eis ⁊ pꝛo eis deſpicit atq; viuificat · tantũ in ſe
metipſo deũ honoꝛat · Similiter ⁊ quãtum ſe
metipſum confundit in peccatis ſuis/⁊ pꝛo il
lis:tantũ deũ gloꝛificat:tantũq; gloꝛiam dat

deo in ſemetipſo· Dat ei⁊ iuſticiã:cum ſe iniu
ſtecontra ipſum egiſſe fatetur/recognoſcit
Dat ei ⁊ iuſticiam/cũ vitia ſua ⁊ peccata ſibi
ſoli attribuit:non facto / nec conſtellationi/

nec ipſideo contra eos qui naturã malã eum
creaſſe blaſphemant:Et quoſdam planetas

malos creatos fuiſſe/infauſtoſq; ⁊ infoꝛtuna

tos/⁊ ad nocendum naturaliter id eſt· ißa na
tura ſua potentes ⁊ pꝛodeſſe nõ valentes de
lirant:Quẽadmodũ de Saturno et AMarte
aſtronomi fatidici/mentiti ſunt ⁊ ſcripſerũt
Dat deo iuſticiã qui ſe iuſtiſicatione ⁊ vltiõe

diuina / dignüũ eſſe confitetur · ipſumq; deũ iu

ſte acturũ ſecũ pꝛedicat:ſi vitia ſua ⁊ peccata
placeat vindicare:Curua incedit ⁊ in infimis
anima/que nec etiã audet oculos leuare ad
celũ pꝛe confuſione .quia celo ſpꝛeto eiuſq; fe
licitate/infernum ⁊ eius toꝛmenta eis pꝛetu⸗
lerit· In hac em̃ reſonãtia · Pꝛima choꝛda de
bet reſonare/ fides· Et pꝛimum quattuoꝛ ſo⸗
nos ſiue voces de imẽſitate incogitabilis lar
gitatis ⁊ benificentie dei:vbi pꝛimus ſonusẽ

recogitatio beniſicioꝛũ / ſeu donoꝛum nature
Secundus recogitatio veniarum:quibus re

miſſe ſunt nobis tam culpe q; pene · Tertius

recogitatio gratiarum/perquas ad decoꝛeʒ

diuine ſimilitudinis refoꝛmati ſumus:Quar

tus / recogitatio gloꝛiarum / ſeu hereditatis
eterne:in qua ius hereditarium nobis in ba⸗
ptiſmo collatum eſt· Muta ſine voce atq; ſo⸗

no eſt / vel debilis ⁊ pene rupta choꝛda fidei:

que ſonos iſtos inceſſanter non reſonat./et

idubitant in eis et apud illos ſic reſonatchoꝛ
da fidei:quibus data eſt ſcientia ſalutis· Poſ

ſibile ẽ tñ tibi ⁊ aliter diſtinguere ⁊ aſſigre ſo⸗

Capitulum

nos fidei · vt pꝛimũ ponat᷑ recogitatio ſingula

ris illius acſtupendi beneficij/ vicʒ incarnati⸗
onis ac paſſionis chariſſimi ac benedicti vni⸗
geniti filijdei · ¶ Deinde benefſicioꝛum/que
per ſacramenta nobis inceſſanter vel collata
ſunt vel tribuuntur · In quibus ſuꝑ omnem
admirationem/ẽ ſacratiſſime euchariſtie ſa⸗
cramẽtum · ¶ Tertius recogitatio beneficij
doctrinarum ⁊ reuelationum/quibus erudi
ti ⁊ docti ſumus de ſecretis ſapiẽtialibus / de
quibus non fecit deus taliter omni nationi ·
¶Quartus ſonus eſt recogitatio diuitiaruʒ
patientie ⁊ longanimitatis dei:per quas tam
magnatos ⁊ malos /in tot ⁊ in tam malis/tã⸗
diu tam benigne /tam miſericoꝛditer / tã dul⸗
citer ſuſtinet/⁊ expectat:miriſq; ⁊ ineffabili⸗
bus ſibi ſoli notiſſimis vijs ⁊ modis:ad miſeri
coꝛdiam ſuam ⁊ gratiamreuocare ⁊ reduee⸗
re/q;tũ in ipſo eſt non ceſſat· Interdum autẽ
obſtinatiſſimos ⁊ duriſſimos/ ⁊ obduratiſſi⸗
mos/a om̃ino rebelles:conuertit adſe · id eſt
iuſtificat · Quidputas coꝛaʒ deo cogitat:qui
iſta negligit cogitare? Licet igitur choꝛdam

vnam iſtius cithare fidem dixerim:non incõ⸗

ueniẽter tamẽ pſalterium decachoꝛdum dici
poteſt · Decem vero ille affectiões que tibiſu

perius nominate ⁊ numerate ſunt:pſalteriũ
decachoꝛdum rectiſſime nominatur· in quo
tanto iucundius deo pſallitur: quato maioꝛi
anguſtia coꝛdis / decemilli ſoni reſonãt in eo⸗

dem · Et ne mireris ſi fracta cithara/et nerui
debiles ⁊ non bene tenſi:debitum ⁊ perfectũ

concentum non reddunt vel reſonant · Coꝛ
confractum cithara fracta eſt · Confractum

inq; fractione de qua legitur Ecẽ̃i · xxj · Coꝛ fa

tui quaſi vas confractum/⁊ omnem ſapienti
am non tenebit · Nerui debiles ⁊ pene rupti/

gratie pꝛeparatoꝛie ⁊ benedictiones dulcedi

nis:quidem quibus pꝛeuenit ⁊ pꝛeparat nos

dominus .· pꝛeparat inq; ad gratiam peniten⸗
tialis iuſtiſicationis · Et ſunt reuera initialia
quedam adiutoꝛia adillam· HHi quattuoꝛde⸗

cim ſoni/ cum de cithara coꝛdis ſonuerunt:li
cet debiles / licet exigui:auribus tamen miſe⸗

ricoꝛdie dei/iucundum ſonant:⁊ ad ipſuʒim⸗
petrant:vt memoꝛia ſit meritricis obliuioni
tradite· Cũ vero perfecta fuerit cithara coꝛ⸗

dis:⁊ neruis omnibus debitis conuenienter

pꝛeparatis ⁊ oꝛdinatis:erit coꝛhumanũ pſal

terium iucundum /ſimul cũ cithara/ reſonãs

ab inferioꝛi·hoc eſt pꝛo liberationea malis/x

E

etiam pꝛo condemnatione impioꝛum / gratia

rumactiones / benedictiones / collaudatio⸗

nes/⁊ gloꝛificationes · Aparte vero ſuperio⸗
ri:pꝛo omni largitjone beneficioꝛum hec ea
dem vel reſonans a pꝑte inferioꝛi / dei iudiciuʒ
iuſtiſſimum ac per omia laudandum· A par⸗
te vero ſuperioꝛi miſericoꝛdiam· Aiſericoꝛ⸗
dia nanq; dei ſuper om̃ia opera eius eſt · ſicut
legitur in ps· Et miſericoꝛdia ſuperexaltat ĩ
iudicio · ſicut legi᷑ Jacobi.j· pꝛopter hocergo
dictum eſt in ps·miſericoꝛdiam ⁊ iuſticiã can
tabo tibi domine · In penitentibus ⁊ etiaʒ ad
penitentialem gratiam conantibus / conue⸗
nientiſſime ſunt: omnibuſq; pijs viribus au⸗
ditu iucunde · Septem reſonantie exterioꝛes
quas pꝛeaudiuiſti ·ſcʒ gemitus / ſuſpiria / eiu⸗
latus/⁊ planctus/clamoꝛ qualis eſt vlulatus
deinde ſingultus/atq; rugitus/an putas / ſu
per om̃em cogitationem ⁊ ãmirationem mi⸗
ſeratoꝛem largiſſimum / deum continere poſ

