lene
ianq
eſtob
eſani
hacint
lens: P
(llogu
turyelſ⸗
lemen⸗

dohicd

gquog
lureip.
cfcii⸗
lepꝛo⸗
lſnüia
unſac

ſuntian
Pſtinen
odeſt

cone⸗

nſanea

nnef
dchinn
Aatotn
icig
miin
Gnn
Mös

lonco⸗

len⸗
Urarmer,
ulen
lennncè
eraros
nerde
unmer
Hinnöe

fngen

c
Anll/
e
Ate
Ells⸗
1

zm

Venten
iunn
orey⸗

ſibi rapuerint:ita vt ex ei

ſunt tñ a viris ſanctis qͥ cõſcientiã nõ habent

ecexqua eſt:vel bona vel mala:vel meritoꝛiav
alcterius modi iudicanda eſt· Juxta pᷣmones
Am · dicentis · quia nõ atxendit deꝰ qᷓ;tuʒ ſᷣ
ex quãto ·⁊ q́;tũ intendis tm̃ facis·Qui ᷣmo
nes intelligendi ſunt in eis oꝑibus:que exra

dicibus intentionũ ⁊ voluntatũ mutari pñt:

quod dico ꝓpter illas que in ſemetipſis male
ſuntx:ſicut eſt foꝛnicari · furari : adulterarique

nulla bonitate radicis bene efficipũt· Facad
hoc idem ſermo beati Gregorij quo dixit · qa

nihil hahet viriditatis ramus bonioꝑis: niſi

ꝓceſſerit de radice charitatis: Debes aũt re
miniſci eoꝛũ que dixi tibi de cogitationibus:

⁊ alijs in coꝛda oꝛantiũ irruentibus:quia niſi
radicem:hoc eſt pncipalem voluntatẽ:⁊ hec
eſt intentio:moꝛtificauerint ⁊ ißam ofonem

s ab eis ꝓpcedarme

ritum oronis pᷣncipale.ſ/aufferre nõ poſſunt

Cã aũt in hocẽ:qm radix ⁊ cã meriti:quepᷣn⸗

cipalis voluntas eſt:ſiue intentio illeſa q;tuzʒ

aa eſſentiam ſuam permanet cumipſis ·

¶ Deignea gladio qui debet eſſe in ſacriſti⸗·
ciooꝛationis.Ca LVILN

–

☚

Oſt hec quo⸗

niamof̃o eſt ſacrificium ⁊ oblatio
deo acceptiſſima:que deo in om̃i
eccleſia ſcõꝝoffert᷑:ad ipᷣm placandum⁊ re⸗

conciliandũ ei totũ dei populũ· Pꝛoſequar

de ipſa diſpoſitione ⁊ pfectione que ſunt con⸗
uenientes ei:ꝑhoc ꝙ ipſa eſt ſacriſcium · Et
iam quidẽ notũ eſt tibi ex alijs:quia ſacrificiũ

eſt oblatio deo ſacrata atq; dicata ſacrans ſi⸗

ue ſanctificans etiã ipᷣm offerentẽ:que etiam
hac intentione ſempoffert · vicʒ vt ipſe offe⸗
rens:pꝑ illam deo ſacret᷑ ſiue ſanctificet᷑ · ſi

quis querat:quid ꝑhmõi ſacrificiũ deo ſacre

tur vel ſanctiſficet᷑ · Rñdeo ꝙ coꝛhumanuʒſi⸗
ue menshumana in pꝛimis ⁊ maxime:⁊ intẽ
do hic de ofone quead placandũ deũ offert
a quo atq; ad hoc vt ipᷣe offerens reconcilie⸗

tur ei per illam · Juxta illud qð dictũ eſt · Sa⸗ (a ꝑme biles inn
niunt᷑ hoĩes in hoſtes ſuos:Et ſiqñ audient

crificiũ deo ſpũs cõtribulat·. ¶ De ofonibꝰ
que pꝛoalijs ſacriſicandis offerunt᷑ licedecẽc
tiſſimũ atq; congruentiſſimũ ſit interduʒ: vt
cum ſacrificio cõtribulatiſpũs offerant᷑ · Poſ⸗

ꝙ ſit in eis aliqd mactãdũ ſiue moꝛtiſicanduʒ

ſolo deſiderio ⁊ intentiõe impetrãdi ſanctiſi⸗
cationẽ:offerri ſanctiſicationẽ earũ rerũ quas
rum ſanctificatio ꝑ orones illas intendit᷑ · Et

LVII

querit᷑ vtrũ ab his que mactãda vident in ſe

vitia q cũq;:vel peccata nõ ſatis ↄueniẽter of᷑

ferunt᷑ abſq; ſacriſicio qð pᷣdixi:quo ſcʒ mactẽ
tur illa ⁊ moꝛtiſicent᷑ vel in ipſis or̃onibus vł
ante · Neq; em ad ſacra myſteria cuiq; tali ac
cedendum ẽ abſq; pᷣparatione hui ſacrifica⸗
tionis ⁊ ſacriſicij· Pꝛopter h̊ dictũ ẽ in ps:Di⸗
rigat᷑ oro mea ſicut incenſum in cõſpectutuo
Similiter ⁊ illud:.Eleuatio manuũ mearum
dñe ſacrificiũ veſpertinũ · Que reuera ſacri⸗
ficium ẽ:ſicut coꝛã te ſacriſiciũ veſꝑtinũ:qð ĩ
lege veteripinguius erat ſacrificio matutio·

Et qm̃ animalia in lege veteri in om̃ibus ſa⸗ Z

crificijjs mactabant᷑ igne ⁊ gladio/volens of⸗
ferre ſacrificium oronis/neceſſe debet habe⸗
re ignem ⁊ gladiũ ·ſicut legi geñxxij:ꝙ imo
laturus abꝛaã filium/poꝛtabat ſecũ ignem et

gladiũ · Aactaturꝰigit᷑ coꝛtuũ / qð eſt dicere

mactaturꝰanimalia vitioꝛũ ⁊ animalium bꝛu
talium in coꝛde tuo/accinge te gladio:adhi⸗
be tibi ignẽ: Et intelligo ignẽ ſpũalẽ qͥ vel ire

vel deſiderij eſt· ſiqueſieris a me: vñ vel

vbi accipiã ignem iſtum:Stultiſſimã dicoqᷓ⸗

ſtionẽ iſta · Hoc em eſt ac ſi quereret / vñ vlob
quã cãm iraſcaris animalibꝰ venenatiſſimis
gtq; nocentiſſimis atq; peſtilẽtiſſimis· Quis

vidẽs colubꝛẽ vel bufoneʒ /queſiuit vnq; hoc

vñ iraſcar iſti colubꝛovel bufoni/pᷣſertimſiab

ipſo vł moꝛſu vel veneno vſq; ad moꝛtemle⸗

ſus eſt · Quis vnq; ad hanc inopiam deuenit
vt ita ira deeſſet ei cõtra hec: Aiſer atq; ſtul

