petrus dixit xp̃o. Ecce nos reliquimꝰ ola. Et
Mat.iiij.ca.dꝛ:cõtinuo relictis oibꝰſecuti ſũt

fert.ꝙ poſt aſcenſionẽ xpᷣi cũ Abagarus rex ſa
natus a thadeo aplo pᷣcepiſſet dari ei aurum et

argẽtũ ille nõ accepit dicẽs. Sinr̃a reliquimꝰ

quõ accipiemꝰaliena? Et ð hoc Hieroꝰ ad Ag
geruthia ita ſcribit. Nemo apoſtolis paupioꝛ
fuit: ⁊ nemo tm ꝓ dno dereliquit. Et idem ad
Metriadẽ vᷣginẽ. Apoſtolici faſtigij ẽ ꝑpfecte

qꝙᷓ vtutis oia vẽdere ⁊ pauꝑibꝰ diſtribuere:et

ſic leuẽ atq; expeditũ cũ xpᷣo ad celeſtia ſubuo/

lare. Et idẽ ad he

QAis pfecta eẽ ⁊ i pꝛi⸗

„

mMo ſtare faſtigio dignitatis: fac qð fecerũt apli

vengde oia qᷓ habes ⁊ da pauꝑib⸗ ſeare ſa n

vubiuz fuit vtæ ſitlicitũ mendicare.

toꝛẽ ⁊ nudã ſolãq; crucẽ ſola ſeãris.C¶¶.

.
e õl

AIgdruplici de cauſa poſſet ds in

Edicare

cauſa cupiditatis: dũ qs mẽdicat vt theſauri⸗

ſet aqᷣrere laboꝛãdo. AVñ lex ciuilis imp onit pe
nãã validis mẽdicantibꝰ.qͥ nõ ꝓpter hiilitateʒ
vel vtilitatẽ vel neceſſitatẽ mendicãt Scdo pᷣt

ds mẽdicare cauſa humilitatis. Na actꝰmẽdi⸗
cationis habet quãdã abiectionẽ ſibi ↄiunctã
vñ ülli abiectiſſimi vident᷑ inter hoĩes eẽ qͥ non

ſolũ ſunt paupes b imtatũ egetes iyneceſſe ha⸗

bent ab alijs victũ acͦrere. Et m

65 hüũi litatis
ñ HMieroꝰ? in

cauſa aliqͥ laudabiliter mẽdicãt.

Vtz: Dit leum mencaρ 8

debet eẽ q euãgeliʒat regnuʒ dei

eplła ad Occeanũ cõmendat fabiolã de hoc ꝙ
optabat vt ſuis diuitijs pauperibꝰ effuſis pꝛo
xpo ſtipes acciꝑet.Qð beatꝰAlexius ꝑfecit qᷓ
oibus ſuis dimiſſis ꝓpter xpᷣm gaudebatſe eti

am a ſuis ᷣuis elemoſynaʒ accepiſſe. Beatin⸗

ſuꝑ Frãciſcus in ſua regula ita dixit. Fratres

nihi ſibi apꝛopꝛiẽt nec domũ neclocũ nec ali=
quã rem ſ tanq; ꝑegrini ⁊ aduene in pauptate

7 humilitate dno famulãtes: vadt ꝓ elemoſy-
na cõſidẽter:nec opoꝛtet eos verecũdari: quia

dñs ꝓ nobis ſe feẽ pauperẽ in hoc mũdo: hec

ſle. AUbi aduertendũ ꝙ dñs ihs xpᷣs mendica

uit vt ſic ĩ̊ humilitati ſue nobis pᷣberet exem⸗
plum. Vnde Berñ .ſuꝑ.ij.ca. Luce ait. VUtte
dñe ꝑ omnia noſtre pauptati ↄfoꝛmares ⁊ oẽs
vite humane calamites ſuſciꝑes q̃ſi vnus itur

ba paupeꝝ ſtipẽ ꝑ oſtia mẽdicabas. Quis me
dabit illarũ buccellaꝝ mẽdicataꝝ participem
fieri ⁊ illius diuini eduli rcliquijs ſaginari Ce
net Berñ. ꝙ in illo triduo quo xpᷣs ſe ſeparauit

zet vel vt ſic viuat de mendicitate: qͥ victũ poſ

amatre ⁊ a Joſeph ⁊elemoſynis vixit Et go.
ſup illo vbo pſalmi. Ego autẽ mẽdicus ſum et
paup:inquit Hoc dicit xpᷣs deſe ex foꝛma Fui
MEédicus nanq; fuit quia petẽs ⁊ pauꝑ.id ẽ.
ſibi nõ ſufficiens: qꝛ mudanas copias nõ habeę
bat. Et Hiero“ in quadaz epła. Caueas ne do

mino tuoſcʒ xpo mẽdicateſslienas diuitias co⸗

gerae ertio põt quis mendicare cauſa necel
ſitatis. Sicut cum aliqsi
vnde viuat niſi mendiceuarto pot aliquis
mendicare cauſa vtilitatis cĩ ſcʒ aliqs intedit

uarto põt aliquis

ad aliqð vtile ꝑpficiedũ:qð ſine elemoſinis file
lium facere nõ põt.Sicut petunt᷑ elemoſyne ꝓ
ↄſtructione põtis vel eccleſie: vel quibuſcũq;
alis opꝑibus q̃ vergunt in vtilitatẽ comunem:

ſicut ſcholares vt poſſint vacare ſtudio ſapien
tie. Ex his apparet qᷓ; ſit temerarie ſiue dãnabi
lis illoꝝ ſentẽtia qͥ religioſos dãnant eo qmen
dicãdo elemoſynas qͥbus ſuſtentant᷑ acqͥrunt
cũ id laudabilit᷑ ſat. Eã elemoſyne rdigioſis
ido tribuũt᷑ vt liberiꝰreligioſis actibꝰ inſiſtere
poſſint quoꝛũ cupiũt ſe fieri ꝑticipes. qͥ tꝑalia

ſubminiſtrãt.uniuſmodi aũt actꝰſũt oꝛatiões
diſcipline: ieiunia: officia diuia: celebꝛatio miſ⸗
ſarũ:ſtudiũ ſcripture ſancte: pᷣdicatio euãgelij
⁊ huiuſinodi t g̊ iam ad Mattheũ aplim re
deamꝰ:de ipᷣo nõ ſolũ legimꝰ ꝙ reliquerat oĩa
ſ etiam ex poſt oblata ſibi munera copioſa con
tempſit.Nã pᷣdicans in ethiopia ĩ ciuitate que

p: vadaber duos magos noĩe Zaroes et Ar⸗
faxat ibi reperit:qͥ ita hoĩcs ſuis actibꝰdemẽta
bpant vt quoſcũ q; vellẽt mẽbꝛoꝝ officio ⁊ ſani⸗

tate puare viderent᷑:ͥ in tatã ſuꝑbiam erupue

runt vt ſe q̃ſi deos ab omnibꝰ facerent adoꝛari

QEMattheus aũt apłs pᷣdictam ciuitatẽ ingrel⸗

0 °
1
R.
9 e.. . . .. .

