perriß riuli euirdu Ra vedmßn
alexan. et bonauent᷑ ꝙ ille q in tali pi⸗
culo aſtitutus ſi ẽ pfeũs amatoꝛ ↄtinetie
ſic ꝙ p̃ᷣt ↄſidẽe de ↄtinẽtia mẽtig tũc mẽtirn

—.

nõ dʒ ꝓvitã da cerũpeõ e carms q;ꝛ ſicnt
dixit beata lucia ſi me mutaʒ vio laueris
caſtitas michi dupli
tali enj eſſe poſ paſſio illa ſme eulpa
Fiaut n pfectus tũc rõnabiliter time⸗
re dz ꝙꝙ ſuccuberet ſi ad ſtatũ illũuxenmiret.
et jdeo ei ↄ ceditur euadẽ pieulu maioꝛs
peci ꝑ minus pecm.vñ ſamus ẽ illi faliuun
aliqð dicẽ qᷓ; illa paſſionẽ ſuſtin ere. ECt H

eſt qð dic aug li. de mẽdacõ· ꝙ illa peca

qᷓ̃ ita ↄmittũtur in hoĩe ut eũ faciãt ummũ⸗
duü et in pecis nris vitare debemus ae p H
nec peca dicẽda ſũt qꝛ; ideo fiũt ut mmu
ĩcia euitetur. qdᷣ mtelligi debʒ nõ ꝙρnon
ſmt peca ſnnplr.hj ꝙ nõ ſut grauia. Etſiic
di cũ ẽ de viro impfecto reſpeũ ſui ſic etia
doͤm ẽ de viro nnp fecto reſpeclu alteriug
nnpfedli ᷣm bonau ent. S cðᷣowero ut cõ⸗
ſeruetur a coꝛ pali lehone et H̊ mõdacium

pomt aug. eſſe ſeptimũ deo c· ꝓmuũ. ubi

dic ſeptimũ genus mẽd acinj ẽ qd ⁊ nulli
obeſt. et ꝓdeſt alicui· wlut ſi no lẽs hĩem
ad moꝛtẽ queſitũ ꝓdẽ mẽtiatur. vñ ſi q⸗
ritur vtrũ liceat alicui mẽtiri ꝓ ↄſeruãda
alteriuis vita. Rndet pe. ꝙ no. nee euꝗ m
pfecto.licitũ ẽ enĩ impfecto veritateʒ oc⸗
cultare ſß nõ falſita tẽ di cõ ſm aug xx ij. .

.q · ij. c. l qᷓ; ad te cõfugerit q de mẽdacio

tuo poſſit a moꝛte liberari nõ es mẽtituruſ.
os eni qð mètitur occidit aĩ am. cũ Gmen·
daeo vita eterna amittitur nũq; pro ci⸗
iuſq;vita coꝛpali mentiẽdu é et ibi.c. fa-

aat ſo· et · e ome genus. Ex Hijs pʒ ꝙ ec
impfectus de qſto ad moꝛtẽ aut dʒ eel az
Witatẽ ſie ꝙ nõ

ſophiſtice ſeuff guratiue delud oclo el o⸗

no tacẽdo wel expᷣſſe ſe nõ in dicturũ aſ⸗ .
ſe rẽdo ſ̃ nõ debʒz falſu dicere. Os ſ exo

nõ mẽtitur iactura aceipiũt non thᷣ ipe
ꝓditHoc aũt mẽdaciũ meciderũt o bſte
tricæs · exoðᷣ.j· de qᷓbʒ doctoꝛes diuerſimo⸗
de loquũtur. nã quidã dicũt eas illo me⸗
dacõ moili peeraſſe ex eo ꝙ ꝓceſſit earũ

mẽdaecium ex amoꝛe libidm oſo vite ſue⸗

quã magis diligebãt qᷓ; p̃amveritatem
gate a iudice. et ſy in iudicõ· et hoe viðꝛ

vllle glo · bry · in · e · ſi quelibz xxin ·q. ij. ubi

diẽ · ex h lo co vidꝛ ꝙ iſte mlieres q metite

icabitur ad coꝛona /

ſuerant pro ſalute alterius peccauerunt
moꝛtalr q ꝓwemali pcco nullus puatur

etorna ſalute · Aug tn dic e as vemialiter
reccaſſe.ſ̊ utzʒ in glo greg · ſup exoð. vnde
ſuptũ ẽ illud.ciſte mulieres bis fuerunt
mẽtite · ᷣmo ꝓmittẽdo phara oni ꝙ oms

maſclłos interficent· h tũc Habeb ãt n p⸗

Smo x

peecauerũt⸗ Geke ſubita moꝛte
1

multati ſut. ¶ Hic queri pᷣt vtrũ vgines
dicẽtes ſe meretriees et ꝑ hoc ingredien⸗
tes monſteriũ mſtitutũ ſoluũ ad recipien

du meretrices pemtetes et nõ alias pnpt

ibidẽ romanèé. Ad ̊ rndet o. an. in · c. .
de reli. do · li · vj. ĩ nouella.qꝙ talis recepeõ

poſito ꝙ nõ interſicent · illð peẽm fuit vem
ale · qꝛ ſuit ꝓvita illoꝝ eopuãada.et de illo
loq tur aug· poſteavero pueris reſeruatiſ
cũ redarguentur a pharmaone ſut mẽtite
cũ dicebant hebreon mulieres Hr̃e ſciẽtiã
obſterricãadi tũc nõ fuerũt mẽtite ꝓ vita
pueroꝝ: q illiiam erant ſeruati. h.p vita
Pa ne interficẽntur.et H̊ mendaciũ fuit
moꝛt ale · et ꝓpter h dan ate fſuerunt · H ille
modus dieedi ſm bõuen:ẽ calumabilis·
q; durũ viðdꝛ dicẽ ꝙ aliqͥs mẽdaciũ aliqd
leue dicẽs ꝓ ſalute coꝛpis ſui moꝛtaliter
peccet · dic etiã de eis tho· ſcvᷣa ße. q · cx · et
alex. m. j. ſume. et richar · in. in. de qiubz
gia breuitatis ſupſedeo· ¶ P· ſ obi citur
de abrahã q timoꝛe moꝛtis dixit vxoꝛẽ ſuã
ſaram eſſe ſoꝛoꝛẽ ſuã utʒ. gen·xx· Ad hoc
rdet Aug · in qoni bz geneſeo s· et po mt⸗
Jxxij. q· ij· c· qu eriturꝙ abrahã veritatẽ
wo liit cclari nõ medaciũ dici ſoꝛoꝛ em ðꝛ etiã moꝛtale mviris pfectis et ꝙ men
q; ſilia fratris erat · vñ e dixit geñ· xx · daciũ iocoſũ qᷓtuoꝛ modis ↄmittitur.
vre ſoioꝛ mea filia pris mei et nõ miis — ODniloqueris atra ¶ er. ieꝰ? ·
mee. Et yſaaac gen.xxvj. dixit de rebecca PpVxymu tuũ falſu teſtnnomuũ.
uxoꝛe ſua ꝙlſoꝛoꝛ eius eſſ q; fuit eius ſo⸗ G xos xx. Teres loco recte vi
roꝛ a uxoꝛ. I Quarto mõ ↄmittitur mẽda ¶NVndi ẽ de rerceo gne mẽdaco⸗
ciũ offieoſũ ꝓ ↄſeruacoe wel adepeoe re⸗ rũ qð S᷑: mẽdaciũ jocoſũ· qð enã ab aug

