Gb672_fol_3
author: Ephraem, Syrus

„

”MZB
èMN

4
7

.
1—

.
08 Tübingen

7

õ

UuuNIEuuIII

N 1245 11944761 021

2
– .

4
*
.
5
4 .
—
„
——

m f fs

—

HM *
M

Compuncione coꝛdis
udilio dei 1 Beſurre. a.
Blatitudine pimme
Detutentia
Aultamineſpiritali

ZAibri Sancti Effrem

ge
peln
”M Qn
M jeſoſi
= diebus
Geaſe
ſobe
Lrd
qlaſt
AQAu
“ bꝛian
. fumm
* 222ðð
2 aſpice
„ ſpepit
amec
liate
ncato
ſubiſtea
eſt
er
= = glonßa
. ne in
Nere

ngenioſi/ acutiſſimi Sanctiq; viri Effrẽ

coꝛdis: Liber pꝛimus incipit:

ris pꝛo anime ſue / inſtitutioniſq; patrũ ſuoꝝ
vulneribus:cum eiuſdem inſtitunõis deſcri⸗
ptione/ accuſatione / atq; repꝛehenſione vi
e inſtitutionis ſue:fratrũq; ſuoꝛum ·

pellit dicere: ⁊ iniquitas mea cõ

vꝛgent ·⁊ delicta mea ſilentiũ me habere com
dit mihi vt enarrẽ magis doloꝛem coꝛdis mei
vt quoddã refrigeriũ capiã · Anim meus ſau

Quis dabit capiti meo aquam ·⁊ oculis me⸗
is fontem lachꝛymarum:vt ꝓ vulneribꝰ ani⸗

cies/que tempoꝛibꝰ noſtris efficitur:qũo re⸗
pleta eſt vulneribus ⁊ ignoꝛãtia · Elatio ſiqui
dem eius:qualitatẽ vulnerũ ſuoꝛũ conſidera
re nõ ſinit · Nam inſtitutio illa /que fiebat in
diebus patrũ noſtroꝛũ:qui in vniuerſa terra
quaſi quedã luminaria refulſerunt:hec erat:
Cõuerſabant᷑ quipe in ea quaſi inter ſpinas
⁊ tribulos /hereticoꝛũ videlicet atq; unpioũ:
quaſi pᷣcioſi lapides ac ſplendide margarite ·
NOQDuoꝛũ conuerſationem nimis caſtam ac ſo⸗
bꝛiam:ipſi inimici videntes / imitatoꝛes eoꝛũ
fieri geſtiebant · Quis em̃ humilitatẽ eoꝛum
cernens:nõ pꝛotinꝰ cõpungebat᷑: Aut qs eo⸗
rum modeſtiam aut quietudinẽ intuens:nõ
cõfeſtim ãmirando obſtupuit: Quis amatoꝛ
pecuniariarũ parſimoniã eoꝛũ ac nuditatem
aſpiciens:nõ totũ mundũ odio habuit acde⸗
ſpexit:QAuis fraudatoꝛ aut arrogans /ſobꝛi⸗
am eoꝛũ vitam attendens:nõ ilico ad humi⸗
litatem ſemetipᷣm conuertit? Quis aũt foꝛ⸗
nicatoꝛ aut ꝓphanꝰ/ad oꝛationẽ eos cernẽs
ſubſiſtere:nõ ſtatim caſtam ac pudicam ſecta
tus eſt vitã:uis vᷣo ira cundus ac furoꝛe re
pletus:ſi eos attendit:nõ oẽm rancoꝛis ama
ritudinem cõmutauit·:Hic em̃ poſiti certaue
runt:nunc aũt ibi conſtituti letant᷑: quia deꝰ
gloꝛiſicatus ẽ in eis:⁊ om̃es edificationẽ ani⸗
me inuenerũt Noſtra aũt inſtitutio rectas

deſerens vias:per pꝛerupta ⁊ aſpera incedit

Egdiſſene eccleſie diaconi: DHe compunctiõe

(Caplin. Pꝛemittens planctum aucto

res me ꝓloqui vehementer per

pellunt · Quia ergo ab vtriſq; coartoꝛ:expe⸗
ciatus eſt:⁊ oculi mei lachꝛymas cõcupiſcũt ·

me mee indeſinenter diebus ac noctibus de⸗
fleam · Mecnõ etiã inſtitutionis noſtre molli⸗

itinera · NHõ eſt em qui ꝓpter deũ a facultati⸗

bus ſuis abſcedat · neq; em eſt quiob eterna
vitam ſemetipᷣm ſubuciat: Hõ eſt mitis neq;

humilis:nõ eſt quietus nõ eſt firmuer ſtabili

tus:nec eſt qui iniuriam perpeſſus ſuſtineat:

Nõ eſt cui male dicat᷑:⁊ ſufferat· IJgit᷑ omes
ſunt contradictoꝛes:om̃es furibundi/⁊ om⸗
nes pigritia toꝛpentes; om̃es ad amaritudi⸗
nem pꝛompti:⁊ omes ad oꝛnatũ veſtium faci

les:omeſq; inanis gloꝛie cupidi:omnes vani
ac timidi:⁊ om̃es ſemetipᷣos amãtes. Etem

qui venit inſtitui . antequã inſtituat/ alios in⸗

ſtituere cupit:⁊ docere anteq; diſcat. ¶ Pꝛiuſ
q́; erudiat᷑/pꝛomulgare vult leges: ⁊ anteq;
diſcat oꝛdines ſyllabarũ philoſophare incipit

¶Pꝛuuſq; ſubijciat:vult habere ſubiectos:et

anteq; maioꝛũ iuſſis obtemperet: arripi iu⸗
bentis officium: Et anteq; inſtruat᷑: inſtrue⸗

re cupit/ac monere vſurpat ¶ Si aũt quis in
gradu pceſſerit: cũ auctoꝛitate quadã inſoler

ter in moꝛibus imperat · Si autẽ ex locuplete
paupꝑ fuerit:honoꝛeʒ ſibi conſfeſiim expetere
vſurpat ¶ Si vero ex inope:de requie ſciſcita
tur:ſi oꝑarius fuit:digitos cõtinuoſtudet te⸗
neros ac delicatos habere.¶ Quis eſt itaq;
qui noſtrã inſtitutionẽ nõ defleat · Abꝛenũci⸗
antes ſiquidem ſeculo:que terrena ſunt ſapi

mus ·Et quidem agricole cõtempſerunt ter⸗

ram:⁊ nos qui videmur ſpirituales eſſe:colli
gati ſumus in ea;¶ NHeſcimus ad quid vocati
ſumus · O fratres chariſſimi: vbi venimus?
Adcontinentiam vocati ſumus:⁊ eſcarũ ex⸗
quiſitarũ induſtriam adhibemus: In nudua
tem venimus:⁊ de amictu veſtimentoꝛũ con

tendimus. In ſubiectionẽ vocatiſumus:aim

perantibus contradicimus: In modeſtiam⁊
quietem venimꝰ:⁊ omes quaſi fere agreſtes
efficimur · *
Ca· I. Accuſans duriciꝗ coꝛdis noſtri⸗
tardiratéq; noſtrà ad compunctionẽ/ couer⸗
ſionem ⁊ penitentia: cũ exhoꝛtatiõe ad hmõi
agenda:⁊ doctrina qũo agdebeant exempla
patrum conſirmans:⁊ ad uloꝛũ imitationem
nos pꝛouocans:·
Egentes non

