in aliqð coꝛpus celeſte vel in aliquã coꝛpoꝛeaʒ
ſbam ⁊ ecõtra.qꝛ nõ cõueniũt in materia.vbũ

aũt del cũ ſit deꝰ nõ cõicat in materia nec in ge⸗

nere cũ quocũq; alio.eo ꝙ deꝰ neq; in genere

neq; materiam hʒ.g impoſſibile eſt vbũ in car

nem fuiſſe ↄuerſum. dicit᷑ igit᷑ caro factũ ꝓpr
illam indiſſolubilem vnionem q ſibi copulauit

humana naturã ita mirabilit ꝙ vnꝰ ⁊ idẽ erat
dai ⁊ vginis filius nature diuine ⁊ humane ꝓ⸗
vpꝛietate ſalua. De hoc ſic elegaãter loquit᷑ Leo

V.

papa in mone. Aerbũ dei deus qͥ erat in pᷣnci
pio apud deũ ꝑ qð facta ſunt oĩa ⁊ ſine quo fa

cium eſt nihil ꝓpter liberanduʒ a moꝛte eterna

hoĩem factus eſt hõ. Ita ſe ad ſuſceptõz noſrre
humilitatis ſine diminutiõe ſue maieſtatis icli⸗

nans vt manens qð erat: aſſumẽs qð non erat
verꝗ foꝛmã Hui foꝛme in q̃ deo pr̃iequał ẽ vni
ret. Et tanto federe vtranq; naturã cõſecraret:

rem minucret aſſumptio. Salua igit᷑ vtriuſq;
ꝓpꝛietate ſube ⁊ in vnam coeunte ꝑſonã ſuſci⸗

pitur a maieſtate hũilitas.a vtute infirmitas.

ab eternitate moꝛtalitas. ⁊ ad deponendũ cõdi
tionis noſtre debitũ natura inuiolabił nature
eſt infuſa paſſibili.At ⁊ increduli inſtant ꝑſcru
tari tante vnionis modũ.⁊ hoc aliquo exẽplo
ſuaderi ſibi flagitant. Quibus ego reſpõdeo ꝙ
in vanũ laboꝛant qͥ audire debẽt ſuauiſſima v⸗
ba leonis pape iam nominati in mõe de nati⸗
uUitate dicentis. Excedit qͥdem dilectiſſimi mul
tumq; ſupeminet oẽm humani eloquij faculta
tem diuini oꝑis magnitudo. Et inde oꝛ it̃᷑ diffi
cultas fandi. vñ adeſt ratio non tacendi. Quia

in dñno nr̃o Jeſu xpo filio dei nõ ſolũ ad diuinã

ſed ad humanã ſpectat naturã qð dictum eſtꝑ
ꝓphetã. Generationẽ eius q̊ͥs enarrabit.vtra⸗
qꝙ; enim ſbᷣam in vnã cõueniſſe ꝑſonã: niſi fides
credit ſᷣmo non explicat.Et ideo nũqᷓ; materia
deficit laudis:qꝛ nũqᷓ; ſufficit copia laudatoꝛis
Haudeamꝰ igit᷑ ꝙ ad eloquendũ tante materie
ſacrm impares ſumus. Et cum ſalutis nr̃e alti⸗
tudinem attingere nõ valemus.ſentiamus no⸗
bis bonũ eſſe ꝙ vincimur. Nemo ad cognitõʒ

veritatis magis apꝛopinquat qᷓ; qͥ intelligit in

reb“' diuinis etiã ſi multũ ꝓficiat ſꝑ ſibi ſuꝑeſſe
dðò q̃rat.ᷣ ille Quare fideliter ↄfitemur ita ĩcar
natum vbum dei. vt ille qͥ erat dei filius ab eter
no ᷣm diuinã naturã.de vᷣgine m humanam
naſceret᷑ ex temꝑe. Et qͥ erat deus impaſſibilis
immoꝛtał⁊ gloꝛioſus ᷣm diuinitatẽ paſſibilis
eſſet moꝛtał humił ſᷣm humanitatem. ¶ Ter
tia opinio falſa circa verbum eternale dicitur ſi

liatiõis. Nam qͥdam heretici vt Naulus ſamo
ſetanus Cherintus ⁊ Ebion dixer̃ ꝙ licz ver⸗

bum caro factũ ſit.tamen xpᷣs nõ eſt dei filius
ꝑ naturam ſed ꝑ gram ſiue ꝑ adoptionẽ. Con
tra quos dixi plene in mone. Tu es xps fili⸗
Ddei viui.in qdrageſimali ſuꝑ.vj.ferie quarte
hebdomode in q̃drageſima.oſtendiq; ꝙ xpᷣus
eſt natus ex deo patre ⁊ ex vᷣgine matre pᷣm ve

—

ritatem nature.

¶ De tribus falſisg opimionibꝰadinuen⸗

tis circa aiam xbi.
( EL :II.

Ecudus erroꝛa
nobis vitaus de xpᷣo incarnato ẽ
Alirca animam rationalé. de qua tri⸗

plex opinio falſa reperit᷑.

ERimna dicitur negationis.

CSecunda ignoꝛationis.

CNꝛima opinio falſa circa aiam xp̃i ꝛ nega⸗

Et tanto federe colecraret: ¶Tertia contagionis
yt inferioꝛem aſſumeret gloꝛiſicatio necſupio- C
tionis. Pleriq; nãq; heretici negauer̃t expᷣſſe
xypp̃m habuiſſe aiam rõnaleʒ dicẽtes ꝙ loco aie
fuit diuinitas eiꝰ. Sumpſerũt aũt occaſionem
erroꝛis.qꝛ neſcierũt intelligere illud dictũ iohᷣ.

‚.·AVerbũ caro factũ eſt. Ex q arguebant ꝙ de⸗

noiatio fieri dʒ a dignioꝛi. Cũ aĩia dignioꝛ ſit
coꝛꝑe.ſi in xpᷣo fuiſſet aia Johes dixiſſʒ Aer.

bum aia nõ vbũ caro factũ eſt. Sʒ ʒ iſtos diẽ

ſan. Tho.in.iiij. gẽtiles.ꝙ deꝰfoꝛma coꝛpis
eèẽ non põt ꝓpter ſummã ſimplicitatẽ ſuã ⁊ ꝑfe
cLtiont᷑.qꝛ vt dictũ eſt in mõe de deo nõ venit

in cõpoſitõz alicꝰ create nature.neq; vt pꝛinci
pium foꝛmale. Inſuꝑ ſbᷣtracto eo qð eſt de rde
hois verus hõ eſſe nõ põt.Aiĩia aũt pᷣncipaliter

eſt de rõe hois:qꝛ eſt eiꝰ foꝛma. ſi xpᷣus aiam
no habuit verꝰ hõ nõ fuit 5 id qð apis dicit.j.
ad Thimo.ij. ca. Anꝰ eſt mediatoꝛ dei ⁊ hoim

hõ xps ieſus. Jõ fides catholica pᷣdicat verba
Althanaſij in ſuo ſymbolo dicẽtis. NPerfectus

deꝰ pfeœ hõ ex aĩa rõnabili ⁊ hũana carne ſbᷣ

ſiſteés. Ad illud vo Johᷣ. Aerbũ caro factũ eſt
rñdet dñs Bonauen. in. iij. di. ij. ꝙ Johs loqᷣẽk
ꝑ ſinecdochen accipiendo ꝑtem ꝓ toto.hicvo
modus loquẽdi frequẽt᷑ inuenit᷑ in ſctura.vnñ
Eſa.xl. Ois caro fenũ.i.oĩs hõ.Et Luẽc.iij.c.
Didebit oĩs caro.i.oĩs hõ ſalutare di.Et mat.
xxiiij. Niſi bꝛeuiati fuiſſẽt dies illi nõ fieret ſal⸗
ua ois caro.i.oĩs hõ. Er Geñ. j.. Ois qͥᷣſpe
caro coꝛruꝑat viã ſuaʒ. ⁊ ſic dealjs. Aſus eſt

