tur em a caſtigado mx illð:caſtigo coꝛpuſ

meũu. ⁊c.Ad hoc rñd et tho· vbi ſup.q. Clj.

nomẽ caſtitatis ſum t᷑ ex hoc ꝙ p rõeʒ co⸗
cupiſcetia caſtigatur q̃ refrenada ẽ ad mo

du puei ut pꝛ p phᷣm in.ij. eth. In hoc autẽ

racovtutis huane ↄſiſtit ꝙ aliq d modiſica
tu ſit hm rõemet ideo mamifeſtu eſt caſtita
tẽ eſſetutẽ · Aue lʒ materi a Hʒ in coꝛpoꝛe
th in aĩ aa ſiſtit hc in ſbiecło qꝛ ad ea ptinet

utſcdᷣm iudiciũ rõis eleo em volũtatis qͥs

mod erate vtatur mẽbris pᷣeipue venereil·
Hie ut dic Aug.j· de eiui. dei·. Pꝛo poſito am⸗
mi pmanète per qð euã coꝛpus ſancliſicari
meruit nec ipi coꝛpoꝛi ſcĩtate auſfertvioſen⸗
tia libidims aliene quã uat pſeueratia co
ti nẽtie ſue · Bille d maioꝛẽ autẽe euide⸗
tia ſciendũ. ꝙ nomen caſtitatis dupliciter
accipi poteſt· Ino modo ꝓe ſic ẽ queda
ſpeãlis vtus materiã hns ſpecialẽ ſcʒ ↄcupi
ſcetias deleckabilmz qꝗᷓ ſut m wne reis. et eſt
diſtmela ab abſtmẽtia q; eſt circa del ec ati
ones ciboꝝ magiſq; necria adↄſeruãadu ra⸗
tioms bonũ · q Neneree delcãtiones ſut vehe
mẽnoꝛes ⁊ rõ em magis o ꝓprinẽtes· et ĩdeo
magis mdiget caſtigacoe. q; ſi ↄſentit᷑ eis
ex hoc vis ↄcupiſcentie magis mn creſcit et
vᷣtus mẽéus deicitur · Ynde Aug.mn.j. ſoli⸗
loquioꝝ · Pichil mquit eſſe ſentio qð magi
ex arce dei ci at ammũu virilẽ qᷓ; bladmenta
fem'e coꝛpon q; ille ↄtactus ſme quo vxoꝛ
Pr̃inõ poteſt · Alio modo nomen caſtitatis
accipi tur methap oꝛi ce · Sic onĩ in coꝛpoꝛũ
aↄnmnxa&5ſtit wenéoτι dlcaco éca qua e

foꝛmale com plenuũgmitatis ẽ ꝓpoſi

eſt eaſtitas ⁊ luxuria vieiũ eidẽ oppohtũ.ſic
etiã in qu ada ſpuali 2mxtiõ e mẽus ad res
aliquas delcã tio ↄſiſtit eirca quã eſt ſpũ alii
caſtitas queda methaphoꝛice deã vel etiam
ſpũalis ſoꝛmca co ſilr methap hoꝛice dica.
Nã ſi mẽs hoĩs delcãtur in ſpũ ali comclõne
ad id cui ↄiũgi debʒ ſcʒ ad deũ⁊ abſtiet ſe ne
delcã biliter aljs ↄungatur ↄtra debitũ oꝛ⸗
dims diumi dicetur caſtitas ſpũalis hmil⸗
lud.ij. coꝛmnth. v. Deſpondi wos vm virov⸗
gmẽ caſta exhibere xpᷣo· Si vero dlcãbliter

buſlibʒ alns rebus dicetur ſoꝛmicacõo ſpua⸗
lis ſedᷣm illud Jeremie. iij. Tu autẽ ſoꝛmca⸗
ta es cũ ama toꝛibzʒ multis · Et hoc mõ caſti⸗
tas accipitur utᷣtus gnalis. q; p qualibʒ
vtutẽ mens Humana retrabit᷑ ne rebʒ illici
tis del cabili terꝰ iuung atur· Speãliter tñ racõ

caſtitatis hmõi ↄhſtit mtutibʒ theolo giciſ

quibz mes homims deo diungit. uar⸗

to queri poteſt de virgimtate q eſt no bilioꝛ

poꝛtio ipᷣius caſtitatis · q; con ſiſtit foꝛmali⸗
ter m ꝓpetuo ꝓ ſito abſtmẽdi a carnali de

le ctatione que cõ ſiſtit m ſenmims reſo lutio

ne· et mateĩaliter conſiſtit mn mumtate a
delectacoe qᷓ conſiſtit m Hmõdi ſemims re⸗
ſolueõne· vtrũ ſcʒ talis vͥginitas ſitᷣtus.

p̃ᷣſerti cũ nullavtus nobis in eſt a natura ut
dicit phus in· n· ethicoꝝn · Fgimitas no bis
ineſt A natura· qꝛ quilibzʒ moyx natus virgo

cenſetur. cum tamẽ in laude ſanctoꝝ inno⸗
centũ canit eccleha Hñj ſut qmi cu mulieri⸗

bus non ſut com qumativgines enim ſunt.

Ad hoc rñdet tho mas vbi ſupra. q. lnj. q
formalen 8 euz
abſtmẽdi ꝓpetuo a delcàatione venerea. ð

ꝓo ſitũ laudabile redditur ex fine inqua⸗

tum ſcʒ hoc fit advacãdũ rebʒ duimmis. Ma
teriale auteʒ eius eſt integritas carms ab
omm ex perimẽto veneree delcãtionis · Poc

igitur qð eſt mmmunẽ ſe ſeruare ab expimẽ
to ven eree voluptatis quãda hʒ excellẽtiaʒ
laudis ſupᷣ ̊ qð eſt coſᷣuare ſe mmmunẽ ab
moꝛdmaco ne veneree wluptatis.et ĩdoo b⸗
gmitas ẽvtus quedã ſpealis· Doꝛro imfan⸗
tos lſʒ ex ſua natiuitate id qð eſt matelale in

vgmitate habeãt ſeʒ integritatẽ carnis ab
expnnẽto venereoꝝ jmmunẽ · nõ tñ Ht id
qð eſt ſoꝛmale ſcʒ ꝓoſitũ ſeruãdi talẽ inte⸗

gritatẽ ꝓpter deũ · Yñ aug · m li · de vg ta te

Nee nos in virginibʒ pᷣdicamus ꝙ virgi⸗
nes ſut ſ ꝙ deo dicate pia ↄtinẽtiavgmes.
umto qri poteſt. vtrũ ipavgimtas ſit
potiſſmma vtutũ.pti cũ dicat Cipanus li. da
vginitate · Flos eſt ille ecciaſtici germis de
cus atq; oꝛnamẽtum gĩ̃e ſpualis illuſtrioꝛ
poꝛtio gregis xp̃i. Er apocalipſᷣ.xiiij · de eis
ðᷣ ꝙ ſequutur agnũ quocũq; i erit⁊ ꝙ can⸗
tat cã ticũ no uuũ qdð nemo aluis cãtare pote
rit · Ad hoc rnñdet tho · ibidẽ . q; aliquid poteſt
diei potiſſmmu duplr. ⅜no mõ m aliq;ᷓ gne.
et le ẽpᷣgimitas potiſſma in gne caſtitatis
q; tranſcendit caſtitate vidualẽ ↄiug alẽ
et ideo attribuitur ei fructus ceteſmuſꝓ⸗
pter excellẽtiã quã Hʒ ad vidimitatẽ cui ſex

