yoluntas diuina.circa ſalutem humani gener celeſtisg ignuam nobis apiret.

CO paſſio xpᷣi fuit abiectiſſima rõe lo

Fuitin in chꝛiſto agonia q;tum ad ptem ſenſiti

uam ſm ꝙ impoꝛtat timoꝛẽ infoꝛtunij vel mali

immimentis. Inſpiciam? & Jeſum bñ dictũ oꝛ
1 dicenté. h..

tem iliũq; auribꝰ coꝛdis audian

ſpoſſipileeſt tranſeat ame calix iſte. verütame

rint voluntates diuerſe:nõ tñ orie. Nam h̊ vo

aliud vult oriũ.h em ↄtingit pPpter debilitateʒ

nõ mea tua volütas fiat. Et ↄſiderãtes volũ
tatem eiꝰ ſenſualitatis voluntatẽq; rõis nlem
cõpatiamur illi. Scom em has volütates mo⸗

uebat᷑ ad oẽs penas.ad oẽs iniurias.ad omẽs
ↄtumelias.ad oẽs ꝑcuſſiões.ad oẽs paſſiones
refugiendas ci triſticia ⁊ doloꝛe inexplicabili.
atq; intra ſe dicẽ porat.Heu me dolentẽ nimiũ
Ego ãſi agnus maſuctꝰqͥ nemini nocui captus
ero hic ad modicũ tanqᷓ; ſeditioſus ⁊ latro Ego

ſpecioſus foꝛma pꝛe filijs hoim velut lepꝛoſus

abarebo. Ego qͥ meos diſcipulos tm dilexi vt

7 pedes ilł lauerim. ⁊ ab eis ⁊ ab alijs aicis int

vbera ⁊ cruciatꝰ relinquar. Ego qͥ carnẽ de vir
gine ſumptam ſpũſancto opante retineo. liuoꝛi
bus ⁊ plagis impleboꝛ. Ego qͥ gloꝛioſus hiero

ſolyma intraui acclamantibꝰ cũctis. bñdiciꝰ q
venit in noie dñi.cõfuſus ⁊ abiectꝰextra ciuita

tem deducar oneratꝰ quiſſima cruce. Ego qͥ co

ram turbis miracula feci publice coꝛam pło in
medio latronũ cruciſigar. Confodient᷑ manus
mee ⁊ pedes in ligno. a planta pedis vſq; ad
volütas di
uina vel volũtas rõnis refugiebat aut retarda l
bat motũ naturał volũtatis ⁊ motũ ſenſualita⸗
tis. OPlacebat em xpᷣo ᷣm volũtatẽ diuinam et
ctii m voluntatẽ rõis.vt volutas nãlis in ip⸗

vticem nõ erit in me ſanitas. Ego q vitã oĩibus
iberalit᷑ dono vt peccatoꝛes viuificẽ vita pᷣna

boꝛ. OQpr mi ⁊ qͥs vnq; talia paſſus eſt: O mn
mea ⁊ ꝓte maxie ↄtriſtaboꝛ. Grauis erit mihi

filio tuo dilecto igminia cruc fpᷣ guioꝛvoxlamẽ

tatiois tue. His ⁊ hmõi cogitauoibꝰ intentus
pijſſimꝰ Yeſus nõ ſolũ in oroe ł vſq; ad exitum
die vehementiſſime affligebat᷑. Altera vo ex p⸗

te dũ voluntatẽ eius diuinã volutatẽq; rõnis
q̃ vt rõ ↄſiderarfß intuemur ad gras illi exhiben⸗

das obligatiſſimos nos inuenimꝰ. Flagrabat
q̃ᷣpe deſiderio eſtuatiſſimo queq; duraqq; aſ/
perrima ꝓ ſalute hũani generis tollerare. Jðo
2cludebat dicens. Fiat voluntas tua. Volui⸗
ſtio pĩ eterne vt in vᷣginis vtero mihi copula/
rem humanã nãm ⁊ cõplacui tibi. Voluiſti vt
coꝛpus mũdiſſime ↄceptum penalitatibꝰhuma

ne vite in alijs ex peccato debitis ⁊ neceſſarijs
volũtarie ſubijcerem:⁊ obediui tibi. Aoluiſti

