ſtificãtẽ ſeipᷣm·⁊ ipʒ penitẽ nẽo igrat:qͥn ſitqð
dam iuſtificare ſe · 18) reuera differt penite
apenitere:⁊ dicunt᷑ 'm magis ⁊ minꝰ. Inue⸗
nit᷑q; penitere inchoatũ diminutũ · Inuenit᷑⸗
q; pfectũ penitere atq; cõpletũ· Lũc aũt ẽ ꝑ⸗
fectũ atq; cõpletũ ipᷣm penite?:cũ extoto aũtit
hoĩema vitijs ⁊ pctis ·et ex toto ↄũtit iſmad
coꝛrectionẽ: qð ẽ dic ad declinãdũ adipᷣaʒ ſa⸗
tiſfaciendũ ꝓillis iux arbitriũ ecclie:cuideus
dedit libᷣtatẽ autoꝛitatẽ ⁊ ptãtẽ iudicij pnialis
Intdũ aũt videbᷣ aliqͥs aliq;tulũ dolere de ſu⸗
is vitijs ⁊ pctis:⁊ ea intdũ ipᷣis diſplice · verũ⸗
tñ nõ qͥuſq; ⁊ vſq;q̃q; ꝓ illa deſerãt·⁊ tãq inci
tatiĩ moꝛtẽ ⁊ exminiũ eoꝝ adexpuãnð ↄtra

ea arma pnie⁊ diſcipline oronis/⁊ alioꝝ pᷣſidi
oꝛũ qbꝰↄtra ula pugnat᷑ aſſumãt· De poꝛibꝰ
vero ⁊ impfecte penitentibus:atq; ad gr̃am

vndecũq; conãtibꝰ: intelligẽqus videt᷑ ſmo

EK

beati Gregoꝛij quo diẽ · Interim fac quicqͥd

bonipotes:vt deus illuſtret coꝛ tuũ ad peni⸗
tentiam· Aanifeſtũ em̃ indubitanter eſt om
nemillum qui penitere deſiderat/⁊ querit la
chꝛymis / oꝛatiõibꝰ vel alienis ſuffragijs/aut
quibuſcũq; alijs modis ꝙ aliquatenus poſſit
dici dolere atq; penitere devitijs ſuis aut pec
catis · verũtũ nõ vera atq; ꝑfecta penitẽtia? ·
quẽadmodũ qui dicebat · Cõcupiuit aia mea
deſiderare iuſtificatiões tuas in om̃i tempo⸗
re · Pꝛoculdubio deſiderabat iuſtiſicationes

dei: cũ deſideraret deſiderare eas·Cur enim

deſideraret deſiderare eas:niſi ꝓpter ipſas·
Et ꝓpter hoc multomagis deſiderabat ipas
qᷓ; deſideriũ ſiue deſiderare earũ · verũtñũ nõ
erat eideſideriũ earũ ·qᷓ;tũ ⁊ quale cõcupiſce
bat illud habere · Ita eſt de quibuſdã penitẽ⸗
tibus:quia penitentia eoꝛũ nõ eſt niſi conatꝰ
quidã vel pᷣparatio ad verã ꝑfectãq; pniam:
Et eſt indubitanter inquiſitio vere peniten⸗
tie atq; cõplete ſtatus ille eoꝛũ:¶ Et ppter B
cũ ꝑfecta penitẽtia · pfecta ſit iuſticia ſiue iuſti
ficatio:qua ve penitẽs ſemetipſum iuſtificat:
vt diuine iuſticie diſtrictionẽ ſiue diſtrictã vlti
onem effugiat ⁊ euadat· Seu qð eſtdeo acce
ptius:vtiuſticie diuine ſatiſſiat:⁊ phocplace⸗
at deo vera pfectaq; penitẽtia · vere pfecteq;
iuſtiſicat nihil diuino iudicio vel vindicte ĩ pe

nitente relinquẽs: NMõ em̃ deus iudicat bisin

idipm · ſicut dic ꝓpheta· Neq; retractat vnqᷓ;
pniale iudiciũ:cũ verũ atq; ꝑfectũ cõpletũq;
fuerit· Et h inſinuauit Apls in ſermone ſuo
quo dixitê/ꝙ ſi noſmetipſos djudicaremꝰ:nõ
vtiq; dijudicaremur: Facit ad h̊ ipſuʒ ſermo
quẽ audiuiſti in pcedentibus · videlicet iuſti⸗
cia ⁊ iudiciũ coꝛrectio ſedis tue· ꝓpter hoc iu
dicium / dixit ille ſcũs ⁊ ſapiens Job · Nunqͥd

qͥ nõ amat iudiciũ ſanaripõt/qð abſq; dubio

de iudicio iſto pniali rectiſſime intelligit᷑· Coꝛ
rectus em̃ vere ꝑfecte iudicatus:ab alio iudi
cio indubitãter tutusẽ· nec alið iudiciũ opoꝛ⸗

tet vt timeatpᷣſertim cũ diuine miſericoꝛdie

iudiciũ pnĩale placeat. Sic ißemetꝑ Eʒech ·

teſtificatus eſt dicẽs · Nolo moꝛtẽ peccatoꝛis

ſed magis vtↄuertat᷑ ⁊ viuat · Quiaigitur qͥ
bñ coꝛrexit:eſt ꝑfecte iuſtiſicatus · Et ꝓpter
hoc iam iuſte ⁊ plene liberatus ab iniuſticijs
ſuis omibus:⁊ abſolutus a vinculis eoꝛum/⁊
debitis penarũ infernaliumſihoc eiinnotue
rit:nõ habet neceſſariũ petere aliquid hoꝛuʒ
cũ iam omiailla receperit·ſ potiꝰgratias age
re largitoꝛi iſtoꝛũ bonoꝛũ: Sile aũt reiiſtiꝰeſt

ctus eſt· Hõ em̃ ſuꝑeſt ei inquirere albedinẽ
vel ꝑtem aliquã albedinis· Augmentũ vtiq;
⁊ obſeruationẽ atq; cõfirmationẽ inceſſanter
petere debet: ꝓpter imenſitatem periculoꝛũ
quibus interius ⁊ exterius:⁊ vt ad vnũ dicaʒ
ex omi ꝑte patet iuſticia · Sed ne ipſa iuſticia
in ipſo/vacet a ꝓfectu ⁊ incremento:cũ ocio⸗
ſitas ⁊ infructuoſitas om̃i gre ⁊ vtutiinimica
ſit· ſicut docet beatus Greg.dicẽs · quia dile⸗
ctio vera ocioſa eſſe nõ poteſt · ⁊ tus ſemper
aut deſicit aut ꝓficit Quiaigit᷑ vᷣitas ⁊ ꝑfe⸗
ctio iuſticie ſue/ vix innoteſcit alicui:nulli ex⸗
pedit ceſſare ab orTonibus hmõi vicʒ /quibus
⁊ mũdatio abiiuſticijs ⁊ liberatio petat᷑· Ve⸗
rum qm̃ de impfectiõe penitẽtie ſue plene cõ
ſtat:⁊ liquet plerũq; vnicuiq; noſtrũ · Mani⸗
feſtum eſt in eo ſtatu neminẽ nr̃m deficere de
bere ab ofonibus añdictis · In eo em̃ ſtatuin

in eo quiplene dealbatus ⁊ ꝑfecte albus eſſe

M

dubitanter eſurimus ⁊ ſitimus iuſticiã:licet⁊

eſurie ⁊ ſitidebilibus ⁊ impfectis·tũ quia pꝛo
mittit᷑ nobᷣ ſatietas cõtraria ipᷣo oꝛe ſacratiſſi⸗
me veritatis Petenda eſt inceſſanter iſta ſa
tietas inſtantia ac deuotiõe qua poſſumus:q̃
vicqʒ nobᷣ dat᷑ vt eam petamꝰ:Dicenduʒergo
eſt miſeratoꝛi largiſſimo adiuua conatꝰ nr̃os
dñe miſcdie:quibus conamur adteq ſcis eos
nihil eſſe ſine te:ſicut cõfitebat᷑ tibi Sapiens

