autẽ ⁊ reſurrectionẽ dixit diſcipulis at. vl.

cꝗ. Bata eſt mihi omis poteſtas in celo ⁊ in ter

patientia mira

pter imperij romani ſubiectione. Mullus vtiq;
ſane mentis ambigit imperiũ romanum fuiſſe
longe lateq; diffuſum oꝛbemq; terrarũ ſbegiſſe.
Nihilominꝰ ſubiecit ſibi illud dñs ieſus xpᷣus

ra. Quare cũ papa gerat interris vicem chꝛiſti
ſuꝑioꝛ eſt impatoꝛe omnibuſq; pᷣncipibꝰ terre.

in qua re pſerutãduũ eſt q;ta fuerit virius ⁊ po⸗
tentia xpᷣi:qui no armis et legionibꝰ militum:

non ꝓmiſſis bonoꝛũ tempoꝛaliũ vrbẽ maximaã

imperiũq; romanum ad ſuum cultum attraxit.
neq; alia cauſa ta

õ

atientia ⁊ mira martyrũ poſt pᷣdicatiõeʒ
apoſtoloꝛũ Metl.

di iuſſit.De quo ſicſcribit᷑.xij.q.j.in.c.futurã.

Vir religioſiſſimus Cõſtantinus pᷣmus.ſ.int᷑
pᷣncipes ſidem veritatis patent᷑ adeptus licen⸗
tiam dedit ꝑ vniuerſum oꝛbẽ ſub ſuo degenti⸗
bus imperio nõ ſolũ fieri xpᷣianos:ſed etiam fa
bꝛicãdieccleſias ⁊ pꝛedia cõſtituit tribuenda.
Beniq; idem pᷣfatus pnceps donaria immẽſa
cõtulit ⁊ fabꝛicã templi bᷣme ſedis.i.lateranen⸗
ſis m glo. beati Petri inſtituit. adeo vt ſedem
imperialẽ relinqueret:⁊ beato etro ſuiſq; ſuc
ceſſoꝛibus ꝓfuturã conderet.h ibi Hic Coſtã
tinus Biʒantiũ ſe cõtulit: que ciuitas condita
fuit in trachia tempe Zulij hoſtilij terti regis
romanoꝛũ.quã ampliauit ⁊ ſuo nomie awella⸗
uit conſtantinopolim. Ex quo dicta eſt noua
roma. M patʒ. xxj. di. decretoꝛi. c. ſacroſancta.
ca.conſtatinopolitane.c.renouaãtes.ca. diſfini
mus. leriq iudeis in hac ꝑte deterioꝛes ne⸗
gant Conſtantinũ tam alte tamq; gloꝛioſiſſime
eccleſiã ⁊ pᷣter ſedem ſublimaſſe.QAuos impꝛo/
bamus ex Lactantij ſentẽtia in pᷣmo libꝛo diui⸗
narũ inſtitutionũ ſic ad Conſtantinũ loquẽtis
Hocopus nũc nomis tui auſpicio inchoamus

Conſtantine imꝑatoꝛmaxime qͥ pᷣmus roma⸗
noꝛum pᷣncipũ repudiatis erroꝛibus maieſtatẽ
dei ſingularis ac veri ⁊ cognouiſti et honoꝛa/

ſti. Sed poſt iſtũ Conſtantinũ fuerũt tot imꝑa
toꝛes vſq; ad temꝑa noſtra qui multis fauoꝛi⸗

bus:multa reuerentia:multaq; deuotiõe chꝛi⸗

ſtum ⁊ ſuam eccliam ſunt ꝓſecuti. Interquos

fuit ille Juſtinianus: q tanta edidit in honoꝛẽ
domi Jeſu xpᷣi ⁊ chꝛiſtiane religionis augmẽ/
tum. Sicut ptʒ in li. Codicis in cuius pᷣncipio

tractat de fide xpᷣi tenenda. Dicit nanq;. C. de

ſum.trini.et fide ca.in.l.j.Cüũctos populos qͥs

clementie noſtre regit imperiũ in tali volumus

religione vſari qua diuinũ NPetrũ apoſtolum
tradidiſſe. Romanis religio vſq; adhuc ab ip

ſo inſinuata declarat.Et ne ſingula complecta

mur arguimꝰ cõtra iudeos.x ille cui ſubiuciẽ/
dum erat imperiũ romanoꝛũ eſt xpᷣs.Sed ꝗge/

ſu filio vgis Marie ſubeſt imperiũ romanoꝝ

iouitatis dari poteſt: niſi

2 Pauli atq; expoſt cõuer/
ſio miraculoſa conſtatini. Nam imperiũ vſq;
ad eius tempꝑa ſemꝑ in vrbe fuit.quia lepꝛali⸗
beratus ex deuotioe ſuſcepti baptiſmatis data
libertate eccleſias edificãdi templa deoꝛũ clau⸗

—

chiſn.

lene.
1e
tum:
Nimd
Kir⸗
niſt
nie
er/
Nall⸗
datn
chn⸗
W.
8lnd
gſcd⸗
Ngcht⸗
Hant
ancz.

anen⸗

ſagem
Glic
Coſti
in
ns
Kthona
ſancr
Dn
1s ne⸗
Gwe⸗
W
woii
ocbei
hoanus
una⸗
Muß
tünpe
fmut⸗
dechi⸗
hos
onone
onel
ſappio
losis
Uumns
Koun
gecbig
pen
ſbiie
on

