ſam eſſe iuſticiã tuã:qͥn potius neceſſe eſt vt
exeat in largiſſimas ac ꝓfundiſſimas miſera⸗

tiones:pᷣſertim in eos quos pᷣuenit ipſa tãma

ghis taq; ſalutaribus donis:vt iam cupiant⁊

vt poſſunt querant· Neq; em̃ vt pᷣdixi poſſibi

le eſt:ſic dimidiare miſerationes tuas:aut ini

micari in eos potiſſimum qui nõ ꝑtes miſera
tionum querũt aut perunta te:ſed plensã ꝑfe
cctãq; veniã ⁊ gratiã tuã:vt ſepe dixi q;tũ das
⁊ adiuuas a te petũt · Illud aũt denegare nul
lus põt: vnã (ſaltẽ ſalua iuſticia tua ꝑoĩa ſal⸗

uoq; iure tuo in omibus)vtpᷣſtes pfectam ple

namq; gratiã ⁊ veniam que ſunt in vita iſta
miſerationis tue plenitudo· Et quidem in do
mibus religioſis te actoꝛe conſtitutũ ⁊ oꝛdia
tum vt quiinde abierunt velexeunt recipian
aAntur . vel ſaltẽ vſq; ad te ſalua tñ oꝛdinis di⸗
ſciplina· Quia igit᷑ miſcdie tue nec numerus
nec menſura cũ ab oꝛdine ſanctiſſimo tuo:et
regula ſanctiſſima chꝛiſtianitatis totiens ab⸗
errauerim:⁊ exiuerim põt denegari mihi:qͥn

ad illa reuerſus recipiar:ſaluo tñ oꝛdinis chꝛi
ſtiana diſciplina:hoc aũt eſt niſi pnĩa tua q̃ ĩ

ecclia tua ⁊ iniuugi ⁊ agicõſueuit Ampliqꝗ

nõ deſeruiſti me deuiũ ⁊ ab errantẽ:qũo non
aſſumes reuertentẽ atq; coꝛreptũ:. Mon de⸗
ſeruiſti inq; quẽ nec reuocareceſſaſti· necad⸗
huc ceſſas: Vnde em̃ mihi ſunt deſideria iſta
quibus te reconciliarideſidero:qͥbus ad pacẽ
⁊ gr atiã redire cupio· Vnde iſte accuſatiões
quibus contra memetipᷣm ꝓpter iniuſticias
meas litigo / niſiate / quidonis iſtis tanq; bñ⸗
dictionibus dulcedinis tue pꝛeuenis me·nec
in aliquo leſa eſt iuſticia tua:per hãc tam piã

tq; indebitã puentionẽ miſcdietue: Qm̃er⸗

ſ
or
eſol
denn
cr
(en
cͤ
ſo⸗
pat
gl
(
llc
teyp
„Mta
esſu
ſaͤe
lhſtn
fumn.
ſuſwer
Upaul
ſenebe
unde
Eede
oe
Muamnf
nme

gc
uſces
uoso
gexre
ſunn;
e n
renic
digi
meo⸗
acce⸗
daͤmm
fmdsr
e
cogity⸗
ldie/ E
coc⸗
ſeeſtyr
nlere⸗
uͤm
Mpant
uponbi
gautin
len,
nige
iins
fenud
aſal⸗
mpe
taiſta
minde
1i
ſcpn
lngn⸗
H
ma
gob⸗

ſien
ddn
ad
we 1.
oron
onde⸗
Necac⸗
guiſa
Alace
ſhes
iuſncns
möli⸗
eltt
pia
Oher⸗

go ſoꝛtius nõ ledet᷑: niſi iſta dona mihi cõple⸗
ueris atq; pfeceris. Magis em indignus erã

ingignus nũc ſum:vt iſta tua dona mihi com
pleas atq; ꝑficias:qᷓ; eraʒ donis iſtis anqᷓ; illis
me pᷣuenires· aliquatenus em mepparãt ad
iuſtiſicationis et gratie tue plenitudinẽneqq

iſta pᷣuentiõe miſcdðietue:anteqᷓ; ea me pꝛeue

nires · nũc ſiinſit pꝛeuentꝰ ꝑfectione iuſtifica

tionis et ſanctiſicatiõis tue · Etlonge minus

dubitãdũ ẽ vllo modoꝛũ quin multo longius
ſinta miſcdia tua qui eã nec querãt nec curãt

A

qᷓᷓ qui eꝗ cupiunt atq; deſiderãt licet exiliter
minusqᷓ; deberẽt hoc faciãt: ¶ Amplius que
ſũt oꝑa magniſicẽcie miſcdie tue ppꝛie ac pcla
ra· Certũ eſt mihi dñe quia lenire miſeriam
tollere eã/ignoſcere/liberare/ſaluare ⁊ pꝛe⸗
uenire· etiam nõ valentisvenire ad te/ in be⸗

nedictionibꝰ dulcedinis tue qᷣbus aliᷓtenus

cognoſcãt te/et beneſicia tua q̃ receprũtate

deinde mala ſuaa que reddiderũt benificẽcie

Ddeſidrant et enitantur licet infirmiter exire

tue/⁊ mala in quibꝰſunt ·atq; ea q meruerüt:

eta quibus non eſtei/refugiuʒ · velliberatio

ſiue ſaluatio niſi per penitentiã tuam · Et cuz

his pᷣdonas eis etiã vt diſpliceãt ſibimetipſis
in omnibus·ſemꝑq; diſplicent tibi · cupiãtq; ⁊

de malis ſuis ⁊ redire ad te qui es ſalꝰet vita

ecoyx · Sic dico et de timoꝛe tuo quieſt ⁊ initiũ

ſapientie et expellit pctm̃ ·qm̃ quiſine timoꝛe

c:nõ poteſt iuſtificari· qm de pᷣclaris ⁊ ꝓpꝛijs
operibus miſcðie et pᷣſertim in peccatoꝛibꝰ q

illos pᷣuenis:et fugere facis q̃ſi a facie colubꝛi

pctã.fugere inqad te:quiſicfugientes beni⸗
gniſſime ſemꝑ ſuſcipis:et etiam cũ gaudio et

congratulatione iucũdiſſima et aplauſu: Si

ergo nõ obſiſtit iuſticia tua:qͥn iſta operetur

milſcòia tua in pctõꝛibus: non obſiſtit eo inq;
tempoꝛe qͥ vt ita dicatur foꝛtioꝛ ẽet magis ar

mata contra peccatoꝛes· to minusigitur
obſiſtet poſtq; arma ſua foꝛtioꝛa: ⁊ allegatio⸗
nes ſuas validioꝛes ↄtra eos amiſerit: RArma

