
hoꝛica ſemꝑ pᷣponit᷑:vt ꝑ iſ̃ᷣm ca⸗

yen
ſol
tlo⸗
opee
go

ſob
tore
o⸗
Nnn
Grun
c

lnun
W

dñe miſcdie qͥ in io:ꝙ h̊ in cõſpectutuo co⸗
gito:ꝙ donũ iſtud deſidero:ꝙ ipmlicet aride
fr igide tenebꝛoſe⁊ tam exiliter peto:pᷣueni⸗
es me in bñdictiõibꝰ dulcedinis tue· Anteqᷓ;
em̃ rogarẽ te h̊ mihi pᷣdonaſti:arrã ſcʒ exoꝛdij
pie deuote ⁊ tibi placite or̃onisCuinõ ſoluʒ
mãſuetoꝛũ ⁊ humiliũ ſemꝑ placuit depᷣcatio:
ſ etiã pctõꝛes ꝓ ſeipᷣis ſupplicãtes multitudie
miſcðie nõ ſolũ nõ expellis:ſᷣ etiã reuocas:et
anteq; ab ipᷣis inuoceris:pᷣdonas vt te iuocẽt

¶ Æρ7 Exoꝛdiũ põt ĩcipia grarũactiõe:Ca.III

Wog ſi exoꝛdi

ri volueris oronẽ tuãa gratiarũ⸗

☛dactionibꝰ laudibꝰ(qð indubitan

ter cõuenientiſſimũ ẽ) nõ ſolũ ꝓprer qð ſcri⸗
ptiumẽ.laudas inuocabo dñm · ſ etiã qꝛ oĩino
indign ẽ alia bona vel dona reciꝑe a deo vel

obtinere:q tam decollatis atq; receptis gr̃as
agere nõ curat:hoc emẽ tanq; ſpeciale ſᷣuiti
um·⁊ qͥdã cenſus ſiuc cenſi caput:qͥ in cogniti

onc dominij reuat᷑ a dñis ⁊ retinet᷑ · Quẽad⸗

modũ igit᷑ in feudis ſi feudatariꝰ abſcondit ⁊
nõ reuelat atq; recognoſcat dño feudi totum
feudũ · Jure ⁊ cõſuetudine etiã illud amittit/
ſiue ptem illiꝰ:illã vicʒ quã dño recogitare no
luit ̊ abſcõdit atq; celauit· Sic deꝰ⁊ dñs oĩm
ſeculoꝛũ /in omib donis acdatis ſuis hanc re

cognitionẽ ſibi retinuit · Alioqͥn de rectitudie

iuſticie ſue · merito auferre põt om̃ib illis / qͥ

ei bona ſua nõ cõſitent᷑: Juxta quã materiam

hic nõ ſolũ aliqua denegare põt ·ſᷣ etiã aufer⸗
reiã data ¶ Hmõi ↄleſſiõis ſeu recognitiõis
hic erit modꝰ:qᷓ;tũ mihi dat᷑ ⁊ occurrit ad pꝛe
ſens · Deꝰ gloꝛie ⁊ dñe miſcdie: vnus /ſol / et
verus deꝰ/⁊ dñs oĩm ſeculoꝛũ tua ſunt ·⁊ tibi
ſoli debent᷑ oĩa honoꝛ ⁊ gloꝛia:omis collauda

tio ⁊ magnificatio:oĩs actio ⁊ bñdictio: quia
opus tuũ/donũ tuũ/bñficiũ tuũ/⁊ oẽ bonum

qdðᷣcũq;/qᷓ;tũcũq;/⁊ qualecũq; ipᷣmſit · ⁊ nos
dñe nõ ſumꝰ niſi fabꝛicatiõis tue/facture mi⸗
rabiles:a te vnico creatoꝛe/actoꝛe/i⁊ fabꝛica⸗
toꝛe/ex ſolis donis /bñficijs et oꝑibꝰtuisa te
vno ſolo deo vero ⁊ vno mirabiliter cõdite et
ↄſtructe · Ate accepi deꝰ glie ⁊ dñe mie ꝙ ſum
viuo ꝙ ſentio · ꝙ intelligo · Ate accepi aĩaʒ

⁊ coꝛpꝰ⁊ olĩla bona que in aĩa mea ſunt· A te

accepi pietat tue dona:ſingularit᷑ coꝛꝑis mei
mẽbꝛa ·ſinguloꝝ mẽbꝛoꝝꝑtes:quarũ tu ſolus
⁊ numerũ ⁊ cõpoſitiões ⁊ colligatiões:vireſ⸗
q; oĩm noſti · Sic ⁊ vires ipſi aĩie mee natura

les:⁊ nec vllus pilus ẽ in toto coꝛꝑe meo:cui⸗
tu ſolꝰ nõ ſis fabꝛicatoꝛ ⁊ datoꝛ ⁊ actoꝛ:¶ Ac⸗
cepi⁊ gram qua xpᷣianũ me eẽ voluiſti atq; fe
ciſti · Accepi ⁊ ſanctificationẽ baptiſmalẽ cum
tota numeroſitate vᷣtutũ ⁊ donoꝛũ tuoꝛũ que
neceſſe ſunt vnicuiq; ad recte viuendũ tibiq;
placite tenendũ ⁊ ad ꝓmerendũ eterne feli⸗
citatis gloꝛiã · ꝓpter quã ⁊ ad quã nos creaſti

bona hec oĩa nobis tribuiſti · Scio te dñe il⸗

luminante atq; reuelãte qᷓ; magna ſunt bona
tpalia que ate accepi · Et qꝛ nõ de meritis me
is ſed de pᷣlarga bonitate tuailla accepi:Scio
incomꝑabiliter pᷣſtantioꝛa eſſe bona gre q̃ de

ſupabundantiſſima mia tua mihi ſuꝑ h appoſi

ta ſunt · Scio bona gloꝛie adquã me creaſti:⁊
donis tuis naturalibſic inſtituiſti· Et deinde
donis tuis gratuitis/q̃ ſunt vᷣtutes ⁊ gre/qui
bus in ſacramẽto baptiſmi me infoꝛmaſti: et

agilla pᷣparaſti etiã incogitabiliter nobilioꝛa

atq; ſublimioꝛa eẽ alijs qbuſq; · Pꝛo his oĩbꝰ
vt poſſum:⁊ vt ꝑmittunt tenebꝛoſitas /aridi⸗
tas ⁊ frigiditas/om̃imodaq; pauꝑtas coꝛdis

mei .qᷓtũ tu das ⁊ qꝗ das de multitudine mi-
ſericoꝛdie tueê/graſ ago tibi · bñdico te collau

do · magnifico atq; gloꝛiſico · Licet longe im⸗
periter ab ĩmẽſa largitate bñficioꝝ tuoꝛum·⁊
longe incomꝑabiliter a debita deuotiõe · oẽm
em̃ eſtimationẽ meã ·oẽm admirationẽ · oẽm⸗
qᷓ; cogitatũ meũ incogitabiliter excedit imẽ⸗
ſitas largitatis ⁊ benificẽtie tue in me:⁊ in ali
os infatigabili continuatione · ſemꝑ ꝓfuſiſſi⸗
ma: Cõfiteoꝛ ⁊ abyſſum ingratitudinũ me⸗

