
hmõi pigmenta conterit aromatiſans efficit
qñ ex pꝛeſentia vnius ſolius angeli /multoti⸗
ens dom aromatiſaſſe legunt᷑ in libꝛo de mi⸗
raculis ſanctoꝛum· ¶ Æ½ aũt virtutes in oꝛa

tione motus ſuos oꝑpantur ⁊ aromata vᷣtutũ ·

odoꝛes ſuos pulueri illi pigmẽtario ingerũt.

imiſcent Necdubitandum tibi eſt fidem ſi⸗

ue fidei vᷣtutẽ odoꝛem ſuauitatis ineſtimabi⸗
lis/ad nares dei imo ad nares ommuũ ⁊ ſingu
loꝛum qui ſunt in curia illa celeſti ſemꝑ ſpar⸗
gere · Scriptum eſt em̃ in Ecchaſtico · ꝙ bene
placitum eſt ⁊ manſuetudo· Pꝛimũ quoq; ſa
criſicium humani coꝛdis / mactatio eſt ſenſus
humani ⁊ ſapientie mundane · Fides autem

intellectum omnẽ extollentẽ ſe aduerſus ſci⸗

entiam dei:aut moꝛtiſicat penitus:aut ſalteʒ
in captiuitatem illũ redigit ſeu captiuat · O
ſi moꝛs animalium innocentium:odoꝛem ſu⸗

auitatis ſpirabat apud deum altiſſimũ de ſa-

criſicjs hmõi animalium:qũo nõ potius de
moꝛte tam venenatianimalis:⁊ de ſapientia
humana nõ aſcendit odoꝛ ſuauiſſimus adna
res dei altiſſimi:de coꝛde hmõi animalis imo
lante:Et de captiuatione iſta legis expᷣſſe · j·
Coꝛinth·x · In captiuatione inquit Aplus re
digentes omnem intellectuʒ extollentem ſe

verſus ſcientiam dei:redigentes inq; in obſe

quiüũ chꝛiſto ¶ Nec ẽ tibi pꝛetereũdũ qtuʒ in
ſacramẽto altaris maxime odoꝛifera ẽ in Rte
iſta fides ⁊ maxime victoꝛioſa · Septẽ em̃ ſa⸗
crificia offert tibi:tanq; ſeptemibi animalia
mactans atq; moꝛtificans ne contra ſcientiã
dei que eſt ipſa fides in nobis ibi ſe eriget vel
extollant:⁊ pꝛimũ ipſos quinq; ſenſus coꝛpo

ris: Cum em̃ viſus ipᷣe coꝛpoꝛalis q́;tum in eo

eſtparatus eſſet contradicere⁊ aſſerere pa⸗
nem purum eſſe:pureq; materialem ſolũmõ

in altari:Et negare ibieſſe verũ ⁊ viuiſicum

panem/quide celo deſcendit · aut eſſe ibi ve⸗

rum coꝛpus aut verũ ſanguinemdei ac deuʒ

Ac ſaluatoꝛem noſtrum· Fides adeo moꝛtiſi⸗

cat vel ſaltem captiuat vel conculcat:vt om⸗
nino ab hmõi cõtradictione obmuteſcat: Et
ſi foꝛſitan obmurmurat:murmure tñ debiliſſi
mo/pꝛeſſoq; ſub pedibus fidei / atq; foꝛtiter

cCalcato hec faciat · Similiter ſe habet deaudi

tu de guſtu · de oloſactu·⁊ tactu:ꝙ eadeʒ foꝛ⸗

titudine atq; victoꝛioſitate mactat eos ſides

Atq; conculcat · Et ꝓpter hoc moꝛtificatos ip
ſos / offerte illos · In illo ſacriſicio coꝛꝑis ⁊ ſan
guinis dei mactat⁊ imolat/calcat ac captiuat
ſenſum humanũ interioꝛem quieſt intellectꝰ
Alactat inq; ⁊ captiuat cum om̃ibus contra
dictionibus ſuis/⁊ rõnibus/quibus contrail
lud murmurat ſacramentũ/et contra fidem

eiuſdem. ¶ Secundo vero mactat erroꝛem
omniũ philoſophoꝛũ ⁊ hereticoꝛũ cum omni

bus contradictionibus ⁊ rationibus rõnabi⸗
liſſimis ipſoꝛum · Pꝛopter qð dixi/quia multi
plici flagrantia ·ſ ſeptem ſacrificioꝛũ aroma⸗
tiſat ibi fides:⁊ tam multiplici victoꝛia coꝛo⸗
natur ⁊ gloꝛificat᷑ in ſacramento iſto · Facilis
autem eſt tibi via ſimilis inueniendi ⁊ agno⸗
ſcendi in alijs virtutibus /in ipſa orone cũ ꝑ⸗
fecta fuerit ex om̃ibus ſuis: Cum em̃ or̃o pꝛo
inimicis ad deum fundit᷑/placabiliſſimo ſacri
ficio paternum in eo odium /abipſa fraterna
charitate in ipſa mactat᷑ atq; calcat᷑:ſic man⸗

ſuetudo ⁊ patientia noſtra ibi moꝛtificant/cũ

in or̃one incurrunt iniurie/qᷓs paſſus ẽoꝛans
⁊ extinguit eas inibi manſuetudo ſeu patien
tia ne iracundie incendiũ in anima oꝛãtis in⸗
flammet᷑· Sichumilitas contra contumelias
quas ſibiirrogatas oꝛansin ipſa orone reco⸗
gitat · pugnãs ipſas eouſq; moꝛtiſicat: vt coꝛ
vindicandiſimul cum eis captiuet /ſimul etiã
mactetEodem modo ſehabet ⁊ de alioꝛum

vitioꝛum cogitationibus /quibus antiquꝰho

A

gerel
oun
ulan
Vyel
dooo ſon
agbee
gballe
15 00
cisinoꝛ
eien
Korur
Vriqzt⸗
ceſſant
hſane
nhmno
odorn
esing
lonise
Gpohe
muſeo
thur
uont
Mt
WMa
lece
Akhnor,
ctab
go⸗
aod
Nesan
KLone
eacter⸗
Mruo
opinio
vefom
dictur⸗
leglure
Mheinvi
lendene
ſeguos
i
cdta u
onibus
reocut
Algelus
ſkuadomn
thuntnia

