paſce eſurientẽ:pota ſitientẽ · Exurge dñe de
us meus in hoc pᷣcepto quod mandaſti:⁊ ad⸗

impie illud in me · Tac mihi lachꝛymas iſtas
panes die ac nocte · ſicu ſeciſti Dauid ꝓpter
qõð ipe dicebat · Fuer̃t mihilachꝛyme mee pa

nes die ac nocte:qð eſt dicere refectiones· Ci

ba me pane lachꝛymarũ/⁊ potum da mihi in
lachꝛymis⁊ in mẽſura magna vtiq; ⁊ larga⁊

magna quippe ariditas mentis mee/magnã

irrigationẽ requirit/⁊ magnis ſoꝛdibus ablu
endus · magna copia lixiuijẽ opus/⁊ magno
rum incendioꝛũ extinctio· Hõ niſi magnaruʒ
aquarũ ſuꝑeffuſionibus effici põt · Vel da do

mine miſcdie mihi potũ in lachꝛymis:in men

ſura quacũq; ſiue q;tacũq; bñplaciti tui · Vi⸗
deo me grauiter deliquiſſe ⁊ peccaſſe:cuʒ de⸗
negas mihi potus in lachꝛymis in menſura·
quẽadmodũ fieri mos eſt in monaſterijs vbi
grauiter peccãtibus monachis ſubtrahit᷑ mẽ

ſura vini que vulgo dicit᷑ iuſta · Dira ⁊ dura ẽ

iſta vindicta: qua tam grauiter infirmanti · ta

periculoſe egrotanti ſubtrahis vel denegas
hanc medicinam ſalutis/apanem ſuauiſſimi
odoꝛis · Dñe miſcdie ſi placet tibidoloꝛes iſti

interne⁊ vxe penitudinis:⁊ ſi reputes eos vin

dictam iuſtã · Da eos mihi q;tũ acerbos volu
eris · Da eos ꝓpfundiſſimos ⁊ intimos: ita vt
ſi placeat tibi totus ĩmoꝛiar doloꝛibus hmõi:
totus diſſoluar ⁊ abeã totus in lachꝛymas·⁊

hoc fit mihi conſolatio de ĩmenſitate pietatis

⁊ dulcedinis tue/vt affligens me doloꝛib iſt
nõ ꝑcas mihi vſq; ad moꝛtẽ coꝛꝑis mei · Dñe

miſcdie nõ fuit a ſeculis pctõꝛ adeo ſceleratꝰ

adeo execrabilis adeo bonitati tue odibilis:
n vna moꝛte coꝛꝑis ſuiſi eam cum amoꝛe et
honoꝛe tuo ſuſtineret:eãq; tibi offerret:om⸗
nia ſcelera ſua atq; facinoꝛa non expiaret / et
iram tuã iuſtiſſimã quãtacũq; aduerſus eam
excãdeſceret:nõ extingueret ⁊ placeret · Do

mine miſcðie hanc moꝛtẽ nõ audeo mihi in⸗

ferre nec manus mihiinijcere:verũtñ deſide

rio eſt mihi:ſi eſſet bñplacitũ tuũ in gladio x

bitui / totus confoſſus coꝛde/ totuſq; vulne⸗

ratus doloꝛibus iſtis:viuificis pnĩalibus:ſ:· pᷣ

acerbitate eoꝛũ coꝛpe moꝛerer ⁊ coꝛpis meũ

moꝛte hmõi moꝛeret᷑ · Accidit plerũq; domie

miſcdie vt moꝛiant᷑ hoĩes moꝛte coꝛꝑis· pᷣdo⸗

loꝛibus ⁊ triſticijs ſeculi huiꝰ. Vtinam ⁊ mihi
daret᷑ a te vrimoꝛerer doloꝛibus iſtis pniali⸗
bus tam tibi placitis/tam mihiſalutaribus ⁊

neceſſarijs· Dſie miſcdie mihi tam gratũ fuit

K

ꝓpter bonitatẽ tuã deſiderare moꝛi/etiam ꝓ

te moꝛte coꝛpis:que ꝑſecutoꝛũ gladijs infer⸗
retur:quãto igit᷑ gratioꝛ tibi eſſe debet ⁊ ẽ in⸗
dubitanter moꝛs iſta:quã deſidero mihiinfer
ri gladio vᷣbitui:cruciatuſq; ⁊ doloꝛes iſti pe⸗
nitudinales:Et ſi igi᷑ nõ eſt bñplacitum mi⸗

ſericoꝛdie tue vt vſq; in moꝛtẽ coꝛꝑis doleam

doloꝛibus iſtis:placeat obſecro pietatitue vt
doleant vſq; ad effuſionem largiſſimã lachꝛy
marum:⁊ eouſq; vt exitus aquarũ deducant

oculimei · quia nõ cuſtodieruntlegemtuam
Dñie miſcðie da mihiſic cognoſcere · ſicq; iu⸗
giter intueritot ⁊ tanta mala mea/ detrimẽ⸗

ta ſcʒ iarũ viriũ naturaliũ mearũ:que abuſi

onibus open ita leſe ⁊ vulnerate ſunt· Detri

menta gratiarũ tuarum que ꝑilla amiſi ⁊ ex⸗

tinxi in me· etiam detrimẽta gloꝛie eternehe

reditatis ac felicitatis:quibus me exheredi⸗
taui · quibus me pꝛiuaui atq; totaliter ſpolia⸗
ui · Et ecce nudus/ligatis velatiſq; oculis in⸗
ſtar eiülimit krronns celeratiſſimi:

ducoꝛ ad infernale patibulũ:quirex coꝛona⸗
. e

tus fueraʒ in ſacramẽto baptiſmiad regnum

tuũ celeſtẽ/q lugubꝛe ſpectaclin facio de me
ißo om̃ib viris miſcdie · ĩmo etiã cunctis in q

rum coꝛdibusvel modicam ſtilla tue pietatis
dediſti: qͥt ⁊ q;tis deriſiõibꝰ demonuʒ pareo·
q;tis ⁊ qᷓ;aſperis inſultatiõib eoꝝ expoſitus
ſum: Inſultare mihi naq; merito ⁊ veraciſſi⸗
me poſſunt: mihi inqᷓ; miſerrimo atq; viliſſi⸗
mo dicẽtes · Ecce iſte factus eſt ſicutvnus ex
nobis ·˖ In hoc vtiq;/ ꝙ tam viliſſim apoſto⸗
ta flãmis eternalib ⁊ tenebꝛis cũ ipis adiudi
catusſum· Et quidãnabiliter aſſociaui me ip
ſis in culpa apoſtaſie · i· receſſiõis a te/ oꝛdine
rectiſſimo aſſociari eis debeo in pena danati⸗
onis eterne· Hoc aũt plꝰhabʒ apoſtaſia mea
culpe:ꝙ de ſublimi gratie adoptiõis qua filiũ

me adoptaueras:⁊ de altitudie regni tui cele

ſtis cuiꝰheredẽ me feceras:tam vilitertanq;
turpiter deiectꝰ/imo ſpõte cadẽs in extremã

iſtam ignominiam ⁊ pauꝑtatẽ deueni: Quis

iſta mala mea tot ⁊ tanta videre poſſet: abſq;
doloꝛe compaſſionis/lachꝛymis:niſi ipſi q
bus me aſſociauidemones · vel qui ex ꝑte eo⸗
rum per ſimilem aſſociationem effectiſunt ·