⁊ſcũs tuꝰ Augꝰ · dicẽs · Scio dñe quia ſine te

nihil ſunt omes conatus meioꝑperimanuum
tuarum poꝛrige dexteram tuam:qua me tra
has ad te:⁊ extrahas de abyſſo miſeriarũ me
agrum · Cõuerte me dñe · · ex toto verte ad te ·
Jacens em̃ in lecto tot egritudinũ ⁊ languo⸗
rum/ vertere me extoto/ſine toto nõ poſſuʒ

adte · Aiſerere meidñe qm̃ infirmus ſum:ſi

7

miſerandiſunt infirmi coꝛꝑe:qᷓ;dto magis mi⸗
ſerandiſunt infirmimente· Oñe miſcdie/ qͥd
obſiſtit mihivel aduerſat᷑ quo minus miſere⸗
aris mihi · ¶ Scio dñe te illuminante:quia nõ
obſiſtit mihi adhoc miſcdia tua· Hõ em̃ obſi-
ſtere põt /vel cõtraria eſſe ſibijpſi · Hoc aũt in
dubitanter eſſet · ſi oꝑationẽ ſuã que eſt miſe⸗
ratio tua impediret · Abſit aũt ha miſcðia tua
qð nec vllo genere rerũ iueniripõt videlicet
vt res aliqua ſibipſi aduerſet᷑:⁊ oꝑationẽ ſu⸗
am naturale atq; debitã impediat · Aut obſi⸗
ſtit igit᷑ mihi in hoc iuſticia tua:aut vitia mea
ſiue peccata:vłfoꝛte vtrũq;· ſiiuſticia tua
obſiſtit:⁊ mihi⁊ miſcðie tueĩ ꝑte iſta:qũo igit
nõ potiꝰ obſiſtit qͥ minꝰ dares mihi donũ ↄfeſ

ſionis iſtiꝰ Nõ em ẽ eiadaucta vxtusĩ ꝑte iſta

ee
dn
Nnch
Mer
llori
dicz,
ſtich
ocio⸗
meca
die⸗
lper

gſe⸗

Wler⸗
gas
e⸗
eq
an⸗
gede
uin
en
nupe
Nuſ
fllaſ⸗
nmgi
ſfos
os
ens
ete
wum
eia
rüme
adte
ng⸗
poſ
ſonel
Nod
“
lere⸗
ia no
obſ⸗
Wrin
innie⸗
u
Allet
ll⸗
l
mea

nn⸗
gil
el
eiſta

.
5

cõtra me ex cõfeſſione iſta:qn potius multo⸗
minus iuris habet contra me ꝑillam · Quãto
em̃ magis meipſe coꝛã te iuſtiſico: tãto minꝰ
iuris⁊ iuſte ptatis reliquit᷑ iuſticie tue/ad vin
dicandũ in me · Si em̃ ex toto atq; ꝑfecte me⸗
ipſe iuſtiſicarẽ:nulle eſſent ꝑtes iuſticie tue:
ad iuſtificandũ me vel ad obſiſtendũ mihi qͥ⸗

cũq; modo · Ex iſta igit᷑ confeſſione minꝰ põt

vt ita dicã/⁊cõtra me ⁊ cõtra miſcdðiam tuam
iuſticia tua ¶ Ampliꝰ qualiter obſiſtit mihi iu
ſticia tua/cũ egoipſam adiuuem ꝑiſtam con
ſeſſionem meã:imo potiꝰ manifeſtũ ẽ(quiaip
ſa parat etiã pᷣparatis in me miſcdie tue viam
dũ me dignũ ⁊ idoneum aliquatenus efficiet
miſeratio miſcdie tue · ¶C¶ Amplius nec decet

nec poſſibile eſt miſcdðiam tuam ocioſam eſſe:

qua ꝓpter neceſſe ẽ eam oꝑari oꝑatiões ſuas

⁊T maxime in eos qͥad eam ſepᷣparant:qui ad

eam fugiunt .qͥ illam quaſi qð a teipſis datum
eſt querũt · Et nõne ego dñe miſcðie vnus ex
illis ſum:qͥd em intendo: vel queroꝑ omnes
iſtas accuſatiões / teſtiſicatiões/⁊ ↄfeſſiones

contra me / niſi vt miſerearis mihi?quid intẽ⸗

do reuelatione atq; oſtenſiõe vulnerũ.niſi vt
medearis illis ꝑ miſe cdᷣiam tuã:Similit ꝑ oſtẽ
ſionem pauꝑtatũ mearũ atq; defectuũ:quid

intendo vel quero: niſi miſerationũ tuarum
ſubuentiones ⁊ bñficia:¶ Amplius · qͥd põt

intendere contra me iuſticia tua niſi vindictã

iuſtiſſimã· Perditionẽ em̃ ⁊ deſtructionẽ ope

ris tui/ qð ego ſum:nullo modoꝛum intendit
iuſticia tua · Alioqͥn cõtra teipᷣm intenderet⁊

pugnaret · Nõ intendit igit᷑ deſtruere in me:

quod tu feciſtiĩ me· Hoc em̃ tu adhucdiligis
i me:qͥ nihil eoꝝodiſtiq̃ feciſti Qð tuãt dilig⸗
in me / iuſticia tua odire nõ poteſt· qua ꝓpter
necꝑſequi:nec deſtructionẽ illius intendere

vllo modo põt · Odit igit᷑ ſolum illð in me qð

⁊ tu odis in me:videlicet feditates /defoꝛmi⸗
tatesedepꝛauationes/ac turpitudines: qᷣbꝰ
ego depꝛauaui ⁊ deturpaui quod tu bonum⁊
pulchꝛũ feciſti in me dñe miſcdie · ec ipemet
odi/⁊ ꝑſequoꝛin me:⁊ pugno cõtra ea q́;=tum
tudas ⁊ adiuuas · Nõdũ ſiquidẽ ꝑfecto odio
odiilla · Nec vt foꝛtis ⁊ implacabilis inimicus
totis viribus ⁊ ſtudijs pugno contra illa · qm̃
nõ eouſq; foꝛtis ſum adhuc:vt poſſim hoc· et
cõtra ipſa pugno /licet debiliter ⁊ adhuc infir