ſiqᷣdẽ foꝛtiſſima iuſticie tue:et allegatiões va
lidiſſime/contra peccatoꝛes ſunt /ſuꝑbia eo⸗
rum contumatia/ duritia / iniuria ſalutis eo⸗
rum:et impugnatio ipᷣius gratie:qualis erat
in paulo apoſtolo cum chriſtum dominũ per⸗
ſequebatur. Qualis eſt et in illis qui etiã ver

bum dei repellunt aſe· et auertunt aures ſu⸗

aꝗas ſe legem tuam audiant: ꝓpter quod eoꝝ
oꝛatio execrabilis eſt coꝛam te Armaiſta om
nia amiſit / i iuſticia cõtra me· Nihil emhoꝝ
eſtin me · iĩmo te actoꝛe et datoꝛe contraria:

qbus ſi phas eſt dicere foꝛtioꝛ eſt effecta et tã

qᷓ;armata miſericoꝛdia tua:ad pugnandum

pꝛo me:et ad reſiſtenduʒ ire tue cui ſola opi⸗

tulatione illi reſiſtitur · ſicut dixit ſapientiſſi⸗
mus et ſanctiſſimus et a teipſo in hoc edoctꝰ
Gregoꝛius dicens · Ire dei tunc reſiſtitur · cũ

ipſe qui iraſcitur opitulatur · te ergo per iſtaʒ
pꝛeuentionẽ miſericoꝛdie tue ſic opitulante

mihi:ire tue adeo foꝛtiter reſiſto:vt ſuꝑabũ⸗

dantia miſcdie tue vel aufferre vel minuere

vł retardare· de cetero mihi nõ debeat Am

plius quis laudat aut ſuperabũdare dicat mi
ſericoꝛdiam tuam in eos:quos eterne moꝛtiſ
⁊ damnationis ſupplicijs perpetuo deputas:

¶ Amplius pꝛopheta ate ſolo edoctus:etec

cleſia tua tota magiſterio tuo ſolo inſtituta et

erudita:a te petit inceſſanterauerte iram tu

am abeis tu ſolus eshuius poteſtatis: Non
eſtigitur ab eishoc requirendum:rerum em
natura impoſſibilium nulla eſt obligatio:apðᷣ
eos quibus impoſſibiles ſunt · Abunda igi⸗

tur tuipſe miſericoꝛdia eouſq; quo auertis
iram tuam:ſicut te docente et dictante dixit
pꝛopheta tuus Dauid dicens: Et abundauit

v́vytt auerteret iram ſuam Abundauit vtiq;
miſericoꝛdia qua pꝛouidit totigenerihuma⸗
no: ſacriſicium irrecuperabilis placationis:
ipſum videlicet deumac dominum noſtrum
ieſumchꝛiſtum:qui eſt pꝛopitiatio pꝛo totius
mũdi pctis ſufficiẽs · Sic ⁊ abũdãtia in me eo

uſq; ẽ tata largitate tue miſcdie:vt dares coꝛ
ↄtritũ mihi:qð nunq; deſpic⁊ ſpm̃ ↄtribulatẽ
qͥẽ tibi ſacrificium ſufficientis / et gratiſſime

placationis · Abundauit itaq; miſericoꝛdia
pater miſericoꝛdiarum:dum ipe ſibi pꝛeuidit

chariſſimum ac benedictum vnigenitum ſu⸗

unm victimam holocauſti · Cuius obligatiõis
placate mundo placaretur· abundauit et ip⸗

ſe vnigenitus eius benedicta miſericoꝛdia·

quide ſeipſo hocfecit ſcilicet victimam holo⸗
cauſti· offerens ſeipſum tanq; agnum imma⸗

culatum in odoꝛem ſuauitatis / in ara crucis
quo ſacrificio et placatus eſt pater miſericoꝛ
diarum mundo:⁊ mundus eireconciliatus ẽ:

ſic apls ſcripſit illũꝗᷓ nõ nouerat petm̃ ꝓ nobᷣ
fecerat pctm̃ qð ẽdicere hoſtiã ꝓ pctis · Et ite

rũ · de erat in xpᷣo mundũ ſibi recõciliãs· De

vtroq; igit᷑:pr̃e miſcdᷣiaꝝ·vicʒ/a bñdicto vni⸗

genito ei / rectiſſie itelligo qð ẽ dem̃ p ꝓphaʒ
Abũdauit vt auerteret irã ſuã· Abũdare igit
te decʒ mĩa ſuꝑ iuſticiã:qꝛ mia tua ſupexaltet

iudiciũ · an decʒ ꝑ largã bonitatẽ tna tua

Capitulum

ſupabundet miſcdie tue:ſi ei hoc eẽtira tua
contineres miſcdias tuas: ¶ Amplius nonne
om̃ipotentiã tuã ꝑcendo maxime ⁊ miſeran⸗

do manifeſtas: Quid aũt eſt manifeſtatio oĩ
potentie ⁊ bonitatis tue:niſi gloꝛificatiotua:
maxime igit᷑ gloꝛiſicaris ꝑcendo ⁊ miſerando
lhoc aũt te decet maxime miſereri ⁊ parcere·
Aaxime aũt digni ſunt quibus ꝑcis ⁊ miſe⸗
rearis ſcʒ qͥ pꝛopter te ſibi necꝑcunt nec miſe
rentur · ſed potius ſeuere ſeipſos iudicant· R
lis ergo nullo modo denegenda eſt miſericoꝛ
dia tua:hmõihoĩes quid aliud agunt dumin
ſemetipſos iuſticiã pnialẽ exercent:niſi ꝙvi⸗
ces iuſticie ſue agunt:⁊ executoꝛes eiſdemſe
gerũt:tanq; quidã toꝛtoꝛes et ſatellites tui:
Si igit᷑ cum illis pacem nõ habet iuſticia:qui
miniſtrieiuſdem ſunt ocioſiſſimi atq; fideliſſi
mi:ſed in illos cõdemnationẽ ⁊ moꝛtẽ intẽdit
iuſticia tua:quis ſibi ſperare poteſt paceʒ ab
illa. ¶ Amplius bellũ qð contra iniuſticias me
as ſuſcepi:bellũ cõmune ẽ mihi/⁊ iuſticie tue
⁊ bellum vtiq; iuſtiſſimũ · Impoſſibile igit eſt
vt iuſticia tua contra me ſit in bello iſto· Alio⸗
qn cum inimicis meis erit:⁊ hoc in bello iniu
ſtiſſimo · Bello em̃ iuſto nunq; pugnat iniuſti
cia · Juſtiſſimũ ſiquide m bellum meũ contra
iniuſticias meas · Ipſarũ vero contra me/nõ
põt eſſe bellum niñ iniuſtum · Quẽadmoduʒ
bellum ſpiritus aduerſus carnem · ipᷣm iuſtiſ⸗
ſimum eſſe neceſſe eſt· DBellũ vero carnis ad
uerſus ſpm̃:nunqᷓ; poſſibile ẽ eſſe niſi iniuſtiſſi
mum · AManifeſtũ aũt eſt bellum illud contra
iniuſticias meas:bellum eſſe ſpiritus adũſus
carnem: aduerſus omnes alias iniuſticias ·
quia iuſtiſſimum eſſe illud neceſſe eſt· Et pꝛo
pter hoc iuſticie bellum nõ potes ergo oppo⸗
nere te · O deiluſticia mihi in hoc bello · alio⸗
qn ſtares ꝓiniuſticijs meis:⁊ cõtra te: quod
manifeſtũ eſt eſſe nõ poſſe
ÆÜfaciat homo quod in ſe eſt licet modi⸗

