die:miſcðdia tua dñatione pleniſſima te poſſe⸗
dit · ⁊ adhuc poſſidet · Vſa eſt nãq; hac ſerui⸗

tute / tua nobiliſſima ⁊ hac dñatiõe ſua pleni/

ſima inte· Ethoc in ipſa pijſſima ſacratiſſima
q; paſſione ⁊ moꝛtetua· Hec em̃ eſt que in cru
ce ſuſpendit te ⁊ illipatibulo te affixit · que eſt
ptãs que tibi moꝛtẽ intulit:niſi miſcdðia tua:
Si em totus mũdus ferrũ eſſet ⁊ inde cathe⸗
ne ⁊ vincula fabꝛicate eſſent minimũ capillũ
capitis tui vel pilum aliũ ligare veltenerenõ
poſſet · Cui igit᷑ tanta vᷣtus tantaq; potentia/
vicʒ ligandi/tenẽdi/crucifigendi /occidendi/
attribuenda eſt:niſi benigniſſime miſcdie tue
ꝓquã ſolã hec om̃ia pati ꝓnobis dignat es:
⁊ charitatiilliꝑ quã nimiam vocat Apls · que
ſic te nobis alligauerat ⁊ aſtrinxerat:vt h om
nia pati ꝓ nobis potius velles:qᷓ; nos inferna
li patibulo/⁊ moꝛti eterne:gehẽnalibuſq; toꝛ
mentis iuſtiſſime cruciandos derelinquere·
Per iſtos igit᷑ yſus:manifeſtuʒ eſt miſcdiam
cuam in poſſeſſione eſſe omimode ſeruitutis
Et qm̃ iure ſuo qᷣs iniuſte pꝛiuari nõ põt:a te
dico · qm adhuc pleniſſime poſſidet te · Et pꝛo
pter hoc eiſdẽ modis ⁊ ad eadeʒliceret ei vti
adhuc te ſi opus eſſet · Verũtñ moꝛs tua vni⸗
ca ſufficientiſſima fuit ꝓtotius mũdi peccat

ꝓpitiatio · ⁊ etiã incogitabiliter ſupabundãs:

ſicut me tuipſe docuiſti:ꝑ gram tuã ⁊ miniſte
rio meo multos alios · Hoc em̃ teſtificatus eſt
aplus tuꝰ Paulus exte ⁊ ꝑte in eplaad heb⸗
x · Vna oblatiõe cõſummauit in ſempiternũ
ſanctificatoꝛ: Et qm̃ quecũq; pietas poſſidet
pauperũ ac miſeroꝛũ ſunt: Neceſſe eſtetiam
V exhaccauſa te eẽ noſtrũ ·¶ Amplius nunqͥd
nõ dixit Eſa· ix· ex te ⁊ ꝑte/deteipſo · Paruu⸗
lus natus eſt nobis· Et apls tuꝰ Paulus ad
NRoma ·viij · Qui ꝓpꝛio filio ſuo non peꝑcit · v
ꝓ nobis omibus tradidit illum· qũo nõ etiaʒ
cumillo nobis omia donauit · Datus igit᷑ es
nob · ⁊ qm dare eſt ſuũ accipientis facere· No
ſter · i · ius noſtrũ ⁊ poſſeſſio factus es · Pꝛopi
hocꝑſpm̃ tuũ dicebat Dauid · Bñdicat nos
deus deus noſter · hocius ⁊ hanc poſſeſſioncʒ

inſinuando addidit repetitionẽ huiꝰ nomĩs
deus ꝑ ꝓnomen poſſeſſiuũ:qð eſt noſter· Nr

aũt factus es:ad om̃em vſum ⁊ vtilitateʒnr̃e
ſalutis · Datus em es nobis in anthidotũ no⸗

ſtre ſaluationis:n pabulũ noſtre refectionis

in ſacriſiciũ noſtre reconciliationis · in ſacra⸗
mentũ noſtre ſanctificationis in pugnatoꝛẽ
noſtre defenſiõis : in aduocatũ noſtre allega⸗
tionis · ſicut tuipſe teſtatus es ꝑ Eſaiã dicẽs ·

Ego ſum quiloquoꝛ iuſticiam/⁊ ꝓpugnatoꝛ

ſum ad ſaluandũ ·loquendo iuſticiam in iudi
cio qð de nobis agit᷑: iuſticiam inquã non no⸗
ſtram ſed tuã · Aduocatus noſter es/ ⁊ ꝓpu⸗

gnatoꝛ es/ad ſaluandũ . fuiſti nobis vbi palã

triumphaſti in temetipſo pᷣncipatus ⁊ pote⸗
ſtates in agone videlicet victoꝛioſiſſime paſ⸗
ſionis tue vbi foꝛtem diabolum viciſti atq; li-
gaſti · Datus es nobis ⁊ in ſponſum noſtre fe
cundationis · tuis em̃ mundiſſimis ac caſtiſſi⸗
mis amplexibustuoq; ſacratiſſimo poculoqͥ

adome bonũ ſteriles eramꝰ:ad om̃em pꝛoleʒ

gratiarũ donoꝛũ ⁊ vᷣtutũ atq; ad oẽm fructuʒ

bonoꝛũ operũ fecundamur · Datus es nobis

⁊ inpᷣciũ noſtre redemptionis ſicutdixiſtiper
os tui ꝓphete · Redemptionẽ miſit dñs pplo

ſuo · Datus es ⁊ in ſcutũ noſtre ꝓtectionis:ſi

cut pꝛomiſiſtiꝑ os ipſius dauid dicẽs · Scuto
circũdabit te veritas eius · Lu emdñe in cir⸗
cũitu populitui:ex hoc nũc ⁊ vſq; in ſeculum
Datus es nobis in coꝛonã gloꝛie:⁊ ſertum ex
ultationis ꝓplo ſuo·⁊ hoc quidẽ finaliter · Et ĩ
nouiſſimo datus es ⁊ in magiſtrũ noſtre eru⸗
ditionis:ſicut tuipſemet dixiſti in euangelio/
Vnus eſt magiſter veſter chꝛiſtus · Dat es
nobis ⁊ in iudicẽ noſtre remuneratiõis · ſicut
dixit Eſa · ex pſona patris clementiſſimi · De⸗
di eum ducẽ acᷣceptoꝛẽ gentibus · Datus es
nobis ⁊ in lucẽ ſpũalis ac ſalutaris illuminati
onis:ſicut dictũ eſtꝑ eundẽ Eſa· ab ipᷣo patre
miſcðiarũ · Dedi te in lucẽgentiũ · Datus es

nobis ⁊ in regẽ noſtre gubernatiõis · ſicut tu⸗

ipſe dixiſti per os Dauid de teipſo · Ego autẽ

conſtitutus ſum rex abeo ſuꝑ ſyon montem

ſanctũ eius · Datus es nobis ⁊ in ſacerdotem

ſiue in pontificẽ · ſicut dictũ eſt adte ab ipo pa

tre miicðiarũ · Tu es ſacerdos ineternũ ſᷣm
oꝛdinẽ melchiſedech· vtſis nobis omibus et
ſingulis in his que ſunt ad deũ:vt patetin oi⸗
bus ſacerdotalibus officijs ⁊ pontificalibus

