PBimo cotepla⸗

mmente pia cõſiderarelicet ad h tria.

α S

Nꝛimo ip̃ius paruitatenm.
¶Secundo confoꝛmitatem.
¶Tertio humilitatem.

eſt nobis: 1 filius datus eſt nobis.
Eſaie ꝓphete vaticinantis de chꝛi⸗

o

ſen
the
h

ſ
lon.
fon
lle
ful
gere

n

P
4
.
li
u
en
ſna
gilu

runn
ſed
fann
ng
r⸗

nu
leni⸗
oti
gue
hian

Ne
go
ſaulg

ui
M
inbeh
deoon
M.
ilnui
Mirne
ino⸗
Oeumn
moo
woa
nans

ec .

sxps
zren
.
mi
B
nms
. mp⸗
chni
g⸗

Uter
ſs
he⸗
.

inan
Gbm

. Pꝛimo cõſideremus xpᷣi naſcentis paruita⸗

*

tem.qꝛ natus eſt hñs coꝛpus paruulũ: ſicut ce

.

teri infantes qñ naſcunt᷑. Abi aduertẽduzʒ ᷣm
theologoꝛũ doctrina. . coꝛpus xpi inſua con
ceptiõe fuit in inſtanti foꝛmati:. ⁊ q;tuͦ ad perſe
ctionem mẽbꝛoꝝ ꝑtium ipᷣius pfecte oꝛgani⸗
ſatum. Vñ Breg. dicit. x viij. noꝛaliũ.Zinge/
lo nunciante ⁊ ſp aduenientemox vbũ in vte/

ro mox intra vurun bumneans Et Auguſti

nus li. de fide ad Oetrum Firmilſime tene et
nullatenus dubites nõ carnẽ xpᷣi ſine diuinita⸗
te in vtero vginis fuiſſe conceptam puſq; ſuſci

peretur a verbo. Et magiſter in. iij. di. iij. Aer

bum non ſuſcepit: niſi cameʒ foꝛmatã. Hoc au

tem fuit cõgruü vm Bonauen. Tho. triplici
ratione. ¶ Mꝛin

na eſt ex ꝑte verbi aſſumentis.
qrnon debebat vbum aſſumere partem hüane

7„

nature: ſed totã. ita carnem ⁊ aiaʒ q non debʒ
vniri: niſi carni oꝛganiʒate. ¶ Secũdaratoõex

pte vtutis operantis. qꝛ vtus diuina operat᷑

miraculoſe.hoc aũt eſt miraculũ ꝙ femina con/
cepit ſine viro. Ideo ad oſtenſionẽ potentieſb

ito foꝛmauit illud coꝛpus qð naturanõ poteſt:

4

hogdiemme. Dilecti

niſi ſucceſſiue. ¶ Tertia ratio fuit ex ꝑte virgi⸗

nis cõcipientis: quę ſtatim vt conſenlit repleta

fuit ſpũſancto ⁊ mar dei effecta. ⁊ qꝛmr deinõ

ℳ 7„

erat niſi eſſet deus vnitus hũane nature.iõ ſta⸗
tim cũ cõſenſit deus homo faciꝰ eſt. Coꝛp ita⸗
ꝙ; illud ſic foꝛmatũ a deo paruum fuit.vt magi
ſter dicit ꝙ obiectũ oculis vix vider potuiſſet

ANuantũ vo ad q;titatem molis nõ ſtatim ꝑdu
aum eſt: 5 ſucceſſiue tam in vtero q; extra. qð

¶ Pꝛmo pꝓpter legis vniuerſitatis conſerua⸗

tionem. quia deus nõ eperat᷑ miracuł vbi na

fuit m Bonauen. adhuc triplici roe

tfura poteſt oꝑpari. Et quia natura poterat coꝛ⸗

pus illud ſucceſſiue ad ꝑfectam quantitatẽ ad⸗

Ducere.ideonõ ſtatim ex miraculo completum

cdöa ratio ꝓpter fidei ↄfirmationẽ. vt

ſcʒ oſtenderet᷑ ꝙ habuit verã ⁊ nõ fantaſticam

carnẽ. ¶ Tertia ratio ꝓpter humilitatis ⁊ cha
ritatis xpᷣi cõmendationẽ qͥ ꝓ nobis cum excel
ſus deus eſſet taʒ ꝑuulus videri voluit.Quis
nam nõ miret᷑ videre vagientẽ infantẽ inuolu⸗
tum pãnis in cuna.de quo cantat eccleſia illud
Ambꝛo. Vagit infans inter arta conditus pꝛe
ſepia membꝛa pannis inuoluta virgo mater al⸗
ligat ⁊ manus pedeſq; crura ſtricta cigit faſcia

Tranſeamus o chꝛiſticole deuotione ſuccenſi.

tranſeamus cũ paſtoꝛibus vſq; bethleem: vti⸗
ueniamus infantem blandũ. affabilem piumet
totũ deſiderabilem. Conſideremus paruitatẽ
que videt᷑ ⁊ adoꝛemus diuinitatẽ q latet. quo⸗
niam vrinauit Ecopapamnymon feſtiuitatiſ

. -

ria nobis a noſtrenature cõfoꝛmi. Jux
apoſtoli ad Hebꝛe.ij.ca. Qui em ſanctil
3

cultoꝛ qui nec de incarnatiõe don aliqᷣd falſuʒ
nec de deitate aliqd ſentit indignum.paris enizʒ
piculi eſt malum ſi in illa aut nature noſtre ve⸗
ritas:aut paterne gloꝛie negatur equalitas.
CSecũdo conſideremus chꝛiſti naſcentis co/
foꝛmitatem. Aſſumpſitqͥdem carnem de mate⸗

4 „

anctificant᷑ ex vno omes. Suit autẽ hoc cõ⸗

RWr . 2

ueniens vt dicit dñs Bonauentura. xij. diſti.

„77. 7.

iij. triplici ratiõe. ¶ Pꝛima ratio dicit iuſtifi

cationis ad ſeruand rectitudinem iuſticie ſᷣm
Anſelmũ.vt eiuſdem generis eſſet ſatiſſactoꝛ et
pᷣuaricatoꝛ. ¶ Secũda ratio dicit᷑ oſtenſionis

vt oſtenderet᷑ nobis dulcedo miſcdie dei.quo⸗

ipᷣe idem humano generi vniretur in chꝛiſto.