1 agnolcimꝰ:⁊ audientes nequaq;

AKTunn aures noſtras percipimus· Si

aliquis conſiciens iter/homicidium ppetra⸗
tum repente agnouerit:vultus eius ilico im⸗
mutat᷑:⁊ coꝛ eius pauoꝛe concutit᷑· Pꝛonbe⸗

tas ⁊ aplos legimus interfectos:⁊ riſus pfe⸗
rimus·Et quiddico ꝓphetas ⁊ aplos? Jpm
dñm / verbum patris / pependiſſe in ligno ⁊ ꝓ

pter peccata noſtra ꝑemptũ eſſe audiuimus
⁊ legimus:⁊ elata ceruice contempnimꝰ⁊ ri⸗

demus:Sol nõ potuit ferre dñi noſtri contu⸗

meliam · ſed claritatem ſui luminis conuertit
tenebꝛas/nos aũta tenebꝛis malicie noſtre
conuertinolumus. Velũ tempii qð nihil deli
querat/a ſemetipſo ſciſſum eſt:nos autem ꝓ
pter peccata noſtra/coꝛ noſtrum cõpunginõ
cupimus· Te rra iugiter pertremiſcens a fa⸗
cie dñi ſub pedibus noſtris cõmouet / vt nobᷣ
metum incutiat/⁊ nec ſic ob noſtrã duriciam
foꝛmidamus · Vrbes abſoꝛpte ſunt/⁊c loca ab
ira dñi deſolata ſunt·⁊ nec ſictrepidamꝰ. Sol
ſe mel⁊ iterum meridianis hoꝛis ſupnos op⸗
ſcuratusẽ·⁊ nec ſic coꝛde expaueſcimꝰ. Bel⸗
la perſarum/ac diuerſarũ gentiũ barbararũ
cõmota ſunt/⁊ regiones noſtre deſolate ſunt
vyt nos metuentes deũ penitentiã ageremus
cum indigeam penitentia nõ dierũ aut men
ſium/ſed tempoꝛũ plurimoꝛũ:⁊ necſiquidem
cõuerti volumus ( Penitentiam itaq; aga⸗
mus fratres/vt peccatoꝛũ noſtroꝛũ ꝓpitiato
rem deum habere poſſimꝰ. Depᷣcemur eum/
quia exacerbauimus eum:humiliemus nos
vt nos exaltet:· Plangamus /vt cõſolet᷑ nos
ꝛoijciamus a nobis conſuetudinẽ malam/
⁊ quaſi veſtimentũ /virtutẽ animi induamꝰ/
maxime nos quihanc cõuerſationẽ angelicã
ꝓmeruimus. Etiam dilectiſſimi aſſumamus
menſura ac regulã bonã illam atq; ꝑfectã pa⸗
trum noſtroꝛũ . Ne hodie ipſum aque potum
accipias/⁊ craſtina vina percipias Ne hodie
diſcalciatus/craſtina diuerſa calciamẽta re
quiras· Ne hodie cilicinã veſtem/ craſtinaʒ
trilicem induaris: me hodie viliſſimo habitu
⁊ craſtina cõpoſitꝰ oꝛnatus incedas· Neho
die mitis ⁊ humilis/craſtina vero petulãs ac
ſupb us Ne hodie quietus ⁊ obediens · craſti
na tu rbidus ⁊ cõtradictoꝛ exiſtas Ne hodieĩ
fle tuſis ⁊ lamentatione/ craſtina riſus cum
cachinno ꝓcaciter pꝛoferas. Ne hodie ſuper
nudam humũ quieſcas/ craſtina lectuli mol
licie delecteris · Sedad vnã regulam chariſſi
me temetipſum aſtringe/pqᷓ; poſſis deo pla⸗
cere/⁊ tibimetipſi/ac pꝛoximis tuis vtilem te
exhibere· Si aut moꝛtifſicaueris temetipſum
lſolus es/noli diſcernere/ ſiab alijs tibi mini
ſtratum fuerit; Siaũt cum multitudine fue⸗
ris/audidñim deum dicentẽ· Quẽadmodum

.
. . 4

vultis vt faciant vobishoiĩes / ⁊ vos facite il⸗

lis · Si vero neceſſe fuerit vt tibi ꝓpter moꝛti

ficationem coꝛpoꝛis miniſtret᷑/attende ne ꝓ

ximo tuo in aliquoinferas leſionem. ¶ Pro⸗

pter hoc em̃ perfecti patres fundãtes ſemet⸗

ipſos · in vnam regulam conſũmatireꝑtiſunt
Quicqᷣd a pᷣncipio arripuerunt vſq; ad finez

vite · nullis negocijs impediti integrũ ſerua⸗
uerunt · Vſq; ad qͥnquageſimũ ſiquidẽ et eo
amplius annũ exigentes / in nullo ceptam re
gulam mutauerunt ·idẽ continentiã bonam
atq; irrephenſibilem/ eſcarũ abundantiã ac
lingue intemperantiã cohibentes / ſectantes
aũt humilitatẽ coꝛdis/manſuetudinẽ quoq;
⁊ fidem/necnõ⁊ charitatem /que perfecte ac
ſpũalis ediſicationis vinculũ ẽ· Suꝑ his aũt
om̃ibus pauꝑtatem voluntariam/⁊ ab om̃i⸗

bus negocijs terrenis quietudinẽ ⁊ vitã pu⸗

dicam / ac ſobꝛia / vigiliarũ quoq; ⁊oꝛationuʒ
inſtantiã/cũ compunctione coꝛdis ⁊ fletibus