er go ipe fuit xpᷣus. imperiũ romanoꝛuʒ ſub
xo debereteſſe pbat᷑ ꝑ id quod ſcribi Sanie
lis.ij. ca.vbi habet᷑ Nabuchodonoſoꝛ vidit
ſtatuam magnaʒ cuius caput ex auro optimo
erat:pectus ⁊ bꝛachia de argento.poꝛro vent
2 femoꝛa ex ere.tibie aũt ferree.Et ſequit᷑.Ab⸗
ſciſus eſt de monte lapis ſine manibus ⁊ pcuſ⸗
ſit ſtatuam in pedibus eius ferreis ⁊ fictilibus
⁊cõminuit eos. er hanc ſtatuam deſignatur
gquatuoꝛ regna magna ſibi in oꝛbe ſuccedentia
m ꝙ Baniel diuinitus inſpiratus ibi exponit
Pꝛimũ eſt regnum chaldeoꝛũ quod ſigniſica⸗
tur ꝑ caput aureum. Secundũ eſt regnũ perſa
rum quod ſigniſicat᷑ ꝑ argentum,.CTertiũ eſt re
gnum grecoꝛũ ſeu Alexandri: quod ſigniſicat
p es. Quartũ eſt regnum Romanoꝛũ:quod ſi
gnificatur p ferrum. quod ſubiecit ſibi omĩa re
gna mũdi:ſicutferrum domat omnia metalla.
Perlapidem autẽ abſciſum de monte ſine ma⸗
nibus delignat᷑ ipe chꝛiſtus ſiue regnum eius
cyni vt pᷣdicit᷑ ſubijciendũ erat regnũ romanoꝝ
¶ Tertio ꝓbamus xpᷣm veniſſe ꝓpter genera
lem cõſfeſſionem. omẽs q dem natiões mũdi cri
ſtum veniſſe affirmãt. Judei ſoli obſtinato coꝛ
de hoc acceptare nolũt qͥ focile ↄfundi poſſunt
p̃ter ea que dicta ſunt ex autoꝛitate Aggei pꝛo⸗
pheta. ca.ij. vbi ait. Nolite timere quia hec di⸗
cit dñs exercituũ.Adhuc vnũ modicum eſt et
ego mouebo celũ ⁊ terraʒ ⁊ mare ⁊ aridã ⁊ mo
uebo omẽs gentes: ⁊ veniet deſideratus cũcij
gentibus: ⁊ implebo domum iſtã gloꝛia. Et in
fra. Magna erit gloꝛia domus iſtius nouiſſi⸗
me pluſq; ᷣme. Scdm omnes expoſitoꝛes Hhe
bꝛeoꝛũ iſte deſideratus eſt rex meſſias ſiue chꝛi
ſtus. Loquit᷑ ergo ꝓpheta de gloꝛia dom? do⸗
mMiniedifſicate a iudeis poſt reditum captiuita⸗
tis babylonice.ergo ſtante illa domo venit cri⸗
ſtus. quia ꝓpheta dicit eam replendam gloꝛia
delſiderati cunctis gentibus ad eam. Domus
autẽ illa deſtructa eſt ꝑ Titum ⁊ Aeſpaſianũ
qdrageſimoſecũdo anno poſt paſſioneʒ chꝛiſti
Inſup ⁊ in pᷣallegata autoꝛitate dicitur. Ma⸗
gna erit goꝛia domus iſtius nouiſſime magis
̃ᷓ; pᷣme.Conſtat ꝙ loquebat᷑ ꝓpheta de domo
ediſicata poſt captiuitatem babylonicaʒ:vt di /
ctctum eſt. Ad cuius ediſicationẽ inducebat po⸗

pulum:⁊ pᷣdixit gloꝛiã eius futuram maioꝛem

Dfuerit gloꝛie domus edificate ꝑ Salomonẽ.
HMoc autẽ nõ poteſt intelligi ꝓpter maioꝛes di⸗
uitias ſeu honoꝛes vel cultum diuinũ vel ſtru⸗
cturas ⁊ oꝛnamenta.qꝛ ſtatus populi illo tem⸗
poꝛe erat quaſi nullus reſpectu illius ſtatꝰ: qͥ
fuit ſub Salomone. NMꝛopter hoc dicit᷑ in ſcðo

Heſdre. ſacerdotes qui viderant pᷣmam do⸗

mum lachꝛymabant᷑ alijs exultantibus in de⸗

dicatione domus ſecũde:quia quaſi nulli mo⸗
menti erat reſpectu alterius. Quare non poteſt
intelligi maioꝛ gloꝛia eius:niſi ꝑ aduentũ ipſiꝰ
deſiderati cunctis gentibus qͥ eam gloꝛificauit
pſentia ſua quando in ea fuita matre oblatus.
SEm ꝗ pᷣdixerat alachias ꝓpheta. iij. capi.
Statim veniet ad templũ ſanctũ ſuum domina
toꝛ quem vos queritis: ⁊ angelus teſtamenti
gquem vos vultis. IJpam etiã domum honoꝛa
uit quãdo ibi frequẽter docuit ⁊ pᷣdicauit.Di
cunt autẽ aliqui iudei ad hoc ꝙ maioꝛ fuit glo
ria domus ſecũde qᷓ; pꝛime in annis:quia pius
durauit. Sʒ h nõ valʒ. qꝛ licʒ veꝝ ſit ꝙ pł du

rauerit hoc tamẽ nõ fuit ad eius gioꝛia:ſed po⸗

tius ignominiã: quia pluribus tempoꝛibꝰ fuit
conculcata ⁊ dehonoꝛata. Mam Anthiochus

Epifanes poſuit ibi abominandũ idolum: ⁊ fe

at ibi ꝓſtibula mulerũ. ſicut patet in ᷣmo ⁊ in
ſecũdo li. Machabeoꝝ. Idem dicit Joſeph

li.xiij.antiquitatũ.Similſit᷑ domꝰ ipᷣa fuit pꝛo⸗
phanata quãdo Pompeius cepit hieruſalem.
yt diximus ſuꝑius.⁊ quãdo vltimo ꝑ Citum
fuit deſtructa.Ad hoc dicũt aliqui ꝙ pᷣma do⸗

mus durauit pluſqᷓ; ſecũda.quia plures anni
fluxerũta quarto anno Salomonis in quo fũ⸗
data eſt vſq; ad vndecimũ annum Sedechie:
in quo deſtructa eſt.quia fluxerũt anni qdrin⸗

genti vigintiſeptem. ᷣm ꝙ poteſt computari ꝑ

temꝑa regum intermedio:ũ inſpiciendo tertiũ
1 quartũ regum. ꝑfecta autẽ fuit vndecimo an
noregis Salomonis. ⁊ ſtetit ꝑfecta quadrin⸗
gentis vigintitribꝰ ãnis. Scõa vo dom dura
uit ſᷣm cõputationẽ iudeoꝛũ qdrigẽtis viginti
annis. Quare gla domus iſtius ſecũde nõ alit᷑

intelligi poteſt:niſi vt eſt pꝛedictũ.quia chꝛiſti
p̃ſentia fuit illuſtrata ⁊ decoꝛata.Eſt inſuꝑ cõ⸗

tra iudeos ꝑfidos ꝓphetia Danielis. c. nono.

Jpe quippe angelus Gabꝛiel ex voluntate dei
reuelauit tempus aduentus chꝛiſti dicẽs.Se⸗

ptuaginte hebdomade abbꝛeuiate ſunt ſuꝑ po

pulum tuũ ⁊ ſuꝑ vrbem ſanctã tuam.aut con⸗

ſummet᷑ pᷣuaricatio: ⁊ finem accipiet peccatuʒ

1 deleat᷑ iniquitas ⁊ adducat᷑ iuſticia ſempiter

na: ⁊ impleat᷑ viſio ⁊ ꝓphetia: ⁊ vngat᷑ ſanetꝰ

ſanctoꝛũ.¶ Ad quoꝛũ vᷣboꝛum plenioꝛem ha⸗
bendã noticiam notandũ ſᷣm Nicolaũ de lira.

