gens mediolanũ cõcitꝰ venit: ⁊ ei dñici coꝛꝑis
ſacramentũ dedit. Aſdoxq; ille manꝰin moduʒ
crucis expãdit:⁊ vltimũ ſpiritũ inter vᷣba oꝛa⸗
tionis efnauit. Floꝛuit aũt circa anos domini

cccxc. Cum auũt in nocte paſce coꝛpus eius ad

eccliaʒ fuiſſet delatũ:plurimi infantes baptiʒa⸗

ti eũ viderũt:ita vt aliqͥ eũ ſedentem i cathedra

vel tribunali dicerẽt. Alii aſcẽdeniẽ in celũ pa

rentibus ſuis digito demoſtrarẽt. Mõnulli ve⸗
ro ſtellam ſuꝑ coꝛpus eius ſe vidiſſe narrarent

Anima igit iilius ad ethera ↄuola uit: ibiq; in⸗
ter angeloꝝ agmina fruit᷑ eterna pace: ad quaʒ

nos ꝑducat ieſus filius dei. Qui ſit bñdictus i

ſecula ſeculoꝛũ. Amen.

ate. ꝗᷓ diaboli tẽptamenta cũ dei ad

(A
ſofen
ibeñ
Dhpjeit
ſſhenit
Nayos:
nann
hune,
onice.
ulin
Mhn

lanen

leqͤtune
6.Gn
mertus
Kalerent
1doin
ainer
limeo:
ioco
keius
ovir
upla
Me⸗
Ker
num
gonve⸗
japec
echmnin
icön⸗
pis
oz
on⸗
omini
sa
zpup⸗
ther
ceüpe
iye⸗
frarent
ſhin⸗
qugz
icus

ab⸗

CCertium coꝛonationis.

nes a diabolo te mptari.
elſupatus aude

— .

rit accipiet coꝛona vite: quazʒ repꝛo⸗

miſit deus diligetibus ſe. Gcribunt hecverba
oꝛiginalit᷑ Yacobi.j.c. In toto terrarũ oꝛbe cla

us habet᷑ antonius:qui ſuffragia eius poſcen

*

tibꝰ: liberaliſſime ↄdeſcẽdere ↄſuenit Eſt quip

pe magni meriti apud deũ:ido ſe inuocantes a

periculis grauiſſimis ꝑſepe liberat. oti ex

HB; fideles diẽ feſtiuitatis eiꝰ vbi ſoleniter agunt

Aliqᷣ ↄuiuia pauperibus pᷣparantes. Noõnulli
diuina ꝑ miniſtros eccleſic celebꝛari facientes.

AQuidam vero pia vota exſoluẽtes ieiunioꝛũ ⁊
viſitationũ temploꝝ dei:que vocabulo ſancti

antonij ſũt ↄſecrata. Idcirco in pñti pᷣmone de
ipᷣo patre beatiſſimo dicturi erimꝰ. Cuius lau⸗
des potiſſimũ extollunt᷑:qꝛ demones ↄfudit at

qᷓ; deiecit:paſſus em̃ eoꝝ impoꝛtunas inſidias
nõ ſuccubuit:imo ſuꝑbiam illoꝝ cõtriuit atq;

deuicit. IJdeo ↄuenientiſſime ð illo dicunt᷑ ver
ba in themate poſita. In qbꝰde tẽptatione üli⸗
1 tria myſteria ꝓponimꝰↄtemplanda.

CPꝛimũ ðꝛ verificationis.
Scom modificationis.

—

kem

um cõtemplandũ de tẽptatioe beati
Antoni vðᷣꝛ veriſicationis. vere qpe
a diabolis tẽptatꝰ fuit q̃rentibꝰeuma via recta
deuiare. Sʒ ꝓ amphoꝛe huiꝰ partis intelligen⸗

tia q̃ttuoꝛ dubia erunt abſoluennna.
Pꝛimũ vtꝝ ꝓpꝛiũ diaboli ſittẽptare.
nere debeat homi⸗

¶ Tertium vtruz diabol⸗ ſeme
ꝗtamplius temptaar.
Quartũ vtx teptatõis ĩpulſio ſitvſigerãda

¶ Agd pꝛimũ dubiũ rñdent aliqᷣ. ꝙ nõ ſit ꝓpꝛi⸗

um officiuʒ diaboli tẽptare. Nam tẽptat deus

Añ Beñ.xxij.c.ðꝛ.tẽptauit deus abꝛaam. Et
HGapie.iij.c.ſcribit᷑ de iuſtis:deꝰ tẽptauit illos
⁊ inuenit ilios dignos ſe. Et Beuti.xiij.c. Tẽ
ptat vos dñs deus vtr᷑̃ vt palã fiat vtꝝ diligatl

eum autnõ. Et in põ. Mꝛoba me domie ⁊ tem⸗
pta me. Inſuꝑ tẽptat caro.vnde Jaco.j.c.ſue
canonice.ait.vnuſquiſq;. temptat᷑ a ↄcupiſcẽ⸗

tia ſua. Temptat adhuc hõ. ſicut de xpᷣo legit=

Joh.vj. c. Cũ interrogauit philipum vñ pa⸗

nes emerent᷑ tẽptans cũ. Apᷣenanq; ſciebat qͥd

Eat vir qui ſuf

— Een Hee el re. Sed ex pie altera videt᷑ pbari poſſe. ꝙ dia⸗
fertteptationẽ: qm cum pbatus ſue boliofftciu fit teptare l⸗ ſſe.g

diabolotẽptauit Antonſuʒ qſemꝑ
emptat admaluz;, de buidam du
bijs tẽptationis. Caplin. .

eſſet facturꝰ. Igit nõ ↄuenit diabolo ſoli tẽpta
boli officiũ ſit tẽptare.HNã glo.ſuꝑ illo vpo ad

Theſſolonicẽſes. ca.iij.bme ep e.ne foꝛte tẽpta

uerit vos is qͥ tẽptat ait.id ẽ.diabolꝰ cuiꝰ offici
um eſt temptare. Et MMatth̊.iiij. c. vocat᷑ dia⸗
boł iẽptatoꝛ. Reſpõdẽdũ gẽ ſᷣm doctrinã dñi
Bonauẽ.in.ij. dil.xxj.Etſancti Tho.pᷣma ꝑte

g. cxiiij. ꝙ hoc vocabulũ temptare multas ha⸗

bet acceptiones. Sicut dicuntilli qui ſignifica⸗
tiones vocabuloꝝ ſtudioſe rimati ſunt. Sita⸗
men velimus eius pᷣncipalem ⁊ pᷣcipuam ſigni
ſicationẽ acciꝑe:tẽptare ꝓbare eſt. Vñ tẽpta⸗
tio dici põt qͥdã tactꝰquo illð quo tãgit᷑ ꝓbat᷑.