ertia ratio ſdicitur oꝛdinationis.oꝛdinauit

quippe deus vt totum genus humanũ deduce⸗

retur ex vno pᷣmo Adam ꝓpter repꝛeſentatõeʒ

illius vniuerſalis pncipij a quo omnia ſunt ꝓ⸗
ducta. Rationibus ergo dictis cõueniens fuit
vt chꝛiſtus carnẽ ſumeret ex materia ab Adaʒ

deriuata. que tamẽ ab omniinfectiõe immunis
fuit:eo ꝙ nõ fuit in Adam vᷣmſeminaleʒ ratoeʒ
cum nõ fuerit concepta ex ſemine virili: ſed my/
ſtico ſpiramiĩe.vt dicit ſanctus Tho.iii.ꝑte. ⸗
xxxj. Vnde Leo papa in monede natiuitate
inqᷣt. Alienũ quippe ab hac natiuitate eſt quod
de omibus legit᷑. Nemo mũdus a ſoꝛde nec in/
fans cuius eſt vnius diei vita ſuꝑ terrã. nihil i
iſtam ſingularẽ natiuitatẽ de carnis cõcupiſcẽ
tia tranſijt. nihil de peccati lege emanauit. hec
ille Gi autẽ quereret quare xpsnõ aſſumpſit

Adam: Reſpondet dñs Bonauentura ꝙ hoc

fuit ppter tria ¶ Mꝛimo ppter deũ qͥnon de⸗

bebat aſſumere hoĩeʒ peccatoꝛẽ. C Scðo ppt᷑
Adam qͥ nõ debebattantũ cxaltari. ¶ Tertio
ꝓpter humanũ genus.qꝛ paſſio innocẽtis ma
gis erat grata deo pꝛo redemptione eius q; ho
minis peccatoꝛis. ¶Tertio conſideremꝰ chai⸗ 2,
ſti naſcentis humilitatẽ. Sicut enim humilisi

foꝛma ſerui dignatꝰ eſt aparere. ita rex iſte an⸗

geloꝛu ⁊ hominũ domin? humilit naſci voluit
Et hoc triplici reſpettttau.
CPꝛimo reſpectu tempoꝛis.
Tecundo reſpectulol.
¶ Te tio reſpectu habitacunil.
¶NPꝛimo natus eſt xpᷣs humilit᷑ reſpectu tem
poꝛis.qꝛ.ſtꝑe deſcriptiõis vniuerſi oꝛbis.qn
vt Lucas refert ca.ij. Exiit edictũ a ceſare Au

guſto vt deſ criptio hmõi ſieret. Hic ceſax Au⸗

guſtus Octauianus fuii qͥ m Suetoniũ in li.
de duodecim ceſaribus ⁊ Eutropiu natus eſt iĩ

velletrano opido de clariſſuna familia Octa⸗

£
uioꝛũ in die ilo quo Rome in curia agebat᷑ de xxxv.Quia xpᷣs veneratnos in ſtatũ libertatn d
cõiuratiõe catilline. octauo kał.ſeptẽbꝛis pau-⸗ reducere de ſtatu uitutis. Ideo ſicutmoꝛtali ege
loante oꝛtũ ſolis arcotullio Cicerone ⁊ ga tatem noſtrãſi uſcepit:vt nos ad vitã reduceret
yo antonio cõſulibus. Ex patre Octauiano ſe Ita ᷣm Bedam eo rempe dignatus eſt incrr· l
natoꝛe ⁊ matre Accia nepte iulij ceſaris genita nari quo mox natus cenſus ceſaris deſcribereꝛ oi
ex iulia ſoꝛoꝛe que nupſerat Lucio baldo. Hic tur atq; ob noſtri doliberationẽ ipᷣe vᷣuitio ſubl⸗ i
Hm Hoꝛoſiũ Eurropiß ⸗ lutarchü in li. de vi deretur. Et vt Grego. inquit in omelia. Naſci⸗ 4“
t ⁊ obitu Ciceronis.Et in lib.de vita ⁊ obitu turo dño mũduspeſcribit᷑. qꝛ ille aparebat in Z
Warci Antonij. Et Seneca in.j.li.de qſtioni carne qͥ electos ſuos aſcriberet in eternitate. eo
bus naturalibus. Occiſo Julio ceſare auuncu ¶ Gecũdo xpᷣs humilit natus eſt reſpectu loci ie
lo eius ⁊ patre ꝑ adoptionem cuʒ ipᷣm in teſta⸗ quia in bethleem.ſicut ſcriptũ fuerat Michee i
mento reliquerit heredẽ ab Apollonia vbi va⸗-⸗ v.c. Et tu bethleem effrata paruula es in mili⸗ ir
cabat ſtudijs lraꝝ reuerſus eſt. Et vt inqᷣt li tibus iuda.ex te mihi egrediet᷑ qui ſit domina “*
nius li.ij. de naturali hiſtoꝛia. Cum vrbem in-⸗ toꝛ in iſrahel. ⁊ egreſſus eius ab initio a diebus ſic⸗
traret aparuerũt ſtelle circa ſolem in modũ co⸗ eternitatis. In bethleem xpᷣs natus eſt. vt di
rone poſite. Regnauit pᷣm Suetoniũ ⁊ Eutro cit ſanctus Cho.iij pte.q.xxxv. qꝛ factus eſt
pium annis qnquagintaſex duodeci cũ ;ar exſemine Dauid ᷣm carnem: cui facta fuerat
co antonio ⁊ Marco lepido. Et q̃dragintaã: ꝓmiſſio ſpecialis de chꝛiſto. Et ideo in bethle 1
tuoꝛ ꝑ ſe. Sedatis aũt omibus bellis oꝛbeʒ to⸗ em de qua natus fuit dauid naſci voluit: vtex fm
