que tehucadduxerunt ⁊ de ſupeminentiſſi⸗
mo gloꝛie tue ſolio huc deſcendere te ſecerũt
in manibus hui pᷣſentis ſacerdotis:qui tam
venerandũ tãq; ſacrũ miniſterium / in nomi⸗
ne tuo celebꝛat:poſuerũt ·tanq; oblationem
patri miſcdiarũ gratiſſimã acceptiſſimã:vbi
offerris ꝑ manus illius ꝓ totatua eccleſia/ et
ex pte ipſius · Inde obſecro/ page? admitte
officia iſta ĩimenſe miſcdie tue· Inde oꝑare in
nobis quattuoꝛ iſtas virtutes ſacratiſſimihꝰ
myſteruũ· Inde medere aĩarũ noſtrarũ vulne
ribus atq; languoꝛibus. Inde fac nobis iſtaʒ
vitalẽ viuificãqʒ; pcioſiſſimi coꝛpis tyriacã vi⸗
uificiq; ſanguinis tui / in medicinã / in vita / et
ſalutem mentis ⁊ coꝛpis· Placa nobis patrẽ
miſcdᷣiarũ hoc placabiliſſimo /eiq; acceptiſſi⸗
mo ſacrificio:quo placaſti eũ nobis in ara cru
cis agnus ĩmaculatus. Agnus dei qui tollis
peccata mũdi:offerens temetipᷣm eidẽ hoſti⸗

am in odoꝛẽ ſuauitatis pꝛo nobis · Vbipaciſi⸗

caſtipſanguinem ueis tue:ſiue que in celis
ſiue que in frisſũtDñe miſ. cdie q;ta deuoti
one / quãtis piarũ lachꝛymaꝝ ꝓfluuijs / reme
moꝛandaac iugiter recogitanda eſſent nob/
tam indebita noſtris miſerijs·tam ſtupenda
tãq; excedentia oẽm admirationẽ ⁊ oẽm cogi
tatum bñificia: LZuigit᷑ qͥ vides / q;longe nos

fecimus noſtris vitijs ⁊ peccatis:a tam neceſ

ſarüs / tam ſalutaribus / tam deſiderabilibus
nobis tanq; bonitati tue gratis ⁊ accept do
nis · Adiuua inſuꝑimꝑfectũ noſtrum · ⁊ ſupple
tam miſerabiles defectus noſtros taq; moꝛ⸗

tiferam pauptatem/ ſupabundantiſſimis di-
uitüs gratioſitatis tue/ vicʒ grarũactionibꝰ

tuis:Emunda nos ab omibus inquinamen⸗
tis carnis ⁊ ſpiritus:⁊ reple nos om̃i ſanctita
te ⁊ gratia/⁊ omnibus donis et virtutibus:qͥ
bus tibi placet᷑:ſeruitur ⁊ viuitur:ad placen⸗
dum/ſeruiendum / totaliterq; vuendumma
ieſtati tue cum patre miſericoꝛdiarum ⁊ ſpiri
tuſancto:Hoc inq; fac ꝑ virtutẽ venerandi/
tãq; ineffabilis ſacramenti · quod ⁊ ꝓpter hoc
tuipe inſtituiſti:⁊ celebꝛandũ eccleſie tue ſan
cte tradidiſti et pꝛecepiſti · In quo miriſicen⸗
tiſſima vᷣtus tua ſemper operatur · quod nul/
la virtus nature·nulla potentia / pꝛeter ſin⸗
gularemillam ⁊ omnibus dominantiſſimam
ac ſupereminentiſſimam tuam operari põt·
vt panis ille materialis ⁊ vinum viſibile:in ſa

cratiſſimum coꝛpus tuum/et viuificum ſan⸗
guinem tuum conuertatur / quata mirificam
operationem tuam / ſoliq; omnipotentiſſime

virtuti tue poſſibilem: ⁊ te ductoꝛe et actoꝛe
te ĩſpirãte magniſico munere gratie tue cre
dimus ⁊ tenemus:que fides inter mirabilia
ſiue miracula tua/mire virtutis ⁊ gratie tue

donumẽ · ¶CRefice nos · ſatia ⁊ firma hoc pa⸗

ne vite · id eſt · viuo ⁊ vero hoc pane vite idẽ ·
de te ißo / qui de celo deſcendiſti:panisviuus
ac verus qui das vitam mundo et extingue
nobis omnem famem carnaliumac ſeculari⸗
um deſiderioꝛum · Pota nos⁊ inebꝛia hoc pa
ne viuifico ac ſaluberrimo teipſo:⁊ extingue
in nobis omnem ebꝛietatem vel potius inſa⸗

7 /

niam vitioꝛum ⁊ peccatoꝛum· Hoc inq; ope⸗

rare in nobis de teipſo· per ipſum viuiſium
coꝛpus tuum ⁊ ſanguinem tuum pꝛecioſiſſi⸗

mum . Tu es enim domine miſericoꝛdie / in
temetipſo / et per temetipſum· quod eſt dice⸗
re· inquãtũ deus es / inquãtüverbumſummi

⁊ eterni patris·: cibus ⁊ potus ⁊ refectio vita

lis ſaluberrima/ ⁊ ſuper omnem cogitatum
ſuauiſſima animarumnoſtrarũ · ¶ Placet au

tem tibi vt in ſacramentoiſto ineffabili ſacra

.

tiſſimi coꝛpis / ⁊ viuifici ſanguinis tui / quos

pꝛo nobis ſuſe cepiſti pſtes nobis iſtam ſacra⸗

tiſſimam / viuificamch refectionem quam ſu⸗
auitate ineffabili / abſq; ſigno T figura ſacra⸗

menti · Ipſa pñ̃tia tue vitatis nuda lucidiſ⸗

ſeelecuus
Ninilun
leareno
farei⸗
ſobie
ocſt
ſuauit
ſonoe
ſfanne
veritae
Gtabi
ſatiera
nabise
ventre
ltnten
faest
uson⸗
buoſone
cbllchn
otdie
lern⸗
ffae
eiu
Auee
danor
te
nteiie
dlentn.
Ncpitfa
Canusi
lnguh
ſunts
manv
afan
lmno⸗/
ſecine
Miſfcat
lgnoͤſo
Parort

Wbre
ep d
Prſue
o⸗
linssd,⸗
chonib⸗
namen⸗
ſncnta
boor
cen⸗
cunma
mmiſpri
Merndi
WMerdoe
cſeneln
nten⸗
Cocyul,
nherſn⸗
Urlinamn
vmndi
hen⸗
fonſen⸗
imninfcam
Nennine
el Me
aee
nbl
neme
hoepe⸗
le ide⸗
bGpiune
cungre
ſecdlan⸗
nahoer
ennnpr
nend⸗
gr⸗
ſum
icſ⸗
le/in
Nce⸗
Momm
wd
Gunn
ſacra.
uos