Sicut cecꝰ dꝛ tẽptare qñ ſuo tactu vult aliquaãa
ceriitudinẽ habere de aliqua re qua tangit.per

hunc modũ in ſpũalibꝰ tẽptatio qdam tactꝰ ðꝛ

ad ꝓbãdũ oꝛdinatꝰ.lhoc aũt põt eſſe multipli⸗

citer. Aut qꝛ ille qͥ tẽptat intẽdit pbare ⁊ axpꝛo
bare:ſiue apꝛobatũ oſtẽdere.⁊ hoc mõ tẽptat
de qͥ l ſciat bonitatẽ amicoꝝ ſuoꝝ vult nihilo
minus illã ꝑ tẽptationem ſuam alijs inoteſcere
Aut ille qͥ pulſat intendit pꝛobare ⁊ repꝛobare
ſiue repꝛobatũ facere.a ſic tẽptat diabolꝰ qͥ ſem
per tẽptat ĩ pctm̃ pᷣcipitãdo. Aut qꝛ ille ͥ tem⸗

ptat intẽdit ꝓbare exꝑimẽtũ ſumere.a ſictẽ⸗
ptat hõ ꝙ ſieri pᷣt bñ dũ de hoie tm qrit experi⸗

mentũ. Dõt etis fieri male:dũ exꝑimentũ qrit
inſidioſe. Sicut faciebãt phariſei tẽptates xpᷣʒ

dum interrogabant. Si licet cenſum dari ceſari
Quibus reſpõdit:quid metẽptatis hipocrite.

¶ANatth.xxij.ca.Sed peſſime facit homo dum
temptat deuz. Et vt dicit glo ſuper illo verbo

Heuti.vj.c.Nõ temptabis dñm deum tuũ. de

um temptat qui habens qð faciat ſine rõne cõ⸗

mittit ſe periculo:experiens vtrũ poſſita deo li

berari. Nã lʒ in deo pᷣncipaliter oĩs ſpes moꝛta
liũ ſit erigenda.Tñ debet hõ facere qð in ſe eſt
ad q̃cunq; pericula euiiãda.Noluit em xpᷣs de
pinaculo ſe eicere qꝛ periculũ erat ᷣm naturaʒ
Et miraculũ facere tũc non erat expedis. Sic

paulus de muro ꝑ ſpoꝛtam: vt euaderet dimit

ti ſe iuſſt:nec expectauit ꝙ deus mitteret ange

lum ſuũ.Qð aũt beata agatha medicinas car
nales ↄtẽnebat:⁊ alij ſãcti multa ſimilia fecerit

nõ erat ex tẽptatione dei:ſed ex familiari inſtin

ctu ſpũſſancti: vt inqt Tho.vᷣa c.q xcvij Et
q̃a iure cõi exoꝛbitãt in ↄñtiam non ſũt trahen
da. vt ðꝛ de regu.iuris.in.vj. Non eſt ita tem⸗

ptandus deus neq; quantũ ad ſuam potẽtiaʒ.
Sicut faciunt iili qͥ in periculis poſiti:dum via
humana liberari poſſunt nolunt:expectãtes li⸗
berationẽ a deo. Siẽ fecit iudas machabeꝰ qui

cũ reperiret ſecuʒ paucis: ⁊ videret exercitum.
bachidis numeroſũ cũ poſſz declinare certamẽę

erubeſcẽtia ductus cõmittens ſe deo bellũ init

in quo occiſus eſt. vt habet᷑ in ðᷣmo Machab.
libꝛo. DOuella inſuꝑ aſſumere voluntarie ꝑtinet
ad temptationẽ dei. IJdeo ꝓhibent᷑.ij.q.iiij.c.
monomachiam. Et ſi obijceret᷑ ð dauid qͥ inüt
ſingulare certamẽ cuʒ golia. vt ponit᷑ pᷣmi Re

gu. x vj.c. Reſpõdet Nico.de lyra.ꝙ hoc fecit

ex inſtinctu ſpũſſancti. Fuit etiazʒ figura duelli
qð xps fecit cuʒ diabolo ſignato in golia: qͥ po
tentia ⁊ malitia ſua oẽs exterrebat. Sed xpᷣs ſi

urabat in dauid qͥ interpᷣtat᷑ manus foꝛtis:qͥ

unda humilitatis ⁊ lapide foꝛtitudinis:totus
inermis ſuſtinẽdo humilimã paſſionẽ eum pꝛo
ſtrauit.Nec tẽptari debet deus qᷓ;dtum ad ſuam
ſapientiã Sicut faciũt hi qͥ inepti ſunt:⁊ ponũt
ſead pᷣdicandum legendum diſputandũ ſperã
tes a deo ſcientiã ſibi infundi. HNon ẽ etiã tẽptã
dus deus q;tum ad ſuam bonitatẽ ⁊ clementiã
ſicut faciunt hi qͥ peccatis veteribꝰ addẽtes no
ua expectantes in fine vite ad penitentiã redire
ſperãt ex dei miſcðia ſalui fieri. Sed hos dimit
tamus ↄcludentes ꝙ ſolus diabolus ⁊ ſemper
tẽptat ad malũ. Caro auteʒ ⁊ mundus dicũtur
tẽptare inſtrumẽtaliter ſeu materialiter:inq;tũ
ſcʒ põt cognoſci q̃lis ſit homo. Ex hoc qð ſeqͥt
vel repugnat ↄcupiſcẽtijs carnis. Et ex hoc ꝗ
ↄtemnit mundi ꝓſpera ⁊ aduerſa: qͥbus etiam

diabolus vtit᷑ ad tẽptandum Igit᷑ ↄtra diabo

lum muniti eẽ debemus:de quo inquit petrus

epła pᷣma. c.v. Sobꝛij eſtote ⁊ vigilate:quia ad

uerſarius veſter diabolꝰ tanqᷓ; leo rugiens cir⸗
cũit querẽs quem deuoꝛet: cui reſiſtite foꝛtes ĩ
ſide.Et paulus ad Eph̃.c.vj.ait.Cõfoꝛtamini
in dño:⁊ in potentia vᷣtutis eius:induite vos
armaturã dei:vt poſſitis ſtare aduerſus inſidi⸗

as diaboli:qꝛ non eſt colluctatio aduerſus car
nem ⁊ ſanguinẽ. Sed aduerſus pᷣncipes ⁊ pote

ſtates: aduerſus mundi rectoꝛes tenebꝛarũ ha
rum. In qbus vbis admonet nos apoſtolꝰ cõ
foꝛtari in dño ⁊ induere armaturã dei.id eſt.q̃

a ſolo deo fabꝛicat᷑ ſcʒ armatura vtutum. UVnñn
ſignanter dicit. Induite ⁊ non facite: quia deꝰ

arma facit. Illa vo nos debemus accipere vt
poſſimus reſiſtere i bello grauiſſimo qð nobis

mouet hoſtis antiquus Cuius gratuitateʒ de
ſignat paulꝰex multis. Mꝛimo ex ꝓpinquitate

quia colluctant᷑ nobiſcũ ipᷣi demones inferna⸗

les.Secũdo ex ſimplicitate. Nõ em̃ ipᷣi demo⸗

nes ſunt materiales:⁊ nobis cõmunicãt in ma⸗

teria. MPꝛopterea dixit apłs Aduerſus carnem

⁊ ſanguinẽ.i.non habemꝰ luctari aduerſus ho
mines debiles ⁊ fragiles:vel nõ habemꝰ lucta⸗

ri aduerſus carnẽ ⁊ ſanguineʒ tm.id eſt.aduer⸗

ſus vitia carnalia:q̃ ex carne ⁊ ſanguine pꝛoce

dunt. Tertio ex vtuoſitate. Vnde ſubdit.Sed

aduerſus pncipes ⁊ poteſtates.id ẽᷣ.non ſolum
aduerſuʒ minoꝛes demones:ſed etiã aduerſus

pes. Et aduerſus etiã maioꝛes quos vocat po
teſtates:qꝛ maioꝛes habẽt poteſtatẽ ſuꝑ medi⸗
ocres:qͥ minoꝛibꝰpᷣncipãt᷑.Et vult dicere apo⸗