L nõ tm̃ riſum/ſed ⁊ ſubꝛidere pꝛecauebant·

Suꝑbia aũt abeis omino calcata eſt· Ire nã⸗

cqac furoꝛis feruoꝛ frixit in eis· Aurum apud
eos aut argentũ pꝛo minimo ducebant᷑/⁊ ho

rum omniũ cõtagione ſemel emundati ſunt.
Idcirco ⁊ deꝰhabitauit in eis/⁊ in eis gloꝛifi

catus eſt · Qui videbant eos ⁊ qui audiebãt
de eis honoꝛiſicabant deum; ¶ JIdcirco vnuſ
quiſq; niſi ſe emũdauerit ab om̃i re nequã et
a ſoꝛdidis quoq; cogitationibus· cõcupiſcen
tiarum quoq; malarũ · necnõ ⁊ a furoꝛe atq;

inuidia · ſuꝑbia quoq; ac vana gloꝛia · odio et

detractione · cõtradictione · ac verboſirate · et

inoꝛdinatis actibus: que odit deꝰ· auertat ſe⸗
metipſum ac pꝛocul faciat · nequaq; in eo ha⸗
bitat deus · Dicito nãq; mihi · Si quis te in lu

tumcenipꝛoiecerit· ⁊ ibiſꝑte eẽ fecerit·liben

ter hoc feres · Si tu cũ ſis cinis ⁊ vermis h̊ ſu⸗

ſtinere nõ potes · qũo vis impolutũ deũ ·qͥ cũ
ſanctis ⁊ in ſanctis requieſcere ſolitusẽ · vt in

te cum ſis totus fetidus · cenoſohoꝛroꝛere⸗
pletus inhabitet · r

¶ Capim. III. Exhoꝛtans nos ad mũdiſfi⸗

cationem tam ꝓpter celeſtia bona nobis pꝛo
miſſa:qᷓ; ꝓpter cauenda ꝑicula diei iudicij im

peouiſe ſupuenientis· quẽadmodũ in diebus
HNoe contigit· timoꝛẽ exſcripturarum cõple⸗

tione exaggerans

Tideo fratres

chariſſimi/ müdemus noſmetip⸗

ſcen
c;
dioct
Aee
tatt
toh⸗
eih
Ren
l⸗

Mn
nete⸗

ci⸗
gin

Lapitulum

ſos / vt in nobis habitet/⁊ ꝓmiſſa eius cele⸗

ſtia cõſequi mereamur:ne eius nomẽ ſancto

quod inuocatũ eſt ſuꝑ nos / inferamꝰ iniuriã⸗·
nec ꝓpter nos nomẽ dñi aꝑſidis blaſppemet . .
Parcamꝰ nobiſmetipſis /⁊ intelligamus a Nꝗq

in noĩe eius /noſtrũ quoq; ſonat nomẽ:eo ꝙ
ipe chꝛiſtus vocet᷑:⁊ nos nihilominꝰ chꝛiſtia⸗
ni · Deus noſter ſpũs eſt · Efficiamur ergo et
nos ſpũales /vbi eſt em̃ ſpũs dñi /ibilibertas·
Feſtinemus ergo/libertatis huiꝰcõſeqͥ boni

tatem · Cõſideremus qualis/⁊ quãte cõuer⸗

ſationis nos dignos effecit · Agnoſcamꝰquia
nos ad nuptias inuitauit · Saltẽ noſmetipᷣos
diligamꝰ:quẽadmodũ ⁊ ipſe dilexit nos· De⸗
ſideremus eũ:vt gloꝛificet nos; ¶ Coͤnſidere

mus aũt ne in die iudicij vltionẽ duplicẽ exol⸗

uamus:cũ receſſiſſe quidẽ videamur a ſeculo
⁊ ea que ſunt ſeculi ſapiamꝰ:cõtemnẽtes qui
dem pecunias:⁊ iterũ pꝛo eiſdẽ ſollicitudinẽ
gerentes:carnalia fugiẽtes:⁊ eadem denuo

pſequẽtes¶ Anñ vereoꝛne diesille ſuper nos

repentinꝰ inſiſtat:⁊ ſubitonudi atq; inanes:
necnõ ⁊ iam imparati vnuſquiſq; ſemetipᷣm
vituꝑare incipiat Idipᷣm nanq; ⁊ in diebus
Noe ꝑpeſſi ſunt · anducabant/⁊ bibebant
nubebant ⁊ nuptui tradebãt:⁊ mercimonijs
inſiſtebant:donec venit diluuiũ ⁊ ꝑdidit vni⸗
uerſos ¶ Admirabile aũt negociũ erat ffes:
Videbant nãq; qũo cõueniebant in vnũ iu⸗
menta campoꝛũ :elephantiquidẽab India/

ac ꝑſide ꝑtibus aduentabant᷑: leones aũt ac

pardi cum hoĩbus ⁊ hircis cõmixtis pariter/

nihilſe ledentes inuicẽ cõcurrebãt · Serpẽ⸗

tes ⁊ volucres pennate:inſectantes neminẽ
confluebãt:⁊ in circũitu arce diuina ꝓpuiden⸗
tia moꝛabant᷑ · Hec ꝑ ſingulos dies fieri ꝑſpici

ebant · Iꝓpſum quoq; arce edificij pconemad
eos vt penitentiã agerent inclamantẽ · in nul

lo pꝛoꝛſus curabant:neq; cernẽtes tale mira
culum /cõuentũ ſcq; irrationabiliũ iumentoꝝ
compũcti ſunt adſaluandũ:·Timeamus igit᷑
chariſſimi neqñ ⁊ nobis hec pati contingat·
Scripture etem̃ cõplete ſunt:⁊ nõ ẽ qͥdrelin⸗
quat᷑:niſi aduerſarij noſtri aduentushoꝛribi
lis · In expletione em̃ rhomani regni neceſſe
eſt ſeculũ cõſummari:

QCa.iII. Perſuaſiue concludens yt vo⸗

lens ſaluari pperet ⁊ feſtiner: pu chꝛas ad hᷣ

inducens ſinmulitudinũ comꝑationes atq; ra
tiones: cum incuſſione timoꝛis ꝓpter carna-
les paſſiones ⁊ vitia noſtra:ſubiũgens tandẽ

5*

doctrinã q̃ cogitatiõcs coꝛdis agnoſcipoſſit-

☛

Bi ergo ſalua
rivult:ꝓperet⁊ feſtinet · Et qui
yult introire in regnũ:ne velit in⸗

curioſus exiſtere · Et qui vult liberaria gehẽ⸗

na ignis / legitime colluctet᷑.⁊ qͥ immoꝛtales
vermes effugere:vigilans debet eſſe ac ſobꝛi
us · Qui exaltaride ſiderat/ſemetipᷣm humi⸗

liet:⁊ qui gaudere deſiderat/lamentet᷑ et lu⸗

geat · Qui diligit introire in thalamũ:relucè

temlampadem/c oleũ ſibi ſumat in vaſculũ
Qui expectat in illis nuptijs inuitari:ſpledi⸗
da indumẽta poſſideat · Ciuitas regis noſtri

exultatione ⁊ leticia plena eſt:imenſitate de⸗
coꝛis ac luminis radiat᷑ dulcedine inſatiabili
ſaauitateq; redundat:vite quoq; eternitate
exundat · Cõmoꝛãtibꝰ in ea/ abunde hec oĩa
largiter ꝓfluũt.Qui ergo cupit eſſe ciuis re⸗
i:adhec que memoꝛauimꝰ feſtin occurrat
Piesem cõcludit᷑:⁊ nemo nouit/quid ſibi ĩ

