ctione cum illo bono. Mꝛimo mõ beatitudo ac

cipit᷑ ꝓbeatitudinis obiecto. ⁊ ſic beatitudo ẽ

Ad increatũ.ſ.ipᷣe deus. Beatitudo aũt ſecũdo
mõ accepta eſt aliqͥd exiſtens in beato tanq; eiꝰ

vltima ⁊ plenaria ꝑfectio.⁊ ſic eſt aliqͥd creatũ.

Cum em̃ beatitudo conſiſtat in viſione dei. vi⸗
Km

dere deum eſt act' creature videntis.¶ Scom
iñ fuit vtrũ btitud it ami t ad B

ntentia ſancti Tho. pma Pe. q. v.

ectione.
ratio ne.
ſt ial reitr. ctione.

ectione. put. .. beatitudo eſt illa impfecta qua⸗

litas que in hac vita haberi poteſt ſiue ſit felici

EIAoS ECgt de auriduit vo⸗ templatiua ſiue ſit actiua. Hec quidem
luntati. Et Ariſto. in. vij. politice. c. v. potẽtia rasconten plallandine ug. Pec qiſe

ãeligimus pᷣncipalioꝛ eſt. Adhuc id pbar̃quia te contemplqtitu en a ei
voluütas in ſuo actu cogi nonpöt necclcadach te contemplatiua que amittit᷑ vel ꝑobliuioneʒ
ſunt ad finem neceſſitari. Intellectus aute cogi
poteſt circa ea que ſunt ad ſinem neceſſitari.
Inrnſup magis poteſt tranſfoꝛmare aiam volun
tas qᷓ; intellectus: ⁊ ſuum obiectũ reſpicit ſſ ra⸗
tione nobilioꝛi. Bonum em̃ eſt obiectum volij⸗
tatis. Ens obiectũ intellectus. Ratio aũt boni
eeſt ꝑfectioꝛ qᷓ ſit ratio entis. Tertio ꝓbat᷑ quia
deus eſt vltimus ſinis maximeſraige q̊ͥ bonũ
dQ patet qꝛ ex hoc ꝙ creature oꝛdinànt᷑ in ißyßm
cutꝑ hoc ꝙ ip̃m reſpiciunt vtexemplar: maxie
elſt in eis ratio veritatis. Sed deus ſb rõe qua
ſummũ bonũ eſt volutatis obiectum ſbᷣ rõne qᷓ
lſummũü ens vel verü eſt intellectus obiectuz:
volütas magis reſpicit deum ſub rõne finis ᷓ

amitti põt licet nõ de facili.ſicut patet in felicita

puta cum coꝛrumpit᷑ ſcientia ex aliqua egritu⸗

dine veletiã ꝑ aliquas occupatiões.qbus tota
liter abſtrahit aliquis a contemplatiõe. Matet
etiam idem in felicitate actiua. voluntas enim
homis tranſinutari poteſt vt in vitiuz degene⸗

reta vᷣtute. Ideo phᷣus dicit in.j. ethi.aliquos

eſſe in hac vita beatos nõ ſimpliciter: ſicut ho
mines quoꝛ

i natura mutationi ſbiecta eſt Se
cundo poteſt beatitudo 2ſiderari in ſua genera
lratiõe ⁊ ſic btitudo non põt amitti.Cũ enim
ſit pfectum bonũ ⁊ ſufſiciens opoꝛter ꝙ deſide⸗
rium homis qᷣetet: ⁊ omne malũ excludat. Na/
turaliter aũt hõ deſiderat retinere bonũ qð ha⸗
bet eius retinendi ſecuritatẽ obtineat.Alio

„„

quin neceſſe eſt e veltimoꝛe annttendi vel do⸗
lore de certitudine amiſſionis affligat. Requi