miter cũ iuſticia tua/anõ contra eã .· Iniuſte
igit mecũ agit ſiptra me ẽ mihiq; obſiſtit:· Im

poſſibile eſt aũt iuſticig tuam inique agere vl
iniuſte · quia impoſſibile eſt vt in ſtatu iſto in

qͥ me poſuit gra tua:cõtra me ſit iuſticia tua:

neq; igit᷑ iuſticia tua/nec miſcdᷣia tua ↄtra me
eſt · Sola igit᷑ vitia mea ⁊ pctã cõtra me ſunt-
Quia igit᷑ contra teipſum ſunt · illa em inimi⸗
cituiſunt:quos ĩplacabiliter ſemꝑ odis· Ad⸗
iuua ergo me/cõtra me pugnantẽ c ante tri/
bunal miſcðdie tue contra ipſa litigantẽ · Bel⸗
lum em iſtud ⁊ litigiũ/cõtra inimicos tuosẽ:
Adado etiã quia ꝓpter te eſt · Propter h̊ pu⸗
gno contra ea⁊ litigo:quia tu odiſti ea · et qa
bñplacitũ tuũ ẽ impugnatio · Sed et ꝓpter h̊
dñe miſcðᷣie ea in me ꝑſequoꝛ ·qm illa ſola pꝛo

hibent ⁊ impediunt ne tibiplaceã:⁊ ꝓpter G

exterminareilla a meipſo enitoꝛ:vt vides·qͥ⸗
bus adhuc poſſim conatibus vt exterminem

a meipſo:quecũq; tibi diſi plicent in me: vt ip⸗
ſis pꝛoꝛſus abraſis/⁊ extirpatis a me:tibipla

citus efficiar/⁊ acceptus · ⁊ ſic me recuperes
⁊ poſſideas ſołꝰ totaliter:cuiꝰme eẽ recogno
ſcoiure pleniſſimo:iureq; ſingulari. ¶ Bellu
ergo iſtud tuũ eſt· qm̃ victoꝛia tuaẽ·qͥ ſcis me
nõ niſi vᷣtute tua victoꝛẽ eſſe poſſe illoꝛũ · Cã
iſta tua eſt: qm de iure tuo · de llo / vicz vt il⸗
lud obtineas in iudicioiſto/contendit᷑· Scis

em dñie ꝑiniquiſſimã vſurpationẽ/ ⁊ ꝑnicio⸗

ſam voluntatem meã:vitia mea/a peccatum
intrare poſſeſſionem meam:ipſius qͥ tuũ ius
ſum totaliter abſq; ꝑticipe vllo/⁊ccõſoꝛte· Ne
ſuſtineas vlteriꝰ iſtos tam odibiles mihi ⁊ ti⸗
bi inimicos poſſidere ius tuũ:quod egoipſe
ſum · Scio dñe quia iuſtiſſima ẽ iſta pena mea
dure videlicetſeruitutis:⁊ crudeliſſime tirã⸗
nidis:quibꝰ me inceſſanter pꝛemunt ⁊ affli⸗
gunt dñi iſti · vicʒ vitia mea/⁊ peccata qͥbꝰme
turpiſſime ⁊ inſaniſſime ſubdi · Et ſi placere ti
bi merito põt iſta tanta pena mea:quia iuſtiſ
ſima · Diſplicere tibi tũ debet iniuria ⁊ contu⸗
melia tua:qua tibi faciunt in me:tam nequirt

abutentes medñi iſti · Et ꝑiſtos:etiam demo

nes ipſi qui ꝑ ipſos in om̃em iniuriam ⁊ cõtu⸗
meliam tuam abutunt᷑ me · An tibi debet pla⸗
cere plus iſta tanta pena mea iuſtiſſima:q; ti⸗
bi diſplicere iniuſtiſſima dñatio dñoꝛũ vtroꝛũ
q; iſtoꝛũ:q̃ nulla iniuſtioꝛ:nulla nequioꝛ:nul⸗
la bonitati tue intolerabilioꝛ ·

¶ Petitio victoꝛee in conflictupnie· Ca.X

Xomnibꝰiſtis

iitur colligo aggregata ratioci⸗
ustione:quia nec miſicoꝛdia tua
contra me eſt:nec iuſticia tua in iſto beno vel

