igit᷑ nec minoꝛis ſapiẽtie/ nec minoꝛis eloquẽ

tie/nec minꝰ armata rationibet allegationi
bus:eſt miſcdia tua:que ſolaẽ ſpes pctõꝛũ:qᷓ;

iuſticia tua Apſa chẽ que ſola ſo ꝛſtat ppctõ

ribus / in illo ſublimi diuinoq; cõſiſtoꝛio · nõ ẽ
mihi dubitãdum:quin ipſa illicſtat et alleget
ꝓpctõꝛibꝰ:⁊ qͥn ſemꝑ obtineat ꝓ quibuſcũq;
allegare voluerit · pᷣſertim cuʒ omes allegatio
nes eius irrefragabiliter valide ſtãt apud mi
ſericoꝛdiſſimũ iudicẽ · Manifeſtũ nãq; ẽ miſe

ricoꝛdiſſimũ iudicẽa miſcdia ſua nũq; diſſide

re vel diſcoꝛdare poſſe· Cũ etiã adeo in prãte

ſua eſt habere et ſolũ ꝓhis ꝓquibꝰ allegãdũ

vel interueniẽdũ duxerit iudicare · Incõpabi/
liter nãq; minꝰẽ:et incogitabiliter abſolutio/
nẽ ab eis obtinè᷑:quã vt ipe iudex miſicoꝛdiſſi
mus nõ ſolũ patrociniũ eoꝝ eẽ:iudiciũ ꝑiter
q; ſupliciũ debitũ eis ſuſcipiat:et etiã abſol⸗

uat · que omnino eũ feciſſe interpellatiõe mi⸗
ſericoꝛdie tue ſoliꝰ:nullus fideliũ ignoꝛat ·

¶ Ze ſoꝛmapetitionis. Ca- XVI

cõſequens eſt petitionẽ ſoꝛmare/
mMmiſericoꝛdiſſimoq; iudici poꝛrige

xe. allegationes nãq; quas pᷣmiſi de ſoꝛma pe
titionis / vel ofonis: inter alia ad duo potiſſi-
mum ꝑutiles ſunt:videlicet ad faciendum fi⸗

dem/ de impetrado quod petit᷑· Et ad firmã⸗
dam ſiduciam obtinendi · Sic em̃ docuit nos
Jacobus aplus dicens · Poſtulet ·aũt in fide
nihilheſitãs· Petentibus em̃ om̃ibus debet

eẽ⁊ fides om̃ino nõ dubia:de ſupabundatiſſi
mis diuitijs pietatis/⁊ dulcedinis omipoten⸗

tis dei · Similiter ⁊ fiducia nõ heſitans fixa et
firma impetrandi:qð ipſe pie ac deuote petẽ⸗
tibus eſſe ſalutare cognouerat · ¶ Quid au⸗
tem petendũ ſit ipᷣe miſericoꝛs ⁊ bñdictus ſal
uatoꝛ:oꝛe ſuo ſanctiſſimo in euangelio Joh·

euidenter edocuit · dicens · Petite ⁊ accipie⸗

tis/vt gaudium veſtrũ plenũ ſit· Similiter et
ſermõe illo quo dixit · Primũ querite regnuʒ
dei ⁊ iuſticiã eius · Similiter ⁊ in oꝛatiõe quã
apoſtolus ipſemet docuit:ſeptẽ nobis eſſe pe
tenda manifeſte expꝛeſſit· De quibus modo
nõ eſt dicendũ ꝑſingula · Ipſe etiã publicanꝰ
cuiꝰoꝛationẽ ipſe laudat · Hõ parũ oꝛare volẽ

tes inſtruxit:a longe ſtans⁊ ꝑcutiens pectus

ſuum caput oculoſq; nõ audens ad celumle⸗

uare dicebat ˖ Deus ꝓpitius eſto mihi pctõꝛi ·

Oratio quoq; illa Ariſtotełquã in lib· de eſ⸗
ſentia pure bonitatis:⁊ in fine illius libꝛi feciſ
ſe ⁊ poſuiſſe dicit᷑· Nuncinueniteo cauſa cau
ſarum:fac me tibi acceptabilem · Sic em̃ dixiſ
ſe dicit᷑ · ¶ ꝓculdubio omi fideliiugiter facien⸗

da eſt ˖ Ipſe vo ſapiens ⁊ ſanctiſſimus Augꝰ·

ita exoꝛabat in libꝛo confeſſionũ ſuarũ dicẽs ·
Dñe da qð iubes · ⁊ iube quod vis · Inlib · xo

pſalmoꝝ ofones optimas indubitater docet
pcipue in tribus illis pſalmis vicʒ · Aiſere⸗

re mei deus ſᷣm magnã miſcðiam tuã:⁊c · Ad

te dñe leuaui aĩiam meã:⁊c̃ · Inclina dñe aurẽ

tuam ⁊ exaudi me· Necdubium in ſacris elo/⸗
quijs etiã ad modicũ exercitatis:ſacris ⁊ effi

caciſſimis oronibus libꝛũ pſalmoꝛũ eſſe refer
tiſſimum· In alijs etiam ſacris libꝛis inueniũ

tur or̃ones pꝛophetarũ ·⁊ quoꝛũdam ſapien

tum necnõ ⁊ aliarum ſanctarũ mulierũ:de qͥ

bus euidenter eſt videre intelligentibꝰ:ꝙ ſpi
c

,Blt hec autez
p

CLapitulum

rituſancto dictante/⁊ edite ⁊ ſcripte ſunt
¶ Cõuenientiſſimũ igit᷑ eſt celeſtẽ acdiuina⸗
lem oꝛatoꝛẽ ⁊ aduocatum:pᷣnominatos pſal⸗
mos ⁊ pᷣdictas orones tenere mẽoꝛiter· Tuli
us nãq; latinoꝛũ oꝛatoꝛ ac rethoꝛ egregiꝰ:nõ
erubuit duas nobiliſſimas or̃oes rethoꝛicas
demoſthenis ⁊ eſchini:⁊ laudare ⁊ tranſferre

de greco ſermone in latinũ · Jam quidem ſibi

difficilem latinitati vero ꝑutilem euident aſ⸗
ſeruit · Hanc vtilitatẽ indubitãter oꝛatoꝛibus
⁊Trethoꝛibus intendens /vel ſolis vel maxie ·
¶ÆRto igit magis oꝛatoꝛes ſpũales ac diui⸗
nales:orones viroꝝ ſapientiſſimoꝛũ atq; ſan
ctiſſimoꝛũ:quas de ipſo fonte ſpũſſancti hau
ſerunt/nobis exquirende ad imitandũ ſunt
E Eeri qm̃ pꝛofundiſſime ſunt ⁊ interdũ dif⸗
ſicilis intellectus: ponã tibi bꝛeues ac lucidiſ⸗
ſimas omiq; oꝛanti intelligẽtiſſimas orones:
⁊ dicam ſic dño miſcdie · fac me tibi ſeruum in
om̃ibus acceptabilem · ſeruũ tibi ꝑom̃ia pla⸗
centem aufer a me radicitus ⁊ ex toto q̃cũq;
bonitati tue diſplicẽt in me · ⁊ largirnihi do⸗
na gratiarũ tuarũ /atq; virtutũ:quibus tibi⁊
totus ⁊ tecũ viuam · videlicet ad regulã rectiſ
ſume optimeq; bonitatis tue · Auerte faciẽ tu
am ⁊ oculos ſanctiſſimos tuos/a tot ⁊ tantis

