feſſionẽ foꝛas ⁊ in manifeſto coꝛã ſacerdote il
la ponant · nec magishumoꝛes noxij vel ſoꝛ⸗

des:quecũq; oꝛe vomentiũ eijciunt᷑/a vẽtre

velſtomacho:q; vitia ⁊ pctã vomitu confeſſi⸗
onis eijciunt᷑ a coꝛde · Et h cũ ↄfeſſio integra

ſinceraq; fuerit:⁊ vtute ſacerdotaliũ clauiuʒ
conſecrata· S JM

ationea peccatis. Ca.XXIIII

dui:elicit᷑ ⁊ indignatio abi
atis ⁊ vitijs ꝑ ipſoꝛũ Vilitatem·
ilius cogitari poteſtimo nullaẽ vt

litas niſihec⁊ nihil om̃ino vileſcit niſi vitium
⁊ pctm̃ · Quia igit᷑ vile nõ ſolũ eſt:ſed parũ vł
nihil valet:ĩmo multo foꝛtius deualet:vt ita
dicat᷑· hoc eſt dicere qð nocet ⁊ minuit valoꝛẽ
habentis · Manifeſtũ igit᷑ eſt vitiũ vel pctm̃
nõ ſolũ viliſſimũ eẽ:łᷣ etiq longe deterius ipſa

Vilitate · Attendensigit᷑ ißa anima humana

nobilitatem ⁊ dignitatẽ ſuã:attendẽſq; ipam
vilitatẽ vitioꝛũ ſuoꝝ ⁊ pctõꝝ:nõ põt nõ indi⸗
gnari ⁊ ſibi ⁊ illis:cũ videat ea ta indigna di
gnitate ſua Et nõ ſolum imenſurabiliter lon

gee
00
ſeco
regn

M

ſno⸗
Etbel
wocan
agnn
ke
ſeruik
meig
dere
terd
nor
luto⸗
4pet
neſe
do
Ki
ſtiüe
Vti
nite
Pn
Mn/
Mlan
lani
hane
m⸗
Kor
q
ons
mip
ſoꝛun
gleo
odia
lani⸗
Pelunt
texe⸗
ſuſicien
Nayin
chabh⸗
turtſee
ſcpnta

Omnel

Muam
tene
ſioind

ſhnſt⸗

gibxe

Mchine

elhott⸗
Velick
Rnecabſ
be pͤse
hſi
nſaceroe
oroei⸗
ſeſion
nonfaene
nconfeſt⸗
Koſuio
Smoſd⸗
Etdehd
mrincuin
Qoritan
Aennuon
mmuorarode
conſiſce
bnſhe
Nerſonren⸗ 1
wnnd
c heneit
entenn-⸗
enug
uunt.

g-⸗

c
acoreil
ſvelſo
avee
ncbteli⸗
homey⸗
Man

AWI

Mo,
Eutnem⸗
onulaen
ndypiun
rſeäpif
aultn
finepcnm
musip⸗
lchihan/

Stnöind⸗

ndindi⸗

Philetloe.

geeſſe a nobilitate ſua:ſed etiã contraria illi

⁊ coꝛrumpentia illã · Qua ꝓpter abijcit illa a
ſe confeſtim ⁊ fugit abillis:Quẽadmodum⁊
regina inclita ⁊ magnifici eoꝛdis/fugereta lu
panari:tanq; a loco regali dignitate indigniſ
ſimo · fugeret inq; cũ aſpernatioe ⁊ deſpectu
Et heceſt indignatio quã btũslhieronymus
vocauit ſanctã ſuꝓꝑbiam:quẽadmodum ſihõ
magnifici coꝛdis pꝛoijciat a ſe vincula/vel cõ
pedes quib ſerui alligari ſolẽt/aut oꝑa ipſa

ſeruilia facere dedignet᷑· ¶ Scire tũdebes ꝓ
indignatio interdũ ira quedã eſt:⁊ pot ꝓce⸗

dere ex ſuꝑbia/⁊ magniſicentia coꝛdis/q̃ in⸗

nominat᷑ · Exhacigit᷑ erigit ſe⁊ eleuat deolad

iutoꝛe:ĩmo eleuante mens humana ſupꝑ vitia

T peccata:conculcat ea ſpũaliter · aſpernatio

ne foꝛti · Alud em̃ coꝛde ⁊ quaſi pedibus coꝛ⸗

dis calcamus ſeu cõculcamus:qð deſpicimꝰ.

Et indignatioiſta ſufficiens eſt ad pnialẽ iu-

ſtificationẽ:cũ de imo ſubiectionis ⁊ ſeruitut⸗

vitioꝛũ ⁊ peccatoꝛũ eouſq; erigit ⁊ exaltat pe

nitentẽ:vt ſub pedibus coꝛdis vitia habeat⁊

pctã:foꝛti aſpernatiõe ·ſ cõculcans ea· er

viam eandem elicit᷑ artificio ⁊ virtute gratie

Deia vitijs ⁊ pctis:ipſa execratio eoꝛũ · ꝑ quã

Q

tanq; ꝓphana/vel potius tanq; ſanitati con⸗

traria:om̃imodeq; ei aduerſantia ⁊ repugnã

2 77

cratione hmõi pᷣditũ:om̃em attactuʒ eoꝛum

tanq; ſacrilegiũ repellata ſe · Et attactũ vo⸗

co:nõ ſolum deſideriũ ipſoꝛũ /vel dilectioneʒ

in ipſis.ſed etiã cogitatũ vel delectationẽ ip⸗

ſoꝛum · Illa naq; execramus:que tanq; iniq
adeo contumelioſa a nobis repellimus · Jux

qð dictũ ẽ.Execratio aũt pctõꝛi cultura dei·
tanq; em̃ ſacrilegã ⁊ tanq; nefariã eãaſe re⸗
pellunt:⁊ ab ea tanq; impietate fugiũt · Hec

aũt execratio ad pnialem iuſtiſicationẽ/tunc
ſufficiens eſt:cum ad hoc penitentẽ induxit:

vt a vitijs ⁊ peccatis ſe longe facere velit:tã⸗
qᷓ; abhis quibus nõ ſolum grauiſſime offendi

tur:ſed etiã ab his qui ea faciunt: largiſſime
ſeꝑat᷑ atq; repellit᷑ Nouiſſime vero ꝑeandẽ
viam:elicit᷑ a vitijs ⁊ peccatis deteſtatio eoꝝ
ꝓ quam reſilit᷑ ab eis quaſia maledicto ⁊ ana
themate · Et tanq; ab his quibꝰappꝛopinqns
om̃is:indei maledictionẽ incidit? anathema
id eſt ſeꝑationẽ ab ipſo · ⁊ qbꝰom̃imõ cõicare
ſeꝑari ſita deo · Cõicat aũt vitijs ⁊ pctis q ea

dulligit: vel in ſeipſo recipit / vel ſuſtinet / vleti
anm cũ in alio ſuſtinet· De omi em̃ templo dei

