered F Hai traſ⸗
mittere nõ poſſit vel res ſi ſit nõ magmva⸗
lons p pt eã dare gpinꝗ qs illius ſi Pz wel ali⸗
cui ce nobio ſi nõ hi ginquos cũ ꝓteſta
tione tali ꝙ reddè teneãtur ſi reqmiſieit
vel un qᷓ; paruerit. B ille. Hi tn res é ab⸗
lata nõ ſmplr muito dñno ̊ ibidẽ qdᷣdã

wlutariũ mxtu ut in uſuris. tũc ſi vſura

rius ſe abſentamt a lo co m quovſuras
exereuit tenetur ſuis ſuptibʒ vſuras illas
traſmitté ereditoꝛibz ſuis · ym hoſt. et Jo.
an. m . c. cũ tu. ex de v ſut᷑. Si wro tles ere⸗
ditoꝛes ſe tñſtulerũt de loco ubi ſoluerũt
vſuras ad Habitandu m alio lo co·tiine
ſupnibj creditoꝛis m quoſdã tles vſure
taſmite debẽt ad eoſdẽ et ̊ ſentit glo.m

e· eũ tu · ex E de vſut . ꝗ die · ſed pone ꝙ; ille
eui dz vſura reſtitui longe ſit abſens nüũ⸗
qd teneturvſurarius mittẽ ad eũ vſum ſ.
4 rñdet ꝙ Rc. ſüptibʒ illius abſentis ·
Et ſb dit ꝙ ſi ſüptus itin eris rei ſůmã ex
eederet dare dʒ paupibʒ · et lʒ amiſerimt
vſunas nlomĩus tenẽtur ꝗpter moꝛa que
illis nocere dz. hoc ibi. Sivero ſunt iuſte
acquſita liez miuſte detenta ita q; pvia

licitã ſit res habita vel accepta. fuit m
moꝛa ſoluen ditũc dici p̃t de ea ſiẽ de re⸗

ſtitucoe vſure iã dẽm elk. ſp tñ m guil ·

ecircuſtãtie rei ſut tali bʒ penſande. q⸗ taA
parua poſß eẽ c qᷓntitas ipᷣius rei reddede

ac ta din es 1 largus ille cui reſtitui debet

ꝙ ei traſmitti non o poꝛteret.· h eſi illins

a'a paupibʒ diſpen ſanda· et p̃ßtim cũ de⸗

bitoꝛ nõ fuit m culpade reddẽdi moꝛa ac

eſß pui p̈en res Pe⸗ reſtituẽda tũc triplici

remedio ut pt. Drimũu eſt ꝙ expec letur
pſona cui res reſtitui dʒ vel ſi ſpes elt q;
tandẽ ꝑ nun ciũ ſid elẽ illi traſmn tti peſſet
vnde tamdin non eſt in moꝛa reddendi

quamdu non poteſt ei oomode mittere

ß ſem habʒ ꝓbabile q̈ m futurũ ↄmode
mittere poſſit aut ꝙ creditot ad pñtiam

ſua aliqn ven turus ſit · coſulendu tñ elt

interim dum creditoꝛé expectati m om ez
euentũ rem illa ad fidũ amcũ in lo co tu
to depo nat ad reddendũ ereditoꝛi du ve⸗
nerit· aut ad mittẽduũ du ſme nnmode⸗

—

mtis ſu ptibz ei traſmitti poterit· ne foꝛte

debito: mopmata moꝛte vel mfirmitate
p̃uentus p ſeip̃m reſtonẽ illa admplere
nõ po terit · ex Hᷣ euã tã apud ſe q; apud
xmmũ certioꝛ ſit ꝙ abſq; dolo firmũ et
madilatũ ꝓpo ſitũ h; ad redd endũ. Scoᷣm
remedi ẽ ꝙ p ſias wel ꝑ m ternuciuz ali⸗

quẽ hiuliter relaxacõem petat illlus dez⸗

biti vel donacoem illius rei ˖ vn reglag ge⸗
noeralis ẽ ꝙ ome debitu qð a creditoꝛe ſi⸗
bere imdulgetiir vel datur ꝓ reddito vel
ſo luto reputatur. q; dieit glo.i m re iut.
cem. li.vi · weru ẽ q nõ remittitur pecm
mſi li beraliter remittatur a creditoꝛe de-
bitori. q ſuffici eit qu alitercũq; ſatiſfaciat·
mo · ius · vel ÿ po ſołl.itẽ libera
d Hanc tñ mdulgentiã ut vera