grum erga tedamnanda:pᷣqbus necdebitas

grarũactiões ꝓ tanta ĩmenſitate bñficioꝛum
tuoꝛũ tibi vnq; retuliſ̊ neq; etiã illa vnq; tibi
nõ ſolũ · Deuota recognitione ↄfeſſus ſum:ſ
etiã neq; arida ⁊ nuda rememoꝛatiõe illa re⸗
cogitaui ·Cõfiteoꝛ dñe mĩe:qꝛ tot ⁊ in tantisĩ
gratitudinibus meis / intoꝛſiões nefarias /et
abuſiones execrabiles / donoꝛũ ⁊ bñficioꝛum
tuoꝛũ:q̃ oĩa cũ ĩ honoꝛẽ ⁊ gloꝛiã tuã obſeqaq;
tibi placita ↄnᷣtere debuiſſem:in moꝛtẽ meaʒ:
in iniuriã ⁊ cõtumeliã tuã:⁊ in arma etiã im⸗

pugnatiõis tue cõuertere nõ expaui·⁊ ĩi moꝛ⸗
temqͥdẽ meã dũ bona data tua q̃ mihi vita eẽ

debuerãt · ⁊ cũ qᷣbus erat vita ſpũs mei :vitijs
meis ⁊ pctis in memetipᷣo gratuita tua extin
xi· Naturalia vo dona tua guit᷑ leſi⁊ vulnera
ui · ⁊ in iniuriã tuã ⁊ cõtumeliã ·dũ quecũq; il⸗
loꝛũ vel tibi nõ attribui ·vł mihimet falſiſſime
atq; vaniſſime arrogaui:in qͥ furtũ ⁊ rapinaʒ

in gehẽnali ſuſpeẽdio digniſſimã me cõmiſiſſe

3 3

—
R

cõſiteoꝛ· Sed pluries donis tuis ac datis ĩ ſu

perbiam intumeſcẽs:⁊ in elationẽ eleuatus:
odibilẽ atq; abominabilẽ me tibi ⁊ hoĩib effe⸗
ci· In arma vo impugnatiõis tue młta ex do⸗
nis ⁊ datis tuis multotiẽs intoꝛſi · Pulchꝛitu⸗
dinẽ nãq; coꝛpalem quã dediſti mihi gladiuʒ
flãmeũ ad exurẽdas animas ꝑamoꝛẽturpitu
dinis illã cõuerti:⁊ ea diabolũ armaui·Dans
eã in manu id eſt in volũtate⁊ ptãte illiꝰvt in
quoſcũq; ꝑmitteret᷑ tranſfigeret ⁊ exureret ·
Adiecietiã vt gladiũ iſtũ exqᷣſitis oꝛnatibus
elimarẽ ⁊ exacuerẽ·vt in ipſo pugnãs adũſuʒ
me diabolꝰ:maioꝛẽ tuarũ ſtragẽ faceret aĩaꝝ
Ingeniũ qð dediſti nõ ſolũ in vanis ⁊ inutili⸗
bus atq; ſuꝑpuacuis:ĩmo etiã innoxijs ⁊ ꝑniti
oſis:illud tota ſtudioſitate exercui:Oñe mie
q;tã ꝑtẽ ſtudioꝛũ meoꝛũ ſi vendicauerũt ſciẽ⸗
tie vaniſſime curioſitatis:⁊ ſeie falſi nois/ q̃ͥn
ta vigilantia ſtudeba interduʒ vel mala mea
vel mala alioꝛũ ꝓcurare: Quotiẽs totũ inge
niũ meũ tm̃ ſibi vendicauerũt⁊ occupauerũt
ea:q̃ tibi diſplicere ⁊ diſplicuiſſe:nũc te illumi
nante cognoſco:Eloquẽtiã quã dediſti mihi:
quã totã expendiſſe in laudibꝰ tuis ⁊ magni⸗
ficationib debuerã:impugnãde vitati ⁊ iuſti
cie/adoꝛnãde falſitati/⁊ defendẽde iniquita⸗
ti vł potiꝰ armãde totã dedi:¶ QAuis enarret
vel enũciet vicia ⁊ pcta labioꝝ meoꝛũ · Quis
cogitare ſufficiat adulatiões detractiones ⁊
mẽdacia ⁊ vaniloquia:qͥbus labia mea tu ſo⸗

lus vides eẽ polluta:Sed in ipa ſacra pᷣdicati

one in qua oĩa hmõi emẽdare debuerã: quis
nouit vel noſcere põt pᷣter te qͥ oĩa ad nudum
⁊Lliquidũ intueris quotiens ⁊ qͥt modis pec⸗
cauerim in ea/velirreuerẽter / vel negligent
vel quocũq; alio modo nõ recte tractauerim
verbũ vitatis tue· Si dediſticanẽdi vłcantã⸗
di gram aliquã mihi cõtuliſti · tu ſcis qñ tibi vł
mihi cantauerim:qũ ad laudẽ ⁊ gloꝛiã tuam/
qñ aũt ad laudẽ ⁊ gloꝛiã meã ·qͥd alið peccatũ
qᷓ; ſcelus idolatrie cõmittebã :qm̃ ſacras can⸗

tiones honoꝛi ⁊ gloꝛie tue cõſecratasin mez
gloꝛiã inroꝛquebã ·⁊ ꝓpter hoc cultũ tuũ qui

creatoꝛ ſolus es:mihi creature tue ſceleſtiſſi⸗
me impendeba:Quis ſcrutari ſufficiat abyſ⸗
ſos delictoꝛũ ⁊ pctõꝛũ meoꝛũ/pᷣter te/qͥ ſolus
intueris abyſſos /non ſufficeret totũ tꝑs vite
mee ad cõfeſſionẽ vel enarrationẽ ſinguloꝛũ
maloꝛũ meoꝛum· Nec ſupetit mihi memoꝛia
omniũ illoꝛũ:ſed nec recogitarevaleo ĩnume
rabilem numeroſitatẽ ipſoꝛum. ¶ Cum alijs
aũt om̃ibus donis ⁊ datis tuis:quis cogitare
ſufficiat diuicias patientie er longanimitatis

LCLapitulum

tue:quibꝰtam ingratũ ⁊ malũ / in totæ tantis
malis tãdiu tãbenigne /tã miſericoꝛditer /taʒ
dulciter ſuſtines ⁊ expectas· Sʒ ⁊ modos et

vias miras⁊ ineffabiles tibiq; ſoli notiſſimas

tribuis qᷣbus imẽſitas bonitatis tue ad miſe⸗
ricoꝛdiã tuã me reuocare ⁊ reducere non ceſ⸗
ſat · Cõtinuis em̃ allocutiõibus tuis exterioꝛi
bus ꝑſcripturas tuas:vel pᷣdicatoꝛes⁊ docto
res tuos ·ſiliter ⁊ interioꝛibus occultis inſpi⸗
rationibꝰ⁊ rememoꝛatiõibꝰtuis me reuoca⸗

re ad miſcdðiam tuã ⁊ gratiã nõ deſiſtis· Com

minationibꝰ tuis ab inuijs vitioꝛũ ⁊ pctõꝛum
me inceſſanter auocas ⁊ auertis · Aagnific
ꝓmiſſiõibus tuis me ad ſpem miſcdie tue eri⸗
gis ⁊ cõfoꝛtas: Cõtinuis bñſicijs tuis ad amo
rem tuũ me ꝓuocas:q;tũ in teẽ⁊ inflammas:
Qulid em̃ aliud ſunt bñficia:de fonte bonila⸗
tis tue inceſſanter redundantia· ⁊ de foꝛnace

