Gb672_fol_2
author: Guilelmus, Arvernus

„

”MZB
èMN

4
7

.
1—

.
08 Tübingen

7

õ

UuuNIEuuIII

N 1245 11944761 021

2
– .

4
*
.
5
4 .
—
„
——

m f fs

. 4 . 5 —— SZZ . 4 — —
— — S e R R 3 ”M . ——=
„* õ 2 — Sð 8
D „ . 2 . .
?́è
.
14
X
.
.
.
„

.
—
„

4

W . .
W SSZM 4

Cum ſuadere doces ⁊ ꝑſuadere miſellos
Auo pacto valeant fundere verba deo:
Tu facis vt ſceleri fiat Guilerme creatoꝛ
Mitioꝛ:atq; reis te duce det veniam ··

hhos non dicendi das Quintiliane coloꝛes:

Non hos eloquij gloꝛia Marce dabas ·

Hos nõ ille dedit quem mirabant᷑ Athene:

Seld perit eloquio rhetoꝛ vterq; ſuo ·
Perdita/vana fuit/fallax ſapientia veſtra:
Judicis humani coꝛda mouere docens·
Noſtra quidem pᷣcibus iuſtam mollirier iram
Ars veneranda docet iudicis atq; dei·
Ah quãto melius verbis placare potentem
Eternũq; patrem:q; dare verba iuris ·

Nec modo ſupꝓplicibus culpã penãq; remittit:

Inſup ⁊ donat pꝛemia larga deus ˖
Viue igit᷑ felix per ſecula longa magiſter
Tam bona q nobis dogmata ſcpta dabas ·
Cũ pribꝰ/magniſq; deis / reqeſce ſõ vmbꝛa:
Eternũq; Tlale:vir venerande Vale:

—

—,—B—=—æ 3ρ2—, „ — 2. —

——

“
*

(TZabula ackmholi vtilis / qua continek iu⸗
— faal habeti Fricrotius ohian materia·

peccatoꝛum qualiter fit: e
te · ca · xxiiij · N· ⁊ ca · xj· ·

xxviij · O· ⁊ P·

Affictio eſt pars iuſtificationis · Smultü vti⸗

lis⸗ c Jidem QA₰˙

Afflictione animaliũ ⁊ ꝑuuloꝛũ affliguntur
parẽtes aut poſſeſſoꝛes rerũ · IObidem Q.·
Allegatio clemẽtie dei ja peccatoꝛe · ca · vi . F·
Altare aureũ in Apocalipſi qͥd ſignificat·. de

incenſis ſuꝑ illo poſitis ⁊c · ca · xlij · G·
Amoꝛ debet pᷣncipaliter deo · ca · l. Y·
Amoꝛ dei qũo accẽdat᷑ ex cognitic vncin
ſuoꝛũ tã in generali qᷓ; in ſpali · ca · xlix · F
Amoꝛ deipqd incitat᷑ in hoĩbꝰ:ca · · Ab⁊ Ac·
Amoꝛſi eſſet venalis ꝑqͥd poſſet emi melius
deo · ca · · Z·
Amoꝛ nullus põtdenegarideoſi ſi iue ſit vena⸗
lis liberalis gratuitꝰ aut violentꝰ· ca:l/Z·
Angelus q ſtetit iuxta altare templi ſoni
ficat chꝛiſtum · ca· xlj · D·

Angeli ſeruiũt nobis ⁊ qũo· ca·l. EK·
Angehl gaudiũ habẽt de cõuerſiõe pctõꝛis/⁊

etiã ſpũale ⁊ celeſte cõuiuiũ:ca· xi · E·

Anima ·moꝛs aĩe ꝑpctm̃ deterioꝛẽ moꝛte coꝛ

poꝛis: ⁊ magis lugenda · ca · xxvj· Z·

Aie in celo / in purgatoꝛio /in inferno: ſunt

in imicinr̃i ꝓpter pctã · ca · xxxviij· R·
Animab otranos clamantib debemus ſub
uenire ⁊c· ca · xxxviij· Z.
Ale in e. buiũt nob deü interpellado * no
bis · c· l· .
Anime peccatricis canticum qui⸗ id ſit it aquo⸗
modo fiat · c· xxxix · ½
Anime affectiones ⁊ paſſi iones faciunt pl. al⸗
teriũ decachoꝛdũ cũ cithara⁊c · ca · xxxix · E.
Animalia qualiter ſeruiũt nobis · ca · · Q·
Aqua qũo ſeruit nobis · ca · · O·
Arcus tenſus ⁊ paratus a deo contra pecca⸗
toꝛes · cc· ca· lj· n
Arcꝰ dei qualiter ſuꝑit᷑ ka frangit · Cca·liij · E.
Arma dei cõtra pctõꝛes·c xij. M.
Armatura dei ↄtra pctõꝛes qualiter qdãmõ
anihilatur · caliij· A·
Alſſiduitas acdtuuat oꝛationem et quomodo

quãta ſufficiat in Peſeen⸗

Afflictio o Giporns adiuuat oꝛationem· ca⸗·

aſſidue ⁊ ſe enper oꝛetur · xxx· D. Etpeeci
pae wbidem· Z

—Ellum contra

peccata eſt iuſtiſſimum. c· xij.· Q·
SBellandum ⁊ pugnãdum ẽ cõtra
peccata tanq; ↄtrahoſtes hois · ca · viij · O·
Beneficia collata a deo recognoſcere/oꝛã⸗
ti neceſſariũ ·:⁊ que ſinrilla · c· iiij · P·

Bfficia que de contulit /ſunt ei narrãda in

oꝛatione · ca · vj · B·

.RM Gfarũactiões debemꝰ ðipis referre · cüii
Bñſicioꝝ eoꝛũdẽ ingtitudo ⁊ abuſio·ibið·

Benefſicia pᷣmeditata innämant ad amoꝛem
der · ca · iiij · R ·

PBeneſicia dei gratuita qualiter accendunt

amoꝛem dei · ca · xlix · Hc J.

