lintfuec
Aünt ate
ſarne
Nöci⸗
sirlr⸗
v
per.
wom. ſ
Seizne
iommne
jmnuß⸗
mall
ial⸗
zidſff⸗
Ngon
naipioc⸗
Mceyl..
bnſun.
eonſiͤs
ul gorn,
ſcurht
Ouno
pon
Hunekn

gofüdtn

CEgcm vtrſi la dlaritas fuit giooſn.

Certiũ vtrũ ꝑ claritatẽ ↄuenienter ſigniſice

tur gloꝛia coꝛpoꝛũ beatoꝛu.

CAdpmum dubiũ reſpodet Alerxander in ij/

voluinieſũme: ꝙ claritas illa fuit in coꝑe xpᷣi
taq; in ſbiecto nõ im in aere circũſtante. Inqt
em Lucas.ix.c. Facta eſt dũ oꝛaretſpẽs eiꝰ al⸗

tera. id eſt alterata. vt dicit glo. qd nõ poteſt eẽæ
niſi fieret immutatio circa ipam. Aliter tn erat·

claritas in veſte.⁊ alit᷑ in coꝛꝑpe.qꝛ in coꝛꝑe erat
nitum. quia Joſeph ariam facie ad faciem

ab exterioꝛi.vt dicet᷑.⁊ ita vt in ſbiecto.bᷣ in ve⸗

ſte ab exterioꝛi. ſ.a ſuꝑfuſe ſplẽdoꝛe faciei. RSH

aũt qre c aritas ſuit in coꝛꝑe ſicut in ſbiecto nõ
in veſte. qꝛ veſtis nõ erat gloꝛiſicabił:ᷣ bñ erat

gloꝛificabile coꝛpus. ꝓppter h ad oſtendendâ

gkam q̃ erit in futura reiurrectiõe ꝗᷓ erit in coꝛpę

ſicut in ſbiecto. ſic debuit eſſe claritas illa itraſ⸗
figuratione. CAd ſecundũ dubiũ rñdet ſanct⸗
Tho. iij. pte.q/xlv. claritas illa quam xps

aſſumpſit in tranſſiguratioe fuit claruas gloꝛie

qᷓ;tum ad eſſentiã. non iñ q;tum ad modũ eſſen

di. Claritas em coꝛꝑis gloſi deriuat᷑ ab aĩe cla⸗

ritate. vt Aug. dicit in epła ad dyoſtoꝛu. Sitx
elaritas coꝛꝑis xpᷣi in tranffiguratione deriua

ta eſt a diuinitate iius.vt Damaſcenꝰ dicit ⁊
agła anime eius. x em a pᷣncipio conceptiois
Goꝛia die nõ redundaret ad coꝛpus ex quadaʒ
diſpenſatiõe diuina factum eſt. vt in coꝛꝑe paſ/

ſibili noſtre redemptõis expleret myſteria. H 0.
ñ ꝑ hoc adempta eſt ptas xpᷣo deriuandi g0o⸗
riam aie ad coꝛpus. Et h̊ idem fecit q;tũ ad cla

ritatem in tranſfiguratiõe. alit᷑ tñ q; in coꝛpoꝛe

gloꝛificato. HRam ad coꝛpꝰ gioꝛiſicatũ redudat
claritas ab aima ſicut quedam qᷓlitas ꝑmanés

—7

coꝛpus afficiens. Vñ fulgere coꝛꝑaliter nõ eſt

miraculoſum in coꝛpoꝛe gioꝛioſo. Sed ad coꝛ⸗
pus chꝛiſti in tranſt iguratione deriuata eſt cla
ritas a diuinirate ⁊ alma eius.non ꝑ moduʒ qᷓ⸗
litatis imm anetis ⁊ afficientis ipᷣm coꝛpus:led
magis ꝑ moduũ paſſionis tra ſentis. ſicut cũ aer

illuminaf a ſole. Unde ülle fulgo: tũc in coꝛpo⸗
rexp̃i aparẽs miraculoſus fuit.ſicut et hocip
ſum ꝙ ambulauit ſup vndas maris. Ex qͥ non
tenet᷑ opinio hugonis de ſancio victoꝛe qui di
xit. &xpᷣs aſſumpſit dotes claritatis in tranſſi
guratione. agilitatis ambulando ſuꝑ mare.ſub
tilitatis egrediendo de clauſo virginis vtero.
qꝛ dos nominat quandam äliratem immanen⸗
tem coꝛpoꝛi gloꝛioſo: ſed miraculoſe habuit ea
que ꝑtinent ad dotes. Et eſt ſimile q;tũ ad ani⸗
mam de viſione qua Paulus vidit deum in ra
ptu. Illa ergo claritas fuit claritas goꝛiemo⸗
do dicto: ſed non coꝛpoꝛis gloꝛloſi. Adeo int
Becaſi p. xvij. ca. Matthei. In coꝛpemoꝛta
lioſtendit non immoꝛtalitatem ;ſed claritatem

Xij

ſimilem future immoꝛtalitati. Sed ꝓpter dicta
querunt nõnulli. An ſoluz xi coꝛpus ſnit ral
fligurabile. Nam ſcribit᷑ de Royſe Exodi. xx.
xiiij ca. apparuit facies eius coꝛnug exceon⸗-·
ſoꝛtio ̃monis domini exmaximoſplẽdoꝛc. Et
ij. ad Chorl.iij. ca. dicitur. A non poterant fitij
iſrael intendere in faciem Moyſi pꝛopter Das⸗

riam vultus eius. Inſuꝑ de beata gine dieit
gloſa ſupꝑ illo verbo ¶atthů.j.ca. Mon cogno
ſeebat eim donec peperit filum ſuum pꝛimoge
videre non poterat. Quare vidꝛ ꝙ coꝛpꝰ moy⸗
ſi ⁊ virginis fuit tranſfiguratum. Ad hoc dicit
Alexander in.iij vbiſupꝛa. O alit fuit ſimiliu

do gee in facie moyſi. in beata vgine in coꝛpO
rexpi. In facienaq; moyſi ⁊ beate vgis fuit ſi⸗

——

militudo claritatis ꝗᷓ erat alterius generis ſim⸗

pliciter qᷓ; claritas gioꝛie. Sed in coꝛpoꝛe chꝛi⸗

„ .