ag elmus et ad mrnnõium cui triceſmnus

fruclus attribuitur · DHinc apls· j· coꝛm. vij.
vg mitatẽ cõſulit tanqᷓ; melms bo nu. tũ qꝛ
bonu vᷣmũuũ po tius ẽ bono Huano·tũ q; bonũ
amme pfertur bono coꝛpis tu etia q; bonũ
ↄteplatie vite p̃fertur bono actiue· Rirgi⸗
mtas aute q pfertur oꝛdimatur ta ad bo nũ
vᷣmũ q; ad bonu aje et vite ↄteplatie · q v⸗
go cogitat q dei ſũt quõ placeat deo alio⸗
qu nõ reddetur aceepta deo · Yerũtn licet

vgo ſmnplr melioꝛ lit poteſt tñ iugatuſeſ⸗
ſe melioꝛ ym qmd ſi ſcʒ ammũ hʒ magiſpa

ratũ ad gmitatẽ huãdũ ſi opoꝛteret q; ille
qm ẽ actuvgo.vel ſiꝰ uigatus hʒ aliqᷓ; ali⸗
am excellẽtioꝛem vᷣtutẽ· Alio mõ poteſt diei
aliquid potiſſmnu ſimpli cit et ſic gimtas
no elt potiſſmavtucu · Hvtutes theologice
et etiavtutes religioms quaꝝ actus ẽ ipᷣa
occupatio circa res ðmas vᷣgm itati p ferũ⸗
tur. Oñ Aug. in li· de v gimtate · Nemo qᷓ; tũ
puto auſus fuit vgmitatẽ pᷣſerre mõſterio
Silt etia wehemẽtius opantur ad hoe ꝙ; deo
in hereãt ipi martiẽs qui ꝗꝓpter hoc ↄtemnuũt
riã vitã · Et etia m monaſterijs vmẽtes
qui poſtpo nut ꝓpriã wolũtatem omia que
Habet qᷓ; ꝓgin es q ad hoc poſtponũt ene⸗
reas Wlaſdateg⸗Er ideo lʒvgies ſequũ⸗
turagnu quo cũq; jerit imitãtes ta integ⸗
tate carms qᷓ; meus · no tñ opoꝛtet ꝙ magis
dxe ꝓpinquo ſequãtur.qꝛ quedã alievtutes
faciũt ο zρ mquius inherere p imitacõ eʒ
mẽtis· Demq; canticũ qð ſole cantãt ẽ gau
din gqð de mtegritate carnis uata recipiut
Sexto queri poteſt de pudicicia q eſt q̃r⸗
tamvtus ſbiectiua teperatie vtrũ ſcʒ e virtus

a caſtitate diſtincta. p̃ſertim cũ dicat Aug.
libro de ꝑſeuerãtia · ꝙ ᷣdicãda ẽ pudicicia
ut ab eo qui Hhʒ aures audiẽdi mchil gem⸗
talibz mebris illicitũ ꝓpetretur · hut tactuz

ea vſus gemtaluũ ptiet ad materiã caſtita⸗
tis ſie nõ viðꝛ eſſe diſtmta virtus. Adß

rdet tho · vbi ſup · q· Clj . q pudicicie nomẽ
apudoꝛe ſumit᷑ · m quo verecũdia ſigmſica

tur. Dme pudicicia ꝗꝓprie circa illa cohſtit

de quibz homnes mag is wrecũdant᷑. id eſt
. 5 1 * — 7 72 * *
devenerets acti bʒ ut dDie Aug. xij · d cimta

te dei · mtãtu ꝙ etiã cõcubitus ↄ»uigalis qui
nuptiaꝝ honeſtate dcoꝛ aturverecũdia non
careat. Et hoc ideo qꝛ motus mẽbroꝝ ge⸗
mtalin nõ ſubditur mpio ra coms ſic mo⸗
tms alioꝝ membroꝝ · Qec ſo lũverecũdatur
devenerea cõmixtiõe h etiã de qni buſcuq; ſi⸗
gms eius ut die phs in ij. rethvꝛico · Et ideo
pudicicia ſpealiter attẽditur circavenerea
ꝓrie circa hgnavenereoꝝ· ſc ſut aſpec tus
mpudici amplexus libidin oſi tactus oſcu
la⁊ ia·et ideo p udicicia qᷓ magis reſpicit
Humſmo di ſigna exterioꝛa oꝛdmatur ad
caſtitatem que magis reſpi cit ip̃am venere
am 2 mytiõ em. nõ quaſi virtus ab ea diſti
cta led enã exprimẽs quandam caſtitatis
circumſtantiã licet mterdu vnuʒ ꝓ alio po
natur · Vnde ſic caſtitas in amma coſiſtit
ut m ſubiecto q;nis materiã Habeat m coꝛ⸗
poꝛe· ſic etiaz ⁊1 magis pudiecia conſiſtit in
amma ut in bᷣ ecto quis ſe oſtendat in ſi⸗
gis exterioꝛi bus venereis oohHibedis · Dic
emm Aug ↄtra mlianu libro · iij · Pudici⸗
cia res eſt amnmnv gmitas coꝛpoꝛis · Demq;
illa inte&ẽ in aa pmanẽte pt iſta de coꝛ poꝛe
Rbi violẽter auferri:et cum iſta manet inte⸗
gra coꝛpoꝛi poteſt illa in ammo laſciua wli
tate coꝛrũpi · hee jlle. Ad laudẽ dei ·

(Snian⸗ ßmones tereñ cepti.

vBeauuütur mões p cepti quart·

arlg.
aice
dem⸗
ttaehn
4 . a⸗
d,
naenont
ntd
4 1 amt
Kals t ge

tüdia non

bron Ser

s he wo⸗
Aclldatee

buſcigb

dice Etn

awneren

ſitairekis
tacisole
gis pe
naur14
unwyrt
beadiſi
Altats
o
1cſſte
en a,
ſten
unh
dee
Maͤr⸗
s deng
Acpae
nmainn⸗
lſaupl
un

ct
gun

2

Sermo primoy

C de honoꝛe et diuͤſitate paren tũ in
ghali ac de triplici ſubiectõne parẽ⸗
tũ quo 44 coꝛpuſ.