tiſſime iraſceris vnicuiq; pulici vel muſce pꝛo
leſione ꝑmodica atq; leuiſſima/que necetiaʒ
leſio dici põt · Et ꝓleſionibꝰ moꝛtiferis ⁊ moꝛ
tem eternã irrogatibus:nõ vides vñ vel qua
de cauſa miſerendũ ſit tibi/tam noxijs tanq;
peſtilẽtibus beluis:. Quis vnq; defectũ iſtum
paſſus ẽ nõ ſolũ miſerabiliter ſed inauditũ et

intolerabilem ſaltẽ/ vt ira ei deeſſet in hoſtes

ſuos ſeuiſſimos ⁊ iplacabiliſſimos? Quis vn
qᷓ; auditus eſt mẽdicansirã hmõi:qͥn potiꝰcõ
traria audient᷑ ⁊ videant᷑ inceſſanter/impla⸗
cabiles ⁊ ꝑmodũ om̃eminexecrabiles inue⸗

impoꝛtabilidifficultate ⁊ laboꝛib interceden

tium grauiſſimis vix iducipñt ad pacẽ · qᷓ;uis
illi hoſtes ſint viliſſimoꝛũ ac vilipendendoꝛũ
nocumentoꝛũ · Iſti aũthoſtes ſpũales ſuper
omem comꝑationẽ iĩmo ſuꝑ om̃em cogitatuʒ

maioꝛũ leſionũ ⁊ nocumentoꝛũ ſunt cõtrate ·
De his pᷣcepit tibidñs deus / per Aplinin · iij ·

Col·vt ea moꝛtifices dicẽs · AMoꝛtificate mẽ⸗

h 2

8 .*

bꝛa veſtra que ſupterrãſunt / foꝛnicationem
imundiciã:⁊c· Cuaũt cum tam iuſtã cam ha⸗

beas vicz dei pceptũ diſtrictiſſimũ:querisvñ
velſobquã camiraſcaris tã atrocibus/tanqʒ

ſeuis hoſtib tuis:Stupenda patientia tua/
ſi ea videre / vel de ipſis cogitare potes / et
nõ totus ſtatim excandeſcere in eos / tatoq;
furoꝛe iracundie tue irruere in ipſos· Iſta ꝓp⸗
culdubio eſt diabolica patientia/⁊ſolꝰ diabo
lus illã te docuit: vt beluas hmõiſeuiſſimas/
que die ac nocte a deuoꝛatione eius non ceſ⸗

ſant abſq; vlla rebellatione ⁊ contradictione
ſuuſtineas: Vñ tibiiſta pax maledicta/vt con⸗

tinuum bellum ⁊ capitale hmõi /hoſtiũ cõtra
te ferre potes: Et qð ẽ ſuꝑadmirationẽ atq;
ſtupoꝛẽ:vt eas T hoſpitio foueas:⁊ipenetra⸗
libus atq; intimis domus tueid eſt · cõſcxen⸗
tie hoſpitio foueas:paſcas:nutrias: ꝓtegas:

⁊ defendas:omibus inimicis eoꝛũ factus ini⸗

micus · Atud naq; generale eſt/ vt amatoꝛes
oĩm vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ:inpugnatoꝛes ipſoꝛuʒ/
vicʒ doctoꝛes/ pꝛedicatoꝛes/ implacabiliter

odiãt ⁊ inoꝛabiliter ꝑſequẽtur · An accepiſti

hoc ex ſacratiſſimo illo mandato euangelico
vicʒ Matth · v · diligite inimicos vfos / bñfa⸗
facite his qui oderũt vos: Hoc indubutanter

tu facis de inimicis/quigladio omi·⁊ igneꝑ⸗

ſequẽdi ⁊ exterminãdiſunt · Ita patientia ⁊
bpñj ficentia alijs inimicis debet᷑ · Atis vero ni⸗
Hil/niſi ignis ⁊ gladiꝰ/⁊ omioda extermiĩatio
Auerte pacẽ/ patiẽtiam/⁊beniſicẽtiam iſtã ꝑ.
omnem modũ hmõi inimicis tuis: in eis em
nutris / in eis cõſeruas / cuſtodis/pꝛotegis
moꝛtem tuaʒ: Quẽadmodũ ligna aridaq de

ipᷣa ſubſtantia ſua nutriũt/ignẽ deuoꝛãtẽ illa:

Reſpice miſerrime ⁊ inſaniſſime: ad damna
ineſtimabilia q̃ iam paſſ es ab eis· Et pꝛimo

ipam exheredationẽ tuam a pᷣclaro ac inclito

regno celoꝛũ · ⁊ a pᷣdeſiderabili gloꝛiaheredi

tatis illius:a ſublimitate taʒ nobilis regni:in

illud exiliũ pauꝑtatis ⁊ miſerie deiecerũt te/

et paſtoꝛẽ poꝛcoꝛũ fecerũt te · Ipſi nãq; poꝛci

infernales ſunt/quos inceſſanter de ſangui⸗

ne tuo paſcis ⁊ moꝛte · Hi ſunt de quibus dicit

Job· Quicomedunt/non doꝛmiũt · Reſpice

miſer ad cõtumelias ⁊ ignominias ·ſpectacu

lum em̃ obpꝛobꝛijte fecerũt om̃ibus inimicis

tuis:⁊ aſſiduis deriſiõibꝰ eoꝝte expoſuerũt ·
Hiſunt demones quiirridere teſe c ſubſana
re nõ ceſſãt ꝙ ab altitudie tãte glie · In igno

minioſiſſimam vilitatẽ deiecerunt te:q eras

ꝗadunatus collaudatiõi ⁊ adiurationi omniũ

Lapitulum

ũ atq; miſerrimum te fece⸗

operuerunt atq; repleuerũt: Recoꝛdare mi⸗

diſſimis iniurijs ⁊ damnis: Nec ad modicum

iraſcesis his quitibigrauiſſimas ⁊ intolerabi

les iniurias has intulerũt:vbi meruerũt apð

te iſtam gram vt ingraſſari eis liceat in te:vſ⸗

qꝙ; in extremas iniurias ⁊ cõtumelias:⁊ vſq;

iĩ extrema dãna⁊ ſupplicia · vñ tibi in ea:ſiue er

ga ea deo tã odibilł: tibi danabilis tãq; moꝛti⸗
fera patientia · Iraſceris inquit Augꝰ·ſeruo

tuo ne peccet amplius · Iraſcere igit᷑ ⁊ tibip⸗

ſi ne pecces amplius: &aαſi iniurie ⁊ cõtume⸗
lie damnaq; ab amicis illata grauiꝰ ferriↄſue
uerunt:qᷓ;to grauius ferenda ſunt mala tot ⁊
tanta:que tuipſe tibi irrogaſti:. Amplius qꝛ
nemo poteſtadeo debitoꝛ vlł obligat eẽ tibi:
vt tuipᷣe es/ debiboꝛ inq; pacis ⁊ amoꝛis· Ne⸗

mo igit᷑ adeo inimicoſus eẽ põt tibi qᷓcunq; ⁊

q́;tacũq; mala irriganda/vt tuipſe es tibiq;⸗

to nanq; qui maioꝛ debitoꝛ eſt/ alicui ĩ bonis

qbuſcũq;:tanto magis iniurioſus eſt eidẽ ir⸗

rogãdo cõtraria · Qua ꝓpter veꝝ eſt qð dixi
quia nemo poteſt eouſq; iniurioſus eſſe tibi:
vttuipſe es · Nemo igit᷑ põt te magis ꝓuoca⸗
re contra te q; tuipſe ꝓpuocaueris te cõtrate ·