Johs locutiõeꝑ ſinecdochen.qꝛ natura aſũ⸗
pta notioꝛ ẽ nopᷣ ex ꝑte ſbᷣe coꝛꝑalis qᷓ; ſpũalis

Et cognitionr̃a incipit ab his q ſũt magis nõ5.
In aſſumptiõe igit᷑ carnis includit᷑ aſſumptio
gie rõnatł.qꝛ ſi aſſumpſit carnẽ mitomagis aiaʒ

Zõ denominatio nõ ſꝑ fira dignioꝛi: ſ᷑ etiam a

notioꝛi. ¶ Scda opinio falſa circa aiaʒ xpᷣi v·
ignoꝛatiois fuit eoꝝ qͥ dixer̃t xpᷣm a pᷣncipio aſ
ſũpfſiſſe aiaʒ ſicut ẽ aia nr̃a tanq; tabula raſa in

qᷓ nihil eſt depictum. Sed ʒ iſtos eſt veritas ſi

dei q̃ excludita xpᷣo omnẽ ignoꝛantiã.tuʒ qꝛ vt

xpᷣo ignoꝛanti eſſe.qꝛ aia eius debuit eẽ plena

luce ſapie ⁊ rectitudine iuſticie. Ignoꝛãtia aũt
puatio eſt ſcie. ⁊ põt e ſſe via in erroꝛem ⁊ obli⸗
quationem a rectitudine iuſticie. tũ qꝛ nõ expe

diebat nob xpᷣm alam cum ignoꝛãtia habuiſſe

— — —

= —

ſe
ie

6.

N

N
Dund
xrie
er
im
elj.
hein
abe
us
jeſß
t
d
⸗
n.
r
ſt
ſi⸗

As
N⸗

hpro
i;
1
in
on
en
atit
en
ant
bli⸗
ahe
ie

AVenerat em nos dirigere ⁊ docere qd facere iĩ
potuiſſet ſi fuiſſet ignoꝛans. Un Anſexł li. Cur
deus hõ inquit. Quõ illi crederẽt hoiĩes ſi illuʒ
ſcirent neſcientẽ. Igit᷑ vt dicũt omes theologi
ſacri in.iij.di.xiiij. Anima xpᷣi ab inſtanti crea

tionis luſtrata fuit ſplendoxe ſcie. Scom auteʒ
Alexandrũ de ales in.iij.ſumme. In criſto fu⸗

it multipler modus ſciendi. Mꝛimꝰ m naturã

diuinã. ⁊ ibi ſcia ideʒ eſt qð idipᷣm. Et iſte mo
dus fuit in filio dei ab eterno. Scdᷣs modus eſt

Fm gr̃am vnioniſ.qͥ modus differt ab omi alio
ſcien e incõmunicabil cuicunq; alteri creature
Tertius ſᷣm gram compᷣhenſionis in quo cõi⸗
cant aongeli beati aie ſancte. Quartus m na⸗
turam integrã nie ᷣm quem habuit dã ſciam
in ſtatu innocẽtie. Quitus m penalẽ naturaʒ
alſumptaz. Sextus eſt qdam gra data xp̃o ad
cognoſcendũ res m naturã ⁊? ꝓgreſſum tꝑis.
AQuantũ ad pᷣmũ modũ ſciendi ſitr ſe habʒ xpᷣs
añ incarnationẽ ⁊ poſt. Quantũ ad ſcᷣm ha⸗
buit cognitionẽ oĩm eoꝛũ qᷓ ꝑtinebãt ad myſte⸗
rium incarnatiõis paſſionis ⁊ redemptionis

Quantũ ad tertiũ habuit cognitionẽ oim eoꝝ
q̃ ꝑtinebant ad ſuam głam et ſuoꝛũ ⁊ eoꝛũ qͥ oꝛ⸗

dinan ? ad illã. Quantñ ad quartũ modũ ha⸗
buit noti ciam eoꝛũ que coguit Adam in ſtatu

innocentie. Quantũ vo ad quintũ didicit di⸗
uerſas penalitates ꝑ exꝑientiam in affectiua:
q̃s tñ cognouit ſᷣm aliũ modum.ſ.ſᷣm gram co

gnitionis que data eſt ſibi ꝑ graʒ vnionis. Se
cuũdus modus cognitiõis eſt ad cegnoſcẽdum

p expien:iam non vt pᷣoꝛ qͥ fiat affectiue:ſed co⸗
gnitiue ex ſenſibus. Cõtra iſta oponũt ſe pieri
q; tenentes ꝙ in xpᷣo nõ fuit alia ſciẽtia pᷣter di⸗

uinõ.qꝛ ſi ꝑ ilam cognoſcebat oĩa.ſuꝑ fluũ fuiſ

ſet ꝙ eſſet mneo alia ſcia. Tñ hi ſicaſſerẽtes dã⸗
nantur in. vj.ſyynodo Epheſina. Et ꝓpterea di
cit ſanctus Cho.in.iij. pte.q.ix.q fiuꝰ dei hu

manam naturs integrã aſſumpſit non ſolũ coꝛ⸗

pus: aiam. Et ideo opoꝛtuit ꝙ haberet ſeien⸗
tiam creatã ꝓpter aie pfectionem. Aia em Fᷣm
ſe ↄſiderata eſt in potentia ad intelligibilia co⸗
gnoſcenda.qꝛ eſt ſicut tabula raſa.⁊ tñ poſſibi⸗
le eſt in ea ſcribi ꝓpter intellectũ poſſibilem in
quo eſt oĩa fieri vt dicit᷑ iniij.de aia.Qð autẽ
eſt in potentia eſt imꝑfectum niſi reducatur ad

actũ. Hõ auũt fuit ↄueniẽs ꝙ filius dei hũane ʒ

naturq impꝑfectã aſſumeret:ſᷣ ꝑfectã. vtpote qᷓ
mediate totũ humanũ genꝰ ad ꝑfeciũ erat redu

cenduũ. Et ideo opoꝛiuit ꝙ aĩia xpᷣi eſſet ꝑfecta

paliquã ſciam q eſſet ꝓpꝛie ꝑfectio eius. Alio

qn eſſet imꝑfectioꝛaiabus alioꝝ hoim. . aũt

xpᷣs cognouit oĩa ꝑ ſciam diuinã illud fuit ope
ratiõe increata ꝗqᷓ eſ ipa dei eſſentia. Dei em̃ in
telligere eſt ſua ſbᷣa.vt ꝓbat Ariſto.xij.meta.

