ſiotued⸗
o gle⸗
ſulcpere
fönpee
crlbueo
bipeven
cberuck
ecgice
Pbetünd
- D
6 oſfialun
ſcice⸗
ſise
pnego
Nanm
Gutien
gouers
ittenre
chyrii
aapen
lſemree
ponpt
ducere⸗
lrhhof
olaſo
ſaltasi⸗

uſicine

Nenop
ktede
IRod
ſirſten
ſeturn
tibusy
ſolum
nũſea
lagcoe
oli⸗
ledioſ.
ctamei
ſihme
grdene
lecite
one pel
peli.E
ehaben
lenyin
Cnrann
lunere⸗
hunl
npin

dglider
D
neſug
ckpenſ⸗
limwi
ererese
honcget
Büden
wigene
Gninbi
Ne t
ninot
onie
ſotmü⸗
nigtu
uipey
erier
mnatann
bensc
iencon
pon
oi
ℳ0.
ins
tu/
nrur
oric
egra⸗
NRd
N ⸗
onihin
Gr Ne
iſe⸗
eNecin
ſelargi
n
leche⸗
eoona
glbus

⸗

XXXVII

donũ illud pꝛeſtare:ſuerit pietatis ⁊ dulcedi⸗
nis tue dignatio · Largire mihi donũ iſtud in
eo placere in ea ꝑfectione quibus tibi illud ⁊
ſuſcipere placeat: ⁊ omia q ia ſalutaria q̃ per
ipᷣm petere mihi donaueris/cõcedas ·.ſic mihi
tribue oꝛare miſcdðiam tuam:vt audire me ti⸗
bi placeat:⁊ in omnibus q̃ a miſcdia tua peti⸗
ero exaudire · Scio em̃ te docente:qꝛ nec alio
nec aliũde poteſt mihi / vel eẽ vel venire tam
placitũ tibi/ tanq; efficax apud miſcðiam tuã
donũ · Debes etiamſcire · quia fidelis ac per
om̃ia laudabilis nuncij ẽ nõ ſolũ inſtare apud
iudicẽ/ vel curie dũm:ſᷣ etiam ſollicitare acceſ
ſoꝛes eiuſdem:⁊ aſſiſtentes om̃es eidem dño

ꝓ negotio ſeu negotijs/pꝛo quibꝰ ad curiam

illam miſſus ẽ/ maxime aũt illos qui maioꝛis
gratie/maioꝛiſq; poteſtatis in curia illa eẽ co
gnoueris · Super aũt om̃em admirationẽ et
mittentibꝰ⁊ nuncijs de quibꝰ agit᷑/⁊ ſalubꝛit
atq; vtiliter ꝓuiſum eſt in curia illa celeſti:vbi
q maxime poſſunt neceſſitatibꝰ miſeroꝝ ſub⸗
uenire et oĩm negotia ibi habentiũ:maxime

pꝛompti atq; parati ſunt ⁊ nũcios iſtos intro

ducere ad regeʒ/⁊ dñm curie illiꝰ / eoſq; ꝑoĩa

et in omibus adiuuare · Tales habet omnis
oꝛans aduocatos ⁊ mediatoꝛes:quos nõ ve⸗

nalitas/ſed mera liberalitas / ad interceden
dumiclinet: vtpote quos taliter charitas et

pietas poſſidẽt ⁊ qui oꝛantibꝰ occaſiones in⸗

uenire deſiderẽt adiuuãdi · Accedit ad hec

⁊ aliud dei collaudatiõe ⁊ admirauõe digniſ⸗

ſimũ:quia nullus ẽ qui cõtradicat vel aduer⸗
ſetur negociũ ꝓpꝛiũ / vel aliene ſalutis agen⸗
tibus velagere volentibꝰ· Om̃es emidipᷣm⁊

ſolum volunt:qð ſciũt velle regẽ ac dñm om⸗

niũ ſeculoꝝ:qui vult om̃es hoĩes ſaluos fieri
⁊ ad cognitionẽ vitatis venire · Hanc em̃ con
coꝛdiã facit ſublimibꝰ ſuis omipotentiſſimus
ille dñs ſeculoꝛũ ſicut legit᷑ Job/xxv · Accedit
etiam ⁊ illud bonũ:ad obtinẽdũ fiduciã ſecu⸗
riſſimã impetrandi:qꝛ nullus ẽ ibi qui nõ totꝰ
ardeat charitate:totꝰ nõ difluat pietate · Ac⸗
cedit ⁊ aliud qꝛ nullus eſt ibi cuius interceſſi
onẽ vel depᷣcationẽ poſſibile ſit ab altiſſimo re
pelli · Et ꝓpter hoc in eademmenſura:neceſ
ſe habent / pꝛecibus et ſupplicationibus nr̃is
ſemꝑãnuere · Alud quoq; non eſthicpᷣtereũ
dum:quia maioꝛi cõfidentia:qui maioꝛes ibi
ſunt exoꝛari poſſunt/⁊ debent:non ſolũ quia

humilioꝛes/ ſᷣ etiam quia charitate ⁊ pietate

ſemꝑ in om̃es ꝓpenſioꝛes atq; pꝛoſuſioꝛes

ctoꝛũ milia ſigillatim ·

Quẽadmodũ igit᷑ĩ curijs magnatũ:quinõ J

omnes ſollicitant qui ꝓmouerinegociũ poſ⸗
ſunt ⁊ volunt:ac parati ſunt /pꝛo quo nunciꝰ
eſt ibi:merito ignarus ⁊ negligens aut infide
lis reputandus eſt· Sic nuncius eſt de q̊ agi⸗
tur:ſi vel ynum extot⁊ tantis adiutoꝛibus in
curia illa dei altiſſimi·ſollicitare pꝛo negocijs
oꝛantis obmiſerit:de negligentia aut infideli
tate merito arguendus erit:¶ Docet nos et
ipᷣa eccleſia celeſti ĩmo diuino magiſterio eru
dita ⁊ edocta ſicoꝛare · quod eſt dicere/talem
hmõi nuncium ad celeſtem curiam mittere:
qui omnes deo altiſſimo aſtantes/⁊ ſingulos
pꝛo nobis ſollicitet · Ipſa nãq; oꝛationibꝰ ſu⸗

is plerũq; letanias adiungit:que ſunt ſingu⸗
loꝛum ſanctoꝛum inuocationes · ſimiliter et
omniũ · pꝛopter quoda multi ex eis ſigillatim
inuocantur · multivero in generaliquoniam

non ẽ poſſibile eccleſie dei:nominare tot ſan⸗
ollicitudo quoq; ⁊
diligentia gerendi negocij in nuncio hoc po⸗
tiſſimũ requiritur:quod ipſa arduoſitas/pe⸗