ſus ⁊apud Eunu chum candacis regine quem — . re
Philippus baptiʒauerat hoſpitatꝰ ita magoꝝn
pꝛeſtigia detegebat:qꝙ quicqͥd ipi faciebanrklblo

minibus in pernitiẽ:hoc ipᷣe cõuerteret in ſalu⸗
tem. Eunucho aũt ſãctũ Mattheũ interrogã
te:quõ tot linguas loqueret᷑ ⁊ itelligeret:expo
ſuit ei Mattheꝰ quõ ſpũſancto deſcẽdẽte oĩim
linguaꝝ ſcientiã apoſtoli recepiſſent: vt ſicut il
h qͥ ꝑ ſuꝑbiã turrim vſq; in celũ ediſicare vole⸗
bant pᷣ confuſione linguaꝝ ceſſarũt ab ediſicio
ſicapłi ꝑ oim linguaꝝ ſcientiã turrim nõ dela⸗
pidibꝰ ſed de virtutibꝰcõſtruant: ꝑ quã oẽs qͥ
crediderint celũ aſcẽdant.Tũc venit qͥ diceret
magos illos cũ duobꝰ adueniſſe dꝛaconibꝰ qui
ignẽ ſulfureũ ex oꝛe ⁊ naribus euomentes cun⸗
ctos hoĩes occidebant.Apoſtolꝰaũt ſigno cru
cis ſe muniẽs ad eos ſecurus exijt.quẽ mox vt
dꝛacones viderũt ante eius pedes ꝓtinus doꝛ
mierũt dixitq; magl.Et vbi eſt ars veſtra.Ex
citate eos ſi poreſtſ.Ego aũt niſi dñʒ rogaſſem
qð in me cogitaueritis inferre in vos ꝓtinꝰ ex.
toꝛſiſſet. Cuʒ aũt populꝰcõueniſſet: in noĩe ihu
pᷣcepit dꝛaconibꝰ vt abirent.Et nullũ ledentes
ꝓtinus abierũt. Cepitq; populo de gloꝛia pa⸗
radiſi terreſtris magnũ ſermonẽ ↄtexerea qua
ꝓpter peccatũ eiectũ hoiem dixit: ſed ꝑ xpᷣmi
paradiſũ celeſtẽ reuocatũ Et cũ hec populolo
queret᷑· Ecce ſubito tumultexoꝝus eſt in quo
regis filius plãgebat᷑ moꝛtuꝰ. Quẽ cum magi
ſuſcitare nõ poſſent ſuadebãt regi q i deoꝝ coͤ⸗
ſoꝛtiũ raptꝰ eẽt.Et iðᷣo ſimulacrũ ⁊ tẽpluʒ ſibi

ↄſtitui oꝑtere. ꝛedictus aũt Eunuchus ma⸗

gos cuſtodiri faciẽs:apim aduocauit:qͥ orĩone
fuſa eũ ꝓtinꝰ ſuſcitauit. Quapꝛopter rex noie
Egippus ̊ viſo ꝑ vniuerſas ſuas puincias mi-
ſit dices Venite ⁊ videte deũ ĩ effigie hoĩs latẽ
tem. Venerũt igit᷑ cuʒ coꝛonis aureis ⁊ diuer⸗
ſis ſacriſicioꝝ generibꝰ volẽtes ſibi ſacriſicare
Quos MMatthe cõpeſcuit dicẽs. Airi qd fa⸗
citis: Ego deꝰ non ſũ: ſed puus dñi noſtri ieſu
xpᷣi. Itaq; ⁊ munera acceptare noluit. Illi er⸗
go de auro ⁊ argento qð ſibi attulerant ipo iu-
bente eccliam magnã fabꝛicauerũt quam infra
triginta dierũ ſpaciũ cõſũmarunt. Rex autem
Egiwus cũ vxoꝛe ſua ⁊ oĩ populo baptiʒatꝰ'ẽ
Euineuocflii regis apłs deo dicatam
pluſq; ducentis wginibus pfecit. Patet itaq;
q;to amoꝛe beatiſſimus atthe? pauptateʒ
in omni ſua vita fuerit ꝓſecutus qͥ oblatum ſi⸗
bitheſaurum accipere recuſait..
Qualit᷑ beat? Matthe? ſecutus fuit
Epm ipatietia quaʒ baꝗbuit: equo a'o
nam Pou
4

feredo ülata ſibi moꝛte ob quam li

taycus dei iudiciũ nõ euaſit ¶ Ca. .

tam ꝓx

.

’ atus Matth

Matthe ſecut xp̃m fui

Pꝛimo cauſam.

Secundo modum.,.
CTertio iudicuum.

¶ Pꝛimo ↄſideremus cauſam: q̃re atthe?
coꝛonatꝰ eſt martyrio. Et hec aſſignat᷑ ira et in
dignatio Hitarci regis.de quo ſic ſcribit᷑ in le⸗
genda. Moꝛtuo rege Egiſpo hic ei ſucceſſit ᷓ
de alieno genere erat ⁊ Epigeniã vginẽ concu
piſcẽs:dimidiũ regni ſui apło ꝓmiſit ſi eã ſibii
ſuũ ↄiugiũ faceret cõſentire. Cui apls rũdit vt
iuxta moꝛẽ pᷣdeceſſoꝛis ſui die dñica ad ecchaʒ
ↄueniret:⁊ pᷣſente Epigenia cũ ceteris virgini
bus qᷓ; bona ſint iuſta cõiugia audiret Qd rex
cũ gaudio adimpleuit putans ꝙ Epigenie vel
let coniugiũ ꝑſuadere. Mattheus itaq; virgi
nibus ⁊ om̃i populo cõgregatis de bono mri⸗
monio diu locut a rege plurimũ eſt laudatus:
credens ꝙ h̊ ideo diceret vt virginis animum

ad cõſenſũ mr̃imonij ꝓuocaret.Seinde impe⸗

rato ſilẽtio ᷣmonẽ repetijt dicẽs.Cũ bonuʒ ſit
mr̃imoniũ ſi ſaluo federe teneat᷑.bñſcitis aſtan
tes Aegis wpoſomalido Enor. pſurpare bᷣſu⸗
meret nõ ſolũ regis offenſã ſᷣ moꝛtẽ inſuꝑ mere

ret᷑:nõ qꝛ vxoꝛẽ duxiſſe ꝓbat᷑.ſ qꝛ ſpõſam dñi

ſui accipiens eiꝰmrimoniũ violaſſe ↄuincitun.
genia eterni reg ſpoõſaz
effectã ⁊ ſacro velamine ↄſecratã: quõ poteris
ſpõſam potentioꝛis te tollere ⁊ tuo mruimonio

Ita ⁊ tu rex ſciens E

copulare.lhec vba odij ⁊ indignatiõis ↄ apo⸗

ſtolũ fomitẽ miniſtrarũt. Hitarci animũ inflãä⸗
marũt ad indiſcretã ⁊ irrõnabilẽ iracũdiã:hec
deniq; illũ furibũdũ recedere coegerũt Scðo
ſiderem de moꝛte apli ſanctiſſimi Matthei

modũ. Reced egae⸗ Hitarco ab eccłia:aplłs
intrepidus ⁊ ↄſtãs ad patientis oẽs ⁊ ↄſtatiã
ↄfoꝛtauit:⁊ Epigeniã coꝛaʒ ſe ex timoꝛe ꝓſtra

tam cũ ceteris vginibꝰ bñdixit. NPoſt miſſarũ

aut ſolẽnia rex ſpiculatoꝛem miſit qͥ iuxta alta⸗

re Mattheũ ſtantẽ ⁊ expanſis in celũ manibꝰ

oꝛantez miſſo a tergo gladio in terfecit ⁊ marty
rem ↄſecrauit.Omoꝛs pᷣcioſa in cõſpectu dñi.