—

ſacx

lumſo⸗
aſacy

lc⸗

XxXXIII

in templo .ſ· ſublimiſſimo/habitacnlo glie tue

ſima angelis ſanctis / ac beatis aĩabꝰ in celo/

largiris aũt hmirabiliter/⁊ miſericoꝛdiſſime
conſulis puerilitati ⁊ infantie aĩarũ noſtrarũ

ꝑſigna iſta ſacramẽtalia · Nõ em̃ capaces ſũt

imenſitatis vᷣitatis tue /vt ipᷣa eſt ⁊ ſe exhibet

ad plenã fruitionẽ/ciuibꝰ ſuꝑne illius ac ſuꝑ⸗

celeſtis hieruſalẽ · Adeo naq; ſtrictũ eſt·adeo

modicũ ⁊ anguſtũ /os anime humane:qðeſt
ĩtellectus ipᷣius:in iſta moꝛte pᷣſentis miſerie:

vt in illud ꝑ ſemetipᷣm nuda ac lucidiſſima in

trare nõ poſſit· Et ꝓpter hoc /non eſt aie hu⸗

mane in ꝑuulitate vt pᷣdixi/ꝑ ſemetipᷣam gu⸗
ſtabilis ſic eſt de palato ipſius ⁊ ventre/ quia

nõ eſtin hac ꝑuulitate ⁊ anguſtia ĩmenſitatis
ſuauitatis⁊ refectiõis/qua ꝑtemetipᷣm ciues

ſuꝑnos reſicꝭ· Et ꝓpter hoc ſubſignis iſtis ſa
cramentalibus/⁊ꝑ ipᷣa intrat quoquo modo

veritas viua/⁊ viuificans om̃ia:veritas inco

*:

gitabilis ſuauitatis : veritas abundantiſſime
ſatietatis ⁊ plenitudinis /in aias nr̃as:Dila⸗
tabis aũt ⁊ oꝛa animarũ noſtrarum · fauces ⁊
ventres· ⁊ ꝓfundabis ad ſanctiſſimoꝝ equa⸗
litatem/⁊ beatiſſimoꝛũ angeloꝛũ · Siliter vre
ficies ⁊ ſatiabis /ita vt non eſuriamꝰ nec ſitia
mus ampliushoc aũt erit cũ nuda ablatis oĩ

bus ſignoꝛũ ⁊ figurarum velamentis incogi

tabili claritate manifeſtã ſe pᷣbebit om̃ibꝰ ele⸗
ctis ⁊ dilectis tuis gloꝛia tua ſicut intellexit p

pheta tuus Dauid cũ dixit · Satiaboꝛ cũ ap⸗

paruerit gloꝛia tua · Cũcem̃ dilatato oꝛe ple⸗

nis faucibus ⁊ ventre/comedem te integrũ
⁊illeſum ꝑ omia:qͥ comeſtioni ſpũali totusſp

RK

⁊ integer comederis · ¶ Hicigit᷑ dñe miſcðie·

da nobis aliquatenus licet ꝑ ſpeculũ ⁊ in eni-
gmate pᷣuidere deſiderabiliſſimã virtutẽ tuã:
⁊ vtcũq; pᷣguſtare bonitat tue viuificã ac refi

cientiſſimam ſuauitatẽ:vt amoꝛe ſanctiſſimo
ac viuiſico · cõcupiſcentiaq; caſtiſſima exarde
ſcamus in pulchꝛitudine/⁊ eſurie ⁊ ſiti inex⸗

tinguibili· totis faucibus coꝛdis inhiemus in

iſtam totius ſotietatis ⁊ plenitudinis dulciſſi

mam viuificãq; refectionẽ · Hec ẽ em̃ beatiſſi

ma fames / ſitis deſiderabiliſſima:que nõ ſo
lum nõ minuit aut vllo modoꝛũ ledit animas

ſic eſurientes:qͥn potius ipᷣas hic ſanat atq;

eas nõ ſolũ comꝑat:ſᷣ etiã a moꝛb vulneribꝰ

viuificat vita gre tue:⁊ ad vite eterne gloꝛã

peccatoꝛũ ⁊ vitioꝛũ / easliberans:ipᷣas ad illã
incogitabili velocitate facit ⁊ currere ⁊ vola⸗

re· Dñe miſcdie mi ieſu chꝛiſte · Mõne tu vi⸗
ta es/⁊ fſons vite iudeſicientiſſimus atq; rez-

dundantiſſimus:Nõne tupanis vite es/⁊ pa
nis viuus qui de celo deſcendiſti ⁊ das vitam
mundoꝛnõ ſtet igit᷑ añ te moꝛs aiarũ nrf̃arum
Fugiat quicqͥd moꝛtiferũ in nobis eſt de ſa⸗
cie tua:⁊ a pᷣſentia gloꝛie tue/ꝑvtutẽ tã vene

randam myſterij tui. Intra penetralia coꝛdi
um nr̃oꝛũ/⁊ ꝓfundiſſima aĩarũ noſtrarum/
ibi habitare nobiſcũ:⁊ pᷣſta vtĩ te adhereamꝰ

tibi totaliter ſingulariter ac inſeꝑabiliter in ꝑ

petuũ · YObi ſentiamus te vitam noſtrã te ſan
ctificationẽ inq; eouſq; vt omia que diſplicẽt

bonitatitue nobis diſpliceant · vt ab omibus

vitijs ⁊ peccatꝭ noſtris / totos nos abſtrahas

⁊ abꝛumpas:totos nos trahas adte/ĩmoto⸗
tos rapias:in teↄglutineſq;/⁊ vnias tibi vni
one puriſſimiſciſſimi tibiq; placitiſſimi amo⸗

ris¶ Dñe mie ieſu chꝛiſte / dñe miſcdie · nõne
tupanis es om̃e delectamentũ ⁊ omnem ſua
uitatem ſapoꝛum in te habens ſicut legit᷑ in

libꝛo Sapientie tue · Quãta igitur eſt coꝛru-
ptio palati coꝛdis mei:quãtus erroꝛ virtutis

mee:appetituum interioꝛum?quãta peruerſi
tas guſtus mei:quiin te nihil ſuauitatis inue

nio nihilhuius ſapoꝛoſitatis ſentio exte ·
magna eſt multitudo dulcedinis tue domine

ſicut clamat cum admiratione pꝛopheta tuꝰ

Dauid · Et addit ſapientiſſimus Augꝰquiei

ſoli ſapit qͥ palatũ coꝛdis non perdidit/ de fe⸗

bꝛe iniquitatis· ec febꝛis midñe ieſu chꝛiſte
abſtulit mihi palatum coꝛdis/⁊ ſenſum pᷣdul-
cis ſapoꝛis tui:quoincogitabiliter bene ſapis
omibusillis/ quos ab iſta febꝛe tam moꝛtiſe⸗
ra tãq; ꝑiculolſa liberas:· Sana me dñe / qm in

firmꝰ ſum: Et hoc eſt mihi indiciũ certiſſimũ

ifirmitatis iſtius mee tam pꝛofunde:qꝙ tunõöõ

ſapis mihi:qui non ſolũ es in vltimate ſuaui⸗
tatis ſapidus ⁊ ſapoꝛus:ſed etiam fons abyſ⸗