riculoſitaſq; negocij euidenter oñdit · Quid

ergo dici poteſt de nuncio:qui circũquaq; va
gat᷑ atq; diſcurrit varietate cogitationũ huc
illucq; diſtractus /ac ventilatus · ac de ipſo ne
gocio pꝛo quo mittitur:nec curat necetiã co⸗
gitat:ſed nũc in hyſpania caſtra edificat : nũc
in bꝛitaniam rapitur:nunc in almaniã diſſilit
⁊ velut palea:variarum cogitationum flati⸗
bus diſpergit᷑ · Heu quot ⁊ quanti ſunt ſic oꝛã
tes· Caue igitur tibi omnis quioꝛare intẽdis
a nuncio hmõi cuius negligentie ſimilis aut
comꝑabilis vix aut nunq; in vitijs litteralibꝰ
inuenitur ¶ Eſt ⁊ nunciushmõiqui ⁊ anteqᷓ;
ad celeſte conſiſtoꝛiuʒ pꝛoueniat:imo ſtatim
ceptoitinere/vł ad modicum pꝛogreſſus:in
via moꝛitur · Hic eſt/ oꝛatio cuius intentio in
ipſo oꝛandi tempoꝛe velmomento extingui⸗
tur:⁊ irruens alia intentio vel affectio:ad ali
ud agendum ⁊ intendendum coꝛ rapit · Ex⸗
empli gratia · accidit interdum · vt cum oꝛare
quis ceperit:incidat coꝛdi eius cogitatio de
pulchꝛitudine mulieris:pꝛofundeturq; in eo
quouſq; ipſum in conſenſum turpitudinis in
clinet · Et eodem modo ſehabet de alijs con⸗
cupiſcentijs · Nullum em genus concupiſcen

tie · quod per cogitationes eouſq; in coꝛdibꝰ

oꝛantium pꝛofundari non poſſit · Obſecran⸗
dus igitur eſt omnipotens ⁊ miſericoꝛs deus
vt dirigat nuncium iſtum ante conſpecajſßli
*

E

)

SSSL

ä
S“

f f f

A tionis¶D

Capitulum

cuſtodiat ſanum ⁊ incolumẽ in ipſo itinere:et

etiã coꝛamſe · Nunciũ iſtum totis aſtutie ſue
conatibus interficere intẽdit diabolus· vtpo

te qͥ negociũ noſtre ſalutis implacabiliter ſo

odit atq; perſequit᷑: MNec ſolum in via vt pᷣdi⸗
xi tibi:ſed etiã in ipſo dei aſpectu · ¶ Plerũq;
em̃ipſa oꝛatio que ante dei conſpectum iam
intrauit: modo quo pꝛedictũ eſt ibi extingui⸗
tur · de quo memini meipſuʒ exclamaſſe mul
totiens addominuʒ:vt ſaltem in cõſpectu eiꝰ
atq; pꝛeſentia eſſet of̃oni mee pax atq; ſecuri
tas:⁊ ne ꝑmitteret vllo modoꝛum coꝛam ſeil
lam occidi:pᷣſertim cum nuncij quiad illũ de⸗

ſtinantur:pꝛotectiõe eius atq; cuſtodia gau⸗
dere debeant non ſolum ante illum:ſed etiaʒ
in itinere ſiue in via · Petebat hoc ſatis euidẽ
ter pꝛopheta cum diceret · Dirigat᷑ ofo mea

ſicut incenſum in conſpectu tuo· Cum em pe

tebat eam dirigiante conſpectum dei:pete⸗

bat etiam eam in via cuſtodiri · Similiter cũ
ipſi dei conſpectui eam oꝛaret dirigi · Oꝛabat

etiam ⁊ cum hoc:eam ibi cuſtodiri:ne intoꝛ⸗

queretur vel diſtoꝛqueret᷑ a rectitudine intẽ
ebes etiam ſcire cumhis omnibꝰ
quia inuenit᷑ nuncius hmõi excõmunicatus
interdum·⁊ pꝛopter hoc in celeſte conſiſtoꝛi⸗
um nullatenus admittetur ·ſicut legi᷑ Pꝛo⸗
uerb · xxviij· Quideclinat aures ſuas ne au⸗
diant legem:oꝛatio eiꝰ erit execrabilis· Qua

pꝓptet nec in celum ſacratiſſimum admittet᷑:
neca ſacratiſſimis ciuibus celeſtibus recipie
ur . qͥn potius vt execrabilis excludetur ⁊ re
pelletur cum indignatione ⁊ execratione· p⸗
pter hoc aũt nõ imerito a verbis eius aures

dei auertunt᷑ · Alibi etiam ſcriptumeſt· Ma⸗
ledicti qui declinant a mandatis tuis· qua p

pter maxime maledicti qui maxime declinãt

ab illis · Hi aũt ſunt:quinec etiam ꝓpinqua⸗
re volunt vt illa audiant. AMaxime em̃ſe lon
ge faciunt a mãdatis dei: qui nec ſlla audiũt

nec faciunt· Qui vero illa ſaltemauduũt nec
faciunt:non tam longea mandatis dei ſunt:
Cum ergo manifeſtum ſit tibi:quia nunciꝰex

cõmunicatus non impetret niſiſupexcõmu⸗

nicatione manifeſtũ eſt ⁊ tibi·quoniam cum

celeſte illud conſiſtoꝛium:latere non poſſit ta

lis excõmunicatio talis nuncij:quia omnino
iſte nũcius ibi nec aliquid impetrabit nec au
diek · Caue ergo tibi:ne deus eum pꝛo excom
municato habens:verbis eius auditum com
mMunicare recuſet: tunc em eſt neceſſe:vt ipſe

te excõmunicatum habeat· ⁊ ppter hoc audi
tus ſui vel audientie ſue cõmunionem nõ im
merito tibi deneget ·vtinã aũta uertãt qᷓ; fſoꝛ⸗

midaãda ſit/q;q; hoꝛrifica excõmunicatio iſta:

per quam nec verbum ſuum quibuſdam cõ⸗
municat miſericoꝛs deꝰ:cum om̃i generi pec
catoꝛum verbum deicõmunicandum ſit·Ex⸗

ceptis illis dũtaxat quos canes/⁊ poꝛcos vo
cat veritas Matth · vij · vtinã attendant⁊ illi

quibus tam ſtudioſe tanq; abundanter com
municatur verbum dei:qᷓ;ta largitate gr̃e dei
hoc ipſis fiat· Mon em̃ facit taliter omi natio⸗
ni:pꝛeſertim cum expꝛeſſe legatur Actꝭ xvj·

QMuia pꝛohibiti fuerunt apoſtoli a ſpirituſan

cto:verbum deipꝛedicare in aſia: Cauendũ
eſt a fatuitate ⁊ ſtulticia nuncijiſtius: Fatu⸗

em̃ eſt atq; ſtultus nuncius /quipetit qð non
eſt petendum:ſicut dicit beatus Auguſtinus
de illo qui petit adeo/vt occidat inimicũ ſuũ