ſtolus:ꝙ habemꝰ luctas occultas ↄtra omnes

demones.ſcilʒ maioꝛes.mediocres.⁊ infimos.
NPꝛopterea ſequit᷑ aduerſus mũdi rectoꝛes.id
E.aduerſus multitudinẽ demonũ q̊ munduʒ re

gunt:non qdẽ mundũ iſtũ ſenſibilẽ:quẽ deꝰcre

auit atq; regit.Sed mundũ.id ẽ.mũdanos ho
mines mundanoꝝ amatoꝛes: ꝓpterea ſubiun⸗

git tenebꝛaꝝ haꝝ.Et qꝛ apłus noiat demones

pᷣncipes ⁊ poteſtates Aduertendũ ſᷣm theolo
goꝝ ſententiꝗ in ſcõo.diſ.viij. inter demões
eſt oꝛdinũ diſtinctio. Sed vt inquit Bonauẽ.
de angelis poſſumus loqui qᷓ;tuʒ ad triplicem
ſtatũ.ſcʒ głie.⁊ nature inſtitute.⁊ lapſe. tuʒ
ad ſtatuʒ g oꝛie:cſt in eis ponere oꝛdinũ diſtin
ctionem ꝑpfectam. ĩtum ad ſtatum nature in⸗

ſtitute oꝛdinũ diſtinctionẽ ꝑfectam. &αtuʒ ad

ſtatũ culpe ſiue nature laple:ẽ ponere in eis oꝛ⸗
dinũ diſtinctionẽ imꝑfectam ⁊ ꝑuerſam. Im
pfectã ꝓpter pꝛiuationẽ gre que habilitatẽ na⸗
ture ꝑficit ꝑuerſam. ꝓpter penitentiaʒ culpe:qᷓ
qᷓ;uis ſubſtantiã naturalẽ nõ coꝛrũpat:tamẽ fe
dat ⁊ deoꝛdinat.Et hoc manifeſtũ ẽ ſi attẽdat᷑

iilli qͥ melioꝛa habuerũt naturalia:alüs gra⸗

uius peccauerũt ⁊ peccant:tũ ꝓpter hoc ꝙ ar

dentiꝰ appetiuerũt:tũ qꝛ magis ingrati fuerunt

tum qꝛ modo etiã acrius vexãt. Ideo in ipᷣis ẽ
oꝛdo m pᷣcellentiã naturaliũ ſᷣ pꝑuerſus adiun
ctione culpaꝝ.Et ſic inter eos ẽ oꝛdo:ita ⁊ pᷣla
tio de qᷓ dixi in tractatu de timoꝛe iudicioꝛũ dei
Bemones itaq; tẽptant ſemꝑ ad malũ induce⸗
re nos ſatagentes. C Scom dubium fuit vtruũ
deus debeat pmittere hoies a diabolo tẽptari
Erplench obn cere ſolẽt ꝙ non. Nam non eſt
equa conditio pugne vt inſrmus ↄtra foꝛtem:
ignarus ↄtra aſtutũ exponat᷑ ad bellũ. Sʒ ho⸗
mines ſũt infirmi ⁊ ignari:diabolꝰ aũt potẽs ⁊
aſtutus.de quo ðꝛ Job xlj.c. Non ẽ poteſtas
ſuꝑ terrã que comparet᷑ ei.Et habet mille nocẽ
di modos:vt refert Aug. Igit᷑ nõ debet deus
auctoꝛ ois iuſticie ꝑmittere vt homies a diabo
lis impugnent᷑ Ad h̊ rñdet Tho.vbi fupꝛa ꝙ
lʒ inequaliter ſit pugne cõditio inter demones
⁊ hoies ex ꝑte hoim.tñ fit recompẽſatio ex ꝑte
dei:qͥ tẽptatis ſubuenit: ⁊ auxilio gr̃e ſue illu⸗

minãtis intellectũ: ⁊ roboꝛãtis affectũ. Et etiã

angeloꝝ miniſterio:qͥ nobis in tẽptationibꝰ aſ⸗
ſunt:quareẽ debilis hoſtis. vt Gꝛeg dicit:et

non vincit niſi volentẽ. IJdeo deus ad głiaʒ ele

ctoꝛum ↄcedit diabolo temptandi facultatem.

ctu
tal
bo⸗
Unia
den
undeẽ
hubrs
liee
hoie⸗e
pmit
pelli
aſtut
diabe
triun
gue⸗
rid
ſeg
gbli
ini
aitae
ſien/
zeden
ſcann
Gdi
Gest
d
G
der
ſſid
bri⸗
len/
glia⸗
ſinp
ſiact
plian
cato:
doq⸗
peti
lint
peti
Cnntn
noe
ducan
mmän
Gho
t
nns

m

eſqſs
Npnci

cn
mel⸗
kepo⸗
mnes
mos.
. id
ire
doe
sho
emones
ntheno⸗
denoes
Nane
ſen
E
ſn
Murein⸗
Cnzel
neiso⸗
ſin n
in
Upeq
Mfe
nidat
ga
c
eruon
gihs:
6Aiun
intie
cotie
ilu⸗
Hen
oneck
nen:
zho⸗
oles
Nckns
henock
gedens
adiebe
ſupn

¶ FTertiũ dubiũ fuit vtrũ diaboltẽptãs poſt
Znegt audeat ampliꝰtẽptare.Ad hoc dicit

Tho. vbi ſupꝛa ꝙ voluerũt qdam demonẽ vi⸗
ctũ:nullũ hoĩem poſſe de cetero tẽptare:nec de
codẽ nec de alio peccato.nã N at.iij.ca.ðꝛ de
xpo ſugante.Tũc reliqͥt eũ diabolꝰ: ſᷣ h̊ videt
ſtare nõ poſſe:qꝛ xpᷣs in ᷣma tẽptatione diabo
liũ vicit:⁊ nihilominꝰ ſcdᷣo ⁊ tertio tẽptauit eũ⸗
dem. Alij aũt aſſerũt ꝙ pᷣt alios tẽptare:⁊ etiã
eundẽ:lʒ qñq; victus rẽptare ceſſat ad tpᷣs.Et
huiꝰratio duplex eſt:vna ex ꝑte diuine clemen
tie:qꝛ vt Chꝛyv.dicit ſupꝑ Matth̊.Non tãdiu
hoies dei diabolꝰtẽptat q;diu vult:ᷣ qᷓ;diu deꝰ
pmittit:qui ⁊ ſi ꝑmittit pauliſper tẽptare:tñ re
pellit ꝓpt᷑ infirmã naturaʒ. Alia ratio ſumit᷑ ex
aſtutia diaboli. AUñ Ambꝛo.dicit ſupꝑ Lucã ꝙ
diabolus inſtare foꝛmidat:qꝛ frequẽtiꝰ refugit
triumphantẽ:qꝙ tñ diabolꝰ aliqũ redeat ad euʒ
quẽ dimiſit:ptʒ ꝑ illud qð ſcribit᷑ Matth.xij.
Reuertar in domũ meaz vñ exiui.¶ Quartuz
dubiũ fuit vtxy tẽptationis impulſio ſit deſide
rãda.Et ꝙ ſic videt᷑. Nã Jacob.j.c.ait. Om
ne gaudiũ exiſtimate frẽs cũ in tẽptatiões vari
as incideritis Et Dauid in põ. Pꝛoba me dñe
⁊ tẽpta me. Inſuꝑ om̃e illud ẽ deſiderandũ qð
facit ad exercitationẽ vᷣtutis:⁊ ꝓmotionẽ gra⸗