ſanctiſſimi amoꝛis tui abſq; vlla interpellati⸗

one ſemꝑ erũpentia:niſi ignes ⁊ flãme qbus

me obruis ⁊ ex omiꝑte circũdas obſides ad
hoc vt amoꝛe tuo rectiſſimo totus ardeã ⁊ cõ

flagrer¶¶ Quid vero aliud ſunt creature tue
nobis tã officioſe/ſedulo/ĩceſſanterq; nobis
ex imperiſſimo bũplacito tuo ſeruiẽtes ·qͥd in
q́; ſunt niſtinnumerabilis mititudo miniſtro

rum:obſeqᷣa ſua tam mita/tam magna· tam

varia/tam ſalubꝛia/tã neceſſaria/tã iucunda

nõ ſolũ vltro nobis offerentiũ:ſed etiã ipoꝛ⸗

tune ingerentiũ ⁊ plerũq; violenter offeren⸗
tium· Quid aliud ſunt creaturarũ tuarũ tot
⁊ tanta obſeqᷣa:niſi ingentia pᷣcioſiſſimaq; do

na que de indeficiẽtibus theſauris pᷣlarge bo

nitatis tue nobis offerunt᷑ ⁊ pᷣſentant᷑ ex par⸗

te tua · Et ꝓpter h̊ indubitanter non ſunt niſi

flame ⁊ ignes qᷣbus nos ex om̃i ꝑte circũdas

⁊obꝛuis ad hocvt amoꝛe tuo ſanctiſſimo atq;
viuifico ardeamꝰ·Et quẽadmodũ dicit ſacra

tiſſima ſcriptura tua·qꝛ in his oib inſenſatũ

Excoꝛ meũ · Ita veriſſime dicipõt · in om̃ibꝰhis

flãmis ⁊ ignibus cõgelatũ eſt miſerrimũ coꝛ

meuũ ·⁊ hochoꝛrificoq; miraculo· Et qð eſtin
compꝑabiliter magis ſtupendũ cũ egoipᷣe nõ

ſim niſicõgeries ⁊ aceruus ingentiũ magniſi
coꝛũq; bñſicioꝛũ tuoꝛũ frigidꝰ⁊ gelidꝰ a calo

re miriſico amoꝛis tuiſanctiſſimi·. Quid eniʒ
ſum ego niſi cõgeries aggregata ex om̃ibus

mẽbꝛis meis coꝛpalibꝰ⁊ viribꝰ ex aiaq; ⁊ coꝛ⸗
poꝛe ⁊ oibꝰ vtutibꝰ vtriuſq; oiĩbuſq; donis tu
is qbus vtrũq; pfeciſti ⁊ oꝛnaſti · Minc igitur
manifeſtũ incomꝑabiliter me eſſe foꝛnacem
maioꝛẽ:babylonia illa foꝛnace:cuiꝰ flãma de

cem cubitis ſuꝑilla aſcẽdebat· hac foꝛnacem

mol

ſeri
ſrico
ſtecel
ier

lunan
wlr
og
M
len

Lpen
ntnn

ics
g
ti
his
1
Gin
hend
nif
calo
eniz
bus
coꝛ
ionn
itur
cem
ade

T

me ſcʒ miſerrimũ ⁊ tu conſpicis/⁊ ego ſentio
frigidiſſimã ⁊ gelidiſſimã eẽ · Quis ad h̊ dia/
bolicũ terriſicũq; miraculũ non obſtupeſcat
qͥs vel audiuit : vel cogitauit ignes vł flamas
frigidas eſſe vel ignẽ gelaſſe aut congelatuʒ
eẽ · Ecce dñe mie ex ĩmẽſitate bñficioꝛũ tuoꝝ
apparet euidẽter ĩmẽſitas inãtitudinũ meaꝝ
danãda · Quis etiã ãmirari vel cogitare ſuffi⸗
ciat magnitudinẽ ⁊ multitudinẽ donoꝛũ exẽ⸗
ploꝛũ tuoꝝ:q̃ ꝑofficioſiſſima creaturarũ tua⸗
rũ miniſteria nob tanq; ꝑ nũcios fideliſſimos
inceſſant᷑ trãſmittis atq; largirꝭ:Et ꝓpt h̊ cõ
tinue deberẽt eẽ ad te deuotiſſime regniciati
ones nr̃e· Tu aũt vides miᷣatoꝛ ⁊ miſericoꝛs
dſie qᷓ;recte ⁊ plerũq; nulle ſunt: ρ ſi inrduʒ
aliq̃ ſũt · adeo exigueexileſ:adeo aride adeo
qᷓ; tenebꝛoſe ſunt ⁊ fere penitus indeuote:vt
necgrarũactiões debeãt cõputari¶ Ad vlti
mũ aũt in ↄſpectu dominãtiſſime maieſtatis

tue tanq; cumulũ incogitabilis largitat ⁊ be

nificẽtie tue cõmemoꝛoilluda ſeculis inaudi
tum · omiq; cogitatu cariſſimi ac bñdicti vni⸗
genitituideiac dñi nr̃iieſu xpᷣi:icarnatiõis ac
paſſiõis bñficiũ:cuiꝰ nulle laudes:nulle graꝝ
actiões cõdigne excogitari pñt· Addo quod
nec minꝰ reputo q̃tidianũ :vicʒ aciuge ſacra⸗
tiſſimi altaris tui omi honoꝛe ⁊ veneratione
digniſſimũ myſteriũ · nõ ſunt mihi enumera

bilees / nõ ſunt mihi vbis vllis explicabiles· nõ

ſunt mihietiã cogitatu cõpꝛehẽſibiles ingti⸗
tudines mee:qͥbꝰ ineffabilis illiꝰ bñficij incar
nationis vicʒ ⁊ paſſionis cariſſimiac bñũdicti
vnigeniti tui:qͥ redẽpti qͥ tibi recõciliati ſumꝰ
reꝑati·acad gram tuã refoꝛmati:ad nobilita
temgfre adoptiõis ⁊ filiatiõis tue ĩ alte ⁊ eter
ne felicitatis regno heredati·Dſie mie qͥs ad
tãta magnalia pietat ⁊ dulcedinis tue/ne di
cam cõdignis vel ſaltẽ ↄgruentibꝰ grarũacti

onibꝰ rñdere ſufficiat?· Quis eoꝝ indãnabi⸗
liſſimas ingtitudines atq; indeuotiões circa

venerãdiſſimũ altaris tui ſactiſſimi myſteriũ

nec enarrare/necenũciare / nec deflere/ necc
dole nec foꝛmidare ſufficio qͥbꝰme tibiabomi·

nabilẽ/ execrabilẽ ⁊ oĩ vᷣtute ⁊ gra tã ſacri my
ſterij indigniſſimum me feciſti · Et hoc ſiue of
ferẽdo illð ſiue ſuſcipiẽdo ſiue ↄtratractando
ſiue celebꝛatiõiilliꝰ indeuote inreſſendo /ſiue

1

añ ſacrariũ ipᷣiꝰ exiſtẽdo/veltraſeũdo/ſiue ip

ſum circũferri ad infirmos videndo hec oia

mala mea in ↄſpectu clemẽtie tue cõmemoꝛo
⁊Texagero · licʒ arido frigido tenebꝛoſo coꝛde
pauꝑrimoq; ꝑ oĩa:vt attendere ⁊ intendere
miſerijs nr̃is tibi oĩbuſq; aſtãtibꝰ pᷣclare ma⸗

.