O in ſIacra ſcriptura vno modo accipit᷑ hebdo

mada ꝓ temꝑe ſeptem annoꝛuz. Et ſic ſumitur

Leuitici.xxiij.ca.vbi dicit᷑. & ſeptem hebdo⸗
mageſunt accipiende a feſto paſce: que fuerũt
quadragintanouem dies. et in quiquageſimo
die celebꝛandũ eſt feſtum pethecoſtes. ¶ Alio
modo accipit᷑ hebdomada ꝓ temꝑeſepteʒ an-⸗

noꝛum. Et ſic loquit᷑ ſcriptura de hebdomada
Leuitici.xxv. ca.vbi dicitur. Numerabitis ſe
c 3

ptem hebdomadas annoꝛũ que faciũt quadra

gintanouem annos.⁊ qͥnquageſimus annus i

mediate ſequẽs dicit᷑ iubileus.nec inuenit᷑ heb

domada accipi pluribus modis.Nõ poteſt au
tem in dicta ꝓphetia Danielis accipi hebdo-

madapᷣmo modo.qꝛ fuiſſet completa infra an-

num ⁊ dimidiũ.ergo ꝑ locuma diuiſione opo:
tet ꝙ accipiat᷑ pꝑ hebdomada annoꝛũ.Eti ho

omnes expoſitoꝛes conueniunt catholici ethe
bꝛei. Septuaginta vo hebdomade annoꝛũ fa-
ciut annos quadringentos nonaginta: qd tem
pus pᷣteriſſe nullus dubitat.Oꝛanti ergo Ba⸗
nieli angelus Gabꝛiel denüciauit liberationeʒ

populia captiuitate babylonica: ⁊ pfectam li⸗
berationem fiendam ꝑ xpᷣm. His omibus que

iam retulimus territi iudeiad impugnandum

nos ad alia confugiũt.⁊ dicunt ꝙ vppᷣs non ve⸗

4

nit. Et hoc multiplicit pbare conantur. Et pᷣ⸗

moadducũt Eſaiam. ij.ca. dicentem. Eriti no

.

uiſſimis diebus pparatus mons domĩ in ver
tice montium:⁊ eleuabit᷑ ſuꝑ colles.⁊ fluẽt ad

eum omnes gentes.Etinfra. Conflabunt gla⸗

dios ſuos in vomeres:⁊lanceas ſuas in falces
Non leuabit gens cõtra gentem gladiũ.nec ex
ibunt vltra ad pᷣlium. Ex iſtis vbis foꝛmant ꝗ

druplex argumentũ. ¶C Pꝛimũ quia dicithic.·

Erit in nouiſſimis diebus. Jeſus nazarenꝰ nõ
fuit in nouiſſimis diebus.qꝛ poſt natiuitatem
eius ⁊ moꝛtem multa temꝑa fluxerunt.ergo nõ

fuit vere xpᷣus cuius aduentus ꝓmittit᷑ in no⸗.
uiſſimis diebus. ¶ Secundũ argumentumqꝛ
dicit ꝙ mons domini erit in vertice montium.
MWons ille eſt mons ſyon vbi fuit templũ qui
non eſt in aliquo eleuatus.nam vt dicũt aliqui

doctoꝛes hebꝛei. domin⸗ debet apoꝛtare mon⸗
tem Taboꝛ ⁊ montem Synai ⁊ montem Car⸗

meli ad locũ vbi eſt hieruſalem: ⁊ ſuꝑ verticeʒ

—s

iſtoꝛũ montium ponere montem ſyon. hoc aüt
nõdum eſt adimpletum.ergo xpᷣus non venit.
¶Tertiũ argumentũ quia in pᷣfatis vbis di /

citur. Fluent ad eum omẽs gentes. Sʒ nõ om⸗
nes gentes caerut im Ncſum nazarenuʒz. er

go non fuit chꝛiſtus. ¶ Quartũ argumentum

quia ſequit᷑ in verbis pᷣmiſſis. Nõ leuabit gẽes

contra gentem ⁊c. Sed poſt moꝛtem Jeſuna⸗
zareni fuerunt ⁊ in iudea bella atrociſſima tem⸗
poꝛe Titi ⁊ veſpaſiani.ergo non fuit vex xp̃s
CAdpᷣmũ argumentũ reſpondet᷑ ꝙ dies meſ
ſie in ſacra ſcriptura dicũt᷑ dies nouiſſimi.tũc

non ſolum dies meſſie:ſed etiam aliqua tempo

ra ipᷣm pcedentia. vt patet Geneſis.xlix. capi.
Abi patriarcha Jacob dixit filijs ſuis.Cõgre
gamini vt annüciem que ventura ſunt nobis in
nouiſſimis diebus. Et ibi conſequent᷑ annun⸗

adimpleta ſunt temꝑe regum iſrael ⁊ Judicũ.
¶ Ad ſecundũ dicendũ. eleuatio mõtis ſyõ75
non eſt intelligeda meleuatioem localem. ſed
Fm nobi itatem extimationẽ. ꝓutetiaʒ expo
nit Rabi Salomo. Eleuatio ergo illa fuitmul
titudo ſignoꝛũ a claritas miraculoꝛũ que chꝛi⸗
ſtus operatus eſt in monte ſyon. Ibi naq; illu
pbartica piſcina. Ibidem ſpũmſanctuʒ apoſto
lis dedit. ¶ Ad tertiũ vo dicimus q ibi eſt di⸗
ſtributio ꝓ generibus ſinguloꝛũ: non ꝓſinguł
generũ. Sicut dicit᷑ omne animal fuit in archa
Neoe. qꝛ de ſingulis ſpeciebus animaliũ fuerũt
ibi aliqua indiuidua. Similiter de omibus ge⸗
neribus aliqui crediderũt xpᷣo.vt patʒ ꝑ diffu-⸗
ſionem fidei in toto oꝛbe. Aliter poteſt dici ꝓ
omèẽs in ſacra ſcriptura intelligunt᷑ miuii. Anö
ij. Regum. vij. ca. Dixit Abſalon æ omẽs viri
iſrael.melius eſt conſiliuʒ chuſi ⁊c. Certumeſt

em̃ ꝙ nõ erant oẽs filij iſrael ibi pᷣſentes:bᷣ mul⸗

ti. ſic eſt in ppoſito. C Ad quartũ reſpondetur

q circa temꝑa xp̃i fuit pax diuturna.ſicut oſtẽ
ditur in ſequẽti ᷣmone.Et vbi dicit᷑.Nõ leua⸗
bit gens Z gentem gladiũ ⁊c. Aduertenduʒ ꝙ
vltra nõ impoꝛtat pacis eternitatẽ:vᷣ diuturni⸗

tatem. Ande.iiij. Regũ.vj.ca. Vltranõ vene
runt latrones ſirie in terrã iſł.qð dicit᷑ ppt᷑¶ du
turnitatem: non ꝓpter eteruitatẽ. qꝛ poſtea fre
quent᷑ legant᷑ inuaſiſſe terram iſił ⁊ depꝛedaſſe
iiij. Regũ. xiij. C Scdo iudei cõrra nos indu⸗
cunt ad hoc vba Eſa.c.xj. dicentis. Egrediek
vVga de radice ieſſe ⁊c. vbi loquitur de aduẽtu
meſſie ᷣm oẽs.Et ſequit᷑ ibidem. Habitabit lu
pus cũ agno ⁊ pardus cum edo cubabit. Etſe
quitur. Et delectabit᷑ infans ab vbere ſuꝑ fſ⸗
ramen aſpidis. Et in cauerna reguli ablacta,/
tus fuerit manũ ſuam mittet. Sicũt iudei ꝙ¶ in