CLapitulum

22 èòM! en
iudicio. Ceccata vero mea que pꝛoculdubio auerſos aſe ſentit / ⁊ conſpicit· ⁊ contraſe re⸗ *
contra me ſunt ·⁊ etiã contra te nõ debent p⸗ bellantiſſimos amoꝛe creatoꝛis· In quo ma—⸗⸗ all
ualere · ne dicam cõtra te:ſed etiam nec ↄptra gistanto gloꝛificat᷑ deus q́;to magis?⁊ mira⸗ c
me / in iſto iudicio vel pᷣlio:de quo euidenter bilius bonũ eſt iuſtiſicare impium:q; toꝛque⸗ ti
oſtendi põt:ꝙ vtrũq; vnũ eſt videlicet tamp re/ ſuſcitare moꝛtuũ in vicijs ⁊ peccatisſan in
lium q;ᷓ iudiciũ· Vlince igit᷑ in iſto iudicio parri ctumq; ac deuotiſſimũ dei ſeruũ efficere:qn e⸗
ter ⁊ pllio:qui vides victoꝛiã hic ꝓuenire non to melioꝛ eſt ipᷣa ſanctitatis gra:qᷓ; pctõꝝ vin⸗ Uas
poſſe niſi vᷣtute tua· He patiaris me ſuccũbe⸗ dicta. Nũquid nõ exte dixit ſanctus ſapiẽs · in
re ⁊ vinci:ꝓpter infirmitatem ⁊ defectũ vir⸗ Augꝰequia maius fuit paulũ ſuſcitare mẽte: per
tutis ppꝛie · ſed da virtutẽ potiꝰ ad vincẽdos qᷓ; laʒarũ coꝛꝑe · Quis aũt dubitat · q;tũ gloꝛi
tam odibiles inimicos tuos:quidas laſſo vtu ficatus fuerat ex co oꝑe:ꝙ laʒarũ coꝛꝑe ſuſci⸗ ne
tem · C his qͥ nõ habent foꝛtitudinem ⁊ robur tauit:to igit᷑ magis gloꝛiſicatus fuerit ex
multiplicas · An denegaſti vnqᷓ; vᷣtutẽ ⁊ foꝛti⸗ ſuſcitatiõe pauli:que eũ de moꝛte vitioꝛum ꝰ e
tudinem certantibus ꝓte:ſiue in iudicijs ſi⸗ peccatoꝛũ ſuſcitauit · Tanto naq; ex mirabili d
ue alias vbicũq; Ne incipias igit᷑ a me ſiue n oꝛibns oꝑibus ſuis / eſt eimaioꝛ honoꝛ et ma⸗-
me .qð nulli vnq hominum te feciſſe:nemo fi ioꝛ gloꝛia:q; ex minoꝛibus/qntoillaa miriſicẽ & 1
Q delis ignoꝛat ¶ Amplius rũdere mihi o iuſti⸗ tia⁊ magnitudine pꝛecellũt minoꝛibꝰ.C Am
cia creatoꝛis ſi eouſq; tibi placeat vindicta à& plius nõne ⁊ illud ſiliter dicit idem ſanctuset 6
me/adeoq; auida es cruciatuũ ⁊ toꝛmentoꝝ ſapiens Augꝰ·quia maius eſt deo iuſtiſicare
meoꝛũ: Dic obſerro ꝓpter quid placeat tihb impium: q; creare celum ⁊ terrã· Maioꝛ em̃ . 6
iſta vindicta? Scio quia nõ poteris rĩdere: eſtei gloꝛaa ex iuſtificatiõe vnius impij:q;; ex
velaſſignare niſi alteram ex iſtis duab cau- creatione celi⁊ terre · Ethoc indubitanter /
ſis:videlicet iuſticiã vindicte/⁊c gloꝛiã creato apud intelligentes ⁊ cognoſcentes miriſicc⸗ 9
ris · Quia igit᷑ ybi maioꝛ vtraq; iſtarũ cauſa⸗ tas magnalium ipſius. In iuſtificatione aũ=t
rum euidenter eſt· ibi debet tibi maioꝛ eẽ ſte vnius impij:eſt nobiliſſima victoꝛia · Vincit iu
ajqmoꝛ c auiditas vindicte:⁊ cruciatuũ meoꝛũ diabolus vincit᷑ ⁊ peccatoꝛ ſuipſius/a ſemet Cie
Meceſſeẽ vt magis ſibi placeat vindicta:qua ipſo:tam bello q; iudicio vt pᷣdixi· Taãta q; tãa ſie
egoipᷣe creatoꝛi facere parat ſum. Jam autẽ q; magniſica largitio venie eſt gre:vt huma ade
dixi:quia iuſtiſicatio qua vere acꝑfecte peni: nus intellectus eas nõ ſufficiat admirari:fir Eenco
tens ſemetipᷣm iuſtificat: maioꝛisẽ eiglie: ca ibi innouatio ⁊ refoꝛmatio imaginis ⁊ ſimili⸗ Ae
que iuſtificat alium· Adieci etiam quia lauda tudinis creatoꝛis in animahumana Nec mi ee
bilioꝛ: ⁊ ipi creatoꝛi acceptioꝛ· Aagis igirtur nus mirifica:qᷓſi de trũco arido ⁊ putreſacto ſt
placet tibi pnĩalis vindicta: quãde meipio fa⸗ oliua ſpecioſa ⁊ vernans ſubito efficeret᷑. vel nin
cere cupio·qᷓ;illa que ꝑtoꝛtoꝛes demones/vł de poꝛco ſpurciſſimo aut buffone:ſpecioſiſſi⸗ ign
ꝑ quecũq; toꝛmẽta inferripoſſet· Adhãc igik mus aſpectuq; deſiderabiliſſimus iuuenis ef ere
neceſſe habes intendere ⁊ nõ alijs me toꝛto⸗ ficeret᷑ · Vincitur ibi ⁊ ira tua:cui reſiſterene hio⸗
B ribus tradere ¶ Amplius nõne maioꝛis ẽ glo mo põt:abipſa miſcdia tua · yſi magnificen mnlit
rie creatoꝛi:vt ipe faciat ſibi miniſtros deuo-⸗ tia remiſſionũ tuarum ⁊ largitio munerum- lleta
tiſſimos:qͥs habuit hoſtes ⁊ aduerſarios:to⸗ gratiarũ tuarũ⸗xvt de alijs taceã ipa heredi ſe⸗
tum aũt ei h ꝑ pniam efficit᷑ qui em ꝑ peccata tas felicitatis eterne:maioꝛ eſt q; celum ⁊ ter Afi
⁊ vicia inimicideiſunt /cõuerſi ꝑpniam eiuſ-⸗ ra · Tot igit᷑ ⁊ tãta tãq; magnifica oꝑa tua cõ tn
dem deuotiſſimi ſerui efficiunt᷑· Et qð ẽ mira currũt ſimul/in vna vnius contritipeccatorꝭ⸗ ön
bilius:ſuijpſoꝛũ hoſtes ⁊ aduerſarij:ppter ip iuſtificatiõe:vt minoꝛa merito reputent᷑ celũ P ben
ſum fiunt /ſimul etiã vindices ⁊ toꝛtoꝛes ·dů⸗ cterra:q; illa ſint:¶ Quis aũt cogitare ſuffici Z eßn⸗
modo in ſemetipſo qᷣcqᷓ; contra creatoꝛẽ ege ar grarũactioões que tibi ꝓilla reddant᷑·⁊ col igtu
runt: diſtricte vindicant: ⁊ſeuere puniũt. J⸗ laudationes que tibi placuere:que ⁊ ſuꝑ om ſnauit
los etiam diabolus ſentit conuerſos: hoſtes nem admirationem noſtram ſunt: pulcherri poof,
atrociſſimos /eiq; rebellantiſſimos ⁊ ad om - marum ſublimiumq; miliciarumtuarumex⸗ horn
nem voluntarẽ dei ꝓ viribus pꝛomptiſſimos ercituum videlicet omnium angelicoꝛum: fe ſin⸗
quos pꝛius dũ eſſent in vitijs ⁊ peccatis ha⸗ ſtinantq; tibi ĩ celis:inde agitur gaudiũ.Tu D
buit ſubditiſſimos · Et heceſt mutatio dextre em̃ dixiſti:⁊ facta ſunt celum ⁊ terra·tu man⸗ 1
excelſi:qua diabolus nõ ſine grauiconfuſõe: daſti ⁊ creata ſunt· Nihil verbo tuo omnipo⸗

nn⸗
e
ſan
Vn.
eS.
le:
dori
l
mer
uunt
wi
ſi⸗ 5

R
ſae
her
ner
it .

fit
⸗
Ai⸗
e
e

ch⸗
edi
er
90
aid
kteii
Acol

eni,
mfe⸗
Tu
n⸗

ipc⸗

scä
.
ä
H

tenti· nihil mandato beneplacititui ſe oxo⸗

ſuit:⁊ cõtradixit · nihil ibi quicq; difficultatis

adhibuit · Et ipſa etiã celum ⁊ terra:ſi qͥddiffi

cultatis ⁊ reſiſtentie ogponere potuiſſemcre⸗
ationi ⁊ foꝛmationi ſue:nullatenus hec feciſ-
ſent · qͥn potius ſiquid iuuaminis ad hoc adhi
bere potuiſſent:toto gaudio ⁊ auiditate illð

ad h adhibuiſſent:¶ Hõ habesigit᷑ o pulcher

rima/oſemꝑ om̃ino laudanda dei iuſticia: ꝓ
pter quod te vel mihi oponas /vel mihialiq⸗

tenus auerſaris ſiue in vindictam de meſu⸗
mendam ſiue in gloꝛiã creatoꝛis intendens·