ieſtati tue militiaꝝ exercitiblibeat·¶ Cui mi V

ſericoꝛdia nõ ſolũ miſerijs nr̃is nũqᷓ;ſe dene⸗
gat · qͥn potiꝰĩ bñdictiõib dulcedis tue nos pᷣ

uenis pᷣilluminãs nos vt mala nf̃a videãꝰ ⁊ pᷣ

inſpiras vt nobᷣ diſpliceãt · pᷣdonãſq; vt ad tri
bunal clemẽtie tue cũ fiducia veniamus· Et
adimẽſe pietatis tue vnicũ tutiſſimũq; oim
nr̃oꝛũ refugiũ cũ ſpe indubitata ſuſceptiõis/⸗
liberatiõis ⁊ ꝓtectiõis tue fugiamꝰ· Mõ em̃
E ͥ fugiamꝰa te niſi ad teipᷣm· Ab ira tua:ſ ad
miſcdᷣiam tuã : Vñ tudñie refugiũ factꝰes nob
q̃ fugiẽtes ad te ſemꝑ ſuſcipis Lu ſolꝰ inqͥ tu⸗
ti eẽ poſſumꝰ nõ ſolümodoa malis nr̃is ſ̃ eti-
am ab vniüſis hoſtibus nr̃is ⁊ etiã a teipᷣo· qͥs
em alius ſaluare velliberare tueri⁊ ꝓtegere
nos põt ab hoſtibꝰ nr̃is:⁊ a nobipᷣis ꝗ peſtile⸗
tioꝛes ſumus hoſtes nobᷣ oibꝰ alijs · Eta teip
ſo cuiꝰ ire nemo reſiſtere põt niſitu ſolꝰ cuius
mie ſinꝰ patentiſſim ẽ·.Cuiꝰmie ſuꝑabundã⸗
tiſſime diuitie ſunt oĩibꝰ adeũtibꝰ atq; petẽti⸗
bus expoſitiſſime · JGMGU
Concluſio pꝛecedentium· Ca · V
Xhis igitur et
ſilibꝰ vbis:puenietiſſimũ vt mihi
videt᷑ aſſumè potes exoꝛdiũ · Nul
la em̃ ex ꝑte reoꝛũ ⁊ pctõꝝ:inueniripõt mate
ria q̃ mag attẽtos / beniuolos ꝓpitioſq; ⁊ fa⸗
uoꝛabiles effic valeat auditoꝛes q; miſeriaꝝ
hũilis deuota accuſatrix ↄfeſſio:⁊ q̃ruloſa ex
ageratio Cã aũt ĩ h ẽ imẽſitas mie clemẽtiſſi
mi iudic dei ·ſilr ⁊ pietas ſenatꝰ illiꝰ/ totiuſq;

curie celeſt:quã ↄſtat oĩ fideli ⁊ erudito:ĩ otqi

miſeros/qͥ ad deũ ↄuᷣti ⁊ reuti deſiderãt/⁊ vt
eis det᷑ enitunt᷑:ꝓfuſiſſunã eẽ ⁊ aſfluẽtiſſimã:·
Quẽadmodũ em̃ gaudiũ ẽ iuſto face iudiciũ ·
ſiẽ legit᷑ Pꝛoũ ·x· ſic ⁊ mito apliꝰ gaudiũ ẽ mi⸗
ſericoꝛdi miſereriſeu facere miſericoꝛdiam:
¶ Denarratione a⸗· 1

3
„

iux artẽ ⁊ doctrina rethoꝛicã:ð ip⸗
aſa narratiõe aſſumẽdaẽ ſpↄfirma
io ꝑtis / ißi' q narrat/ↄfirmatio ꝑtis aduſa⸗
ri/erit de eiſdẽ materus texẽda narratio: ex
qͥbꝰ audiuiſti ſumẽdũ eẽ exoꝛdiũ:Ex factonã
q; qd narrat᷑ oꝛi᷑ ius:⁊ inde ſumẽdi ſũt oẽs lo
giciſuaſionũ ⁊ argumẽtationũ rethoꝛicaruʒ:
MQꝛigit᷑ depcatiua ẽↄſtitutõ cauſe oĩs or̃onis
hHãt ẽ/ſici librꝭ art illiꝰ didiciſſe debes:iĩ q̃ reꝰ
culpam ſuam agnoſcit confitetur.nihilq; de
fenſionis affert: ſibi ſolũmõ poſtulat ignoſci
Phariſeus enim ille euangelicus qui iuſtici⸗

onigz vero⸗

S ð W M
7)
4 „
—
.

ass ſuas allegabat coꝛam deo / poſtpoſitus eſt
publicano pctã ſua humiliter pfitẽti · ſic legit
Luc̃· xviij · Deſcẽdit iuſtificat publican ab il

lo · Et Dañ · ix · Hõ em̃ in iuſtificatiõih nr̃is ꝓ

ſternim pces añ faciẽ tua: in miſerationibꝰ
tuis multis: Cauſa aũt in hẽ qm̃ oĩs oꝛãs rite

⁊ recte ⁊ vere donariſſibi petit qð oꝛat⁊ ꝓpt

hoc cõfitet᷑ ſibi nõ eẽ debitũ illud:alioqᷣn non

oꝛansẽ:ſ magis cõtendẽs:⁊ allegas iuſticiaʒ
cauſe ſue:⁊ parat velappellare a deo taq; ab

iniuſto iudice:ſi eẽt ei ſuꝑioꝛ:vel pᷣdicarelipm
iniuſtũ · Mõ lõge aũtẽ hõ hmõiab hoĩe qͥ vult
armis ⁊ viribꝰ cõtra deũ contẽdere:⁊ iniuriã
qbꝰ poſſet modis oĩbꝰ ꝓpulſare· Silis ẽ etiaʒ
hõ hmõimẽdico ⁊ elemoſynas peteti:qͥ nõ in

opiam ſuꝗ ⁊ pauꝑtatẽ oñdit ⁊ ptendit:ſ potiꝰ
diuitias ſi qs habet.q̃ ppter nõ mẽdicum aut

egenũ ſe gerit:ſᷣ oſtentatoꝛẽ diuitiarũ ſuarũ:

Que aũt ſtulticia maioꝛ ⁊ intolerabilioꝛ cogi

tari põt·qᷓ; mendicantẽ elemoſynaſq; petẽtẽ·

pauꝑtatẽ ⁊ inopia ſuam abſcondere:diuitias

oſtentare· MNõ minoꝛ aũt nec diſſilis inſaniaẽ

moꝛbidũ ⁊ vulneratũ:moꝛbos ſuos ⁊ vulne⸗
ra mẽbꝛaq; ſua moꝛbida ac vulnera: medico
mederi volenti abſcõdere · ſanitatẽ pᷣtendere
ſana mẽbꝛa ⁊ loca nihilleſionis habẽtia oſten

tare· Cuiuſmodi inſania:phariſeũ añ dictum
nõ ẽ dubiũ laboꝛaſſe · Qua ꝓpter manifeſtũẽ

miſcdðiam petẽtibꝰ ſaluberrimũ ac neceſſariũ
eſſe miſerias ſuas:nõ ſolũ oñdere:ſᷣ etiã cla⸗
mare in aures miſeratoꝛis largiſſimidei:⁊ ex
agerare eas atq; aggrauareqᷓ;tũ vᷣitas ⁊ con
ſciẽtia pꝑmittit ⁊ patit᷑ · Marraãda etiã ſunt bñ
ficia ipſiꝰ que iã cõtulit:tanqᷓ; arras quaſdam