V.

Andehmõi actus nõ potuit eſſe aie xpi: cũ ſit

alterius nature. Si Onõ fuiſſet in aima xpᷣi alia
ſcia pᷣter diuinã nihil coguiſſet.⁊ita fruſtra fu⸗
iſſet aſſumpta aia hũana.cũ omis res ſit ppter

ſuã epatõez. ꝛopter pᷣdicta dubitat᷑ an aima
xpi comp̃hendat diuinã eſſentiã. E. poſſet ar⸗

gui ꝙ ſic. ꝛimo qꝛ vſið.dicit. Trinitas ſibi

ſoli nota eſt ⁊ ho mini aſſumpto. Ig t᷑ hõ aſſũ⸗
ptus cõmunicat cũ ſancta trinitate in illa noti⸗
cia ſui que ſancte trinitati ꝓpꝛia eſt.Huiuſinõi

aũt eſt noticia compᷣhenſionis. g aĩia xpᷣi cõpꝛe

hendit diuinã eſſentiã. Scðᷣo magis eſt vnire

deo ᷣm eſſe ꝑſonale qᷓ; ᷣm viſionem. Sed ſicut

dicit BHamaſcenus in.iij. li. ZLota diuinitas in

vnitate ꝑſonarum eſt vnita humane in chꝛiſto

multo g magis tota natura diuina videtur ad
animã xpᷣi. Et ita videtur ꝙ aĩma xpᷣi compꝛe⸗
hendat diuinã eſſentiam. Zertio illud qð con⸗

uenit filio dei ꝑ naturã conuenit ſilio hois per
gram.vt Aug. dicit in.j.de tri. Sed compᷣhe
dere diuinã eſſentiã ouenit filio dei ꝑ noturã.S
filio hois ꝑ gram. Rũdet ſanctus Tho.iij.ꝑ⸗
te.q.x.O ſic facta eſt vnio naturaꝝ in perſona
xpᷣiꝙ tñ ꝓpᷣetas vtriuſq; nature incõfuſa per⸗
manſit.ita.ſ.ꝙ increatũ manſerit increatum. ⁊
creatũ mãſit infra limites creature.ſic Damal.
dicit lib.ij. Eſt aũt impoſſibile ꝙ aliq creatuta
copᷣhendai diuina eſſentiam. vi dicimꝰ in ᷣmo
ne de gaudio beato:i..co ꝙ inſinitũ nõ compꝛe
hendit᷑ a finito Mam vt Aug'. dicit li. xxxiij.
aliqs compᷣhendit finitũ eſt ſibi. Sʒ eſ
entia diuina nõ eſt finita in comꝑatiõe ad aiaʒ
xpi cũ in infinitũ eã excedit.igit᷑ aia xpᷣinon cõ
pᷣhendit diuinã eſſentiã Ad pᷣmũ aũt obiectuʒ
ðꝛ ꝙ hõ aſſumptus cõicat diuine trinitatii ſui
cognitione nõ ratione compᷣhenſionis: ᷣ rõne
cuiuſdam excellentiſſime cognitionis pꝛe cete-
ris creaturis.Ad ſecundũ vo reſpondetur. xX
nec etiã in vnione:qeſt ̃m eſſe ꝑlonale naturs
humana comp̃hendit dei vbum ſiue naturam
diuina:que qᷓ;uis tota vnita fuerit humane na
ture in vna ꝑſona filij:non tñ fuit tota vius di
uinitatis ab humana natura q̃ſi circũſepᷣta. vt

dic Aug. in epła ad Noluſianũ.Ad tertiũ vo

dicimꝰ ꝙ vbum illud Auguſtini eſt intelligen⸗
dum degra vnionis ſᷣm qua oĩa q dicunt᷑ deſfi
lio dej ſᷣm diuinã natura ðꝛ de filio hoĩs pꝓpter
idemptitatẽ ſuppoſiti. Et vm hoc vere põt dici
ꝙ fllius hoĩs eſt compᷣhẽſoꝛ diuine eſſentie nõ

Qdem ſ̃m aiaʒ: b ſm diuinã nalurã ꝑ queʒ mo

dum põt dici ꝙ filiꝰ homis eſt creatoꝛ. H Cho.

Nicʒ itaq; aia illanõ cõphẽdat diuinã eſſetig.
tñ nullã habuit igꝛantiã. Quare nos nõ eriꝗꝰ

p̃clariſſimũ ducẽ ſequẽtes qͥ Jopᷣ.viij.c.dixit.

Ego ſum lux mdi qͥ ſequit᷑ me nõ ambulat ĩ te⸗

nebꝛis ¶ Tertio opinio falſa circa xpᷣm incar⸗

natum q;tum ad eius anim dicit᷑ contagiois
Hec inuoluit quoꝛũdam animos: ita vt impie
aſſererent xpᷣm habuiſſe animã peccatricẽ. Cõ
tra quos clamant ⁊ autoꝛitates ſanctoꝛũ et ra⸗
tiones theologoꝛũ. Vnde Petrus pꝛima ſua

epła ca.ij.ait. Neccatũ non fecit.nec dolus in⸗

uentus eſt in oꝛe eius. Et Grego.in.xij. moꝛa.

inquit.Nullus homo ſine peccato eſt: niſi ille
qui in hunc munduʒ non venit ex peccato. Et
Augꝰ.in expoſitione pſał xxx. Chꝛiſtus oẽs

peccatoꝛes inuenit ſolus ſine peccato venit.Et
Augꝰ. in li.de nuptijs ⁊ cõcupia. Omnes ſub
peccato naſcimur.⁊ ꝑ vnum ſolũ qui ſine pec⸗
cato natus eſt liberamur. Et idem in Enchiri.
LPer mediatoꝛem qui ſolus ſine peccato natus
eſt recõciliari nos opoꝛtebat. ¶ gẽ vo ſentẽ.
in.iij.di.xij.et omẽs theologi cum eo dicunt ꝙ
non ſolũ xpᷣs nõ peccauit:imo nec peccare po⸗
tuit.Qm̃ vt inquit Riccardus demedia villa