itinerehuiꝰ vite cõtingat · Quẽadmodũ em̃

ſiqͥs viatoꝛ arripiens itineris ſui longumin⸗
teruallũ:diſcũbens obdoꝛmiat vſq; adveſpe

rum:deinde exꝑgefactus/ ꝓſpiciat qð iã clau

ditur dies · cũ ceperit ꝓperare:repente effici
antur nubes· grandines: tonitrua quoq; et

fulgura/ac pꝛeſſure eũ vndiq;/ cõturbatiõeſ⸗

qᷓ; circũdent:ita vt neq; ad mãſionẽ valeat ꝑ
uenire:neq; ad locũ illũ/ſeuiente tempeſtate
diuertere ·; Sic ⁊ nos /ſi ĩ hoc tꝑe negligamꝰ
huiuſcemodipenitentiã/ſuſtinebimus vltio
nem · Incole em̃ ſumus in hac vita/atq; pere
grini feſtinemus ergo in patriã ⁊ ciuitatem
nr̃am / locupletes ac diuites remeare · ¶ Re⸗
gociatoꝛes ſumꝰ ſpiritales:querẽtes pꝛecio⸗
ſiſſimã margaritã qͥ ẽ chꝛiſtꝰ ſaluatoꝛ nr̃:glia
nr̃a ⁊ theſaurꝰ:qͥ a nulliʒ latronibꝰinuaditvł
furatur · feſtinemꝰ g poſſidere eũ · Btũs nãq;
E/etiãq; btũs:qͥ ſeſtinauerit poſſidere eum·
Poſſidendo nãq; eũ/gloꝛiã ꝓmeremur ·ACi
ſerabilis aũt ẽ/qͥ creatoꝛẽ vniuerſo:ũ poſſide
re neglexerit :Hmõi em hõ ſponte ſe in ꝑnici
emtradit:nolłẽs poſſideri ab eo.¶ Nunquid
ignoꝛatis chariſſimi:qꝛ palmites ſumꝰ ex vi⸗

te veriſſima/qꝗᷓẽchꝛiſtus ieſus: Videat itaq;
vnuſquiſq; vrjm:ne infructuoſus exiſtat· Pa

ter em vxitatis:afferẽtes fructũ vites ſtudio⸗
ſe excolit:vt amplioꝛẽ ꝓferãt fructũ:qͥ aũt nõ

ꝑtulerit fructũ:abſcidet᷑ ⁊ extra vineã ꝓijcie

tur:vt ignis lucenclococrcinar crict 8
A z

Capitulum

attendite voſmetipſos:ne infructuoſi inue⸗-
niamini · ⁊ exciſi in eſcã ignis tradamini eter⸗
ni · ¶ Semen optimũ ſumus qð chꝛiſtus par⸗
familias ·qui ẽ celi⁊ terre conditoꝛ:ſemiauit ·
Ecce iam meſſis aduenit ·⁊ meſſoꝛes iam ſal⸗

ces ad metendũ pᷣparatas in manibus tenẽt

Vigdete itaq; ne quis vrm ʒiʒania inuenia=·
⁊ colligatus in manipulos· eterne flamme ar
doꝛibus cõflagret Nondũ intelligitis fres
qꝛ terribile nob tranſfretandũ eſt pelagus

Auipfecti fuerint.⁊ viri ſapientes ⁊ negoci⸗

atoꝛes iam paratũ habentes queſtum merce
monij:cũ gaudio expectãt:qñ eisvent aſpi-
ret:⁊ trãſrretantes hoc pelagus:ad poꝛtũ vi⸗

te eterne ꝑueniũt(¶ Ego aũt ⁊ qͥmihiſunt ſi⸗

miles cũ pdiuerſa hucilluc attrahimur ⁊ e.-

tollimur:nequaq; in coꝛde noſtro ſollicitugi

nem gerimus. qð neceſſe eſt nobishũctran⸗

ſitü tranſmeare ¶ Eñ pꝑtimeſco ne ſubitoven
tus aſpiret:⁊ ĩueniamur imparati⁊ tũc vin⸗

ctos nos manibus mittant in tenebꝛas exte—-

rioꝛes · vt ibi dies negligentie nr̃e atq; ſegni⸗

cie deſleamus· cernẽtes quidẽ alios exultan-

tes ⁊ letantes·nos vero in tribulationibus ⁊
laboꝛib cõſtitutos · Poꝛtus nanq; ille nego⸗

ciatoꝝ eſt.⁊ vnuſquiiq; in ſuo patrimonio ex

ultat.⁊ in ſuo mercimonio letat᷑¶ Meſcitis di
lectiſſimi:qꝛ rex regũ · ad filij ſui nuptias nos
inuitat: Quid negligimus:⁊ nõ feſtinamus·
hic nob indumẽta ſplendida:⁊ lapades relu⸗
centes: ⁊ oleũ in vaſculis noſtris aſſumere·

Sigaut qſq; vſurpauerit introire · veſtẽ nõha
bens nuptialem aduerte qͥd hmõi patiatur·

Jubente em̃ rege · alligabũt eũ manibꝰ⁊ pe⸗
dibꝰ.· ⁊ mittẽt in tenebꝛas exterioꝛes · ibi erit
fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiũ¶ Zimeo em̃ chariſſi⸗
mi ne carnales paſſiones de thalamo illo nos
eijciant:ne habitũ ſalũmõ extrinſecus oſten
damus: ⁊ habẽtes carnales paſſiões / intrin⸗

ſecus langueamus · Exterioꝛ ſiquidẽ habitꝰ

vbi mens nr̃a habitet / oſtẽdit · Oꝛnatus qͥp⸗

pe veſtiũ indicat / qð ea que terrena ſunt ſa⸗

pimus · Per ſtudium clarioꝛis amict ab erer

noclaritate nudi eſſe dinoſcimur? Eſcarum
vero ſuauitas:gule nos eẽ ſubiectos cõmen⸗
dat. ⁊ pa moꝛem placendi nobis inanis glo⸗

rie cupidi eẽ dinoſcimus · ¶Accidia aut pigri⸗

—

tia nos toꝛpere demõſtrat: cupiditas plimuʒ

.

poſſidendi nequaqᷓ; nos deſiderare chꝛiſtum

oſtẽdit/¶ Inuidia etiq nos iudicat vitioꝛũ ſer

uituti eẽ ſubiectos · ¶ Per linguã aut · qd coꝛ

¶Alttende

deſiderat/pᷣdicat᷑ · Que em̃ coꝛ deſiderauit
meditat᷑ ⁊ lingua/⁊ſepe ꝑlabia dephendunt᷑
mẽtis occulta : eo qdᷣ os noſtrũ pateat· nõ ha
bens oſtiũ nec cuſvdẽ: ⁊ ſermo noſter indif⸗
ferenter pꝛorũpens egredit᷑· Per ſermones

aũt ſepe coꝛ noſtrũ inimicus latrocinat᷑ facili
tate verboꝛũ · os em cũ nõ ſeruat cũ coꝛde my
ſteria furant᷑ ab eocogitatiões ·: ⁊ cũ putaue⸗
rit coꝛ apud ſe retinere myſteria oꝛis intem⸗

perantia publicat᷑· ⁊ cũ arbitratus ſe ab alia

nõ intueriꝑſᷣmões denudat᷑. Suauitas eniʒ
detractionis / odio eam repletẽ eſſe demon⸗