Bñßl icia dei generalia p̃ meditata accendunt

amoꝛẽ eius · ca · xlix · F⁊
Defectꝰ cognitiõis hmõi bificion vnde eue⸗
nit ⁊ quid mali faciat YObidem · h··

Beneſicioꝛum dei r ecogitatio per modũ ca⸗

tici · ca · xxxix · DO·
Bñficiũ ĩ iĩcarnationis chꝛiſti ac ſacfi euchari⸗
ſtie cũ gtitudie ẽ pᷣmeditadũ · c:iiij · T·

Bñfficia dei ſpãlia/ꝑcreatas exhibita c.l. ſk⸗
Bñfficia dei ſpualia ca. l. L·
PBũiſicia toti mũdi · YObidem · V·

Benignitas ſiue beniuolẽtia Teugiturper
Galbanum · ca · xlij · ·
Benignitas ẽ ſuãda ĩ ofoe · ibidẽ L· ꝓpe finẽ
Bona pñtis vite qũo ſunt fugitiua · vana et
fallacia · ca · vj · D·

LxAticũ peccatricis anie aat ſit ⁊
quomodo ftat · ca · xxxix · A·
Aui ſunt ibi ſoni IJbidem · D.
Cithara ſpũalis · peccatricis aĩe qͥd ſi ta qua⸗
liter reſonat · ca · xxxix · E⁊ F·
Clamoꝛ adiuuat oronẽ · ca xxxvij. S

Clamare dʒ hõ ↄtraotradictoꝛes ſuos⁊ alios

luocare q p eo clamẽt ⁊ qᷣ ſũtiſti ·c· xxxviij ·
Clerꝰ ꝓpr qͥd ſit ↄſtitutꝰ in eccleſia · ca · xxx · ·
Clerici debent diſcere ⁊ ſcire⁊ debite implere
officium ſuũ pᷣcipue oꝛancdi · ca · liij ˖ A·
Clerici ſũt ꝓpugnatoꝛes ꝓ pplo dei · c· lii · l·
Clerici alih rudit ⁊ ianit᷑ canunt ps⁊ alia · ca⸗
xxxix · OEt ca · x · R⁊ S·
Cogitatiões iunles aſſimilant᷑ muſcis ⁊ tꝑe
„

abuſlo. ciiij. Q.circaf nem.

Tabula

ofonis debẽt expelli a coꝛde.ca· xxv· T.
Cogiratiões vane ſunt fugãde/qꝛ expellunt
ſpm̃ſcm̃ · ⁊ bone ſũt ſuſcipiẽde qꝛ faciũt chꝛi⸗

ſtum eẽ pñtem ⁊c · ca · xxv · X· per totum ·

Cõcupiſci bilia ſunt gladij igniti ⁊c·c· l · D ·

CLoſeſſio pctõꝝ ĩpetrat a deo miſerſcodumn
⁊ veniam · c· vij · OSH·
Cõtritio coꝛdis qũo flat · xl· l.

Copũuctio coꝛdis ꝓ peccatis quomodo. cauſe

tur · c· xxij · E F.
Cõpũctionis gra qͥd opet᷑i in hoie · · xlij. .
Coõuiuiũ celeſte · ſpũale· nuptiale ⁊ triũphale
fit in cõuerſiõe pniali pctõꝛis · c· xiij · E·
Conuerſio peccatoꝛis Infra peccatoꝛ 4 iu⸗
ſtiñcatio ·
Coꝛhumanum rapiturtempoꝛe oꝛationisꝑ
inutiles cogitationes · c· xxv ·C·
Coꝛhumanum qualiter debet caleſieri ex be
neſicijs dei · c. · ¶l ·
Coꝛdis contritio quomodo ſtat ſupia Con⸗
tritio nota bene ·

Loꝛpoꝛs diſpoſitio ſiue ſitus adiuuat oꝛatio⸗

nem ⁊ qualis · c· xxv · S
Creature ſimul ⁊ om̃es:oꝛdinate ſunt . deo
vt nobis ſeruiant · c· l·. S
Creature quomodo poſſint infamare coꝛ hu
manum ibidem ˖ ⁊ E
Creaturarũ obſequia conſiderata accendũt
hominem ad amoꝛem dei · c. iiij · S· -· c. l. K-
Creaturarum obſequia non cognoſcere ⁊ ex
inde in amoꝛem dei non accẽdi/ eſt magna
ingratitudo Ibidem. S·
Creatura pugnabit aduerſi 16 peccatoꝛes · c·

j. O.
Amna pꝛoue⸗

nientia de peccatis ·c· xlvij · B·
Datus eſt nobis chꝛiſtus ad vtili
tatem noſtre ſalutis/⁊ ad multiplices effe⸗
crus ſalutares · c· xix · ¶ ·
Decdutſe nobis deus quomodo et ad quia.
Cc xlix · J·
DHata ſunt eiincenſa multa quomodo intelli
gitur · c· xlij · G·
Debitum humani generis ſoluit chꝛiſtus et
pꝛo eo ſatiſfeci · · xv · E·
Delectari in domino adiuuat oꝛationem ·c·
xxxvj· Q·
Pemoneoſ ſunt contradictoꝛes noſtric. xxx
viij ·
Demones ſunt nt deniſoꝛes nonnupopter pee

cata noſtra ⁊c/ c· xlvij · BI c⸗
Pemonibus aſſimilatur ociatur pecca⸗
toꝛ · · xxvj · C·

BDeteſtatio peccatoꝛum · c· xxiiij. Q·
Deus expectat peccatoꝛes/2 eos miris mo⸗
dis reuocat · c· iiij · R·
Deus quomodo tam miſericoꝛditer ſe tenet

adnos· c: iiij. Vl.
Deꝰ quomodo ſuſtinet peccatoꝛes·c· vj. B
Deus rogandus eſt pꝛo iuſticia perfecta⁊ pe

nitentiali iuſtificatiõe peccatoꝛis · c· viij.· A

Deus debet miſereri peccatoꝛi penitenti / et

ſeipſum iudicanti·nec debet e obſiſtere i iu⸗

ſticia eius · c· viij · H ·
Deus multum gloꝛificatur ex vera cõuerſio⸗
ne ⁊ iuſtiſicatione peccatoꝛis · c· ix · R·
Deus vult ſaluari multos quandoq; nolen⸗
tes · rebelles ac incredulos ergo młoplus
peccatoꝛes ad ipſuʒↄuerſos ⁊c· c·xij. J2 Kv
Deus pꝛeueniens peccatoꝛes ſua miſericoꝛ⸗
dia / merito debet eos aſſumere · ⁊c · · xij . L·

Deus vult peccatoꝛis reuerſionem ſiue con⸗

uerſionem ꝛ penitentialem ſatiſfactionem·
Cxiiij· Z·
Deus vult om̃es hominee ſaluos fieri/quod
oſtendit in multis ⁊c · c·xiiij · A
Deus accepit pꝛopter nosofficium medica⸗
tionis ſanctiſicationis et ſanationis ⁊c · ibi⸗

dem Ac.
Deum decet ſanare peccatoꝛes infirmos · c.

xv ˖ B·
Duemocho ſanauit peccatoꝛes · ibidem · B·
Deus non debet tardaread ſanandum pec⸗

catoꝛ emibidem · C ⁊ D·

Deus debet miſereripetcatoꝛibus/ad ipſuʒ
ſe conertennbus /1noptcr multas cauſas ·
Cxxj·
Dens ine multiplici poſſi det hominem C·
Xij ·
Dei filius ſcilicer chꝛiſtus ſatiſfecit pꝛo pecca
tis humanigenens/ ſic eius debita ſoluit
Oxv · E·
Deus non ſolum ſatiſſccit pꝛopeccato oꝛigi⸗
nali/ſed etiam pꝛo peccatis noſtris actuali⸗ ⸗

bus ⁊ recidiuis/⁊ hmõic xv · F ·

Deus honoꝛatur in ſanctis ·c·xvij· ·
De dat omnia liberaliter ⁊ pꝛopter hoc cre⸗

auit rationales crearuras vt eis ſeipſuʒ da⸗

rer⁊cc xxxj · P·

Derquomodeſraccuſatoꝛnf e. xxxviij. V.
Deuad dedit ſe nobis / et quomodd / et ad qd.

