uine iuſticie/ euadat iudiciũ dei c· viij · C·
Penitens vere · quid faciat · c· ix · P.
Nenitens non debet tantum puniri quãtum
demeruit. c·x· Z·
Apenitente deus non requirit tantam pe⸗
nam quatã demeruit ſcʒ infernalem et per⸗
petuam . c· xj. A⁊ B·
Penites · quatum debet habere doloꝛemti⸗

4 α½

In penitentiali cõuerſione fit celeſte ſpũa⸗

moꝛem erube centiam iram ndominati
onem de peccato · c./ xj· C· Et · c· xxij· K·
Penitens per diſpoſitiones aliquas /que no
minantur aromata / poteſt ad hoc induci vt
recedat a peccatis ⁊c·c·xxiiij · R·

In penitente / vita gratie / poteſt perflci auxi

lio dei · c · xxvj · B ·
Penitens debet diligenter pꝛemeditari ſup
plicia inferni / per hoc enim de per ſuã gra⸗
tiam faciet mirabilia in eo · c· xxvj · O·
Penitens debet doloꝛem peterea deo · Jhi⸗
dem K-.
Petitio eſt Qctemdh uoliertvonod? .

quid ad eam requiratur· in quibus oꝛatio⸗

nibus contineatur · c· xvj · H·
Peritionis conſirmatio.c· xvij· K·
Auedam non ſunt petenda adeoin oꝛatio⸗
ne · c · xxxviij⸗· N·
Pietas quomodo valeat ad lomnia· ⁊ ꝙ per
eam quãdoq; cultus diuinꝰ notetur . c· xxix·
T· Item · c· xlij · ·
Planctus adiuuat oꝛationem et quomodo
peccatoꝛ ſe tanqᷓ; moꝛtuum plangere debet
c· xxxvij · V ·
Pꝛelatus non debet petere a deo pꝛelatio⸗ ⸗
nem nec deſiderare eam . c·xxxviij · O.
Pꝛelatus debet peti 2 deo. Zbidem. .

Pꝛelati permittuntur a deo pꝛeeſſe in penaʒ

ipſoꝛum· ⁊c · IJbidem· O.
Pꝛelatoꝝ oꝛatio debet eſſe bꝛeuis · · xliiij.
Plſalmodia/quomodoeſt oꝛatio· qualiter
ſieri debeat · c xxx · y ·½

Plalmodia diligenter cantata vel audita/de

Ecri in homine incitare motus ſpirituales
xxxix ·
Plalmodia aliquos parum mouerad ſpiritu
alem armoniam/ quia non intelligunt vel
ruditer canunt ⁊cc. Ibidem· JJ

Pſalmodie pꝛecioſitas / etquare in ecdeſia

cantando et legendo ſtcqucratur. 1 Fi⸗
dem. K-
Pudoꝛ de peccatis · c· xxiiij. A. D
Puluis pigmentarius quid ſit · c·xlj TaX.

Puluis peccatoꝛum qualiter ſit it ſpargendus

Ibidem X·

Querela miſerabilis· peccatoꝛis decepti per

beccata vbona empoꝛalia.c. vy- E.

ſi debẽt

inſil Rereeihaudta orauon-

Das aſacrifche cvr, v.
Rettodꝛieadi diuina v ſpirituali / eſt neceſſaria
C·j· .
Subiectum eius eſt oꝛatio · c· · E.
Alulta verbaĩ iſta rethoꝛica poſita/ poſſunt
hominem inducere ad gratiam deuotionis
gratitudinis· cõpũctionis · ⁊c · c· xxij· DO⁊ E

Kugitus quid nret quomodo adiuuat oꝛa⸗

Acramentu

tionem c xxxyij. T
altaris. In eo ineſtimabiliter dei

D beneficietia in nos perfunditur-

⁊c · c· xxxi· D.

In ſacramento altaris in miſſa ſcilʒ perficit

chꝛiſtus qualnoꝛ⸗ officia ineffabilis pieta⸗
tis · JObidem · E·
Qualiter ſalutandus et roganduseſt ieſus
in iſto Peramnerd tempoꝛe miſſarum. ca⸗
xxxii ·
Qualiter ieſus ẽ in iſto ſacramẽto apudn nos
⁊ qualiter in celo apud angelos illos ibi · et
nos hic reficiens · c· xxxiij· J·
Quid ieſus eſt in iſto ſacramento/⁊ q nobᷣ
facere debeat · c· xxxiij · k·
Sacramenti altaris ſuauitatem quare non
guſtando percipimus · ⁊c· c xxxiij· ¶.
Qualiter vitia hoc impediant ·⁊cẽ · ibidẽ· Aſ·
Sacramentum altaris quis ibi ſit ſub ſpecie
panis ⁊ vini tanq; ſignis:non minus tamen
re ficit ſpiritualiter animas noſtras Ibi⸗
dem ·
Sacramenti altaris aliqua miracuila bñ no⸗
tanda · c· xxxiiij · O·
Ad ſacramemum altaris multum deſeruitß
des · c· xlj · A·
Sancti quomodo ſeruiunt nobis ·c . C.
Sanctoꝛum in celo exiſtentium / oꝛatio pꝛo
nobis multum eſt efficax · c· xvij·LMν R-
Sanctoꝛumoꝛatio quãdoq; impeditur ne ex
audiatur a deo·⁊ quare hoc: Ibidem· N·

Sanctoꝛum veneratio ceditad laudem ho

noꝛem dei. IJbidem AH. ⸗
Sacra ſunt veneranda.c.xxix.T. in fine.
Sanctiin celo quomodo ⁊ pꝛopter quid ſunt
aduerſarij ⁊ inimicinoſtri.c.xxxvii.S.

Sanctiinuocandi ſunt vr clament pꝛo nobis

intercedendo.⁊c.c.xxxviij · P.

Sancticontra nos clamantes/ quͤoſt ſntpla.

canidl iden-:

—

—

CTabula

Sanctis eſt oꝛatio deuota / odoꝛ ſuauis ⁊c. c.

xlj.C.Et ibidem F.
Sanctoꝛumoꝛatio eſt odoꝛifera ⁊c.c.xliiij. S
Sancti viri⸗ quãdoq; minoꝛem gratiam de⸗
uotionis habent in oꝛatione qᷓ; peccatoꝛes.
⁊c.c.xlv.V.
Sapientia quãdoq; ſubtrahitur a ſapienti⸗
bae quia eam non communicant alijs · 77.
C.

Scriptura ſacra poteſt accendere ignemdi⸗
uini amoꝛis q;uis tamen aliqui non ſic accẽ

dantur ꝑ cam ⁊c̃.c.xlviij.E.
Seruitutem vitioꝛum viliſſimam/ debemus

abijcere / buitutidei nobiliſſi ime nos ſubij⸗

cere ⁊c̃.c.xxxvj.R.
Singultus quid ſit/et ꝙ adiuuet oꝛationem
c.xxxvij. T.
Sol ⁊ ſtelle qualiter nobis ſeruiunt.c.l.¶.
Stulticie multe hominum deſiſtentium faci⸗
liter ab oꝛationibus ſuis.c·xl. P.