ſe aures ſuas / aut auertere abhmõi concen⸗
tibus: An putes aliquem in omibus illis exer

citibus / pulcherrimarum ſublimiumq; mili⸗
tiarum celeſtium:continere poſſe vocem oꝛa

tionis ⁊ depꝛecationis/qͥn qͥ eã emittatur vt ⸗

pꝛoſit oꝛantibus:¶ Sciendum autem eſt tibi

quia quẽadmodum choꝛde ſeu nerui littera⸗
les / in cithara litterali /ſeu alio quocunq; mu
ſico inſtrumento:binatim oꝛdinãtur atq; ten

duntur ˖ T ꝓpter hoc bini ⁊ bini reſonant · Sic
⁊ in citharaiſta ſpirituali / virtutes omnes bi⸗
ne ⁊ bine inuicem connexe ſunt:ſibiq; inuicè᷑
adiuuant /ſicut legitur de alis animalium ſe

inuicem tangentibus Eʒech.j· Exempli gra

tia amoꝛ bonoꝛum ⁊ odium maloꝛum:ſpeset
timoꝛ:continentia ⁊ abſtinentia · magnificen
tia ⁊ humilitas · ⁊ adhunc moduʒ ſe habet de
alijs· Et attende concoꝛdiam ipſarum ad in⸗
uicem·quia vnaqueq; diſcoꝛdaret⁊ male per

ſemetipſam ſonaret/lmodiſſonaret niſi alte⸗
ra alteram moderaretur ac temperaret vład

iuuaret · Aanifeſtum eſt enim tibiqualit ab⸗
ſtinentia continentiam adiuuet · rumpit᷑ em
neruus continentie aut vehementer debili⸗
tatur et depꝛimitur ſonus eius:ſi abſtinentia
illum non adiuuet et confoꝛtet· Hotum eſt
vnicuiq; noſtrum qualiter comeſſatio et ebꝛi
etas repugnent continentie / aut interdum
extinguunt · enter enim mero eſtuans / vt

dicit Hhieronymus · Facile ſpumat in libidinẽ
Similiter ⁊ ſpes in pꝛeſumptionem eleuaret

renn
ſilli
in
gbie
N
inin
nel
ſeoſt
galaus
lereſe
ſicor
o
furrt
ſorit
fumns
ret
ſoͤeſt
gen
6 wn
dene
thar⸗
dulit
deica
ſiſc⸗
flo hx
inpeen⸗
Fuuten
honet⸗
Grn
ſis
de
lto
Etpe
fancd
inſcun
ſcurn.
hulnen
fegite
Nquo
Mlire
Venen
fuman
haben
eſepo⸗
gunpu
Neyene
tytſol
cnof
Mpaa
ſctih
Mrſalta

Nad
cgnd⸗
gend⸗
beten
icen
App⸗
ſenco⸗
ſar
Ai
cergo⸗
dicn
nchad
(Me⸗
asan⸗
nenores
ieu⸗
brus
nenme⸗
nerepo⸗
ioncen⸗
gllseper
lenor
ur
fſte
nero⸗
cn

ten

rD
wesbi⸗
Gimid
aunt
mion
rſen
gin
Me
Ain⸗
eper
Ae⸗
ad
ted⸗
npiten
rehl⸗
nonta
cu
etebꝛi
erdum
ns/N
widme
MKZ

zʒzz—
? S

ſonum ſuũ:niſi eãtimoꝛ repᷣmeret t modera⸗

retur · Zimoꝛ vero in deſperationẽ rueret:ni

ſi illũ ſpes ab imo fulciret ⁊ ſuſtentaret · ſichu

militas in vilitatem abiectionis ſemetipſam

abijceret niſiillam magnifientia ſuſtẽtaret·
Ipᷣa qᷓ; magniſicẽtia:ne nimis ĩ altũ pꝛoſiliat
⁊ in ſuꝑbiam ſe eleuet:ab humilitate pᷣmitur
⁊ in rectitudine ſuioꝛdinis retinet᷑ · ſicut inue

nies in amoꝛe ⁊ odio · Nõ em̃ eſt poſſibile bo⸗
na laudabiliter ꝑ om̃ia facere/ cuſtodire/ nu⸗
trire/atq; defendere ꝑom̃ia amoꝛe bonoꝛũ ·
niſi contra mala pugnet᷑ aſſidue:niſi eis reſi⸗
ſtatur viriliter:qð ꝓpꝛie ac ꝑſe odij eſt malo⸗
rum · Eodem modo necmala impugnabunt

foꝛtiter/nec reſiſtet᷑ eis viriliter:ſiamoꝛ bono

rumad h̊B non adiuuerit · Siem bona nõ amẽ

tur:ꝑ que malis reſiſtit/⁊ mala repelluntur:
nõ eſt poſſibile vt contra ea laudabiliter pu⸗
gnetur & ſi querat quis de ipᷣa fide:quam

vtutẽ habeat ſociã ⁊ cõnexam:ac ſi quereret᷑
de neruo fidei /quis ei neruus alius in iſta cy
thara aſſociet᷑:Eidem rñdeo in hoc·qꝛ diſcre

dulitas erroꝛis et impietatis / eſt choꝛda:q̃ fi-
dei cõiungit᷑ in cithara iſta vt exhac tamhoꝛ⸗
rifica deteſtatione/nõ ſolum declinant᷑ erro⸗
res hmõi ·ſed etiam abijciunt᷑ · Et om̃is erroꝛ
impietatis/tanqᷓ; venenũ moꝛtiferũ abijcit᷑ ꝑ
vᷣtutem iſtam atq; declinat᷑ ⁊ fugit᷑ ⁊ etiam ab
hoꝛret᷑ · ¶ Si quis aũt obijcere voluerit· quia
contrarioꝛũ eadem eſt diſciplina/⁊ idem ſen