aduentu xpᷣi animalia ſilueſtria ſic deberẽt do⸗

meſticari ꝙ pacifice habitabũt cũ animalibus

naturalit᷑ manſuetis. Et ꝙ aialia venenoſanõ
nocebũt homibus vel pueris: imo infantes ſe⸗

cure ludent cũ eis. Et hoc non eſt impletum. err
go xpᷣs non venit. Reſpondet᷑ ꝙ iſta ẽ locutio
metaphoꝛica. nominant᷑ ibi hoies nomibus
aiĩaliũ. Sicut Geñ.xlix. Bengiamin lupus ra⸗
pax. Et dan ſicut coluber in via. Sicad ꝓpoſi

tum eſt dicendũ.qꝛ iudei ⁊ gẽtiles qͥ crantpᷣus

ad inuicem nociui ⁊ odioſi pacifice ſit habita⸗
uerũt cõuerſi ad fidem xpᷣi. Uñ ſcribit᷑ Acxł.iiij
OEktitudinis credẽtiũ erat coꝛ vnũ ⁊ aia vna.

Et eodem mõ dicendũ eſt de pueris ⁊ gĩalibus

venenoſis.qꝛ ſimplices ⁊ purinõ ledunt᷑ ab ei

dq an ↄuerſionẽ ad fidem xpᷣi erant veneno infi⸗

delitatis pfidie repleti & aũtta modꝰ loquẽ
ciat non ſolũ aduentum xpᷣi:ſed etiam multa d̃ᷣ diſſit in pᷣdicto ca.ptʒ ꝑ id qð ibi pᷣmitii᷑.quia

ſirpe
napy⸗
boꝛn
vtitt
il⸗
939
plum
fenpl
ſoſte⸗
pt
eot
figs
habe
aaht
lin
fara
Eum
ſihnt
elf
duca
ſii
Mõt
duma
Nap
iſtp⸗
Cert
Chato
nd⸗
W
heon
ae
an
nn
neuen
Cpe
es
Ultemt
(Ari
1c
uder
ſllab
Selnn
Cpel
Rahe
ſſae⸗
ſtumn
lmmn
fliiſ
cpen
Gpe

ici.
ſS
cd
o

i
A⸗
llu
hin

di⸗

he
ſt

E
A.
Gor.
le
9
N—
NEe
tdu

eiffe

dade.

N

on

N⸗

SnG68
eox⸗

ner
io
bus
rr
voſt
Ss
iüin
.
lhbes
pel
. ⸗
dl⸗

S

4

ſtirpem vocat radicẽ ieſſe xpᷣm floꝛẽ. Sil me
taphoꝛica eſt locutio. Erit iuſticia cingulũ lũ⸗

boꝛũ eius. ¶ Tertio iudei arguũt nos.quia
Zach. vj. c. ſcribit᷑. Ecce vir oꝛiens nomẽeius
vbi tranſlatis chaldaica hʒ meſſias nomẽ eiꝰ.
Etſequit᷑ textus.Et edificabit templũ domio.
Sʒ Jeſus nazʒarenus nõ ediſicauit aliquod t⸗
plum dño. non fuit xps. Rñdet᷑ ꝙ edificauit

templũ delapidibꝰ viuis ⁊ ſpũalibꝰ.vlcʒ de ip
ſis fidelibus.⁊ tał ediſicatio cõueniebat xpᷣo:q
eſt ꝑfectiſſima. qꝛ regnum eius eſt ſpũale.⁊ ſic
eius templũ. Rabi tũ ſalomon dicit ꝙ h auto⸗
ritas intelligit᷑ de templo ſcdᷣo edificato ꝑ ʒoꝛz o

babel. Ego vo dico q etiã ſi intelligat de xpᷣo

adhuc litteralit eſt impleta. qꝛ xpᷣi vtute ediſi⸗
cata ſunt in honoꝛẽ dei nõ vnũ:ſᷣ tot vbiq; ter
rarũ ⁊ potiſſimũ in vrbe roma templa mirifica
Et nõ eſt incõueniens ꝙ aliqñ ponat᷑ ſingula/
ris numerꝰ ꝓ płali.⁊ aaner. A Querg⸗ 0
nmunt ſe nob iudei allegates illud qè
xxx. c. Si ad cardines celi fueris diſſipat inde
retrabet te dñũs deꝰ tuus.⁊ aſſumet atq; intro⸗
ducet in terrã quam poſſederũt pr̃es tui. Ex D

*

ipi inferunt. Cum ſimus diſpſiꝑ totũ munduʒ
⁊nõ cõgregati.ſequit᷑ ꝙ non venit xpᷣs. Sicẽ
dum q iſtud fuit adimpletũ in reductiõe eoꝛuʒ
de captiuitate babylonica.Sed cõtra hoc obij

ciũt ꝑ illud quod habet᷑ Eʒechielis. xxxix. ca.

Scient ꝙ ego dñs illoꝝ.eo ꝙ tranſtulerim eos

in nationes: ⁊ congregauerim eos ſuꝑ terram.
a non dereliquerim quẽqᷓ; ex eis.ibi in captiui

tate babylonica multi remanſerunt. ⁊ non om⸗

nes reuerſi. Reſpondet᷑ ꝙ tunc fuit impletum
illud quod dictum eſt. quia nulli fuerũt ibi de⸗

relicti qui voluiſſent reuerti. Nam cirus q erat
monarcha in omibus illis regnis deditlicẽtiaʒ

generaliter omibus redeundi. imo dedit mune

ra reuertentibus.vt patet Heſdre.j.c. Et ideo
completũ eſt vbũ oyſi ⁊ Eʒechielis.quia
uullus derelictus eſt ibi qͥ voluit reuerti. Qui
gutem noluerũt indigni fuerunt beneſicio dei.
¶Quinto iudei obijciũt ꝑ illud quod habetur
iere. xxiij. ca. Ecce dies veniũt dicit dominꝰ

—

bo Bauid germen iuſtuʒ. qð intelligi⸗

⁊ ſuſcita

tur de xpᷣo.Et ſequit᷑ ibidem. In diebus illis

ſaluabitur iuda: ⁊ iſrael habitabit confidenter.

Sed nunq; tot miſerie acciderunt filis iſrael ſi
cut poſt moꝛtem Jeſu naʒareni. nõ fuitxps.
iſrael ⁊ iuda.quia erãt auerſi a deo ex eo ꝙ chꝛi

ſtum negauerãt occiderant. ꝓpter quod etil⸗

lam miſeriaʒ meruerũt. Alij autẽ qui vere erãät
filij iſrael iuda vere ſaluati ſunt. quia xpᷣm re⸗

ceperũt. nec ſolum ſaluati ſunt ſpũaliter: etiaʒ
coꝛpꝑaliter. Nam ſicut dicit᷑ in hiſtoꝛia eccleſia

qð hr Deur.