in ſuo.iij.et Anſeł.li.Cur deus homo.Chꝛiſtꝰ

peccare non potuit inq;tum deus.vt patʒ:ne⸗
qꝙᷓ; inq;tum homo:qꝛ erat compᷣhenſoꝛ nonſo⸗
lum viatoꝛ.Et ſic angeli beati peccare nequnt
ita nec ipᷣe potuit peccare etiam inqᷓ;tuʒ viatoꝛ
ex eo ꝙ tantã habuit gre plenitudineʒ ꝙ equa
bat ⁊ implebat totam capacitatẽ anime ſue.iõ
nõ fuit paſſibilis ad contrariã bpᷣuationem:que
eſt ꝑ peccatũ.Et ſiobijceret᷑ quia Bamaſcenꝰ
dicit. Omia que in noſtra natura plãtauit deꝰ
aſſumpſit vbum.Sed deus plãtauit in noſtra
natura liberũ arbitriũ quo poſſemus eſſe vłbo
ni vel mali ꝓ libito.ergo ⁊ xpᷣus habuit liberũ
arbitriũ.ex cõſequenti potentiaʒ peccãdi: Re/
ſpondet Alexander de ales in ſuo.iij.ſumme.
potentia peccandi ſumit᷑ duplicit᷑.Nam ali
quãdo ꝓ potentia qua peccat᷑.aliqñ ꝓ poten⸗
tia ad peccandũ diſpoſita. Pꝛimo modo fuiti
xpᷣo potentia peccandi.qꝛ fuit in eo liberũ arbi
trium qð eſt potentia qua peccat᷑. Sʒ non fuit

in eo potentia peccandi ad peccandũ.ſ. diſpo/
ſita.qꝛ vt pᷣdictum eſt liberũ arbitriũ xpᷣi Stie
plenitudine confirmatũ deſicere nũqᷓ; potuit.

¶ Be tribus falſis opinionibus excogi
ca ſubſtantiaʒ coꝛpoꝛis xpᷣi.

tatis circaſ

nobis euitandus de chꝛiſto icar⸗
nato eſt circa naturam coꝛpalem
3 Beißodem corpe Nein benedi
cti tres falſas opmiones inuenimus.
CPeima eſt manicheoꝛum.

CSecunda valentinianoꝛum.
¶¶Certia ſarracenoum.

CPꝛia opinio falſa ⁊ ſtultiſſima eſt maniche/⸗

oꝛum. Iſti vt Iſið. dicit li. viij ethi a quodaʒ
perla cui nomen erat manes.manichei ſunt ap

pellati. NPonentes duo pncipia cõtra omnẽ ve
ritatem tam theologoꝛũ qᷓ; philoſophoꝝ . De
xo vo aſſerunt eum aſſumpſiſſe coꝛpus fanta

ſticum ⁊ aparens.⁊ ꝙ ea que ᷣm hoiem geſſit
ſcʒ ꝙ natus eſt.ꝙ comedit.q moꝛtuus eſt ⁊ ſi/
milia in ueritate nõ fuerũt:ſed in quadaʒ awa⸗
rentia.Et hec opinio beſtialis totũ incarnatio
nis inyſteriũ ad quandam fictionem deducit.
Cõtra quam opinionẽ eſt ſcripiura ſancta. Di
citur em Johan.j.c. Herbum caro factum eſt
ſcʒ m exiſtentiã: non ᷣm aparentiã.Et apłus

ad Roma.j.ca. Factus ex ſemine Hauid m
carnem. Et xpᷣus poſt reſurrectionẽ dixit diſci
pulis Luce vlti.c. Palpate ⁊ videte qꝛ ſpiritꝰ

carnem ⁊ oſſa non habet ſicutme videtis habe

re Sequeret᷑ inſuꝑ ſᷣm iſtos deliros maniche

os ꝙ xpᷣs non vere redemit nos cõtra id quod
ſcri bi᷑ Apocałſ.ca.HDilexit nos ⁊ lauit nos a
peccatis noſtris in ſanguineſuo. Et.v.c. Re/
demiſti nos domie deus in ſauguine tuo. Seqᷓ

retur ad hoc ꝙ apoſtoli fuerunt teſtes reſurre-

ctionis xpᷣi mendaces.De qbus dicit᷑ Actuuʒ
iii.c. Nirtute magna reddebant apoſtoli teſti⸗/

moniũ reſurrectionis Jeſu xpᷣi domi nti. Sũt
⁊ alia multa que opinionem manicheoꝛũ irra⸗

tionabilem oſtendũt ⁊ ſtultam. Cõtra qͥs non
multũ elaboꝛandũ puto:cum facile ſit eos fatu
os cognoſcere qͥ deum fallacẽ deluſoꝛem ⁊ mẽ⸗
dacem pᷣmo pᷣdicant.deinde apoſtolos omnes
euãgeliſtas ⁊ doctoꝛes mẽdacij teſtes acculſãt.
CSecuũda opinio falſa de coꝛpe Aeſu benedi/

cti fuit valentinianoꝛũ. i conñtent᷑ xpᷣum ha⸗

buiſſe verũ coꝛpus:non iñ terrenũ. quia poꝛta
uit illud de celo.⁊ nihil de matre vgie accepit.
⁊ ꝑ eam quaſi ꝑ aque ductum tranſiuit.Occa⸗

ſionem aũt huius erroꝛis acceperũt ex quibuſ⸗

dam vbis ſacre ſcripture male intellectis. vicʒ

qꝛ Joh.iij. c.ſcribit᷑. Nemo aſcendit in celũ ni⸗
fi qui deſcendit de celo filius homis qui eſt in
celo.Et Johã.vj.c.xpᷣs dixit.BDeſcendi de ce
lo. Que vᷣba ipi exponunt quaſi chꝛiſtꝰ coꝛpꝰ
ſuum de celo tulerit. Sed talis erroꝛ veritatem
carnis excludit a xpᷣo:qꝛ caro vera non foꝛma⸗

tur ex materia celeſti:ſed ex elementis. Etxpᷣs

verã carnem aſſumpſit. Et beata vᷣgo eiꝰ beni
gniſſima mat᷑ tenet᷑ ᷣm veritatem nature vt di
cemus in ᷣmonibus de laudibus ipᷣius virgi
nis clementiſſime.Et Mattheus deſcribit ge

nealogiã xpᷣi ᷣm eius temꝑalem natiuitatem.

Ideo catholice dicimus xpᷣm ſumpſiſſe coꝛpꝰ
de maſſa nobis confoꝛmi. Quare autem hoc fe
cerit dicemus in ſequẽtibus. ¶ Tertia opinio

yer
ſion
cin
ſo⸗
ai
1
ſer
⸗
I
hen
K

W

e
lu⸗
eitu
le
ſobi⸗
en
Gil
lae
ene
Wri
W
tet
le

V
Mi/

iſa
ſpon
ſeehe
lellar

Pei
Unnen

ſmi
iphgan
humn
ſpofu
un
enie
nne
Gin
Nep
ſ 1
ſonen
ene

falſa de coꝛpe

alſa de coꝛpexpi fuit Sarracenoꝝ qui dicunt
xpᷣm aſſumpſiſſe

ſla.liij.c.Doloꝛes nr̃os ipᷣe poꝛtauit Quib⸗

—

declarandum eſt ꝙ decuitxpᷣmnr̃as comunes

penalitates accipe ᷣm dñm Bonauen. di. xv.