An nõ ego ⁊ ꝓpugnatoꝛ tuꝰſum in pꝛelio iſto
⁊ aduocatꝰ in iudicio iſto · Quid em̃ alið intẽ

dovel q̃ro·niſi vt totũ me recuꝑes:totũq; poſ
ſideas · Hõ em̃ pugno vłiitigo:niſiↄtra capil 2
les inimicos tuos:vicʒ iniuſticias meas:⁊ nõ
poteſt nõ e ſſe tuumadiuua igi᷑ ppugnatoꝛẽ
tuum:⁊ aduocatum in bello tuo iuſtiſſimo at

q; iudicio · Alioqͥn nõ ſolum mihi:ſed etiã tibi
ipſi deeſſe merito reputandus es· Loquoꝛ
amplius vnum verbũ tibi dñe miſericoꝛdie · ⁊
dicam · quia opoꝛtet te miſereri mihi:ſalua ꝑ

om̃ia iuſticia tua · ſimiliter ⁊ iuſte agere mecũ

ſalua ꝑpom̃ia miſericoꝛdia tua · mõ em̃ eſt poſ⸗
ſibile vt alterum iſtoꝛuʒ ꝑmittat bonitas tua:
videlicetvel ledi iuſticiam tuã ·velledi miſeri

coꝛdiam tuam· Vtraq; enim bonitas ẽ:neq;

em̃ contraria ſunt vllo modoꝛum · nec altera
alteri vllatenus aduerſat᷑·imo ſi phas eſt di⸗
cere:mutuo ſe ꝑ omia adiuuant · Abſit em̃ vt
ſic vindictã iuſticia expetat:vt miſcdðiam om⸗
nino euacuetAbſit ſimilitervt miſcdᷣia tua ſic
ignoſcere intẽdat:vt iuſticiam tuam pꝛoꝛſus
excludat · Zu igit᷑ plargus miſeratoꝛ es:⁊ ni⸗
hilominꝰ in miſerando ſeruãs iuſticiam · Et ſi
militer ſeuerus vindicatoꝛ:in vindicando tñ
illeſam per om̃ia ſeruãs miſcdðiam· Auia igit
ſi me per penitentiam iuſtiſicas:⁊ ſalua eſt ꝑ
om̃ia iuſticia tua:⁊ ſalua per om̃ia miſericoꝛ⸗
dia tua · Confidenter dico:ꝙ neceſſe habes
nõ neceſſitate coactionis / ſed ſupabundãtia
liberrime bonitatis tue:iuſtificare:¶ It
em̃ vere ⁊ perfecte penitente ſalua eſtꝑ om⸗
nia iuſticia tua/dum nihil in eo impunitũ re⸗
linquitur· Omis em̃ vere acperfecte penitẽs
pꝛo om̃ibus cõmiſſis ⁊ omiſſis ſeipſum punit
ꝓ omnibꝰ nãq; dolet ⁊ erubeſcit:⁊ ſibijpſi ira⸗
ſcitur:⁊ ſicut tuipſe ad nudum conſpicis:etiã
cogitatiões malas /in ſeipſo punire nõ negli⸗
git · Quis em̃ vere penitens eſt quinon dole
at pꝛo eo:ꝙ quicq; quod tibidiſpliceret cogi⸗

n omi

tauit · Et intendodñe miſericoꝛdie ꝙ ſaltẽ in
vniuerſali pꝛo omibus quibus te offendit /de
bet ſaltem dolere vniuerſaliter:qui nullaʒ ex
offenſis tuis excipit velpᷣterit· De ſinglis em
ſingulariter dolere vel penitere:interdũ foꝛ⸗
ſan nõ eſt poſſibile alicui:ſicut neq; ſingulari
ter recolere aut memoꝛiter tenere · Delicta
enim quis intelligit ·
Excuſatio penitentis ꝙ nõ debet tm̃ puni
riq;tum meruit· Ca- X

Bog ſidirerit

gq .quis.quia quẽadmodũ in ſingu⸗
lis cõmiſſis ⁊ omiſſis ſingulariter
peccat/quicũq; peccat ·ſic ⁊ ſingulariter emẽ
dare ſingula/ ⁊ pꝛo ſingulis ſatiſſacere ſingu/
lariter debet · Rñdeo hmõihomini:quia hoc
nõ ſolũ iuſticie tue nõ eſt·ſed etiaʒ nechuma⸗
ne · Quotcũq; nãq; latrocinia qͥs cõmiſerit:
nõ tot eiſuſpendia vel moꝛtes alie irrogant
qn potius hec vno ſuſpẽdio humana iuſticia
reputat:in eo omia vindicata ·⁊ hoc qᷓ;tuʒ ad
ipſam humanã iuſticiã ꝑtinet· que poſt vnam
moꝛtem coꝛpoꝛis:nõ habet amplius quid fa⸗
ciat in peccantem · Aliter aũt ſe habʒ in veriſ⸗
ſima ꝑoĩaq; ſy laudanda iuſticia tua:q̃ vna
moꝛte veteris hominis /om̃ia vitia ⁊ peccata
in anima humana moꝛtificat ⁊ extinguit·vni
caq; infuſione iuſticie ſeu gratie tue:oẽs ſoꝛ⸗
des ſpũales emũdas ⁊ abluis:quẽadmodum
infuſione foꝛtiſſime medicine:om̃em infirmi⸗
tatem curas:⁊ quẽadmodũ vnica infuſione
thyvriace virtuoſiſſime/venena omniũ pctõꝝ
⁊ vitioꝛũ exterminas pꝛoꝛſus ⁊ diffugas

Obiectio contra pꝛedicta. Ca · XI

Volg ſi direris
U. Dñe miſcðie/quia nõ q;tũ iuſticia re
2 quirit ſeipſum punit/etiaʒ penitens
quãtũcũq; vere ac ꝑfecte · qm̃ pene eterneſi⸗
ue gehennales debent᷑ vnicuiq; peccãti moꝛ⸗
taliter · Pene vero pniales quãtecunq; ſint:
nulle ſunt comꝑatione illarum · qua ꝓpr nul⸗
lus ex vere ⁊ ꝑfecte penitẽtibꝰ /punit ſe tãtis
penis pnĩaliter:qᷓ;ẽtis dignꝰẽde dei iudicioet
iuſticia · Rñdðo tibi in hoc dñe miſcdie · qꝛ iuſti
cia tua nõ reqͥrit Ra pctõꝛibꝰ.vicʒvt tantis ac
talibus penis ſeipos puniant· Infernales nã
q; pene:quos tenent nõ emendant aut coꝛri⸗
gunt · Nõ eſt em̃ in inſerno qui conſtar tibi ·

Capitulum .