ſcnnin
lte
WMeſſt,
1cpüntn
Nſcenri
enbit
ſcop
unnen
cerepz⸗
nſüin
Muſaun
ſehixe⸗
aaden
domorts⸗
Ron
neſan
Kidehilih
brner
denct
caezſor⸗
keos ſides
Nieawen,
oorſen
Lepni:
leu-
onerail
lſiden
rroten
monmi
be⸗
biamma
unon
ene
vf
Ni
ric-
oro⸗
ſohen
znerna⸗
Kwan;,
cann

isetale

pnin
moin⸗
meltas
nereco⸗
V.
nuleti
Aiorumt
arbo

—–—

D

ſtis tanq; viperis ſeminibus ſeminare ⁊ ingi
gnere illa in ipſa orone molitur · Vides igit
ꝙ. oꝛatio eſt multiplicis laudis ſacriſicium:et
multiplicium ſacriſcioꝛum odoꝛamentum ·
Hoc eſt cum perfecta fuerit ex omnibus mo⸗
dis / non eſt autem poſſibile ſubitam oꝛationẽ
atq; bꝛeuiſſimam hec omnia habere · Colli⸗
gis autem euidẽter ex pꝛedictis teſtimonijs
li. Apocałꝙ tantus placoꝛ eſt ſanctis omni

bus/aangelis.ſ.⁊ animabus: qᷓ;tus amoꝛ eſt

eis in oꝛationes ſanctoꝛum/⁊c q;a delectatio
eiſdem ex ipſis / cum phialas odoꝛamentoꝛũ
iſtoꝛum plenas in manibus ſuis teneãt· Qdðᷣ
vtiq; facere vident᷑ inter oꝛandũ /tanc; illi in
ceſſanter vel crebꝛo nares illas puriſſimas at
q́; ſanctiſſimas ſuas poꝛrigẽtes ad odoꝛamẽ⸗

ta hmõi · VUelipſas phialas ꝓpter ſuauitateʒ

odoꝛamentoꝛum crebꝛo ſuis naribus applicã
tes / in quo mira virtꝰ/ magniſicaq; lausoꝛa⸗
tionis aparet /que de coꝛde oꝛantis tanqᷓ; de

apotheca ſpũſſancti / tanq; de cella pigmẽta⸗

ria/ ſicut virgula fumi ex aromatibus mirrhe
⁊æchuris/⁊ vniuerſi pulueris pigmentarij fla
grantia/aromatiſans aſcendit in conſpectu
dñi/⁊ totam illam curiam ſuauitate ſua reple
at/⁊ nares omniũ inibi aſtantium reficiat et
delectet/quod eſt ſuper omnia hec · Ipſis au
tem naribus omipotentis atq; ſublimis dei/
delectabilem ſe ingerat ⁊ placoꝛem· Juxta il⸗
lud quod legitur Geñ · viij · de ſacrificijs noe/
quia odoꝛatus ẽ dñs odoꝛem ſuauitatis · De⸗
bes aũt ſcire / quia benedictiones /gratiarũa
ctiones /collaudationes /gloꝛificationes / et
cetera que hmõi ſunt:odoꝛis nomine in ſcri⸗

pturis frequentius ſignariſolent· Fama q; æ

opinio cum bona eſt:odoꝛ vite in vitamCuʒ
vero mala:odoꝛ moꝛtis in moꝛtem interdum
dicitur · ſicut legitur expꝛeſſe ad Coꝛinth · yvbi
legitur : quia chꝛiſti bonꝰ odoꝛ ſumus: Odoꝛ
vite in vitã:alijs odoꝛ moꝛtis in moꝛtem/ At⸗
tendendum autem eſt tibi ſolerter acſtudio⸗
ſe · quod audiuiſti in pcedentibus de libᷣ · Apo

całvicʒ quia ſtetit angelus iuxta aram tem-

pli:habens thuribulum aureum in manu ſua
⁊ data ſunt ei incenſa multa:vt daret de oꝛati
onibus ſanctoꝛum ſuper altare aureum:qðẽ
ante oculos dei· Nec eſt tibi dubitandum:qͥa
angelus iſte eſt magni conſilij angelus:qͥ chꝛi

ſtus dominus intelligitur · Et ipe eſt habens
thuribulum aureum in manu ſua· id eſt· coꝛ

.
2.
ʒ—

omni excellentia donoꝛum ⁊ gratiarum pꝛe⸗

cioſiſſimum· ceteriſq; omnibus ſupereminen
tiſſinum:vt aurum ceteris metallis ſupere⸗
minet · Hic iuxta aram templi ſtetit· Cũ tem⸗

plum in illa celeſti ciuitate non ſit:ſed potius

dominus deus eſt in ea templum: ſicut dicit
Johannes euangeliſta Apocał vltimo· Et
templum non vidiin ea:dominus enim deus
omnipotens templum ulius ẽ:cet lucerna eiꝰ
eſt agnus: Cum inq; templum non ſit in ea:
per verba iſta ſignatur nobis ſedulumac iu⸗
ge interpellandi officium:cui pꝛo nobis inceſ
ſanter aſſiſtit ipſe ſacerdos noſter et pontifex
chꝛiſtus dominus noſter·: huic data ſunt incẽ
ſa multa · id eſt· dona gratiarum multa · id eſt·
multitudine pꝛeeminentia:vtpote illi qui ſo⸗
lus ſufficit interpellatione ſua impetrare no⸗
bis omnia/ alem enim decuit imo neceſſe
erat pꝛopter inſcrutabiles abyſſos miſeriarũ
noſtrarum:nobis eſſe pontificem:cuius pla⸗
coꝛ et gratioſitas per ſe ſufficeret nobis impe
trare omnem veniam: omnem gratiam/om⸗
nem gloꝛiam:et omne aliud bonum· contra
quem nihil poſſent offenſiones noſtre · nihil

omnes accuſationes vel allegationes diabo

lice · Pꝛopter hoc ſunt data chꝛiſto domino:
incenſa multa flagrantiſſimarum virtutum ⁊
gratiarum:vt tam ſublimi pontificio ſeu ſa⸗
cerdotioidoneus eſſet ac ſufficientiſſimus
¶ Sacerdotium ipſius vniuerſale eſt:quod
eſt dicere ſuper totamvniuerſalem eccleſiam
abſq; exemptione vlla · talem decebat etiam
tanto gregi paſtoꝛem ꝑfici:quitanta pꝛeemi
nentia omnibus alis pꝛecelleret:vt compa⸗
ratione ipſius omes alij eſſent grex:quiadeo
coꝛruſcans:adeo aromatiſans:adeo placatu
rus per omnia:adeoq; gratioſus ad patrem
miſericoꝛdiarum accederet: vt eo aperiente
os ſuum ſacratiſſimum · os benedictum · os
gratiarum:eoq; dante vocem interpellatio⸗
nis pꝛo nobis · obmuteſcerent omnes accuſa
toꝛes et aduerſarij noſtri:eo pꝛeſtante patro

cinium cauſe noſtre:mullus auderet ex adũ

ſo conſurgere:eoq; ſtante pꝛo nobis:nullus
contra nos ſe pꝛeſumeret erigere · ¶ Quan⸗
tum ⁊ quante ſuauitatis odoꝛamentum pa⸗
ras ex illa apotheca ſpirituſſancti:q̃ ipſemet
chꝛiſtus domin eſt:ꝑos ipſius ſacratiſſimuʒ
ad nares pf̃is miſcdiarũ aſcendere: quotiẽs
pietatis ipſius dignatio eſt: illud ꝓnobis ad