tic:⁊ ↄſũmationeʒ meritoꝝ. Tẽptatio ẽ hmõi

deſiderãda. Sʒ ↄtrariũ videt᷑ qꝛ nihil ẽ de
ſiderandũ:cuius cõtrariũ ẽ ↄtinue petẽdũ.Sʒ
oẽs dicere debẽt.Etne nos inducas in tẽptati
onẽ ̊ nullꝰ debet illã deſiderare. Inſuꝑ xpᷣs di
xit Mat. xxvj. Vigilate etoꝛate ne intretis in
tẽptationem:ergo tẽptatio ẽ pᷣcauẽda non deſi
deranda.Ad hanc.q.determina ndã duplicit᷑
rñdere poſſumꝰ Sᷣm Bonauẽ.di.xxiij.ſecũdi li
bꝛi. Vno modo ſic vt dicamꝰ:ꝙ cum triplex ſit
temptatio:ſiue a triplici pᷣncipio: vna ſcʒ a deo
alia a carne:⁊ tertia a diabolo ꝛima tẽptatio

ſimplicit᷑ apetẽda eſt:qꝛ deus nõ tẽptat nos ni·

ſi ad bonũ.Altera vo tẽptatio q̃ eſt a carne ſim
pliciter fugienda ẽ:qꝛilla nõ põt eſſe abſq; pec⸗

cato:ſicut magiſter docet ĩ ſco di. xxj. Tertia
vo q̃ eſt a diabolo aliquibꝰ fugiẽda ẽ: aliquibꝰ

appetẽda.his em̃ qͥ vtute foꝛtes ſunt nec de faci

li in tẽptationẽ induci poſſunt etiã ſi tẽptantur

appetibiliter ẽ tẽptari ad ſue vᷣtutis exercitiũ et
cumulũ meritoꝛũ. Infirmis vero minime:qꝛti
mere poſſunt ne ex ipᷣo impulſu in tẽptationẽ i⸗
ducant᷑:q om̃es debẽt refugere.Nã ſi tẽptari
malũ nõ ſit in tẽptationẽ induci:ſemꝑ malũ eſt
qꝛ hoc eſt a tẽptatione ſuꝑari. Et hoc eſt qð di
cit Augꝰ lib.xiiij.de ciui.dei Sicut ſe habet fir
mitas electoꝝ ſic metuũt cupiũtq; tẽptari.Ali
us modus dicẽdi eſt: ꝙ dupliciter eſt loqui de
tẽptatione:aut ſub rõne ꝓpꝛia: ⁊ ſic tẽptatio ẽ

impulſus ad illicituz: m ꝗ de ea fit ſermo ĩ p⸗
poſito Loquimur em̃ hic ðe tẽptatione diabo
li:que ſit ꝑ mali culpe ſuggeſtionẽ: qua diabo⸗
lus hominẽ ad malũ nitit᷑ incuruare:nõ de tem
ptatiõe dei que fit ꝑ flagellationẽ illam:ergo tẽ
tationẽ ꝑ ſe ↄſideratam:nullus debet appetere:
imo abhoꝛrere ⁊ refugere maxime ↄſiderando
finem. Aliter eſt cõſiderare tẽptationeʒ put eſt
materia exercẽde vtutis:⁊ ſica viris iuſtis de

ſiderari põt:ab eis potiſſime qui iĩ charitate fer

uent:adeo ꝙ ignis deuotionis ipᷣoꝝ potius in
flãmat᷑ ex pᷣſentia cõtrarij qᷓ; extinguit᷑.Ab eis
aũt qui modice ſunt charitatis nõ ſic deſidera⸗
ri debet. Et exemplũ eſt qꝛ vẽtus ꝑflans foꝛna
cem magis ⁊ mag accẽzdit ſed cãdelã extinguit.
Et ideo tẽptationis impulſus:⁊ ſi qtum inſeẽ
refugiendus ſit ab oibus:⁊ ab infirmis potiſſi⸗
me. Inquantũ tamẽ eſt vᷣtutis exercendemate
ria a viris feruentibꝰ ⁊ ꝑfeciis apeti põt. Jlloð
tamẽ genus tẽptationis potiſſime appetunt vi
ri iuſti qdð eſt in fla gelloꝛũ ꝑpeſſione Sicut paſ
ſus eſt Job ⁊ Tobias ⁊ ſancti martyres ab im⸗
pijs zelo diabolico excitatis.Et ꝑ hec ſoluunt
obiecta ad vtranq; partem: ꝑ tẽptionũ itaq; ſe
mi: am nos ire cõuenit:qꝛ regnũ celoꝝ vim pa⸗
titur: ⁊ violẽti rapiunt illud:ſicut ¶ Oatth.xij.
ca. ſaluatoꝛ dixit. Sed ꝓfecto dolendũ eſt qera
riſſimi reperiunt᷑:quos diabolus nõ ſubegerit
Oqᷓ; magna multitudo eoꝛũ qͥ dereliquerũt de
um et diabolo adheſerunt: om̃es declinauerũt

ꝓ maioꝛi parte:⁊ inutiles facti ſunt:nec eſt qui

velit ꝑſeueranter facere bonũ.Antoniꝰ vo bea
tiſſimus a demonibꝰ multimode tẽptatus illos
ſpꝛeuit vt audiemꝰ in ſequenti myſterio. Et qꝛ
firmiter adheſit xpᷣo:demonibꝰ ſuꝑatis aggre⸗
gatꝰ fuit ſocietati iocũdiſſime angeloꝝ bonoꝝ.

rium cõten
tiantonij: ðꝛ modifi.
tuoꝛ nanq; modis diabolus eũ
illũ a virtutũ amoꝛe reuocare.
CPꝛimus vᷣ naturalis aſfectionis.
Secuũdus carnalis ſtimulatiõis.
Tertius coꝛpoꝛalis flagellationis.
C¶Quartus argẽti ⁊ auri oſtenſionis.
CPꝛimus modus quo diabolus antoniũ in⸗
uaſit fuit naturalis aſfectionis: qᷓ inclinabatur
ſoꝛoꝛem ſuaʒ diligere ac ſeipᷣm: vt em̃ narrat be
atus Athanaſius epiſcopus qᷣ vitã eius deſcri
pſit. Antoniꝰ nobilibꝰ parentibꝰ ieg pto mar.

