teſt duplicit᷑ ſumi. AUno mõ ꝓ cõmixtõne ſemi⸗
num in copula viri ⁊ mulieris. Alio mõ ꝓ ani⸗
matiõe que fit dum anima ſimul creat᷑ ⁊ infun/
ditur a deo in coꝛꝑe iam foꝛmato. Scðm notan
dum ꝙ peccatũ oꝛiginale duobus modis habe
tur.ſ.foꝛmalit᷑ ⁊ radicalit. Accipiendo ↄceptio
nem pmo modo nõ habuit oꝛigiale foꝛma
liter.qꝛ oꝛiginale foꝛmalit᷑ eſt in anima et ſolum
cuiuſiibet peccati eſt anima ſbiectũ.vt declarat
Franciſcus de marone in ſuo.iij. Petrꝰ de can
dia ⁊ ſanctus Cho. iij. ꝓte.ꝗq.xxvij. Sicur em̃
virtus eſt qualitas ſpũalis ita ⁊ vitium. Ter⸗
tium notandũ ꝙ radicaliter ⁊ in cauſa peccatũ
oꝛiginale eſt in carne. VUnde doctoꝛes theologi
dicunt ꝙ peccatũ oꝛiginale eſt infectio quedam
in aima contracta ex eius vnione ad carnẽ con/
cupiſcibiliter ſeminataʒ vt em ait Franciſc de
marone in ſuis ſmonibus.Sicut coꝛpus qð in
duit᷑ ſoꝛdido veſtimento inquinat᷑ ab eo. ſic ſpi
ritus rationalis qñ induit᷑ coꝛꝑe infecto ꝑ ↄcu⸗
piſcentiam genito dicit᷑ maculari.Et ſicut in ve
teri teſtamento fuit lex poſita Leui. xiiij.c.q. q̃
cunq; intraret domum lepꝛoſam efceret᷑ imun
dus. ita aima ex eo ꝙ intrat coꝛpus q̃ſi domuʒz
lepꝛoſam efficit᷑ immũda. Et vt inqt NPetrꝰ de
candia.Contrahere oꝛiginale cõpetit homibuſ
vpter demeritũ pᷣmi parentis ⁊ diuinũ decre⸗

tum libere obligans filios Ade ad penã damni

ꝓ crimine tali. Nec ſufficit ſolũ demeritũ pꝛimi
parentis ad hoc ꝙ cõcupiſcibiliter ab eo deſcẽ⸗

dens contrahat peccatũ oꝛiginale: requiritur
diuinũ decretũ. Sanctiſſima & vgo licet ex ho⸗
neſtiſſimis parentibus carnẽ ↄtraxerit. tamen

caro illarfuit concupiſcibili᷑ ꝓpagata. Nec ad⸗
mittenda eſt illavulgi falſa ſententia ꝙ. ſ. virgo
ↄcepta fuerit ſpũſancto cooperante ſine virili
ſemine ⁊ abſq; viri et mulieris copula. Hereti⸗
ca eſt ⁊ ꝑnicioſiſſima opinio iſta licet aparẽter
videat᷑ ad voginis laudem accedere.ſᷣ non eget
deus mendacio nro.Et vt refert Augꝰ. in lipᷣ.
demendacio. Mendaciũ maxie ꝑnicioſum eſt
qð fit in his que ad xp̃ianã religionẽ ꝑtinẽt.Et

iterum idem Aug ꝓtractans illud apoſtoli.j.
ad Choꝛin. xv. ca.

nuenimur falſi teſtes: ait.
erhoꝛrendũ eſt aliqᷣd falſe de deo dicereetiaʒ
i ad laudem eius videat᷑ ꝑtinere:nõ emn minoꝝ
laudat᷑ falſitas

— — ———4—————

—- 9„ f f „„ f„ — —

Ricc ardus demedia villa.

qᷓ; vituperet᷑ veritas.Sic damnabiliter cuʒ fal
ſitate virginem laudant ꝗ eam de ſpũſancto cõ
ceptam temere pᷣdicant. VNidi⁊ ego in pleriſq;
locis depictas imagines Joachim ⁊ Anne ſele
oſculo obuiantiũ inferiuſq; rubꝛicam ſic cõtinẽ
tem. Qualiter Anna accepto oſculo a ſuo viro
Znchim concepit in vtero virginẽ Mο ariam
eliramenta ſunt iſta que ⁊ virgini ſumme diſ
plicent Quare a de peccato oꝛiginali foꝛmaliter
ſumpto reſtat veritas diſſerenda. An. ſ.duz ani
ma coꝛpoꝛi ſuo fuit vnita oꝛiginalem maculam
contraxit. Et circa hoc diuerſimode doctoꝛes
loquunt᷑.Ex quo duplex eſt huiuſmodi rei fa
moſa opinio.ꝛima coꝛũ qui dicunt virgineʒ
oꝛiginale habuiſſe:a quo ſtatim ꝑ ſanctificatio/
nem fuit mundata.Secũda opinio modernoꝝ
qui aſſerũnt virginem a peccato oꝛiginali pᷣſer⸗
uataʒ Pꝛima opinio habet tria. ſ. Firmitatez:

rationũ ↄgruitatem: ⁊ impeccabilitatem Mꝛi⸗

mo habet ſirmitatem:qm multi ſancti deuotiſſi/
mi clariſſimiq; doctoꝛes illã docuerũt. Ex qui
bus aliquos explicabimus. Infraſcripti nãq;
omnes expꝛeſſe fatent᷑ vginem in oꝛiginali con

Anſelmus in libꝛo Cur deus hõ.

Heda in omeł ſuꝑ Miſſus eſt.
Caſſiodoꝛus. M

Hugo in libꝛo deſacramentis.
Alanus in expoſitiõe ſimboli Athanaſij.
Guilhelmus altiſiodoꝛenſnſiios.
BGuilhelmus cancellarius pariſienſis.
Henricus de gandauo in quodlibetis.
Guilhelmus durandi in rõnali diuinoꝝ offi.
Sanctus Thomas de aquino. H
Hugo cardinał in expoſitiõe Luce.
Albertus magnus.
NPetrꝰ de tarantaſia qͥ fuit Innocẽtiꝰ q̃ntus.
Jacobus de voꝛagine. MM
Burandus poſtea epᷣus meldenſis.
Henricus generalis oꝛdinis.
Petrus de palnule.
Jacobus de lauſana epᷣus lauſanenſis.
Hugo de argentina. —“
Nicholaus treueth.
Robertus olcorh.

5 £.

Martinus qui fecit cronicos.
Vincentius qui fecit ſpecula.
Aluarus hiſpanus.
Johannes derupella.
Robertus conton.
Alexander de ales.
Ponauentura.