AQaguitu

Lapitulum

biliſſimo / ſuſcipit pater miſericoꝛdiarum oꝛa

interpellandum apire · Interpellatio nanq;
ipſius thimiama eſt incogitabilis ſuauitatis:
vtpote tota apotheca ſpũſſancti flagrantiſſi
ma·Quid ergo nobis cogitandum eſt·/cũ ip
ſa gloꝛioſa deigenitrix / omiq; illo milium be⸗
atiſſimoꝛum ſcʒ angeloꝛum ⁊ ſanctarum ani⸗
marum conſoꝛtio/ felicitate/ aperiunt oꝛa
ſua ad oꝛandum pꝛo nobis·qᷓ;tus eſt fumꝰtot
⁊ tantoꝛũ aromatum:q;to ſuauiſſimoꝛũ odo
rum flagrantia replet᷑ tota illa aula celeſtis:
An putas patrem miſcdiarum attendereil⸗
lahoꝛa ad fetoꝛes vitioꝛũ/⁊ peccatoꝛũ illoꝛũ
pꝛo quibus oꝛat᷑: An putas illum velle reſpi⸗
cere ad abominationes eoꝛundem:cum tot ⁊
tanti gratioſi vultus militiarũ /ac ſanctarum
animarum quas pꝛedixi apparent ante eum⸗
An putas ipſum poſſe auertere oculos miſe⸗
ricoꝛdie ſue/a vultũ clementie ſue ab ipſid:q̃
ꝓpter beatus indubitanter/cuius oꝛationis
odoꝛamentum tante ſuauitatis eſt/vt om̃es
nares curie celeſtis/ad id ſe aperiant:⁊ exil⸗
lo reficiant᷑ · Peatioꝛ aũt ſi virgule fumi ſui/

de qua in ſcedentibus audiuiſti/addũtur in
numerabiles illi ⁊ĩ mẽſi odoꝛes celeſtiũ odo⸗

ramẽtoꝛũ/que pꝛedixi:vtinã innoteſcat oꝛã⸗
tibus q;tos ⁊ qles adiutoꝛes/tãq; pꝛomptos
paratos/⁊ ꝑ omnia voluntarios adiuuãdũ
habent in curia illa ſũmi regis:ſed ⁊ quãpla⸗
coꝛem:ſic eſt ipſius altiſſimi dei naribꝰ⁊om⸗
nium ciuium celeſtium odoꝛamentum pie ac
deuote oronis·qᷓ;ta putas ſtudioſitate:qͥntis
conatibus/⁊ ſi venalia eſſent q;to pᷣcio ⁊ ſum
ptibus/exquirerent᷑ comparent᷑ aromata/
de quibus odoꝛamentũ illud confiteretur ·
¶ Viges igitur q; ꝑnicioſa ſit ignoꝛantia hec
que tm̃ bonũ ĩmo nos tãta negligere ⁊ amit⸗

tere facit:Quod aũt ſequit᷑ ĩ textu Apocal

vt daret de oronibus ſanctoꝛũ/daret materi

am ipſe chꝛiſtus dñs odoꝛamentum pꝛopꝛiũ

quod eſt laudis ⁊ gratiarũactiõis de oꝛationi

bus ſanctoꝛũ · Jpe em̃ eſt cuiꝰ os ſacratiſſimũ

atq; bñdictum /ſicut nõ ceſſat a pijſſimis ⁊ ſꝑ
efficaciſſimis interpellationibus pꝛo nobis:

ſicnec a gratiarũactionibus de omnibus bů⸗
ficijs/q̃ pſtant᷑ nobis a patre miſericoꝛdiaa

Quid ſignat᷑ per altare aurei· Ca.xI.I

Wog autem ſe⸗

/ ſup altare aureum. oꝛnatus

eſt parabole Vlel altare aureum ip⸗

ſemet eſt· quoniã exipſotanq; ex altariplaca

tiones ⁊ ſacrificia ſanctoꝛum· Aliter etiam al
tare aureum / ipſa miſericoꝛdia patris accipi⸗
tur · Altare em ꝓvitiatoꝛium eſt: vnde acce⸗
pta efficiunt᷑ oblata · Et ipa miſericoꝛdia ſum
mipatris eſt/ex qua ⁊ ꝑ quã accepta ſunt ei/⸗
quecunq; placabiliter ⁊ remunerabiliter ei⸗
dem offeruntur a nob/põt ⁊ illud · Data ſunt
ei incenſa multa/aliter ⁊ nõ incõuenient in⸗
telligi / vicʒ vt accipiat᷑/ data pꝛo eo quod eſt
attributa · Nanq; dño/ qᷣcunq; recte ſapiunt
totaliter attribuunt:quecunq; habent bona
vel faciunt: Et ꝓpter hoc ipſi viri ſancti ipᷣas
ofones ſuas chꝛiſto dño attribuunt · conſiten
tes humiliter ſe ⁊ dono ⁊ impetratione eius
acciꝑe illas · ¶ Aliter etiam ſatis congruent
intelligitur· Data ſunt ei incenſa multa:vide
licet ꝙ recta ⁊ oblata ei tanq; mediatoꝛi:ſ vt

ipe in quo ſoli patri:ſmiſericoꝛdiarum cõpla
citum eſt offerat · De cuiꝰ oꝛe vel manibusre
cuſari nõ poſſunt · Tanta quippe eſt gratioſi⸗

tas ipſius in conſpectu deipatris: etiam ſᷣm
quod homo eſt mediatoꝛ dei ⁊ hominum:vt
quecunq; patri ꝑipſum offerunt᷑:a nobis ei⸗
dem grata ſint ⁊ accepta · ¶ Quod attendẽs
cognoſcens omnis eccleſia/in om̃ibus oꝛa⸗
tionibus quas ad deum patrem dirigit/adiũ
git ſemp/ꝑ dñm noſtruʒ ieſum chꝛiſtum:qua⸗
ſi diceret· ⁊ ſinõ ꝑ merita noſtra/ placere tibi
poteſt oꝛatio noſtra vel depꝛecatio · Placeat
tibi per ipſum queminter te ⁊ nos mediato⸗
rem conſtituiſti · vt per ipſum placita tibi fiẽt
T accepta:que per nos tibi placere non poſ⸗
ſunt · Eſtigitur hicquemadmodum in curijs
magnatũ ·ſicut eſt videre in curia ſummi pon
tiſicis: quia cancellario vel vicecãcellarioof-⸗
feruntur veldantur petitiones:vt ipſe poꝛri⸗
gat eas ſũmo pontifici:atq; pꝛomoueat apð

eum vel coꝛam ipſo:quoniam in hoqconſtitu
tus eſt mediatoꝛ inter petentes ⁊ ſummum

pontificem· Sicchꝛiſtus dñs mediatoꝛ cõſti⸗
tutus eſt inter totam vniuerſalem eccleſiam
⁊ patrẽ miſcdiarũ:Et ꝓpterhoc tradit ei om
nis eccleſia ſanctoꝛum:oẽs orones ſiue petiti
ones ſuas:offerendas deo patrimiſcdiarũ et
pꝛomouẽdas apud ipᷣm· Eſt igit᷑ dicere in oo
nibus eccleſie:cum dicit᷑ . Concede nobis hoc
Pipᷣm ieſum chꝛiſtũ dũm nr̃m · i · eo impetrãte:
quoniã iſtud impetrare merita nr̃a nõ ſuffici
unt:ſed gratioſitas eius in qͥ ſolo tibi bñ com⸗
placuit:hoc impetrare poteſt⁊ ſufficit · ¶ mi⸗
hilominus tamẽ ab ipᷣo chꝛiſto dño nr̃o omia