ſtica. Imminente deſtructiõe ciuitatis hierolſo
lomytane facta ꝑ Tituzʒ. ammoniti ſunt fidelez
q̊ͥ erant in iudea ꝑ angelum: vt traãſirẽt ĩ regnu
regis agrippe qui erat confederatꝰromanis Et
etiam illi qui de regno xpᷣi ſunt habitant confi

denter in padiſo. C Sexto iudet dicunt ꝙ chꝛi

ſtus non venit ꝓpter illud quod habet Hanie
lis. iij. c. Aſpiciebam in viſiòe noctis: et ecce cũ
nubibus celi quaſi filius homis veniebat.hoc
intelligit᷑ de xpᷣo. Sed Jeſus naʒarenꝰ non ve
nit in nubibꝰ celi. nõ fuit x-pᷣs.Ad hoc dicen⸗

dum q ſcriptura loquit᷑ de duplici aduẽtu cri⸗

deſcribit᷑ cum humilitate. Secũdus aũt cũ ex⸗

cellentia 2 ptãte. Oaniel autẽ loquit᷑ deſecũdo
aduentu. Qð ptʒ.qꝛ paulopoſt dicit. Judiciun
ſedit ⁊ libꝛi aptiſũt. Judei aũt excecati neſciüũt
hunc duplicẽ aduentũ diſtinguere.⁊ ideo mu
ta erronea dicunt.nam aliqui expectãt xpᷣm in
aduentu ſuo in tanta virtute aparere ⁊ pote⸗
ſtate ꝙ omnia terrena ſibi ſubijciet: ⁊ cos libe⸗
rabit ⁊ regnum eoꝛũ reſtituet. ꝓpter quod etis
i diſcipuli poſt eius reſurrectionem qrebꝛat.·

Somie ſi in tempe hoc reſtitues regnuʒ iſrael.
Actuũ.j.ca.Alij autẽ pꝛopter ſcripturas qma
nifeſte loquunt᷑ de chꝛiſti hũanitate ⁊ paſſõe.
⁊ pꝛopter illas que loquuntur de eius eminen
tia ⁊ poteſtate expectant duos meſſias. Qnuz
qui erat occidendus. Et alium qui illum reſu⸗
ſcitabit:⁊ regnum iſrael reſtaurabit. Sed hoc
de ſcripturis non habetautoꝛitatem.licet enin
plures dicti ſint meſſie ſiue vncti: quod idẽ elf.

vt Bauid ? Saul ? quidam alij. nullus tamę

in ſcriptura dicitur venturus ad ſalutem pohn

r.a. Erilurluneſurlur ſolis: etlux ſolis

li niſi vnus. ¶ Septimo iudei arguũt ꝙ j

ſtus non venit pꝛopter illud quod ſcribit᷑

eptemplicit᷑ que verba dicunt ꝙ in aduentu

xpᷣi debeat fieri immutatio coꝛpoꝛũ celeſtium.
Seqdtalis immutatio non fuit facta in aquentu
nazareni. ergo chꝛiſtus nondum venit. Dicen

dum ꝙ illa verba loquuntur de aduentu chꝛi⸗

coꝛpoꝛa celeſtia. Et

nouabuntur quodãmodo

tunc ſanabitur vulnus populi ⁊ percuſſura pla

7 4

ge eius. vt dicit in textu. quia tunc deſtruetur
moꝛtalitas ꝑ peccatum pꝛimoꝛũ parenum mn⸗
ducta. quia omẽs homies reſurgẽ: ad vita im

moꝛtalem. C Octauo impugnat nos iudei ex
Sic po

dicto dauid in po. lxxx viij. vbi habet.

–

nõ habuit ſilios. & nõ fuit xpᷣs. Rñdẽdũ ꝙ ba

buit filios ſpũales ꝑ fide nõ ꝑ carnalẽ ꝓpagati
onẽq ſꝑ hʒ turpitudinẽ ↄiunctã. Et tat filia io
ſpũalis cõpetit ei. De tali etiam ſpũali nato⸗

ſti.ſ.in mundũ ⁊ ad iudiciũ. ꝛimus aduẽtus

loquit Hauid in pſał xxxj. Ego dixi dij eſtis:
2 ſilij excelſi omnes. Dictum ſit ꝓ iſta parte de

xo qui venit. Jam ad tertiũ erroꝛem delendũ

cis ſcandalum

cedamus.

ELapitulũ⸗ Il..
Ertio errant

dei circa xp̃m in
paſſibilitatem. Aerbum ſiqͥ

habere poſſunt amoniti ⁊ edocti anteqᷓ; chꝛiſtꝰ

TSec

—ʒ

confuten
teri lege!
plici
3

phetia daui

veniſſet ꝑ dicta ꝓphetarum de myſterijs paſ⸗
ſionis eius. At autẽ incredulitatẽ eoꝛũ virili
duertendu eſt ꝙ paſſio xp̃ᷣi in ve
is multi rentem cedron ſcito te interſiciendũ. C Quar⸗
ia veritas eſt de vehementi contriſtarione. de
gqua dicit᷑ mat. xx vj. ca. Cepit contriſtari me
ſtus eſſe. ⁊ ait illis. Triſtis eſt anima mea vſq;
ad moꝛtem.oc figuratũ fuit in helia dum fu
giebat ꝑſecutionem Zeʒzabelis poſtqᷓ; ꝑuenit

nus!

kuit verbis ꝓpheticis figurisn

ter pſignata. Et hoc q;tum ad tria.

Sn⸗

ꝛimo quantum ad initii.
0 tum ad ꝓgreſſum.
quatum ad terminũ.

4

imo paſſio xp̃i fuit in veteri lege

. EEAA.

Z

iũ in quo ponuntur ſeptem veritates.

pꝓphetarum ⁊ figuris pnunciata q;tum ad illiꝰ

CPꝛima eſt de concilij congregatione.
¶Becunda de iude venditione.
¶ Terti⸗
CAuart
¶ Quinta de trina oꝛatione.

(CBeptin s ſudatione.
2 TCEin veritas paſſi erbieſde coneh

de chꝛiſti egreſſioen.
ta de vehementi contriſtatione.

de angeli aparitione.
ma de ſanguinis ſudatione.