u .½1
ch⸗ ritur ad veram beatitudinem hõ certã opi ri debet. Tho. vo. . pte. q. g. dici Wbi⸗
N i veram beatitudinem ꝙ hõ certã opi rni debet. Tho. vo. j. pte. q. i dicit. Impoſſibi⸗
nionem habeat bonũ quod hʒ nunq; ſe amiſſu leeſt eeetea in aliqͥ bono cren⸗
ru que qᷣdẽ opinio ſi vera ſit: ↄſequens eſt to.qꝛ btitudo eſt bonũ ꝑfectumqð totalit᷑ quie
. beatitudinem nunqᷓ; amittet. Si aũt falſa ſit: ̊ tat appetitũ:alioquin non eſſet vltimꝰ finis ſiad
6 ipᷣm eſt quoddam malu.ſ. falſam opinionemba huc reſtaret aliqͥd apetendũ. Obiectum aute,ʒ
,. der e. Nam falſum eſt malũ intellectus ſiẽ veri voluntatis eſt vniuerſale bonũ ſicut obiectum
ii eſt bonũ ipᷣius. vt dicit in. vj. ethicoꝝ. Mon g intellectus eſt vniuerſale verũ. Ex quo patʒ ꝙ
WU. iam erit vere beatus ſi aliqð malũ ei ineſt Ter⸗ nihil põt quietare voluntatẽ homis: niſi bonũ
bt, tio poteſt britudo ↄſiderari in ſua ſpeali reſtri: Vniuerſale: qð non inuenit᷑ in aliquo creato: H
ctione inqtum.·ſ.pfecta beatitudo cõſiſtit in v· ſolum in deo.qꝛ omis creatura hʒ bonitatẽ par
d. ſiõe diuinceſſentie. Et ſic btitudo nullo mõ po ticipatam. Andeſolus deus voſuntatem hois.
teſt amitti neq; ex ꝑte videntis neq; ex ꝑte dei. implere põt. Ideo DBauid in pꝑſal.dij it. Satia⸗
l. neq; etiam ex ꝑte alicuius alterius agetis.IQõ, boꝛ cum aſpparuerit glatua. Et Aug.li.j.9feſ.
nſt ex ꝑte vidẽtis: qꝛ impoſſibileeſt ꝙ alis vidẽs Feciſtinos dñead te.a⁊ inquietum eſt coꝛnim
tehn diuinam eſſentiã velit eam nõ videre. Ratio ẽ: donec quieſcat in te.Et in. iiij. li. Redite inqͥt pᷣ
opol⸗ qm omne bonũ habitũ quo qͥs carere vuli:aut uaricatoꝛes ad coꝛ ⁊ inherete ei q fecit vos.ſila
hune eſt inſufficiẽs ⁊ querit᷑ aliqͥd ſufficiens loco eiꝰ. tein co ⁊ ſtabitis:quieſcite in eo ⁊ quieti eritis
Neqte aut hʒ aliqð incõmodũ annexũ ꝓpter qð in fa⸗ Quo itis in aſpera: Quo itis:Bonũ qð queri
Ciue⸗ ſtidium venit. VNiſio autẽ diuine eſſentie repiet tis ab illo eſt. Quia igit᷑ aima eo imago dei eſt:
hn aiam oibꝰ bonis.⁊ non hʒ aliqð incõmodũ ad quoeius capax eſt ⁊ pticeps eſſe poteſt. vt ſcri
gündgtr: iunctũ Quare ꝓpᷣa voluntate non põt beatus bit Augꝰ.xiiij.de trini. Idcirco nulla creatura
rlcic⸗ beatitudinẽ deſerere.Siłr beatus non põt bea/ anime capacitatem implere valet Secunda ra⸗
nie⸗ titudinem ꝑdere deo ſbtrahente. qꝛ cum ſubtra tio cur in hac vita nõ poſſit ꝗͥs eſſe beatus dici⸗
geni. ctio beatitudinis ſitqdam pena.non põttał pe turpenalitatis. vt enim ait Tho. pᷣma be. q· vx. .
N vi⸗ naa deo iuſto iudice ꝓuenire:niſi ꝓ aliq̃ culpa PBearitudo excludit omnemalũ. Nita autpns
n que cadere non põt in eum qͥ dei eſſentia videt multis malis ⁊ penalitatibus ſubiacetq vuari
alb cum ad hanc viſionem de neceſſitate ſequat᷑ re non pnt. Etignoꝛantie ex pte intellectus ⁊ inoꝛ
feqr citudo volũtatis. Non põt etiaʒ btitudo amit dinate affectionis ex ꝑte aſpetuus: multiplici-
ti ex ꝑte alicuius alteriꝰ agentis.qꝛ mẽs deo cõ bus laboꝛibus:calamitatibꝰ ⁊ erũnis ex parte
iuncta ſuꝑ omnia alia eleuat᷑.⁊ ſic ab hmõi con coꝛpoꝛis.Quomõ igit᷑ in tot fluctuatiõibꝰ bea⸗
iunctione nullum aliud agens põt ipᷣ̃am exclu-⸗ tum ſe credere q̃ſpiam habet. Inqt Job.c. xiij
dere. Eſt ̊ beantudo ꝑfectio ↄſummata q om õ natus de muliere bꝛeui viues temꝑe reple⸗
ip defectum excludit a beato. Et ideo abſq; muta tur multis miſerijs. Et Hiero ad Heliodoꝛuʒ.
bilitate adducit eam habenti:faciente hoc vétu Abiq; luctus:vbiq; gemitus⁊ plurima moꝛil
n te diuina que hominẽ ſubleuat in participatio imago. Et Hoetius li. ij. de ↄſolatioõe. mul
i 0 nem eternitatis tranſcendentis oẽm mutatõem tis amaritudinibus humãe felicitatis dulo⸗ do
6 Idcirco male dixit Oꝛigenes ſequẽs quoꝛun⸗ reſperſa eſt:que ⁊ ſi fruenttiocunda eſſe vigea⸗
n dam platonicoꝛũ erroꝛẽ q poſt vltimã beatitu⸗ tur tn quo minus cuʒ velit abireretineri nõ po
ane, dinem hõ põt fieri miſer. Tertiuʒ dubium fuit teſt. Et Seneca in tragedijs. Mulla ſoꝛs longa
An⸗ vtrũ beatitudo poſſit haberi in hac vita. Erad eſt:doloꝛ atq; voluptas inuicem cedũt.Nemo
slo bocreſpondemus ꝙ nõ. loquendo delege cõi. vtiq; reperit᷑ qui diutius in quocunq ſit ſtatu
Pne ⁊ hoc ꝓpterea:qꝛ dñs noſter Jeſus vpᷣus fuit delectari poſſit ⁊ abſaq; turbatione vl animi vV
snnn viatoꝛ ⁊ comp̃hẽſoꝛ. Quare v in hac vita s coꝛꝑis ꝑtranſire. Nemo (inqt Seneca vbis.)
degene eatus eſſe non poteſt aſſignari poſſunt tres ra conñdat nimiũ ſecũdis.Nemo deſperet melio⸗
cno⸗ tiones pcidieee. ra lapſis. Et ad Lucillum. Moli huictranquil
ſfauhe ¶ Pꝛima dicit᷑ inſatiabilitatis. litati confidere:momento mare euertit᷑ ⁊ eodeʒ⸗
fi ECBecd penalitatis. die vbiluſerunt nauigia ſoꝛbent᷑:. Quiſnam feli
an ¶ Tertia moꝛtalitatis. ceiieoꝛ iudicari potuiſſet. Policrato tyranno ſam
un Pꝛima ratio ð: inſatiabilitatis. AUt em inãt mioꝛũ. De ipo quiſpe refert Cullius in li. deſi⸗
ſdeſſe dñs Honauen. di. v. q̃rti libꝛi. Gtitudo ẽ finis nibus bonoꝛũ maloꝛũ. Et idem ↄfirmat Qa⸗
n i ſatians appetitũ. ſed bona p̃ᷣſentis vite nõ ſaniãẽt lerius demutatioe moꝛiũ ⁊ foꝛtunc. ꝙ adeo ſibi
cohe⸗ appetitũ: nõ diuitie: nõ delitie: nõ honoꝛes: non foꝛtunam oblequioſam habuit ꝙ ommin deſi⸗
41 o fama: non gloꝛia: non qcũq; deſiderabilia ⁊ de derata pficiebat. Ad moderandamigitun foꝛu
ieldo⸗ lectabilia excogitari poſſunt.vt docet experien ne inuidiam ſumpto e manu annulo quem pꝛe-
Beau tia. Ergo nec in hmõi bonis beatus qͥs reputa⸗ cioſum poſſidebat inmare iecit. ſed inonina
£

Derno Friſ

illũ repente recuꝑauit. Naʒ poſt dies paucos
a piſcatoꝛibꝰ piſcis captus qͥ annulũ ſoꝛbuerat
tyranno donatus eſt. Accidit tandeʒ ꝙ adũſus
Bariũ ꝑſaꝝ regem duxit exercitũ.⁊ ꝙ Oꝛtu⸗
thes pᷣfectus Barij illũ acie fuderit cepitq; ⁊ in

ſummo megalenſis montis vtice ſuſpendi iuſſe
rit. Et relictus auibus lacerandus qͥ vbiq; feli
ciſſime in terra vixerat in aere miſerrime expira

uit.ANutant᷑ oia q̃ ſunt in hoc mũdo.⁊ nihil ẽ

ſtabile. nihil firmũ nihil deniq; tutum. Jdeo ſa

iens Eccleſiaſtes.ij.c.dicebat. Aidi in omni⸗
bus vanitatem ⁊ afflictionem ſpũs ⁊ animi: et
nihil ꝑmanere ſub ſole. ¶ Tertia rõ q̃re in pñti
vita nullus poteſt eſſe btũs ðꝛ moꝛtalitatl. Om
nes quippe ad moꝛtẽ tendimꝰ cuiꝰ manꝰ poten/
tiſſimas. nullo ingenio:nulla vi nulla arte. nul
lo pᷣcio euitare valemus. Inſtat ceruicibꝰ nr̃is
Si qs igit᷑ dixerit aliqueʒ btm̃ eo ꝙ diuitijs af
fluat. ſtatim reſpondebo. Mon ſic: non ſic.qꝛ di
uites moꝛiunt᷑.Si qͥs affirmauerit aliũ eſſe bea