„ ð

NDy

— — —

Tabula

c· xlix· I· .—r
Dei benefciaſupꝛabeneficuum.
Deiamoꝛ ··amoꝛ· T· · Ignis diuini amoꝛis
Deus om̃es creaturas oꝛdinauit vt nobᷣſer⸗
uiant · c· l· RK⁊ pᷣcipue· S· ibi nõ ſilitudinem-
Deus dedit nobis quedam beneficia ſpiritu
alia que poſſunt accendere coꝛ noſtrum in
eius amoꝛem ⁊c · c· · C·
Deum diligere/monet vniuerſus mundus/
⁊ipſius deibeneficia ⁊ dona ⁊c · · · VU⁊ ꝓ ·
Deum nõ diligere aliquo amoꝛe· nullo mo⸗
do poteſt homo excuſari · OPbidem· Z·
Deus per ſuum amoꝛem/incitauit nos ad di
ligendum ipſum · IObidem Ab ·
Deus beneſicio ſue incarnationis · paſſionis
⁊ moꝛtis/maxime incitat ad ſuam dilectio⸗
nem ſi rememoꝛetur · Ibidem Ac-

Deus quomodo⁊ pꝛopter diſcedit ab

homine ⁊c · c· l· F.
Deus quãdoq; deſerit aliquos/pꝛopter hoc
dona ipſis data / ſibi appꝛopꝛiant · c· lj · I.
NQuã malũ ſit ꝙ deus ſic deſerithominẽ · JIbi
dem R· per totum ·
Deus Aeumn ie oꝛatione quaſi per luctam.
c·lij·
Deo om̃ino conſidere debemus ⁊ non meri⸗
tis noſtris ⁊c · Ybidem · ⁊ ꝓ ·
Deo debet aſcribi victoꝛia/que videtur obti
neri in oꝛatione · c· lij · Z ·

Deus in ofone vincit/ capik/ cligat / et quo⸗ D

mogo · c· liij· A·
DNeiira qũo frangatur. IJbidem At S.
Dei iuſticia qualiter vincit᷑ ⁊c · IObidem H.
Dei iudicium quomodo vincitur ver iudicin
quod homo facit ſibupſi · Ybidem C.
Dei equitas ⁊ arcus erꝰ/qũo vincit᷑ · ibidẽ · D

Dei arcus ⁊ pharetra qualiter frangit et ſu⸗

peratur IJbidem E·
Dei adiutoꝛium petitur in inceptionibus hob
rarum ſiue officioꝛum diuinoꝛum / er quare ·
c· liij · H·
Deus in adiutoꝛium meũ ſ intende quare di⸗

catur in inceptionibus hoꝛarum canonica⸗

rum· Ibidem hH·
Deus quomodo ligatur vinculis charitatis ·
XC. clii. K.

Deus agnit nõ poteſt amari· ibidẽ Ekĩ fine

Deus ligatus qũo debet teneri ibidem L·
Qualiter foꝛtius conſtringi:ibidem Æ
Deus non debet recuſare/ hominem ligare
vinculis charitatis ⁊ penitentie /quiſe eiof

fert voluntarie · c· liij · H:

Deuotio requirit᷑ ad ofonsclij- n. .
Dilectionis ⁊ charitatis vinculis ligatur de

c·liij · O·

. DHiuitie ſunt fallaces · c· vj. DP ·

Doloꝛ penitẽtialis petẽdus kadeo · · xxvj. E
Doloꝛ pꝛo peccatis/ per quid poſſit cauſari·
c· xxij · DO ⁊ E·

DHoloꝛ talis ſanat animã⁊ qualis doloꝛ ſuffi⸗

ciat penitenti ·ibidem K· Et · c· xj · C·

Donumhomini datum a deo deber cõmuni⸗

cari alijs ⁊ nõ apꝛopꝛiari · · lj · ·

Hona ſapientie qñũq; ſubtrahuntur⁊ quare
Ibidem Y.

Temoſyna va

lerad multa.c · xxix· C·
FKt · c· xlij · Al· pꝓpe finem ·
Eiulat ⁊ clamoꝛ adiuuat oronẽ·c xxxvij· S
Erubeſcentia q̃·j.verecundia ·

Euchariſtia · · Sacr̃m altaris 2..Yeſus.

Execratio ꝓ ⁊ de peccatis · c·xxiiij.P.
Exoꝛdium ofonis.a quo debet incipi.c.iij.R

Exoꝛdium poteſti incipia gratiarumactione

⁰. —

e

9 r onem cuius ſideiarticuli ali⸗

qui in oꝛatione rememoꝛãdi ſunt

c. xxxij.
S alſſimilat choꝛde in citharaſiue in can

tico anime pe ccatricis.c.xxxix. D.

Figdes quã virtutem habeat ſociam ⁊ conne⸗

xam in cithara ſpirituali.c.xxxix. G.

Figes in oꝛationc / ſpargit bonum odoꝛem.

⁊ inſurgit aduerſus ſcientias que ſunt con⸗

tra deum ⁊c̃.c.xlj. C⁊ A.

Fides multum deſeruit in ſacramento alta⸗
ris contradicendo ſenſibus exterioꝛibꝰ.⁊c.
c.xlj. A·
Foꝛtitudines oꝛationis multe ſunt.c.xl.

Torntu ↄtra tediũ pꝛolixitatis.ibidẽ .

oꝛtitudo contra dilationem doni quod pe⸗
titur IObidem. n.

Foꝛtitudo contra iram ⁊ ipatientia. ibidẽ

Foꝛtitudo grauitatis contra leuitatem quã⸗

dam coꝛdis. Ybidem P.

myſtice deſi gnet. c.lij. .Et ibi⸗
dem A.

