tante:ita magniſicauit eũ in beata gloꝛia. Sed
qꝛ illius menſurã inueſtigare nõ poſſumꝰ tm id
cõſideremꝰꝙ beatiſſimi Yohis gloꝛia pᷣeminet
magnitudini ⁊ potẽtie quoꝛũcũq; regã ⁊ꝛimpe
ratoꝛũ huius mũdi:qm̃ Johes in eternum vi⸗
uit gloꝛioſus cuʒ xpᷣo:illoꝛũ vero memoꝛia pe⸗

rüt cum ſonitu.Auidnã ampliꝰ de diuitüs:de

delitijs:de magniſicẽtijs:ð põpa:ð famulatu:

ð fama:de pᷣſtãtia illoꝝ imꝑatoꝝ qͥ tpe Johã

nis euãgeliſte clariſſimi fuerũt in oꝛbe.O infe⸗
lix hũana cõditio.O labilis hũane vite decur
ſus Imꝑauit iberius poſt Octauianũ ãnis
vigintitribꝰ:quo regnãte anno vt puto qͥntode
cimo ſui imperij. Johes factus eſt apoſtolus
xp̃i:⁊ nihilominꝰ moꝛtuꝰ ẽ. GSayus galli gula
poſt ipᷣm imꝑauit annis fere quattuoꝛ et moꝛ⸗

tuus eſt. Claudius ſucceſſit huic ⁊ cũ imperaſ⸗

ſet annis fere ãttuoꝛdecim moꝛtuus eſt yeneno
extinctꝰ fraude vxoꝛis. Nero ſumpſit impiuʒ

regnauitq; annis tredecim:menſibꝰocto:⁊ ſeip

ſum interſiciẽs moꝛtuꝰ eſt. GOalba uᷣli ſucceſſit ?
du imperaſſet mẽſibꝰ ſeptẽ ab Ottone occiſus
moꝛtuus ẽ. Otto inuaſit imperiũ ⁊ metu vitel
lij ſe occidens moꝛtuꝰẽ. Vitellius imꝑare vo-

—

lens a militibus Veſpaſiani pugnãdo occiſu:
E.Fuit q; imꝑiũ Galbe Ottonis ⁊ Aitellij cir

citer mẽſes decẽ ⁊ octo et ſicut pᷣdictũ ẽ moꝛtui
ſunt. Veſpaſianꝰ in imperiũ ſublimatus cũ im

peraſſet annis decẽ moꝛtuꝰ eſt. Titus filius eiꝰ
imperauit ãnis duobꝰ ⁊ moꝛtuꝰ ẽ.Domicianꝰ

frater Titi impanit annis àndecim:menſibus

quinq;: qui ediſicauit tẽplũ antheon. ⁊ Jo⸗

hannẽ in doliũ feruentis olei iuſſit poni.Anno

xpᷣinonageſimoſexto: tãdẽ a ſuis cubicularijs
occiſus eſt. Nerua ſecutus eſt qͥ imꝑauit anno

vno:mẽſibus quattuoꝛ ⁊ moꝛtuꝰ eſt. Traianꝰ
imꝑium ſuſcepit ⁊ cũ regnaſſet annis decẽ ⁊ no
uem:⁊ mẽſibus ſex moꝛtuꝰ eſt. Quid ex his re
maſit niſi cineres ⁊ vermes. At Johes vſq; ad
ſcom Traiani annũ imꝑauit vitijs vt ab eo di
ſcederent regnauit in decoꝛe vᷣtutũ:Fᷣuauit pᷣce
pta ſui dileeti magiſtri: ↄtemſit mũduʒ ſpꝛeuit

do occiſus

ſerta
cclo
cln
ſiir
ure
voig
Niuen
neg

terrena:tꝑalia queq; deiecit:tulit patienter ad
uerſa. Et tandẽ in ſenectute bona migrauitad
celos. Ibi nunc fruit᷑ eterna pace. Ibi exultat
cũ angelis ſanctl. Ibi poſſidet omne bonũ eiuſ
q; memoꝛia facta eſt ſempit᷑na. Ibi deniq; pꝛo
ſuis deuot ĩterpellare nõ ceſſat. Quẽ depꝛece⸗
mur oẽs vt ꝓ nobis itercedat apud xpᷣm dñm
oim ⁊ ſuã benigniſſimã matrem q̃tenꝰ in h̊ ſecu
lo digni efficiamur gra dei.⁊ in futuro beatitu⸗

dinem illã poſſdeamꝰ que ẽ ipſe de : qui viuit

⁊ regnat in ſecula ſcculoꝝ.Amen.

¶ Sermo.xxx vj.de ſancto igcobo ma
ſoꝛe filio Zebedei ⁊ fratre Johannis

. euangeliſte „ s
.Idit alioſduos

Ifratres Jocobũ Zebedei et Johem
frratrẽ e inaui cũ Zebedeo pre eoꝝ
reficiẽtes rhetia ſua vocauit cos.Scribunt᷑ h
vba oꝛiginalit Mat. iiij. ca. In tototerraruzʒ
oꝛbe beatiſſimꝰapłs Jacob colit᷑ a cũctis ſide⸗
libꝰ deuotiõe feruẽtiſſima: qm ſicut merit apð
dñm magn inuẽt ẽ:ita eiꝰpatrociniũ expoſcẽ
tibꝰ benignꝰ acliberaliſſimꝰ inuenit᷑. Jpᷣe eſt qͥ
acobꝰmaioꝛ vocat᷑ ſicut ⁊ alter minoꝛ qð iðo
tqꝛ pꝛioꝛ illo a xpᷣo vocatus cẽ̃. Inſuꝑ ad ma
ioꝛẽ familiaritatẽ admiſſus fuit vt pᷣdictũ ẽ de
Johe euãgeliſta:⁊ inter apłos pꝛimꝰmartyriũ
ſuſcepit:celeſteq; regnũ intrauit. Quia vero ec
cleſia feſtũ illiꝰ ſolẽnit᷑ celebꝛat:decet nos qᷓ;tuʒ
poſſumꝰcũ dei adiutoꝛio laudibꝰeius inſiſtere
quem idðo xpᷣs ad apoſtolatũ aſſumpſit vt cla⸗
rus fieret vtutibus atq; ſignis.Quare de ipſo
in pꝛeſenti ſermone dicemus de quo tria myſte
ria pponimus contemplanaaa.
Rꝛimũ dicit diabolice ſuperationis.
Secundũ virtuoſe tollerationis.
Tertiũ gratioſe auxiliationis.
Qualit᷑ beatꝰ iacobꝰ ſupauit diaboli
cas artes: ⁊ quõ pt diabolꝰ humana
coꝛpꝑa moleſtare et viſibilit apparere
ac trãſſigurare ſe ĩ angelũ lucis.Ca.