Inſurge igit᷑ inſaniſſime contra teipᷣm:⁊ira⸗

ſceretibijpſi · Iraſcere inq; vſq; ad moꝛtem .i·
vite moꝛtificationẽ ⁊ extinctionẽ:qui tamin⸗

iurioſus:tam damnoſus:tam peſtilens con⸗

tra temetipſum vixiſti · Exurge igit ⁊ exter⸗
mina penituſq; conſume in teipſo:qᷣcqͥd ẽ vi

te iſtius tam neq;:⁊ pᷣſertim ipſos fontes ⁊ ra
dices ſicut ſunt vitia ⁊ peccata ·iraſcere igitur
ipſisde quibus nihil cogitare poteſt aliud:ni
ſi ꝙ ira om̃i ⁊ vltione digniſſima ſunt· ¶ Am⸗

plius cũ nihil te adeo pꝛouocare poſſit: adeo
tibi nocere:vtiſta tibi nocuerunt:quibus vel

qualibus reſeruas iram tuam:ſi iſta in pace
dimittis · Aut igit᷑ extermina ea incendio:ne
gaut ipſa incendia ſua eternis flãmis exurant
te· Ja em̃ ſunt pabulum ⁊ nutrimenta ignis

eterniſibimet · Quid loquar de demonibus

militiarũ celeſtium· nunc pareas obpꝛobꝛis
Lirriſionibus viliſſimoꝛũ infernaliũ canum
Areendc tuliſſine qualiter depauperauer̃t
te:qui etiamnud
runt veſtimentis pcioſiſſimis atq; ſpecioſiſſi⸗
mis:imo regalibus:quibus in ſacramẽto ba⸗
ptiſmite deus veſtierat:decoꝛauerat:⁊ exoꝛ⸗
nauerat ſpoliauerunt:turpitudine vitioꝛum
Tignominia abominabili atq; hoꝛrifica totũ

ſer quotiens ⁊ in q;tã iracũdiã exarſiſti cõtra
iniuriatoꝛes tuos:⁊ hoc ꝓ viliſſimis ac vilipẽ

C

Ncunt,

fuarucn

toinu
farepon
iudemne
dotpat
coſusſe
idus
one⸗
ſerwic
ſaggee
cunq
censt
Vtdel
A
un
bilisſ
wwec
tant
bruen
horan
lnmn,
ocun.
ſootcon

Hoolun
aronei
tok
exte
1gNde

netan⸗
ydl
ſerüht
proſob
Mor
gitoco/
boarayn
lecrto

lypiie⸗
fun

ons
anun
eraneft
neſec⸗
ccoſiſi⸗
nobe⸗
nexoꝛ
norum
latorij
nemn⸗
o
AK
ochouen
moerabi
nerita
Anntepß⸗
wrrſß
enſieer
cmon⸗
gſenu⸗
Gkenbip
Cöune⸗
ſemnobe
rinn
plusge
cinbl. .
io⸗e⸗
cunq
ihrö⸗
midons
teiceit⸗
etader
geſethr
u
i.
neni⸗
nmin⸗
n⸗
cver⸗
Ger
Meset
Greigiu
faucenn
Cnn
ſradeo
bus yel
lin pae
niorne
eunmn
nuigns

riarum in quibus es deiecerũt:⁊ te in ipſis ca
ptiuũ detinent/⁊ oppꝛeſſum: atq; miſerabilit
deuictum atq; concluſum tam durum tanq;
dirum bellũ ab eis ſuſtines:tanta damna/taã⸗

tas iniurias ⁊ cõtumelias:nec ab eis qᷣcq; ſpe

rare potes / niſi eterna ſupplicia · ¶ Attende
qᷓ;ta dementia tam ꝓpitius es eis/tam paciſi
cus ⁊ patiens in eos imo tam ſedulus tam of
cioſus ſeruitoꝛ eoꝝ:tam pꝛomptus obeditoꝛ
om̃ibus mandatis ipſoꝛum:⁊ vt ad vnũ dicã
toꝛtoꝛes tuijpſius ⁊ carnifex ĩimaniſſimus.hẽ
ſeruiciũ qdð a te iugiter expetũt · ec ſunt iuſ⸗
ſa que cõtinue tibiimperant:vt nõ ſolũ quaſ⸗

cunq; inimicitias ipſoꝛũ contra teipſum exer

ceas:ſed etiã crudeliſſimã carnificinã tuijpſi

vt de ſanguine tuo viuo de teipſo / mẽbꝛis tu

is/⁊ mẽbꝛoꝛum officijs ipſos aſſidue paſcas:

cum voꝛacitas eoꝛum inſatiabilis ⁊ inexple⸗

bilis ſit · Cõſidera qᷓ; palpabiles ſunt tenebꝛe

tue q;ta inſania tua:q̃ omem bꝛutalẽ deſipien

tiam incomꝑabiliter excedis: Qð em̃ animal
bꝛutum inueniri põt moꝛtiſue ꝓpitium/⁊ de
uoꝛantibus ſe vt ei poſſibile eſt/nõ iraſcens:
eidem/ ꝓviribus nõ rebellans · Sitot ⁊ tante
ꝓuocationes:ignẽ iracũdie contra ſemetip⸗
ſas ⁊ contra ꝓuocatoꝛes/ignẽire in te nõ ac⸗

cendunt/⁊ illum tibi copioſe nõ ſubminiſtrat

Nõ ſolum hoĩs ſed etiã bꝛutianimalis nomi⸗

natione indignus habẽdus es · Neq; em̃ vis

iraſcibilis in te eſſe pucanda eſt:niſi vel peni⸗
tus exterminata/vel adeo oppꝛeſſa ⁊ ſuffoca⸗

ta/ vt de ſalute ipſius nõ ĩmerito deſperetur ·
Deiane ſacnfic oꝛtionis Ca: XI VII