Sod ſi dixeris

q mihi:quia infirmiter pugnas ꝓ me/
ainualide ſiir allegas ꝓ me· Rñdeo
tibi inhoc/quia nõ eſt mirũ ſi infirmus ĩfirmi
ter ſeruio tibi:nec ſi inualidus allego ꝓte in⸗

ualide · Ab infirmo aũt ſeruiente quis ingra-

tum habeat vel moleſtũ infirmum ſeruitium:
Similiter ⁊q ſe habet de filio egrotante:qꝛ pa⸗
trinõ eſt minus gratũ infirmantis filij ſeruiti

um/a interdũ magis gratũ /qᷓto ipi fllio ꝓpi
infirmitatem magis oneroſum ⁊ laboꝛioſum
pᷣſertim cũ dixerit Amb · veritatis tue doctoꝛ
⁊ pᷣco · quia deus nõ reſpicit vel attendit q;tũ
ſed ex q;to · quid mirum ſi modicũ eſt qð impẽ
do tibi:ex tam modico qð adhuc habeo · gra⸗
tumigit᷑ tibi eſſe illud modicũ infirmũ ⁊ ĩua⸗
lidum debet qð ex eo modico me infirmo ⁊ in
ualido tibi impendo ·pᷣſertim cum ꝓ qualita⸗
te vel quãtitate donoꝛũ / reddenda ſunt fᷣui⸗
cia pꝛo eis · ⁊ merito ꝓpoꝛtionalia ſunt dona
⁊ ſeruicia que ꝓ eis debent᷑ · Quis em̃ exmo⸗

dico feudo:magnũ velit habere ſeruiciũ · nõö

debes igit᷑ ex iſtis modicis que adhuc ſola ha
beo:a me exigere magna · qua ꝓpter contẽta
debes eſſe ex modicisiſtis · que ex modicis do
nis tibi offero velimpendo · Modicũ em̃lu⸗
men adhuc in me ſalutaris ſcientie / modicti

moꝛ dei · modicus amoꝛ:modicus moꝛboꝛum

⁊ vulnerũ meoꝝ doloꝛ · ⁊ ita de alijs donis dei

Ex modicis autem nõ eſt tuum o iuſticia: vt
magna requirasa me· Contentaigit᷑ debes

eſſe de modicis iſtis · ſidixeris mihi:qꝛ
culpa mea eſt/ꝙ tam modica ſunt mihi dona
ta:⁊ ꝓpter hoc modicitas eoꝛũ nõ debet mi⸗
hi ꝓcurare nec excuſare ius quo minꝰ magna

debeam · Reſpondeo tibiin hoc· ꝙ ſiqs debi⸗

toꝛ alieni cenſus/ad om̃imodã pauꝑtatẽ ad⸗

uenerit: ita videlicet vt ſoluere illum nõ poſ⸗
ſet · Nemo requirit ab eo vt temꝑe tate pauꝑ
tatis debitũ hmõi ſoluat:nemine nãq; reqᷣrit᷑

qð eiimpoſſibile eſſe ſcitur · pᷣſertim ſiimpoſſi

bilitas eiuſdem volũtaria nõ ſit ⁊ placita ·Cu

aũt vides quia mihi non placeat iſta modici⸗
tas vel pauptas:que me non ſinit tantaac ta
lia facere in ꝑte iſta que merito eſſent placita
tibi ⁊ accepta · Ad hoc em̃ intendo ⁊ vt poſſim
enitoꝛ:vt augeat mihi miſeratoꝛ largiſſimus
deus:dona ſua quibus ad ipſum redeaʒ:eiq;

infirmitatem licet ꝓpaia culpa incidetin illa⸗
Nemo tñ ab eo requirit vt agat foꝛtia/⁊ pfe⸗
rat dura · Nemo requirit abeo actus pugiluʒ

velagoniſtarũ · non debes igit᷑ exigerea me

tam magna ⁊ foꝛtia temꝑe infirmitatis · q;to
merito ⁊ iure poſſes tempoꝛe ſanitatis et foꝛ
titudinis· ſitantaa me iudicas reqrenda
quãtoꝛum debitoꝛ eſſem tempoꝛe ſanitatis.
Non debes igitur impedire vel obſiſtere mi⸗
hi· quo minus ſaner vel foꝛtiſñcer · Nemo em̃
qui ſolutionem creditoꝛis querit: et habere
vult · impedit debitoꝛẽ ſuũquo minꝰ ſoluẽdo

ped
gus

ni
Zn
ſeo
bil
Mal
Ger
gccd⸗
des
rcia
und
Ta
ed
niſie
nem
goꝛi
coũ
cni⸗
tbide⸗
tlgren
ur
beashe

Nopen

acune
teues
mmogo⸗
nſesſn
lolancg
Tondn
W
pnͤſan

gince

N
bſun

tihj
zime
Pgra⸗
Tita⸗
ornn
glita⸗
tfui⸗
dn
Amo⸗

Gif65

bhe
nrin
i⸗
tüil⸗
N
wun
onider
tarn
dehes
nnhr
en⸗
on⸗
debi⸗
ac⸗
pol⸗
eparg⸗
grecri
linpon
in A
mati⸗
a
ora
vpſim
ſimus

.

eich
*

tni⸗
une
pugt;
Neame
ſo⸗chlo

ench
iitans⸗
erem⸗
moenm

ido

petſoꝛ

hebete

2

XIII

ſoluendo efficiat᷑ · niſi foꝛte qui magis vult pe
nam debitoꝛis q ſolutionẽ debitoꝛũ ſuoꝛum ·

Hocaũt eſt malignitas diabolica que pꝛocul⸗
dubio nõ vult peccatoꝛes diuites ſieri:ne ſol⸗
uant debita peccatoꝛũ ſuoꝛũ:quoꝛumſſolutio

pnialis ſatiſſactio vel emendatio eſt · Et ſimi

liter nequitia hec eſt in quibuſdam taberna⸗

rijs vel potius cauponibus:qui malunt ꝓma

lignitate voluntatis ſue verberare ribaldos:
q; ſolui ſibi cõpotũ ſuum · nõ debesigit᷑ mihi

obſiſtere quo minus diues efficiar:ad ſoluen

da debita in quibus teneoꝛ tibi:hec aũt ſunt

pniales emende · Iſta tñ obſiſtentia in piudi-

cium tuũ eſt ⁊ detrimentũ · ¶ Amplius ꝑ hãc
viam impedis/ne ego iuſtus efficiar· Juſtus
aũt eſt ſolus ille qᷓ; plena poſſidet iuſticia · Im