imũ myſte

₰

tas artes xp̃ᷣi virtute deuicit: vt enim ſcribitur

dedit illis ptãtem ſpirituũ ĩmũdoꝝ vt eicerent
eos:q̃liter vo Jacobus demones expugnauit
ex legenda ipius colligere poſſumꝰ.vbi ſie ha⸗
bet᷑. Poſt aſcenſionẽ dñi dũ Jacobꝰꝑ iudeam
⁊ ſamariã pᷣdicaſſet in hiſpaniã tandeʒ venit:b
düũ ibi nil ꝓficere ſe videret ⁊ tm nouẽ ibi diſci⸗

mplandum de beâto Jacobo ðꝛ
diabolice ſuꝑationis. Mam diaboli

Mat. x.ca. Conuocati ihs.xij.diſcipulis ſuis

pulos acquiſiuiſſet duos exillis cauſa pᷣdican
di ibi reliqt: ⁊ alios ſeptẽ ſecũ aſſumẽs iterũ in
iudeã abijt. Cum ergoibi vbum dñi pᷣdicarer:
magus qͥdam noie Bermogenes ad inſtatiam
phariſeoꝝ diſcipulũ ſuũ noie Filetũ ad Jaco
bũ miſit vt ip̃ᷣm SFiletus coꝛã iudeis ↄuinceret
ꝙ ſua pᷣdicatio falſa eſſet:at vbi ille Jacobũ vi
dit audiuitq; docentẽ atq; inſpexit ſigna ⁊ mi⸗
racula q̃ dñs faciebat ꝑ eũ coꝛde compũct' ad
Hermogenẽ redijt ↄteſtans ſe diſcipulũ Jaco⸗
bi velle ficri ꝑſuadẽs vt idẽ Hermogenes face
ret Sed pꝓpterea indignatꝰ ermogenes arte

ſua magica ita eũ imobilẽ fecit vt ſe nullatenus

mouẽ poſſet dicẽs. Nidebimꝰ ſi Jacob tuꝰte
ſaluet.Qð cũ Filetꝰ Jacobo ꝑ pueꝝ nũciaſſet
miſit ad euʒ Jacobꝰ ſudariũ ſuũ dicẽs Accipi
at ſudariũ ⁊ dieat:dñs erigit eliſos: dñs ſoluit
cõpeditos Statimq; vt ſudario tactꝰẽ ſolutꝰa
vincuł magic artibꝰlhermogenis inſultauit ⁊
ad Jacobũ ꝓperauit. Iterũ Hermogenes de⸗
mones aduocauit pᷣcipiẽs vt ipᷣm Jacobũ vin
ctũ cuʒ Fileto ad ſe adducãt. Qui veniẽtes ad
Jacobũ ĩ aere vllulare ceper̃t dicẽtes. Jacobe
apłe miſerere nob qꝛ ſatis ardemꝰ. Miſit nos
ermogenes ⁊ mox vt ad te venimꝰangelꝰdei
nos moleſtare nõ ceſſat. Quibꝰ Jacobus.Di⸗
mittat vos angelꝰ ⁊ ad Hermogeneʒ redite e’ia
q; ad me vinctũ adducite illeſũ Qð üli ꝓtinꝰ
cõpleuerũt vinctũq; adduxerũt ad Jacobum
quẽ a Fileto fecit exſolui:nõ ſinens diabolos
illi nocere.Dixitq; illi perge quo vis ⁊ tua vte

re libertate:quia nemo inuitus bene agit.Atil

le mutatus in alterũ virũ veniaʒ humiliter po
ſtulauit. Acceptoq; pᷣ timoꝛe demonũ baculo
Jacobi perrexitad domũ ⁊ om̃es libꝛos artis

magice ad aplin cremãdos adduxit. Quos ta⸗

men Jacobꝰ in mare pꝛoijci fecit. Itaq; Her⸗
mogenes de cetero aplło adherẽs vtutibꝰpluri

mis floꝛuit. Pꝛopter ea que dicta ſunt tria du-

—

bia de demonibus ſüt aperienda.
Pꝛimuz vtrum demones poſſint humana coꝛ

poꝛa moleſtare.

Scom vtꝝ poſſint hoibus viſibilit᷑ aparere.

8
2

Tertiũ vtrũ peccet q adoꝛat diabolũ cũ ſetral

figurat in angelumluiis.
CAd pꝛimũ dubiũ dicimus:ꝙ cũ ꝑmittit de⸗

CAd pꝛimi cũ pmit
us poſſunt demones hũana coꝛꝑa multimode

pturbare etiã ⁊ moꝛtẽ inferre. Qð exẽplis cla⸗
riſſimis demonſtramꝰ (Scribit᷑ nanq; Tobie
vj. ca. ꝙ Sara fuit ſucceſſiue tradita ſeptem vi
ris qͥs omnes occidit demoniũ. Et Job.ij.ca.
Egreſſus ſathan a facie dñi ꝑcuſſit Job vlcere
peſſimo a planta pedis vſq; ad vticẽ eius. Et
Mat.xv. ca. Filia chananee male a demonio
vexabat᷑. Et Mat. x vij.ca. Rps ciecitdeno⸗

— .

. . ⸗„ 1*

nium apueroq̃ lunaticꝰ erat:⁊ ſepe cadebat in

ignẽ ⁊ crebꝛo ĩaquã:⁊ curat ẽ puer ex illabo

ra. Et Euce. xj. et

Deoemoniũ ⁊ ills erat mutũ: ⁊ cuʒ eieciſſet demo⸗
niljũ locutꝰẽ mutꝰ.Chꝛy. ait. demõ fecerat
illũ holeʒ mutuũ:ſurdũſæ cecũ Jõ demone abie
cto ſanatꝰ ẽ. In vitaſpatꝝ legit᷑ ð beato Anto⸗
tnio. ꝙ di i quodã tumulo latitaret multitudo
Deumonũ adeo illũ lacerauit ꝙ a diſcipulo eius
AIſſi moꝛtu iuẽtꝰẽ: ab eoq; inde aſpoꝛtat-hume
rris pꝓpꝛijs: cuʒ nocte ad ſe redijſſet a pᷣfato diſci
pulo ad eundẽ locũ aſpoꝛtari ſe fecit Qui cũ ex
oloꝛe pꝓſtratꝰ iaceret ex vtute animi ad confli
cctum demones excitabat: quẽ illi iteꝝ vberibꝰ
crudeliſſimis affecerunt. Tunc ſubitoſplendoꝛ
maximꝰ ibi aparuit:⁊ demones cunctos fuga
uit. Antoniꝰaũt ↄtinuo ſanatꝰ eſt. Jbiq; xpᷣm
QAggeſle intelligens ait. Abi eras boneieſu:: vbi

eras:Quare a pᷣncipio non affuiſti vt me adiu

uares ⁊ vulnera mea ſanares. Cui dñũs:Anto⸗

ni h; eram expectabam videre certamẽtuum.
MNüc aũt
tkeendiari
legẽeda

Be ſancto DHominicoſcriptũ ẽ in ſua
exiſtẽteipᷣo Bononie cũ frẽs iam ad

₰

doꝛmiẽdũ iuiſſent:qͥdaʒ ↄuerſus a diabolo ve
xari cepit:qð cũ frater Raneriꝰ lauſanẽſis ms

giſter eius audiſſet:beato PHominico ſtuduit ĩ

qꝛ viriliter dimicaſti ĩ toto oꝛbe faciã

AEat. xij. Erat is eijciens

dicare qͥ ad eccleſiaʒ añ altare ipᷣm poꝛtari pᷣce

pit:vbi cũ vix a decẽ fratribꝰ fuiſſet adductus

beatꝰ Dñicus diabolo dixit. Adiuro te miſer

vt dicas mihi q̃re vexas creaturam dei et quõ

huc intraſti. Qui rñdit: vexo illũ qꝛ heri bibit

I ciuitate ſine licẽtia nõ adhibito ſigno crucis.
NMñ poſtmodũ cõpertũ ẽ veꝝ fuiſſe.Ad oꝛati⸗

