aima potentiã non ſolũ ad motũ ꝓgreſſiuuʒ oꝛ
ganice:ſᷣ ad mouendũ coꝛpus nõ oꝛganice.Oi

citur aũt aima mouere oꝛganiceqñ mouet vnã
ꝑtem mediante alia.ſicut mouendo coꝛ mouet

alia membꝛa. ⁊ ſic ſit motus ꝓgreſſiuus. Mo⸗
uet em immediate vnam ꝑteʒ · mediãte illa mo⸗

uet aliam. ⁊ ſic mouet᷑ torus hõ ſucceſſiue. Di⸗

citur etiam mouere non oꝛganice mouendo to⸗
tum ſimł. Et ſic aĩa beata poterit coꝛpus ſubito
monere:licet non in inſtanti de loco ad locum.

Secundũ qð occurrit ad agilitatẽ erit multipli

catio ſpirituũ puriſſimoꝝ.tum qꝛ ſpũs vitales
erunt puriſſimi ⁊ vigoꝛoſiſſimi.tum qꝛ coꝛpus

replebit᷑ aliquo puriſſimo elemẽto.ſ.puriſſimo
gere vt nõ ſit vacuum:qꝛ non erunttunc feces.

Tertiũ qð cõcurrit ad agilitatem erit remotio

omis diſpoſitionis qͥ eſt in neruis ⁊ in coꝛꝑe:et

ois ponderoſitas que non eſt de eſſentia nature
Et tũc aia poteritmouere facilit᷑ tale coꝛpꝰ vel
motu ꝓgreſſuo vel totum ſimul.Si dicas quõ
ſtabunt coꝛꝑa in celo empyreo: Rñdeo ꝙ am⸗
bulabũt ⁊ mouebunturſbito ꝓlibito.ſi qn ſta/
bunt credit᷑ ꝙ ſtabũterecta.licetem coꝛpoꝛi in⸗

q;tum coꝛpus eſt magis competat ſedere vel ia

cere.Tñ inqᷓ;tum eſt inſtrumentũ aĩme magis
cõpetit ſibi ſtare ꝓpter ꝑticipatõeʒ ad operan⸗
dum. Vnde Stephanus vidit Jeſum ſtantem
a dextris dei. Actuũ.vi.
CEingens erit leticia beatoꝛuʒ ex eo

R—

☛

₰

ſit copioſum gaudiũ beatoꝛum p

celi ꝓductioneʒ

ꝛimũ vtrũ ſcriptura ſacr

recte denũciet.
¶ Secundũ vtrũ celum ſit vnũ vel plures.

LTertiũ vtrũ celũ ſit locus beatoꝛũ.

¶Ad pᷣmũ dubiũ oꝛit᷑ ambiguitas etquidẽnõ

parua.quoniã Geñ.j.ca.ſcribit᷑. In pꝛincipbio

creauit deus celum etterram. vbi aſſerit ſcpᷣtu⸗

ra celum pᷣma die creatum. Deindeſequit᷑. Ao
cauit deus firmamentũ celum:quod confirmat

ſecunda die factum. Ad hoc reſpondet Tho/j.

pte.q.lx viij. bmom Chꝛyẽ.qͥ aſſerit G moy⸗

les ſummarie dixit qð deus fecit pᷣmittens.In

tura ſpũalis infoꝛmis.

PPPter loci habitatõz. qꝛ habitabũt in
0b tria dubia merito declaremus.

5pncipio creauit deus vẽ. poſtea ꝑ ꝑtes explica
uis ſeuſts dicat. hic artifex fecit hãc domüu.

⁊ poſtea ſſᷣdat᷑ pᷣmo fecit fundamẽta.ſcdᷣo ere⸗
xit parietes.tertio ſupoſuit tectum. Et ſic non

opoꝛtet nos aliud celũ intelligere cũ ðꝛ. In pᷣn⸗

cipio creauit deus celũ ⁊ terra. Et cũ ðꝛ ꝙ ſcðᷣa

die factum eſt firmamentũ. Secũdo poteſt dici

aliud eſſe celũ qdð legit᷑ in ncipio creatum ⁊ qð

legit ſcðᷣa die factũ.⁊ hoc diuerſimode.Nã vᷣm

Augl.Celum qð legit᷑ ᷣma die factum eſt na⸗
ra foꝛn 5 Rela aut qo legitur ſeva
die factũ eſt celũ coꝛpoꝛeũ.m vo Hedaʒ ⁊ DSe

rabiũ.Celum qð legit᷑ pᷣma die factũ eſt celum

empyreũ. Firmamentũ vo qð legit᷑ ſcvᷣa die fa

ctum eſt celum ſidereũ. Damaſcenus vo dicit

celũ pma die factum eſt quoddã celũ ſpericũ

ſine ſtellis.de quo ph̊ᷣi loquunt᷑ dicentes iÄßum

eſſe nonam ſperam et ömum mobile qð mouer
motu diurno. Ner firmamentũ vo factuʒ ſca
die intelligit celum ſidereũ. ¶ Secũdũ dubiuʒ

fuit vtrum celum ſit vnum vel plures. Et ꝙ ſit
vnum ꝓbari poſſet qꝛ dicit᷑ celum in ſingulari

Geñ·j.c.vbi ſupꝛa.Sed hec obiectio debilis ?
qm̃ ſcriptura ſepius celos nomiat in płali. An
Beutero.xxxiiij.c.Audite celi queloquar. Et
ſecũdi Regũ.xxij.c. Inclinauit celos ⁊ deſcen
dit. Et Job. xv. c. Celi non ſunt mundi in ↄſpe
ctu eius.Et pſał ij. Qui habitat in celis irride⸗
bit eos. Et pſał xxxij. Aerbo domini celi ſrma
tiſunt.Et pſał xlix. Annunciabũt celi iuſticiaʒ

eius. Et põ.lxxx viij. Tui ſunt celi ⁊ tua ẽ fra.

Et Sapᷣ.ix.Que ĩ celis ſunt quis inueſtigabit.

Et Eſaie.xl v. Roꝛate celi deſuꝑ. Et Eʒech.j.
Aperti ſunt celi ⁊ vidi viſiones.Et ad ebꝛe.

pᷣmo. Opera manuũ tuarũ ſunt celi. Reſpõdet

Tho.ſ. pꝑte vbi ſupꝛa. circa hoc videt᷑ eſſe
qdam diuerſitas inter Haſilium ⁊ Chꝛy. Cri
ſoſtomus em̃ dicit non eſſe niſi vnũ celuʒ. Et

plur alit dicit᷑ celi celoꝛum hoc eſt ꝓpter ꝓpꝛie

tatem lingue hebꝛee in qua conſuetum eſt vt co.
lum ſolũ pluralit᷑ ſigniſicet᷑. Sicut ſunt miła eti

am noiĩa in latino que ſingulari carẽt. Baſilius

ait ? Damaſcen dicüt plures eſſe celos. Seld
p diuerſitas magis eſt in voce qᷓ; in re. Nã Cri