Datus es nobis⁊ in cuſtodẽ:contra om̃es of

fenſiones · inſidias ceteraq; vniuerſa pericu⸗
la · Datus es nobis ⁊ in ſaluatoꝛeʒ omimode

eum
ecogi

Maz
uita
nuſche
NMotte
Gli
ennni
ſnge
doine
eigen
Ofcaſt
ſueqte
dehoto

tinfis

musar

tqhpen
ſonco
legiyto
uſin⸗
Gllpoctn
W
leaeſie
ſtesen
Gregb

gnato
niudi
onno⸗
pe⸗
Swld
wepore⸗
ſinepa⸗
iapl
nnoſrefe
Acaſtlſ⸗
olo
ſenpode
danfwan
nsesnobs
toirihiper
Lois po
Cons:ſ
,Gauto
feinair⸗
ſeculum
enume
lner Eti
wreen⸗
elunget⸗
⸗D
nini
ipde⸗
nsts
umnan
pare
s es
ſowu,
Ma
wonten
Nerchen
ſoa
fibus en
merinor⸗
fcalbi
goſßes ol
otino

Aluationis: ſicut ꝓmiſit de pater ꝑpꝛophe⸗
tam · Clamabũt ad dñm de facie tribulantis ·

mittet eis ſaluatoꝛẽ ⁊c · Recoꝛdare dñe miſe⸗

ricoꝛdie quia in tot et tantis tanq; ſalurares
vſus datus es nobis ⁊ ad omnes illos noſter
effectus · Et ꝓpter hoc cõfidenter peto vtin
omibus iſtis vſibus / vtar te in ſalutẽ meã · Et
v́yrt omia officia iſta adimpleas ⁊ exequaris ꝓ
mne · Adimple igitur officiũ aduocati pꝛo me/⸗
allega cauſam meã . ¶ Aperiigitur os ſacra
tiſſimũ tuum/os bñdictũ/os gratiarũ/c alle
ga cũ thimiamate ĩeffabilis ſuauitatis ·i· gra
tioſiſſima interpellatiõe tua:tota ſanctiſpiri⸗

tus apotheca ſemꝑ flagrãtiſſima · Allega iſtð

incogitabilis flagrãtie incenſum· depꝛecare

pꝛo me: te nanq; aperiente os illud bñdictuʒ
tu um pꝛome:obmuteſcẽt om̃es accuſatoꝛes
⁊ aduerſarij·te pꝛeſtante patrocinium cauſe

mee que cõſurgit ex aduerſo te/ſtante ꝓme
quis ſtabit aduerſumte · dante vocẽ gratiſſi⸗

mam ⁊: gratioſiſſimã in cõſpectu patris miſe⸗

ricoꝛdiaꝝ:vocem inq; illam incompꝑabilẽ elo⸗
qquijs angeloꝛũ · An pꝛebebit pater miſcdia⸗

rum aures ſuas accuſatoꝛibus ⁊ aduerſarijs

meis . ⁊ auertit illas ab incogitabili placoꝛe ⁊

ſuauitate vocistue · Abſit hoc ⁊ abimẽſitate

miſcdie ipſius/ atq; amoꝛis ineſtimabilis quo

diligit te · ſed ⁊ qvides iuges offenſas meas
quibꝰiugiter offendipatrẽmiſcdiarũ · Placa

eum mihi iugi illo placabiliſſimo eiq; ſemper

acceptiſſimo:pꝛecioſiſſimi viuificiq; coꝛpis ⁊

ſanguinis tui ſacrificio:quo placaſti eũ mun⸗

do in aracrucis:agnus ĩmaculatus:agn dei
quitollis peccata mũdi:offerens temetipſuʒ

eidem in odoꝛẽ ſuauitatis pꝛo nobis:vbi pa⸗

cificaſtiꝑ ſanguineʒ crucis tue:ſiue q̃ in celis

ſue que in terris ſunt · ¶ Dñe miſcdᷣie quãta

deuotioncq;tis grarũactiõibus: qᷓtis piarũ
lachꝛymarũ ꝓ fluuijs:rememoꝛanda ſemꝑq;
recogitãda ſunt tã ſtupẽda tanq; longea me

rit nr̃is bñficia · Ego at miſerrimꝰ atq; viliſſi

mus:arido et frigido tenebꝛoſiſſimoq; coꝛde
atq; per om̃ia pauperrimohec in ↄſpectu mi⸗
lericoꝛdie tue/ vtrũq; tñ recogito dulciſſime
redẽptoꝛ atq; miſericoꝛdiſſime ſaluatoꝛq; be

migniſſime: dñeq; deus miieſu chꝛiſte quinõ
ſolũ cauſe noſtre patrociniũ:ſed etiã danati⸗

onis noſtre iudiciũ: pariterq; ſuppliciũ:ſtupe⸗
da largitate incogitabili pietatis ⁊ dulcedi
nis tue ſuſcepiſti· Allega eaʒ inceſſanter:qui

9

ceſſare ab accuſationibus noſtris die ⁊ nocte

vides accuſatoꝛes noſtros ⁊ aduerſarios nõ

Qui vides qᷓam materiã accuſationum eis

degimus . Et ego in plures atq; grauioꝛ es in

numerabilib alijs in tot ⁊ tantis vitijs ⁊ pec⸗
catis cecidi ⁊ quod fere deterius ẽ:hecom̃ia
ſtupido ⁊ intenſibili ac ꝑ om̃ia temerato coꝛ⸗
de audiuimꝰ⁊ cogitauimꝰ.· DOñe miſcdie pꝛo
iſtis ipſis delictis interpella:ne pꝛeſtẽt impe⸗
dimentũ miſerationis quã peto · dñe miſcdie

allega cauſam meã iuſticia ⁊ ſanctitate tua:qͥ

vides meas nullas eẽ / qui vides aperte mea
mihiobeſſe:quod allegari poſſit· dñe miſcdie
Hhec poteſt malignitas aduerſarioꝛũ meoꝛũ:
vt nõ ceſſent die ac nocte ab accuſationibus

meis · Poſſit igitur hoc miſericoꝛdiſſima be⸗

nignitas tua apud te pꝛo me:vt non ceſſes a
patrocinijs et ſuffragationibus meis?. Dſñe
miſcðie allega cauſaʒ meam ſapiẽtia tua:qui

viges inſipietias ⁊ ignoꝛãtias meas· ⁊ in oꝛã

do ⁊ in omibus alijs:que ego dñe miſcdie alle
ga eam gratioſitate tua:que ꝑſemetipᷣaʒ ſolã
ſufficit impetrare mihi omibus alijs; omneʒ
veniam · om̃eʒ gtatiã ·omnẽ gloꝛiam·⁊ omne
bonum aliud · Vltraſq; iſtas diuicias dñe mi⸗
ſericoꝛdie fac me ſentire · ita videlicet vt hec
omnia/⁊ tu mihiimpetres · ⁊ eadem ipſe lar⸗

giaris · Dñjie miſcdie non poſſint omnia mala

mea vitia⁊ peccata· eouſq; cõtra me · ⁊ ppte⸗
rea exequaris officium/quod ĩcogitabili pie⸗
tate ſuſcepiſti: oc eſt aũt officiũ patroni et

gaduocati · Mõ poſſint dñe miſicoꝛdiſſime eo⸗

uſq;:vt velad punctũ hoꝛe ceſſare te faciant
ab interpellãdo pꝛo me:⁊ ab allegatiõie cau⸗
ſe mee · alioqͥn ⁊ inceſſanter ⁊ irreuocabiliter
in perditioneʒ ⁊ moꝛtẽ eternã totus dilaboꝛ
Abſit vt płꝰ poſſint cõtra me om̃ia mala mea
apud te:qᷓ; miſcdðia tua ꝓme · abſit vt plꝰpoſ⸗
ſint obſtruere os bñdictum/⁊ ſanctiſſimũ tu⸗
um:quo minꝰ loqueris ꝓ me · abſit vt poſſint
ſuſpẽdere a patronali officio quod ꝓpctõꝛibꝰ