E
7

ſ(c. dDi. lſfſfſfſfſfſfſuſſlll-—
Bernardus inſuꝑ virginis ꝗmatoꝛ pᷣcipuus in

Reginaldus archiepᷣus rothomagenſis
Johannes Rigalll.
Niicholaus deliaan.
Beltrandus de turri cardinalis.
Bartholomeus de piliis.
(C¶ Beoꝛdine heremitari.
Egidius deronmm.
Gregoꝛius de arimino.
ernardus oliuei.
Johannes theotonicus.
Joꝛdanus theotoniccus.
Johannes ſteringacc.
C Beoꝛdine carmelitaru.
Guidõ epiſcopus maioꝛicenſis.
Paulus de peruio.
¶ ¶Be collegio canoniſtarum.
Johannes theotonicus gloſa
ꝓnunciandũ.de con.di.iij.

Giraldus oddonis in libꝛo de figuris

Bartholomeus bꝛixienſis. Et Raymũdus in

titulo de fers.
Builhelmus durandi in ſpeculo iudiciali.
Johannes Andreein ca. ↄqueſtus.de ferijs.

„ .

Buido archidiaconus in ca.firmiſſime. de con

epiſtola ad canonicos Lugdunenſes repꝛehen/

dit celebꝛantes feſtum cõceptionis.De quo qͥè/
dem aiũt c foꝛteficte.ꝙ poſt moꝛtem viſus eſt
cuidam ſuo diſcipulo in veſtefulgenti: in q̃ erat
macula quedã cui indicauit hocſigniſicare ma-

culam eius:quia tenuerat vᷣginem in pctõ oꝛi⸗

ginali conceptam. Sanctus vo Tho.2 Bona
uentura dicunt ꝙ ð feſtum cõceptionis de vir⸗
gine celebꝛatũ non datr᷑ intelligi ꝙ in ſua conce⸗

ptione fuerit ſancta aut ꝙ fuerit᷑ſine oꝛiginali.
Sed quia quo temꝑe ſanctiſicata fuerit ignoꝛa/
tur.celebꝛat᷑ feſtum ſanctificatiõis eius potius

E . 2 ,

qᷓ; cõceptionis in die cõceptiõis ipᷣius.¶ Se⸗

cundo opinio iſta habet rationũ congruitatem
Adducunt᷑ aut plures congruentes ratiões qͥ⸗
bus oſtendit᷑ ꝙ virgooꝛiginale cõtraxitEto⸗
ma eſt qꝛ ſoli xpᷣo filio dei ac ipius vᷣginis bene
dicte cõuenit immunitas ab omni peccato. qð
pꝛobat᷑ auctoꝛitate ſanctoꝛũ. Inquit em Gre⸗
oꝛius li. xij.moꝛaliũ. Nullus ſine peccato eſt
niſi ilx qui in hunc mũdum nõ venit ex pecca⸗
to.Et Hiero.in euangelio fili ꝓdigi.Solꝰ deꝰ
eſt in quem peccatuzʒ cadere non poteſt.Et Au
uſtinꝰ in expoſittõe pſał.xxx.Chꝛiſtus omẽs
peccatoꝛes inuenit ſolus ſine peccato veit. Et
idem in li.de nuptus ⁊ concupiſcẽtia. Oẽs ſub

cato natus eſt liberamur. Et idem in Enchiri.

peccato naſcimur ⁊ ꝑ vnum ſolum qui ſine pec

Wer mediatoꝛẽ qui ſolus ſine peccato arecſ

reconciliari nos oponet. Et hãc ſniam idẽ Au ſtrati fuiſſent veraces. Inſup Job.iij ciſch
Eaſtinus refert libꝛo pᷣmo ⁊ ſecũdo contra Ju⸗

ianum. Etſi.iij.de baptiſmo paruuloꝛũ.Et in
li.de ſide 4 etrum. Et in libꝛo de perfectiõe
iuſticie. Et in epiſtola ad optatũ epiſcopũ Eti
epiſtola ad Valeriuʒ.Ex quibus apparet ꝙ cũ
de ſolo chꝛiſto doctoꝛes affirment ꝙ fuerit ſine

tai ⁊ veniali.igitur dabit᷑ ſibi culpa oꝛiginaliſ.

Secunda ratio ad hoc inſinuandũ eſt q: xpᷣus
fuit vniuerſalis redemptoꝛ. ergo redemit virgi

nem: ſed ſi nullum habuiſſet peccatũ nõ fuiſſet
redempta. ergo aut ip̃a habuit oꝛigiale. aut cri⸗
ſtus non fuit vniuerſalis redemptoꝛ.ic Leo

papa in ᷣmone de natiuitate ait. DOominus no⸗ *

ſter ieſus chꝛiſtus moꝛtis peccatiq; deſtructoꝛ
ſicut nullum a reatu liberum reperit: ita liberã⸗
dis omnibus venit. Et Hiero.in omelia ſuper

Mattheum ind t. Motandũ in genealogia ſal⸗

uatoꝛis nullam ſanctarũ aſſumi mulierum: ſed

eas quas ſcriptura repꝛehendit. vt qui pꝛo pe- Nꝛima ratio dicit᷑ ↄtrarioꝛũ ſolutio. Nam
1 Mꝛima ratio dicit

tur. Ecce qui ſeruiunt ei non ſunt ſtabiles: et in
angelis ſuis reperit pꝛauitatem. quoꝛũ pꝛimuʒ
ad beatos angelos:ſecundũ ad malos refertur

N moꝛalibus.⁊ tñ boni an⸗
geli non ſunt inſtabiles cum ſint in gra cõfirms
ti. vt patet in. ij.ſententiaꝝ. Bicit᷑ g iſtud ꝙ q;
peccato ⁊ virgo mũda fuit ab omni culpa moꝛ⸗ tum eſt exſe ſunt inſtabiles:niſi eſſent gratia cõ
firmati. Sic ⁊ beata virgo qᷓ;tuʒ erat deſe ex cõ
ditione nature erat apta nata contrahere pecca
tum oꝛiginale:ſed illud nõ ↄtraxit ex pꝛiuilegio

ſpeciali. Ad quod ſuadẽdũ inducunt᷑ infraſcri
pte rationes. “
C

ecũda poſſibilis pᷣſeruatio.

CTertia vginis exceptuatio.
CAuarta puritatis compatio.
CAuinta honoꝛis exhibitio.
¶Bexta gratie completio.
¶ Geptima diuina reuelatio.