7

ſoſto. vnũ celi noiat totuʒ coꝛpus ad eſt ſupꝛa

terram ⁊ aquã. nam etiã aues q volat in aere di
cũtur ppter hoc volucres celi. Sʒ qꝛ i iſto coꝛ⸗
poꝛe ſunt młte diſtinctiones ꝓpter hoc Baliliꝰ
ponit plures celos Ad diſtinctiõʒ g celoꝝ ſci⸗
endam conſiderandũ

du eſt ꝙ celum tripliciter di⸗
citur in ſcripturis. Qñq; enim dicit᷑ ꝓpᷣe ⁊ nali

ter. ſicꝛ celi coꝛpus aliqð ſblime ꝛ lumino⸗

ſum actu vel potentia ⁊ incoꝛruptibile ꝑ natu⸗
ram. Et ſᷣm hoc ponunt tres celi. Pꝛimum to
taliter lucidqum quod vocat empireum. Secun

.

duñm totaliter dyafauũ quod vocant celũ aque
um vel criſtallinum. Tertium partim dyafanũ
et partim lucidum actu quod vocant celum ſi/
dereum. Et diuidit᷑ in octo ſperas.ſ.ſperaʒ ſtel
larum fixarum ⁊ ſeptem ſperas planetarũ que
pũt dici octo celi. Scðo ðꝛ celum ꝑ participati
onem alicuius pꝛopꝛietatis celeſtis coꝛpoꝛis.ſ.

ſublimitatis ⁊ luminoſitatis actu vel potentia.
Et ſic totũ iſtud ſpaciũ qð eſt ab aquis vſq; ad
oꝛbem lune Bamaſcenus ponit vnũ celuʒ no/
minans illud aereuzʒ. ⁊ ſic ᷣm eum ſunt tres celi
aereũ.ſidereũ.⁊ aliud ſuꝑius de quo itellgit ꝙ

apls legit᷑ raptꝰ vſq; ad tertiũ celũ. Sʒ qꝛ iſtud

ſpatiũ cõtinet duo elemẽta ignis⁊ aer: ⁊ i vtro

q; eoꝝ vocat᷑ inferioꝛ ⁊ ſuꝑioꝛ regio. Joõ iſtud
celuin Rabanus diſtinxit in quatuoꝛ.ſupᷣmaʒ
regionem ignis noians celũ igneũ Inſferioꝛem

vo regionem celum olimpiũ ab altitudie cuiuſ

dam montis qui vocat᷑ olimpus. Supᷣmaʒ vo
regionemaeris vocauit celuʒ ethereũ ꝓpter in
flamationem. Inferioꝛẽ vo regionẽ celũ aereũ

Et ſic cũ iſti ãtuoꝛ celi tribꝰ ſupioꝛibꝰ cõnume⸗
rãt᷑ fiũt in vniuerſo ẽm Rabanũ.ſeptẽ celi coꝛ⸗

poꝛci. Tertio dr celũ methaphoꝛice.⁊ ſic qñq;

ipſa ſancta trinitas dr celũ ꝓpter eius ſpũalem
ſublimitatẽ ⁊ lucẽ.Qñq; etiã ſpũalia bona inq̊

bus eſt ſanctoꝛũ remuneratio ꝓpter eoꝛuʒz emi⸗
nentiam celi nominãt᷑. Qñq; vo tria genera ſu

pernaliũ viſionũ.ſ.coꝛporalis.imaginarie.⁊ i⸗-

tellectualis tres celi nomiant.de quibus expo
nit Augꝰ.ꝙ paulus eſt raptus vſq; ad tertium
tei . Erccftiſ dubin i⸗ t ytrũ celũ ſit locꝰ bea
toꝛũ. Et ꝙ ſic patʒ ex teſtimonio ſcripturarum

2ð

Inquit enim ſaluatoꝛnr atth. v. ca. Beati
paupes ſpũ qm ipſoꝛũ eſt regnũ celoꝛũ.Et.vj.
ca.Merces vr̃a copioſa eſt i celis. Et.xxij.c.

Erunt ſicut angeli dei in celo. Et paulꝰactuuʒ
xiiij.ca.Opoꝛtet nos ꝑ multas tribulatiões in

trare in regnũ celoꝛũ. ? Rerrus.j. epla. c. ij. Be
nedictus deus ⁊ pr dñi nr̃i ieſu xpᷣi qui regene⸗

rauit nos in ſpem viuam. pꝑ reſurrectioneʒ ieſu

xpᷣiſilij ſui ⁊ dñi nr̃i in hereditatẽ incoꝛruptibi/
leʒ ⁊ incontaminatã in celis.Et etiã eccleſia cãa⸗
tat. Gaudent in celis anime ſanctoꝛũ qui criſti
veſtigia ſunt ſecuti. Et iterum in officio vnius
martyris. Iſte eſt qui cõtempſit vitam mundi
⁊ peruenit ad celeſtia regna. Et Macrobius
ſuꝑ ſomnium Scipionis.Sic habeto dmibus
qui patriam ᷣuauerint iuuerint auxerit certuʒ
eſſe in celo diffinitum locum vbi beati euo ſem⸗
piterno fruantur. Et Lucretius de quo refert
Lactantius.li.vij.Cedit idem retro ð terra qð

fuit ante in terrã. Sed qð miſſum eſt ex etheris

oꝛis. Id rurſum celi fulgentia templa receptãt.
Cõueniũt itaq; in hoc omnes viri ſapientes ꝙᷓ

beati habitant in celo. Theologi vo explicant
illud foꝛe celĩ empirreum. qd m Tho. j. parte
ꝗq.lxvj. dicif᷑ empireũ.i igneum non ab ardoꝛe
ſed a ſplendoꝛe. Qualit᷑ vo accedit ad leticiam
ſanctoꝛum eſſe in celo ſatis cõſtare poõt ex his
dicũt᷑ in mone de aie rõnalis admirandis pꝛe
rosatiuis. Igit᷑ dicere poſſumus cuʒ ppheta.
Beati qui habitant in domo tua dñeiſecula ſe
culoꝛũ laudabunt te. Ibi erit ex omni pte qui-
es ⁊ delectatio.⁊ ſancti omẽs et᷑na pacefruẽt᷑
Ad quaʒ nos pducat dei ⁊ vginis filius ieſus
xpᷣs qui viuit ⁊ reãt in ſecula ſeculoꝝ ?imen.
¶Bermo viceſimuſtertius ð eximia

nobilitate et pᷣſtantia aie rõnal ta coꝛ

poꝛi vnite q; a coꝛpoꝛe ſeꝑptte.