deustt
gucoꝛ:
yetls⸗

mecl

inhoo
mt⸗
hocght
nondkin
funeh
vnws
rgc
ſpol⸗

Leltian

Qnvy
ineoq
tus:Pn
acuoc⸗
ineog
bona
ſamun

Qeſoa

necha
mate.
phlp/
Quuye
ſſonoint
enihee
mnsan
ſeatone
Henin
nisgtq
gfboꝛe
lerpen
gultna
ſouteln
lgnüſeg
ltdicich
dakcon
Erppte
Termmid
⸗ Qu
ſeulenn⸗
Uarpenmn
1Cölunit
Cavne
ltgen
ſonhthe
Gerauct⸗
Alinhe

Mune
etang
Pagep
geaee
daſin
ſunten
lier er
naſun
enrin⸗
nocek
ſhiunt
donn
noiſcns
1Confen
oreeigs
ngnen
lapce
Morily
uncöpen
mnbosre
iganon⸗
enian fin
ninumert
nobse⸗
Mals
nban⸗
adi
ua⸗
gendbi
eat
dano⸗
bſi
onpo
nanp,
mean,
n
n⸗
te
tu
Nrn
K⸗
Reonn
leion
epenn
iet
mofo⸗
ſohoc
nräte:
ſuffia
icom⸗
C⸗
oftia

XLII

bona petenda ⁊ petidebẽt ⁊ ſperari. Siliter

a ſpũſancto:qm̃ trinitas hec vnꝰ ſolꝰ ac verꝰ

deus ⁊ dñs eſt:omniũ ſeculoꝛũ vnꝰ ac verus

quctoꝛ: vnus ſolus et verss effectoꝛ: vnus
verus ac ſolus largitoꝛ largiſſim ac benigniſ
ſimus eſt ommũ bonoꝛũ:Et ſipaterhonoꝛat᷑
in hoc/qꝙ oꝛat᷑ a tota eccleſia ſanctoꝛũ · in h ꝙ

oꝛat᷑ ꝙ pꝛeſtet que petunt᷑:honoꝛat᷑ ⁊ filius in

hoc ꝙ ꝑ ipᷣm exoꝛat᷑ pater vt largiat᷑ · Na ho⸗
noꝛat᷑ inq; filius vt mediatoꝛ:⁊ impetratoꝛeo
rum· Nihilominus tñ ⁊ honoꝛat᷑ et exoꝛat᷑ vt
vnus auctoꝛ:vnus effectoꝛ: vnuſq; largitoꝛ
largiſſimus ac benigniſſimus ·cum ipſo patre
⁊ ſpũſancto ·qm̃ cũ illis ⁊ cum vtroq; illoꝛum
⁊ etiam ꝑ ſe:⁊ in ſe eſt vnus ſolꝰ⁊ verus deus

Qm̃vero factus ẽhõ ꝓnobis:factuſq; nobis

in eo ꝙhomo ·mediatoꝛ:pontifex:⁊ aduoca⸗
tus:pꝑipſum tanq; mediatoꝛempontificem
aduocatum noſtrũ:apud patrem⁊ ſemetipᷣm
in eo ꝙ deus ẽ ⁊ ſpm̃ſcm̃ petimus nobis omia
bona pꝛeſtari ꝑ ipᷣm · Qua ꝓpter dant᷑ ei incẽ
ſa multa oꝛationũſomniũ que flũt a tota ec

cleſia ſanctoꝛũ : Dant᷑ inqᷓ; ei ſicut pᷣdixitanqᷓ;

mediatoꝛipõtiſici ⁊ aduocato · vt ipe eas poꝛ
rigat ⁊ offerat patri miſcðiarũ:⁊ pꝛomoueat
apudipſum gratiã exauditionis impetrãdo/
Quia vero thimiama Exoð xxxj · oro aroma
tiſans intelligit᷑·. Expedit ⁊ cõueniẽsẽ vt do⸗
cearis hic:quã ob cauſam in cõfectiõe thimia
matis:quattuoꝛ tm̃ aromatice ſpecies in con
fectione ſeu in cõpoſitione ipſi aſſumiiubent
Hhe aũt ſũt ſtactes ⁊ onica galbanũ boniodo⸗
ris atq; thus lucidiſſimũ · Stacte aũt gutta ẽ
arboꝛis mirrhe ſicut dic in illo loco expoſitoꝛ·
In ps·quoq; dicit᷑ mirrha ⁊ gutta⁊ caſia·q̃re
igit᷑ ꝑexpoſitionẽ cum dixit mirrha addidit ⁊
gutta:cuʒ noĩe mirrhe lignũ arboꝛis mirrhe
qͥs intelligeret:ac ſi diceret · Mirrha nõvtiq;
lignũ ſed gutta que eſt gũmiarboꝛis illiꝰ. Jã
aũt didiciſti alibi:quia gũmi iſtudqð mirrha
dicit᷑ · conſumptiua eſt putredinis ⁊ vermiuʒ
Et ꝓpter hoc coꝛpa moꝛtuoꝝ vt a putredine

⁊vermibus cõſeruent᷑ illeſa:mirrha condiun

tur · Quia igit᷑ gratia compunctionis:⁊ totã
fetulentiã ſiue ſpurcixiã pᷣterite vite extermi⸗
nat:vermeſq; vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ moꝛtificat
⁊cõſumit · Ipm etiã odoꝛẽ ſuauitatis ſpirat:ĩ
odoꝛomento iſto ſcʒ oronis :ſmerito pᷣmo po
nitur gratia compunctionis que offenſas vi
tioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ tollit:⁊ irã dei placat:qͥ nuſ
qᷓ; exaudit oꝛantes donec eis placatus ſit · Et
qꝙ mirrha litteralis odoꝛem ſuauitatis habe⸗

at: expꝛeſſe legit᷑ Ecẽ· xxiiij· vbidicitur:quaſi
mirrha electa dedi ſuauitatem odoꝛis:ex per

ſona Sapientie · Onica veroaſtreola parua
eſt ad vnguishumani magnitudineʒ: ꝓpter

hoc ⁊onica dicitur quaſi vnguina:onis nq

grece vnguis dicit᷑ latine· vnde ⁊ ſardonix de
quo alibi · Sardonicẽ faciunt duo noĩa ſardꝰ