Subgitum eſſe domino adiuuat oꝛationem·

c.xxxvj · R·
Superbia eſt moꝛs ſpiritualis adeo ſeꝑpans
ergo deteſtanda.c.li.h·
Suſpirium quid ſit/ꝛ quomodoadiuuat oꝛa
ionem.c.xxxvij. y·

que ex illa pꝛoueniunt.c.l. P·
Timoꝛ gehennalis ſupplicij faciet recederea
peccato ⁊c̃.c·xxij · EK·
Limere debet peccatoꝛ ignem inferni / i iu⸗
dicium extremũ · c· lj · O.in pꝛincipio ⁊ fine.

Timere debet homo penas inferniet extre⸗

mum udician- Didem. ſ.
De timoꝛe penitentis · c· xj· C·

Tribulatio ⁊ eius clamoꝛ adiuuat oꝛationẽ/

c.xxviij. O·
E ſubuenit deus Ibidem P⁊ Q.

I. Enti qualiter

ſeruiunt nobis.c.l. N·
D Verecũdiade peccatis ·· xxiii

Vitia DGdinur nobis in oꝛationibus · c

xxxviij · Q·
Veneranda ſunt ſacra: cxxix. C. in fine ·
Pꝛopter vitia multos habemus i inimicos·
bidem · R·
Nitia aliqua/ qualiter dicuntur nociua ⁊ ve⸗

Erxra qualiter

ſeruiat nobis mültipliciter perea

nenata.cxlij L. ““òè
Vitijs iraſci debemmus qnis ſunt inimiein⸗ no⸗
ſtri · c· xlvij· Z A BI CI..
Vitioꝛum ſeruitutem abijcere c ſupꝛa Ser

uitus·

AVlictoꝛia in conflictu penitentieet petenda
L9deo c. x · P·
Victoꝛia que obtinetur in oꝛatione contra
deum deber alenbi ipſideo non homini · ·

lij · Z·

V Vlinculum charitatis quomodo liget ettene
at deum / ⁊ arnus eum poſſit conſtringere

c-liij.· KL A.

Xlinculari a deo debet hõ petere · ibide.
Virtutes ſentiuntur operantur in oꝛatio⸗

ne: c· xlj · Pp ⁊ T· Itẽ ibidem · B·

AVngento aſſimilatur oꝛatio · c· xliiij · O R.

Vlirtutes connectuntur binatim ad inuicem

in cithara ſpirituali anime · c · xxxix · F. 8
Vita gratie eſt aliqualiter in penitente/⁊ po
teſt adiutoꝛio dei perfici · xxvj · B·
Xlita gratie quomodoan ittit᷑ ⁊ extinguitur
C-H· A 1 B. ð

Et pcipue adulatoꝛia laudantia⸗ alia vitia ·
Ibidem · DO·
Vita talis quomodo recuperatur per verbũ
dei ⁊ per oculum coꝛdis · Ibidem· ¶·
Vitulis labioꝛum aſſimilatur oꝛatio · c · xl · ¶·

Que ſunt oſſa carnes pellis ⁊c· iſtius vituli

bidem ˖ R ·
oluptas ducit hominem in moꝛtẽ ſpiritua

lemcilj. G. „
Hriſtus. ſupꝛa

Jeſus ·
. ßus datuseſt nobis pꝛoptmu⸗
tiplices effectus ſalutares · c · xix · l ·
Xpᷣus quia aduocatus noſter eſt debet allega
re pꝛo cauſa noſtra patri ſcilicet recõcilian⸗
do · JObidem · F·
Xpus ĩterpellare debet pꝛo peccatis noſtris
IJbidem. X.
Xpus ſuſcepit pꝛo nobis officium interpellã⸗
di patrem contra peccata noſtra quod offici⸗
um debemus petere vt pꝛo nobis exerceat ·
⁊c· IObidem · ·
Xpᷣus moꝛtuus pꝛo peccatis noſtris oſteditn
q́;tumodit peccatanoſtra· IObidem · Z·
Xpᷣus pꝛo crucifixoꝛibus ſuis rogauit · ergo
et pꝛo nobis debet rogare patrem·⁊c · Ibi⸗
dem ˖ Z·

Cabula .

ipꝛo nobis interpellatio efficax eſtad nos
ſpiritualiter viuificandum pꝛopter ſus paſ⸗
ſionem. c. ix. ðT. 1
Xpusrogandus eſt vt pꝛonobis alleget erok
ſficium interpellandi exerceat ⁊c. c.x. EXK.
&Xpus vult miſereri iniuſtis et peccatoꝛbus
eeils miſericoꝛdiam deſiderantibus.c.xx. A
&XEXyßpus debet peccatoꝛibus ſe ad ipſum cõuer⸗
tentib milſereri pꝛopter młta. c.xxj. PaC.
Xp̃us dicitur angelus magni conſilij qui ſte⸗
tit iuxta altare habẽs thuribulum in maaau
ſlſua/qui etiam dicitur templumet pontifex.
Xßßus exiſtens pontifex efficaciter pꝛo nobis M ʒ
interpellat apud patrem miſericoꝛdiarum .
impetrando nobis neceſſaria. Ibidem. E. “
Per chꝛiſtum omnia ſunt patri grata et pla⸗ è
cita ⁊c.c.xlij. B· =
Perchꝛiſtumtanq; mediatoꝛem omnia im⸗
petrantura bacee⸗ et ſpintuſancto eta ſeip⸗
ſo YPidem.
Xpus cum tota trinitate ponoraturper oꝛa⸗
noſem. abidem.

. Pol

ogus

derhoꝛica diuina pꝛeti⸗

ſcopus pariſienſis / natione aluer⸗

endatiopꝛeſtantiſſimi ? incompabi-
lis doctoꝛis magiſtri Ouilermi pariſieñacto⸗

nus/ doctoꝛ pfundus ⁊ vnctus: ex

cui ſchola / velut ex vberrimo fonte ſapiẽtie
innumerabiles pᷣc ariſſimi viriemerſere:pꝛe

rter eximios laboꝛũ ſuoꝛũ fructus / bibliotece

eccleſiaſtice plurimos ⁊ pᷣcioſos libꝛoꝛũ the⸗

ſauros adiecit: Expoſuit nempe luculenter⁊
ſingulari moꝛe Pſalteriũ · Pꝛouerbia Salo⸗

monis · Eccleſiaſten · Cantica canticoꝛum· et
Aattheum euãgeliſtam:Edidit opus ma⸗
gnum ⁊ iſigne de vniuerſo/cuiꝰ ſex ꝑtes ſunt
Quarũ tres pꝛime/de vniuerſo coꝛpoꝛeo·re

lique vero de vniuerſo incoꝛpoꝛeo ſeu ſpiritu
gli latiſſime tractant· Compoſuit ⁊ Rethoꝛi⸗
camdiuinam/opus ſingulariter deuotum/in

cuiꝰ conſcriptione calamum in coꝛde tinxit ·

cuius lectioni ſedule ſe quiuis eccleſiaſticus/

cuiꝰ peculiare officium oꝛare eſt/ dare debe⸗
ret · Quis em̃ mechanicus ſue vocationis et

artis/ induſtriam nõ cõcupiſcit habere; Lra

ctatum etiã de pꝛimo pᷣncipio/quod deus eſt

Xractatũ de trinitate/⁊ notionibus ac pᷣdi⸗

camentis in diuinis· Tractatuʒ cur deus hõ/
Libꝛũ de ſacramentis magnũ /cuinon eſtſi⸗
milis alter · Tractatũ de animabꝰ humanis
coõmendatiſſimũ · Cractatũ de bono ⁊ malo⸗