ſtrat ſe ergodecipiat᷑ quiſq; putans ſe eẽ
gliquid ꝑ religionẽ: qð videt᷑ extrinſecus· Si

em̃ putauerit quis ſallere fratrem ſuũ·religi⸗
onem ſimulãs·ſemetipᷣm fallit ac decipit· Ec⸗

ce em̃ ex cõuerſatione ipſius · ſalſa ei religio
demonſtrat᷑ ¶ Si aut cupis cogitatiões coꝛ⸗
dis eius addiſcere· accedead os eius: ⁊ diſce
ab eo · vtrũ de terrenis/an de celeſtibus cogi
tet · de ſpualibus / an de carnalibꝰ· de volupta
tibus / an de continẽtia · de affluentia poſſidẽ⸗
di · qan de voluntaria pauptate · de humilitate

an de elatione arrogantie · de charitate/an ð
odio· Ex theſauro em̃ coꝛdis: cõſueuit em̃ os
cibos ꝓferre his/que ad ſeacceſſerũt·.Ex me
ditatione quoq; lingue ⁊ cõuerſationehoĩs·
quid coꝛ deſideret·vtrũ chꝛiſtũ aut pñs ſecu⸗

lum cõpꝛobat᷑ · Et inuiſibilis anima qualis ſit

ſiue bona ſiue mala:pactus coꝛpis ſuicõſpici⸗

tur· Que quidẽ naturaliter bong eſt·ſed ſub
intrante malicia ꝑ liberũ arbitriü cõmutat ·

¶ Ca. y. Excludens erroꝛem ne quis pu

tet paſſiões ſupꝛadictas eſſe naturales· oſtẽ⸗

denſq; ex compatione libere voluntatis ad
Agricolam/quo circa hmõipaſſiones/volũ⸗

tas inſerat aliqñ vtutesoptimas aliqñ con⸗

ſuetudies peſſimas/quũo eri diuinas ſcriptu
ras habeat pꝛo conſiliatoꝛibus·quos ſi deſe⸗

rendo oberrauerit: ⁊ penitensad legiſſato-
recurrerit/cũ pietate ſuſcipiat·

Ec quiſquãna

iones nequi
Ccũq; aſſeruerit/ culpatus exiſtat ·
teipᷣm ne bonã condictionẽ‚/ boni
dei / ad crimen deducas· fecit em deus omdia
bona valde· naturã quoq; noſtra bonis ope
ribus decoꝛauit ¶ Si quis aũt ſm naturã eſu
riat · nõ incuſat᷑ · ſi in menſurã ſumpſerit cibũ ·

3

ſant
un
hioon
na
ſoc
uun
Noyna
geſye⸗
cnerue
gocit
ſet
wo
ſncie
lunn
Un
gvi⸗
nhe
ec
d⸗
dn
nen
ene
tiba
o⸗
ſunn
lam⸗
ſusd
lbuo⸗/
nct
o
luern
tant
tura⸗
leai
ſliato
hoſtni
lit⸗
chbee
hoſer⸗
tiodin
ndoc
ctio/
exran
cmen
denha
guoi
lugen
ſertin
alacon

Sai —

—2— — ——
S.⸗ Exs SS —

= = 2== 27= π —
☛ ☛ 222 =.

£. ☛

Lapitulum

ſiaũt edens menſurã exceſſeritö/denotatur-
Naturalem nanq; eſuriem quis neſciat Ni
huominus ſiᷣm naturã quiſpiã ſitiat · nõ erit in cogitationibus malis incedere/conſuetu⸗
dines quoq; peſſimas que extra naturã ſunt
congregare atq; in ſuam naturam inſerere·
id eſt·perfidiam deſperationemodiuminui
diam ſuperbiam inanem gloꝛiam gule libi⸗

in culpa/ſi potũ ad menſurꝭ ꝑceperit · ſi vero
modũ in bibendo exceſſerit: dehoneſtat᷑: qda
naturalis eſt fitis: ¶ Rurſum ſi m naturã ds
doꝛmiat /nõ incuſat᷑/ſed ad menſurã doꝛmi⸗-

at · ſi vero ſupꝛa naturs ſomno indullerit/aut
eneruatũ ſemetipᷣm ſopoꝛi atq; iercie tradat

Progi tin ꝓpꝛia qð ſomni conſuetudine

ſuꝑat᷑ ( Natura ſiquidẽ ⁊ conſuetudo·vtra⸗

rũq; ꝑtiũ pᷣdicatoꝛes exiſtunt: Natura quipe
indicat ſeruitutẽ · cõſuetudo aũt ſigniſicatvo
luntatẽ · Ex vtroq; em̃ homo conſiſtit. Io⸗
luntas aũt cũ liberaʒhabeat facultatẽ · quaſi

quidam agricola eſie videtur: Inſerit nanq;

in hominis natura quẽadmodũ voluerit· ali⸗
qñ quidẽ virtutes optimas· aliqñ vo conſue⸗
tudines peſſimas:Moc aũt modo conſuetu⸗

dines iſerit malas.In eſurie qͥdẽ· gule libidi⸗
nem · In ſiti aũt bibendicopiã · In ſopoꝛe vᷣo

eneruationẽ/⁊ inſatiabilem ſomnũ · In obtu
tibus vero oculoꝛũ /peſſimos ⁊ volatiles ſen
ſus · in veritate mendacium · Inſerit aũt rura
ſum virtutes optimas; In cibo quidẽ abſtinẽ
tiam · In ſiti aũt tolerantiam · In ſomno vigi
lias · In mendacio veritatẽ · In oculoꝛũ obtu
tibus / caſtitatem· ¶ Voluntas ſiquidẽ noſtra

cum ſit foꝛma agricole/in momẽto oculi euel

lit conſuetudines malas·⁊ quẽadmodumvo

luerit virtutes inſeritbonas·eo ꝙ ipam natu

le aũt huiꝰ volũtatis ſunt diuine ſcripture cõ

ſiliatoꝛes ac magiſtri· docẽt nanq; agricolam
noſtrũ/quali modoↄſuetudines malas euel
lat.⁊ qũo virtutes bonas inſerat/ſtudiumq;

adhibeat·¶ Verũ q;tũ velit ſobꝛius agricola
noſter ⁊ induſtrius extiterit · abſq; magiſte⸗
rio diuinarum ſcripturarũ/ſine viribus eſt ⁊

indoctus¶Diuinarũ aũt ſcripturarũ inſtru
ctio / intellectũ ei retribuit ac virtutem·itayt
ex ramis ꝓpꝛijs / optime ei largiant᷑ virtutes
cum eas in ligno nature inſeruerit · Ita vt fl⸗
dem bonam / in ſuam pfidiam inſerat· ſpyem

quoq; in deſperationem ſuam /dilectionẽ ve
ro/in odium⁊ ſcientiam in ignoꝛantiam · et
laudem /in ignobilitatem ſuam· rurſumq; in
ſerit immoꝛtalitatem in moꝛtem ſi/ ham.