O moꝛs fructuoſa q vitazʒ in meliꝰ cõmutauit.
Oſelix trãſitus in qͥ Mattheꝰ tã bꝛeui ſpatio
ad celeſtia regna migrauit. Obeata paſſio cui

redditur merces infinita. Quiſnã explicet qᷓ;ta

ſit beati Matthei gloꝛia ĩ celo et in terra. Aia
eiꝰ vtiq; cũ angelis ⁊ ſanctis oĩbꝰ fruit᷑ eterno
bono.Coꝛpus vo apð Salernũ trãſlatũ a cũ⸗
ctis fidelibꝰ honoꝛiſicentiſſime venerat᷑. Euan
gelium inſuper eius pᷣ ceteris magis in eccleſia

Ertiü in quo be
4 tpa
cisẽtia. HNã foꝛti animo moꝛtẽ violen
o ſuſtinuit de qua tria ↄſideremus.

6

er

bus⸗

Dal
intun
ſun⸗
ax

fogen

Apel
Pſorn
nard
Pma
lii
gnib
in
ecd
rn
.
ſoen
bapr
erſP
Gihe
Pleut
neni
Eer
W

6 “

eoſen

Nemng,

hathe⸗
kinetin
uſt

ccn

Pſtäͤchi
brigen.

Aalz
nni
mOer

Mnepd
nenig

bon⸗ ni
Wns:
Mimum.
lkenpe⸗
zſt
ecn
gneiſ
ionor⸗
inoni
nctur.
ſoſez.
woeris
fmorio
see
imuifi
Cictie
Puun
Napts
Nſitii
Nn
nilri

imanid
aman
utauit.
iſpati⸗
ioui
etht⸗
. Ais
Aenno
lac⸗
Eran
ceceſnn

frequẽtat᷑: ſicut ⁊ pſalmi Dauid: łpłe Cauli
yt ex h̊ peccatoꝛibꝰ ad penitẽtiã redire volenti
bus ↄſequẽde venie ſpes indubia pᷣbeat᷑. Naʒ
Bauid peccato luxurie cecidit. Paul⸗ ſundis

Uit: 2

ſtolo qui y fuerit ex duodecim v-
qð ad ſuã gliam accedit.tñ innentus
lſt triplici p̃conia decoꝛatus.

madin

ta ſint nos tñ detribus dumtaxat dicemus.
WPumunm dicit conſirmatio.

Sermo X* Viif⸗

intumuit. Et Matthe auaricie deditiſſmus
fuit.Qui tñ oẽs ꝓpter penitẽtiã exaltari meru

erũt etiã ĩeccłia militãte. ¶ Tertio cõſideremꝰ

de moꝛte apli iudiciũ qͥ punitꝰ fuit Hiri' ar⸗

rogantiſſimꝰ ⁊ inſanꝰ. Moꝛtuo qͥdẽ apło łs
ad palatiũ Hitamci incenſurꝰoia ꝓperabat Sʒ /
pſbyteri ⁊ diacones ipetũ mitigaãtes apoſtoli/⸗
martyriũ cũ gaudio celebꝛarũt Rex vo cũ nec-

ꝑ matronas ad Epigeniã directas nec per ma

gos poſſet eã aliquatenꝰ ũnutare totã domum
eiꝰ igne copioſo vallauit vt ipᷣaʒ cũ ceteris vir
ginibꝰↄcremaret Alpłs aũt eidem apparẽs oẽʒz
ignẽ ab eꝰ domo excuſſit:qͥ erüpens regꝗ pala⸗
tiũ inuaſit:⁊ ſolo rege cũ vnico filio vix euadẽ⸗
te cũcta ↄſũpſit. Statimq; filiꝰ eius a demone

arreptꝰpr̃is crimia cõfitens ad ſepulcrum apli

ꝓperauit Mater vo turpiſſimꝰ lepꝛoſus jeffectꝰ
ẽ. Qui cũ curari nõ poſſet manu ꝓpꝛia gladio
ſe gemit. NPopulꝰautẽ fratrẽ Epigenie ab aplo
parresarn regẽ ↄſtituit.qͥ ꝑ annos.lxx.regna⸗
liũ ſuũ ſibi ſubſtituẽs xpᷣianũ cultuʒ ma
gnifice ampliauit.⁊ totã Ethiopie ꝓuinciã re⸗
pleuit eccleſijs. Oꝛemꝰigit᷑ dñm ihᷣm xpᷣmvt ꝑ
merita ⁊ iterceſſionẽ bti atthei apli ⁊ euãge
liſte trahat coꝛda nr̃a ad ſe vt eũ ſe valeamꝰ i

opꝑibus vtuoſis. Sicq; reddamꝰ nos dignos
gra ſua ⁊ tandẽ głia illa phenni in viuit ⁊ re⸗

gnat ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ. Amen.

xviij. de btõ Thoma apo

ermo. xxxviij.d ms
fuerit ex duodecim vnus

duodeci

uis

fgers actedere videaf eo ꝙ duodecim aploy
numero illũ dñs copulaucrit. Aerũtñ bñ ẽ vt
recogitemus ea ꝗᷓ in apłatu egerit digna laude.

NParũ qͥpe imo nihil eſſet apoſtolici faſtigij ac
cepiſſe honoꝛẽ: niſi q̃ ad apłatus officiũ ſpecis t
implerent᷑. Mꝛopterea in h̊ ſermone deſancto
Thoma dicturi aliqua enarrabimꝰ:ex qᷣbꝰeuʒ
verum aplin re ⁊ noie cognoſccemus.ẽx em̃ vnꝰ
ex duodecim fuerit patet ſatis ex verbis euan⸗
gelij tam Johãnis.xx.ca. in themate: qᷓ; etiam
Matthei. x. ca. Igitur referamus qᷣd in co cöo⸗ me⸗ Auia vidi
abile reperitur. Etlʒ illius pꝛeconia mul ſti me Thoma credidiſti: beati q̃ nõ viderunt

omgas Dn ex
m. Scribunt᷑ h vyba Johis
biõ Thome ad gliam

Scom pꝛedicatio.

R

Qualiter Thomas fuiti fide ↄfirma

tus videndo xpᷣm. vbi declarat quo
coꝛpꝰ gloꝛificatuʒ fit palpabile ·Tan

homas tetigit xpᷣm.⁊ quo ð eodeʒ
„QCahlm. I.

põt eſſe figes ⁊ vilio·

Rimuͤ

citantes reſurrectionẽ xp̃ᷣi q̊ eis apparuerat ip̃s
reſurrectiõis die illo abſente credere noluit Ne
qᷓ; abſentia illa caſualis fuit:ſ ex diuia ꝓuiden
tia vt eẽt occaſio iterate aparitiõis ihu xpᷣi ad
ipᷣm reducẽdũ ⁊ nos i reſurrectõis ſide ↄfirma
dos. ꝓut Gꝛegaſſerit iĩ omelia Et ſʒ dicat Eu
ce yltſ. ca. ꝙ duo diſcipuli eütes in Emaus co
ghnito dño i fractiõe panis redierũt ĩ hierim ⁊ i
uenerũt cõgregatos vndecim: int᷑ qͥs opoꝛtuit
ꝓꝙ numeraret᷑ Thomas:qꝛ iudas iam erat ex⸗
tinctꝰ. Tñ vt ait Beda. potuit eẽ ꝙ Thomas
dũ illi ĩ colloqᷓo de apparitiõe xpᷣi exiſterẽt exi⸗
uit ab aploꝝ collegio. Et i iſto in teruallo anq;
rediret ad eos xpᷣs aparuit decẽ apłis in cena
culo exñtibꝰabſente Thoma Narrãatibꝰ gillis