Libꝛũ de ſide ⁊c legibus · Sumã de virtutibꝰx
moꝛibus / de vitijs ⁊ peccatis/ ac meritis ⁊ re

tributionibus. Tractatũ de oꝑibus ac mira⸗
bilibus virtutũ: Tractatũ de laudibus pati⸗

entie · Tractatũ de donoſcientie · Lractatũ

de · xxx· remedijs temptationũ. Tractatũ de

vocatione ad beneficia eccleſiaſtica/⁊ de plu

ralitate bñficioꝛũ in vnitate ꝑſone/ in quo di⸗
uinihonoꝛis ʒelotiſſimum ſe fuiſſe declarat
Tractatũ de clauſtro anime/opus multa bꝛe

ui ſinu continens: Declamatoꝛios ſermones
exhoꝛtationũ populariũ/⁊ alios libꝛos ⁊ tra⸗

ctatus cõplures:quitotales ac tanti ſunt/vt
ſanctos doctoꝛes Thomam ⁊ Bonauentu⸗

ramin ſapientie eminentia a pleriſq; doctiſſi

mis viris / vel equare velantecellere iudicen
tur · Dum hic vir eleuate intelligẽtieê/⁊ ꝓfun

de ſpeculationis / ſanctimonia moꝛum ſingu
lariter cõſpicuus: ante pontificatum pariſiꝰ

cheologiam fructu multo publice legeretö/ et
amicus ſuus magnus/ab epiſcopo quodã ac
cepiſſet mandatũ litteris expꝛeſſum /vt pꝛe⸗
bendam in eccleſia eius vacantem/ cõſerret
alicui viro bono:ſibi eam obtulit · Cui ſtatim
reſpondit · Nõ habes o amice poteſtatem cõ
ferendi pᷣbendam niſi viro bono / nec fines ip
ſius mandatiexcedere potes:nõ igit᷑ mihi eã
dare vales/qui nõ ſum vir bonus/⁊ hac via
ſe euaſiſſe magnopꝑe gloꝛiabat᷑ · O virum ſin⸗
gularem/⁊ ipſo fenice rarioꝛẽ magnis:vtiq;

pꝛeconijs extollendum · Illo etiam tempoꝛe

diuini verbi pꝛedicatione abunde fructifica⸗

tes plures cõmunes mulierculas a peccatis

retraxit/quibus pariſius nouã domũ filiarũ
dei inchoauit · Anno dñi · A· cc · xxv · et harũ

exemplo cepit hic oꝛdo in alijs etiam ciuitati

bus dilatari · Demũ biennio elapſo / anno vi⸗
delicet dñi · M.cc xxvijmoꝛtuo epo Bertho
lomeo pariſ·eccleſie/cathedre pontiſicali di

gniſſime pꝛefectus eſt/cui multo fructudeſer
uliuit tempoꝛe longo:ſemꝑ lingua calamoq;
deuotiſſimi doctoꝛis officium adimplens·

ncipiunt capitula libꝛi ſequẽtis videlicʒ

tractantis ·

Oꝛationis recõmẽdatio · Et qͥd ſit oro· ca· ·
De ꝑfectionibus oꝛationis diuine · ca·i · Al ſſic
He impoꝛtunitate oꝛandi ·
Oexoꝛdiũ põt incipia grarũactiõe · ca· iii¶ ÆR fides adiuuat oꝛationem · ca · xxxij ·
Concluſio pꝛecedentium ca· v·

De exoꝛdio oꝛationis diuine.· coiij·

De narratione in oꝛatione diuina ca· vj ·

Allegatio clementie dei ca⸗ vi ·
De iuſticia perfecta ⁊ imꝑfecta · ca · vij ·
Petitio victoꝛie in cõflictu penitẽtie · ca · ix ·

Excuſatio penitentis ꝙ non debet tm̃ puni⸗

riq;ẽtũ merut· cqgx.
Obiectio contra pꝛedica ca·xj·

Q ddeo placeant opera penitentie · ca · xij ·

faciat homo quod in ſetẽ:licet modicum

deus vult ad eum reuerſionem ⁊ penitẽ⸗
tialem ſatiſfactionem ·· ca·xiiij:
deus ſanat perfecte egrotum vel miſere⸗
tur peccatoi·· c(a· xv ·

De foꝛma petitionis in oꝛatione · ca· xvj

Confirmatio petitionis ca·xvij ·
Petitio intceſſiõis btẽ marie vᷣgis · ca · xviij ·

Conuertat ſeiterum peccatoꝛad patrociniũ
ie ſu chꝛiſti ſupplicas vt alleget pꝛipo · ca · xix·

Concluſio petitionis ⁊ cõfirmatiõis· ca· xx ·

Cxcuſatio pꝛopꝛie infirmitatis · caxxj
Ad quid valeant pꝛedicta
Quid faciat recognitio peccatoꝛũ · ca · xxiij ·
De pudoꝛe ⁊ erubeſcẽtia ex pctõ · ca · xxiiij
De indignatione a peccatis · ca · xxiiij ·

Quedam diſpoſitiões coꝛpoꝛis iuuãtes oꝛa⸗

re volentem—
Petitio lachꝛymarum ex peccatoꝛum recoꝛ⸗

datione vel ſpiritualis mentis · ca· xxvj ·

ethoꝛice diuine: de oꝛatione peculiariter

De merito illius ofonis in qua actunõ cogi⸗

ca · xxi·

Requirende ſunt interceſſiones ſanctoꝛum
ad impetrationem lachꝛymarũ· ca · xxvi·
OQQ afflictio coꝛpoꝛalis valet ad impetratio⸗
Quare ieiunio tata efficatia tribuat· ca · xxix ·

nem lachꝛymarum /

Aſſiduitas or̃onũ adiuuat nõbiliter · ca · xxx ·
(a· xxxj ·

Cumq́;ta gratiarũactione eſt ſalutandꝰ do⸗
minus ieſus in miſſa.·

Quedã ꝑtinentia ad pꝛedicta · ca·xxxiiij ·

Quare deus laudauit impoꝛtunitatem oꝛã⸗
tis in euangelio lu—ce. .
MQ in deo delectari ⁊ ei eſſe ſubditum adiu⸗
— (((KXxxxv/j·-
De alijs ſeptẽ adiutoꝛijs oronis · ca· xxxvij
AOA of̃o ſit qſi nũciꝰad deũ miſſus ·ca · xxxviij
De cantico peccatricis anime · caxxxix
MQuid intelligat᷑ per vitulos labioꝛũ · ca · x ·
AQQuare ꝑfumũ thuris ſignat᷑ oꝛatio ⁊ qͥd per
puluerem pigmentarj: coa· xlj ·
Auid ſignat᷑ per altare aureũi· ca· xlij ·

uat oꝛationem.