autem voluerit noſter agricola· pertinaciap
pꝛia conſiliatoꝛem ſuumac magiſtrum/deſe⸗

.
* 5 . .

rere· Diuinarum quoq; ſcripturarum eloda
inuenitur aduerſis an fractibus oberrare· er

dinem · nimietatẽ bibendi/contradictionem
contentionem⁊ cetera nõ nulla hmõi:dere⸗

linquens nanq; legis latoꝛem · ⁊ ipᷣe ab eo ni⸗

hilominus derelinquit᷑ Si auteʒ denuo pe

nitentia ductus/ ſemetipſum agnouerit: ita

vt legiſlatoꝛi ſuppliciter pꝛocidat ⁊ dicat pec⸗
caui quod te dominũ meum ⁊ magiſtrum de

reliquerim:pꝛotinus legiſlatoꝛ/cum ſit ama⸗
toꝛ hominum/pꝛo ſua pietate ſuſcipiet eum·

⁊ peeſtabit ei intellectum bonum ⁊ virtutem

vt rurſum nature ſue terram valeat operari ·
euellere quoq; ex ea cõſuetudines peſſimas
deinge largietur ei vt virtutes bonas et opti
mas /pꝛo his poſſit inſerere· pꝛo quibus vale

at coꝛonam ſibiac laudemacquirere¶ Et qͥ

dem eſurit ᷣm naturam ſed ad continentiaʒ

ſtudet · ſitit nihilommus·ſed ſuſtinet patien⸗

rer · deſiderus ſtimulatur · ſed ſobꝛietatem ex
ercet:grauatur ſomno ·ſed vigilare contẽdit

ad gloꝛificationem dei:pigritia queq; toꝛpe⸗
ſcit/ſed aperto oꝛe perſonat in diuinis laudi⸗

bus/quo pigritiam poſſit vincere · Iaq; in

tali certamine· laudem ꝓmerebitur⁊ coꝛonã:

erit bonas B CLoꝛonam quidem quia ſuperauit naturam;
ram poſſit ſugare acvincere· Et quidemna⸗
tura eſt/pquã oꝑationes gignunt᷑ ¶ Agrico

laudem vero quod ſibi virtutes acquiſerit ·

bonas·· .

¶ Ca.vI.· MOccaſione pꝛetactoꝛum grati⸗

as agens. cõmendanſq; diuinam clementiã ·

benignitatem ⁊ miſericosdiam·cum comme
moꝛatione plurimoꝛum dei beneficioꝛum -vr·

ad eius dilectionem nos pꝛouocet:

9

clementie eius ⁊ confeſſio benigni⸗
tati eius · quando ita miſericoꝛs per

hennis exiſtit · Quis pater · ſuos ſic diligit fili
os.Cuncta nobis bona impartiens affluen⸗
ter· ⁊ omnia nobis diſpenſans pulcherrime-·

Sanat vulnera anime noſtre · et contemptꝰ*

a nobis · longanimiter ſuffert ( ult enim
ſaluos nos omnes ſieri / omnes cupt ſana⸗

3

Tapitulum

re/⁊ oẽs vult regni ſuifieri poſſeſſoꝛes · vult

etiã vt voluntatis nr̃e arbitrio cõteramꝰ oĩis

languoꝛis noſtri duriciã: ⁊ qdẽ difficile ad ſa⸗
nandũ:ipᷣe ſanitatẽ impartit · Om̃e aũt qð fa
cile recipit ſanitatẽ:h̊ vult vt ꝓpꝛia induſtria
ac voluntate curemꝰ.vt a volũtate eiꝰgloꝛiã
mercamur.Et qͥdẽ pigrũ ſiinſpexerit vulne⸗
ratum / idcirco medelã ſanitatis imponit: vt
os eiꝰ ad gloꝛiſicationẽ bonitatis ſue aperiat
Pctõꝛi quoq; pctã dimittit:vt erigat eum/et

glacrẽ faciat · Infirmioꝛẽ ſi viderit/velotiꝰ ex

audit:neqñ puſillaminis fiat· Cũ aũt patiens
aut longanimis oſtiũ eiꝰ pulſauerit:tã incolu
mitatis quã etiã mercedis pᷣmia adipiſcit᷑: p
eo quod nõ defecerit poſtulãdo· Poterat em̃
nõ petẽtibus nobis vulnera ale nre ſanare:⁊
ad bonitatẽ inuitos nos adducereſ ̊ facere
nõ vult:ne volũtas noſtra diuinis laudibꝰde
fraudet᷑ · Et quidẽ nos negligimꝰ qrere eum
⁊ cũctamur inuocare eũ:ipᷣe aũt nos diligit·⁊
ipſe miſeret᷑ · ꝓe nos redemit:⁊ ipe ſuſcepit ·
IYe illuminat oculos mentis nr̃e:⁊ ipᷣe nobis
compunctionis ſue gram pᷣbet/⁊ dilectionis
vt crucis ei ſuauitatẽ/ac dulcedinẽ guſtãtes
indeſinẽter eũ aciugiter deſideremꝰ/aꝑqui⸗
ramus · Btũs ille qͥ cũ guſtauerit dilectioneʒ
eius/⁊ deſiderauerit eũ:pᷣparabit ſemetipᷣm
vt charitate eius inenarrabili repleat Qui

güt repletus fuerit charitate eiꝰ/aliã dilectio

nem nõ recipit in ſemetipſo · ¶ Ochariſſimi
qͥ nõ talẽ diligat dñũm:Quis nõ bonitatẽ eiꝰ
adoꝛando cõfiteat᷑ ac pᷣdicet: Qualẽ vo excu
ſationẽ habebimꝰ in die iudicij/ſi tantã negle
xerimus ſalutẽ:Quid dicemꝰ/qꝛ nõ audiui⸗
mus / nõ cognouimꝰ: Quid facere debuit qð
nõ fecit nob: Nõne ex ĩmenſa altitudine ⁊ be
nedictoſinu patris/vſq; ad nos ſehumilian⸗