Stultiſſime enim petit cum velit ſe eſſe iudi⸗
cem inimici ſui: DHeum autem ſuum toꝛtoꝛc-

JZudicem em ſe gerit inimici ſui:dum ipᷣm reũ

moꝛtis diiudicatpꝛoculdubio deum vultha⸗
bere toꝛtoꝛem illius:oc autem qᷓ; inconue⸗

niensſit/quis non videat:dum in tam vili of
ficio deum ſibi ſeruire vult:officio vicʒ carniſi
cis ſeu toꝛtoꝛis ſemetipᷣm autem in tam ſubli
mi/tantiq; honoꝛis officio/ facto ipſo collocat

vicʒ iudicis pꝛeſidentis · ¶ Eſt ibi ⁊ alia ſtulti

cia ſicut ibidem dicitidem Auguſtinus:quia
vult homo huiuſmodi:frangipontem miſeri
coꝛdie diuine:ne habeat inimicus eius /ꝑ qð
reuerti poſſit ad deum; Hoc enim per moꝛteʒ
agitur imꝑatis ⁊ impꝛouiſis peccatoꝛibus:vt
redire nõ poſſint ad dei miſericoꝛdiam ⁊ gra
tiam:quam cum poſſint inuenire:querere cõ
tempſerunt· ¶ Conſidera ergo arduitatem
multitudinem/ magnitudinem negocioꝛũ:
que agenda habes in illa ſublimicuria:et ne

mittas verba tua per nuncium ſtultum: Ex⸗
pꝛeſſe nanq; legitur Pꝛouerbxxvj· Claudus
pedibus / et iniquitatem bibens:qui mit⸗

tit verba per nuncium ſtultum· Aanifeſtuʒ

eſt tibi · quia claudus pedibꝰ nec ad bona cur

rere/ nec ambulareneca malis fugere/ nec
declinare poteſt · Et pꝛopter hocneceſſe ha⸗

bet bibere iniquitatemhoc eſt penam iniqui

tatis ſue· Hmõi autem nuncius cum ſapiens
fuerit/⁊ bona/pꝛocurat atq; impetret mittẽ⸗
ti ſe:⁊ auertit mala ab eodem· Indulgentiaʒ
quoq; ⁊ culparum ⁊ penarum/ nihilominus

octnel
poͤhe
veriſt
leſen
boin⸗
tuurab
Pepee
feabhol
dunmbo
Pemnor
Gluran
Pecdie
gliout
rande
Verd
tiſſin
iqe
pituae
wereg
hmöi⸗
moſa
ſaere
ſiuee
eſin
Ma
fſrbon
Pbinete
ncpſenn
rin
Wve
mninc⸗
ſiman
Pn
1
cf⸗Ne
lterunt
famnanun
nüdhna
ſelege
qicum
ramnE
Ceſeſtin
ſenaſol⸗
aunorp.
ipere
um
(debet
Lalaſi
weri
orene

ennoin
Urhſor
noiſte
dan lo⸗
Neyper
nſerſer,
cos.
nteili
ter con
legfede,
finano⸗
Mpf⸗
lprnln
enei
;
mCnen
gltfns
mncäſei
ecſeiuch
n tond⸗
unßnrei
unlthe
Bincone⸗
M
Gcaniß
Inluvti
locat
akutti
ogi

Gſen

s
ernon,
hron
nt
n
Mnen
oi:
ane
Ex⸗
Nüml⸗
onifeſri
bor.
ne/Mee
ſehe⸗
mnahi
apiens
tmini⸗
genni
ons

O obtinet·¶ Inuenitur ⁊ alia ſtulticia in nũcijs

hmõi:qui cum ire debeant ad illamrhomam
veri · ſ nominis ſublimẽ atq; dominantem:ce
leſtem ſcilicet curiam:vadunt alias·⁊ ad ali⸗
os qm ad ipᷣm regem ⁊ dñm ſeculoꝛum·et pe⸗
tunt ab eis que ab illo ſolo obtineri poſſunt ·
Pꝛopter quod dicitur Ecẽi·vij· Noli quere⸗
re ab homine ducatum:neca pꝛincipe cathe⸗
dꝛam bonoꝛis:a deo em̃ iſta ſolo obtinẽda ſũt

Nemo nanq; aſſumit ſibihonoꝛem:ſedqͥ vo⸗

catur a deo tanq; aaron:ſicut dicit Apoſtolꝰ
Nec dico iſta ꝓpter hoc ꝙ a deo petenda ſint
alicui talia · viris em̃ bonis:⁊ petenda ⁊ ꝓcu⸗
randa ſunt honoꝛum ⁊ poteſtatum ſublimia:
Verũtñ non abipſis ſed abalijs · Inpuden⸗
tiſſima nanq; pꝛeſumptio eſſet vnicuiq;: qẽe
cũq; excellentie viro atq; pꝛeſumptuoſa tur⸗
pitudo⁊ intolerabilis dicere deo⁊ petere:fac

me regem ’fac me epiſcopum · Cum officioꝛũ

hmõitanta ſint:tãq; periculoſa onera:vt ne⸗

mo ſapiẽs ſit qui nõ ea potiꝰrefoꝛmidet qᷓ; de

ſideret·viri nanq; ſanctiſſimi: non niſi tracti
ſiue coactiilla ſuſceperunt · vnicuiq; ergo ec⸗

deſiarum eſt deſiderandus ac tota deuotiõe

T inſtantia apetendus:⁊ a deo petendus pa
ſtoꝛ bonus:Et quoniã ab hoĩbus plerũq; pe
tunt᷑:⁊ a ſolis hominibus:atq; per eos ſolos
obtinere ſperantur fit per iram deimaximaʒ
atq; ſemper iuſtiſſimam:vt deo permittente
⁊ aꝓpꝛobaãte:mali ⁊ apð ipᷣm repꝛobiloca ſubli
mitatũ obtineant:ꝓpter quod ipſe diẽ Oſee
vltimo · Dabo eis regem in ira mea:⁊ auferã
in indignatione mea · In penã igitur grauiſ⸗
ſimam ⁊ in vindictam iuſtiſſimam:pꝛeeſſe ꝑ⸗
mittuntur:quipꝛodeſſe nullo modo curant:
Et ꝓpter hoc/per eundem pꝛophetam dictũ

eſt · Regnauerũt ⁊ non ex me· Pꝛincipes ex⸗

titerunt:⁊ non cognoui · Hmõi ergo dij ope⸗

ra manuũ ſunt:⁊ idola ſurda ⁊ muta atq; va⸗

niſſima:⁊ reputantur ⁊ vocãtur · ſicut expꝛeſ⸗
ſe legitur Lach·ij ; ¶ Reperitur ⁊ nüciꝰhmõi
qui cum debeat volare in celum:currit ad ter
ram·Ethec eſtoꝛatio:que cuʒ debeat petere
celeſtia:hoc eſt ſpiritualia bona ⁊ eterna · ter
rena ſolũmodo petit: Alucem̃tendit omnis