ACceomnesani⸗
me mee ſunt. Dei viuentis vyba ſut
Aiſ aeeigiraliter Ezechiel. xviij. ca.
Bolendũ ꝓfecto eſt de multitudine hominum
pereuntiũ.qui cõcupiſcentias prauas iſequen
tes.virtutibus ieiuni omni vicioꝝ ᷑̃pitudini ſe
ſe dederũt.Hi equidem obliti excellẽtie ac dig⸗
nitatl aiarum ſuarũ defluũt luxuria. ⁊ delicate
atq; molliter viuunt abhoꝛrentq; parcitatem.
cõtinentiam.ſobrietatem.⁊qͥcqͥd ẽ quod viros
bonos deceat. Fidei vero documenta irrident.
doctrinam euangelicã ſpernũt. de regno celoꝝ
rum deſperant.negant atq; penas inferni. Za⸗
libus autem erroꝛibus inuoluuntur.quoniam
de anima rõnali minus beneſentiunt.qñq; af⸗
firmantes animas nõ reperiri.Aliqñ ⁊ illas nõ
multe nobilitatis foꝛe ſuadentes. Interdũ vo
et eas cũ ſuis coꝛpoꝛibus impꝛobe ſatis cõten⸗
dentes coꝛrumpi. Quos qͥd aliud dixerim niſi
pecoꝛa imundiſſima atq; indomitas feras imo
qbuſcũq; beluis imaniſſimis deterioꝛes. Inqᷣt
enim Bauid in pſał. Homo cuʒ in honoꝛe eſſet
non intellexit cõparatus eſt iumentis inſipien⸗
tibus ⁊ ſimilis factus eſt illis. Nam ſũmus ille
pater qui ſapientia ſua condidit omnia. minuit
hominẽ paulominus ab angelis.coꝛonans glo
rie ⁊ honoꝛe dum intellectiuã animã illi dedit.
q̃ de re vt aperiant᷑ mentes cunctoꝛũ ad anime
veriſſimam cognitõneʒ illamq; vnuſquiſq; ſtu
deat bonis ⁊ ſanci moꝛibus exoꝛnare.decreui

in pꝛeſenti ᷣmone de ipſa anima verba facere.
de qua tria myſteria ꝓponimus cõtemplãda.
CPꝛimũ dr diffinition1nliis.

¶ Tertium ſeparationis.

CEOuid ſit aia que nõ ẽ coꝛp?nec ex ſe
ſata. que vna ſola ẽ ihoie.

M ( Lapitulu: j.

e

ore
chm
s
pee
en.
laſe
gui⸗
d.
eſus
en.

N

1
Md.
nun
gnen
nie
ed⸗
licne
en.
viros
n
or
niam
Ge⸗
gsnd
däde
Coten⸗
inm
t
ſſen
en⸗
e
inwit
1600
delt.
mmine
ſoſ
Nere,
lide.

anſe
inle

¶ Secundũ opꝑationis.

rium contemplandũ de anima dicit

remus. Dicit em̃ Albertus in cõpẽdio theo

logie.ꝙ a qbuſdam aima diffinit᷑ vt ſpũs.a qui
buſdam vt anima.a qͥbuſdam vo vt ſpũs ⁊ aia

Inqᷓ;tum conſiderat᷑ vt ſpũs diffnitſic ab Au
guſtino in li.de motu coꝛdis.Aima eſt ſbᷣſtãtia
incoꝛpoꝛea intellectualis illuminatõis a pꝛimo
vltima reuelatione ꝑceptiua.vltia dicit᷑.qꝛ me
diantibus angelis ꝑcipit. Ex qua diffinitõe co
gnoſcimus. ſpũs humanus qͥ eſt aima inter
omnes creaturas immediate poſt angelos illu⸗
minationis diuine ſit ꝑceptiuus. Inq;tum aia
diffinit᷑ ſic a Remigio.Anima eſt ſbᷣa incoꝛpo
rea regens coꝛpus.Et ab Ariſto.in.ij.de aima
dicit. Aĩma eſt endelechia.i.actus ſiue foꝛma
coꝛꝑis oꝛganici phiſici potentia vitã habẽtis.
Ex quibus vbis dat᷑ intelligi ꝙ anima vnibil
eſt coꝛpoꝛi nec omni ſᷣ ſoli oꝛganico vel phiſico
id eſt naturali ad ſuſceptionem aie rõnal diſpo⸗
ſitio. Jnqᷓ;tum aũt ſpũs ⁊ anima diffinit᷑ ab au
guſtino ſic.Aima eſt omniũ ſimilitudo.ã diffi⸗
nitio data eſt ꝑ cõpationem ad creaturas. Aia
em̃ ex ſui natura ad ſuſcipiendas oĩm rerum ſi/
militudines tam coꝛpalium qᷓ; ſpũalium apta
eſt. Et ᷣm ,Aug..li.de ſpũ ⁊ aĩima multipliciter
nominat᷑.ſ.Anima.mens.ratio.ſpiritꝰ.ſenſus.
memoꝛia.voluntas.Anima dicit᷑ inq;tum ani

mat coꝛpus ſiue viuiſicat. Mens inq;tum re⸗

colit. Ratio cũ rem iudicat. Spũs dum ſpirat
vel qꝛ ſpũalem naturã habet. Senſus dum ſen
tit. emoꝛia dum recoꝛdat᷑. Nolũtas dũ con
ſentit. Hec nomina diuerſe ſunt aime non ꝓpter
eſſentie pluralitatem:ſed ꝓpter effectuum mul⸗
tiplicitatem ⁊ operatiõem.ſed ꝓ huis ꝑtis itel⸗
ligentia plenioꝛi quatuoꝛ ſunt dubia abſc luẽda

7

Pꝛimũ vtrum ſit anima.

LScdöm virum aima ſit coꝛpus.
¶ Tertiũ vtrũ anima cauſet᷑ ex ſemine.
¶ QAQuartũ vtrũ in homie ſit vna ſola anima.
¶ In pᷣmo dubio expugnãda eſt ⁊ oino repꝛo⸗
banda ꝑditiſſima opinio illoꝛũ qͥ tenent animã
non eſſe:aſſerentes nõ niſi coꝛpoꝛa aut coꝛpoꝛa
les ſbᷣas reperiri.Quos nos conuincere poſſu⸗
mus triplici lumine.

C Pꝛimũ dicit᷑ teſtiſi

Tertiũ figurationis.

„

C Pꝛimü lumen quo oſtendit᷑ ꝙ aima ſit dick

teſtiſicationis.Leſtant᷑ qdem oes tam diuie q;

humane ſcripture aĩam eſſe.atq; de illa ſublimi
ter ſemꝑ loquunt᷑.DOe hac itaq; ſcribit ſapiens
Ecci.c.ij.Fili in manſuetudine ſᷣua aiam tnaʒ.

Rimum myſte⸗

diffinitiõis.in quo quid ſit aima de

Etr

catiõis. . 4 bpõt ſaluan
ftrras. Et Peirꝰ. j. epła. c. ij. inqᷣt. Obſecro vos

Et.iiij.ca.umilia coꝛam deo aĩiam tuam. Et

eodem.c. Non ↄfundaris ꝓ aĩa tua dicere ve /

rum.Et. x.c.Qui multis vtit᷑ vbis ledit aiam

ſuam.Et. xxix. ca. Qui cum fure ꝑticipat ledit

aĩam ſuã.Et.xxxiiij.ca.imentis deum beata
eſt aĩa illius.Et.lj.c. Laudabit vſq; ad moꝛteʒ

aima mea dñm. Et. Sap.j.c. In maliuolã ani⸗
mam non intrabit ſapia. Et eodem.ca. Os qð

mentit᷑ occidit animam. Et Ecci. xxx. c. Mſe

rere anime tue placens deo. Eiuſdeʒ. xxx vij c.
A cõſiliario malo ᷣua aiam tuã.Et Cañ.iij.c.