GBAmplius pene ille nõ ſunt cõtrarie vitijs et

peccatis:cum ea necexterminẽt nec minuãt:
neceis vllatenus aduerſent᷑ ſeurepugnẽt eiſ
dem:qͥn potius ꝑpetuo conſoꝛtio coheret eiſ⸗
dem · ¶ Amplius pene hmõi nihil aliud poſ⸗
ſunt in eis in quibus ſunt:niſi ꝙ eos toꝛquẽt
⁊ excruciant · Hoc aũt bonitati tue nunq; per

ſe placet dñe miſcðie· Hõ em̃ delectaris in ꝑ⸗

ditione viuentiũ · Diabolice nãq; malignita⸗

tis eſt illud ꝓpꝛium:amare penas ⁊ toꝛmẽta

hoĩm· Scio nãq; te docente:quia pene malo
rum tã angeloꝛũ q; hoĩm placent tibi · non qꝛ
pene illoꝛuʒ ſunt:ſed quia iuſte· ⁊ ideo bone:

„ „ 740 „

Et quia a teipſo ſunt:Diligis igi᷑ in hmoipce

nis oꝛdinẽ ⁊ pulchꝛitudinẽ iuſticie · Diligis in

eis ⁊ gloꝛiã tuã: HNõ em̃ parũ te gloꝛifſicat pe⸗

na maloꝛũ iuſtiſſima: que eis te actoꝛe ſimul

T⁊ꝓ iudice irrogat᷑ Claret etiã inuictiſſima omi
potentia tua:qua punis pᷣncipes tenebꝛarũ:
ceteroſq; repꝛobos:qui bonitate tua⁊ pᷣcla⸗

ra benificentia tua in iniuriam tuã ⁊ cõtume⸗
liã abutunt᷑· tuiſipſis bñſicijs contra te ſe ſuꝑ⸗
biam eleuãtesdũ ꝑ eam ſubijciunt᷑ ⁊ artant
ſupplicijs/adeo impotẽtes effecti:vt nihil vl⸗

terius poſſunt niſi dolere ·qͥ in rebus peſſimis

exultauerũt:nihil amplius qᷓ; cõfundi obpꝛo⸗
bꝛio ſempiterno:⁊ ignominia que finem non

habẽt · qui tam male gloꝛiabant in ſeculo iſto
niqhil aliud pñt q; egere/apᷣmieternalit pau⸗
pertate artiſſima:que eſt omniũ bonoꝛum ir

releuabilis inopia qua diuicias ſpũales ſapiẽ

tie vicʒ ⁊ vtutũ /velreiecerũt velcontempſe⸗
runt:⁊ fallaces coꝛꝑales ſeu temꝑales diuiti⸗

as inoꝛdinatiſſime eripuerunt vłladminiſtra
uerunt · Dico etiam ꝙ pene ille eternales per
petuo auertunt a te dñe miſcdie·:Nõ em̃ tra
dunkt᷑ in illis niſi quos ineternũ ꝓieciſtia facie
tua · ⁊ ſine vlla ſpe miſerationis ⁊ liberatiõis
dereliquiſti. Qua ppter a penitentibus iuſti⸗
cia tua penas hmõi nõ requirit · alioqͥn cõtra
ria eſſet ⁊ miſcdie tue/⁊ ſibijpſi · AMiſcdᷣie ſiqͥ⸗
dem:dũ nõ ſoluʒ miſeros pctõꝛes in miſerijs
vitioꝛũ ſuoꝛũ ⁊ pctõꝛũ nõ deſereret ·ſed eiſdẽ
etiã miſerias incomꝑabiliter adaugeretredi

req; eos ad tuã miſcðiam ꝓhiberet · Si vero

ipſi aduerſaret᷑:qm̃ peccatoꝛũ iuſtiſicationeʒ

tur illas ſolas iuſticia tua reqͥrita pctõꝛibus:

que adillã reducant eoſdem · ⁊ ab iniuſticijs
vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ illos liberent ⁊ emundet

ꝓculdubio impediret:conſtituens eos in eo
ſtatu in quo iuſtiſcati ſumus·redire ad iuſti⸗
ciam nõ eis poſſibile vllo modo · Penas igi

Hec aũt ſunt ſole pnĩales: Dico igit᷑ coꝛaʒ te C.

dñe miſericoꝛdie:qꝛ ille doloꝛ iuſticie tue ſuf⸗

ficit in pctõꝛibꝰ:qui eos faciat ⁊ querere me⸗

dicinam miſericoꝛdie tue:et ſubijcere ſe eos

cure medicinalitue. Siliter ⁊ iſte timoꝛ iuſti⸗

cie tue ſufficit in eiſdem peccatoꝛibus:qͥ eos
faciat fugere ad miſericoꝛdiam tuam que ſo⸗
la eſt refugium vnicũ miſeroꝛum · Sic ⁊ eru⸗
beſcentia illa ⁊ confuſio:que eos faciat abſcõ
dere:⁊ turpitudines ⁊ feditates vitioꝛũ ſuoꝝ
⁊ peccatoꝛum a facie tua:⁊ ab aſpectu ſancto
rum oculoꝛum tuoꝛum · que faciat eos vela⸗
re ſiue oꝑire omia alia pudenda · Oꝑimentũ
aũt iſtud ⁊ velamen vnicũ eſt:ipſa eoꝛundeʒ
reuelatio:⁊ hoc nõ eſt niſi ſincera confeſſio il⸗
loꝛum ·ſicut mos eſt confeſſionem fieri in ec⸗
cleſia tua:vbi confeſſionẽ hmõi non ſolum ſa
craſti:ſed etiã ſacramentuʒ mire ac virtuoſe
ſanctificationis feciſti · Sic dico ex eruditiõe
tua ⁊ magiſterio /quia ſatis eſt iuſticie tue tã⸗

ta ira contra vitia ſua ⁊ peccata in peccatoꝛi-

bus:que eos faciat armari ⁊ accingereſe ad
expugnanda ea:⁊ in moꝛtem exterminiũ eo⸗
rum eos accendat:quouſq; viuere de cetero
patiant᷑ · Ethec vtiq; ꝓpoſito ⁊ voluntate Et
eſt ꝓpꝛia intentio ſancte ire iſtius:vt in vin⸗
dictam tuã ⁊ ſuam:hoc faciant · In vindictaʒ
quidẽ tuarũ iniuriarũ:a cõtumeliaꝝ tuaꝝ q̃̊s
in ſeipſis tibi dño deo irrogauerant: In ſuam
vero vindictam:hoc eſt ꝓpꝛie moꝛtis vltio⸗
nem:quã ꝑ vitia ſua ⁊ peccata ſibijpſis intule
runt · Sic dñe miſericoꝛdie dico de indignati⸗
one · quia ſufficit tue iuſticie vt tanta ſit in pec
catoꝛibus:que eos eouſq; erigat ⁊ eleuat:vt
eis de cetero ſubeſſe velſeruire dedignetur·
Eaq; aſeipſis tãqᷓ; viliſſima excutere oĩnoq;
conculcare:deſpicereq; illa ꝓponat · Sic di⸗
co⁊ de odio:quia ſufficit iuſticie tue vt impa
cabiliter ꝓponant peccatoꝛes pᷣliari ac decer
tare contra vitia ⁊ peccata:vt neq; fedꝰ nec
amicitiam de cetero cumeis habere pꝛopo⸗
nantneq; fines ſuos intrare aut inter fines
ſuos illa habitare vllo pacto ꝑmittant ·ſed tã
q́ᷓ; gladio ⁊ igne illa pꝛofugare atq; extermia

re/ vbicũq; ⁊ vndecũq; poterint:ſtudioſe ac

viriliter intendat· De abominatione quoq;
quid aliud mihi dicendum eſt coꝛam te: niſi
quia iuſticie ſatis eſt:vt in peccatoꝛibus tata
ſit vitioꝛum ⁊ peccatoꝛum ſuoꝛum abomina⸗
tio:vt nauſeam eis pꝛouocet ⁊ vomitum eo⸗
rum· Abominatio nãq; vſualiter dicit᷑ · quaſi
nauſeam vel vomitum aſpiciẽtibus / aut alit

re ſ.