ermo primus;
noꝛa patre tuuũ et ma
trẽ tuàâ ut ſis longeuus
ſup terr· exo.· xx. Poc?
quartũ peeptu m oꝛdie
lieet pmu ſit ſedðe tabu
le ˖ In quo m aug. nmn⸗
plicatur omis actus bnſicẽtie ꝓxis nn⸗
pended us · hue ex debito nãlis obligaco
yjs ſic honoꝛ qui debet parẽtibʒ. hue ex de
bito carit atis ſic alij actus pieratis q ex
caritate ꝓxis impenduũtur · Pꝛo quo ſei
Anð ᷣm Alex · de Hal· maiij · pte di . xxiij.
onoꝛ ẽ Pteſtaco p pᷣeminetie im aliqᷓ exhi
bi cone illi ꝗ honoꝛatur· Cu igitur honoꝛ

dicat reſpem p peminẽtie m illo qui hono⸗

ratur. pnt hij pres diei qui ſut honoꝛe di⸗
gmaqq; diͦſis roſpecibʒ p pᷣemnẽtias s ali⸗
qs Hñt.
rima é pemnẽtia mereata q ẽ pᷣeipij
creantis ˖ ſapie gubernatis · et bomtatis
2 fuãtis jd e e ipius ſume trimtatis · et hee
pᷣemin tia m mſimta exeedit quãlibʒ ÿ p⸗
eminẽnã creature. Ei mde è ꝙ pᷣmus lo
noꝛ ꝛ pᷣeipuus debet᷑ pri celeſti eui ꝛuemt
mſimtus honoꝛ qꝗ qᷣ eſt honoꝛ latrie ꝗᷓ quis
ꝓteſtatur deu ſic ſuũ 2ditoꝛc · de quo vfe
82 math. vj. Dr np. quꝛc. et math. xxinj.
Prĩem nolite vob wcaẽ ſuꝑ terra vnus ẽ
enj pr vr qu in celis elt . S edðda wero eſt
peminẽtia creata · q ſeʒ ex triplie ptici⸗
pacoe ex pᷣenminẽtia mereata oꝛigme ehz
mxta illud apli epheſi· ii· Puius rei grfa
flecto genua mea ad prem dni nri iheſu
xpᷣi ex quo omis yr̃mtas in celo m tra
noĩat Pʒ igitur ereata pᷣemnẽtia pᷣmo
oꝛigmẽ ex pticipacõe meroati vpneipij
ſ triplr. Prĩo quãtũ ad eſſe nale ſic pat᷑
carnalis: Nã ut dieit glo · ephᷣ· vj · hc deꝰ
vneipiũ eſt hoĩs ſie pyỹ p ſeð ario.rõe cuins
ßeminẽtie pr carnalis ẽ honoꝛãdus· hie
ſero. d honoẽ parẽtũ dicit · honoꝛadi ſue
parẽtes q; mo ſut nob cã naſcendi · Er
ecciaſtic c· vy. Honoꝛa pfeʒ tuũn gemitꝰ
mj̃is tue ne obluiſcariſ. memẽto qm mſi
p illos nõ fuiſſes a retribue illis quõ ⁊ il
li tibi. Et ſie pʒ ꝙ mayxim bonũ ab eis re⸗

up ex igitur pᷣemmentia.

eepimus . ipſũ eſſe qð eſt fundamẽtũ o⸗

mmjs nature gren ghe · Sedᷣo wro q̃ᷓntã

ad bñ eſſe ſpuale ſic quilibzʒ pĩ̃ ſpualis ꝑ
qué ” renaſamur m ſpu⸗
multi ſut pres püales. Prim⸗ o oms ſan⸗
eti priarche ꝓghen pr̃es wteĩls teſt amti.

vñ Jo· vin.c. Si ſilij abrahe eſtis opa a⸗
brahe faeite · Sil aplia alnj ſci no ni te⸗
ſtamii· q etia nos vbo vel ſalteʒ exẽplo
ſpũnaliter genuerũt · vñ Apls · j· coẽ · in ·

Nam xp̃o ihu p euã gelin ego vos genui

20 aͤ ſaedu. q

Scðo ꝓP Pa epi ſacdotes prochiales et ſi⸗

4
1

miles qͥ nos regnant aqᷓa ſpũ ſcõ m bap

ciſmate vel etã m ↄfirmacõe utʒ di. xvj·
Ec · i. et · c· ſexta ſmodus- erco oẽs preni
q leuat puera m baptiſmate wel tenẽt m
ↄfirmacoe dyr pres qꝛ iuuãt ad regna⸗

tionẽ ſpualẽ. vñ prmus dꝛ q̃i parũ a pa⸗

tribz muus · et de His late dem eſt ſuß.

uarto omes ſac᷑dotes pᷣ peipue pᷣdica⸗

toꝛes wl coſeſſoꝛes ſpuales pr̃es dñr. et
honoꝛe pr̃no ſunt honoꝛãdi. · thy mo · v.⸗

Qui bñ pÿ ſut pᷣſbri du pliei honoꝛe digm
Habeant᷑ maxĩe qͥ laboꝛãt mbo ꝛ doctri⸗
na· Pimruz cũn ſacdotes in ſeptura ſaẽ
Pter ſmgularẽ reuerẽta aliqn diy aliqn
angeli nücupãtur ut late pʒ ·xj · . i. c. ſa⸗
cerdotibsʒ autẽ. Tercio demq; quatuz: ad
bñn eſſe tpale. ſic qrulibʒ pr tpalis· ut rex
pnceps ptãs ac oẽës tpale regnné gereé
tes ꝓ 2m bono reipubliee m diůſos &
dus · vn. j. pet jj. deũu timote regẽ honoꝛi⸗
ficate · Et ad rõ·xiij. Omis aja ptatbus
ſublimioꝛibʒ ſdita ſit · nõ en eſt ptas m

ſ 2 do · Et iterũ. j· pet᷑.ij. Subiecti eſtote

omi Huane creature Piter deuz ſiue regi

qſi pcellẽti ſuue ducibz tanẽᷓ; ab eo nnſſis
ad vindictã malefcõꝝ laud wero bonoꝝn

ſie blũtas dei. bi¶ Hedo ereata

pᷣemnẽtia oꝛigmẽ hʒ ex ptieipacõne in⸗

ereate ſapie · rõne cuing honoꝛãdus eſt

omms doctoꝛ ſue mgr in quacũq; facul
tate wl ſcia lieita honeſta i mquãtũ tlis

vñ quilibz hHmõdi vꝛ pr̃ doctrmalis · de ᷣ
glo · ſup illð leuit. xix· honoꝛa pſonã ſemſ

ſeʒ etatevel ſapia:oĩs enim ſapia a dno

deo eſt ut dꝛ eeciaſtiei. j. Ex quo patet q;

vᷣmo honoꝛ adus eſt ſonex . q ut ðr Job.
xn · in zuauis ſapiétia in multo tpe

prudentia · nam m eis expientia maioꝛ
diſereco eſt inc »ſulitur deutero · xxxij ·
Interroga pa· et a.t · ma · t. et di eẽt nbi.

et tlis 82 pr an tiqlis · de quo 8: leuit. xix.