pedis ergo temetipſum ꝑhanc viã · ⁊ obſiſtis

quo minus tu meipſa recuꝑes atq; poſſides:
Et quod videt᷑ deterius tueris ⁊ conſeruas
inimicos tuos capitales:in poſſeſſione iuris
tui/qð egoipᷣe ſum ¶ Amplius rñde mihi ob⸗
ſecro o pulcherrima deiiuſticia · aut placẽt ti⸗
bi ſole pene infernales ⁊ ꝑpetue:aut placẽt ti
bialie · Oſi ille ſole placent tibi: non placet

igit᷑ tibide pctõꝛibus niſi moꝛs ipſoꝛũ ꝑpetua

atq; damnatio hoc aũt eſt in quo euident cõ

coꝛdes cum demonibus:hoc em̃ ipiſemꝑſu⸗

per oĩa volunt de pctõꝛibus · Preterea placi
tumillud non eſt bonitatis:ſed malignitatis·
Tu aũt bonitas veriſſima ⁊ puriſſima es· Si
vero alie pene placent tibi cuʒ nulle alie ſint:
niſi que faciunt ad emendationẽ ⁊ coꝛrectio⸗
nem peccatoꝛum · Alis em̃ ſatiſſitde vindicta
gloꝛioſa/ de exterminio ⁊ expugnatiõe inimi⸗
coꝛũ tuoꝛũ/quos maximeodifti /vicʒ iniuſti⸗
ciarũ que ſunt vitia ⁊ pctã · Eiſdẽ etiaz ſatiſfit

tibi de iure tuo:q; tibi ꝑillas plene ⁊ melioꝛa⸗

tius reſtituit᷑:vel ſaltem ad reſtituendũ pᷣpa⸗

ratur:dum ad expulſionẽ iniuſtoꝛũ detentoꝝ
ꝑeas litigat᷑ pariter pugnat᷑ · Abſit ergoate
vt oppꝛimas me opus tuũ ⁊ conſiliũ impioꝛuzʒ

adiuues · Placent igit᷑ nõ ĩmerito pene peni⸗
tẽtiales quas ⁊ ego mihi ꝓpter ie amoꝛe tuo
irrogo:⁊ adhoc vt poſſim intendo·vt tante ⁊

tales ſint ꝑ quas de vindicta tibi ꝓtuo bñpla
cito ſatiſſiat · Sola ergo peccata mea cũ ipſis
demonibus obſiſtunt/mihiq; aduerſant᷑ ⁊ q⸗

niam excõicata ſunt atq; a cõione creatoꝛis?

omniũ ſanctoꝛũ anathematiſata:hoc ẽ ſepa⸗

ta · Propter hoc ego enitoꝛeuitare ea/⁊ fuge

re abeis. Quãtoigit᷑foꝛtiꝰ tua ſanctiſſima ſp
q; bnͥdicenda iuſticia nõ cõicas eis:qui omni

um penarũ atq; toꝛmentoꝛũ inſtrumẽtis im⸗
pugnas ea ·Et de templo ſancto tuo tanq; ex
cõicata eijcere nõlceſſas · In hoc em̃ dñationi
tue om̃ia toꝛmentoꝛũ ⁊ penarũ genera deſer
uiunt · Et nihil timoꝛe tuo nihil etiã punitiõe
illa vel debilitant vel cõpeſcũt velpꝛoꝛſus ex
pellunt · Et hec attendens dñe miſcdie/ me⸗
moꝛaboꝛ iuſticie tue ſolius· In his quedictu⸗
rus ſum in pᷣſentia coꝛam te:⁊ allegabo iuſtici
am tuam ſolam ꝓme:qui ꝓpꝛiam meò iuſtici
am ⁊ debitã conſpicis nõ habere· Dicam gqꝛ .
ius tuũ in omibus ⁊ ꝑ om̃ia ego ſum·⁊ hoc iu
re ⁊ debito creationis tue · Creaſti me dñe ie—⸗
ſu chꝛiſte / deus meus / vnus ver ac ſolꝰ. Jus
tnum ego ſum hereditarium:te em̃ conſtitu/
it deus pater heredẽ vniuerſoꝛũ/ꝑ quẽ fecit
⁊ ſecula · Sicut tuipſe ꝑ os apli tui teſtiſicatꝰ
es in epla eiuſdem ad heb uus ſum iure
amicitie ⁊ amoꝛis ei qui te diligit deus pater

Per hanc em̃ tantã tãq; ſincerã ⁊ ꝑfecta ami⸗

citiam:neceſſe ſunt om̃ia que patris ſunt tua

eſſe · Omniũ em̃ amicoꝛũ vere pfecteq; ama

tium / neceſſe eſt eſſe comunia¶ ¶uus etiam
ſum iure ⁊ titulo emptionis · ſicut ꝑ eundem
Aplin teſtificatus es dicentem. Empti eſtis
pcio magno·Etiterũ:Qui dedit ſeipᷣm redẽ⸗
ptionẽ ꝓ nobis ꝑ eundem · ¶ Tuꝰ etiã ſum iu
re mercedis ⁊ retributiõis/ꝓ magnifico acce
ptiſſimoq; obſequio:quod deo patri in ſacra⸗
tiſſima ꝑſona tua impendiſti / tibi ab eodẽ ꝓp⸗
miſſo ſicut ipſemet teſtatus eſt ꝑ Eſaia dicetẽ
Pro eo ꝙ tradidit in moꝛtẽ animã ſuam·⁊ cũ
impijs deputatus ẽ: videbit ſemen longeuuʒ
T foꝛtiũ diuidit ſpolia · ¶ Luus etiã ſum bello
iuſtiſſimo tibi acquiſitus·illo vicʒ plio de quo
ipſe teſtificatus es dicẽs ad patrẽ · Vel eccle⸗
ſia tua loquẽs ad eundẽ · Obumbꝛaſti ſup ca⸗
put meũ in die belli · Et tibi nãq;⁊ eccleſie tue
rectiſſime congruit intellectus ſᷣmonis iſti ·
ſuꝑ caput tuũ/⁊ etiã ſuꝑ totũ coꝛpus tuũ ·ob⸗/
umbꝛauit deus pater in die belli · qui fuit dies
victoꝛioſiſſime paſſionis:qua poteſtates ae⸗
reas debellaſti:·palam triumphans pᷣncipatꝰ
⁊ poteſtates in teipſo:Hoc fuit pᷣlium magnũ
q̊ tu verus michaelpᷣliatus es/ ibi cũ dracone
ſcʒ antiquo ſerpẽte:quo bello pꝛoiect ẽ de ce
lo ecclie tue · ¶ Tuꝰ etiã ſum iure ſanctiſſime
adiudicatiõis:q̃ tibi adiudicatꝰ ſuʒiĩ iudicio il
lo:ĩ qͥtuipᷣe oꝛe tuo ſactiſſimo dixiſti. Nũc iudi
cium eſt mundi:In ipᷣa nãq; ſacratiſſima inui
ctoꝛioſiſſima paſſione tua/cãm tuã imo meaʒ
ſcʒ ⁊ alioꝛũ credentiũ allegabas:⁊ oꝛando et