tia:longe eijciunt᷑ ⁊ pꝛoijciunt᷑ · Ita ꝙ coꝛ exe

expellẽda ſunt vitia ⁊ pctã:tanq; maledictio
anathematiſata · Et ꝓpter hoc nec in ſe ea ſu
ſtinere debet quis:velin alio· Cũ ipſe ⁊ quili

bet chꝛiſtianus templũ deifactũ ſit · HHec igit
ſunt decem aromata que nominaui:ex qᷣbus
tyriaca ſancte ac ſalutaris penitudinis conſi

citur ⁊ condit᷑ · Et de ipſis vitijs ⁊ peccatisad

iutoꝛio diuino eliciunt᷑ ſeu colligunt᷑ · Jux᷑ qð

dicit aplus:quia mittens deus filiũ ſuum in ſi

uit peccatum· De ipſo em̃ peccato in vere pe
nitẽtibꝰ elicit damnationẽ peccati · Elicit em̃

militudinem carnis peccati:de pctõ damna—⸗

coꝛdis/qᷓ in-⸗ deillis vnũqðq; pᷣnominatoꝛũ aromatũ · per
terdum ſancta eſt· ⁊ ſancta ſuꝑbia nõ ĩmerito

quoꝛũ vnũqðq;/om̃is vere penitens dinat
ꝓpꝛiũ in ſe pctm̃·pꝛopter quod ⁊ ſapientiſſi⸗

musille/⁊ ſanctus Dauid dicebat· Peccatũ

meũ contra me eſt ſemꝑ · Facilimũ em̃ ẽ omi

peccatoꝛi /ſemꝑhabenti vitia ſua ⁊ pctã con⸗
tra ſe:elicere inde iſta aromata · Om̃e em̃ vi⸗
tiũ ⁊ pctm̃:pſemetipᷣm ⁊ ꝑſua vicʒ que ei ad⸗

herent:velq̃ ex eo ſequunt᷑:ſemetipſuʒ dam⸗

nat ⁊ deſtruit:⁊ per hec om̃ia vt non diligat᷑:
⁊ vt ab co recedatur:magnisvocibus caamat
de ipſo peccato/teſtimonio veritatis arguit
ſpirituſſanctus mundũ · eliciens ex ipſo pctõ

decem concluſiones iſtas:quibus ⁊ peccato⸗
ri ſimul cõcludit᷑ ⁊ pctõ · Pctm̃ igit᷑ eſt ipſiſpi

ſpirituiſcõ locus quaſi dialecticus · vñ inferes
iſtas ſententias ſiue cõcluſiones ꝑ occaſionẽ

quãdã elicit · ⁊ pctis ſimul ⁊ pctõꝛibꝰↄcludit᷑ ·

Et pctm̃ mediũ ẽ ſpũiſcõ:ad om̃es concluſio
nes iſtas inferendas · Bñ aũt agit᷑ tecũ o pec
catoꝛ:qui ꝑiſtas cõcluſiones eouſq; artaris

⁊ eouſq; tibi concludit᷑:vt ad vitatẽ vite redi

re cõpelleris:qui reditus ſeu reuerſio non eſt

niſi penitudo ipᷣa:⁊ ſequela penitudinis:que

pnia nominat᷑· Verumſcire debes qð dixide
cõcluſionibꝰ iſtis:qꝛ ꝑ ſilitudinẽ h ĩitelligo ad

oclones diſputatoꝛias · Cõcluſus em̃ dici᷑ qs
velocluſum eſſe illi/ in diſputationibus hmõi

qñ finibus vitatis vt ait Aug ita circũcluſus

E:vt nullũ ei pateat a vitate refugiũ /vel eua

ſio qqn potius quocũq; ſe vertat:ncce habeti

illud incidere · Sic ſe habet ⁊ de ipᷣis vitijs et
pctis:quia ſolerter ac diligenter intuentẽ ea
pctõꝛẽ:ex om̃iꝑte ſic artant atq; diffugãt:vt

neceſſe habeat ab eis recedere:vel fugere:-

in pᷣnominatã vitatẽ incidere · Quapꝛopter
mãifeſtũ ẽ:neceſſariũ eẽ ac ſaluberrimũ pctõ
ribꝰpctã ſua ⁊ vitia coꝛã oclis ſuis hr̃e ſp:inde
cũ adiutoꝛio diuie gre tot medicamẽta ſalutꝭ
hauriri pñt:tot aromata ſpũalia:qͥt MR

LCapitulum

tibi · Et cum vnũqðq; eoꝛũ attenderis ſtudi⸗
oſius ac intimius:inuenies nullũ eẽ quod nõ
aliquatenus ledat ac vulneret vitia ⁊ pecca⸗
ta/interdũ aũt etiam moꝛtificet illa · Timoꝛ
em̃ cum foꝛtis fuerit /expellit pctm̃ · ſicut dicit
Ecẽs · Nec ſolum expellit iam oꝑationẽ pcti
ꝓhibens eam eẽ in oꝑatione:vel oꝑante:ſed
etiã ipam voluntatem oꝑandi moꝛtificat ⁊ ex
tinguit · Sic ſe habet ⁊ de ira/⁊ de pudoꝛe/ et
alijs pᷣnominatis aromatibus : quia cũ inua⸗
luerunt:aut ipa vitia aut pctã debilitant:aut
pꝛoꝛſus extinguunt · interdũ etiã ipᷣas cogita
tiones a coꝛdibus humanis ꝓhibeat · Ita eti

am vt nec cogitare nec peccare velit· Necre

putandũ eſt tibi leue vel modicũ:ſi motus et
oꝑationes pctõꝛũ ⁊ vitioꝛũceſſant:ꝓpter de
cem pᷣnominatas diſpoſitiões · Multum em̃
debilitatũ eſt vitiũ:cumad hoc redactum eſt
vt mouere nõ poſſit peccatoꝛem:nõ ſoluʒ ad
opꝰ peccati:ſed nec etiã ad voluntatẽ vel co⸗

gitationem ipſius · ¶ Manifeſtũ eſt igit᷑ tibi

ex om̃ibus his qm̃ decẽ iſte diſpoſitiões attri⸗
tiue ſunt vel etiam attritiones quedã veter
hoĩs · Ex quibus ſi eouſq; inualuerint:ſequit᷑
contritio eiuſdem:que ẽ moꝛtificatio ⁊ anul⸗

latio ipſius ſiue victoꝛia · Juxta conſuetudi⸗

nem ſcripture que dixit · Cõtritos hoſtes po⸗
puli dei:cũ abipᷣo victi ſunt · Qua ꝓpr᷑ ſum⸗
mope intendendũ/vigilandũ/⁊ modis om̃i
bus ꝓuidendũ/⁊laboꝛandũ ẽ:vt iſte diſpoſi⸗
tiones:que ꝓculdubio dei dona pᷣcioſa atq;

magnifica ſaluberrimaq; ſunt:ab ipᷣo ĩpetren

tur:qð indubitanter fiet ꝑiugem inſpectionẽ
aſſiduãq; recogitationẽ impietatis atq; per⸗
nitioſitatis/feditatis/⁊ turpitudinis / cetero
rumq; maloꝛũ:que vel ipſa vitia ⁊ pctã ſunt:
vel ꝑ iuſtiſſimũ dei iudiciũ irrogãda ſunt ipᷣis
peccatoꝛibus:ab eiſdẽ recedere negligẽtibꝰ·
Quedam diſpoſitiones coꝛpis iuuantes
oꝛare volentem Ca.,. XXVYV—