Coꝛa cano cap ite ↄſurge honoꝛa pſona

ſems F eðo honoꝛã dus ẽ omis ſapiens

pter pticipacoe mereate ſapie · vnde

ecciaſtiei· xxx vij. apiẽs m yplo heredi

tabit honoꝛẽ ⁊ nomẽe illins erit vines ine
ternu . Et iterũ · e · xxx viij. Honoꝛa mecdi
cũ ꝓpter nccitatẽ etenj illũ ereauit altil⸗
ſimus a deo emm é omis medela · Et m⸗
fra. edit hibʒ ſcĩaʒ altiſſmus honoꝛari
m mjabilibʒ ſuis · Propter bae en a
entià ſonoꝛẽ ſuſcepit damel de q ſeptũ
eiuſdẽ · xin. Erat aut damel ↄmua egt
et honoꝛatus ſuꝑ oẽs am cos eiꝰ. Quia
ut de ecctaſti · v. Ponoe⸗ glia m ſermone
ſenſati imgua wero imprudẽétis ſbuerſio
E illuis . t iteru jbidẽ · x· Seruo ſenſato
libert huiẽt ⁊ iſeius no honoꝛabit᷑ 5. Ter⸗
cio creata p̃emineta trabit nigmez ex
ptieipacõe dᷣme boĩtatis· rõe cums lono
radus ẽ oĩs iuſtus ꝛ ſcus qͥ ꝛ prvtualiſ
Nam! bm Alex · de hal. vbi ſuß · rone Pti⸗
cipacois ᷣme bomtatis oẽs ſut honoꝛã⸗
di tam bom qᷓ; mali Dꝛo quo ſceien dũ ꝙ;
duplex ? S pticipa cõ dᷣme bomtatis; Fna
ßm aclũ ſicut ẽ em boms. et ſie quel ibz bo
nu debemus nob molioꝛẽ eſtimare · iuxta
illð apli philip. ij · In Hmlitate ſupioꝛes
ſibi muicẽ arbitrates · et pᷣbtim cũ ſmt ali
cums ſmglaris bomtatis ſic mfeius ibið
ꝓ. ſequit᷑/ Neẽriũ eſtmam epafroclitum

frem meũ ⁊ eoopatoꝛẽ et vnn litonẽ mtte?

ad wos. et⸗· Excipite ſtaq; illuʒ cũ omm
gaudio et eiuſmodi cũ ho noꝛe habitote
qm ꝓpter opus vpᷣi uſq; ad moꝛtẽ acceſ⸗
ſnt tradeſ aĩaʒ ſua ut nyplẽet illð qð ex vob
deerat erga obſequinz meũ · Seðawro ẽ
pm potontia. ꝗ ſcʒ etia ꝓ nuc mali vñt eſ⸗
ſe vel ſieĩ melioꝛes qᷓ q; nos ſumus. rõe cu⸗
mus poſſibilitatis ꝛðme pᷣdeſtmacois ad
maioꝛẽ pfectoez; etia illi zu i mali ſut ho⸗
noꝛtur. imc dꝛ rõ · vin. Honoꝛe muicez
pᷣuemẽtes Ex gqubz oĩbʒ ↄcluditur ſe⸗
ptẽplices eſſe pr̃es · ſ. celeſtialiſ. coꝛpaliſ
ſpu alis · tpalis · do trialiſ. anti qlis 1 Ptu
aliſ. Et de oĩbz itelligi pᷣt ills eph. vj. Film

obedite parẽtibz vñis ſdño hõe enmm in⸗

ũ eſt honoꝛa prem tuũ et mrem tuã u bi
dic glo · Ponoꝛare prem matrez eſt eis

reuerẽta exhibẽ miniſtare. ð liez de
omi mtelligat.· tñ illud ſpecialr expo⸗
mit lex. de Hal . vbi ſuß depreen carnal?ꝰ
puali. Et p̈οd pre carnali diẽ . emis

fil us accipiat tin eſſe coꝛpale a pr̃e· effi

citur tn ex hoc obligatus in duplieci debi

to. q; coꝛpale illud qð accipit ede coꝛrpe
pris ſuptu traſpuſu aĩevtute oρααπι%7⁵%

hme ſilius P. eſfficitur hon oꝛis piis.

tũ rõe prm cꝛpiſtu⸗ ec rõe aje . eo ꝙ aĩa
* eopus currut! pr̃e ut lit pncipin ſili
rone & pĩm cꝛpis ẽprie debitu ſuſten⸗
tacoms. et rone aĩe debitu reueretie· nam
ala nõ indi get ſuſtẽtacoe nec coꝛpus eſt
reuerẽdũ · Scð owero de pye ſpuali p que
ſpualiter regnamur m xp̃o. cui ſilr exhi
bere tenen tam honoꝛẽ reueretie q; ſuſte
tacoms vite. Quãatus ad primũ die dys

luce· x· ¶Quivos auditme audit q vos

ſpmt me ſpmt qui aut me ſpmt ſymt eu

—
qui me mſit · Et q; wrus honoꝛ reueren⸗

—

tie relucet in exhibicoõe obediẽte merito
8Se heb.xinj. pres carms nr̃e hHabuimus e⸗
ruditoꝛes Treuerebamur eos nõne mul⸗

to magis obtpabimus pñi ſpintuu et vi
uemus . Glo . Neuereri ẽ cũ timoꝛe parẽ
tibzʒ honoꝛẽ impen dẽ obedire 1 ſöuemre.
multomagis pri ſpirituu eſt obtpandn
ut ſicvita coꝛpoꝝ ⁊ſpirituũ ſelieiter poſ⸗
ſideamus. Hequt. Er illi quide in tẽ poꝛe
pauecoꝝ dien . i · muerute ſm wlütate ſu⸗
am erudiebãt nos.hij aut ad id qð iam
eſt vtile m recipiedo ſancliſicationem.
Quãatuũ aũt ad ſcdᷣm dieit Apls ad gal:
vj. ommcert aut is qͥ; ᷓ cathez z atur vbo

er qᷣ ſe catheziz at in omibz boms.· Ni mmiruz

cũ ut dem eſt pᷣſbiteri qui bn ᷣſunt 5ͤdu
plici honoꝛe digm ſut maxĩe qu laboꝛãt

mloa doctrina· Adxo naq; ſiln ſpuales

ad huc honoꝛẽ obligatur ꝙ etã in tẽpe
extreme necitatis cũ aliter eonpfes ſpũ
ales ꝓiudere nõ poſſent laudabiliter ſe

piculo vite expon erẽt ut tales pr̃es ꝑ ſ6

uentione ua rét. ſic fecit vidua ſaropte

na q pauit helya ut latius patebit mferit
uſ. vn gnaliter plus obli gamur honoꝛẽ

—

—

An e

Kan
d

R erp⸗
nan
Ape
upllad
ter e
mnopace
nongpis
e. egin
apu
itin⸗
lennenn
cpis
pua van
auflren⸗
ſneq
mdeedis
itrqw⸗
t ſmtal
reueren⸗
emertto

wmus e⸗

ſem
mtnen
R
Wune
nnit
an N
Knin 4
wimi
ſgee
non
s ade⸗
Panmde
eſe⸗
neſh
lle
ß .“
15 „ 4
pis v
Plerſ⸗
tts 2
ſneyte
. nfen
onoe