⁊ onix:eſt em vere loquẽdo onix lapillus qui

apud ſardos reꝑitur: melius ergo onix dice⸗
ret qᷓ; onica · Et eſt onica vł onix boni odoꝛis
yvt dicit᷑ ſicut ⁊ nõnulli piſciculi · In onice igit
intelligit᷑ nõ ĩmerito gratia humilitatis q̃ ma

gnum locum in orone tenet · ſicut Ecc̃i· xxxv ·
ꝛatio humiliantis ſe nubes penetrabit ⁊c̃.
Et eſt oꝛdo congruentiſſimus:vt gratiam cõ

punctionisin qua eſt viua recognitio vitioꝛũ
⁊ pꝑccatoꝛum comitet᷑ humilitas:quia nihil

ageo diſplicet deo ſicut dicit hieronymus · ſicẽ

ceruix erecta poſt peccatum¶ Galbanum ve

ro idcirco potiſſimum boni odoꝛis inde dictũ

videtur:quoniã mirifice virtutis eſt odoꝛ ip⸗
ſius· Extinguit em̃ omnia venena dꝛaconũ ⁊
ſerpentes arcet⁊ diffugat· Vbi nihil rectius
qᷓ; gratia beniuolentie ſeu benignitatis intel

ligitur· lenenata nanq; peccata ⁊ vitia ve⸗

nenoſa:vel potius venenata vitia ⁊ peccata
malignitatis intelligũtur. oc auteʒ eſt pꝛo
animo velſtudio nocendi:ſine qua nunqᷓ; ſũt
qualia ſunt odium /ira/inuidia ⁊ ſuꝑbia/que

ſine iniuria ⁊ leſione pꝛoximoꝛũ nunq; in ali-

quo eſt· Auaricia que amoꝛe lucroꝛum adeo
excecat eos quos poſſidet:vt alienadetrimẽ
ta nec conſiderent nec reputẽt· quapꝛopter

noxia animalia ſiue maxime venenata repu⸗
tandiſunt merito velhabendi · Cauſa autem

in hoc euidentiſſima eſt/ quoniam tanqᷓ; pe⸗
ſtilentes ſiue peſtiſeri aljs hominibus ſunt.
Quia igit᷑ manifeſtũ ẽ/beniuolẽtiã ſiue beni

gnitatẽ non ſolũ ſtudiũ nocendiſᷣ etiKõ omne

alienum exterminare abhis:in quibus meri
to galbanum ipſa intelligitur · ¶ Debes eti⸗
amſcire quia peccata huiuſmodi ⁊ vitia cru⸗

enta ſiue ſanguinolenta dicenda ſunt:⁊ dicũ

rur ab eis quiin ſacris doctrinis eruditiſunt·
Nec mirumtibi videatur:ſi gratia iſta locum
habet magnum inoꝛatione · Neceſſe eſt enim

benignos benignitatẽ apud deum benignuʒ

inuenire: quẽadmodum ⁊ miſericoꝛdes miſe

ricoꝛdiam .ſcriptum eſt pꝛeterea Eccleſiaſtici

pꝛimo:quia quod beneplacitum eſt deo:ſi⸗
des eſtet manſuetudo · Benignitas autem

non eſt niſi manſuetudo · licet ex alia cauſa

Capitulum

benignitasex alia aũt manſuetudonomine⸗
tur·Hoc etiam nouit heſter que in oꝛatione
ſua dicebat ad dñm· Lu dñe cui manſuetoꝛũ
⁊ humiliũ ſempꝑ placuit depcatio · ſicut legitur
Al Heſter · xiiij·: Solum erroꝛem pietatis vene⸗
num intelligit:⁊ venenata animalia heretici
conſueuerunt haberi · Et intelligo hereticos
nõ ſimpliciter nec per imperitiã ſeductos /et
in erroꝛes hereticoꝛũ pꝛolapſos:tales em̃ nõ
animalia venenata dicendi ſunt:ſed magisa
venenatis veneno ꝑcuſſa· heretici vero qui
venena erroꝛum moꝛtiferoꝛũ pꝛedicãdo ⁊ ſu
gerendo diffundũt:animalia venenata ⁊ ſer⸗
pentes nequiſſimi cẽſendi ſunt/⁊ merito no⸗
minandi:qua ꝓpter fides ipſa merito id eſt
galbanũ ſpuale accipiendum eſt/que ⁊ omia
venena hmõi⁊ ab alijs in quibus eſt extermi
nat:⁊ in alijs etia viuere⁊ regnare qᷓ;tũ põt p
hibet ⁊ auertit · tũ aũt locum fides in oꝛa⸗
tionibus teneat / iam didiciſti in epla Jacobi
iiij: ⁊ eiuſdẽ· c:j· Vbi dicit᷑ poſtulet aũt in fide
nihilheſitans · Pietas aũt ad omia vicʒ bona
impetranda/⁊ mala auertenda ſeu extermi⸗

nanda/recte intelligi poteſt galbanũ ſpuale:

⁊ oꝛantibus pietate ſiue miſcdia pᷣditis ꝓmit
titur Matth · v· Non em̃ niſiſtulte ſperarevł
petere miſcdiama deo poteſt:qui miſericoꝛs
in alios nõ fuerit ·ſicut legi᷑ Ecãi · xviij: Ho⸗
mo homini ſeruat iram:⁊ a deo petit medelã
Et Matth· xvij · Mon igit᷑ opoꝛtuit te miſere

ri conſeruis tuis: Ipſa quoq; veritas ineuãů⸗

gelio Luce expꝛeſſe dic:quod ſuꝑeſt date ele
moſynam/⁊ ecce om̃ia munda ſunt vob· Et
omis eccleſia ſanctoꝛuʒ cantatſicut aqua ex
tinguit ignem /ita elemoſyna extinguit pctm

Et eſt galbanum iſtud ſpũale·idẽ: miſericoꝛ⸗

dia valde boni odoꝛis/ nõ ſolum a ꝑte erogã
tis elemoſynas:ſed etiam a ꝑte recipientium
qui miro affectu ⁊ deuotione bñdicunt largi
toꝛibus ⁊ miſericoꝛditer deũ exoꝛant pꝛo eis·

Dedeuotiõe qreqrit inorone.Ca.xI.¶III.

WBarta ſpecies

aromatica que in compoſitione ve
nit thimiamatis iſtius:thus lucidiſ
ſimum eſt:quod vocat᷑ cibanum quod eſt di⸗
cere incenſum albumvocat᷑ ⁊ incenſum ma⸗
ſculum·qm in foꝛma ſeu figura ſimilitudineʒ
habet teſticulihumani:vel potius maſculum
thus dicit/id quod foꝛtius eſt ⁊ maioꝛis vᷣtu⸗
tis cum in omibus aiantibꝰ maſcula ſuut po⸗