Hůũ quem diligit aima mea vidiſtis. Eiuſdem
iij. c. Queſiui quẽ diligit aima mea. Et.vj. ca.

Anima mea liquefacta eſt vt dilectꝰ eſt locutꝰ.
Et Zadir c HutnilemugMidts. nr̃as.
ob. x. ca. Tedet aiam meam vitemee. Et
Thobie.xij.c. Qui faciũt peccatũ hoſtes ſunt
anime ſue. Et Deut᷑.iiij.ca. Cuſtoditeſollicite
aimas veſtras. Et Joſue.ij.c. Eruatis aimas
veſtras de moꝛte.Et Abacuc.ij.ca. Qui incre
dulus eſt nõ erit recta eius aima. Et.j. Reguʒ
ca.xx vj.ſcribit᷑. ¶ Oagniſicet᷑ aima mea in ocu
lis domi. Et.ij. Regũ.xiiij. ca. Non vult deus
ꝑpire animã. Et.iij. Regũ.xix. Tolle aiaʒ meã.
Et.iiij. Regũ.j.c.Noli deſpicere aiammeam.
Et pſał.vj.Aia mea turbata eſt valde.Et.vij.
Ne qñ rapiat vt leo animã meam. Et.xv. NMõ

derelinquas animã meam in inferno. Et.xx. c.
Erue a framea deus aĩiam meam.Et.xxiij.AA d
te dñeleuaui animã meã. Et.xxxij. Aia mea ſu
ſtinet dñm. Et. xli. Quẽadmodũ deſiderat cer
uus ad fontes aquarũ ita deſiderat animamea ⸗
ad te deus.Et.lxij. Sitiuit in te anima mea.Et D
pſał.lxxj. Rimas pauperũ ſaluas faciet. Et ſal
uatoꝛ noſter dixit Matth.vj.ca. Anima plus
eſt qᷓ; eſca.Et.x.c. Nolitetimere eos qͥ occidũt
coꝛpus:aiam aũt nõ poſſunt occidere.Et.xyj.
ca. Quid ꝓdeſt homi ſi vniuerſum mundũ lu⸗
cretur:aime vo ſue detrimentũ patiat᷑:aut qua
dabit hõ cõmutatiõʒ ꝓ aĩma ſua.Et.xxvj. ca.

Triſtis eſt aima mea vſq; ad moꝛtẽ.Et Lu.ij.
ca.beata virgo in ſuo cantico ita cecinit. Ma⸗

gniſicat aima mea dñm. Et Simeon vginẽ eo⸗

dem. c. ſic allocutus eſt. Tuam ipᷣius animam
ptranſibit gladius.Et Jacobus.v.c.ait.Qui
Ʒuerti fecerit peccatoꝛeʒ ab erroꝛe vie ſue ſalua

bit aiam eius a moꝛte.Et.j.c. In manſuetudie

ſuſcipłte inſitũ vbum qð põt ſaluare aimas ve

tanqᷓ; aduenas ꝑegrinos abſtinere vos a car
nalibus deſiderijs qᷓ militant aduerſus anima.

In ſacris vo canonibus ſepiſſime fit mẽtio de

aima. ſicut ptʒ. xxiij.di.c. Qui epũs. Et. xj.q.
iij. c. placuit. ca. abſit. ca. nolite timere. c. audi.
Et. xiij.q.ij.c.tꝑus.ca.hunc.ca.fatendum .

iiſ.

aime defunctoꝛũ. Et. xvj. q.j.c. in canonibus.

Et.xxj.q.j.in.c.relatio. Et.xxiij. q. iiij. ca. ip̃a
ſi habes. Et. xx vj.q.vj.c.agnouimꝰ. Et. xxx.
A.:j. C.ad limina.Et. xxxii.q.ij.c.ꝙ vo.ſiillud.
Et de pe.di. j.c.reſuſcitatus.ca.voluiſſent. Et

di.ij.c. charitas.c.ergo. Et di.iij.c.poteſt.c.ſi

qs.c. qͥd ergo. Et di. v. c. conſideret. Et de con

ſe. di. ij..c. reuera. Et di.iiij.c. Si baptiʒata. Et
de maio.et obe..c.ſolite. Et de ſum.tri.⁊ fi.ca.

ca. firmiter. Et de pe.⁊ re.c.cum infirmitas.Et
de renũ.c.niſi cum pᷣdem.Et de cele.miſſa.c.in

ꝗqdam. Et de decimis.c.cum nõ ſit in homine.
Inclementina vo de ſum. tri. fi. c. damnantil
liq dicunt aiam non eſſe foꝛmam coꝛpis. Nam

Ariſto.viij.metha. diẽ. O dra ſumit de foꝛma

rei. Sed dr̃a conſtitutina hois eſt rõnale qðᷣ ðꝛ

de hoie rõe aime intellectiue ſeu intellectiui pᷣn⸗

cipij. vt inqt Cho.j.pte.q.lxx vj.ergo aima eſt
hois foꝛma. Ald gentiles iam veniamus qͥ na

turalis ratiõis lumineilluſtrati magnificentiſſi

inc de aima ſunt locuti. Inqͥt Cicero in parado

7

xis. De ⁊ mater oim natura dedit tibi animũ:

guo nihil poteſt eſſe pᷣſtantius nihil diuinius.
Et idem iil li. denatura deoꝛũ. Quid eſſe põt ĩ

—

rei ũ natura homie melius. in eo em ſolo eſt ra⸗

lio qua nihil pot eſſe pᷣſtantius.Et idem in lib.
de republi. At mũdũ deus cternus regit ſic fra
gile coꝛpus animꝰ ſempiternꝰ mouet. Ex Cla⸗
to in thimeo. Deus vvtutibus aiam p̃ire iuſſit:
ipamq; dnam nri coꝛꝑis foꝛe voluit.quod ip⸗

ſa iuet᷑.Et Saluſtius in iugurtino. Ut genus
humanũ compoſitum ex coꝛꝑe ⁊ aia eſt.ita res
ſtadiach oĩa nr̃a alia coꝛpꝑis alia animi naturaʒ
E
Ot coꝛpus redimas ferrũ patieris ⁊ ignes. At
qꝙ; aimo valeas quicq;; tollerare negabis.Etne
ſinguloꝝ repetamus dicta cõcludimus oẽs
Uncti. ocs eruditi viri.oẽs deniq; phᷣi ⁊ ſtoici
peripatetici ac alij quicũq; aiam eſſe ⁊ docent