exhibere tam mſten tacom 8 q;ᷓ reuerẽtie

yñe oꝛpali et ſpuͤali EN pr̃em lenen
ums rõ e qÆα vnuf

qᷓ; omibʒ alijs pr̃ibʒ ·
eſt pncipiu gnᷣacois alter regnacois ct

ideo debetur eis reuerẽtia maioꝛ etiã ſuſ

Sars duũ in digẽt · q qlibʒ res nãâliter
dili it eoßua cõem ſalutẽ ſui prmeipij·
d maioꝛẽ aut euidentiã ſciendu.
qui cũq; filij tenẽtur ſuis pribʒ oĩbz gna⸗
liter. ̊ pdictis duobʒ ſpealiter in ſepteʒ
oſtendẽ viciſſitudmẽe gratitudis · quoꝛu

tria ma ptinẽt ad ſuſtetationẽ cpalẽé.
ꝓut patebit m pnti hmõe· qᷓtuoꝛ aut vl⸗
tima ad rouerẽtiaʒ ptinẽt ſpualẽ ut pate

bit m mõe ſeqnti. Primo naq; debet pa
rẽtes ale eis ſubuemè i m necitate mkir⸗
yntate et ſemo· uins rõ eſt · q; rocepert
a parètibʒ nutrimnẽtu et pᷣßtim a mye m
nõ pnt equmalẽs paretibʒ mĩſtrare · Na
de ꝓpria carne et ꝓpria ſbᷣa filios nutrie⸗

rut filij vero parẽtes nutriut de ſba alie⸗

na: me die Ambro. Si paueris mrem
nõ reddiſti ei cruciatus s te paſſa ẽ
no obſeqa quibz te geſtaut · nõ almẽta
q tibi tribuit.nõ pietatis affeclũ mmul⸗
cs labijs vᷣba· nõ famẽ quam ꝓ te ip̃a
to leramt ne quicqᷓ; tibi noxiũ eſ̊

nauit tibi mãducauit. tibi cibũ quẽ? volu
it nõ recepit · tibi quẽ noluit cibu aſſum⸗
Pſit tibi vigilauit tibi fleuit· et ſie illa ege
re patieĩs · illi debes quod habes cui dobes
qð es · Vñ cũ uſeriptu ſit ꝓů⸗ xx vin. QNui
ſEtrahit aliqd a pr̃e ſuoꝛ mr̃e ⁊ dieit hboc
nõ eſt peẽm pticeps eſt homiecide · ſatus
ex Hoc claret q; qui i parẽtibʒ in nccitatibzʒ
n5 ſubuemt moꝛliter teecat. nec umnnus
qᷓ; qui oos ĩmrijs moleſtat. Precipue tñ
paretes ſubuemri dbẽt a ſiljs m mſirm
tate ſemo ac maxĩe tpe beſtis cũ a cete
ris deſerũtur. Alio qm audiant filij illud
. ad thimo. v. Fi qus aut ſuoꝝ et max
me domeſticoꝝ curã nõ hʒ fidẽ negaut
et elt mfideli xterioꝛ. Rrmira cũ in grati⸗
tudo nulla maioꝛ nulla neqnioꝛ nee vlti⸗
one dᷣina dig moꝛ qᷓ; puerſoꝝſilioꝝ qp9
tot parẽtum ſuſeepta bnſicia. poſt tot dᷣ
mna pᷣcepta poſt demq; tam ſtrietiſſmma
ſeripture nature⁊ gre vincula nccitatibʒ

ne qe⸗
qd lachi noceret hauriret· tibi illa ĩ eiu⸗

varẽtum 20 5 ſuccurrũt. C enĩ hũana na
tura m vneipioain ſine idẽ m mfantia et
ſenectute debilis ẽ ac multis indiget · q
parẽtes filijs exhibuerũt in puerili eta⸗
te hoc ſiln parẽetibʒ reddè debent m ſemli
etate exẽeplo cicome q ſᷣm Ambro. in exz⸗

amerõ omel: v. parẽetes ſenes in meo nu

trit ac ꝓprijs pems nudatos tegmie ala
rũ ſuaꝝ dulciter fouet. Verũtñ qualiter
oblig atur ſiln parẽnbʒ ſbuemre lucidiꝰ
patebit m ſeqntibz ßmoibz. Seðo vero de
bent filnj parẽtibʒ coꝛpali ßuitio ſöͤuemre
in cũctis necrij 8opoꝛtunis · iuxta illud
ecciaſtie · ij. m timet dum hon oꝛat va
rentes Tq̃i dñis buiet hijs ꝗ 4 ſe genuert

in opea mõenm omi paciéna- Notate

vba ſi gte miſteia · Dieit emm ꝙ q timet
dym honoꝛat p arontes honoꝛe ſeruieioꝝ

. coꝛpaliu · et hoc q̃ᷣt qi pui emptien dyis ſuis

m omi ſollicitudme. hHac eni huitute e⸗ .

merũt multis laboꝛibʒ huicijs ſollicitu

dimbz erga ſllos · et ideo filnj diſcat mu
tuã reddé vi eiſſitudinẽ parẽnbʒ Hoe e⸗
mm acceptuù ẽ coꝛã do· ut ðꝛ.j.thnno. v.
vñ ꝓſequitur ibidẽ ecciaſtici in.· DHonoꝛa
pfem tuũ. Huliter huiẽdo ut ſupuem⸗
at tibi bn dicto a doo bndictõ illius ĩ no
uiſſmo manet. ibi. n buieiuz illud 8 2
tripli exhiberi. Primo ope in omi obſe⸗
quio ſibi non ſo lũ necrio ſj etiã opoꝛtuno
et ↄmodoſo. Dicit eniero · de Honoꝛe pa

rentu. Exſolue fil qd debes ꝛ officia debi⸗

ta qualicũq; exhibe famulatu qꝛ paren⸗
tibz nemo reddẽ pᷣ p̃t að eis debet . Et iterũ
foue atur parentuũ ſenectus faclis eo⸗

rũ viciſſitudo reddat ut videãt liberi we

ſtri quid faciãt vicẽ 6̈ ſilez reddituri.
Hic dꝛ ecciaſtici.in. ¶ Lui ſonoꝛat prem
ſuũ jocũdabitur in ſilns SHeðo debz illud
Huiciũ etia oſtendò ſermõe · Ad omia ſec
mterrogata rñdere p arẽubʒ hiliter. eiſ
loqui dulciterafari reuereter. ꝓmptũ

Bi m oĩbʒ obſequinj s vbis oſtendẽdo ·

ic fecit ſamuel dno qn rn it · · reg · in ·

Loqre dne q audit ßuus tuus. Er pau⸗

ſus act ix. Dñe quid me vis facere · Sic

thobias umoꝛ audies mãdata pfis ſta⸗
tim rñ dit eiuſdẽ. v. omia quecũq; pᷣcepi
ſti michi pr 7faciã · Tercõ d; ec geſtibz et