ſalis omnium delitiarum ſeu delectamento⸗

rum ſpiritualium · Domine miieſu chꝛiſte/q

in extremis veſtigioꝛum tuoꝛum veſtigijsid

eſt · odoꝛibus ſcʒ ⁊ ſapoꝛibus / pulchꝛitudini⸗

bus / ceteriſq; rerum ſenſibilium diſpoſitioni
bus / inueniat miſera anima mea tãtos ſapo⸗
res tantaſq; ſuauitates vt in vnaquaq; ea⸗
rum totaliter ſe immergat:⁊ eouſq;/ vt inde
euacuare nõ valeat · In te vero abyſſali fon⸗
te ſuauitatis:nec ſtillam vnam ſuauis ſapo⸗
ris inuenio · Accidit ergo mihi infauſtitatis?
infoꝛtunij ridiculum/valde ⁊ ſtupende per⸗

uerſitatis malum:quod expꝛobꝛatur inter⸗

dum aliquibus hominibus / et dicitur eis: eo⸗
rum ſcʒ vnicuiq; adeo infauſt infoꝛtunat

Capitulum

es vt in toto mari ſtillam vnã aque inuenire
poſſet necð toto mariſtillãa modicãa haurire

ſie miieſu chꝛiſte q; pnitioſum / iſtupen⸗

dum/q; q; pfunduʒ ẽ chaos illud atq; moꝛti⸗

ferũ:qð firmaui inter me et te · Hoc eſt chaos
vitioꝛũ ⁊ pcõꝛũ meoꝝ:quod diuidit inter me
te/⁊odoꝛem ſuauitatis tue venire non ſint
ad nares ſpuales coꝛdis mei · Hec eſt nubes
denſiſſima atq; deterrima:quã oppoſuiſti int
me ⁊ te· Ne tranſeat a fonte pietatis ⁊ dulce

dinis tue or̃o ad me:Et bñ obſiſtit nubesiſta

maledicta iuſtiſſimo iudicio tuo/hoc patiẽte
me / niſi largiris gratiam oronis ꝑ quã impe
trema te/qui es dulciſſimus ⁊ plargus miſe⸗
ratoꝛ veniã⁊ gratiã quã vendero⸗ Beleigit

tu verus ſol iuſticie ⁊ intelligentie/nubẽ iſta/
tam tibi odibilem/tam mihi noxiaʒ · Diſſibet
illam atq; diffugiat lux ſpecioſiſſima/atq; övul
ciſſima miſerationũ tuaꝝ:que lumen clarita

tis tue penetrare nõ ſinit intima coꝛdis mei-
Aufer dñe miſcðie moꝛtiferam iſtã diuiſionẽ
inter me ⁊ te:vt ſentiã odoꝛem ſuauitatis tue
qͥ ↄcupiſcẽtias in me generet eternas:ſic fec
in Johe euãgeliſta dilecto tuo· vt curram in
odoꝛe vngentoꝛũ tuoꝛũ:Currã inq; ad te/ et

ꝑcurrã viam mandatoꝛũ tuoꝛũ/que ducitad

te veritatẽ ⁊ viam veritatis:in qua nõ eſtoſ⸗
fendiculũ erroꝛis aut fallacie:i qua nemo la⸗

bitur · in qua ſola tutiſſime ⁊ abſq; om̃iꝑiculo
ambulat᷑:Hanc mẽſam ſacratiſſimam/bene⸗
dictam / venerabiliſſimam / 1 omibus ſanctis

adoꝛanda:Hãc mẽſaʒ/opulentiſſimaãq; refe/
ctionem / ita vt in foꝛtitudine illius ambulem
tota quadragena vite iſtius/ donec pueniaʒ

ad montem dei:hoc eſt ad eminentiſſima ſub

limitatem beatitudinis ⁊ gloꝛie:quã pꝛepara
ſti ⁊ pꝛomiſiſti dilectis ⁊ electis tuis: lhis et
hmõi verbisvteris de conſilio meo quotiens
interes miſſarũ ſolennijs · Solerter aũt attẽ⸗
de / ꝙ ſub ſpecie panis ⁊ vini tanq; ſub ſignis
⁊p deſignationẽ vᷣitatis veripanis ⁊ veri po⸗
tus qui indubitanter chꝛiſtus eſt/ ab aiabus
noſtris · vt pᷣdixi tibi pꝛo modo puulitatis in⸗
fantie animarũ noſtraruʒ atq; tenebꝛoſitate

pᷣſentis noctis/vtcũq; capit᷑ ⁊ ad effectũ ſpi-

ritualis refectionis ꝑcipit᷑:q̃ in nuditate ſua/

ranq; imenſitate gloꝛie ſue atq; ſuauitatiK ab
animabus noſtris /hic capi nõ poſſet · Intro⸗

ducunt igit᷑ eã ſignailla⁊ ſpecies ille viſibiles

panis ⁊ vini/ cõuenientiſſima deſignatione:
cumpſe ipam ⁊ luiſibilis ⁊ inſenſibilis ſit ani⸗
mabus noſtris: Nihilominꝰ tñ pᷣſentia ſuaat

XXXIIII

q; vtute oꝑat᷑ refectionẽ ſpũalẽ animarũno⸗

ſtrarũ · hoc ꝑipam vᷣitatem coꝛꝑis ⁊ ſangui⸗

nis dñi nriieſuchꝛiſti · qbus ⁊ eſſe voluit⁊ de⸗
dit hanc vᷣtutẽ: vicz vt pipᷣa refectio iſta ſpiri
tualis ꝑficeret᷑ · Et᷑ quia de iſto ſacramẽto taʒ

venerãdo tanq; ineffabili: tibi in libꝛo de ſa⸗

cramẽtis( ꝓut decuit ⁊ poſſibile fuit mihi)la⸗

te diffuſeq; tibi ſatiſſactum eſt:Cõſulo qᷓtenꝰ

tractatũ illũ diligenter ſolerterq; inſpicias:
vt plenaʒ fidẽ de illo habeas · nãq; illic ẽ fons
indubitanter deuotiſſimarum oꝛationum et
obnixarum ſupplicationum ·