viſionẽ xp̃i reſuſcitati. Chomas rñdit.Niſi vi

dero ĩ manibꝰeiꝰ fixurã clauoꝝ ⁊ mittã digituʒ
meüũ inlocũ clauoꝝ: ⁊ mittã manuũ meã ilat eiꝰ
nõ credã.Hic Chꝛyb. ait. Sicut ſimplicit᷑ qli⸗
tercũq; credere facilitatſẽ: ita multũ iueſtigare
Egroſſiſſime mrtig B Thomas accuſatur.
Alijs em̃ groſſioꝛ exiſtẽs eã q̃ ẽ ꝑ ſenſũ groſſiſ⸗
mũ.ſ.tactũ q̃rebat ſide ⁊ neq; oculis credebat:
vñ nõ ſufficiebat dicẽ:niſi videro:vᷣ addidit: ⁊
mittã digitũ meũ i locũ clsuoꝝ ⁊ mittã manuʒ
meꝗ in lat eiꝰnõ credã. Sʒ poſt dies octo duz
crãt oẽs vndecim ↄgregati apparuit illis ieſus.

poſt dies octo vt iterim Thomas a diſcipulis

ammonitattẽdat in maius deſideriũ ⁊ fidelioꝛ
ſieret ĩ futuruʒ. Stans g̊ ihs i medio dixit eis.
Pax vob: deinde diẽ Thome. Infer digitum
tuũ huc ⁊ vide manꝰmeas:⁊ affer manũ tua et
mitte i latꝰ meſ: ⁊ noli eẽ incredulꝰ ſed fidelis.
Coöſideremus quãta ſint benignitas ihu xpᷣi

nõ expectauit ꝙ iterrogaret᷑ a Thoma. ſed ex

ſua miſcðia qſi eũ pueniẽs inuitat ad ſe cogno
ſcendũ. Rñdit vo Thomas iz in ſide firmatus
dñs me ⁊ deꝰ meꝰ. Cui xpᷣs dixit. Quia vidi⸗

7 crediderũt. Sed vt pᷣdicta ſine aliquo erroꝛe

intelligant opus E vt tria dubia declaremus.

coninz

„2 dõ reſurrectione xpᷣi ⁊ illiꝰ diuinitate
mõ ſingulari ↄfirmatꝰ. Cuũ em vidiſſet apłos re

Abi Chꝛy.inqᷣt. Nã ſtatim xpᷣs awaruitſed

4 1

ſit a tactu non gloꝛificatto.
Scom vtꝝ Thomas tetigit coꝛpus xbi.
Tertiũ vtꝝ de eodẽ poſſit eſſe fides ⁊ viſio.
CXld ùmũ dubiũ dixerũt aliq ꝙ coꝛpꝰ gloꝛifi⸗
catũ eſt intã gibile.qð ꝓbare ↄtẽdũt:qꝛ Gꝛeg⸗

t.

in omelia inqͥt. Coꝛrũpi neceſſe ẽ qð pal pat᷑ kA

gloꝛioſũ coꝛpꝰ eſt incoꝛruptibile:ergo ⁊ impal⸗
pabile. Inſuꝑ Chꝛyß. in omelia ait. Dignuz ẽ
querere qualiter coꝛpꝰ incoꝛruptibile tagibile

fuit moꝛtali manu ſ᷑ ne tumultueris deſcẽſiois

em̃ fuit. Tñ ↄtrariũ ꝓbari pᷣt.Naʒ Luce vlij.
ca.xpᷣs dixit apłis. Dalpate ⁊ videte. Et Gꝛe
goꝛiꝰ ĩ omelia. alpabile fuit ꝑ veritatẽ natu⸗
re ⁊ ſubtile ꝑ effectũ ſpũalis potẽtie. Pꝛeterea
in coꝛꝑe gloꝛioſo erit veritas oſſis ⁊ carnis Ca
ro ẽ mollis ⁊ os durũ:ᷣ durũ ⁊ molle ſunt obie
cta tactꝰ:ergo coꝛpꝰ gloꝛioſũ ẽ tãgibile.Ad ha
bendã hui veritatis expᷣſſam noticia.ſcienduʒ

Gm doctrinã

s —

co tãgibile duo dico.ſ. ꝙ pt imutare ſenſuʒ et
ẽ ꝑpfectionis.Et qð nõ pᷣt latere tactũnrj̃m: ⁊2

Eimpfectionis.Et qꝛ remanebit qð ẽ ꝑfectiõis

⁊ tollet᷑ qð ẽ imꝑfectiõis. IJdco dicendũ ꝙ coꝛ
pus gloꝛioſũ pᷣt ſe pᷣbere tagibile ⁊ pᷣt nõ pᷣbere

ſiue latere.Et ̊ hʒ ſᷣm diuerſas ↄditiões.Nã

tangi põt qꝛ põtimpe leti reſiſtere cũ ſit coꝛꝰ

veꝝ non vnũ vel fantaſticũ:latẽ põt: qꝛ pᷣt pe⸗

netrare oꝛganũ tactus. ꝛimũ hʒ pꝑ v eritatem
nature Scdᷣm ꝑ effectũ ſpũalis potẽtie. Et hec

duo ↄtraria ſunt in nobis ſᷣ nõ in coꝛꝑe glioſo.
Et ad illud qð obijciebat:qꝛ qð palpat᷑ eſt coꝛ
ruptibile. Dicendũ ꝙ verũ ẽ de eo qð ẽ tactui

ſubiectũ ſ illud nõ erat in coꝛꝑe dñi:iðo conde
ſcenſionis fuit. C Scom dubiüũ erat vtꝝ Tho

as tetigit xpm. Et qdam dicũt ꝙ nõ ex eo ꝙ
iate credidit: ⁊ p reuerẽtia nõ fu

qñ vidit ime

ir auſus tãgere tm dñm idᷣo xpᷣs dixit ei Quia
vidiſti me Thoma credidiſti: nõ dixit qꝛ mete

tigiſti Alij aũt aſſerũt ꝙ Thomas tetigit xpᷣm
vt ſic vbis eiꝰobediret qͥ dicebat ei. Infer digi

tũ tuũ huc. Et qñ xpᷣs poſtea retulit:qꝛ vidiſti

me: accipit viſus ꝓ tactu. HNaã viſus ꝓpt luuz
nobilẽ modũ cognoſcedi trãſfert᷑ multotiẽs a.

actũ aliaꝝ potẽetiaꝝ ſenſitiuaꝝ AUñ Aug'ñ ait

tetigiſti ſᷣ vidiſti me qm generalis quodammo
doſenſus ẽ viſus. Naʒ ⁊ ꝑ alios qttuoꝛ ſenſus
noiĩari ſolet: velut cũ dicimꝰ audi ⁊ vide qᷓ; bñ
ſonet olfa ⁊ vide qᷓ; bñ oleat Guſta ⁊ vide qᷓ; bñ

ſapiat. Tange ⁊ vide qᷓ; b caleat. Uñ ⁊ B dñs
diẽ. Infer digitü tuũ huc ⁊ vide manus meas

vbi nil aliud ait qᷓ; tãge ⁊ vide: cũ tũ ille oclos

i digito nõ haberet. Ergo ſiue ituedo ſiue etiã
gido xps ei dixit:qꝛ vidiſti me Thoma cre⸗

die

iſti q;uis dici poſſit:non auſũ fuiſſe diſcpu

Gꝛimũ vtrum coꝛpus gloꝛificatum palpabile

lum tangere xpᷣm: Iʒ offerret ſe illi tangendum.