eſt: tanta ſioꝛũ nuttitus cura: vt nihil aliud p⸗

ter parentes domũq cognoſceret: ⁊ cũ iã puer
eſſet nõ ſe l̃is erudiri:non ineptis infantiũ iũgi
paſſus eſt fabulis.Ad eccłiaʒ cum parentibus
ſepe cõueniẽs totum ſe deuotioni pᷣbebat:poſt
moꝛtẽ autõ parentũ:cum eſſet annoꝝ.xx.cũ ſo⸗
ro:e admodũ ꝑuula derelicłꝰ:⁊ domꝰ ⁊ ſoꝛoꝛis
honeſtã curaʒ gerebat. Nerũtamen vt ſaluato
rem imitaret᷑ in illa etat e floꝛẽti: venditis oĩbꝰ
⁊ pauperibꝰ diſpenſatis:paruis ꝓ ſo oꝛe ſerua
tis:ſoꝛoꝛe ſidelibus ac deuotis vᷣginibus cõmẽ
data:ad dei vᷣuitiũ ſe cõtulit.Cũq; vigilijs oꝛa
tionibus ⁊ ieiunijs inſiſteret: volens diabolus
illũ accepto inſtituto retrahere imittebat ei me
moꝛiã poſſeſſionũ ſoꝛoꝛis defenſioneʒ: generis
nobilitatẽ:amoꝛẽ rerũ:fluxam ſeculi gloꝛiã: eẽ
Yariã delectationẽ:⁊ reiiq̃ vite remiſſionis blã⸗
dimenta:poſtremo vtutis arduũ finem:a ma⸗
ximũ ꝑueniendi laboꝛẽ: necnõ ⁊ coꝛpoꝛis fragi
litatẽ:⁊ etatis ſpatia plixa.AIntonius vo om̃ia

oꝛatione ſua fideli a ſuo coꝛde penitus expelle⸗

bat. C Secuũdus modus quo diabolꝰ antoniũ
impugnabat dicit carnalis ſtimulationis. Co⸗

ſueta qͥdem aduerſus om̃es adoleſcentes arma

ſuſcipiẽs:nocturnis cuʒ inquietabat illecebꝛis

Conabaturq; cogitatões ſoꝛdidas inſerere.Et
vntonius eas oꝛatu ſubmouebat aſliduo. Ille
titillabat ſenſus carnis ardoꝛe. ic fide ac ieiu
njs coꝛpus ofne vallabat. Ille ꝑ noctes in pul
chꝛe mulieris vtebatur oꝛnatum: nulla dimit⸗
tens figmenta laſciuie. Hic vltrices gehẽne flã
mas ⁊ doloꝛẽ vermis recoꝛdãs: cogitationibꝰ
libidinũ obijciebat. Ille lubꝛicum adoleſcentie
iter ⁊ ad ruinazʒ facile ꝓponebat. Hic eterna fu
turi iudicij toꝛmenta cõſiderans:illeſam anime
puritatẽ ſeruabat.Ac poſtremũ hoſtis ille ma

lignus qualis eſt merito talẽ ſe demonſtrabat.

Aparebat em puer hoꝛridus atq; niger:ad eiꝰ
geſiua ſe pꝛouoluens:⁊ quaſi deflendo dicens
ultos ſeduxi:plurimos decepi:nũc autem
tuo ſum laboꝛe ſuꝑatus. Quẽ cũ interrogaſſet
antonius qs eſſet:ait.Ego ſũ foꝛnicatiõis ami⸗
cus. Ego qate ſemꝑ ſü paſſus repulſam. Cum
hec audiſſet antonius gras agens deo.Aduer

ſario reſpõdit. ultũ deſpectibilis es: multũ

ꝙ vilis.·aʒ ⁊ obſcuritas tua ⁊ etas inſirmaꝝ

ſigna ſunt rerũ:nulla mihi iam de te cura ẽ. do⸗
minus mihi adiutoꝛ: et ego deſpiciã inimicos
meos. Et ſtatim ad vocẽ canentis fantaſma qd

videbat᷑ euanuit. Antonius vero confoꝛtatus
magis ⁊ magis ſuũ coꝛpus anime ſᷣuituti ſub⸗
debat. ¶ Tertiꝰ modus quo diabolꝰ tẽptauit
antoniũ dicit coꝛpoꝛalis flagellatiõis.Mã vo⸗

lens antonius artioꝛẽ ducere vitã: ad ſepulcra
qdam remota ⁊ ſolitaria ꝑꝛexit: vni fratrũ ð co

gnitis mãdans:vt ſtatutis diebus ſibi alimen⸗
ta deferret.Et cũ in vna tũba marmoꝛea ſupꝛa
dictus frater eũ clauſiſſet:ſolus ibidẽ moꝛabat᷑
metuẽs autẽ diabolꝰnec acceſſu tempoꝛis here
mũ habituri faceret:ita euʒ aggregatis ſatelliti
bus ſuis varia cede lacerauit.vt dolorl magni
tudo motũ auferret ⁊ vocẽ. Nã ⁊ ipᷣe poſtea re
ferebat vulnera fuiſſe tam grauia: vt vniuerſa
hominũ toꝛmẽta ſuperarẽt. Ged die ſequẽti is
frater quem ſupꝛa diximꝰ venit cibos afferens
cõſuetos.Et fractis foꝛibus inuenit eũ in terra
iacentẽ quaſi moꝛtuũ: ⁊ humeris impoſitũ ad
villule domiciliũ repoꝛtauit: qͥ audito ingens
vicinoꝝ atq; affiniũ multitudo ↄcurrens triſte
imedio poſiti funeris officiũ reddebat. Et iam
media noct parte decurſa omniũ oculos deui⸗

cerat ſopoꝛ.Tunc antoniꝰ anima paululum re⸗

deunte ſuſpirans eleuauit caput: ⁊ poſtqᷓ; cete
ris doꝛmientibꝰeũ a quo delatus fuerat vigila
re cõſpexit: nutu aduocãs obſecrauit vt nullo
penitꝰ excitato ad pꝛiſtinũ ſe referret habitacu⸗
lũ Relatus ergo iuxta moꝛẽ ſolus iterũ ꝓꝑmane
bat:⁊ ſtare qͥdem ꝓpter recẽtes plagas nõ pote
rat. Oꝛans vero ꝓſtratus poſt oꝛationeʒ clara

voce dicebat Ecce hic ſũ ego antoniꝰ:nõ fugio
veſtra certamina. Tüc ſonitus repentinꝰ incre⸗:

puit:ita vt loco funditus agitato:⁊ parietibus

patefactis multifaria demonuʒ exinde turbaſe
funderct. Nam ⁊ beſtiarũ ⁊ ſerpentũ foꝛmas i⸗

duentes:oẽʒ ꝓtinus locũ repleuerũt fantaſijs
leonũ:tauroꝝ:lupoꝝ:aſpidum:ſcoꝛpionũ:vꝛ⸗