De deuotione que requirit᷑ in orone · ca · xliij ·
De bꝛeuitate oꝛationis· ca·xliiij ·

Quare viri ſanctidifficile habent s arii de⸗

tat quis de deo

Deigner gladioq dʒeẽi ſacfcõ orois ·c xlvij

Deigne ſacriſicij oꝛationis · ca· xlviij ·

Que valeant ad accendendum velnutrien⸗
dum ignem oꝛationis pᷣdictum · ca· xlix ·

De memoꝛia bñficioꝛũ diuinoꝛum · cal·
De gladio ſpirituali quo debet mactari ani⸗
ma in oꝛatione vel meditatione ca. ·
De lucta anime in oꝛation⸗e· ca.li ·

Quodeus ꝑ luctã oꝛationis vincit᷑ · ca.liij ·

De mirificẽtia ⁊ vᷣtutibꝰ oꝛationis · ca ·liii ·

= S

— – =ẽę, =ẽ

ni

bßha

niſe
nine
can.
gven
1
.
hmn
ſto⸗
hoe
Nia
deen
ſecen
fbp

—.
—

1

e

LCapitulum

¶ Methoꝛica diuinaſiue ars oꝛatoꝛia eloquẽ

tie diuine edita per venerãdum patremma⸗

giſtrum Suilermum pariſienſem ·
C d e CLapitulum 1I

crificatiuis exercitatiõibus:que ⁊

tius oꝛatiõis:multũ liquide appa⸗
volentibus videre arq; valentibus:

—

mũ eo ꝙ om̃is ſacrificatio/om̃is bñdi⸗

ctio/⁊ om̃e ſacramẽtũ/⁊ om̃ino qᷣcqd in cultu

diuino honoꝛiſice agit᷑: aut oꝛatio eſt:aut oꝛa⸗
tione ꝑagit᷑/ſiue ꝑfici᷑ SGeinde ꝙ omis eccle
ſia ſanctoꝛũ:celeſti ac diuino magiſterio eru⸗
dita ac inſtituta:tam młiplici celebꝛitate fre⸗

quentat oꝛationẽ:vt eidie noctuq; inſiſtat/⁊

inuigilet:⁊ eidẽ vite pᷣſentis temꝑa/ tanq; illi
cõſecrata ⁊ debita:ptiatur · Cuirei nulla alia
cauſa velratio exiſtimari vel cogitari poteſt:
niſi oꝛatiõis tanta neceſſitas:tantaq; fructu⸗
oſitas:que tantã frequentationis ⁊ inſtantie
continuitatẽ exigat ⁊ requirat · ſi dixerit
quis:auctoꝛitas aplica:pᷣcepto ſuo quo dictũ
eſt:Sine intermiſſione oꝛate · adhoc artat/⁊
cogit nõ ſolũ eccleſia:ſᷣ etiam ipſa lex euãgeli
ca:in qua expꝛeſſe legit᷑ mandatũ de oꝛatiõe:
ipſo oꝛe veritatis editũ:quo dictum eſt·quia
opoꝛtet ſemꝑ oꝛare/⁊ nũqᷓ; deficere · Rñdeo
in hoc quia in ipſa cauſe ſunt ⁊ rõnes rõnabi
liſſime atq; iuſtiſſime: pꝛopter quas mãdata
hmõi⁊ omnia alia que de oꝛatione data ſunt
merito data fuerunt ertio ex vtuoſitate ip
ſius oꝛationis /miriſicentijs/⁊ numeroſitate
mirabili/atq; pᷣſtantia vtilitatũ:quas te ſcire
B faciã in ſequẽtibus¶ Ex his ergo tribus ma⸗
nifeſtũ eſſe tibi debet:⁊ neceſſariã eſſeê/⁊ om⸗
nino debere eſſe celeſtemac diuinalẽ rethoꝛi
cam:ſiue ſpũalem ac ſaluberrimã oꝛatoꝛiam ·
que in cauſis animarũ atq; negocijs:allega⸗

re doceat eos qui cauſe hmõi patrociniũ ſu

ſceperunt:Et ſpũales oꝛatoꝛes ↄſtitutiſunt:
vt in dei dulciſſimi conſiſtoꝛio:cauſas allegẽt

hmõi· ꝓpter qð ſtipendia bñificioꝛũ eccleſia⸗

ſticoꝛum:eis conſtituta ſunt ex magna parte
Hhoc aũt dico ꝓpter officia docendi ⁊ pᷣdican⸗
di· in quibꝰconſiſtit reſiduũ milicie clericalis ·
de quibus nullatenꝰ tibi dubitãdũ eſt: ꝙ nec
recte nec laudabiliter exerceri pñt:niſi docto
res/pꝛedicatoꝛes/atq; iudices eccleſiaſticos
vtus oꝛatiõis adiuuet /⁊ dirigat inceſſanter ·

quãta ſit dignitas ⁊ pcellentia po

1

¶Æ1ſi tãta volumina:ſtudio ⁊ laboꝛe retho
rum:de oꝛatione rethoꝛica ſcripta ſunt:qᷓ;to
foꝛtius de iſta ſacra ⁊ ſacratiſſima oꝛatiõe:di⸗
gnum ⁊ iuſtum eſt vt ſcribat᷑ ars ⁊ doctrina

Hecaũt ratiocinatio a ꝓpoꝛtiõabilitate cau⸗

ſarum ⁊ oꝛationũ:vᷣtutẽ habet atq; vigoꝛem·

ſitñ nõ eſt comꝑatio oꝛationis ad oꝛationẽ in

fructu vel vtilitate:nõ erit comꝑatio debiti ⁊
laboꝛis pꝛo arte⁊ doctrina iſtius:ad debitum
ſtudiũ vel laboꝛẽ illius · Quid dicã de oꝛatiõe
litteraria cui tota gramatica iuigilat? Quid
de oꝛatione logica · cui tam ſtudioſe/tãq; per⸗
fecte Ariſtotełingenioſitas inſudauit: et de
oꝛatione vtiq; logica:que omis vel ꝓpoſitio/
vel ſyllogiſmꝰ eſt:omnes libꝛos logicales ti⸗
tulauit · Vt de ſyllogiſmo libꝛũ pꝛioꝛũ vel ana
leticoꝛũ · de demõſtratione /libꝛũ poſterioꝛũ ·
Et de Elencis libꝛũ elencoꝛũ · Et de ſyllogiſ⸗