R igmis oſtenc eadẽ pficit o corcke⸗

et hoc per traquillã pacieta· ut ſeʒ in mul
tis uieijs parẽtibʒ mmpeſis mpacientia
nõ frangat · nec eoꝝ rephenſõibz unpeo
perijs miuring et diſciplims turbetur nec
edig netur. iz ecotra turbatos parentes
ſibi recõciliare ſtudeat hili paciẽtia in
vbo et ſigno. na rnſio mollis frangit iraà
atteſtate 5Taſomos qui ait ꝓůͦ · xx v·
ciẽtia lemetur princeps et Im gua ailis
frangit! duricia. Tercio pinde debent filij
parẽtes ſuos m omibʒ ꝓ poſſe ↄſolari ſ

cut eoſdẽ hoꝛtatiir ſapiẽs ecciaſ. iñ. diceſ .

li ſuſcipe ſenecłutẽ pr̃is tui neꝰtriſtes

illu m vita illuis ſi deſeceit ſenſu vema da
etne ſpynas eu⸗ mvtute tua · elem oſma e⸗
mm pris nõ erit in obliuione. nã ꝓ peco
mĩis reſłituetur tibi bonu in iuſticia edi

†

ficabitur tibiß m die tribulacois come⸗

moꝛ abitur tui hẽ m ſereno glacies ſol⸗

uetur peca tua. In quibʒz werbis ſapiens

phmaß pcepta ſiljs mdicit· Primu elt · ſi
li ſuſcipe. ſ. cũ affeũ et effeu ſenectã patris
tu no ſolũ in reuerẽtiã ⁊ cuſto diã hßz enaz
1 4 ſouẽdua ſuſtetanduũ Huius enĩ gĩa

ſo bie. v. vorat my filinz ſuu baculu ſe⸗
eckutis 1 lume oculoꝝ ſuoꝝ. q; m ſene⸗
ctute debẽt filij parẽtibz m omibz eſſe ſb⸗
Rdiũñ reſugiu a ſo laciu Je thob · x. dixit

cũ fletu mr thobie · Heu me ſili m ut quid

te mſmus pegrmari lumẽ oculo nro⸗
rũ baculũ ſenectutis nre ſolaciu vite no
ſtre ſpem ptãtis nr̃e. omia ſmul! tevno

Pntes te nõ debuimus dimittẽ ire a nob

Scom eſt ne ↄtriſtes eũ·. ſ. factis vᷣbis ſi⸗
gms · vn ero. ubi 3· emo prem aſweis
vbis ledat· affem ſonet quicquid ligue
dixerint ſilion. Terciũ eſt ſi defeceit len⸗
ſu id ẽ ſi bo fcõ vel ligno oſtédat aliqua

nõ recta miurioſa ridi culo ſa pueilia we⸗

ma da n6 impꝛoperiũ. no ignomimã im⸗
dignaconom Avmdicka Knan eſt ne
ſynas eũut.ſ. ſenſibʒ exterioꝛibʒ dſiciontẽ.·
cecũ· ſurdu · oculis ſtillatẽ. nan bʒ flun dũ
fetidũ. ſcabio ſu. mvtute tua id ẽ mvuia
eitate tam ſenſuũ qᷓ; mebron . Qimtũ eſt
elemo ſma pris id ẽ vñ vmẽti data vel. ꝓ
pr̃e moꝛtuo oblata nõ eĩt in obliuiõe eo
ram deo . Qã ꝓ peco mr̃is oblata elimo

ſma reſtituetur tibi bo nu ſezʒ meritoꝛiũ in
vitã eternaã et in miſticia edificabitur ti⸗
bi. q; potiſſime reuocat opante ad viam
iuſtieie in pñti · ham die tribulacois i id é
moꝛtis cõmemoꝛabitur tui iſcz deus. et ſic
m ſereno. i. cl axit ate ſolis glacies ſoluẽ
tur peca tua · bti nã q; miericoꝛdes qmm

i ponꝝnmißebitur deus ˖ Ad laude di·
De q̃tuoꝛ ptinẽtibo ad reu erẽtiã parẽ⸗
tũ ſpualeʒ ac de infelicitate filiox ma⸗

loꝛu felicitateq; bonoꝛum.

ritualẽ in quibʒ eiſde ſiłr oblig anſ· et de

mfeli liox malon ſelicit atoq; bo⸗
noꝝ¶ Primũ igit ptinẽs ad reuerentiã

paroentu ſpuale eſt ꝙ filnj paretibz reue⸗
reãtur euidẽubz ſigms. ſ. aſſurgẽdo· in⸗

elmado 1lilia oſtededo. exẽplo xpi o B̊. 3
. vin. go inquit honoꝛifieo prem meuz ·
Nee ſe olu piem eternale ß etia putatiuũ ·

vñn luce. j. Erat ſubditus illis · ubi di eit

Ambro. filius dei honoꝛamit ioſeph nvon

ex debito h pietatis offico · a quatũ ob
ligati ſut filij ad honoꝛẽ parẽtibz exhiben

du ſatis pʒ deut. xxvñn. ubi ſtati poſt ma
ledickõem eoꝝ q dm ydolis dſonoꝛat
ſu biungttur eoꝝ maledictõ qiu paretes
nõ ſonoꝛt· ði en ibidẽ · Maledeũus hõ ꝗ

Ffacit ſeulptile »flatile abhomjacoez dii

et ſubdit. Maledcũs q q nõ honoꝛat prem
et mrem et dieet omis plus amẽe. Scðm

wero ẽ ꝓmpta obediẽta· qᷓ ꝑfeẽ repſen⸗

tat prnale ꝛmẽrnalẽ reuerẽti à quã pcipit
apls ad eph. vj· diees fFilij obedite pa⸗
reti bz vñis i m dno hoc en iuſta eſt. Exem
plo xpi qu Johis. xXv· ait · Ego p̈cepta
prig mei ßu am. Et philipe. ij· dicit apls ·

Humliauit ſemetipm fcus obediẽs uſh

ad moꝛtẽ moꝛtẽ autẽ crucis · In qmih⸗ tñ
filij pareubʒz obedire tonéturm quibus
nõ videbituri in ſeqntibz r

amoꝛ q parentibʒ eſt exhibedus a hoe ex
debito . qʒ; recipiũt a parẽubʒ eſſe ⁊educa

tio nẽ · vñ ero · dxe ſonoꝛe p arẽtũ di it ad

—

Onoꝛa premac. exo·xx Sſ⸗
ſom moe pcedeti de ſeptepli
ci dia parẽtũ ac de tribz ptine
tibzʒ ad ſuſtẽationẽ coꝛpaleʒ quibʒ obli⸗
gamur ſubuemre parẽtibz · am ꝓſeqn⸗
du eſt de qtuoꝛ ptinetibʒ ad reuerẽnã ſpi⸗

4
— –—.—–— — 4

— — — — — —–

–☚ f —LEC-—4————ʒ—ʒN

— —

— — 22 — —

dinn
t
Cwan
sde
Haſt
sſole⸗
des n
d⸗
voE⸗
ſoun

ſeyrh
hom
ubob
pſogi⸗
eraß
h
mfee
L

cuerenag

nberee⸗
rego⸗n,
/ſoh⸗
nmerg⸗
tatui
idat
epb oy
guini
gewer
An
wan
ers
agn
at hen
no denn
lißet
ſiepa⸗
Eren
peeyta
4 zols
lisuſe
guhtt