Lapitulum

temetipᷣm offerendo pꝛo nobis· ꝓpter qð iu⸗
dicio ſanctiſſimo dei patris adiudicati fuimꝰ

diabolo · Et ideo abiectus eſt foꝛas de poſſeſ⸗
ſione qua nos poſſidebat:adiudicati ſumꝰti⸗

bi · qua ppter intraſti poſſeſſionẽ noſtriperſa
cramentũ regenerationis plene obtinẽs poi
ſeſſionem noſtri us tuũ etiam ſum iure do⸗
nationis:qua donatus donotibiſumad ißam

petitionẽ tuam qua dixiſti adpatrem oꝛans:

noõ pꝛo mundo rogo ſed pꝛohis qui credituri
ſunt ꝑ verbũ eoꝛũ in me:De his ego ſum per
gratiam tuã vnꝰ ego em̃ credo in te qm̃ fide
tendo in te/⁊ ꝑuenireenitoꝛ vt poſſim ad te

Tin te/vicʒ vt totus ſim inte/ſicut palmes in
vite:ſicut arboꝛ plantata in terra bñdicta/ vt
totus viuam ex te· duabus.ſ·quaſiradicibus
coꝛdis meiradicitus infixus in te:vbi ex toto
inſugam vitale nutrimentũ aĩe mee:exquo⁊
viuam ⁊ tibifructiſicem/quod eſt dicere fru⸗
ctus feram tibidelectabiles ⁊ placitos:⁊ qui
nõ pereant ſed maneant/qua ꝓpter qð tuuʒ
eſt ⁊ ad teiure ⁊ exdebito ꝑtinet:id multipli⸗
ci iure pleniſſimeq; / liberare de manib ini⸗
micoꝛum tuoꝛũ /ſaluare atq; defendere⁊ tu⸗
eri ab eis debes · Si em̃ aliena iura eis quibꝰ
auferant᷑ iuſtiſſime reſtituis eis quoꝛum iure

ſunt · q;to foꝛtius hoctibijpſidebes· Te nãq
plurimi qui iniuriam patiunt᷑ confidenter re
quirunt:vt iuſticiam facias eis de inimicis ſu
is iniuſte:quiq; iniuſteabeis ſunt ablata reſti
tuens ſpoliatis · Hoc inq; petunt a te tanq; iu

ris debitũ petentibus · to foꝛti igit᷑ h tibi
ipſi debes vicʒ eẽtibi in iure tuo ꝓpitiꝰ.q̃liter
em̃ alij ſperare poterũta te:qð tibijpſi facere
nolueris

E deus vult ad eum reuerſionema pnia⸗
lem fatiſſactionem · Ca · XIIII

od ſi di E

mihi qꝛ indigniſſimũ me fecidñatiõe
tua ac ſeruitute nobiliſſima/⁊ ipſam

poſſeſſionem quã m̃ cuſtodiendam/quã mi⸗

hiexcolendam:modiſq; omibus melioꝛandã
cõmiſeras:ego diſſipaui: eouſq; ðᷣterioꝛaui:
vt pene ĩutilem eam tibi reddiderim/iĩmoqð
veriſſimũẽ:noxiã atq; ꝑnitioſam · cũ de illa et
ꝑillã bellũ tibi faciant velfecerint tibi inimici
tui/⁊ mei vſq;mõ · Verũ vtiq; dicis dñe deꝰ

vitatis· Ego em̃ rñdeo.licet tibi nõ poſſuʒ re

ſpõdere vnũ ꝓ mille:niſi dñatiõis tue digna⸗
tio fuit recuꝑare me.hoc em̃ facto:quecunq;

XIII

diſſipata ſunt a me · in meipo plene reſtituen⸗

tur · ⁊ integre ſalua erũt tibi / ꝓ bñplacito etiã

tuo erit tibiſatiſſactũ ⁊ emendatũ quicqd cõ
tra te peccaui · Hõ debesigit᷑ cauſare diſſipa⸗

tionem bonoꝛũ que mihi cõmiſiſti· neq; alia qᷣ
pꝛetendebas aduerſum me· Nihil ema me iu

re poreris petere:niſi plenã reſtitutionẽè/ g⸗
tam ſatiſfactionẽ: hec aũt duo plene indubi⸗

tanter tibi fient ſipnialem iuſtifſicationem mi

hißſtiteris · Hec em̃ cõtinet indubitãter pnia

lis cõuerſio ſiue reuerſio ad tel Amplius dñe
miſcðdie ieſu chꝛiſte:neminẽ poſſibile eſtveni⸗
read te:⁊ nemini poſſibile eſt moueriaſte:ni⸗

ſiate/quicũq; em mouet᷑ ad te:neceſſe eſt vt

hoc eidet᷑a te · Quia igit᷑ tibiſolihoc poſſibile

eſt/a nullo alio debet᷑ · Siigit᷑ ab aliquo debe

turate ſolo debet᷑.⁊ ꝓpter hoc ate ſolo requi
rendum eſt¶ ſidixeris · quia ipſi peccato⸗
res auertunt ſeate rumpentes funiculos ca

ritatis quibus a te trahebant᷑ · verũ vtiq; dicl

quia veritas es · Retentio tñ peccatoꝛũ in te
⁊reuocatio eoꝛũ ad tenõ eſt poſſibilis niſi ti⸗
bi · Et ſicut ꝓpꝛiũ eſt illis infirmitas ⁊ coꝛru⸗
ptio atq; malignitas:qͥbus recedũtate · Sic

incogitabiliter amplieſt tua foꝛtitudo/⁊ be⸗

nignitas:quibus eos retineas inte etreuo⸗

cesad te · Multo igit᷑ foꝛti decet foꝛtitudinẽ
tuam ⁊ benignitatem tuã:retentio eoꝛumet

reuocatio:qᷓ; infirmitatẽ ⁊ malignitatem eoꝝ

receſſioate · Amplius dñe miſcdie:q moue⸗

oꝛ licet exiliter ⁊ infirmiterate:nõ moueoꝛ ſie

niſia te vtiq; tractus ate · Vis ̊ vtcũq; mere

dire ad te · Volo ⁊ ego:vl vt veriꝰloquarvel⸗

lem · Infirmũ em eſt velle meum ⁊ imꝑfectuz

⁊ tanq; iacens · Sʒ tuũ velle q̊ vis me venire
ad te:eſt vſq;quaq; foꝛte atq; completũ · Vo
luntati em̃ tue qͥs reſiſtit: Velle meũ dñe mi
ſericoꝛdie tale eſtde redeundo adte:q̃le eſt ⁊
velle tuũ de reuerſioõe mea adte · Si igit᷑ vis
pfectũ eſſe velle meũ · in hoc ꝑfice ⁊ tuũ in eo⸗

dem ˖ Ego nãq; velle meum in ꝑte iſta nec ꝑfi

cere/nec adaugere poſſum:Tibi aũt pᷣſto eſt

plectũ/atq; imperioſiſſimũ velle tuumadte.
Igit᷑ incipe ꝑfectionẽ huiꝰ·⁊ tũcerit mihi vel