nõ tonet. nec ibi ſaluari pnt fraude dura⸗
te ꝗᷓ reuelata debet expelli. ut de elec. e· cum
dilci. Nã ut Sꝛ. xxxinj.q.v. · c notiſicaſti.
omi ſoĩ ad monachicã vitã tedenti lega⸗
liter iuſteꝛ ſancte pagẽdũu ẽ et ido qcũq
religionẽ mtrauerit req; ſitus vl nõ reqͥſ
tus ali qd medaciũ ꝓtulèit cumſveritate
cogmta m laudabile oꝛdmis inſtituco;
a recepeo e refutãdus eſſſ tũc moꝛtalr pe
cat quia talia falſa neg are vel affirmare
mẽdaciũ pmeoſu eſt ↄtra ꝓfeclũ religio⸗
nis. vñ ꝑp vᷣgmes ſie ingreſſas occupan⸗
tur loca monaſtern ad numerũ quo plu⸗
res nõ pnᷣt abſq; penuria ſuſtentari · et ſic
aufertur mgrediẽdi facultas meretricibʒ
fnicere wolent, anii rürecrr ö non te⸗
nét utz in deõ. c. i· Ci. et ſie remanerent in

ſieret ↄtra mètẽ mſtituẽts· Ad ſ:
S trũ ome mẽdaciuʒ ſit peccatũ ac

rũ tpaliũ nulli tñ miuriã faciẽdo.et ̊ po⸗
mt auęg eſſe ſextũ genus mẽdacnm deo
c . Hmu · qð et nulli o beſt ⁊ alicui ꝓdeſt ve⸗

vocatur merũ mẽdaeiũ utʒ. xx ij. · n· m · e ·
pmũ · ubi ſubdit ꝙ avᷣda modaeiu fit ſo la
mtencone mentiendi fallédiq; libidme

lut ſi qu ſpiã pecumã alicumis mminſte tol
lendã ſeiẽs ubi ſit ſe neſeire mẽtiatglo.
ſup Vbo ininſte ſecus ſi iuſte · ut ſi fieret ꝓter intencõnẽ ꝓdeſſen di.¶ Ad cuus
aucdlate iudicis. et ſie mendaceiũ ſſtud ſit euidentiã ᷣmo queri pᷣtvtrũ ome mẽda⸗
ad euitan dũ miunſtũ damnuzʒ R dz euadẽe ciũ ſit vecm· p̃ſertim eũ mẽdaceiu ob ̊ poc
moꝛt alẽ culpã· et idẽ ẽ cũ ſit mendacium catũ eſſe videatur ꝙ ꝑ ipᷣm homo ꝓxmnu
ad adipiſcendũ miuſt luer lmodu. ſuu decipiat dic eni aug · in li · de men da⸗

— 0

Hi tñ fieret ad euitandũ iuſtũ důnumvel clo. quſqus eſſe genus aliqð mẽdacñn

merũ mendaei: qnõ ag Grauatur
pter inte neõem nocendi nec m

adipiſcendũ iuſtũ eomodum velluerum q5 pctnò ſit putauerit xcipiet ſeipſus
tũe nõ euadét moꝛtalẽ eulpã· tũc enĩ fitt turpiter cũ honeſtũ ſe xcproꝛẽ arbitret
pmeõ ſu ſiẽ actũ legit· act. v. in anania et alioꝝ ſ̊ nõ ome mèdaeiũ ẽ decep coms ca.
Fpbim vxoꝛe ſua:qu fraudãtes de p̃ cio q; per mendacũ iocoſu nullus decipitur.

a&n etob ſoc mẽdacũ dicẽtes mœrtal; no enj ad ſoe dicutur hmmoi modacia ut

ao„r ſrrsn:

☛ —

eredãtur ſed ꝗpter delect aeõnem ſolũ. 3 net nõnullâ bemuolentiã· hoc ibi. Ad arg
tlecłatio plerdq; neceſſariavid: et triſti gumentũ && rñdet q opacõ aliqᷓ ↄſidora⸗
bus infirmis. vnde y boliee loeucoes rip̃t dupſr. Vno mõ ßm ſei am. Alio mõ
añq; reꝑiñtur i ſacra ſeptum. Ad h dom ex pꝑto opantis·/ Mẽdaeum g iocoſu ex
ſm tho.· ſeda he. q. Cx. ¶ð illud qð ẽ ſm ſe ipᷣo gie opis racoem h fallẽdi ẽ;ms ex
malũ ex gnᷣe nullo mõ p̃t eſſe bonũ lici⸗ in tencõe dicẽns nõ dicatur ad fallẽdum
tum. quia ad ̊ ꝙ aliqͥd ſit bonũ requiriti nec etã fallat ox mõ dicendi. nec eſt ſile
ꝙ; omia recte ↄcurrat.bonũ eni eſt ex inte de ypbolicis aut quibuſcunq; fi guratiuis
grn cã malu aute a ſmgularibʒ defeclibꝛz lo cu cõibz q repitur m ſacra ſeptuira; q*½
ut dixit dyomſius iin c. de di no· moda⸗ ſic aug · dic li · de mẽdacõ. quicqͥd ſi gura⸗
ein aut malũ exgne. Eſt em actus ca⸗ tiue ſit aut ð: nõ ẽ mẽdaciuomis em enũ
dens ſu materiã mdebitam. cũ eni vo eces ciatio ad id q e nũciat reſerẽda c. omne
naturaliter ſut ſigna in tellectuũ mnatu⸗ aut ſigurate factũ à di clũ ſ onuciat qö
rale eſt et in debitũ ꝙ aliquis ſigſicet wo⸗ ſigmſicat eis quubzʒ ad m telligẽdu platuũ
c id qð nõ hʒ in mente · Hinc dicit pᷣus eſt · ¶ Hedowero queri p̃t vtrũ om e men
in imij ethic , modaeiũ pſe pruu a fu⸗ daeiu ſit mole pceẽm in viris pfectis. pp⸗
gi enduwerũ aũt bonu laudabile. Ome tim cũ dicat aug. I.· de mẽdaco·q; pfecto⸗
nãaq; mẽdaciu ſic ſm ſe malũ ẽ⁊ pecm· q; rũ pᷣeeptũ ẽ nõ ſolũ nõ mentiri h noe vol⸗
nullo pacto nullo ſine nulla diſ benſacoe le mõẽtiri· cõ tra p ceptũ aũt fecè oſt mozle
hu anavel diuma bñ ſierißt · et Haug ex⸗ pecm. In cuius argumentũ die dé aug.
pſſe dic ĩ li:d mẽdacõ. et mtitur multipſi xxij:q ij:e.ne ò arbitretur pfecun ſpu⸗
citer bare · et in qͥ ↄuemũt docloꝛes ut alem hoĩem ꝓ iſta tpali vita ſua vel alte
dic bõueñ · et huins rõ ẽ qꝛ m aſteñli.i. rius moꝛte cums nõ occiditur aa debere
t.xxx vi· duplx ðꝛ aliqͥd æc malũ ſcʒ à ex men tmri. ibi. ſed mõdaciũ oſſi eoſuz við:
gne actus ut cũ acuꝶ materiã indebj⸗ leuiſſmmu utpote qð alicui ꝓdeſt et nulli
ta traſit· aut ex malicia intencois. oteſt nocet. Ad ſ̊ breuiter dᷣm ꝙ; circa hãe ma⸗
nüũt aclus tranſirè ſup materiã dupli ſez teriã ſut due opmiões. Prima dic ꝙ illa
reſp cũ di ⁊ reſpeu ꝓxmi. Pi & reſpectu dei mẽdacia q vmalia ſut ĩ mpłſeclis ut mæ
ſic ẽ malũ in ſeꝛ ſim ſe nec ullo mõ pᷣt ſe⸗ daeiũ ioco ſirt o ffico ſu ſut enã wmaliaꝭ⸗
ri bn ut eſt deu odire. 8 roſpcũ pxmi ut pfectis.magis th grama indicãtur · et d2
noecre ꝓx mmo ſic eſt maluʒ in ſe non h HhB; pfectus m ray. et hoſt. vir clauſtralis.
ſm ſe . vñ pᷣt aliquo fine bñ fieri qma pᷣt Fue religioſus qꝗ́ ex to to ren uciauit mu⸗
ibidẽ mteneõ recta ſupuemre. Si aũt ali do multomagis m ſoſt. os. ꝗͥ ſc; p̃cellit
quid malũ ex malicia mtencoms tunce imin dig mtate· ita p emmere dʒ alijs m reli⸗
ſue ſit reſpcũ dei ſue reſpcũ px imi ſimplr gione ſan cttate · vel etiã vir pfectus :
eſt malũ et nullo fine bn fieri pt: q dic p⸗ Fm hu.et lo.ut oſti refert:ille ͥ ſ decodet
iacpem debiti fims· tale aũt ẽ mẽdaciuz. ſtatim ad priam euolaret. et iſta opinio
nõ tm dic malũ ex h̊ ꝙ traſit ſup mate magis placʒ; ray. et tho. et ꝗ tenent eꝗ ad
riã im debitã ſ̊ eta qma h inten cois ma⸗ verba aug· rñdẽt ut dic bõöueñ. q; aug.
Iiaãa h ille. vn ome mẽdacuz peẽm· ſic nõ intodit dieẽ ꝙ pdcã mondacia ſmt vi⸗
etiã dic aug. li.de mẽd aco. et idè dic ſup ris pfectis peca moslia. ſ̊ ꝙ ſut in eis gra⸗
illð ps: pdes omes q lo quũtur medaciu. moꝛaĩ ma gis in decetia q;ꝛ mentẽdo ſo et
et pomt᷑ · xx ij· q ij in c. ne qs ubi ſödit. alios ad moꝛte diſponunt ; t alex in iyj.
duoero ſut g na mẽdacoꝝ in qbꝛ nõ eſi dic.ꝙ cũ au g. dic ſup ills ps. pdes omes
magna culpa hß th non ſut ſme culpa cũu q̃ loquũtur mẽda eu. ſeʒ m deo.c. ne qͥ.
iocamur aut ꝓxĩo ↄſulẽdo metimur. jilö vir pfectus mẽtiri nõ d: ꝓ ↄſeruãda al
aut p mũ in iocãdo ĩdeo nõ ẽ pmeõſu teriusvita ne pdat aĩam ſuã.· nõ intendit
nõ fallit. nouit eni ille cui ðᷣi io cãdi cã ſu⸗ dicẽ ꝙ pſectus quocũq; mẽdacõ mẽtiat

iſſe dẽm. S cdöᷣm aut ideo mitius ẽ *½ ret·· moꝛtalr peccat. hq; ſp vitare ſcindalum

xebz ne ꝓ vita alicums ſeruãda diſerimè

2mittat m aĩam ſua. ꝓp ter eni wemale ei⸗

alterius ſuat ſupple mẽdaco weniali anaʒ

ſu pdat i. aliq pdẽↄtigat mèdaco moꝛ

tali · Et q; neſeitur vtrũ mẽdaciuʒ Puem⸗

at ex radice ſiue libidme i· amoꝛe moꝛta

lixl wmali · ideo dic ne ſoꝛte. vñ nõ aſſe⸗
rit ꝓter h̊ ꝙ pdat᷑ aam ſua. Eſt aut libi⸗

do moꝛtalis apetitutz am quo bonis e⸗

dit · Illud aũt p mũ in ĩoeãdo mẽdacium
ideo nõ ẽ pꝑmcoſuũ q; non fallit· nonit oni
ille eui dꝛ iocãdi cã fuiſſe dẽm · er hec opi⸗
mo vidꝛ tutioꝛ leʒ p ma benigmoꝛ ſm oſt.
ar. v. di.c.ad eius ubi ſditur bonarum

men tiuͤ oſt ibi eulpas ag noſcẽ ubi culpa
nõ eſt. Er ſup illd. rõ . xiin. ome qð non eſt

ex ſide pecm ẽ.diẽ glo · ome qðᷣ ſit ↄtra ꝰ⸗

. ſ. ei enti ediſicat ad iehenã. et H mic opmi⸗
oni bõuen. magis adherẽviðᷣi: diſtinguit

nus auddtgioaus antnn urviil
augli · de mẽdaco-libido vero vemalis ẽ

appetitus ſenſualitatis wel roms quo alia

—

tn rõnabili de viris pfectis dicens · q; hõ
nõ obligatur ſpecialr ad aliqͥd Vltra ali⸗
etitus ſenſualitatis el roms quo au⸗ os nͤ rõne woti emſſi vel offieij ↄmm ſſi vel
tpale muns diligit tñ ſub deo H;B alex ſcandali nnummẽétis vel ↄſciêtie dic kantis
t qrit ulterius nũqd ome mẽdacm ë p S Eviri pfecti ſmt obligati ad nõ menti
hibitũ H pᷣcepto· ſcʒ nõ loqris ↄ tra ꝓxim endum aliquo genere mẽdacnj cum non
mu falſũ ceſtimnomum. Et rndet ꝙ ſie lo⸗ Imt obligati ad hoc ex precepto nec ex

quẽdo de mẽdacõ qd puenit ex libidine wio nec ex offieo eomſſo erunt obliga-
ai ꝓpter ſcand alũ et ↄſceẽne vmcul um · et

ideo diſtinguẽduũ qdã ſut pfecti pu⸗

mali. hẽ necĩ alns peeptis ꝓhibetur cul⸗
pawemalis. e qð aug dic li & mõdacio· blic et quidã pfecti occulti pms adhi⸗
ꝙ ſeʒ m nullo eaſu mentiendũ ẽ ſz in telli⸗ beni ſides tanqᷓ́; eſeruatoꝛibz writatis
gitur. qma ome mõdaciũ malũ eſt hm ſe · et q; mẽdaciũ dephenſu fac ꝙ ho non ere⸗
dat alteni · ſi ißi mẽtirẽtur nec aliquibz nee

et mẽdaciũ moꝛtale ſepat a weritate öma Stirotu
piſmet credetur · et ſie writati piudicaẽ⸗
rur et alijs occaſio ſcandali evener da

wemale diſpomt ad ſepaconẽ ̊ alex· Pe
cũdavero opmio diẽ medacia offieoſa
nmalia-et h opinio magis ↄſonat vbis
aug. q ponũtur in deõ · e· ne qrus · vñ aug ·
pter mag nu zelũ veritatis maxime de⸗
ct illud ſaltẽ a viris