tum ſuo ſubegit imperio cũctis inimicis ⁊ tur/ ipo loco ꝓmiſſio ei facta impleta oſtenderetur ”ÿMZME
* batoꝛibus romanoꝛũ deuictis. Et yt refert ſoli et hoc delignat euangeliſta dicẽs He Joſeph:
nusg in li.de mirabilibus mũdi. Tempus eius eo ꝙ eſſet de domo ⁊ familia dauid. Addit gre M
ſolli repertũ eſt quoplurimũ ceſſuerũt anna: gonius in omcrrationẽmyſtici dicens. Getb⸗ nt
2 floꝛuerũt ingenia. In diebus qͥdem ilł inuen leem quiſpe domus panis interpᷣtatur. ipe nan on
* iſunt in vrbe viri clariſſimi Oꝛatius Flaccꝰ. q; eſt qui ait. Egoſum panis viuus qui de ce⸗.· (cſan
Virgilius. Ouidius. Macer. Catullus ve⸗ lo deſcendi. Locus ergo in quo xpᷣs naſcit᷑ do⸗ (unt
ronenſis. ꝛopertiꝰ. Terentiꝰ. Aarro. ar mus panis ante vocatus eſt.qꝛ futurũ ꝓfecto ginece
cus Tullius Cicero Apollodoꝛus. Aalerius erat vt ille ibi ꝑ materiam carnis appareret qui m
maximus. Saluſtius 7 alij. Anno igi᷑ Octa⸗ electoꝛũ mentes in eterna ſatietate reficeretSi (azſe,
uiani auguſti quadrageſimoſecũdo. Et ab vr⸗ autẽ aliqͥ quereret. Curnõ hieroſolymis aut cki
be condita ſeptingenteſimo qnquageſimoſecũ NRome natus fuerit: Reſpondet ſanct- Tho. i
do. natus eſt xps ꝗgeſus. Voluit em ceſar Au/ O ſicut Bauid in bethleem natus eſt ita etiam MWMos
„ guſtus vniuerſo p̃ᷣſidens oꝛbi ſcire quot puin-⸗ hieruſale elegit. vt in ea ſedem regni ↄſtitueret =
cie quot ciuitateſ.quot caſtra. quot ville.quor ⁊æ templũ dei ibi ediſicaret. Et ſic hieruſalẽ eſſy Alen
hoies eſſent in toto oꝛbe.Et vt ſcribit Euſebiꝰ ſimul ciuitas regalis ⁊ ſacerdotalis. Sacerdo⸗ itur
in li.de temꝑibus. Factus eſt rome cenſus.Et tium aüũt xp̃i ⁊ eius regnum pᷣcipue cõſumhmma ſſu⸗
inuenta ſunt in vrbe trecenta ⁊ ſeptuaginta mi tum eſt in eius paſſione. Et ideo cõuenient᷑ ele ein
lia ciuiũ romanoꝛũ.Scom vo mgr̃m in hiſto git bethleem natiuitati ⁊ hieroſolymã paſſioni
ria ſcholaſtica. Juſſu ceſaris factũ eſt yt omẽs totamq; ꝑ hoc hominũ gloꝛiam cõfutauit.qui 4D en
homies ad vrbem vnde traherẽt oꝛiginem per in ſuꝑbiam eleuant᷑ ſi ex nobilibus ciuitatibuſ ſet
gerẽt. ⁊ qlibet denariũ argenteũ qͥ valebat de-⸗ oꝛiginem ducãt. Chꝛiſtus in ciuitate ignobili “
cem numos vſuales.vnde ⁊ denariꝰ dicebatur naici voluit ex nobili oppꝛobꝛiũ pati.He roma .
pſidi ꝓuincie tradere:vt ſe ſubdituʒ vnuſqͥſq; wo dicit᷑ in quodam Bmone Epheſini cõcilij. Ganid
romano imperio ꝓſiteret. Nam ⁊ nümus ima Si maxima romam elegiſſet ciuitatẽ ꝓpter po nnſerfn
ginem pᷣferebat ceſaris.et ſuꝑſcriptioneʒ nois. tentiam ciuiũ mutationẽ oꝛbis terrarũ putarẽt htde
Bicebat᷑ aut ꝓfeſſio ⁊ deſcriptio:ſed diuũſa con Si fllius fuiſſet impatoꝛis poteſtati vtilitatem Pchn
ſideratiõe. Mꝛofeſſio dicebat᷑ qꝛ quilibet quã⸗ aſcriberẽt. Sed vt diuinitas cognoſceref oꝛbe,z ſore
do reddebat cenſum pᷣſidi puincie ponebat de tranſſoꝛmaſſe terrarũ paupꝑculam elegit matrẽ hurfe
nariũ ſupꝑ caput ſuum. ⁊ ꝓpꝛio oꝛe ꝓfitebat᷑ ſe pauperioꝛẽ patriam. Elegit autẽ deus infirma Mſeſte
foꝛe ſubdituz romano imperio. Unde diceba? mundi: vt confundat foꝛtia. Et ideo vt ſus po. s
ꝓfeſſio.id eſt ꝓpꝛio oꝛe faſſio.⁊ fiebat hoc co/⸗ teſtatem magis oſtenderet in ip̃a roma que co⸗ un
ram omni populo. Deſcriptio autẽ dicebatur put oꝛbis erat ſtatuit caput eccleſieſeu in ſignãa enndn
qꝛ numnerus eoꝛiũ qui cenſum capitis ferebant: pfecte victoꝛie. vt exinde fides deriuaretur ad ſeniin
certo determinabat᷑ numero: ⁊ redigebatur in vniuerſum mundũ. ſm ꝙ ꝓphetauerat Eſa. ecen
ſeriptis. Atergo dicit ſanctus Cho. iij.pte. q. ca.xxvj. dicens. Ciuitatem ſublimem humilia
*
00◻
£