ſoꝛũ:⁊ pardoꝛum.Et hec ſingule ſᷣm ſuã freme

bant naturã. Antoniꝰ vero inimicos deludens

dicebat. Si viriuʒz aliquid haberetis ſufficeret

vnus ad pᷣlium. Si dominꝰ vobis me in pote⸗
ſtatẽ dedit:ecce pꝛeſto ſũ deuoꝛate. Si vo non
poteſtis:cur fruſtra nitimiui.:Beniq; cum le⸗
uaſſet oculos vidit deſuper culmẽ aperiri ⁊ de⸗
duct tenebꝛis radiũ ad ſelucis influere. NMoſt
cuius ſplendoꝛis aduentuʒ:nec demonũ aliqs
axparuit:⁊ coꝛpoꝛis doloꝛ ↄtinuo ceſſauit.Edi
ficiũ quoq; qð pauloante diſſolutũ videbatur:
inſtauratũ eſt. Illico pᷣſentiã domini intellexit
antonius:⁊ ex imo pectoꝛis trahẽs longa ſuſpi
ria dicebat. Abi eras o iu:? vbi eras:q̃rea pᷣn⸗

cipio non affuiſti vt ſanares vulnera mea: Et

vox ad cũ facta ẽ.Antoni hic eram ſed expecta
bam videre certamẽ tuũ. Nunc autẽ quia viri
liter dimicaſti ſemꝑ auxiliaboꝛtibi ⁊ faciam te
ĩ omni oꝛbenominari.his peractis ⁊ coꝛpoꝛe ⁊

animo mirabiliter cõfoꝛtatus ẽ. ¶ Quartꝰmo
dus quo diabol⸗

tẽptauit antoniũ dicit᷑ argen
uri oſtenſionis. NHolẽs nanq; antoniꝰ mu
eũ contendit ad montẽ et heremi adhuc

„

ti au

tarel

monachis ignote: rupto metu viam conat? eſt

cit.
tian
au,
gull
ſhpi
t4
aoll
ſci
gadit
guit.
itiner
damn
wbif
Pen
aliu
hbitar
daſe

ul

n

S
et
ishere
ſteliti
agni
Keare
uerſh
letins
ſeens
gera
nd
s
woniſte
Eiim
bo deui⸗
Ulunn⸗
tiee
Ayigle
Mnul
hinan
Upmure
nin
Hchn
6ſg⸗
mare:
bus
baſe
nasi⸗
ſy⸗
ene
udens
uſfeamm
Mpote
formr
lis
KEéi
aur:
i
ubi
keaptt⸗
eneb
hen
gawi
inte
vore:
Pfnu
huc
et

pandere Sed nectunc ceſſauitimpoꝛtunus ad
uerſarius. Nam argenteũ diſcũ in itinere pꝛoie

cit. Quo viſo antonius diaboli cognouit aſtu⸗

tiam:ſtãſq; intrepidus ⁊ diſcum toꝛuis intuẽss

oculis:iter ſe dicebat vbi hic in deſerto diſcus⸗
auiũ hoc iter eſt:nulla ſunt veſtigia cõmeantiũ
lapſus de ſarcina pᷣ magnitudine latere non po

tuit. Sed qui ꝑdiderat reuerſus ad ſolitudines

locoꝛũ inueniſſet ꝓfecto qð ſuum fuerat.hoc ar
tiſiciũ diabole tuũ eſt: argentũ tuum tecũ ſit in
perditiõe.hec illo dicẽte diſcus vt fumus eua⸗
nuit. Dehinc ingentẽ maſſam auri iacentem in
itinere conſpexit:at ille rapido curſu qſi quod⸗
dam vitaret incendiũ ad monteʒ vſq; perrexit:
vbi flumine trãſuadato iuenit caſtellũ deſertuʒ
plenuʒ ob tempus ⁊ ſolitudinẽ venenatoꝝ ani
maliũ.In quo ſe cõſtituens nouus hoſpes ha
bitauit. Statimq; ad eius aduentũ ingens tur
ba ſerpentũ q̃ſi ꝑſecutoꝛẽ paſſa ꝓfugit.

Be quat cellẽtiſſimis bꝛogati⸗
is beati antonij In qbus manifeſta

tur gloꝛia eius:quam habuit etiaʒ in

cõtemplandũ de temptatione ſancti
Iantonũij dicit᷑ coꝛonatio Coꝛonauit
qᷣwe illum deus nõ ſolũ in celeſti regno gloia 7
bonoꝛe. Sed etiã in boc mũdo admirãdis pᷣꝛo

gatiuis ex qbꝰnos ttuoꝛ pᷣcipue decurremꝰ.

4

THum⸗ ðꝛ coꝛpoꝛis cõſeruatio.
¶ Scda mentis illuſtratio.
¶ Tertia mundialis cõmotio.
CQuarta ſancta cõſũmatio.
C Pꝛima pᷣꝛogatiua ſancti antonij dicit᷑ coꝛpo
ris cõſeruatio. Naʒ vt aſſerit athanaſiꝰ cũ poſt

viginti annos i ſolitudine exactos inuẽtus eẽt

tam ab his qͥ ꝓpoſitũ eiꝰimitari cupiebãt qᷓ; ab

alijs amicis ⁊ not obſtupucrũtvniuerſi: ⁊ oꝛis

gratiã ⁊ coꝛpoꝛis dignitatẽ: qð nec ꝑ quietem

intumuerat : nec ieiunijs demonũq; certamine

decoꝛem amiſerat:que in eo fine dei gratia ſieri

minime potuiſſent. ¶ GSecũda pꝛogatiua bea⸗

ti antonij dicit᷑ mentis illuſtratio. Nam lʒ litte
ras nõ didicerit:mira tamẽ ſagacitate pollebat

ingenij ⁊ venuſtate dicendi.Aliquãdo philoſo

phi duo gentiles venerũt ad eum putantes an

toniũ ſe poſſe decipere:quos cum vidiſſet paga

nos intellexit ex vultu.Et ꝓcedens ad eos per
iterpᷣtem ita dicere cepit.QAuaretam lõge ſtul⸗
tum hominẽ ſapientes viſitare voluerũt.Illis
dicentibꝰnon eſſe illũ ſtultũ ſed nimiũ ſapientẽ:

yigilanter reſpõdit. Si ad ſtultũ veniſtis ſuꝑ⸗
fluus laboꝛ veſter eſt:ſi autẽ putatis me ſapien

oꝛonauit

tem eſſe: a ſapientia bona eſt:imitamini que x⸗

batis:qꝛ bona cõuenit imitari:ſi ego ad vos v·

niſſem vos imitarer. Sed qꝛ vos ad me quaſi
ad ſapientem veniſtis:eſtote chꝛiſtiani ſicut er
egoſum.Abſceſſerunt philoſophi vtrũq; mirã

tes ⁊ acumen ingenij ⁊ elegantiã loquendi.Ali

os quoq; mundi ſapientes qͥ eum irridere cupi
ebant:qꝛ litteras ignoꝛaret:tali diſputatiõe col
ligauit dicens. Reſpõdete mihi qͥd pꝛius ẽſen⸗
ſus an littere:⁊ qdem cuius exoꝛdiuʒ eſt. Sen