Ideo tales debẽt hre ↄſciẽtã ꝙ ꝓ nulla re
dicãt mend aciũ ꝓpter vitandu ſcandalũ
ctverit atis temptũ. qn & mendaciũ di⸗
cũt peecãt moĩlr · tũ qꝛ ↄ ra ↄſcientiã faciũt
tum qalios actiue ſcandaliſant · et H eſlt
cerũu mi certũ eſſ mendaciũ nõ detegé⸗
tur. nõ auũt ſie ſeãd aliſantur de nnpfectis

teſtatus é médaciũ et
pfectis voluit aõgare utveritas m aliq⸗
bus ſedẽ ſolidaʒ inuemret hm bouen et
Pmði opmioms eſt etã glo· brix. ibidẽ. qᷓ xel de p fedtis occultis· et ideo tales nõ ſic
diẽ. ꝙ triplex è genus mẽdacn. ſeʒ malia obligatur ad ome mẽdaciũ euitandu . H
gmtatis qs ſit cã decipiẽdi · et illð onibʒ ẽ ille. ¶ Ernõ h gnaliter ꝙ ᷣm aug m ſa⸗
moꝛtale pcẽim · Jocoſitatis ubi nemo ledi cra ſeptura in ducùtur aliquo ꝝ ſcoꝝn pa⸗
tur. ct illð nulli ẽ moꝛtale peẽm · emgni⸗

r. et ldð nullieme ce gn trum geſta tan q; exepla pfecte vᷣtutis de
tatis ſiue pietatis qð fit ꝓ ſalute alicuiꝰ. amd

Lwllo e ſit moꝛtale pfeclis xmale
mImpfeclis · Sed q̃re nõ eſt moꝛtale potius

quibʒ nõ ẽ exiſtimadu eos fuiſſe mẽtitoſ
ut cũ abrabã geñ · xxij · dixit ad pueros
ſe eũ filio poſt m olacoemvictime reuer
lls pecm qð ſit ioco et pꝑ qð nulli ꝓſut q; ſurũ · malchimu etſi ſiliũ mtendebat
ſtud p qðᷣ ꝓſut alicui. Rñ.qꝙ illð non ſit ymolare eredebat tñ ut die aplus ꝙ eũ
braſmo hiſtud ſie. et p iſtucl intẽclit de⸗ Dus reſuſeitaret ut dẽm ẽ Fmoe peedét
ape p llud nõ h̊ glo. hee tñ mẽdacia io⸗ 8: qᷓ tñ in eoꝝ deis medacia videãtur im⸗
cſa eſſe wmalia m pfectis ſie intelligẽ⸗ tlligi debet oſſe dicta figuralr phet ce .
du vidꝛ ßm ray · et ſoſt · qn ille oui dieutur uindaʒ eti laudãtur in ſepturis nõ yt
pfecta vtutẽ · hpter qᷓndã vᷣtutis indolẽ.

q ſcz in eis apparebat aliquis affec lus

jocoſa mẽdacia ſeit ea dici cã io candi. et
ſicvidꝛ aug · velle in deo · c · ne qᷣs · ubi ſub⸗

fm aug. xxij·q·ij· e·j. ubi pomit h ee qᷓrtũ
mẽdaciũ. aliqᷓ tñ textus Hnñt mrũ ꝓ me⸗

rũ· q d· pm glo.miru ẽ ꝙ'ita vult aliqui s
montiri ubi nullavertitur vtilitas. De hoe

aũuũt mẽdaco qð fit fola mẽtiẽdi vel fallẽ⸗
di libidme ut cũ qs delcãtur in aſtutia 2½
. — – „ ₰ — ——
ponẽdi medacia. vñ dic aſteñ · ꝙ Hic no⸗

mtelligitur de libidine decipiẽdi h de libi⸗

dine falſi dicedi: qꝛ S: ͥ fieri mõdacũ ſo
la lbidine mẽtiẽdi.nã q libido r a lben⸗

dil h ſ mendaeiũ neq; in ſe neq; in e’,ö

ex illu quo ẽ libido ſeʒ mẽtientẽ t qðᷣ eẽ
Aug ut dẽm ẽ wo cat ip̃m mẽdaciũ merõ.

nõ ſic ẽ de alis mõdacnjs q; illa cim Hnt

ex mẽtiẽteʒ ſes nocedi umuãdi p lacedivel

delectandi. Et nõ ꝙ libido dupli dieip̃t.

Ino mõ ſtricer ꝓprie ßm ꝙ dic aug. ꝓ

libido ẽ app etitus aĩm quo aliqð tpale
ponitur eterno bono. et ſie nõ midix ůñ
moꝛtalm pccoꝝ· vñ qn mẽdaeũ iſtud ꝓs

fa· nõ ẽ mẽtiendũ qiũto gne qꝛ nec ipa

weritas plaẽdi cã hoĩbʒ nuciãada ẽ. qᷓnto
mius mendaciũ qð ꝑ ſe ipᷣm quia mẽda⸗

—

vVveoergit in pmeiẽ ſi in eo quis querit hoĩm

laudem ar · xc ij dic cantates. et m glo. (
Cbeaner⸗ pᷣt vtrũ mendaciũ in adula

tione mſſum iudicandũ ſit moꝛtale pee⸗
catũ · pſertiz cũ ſuꝑ illð pᷣs. cõ uertãtir ſta
tim erubeſcentes.dic glo·q; plus nocʒ m

gua adulatoꝛis q; gladuis pſecutoꝛum.