Woniam autẽ

¶multa ſunt que oroni adminiculã
tur avalidũ etia eidempᷣſtent ad
iutoꝛiũ leuiaq; ipᷣa ſibi · Cõueniẽs ẽ vt ea tibi
nominẽ ⁊ numerẽ· Dico igit᷑ ꝙ vnũ ex his eſt
poſitio ſeu diſpoſitio coꝛpis:qualis ẽ ꝓſtratio
ipiꝰ coꝛꝑis genuflectio eiuſdẽ:expãſio manu⸗

um ·⁊ eleuatio eoꝛundẽ.ſiliter erectio oculoꝝ
ad celũ · his em̃ nõ ẽdubiũ ·⁊ vnoquoq; eoꝛũ

oꝛationẽ adiuuari:vt deuotioꝛ ⁊ obnixioꝛ ſit·

„.* —

ꝓpter qð ⁊ eccleſia dei ſtatuit ⁊ obleruat: vti

miſſarũ celebꝛationibus ſacerdotes expaſis

manibus oꝛent· Pꝛeſertim ab ea hoꝛaqᷓ ſur⸗

ſum coꝛda canit᷑ · Fit aũt in rememoꝛationeʒ

deiac dñi nr̃i ieſu chꝛiſtiqͥ expanſis manibus
⁊ ſemetipᷣmcoꝛationẽ ſua/in ara crucis obtu
lit:huiꝰ ſacrificij ⁊ oronis rememoꝛatio ⁊ eſt/

⁊ fit in miſſa · ¶ O attũ ego aũtvideo:illa diſpo

ſitio coꝛpis vnicuiq; in orone ſua ⁊ habenda
⁊ cõſeruanda eſt:ꝑ quaʒ adiuuariſe maxime
ſentit · Scio nãq; genuflectionẽ quibuſdam
eẽ impedimẽtũ orfoni · Siliter ⁊ crebꝛas genu
flectiones /laboꝛioſe nãq; ſunt · ⁊ ꝓpter h̊ de

cogitationibꝰ nõ nihil in ſe rapiũt · Et obhã

cãm coꝛhumanũ ad deũ totaliter colligi nõ
ſinunt· ꝓpter qð omniũ diſpoſitionũ coꝛpo⸗
ris mihi cõuenientioꝛ videt᷑ eſſe accubitus·qͥ
incũbit᷑ſub podiaculo alicuimaxime ex parte
ſiniſtra magis em quietat coꝛpus magiſq; li⸗

berũ pꝑmittit eẽ coꝛ in cubituhmõi Quinimo

expedire mihi videt᷑ oꝛantibus:vt quieto coꝛ

poꝛe ab omi moleſtia: et libero coꝛde ab om̃i
mala diſtractione:ſeu ſolicitudine ſint in oꝛꝛaꝛ

tione · ſicut ſcriptũ ẽ de ioſophat·q timoꝛeꝑ⸗

territus:totũ ſe cõtulit ad oꝛandũ dñm·Da⸗

uid aũt pꝛudentiſſime intelligens:quia cogi
tationes coꝛ humanum rapiunt:interdũ qſi

violentia quadã · Interdũ aũt ⁊ furant᷑ ipſuʒ
etiam ſibijpſi · tanq; em̃ ſibipſi ꝑdit᷑:ſi cogita⸗
tione aliqua auertit᷑ ab ipa intẽtione ⁊ atten⸗
tione oronis:⁊ neſcit vbiſit aut quo deuene⸗

rit · ꝓpter quod dixi furant᷑ cogitatiões hmõi
coꝛhumanũ · Furant᷑ inq; ⁊ ſurripiunt ſibijpᷣi

ita vt illa hoꝛa ⁊ vbi ſit ignoꝛat:⁊ qmale · q;
indecenter ſe habeat:om̃ino nõ videat·Et p

pter hoc dixit · Nunc inuenit ſeruꝰtuus coꝛ ſu
um vtoꝛaret te orone hac · Inuenit inq; taqᷓ;
ꝑditum pꝛius · Quid em̃ aĩe rõnali indecenti
us:qᷓ; ꝙ ab oꝑe cui ſummope inſiſtendum eſt
eidem moꝛſu muſce vel pulicis rapiatur · ⁊ vt

ab ipſo deo cui extotis intimis ſuis adheren⸗

dum eſt:etiam tactu pedis vnius muſcule ab
rumpitur· Quid em turpius q; neglecto tam
neceſſario/tanq; ſalutari opere:videlicʒ or̃o
nis tam arduo tanq; diſcriminoſo negocio:
cauſa videlicet qua de vita eius agitur:vt de
moꝛte · ſ effugiat:⁊ recedat ad vitam: ſequi

muſculas cogitationum huiuſmodi:eiſq; cir

cũferriita vt de eis ludere videamurhe ſũt

aues quas Abꝛaam abigebata ſacrificio·nec
ignotum tibi eẽ debet oronẽ eẽ ſacrificiũ iu
modũ quẽdoceber ĩſequẽtibꝰ·Hhe ſũt muſce V

Z
E

fſeoccn

o
ſtet
g
lian
dis

ſaſti

luc⸗

c

Alt
cun
G
nons

hor
tuol
beek⸗
leco
con
dan
gco
yel
ea
oms
ſtamnu

e
ſecior
mde
kenrt
bes
mpr
purn
orti
lentere
lanr

Conine

eſtinnc
ſeretſe
len
lcere⸗
ſenatq
Mleer⸗
denmn
Hilnn
niſl eti⸗
Ppetnen
geta⸗

Wryt⸗
gäſur⸗
Aone
unibis
ocbn
Ut eſt/
adiſ
en
meime
hlſchn
Wen
Merbde
Eiobhie
olig n
ni co⸗
ahing,
kapne
wolol⸗