ſti fuit claritas qᷓ erat eiuſdem generis cũ clari⸗

tate gle. ⁊ ſinon ſimplicit᷑ iñ m partem. Ethẽ

qꝛ radius claritatis in facie moyſi fuit a cõloꝛ⸗

tio dei quem habebat ſpualit in mente. Simili
ter radius claritatis in facie vginis erat ex con

ſoꝛiio dei quẽ nõ ſolũ habebatſpualiter in men.

te: ̊ etiam coꝛꝑaliter in ventre. Sed in coꝛpoꝛe

xpᷣi fuit claritas ex vnione cuʒ diuinitate ⁊ nia

8

in ꝑte ſuꝑioꝛi beata.

glam debet dici tranffiguratio. Et ſiad hoe di⸗

qꝛ ſolum illa que eſt in expꝛeſſa ſimilitudine ach

ceretur ꝙ claritas moyli fuitmaioꝛ claritate cer·

ſti:eo q non poterat pcipi niſi velarct · Smagl

—

ander. . non fuit copioſioꝛ claritas gle moyſt
q; claritas coꝛpoꝛis xpᷣi. Nam q caritas faci/
ei moyſi non poſſet videri ſiebatnõ qꝛ maioꝛeſ⸗
ſet: qꝛ offendebat ? diſgregabat viſum Sicut
vigeri. Sed claritas aparens in facie xpi erat
delectãs viſum ? ↄfoꝛtas ſicut caritas g0ꝛie⸗

q opoꝛtat ⁊ coꝛroboꝛat viſum. AUnde Apocal ·
xxi ca. Glaritas ciuitatis ſuꝑne cõꝑat᷑ iaſpidi⸗

5

his ebicipot: Z8 ꝙ claritas coꝛpis xpᷣi fuit
ſimil caritati ſot ã videri nõ põt ǵnec ita vide
ri potuit claritas coꝛpis xpᷣi. Budemꝰꝙ clari
tas cepis xp̃ᷣi ðꝛſimilis ciaritati ſolis. qꝛ ſoł·

cexcedi in lumine ots planetas. Lñ gloſa dicit

matth. xx vij. ca. Reſplenduit facies eius ſic ſol

plus certeq; ſol:ſed non habuit exempiii mai⸗

cui compararet. Si vo aliqs quereret curnon

compꝑata fuit claritas illa claritati iaſpi⸗ lis ſie
ſolis Dicimus ꝙ licet claritas iaſpidis ſit dele

ctabilis non tñ ita eſt omnibus nota ſicut clari⸗
tas ſo is. Ad tertiſ iam dubium eit deueniegij

fuit oſtenſiua claritatis gloꝛie. Reſpõdet Allex.

cuiꝰ claritas demulcet ⁊ delectat aſpectũ Sed

SInec ita vide

ij

an.ſ.ꝑ claritatè ↄnenient᷑ ſigniſicet᷑ gła coꝛpoꝝ

beatoꝛũ.Et vidꝛ ꝙ nõ. Nã dlaritas nõ ſoluʒ ẽ
coꝛpoꝝ gloꝛiſicatoꝛũ:ino ⁊ cõis alioꝝ coꝛpoꝝ
Cõuenientioꝛ aũt eſt oſtenſio facta ꝑ ppᷣetates
ꝓpꝛias ſicut ꝑ agilitatẽ impaſſibilitatẽ ⁊ ſbtili⸗
tatem q; ꝑ cões. Ad hocita pulchꝛe diẽ Alexã
der. cum ſint q̃tuoꝛ ꝓpᷣetates ᷣm quas oſtẽ
ditur gloꝛiſicatio coꝛpoꝛũ ipᷣa claritas eſt pᷣnci /
palis ad quã cõſequunt᷑ cetere. Naturã em lu⸗
cis ↄſequit᷑ ſubtilitas.vñ lux ꝑ naturã hʒ ſub⸗

tilitatẽ ad penetrandũ coꝛꝑa maxie coꝛpa trãſ-

parentia.ſicut patʒ in lapide criſtallino qͥ pene
trat᷑ aluce. Siłr ad ipᷣam ↄſequit᷑ agilitas. vñ
motus vel mutatio eiꝰ fit q̃ſi ſubito. Silłradip
ſam conſequit᷑ impaſſibilitas.vñ etiã nullũ in/
qnamentuʒ patit᷑ ab alijs. Quia claritas pꝛe⸗
ſupponit oẽs alias ppᷣetates qͥ ſunt coꝛpoꝝ glo
riſicatoꝛũ ⁊ nulla illarũ ponit oẽs alias. IJdeo
ↄuenient᷑ ſit oſtẽſio gloꝛiſicatiõis coꝛpoꝛum ꝑ
dlaritatem. Idcirco dñs in euãgeio Matth.
xiij.c. Significãs głam reſurreetiõis nõ multi⸗
plicat vba: ꝑfecte integre ⁊ totalit᷑ ſigniſicat
PP claritatem cũ dicit. Juſti fulgebũt ſicutſol in
regno pris eebau.
CBe apparitõne oyſi et helie qui
cum xpo reuerenter loquebant᷑ exhi
deo reuerentiã

bendo illi tanq; vero de
ethonoꝛemn

dignitas

Texcelſa dñi Jeſu xpi apo

ſtolis demonſtrata ðᷣ ſupioꝛitatis.
Quia em̃ vtait Chꝛyv. Alij diccbateh eſſe He
liam. alij Hieremiã. aut vnũ ex pphetis. iõ ca⸗
pita ꝓphetaruʒ induxit: vt dr̃a awareat inter
Fuos ⁊ dñm oſtendendo ꝙ nõ erat Helias ne⸗
q; moyſes:ſᷣ illis ſuꝑioꝛ.imo ⁊ dñm ſe angeloꝝ
T hoim manifeſtaret. Ecce inqͥt ¶attheus.
Apparuit illis .oyſes ⁊ Helias cũ eo loquẽ
tes. Mꝛo clarioꝛe vo huius partis intelligetia

tria ſunt hic dubia declaranda.

Bnd it aparuerütibimoyſeea helias
Sedin qu diſcipuli cognouerũt illos.
CTertiũ quid loqueban? S..

¶Adq pmũ dubiu diuerſimoderñdet᷑ amltis.
erũt ibi vere:pᷣ᷑ imaginarie. Alij vo ꝙ angeli

ꝓ ꝓſonis eoꝛũ in aſſumptis coꝛpibus in ipᷣoꝛuz
Rrmnoyſ T⁊ helie ſimilitudine apparuerũt. Nec
fuit fictio qꝛ illud angeli fecerũt ⁊ de intentiõe

coʒũ qð ipᷣi ꝑſonaliter feciſſent. Sicut etiaʒ ðꝛ.
Bñs locutus eſt ad moyſen qñ angelus in per

ſona domi loquebat᷑.Hoõnulli aũt aſſerũt ꝙ ap

moyſes in ſuo coꝛꝑe reaſſumpto ad tꝑs. Hhoc vi

h mõ potuit aĩia moyſi aparere ocuł coꝛꝑalibꝰ

jem dicunt ꝙ moyſes ⁊ helias nõ apa⸗

audientibus loquebat᷑

detur diriſſe Nug, inlide mirahilib⸗ ſacreſot

pture.Nec mirũ eſt ꝙ ꝓ tam maꝗᷓ̃ re ad tꝑs re⸗

ſurrexerit ⁊ realit᷑ venerit.Alexander aũt i.iij.

dicit. aparuit ibi helias in coꝛꝑe ⁊ aia.moy

ſes vo in aia tm̃. At em̃ inqͥt Aug ad paulinũ

in li.de cura ꝓ moꝛtuis agenda.Alijſunt hũa⸗

narum limites rerũ.Alia diuinaꝝ ſiõ vtutum
Alia ſunt q̃ naturalit.Alia mirabiliter fiunt.