onẽ vo beati Onici cãpana ad matutinuʒ pul
ſunte: diabolꝰab illo diſceſſit¶R
us q paſſionẽ beate Agnetl deſcripſit ꝙ filius

pſecti volens illi vim inferre ⁊ violẽter illã op⸗

pꝛimere:pᷣſocatus a diabolo expirauit In vi⸗

la etia ſanctoꝝ Simplicij Fauſtini ⁊ Beatrid
haber᷑ ꝙ Rucretiꝰ p̃fectꝰ q iam beatricẽ ſoꝛo

hoꝛas vexatus moꝛtuꝰẽ

T Augyli. xx

rem Simplicij ⁊ ꝗauſtini renuentẽ idolis imo
lare pᷣcepit ſuffocari due e ha tres

e Zoꝛoaſtre vero
bactrianoꝝ rege qͥ qñ natꝰ ẽ riſit vt ait Solinꝰ
i. de ciui. dei 1 magicas artes iue
i. ethimo.viij. Sᷣm aliquos tenet᷑

nit m Iſid.
ꝙ lʒ bello fuerit a

euictus:tñ a demone

quẽ impoꝛtunꝰ frequẽtabat occiſus ẽ. Suffici⸗

ant iam q dicta ſũt:ad intelligendum ꝙ niſi dei

manu ptãs diaboli arceat᷑multimoda põt hu⸗

manis coꝛpoꝛibꝰnocumenta inferre.QAñq; vo

ſinitillũ deꝰ talia facere vel ad ſue gloꝛie mani⸗

feſtationẽ ſicut euenit in illis qᷣ vexatiſuo noie

⁊ſanetoꝝ meritis liberant᷑. Vel ad bonoꝝ ex⸗

—

efert Ambꝛoſi

.

demoniũ inkfecit Ma vt in
cxiiij.arti.j.demones impugnãt hoies duplici

ercitationẽ atq; illoꝝ patietie cõmẽdationẽ:ſi

cut factũ eſt in YJob ⁊æ Antonio. el ad iniquo

rũ vindictꝗ ⁊ punitionẽ ſicut ↄtigit illis quos
E vt inqͥt Tho. pᷣma ꝑte. ꝗ

ter. Uno mõ inducẽdo ad peccatũ ⁊ ſic nõ mit

tunt᷑ a deo ſ̃ aliqñ pmittunt᷑ ᷣm dei iuſta iudi

cia.Aliqñ impugnãt hoies puniẽdo ⁊ ſic non

tm̃ ꝑmittunt᷑:ſ etis mittunt᷑ a deo:pena em re⸗

fert᷑ in deũ ſicut i pꝛimũ actoꝛẽ Et tñ demones

ad puniendũ miſſi alia intẽtione puniũt qᷓ; mit
tant᷑. Hã ipi puniunt ex odio vei inuidia:mit⸗
tunt᷑ aũt a deo ppter eiꝰ iuſticiã. Et lʒ poſſint
vt iam tactũ ẽ humana coꝛpa ledere:non tamẽ
tanta eſt illoꝝ ptãs vt valeat coꝛpoꝛis liniamẽ
ta in mẽbꝛa bꝛutoꝝ animaliũ tranſſoꝛmare:de
q̃ materia plene dictũ eſt in tractatu detimoꝛe

iudicioꝝ dei in mone de bello demonũ ⁊ ho⸗

minũ. ¶ Scom dubiũ fuit vtrü demones poſ⸗
ſint hominibꝰ viſibiliter aparere E e
ſpondeo q ſinente deo aparẽt qnq; in aſſũpii
coꝛpoꝛibꝰ:qð etiã ex illis q̃ diebus nr̃is euene
rũt ꝓbare poſſumꝰ. Nã ãno dñi.Mcccclx vij
dum eram apud Albẽgam in ꝓuincia ianue af
fui examinationi quarundã mulierum q male⸗

fice putabant᷑:audiuiq; ex oꝛe illarũ qualit᷑ de⸗

mones familiares habebãt qͥ eis aparere con⸗
ſueuerũt in humana effigie ⁊ multa veriſimilia

de eoꝝ cõmercio retulerunt In ꝓuincia ſancti
Franciſci apud noceriaʒ fuit alia mulier San⸗

tucia noie que multa ſecreta hominib reuela⸗

bat.Cõſtruxerat vo ſibi domũculam extra cõ
munẽ habitationẽ in pdio ſuo in quo duoſuiſi
lij cõmoꝛabãf in tẽtoꝛijs vt veniẽtibꝰ ad mr̃eʒ
venderẽt vinũ ⁊ alia neceſſaria. Quidã aũt ru
ſticꝰ dũ pecuniã in pãno ligatã ꝑdidiſſet ad eã
ſe ↄtulit. Jbiq; hoſpitatꝰ vt manea Santucia
ðᷣ ſua pecunia infoꝛmaret᷑. Media nocte audi
uit ex tuguriũ Santuciã cũ alio loquẽtem:ille
diabolꝰerat:naʒ ſurrexit ruſticꝰ⁊ caute explo⸗
rans q nã hec ſoꝛent: vidit Santuciã denuda⸗
tam:audiuitq; illã dicentẽ:vbi ẽ pecunia huiꝰ
ruſtici.Ad q̃ vba audinit diabolũ reſpõdẽteʒ:

lʒ illũ oculis nõ videret. Pecunia iſtiꝰ ẽ in vẽ⸗

tre poꝛci ſui qᷓ cecidit dũ erat i ſtabulo et poꝛcꝰ
ibi comedẽs cũ alijs imũdicijs illaʒ deglutiuit
dicas iñ ei qꝛ vxoꝛ eius furata eſt vt ſic diſcoꝛ⸗
dia ſeminet᷑ int᷑ vxoꝛẽ ⁊ iᷣm. Statim ruſticus
inde diſceſſit ⁊ cõcito greſſu ad ꝓpꝛia feſtinãs
poꝛcũ ſuũ interfecit:in cuius viſceribꝰ pecuniã
pditam inuenit:deindeperuſiũ ſe ↄtulit maleſi
cã accuſauit:q̃ ad iudiciũ deducta:⁊ ð ſuis cõ⸗
uicta ſceleribꝰigne cremata ẽ. ¶ Lerriũ dubiũ

fuit vtrum peccet qͥ adoꝛat diabolũ cũ ſe traſfi-⸗

gurat in angelũ lucis Ad qð ita dicit vñs Bo

W
kn
re
d
nöſnit
kaiud
ſenon
ere⸗
nones
könit
Aung⸗
Me
iun

naden. in. iij. di.ix. ar.j.q. vj. ꝙ honoꝛ latrie pᷣt
Qaduerſario xp̃i duplicit᷑ exhiberi: aut ſimplici
teer aut ſub ↄditiõe. Si ſimplicit᷑ dico ꝙ nõ põt
ekeẽ ſine peccato:offertur em cultꝰ latrie alteri q;ᷓ
deo:⁊ ido ẽ ibi pctm̃ idolatrie:nec excuſat᷑ rati

one ignoꝛãtie Habet em̃ hõ triplex adiutoꝛiuʒ
ꝑ qð pᷣt erroꝛẽ deuitare. Nꝛimũ ẽ remediũ ad⸗
monitionis ſacre ſcpᷣture q̃ dicit ꝙ multi vẽtu⸗
ri ſũt in noĩe xpᷣi mẽdaciter. Scdm ẽ remediuʒ
ſancte oꝛatiõis q̃ ad deũ debet hõ recurrere vt
coꝛ eiꝰilluminet.Tertiũ eſt ſuſpẽſio credulitat