tum eo ꝙ oibus delitijs huiꝰ ſeculi ꝑfruat᷑.Yld N
hoc reſpondebo.nequaqᷓ; ſic eſt. qꝛ poſt beenes⸗ R
3

hanc vitã omẽs hoies moꝛient. Si qͥs beatuʒ
reputauerit eum qͥ oꝛbi vniuerſo dominaretur
Clamabo ⁊ ego ꝙ nec regna ſiue impia beatuʒ
hoieʒ reddũt.qm̃ ⁊ pᷣncipes ⁊ reges ⁊ purpu⸗

rati ⁊ impatoꝛes oẽſq; dñi moꝛient.Et ideo ciũ
Lactantio ↄ cludimus dicẽte. iij.li. Summuʒ

bonũ qð btõs facit non põt eſſe niſi in ea religi⸗
one atq; doctrina cui ſpes immoꝛtalitatl adiun
cta eſt. Igit᷑ demus operã ne decipiamurtpa/⸗
lium bonoꝛũ ſuauitate atq; mundũ audact᷑ ſub
pedibus habeamꝰ. eoq; tiñ vtamur vt ſic tãdẽ
ueniamus ad fruitionem illã beatã. ad quam
nos ꝑducat Jeſus filius dei qͥ cum pr̃e ſpüſaã
cto viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝛũ.Amen.
Bermo vigeſimuſſecũdus de gau⸗
dijs beatoꝛũ qui letabunt᷑ ex viſione

deiet dotatione coꝛpoꝛũ atq; habita⸗

„„ 2⸗2⸗ D 7 1. - ,
. = Ecccc f

AiAiiilillſtqoꝛiginalr.põ.cxlix. Licʒ arta ſit
Yia que ducit ad vitam q;ʒtum eſtex ꝑte vtuo⸗
ſoꝛũ actuum. Nihilominꝰ facillima atq; ſuauiſ
ex conſideratiõe futuri pᷣmij. Inquit enan Oꝛi

genes ſuꝑ epłas Mauli. Spes futuroꝛũ labo

ribus requiem parit.inc iero. Euſtochiũ

Vginem in epla ad eandem cõmonet. vt allicien

tes blandicias ſeculi ad q̃ mens humana cõiter

inclinat᷑ ꝑadiſi recoꝛdatõc cõculcet. Ait ergo.

uotiẽs te vana ſeculi delectat ambitio. Quo

tieus ibi videris aliqd gloꝛioſum.ad paradiſũ0

CQualiter põt videre eſſentiam di

vident illã equal
la viſione i

llumin ati pphe vba ſüt

mente trãſgredere. ⁊ eſſe incipe quo futura es.
Egredereòſo pauliſꝑ de carcere coꝛꝑis tui: et

pᷣſentis laboꝛis mercedem añ oculos depinge.
quã oculus nõ vidit ⁊ auris nõ audiuit.nec in

coꝛ hois aſcendit.h ille. Idcirco vt in via dñi

expeditius foꝛtiuſq; bñ viuendo ambulemꝰ.de
creui lenn bmone de gaudio btõꝝ vba fa/⸗
cere. Qð vtiq; q; ſitimmẽſum oſtendemꝰ maxi

me ꝓpter tria.

CPꝛimo ꝓpter dei viſionem.

SBcðdo ꝓpter coꝛpis dotationẽ.
10 ꝓpter loci habitatiõey.
nam hõ vel angelus.et quõ nõ omẽs
ter et quanta ſit in il
ocunditas et delectatio.

„LCapitulum .

Bime 501 eneo A*⸗
Imusqᷓ ſit copioſum gaudiũ btõꝛuʒ
Pppter dei viſionem.de qua tria ſunt
C

—

EPeimnmdſcii poſſbilitas .
Secundũ inequalitas.
LTertium iocũdias.
Pꝛimũ conſideradũ ð poſſibilitas. Vbi in

ueſtigandũ eſt. vtrũ poſſit qͥs hõ vel angelꝰ vi
dere deũ in ſui eſſentia ſiue facie ad faciẽ. Et ꝓ
pte vera ⁊ affirmatiua dicimus ꝙ ſic. Nam vt
dicunt doctoꝛes in.iiij.di.xlix. Et ẽ de h̊ gloſa
ſuꝑ illud pſał. Oſtendã illi ſalutaremeũ. Tota

merces eſt viſio.⁊ ad hoc facitauctoꝛitas apłi

qui.j. ad Choꝛin. xiij.c. ait. Aidemus nũc per

ſpeculũ in enigmate:tunc aũt facie ad facieʒ.Et
iterũ ibi.Nunc cognoſco ex ꝑte.tũc cognoſcaʒ
ſicut et cognitus ſum. Et xpᷣs Mat.v. ait. Be

ati mũdo coꝛde:qm ipᷣi deũ videbunt. Etmat.
xx viij.c.Angelieoꝛũ ſemꝑ vident faciem pr̃is
mei qͥ eſt in cclig. Ged nonnulli arudt arencke

ere diuinaz

tes ꝓbare ꝙ nulla creatura põt vi
chiam. Z

auctoꝛitate. Naʒ ſcribit᷑ Joh̊.j.c.Deum nemo
vidit vnqᷓ;. Que vba ſic ꝓſeqͥt Augꝰ.ad pau⸗
lam de videndo deũ.qm̃ ſicut natura iucoꝛru/
ptibilis ita natura inuiſibilis. Et Chꝛyß. ſu⸗
per Johem exponens dictuz pᷣallegatũ inquit

Idipᷣm qð deus eſt nõ ſolum ꝓphete:ſ nec an⸗

geli viderũt nec archangeli.Quod em̃ creabił
natureeſt qualit᷑ videre poterit qð increabile ẽ
Et Aplus.j.ad Thimo.vlti.ca.dicit de deo.
Solus habet immoꝛtalitatẽ: ⁊ lucẽ habitat in⸗
acceſſibilẽ: quam nullus vnqᷓ; videre potuit:vᷣ

ncq; põt.Et Dionyſius lib.de myſticatheolo

eſſentiam. Et hoc triplicit᷑. ꝛimo auctoꝛitate
Secũdo rõe. Tertio exemplo. Pꝛimo pꝛobãt

— = z. . . —

. =è .