dicatur eſſe peẽm moꝛtale.· no mõ rõne .
Ppius materie puta cũ qᷓ; laudat alteriꝰ
peem tanqᷓ; lonũ wel factũ ſtrenuũ:ixta

illud p̃s· qm laud atur pecoꝛ in deſiderns

aĩe ſue cet ſ̊ qꝛ ↄtrariatur dilebm dei ↄ⸗

tm cuius iuſticiã loqᷓtur. et ↄtra dilectõeʒ
Exnmi que m peco ſouet et ſoꝛte multis

z dÿ̈ͤm ßm tho. ſeda he. q exv. ꝙ adu⸗

laudabilis ex quo mouebãtur ad aliqᷓ ms eedit ex hmõi libidine time ſp eſt pecm
debita faciẽda et ſic Judith laudatur non moꝛtale. Cuius libidinis exp̃ſſuz ſignũ
ama holo ferm metita eſt. ꝓpter affectuʒ qn quis tm Hmõi mẽdacõ inherer e i ſe
quẽ ha buit ad ſalutẽ ꝓpli ꝓ quo ſe picu⸗ ſentiat illud nlomĩus di curũ quãuis eſſ
lis ex poſuit · lz enã diei po ſſit ꝙ eius vᷣꝑa adeo ꝓhibitu. ſic 1ter 2ugit in hiſtri⸗
ſut m aliquẽ mtellectũ miſtic wra vvnde ombʒ et idẽ ẽ ỹmmo peius oſſz ſi ex ↄ tptu
ſm glo. bidẽ· nõ dixit illa adultoꝛie me⸗ ſcʒ det madata michilipendẽs talia noõ di⸗
tido ſed futura ꝓhete p̃ dieẽdo· werũth mittét· Alio mõ talis libido accipitur eõ⸗
quicqͥd ſit in wteri teſtamto plura pmit⸗ muiter wl large ſc; ꝓ ut eſt radix nõ tin
tutir quo ꝝ exemplis hodievti nõ licet· moꝛilu ſ̊ etia vmialii. vñ q q; mendaciũ
vñ de hdic greg · et pomtur. xxij· ꝗ. ij. e. R hHꝓpcedit ex hmõi libidme qᷓ ppomt eter⸗
qͥs p vetus teſtam tuvult ſuũ tueri mẽda nuũ bonũ cuicũq; bono tpali tũc nõ ẽ moꝛ⸗
an qma mius illie qmibuſoãz ſoꝛtaſſe no⸗ tale pecm Iwmale. et ſic aceipit aug poe
cuerit. Picat nece ẽrerũ alienarũ raptuz. mendaciũ in dcõo. c⸗ne quis.dieit tn in. c⸗
Icʒ quẽ fecert ſimn iirſ: ut.xnn. q. v. e. dixit · vᷣmũ. nõ ẽ mentiendũ:iiij· gne ſcʒ mẽda⸗
dicat retribucoem munrie q ifirms illie c ijqpter mendacij libidmè? que pꝑ ſeip̃aa
2ceſſa ſut ſibi nocere nõ poſſe. glo tũc enj vicioſa 6 De quo gne d puerb·xx. ſua⸗
licuit auctoitate priavleiſa miuriaſ. ut ms ẽ hoĩ pams mend acij poſtea mmple⸗
xxij · q-iinj.ccũ ĩ lege· et.q v. ſi audists. bitur os eius calculo ſc: igmito nõ tñ iH G
SFozenneg omia cũctis liquet quãta ani⸗ quẽ angelus ſoꝛeipe tulerat de altari pur
aduerſione writas inſeq̃tur qᷓ nobis iam gans eo os yſaie ut hetur eiuſdẽ. vj. S⸗·
ſigmſicacoms ſue vmbi poſt poſtaĩ wa igmio calculo ſuũpto de inferno ad ↄ buiẽ⸗
carne dſcãtur. glo. m ſeqturcũ dic michi du nõ ad purgandu⸗ E cdðowero mo⸗
vindictã et ego retribuã. cũ dixit ſi qus daciuũ h ↄmittit᷑ cupidmne adulãdiwel dele
re pcuſſerit m vnã maxillaʒ pbe ei aliam ctãdi · et hoc pomt Aug eſſe qutũ goenuſ
Mendaciũi iitur iocoſu wl ociofa ll wöcacij diez. GMntu ſe, genus ſe pla⸗
qtuoꝛ mõis ↄnmtatur. Primo ſola libidi eendi cupi ditate de ſuati eloqo· glo. qð
ne mentiẽdi⁊ tallẽdi qð merũ ẽ mẽda ci’“ faciũt adulatoꝛes ad G̊ ut placeat. Et m⸗ .

—

E

Oo 77
nmorle pipdy⸗

laeo tripli ↄtrariatur caritati et ꝑ nns iiu⸗

alijs p ̊noet, ides fe mepdacii 6Eue

et plerũq; multiplex moꝛle pecm. de quo
dicit gregoẽ ·xvinj. moꝛal. et pomtur diſ ·
xl vi· c. ſunt nonnulli q dum male fa-
ta hoĩm laudibus eſyrunt aug ent que
me repare debuerant . Pine en pꝓpham
Sꝛ. we qm conſuũt p ulmllos ſub omi cubi
mi manus faciũt ceruicalia ſub capite v⸗
muerſe etatis · Ad hoc quipe ſub cubito
pulillus vel ceruical ſub capite iacentis
pomtur ut m olliter qmieſcatur. quiſquus
ergo male agentibʒ ad ulatur puluilluz
wel ceruical ſub capite vel ſub cubito iace-⸗

in ea ſultus laudibus molliter quieſcat.
et ſic vide ſi placʒ. vñ in hoc ca ſu men da⸗
eum adulatoꝛmz; ſp emortale pecm. H e⸗
cũdo mõ ↄtrariatiir adulatio caritati ra-
tone mtẽtioms ut cum quis ad hoc adu/
latur alicui ut ei frauduleter no ceat coꝛ⸗
poꝛaliter vl ſi piritualiter et hoc eſt graue
moꝛtale pecca tum ſcut ceomumter faciut
qm ꝓcantur mulieres eas ſuis volun⸗
tatibus melm are mtuntur vel qui verbis
adulatoꝛijs ad alia permeioſa mtuntur
allicere vel quomodocun q; proxnnos
mituntur in inſte decipere . de hoc emm Hac
betur ꝓuerb· xxvñn · Melioꝛa ſunt vulne⸗
ra diligentis q; fraudulenta odienis
oſcula- Cercio modo caritati contraria⸗
tmuraccidentaliter ſicut eum laus adula⸗
noms ſit alteri occaſio peccandi ſeilicet
per vanam glonam complacentiam et
ſamilia. qð tn ſit preter intenco nem adu
latonis et hoc ſit duobus modis ut tanz
git· glo · xxv· di. alias · Primo cũ quis
m alſio mmis extollit bonum quod hHabj.
Secundo vero cum quis padulaconem
alicui bonum attribuit quod non Hhaber·

ot vtrunq; wemale eſt in ſe · ſcoum tamen

grauius eſt mo · vnde dicitur ſbidem
in textu · Que ſunt autem minuta peccata
licet omibus nota ſmt.tñ quia longus eſł
ut omia replieentur· opus eſt ut ex eis
vel aliqua nomĩemuseet mfra. Si ampli⸗
us ſiũt blanditus qᷓ; optet · ſi cuiq; maio
ri pſone aut ex wluntate aut ex n eceſſi⸗
tate adulari wluerit· hoc ibi: et ſie m tali
caſu ponit auguſtmus· adulaco em intor

peccata vemalia. qðᷣ ſane mtelligitur niſi

ſuermt occaſio moꝛtalis rume·tunc emm
ſev̈ᷣm tho conſidemndum eſtvtrum ſit oc
caſio datavel accepta et qualis ruma ſe⸗
quatur· et ſcdᷣm hoc erit adulaco mdicã⸗
da culpa wemalis wel moꝛtalis. Poꝛro i
ꝗquẽs ex ſola auiditate delectandi alios
iocoſa ꝓfert men dacia · ille ſcðöum pᷣm
ocatur placidus. S wero hoc facit mt⸗
tione ali cums comodivel lueri conſeqn⸗
di vel etiam alicuius mali vel meomodi·
euadendi talis wcatur blandito: vel a⸗
dulatoꝛ.et m vtroq; conſiſtit tantum ve 2