vitijs meis ⁊ pctis · Reſpice in me ſoluʒ id qd
tuũ eſt:vicʒ in me qð tu ſolus feciſti/⁊ non re
ſpexeris ad ea q̃ ego in me feci · qm qð in me

tu ſolus pulchrũ et bonũ feceras:deſoꝛmaui

hoꝛribiliter· deturpaui abominabiliter · inq⸗
nauiexecrabiliter · pꝑuertiiniurioſe ⁊ cõtume

lioſe:vltra qᷓ; cogitare ſufficiãEt h̊ aduſuʒ te-

largire obſecro mihi tãto pctõꝛi veniam oĩiuʒ
culparũ quas cõmiſi · oĩmq; penarũquasme

rui/ da gratie tue eã mihi itegritatẽ ⁊ plenitu
dinẽ:p quã tibi ꝑ omia acceptabiliter ⁊ placi⸗
te viuã:hinc et poſt hãc vitãcerept ꝑte de oĩ⸗
bus anguſtijs ⁊ pꝛeſſuris·liberat ab omi ſer

uitue coꝛruptõis btũs ⁊ gloꝛioſus tecũ ꝑ.pen

niter cũ electis et dilectis tuis regnẽ · ¶ Con

tere ⁊otribula in me ⁊ pꝛoꝛſus extermiaame
q̃cqd veloꝛiginali occupatione / vl exab vſu
donoꝛũ et beneficioꝛũ tuoꝛũ mihi turpiteret

male appoſui · Subuerte fundit quicqᷣdi me
maliedificatũ cõſpicis.auelle ame omnẽplã⸗
tationẽ diabolicã:oẽ qð ex oꝛiginali coꝛrupti⸗

one / vel malicia in me ſuccreuitlaua? mũda
me totaliter ab omnibꝰ inqnamẽtis carnis

ſpiritꝰ refoꝛma in me imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ

tuã:reſtitue me etiam naturali pulchꝛitudini

et rectitudini· redde etiã gratioſitatẽ ſpecio

ſitatẽ qᷓ me iuſtiſicatiõe baptiſmali decoꝛaſti·
redde mihi etiã ⁊ pᷣmãſtolã veſtẽ polimitã ſpi
ritualẽ:ex om̃ibꝰ videlicet virtutũ et gratiaꝝ

pulcherrima varietate cõtextã:q̃ ibi me veſti

ſtiet oꝛnaſti ad inſtar ſpõſe pparate ⁊ oꝛnate:
tanto ac tali ſponſo:quãtus et qualis tu es vi

delicet rex regũ ⁊ dñs dñantiũ · Alle fuit cultꝰ

⁊oꝛnatꝰ regius:qͥ me pꝛeparaſti in ipa vncti⸗
one/cõſecratiõe / et coꝛonatiõe mea:q̃ facte
ſunt mihi in ipa ſanctificatiõe baptiſmali · Ybi
em̃ me filiuʒ adoptionis ⁊ gratie tue feciſti ·⁊

pꝛopter hoc regem ⁊ heredẽ regni · Ibi mein

regẽ vnxiſti ac coꝛonaſti · Hac pᷣclaraheredi⸗
tate ſpꝛeta:hoc pᷣclaro regno ↄtempto h̊ tan⸗
to tanq; ðſiderabili honoꝛe abiecto:inſtar vi
liſſimi ritaldi tã pᷣcioſis/tanq; ſpecioſis veſti⸗

mẽtis ⁊ oꝛameętis nudat poſt diabolũ nnne
ad infernale patibulũ currere nõ expaui · ipe

ſiquidẽ dux eſt ⁊ rex hmõi ribaldoꝛũ · Et ꝓpt

hoc viliſſim abiectiſſimꝰfactus ſum· Reſti-

tue me obſecro adhãc tam ſublimẽ gratiã ad

optiõis ⁊ filiatiõis tue · ⁊ ad inſtar nobilishe

reditatis tue:atq; ad honoꝛẽ iſtũ regiũ · reſti⸗
tue me nobiliſſime ſeruituti tue:vt tota vita
mea ·tota ↄuerſatio mea:ſit ſolũ ſeruitiũ tuũ

totũ mevẽdica tibi:totũ me recuꝑa ⁊ poſſide
ſolus· ſicut totus tuus ſuʒ iure pleniſſimo/ac

ſingulariſſimo· omni cogitatu de te · omni me

moꝛia bonitatis tue· omni auditu cuiuſcũq; ·
ex ſanctiſſimis noĩationibꝰtuis:totus ſemꝑ
iradier:totꝰſemꝑ viuificer · totus ſemꝑinfla⸗

mer·amoꝛe tuo ſanctiſſimo atq; viuiſico · totꝰ
ſemꝑ rapiar ad te· totꝰ ſꝑ abſtrahar ab oĩbus

alijs:tot ferar in te · conglutiner tibi ⁊ vniar

vnitiõe puriſſimi/rectiſſimi /tibiq; placidiſſi⸗

miamoꝛis:nomẽtuũ ſacratiſſimũ · nomẽ tuũ

bñdictũ:nomẽ tuũ gloꝛioſum ·ſit ſemꝑ oleum
effuſum in coꝛde meo:metotũ ſemper pene⸗

tras ſemꝑ ꝑungens · ſemꝑſanans · totũ me

ſanctificãas · totũ me rapiẽs in te· ⁊ in te· Alu⸗

minoſitate viuiſca ſapiẽtie tue me totũ ↄſti-
tue ⁊ inceſſanter cõſerua:ad cognoſcẽdum⁊

recognoſcendũ te vnũ verũ deũ acdñmoĩuʒ
ſeculoꝛũ · vnũ ſolũ ac verũ auctoꝛẽ · vnũ ſoluʒ
ac verũ effectoꝛẽ vnũ ſolũ ac veruʒ largitoꝛẽ

largiſſimũ ac benigniſſimũ oĩm bonoꝝEtad

cosgſcendũ⁊ recosſcendũ dignis bñdictiõibꝰ
dignis gratiarũactionibꝰ · dignis collaudati

onibꝰ.dignis gloꝛificatiõibꝰ: ⁊ imẽſitate inco

gitabilis largitatis ⁊ benificẽtie tue: infatiga
bili cõtinuatiõe:in me licet taʒ ingratũ tanq;

malũ ſemꝑ ꝓſuſiſſim · necnõ ad cognoſcẽda

ach
lott
n
mnan
cog
ir
ſecun
o
ſu⸗
ono
Moini
yeres
cem
nana
beſaj
ſerin
ſlhig

ſeccre

ſhes
lite:
feiqg
alia⸗
nneij
Heo.
nt
le ti
ſamng
eneen
ſeist
ſellun
lad
(ha
u·l
cn
ſenp
ninoc
ſalube
oſorta
ſobleu⸗
leſntea
Aſngn
ſingol⸗
gitaru