Cogregatioe.de qua dicit attheus. c. xxvij
Conciliũ inierũt omnes pᷣncipes ſacerdotũ cõ

tra YJeſum: vt eum moꝛtitraderẽt. Et qJoß.xij
ca. Collegerũt pontifices ⁊ phariſei conciliuz.
Hoc pᷣdixit patriarcha Jacob Geneſis. xlix.

ca.ſic.Simeon ⁊ Leui fratres baſa iniquitatis

bellantia in cõſilio eoꝛũ nõ veniat anima mea:
quia in furoꝛe ſuo occiderũt virum. Maledi⸗
ctus furoꝛ eoꝛũ quia ꝑtinax:et indignatio eoꝝ
qꝛ dura. Micolaus delira ſuꝑ.xj.c. Johannis
inquit. MPontifices erant de tribu Leui phari⸗
ſei ꝙ magna Pie de tribu Symeon. Eſt alia ꝓ⸗
in pſal.xxi. vbi dicit. Circũdede⸗
runt me canes multi:conſiliũ malignantiũ ob⸗

ſedit me.Et iterũ Sapientie.ij.c.ſcribii. Dixe

runt impij.conueniamꝰ iuſtuʒ: qm inutilis eſt
nobis: ⁊ contrarius oꝑibus noſtris.hiere.in⸗
ſuꝑ. xj. c.ita in pſona xp̃i locutus eſt. Suꝑme
cogitauerũt conſilia dicentes. venite mitramꝰ
lignum in panẽ eius:⁊ eradamus eum de terra
antius vo li. iiij.inducit Sibil⸗

viuentiũ.

lam ita vaticinantẽ. Inierũtconſiliũ deteſtan⸗

Fiuz ad
jdeʒ cru⸗
eſt eis qui nullam excuſationeʒ

verbig

Tα ohete pꝛedixerunt chꝛiſtum
paſſurum pꝛo lalute generis humani

dum: vt puarent eum vita: qui vt eos iuſtifica

ret aduenerat. ¶ Secũda veritas paſſiõis xpᷣi
eſt de Jude venditiõe.de qua dicit᷑ mat.xxvj.
ca.qꝙ ꝓditoꝛ illeneq́; vendidit xpᷣm triginta ar

genteis.Hoc vtiq; fuit figuratũ in Joſeph. de
quo habet᷑ Geñ.xxx vij.c. extrahentes euʒ

fratres ſui de ciſterna vẽdiderũtiſmahelitis tri

ginta argeteis. Etiſtud pᷣnũciauit Zacharias

in pſona xpᷣi ca.xj. vbi ait. Appenderũt merce/⸗
dem meam triginta argenteos. ¶ Tertia veri⸗

3

tas eſt de xpᷣi egreſſione.de qua ſicſcribit᷑ Jo⸗

hannis. xviij. ca. Egreſſus eſt Jeſus trans toꝛ
rentem cedron. Hoc figuratũ fuit ſecũdi Regũ

xv.c.vbi habet᷑ rex Bauid tranſgrediebatr

trans toꝛrentẽ cedron. omẽs autẽ viri qui erãt
cum eo flebant.Et iterum.iij. Regũ.c.ij. Fuit

dictũ Semei:quocũq; die tranſgredieris toꝛ⸗

ad ſpelũcam qui dixit dno.vtſcribit᷑iij. Regl.
xix.ca. Derelictus ſum ego ſolus ⁊ querũt ani⸗
mam meam vt auferãt eam. Et hoc pᷣdixit hhie

rremias in ꝑſona xpᷣi Thꝛenoꝝ.j.c. Vide dñe
gffflictionẽ meam qm̃ conturbatus ſum. Et da

niel. vij æ: Cogitationibus meis contriſtabar.

⁊ facies mea immutata eſt in me. ¶ Quinta ve

ritas eſt detrina oꝛatiõe.Dicit᷑ em mat.xxvij.

ca. Oꝛauit tertio eundem ᷣmoneʒ dicẽs. Hoc
figuratũ fuit in Oauid.de quo dicit᷑ bᷣmo Re.
xx.c.Cadens Dauid ꝓnus in terrã oꝛauit ter⸗

tio. Et in Baniele qui vt ſcribit᷑ eiuſdem. vj.c.

Tribus vicibus in die flectebat genna ſuu.

¶ Sexta veritas eſt de angeli aparitiõe. de qᷓ

iguratũ fuit in gedeo

4 vici Cucas.xxij ca Aiparuuiriii angelus de
celo confoꝛtans eũ.hoeſi
ne Cui (vt ſcribit᷑ Judicũ.vj.ca.) apparuit an

gelus dicens.dñs tecum viroꝛũ foꝛtiſſime. Et

in JYoſue cui dixit deus. Joſue.j.c. Cõfoꝛtare

⁊ eſto robuſtus.noli timere qꝛ tecum eſt domi

nus deus. Et hoc pᷣdixit Daniel.x.c.loquens
in ꝑſona xpᷣi. Tetigit inqͥt me quaſi viſio hois:

⁊ confoꝛtauit me ⁊ dixit.noli timere.pax tibi.

cõſfoꝛtare ⁊ eſto robuſtus. ¶ Septima veritas

eſt de ſanguinis ſudatiõe. Ait em Lucas.xxij.

ca. Factus eſt ſudoꝛ ei ſicut gutte ſanguis cur
rentis in terrã. De hoc dixit Eſa.ix. ca. Veſti⸗
mentũ tuũ mixto ſanguine.Et Eʒechie. xvj. c.

3 Ziaite conculcari in ſanguine tuo.

¶SBcdo paſſio xpᷣi fuit in veteri lege vybis pꝛo
phetarũ ⁊ figuris pᷣmonſtrata q;tũ ad illius ꝓ

greſſum in quo ponunt᷑ ſeptem veritates.

r.
pie

Ni
ol
ſet.
4
i
ſich
At.
hoc
Lici
cien
prn
rol
nn

Mtic
dion
1ade
1co.
dent
ho

hſen
ö
ry.
tar
de
;
isti
Nigs
erce
Jo⸗
n
jen
fun
N⸗
ede
N
ng
nſ
lenit
g.
uni⸗
abe
dedie
Ede
be,
uyi.
NN.
e⸗
Ulter:
e.
i⸗ 3,
ℳ
1 de
Re⸗
mniten
ne⸗E
aume
domt
bens
hob:
tubi.
nug
.
isa
bis

lius
,

T¶ Pꝛia de iudeoꝝ miniſtroꝛũ pſtratione.
¶ Becunda de chꝛiſti ligatione.

Tertia demarille peuſſione.
¶ Quarta de falſa teſtificatiene.

.

¶ Quinta de impia derilione. .

¶ Sexta de crucis baiulatiob⸗.
CSeptima de amara potatine.
CPꝛima veritas eſt de ꝓſtratioe iudeoꝛum ⁊

„*

miniſtroꝛũ q̊ͥ voluerũt cape Jeſum. de qua ſic

ſcribit᷑ Joh̊.xviij.c. Abierũt retroꝛſum ⁊ ceci⸗

derũt in terram. De hoceſt ꝓphetia Hiere. qͥ

xx.c.ait.DOñs mecum quaſi bellatoꝛ foꝛtis.id⸗

circo qͥ pſequunturme cadent ⁊ infirmi erunt.
¶ Secũda veritas de xp̃i ligatioe.de hac dici

tur Johã. x viij.c. Miniſtri iudeoꝛũ compᷣhẽ
Dderũt gJeſum ⁊ligauerũt eum. Hoc figuratum
fuit Judicũ.xv.c.in philiſteis qui ligauerunt
BSamplſonẽ. Et hoc ꝓphetauit Hieremias.c.
xij. dicens.Dedi dilectã animã meam in mnu
inimicoꝛũ. Et Eʒzechiel.iij.c. dixit. Ecce data

ſunt ſuꝑ te vincula ligabũt te in eis: ⁊ non egre
Dieris de medio eoꝛũ.¶ Tertia veritas dema
xille ꝑcuſſiõe.ſcribit em oha.xviij.ca.Tunc
vnus aſſiſtens miniſtroꝛũ dedit alapam Jeſu
dicẽs.Sic reſpõdes pontifici.Figuratũ h̊ fuit
iij. Re.xxij.c. Quãdo Sedechias rex ꝑcuſſit

Micheã ꝓpheta in maxillã. Et ipe micheas
y.ca. iſtud pᷣnuciauit. Sic ꝑcutiẽt maxillã iu⸗

Dicis iſrael. Et iterũ Sibilla quam ſdꝑius alle
gauimus ait.Et in manꝰ impias in fideliũ ve⸗

niet. dabũt aũt deo alapas inceſtis manibus.