vifſ. ●
1

neu dit 2 coculcabit eam pes paupis ·i. xigreſſus meopeccatrix alma: T egoſuſcipiã põdus pec
ucgn egenoꝛuũ id eſt apoſtoloꝛũ Metri ⁊ Mauli. catoꝛuũ tuoꝛũ ꝓ quibus patri meo debitũ ſoluã
cet : ¶Tertio xpᷣt humilit natus eſt reſpectu habi Mon enim veni vocare iuſtos: ſed peccatoꝛes.

idere⸗ taculi. Mam ꝓfectus a Nazareth Yoſeph cuʒ quos meis laboꝛibus ⁊ ppꝛio ſanguieredime-
oib· Vsine gloꝛioſa in hethleem: qꝛ paupꝑes erãtin⸗ reſum paratus. s

Naſe⸗ uenire nõ potucrũt hoſpitiũ. Sed vi mgr̃ dict Be pꝛinileciisg virginia narturien⸗
chain in hiſtoꝛia ſholaſtica dinentere ad Fineſoege. 2. abnnilegisgu ginis gattunene
nte. EFErat enim inter duas domos operimentũ ha⸗ ctane rene E ine coꝛruptione
l bhens: ſub quo ciues ad colloquendũ vel ad co⸗ et abſq; doloꝛe et ſuo lacte nutriuit·
Nchee ueſcendũ diebus ocij vel ꝓ aeris intemperie di ¶Capitulũ. I. ——
nmnii⸗ uertebant. vbi foꝛte Yoſeph aimalibus ſuis bo ℳ G cudo cOo . pla⸗
ninie ui ꝛaſino pᷣſepium fecerat. vel 'm quoſdam cũ Eenecmh eeeleplia⸗
dans iſtici ad foꝛum veniebat animalia ſua ibidem ri debemus de natiuitate xpi vginẽ
ANH ligabant. Et ideo ibi pſepe couſtructum at. ier /parturientẽ. DHata ſunt quippe diui⸗
clc⸗ Hqᷓ; humilis erat habitatioilla.de qua iero ¶ Nitus vᷣgini ſanctiſſime in ſuo partutria pꝛiui⸗
afüen nymus ad Marcella de vrbeſecedendum ita C Pꝛimüũ dicit doloꝛis immunitas. (legia.
niette·. Kribit. Quo mone: qua voce ſpeluncam tibi TSecundũ vginitatis integritas.
ne· ABluatoꝛis erponam. Etillud pꝛeſepe in quo in C Tertii yberum fecunditits.
Uenr fantulus vagit ſilentio magis q; infimo ymoe ¶ Waimũ bullegium exhibitü vgini in ſuo ſe⸗
e⸗ hoeonoꝛandũ eſt. Abi ſunt late poꝛticus.vbi au liciſſimo partu dicit᷑ doloꝛis immunitas. Me⸗ *
ime⸗ nHita laquearia. vbi domus damnatoꝛuz penis peritnanq; filiũ ſine doloꝛe ⁊ cum maxia iocũ⸗
Mc ⁊ miſeroꝛũ laboꝛe veſtite.vbi inſtar palatij ex ditate. Sicut pᷣdixerat Eſa.xxxv.c.Germinaſ
enm⸗ tructe baſilice: vt vile coꝛpuſculũ homis pcio⸗ germinabit ſicut lilium: v exultabit letabũda.
ſtec ſius inambulet ⁊ quaſi mũdo quicq; nõ poſſit HNec audiendi ſunt illi qui dicũt obſtetrices fu⸗ H *
ſin eelſe oꝛnatius tecta ſua magis velit aſpicere: ᷓlllead ooſequium vᷣginis. qꝛ Hiero. aduerſus
rde ccelum· Bethleem ecce in hoc paruo terre foꝛa / HMeluidũ ait. Mulla ibi obſtetrix fuit: nulla mu-
R mine celoꝛũ conditoꝛ natus eſt. ic inuolutus liercularũ ſedulitas interceſſit. Et mat᷑ ⁊ obſte⸗
d preannis. hic viſus a paſtoꝛibus. hic demonſtra trix fuit. pannis inqͥt inuoluit infantẽ a poſuit
c tusa ſtella. hic adoꝛatus a magis. Eein epiſto in pᷣſepio. Que ſententia Apocriphoꝛũ delira⸗/
er laad Euſtochiũ ait. ꝗlle cuius pugillo mous menta cõuincit. Secundũ puilegium virgi⸗
M. concludit᷑: pſepis cõtinetur anguſtia. o mira lis parturientis fuit vginitatis integrital. fuit
en circa nos pietas Jeſu benedicti. Ocaritas in- em in ꝑtu vgo. qꝛ ſliũ peperit remanẽte clauſo
ra audita. O humilitas incarnati dei naſcit᷑ hye⸗ clauſtro pudoꝛis. Unde Aug'. in Fmone qle⸗
e mali temꝑe: ⁊ non eſt illi locus in diuerſoꝛio. in gitur in vigilia epiphanie ait. QAui natus eſtpᷣ⸗
en uoluitur pannis: ⁊ a ſola marre benedicta⸗ Jo / mo ſine matrei celis:hodie natus eſi ſine patre
ſumm ſeph ſuſcipit᷑ Curre cito fſideł anima. ingredere in rerris. O miracula: o ꝓdigia fratres chariſſi
nnu operimentü illud. vagientẽ infantem audacter mi. nature iura mutant᷑ in homie. deus naſcit.
ſenu alloquere. dic ei audieti beniuolo. O rex regu,ʒ Vgo ſine viro grauidat᷑. aror viri neſciaz ſer
man ⁊ vniũſe ↄditoꝛ creature. vis nete ſit cũ mre et mo dei maritat.Simul facta eſt mater ⁊ vigo
hmbl Joſeph ad meã domũ recipiam. vis vt aureaʒ mater facta:ſed incoꝛrupta. vgo habens filium
gehl faſci ad te deferam. vis oꝛnamẽta ⁊ pcioſa io⸗ nelciens virũ. Sempꝑ clauſa:ſed nõ infecunda.
n calia tibi rradam. vis vt famulos ⁊ ancillarum Etin alio ſmoneq incipit.Caſtiſſimũ Marie
l. ad obſequendũ turb adducaʒ. vis vt matri q vginis vterii Auguſtin inducit vginez ſic lo⸗
erpo pepꝑit delicata cibaria pᷣparem. Vis vt cuiuſcũ quentenn. Moꝛta facta ſum celi:ianua facta ſuʒ
Mund ꝙ; generis muſicoꝛũ ꝑitos modulatoꝛes et ma/ filio dei. Ali facta ſum ianua clauſa qᷣ a —
luaten giſtros aduocem. ⁊ ſimilia. Statim audies il: reſurrectionẽ ingreſſus eſt ꝑ oſtia clauſa ꝛit
ſol lum reſpondentẽ tibi. Mon ꝓpter temꝑalia ve iñ hic difficultas. quia Gregꝰ. in omel. in ocia⸗
m ni:nõ iſta mihiſunt grata. Sed ſi mihi placere ua paſce ait ꝑ H̊ͥ ꝙ ianuis clauſis ad diſcipulos
inſrma cupis o aima mea imagine inſignita largire mi poſt reſurrectiõʒ intrauit dñs oſtẽdit coꝛpꝰ ſuũ

ſuäpe hi peccatatua atq; delicta.da mihi compũctio eſſe eiuſdẽ nature ⁊ alterius glłe.Et ſic per oſtia
abec⸗ nem. da mihilachꝛymas.da mihi cõuerſione, clauſa tranſire videt᷑ ad glam coꝛꝑis pertinere
nnſei ⁊ emẽdationẽ. deſcendi de celo vt homo fact Coꝛpus aũt xpᷣi in ſua natiuitate nõ fuit gloꝛio
eard peccatis hoĩm ſatiffaciam. Crigintatribꝰ an ſum: iᷣ paſſibile hñs ſimilitudinẽ carnis pecca⸗
r N. nis laboꝛabo.ſudabo.truciaboꝛ fame ⁊ ſiti:vſ: ti.vt apłs dicit ad Roma.viij. Nõ ꝗ videt᷑ ꝙ
Humtir q;quo affigar patibulo crucis. Reuertere ad exiuit ꝑ vginis vterũ clauſum. Inſuꝑ nibn in

ilaa ſancta natiuitate xpᷣi eſſe debuitp qð coꝛpꝰ
eius fantaſticũ apareret. Sed ꝑ clauſa trãſire
nõ videt᷑ cõuenire vero coꝛpoꝛi:ſed fantaſtico
co ꝙ duo Horaſtnleſſens Pomzmnt HNoner
go debuit ex mr̃is vtero clauſo coꝛpus xpᷣi p⸗
dire. C. Reſpõdet his ſanetus Tho. in. iij. pte
A vii. — qͥdam dixerũt xpᷣm in ſua natiuita
eſu
ſo vginis vtero.⁊ dotem agilitatis qũ ambula
uit ſiccis pedibꝰ ſupꝛa mare. Sed melius dicẽ⸗
dum eſt ꝙ oia iſta facta ſunt miraculoſe p vir⸗
tutem diuinã. Nnde Aug. dicit ſuꝑ Johem.