ſus · Rñdeo in hoc /quia alius motus eſt ꝑſe⸗

cutio erroꝛis ⁊ impietatis/⁊ odiũ · alius inſe⸗

cutio ſalutarium credulitatũ/⁊ amoꝛipſarũ ·

Et poſſibile eſt vt aliquis peritus ſit in pꝛocu
randis ⁊ educendis egritudinibus: omnino
inſcius ſanitatis pꝛocurande vel inducende
ſicut manifeſtũ eſt in bellatoꝛibus multis/qͥ
vulnerare ⁊ occidere doctiſſimi ſunt· Sana⸗
re aũt ⁊ a moꝛte ſuſcitare pꝛoꝛſus ignoꝛant·

Sic quoq; poſſibile eſtvt aliquis deveneficis

acquirendoꝛũ: conficiendoꝛũ acuendoꝛũq;
venenoꝛũ habeat peritiã/eoꝛũq; poꝛrigẽdo⸗
rum aſtuciã:ſanadi aũt a leſionibus earũ nõ
habeat licentiã · Cauſa aũt in hoc indubitant᷑
eſſe poteſt/vt animo ſolo nocendi vel vni vel
pluripus ſtuduerit /vt in talibus fit · Et aliud
de venenis ſcire nõ curauerit · poſſibile nãq;
eſt vt ſolo odio alicuiꝰ ꝑſone vel aliquarũ in⸗
ductus fuerit ad hoc:vt talia fieri vellet·Cuʒ
aũt pſalmi cantiones vel cantica ſint · Mani

feſtü eſt ꝙ qui pſallunt/vel pſallentes audi⸗

unt ſaltaredebent:quẽadmodũ laſciuihoies

⁊ mulieres /ad auditum cantilenarũ turpiuʒ
ſaltant / id eſt geſtulationibus coꝛpoꝛũ ſuoꝛũ

rñdent modulationibus quas audiunt ·ſicut

dicit veritas Matthij · Cecinimꝰvobis ⁊ nõ

ſaltaſtis · lamentauimus vobis/⁊nõ ploꝛaſt

Saltationes igit᷑ iſte ſunt motus ſpũales:q⸗

bus moueri debemus /⁊ ipi pſallentes et ps·
ab alijs audientes:Exempligra cum pſalmi
diſtrictionẽ diuine iuſticie ⁊ vltionis reſonãt:
timoꝛe debet concuticoꝛ ⁊ deoꝛſum poniCũ

aũt miſcðiam:debet ſpe erigiſurſum· Cũ aür
honoꝛẽ ⁊ gloꝛi dei reſonant:gaudio dilatari
vt de beatitudine pᷣmiſſa dilectoꝛũ ⁊ electoꝛũ

ipſius:deſiderio ⁊ amoꝛe illius coꝛ accendit:
Etꝑ viamiſtã currit res in omibus pſalmis ⁊
pſalmodijs· vt quid em̃ in ipſo pncipio pſalmi
nominat᷑ tibi beatitudo/cũ dicit᷑ · Beatusvir

niſevt deſiderio ⁊ amoꝛe in illam ſaltes velin
ſileas. Deinde ꝓpter ſimil cauſam denomi⸗
nat᷑ tibi virilitas· vt a puerilitate aninii diſſili

as:⁊ virilitatem tanq; ꝑfectionẽ tibidebitam
concupiſcas · Sic ꝓpter eandem cauſam ſub

ſequẽter dicit᷑ tibi. Qui nõ abijt in conſilio im
pioꝛum ·miſeria eſt quã beatitudo ⁊ virilitas
a ſe pꝛocul expellunt · Nominat᷑ ergo tibi ſub

negatione:vt ab ea declines ⁊ fugias animo

atq; pꝛopoſito:qui beatitudine ⁊ virtute tan
qᷓ; inſeꝑabiliter annexum ipſis / diligas ⁊ tene
as · Nec dubites qͥn coꝛꝑ om̃ia bñ diſpoſitum
⁊ a ſeruitute coꝛruptionis plene ⁊ ꝑfecte libe
rum ad auditum pſalmodie congruentibus

illis motibus moueat᷑ · Alioqn qui vel pſallũt
vel pſallentes audiunt onos lyros ſuntid ẽ·
aſini ad lyram·qui cõcentui lyre vel cithare

nullo motu geſticulationis reſpõdere noꝛũt·

Cauſa autem in hoc eſt quia ipſam ſuauitatẽ
concentus huius non ſentiunt:heu qt onos
lyros/et aſinos inſenſibiles habet hodie ſan⸗
ctus Dauid:ĩmo ſpirituſſanctus ad citharaʒ
ſuam ⁊ pſalterium ·qui nihil pꝛoꝛſus ſpiritua⸗
lis armonie ibiſentiunt · Mihil de his que per

pſalmos ſpirituſſanctus omnibus loquitur/
intelligunt vel etiam cogitant:Et quodẽ ma
ioꝛis abſurditatis / ipſas voces pſalmoꝛum
ita ruditer:adeoq; inepte reſecant et vocife

rant:vt voces eoꝛum a rudibus aſinis differ⸗
re valde modicum videntur:Quod ẽ de his
qui milicie clericalis ſtipendia tam auide cu⸗
piunt:qᷓ; diſtricte exigunt et quanta diligen⸗

tia nũmos ipᷣos bladũ ⁊ vinũ q̃ rõne hmõi mi

licie ſibidebere:ipudẽtiſſime aꝑtiſſimeq; mẽ

tiunt᷑:q nõ ſolũ voce pſallere negligunt coꝛa

Capitulum

dño:ſed etiam pſallentes impediunt · ⁊ pꝛo ſa
cratiſſimis pſalmis fabulis in choꝛo reſonant
vtinã attendant/quia fures ⁊ latrones/⁊ cõ
tra deum ⁊ contra aĩias quibus pſallendo ſuf
fragari debuerant ſe exhibent. dum ſine cau⸗
ſa ſtipendia ꝑcipiunt/vel quod mai eſt rapi⸗
unt · ¶Pꝛopter hanc cauſam vicʒ qꝛ pſalmo⸗
dia theſaurus eſt/continẽs aurũ ⁊ gẽmas di⸗
uitiarum ſpiritualiũ · Et apotheca ſpũſſancti

eſt continẽs aromata omniũ donoꝛũ vᷣtutũz-

gratiarũ · Statutũ eſt in eccleſia dei/vt ſuper
om̃es ſcripturas/liber pſalmoꝛũ frequentet
Nulla em ſcriptura de veteribus/que mentẽ
humanã ita ditare ⁊ replere ſufficiat · Nulla ẽ
medendis animarũ languoꝛibus/ conſolan⸗

dis / confoꝛtandis/ ⁊ delectandis animabus
humanis adeo potens aut efficax· Süt ⁊ mul

te ſpũales virtutes ⁊ ꝓpꝛie:que alibi ⁊ docen
de ⁊ diſcende ſunt· Theſauri igit᷑ tam pꝛecio

ſi/tanq; nobiles/a ſpũſancto ꝑpſalmos etin

pſalmis oſtendunt᷑ puocemur ad amoꝛem⁊
deſiderium ipſoꝛũ · Apotheca ſanctiſpũs co⸗
ram nobis in eis aꝑit ⁊ exponit:nõ ſolum ad
medelas vt pᷣdixi:ſed etiaʒ ad delicias/ quas
illi ſolum noꝛunt quibus datur eas ſentire ·