Reaquirende ſunt interceſſiones ſanctoꝝ
marum CaXXVI

—

re nõ poſſe

gdalene · necnõ ⁊ beatiſſime illius marie egy
ptiace:que iſtis donis tam magnifice · tanq;

largiter dotate fuerunt ·Hhoc factũ eſttemꝑe
meo / vbi quidam magnus/cum doleret cõ
quereretde ariditate coꝛdis ſui:eo ꝙ aruſſet
in eo fons lachꝛymarũ:incidit coꝛdieius con
ſilium iſtud:vicʒ vt iret ad ſepulchꝛum gloꝛio
ſe dñe marie magdalene · Cuq; ibipcaret᷑ vt
fontẽ ei lachꝛymarũ ſuis ſuffragijs impetra⸗
retquod ꝑeam obtinuiſſe ſuis familiaribus
referebat Debes etiã reminiſci ꝙ donũ lu⸗
ctus ſiue fons lachꝛymarum:lauatoꝛium ctin

clauſtro ſpirituali:in qͥ ſanctitatis regula ob⸗

ſeruat᷑ · Intolerabilis aũt eſt defectus in omi
clauſtro:defectus lauatoꝛij· Qua ꝓpter obſe
crandus eſt tibideus/qui ſolus edificatoꝛ eſt
clauſtri illius / vt ipſe in clauſtro tuo quod tu

iple eſſe debes / vel coꝛ tuuʒ: nõ pinittat de eẽ

Capitulũ xxVII XXVIII

tam neceſſariam officinã · Et quod ipe eaʒzin
eodem ediſicet:pᷣſertim cũ ipſe ſit puritatis ⁊
mundicie ʒelantiſſimus amatoꝛ:que niſi prr
5i ↄſeruari in iſto clauſtro nõ
poſſunt· Obſecrandusẽ etiã q;tũ põt ⁊ q;tu,ʒ
ipᷣe dignatiõe ſue pietatis ⁊ dulcedinis te ad,⸗
iuuare voluerit:vt ipᷣe tibi largiat᷑ in eo copi-
oſas ⁊ indeficientes aquas· Reminiſcietiam
debes de pena regulariũ:cuiꝰ tibi feci/in pce
dentibus mentionẽ:quibus aufert᷑ menſura
vini ꝗ dicit᷑ iuſta:nõ tñ aufert᷑ aqua qtũcũq;
deliquerit · nec dat᷑ eis panis nec cibus vllus
abſq; potu ſaltem aque· Obſecra igit᷑ ſum
ne in tehuncintolerabilem rigoꝛẽ ſue ſeueri

lauatoꝛium hmõi

ceſſariũ ac ſaluberrimũ eſt:vt cuʒ
vides ꝑ temetipᷣm ſolum impetra
ren donũ luctus ⁊ gram lachꝛymarũ
hoc imperrare ſtudeas ſanctoꝛuʒ ſuffragijs ·
Et potiſſime ſuffragijs gloꝛioſe marie Ma⸗

tatis exerceat ·qui⁊ clauſtralem diſciplinam

⁊ duriciam humanã excedat · Obſecrandus
eſt etiã vt in alis penis ſi vindicta eide te pia
ceat;vindicetin te quecũq; vindicare volue⸗
rit:qᷓ; illis que longe te faciunt ab illo ⁊ impe⸗
diunt/quo minus appꝛopinques ad ipᷣm pꝛe
ſertim cum ipᷣe iubeat dicens · Appꝛopinqua-
te deo ⁊ appꝛopinquabit vobis· Hec aũt aridi
tas ab aquis vicʒlachꝛymarũ:ꝓhibet euidẽ⸗
ter appꝛopinquare teipſi · ſic aque lachꝛymaꝝ
appꝛopinquare te faciunt adipᷣm ⁊ imadte·
¶ A afflictio coꝛpoꝛalis valet ad impetra⸗
tionemlachꝛymarum · Ca- XXVII

de qua ꝓpter quã clamat᷑ ad deũ:ꝓpter qᷣ

abipſo ſpũſancto edocti patres affligebãt ſe

cum oratiõibus ſuis impetrare vellent aliqd
magnũ adñoquod adhuc ſeruat omis eccle

ſia ſcõꝛũ:affligẽs ſe ieiunijs / cilitijs / laboꝛibꝰ

⁊ flagelloꝛuʒ etiam diſciplinis:⁊ alijs modis/

quos iuſtificatiõis gratia docere ⁊ fugere cõ
ſueuit · Et tribulatio ꝓqua velcontra quam

ſcʒ vt auertat᷑ clamatur addñm:in pꝛimisad

iuuat oꝛationẽ:qꝛ facit vt eidem clametur ob
nixius / ſicut dicit beat? Aug · videlicet qꝛ in
tribulatione obnixi clamatur · Cauſa aũt in
hoc ẽ qm̃ ipſa ſua acerbitate incitat et incẽdit
deſiderium liberationis ab ea · Et ꝓpt h/q;to
maioꝛ/acerbioꝛve fuerit:tanto magis incen

dit vel incitat deſiderium hominũ · Deſideri⸗
um aũt impetrandi quod petit· voxẽ ofonis
⁊ ꝓpterhoc muta eſt ⁊ ſine voce oro:q̃ deſide

riũ nõ habet hmõi · Et ideo tacet in of̃one qͥ

ANroriũ orationi: grde atq; fotiſſi- A MN

loqͥ videt multoties · Cũ aũt vehemẽs fuerit

Nroͤde
eſerno
bularo⸗
divtal
ſmintd
agiine
ſbonng
enbeut
ſun
narext
lenpe
ſunchr

ete

ſcaren
P mof
ſerar
nniſen
muulſeri
puſſo
Quee
ſfecr
penit
eſm

goͤſo
ql
lllen
gorgui⸗
fumraga
mnolt
Nsipſn
cAueci⸗
Peerin
atdey
flcro⸗
puit
ſiam
tergijen
lſenten
totz
unch
dmadh
ſehü
wen 4
one⸗
inn
llene
ſrenpti
en
gnoeſe
mognii
Maſu

Key
dn 4
enn
inn
W
nsteag⸗
leo cop⸗
Genan
nße
nenſir
Micſg.
us
Nn
ſeeſelen
ſepinn
emnndh
ſepe
eſolte⸗
Diinpe⸗
tönpe
Mna⸗
(antanei

detelidd

emg
ae:

nnr
I

i

dſ
Naro⸗
Mergt
ebite
onrenc,
ſwelk
leup
vls⸗/
ei
oam
is
Gennd
ragen
nhairn
itt
ißin
ncen
icer⸗
ofonis
nſt
feq⸗