77

Moli coꝛꝑis:vbi diuinitas erat: oſtia clauſa

re potuit quo naſcente vᷣginitas matris inuio⸗

lata ꝑmanſit.Et Oyoni.dicit in qdaʒ epiſtola

ꝙ xpᷣs ſuꝑ hominẽ operabat᷑ ea que ſunthoĩs
⁊ hoc demonſtrat vgo ſuꝑnaturalit᷑ ↄcipiens
⁊ aqua inſtabil terrenoꝛũ pedũ ſuſtinens gra⸗
uitatem. auũt obijciebat᷑ ꝙ tranſire per clau⸗
ſa non auenit coꝛpo:i vero. Dicendo ꝙ ita vo⸗
luit xpᷣus veritatem ſui coꝛꝑis demonſtrare ꝓ
etiam ſimul eius diuinitas declararet᷑. Et ideo

ꝑmiſcuit ima humilibꝰ. Ande ⁊ coꝛpꝰ eius ve

rum oſtenderet᷑ naſcit᷑ ex femina. Sed vt eius

diuinitas innoteſceret: naſcit᷑ ex vgie. Zabł em̃
Partus decet deũ. vt Amb. dicit in hymno na⸗

tuitatis. ¶Tertin puilegiũ vginis parturien
tis xpᷣm fuit vberun E

*

nilegii
quie factũ eſt vt vginis vbera lacte quo in⸗
laniulu aleret eplerent. Ob ad eccleſta cantat
Zacentẽ in pᷣſepio ſola vgo lactabat vbere de
cælo pleno. Excita coꝛ tuũ o ſidelis aima ⁊ men
te ſollicita ad locũ natiuitatis pficiſcere. Con⸗
temp lare ibi vginem omi ſanctitate. oĩ vtute.
omni deniq; venuſtote decoꝛã. Inſpice mẽtis

ocuł media nocte dũ partꝰ tps inſtaret illã oꝛã

.

tem lachꝛymantẽ pᷣ deuotõe ⁊ exultantẽ in deo
ſalutari ſuo. Et cum ſumma iocũditate ſupꝛa fe

num abſq; doloꝛe abſq; coꝛruptiõe vt pᷣdiximꝰ*

filium parere vagientẽ. Illũ ſtatim vt natus ẽ
adoꝛat. VUñ eccleſia dicit. Tirgo quem genuit
adoꝛauit. O ſi poſſemꝰ audire vba ſiue coꝛpo⸗
ris ſiue mentis ipᷣius vᷣgini .
fulgebat ꝓfecto ſimul cũ ipᷣa totis viribus gra
tias diceremꝰ altiſſimo deo. Poterat virgo il⸗
la iacenti filio ſupꝛa fenũ dicere.O deus meus
⁊ oim conditoꝛrerũ. Qangeloꝛũ ⁊ hoim glia.
O immoꝛtał ⁊ ſempiterne rex celi ⁊ terre.ado⸗
ro te humili coꝛde ⁊ bñdico tibi:qͥ vt ſaluum fa
ceres ppun tuũ:de me hodie verus hõ naſci di⸗
gnatus es. IJactꝰ es mihi filius ᷣm aſſumpta,ʒ
naturã quem pp ſibi coeq̃lem genuit ab eterno

BSulcipiã te reuerent᷑: ⁊ dulciter amplexaboꝛ.

Mõ deero infantiã tuã fouere:⁊a in qᷣbus valeo

tilitatj dotẽ aſſumpſiſſe qñ exiuit de clau⸗-

tis aimo voluẽs gaudiũ vertebat in luctũ.

CBepaſt oꝛu e ectiõe quibus natie⸗

nõ obſteterũt. Ille quippe nõ eis apertis intra⸗ d

C Secũdo paſtoꝛũ in

tibi neceſſaria miniſtrare. aſcã te lactemeo:
2 paupꝑibus pannis inuoluam. Lcuabat e et
tibus ocuł caputſanctiſſimũ ⁊ faciẽ deoſcula-⸗
datur. ⁊ mẽbꝛa panis inuoluta faſcia ſtricta ci⸗
gebat. indeq; ad pᷣſepiũ reclinabat. vngebatur·
coꝛ illud vgineum balſamo: 2 melle incredibi
gaudij dũ tanta miracula experiebat᷑. Sed hu

militatem pauꝑiatenmi ⁊ penalitatẽ filij ploꝛan⸗

„

as xpi eſtoſtenſa ab angelis, et
de ac deuotione illoꝛũ en 9 Hꝛl

ꝛimũ ch vaſtorlckctio.

ertili paſtoꝛũ fides ⁊ deu

debemus eſt
git de vt eis

Alectio. Jbos adem elegi

erãt in regione eadem vigilãtes ⁊ cuſtodientes

vigilias noctis ſuꝑ gregẽ ſuũ. os qᷣdez fuit
antiquis ſm aliqͥs in vtroq; ſolſtitio.ſ.hyema

li ⁊ eſtiuali cuſtodire vigilias noctis.ita ꝙ ſolli

cite vigilabãt.⁊ hoc ꝓpter venerationẽ ⁊ reu

„*

rentiam ſolis: cui antiqͥtus ppter ſuã claritatẽ

fiebat magna veneratio. ꝗ mos foꝛte inoleue⸗
rat apud iudeos ex vſu cohabitantiũ. Erãt ita
ꝙᷓ; ibi paſtoꝛes iuxta bethleeʒ vno miliario.Et
nocte media vigilantes viderũt celeſtẽ nüciuʒ

annũciantem eis xp̃i natiuitatem. Voluit aũt
8: in ̊ lumen gre re

xp̃s ad hoc paſtoꝛes eligere.¶ Pꝛio vtill tan
rpuris arch ſimplicibꝰ maioꝛ fides adhibereẽ
Nam vᷣm Ambᷣ. Simplicitas nec noua finge⸗
re nec audita nouit mutare. ¶ Scdo vt ſuper⸗
biam repᷣmeret hoĩm elatoꝛũ.Quare et xpᷣs di
cebat ¶at. xj. Cõfiteboꝛ tibi pr dñe celi et ter
re qͥ abſcondiſti h a ſapientibꝰ pꝛudẽtibus et
reuelaſti ea puuł. Hinc ⁊ Chꝛyß. dicit. Ange
lus manifeſtãs xpᷣi natiuitatẽ nõ iuit hieroſoly
mam: nõ reqͥſiuit ſcribas ⁊ phariſeoſ. Erãt em
coꝛrupti:⁊ pᷣ inuidia cruciabant᷑. Sʒ paſtoꝛes
erãt ſinceri antiquã ↄuerſationẽ priarcharũ et

ni debemus in hac ſancta natiuitate
pvi viſionẽ awarẽtẽ.qꝛapparuit an-
gelus domi de celo paſtoꝛibus cũ ingenti lumi
ne: dixitq; illis. Ecceeuangeliʒzo vob gaudiuzʒ
magnuz qð erit omni populo.qꝛ natus eſtno?b
hodie ſaluatoꝛ qͥ eſt xpᷣs dñs. Et cũ eo viſi ſüũt
plures angeli qͥ dicebant. Ola in altiſſimis deo
⁊ in terra pax homibus bone voluntatis. Abi
tria conſiderare debendd.

paſtoꝛuz
tiuitas reuelaret᷑. Inqͥt Lucas.c.ij. Paſtoꝛes

Pn
Nlg

nc:
can

edh
e

hut

na
Wn
an
beſtnob
Upſſit
misdeo

uinn
Wen;
ut
ſhyem

PAA

Ertni.