Apar itio itaq; aiaꝝ pꝰ moꝛtẽ ᷣm limites rerũ

nõ eſt poſſibił: ſolũ vᷣm ſiã diuinaꝝ vtutũ. ſi⸗

ue ſolũ ſm diuinã potẽtiã ⁊ nõ ᷣm reꝝ naturã

Aia igit᷑ moyſi aparuit ibi vere ꝑ diuinã porẽ

tiam. Sicut dicit Augꝰ.qꝙ aie martyrũ ꝑ diui⸗

nam potentiã pñt hoĩbus apparere.Et de ↄfeſ

ſoꝛe SFelice refertipᷣm apparuiſſe ciuibꝰ nolanis

pie a ſe dilectis cũ a barbaris nola opugnabat
Sed tũcreſtat qſtio qm ſi aia moyſi mñ ſine coꝛ

poꝛe apparuit cũ ipa ſit inſenſibił quõ potuit ap
parere aſpectibꝰaploꝝ: Ad quod dicenduʒ ꝙ
ſbᷣa ſpũalis aparet ſenſui duobuſ modis. AUno

mõ ꝑ coꝛpꝰ aſſumptũ ſicut awaret angelꝰ Alio

mõ ꝑ ſolã ſimilitudinem coꝛꝑis quã facitiĩ ſen⸗

ſum ⁊ ꝑ quã immutat ſenſum. Sicut em ange
lus ptãteʒ hz ſupꝛa coꝛpa vtſibi coꝛpus poſſit

aſſumere ⁊ aparere ſenſui ꝑ illud. Ita hʒ potẽ⸗
tiam vt poſſit aliquã coꝛpis ſimilitudinẽ ĩ ocu⸗

lo efficere ⁊ ꝑ illã oculi immutare: vt ab oculo

ꝑ illꝗ ꝑcipiat.Sicut g̊ mediante coꝛꝑe põtfa⸗
cere ſimiſiudinẽ ꝗᷓ cõpᷣhendit᷑ ita ⁊ ſinecoꝛpe.
Sic aĩa ſancta q̃ gloꝛioſa eſt hʒ illã potentia.et

aplon ſine coꝛpis aſſumptioe. C Ad ſcᷣm du⸗

bium rñdet Ambᷣ.ꝙ diſcipuli cognouert mop/
ſen T heliam ex habitu verbis ⁊ interna reuela
tione.qui vt pie credi poteſt q;pꝛimuʒ ibi axa

ruerunt poſtea ad pedes Jeſu humiliter ⁊ reue

renter dixerũt.Adoꝛamus te xpᷣe ⁊ bñdicimus
tibi:qͥ veniſti ꝑ crucem ⁊ paſſionem tuam redi

mere genus humanũ. ¶ Ad tertiũ vᷣo dubiuz
dicit Lucas ꝙ loquebant᷑ de cxceſſu quẽ com⸗

pleturus erat in hierm. Et vocat exceſſuʒ paſ⸗

ſionem eiꝰ. Pꝛimo ꝓpter excedentẽ pauꝑtatẽ:
quia non habuit in cruce vbi reclinaret caput.
Scðdðᷣo ꝓpter excedentẽ humilitatẽ ⁊ obedien⸗

tiam. Tertio ꝓpter excedentem penalitatem.

Quarto ꝓpter excedentẽ charitatem. quibus
vtutibus veluti quatuoꝛ gemmis exoꝛnantur

quattuoꝛ coꝛnua crucis. O qᷓ; affabilis erat ex

vtraq; parte collocutio illa. O qᷓ; benigna erat
vox ſaluatoꝛis.dum moyſi ⁊ elie apoſtolis

mediũ ⁊ dixit. Homie bonum eſt nos hic eſſe.
ſi vis faciamus hictria tabernacula.tibi vnuʒ

moyſi vnũ ⁊ helie vnũ.Et vt dicit Lucas etiã
2 Marcus. Neſciebat Petrus quid diceret.

üuc Petrus ꝓrupit i

5

ſte⸗
ſon
i
guo
ſlt
ſcat
ſeuut
eret
ge⸗
ſaln
e
furn
uen
pht
no
gua
goe⸗
Wo
i
t
e
ſes.E
Ktofm
6o de
eus
ſniod
eren
Uedre
voe
ſtra
ne.
güti
tron
le
ſten/
ltre
Peruit
Nend
noge
lolun

zor
ſpe
ltii,
mo⸗
Dallmnä

Nnoon.

Erfunt,
les rei

nipoi
nndui⸗
ieft
Ppolmis
Ugnebi
iſnece
uter
ang
sNe
Ao
iln
fiange⸗
V
M
Mmeion
tchoal⸗
Nhi
rupe,
Eia

o
mienen
ziiv⸗
erm
n di
necon⸗
inn⸗

Aptuſs ;.

gaput.
cbedien⸗

EPamod ibi ppetuo eſſe cupiebat tanq; ſii vi
ione claritatis coꝛpoꝛis chꝛiſti beatitudo cõſi⸗
ſteret:cum beatitudo eſſentialiter cõſiſtat in vi⸗
ſione clara ipᷣius diuinitatis. licet aſpectus hu
manitatis chꝛiſti faciat ad pᷣmium accidentale
quo ſancti maxime delectant᷑. NMetrus auteʒ in
illa tranſfiguratiõe nõ vidit diuinam eſſentiam
ſicut Paulus in raptu: ſed tm̃ eius humanita⸗
tem in foꝛma gloꝛioſa.Secũdo neſciebat qᷣd di⸗

ceret.qꝛ ſine paſſione chꝛiſti ſe regnare putabat
Ideo ſanctus Effrem in quoda ſᷣmone chꝛiſtũ

ita introducit loquẽtẽ. Petre ſihic manſerimꝰ
vᷣba ꝓphetarũ qͥs adimplebit.vt illud. Fode⸗ A
runt manus meas ⁊ pedes meos ⁊ dinumera⸗

uerũt oĩa oſſa mea. Si hic manſerimꝰ cirogra⸗

phum Ade qͥs diuidet.qͥs debitũ ſoluet. Si h

manſerimꝰ q̃ dixi tibi quõ fient. Eccla ſuper te
quõ ediſicabitur.claues celoꝝ qͥs accipiet.aut
quem ligabis vel ſolues.hᷣ ille.O qᷓ; ſuauis qᷓ;

ue iocũda erit viſio diuinitatis.qñ ita delecta⸗
bat coꝛ Petri aſpectus humanitatis.petebat

tria fieri tabernacula.vnũ ꝓ xpᷣo in quo ipᷣe co

habitaret. aliud ꝓ Moyſe in quo Jacobus ꝑ
maneret.tertiũ ꝓ lelia in quo moꝛarẽ᷑ JSohã
nes. O Petre oblitus videris ꝓximoꝝ iuoꝛũ
et omniũ qͥ ſcripti ſunt in libꝛo vite nõ ꝓ tã pau
cis deus factꝰ eſt hõ.non tam exiguus erit nu
merus electoꝛũ.Sed indulgenduʒ eſt tibi.qꝛ pᷣ
nimia dulcedine poſtulas qð fieri nõ dʒ. Pꝛo⸗

pterea ipᷣo ita loquente.Eccenubes lucida ob⸗
umbꝛauit eos. Abi ᷣm doctoꝝ ſententiã trini⸗
tas pſonaꝝ diuinarũ apoſtolł illis fuit demon⸗

ſtrata.qꝛ pater apparuit ibi in voce. filiꝰ in car⸗

ne.⁊ ſpũſſactus in ſpecie nubis lucide. Quare
aũt in baptiſmo aparuit in ſpecie columbe et ĩ
tranſfiguratiõe in ſpecie nubis ucide diẽ̃ Alex
ander in.j.ſumme. apparitio ſpũſſãcti fuit ad
oſtenſionem plenitudinis gratie et veritatis: q̃
fuit redundans in chꝛiſto in baptiſmo.ergo ap

paruit in ſpeciecolumbe ꝓpter fecunditatem ᷓ
attendit᷑ in columba in quo ſigniſicat᷑ fecundi
tas gratie in chꝛiſto ad regenerationẽ ⁊ ſaẽmen
toꝛum ſanctiſicatõʒ. In tranſſiguratiõe vo ap⸗

paruit in nube lucida.ad ſignificandũ plenitu⸗

dinem veritatis redũdantis in xbᷣo ꝑ modum
doctrine Nam plenitudo veritatis in xpᷣofuit
ſicut nubes ex qᷓ generata eſt pluuia doctrine.