XLIII

tioꝛa ⁊ foꝛtioꝛa · vnde ⁊ virgiliꝰverbenasado

le pingues ⁊ maſcula thura ·vñ ⁊ maſculabi⸗

lis a perſio dicit᷑ Intellexit ergo moyſes thus

lucidiſſimũ · id es:puriſſimum qm̃ de purita⸗

te eſt eiluciditas Lhus iſtud nihil rectius in
telligi põt/q; in oone deuotio · Nec tibi dubi
um eſt q́;tum valeat/⁊ qᷓ;tũ condiat/qᷓ;tũcun
q; ꝑ omia melioꝛat oꝛationẽ deuotio · Cum di
cat auctoꝛitas/ quia qui indeuotus oꝛat iudi

cium contra ſe poſtulat · In ipſa vero deuoti⸗

one puritas /quid aliud intelligi poteſt:qᷓ; in

thure luciditas::Et iam audiuiſtiqᷓ; noxia ſit

in oꝛatione impuritas:que eſt admixtio voli

tantium cogitationum/que ſunt muſce mo⸗
rientes/⁊ perdunt ſuauitatẽ vngenti · ſiẽ au
diuiſti in pꝛecedentibus ex verbis ſalomonis
in eccleſiaſtico · Et iſta ſuauitas iucunditas ẽ
qua viri ſancti in oꝛationibus iucundantur ·

QZ ebꝛeuitate oꝛationis · Ca · XIII

Hopter hoc di⸗

p ait beatus Berñ · quia ofo debet

eſſe bꝛeuis ⁊ pauca/nõ ꝙ pꝛolixi⸗

tas ⁊ longitudo or̃onis deo diſpliceant:niſi

vbi ipſa pꝛolixitas alijs impedimentum etiaʒ
pᷣſtat oꝛadi.ſic notũ ẽ de qbuſdaʒ ſacerdotibꝰ
cereoꝝ ↄſũptoꝛibꝰ qͥ miſſas adeo longas faci
unt ꝙ tedio ꝓlixitatis ſue coꝛda circũſtantiũ
a gra deuotiõis arefaciũt · Et ipamrefectio⸗

nem ſpũalem qua in miſſis ꝑcipere debẽt/ in

moleſtie amaritudinẽ cis vertũt· De his igit
põt cõqueriplus miſſis circũſtans ⁊ dicere/
dederũt in eſcam meã fel · ¶ Stulticia igitur

huiuſmodihoim hec eſt· vt qui ꝓpugillode⸗

uotionis quod eis in miſſis tribuit᷑ totius po
pulideuotionẽ deo auferũt · Et ꝓ tribus vel
quatuoꝛ vt ita dicam lachꝛymis compũctõis
vel deuotiõis:vaſa magna ·i:coꝛ deuote ac la
chrymoſe oꝛantiũ effundant᷑ · IObi igitur bꝛe⸗
uis debet eſſe oꝛatio/vbibꝛeuis eius deuotio
alioꝛũ oꝛationum /militat ⁊ deſeruit/poſſunt
etiꝗ et alie cauſe abbꝛeuiẽde oꝛatiõis fieri ſiẽ

infirmitas coꝛpalis multi em̃ in ametiã moͤꝛ
bum melancolicũ/ꝓpter oꝛatiões vel ꝓlõga
tiones nimias inciderunt. Infirmitas etiam
ſpiritualis / cauſa fuit apð aliquos/qꝛ ipa ve⸗
hemẽtia deuotiõis adeoaffliguntur /vt poſt⸗
modũ octo vel qͥndecim diebus vel pluribus
languere neceſſario habent · Interdũ aũtet
adeo rapiunt/vt moꝛs:i·totalis ſeꝑatioaĩiaꝝ
ſuaruʒ/acoꝛpoꝛibus non immerito timeat᷑·

A and

½
ſone
pon
noſin
pwbe/
nyhor
nulns
ralun
ſerin
tin
Pdet
ſong
eſin
Cia
ſtinat
glhre
f⸗ M⸗
boſern
dunef.
Gorun
ſis
Vota⸗
Niſin
oſi⸗
Aoni
alurtĩ
onlen
denrvir⸗

eſ
(godin
toofon
duntln
yelmne
nge
natitan/
liſtahn
eßſtat.⸗
lnapla
ſo meden
Carionem
Vnction
busrole
lutheci
lanomi,/
ſtnltael
huiſpon
MMatonis
Mungene.
r h
lancn

ennhn

wlalez,
Niesth
Npunt
getnnon
Albidt
Stäan
NAundi
tiudi
ddenot;
lſkähnn
noraſt
tmnoy!
ltet⸗
Ennd ſtan
lorons
Cnaͤrvi
ndman⸗

UI

d

proltH

r:,
nmeney
conb⸗
gasſci

tancü

ciectio⸗
Ndel/in
xhoo
dlel
cnign
glen⸗
Mup
neel
ſaos
ſeach
rdee⸗
NMo
Lnt
bfeniſi

nieno:

gn
periam
ave⸗
urwus

mer
nnin
nihear⸗

XLIII

P Abbꝛeuianda etiam oꝛatioeſtpublicis per

ſonis:hoc eſt pᷣlatis:⁊ curam alioꝛũ ſiue tem
poꝛalẽ ſeu ſpũalem gerenijbus · Plerũq; em̃
nõ ſine iniuria ⁊ detriment᷑o grauiſubditoꝛũ
pꝛolongarinõ poteſtoro pᷣlatoꝛũ · Cauſa aũt
in hoc eſt:quoniaʒ debitoꝛes ſunt ſubditis in
multis:ratione officioꝛũ ſuoꝛũ · Interdũ em̃
iura ſunt reddenda ſubditis:nec pñt eis dif⸗
ferriſine graui diſpendio vel ſpũali vel tẽpo⸗
rali · Qua ꝓpter illa hoꝛa: temꝑandum eſt a
pꝛolixitate oronis ·ſicut debet᷑ eis ſacramẽta
tio:⁊ alia innumera .que ſicut aufferrinõ pñt
eis ſine iniuria eoꝛũ:ita interduʒ necdifferri ·
Vidi multos pꝛolixitate miſſarum adeo ob⸗
ſtinatos:vt potius eligerent miſſas hmõinõ
audire:qᷓ; pꝛolixitatis tante moleſtiã ſuſtine⸗
re:Hic igit᷑ videt᷑ mihi intellectus:⁊ iſta inten
tio ſermonis iſtius beati Berñũ · Quẽadmo⸗
dum em̃dicit Tulius/quia nunqᷓ; nimis dicit
qð nunq; ſatis dicit᷑ /mihi videtur ꝙnunq;ni
mis ꝓtendit᷑ ſeu ꝓlongat᷑ or̃o·quia nunqᷓ; de
uota ⁊ pinguis oro mihi videt᷑ nimia poſſe eẽ
niſi in caſibus antedictis · Nunqᷓ; em̃ mẽs hu⸗
mana familiarius cum deo eſt: nunq; artius
ei coniũgit᷑ in vita iſta · nunq; lautiꝰ ex eo reſi
citur:qᷓ; in orfone · Niſi foꝛſitan eiuſdẽ ſpeciei
contemplationis/de qua ⁊ alias/ſi deus de⸗
derit vitam ⁊ ſpatium? gratiam ad hocneceſ
ſariam / deſiderio eſt mihi ⁊ pꝛopoſito ſcribe⸗
re · Poſt hoc aũt abſoluam me a pꝛomiſſo illo
quod in pꝛecedentibus pꝛomiſi /vicʒ de meri
to oronis / vbi dixi:quia muſce moꝛientes ꝑ⸗
dunt ſuauitatem vngentinõ aũt ſubſtantia/
vel meritũ pᷣncipale·hoc tñ pᷣmiſſo/ quia or̃o
⁊ vngentũ eſt · ⁊¶ ꝓpter hochabet virtutẽ ſa⸗
natiuam· Ad medicina em̃ conficiunt᷑ vngẽ⸗
ta iſta hmõi ⁊ multarũ infirmitatũ ſanitas ꝑ
eapᷣſtat᷑ · Mõ eſt aũt moꝛbus vel vulnus velle