ſuſcepiſti:⁊ cauſã illoꝛũ allegadã ⁊ agendã co

ram pfe miſcdiarũ ſuſcepiſti · abſit vt poſſint
te ſuſpẽdere a ſacerdotali vłpõtificaliofficio:
quo ⁊ temetipᷣm obtuliſti:hoſtiã in odoꝛẽ ſua
uitatis ⁊ interpellare nõ ceſſes / ſicut apoſto⸗

lus tuus de te loquẽs dixit · Quiparet vultui
dei ꝓ nobis · Et iterũſemꝑ inueniemꝰ inter

pellãdũ pꝛo nobis· Dñe miſcdie tuipſe ſcis et
teſtis es/qꝛ ex modica illa ſcintilla dilectiõis

qua habeo ad te ⁊ ad omes hoĩes:⁊ ꝓ modi⸗
Cailla ſcitilla pietatis quãdediſti ĩ coꝛde meo
q;tacũq; eſſent vitia ⁊ pctã cuiuſcũq;:quipe⸗

teret a me vt oꝛarẽ ꝓülo / vt poſſent obſtcic⸗

LCapitulum

reos meũ in ꝑte illa necſuſpendere oꝛganuʒ
vocis mee:qͥn oꝛarem pꝛo eo miſcdðiamtuam
Abſit igit hoc vt poſſint pctã mea contra me
apud te:cuiꝰ pietatis ⁊ dulcedinis nec nume

rus ẽnec menſura¶ Amplius non poterunt
omia vitiaꝛ pctã mea pꝛohibere velauertere
quo minus in moꝛtem te traderes pꝛo eis ꝓ

pitiandis· Qũo igit᷑ poterũt pctã:vt neceti-

am apꝑies os tuum ſacratiſſimũ ꝓme dñe mi⸗
ſericoꝛdie · tũ oderis pctã noſtra:euident
oſtendiſti fidelibus tuis / in ipſo crucis tue vi⸗
ctoꝛioſiſſimo myſterio:dum ea moꝛte ipᷣa tua
moꝛtificari voluiſti/ vt ea moꝛerent᷑ · moꝛi di⸗
gnatus es/q;to facilius eſt tibi dicere pat mi⸗
ſericoꝛdiarũ dimitte huic pctõꝛi Ampliꝰan
ſum ego magis offenſus tibi q;ipſi crucifixo⸗
res tui eẽnt · dum te cruciſigebant · ꝓipis dñe
oꝛaſti cumhoc ipᷣi non peterent a te⁊ dixiſti ·
Patrer ignoſce illis quia neſciunt quid faciũt
ANuüo igit᷑ denegabis mihi:imo vt euidentiꝰ
loquar:qũo continebit ſe multitudo viſceruʒ
tuoꝛũ ſuꝑ me? Aut qualiter cõtinebis os bñ⸗
dictum tuuʒ:⁊ nõ aꝑies illud ꝓ me:quinõ te
crucifigo:ſed veneroꝛ ꝑ gratiã tuã:qm̃ te oꝛo
1⁊ adoꝛo:⁊ a te vt poſſuʒ ⁊ tu adiuuas· hoc ex
poſco dñe miſcdie iam nõ opus eſt vt moꝛiar
iterũ pꝛo me ⁊ alijs peccatoꝛibus · Satisẽ no

bis ad viuificationẽ noſtrã pijſſima interpel⸗

latio tua/⁊ oꝛatio gratioſiſſima quam expelli

⁊ om̃ino nõ exaudiria patre miſcdðiarũ impoſ

ſibile eſt · Adde illi pijſſime paſſioni tue ⁊ moꝛ

ti: gratioſiſſimã interpellationẽ pꝛo me⁊ alijs
pctõꝛibus te inuocantibus· Alioqn nõ ſolum
te inutiliter ſed etiam ſupꝛa modũ noxie cru⸗

cem ⁊ moꝛtẽ pꝛo nobis ſuſtinuiſti · Et viuifica

illa/ ſaluberrimaq; moꝛs tua:in ꝑniciẽ moꝛti
feram nobis vertit᷑ · ¶ Dñe miſcdie nõ ſit:nõ
tI vacua a fructu noſtre ſalutis:ſacratiſſima
illa moꝛs tua:ſed etiam nõ ꝑmittas:vt ſit no
bis in augmentũ moꝛtis ⁊ ꝑditionis · Oñe mi
ſericoꝛdie nõ eſt opus vt fundasiterũ pꝛecio
ſum viuificum ſanguinem tuum:in abſoluti⸗
onem ⁊ ſanctificationẽ noſtraʒ·ſufficit nobis
vt fundas pces flagrãtiſſime ſuauitatis ⁊ ir⸗
reparabilis gratioſitatis in conſpectu patris
miſcdᷣiarũ pꝛo nobis · An denegabis nobis pᷣ⸗
ces rogatus qͥ ſanguinẽ pꝛopꝛiũ etiã nõ roga
tus tribuiſti · Dñe miſcdᷣie ne patiaris fruſtra

te tor ⁊ tanta feciſſe nobis/ ꝑtuliſſe ꝓnobis

⁊ ne ſuſtineas vllo mõ vacua eẽ tam magniſi
ca opa miſcdie tue · Ne dimiſeris impfectũ ſa
lutis noſtre tam gratũ tãq; ſibi ſumptuoſum

XX

negociũ:cuihoc ſolum deeſtad ꝑfectnim con

ſũmationẽ ſiue cõſũmatã ꝑfectionẽ:vt aperi

as os gratiarũ /coꝛam patre miſcðiarũ ꝓme

⁊ alijs redire vtctq; conantibus. ¶ Quodſi

foꝛte dixeris mihi · quia illa beneficia tua ego
met mihi irrita feci ⁊ vacua·⁊iſuꝑ pꝛouocaui
iuſtiſſimã iram tuam contra me·verũ indubi

tanter dicis Et qꝛ pꝛouocaui iram:miſcðiam
peto · vt tu eaʒ auertas qui ſolus potes · q;tũ
tu das ⁊ adiuuas exoꝛo · tu em es os ⁊ pax no

ſtra ⁊ ꝓpiciatiopꝛo om̃ibus peccatis noſtris
ſufficietiſſima: ⁊ ſupabũdãatiſſima · tu ſolꝰ po⸗
tes nobis placare patrẽ miſcdᷣiarũ:⁊ teipſuʒ

æ ſpm̃ſanctũ ·quiſolus per temetipᷣm accedis

ad patrẽ miſcdiarũ:cuiin te ſolo bñdicto pla⸗—
cuit · quiin omibus ſemꝑ exaudiris ab ipo ꝓ

tua reuerentia ·

¶Coõduſio petitiõis ⁊firmatiõis · Ca. XX

Mſt hec auteʒz

NVNconcludam ·icõcluſionem huius
oꝛationis faciã: Et dicam interro
gans te an velis miſereri vel non· Qð ſi vis
milſereri · vtiq; non poſſes niſi volẽs · inutilis

imo nulla miſcdia tua: cũ miſcðia eẽ non poſ⸗

ſit niſi voluntas miſerẽdi. Qð ſi vis miſereri
ſicut reuera non ſolũ euidẽs ſed etiã neceſſa⸗
rium eſt· Interroga te dñe quibus ⁊ qualibꝰ.