Et dicit᷑ nubes illa fuiſſe lucida.qꝛ de plenitu⸗

dine veritatis eius accepimꝰ lumen fidei do⸗
ctrine.iero.vo ſuꝑ attheũ dicit de Ce⸗

tro. He frondibꝰ aũt tentoꝛijs querebat taber⸗
naculũ:ſed nubis lucide oꝑitur vmbꝛaculo.vt

diſcat in reſurrectiõe nõ tegmine domoꝝ:ſᷣ ſan

ctiſpũs gloꝛia ſanctos eſſe ꝓtegendos.
De equalitate pr̃is et filij demõſtr

ij

ul

auam audlerſit diſcip
Capitulum , II.

—
e.

Lexcelſa dignitas domi

placui ipᷣm audite.Et hanc vocem nos aud iui
mus de celoallatã cũ eſſemꝰ cũ ipᷣo in mõte ſan
cto. Qualis em̃ pater talis filius.eternus pa??:
eternus filius. Immẽſus pat immẽſus filius.
Increatus pater increatus filus.Omipotens
pr omnipotens filius. Sed ꝓ declaratiõe hu

ptis tria ſunt hic dubia declaranhn.
CNꝛimũ vtrũ ꝓ
dicaf generatio.

¶SVcdm vtrũ pater poſſit dici ncipium fill.
CTertiũ vtrũ filius ſit aliusa patre

£

CAd ömi dubij ſolutõz notãda ſunttria theo

logica documẽta 'm doctrinam ſancti Tho. ſj.
pie. q.xxvij. Mꝛimũ documentü ꝙ ꝓceſtio in
dðiuinis nõ eſt accipiẽda ᷣm ꝙ eſt in coꝛpalib

—⏑

vel ꝑ motũ localẽ. vel ꝑ actõʒ alicꝰ cauſe in xx
terioꝛẽ effectũ. vt caloꝛ a calefaciente in calefa⸗

ctum. Sed m emanatõʒ intelligibileʒ. vtpote

ꝓbi intelligibil a dicentẽ qð manet in io. Exx
& pceſſio illa ab intra nõ ab extra.Exquo id qð
ꝓcedit tali ꝓceſſu intelligibili nõ eſt diuerſum
abeo a quo ꝓcedit. Immo q;to ꝑfectiꝰ ꝓcedit:
tãto magis eſt vnũ cũ eo a quo ꝓcedit. Mani⸗
feſtũ eſt em̃ ꝙ q;to aliqd magis intelligit᷑ tanto
ↄceptio intellectual eſt magis intima intellig?

ti magis vnũ. Mã intellectꝰ ſᷣm h̊ ꝙ actu itel⸗

ligit vᷣm h fit vnum cũ intellectu Vñ cũ diuinũ

„

intelligere ſit in fine ꝑfectiõis neceſſe eſt ꝙ ver⸗

bum diuinũ ſit ꝑfecte vnumcum eo a quo ꝓce
dit abſq; diüſitate. Scom documentuz; noie
generatiõis duplicit᷑ vtimur. AUno mõ coit d

oia generabilia v coꝛruptibilia Et ſic generato

oppoſita. Et vtriuſq; ſbiectũ ẽ matia. ⁊ ficnon

2„

ponit᷑ in diuinis. Scoo mõ generatio ðꝛ ꝓbe i

vinẽtibus. Et ſic generatio ſignificat oꝛiginem
alicuiꝰ viuẽi a pᷣncipio viuẽte ↄiũcto.⁊ H̊ ꝓPe

ð: natiuitas. Mõ m oẽ hmoi vꝛ gentiũ: ſeg pꝛo
pꝛie qð ꝓcedit ſm rationẽ ſimilitudinis. Unð

pilus nõ habet rationeʒ geniti ⁊ filij:ſed ſolum

rtia ſublimis
equalita
Audierũt nõq; vocem pris dicenteʒ · Hic
ñilius meus dilectus in quo mihi bñ cõpla /
cui:ipᷣm audite. De hac ita ſcribit petrꝰ.ij.epi⸗
ſtola. c.j. NMõ em indoctas fabulas ſecutinotaʒ
facimus vobis dñi nr̃i Jeſu xpᷣi vrutẽ ⁊ pᷣſei⸗
tiam: ſᷣ ſpeculatoꝛes facti illius magnitudinis.
ccipiẽs em̃ a deo pr̃e gloꝛiã ⁊ honoꝛem voce
delapſa ad eũ huiuſcemodi a magniſica gloꝛia.
lHic eſt filiꝰmeus dilectus in quo mihi bñ com

ceſſio vbi in diumis cõgrue

i.

qð ꝓcedit ſᷣm ratiõʒ ſimilitudinis nõ cuiuſcũ⸗
qq;. Nam vmes qͥ generant᷑ in aialibꝰ nõ habẽt
rõeʒ filiatõis.licet ſit ſimilitudo vᷣm genꝰ.Sed
requirit᷑ ad rationẽ talis generatiõis ꝙ ꝓcedat
EFSñm rationẽ ſimilitudis in natura eiuſdẽ ſpeciei
Sic hõ ꝓcedit ab homie ⁊ equus abequo. In
viuentibus que de potẽtia in actum vite ꝓce
dunt. ſicut ſunt hoĩes ⁊ aimalia generatio vtrã

qꝙᷓ; generationẽ includit. Si aũt ſit aliqd viuẽs

cuius vita nõ exeat de potẽtia in actum pꝛocei
ſio ſi qua in tali inuenit᷑ excludit oino pᷣmaʒ ra⸗
tionẽ generationis. Sed põt habere ratõeʒ ge⸗
neratiõis que eſt ꝓpꝛia viuentiũ. Sic pceſſio
vbi in diuinis habet rationẽ generatiois. pce/
dit em ꝑ modum intelligibilis actiõis q̃ eſt ope

ratio vite ⁊ a pᷣncipio coniũcto.⁊ ſᷣm rationem
ſimilitudinis.qꝛ conceptio intellectus eſt ſimi⸗
litudo rei intellecte ⁊ in eandem natura.qꝛ i deo
idẽ eſt itelligere ⁊ eſſe. Añ ꝓceſſio vbi in diuis
dñ generatio ⁊ im ꝓcedens dẽ filius.Si autẽ

aliquis quereret. quare ꝓceſſio vbi ĩtelligibil
in nobis nõ dr generatio ſicut in diuis Rñndet᷑
mwintelligere in nobis nõ eſt ipſa ſubſtantia itel

lectus.vñ vybum qð m intelligibileʒ opatiõʒ
ꝓcedit in nobis non eiuſdeʒ nature eſt cũ eoa q

pꝓcedit. Jdo non ꝓprie ⁊ cõplete cõpetit ibi rõ
generationis. Sed intelligere diuinũ eſt ipa ſb

ſtantia intelligentis. Quare vbũ ꝓcedens pꝛo

cedit vt eiuſdẽ nature ſubſiſtẽs. Et ppter hoc

ppꝛie dr genitũ ꝛ fllius. Tertii
in diuinis ſũt due ꝓceſſiones.ſ. vbi ⁊ amoꝛis.