mo dialetico libꝛũ topicoꝛũ · De interptatiõe

vo ſiue ꝓpoſitione/libꝛum perihermonias ·

Aualiter aũt poſſibile erit iſtã ſacrã ac ſa-
crificatiuã/⁊ modis omibus omigenerialiaꝝ

oꝛationũ incomꝑabiliter pᷣcellentẽ oꝛationẽ:
eſſe omiarte ⁊ doctrina ⁊ artiſicio deſtitutaʒ?:
Quia igit᷑ nec ĩmenſitati diuine congruit hᷣ:
neq; ꝑfectioni:quã nõ ſolũ decet ſᷣetiã neceſ
ſe eſt eẽ in ecdleſia dei altiſſimi:que ſchola ip⸗
ſius eſt · ⁊ cuiꝰſola doctrina/in eadiſcit᷑ ⁊ doce

tur/aſſidue eſſe artem atq; artificiumoꝛandi

neceſſe eſſe ¶ Amplius qð op cuiuſcũq; vti⸗
litatis inueniri põt:qð arte ⁊ doctrina acarti

frcio careat:⁊ doctoꝛes atq; artiſices ſui non

habeat: Que ergo cauſa reddi põt vt opꝰ tã
nobile/tãq; pꝛeclare vtilitatis:hucuſq; negle⸗/
ctum atq; deſertũ ſit:?niſiquia vel eiꝰ vtilitas
ignoꝛata:vel ipſi ſacri doctoꝛes deſides/ aut
alijs occupati:or̃onẽ pꝛeterierũt:Credendũ
ergo eſt multos de ea multa ſcripſiſſe:⁊ cũ ex
emplaria oꝛationum ſcripſerũt:hoc ſufficere
oꝛatoꝛibus reputaſſe · Velfoꝛſan quia potiꝰ
oꝛando:qᷓ; philoſophãdo oꝛare diſcimus:nõ
artem vel artiſiciũ oꝛandieos:vᷣ orones ſcri⸗
ptas autenticas oꝛatoꝛibus tradidiſſe · ſicut
euidenter apparet in libꝛo pſalmoꝛum quiex⸗
quiſitiſſimis oronibꝰ refertiſſimꝰ eſt

¶ Si qs
aũt dixerit ꝙ oꝛatio donũ dñi deieſt · Z ꝓpter
H nõ ab arte veldoctrina:p magisa datoꝛeq̃ᷓ
renda ſit:verũ vtiq; dicit¶ Si quis vo dixerit
ꝙhmõioꝛatio nõ ſolum potiſſimũ ſui · ſᷣ etiaʒ
plurimũ habet diuini muneris ⁊ gratie:et ꝓ⸗
ter hoc nihil ad eã de arte ⁊ doctrina hoĩuʒ ·
Mudeo quia iuſticia que vᷣtus eſt veri noĩs:

Capitulum

nõ ſolũ pᷣcipuũ ſui/aut plimũ:ſᷣ etiã totũ qð ẽ
velhabet diuinimunerisẽ ⁊ gre · Nihilominꝰ
tñ ꝑitia iuris(que ſcia legũ ⁊ canonũ ẽ)ſiliter
ccognitiõe diuerſarũ ↄſuetudinũ:atq; exer⸗
citatione cãaꝝ ⁊ negocioꝛũ:illuſtrat᷑ / atq; diri⸗
git᷑ · Sic ſe habet ⁊ de ofone · Arte nã; et do⸗
ctrina quã hic ſcribere intendo:plurimum⁊
multiplicier adiuuat᷑ · C Hec obſiſtit mihi in
hoc ſᷣmo Ariſtoteł quo dixit in pᷣmo ethicoꝛũ
quia ſcire vel parũ vel nihil oꝑat᷑ad vᷣtutem·
qð nõ de om̃i ſcire vel falſo intelligere potuit
cũ ipſemet dicat in libꝛo eodem · quia vtus eſt
omi arte certioꝛ ⁊ melioꝛ · Libivo declaratuʒ
eſt ꝑ me ⁊ in tractatuð actibushumanis· Et
in tractatu de vᷣtutibus ⁊ moꝛibus·quaſdam
ſcias vᷣtutes eſſe·ſicut pꝛudẽtia ·⁊ quaſdã ali⸗

gs · Inſuꝑ ⁊ omnẽ vᷣtutẽ ſapiam eẽ ·qð eſtdice

ac ꝓſundatã cognitionẽ· Sciam vo iuxta cõ⸗
munem intentionẽ quaſi cõem intentionem

ſcʒ exterioꝛem · res em omes nõ ſolũ lucẽt vir
tuti intellectiue/ad illuminandũ eã lumie ſci

entie · ſed etiã ſapiunt ad faciendã vel inficiẽ⸗
dam vᷣtutẽ motiuã:⁊ quaſiimpᷣmendã eamſa-
poꝛibus ſapie · De quib ibi ſatis feci tibi · De
ipᷣa ſapiẽtia quoq; tibi certiſſimũ eſt · ꝙ ipa eſt

donũ dei altiſſimi · ⁊ ab ipſo ſtudioſiſſime expe

tenda ⁊ ſperãda ·nõ tũ ꝓpter hoc ſcholaſtice
doctrine ⁊ diſputatiões:aut libꝛoꝛũ ſacroꝛuʒ
expoſitiões inutiles vłſupuacue habẽde ſũt:
Et ſi de ſingulis creatoꝛis donis ⁊ de ſingulis
vtutibus aut gratijs cõſiderationẽ in hͥ fece⸗
ris inuenies indubitanter· VUnũqðq; eoꝛuʒ
doctrinis adiuuari multipliciter · Licet enim

greſſus qui ꝑ pedesẽ:ex vtute greſſibiliſit· vi

ſu tñ ⁊ tactu adiuuat᷑ ⁊ regit᷑ · interdũ ⁊ audi⸗
tu ·ſtrepitũ nãq; pedũ depᷣhendit gradiens ⁊
equitans vtrũ ſuꝑ lignũ vellapides gradiat᷑
Ex hoc etiã ꝑpendit diſcrimina vel ambulati
onis vel equitatiõis ſue · Hhis itaq; determi⸗
natis incipiam ipſo actoꝛe duce ⁊ luce:qͥ oim
ſalutariũ ſibiq; acceptaꝝ oronũ:⁊ inſpiratoꝛ
⁊ exauditoꝛ eſt· Et dicã ꝙhuiꝰſacre ⁊ diuina⸗
lis rethoꝛice/ ſiue oꝛatoꝛie ſcie:ſubiectũẽ of̃o
qm̃ de ipſa in illa agit᷑eiuſq; pfectiões / diffe⸗

rentie/⁊ ꝑtes /necnõ mirifice vᷣtutes/aineſti

mabiles fructus /ſiue vtilitates/adiumẽtaq;

ↄtq; impedimẽta/quibꝰ vładiuuat᷑ vel impe
ditur exauditio illiꝰ:docent᷑ in eadẽ ⁊ declarã

tur · Cõueniẽs aũt ⁊ om̃ino neceſſariũẽ: ad
iſt ſciam accedẽtibus:vt in pꝛimis eis deter⸗
minet᷑ · qͥd eſt qdð dicit᷑ oro de quahic intendit᷑