¶ Auedã ptinetia ad ſupdicta·Ca. XXXIIII

—

Tinam autem

æ noſcas ⁊ memoꝛiter teneas mi⸗
abilia: que placuit deo ac ſaluato

rinoſtro oſtendere de iſto ſacramento · Qui

dam nãq; cõuerſus oꝛdinis Ciſtercieñ· in ab⸗
bacia Abienſi:eiuſdẽ oꝛdinis quotiens ſacra
tiſſimam euchariſtiam accipiebat:tanto gau

dio in eius acceptione ꝑfundebat/ ꝙ in aera
rapiebat᷑ ſpatio duoꝛũ pedũ a terra:ibiq; ſta⸗
bat ſpatio circiter dimidie hoꝛe / nõ alio ſulci⸗

mento ſuſtentatusq; gaudio añdicto. Quid
ergo mirũ ſi rapiendi ſumus obui iam chꝛi⸗
ſto dño in aera/reuelata facie eius gloꝛiaʒin⸗

tendentes:qñ iſte tam modico lumine pᷣſen-

tie dei ac ſaluatoꝛis nf̃i irradiatus:vtcũq; ra
piebat᷑ abipſo in aera/⁊ tenebat᷑ inibiab eo⸗
dem · Fuit ⁊ alius tempoꝛe meo eiuſdem oꝛ⸗

dinis monachus mihi notus/⁊ familiarit᷑ mi⸗

hi dilectus:qui tãte ſuauitatis odoꝛẽ ex pixi⸗

de in qua venerabiliſſima ac ſacratiſſima eu-

chariſtia reponebatur / ſeruabatur ſentie⸗
bat:vt famen adeo vehementem de ipa pixi⸗
de cõmedendiin eo excitauerat ardoꝛ hui:

qipſam pixidem eum comedere compulit.·

¶ Operabatur ⁊ idem venerabiliſſimum ſa
cramentum in eodem monacho / aliud me⸗
moꝛia digniſſimum miraculumquatocunq;

enim ſpatioſa eſſet eccleſia / ⁊ quicũq; habe⸗
ret abdita receptacula: non poterat tamẽ ei

abſcondi benedictus ſaluatoꝛ in ſacramento
iſto · q;cito nãq; itrabat eccleſiã ſentiebat odo

ris illius fla grantiam· quo odoꝛe perſuſus ⁊
attractus accurrebat illuccum feſtinatione,/
vbi illum eſſe tamſtupendo odoꝛumiudicio:

pꝛeſentiebat · ¶ Fiebat ⁊ aliud eidem: vt ſi

quis eum intellige dominum creatoꝛem et

ſaluatoꝛem tranſſerre vellet / et abipſo loco

.
.

Ait

wriode
aalocun
nopote
batdis
wriſcui
ccer
ocoul

feinenn

cumin
deitro⸗
ſm
rd
notectr
neciuc

Gorar

lis ih⸗
teuden
otea
Rem
fian
ganbns
oubasye
mocür
Woe
eiſmna
noen
exlluſte
derety

qulle

uy
linnssi
ſ cceb⸗
Maean
ctinc
brst
turindn
Rtachu

Mo

irni
ceremmn
ſcüͤri
ſnungr
Grdnni
hoblteg
unten

tmräno⸗
ſangi⸗
Nuitrde⸗
itahii
metotg
nodeſ⸗
nhila⸗
locten
hicas:
iſons
onmen

WI

nen

lenens ni⸗
Daſallero
eno Qri
lbeßina⸗
nensſace
btantogel
gneen
big ſo⸗
lofite⸗
vOQ
nchi⸗
Nizin⸗
e ſſew.
cichra
adeo⸗
ſteno
Untm
icron
ſimwer
Nin⸗
i
eu

gumſa
fone⸗
Wonc
ianch
gumid
mmunio
emtodo
ſiſus
nuone/
uchcio⸗
m: N! .
oꝛmet
obe

LCan

nõ poterat ſtatim em dicebat: Hinc recede⸗
bat dñs meus ac traſit:illuc iuit tanq; via iſta
trãſitu ſiue trãſlatione ipiꝰ aromatiſans effe⸗
cta eẽt ·qð ⁊ reuera fiebat:hãctñ ſuauitatem
odoꝛũ illi ſoli monacho ſentire datum erat ·

DQuare deus laudauitimpoꝛtunitatẽoꝛi⸗

tis in euangelioluce Ca. xxXyN

ℳ

tis / ;ab vno · Mõ em laboꝛabat vllo modoin
tendens orõnibus noſtris /vt fatiget eũ. aut

7 . — — „

Vllo tedio afficiat or̃onis q;tũcũqᷓ; inſtantia
Nec vna hoꝛa magis opoꝛtuna eſt ad oꝛãduʒ
ipi/qᷓ; alia· ſicut accidit in regibus ⁊ aljs ma⸗
gnatibns /qhoĩes tm ſunt ·qui vel occupati⸗
onibus vel tribu atiõibꝰ interduʒ exoꝛabiles
interdũ vero difficiles ad exaudiendũ rogan
tibus inueniunt᷑ · Pꝛopter hoc⁊ queoã muli⸗
er ſancta ⁊ incluſa nõ audebat ſe dare m oꝛa-
tionem · donec videret᷑ ei ꝙ oꝛdo Ciſtercieñ·

exiuiſſet.ad laboꝛẽ · qualiter inquiebat atten
deret velintenderet oroni miſere vniꝰ muli⸗

ercule:tanta multitudine ſanctoꝛũ magno⸗
rumq; viroꝛũ ad ipᷣm clamãte qualiter tot/et
tantis ipi loquẽtibus/intenderet voci mee:
Credebat igit᷑ mulier iſtũ oꝛdinẽ Ciſtercieñ·
vacare ab orone dum eſſent in laboꝛe:qᷓ;diu

aũt in clauſtro vel monaſterio eſſent:or̃oni⸗

bus ⁊ collocutionibus occupari· Errauit igi⸗
tur indubitanter/a modicũ valde appꝛehen⸗
dit adhuc vᷣtutẽ om̃ipotentiſſimam creatoꝛis

Dico igit᷑ æ illis exemplis duobus pᷣnomina⸗

tis / de vidua videlicet ⁊ amico/voluit nos in
ducere miſericoꝛdiſſimus ſaluatoꝛ ad amoꝛis
ſtudiũ ⁊ inſtantiã oronis · Et phocſcʒ validi
ſimum argumentũ · Si em inſtantia pᷣcũ vin⸗
cit duriciã iudicis / vtviduã exaudiret· Et ſii⸗
pꝛobitas amici h̊ potuit/vt media nocte doꝛ:
mientem vicinũ excitaret ſurgere faceret:

Irabitur autẽ

ſortaſſis aliquis: quam ob cau⸗
Evx ſam ipſa verias laudauit impoꝛ⸗
tunitatẽ ⁊t impꝛobitatẽ oꝛantis in euangelio:
cum mn oꝛatiõe locũ habere nõ poſſi· Eſt em̃
dei tranquillitas inultimate quietis pacaciſ⸗
ſima/⁊ inultimate ĩmutabilitat ĩpturbatiſſi⸗
ma:q̃ ppter ad ipᷣm nullo modo attigere pot
moleſtia vlla vel tedioſitas · Nec minꝰ facile
nec iucundũ eſt ei oꝛare hac nocte inceſſant᷑.
Goꝛqre hoꝛa vna vel viceſiliterq; oꝛaria mul

vbiodoꝛ ſuauitatis eius illũ eſſe indicauerat

Aeeer Ab eo quotquot panes habebat neceſſarios
adlocum aliumhoc pꝛefatũ monachũ latere