vt pauꝑem vitãlaboꝛioſamq; gererẽ.⁊ nõ con
tradixi tibi. Vis vt ꝓ redemptõemũdi meũſa/
guinem ſundã: Ais vt ad manꝰ iniquoꝛũ deue
niame Vis vt hac mihi ꝑatam de ꝓximo igno
minioſaʒ paſſionẽ ſuſtincã? Ais vt in cruce cõ
Hixus pendeſ⸗ Qis vt ibi ex violentia illataruʒ
paſſionũ moꝛiar:Siat volũtas tua. Ocaritas
inflamatiſſima ꝗeſu xp̃i filij dei. O amoꝛ omia
vincens paratũ ſe offerebat oĩa ꝑpeti.vt regni

2

itpis et conſoꝛtſii;· (Carll.

Pulie

unn
u
NMp
jeture
ciden
yolui
niſta.
ſungu
engbun
ſekur
urpaſt
ga

hockzet

„

ſtre⸗
ſohi

lucini

fenurg
Ueme
iae

(icaro

ſefeg
ſolnst
knin

espli
nälen
eg no:
Monis
Nones
Nahii.
Mitini⸗
cheng
ino Ec⸗
lyoſs
1Neriy
icsinn
Mdyi
Meo.luos
Gisheen
hici
Macin
Epe
meon
Minns
lo
Miabus
Mlmnina
kOni
anmhi
orſni
enns
Werian
hoerp⸗
lönis

ethiben.

reda
n
e i
n. Wi⸗
hicgu⸗
uhn
Hun
Mans
mo
limeüi
non dae
no e⸗
garceco
giun;
hanus

Nrhii

rium contemplandum de paſſione domini nii

Jeſu xpi ðꝛ hũilitas. Aoluit qͥe eligere paſſi

onem ? moꝛtem ↄtemptibilem ex hũilitate. qð

oſtendimus triplici ratide.

C Nꝛimo ranoe loci. ¶ Scðo rõetemꝑis.
CCertio ratiõe ↄſoꝛti.

ſio ⁊ moꝛs xpi roe loci.qꝛ in ciuitate famolſa et

celeberrima hierłin qᷓ erat diuino cultui depu⸗
tata. Quare aũt ibi ⁊ nõ in bethleem vbinatus

fuit.in naʒareth vbi nutritus erat pati voluit:
aſſignant᷑ ples ratiões. Mꝛima qͥdem qꝛ hierlin
eratlocus a deo electus ad ſacriſicia ſibi offerẽ⸗
da que quideʒ figuralia ſacriſicia figurabãt cri
ſti paſſionem que eſt verũ ſacriſicium.vᷣm illud
Apoſtoli ad Ephe.v. ca. Tradidit ſemetipſuʒ
oblationem ⁊ hoſtiam deo in odoꝛem ſuauita⸗

re voluit loco paſſionis.ſ.in hieruſalẽ.quo per

uenit ante quinq; dies paſ. ce. ſicut agnus paſca

lis ante quinq; dies paſce.id eſt in decimaluna
Fm pᷣceptum legis ad locũ immolatiõis duce⸗
batur. Secũda rõ quare in hiern pati voluit
eſt.qꝛ vtus paſſionis eius ad toti mundũ dif⸗
fundẽda erat.ideo in medio terre habitabil pa
ti voluit. Vñ ðꝛ in põ. Deꝰ aũt rex nr añ ſecu⸗
la oꝑatus eſt ſalutem in medio terre.ſ. hierlm qᷓ
dicit eſſe terre vmbilicus.Tertia ratio mit qꝛ2 B
maxime cõueniebat humilitati eius. vt.l.ſicut
turpiſſimũ genus moꝛtis elegit. ita etiã ad eius
humilitatẽ ꝑtinetꝙ in loco tzam celebꝛi cõfuſio
nem pati nõ recuſauit. Quartarõ eſt vt oſtede
retur a pᷣncipibus populi oꝛtã elle iniqtatem oc
cidentiũ xpᷣm.Et ideo in hiertin vbi moꝛabant᷑
voluit pati. AUnde ðꝛ Actuũ iiij. e. Louenerũt