Odifenn
leſapie

entes ti
ch
Goict
niqnn
dtſne
Gnnſn
inen

Guc.
Wräͤſ
Ranan
weyet
8mesy

fltld

uman
6 ſace
wl i

feett4

binein
herecd⸗
wobtn⸗
einſarnt
opeſn⸗
günuch
Pliihe
iEtppe
n Beſt⸗
anäad
oblshe
Nüreſi⸗
rnin
iuj
ſie
o/ac
nime
ſchcs.
ſeng
indo⸗
N
Woibs
birn
lca
fonetni
oeun
erpene⸗
crüme
le Nu⸗

ſcunt
dimoiu
m;
Mee
Ctad
cöb'

nudann

neinco
nſang⸗

ing
gich

atq; recogitãda mala mea:que ſemꝑ reddidi

tot ⁊ tantis diuitijs bonitatis tue · tot et tãtis

magnalibꝰ pietatis ⁊ dulcedinis tue · Et qð ẽ
maioꝛis inſanie/reddere nõũ ex toto ceſſo/⸗
cognoſcere inq; recgnoſcere tot ⁊ tanta ma
la mea que facio/ que feci · que merui ·et que
me expectãt niſi me oĩpotẽtiſſima benigniſſi⸗
ma dulciſſimaq; miſcòdia tua liberauerit atq;
ſanauerit · ¶ Da inq; largiſſime miſatoꝛ iſta

cognoſcere ⁊ recognoſcere mihidebite peni⸗

tudinis doloꝛibꝰda mihi bũdicte dñe gratiaʒ

vere ac tibi placite cõpunctiõis:ꝑ quã diſpli⸗

ceam mihi · in cũctis ingratitudinibꝰ / abomi
nationibꝰ/iniqᷣtatibꝰ⁊ iniuſtijs meis· ¶ Eru

beſcã atq; confundar in cõſpectu ſancte ⁊ ve

nerãde maieſtatis tue/conſuſione adducẽte
mihi gratiã tuã ⁊ gloꝛiã:da mihi gratiã inter/
ne acvere penitudinis:ꝑ quã extotis intimis
meis / recedã ab om̃ibus que diſplicẽt bonita
ti tue:⁊ reuertar ad te dñm deũ meũ· adhe⸗
reãq; tibi dũo deo meo ex totis intimis meis
cui adherere:ẽ vita mea/ſalꝰ mea/gaudium
meũ totũ:et ſolũ bonũ meũ ¶ Da mihiincon
ſpectu ſancte ⁊ gloꝛioſe maieſtatis tue ſemꝑ
apparere · ſempꝑ loquitibi · ⁊ ſemꝑ cogitare de
te· in timoꝛe ⁊ tremoꝛe:in doloꝛe⁊ pudoꝛe ·in
ira magna et indignatione aduerſus memet
ipᷣm:ſemꝑ cũctis ingratudinibꝰ /⁊ alijs vitijs
meis ⁊ pctis n fide tua ſaluberrima ĩceſſant
me illumĩa/viuifica/ſcĩfica / roboꝛa⁊ adauge
timoꝛe tuo ſanctiſſimo atq;puriſſimo/me in⸗
ceſſanter ſanctifica purifica/ cuſtodi ⁊ conſer
ua · Et longe fac ab om̃ibus inquinamentis
carnis ⁊ ſpiritus · Fac me declinare per ipſuʒ
ſemꝑ ⁊ fugere om̃ia contagia diabolica:⁊ om

nino om̃ia que diſplicẽt bonitatitue/ſpe tus
ſaluberrima ac iucundiſſima/me inceſſanter

cõfoꝛta:⁊ conſolare me · inceſſanter erige et

ſubleua ad te · inceſſanter letifica de te me. in

ceſſanter firma in te faciens me innititotali
⁊ ſingulariter miſcðie tue magnetotaliter ⁊
ſingulariter · Da mihi de te ſemꝑ lucifluos co
gitatus:ac flãmeos ·totum me ſemper ſplen⸗
dificantes · totum in te exhilarantes · totuʒ in
te rapientes:totum me conglutinates ⁊ vni⸗
entes tibi vnione puriſſimi rectiſſimi tibiq;
placidiſſimi amoꝛis: Deſiderabiliſſimum ac
gloꝛioſiſſimum aduentum tuum:in quo om⸗
nis iniquitas opilabit os ſuum/palamac lu⸗
cidiſſime omniũ oculis aparentem · om̃ipo⸗
tentiſſime dñationis tue gloꝛiam magnificẽ⸗

tiſſimam ac ſupeminentiſſimam · Juſtiſſimũ

ac tremendumiudicium tuum:in quo euidẽ

ter videbitur iuſticie tue admirabilis ac iucũ

diſſima pulchꝛitudo/ꝑ vindictas iuſtiſſimas/
quas daturus es in contumaces ⁊ rebellesqᷓ

charitatem vitatis tue reciꝑe noluerunt:nec
nõ ⁊ in omes nõ contumaces ꝓbos magniſi⸗
cas pꝛomiſſiones tuas:que ome deſiderium
ſuꝑant ⁊ incogitabilis felicitatis tue gaudia/

⁊ pᷣmia:que daturus es dilectis ⁊ electis tuis

Hec inqᷓ; omnia fac me expectare expectatio
ne ſecura/firma/⁊ iucundaſpem meaʒ totiꝰ
vite mee anchoꝛã:figere in miſericoꝛdia tua
magna ·fixione firmiſſima·ita vt nulla ꝓcella
temptationis mee vnq; inde ãmoueat:vł ab
rumpat me totũ facpendere ad reditũ tuũ:
ſicut dixiſti per pꝛophetam ·quia populus me
us pendebatad reditum tuum · Omnia deſi
deria mea dirige · erige ⁊ collige adte totum:
coꝛ meũ/aggrega⁊ conſtitue in ſanctitate iu

ſticie tue · totũ coꝛ meum abſtrahe ⁊ abrũpe/

ab om̃ibus que diſplicent bonitatitue · Totũ
aggrega ad te/a diſperſione ſua rape ad te/
totũ fige in te fixione incoꝛruptibili · ¶ Et vt

ad vnum dicamda mihi plenam veniam⁊ in

tegram omniũ culparũ mearũ atq; penarũ:
que mihi pꝛo his iuſtiſſimo ſemꝑ laudãdo iu⸗
dicio tuo reddi merito pñt:Da mihi ⁊ gratiã

tuam/⁊ conſerua eam mihi:vt in illa me inue

niat dies ⁊ hoꝛa exitus meiexhoc mundo: ꝑ
quã gratus ⁊ acceptus tibiꝑom̃ia in conſpe⸗
ctu gloꝛie tue gaudens vemam ⁊ ſecurꝰ. Da
mihi tunc ſalutem cum dilectis ⁊ electis tuis