⁊ ſigna certiſſima/ac pignoꝛa ſecuriſſima bñ⸗

ficioꝛũ maioꝛũ q ſperare vult hoĩes ꝑeaq̃ iã
acceperũt · Nec pᷣtereũdũ ẽ q;diu/qᷓ; benigne
qᷓ; miſericoꝛditer/qᷓ; dulciter / in tot ⁊ in tãtis
malis ſuſtinet pctõꝛes · qd vtiq; facit vt det
eis locũ ⁊ ſpaciũ pnĩe· Et h̊ iᷣm eidẽ dicendũ
ẽ in oone vbishmõi· Tu dñatoꝛ vtutis cum

trãqquillitate iudicas:⁊ iudicãs das locũ pnie

in pctis / ſiclegit Sapieñ · xij· Diligis em̃ oĩa
q̃ ſunt/⁊ nihil odiſti eoꝛũ q̃ feciſti:⁊ miſereris

olmqᷣ oĩa potes:diſſimilans pctã hoiuʒ ppter

pniam:ſic legit᷑ in eiſdẽxj· Et iterum Eʒech·
xviij · tuipſe dixiſti · Nunquid voluntatis mee
moꝛs ẽ impij:⁊ nõ vt cõuertat᷑ a vitijs ſuis et
viuat · Et iterũ : Reuertimini ⁊ viuite· mõ in
vanũ igit᷑ nob indulges ſpaciũ vite ad peni⸗
tendũ ⁊ reuertendũ adte: me & dñe mie va⸗
num mihi ſit tꝑs qð indulges ad penitẽtiã ne

careat in me fructu tam neceſſario · tãq; ſalu⸗

tari fructu vicʒ pnie · Dſñie miſcdie tot ⁊ tanti
ſunt ſublati de medio:⁊ rapti ad eterna ſupli
cia:qͥbꝰpenitẽdi ſpaciũ non dediſti · Lot ſunt
moꝛte ſubitanea pᷣoccupati:tot ſenſibus ſuis
alienati:tot acerbiſſimis egritudinũ doloꝛi⸗
bus excruciati:⁊ eouſq; vexati:vt neq; de pe⸗
nitẽtia ſua/⁊ reuerſiõe ad te ſaltẽ cogitare po
tuerũt · ihi aũt dñe cõtraria adiumẽta tri⸗
buiſti:⁊ impedimẽta iſta a me penit auertiſti
Dans mihiſtatũ tranquillũ ſanitatis ⁊ inco⸗
lumitatis:ſenſus ſanos ⁊ integros· niſi q;tuʒ

vicia mea ⁊ pctã eos aut obſcurauer̃t auttur

bauerũt.Dans etiam tꝑs pnie ſpacioſum at
q; ſufficiẽs:⁊ gra tua me ad h adiuuitiĩmo qð
nõ minꝰ verũ ẽ·ſi gre tue miſer ipᷣe nõ deſue⸗

ro:nõ vane hec tata tã ſalubꝛia/tataq; neceſ-

ſaria bñficia tribuiſti mihi miſeratoꝛ ⁊ miſeri⸗
coꝛs dñe·Ex ignauia igi᷑ meaẽ/ꝙ tpe iſto nõ
vtoꝛ ad pniam·ꝙ illud totũ nõ expendo in ꝓ
curanda ⁊ exqrẽda reuerſione meaad te· Et
gra recõciliatiõis qua tibi reconcilioꝛ:⁊ tu ꝓ⸗
pitieris mihidñe miſcdie:nõ ſolum grauiter
multipliciter ſuꝑ oẽm eſtimationẽ ⁊ ꝗmiratio
nem meo:atq; ſuꝑoẽm cogitatum peccauiin
te/ſeu cõtra te:ſed etiã cõtra curiã tuã celeſtẽ
totã ¶ Et cõtra omia dona grarũ tuaꝝoẽſq;
vtutes ⁊ ſingulas · omiaq; bona oꝑa quecũq;
te actoꝛe ⁊ inſpiratoꝛe abhoĩbꝰfiũt:Cõtrato
tam inq; curiã tuã:cuiꝰ pꝛeclarã ſocietatẽ · no
biliſſimũq; ac beatiſſimũ cõſoꝛtiũ:nõ ſolũ nõ
amaui/nõ deſideraui/nõ exquiſiui · ſ etiã nõ
curaui · ĩmo potius contempſidñe miſcðie ꝓ
quibus ⁊ quãtis aut qualibus dimiſi bona il⸗
la:quibus fruũtur/quibus incogitabilit᷑ gau
dent dilecti ⁊ electitui/tam angeliqᷓ;homies
in cuuitate illa tua/de qua gloꝛioſa dicta ſunt ·
que nec oculis vidit/nec auris audiuit/que
pꝛeparaſtio de gloꝛie diligẽtibus te · C Que
autem hic amaui amoꝛe peruerſiſſimo atq; ĩ⸗
ſipientiſſimo/et quod eſt verius inſaniſſimo·
etiam ſi vera bona eſſent: fugatiua tamẽ ſunt
eouſq; vt tanta velocitate fugiant:vt etiam
abhis qui ea appꝛehẽdere ⁊ retinere totisſtu
dijs inuigilant:totis virium ſuarum conati⸗
bus enituntur:nõ tã fugiunt qᷓ; etiam euane⸗
ſcunt · Nec minꝰ ipᷣi curſum rapidiſſimo pᷣſen⸗

tis moꝛtalitatis ab ipſis fugiant:quoꝛũ ſi neu

trum eſſet:ipſa tamen moꝛs illa ab amatoꝛi⸗
bus ſuis violenter caperet · ſicut inceſſanter
facit· Cum his autem oĩbus:gaudia iſta ſom
niantiũ ſunt·⁊ riſus iſti riſus ſunt freneticoꝝ

ſaie⸗

ſieb

her
twin
Qu
eor
gm
Mlor⸗
gtede
funm
fmmun
co⸗
lenire
nhi⸗

no⸗
ſunt
wan
oſn
an⸗
ne⸗
nen
oꝛ⸗
nter

1 N „ . . 8 4 . 4

elaboꝛes atq; doloꝛes ſpecialibꝰ laboꝛãtium

moꝛb·ſic veriſſime dic vitat tue doctoꝛegre⸗
gius Aug Quid ampli de hmõi loqᷣr: fãtaſ
mata ſunt ſomniãtiũ ⁊ illuſiões mẽte aliena⸗

toꝛũ · Tlanitates ſunt/dũ neccõferunt pleni
tudinẽ ↄtinẽti:nec fulcimẽtũ innitẽti:nec fru
rũ miſeriarũ mearũ abyſſus hoꝛrẽda· Place⸗
bat mihi habitatio iſta teterrima: ⁊ nobilita⸗
te aie tã indigna/ eẽ ſubſentibꝰ iſtis delicis

ctũ laboꝛãtiin eis: Abẽdaciũ ſunt:dũ qð pꝛo⸗
mittũt nõ ſoluũt · Promittũt em ſatietatẽ et
copiã/⁊ maioꝛẽ ſui:eſuriẽ atq; ſitim amatoꝛi⸗

bus ſuis habita ⁊ obtẽta ingerũt: Quia em̃ſi

cuttu vᷣitas:oꝛe ſacratiſſimo dixiſti · Qui bi⸗
berit ex hac aqua ſitiet iterũ·⁊ potuiſſes viſſi
me dixiſſe:ſitiet ampliꝰ⁊ ardẽtiꝰ Tu oꝛe tuo

bñdicto/vocaſti fallaces diuitias·ſciebas em

qᷓ; miſerabiliter fallãt credẽtes eis:⁊ ↄſidẽtes

in ipᷣis· Sciebas q;to erroꝛe amatoꝛũ ſuoꝛum

diuitie noĩent᷑ · cũ nõ ſolũ diuites nõ faciant:

qn potiꝰ pauꝑrimos ⁊ egenos/eosꝗ poſſeſſo
res earũ ſe credũt /efficiũt· ſiẽ ait qͥdã ex ppis

latinoꝝ · qꝛ diuitie cogũt eſurire:⁊ poeta: In⸗

opem me copia fecit · Et iterũ · Creſcit amoꝛ
nũmi q;tũ ipa pecunia creſcit·¶ & infelixxqS
inſipiẽs/imoqᷓ; inſan negociatoꝛ fui:q tam
pnicioſo tãq; diſpendioſo cõmertio:vera illa