7 n

catoꝛibus venerat de peccatricibus naſcẽs om ratiões inducte ppᷣma opiniõe ſolui facile poſ⸗

nium peccata deleret. Et ad Romanos.iij.ca.
apoſtolus dicit.Omnes em peccauerũt ⁊ egẽt
gloꝛia dei. Et. v. c. Mer vnum homiem in hũc
mundũ peccatum intrauit: ⁊ p peccatum moꝛs
⁊ ita in omnes homiĩeg moꝛs pꝑtranſiuit in quo
omnes peccauerũt(Certia ratio quare videtur
ꝙ virgo oꝛiginali culpe ſbᷣiacuit eſt.quia dene⸗
ceſſitate penas illi culpe debitas incurrit. Naʒ
⁊ penalitates contraxit: ⁊ moꝛtem euitare non
potuit.⁊ ſi ante chꝛiſtũ deceſſiſſet non intraſſet
celum:quouſq; fuiſſet ꝑ chꝛiſtum ianua aperta

ſed cum patribus iuiſſet ad linbum. ¶ Tertio
iſta opinio habet impeccabilitatem. Mõ equi⸗
dem rei ſunt habendi nec blaſphemi cenſendi q̃

de virgine ſic loquunt᷑:cum peccatum oꝛigina
le culpa ſit cõtracta non acta ꝓ cuius deletione

ac remiſſione xpᷣo filio ſuo omẽs ingentes debe⸗

mus gratias. ¶ Secũda opinio quemagis in/
nitit᷑ pietati eſt illoꝛũ qͥ aſſerũt vginem ab omni
labe culpe oꝛiginalis immunema qua pᷣſeruata
fuit.Et vt inqͥt Granciſcus in ᷣmonibus ſi uis.
non obſtante tali pᷣuatione mater domini dici
poteſt fuiſſe peccato obnoxia. Quia quãdocũ⸗
ꝙ; aliqs defectus conuenit alicui ex ſua natura
poteſt ei attribui q́;umcũq; ille defectusxi au⸗
inutiles facti ſunt. ⁊ ñ hoc de facto nunqᷓ; fuit
verum.qꝛ ſemꝑ aliqui inuenti ſunt boni. Sʒ h

ſunt. Cum dicit᷑ ꝙ eſſe abſq; peccato cõuenit ſo
li xpᷣo.ergo non vᷣgini. Reſpondet᷑ ꝙ xpᷣo con
uenit ꝑ naturam: virgini nõ ꝑ naturã ſᷣ per gra
riam Er ad illud quod adducebat᷑ ꝙ xpᷣs fuit
vniuerſal redemptoꝛ.ergo redemit virginem.
ergo ab oꝛiginali.Dicit᷑ ꝙ redemit eam ab oꝛi⸗
ginali pᷣſeruando Gi quis vo quereret quo⸗
modo xpᷣus potuit vginem redimere pꝛeſeruã
do q̊ nondũ erat incarnatus:cum aima vᷣginis
coꝛpoꝛi ſuo vnita fuit: Reſpondere poſſumus
bñficia incarnatiõis xpᷣi cõmunicata ſunt nõ
i p̃ᷣſentibus ⁊ futuris:ſᷣ etiaʒ pᷣteritis. Nam

ipᷣe caput eſt oĩm electoꝛũ ⁊ patrum ⁊ priarcha

rum ⁊ pꝛophetarũ veteris teſtamenti.vt docet
Alexander in.iij.ſumme.qͥ anteq; xpᷣs incarna
retur ex eo ꝙ ipᷣm fide incarnandum cogſcebãt
atq; credebant diligebãtq; Jeſum:meruerunt
fieri membꝛa eius qui licet nõdum eſſet homo ĩ
re:erat tñ homo ⁊ deus incarnandus in ſpe.cu⸗
ius gratia multa illius beneficia fuerũt pꝛeſtita
Sic ⁊ in ꝓpoſito cum deus pᷣelegiſſet virgineʒ
ſuiſfilij futurã matrem merito ipᷣius filij incarnã
di a contagione culpe oꝛiginalis voluit pꝛeſer⸗
vared tertiam vo rationẽ qua dicebatur ꝙᷓ
virgo de neceſſitate incurrit penas oꝛigiali de⸗
bitas. Reſpõdemus ꝙ penas illas incurrit de
neceſſitate nature que q;tum in ſe erat coꝛrũpe/
re habebat ꝑſonam virginis niſi fuiſſet ab oꝛi⸗

ðdꝛ qꝛ qtum eſt ex ſe ita eſſet: niſi eſſẽt diui gra ginali pꝛeſeruata.Et ſicut circũciſio vel bapti⸗

tia pᷣſeruati. Item dicit᷑ in pſał. Omis hõ men⸗
dax. ergo argutt Auguſtinus martyres fuerũt
mendaces. ꝓdeo dicendũ ꝙ martyres fuerunt
mendaces q;tum erat deſe: niſi ſpũ diuino illn

ſimuspenalitates compatiunt᷑. Nam illi quibꝰ
ꝑ circũciſionem oꝛiginalis culpa remittebat᷑ et
illi qdus ꝑ baptiſmum nũc dimittita penalita⸗
tibus non liberant᷑.Et ſancii patres quiſine ali

—

—,ꝗ,, — —0200 5 ¶7 .—

.

1

Slesss ☛ nN —— — S= SN R SS — A

ob

dimus pᷣſeruata a peccato oꝛiginali q;dtũ ad ma-

gno peccato decedebant trabhtur adlimbuʒ.
ta licet beatiſſima virgo pᷣſeruationem hanc

habuiſſet:nihilominus penalitatibus ⁊ moꝛti

iuſte obligata fuit. Nam vt viar verbis ſancti
Tho.iij.parte.q.xx vij.arti.j.in reſpõſione ad
eata vgo ſanctificata fuit nos ad⸗

culam ꝑſonalẽ:non tñ fuit liberata a reatu quo
toth natura tenebat᷑ obnoxia. ¶ Scda rõ qua
ꝓbatr᷑ vᷣginis immunitas ab oꝛiginali culpa ðꝛ
poſſibilis pꝛeſuatio. Motuit nanq; deus illam

ℳ

ſic pᷣſeruare:a ſi potuit debuit:cum pelegiſſʒ eã

ſuam immaculatã ⁊ dilectiſſimam ſpõſaʒ. Qua⸗

re Franciſcus de marone in ſuo tertio ſicſ
Quanto aliquod agẽs eſt ꝑfectius tãto citius
poteſt ſuũ effectũ inducere in paſſum. deus aũt
eſt agens pfectiſſimũ. Sed agens naturale effe⸗
ctum ſuũ inducit in bmo inſtanti.ſicut ptʒ qꝛ ge
neratio lucis a ſole fit in inſtanti. Inſuꝑ qñ ali⸗
qua potentia põt in duas oꝑpatiões opoſitas:
ſi in ᷣmo inſtanti põt in illam ad quam minus
inclinat᷑:multo foꝛtius in illam ad quã magis
inclinat᷑.Sʒ potentia volitiua põt in dilectõeʒ
⁊ odiũ.⁊ deus maxime inclinatur ad diligẽdũ

„

Sed in pᷣmo inſtanti potuit vgincʒ odire.ergo

multo foꝛtius potuit ipᷣam diligere.⁊ hoc pᷣſer
uando ne inficeretur oꝛiginali culpa. Adhucle
giſlatoꝛ qui põt legem condere poteſt in legẽ diſ
penſare ⁊ illam deſtruere. Sed decreto diuino
actualem culpã pᷣmoꝛũ parentum factum eſt vt
omnes ab osconcupiſcibiliter deſcendẽtes na⸗
ſcerentur ſfilij ire.ergo eodem decreto potuit cũ