Quid intelligat ꝑ vitulos labioꝝ· Ca· XI.

quarde ofone ſᷣm qðipſa eſt vitu

ſe videt᷑ vitulus labioꝛũ in vltimo Oſee vbi

OAduicit · Reddemus vitulos labioꝛũ noſtroꝛum
Cui cõcoꝛdat Apłus in vltimo ad heb · dicẽs
Per ipᷣm ergo offeramus hoſtiã laudis ſemꝓp
deo . i· fructum labioꝛum confitentiũ nomini
eius · Abuſiue nãq; vltra modũ intelligentur
vituli labioꝛum / vituli labijs pꝛomiſſi · Dico
igit᷑ quia in vitulo intimũ eſt medulla/omibꝰ

alijs q̃ vituli ſunt guſtu ſuauioꝛ:· Deinde car⸗
nes tertio oſſa :quarto piguedo qͥnto pellis·
Et ſimiliter in ofone intimũ decq; placitiſſi⸗
mum ipſa pietas/ oꝛantis / intentio ſiue volũ

tas pncipalis obtinendi quod ꝑoꝛationẽ im⸗
petrariintendit᷑· Et ꝓpter hoc quiabſq; intẽ

tione oronẽ dicit vel recitat/ipſam potiſſima
ſua ꝑte mutilat ⁊ detrũcat:Cogitareigit᷑ de⸗
bet apud ſemetipᷣm atq; foꝛmare/quid ei per
oronem querendum vel petendum ſit:d G;
em̃ oꝛandus eſt deus/vt veniam gratiam/⁊
gloꝛiam/⁊ cetera bona data ſua ꝓut ipſe no⸗
uit expedire largiat᷑ oꝛantibus:⁊ his pꝛo qui⸗

Oſt hec pꝛoſe

lus labioꝛum · Nihil em aliud poſ⸗

bus oꝛat᷑· ſi quis nihil hoꝛũ intendat ꝑ vo

ciferationem oronis:ſtrepit indubitanter et
tumultuat᷑ in eccleſia dei oiĩnoa deo nihil pe⸗
tens · Qua ꝓpter nec oꝛans eſthomo hmõi:
cum om̃is or̃o pexitio ſit/ſicut in pᷣcedẽtibus
audiuiſti: Intende aũt quia non eſt neceſſe/
vt om̃is oꝛans intendat certe ⁊ determinate
aliquid iſtoꝛũ que pꝛedixi · Multiem̃ vniuer⸗

ſaliter vel generaliter / intendunt ꝑ ofones
bona data dei ˖ nõ cogitantes ſingulariter de

venia aut aliquo alioꝛũ:q;to autẽ feruentioꝛ
fuerit intentio hmõitanto erit medullata ma
gis or̃o N oſſa eius medulla pinguioꝛi refer⸗
ta ¶ Oſſa vero in ofone/ foꝛtitudines ſunt qͥ
bus ſuſtantari ⁊ defendihabet of̃o · Difficili⸗
mum quipe eſt muſcas irruentiũ cogitatio⸗
num/ab ofone abigere:eẽq; impedimentis

om̃ibus depurare / depuratq; ſeruare ˖ AMa

nifeſtum aũt eſt tibi contra om̃em difficulta⸗
tem/foꝛtitudinem eſſe neceſſariã · ſicut dicit
Ariſtoteł quia virtꝰ⁊ ars circa difficilima ſũt
¶ Neceſſaria eſt vt alia ſoꝛtitudo /contra te⸗

dium ꝓlixitatis:a quo multiex oꝛantibꝰ vin⸗

cuntur:qui vix inceptam oronem conſũma⸗

re ſufficiunt:. Interdũ aũt ⁊ a cepta ſtati de⸗

ſiſtunt Eſt ⁊ alia ſoꝛtitudo neceſſaria/ con⸗

deus interdum dare quod poſtulatr᷑ ipſa dila⸗
tione coꝛ pꝛeparantis ⁊ aptans ad recipiẽdũ
ſicut dicit Augꝰ ſuꝑillud põ· Concupiuit aia
mea deſiderare iuſtificationes tuas in omni

tempoꝛe dicens ibi/ꝙ vt tu voles implere ſac

cum vel ventrẽ / aliquo bono velpcioſo:diſtẽ⸗

dis illum atq; dilatas vt capatioꝛem ipſumef
ficias: Sicdeus volens implere coꝛtuum/di⸗

ſtendit illð atq; dilatat longo deſiderio:vt ca
patius id/eius quod petitur efficiat· Contra
moꝛam igit᷑ ⁊ dilatione iſtam:neceſſaria ẽ foꝛ

niudo quedam: que ꝓpꝛio nomine longoni⸗
mitas aſpellat᷑ ¶ Eſt ⁊ alia foꝛtitudo neceſſa⸗

ria contra iram quãdã ⁊ ipatiẽtiam:qua mul

dicentes quid facerem hic aridus ⁊ frigidus

coꝛde duro ⁊ vacuo ab om̃i gratia deuotiõis ·

Hhi ꝓculdubio ignoꝛant ofonem ⁊ deuotionẽ

dona gratuita eſſedei · ⁊ vthoc ipſuʒ addiſcut
nö ſtatim eã cũ volunt obtinent· Inſinuatur
igit᷑ eis ꝑ hoc:vt ea petere diſcant ⁊ aſſueſcat
Interdum aut ⁊ qta difficultate obrineant᷑.

ipſa exꝑientia edocent᷑· quaſiem pꝛeda qᷓdaʒ

ti eouſq; exagitant᷑ ? deficiunt: vt vix ꝓſtra⸗
tiad ofonẽ/ ab ea ſtatim exurgat: ꝓeo ꝙ gra
tia oronis ⁊ deuotionis eis nõ ſtatim tribuit᷑:

4

Fara
Plur
Humd
piuu
purn⸗
ulal
obn

u

(Eke⸗
P unsat
ggekrun
fgirae
oma
aumin
munnt
dake⸗
pingun
lis vee
entest
qved⸗
vocan
deque
gtels
ſlennt
ooor
uppcie
Mruun
ſſenntt⸗
ſitcume
Gnnis
coinge
weide
ſeyent
deuori
deſinit⸗
nende
fereoſt

laoeuor

hroe
gulgvidet
heftuvnon
hararsi
ellsplen
hoſtultn
tqdeo⸗
iſetumen
Nggnon
Nmmo.
Gryelfn
npert h
ſelftuuiee
inmope

e
Merg
hlbe
eee
eteſe
emnimne
Ihiuer⸗
ofones
erde
lennoꝛ
lnmn
uneer⸗
Gſnt
Oſci⸗
Crano⸗
Alpenne
eche
faltn⸗
fondt
Cunaſin
mate⸗
mub'nn⸗
Confira⸗
ſrioe⸗
a⸗
Ttenmn *
ſadla⸗
pici⸗
it aia
nocni
gaeſac
Nodſt⸗
jipſuna
unn-
menn
niſn
⸗
ella⸗