17

vt pdixi · de quo certiſſimũ eſt ꝙ or̃o / nõ ẽ niſ

petitio in genere. qð dico/quia nõ om̃is peti

tiocoro · ſed ea ſola que dirigit᷑ad deũ:vład
ꝑſonã aliquã/ſeuꝑſonas ꝓpter ipſum:Qra⸗
re nãq; ipᷣos ſcõs ſiue angelos tum dicimur/

cũ pces ad eos dirigimꝰ· Alie aut petitiões ᷓ
ad hoĩes dirigunt᷑:orones minime habende

ſunt ſiue dicende· Nec em̃ ad regẽ aliquẽ dici
mus oꝛo te dñełᷣ neq; ad familiares ipſoꝛum
regũ dicere cõſueuimus:oꝛate ꝓnobis regẽ
vel pontificẽ · Quapꝛopter manitfeſtũ eſt / ꝙ
ofones ꝓpꝛie ⁊ habent᷑ ⁊ dicunt᷑· q̃ addeũ vł

ad ſcõs eius ppter ipᷣm dirigunt᷑ · Et inde eſt

ꝙ apud ſedẽ aplicã velcuriã romana:nõ dicit

qs ofones deferre vel offerre:ſ petitiões ps
tius · Hecipᷣe etiq ſumm pontifex dicere con
ſueuit petitiõarijs:offerte orones vr̃as· Ma

nifeſtũ òc ex his ꝙ or̃oois petitioẽ:⁊ nõ ecõ⸗
uerſo · ⁊ quia petitio tanq; genus ador̃onem
ſe habet · oro vo tanq; ſpẽs adipam¶ O ſidi
xerit qͥs/ quia or̃o ꝓ bonis ſolis ſpũalibꝰ aut
eternis obtinendisẽ/⁊ offert᷑ deo: non recte
dicit · quia etiã tꝑalia bona ab ipᷣo ſanctiſſime
atq; iuſtiſſime petuntur · Siliter ⁊ liberatio a

malis tꝑalibus· Et manifeſtũ eſt multis exx

plis veteris legis ſeu teſtamenti:tpalia bona
petita ſepe fuiſſe a patribꝰ:⁊ oronibꝰ obtẽta·
Siliter ⁊ liberatiões a malis tꝑalibus:tanq;

aigladio inimicoꝛũ ⁊ peſtibꝰ. Quis em̃ igno⸗

rat ſcem̃ Moyſen:multotiens vt ceſſarẽt pla⸗
ge ab egypto:ſuis oronibꝰobtinuiſſe adeo al
tiſſimo · Siliter ⁊ de plagis quas de mittebat
pplo hebꝛeoꝛũ:vt plaga ignis:⁊ plaga ſerpen
tum ignitoꝛũ:De qᷣbus notiſſimũ eſt ꝙ oꝛati

onibus eiuſdẽ ꝓphete ceſſauit vtraq;· Notiſ
ſimũ etiã ẽ ꝙ ꝓphete alteriꝰ ofonibus: multi
plicatũ eſt oleũ vidue cuidã in lechito:⁊ fari:
na in idria:pluuia data ſuꝑterrã eſtdata fer⸗

tilitas · ſiliter or̃onibꝰ ꝓphete illius / de qͥ duo
bona mere tꝑalia eẽ nemo ignoꝛare põt · In
nouo vo teſtamẽto quot ſanitates coꝛpoꝛum
facte ſunt pᷣeibus ſcõꝛũ aploꝛũ ⁊ martyrũ:⁊ ꝑ
vnũ ex aplis ex virgis aurũ factũ eſt · ⁊ ex lapi
dibus gẽme · ⁊ ita de alijs bonis tpalibus:que
oꝛationibus ſanctoꝛũ impetrata ſunt ⁊ obtẽ⸗
ta·⁊ iugiter impetrant᷑ or̃onibꝰ ſanctoꝛuʒ in

nouo teſtamẽto:qbus enarrãdis ⁊ enumerã
dis:vix vita hoĩs vnius ſufficeret · Quia igit

ex ipſis auditionibus ⁊ petitoꝛũ impetratiõi⸗
bus manifeſtũ eſt ſcõs talia ſiue ꝓ talibꝰnon
inſipiẽter oꝛaſſe vel oꝛare · Mõ relinquit᷑ ex il
la dubitatione:qͥn ſancti deoq; acceptabilii

——

6

ur

de

ii
m
ge
IV
e
ce

ſah
lerlopn
lohe
obti⸗
zin
meri
igt
anio⸗
non
kexil

it

oꝛare poſſinthoĩes ꝓ bonis tpalibꝰ obtinen⸗

hh dis:⁊ malis tꝑalibꝰremouẽdis. ſſi dixerit

*

J

KB

qs ꝙratiocinatioiſta ad h̊ nos inducit· vt of̃o
etiã ad hoĩes dirigat᷑cũ in bonis tꝑalibꝰ pꝛe⸗
ſtandis:maliſq; ſilibꝰremouẽdis:ptãtem ha⸗
beanthoĩes.ſic dixit pylatꝰ. Neſcis/qꝛ ptãtẽ
habeo crucifigere te:⁊ ptãtem habeo dimit⸗

tere te· Cui ⁊ rñdit ipa vitas· nõ haberes inq

ens ptãtem in me vllã:miſi datũ eẽt tibi deſuꝑ

Nũdeo g in h/quia or̃o addit ſuppetitionem

aliqd veneratiois:ꝑ qð oꝛãdo petit᷑ bonũ / ſi⸗
ue mali liberatio ab aliquo tanq; ab actoꝛe:⁊
pncipalitatẽ ptãtis / in eo qðᷣ petit habente · qᷓ
pncipalitas tanqᷓ; ad creatoꝛc deo ſolũ ptinet
ſicut creatio ꝑ ſe ⁊ ꝓpꝛie fieri nõ põt niſi ad ip
ſum:Et ꝓpter cãm hac eccleſia pariſieſ · oꝛat
vt fructus terre dare ⁊ ↄſeruare digneris · te
rogamus audi nos · Diuitibꝰ aũt miniſteriuʒ
vt inde in bonis tꝑalibꝰdatũ vel poti cõmiſ⸗
ſumẽ:nõ aũt pᷣncipalitas ptãtis: ¶ Igit᷑ ofo
ꝑsẽ diuini cultꝰ⁊ honoꝛificẽtie:cũ pᷣter vene⸗

rationẽ ad deũ recte ac ppꝛie dirigi nõ poſſit ·

Atteſtat em huic rei cõſuetudo eccleſiaſtica ·
q ad nullũ ſcõꝝ dicit roga ꝓ nobᷣ:p oꝛa tm̃ · In

telligẽs euidẽter ofones ad deũ ſolũ poſſe fie
ri⁊. donebeie„hant eccted ad ipſum
deũ loquẽs tã crebꝛo dicit · te rogamus audi