Jgine diſpenſari vt pꝛo nullo inſtanti fuerit fi⸗

lia ire. Sicut enim potuit deus ſi oꝛiginale con/
traxit in pᷣma ſanctificatione illam mundare:ita

eque potuit ſimul ⁊ ſemel eam ſanctiſicando pᷣ⸗
ſeruare. Sed reuera nõ dubiũ ꝙ multa poſſit fa-
cere deus ⁊ multoplura qᷓ; intellectus intellige
re.nihilominus nõ niſiex pietate ⁊ ſingulari de

uotione cogimur acceptare ſic feciſſe deum. ſi⸗
cut facere potuit ⁊ virginem Ade filiam a pctõ
p̃ᷣſeruaſſe.¶ Tertia rõ ad oſtendendã virginis
mundiciã ab oꝛiginali culpa dicitur exceptua⸗

tio. Sicut em̃ recipit᷑ a generalitate mlieꝝ qtũ
ad ↄceptũ ⁊ partũ.qꝛ vt ſcribit᷑ Seneſis.iij.c.

Et diciũ fuit Eue. In doloꝛe paries filios.qð

7 ad omẽs alias mulieres ſpectare cognoſcimꝰ.
Vgo tñ ↄcepit ſine ruboꝛe ⁊ peperit ſine dolo⸗
re. Ita etiã excludit᷑ ſine generalitate mulierum
⁊ viroꝛũ qᷓ;tum ad neqͥtiam peccati. Nũ augꝰ.
in li. de coꝛreptiõe ⁊ gra inquit. Cũ de peccatis
agit᷑ nullãa de matre dni volo facere queſtioneʒ
q̃ excepta ſi omẽs ſancti ⁊ ſancte interrogarent
ſipctm̃ haberent. qͥd aliud dicerẽt niſi qd Johᷣ.
ait. Si diceremus quia peccatũ non habemus

uelatione dei. Nam vt ſcribit Anſel

ipi nos ſeducimus: ? veritas in nobis non eſt.

Et qꝛ ðꝛ ꝙ omẽs peccauerũt:reſpondet᷑ ꝙ du⸗

plex eſt vniuerſalitaſ. Ana politica.alia logica
In vniuerſali logica vna ꝑticularis interimit
vniuerſalem. Aniuerſali aũt politice non ↄdi⸗
cunt ab ipᷣa diſtrahentes vnam vel ples parti/
culares.vt dicendo oẽs de iſta ciuitateſunt ſa/
ni. omnes currũt ad ſpectacula. tamen aliqſunt
infirmi aliqui in domo. Et ſic Matth. i. diei
tur. Exibat ad Johem hieroſolyma ⁊ omis iu/
dea ⁊ oĩs regio circa ioꝛdanẽ̃. ¶ Quarta rõ fa⸗
ciens ad ↄfirmandã opinionẽ iſta ðꝛ puritatis
comꝑatio. Debuit quideʒ virginis puritas ſu
perexcedere puritatem quarũ cũq; aliaruʒ crea
turarũ angeloꝛũ ⁊ hominũ. Ande Anlſel lib.
de ↄceptu virginali inqᷣt. Decuit vtillius hois
ↄceptio de matre puriſſima fieret que ea puriia⸗
te niteret qua ſub deo maloꝛ nequit intelligi cui
deus pater vnicum fuium ſuum ſibi equaleʒ de
coꝛde ſuo genitum ita dare diſpoſuit vt eſßz vnꝰ
idemq; dei ⁊ virginisfilius. Sanctꝰ Thomas
in.j.ſniarum.di.xliiij.arti:iij.in reſppõſione ad
tertiũ argu. dicit. OPuritas intendit᷑ ꝑ receſſum
a zrio. In rebus aũt creatis nil purius eo qð ẽ
ſine ↄtagione pcti:qualis fuit puritas btẽ vir⸗
ginis que a peccato oꝛigiali ⁊ actuali immunis
fuit. Si ů̊ beata virgo peccatum oꝛiginale con⸗
traxiſſet tunc puritas eius nõ exceſſiſſet purita
tem alioꝛũ. Nam angelus creatus fuit ſine aliqᷓ
labe pcti.Sic ⁊ aima pᷣmi hominis ⁊ mulieris.
¶ Quinta rõ ꝓ hac opinione dicit᷑ honoꝛis ex⸗

*

hibitio. Bebet vtiq; filius honoꝛare matrẽ q;⸗
tum poteſt:quoniã vt inquit Hiero. Marenti⸗
bus nẽo põt reddere qð tenet᷑. Sʒ xpᷣus potuit
honoꝛare mrem illaʒ pᷣſeruando ab oꝛigĩali cul⸗
pa.igitur debuit ita facere. ¶ Sexta ratio dici
tur gre completio. Fuit eqͥdeʒ in virgiue tanta
gre plenitudo qᷓ;tam capere potuit aliqua pu/
ra creatura. Ideo angelus eam dixit plenã gra
Luce.j.ca.Et Hiero.in ſᷣmone ad paulã ⁊ eu⸗
ſtochium inquit. Ceteris ꝑ partes pᷣſta? ¶a
rie vo totam ſe refudit gratie plenitudo. Qua⸗
re pꝛo nulio inſtanti defecit illi gratia. quod ta⸗

men non fuiſſet ſi ad modicuz oꝛiginalis culpa

habitaſſet in anima eius. Item vt inquit Fran

ciſcus. Jpᷣa fuit virgo virginũ. Si cõtraxiſſet
oꝛignia

le virginitas eius fuiſſʒ diminuta. Maʒ
virginitas angeloꝛũ que ſpiritualis eſt e qua

HMiero.dicit. Sempꝑ eſt anget cognata virgini
taseſt maioꝛ virginitate coꝛpoꝛali. Et ideo ſi

fuiſſet virginitas aime arie ꝑ oꝛiginale coꝛ
rupta non eſſet par cum virginitate angelica.