Nã ibi yt dictũ eſt non ẽ ꝓceſſio niſi ᷣm actiõʒ

que non tendit in a liqð extrinſecum.ſed manet

in ipſo agente. hmõi aũt actio ĩ intellectuali nã
eſt actio intellectus ⁊ actio volũtatis.pꝛoceſſio

aũt vᷣbi attendit᷑ m actionẽ intelligibilem. vᷣm
aũt oꝑationẽ volũtatis inuenit᷑ inobis quedã
alia ꝓceſſio.ſ.amoꝛis ſᷣm quã amatũ eſt i amaã⸗
te. ſicut per cõceptionẽ vbi res dicta vel intelle

cta eſt i itelligente. Iſta aut pceſſio amoꝛis i di
uinis non dr generatio ſicut dicitAthanaſius.
Spũs ſctũs a patre et filio non factus nec crea
lus nec genitus. Ratio eſt qꝛ hec eſt dr̃a int᷑ in
tellectũ ⁊ voluntateʒ ꝗ intellectꝰ fit in actu pB
Yres intellecta eſt in intellectu m ſuaz ſilitudi

ſiltudo voliti ſit in volente ſ ex hoc ꝙ volütas

hz3 quãdaʒ inclinationẽ in reʒ volitam. Pꝛoceſ
ſus && qui attendit᷑ ſm actionẽ intellect ẽſcᷣm

rõneʒ ſilitudinis. Et iðᷣo põt habererõnẽ gene

rationis qꝛ omne generãs generat ſibi ſile. pceſ
ſio aũt que attendit᷑ m actionẽ volũtatis non
coõſiderat᷑ ſm rõeʒ ſilitudinis ſ̊ magis m rati⸗
onem mouentis ⁊ impellentis in aliquid. Etiò
qð ꝓcedit in diuinis ꝑ modum amoꝛis nõ pꝛo

iũ documentũ q

eſt relatiuũ diuerſitatis ſubſtatie. ſi ergo filius

cedit vt genituʒ vel vt filius ſed magis pcedit

vt ſpũs quo noie quedã vitalis motio ⁊ impul
ſio ðſignat᷑.ꝓut aliquis ex amoꝛe dr moueri vł

impelli ad aliqᷣd faciẽduũ. ¶ Scdm dubiũ erat
etrũ pr poſſit dici pꝛincipiũ fili. Ad hoc dicit

Auguſti. in.iiij.de. trini. Pater ẽ pᷣncipiũ toti

deitatis. Sctũs vo Tho. j. pte. q. xxxiij. dicit
Ohoc nomen pꝛincipium nihil aliud ſigniſi⸗

cat qᷓ; illud a quo aliquid pꝛocedit.omne enim
a quo aliquid ꝓcedit quocũq; mõ dicimus eẽ

p̃ncipiũ.Cũ ergo pr ſit a quo ꝓcedit alius ſeqͥ/

tur ꝙ prſit bᷣncipiũ.Sʒ ʒ hoc triplicit᷑ obijcit᷑.

NPꝛimo qꝛ pᷣncipiũ ⁊ cauſa idem ſunt m phᷣm.

Sed nõ dicimꝰ pr̃eʒ eſſe cãm filij ne icurramus

erroꝛẽ Arrij. qui dixit filiũ pcederea pre ſicut
efſecrus a cã.ideoq; eſſe pᷣmò eius creaturã. Et
ſpmſctũʒ ꝓcedere ſicut creaturaʒ vtriuſq;. Et

hm hoc neq; filiꝰ neq; ſpũſſctũs eſſet verus de
us qð eſt ↄ veritatẽ ⁊ fidem.ergo ſicut nõ diciꝰ
patrem eſſe cauſaʒ filij ita neq; pᷣncipiuʒ.Scðo

obijcit᷑.qꝛ pncipium dicit᷑ reſpectu pᷣncipiati.

ergo filius eſſet pᷣncipiatus ⁊ ꝑ ↄſequẽs creatꝰ
qð eſt falſiſſimũ.Tertio obijci᷑.qꝛ hoc nomen
pncipiũ a pꝛioꝛitate ſumit᷑. Sed vt inquit Ath

anaſius. In hac trinitate nihil pꝛius aut poſte

rius nihil maius aut minus.ergo pater non dʒ

dici pᷣncipiũ filij. Ad pᷣmã obiectionẽ rñdet ſan

ctus Tho.qꝙ; Greci vtüt᷑ indifferent᷑ in diuinis

noie cauſe vłnoie pᷣncipij. Sed latini doctoꝛes

nõ vtũt᷑ noĩe cãe ſᷣ ſolũ noĩe pᷣncipij. Rõ eſt qꝛ

p̃encipiũ eſt cõmunius qᷓ; cauſa. pᷣmus em̃ termi

+△

nus vel etiã ᷣma ꝑs rei dr pᷣncipiüũ ſed nõ cauſa
hoc nomẽ. caula við: impoꝛtare diuerſitatẽ
ſubſtantie ⁊ dependentiaʒ alicuiꝰ ab altero qðᷣ
non impoꝛtat nomẽ pᷣncipij. In oĩbus em cau/
ſe generibus ſemp inuenit᷑ diſtantia int᷑ cauſaʒ

⁊ illud cuiꝰ eſt cauſa m aliquã ꝑfectioneʒ aut

virtutem, Sed noie pncipij vtimur in his que
nullã hmõi differẽti bñt ſed ſol m quẽdam
oꝛdinẽ. Sicut cũ dicimus punctũ eſſe pncipiũ
linee. Ael etiã cſ dicimus pᷣmaz pꝑt em linee eẽ
pncipiũ linee. Ad ſcdᷣaʒ obiectõʒ dicit pᷣfat/ do

ctoꝛ. apð grecos inuenit᷑ de filio vel ſpũſctõ

dici ꝙ b̈ncipient Sed hoc noneſt i vſu latino⸗
rum qꝛ licet attribuamus pr̃i aliquid auctoꝛita

tis rone pᷣncipij. nihil m̃ ad ſubiectione vel mi/
norationẽ quocũq; mõ ꝑtinẽs attribuimꝰ filio

Ald tertiã obiectionẽ rñdemꝰ. ꝙ licer h nommen
vpncipiũ q;tum ad illud a quo imponit᷑ ad ſigni

fſicandũ videat᷑ a pꝛioꝛitate ſumptũ. non iñ ſig⸗
guũt quidam ꝙ non. naʒ m gramaticos.