Lapitulum

hmõideſideriũ erit clamoꝛ:qua ꝓpter verus
ẽ ſermo beatiſſimi Aug · qui dixit · quia in tri
bulatione clamat᷑ obnixius· Obhanc cauſaʒ
dixit alibi · Jdem btũs Augꝰ.quia ꝓpter hoc
imittit deus tribulatiões:vt tribulati clamẽt
ad ipᷣm:clamãtes exaudiat:exauditi liberent
liberati gloꝛiſicent miſericoꝛdiſſimũ liberato/
remdeum · Aua ꝓpter dixit idem ſupeuãge⸗
lium Matth·quia tempeſtatem fecit oꝛiri in
mari:vt nauicula iactaret᷑ fluctibus:vt metu
tempeſtatis territi diſcipuli excitarẽt dñũm ie
ſumchꝛiſtũ doꝛmientẽ:⁊ clamarẽt ad ipſuma
facie tempeſtatis:exauditiq; ⁊ liberati gloꝛi⸗
ſicarent ipᷣm.ſicut ⁊ ibi factũ eſt ¶ Scõo adiu
uat oronẽ afflictio · qm̃ afflictio miſeria ẽ · Ai
ſeria vero/ ꝓuocatrix eſt miſerationis apud
miſericoꝛdiſſimũ · ppter qð ⁊ miſcðia dicit᷑ qi
miſeria coꝛdis de alieno malo ·qð ꝓpꝛie com/
paſſio noĩat᷑ quaſi alienũ cõſoꝛtiũ paſſonis
Que qͥdẽ ⁊ ſiin deo locũ nõ habeat/q;tuʒ ad
affectum · quãtũ tñ ad effectũ ſubuentiõis cõ
petit eidem quatenꝰ phas eſt · Subueniens
em̃ miſerator deus tribulatis · Hoc facit ipis
qð ſocius tribulatiõis faceret ſi poſſer eiſdem
vicʒliberans eos / veltribulationẽ mitigans
aut leniens ip̃is · Quia igit᷑ afflictio ꝓpꝛia in
eis:qui aliũde tribulãt᷑:addit ad miſeriã ipᷣo⸗
rum:addit ⁊ ad ꝓuocationẽ vt pᷣdixi miſerati
onis · Et ꝓpter hoc addit adiutoꝛiũ exauditi
anis ipſius or̃onis ꝑ quã lcnnel intendit᷑
inpetrari Tertio qm̃ ipſa afflictio pꝛopꝛia:
quedã ps eſt iuſtificationie: meceſſeeſt v ꝓp⸗
pter illa detrahat miſeratoꝛ deus ſiue minu⸗
at de vindicta:quã irrogaturus erat /ſiiſta af
flictio nõ eſſet.mõ quidẽ minuit aut detrahit
ꝓ quãtitate afflictionis hmõi ſed ꝓ largitate
ſua/ßm largitatẽ ⁊ ĩmenſitatẽ miidie ſue· In⸗
terdũ etiã tot detrahit initio afflictõis hmõi
⁊ ſententiã danatioõis ĩminentis totam reuo⸗
cat:totãq; penã minatã ignoſcit · ſicut maniſe

ſtumeſt feciſſe niniuitis / cũ agerẽt penitenti
amad pᷣdicationem Jone ꝓphete· C AMani

feſtü igit᷑ ẽ tibiphoc:qtũ ⁊ qualiter afflictio
ꝓpꝛia adiuuat adoronẽ adipetrandũ miſera
tionẽ · Juxta hoc dixit Berñ · Clareualleñ· Jõ
affligere ſe debet oꝛans coꝛam dño:vt parcat
ſaltem flagellato:qͥ nõ ꝑcit iuſtificato · ac ſi di⸗
ceret:vt ipᷣa flagellatio miſcdiam puocet quã
iuſticia(quia nulla eſt) puocare nõ põt ¶ Si
quis aũt querat de mugitibꝰboum:⁊ eiulati⸗
bus ꝑuuloꝛũ:⁊ de afflictionibꝰ animaliuʒ q̃s
paſſa ſunt apud niniuitas:in qͥ vel ꝓpter qð

XXIX

adiuuabant or̃ones niniuitarũ · Rñdeo in G̊
quia afflictiões erant hoĩm quoꝛũ erãt ꝑpuuli
⁊ quoꝛũ erant aialiaCauſa aũt in hocẽ qm̃ ⁊
in filijs ⁊ in aalibus ſuis ac rebus alijs:mani⸗/
feſtumẽ affligi patres ⁊ matres ⁊ rerũ hmõi
poſſeſſoꝛes De ieiunio vero qᷓ;tuʒ adiuuet
ofonẽ:expꝛeſſit beatꝰ Augꝰ vbi dixit · ꝙ ſi vis R
oꝛationẽ volare addeũ:facei duas alas:ieiu/
nium/⁊ elemoſynã:quarũ igit᷑ altera alarũ:
adiuuet volucrem ad volandũ tm̃· ſimilimõ
adiuuet ieiuniũ or̃onẽ ad volandũ ad deum:
volatus aũt hmõi exauditio eſt · nõ em̃ aſcen

dere dicuntur orones:niſi quas exaudit deꝰ·

uare ieiunio tanta efficacia tribuatur
Capitulum XXIX

Abet aut que⸗ 8

y ſtionem ⁊ ãmirationẽ nõ leuemp

pter quod ſapientiſſimus⁊ ſanctꝰ
NJeiunio tantã efficaciã ⁊ virtutẽ hic at
t: vt eã elemoſyne pariſicare videatur-
Ale em̃ due paris virtutis ſunt/⁊ equalis per
omia in om̃ibus volatilibꝰ:⁊ equale pꝛeſtant
eis adiutoꝛiũ ad volandũ · nec potioꝛ ẽ in hoc
ala dextera qᷓ ſiniſtra · nec ecõuerſo · Cũ econ
uerſo ſe habeat in maioꝛi ꝑte hominũ Hõ em
equalis vᷣtutis aut foꝛtitudinis ſunt dextera
manus⁊ ſiniſtra in hominibus:ĩmo in pluri⸗
bus dextera ſiniſtram excedit · In ſolis vo il⸗
lis qͥ vocant᷑ ambodextriqualis fuithayoth⁊
gabaonite ⁊ ꝑom̃ia eiuſdẽ foꝛtitudinis ſunt:
⁊ ad oꝑandũ eiuſdẽ adiutoꝛij · Aplus aũt di⸗
xit ·jad Timoth · iiij · quia pietas ad om̃ia va
let· exercitatio aũt ad modicũ valet · Jeiuniũ
vero vna eſt de exercitationibus coꝛpalibus
quare nulla eſt comꝑatio ieiunij ad pietatem
quẽadmodũ nulla eſt eius quod eſt modicuʒ
ad om̃ia · Rñdeo in hoc ⁊ dico verũ eſſe · hoe
eſt veri noĩs ⁊ rõnis ieiuniũ · oblatio ⁊ ſacrifi⸗
cium eſt ꝓpꝛij coꝛpoꝛis:ſicut euidenter teſta⸗