ſura vlla ſpũalis/cuiꝑ vngentum oronis deꝰ

nõ medeat᷑· Conficiunt᷑ ⁊ vngẽta ad ſanctiſi⸗
cationem · ſicut expᷣſſe legit᷑ Exo · xxxj · de oleo
vnctionis/qð ex quattuoꝛ aromaticis ſpecie

bus ⁊ oleo oliuarũ conficipᷣcepit dñs · he aũt
ſunt ſpecies ille vicʒ/mirrha pꝛima electa/ci⸗

namomũ /calamus/.caſia · Et intelligo quia
caſia iſta eſtlignea /vicʒ que eſt rubij coloꝛis/
boni ſapoꝛis pariter ⁊ odoꝛis · oc igit᷑ oleo
vnctionis caput aaron in conſecratione ipſiꝰ

ꝑfundebat᷑ · ſicut criſmate ⁊ oleo ſcõ ꝑfundun

tur manus ⁊ capita pontiſicũ hodie in eccle⸗
ſiadei · Mihil em̃ efficacius ad pꝛeſtandũ gra⸗
tiam ſanctificationis/qᷓ; oro/ꝑillam em̃ ſan⸗

ctificat᷑ in eccleſia dei/quecũq; in ea ſanctin⸗
cant᷑. Qua ppter adipſas aĩas oꝛantiũ vtuo
ſiſſimam illã eſſe efficaciſſimãq; manifeſtũ ẽ·
Si em̃ in ea que foꝛis ſunt/hoc eſt extra ani⸗
mam / miniſtri ſanctificãtis / eouſq; põt or̃o:
vt omia ſanctificata ꝑ illa ſanctificent᷑ /quãto
foꝛtius in aĩabus /in qᷣbus eſt ⁊ ex quibꝰ exijt
⁊ ꝓcedit ad deũ:in gratiã ſanctiſicatiõis effi⸗
cax erit · Conficiunt᷑ vngenta ad nitoꝛem et
candoꝛẽcoꝛpoꝛũ · quis aũt ignoꝛat quivł ad
modicam virtuoſitatem oronis apꝛehende⸗
rit:qᷓ;tus nitoꝛ/quãtꝰve decoꝛ/ꝑ virtutẽ or̃o⸗
nis pꝛeſtet᷑ digne ⁊ deuote oꝛãtibꝰ. Que ani⸗
mahumana adeo tenebꝛoſa/adeo defoꝛmis
E/vt illam oꝛatio nõ ſplendificet ⁊ decoꝛet:
¶ Fiunt ⁊ vngẽta ad cõſeruationẽ coꝛrupti⸗
onts · ſicut aparet euidẽter tibiin his vngen
tis quibꝰ condiunt᷑ coꝛꝑa moꝛtuoꝛũ: Ad hoc
em̃ vngentũ hmõi fit/vt a putredinibꝰ⁊ ver
mibus illeſa conſeruent᷑ · Manifeſtũ eſt autẽ
oronẽ frequẽtantibus/⁊ gratiã deuotiõis in
eadẽhabentibus/vtutẽ iſtã conſumptiuã ſpi
ritualiter or̃onẽ nõ abeſſe · Hõ em̃ poſſibile ẽ
aſſidue oꝛantibus/vermes vitioꝛũ ⁊ peccato
rum putredinẽq; coꝛruptionis ſpũalis noce⸗
re poſſe · Similiter nõ eſt dubitãdũ /quia nec
durare in eiſdem pñt:Et ſiqũq; in eos irruat
virtute oronis extinguunt᷑ · ¶ Conficiunt᷑ et
vngenta ad odoꝛẽ ſuauitatis atq; flagrantiã

Et iaʒ audiſti ex teſtimonis lib: Apocał q;tꝰ

odoꝛ ſuauitatis flagrat in aula celeſti ex or̃o⸗
nibus ſanctoꝛũ/etiam qͥ adhuc in terra pere⸗
grinant᷑ Quãta igit᷑ credenda ẽ flagrãtia eẽ
ex or̃onibus ſanctoꝛũ /qui iã cũ chꝛiſto dño re
gnant:quibꝰ tanta eſt affluentia aromatum
ſpũalium/ex quibus odoꝛamenta oronũ con
ficiunt᷑ · Potiſſimũ aũt ex ofonibꝰ deiac ſalua
toꝛis dñi nr̃i ieſu chꝛiſti· qui ſᷣm qð eſt homo:
apotheca eſt omniũ aromatũ /omnia alia do
noꝛum vicʒ ⁊ gratiarũ atq; virtutũ incogita⸗
bili pᷣcellentia tranſcendentiũ · Qualem aũt
q;tave putas eſſe flagrantiã oronis gloꝛioſe
genitricis eiuſdem:quotiens pietatis ⁊ dul⸗
cedinis eius dignatio eſt exoꝛare chꝛiſtuʒ/ ac
bñdictũ ſuũ filiũ ꝓ nobis ¶ O&O ſi ꝑ ſingulos
ſcõs angelos ⁊ btãs aias coſiderationẽhmõi
feceris/ineſtimabilẽ ⁊ incogitabilẽ flagrãtiã/
ex aggregatione omniũ celeſtiũ oronũ certiſ
ſime eſſe vel aſpirare certiſſime cognoſces:·
De merito vero or̃onis de quo mentionem
feci/ſciendũ eſt· ꝙ duplexẽ vicʒpncipale ⁊ ſe⸗

cundariũ: Et pᷣncipale quidẽẽ ſeinnnenio⸗

R

lachꝛy

Lapitulum

nis ſeufelicitatis eterne· Et intendo illð pn⸗
cipale eſſe:quia ad ipᷣm ⁊ ꝓpter ipᷣm omia alia
merita tribuunt᷑· Etad h ipa charitas: ꝗᷓ ra⸗
dix ẽ oĩm meritoꝛũ pᷣncipaliter donat᷑ · Cũ er⸗
go oroẽ ex hac radice:merito iſto nunq; frau
dat ſed ei ſemꝑ debet᷑:huiꝰ nãq; radicis rati
one meritoꝛia eſt oropncipaliter ⁊ ꝓpꝛie feli
citatis eterne · Scdᷣaria vero merita ſuntcon
ſeruatio gre:augmentũ ipſius:⁊ remiſſio vel

diminutio pene merite:omiaq; alia bona da⸗
ta:que in orone ab vniuerſalidatoꝛe bonoꝛũ

obtinent᷑ · Et hſunt que pᷣncipali merito:ſer⸗
uoꝛ oronis:puritas ⁊ deuotio lachꝛymarũq;