leſll⸗
eme⸗
ſeeos
iuſti⸗
geos
leſo⸗
eru⸗
abſc
iſox
mad
Veg⸗
meni
unce

inec⸗
Muna
moſe
dnoe
eeti⸗

tog

releag
leo⸗
e
Et
in⸗
3
ß
a
ro⸗
nrole⸗
Grar⸗
npr
g

ſeſoiſ⸗

illud ſentientibus faciat · Et intendo vomi⸗

tum ſpũalem:qui eſt ſincera ⁊ integra confeſ

ſio peccatoꝛũ:qua tanq; humoꝛes noxij⁊ fe⸗
tulentie ſeu ſpurcitie intolerabiles oꝛe ꝑ con

feſſionem eijciunt᷑ ſeu vomunt᷑· De alijs aũt

hmõiaffectiõibus ad pnĩalem iuſtiſicationeʒ
ꝑtinentibus:mittote ad tractatum de pniĩa:
te inquit quilegis hoc : qui tractatus eſt ꝑs li
bꝛi de ſacramentios

Bnc autẽ re⸗

uertar ad loquẽdũ iuxta quodin
ceperamdño deo noſtroqͥ eſt de

miſcðie · ⁊ repetã ei:qm acerbitas ⁊ vehemẽ⸗

tia paſſionum in penis pnialibus dñe de me⸗
us meritotibi placet · ex eiſdem cauſis quibꝰ
⁊ in penis infernalibus:Aulta autẽ habent
alia bona videlicet illa magnifica oꝑa tua q̃ᷓ
pᷣdixi:videlicet reſuſcitationẽ a moꝛte ſpiritu
ali · refoꝛmationem a defoꝛmitate monſtriſi⸗
ca · quia vitia ⁊ peccata deturpat aias huma⸗
nas ·: Deinde victoꝛiam mirificã ⁊ triũphum
nobiliſſimũ:qua poteſtates infernales vin⸗
cunt᷑ ⁊ diffugant᷑ a peccatoꝛibus: Ereptioq;
pꝛede de faucibus ⁊ dentibus leonum infer⸗
nalium · Mirificentia quoq; reedificationis
templideiin manibus peccatoꝛum:cuiꝰ ſpeci
oſitas atq; ſtructura ex lapidibus pᷣcioſis ſeu
gẽmis donoꝛũ ·virtutũ :⁊ gratiarũ:verbis hu
manis explicari nõ põt · habent ⁊ reꝑationẽ
imaginis ⁊ ſimilitudinis tue in animabus hu
manis:cuiꝰpulchꝛitudinem cogitatushuma

nus nõ attingit · habent ⁊ reſuſcitationẽ pol⸗

ſeſſionis tue:qua ⁊ tu recuꝑans peccatoꝛes
⁊ ipi te · qua largitate magnificentie tue que
poteſt eſſe pᷣclarioꝛ:dũ ⁊ veniã imenſoꝛũ toꝛ⸗
mentoꝛũ:⁊ dona ineſtimabilia vᷣtutũ ⁊ grati

grum: ⁊ ius in hereditate celeſti que eſt eter⸗
nafelicitas:⁊ teipᷣm redonas penitentibus ·
E ¶ Dñe miſcðdᷣie qͥs admirari ſufficiat· vel etiaʒ
cogitareſtudeat aut valeat illud celeſte ⁊ ſpi⸗

rituale conuiuiũ:qð inſtauras in vniuſcuiuſ⸗
qᷓ; peccatoꝛis pnĩali cõuerſione · in quo om̃is
exercitus pulcherrimarũ ſublimiũq; milicia⸗
rumtuarum:nõ ſolum ſplendidiſſime ſed eti
am beatiſſime cõuiuant᷑ · gaudioq; incogita⸗
bili iucundant᷑ atq; reficiunt᷑ · ſicut tuipſe oꝛe
tuo ſacratiſſimo in euãgelio vitatis tue dixiſti

quia gaudiũ eſt angelis deiſuꝑ vno peccato⸗
re penitentiamagente · Dñe miſcdie illud eſt

Mdeo placeant oꝑa penitẽtie · Ca· XII

indubitãter nuptiale actriumphale cõuiuiuʒ
Nuptiale quia animã peccatricem que cum
diabolo meritricata fuerat · virginitatiſpũali
reſtituis ⁊ refoꝛmas · Et cum nuptiali benedi
ctione ⁊ ſanctiſicatione denuo recuꝑas ·pꝛo⸗
pter qð dixi feſtiuũ cõuiuiũ illð nuptiale · Lri
umphalevo ꝓpter victoꝛiã gloꝛioſam ⁊ trium
phum nobilem antedictũ · Quare manife⸗
ſtum eſt ex om̃ibus iſtis· penas pniales eẽ in⸗
compabiliter melioꝛes:⁊ incomꝑabiliter ma⸗
gis tibi placitas⁊ acceptas:q; infernales ſiue
gehennales ſed ⁊ maioꝛis eſſe verioꝛiſq; iu⸗
ſticie / q; illas · cũ iſte iuſtiſicent penitẽtes · ille

vere iniuſticias nec tollant nec minuant:nec

vllo modo leuant·Certũ em̃ eſt eas aias que
hinc ad infernalia ſupplicia tranſeunt: ſuppli⸗
cijs illis nullatenus melioꝛari · Alioqn pꝛoceſ
ſu temꝑis in ĩferno ⁊ innocẽtes ⁊ bone fierẽt
ſi ſupplicia illa iniuſticias vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛuzʒ
minuerent: Nemo aũt ad modicuʒ intelligẽs
ignoꝛat:verã iuſticiam veris iniuſticjs adeo
contrariam eſſe/ac repugnantẽ:vt cum illis
in eodem ſubiecto nullatenus eſſe poſſit · Cõ
fidenter igit᷑ peto a te dũe miſcdðie qð dignum
⁊ iuſtũ eſt:vicʒ vt pene pniales plus tibi pla⸗
ceant in me q;infernales·hhe em et totũ tol⸗
lent quod tibidiſplicet in me · ⁊ me tibi faciãt
placitum ⁊ acceptũ · e placabunt iuſtam irã
tuã:qua ſcʒ iuſtiſſime iraſceris peccatoꝛibus
penitere nõ curãtibus ·⁊ ſatiſfacient iuſticie/
⁊Treſtituent tibi ius tuũ integre ⁊ plene· Jus
aũt illud egoipſe ſum ⁊ om̃e ſeruitiũ · om̃iſq;
ſeruitus quibus dñationi tue ſeruire debeo-
. n inferno vero tuſcis /quia ne.no tibi fuit ·