Quiioo

guetoc
vechoff

Intinon

morvy⸗
cgi
üſt
kipſuz
g
men⸗
Nhene⸗
eoh
tſoiß
miei
tut,
leiul
ßtih
Menni
nek
N
werey
Colern
legohen
o
e:
mnde
iſeqv
eſs l
heſin
ſcoer

moꝛientes · que teſte Salomone in eccleſia—æ⸗ẽ
ſte · c· vj · Perdunt ſuauitatẽvngenti:quodſ/

vngentü eſtoro· Eſt em̃ oro vngentũ ·ſic fa⸗
ciam te ſcire in ſequẽtibus om̃es doloꝛes coꝛ

dis mitigans· omes moꝛbos eiuſdẽvulnera
ſanans/mira ⁊ incredibili ſuauitate ꝑfundẽs

illud atq; letificans: ſuꝑ om̃ia etiã aromata /

flagrantia·ſuauitas redolens ⁊ ſpirãs hmõi

aũt ſuauitatẽ nõ dico meritũ vel ſubſtantiaz

ꝑdunt muſcule antedicte· Hõ em̃ patiuntur

coꝛ antedicta ſuauitate ꝑfundi · Nec ipᷣaʒ oꝛꝛ
tionẽ eẽ delectabilẽ aut iucundã:Et de his ſfa
ciam tibi certitudinem in his que ſequuntur
poſt hec: Tuigit᷑ erubeſce/ abominare/⁊ ab⸗
hoꝛre nõ ſolũ in ſacrificio oronis ſed etiam in

om̃i alio oꝑe/muſcarũ h mõi agmina in coꝛde
tuo ſedere vel volitare · Ne tibi dici poſſit: ꝙ
beelʒebubes qd interpᷣtat᷑ vir muſcaꝝ: Auer

te coꝛ tuũ a muſcis hmõi:⁊ ne exponas illud

comedendũ ⁊ inqͥnandũ eiſdem ſicut qbuſ⸗
dam moꝛis eſt:qui tanta deſidia atq; ignauia
pigreſcunt:vt exmuſcareſe · ⁊ muſcas hmõi
a coꝛdibus ſuis abigere velnõ valeantvłnõ
velint · ¶ Pꝛotegendũ igit᷑ eſt coꝛ⁊ operien⸗
dum q;diu in egypto pᷣſentiũ tenebꝛarũ atq;
moꝛtis viuimus a muſcis hmõi ·Egyptꝰnãq;
iſta muſca grauiſſima diuerſi generis ſupabũ
dat · Qua ꝓpter quẽadmodũ decaluatis hoĩ

X bus muſce lales infeſte ſunt:⁊ plurimũ mo⸗

leſte · Sic nudis a ſanctis cogitationibus ⁊ af
fectionibus aĩiabus:bellum cõtinuũ indixere
muſce iſte ſpũales · Aut igit᷑ ex muſcatoꝛio at
tentiſſime atq; cõtinue diſcipline:neceſſeha⸗
bes muſcas iſtas inceſſanter abijcere:⁊ te ab
impulſationibus earum deſendere· Aut ca⸗
put tuũ ꝓtegere atq; ſemꝑ tenere ſcã aliqua
⁊ foꝛti occupatione · Sola em̃ coꝛda ocioſa pi
tenter expoſita ſunt inqnamẽt ⁊ aculeis mu
ſcarũhmõi: Reminiſcere autẽ quia ſpũſſcũs
abominat᷑ ⁊ effugit coꝛmuſcoſum i:· plenum
ſeu occupatũ muſcis hmõi · ꝓpter qð ſcriptũ
eſt in libꝛo Sapieñ ·qꝛ ſpũſſcũs diſcipline au⸗
feret ſe a cogitationibus que ſunt ſine intel⸗
lectu · Manifeſtũ etiã eſt tibi · omi hominidi⸗
ſplicere in habitaculo ſuo muſcarũ multitudi
nem atq; frequẽtiam · qᷓ;to magis ſpirituiſcõ
diſplicet abominanda iſta muſcoſitas in coꝛ⸗
de humano . quod eſt indubitãter habitaculũ
ſpũſſanctibaptiſmali ſcificatiõe ſacratũ· Re
miſci etiã debes ſermonis quẽ dixit de ſeipſa
ſapiẽtia eterna:que ẽchꝛiſtus dñs · Ego inq;

lſapietia / habito in cõſilio / eruditis interſuʒ

XxXVI

cogitationibus · AMerito etiaʒ totis ſtudijs *

viribus vacandũ ⁊ inſiſtendũ ẽeruditis cogi
tationibus vnicuiq; fideliũ:vt pᷣſentemhabe

at in coꝛde ſuo chꝛiſtũ dñm:qua pᷣſentia quid

ſalubꝛius:quid iucũdius:quid beatius cogi⸗
tari põt aie humane / illa vel modicũ ſentiẽti ·

Petitio lachꝛymaꝝ ex peccatoꝛũ recoꝛda

tione velſpiritualis mentis. Ca- XNXVI

St agliud adiu

toꝛium validiſſimũ:⁊ inexpugna

ipſum miſereri · Lachꝛymoſa igit᷑ oro:nõ ſo⸗
lum placita ſeu placida eſt deo:ĩmo etiã vio⸗

lenka in ipᷣm · cum eicedere vel ſuccũberene⸗

ceſſe habeat:inuincibilis vſq;q̃q; om̃ipoten/
tiſſima creatoꝛis virtus · Qua ꝓpter tota dili
gentia / totiſq; conatibꝰ exqᷣrẽde ſunt lachꝛv

me oꝛantibus· Et intendo ꝙ ſunt exqͥrende

duobus modis·vicʒ ⁊ petẽde ab ipᷣo actoꝛe et

largitoꝛe largiſſimo bonoꝛũ omniũ deo:⁊ mo
dis quos tibi hic exponã pꝛocurande · Peten
de ſiquidẽ vt donũ gratuitũ diuine bonitatis

Quẽadmodũ em̃ gaudiũ in ſpũſcõ:ẽ vnum
de donis ⁊ fructibus ſpũſſancti · Sic ⁊ donum

luctus ſiue lachꝛymarũ piarũ:nullatenus du
bitandum eſt eẽ donum dei · Quẽadmodum
igitur ſicut audiuiſti in pᷣcedentibus ex vbis
beati Greg·quia ire dei tunc reſiſtit᷑:t cum ip⸗
ſe qui iraſcit᷑ opitulatur · Sic ⁊ ab eodem pe⸗
tendum eſt ome adiutoꝛium:per quod ire re

ſiſtatur eiuſdem:⁊ expᷣſſe ac confidenter · Di⸗
cendum eſt ei · DOñe miſcðie qui miſereri poti
us eligis q; iraſci:⁊ cui ſꝑmagis placet ꝑcere
qᷓ; vlciſci :qui vis nõ ſolum vt reſiſtat᷑ ire tue:
ſed etiam teneri vis ⁊ tenerite facis ab eis qͥ-

bus das vt miſericoꝛdiam tuam obnixe deuo

teq; depᷣcentur · Da mihi illud validiſſimũ cõ
tra iram tuam adiutoꝛiũ:ſ-piarũ lachꝛymaꝝ
pꝛofluuium · Impigua ſacrificium oꝛationis
mee · ⁊ irriga piarum lachꝛymarum aſperſio
nibꝰ:cui cogi etiã ad miſerandũ ſꝑ placitiſſi⸗
mũ ẽ:Da hãc vtutẽ⁊ foꝛtitudinẽ õoni mee q̃

te teneat/⁊ auertat abira tua q̃ te placitetet

cogat etiã miſereri ·Da piarum ⁊ ſanctarum

lachꝛymarũ copiã:q̃ ⁊ extiguat ire tue ĩcẽdiũn

⁊ ardoꝛes ſempitnos·qͥs vitijs ⁊ pctis merui
Tipᷣos ardoꝛes ↄcupiſcẽtiarũ ⁊ aliarum veſti
um coꝛdis mei: Dñe miſcðie:cuinũq ꝑ ſe pla

brile ofonis lachꝛymoſitas vel la
chꝛymarũ ꝓfluuium· Dicit em expoſitoꝛ li?.
thobie · ꝙ ofo deũ lenit · lachꝛyme vero cogũt