male peecatum· młl ex aliquo acecidenti

contingeret eſſe mendacium permeoſum.
Vel mſi ex aſſiduitate generaret dei con⸗
tomptum: qma tunc fieret moꝛtale ecca⸗
tum. ¶ Tercio pinde mendacium hoc
comittitur app etitu placendi et hoc fit p
factantiam⸗Pro quo nota ſedᷣm thoma ·
ſecunda ſcdᷣe:q/cxij· et Aſteñ · li. · t xx⸗
viij ꝙ iactantia ꝓprie videtur impoꝛta⸗
re ꝙ homo ſe verbis extollat· Illa emm
que vult homo longius a ſe iactare in
altum eleuat tunc autem ꝓprie ſe quus
eæxtollit quando de ſe ſupra ſe aliquid di⸗
cit. Et hoc dupliciter · wel enm de ſe dicit
ſupra id quod de eohomĩes opinãtur. vel
euaz de ſe dieit ſupra id quod in ſe hm rei
veritatẽ et ſ ſeðm magis ꝓprie ðꝛ iactã⸗

ta · quãms vtro q; mõ dici poſſit iactãtia

— , — —

Vnde iaclantia ꝓrie he diffmiri poteſt.
Tactãtia ẽ oſtẽtaco ꝓprie laudis cuiveri

tas non ſubſiſtit. et hoc alio nomme dici⸗

tur arrogatia cu ſcʒ quiſattribuit ſibi qð
nõ hʒ ¶Doteſt igitur i actaãtia ↄſi dera⸗
ri dupſicit᷑. Sno mõ ᷣm ſe ꝓut ẽ quod⸗

dã mẽdaciũ ꝛtũc eſt moĩle.qũ quis de ſe

jactater ꝓfert id quod ẽ cõtra gloꝛiã dei
c ex pſona regis cuiðᷣꝛ eʒech.xx viij.
leuatũ eſt coꝛ tuũ ⁊ dixiſti·deus ego ſu.
Gel etiã cõ tra caritatẽ ꝓximi.ſic cũ quis
ſe iactado ꝓrũpit in ↄtumelias alionut

hetur lucæ · x viij. de phariſeo dieete · Pon
ſu ſic eeteri hoĩm· raptoꝛes miuſti adultei
welut euã hie publicanus.Qñq; vẽo m

ſe quide eſt we male peẽm · qn ſcʒ quis de ſe

talia iactat q neq; ſut ↄtra deũ neq; cõ tra

ꝓximũ· q; tüc nõ eſt mẽdaciũ pmcio ſuʒ

m ſe · weruth ſedᷣm ſuã cãm poteſt ſieĩ moꝛ?⸗

le · ut ſ ꝓcedat ex moĩli ſupbiavelvana
gloꝛia· Sllr h fit ꝓpter appetitũ lueri.tune
ad deceptionẽ 1 dãnũ ꝓxmmi ptinere viðꝛ
et ido magis mole pccm iudicat. Dict
eni phs m·iiij.ethiq turpioꝛ eſt qui ſe ja⸗
ctat cauſa lucri qᷓ; qui ſe iactat cã gloꝛie

teſt eſſe tale lucrũ ex quo aluis nõ dam⸗
ficat᷑ · ¶ QRuarto deniq; mẽdaciũ ſoe co⸗
mittitur affectu diſplicedi.ſc cũ quis Bĩ
litatis cã mentitur et vocatur yromia. Na
yronia ꝓPe ↄnnttitur cũ quis awitate de
elmãs de ſe mĩoꝛa dic.ut cuũ aſſeĩt aliq dvi
le de ſe qð tñ in ſe nõ recognoſcit ꝗ cũ ne⸗
gat de ſe magnũ aliqͥd qð ĩ ſe tñᷣ eſſe ᷑co
gnoſeit · Et ut diẽ Aſteñ. vbi ſuß. Jactã⸗
tia yroma rõne matele ſiue obiecti ca
qð ſut equalia peca ſut q; vtrũq; mentit
circa idẽ ſcʒ circa ↄ dicoeʒ pſone. S ed ut
m plurimũ iactantia ꝓcedit ex turpioꝛj
motiuo ·ſ. app etitu lueri xel honoꝛis.yro⸗
ma vero ex hoc ꝙ fugit elaconẽ li cet inoꝛ

dinate ſeʒ pꝑ mẽdaciũ. Et ſcðm hoc dꝛ · jij.

eth. q; iaclãtia eſt peem gramus yroma.

decipiat tũc grauioꝛ eſt qᷓ; iactãtia · Vnde
ecciaſti·xix. Eſt q neqmter ſe humili at
et inteioꝛa eius plena ſut dolo · Naa q hu
militatis cã mẽtitur peccat ec plerũq; mo:
liter ut ptz · xxij · qij. c· cũ hiulitaus. et imn

Sʒzmo X-

gloſavbi ði · ꝙ dieẽdo in ſpeali aliað pec
catũ de ſe cuius ↄtrariũ eſt wrum moẽliter
peccat · qᷓ;uis in generali dieẽ poteſt ſe eſſe
peccatoꝛẽ · Et ut dic copen diũ · in H p eepto
etiã meluditur taciturmtas wtatg tæ
re nccitatiſ ut.xj· qiij· e. quiſquis ¶ Ad.l.
De mẽdacõ in ypocriſ ꝛ ſmulacõe
et qᷓs ẽ cenſendus ypocta.ac vtrũ oĩs

ſilatio ſit pcẽ̃m.de triplici q; ypoeñi:
m doctria iuſticiaa vita ¶ Sermo· xꝰ·

On loqris cotra ꝓxnnu tuuz
falſu teſtimõm.exo.xx · Oꝛdi

ne gruo iã vidẽdũ eſt de fal-

ſo teſtmnõio m terciã acce⸗

ptionẽ ꝓut accipitur largiſſmme ꝓ ommi

deceptoꝛi avel pmcioſa ſmulacõe quo cũ

mõ fiat in opevel apparatu exteĩioꝛi¶ Ad
cums euidẽtiã primo q́ri poteſt.vtru; ſi⸗
mulaco ſit idẽ qð ypocriſs p̃ſerti cũ ſmmu
laco ↄſiſtat m quodã factoꝝ mẽdacio·
ypocriſis poteſt etiã eſſe ſi q oſtẽdat ex⸗
terius qd agit in terius m illud mathei
vj· Cũ faeis elemoſmã noli tuba can e⸗
re ante te ſiẽ ypocrite faciũt · Sn ypoeſns

in ſola intẽtione ↄſiſtit dicete dno math.