ſue. Mõ em̃ debet hõ oiſpũi credere ̊ pbare ſi

ex deo ſunt. Qui em̃ cito credit in talibꝰ leuis ẽ

coꝛde: ⁊ foꝛtaſſis inflatus ĩ coꝛde ad tales viſio

nes ⁊ reuelatiõcs idoncũ ſe exiſtimat: vñ tales
apparitiones poti ſũt foꝛmidande qᷓ; deſiderã:

de. Marrat᷑ ein de quodã ſctõ patre ꝙ cũ ei dia

bolꝰ in ſpecie xpᷣi aparuiſſet: ille clauñs oculis
dixit ſe in hac vita nolle xvpᷣm videre.At diabo

lus eiꝰ humilitate ↄfuſus ſtatim euanuit.Ecõ

tra de pluribꝰðꝛ qͥ ſe ad viſiones idoneos repu

tauerũt ⁊ deſiderauerũt ꝙ i multas inſanias ⁊

erroꝛes pᷣcipitati ſũt.Et iðo ſi finplicit᷑ adoꝛat
ꝗͥs xpᷣi aduerſariũ nõ excuſat᷑ a pctõ etiã ſi cre⸗
dat ipm eſſe x-pᷣm. Si etis adoꝛet ſub ↄditiõe h
põt eẽ dupliciter:aut qꝛ eſt illa ↄditio habitua
liter aut actualiter cõſiderata ſine oppoſita. Si
actualit᷑ ſicnõ adoꝛat ipᷣm lucifeꝝ:bᷣ mag xpᷣm
qꝛ nõ ſtat oro niſi ſtãte ↄditiõe ⁊ ad eũ refertur
adoꝛatio ad quẽ refert᷑ adoꝛatiõis impletio vł
intẽtio.Si aũt illa ↄditio ſit ſub ↄditione habi

tuali B mõ nõ ſufficit ad vitãdũ peccatũ idola⸗
trie reſpectu huiꝰapparatiõis ſiue trãſfiguratio
nis:ſufficittñ reſpectu ſacramẽti altaris. Nam

talis trãſfiguratio ẽ inſolita. Et ideo nõ debet
ad eã pᷣcipitanter ſequi adoꝛatio:vᷣ cuʒ maturi⸗
tate ⁊ pꝛeuia oꝛatiõe.Sʒ ↄſecratio hoſtie ẽ con
ſueta:ido ſufficit ꝙ adoꝛãs i habitu hãc habe⸗

at ↄditionẽ videlicet ſi ↄſecratio ſit debito mõ
facta. Vñ pauci vel nulli fideles in hac adoꝛa⸗
tione peccãt. Omnes enim accedunt cum con⸗

¶ Defelicimartyrio beati iacobiadqð
concurrit ſanitas paralitici conuer

„ 1

oſie atq; ſepult᷑ e miraculoſa di

um 2tepladuũ de bt⸗ Elteri⸗
tuole tolleratiõis. Mam pꝛo chꝛiſto
martyriũ capitis obtruncatiõe ſuſtinuit: circa
qð tria puilegia oↄſideremus.
Pergnütr paralitici ſanatio.

Scom Yoſie conuerſio.

Tertium ſepul

ture diſpoſiti.

C Pꝛimũ puilegiu fuit paralitici ſanatio. Ei
e .5 7 „
paliticꝰ i via iaces ad eũ clamauit vt ſibi ſani⸗
tatẽ ↄferret.Cui Jacobꝰait In noie ihu xpiꝓ
cuiꝰfide ducoꝛ ad decollãdũ exurge ſanꝰ:⁊ bñ⸗

dic creatoꝛẽ tuuzʒt qͥ ſtatim ſanꝰ fact ſurrexit ⁊

dñm bicixit. ¶Seom biulegi⸗ fuit Yoſie cõ⸗
uerſio. Is em̃ funẽ i collo eiꝰ miſerat iliũq; tra⸗
hebattqͥ viſo miraculo ꝑalitici ad pedes Jaco
bi ſe pſtrauit ⁊ veniã peiens xpᷣianiũ fieriſe po

.*

ſtulauit:qdð cũ vidiſſet Abiachar pontifex ſibi

dixit:niſi nomẽ xpᷣimaledixer cũ ipᷣo Jacobo

decollaber. Cui Joſias.aledictus tu No

—— —; — ——*

mẽ aũt dñi nri ihu xpi ſit bñdictũ iſecka Cunc
Abiachar os eiꝰpugnis cedi iuſſit æ miſſað eo
legatioe ad erodẽ ipetrauit vt cũ Jacob de⸗

collaret᷑. Cüũ aũt decollari deberẽt Jacobus a

ſpiculatoꝛe lagenã aq̃ petijt ⁊ ibideʒ Joſiã ꝓti

nus baptiʒauit:⁊ ſtatim capitis obtrũcatione
martyriũ ↄſũmauit. Decollatꝰ ẽ aũt beatꝰ Ja

cobus.viij.Rał apꝛilis ĩ annũciatiõe domie et

viij. kal auguſti.in cõpoſtellã trãſſatꝰ: v tertio
kal ianuarij ſepultꝰ: qꝛ ſepultura eiꝰ fabꝛicata
fuit ab auguſto vſq; ad ianuariũ plõgata Sta
tuit tñ eccłia vt feſtũ eiꝰ.viij.Ral.auguſti tꝑe.ſ.

magis ↄgruo celebꝛaret᷑. C Tertiũ phuilegium

fuit ſepulture diſpoſitio: vtem refert Johes
Belet.decollato Jacobo diſcipuli coꝛpeiꝰ no
cte timoꝛe iudeoꝝ rapietes naui illò ipoſuerũt
⁊ ſepulturã diuine ꝓuidẽtie cõmittẽtes nauim

ſine remige ↄſcẽderũt.Et angelo dñi duceĩ ga

liciã in regno lupe aplicuerũt.Erat ibi regina
ſic dicta Lupa noiĩe ⁊ merito vite:deponentes⸗
coꝛpꝰ de naui ſuꝑ quẽdã magnũ lapidẽ illud

—

poſuerũt:lapis mox vt cera coꝛpoꝛi ceſſit⁊

ſarcophagũ coꝛpoꝛi ſe mirabiliter coaptauit.
Zngreleneg igit᷑ diſcipuli ad Lupã dixerunt
ſis ihs xpᷣs mittit ad te coꝛpus diſcipuli vt
quẽ noluiſti ſuſciꝑe viuũ ſuſcipias nũc defun⸗
ctũ. Et narrãtes ei miraculũ liter.ſ. illuc ſine
remige adueniſſent locũ eiꝰſepulture ↄgruũ pe
tierũt. Que dũ regina audiſſet vt pᷣfatꝰ Jobes
Beleth diẽ eos ĩ dolo ad quẽdã virũ crudeliſ⸗

ſimũ deſtinauit: vt eiꝰ ſuꝑ pᷣ cõſenſũ haberent.