Si em̃ nõ vis miſereriniſi iuſtis ⁊ intẽdo · ſiã
iuſtificatis · confidẽter dico qꝛ illud non patit
veritas tua · illis em̃ qͥ iam iuſtificatiſunt:añ⸗
q; iuſti eẽnt miſertus es:faciens eis hãc miſe
ricoꝛdiã videlicet vt eos iuſtiſcares · anteqᷓ
aũt iuſtiſicarent᷑ iuſtinõ erant · Vnde igitur
eis iuſticia:niſi de multudine miſcðie tue pꝛe
ueniẽtis eos et pᷣdonãtis eis iuſticia · ¶ Ma⸗
nifeſtuʒ igitur ẽ qꝛ pꝛoculdubio miſereri vis
non iuſtis:et miſerer eis potiſſimũ in hoc:æ
abſq; meritis pꝛeſtas eis vt iuſtiſint /cuʒhoc
apud te non meruerũt: Interduʒ aũt et illis
ſupabundãtiſſime miſererꝭqui maxime iram

tuã pꝛouocãt quẽadmodũ miſert'es Paulo
apoſtolo tuo:non ſolũ miſcðiam tuãnõ que⸗

renti/ vel etiã curanti · ſed etia iram tuã iuſtiſ

„, — 2

dis in diſcipulos tuos · magniſicẽtiſſime eum
vocaſti pleniſſime auertens eũ abiniuſticijs
ſuis · pfecteq; conuertẽs eũ adte /totaliterq;
iuſtifſicans · ¶C Quiaigitur pꝛoculdubio vis

nb

ſimã implacabiliter puocãti.Dũ em te perſe⸗
queret᷑ totisſtudijs ⁊· viribꝰ:enitẽs extingue
re nomẽtuũ/⁊ fidẽ:dũ eẽt ſpirãs minarũ ⁊ ce⸗

dei
aui
ſcat
ſniſes
gin
una
euut
ali
ept⸗
deren
llseg

lams
ceo
dere
ic
ſrer⸗
n
cen
otine
corde

(eretn

An

cen

ſcesr

kexrq⸗

datur
ſeren.
con/
ſti⸗
ſtfcae

ölita⸗

Gcospe
Nrrege
Neame

coꝛdiet

dohn
ſures
emnic⸗
manr
nerpo
ue
Cldlbon
Wyrto
miere

nmoo
Napen
zupme
Aod
nnege
ocani
indubi
ſcam
Peno⸗
Wrs
e⸗
mepſz
marceds
agoph⸗

„

vopfop

rN

ut⸗

nembuus
minten⸗
Qolns
b, utis
onpoſ⸗
mlereri
neceſſa⸗
alb.
tiho⸗hii
nonpan
Gſanrin
hienn
ſ⸗M
pn
ue
ſendis
ſhoced
cznoe⸗
Reds
Gchetamn

ingue⸗/
ſeterſe⸗
ernngus
arüace⸗

meend.

niuſts
ullerh

Lapitulum

oꝛaria pctõꝛibus poſtulãtibꝰ miſcðiam tuaʒ
qua indigent:hoc aũt maxime ex gratia iuſti
ficationis · Vis igit᷑ vt pctõꝛes ate petãt iſtã
miſcdiam · Et hociminiiſſpio eis:⁊ pꝛero

gas:vicʒ vt petant a te miſcdðiam:qua liberẽ⸗

tur atq; mũdent᷑ a miſerijs vitioꝛũ ſuoꝛum ⁊
peccatoꝛũ · Qua ꝓpter manifeſtũ eſt te velle
peccatoꝛibus miſereri:⁊ potiſſimũ illis qbus

hoc pᷣrogas/⁊ pᷣlargiris:videlicet vt hoc deſi
derent querãt ⁊ petantate · ¶ Quia igit᷑ de

illis ego ſũ vnꝰ:mieri vis⁊ mihi:miereigit᷑ ·
Excuſatio pꝛopꝛie infirmitatis.Ca.· XXI

Vog ſi dixeris
miloi:quia illis miſereri vis /quitoto

coꝛde hoc expoſcũta te · mihi vo /⁊ ſi

milibus meis quoꝛũ tam exigue /tam exiles

tam aride / tam frigide/tamtenebꝛoſe ſuntpᷣ
ces:nõ vis miſereri:hoc eſt miſcdðiam impen⸗

dere / quã ſic petimus:Rũñdeo tibi in hoc dñe

miſcdie:quia nemo oꝛat te ex toto coꝛde:niſi
cuiꝰ totum coꝛiam occupaſti ⁊ repleuiſti:⁊ ꝓ
pter hoc totũ coꝛ illius iam poſſides · totũq;
traxiſtiad te · Qua ꝓpter totũ ipᷣm liberaſti:
a peccatis ⁊ vitijs:qua ꝓpter totũ iuſtificaſti
totũ tua iuſticia repleuiſti · ¶ Amplius qͥ to⸗
to coꝛde oꝛat te:toto coꝛde concupiſcit/⁊ de⸗

ſiderat te· qua ppter toto coꝛð amat ⁊ diligit

te · Qualiter em̃ totũ coꝛ ei inflãmares cõcu
piſcentijs tuis ⁊ deſiderijs:niſi in illud iã mi⸗
ſiſſes ignẽ ſpũſſancti:quẽ veniſti mittere in
terrã · Etde quodixiſti·qͥd volo niſi vt accen⸗
datur · ¶ Amplius ſi ꝓpter hoc nõ velles mi⸗

ſereriqm̃ exiguit ⁊ exiliter/ arideq; ⁊ frigide

exoꝛaris vt miſerearis · Sihãc cauſam dignã

⁊ iuſtã iudicas/ꝓhibitiõis tue miſcdie:ꝙ iu⸗

ſtiſicas quos vis · Hõ igit᷑ vis miſereri quoni
am iſta cauſa nec amoueri/nec auerti poteſt
ꝑipſos pctõꝛes ·ꝑfectio em̃ õonis:quod eſt
dicere ꝑ quaʒ tibi merito placeat or̃o eouſq;
vt eam exaudias:donũ ineſtimabile ẽ miſeri

coꝛdie tue · Qua ꝓpter inde ſolũmõ nõ exau

dis hmõidebiles ⁊ iualidas orones:quia de⸗
ſunt eis ꝑpfectiões:que ſunt dona magniſica