2 2fitent. ¶ Gcom lumen quooſtẽdimꝰ ꝙ ſit
ander de

gima ð opationis. vt em ſcripit Alex.
ales in.ij. volumine ſumme. Aidemꝰ q̃daʒ coꝛ⸗
rurnec moucntur motu volurario vt lapides.
NQuedꝗ ꝗ nutriunt᷑ augent᷑ ⁊ generant. vt plã⸗
te. Quedam qᷓ vltra hec mouent᷑ ⁊ ſentiant. vt
aialia. Queda aũt qͥ agũt rõe. Si ergo pᷣncipiũ
harũ oꝑationum eſſet coꝛpoꝛeitas.inueniretur
tunc in oĩbus coꝛpibꝰ. 8 illud a quo iſte opatio

nes ꝓueniũt erit amima. Et ſic in plantis eſt gia

Yegetatiua.in aialibus bꝛutis aima ſenſitiua. ĩ
homibus vo aia intellectiua. Quiſnam nõ mi⸗

letur q;ta ſit hũani ingenij ꝑſpicacitas. qᷓ ſtu⸗

quunt᷑. Et Ouidius in li.de remedio amoꝛis

ꝓfunde cogita turalis tam ſubtiii ind,
gatlone inueſtigamus. ⁊? de ipo q; creatoꝛeno⸗

penda intellectus ſubimitas. q́ue admirabilis

vigoꝛ rõnis. Et vnde ꝓuenit niſi ex animi ſapi
entia.vt volantes aues ꝑ aera habitãtes.in ad
rum ꝓfundis piſces.⁊ diſcurrẽtes ꝑ nemoꝛa fe
rociſſimas beſtias hõ ad ſuũ vſuʒ ꝑducat.Nõ
geſt aqͥlis altus volatus.nõ leonibus foꝛtitu

do. nõ elephantibus magnitudo. nõ venenoſi⸗
tas draconibus ⁊ ᷣpentibus.non ceruis agili⸗

tas.non deniq; marinis beluis latitudo. vaſti/
taſq; aq̃rum.cum ab hoibꝰ artificijs pene innu
meris capiunt᷑. Quid de artiũ inuentiõe exerci
tationeq; dicemꝰ: Inſpiciamus agriculturã la
niſicum architecturã fabꝛifactiuã ⁊ reliqs:in qᷓ
rum effectibus depᷣhendit᷑ aliqͥd in hoie eſſe vl⸗
tra coꝛpꝰ. Que antiqͥ vulgares cũ pᷣus talia nõ
fuiſſent exꝑti illos qͥ ea pᷣmo in aliqᷓ ꝓuicia facẽ
docuerũt credideii eſſe deos Iſis Inachi filia

regis argiuoꝛũ ⁊ ſoꝛoꝛ foꝛonei nauigãs in egy⸗

ptum qꝛ l̃as qſdaʒ egyptijs dedit ⁊ de agricul

tura multa eos docuit.poſt moꝛteʒ in numero
dear recepta eſt. Saturnus (vt recitat Paul⸗
in hiſtoꝛia romanoꝛũ) Jouem filiũ e grecia fu⸗

giens in ciuitateq ex eius nomie ſaturnia dicta
eſt.haud ꝓcul ab vrberudes pplos domos edi

ficare.terras incolere. plantare vineas docuit.
atq; humanis moꝛibꝰ vluere cũ antea ſemiferi
glandiũ tantũmodo alimentis vitã ſuſtentarẽt
Et aut in ſpelũcis aut frondibus vgultiſq; con
textis caſuł habitarẽt ab indocili ⁊ ruſtica mul

titudine deus eſt apellatus. Romulus qꝛ vr⸗
bem fundauit vallauitq; muro apud paludem
capꝛe.nuſq; comparuiſſet anno regni trigeſimo

nono ad deos tranſiſſe creditus eſt: ⁊ Quirini
nomie cõſecratus. Be liberalibus aũt diſcipli
nis grammatica.logica. rhetoꝛica.ariſmetrica.
geometria. muſica.aſtrologia illarũq; rectoꝛi⸗

bus ꝓlixioꝛ eſſet 'mo habendus. Sed vt com⸗

plectamur omia ſuccincte.tantus in illis eſt de⸗
coꝛ humane vite. tania intellectus ꝑfectio.tãta
loquendi ⁊ viuendi moderatio.tãta deniq; co⸗

ggnitio rerũ. vt qui illis inueniunf᷑ imhuti ſum⸗
ma veneratione celebꝛent᷑ a cunctis. O deteſta

bilem erroꝛẽ.Odamnabilem cecitatẽ.O denii

q fatuitateʒ peſtiferã eoꝛũ qͥ tanta (vt ſic dicã)

animarũ facta mirabilia ↄtuent᷑ ⁊ aias non eſſe
teuent. ꝛo qͥbus Aug.li.x.ↄfev.ait.Eũt ho
mies mirari alta montiũ.ingentes flucemaris.

altiſſimos lapſus fluminũ.oceani ambitũ.⁊ gi/

ros ſiderum.⁊ relinquũt ſeipᷣos nec mirantur.

Et in pᷣncipio lib.de ſpũ ⁊ aima inquit.Qm̃ di
cctumm eſt mihi vt meipᷣm cognoſcaʒ ſuſtinerenõ

poſſum vt me habea incognitũ.agna nãqh;
Fligetia eſt neſcire qd illud ſit quo celeſtia tã
unde cogitamus. naturalia tam ſubtiii inda

hls

ti
nni

uſe

itu
hoſi⸗
ſti

innn
terej
räl
n

Ne
luyo
bli
Hiſte

Ual
Kar⸗
gaſt
Nicn
geli
lanit
mul
epr⸗
den
no⸗
nini
lopti
micd.
con⸗
ℳ
⸗
ita
lo⸗

n⸗
eſta
enil
i)
1che
ſtho
nenis,
46/
ur.
Mi
elo
iq;
d3
en⸗

ſtro tam ꝓfunda deſideramus ſeire.nec eſt res
pegrina neclonge querenda.animꝰ quo iſtaſa⸗
pimus ſed eſt ſemꝑ nobiſcũ adeſt. tractatloqui
tur ⁊ intus neſcit᷑. Datũ eſt illi tam ingentiũ re⸗.
rum ſcire ſecreta:⁊ ſeipᷣm cognoſcere nõ poteſt.
Hille. C Tertiũ lumen quooſtendimꝰ ꝙ ſit aia
dicit figuratõis. Ipa quippe coꝛꝑis humani!
gura ad celos erecta deſignat aliqd eſſein hoie

qð ad celos tendere debeat. Hinc Ouidius in

pᷣmo methamoꝛpho. dicit. Pꝛonaq; cum ſpe⸗

ctent animalia cetera terrã.Os homi ſbᷣlime de
dit celumq; videre. Juſſit ⁊ erectos ad ſidera

tollere vultus. Et Berñ.ſuꝑ Cañ.ait. Coꝛꝑis

ſtaturam ideo deus dedit homĩ rectam. vt coꝛ

poꝛea rectitudo exterioꝛis vilioꝛiſq; figmenti.

homiem interioꝛẽ rectitudis ſue foꝛmande mo⸗

ueret ⁊ decoꝛ viui defoꝛmitateʒ argueret animi
Hec Berñ.Ex qbus concludimꝰq in numero
creaturaꝝ reperit᷑ aia rationał ad imaginem ⁊
ſimilitudinem dei creata cuius pᷣſtantiã ex his

q̃ amodo diſſeremus vnuſqͥſq; ꝑcipere poteſt.