2

Tabula

Bemitus adiuuat ofonem · c· xxxvij. F.
Gloꝛia magna fit deo ex vera conuerſione et
iuſtiſicatione peccatoꝛis · c· ix · R·
Gladius ſpũalis quo debet anima penerrari
in orone vel meditatione ⁊c ·c· lj · A·
Gladius ille qualiter fugat moꝛtem ſpiritua⸗
lem anime ⁊c · IJbidem · M·
Gladius dei vibꝛatus / debet terrere peccato
rem inducendo ad penitentiam/⁊ ſic fugiẽ
do moꝛtem ſpualem · c·lj · ·

Gladius dei contra peccatoꝛes· aufertur ei

gladium pnie ⁊ diſcipline ⁊c · liij · F·
Bratiarũactio de beneficijs acceptis eſt agẽ
. Cſ. 2O P·

Eretici dicun⸗

ftur animalia venenata · c· xlij. A⅓

NMomo faciat quod in e eſt / izmo
dicum pol it · xiij · RR.·
Homo eſt ipſius dei / multiplici iure.c.piij E
Homines damnatiad aliquod ſuplicium ſu⸗
ſtinendum / docent peccatoꝛes petere a deo
veniam ⁊ gratiq lachꝛymaꝝ. c· xxvj · F⁊ G·
Homines per quid ⁊ quomodo debent accè⸗
di ad amoꝛem dei · c. xlix· · l. totum
Homo non poteſt effugere qͥn aliquo amoꝛe
debeat deum diligere · c. l. Z·
Homo aliquo modo coartatur ad amandum
deum. bidem Z.
HMHõ incitat᷑ ad amandũ dei ibids. Ab Ac-

Hõ noꝛtiſicat ſeipſum ſpũaliter · c·lj ·. A1 B·

Hois moꝛs ſpiritualis ⁊c· Infra Moꝛs aĩe ·
Homo per quid decipiatur vt cadat in moꝛ⸗
tem ſpiritualem c· l · DH.
Ho mo donum ſibi a deo datum non debet ap
pꝛopꝛiare ſed etiã alijs cõicare · c· lj · h·
Homo debet petere a deo vt eum captiuet et
vinculet · vc· c· liij · H·
Homo qñq; derelinquit᷑a deo tqre · c. h · J.

Hominl / eſt valde talis derelictio · ibi⸗

dem K ·
Humilitas in oꝛatione placet deo 7 eũ ſͦ indu⸗
cit ad exaudiendum ⁊c ·c· xxxi· C·
Humilitas ſeruanda in oꝛatione intelligitur
per ſpeciem aromaticam onica · c· xlij. K.
. Rnee⸗ vincitur deus in orone ⁊ 1 fit obe⸗

“W uatoꝛationem cxxvi. R.
Zeiunium eſt magne efficacie et

virtutis · c · xxix · S

Isgnis infernalis a penitente bene pꝛemedi⸗

tatus / per dei gratiam multa facit miracu⸗

lin eo · · xxvj· G·

Isnis inferni eſt timendus · c.·. O. ppe bͤn⸗
cipium ⁊ etiam finem ·

Isgnis ſpiritualis · · ire pꝛo peccatis / debet of

ferri in oꝛatione · vc. c· xlvij. Z AB 1.
Isnem diuini amoꝛis accendit quidã amoꝛ
pꝛeparatoꝛius/qui etiama deo petend eſt
c·xlviij. DO·
Ignem diuiniamoꝛis accendit ſacra ſcriptu
ra/⁊ quomodo aliqui nõ accẽdunt᷑ ab ea t
c xlviij · E·

Ignis diuini amoꝛis accendit beneficijs dei

pmeditatis ⁊ cognitis · c· xlix. F⁊ G.
Jeſus quomodoſit placãdꝰ ⁊c · · xxxviij. Ac.
Jeſus rogandus eſt in miſſa pꝛo multis nob
neceſſarijs · c· xxxiij · G⁊ H·
Jeſus eſt ſalutandus in miſſa cũ magna gra 4
tiarũactione · c· xxxij · F
Jeſus = officia Perſicit impleti miſ⸗
A*C* *
Jelus. mileia ⁊ pietas ei excellit miſcðiam
omnium ſanctoꝛum/quod oſtenditi. in eius

paſſione · c· xix · T·
Incarnationis chꝛiſti beneficium cum grati
tudine eſt pꝛemeditandum · c·iiij · TC.· .
Indignatio de ⁊ pꝛo peccatis.⁊ quãta ſuſmci
at penitẽti.c.xxiiij. O. ⁊.c.xj.C.

Inſirmitas peccatoꝛis quomodo curata eſt
per chꝛiſtum. c. xv. BD.
Ja ad pctõ /liberat a iudicio deit? cxxij. K
Iraſci debemus pꝛo peccatis tanqᷓ; inimicis
ocri emnns ⁊c.c. xlvij. ? AHD⁊ C.
Fradei quo vincit᷑ ⁊ mitigat᷑c.liij.?A.Et .

eceocgdem c. De ira penitentis.c. xj. C.

Ire dei quo reſiſtit᷑.ibidem.ſh.in medio.
Judicium extremũ ẽtimẽdũ.⁊c.c.lj. O⁊ P

Judicium dei qũo vincitur per iudicium qð

homo facit ſibijpſi. c. liij. C.

Jure debito ⁊ mltiplici ſumipᷣi dei. c. xiij. V
Juſticia duplex ſcʒꝑfecta ⁊ imꝑfecta/que eſt

quedam diſpoſitio ad iuſticiam.c.viij..·

Zunes ꝑfecta petenda eſta deo.c.viij. M.

uſticia dei / nõ eſt Ka ab eius miſcdia e er⸗
ga peccatoꝛes.c. vij. X.
Juſticia deinon debeteſſecontra miſericoꝛ⸗
diam eius / quo ad peccatoꝛem ſe conuertẽ⸗
tem ⁊ penitètẽ.⁊c.c.viij.h.Et.c.ixx.Q.⁊ R

Zuſticia deinõ debet petere vindictam ↄtra

— — —

ANW5

Tabula

peccatoꝛem ſeipſum vindicantem 7 iuſtif⸗

cantem· ⁊c· c ix· Q&à .
Juſticia dei nõ debet multa magna exigere
a peccatoꝛe/quia modicum habet · infirm⸗
eſt ⁊ pauper · c· xiij· K ⁊ S.