obtineret:q;to facilius a magniſicẽtiſſimo et
miſericoꝛdiſſimo deo obtineriſperanda ſunt
om̃ia bona data: omia ſalutaria/omia necel⸗-·
ſaria/pie obnixeq; petentibus: Judice naig
illo obſiſtebat duricia coꝛdis eius /vidue pᷣci⸗
bus · In amico ſomnolentia ꝓpꝛia/⁊ pueron
ipſius obſiſtere poterat:vt ipe ſumpt ſiue ex
penſas panum pꝛeſertim ſi vel auarus erat /
velnõ eouſq; abundans panibus: Apud pꝛie
largum aũt ⁊ pᷣdiuitẽ deũ ⁊ ſuꝑ omnẽ cogitta⸗
tum nihil hoꝛum obſiſtit/vel aduerſat᷑ petten
tibus·ſolũ hoc ad exauditionẽ eoꝛum requu⸗//
ritur:vt qua poſſunt inſtantia atq; deuotie
pᷣcent᷑ · Necpᷣtereunda eſt hic aſtronomoꝛum
confutatio atq; conſuſio:qui cũ eligẽdas ho⸗
ras adeundospncipes/⁊ poꝛrigendas eis pᷣ⸗
cesvel petitiones/⁊ docuerint ⁊ ſcriplerint·
Nõ auſi tñ fuerũt vldocere vel ſcribere ꝙ ali
qua hoꝛa infauſta vel infſoꝛtunata eſſet ad p⸗
candum deũ /velad quodcũq; ſeruitium im⸗
pendendũ eidem· Et cũ de hoc cum q buſda
modernis aſtronomis ſermonẽ cõferrem: BH
ipſum contexerunt /vicʒ ꝙ om̃is hoꝛa inſau⸗
ſta ⁊ foꝛtunata eſſet ad ſeruiendum deo altiſ-⸗
ſimo/⁊ ad exoꝛandum ⁊ ad depᷣcandum ilũ:
Et quia nec celi nec luminaria nec ſtelle deta
libus intromittunt ſe · quod ſiadieciſſet ſmo⸗
ni ſuo /quia dei ſeruitium eſt ſuꝑ virtutem ce
loꝛum lunarium⁊ ſtellarum/⁊ veriſſime hoc·

dixiſſent:quod inde aparet euidenterꝙ dei

ſeruitium /ipſos dei ſeruitoꝛes/adeo exaltat
1 potentes efficit / vt eis celeſtia illa ſubdita

ſint ⁊ obediant: Quod euidenter oſtenſuʒ ẽ

Joſue · x· c· vbi pcipiente Yoſue ſeruo dei⁊ di
cente: Solcontra gabaon ne mouearis et lu-
na contra vallemhaylon· ⁊ conſequenter ſbᷣ
iungit:ſteteruntq; ſol luna⁊c:Hoc aũtigno

rare non poterunt aſtronomi cum duplicata

ſit dies ſole ſtante ſuper terram ſpatio duoꝛũ

dierum ;

aoꝛationis ſubiungam: que ſpiri⸗

tuſſanctus in ps· docuit euidenter / dicẽs per
os Dauid · Delectare in dño ⁊ dabit tibi peei
tiones coꝛdis tui:Alterũ vero quod ſequit᷑ ẽ
ſubditus eſto dño/⁊oꝛa eum · Vbi ſciendũẽ

iuuat oꝛationem · Ca- XXXVII

6 nc pꝛer bec

alia duo adiuuamenta foꝛtiſſima

ä

ES

Lapitulum
tibi / nullo leuioꝛiſiue facilioꝛi pcio obtineri ¶ Dealijs ſeptẽ adiutoꝛis ofois Ca·. XXXVII
pot exauditio petitionum coꝛdis noſtriamm⸗⸗ ,
leratoꝛe deo / q; ꝑhoc quod dicit᷑ hic delectan
do ſcʒz in dño · delectari naq; in dño iam nõ fa⸗

miumq meritũ neclaboꝛ eſt vllo modo: mo
quies valde ſuauitatis /⁊ retributio ſuꝑpabũů⸗

dantiſſima moleſtiarũ quas hic dilecti⁊ ele⸗
ctidei ꝓpter deum patiunt᷑:vtinã aũt ⁊ B do⸗
cuiſſet ſpũſſanctus vel hic vel alibi delectariĩ
dño · Hoc aũt nõ eſt poſſibile cuiq; / niſiqͥ pala

tum coꝛdis ſanum ⁊ curatũ habuerita febꝛe

iniquitatis/que ſanitas ⁊ puritas nõ eſt vᷣtu⸗
tis ⁊ elaboꝛationis humane opus:ſed omni⸗
potentis virtutis creatoꝛis pᷣcioſiſſimũ donũ
⁊T merces ſanctoꝛũ · In patria emſicdic Boe
tius in libꝛo de trinitate · delectatio erit cibus

compꝑatio vero laus ꝑpetua conditoꝛis· HHoc

quod dicit᷑ mihi pᷣtereundũ eſt/quia grandis

ſermo ad illud explicandum requirit᷑· Necad

hoc mihi dicẽdũ occurrit /niſi ꝙ egritudo iſta

ſpũalis interioꝛ/qua eouſq; palatum coꝛdis

in nobis coꝛruptum velinfectum eſt:vt ipſu,ʒ
fontem ſuauitatis / deum in nobis ſape pꝛohi
beat / deſipere vel potius amarũ ſape cõpel⸗
lat · ¶C Cognoſcenda ⁊ recognoſcenda eſt eti⸗

am ſanitas contraria:qᷓ;tũ dñs adiuuare di⸗

gnabit᷑ obnixius expoſcenda. Sentiebat em̃
dauid cũ dicebat addñm/miſerere mei deus

qm̃ infirmus ſumac ſi medico pijſſimo ſatis
eſſet infirmitatẽ pandere:camq; coꝛãõ ipſo al
legare¶ Idem dicendumẽ etin alio adiuto⸗
rio/quo dicit᷑ ſubditus eſto dño· Nec em̃ nr̃e
virtutis aut poſſibilitatis eſt frangere ſuꝑbiã
coꝛdiũ noſtroꝛũ · Nec abijcere iugum ſeruitu
tis vitioꝛum:quo qᷓ;diu pᷣmimur:quod eſt di⸗
cere cui qᷓ;diu ſubiectiſumus:deo ſubditi eſſe
nõ poſſumus· Nemo em põt duobus domĩs