le ꝑfectũ ⁊ còpleta iuſtificatio· Nec loquar ſic
de velle tuo dñe de vitatis:tanq; locũ apð te
habeat aliqͥd pfectiõis ⁊ vllo modoꝝ·de Bem̃
ꝑ gram tuã plene edoctus ſumate · Velle nã
q; qd in meẽ:⁊ qð tu es:nihil poſſibile eſt ha⸗

bere defectus vel ĩperfectiõis· Tuaũt noſti

qualiter dixiſti velle:vt pctõꝛↄuertat᷑ ⁊ viuat

Et qualiter dixit Paulus:quia tu vis oẽs ho

ur

nine
lenti
tehn
none
tuyen
nulk
furi
ſgtde
ſteda
deiel

mus.
livs
mee
ſins
dere
ecit
ſn
leſſ
piin
hen
nia
ia
E
ano
ctenl
Morin
Glisef
eo

lderis
d
lſſe⸗
gla
meig
c⸗
gubi⸗
emmi
tpnig
odie d
enr
Reg
ſechn
ſcie
wohbe
Ugi
le
NNe
ränte
löniitn
1on
le⸗·g
ebe⸗
treuo⸗
tudine
umet
emeoy
moue⸗
deoꝛſe
cner
ſen,
ſemi
ecſe
ivis
zineo⸗

ſeretur peccatoꝛi. Ca- XV.

mines ſaluos fieri pꝛoculdubioad modũ vo
lentis · hoc eſt in multis ſignis ⁊ oꝑationibus

te habens T nobis exhibens · ¶ Dñe ieſuxpe
nõne tu veniſti ſaluos facere pctõꝛes:nonne

tu veniſti querere/aſaluũ facere quod perie
rat:Queris igit᷑ me:⁊ ego querote· Vis igi

4

tur inuenire me/a inueniria me· Occurrere
igit᷑ debes mihi / qui ſcis viam qua venias ad
me:⁊ qua eundũ ẽ mihiad te:vt inueniam te

dñe ieſu chꝛiſte · ¶ Mõne tu medicus es⁊ ſa⸗

nitatis atq; ſalutis auctoꝛ ⁊ largitoꝛ largiſſi-

mus:videãt oculi ſancti tui:vtrũ iſtoꝝ decen

tius ſit:te videlicet venire atq; deſcẽdere ad

mẽè egrũ ⁊ adeo infirmũ:vt nec ambulare poſ-

ſim ad te:nec etiam vertere me· An me aſcẽ/
dere ad te · Ineffabili largitate pietatis ⁊ dul/
cedinis tue ſuſcepiſti iſtud ſalutiferũ officiuʒ
ſcʒ medicationis :qua ꝓpter debitoꝛ es euidẽ

ter ſanatiõis:potiſſimũ in illos qui ſanari cu⸗

piunt⁊ querunt ·nõne ꝓpterhoc confitenter

petebat ate Hauid: Miſerere meidñe quo⸗
niam infirmꝰ ſum:ſana me dñe:Et alibi:Sa⸗

na aĩiam meã quia peccaui tibi :ſimiliter Hie⸗

remias. Sana me dñie ⁊ ſanaboꝛ: Quis em̃ ẽ=

qqͥ nõ iure ⁊ tanq; ex debito peti nõ poſſit:vt

exequat᷑ ⁊ impleat ſuſceptũ officium:quia de/

bitoꝛ in hoc ipo ſanctificationis ⁊ conſecrati⸗
onis effectus es omibus:qui ſanctiſicari vel
conſecrari cupiunt ⁊ querunt½

dominus pfecte ſanat egrotum velmi

„

Bog ſireſpon
deris mihi:quia exiliter et infirmi
ter/⁊ꝑ om̃em modũ indigne cu⸗
pio ⁊ quero ſanctificari ⁊ ſacrari a te · Rñdeo
ꝙ hoc nõ eſt niſiex grauitate infirmitatis:q̃
q;to maioꝛ eſt/pꝛoculdubio tanto maioꝛ ẽ in⸗
digentia atq; neceſſitas mihi medicinalis au

xilij:⁊ ꝓpter hocmagis accelerandum reme
dium nõ igit᷑ ꝓpter hoc eſt mihi denegandũ:

¶ Amplius qͥs ex medicis coꝛpalibus aude⸗

at obijcere egro/petenti medicinale auxiliũ ·
indigentiam vel neceſſitatemillius: quis de⸗

negare deniq; audiat: ꝓpter hoc infirmanti
cuicũq; medicinale auxiliũ:q;tũ valet ad coꝛ
poꝛis egritudineʒ:cto igi᷑ amplius longe
debet eſſe a te:imo ⁊ eſt:vt nõ ꝓpter maioꝛẽ
neceſſitatem vel indigentiam ſalutaris auxi
lij:deneges mihi vel retardes ſalutis auxiliũ
Quis em̃ ex medicis coꝛꝑalibꝰ ſiſem oꝑaʒ de⸗

dithumanis coꝛpibus curandis:q tuimpen
diſti curandis aiabus noſtris:qui ⁊ pcioſiſſi⸗

mum ſanguinẽ tuũ ſyrupũ feciſti:ad curãdaſ
febꝛes vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ:ad extiuguendos
ardoꝛes cõcupiicẽtiarũ ⁊ aliarũ peſtilentium
paſſionũ · Ipſam q; carnẽ viuiſicã tuam:thy⸗

riacam nobis efficere dignatus es:ad effugã
da venena moꝛtifera vitioꝛũ: Et vtad veruʒ
dicam ipa:vulnera tua medicamẽta ſaluber⸗

rima feciſti vulnerũ noſtroꝛũ:⁊ ipam moꝛteʒ

tuam curationè eſſe ſalutarem omniũ egritu
dinum ſpiritualiũ noſtrarũ · Manifeſtũ autẽ

eſt ꝙ nullus ex medicis coꝛꝑalibus/adeo ha⸗
bet coꝛdis parũ vt cũ ſanitatẽ velſalutem ſu⸗

ſcepit curandam:qᷓ; magnitudo moꝛbi retar⸗
dat ab impendendo medicamentũ:qð requi
rit infirmitas patientis: Cũ igit᷑ apud omipo
tentiſſimam vtutẽ tuã:nõ referat veldifferat

̃ᷓᷓ grauis vel leuis ſit moꝛbus meus ſpũalis:

qn eadem facilitate ſanas ⁊ maximas medio
cres/ minimas· ¶ Nullo ergo modo vl ne⸗
ceſſariũveldecens eſt te differre ſanationem

meã · pᷣſertim cũ manifeſtũ ſit te ſuſcepiſſe cu

ram ſaluationis:⁊ mei⁊ alioꝛũ /quia te cupi-

unt ⁊ querunt ſanari · Tu em es quiſanas cõ
tritos coꝛde ⁊ alligas contritiones eoꝛũ · Et