tur aplus ad rhomanos · xij · dicens · Obſecro

vos ꝑ miſcdðiam dei exhibeatis coꝛpꝑa veſtra
hoſtiã viuentẽ/ſanctam / deo placentẽ · pꝛeſer
tim cũ nõ auaricie:ſed miſcðie ieiunat᷑ · hoc
aũt eſt · cum ea que detrahunt᷑ coꝛpoꝛibus de
alementis:in chꝛiſti paupeꝝ alemoniã/velin
alios vſus pios erogant᷑ · Hec videt᷑ eſſe veri
noĩs:quo nõ ⁊ aĩa ⁊ coꝛpus affligit᷑ Nec mo
dica ẽ afflictio anie humane / ſames ⁊ ſitis · qd
inde manifeſtũ ẽ:qꝛ cũ vehementer inualue⸗
rint:cogũt hoĩem comedere manꝰ ſuas / vel
2 cC

CLapitulum

alia de carnibus ſuis:que raꝑe de ipſo coꝛpo⸗

re ſuo poterint · Siliter ⁊ de vehemẽtia ſitis ·
bibere em̃ ꝓpꝛiũ ſanguinẽ/vel vꝛinas cõpel⸗
lit · Afflictiones vᷣo coꝛꝑis eẽ imieiuniũ:ate⸗
nuatio eiuſdẽ coꝛpis:queꝑ pauca ⁊ modera⸗
ta ieiunia fit/euidẽter oſtendit·Hoc aũt nõ p

pterea dico quia ita ieiunãdũ:vt in hmõira⸗
biem ſitis eſuriens inualeſcat · Sed potiusvt

manifeſtũ tibi fiat:quia veri noĩs ⁊ rõnis:ie⸗

iunium ⁊ ſacrificiũ ẽ vt dixi:⁊ iuſtiſicatio q̃da
tã aie qᷓ; coꝛpis · Et ꝓpterhocefficax non me⸗
diocriter ad placãdũ iram iuſtiſſimã dei · ⁊ ad

minuendũ penas meritas ſeu debitas · to
em̃ quis vehemẽtiꝰ ſe affligit pꝛo ſuis vitis ⁊

peccatis:tãto minꝰ in ſe ipo relinquit diuine
iuſtitie puniendũ · Quapaopter cũ ſemetip⸗
ſum ſufficienter iuſtiſicat:non ẽ adeo vlteriꝰ
iuſtificandꝰ·Sicut docet apoſtolꝰ ·j· Coꝛinh·
xj · dicẽs · ꝙ ſi noſmetipᷣos diiudicaremꝰ:non
vtiq; diiudicaremur · Jamigit᷑ declaratũ ẽti⸗
bi perhoc:quatenꝰ⁊ qualiter ala altera oꝛa⸗

tionis ẽ ieiuniũ:vicʒ ad impetrationẽ remiſ⸗
ſionis pene merite ſeu vindicte · ¶ Adiuuat
etiã oꝛationẽ ad volandũ in ſublime/ diune
miſationis qm̃ miſerabileʒ efficit ieiunante·
vm qð dicit apoſtolꝰ·qꝛ exercitatio coꝛꝑis ad
modicũ valet · Intelligendũẽ/ vtẽ exercita⸗
tio · T hoc eſt dicere ꝑſe · valet nanq; perſead

frangendũ vires carnis:⁊ ad repꝛimendos/

⁊ interdũ extinguendos ardoꝛes cõcupiſcen
tiarũ carnaliũ· Et ad hoc efficax eſt valdeie⸗

iunium/quẽadmodũ ſubtractio lignoꝝadex

tinguẽdũ incẽdiũ · Sic ðꝛ:detrahe ligna fſoco
ſi vis extiguere flãmas:Et carnis mot ocia/

vina/ dapes ˖ Nec intelligas hic exercitationẽ

coꝛpꝑis:niſi macerationẽ carnis:q fit non ſolũ
ieiunijs · ſed etiã laboꝛibus⁊ om̃ibus ſanctis

7 7 7 ℳ—

occupatiõibꝰ ·pꝑ ſe igit᷑ inq;tũ exercitatio coꝛ⸗

poꝛis:⁊ ꝑhoc ꝙẽexercitatio:ad hoc valet qð
pdixi:quod reuera modicũ eſt cõꝑpatione vti
litatũ pietatis: Pietas em̃ ·i:miſericoꝛdia
ddillud valet:⁊ ad om̃ia alia que ſalutis ſunt
ſiue pertineãt ad ſalutẽ · Nihil em̃ eſt/ vel ve⸗
nie / vel gratie / vel gloꝛie / quod pietas nõ im
petret · ſicut expᷣſſe legit᷑ · Thobie · qm elemo⸗
ſina ab om̃i peccato et a moꝛte liberat:⁊ non
patitur animã ire in tenebꝛas · Et iterũ · mõ
auertas faciẽ tuama paupere:Ita em̃ fiet vt

necate vertet᷑ facies dñi · Elemoſina nanq;

non ſolũ poteſt vł valet ꝑ eum in quo eſt/ vel

facit illam:ſed etiã ꝑeos quibus fit· valet eti⸗
am ꝑſemetipſaʒ: Elemoſyna emꝑ illð qð ele

moſyna eſt: habet fructus ⁊ vtilitates mira⸗

biles ⁊ miriſicas ·ſicut eſt euidenter colligere

elx teſtimonijs ſcripturarũ · Quid vero ꝑſo⸗ .
phiſticas calũnias:que in ſcolaſticis diſputa⸗

tionibus nõ tam ffuctuoſe q; tumultuoſe au

diuntur:pietatem intellexerunt in ſermöeß

miſſo Apli illa que theoſebia noĩat᷑· ⁊ hocin⸗
dubitanter cultus deo debit ⁊ accept noĩat