C ſe requirũtur ſeptẽ circũſtantie qu arum

—

magnã ptẽ liberaliter dimitut · Querieẽ
igiturv trũ talis debitoꝛ ſatiſfeeit· Nndet
ad ſ̊ egidis in qoᷣlibeus· ꝙ talis a pcco

tres ſut ex pte roſtulatis · et qᷓtu oꝛ ex 2
largietis · Drimo ex pꝑte poſtulatis requi
ritur ꝙ coꝛde ſatiſfaciat qꝛ dʒ coꝛdialr
velle ſatiſfacè ſme fictõevel ſilacone· na

coꝛ qð Fuatur ex wlütate retnedi alie⸗

na alleuiatur ex volũtate reſtitu edi alie
na · Hine eniſo ſt. et hetur ex de reg · iut.
omis ros p quaſcũq; cãs naſcitur ꝑ eaſ⸗
dem diſſoluitur. vñ ponamus caſuz ꝙ m⸗

iuſte detines rẽ vel pecunaz aliena ponat

eandé totaʒ m mambʒ creditoꝛis tanqᷓ;
plena oſtendẽs wlũtatẽ ſatiſfaciedi cu
tn m writate nõ habeat: ſi crederet 4*
creditoꝛ accipet vtiq; nõ offerret · credi⸗

toꝛ tn cũ coꝛ debitoꝛig nõ videat totaʒ vel

minſticie non abſolutus q; pcẽm ꝑ pe

mitẽtiã ⁊ ↄfeſſio nẽ deletur · Sʒ de abſo lut⸗
one debiti diſtm gaeédu ẽ qꝛ ſi creditoꝛ li⸗
bera wlutate deb itu dimiſit tue ampluis
reſtituere nõ tenetur qꝝ ſauſfecit ꝓximo .
Iͤnõ do· ſi tñ creditoꝛ aliter dceptus oſt
aut pvnu de ꝗtuoꝛ ꝗᷓ de creditoꝛibʒ meri
us ponũtur pneipaliter ad renmttẽédum
motus tũe illa remiſſio nõ ſufic· 2 co ·
Jo:an. ſup glo · in dea regla pecm · die?ss

cy munſte poſſidẽs à gerit m mẽte ꝓ poſſe

vVelle reſtitue li is a quo ſtiaxit rennt:
tere n⸗ olit. et tũc lhi remttat libe ratus eſt
aut nõ gerit hoc m mente et te Iʒ alter
remittat mme th liberatus ẽ q́ ad deus ·

frredericus q de ſems in ope ſuo paſſuz
Huc diſputas mdiſtincte cofirm at opi⸗

monẽ diete glo · diceẽs . ꝙſi is cui reſtitui
dz pecu ma vſumriavel male ablata non

actus nõ deeeptusvel circuuentus et
o mi dolo et calli ditate vi metu ceſſan ti⸗
bus etia ß cibz vel ſeruition exhib jcoibzʒ
mductus pecumãa ſibi debita nõ oblatam
nec reſtitu com parata! debitoꝛ dmnittat
liberatus debitoꝛ. nõ tñ a peco ꝙ; meur⸗

rit vſumas vel malefieiũ exercẽdo mſi de
illo peco pñiam agat · et cocludit finalr
ꝙ ſi tali debitoꝛi m erme pſeuerti et nõ

diſpo ſito ad aliquã reſtõ em cre ditoꝛ mo
tu ꝓrio vel ad pᷣces debitoꝛis ill ins vel al

terius lbere rem jttat ˖ tuc quidẽ ieratuil

— —

— =

— S

2—————
—

—
1* — —

debitoꝛ a reſtoõne rei· non eñ a peco qð

6 Straxit minſte rem illam vſurpando veI

tetinẽdo:nã in re male ablata vel detenta
qus obligatur eterne pene ꝓpter peem

moꝛtale qðᷣ vtraxit auſerẽdo vel detin ẽdo
murſte rem pxmmi · et obligatur ad re⸗
ſtõem rei eiuſdẽ wl equiualetis· ide eo ſiẽ
duos offen dit ſez deũ 2tra cuius inſticia
fecit· et ꝓxmus que ſpoliamit. ſie tenetur
duobz ſatiſfacẽ ut ex de vſur. c. eũ tua . et
ex de honmnc . e. neut dignuz· Ceos. Hille.
et ſatis ↄ coꝛ: hoſt. er archid. m ſumgs· et
lapus. ex devſur. m. c. cini tate. Qð ſiob
zjeitur dato ꝙ ꝓxnmo ſatiſfecit p remſſi⸗
onèẽ ſibi facłãa quo mõ deo ſatiſfacẽ p̃t ſi
coꝛde mdunt gerit m mete ꝓximo n5
vVlle ſatiſfacè n ſibi remittat· et ̊ p exẽ⸗
pvlũ ondi p̃ᷣt. Done ꝙ ereditoꝛ male ga
ubʒ ſuis debi toꝛẽ muitũ et remtenteʒ au⸗
Roꝛitate mdicis ad reſtõem »pellat. de⸗
mde libere debi toꝛi donet eade none tunc
poterit debitoꝛ ſatiſfacẽ deo abſq; alia re
ſtitucoe certe ſic · et tñ quãtũ m debitoꝛe
fuit nõ reſtituit.cur End 5 idẽ ſi dbitoꝛi li⸗
bere facka ẽ remſſio qᷓ q non erat reſtitue?
partus exquo en ad duo tenebatur
ſcʒ ad faciẽdà ꝓxmmo reſtõem et ſatſfa⸗
cieédũ deo p ↄtri conem et oblig acõ pma