Ate pꝛomiſſam ⁊ pꝛeparatam ·

petitionis · Ca · XVII

ptis ipſius
oꝛantis:⁊ dicam ea per que con⸗
irmetur vis exauditionis eidem in petitioni
bus quas pꝛedixi · Dicam igitur dñe miſeri⸗
coꝛdie· non eſt alicui fidelium tuoꝛum dubiũ:

qn placeant tibioꝛationes et depꝛecationes

humilium ⁊ manſuetoꝛum ·ſic docuiſtiſanctã
illam mulierem Judith que loquens adte di

cebat · Dñe inquiens /tibi ſemꝑ manſuetoꝛũ

⁊humilium placuit oꝛatio ⁊ depꝛecatio · Sed
etiam in peccatoꝛibus exoꝛari voluiſti · q ob⸗
lationes ⁊ ſacrificia eiſdempꝛo peccatis im⸗
poſuiſti · Ala etiam oꝛatio in qua tu docuiſti
vt diceretur tibi · Dimitte nobis debita no⸗

ſtra ⁊c· Qui ſunt quipetũt ſibidimitti debita

ERK

Capitulum

ſua/niſi debitoꝛes?:Et qui ſunt debitoꝛes:ni
ſi percatdies cum peccata debita eẽ:dubita⸗
rinõ poſſint Amplius ille qui clamabat ad
te ſicut tuipſe narraſti ꝑlucam euangeliſtam

dicens. Deus ꝓpitiꝰ eſto mihi peccatoꝛi: qͥd

erat niſi peccatoꝛ: Et ꝑhancoꝛationẽ teipſo
teſte deſcendit iuſtiſicatus in domum ſuam.
¶ Amplius in euangelio · Matthei tuipe dix
iſti · Serue neq; omne debitum dimiſitibiqm
rogaſti me ¶ Valẽt igitur oꝛatiões peccatoꝝ
apud miſcdiam tuã · alioqͥn non ſoluʒ illuſoꝛie
ſed etiã pernitioſe pꝛecepiſſes eis vt oꝛarent
te · ¶ Amplius ſi ſummus ille pontifex pꝛece
piſſet alicui dicens·hocpetea me/⁊ dictaret
ei petitionem ſuamipſe pꝛeciperet eidicens:
hanc poꝛrige mihi · ſi poꝛrectam exaudire nol
let: Nũquid non illuſoꝛ ⁊ deceptoꝛ a petente
merito reputari poſſet · Quia aũt tu veritas
es / in qua in vltimate elongationis longe ẽ
nõ ſolum om̃is illuſio atq; deceptio:ſed etiaʒ
quicqᷣd falſitatis eſt atq; mendacij · Tu inqᷓ;
dñe oꝛe tuo ſacratiſſimo docuiſti nos:ꝙ pete
remꝰ in orone illa tua bñdicta que incipit pa⸗
ter noſter · tu dictaſti ⁊ ſoꝛmaſti nobis petitio
nem illam ſeu oꝛationem:tuipſe pcepiſti · vti⸗
nam poꝛrigeremus tibi velpatricuiꝰ tu vni⸗

genitus es · Nõ em̃ refert an /tibi velilli poꝛri

gatur·neceſſe igitur habes exaudire offeren
tes eam tibi · Alioqͥn nõ ſolum illuſoꝛie vt pꝛe
dixi:ſed etiam ꝑnicioſe hoc pᷣcepiſſes· ¶ Am
plius nunquid hec eſt voluntas tua de me vt
conuertar ⁊ viuam · ⁊ ego haccepto ate:Igi

tur peto idipſum quod eſt voluntas tua qnñuo

potes mihi hoc denegare:quod ipſemet vis
vt fiat · ¶ Amplius totũ quodhic peto ſancti
ficatio mea eſt·⁊ hec eſt voluntas deiſanctifi
catio noſtra · vt tuipſe dixiſtiꝑ apoſtolũ tuuʒ
ad Theſſałiiij · An potes hoc denegare mihi
vicʒ vt voluntatem dei in me ⁊ de me nõ faci⸗
as ˖ ¶ Amplius tuipſemet dixiſtip Salomo⸗
nem in pꝛouerbijs· Delicie mee eẽ cum filijs
hominum·.Et ego hoc ſolum petoa te:vt ſis
mecũ ꝑ ſocietatem perfectam:a te igitur pe⸗
to idipſum quod tu dicisdelicias tuas eſſe
¶ Ampliusa te peto quod te pꝛeſtare maxi⸗
me delectat · Nihil em placet magis tibi face⸗
re in nob:q; ipa ſanctificatio· qð inde euident
apparet/quia ipſa paſſio ⁊ moꝛs tua tibi pla⸗
cuit ꝓpter ſanctificationem noſtrã · Qua p⸗
pter magis tibi placet ipſa ſanctificatio nr̃a:
placuit auteʒ tibi paſſio ⁊ moꝛs tua eouſq; vt
dies paſſionis⁊ moꝛtis tue:diesleticie coꝛdis

rui / in ipſa ſacra ſcriptura tua /vocat ſit · In
die inq; deſponſatiõis eius:⁊ in die leticie coꝛ

dis eius · ¶ Amplius placuit tibi creatio ⁊ foꝛ

matio mea·⁊ nõ.placuit tibi niſi quia bona · qꝛ
ergo incomꝑabiliter maioꝛ eſt iſta refoꝛma⸗
tio mea que nõ eſt niſi iuſtificatio ⁊ ſanctifica
tio mea incomꝑabiliter tibi magis placet re⸗
foꝛmatio iſta ſanctificationis mee/qᷓ; placue⸗
rit tibi ipſa foꝛmatio· igit᷑ illam nõ rogatꝰ
feciſti:gratuita ſola bonitate tua · fac ⁊ iſtã re
foꝛmationem tuam ſuꝑabundantiſſima pie⸗
tate bonitate ⁊ dulcedine tua: Tu em̃ſcis do
mine miſcðie/ quia in malum meum natꝰſuʒ
Tiſtam foꝛmationẽ nõ feciſti:niſi ꝓpter iſtam
refoꝛmationẽ · Iſta igit᷑ ſunt que confirmant
ꝑtem meã coꝛam te:⁊ que firmat ſpem meaʒ
inte· ¶ Addo aũt ad cõſirmationẽ cauſe mee
T ꝑtis:pꝛeces ⁊ ſupplicationes omnium ciuiũ
celeſtium ⁊ ſinguloꝛum:de quibus certum ẽ
vnicuiq; fidelium:ꝙ nullus eoꝛũ vnqᷓ; apud
te repulſam patit᷑ê/ſed mihi certum eſt:quia

pꝛeces⁊ eoꝛũ ſuplicationes paratiſſime ſunt

in adiutoꝛium meũ apudte · Quodinde mi⸗

Hicertiſſimum eſt:quia ego qui vixſtillam ꝑ⸗
modicã pietatis habeo:nulli poſſumdenega

re pᷣces meas apð miſcdðiam tuam:cuiſcirem
illas ꝓfuturas: to magis igit᷑ vnuſquiſq;
eoꝛũ qui tanta charitate tua ardentes tanta
pietate totidefluunt:mihidenegare pᷣces ſu⸗