do deſcẽdit · Nõne eũ inuiſibilis exiſteret/no

bis ſe pᷣbuit ad videndũ · Et cũ eſſet ignis im
moꝛtalis/nõne ꝓpter nos incarnat ?ẽ: Non⸗
ne vt nobis libertatẽ tribueret/palmis in fa⸗
ciem vberatusẽ:·. Oadmirandũ ⁊ plenũ ti⸗
moꝛis/ac tremoꝛis negociuʒ · Manꝰlutea q̃ᷓ
ex limoterre foꝛmata fuerat / alapis ꝑcuſſit
faciẽ cõditoꝛis celi acterre. Nos auteʒ miſeri
atq; infelices· cũ ſimus ĩmoꝛtales ⁊ terre ci⸗
nis / vſ; ad ſermonẽ inuicẽ ferre nõ poſſumꝰ
Ale cũ eſſetimoꝛtalis/nõne vt nos viuiſica⸗
ret/ꝑtulit moꝛtẽ: HNõne ſepultusẽ/vt nos ſe⸗
cum reſuſcitaret: Nonne ex vinculis inimici

nos abſoluit/⁊ alligans eũ/ad cõculcandun

44

eum nobis tribuit poteſtatẽ. Inuocauimꝰeũ

aliqn/⁊ nõ exaudiuit nos· Pulſauimꝰ ad ia⸗

nuam eius· ⁊ nequaq; nobis aꝑuit: ma ⁊ ſi ti-
bi moꝛã fecerit ad audiendũ / h̊ vtiq; tibimul
tiplicatã mercedem/pꝛotarditate reſtituet ·

Ea. VII. Acriter increpãs eoꝛũ ignaui⸗
am quihuicſeculo renunciauerũt/⁊tũcarna

lia ⁊ terrena requirũt/ multis eos cõmouẽs
exhoꝛtans ⁊ terrens rationibus / exemplis/

atq; ꝑiculis/ vt ad compunctionẽ ⁊ penitenti
am incitentur·
NPequo huic ſe
culo renunciaſti chariſſime? Eo
qð rurſum requiemſecularem re

G°2

—

quires. In tribulationẽ quippe vocatus es·
tude refrigerio ꝑcũctar/ In nuditatẽ iuſſus
es ire/⁊ ecce veſtimentoꝛũ ſtudiũ adhibere

cõtendis. In ſitimq; vocatꝰes/caqu renu
ens · vinũ bibere delectarꝭ:Ad pᷣliũ nihilomi⸗
nus inuitat es : ⁊ inermis ingredicupis:Ad

vigllias q; vocatꝰ es.⁊ inercia ſomni reſolue

ris:Ad flendũ ⁊ adlamentandũ vocatus es
⁊ tu cũ cachinno riſus effundis · In charitatẽ
vocatus es ·⁊ tu odiũ exerces in fratrẽ?: In ſo
iectionẽ vocatꝰes ⁊ cõtradicis·Heredem te
regni ſui vocauit/⁊ tu q̃ terrena ſunt ſapis ·
In mãſuetudinẽ et humilitatẽ vocat es·⁊ ſu
perbus ⁊ elatus incedis · Et quid in dieilla di
cturus es cũ achꝛiſto audies: qꝛhumiliat ſũ
ꝓpter te/aut egen effectus ſum? · Sʒqꝛ nu⸗
dus fui ꝓpter te/aut eſuriui aut ſitiui/⁊ dile⸗

xite in toto coꝛde meo/⁊pꝛoximum meum ſi

cut meipſum ¶ Ne velis ignoꝛare/quia cogi⸗
tationes tue ⁊ ſermões tui ſcriptiſunt/⁊ con
ſcientia tua que tecũ opata ẽ/arguit te ſi mẽ
tiri volueris · Aut neſcis:quia om̃is creatu⸗
ra: cum metu nimioac tremoꝛe tribunali eiꝰ
aſſiſtit¶ Ailia miliũ ⁊ dena milia angeloꝛuʒ
circũſtant · ⁊ tu mẽtiri te putas ⁊ dicere · qa ꝓ
pter te hec vniuerſa ſuſtinui · cũ mihil omino

ptuleris¶ Vide ne duplicẽ vltionẽ pſoluas-
maloꝛũ vicʒ actuũ ac falſitatis¶ Sʒ ſurge et

exꝑgiſcere a ſomno·⁊ cogitationes tuas ad⸗
aperi·intra temeripᷣm.⁊ ꝓſpice · qꝛ iã claudit᷑
dies ¶Sed ⁊ iamhoc frater intellige · qꝛ fra⸗

tres nr̃iq heſterno nobiſcũ pariter loòbant᷑

veſpe hodie nobiſcũ nõ ſunt ·ſed ad dñm ſuũ

ac noſtrum vocatiperrexerunt vt vnuſquiſ⸗

q; eoꝛum negociationis ſue queſtum oſtẽdat

glic
ſenn
ind

i⸗
di
li
nns
che⸗
hunn
hart
Md
en
di
Ina
abe
ſole
amm
gut
cexrg
Mucr

(8

toce
mũ
ipſu
ſos
un
loͤſe
Ten

lten

lucn
floſe⸗

rane

Vg
hon

.

lis

ee

henn

ſe,
s

ne

e.
%½

en-

D 8 † „
„. 7.* „.
„. ð „ .
1. 72 „ 5
——7
.

¶ Ilk ccenunciam diſcede heſterno atq; hodi⸗

erno die · qũoheſtern qͥdẽ q̃ſi fꝛos matutinꝰ
exceſſit·hodiernꝰvoq̃i vmbꝛa veſꝑtia trãſiet
Contemplare etiã queſtũ negociatiõis tue ·
ſi feciſti m dñi imperiũ · Vt em̃ velociſſimus
curſus · dies noſtri pᷣtereũt · Beatus ergo qͥ
ſibi queſtum ꝑſingulos dies huiuſcemodine
gociationis acquirit vt congregatũ eũ in vi

tam eternã ꝑcipiat¶ Quid aũttu dilectiſſi⸗

me negligis · incurioſus exiſtis: Quid tãq;
vino inebꝛiaris accidia: Quid exacerbas te⸗
netipᷣm:?mãſiõi nãq; i hoc mũdo factaẽ·quẽ⸗

admodum quidã duo viaãtes · in itinere ſibiin

uicem occurrentes in ſuũ ſinguliꝑgeutes ho

ſpitiũ · veſpe aũt facto manſit vnuſquiſq; qua
potuit ꝑuenire · ⁊ facto diluculo ab inuicẽ diſ⸗

ceſſerunt · Intellexit nãq; vnuſquiſq; eoꝛum
quid habeat in domo ꝓpꝛia · diuicias an pau⸗

pertatemrequiẽ an tribulationemita ⁊ nos
in hoc ſeculo ſumus: Manſioninãq; aſſimila
tur hec vita · Ex ipſa em̃ vnuſquiſq; in ſuo di⸗
uiditur loco· ⁊ intelligit quid habuit añ recõ⸗
ditum ¶ Meq; em̃ vnuſquiſq; noſtrũ ignoꝛat

quid pꝛemiſit in celis:oꝛationem cum lachꝛy
mis ·an cũ puritate vigilias· an pſalmodiam