in iſta ciuitate aduerſus puerü lanctum tuñ Je

ſum quem vnxiſti herodes ⁊ pontius pilat? cũ
gentibus ⁊ popux iſrł. Sed poſſet alics quere⸗
re.Cur xpᷣs nõ in templo vbi ſacriſicia offerebã

tur paſſus eſt aut in ipa eiuitate:ſ extra poꝛtů?
Ad quod rñdet ſancius Cho.iij. pte.ꝗ. xlv. ꝙ
Hoc factum eſt triplici rõe. Pꝛimo qͥdem vt ve
ritas reſponderet᷑ ſigure.Nam vitulus ⁊ hirc⸗

qͥ ſolẽniſſimo ſacrificio ad expiatõʒ totius mul/

titudinis offerebant᷑ extra caſtra combureban⸗

tur. vt pᷣcipit᷑ Leui.x vj.c. Et hoc eſt quod dit

Paulus ad Hebꝛe.xiij.c. Quoꝛũ animaliuʒ in

fertur ſanguis ꝓ peccato hoꝛũ coꝛpa cremab
tur extra caſtra. ꝛopter qð ⁊? Jeſus vt ſancti
ficaretſuum ſpimn extra poꝛtam paſius eſt. Se⸗
cũda rõ eſt ppter exempli. vt. ſ. nos inſtrueret
exire a mundana cõuerſatiõe. Ande ibidẽ apo
ſtolus ſubdidit. Exeamus igit᷑ ad eum extra ca
ſtra impꝛoperiuʒ eius poꝛtantes. Tertia rõ vt

Rꝛimo fuit ↄtemptibilis ⁊ abiecta ſatis paſ/

illa tm plebe oblatũ.Et ideo foꝛas ciuitatem fo
ras muros vt ſcias ſacriſiciũ eſſe cõe qð totius
terre eſt oblatio qð cõis eſt puriſicatio. Sʒ ad/

huc dubitat᷑ cur xp̃ᷣs nõ in hebꝛon vbi ada fuit

ſepultus:ſᷣ in monte caluarie voluit cruciſigi.

Chꝛyß. dicit in mone de paſſione. Noluit do⸗
Minꝰ pati nõ ſ̊ tecto nõ in tẽplo iudaico.neiu⸗
dei ſbtraherẽt ſacrificium ſalutarene putarẽt ꝓ

ñ paſſio eiꝰ fuerit medicina ʒ peccatuʒ Ade

Ad qð rñdet Hiero.ſuꝑ at. dicẽs. Quida
exponunt caluarie locũ in quo ſepultꝰ eſt Alda
Et ideo ſic apellatũ.qꝛ ibi antiqui hoĩs ſit con

ditum caput.fauoꝛabilis interpᷣtatio ⁊ mulcẽs
aures populi nec tñ vera. Extra vrbem enim æ?·
foꝛis poꝛtam loca ſunt in qbus truncant᷑ capita
damnatoꝛũ ⁊ caluarie.i.decollatoꝛuʒ ſumpſere
nomen. ꝛopterea autem ibi crucifixus eſt Je
tis. Unñ Beda dic in quadã omelia. & apꝛo⸗ ſus.
pinquante hoꝛa paſſionis dominꝰappꝛopiqua

us. vt vbi pᷣus erant aera damnatoꝛũ ibi erige
rentur vexilla martyrij. Adam vo ſepultumiu
xta hebꝛon in libꝛo ꝗeſu filij nnueſepultuz legi
mus.Et hoc ponit᷑ Joſue.xiii.c.vbi ſic habe

tur. Nomẽ hebꝛon antea vocabatcariatharbe

Adam maximꝰ ibi in terra enachim ſitus erat.
Igit᷑ xpᷣs magis cruciſigẽdus erat in loco com
muni dãnatoꝝ qᷓ; iuxta ſepulchꝛũ Ade.vt oſtẽ
deret ꝙ crux xp̃i nõ ſolũ erat in remediũ cõtra
pctm̃ ꝑſonale Ade:ſᷣ etiã Z̊ petm totius mũdi.
CScdo fuit ↄtẽptibilis ⁊ abiecta paſſio chꝛi⸗