ſolidiſſima/a erna/ pcioſiſſima/ iucũdiſſima⸗

q;: ꝓ tã vilib/tã falſis / ta vanis / taq; fugaci⸗
cibus:ne dicã bonis p̊ potiꝰbonoꝛũ fantaſma

tibus:deſerui · Quãta fuit cecitas mea: q;ta

tenebꝛoſitas ocloꝝ coꝛdis mei:qͥ me vide taʒ

execrabiles illuſiões:tã dãanabiles deceptio⸗

nes / nõ ſinebat ·q̃ tãta tãq; dolẽda ſemꝑq; lu
genda mihi detrimẽta mea abſcõdebat · &
ceca nox:qᷓ; opaca · qq; denſa nubes vitioꝛuʒ
⁊ pctõꝝ meoꝝ:eouſq; oꝑuerat oculos coꝛdis
mei:vt nec memetipᷣm/nec tãta vicina/imo
adherẽtia mihi mala aliqtenus agnoſcerem ·

Dñe mie q;tum obſoꝛduerat aĩa mea q toni⸗
trua ᷣmonũ tuoꝝ:⁊ tubas tuas ſcõs videlicʒ

pᷣdicatoꝛes/a doctoꝛes tuos:audire me non
ſinebat · ꝓfũda erat lethargia ſpiritualis

mea:q̃ mevoce tua/q̃ vox tube eſt:⁊ vox toni

trui magni:excitare me ⁊ euigilare ꝓhibebat

Quãta erat ⁊ qᷓ dura iniqtas ⁊c ipietas mea.

q̃ coꝛ meũ circũdederat⁊ oꝑuerat:qͥn potius

armauerat eouſq; vt gladio ancipiti penetra

bilioꝛ / penetrare nõ poterat · QAuã longe erã

ate dñe de me ⁊ in q; ꝓfunda abyſſo malo⸗
rum meoꝝ:qᷓ; tenebꝛoſum chaos int te T me

firmatũ:ꝙ lumẽ charitatis tue ſaluberrimuʒ
⁊ caloꝛẽ viuificũ bonitatis tue:vſq; ad me ꝑ⸗

uenire nõ mittebat Vere neſcieba/tibieram
mihijpſi abſconditꝰ/imo ꝑdit erã · ve in regi

one vmbꝛe moꝛthabitabã· ve ſedebã in tene
bꝛis ⁊ in vmbꝛa moꝛtis / in cõcluſiõe hoꝛrifica
vitioꝝ/⁊ pctõꝝ meoꝛũ vinclis ⁊ miſerabili ca

7

ptiuitate oſtrictꝰ ſᷣuitute neqᷣſſima/ac turpii/

ſima depᷣſſus· ⁊ qðẽ ſumma oim maloꝝ meo⸗
rũ placebat mihi tãta miſeria mea:imo tãta⸗

cõputabã · Frigebar / vrebar cõcupiſcẽtiarũ
meaꝝ ardoꝛibꝰ pfoꝛabar vndiq; doloꝛibꝰla⸗
cerabar ⁊ dilaniabar ſollicitudinũ ⁊ paſſionũ
aliarũ diſtractibꝰ· Et miſerrim atq; inſaniſ⸗
ſimus ego/tot⁊ tãta toꝛmẽta aie mec/eẽ gau
dia ſomniabã · ⁊ pacẽ apellabã tot ⁊ tãta ma⸗
la mea in inferno iſto erã in tenebꝛis ⁊ in vm
bꝛa moꝛtis ſepultꝰ putreſcebã ĩmo ſoꝛdebaʒ
Iſti vermes erãt eꝑimentũ meũ:⁊ iſta tinea
aſſiduarũ coꝛroſionuʒ erat culcitra mea ſiue
ſtramẽtũ meũ · Juxta ſᷣmonẽ tuũ quẽꝑ Eſa·
ꝓphetã tuũ locut es: ¶ Dñe de meꝰ nõ ſuf
ficio recogitare immẽſitatẽ maloꝝ meoꝝ·Et
qͥs ad h̊ ſufficere poſſet: Lu em ſcis ꝙ multo
numero annoꝛũ peccare nõ ceſſaui:vel mala
cõmittẽdo · velbona omittẽdo · Velin vtriſq;
ſcʒ omiſſiõibꝰ⁊ cõmiſſionib vel ꝑtinaciter vl
deſidioſe cõmoꝛãdo · Et cõuertiſiue reuerti
ad te tardãdo· C Dñe deꝰ meꝰ qðẽ malũ cuiꝰ
ego reus nõ ſum·velꝑpetrãdoillud oꝑe: vel
volẽdo illud ꝑpetrare· Et hͥ in memetipᷣo:vel
ꝑ memetipᷣm:vel in alio volẽdo ſcʒ ⁊ ↄſentien
do · vt illud ipſe cõmitteret:vel laudãdo iſm
malũ · vel adulãdo ipi/qͥ illud cõmiſiſſet· Vel
nõ arguẽdoillũ cũ h̊ ad me ex officio ꝑtineret
vel nõ compatiendo ipſipeccanti · vel qð de⸗
terius eſt gaudendo de peccato alterius: qðᷣ
erat moꝛs ſpiritualis ipſius : vel omino nõ cu
rando:quod erat infidelitas erga te grauiſſi
ma · Non em̃ licere mihi poterat videre vnaʒ
ex ouibus tuis pereuntem:⁊ alupis inferna⸗
libus deuoꝛari:⁊ nõ eripere cam de faucibus
eoꝛum · Vel ſaltem qũo potuiſſem deuoꝛatio
nihmõi nõ reſiſtere · In ſimiliquoq; damna⸗
tione me eſſe cognoſco de bonis omibus qð
em̃ eſt bonũ quod in me nõ extinxi:vel ĩ alio
nõ ꝑſecutus ſum/impediendone flieret: vel
detrahendo iam facto · vel odiendo ipſumꝑ⸗
mittẽdo extingui vel gaudendo etiamſiper
ibat:hoc eſt ſi extinguebatur in ipſo · ¶¶ Do⸗
mine miſericoꝛdie quot bona perierunt· vel
me pꝛocurante vt non eſſent:vel me noniu
uante vt eſſent · vel non nutriente ea: aut

bes vt iuſtificer· ¶ &Æσ ſi qs dixerit · ꝙ reo cõ⸗
feſſo de maleſicio vel maleficijs: nullꝰẽ vltra

LCapitulum

abſtrahente eis auxiliũ meũ. ¶ Peccaui eti⸗

amotra ea dñe deꝰ meꝰ velnõ ↄgaudẽdo eis

vel tibi ·quo actoꝛe fiebat/gras nõ agendo ꝓ

eis · Et vt vnũ dicã · delicta mea qͥs intelligit
niſitu cuiꝰoculis ſolis oĩa nuda ⁊ aꝑta ſunt.
Coꝛã quo/nullꝰẽinfernꝰ.⁊ nullũ ẽ opimentũ
ꝑditiõi: Nõ em̃ ſunt tenebꝛe neq; vmbꝛa moꝛ
tis vbi ſe abſcondãt qͥ oꝑant᷑ iniquitatẽ · Ab⸗
ſcondãt inq; ab aſpectu lucidiſſimo oculoꝛuʒ
tuoꝛũ · A me ſiqdẽ abſcondita ſunt mala mea
ꝓpter ĩmenſitatẽ ⁊ innumeroſitatẽ ſuã q̃ coꝛ
meũ obcecauerunt ⁊ meipſum mihi abſcon⸗
derũt · vt pᷣdixi · Opt em̃ eraĩ pietate ⁊ iiqͥta⸗