Qui eos cepit ⁊ ĩ carcerẽ recluſit. Cum aũt ille

diſcũberet angelꝰ dñi aparuit ⁊ eos libere abi⸗
re ꝑmiſit.Qui ad reginã redeuntes iteꝝ pelie⸗

rarlocaſemurure p coꝛꝑe beatiſſimi Jacobi.
qᷣbus illa rndit. Accipite boues ques habeoi
tali monte ⁊ plauſtrũ iungite ac coꝛpus dini ve
ſtri deferte: ⁊ locum ſicut volueritis edificate.
Hoc autem Lupa doloſe dicebat. Sciebat em
boues eẽ thauros indomitos et ſilueſtres. Et

iðo putauit ꝙ nõ poſſent iũgi nec alblica . vel

niuſſu Herodis ad decollandũ duceret äda

Sermo ℳ„ vij

ſi iñgerẽt᷑ huc illucq; diſcurrerẽt et ſic currum
diſſiparẽt ⁊ coꝛpꝰ eijcerẽt ⁊ ipos necarẽt.Sed
nò eſt ſapietia Z deũ.Mã illi dolũ nõ cogitãtes
mõtẽ aſcẽderũt:⁊ dꝛaconẽ quẽdã ignẽ ſpirãtẽ
⁊ in eos irruentẽ cruce opoſita ꝑ mediũ vẽtrẽ
ſcindũt:facto etiaʒ ſuꝑ thauros ſigno crud ve
lut agni ꝓtinus manſueuernut. Et eos iigen⸗

tes coxpꝰ ſancti Jacobi cũ lapide ſuꝑ quẽ poſi

tũ fuerat i curru poſuerũr. HBoues autẽ ſine ali
cuiꝰregimine coꝛpꝰ in mediũ palatiũ Cupead
duxerũt Qð illa vidẽs ⁊ ſtupẽs credidit ⁊ xpi
gqna facta:oĩa que petierũt tribuit et palatiũ in
eccleſiaʒ ſancto dedicãs magniſiceipſam dota
uit ⁊ in bonis oꝑibus vitam finiuut.

2teplandũ de beatò Jacobo dꝛgra
rare qᷓ; pꝛompte q; abunde qᷓ; ve celeriter 5

Qualiter beant⸗ Jacobogratiolus eſt
et benignus his qui imploꝛaãt eius pa
C
tioſe auxiliatiõis. „ſide
Jaco
bus iĩ celobeatꝰſuis deuotis ⁊ ſuſffragia illiꝰ ex
poſcẽtibꝰ frequẽter occurrat Omiſſis tñ mul⸗

trocinin.·
A Res mira ẽ2
tis ꝗᷓ dici poſſent. tria ĩ hac ꝑte ſtupẽda miracu
la exponemꝰ Pꝛimũ eſt de quodã Bernardo

1

mutinẽſe qͥ dũ captꝰ ⁊ cathenatꝰ i pfundo tur: ible
ris poſitꝰ eẽt ⁊ ſ beatũ Jacobũ iuocaret apa Eirig

ruit ei ſanctꝰ Jacobꝰ dicẽs. Neni ſeqre mei⸗
liciã. Ille vo vinculis ad collũ ſuſpenſi s ad ſũ

mitatem turris ↄſcẽdit:⁊ inde ſine aliq leſtione

ſaltũ vnũ fecit cũ turris ſexaginta cubitoꝝ alti ma ẽ iactura il

tudinẽ poſſideret Scðm miraculuʒ fuit de tri
ginta viris ð lothoꝛingia.qͥ circa ãnũ dñi.
lxx.ad ſanctũ Jacobũ pperãtes oẽs vno exce
pto fidẽ ſibi mutui ſeruitij pmiſerũt. Vnꝰ igit
infirmatꝰ a cũctis relinquit᷑ ⁊ a ſolo illo qͥ fideʒ
nõ ꝓmiſerat ad pedẽ mõtis ſancti ichaelis
cuſtodit᷑. Sʒ aducſperaſcẽte die moꝛit᷑:viuus
aũt ꝓpterloci ſunilitudinẽ ⁊ defuncti moꝛtẽ ⁊
iminẽtis noctis caliginẽ:⁊ gentis barbare feri
tatẽ timuit valde.Sʒ ſtatim ſanctꝰ Jacobus ĩ
ſpecie equitis ſibi apparẽs ⁊ eũ ↄſo ãs ait.Tra
de mihi hũc moꝛtuũ ⁊ tu aſcẽde poſt me ſuper
equũ.Sicq; illa nocte añ ſolis oꝛtũ dietas qͥn⸗
decim ꝑagẽtes ad mõtẽ gaudij qͥẽ dimidia leu
ga circa ſanctũ Jacobũ ꝑeunerũt. Ibiq; ſãct
Jacobꝰ vtrũq; depoſuit:pᷣcipiens vt canoni⸗
cos ſancti Jacobi ad ſepeliẽdũ pegrinum moꝛ
tuũ ↄuocaret ac ſocijs ſuis diceret ꝙ ꝓpt ſidẽ
violataʒ eoꝝ pegrinatio nil valeret. Qui iuſſa
cõpleuit ⁊ ſocijs ea q̃ ſanctꝰ Jacobꝰ dixerat in⸗
timauit ¶ertiũ miraculũ de eo legit᷑ de q̃dam

theothonico qᷣ cũ ſilio ſuo circa annũ dñi Mil

Sermo.xxxvij.ð ſancto Mattheo

leſimünonageſimũ ad ſãctũ Jacobũ ꝑgẽs: ⁊ĩ

vꝛbe Tholoſana gr̃a hoſpitandi diuertens ab

hoſpite inebꝛiat᷑ ⁊ ab eo ĩ malis ciphus argẽte

us abſcondit᷑. ane igit᷑ exeũtes quaſi latro
nes inſequit᷑ eos: ⁊ ꝙ ciphũ fuiſſent furati eis
obiecit. Qð cũ inuentũ fuiſſet iudicij accuſant᷑

Sata vo ſentẽtia oĩa q habebãt hoſpiti dant

⁊ vnus eoꝝ ad ſuſpẽdiũ iudicat᷑. Sʒ cũ pater
4 filio ⁊ filius ꝓ patre moꝛi vellet:tandẽ filius
u

ſpendit᷑:⁊ pr᷑ merẽs ad ſanctũ Jacobũ ꝓgre

ditur. Igit poſt trigintaſex dies rediẽs ad coꝛ
pus filij ſui diuertit: lamentabiles voces emit⸗
tens.Et ecce filiꝰſuſpenſus cepit conſolari euʒ

dicẽs DBilectiſſime pater noli flere qm hucuſq;

ſanctꝰ Jacob' me ſuſtẽtauit ⁊ celeſti dulcedine
refocillauit. Qð pater audiens ad vꝛbẽ cucur

rit: ⁊ venientes populi ꝑegrini filiũ incoumẽ
depoſuerũt ⁊ hoſpitẽ ſuſpẽderunt. Sũt ⁊ alia
miracula iĩ eiꝰ legẽda poſita q̃ cauſa bꝛeuitatis

dimittimꝰ. Retulimꝰtm̃ iſta tria vt ſic inflamẽ
tur ad beati Jacobi deuotioneʒz oẽs illi qͥ ſepe

numero in hac vita tribulationibꝰ agitant᷑: ha
beant beatũ Jacobũ aduocatũ ⁊ nõ deerit eis
auxiliũ de celo In quo ipᷣe gloꝛioſus cum xpᷣo

letatur ꝑ inſinita ſecula ſeculoꝝ. AAmen.·

4.