ꝓpter hoc ꝑos pphete tui Eſaie dixiſti· Pre
cipitabit ds in monte iſto faciẽ vinculi colli⸗
gati:ſup omes populos:⁊ telam qua oꝛditus

es ſuꝑ vniuerſas nationes pᷣcipitabit moꝛtẽi

ſempiternũ:Et iterũ in die qua alligabit dũs
vulnus populi ſui:⁊ ꝑcuſſuram plage eius ſa⸗.
nauit · & ſi dixeris quia ſi me totũ tibi tra⸗
derem:⁊ iterũ me cure tue cõmitterẽ ſtatim
me ſaluum faceres · Reſpondeotibi domine
miſericoꝛdie:quia ſihoc expectaueris nun qᷓ;
me ſan abis · Hoc em̃ quãdiu infirmus ſum ꝓ
culdubio facere non poſſumſitñhoc facereʒ
quis dubitet qͥn ſanatus eſſem ·¶ Manifeſtũ
eſtigitur te non debere expectare hoca me: C
qð mihiſcis nõ eſſe poſſibile · totum me trahe
ad te:⁊ eripe me mihijpſi · totũ quidem ſuſci⸗
pe ſitotũ me ſanare eſt pietatis tue bñplacitũ
Si em̃ meipſum mihidimiſeris cado ·totuſq;
deficio ˖ C Ampliꝰ nõne ſic gaudiũ ẽ iuſto face
re iudiciũ:ſic ⁊ mito ampliꝰ gaudiũ ẽ miſicoꝛ
di facere miam? Quia igit᷑ iuſtiſſimꝰnon mi⸗
nus ĩmo multo amplius placet bonitati tue
facere miam:qᷓ face iudiciũ · Sic igit᷑ nõ decet
iuſtũ differre iudiciũ in guamẽ aut iudiciũ pe
tentis illudSic multo minꝰ decet te differre
miam petẽtiilla:maxiĩe ĩ detrimẽtũ diſpẽdiũ

CLapitulum

meũ · Tu aũt vides:quia omia ad nudũ⁊ liq
dum intueris · quia ipſa dilatio ꝑ quam viuiſi

candus ⁊ ſanandus ſum:ꝓtelatio eſt mihi et
ꝓlongatio egritudinis ⁊ moꝛtis mee· Lãdiu
em̃ moꝛtuus ⁊ ſepultus in vitijs meis ⁊ pctis
iaceo:q;diu viuiſicationẽ meã differs dñe mi⸗
ſericoꝛdie· quo iure petebat dauid. Accelera
vt eruas me:Et iterũ:ad adiuuandũ me fe⸗
ſtina · Et alibi velociter exaudime· Et qꝛ tu⸗
ipſe mandatũ dediſtiꝑ Salomonẽ dicẽs: Ne
ꝓtrahas datũ anguſtiati·Et iterũ: Ne dicas
amico tuo cras dabo:cum ſtatim poſſis· De/

bes ſeruare legẽ quã ipe ſtatuiſti · Sicut ⁊ iße

Dauid petebata tedicens: Exurge dñe de
meus in pᷣcepto quod mãdaſti:quod indubi⸗
tanter eſt pᷣceptũ de dilectiõe · Et ꝓpter hoc

idem eſt: ac ſi tibi diceret: dilectionẽ pᷣcoꝛ im⸗

pende ⁊ oſtende/ſicut ⁊ feciſti: mNonne nos p

oꝛes dileximus te:ſᷣ tu pꝛioꝛdilexiſti nos:q̃m

nemo maioꝛem habet / nobis hbuiſt⸗ oſteé⸗

diſti:moꝛtẽ crucis pᷣſerens amoꝛe nr̃i:¶ Dñe
miſcdie magna ⁊ multa habes contra me· et
młta ⁊ magna potes exciꝑeↄtra me:⁊ obijce

re mihi quo min debeas magniſicare ⁊ miri
ſicare miſcðiam tuã mecũ:Et in pᷣmis grauiſ

ſimas ⁊ pene innumerabiles offenſas quibꝰ
offendi: ¶ Ego autẽ replico contra offenſas
peccatoꝛũ meoꝛũ ſacrificiũ qð obtuliſti in ara

crucis ꝓpeccatis noſtris ⁊ alioꝛũ:vbi fuiſti p

pitiatio ſufficiens ꝓtotiꝰ mũdi peccatis·q̃ p⸗
pter ſicut ꝓpitiatio illa incogitabilis gratioſi⸗
tas:euacuauit pctã ⁊ offenſas meas et alioꝝ
ſic replicatio elidit ſufficienter ac validiſſime
exceptionẽ:quaʒ contra me ꝓponis de ipſis ·

M ſi excipis contra me:de grauiſſimis et in⸗

numerabilibus debitis meis· replico contra
hoc exceptionẽ ⁊ pugnamentũ /qð in ipſa vi⸗

ctoꝛioſiſſima paſſiõe tua feciſti ꝓ me ⁊ alis de

bitoꝛibus · De hoc pugnamento tuipſe dixiſti
que nõ rapui tũc exoluebaʒ: ꝓpter h cãtat de
te om̃is eccleſia ſanctoꝛũ·qui ꝓ nobis eterno
patri ade debitũ ſoluit:Et quia nõ pꝛo adam
ſolum pijſſime moꝛtis illius ſuppliciũ ꝑtuliſti:

nis ⁊ pugnamenti quod in cruce feciſti: con⸗
tra exceptionem debitoꝛũ ꝓpoſitam· ¶C &

ſidixeris cõtra me:quia moꝛtẽ merui:nõ ſolũ

temꝑalem ſ̊ eternalem etiã ⁊ hoc modo iuſti
ciandus ſumReplico ⁊ cõtra hoc:quia iuſti⸗
ficatus ſum ſupplicio moꝛtis / qð ꝓ me et alijs
peccatoꝛibꝰ ꝑtuliſti:⁊ moꝛtuus moꝛteilla / ſiẽ

teſtatus eſt Aplus tuus dicẽs: Si vnus ꝓom
nibus moꝛtuus eſt· ꝗom̃es moꝛtuiſunt · qua

ꝓpter ⁊ de iuſtiſicatione ⁊ de moꝛte/quarum
debitoꝛ eram ſatis feciſti tuipſe moꝛte ipatua
T iuſtificatiõe quas dixiſti · nõ potes igit᷑ de ce
tero mihi obijcere illa:cũ iam ſim moꝛtuꝰ⁊ iu
ſtiſicatus ſim iamin te·quẽadmodũ in vno ꝓ
pugnatoꝛe vincit totus vn exercitꝰ:aut vin⸗
citur cum pꝛo illo pugnet in exercitu · ſic in te
chꝛiſte dñe te vincẽte ꝓnob te reucra pugna

toꝛe nr̃o omes vincimus ⁊ triũphamꝰ· Pꝛin
cipates ⁊ ptãtes in pᷣlio illo vt eos tu pala triũ
phaſti in temetipᷣo · Addo qð in te fideiuſſoꝛe

⁊ ſponſoꝛe pꝛo omibus nobis:q;tum ad om̃ia
in qbus tenebamur vltra om̃em ſufficientiã