Weu
Eritin
⸗
chz
tütun
hibeet
ainge⸗
ſupel⸗
lbed

eiaer.

ibrt
1.

Pen

le

chni

ide

Rons

gh

PeNe

Moyſi colentes. CTertio voluit xp̃s natiui

tatem ſuã paſtoꝛibꝰ manifeſtari: vt ſe paſtoꝛem
oſtẽderet. Añ Beda bene inqt. Nato dño pa⸗

ſtoꝛes ſupꝛa gregem vigilat. Ille em natus eſt

„

q̃ dicit.Ego ſuʒ paſtoꝛ bonus.Sʒ ⁊ tꝑs immi
nebat quo idem paſtoꝛ oues ſuas ꝗᷓ diſꝑſe erra⸗-
bant ad vite paſcua reuocaret. C Secundũ qðd
ↄſiderare debemus eſt paſtoꝛũ inſtructio.deꝗ

„ —

ſequit᷑ LCu

86

aſtitit iuxta illos. Rationabilit factũ eſt vran /
gelus natiuitatẽ domi nunciaret.qꝛ hoĩes per
xpᷣm ad angcloꝛũ ſocietatem ſunt ꝑducendi JIn apetit. ꝓllud adũt quod naturalit appetit a bo⸗
rentia: ſi ſit pᷣſens ipam delectat. Si vo ſit ab⸗

apparitiõe aũt illa lumen refulſit claritas dei.
id eſt diuia vᷣtute facta.Et vt inqt Heda.Nũ

qᷓ in tota veteris teſtamenti ſerie reperimꝰ an⸗
gelos qͥ tam ſedule aparuere patribus cũ lumi

ne aparuiſſe. Sed hoc pᷣuilegiũ huic tẽpoꝛi re⸗
cte eſt vᷣuatum qn oꝛtum eſt in tenebꝛis lumen
rectis coꝛde.Ad hanc inſolitã dignamq; viſio

nem paſtoꝛes timuerũt timoꝛe magno.qͥbus di

xit angelꝰ Molite tim Heinde inſtruxit eoſ de.
ſacro natiuitatis xpᷣi. Ecce inqᷣt.i.certe euãgeli
ſo vobᷣ.i.nũciũ bonũ poꝛto.gaudiũ magnũ qð

cut boni.vei qꝛ nõ pñt redimi ſicut mali. Et di

xit hodie.i.iſto tꝑe. Mon em̃ erat dies eo mõqͥ

vſitato noie diem vocemꝰ. Subdidit angelus.
Et hᷣ vobis ſignũ. Inuenietis infantẽ inuolu⸗

tum pannis ⁊ poſitũ in pᷣſepio.In qbus vbis

ſigniſcauit de xpo tria. ¶ Mꝛimo puritateʒ ⁊

innocenris ↄ luxuriã.qꝛ dixit infantẽ:q agnus
erat ſine macula. ¶ Scðo pauꝑtatez ⁊ indigẽ⸗
tiam auariciam.quia dicit: pannis inuolutũ
¶ Tertio humilitatẽ ⁊ obedientiã ſupbiam.
qꝛ dicit:poſitũ in pᷣſepio.Et facta eſt cuʒ ange:
lo multitudo militie celeſtis exercitus: vt nati⸗
uitas domi ſit magis credibilis:⁊ de ipᷣa iqo nul
lus dubitet:ſed totũ diuulget᷑ ꝑ oꝛbem. Vnde

Beda inquit. Ne parua vniꝰ angeli videretur

auctoꝛitas poſtq; vnus ſacrm noue natiuitatl
edocuit:ſtatim celeſtiũ agminuʒ multitudo af⸗
fuit.Et vt idem Heda refert. Multitudo illa

celeſtis militie in laudẽ creatoꝛis ꝓrupit. vt et

xpᷣo deuotionem impendat:⁊ nos ſuo inſtrust
exemplo:vt de receptis bñficijs gras deo ꝑſol⸗

uamus. Dicebant g. Gloꝛia in altiſſimis deo:

Heda ait. Optant pacem hoĩbus:qꝛ quos in⸗

ſirmos ⁊ abiectos deſpexerant naſcẽte in carne
dño lam ſocios venerant᷑. Quibus aũt homi⸗
nibus pacem poſcunt exponũtipᷣi dicẽtes. bo⸗
ne voluntatis.ſ.qͥ ſuſcipiũt natũ xpᷣm. Nõ eim

cas in euãgelio. Ecce angelus domi

Beinde inſtruxit eoſ de

ſanguinis effuſione.·

Dernio YVif:

eſt paximpijs: ſed pax multa diligentibusno⸗
men domini. CTertiũ quod conſiderare dehe

mus eſt paſtoꝛum fides deuotio. IJpi poſt
ingeli diſceſſere in celum loquebant᷑ ad inuicck

Tranſeamus vſq; ad bethleem: æ videamus5
verbum quod factum eſt. ⁊ dominus oſtendit
nobis. Naturale quipe eſt ꝙ homo bonũ diii
gat.quia ſicut pᷣmum obiectũ intellectus eſt e
rum.ita ppꝛium obiectum volũtatis eſt bonũUu.
QAuia ergo vnaqueq; potentia appetit ſuũ ob⸗
iectum.hinc eſt ꝙ voluntas naturaliter bonu,3

ſens polſibiletñ haberi potentia mouet ad i⸗

ſum habenduũ. Homo igit bonum diligẽs qnd ſi
bi p̃ſens eſt in ipo delectat. Oſtenſum aüt ſi ſt
abſens inquirit qñ ſperat ipᷣm habendũ.Quia

ergo angeli nunciauerũt paſtoꝛibus bonũ ma

ximum xp̃m natum. Et oſtenderũt vbi eratre⸗·

periendus:qꝛin bethleeʒ. IJpᷣi ſolliciti moti ſũt

querere ⁊ inuenire eum. In quo reluceteoꝛum
magnanimitas ⁊ ſtrenuitas:qꝛ nõ hoꝛroꝛenoę/
os ctis. nec damno ouilis ſui quod ſolũ relinque⸗
erit oi lo.ſ.tã ꝑegrinatibꝰ in mũdo qᷓ; patiẽti⸗
bus in limbo qᷓ; enam regnantibꝰ in celo.qꝛ na⸗
tus eſt vobis hodie ſaluatoꝛ.vobis.ſ.homibꝰ
indigentibus.nõ angelis. vel qenõ indigent ſi

rent retrahunt᷑ ab inquiſitione ſaluatoꝛis iam

nati. Et fide maxima ac deuoiõe dicũt.videa⸗
mus hoc vbum.i.dei filium incarnatũ qui po
nobis factus eſt homo. Et vt inquit He
dixerũt videamus puerũ:

eſt. id eſt verbũ quod ſemꝑ erat quõ ꝓ nob ca⸗
ro factum eſt. Et venerũt feſtinantes ⁊ inuene⸗
runt ſicut dictum eſt ad illos. Oꝛigenes hic ait
Inuenere ariã que illum fudit in partu: et
Joſeph diſpenſatoꝛem oꝛtus domici:⁊ infantẽ