tertij maxime ꝓpter tria ¶ Pꝛimo ꝓpter fulci⸗

mentũ noſtre fragilitatis vt ſic declaret ꝙ vᷣm
veritatem aſſumpſit nr̃am naturam.⁊ Heſt ra⸗

tio mgri ſententiaꝝ in lra⸗Secũdo ꝓpter pꝛe⸗

cium noſtre ſalutis: vt ſic nos redimeretTer⸗
tio ꝓpter exemplum vtutis: ⁊ pᷣcipue humili/⸗

tatis ⁊ patientie. vt dicit Xxciij.di. in. c. domin⸗
MNotandũ tamen m mgrm.q ex alia cauſaſũůt
penalitates in nobis ⁊ i xbᷣo.In nobis ſunt ex
neceſſitate contracte. In xpᷣo ex volũtate aſſũ⸗
pte. Quod a Bonauentura ſic declarat᷑. Eos

penalitates a parentibus trahimus ꝓpter le⸗

gem ꝓpagationis ⁊ legem concupiſcẽtie:q̃ mi

hitat in iſtis membꝛis. Mam paſſibilis generat

paſſibilem. Et habens legem concupiein mem

bꝛis generat filium ſubiectum concupiſcẽtie ex
reatu cuius concupiſcentie inſunt pꝛoli oẽs pe
nalitates. Et ꝓpterea dicunt᷑ iſte penalitates i

nobis contracte quaſi ex cõcurſu duoꝛũ tracte

neutro modo fuit ꝓpagat. nec ᷣm ꝓpagatio⸗
nem legis naturalis.nec ſᷣm coꝛruptionem li⸗

bidinis. Sed ſpũſſanctus adueniens in ipſam
vginem fecundam carneʒ eius ab omni fedita⸗
te coꝛruptionis purificauit. paſſibilitatẽ tamẽ

reliquit.Exilla aũt carne ipᷣe filius dei edifica⸗

uit ſibi coꝛpus immaculatũ.⁊ illud coꝛpus vni

uit ſibi anime rationali: que qͥdem immunita
tem habuit a culpa ⁊ in ſe ⁊ in carne coniũcta.
Et ſicut immunitatem habuit a reatu culpe.ſic
Hm oꝛdinem diuine iuſticie immunitateʒ habe⸗
re debuiſſet a debilitate miſerie. O ergo in car⸗
ne illa remanſit penalitas.hoc fuit ex diſpenſa⸗

tione ipᷣius aſſumentis concurrente ſimul acce
ptatione ip̃ᷣius anime rationalis quein pᷣmo in

ſtanti ſue creationis habuit vſum cognitionis
⁊ placuit ſibi tali coꝛpoꝛi vniri ꝓpter ſalutem
humani generis.Et ſic patet ꝙ tales effectus i
xpᷣo fuerunt non neceſſitate generationis: ſed
voluntate diſpenſationis voluntate diuina p/
ueniente:ſed voluntate creata cõcomitãte. Di⸗
cimus aũt ipos fuiſſe auctoꝛitate diuina nõ tã
qᷓ; infligente de nouo:ſed tanqᷓ; a relinquẽte in

acceptatione anime xpᷣi cum in eius arbitrio eſ

ſet ⁊ poteſtate illos defectus excluderet.h Bo
nauentura. Fugiamus g& vanitatẽ hereticoꝛuʒ

Attendẽtes ad vba Leonis pa. dicẽtis in q̃dã

m al enaturã humanã ſinepenalira
tibus ita ꝙ nunqᷓ; paſſus eſt famem neq; ſitim:
v laboꝛes neq; doloꝛes.contra id qo ſcribit

videlicet ꝓpagationis nature ⁊ coꝛruptõis cõ
cupiſcentie. In xpᷣo autem ſecus eſt. Icte enim

Ser mo . Vvj.
pmone. Cum adintelligendũ ſacrm natiuitatiſ

xp̃i qͥ de matre vᷣgine eſt oꝛtus accedimus abij
ciatur ꝓcul terrenarũ caligo rationũ ⁊ ab illu⸗

minate fidei oculo mũdane ſapientie fumus ab

ſcedat. diuina eſt em auctoꝛitas cui credimus.
diuina eſt em doctrina quam ſeqͥmur. Et ſic de
xpᷣoilla firmiter teneamus queſancti veritatis
amatoꝛes nos docuerũt. vt ſicmereamur ↄſoꝛ⸗
tio illoꝛum aſcribi in hoc ſeculo dei gram conſe
quentes ⁊ in futuro głam ſempiternã. Amen.
Sermo ſextus de incarnatiõe chꝛiſti

cõtra errores iudeoꝛu qui in chꝛiſtuʒ
crederenolunt.

2⁊ ſui eum non receperũt. Scribũtur
ec vba Yohan. j. ca. Pꝛeconia in⸗
carnatõnis Yeſu xpᷣi filij dei multo temꝑe apð
iudeoꝛũ gentem fuerũt ꝓclamata.Cũ autẽ ve/
nit plenitudo tꝑis deus hõ factus ipᷣis iudeis
ingratiſſimis viſibiliter aparuit. Et ſicut apo⸗
ſtolus elegatiſſime dicit ad lheb.j.ca. Multi⸗
pharie multiſq; modis olim deus loquẽs pri⸗
bus in ꝓphetis.Nouiſſima in diebus iſtis lo⸗-
cutus eſt nobis.id eſt iudeis in filio quem con-

ſtituit heredem vniuerſoꝛũ ꝑ quem fecit ⁊ ſecu
la. A pᷣncipio voſui oꝛtus vſq; ad gloꝛioſam

aſcenſionem in celum miſſionemq; ſpũſſancti ⁊

p̃dicationem apłoꝛum nihil omiſit quo verius

dei filius potuiſſet cognoſci. Nerũtamẽ popu⸗
lus ille dure ceruicis nõ ſolum eum ſuſciꝑe vo
luit meſſyam in lege ꝓmiſſum.quĩimo crudeliſ

ſime ꝑſecutus eſt vſq; quo affixus fuit patibu.

lo crucis.Ceteris autẽ nationibus in illũ credẽ
tibus que voce ⁊ ſignis apoſtoloꝛũ edocte om
nem ſpurciciã idoloꝛũ reliquerũt.ipᷣiſoli iudei
xpᷣm impugnant atq; blaſphemant. Et licet in
multis qꝛ volunt errãt.Nihilominꝰ in hoc ſer⸗
mone de tribus erroꝛibus eoꝛũ erimus vba fa
cturi. quoniã vt dicit Johãnes in vbis pꝛemiſ
ſis. In ꝓpꝛia venit.quia in iudea naſci.viuere
conuerſari ⁊ moꝛi elegit.⁊ ſui quos peculiares

cultoꝛes conſtituerat vnius dei veri ⁊ quibus

legem dederat tantiſq dotauerat beneficijs ein
non receperũt. Quoniã vſq; in pᷣſentem diem
xpᷣm incarnatum errantmaxime quatum

Paim quantũ ad diuinitatem.

ecũdo quantũ ad tempoꝛalitatem.

Tertio quantũ ad paſſibilitaten.
Tex teſtamentis duodecim patri

archarum confundunt᷑ iudei qui ne⸗

gant chꝛiſti diuinitatem.

(LCapitulu. I.