ſus ex litteris:an littere oꝛiũt᷑ ex ſenſu⸗ Illis afſ·

ſerentibus quia ſenſus eſſet auctoꝛ litterarũ ait
Igit᷑ cui ſenſus incolumis eſt hiclitteras nõ re
quirit. Obſtupuerũt illi tantã in viro dei ſaga

citatem animi admirantes. Quid plura claruit
⁊ ſpiritu ꝓphetico:⁊ diuinas reuelationes ha⸗
buit:ſicut patet in exemplis ſequentibꝰ Nirgo

quedã que a tripolitane regionis ciuitate buſi⸗
ride erat: moꝛbo paraliſis grauiſſime vexata a
parentibꝰ ad antoniũ adducebat᷑.Erant auteʒ

in eoꝛũ ſocietate monachi qͥdam qͥ iter oſtende⸗
bant Illi vo monachi noluerũt puellã vſq; ad

antoniũ pducere:ſed eam cum parẽtibꝰ dimiſe
runt apud beatũ confeſſoꝛẽ monachũ pãnuciũ
q̊ effoſſo ꝓ xpᷣo oculo ſub maximiano pꝑſecuto⸗

re:tali dehoneſtamẽto coꝛpoꝛis plurimũ gloꝛi

abatur:ꝑuenerũt itaq; monachi ad antonium.
Cũq; de puelle moꝛbo referre diſponerent:rela
tionem eoꝛum ſenis ſermo pᷣuenit: ⁊ omnem de

bilitatis itineris vſq; ad ſanctuʒ pannucium
cauſam:quaſi ipᷣe interfuiſſet expoſuit Rogan

tibus autẽ eũ monachis vt parentibꝰ cũ ſilia ꝑ
mitteret᷑ ingreſſus:non conſenſit:ſed ait.Ite ⁊
inuenietis puellã curatã. Et adiecit:nullus de
bet ad meã humilitatẽ venire:qꝛ largitio cura⸗

tionũ non ẽ humane miſericoꝛdie:ſed ihu xpᷣi q

vbiq; in ſe credentibꝰ pᷣſtare cõſueuit auxiliuʒ.
obꝛem ⁊ illa ꝓ qua petiſtis ſuis pᷣcibus libe
rata eſt. Et cũ ego oꝛarẽ ad dominũ mihi pᷣſen⸗
tia ſanitatj eius indulta eſt. Exeuntes igit᷑ mo⸗
nachi foꝛas ad beatũ pannuciũ ⁊ filiã ſoſpitem

⁊ parentes letos inuenerũt.Nõ multos autem

poſt dies cũ duob⸗ fratribꝰeuntibꝰ ad antoniũ
aqua in itinere defeciſſet:vt vno ſiti moꝛtuo:al
ter iaceret in terra moꝛtẽ expectans.Antoniꝰ ſe

dens ad ſe duos monachos vocat: qͥ foꝛte ibi⸗
dem ſüt reperti:pᷣcepitq; vt lagenaʒ aque aſſu⸗

mentes:inuaderent iter qð ducit ad egyptũ:di
xitq; vnꝰ e fratribus huc adueniẽtibꝰmodo mi

grauit ad dñm: alter ſi non occurritis addet᷑:
em̃ mihi nũc oꝛanti reuelatũ eſt. Statim mona
chi feſtinãtes cxtinctũ coꝛpꝰinueniunt:terraq;
id operiẽtes alterũ rerocillatũ ſuo iũxere comi
tatui: dei nãq; iudiciũ fuitvt vnus moꝛeret᷑:al
ter ſuꝑuiueret.h̊ tñ in antonio mirabileẽ: ꝓ in

2

monte remotiſlimo ſedens rem illam domioin⸗
dicante cognouit.Alio rurſus tẽpoꝛe cum ſede

ret in mõte ⁊ oculos ſubito leuaſſet in celũ vidit
quandã animã letãtibꝰin eius occurſũ angelis
ad celum pergere:oꝛauitq; vt rei pᷣſentis agni⸗
tio pãderet᷑:⁊ ſtatim vox ad eũ facta ẽ:inqens
iſtam eſſe Amus monachi animã: qͥ nitrie mo⸗
rabatur. Erat autẽ Amus vir gradeuus quia

ꝓneritia vſq; ad ſenectutẽ domino in ſanctitate

Huierat:dierum quoq; tredecim a vitria locus

in quo ſedebat antonius diuidebat᷑. Nidentes

ergo eum admirant᷑ monachi qui venerant de
pꝛecati ſunt vt cauſaʒ hilaritatis ediceret. Qui
bus ait Amũ quieuiſſe:quem illi optime noue⸗
rãt.At illi norauerũt diẽ:⁊ venientibꝰdenitria
fratribus poſt dies triginta ſciſcitãtes rewere⸗
runt ꝓꝙ illo die illaq; hoꝛa Amus doꝛmierat:q̃ᷓ

nimꝗ eius ferri ſenex antonius viderat. Sepe

etiã ad ſe venientiũ turbaꝝ ante dies æ menſes

acauſas dixit ⁊ tempoꝛa. ¶ Tertia pꝛogatiua

=–
—

beati antonij dicit mũdialis cõmotio. Intãtũ
eim ſanctitatis eius nomẽ reſplẽduit: vt etiã pa

fant ⁊ idoloꝝ ſacerdotes ad eũ videndũ cõuo⸗
larent. Cõſtantinꝰ vero auguſtus ⁊ eius liberi
Cõſtans atq; cõſtantius famã eius audientes
crebꝛo ad eũ quaſi ad patrẽ miſſis l̃is obſecra⸗
baãt: vt recipꝛocis eos ſcriptis exhilararet: qui
dad ſuſceptas eplas cõueniẽter reſcripſit: lauda
uit pꝛimũ ꝙ xpᷣm colerẽt:deinde ſalutaria ꝑſua

ſit⸗nemagna putaret regis poteſtatẽ neſenn
carnis imperio tumẽtes ſe hoies eſſe neſcirent.
Ad poſtremũ clementie circa ſubiectos ⁊ iuſti:

cie cure qͥʒ inopũ admonuit:atq; vnũ ſempiter
nũ eſſe regẽ oĩuʒ ſeculoꝝ ihᷣm xpᷣm epls teſtat
eſt. His pncipes ſuſceptis l̃is letabant̃. Con⸗
luebãt ad eũ multi vt doctrina ⁊ exẽplo illius
ediſicarent᷑. Alij vt oꝛationibꝰ eiꝰ ſeſe cõmitte⸗

rent:atq; ſic multi a demonibꝰobſeſſi liberabã⸗

tur:⁊a varijs infirmitatibꝰſanabantur egroti.
Archelaus comes rogauit eũ vt oꝛaret ꝓ poli⸗
cratia q̃ in laoditia erat admirabili ⁊ xpᷣo dedi⸗
ta vᷣgine:patiebat᷑ em̃ peſſimos ſtomachi ⁊ la⸗

teris doloꝛes:qͥs ieiunijs nimijs vigilijſq; con

traxerat:⁊ erat penitꝰ tota debilis coꝛꝑe.Oꝛa⸗
uit antoniꝰ:⁊ diem quo oꝛatio erat facta anno⸗
tauit.Archelaus redijtlaoditiã inuenit virgi⸗
nem incolumẽ ꝑcunctatus diem ſanitat repe⸗

rit eo tꝑe fuiſſe a doloꝛibꝰ liberatã: q̃ͥ oꝛans an⸗

tonius pꝛo ipᷣa bonitatem ſaluatoꝛis iuocauit.
CAuarta pꝛogatiua ſacti antonij ðꝛ ſancta cõ
ſũumatio Cum em̃ centũ qͥnq; annoꝛũ eſſet:pꝛe⸗

dixit monachis ſui coꝛpoꝛis diſſolutionẽ iamĩ
minere.Cũq; mediocre incõmodũ ſenia mẽbꝛa

turbaſſet:poſt exhoꝛtationis vba grauiſſima:

vocatis ad ſe duobfratribꝰqui ſibi familiares

muli nouerit:ↄfidite in dño:qꝛ neceſſario reſur

rectionis tꝑe:h̊ coꝛpuſculũ:reſiliet incoꝛruptũ
Aeſtimẽtoꝝ aũt meoꝝ ſit iſta diuiſio:melotezʒ