nos.cõueniẽter ⁊ ꝓpꝛie dicit h· qꝛ rogatio q̃ſi
genꝰẽ ad or̃onẽ:ſicut ⁊ petitio· Et eſt petitio
or̃o vel locutio:nõ vt qbuſdã videt᷑ optatiua
alicuiꝰ inclinatiua · Nõ em̃ qͥ optat ⁊ deſide⸗

rat aliqd ab ipſo petit· IAlud tñ multi oprant

ſiue deſiderant:qð om̃ino habere nolũt · ſicut
viri ⁊ ſapiẽtes:q multa ↄcupiſcũt ⁊ deſiderãt
a qᷣbꝰ tñ ſe abſtinẽt viriliter ⁊ auertunt.· Qui
aũt petit indubitãter oñdit ſe velle obtinere
qð petit · ſicut g hoc vbũ opto ſiue optãdi:ſiãt
intelligentiã ſiue affectionẽ: qᷓ̃ vocat᷑ optati⸗
uus modus⁊ ꝑ quã fit ſiue ðꝛ or̃o ſiue locutio
optatiua:Sic verbũ peto ſiue petẽdiinclina⸗
tionẽ ſiue affectionẽ ſignificat:p quã ⁊ fit ⁊ ðʒꝛ

locutio petitio ſiue petitiua ¶ Sollerter autẽ

cõſiderãditibiſunt ⁊ attendẽdiſermones ſa⸗

croꝛũ doctoꝝ:qͥ nõ recte intelligẽtibus/ vidẽe

tur eẽ diffinitiões oronis de qua h agit᷑:ſiẽ eſt
iſte ſmo Aug· Ofoẽ pius affectus animi ad
deũ aliquid ab eo obtinere intendẽtis· Cum
em̃ piũ deſideriũ/piꝰ affectꝰ ſit animi:non tñ
oroẽ· Sinnliter ⁊ Johis damaſceniquo dixit
ꝙ oro eſt aſcenſus intellectꝰ ad deũ · non diff.
nitio ofonis eſt · laus aliqua ipſius· Reuera
tñ qoꝛat intellectu ·i· intellectualiter ſiue ſpi⸗

rentias ·
inde querelas ⁊ cõfabulatiões ſanctoꝛũ cum

ritualiter aſcendit in deü: ⁊ applicat ſe ill::atq;
coꝛungit applicatiõe familiariſſima:dũ oĩa in⸗
firma ſua/omes defectꝰ/ om̃em pauꝑtatem

ſuã eidẽ reuelat· Juxta ſermonẽ pphete q di⸗

xit· Effunde coꝛtuũ ſicut aquain cõſpectu do
mini:Et alius iterũ ꝓpheta: Effundo in con

ſpectu eius ofonẽ meã ⁊ tribulationẽ meã ad
ipm ꝓnuncio. Eodẽ modo ſentiendũ eſt tibi
de mone beati hiero · quo dixit· quia veraci

ter oꝛarc/cẽ amaros in cõpunctiõe gemitꝰ:nõ
vba cõpoſita reſonare · Manifeſtũ ẽ em̃ oꝛa⸗
tionẽ nõ eſſe gemitꝰ vel reſonantiqã gemituũ
Fᷣ reuera adiumẽta magna/⸗ pulcherrima oꝛ
namenta ſunt or̃onis hmõi:gemitus ⁊ amari

tudo eoꝛũ · Et h euidẽter in ſequẽtibꝰ videb.

Hec aũt de ſermonib ſcõꝝ⁊ ſapientũ · qᷣbꝰ in
ſipientes ⁊ indocticredunt diffiniſſe ofonem
qm̃ de his in ſcholis theologicis rariſſime coꝛ
rixant᷑ vel potiꝰ coꝛnicant᷑ tibi ꝓpoſui· ¶ &α
̊Ddixit ſcũs iſte ⁊ ſapiẽs:quia veraciter oꝛare
ẽ circa vtutẽ vel vitatẽ oronis:intimitatẽ ſeu
affectuoſitatẽ ipſiꝰ intellexit:qua ꝓpter eiꝰ in
tentio fuit. quia veraciter oꝛare ⁊ẽ · qd ẽ dice⸗
re intime ſiue affectuoſe · ſiue ex coꝛdis com⸗
punctione ⁊ amarc atq; gemituoſe oꝛareeſt·
¶ Que ergo ad notiſicationẽ ſiue cognitio⸗
nem ofonis dixerũt viriſancti ⁊ ſapiẽtes lau
des ofonis ſunt ⁊ pticulares quedã declarati
ones ipſius/potiꝰ qᷓ; veri nomis diffinitiões·
Obſecratio vo nõ ẽ aliud qᷓ; oro vel petitio ·
inde ð petitio iſta obſecratio:ꝙ adiuratio ei
adiũcta eſt· qua ppter obſecratio nõ ẽ niſi ad
iuratiua petitio:quẽadmodũ dicit᷑. Obſecro

teꝑ miſcdiam dei:vel ꝑeffuſionem ſanguinis

redemptoꝛis · Inter oronẽ aũt ⁊ depcationeʒ
diſtinguunt interdũ ſacri doctoꝛes:dicentes
quia oꝛatio eſt pꝛo obtinẽdis bonis / depcatio
vero pꝛo malis remouẽdis ſiue arcendis·

¶ Depfectionibus ofonis diuine. Ca: II

Is autẽ itaqʒ

poſitis:aggrediar declarare ⁊ ſu
erare ꝑfectiones oronis ⁊ diffe⸗
einde miriſicentias vᷣtutũ ipſi· de

animabus ſuis. Conſequenter diſputatiões
ipſoꝛũ cum ipſo deo altiſſimo· ꝓpter quas di⸗
ctum eſta pꝛopheta · ſuauis erit ei diſputatio
mea · Nouiſſime vero curabo aggregar e ver
ba potentia ad depᷣcandũ cõpoſita · Deqbus
ab ipſo dño deo dictũ ẽ in penł· Job · 15 bcaʒ

Lapitulum

behemoth verbis potẽtibus ⁊ ad depᷣcanduʒ

cõpoſitis · ¶ Scito igit᷑ q oro de q hic intẽdo

ſeptẽ habet pfectiones ſeu differẽtias · Et qᷣa

pꝛimaẽ velut oro rethoꝛica ⁊ intentio:habes

ſimilitudinẽ oronis rethoꝛice ſecularis et ad

ſimilitudinẽ ⁊ ꝓpoꝛtionẽ illiꝰ / ꝑtes: videlicet

exoꝛdiũ/narrationẽ / petitionẽ/ↄfirmationẽ/
infoꝛmationẽ · Mouiſſimo vo concluſionem