¶ Beptima rõ ðꝛ diuina reuelatio. Cepit naq;

celebꝛari feſtuʒ ↄceptionis virginis Marie re
mꝰ cantuge

Sermo XXv.

rienſis. dũ quidaʒ venerabilis abbas rameſie/is cato parentuʒ vᷣginis /fuit tñ cum feditate ⁊ de

cenobij hhelſinꝰ noie miſſus fuiſſet a Guilelmo

angloei rege in Baciã dum ꝑactis q ſibi com⸗

iſſa fuerãt: ad angliã redire cuꝑet igreſſus eſt
mare vbi poſtqᷓ; ꝑ ſpaciũ ꝓſpere nauigauit: vt
ſolet eſſe:tempeſtas valida cepit nauigãtes ter

rere. Fatigatis igit᷑ nautis nec vltra valentibꝰ
ſe iuuare:remis fractis:funibus ruptis: caden
tibus velis.ſpes ſalutis amittit᷑:⁊ nihil ſibi ni
ſiſubuerſionis iudiciũ expectat᷑ Cũq; eſſent de

coꝛpoꝛũ ſalute deſperati curam ſolũmodo aiaꝝ
creatoꝛi ſuo magnis clamoꝛibꝰ cõmendarent:?
beatã genitricem dei ariã mr̃em miſeroꝛum

oꝛdinationenature. vt refert diñs Beltrandus
cardinalis in expoſitioe eple ſexte ferie quatuoꝛ
tempoꝛũ de aduentu. Sed feſtũ illud oꝛdinatur
ad ſecunda ↄceptioʒ ᷣm quam vgo fuit conce⸗
pta ⁊ in eſſe naturali humano ⁊ in eſſe ſpiritua⸗

li gratioſo.i.in animatiõe illius bñdicti coꝛpo⸗

ris quefuit diu poſt pᷣmam ↄceptionem foꝛſan
octogeſimo die. Nam dicit᷑ ꝙ coꝛpus maſculi

animat᷑ quadrageſimo die. YFemine vo octoge
ſimo. Et hoc modo ſi fuit de peccato oꝛiginali

facimus ad vęginis laudem feſtũ referẽtes gra⸗

in ſuũ auxiliũ inuocarent: ↄſpiciũt quendaʒ ve tias omnipotenti deo qui aduocatã noſtrã tan H
nerande habitudinis virũ pontificali infula de to pᷣuilegio decoꝛauit. Si aũt peccatũ oꝛigina⸗ ðDWĩ
coꝛatũ ſtantem ꝓximũ naui.Quiaduocans ad le contraxita quo tñ ꝑ ſanctiſicatiõnez mũdata
ſe abbatẽ Helſinũ his vbis alloqui cepit. Ais anteq; nata tunc feſtum ſub nomie ↄceptionis
ꝑiculü maris euadere: Ais in patriã tuã ſanuſ ad ipᷣam ſanctificatiõʒ refert᷑. At vo iam finem
redire: Cüuq; ei fletu id ſolũ deſiderare dixiſſet dicendi faciamus conemur vginem affectõe ſin
Tunc ille ait. Scias mea dña nr̃a dei genitrice gulariſſima ⁊ reuerentia qua poſſumus pꝛoſe⸗
ad te miſſum:vt ſi meis dictis obtempare volu/ qui. vt ſic mereamur ipᷣa interueniẽte ſui filij g⸗

eris ſaluus cũ comitantibꝰ ad poꝛtũ deuenies.
Spopondit ille ſe facturũ omia.Cui vir ille. ꝓ

mitte mihi ꝙ diem conceptiõis mr̃is xp̃i ſolen⸗
niter celebꝛabis ⁊ ce ebꝛandũ pᷣdicabis. At hel
ſinus. Et quo indt die feſtum illud erit mihice⸗
lebꝛanduʒ: Sexto ait ydus decembꝛis vteriſq;

mutabis in nomen ↄceptiõis His dict ille diſ⸗
paruit.Et ſedata tepeſtate abbas cũ reliqͥs ap-
tificauit. Statuitq; in ranſenſi cenobio ipſus fe
ſtum celebꝛari. Sic paulati excreſcere cepit de-

plicuit ad littus. Et qᷓ vide

uotio rp̃ianoꝛum ad ↄceptiõz vginis excolen⸗

dam:q̃ tñ tꝑibus iſtis vt aparet vbiq; terrarũ

ab oĩbus pᷣconiʒat᷑. Oẽs clerici omẽs religio⸗
ſideↄcepta vgine feſtiue officium dicut. At X
Sixtus q̃rtus pontifex maximꝰ ꝑ ſuas ras ad
ꝓpetuam rei memoꝛis ſtatuit vt ꝑ totã octauaʒ

huius 2 ceptiõis officiũ ptendat᷑.ↄcedẽs eaꝛn⸗

dem indulgentiã omibus qͥ miſſe ⁊ hoꝛis cano⸗
nicis adeſſe curauerint q̃ cõcedit᷑ p feſto ⁊ octa

ua coꝛpis xpᷣi. Planum iam eſt ꝙ hͥ opinio ſe⸗
cunda indies roboꝛat᷑ ⁊ pficit ⁊magis vid: fo
ne conſona pietati.Et ᷣm ſententiã Hoſti.alio⸗

rũq; doctoꝛũ.QAñ ſunt diuerſa iura ⁊ opimoes
non õ deum necõ bonos moꝛes. humanvꝛſen
tentia eſt pᷣferenda ceteris paribus.ex detranſ⸗

ac. ca. fi. vbi glo.ſuꝑ vbo humanioꝛe. Mꝛonio
res inqt eſſe debemus ad abſoluendũ qᷓ; ad con/

; „

dẽnandũ.vt in.c.ex lis.de ꝓba.⁊.ff. de accu.
⁊obli.l.arrianus. Neq; tñ vt ex dictis colligi
põt feſtum ↄceptionis refert᷑ ad tranſfuſionem

ſeminis de quo fuitfoꝛmatuʒ coꝛpus vginis ꝗᷓ

dicit᷑ pᷣma ↄceptio hoĩs.qꝛ licet fueritſine pec⸗

tiam acquirere a gioam ccleſtemtandemimds.

ter ingredi. Amen.

Sermo vigeſimuſquintus de ſan⸗

cta nobili et digna natiuitate virginiſ

ſſe: 2 flos d

Va ſunt iſta.c.xj. Oum recolit᷑ me
moꝛia natiuitaris vginis gloꝛioſe debet huma

na mens im magnam leticiã ꝓſilire.Nam eccle

ſia legit vᷣmonem ſancti Auguſtini ſic dicentis.

Adeſtnobis dilectiſſimi optatus dies beateac
venerabilis ſemꝑ virginis Marie. Ideo cuzʒ
ſummaexultatione gaudeat terra nr̃a tante vir

ginis illuſtrata natali.ec em̃ eſt flos campi:
de qua oꝛtum eſt pᷣcioſum lilium conuallium:ꝑ
cuius partum natura mutat᷑ pthoplaniſtoꝛum
quo delet᷑ et culpa.Et in antiphona dicit.Cuʒ
iocunditate natiuitatem beate ¶ Parie celebꝛe⸗
mus:vt ipᷣa pꝛo nobis intercedat ad dominum
Jeſuʒ chꝛiſtũ. Mꝛopterea vt ad natiuitati hui⸗
pconia extollenda incitemurin hoc vᷣmone de
ipᷣa naſcẽte vᷣgine verha faciemus que deſigna
tur nomiĩe virge ab Eſaia pꝛopheta in verbis
aſſumptis ꝓ themate. Pꝛedixit quippe Eſaias
vginemex pgenie Dauid oꝛiundam deſigna⸗
tam noie virge que fuit rectiſſima ſine aliqᷓ cur⸗
uatione ad inania bona ⁊ tranſitoꝛia mundi.fu

it etiaʒ pleniſſima qꝛ in ea fuit omne foliũ ſctõx
FSmonum ⁊ oẽs fruct ſanctarũ operationum:

Eſaie pphete ver⸗

ðð

—
2—

e ☛ aee

nullũ actum habuit et ab omni pecca

¶ Pꝛo pᷣme difficultat

dicit in

27 ois flos ſanctaꝝ vtutũ. Quinimo ex ip̃a pio
dijj fios floꝛũ ⁊ fructꝰ fructuũ bñdictꝰ Jeſus fi
lius eius ⁊ dei. Et ꝙ h ꝓphetia ſit dicta de cri⸗
ſto ptʒ pꝑ tranſlatõʒ chaldaicã ꝗᷓ in h̊ loco ſic hʒ
Exurget rex de filijs yſai meſſias de filijs fili⸗
oꝛuin eius. Igit᷑ de ipᷣa naſcente vᷣgine trimy

. ſteria contemplemur.

CPꝛimũ ſanctitatis. Fuitiſta natiui
¶ Scom nobilitatis. tas ſancta nobi⸗

Terriũ dignitatis. lis digna.

C beata virgo fuit in vtero ſanctifi⸗

cata:ex qua ſanctificatiõe fomesiĩ ea

to pꝛeſerutua. (Ca⸗I.

Vimodtemple⸗

4%6 T 2

mur v̈ginis naſcẽtis ſanctitatẽ. Fu
it nanq; añ ſancta q; ex vtero nata.
Et licet hoc non tradatr in ſcriptura ſat᷑ expꝛeſl-
ſe. verũtamen vt dicit ſanctus Tho.iij.parte.
xxvij. Rõnabiliter id credimus qm iülla q genu-
it vnigenitũ a pr̃e plenum gr̃e et veritatis.pᷣ oĩ
bus alijs maioꝛa gratie pᷣuilegia debuit acciꝑe
Inuenimꝰaũt qͥbuſdam alijs hoc fuiſſe ↄceſſuʒ
vt in vtero ſanctificarent᷑ ergo ⁊ vᷣgini non fuit
negatũ.Dictũ nãq; fuit HHieremie ſicut pti eiul
dem.j. ca.Añqᷓ; exires de vulua ſanctiſicauite.
Et de Johanne baptiſta dixit angelus Lu.pꝛi
m pũſancto replebit᷑ adhucex vtero ma-
tris ſue. Sed in hoc loco tres difficultates ſe of
CPꝛima vtrũ beata virgo fuit ſan (ferunt.
ctificata an animatihz.
¶ Scda vtrũ fuit mũdata ab infectõe fomitis
¶ Tertia vtrũ ꝑ ſanctiſicatõʒ in vtero fuit pꝛe⸗
uata ab omni peccttto.

¶ Pꝛo bᷣme difficultatis declaratiõe rñget ſan
ctus Tho. vbi ſupꝛa.ꝙ ſanctificatio de loqui/
mur nõ eſt niſi emũdatio ab oꝛiginali pctõ. Sã⸗
ctitas em eſt ꝑfecta mundicia.vt dicit Dio. xij

CLa.de diuinis no.culpa aũt nõ põtemũdari ni⸗

ſiꝑ gram cuius ſbiectum eſt ſola creatura rona
lis.Et ideo ante infuſionem aime rõnalis bea⸗
ta virgo ſanctificata non fuit.Et hoc figuratuʒ
fuit ꝑ ſanctiſicatiõʒ tabernaculi Exo.vlti.c.de
quo dicit᷑. Poſtqᷓ; cuncta ꝑfecta ſunt oꝑuit nu
bes tabernaculũ teſtimonij ⁊ gloꝛia dñi imple⸗
uit illud. Tabernaculũ vginem ſigniſicat. de
in p;. Sãctificauit tabernaculũ ſuuʒ al⸗
tiſſimus.queſanctificata fuit poſtqᷓ; cũcta eius

ꝓfecta ſunt.ſ.coꝛpus et aima: vel in ipᷣa aĩatiõe

ſi fuerit ab oꝛiginali pᷣſuata.vel ſtatim poſt ip⸗
ſam animatõʒ ſi oꝛiginale cõtraxit.Et ſi obijce/

retur ꝙ alij ſanctificati ſunt ante animationc.er
80 ⁊ virgo. Nam Hieremie dictũ fuit. Mꝛiul⸗

.

qᷓ; te foꝛmarẽ in vtero nouite. Mõ auũt infũdit᷑
aĩa añ coꝛpis foꝛmatiõʒ.Sili etiã de Johe ba⸗
ptiſta dicit Ambꝛo.ſuꝑ Lucaz. ꝙ nõdũ inerat
ei ſpũs vite: ⁊ iam inerat eiſpũs gre. Ad hrñ⸗
der ſctũs Tho. ꝙ dñs dicit ante foꝛmatiõem in
vtero Hieremiã nouiſſe noticia pꝛedeſtinatio/
nis:ſed ſanctificaſſe ſe dicit eum non añ foꝛma/
tionem:ſed anteqᷓ; exiret de ventre. De btõ in⸗
ſuꝑ Johanne baptiſta nõ eſt intelligendũ Yl pi⸗

ritus vite ðꝛ ania viuificãs:ſᷣ ſᷣm ꝙ ſpũs ð aer
exterius reſpiratus.vel poteſt dici ꝙ nõduʒzin⸗
erat ei ſpũs vite.i.aĩma q;tum ad manifeſtas ⁊
completas oꝑationes ipᷣius. ¶ Secunda diffi⸗

cultas erat an beata vgo mundata fuit ab infe/
ctione fomitis. Et ad hoc inueſtigandũ ſequa⸗
mur ſanctũ Tho. q ait. ꝙ circa hoc ſunt diuerſe
opiniones Auidaʒ em dixerũt ꝙ in ipa ſancti⸗
ficatione beate virginis q̃ fuit ſanctiſicata ĩ vte⸗

ro totaliter fuit ei fomes ſubtractus. Quidam

vo dicunt ꝙ remanſit fomes q;tuʒ ad hoc ꝙfa⸗
cit difficultatẽ ad bonum:ſublatus tñ fuit qua⸗
tum ad hoc ꝙ facit pnitatem ad malũ.Alij vo
tenent ꝙ ſublatus fuit fomes q;tum ꝑtinet ad
coꝛruptionem ꝑſone put impellit ad malum et
difficultatem facit ad bonum. Remanſit tamẽ
inq;tum ꝑtinet ad coꝛruptionem nature ꝓut.ſ.
eſt cauſa traducendi oꝛiginale peccatum in ꝓlẽ
NHNõnulli voaffirmant ꝙ in pᷣma ſanctiſicatione
remanſit fomes ᷣm eſſentiam:ſed ligatus fuit
ipa autem cõceptione ſilij dei fuit totaliter ſub·
latus.Ad hoꝛum autẽ intellectum opoꝛtet con/