Bimoerrg

☛

2

ddei circa xpᷣm incarnatũ q;tuʒ ad di
uinitatẽ. dicũt em ꝙ non fuit deus.
Contra quos ⁊ ſi ſufficiãt ea que diximꝰ in ſer
Mone de diuinitate xpᷣi. m ad eoꝛũ confuſionẽ
inducã aliqua dicta duodecim patriarchaꝝ:qͥ
de xpᷣo venturo loquentes aꝑtiſſime diuinita⸗
tem eius expᷣſſerünt. De his ita ſcribit Nineẽ.
li.ij.ſpeculi hiſtoꝛiał. Extant teſtamenta duo⸗
decim patriarcharũ in qbus ſunt pulcherrime
de xpᷣo ꝓphetie quas nuꝑ tranſtulit magiſter
obertus groſſum caput linconienſis epiſco⸗
pusd e greco in latinũ.h ille.Ego voex ipᷣiste
ſtamentis q̃dam extraxi que ad rem faciũt non
omia de vbo ad vbum notaui. Pimi gdi
ctum eſt patriarche iude qui ait. Niſitabitnos
dñs in miſcdia ⁊ exurget hõ deſemine meo. B
eſt germẽ dei altiſſimi.vt ſol iuſticie ambulabit
cum filijs hominũ in manſuetudine ⁊ iuſticia ⁊
omne peccatũ nõ inueniet᷑ in eo. Et aperientur
ſuꝑ ipᷣm celi ad effundendũ ſpũſſancti bñdictio
nem. ¶ Secundũ dictũ eſt priarche Rubẽ. in⸗
quit ſic. Quis noſcet legem dñi ⁊ ſacrificia pꝛo
onmni iſrł vſq; ad ↄſummatiõʒ tpuʒ bncipis ſa⸗
cerdotum xpᷣi quem dñs qm̃ in eo elegit domi
nus regnare ſuꝑ oẽs pplos ⁊ adoꝛari ſemen ip⸗

inuiſibilibꝰ.⁊ erit in nobis rex ſeculoꝝ. ¶ Ter
tium dictũ eſt patriarche Had. Auferte odiuʒ
ab animabꝰ vris.⁊ diligite inuicem in rectitu⸗
dine coꝛdis.dicite aũt ⁊ vos filjs vr̃is vt ho⸗
noꝛent iudam ⁊ leui: qm ex eis oꝛiri faciet dñs
Hluatoꝛem iſrł. C Quartũ dictũ eſt Aſer. Altiſ
ſimus viſitabit terrã.⁊ ipᷣe veniens vt hõ cum
hoibus manducans ⁊ bibens: hic ſaluabit iſrł
⁊ oẽs gentes vir abſconditus.dicite filjs ve

ſtris vt non diſcedant ab eo. C Quintũ dictuʒ

Leui patriarche. Ecce filijmei oſtendi vobis
temꝑa extrema qm omia fient in iſraele Et vos
mangdate filijs veſtris vt vniant᷑ leui ⁊ iude.ꝑ
iudam em̃ oriet᷑ ſalus iſrł: ⁊ in ipᷣo benedicetur
Jacob.ꝑ ſceptrum em̃ eius awarebit deus ha⸗
bitans inter homies:vtſaluet᷑ genus iſrłcui cõ
gregabit iuſtos ex gentibus. ¶ Sextum eſt di

ctum patriarche Han. Oñs erit in medio iſra⸗
el ⁊ ſanctꝰ regnꝗs ſuꝑ eos in humilitate ⁊ pau⸗

pertate: ⁊ ᷓ credent in eum regnabũt in celis in
veritate. ¶ Septimũ dictũ eſt patriarche Si⸗
meon. Dñs deus magnus iſr aparebit in ter⸗

ra vt homo.a ſaluabit in ipo eldam. Lũc da⸗

bunt᷑ omnes ſpũs erroꝛis in conculcatõʒ. ⁊ ho
mines regnabũt ſuꝑ ꝑnitioſos ſpũs.Tunc re⸗
ſurgam in leticia ⁊ bndicam altiſſimuʒ in mira
bilious ſuis:qm deus coꝛpus aſſumẽs ⁊ come

*
.

dens cũ hominib⸗ ſaluabit hoies. ¶ Octauuz
eſt dictum patriarche Leui. Cognoui o fili ex
ſcriptura Enoch:qm in fine impie regetis ĩ do

—
—
w—

ex

minũ õ in omni malicia. Et
confundent᷑ in vobis

atres veſtri. ⁊ in omni⸗

bus gentibus eritis illuſio. ¶ Monũ eſt dictũ
priarche Jachar. Oimnem agreſtẽéferam Fui

tuti ſubijcietis habentes vobiſcum deum celĩ.

Ambulate cũ homihus in ſimplicitate coꝛdis.
CBecimũ eſt teſtimoniũ Zabulon. Aidebit
deum in foꝛma homis. qm iam elegit dominꝰ

nomen ei. Et rurſum in malicia ᷣmonũ veſtro

rum ad iracundiã ꝓuocabitis eũ: ⁊ abiecti eri⸗
tis vſq; ad tempus conſummationis. C An/
decimuz dictum eſt patriarche Joſeph. Didi
qm ex iuda nata eſt virgo habens ſtolam biſſi⸗
nam. Et ex ipᷣin ꝓdijt agnꝰ immaculatus gra⸗
tia dei ſaluans omẽs gentes.regnũ autem eius
eternũ quod non ꝑibit.¶ DOuodecimum eſt di
ctum Beniamin. Adoꝛabitis regem celoꝛum qͥ
in terra aparebit in foꝛma homis.Et qͥtqᷣt cre⸗
didere eum in terra cõgaudebũt ei. Vltra h pa
triarchaꝝ ⁊ ꝓphetarũ ac ſibillaꝝ teſtimonia
diuinitas xpᷣi ſufficientiſſime demõſtrata fuit:

qñ ſibi obediunt venti ⁊ mare:qũ curabant᷑ in
firmi: ad vocem ipius moꝛtui ſuſcitabantur.
pPpter que oĩia ipᷣe dicebat iudeis. Johã.x.ca.

ſius qm̃ ꝓ nobis moꝛiet᷑ in bellis viſibilibus ? Opa queego facio in nomie pr̃is mei hecteſti

moniũ ꝑhibent de me. Hinc Gregꝰ. in omelia.
de Epiphania inquit. mia elementa aucto⸗

rem ſuũ veniſſe teſtata ſunt. vt em dehis quaſi

quodã vſu humano loquer. deũ hunc celi eſſe
cognouerũt:qꝛ ꝓtinus ſtellam miſerũt. Ma⸗
re cognouit qꝛ ſub eius plantis ſe calcabile pꝛe⸗
buit. Terra cognouit:qꝛ eo moꝛiẽte cõtremuit
Sol cognouit:quialucis ſue radios abſcondit
Saxa ⁊ parietes agnouerũt: qꝛ temꝑe moꝛlis
eius ſciſſa ſunt. Infernus agnouit: qꝛ hos q̊s
tenebat moꝛtuos reddidit. Et m hunc quẽ om

nia elementa inſenſibilia ſenſerũt adhuc inſide⸗

lium iudeoꝛũ coꝛda deũ eſſeminime cognoue⸗

runt Et durioꝛa ſaxis ad penitẽtiã ſcindi nolũt

eumq; confiteri abnegant: quem elemẽta (vt di

ximus ) ſignis aut ſciſſionibꝰ deũ clamant. hec

¶ &cchꝛiſtus iam venit quez indei ve⸗
niſſe negant et tempus aduẽtus eius

pꝛeterijt · QCgzl.