ſta qxpᷣm ſecut? ẽiobe

Wraés ſecutꝰẽ
eũ. Scribut h yba Mat. ix. ca 2

n gelio Pſent ſolenitatis Oꝛauiſſi

pſalmo.doꝛmierũt

mẽtũ.qͥ Mat. vj.ca.dixit. Nolitetheſaariʒa⸗
re vobᷣ theſauros i tra. Theſauriʒzate ĩ celo vbi

ec fures timẽt᷑ neq; finis fſoꝛmidat᷑ Audiuith
vᷣba ſãctꝰ Mat.⁊ vocata xpᷣo calcat oĩbꝰhu
ius mũdi bonis apłicã vitã vᷣuauit.Tñ vt per
eũ geſta magniſica cõpᷣhendamꝰ.in h̊ ſermone
conabimur laudes eiꝰ depꝛomere ſub titulo de

xbi ſequela. Notabimꝰaut bncipaliter tria iqͥ⸗

bus ipᷣe ſecut ẽ xpᷣm ducẽ ⁊ caput omniũ.

ꝛimü fuit obedientia.

Scöm paupertas.
Tertium patientia.

Abenn Neſwvat oegtn

—

ℳ

obediẽtia ſit homim pᷣſtanda, Etð ſe
ptem obedientie gradib?ꝰ. ¶ Ta. J.

pauptate: patienti.

oꝛũ qͥ toto affſectu dinitüs huiꝰ
ſeculi ſeſe dederũt.Tpalia qe omia traſitoꝛia
ſut cito depereũt. ropterea inat Dauid in
omniũ ſuũ ⁊ nihil iuenerũt
oẽs viri diuitiaꝝ ĩmanibꝰ ſuis.Saluberrimũ
itaq; ⁊ ab oibꝰacceptãdũ ſaluatoꝛis nr̃i ẽ docu

at. obediuit xp̃ᷣo vocãti.

Ab.⸗
a.
lit
Pree
iy
fnin
ecn
ſdon
ſii⸗
hoe

tree
6
luc
e
P

rej
.
gee
n
alieis
uſn
dant
ater
flus
ore
No
it
Ne
haſs
nrin
igan

Lone
da

nis
nſün
liiſe⸗
lmih
was
nẗ

a
zohr⸗
More
id
lanenit
an
ſbi
uh
er
ont

de
ia⸗

idd ẽ curã hñs ð publicis actibꝰ ſᷣm Nico. lꝰx
ra. Erãt em tũc iudei tributarij Romanoꝝ Et

bant᷑ publicani. mõi cõiter ſũt campſoꝛes et

tima ꝓducta. Dixitq; illi. Seqreme Cõfeſtin
obediuit. Mõ replicauit: nõ cauſam exegit: nõ
gdixit:nõ deniq; paſſus eſt moꝛõ. In hoc xppo
qᷓ;tũ potuit ſe fecit cõfoꝛmẽ qͥ patri eterno ſ fa

homini ſit obediedũ.Tertiũ

ad hoc ita rñdet & ſicut denihil oꝑatur ↄtra
naturã:qꝛ hocẽ natura vniuſcuiuſq; rei qð in
ea dev opatur yt dicit Aug. xix. de ciui. dei. 2

deus no põt pᷣ̃cipere malũ manen

qͥd eẽt malum anteq; ab ipo pᷣciperetur. Juſtũ
itaq; ⁊ debitum ẽ in oibus obedire deo cui oĩs
creatura famulat᷑. Ipi nanq; obediunt oẽs an/
geli ſol ⁊ luna ⁊ oĩa ſidera celi. Inſenſibilia ele⸗
menta ⁊ cücta qᷓ in celis ⁊ in terris reperiuntur

— oelelenhr. r

Bimum in an
Matthe ſecur⸗ fuit xpm ẽ⸗

mMa. Erat ipe natiõe iude vt lhai

2

logo ĩ Mattheũ. officio publicanꝰ.

illi qͥ colligebãt tributũ romanis mittẽdũ dice

pecuniaꝝ numeratoꝛes. Aidit ̊ is illũ ſedlden
tem in tholoneo. Et tholoneũ ꝓnũciat᷑ penul⸗

ctus obediẽs vſq; ad moꝛtẽ. vt ð ad RPhilip.
ij. ca. Sʒ vt obediẽ᷑tie virtus clariꝰeluceſcat in

Hp loco ti ia dubia ſe ingerunt declaranda. Nꝛi

—

mũ vtꝝ deo ſit in oibus obediẽdũ. Scoᷣm vtꝝ
qliterẽ obediedũ
dã ſic. Nihil ẽ fa

¶Ad pꝛimũ dubiũ arguũt qᷣ

ciendũ 3 virtutẽ: inueniũt dam pcepta dei

QD ₰

5 vtutm: deo nõ eſt in illis obediendũ. ꝛe
cepit nãq; abꝛae vt occideret filiũ innocentẽ: ſi

cut patet Geñ.xxij.ca. Et iudeis vt furarẽtur

res egyptioꝛuzʒ. vt ponit᷑ Exo xij. ca:qd fuit ᷓ
iuſticiã. ⁊ Oſee vt acciꝑet mulierẽ adulterã

E7 caſtitatẽ Sʒ ſanctꝰ Tho.ſcpᷣa ſcvᷣe.q.ciiij.

etiã glo.ad Roma.xil.ca. opatur mñ aliqd ↄtra

ſolitũ curſum nature. Ita eiiã de; nihil põr Hci

pere ↄtra vtutem:qꝛ in hoc pncipaliter ↄſiſtit

vVtus ⁊ rectitudo voluntatis humane ꝙ dei vo
luntati ↄfoꝛmet᷑ ⁊ eiꝰ ſequat᷑ imꝑium q;uis ſit
ↄtra vtutis modũ. Scᷣm hoc ergo pᷣceptum

Abꝛae factũ ꝙ filiũ innocentẽ occideret nõ fuit
ↄtra iuſticiã: qꝛ deus ẽ dñs moꝛtis ⁊ vite. Si⸗
militer nõ fuit cõtra iuſticiã ꝙ mãdauit iudeis

vt res egyptioꝝ acciperent: qꝛ eius ſunt oĩa:et

cui voluerit dat illa. AUñ.xiiij.ꝗ.v.Ca.dixit do

minꝰ. ðꝛ. Hec iſraelite furtũ fecerũt ſᷣ deo iubẽ⸗

ti miniſteriũ exhibuerũt. Nec fuit ʒ caſtitateʒ
pᷣceptũ Oſee factũ:qꝛ ipᷣe deꝰ eſt humane gene
rationis oꝛdinatoꝛ. Et ille eſt debitus modus
vtẽdi mulieribꝰ quem deꝰ inſtituit. Cõcoꝛdat
his dũs B in ſuo bmo di. xl vi. vbiai

lens malum:
ex eo ꝙ illð qð pᷣcipit ſemꝑ ẽ bonũ:lʒ qñqꝙ; ali⸗

—

rũdet ſanct⸗

deüũ aliqua alia bona ↄtẽnũt.