¶Auarta veritas eſt de falſa teſtiſicatõne.vt
em refert at. xxv. c. Mouiſſime aũt vener̃t

Duo falſi teſteſ:qͥ ⁊ dixerũt. hic dixit. poſſuʒ de
ſtruere templũ dei. Hoc pᷣuidit in ſpũ Gauid.

ci dixit in pſal. xxvj. Inſurrexerüt in me teſteſ
iniqͥ:⁊ mẽtita eſt iniqtas ſibi. Et Oſeas.c.vij

agit. Ego redemi eos ⁊ ipi locutiſunt ↄ me men
dacia. C Quinta veritas eſt de impia deriſioõe
Bicit nãq; Mat.xx vij.c.Tüc expuerũt in fa
ciem eius colaphis eũ ceciderũt. Alij autem
palmas in faciẽ eius dederũt dicentes. ꝓpheti
H nobis xpe q;s eſt qͥ te ꝑcuſſit.Hoc ꝓphetatũ

eſt.nam Dauid in pſał.xxj.ita in pſona xpᷣi loqͥ

tur. Oẽs videntes me deriſerũt me locuti ſunt

labijs ⁊ mouerũt caput. Eʒechiel aũt.xij.c.ita
vaticinatus eſt. Faciẽ tuã velabũt ⁊ non vide⸗

bis terra. Et Sibilla de qᷓ pauloante retulimuſ
ita ſequit᷑. ꝓmpurato oꝛe expuẽt venenata ſpu

ta dabit vero ad vbera ſimplicit᷑ ſanctũ doꝛſuʒ

æcolaphaſ accipiẽs tacebit.ne qͥs agnoſcat qð
vbum ſit.vel vnde veniat vt inferis loquatur
coꝛona ſpinea coꝛonet᷑. ipᷣa em inſipiẽs gens
deum tuũ nõ cognouiſti:vᷣ ſpinis eũ coꝛonaſti.
⁊ hoꝛridũ illi fel miſcuiſti. ¶ Sexta veritas de

crucis baiulatione. Ait em Johã. xix. c. Baiu
lans ſibi crucem exiuit in eum qui dicit᷑ calua⸗
rie locus. Huius figura pᷣceſſit qñ tulit abꝛaaʒ
ligna impoſuit ſuꝑ Vſaac filiũ ſuũ. ꝛedixit
Hoc etiam hieremias. Ego quaſi agnus qͥ poꝛ
latur ad victimã. C Septia veritas deamara

Bege⸗

potatione.de qua Mat. xx vij.c. dicik.

runt ei bibere vinũ myrrhatũ cum felle mixtuʒ
Poc expꝛeſſit Hauid loquẽs in ꝑſona xpᷣi ps.
lx viij. Dederunt in eſcam meã fel: ⁊ in ſiti mea
potauerũt me aceto.Et hoc inſuꝑ pᷣdixit Hie⸗

remias Thꝛeñ.iij. ca. Recoꝛdare pauꝑtatis ⁊
tranſgreſſiõis.i.afflictiõis mee abſinthij ⁊ fell.

¶Tertio paſſio xpᷣi fuit in veterilege vᷣbis ꝓ⸗

n .*

phetaxꝝ vfiguris poſtenſa tuz ad eius tenni

.

num in quo ponunt᷑ ſeptem veritates.
Pꝛima eſt de crucifixione.
CBecunda de clementi oꝛatione.
¶ Tertia de veſtimentoꝛũ diuiſione.
CMuarta de flebili lamentatioen.
Auinta depᷣtereuntiũ blaſphematione.
¶Bexta de ſpus emiſſione.

——õ 7 — E —

¶ BSeptima de planctu compaſſione.

rina vanae vonit Ku rriij. vbi diciẽ
TP

uciſixerũt euũ. Hanc expꝛeſſit Dauid ĩ pſał.

xxj. Foderũt inqt manus meas ⁊ pedes meos

dinumerauerũt oĩa oſſa mea.Que vba vt alſe

7

rit Lactantius li.iiij.nõ deſe locutus eſt ꝓppᷣa

Fuit em̃ rex⁊ nunq; illa ꝑpeſſus eſt.ſpũs dei ꝑ
illus loquebat᷑ qͥ erat illa paſſurus poſt annos

mille æqnquaginta. tot em̃ colligunt᷑ anni a da
uid vſq; ad crucem xpi. Et Zacharias ꝓphe⸗
ta.xij.c.ita dixit.Aſpiciẽt ad me quẽ cõnxerũt
Et idem.xiij.ca. Que ſunt iſte plage in medio
manuũ tuarũ.⁊ dicet his plagatꝰ ſuʒ in domo
eoꝛũ qͥ me diligebant.i. diligere debebat. ¶SGe
cunda veritas de pia oꝛatoe. vt em refert Cu.
xxiij. c. Mꝛo crucifixoꝛibꝰ oꝛauit dicẽs. Pater
ignoſce illis:qꝛ neſciũt qͥd faciũt. Hoc dare pꝛe
dixit Eſa.c.liij. Ipe inquit ꝓtranſgreſſoꝛibus

oꝛauit. C Tertia yeritas de veſtimentoꝝ diui

ſione de qua ait Mattheus. xxvij.c. DHiuiſe⸗
runt veſtimẽta eius mittẽtes ſoꝛtem.qð a Da⸗
uid pſał.xxj.apꝑtiſſime fuit pᷣdictuʒ. Diuiſerũt
ſibi veſtimeta mea:⁊ ſuꝑ veſtem meaʒ miſerũt

ſoꝛtem. C Quarta veritas de fiebili lamentg⸗

tioneevt enim ſcribit Mattheus. xx vij c. Cla
mauit uoce magna dicens. Deus deus meus:
quare me dereliquiſti.Et de hoc pᷣdixit dauid
in pſał.xxi.qui ad lrazʒ intelligit᷑ de x-pᷣo.vt ple

ne dixi in mone de paſſone in quadrageſima

li noſtro. C Quinta veritas de pꝛetereuutium

blaſphematioõe. Aitem atthe?. Mꝛeteütes
blaſphemabant eũ mouentes capita ſua ⁊ dicẽ

tes. Salua temetipᷣm ſi fius dei es deſcẽde de

cruce. oc Hiere.c.xx. ꝓphetauit dicẽs. Fa⸗

ctus ſum in deriſum tota die omnes ſubſauna⸗
bant me.audiui em̃ contumeliã multoꝛũ et ter⸗

roꝛum in circũitu. ¶ Sexta veritas de ſpirituſ
iſſione vt ſcribit Johan. xix. et Lu. xxiij.c.
Inclinato capite emiſitſpũm. Et hoc vtiq; ſic
pᷣdixit Eſa.c.liij.Tradidit in moꝛtẽ aiam ſuaʒ