as ⁊ ſupplicationes nõ poterunt · qui viden-

tãtas miſerias meas ⁊ pauꝑtates · Et qͥigno
rare nõ poſſunt qͥn exaudiant᷑ · ⁊ qͥn mihi ve⸗
niam gram/⁊ gloꝛiaʒ/etiam impetrẽt· Quia
igit᷑ omes ⁊ ſingulos inuoco:omnibus ⁊ ſin⸗

gulis ſupplico:vt pꝛo me intercedant apð mi⸗

ſericoꝛdiam tuã :qua ꝓpter omnes ⁊ ſinguli:
miſericoꝛdiam tuaʒ oꝛant pꝛo me · Quia igit

nõ decet gloꝛiam magnificentie tue:tot ⁊ tã⸗

toꝛiũ pꝛeces repellere · tot inq; ⁊ tãtas tãq; ve
nerabiles / taq; tibi caros interceſſoꝛes repel
lere · Neceſſe eſt te miſerere mihi ⁊ tribuere/
quod mecũ ipſi petunt ꝓme alioqͥn qͥs vnqᷓ;

p̃ſumere deberet oꝛare te:Quis ſperare de⸗

bereta te gratiam exauditionis:ſi tot⁊ tanti
oꝛatoꝛes apud te gratiã nõ inuenirẽt · ¶ Am

plius ꝑ oꝛa ꝓphetarum tuoꝛũ:multotiẽs an⸗

nunciatũ ẽ alijs peccatoꝛibus · Clamauerũt
iuſti ⁊ dñs exaudiuit eos:Et iterũ· Orones
iuſtoꝛum exaudiet dñs ⁊ multa alia hmõi·Ci

ues aũt om̃es ciuitatistue celeſtis nõ ſolum
iuſti ſed etiam iuſtiſſimi ſunt· Impoſſibile eſt
igit᷑ orones eoꝝapudte nõ exaudiri· Cρ

Regg
treben
Pprer
lollbus
leum.
woegla
Cehe

ſr
ldecn
noſ
Ongen
ſornn⸗
Unf
let ſe⸗
locue⸗
togar
uläre
npe⸗
ſſosd
mſ
eriſtan
frmon
en ney
le nee
umani
dn
cpa
lckquin
ſneſine
mndem⸗
llung⸗
eg:
en
luſq;
ſanmta
eoſu⸗
ſigent
digno
thie⸗
1Ou
1sſt⸗
it:
t
ii⸗
cve
repel
Nele,
trede⸗
A
Cn
iisan⸗
uerüt
fones
noͦi⸗

foꝛtaſſe mihi dicere volueris quia pꝛo ſeipᷣis

petentes:ſemꝑ exaudiunt᷑ iuſti: non aũt pꝛo

alijs · hoc veritas tua dñe miſcdie nõ patitur:
quiad pꝛeces moyſidimiſiſti peccatumidola
trie populo iſrael · Dixiſti em ipſi moyſi oꝛan⸗
ti pꝛo populo illo · Ecce dimiſi eis iuxta vbum

tuum · Ipſos etiam ſacerdotes veteris legis

ad placandũ te/⁊ oꝛandũ pꝛopplo illo conſti⸗
tuiſti· In nouo etiam teſtamento vbite per⸗
penſioꝛẽ atq; pꝛofuſioꝛem incompabiliter tri
buiſti ⁊ oſtendiſti:tam crebꝛo nos oꝛare ⁊ do⸗
cuiſti ⁊ pcepiſti · nõ ſolum ꝓ amicis ⁊ bñfacto
ribus:ſed etiam pꝛo inimicis ⁊ perſequẽtibꝰ·
Quod nec fruſtra facere voluiſti:fruſtra aũt

oꝛaremus ꝓillis q;tũ ad oo ſ nos exaudi

ipſea
re non velles pꝛo eiſdem Amplius aut or̃o

eſt alicuiꝰ gratie ⁊ meriti apud te:aut nõ: eſt

vtiq; incogitabilis ⁊ gratie ⁊ meriti apud te:
Et quia nec meritoꝛia nec gratioſa vnq; eſt
apud te:niſi ppter gratioſitatem ⁊ meritum

radicis ex qua eſt:videlicet charitatis ⁊ pie⸗

tatis · Quia igit᷑ ex eadem charitate ⁊ pieta⸗
te fiunt oꝛatiões adte a quibuſcũq; iuſtis fi⸗
ant ꝓ ſe alijs:neceſſe eſt vt eiuſdem gratie⁊
meritiſint apudte· Eque ergo digniſunt vi⸗

riſancti exaudiri apud te pꝛo alijs vt pꝛo ſe·

Sicut igit᷑ pꝛo ſe pꝛeces eoꝛũ apudte impoſ⸗
ſibile eſt eẽ vacuas:ſic ⁊ pces eoꝛum pꝛo alijs
Quare ⁊ pꝛo me/potuerunt ne eſſe vacue a

fructu exauditionis pᷣces incliti martyris ſte

phani:quas fundebat coꝛam te ꝓ lapidanti⸗
bus ſeipſuʒ · Abſit hoc ab iĩmenſitate miſcdie
tue:vt tante pietatis ⁊ charitatis pᷣces repu⸗

leris:⁊ vacuas eſſe ꝑmiſeris· Quod pꝛoecul

dubio te reuelante cognouit ſanctus contfeſ⸗
ſoꝛ tuus⁊ pontiſex Augꝰ·qui Paulum pꝛeci
bus illius cõuerſum fuiſſe teſtat᷑.⁊ atetã ma⸗

N gnifice viſitatũ: ¶ Scio dñe miſcdie mſ'tos ex

peccatoꝛibꝰimpedire ⁊ qᷓtũ ad ſe ofones ſan
ctoꝛum euacuare·quod eſtdicere eas impe⸗
dire quo minus eis pꝛoſint ⁊ hoc cõtumacia
T rebellione:qua rebelles ſunt tuo lumini·q̃
ꝓpter interdũ ꝓhibes ſanctos tuos oꝛare ꝓ
talibus ·ſicut qͥndã ieremiã ꝓhibuiſti dicẽs
ad eum · Noli oꝛare ꝓ pplo hoc Nec aſſumes
pꝛo eis laudem ⁊ orone:qm̃ nõ exaudiamte:
¶De his mihi videt᷑ eſſe non imeritoqͥ ſcõs

ipſos pſequunt᷑aſpernant᷑:⁊ orones ipſoꝛuzʒ

deſpiciunt:auxiliumq; tuum nec ſperat/nec
querunt/nec curãt/nec etiã volunt / vel vel⸗
lent vt pꝛo eis pcaret᷑.Et iſti ſunt qui peccãt
in ſpm̃ſcm̃·⁊ ſpũs blaſphemie eouſq; ſubuer⸗