linis
goce
1s
vinu
dumee
Aine
e
lins
turſ
Oep
debe
ns
Pam
une
ſolak!
flinn.
Dhmn
unis
odon
eerc
ckes
Ctn
Non
lulne
Mef

tumnd
poct.
ſione
cioßt

en
tein

foleny
büüen
oediat
piütoti⸗
dicit
iſigni⸗
mecnin
mus e
gin

dapieſon
enri
ruſg.
nyensde
nodic⸗
n
Uchi.
ipge
cunen
gut ⸗
hate
mnm
inidein
nbiuins
es
cte·
iemi
c
n
Reroch
sench
int a,
ia
Moge
Nilin
Mnepii
nnae
pend
hüſas
Audon
gepelmi/
nin nlo
so

eſt alius a patre. videt᷑ ꝙ ſit a patre diuerſus.
qð eſt contra ſententis doctoꝛũ. Inqͥt em Au/
guſti. vij. de tri. Cum dicimꝰ tres pſonas: non
diuerſitatem intelligere volumꝰ. Et Ambꝛo.i

pᷣmo de trinita. Pater ⁊ filius diuinitate vnuʒ

ſunt.nec eſt ibi ſubſtantie dr̃a neq; vlla diuerſi⸗

tas. Et Hilarius in li. detrini. In diuinis pſo⸗
nis nihil eſt diuerſuʒ. nihil alienũ.nihil ſeꝑabi⸗

le. ergo filius nõ eſt alius a pre. Verũtamẽe cõ⸗
trariũ videt᷑ eſſe.qꝛ Augꝰ. in li.de ſide ad Pe⸗

trum ait. Ana eſt eſſentia pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſcti.
in qua nõ eſt aliud pater aliud filius.aliud ſpi⸗
rituſſanctus.qᷓ;uis pſonalit ſit alius pat᷑ alius
filius alius ſpũſſanctus. Ad intelligendã itaq;

veſritatẽ dicit ſanctus Tho.j.ptce.q.xxxj.qꝙ ex

vbis inoꝛdinate ꝓlatis incurrit᷑ hereſis. Ideo
cum de trinitate loquimur cũ cautela ⁊ mode⸗

ſtia eſt agendũ.qꝛ vt Augꝰ. dicit in.j.de trini.

Nec ꝑiculoſius alicubi errat᷑.nec laboꝛioſius
aliqͥd querit᷑.nec fruciuoſius inuenit̃. Opoꝛiʒ

gutẽ in his que de trinitateloqmur duos erro⸗

res oppoſitos cauere.inter vtrũq; temꝑate ꝓce
dentes.ſ.erroꝛem Arrij.qͥ poſuit cũ trinitate ꝑ
ſonarũ trinitatẽ ſubſtantiaꝝ. Et erroꝛem Sa/
bellij qͥ poſuit cũ vnitate eſſentie vnitatem ꝑſo⸗
ne.Ad vitandũ g erroꝛem vitare debemꝰ in di⸗
uinis nomen diuerſitatis ⁊ dr̃e ne tollatur vni
tas eſſentie. RPoſſumus aũt vti noĩe diſtinctio⸗
nis ꝓpter oppoſitionem relatiuã.Et ſic ſi quan

do inueniret᷑ nomen diuerſitatis veloreſumẽ⸗

dum eſt ꝓ diſtictiõe. Ne aũt tollat᷑ ſimplicitas
diuine eſſentie.vitandũ eſt nomen ſeꝑatõis vel
Ddiuiſionis ꝗᷓ eſt totius in ꝑtes. Netollat᷑ equa⸗
litas.vitandũ eſt nomen diſparitatis. Ne tolla
tur ſimilitudo.vitandũ eſt nomen alieni vł diſ
crepantis. Ad vitandũ erroꝛẽ Sabellij vitare
debemus ſingularitatem netollat᷑ cõmunicabi
litas eſſentie diuine. Vnde Hilarius li.de tri.
NPatrem ⁊ filiũ ſingularem deũ pᷣdicare ſacrile
gium eſt Debemus etiã vitare nomen vnici ne
tollat᷑ numerus ꝑſonarũ. Dicimus tñ vnicum

filium.qꝛ nõ ſunt plures filij in diuinis.non tñ

dicimus vnicuʒ deũ.qꝛ pluralitas deitatis cõ⸗
munis eſt. Nitamus nomen cõfuſi ne tollatur
oꝛdo nature a pſonis. Ande Amb..li.j.de tri.

ſolitarij:ne tollat᷑ conſoꝛtiũ triũ ꝑſonarum.Ad
argumentü vo dicendũ ꝙ hoc nomen aliꝰ ma⸗

ſculine ſumptũ impoꝛtat diſtinctionẽ ſuppoſiti.
vnde filius eſt alius a patre.ſ. eſt aliud ſupoſi/
tum diuine nature ſicut eſt alia perſona alia coꝛpe m. c. mal
ypoſtaſis. Eſt & filius alius a patre:ſᷣ nõ diuer tui iuſticie viuamus. Obijciunt aüt nobis il
ſus neq; alienus. Quia em̃ in diuinis eſt diſti⸗
ciio ᷣm ꝑſonas:non aũt ſᷣm eſſentiam. Dicimꝰ

Serxmo xiij.

pat᷑ eſt alius a ſlio:ſᷣ nõ aliud. Et ecõtrario di
cimus ꝙ ſunt vnũ:ſᷣ nõ vnus. Equalem igit᷑
deo patri dei fuiũ pᷣdicamus.de quo dixit vox
paterna vt ſupꝛadictũ eſt. Hic eſt filius meꝰ di
lectus.ſ.naturalis.Alij aũt ſunt adoptiui ĩ quo
mihi bene complacui.i.in quo diuinũ bñplaci⸗
tum complebit᷑ de redemptiõe mũdi.Audien⸗
tes iſta diſcipuli ceciderũt in faciem ſuã. qꝛ ſᷣm
Hiero.ſuꝑ Mattheũ. umana fragilitas cõ⸗/
ſpectũ maioꝛis gloꝛie nõ ſuſtinet. Ab hac autẽ
fragilitate ſanant᷑ hoĩes ꝑ xpᷣm eos in gloꝛiam
inducendo. QAo hgnificat boc acceſſt rte
tigit eos dixitq; illis. Surgite nolite timere: q
leuantes oculos neminẽ viderũt niſi ſolum Je
ſum. eo.ſ.ꝙ moyſes æ helias reducti fuerãt vo
lũtate diuina ad loca vnde fuerãt abducti: De/
ſcendentibus aũt illis de monte pᷣcepit Jeſus
ne alicui viſionẽ dicerẽt dõec neſurgerer moꝛ⸗
tuis filius homis. Que ꝓhibitio facta eſt m
doctoꝛes. ne alij audientes xpᷣm eis aparuiſſe
in foꝛma gloꝛioſa ſcandaliʒarent᷑ poſtea viden .
tes ipᷣm pati tam ignominioſe. Ecce q̃t modis
ante ⁊ poſt reſurrectiõʒ ſuam ſaluatoꝛ nr̃ allice⸗
re coꝛda hoim ꝓcurauit ad ſuꝑne felicitatis de
ſideriũ. ⁊ tñ moꝛtales miſeri no niſi tranſitoꝛia
bõa iſta atq; terrena ſummo ſtudio adipiſci co
nantur. Ipᷣe dei filius deus verus ⁊ gloꝛioſus
viam ſummi boni nos docuit. IJpᷣe ad regnum
celoꝛũ nos inuitauit. Ipᷣe in ſua tranffiguratõe
tribus apoſtoł claritatem coꝛꝑis delectabilem
⁊ omni ſuauitate repletã videri fecit. vt ſpꝛetis
mũdalibus rebus ſuꝑna gaudia feruẽtius affe
ctarent. Ad que nos ꝑducat ipᷣeqͥ eſt bñdictus
⁊ laudabilis in ſecula ſeculoꝛũ. Amen.