ſI iüugei circa rp̃m incarnatũ tuz ad
rtpalitatẽ. nolũt âdem acceptare cri⸗
ſtum veniſſe: illũ dicut ventuꝝ. Quibꝰ veri⸗

eeEEEeieeEE no G ENE.

Wacne

tatem aduẽtus xpᷣi iam pᷣteriti ⁊ cõpleii oſtedẽ

ſen
dene
ſctel
ſſey
ine
ühe

;
ller⸗
1do
.Et
mni⸗
bui
eli.
itl
nin⸗
ſo
el⸗

n
N
U
Sr.
ners
tol
nq
NN
nub
monut

Mur.
leſti
elie.
io⸗
uaſi
icſe
Wer⸗
pe⸗
gedo
Nuns
oes
icn
ſe⸗
gore⸗
inolit
di
thec

els

afui:
NNi in

poſſumus maxie ꝓpter ttii.
CPꝛimo pꝛopt iudaici regni defectionem.

CScðdo ꝓpter imperij omani ſubiectionem.

¶ Tertio ꝓpter generalem confefſionem.

α.R.

CPꝛimo ꝓbamus xpᷣm veniſſe ppter iudaici

.

regui defectioneʒ. Nam vrt dicit Augꝰ.li. x viij

de ciui. dei. c. xlv. Regnante Herode alienige⸗

na natus eſt xp̃s.iam em x erat plenitudo tẽ
por ſigniſicata ꝓphetico p os patriarche

Zacob yvbi ait. HMõ auferet᷑ ſceptrũ de iuda: et

dux de femoꝛe eius donec veniat qͥ mittendus

eſt:⁊ ipᷣe erit expectatio gentiũ.Sʒ iudei dicũt

ꝙ hec autoꝛitas q̃ ponit᷑ Geñ.xlix.ca.loqͥt᷑ de

Nabuchodonoſoꝛ rege babylonis qui miſſus
eſt ex oꝛdinatione diuina contra hierin ꝓpter

peccata populi.vt habet᷑.iiij. Re.xxiiij.ca.Et

extunc defecit regnũ iudeoꝛum: qꝛ cepit Sede
chiam regẽ ⁊ eü excecauit.⁊ filios eius occidit
vt habet᷑ ibidem. xxv. ca. Nec poſtea aliqͥs de

eius ſtirpe regnauit. Sed hoc patʒ eſſe falſum
qꝛ poſt captiuitatẽ babylonicã habuer̃t duces
⁊ pncipelſ.ſicut ptʒ de Zoꝛobabel eſdra Nee

mia habuerũt etiam regeſ. Nã vt ponit Augꝰ.

li. xviij.de ciui.dei.Ariſtobolus aſſumpto dia

demate rex ⁊ pontifex factus eſt. Ariſtobolo
ſucceſſit Alexander etiã ipᷣe rex ⁊ põtifex.poſt

hũc vxoꝛ eius Alexandra regia iudeoꝛuʒ fuit.

Cuius tꝑe mala ſunt eos ſecuta grauioꝛa. Mãa
fili huius Alexandre Ariſtobolus ⁊ Hircanꝰ

inter ſe deimperio dimicantes vires aduerſus
iſraeliticã gentem ꝓuocauerũt romanas. Hir/
canus nanq; contra fratrem popoſcit auxiliuʒ
venitq; Pompeius pᷣclariſſimus pᷣnceps:qui

iudeam cũ exercitu ingreſſns ciuitatẽ hieruſa
lem cepit templũ reſerauit nõ deuotiõe ſupplid
ſed iure victoꝛis.quia vt ipᷣemet teſtat᷑ non co⸗
lebat deũ iudeoꝛũ. Ande dixit vt ſcribit Luca

nus. Cappadoces mea ſigna timent. Et dedita
ſacris. Incerti iudea dei molleſq; ſophene ⁊c.

Et ad ſancta ſanctoꝛũ quo nõ niſiſummũ ponti

ficem intrare licebat.nõ vt veneratoꝛ: ſ vt pꝛo/
phanatoꝛ acceſſit.cõfirinatoq; hircani pontifi⸗
catu ⁊ ſubiugate genti impoſito cuſtode.Anti⸗
patre vinctũ ſecum Ariſtobolum durxit. Et ex
tũc iudei tributarij romanoꝛũ eſſe ceperũt.vᷣm
Eutropiũ lib.vj. Deinde poſt paucos annos

herodẽ alienigenaʒ habuerũt. De iſto herode
ſic habet᷑ in hiſtoꝛia ſcholaſtica ſup Macha⸗

beoꝛũ libꝛis Eutropio cõcoꝛdante. Sayus caſ
ſius vnus ex pᷣncipalioꝛibus in cõiuratõe moꝛ

tis ceſaris occiſo eo fugit in ſiria vbi pꝛeſes fue
rat colligens exercitũ contra Auguſtuʒ adole/

ſcentẽ ⁊ arcũ antoniũ nepotes Julij ceſarl

MMox herodes de galilea veniẽs auri ⁊ bella⸗

toꝛũ ſibi duxit auxilia.Qua ꝓpt᷑ fauoꝛez caſſij

meruit intantü ꝙ ei pmiſerit obtẽta victoꝛia iu
deoꝝ regnũ.erodes igit᷑ cũ caſſio ad bella ꝓ

fectus eſt. Sed dum in cãpis philippicis occu

buit Caſſius octauianus auguſtus Romaʒ ⁊·

MMarcus antoniꝰ prexit ad ſiriaʒ.Tũc hero⸗

des muneribꝰ placauit antoniũ.qͥ herodem et
fratres iudeetetrarchas fecit. Operãte poſt H
Antonio cũ Auguſto ⁊ ſenatu idem Herodes
fuit coꝛonatus rex iudee. Deinde cõmiſſo pꝛe⸗
lio inter Marcũ antoniũ ⁊ octauianum augu

ſtum Herodes nõ interfuit miſſus ab antonio

g regem arabũ ad bñplacitũ Cleopatre.molie
batur em̃ moꝛtẽ oim regũ oꝛientaliũ vt ꝓomi⸗
bus ipᷣa regnaret. Victo itaq; antonio cũ octa⸗
uianus veniſſet Rhodũ:erodes ſibi occur-⸗
rit depoſito regio habitu dicẽs. Fateoꝛme vti
lem fuiſſe antonio ⁊ fidelẽ qð exꝑtus fuiſſem ſi
cũ eo fuiſſem in bello. Nerũ nec oĩno defui fru
menta ⁊ auxilia mittẽs.Nec mõ deeſſem ſi mi-
hi acqͥeſcẽs occidiſſet Cleopatrã odij vri fomi-
tem.vna ̊ cũ victo victus ſum coꝛonãq; cum
foꝛtuna depoſui. Ad teaũt venio ſpes ſalutis:
de tua vtute pᷣſumẽs.Ad ceſar h Saluus eſto
nüc certius reᷓ meritus es:vt regas phimos
cũ amicitiã tanta fide tuearis. Cum aũt ꝓpera
uit auguſtꝰ in egyptũ nõ ſolũ in pᷣlijs vᷣtꝰ hero⸗.