Arectiſſime veneratio ſcõꝝ·· reuſcaꝝ/ĩqbꝰ
ppmatũ⁊ pꝛincipatũ ſupeminẽtiſſimũ obtinet

creatoꝛ benedictus:tanq; in pᷣmis ⁊ maxime

venerandus Deinde beatiſſima ⁊ gloꝛioſiſſi
ma dei genitrix · poſt hoc vnuſquiſq; ſancton
ac ſanctarũ in oꝛdine ſuo· Nec dement᷑ ſacra
menta ſacramentalia ſacraq; bona ſua et ſa⸗
cra vaſa atq; oꝛnamenta:Et generaliter oia

quecũq; bñdictionibus pontificalibus ſacrã⸗

tur vel ſanctificãtur · Omnia nanq; hmõitã⸗

qᷓ; ſacra veneranda ſunt··

N¶ Aſſiduitas oronũ adiuuat nõbilit· Ca·. XXX

Jtiſſimum oronis adiutoꝛium ·ſaſ⸗

mo · c· eple ſue

euãgelio luce · qm̃ opoꝛtet ſemꝑoꝛare/⁊ non

deficere · Qualiter aũtoꝛabimus ſemꝑ · Im⸗

poſſibile em manifeſtũ eſt ſemꝑ aliquẽ oꝛare/

qualiter poſſibile eſt doꝛmientemoꝛare cum

doꝛmit:Credo aũt tehic audiuiſſe verbaho⸗

minũ:de quibus fuerunt quidixerunt vitaam
oẽm ſanctoꝛũ /oꝛationẽeſſe· ꝓpter auctoꝛita
tem que dicit · Juſtus nõ deſinit oꝛare:niſi cũ

deſijt iuſtus eẽ · Hoc aũt nõ eſt dictum niſi ꝑ

tropiã:quo due res que idem velequalia ef·
ficiunt:ſolent dici vnũ eẽ:iuxta ſᷣmonẽ apli · ·
ad Coꝛinth ·iij.· Quiplantat ⁊ qui rigat vnũ
ſunt · Et intelligit vnũ in efficacia ſeu intelle⸗
ctu · Sic ſe habet de ofone iuſtoꝛuʒ/⁊ de vira
eoꝛũ · In effectu nãq; impetratiõis apud deũ
vnũ ⁊ idem ſunt·Eadem emimpetrãt apud

ipᷣm vita ſanctoꝝ:⁊ oro eoꝛundẽ· Vtraq; em̃

impetrat ⁊ veniã ⁊ gloꝛiã ⁊ gratiã:⁊ om̃e aliðõ
bonũ qð ippis largitione diuina tribuit · Qui-
dam ch ex ſanctis pr̃ib/dixit ſe inceſſant oꝛa⸗
re/pꝛo eo ꝙ velipᷣe oꝛabat in perſona ſua:vel
paupes quos laboꝛe manuũ ſuarũ ſuſtẽtabat
Dicit igitur ſe oꝛare cũ pꝛo ipſo oꝛabat᷑· Tleꝝ

non eſt opus vt in explanatiõibus tropoꝛũ?

quade
ncen
pooge
ſtoli⸗
glaul
uni
ſelnine

Stet aliud foꝛ

iduitas: ſicut teſtat᷑ Jacobus vlti
e dicens quia multum valet de⸗-
pꝛecatio iuſti aſſidua · Et apls·j· ad Theſſal-
Sine intermiſſione oꝛate· Et ipᷣa veritas in

wieke
gis
binoin
ruit
ohe
glur⸗
gpen
delri/
lench
Nente
vaſa
wugrn
ſeſona
güten
C
Vjfa
honi.
Nuroru
dunn:nn
Ncnce
guisſor
ſterhe
ſnin
nur⸗
catur
her
alio
peol
duato⸗
literan
ſtarine
onton
ec⸗

Zoig

reuen
aune
ſimte
guene⸗

Momi

denof
duniua
des O

Smin⸗
Gliger⸗
er Nle⸗
Sdirn
Hoſenn
emiej
laheip⸗
ſbir
lyicy
iobonet.
immumne
Cnoenn
Glnann
miiſacn
alunerſe
galrergir
lbpſagi⸗
Phnͤt⸗

W.

ſe

hre

rr⸗
nmsin.
Anon
one,

e n

gebeho⸗
n
Mav
tenid
,
W
de⸗

Capitulum

X ſiguran hmõidetineam te vlteriꝰ. ¶Adillud
igitur veniẽdum ẽ qũo opoꝛtet ſemꝑoꝛare:-

qua de cauſa · Dico igit᷑ ꝙ q;diu ferruʒ ardet

æ incendiũ:tamdiu clamãdũ eſt contra ignẽ

pꝛo aqua· Et hoc euidẽter vides in incẽdijs
iſtis l̃alibus · qdiu em ardet ignis/qͥ domus
aliqua comburit᷑:tãdiu continuat᷑ clamoꝛ eo

rum quiad liberationem domus ⁊ extinctio⸗

nem incendij laboꝛant / vel alias ſatagunt·
vbi eſt ergo in tota eccleſia deidomus ĩ qua

ignis velire velluxurie vel alterius peſtium

hmõinõ inceſſanter graſſat᷑ · Nõ dubitas qͥn
rariſſime pauciſſimeq; ſint quibus deus ꝑcat
abhis doloꝛibus: vel quas ab eis potius tue⸗
atur · Qua pprer ſi velleuiter vel ad modicũ
aperueris oculos:⁊ inſpexeris in ciuitatem
dei:videbis fere eam vbiq; varijs vaſtari in⸗
cendijs hmõi · iuxta cõminationẽ dñiꝑ Eſaiã

dicentez · Relinquet ſilia ſyon ſic ciuitas que
vaſtat᷑ tot⁊ tantis incendijs· Deniq; tamdiu

pugna cõmittitur: q;qiu durat pꝛeliũ:an nõ
reſonandũ eſt tubis cõtrahoſtes: Clagoꝛes
aũ t turbarũ nõne ſunt clamoꝛes oꝛationum

¶Amplius temptatioẽ vita hominis ſuper
terram.et alia littera habet militia · Hoc aũt

nõ niſi bellũ · Si igit᷑ toto bello · i · toto temꝑe
duratiõis belli:vociferandũ ẽ ⁊ tubis reſonã
um:nulla ꝑte vite huiꝰ /vel grandis vel mo
dica:ceſſare licet nobis aboꝛatione · ¶ OOſi

quis foꝛtaſſe dixerit:qꝛ clerici⁊ ſacerdotes

inter hos potiſſimum clauſtrales: debitoꝛes

ſunt inſtantie iſtius: ⁊ continuationis oꝛatio

num · cum eis ab alijs opationibus adeo par
catur:vt nihil aliud eis impoſitum ſit· Et ipᷣe
Hiero · expꝛeſſe dicit:qꝛ monachi officiũ ẽ ſua

⁊ alioꝝ peccatadefſlere· Et generaliterad /
⁊pꝛopter hoctotus clerus cõſtitutſit:vt me

diatoꝛ ſit inter populm et deum . ſicut et iuxta
litteraminter populum ⁊ altare loco medio

ſtat in eccleſia · Ad hoc videlicet vt laudibus/
ofonibus/⁊ ſacrificijs:nõ ſolum iram dei pla
care ſtudeant erga populũ:ſedetiamgrfamꝰ
gloꝛiam eidem impetrare · Rñdeo in hoc: qa
reuera inſtandũ eſt oroni/⁊ qᷓ;ẽtũ ꝑmittit ipſa