☛ã

1

Rrn
girbunk:.
os.
noron
ccet
tuatur
Eneant⸗
hhin

P

gratia oꝛationis ⁊ deuotionis interdum ra⸗
pitur a deo/⁊de mecdho irruentiũ cogitatio⸗
num duricieq; coꝛdis in quadã violentia eri-

pitur · ſicut dicit Seneca · vix datum pꝛedam

putato · Inpꝛobitate igitur ⁊ impoꝛtunitate
vult a ſe eripi gram ofonis miſericoꝛs deus⸗

⁊ vt obtenta gratioꝛ ⁊ carioꝛ habeat᷑ · iuxta il⸗
lud:.Gratioꝛ eſt fructus q; ſpes ꝓductioꝛ edit

¶Eſt ⁊ alia foꝛtitudo oronis/⁊eſt quaſi gra⸗

uitas quedam cõtra leuitatẽ coꝛdis:que tan
ta eſt in aliquibus ſtultis ⁊ indoctis:vt nõ ꝑ⸗
mittat eos ea/vti/niſi ad modicũ ⁊ bꝛeue/ cũ
illam adepti fuerint · tũc em ab ofone ſurgũt
cum in ea potiſſimũ eſſet ĩimoꝛanduũ ⁊ potiſſi
mum inſiſtendum eidẽ:Hhoc aũt eſt quia cum

datr eis gratia oronis abundans deuotione

pinguis ⁊ lachꝛymis irrigua:cũ tantis bonis
eis vtendũ eſſet:ĩmo cũ tam bonoſic impati⸗

entes ſunt tanti boni:quod pꝛoculdubio eſt
quedam felicitas:tunc nãq; datus eſt eisad-
uocatus gratioſiſſimus ⁊ eloquentiſſimus:
de quo nõ ĩmerito ſperare poſſunt ꝙ obtine-

at eis quicqͥd petunt: Ipſi aũt tunc imponũt
ſilentiũ/⁊ vocẽ eius interrũpunt:⁊ cum gra⸗
tioſioꝛem ⁊ magis ꝓpitiã habet audientiam/
atq; cũ efficacius allegat cãm ipſoꝛũ:os eius
obſtruunt/imo quod deterius eſt/ ipᷣm moꝛ⸗
tificant ⁊ extinguunt:Qui em̃ tunc oꝛare de
ſinit cum ei bñ eſt in oꝛatione ⁊ deuotiõe ⁊ la⸗

chꝛymis:oꝛationẽ indubitanter moꝛtificat et

extinguit· etiã eo temꝑe quo vtilius ⁊ efficaci
us eidem inſiſterct᷑ · Ille vero qui ſentiens in
ſemetipſo/pauꝑtatem omimodam⁊ defectꝰ
deuotionis ⁊ lachꝛymarũ:⁊ ꝓpter hoc oꝛare
deſinit / vel deſiſtit:inſaniſſimus pauꝑeſt/qui
mendicare/⁊ panẽ ceteraq; ſibi neceſſaria ꝗ⸗
rere differt· Diues em̃ indubitanter eſt qͥgra
tia deuotionis ⁊ lachꝛymarum abundat·
¶Chmõi etiãhomo eſt ea ſtulticia laboꝛat:vt

quia videt hauritoꝛiũ ſuum vacuũ:ad fonteʒ

vel fluuium pꝛo haurienda aqua ire contẽnit
paratus ire vt dicit ⁊ haurire cũ hauritoꝛium
eius plenum viderit/aut ſenſerit: Pꝛoculdu
bio ſtultus hmõi ſpmſcm̃ eſſe fontem oronis
atq; deuotionis ⁊ omniũ gratiarũ neſcit:ipᷣm
eſſe flumen cuius impetus letificat ciuitatem
dei · Ignoꝛat inſipientiſſimus coꝛſuũ eẽ hau⸗

ritoꝛium quod oꝛando in fontem iſtum imer
giltur vel mittit᷑:vt inde gratiaruʒ muneribꝰ
impleat᷑ · Non videt ꝙ oꝛando ad fontem iſtũ
vel fluuiũ accedit᷑:vel venit᷑:vł potius ad coꝛ

iſte fons vel fluuius attrahit᷑ · ſicut ipſe ſpũſ⸗

ſanctus ꝑps:nos docuit dicentem· Os meuʒ

opui ⁊ attraxi ſpm̃ · Et ẽtertia ſtulticia/huius
qqui frigiditatẽ coꝛdis ſuiſentit/⁊ ad caminuʒ
apwꝛopinquare nonvult · Donec illud ſentiat
calefactum:Ignoꝛans pꝛoculdubio ſpmſcm
foꝛnacem eſſe ⁊ caminũ ſpũalis ardoꝛis / vita
lis ⁊ viuifici caloꝛis· Ignoꝛat etia/quia oꝛan⸗
do ad foꝛnacemiſtã ⁊ caminum pꝛopinquat᷑·
Et in appꝛopinquatione ipſius vicʒ/imo pꝛe⸗
ſentia coꝛda pꝛimũ tepeſcũt /deinde caleſcũt
tertio vero flameſcunt· Quis adeo ſtultus ẽ
qui dicat ſuſtinebo frigus iſtud moꝛtiferum/

longius a foꝛnace:nec appꝛopinquabo ad illã

donec plene fuero calefactus · Cum aüt perſe
cte caleſactum me videro:apꝛopinquabo ad
illam: ¶ Et eſt quarta ſtulticia hoĩs huiꝰ· Ip
ſe em̃ eſt quẽadmodũ ſtultiſſimus qͥ videt ſe
ventre vacuum/⁊ refectione admodũ indi⸗
gentem/menſamq; reſertiſſimã in conſpectu

ſuo poſitam ⁊ paratam·⁊ dicere nõ erubeſcit

nõ accedã ad mẽſamiſtam/donec ventre ple

nus fuero ⁊ opipare ſaturatus. ¶ Quid em̃
aliud eſt homo / coꝛhabens gratia deuotiõis
vacuũ:niſihomo ventre ſpũali ab eſcis ⁊ po⸗

tibus ſpũalibus vacuo?:Quis aũt ignoꝛat/ni

ſi inſipientiſſimus / in of̃one ventre hmõi ci⸗
bis ⁊ potibus repleri ſpũalibns:ipᷣmq; hoĩeʒ
ibi ſpũaliter ſatiari?: Qua ꝓpter maniteſtũ ẽ/
quia miſerrimus erroneus eſt qui ꝓpter hoc
ad menſam refectionis ſpũalis/que ẽ opulen
tia ſpũſſancti/ad eam ꝑor̃onem accedere ne
gligit/quia ſe vacuũ ab hmõi alemẽtis ſentit
ſimilis eſt ſtulto qui fame ſe perire ſentiens/⸗
ad menſam opiparã vt in ea comedet ⁊ refici
atur accedere cõtemnit:Eſt ergo negligẽtia
hec ⁊ toꝛpoꝛ infirmitas hmõi que etiaʒ viros
religioſos interdũ reuocat/⁊ auertit/⁊ ĩ pau
pertate pᷣnominata detinet · Irrüũpenda igit
eſt aliqua foꝛtitudine iſta infirmitas: Quiag
iſte foꝛtitudines quas nominaui tibi oꝛatiõi
neceſſarie ſunt vt eam ſuſtentent ⁊ ſulciant:

eamq; foꝛtem ⁊ robuſtã efficiant:nõ imerito

oſſa oronis vituli nominantur ·hec ſunt oſſa
medullã pie intentionis ⁊ oronis continẽtia/
foꝛtiq; ꝓtectione cuſtodientia · Carnes vero
iſtius vituli / intellectus ſunt ⁊ cogitationes/
que verbis or̃onis ſignant᷑ · Pinguedo vero
carnium hmõideuotioeſt / nec obſiſtit qð dic̃
Gregꝰ.ſuꝑ verbum illud ps:holocauſtum tu
um pingue fiat · dicens:quia holocauſtũ pin⸗

gue fit/cum bonũ opus quod agit᷑ etia lachꝛy

mis irrigat᷑ · Lachꝛyvme nanq; / nõ deuotio ip

ſa ſunt:ſed ex deuotione ꝓfluunt ⁊ ꝓcedunt

¶Pellis aũt vituliiſtius /ipᷣe ↄtextꝰ ⁊ ſeries
9

B

Lapitulum

verboꝛũ ofonis eſt/ quibꝰ alia que dicta ſunt
continent᷑/⁊ tanq a pelle exterioꝛioperiunt᷑
Piliquoq; in vitulo iſto / ſtrepit eſt vocalis
exterioꝛ· Lales reddere debem vitulos la⸗
bioꝛũ nr̃oꝝ · ꝓp: qddcm̃ẽ· Reddemꝰ vitulos
labioꝛũ nr̃oꝛũ Oſee vlt· vt pᷣdixi · Mõ em̃ ꝓ⸗

pꝛie reddit᷑ niſi quod debet᷑ Apparet igitur de

omibus que pceſſerunt / de vitulo iſto / q; iniu

rioſi ſumus deo /etiã in illis ꝑ que iniurias ir⸗
rogatas eidem emẽdare debemꝰ· Quis em̃

nõ videt/innumerabiles in eccleſia clericoꝛũ
tam ſeculariũ qᷓ; etiã clauſtraliũ/nec etiam pi
los vituloꝛũ iſtoꝛũ dño reddentes /nec ea vo
caliſtrepitu in eccleſijs reſonant ·ſed tanqᷓ; in
doꝛmitoꝛio medias matutinas/aut etiã inte⸗
gras doꝛmiunt · nunq;ᷓ eas poſtmodũ domio
reddentes aut reſtituentes · Multiꝓ vocibꝰ
oronis/vocibus inutiliũ fabulationũ/aut eti
am ſeculariũ negocioꝛũ in eisſtrepunt et tu⸗
multuant᷑:tractãtes ſibi inuicẽ ſua ſecularia/
⁊ interdum negociationes ·faciẽtes ꝓculdu⸗
bio domũ ofonis / domũ negociatiõis · Exe⸗
crabilius aũt eſt/ꝙ ꝓlaudibus ⁊ hymnis dei
turpiloquijs/ꝓphanant ⁊ polluũt:⁊ ipᷣm dei
ſeruitiũ/ ⁊ choꝛũ diuinis honoꝛibus ⁊ laudi⸗
bus conſecratũ ¶ Sunt ⁊ alij qui vt pellẽ vi⸗
tuli iſtius deo reddant:totũ in hocſtudiũ ſuũ

cõferunt:nec vnã ſyllabã vel vnũ iotadetota

integritate verboꝛũ oronis negligi ꝓꝑmitten⸗
tes · Et hoc vtiq; bonũ eſt /niſi deũ potioꝛibꝰ
vituli iſtius defraudarẽt · ſed dũ intellectus ⁊
ſignata verboꝛũ oronis / vel nõ habẽt velnõ
curent · ⁊ ſi in altera pelle vicʒ deo ſatiſfacere
videant:in reliquo tñ ·i: in carnibus nõ modi
cum ſacriſiciũ laudis detrahunt ⁊ detruncãt:
¶Abulti delinquunt circa adipẽ ſiue pingue

dinem/ omimode aridi ⁊ indeuotioꝛãtes · cũ
offerre debeãt vitulũ ſaginatũ · Clericiquoq;

de medulla iſtius vituli nõ curant / ⁊ foꝛſitan
curare nõ noꝛunt · AMultinec pellem verboꝝ
nec pilos exterioꝛis vociferationis offerre cu
rant/vel dignant᷑· Dicit aũt Dauid exꝑſona
recte offerentiũ · Holocauſta medullata offe⸗

ram tibi · Quis ex magnatibꝰhmõi fraudes

vel rapinas vl iniurias ſibi flieriſuſtineret /vi⸗
delicet vt ꝓ vitulis medullatis ⁊ pinguibus·
exmedullati/excar nati/macilentiſſimi/⁊ per

oẽm modũ pinguedine caretes /exoſſati / de⸗
coꝛiati/⁊ nec pilos etiã habẽtes offerrentur?

An nõ vides congregationes hmõi oꝛantiũ
⁊tam aꝑte vituloꝛũ hmõiſacriſicia deo ſbtra
hentiũ:ne dicã ſpelũcas eſſe latronũ:ᷣ magis

H

acies vel cuneos raptoꝝ?: Quis ignoꝛat. ñ

ne cã accipiũt ſtipendia oꝛatoꝛie militie:iĩmo
tanq; fures ⁊ raptoꝛes· Et ꝓpter hoc ad reſti
tutionem omnium ſic perceptoꝛum tenerie

¶ Quare per fumum thuris ſignat᷑ oꝛatio·x
quid per puluerem pigmentari:·Ca·XxLI

ſtam Apocal.ij· vbi dicit᷑ de vigin
tiquattuoꝛ ſenioꝛibꝰ:quihabebant ſinguli ci

tharas ⁊ phialas aureas plenas aromatoꝛũ

que ſunt orones ſanctoꝛũ · Et iterũ eiuſdem
viij · Stetit angelus ante altarehabẽs thuri⸗
bulum aureũ in manu ſua/⁊ data ſunt ei incẽ

ſa multa:vt daret de of̃onibus ſanctoꝛumſu⸗

per altare aureũ:qð ẽ añ thꝛonũ dei ·⁊ aſcen⸗
dit fumus incenſoꝛũ ſanctoꝛũ / de manu ange
li coꝛã deo· Per Dauid quoq; docemur oꝛati
onem incenſum eſſe vbidicit · Dirigat᷑ oꝛatio
mea ſicut incenſum in conſpectu tuo/qua di⸗
rectione ⁊ aſcenſu ipſa quoq; anima oꝛantis
aſcendere dicit᷑ in lip:canticoꝛiũ · c· iij· vbi dicit