.
e
Nge.
ecin
mii

dul
nes
kinl
ſ

din
hlin

gia ait. Beus inuiſibikeſt 1 incognoſcibił oẽm

lEnſum ſuꝑans ⁊ omnem intellectum. Secũdo
arguũt rõe. Nã cognoſcentis ad cognitũ opoꝛ
tet eſſe ꝓpoꝛtionem. cũ cognitum ſit ꝑfectio co

gnoſcentis. Sed nulla eſt ꝓpoꝛtio creature ad

creatoꝛc̃.qꝛ in infinitũ diſtant.ꝗᷓ nulla creatura
põt videre diuinam eſſentiam. Tertio iſtud vi
detur poſſe ꝓbari exemplo. Nam Exo.xxxiij.
ca.habet᷑. Qualit᷑ dum loqueret᷑ deꝰ Moyſi

cui apparebat in ſig vel ſbiecta creatura ¶ oy⸗
ſes dixit. Oſtende mihi gloꝛiam tuam. id ẽ ᷣm

Nico.de lira.Oſtende mihi teipſum ſicut vide

ris in gloꝛia.Et dñs reſpondit ei. Non poteriſ

videre faciem meam. Hon videbit me hõ et vi
uet.Et infra. Moſterioꝛa mea videbis.faciẽ au

tem meam videre nõ poteris. Pꝛo ſolutiõe pꝛe

dictoꝛũ ⁊intelligentia veritatis notare debemꝰ
tres catholicas ꝓpoſitiones ſequentes Alex⸗
andrum de ales in pꝛimo volumine ſumme.Et

Bonauenturã in ſuo.j.di.iij. Et Tho.j.pte.q.

xij. NPꝛima veritas.teſfentia dei videri nõ po
teſt oculis coꝛꝑalibus.qꝛ deus incoꝛpoꝛeus eſt
vndenec ſenſu nec imaginatiõe videri põt:ſ̃ ſo⸗
lo intellectu.Et ſi diceret᷑ꝙ deus põt videri ab
homie viſione imaginaria qꝛ dicit᷑ Eſa.vj.ca.
Vidi dñm ſedentẽ ſuꝑ ſolium excelſuʒ ⁊ eleua⸗

tum. vt viſio imaginaria a ſenſu oꝛiginem ha⸗
bet. quia fantaſia eſt motus factus a ſenſu ſᷣm
actum.vt dicit᷑.iij.de anima. ergo deus ſenſibi

liter viſione videri poteſt. Reſpondet Tho.ꝙ
in viſione imaginaria non videt᷑ ipᷣa dei eſſen⸗

tia:ſed aliqua foꝛma in imaginatiõe foꝛmata re
pᷣſentans deum ſᷣm aliquem modũ ſimilitudis
Pꝓut in ſcriptura diuina ꝑ res ſenſibiles metha⸗

phoꝛice deſcribunt᷑. Secunda ꝓpoſitio ꝙ nul⸗

lus homo vel angelus poteſt videre diuinam

eſſentiam viſione intellectuali ꝓpꝛia vi nature
Ratio eſt ᷣm Tho.in.iij.ſumme contra genti⸗

les.qꝛ quod eſt ſuperioꝛis nature ꝓpꝛium.non
poteſt conſeqͥ natura inferioꝛ:niſi ꝑ actionẽ ſu⸗
perioꝛis nature cuius eſt ꝓpꝛium. Sicut aqua
non poteſt eſſe calida niſi ꝑ actioneʒ ignis. Vi⸗

dere autẽ deum ꝑ ipᷣam diuinam eſſentiã eſt ꝓ⸗

prꝛium nature diuine. Operari em ᷣm ꝓpꝛiam
foꝛmam eſt ꝓpꝛium cuiuſlibet operantis.nulla

ergo intellectualis ſpᷣſtantia poteſt videre deũ
vel diuinam eſſentiam niſi de hoc faciente. Et
hoc eſt quod dicit᷑ ad Romanos.vj. c. Gratia

Dei vita etern a. qꝛ videre diuinam eſſentiã con
uUenit intellectui creato ꝑ gratiã nõ ꝑ naturam.
Tertia ꝓpoſitio. videntes ꝑ eſſentiam deũ
licet awꝛehendant eſſentiã diuinã.nõ tñ illã cõo⸗ ema öͤteſſep⸗
poꝛtio creature in deũ inqtũ ſe hʒ ad ipᷣm vt ef

p̃hendunt. vident nanq; eſſentiam diuinã inſi⸗

nitam. ſed mõ finito. nam illud comp̃hendi dici
tur qð ꝑfecte cognoſcit᷑ ꝑſecte aũt cognoſcitur

gð tĩ cognoſcit᷑ q;tũ cognoſcibile eſt. Andeſi
illud qð eſt cognoſcibile ꝑ ſcientiaʒ demonſtra
tiuam opinioneteneat᷑ ex aliqua rõne ꝓbabili
concepta.nõ compᷣhendit᷑.putaſi hoc quod ẽ

triangulũ habere tres angulos equales duobꝰ

rectis aliqͥs ꝑ demonſtratiõʒ cognoſcat cõpꝛe⸗
hendit illud. Si wo aliqͥs opinionem eius acci
piat ꝑ hoc ꝙa ſapiẽtibus ⁊ philoſophis ita ðꝛ
non comp̃hendit ipᷣm.qꝛ non ꝑtinget ad illum
pſectum modum cognitõis quo cognoſcibileẽ
Mullus autez intellectus creatus ptingere põt
ad illum ꝑfectum modum cognitois diuine eſ⸗
ſentie quo cognoſcibilis eſt. Quia cum eſſentia
diuina ſit infinita infinite cognoſcibilis eſt.⁊ in
tellectus creatus nõ poteſtillam infinite cogno
ſcere. In tm̃ enim aliquis intellectus creatꝰ di:
uinam eſſentiam ꝑfectius vel minus ꝑfecte co⸗

gnoſcit inchtum maioꝛi vel minoꝛi lumine glo⸗
t

rie ꝑfundit᷑. Cum ergo lumen gloꝛie in quocũ⸗
q; intellectu creato receptum non poſſit eſſ. inſi
nitum. Inpoſſibile eſt ꝙ aliquis intellectꝰcrea

tus deum infinite cognoſcat. ꝛobant iſta per
Auguſtinũ qͥ in libᷣ.de cognitiõe vere vite ait.

Beus eſt ſpũs incompꝛehenſibilis.Etin.xij.li

bꝛo de ciui. dei. ca. xviij inquit. Quicqd ſcien⸗
tia comphendit᷑ ſcientis apꝛehenſiõe fini᷑ Et
igem ad paulã de videndo deũ. Aliud eſt vide

re.Aliud totũ pidẽdo compᷣhendere. videt᷑ ꝙ

neceſſariũ pᷣſens ſenti᷑. Comphendit᷑ qð ita vi
poſſunt. VUñ cũ deꝰ ſitinſinitꝰ:nulli creature eſt

comp̃henſibilis.Quis igit᷑ non admiret᷑ parit

⁊æ collaudet infinita celſitudinẽ ſummi dei: quẽ

licet tot milia miliũ angeloꝛũ ⁊ hominum clare

vigdeãt ⁊ intelligãt ſumme bonũ.ſumme feliceʒ

ſumme gloſum.ſumme ſapientẽ.ſũme pulchꝛũ.

ſũme delectabilẽ. ſũme deſiderabilẽ. ſame potẽ⸗

tem. ſumme iuſtũ ſũme clementẽ.ſũme dñantẽ.