Differt aũt iſta oro ſpũalis ab illa intentiõe
DOratoꝛ em̃ ſecularis intendit ſua ofone mo⸗

uere iudicẽ ⁊ inclinare in ꝑtem ſuam videlicʒ
vt ꝓꝑte ſua iudicet aut ſentẽtiet · Oratoꝛ vo
ſpũalis:oronẽ quã coꝛã deo altiſſimo fundit:
nõ intendit ipᷣm mouere:quẽ ſcit indubitant᷑
in vltimate ſtabilitatis ĩimobiliſſimũ ·ſᷣ potiuſ
ſemetipᷣm vela malo in quo eſt / in bonũ· vela

bono / in meliꝰ. qð ẽ dicere/ quia intẽdit ſemet

ipſum facere idoneũ ꝑoronẽ:vt ei concedat᷑
qð impetrare intẽdit :quia ſi or̃o eius ẽ pꝛo re
medijs a malis tũc intentio eiꝰ neceſſe habet
ſe facere vel exhibere adeo miſerabilẽ:vt pat
miſcdiarũ /miſcdðiam quã petitei vel nõ velit
velnõ valeat denegare:Et intelligo hoc . ſi ꝓ
ſeipſo oꝛet · Si aut ꝓalijs: auferre deber inpᷣ⸗
mis eaa ſemetipſo qͥ ir dei iuſtiſſima ꝓuocãt

ne du inimic dei exñs:⁊ placare ſibijpſi illum
negligit aut cõtemnit :magis eũ ad irã ꝓuo⸗

cet q; leniat · Juxta ſignificationẽ beati Gre⸗
goꝛij dicẽtis · Si is qͥᷣ diſplicet ad interpellan⸗

dum mittit᷑ · irati iudicis animꝰ ad deterioꝛa

ꝓuocat᷑ · ꝓpter qdð memoꝛiter tenere debent
qᷣ ꝓ alijs impetrare diuina bñficia volũt:vbũ
qð legit᷑ Joh· ix · Peccatoꝛes deus non exau
di

7

ſicut legi᷑ Luẽ ·vij. Siliter ⁊ publicanũ eiuſ⸗
dem · xviij · Ja etiã tota eccłia clamat adeuʒ
pctõꝛes te rogam audi nos· ¶ Amplius qui
ſunt qͥ dicũt ad eũ exipᷣiꝰ magiſterio ⁊ pcepto
Et dimitte nobis debita nr̃a:ſic ⁊ nos dimitti
mus debitoꝛibus nr̃is:niſiqͥ debitoꝛes ſe eſſe

cõfitent᷑ · Quiaũt ſunt debitoꝛes niſi pctõꝛes

Similiter Matth· xvj· Serue nequã ome de

bitũ dimiſi tibi qm̃ rogaſti me · Et qꝛnõẽ ne⸗
ceſſe vt ſuphoc ꝓbatiões amplioꝛes adducãꝗ
ꝓeodẽ:pſequar oronẽ iuxta pᷣmiſſam ſilitudi
nem ⁊ ei ꝑtes· In pꝛimis ipᷣm exoꝛdiumn ·

kinauo ſuin eligeneiſl ꝓalijs · ꝓſe eniʒ
ipſis nõ eſt dubiũ qͥn eos ſepiſſime exaudiat/
c etiã iuſtificet · Sicut euidẽter aparuit in be
atiſſima illa peccatrice maria ſcʒ magdalena

Pe exoꝛdio. Capitulum uI

III

e ddem rethoꝛicu adhocin ofonere

ptet᷑ beniuolentia iudicis: v fauoꝛ aſtantium

ſiue audientiũ· Propter qð oꝛatoꝛes illiĩ er-

oꝛdijs ſuis pᷣmittere ſolẽt famã ⁊ iuſticiã iudi⸗
cis ⁊ exempla de eodem de qbus eoslauda⸗

ri aſſerũt ⁊ alia que actoꝛes ⁊ doctoꝛes artis

illius ſtudioſiſſime acdiſſertiſſime docuerunt

Abihi aũt videt᷑ ꝙ nulla via fauoꝛabiliꝰ·aut i
cõſpectudei altiſſimi gratioſius:oꝛdiri poſſit
oꝛatoꝛ ſpũalis/ oronẽ ſuã:q;ſia ſtupoꝛe/ cõfu
ſione / timoꝛe ⁊ doloꝛe iniuſticie ſue / ſiue inſi⸗
pientie ſue incipiat / aut dicat ſic · De gloꝛie-
pater miſcdðᷣiaꝝ:audeo ne aparerein conſpe
ctu ſancte ac venerade tremẽdeq; ſemꝑ ma⸗-

ieſtatis tue · Aut pñ̃t ferre oculiſancti tuihoꝛ
rificas abominatiões/⁊monſtriſicas fedita⸗

tes meas:abyſſos ĩmũdiciarũ mearũ ·Et qd
eſt deteriꝰ imenſitatẽ/ ingratitudinũ mearũ
damnabiliſſimã/aĩmenſitatẽ iniquitatũ ⁊in
iuſticiarũ mearũ nequiſſimã:Specioſa nãq;
eſt babylon illa:terrifica comꝑatiõe mõſtruo
ſitatis mee · pulcherrim infernus:comꝑatio
nedefoꝛmatiõis/ꝑuerſitatis ⁊ inoꝛdinaticis
mee· Abũdiſſima ẽ cloaca oĩs:comꝑatione fe
tulentie mee · ſoꝛdiũq; vitioꝝac pctõꝝ· qbus
dimerſus ac ſepultus ſum · ſitñ deſpicere de⸗
dignaris:qͥd facia:qͥ fugiã:cũ pᷣter tenõ ſitre
fugiũ pctõꝛibqualit᷑ audiar?qͥ etiã audiriin
digniſſimꝰ ſum · Cuiꝰ aſpectũ omes ſancti ac
mũdi oculiphoꝛreſcũt · cui fetoꝛẽ ⁊ ſoꝛdes:
om̃es pure ⁊ incoꝛrupte nares refugiũt·ſeq;
ab eis cũ abominatiõe ⁊ idignatiõe auertũt·
Sʒ ⁊ ſi dignaris:qͥ fronte:qaudacia:qua te⸗
meritate:pᷣſumã aliqͥd petere ate:cui iram
imẽſis ⁊ innumerabilib malis meis / totiẽs ⁊

tãdiu hoꝛribiliter:taq; multipliciter ꝓpuocare
nõ expaui: Moſti dñe(quia nihilignoꝛas:quẽ

nihil latere põt)qꝛ neccogitare/neq; loqͥ
q; qd tibi placere debeat/coꝛãte valeo: niſiũß

ueneris me in bñũdictionibus dulcedinis tue·

Da dñe miſrdie mihi miſerrimo pctõꝛi viliſſi
mo:mihiomi bono indigniſſimo:om̃idanati⸗
one et moꝛte digniſſimo:oronis tibi accepte

exoꝛdiũ· Da ⁊ ceteras ptes:qꝛ noſti nec ofo⸗

nem necꝑtẽ ipſiꝰ nobeẽ / poſſe · niſt de multi⸗

tudine miſcdie tue · Et nedifferas dare: do⸗
necillud dignis ſupplicationibus meruerim.
alioqn qñ me in ꝑte iſta reſpiceres:qn donuʒ

iſtud ta neceſſariũ mihivonares· De glieer

Xoꝛdium ſiqui „