Queẽ iſta que aſcendit ꝑ deſertũ ſic virgula

fumi:ex aromatibꝰ mirrhe ⁊ thuris:⁊ vniuer
ſi puluerꝭ pigmẽtarij· Vlirgula igit᷑ fumior̃oẽ
q̃lẽ eẽ indicãt aromata mirrhe ⁊ thur ⁊ vniũ
ſi puluer pigmẽtarij·veteri qᷓ; lege Exo · xxxi
thimiamata fieri iuſſit ſibi dñs ex q̃ttuoꝛ aro⸗
matibus ſtacte:onica:galbani boni odoꝛis:⁊
thure lucidiſſimo · Quia igit᷑hec quatuoꝛ tm
gromata noĩant᷑ vt ex eis cõficiat᷑ thimiama:
ꝑ quod or̃o rectiſſime intelligit᷑ · Obi vo noĩat
mirrha ⁊ thus:⁊ deinde expᷣſſe vniuerſi pul⸗

ueris pigmẽtarij· Colligit᷑ euideẽter quia oꝛa⸗
tio pfecta exom̃ibus modis ſuis· Virgula fu

mi eſt:qualeʒ deſcribit lib·Cantico · Quattu
oꝛ vero illa aromata:que moyſes noĩat quat
tuoꝛ virtutes que in ofone neceſſe valde ſũt
indubitanter ſignant·ſic apparebit tibi ex pꝛo
ꝛietatibus aromatũ illoꝛũ · Habet aũt que

ſtionẽ quid intelligi debeat·.hic puluis pignẽ

tarius:Virtutes em̃ nec frangende nec con

terende ſunt nec in puluerem redigende:qͥn

potius in omi integritate ſua querende · In⸗
tegritas nanq; carũ ⁊ ꝑfectio a deo plus dili⸗
gitur:qᷓ; minutie vel fragmenta ipſarum pul
uis aũt pigmẽtarius:vnde erit niſiex pulmẽ⸗
tis virtutũ cõfractis atq; cõtritis · Cõfractio
vero ⁊ contritio virtutũ qͥdẽ niſi moꝛtificatio
earũ:¶ &ριſifoꝛte quis dixerit:quia cõtritio

Acerey

inſech
ſccher
Heept
fange
hocdel
uumer
llcul
cſſn
nnhocc
concrit
cloect
ektſud⸗
examn
gieco
ſchrinn
femnan
cöftact
Qtajn
terunt
eſſno⸗
tatioe
1nihi
penite
er
hes nii
lurigta

tone

Cnnt
Ahinano
NRmn
ntag
ptör
ofibus

eſtrucn
leuar
lones/i
fencalam
lelusryo
lanihdere
dusings
puerlge
ruhlor
poo hot⸗
ſengeſt/
teleriert
cot
Ulimnübu
Gogeani
lurmmod
Mumchi

wr
lltieſ
Kagteß
ltenert⸗

krgro⸗
XI

ſor⸗

langeli⸗
Nepg
Kngtnc
oſmdeg
Ueulten
Wsthere
nnteiſnet
Counſe⸗
ataſcen⸗
mmnange
Emurorari
äonro⸗
no grad⸗
mornns
ihia
Eal
mer
mofoẽ
tynii
aro⸗
Ndns:
umortn
himamr.
ſhonoif
un
Mfi
Metu
lquat
geſüt
Nerdd
ce
iopoone
eercon
e
⸗Jn⸗
sdil⸗
mpul
ulmne⸗

fracto

fando
G—

XLI

iſta coꝛdisẽ · aut intelligit ̊ de coꝛde nouo qd

in ſe creari petebat Dhauid ·qð vtiq; ẽ bonũ ⁊

ſcm̃:ꝓpterhoc om̃i cuſtodia ſeruãdum · ſicut

pᷣcepit Salomon Pꝛouerbviiij · Mõ eſt igitur
frangendũ aut conterendũ · Si vo intelligit
hoc de coꝛde veteri qð totũ eſt ex mẽbꝛis viti
oꝛum ⁊ pctõꝛũ ·qualiter coꝛ hmõi contritum
erit puluis pigmẽtarius:qͥn potius puluis fe⸗
tidiſſimꝰ ⁊ odoꝛis peſſimi · ¶ Debesigit᷑ ſcire
in hoc quia contritio nõ ẽ ſicut cõfractio aut
contritio coꝛꝑalis:que indubitanter deſtru⸗
ctio eſt eius quod confringit᷑ aut cõterit᷑· ſed
eſt ſubtilis examinatio ⁊ ꝑſingula diſcuſſio q̃
examinat᷑/qualiter ipſa eloquia ſacra ⁊ ↄfrin
gi ⁊ conteri dicunt᷑· cũ ſubtiliter ⁊ ꝑſinguladi
ſcutiunt᷑ exeminant᷑ ⁊ exponunt᷑: integra tñ

remanent ⁊ om̃ino nihilleſionis paſſa · cũ ſic

cõfracta ⁊ contrita fuerint · Vlitia vero ⁊ pec⸗

cata/malleo verbi dei ſic confringunt᷑ ⁊ con⸗

terunt᷑/vt penitus deſtruant᷑ ⁊ anihilant᷑.Cũ
em̃ nõ ſolum volũtas peccandi/ſed ipᷣa cogi⸗
tatio etiã peccati /ſic confringit᷑ ⁊ conteritur
⁊ nihil eoꝛũ pꝛoꝛſus remanet in eis/qui vere
penitent · Contritio vero iſta nihil leſionis in
fert/ vel ſuffert coꝛdi contrito:qͥn potius leſi⸗
ones vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ in eo ſanat · Nõ frangi⸗
tur igit᷑ coꝛ/ſed fractum integrat ⁊ ſollidat/⁊
fractiones ipſius atq; contritiones omnino
curat :Cõtritioigit᷑ iſta diligens ẽ ⁊ ſubtilis ex
aminatio ac pꝛeparatio coꝛdis:qua ſeipᷣm ſic
ꝑſcrutat᷑:vt qᷣcqͥd deo diſplicere in ſe inuene⸗

rit atq; cognouerit:conterat atq; confringat

vt pᷣdixi/malleo verbi dei ſemetipᷣm duriter ĩ
om̃ibus ⁊ ſingulis male actis ꝑcutiens ·qð eſt

dicere vſq; ad moꝛtificationẽê/ omimodamq;

deſtructionẽ eoꝛũ que in ſe punienda cogno
uerunt·: Coꝛ igit᷑ contritũ dicit᷑ ſ᷑ᷣm duas inten
tiones / vicʒz m ſe / vel ßm ea que in ipſo cõte⸗
renda ſunt ⁊ moꝛtificanda ·Coꝛ em̃ intelligit
ſenſus ⁊ voluntas:⁊ ſenſus cũ erroneus eſt