nis vero ſa⸗

crificio iſti neceſſarius / ignis ẽ di⸗
— ini amoꝛis / ſiue cuiuſcũq; boni⁊
ſanctiamoꝛis: ſiue ſit charitas depurata illa
vicʒ viuiſica atq; dei dilectio/ que nihil moꝛ⸗
tiferũ / nihil peccati moꝛtalis ſecũ patit᷑ in ꝓ⸗

pꝛio ſubiectoſiue ſit alius ſanctus ac bonus

amoꝛ/quo bonadiligunt᷑ mala odiant᷑ hoc
aüt dico / quia charitatem iſtam que eſt vita/
lis atq; viuificus caloꝛ/gelitudinem vitioꝛuʒ

peccatoꝛũ diſſoluens penitꝰ/⁊ omino exter

minans · nõ in omibus/quiſe ad gram iuſtiſi⸗
cationis pꝛeparant:ſtatim inuenit᷑:qͥn potiꝰ
pcedit illum amoꝛ quidã pᷣparatoꝛiꝰ:parans
ei via/c aptans coꝛhumanũ ad recipiendum
ipſum:quẽadmodũ quedã calefactio pᷣcedit

quip hmoiſatellites ſuos / te in abyſſos miſe

arſionem · Mec dubiũ eſt qͥn calefactio hmõi
ligna pᷣparat exiccando:⁊ frigiditatem ab eis

fugando:atq; vtcũq; caleſacienda: Sicut vi⸗

des in lignis viridibus velaqua aſperſis:que
nõ ſtatim vt in ſtruẽ componunt᷑/⁊ igni adhi
bent᷑ ardent:ſed poſtqᷓ; ꝑhmõi calefactioneʒ
vt pᷣdixi pᷣparata fuerint ⁊ aptata:⁊ eouſq; ca
lefacta vt arſionẽ recipiant · Sic euidẽterẽ vi
dere in illis:qui conſiliũ beati Gregoꝛij ſequẽ

tes:faciunt quicqͥd boni poſſunt:vt deus illu

ſtret coꝛda eoꝛũ ad penitentiã ·. Quapꝛopter

gamoꝛeſt eis ⁊ deſiderium penitentie:cũ eam

tam ſtudioſe querant⁊ ad illam obtinendaʒ
ſe pᷣparent vt poſſunt ⁊ a deimiſcdðia adiuuan

tur: Huius autem dilectionis ignis:qcquid

moꝛtiferi in anima humana eſt:virtute ſua cõ
ſumit atq; moꝛtificat · Et de ipſa foꝛnace ſpũſ
ſancti ſolius emicat benignitas ipſiꝰ largitio
one ſua gratuita ſaluberrima ac ꝑ omia libe⸗
raliſſima ·qua ꝓpter abiĩmenſitate ⁊ benificẽ⸗
tia eius petenda eſt totis viribus:totaq; de⸗

uotione:cum aliunde obtinerinõ poſſit · Ce⸗
terũ amoꝛes alij:qui ⁊ ſi nec vitales nec viui⸗

fici ad vitam gratie tamen preparãt ⁊ aptãt
coꝛda in quibꝰ ſunt:ac multipliciter adiuuãt
inidipſum pꝛocurari poſſe faciliꝰ videri pñt
Et pꝛimũ quidem inſpectione ac meditatiõe
ſacrarum ſcripturarum: IJgnitum enimẽ elo
quium dei vehementer ⁊ carbones deſolato
rij:ſunt ſacra eloquia · nec poteſt diuĩ eis ver

ſari coꝛhumanum:ſqn ab eis amoꝛe dei vtcũ⸗

q; caleſiat: Et hec debet eſſe potiſſima inten⸗
tio meditantium in lege dei:vicʒ vt inde ſaltẽ
pᷣparatoꝛie recaleſcant· Tandem vero et fi⸗
naliter ⁊ inardeant ⁊ flãmaſcant·Ex quo ma

nikfeſtum eſt multos ſcholares ⁊ doctoꝛes the

ologos:qui tanto numero annoꝛum iactan⸗

tes ſe ſacris ſtudijs inundaſſe:⁊ in ſcolis the⸗

ologicis cõmoꝛatos:coꝛda non in ſacris elo⸗
quijs habuiſſe ·ſed auribꝰvtait Apuleiꝰ phi⸗
loſophus:⁊ non anima philoſophatos fuiſſe:
ad ſimilitudinem ſerpentum quiquotiens in
aquis natant:caput extra aquam ſemper te⸗
neant:licet toto reſiduo coꝛpoꝛis dimerſina⸗
tant:lhi ſunt ſalamandre diabolice:que tan⸗
tis ſacroꝛum eloquioꝛumignibus:necadmo
dicum caleſcere poſſunt:ne dicaʒ ardere. In
hos igitur fruſtra tantisaſſiduiſq; doctrina⸗
rum ſacrarum flatibus inſufflent ſacri docto
res:quẽadmodumenim in carbones extin⸗
ctos:⁊ ligna viridia ⁊ aqͥs aſperſa fruſtra ſuf⸗
flatur:cum in eis nulla ſcintilla ſuberiſtar ſan

LCapitulum

ctitatis · Poſſibile tamen eſt ⁊ plerũq; fit gra

.

tia dei faciente:vt hmõihomines vel medita
tione ſacroꝛum eloquioꝛum:vel auditu cale⸗
ſcant ⁊ inflamment᷑pꝛopter quod dictũ eſt·
carbones ſuccenſi ſunt ab eo· Carbones inq;

qui pꝛiꝰextincti ⁊ gelidi erãt. Inſufflauit em
chꝛiſtus dñis in apoſtolos dicẽs · Accipite ſpi⸗

ritumſanctum · Sicut narrat Johᷣ· in vltimo
ca·li·ſui · Nec dubitandum eſt illos in ſuffla⸗
tione hmõi:velcalefactos fuiſſe:vel caloꝛem
ſancte dilectionis in eis ſuiſſe · Aanifeſtum

igitur eſt ex his omibus:quia intendentibus
calefieri caloꝛe iſto ſalutari:ea de ſcripturis ſa

cris ad medicinamipſis eligenda ſunt: q̃ ma
xime igne ſpirituſſancti flammeſcunt · Et hoc
eſt quod docet Gregoꝛius ſuꝑ Eʒech· dicens
quia cum ad charitatem incendendam accẽz⸗
dendam ⁊ inflammandam aut in nobis aut ĩ
alijs incendimus:verba in nobis ad hec eli⸗
genda ſunt:cui om̃e quo loquit᷑ igne charita
tis vapoꝛarurt.