ſti rõetpis. qꝛ paſſus eſt in die ſolenni paſce qñ
ex omi ſudea populi ad hiertm ↄfluebat. Et vt
doctoꝛes declarãt paſchale feſtum aps iudeos

incipiebat a veſpa diei in qͥ luna erat. xiiij. Di⸗
es aũt feſtiuus apud eos incipit a veſpera vni⸗
diei ⁊ durat vſq; ad veſperam ſequẽtis diei. vt
patet Leui. xxiij.ca. Et ſic dies ſolennis paſce

erat luna. xv. ppter quod eundem diẽ quẽ Jo⸗

hannes noĩat an diem feſtũ paſce ppt᷑ diſtictõʒ
nãlemn dierũ. Marcꝰ nolat pmũ diẽ aʒymoꝛuʒ
qꝛa veſpa pcedentis diei incipiebant comede/
re aʒima.Exquo Hiero. Heda Aug. docto
res theologi di.xj. dicunt. xps fecit cenꝗ lu⸗

na. xiiij. ⁊ paſſus eſt luna. xv. Erat autem equi
noctiũ.qꝛ vtinquit Ausg in li. queſtionun ⸗
ui ⁊ veteris teſtamẽti.Lunc voluit dñs pallio

neſua mundũ redimere ⁊ refoꝛmare qñ cũ crea
uerat.i.ii eͥnoctio.Et tũc dies ſuꝑ noctem in
creſcit.qꝛ ꝑ paſſionẽ ſaluatoꝛis a tenebꝛis ad lu

cem ꝑducimur. In lib. vo. x viij. de ciuita. dei

Idem lugꝰ.refert q; paſſus eſt xpᷣs.viij.kal.

S †

ablis. Si vo quiſq; quereret. Cur xp̃s pati vo
luit in etate iuuenili non in infantili vel in ſene⸗
tuteſua: Rñdetſanctus Tho. iij. ꝑte.q.xlvj.
palſio xpᷣi ſubiecta erateius voluntati.volũ
tãs aũt eius regebat᷑ diuina ſapientia: queoia
2Zjuenienter diſponit. IJdeo ad moꝛiendũ xpᷣus

iuuentutis elegit.qꝛ ſic voluit. Vñ Aug. ex⸗
ponẽs illud Joh̊.xiij.c. Sciẽs ieſus qꝛ veit eiꝰ
hoꝛa.vt tranſeat ex h̊ͥ mo ad pr̃em inqͥ t. m̃
fecit q;tũ ſufficere iudicauit. Venit hoꝛa eiꝰ:nõ
neceſſitatis ᷣ volũtatiſ. Quare aũt ſic voluit aſ
ſignant᷑ tres rões. Pꝛia qͥdeʒ vt ex ̊ mag ſuaʒ
dilectiõz cõmẽdaret ꝙ vitã ſuã ꝓ nob dedit qñ
erat in ꝑfectiſſimo ſtatu Scðᷣa qꝛnõ ↄueniebat
vt in eo apareret nature diminutio ſiẽ nec moꝛ
bus. Tertia vt in iuuenili etate moꝛiẽs ⁊ reſur
gens futurã reſurgentiũ q̃litatem in ſeipᷣo pᷣmõ
ſtraret. ¶Tertio fuit ↄtemptibił abiecta paſ
ſio xp̃i rõe ↄſoꝛtij.qꝛ cruciſixi fuerũt cũ eo duo
latrones.vnꝰ a dextris.aliꝰ a ſiniſtris. oc au
tem vt inqͥr ſcũs Tho.iij.pte.q.xlvj.alia rõne
factũ eſt q;tum ad intentiõeʒ iudeoꝛũ.Alia vo
qᷓ;tũ ad dei oꝛdinatõʒ. Quantũ em̃ ad intẽtõeʒ
iudeoꝝ.vt diẽ̃ Chꝛyv.duos latrones cruciſix
erũt iudei.ut eoꝝ ſuſpitiõis fieret pꝑticeps:vᷣ nõ
ita euenit.nam de illł nil ðꝛ.xpᷣi aũt crux vbiq;
honoꝛat᷑. Reges diademata deponentes aſſu/
munt crucẽ in purpuris in diadematibꝰ maxis
in mẽſa vbiq; terraꝝ crux emicat. Quantũ vo
ad dei oꝛdinatõʒ xpᷣs cũ latronibꝰ cruciſixꝰ eſt
Pꝛimo vt dicit Hiero.ſuꝑ Mat.Sicut ꝓno
bis maledictũ crucis factus eſt xpᷣs.ſic ꝓ oim
ſalute inter noxios q̃ſinoxius cruciſigit᷑.Scðo
vt ait Leo papa in ᷣmone de paſſiöe. Suo la⸗
trones vnus ad dexterã alius ad ſiniſtrã cruci⸗
figunt᷑. vt in ipᷣa patibuli ſpecie demõſtraret᷑ il
la q in iudicio ipᷣius oim hoim facienda eſt de⸗
ſcriptio.Tertio ſᷣm Hylariũ duo latrones leue
ac dextere affigunt᷑ oẽm hũ ani generis diuerſi /
tatem vocari ad ſacrm paſſiõis dñi oſtendẽtes
Sed qꝛ ꝑ diuerſitatẽ fideliũ atq; infidelium ſit
oim m dexterã ⁊ ſiniſtraʒ diuiſio.vnꝰex duo⸗