¶ Secundu dubiũ abſoluendũ eſt vtrũ anima
ſit coꝛpuſ:Ad qð reſpondemus ſequẽtes ĩ hac

pte doctrinam ſidei ⁊ ſacretheologie. ꝙanima

eſt ſpũalis ſba.Ariſto. vo in.ij.phiſicoꝝ dicit.
ꝙ vltima foꝛmaꝝ naturaliuʒ ad quã terminat
conſideratio phie naturalis.ſ.aima humana ẽ

q̃dem ſeꝑata:ſ iñ in materia. Quod ex hoc pꝛo
bat. Quia hõ ex materia generat homiem ⁊ ſol

Sepata qdem eſt m vtutem intellectiuã. quia

vtus intellectiua non eſt vtus alicuius oꝛgani

coꝛꝑalis.ſicut vᷣtus viſiua eſt actus oculi.In⸗
telligere em eſt actus qͥ non põt exerceri peroꝛ⸗
ganum coꝛꝑale ſicut exercet᷑ viſio. Sed in ma⸗
teria eſt inq;tum ipᷣa anima cuius eſt hec vtus
eſt coꝛꝑis foꝛma ⁊ terminus generatõis huma
ne. Sic g& phs dicit in.iij.de aima. intellect⸗

eſt ſeꝑatus.qꝛ non eſt vᷣtus alicuiꝰ oꝛgani coꝛ⸗
poꝛalis.Exquo aparet ineptia illoꝛũ:qͥ vt diẽ

CTho.ſj.pte.q.lxxv. Imaginatiõem tranſcende

re non valẽtes ſola coꝛꝑa dicebant eſſe:⁊ quod

nõ eſt coꝛpus nihil eſſe. Contra iſtos eſt aucto⸗
ritas ſcripture Eccleſiaſtes vl.c. vbi ſic habet᷑.
Reuertat᷑ puluis in terrã ſuam ⁊ ſpiritꝰ redeat
ad deũ q̃ dedit illum. Augꝰ. inſuꝑ li.xix. deci.
dei cõmendat Varronẽ qͥ hoĩem nec aĩaʒ ſolaʒ

nec ſolũ coꝛpus:ſᷣ animã ſimul ⁊ coꝛpus eſſe ar

bitrabat᷑. Et ſi obijcererf q mouentis ad motuʒ
opoꝛttet eſſe aliquem cõtractum: cõtractus aũt
non eſt niſi coꝛpoꝛũ.g cum aima moueat coꝛpꝰ
vigdet᷑ ꝙ ſit coꝛpus. Reſpondet Tho. vbi. S. ꝙ
duplex eſt cõtractus.ſ.qᷓ;titatis ⁊ vtutis. Pꝛi
mo modo coꝛpꝰ nõ tangit᷑ niſi a coꝛꝑe. Secun
do mõ coꝛpus habet tangia re incoꝛꝑea q̃ mo⸗
uet coꝛpus. Sed adhuc pleriq; inſtãt ꝙ animã

——

nullus videt. quõ ᷓ eſt duma coꝛpe ſepat᷑ a ne
mine conſpicit.qͥd g eſt ſi nõ videt᷑ nõ ſentitur.
nõ audit᷑.neq; quo ſe cõferat ſcimꝰ:Ad hocre⸗

ſpondet Grege. in. iij. dialogoꝛu li. ꝙ aia eſt il⸗
la ſpũalis ſba:cuius vtute qdiu eſt in coꝛpoꝛe

coꝛpus viuit.coꝛpus ſentit.oculi vident .aureſ
audiunt.⁊ tamen ipᷣa coꝛpoꝛeis oculis nõ viðꝛ
Igem dicimus de angelis:de demonibus ⁊ de

ipᷣo altiſſimo deo.ꝙ illoꝛũ effectus negare non
poſſumꝰ qͥs oculis inſpicimus ⁊ manibus con
trectamus ⁊ cuius ſint ſpũales ſbᷣe coꝛꝑeis ſen
ſibus non ſbijciunt᷑ inc Lactantiꝰ lib.vij.di
uinaꝝ inſtitu.de deo loquẽs aliqua deducit ex
empla qͥbus ↄuici poſſunt hi qͥ nihil eſſe volũt

niſi quod vident. Quia inqͥt deus ab hoie vi/
deri non põt.nequis eũ putaret ex eoipo deuʒ
non eſſe.qꝛ moꝛtalibus oculis nõ videtur inter

cetera ſuoꝝ inſtitutoꝝ. mirabilia fecit etiã mul

ta quoꝛũ vis ein apparet. ipᷣa aũt nõ vidẽtur

ſicut eſt voxo

ute oꝛ ventus vt harũ rerum argu⸗
mento ⁊ exemplo etiam deum licetſb ocuł non

veniret.de ſua tñ vi ⁊ effectu ⁊ oꝑibus cernere⸗

mus.lheciille.Mari modo ⁊ aie vᷣtutem ſtupẽ
diſſimaſq; oꝑatiões vt diximus in pᷣcedẽti du⸗
bio ↄtuentes animã eſſe depᷣhendimus ſubſtã⸗
tiam ſpũalem nobiliſſimã.Et vt Aug. refert ĩ
li.de immoꝛtalitate aĩime.Nihil abſurdius dici
põt qᷓ; tantũmodo ea eſſe que ocuł cõſpicimꝰ.

⁊ ea non eſſeq intelligentia ſubſiſtere iudicamꝰ.

CTertiũ dubiũ abſoluẽdum eſt.vtrũ aie cau⸗
ſentur ex ſemine Poſſetgs aranere ſic. Pꝛi
mo quia Beneſis.xlvj.c.ſcribit᷑. Cuncte aime

q̃ ingreſſe ſunt cum Jacob in egyptũ: ⁊ egreſſe

ſunt de femoꝛe illiꝰ.Sed nihil egredit᷑ de femo⸗
re hominis niſi inq;tum cauſat᷑ ex ſemine ergo
anima intellectiua cauſat᷑ ex ſemine. Scðo ho⸗

mo generat ſibi ſimile ſᷣm ſpeciem. ſed ſpẽs hu⸗
mana cõſtituit᷑ ꝑ animã rationalem.ergo aima

rationalis eſt a generãte.Tertio inconueniens
eſt dicere ꝙ deus cooperet᷑ peccãtibus:ſᷣ ſi ani
merationales cauſarent᷑ a deo. deus interdum

cooperaret᷑ adulteris.ex quoꝛũ illicito coitu ꝓ
les interdum generat᷑Ad habendã huius ve⸗

ritatis noticiã ſanctus Tho.j.ꝑte.q.cx viij.ita

dicit. ꝙ impoſſibile eſt vtutem actiuam que eſt
in materia extendere ſuam actionẽ ad ꝓducen⸗
dum in materialem effectum. Maniſeſtum eſt
autẽ ꝙ pᷣncipiũ intellectiuũ in homie eſt pꝛinci⸗
pium tranſcendens materiã. habet em oꝑatiõʒ

in qua non cõmunicat coꝛpus.Etideo impoſſi

bile eſt ꝙ vtus que eſt in ſemine ſit pductiua in
tellectui bncipij. Similit etiam qꝛ vtus qᷣẽ in ſe
mine agit in vtute anime generantis vm ꝙ ani
ma generantis eſt actus coꝛꝑis vtens ipſo coꝛ⸗
poꝛe in ſua operatione. In oꝑatiõe autinielle⸗