¶AQue valeant adaccendendum velnutri
lumignem oꝛationis pdictũ: Ca: XLIX

NJadhocconſideratio iugis atq; r
memoꝛatio incogitabilis largita⸗

,allet permultũ

tis ⁊ bñficentie creatoꝛis infatigabili continu

atione ĩmo ſemper pꝛofuſiſſima: Manifeſtũ
em̃ eſt id eſſe beneſiciaad calefaciendum coꝛ
ꝗamoꝛe benefactoꝛis quod ſũttoꝛres ⁊ ignes

omiaq; ignita ad calefaciendum coꝛpus calo

re coꝛpoꝛali · Quis em̃ eouſq; rotenn vt vl

leui ac modico beneſicio in largitoꝛemipſius

aliquo amoꝛe nõ caleſcat: Quis igit᷑ abſcõde
re ſe põt a caloꝛe dei · i: miſcdia ipſius qui co⸗

gnoſcat ſe inceſſater obꝛui bñficijs ei pꝛeſer⸗
tim intellecta imenſitate illoꝝ · Pꝛimũ igitur

recogitãda ſunt calefieri vel alios calefacere

cupientibꝰ ⁊ intendentibus/ beneficia natu⸗

re qualia ſunt eſſe ⁊ vita atq; ea ex quibusvi⸗
uimus ⁊ ſumus:Que q;to amplius diligunt᷑:
tanto in amoꝛe ſui largitoꝛis maioꝛidilectiõe
calefaciunt cognoſcẽtes · Quia igitur ſuper
bñſicia naturalia omia iſta diligunt᷑ / vlamo⸗
repꝛegrandi amari faciunt deum datoꝛẽ om

niũ ipſoꝛũ:vel ꝓculdubio ignoꝛatur/deus eẽ
datoꝛ coꝛum · Ex quo manifeſtũ eſt/qᷓ; modi⸗
ca vel nulla ſit fides et ſcientia dei/ in maioꝛi
ꝑtehominũ · Nõ em̃ poteſtſtare iſta fides vel
ſcientia dei/qua cognoſcitur vel credit᷑ actoꝛ

*

— 2

s atq; re⸗

XLK

⁊ datoꝛ/eſſe ipſius /eſſe noſtri ·⁊ vite cum iſto
moꝛtifero gelicidio:quod ex minoꝛibꝰbeneſi
cijs omimode ſolueretur · Si enim non ẽpoſ⸗
ſibile alicui credere vel ſcire ꝙ aliquis alterũ
oculoꝛum ei veldderit vel reddiderit:qͥn ca
leat amoꝛe magno datoꝛis vel redditoꝛis hu
iuſmodi:qualiter poſſibile erit vt tanta ꝑuer
ſitas coꝛ humanum peruerterit:vt tam lõge
magnoꝛum beneficioꝛum:vt ſunt eſſe ⁊ vita:
deum auctoꝛem ⁊ datoꝛem cognoſcat ⁊ ipſuʒ
non diligat· ¶ Amplius cum vnuſquiſq; homi
num non ſit niſi quaſi quidam aceruus ⁊ con
geries quedam donoꝛum ⁊ beneficioꝛum dei
pꝛoculdubio non eſt vnuſquiſq; noſtrum niſi
aceruus ignium rogus ardentiſſimꝰ/extot
⁊T tantis ignibus/quot ⁊ quãta ſunt beneficia
dei / congeſta ⁊ aggregata in nobis ⁊ ex igni⸗
bus ſunt eẽ ⁊ vita ⁊ mẽbꝛa ſingula ⁊ viresna⸗

turales / bonaq; anime naturalia · ſimilit bo⸗

na coꝛpoꝛis· Quapꝛopter flammis ⁊ ignibus
maioꝛ eſt rogus iſte invno quoq; noſtrum:q;
fuit foꝛnax illa babylonica/maioꝛ inq; ſupom
nem pꝛopoꝛtionem ⁊ comparationem· Inue
nit igitur vnuſquiſq; in ſe foꝛnacem incompa
rabiliter maioꝛem ignium ⁊ flãmarum:qᷓ; fue
rit illa babylonica · Quapꝛopterin ſemetipᷣo
inuenit vnuſquiſq; non ſolũvnde caleat amo
re largitoꝛis tantoꝛum bonoꝛum: ſed etiam
vnde totus ardeat et flammeſcat · Et intẽdo
ardoꝛe naturalis amoꝛis:q; recognitio bono

rum naturalium petit attendehic frigidita⸗

tatem diabolicam:quia rogus totus frigidꝰ

⁊ tantiignes ⁊ flamme exiſtunt in vno quoq;
homine:quiamoꝛe creatoꝛis adhuc frigent ·
Quid vlterius dicam tibi o homo / inaudite
pene ⁊ incogitabilis peruerſitatis· Luipſe ig
nis es totaliter/a foꝛnax ĩmenſarum ignium
flammarũ/⁊ tamen frigidus: Quis vſq; ad
h tempoꝛa audiuit/vel cogitauit/ignem con
gelaſſe · Factum igitur eſt in te diabolicũ iſtð
miraculum · ex quo apparet ·ꝙ ſicut ex luce vi⸗
ſibili eſt/ vel pꝛocedit caloꝛ ſenſibilis ·ſic ex lu⸗
ce ſpirituali/que eſt fides ſeu ſcientia dei:qua
creditur et ſcitur actoꝛ ⁊ largitoꝛ vnicus eſſe

bonoꝛum omnium/eſt vel pꝛocedit caloꝛ ille
ſpiritualis / videlicet amoꝛ in deum/a intẽdo
amoꝛ naturalis· ſi conſideraueris ipa be⸗
nefitia dei gratuita:remiſſionem videlicet pe

narum debitarum · remiſſionem culparum cõ

miſſarum emundationem ab inquinamẽtis
vitioꝛum ⁊ peccatoꝛumreſoꝛmationem ⁊ de
coꝛationem animarumbumanarum/per do

fani
ſecuo
nosde
ſineg⸗
lbt
fecls
eet
lenies
Coper
Olel
folirn
o
dane
des⸗
huiut
videl
dei ſi
enn
humma
ſaube
glan⸗
noſtr
fgei⸗
re
noui,
Wlun
ndeo
rore
etaman
ncke
(
Gawe
Alnen
ynlir
ſpeſ
in min
ſngul
oꝛ
heinyi
nobisin
leclore
egele
inrege
neceſt
qgot
leffuiti
Pomniſie
npop
Pegan
lingane
delimne⸗
Wnniont

unde
mnni
ere

er⸗

mesne⸗
rbo⸗
nnibes
Knm

lyir
nenſ⸗
tano⸗
enamn
ntido
n
Guͤrn⸗

Zſie

nocnog
Lffſer⸗
un

d
non
i
õ
tc
welge
nbeſe
Arlle
lico in
in be⸗
ſcape⸗
nunc
mits
enc

N

enne
NANe.