ſoliꝰmiſcðie tue CCũ igit᷑ñ pᷣdonas / vt ſic ex

oꝛeris:ꝓculdubio nõ vis miſereri:quẽadmo
dum expoſceris · Et intendo/non vis largiri
qð poſtularis:qua ꝓpter veꝝ ẽ qd pᷣdixi:qꝛ ꝓ
culdubio nõ vis miſereri peccãtibus qbꝰnon
das vt toto coꝛde te pᷣcent᷑:⁊ ꝓpter hoc non

vYis miſereri pctõꝛibꝰ:cũ nunq; pctõꝛibꝰ hoc

XXI

largiris:vt te ex toto coꝛdeoꝛent· Nõ em̃po-

ſibile eſt coꝛ pctõꝛis totaliter exoꝛare te: ⁊ ſi⸗
mul eſſe coꝛ pctõꝛis:quẽadmodũ nõẽ poſſibi
le vt totũ ſit plenũ gra deuotionis ⁊ ofonis ·
⁊ ex ꝑte pctis ⁊ vitijs occupatũ:Qua ꝓpt ma
nifeſtũ eſt:quia vis oꝛaria pctõꝛibꝰ:⁊ vis of⸗
ferri tibi orones eoꝛũ · Mõ aũt vis offerri tibi
eas fruſtra vel in vacuũ:vis eas igit᷑ exaudi⸗
re · ¶ Amplius qua conſidentia petit oĩs ec⸗
cleſia ſcõꝝ ⁊ dicit · Cõuerte nos deus ſalutar⸗

noſter:⁊ auerte irã tuãa nobis· Mõ em̃ ↄuer⸗

ſus eſt:qui conuertipetit:neq; ab offenſa eſt:
qirã ſuã a ſe auertipᷣcat᷑ · hec aũt eſt oro/quã
ab ipo ſpirituſcõ tuo edocta ẽ eccleſia tua / et
facere ⁊ offerre tibi · Nõ aũt oꝛat te ſic ecclia
tua inſipienter · neq; ita vt tibi diſpliceat iſta
eius or̃o · Orariigit᷑ a pctõꝛibꝰvt eos conuer

tas: ⁊ abinfeſtis:vt ab eis ir tuaʒ auertis in
dubitanter placet tibi · QAuicqͥd aũt placet ti

bi vt petat᷑ a te:pꝛoculdubio placet ⁊ tibi:vt⁊
id largiaris petenti:pᷣſertim ſi ipᷣm largiri ti⸗
bi cedat ad gloꝛiã ⁊ honoꝛẽ:petenti vo expe⸗
diat ad ſalutem · Nihil aũt teipᷣoteſte:ad ma⸗
ioꝛemcedit tibi gloꝛiã · Nihil petentibus ma⸗
gis ad ſalutẽ:qᷓ; ↄuertiad te:expedit ⁊ auerti
irã tuam ab eis · Hhecẽ igit᷑ cõfirmatio cauſe
mee coꝛã te·hec firmitas ꝑtis mee / vicz beni⸗
gnitas miſcðie tue:qua nõ dubito te velle mi
ſereripctõꝛibꝰ /miſcdðiam tuã petentibꝰ/atq;
deſiderãtibus:vt eis des/eoſq; adiuues que
rentibꝰ. ¶ Eſt ⁊ hec alia firmitas ⁊ confirma
tio ꝑtis mee:ꝙ tuipſe aduocatus es ⁊ ꝓpitia
tio:qui es ⁊ iudex meꝰ·Et ꝓpter h/nõ ẽ poſ⸗
ſibile vt patiaris cãm mea piclitari/ in mani⸗
bus tuis · Apud hoĩes em̃ nõ ẽ poſſibile vt ad
uocatꝰ fidelis ⁊ iuſtꝰ:ꝑmittat pꝑiclitari cauſaz
cuiꝰpatrociniũ ſuſcepit · ¶ Etẽtertia firmi⸗
tas/⁊ pfirmatio cauſe mee · qꝛ ſcio te nec vel⸗

le vinci/nec poſſe · Mecẽ poſſibile te ſuccũbe⸗

re in iudicio ·qᷓpꝓpter nõ ẽ poſſibile:vt egoca⸗
dama cã mea tepſtante ei patrociniũ:⁊ alle⸗
gãti illã · nec ⁊ tuipᷣe(qð etiã cogitatu nephas

EO)vinci videaris· ¶ Et eſt qrta firmitas ⁊ cõ⸗
firmatio ꝑtis mee:qꝛipᷣa allegatio tua ſufficiẽ

tiſſima:ꝗoroẽ vrgentiſſima:qꝛ omimodeir⸗
reſ agabilis ꝑſuaſio ad obtinendã ſententiã
abſolutiõis/ ⁊ liberationis mee · Abſit em̃ ab

abyſſali illa ſapiẽtia tua/ gratioſitate incogi
tabili:vt allegatiõi tue reſiſtat᷑ ab accuſatoꝛi

bus ⁊ aduſarijs meis.vel vt ↄtra eũ ꝓnũciet
vela teipᷣo vel alio iudice iuſtiſſimo· Et inten
do vel a te · vela pr̃e miſcdiaꝝ : ¶ Et qnta fir⸗
d 2

2

Capitulum

mitas ⁊ cõfirmatio ꝑtis mee:ꝙ ipᷣa allegatio
tua iuſtiſicatio eſt cauſe mee · In eo em̃ ipo ꝙ
eam allegas iuſtificas illã ⁊ iuſtã efficis · Et h
eſt qm iuſticie tue:qͥcqͥd pctis meis debeatur
debet᷑ ſuꝑ ſnĩa quã allegatiõe tua obtinere in
tendis. ¶ Et eſt ſexta firmitas ⁊ cõfirmatio

ꝑtis mee atq; cauſe:ipſa gratioſitas tua:qua
eouſq; patri miſcdᷣiarũ in te ſolo placuit:vtin

om̃ibus ſemꝑ exaudiaris apud illũ:ſemꝑ pꝛo

ipo placoꝛe tuo atq; reuerentia · Qua ppter
q́;tũcũq; odibilis /deteſtabilis/ ⁊ execrabilis
ſit cauſa mea:nihilomin in oꝛe tuo bñdicto -

in oꝛe tuo ſacratiſſimo/⁊ in labijs tuis qᷣbꝰtã⸗

ta gr̃a diffuſa eſt:eſt fauoꝛabilis · ¶ Et ẽ ſepti

ma firmitas ⁊ cõfirmatio ꝑtis ⁊ cauſe mee:ip

ſa vereranda ⁊ reuerenda ſanctitas tua:ad

quã neceſſe habet reſpicere pater miſcdiarũ:

ꝓpter qð ab ipſa eccleſia tua exoꝛat᷑ ⁊ dicitur

eidẽ / ab ipᷣa · Reſpice in faciẽ chꝛiſti tui:quam

vicʒ opponit ſanctiſſimis oculis tuis:⁊ intpo⸗
nit hoꝛrificis atq; monſtrificis feditatibus/⁊

abominationibꝰ noſtris:⁊ vultui clementiſſi

mi patris:tanq; oꝑiens eas ⁊ abſcondens:ne
illas intueat᷑· ſicut legit᷑ in libꝛo ſapiẽtie · De⸗
xtera tua teget eos · Nõ em̃ ſolꝰ filius ſic nos
tegit ⁊ oꝑitĩmo pater ꝑ ipᷣm oꝑiens iniquita
tem/c abſcondẽs ſanctitate ſua:quã reſpici⸗
ens pater miſcdiarũ neceſſe eſt vt placat re⸗