Capitulum

cent velhi vel illi ardoꝛes · ⁊ cuiſemꝑ placet

eoꝛũ extinctio · da capiti meo aquas ·⁊ oculis
meis fontemlachꝛymarũ:quibus extinguã⸗

tur ardoꝛesiſti · ſiẽ petebat hieremias · Do⸗
mine miſericoꝛdie qͥ percuſſiſti petras in de⸗

ſerto ⁊ fluxerunt aque·toꝛrentes inundaue⸗
runt · pcute coꝛ meũ qð ⁊ aruit·qð ⁊ obduru⸗

it in petrã duriſſimã:ꝑcute inq; gladio verbi

tuipenetrabilioꝛiomi gladio ancipiti · ꝑcute
inqᷓ; tranſſige in intima:⁊ trãſuerbera in p⸗
fundiſſima ſua:vt medullitus ⁊ ex totis inti⸗

mis ſuis doleat ·tunc em̃ erũpent toꝛrẽtes pi

arũ lachꝛymarũ ac ſanctarũ · Dñe miſcðdie ex

pandi manus meas ad te:qm̃ aĩa mea ſicẽ ter

ra ſine aqua tibi /ſitiẽs ſcʒ imbꝛẽ lachꝛymarũ:
⁊exitus aquarũ deducere ꝑ ſeipſaʒ totã hoc
eſt ꝑ om̃es ꝑtes vite ſue:⁊ per omnes etates
ſcʒ gradus ⁊ officia:in quibus non cuſtockiuit

ſacratiſſimã ac ſaluberrimã legẽ tuã ·¶ Dñe

miſcðie quot ⁊ quãtis caris meis hoibus im⸗

pendi iſtud humanitatis officium:vicʒ vt de

moꝛte eoꝛũ dolerẽ inconſolabiliter.⁊ vt moꝛ
tuos ipos lugereʒ lachꝛymabiliter· DHaobſe⸗
cro vt mihiiſtud impendã coꝛã te/vt vicʒ de

ipſa moꝛte mea ſpũali que incõꝑabiliter moꝛ

tibus illis caroꝛũ meoꝛũ eſt deterioꝛ:magiſq;
lugẽda· Doleã pᷣ magnitudine illius· ⁊ luctu
acerbiſſimo meipſum / moꝛte iſta turpiſſima

moꝛtuũ/lugeam coꝛãte· Dñe miſcdieqᷓ; tur⸗

pe · qᷓq; indecens eſt ⁊ qᷓ; mihi ꝑnitioſaʒ moꝛ⸗
tem meã cogitare coꝛã te/⁊ me moꝛtuum cõ⸗
ſpicere · aĩam meã ſcʒ in feretro ſeu ſepulchꝛo

coꝛpis mei iacentem moꝛtuã conſpicere · et H

coꝛde tepido ⁊ nullo doloꝛe tacto: atq; ſiccis

oculis · qdᷣ eſt dicere nullis inde lachꝛymis ꝓ

fluentibus · Dſñie miſcdie/tãta duricia tãtaq;
griditate oculoꝝ/nõ poſſem intueri cadauer
alicuiꝰ ex caris meis · VUnde igit᷑ iſta inſenſibi
litas atq; peruerſitas coꝛdis mei:vt cadauer
anime mee moꝛtuũ abſq; doloꝛe acerbiſſimo
⁊Tluctu conſpiciam·Et quod eſtad cumulum
maloꝛum meoꝛũ:tanto mihi magis dolendũ
eſſet de moꝛte anime mee:qᷓ;to minꝰ de ea do
leo:tanto nãq; longius ſuma vita ⁊ ſalute ip
ſius:q;ẽto minus moꝛtẽ ⁊ vulnera eius ſentio
Et ego miſerrimus tanto minus inde doleo:
⁊ inde minus vel potius minime·cũ inde ma

xime doledũ eſſet ¶ Dñe miſcdie· ſcio qꝛ moꝛ

tuꝰ:nec ſemetipᷣm vicʒ moꝛtuũ:nec aliũ moꝛ⸗
tuum lugere vnq; poteſt · Viuoꝛũ em̃ ſoloꝛũ
ſemꝑ eſt lugere moꝛtuos ·quoꝛuʒ moꝛtẽ ſiue
ipſos moꝛtuos:vel vident velaudiunt moꝛ⸗

tuos eſſe · Et hoc vtiq; operatur in eis ip̃a na
turalis attinentia ſiue pꝛopinquitas · In hoc
igitur manifeſte cognoſcere deberẽ me moꝛ⸗

tuum eſſe · ꝙ moꝛtem meam non lugeam In
compꝑabiliter enim plus ſum mihi:q;ᷓ aliquis
glius:qua ꝓpter incomꝑabiliter acerbius ip⸗

ſum lugerem ex moꝛte ꝓpꝛia ſiin hoc permit

terer · Lugerem inq; exaffectuvel affectione
gratie:qᷓ; quẽcũq; ex caris meis affectiõe vel
pꝛopinquitate nature · Da dñe miſericoꝛdie
etiam dona gratie tue:vtcũq; video ⁊ moꝛtẽ
meam:vtcũq; de illa doleaʒ·ſed doloꝛe adeo
exili adeoq; exiguo:vt non ex illo me viuum
vel viuere pſumere audeam rtiſſimum
tñ eſt mihi non vſq;quaq; extinctam eſſe gra
tie tue vitam in me · ſicenim videre:⁊ ſic dole
re pꝛoculdubio vite eſt:licet exigue ⁊ exilis/⁊
viuentis vicʒ exigue ⁊ exiliter/ad vitam ple⸗
ne gratie atq; perfecte · Jam igitur cepiſti in

tantũ ⁊ totetenꝰ viuiſicare me: Perfſice obſe
cro domine miſericoꝛdie tante pietatis atq;

mihi neceſſarium inceptũ:ne permittas in ip
ſo cepto iſtiꝰvite initio me ſuffocare· ⁊ in moꝛ
tem pꝛiſtinam recidere · Tlides in me aliquẽ

habitum iam tue inſpirationis: Inſpira vlte⸗

rius in me ſpiraculuʒz vite tue · Inſuffla in me
largius ſpiritumſanctum tuum · donec fiat in

animam perfecte viuentem vita gratie tue ·
¶Perfice in me doloꝛeminteꝛioꝛem quoſen⸗
tiam tot ⁊ tanta mea mala:que medullitus ⁊

extotis intimis meis in conſpectu miſericoꝛ⸗

die tue doleam · tunc enim erũpent ex coꝛde

meo lachꝛvme ſalutares/verinominis vide⸗

licert de laceratione mentis mee · Inde enim
lachꝛyme nominate ſunt:quia de animalace
ratate percutiente ſcʒ ⁊ lacerante pꝛofluunt