Juſticie dei magis debent placere penepeni

tentiales qᷓ; infernales ⁊c ·c xiij · C ·
Juſticia dei quo ſupat · c· xliij · B·
Juſtificatio · iuſtiſicat ſeipſum peccatoꝛ:quã⸗
do ſe coꝛam deo accuſat · reum confitet · ⁊ iu
dicando condemnat . c· vij· h·
Juſtificatio pnialis· ⁊ a peccatis ꝑfecta libe⸗
ratio eſt petenda a deo c· viij · ,.r·
Juſtificatio multa bona facit in vere peniten
te/ deo magnãaffert gloꝛiã · c· ix · R·
Juſtificare i. impiũ magis eſt q; creare celum
⁊ terram⁊c· Ibidem S⁊ ZL·
Juſtificatio qualẽ lact victoꝛiam achta mira
bilia ⁊c· Jbidem S⁊ CC··

De iuſtiſicatione impij fit deo magnagratia⸗

rumactio· Jbidem C·

Achey

tende ſuntadeo pcipue in oꝛati⸗
ne c xxvi· P.

Lachꝛyme vnde ſunt nominate vndepꝛo⸗

uocantur⁊ quid efficiat in anima · c· xxvj · ¶
Lachꝛymas de poteſt educerede coꝛde ho⸗
minis exemplo morſi⸗/ hoc eſt petendum
a deo ⁊c · c· xxvj · DO·
Lachꝛymarum petitio pꝛopter earum vtili⸗
tatem · Jbidem E⁊ J
Lachꝛymarum petitio ratione cuiuſdam ſi⸗

miitudinis · Jbidem F.

Lachꝛymarum petitio a deo pꝛopter eius p⸗
miſſiones ⁊c. Ibidem J⁊ R·
Lachꝛymarum gratia poteſti impetrari inter
ceſſiõibus quoꝛũdam ſanctoꝝ.c.xxvij· A·
Lachꝛymarum fons eſt tanq; lauatoꝛium in
clauſtro:ergo pꝛopter eius neceſſitatemde
bet poſtularia deo · c· xxvij · ·

Lectio adiuuat oꝛationẽ ⁊ ecõuerſ o.c xxx·
Nigna qualiter

nobis ſeruiunt · c·l. KR

Ariam debe⸗

mus inuocare / vt pꝛo nobis inter
cedat ad filium ſuũ.⁊c ·c· xviij · O·

coꝛdiam in patrocinando· Ibidem O.

J Maria exſi ua miſericoꝛdia debet nos iuuare
coõtra peccata noſtrac xviij. K.

Aaria nunq; denegauit alicui ſuam miſeri⸗

Maria debet aſſimilari filio ſuo in miſericoꝛ⸗
dia/ per eam nos iuuare ibidem S

Abaria tenetur nos adiuuare vt reconcilie⸗

mur filio ſuo· Ibidem Q.

Aarie eſt gaudiuʒ/1 ſioeius gloꝛa/ ſubue

nire miſeris · Jbidem P·

Aaria deberieconenlate peccatoꝛẽ filio ſuo

quia ipſa eſt mediatrixi inter deum ⁊homi⸗
nem Ibidem &O

Aariam plaſphemantes non erunt impuni
ti · · xxxviij · S S

Aariam honoꝛantes honozabuntur r eam
inhonoꝛantes punientur · c· xxxviij · S i fine

Albariam habere pꝛopitiam ⁊ non aduerſa⸗

riã ẽ nob multũ neceſſariũ ⁊c · c· xxxviij · Ab ·

Lihe qͥd operet᷑ ⁊ quid myſtice deſignat ·
Abiſſa non debet nimis plongaria ſacerdo⸗

tibus · c. xliiij · O P·
Quidieſus in miſſa pſiciat qoſitſalutand
⁊rogandus·q̃re ſupꝛa Jeſus

Aiſericoꝛdia dei ⁊ eius iuſticia ſimul ſunter

ga peccatoꝛem · c· vij · F.

Contra miſericoꝛdiam deinon debet eſſe ei⸗

iuſticia / quo ad peccatoꝛem penitentem er

ſe punientem ⁊c · · viij · H·
Abiſericoꝛdia deiita potens eſtad miſeren⸗
n Ceut uſlicia eins auida ad puniendũ ·

xij. G·

iercdie dei opera erga peccatoꝛes 16·

xij· M·

B ilentcoꝛdia dei in quos ⁊ quomodo abun⸗

dauit · c· xij. O·

Abiſericoꝛdia dei qualiter manifeſtatur ⁊ pᷣ⸗

nenuentitu⸗ ſeipſos iudicantibus ·
C. xij·
Abiſericoꝛdia dei ireſpondebit ſtabit pnos
peccatoꝛibus · c· xx · G·
Abiſereri vult deus peccatoꝛibus /eius mile

ricoꝛdiam deſiderantibus · c · xx· A·

Aiſereridebet deus peccatoꝛibus ad ipſum
ſe conuertentibus · c· xxj · HG⁊ C·

Aboꝛs ſpiritualis anime que ſit/⁊q; mala.et
ꝙ homo eam ſibi infert ⁊c · c· lj· A⁊ B·

Aoꝛs anime deterioꝛ eſt moꝛte coꝛpoꝛis / er
go magis lugenda · c· xxvj · Z·

Aboꝛs anime fugat᷑ ꝑ verbum deiꝛ incipit vi

ta per oculum coꝛdis · c· lj · C· L
Aboꝛs anime vnde quandoq; pꝛoueniat · c·
l · E C SG

A1028 aie q; nociua amara Ibide KRK 8 L.

AMoꝛs anime quomodo fugatur · IObidẽ Æ.
per totum ·

Aboꝛtuos coꝛpoꝛales ſolemus lugere: ergo

masis ſp rituales/ ſcʒ noſipſosi. in peccatis·
xxvj · A·
Kaun us vniuerſus quomodo ſeruit nobis
⁊per hocnos accendit ad amoꝛẽ dei · c. · V.

thoꝛica diuina · c· vj · A·

abſcondere · ibidem ·

Narrãda ſunt etiam beneficiaa deo accepta

⁊bonitas ipſius dei peccatoꝛibus oſtenſa ·
ibidem ſcʒ · c· vj · B ·

negocia peroꝛationem expediendaque qᷓ

lia ſunt · c. xxxviij · D·

Nuncius fidelis ad deum miſſus eſt oꝛatio ·

c xxxviij· A.

Nuncius agilis Tnon piger debet eſſe oꝛatio

ibidem ˖ B·

Nuncius ſpoliatus vel occiſus dicitur oꝛatio

in qua nõ fit attentio ⁊c· ibidem· DO.

nNuncio vagabundo aſſimilatur oꝛatio · IJbi⸗

dem K.

Nuncio qui moꝛitur in via / oꝛatio equipara⸗

tur · IJbidem C·

Nuncio excommunicato etiam aſſimilat᷑ oꝛa

rio ibidem · MÆα

Nuncio ſtulto aſſimilatur quis ſit · ibidẽ R.
Nuncio rauco ⁊ muto aſſimil atur/⁊ quomo⸗

doc rxxvig Af.