7„ „ —.

poſitum in pᷣſepio. Videntes aũt cognouerüt

de vᷣ̈bo quod dictum eratillis de puero hoc.i.
intellexerũt illum puerũ eſſe vbum vel filium
dei. vel videntes humanitatẽ:cognouerunt di

uinitatem. Et omẽs qui audierunt mirati ſurn-
dehis que dicta erant a paſtoꝛibus ad ipſos.
Glo.ſupꝑ iſto paſſu dicit. Non ſolũ mirabãatur
de incarnatiõis myſterio:ſed etiam de tantapai
ſtoꝛum atteſtatione que fingere inaudita neſci⸗
rent: ſed ſimplici facundia vera pꝛedicabant.
Raria aũt modeſta ⁊ taciturna mãſueta⁊ hu
milis conſeruabat omia verba hec conferẽs in
coꝛde ſuo. paſtoꝛes vo reuerſi ſunt ad gregem
laudantes ⁊ gloꝛiſicantes deum. Cum qbus t
nos tam ampliſſimo munere iaʒ ſuſcepto gra
tias quas poſſumus eteraus pbſano ſalua
in terra pax homi untatig Mhi toꝛi: qui non iam in p̃ᷣſepio: ſed inuenit᷑ coꝛona
⁊ in terra pax homibus bone voluntatis. Abi us in celis: quem adoꝛãtomẽs angeli ceteric
cuaſi in eternum bñdictus Zimen.

CBermo octauus de memoꝛia chꝛi⸗
ſti circuciſi et de nomie ipius atq; de

Devmo Viij.

Poikzocto wr irctcideretpiier S
buntur hec vba oꝛiginalite

Srizen multa die octaua erga ipm in⸗
antulũ geſta fuerememoꝛie digna In qualibz
em̃ etate laboꝛe ⁊ pa ionibus plurimis attritꝰ
oſtendit nobis exuberantiſſimã charitatẽ ſuõ.
Necqilli ſatis erat ſtatuto tem e ꝓ ſalute hũa⸗
ul generis crucis ignominioſe ferre ſupplicium.

Quiimo ab vtero vginis gloꝛioſe vſc; ad ex⸗
tremũ vite coꝛpus illud pᷣcioſiſſimũ varijs pe⸗

nis cruciatibuiq; ſpᷣmiſit.Hodierna vo die Im

antiquã iudeoꝛum traditionem nõ ſine doloꝛis

—

acerbitate circũciſus eſt. Etſicut peccatoꝛ vide

ri voluit qui ab omni labe ⁊ cõtagione mundii

ſimus venerat in ſuo ſanguine peccatoꝛes laua-

re. Qua de re ſratuit ſancta mater ecdelſia diez
mum a cunctis fidelibus ſoienniter ceiebeani.
1os vo vt xp̃i circũciſi ſacramen
noteſcat. de ipo in pſenti ᷣmone dicem

*

—

ℳ.

ta fuit et de determinationeill

☛☚

,ſionis. vbi p clarioꝛe intelligeẽtia di⸗
doꝛu de xpo qui circũcidi voluit. Ad hoc
de circũciſione tria

S

8

hoc triplici refocccu.
ꝛimo reſpectu cauſe
ecundo reſpectu ſerus.
CTertio reſpectu ꝑpſen.
¶ Pꝛimo circuciſio conuenient inſtitutaẽ re /
pectu cauſe. quare inſtiruta fuit. At enim colli
gitur ex dictis Hugonis in li. deſacramèntis .
Et mgfi ſententiaꝝ in.iiij. di.j. Et Allexãdri de
Ales in. iiij. volumine ſumme. Triplex fuit cã

potiſſima vt circũciſio inſtitueret. ¶ Pꝛia di
Alur diſtincrionis. vt.l. diſtingueret pls fider
de quoxp̃s naſciturus erat ab alijs inſfclius
⁊ idolatris.qꝛ vt Aug. inquit lib.v. deci.dei
ca. xij. Illo temꝑe oẽs gentes excepta vna po⸗

Vnſũüũmatiſunt

i. nis humanũ
tu omib? in &
cemus. In ſumus m Hugonẽ li. de ſacramẽtis. & in äli:⸗
da. bet lege benignitas dei hũano Enafactge .⸗
ttunis remedijs 5 oꝛiginale peccatũ puidit. In
nueuſionis mun oblatlo q cepit ab abel: 1 durauit vſc; ad
De eircũciſione q; congrua inſtitu⸗
lius. et
Tail⸗

erunt elucidanga.

pult. Certia ratio eſt peccati independentia. qꝛ

puli hebꝛeoꝛũ deos falſos colebãt: ⁊nõ deo vi
ctimaſ:ſed demonijs immolabãt. Et ſi obijcere
Seri tur ꝙ anq; daretr᷑ circũciſio erant ſideles ⁊ infi⸗
oBoun ter Ku. ij.
. Et in euangelio pſentis ſolẽnitatis. Woſt⸗

deles. gQ añ circũciſio inſtituenda erat. Reſpõ⸗

dere poſſumus vᷣmſanctũ Tho. inſuo quarto
ex coꝛruptione peccati oꝛiginat humanum
genus circa tꝑa Abꝛae vſq; ad pfundiſſmum

peccatoꝛũ venerat.ſ.inſdelitatẽ.qꝛ tũc incepiſ⸗
ſe fert idolatria ⁊ vitiũ turpiſſimũ g naturaʒ.
vt ptz de Sodoma ⁊ Gomoꝛra. ¶ Scda cau⸗

.