ſeruire · ſicut dicit ipa veritas AMatth · vj · De
pcandus igit᷑ eſt/modis quib poſſumꝰ/ oim
miſeratoꝛ deus largiſſimus:vt ipᷣe a ſeruitute
vitioꝛũ turpiſſima/viliſſima/nequiſſima/noſ

liberet:⁊ ſeruituti nobiliſſune ſue nos totali⸗

ter ſubijciat/ totaliterq; poſſideat · ſicut ſui ſu

mus iure pleniſſimo ⁊ ſingulariſſimo·Hec au
teʒ duo adiutoꝛia in poteſtate noſtra ſunt:vt
eavicʒ nobis pᷣſtent᷑/⁊illa habeamus/licet ex

nobis illa elicere per noſipſos nõ poſſumus:

pᷣſto nanq; eſt nobis gratia dei/⁊ nõ ſolumof
fertur:ĩmo nobis repugnãtibꝰ pene ingerit᷑/

peneq; violenter impingirur·⁊ de hoc multa

audiuiſti in pꝛecedentibus;

cilimum eſt: ſed etiã iucundiſſimũ ⁊ magispᷣ⸗

acuit᷑ ⁊ ißa quodãmodo conditur

. Primũ illoꝛum eſt clamoꝛ:ſecundũ eiulatus

qui eſt vox ꝑuuloꝛũ ad patres et matres · vt

poſſunt vociferantium / vel pꝛo abſentia eoꝝ

vel ꝓdefectu alementi · Ia⁊ faciendumẽ no

bis pꝛo ſeꝑatione deia nobis / vel potius no⸗

ſtriab ipſo · Similiter ⁊ pꝛo defectu vitalis ac
ſpũalis alementi ſeu cuiuſcũq; alterius q ſu⸗
ſt

ſtentatio vite noſtre ſpiritualis indigeat a fa
cie interdum cuiuſcũq; rei terribilis / vel poꝛ⸗

ci vel canis / vel beſtie alterius eiulare cõſue
uerunt ꝑuuli · Sic ⁊ nobis faciẽdũ eſta facie

peccati/tanqᷓ;a facie colubꝛi/a facie leonis/⁊
a facie rumphee bis acute ·ſicut legit᷑ Ecc · xj.
quaſi bis acuta om̃is iniquitas · Et dẽtes eiꝰ
dentes leonis interficiẽtes animas hominũ.
¶ Tertium eſt rugitus quaſia damno grauiſ

ſimo · ſicut legitur de Eſauqͥ ſuplantat a fra
tre hereditatẽ patris amiſit q̃re irruguit cla⸗

moꝛe magno·Etipſe Dauid rugiebam age

mitu coꝛdis mei · DHebes aũt ſcire ꝙrugit
pꝛia vox turturis eſt ⁊ columbe · Qua ꝓpter

quia nullum damnum comꝑabile eſt amiſſio
ne vite / gratie / æ hereditatis eterne · Nullus
rugitus comꝑabilis eſt rugitui / qui eſt vel eẽ
debet penitentium · Ethoc oſtendit Jobiĩ ſe

ipſo dicens · quaſiinundantis aque rugit me

us · xxx · c · Hõ quia temꝑalem eouſq; doleret

amiſiſſe ſubſtantiam:ſed de amiſſione ſpiritu

aliũ na rugiebat . Quartũ veroiſtoꝝ adiuto

rioꝛum planctus eſt· hic ꝓpꝛie ꝓmoꝛte vel ꝓ
moꝛtuis fieri ſolet · Peccatoꝛ igitur qͥ ſe moꝛ⸗

tuum in peccatis videt:habet moꝛtuũ quem

plangat · ſemetipᷣm videlicet Plangat igitur

inq; planctu nulli comꝑabili · Mihilomin em̃
⁊ plangere debet chꝛiſtum dſim / ſibi moꝛtuũ ·
Apoꝛtuũ inq; a coꝛde ſuo /in quo habitare ꝑ
fidem ⁊ viuere debuit · IOpſaq; pꝛeſentia ſua/
vitam anime ſue viuiſicare · Inſtar igi᷑ marie

ptien adiutoꝛia ofonis / qb' vox

2

D

magdalene ſtare debet penitẽs pctõꝛ ad mo⸗

numentũ ploꝛans · Monumẽtum autem ſi⸗
ue ſepulchꝛum ipᷣa fouea:ſiue pꝛofunditas vi
tioꝛum ⁊ peccatoꝛumeſt· Ad hancdebetſta⸗

re/eamq; attentiſſime oculis coꝛdis intueri:

IYbiq; plangere ſemetipſum moꝛtuum/vchꝛi
um dñm vt pᷣdixi tibi · hocẽa coꝛde ſuo moꝛ

tuũ ·ſicut legik de maria magdalena Job· xx·

(Cum

imuinod⸗

4

1

iyeimni

innnn

veracte
geni/
tunelt
toreblie
Aommd
Pininma
deſcero⸗
ſtequide
kſuſpr⸗
tinüdoe
Denrio
nado
mnsne
iuueni
nenti
lobed.
ſedoetea
füſupta
Ncoſion
kehebe⸗
cls un
Deus⸗
cnioſep
Wluunn
ger⸗
ſinafus
Putntent
albuse
Gederts
Wicn
1Mer
Gunf
coprs
deofon
Hhoriea.

irquii

ſopgn

ſbeiloen
rteid
nfoel

LCapitulum XXXVIII

N Quintũ eſt gemitus / hoc eſtreſonantia ex gitur · Ofo humiliãtis ſe / nubes penetrabit:

X intimodoloꝛe · ꝓpterquod dixit Gregoꝛiꝰ· qꝛ ⁊ donec ꝓpinquet nõ conſolabit᷑:⁊ nõ deſcen
4 ſe dit donec ꝓſpexerit altiſſimus:vel obnubila⸗
A⸗ tium cogitationũ:vel nubes ipas ſanctoꝛum