te mea · ꝓpt hignotſi um⁊ abiectꝰ mihijpſi ·

Ccoõpleta tanq; narratiõe facti ·qm
io eſt factoꝝ:qualia facta:pctã

vVvitia / vel eſſe veldici pñt · Allegabo cauſam

meã añ tribunal miſericoꝛdiſſimi iudicis.⁊q̃
liter allegãda ſit ⁊ iuſtiſicanda iuxta mãdatũ
ipſiꝰqð ꝑ Eſaiã edidit dicens· Narraſiqͥd ha

locus eidem aliqͥd dicẽdi:ad iuſtiſicationem

cauſe ſue:imo ſola ſnĩia cõdemnatiõis ei expe

ctandaeſt/vtid iura teſtant᷑ ¶ Rñdeo in hꝙ
etiã in iudicijs ſecularibꝰ/ reis cõfeſſis locus

eſt clemẽtie:pquã leniunt᷑ pene:⁊ etiã venie

ſiue miſcdie ꝑ quã interdũ oĩno ignoſcit᷑ · nõ
em̃ poſſibile ẽ verã eẽ miſcdðᷣiam q̃ iuſticiã om̃i
mode euacuat· Nec verã iuſticia:q̃ miſcdᷣiam
totaliter excludit · Miſcdie nãq; vtusẽ iuſti⸗
cia · ⁊ iuſticie lumẽ miſcdia ·ſic dic Augꝰ·ua
ꝓpter infirmaẽ miſcðia quã iuſticie vᷣtus nõ
firmauerat:Et tenebꝛoſa miſcdia/ quã iuſti⸗
cia nõ illuſtrauerat· Pꝛopter h dic ꝓpha Coꝛ
ripiet me iuſtꝰin miſcðia/qm̃ ⁊ iuſte miſeren⸗
dumẽ:⁊ miſericoꝛditer iudicandũ · Sic enim
culpabile ẽ iiuſte miſereri · ſic ⁊ danabile ĩmi⸗
ſericoꝛdit᷑ iudicare· pᷣſertim cũ ipa vitas ĩ euã
gelio dicat. Eſtote miſericoꝛdes ſic pater vr
celeſtis miſericoꝛs ẽ· Et nunq; ↄtineat in ira
ſua miſcðias ſuas ·ſic in ps · ſcptũẽ · Btũs aũt
Greg illud lucidiꝰaffirmat dicẽs · ꝙ ʒeliſci di

ſtrictio ð miſcòie vᷣtute ncce ẽ vt ardeat accla

reſcat ·ſicoteſtat ẽ Cõſtantinꝰ ille romanoꝝ
imꝑatoꝛ inqens. Qm̃ romani imperij digni⸗
tas de fonte naſcit᷑ pietatꝓpt qð Treges in⸗

VII

ungunt᷑ cũ in regnihonoꝛẽ ⁊ officiũ ſublimãt᷑
yt ſciãt eẽ ſibi regale officiũ ipoſitũ / ex diuine
bonitat miſatiõe:ꝓptdefendẽdos iiuſte op
ꝛeſſos:miſcðieq; eẽ miſtros⁊ etiã debitoꝛes
Sciẽdũ aũt tibi ẽ ꝙ ↄfeſſio reatuũ in ſeclari
us iudicijs reis obeẽↄſueuit ad penã · Ante
tribunal vo dei miſatoꝛis oĩm:nõ ſolũ nõ ob⸗
eſt ad penã:ĩmo etiã ꝓdeſt ad veniã ¶ Dicat᷑
igit᷑ ↄſident᷑ coꝛã iudice dðo /ſiue pr̃e miſcdiaꝝ
ſiue ipi deo ac dño nr̃o ieſu:qͥ factꝰẽ nob a deo
mia?⁊ iuſticia · qꝛ ↄfeſſio oĩm maloꝝ meoꝝ oim
q; qͥ feci ⁊ facio/facit mihi ius obtinẽdi miam
apud te dñe mĩe: hec em̃ ẽ lex ⁊ ſtatutũ curie
tue quã ꝓmulgaſtiꝑ os Salomonis dicens·
Qui abſcõdit ſcelera ſua nõ diriget᷑ · qͥ vo re⸗
liqrit ⁊ ↄfeſſus ea fuerit miam conſeqᷣt · Per

haꝛac legẽ obtinuit in ↄſiſtoꝛio tuo rex dauid mi

ſericoꝛdiã:iĩmo qð pl ẽ ⁊ lõge maiꝰ.ꝑſolũ ↄfeſ
ſiõis ꝓpoſitũ ·ſic ißemet teſtat᷑ dicẽs · Dixi cõ⸗

fiteboꝛ aduerſuʒ me ĩiuſticiã meã dño⁊ ture

miſiſti ĩpietatẽ pcti mei · Si igit᷑ ̊ potuit apð

miam tuã ꝓpoſitũ ofeſſiõis:vt remiſſionẽ ipe

traret tato pctõꝛi.qto foꝛti hB efficiat mihiip
ſa feſſio:quã coꝛã te aduerſum meipᷣm facio

¶ Amplius qld aliud ↄſitẽdoc me accuſando

coꝛãte facio:qᷓ;ius tuũ ⁊ ptra meipᷣm pſequoꝛ
⁊ iniuſticiã meã exequoꝛ · Accuſatio em̃ teſti

ficatio: ptes iudicij ſunt due· ⁊ tertiaẽ ↄdẽna⸗
tio · quã ⁊ ego ptra meipᷣm non pᷣtereo:dũ me

metipᷣm reũ moꝛtis erne coꝛã te pnũcio · Eth
oĩa ĩdubitant iuſte facioĩ G iuſtꝰ ſuʒ :· Qua⸗
ꝓpr cũ ita ↄfiteoꝛ:iudiciũ iuſtũ facio de meip⸗
ſo· ⁊ iuſticiã tuã ptra memetipᷣm exedq:r · Juſtꝰ
igit᷑ efficioꝛ:⁊ ꝓpt h iuſtificoꝛ ſic coꝛãte · Juſto
aũt nõ ↄdẽnatio ſ᷑ abſolutio potiꝰ:⁊ remune⸗
ratio debet᷑ ĩↄſiſtorio tuo · Sniam & abſoluti⸗
onis a te iuſtiſſimo/miſicoꝛdiſſimoq; iudice:
nõ imerito mihi deberidico ¶ Ampliꝰ/nõne
iſta tua ẽ quã oꝛe aplico ꝓmulgaſti:qꝛſi noſ⸗
metipᷣos diiudicaremꝰ:nõ vtiq; iudicaremur
Tu aũt vides:qꝛ memetipᷣm diiudico:nõ igi
tur a te diiudicaboꝛ/idẽ ↄdẽnaboꝛ:¶ Ampliꝰ
qlit᷑ verꝰ erit ſᷣmo ille ꝓpheticꝰ. Judiciũ ⁊ iu⸗
ſticia coꝛrectio ſedis tue · niſi Hĩtellexer de iu
ſticia hac ⁊ iudicio qdðↄtra me exeqͥr · ⁊ qd de
meipo coꝛãte facio/accuſando meipᷣm teſtiſi
candoↄtra me crimia mea/pꝛonũciado ptra
memetipᷣm:capitali ſnia me eẽ digniſſimum-
¶ Ampliꝰ ſi aliqs aliꝰ ↄtra me ſicpꝛocederet:
⁊T ᷓ intentiõe pia:nũquid nõ iuſte ageret:nũ

qdnõ illũ iuſtũ iudicares in ꝑte iſta ·qto igit

foꝛtius me iuſtũ iudicare debes:qͥ ↄptra meip⸗

Grrno
llooſi
Montey
Mheis
ſtecͤfh
etfnuagn
Mgapro
lepet

nni-
ine
tec
ores
er
Ante
dob⸗
Mca
p
deo
dimn
ſn
e
W
hr⸗
ſer
Uümi
linſe
c⸗
Nre⸗
n
neſe
hnhip
mnfaao
ſnc h
go
Lteſti
üme
Cth
emeip
le in
fenun⸗
obe⸗
cle
ohe
ſnol⸗
ſhur
ti
e⸗
inin
fdell
ſoe
leſtif
ora
um⸗
erer
niu
bigt
ei⸗