Capitulum

na virtutum que ſunt pulchꝛitudines ⁊ per⸗
fectiones animarum noſtrarum· gratiã qua
nos de imo / imo de extremo viliſſime turpiſ⸗
ſimeq; ſeruitutis / in ſublinitatem tante nobi
litatis inaltauit:vt filios dẽi nos efficeret⁊ he

redes · Ipſam quoq; hereditatem eternam/

que eſt regnum pꝛeinclitum ⁊ pꝛeclarum · In
uenies vnumquodq; iſtoꝛum eſſe maius in⸗
comparabiliter bñſicus omnibus antedictis
ſi alijs omnibus calere amoꝛe creatoꝛis
foꝛſitan non potuiſti ab his tot ⁊ tantis igni⸗
bus:⁊ incomparabiliter maioꝛibus qua frigi
ditate vel gelicidio te defendes vel abſcon⸗
des: Sed in hocipſo eandem dico cauſam eẽ
huiuſmodi/tam moꝛtifere congelationis tue
videlicet extinctionemlucis fidei/et ſcientie
dei /ſiue defectuʒ · Non enim poſſibile eſt hac

lucem fidei ⁊ ſapientiam dei / radiare ſuꝑ coꝛ

humanum/x non inflammare illud ardoꝛibꝰ
ſaluberrimis · Ad hecigitur totis ſtudijs inui
gilandum eſt nobis / totis virium animarum
noſtrarum conatibus petendum:vt illa luce
fidei atq; ſcientia deiperfundamur/⁊irradie

mur · alioquin in medijs tot ⁊ tantis / frigoꝛe

moꝛimur·Et quod magis eſtſtupendũ ⁊ dia

bolicum miraculum congelamur¶ Quiddi

cam de donis ⁊ beneficijs dei que omnemeſti
mationem noſtram omnemq; humanum et
etiam angelicum exuperant cogitatum · An
non eſt ipſe dei filius donum dei ⁊ beneficiuʒ
incogitabili largitate diuine miſericoꝛdie et
gratie / nobis ſingulis ⁊ omnibꝰ datũ · Quot
gqutem modis ⁊ quibus/et ad quos fructus⁊
vtilitates:audiuiſti in pꝛecedentibus: An nõ
ipſe ſpirituſſanctus donum eſt / et quãtuʒ eſt
in miſericoꝛdia ⁊ largitate omnibus nobis et
ſingulis donans ˖ Similiter ⁊ ipſe pater miſe
ricoꝛdiarum ſemetipſum dedit nobis ad om⸗
nem vſum neceſſarium · Semetipſum dedit

nobis in creatoꝛem in conſeruatoꝛem ⁊ pio

vectoꝛem /in deum ⁊ patrem: que ſunt dona
excedentia omnem eſtimationem · Similiter
in regem ⁊ rectoꝛem/in reſugiumad omnem
neceſſitatem· Dedit ſeipſum nobis finaliter

atq; nouiſſime obtinendum/ad plenam gra⸗
tie fruitionem · HNon enim modica aut leuisẽ

pꝛomiſſio illa quam fecit nobis per Eʒechie⸗
lem pꝛophetam dicentem. Ero illoꝛumdeus
Pregrandis enim gloꝛia eſt ipſum habere de

um:lſicut habere patremhabere nanq; ipſuʒ
deum / eſt habere ſponſum/2 ſpirituali matrt
monio illi eſſe cõiugatum · Vnde alibi debes

L.

eſſe edoctꝰ /quia tota illa gloꝛia ſemperq; ad⸗
oꝛanda⁊ veneranda trinitas/ merces eſt ac
pꝛemium totum/quod ⁊ ſolum bonumomni
um ſcientiarum intelligentium quantũ in ea
eſt · Quod dico pꝛopter illas q̃ iuſtiſſime ſem
per ac per omnia laudanda iudicia ipſius tm
donũ non adi piſcuntur:Eides igitur eui
denter quia non pꝛunarum minutijs neq; ig
nium ſcintillis/ſed montibus igneis: Hoc eſt
ingentibus ⁊ vniuuerſis beneficijs te non ſo⸗
lum circũdedit diuine largitas bonitatis:ſed
etiam exullis te condidit mirabiliter ⁊ ſtruxit
Et vt pꝛedixi rogum imo foꝛnacem imenſaʒ
tam grandium flammarum ⁊ ignium te fecit
Et tu queris a me dicens vnde accipiam ig⸗
nem vel caloꝛem:quo caleam dilectiõe in de⸗
um · Et ego viceuerſa interrogo te: qualiter
effugies ardoꝛes iſtos/⁊ flammas tam gran⸗
des beneficioꝛum dei:vbi te abſcondes a tan
tis iſtis ardoꝛibus: Nec enim effugere potes
temetipſum / nec elongaria temetipſo:quivt

pᷣdixi rogꝰ tã grãdis es/ĩmo foꝛnax immẽſa:

De memoꝛia beneficioꝛum diuinoꝛum

Eapitulum

Cgquoniã bꝛe⸗
uis foꝛſuan intellectus tuꝰ / eouſ⸗
G vt altitudinẽ ⁊ imenſitatẽ tan⸗
toꝛũ beneficioꝛũ attingere foꝛte plene nõ poſ
ſit:faciam rememoꝛationẽ minoꝛũ beneficio
rũ:que quidem quiuis intellectus facile ap⸗
pᷣhẽdat · Reſpice igitur⁊ attende in obſequio
creaturarũ:que tam officioſe tam ſedule in⸗
numeris obſequijs tibi ſeruiũt · Et pꝛimũ ſcõ
rum⁊ beatoꝛum angeloꝛũ quoꝛum officia et
obſequia que nobis inceſſanter impendunt:
in tractatu ſingularide ipſis declarauinomi⸗
naui et numeraui tibi · Et vt de alijs taceam:
quis ſatis admirarilaudare q; ſufficit foꝛtiſſi⸗
mam vigilantiſſimãq; cuſtodiam · qua nosiĩ⸗
ceſſanter cuſtodiunt:malignos ſpiritus arcẽ
tes a nobᷣ ⁊ cõpeſcẽtes eos:ne ꝓ voto ſue ma
lignitatis innos ſeuiant:abſterrentes eos et
diſſugãtes a nobis:interdum aũt religantes
Deinde qs adeo iniuriꝰ eſt adeoq; negligẽs
ſalutis ſue qs adeo ĩgratus ⁊ indeuotus:qui
nõ attendit beniuolentia ipſoꝛũ erga nos: ꝑ

quã ⁊ orones nr̃as offerre deo altiſſimo / et ſu

as ipᷣis adijcere nõ ceſſant. Quis inq; h attẽ⸗
dens / nõ agſcat ĩcogitabil pietat ⁊ dulcedis
creatoꝛis diuicias erga nos · qm tam S L