ſumme regnantẽ. ⁊ ſiłia. Tñ in his excedit ad⸗
huc incomꝑabilit᷑ cognitõeʒ illoꝛũ. Soluenda
ergo iam ſunt obiecta. Et ad auctoꝛitates atq;
exempluʒz dicimꝰ. . deus in ſui eſſentia videri
non põt viſione coꝛꝑali.neq; ꝓpꝛia vi nature.

viſione intellectuali.Sed tali viſiõe videri po

teſt cum adiutoꝛio ipᷣius dei illuminantis ⁊ ele

uantis intellectum creatum ad ſuam beatam vi

ſionem. Nec ſicetiam videri poteſt a creatura
viſione cõp̃hẽſionis.vt iaʒ eſt pᷣdictũ.Ad rõʒ
q iin oriũ adducta fuit rũdet Tho.q ꝓpoꝛtio

ðꝛ duplicit᷑. AUno mõ certa habitudo vniꝰ qᷓti⸗
tatis ad alteram. Alio modo quelibet habitu⸗
do vnius ad alterum hoc mõ ſcðo põt eſſepꝛo⸗

fectus ad cauſam aut potentia ad actuʒ.Et ſᷣm

Hoc intellectus pioporcionatus elſepoteſt ad

Ss

. .

cognoſcendũ deuʒ. Et vtclarius loquar. Alia di. Mobiliſſimũ intelligibile eſt deus. nobiliſi⸗ S”ͦůZ
aque in duabus vaſis eiuſdem ↄtinentie: etſic ſui ſubſtantia.Exquo tam amabilis tamq; gra

no eſt ppoꝛtio inter deũ ⁊ creaturã. Eſt alia ꝓ
poꝛtio ſᷣm quandam attingentiã ſiueoꝛdis con
uenientiã.⁊ ſic eſt ꝓpoꝛtio inter guttulã aque ⁊
aquã oceani:etiam ſi eſſet infinita. hoc mõ ẽ ꝓ⸗
poꝛtio inter intellectũ creatũ angeli vel hois et

ipᷣm deũ.Exquo Aug. dicit li. xiiij. de tri. Eo

aima imago dei eſt quo eius capax eſt: ⁊ parti⸗
ceps eſſe poteſt. ¶ Scom ↄſiderãdũ de btã vi/
ſione dei ðꝛ inequalitas.licetem tot milia miliũ
angeloꝝ ⁊ hoim videant eſſentiam dei.tñ non
omnes equaliter vident. Unde ſaluatoꝛ nr̃ Jo
han. xiiij.c. dixit. In domo pris mei mãſiones
multeſunt. vbi glo.i.diuerſa pꝛemia meritoꝛũ.
ec autem inequalitas m Cho.vbi. S.erit ꝑ
hoc ꝙ intellectus vnius habebit maioꝛẽ virtu
tem ſeu facultatem ad videndũ deũ qᷓ; aliꝰ. Fa⸗

cultas vo videndi deũ vt dictum eſt nõ compe

tit intellectui creato m ſuã nãm:ſ ꝑ lumen głe
qð intellectum in qdam dei foꝛmitate cõſtituit.

Vngde intellectus plus ꝑticipans de lumie glie

fectius deuzʒ videbit: Olus aũt ꝑticipabit de
lumine gloꝛic qͥ plus hʒ de caritate. Quia vbi

eſt maioꝛ charitas ibi eſt maius deſideriũ.⁊ de

ſideriũ quodãmodo facit deſiderantẽ aptumet

paratũ ad ſuſceptionem deſiderati. VUnde qui

plus habet de charitate pfectius eum videt:et
cũ maioꝛi btitudine.Si vo aliqͥs obſtaretex x
bo Johãnis.qui pᷣma canonica.c.iij.ait. Nide

bimus eũ ſicuti eſt. ſed ipᷣe vno modo eſt. ̊ vno

mõ videbit᷑ ab omnibus.⁊ ſic non ꝑfectius ab

vno q; ab alio. Rñdere poſſumus ᷣm Tho.ꝙ

cum dicimꝰ.videbimꝰ eum ſicuti eſt. aduerbiũ
determinat modũ viſionis ex pte rei viſe. vtſit

ſeſus. Nidebimus eũ ita eſſe ſicuti eſt.qꝛ ipſuʒ
eſſe eius videbimus qð eſt eius eſſentia. Non
aũt determinat modũ viſionis ex parte viden⸗
tis.vt ſit ſenſus ꝙ ita erit ꝑfectus modus vidẽ
di ſicut eſt in deo ꝑpfectus modus eſſendi.Qua
re diuerſitas illa videndi non eritexparte obie
cti.qꝛ idem obiectum omibus pᷣſentabit᷑.ſ. dei
eſſentia. Sed erit ꝑ diuerſam facultatem intel⸗
lectus nõ naturalem:ſed gloꝛioſam. ¶ Tertiuʒ

conſiderandũ de viſione dei dicitur iocũditas
Erit vnicuiq; videnti deum tanta iocũditas ⁊
quieſcat nihilq; amplius appetar. Ratio eſt m
liter apetit ſuam ꝑfectionem. Secũdaria vero
humani intellectus ꝑfectio cõſiſtit in pfectiõe
intelligengieſt ꝑfectus:niſi fit reſpectu nobiliſ⸗
ſimi intelligibilis ⁊ nobiliſſimo modo intelligẽ

tiſſima eſt viſio illa: ꝙ ſi quis ꝓponeret alicui
beato.vellet neꝑ milia milium annoꝛũ eſſein ꝭ
mundo abſq; hoc ꝙ videret deũ.haberetq; om
nes diuitias.omẽs theſauros.omẽs pecunias
omnes pcioſos lapides.omnia localia.omia re
gna mundi. omnia delicata cibaria.omnem vi⸗
roꝛum dariſſimoꝛũ famam ⁊ gloꝛiã. ac deſide⸗
rabilia queq; quein hocſeculo poſſunteſſe.ſta

tim clam aret. Diſcede ame ⁊ ſineme eſſe in deli
tüs viſionis dei que ſola incoꝛpoꝛaliter excedit
quelibetſtempoꝛalia bona.quelibet tempoꝛalia

gaudia.quãlibetphᷣoꝝ ſcie tiã.qualibet regũ
⁊ imꝑatoꝛum pᷣeminentiã inc Augꝰ.lib.iiij.

de libero arbitrio ait. Tanta eſt illa pulchꝛitu⸗
do iuſticia⁊ incõmutabilis lucis eterne ꝙ ſi nõ
pter hoc ſolum innumerabiles anni huius vite
pleni circũfluentia bonoꝝ tempoꝛaliũ recteme

ritoq; contemnerent᷑.Etli x.de ciui.dei.c.xv.

inquit. Illa nanq; beata viſio dei tan e pulchꝛi
tudinis viſio eſt ⁊ tanto amoꝛe digniſſima vtſi
ne hac quibuſſibet alijs bonis pꝛeditũ ⁊ abbun⸗
dantem non dubitem pꝓtinus infeliciſſimuʒ di⸗
cere. Et Apoſtolus.j.ad Choꝛin.c.ij. Oculus
non vidit? auris non audiuit. necin coꝛbhomi⸗
nis aſcendit: que pᷣparauit deꝰ his qui oſ igũt

illum. Cuʒ autem experiemur ea admirabimur
⁊letabimur ſcientes multo vberioꝛem eſſe felici

tatem ipᷣam ſanctoꝛũ qᷓ; rumoꝛ qui inſonatnr̃is
auribus in hac vita. Sicut factum legimꝰdere
gina Sabba: que venit a finibus terre ad Sa⸗
lomonem audita fama ip̃ius: vt ðꝛ.iij. Re.x.c.