Tu enim es domine quiſic vulneras⁊ ſicme

deris ſic percutis· et manus tue ſanant · Tul

neras vtiq; gladio acutiſſimo verbitui men⸗
temhumanam:lacerans doloꝛe penitudinis
⁊ lachꝛymis ſanãs· ¶ Domine miſericoꝛdie
doloꝛe iſto et lachꝛymis ſatiſſaciens iuſticie
tue:vindicta nobiliſſima qua meipſum toꝛ⸗

B

4

—

toꝛem ⁊ lictoꝛem meum atrociſſimum effici⸗

as · Ia non fruſtra lacerem:quin potius to⸗
tum me comminuam ⁊ conteram· mihil inte
grum quod in omnibus que diſplicent boni⸗
tati tue permittas eſſe vel viuere in me: ſi⸗

cut hauid dixit · Et comminuameos vt pu

uerem ante ſaciem venti · hoc tatum eſt gra⸗
tiatua:⁊ hoc eſt gratie tue virtus que gratia

4

⸗

dluet⸗e
Oes
ehnd
Crannn

erce
misl
diobol
offenm
hrarut
fiolh.
Müne⸗
gurd⸗
cerea
cordi
loit⸗
Mun
eag
ſoplen
ledſem
gatigi
nteorpe
ſſragen
Ne
men⸗
fupe
tramnt
coſſto
lachy
ſſion
ſcgeni
Uinemmn
menten
erie
rablire
damh.
ntnoſ
lfeam,
ſenal.
aunpic
lenguun

3 Ccime⸗

Iinunn
ſesczdin

gennn

esße
ohe
rnenn,
gemne
chalqns
etblisp⸗
aſerone
kaöeye
ſeicorcie
nmons
Nende
eyin
Cenſimm!
uwelege
netſewe⸗
Nieplo
weptin
hefehe
danong
minsnn
Nealman
neaii
nne⸗
ine
eefinn
letne ſ.
goſen⸗
inste
ſericor
e
eenn
Tiwer
mtun
Pelene
r Gal
uner⸗
mdinis
eichde
auoe
Finne
mat
unn
nbonn⸗
me:ſ⸗

neſtge
negun
nzboen

XxXVI

piarũ ꝓfluuiũ · vt lutũ platearũ delebo inimi

cosillos ·i · totam cateruã oꝑationum / locuti

onum/affectionũ /⁊ cogitationũ ·q in me mi⸗
litabat aduerſus aiaʒ mea· uẽadmodũ em̃
inundatio pluuialis lutũ de plateis emũdat

⁊ diluit abillis· Sic inundatio lachꝛymarum

mearũ totã fetulentiã vitioꝛũ ⁊ pctõꝛũ meoꝝ

diluet / ⁊ delebit omneſq; feditates vite mee

Om̃es gradꝰ ⁊ officia que illis inqͥnata erãt

emundabit · Renouabis in me miraculũꝑpfi⸗

guram iucũdiſſimã ⁊ admirabilẽ· vicʒ ſmer⸗
ſionis Pharaonis:⁊ totius exercitus illiꝰ ſb⸗

mergens in mari rubꝛo · i· in aquis amariſſi⸗
mis lachꝛymarũ mearũ ·om̃em iſtam miliciã
diabolicã que militauerat aduerſus anima⁊
oßmem iſtum exercitũ ſcʒ egyptiũ ·hoc ẽ tene⸗

bꝛarum ⁊ moꝛtis reducens ſuꝑ eos aqs ma⸗
ris ·i· lachꝛyvmas copioſas ⁊ inundantes ama

Rriſſime penitudinis · ¶ DOñe miſcdᷣieqᷣ oĩia ad
nutũ ⁊ liquidũ intueris · an poſſum ego dedu

cere aquã de petra aridiſſima atq; duriſſima

coꝛdis mei:Hhoc em ipe Moyſes ꝓpoſuit fi⸗
lijs iſrael dicens· Audite rebelles ⁊ incredu⸗

li:nunqͥd de petraiſta poterimus vobis edu⸗

cereaquas · Educere poterat vtiq;/⁊ potuit
nõ ꝑſe neq; virtute ſua · ſed potuit ⁊ fecit per

tedñe miſcðᷣie ⁊ ꝑomipotentiſſimã vtutẽ tuã
Sicut igit᷑ affuiſti Aovſi ſeruotuo / ⁊ feciſti

in eo ⁊ ꝑipᷣm grandeillud miraculum/ꝙ edu
xiſtiaquã de petra/⁊ abierunt in ſicco flumia

Sic adeſto mihi ⁊ opareꝑ me ⁊ in meipſo vir
tutem · cuiꝰ illud miraculũ figura pulcherria
fuit · pcute igit᷑ dulciſſime miſeratoꝛ meus pe

tram iſtam aridiſſimã ⁊ duriſſima:⁊ fac in ſic⸗

co iſto coꝛdis mei abundanter abire flumina
lachꝛymarũ · Ne ꝑcas obſecro a dira ⁊ dura ꝑ
cuſſione petre iſti:que nõ ſolũ ꝑcutidigna eſt

ſed etiã cõfringiatq; cõminui· ¶ Effunde do
mine miſcòie fluenta lachꝛymaꝝ ſuꝑaridam

mentẽ meã · Sic̃ ꝓmiſiſtiꝑ Eſa· ꝓphetã tuuʒ:

fac etiã eam terra irrigu quã cõſpicis miſe⸗
rabiliter arentem · Da mihi irriguũ iſtð/imo

da mihi vtrũq; irriguũ ſuꝑiꝰ vicʒ ⁊ inferius·

vtnõ ſolum ab inferioꝛi·i: ab inferno ⁊ doles⸗

⁊ fleam ꝓ eo ſcʒ ꝙ me expectant toꝛmenta in
fernalia: ĩmo etiã ꝓ amiſſione ſuꝑnoꝛũ gaudi
oꝛum . i · celeſtiũ · Fac eam obſecro ſicut oꝛtuʒ
irriguum cuiꝰaque nõ deficiunt:ne deficiant

coꝛdi meol Dñe miſcdᷣie riui piaꝝ ac ſaluber

rimarum lachꝛymarũ tãdiu mihi ſint ſaluta⸗

res q; diu mihipꝛodeſſe pñt · qdiu tanta ẽ vir
tus earum ⁊ gratia/ne reſerues obſecro gra

tias eterni fletus:qui nulli pꝛodeſſe poterũt
De quo fletu dixiſti · Vbi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ

dentium · Da mihi fletũ qͥ nõ ſolũ mihi ſaluta⸗
ris eſt:tibiq; placitus:⁊ irã tuã placans/licet
iuſtiſſimam · ſed etiam beatitudo eſt · ſicut tu.
ipſe teſtatus es dicens · Beati qui nũc fletis
qqgcqm ridebitis· Da mihilachꝛymas que ſemia
ſunt ꝑhenniũ gaudioꝛũ:in quibus qui nũc ſe
minant:in exultatione metẽt · Da mihi luctũ
ꝓ quo daturus es gaudiũ · Da mihi ſpmm me⸗
roꝛis:ꝓquodaturus es pallium laudis·Oñe
miſcðdie da mihi ſic puidere infernũ vt pᷣuiſio
eius gratiã compunctionis mihi pꝛouocet·H

em̃ dixit de te doctus doctoꝛ magnus Gregꝰ

Dñe miſcðie magniſica ⁊ mirifica ſimul me⸗
cum miſcdðiam tuam dulciſſimã:iuxta moduʒ
quo eum magnificas ⁊ mirificas:cum latro⸗
nibus ⁊ alijs ſceleratis:qui cum vident ſe iu-
xta modũ delicti ſui · ſibi paratũ incendiũ vel
galiud patibulum· ꝓcidunt ad pedes iudicis/
ſeu pᷣfecti claamantes ad ipᷣm pꝛe vehementia
timoꝛis pariter ⁊ doloꝛis de iminẽtiſibi moꝛ⸗
tis ſupplicio · Clamantes inqᷓ; nõ ſolũ obnixe ·