LCapitulum

tam induſtrios:tam diligentes mediatoꝛes
inter ſe ⁊ nos:nobis dedit · Nec em̃ ceſſat ſol⸗
licitudo eoꝛum apud deum pꝛo nobis nec cir
ca nos inlomnibus que ⁊ nobis neceſſaria eẽ
vel ſalutaria conſpiciunt · ¶ Et idem de ſan⸗
ctis ⁊ beatis animabus tibi eſt ſciendum: et
q́;tum ad officium interpellationis pꝛo nobᷣ.
Vnde quis cauſe ſue periculum ⁊ negocioꝛũ
que expedire habet coꝛam deo arduitatem⁊
multitudinem aduertens:tam neceſſarioꝛuʒ
tanq; ſalutarium auxiliarioꝛum:datoꝛem de⸗
um exinde non amare poſſit: ¶ Quisdeniq;
ſanctoꝛũ laboꝛes:ſtudia ⁊ doloꝛes: quos pꝛo
nobis ad dei gratiamadducentes ſubierunt
⁊ ſuſtinuerunt:apoſtoli ſancti martyres ⁊ cõ
feſſoꝛes:omneſq; doctoꝛes meditando · ſcri⸗
bendopꝛedicando⁊ multi ex ipſis:toꝛmẽta
imania paſſi ſunt:vel leuiter cogitet:⁊ nonin
ipſum datoꝛem tantoꝛum adiutoꝛum ⁊ adiu⸗
toꝛioꝛũ ſaltem amoꝛe debite gratitudinis vt
cunq; caleſcat:et hec ſpiritualia beneficia ſũt
¶ Etpꝛopterea pꝛocedã ad tempoꝛalia:quo⸗

Ah rum amoꝛ tã facile attrahit· alligat · captiuat ·

inebꝛiat· ⁊ interdum vſq; ad inſaniam conci⸗
tat· ¶ Attendat qualiter miſericoꝛdiſſimus
creatoꝛ totum celũ inclinat in obſequia tua·

Et hoc manifeſtiſſime ↄſpicitur in obſequijs

ſolis ⁊ lune:que tibi die ac nocte lumen mini⸗

ſtrant aliaq; tam multa ſeruicia: que philoſo

phis naturalibus ſolis nota ſunt· tamen tibi
inceſſanter impendunt · in ſole velut ſeruum
ſtrenuiſſimumſeruum per omnia impigrum

tam mane ſurgentẽ ſingulis diebus ad illumi
nandum ⁊ intẽdo mane ſumme diluculo ad
miniſtrandum lumen tibi in greſſibus et in

omnibus operatiõibus tuis.ſimiliter ⁊ equo
tuo ⁊ omnibus animalibꝰ tuis · ¶ Seruit igi⸗

tur tibi ſol euidenter:quaſi ſeruus lucernam

pꝛeſferens ante te:oſtendens tibi diſcrimina
viarum:ne in eis ceſpites aut coꝛruas:veleti
ꝗmoffendas:ad regendas⁊ dirigendas vias
operibus tuis:que nec bene nec recte niſi in
lumen fieripoſſunt· Pꝛeterea occulta beneſi

cia · que per ſtellas ⁊ planetas nobis inceſſan
ter pꝛeſtanturque pauciſſimis etiam ſapien
tibus nota ſunt · Reſpice in aera:⁊ cogita de
ventis:qualiter aera interdum ſerenant: Nhu
bes interdum inde diffugantes:⁊ nubila· In
terdum autem nubes aggregant tanq; vaſa
aquatica:et aquis plena quaſi circũuerten⸗
tes ea humeris ſuis:ad miniſtrandum aquã
⁊ ad irrigandum agros tuos ⁊ vineas oꝛtos

⁊ pꝛata · necnon adipſum aera humectandũ
æ temꝑandum:quiinde ſalubꝛioꝛ fit homini⸗
bus:et ad expirationes ⁊ reſpirationes con⸗
uenientioꝛ · IOpſa ꝓiamcommotione ⁊ exagi
tatione ventoꝛum:aer ipſe depuratur·:et ad
vitam hominum animaliumq; ſpirantium ⁊

reſpirantium conſeruandam fit aptioꝛ· HNec

pꝛetereas vtilitates quas ventipꝛeſtant na⸗
uigijs:tam marinis qᷓ; fluuialibus·ſed ⁊ molẽ

dinoꝛum que ſolo vento molunt vtilitas ne⸗

gligenda non eſt · Deinde reſpice in aquas.⁊
pꝛimum in fluctus qui ſunt piſces:⁊ non ſuffi
cies numerare vel eſtimare comoditates et

vtilitates que per aquas tibipꝛeſtatur in flu⸗

ctibus antedictis · Deinde reſpice vtilitates
euectionumnaualium⁊ molendinoꝛum aq̃
ticoꝛum ablutionum ·irrigationum ·potatio⸗
num ⁊ condimentoꝛum in pulmẽtis · ⁊ occur⸗
ret tibi tanta magnitudo tata multitudo vti⸗
litatum quibus tibi ſeruiunt aque:vt in nu⸗
meratione ⁊ mẽſuratione earum deficere ne
ceſſe habeas
videbis tanq; quoddam creatoꝛis pꝛomptu⸗
arium theſaurarium · diuiciarum innumera
bilium ⁊ imenſarum: Ex ea enim vt ex quo⸗
dam pꝛomptuario creatoꝛis:⁊ victus ⁊ veſti
tus:et inhabitatio ſiue tectum nobis aſſidue
miniſtratur · Ex ea enim ſunt ⁊ fruges⁊ fru⸗
ctus olera herbe legumina · Ex ea em̃ ſunt et
carnes animalium quibus veſcimur ⁊ nutri⸗
mur· Ex ea em̃ ſunt linũ ⁊ canapium ad nos
veſtiendos · Ex ea generant᷑ animalia quoꝛũ
lana ⁊ pellibus plumis induimur:Exea ſunt
lapides ⁊ ligna ⁊ ſabulum de quibus nobha⸗

bitacula fabꝛicãtur· Quis autem medicinas

que de terra gignuntur enumeret · Quis in⸗
numeras metalloꝛum gemmarum lapidum
pꝛecioſoꝛum marinoꝛumq; eſtimare ſufficiat
Quis oleiliquoꝛes ·balſami ·lact ⁊ vini⁊ om
nia genera gumi memoꝛiter teneat? Quis
multitudinem venarumterre · varietatemq;

lapidum earum:veldinoſcere vel numerare

potuerit: Merito igitur terrã dei pꝛomptua

rium ad eſcas ⁊ veſtimẽta que nobis indead
miniſtrat nominem· Quãtum veroad diuici

as auri⁊ argenti: gemmarum ceteroꝛumq;

omnium que homines diuicias vocant: non

minus recte theſaurum diuiciarum eiuſdem
creatoꝛis vocaui:cum in ea tot et tanti diuici

arum huiuſmoditheſaurirepoſiti ⁊ abſcon⸗
ditiſunt abipo creatoꝛe · Nectibi pᷣtereũdũẽ
aͤt ⁊ q;tis vſibus ⁊ vtilitatibus humanis aia⸗