oſtendunt nobis SFanpl pbatiſſima(Maz in

Auanto magis eius impio ſibiacere tenet hᷣ
Oauitot inumera largituseſt beneficia: 4 ppter —
obedientiã pollicet᷑ eter a pꝛemia. ¶ Secudũ h⸗ ſalehend R

dubiu fuit Vir bomili itobediẽdũſld qꝗð irs
rũ naturaliũ ꝓcedũt ex potẽtijs naturalibꝰ ita

etiam opationes humant᷑ ꝓcedũt ex humana

2

volũtate. Opoꝛtuit aut in ſebenaturalibꝰ vrſu⸗

perioꝛa mouerent inferioꝛa ad ſuas actiones ꝑ

excellentiã naturalis vtutis collate diuinitus.
Aßñ etaz in reb⸗ humanis opoꝛiet eſupioꝛes
moueãt inferioꝛes ꝑ ſuã voluntatẽ ex vi aucto-

ritatis diuinitus oꝛdinate. Moucre autẽ ꝑ ra

tionẽ ⁊ voluntatẽ eſt pcipere. Et ideo ſicut oꝛ⸗

dine naturali diuinitus inſtituto inferioꝛa in re
bus naturalibꝰneceſſe habent ſubdi motioni ſu
perioꝝ. Ita etiã in rebꝰ humanis ex oꝛdine iu
ris naturalis ⁊ diuini tenent᷑ inferioꝛes ſuis ſu
perioꝛibꝰ obedire. Hoc ẽ ꝙ apłs dixit ad Ro⸗
1. xiij: ca. Dis aia poteſtatibꝰ ſublimioꝛibu⸗

—

ubdita eſſe vebet. Nõ em ẽptag niſia deo z
pleriq; obijciunt huic ſenteẽtie cõtendẽtes ꝓpæ
re ꝙ non debet hõ homini obedire: n videt GH
eſſe 2 oꝛdinationẽ diuinã cũ des holein 9dide⸗
rit in libertate arbitrij reliquerit illũ in manu
cõſilij ſui: are videt ꝙ vnuſquiſa; ſuo ↄſilio ex
olüutate no alteriꝰ p̃ceptoſe regere debet(Ad

⸗.

z ita rſdet Lho. ꝙ deus reliqt hoĩem in manu
oↄſilii ſui:nõ qꝛ liceat ei facere omne qð vult ſed

ad id quod faciendũ eſt nõ cogit᷑ neceſſitate na⸗
ture ſicut creature irratiõales: ſed libera electi-

one ex ppꝛio cõſilio ꝓcedente. Et ſicut ad alia

faciẽda debet pcedere ppꝛio oↄſilio: ita ettã ad
hoc ꝙ obediat ſuis ſuperioꝛibꝰ. Exquo obedi
re homini qͥ ſupioꝛ eſt in his ã ſpectant ad ſiazZz
ſupioꝛitatem debitũ ẽ laudabile. Imo obedi
entia cunctas virtutes moꝛales excellit. Nam

inter vᷣtutes moꝛales tãto aliqᷓ potioꝛ gquãto

magig aliid gtemnit vr veo inhereat Huta⸗
tem tria genera humanoꝝ bonoꝝ qᷓ hõ põt cõ
tẽnere ꝓpter deum:quoꝝ inſima ſunt exterio⸗

ra bona. Media ſunt bona coꝛpis. Supꝛeina

aüũt ſũt bona aĩe. Inter qꝗᷣ quodamodo pᷣcipus

ẽ volũtas inqtũ.ſ.ꝑ voluntatẽ hõ oĩbus alig
bonis vtit᷑. Et ideo ꝑ ſe lioqquẽdo laudabilioꝛ ẽ

obediẽtie vtus q̃ às ꝓpter deũ ↄtẽnit ꝓpꝛiaʒ

voluntatẽ qᷓ; alie virtutes moꝛales que ꝓpter
ðo Sꝛego. vlti
mo moꝛalium exponens ill pᷣmi Regl. xv. ca.
elioꝛ Eobediẽtia q; victime inqt.

tia victimis iure pponit᷑:qꝛ ꝑ victimas aliena

caro obedientiam vero voluntas ꝓpꝛia ma

ctatur. Quantuz vo obedientia ſit grata deo:

vitaſpatrũ narrat᷑: dliter abbao Maulus pꝛe

cpit diſcipulo ſuo Johi yt afferret ei fim bo⸗
um qͥ indigebat. At ille ait In loco vbi fimus ẽ
habitat leena. Cui abbas. Si venerit ſuꝑ te al⸗

irruẽtẽ ſuꝑ Zan

tie Quoꝝ pᷣmus ẽ obe

AIſi de o

uit mihi. Et Bern. ad
Aerus obediẽs ſtultꝰ ſiat vt ſit ſapiẽs ad hec
omnis eius ſit diſcretio:vtĩ h̊ nulla ei ſit diſcre
tio. Tertius qᷓdus obedientie è obedire hilari⸗

in vultu: dulcedo
obeglientiꝗ obſequẽtis. Nubiloſa coꝛpis com
poſitio: ⁊ facies tenebꝛis triſticie obfuſcata de
ulotionẽ ab animo receſſiſſe ſigniſicãt. Quart⸗

liga eã ⁊ duc tecũ.Juit Johes ⁊ inueni leenã
3 voluit eã tenẽ ſᷣ ipᷣa aufugit

Johes vo ſeãbat᷑ eã dicẽs. Abbas me pᷣcepit

vt aligatã ducã te ad eũ:mox beſtia ſubſtitit:

⁊ tenẽs eã reuertebat᷑ ad monaſteriũ.Qð cum

viqiſſet abbas ne foꝛte diſcipulꝰinde extolleret᷑

dixit ei. Sicut tu inſenſibilis es ita inſenſibilẽ
beſtiã adduxiſti:ſolue ⁊ dimitte eã vt ꝑgat ad
locũ ſuũ. Refert adhuc Gꝛegꝰ.ij. dialogoꝝ li.
q̃liter aurꝰ miſſus a ſancto Bñdicto vtſue

currerei placido puero quẽ rapuerant a. per

ſpatiũ ſuꝑ aãs ambulauit ⁊ pueꝝ eduxitſaluũ
qð ſanctꝰ Benedictꝰ obedietie merito deputa⸗
uit ¶ Tertiũ dubiüũ fuit äaliter ẽ obediẽdũ Ad
qo m Bern dicm chſepte ſut gdus obedien
ieuon Pm obedire libẽter quẽ gdũ ipſe
ô põt aſcẽdere qͥ volũtatẽ pᷣcipiẽtisſuã nõ

aitn

fecerit. Jõ xp̃ᷣs Johᷣ.iiij. ca. dicebat e⸗cib⸗

eſt vt faciã volũtatẽ pris mei qͥ miſit me.Ex h̊

Berñ.ait. Quiſqs occulte ſatagit vt qð vult

ipᷣe hᷣ ei pᷣlatꝰ iniũgat:ipſe ſe ſeducit ſi foꝛte ſibi
ediẽtia blãdiat᷑ Neq; em̃ in ea ipᷣepᷣla
EHBerñ. in ſer⸗

toß magis ei pᷣlat obedit.Eti

9

monibꝰ Maioꝛẽ inqͥt gram meret᷑ qͥ paratũ ſe
exhibet añ mandatuʒ q; qͥ obedire ſatagit poſt
mandatũ.Scds qdus obedieẽtieẽ obedire ſim
pliciter. ultos em videmus poſt pᷣcipiẽtis
impꝑiũ multas facẽãſtiões ⁊ ſepiꝰingeminare:
ire h̊ fieri debeat:quis valet hoc adimplere:

hmõi: inde murmuratio:excuſatio:ſimulatio:

impoſſibilitas:aduocatio amicoꝛuʒ. Tñ de ve

ro obediente ðꝛ in ꝑẽ. In auditu auris obedi⸗
Atres demõte dñi ai

ter. Hilarẽ em datoꝛem diligit deus vt dicitur
ſcde ad Cor..ix.ca. Jðo Berũ.qit. Serenitas

in ᷣmonibus multũ coloꝛãt

dusCobedire velociter. Dictuʒ fuit Zacheo

KTuce.xix. Feſtinans deſcẽde. Apłi inſup e
trus ⁊ Andreas Jacobus ⁊ Johannes ac ipe