1

gubu⸗

filiũ. Sit tibj grata vita ipoꝝ quibʒ cari⸗

oꝛvi ta tua eſł q; ꝓpria · red de amoꝛis vi

cæ. ⁊c. vñ m Alex · de hal · Amoꝛ pris m
ſilu totus eſt tuitus q; filij ſut a paren

ti bʒ. et m tẽditur amoꝛ ille ꝑ natura ſenſu
alitatis· Hinc de amoꝛe filioꝝnõ eſt datũ
pᷣceptũ q; natura ſufficieter ad hHue meli
nat ſicut datũ eſt de amoꝛe parentuʒ ad
quẽ nõ ſic incliat natura· Quius ſilitudi⸗
nem pomt Criſoſt. de e diess⸗Puͤss

aſcendit de radiee ad ramos ̊ de ramis

ad radicem nõ flectit᷑. ſic naliter amoꝛ a
parẽtibʒ aſcẽdit ad filios ⁊ nõ reuertit᷑
ꝓpterea ad amoꝛẽ parentũ inelmare dz
ro excitata ꝑ ſideracoeʒ debiti pᷣcepti
eo ꝙ amoꝛ ſilioꝝ mtẽeditur ꝑ viã roms ·
nõ ſenſualitatis.· Hic th amoꝛ ſic ẽ mo de

ndus ꝙ amoꝛ diſt ẽ ſponẽdus · alio qn
zi quis vemt adme et

dicit dñs luce · x.
nõ odit prem. ſ. et matrẽ ſoꝛoꝛes ⁊ ſilios
et frẽs adhuc aut ⁊ aĩam ſuã nõ pᷣt meꝰ
eſſe di ſeipulus. uartuũ demiq; ẽ timoꝛ ſi
lialis quo timebunt offendẽ parẽtes feõ
vbo ſigno. * eni timoꝛ ẽ quedã wtiua
nflioꝝ ſubiectõ· o bedietia nõ coactaaul⸗

tro impeſa reuerẽtia· Ad quẽ timorẽ ljſ
mgerendũ parentes obpu abut ſollicite

ne ex moꝛdiato affcũ diſſoluta leticia cũ

illis ↄuerſent: h Fuitate diſereta exẽ⸗

plari vita ſmt ſp ante illos doctrims eru

diedo ac diſciplis a malis ↄ peſcẽdo· iux

illud ecciaſti. vij. Filij tibi ſut erudi illos
et cura illos a puericia illo n. ſilie tibi ſut
pua coꝛpus illaꝝ i nõ oſtèdas Hilarẽ fa
ciem tuã ad illas · H jbi. Inñ ex myma leti
cia parentũ ⁊ leuitate filnj fiei ſolẽt mſo
lẽtes ⁊ amittẽ reuerẽetiã timoꝛẽ erga pa
rẽtes · poſtq; aũt ↄtra eos ceruice erexe⸗
rint ex coerectõne plerũq; deteioꝛes fiũt·
cet id eo ſpy in iuuẽtute curuãdi ſüt ſb diſa
ꝓlma parentu Kuia iux dockrmã ſapi⸗
entis. qͥ p cit ᷣge odit filii ⁊ qu diligit ſi
lm aſſiduat illi flagella v. q· v · Nõ oſcu⸗
latur ſp pr filiũ ſ̊ aliq caſtigat.& qñ ca
ſtigatur q diligitur tune circa eũ pietas
exereet· Et iteru. xxiij. q· v. e õ putes
amare tũc huũ tuũ qñ eũ nõ cedis ã filiũ

tuũ qñ nõ das diſciplmã aut tůc amare
vjeinũ tuuʒ qñ nõ coꝛrigis eũ · nõ eſt iſta

caritas ̊ languoꝛ. ferũeat câritas ad es
mendãdu vcoꝛrigẽdũ· ſi ſut bom moꝛes
deleckẽt · ſi autẽ ſut mali emẽdetur. Sʒ ut
ðᷣꝛ ecci. xj. In ſilnjs ſuis cog noſcitur vir
q; frequeter ex culpa parentũ multipli⸗
cãtur filij im pñj ſic ecõtra ex doctrina pa

rentu ſucereſcũt ſilij timoꝛati. ( Ab cuiꝰ? b

euidetia notaduʒz pᷣmo · qꝙ ꝗqᷓtuoꝛ cãe pnt

aſſi Eri cur filij multoꝝ eſſciutur o

li puerſi rebelles paretibʒ ⁊ crud eles· Pri
ma cã eſt mala cura parentũ.qꝛ; nõ curãt

inſtrué docere wl coerig filios ſuos deli⸗

quetes ſ̊ relmquũut illos volũtati ſue · ea
tn ſeriptũ ſit ꝓuᷣ xxix. Puer qii dimitti⸗
tur voluũtati ſue ↄſundet mr̃em ſua. Nim
rũ:cũ ex tali nupia libtate pueri ſequũt
moꝛdmatas m pecis woluptateſ. cotidie
q; degenerates tandẽ fiunt ebrioh puuri
blaſphem adulteri ſodonnte honnecide
glutones luſoꝛes medaces fures latro-
nes pentũ ↄteptoꝛes ⁊ plecutoꝛes · et ve⸗
rificetur illõ s. lj merces fructus vẽ?

tris. H eſt. ſilnj merces ſut pentibz tata⸗

les ſut quales pentes recipę meruert ſi⸗
cut ſut fructꝰ wentris eoꝝ Et iteru. Ali⸗
enati ſut · ſa doo pccoꝛes id eſt fina vul⸗

ua errauert ab vtero · q eu puenerit ad

annu · xiij · wel · x vi. dimittũt eis pentes
Pabenas ꝓe volũtatis ſcut hely qiu p⸗
mnſt filios ſuos traſgredi mandata dei

AIpter qð vmdictam multiplice recepit

ut pʒ. · reg. iij · Nõ eni eos ↄpellunt fre⸗
quẽtare eecias audire ᷣma pmones fa
cẽ ↄ feſſiones vitare trufas ⁊T licitis occu
pari.ſed potius ſmũt frequẽetare theatra
icas ludos rſhia ci th ö: puer. vin.
Qu parcit virge o dit ſilm ſuum · q aut
diligit illuz mſtater erudit. Scðdᷣa cauſa
eſt mala vita pentũlieʒ enĩ pentes aliqͥ
bñ filios enutrire ſtudeãt· tn q; ip̃ivita
peccatrieẽ ducũt aut eos adulterina vel
ec maritali inoꝛdmata attẽcõe genueÿ̃t
ſeu plus q; de dilexerũt ⁊ eis apliꝰ ſepe
qᷓ; doo adheſerunt· aut ꝓpter ſilios lueris
impijs vel miuſtis ſeruiuerũt ꝗyter que
ꝓpriã ſalutẽ ↄtepſerũt ·iĩꝛdeo inſto dei in⸗
di co tales filnj plerũq; traduũtur ĩ repro
bũ ſenſu plem miqᷣtate dolo laſeiuia ↄtu