¶ Tertiũ dubiũ fuit vtꝝ de eodem poſſit e fi

des ⁊ viſio. Nã aplłs ad Hheb.xj. ca.ait. Fides
ſubſtãtia reꝝ ſperadaꝝ argumẽtũ nõ apparẽ
tiũ.Et Augꝰ ſuꝑ Joheʒ. Fides ẽ virtꝰq̃ credũ

turqᷓnõ vident᷑ Cñ xp̃s dixit Thome. Quia

vidiſti me credidiſti Inſuꝑ ſides beate vginis
magnopere cõmẽdat᷑.Cui Eliʒabeth dixit. vyt
ſcribit᷑ Luce.j.Beata q credidiſti qm ꝑficiẽt᷑ ĩ

te ea ᷓ dicta ſũt tibi a dño.Et Augꝰ li.ð vgini

tate ait Beatioꝛ fuit Maria ↄcipiẽdo fidẽ xpᷣi
qᷓ; ↄcipiẽdo carnẽ xpᷣi Materna ꝓpinqᷣtas ni
hil marie pfuiſſet niſi felicius xpᷣm coꝛde qᷓ; car
ne geſtaſſet. Nihilominꝰipᷣa vidit xpᷣm naſcẽtẽ

de ſe vᷣgine: vidit illũ moꝛiẽtẽ: vidit a moꝛtuis

iã ſuſcitatũ: vidit aſcẽdẽtẽ in celum ⁊ credidit.
Igit᷑ alidᷣd põt eſſe viſũ ⁊ creditum Ad h rũdet
Bonauẽ.in.iij.di.xxiiij.ꝙ viſio ⁊ fides nõ poſ

ſunt eẽ de codẽ vno ⁊ codẽ reſpectu:ſᷣ bñ diuer
ſis reſpectibꝰ. Nam qñ aliqͥd ita videt᷑ ex vna
pte ꝙ ex alia lateat:m id qð latet pᷣt eſſe credi-

fũ:lʒ ex ꝑte altera videat᷑ Cuʒ ĩ xpᷣo videret̃
vela Thoma vel ab apłis:vel ab ipſa virgine
matre illð qð ad eiꝰcoꝛpꝰ ⁊ humanitatẽ ſpecta
bat tñ diuinitas eiꝰ ſenſũ ⁊ viſũ latebat.Et in
hqͥ maxie vᷣginis illibate fides extollitur: qm vi

dens ĩ filio tãtã humilitatẽ:credidit tñ ſꝑ illius

diuinitatẽ. Et h̊ ẽ qð Gꝛege in omelia dixit de
Thoma.aliud vidit ⁊ aliud credidit:vidit ho

minẽ ⁊ ↄfeſſus ẽ deũ.Fuit itaq; in fide ſolidat⸗

q qua ceciderat ſicut ⁊ ceteri.

ℳ

Oualit Thomas aplus pdicauit po

pulisdiuerſan puinciaru loquẽs idi

omata eoꝛu varia:

nz pconiũ

home dipdicatio. Nã ſideʒ
⸗

———
7 gloꝛiqʒ xpi a

Circa tamen pᷣdicationẽ ei

tria ſunt videnda.

ꝛimum aͤbus gentibus Pdicautt.
Scöm quo idiomate.

Tertium qua efficaci.

id qð ita ait Iſið.in li.de vita et obitu

Q

—

: audiẽdo incredul“: videndo ſidelis fuit: hic
euãgeliũ pᷣdicauit Parthis: Medis:⁊ Per⸗

ſis: Ircaniſq;: 1 Oꝛagmanis. Et intras oꝛiẽta
lem plagã: a interna gentiũ penetrãs:ibi pᷣdica
tionẽ ſuã vſq; ad vltimuz ſue paſſionis ꝓduxit
Hille. In eiꝰ aũt legẽda ponit᷑ ꝙ pᷣdicauiti in-
dia vbi nomẽ xpᷣiplurimũ exaltauit. Sũt aüt
p̃ᷣnomiare ꝓuincie longe lateq; diffuſe in qbus

entiſſime p̃dicauit

¶Pꝛimũ videdũ ẽ qᷣbꝰgẽtib?ꝰ Thomas pᷣdi⸗

ſanctoꝝ Thomas diſcipulꝰxp̃i ac ſiłis ſaluato

pabit
o.
(en/
nasſa
ralihi
oſist
foltvi
Bnse
D
nus irr
üpop
aden
orae⸗
fuſion
docu
caſim
hircal
lius
as
w
piol
deg
zu⸗
che
unſa

onte
gice⸗

Churie
oh
ſichen
ahbic⸗

W

G
s
beſt
mnii
cjol
bun
legat
ineſo
cosit

ion

Etad
hüy
Aoo
nede
E,
M
ſar
ein
ler
W

ddrn,

Ci

nFia
dapeti
ceci
Qui
Peinis
Nrit.yt
ſeck i
wini
epbi
Nuni.
heizr
mmmliͤi
Marus
atgci
hride
Glüe
Me
a
ſegete
nc
nigche
ſecn
Eiin
PNNR
jſollns
ride
ncuho
lidan

lesn
Cen
ℳ

1
ſde⸗
icand
dende.

nus

ohln
lua
Uinhie
Per
len
niiin⸗

nchus

nitpo

habitant populi innumerabiles. At enim inq̃t
Iſið.xiiij.ethimol.li. In parthia ſũt regna de⸗
cem ⁊ octo poꝛrecta a Caſpio littoꝛe vſq; ad ter
ras ſcitarũ.Et vt refert Plinius li.v.de natu⸗
rali hiſtoꝛia Eſt em̃ parthia multis rebꝰ ꝓdigi
oſis ⁊ mõſtruoſis mirãda Nã ſunt ibi beſtie fe
roces:pardi:tigri:linces:aſpides ⁊ ſerpentes:
BGens etiam dura eſt ⁊ crudelis victuq; parca
AWegia inſuꝑ eſt regio opulẽta multi flumini⸗

bus irrigua: ciuitatibꝰa opidis pᷣclara:multo
rũ populoꝝ dña. Nerſida etiam ampliſſima ⁊

valde populoſa in qᷓ pꝛimũ ᷣm Iſið.vbiſupꝛa

oꝛta ẽ ars magica.Ad eã qͥdẽ nẽbꝛoth poſt cõ⸗
fuſionẽ linguarũ abijt:ibiq; perſas ignẽ colere
docuit.ircania ẽ regio in Aſia ſub iug cau⸗
caſi mõt cõſtituta habẽs multas gẽtes:iſtius
hircanie populos deuicit Johᷣes hircanus fi⸗
lius Simonis ſũmi ſacerdotis tꝑe machabeo⸗
rũ a qbus deuictis Johes hircanꝰ noĩatus eſt
vt dicit magiſter in hiſtoꝛia ſcholaſtica in bᷣnci
pio hiſtoꝛie euãgelice Sed oĩbus his dimiſſis
de India loquamur:de q̃ ita refert Iſið.vbi ſu

pꝛa. India vocata ab indo flumine quo ex ꝑte

occidẽtali claudit᷑:hec a meridiano mari poꝛre
cta vſq; ad oꝛtum ſolis:⁊ a ſeptẽtrione vſq; ad
montẽ caucaſũ ꝑuenit:habẽs gentes multas ⁊
oppida Inſulã quoq; capꝛobanem gẽmis ⁊ ele
phantibꝰ reſertam. Criſam ⁊ argireã:auro ar⸗