☛ »

ſiderare ꝙ fomes nihil eſt alidð qᷓ; inoꝛd inata cõ⸗

cupiſcentia ſenſualis appetitus habitualis tamẽ

quia actualis concupiſcentia eſt motus pecca⸗
ti. Dicit aũt ↄcupiſcentia ſenſualitatis eſſe inoꝛ

dinata inq;tum repugt rationi. qð qdem fit in⸗
qᷓ;tum inclinat ad malum vel difficultateʒ facit
ad bonũ. Et ideo ad ipᷣam ratõʒ fomitis perti⸗
net ꝙ inclinat ad malum vel difficultateʒ faciat
in bono. VUñ ponere ꝙ remaſit fomes in beata
virgine nõ inclinans ad malum eſt ponere duo
oppoſita ſimul. Similit nõ eſt intelligibile ꝙ re⸗
manſit fomes inq;tum pertinet ad coꝛruptiõem

naturenõ inq;tum ꝑtinet ad coꝛruptõeʒ ꝑſone.
Reſtat vt dicamus ꝙ vel totaliter fomes fu

erit ab ea ſublatus ꝑ pᷣmã ſanctificatõneʒ: vel ꝙ
fuerit ligatus. MPoſſet tñ qᷣs dicere ꝙ totalit fo
mes fuit ſblatus hoc mõ.ꝙ ↄceſſum fuit anime
btẽ virgis ex abundãtia gre deſcẽdẽtin ipſam
vttalis eſſet diſpoſitio virium aie ꝙ inferioꝛes
vires nũqᷓ; mouerent᷑ ſine arbitrio rationis.ſiẽ
dictum eſt fuiſſe rpadus cõſtat pcti fomitem
nõ habuiſſe. Et ſiẽ fuit in Adã an pctm ꝑ oꝛigi
nalẽ iuſticiã itaq; q;tũ ad h̊ graſanctificationis
in virgine habuit vim oꝛiginalis iuſticie. Et

qᷓ;uis hec poſitio ad dignitatem virginis ma⸗
tris ꝑtinere videatur: derogat tñ in aliqͥ digni⸗
tati xpᷣi abſq; cuius vtutenullus apᷣma damna
tione liberatus eſt: quis ꝑ fidem xp̃i aliqui añ
eius incarnatiõʒ ſint m ſpũm ab illa danatioõe
liberati:tñ ꝙ m carnem aliqs ab illa danatiõe
liberet᷑ nõ uidet᷑ fieri debuiſſe niſi poſt incarna⸗
tionem eius in q̃ ᷣmo debuit immunitas dana⸗
tionis aparere.Et ideo ſicut añ immoꝛtalitatẽ
carnis xpᷣireſurgentis nullus adeptus fuit car
nis immoꝛtalitatẽ. Ita inconueniẽs etiaʒ vidꝛ
dicere ꝙ añ carnem xp̃ᷣi in qᷓ nullũ fuit peccatũ:
caro vᷣginis mr̃is eius vel cuiuſcũq; alteriꝰ fue⸗
rit abſq; fomite qͥ ðꝛ lex carnis ſiue membꝛoꝛũ.
Ctiõ melius viðꝛ dicẽdũ ꝙ ꝑ ſanctiſicatõʒ in vte
ro nõ fuerit ſbᷣlatus vᷣgini fomes ſᷣm eſſentiam

p̈ remanſit ligatꝰ:nõ qͥdem ꝑ actũ rõis ſue ſicut .

in viris ſanctis.qꝛnõ ſtatim habuit vſuz liberi L

arbitrij adhuc in ventre mr̃is exñstł em̃ ſpẽale
puilegiũ fuit xpᷣi ꝑ gram abundantẽ quaʒ in
ſanctiſcatiõe receꝑat ⁊ etiaʒ pfectius ꝑ diuinã
ꝓuidentiam ſenſualitatẽ eius ab omni motu in
oꝛdinato ꝓhibentẽ. RPoſtmodũ vo in ipᷣa con⸗
ceptione carnis xpᷣi in qua pᷣmo debuit refulge
re peccati immunitas credendũ eſt ꝙ ex plere⸗
dundauerit in mrem totalit᷑ a fomite ſbtractio.
Et hoc ſigniſicat᷑ Eʒechieł xliij.c. vbi ðꝛ. Ecce
gloꝛia dei iſrael ingrediebat᷑ ꝑ viam oꝛientalem
id eſt ꝑ beatam vᷣginem ⁊terra.i.caro ipiꝰ
ginis ſplendebata maieſtate eius.i.xpᷣi( Gia
inſtaret aliqs ꝙ apłus.ij. ad Chorl.xijc
Virtus i inlirmhitatepfiet

irtus iimn ficit. ⁊ loquit᷑ de infirmi⸗
tate fomitis ᷣm quam patiebat᷑ ſtimulũ carnis
Sed nihil qð ꝑtinet ad ꝑfectõʒ vᷣtutis fuit btẽ
vgini ſubtrahendũ.ꝗᷓ neq; fomes. Reſpondet
ꝙ inſirmitas carnis ad fomiteʒ ꝑtinens eſt qui⸗
dem in ſanctis viris ꝑfecte vᷣtutis occaſionõ ta⸗
men cauſa ſine qᷓ ꝑfectio haberi nõ poſſit. Suf/
ficit aũt in beata vᷣgine ponere ꝑfectam vtuteʒ
⁊ abundãtiã gre.Nec in ea opoꝛtet ponereom⸗
nem occaſionem ꝑfectionis. ¶ Tertia difficul⸗
tas gmouenda erat vtrũ ꝑ ſanctificatiõʒ in vte⸗
ro fuit virgo pᷣſeruata ab omni peccato actuali
Et de hoc ſic loquit᷑ ſctũs Tho. q illos qs de⸗

ad aliqd elegit ita pparat ⁊ diſponit vt ad id ad

qð eligunt᷑ inueniant᷑ ilonei. Geata igitur vir·

go fuit electa diuinitus vt eſſet mr dei. Et ideo
non eſt dubitanqũ qndeus ꝑſuã gram eay ad hᷣ
idoneam reddidit. m ꝙ angelus ad eam dixit
Inueniſti gram apud dnm. Ecce cõcipies ⁊c᷑.
Hõ aũi fuiſſet idonea m dei ſi peccaſſet aliqñ:
tum qꝛ? honoꝛ parentum redũdat in pꝛoleʒ. pm
illud Mꝛouer. x vij 1. Gloꝛia filioꝛũ patres eoꝛũ.
Vnge etiã ꝑ opoſituʒ ignominia mr̃is ad filiũ
redũdaſſet.Cum etiã qꝛ ſingularem affinitateʒ

habuit ad xpᷣm qͥ ab ea carnem accepit.Tuʒqꝛ
ſingulari mõ dei ſilius qͥ eſt dei ſapientia in ipſa
habitauit:non ſolũ in aima:vᷣ etiam ĩ coꝛpoꝛe ſi
ue vtero. Bicit᷑ aſt Sapᷣ.j. In maliuolã aiam
non intrabit ſapientia:nec habitabit in coꝛpoꝛe
ſubdito peccatis. Et ideo ſimpliciter fatenduʒ
eſt ꝙ beata vᷣgo nullũ actuale peccatuʒ cõmiſit
nec moꝛtale nec veniale.vtimpleat᷑ quod dici⸗
tur Cañ.iiij:ca.Tota pulchꝛa es amica mea ?⁊
macula non eſt in te.