diſemicuit veꝝetiã i deſto ita ꝑauit neceſſaria
vt nec aq̃ deeſſet nec q cq; vtenſiliũ a deo vt mi

raret᷑ ceſar. Dicit de io Joſephus.xvij. anti⸗
q̃ᷣtatũ li. ꝙ ex idumeaꝝ gente paternũ genꝰ ex
arabũ vo materni ſanguĩs oꝛiginẽ duxit. Qui

cõſirmato ſibi regno in ſuꝑbiam erupit ⁊ iude⸗

is mala pluria intulit. a ⁊ pontifices nõ iaam
m generis oꝛdinem ↄſtituebat:ſᷣ ignobilibus

q̃buſcũq; ſacerdotia ꝑmittebat. Sacrã etiã ve⸗

ſtem põtiſicis ſummi obcluſam ſigculo retinu⸗
it nõ ꝑmiſſa vlterius ptãte vſus eius deſtruxit
q; libꝛos qͥs habere potuit. In qbus iudeoꝛuʒ
nobilitas erat deſcripta:ne ipᷣe ignobilis puta⸗
retur. Diximus hec oĩa vt ꝑfidi iudei enarra⸗
ta hiſtoꝛie veritate cognoſcant xpᷣm natuʒ tpe
annotato in ꝓphetia iacob patriarche. Et q;;
uis ip̃i multis calliditatibus ⁊ falſis expoſitio
nibus conent᷑ illius ꝓphetie vᷣba ꝑuertere at⸗
q; coꝛrũpere dicentes.ꝙ nõ ſint dicta de xpᷣo.

Tamen ↄtra ipᷣos eſt tranſlatio caldaica.quia
vbi Hieęro.tranſtulit donec veniat qͥ mittẽdus

eſt. Caldaicũ habet:donec veniat meſſyas.Et
Rabi ieſu exponẽs vᷣba iacob dicit. Nõ veni⸗
et filius Hauid.i.meſſias donec extẽderitſe re
gnum neqᷓ; ſuꝑ iſrael. Glo. Rabi Salomonis

dicit. i. Romanũ. Exꝑgiſcimini o iudei ⁊ noli
te obdurare coꝛda veſtra. Confitemini veniſſe

xp̃ᷣm ⁊ memoꝛes eſtote ꝙ ab eius aduentu vſq;

ad pᷣſentem diẽ:co ꝙ impleta ſunt oĩa haidiſti

4
₰ –

W.

oinnẽ pᷣteritam dignitatem. Bicite queſo mihi

Vvbi ſunt illa ſtupenda miracula que oꝑpabatur
vtus diuina anteqᷓ; veniret meſſias a vob deſi
deratus. Ubi voces pphetaruʒ. vbi victoꝛie.

id eſt inimicoꝛũ veſtroꝛũ. Abi dignit as regia
honoꝛabilis ⁊ decoꝛa.diſperſi eſtis ꝑ oꝛbẽ ter
raꝝ cũctis gẽtibus abominabiles facti. Quo
peccato qua culpa irritaſtis deum. vt a mille
quadringentis ſeptuaginta ſex annis deſerue/

rit vos quos fecerat antea płn ſibi peculiareʒ
niſi qꝛ vnigenitũ filium ſuum ꝓ nobis incarna

tum cõtempſiſtis. Aenit vtiq; venit qui iã nõ
ampliꝰqᷓ; ad iudicãdũ vẽturus veraciſſime pᷣ⸗

dicatur. C Secũdo ꝓbamus xpᷣm veniſſe pꝛo

cuius regni nõ erit ſinis. Imperatoꝛ qͥpe Ro

manoꝛũ ſubditus eſt vicario xpᷣi a quo inſtitui
⁊ deſtitui poteſt ⁊ ab ipᷣo benedicit᷑ ⁊ coꝛonat᷑.

vt patet de maio.et obe.in.c.ſolite.⁊ in clemẽ⸗

tina romani pontificis de iureiurã. Eſt aũt im⸗
peratoꝛ ille ſuꝑ omẽs reges.vij.q.j.c.in apibꝰ
Tomẽès nationes ſub eo.xj.q.j:s.hec ſi quis.
IYbe eſt pᷣnceps mũdi ⁊ dñs.ff.ad legẽ rodiam
l. depᷣcatus. Et etiaʒ iudei ſunt ſub eo.C. de iu

Deis. l. iudei. Tomnes ꝓuincie ſubijciunt᷑ ulli.
lxiij.di. c. Adrianus. Et omia ſunt in poteſta⸗

te imꝑpatoꝛis.di.viij.c.quo iure.Et.xxiij.q.v⸗
iij.c. Cõuenioꝛ. Et ſi obijceret aliqͥs contra di⸗
cta. Pꝛimo qꝛ imꝑatoꝛ ex electione habet ius

in imperio: ⁊ poteſt admiſtrare ante confirma⸗
tionem pape.vt ꝓbat᷑.xciij.di.c.legimus.et h
dicit Innocen.⁊ Hoſti.extra de elec. in.c. ve⸗
nersbilem.Secũdo qꝛ xpᷣs ſoluit tributũ.ſicut

haber Mat. xvij. c. Et.xxiij.q.viij.c.tributũ

Et. xj.q.j.c.ſitributum.Et iterũ qꝛ xpᷣus dixit
Johan. xix. Regnũ meuʒ nõ eſt de hocmũdo.
ergo imꝑatoꝛ nõ ſubijcit᷑ pape:qui vicem chꝛi
ſti gerit in terris. Reſpõdere poſſumus ad pꝛi⸗
mum ꝙ ius quod habet impatoꝛ eſt qꝛ eligitur
abillis quos papa ⁊ ecclia inſtituit electoꝛes.
Nam illi qͥ eligunt imꝑatoꝛema papa habẽt H
ius eligendi.vt in pᷣdicto.c.venerabileʒ.⁊ in pᷣ

fata clemẽtina Romani põtifices.Ad illud au

tem qꝛ ſolutiõe tributi dicimus m gloj in pal⸗
legato.c.ſi tributũ ꝙ; chꝛiſtus fecit illud nõ ex
debito: ſed neſcandaliʒaret. aũt xpᷣs dixerit
nõ eſſe de hoc mũdo regnum ſuũ verum dixit.
qꝛ ante paſſionẽ cum illa verba ꝓtulit nõ vene
rat miniſtrari:ſed miniſtrare. ⁊ humilis in foꝛ⸗

ma vᷣui cum homibus cõuerſari.poſt paſſionẽę