ſpiciat· Mõ em̃ poſſibile ẽ vt in eam reſpiciat:
niſi vultuiſereno/ ꝓpitio/⁊iucũdo · qð ⁊ ipſe

obſecro vicʒ vt faciẽ plenã graꝝ chariſſimiac
bñdicti vnigeniti tuireſpicias:⁊ a pctis meis

illam pꝛoꝛſus auertas· AMundi em̃ ſunt oculi

tui ſancti dñe:vt nõ videas mala:⁊ reſpicere

ad iniquitatẽ niſicũ ira ⁊ indignatione nõ po
teris · Mõ igit᷑ reſpexeris abommatiões / exe

crationes hoꝛrificas/a feditates/ qͥ miſereri

potius eligis qᷓ; iraſci · Sicut dicit eccleſia tua

oꝛans te · Reſpice igit᷑ in faciẽ chꝛiſtitui· cuiꝰ

placoꝛe ab ira tua mihiplaceris:me vicʒ qð ĩ

me feciſti:qðq; iure tuo pleniſſimo tuũ eſt:in

me placido ſereno /iucũdo ac ꝓpitio vultu in

tuearis atq; ſuſcipias/gra ĩmo gratioſitate ⁊
meritis illis:que nõ ſolum reconciliatiõe to⸗
initum

tius mundi ſufficiuntimo etiam in in
ſupabundant ⁊ ſuꝑ omem cogitatum ·

Ad quid valeant pꝛedicta: Ca· XXI

ſolerter ſtudioſe: qꝛ oĩa vᷣba
ecque hicaggregauitibiatq;

X 5
„
„ — e
.

Nimaguerte

congeſſi:de verbis petentibus ſunt ad dep
candũ compoſita · que ⁊ ſinõ ſit poſſibile ꝑ ea
moueriimobilẽ ꝑ omiaq; innumerabilẽ deũ ·

potentia tñ mihi vuident᷑ eſſe ⁊ validiſſimaad

mouendũ ipſum recitantẽ vel meditantẽ illa
Ad mouendũ inqᷓ; ⁊ parandum: vtcũq; ad

gratiã deuotionis/⁊ gratitudinis/⁊ largita⸗

— „

tis / beniſicẽtie incogitabilis dei · Similit ad
gratiã cõpunctionis:dũ vitia ⁊ pctã ꝑ eaʒ ſic
ſugillant᷑ ⁊ aggerant᷑ ⁊ agrauant᷑ · JPaq; bñfi

cia creatoꝛis ⁊ declarant᷑ ⁊ magniſice extollũ

tur:⁊ quatenus poſſibile eſt numerant᷑· Tla⸗-

lida tñ mihi vident᷑:ad graʒ interne ac vᷣe pe
nitudinis ꝓuocandã ⁊ ꝓcurandã:Dhũ emvᷣ⸗
tus illiꝰ⁊ placoꝛ/apud deũ tam euidẽter ꝑ ip
ſa oſtendit᷑ · nõ eſt poſſibile vt ab agnoſcenti⸗
bus ipam nõ deſideret᷑ vel querat᷑·. Quis em

videre velcognoſcere poſſit gram iſta:eſſe/li
berationẽ a carcere ⁊ vinculis hoꝛrificis viti

oꝛũ/⁊ pctön/⁊ nõ cõcupiſcere vłnõ deſidera

re eam? Quis deniq; illam viuificationẽ ⁊ re

ſuſcitationẽ a moꝛte peſſima hmõi eã velleui
ter opinari poſſit ⁊ nõ amare ⁊ qrere· Am⸗
plius/qm̃ nihil magis ingerit doloꝛẽ:qᷓ; ipſa
mala/ipſaq; detrimenta atq; diſpẽdia q paſſi
ſumus vel patimur · ⁊ hoc qnñ vident᷑ vel cogi
tant᷑ tu aũt vides euidenter ꝙ verba iſta añ
oculos coꝛdis tui:mala om̃ia tua tibi ponunt

⁊ etiã in ipſos oculos tue mẽtis ingerũt ⁊ im
pingunt · Inſenſatũ igit᷑ ⁊ inſenſibile põt eſſe

coꝛ tuum:ſi doloꝛẽ tibi tot ⁊ tãta mala tua nõ

ingerunt · ¶ Amplius cũ omia vitia ⁊ pecca⸗
ta inſtar teloꝛũ cuſpidis ex altera ꝑte vel ob⸗
tuſa vel blanda ſint· ex altera vero acuta du⸗

req; ac dire vulnerãtia atq; tranſuerberãtia
ꝓpter quod cũ traijciunt᷑ ⁊ infigunt᷑:ſine do⸗
loꝛe vtiq; ⁊ intrant ⁊ admittunt᷑ Cũ vo reco
gitant᷑ mala eoꝛũ:que hic vicʒ irrogant · ſicut
moꝛs ſpũ alis culpe/⁊ moꝛs gehennalis pene
ceteraq; toꝛmẽta que inferunt patientibus ·
tunccuſpides eoꝛũ vertunt᷑ in aias nr̃as:q p
pter ſi viuax ⁊ foꝛt fůit recogitatio eoꝝ:pun⸗
g nt eas pꝛofunde/ ⁊ cũdoloꝛe ſaluberrimo
cõpũgunt eas Et inde nomiata ẽ cõpũctio ·
tanqᷓ; vicʒ a cuſpide ⁊ aculeis vitioꝝ ⁊ pccca⸗
toꝛũ ex om̃i ꝑte ꝓfunda punctio · Et he ſunt
pũcture/q̃ diabolũ ĩimo omnes cateruas de⸗
monũ:de aĩabus humanis exilire:totaq; ve⸗
locitate diffugere cõpellũt· Quẽadmodum
em̃ pũcture iſte ſaluberrime:aĩas reſilire faci
unt/⁊ effugere a vicijs⁊ peccatis · Sic⁊ demo
nes abaiabꝰ hec em̃ eſt natura⁊ conſuetudo

waoi
nldie
geco
ſapie
abeb
ſps
b miin
ui
ſobist
Molde
fuin
yerde⸗
zuci⸗
ſtatu
pect

losh

moꝛbe
wiſun
elsdi
all
volun
louin
loꝛg
ksſu
ſoocf.
copunaꝑ
h hero
dleriie
Ulimu
nacl
Wuünan
ne⸗
cintq;
piqy
nopi
naten
cto
Etdeta
nunncop
glk bett

bitanter
fuerint
lbinod
lerrere
ſief noᷣ
ſttzn
horfry
ffuncke
lhaunrd
Kere

üde
lehen
limad
Wmtella
ncha
Agita⸗
ltad
eq ſic
cpbüfft
edlä
eAdepe
Düend⸗
ärop
olennn⸗
Ausef
ſuͤeſel
nicswii
deſcen
nonetre
cipglen
eA .
ni
i
ſtaan
vonunt
ſtim
eſe
gra n 5
ihecen
leelcr
An
fiw⸗
ſyteco
ſcut
Ppene
nubs⸗
ſo
Grp⸗
ubenmn
Chio⸗