xxiij· ꝙ; omia opa ſua faciũt ut videant᷑
ab homibʒ · Et greg. xxxj· moꝛaliũ.dic. ꝙ;
nunq; quid agũt ſ̊ quõ de actõe qualibet
homibʒ placere pñt cõſidenãt. S nulacoõ
vero nõ ſiſtit in ſola intencõ e h̊ in exte⸗

rioꝛi opacone · Dic enĩ gloſa ſup illð J ob
ꝑxxx vj· ſmulatoꝛ os ⁊ callidi ꝓuocãt iraʒ
dei.qꝙ ſmulatoꝛ aluid ſilat et aliud agit

caſtitatẽ p̃ fert ꝛſlaſeiã ſequit᷑: oſtentat
yaupꝑtatẽ marſupiũ replet · Ad hoe dÿm
ſcðᷣm tho. ſcda ſcðde · q. C. xj.q m yſidoꝛuʒ

nomẽ ypocrite tractũ eſt a ſecie eooꝝ qui

in ſctaculis ↄtecta facie mcedut diſiin

guẽtes vultum vario coloꝛe ut ad pſone

quã ſmulãt coloꝛẽ puemant mõ in ſpecie
viri mõ in ſpẽ femme ut in ludis ꝓplm fal
lant · Dic ennn Aug. m li. de ſermoe dñi in
mõte · ꝙ ſic ypocte ſmulatoꝛes aliaꝝ pſo
naꝝ agũt ꝑtes illius qð nõ ſit.non enĩ ꝗᷓ
agit ptes agamennoms were ipe eſt h ſi⸗
mulat eũ · Sicvim eccijs in omivita hHu⸗
mana quiſquisvult ſe vid eri qdðᷣ non eſt
ypocta eſt · ſmulat enj ſe uiſtũ nõ exhibz.
mis igitur ppocriſis ẽ ſmulaco · nõ tñ

A

.
” .
5 N
7 õ

oñis ſnnulae eſt ypo eriſs ſolũ illa qᷓ

quis ſnnulat pſonã alteius ſiẽ cũ p cc̃oꝛ hi
mulat pſonã mſti · Na ßᷣm ſidor. in li. ethi
molo giaꝝ ypocta greco mõe ſilatoꝛ lati

ne interptat᷑. q du intus malus ſit bonũ

ſe pala oſtẽdit.ypo eni falſũ eriſs iudiei⸗
um mtorp̃tat: vñ ſup illud mathᷣ.v. ſieut
faciũt y po ete · diẽ glo · Irocrita ẽ qui ſilat
qð nõ eſt repᷣſentatoꝛ alteĩius pſone· hoe
eſt vultvideri bonus⁊ nõ eſt ·Ad argu⸗
mẽtũ i git᷑ eſt dicedũ ꝙ opus exteius na⸗
turaliter higſicat intẽtionẽ· q i gitur quiſ
p bona oꝑa q fac ad dei huitiũ ꝑtinẽtia nõ

qrit placere deo ̊ hõibʒ· tũc ſmulat reaz

intẽcõnẽ quã nõ hʒ. vñ dic Greg· xxj·mo
ral.qꝙ ypocrite ꝑ cãs dei intẽtiom debuiut
ſeculi. q; ꝑ ipᷣa q; ſe agè ſcã oſtẽdũt non
auſionẽ quer̃t hoĩm h aums fauoꝝ· et ita
ſmmulãt mẽdaciter intẽtionẽ rectã quam
nõ habẽt · qᷓ;nis non ſmulãt aliqðð opus
rectũ qd no agat. ñ cũ ypoẽſis ſit men⸗

õs

daciũ o pis utpote ſmulaco quedã illis

qð nõ eſt.ideo ſiẽ m mẽdaco ſic enã in ypo
criſvel ſmul acoe duo ſut. vnũ qudez eſt
ſẽ ſignũ alid ſic ſignatũ. Mala auteʒ
in tẽtio in ypocſi ↄ ſideratur ſic ſignatũ qð
non rndert ſigno.exteĩoꝛawero velv bavel
opavl q̃cũq; ſilia ↄſiderãtur in omi ſnnu
lacoe mẽdacõ ſic ſigna· Cũ igitur inten⸗
tio qð eſt lig natũ nõ coꝛrndervbo vel ope
rivel cuicuq; ſnnili tan qᷓ; ſigno tũe ẽ ibið
ſimulaco · Ex dickis & pʒ · ꝙ omis ypoeb
eſt ſmulaco· ſ̊ nõ omis ſmulaco eſt ypo
eriſis ¶ Scdᷣo qri poteſt. vtrũ gerẽs hHa=⸗
bitũ ſcitatis vel religiõis nõ tn Hns meri

tũ pſectõnis cenſendus ſit ypocta. pᷣſeri

cũ illi qͥ tenẽt habitũ ſcitatis ⁊ nõ exequũ
tur meritũ pfectõis ſmulato: es ceſendi
ſmt.q; exterioꝛ hitus ſcĩtatis opꝑa ſignat
pfectõis · Ad hoc dðᷣm ᷣm Aſten · lib · ij. ti·
xx vij. ꝙ tlis ypocta eẽſeri nõ debeat · Cu⸗
ms rõ eſt ·˖ qꝛ hitus ſcĩtatis vel religiomſ
vel clericatus ſignat qiude ſtatũ quo q̃s
obligar ad opa pfectomſ. et ideo cũ quiſ
Hhabitũ ſcĩtatis aſſumit mtẽdẽes ad ſtatũ
pfectõms ſe traſſerre · ſi ꝑ infirmitatẽ de⸗
ſiciat nõ eſt ſmmulatoꝛvel ypocta · qꝛ nõ te⸗
netur mam feſtare ſuũ pecm hHabitũ ſcĩta
tis deponẽdo· Dic eni S

reg· xxxj. moꝛal ·

1

Suũt nõnulli qͥ ſanctitatis habitum tenẽt

et ꝑfectõms meritusʒ exeq̃ nõ valẽt · Hos
neqqᷓ; crededũ eſt in ypoẽtaꝝ numerũ cur
rere· qꝛ; aluid ẽ infirmitate peccaò almd
malita. Si tñ hĩtum ſcĩtatis qs aſſumèt
ut ſe iſtũ oſtẽtaret ypocta⁊ ſmmulatoꝛ eſſ

Et ſile eſß ſi opa bona ex gne ad ſeruitii

dei p tinẽtia faceret ad manẽ gliaʒ vel ꝓpt
qu eſtũ cupiditatis ¶ Terco wro qri po⸗
teſt · vtrũ omis ſnmulaco ſit pecm. pᷣſertiʒ

cũ dic Jero · et pom. xxij.q· ij· e.· Vtilem

ſmulaco eʒ ⁊m tẽꝑe aſſumẽda iheu regis
iſa hel nos doceat exemplũ qͥ cũ nõ potu⸗
iſ̊ interficè ſadotes baal mſi ſinxiſß ſe

ydolũ vylle colẽ dieẽs. eong regate nichi
omes ſacdotes baal:achab rex huiuit ei

mpaucis ego ſeruiã ei in multis. ut habe
tur · in · P. x. Et dauid qn mutauit faeẽ
ſuã coꝛã abimelecha dimnſit euma abit.
Hic ihus ſinxit ſe lõgius ire · utz · j. FEe · xxj·
ut pz luce vlt · Ad h̊ ̃m tho. dðm vbi ſup·