Hec cum conſideraſſet ſapientiã Salomonis:

vigdiſſetq; domũ quaʒ edificauerat:⁊ cibos mnẽ
ſecius.⁊ habitacula vuoꝛũ ⁊ oꝛdinem miniſtrã
tium veſteſq; eoꝛũ ⁊ pincernas ⁊ holocauſta q̃ᷓ
offerebat in domo domi. non habebat vltra ſpi
ritum. Dixitq; ad regem. Verus eſt ſmo queʒ

audini in terra mea ſuꝑ ᷣmonibus tuis ⁊ ſuper

ſapientia: ⁊ nõ credebam narrantibus mibi do

nec ipᷣa veni ⁊ vidi oculis meis ⁊ ꝓbauiqꝙ me⸗
dia ꝑs mihi nunciata non fuerit. Maioꝛ eſt ſa
pientia tua ⁊ operatua q; rumoꝛ queʒ audiui.

Beati viri tui ⁊ beati ui tui d hicſtant coꝛam
te ſp ⁊ audiũtſapiam tuam. Oigit᷑ pclarum il⸗
lum diem cũ aimanra ad viſionem illã diuinã

attinget. Cõperiet ꝓfecto tm eſſe illius viſiõis

delectationẽ ꝙ; merito dicere poterit. Odeus

dulciſſime beati qͥ te querũt. beati qͥ tehabent.

beati qͥ te vident. beati qͥ habitant in domo tua
beati deniq; qͥ mundo ſpꝛeto te verũ ⁊ ſummuʒ

bonum deſiderat.

.e

—

n
legl

:
ln
1o
cene
e.
chef
ſt
un⸗
zdi
Ulns
onnt⸗
i
ur,
lii
ſis
Rele
.
s:
hi
i

hi

der
do
ne⸗
iſe
li.
am
hil⸗
ina
ois
ens
ent.
Gu;

CPꝛimooꝛiginationem.
ꝗ dotes erũt in coꝛpe a btitudine aie ꝑ qndam

mam vt ex eiꝰpleniſſima btitudine q̃ in fine tem

ties eſt ppꝛia:vᷣ plenitudo ſanitatis ⁊ incoꝛrupti
onis vigoꝛ. Oñs aũt Bonauen.in ſuo.iiij. di.
xlix.ita poſuit. eſt loqui de dotibus coꝛpis ĩ

ſpoſitionem vel q;tum ad ↄſummatioʒ. Si qᷓ;⸗
deo in eius refoꝛmatione. Si qᷓ;dtum ad ↄſum

mmga gloꝛioſa. Ande ſicut in pñti aia in coꝛpꝰ in⸗

parat᷑.Sili dico in ꝓpoſito ſuo mõ ꝙ aia glo⸗

ꝗag quas diſpoſitionem habebat ꝑ ſui refoꝛma/
tionem pficit ⁊ ↄſummat. ¶C Scdo ↄſideremu/

tur em a ſanctis q̃tuoꝛ dotes ipᷣm coꝛpꝰ gloꝛio⸗

rũpit.Al fra q̃ eſt elementũ opacũ hʒ obſcurita

H firmitatẽ. Aer em̃ facile imutat᷑ ⁊ cedit cuilibet
impellẽti. Qm̃ qtuoꝛ iſti defect⸗ debẽt ꝑ böag

¶Beoꝛigine dotiũ c

oꝛpoꝛũ beatoꝛrũ

Capitulũ: .·

ℳ

dooſtẽdimꝰ
btõꝝ ppter coꝛpis dotatõiʒ. de qui
dotibus tria conſideremus.

Secũdo diſt

redũdantiã.qꝛ deillas creabit in coꝛꝑibꝰbtõꝝ
ꝓpt᷑ meritũ aĩlaꝝ.qꝛ in via ⁊ ſibi ⁊ coꝛpibꝰſuis

glam meruerũt. Ael põt dici ꝓbabiliter.ꝙ oꝛi⸗
go illarũ dotiũ erit a deo.nontñ ꝑ creatiõem: F

mediante britudineanie.qꝛ ſicut dicit Augꝰ.in
epła ad Dioſtoꝛũ.Tam potentem fecit deꝰ ani

cipales qui ſunt quattuoꝛ elementa. ¶ Tertio
conſideremus de dotibus coꝛpoꝛũ beatoꝛũ co⸗

B „
7

ocpoſita remoueri. Ad ̊ ꝙ coꝛpꝰ ſit ꝑfectũ per

fectione cõpleta. Joõ q̃tuoꝛ ſunt dotes õ coꝛru/

prtionem ⁊ paſſionẽ incoꝛruptibilitas vel ĩpaſ⸗
ſibilitas. Cõtra obſcuritatẽ claritas. Cõtra aia

litatẽ ſpũalitas. Cõtra infirmitatẽ vtus ſiuepe

netrabilitas. Hinc apłs. j. ad Choꝛin.xxyv. ca.
ait. Semina?᷑ in coꝛruptiõe ſurget i icoꝛruptoe
Ecce impaſſibilitas. ſemiat᷑ in ignobilitate.ſur

get in gła.cacce claritas ſeminat in infirmitate

ſurget in vtute. Ecceſubtilitas. ſeminat᷑ anima
le ſurget ſpũale. Ecce agilitas. Et Aug.li. xxij
de ciui. dei inquit. Abuciet a coꝛpoꝛib'noſtris
omis defoꝛmitas. ois tarditas. ois infirmitas.
ois coꝛruptio. omis defoꝛmitas ꝑ claritatem:

oĩs tarditas ꝑ agilitatẽ. oĩs infirmitas ꝑ ſpũjali

tatem. oĩs coꝛruptio ꝑ impaſſibilitatem. videt
itaq; ſufficiens iſta dotium enumeratio. Ha do

tes coꝛpoꝛis dicunt non omẽes qlitates: qua.
litates nobiles ⁊ pᷣncipales denouoſuper addt

te nature. Et qꝛ de nouo ſuꝑaddite debent acci

pi m naturales delectus. bi hm caula pꝛin

poꝛũ ſctis ꝓmittit᷑ redundet in inferioꝛem natu

ditionem. Mꝛima dos eſt impaſſibilitas, Erũt

ram ꝗᷓ eſt coꝛpꝰ nõ btitudo q̃ fruentis ⁊ intelligẽ

qͥbus eius gloꝛificatio conſiſtit: vel q;tũ ad di⸗

tum ad diſpoſitõʒ ſic dicunt᷑ diſpoſitiões q̃ ſũt
qualitates abſolute ip̃ius coꝛꝑis q̃ ſibi dantur