¶Dicam⁊ amplius dñe miſcdðie ſitam auida ẽ

iuſticia tua penaꝝ mearũ:quid igit᷑ faciet mi
hihmiſericoꝛdia tua: Nũquid eque potens eſt
⁊ larga atq; ꝓpenſa ad miſerendũ:vtiuſticia
tua feruens ad puniendũ:Ethoc eſt dicè ad
tollendam velad leuandam miſeriam:vt illa
vicʒz iuſticia ad ipſam infligendam vel adau⸗

gendam . aut ſufficiat miſcdie tue in eis qͥ co⸗
nankt adte · quiq; q;tũ das ⁊ adiuuas reuerti

cupiunt ⁊ enitunt᷑ adte:ptem meritarum pe
narum eiuſdem remittere · ⁊ tm̃ de penis eis
reſeruare::ne ꝑpetuo incogitabiliter crucien
tur· Dñe miſcdie hocipᷣm facis cõtumacibus
⁊ rebellibus · Iphamq; iuſticiam tuã nõ timen
tibus / dulciſſumam miſcðiam tuã nec queren
tibus / nec etiã curantibus · An dignüũ ⁊ iuſtũ
eſt antete:vt nõ melioꝛis conditionis ſint qͥ
qᷓ;tũtu adiuuas enitunt᷑ rediread ten Place⸗

LCapitulum

retibi · ỹ illi qui omino ſe auerterũtate · ⁊ eo⸗
uſq; contemnant:te vt nec querãt nec curẽt

te · Multo magisigit᷑ ⁊ abſq; vlla comꝑatiõe
ꝑpenſioꝛem decet eſſe·qͥn potius opoꝛtet bo⸗
nitatem tuã in illos qᷓ; in iſtos · in quo aut erit

ꝑpenſioꝛ niſi ios ex toto ſaluos trahas ad te
atq; recuꝑes:¶ Amplius dulciſſime miſera⸗

toꝛnũquid nõ infernus locus damnatiõis ẽ/
atq; ꝑditionis eterne · Manitfeſtũ eſt igit om
nibus illis:quos flãmis ceteriſq; toꝛmẽtis in
fernalibus tradis:nihil eſſe ſalutis autlibera
tionis:ſicut nec demonibus · Niſi foꝛte qs di.

cat:quia meritoꝛũ ac debitoꝛũ ſupplicioꝛum:

alijs plus/alijs minus detrahit᷑ atq; remittit
Seld hocqᷓ;parũ eſt ad imenſitatẽ miſcdie:et
qᷓ longe diſtans abillo · Hoc eſt etiam dñe ꝓà
nNemo vnq; inuocauit te: ꝙ nemo vnqᷓ;a pꝛe
llrrrga miſcðdᷣia tua petiſſe credit᷑· Auis em vn
ᷓ cogitauit oꝛare te:vt ptem dãnatiõis eter⸗
ne eidem remitteres:⁊ dimidiã eiſalutem da
res: vel etiã q;cũq; ſalutis: An nõ verũ dicit

ille ſanctus⁊ ſapiens veritatis tue pᷣco Amõ;

dicens Hephas eſſe a te qui ſũme miſericoꝛs

es:dimidiã ſperare veniam · Multoſoꝛtius 7
dimidiã petere gloꝛiã· Quod etiã inde mani

fſeſtumẽ:quia omes quicũq; ab initio mundi

miſciam tuam exoꝛauerunt: tanq; nefariam
hymoi petitionẽ declinauerunt ( Ampliꝰ dñe

miſcðdie te docente ac reuelante iam nouimꝰ

⁊innumerabiles ſaluare/qui ſaluari oĩino nõ
volunt nec curant· Sicut manifeſtum eſt de
puulis quos ſacro vł viuifico fonte baptiſma
tis regeneras Nõnullos etiam incredulos ⁊
rebelles in ipſa rebellione ⁊ incredulitate vi⸗
ſitas ⁊ ſuſcitas de tanto ꝓfundo moꝛtis et te
nebꝛarum · Sicut ipᷣm ſanctiſſimũ aplm tuuʒ
paulum:qui totis ſtudijs ⁊ viribus pugnauix
contrate:tantaq; malignitate ꝑſequebat᷑ te:
ſicut tu oꝛe tuo ſacratiſſimo ad eũ locutus es
dicens . O ſaule ſaule quid me perſequeris-
Mto igit᷑ maioꝛi largitate dignũ ẽ ac decẽtiſ
ſi num miſcdiam tuã in eos effundi qui paceʒ
tuam qui veniã qui gratiam tuaʒ vt pñt et tu
adiuuas atq; das a te obtinere nitunt᷑. mnon
dico dñe miſcðie quia meritis eoꝛũ debestur
venia ⁊ gratia tua de ſuoꝛũ iuſticia vłiure me
ritoꝝ · Sed dico hoc decere ĩmẽſitatẽ miſcdie
tue:vt te inuocantes qualiter poſſunt et apᷣ⸗
ueniente eos gratia tua recipiũt·non cõfun/
dankt: ſicut docuiſti eos ꝑ ꝓphetã tuũ loquẽ/
tem ad tet dicẽtẽ · Nõ cõfundar qm iuocaui
te· Et per aliũ dixiſti · qs inuocauit dñm er de

ſpexit eũ:Cõſundant᷑ aut ꝓculdubio quiqð
petũt non obtinẽt:⁊ depſiciũtur · quoꝛũ pᷣces
nõ auduunt / dñe miſcdᷣie. IAtimões quos lo
quoꝛ coꝛã te:nõ ex me vel meiſunt:ſed ex te
⁊tui ſunt ·ſi non placent tibi /quia meiſunt:vᷣ
dono tuo placere tibi debẽt:quia ⁊ dona tua

⁊ tui ſunt ·Quũo em̃ ᷣmões hmõi loq̃rer: niſi
tu pones in oꝛe meo:niſi tu dares eos / ⁊ digi
to tuoidẽ ſpũſcõ ſcriberes eos ĩ coꝛde meoꝛ
ꝓpter hoc igit᷑ debent tibi eſſe placiti⁊ acce⸗
pti · qꝛ vt dixi tuiſunt · ex dono tuoſunt: Neq;
em̃ mercuriꝰille: qui nõ tã falſiſſime qᷓ; etiã im

pijſſime deus eloquentie apud ꝑditiſſimos v
deceptiſſimos homines/⁊ dictus ⁊ habit eſt
omi artificio rethoꝛicohos ſermones cogita⸗
ico confidenter dñe miſcðie/ EK
ꝙſicut dignũ ⁊ iuſtũ eſt:nec vacuã nec ocio⸗

re potuiſſet