ſed eti ſupꝛa modum diſerte: flagitantes mi

ſereriſibi iudicẽ · ¶ Dñe miſcdðie nullũ habẽr

ibi doctoꝛem:quieos ſupplicare doceat ⁊ pꝛe⸗
cari · nõ habent libꝛũ quem inſpicientes /acci
piant inde diſſertitudinem illam depᷣcatiõis:

Nõ eſtibi fons vel puteus vel aliud vñ aquã
hauriant lachꝛymarũ:ſolum patibulũ quod

lignum aridum ẽ aſpiciunt · ſolũ incendiũ vel
aliud ſibi paratum attendunt ſuppliciũ · Inde

accipiunt deſiderabiliſſimã mihi ⁊ ſimilibus
mihi peccatoꝛib depᷣcandi diſſertitudinem·

Inde hauriunt vbertatẽ largiſſimam lachꝛy
marum. Inde placãt iudices ſuos · Inde dat
eis plerũq; venia/⁊ignoſcit᷑ eis merite moꝛ⸗
tis ſuppliciũ · Fac mecũ ſimilem obſecro miſe
ricoꝛdiam:vt de infernali patibulo:⁊ de gehẽ

nali incedio:ſiliem diſſertitudinem accipiam

æ ſimilem copiam lachꝛymarumpꝛocidẽs co⸗

ram te ſupplicanſq; / et extotis pᷣcoꝛdijs meis
poſcẽs a te domine ieſuchꝛiſte:qui iudex me

us es:ĩmo omnium viuoꝛum iuſtiſſimus pa⸗

riter ⁊ clementiſſimus · Poſcẽs inq; / vt igno

ſcas mihi ⁊ culpas quas cõmiſi:⁊ penas om⸗
nes quas meruimirifica mecum magniſicaʒ
miſericoꝛdiam tuam in hoc · vt de ipſo tam
grido infernali patibulo colligam dignos fru
ctus penitentie / de eternis flammis et tene
bꝛis · aquas frigidiſſimas lachꝛymarum/que
omnesardoꝛes concupiſcentiarum mearu/

Capitulum

irarum / odioꝛum/⁊ aliarũ peſtiũ quibꝰ tam

damnabiliter arſi:totuſq; vaſtat ſum:extin⸗

guere pꝛeualeãt: Da mihi de moꝛte iſta eter⸗

na ⁊ infernali viuiſcere ꝑtimoꝛem ipſi ⁊ do⸗

loꝛem:qui mihi eẽ debet ꝓeo ꝙ eamtã mul⸗
tipli citer tãq; execrabiliter merui · Da mihi
igne infernali extinguere ipſius incendia·
¶Hec enim ſunt gloꝛioſa miracula omnipo⸗
tentiſſime virtutis ⁊ miſericoꝛdie tue:quibꝰ
de tanta tãq; hoꝛrifica moꝛte eternali vitã eli
cis penitentibus vt de tantis tãq; foꝛmidan⸗
dis incendijs ſaluberrimũ refrigerium pꝛe⸗

ſtent ſibijpſi:moꝛtẽ eternam conuertens eis
in eterne vite anthidotũ:ꝑ gratiaʒ penitudi⸗

nis ipſum ignem eternũ in refrigerium et

extinctionem eiuſdem ſalutarem inde eisef

ſiciens medicinã · Sic dñe miſcðie miriſicas
miſericoꝛdias tuas in eos:quosꝑ gratis pe⸗
nitudinis reuocas·reducis ⁊ conuertis ad te
He ſunt miſcðie mirificentie miſcdðiarũ tuaꝝ
quas petebat ſapientiſſimus et illuminatus
a te ſcũs hauid cum dicebat · Mirifica miſe
ricoꝛdias tuas qui ſaluos facis ſperantes in
te · Quid em̃ mirificentius cogitari poteſt:q
mMoꝛtuoꝛũ ſeu moꝛientium virtus adiutoꝛiũ:
vt ipſa ſeipſam vincat · Hõ em̃ refert an dicat
moꝛs ipſa ſe vincere/an penitentes moꝛtem
ipſam moꝛte mederi¶ Igit᷑ dñe miſcðie ꝑ ip⸗

„ UR

da miracula atq; magnalia · Placeat tibi ope
rariin me · Aperiigit᷑ oculos coꝛdis mei:⁊ illu
mina eos:vt parata mihi iuſtiſſimo ſpq; ac ꝑ

omia laudando iudicio tuo ſupplicia videam

⁊ intuear:cum debito timoꝛe pariter ⁊ dolo⸗

re · tüc em verteret᷑ mihiin medicamenta ſa-
lutis:tunc moꝛs illa eterna erit mihi in vitaʒ

⁊ incendia in refrigerium · ⁊ ignisille inextin

guibilis in aquã frigidiſſimam · Dñe miſcðie

ſatis apparere poteſt mihi quia velata facie:⁊
velatis oculis ad infernale ducoꝛ ſuſpendiuʒ
ſi tam ꝓpe poſitus illi patibulo:illud videre
nõ valeo · Si em illð viderẽ:qũo nõ oĩa hmõi
bona mihi ꝑillud occaſionaliter fierẽt te ad⸗
iuuante· qui latronibus ⁊ alijs ſceleratis fiũt
ꝑinſpectionẽ Falis patibuli · Dñe miſcdie ele
ua oculos meos vt reuelata facie intueri poſ
ſim paratum mihi eternale ſuppliciũ · vt inde

colligam ſaluberrima illa medicamẽta q̃ dixi

Pꝛopter hoc em̃ ⁊ tuipſe rex ſolus ⁊ dñs ſan⸗
cctoꝛum · tulaus ⁊ decus omniũ:velarifaciem

tuam ⁊ oculos tuosinſtar latronis paſſus es

vt nos ſpũaliter ⁊ interiꝰſic velatos ⁊ ad eter

nale patibulũ ſicductos reuelares:⁊ reuela⸗
ta facie eterna ſuppliciaad qᷓ ducebamur vi⸗

deremus vt reuelata facie mirabilia · De le⸗
ge tua conſideraremus:⁊ gloꝛiã tuã reuela⸗

ta facie contemplaremur · De via illa ſcʒ qua

ducebamur ad infernale patibulũ ꝓnr̃is la⸗
trocinijs alijſq; ſceleribus ſubijſti · IAlumina