mationẽ.ſic dico ꝙ ſunt a gloꝛia aie ſiue ab ani⸗

fluit.⁊ ꝑ illam influentiã coꝛpus eſt coloꝛatius
dur abilius vᷣtuoſius et agilius qᷓ; cum aima ſe⸗

rioſa influens in ſuũ coꝛpus omẽs dotes iſtas

de dotibꝰ btõꝝ coꝛpoꝝ diſtinctõʒ. diſtinguun

ſum pficientes: vicʒ impaſſibilitas.claritas.ſpᷣ⸗
uniitas ⁊ agilitas. Rõ aũt huius numeri ⁊ſuffi⸗
cientie aſſignat᷑ a Bonauen.qꝛ coꝛpꝰ nrjm ẽ cõ
poſitũ ex qtuoꝛ elemẽtis.⁊ qꝛ elemẽta ſunt im
fecta.q̃druplicem hʒ ab eis defectibilitatẽ. Ab
dꝗqaãq̃ᷓ qẽ elementũ humidũ ⁊ paſſibile hʒ paſſibili
tatẽ ⁊ coꝛruptõʒ.vñ humidũ aqueũ coꝛpꝰ coꝛ⸗

tem. Ab igne aialitateʒ qꝛ caloꝛ ↄſũmit ↄtinue.
iõ ↄtinue indiget ciboꝝ alimonia. Ab aerehʒ ĩ

enim coꝛpoꝛa illa incoꝛruptibilia ⁊ impaſſibilia

Sed huius umpaſſibilitatis cauſam diuerſimo
de pleriq; ponunt. Dicũt ergo qdam ꝗꝙ elemen

ta erunt in coꝛpoꝛe gloꝛioſo m ſbſtantiam non
m qualitates. Et ideo qꝛ ſbᷣſtantie nihil eſt cõ⸗

trariuũ. ſed vbi nulla eſt ↄtrarietas nulla eſt pu/

gna nec diſſolutio. ex conſequenti coꝛpoꝛa illa
erüt incoꝛruptibilia ⁊ impaſſibilia. ſed hoc ſta⸗

renon poteſt. vt dicit Honauentura ꝙ a coꝛpo
ribus gloꝛioſis vt refert Augꝰ

vitia detrahun

tur natura uabitur. Sed qualitates elementa
res ſunteis naturales.ergo manebũt. Si dicas
NHgꝙ manent ſm eſſentiam nõ ᷣm actũ. Conira d;
vynumquodq; nobilius eſt qũñ eſt coniunctum

–w—

actvich qñ non. Allij dicunt ꝙ coꝛpꝑa biã erunt

ibilia p hoc ꝙ ceſſabir motus celiqͥ ceſſa
te nihil poteſt moueri. Sed articulus iſte exco

municatus eſt. Nam m Auguſtinũſi ceſſarel
motꝰ celi adhuc rota figuli poſſet moueri. Lan

dulkfus ſuo quarto aſſerit ꝙ cauſa impaſſibilita

. volũtas diuĩia
tis coꝛpoꝝ beatoꝝ eſt ex hocꝙ volũtas diuia
nõ coagit cuicũq; cauſe ſcðe coꝛrũpẽti. Ceſſan⸗
te em̃ pma cã ab actõe ceſſabit cã ſua ſcdᷣa. Jo

nulla cã ſcᷣa põt coꝛrumꝑe coꝛpoꝛa beata quia

deus nõ coagetilli ſicut coꝛpoꝛa trium pueroꝝ
erant impaſſibilia ab igne. qꝛ deus non coage⸗

bat igni ad comburenduʒ eos, licet coageret &ᷣ

impaſſibitas nõ eſſet dos.qꝛ nihil poneret i coꝛ

ad talia cõbuſtibilia. Si obijcias 2 iſta. qꝛ tüc

poꝛe dotato niſi pᷣuationem actionis diuie. Et

ſcdᷣo qꝛ eodem modo erunt impaſſibilia coꝛꝑa

damnatoꝝ qꝛ deus non coaget igni vt coꝛrum

pat ea. Rndet Landulfus Enoohort ꝓ dos

ſit in dotato. Nam dos nõ eſt in ſpõſaqͥ dotat᷑:

tam. ⁊ ſiceſt in ꝓpoſito. ANel dicere poſſumus
ꝙ impaſſibilitas eſt ãdam pᷣuatio poſſiõis ſeu

potẽtie recipientis paſſionẽ. ⁊ iſta puatio eſt in

coꝛpꝑe dotato.ſ.coꝛꝑe beato:ſᷣ eſt a volũtate di⸗

uina. de coꝛꝑpibus vo damnatis dicit Landul

fus q no habebũt dotem impaſſibilitatis tum
qꝛ foꝛtiſſime patient᷑ ab igne.tum qꝛ nõ dat᷑ eis

ꝓ meritis ꝙ nõ coꝛrũpanĩ᷑ ab igne:v vt cõtinue
crucientur. Riccardus vo in ſuo.iiij.vbi.S.re

fert ꝙ in impaſſibilitate eſt ↄſiderare ⁊ illð qð
ponit ⁊ illud qð excludit. Quãuis em̃ ſignifice
tur negatiuo mõ.tñ res ꝑ eam ſignificata non ẽ
pᷣuatio:bᷣ habitus.Eſt em q̃litas in coꝛꝑe ex re⸗
dundantia btitudinis aie cauſata coꝛpus ꝓhi⸗
pens ab omni paſſiõe coꝛruptioni ↄria.Obmiſ

ſis itaq; doctoꝛũ opinionibꝰ varijs de cã ipaſſi

bilitatis illoꝝ coꝛpoꝝ gloꝛiſicatoꝝ firmit᷑ ⁊ in⸗
dubitant tenere debemus: ꝙ pᷣtacta coꝛpa nec
patient᷑ nec poterũt pati nec ab interioꝛi nec ab
exterioꝛi.nõ a frigoꝛe nõ a caloꝛe.nõa fame.nò

ſtamur in pñti vita quotidie. Ideo Apocalip.
xxj.c.ſcribit᷑. Abſterget deus omnẽ lachꝛymã
ab oculis eoꝛũ ⁊ moꝛs vltra non erit neq; luct⸗
neq; clamoꝛ.Erit itaq; ibi ſanitas ſine infirmi⸗
tate. iuuẽtus ſine ſenectute. vita ſine moꝛte. Se
cũda dos coꝛpoꝝ btõꝝ ðᷣ claritas. de hac ſcri⸗
bitur Saßp. iij. ca. YFulgebũt iuſti. ⁊ Mar. xiij.
ca. Julgebũt iuſti ſicut ſol in regno pr̃is eoꝛũ.