cbe tum ẽ ſuſpiriũ:⁊ ẽ quaſi fatigati animi/ſpira⸗ penetrabit/ad modũ nuncij ingerentis ac ĩi⸗
concinn tio debilis ad foꝛmationem vocis non ſuffici⸗ pingentis in mediũ turbarum: ⁊ irrüpentis
einlan ens · vnde ſuſpiriũ dictũ eſt · quaſi modica vel eas vt apꝛopinquet ei ad quẽ mittit᷑· Et hoc
Wes diminuta ſpiratio · Et videt᷑ eẽ ex vehementi ſonant iilla verba · donec apꝛopinquet nõ cõ⸗
ntaeo deſiderio aliqd obtinẽdum:ſiue qͥd amiſſum ſolabit᷑ · Inſtar fidelis ⁊ ſtrenui nuncijqͥ nec
dumeno ſiue quid aliud: ꝓpter quod vniuerſaliter di⸗ requiẽnec conſolationẽ habet:donec ꝑuenit
Nusno⸗ cit᷑ ſuſpirare qᷣs /vlaſpirare ad aliud C Sep ad illũ ad quẽ mittit᷑ Quẽadmodũ ille Elia⸗
Mals ge timũ vo eſtſingultus quiinuehemẽter diuq; zar diſpenſatoꝛ domus Abꝛae:qui comedere
dins di⸗ dolentibus excitariſolet · Concuti᷑ vehemẽ⸗ noluit doneclocutus eẽt ſermões ſuos · ſicut
geneg tia doloꝝ:quouſq; viſcera/dolẽtiũ /acſingul⸗ legit᷑ Beñ · xxxiiij Ethoceſt qð ſequit᷑ in ſer⸗
lsychn tus in eis ꝓpter hoc generetur in ventre/nã moneßpdicto· Hõ deſcendet donec aſpexerit
RWũÜR inuenit᷑ plerũq; in eis qͥ cũ doloꝛe magno pe⸗ altiſſimus· Hic igit cõſideranda ſunt nuncij
icſtbe nitent:⁊ eſt in ventrepeccatoꝝ vera deſigna qui ſint boni·omia em hmõi reqͥrunt᷑ in ofo⸗
lnie tio quedã penitudinis dehac etiã ꝙ idem be nec Et pꝛimũ illoꝛũ ponam/agilitatem ipſi
cär⸗ ne dolet cogitauit· vel eoipo tunſionib duro us nuncij: Nemo em̃ ſapiens in longinquam
RWZMD rü ſupplicioꝛũ dignũ ſeconſitet᷑· Fiut aũt iſte regionẽ mittit nunciũ:qui nõ valeat ambula
RK ꝑcuſſiones pectoꝛũ ꝓeo coꝛ humanũ ſede re· Hic aũt eſt vel qui iam infirmitate pᷣmitur
n⸗ gui re habet in pectoꝛe · Publicanꝰ ille euangeli⸗ vel facile laſſatus deficit in via·quod euiden⸗
Mnruf⸗ cus Luce.· xviij percuciebat pectus ſuũ diccs ter apparet in ilo quidifficultate magna/ co
—½ Deus ꝓpiti eſto mihipeccatoꝛi:Et dei di natu magnoa multo:vix totavna ſeptimana
W ctis ſepteʒ manifeſtũ ẽ vnicuiq;/ ꝙad ofon oronẽdñicam dicere poterit · ita vt in vnaqᷣq;
—RK adiuuant:⁊ per eadeuotio ei occaſionaliter die ſeptimã ꝑtem ipſius · Hoc eſtvnã de petiti
iprer auget · Percuſſiones vero pectoꝛu:gram pe onibus ſeptem/que in ea cõtinent᷑ cum ma⸗
niſio nitudinis pꝛouocant /ſimiliter ⁊ augent· Im gna difficultate etiam diceret· Et hocnarra⸗
Huilus pꝛimit᷑ em vehementer ꝙ coꝛtalia cogitauit. uit mihiſacerdos cui ꝑꝛochianus erat ⁊ qui
twaei ꝙ talibus conſenſitꝙ talia dignuʒ voluit ſibhi abeo vixiſtud potuit extoꝛquere vicʒ ꝙ ſaltẽ
i eſſe duris ac diris ꝑcuſſionibus. Inſinuat eti ſeptimam ꝑtem or̃onis dñice vna quaq; die
e am ipſum peccatoꝛẽ iam redijſſe adcoꝛ ſuumm diceret⁊ ſic totã oronẽ dñicam in ſeptimana
den ⁊ ꝓpter hoc inuenire ſe /⁊ videre in illo ꝙꝓ di⸗ vna compleret: Cui ſimiles multiſunt quivxx
gdaen gnum ſit ꝑcuſſionibus · Et hic quidẽ finẽ fa⸗ incepta orone ſtatim ab ipa deſiſtunt ⁊ defici
nuſn cio ꝑtis pꝛime tractatus iſtius:in qua agitur unt:ipᷣm ofonis laboꝛẽ impoꝛtabilem reputã
unn de ofone / ꝓut ipſa eſt quodãmodo oꝛatio re-⸗ res · ⁊ velut onus grauiſſimũ / illud ſtati pꝛoij
.⸗ thoꝛica:⁊ partibus aſſimilantur eis · cientes. Quibus quo ad ipſos ꝑtinet ⁊ q‚ũ
inen oꝛatio ſit quaſi nuncius ad deum miſ Maroremege wranhamnnaſn Katsgees
4 ſus· Capit ulum XXXVII tima. eftt ,. H
, 1 †1ν nantibus em ad ſe/ ꝓut ꝑmittit eoꝛũ infirmi⸗
ſnc 0.² ſt hec Igitur tas/nunq; deerit auxiliatoꝛ deus Quemad
ꝓſequamur alias ſimilitudines modum ⁊ in illo de quo ꝓximo feci mentionẽ
M compꝑationes orfonis · Dico igi fſactũ eſt:qui paulatim intm̃ robur ad penitẽ⸗
ginm npꝛimis: quia ipla oro que eſt ad deum: ve⸗ tiamagendã conualuit: vt ab ipo ſuo ſacerdo
um lut quidã nuncius eſt/ quiad deũ mittit᷑:⁊ ad tepeteret:ꝙ eipenitentiã q;tũcunq; grauem
nnſ. ipm intrat · ſicut dicit btũs Augꝰ·ſuperverbo ⁊ durã vellet iniungeret· Non em̃ ſolũmodo
inon iſto pẽ · Intret oro in conſpectutuo · Dñe · di⸗ leuis ad poꝛtandũ facta erat eiꝑnia oĩs:ſed
tuſtn cit inq; his verbis · Mira inq; virtus or̃onis: etiã deſiderabilis runcunch.d Auͤ ii qrat
nnmen que illucintrat addeũ ·quo caro ꝑuenire ne- vñ nobis iſta infirmitas oꝛandi:quibñ ꝑdieʒ
cn quit · Ecci · xxxv · Satis ipam eſſe euident nũ integrã fſabulantes nõ fatigamur /in ſᷣmoni⸗
ſono bus ocioſis vel etiã noxijs / ⁊ etiã in fmoeb⸗

Gnr

veraciter oꝛare/eſt amaros in compunctiõe
gemitꝰ/nõ verba cõpoſita reſonare · ¶ Sex⸗

cium fidelem/ac diligentem expꝛimit:vbile⸗

Capitulum

ofonũ qui vtiq; ſalutares⁊ iucundiſſimiſunt
tanto laboꝛe affligimur:tamq; facile fatiga⸗
mur · Rñdeo in hoc /ꝙ ſicut aſcẽſus coꝛꝑalis
admodũ laboꝛioſus ẽ nobis:⁊ tam facile nos
fatigat: ꝓpter grauitatem coꝛpoꝛũ noſtroꝛũ
ſic etiã oro que aſcenſus ſpũalis eſt in deum
ꝓpter oꝛiginalis coꝛruptiõis grauitatẽ:nos
tm̃ fatigat/⁊ deijcit in defectum · Aſſuetudie
tñ ⁊ leuiterleuigat᷑:hmõi grauitas pꝛeſertim

cum adiutoꝛium gratie dei ſemꝑ aſſit oꝛanti-

bus: ⁊ oꝛare conãtibus · ¶ Et eſt nunciꝰhmõi
quiin via ſpoliat᷑ a latronibus:interdũ auteʒ
occidit᷑· Latrones intelligo/impꝛobas cogi⸗
tationes /que ſe oroni ingerũt:⁊ eamlachꝛy⸗
mis pijs ⁊ ſanctis deſiderijs/etia ipᷣis cogita⸗
tionibus ⁊attentione ſpoliant· Ipamq; ſua⸗
uitatem vngenti:de qua in pᷣcedentibus au⸗
diuiſti / ſubꝛipiunt vel etiam rapiunt violeter
Et hec ſunt bona ipſius oronis /quibus in ce
leſti conſiſtoꝛio ꝓcurare debet/⁊ expedirene
gocium oꝛantis· Heu quot nuncijſic ſpoliati
intrant/celeſte illud conſiſtoꝛiũ: ꝓpter qð et
minus bene ibi recipiunt᷑:⁊ difficilius expedi