gentoq; fecũdas.Tilem quoq; arboꝛem fſolijs
nũqᷓ; carentẽ habet ⁊ fluuios Oangen ⁊ Indũ
et Hippanẽ illuſtrantes indos. Terra indie fa⸗

uomo ſpũ ſaluberrima ianno bis metit fruges

Nicce hyemis eſtatẽ patit᷑ Signit aũt tincti co
loꝛis hoĩes:elephantes in gentes Monocerõ
beſtiã:pſitacũ auem. Cinamomũ piper ⁊ cala⸗
mũ aromaticũ mittit ⁊ ebur: lapides quoq; pᷣ⸗
cioſos Berillos:Criſopaſſos.Adamatẽ:Car⸗

bunculũ:⁊ alios diuerſi generis. Ibiſũt ⁊ mõ

tes aurei qð adire ꝓpter dꝛacones et grifos et

imẽſoꝝ hominũ mõſtra impoſſibile eſt. ꝛedi

ctas itaq; ꝓuincias beatꝰ Tho.aias xpᷣo lucri
faciẽdas luſtrauit.¶ Scõm qð erat vidẽdũ qͥ

idiomate CTho. apls pdicauerit iam referamꝰ.

Et ad ̊ plenius intelligenduʒ nõnulli ſcire cu⸗

piũt:vtꝝ apłiꝑ donũ linguaꝝ loquebant᷑ lin⸗

guis oĩuzʒ gentiũ.Et lʒ de hoc dixerum in ᷣmo
ne deſpirituſancto: tñ aliqua erũt h̊ in erenda.
Igit᷑ ꝓbari poſſet lʒ aparent᷑:ꝙ apli nõ loque

bant᷑ oibus linguis Pꝛimo qꝛ illud qð diuina
yirtute oibus cõcedit᷑ optimũ ẽ in ſuo genere:
ſicut dñs ↄuertit aquã in vinũ bonũ vt ðꝛ Jo⸗

hanis.ij.ca.Sʒ illi qͥ habuerũt gram linguarũ

melius loquebant᷑ in ꝓpꝛia lingua. Nam dicit

Hieroꝰ.exponẽs epłam ad hebꝛeos nõ eſſe mi⸗

rãdũ ꝙ epła illa maioꝛi relucet facundia qᷓ alie

ui

cum naturale ſit vnicuiq; plus in ſua qᷓ in alie⸗

na lingua valere. Ceteras em eplłas apłs pere

grino. id eſt. greco pᷣmone cõpoſuit:hanc auteʒ

ſcripſit hebꝛaica lingua:ergo videt᷑ ꝙ apłs nõ
loquebat᷑ idiomata alioꝝ ꝑ donũ gfr̃e grat da
te Scðo arguit᷑:qꝛ natura nõ facit ꝑ multa qʒ
põt fieri ꝑ vnũ. Multo minꝰ deus qͥ oꝛdinatiꝰ

qᷓ; natura oꝑatur. Sed porerat deꝰ facere ꝙ lin
guam vnã loquentes eiꝰ diſcipuli ab oibus au

dirent. ergo videt᷑ ꝙ no habuerũt ſcientiaz lo⸗
quendi oibus linguis.Certio oẽs gre deriuã⸗

tur x5o in copusei ad eſr ecceſia m illud
Johis pᷣmo de plenitudine eius oẽs accipimꝰ

Sed de xpᷣo nõ legit᷑ ꝙ fuerit locutus niſi vna

lingua:ergo videt᷑ ꝙ diſcipuli eiꝰnõ acceperũt
ad hoc gram vt oibus linguis loquerent᷑ Sed

in ↄtrariũ eſt gloſa Oꝛego. Actij.ij. ca. que ait.
Spũſſanctꝰ ſuꝑ diſcipulos ĩ igneis linguis ap
paruit ⁊ eis oĩm linguaꝝ ſciẽtiã dedit. Rñdet
ergo ſanctꝰ Tho. ſcdᷣa ſce.q.clxxvj.q pᷣmi di

ſcipuli xpᷣi ad hoc fuerũt ab ipᷣo electi vt ꝑ vni

uerſum oꝛbẽ fidem eius pᷣdicarent. Non auteʒ

erat ↄueniens vt qͥ mittebant᷑ ad alios inſtruẽ

dos indigerẽt ab alijs inſtrui qualiter alijs lo⸗

querent᷑ vel qualiter q̃ alij loquebant᷑ intellige
rent: pᷣſertim qꝛ iſti qͥ mittebant᷑ erant alterius
gẽtis ſcʒ iudee.Erãt etiãõ pauꝑes ⁊ impotẽtes
nec defacili a pᷣncipio reperiſſent qͥ eoꝛũ verba
alijs fideliter interpᷣtarent᷑:vł verba alioꝛũ eis
exponerẽt:maxime qꝛ ad infideles mittebant᷑.

Et ido neceſſariũ fuit vt ſuꝑ hoc eis diuinitus
pꝓuideret᷑ ꝑ donum linguaꝝ:vt ſicut gentibus
ad idolatriã declinantibꝰ introducta ẽ diuerſi⸗

tas linguaꝝ:ita etiã qñ erãt gentes ad cultum
vnius dei reuocãde:ↄtra hmõi diuerſitatẽ re⸗
mediũ adhiberet᷑ ꝑ donum linguaꝝAd pᷣmũ
ergo dicendũ ꝙ ſicut ſcribit᷑ pᷣinead Cori.xij.
ca.MManifeſtatio ſpũs dat᷑ ad vtilitatẽ Et iðo
ſufficiẽter ⁊ Paulꝰ⁊ alij diſcipuli fuerũt inſtru
cti diuinitus in linguis oiĩm gentiũ:quantũ re⸗

quirebat᷑ ad fidei doctrinã Sed quãtũ ad que

dam que ſuꝑaddunt᷑ humana arte ad oꝛnatuʒ
⁊ elegantiã lectionis:apoſtolꝰinſtructus eratĩ
ꝓpꝛia lingua nõ autẽ ĩ aliena Sicut etiã i ſapia
⁊ ſcientia fuerãt ſufficienter inſtructi quãtũ re⸗
quirebat doctrina fidei:non autẽ quãtũ ad oĩa
q ꝑ ſcientiã acqͥſitã cognoſcunt᷑:puta de ↄcluſi
onibus ariſinetrice vel geometrie. Ad ſcᷣm ar
gumentũ rñdetnr ꝙ q;uis vtrũq; fieri potuiſſet
ſcʒ ꝙ ꝑ vnã linguã apłi loquẽtes ab oibyintelli

gerent᷑: aut ꝙ oĩbus ip̃i loquerent᷑: tñ ↄueniẽ⸗
tius fuit ꝙ ipi oĩbus linguis loquerẽt᷑: qꝛ hoc

ꝑtinebat ad ꝑfectionẽ ſciẽtie ioꝝ ꝑ quã intel
ligere nõ ſelũ loq:ſed intelligere poſſent ea que
ab alijs diccbant᷑. Si autẽ oẽs vnã eoꝝ ingus

— ⏑

Sermo

rũ vba aliter ad alioꝝ aures ꝑferẽt᷑ qᷓ; iſfi ea p·

Intellexiſſent: vel fuiſſet p ſcienti illoꝝ q eo

ferrent. Et ideo glo. Act..ij. ca. dicit ꝙ maioꝛi
miraculo factũ ẽ ꝙ apli oiuʒ linguaꝝ generib⸗
loquerent᷑. Et Paulꝰ dicit ᷣme ad Cori.xiiij.