(qua om̃es pᷣmimur ⁊ circũdamur) iſirmitas

ſimiliter et quantum alia officia permittunt:
que nec minoꝛis gloꝛie ſunt creatoꝛi· nec po⸗
pulo minus neceſſaria ſunt ·ſicut officium pꝛe
dicationis / ſacramentationis · Officiũ inter⸗
dum iudicationis ⁊ pacificatiõis inter diſcoꝛ⸗
des · Sunt ⁊ pᷣterhec officiũ diſputandi cõtra

erroꝛes / officium cõquirendi⁊ fabꝛicandiar

ma ſpũalia cõtra hoſtes ecclie dei · Officiuq;

texendi retia ·hoc eſt componẽdi⁊ ſcribendi
ſermones/ad piſcandum in mari magno et
ſpatioſo mundihuiꝰ:pꝛo quibus vanihomi⸗
nes ⁊ imperiti telas aranearũ texũt pꝛo eis:

nõ ſolum inaniter ſed etigẽ damnabiliter. ꝓp⸗
ſiſq; auditoꝛibus ꝑnicioſe ſeipſos euiſcerant

dum ea vel docent velpᷣdicant/quibus nõ ſo
lum nõ capiunt᷑:ſed etiam inflãmant᷑ inter⸗
dumq; fatigant᷑: Et quod eſt ad maloꝛũ om⸗
nium cumulũ:ipᷣa aromata ſacroꝛũ eloquioꝝ
faſtidiunt ⁊ abominant᷑ · eouſq; vt aures ſu⸗
as ab eis pꝛoꝛſus auertant· ¶ Orat em̃ſine ĩ
termiſſione qui alia ſibi officia impoſita/ nec
ꝓpter oꝛationẽ intermittit aut negligit: nec
ꝓpter alia ab oꝛatione deſiſtit · Orat igit᷑ ſem
per ⁊ nõ deſicit:qui iuxta qð ei ab alijs officijs
prnittit᷑ / oroni inſiſtit · Pꝛopter qð ⁊ circũſpe

cte adiecit veritas· opoꝛtet oꝛare ſemꝑ? non
deficere · Sic em abundandũ eſt nobis inoꝛa

tione:ne alijs officqjs deſiciamꝰ·nec cogimur
ꝑ exempla illa que de pugna incendijshad
ducta ſunt· in omi momẽto tꝑis inſtare orfoni

cũ alia ñ minꝰ nceria vel ſalutaria vł ſalubꝛia

cũ vacarẽ oroniptinue · nõ ſufficient iplerẽt᷑

¶ Generaliter em cõſtitutus eſt clerus:vt cu
ſtodiat iuſtiſicatiões dei ⁊ mandata eius exqͥ

rat· ſicut legit᷑ in ps· Et · ij· Paralipo · iij. pce⸗
pit rex eʒechias populo habitanti in hierim

vt darẽt partes ſacerdotibus ⁊ leuitis:vt poſ

ſent vacare legi dñi · ⁊ ſubintelliges intelligẽ⸗
de/ meditande/ implende/ docende · ſicut ⁊
ps · legitur · dedit regiones gentiũ/⁊laboꝛes
populoꝛum poſſiderunt:vt cuſtodiant iuſtiſi

cationes/⁊ legẽ eius exquirant · De clauſtra

libus vero ſiue regularibus/quos communi
ter religioſos dicimus:non eſt dubitandũ qͥn
ſummacura debeat eis eſſe de dei laudibus/
oꝛatiõibus/⁊ ſacrificijs · His em̃ tribus omia
officia religioſoꝛum inſeruiunt pꝛincipaliter
¶¶ Diſciplina nãq; clauſtralis:que in capitu⸗
lo exercetur:cuſtos quidem eſt triũ iſtoꝛum.

Siliter ⁊ ſobꝛietas ciboꝛum ⁊ potuũ:que reli

gioſis vindicta eſt:⁊ in refectoꝛijs eoꝛũ regu
lariter ſeruat᷑: nõ modicũ necleue adiumẽtũ
pᷣſtat tribꝰ illis añdictis · Texꝝ lectionẽ ab oꝛa
tione diſtinguere:non multuʒ curocũ adeo

ſibt inuicemcõnexe ſunt:ytlectio oronẽ im⸗

uet: lectionem oꝛatio illuminet¶ Qua
pꝛopter arida ⁊ modice velnullius refectio⸗
e 3

5 e——NẽE

Lapitulum
nis eſtoꝛatio:quam lectio nõ impuguet·⁊ pa
rum luminoſa lectio:quaʒ oꝛatio nõ illuſtrat ·
Ceterum lectio pſalmoꝛuʒ:ſacratiſſima atq;
ꝓſfundiſſima:pene tota or̃o eſt · Vnde ſic nec
veraciter pſallit:qui pſallendo nõ oꝛat:⁊ intẽ
docuiꝰ pſallere nõ eſt oꝛare · ſic nec veraciter
legit pſalmos · cuiꝰlegere oꝛare nõ eſt · Lon⸗
ge em differũt ab inuicem pſalmoꝝ recitatio
⁊ ipſoꝛũ vera lectio · Medullata nãq; debet
eẽ pſalmodia/nuda⁊ ianis a duotiõe pſalmo
rum recitatio: tumultus tmẽ⁊ ſtrepitus la⸗
bioꝛũ · ꝓpter quod dixit dñs Amos · v.· Au⸗
fer a me tumultum carminũ tuoꝛum:⁊cãtica
lire tue non exaudiam · Et putauerunt ſeha
berevaſa cantici·ſicut Hauid·Etiã dixiquia
vox oationis deſideriũ /internũẽ · Et ꝓpter
hoc dicebat Dauid ad dñm / deſideriũ coꝛdis
eoꝛum audiuit auris tua Ex omnibus iſtis ꝗ
colligitur · ꝙ officiũ oꝛandi non ſolũ ſed mati
me impoſitũ ẽ clero:ſiue ſeculariſiue regłari ·
Et ꝓpter hoc neceſle ſſe vt iſti officio to⸗
taliter ⁊ ſingulariter ſe impendant · Aſſidui⸗
tas igitur oꝛationis inculpabiliter ſeruatur:
cum temꝑe ſuo ⁊ loco/ſaluiſq; alijs officijs ei
dem ꝓut decet inſiſtit᷑ · Et intendo pꝛout de⸗
cet.vt pinguis ſit ⁊ medullata/ ꝓut doceber
inſequẽtibus · Semper igitur oꝛat ⁊ non deſi

cit:qui ſic oꝛat:quẽadmoduʒ quis ſemꝑ dicit

ieiunare/ qui omni die vnica refectione con⸗
tentus ẽ · ¶ O ſi quis arguere velit ſemper
ieiunat igitur etiam cũ cõmedit · concedi po⸗
teſt cõcluſio · qꝛ indubitanter dum cõmedit·
contentusẽ refectione vna in die:⁊ abſtinet
a pluribus refectiõibus · Sic ſemꝑoꝛat iſte/
⁊ nõ deficit ab orone:quiſtatutis hoꝛis:hoc ẽ
ad oꝛandum deputatis:or̃onẽ facit · Non em̃

deficit a quocũq; bono oꝑe necin defectumẽ

opis illiꝰ quieam ſuo temꝑe ⁊ loco exercet ·
De impoꝛtunitate oꝛandi· Ca· XXXI

₰

laudauit veritas in euagelio im⸗
Ppꝛobitatem / in oꝛatione et impoꝛ
ltf.unitatem tanq; foꝛtiſſima oꝛatio
nis adiutoꝛia· Sciendũ eſt tibi ꝙ impꝛobitas
in rogando:nõ eſt niſi inſtantia tedioſa ſiue
moleſta ei/quirogat᷑ ⁊ hoc ꝓpter ꝓlixitatem
ſuã vel vehemẽtiam · Quidam em̃ ſunt / qui
pces ſuas nõ ſolũ offerunt cis quos pᷣcantur ·