P adtiite weritatis ptiet ut ali s ttoz ſe

exhibeat exteius p extelioꝛa ſigna qᷓlis ẽ.
Signa autẽ exterioꝛa nõ ſolu ſut vᷣba ſed

etia fca· Sic & writati oꝑpomitur ꝙ aliqs
p exteloꝛa ba aliud ſigſicet q;ᷓ qdð apud

ſe Hhᷣ quod ad mẽdaciũ ptiet · lc etia op⸗

ponitur wtati ꝙ aliquis pꝑ aliqᷓ igna fa⸗
ctoꝝ vel reꝝ aliqͥd de ſe ſigſicet ↄtrarium

eius qð in eo ẽ qð ꝓprie ſmulatio ðᷣt· vñ
ſimulacõ ꝓprie ẽ quo ddã mẽdaciũ in ex

terioꝝ factoꝝ ſignis ↄſiſtẽs · Non refert
au tẽ vtrũ quis mẽtiatur vbo vel quocũq;

facło· cũ ennm eadẽ mtẽtio fallẽdi ſitvtre⸗

biq; eqliter vterq; pecat· vbũ eni factũ
aſſumuitur ut inſtrumẽtũ fallẽdia ſic non

reſert quãtũ ad pccmvtrũ quis vᷣbo ſeri⸗

pio nutuvel quo cũq; facto mentiat᷑ Hic
nec refert quãtuʒ ad homicidi vtrũ quis
gladiovel ſecuri interſiciat Cu igit ome
menda ciũ ſit pcẽm ut dictũ eſt Epra. o⸗
e

ſeqñs eſt ꝙ omis ſmulacõ ſit pccm

rũtamẽ ut dic Auguſtinus li·de qõmbzʒ
euãgelnj. Lon ome quod fingnmmus men

daciũ eſt. ſed quãdo id fingnnus quod

mchil ſi gnat tũc eſt mẽdaciũ· Cũ g& fictio

nia refertur ad aliquã ſigm fica coem non

eſt menda cuũ ſed aliqua figuna werit atiſ.

Id maioꝛe autẽ euicẽtiã dic tonauẽt.

———— — – ☛ —

— ————DC—

4*

in. fij. er Mlexader angli. ꝙ eriplex eſl ſie
mula uo · Prnma eſt mſtructõmſ. et h ſuit
in xpᷣo cum ſinxit ſe lon gius ire.qmia co⸗
poſuit motum ſuũ quaſrwlentis longiuſ
ire ad aliquid figurate ſigmi ficãdum. ſeʒ
ꝙ ipſe ab eoꝝ ſide longius erat ut di ceit
gregoꝛms. wl ut dicit ANug · qꝛ inde lon⸗

gius receſſurus erat aſcendẽdo m eelum
et per hoſpitalitateʒ quo dãmo do retine⸗

batur m torra · Rel etãa m hoe erudimit ſue

os ad exhiben dũ mem bris eius officium

hoſpitalitatis quo diſceipuli eoeger̃t eum
apud ſe manere ꝑ quod etiã meruerunt
eũ eognoſcere · Oecũdavero ſmulatio ẽ
cautele que fuit m damd. vnde ut habe⸗
tur · j · N· xxj· et ꝛbi magiſter in hiſtoꝛns.
Cũ dauid fug iſß ad achis regẽ geth mdi

cauer̃t loe regi dieetes quaſi rex erat

in iſrahel qui latebat apud eũ ettevicino
hoſtẽ reeipet ſi ſaluũ eũ ſeru aret · et timu⸗
it damd pᷣſerti quia miſerat ſaul ad achiſ
ut redderet ei ſerun ſuulfugitiuũ. Cunq;
tia heretur ad regẽ ſmmulamt ſuroꝛ ẽ ⁊ im
mutauit os ſuũ aliena loqñs ſicẽ mſanus
e clla bebatur mter manus eoꝝ ſi epy⸗
lencus defluebãtq; ſaliue eius in barbaʒ

heut in tali paſſione ſieri ſolet nmpiges

bat in oſtia poꝛte quaſi ꝑ clauſam poꝛtam
mg redivolens. et que ſurio ſi orant age⸗
bat ut ſidẽ regivere paſſioms oſten det:
us et dmiht dauid et ab ijt· ſoe bi. Nee
di eendu eſt damd in illa ſmulacoe pec⸗=
caſſe·qꝛ ut ſ ditur i deo:c. vulẽ.· Nec mi
rum q́;us iuſtos vĩes tamẽ aliq̃ ſmula⸗
re ꝓ tẽpoꝛe ob ſuã ⁊ alio ꝝ ſalute cũa iße
dñs noſter ihus xpᷣus poccatu nõ habenſ
nec carnẽ peci ſmulauon peecateis car⸗
ms aſſumphit ut ↄdemnãs in carne pee⸗
catu nos in ſe faceret miſticiã dei· hoe jbij.
Glo · ut ſic faller dya bolu · Dic enim auto⸗
ntas · Si diabolus eũ ſilm̃ dei ſcmuſßß nu qᷓ;
eũ a indeis crueciſigi paſſus fuiſ;̊. Multũ
igitur meereſt ex qᷓ c fiat ſmu ſatio · iẽ
eni glo.bix · xx vn · di. e. qʒʒ interrogaſti.
ſup verbo· finxit ꝙ quedãa ſmulaco ſit ex
honeſta cã quedã ex inhon eſta. Ex ho⸗
neſta cã fit ut deõ · c. vtilem. et · xxin .· q. ij.
c· Rns deus noſter ubet ad iheſa naue ut

ↄKituat fbi retroꝛſi in idias. Gloſa. Sic

& p inſidias ꝛp dolũ poſſumus licite vm⸗

eere hoſtes nros · et hoc in inſto bello et in
inſta ⁊ lieita cauſa.ut.xliij.diſ.c.im man⸗
datis. tirca finẽ᷑· dũ tamẽ hoſti ſide nõ rũ⸗
pamus · ut. e. q c no li · Et idez dicas de ad
uocato ꝙ hi iiſtã hHʒ cãm licite poteſt ad⸗
uerſariũ ſuuũ decipe· S equitur in glo·ſuper
vbo.· ſinxit · Smmli ter ſi qs ſmulat ſe reli
gionẽ mtrare ꝗpter timoꝛẽ tlis ſmula cõ
nõ nocet dũmõ ꝓteſtacõ pᷣcedat ut ex de

hijs qᷓ metꝰ cã fiut.c.platũ. vbi plane de

mulaco autẽ ex mhoneſta cã ſemꝑ fac
monachũ ſemꝑ ẽ pecm.nec tlis admit⸗
teretur ſi veller ꝓbare ↄtmriũ. ut ex de re⸗
gulat᷑.c.vidua.C· de latia lib.tollẽda.l.u⸗
mea· Eſ qui ſumus. Et nota ꝙ ᷣm fauce
tnũ eſt ſicõ opisa eſt ficłlõ mtẽtiomſ. fi
clio mtentioms eſt cũ quis lieite accedit
ad baptiſmũ.et lieʒ fiele accedat tn wruʒ

baptiſmũ accipit · ut · i · q. i· e. ſẽ ficli. Himi