ca. Oꝛatias ago deo ꝙ oim veſtrũ linguas lo⸗

gquoꝛ Ad tertiũ dicẽdũ ꝙ xpᷣs in ꝓpꝛia ꝑſona

uis ipᷣe

gð inueſtigandũ de pᷣdicatiõe Thome:q̃ effi

☛

vyni ſoli Fenti pᷣdicaturꝰerat.ſ.iudeis.Et idðo q;
ine dubio pfectiſſime haberet ſcientiã
dinmm linguaꝝ:nõ tñ opoꝛtuit ꝙ oĩbꝰlinguis lo⸗
quere.Et vt refert Augꝰſuꝑ Joheʒ. Cumet
mõ ſpũſſanctaccipiat᷑ nemo loqᷣt᷑ linguis oim
gentiũ.qꝛ iã ipᷣa eccłia linguis oim gentiũ loq⸗
tur:in q̃ ͥ nõ ẽ nõ accipit ſmſanctũ. ¶ Tertin
e: qᷓ eff lacrũ ipᷣm cõminuas: ſtatim quaſi cera liquefa
ctũ ẽ.Tunc oẽs ſacerdotes mugitũ dederunt.
Potifex aũt tẽpli eleuans gladiũ aplin trãſuer
berauit.Alij vo lanceis illũ trãſfixerũt. Epᷣia⸗

.

rit ſua pᷣdicatio copioſũ in oibus puincijs ⁊re
gnis ſuꝑius noiatis.Tñ qͥd in india fecerit au
Dianm. NPeruenit nãq; ad ciuitatẽ quandã in qᷓ
rex filie ſue nuptias celebꝛabat. Cuũ vo ex aſpe⸗
ctu:ex geſtu ⁊ vultu agnoſceret᷑ vir ãuis inte⸗
ger ⁊ deo deuot?a rege lʒ inſideli reqͥrit᷑ vt ſpõ
fſum ⁊ ſpõſam bñdicat qð aplłus adimpleuit di
cens. Da dñe adoleſcẽtulis his benedictionẽ
tue dextre: ⁊ i eoꝝ mentibꝰ ſemina ſemen vite.
Abeunte aplo:in manu iuuenis ẽ repertꝰramꝰ2
dactilis plenꝰ de qͥbus ſpõſus ⁊ ſpõſa dulciter

comederũt:ſtatimq; doꝛmierũt ⁊ ſomniũ ſimi

liter habuerũt: videbat᷑ etenim eis ꝙ rex gem⸗
matꝰ eos amplecteret᷑ ⁊ diceret. Apłs meꝰ bñ⸗

dixit vos vt eterne vite ꝑticipes ſitis Euigilã
tibus ⁊ mutuo ſibi ſomniũ reuelãtibꝰ: apłs ad

eos ingredit᷑ dicẽs eis. Rex meꝰ mõ vopᷣ appa
ruit ⁊ me clauſis ianuis huc adduxit vt ſuper

vos bñdictio mea fructiſicet:habeatis carnis

itegritatẽ q̃ẽ oĩm regina vtutũ ⁊ fructꝰ ſalutis
Ppetue:vᷣginitas ſoꝛoꝛ ẽ angeloꝝ poſſeſſio bo⸗
noꝛꝝ: victoꝛia libidinum:ſidei triüphus:expu
gnatio demonũ:eternoꝝ gaudioꝛũ acqͥſitio hᷣ

ſilia illo referẽte duo angeli aparuerũt dicẽ⸗
tes eis.Nos ſumꝰangeli vobis ad cuſtodiã de

putati. Si apli monita buauerit offeremꝰ deo
oia vota veſtra. Eos igit᷑ apłs baptizauit ⁊ de

ſide diligẽter eos docuit. Poſtmodũ voſpon
ſa noie pelagia ſacro velamine ↄſecrata marty⸗

catia vbũ dei ſeminauerit. Et lz fructuz attule

riũ paſia ẽ.Et ſpõſus noie Dionyſius illi ciui⸗
tati in ẽm oꝛdinatus deinde cũ Thomas in⸗
diam circũiret:multos ſanauit debiles ⁊ infir⸗
mos.: multoſq; ouertit ad dñũm. Et vna die ad
p̃dicationẽ eius baptiʒati ſũt nouẽ milia viro⸗
rum exceptis mulieribus paruulis.

rũ cito exi cit velut fumꝰ: d
bus in põ ðꝛ.perijt memoꝛia eoꝝ cũ ſonitu Ju

ultpani pxpoqcunq; dura ⁊ exſſi

ta ſupplicia. Nam iratus ↄ eũ rex indieex eo
vxoꝛẽ eiꝰ⁊ vxoꝛẽ cariſij cognati ſui ↄuertit a
fidẽ: iuſſit afferri ardẽtes lamias ferreas ⁊ apo⸗
ſtolũ ſtare nudis pedibꝰſuꝑ eas:ſᷣ nutu dei ꝓ⸗
tinus ibi fons erupit:⁊ eas extinxit. Tuncrex
eũ in foꝛnacẽ ardẽtẽ miſit q̃ ſic refrigerata ẽ vt
die altera ſanꝰ inde exierit ⁊ illeſus.Oeductus

tãdẽ ẽ vt ſacriſicaret idolo. lectens aũt genua
dixit. Ego adoꝛo:ſᷣ nõ idolũ. Ecce adoꝛo ſ᷑ nõ

metallũ. Adoꝛo aũt dñʒ meũ ipſᷣm xpᷣm :in cuiꝰ

noie pᷣcipio tibi demon qͥ in eo latitas vt ſimu⸗

ni aũt coꝛpꝰeius tulerũt ⁊ honoꝛiſiceſepelierũt
Anno tñ dñi.ccxxx.coꝛpꝰillud in Edeſſam ci⸗

uitatẽ trãſlatũ eſt Alexandro imꝑatoꝛe ad Si

rioꝛũ pᷣces hoc faciẽte. Inilla aũt ciuitate nul⸗
lus hereticꝰ:nullꝰ iudeus: nullus paganꝰ põi
viuere:nec tyrannus aliqͥs ibi nocere.Poſtqᷓ;
Agabarus rex illiꝰ ciuitatis eple⸗ manu ſalua⸗
toꝛis ſcriptaʒ acciꝑe meruit:nã ſi qñ gens aliq̃ᷓ
ʒ ciuitatẽ illã inſ urrexerit infans baptiʒatꝰſu⸗
per poꝛtã ciuitatis ſtans epłam illam legit ⁊ ea

die tã ſaluatoꝛis ſcriptura qᷓ; apbli Thome me⸗

ritis hoſtes aut fugiunt aut placant᷑. Nerũtñ

Gq;uis lõgo tꝑe durauerit mihilominꝰ poſtea ci

uitas illa capta fuit ⁊ Sarracenis ⁊ ꝓphanata
ſublato bñſicio ꝓpter abundãtiã pctõꝝ. Igit᷑

ſicut fuit vnus ex duodecim Thomas in hac

pegrinatiõe:ita ⁊ nũc ẽ vnꝰ ex illis ſedẽs ſuper

ſedẽ ĩi glia regni celoꝝ quẽ depᷣcemur yt ſua in
reruẽtione nos xpᷣo cõmẽdet. Qu
laudabilis ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ. Amen.