ꝓfluuia ſupaddunt · ¶ Quiaigit᷑ volutante

⁊irruẽtes muſce·i· cogitatiões pꝛaue:in
tiũ coꝛdibus cãm ⁊ radicẽ meriti pꝛincipalis

quã pᷣnominauinõ extinguũt ſiue moꝛtificãt

o nec pᷣncipale pᷣmiũ auferũt:Cauſa em ꝑ

manente illeſa ⁊ integra hmõi:neceſſe eſt et

eiꝰ effectum ꝑmanere · Sciendũ eſt etia tibi:·
quia de ſecundarijs meritis:ex affectib ofo⸗
nis eſt diffugatio demonũ:⁊ diminutio pote⸗

ſtatis ipſoꝛumn ·

are viri ſancti difficile hal aʒ uit. Hoõ em facileẽ/ nec vne
¶ Quare viriſanctidifftcil Hapent grang; aliquẽ exhmõi pegrinantib ppaſſusſingu⸗

XLVYV

deuotionis. Ca ·

6

ciſſimi ⁊ imaniſſimi:facile habẽt eas interdũ·
NRñdeo in h:qm admirandaẽ mirabiliterq;

laudanda deinr̃i miſcdiaque tam indignis:

tam pꝛomptã tãq; paratã ſe exhibet ·: atq; ad⸗
iutoꝛia quibꝰ tanti pctõꝛes ad gram iuſtifica⸗
tionis ſiue conuerſionis adiuuent᷑:tam beni⸗
gne eiſdẽ tãq; facile largit᷑ · hãc puto eẽ cãm:
vicʒ vt carioꝛa illa habeãt ⁊ ſoli gre illa attri⸗
buant · iuxta ſermonẽ beati Auguſtini dicen⸗
tis:quia chꝛiſtũ non nouit qͥ alij qᷓ;gre dei ali⸗
quid attribuit · Debes tũ ſcire cũ his:quia im
manitas ſcelerũ:⁊ monſtruoſitas pctõꝝ:oc⸗
caſionẽ nõ modicã dat timoꝛi dei ⁊ erubeſcen
tie ⁊ alijs qꝗbuſdã donis· Puritas vᷣo ↄſciẽtie
⁊ vᷣtutũ fiducia:ſecuritatẽ interdũ generat ĩ
electis · Et ꝓpter hoc nõ nunq; gaudiũ tribu
it· De gaudio certũ eſt tibi:quia meroꝛẽ coꝛ⸗
dis ⁊ luctũ excludit: Hec pᷣtereundũ ẽ tibiex⸗

emplum qð adhoc inducere cõſueui:vicʒ de

piris ⁊ pomis:alijſq; fructibꝰ qbuſdaã vmes ĩ

ſe habetibꝰ·quia maioꝛẽ ſuauitatis odoꝛẽ ſpi

marũ irriguũ habet· Pctoꝛes vo ſpur

XLVyV XkLV

caloꝛe ſuo adiuuant caloꝛẽ naturalẽin eis: p

pter qð faciliꝰmatureſcũt:⁊ odoꝛeʒ debitum

ſpargunt verminoſifructus · Sic ⁊ aliquoti⸗
ens hoꝛrifica atq; monſtrifica vitia ⁊ pctã ad

iuuant timoꝛẽ·hoꝛroꝛẽ ⁊ verecũdiã:⁊ irò ipaʒ
ad iraſcendũ contra ſemetipᷣm:exqᷣbꝰgra in
terne penitudiis ⁊ odoꝛamentoꝛũ oꝛatiõis
non modicum adiuuantur:.

¶ De meritoillius oꝛationis in qua non co⸗
gitat actu quis de deo:¶ VI—

queſierit qualit fit vel durat meri
num ofonis:qᷓ agminibꝰ muſcaꝝ
moꝛientiũ refertiſſima eſt:⁊ ſtrepituearundẽ
tumultuoſa:qualiter eterne remuneratiõis
pmiũ ꝑ oronẽ aliqs mereripõt: In q̃ nec de
deo nec de pᷣmiohmõi cogitauit / aut actu eti
am curat · Rñdeo in h/quia ſi cũ ꝑegrinatiõe

qqua qs viſitat limina ſcõꝝ/meret᷑ ſuffragia eo

rum/ de qbe in ppoſito ſolo vel initio cogita⸗
uit· Mõ em̃ facileẽ/nec vnqᷓ; credo eueniſſe/

los de ſuffragijs ſcõꝝ ad quoꝛũ ecclias vł me
moꝛias pegrinant᷑ cogitaſſe · Poſſibile aut ẽ
vt nec vno pũcto tꝑis de eis cogitet ex illis ·

Occupant᷑ em̃ ⁊ laboꝛe itinerationis/ ſolli⸗

citudine neceſſarioꝛũ ad illã:⁊ alus irruẽtibꝰ

⁊Lemergẽtibꝰ Verũ quia volutas ſiue mten

tio obtinendiſuffragia hmõi/cauſa ẽ ⁊ radix
totius pegrinationis illiꝰ:tota meritoꝛia ẽil⸗

lis pegrinatio ipſoꝛũ· Et exemplũ euidentis

ſimilitudinis/in lapide qui iacit᷑/vel ſagittaqᷓ
trahit᷑ arcu· Nõ em̃ cogitat iaciẽs de ſingulis
ꝑtibus ſpacij/qð lapis ille vł ſagitta trãſierit:
Sicigit᷑ vni impulſui/debet᷑ totius illius ſpa⸗
cij trãſit/a ſingulariũ ꝑtiũ illiꝰ:cũ nec de illis
actoꝛ vel tractoꝛ necde aliqͥ eoꝛum cogitauit
Sic vni impulſui volũtatis ſiue intentionis/⸗
ei qͥ ꝑegrinat᷑/debet᷑ totus mot ꝑegrinatio
nis/⁊ ſingule ꝑtes ipᷣi/licet neq; de ullis neq;

de aliqua earũ pegrin ille cogitauerit · Et ꝓ

pter h̊ tot mot ille meritoꝛi ẽ eidẽ· Sic di⸗
code orone ⁊ ꝑtibus ipſiꝰ/qm pᷣme ac pᷣncipa
li voluntati/ex qua oro cepta ẽ:licet mẽs oꝛã

tis ad alia euaget᷑· et alia in coꝛei irruant vl

imergãt:pᷣter intẽtionẽ ipſi ⁊ cogitatũ · Or̃o

Iñ tota pᷣme volũtati ⁊ intentioni attribuitur
eiꝰẽ· Et ꝓpter h̊ ex illa/⁊ ꝑilla meritoꝛia iu
dicat᷑ · Omis em̃ oꝑatio exradice voluntatis

l

X*

Alerxiu⸗

Anbn
cqli⸗
nesine
debust
oddi
ſlrſcn
nlllabo
hocigen
chüha
Neſe
finiſe
Lalis
fociee.
eſtiute⸗

ſiropu

fncf
Cun
Cpes

. dcſ

i
(MN

deipe