Bür nihilominꝰ in hac ꝑte tres theologoꝛuʒ ꝓ
poſitiões attendende. ꝛima eſt dni Bonauẽ

fure Landulfi. dicunt ꝙ coꝛpa btöꝝ erunt
luminoſa ⁊ coloꝛata. Coloꝛata qdem ꝓpter na
turam q̃tuoꝛ elementoꝝ ⁊ eoꝛũ qualitates ex qͥ

bus conſtabit coꝛpus humanũ. Sed lumino⸗
ſa ratioe luminis ſupadditi.nam ⁊ noctiluca de
derHarcr colodata ve nocte lucida. Silr car⸗

bo ꝑ ſui naturam alicuius coloꝛis eſt: igne aũt

incoꝛpoꝛata.Sic coꝛpus reſurgens ꝑ naturam

ſuam habebit coloꝛem ⁊ claritas luminis ſuper
induet ipm ſicut ignis carbonem. Secũda pꝛo

politio ̃m Riccardum ꝙ lux elemẽtari ⁊ lux
coꝛpoꝛis gloꝛiſicati nõ ſunt eiuſdem ſpeciei:ſed

lux eſt quaſi qdam imitatio illius ſicur luxſpũa

lis aie nõ eſt eiuſdem ſpeciei cũ ſpũ ali luce glie.
feſt qͥdam imitatio illius. Silr lux ſolaris eiuſ-

dem ſpeciei nõ eſt cum luce coꝛpoꝛis gloꝛificati

ſed vna eſt quedam ſimilitudo ſeu imitatio alte
rius.Et licet dicat Matth.x vij.c. de chꝛiſto

Reſplenduit facies eius ſicut ſol. tamen gloſa
ibi dicit plus certe q; ſol:ſ non habuit exẽpluʒ
maius cui comꝑaret. Tertia ꝓpoſitio eſt ꝙ lux
ſ ſuficit ꝙ ex dote aliqͥd fiat circa ꝑſonaʒ dota coꝛpoꝛis xp̃i eiuſdem ſpeciei eſt cuʒ luceqᷓ poſt
ſSgn n reſurrectionem erat in alijs coꝛpoꝛibus gloꝛifi
catis. Ideo Aplus dixit. Refoꝛmabit coꝛpus
humilitatis noſtre configuratũ coꝛpoꝛi clarita
tis ſue.Tamen erit differenti a inter lucem coꝛ⸗

poꝛis xpᷣi ⁊ lucem alioꝛũ. Etinter ſe etiam diffe⸗
runt lux vnius coꝛpoꝛis gloꝛioſia luce alterius
ſ̃m magis ⁊ minus.quod notauit apłs dicens

i. ad Choꝛin. xv. c. Alia eſt claritas ſolis. Alia

claritas lune.Alia claritas ſtellarũ. Stella em
differt a ſtella in claritate.ſic ⁊ reſurrectio moꝛ:
tuoꝛum.Nam ſicut dicit mgr ſniaꝝ in Fa.Cla⸗
ritas coꝛpoꝛũ eſt differens hm differentiam gle
animaꝝ.qꝛ ex claritate beatitudinis anime cla⸗
ritas redundabit ĩ coꝛpꝰ. Vnde ſᷣm ꝓpoꝛtiõeʒ
qua beatitudo aĩme xpᷣi excedit btitudinẽ cuiuſ

libet alterius aĩmce.ſic lux coꝛpis xpᷣi excedit lu

men futuroꝛum in quocũq; alio coꝛpe Tertia
dos coꝛporũ btõꝝ erit ſlimitas.vbi diẽ Ric⸗
cardus de media villa ex mente phᷣi. & res tri⸗
plici de cã eſt penetratiua. Aut ꝓpter q;titatis

paruitatẽ. maxime m latũ ? ꝓfunduʒ Ande
acus q;uis longa penetratiua eſt. Aut ꝓpr᷑ rari
tatem. ⁊ ſic aereſt penetratiuus.Aut ꝓpr᷑ acti

ue vtutis magnitudinẽ. Et ſic vinũ eſt penetra

tiuuʒ multo magis qᷓ; ſimplex aqua q;tũcunq;
tenuis. QAuapꝛopter aqua cuʒ modico vino bi

bita magis refrigerat ſanũ q; ſiꝑ ſe bibat᷑.qꝛ vi
num facit eam ad loca coꝛpis penetrare.vᷣm pᷣ⸗
mam cãm penetrandi nõ attendit᷑ ſoᷣtilitas coꝛ⸗
poꝛũ btõꝝ quia in debita quantitate reſurgent.
Nec etiã ſᷣm cãm ſcðaʒ.qꝛ tota materia que eſt

neceſſaria ad eſſentiã eoꝛũ reſurget in eis. Ano
q́̃daʒ errauerũt dicentes ꝙ; coꝛpa gloſa erũtra⸗
rioꝛa aere vel vento.quem erroꝛẽ vtponit Gre
goꝛius in moꝛalibus tenuit Euticius conſtãti⸗

nopolitane vrbis epᷣus. Igit ſbtilitas illoꝛum
coꝛpoꝛũ erit m tertiam cãm. ꝑ vtutẽ nãq; bea

titudinis aime erit in beatis copibus tata ma⸗
gliitudo vtutis actiue ꝙ ꝑ eam multo eff caci⸗
poterũt penetrare qᷓ; ignis vel aer. Uñ Anſel i

li.deſimilitudinibus int ncipium v mediũ de

quolibet beato dicit ꝙ intantũ erit foꝛtis vt eti

am ſi velit terrã cõmouere poſſit. Quarta dos

coꝛpoꝝ btoꝝ erit agilitas.de qᷓ Sap. iij. c. ſcri/
bitur. CTaq; ſcintille in arundineto diſcurrẽt.ſ.

beati volabũt ⁊ nõ deficiẽt.Ad qð intelligẽduzʒ

dicit Landulfus ꝙ tria cõcurrüt ad agilitatem

Nꝛimũ eſt potetia aiemotiua. Duplex em mo

tus eſt in homie. Unus qui eſt ᷣm elementum

pꝛedominans quo mouetur deoꝛſum.⁊ iſte mo

tus non ineſt ſibi ꝑ animam. Alius eſt motus

ea

ſc⸗
nn

–

duſſ
pus
ita
(oꝛ⸗

iſſ⸗

eng
Dla
r
D⸗
nc
Lede
hoe
ail
An
Lenn
Ri⸗
.
tans
ne⸗
irmi
ini
eta
nq;
obi
evi
nh⸗
cor
en.
eck
N
n
i⸗

e
ma⸗
;
ſcli
ade
Mai
1dos
Cil
nal.
ic,
Aten
ſino
um
eno

Nus

ꝓhabitabüt in celo empyrę

ꝓgreſſiuus cuius pᷣncipiũ eſt aima: qͥ motꝰ tri
pliciter differũt. Pꝛimo qꝛ vnus eſt ab anima
ſcʒ ꝓgreſſiuus. Aliꝰ auũt nõ. Scoo qꝛ mot pꝛi/
mus eſt ad vnũ tm̃ eo ꝙ ſequit᷑ ẽuitatem. ſcos
ſenſus quã ſequit᷑ aia. Tertio qꝛ in ᷣmo motu
SSõ eſt pᷣncipiũ eius nõ põt deſiſtere: Fĩ
ecũdo motu põtaĩia deſiſtere. hʒ nihilominus