oꝛatio:vbi eſt quod per eam petitur:et obti⸗

neriper eam intenditur · pꝛopter quod dixi/
nuncium hmõiad terram pergere:qui pꝛofl

ciſcidebebat ĩmo volare ad celum· ¶ Inuenit

⁊ alia ſtulticia in nũcio hmõi:quia adeo igna⸗
rus ẽ ⁊ inſcius vt celeſtis curie vires pꝛoꝛſus
ignoꝛet:⁊ anhabeat ibi contradictoꝛes ⁊ ad⸗

uerſarios nec videat nec attendat:ſed ipas
voces aduerſantium ⁊ contradicentium ſibi
nec audiat nec intelligat:Heu quot ⁊ q;ti ſũt
qui noboꝛantibus:⁊ veniam atq; gloꝛiã petẽ
tibus aduerſant᷑ quoꝛũ vnuſquiiq; clamat in
aures dei om̃ipotentis Contradico: In his
pꝛimi atq; foꝛtiſſimi contradictoꝛes atq; ad⸗
uerſarij noſtri:ſunt ipa noſtra vitia ⁊ peccata
quoꝛũ clamoꝛ vſq; in ſublime celoꝛum extolli
tur · ſicut Geñ · xvj· legitur · vbi ex perſona dei
omipotentis dicitur · Clamoꝛ ſodomoꝛũ aſcẽ
dit ad me · Foꝛtiſſimi iſti contradictoꝛes · qm

pꝛimi ⁊ radicales ſunt in aduerſationibus et

contradictiõibus iſtis · ⁊ eis ceſſantibus atq;
tacentibus:om̃es alij tacerent ſiue ceſſarent
penitus ab aduerſationibus/contra nos·
Secundi contradictoꝛes ⁊ aduerſarij ſunt
ofnes exercitus pulcherrimarum ſublimiũq;
militiarum celeſtium · Similiter ⁊ omniũ ſan
ctoꝛum/necnõ ⁊ animaruʒ/que occaſione vi
tioꝛum noſtroꝛum ⁊ peccatoꝛum in ignẽ pur

gatoꝛij/vel in inferno etiam detinentur / toti

q; curie celeſti inimici ſumus: q;diu vitijs et
peccatis vel etiam mundo amici ſumus.ſicut
legitur Jacobi·iiij·. Quicũq; voluerit eẽ ami

B

cus ſeculi huius: inimicus conſtituitur dei ·

Aerito igitur tanti amicidei / inimici noſtri
ſunt:qᷓ;diu inimici dei ſumus · Amicus em̃ ini

mici dei · inimicus eſt dei ·quibus vero occaſi⸗

onem/vel peccandi vel perditionis dedimꝰ:

T¶ ꝓpter hoc in purgatoꝛij igne vel flãmis ge⸗
hennalibus detinentur· QAuis dubitat quun

die ac nocte clamant contra nos⁊ dicant/vin
dica dñe ſanguinem noſtrum · ſicut legit Apo
całviij ·. Que etiam ſivoce tam naturali qᷓ; ſpi
rituali tacerent:ibi tñ cruciatus eoꝛũ acerbiſ
ſimi ipᷣa veritate clamant vt pꝛedixi · Cuʒ em̃
redemptio animevnius pꝛopꝛie diuicie ſunt ·
ſicut legitur Pꝛouerb · xiij · Qualiter putas
vel putare potes non clamare animas cõtra
clericos ⁊ ſacerdotes qui redemptionem eo⸗

rum comedunt ⁊ in luxurijs ſuis inſigunt nec

pꝛo liberatione earuma toꝛmentis ⁊ cruciati
bus in — ſunt ſatagunt Tertij aduer⸗
ſarij noſtri atq; contradictoꝛes contra nos in
curia illa ſunt ipſi ſancti/ quibus iniuriamur
vel iniuriati ſumus·⁊ hoc vel in perſonis eo⸗
rum/ blaſphemantes contra eos nepharijs
iuramentis:quibus nec ipſi gloꝛioſe dei geni
tricia multis nec ꝑcit᷑ in aliquo / nec defertur
velin eccleſijs ipſoꝛum ·Et hoc duobus mo⸗
dis:ſiue cum ipſi miniſtri deiqui in illis deler⸗
3

CLapitulum

uiunt iniurijs quibuſſlibet / moleſtantur· Vel
etiam ipſa loca deo dedicata ⁊ ſanctis ipſis vi
olantur · Vlel ipſa bona tempoꝛalia ad ſuſten
tationem miniſtroꝛũ / deo ⁊ ſanctis illis obla⸗
ta ⁊ conſecrata veldiripiunt᷑:vel ab ipſis mõ
quolibet minuuntur· ¶ An eſt aliquis adeo
inſipiens:vt deum ac deifilium opinaripoſſit
blaſphemias gloꝛioſe ac chariſſime genitric
negligere ita/ vt eas vt dignum ⁊ iuſtũ eſt nõ
vindicet: Quis hominum iniurias ⁊ contu⸗
melias matris ſue equanimiter toleret · et ſi
poſſit nõ vlciſcat᷑quod nõ omniũ aliarũ ma⸗
trum iniurie ac contumelie tolerari quoquo

modo poſſint · Itius tñ benedicte ſemperq;

venerande matris blaſphemie:om̃igladio ⁊
igne:om̃ibus ſtudijs ⁊ viribus exterminãde
⁊ vindicande ſunt · Ve illi quicũq; ſit:q igno⸗
rat dei matrem in eo amoꝛe ⁊ honoꝛe apð bñ
dictiſſimum filium ſuum eſſe:vt honoꝛantes
eam honoꝛet:⁊ inhonoꝛãtes digna animiad⸗
uerſione puniat · Hõ pꝛeſumat aliquis deum
veldei filium / ſe poſſe habere pꝛopitium ⁊ be
niuolum:qui benedictam matrem ſuã offen⸗
ſam veladuerſariaʒ habuerit· Sic nec de dei
gratia vel pꝛopitiatione cuiuſq; eoꝛum/ qui
eius filio in celo vel miniſtrant vel aſſiſtunt:
aliquis pᷣſumere debeat velſperare ¶ Quar
tiaduerſarij ⁊ contradictoꝛes noſtri in curia
illa celeſti :demones ipſi ſunt · ſicut legit Apo
calxij· Pꝛoiectus eſt accuſatoꝛ fratrũ noſtro
rum:quiaccuſabat nos die ac nocte·¶ Quin
tus ⁊ maximus atq; foꝛtiſſimus:deus ipſe eſt
qui ſemper accuſat eos quiſeipſos negligũt
accuſare:⁊ ſemꝑ excuſat illos ꝗſeipſos in con
ſpectu ipᷣſius:ſtudioſe ⁊ inceſſanter accuſant
HBoni igitur nuncij ⁊ fidelis/acdiligentis p⸗
curatoꝛis eſt/aduerſantes ſibi ⁊ contradicen

tes in curia iſta vel placare ſibi ⁊ ꝓpitios effi

cere:vel eis ſilentium imponere velillos con

gruis reſponſionibus atq; defenſionibus re⸗

pellere:ne contra ipᷣm vllatenus audiantur:

Et pꝛimis quidem ⁊ radicalibus aduerſarijs

⁊ contradictoꝛibus:ſilentiũ imponit᷑:cum oc

cigunkt᷑ ſiue moꝛtificantur· T hoc in ſola dei cu

ria nobis nõ ſolum ꝑmittit᷑: imo etiam conce
vitur/atq; remunerat᷑ acceptatur in alijs cu
rijs cum ſub conducta ⁊ pꝛotectione iudicis
litigantes ſunt · Abſit aũt vt vitia et pctã ſub
dei ꝓrectione ſint · cũ per Apim om̃ibus dicit
ad Cołiij· Aoꝛtiſicate mẽbꝛa veſtra/q̃ ſunt

ſuꝑ terram:¶ Amplius ꝑhmõi nũcium/oꝛa⸗

tionem ad hoc directe intendit᷑:vt ꝑipſuʒ ad

uerſarij ⁊ contradictoꝛes contra nos non ſ

lum audiant᷑/vel admittant᷑ in iſto ſpũali iu⸗
dicio:ſed etiam vt inibi moꝛiant᷑ · Ipa em pia
oꝛatio:cum ꝑfecta fuerit:moꝛtiſicatrix ẽ om⸗
nium vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ ·ſic oꝛantis: moꝛtiſi
catio aũt eoꝛũ eſt ꝑ modos ⁊ vias quas toti⸗
ens audiuiſti · ꝓpſa naq; diſcretio ipſoꝝ moꝛs
eſt eoꝛundem cum recedit abeis anima hu⸗
mana/ſeq; eiſdem ſubtrahit᷑/ neceſſe habent
ruere vel caderecũ ſuſtentamentũ aliud nõ
habeant/q; miſeram animã ipam: que illa in
ſemetipſa ſuſtinet ⁊ ſupoꝛtat:Et nõ eſt opus
vt enarrem tibi ⁊ enumerem hic modos de⸗
ſtructionis/⁊ moꝛtificationis ipſarum ¶ Si
vis igit᷑ vt clamoꝛes nõ audiant᷑ vel admittã⸗
tur contra te:clama tu ex aduerſo/⁊ exalta in

foꝛtitudine vocem tuam contra ea·quãto enũ̃

foꝛtius ⁊ altius contra ea clamaueris:tanto
debilioꝛ erit clamoꝛ ipſoꝛũ:⁊ minus exaudibi
lis/ donec penitus obmuteſcẽt · Obmuteſcẽt

aũt pꝛoꝛſus/⁊ ſine om̃i voce erunt:cum toto

coꝛde clamaueris· Magnificandi igit᷑ multi
plicandi exaltandiq; tibi ſunt clamoꝛes oꝛati
onum/⁊ confeſſionum:ſivis aduerſarijs iſtis
⁊T contradictoꝛibꝰ ſilentiũ imponere.Clamo⸗
res em̃ ipſoꝛũ:validis clamoꝛibus hmõi non
ſolũ retondunt᷑/vt nõ audiant᷑:ſed om̃ino ex
terminant᷑ · Qua ꝓpter manifeſtum eſt q;tũ
valide/q;tũcunq; audibiliter ĩmo exaudibili⸗
ter apud deũ clamant/contra ulos:qui coꝛaʒ
eo tacent a clamoꝛibus oronũ ⁊ confeſſionũ ·
Validiſſime nãq; ſunt coꝛã dño deo accuſati
ones aduerſarioꝛũ hmõi:contra illos qͥ non
ſeipſos iugiter/confeſſionibꝰ in cõſpectu ei
accuſant: Nulle aũt pꝛoꝛſus i· nulliꝰ vigoꝛis
⁊ virtutis cõtra eos ſunt qui ſe ſtudioſe in cõ
ſpectu deiincrepare ⁊ accuſare non ceſſant ·
qð expꝛeſſit nobis ſpũs peros Dauid dicens
Dixi confiteboꝛ aduerſum me iniuſticiã meã
dño:⁊ tu remiſiſti impietatẽ peccati mei · At⸗
tende anima mea? admirare? lauda ex totis
intimis tuis:ſupabundantiſſimã pietatis dei
dulcedinem qui ſolo ꝓpoſito huiꝰ accuſatio⸗
nis / vicz que fit in confeſſione coꝛã ipſo:remi
ſit ſtatim impietatem peccati mei · Et ꝓpter

hoc nõ ſolũmodo ſilẽtiũ impoſuit vitijs ⁊ pec

catis cõtra ipᷣm Dauid:ſed etiam remiſit ea:
deleuit / pꝛoꝛſuſq; exterminauit ¶ O& ſiquis

dixerit · nõ ẽ mihipoteſtas aut vtus ad claamã *

dum ſic: vicʒzoꝛationibus ⁊ confeſſionibꝰ:cuʒ
adhuc coꝛde moꝛtuꝰſim · Et ſcriptum ſit · qm

non eſtin moꝛte quimemoꝛ ſit tui:in inferno

itIu
ſemmus:
ndop
coicen
lgib
ſolen
Gent
ertcon
pen
gecvi
se
eKii
Non
nte
ſam
ſu
eſtint
uo
onurn
inan
qaue
ficat
diin
rum
n
bonoꝛ
lda
usso
teeoru
ad
doch
n
o⸗
llia
ſplo⸗
lor
gale
unn
iat
Memni
ſegna
ald
igitnn
unmn/
ſtoſin
peabe
Qun
ſodon
nelcte
fesy⸗
ſela
Ar

Nonſe
Malin⸗
neßpe
e oh⸗
Sſorne
spon⸗
Prnas
mah⸗
ben
ludno
eln
Kopes
Wosde⸗
MCNR
Amnerz⸗
eulai
ioej
Belan
canan
vnueſci
unweo