tanq; periculoſus cõterendusẽ ⁊ moꝛtifican

dus in pte iſta · Siliter voluntas impꝛoba ſiue
puerſa eſt conterenda⁊ moꝛtiſicandaẽ vita
vt nihil de ꝑuerſitate ſua viuere ꝑmittatur in
ipſo · Mõ igit᷑ eſſentialiter coꝛ·i:ipſa aĩa conte
renda eſt/ſed ſᷣm ea que in ipſa ſunt / vicʒ in⸗

tellectũ erroneũ ⁊ ꝑuerſam volũtatẽ · Hmõi
nanq; cõtritio nec frangit necledit in aliquo
animã humanã:qͥn potius leſionem eiꝰ⁊ pla
gas grauiſſimas/que ſunt vitia ⁊ pctã/ſanat
Juxta modũ igit᷑ hunc dictũ eſt illud · Coꝛ cõ

tritum ⁊ humiliatũ deus nõ deſpicies · Veldi

ctum eſt ꝓpter hmõi contritionẽ / que pꝛocul
dubio deo acceptiſſima eſt· Eſt em ſacriſiciuʒ

ſpus contribulatus/cum nõ aliud ſit contri⸗

bulario ſpus / q; contritio coꝛdis · ⁊ hoc eſt di⸗
cere ꝓ vitijs⁊ peccatis ipſis· Poſſibile nanq;

eſt ex ʒelo rectitudinis vel alia compaſſione/

doloꝛe vchemẽtiſſimo cõtribulari ſpiritu coꝛ
alterius · Puluis igit᷑ pigmẽtariꝰdictus ẽ ſpi⸗

ritus:quia quẽadmodũ in puluere pigmẽta

rio ipſa pulueriſatio /nihil ſapoꝛis vel odoꝛis
ꝑmittit latere in aromatibus: Sic ꝑſcrutatio
⁊ examinatio /nihil latere ſinit vel in ſacr elo
quijs vel in ipſis virtutibus· Lunc em̃ totus
ſapoꝛ ⁊ totus odoꝛ/virtuſq; aromatũ iſtoꝛuʒ
ſentit᷑ / cum iuxta qð pᷣdixi eoꝛum intimi⁊ dili

genti ꝑſcrutatione examinant᷑/ quod in ſin⸗
gulis eſt euidenter videre virtutibus · ſic do⸗
ctus es ꝑ me in tractatu de oꝑibus ⁊ mirabili
bus virtutũ · In expoſitionibus vero ſacroꝝ

eloquioꝛũ:vides euident᷑ quod dixi/ ꝓut em̃

edicta ⁊ ſcripta ſunt ſacra eloquia/aromata
integra ſunt · Subtili aũt ⁊ ꝑſcrutata inueſti⸗

gatione expoſita/ aromata cõtrita ſunt atq;
pulueriſata · Si qs aũt dixerit ipſa vitia ⁊ pec

cata/ contritione ⁊ moꝛtificatione quã pꝛedi
xipuluerem pigmentariũ fieri/ſapidumq; et
odoꝛiferũ/ꝓpter hoc vicʒ: quia indubitater
placita eſt deo moꝛtificatio vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ/
merito quis intentionẽ eius apꝛobet · Cõbuſ
ſit quoq; Moyſes vitulũ conflatilem contri⸗
uitq; illum/⁊ redegit in puluerẽ/ ⁊ ipſum pul
uerem ſparſit in aquã · Sicut copulatio ſeu fa
bꝛicatio vituli ⁊ integritas ipſius / deo diſpli⸗
cuit·ſic cõfractio ⁊ contritio ipſius vt puluis/
eidem placuiſſe nõ ĩmerito dici põt · Puluis
aũt vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ in aquã ↄfeſſiõis ſem
per mergendus eſt:tunc em̃ aqua conſeſſio⸗
nis vitia ⁊ peccata lauat ⁊ diluit:cũ iuxta mo
dum ante dictũ contritione ſuerint contrita
⁊ in puluerẽ redacta · AMoꝛtiſicationes igitur
vitioꝛũ odoꝛẽ ſuauitatis ad nares deidirigũt

que vita ſua ⁊ integritate odoꝛem moꝛtis in

moꝛtẽ facientiũ ⁊ cõſentientiũ ſparget᷑ .Odo
rem aũt abominabilẽ ⁊ odibileʒ deo altiſſimo
Qua ꝓpter ꝑ viam iſtã/ſicut animaliũ moꝛs
in ſacrificijs erat ei in odoꝛẽ ſuauitatis · Sicvi
tioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ contruio eſt puluis · J igit
declaratũ eſt tibiꝑhoc/ quia or̃o odoꝛamen⸗
tum eſt ſuauitatis/nõ ſolumex parte aroma
tum vtroq; nominatoꝛũ /ſed ex parte vitioꝝ
⁊ peccatoꝛum · Experientia nanq; docet or̃o

nibus inſtates ꝙ nunq; ſubtilius / nunq; per⸗ P

„

„

Lapitulum

ſcrutacius examinant᷑ ſacra eloquia vᷣtutes
nuſq; melius/ nuſq; intimius ſapoꝛes eoꝛum

⁊ odoꝛes ſentiunt᷑:qᷓ in orone · ⁊ etiã ꝑ illam·
Sic dico de ſapoꝛibus qui ſunt amaritudies

vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ · Et de fetoꝛibus qͥbꝰom⸗

nes bone nares offendunt᷑· Dico inq;/qꝛuuſ

qéi melius pigmenta iſta vel examinantur vel

ſentiunt᷑/qᷓ; in ofone ⁊ ꝑillam · Oſtendit aũt

Thoc miſeratoꝛ deus miraculo euidẽtiſſimo/

vicʒ ꝙ or̃o deuota/odoꝛamentũ ſuauitatisẽ/
in quadã ſancta muliere ⁊ incluſa ·que cũda⸗
bat ſe in or̃onem/cella eius flagrantia oꝛatio
nis/ tota efficiebat᷑ aromatiſans: Et hoc nar⸗

rauit mihi ſocius eius qui multotiẽs odoꝛis
iſtius flagrantiam ſenſit· mec mirũ ſide cõtri
tione aromatũ ſpũalium:ſpirat odoꝛ ſpiritua
lis ſuauitatis:ꝓpter pꝛeſentiã ſpũſſancti:qui
nõ ſolum apotheca eſt omniũ oronũ ſpũaliũ

ſed etiam eſt apothecarius omnium hmõipi

ginentoꝛum/⁊ aromatũ auctoꝛ vnicus/⁊ lar
gitoꝛ benigniſſimus atq; largiſſimus · YPe eti

ameſt pigmentarius/ contritoꝛhmõi aroma
tum/⁊ confectoꝛ hmõi puluerisqua ꝓptr᷑ nõ

eſt mirũ /ſi de pᷣſentia illiꝰtota domus in qua