⁊ paliũ trituʒ cuiſuꝑiaceo athanaſio epᷣo date

qð mihi nouũ ipᷣe detulerat. Serapion autem
epᷣs aliũ accipiat melotẽ: vos ciliciũ habetote

veſtimentũ:⁊ valete viſcera mea:antoniꝰenim
migrat:⁊ iam non erit in pñti ſeculo vobiſcum
vba ſfinierat ⁊ oſculantibꝰſe diſcipulis extẽdẽs
paululũ pedes:moꝛteʒ letꝰ aſpexit:ita vt ex hi⸗
laritate vultꝰ eius angeloꝝ ſanctoꝝ q̃ ad ꝑferẽ
dam aĩiaʒ eiꝰ venerant pᷣſentia noſceret᷑. Serua
uerũt mãdata diſcipuli ⁊ inuolutuʒ coꝛpus hu
mo operuerunt. Hic fuit antonij magni termi⸗
nus vite:cuius anima gaudet in celis Nos ve
ro deuotiõc ardẽtiſſima illũ venerari conemur

mus ad illa głiam in qᷓ is filius dei viuit et re⸗
gnat ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ.Amen.
¶ Sermo.lxiij.de liberalitate ſãcti gre

Soꝛij pape:, 2

pter quã deo homini

oꝛij pape: P deo Thomin
bus ſe amabilè exhibuitt

Zlarez eni d

H npiigr deug Zberg ie onln .
PVvba ſut iſta oꝛiginaliter.i’j. ad Corſ.
ix.ca. DPat deus pijſſimꝰ pr creaturis beneficia
ſua affluenter: ⁊ nõ impꝛoperat:vt Jacob aſſe
rit pᷣmo ca.ſue Cano. Pꝛoptera diligit illos q;
eũ imitari conãt᷑.eſt em ſimilitudo amoꝛis cau
ſatiua. Et vt inqͥt Seneca in tertio de bñſicijs.
Magni animi ẽ magnifici iuuare pdeſſe:qͥ dat
bñficia deos imitat᷑. Cũ aũt hᷣ̊ ex liberalitate ꝓ
ueniat:ideo gregoꝛiꝰ diuitias q̊s poſſidebat li⸗
beraliſſime diſpẽſauit. Eſt autẽ liberalitas que
hojeʒ nõ tm deo ſed etiã hoibꝰ amabilẽ reddit.
Vñ Zulliꝰ in pᷣmo de officijs ait. qᷓ; omnis
vtus nos ad ſe allicit:facitq; eos diligamꝰ:ĩ qͥ⸗
bus ipᷣa eſſe videat᷑:tñ iuſticia ⁊ liberalitas id
maxime efficit. ꝛopterea beatuʒ gregoꝛiũ cõ⸗
mẽdare cupiẽtes de ip̃ius liberalitate in pᷣſenti
ſmone dicemꝰ. Ob ipᷣaʒ nãq; dilexit eũ deus:
qꝛ vidit eũ hilarẽ in donando. Se cuiꝰ liberali
tate tria myſteria ꝓponimꝰↄtemplanda.
¶ Pꝛimũ dicit oppoſitionliiis.
¶Scdm determinationis.
¶ Tertiü tribulationis.

QOualit beaty grego oobpoſuit libe⸗

—

tatẽ vitio auaritie, Et are liberali
tasẽ virtus.cuiofficiũ ẽ donare Et

erãt. Vos inqᷣt hamo tegite: vos pris operite
coꝛpuſculũ.Et illud qͥſenis vr̃i cuſtodite ma⸗
datũ: vt nemo pᷣter veſtrã dilectionẽ locum tu⸗

Aau
ſchoo⸗

vt ſic eiꝰ interueniẽtibꝰ meritis ꝑuenire valen⸗

tfn

ficia

pee

ſelrx⸗
luſtiu
haber
gitd
GV
neq
ſatiat
baral

ue
eſfl⸗
mt
eiur
Upti
lote,
date
Ntem
note
mim
ſum
s
led.
pie
Senn
ush
lene
se
Nner
en

tate⸗

i⸗

s.
i

.
l
Et

num cotemplandum de liberalitate

4

bpti Gregoꝛij dicit oſpoſitiõis. Op⸗

nanq; illum auaricie que mater eſt ⁊ ra⸗

dix cucto:ũ maloꝛũ. Ande Tullius in.ij.de of
hicijs dicebat. Nullũ vitiũ deterius qᷓ; auaricia

⁊ pᷣſᷣtim in pᷣncipibus ⁊ rempublicam gubnan

tidus.Et Martiał cocus ait. Mõ ſibinec aliſ
ꝓgeſt dum viuit auarus. Et Saluſtiꝰ in catili
nario inqͥr.Auaricia fidem ⁊ ꝓbitatẽ ceteraſq;

bonas artes ſbᷣuertit.Et Aalerius li.ix. Aua⸗

ricia eſt latentium indagatrix lucroꝝ manifeſte

pꝛede voꝛago auidiſſima: neq; habendiſfructu

felix ⁊ querẽdi cupiditatemiſeria. Et iteꝝ Sa⸗
luſtius in catilinario. Auaricia pecunie ſtudiũ-
habet quam nemo ſapiens amauit vel concupi

uit:h quaſimał venenis imbuta coꝛpꝰ animuʒ
q; virilem effeminat:ſempꝑ infinita inſatiabił eſt
neq; copia neq; inopia minuit᷑. Cõtra iſtam in
ſatiabilem beſtiã voluit beatiſſimꝰ Gregoꝛiꝰ li⸗

beralitatis ſcutoſe munire. Nerũtamen vtꝑs

iſta iocundiꝰ expediat᷑ tria dubia declaremus.

¶ Pꝛimũ vtrũ liberalitas ſit vétus.
CScðm vtrũ ad liberaleʒ maxie ꝑtineat dare
¶ Tertiũ vtrũ liberalitas ſit pars iuſticie.
¶ Ad pᷣmum dubium rñdet Tho.vᷣa. Se.q.cx
vij.ꝙ ſicut dicit Augꝰ. in li. de libe.arbi. Hene

vti his qͥbus male vti poſſumus: ꝑtinet ad vir

tutem. Moſſumus auũt male ⁊ bñ vti non ſoluz
his queintra nos ſunt.ſ.potẽtijs ⁊ paſſionibꝰ

anime:ᷣ etiam his que extra nos ſunt.ſ.rebus