Capitulum

ſum tanto iuſtius ago· tantoq; maioꝛi ʒelo iu

ſticie mala mea in meipſum ꝓſequoꝛ:q;to et
natura ⁊ cõſuetudo humane milſerie eſt etiã
in malis ſibijpſi ꝓpiciã eſſe: ſibiq; ignoſcere/
quẽadmodũ dixit poeta Neuius · Abihi inq;
ignoſco · Meuiꝰſiquidẽ pctã ⁊ vitia qͥbus ipᷣe
met laboꝛabat:in alijs ꝑſequebat᷑:nõ autẽ in
ſeipſo · Interrogãſq; quã ob cãm inſeipſo ma

lahmõinõ perſequebat᷑:rñdit · mihiignoſco ·
Hec eſthumane miſerie conſuetudo .quia in
pte iſta nõ ſolũ in alios iuſti:ß etiam ſeueriſu
mus · In noſipſos aũt iuxta modũ quẽ dixi ꝓ

pitij ⁊ miſericoꝛdes·Cũ ecõtrario nos habe⸗
re debeamꝰ. Pꝛopꝛijs em̃ pctis nemo ꝑcere

debet · potius abſq; vlla miſeratione illapſe
qui:⁊ exterminarea ſe:Aliena vo cũ miſcdoia

nõ qua miſereat᷑ pctis/ peccãtibus · hoc au
tem eſt quã reqᷣru infirmitas ꝑ quã ⁊ ipſa reũ
coꝛrectio adiuuat ·nõ que peccãtiampliꝰ pꝛe

beat incentiuũ · tãto igit᷑ laudabilioꝛ ẽ iuſticia
qua qᷣs ꝓpꝛia mala in ſemetipᷣo ꝑſequit᷑· ea iu
ſticia qua illa in altero impugnat /q;to diffici
lius eſt amari/c pugnare cõtraſeipſum q; cõ

tra aliumquantoq; vtuoſius ẽ ꝑſecutionem
ſuſtinere in ſeipſo:q; alij irrogare · Multo er

go maioꝛis iuſticie habedus ſum:multoq; ac
ceptioꝛis tibidñe miſcdie:meipſum ſic iuſtifi⸗

cans ⁊ ꝑſequẽs coꝛã te:qᷓ; ſialiũ iuſto modo ꝑ
ſequerer · ¶ Amplius qͥd petebat ſapientiſſi⸗
musille coꝛã te cũ dicebat: In tua iuſticia li⸗
bera me · An nõ ẽ iuſticia tua illa in qua ſe pe⸗
tebat liberari / illa quã ego ſacio in memetip⸗
ſo · Ala naq; indubitanter donũ tuũ ẽ· ⁊ illam
tu oꝑaris in me · vt em̃ eouſq; iniuſticia mea

mihi diſpliceat:vt eq eouſq; oderim · vt eã taz

ſtudioſe pſequar: qs ignoꝛar donü eſſe miſe⸗
ricoꝛdie tue: In hacigit᷑ iuſticiatualibera me

ab iniuſticijs meis:faciens eã inualeſcere:qͥ

uſq; iniuſticie mee q̃s ꝑipam pugno/⁊ꝑ quã

illas ꝑſequoꝛ ſtare nõ valeãt añ illã:ſᷣ fugiat a

facie ipſi.¶ Ampliꝰp ipaʒ iuſticiã tuã pugno
cõtra om̃es iniuſticias meas:⁊ peã ꝑſequoꝛ
illas ſicut tuipſe cõſpicis ⁊ ego ipſe te illumi⸗
nante video·Cõtraria ẽ om̃ibus iniuſticijs
meis.mõ pñrigit᷑ in me ſimul eẽ cũ illa:pᷣſerti
ſite cõfoꝛtãte ⁊ foꝛtificante illa vt debet ⁊ de⸗
cet inualuerit· ¶ Cõſident igit᷑ a miſcdia tua
peto:vt oẽs iniuſticias meas ꝑiſtq a me remo
ueas ⁊ extermines · Ad h em̃ illã cõtuliſti mi⸗
hi:vt ꝑeã cõtra eas pugnẽ ⁊ illas expugnem⸗
ſi adhuc eouſq; puula ẽ ⁊ virib inualida
vt ad exterminiũ eaꝝ nõ ſufficiat ·tuũ dñe eſt

adiũgere illã ⁊ cõfoꝛtare· Mõ em̃ minꝰ place⸗

gt tibi ꝑficere qð inchoaſti:qᷓ; qð placuit icho

greqͥn potiꝰ tãto ampliꝰ placeat tibi ꝑficere

qð incepiſti:qᷓ;ẽto melioꝛ eſt ia ꝑfectio operũ
tuoꝛũ:qᷓ; inchoatio eoꝛũdẽ· ¶ Ampliꝰnunqᷣd

nõ ipſa iuſticia cõtraria ẽ oĩbꝰiniuſticijs meis
Hoc eſt vitijs ⁊ pctis·alioqͥn qũo aduerſet᷑ il⸗
lis:qualiter pugnarẽ ꝑillãↄtra eas niſiipᷣa re
pugnaret eiſdẽ · Cũ igit᷑ ↄtraria ſimulin eodẽ

eẽnõ pñ · hec aũt maniteſte in me eſt · J igit
abierũt te exterminãte atq; delẽte vicia mea

⁊ pctãa mc igit᷑ iuſtificatꝰ ſum ꝑ miſoiam
tuã:dono iuſticie ipſi Jure igit᷑ ⁊ merito pe⸗
tere poſſũ ate dñe miſcðie ſnĩam abſolutiõis

¶ De iuſticia pfecta ⁊ impfecta· Ca.VIII

VBog ſi dixerit

qᷣs · quia reuera bona qͥdã diſpoſi⸗
tioẽ ex q̃̊ memetipᷣm ita dijudicas
atq; pſeq̃ris·Eᷣ nõ ẽ iuſticia nec iuſticie noĩe di
gna · ideat ipᷣe qualiter hoc dicat · cũ mani⸗

feſtũ ſit:ex ipᷣa diſpoſitiõe eſſe vel ꝓcedere iu

diciũ illud:vel iudiciũ ꝑ modũ qẽ iudiciũ non
poſſe eẽ vł ꝓcedẽè niſi a verinominis iuſticia:·
¶ Ampliꝰcũ ꝑſe atq; directe repugt⁊ aduſet
oĩ iniuſticie atq; pctõ · qũo nõ erit iuſticia vᷣe
rõnis ⁊ noiĩs ¶ Ampliꝰ odiũ oĩs iiuſticie · nũ
qͥd nõ iuſticia qdãẽ· ſiir ⁊ amoꝛ vtutũ oĩm:nũ
qͥd nõ vtꝰaliq̃ẽ · Verũ qſiq; pᷣter rematq; p⸗

poſitiiẽ diſputaredehis nulaten dubzdũ
ẽhmõi diſpoſitionẽ:quãda iuſticiã eẽ· Sic pe⸗

nitẽtia ꝑ modũ qͥ pnia nõ ẽ dubitãdũ eẽ q̊ndã
iuſticiã · Silr ⁊ penitẽtẽ oẽm manifeſtũ ẽ eẽ iu