X
. . **

tit eos atq; puertit:vt etiam ipſam gratiã tu⸗
am/⁊ ome auxilium: quod eis impetrari vel
ꝓcurari poſſet oderunt ⁊ deteſtant᷑ · ¶ Ego

go em̃ ⁊ veneroꝛ ſanctos tuos·⁊ bñ ſentio at⸗
ꝙᷓ confido de meritis ⁊ pcibus eoꝛũ/apð mi⸗
ſericoꝛdiam tuã ·deſidero em ⁊ peto adiuua⸗

ri/meritis ⁊ pcibus ipſoꝛũ apud miſcdᷣiam tu
am.Et hec omia magne benedictiones dul⸗

debita largitiõe dulcedinis tue gratie · Et ꝓ⸗
pterhocnõ imerito ſpero de ſuffragijs · Scio
em̃ ꝙ honoꝛarttibi placet in ipſis. Et quiadi

ligis venerationem eoꝛumatq; remuneras:

Quid em̃ dignius eſt remuneratione magni
ficentie tue:q; veneratio ſanctoꝛũ ⁊ electoꝛũ
⁊ dilectoꝛum tuoꝛũ · Quicqͥd em̃ eis obſequij
vel honoꝛis ꝓpter te impendit᷑:nõ minꝰ uibi
impendit᷑ q; ipſis· Qua ꝓpter obſequiũ tuũ
T honoꝛ/eſt omishonoꝛ ⁊ obſequiũ ipſoꝛum-
Qua ꝓpter a te⁊ remuneratione digniſſimũ

aur dñe miſcdᷣie ꝑ gratiam tuã longe factꝰ ſu,ʒ
atantis taq; execrabilibus impietatibꝰ· dili⸗

AMerito igi᷑ confidendũ eſt/⁊ electos ⁊ dile⸗

ctos tuos delectaride veneratiõe ⁊ remune⸗
ratione hmõi·quia ergo nõ parum eos hono

rant qui eos inuocant in auxilium tuum apð

miſcdðᷣiam tuã: Neceſſe eſt vt inuocatiohmõi

pꝛoſit eis apud illam magnifice· Nãq; de glo

ria eoꝛum ſentiunt:qui eos tante gratie apð
te eſſe credunt/qꝙ ſuffragari peccatoꝛibꝰ poſ⸗
ſint · ¶ Amplius que vel quata vel qualis eẽt
miſcdia tua:ſi electi ⁊ dilecti tui ⁊ peccatoꝛuʒ
reconciliationẽ/⁊ reoꝛũ atq; damnandoꝛum
abſolutionẽ apud illaʒ impetrare nõ poſſent:
Quis em̃ tyranus inhoibus eſt adeo ſeuus:
vt hecamicieius apud ipᷣm nõ poſſint · nõdũ
em̃ auditaẽ adhuc ea ſeuicia in crudeliſſimis
hoĩbus /quã amicoꝛũ gratia ⁊ interpellatioĩ
gliquã ꝑtem clementie flectere non potuerit
Rä magniſice igitê/ q;q; ſupabundanter ſen/
tiedũ ẽ atq; ſperãdũ de ĩmẽſitate miſcðie tue
pctõꝛibus · Et de gratia vel de gratioſitate di
lectoꝛum ⁊ electoꝛũ tuoꝛũ coꝛãte ſiue apð te·
vt nihil omino vnq; eis deneges/ qð tibi da⸗
re deceat · Et ex hoc ſiliter arguo · ꝙ ⁊ ipſipᷣci⸗
bus peccatoꝛũ ſupplicantiũ eis:aures miſeri
coꝛdie ſue nunq; claudunt · Alioqͥn longe mi
noꝛ eẽt ⁊ charitas ⁊ pietas eoꝛũ · Inſuꝑ emi⸗
nentia illa ⁊ gloꝛia patrie q; eẽt(ne dicã ſcõꝛũ
Tũiuſtoꝛum in via pꝛeſentis miſerie)imo etiã
qᷓ ſeuiſſimoꝛum tyrannoꝛum qtũcunq; mo⸗
dica benignitas
c 3

.
.* .
. —
* „*
. —
„ . dD

LCapitulum

Petitio interceſſionis beate Marie vir⸗

Dibo te imo

etiam conueniã gloꝛioſiſſima
dei genitrix:quã matrem miſe

yicoꝛdie ⁊ reginam pietatis vocat/imo clami

at om̃is eccleſia ſanctoꝛum · An poteris de⸗
negare peccatoꝛibus interpellatiõis tue gra
tiam: apud benedictum ac ſemper ⁊ vbiq; be
nedicendum deum ac dominum noſtrum ie⸗
ſum chꝛiſtum filium tuum · Lu inq; cuiꝰ grati
oſitas nunq; repulſam patitur · Cuius miſeri

coꝛdia nulli vnq; defuit · Cuius benigniſſuma

humilitas nullũ vnq; depꝛecantem q;tũcũq;
peccatoꝛem deſpexit· Veriſſime nanq; de te
dixit deuotiſſimus ille:⁊ laudum tuarum pꝛe
co mirabilis ſanctus Berñ·Clareuallẽſis in⸗

quiens · Sileat miſericoꝛdiam tuam vᷣgo bea

ta:ſi quis eſt qui inuocatam te vnq; in neceſſi
tatibus ſuis meminerit deſuiſſe · Lotum ſiq⸗
dem quod habes gratie:totumquod habes
gloꝛie:⁊ etiã hocipſuʒ ꝙ es mater dei:ſi phas
eſt dicere:peccatoꝛibus debes · Om̃ia enim
hec ꝓpt peccatoꝛes tibi collata ſunt · Cui igit

dubiũ eẽ poteſt per hoc:qͥn pꝛeces tuas q;te⸗

cũq; neceſſarie eẽ pñt: peccatoꝛibus illis de⸗
beas · õ denegabis ergo mihi:quod debes ·
qn potius ſuꝑaddes:maioꝛa mihi impendẽs
qᷓ; debeas· Et intendo maioꝛiinſtantia ac de
uotione oꝛabis pꝛo me:qᷓ; ego auderem pete
re:⁊ maioꝛa etiam impetrabis mihi q; petere

pꝛeſumã: An poſſet hoc pati pietas illa/⁊ dul

cedotua/quenullivnq; defuit:vt denegares

mihi in tanta nccitate auxilium · Et tã miſera

bili tãq; pericliranti cauſe mec:miſericoꝛdie

tue patrocinium? An falſe? inaniter vocat te

om̃is eccleſia ſanctoꝛum: aduocatam ſuam/

P

⁊ miſeroꝛum refugium? Abſit ergoa mr̃e dei

que fontẽ pietatis toti mundo peꝑit:vt cuiq;
miſeroꝛũ ſue miſericoꝛdie ſubuentionẽ vnqᷓ;
deneget · Innumeris exemplis magnificoꝛũ
opeꝝ miſericoꝛdie tue que oꝑata es erga pec
catoꝛes miſerrimos:docuiſti nos ⁊ perſuaſi⸗

ſti de tua miſericoꝛdia cõſidere · de tua pieta⸗

te ſperare ⁊ in omibus neceſſitatibus noſtris
ſubalis tue ꝓtectionis fiducialiter confuge⸗
re ¶ An eſt miſericoꝛdie tue oneroſa multitu
do ad te camantium:an eſt aliquatenus dif⸗
ficilis gratioſitatitue impetratio:vł venie vl
gratie q;tecũq; · Scio dña miſcðie quia nihil