unt negocia ipſoꝛũ:a quibꝰ mittunt᷑ · Hepau

peratus em̃ nuncius:a pauꝑe miſſus videtur
Nec apparet etiã miſſus pꝛo magnis velardu
is negocijs negligit etià negocium vel nego
cia ſua:qui talem⁊ taliter mittit·Cui emſunt
coꝛdi negocia:que deferre debet iſte nunciꝰ
ad celeſtem curiam:ſolennẽ mittit nuncium
ad illam:nõ paupꝑem/velpannoſum:⁊ qͥ nul⸗
lihonoꝛi vel gre ibi habẽdusvideat᷑ · Hec aũt
eſt ſolennitas nuncij iſtius: apparatus ſcʒ/ et
oꝛnatus:quem tibipᷣdixivicʒ intentiõis ⁊ at⸗
tentionis deſiderioꝛũ ⁊ alioꝛũ /ꝑ que in pꝛece
dentibus audiuiſtiofonem adiuuari · An ve⸗
ro negocia iſta ꝑ oꝛationem gerenda⁊ expe⸗
dienda ſunt:tam ardua tanq; magnaſint:vt

ſolennitatẽ nuncij merito requirant· Mani⸗

feſtum eſt exhis que petunt᷑ ꝑeam · ⁊ ex ipſo
a quo petunt᷑: Nulla naq; negocia comꝑabi⸗
lia ſunt negocijs veniarũ/gratiarũ/⁊ gloꝛia⸗
rum/⁊ hecꝑ oronem pᷣncipaliter intendunt᷑·
Negociũ vero pacis refoꝛmande inter deum
altiſſimũ/⁊ eos ꝓ quibus oꝛat᷑:qᷓ;tuʒ ſit quis
ignoꝛat:? Quid dicam de negocio ſalutis: de
negocio in quotantis accuſatiõibus ad moꝛ
tem oꝛãtis agit᷑ qualem aut qᷓ;ta opoꝛteat eẽ
nunciũ /vel ꝓcuratoꝛẽ:ꝑ quem tantis accuſa
toꝛibus/⁊ ſuꝑ tantis accuſationibus:reſpon
deriopoꝛtet quis ignoꝛat: Eſt em̃ accuſatoꝛ
in negocio iſto ipe diabol om̃es angeli eius

qui non ceſſant nos accuſare die acnocte · ſiẽ

legit᷑ Apocałxij·Cuiꝰ aſtucia nulla iuris peri

toꝛum pꝛudentia comꝑari poteſt · ¶ Oſics E

dixerit · quia poſtq; cauſa oꝛantis criminalis ẽ
qm̃ in ea in multis criminibus agit᷑: cõtra ip⸗
ſum:nõ poteſt agiſeu expediriꝑ nunciuʒ ſeu
ꝓcuratoꝛẽ · Dico quia ſᷣm illam cõmunẽ ac re
gularem intelligentiã:verũ eſt quod dixit · qᷣ⸗
niam ᷣm hoc ꝓcuratoꝛ/nec vox/nec verbuʒ/
nec reſponſio eius eſt contra quẽ agit᷑ crimia
liter · Oꝛatio aũt ⁊ vox/⁊ verbũ / ⁊ reſponſio
eſt oꝛantis:qua ꝓpter ꝑſonaliter compꝑeretĩ
celeſti ac diuinali conſiſtoꝛio · cuiꝰ oro ibi ẽ/ac
pſonaliter/ac ꝑ ſemetipᷣm ſe defendit:qui per
oronẽ in illo conſiſtoꝛio accuſationibꝰ reſiſtit
Voce nãq; ꝓpꝛia verbo ⁊ reſponſione ſua ꝓ
pꝛiam cauſam ſuã ibi defendit:⁊ ibi eſt perſo⸗
nali pᷣſentia:vicʒ in cõſpectu dei altiſſim: vbi
⁊ ipſi coꝛanniologiſt Si vero quereres a
me:vñ ⁊ vbi accipiet᷑ iſta ſolennitas nuncij et
vnde habebit᷑ nuncius iſte ſolennis · Rñdeo
tibi / quia pater ipſe miſcðarũ:qui toti gene⸗
rihumano tam miſericoꝛditer/tãq; mirabilit
pꝛouidit de aduocato ⁊ ꝓpugnatoꝛe/atq; in⸗

terpellatoꝛe ſempiterno:vicʒ de chariſſimo ⁊

bñdicto vnigenito ſuo deo:vicʒ ac dño nr̃o ie
ſuchꝛiſto: ꝓuidebit ⁊ tibide nuncio iſto:⁊ nũ⸗
cij ſolennitate:niſi ignauia ⁊ negligentia tua
hoc impediuuerit · ¶ De ignoꝛantia quippe vl
impericia circa ea que oronis ſunt nõ erit ex

cuſatio:poſtqᷓ; que pceſſerunt in hoc tractatu

vel audiueris velinſpexeris· Adiuuaberis q;
nõ parumad impetrandũ a patre miſericoꝛ⸗

diarũ / nunciü iſtum ſolennẽ: ſi verbis poten⸗
tibus ⁊ ad depᷣcandũ compoſitis quoꝛũ mul⸗

ta ſupꝛa tibi in pꝛecedentibus aggregata et
congeſta ſunt:vſus in conſpectu eius fueris:
ad petendũ ab eo munꝰ⁊ gram ofonishuiꝰ/
qm̃ in eo ⁊ per ipᷣm om̃ia ſalutaria tribuuntur
qua ꝓpter toto ſtudio inuigilandũ eſt:totiſq;

coꝛdis conatibus expoſcendũ eſt:munꝰ gra⸗

te deo oronis · Ipſe em̃ eſt qui ⁊ ſolꝰdocet oꝛa
re quos vult:⁊ dattam pᷣcioſum munus ofo⸗
nis/Qua ppter in ipſo pꝛincipio oronis:qtũ
ipſe pater miſcðiarũ adiuuare dignabit᷑: dicẽ
dum eſtei · Dñe deus pater miſcðiarũ qͥ ſcis:
mihi magno munere gratie tue ſcire dediſti
nõ eſſe auctoꝛẽ:nõ eſſe effectoꝛẽ:nõ eſſe largi
toꝛem alicuiꝰ boni:niſi te · Dediſti etiam mi⸗

hi ſcire donũ oronis tante vᷣtutis / tãteq; gra

tioſitatis eſſe apud te/ vtin eo ⁊ cm eoom̃ia
ſalutaria dona largiaris · omibus illis quibus

Donüt