CGermo tertiuſdecimusde innocẽ⸗
tia xpᷣi in quo cõfutatur blaſphemia

eoꝛu qui dicunt xpᷣm ſua culpa iudeii

cit nec dolus inuentus eſt in oꝛe ei.

Aerba ſunt pᷣncipis apoſtoloꝛũ pꝛi⸗

„ 2 ☛

ma ſua epła. ca.ij. Iniquitas quoꝛuũdam homi

num puerſoꝛi vſq; adeo inualuit: vt cuz audi-

MNec cõfuſum eſt qð vnũ eſt necmuiplex eẽ po uit pijſſimũ ſaluatoꝛem noſtrũ iudeis pcuran-⸗
teſt qð indifferens eſt. Vitandũ eſt etiã nomen

tibus ignominioſe crucis toꝛmentũ ſubijſſe.nõ
ſine ijius culpa factum fuiſſe impꝛobe fatean⸗
tur. deteſtant᷑ paſſionis eius myſteria qͥ pꝛo no
bis dignatus eſt moꝛi. Et vt inquit Petrus/
Tradebat iudicãti ſe iniuſte qͥ peccata nr̃ᷣa per
tulit in coꝛꝑe ſuo ſuꝑ lignum. vt peccatis moꝛ/

neq; quod non videt᷑ veriſile iudeos ita cõcoꝛ/
diter ita frequent ita hoſtilit᷑ contra xpm mi e

xiij

cõmotos: niſi aliqd repᷣhenſione dignũ depꝛe/

hendiſſent. Meq; pilatus ↄ iuſticiã hoieʒ ſcmm̃

veluti ſedicioſuʒ ⁊ reũ cũ ſceleratis cõdenaſſet
ad moꝛtẽ. Quãobꝛẽ vthmõi pditiſſimus erroꝛ
penitus extinguat᷑. decreui dẽ innocẽtia xpᷣi in
ſmone diſſerere. Oſtendãq; xpᷣm Jeluz dei

⁊ Vgis filium innocent᷑paſſum.nõ ꝓpter aliqd

eius peccatũ.qꝛ ab oĩ labe penitꝰ fuit imunis:

ꝓut vba ppoſita dicunt. in bus de innocetig

xpᷣi locuturi triplici rõe bncipali ꝓbare illã cõ
CPꝛiaro d: gre plenitudo. (tendemus.
Tertia exemploꝛũu multitugo.
¶ De plenitudine gre xpᷣi qua illius

aia fulgehat oi mũdicia ⁊ ſcitate C.l.

imarato

ba
„ † .
* * 2

q̃ſi vnigeniti a pre plenũ gie ⁊ veritatis.Qua⸗
re vt diximꝰ in ſuꝑioꝛibꝰ nec peccauit nec pec⸗
care potuit. Sciendũ tii m theolo ctri
pcipue Alexandri de ales in

*„

ne ſumme. ꝙ in xpo diſtinguit triplex gra.
Cuma 9: vnionis. CSecuda capitis.
WTertia laris ſanctitatis.

Naioꝛ gra non p
it ſilius dei. Ro huiu⸗
le ipi creature hũane ꝑ donũ ↄditõis nature.qꝙ
eleuet᷑ ⁊ diſponat᷑ ad diuinã vnioneʒ.Et iõ ne⸗

õt cogitari q; ꝙ ſilius hois

ceſſaria eſt ei gra q̃ eleuet ⁊ diſponat ipſam ad

vnionẽ deitatis.hanc aũt gram dicimꝰ vniõis

q̃ in xpo fuit ꝑfectiſſima ᷣm rõez cauſe finalis.
Nã vltimus efſſectus gre eſt nos vnire deo Sʒ

in alijs a xpᷣo talł vnio fit ꝑ cognitõʒ ⁊ amoꝛem
In vxpᷣo vo nõ ſolũ ꝑ cognitõʒ ⁊ amoꝛẽ:ſ etia
in vnitate ꝑſonc.vt ſic idẽ filiꝰq ⁊ filius dei.⁊ h
eſt maioꝛ vnio qᷓ poſſit eſſe vel excogitari. Añ
iſte eſt effectus pleniſſimꝰ qui poſſit eſſe gratie.

¶Secda gra qᷓ eſtin xpᷣo ðꝛ capitis pin quaʒ ẽ

aput eccie etia m humanã naturd. VUndead
Ephᷣ.j.ca. dicit aplus. Ipm dedit caput ſuper
ſuit in rp oplena bᷣm rõem cauſe efficientis.Lq
ſicut qdam luminaria pficiunt᷑ ſuo lumiẽ ſoluʒ
rnon hñt ptãtem influendiſuũ lumen alijs. ſiẽ
prz de carbone. Queda vono ſolu reriner ſuuz
lumen in ſe: ß ipm influüt illuminant alia coꝛ
poꝛa. Sicut piʒ de flamma. Ita gia xpi radiat
ab ipo ad alios.nõ aũt gra in alijs ſanctis: ta

mum pficit ipoꝝ aias. nec hñt prãtem influendi

omnem eccleſiã q eſt copus eius. lhec vo gra

ipᷣam.Et ꝓpter hoc ſicut lumen in flãma dicit

nitudo. Fuit naq; aia ei plena gra.

En ſeribit Johzj.c. Herbu caro factum eit: -
habitauit in nobis. Et vidimus głaʒ eiꝰ goꝛiã

gon doctri

ſt gra vnionis: de qua dicit Augꝰ.
huius gfe eſt qꝛnõ eſt poſſibi

„ —–

lumen plenü. lumen

modis. Eſt em mediũ ꝑ modũ fidei. ꝑ modum
meriti ꝓ modũ deſiderij ſiue orois ⁊ p modum
diſpoſitiõis. Eſt em xpᷣs pᷣmo mediũ ꝑ moduʒ

fidei: ꝓut ipᷣe conſiderat᷑ in fide. Nã fides q̊ͥ de
ipo ſiue de deo hoiĩe eſt diſpoit imediate animã
ad gram.imo ipoſſibile fuit ſine ſideilla aliquẽę

gratũ eſſe deo. Cꝛopter hoc dixit p̃ Mat. iij
⁊. xvij.c.lic eſt filiꝰmeus dilectus in quo mi⸗