Dium peccati

qualiter oꝛitur ⁊ quãtum ſufficiat
in penitente c. xxiij · C·
Orationis recõmendatio · dignitas 1precer⸗
lentia neceſſitas ⁊ fructuoſitas ·c·j· A ·
Oratio ind ſit / quomodoſi ſit petitio que⸗
Oratio pꝛincipaliter dirigitur ad deum .
c j· F lh· .
Sranonis genus eſtr ogatio · c. · ·
Orationis deſcriptiones abipſis ſanctis do⸗

ccoꝛibus quomodo ſunt intelligende‚/et

ſi udl es ⁊eclaratlonco ip ipſius oꝛatiõis ·
C·*
Orationis perfectiones ⁊ ptes · c· ij· L.
Oratio ſpiritualis ſecullatio auotnoco dil
erunt ibidem Al.

lr ratio in re⸗

Marrare debet homo in oꝛatio⸗ ⸗
ne culpas ſuas ⁊ humiliter confiteri et non

Oratio eſt ſubiectum rethoꝛice diuine · c. .· E

ONratio eſt donum dei/⁊ gratie eius · c·· D ·
Oratio adiuuat hꝛedlicatoꝛes / luclces / ali⸗ V

os multos ⁊c · c· j· B ·

HYHrationis mirificentia · c vltimo ·

Orãdi ars ⁊ doctrina vtiliter traditur · c· j· C·
Oratio ſit etiam pꝛo tempoꝛalibus · c· · O·
Orationis exoꝛdium · c: iij · ·
OQOrans debʒ narrare culpas ſuas/eas agno
end ⁊ confitendo ⁊c̃· ⁊ non occultando·
c· vj · A ·
Orationes magis aſpꝛobate laudate Teffi
caces que ſint/⁊ in quibus libꝛis continean
tur · c· xvj · H·

Orationes lucidiſſime cõpꝛehendentes om

nia que ſunt neceſſaria petiet deſideraria
deo · c · xvj · I.
Orationes peccatoꝛum etiam valent apud
deum c· xvij.· K

Orationes ſanctoꝛum in celo exiſtentium ꝓp

nobſunt multũ efficaces c xvij·LA1τ R
Oratio ſanctoꝛum quandoq; impeditur ne
a ded exaudiatur · c· xvij· ·
Orationem adiuuant multa · c· xxv · S
Orationem adiuuat coꝛpoꝛis diſpoſitio r̃⸗
lis · c· xxv · S
Oratio eſt vngentum valens coꝛdi humano
ad multa · c xxv · V·
Orationis tempoꝛe excludende ſunt cogita
tiones vane ⁊ inutiles aſſimilate mulcis 76·
c·xxv · ⁊ T ·
Orationem adiuuant lachꝛyme pꝛofule c·
xxvj· P·
Orationem adiuuant afflictio coꝛpoꝛalis et
tribulatio pꝛo qua clamatur ad deum c· xx
viij · O·

Orationem adiuuat ieiunium ⁊c· Ibidẽ R·

Oratio debet habere duas alas · ⁊c· ibidẽ R·
Orationis vox eſt deſiderium impetrandi ·
Ibicdlem O.
atio adiuuatur aſſiduitate · c xxx · V ·
Oratio quomodo ſit aſſidua ⁊ continua · ibi⸗
dem· E L—
Orare ſemper quomodofata feripoſ it · ibi
dem .
ratio lectio ſe mutuo adiuuant · ibidẽ ꝓ·
Orandi impoꝛtunitas quid ſit et quomodo
adiuuet oꝛationem · cxxxj· A ·
Orandi impoꝛtunitas /quare fuit laudata a
chꝛiſto · Et ꝙ in ipſo non habet locum talis

impoꝛtunitas · xxxv· P·

— — — —☛ —

Orationis uditionem inducit humilitas

c· · xxxj·

Orationem adiunar fides / cuius articuli ali⸗

qui re memoꝛandiſunt ·cxxxij· D·

Oratio omni tempoꝛe ethoꝛa poteſt feeriadh

deum · c· xxxv · P·

Orationem adiuuant delectariin domino/

⁊ eieſſe fubditum · c·xxxvj· Q·
Orationem adiuuant ſeptẽ glia. c·xxxvi·S

Oratio aſſimilatur nuncio fideli qui mittitur

ad deum · c· xxxviiij · A·
Orantes parum vel modicum / aſſimilantur
nuncio pigro· Ibidem· B.
Orantes modicum / poſſunt aſſueſea cere pau⸗
latim vt mulrumoꝛent Ibidem B·

Orandi tarditas et pigritia vnde pꝛoueniat

Ibidem ·
Oratio vbi non fit attentio / dicitur nuncius
ſpoliatus vel occiſus · c· xxxviij· D·

Orationis negocia per ip ſam expediendaq̃

qualia ſunt · Ipidem D.

Oratio quaſi nuncius perſonaliter apparet

in conſiſtoꝛio dei / defendens ibi eum qui mi
ſit cum adiutoꝛio fili deicontra accuſatoꝛes

c· xxxviij · E·

Oratio quomodo adiuuaturapatre mileri⸗

coꝛdiarumibidem F·
Oratio exquo eſt donum dei debet 5 P
poſtulari · ibidem F.
Oratio quomodo debeat ſollicitare aſſiſten⸗
tes pꝛo negocioſibi commiſſo/⁊ quales ſint
tales aſſiſtentes · c· xxxviij· G·
Orationi aſſiſtentes/⁊ eam adiuuãtes i in cu
ria celeſti / vt valeat exaudiri· Ibidem qh·
Oratio negligens inuocare ⁊ ſollicitare aſſi⸗
ſtentes ˖ Jbidem J
Eccleſia docet nos inuocare tales aſſiſtentes
ſcʒ ſanctos · Jbidem ꝗJ· H
Oratio debet eſſe ſollicita pꝛo negocio ⁊c · ibi
dem K

Oratio aliqua aſſimilatur nuncio vagabun⸗ .B

do ⁊ccᷣ ibidem EK:
Orario aſſimilatur nũcio qui moꝛitur in via ·
Ibidem L·

Orans debet petere oꝛationem ſuam dirigi

in via ⁊ in con ſpe ectu dei . Abidem ·

Oratio aſſimilatur nuncio excommunicato·
⁊c · · xxxviij. ·

Item nuncio ſtulto·ſ· qui ipetit non petenda
Ibidem 1 ρα ”MU
Oratio debet volarei in celunni eſt · petere

celeſtia ⁊ ſpiritualia: IJbidem· OP
Oratio habet multos ontraltraneoctad⸗ —

uerſarios · IJbidem .:

Oratio quomodo debet contradicere cõtra
dictoꝛibꝰ ⁊ aduerſarijs ſuis/ quomodo eos
moꝛtificet ⁊ quantũ deber damare c · · xxx

viij · T·

Orationemnon aduertentes fatue agunt.