macia 1hlibus ut meito pentes dieere

eo gatur illud yſaie. xlvi. Ego feci ego
fera · Ac ꝓpter multiplicacoem taliũ ſilio

rũ tandẽ ᷣme vleõnis iudicõ terra ꝑcelli⸗
tur· In cuius argumẽetum.l vj. di · Sꝛ· c · Pi

ges angloꝝ ſic ꝑ iſtas ꝓmcias nnpꝛope

mtũ eſt in francia taliã impꝛobatur ·

et ab ipis paganis in nnpꝛopi nob obi
ciur · ſpretis leg alibʒ ↄnubijs adultera⸗

doa luxurtado adimſtarz odonntice ge⸗
tis fſedà vita duxeit de tali ↄnnxtiõe me⸗
retricũ eſtmãdũu eſt degeneres pplos et

ig nob les a ſurẽtes libidie foꝛe ꝓcrean⸗

dos . et ad extremũ vmuſam plebe ad de⸗

nec honoꝛabilẽ Hibz. nec deo am abilẽ ce

terioꝛa rignobilioravgente et nouiſſi&
nec bello ſeculari ſoꝛte nee in fide ſtabilæę

ventura · lc alijs getbʒ hiſpamie et vpun

cien burgũ dio upplis vtigit qſic a deo re

cedẽtes ſoꝛmecate ſut donec iudex talumn

termmũu vltrices penas p ignoꝛatiã legiſ

.

dei id ẽ pꝑ ſarracenos pnnſit vemrea ſeuiẽ
Hec bomfacius Paamartir regi aglon⸗

Licet enĩ in tm huana natuna pecis ẽ? coꝛ
rupta ꝙ omnes degnantur ab mn ſtituta
natun · maxie tn cũ ta dteſta da libidmoe

4

pereãtur · tales em ſiles ſũt viperilſ. de q⸗

bus dicut phi naturales ꝙ gnᷣatio filioꝝ
mterẽptio parẽtũ · Nã m Iſidoꝛũ maſ

culus dũ coſt oꝛe inſerto ſn os vipere ſe⸗

men exſpuit · illa wro ex voluptate libidi
ms in rabiemvſa caput maris peidit · et
cũ ventervipe intumueit filij partũ nõ ex
ſpectates maturũ coꝛro ſis lateribʒ cũ in⸗
teritu mris vi erumpũta ſic vtq; parens
perit. maſculus du coit femma du parit·
parẽtũ imbibũt ⁊ ſuis parcubus o ecaſo
moꝛtis ſpualis exiſtũt · Ad quos ðᷣ luce
j . Hem ma vipera . qus vob oſten dit

reia cã eſt m pa-

fugẽe aventura im ;

rẽtibz digna vmdc· Qa iundico digne

—

vlconis plecti debet qͥ prius ſuis parẽti-

bʒ rebelles extiterũt· ut ſie ꝗͥ paretibʒ nõ
obedmit a filijs dtenat. et ꝗᷓ parẽtes ox⸗
pulit a filnjs expellat᷑. q parẽtũ moꝛtẽ o⸗
ptauit a filis moꝛs eius affectetur.qui

autẽ muurijs ↄtumelijs paretes offen⸗
dit a filijs offendat᷑ et qᷓ ꝑcuſſit peutiac

Ania vᷣma lege ſancitũ eſt luc· vj. Cadẽᷣ

mèſura qua menſi fueritis remetietur vo⸗
bis. Et qlis pr talie nlms Ni. fabuloſe
ðꝛ · ꝙ cancer mt᷑rogatus cur ſic retroꝛſuʒ
jbat Kndit ꝙ ſic a parẽte didicerat. Ni
mirũ.cũ ex obliqᷓ riga ſubſequitur lmea
toꝛtuoſa tales enĩ ut ooꝝ vita no traſe⸗
at ſme vindcã. vel filio s nõ acquirũt. wel
cito pereũt.vel ſi vmũt in iudiciũ parẽtuz
vmuẽ pmitrũtur· Aut enĩ ſut filij mõſtruo
ſi infirmi ſtulti mmoꝛigerati ſceleſtes de⸗
mẽtes parẽtibʒ rebelles in ſelices ut im⸗
pleatur illo ſa nj · Ex imqrus en omeſ
finj q naſcũtur teſtes ſut nequ cie aduer
ſus paretes in interroga coe ſua. Et eeci.
xli. De pre ſĩpio ↄ qrũtur filn qm ꝓpt illu

ſutm oppꝛobriũ · Sut eti a ſiln inſto del in .

dieo ſcelerati. ut exmde parẽtes ſmt an⸗
guſtiati· aliqn vero ꝗpter odibilẽ moꝛteʒ
filion. aliqn etiã ꝓpter erudelẽ vitã illo⸗
rũ. Quãtũ eni ad primũ accidit m catha
loma apudvaleétiã de quo da inuene an⸗-·
nouꝝ fere · x vinj. q diumo iundieo paretibʒ

mobediẽs fcũs ẽ latro a crimio ſus· qͥ ta⸗

de captus patibulo ſuſpeẽſus ẽ quo pende
tim emittit barba mutat faciẽ caneſcunt

apillitomia reducũtur ad derepita ſe⸗

nectutẽ q̃ᷓm nonagita ſuiſſß annoꝝ· Qurpẽ·

et exſpectat eis reuelariſecretũ. Surges

tandẽ edoctus ep̃s manu ſileẽtiũ imdiceſ
ait · Wiri Frẽs ⁊ filij noſtis Hunc qᷓ cupa
vita ⁊ etate pijt· ↄſpicite nuc etate deere
pitũ: ut in telligatis ꝑ q̊ p atẽs dai iudiei
um qꝙ huie dinvicturo ꝓpter ſua crimia
et parentũ mobedietiã abbreuiata ẽ vita

ut wriſicetur illud s· Iiri ſangnu do⸗

loſi nõ dmidiabut dies ſuos- uãtu eti

ham ad ſen accdit in inſla Se ooiſca.
vbi ↄmter ſilij crudeles ſut parẽtibo ſu⸗
nid vie, ani rpaui, v wrno
ae multis freqnter in inrijs offen diſſet ·

tande ſemel p eapillos et barba pugms
et calcibʒ p longũ vie ſpaciuʒz p term tra⸗

xit Cui cuſlius illius poſtea ſilia facet
eiſde dtumelijs pr tra etus ad locu pue⸗
niſ vbi us pfeʒz ſuü traxerat · intelliges

inſlũ dei indieiũ cũ lacrinns ait filio Qon

pllus ſili nõ plus. q; huc uſq; traxi pfem

— —
=

—

cturw⸗
dlloſe
mrn
kurlne
uunit N
upareng
ſmöſtng
eleſtes e
emiom
te adlef

Eteecl
n e li
leden
wsmtan,

bleman

ſwill

chemcarha
muene am,

ſc ih

os ti

guoNnd

los paula

cneſcunt