. .
1

ctus non cõmunicat coꝛpus. Ande vtus intel

lectiui pᷣncipij ꝓut intellectiuũ eſt non põt ad ſe

men puenire. Et ideo pł̊s dicit in li. de genera

tione aialium. Relinquit᷑ intellectus ſolus de

foꝛis aduenire. Siłr etiam aima intellectiua cũ

ita ſibi debet᷑ eſſe ⁊ fieri. Et eũ ſit immaterialis

ſhᷣa non põt cauſari ꝑ generatiõʒ:ſ ſoluʒ ꝑ crea
tionem a deo. NPonere & aiam intellectius a ge
nerante cauſari nihil aliud eſt q; ponere es non

ſſiſtentem. ⁊ ꝑ ↄſequens coꝛrũpi eam cuʒ coꝛ
poꝛe. Et ideo hercticũ eſt dicere ꝙ aima intelle
cCtiua traducat᷑ cum ſemine. Ad pᷣmũ vo qð ad

dutebaf in opoſitũ dicendũ in auctoꝛitate il

la ponit᷑ ꝑ ſinodochen ꝑs ꝓ toto.i.anima ꝓto

to homie. Ad ſcdᷣm voreſpondemꝰ ꝙ homo ge

nerat ſibi ſile inq;tum ꝑ vtutem ſemis ciꝰ diſpo
nitur illa materia ad talem foꝛmam ſiue ad ſuſce
prionem tał foꝛne.Ad tertiũ aũt reſvpondef.q;
in actione adulteroꝛũ id qð eſt nature bonũ eſt

huic cooperat᷑ deus.qð vo eſt inoꝛdinate vo
luntatis malũ eſt:⁊ huic deus non cooperat᷑h

Tho. ¶ Quartũ dubium declarandũ vtruzʒ in
homie ſit vna ſola aima intellectiua vel plures
E ennam differtiea- Ad hoc rndet Augꝰ. in
I. de eccle. dogma. Meq; inqͥt duas aimas eſſe
dicimꝰ in hoĩe.ſicut Jacobus ⁊ alij Siroꝛum

mixta ſit ſanguini.Alterã ſpũalem q̃ͥ rõni mini⸗

ſtret. Sʒ dicimus vnã ⁊ eandem eſſe aĩaʒ in ho

ipᷣam ſua rõe diſponit. Et licet qͥdazʒ dicere vo⸗
luerunt ꝙ in eibꝛione pᷣmo pᷣexiſtat aima vege
Hitiua.qꝛ Ariſto.dicit iĩli.de aialibꝰ.q embꝛio
pus eſt animal qᷓ; hõ.Et deinde ſupꝛa aiam ve

Sesatimann ſuꝑuenit alia aima q̃ eſt ſenſitiua. et
ſupꝛa illã iterum alia q eſt intellectiua.⁊ ſic eſſet
tres aĩme in hoie. Tamen ̊ impꝛobat Tho.j.

Pte.q.lxx vj.et.ox viij.affirmans ꝙ cum genera
tio vnius ſpꝑ ſit coꝛruptio alterius.neceſſe eſt di

cere ꝙ tam in hoĩe q; in alijs aialibus qñ perfe

ctioꝛ foꝛma aduenit ſit coꝛruptio pᷣoꝛis ita tñ

ſequens ſoꝛma habet qcqᷣd habebat pma z ad⸗

huc amplius. Quare cũ aima intellectiua crea
tur ⁊ infundit᷑ a deo ſimul eſt ſenſitiua ⁊ vegeta
tiua coꝛruptis foꝛmis pᷣexiſtentibꝰ.Mka eſſeẽt

mus ſilentio pᷣterimus. Oſtenſum iaʒ ex dictis
eſt ꝙ qlibet animã creaturã excellentiſſimaʒ co
gnoſcere debet:eamq; ſ mundã ⁊ immaculatã
Fuare.Nam ſi tanta diſigentia coꝛruptibile coꝛ
pus gubernamꝰ q;tomagis rõnalem aiam omi
ſtudio a quibuſcũq; vitus tueri tenemur. Heu
heu inqͥt Berñ. abſtergit caliga ⁊ ↄtemnit᷑ aĩa.
NPauciiſimi qſpe reperiunt᷑ qͥ uon magis ꝓ coꝛ

habeat opationem ſine coꝛpe eſt ſubſiſtens. et nico. et de nouo creatae et in

Ducta el
in ſpuũ

luppol

poꝛe qᷓ p aia ſubeant quoſcſiq; laboꝛes.
¶ Be ꝓductione anime rõnalis quenõ
ab angelis ſed a deo ꝓducta eſt de ni-

hilo conuenienter vnita cord

cundũ myſte

mũ vtrũ aima ſit ꝓducta ab anget.

¶ Scum vtrũ anima ſit ꝓducta de ſba dei.

ertiũ vtrũ oẽs aĩe fuerunt ſimul create.

Bicozpozi vnirrer.
¶Pꝛo pᷣmi dubij planioꝛe intelligẽtia qdaʒ ar
nt ꝓbantes licʒ 3 veritatem ꝙ aia roõnał x

b angelis. ꝛimo qꝛ maioꝛ eſt oꝛdo

K

ꝓducunt᷑ ꝑ coꝛꝑaſuꝑioꝛa.vt Biony. dicit. iiij

nales ꝓducunt᷑ ꝑ ſpũs ſupioꝛes qͥ ſunt angeli.
Scdo pſecium eſt qð põt ſibiſue facere:ſᷣ ſpũa

les ſbe ſuntmulto magis pfecte qᷓ; coꝛpales. cũ
coꝛpa faciant ſibi ſimilia ſᷣm ſpẽm młto magiſ

angeli poterũt facere aliqͥd infra ſe 'm ſpeciem
nature.ſ.animã roõnalem. Sʒ ʒ iſtos ita loquẽ⸗
tes eſt auctoꝛitas gloſe ſuꝑ illo verbo ps. Qui

.