cũ compunctione coꝛdis · aut abſtinentiã cuʒ
humilitate · an terrenoꝛũ renũciationem; an

charitatem non ſictam·⁊ deſideriũ chꝛiſti · Si

hoc tu pᷣmiſiſti · ſcito te incunctanter ad requi

em pergere · Si vero nihil hoꝛum pꝛemiſiſti ·
ꝑdidiſti fili chariſſime animã tuã: Quidĩ hac

manſione exaſperas ꝓximũ tuũ: Mane em̃

ab eo ſeꝑpandus es: Quid aũt ſuꝑbis aut in

ſoleſcis?: Quid aduerſus ꝓximũ tuuʒ triſtis

ambulas · cuiꝰonꝰpoꝛtare debueras Quid

auũt te ſollicitudo eſcarũ aut oꝑimentoꝛũ ma⸗
cerat: ui dat iumentis eſcam ipſoꝛũ : te nõ

nutriet:Qui eũ diurne gloꝛiſicas · qui expe⸗
ctas heres fieri regni eius · de eſca ⁊ oꝑimen

to conquereris · Qui moꝛtiſicaſti temetipᷣm

mũdo · que terrena ſunt ſapis:Quid temet⸗
ipſum fallis ac decipis?:Quid medicũ exaſpe
ras nolens ſanitatẽ reciꝑe · ⁊ tꝑe curationis
vulnera tua occultas:⁊ medicũ icuſas:quod

nõ ſis conſecutus incolumitatis remedium⸗:

Tempus tibi penitentie datũ eſt·⁊ agere pe
nitentiam negligis:Quid ergo incuſas legiſ

latoꝛẽ · quod moꝛtẽ tibi induxerit:cũ tu incu⸗

rioſus exiſtis: tlũquid dices moꝛtiin illa ho⸗

ra neceſſitatis · ſine me penitentiam agere ·

Vigila dilectiſſime vigila · vt laqueus ſuꝑte

hoꝛa illa nõ adueniat:c tunc obſtupeſcas et

ad conſcientiam tuã recurras ⁊ dicas · Qũo
elata ceruice ambulãte me· oẽs dies mei traſ
acti ſunt:cQũo tempus:meũ in cogitationi⸗
bus terrenis ſuꝑfluo pᷣterijt: Que erit vtili⸗

tas ſi hoc reputas quãdo hoꝛa moꝛtis inſtite

rit · nec concedit᷑ nobis in hoc ſeculo amplius
cõuerſari: Pone itaq; mẽtẽ tuãadhec que

narrant᷑· Introeant in aures tuasques dño
dicta ſunt · Crede eius ſermonibus · Zit eniʒ

quia ⁊ de ocioſo verbo reddituriſumus ratio
nem · in illa die iudicij· Sufficit autẽ nobis ad
metum ſolus hic ſermo/ſi conſcientia noſtra
ſobꝛia fuerit Si aũt quadã leuitate per diuer
ſa animus ꝑuagatur ·neq; ipſa que ſunt ſcri⸗
pta intelligit : neq; ea que dicuntur auſcultat
comꝑat᷑ hmõiñſtule recipientiaquã⁊ nõ ſci
enti qũo eam ꝑtrãſit · ¶ Quis ergo putas nõ

defleat · quia dñs oꝛbis terre tam per ſequaʒ

etiam per pueros ſuos ꝓphetas ⁊ apoſtolos

clamat ⁊ pᷣdicat:⁊ quiaudiat nõ ẽ:Que ſunt

aũt que pᷣdicant᷑ abeis: Nuptie parate ſunt
inquiunt ·⁊ altilia mea ĩmolata ſunt· Spon⸗

ſus cum claritate ⁊ magnificẽtia in thalamo
reſidet: ⁊ cũ gaudio intrantes recipit · ianue

patent · miniſtri feſtinant · Predicatoꝛes con

uolãt · Priuſqᷓ; ianue claudant᷑ velocitate pe

dum concurrite · ne nobis foꝛis remanere cõ

tingat · ⁊ qͥ nos introducat ·vlterius non erit:

Sughis aũt nõ eſt qui intelligat.nõ eſt qui

ſtudiũ adhibeatſᷣ ignauia ⁊ cura ſeculihuiꝰ
mentẽ noſtrã quaſi cathena colligat ⁊ ↄſtrin⸗
git · Diuinas quidẽ ſcripturas recte ſcribimꝰ
⁊ recte ꝑlegimusrecte aũt eas audire nolu⸗
musquia que illic inſerta ſunt: ꝑficere recu⸗
ſamus uis putas aliqñ ꝑegre in longin⸗
quã viamſine viatico ꝓfectus eſt·quẽadmo
dum nos pꝛofici ſci volumus:Hhic aoũt alimen
ta reqͥrentes· nihil ad ꝓfectionẽ noſtrã ꝓfe⸗
rimus: Beatus qui cũ fiducia pergit ad dñm
poꝛtans ſine defectione viaticum:vt nullam
penuriam patiatur ¶ Ecce decem virgines
lampades accipiunt·⁊ ſerui negociantur · ex
pectantes dominum ſuum · cognoſcẽtes qð
acceꝑit regnum ſuum · ⁊ venit cum claritate
⁊ virtute multa · coꝛonare ſeruos ſuos ·quiac

cipientes ab eo pecuniam:optime in ea mer⸗

cati ſunt · interficere autem inimicos ſuos qͥ
regnare eum ſuper ſe noluerunt: quẽadmo⸗
dum ſi media nocte pꝛofundo ſopoꝛe:natura
hominum occupata · repente de celo ſonus ef

ficiat᷑ magnꝰ. ⁊ tonitrua terribilia:⁊ coruſca⸗

tiões · exꝑrectiſpito doꝛmiẽtes · colat vnꝰqᷣſq;

Capitulum

que ſua ſunt / ſiue bona ſiue mala:quiaũt ma

la geſſerunt /iacentes ſuꝑlectum ſuum ꝑcu⸗

tiunt pectoꝛa ſua/quia nõ eſt quoq; fugere ⁊

Abſcondere vel ſuꝑhis que geſſerunt penitẽ
tiam agere · Cetera em̃ quaſſat᷑⁊ tonitrua ti
moꝛe concutiunt/fulgura pauoꝛẽ cõmouent
unc obtinebit eos ꝓfunda obſcuritas · ita
vt hoꝛa illa / fulgur velox repente totam com

moueat terram. Tube em cum timoꝛede ce⸗
lo buccinant/⁊ ſuſcitant doꝛmientes /excitãt

quoq; eos quia ſeculo doꝛmierũt · Celi em cũ

ſuis vtutibus cõmouebunt᷑·⁊ terra vniuerſa

quaſi aqua maris/a facie gloꝛie eius contre⸗
miſcet · Ignis ſiquideʒ terribilis diſcurret añ
faciem eius: emundans eam ab iniquitatibꝰ

Abus fuerat contaminata· Infernus poꝛtas