ache⸗
mnodun
ſirenn
denno
R

XXI

vitioꝛũ ⁊demonũ:vt ſempfugiãt /fugiẽtes ſe

vt dicit ſapiens in eccliaſtico · xxj · Quaſia fa

cie colubꝛi fuge pctã ·⁊ ſi acceſſeris ad illa ſu⸗
ſcipient te · ſequunt᷑ em ſequẽtes ſe/ ⁊ fugiũt
ab eis qui ea fugerint ·eoſq; ſuſcipiunt:quia
ſeipſis eadem nõ repellunt¶ Alide igit᷑ ̊ mi
rabilia dei:qui de veneno moꝛtifero vitioꝛuʒ
⁊ pctõꝛũ:euidenter ꝑhanc viã ſaluberrimaʒ

nobis ⁊ vitalem efficit medicinã · Et vt vulgo

dicit᷑ de bufone facit nobis ſalutare anthido⸗
tum · ⁊ de ſerpente ſaluberrimã tyriacã · Jux
verbũ poete quo dixit · Vulnus achilleo que
qͥndã ferat hoſti· Vulneris auxiliũ pelias ha
ſta tulit· Aparet aũt euidẽter ex his tibi:qᷓ p
pe eſt ſalus ⁊ ſanitas ſpũalis pctõꝛibꝰ: cũ ipſi
moꝛbi vulneraq; vitioꝛũ ⁊ pctõꝛum:paratiſſi
miſunt fieri anthidota cõtra ſemetipſa · Et h
eis dũtaxat qui adiutoꝛio dei:cuſpides eoꝛũ

Laculeos in ſevertere/ſeq; inde repercutere

volunt · Et qð eſt mirabilius:ipſiq; deo ſalua
toꝛi nr̃o gloꝛioſius ·quia maioꝛes moꝛbi/ma⸗
ioꝛaq; vulnera/in maiꝰ auxilium ſalutis potẽ
tes ſunt · Am̃ ſicut maioꝛes habent cuſpides

⁊ aculeos ad ꝑcutiendum aĩas nr̃as:ſic ma⸗

gis efficaces ſunt ad eas cõpungendas:⁊ ad
cõpunctionis gr̃am ꝓcurandã moliigit᷑ de
ſperareopeccatoꝛ pᷣmagnitudine ⁊ multitu⸗
dine vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ · ſed inuoca om̃ipoten⸗
tiſſimum/miſericoꝛdiſſimũ / atq; pꝛomptiſſi⸗
mum adiutoꝛẽ deũ:qui nõ ſolum medicus ẽ

animarũ noſtrarũ:ſed etiã medicina/⁊ ſalus

vt ipe oꝑet᷑ ⁊ miriſicet miſcdðiam ſuã in te· Fa⸗

ciatq; illa mirabilia:que ſoli ei poſſibilia ſunt·

vicz vt de moꝛte tua reuiuiſcas · ⁊ vt de ipſis
moꝛbis tuis atq; vulneribus tibi ſalutem⁊ ſa

nitatem eliciat · tantaq; ⁊ tot venena vitioꝛuz

⁊ pctõꝛũ:in tyriacã ſaluberrimam conuertat
Et de tantis ſpinis ⁊ tribulis vuas:ex qͥbꝰ vi⸗
numcõpũctionis expꝛimas tibi colligere lar⸗
giat᷑ · Et de rubis iſtis ſpinat ⁊ aculeoſiſſimis

vuas hmõi vindemiare te faciat · Quodidu⸗
bitanter faciet:ſi vitia tua ⁊ pctã:coꝛam te ſp

fuerint:ſi ea iugiter mediteris. Nõ em̃ potert
tibi nõ diſplicere:nec tutibijpſi in illis:ſi ea iu

giter recogites · Per hoc nãq; ſolum ꝙ nõ be
ne aut plene vident᷑:placent amatoꝛibꝰ ſuis
Cũ em̃ nõ ſit turpitudo aut defoꝛmitas/ aut
feditas aut fetulẽtia adeo abominabił adeo

hoꝛrifica:vt vitiũ vel pctm̃· ꝓculdubio mani
feſtum eſt eam nõ poſſe nõ diſplicere intuen⸗
ti ilam ⁊ clare videnti · Qua ꝓpter de illa re⸗

ctiſſimeveriſſimeq; dictũ eſt:qui viderittere

ſiliet ate ¶ Reminiſcere aũt debes: quicũ E
cupis de vulneribus ⁊ moꝛbis vitioꝛũ tuoꝛuʒ
⁊ pctõꝛũ haurire ſanitatẽ· iuxta illud qð dictũ
ẽꝑaplin de pctõ damnauit pctm̃quiade ip⸗
ſis cum adiutoꝛio diuine gre eliciunt᷑ aroma⸗
ta mire virtutis decem vel plura:ex quibꝰ cõ
ficitur ⁊ condit᷑ iſta tyriaca ſalutifere cõpun⸗
ctionis· Quoꝛũ pꝛimũ eſt timoꝛ gehennalis
ſupplicij:quẽadmodũ fur furtũ ſuũ inſpiciẽs:

⁊pↄuincendum ſe de illo certiſſime ſciens:nõ

poteſt nõ timere ſuſpendiũ · cuʒ de iuſticia iu⸗
dicis / atq; potentia nulla ſit ei dubitatio · Sic
⁊ pctõꝛ om̃is clare acſtudioſe peccata ſua⁊vi
tia ſua intuens:nõ põt nõ timere gehennale
ſupplicium:cum certiſſimũ ſit eidem ſe nõ poſ
ſe latere:nec abſcõdi ab oculis iudicis/cũcta
cernẽtis · Et ignoꝛare non poſſit eꝗ eſſe iu⸗
ſticiam illius:ꝙ in die vltionis nõ acquieſcet
cuiuſqᷓ; pcibus: Necaccipiet ꝓ redemptione
dona plurima· ꝓpter quod dixi:quia neceſſe
habet timere in pꝛimis:Et ob hanc cam dici

timoꝛ initiũ ſapientie · Elicit᷑ aũt ab ipſo pctõ

vel vitio:phoc qð eſt penale ſiue punienduz
ꝑ iuſticiam dei:timoꝛiminentis · Similiter ꝑꝓ
hoc ꝙ turpe elicit᷑ pudoꝛ/eodem modo ꝓip⸗
ſum eſt iniuria:nobis vel a diabolo vela nobᷣ
ipſis irrogata: Elicitur ex hocira:que ſᷣm phi
loſophum eſt inquiſitoꝛ victoꝛie:ſm quoſdã
inquiſitoꝛ vltionis: ꝓpter quod ⁊ dicta eſtira
aliqñ apetitus vltionis · ecẽ igit᷑ ira ꝑquaʒ
ſibipſi iraſcit᷑ penitens:volens cõtra ſeipſuʒ
vlciſciiniuriam ſiue contumeliam creatoꝛis:
⁊ moꝛtẽ ꝓpꝛiã · In quo manifeſtũ eũ executo
rem quẽdã eſſe ⁊ miniſtrũ diuine iuſticie:con
tra ſemetipᷣm · ꝓpter quod certũ eſt/ex ipius
apli teſtimonio:ipᷣm penitentẽ liberũ ⁊ imu⸗
nem fieri ab ipſo iudicio diuine vltionis · Ita
nãq; dicit aplus: & ſi noſmetipſos diiudica⸗
remus:nõ vtiq; diiudicaremur .ſi em̃ vlciſce⸗
remur in nobis deiiniurias ⁊ cõtumelias:q̃s
eidẽ irrogauimꝰ· Siliter⁊ moꝛtes ꝓpꝛias ani
marũ nr̃arũ:nihil ſuꝑeẽt vel reſtaret diuiĩe iu
ſticie in nobᷣ vlteriꝰ vlciſcendũ ꝑeandẽ viam
qꝛ ome vitiũ ⁊ pctm̃ vulnꝰ ſpũale ẽ ſiue moꝛ⸗
bus · Elicit᷑ ex eo doloꝛ · vel ꝓpt h̊ qm̃ dãnifſicũ
ẽſiue dãnoſum:eo ꝙꝑ ipᷣm ⁊ ꝓpr iᷣm ⁊ gram
⁊ gloꝛiã amittimꝰ:Elicit᷑ etiã ex eo doloꝛ alte⸗
rius generis ⁊ modialteriꝰ · Nõ em̃ eiuſdem
generis ſunt doloꝛex vulnere:⁊ doloꝛ ex dam
no · Bene aüt eſt penitẽtiſiex vtroq; genere
doloꝛe doleat · ſictñ ⁊ quouſq;· ⁊ quẽadmodũ
pᷣdixi vt ſanitatẽ animi doloꝛ hmoi/ querere