hi bñ cõplacui. Ibi gloſa.i.ꝑ ipᷣm alij mihi pla

cent. Et Aug. Sine fide mediatoꝛis nullus vn
qᷓ; placuit deo.Silr xpᷣus eſt quoddã mediũ ꝑ

modum meriti.qꝛ ꝑ paſſionẽ ſuam meruit a pa
tre vt darer̃ gr̃a oibus credẽtibꝰ in ĩm ⁊ amꝗ⸗

tibus ipᷣm.Adhuc ꝑ modũ deſiderij eſt qdᷣda⸗ʒ
mediũ.qꝛ oibus credẽtibꝰ oꝛat gram et deſide

rat. AUñ Johᷣ.j.ſua cano.ca.j.Aduocatũ habe
mus apud deũ et prem dñm nrm Jeſum xpᷣm.
Ipᷣeg eſt mediũ ſicutaduocatꝰ ⁊ oꝛans vt det
nobis gra. Inſuꝑ eſt mediũ ꝑ modũ diſpoſitio

nis qᷓ;tũ ad naturã.qꝛ tota hũana natura añ in

carnationem erat digna odio ⁊ repꝛobatõe per
peccatũ oꝛiginale.Sed cũ fuit humana natura
aſſumpta a Rlio dei in vnitate ꝑſone diſponeba
tur rõe pᷣdeſtinatoꝛũ ad gram diſpoſitõne con⸗

gruitatis ſiue dignitatis. Sicut ꝑ vnũ hoĩeʒ

fuit lopſa.ita ꝑ vnum hoieʒ deũ.iſ.xpᷣm ꝑ vnio
nem cũ deitate ſuit diſpoſita ad iuſtiſicationeʒ.

Xertia gra que eſtin xpᷣo ðꝛ ſingularis lan⸗

h ꝑficit q;tum ad actũ rõis.Et ꝑfſicit q;dtum ad

actũ ↄcupiſcibilis qͥ eſt amoꝛ bonitatis.E eti⸗
am pꝑficit qᷓ;tũ ad ʒelũ iraſcibił. In alijs wo ſan⸗
ctis licet infoꝛmaret m excelletiã ad vnũ actũ

nõ tñ ad oẽs actus.Et cũ in alijs ſanctis ſit pꝛe
eminentia reſpectu alicuiꝰ doni. In xpᷣo m̃ eſt
pᷣeminentia reſpectu oĩm donoꝛũ.qꝛ nõ hʒ gra⸗

tiam ad vnũ actũ gre im:ſᷣ od oẽs. Et h̊ eſt qʒ
dicit Augꝰ. O accepit gram totalit᷑ ⁊ vniuerſa
liter. Uñ comꝑatio gre xpᷣi ad gr̃as alioꝛũ ſᷣm
plenitudinẽ ꝑfectionẽ̃ eſt. em ꝙ comꝑatur ſi

vo in carbone dꝛ ſemiple⸗
num.ita gra in xpᷣo ſᷣm quam eſt caput dʒ dici
gra plena. In alijs vo ſanctis reſpectu eiꝰ gr̃a
emiplena. Uñ Hugo in li. de ſacr̃is ait. Sicut
ſpũs hoĩs mediante capite ad mẽbꝛa deſcendit
viuificanda.ſic ſpũſſanctus ꝑ xpᷣm veitad chꝛi
ſtianos cuius plenitudo qͥdem exiſtit in capite
tici patio vo in mẽbꝛis. Notandũ tñ h̊ q in⸗
fluentia gre a deo eſt duplicit᷑ ſine medio ⁊ per
mediũ.Sine medio xpᷣs ᷣm ꝙ deus immedia⸗
te eſt datoꝛ gre auctoꝛitate ⁊ in ppa rõe efficien
tis ꝑ mediũ xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ eſt datoꝛ gr̃e multis

0
lis plene infoꝛmans aiaʒ xpᷣi ⁊ pleniſſime omẽs
vires eius q;tuʒ ad oẽs actus ipᷣaꝝ. qꝛ in ipſa
aia xpᷣi eſt gra cognitionis ⁊ veritatis oim. Et

koil
fint
ſtun
luto
llibe
ſeenn
Go⸗
ſey
in
nit⸗
inh
ſüm

glith

hiens
Dben
ſdicd
gopen
guinh
ſtbeie
Gif⸗
ghline
ſocin
ſarn

Mn

fuſi
bar
hoſie
ecoie
ſa
n⸗
in⸗

g
Dicnt
ſenct
Achri
(hite
bgin⸗
dTper
necia⸗
thcien
mulis
noen
Nhun
dnodoz
Vesade
lemini
1diane
Gnii
n
In
lrorn
nediip
ape
nani
ſtcds
ladeſce
üͤhe
inrin.
N
ſoſti⸗
1N
Ree
aWu
ſo

N

onecck

rnü hoig
oN
Mα⁰
eſoumt
neonis
einipe
din.E
Ztuni
Lean

üacth
isſupe
liifn
nga

d did

Fura circull adſi ura alaas angulareſ Cireu
Ilus em eſt capacil i
ita gra xpᷣi capaciſſima eſt. Capax qͥpe eſt om -

ſima hgur reſpectu aliarum

nis actus cuiuſlibet vtutis:qð non eſt in alijs
Stijs ſanctoꝛũ.Cõtra iſta poſſetqͥs arguẽdo di

cere. in xpᷣo non fuit plenitudo gr̃e. Nam in

xpᷣo hoie non fuerũt oẽs vtutes. Sed non eſt
plenitudo gre ſine plenitudine oim vtutũ.& in
ipᷣo non ſuit pleniſſima gra. Nam in ipᷣo nõ fu⸗
it liberalitag ⁊ magniſicentia.qꝛ he vᷣtutes hñt

actum ſuũ circa diuitias qs xpᷣs contẽpſit. Se

cũdo non fuit in ipᷣo temꝑantia ⁊ continẽtia.qꝛ
he ſunt ↄ concupiſcẽtias pꝛauas:q̃ in xpᷣo non
fuerũt.Tertio ᷣm phᷣm in.vij.ethi. Virtus di⸗
uidit᷑ cõtra quendã heroicũ ſiue diuinuʒ habi⸗
tum qͥ attribui hoibus diuinis.hoc aũt maxi⸗

me conuenit xp̃o.̊ non habuit vᷣtutes:ſed ali⸗

qd altius vtute. His rñdet ſanctꝰ Tho. iij. pte
q.vij. ſicut gra reſpicit eſſentiam aie.ita vir⸗

tus reſpicit eius potentiã. VUñ opoꝛtet ſicut

potentie deriuant᷑ ab eius eſſentia:ita virtutes
ſint deriuatõnes qᷓdam gre. Quanto aũt aliqð
pncipium eſt perfectiꝰ: tanto magis impꝛimit
ſuos effectus. VUndecum gratia chꝛiſti fuerit ꝑ
fectiſſima: conſequens eſt ꝙ ex ipᷣa pꝛoceſſe:

rint vtutes ad ꝑficiendũ ſingulas potẽtias aĩe
G5tum ad omẽs anime actus. Et ita xpᷣus ha⸗
buit omẽs vtutes. Ad illud vo qð inducebat᷑
de liberalitate. dicendũ ꝙ liberalitas ? magni⸗

ficentia cõmendant᷑ circa diuitias inqtum ali⸗