Ibidem⸗ Aod.
Oratio nõ intellecta nec attenta non eſt con
temnendaibidem dd·
Orationi attendere conueniens eſt c · Ibi⸗
dem Ad ;

Orationem non attendere quadoq; ridicu⸗

loſum eſt · Jbidem Ad ·

Oratio muta ſiue rauca que ſit/⁊⸗ quomodo

noceat · c· xxxviij · Af·

Oratio quomodo ſit canticum ⁊c · · xxxix · A

NHratio dicitur vitulus labioꝛum et quomo⸗

do · c · xl · ¶·

Ad quidoꝛandus eſtdeus Ibidem A.

Orationiintendendum eſt · IJpidem LC.

Orationis foꝛtitudines multe quibus ſuſtẽ⸗

tatur · c · xl · A·

Ab oꝛatione quidam leuiter⁊ faciliter deſi⸗

ſtunt / in quo ſtulte agunt · ibidem P? Q·
laboꝛant ſtulticijs · c · xl · P⁊ Q·

Orant multiindeuote negligenter 1 pꝛeci

pue clerici non attente pſallentes · Ybidem
R1S

Oratio aſſimilatur thuri · virgule · fumi · aro⸗

maribus pulueri pigmentarij 7 ſimilibus ·

In oatione ſe entiutur virtutes / vitia/ ſacra

eloquia ⁊c·c· xlj · ·

Oratio deuota eſt odoꝛamentum ſuauitatis

npaoccql eoperationc Tpꝛeſentia ſancti⸗
ſpiritus · Jbidem ·½
Oratio ſanctoꝛum/magni ieſt odoꝛis ſuaui⸗
tatis ⁊ flagrantie ⁊c· c· xliiij · Q⁊ R·
Oratio deuota qualiter placeat deo ⁊ ſanct
ſuis tanq; odoꝛ ſuauiſſimus c· xlj· . Et ibi
dem F.
Oratio eſt deo patri grata per chꝛiſtum me⸗
diatoꝛem · c· xlij · O⁊ H·
Oratio erit impetratoꝛia per chꝛiſtum · Ibi⸗
dem b·
OQratione honoꝛatur tota trinitas et chꝛiſt⸗
bidem ⸗

Orationem faciliter relinquẽtes / in multis

* = .
——

Oratio aromatiſans mteligiurperthimen
ma ⁊c · Ibidem

Ad oꝛationem requiritur deuotio · c·xliij. R.

Oratio debet eſſe beuis quomodo quare
cxluij · O ·

Oꝛatione mens humana coniungitur deo .

⁊c · IObidem· P·

Oratio eſt vngentum ſt pirituale/ ſanans er .

ſanctiſicans animas ⁊c·c·xliiij· Qà R.
Oratio decoꝛat animam ⁊ alian mira facit · ibi
dem R⸗.
Orationis meritum duplex eſt. c xliij. T.
In oꝛatione quandoq; viri ſancti minoꝛem
gratiam deuotionis habent qᷓ; peccatoꝛes
⁊c · c· xlv · V ·
Oratio in qua non actualir cogitaturde deo
qũo ſit meritoꝛia · c xlvj · X
Oratio eſt ſacrificium ⁊ oblatio deo accepta
ſe eriicans etiam ipſum offerentem ⁊c · c·
xlvij· y ½
Orationis ſacrificium offerre volens / debet
habere ignem ⁊ gladium · IJbidem· Z·
Quis ſit ille ignis ⁊ qualiter incendatur ibi⸗
dem Z.
Orario eſt lucta cum deo ⁊c.c.lij· Q· =
Oratio requirit quietem ⁊ ſolitudinem · ibi⸗
dem Q·
In oꝛatione colligende ſunt vires 7· gbi⸗
dem Qα
Oanco aliqui ſtatim deficiunt/ quare hoe
C* .
Orationis pꝛima luctatio qua vincitur deus
eſt humiliatio · Jbidem S
Sraieons alie lucte ſiue aſtutie · Ibideʒ
Oratio continuata quodsmodo vincit deuz
Ibidem T·
Oratione deus vincitur capiturligaturꝛi ira
eius frangitur · c· lij · A

Orans volens cum deo pugnare in oꝛatiöe
debet ab eo adiutoꝛium petere / ſicut fit in di

uunis officijs · c.· liij · ·
Oꝛationis mirificentia ſiue effectus mirabi⸗

lis et pꝛecipue in ſacramentis · c.cliij. ſiue

vltimo· O ·

Auli cõuerſio
ECar non eſt habenda cum pec⸗
catis · · xlvij· A
Pectoꝛistn tunſio vnde pꝛoueniat / et quid eß⸗

ſciat. Errvi. M
Peccatũ mſita mala infert peccatoꝛi c· vj. E.

Peccatoꝛum feditas ⁊ immũdicia / debet co⸗
gnoſci aboꝛatoꝛe · c. iij.· NA ·

Peccatoꝛum confeſſioi. impetrat a deo veni⸗
am · c · vij · G·
Peccata ſunt inimicidei hominis · ergo⸗ cõ⸗
tra illa debet homo cũ ũ adiutoꝛio dei pugna

re · c· viij · O·

Peccatoꝛum compunctionema penitenti⸗
am poſſunt facere multain iſto libꝛo poſita ·
c.xxij· D E:
Peccatoꝛum recogitatio facit compunctio⸗
nem coꝛdiset fugat ſic illa pctã · c·xxij · F

Peccata Prnen . eoꝛundem recogita⸗

tionem · ibidem
Peccata quomodo ſanantur · IObidẽ G 1h.
Peccata quia non bñ videntur placent ama
toꝛibus ſuis / que ſibene recogitarentur di⸗
ſplicerent · YObidem J.·

Peccatoꝛum feditas q bominabilis eſt · ibi

dem T
Peccata vt ſanentur quidſi ſit ſaciendum 16.
Ibidem K ·
Que ſint ſanantia peccatum · IJbidem · K·
Peccatum quomodo abſconditur ⁊ detegi⸗

tur · c· xxiiij · Al·

Peccatoꝛumoium verecundia abomina⸗
Peccata ſe anantur fugantur 7 expelluntur .

quaſdam diſpoſi itiones nominatas aroma⸗

ta · c· xxiiij · R/per totum·
Peccata aduerſantur oꝛationibus noſtris ·
c· xxxviij· Q·