ſatiſfactũ eſt:imcomꝑabiliter ſupom̃em eſti⸗
mationẽ ⁊ cogitatũ plus es tuqᷓ; omnia illa ̃ᷓ

peti ſeu exigi poterãt:a nobis omibus:¶ Zu
aũt dediſti temetipſum redemptoꝛẽ pꝛo nobſᷣ
om̃ibus debitis nr̃is ⁊ ꝓpitiationt᷑ pꝛo om̃i
bus peccatis nr̃is· Lradiſti etiã temetipſum
iuſtiſicandũ pꝛo nobis om̃ibꝰ⁊ iniuſticijs no
ſtris:atq; ſuſpendendũ pꝛo om̃ibus latroci⸗

nijs noſtris · Nihil igit reſtat de om̃ibus quo⸗
rum debitoꝛes eramus:velque a nobis deiu

re peti poterant lO ſi foꝛte dicere volueris
quia de his ſolis qbus obligatieramꝰ ſatiſfe⸗
civel ſatiſſactum eſtꝑte · Rñdeo in hoc ꝙ in⸗
compꝑabiliter maioꝛa exoluiſti:qᷓ; etiã omia il⸗

la quibus añ baptiſmalẽ ſatiſſactionem tene⸗

bamur ·⁊ qᷓ; omia recidiua incompabiliter⁊ ĩ
cogitabiliter:quia etiam pꝛoillis ſatiſſactum
ẽꝑte ⁊ ate · de illis nihil de cetero petere po
tes a me:neq; ꝓillis· ¶ Sed ſi foꝛte illð obij⸗
cere voluerisquia adhuc reus ſum omnium
illoꝛũ ⁊ debitoꝛ:Cũ em̃ ſanctitatẽ baptiſmalẽ

imo etiam ꝓ om̃ibus/qͥ ſibi illud pꝛodeſſe vo rohabeam:nec vere acꝑfecte penitentiã: verũ

luerint /atq; curauerint · necnõ ꝓꝑuulis omi

bus:quiſacramento regeneratiõis et reno⸗
uationis ſufficienti: deceſſerunt vel decedẽt
in poſterũ in etate illa · ¶ Tu aũt dñe miſcdie

ſcis quia ego vnꝰ ſum de numero illoꝛũ:qͥ paſ

ſionem tuã ⁊ moꝛtẽ tuã pꝛodeſſe ſibi cupiunt

⁊ querũt ſibi · Igit᷑ debita mea tu ſoluiſti · CNla-
lida igit᷑ eſt ⁊ ſufficiens replicatio iſta:ſolutio

vtiq; dicis:ſed hoc nõ debet mihiobeſſe:cum
nõ ſit poteſtatisac virtutis mee:vere atq; ꝑ⸗
fecte penitere · manifeſtũ em̃ eſt / quia h op?ꝰ
eſt omi potentiſſime vᷣtutis tue:⁊ ꝓpter hoc
a te nõ petendũ eſtnõ aũt tibia me requirẽ⸗
dum a me emnõ eſt requirendũ vllo modoꝝ
qð nõ poſſum ·pᷣſertim cũ hocipᷣm ꝙpeniten⸗

nã verã atq; ꝑfectã mihi ſalutarẽ ac neceſſa⸗

ſme

ſoale

tuem
fevo
ent
galon
hui

i

Alpoot
Getar

Reten
cigon

cerep
deer
Ehhe
ſuic
lagu⸗
ſecep
le nd
h⸗
ſcee
ſete
lon
pn
liot

llcon

lb:⸗

ace
big
lhidn

o

egar
nesein
ſerico⸗
ficoꝛgi
feyeld⸗
fnetth
dinen
lteni
lecbee
sn
Wp

8
e
Noii
Uai
eltgls
ellaſe
vpon
,,gnn

ſanon

eßann
Gidee⸗
owein
nmo
Mne
NN
ſen
Mri
ſtence
maloi
vffenkr
mmolki
C
epronct
Prooni
enphunm
ticisne
lanoc/
snon
ien
ewpen 7
tlu⸗
we⸗
ſfalk
rte⸗
terdi
chum
weſe
lde
—
G
Nüwern
eſecum

riam eſſe cognoſcam:ꝙ tam cupio ⁊ tam pe⸗
toa te: ad eam vtcũq; enitoꝛ:donũ miſcðie
tue magne ſit · ¶ Quodſi⁊ illud mihi ohijce⸗
re volueris:videlicʒ ꝙ ſolutiones /ſiue paga
menta/g⁊ ſatiſfactiões omnes.q̃s ꝓ me⁊ alijs
pctõꝛibus feciſti ego irritaui et inutiles mihi
penitus/imo occaſionaliter noxias reddidi
Verũ vtiq; dices · F̊ ꝓhac ipſa irritatiõe/⁊ ꝓ
alijs omibus ſi longe plures eſſent:iſta pa
mẽta⁊ ſatiſſactiões ſufficiũt:quẽadmodũ dixi
⁊ de recidiuis pctis · Vt aũt ad vnũ dicãad

oia antedicta et ad alia omnia que mihi obij⸗

cere potes ꝑiuſticiã · dico ꝙ ꝓ me debet reſpõ
dere miſcdia tua · Voce em̃ miſcðie tue dixiſti
Euʒ qui venit ad me nõ eijciã foꝛas·et tu dñe
miſcdie ſcis indubitant᷑:qꝛ ego venio adte:ꝑ

ea quattuoꝛ q̃ pnominaui tibi qm̃ ſi vere acꝑ

fecte penitẽs eẽm · ꝓculdubio iã ꝑueniſſeʒad
te · ⁊ nõ ſolũ tecum/ſpᷣ etiã in te eẽm· nec ſuffi-
cit dicè ĩmenſitati miſcdðᷣie tue:ĩmo decet eã
facere atq; ꝑficere:vt ad teꝑueniat·⁊ ad te in
tret quicũq; venit adte · ⁊ etiã trahi in funicu

lis Adam/et in vinclis charitatis · ſicut dixiſti

ꝓmiſiſti ꝑ ꝓphetã tuũ Oſee · xj · c · ¶ Ampliꝰ

cũ totet tanta ꝓponat iuſticia tua cõtra me/
et cõtra alios pctõꝛes: nunqͥd tacebit miſcdia

tua · vt non loquat᷑ pꝛo pctõꝛibus:ꝓ me ſcʒet
alus: Ipſa vtiq; reſpõdebit ꝓ me ⁊ alijs:que
hec ſola facere ſcit ⁊ poteſt · voce nãq; illiꝰ di⸗
xiſti · Ego ſumqͥ deleo iniquitates tuas pꝛo⸗

pter me · Et alibi deleui vt nubẽ pctã tua ⁊ q̃i
nebulã iniqᷣtates tuas · Et ꝓpter h̊ de te dixit

aliꝰ ꝓpheta. deponet oẽs iniqᷣtates noſtras:
⁊ ꝓijciet ĩ ꝓfundũ mar oĩa pcta nr̃a ¶ Quia