Sermo.xxxix.de ſancto Jacobo di

Qui ẽ bñdict et

cto iuſto et minoꝛe filio Alphei etfra
tre dni nrii

N mẽgꝛig eter⸗

nmna erit iuſtus Aerba ſut Dauid in
plſalmo.cxj. Ois głia hoiuz iniquo⸗
inguit et euaneſcit velut fumꝰ: de q⸗

ſti aũt yt ſcribit᷑ Sapie.v.ca.in ꝑpetuũ viuẽt:
⁊ apud dñm ẽ merces illoꝝ. Na peracto bꝛeui

ein labilis virepniaſaſpilterne bea
nalie hoats anls an EH,eE kitudinis in qua omni malo ſemoto bonũ om̃e
¶ Qualit᷑ beatꝰ apłs Chomas glioſo 19

Enait Near ns Sdn 10 reperit᷑. Pꝛopterea dauid in ps. xxx vj. dicit.
martyrio vitã umauit. Ca:mI Eaa

Zuſti hereditabũt terrã.ſ.viuẽtiũ.⁊ inhabita

t
Zipt
ppte

ctian

oti

nine

e

din
ond

f
6

deſenc⸗
rag
ſtuenul

oſtq
nuſäus⸗
wuli
nrſe⸗
rn
ſene⸗
lerͤi
ſeadi
hant,
1 N
ine

ſr.

riin
lie
1

e

Zaudin
ingo⸗
nvech⸗
uu
yiuet
jbeeui
jeben
jome
diet.
bita

uotiſſime honoꝛat᷑.Cum vero hodierna die i

⁊ ſanctitate ſingularis :tũ ꝓp
ſanctificationẽ in vtero.

Tertium ſpecialis ſanctiſicatio.

tis beati Jacobi ve naruralis inclinatio idlina⸗
bat qpe ipᷣm ad vtutes ipᷣa natura.ᷣ vt id me⸗
lius declaret᷑. Querunt pleriq; vtꝝ vtutes in⸗

ſint homini⸗
tibus moꝛalibꝰ ⁊ acqᷣſitis non aũt de infuſis ⁊
theologicis (Et ꝙ ſint a natura pbari p̃t ex di
ctis ſanctoꝝ ⁊ philoſophoꝝ.Inquit em̃ Ber⸗
nardus:nullũ vitiũ naturaleẽ:ois autẽ vtus

bunt iſeculũ ſeculi ſup eã. Hinc beatꝰ Jacob⸗

Alphei ſili iuſticie ſetotũ accomodauit. Qui
pPppterea nõ ſolũ exaltatꝰ ẽ in regno celoꝝ:veꝝ

etiam in eccleſia militãte a cũctis fidelibus de⸗

mineat eius feſtiuitas colendiſſima equũ ẽ vt

eius laudibus inſiſtamus: de quo appꝛopꝛiate

dicunt᷑ verba ꝓpolita: iĩ qbus ð iuſticia illius
tria myſteria occurrunt contemplanda.
EPnus: oꝛiginationis. MUD
Scöm determinationis.
Tertium cõſũmationis.

¶ Qualit beat? Jacob⸗ fuit in iuſticia

tu ꝓpt

Wimummyite⸗
riũ ↄteplanduz de iuſticia beati Ja

nationẽ:tũ ꝓꝑter exẽplũ xp

*

dicalia iuſticie vel ſanctitatis eius.

agd hoc dicimus ꝙ tria fuerunt q̃ſi pꝛincipia ra

Pꝛimũ fuit naturalis inclinatio.

Zeömeremplaris ſpeculatio.

CPꝛimũ radicale pᷣncipiũ iuſticie ⁊ ſanctita⸗

ℳ
—
8
„₰

Ha natura. Et loqmur de vtu⸗

naturalis eſt. Et Damaſcenꝰ in.iij.naturales

ſũt in nob vᷣtutes ⁊ cq̃liter inſũt omnibus. Et

Augꝰ in. iij. de libero arbi. ome vitiũ eo ipo ꝙ
vitiũ ẽ ↄtra naturã ẽ. Et Tho.pᷣma.ij.q.lxiu.
arguit ſic. Illud ðꝛ nobis eẽ naturale qð ineſt

noba natiuitate. Sʒ vtutes qbuſdam inſunt a
natiuitate. ð em Job. xxxj.ca.Ab infantia cre

uit mecũ miſeratio ⁊ de vtero egreſſa ẽ mecum
Igit᷑ vtus ineſt homini ab ipᷣa natura.Et Gi
raldus oddonis ſuꝑ.ij.ethicoꝝ arguit cᷣ̊ mõ.
Natura nõ deficit ĩ neceſſarijs vt docet phᷣus.
Szʒ vtutes ſũt homini neceſſarie quia ſine ipᷣis
nõ põt aſſequi ſuũ finẽ. Sole inqͥt M acrobiꝰ
de ſomno ſcipionis faciũt virtutes beatuʒ. Et

Sene.ad Lucillũ ſola vᷣtus ad beatã vitã effi⸗
cax cẽ.Et Ariſto.in.vij.politice.felicitateʒ ſine

vtute impoſſibile eſt exiſterc.qᷣnatura ꝓuidit
homini de vtutibꝰ trariũ ad hec videt᷑ ꝓba⸗

Vbi S: originatiõis. In q videndu
2 vñ oꝛiginẽ habuit iuſticia ſcti Jacobi.Et ſu⸗
mitur iuſticia large ꝓvirtute vel ſanctitate Et

nis eſt vtuti acqͥſite Ex quo patʒ

XαM.

ri poſſe. Nãà Seneca ad Lucilfũ ait:nõ dat na⸗

tura vᷣtutẽ ars ẽ bonũ fieri. Et Ariſto.ij ethi.
boni vel mali natura nõ ſumꝰ.Ad hec illud qð
ẽbonũ a natura cõmune ẽ oĩbꝰ hoibꝰ ⁊ nõ :ol⸗
lit᷑ ꝑ pctm̃:quia etiã in domonibꝰ bona nature

manẽt itegra. Sʒ vtus nõ ineſt oibꝰ hoibus ⁊

abijcitur ꝑ pctm:ergo non ẽa natura:inſuꝑ ex
his q̃ inſunt a natura nec laudamur neq; vitu⸗

peramur ſᷣm Ariſto.ij.ethicoꝝ.vᷣ ppter vᷣtu⸗

tes laudamur ꝓ qͥbus vtuoſis reddit᷑ honoꝛ:
ergo vtutes nõ ſũt a nata vxtois ceſſet ꝑplexi

tas audiẽda ẽ rñſio Thome vbiſupꝛa. et Ri⸗
car. de media villa in e lronito ,imaſ⸗

ſciẽtias ⁊ vᷣtutes triplex fuit opinio pꝛima fu⸗
it platonicoꝝ ꝙ; pᷣm Bama.i tertio ſuo ca.xiiij
dicebãt ſciẽtias ⁊ vtutes eẽ totaliter ab intrin
ſeco:ita ꝙ pᷣexiſterent in aĩa naturaliter.ſᷣ ꝑ di
ſciplinã ⁊ exercitiũ impedimenta ſcie ⁊ vᷣtutis
tollunt᷑ q̃ adueniunt aie ex coꝛpꝑis grauitate.ſi
cut ferrũ clariſicat᷑ ꝑ limationẽ. Sʒ ↄtra han

opinionẽ eſt ois philoſophia tenẽs cũ Ariſto.
ON aia ntr̃a a pᷣncipio:eſt ſicut tabula raſlaĩ qua

nihil eſt depictu SGcda opinio fuit Ruicẽ. qui