LCapitulum

vꝛgeat:cureq; medicinaliipᷣm ſubijci faciat·
Sic ⁊ ſe habet de doloꝛe qͥ eẽdebet ei ex amiſ

ſione tantoꝛũ bonoꝛũ gre vicʒ ⁊ gloꝛie:quem

ad hoc ſufficere arbitroꝛ:vt vere pnĩalis dicẽ
dus ſit:ſiipᷣm penitentẽ ad recuꝑationẽ ipoꝛũ
tanto ꝓpoſito incitet:vt ſᷣm conſiliũ eccleſie
ꝓeoꝝ recuꝑatiõe laboꝛare velit atq; ꝓponat

¶ AQuid facit recognitio pctõꝛũ· Ca·xXIl:

Vrta hũc mo
dum:elicit᷑ ex ipo peccato/ hoꝛroꝛ
taonqᷓ; ex moꝛtifero:iuxta teſtimo⸗
nium qð audiuiſti in pcedentibus quo dictuʒ
ẽ· Quaſi a facie colubꝛi fuge pctm̃ · VUenena⸗
ta em̃ vel venena potius/ſunt omnia vitia et
peccata·⁊ ꝓpter hoc qui ea attentiꝰintuętur
ꝛreſilit ab eis/quaſia moꝛtiferis ⁊ venenatis
Sic ⁊ odiumex ipſis vitijs ⁊ pctĩs elicit᷑ · cum
; inimica ſint q;q; noxia peccãtibus:ſtudio⸗
ſe conſiderat᷑:Et in alijs quidẽ hoſtibꝰ:ad cõ⸗
citandũ cõtra eos in nobis odiũ:ſufficit aſpe
ctus eoꝛum:cũ credulitate/qua credunt᷑ ini⸗
mici nobis:vel hoſtes eẽ·Et eſt intentio odij
nocere· Odium aũt iſtud nõ quieſcit vel ceſ-
ſat in q̃libet leſionevel nocumento:qð expec⸗
cato irrogat᷑·ſᷣ in ſolo exterminio ⁊ moꝛte ipᷣi/
Qua ppter cũ eouſq; inualuerit in peniten⸗
te odiũ hmõi:vt bellum contra pctã ⁊ vitia ſu⸗
ſcipiat:vel ſuſciꝑe velit tanq; iuratus in moꝛ⸗
tem ⁊ exterminium ipᷣoꝛũ:ꝑfecto odio indu⸗
bitant᷑ odit illa:ꝑpfecto inqᷓ;/ꝑfectione pnialis
ſufficientie · Nõ em maius odiũ reqᷣrit de in
penitente/cõtra vitia ⁊ pctã:neq; maius bel⸗

lum q; qð extmiare illa ⁊ moꝛtificare ſufficaat

De pudoꝛe erubeſcentia expeccato· Ca

Vrta hũc m

tius vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ:elicit᷑ ab
eis pudoꝛ⁊ verecũdia ꝑhoc ꝙ turpiſſima ſũt
vel qð eſt verius /turpitudines vltra moduʒ
erubeſcẽde: ꝓpter qð increpat ipᷣe dñs deus
aĩam peccatricẽ:⁊ potius peccatoꝛẽ:quipec⸗
care diu ⁊ multipliciter in oculis dei ⁊ homi⸗
num nõ erubeſcit.ꝓpter quod dicit adeamꝑ

Hieremiã ꝓphetã: Frons mulieris meritri⸗

cis factaẽ tibi:⁊ erubeſcere neſciuiſti · hic au
rem eſtpudoꝛ tunc ſufficiens penitentiqᷓ;ẽtuʒ
capio:cũ ad hoc ipᷣm induxerit vt vitia ſua et

—

%

dum::ex aſpectu vel inſpectu po⸗ mnihi

om̃ia pctã abſcondere aboculis dei ⁊ homi-

num:ꝓconſilio eccleſie ſit paratus · Ve illisqᷓ

pctm̃ ſuũ q̃ſi ꝓodoma pᷣdicauerunt nec abſco

derunt · Vbi ſciendũ eſt tibi · ꝙ tribꝰ mõis ab

ſcondit᷑ ignominia vitioꝛũ ⁊ pctõꝛuʒ· Pꝛimo
diſcooperiẽdo in cõfeſſione coꝛam ſacerdote

Eſtigit᷑ cooꝑtoꝛiũ ipſius:ipa diſcooꝑtio eiuſ⸗
dem ꝑ confeſſionẽ · Si em nosꝑ confeſſioneʒ
ſincerã ſacerdotibus illa detegimus ⁊ reuela

mus:illa deus ꝑ virtutem ſacramẽticonfeſſi⸗

onis abſcondit ab oculis ſuis · Et qᷓ;to ſtudio

ſius illa detegimus ⁊ diſcooꝑimus·tanto ſtu⸗
dioſius ille ea coopꝑit ⁊ abſcondit · Et de h̊ di⸗
ctum eſt · Beati quoꝛũ remiſſe ſunt iniquita
tes:⁊ quoꝛũ tecta ſunt peccata · to aũt illa
vel magis abſcondimus vel negligentius in

ſacramento confeſſionis detegimus:tãto de

us illa ⁊ manifeſtius/⁊ in maioꝛcẽ confuſionẽ
abſcondẽtiũ / illa nouiſſime reuelabit·¶ Per
eundẽ modũ exvitijs ⁊ pctis / ꝓpter ſpurciti⸗

am ⁊ fetulentiam ipſoꝛũ:elicit᷑ abominatio:q̃

eſt faſtidiũ /ſiue appetitus vomendi : ancãt
abominationẽ tũc ſufficientẽ in penitentibꝰ
opinoꝛ eẽ:cum ſpũalem nauſeã in his eouſq;
ꝓuocat:vt vomere ea velint atq; ꝓponant·
hic aũt vomitus/ipᷣa eoꝛũ cõfeſſio eſt · Spũüa-

liter nãq; ea tanq;oꝛe vomunt:cũ ꝑoꝛis con⸗