XVIII

hoꝛũ eſtapud te·qͥn potiꝰ gaudiũ eſt tibi ſuſ⸗

fragari miſeris ⁊ reuocare gratioſiſſimis / ac

ſemꝑ efficaciſſimis pꝛecibus tuis periclitan⸗
tes/⁊ etiã periclitatos a perditione ⁊ perditi

onis periculis: Tu em̃ dulciſſima dei mater

ſuꝑ omes angelos ⁊ hoĩes:noſti q;tum place
at bñdicto filio tuo ſalus noſtra:qᷓ; ꝓna q;q;
pꝛompta ſit miſcdia eius/ ad ſaluandũ nos:
Hoſti etiã q;ta gloꝛia ſit ei ſaluare ꝑditos·hec
em̃ eſt gloꝛia ſuꝑ omes alias · Inde eſt illi col⸗
laudatio bñdictio/⁊ gratiarumactio atq; col
laudatio ſuꝑomia alia bona que facit vel fe⸗
cit vel facturus eſt· Nec mirũ:cuʒ miſcdia eiꝰ
ſuꝑ omia oꝑa eius ſit·: Ex his em oꝑibus ma⸗
xime innoteſcit/pᷣlarga ac magnificentiſſima

bonitas ipſius · Quia ergo ſuꝑ omes hoiest

angelos diligis gloꝛiã bñdicti filij tui:q̃ indu⸗
bitanter maxima eſt /ei ex ſaluatione ꝑditoꝝ
maxime placet tibi ꝓcurareillã· hHoc aũtẽ im
petrare peccantibus gram ipᷣius:his qͥ vitijs
⁊ peccatis ſuis offenſi ſunt illi :Quare recon⸗

clliatio peccatoꝛũ eſt maxime grata ⁊ placita

Dum ergo te exoꝛo / vt me miſericoꝛdiſſimo
filio tuo reconcilies:hoc pꝛoculdubioa tepe⸗
to/qð maxime gratum atq; placitũ tibi certiſ
ſime ſcio· mõ potes igit᷑ mihi denegare quod
peto · Si em denegares qð tibiplacitiſſimum
atq; gratiſſimum eſt/quid poſſet ſperari vn⸗
qᷓ;a te:velſuꝑ quo vnq; exoꝛanda eẽs domia

mea dulciſſima? Amplius quia diſplicẽt vi⸗
tia mea ⁊ pctã ·que ſunt offenſiones mee gra

uiſſime:qͥbꝰ offendichariſſimũ ac bũdictũ fili
um tuũ·placet igit᷑ tibiↄtrariũ earũ·i:exrmi⸗
natio · Quis aũt dubitet recõciliationẽ meã
ad ipᷣm:ↄtrariã eẽ offenſionibꝰ meis qᷣbꝰ illuʒ
offendi · Et etiã exterminationẽ eſſe atq; de⸗
ſtructionẽ illaꝝ · Placet igit᷑ tibi recõciliatio

mea ad bñdictũ filiũ tuũ · ꝓcura igit᷑ illã ⁊im⸗

petra · ¶ Ampli oĩs ecclia ſcõꝝ vocat te me/

diatricẽ hoĩuʒz ad deũ:⁊ h nec falſe nec vane·

OPfficiũ & tuũ ẽ mediã te intponere int ijm⁊

hoĩes /nò mediã qͥdẽ diuiſiõis:b poti recõcili
ationis · Quid aũt iuſtiꝰa te peti põt:qᷓ; vt im
pleas officiũ tuũ · ¶ Quid deniq; mr̃i digniꝰ
qᷓ; gliam filij adaugere· ⁊ ad id ijm ꝓpter qð

mar dei es totis ſtudijs ac virib intedere · qꝛ

igit᷑ in ⁊ ad mr deieſfecta es:in qͥ ẽillõad
qð ipe ver deꝰ ⁊ hõ ⁊ filiꝰtu effect/ c.G autẽ
nõ niſi ꝓpt recõciliationẽ mũdiad ipᷣm:ſiqdẽ
deus erat in chriſto mũdum ſibi reconcilis·
Etvt ad vnũ dicat᷑· venit ſilius hominis qre⸗
re/a ſaluũ facere qð perierat · Sicut ipſemet

gcel
müt
mae
da6/
eut
No
luti
pen
ise
c
vel

bn

oſad
ſorin
aate⸗
poſ
holk
ave⸗
ſno⸗
yto⸗
ol
guln
Mbe,
henge
ocae
lungu
wne
Gen
en
Phos
tagi
(jca
lop
Vtillua
muer
Piliina
gleges.
duume
claſen
miſczi⸗
atnae
lheſnat
lunper
geane
annun
4
en
Vuept
lbio

iſk
nsie
chtan⸗
berchti
mater
nphe⸗
na
nOg,.
hee
llicol⸗
ocol
ſe⸗
län
Wrsmhe
nniſina R
Gbſegr
tännde
egcon
Mmein
väͤpds
Nereco⸗
Aphen
Crdlſi
valepe⸗
en
fequoc
ümum
griyn⸗
dolnie
Ncay
eege
ciciifl
ohie
/
e/
into
ene
e⸗
ine
Nrecöch
eiynmn
napn
er
bere
illa
haute
nmiſc
hnallo⸗
noqte⸗
genen

Capitulum

dixit · Et item apoſtolꝰ. Fidelis ſermo ⁊ omi

acceptiõe dignus: quia venit ieſus chꝛiſtꝰ' in
hunc mũdum ſaluos facere pctõꝛes · Juſtiſſi⸗

mũ igitur et digniſſimũ ẽ vx tu dulciſſima dei

mater in hoc ipᷣm ſtudioſe ac vigilãter inten⸗

das · vnde⁊ ꝓpter quod tibitantus honoꝛac⸗

creuit ⁊ gloꝛia:vt dei mater ſis reginaq; mun

di ⁊ dña · Hoc aũt nullꝰfideliũ ignoꝛat eẽ recõ

culiationẽ ⁊ ſalutẽ pctõꝝ · In hoc igit᷑ intẽdat
pietas ⁊ dulcedo tua deuotiſſimis /gratioſiſſi

mis ⁊ ſemꝑpefficaciſſimis pᷣcibus:⁊ ſupplicatio

nib tuis · Fruſtra naq; clamabimad ipᷣm / te
tacẽte · qm voces noſtre nulle erũt coꝛaʒeo/

yelapud ipᷣm:ſi tue nobis deſuerint:ĩmoſitu
is adiute nõ ſuerintAMoueat ergo te gloꝛi

oſa dei mater benigniſſima:miſcdia tuaq ma
ioꝛ incogitabilioꝛ eſt omibꝰ vitus meis ⁊ pec⸗
catis · Abſit a te dulciſſima dei mater:vt plus
poſſint apud te cõtra me vitia mea ⁊ pctã: qᷓ