ſtret. Sʒ diein em eſſe aĩaʒ in ho finxit ſigillatim coꝛda eoꝛũ:q̃ ait.Creat deꝰani
mine:qᷓ ⁊ coꝛpus ſua ſocietate viuificat.⁊ ſemet

mas ſinguloꝝ ꝑ ſe de nihilo. Et iõ inqͥt Tho. ᷣ

ma ꝑte.q.xcj.ꝙ cum aĩa rõnalis ꝓducat᷑ in eſſe
creationem non põt pꝛoduci niſia deo.qꝛ ᷣm
Alugl.in.iij.de tri.nec boni nec mali angeli pnt
eſſe creatoꝛes alicuius rei Et rõ ſumi poteſt ᷣm
Tho. vbi S. qꝛſolius pᷣmi agentis eſt agere nulł
lo pᷣſupoſito.cum ſꝑ agens ſcᷣm pᷣſuponat ali

3d iuBino agente c aũt agit aliqͥd ex aliqͥ pꝛe⸗
1

gagens agit niſi tranſmutãdo ·ſed ſolus de agit

creando. Et qꝛ anima rationalis non põt ꝓu⸗

pt ꝓduci niſi a deo immediate. Ad pᷣmum ar/
gumentũ reſpondet Tho. ꝙ coꝛꝑa iõ ꝓducũt

„

coꝛꝑa qꝛ agũt ꝑ tranſinutatiõz materie. Ad ſe⸗
tiua coꝛrup is Pexiſtentib a eſſẽt cundũ vo argumentũ reſpõdet latius.j.pte.q.
hoc loco dicenda: q̃ ne tedio auditoꝛe efficia ,//

xlij.vbi ait.arti.v.in rñſione ad pᷣmũ ar.ꝙ ali⸗

qd ꝑfectum ꝑticipans aliquam naturaʒ facit ſi
bi ſile non qdem ꝓducendo illã natura abſolu⸗

te: applicando eam ad aliqͥd. Mon em hicho⸗
mo poòt eſſe cauſa humãe nature abſolute.qꝛ ſic

elſſet cauſa ſuijpᷣius.Sʒ eſt cauſa ꝙ natura hu⸗

mana ſit in hoc homie generato. Et ſic pᷣſuwo⸗

nit in ſua actione determinatã materiã ꝑ quam

eſt hic hõ. Sed ſicut hic hõ ꝑticipat humana⸗

oꝛi oꝛga

– .

rium de aima ↄtemplandi dicif pbo.
ductionis. In quo adhuc quattuo:
dubbia ſunt enucdeannnnns.

uartũ vtrũ deus debuit aiam rõnalem ta⸗

alibus q; in coꝛpalibuſ. coꝛꝑa inferioꝛa

to agit tranſmutando. ⁊ ideo nulluʒ alið

ko⸗ alie te tes ignei erant ⁊ humoꝛibus colericis affluen-
tno le nligns n põt ꝓducere aliam ſbam immateria 1es Sedl dareſeremus de alis a direrͦt ꝙ aia
em ſibi ſilem qtum ad eius eſſe.ſᷣ q;ẽtum ad ali ſit aerſeu ventus.lhoc docuit Lyogenes yom
. a Bfeerl ſugaddirain :⸗Picntſ. degmus Ariſto.in.j.de anim a.Anaximanes inſuꝑ non
. Aieic gelus il uinlnarln erioꝛez. vt Z z tm aimas: deos ⁊ qcſq; alia dicebatabaere
n creare glid gon ret ꝙ nullu ens ceratũ poteſt genita.vt cõmemoꝛat Ylug.li.viij.de ciui. dei
nn re aliqd niſi pᷣſupoſito aliquo quod repu-⸗ ic ſᷣm Pliniũ inuenit hoꝛologiũ. At ⁊ hi ge⸗
gnat rationi creationis.¶ Secundũ dubiũ ꝓ⸗ rei ſanguineiſq; humoꝛibꝰ abundãtes credira⸗
poſitum fuit vtru aima ſit ꝓducta a deo de ſba nonabiliter pnt. Errauit adhuc Thales mele⸗
Al vt refert Aug'. in. vij.ſuꝑ Señ.ad lr̃fam. ſius:qͥ vtſcripſit Tullius in li.de natura deoꝝ·
tin libꝛis ̊ auſtũ.Et in li.de duabus ani-⸗ dixit deum ex aqua cuncta foꝛmaſſe.ideoq; et
d mabus Mꝛiſtillianiſte Manichei 2 Onoſtici aiazʒ aqu eſſe. Cõtra quẽ ⁊ reliquos pᷣnoiatos
ld heretici tenuerunt anima foꝛe deſba dei. Euri⸗ ppᷣos extat ſententia AKuguſtini:qᷣin li.de quã⸗
in pides etiam phᷣus teſte Tullio in qſtionibꝰ tu⸗ titate aime ait. Non ex his notis vſitatiſq; na⸗
leß ſculanis dicebat aiam deũ eſſe. Ipᷣe adhuc tul- turis anima facta eſt quas iſtis coꝛpoꝛeis ſenſi⸗
el, lius in p̃fato libꝛo dixit. Humanꝰ animꝰ ex di- bus tãgimus. Nam neq; ex terra neq; exaqua
hin uina mente conceptus cũ nullo alio niſi cũ ißo neq; exigne neq; ex aere neq; ex his oibus.ne⸗ *
ich deo compari põt. Seneca adhuc ſcribẽs ad lu / q;ex aliqbus coniũctis hoꝛũ cõſtare animam
nugt cillum inqᷣt. Nihil eſt aliud nra ratio qᷓ; ꝑs di- puto. Quare abiectis philoſophoꝝ erroꝛibus
aien uini ſpũs in coꝛpus noſtrũ immerſa. Idem pꝛo ſeqmur dicta catholicoꝛũ tenentes vtſcribit᷑ in
Wli⸗ feſſus eſt Macrobius ſuꝑ ſom niũ Scipionis compendio theologie. q aima eſt ſbaſpũalis ?
Contra quos omẽs Aug. in li.de oꝛigine ani: rõnalis ad viuiſicandũ coꝛpus humanũ de ni
ni meait.Non aliter audiendi ſunt qᷓ; heretici qui hilo creata. Creata eſt inq; aima ꝑfectibił ⁊ im
; aiam deũ eſſe dicunt. HMã ſi ſic eſſet nec in meliꝰ pfecta q;tu ad ſcientiã ⁊ vtutes. ꝑfectiſſima mſi
nche nec in peius labi poſſet. Et vtſcribit Thomas eſt q;tum ad naturales potentias.q;titateʒ ha⸗
Pfn pma ꝑte.q.xcj. Dicere aiam eſſe de ſba dei ma bet non diffuſiuam: poteſtatiuã ⁊ virtualem.
lit nifeſtam impꝛobilitatem cõtinet. Nam aia hu- Et qꝛ eſt ſimplex nec augmenti nec detrimenti
fe mana qnq; eſt intelligens in potentia ⁊ ſciẽtiazʒ eſt ſuſceptiua.Et neci coꝛꝑe maioꝛi maioꝛ.nec
quodãmodo a rebus acqͥrit. ⁊ hʒ diuerſas po⸗ minoꝛi minoꝛ reperit᷑. Eſt ad imaginẽ deifacta
tentias q̃ omia aliena ſunta dei natura:qͥ ẽ actꝰ capax vxtutis vel vitij ſuſpectibilis pene vł pie
e purus ⁊ nihil ab aliquo accipiens ⁊ nuiam di miij arbitrio libera. potentijs ⁊ habitibus ⁊ af