S“
ℳ

XXXI

ſed etiã illas ipſis ingerunt ⁊ impingunt:qua

ſi pugnantes contra duriciẽ veldifficultatem
exauditionis:⁊ tandẽ ißam impugnãtes atq;
vincentes ⁊ gr̃am ſeu bñficium exauditionis
tedio interpellatianis/tanq; ab inimicis ex⸗
toꝛquẽtes · Sicut in exemplo de vidua · cuius
petitionẽ exaudiuit iudex nõ quia deũ time⸗
ret ipe/velhomines vereret᷑ ie:ſed quia mo
leſta eidem erat vidua ·ſicut legit᷑ Luc·xviij ·

Impoꝛtunitas vero ſimul moleſtia eſt ſiue te

dioſitas in interpellando ſiue rogando: Veꝝ
impoꝛtunus dicit᷑ quaſi inopoꝛtunus quiĩ ro
gando nec loci nec temꝑis opoꝛtunitatẽ ſer⸗
uat · ⁊ vbicũq; poteſt pᷣces ingerit ⁊ impingit
ei quẽ rogat vbicũq; lũ inueniat · vicʒ in mẽ⸗
ſa ſiue in cubili/ſiue in publico ſiue in ſecreto ·
vel dicit᷑ impoꝛtunus quaſi in poꝛtu/velĩ poꝛ

ta ita vt arceri inde niſi valde difficile poteſt:

Eta ianitoꝛibus impulſiones multas⁊ verbe
ra ſuſtinet:vt accedat vel apꝛopinquet ei qᷓ;
rogare intendit · Lu autem ſcis:quia omnia
iſta moleſta ſunt valde magnatibus · Longe
aũt ſũt he ⁊ om̃es alie moleſtie a pacatiſſima
⁊ tranquilliſſima gloꝛia creatoꝛis ·ſed nec eſt
ab eo aliqd:tanqᷓ; eo inuito extoꝛqueri · Om
nia quippe largit᷑ plarga bonitas eius:nõ ſo⸗
lum liberaliter ſed etiam libẽter · Voluit igit
in exemploillo de vidua antedicta· ⁊ in exem

plo de amico ⁊ tribus panibꝰ quod legit Cu⸗

ce/xj· nos animare ad ofonis inſtantiã · Nihil
em ei gratius offerri põt a nobis:qᷓ;ꝑfecta ex
omibus modis ſuis oro · Cauſa aũt in hoc eſt

abundantiſſima largitas bonitat ipſi p quã

querit in nobis occaſiones miſerẽdi ſemper

nobis / ac bñfaciendi . Adeo nãq; placet eidẽ

dare: vt ꝓpter hoc omnia creauerit · volebat
em̃ habere / ⁊ quibus daret · Angelos autem
Thoĩes in hoc ſpecialiter creauit:vt daret eis

ſemetipᷣm ꝓpter quod ⁊ tales eos creauit· qͥ

ipſius capaces eſſent:niſi vitijs ⁊ peccatis eo
uſq; ſeipſos minoꝛaſſent ⁊ coanguſtiaſſent·
vt diuine imen ſitatis om̃ino irreceptibiles ⁊
ĩicapibiles eſſent:ſic ⁊ offenſis cõtumeliarum
⁊ iniuriarũ innumerabiliũ ⁊ ineſtimabiliũ irã
eius iuſtiſſimam adeo cõtraſeipᷣos ꝓuocaue

runt:vt iuſtiſſime ſemꝑq; ac ꝑ omia laudĩdo
iudicio eius:reddenda ſunt eis eterna ſuppli

cia · Pꝛeſertim atq; potiſſimũ illis qͥ culpis ſu
is oꝛiginalibus ⁊ actualibꝰ:cõtumociã obſti⸗
nationis ⁊ incoꝛrigibilitatis ꝑtinaciã addide

e .

r
inuoſt
onnroi
evee
eipoau

eng

Genoſn
ſeil
ſenpebe
wrurn
erczine
leral
ſohien
cprche
pinge
biesſt
nes /
ſuo
intuer
nisaf
gique
riäcar
hucal
ſoca
ſotian
iilwce
feaolrtt
lantoann
Mt
Dliceri
Mteri⸗
eeſe
Nhi⸗
(tuce
largie
terrpe
reiudi
diumen
ſpoßfe
guſioe
Ukarein
urmen
geni.

nnn
uinn
gtesenn
Wdinee
mmcser⸗
RRZ
deüͤni⸗

edalin

nckſiefe
blio
mſe⸗
Vwhngt
Minne⸗
einſege⸗
ie
Ceprk
Kyere
mereii
mmonmna
o longe
Muſiem
ſalnereh
len, On .
o⸗
lrgt
eren
tLu⸗
Ehi
cca er
eſkt
Nncni
lſenper
eetec
ſolr
un
Nnds
ll
nised
ſen
les
urum
ün
er
gi
gſapti
tut
bſi⸗
Gcicke

XXXII

rũt · Aparet igit᷑tibi ſi tñ videre vis/⁊ vales
qᷓ;tus ſit placoꝛqᷓ;ẽtaq; gra piarũ ac deuotarũ
oꝛationũ coꝛam deo/velapud eum · dum per
eas eidempᷣſtat᷑ occaſioid faciendi: ppter qð

ei placuit ei omia ſacere: cMhoc eſt largiri quo

nihil eo gratius eſſe poteſt · Et ob hanc cãm
gratioſiſſima eſt in conſpectu eius humilitas
Iba em̃ ſemꝑquereloſa eſt·ſemper mendica
ſemꝑ egena · dum hic viuit᷑ · ſempꝑ ſaccum ſuũ
vacuum eidemoſtendens/a poꝛrigens · ſem
perq; indigentẽ ac pauperrimã ſe ac claamãs
miſeriaſq; ſuas imẽſas ⁊ innumerabiles ocu⸗
lis pietatis ipſiusingerens:nõ tamoſtentãs
qᷓ;vehementi impꝛobitati impoꝛtunitati im
pingens · iur conſuetudines trutanoꝛũ:qͥ ſca
bies ſuas ⁊ vlcera/mẽbꝛoꝛũq; ſuoꝝ coꝛroſio⸗
nes / nuditatẽ/ceteraſq; miſerias ſuas:tanta
ſtudioſitate oculis ſpectantium ingerunt / er