poſſit miſcdᷣia tua ꝓ me· Abſit vt clamoꝛ eoꝝ

que implacabiliter ſemꝑ odiſti:pꝛeualeat cla
moꝛi meo⁊ obſtruat aures miſcdie tue · Abſit
vt omia mala mea licet tot ⁊ tata ſint poſſint
obſtruere os ſacratiſſimũ tuum· ⁊ labia tua ĩ

quibus tanta gratia infuſa eſt:cõpeſcere vel

ꝓhibere ne loquat᷑ pꝛo me · Abſit vt poſſit ſu⸗
ſpendere te a tam ſalubꝛi officio pietatis tue
quo ⁊ aduocata es ⁊ mediatrix hoĩm· poſt fi⸗
lium tuũ ſpesvnica/⁊ refugiũ tutiſſimũ miſe
roꝛum/Et ne allegaueris iniuſticiã qua indi
gniſſimum me confliteoꝛ om̃i auxilio pietatis
tue:⁊ om̃i reſpectione miſcdie tue · mnõ enim
phas eſt vt allegas ꝓ iuſticia cõtra me vel cõ
tra quẽcũq; aluũ ·hoc em̃ eẽt ſtare te pꝛo iuſti⸗

cia/cõtra miſcðiam · cui certiſſimũ eſt totuʒ
quo polles gratie/⁊ totuʒ quo fulges goꝛie:

vt illud pᷣcellentiſſimũ omniũ videlicet/q' es
mater dei te debere miſereri · Abſit a te igit
pijſſima dei mater vt vłin modico velſtes vł
alleges · nõ em̃hoc debes iuſticie:vt vllo m

doꝛum obſiſtas vel miſcdie bñdictifilij tu: ex
qua ſunt tibiquibuſcũq; pꝛedita es bona: vł

miſcðdie ꝓpꝛie tue / videlicet que ſuꝑom̃ia bo
na tua alia gloꝛiſicat.Hec em̃ eſt:p quã maxi

me matrem deite eſſe demonſtras:⁊ potiſſi⸗

mum peccatoꝛibus ⁊ miſeris:quiꝑ veniaʒ ⁊
gloꝛiam quas eis impetras:inceſſanter ma⸗

tremdeite eẽ cognoſcunt euidenter · Nulla
em creatura ⁊ tot ⁊ tanta ⁊ talia ĩpetrare poſ

ſet/apud bñdictum filium tuũ miſeris · quã⸗

tatu apud ipſum impetras eiſdeʒ:· In quo ꝓ

culdubio nõ tanqᷓ; ancillã ſuã:que indubitan

ter es:ſed tanq; matrẽ veriſſimã te honoꝛat/
mplius alijs matribus aſſimilari debet ſi⸗
lij:te aũt gloꝛioſa dña decet aſſmilari benedi
cto filio tuo:⁊ potiſſimũ in ea virtute ꝑquam
ſe fecit filiuʒ tuũ:⁊ te matrẽ ſuã: HHec aütẽ mi
ſericoꝛdia ꝓpter h̊ in miſcdᷣia es eidem ſiſᷣma
Ncce igit᷑ eſt vt totã te poſſideat miſcdia ·⁊¶ ꝓ
pter hoc nihil potes contra illã etiam de iuſti
cia · ne ſteteris igit᷑ pꝛo iuſticia contra illã·Et
pter hoc ne allegaueris ilam cõtra me:qui
oli miſcõie tue poſt filium tuuʒ innitoꝛ:ſpẽq;
meã poſt illum totaliter in ipſa poſui atq; fixi
Ne allegaueris dulciſſima dei mater/ pecca⸗
ta mea cõtra me/qui miſcdðiam tuã allego cõ
tra ea · Abſit vt ſtent in iudicio peccata mea

.

cõtra miſcdðiam tuã:que omibus vitijs ⁊ pec

catis ſupom̃em cogitatũ /foꝛtioꝛ eſt atq; po⸗
tentioꝛ : Abſit vt reminiſcaris ipſoꝛũ:de qua

ſeruus tuus ille deuotiſſimus ſcʒ beat? Augꝰ
de te loquens dixit · Quia quotiens de pctis

agit᷑ nullam inquit pꝛoꝛſus de ĩtemerata dei
genitrice volo fieri mentioneʒ · Abſit vt pctã
vel alia audaciã habeant apudte:quead h̊ ⁊
pꝛopter hoc mater dei effecta es:vt pctã tol⸗

lerent᷑ ⁊ extermiarent᷑ · Auerte igi᷑ aures mi
ſericoꝛdie tue a clamoꝛe ipſoꝛũ:⁊ inclina eas

ad clamoꝛẽ meum · Abſit a peccatis meis iſta

poteſtas / vicʒ vt aures miſcðie tue auertere

poſſint a caamoꝛe meovel obſtruere eas con

tra illum · Abſit ab eis vt eouſq; poſſint offici

um miſcdðie tue:quod eſt miſereri:pꝛohibere

coõtra me:vel aliquatenus retardare · Abſit
vt officium filio tuo placitũ:⁊ toti mundo taʒ

ſalutare:tã nccariũ /ſuſpẽde vllo mõ poſſint·

nens / in benignitate ⁊ miſcdia · Pꝛim inq;

maximincõpabiliter? incogitabilit/ſupoẽs
q in circũitu tuoſunt ·ſuꝑ oẽs vicʒ exercitus
pulcherrimaꝝ /ſublimiũq; miliciaꝝ tuaruʒ:⁊

ſuꝑ oĩa ſcõꝝ milia ·qᷓq; em̃ ⁊ charitate ineſti⸗

mabiliter oẽs ardeãt:⁊ pietate incogitabilit
defluãt:nec ſcintilla tñ ẽ oiĩm illoꝝ charitatis
ardoꝛ/ad caminũ ſeu foꝛnacẽ ĩmenſe chari⸗

tatis qua tu ardes in nos;nec ſtilla ꝑm odica

ad abyſſalem illã pietatis tue dulcedinẽ:quã

oſtẽdis ⁊ exhibes ↄuᷣtẽtibꝰ⁊ reuertẽtib ad te

¶ Cõuertat ſe iterũ peccatoꝛ ad patrocinin
ſuxpiſuplicãs vt alleget ꝓipſo· Ca·XIX

refugio ⁊ recurro dñe miieſu chꝛiſte
q pꝛimus es ⁊ p omibns pꝛimatuʒ te

Capitulum

Quis em̃ admirari veletiã cogitare ſufficiat
imenſitatem miſcdie tue quahõ ꝓ peccatoꝛi⸗
bus factꝰ es:moꝛiq; ꝓeis:ac ꝓlatrocinijs eo
rum ſuſpendidignatus es · Et vt ad vnũ di⸗
cam · ſeruus ꝑ om̃ia miſcdie factus es/⁊ vena
le mancipiũ · vt em vulgo dicit᷑ cũ plenam qͥs

dñationẽ in aliquo vult oſtendere:dicit indu

bitanter meus eſt ad ſuſpendendũ/ad dilace
randum/cad vendendũ · Sic dñe miſericoꝛ⸗