obſecro dñe miſcdie oculos coꝛdis mei:vt vi⸗

dere tot ⁊ tanta mala culparũ:ſ⁊ penarũ me

arum pꝛeualeam · Qui em̃ vidẽtes tot ⁊ tan⸗
ta mala cuiuſcũq; alteriꝰ nõ dolere ⁊ nõ luge
re poſſunt:qᷓ;to foꝛtius mea ꝓpꝛia abſq; dolo
re ⁊ luctu acerbiſſimo videre non potero·
Dnñne miſcdðie tu pᷣcepiſtiꝑ ꝓphetam tuũ di⸗

cens vnicuiq; peccatoꝛum quireuerti cupi⸗
gt ad teplanctũ facvnigeniti · hocigit᷑ qdð iu

bes me facere·⁊ ſcis me non poſſe facere:niſi

munere magnifico miſcdie tue pᷣlarge · Davt
faciam ſicut dicebat ſanctus ⁊ doctusa te be

atiſſimus Augꝰ· dicens · Dñe da quod iubes
⁊iube quod vis · Tudñe miſcðie pᷣcepiſti ſimi
liter · Plange quaſi virgo ſuꝑ ſpõſum puber

tatis tue · Scio dñe te docente · quia ⁊ incom
par abiliter longe acerbioꝛ ⁊ planctus ⁊ luctꝰ

cõgruit miſerie mee tu em̃ es dñe ſponſus in

fantie mee:quiaiĩam meã in ſacramento ba⸗
ſam moꝛtem infernalem:pꝑ ea moꝛiturũ:et ip
ſo igne eterno:extinguisillum penitentibus
Iſta dñe miſcðie tanta gloꝛie tue tãq; ſtupen

ptiſmi deſponſaſti · illaʒ regali matrimonio
honoꝛaſti/⁊ exaltaſti illam vtiq; pauperrimã

viliſſimã/miſerrimã /omniq; bono tuncindi⸗

gniſſimam/cuiꝰ matrimonij tam inclititãno

bilis:fidem nõ ſeruauit anima mea om̃i dam
natiõe digniſſima · Rupit tibi fedus tam ſnb⸗

limis matrimonij · amiſit te incogitabilis glo⸗

rie ſponſum adulterata poſt diabolum qui ẽ
moꝛs:⁊ qᷓ; tãta tam ſacrilegi adulterij impie⸗

tate nõ meruerim: quis illam expiare ſuffici⸗-
at:que ſupplicia excogitaripoſſunt:quib illa
idigna nõ ſint · Lu ergo dñe miſcðie cuiadeo

placite ſunt lachꝛyme penitẽtiũ · tui adeo ac⸗

ceptus eſt luctus eoꝛum:cui doloꝛes interne
ac vere penitudinis:ꝓ peccatis ⁊ delictis eo

rum ſatiſfaciunt · Cui iram iuſtiſſimam extin

guunt ⁊ placant lachꝛyme cõpunctiõis eoꝛũ

dem . Da mihi obſecro doloꝛesiſtos. da luctũ

iſtum ⁊ lachꝛymas quiſcis te nõ poſſe placa⸗

rimihi · ⁊ me nõ poſſe placare tibi:niſi donis
gratuit miſcdie tue · Hec poſſe rediread am
pliſſimum copioſiſſimum dulciſſmumq; ſinũ
miſcðdie tue:niſiꝑhec mihi tam ſalubꝛia/ tam
mihineceſſaria/tãq; placita dona pietatis er

Me
lorst
mhi⸗
ſust
o⸗
hip
plen
pono
lenlan
ginan
ſmnonm
gadn
ſicond
leyel
gouc
ſtare
gudel
lpta
lcch.
eſurie
keri⸗
ſſtia
luſtic
ſtor
buos⸗
Min
uhiſti
chepwein
Poratne:
eſesce

WM
ee

none
impee

Ponee

goße
nesdi
bomet
lchemn
mgnaa
Umgme
enas⸗
kumine
llari
ſinem
unqua

domneg

Mmom
uezchne
Galter
naynt

DAlnde
Biadete
Teuey
Namnur yi
e⸗Dele⸗
Aeueh⸗
nſan
Dnns ig⸗
Mmin,
Weyryi⸗
nüme
Wam⸗
rund
a
nwoer⸗
tun alo⸗
Npkcdr
een
ed
Nnsarede
hgoclbes
eepſtiſi
ungnber
o
notha
vnſusin
eno ba⸗

minonio
perrimas

ncind
neiutür⸗
omnd,
R
Nmne
nipe⸗
Aiſftc⸗
be
gladeo
Aeda
Serde
Neicngen
umam
nigcori
valuctu

dulcedinis tue · Abſit ate dñe miſcdie vt do⸗

loꝛes iſtos mihideneges:qui eterna gaudia
mihipꝛomittis:⁊ offers ·: Abſit vt lachꝛeymas
iſtas ſaluberrimas petens:repulſam patiar:
qui aquã vite/⁊toꝛrentẽ hennis voluptat
mihi pꝛomittis:⁊ ad illam me ⁊ ꝑ prophetas

⁊ ꝑ temetipᷣm inuitare nõ ceſſas· Lu em̃ dixi

ſtiꝑ pꝛophetã tuũ Eſa · Om̃es ſitientes veni
tead aquas ⁊c̃· Ad aquas inq; doctrnarum

gratiarũ ⁊ lachꝛymarũ . Vñ oꝛe tuo ſacratiſ⸗

ſimo in euãgelio Yohis dixiſti · Qui ſitit veni

at ad me/⁊ bibat aquã vite gratis· Dñe miſe
ricoꝛdie ſi doloꝛes iſtos denegas mihi:q̃ fron

te vel audacia ſperaboa te eterne felicitatis

gaudia?.Si lachꝛymas amariſſimas mihipᷣ⸗

ſtare nõ dignaris:quales ſperare potero vel

audeboa te dulciſſimas aquas toꝛrentis vo⸗

luptatis tue · Dñe miſcdᷣie iſtam ſitim pnialiũ
lachꝛymarũ tu dediſti mihi in coꝛde meo· hãc
eſuriem panis ſimiliter· Da igit᷑ mihi ſatura
niex ipſis · Iſte nãq; luctus quo eſurio ⁊ ſitio
iuſticia tua eſt:qua nõ ſolũ iuſticias ſed etiam

iuſtiſicas penitentes · Dñe miſcdie tu pmiſi⸗

ſti oꝛe tuo ſacratiſſimo in euãgelio tuo eſuriẽ
tibus ⁊ ſitietibus iuſticiã:qm ipᷣi ſaturabunt᷑·
Adimple in me ꝓmiſſionẽ tuã:qui pᷣdonaſti

mihiiſtã eſuriem ⁊ ſitim iſtã · Dñe miſcdie · la⸗
chꝛyme iſte ſunt vinũ cõpunctionis:hocvino

pota me:hocpane lachꝛymarũ paſce me· TCu

em̃ es quidas eſcam eſurientibꝰ nõ minus
potum ſitientibus · Lu em̃ pᷣcepiſti vnicuiq;