Be nobilitate virginis gloꝛioſe de

ℳGℳ

ſcripta ab euãgeliſta Rattheo. er cõ
coꝛdia Matthei et Luce in huius de
ſcrptione.

Ecũdo cõteple⸗

mur virginis naſcentis nobilitatem
SIyßůõa quiſpe fuit nobiliꝰ indiuiduuʒ
mibus indiuiduis que in humana natura fue
runt aut potuerũt generari.Et qͥdem ¶CMatth.
pmo.c.deſcribit eam natam de quatuoꝛdeci pa
triarchis: de quatuoꝛdecim regibus: ⁊ de uua
tuoꝛdecim ducibꝰ.Exquo cum ipᷣa ſit vera ma
ter xpi:⁊ xpᷣus ſit eius verus filius:omnis no⸗
bilitas xpᷣi ᷣm carnẽ oꝛtũ habuit a vᷣgine bene⸗
dicta. Et cũ ipᷣe ſit vltimus rex:vltimus dux:
vltimus patriarcha populi iudaici: hoc totu,ʒ
habuit a vᷣgine benedicta. Quia igitur omnes
pꝛeclaritates:ingenuitates:pᷣfecturas:dignita

tes ⁊ nobilitates que poſſent eſſe in aliquo inſni

uiduo humano ᷣm oꝛdinem ſmnguinis deſcri/
bunt euãgeliſte in hac puella. Opoꝛtetnos eo/
rum teſtimonio eam pᷣferre omnibus pᷣncipib⸗

æpncipiſſis. Regibus ⁊ reginis. Imperatoꝛi⸗

bus et imꝑatricibus ⁊ omnibus poteſtatibꝰtri
bub ⁊ linguis. Eccla voſctꝗ dei oia iſta ↄſide
ransg in officijs ita illaʒ extollit. Natiuitas inqͥt

glole vꝓginis Marie ex ſemine abꝛae oꝛta de tri

bu iuda clara ex ſtirpe dauid. Etiterũ. Rega⸗
li ex ꝓgenie ¶aria exoꝛta refulget. Sʒ htria
oꝛiunf dubia declaranag.
CMꝛimũ vtrũ Wattheus potuit genealogiiö
EBideſcrihber.
¶ Scom vtrũ ex deſcriptiõe hmõigenealogie
nobilitas vᷣginis demonſtret.
i vtrũ eadem ſit deſcriptio genealogie
Adpᷣmum dubiũ poſſet qs arguere ꝙ Mat
theus nequiuerit deſcribere genealogiaʒ xpᷣiæ
ſue virginis mris.ꝛimo qꝛ Eſa.liij.ca.dicit᷑.
Generatõʒ eius qͥs enarrabit.

ſephi dictis colligimus in.x·
bꝛo. Et Beda illud ref.

omnes generationes hebꝛeoꝛum in archiuis

teinpli ſecretioꝛibus ſeruarentur. Herodes alie

io
lie
ene

4

E

=ean

git

☛ æ ſWᷓ —,,/ — — — —

‚ͤ.

in
e
3

1

—

☛ —☛5*

Sa SEee—

.

5

nigena oẽs iuſſit incendi: vt ſic ſua ignobilitas

iudeis minus contemptibilis eſſet. Quõ igitur

ta deletiõe hmõi libꝛoꝛũ euangeliũ ſcribens po

tuit hanc genealogiam agnoſcere d qð reſpbõ

demus ⁊ pᷣmo ad illud Eſaie cum Hieronymo
in omelia ſic dicente. In Eſaia legimus. Gene
rationẽ eius qs enarrabit: Non ergo putemuz
euangeliſtã pphete eſſe ↄrium vt ꝙ ille impoſſi
bile dixit affitu:hic narrare incipiat: qꝛ ibi de
generatiõe diuinitatis: hic de incarnationis eſt

dictum Aerũtñ z iſtam rñſioneʒ pleriq; indqdu

cunt ſniam Leonis pape in mone de natiuita⸗
te xpᷣi ybi git. In dño noſtro Jeſu xpᷣo non ſo
lum ad diuinã hũanã ſpectat naturã qð dictũ

V „

eſt ꝑ ꝓphetã. Seneratiõz eius quis enarrabit
Igit nec generatio tpalis xpi m carneʒ eſt ex
osif. Ad boc reſpõdemus ex doctrina ſacti

te.ꝗ.xxxi:ꝙ verba iſta intelligũt᷑ de

m incarnatiois ꝗͥ ineffabilis eſt quod ex vbis
ſequentibꝰ ipius Leonis pape concludif᷑. In⸗

q̊t em̃. Atrãq; em̃ natur in vnam ↄueniſſe per

ſonam: niſi fides credat Pmo non explicat Ad

galiud vo quod obiectũ eſt de cõbuſtiõe libꝛoꝝ

in q bus deſcripta erat oꝛigo nobilis iudeoꝛuʒ.

reſpondet ico. delira ſuꝑ atth. ꝙ Mat⸗
theus Haphpenelaflofen hodns habuit
p ſcripturã. AUnd
fuerũt illuminati imo magis de myſterijs chꝛi⸗

ide apli ⁊ euangeliſte nõ minuſ

r2

ſti qᷓ; patriarche ⁊ antiqͥ ꝓphete.Quidaʒ iñ di

cunt ꝙ nõ oẽs illi libꝛi cõbuſti fuerũt cum ⁊ do

mi ſeruarent᷑ a multis. Etiam aliãmemoꝛie
mandauerãt que de hmõi nobilitate didicerãt ſer
a pꝛoauis. Nam ⁊ſi Eſdras ſcriba (vyt Aſidoꝛ?

narrat in. vj ethimologiaꝝ li.)incenſamlegem

⁊ ideo cogebat᷑ ex lege viro ſue tribus nubere.

prpter hoc etiam iuit cũ Joſeph in bethleem ci⸗
uitatem auid yt ꝓfiteret᷑ cũ eo. vt ſcrihit Cu
cLe.ij. ca. ¶ Tertiũ dubiũ fuit vtrü ſit eadeʒ de⸗
ſeriptio xpᷣi facta ꝑ A