intueriillas eos cogunt· vt ſi nullo miſeratio
nis affectu in eo moueant᷑· neceſſe ti habent
aliquo bñficio oculos ſuos ab aſpectu tãhoꝛ⸗
riſcarum miſeriarũ redimere· Ethabet ad⸗

huc aliud gre ſingularis humilitas eius / vicz
ꝙ ſaccus eius nechic impleri põt donis largi
tatis:nec paupꝑtas eiuſdem ditari· Cauſa aũt
in hoceſt qm̃ quãto maioꝛa amplioꝛaq; dona

recipit:tanto amplius ipᷣa creſcit· Et ꝓpterh̊
tanto amplius vacuã ⁊ pauꝑem ſe pꝛoclamat
Ipſa igitur quaſi contendit cum imenſitate
diuiciarũ/⁊ beniſicentie creatoꝛis/⁊ dicit au⸗

denter · imple ſaccum pauptatis ⁊ vacuitatis

mee:ſi potes dñe deus meus · Pꝛopter hʒ igit
vt pᷣdixi/gratioſiſſima eſt humilitas in cõſpe⸗

ctucrcatoꝛis:qm̃ occaſiões ei ſemꝑ miniſtrat

largiendi ſimul ⁊ miniſtrandi/donandipari⸗
ter ⁊ pdonandl ·ſicut em gaudiũ eſt iuſto face

re iudicium· vt legit᷑ Pꝛouerb· viij· Ita gau⸗

dium eſt largiſſimo ignoſcere ⁊ largiri · qꝛ igi
ſuꝑ om̃em cogitatum eſt largitas creatoꝛis

Ita ſup om̃em eſtimationem noſtram eſt bo⸗
ltati eius placitum largiri · Pꝛopter hoc igi
tur merito tam placite ſunt ei occaſiones lar

giendi:quas ei humilitas ſubminiſtrat

¶ ÆMHes adiuuat oꝛationem- Ka-XxNXXII

us a ſapientiſſimus Auguſtin“.

XxxXIII

Maniteſtũ tibi eẽ facile poteſt:rememoꝛatio
nem fidei/nõ ſolum adiumentumeſſe oꝛatio
ni:ſed ⁊ oꝛatiõis gratiam ex ea ⁊ per eam mi⸗
ra affluentia redundare· Rememoꝛandi igit
ſunt oꝛare intendentibus atq; volentibus il⸗
li articuli fidei:qui maxime gratiam gratitu⸗
dinis ⁊ deuotionis in nobis excitant ⁊ incen⸗
dunt · Hhi autem ſunt de myſterio incarnatio⸗
nis/paſſionis ⁊ moꝛtis/ necnon victoꝛioſiſſi⸗
me reſurrectionis eiuſdem /atq; in celos glo
rioſe aſcenſionis· Similiter ⁊ ſacramenti al⸗
taris· in quo incogitabiliter larga atq; pꝛofu⸗
ſa eſt in nos beniſicentia ipſius·⁊ ineſtimabi⸗
liter admiranda dignatio magnifice gloꝛie ip
ſius:qui quotidie nõ ſolum multotiens/ſed
vicibus innumerabilibus / deſcendit de ſum⸗

mo celoꝛum:de altiſſimo ſolio glsꝛie ſue:ĩi ma

nus ſacerdotum /myſterium illud altaris ri⸗
te celebꝛantium / deſcendit inq; ad inuocatio
nes eccleſie ſue que per oꝛa ſacerdotum fiũt

iu ſacramento illo.¶ Rememoꝛanda igitur E

ſunt officia ineffabilis pietatis chariſſimi et
benedicti vnigenitipatris dei · pꝛopter illud
venerandum ſacramentum inſtituit/et que

in eodem in omnibus miſſarum ſolennijs ad
implet et perficit · ¶ Quoꝛũ pꝛimum eſt offi⸗
cium medicationis:quo medetur eccleſie ſan
cte ſue tyriacaviuifica ſacratiſſime carnis ſue
et ſyrupo ſaluberrimo pꝛecioſiſſimi ſangui⸗
nis ˖ ¶ Secundum officium eſt ſacramentati
onis ſiue ſanctificationis:qͥ officio nos emun
dat ab omnibus inquinamentis carnis ⁊ ſpi⸗

ritus:⁊ replet omni ſanctitate et gratia·

¶ Tertium officium eſt recõciliationis quo

per ſacriſicium coꝛpoꝛis et ſanguinis ſui/pla⸗
cat nobis in myſterio illo patrem miſericoꝛdi

arum/⁊ reconciliat nos eidem · ¶ Quartum

officium eſt refectionis ſpiritualis: quo tam

nobili / tanteq; ſuauitatis cibo et potunos re

ficit ⁊ ſatiat · extinguens in nobis famem et

ſitim moꝛtiferas/ carnalium et ſecularium de
ſiderioꝛum.

¶ Kum quanta gratiarumactione eſt ſalutã

dus dominus ieſus in miſſa:.Ca · XXXIII

oꝛ in omni miſſa a ipſo / tota de⸗
uotione · toto fletu coꝛdis ab eo⸗
e 4

iſta quattu⸗5

Lapitulum

dem expoſcẽda ſunt ·ita vt in ipahoꝛa eleuati

onis dñici coꝛpis ꝓcidat coꝛã eo cũ grarũacti
one deuotiſſima laudibꝰ. Et dicat᷑ bnuener⸗ꝭ
tu bñdicte ſaluatoꝛ:⁊ bñdicat tibi qͥcquid tibi
bñdicè põt:ꝓ tot ⁊ tãt maslib pietat dulce

„

dinis tue · ꝓ tot ⁊ tãtis dignitatibꝰ magnificẽ

tie glłie tue:ꝓ tot ⁊ tãt tãq; magniſicꝭ donis/
icogitabil largitat tue ⁊ bñficẽtie · Ecce oculi
tui ſactiſſimi vidẽt ariditatẽ/frigiditatẽ/tene
ꝛoſitatẽ/ vacuitatẽ oĩmoda/⁊ pauꝑtatẽ coꝛ⸗
diũ nr̃oꝝ: Ecce nõ ſufficim ad graꝝ actiões/⸗
⁊ bñdictiões ⁊ collaudatiões/⁊ glificationes
tuas·qͥn potiꝰ ꝑ oĩa deficim a debit ðuotiõe
⁊ gratitudine etiam ꝓ vnico aduentutuode

celis· pꝛo vnica aſcenſione tua · ſed nec totus

W

mundus regratiari tibi pꝛo vna eius deſcen⸗
ſione ⁊ aduentu ſufficeret/q;to minus igitur

ꝓ quotidianis aſſiduiſq; ⁊ idubitãter innu⸗

merabilibus· Nemo tibi ſatis gratus · ſatiſq;
deuotus eſſe poteſt ¶ Tu ergo ne attenderis
æne reſpexeris ad tantos deſectus noſtros·
tãtãq; pauꝑtatẽſᷣ reſpice potiꝰ ad ſuꝑabun⸗
dantiſſimas diuitias pietat ⁊ dulcedinis tue