oſt hec conſidera terramet

ſadeſe

egl

buoth
AMuun
legcon

pysr

hone
blllon

(
Cdurt
ſes
gefeig
antn
ario
ton
nens
adof
ſerun
lant⸗
gror
gcoe
5 tuen
den
Nimn
nouumn
peſnra
mono⸗
Citfinm
odst
umn
les an
ſequin
dereg
ſui ob
AMpo
ſaclta
luode
leloyel.
onmniäi
Motuite
mlitin
mogie
hunc
Coyſa
edig
nuoaſe
bolite
Nonerio
coſenn
Mroren
pine⸗
hofro⸗

amndi
Monin
esccne
eteng
wero
rnriune
e⸗ hee
en
RAnells
las ge⸗ R
lng
iff
nese
inke
Uulras
wonme,
porno⸗
Aocar⸗
udort⸗
innu:
icerene
lenel
vonhun
mmume .
Tao⸗
1l
ſſoe
ufu⸗
unter
wun
ados
ncboĩ
teſen
gſobte⸗
Nan⸗
A,
.
tom
Qus
Nep
mere
orpu
gieat
aua
oeumos
nunon
lſten
ldiuic⸗
won⸗
reicle 4
niotir

5

lia deſeruiũt· ⁊ talia/qdã euectionibus/alia
egquitationibus: alia agriculturis / T alia in oĩ

bus ⁊ ꝑom̃ia in vſibus hominũ ⁊ vtilitatibus

⁊æ viuunt ⁊ moꝛiunt᷑ · Na vt carnes·lane ⁊ pel

les coꝛnua ⁊ dentes·⁊ ipᷣe etiã ſuꝑfluitates:a
varijs vtilitatibus nõ vacarent · Quis enim
nõ videt ex dentibus elephantoꝝ ⁊ coꝛnibus

buhuloꝛũ mira oꝛnamenta ⁊ inſtrumenta fie
ri:.¶ ides de lignis ⁊ arboꝛibꝰ qᷓ; multiplicit

cedunt/ dolant᷑/ ſculpant / in varias vtilita⸗

tes ⁊ vſus hominũ:⁊ alia quidem cxuruntur
ne frigoꝛũ ſuꝑfluitas noceat hoĩbus · Alia ap
tant᷑ in edificia/vt ſint nobis in tectum habi⸗
tatiõis ⁊ in munimẽ ꝓtectionis a plunijs⁊ vẽ

tis niuibus atq; grãdinibus · Lantis igit᷑ toꝛ⸗

mẽtisſuis / laceratiõibus ſcilicʒ / exuſtiõibus/
ad om̃es iniurias/aeris expoſitionibꝰ/nobis

ſeruiũt ligna ſiluarũ · Cigna vero domeſtica
tanta varietate fructuũ · Ligna vo ⁊ arbuſta

aromatica tãta virtuoſitate medicamentoꝛũ
ibe em̃ omia diligẽti ⁊ in⸗
tuenti cõſideratiõie conſiderãti/ aparet eui
denter pꝛelarga bñficentia creatoꝛis / que tã

ac odoꝛamẽtoꝛũ

taĩmenſitatea multitudine beneſicioꝝ ⁊ do⸗

noꝛum ſuoꝛuʒ ex om̃i ꝑte nos obruit / paſcit ·
veſtit · circũdat munit ⁊ pꝛotegit contra omßia
incomoda ⁊ nocumẽta:vulnerũ/egritudinũ
⁊æ infirmitatũ coꝛpoꝛaliũ:⁊ deſpũalibus inco⸗
modis taceam · Si quis rex magnꝰ regnũto⸗
tum⁊ ſingulas regnipartes om̃eſq; magna⸗

tes/alioſq; vniuerſosſubditos ſuos/ tuis ob
ſequijs onoꝛaſſet · Ita vt omia et ſingula que
de regno ipſius ſunt · omeſq; ⁊ ſinguli ſubditi
ſui/obſequijs tuis die ac nocte inuigilarent:
An poſſis te continere abamoꝛeillius · Et ſic
facit ⁊ fecit vnicuiq; noſtrũ inceſſanter domi
nus deus noſter · Hec em̃ cuiq; de his que in
celo vel de celo ſunt in ꝑte iſta pepercit· Nihil
omniũ iſtoꝛũ que eius ſunt a ſeruitijs noſtris

voluit eſſe imune:quia nullũ ex angelicarum

militiarũ exercitu· Nullã ex ſanctis ⁊ beatiſſi
mis aĩabus· nullam ex ſtellis luminaribꝰ. Ad

hunc modũ curre ꝑom̃ia/ quicqͥd eſta ſũmo
celo vſq; ad deoꝛſum / ſeruire nobis facit · ſitũ
hoc dignamur · Ypſe etiã infernus nõ ẽ exem
ptus a ſeruitute noſtra/vel ſeruitijs / dũ ⁊ no
bis ſuiterroꝛẽ ⁊ hoꝛroꝛẽ incutiensa malis in⸗-

numeris noscuſtodit/atq; bona noſtra nobᷣ

conſeruat:que ſi nõ eſſet timoꝛ ipius minime

durarent in nobis · Alias etiã toꝛtoꝛ noſterẽ/

⁊ vindex omniũ iniuriarũ ⁊ cõtumeliarũ no⸗
bis irrogatarũ vindictas in omes iniuriato⸗

res noſtros tam iuſtas tãtaſq; exercẽs:vt ni⸗

hil ſit qdð vltra eas de inimicis nr̃is reqͥrat iu⸗

ſticia· neq; etiaʒ ira noſtra:Que non ſeruicia

nobis impendat purgatoꝛius ignis/ vel loc
ipſe noĩe ſuo iemet indicat euidenter · dum

quicqͥd purgandũ inuenit in aiabus hincex⸗

euntibus/cad patrie celeſtis felicitatẽ ꝑgen
tibus/purificat ⁊ elimat:mũdans illas clariſ

ſimas lucidiſſimaſq; deo repᷣſentans remune

ratoꝛi· De terris ventis ⁊ maribus/⁊ alis eo
compẽdio tibi ſatis factum ẽ:vt ſuꝑhoc qͥcqᷓ;ᷓ

vlterius nõ reqras¶ Quid dicam et de ipſo

creatoꝛe/qui eſt trinitas gloꝛioſa/vnꝰ verus
acſolus deus/ pater filius ⁊ ſpũſſanctus /qui
nec ſibippſi in ꝑte iſta velpeꝑcit vnq;/ vel ꝑcit

qð euidenter apparet in ſpũalibus bñficijs:q̃

ſunt illuminationes / iuſtificationesö/mũdati
ones / decoꝛationes / cuſtoditiones/ ꝓtectio⸗
nes ⁊ defenſiones animarũ nr̃arũ:a qbꝰnũqᷓ;
vacat incogitabilis pietatis ſue dignatio · An