ſa qre circũciſio fuit inſtituta ðꝛ opoſitiõis. vt

ſcʒ eſſet remediũ oꝓpoſitũ oꝛiginali pctõ.qð qui

dem circũciſio repᷣſentabat q;tuʒ ad cãm q erat

ipᷣa ꝓpagatio libidinoſa. IJdeo fiebat in mẽbꝛo

debuiente generationi q;ium ad ꝓceſſum circu

arem. qꝛ m Anſet. pᷣmo pſona coꝛrũpit natu/
ram. deinde nat ura coꝛrũpit ꝑſonam. Et qᷓ;tuʒ
ad effectũ

diceret ꝙ añ inſtitutiõʒ circũciſio⸗

lege ſiqdem nature fuerunt tria remedia. Ori⸗

diluuiũ.de qua ðꝛ Geñ.iiij.c. Abel obtulit de
pᷣmogenitis. Scoᷣm remediũ fuit ſacrificatio.⁊
decimatiõ.de qua Geñ.xiiij. c. Abꝛaam dedit
Melchiſedech decimas. In lege ſcripture re⸗

8

poꝛe Albꝛae ⁊ legis nature ceperit.tamẽ tempꝑe

Moyſi fuit pmulgata. In lege vo gre eſt ſa/

it circũciſio ð: ſigniſicationis.vt em̃ dicit ſctũs
Tho. in.iiij. Habet circũciſio myſticã ſigniſica
tionem. Mam vm intellectũ moꝛalem ſignifica
bat caſtitatem vuandam.Sm intellectñ allegoꝛi

W cum ſi gnificabat purgatiõeʒ peccatoꝛũ ꝑ chꝛi⸗

ſtum futurã. Scom intellectũ anagogicũ ſigni
ficabat depoſitõneʒ coꝛruptibilitatis carnis ⁊
ſanguinis in reſurrectiõe. ¶ Scdo circũciſio ẽ
cõuenienter inſtituta reſpectu ſexus.qꝛ oꝛdina
uit deus vt maſculi circũciderent᷑: nõ młieres.
Ratio vo multiplex eſt m Alexandrũ.Etpᷣ⸗
ma eſt mẽbꝛi deſicientia.qꝛ mulieres nõ habẽt
membꝛũ ad circũciſionẽ diſpoſitũ. Scda ratio

eſt diſtinctionis ſufficiẽtia.qꝛ plus ſidelis ab ĩ⸗

ſideli ſufficienter diſtinguebat̃ ꝑ viros. qꝛ vir
eſt caput mulieris.ſicut ptʒ.xxxiij.q.v.c.cũ ca

peceatũ oꝛiginale nõ dependeta muliere cauſa

liter licet occaſionalit᷑. Nam quis traſgreſſio a
femina ceperit.tamen tranſfuſionis pcti oꝛigi.

uu eſt ↄ cupia. Ideo pellicula pijcie
¹
genꝰ oꝛ ginali pctõ erat obnoxiũ.

rrdeio n fuiſſerinſtituench. Zicerepoſl.

opl
ſan
pod
Pehe
li
i⸗
gan
ſne
lebi⸗

deon
bine
Auarto⸗
Nanun
lmum
nepiſ⸗
tungz.
Lcal⸗

Pqui
gerat
d⸗
mchen
nn
Lön
lpyoe
laſ⸗
Wä.
n⸗
uii

pot:

tu.
⸗
in
Dnld
lann
nizit
nmontt
re⸗

en

ſchſci⸗
lr
ed
chn⸗
cäſi
mnis1
laſoi
odins
liene.
biy
ohebat
Garnto
lochi⸗
,ge
CCial
in.
recua⸗
nin

s vt

ftuafn

nualis cauſa nõ fuit ip̃a:ſed vir.qꝛſi virnõ pec⸗
caſſet oꝛiginale tranifuſum nõ fuiſſet. ¶ Tertio
circũciſio ↄuenienter inſtituta eſt reſpectu ꝑſo

ne. Indicta quippe fuit Abꝛae dũ erat annoꝛũ
nonagintanouem. vr ſcribi Señ.x vij. c. Dili⸗

gebat qͥdem deus Abꝛaam maxime ꝓpter tria
Pꝛimo pꝓpter fidem.qꝛ vt ſcribi᷑ Geñ.xv.ca.

Credidit abꝛaam deo:⁊ reputatũ eſt ei ad iuſti
ciam. Secũdo ꝓpter hoſpitalitatẽ.quia valð

hoſpitał fuit. AUnde Hiero. ad ammachiũ

inqt. Diues erat abꝛaam auro argento pecoꝛe.

poſſeſſione multãq; familiã habebat. ita vt ad
ſubitũ nunciũ armarepoſſetexercitũ iuuenibꝰ
electum.tñ poſt crebꝛũ hoſpitalitatis officium
dum homies non recuſat ſuſciꝑe:meruit deuʒ.
Tertio diligebat deus abꝛgam ꝓpter obedien
tiam. Fuit eq̃dem ꝓmptiſſimus ad obediẽduʒ
deo: cum ſibi filium immolari pᷣcepit. vt patet
GBGeneſis.xxij.c. C Secundũ elucidandũ de cir

cuũciſione eſt eius determinatio que cõſiderari
habet q;tum ad tria.
C

deimo quantũ ad diem.

SBecüdo qtum ad inſtrumentũ.

¶ Tertio quantũ ad finem.

C Nꝛimo cõſiderare habemus determinatõez

circũciſionis q;tum ad diem. SBicit em Gene.
xvij.c. Infans octo dierũ circũcidet᷑ in vobis
Abi ſanctus Tho. dicit. &octauus dies erat
de neceſſitate circũciſionis q;tum ad obligatio
nem pcepti.ita ꝙ reus tranſgreſſiõis erat qͥ illð
tempꝰ non obſeruabat. ſed nõ erat de neceſſita⸗
te eius qᷓ;tum ad efficaciã ſacramẽti.qꝛ etiaʒ in
glio tempe circũciſio facta ſuum effectum ſacra
mentalem habebat ſicut etiã accidit miniſtrãti

bus noſtra ſacr̃a qͥ fuant materiã ⁊ foꝛmaʒ de⸗
bitam: ⁊ omittunt aliud deritu ad ſolennitateʒ
ſacri ab eccleſia inſtituto. Sʒ hic płes difficul⸗

tates oꝛiunt᷑ Pꝛima eſt an ſi octaua dies fuiſſʒ
dies ſabbati in quo pᷣcepta erat quies ab operi
bus exterioꝛibꝰ fuiſſet licitũ facere circũciſionẽ
Ruũdet ſanctꝰ Tho. ꝙ ſic.qꝛ circũciſio nõ erat

— —

opus pure coꝛꝑale:ᷣ ſacramentũ legis.ſicut et
lacriſicia que in ſabbato offerrilicebat. Et ideo
xpᷣs dicebat Johis.vij.c.Circũciſionem acce⸗

pit homo in ſabbato:⁊ non ſoluit᷑ lex Moyſi.
Secũda difficultas qꝛiilli qͥ vagati ſunti deſer

tonõ fuerut octaua diecircijciſi: ſed poſtea tpe
Joſue in galgalis. vt dici Joſue. v.c. Ettamn

ulis ꝓfuit circũciſio. Ad hoc dicunt doctoꝛes

cum illisfuit diſpenſatũ ꝓpter neceſſitatem.

qꝛ neſciebant qñ caſtra mouenda erant quemo/
uebãt᷑ ᷣm ꝙ mouebat᷑ ⁊ eleuabat᷑ nubes deta
bernaculo.vt ſcribit᷑ Numeri.ix.c. Inſuꝑ non