¶ Septima veritas eſt de planctu ⁊ cõpaſſiõe

Dictuz quippe fuit vgini gloꝛioſe a Symeone
iuſto.vt ptʒ Lu.ij. Tuã ipius animã ꝑtranſi⸗
bit gladius.qð impletũ fuit dum filiũ vnigeni⸗
tum in cruce pendentẽ amariſſimis querel de⸗
fleuit. hoc ꝓphetauit Hiere.ix.c.dicẽs. Nox

lamentationis audita eſt de ſyon.Et Zachari.

xij.c.qui ait. langent eũ ⁊ dolebũtſuꝑ eũ:vt

doleri ſolet in moꝛte pᷣmogeniti. Sʒ obſtinatiſ⸗

nõ ſunt locuti niſi ad dies meſſe. Nerũtamẽ ne

diu ↄtendamus cum ipᷣis afferamus in mediũ.
Eſa.ꝓdhete vaticinia qui de xpᷣo ꝓ gener hu

moni ſalute paſſuro luculentiſſime eſt locutus.

Nam ·ca.ix.poſtqᷓ; pᷣdixit chꝛiſtuʒ venturum
deü ⁊ hoĩem ſubdidit.Et factus eſt pncipatus
ſuꝑ humerũ eius.ſ.crucẽ ſibi baiulando ꝑ quã⸗

ptãtes aereas debellauit.⁊ regnũ ſuũ potenter
intrauit.ſᷣm illud Luce vlti. ca. Opoꝛtuit pati
xpᷣm ⁊ reſurgere a moꝛtuis: ⁊ ita intrare in glo⸗
riam ſuã. Et.liij.c.inquit·Dñe qͥs credidit au⸗
ditui noſtro.i.paſſiõis xpᷣi myſterio: qð ego et
alij ꝓphete audiuimꝰ a ſpũſancto. Et bꝛachiũ
dDiñi cui reuelatũ eſt quaſi dicat paucis.Et aſcẽ
det ſicut vgultum coꝛam eo.ſ.xpᷣs coꝛã deo pa

tre.⁊ ſicut radix.ſ.ſurſum fructiſicans de terra

ſitienti.i.de vᷣgine nõ humectata vł fecundata
humano ſemine. ⁊ non eſt ei ſpẽs neq; decoꝛ.ſ.
in paſſõe.Et vidimus eũ ⁊ nõ erat aſpectus:
21 deſiderauim eum deſpectũa nouiſſimũ viro
rum.virũ doloꝛũ ⁊ſcientem infirmitatẽ: ⁊ qua
ſiabſconditus vultus eius ⁊ deſpectus.ſ.pᷣ ve
recũdia. vnde nec reputauimꝰ eum. Verelan/
guoꝛes noſtros tulit:⁊ doloꝛeſ noſtros ipᷣe poꝛ
tauit: ⁊ nos reputauimus eũ quaſi lepꝛoſum ⁊
ꝑcuſſum a deo ⁊ humiliatũ. Ipᷣe aũt vulnera⸗
tus eſt ꝓppter iniquitates noſtras ⁊ attritus ꝓ
pter ſcelera. diſciplina pacis noſtre ſuꝑ em.et
liuoꝛe eius ſanati ſumus.Oẽs nos quaſi oues
errauimus. vnuſquiſq; in vi ſuam declinauit

7 dñs poſuit in eum iniquitatem omniũ noſtꝝʒ/
Confundant᷑ itaq; iudei repꝛobi:qui paſſion?

chꝛiſti deridere ſolent.⁊ inſpiciãt pꝛeterea que
dicta ſunt ꝙ ob nullam aliã cauſam in natiões

diſperſi ſunt cum oppꝛobꝛio abiectiõe et igno⸗

Dermo vij.

minia niſi quia chꝛiſtũ dñm crucifixerũt. Nos
vo qui chꝛiſtiani ſumus pio effectu colamꝰ cũ
qui nos pticipes efficiat regni celeſtis in qͥ glo
uphat neus homoꝑ inſinita ſecula

rioſus triup
ſeculoꝛũ.

natiuitate ſalu

loſtro verba ſunt iſta ca.ix. Sonuit

—

vox leticie in terra noſtra vox exultationis ad

uenit. Auditum eſt verbum ſuaue omni iocũ⸗

mi iudei geun. ooliee deitaterepletum.“ chꝛiſtus fuiꝰdeiin beth
ſimi iudei pᷣallegatas ꝓphetias de xpᷣo intelli/⸗ pletum. Jeſus chꝛiſtus fi

gi debere ſua malicia negat quos tñ facile con
uincere poſſumus ex vbis Rabi moyſi qui in
libꝛo directionis ꝑplexoꝛuʒ ait. Oẽs ꝓphete

leem iude de vᷣgine natus eſt Jubilate deo om

nes homĩes mundi:et laudate nomen ſanctum

eius. Ad hanc ſpũalem habendam leticiã inui

tat cunctos ſancta mater eccleſia:que vbis vti
tur ſancti Leonis pape in bmone denatiuitate

dicetis. Saluatoꝛ noſter hodie dilectiſſimi na⸗
tus eſt:gaudeamus.Neq; em phas eſt locum

eſſe triſticie vbi natalis eſt vite: que cõſumpto

moꝛtalitatis timoꝛe ingerit nobis de pꝛomiſſa

eternitate leticiã. Eemo ab huius alacritatis
participatiõe ſecernit᷑.vna cunctis leticie com⸗
munis eſt ratio. Quia dñs noſter Jeſus xpus
moꝛtis petcatiq; deſtructoꝛ ſicut nullũ a reatu
liberum reperit ita liberandis omnibus venit.

Exultet ſanctus quia apꝛopinquat ad palmaã

Gaudeat peccatoꝛ:quia inuitatad veniã. Kni
metur gentilis quia vocat᷑ ad vitam. Hec ile.

At ergo excitent᷑ omniũ coꝛda: ⁊ hauriamus
aquas in gaudio de fontibus ſaluatoꝛis. in p⸗
ſenti mone de ſingulari colendiſſimaqʒ; chꝛiſti

natiuitate dicemus. de qua ꝓphena Eſaias B⸗
dixit vba ꝓpoſita. In quibus tria bncipaliter

Pꝛimo xpm naſcentem.

Secundo virginem parturientem.

¶Tertio viſionem aparentem.

eparuitate coꝛpoꝛis xpᷣi et qualiter

eps aſſumpſit carnem de materiano

bis confoꝛmi. et de humilitate ipſi

are⸗ Etis reſpectu tempoꝛis lociet ha⸗