Gkena

ornt
mmsiſts
Mno⸗
Non
noer
tchti
ibil⸗
orʒ
ſoni
CClſani
inmn
ne
Nr
il⸗
ens
nei
1,
s
noden
hro⸗
gremn
Mer
npec
1es:
qis
lumi?
acy
ln
ſeno⸗

aũt quis conſitebitur tibi: Aoꝛs autem⁊ in

fernus:ꝓculdubio ſtatus eſt peccatoꝛis in ꝓ

fundo peccatoꝛum ſuoꝛuʒ ſepulti:⁊ adhuc in
eo iacentis/ac putreſcentig; Sicut euidẽter
legit᷑ Ecẽ̃i·xvij· ante moꝛtẽ inquit confitere
moꝛtem inq; hmõi quã pᷣdixi: ꝓpter quod et
cõuenienter ſequit᷑ a moꝛtuo em̃ quaſi nihil
erit conſeſſio · Omino eniʒ inſenſibilis coꝛde
peccatoꝛ efficit᷑/ ꝑ moꝛtem iſtam · Et ꝓpt hoc
nec videt nec ſentit illa/in quibus tot ſepul⸗
tus eſt. Quid igit᷑ facto eius opus eſt? quod
eſt illi conſilium ſalutare-hoc eſt indubitãter
vt pꝛocuret qui camẽt pꝛo eo · Ethoꝛum cla⸗
matoꝛũ duo ſunt genera · Pꝛimum eſt oꝑaip

ſa miſericoꝛdie ·ſicut expꝛeſſe legitur Abacuc

· quia lapis de pariete clamabat/clignuʒ qð

eſt inter iuncturas edificioꝛum/reſpondebat

quod ⁊ in bono⁊ in malo intelligi poteſt · Pi
oꝛum em̃ edificioꝛũ ⁊ ligna ⁊ lapides clamat/
in aures dei om̃ipotentis:pꝛo edificatoꝛibus
quẽadmodũ de rapinis ⁊ male acquiſitis:edi
ficationes fiunt contra edificatoꝛes ſuos/ad
dñm · ſicut dicit Jacob in · iiij · c eple ſue · Au⸗
rum veſtrum ⁊ argentũ eruginauit/⁊ erugo
eoꝛum vobis erit in teſtimoniuʒ· aũt vox
bonoꝛum operũ/⁊ etiam maloꝛũ:⁊ magna ⁊

valida ſit · expꝛeſſe legitur Sapieñ · iij · Ex ini⸗

quis om̃es qui naſcuntur teſtes ſunt nequi⸗
tie eoꝛum interrogatione ſua:Et alibi· Ipſel

terrogabit oꝑa noſtra · De hoc etiã alias au⸗

diuiſti in pꝛecedentibus · Bonaigit᷑ oꝑa no⸗

ſtra ⁊ inter ea oꝑa pietatis/nõ ſolumclamãt

pꝛo oꝛatoꝛibus ſuis coꝛam dño ⁊ adipſum · ſᷣ
etiam pugnant ſuꝑ ſcutum ad pꝛotegendum
ipſos · Elemoſyna nanq; exoꝛat ab omnima⸗
lo:⁊ ſuper ſcutum potentis/ac ſuper lanceaʒ
aduerſus inimicum tuum pugnabit · Sicut
legitur Ecci · xxix · Alij clamatoꝛes efficaciſſi⸗
mi atq; validiſſimi interceſſoꝛes ſanctiſiue qͥ

hic militant:ſiue qui iam cum chꝛiſto domino
regnant.Et hiinter eos validioꝛes in conſpe
cCtu dei altiſſimi gratioſioꝛes ſunt:Pꝛopter h

igitur ⁊ commutatione bonoꝛum tempoꝛali⸗
um viroꝛum ſanctoꝛum quiadhuc in mundo
iſto ſunt:pꝛeces pꝛocurande tibiſunt ·etetiaʒ

pꝛecibus et obſecrationibus emendicande:·

Quanto foꝛtius igitur eoꝛum qui cum chꝛi⸗
ſto domino regnant ⁊ gloꝛiãtur · ¶ An times
ne tot et tantis clamantibus pꝛo te:clamo⸗
res vitioꝛum et peccatoꝛum tuoꝛum audiat

pꝛelargus miſeratoꝛ deus? Abſit · cum nihil

odiat miſeratoꝛ deus pꝛelargus / niſi vitia ?

peccata · Abſit/vt ea audiat contrate:⁊ tam
caros taq; gratos interceſſoꝛes tuos repel⸗

lat· Sancti quoq; qui contra nos clamant:

ꝓpter iniurias ⁊ cõtumelias:placãdi ſũt emẽ
datiõe cõtumeliaꝝ ⁊ iniuriarũ/ qs eis irroga
uimꝰ:Et nihilominꝰ pᷣcibus⁊ ſuplicatiõibus
qualibꝰ⁊ q;tis poſſumꝰ·.Hoc aũt docemur in
exemplo beati Geneſij:qui pꝛiuſq; oꝛare pꝛe⸗
ſumeret ꝓ archidiacono /quẽ in vita iſta dile
xerat:placauit inclitã vginẽ ⁊ martyrẽ agne⸗
tam:⁊ quendã alium ſanctũ:quibus ablatio⸗
ne poſſeſſionũ quarũdam/ iniuriatus fuit ar
chidiaconus ille in eccleſijs eoꝛũ · C He aia⸗
bus vero que tam in inferno q́;in purgato⸗
rio contra nos clamant:quid aliud nobis fa⸗
ciendũ eſt:niſi vt ⁊ per noſmetipᷣos qᷓ;dtũ noſᷣ
datur:pꝛo liberatione ipſarũ ſatagamus· Et
etiam per alios ad hoc ipſum laboꝛemꝰ:emẽ
dicantes eis alioꝛũ ſuffragia: qui noſtra ulis
ſubtraximus · nec intelligas in hoe ſermone
meo/ꝙ pꝛo liberatione animarũ que in infer
no detineri ſciunt᷑:pꝛeces faciende ſint · ſRᷣ dũ
hoc ignoꝛatur:non eſt pigritandũ qͥn pꝛo eis
⁊ cõiter ꝓ fidelibꝰdeſunctꝭ oĩbꝰ/ſuffragia fiãt
Scit em̃ de opᷣs qͥbꝰꝓdeſſe vel poſſint velde
beant · nec patietur aliquẽ eoꝝ defraudari a
fructu/ quiei cõpetere poteſt ex huiuſmodi
ſuffragijs ¶ Caue aũt tibi tota diligentia · ne
beatam ⁊ intemeratã dei genitricem aduer⸗
ſariam habeas vllo modo:cuʒ impoſſibile ſit

te placatum aut pꝛopitiuʒ habere benedictũ

filium eius:ipſa tibi offenſa vel aduerſante:
Ipſa quoq; tibi pꝛopitia vel fauente:impoſſi
bile ſimiliter ſit/ vllum ex omnibus militibus

celeſtibus / vel quẽqᷓ; ex tota illa eccleſia ſan⸗

ctoꝛũ nõ eẽ ꝓpitiũet fauẽtẽ:Ipſa etiã apꝑien⸗
te/ os ſacratiſſimũ / os gratiarũ / os bñdictũ
ſuum/ad loquẽdũ miſericoꝛdiſſimo filio ſuo
pꝛo te:omnis iniquitas tua/⁊ adueſarioꝛum