Matthe a xpᷣo vocati ↄtinuo ſecuti ſunt cum
Quintgradus eſt obedire viriliter ĩ rebꝰvide-

RNRM„„„

licet arduis duris. Añ Berñ. ait. ¶ emen⸗
tote fratres xpᷣiqͥ ne ꝑderet obe

ientia ꝑdidit

yitã. Sextus gradus eſt obedire hũiliter. Añ

ſaluatoꝛ Euce.x viij.ait.Cuʒ oĩia benefeceritis

q̃ pcepta ſunt vobis: dicite ſerui inuriles ſum⸗

timgradus?
autẽ ꝑſeuerauerit vſq; in ſinem hic ſaluus erit.

qð debuimus facere fecimꝰ Septim⸗
obedire ꝑſeuerãter: qꝛ yt ðꝛ ¶ Mat.x.c

Igif beatus Mattheus obediẽtiã cõplexus

en dum imediate poſt xpjm abire cepit. Suſce
pit tñ illũ hoſpitio ⁊ in ſua domo parauit cõui

ni ⁊ peccatoꝛes veniẽtes diſcũbebant cum ihßu

diſcipulis eius.vidẽtes aũt phariſei dicebãt

diſcipulis. Quare cuʒ publicanis ⁊ peccatoꝛi

bus manducat magiſter veſter:q̃ſi dicat: vos
eſtis fatui qꝛ talẽ magiſtrũ ſeqͥmini.At ihs au⸗
diens ait:nõ eſt opꝰ valentibꝰmedicus:ſᷣ male
habentibꝰ. Medicũ ſe vocat animaꝝ ſcʒ deq
in ꝑs ðꝛ. Miſit vbum ſuum ⁊ ſanauit eos Be
inde xpᷣs addidit. Euntes diſcite.id ẽ. diligen⸗
ter cõſiderate illud quod ſcribitur Oſee.vj.ca.
Quid eſt Hiſericoꝛdiã volo ⁊ nõ ſacrificiũ:q̃ſi
dicat:ſi hanc ſcripturã diligẽter cõſideretis in

uenietis me facere ᷣm ipam: ꝓpter qð ↄcludit

MNon em̃ veni vocare iuſtos ſed peccatoꝛes ad
penitentiã. ſcʒ nam ⁊ ſi aliquos iuſtos vocaue
rit ad augmentũ gre vt Petrũ ⁊ Andreã.⁊ cõ
ſimiles:tamen peccatoꝛes vocauit ſemꝑ ad pe
nitentiã.Opietas ihu xpᷣi benedicti. O verba
dulcioꝛa ſuper mel ⁊ fauũ. O deniq; ſiducia et
ſpes indubitabilis languentiũ aiaꝝ. Nõ veni
inquit vocare iuſtos ſed peccatoꝛcs.Ex pergi
ſcimini ad vocem tam blandam:tam ſuauẽ:tã
q; benignã. Surgite o peccatoꝛes a vitijs: de⸗
ponite iã ſoꝛdes illoꝝ: vocat vos xpᷣs:obedite
illi:⁊ cum attheo ſeqmini eum qͥ delſe dixit
Qui ſequitur me nõ ambulat in tenebꝛis.
beat? Matthe⸗ ſecutus fuit

tpauptate qata fuiti .

pauptate qata fu lis ſub pꝛece
pto quã ioſi diligẽter obſeruauerun
medicantee .

4

Capl

u in ꝗ

ſbauprag altiſnma naz cunctis diui⸗

us diſpenſatis nihil ð cetero poſſe
dit ꝓpꝛium. NMaupꝑtatem itaq; voluntariaʒ ꝓ
feſſus eſt:vt ad celi diuitias pꝑueniret. Meẽdi⸗
cado igitur ſibi victum queſiuit: ⁊ elemoſinis
bonoꝛuʒ viroꝛũ ſe ſuſtẽtauit.Sed in hac parte
Pꝛimum vtrum paupertas fuit a chꝛiſto data
apoſtolis ſub pꝛecet.

Scoʒvtꝝ apli vitã pauꝑem volũtarie duxer̃t

Tertium vrrü ſitlicitum mendicare.

2

¶ Agd pꝛimũ dubiuz reſpondemus m doctri

nam ſcripture atq; ſanctoꝛuʒ ꝙ chꝛiſtus pꝛece
pit apłis vt eẽn: pauꝑes. Vn Ambꝛoſiexpo

Pere n

„

gui

1

DOr Aph prepfu Je Panptate Pleuerut
W

Chcü
n
1Nke
ACnres
tos oenn
Scri 1c
en Ape
Cyerde
Pſcucaet
,Nöpai,
nn
luii
lis: de⸗
jodedie
ſediri
N.

Nnun
N.

—

nsdiu⸗
gopoſe
narnz,
(ed⸗
haE

ſſodet⸗
lreit
ſdocri

pece

Luce. x. ca. Mihil tuleritis ĩ viain⸗

pZceptis apoſtolicis deſignat᷑:vt ſine vᷣga ſine
pera. Et glo. ſuꝑ illo vbo Ac iij.ca. Argẽtũ
⁊ aurũ nonẽ mihi.hoc dixit Petrꝰ paralitico:
memoꝛ illiꝰ pᷣcepti dñici:noli poſſdere aurum

Et Au in li.de mirabilibꝰ ſacreſcripture In

excuſatiòe elemoſyne ⁊ pauꝑtatis ꝓſeſſiõe di⸗
xit paralitico. Surge ⁊ ambula: magiſtri pᷣce⸗

ptum pᷣuans dicẽtis:nolite poſſidere aurũ.Et
Bernardus ad frẽs de mõte dñi.Cũ diues eẽt

xps pauꝑ ꝓnobis factꝰ ẽ. Et qͥ voluntarie de

dit pceptũ paupꝑtatis ipᷣe eiuſdem in ſemetipᷣo
nobis foꝛmã dignatꝰ ẽ demõſtrare Et Hieroꝰ
dadgd Euſtochiuzʒ. Diſcipuli ſine calciamẽtoꝛum
onere:⁊ vincuł pelliũ ad pᷣdicationẽ noui euãů⸗
gelij deſtinant᷑. Et milites veſtimentis ihu ſoꝛ
te diuiſis:caligas nõ habebat q̃s tollerẽt:neq;
em̃ habere poterat deus qð phibuerat ĩ̃uis
Et Chꝛyb. omelia vltima ſuꝑ Mattheũ. Si

bonũ eſſet auꝝ hoc vtiq; dediſſet ap

is xpᷣs q⸗

bus ineffabilia tribuit dona. ũc aũt nõ ſoluʒ
nõ dedit ̊ habere ꝓhibuit. ¶ Scom dubium

fuit vtꝝ apli p̃ceptũ datuz de pauꝑtate imple

uerũt. Et ꝙ ſic ptʒ qꝛ ſcribit᷑ ar. xix. qliter

eũi. Euſebi in pᷣmolib.eccleſiaſtice hiſtoꝛie re⸗