Pꝛopter peccata multos habemus aduerſa

rios · ibidem · R·
Peccatoꝛum contritio pulueris eoꝛü ſaſper
ſio · c· xli · V
Peccatis debem iraſciquia ſuntinimici no
ſtri ſeuiſſimi ⁊c· c xlvij. Y ABC·
Peccata nutriuntur ⁊c· ibidem A· ꝓpe finẽ·
Peccata amantes/odiunt ea perſequentes
Ibidem B· in pꝛincipio
Peccata debemusodire pꝛopter damna ab

cis illata ibidem B·

Peccatoꝛes exaudiuntur quandor pꝛo ſeip⸗
ſis oꝛant · c. ij · Mt⸗
Peccatoꝛes deus expectatan miris modis re
uocat · c· iiij · R·
Ad Nec loꝛes ledeus miſencoꝛditer tenet.
Ci-Mc

Peccatoꝛes deus benigne ſuſtinet · c· vj B.
Peccatoꝛes peccant /non ſolum contra deũ
ſed etiã contra totã curiã celeſtem · c· vj · C·
Peccatoꝛes decipiunt᷑ ⁊ excecantur per bo⸗
na tempoꝛalia · c· vj · DO⁊ E· RDW
Peccatoꝛis decepti per peccata bonatem⸗
poꝛalia querela·ibidem E
Peccatoꝛ debet ſe accuſare ⁊ peccata confite
ri/vt veniam conſequatur · c·vij · O·
eccatoꝛ confitendo/⁊ ſe accuſando /con⸗
veimhanddo coꝛam deo / iuſtificat ſeipſum·c
vij e ·
Arma contra peccatoꝛes · c·xij. .
Peccatoꝛ quia infirmus eſt/modicũ poteſt /
quod tñ deus deſpicere nõ debet · c · xiij· R⸗

Peccatoꝛis accuſatio/ꝙ nõ multa debeat iun

ſticie dei / pꝛopter infirmitatem rpauperta
tem ibidem S·
Peccatoꝛ eſt dei multipliciiure · c xiij · Tl.
Neccatoꝛis conuerſionem ⁊ penitentialẽ ſa
tiſfactionem vult deus · c· xiiij · ·
Peccatoꝛ q;uis bonaa deo ſibi cõmiſſa diſſi⸗ ⸗
pauit/tamen poteſt pꝛohoc ſatiſſacere ꝑpe
nitentialem conuerſionem . c · xiiij · X
Peccatoꝛ non niſi cum auxilio dei poteſt re⸗

uerti ⁊ conuerti adipſum deum /quia ꝑ pec

catum ſe indignum fecit ⁊c. c· xiiij · ·

Peccatoꝛem vult de reuertiad ſe · ibidẽ Z/

Peccatoꝛ quomodoſanatus eſt per deum
c· xv · B ·
Peccatoꝛum oꝛariones etiam valent apud
deum / quare deus debeat eas acceptare ·
⁊cẽ̃ · · xvij· Ik ·
Leccatoꝛi ſe addeum cõuertentidebet ipſe

deus eſſe miſericoꝛs ⁊ pꝛopitius pꝛopt mul⸗

ta · c· xxj ·. B⁊ .·

Peccatoꝛ per multa verba huius libꝛi poteſt

deuenire ad veram penitentiã ⁊ coꝛchs coõ⸗

punctionem · c· xxij· DO⁊ E·
Peccatoꝛ non debet deſperare pꝛopter ma⸗

gnitudinẽ peccatoꝛum: quia ſi vult põt faci
liter ſanari · xc · c· xxij·hH·
Peccatoꝛ debet pꝛemeditariſſi inplicia infer⸗
ni ⁊ peterea deovt poſſit ea videre ⁊ cogno
ſcere ⁊c · c· xxvj · O H·
Peccatoꝛ debet petere a deo cognitionẽ ma
loꝛum / que ſibi pꝛouenerũt ex 1 de peccatis
c· xxvj · C·

NHeccatoꝛ quomodo aſſimilatur7 aſſociatur .

demonibus ibidem · L.

Peccatoꝛ debet ſe plangere tan moꝛtuum

erennet quũo debeatclamaret in oꝛationib'
confeſſionibus.Et qui iclamare debent P
eo · · xxxviij · ·
Peccatoꝛ quomodo debeat cantare lamẽtã⸗

—

do ꝓ peccatis ⁊ ſe humiliado · ⁊c · c· xxxix · B·

Peccatoꝛ dat deo iuſticiam/ibidem ¶·

Peccatoꝛes quãdoq; habent maioꝛem gra⸗

tiam deuotionis in oꝛationibus / ᷓ viri ſan⸗
cti⁊ quare hoc:c· xlv· V·
Peccatoꝛes debẽt iraſcipctis ſuis · c. xlvij.· Z
Non debent ea fouere nutrire nec pacem ha
bere cum eis⁊c·ibidem A·
Peccatoꝛes debent odire peccata pꝛopt da⸗
na eoꝛum · ibidem B·
Peccatoꝛ debet timere gladiumd dei iſupe eum

vibꝛatum ⁊ per hoc inducitur ad compun⸗

ctionem · c· lj · ·
Peccatoꝛ debet timere penas infernia iudi⸗
cium extremum · ibidem Oa P =
Pectoꝛis percuſſio · c xxxvij.Zin fine.
Pena infernalis non eſt ſatiſfactoꝛia pꝛo pee

catis necꝑ ſe placetdeoſed diabolo / iñ iuſte

infligitur damnatis · c · xj · B·
Nems in ĩfernalib apparet dei iuſticia ibide⸗
A penis infernalibus nõ ẽ liberatio · c·xij· HH

Pene penitentiales ſunt melioꝛes ⁊ deo ma⸗

gis placite q; pene infernales · c· xij · F.
Pene penitentiales ⁊ non infernales debẽt

placere iuſticie dei quia pereas ſatis fit ei⸗

c·xiij · T·

Penitentia peccatoꝛis vera multa bona la⸗

cit · c· ix · R·

In conflictu penitentie· petenda eſt victoꝛia

a deo ⁊ ab eius iuſticia · c· ix · PH ·

Penitentie opera placent deo multa bona

faciunt · c · xij · D·

le cõuiuiũ incogitabilitr gaudioſum · c·xii · E
Penitẽtie doloꝛ petẽdꝰ eſt a deo c· xxvj · K·
Pnie iuſticia vincit iuſticiã dei ⁊c· c liij. B.
Penitere ẽduplex ·. ꝑfectũ⁊ ipfectũ .c· viij ·
Penitẽs vere · iuſtiñcat ſeipᷣm/⁊ ſatiſfecit di⸗