Ab

fuoꝛum opilabit os ſuum· Omnes em obbmu

teſcent · totaq; illa celeſtis curia:incipiente
ea loqui pꝛo te:loquetur benigniſſimo miſe⸗
ratoꝛi filio eius ¶ Qualiter auteʒ placandus
ſit ipſe iudex vniuerſoꝛuʒ/⁊ dominus noſter
ieſus chꝛiſtus:iam audiuiſtiin pꝛecedentibꝰ
Et vnus modus eum placandi eſt:vt tuipſe
placatus ſis pꝛoximis tuis· Memoꝛ igit᷑ eſto
eius · quod legitur Eccẽi · xviij · Homo homini

Ac

ſeruat iram:⁊ a deo querit medelaʒ :De hoc

⁊ in eis qͥpceſſerunt.Et in tractatũde opꝑibꝰ
⁊ mirabilibus virtutũ · Et in caplo de miſcðia
multũ audiuiſti · AMatch· xvj· expᷣſſe lest ex

*

verbis dñi · ſerue neq; om̃e debitum dimiſi ti⸗
bi/quoniã rogaſtime. Ex quo expꝛeſſe colli⸗
gitur qᷓ;tũ poſſunt ⁊valent apud miſericoꝛdi
Ann dei pꝛeces etiaʒ peccatoꝛum:cum extoto
coꝛde ad ipſum clamauerintNumeratr eti⸗
am ⁊ nõ imerito inter ſtulticias ⁊ fatuitates
nuncijiſtiꝰ:ꝙ ipſis negocijs licet arduiſſima
ſint:nec curat nec cogitat /niſi hoc ſoluʒ ꝙ pe
titionem nudam poꝛrigit ⁊ offert deo omnis
ignoꝛans. quid illa contineat/⁊ quid per eaʒ
petat᷑ Et hec manifeſta ſunt in omibus oꝛan
tibus /qui labijs ſuis ſtrepunt/⁊ tumultuant
in eccleſijs ſola inania/pꝛoꝛſus ab eis que de
ſiderare ⁊ per oronem peteredeberent con⸗
traria cogitantes:⁊ de his que verba oꝛatio⸗
num ſignant nihil omino intelligentes/qᷓ;uis
aũt iſta magne ſtulticie ⁊ itolerabiles ſint:nõ

ſunt tamẽoꝛationes hmõi contemnende vel

abijciende· Iſte em ſunt/quẽadmodum laici
litteraum:ſignari/poꝛrigentes ⁊ offerentes

ſummo pontificipetitiones ſuas in ſcriptis·

cum om̃ino ignoꝛent quidin illis contineat᷑:
⁊ quid in ipſis vel per ipſas petatur · Sũmus
vero pontifex/nõ adignoꝛantiam ipſoꝛum/

ſed ad petitionem reſpicit ⁊ attendit· Nec pa

rum velleue eſt ꝙ per ignoꝛantiam iſtam in⸗
terdum/ ofonideperit ⁊ oꝛanti:¶ Om̃i em̃
modo ⁊ ſtudioſius ⁊ obnixius q; illud qð etiã

non cogitatur · inuenitur:⁊ cum eis que audi

uiſti in nuncio iſto/quamoꝛationem dixi / du⸗
plex eſt peruerſitas Pꝛima eſt· quia ſibimet
contradicit · Eſt em̃ rectitudo oꝛationum cõ
uenientiſſima:vt oꝛans eum/omis/ manum
poꝛrigat ad capiendum quod petit:ad queʒ
dirigat ſermonem petitionis · Et ita faciunt
omes mendicantes ⁊ elemoſynaria benefi⸗
cia petentes · Manu em ⁊ voce in euminten
dunt / a quo beneſieri ſibi petunt · ZLibi auteʒ

notiſſimum eſt:quia manus in eam parteʒ ex
tenditur / in quã tendit ⁊ oꝑatio · Qua ꝓpter

qui tantundem agit niſi oꝑa diaboli:ad eum

habet extentam pꝛoculdubio manum ſuam ?[
Ab eo igitur petit impleri manum ſuam: cui
illam poꝛrigit · Qua ꝓpter contrarius eſt ſibi
ipſi · Deuote ⁊ a deo petit beneficium:manuʒ

vero ad diaboluʒtendit qua peruerſitate qͥd
intolerabilius eſtimaripoteſt · ¶ Secunda ꝑ
uerſitas eſt qualis in ludo fieri conſueta eſt ·

ludo inq; qui vulgariter vocaturludus aſini

vbi ad ipſum emptoꝛem doꝛſo verſo ſermo di

rigitur:⁊ de pꝛecio aſini cum eo tractatur.Di

co igitur quia ad eam partem/⁊ad eas res⸗

Capitulum

facies mẽtis obuerſa eſt:⁊ adeas reſpicit q̃̊s
cogitat/vel de quibus · Ipſa em̃ cogitatio ſi⸗
ue cogitatus:mẽtis intuitus eſt ſiue aſpectꝰ.
qua ꝓpter qͥ ipſo momento oꝛationis ad alia
mente intuetur /vel aſpicit:quaſi doꝛſo verſo
ad deum:loquitur ipſi ·quere vt ita dicat᷑ aſi⸗
num · Qꝛatio igitur hmõi⁊ ridiculoſa eſt/⁊ ip
ſi deo contumelioſa · Quis em̃ foꝛtaſſe iocoſe
aut illuſoꝛie cuiq; homini ſic loquitur:vt doꝛ⸗
ſum ad ipſum habeat/⁊ faciẽ ad alia · Iſte igi⸗
tur peruerſitates in oꝛatione ſunt contrariã⸗
tes·ſeu contradictio eius ad ſemetipſum · et
ridiculoſitas illuſoꝛia contra deum:que am⸗
be / in ominuncio ⁊ pꝛocuratoꝛe/q;tũ dedece
at:qᷓ;tũq; ipſum impediat:nemo intelligens
ignorar. eſectun quoq; vocis ⁊ loquele/ Af
q́;tum noceat negocijs que per nuncium ge⸗
renda ſunt:manifeſtum eſt tibi:⁊ iam audiui
ſti in pꝛecedentibus?quia vox oꝛationis deſi
derium eſt· Et quia muta eſt oꝛatio:quevoce
caret hmõi · Debilitas vero in deſiderio / ſi⸗
ue cupiditas:raucedo eſt in voce oꝛationis ·
¶ Quarta ergo ſtulticia/eſt nuncium mutũ

gut raucum ⁊ ſine voce audibili exiſtentẽ/ad

eam ſublimẽ curiam mitterepꝛeſertim ꝓtot
⁊ tantis/tanq; arduis negotijs:vt ſunt nego
tia animarum.Et quoniã iam edoctus es/p
deigratiam/ de oꝛatione · quia ipſa eſt pꝛecio
ſiſſimum deſiderabiliſſimum atq; magnificuʒ
dei donum:pꝛeſertim cum depurata eſt:⁊ im
munis ab imperfectionibus/ ⁊ alijs impedi⸗
mentis que audiuiſti · perfecta vero diſpoſiti
onibus qᷓs per me in hoc tractatu audis: Nõ

relinquitur tibi ignoꝛare:ꝙ a deo ſtudioſiſſi⸗

me deuotiſſimeq; acobnixe petenda eſt· cum
ipſe ſolus auctoꝛ ⁊ doctoꝛ ipſius eſt/atq; inſpi
ratoꝛ eſt ·

¶ Se cantico peccatricis aĩe· Ca· XXXx

Oſt hec pꝛoſe

luartertiam perfectionemoꝛati

onis· per qua eſt cantio / canticuʒ

ccantilena · Manifeſtũ ẽ em̃ · qꝛ pſalmi ⁊ can

tica ſᷣm plurimuʒ ſui/orones ſunt· Pꝛeterea
Eſa · xxiij · expᷣſſe ðꝛ ad aiam peccatricẽ/ ſume
citharã circui ciuitatẽ meritrix obliuioni tra⸗
dita· bñ cane / frequẽta cãticũ vt memoꝛia tui
ſit · Eo nãq; ipo ꝙ vocat eã meritricẽ:ipameẽ
peccatricẽ clamat aꝑte Queãt ẽcithara quãꝗ
ſumè iubet᷑:niſi coꝛ hũilitate excauatũ ac ꝓfũ
datũ:⁊ bonaꝝ cogitatõnũ ⁊ affectõnũ coꝛdis

ici

ſupel
conc.
ſeus
cum
ber⸗
pur
erot
Athuu
ulten
Micu
funde
fN:
Firt,
no⸗
temn
abon
¶p
et
deſhe
ſor
go
100
hurn
fiye
M
cone⸗
boden

Clagn
ichen⸗
ihy
pann
eifi
lame
caoꝛ
pꝛeſſ
ltermn
peſte
mmot
tiom
ipan
iena
Nono
nodun
litua
ſopnt
cnch
cogien
brrg⸗

neligens
enee
unge⸗
audiui
nis dec
gbepoce
tenoſ⸗
Nnonis
ummui
enie
n
ege
es
neao
ſſfan,
aim
ſhoſn
da
lioſ
n
iß

ſe⸗

nonn
Ma
ea
lune
itro⸗
iatui
me;
Ni
dis

XxXXIX

ſuperius inteſum: ac pꝛeparatũ ad reſonãdũ

concentũ quem audit: eet dixi cogitationuʒ
ſeu affectionum:non audens dicere virtutũ:

cum illas anima peccatrix von habeat · necli⸗

bera poteſtate ipſius ſit/ vt illis tendat ⁊ pꝛe⸗
paret os ſuum tanqᷓ; citharam· humilitatem
vero intellexit · De qua dicit Bernardus:qͥa

eſt humilitas quã veritas parit · Et ẽalia hu⸗
militas quã charitas parit · Facile eſt autem

vnicuiq; peccatoꝛidepꝛimere coꝛ ſuum/ac ꝓ
fundari ſub mole vitioꝛum ⁊ peccatoꝛum ſuo

rum:⁊ euacuare ipſuʒatq; exinanire a bonis
virtutum/⁊ bonis meritis · quod non eſt ali⸗
ud q; cognoſcere vel recognoſcere vacuita⸗
tem ſuam ⁊ paupertatẽ:atq; ſentire vacuum

a bonis / quibus deberet eſſe pleniſſimum ·

¶ Pꝛoinde cogitatiões bonas quibus ſe ac⸗
cuſet peccatoꝛ:miniſtret ei conſcientiam / fi⸗
deſq; etiam moꝛtua ſacrate doctrine · cuiꝰno
ſtris tempoꝛibus tanta copia eſt Affectiones
quoq; bonas/quales ſunt timoꝛ/pudoꝛ/ira/
7 doloꝛ / de quibus in pꝛecedentibus / decem
numerate ſunt ipſa vitia ⁊ peccata:ea intue⸗

ri volentibus copioſe miniſtrant · Ethoc de⸗
clarabo tibi:licet per occaſionem hoc faciam

Sunt nanq; huiuſmodi cogitationes ⁊ affe⸗
ctiones de benedictionibus dulcedinis:qui⸗
bus deus pꝛeuenit illos/quos ad gratiam pe
HB nitudinis illuſtrat ⁊ pꝛeparat.¶ Si queratur
cuiuſmodi cantionemvel canticum/cantare
iubetur meritrix iſta · Reſpondeturꝙ cantio
iſta vt plurimumhabet lamẽtationem/⁊ ve·
parum aũt ⁊ vel modicũ carminum · Decem
em̃ ille affectiones/quas pꝛenumeraui tibi/
lamentatoꝛie tantũ ſunt/⁊ maloꝛum que pec
catoꝛes in ſeipſis ſpiritualiter patiuntur:ex⸗

pꝛeſſoꝛie · Et quoniã peccatoꝛ /vere ſpiritua⸗
liter moꝛtuus eſt/a malis ſuis obſeſſus etop⸗

pꝛeſſus:que vox decet eũ niſi lamentaria/ et
maloꝛũ ſuoꝛũ expꝛeſſoꝛia:?magnum autẽ ini⸗
tium vite eſt peccatoꝛilamentari/⁊ lugere ſe
ipſum · Et magna ſperatio atq; appꝛopinqua
tio ad reſurrectionem ⁊ vitã:iĩmo vite nouita
tem que eſt vita gratie:qua .ſdeo grate ſiue
gratioſe viuitur· Et debes ſcire/quia quẽad
modum in citharis ⁊ alijs inſtrumentis/ma⸗
gnitudo concauitatis atq; pꝛofunditatis:re⸗

ſonantiã adauget atq; dulcoꝛat:Sic in citha

ra coꝛdis:humilitas quã pꝛedixi · qto em̃ ſiue
cogitatiõibus ſiue affectibus magis ſe humi⸗
lat ⁊ depꝛimit peccatoꝛ coꝛam domino:tanto

ipſi gratius ⁊ acceptius reſonat in oꝛatiõe co
ram ipſo· Quẽadmodũ dicit beatus Hiero:
HNihil adeo deo diſplicet in peccatoꝛe:vt cer⸗
uix erecta poſt peccatum · ita nihil ei gratius
in eodem/q; curuatio vel humiliatio eiuſdeʒ
ſub mole peccatoꝛũ ·ſicut legitur Baruth.j·
Anima que teſtis eſt magnitudine mali ⁊ in⸗
cedit curua ⁊ in infimis ⁊ oculi deſicientes/⁊
ganima eſuriens:dat tibidñs gloꝛiã ⁊ iuſticiã
Etũ em̃ pꝛo peccatis ſuis ſemetipᷣm humili
at/ſub potenti manu dei:tm̃ ſuꝑ ſeipᷣm ſiue in
ſeipſo deũ exaltat · Otũcũq; ſemetipſum in