bus ad dexterã ſitus fidei iuſtificatiõe ſaluatur

Auis igit᷑ excogitare poſſit q;tam ↄfuſionem
paſſus eſt xpᷣs dũ viſus eſt denudatꝰ in crucei
ter duos latrones pendere.pᷣceſſerant in eo tãta
pᷣconia laudum dñnica elapſa. diffuſa erat fama
eiꝰ ſanctitatis atq; doctrine ⁊ miraculoꝝ nomẽ
latiſſime erat vulgatũ. Poſtmodũ vo velut ſe⸗
dicioſus ⁊ blaſphemꝰ patibulo ſtabat affixus.
Quare pᷣtereütes blaſphemabant eũ dicentes.
Alios ſaluos fecit ſeipᷣm ſaluũ facere non põt.
Silr ⁊ latrones qͥ erant crucifixi impꝛoperabãt
ci. Et licet LCu.dicat ꝙ vnꝰ ex eis dixetat Me

mẽto mei dñe ⁊c̃. Quare videret᷑ ꝙ nõ ambo ᷣ

vnꝰ blaſphemauerit.tñ Angꝰ. dicit in li.de cõ⸗
ſenſu euangeliſtaꝝ.qꝙ poſſumꝰ intelligere mat⸗

theũ poſuiſſe pluralẽ numeꝝ ꝓſingulari cũ di⸗
xit latrones impꝛoperabãt ei. vel vt refert Hie
ro. pmum vterq; blaſphemauit.deinde viſis ſi

gnis vnus coꝛũ credidit.

☛

agle et coꝛpis et virginis mri

ioꝛis nr̃i Jeſu xp̃i ꝛ acerbitat

qdem paſſio illa acerbiſſima ⁊ doloꝛoſa nunis.
⁊ hoc ex triplici tʒetc.

CPꝛio ex ꝑte aie. ¶ Scðᷣo ex ꝑte coꝛꝑis.

ℳ

Dꝛimo fuit paſſio xp̃i acerbiſſima ex ꝑte aie
At em̃ inqᷣtſctũs Tho.iij.pte.q.xlvj.ar.vj.in
rñſione ad quartũ argu. SDoluit xpᷣs ꝓ amiſſio
ne vite coꝛpalis q̃ tante fuit dignitatis ⁊ pꝛeci⸗
pue ꝓpter vnionẽ.qꝛ coꝛpꝰ iſtud erat vnitũ di
uinitati.ꝙ de eiꝰamiſſione etiã ad hoꝛã magis
eſſet dolendũ qᷓ; de amiſſiõe alteriꝰ hoĩs ꝑ qᷓ;tũ

cũq; tꝑs. Vñ phs dicit in.iij.ethi. virtuolſꝰ

plus diligit vitã ſuã qᷓ;to ſcit eã eſſe melioꝛeʒ.⁊
iñ eam exponit pꝓpter bonũ vᷣtutis. Et ſimilit
xpᷣs vitã ſuam maxie dilectam expoſuit ꝓpter
bonum charitatis.ſᷣm illud Hiere.xij.c.Oedi

dilectã animam meã in manibus inimicoꝝ eiꝰ.
Boluit etiam xpᷣs ꝓ peccatis oim hominũ qui
doloꝛ exceſſit oẽm doloꝛẽ cuiuſlibet cõtriti.tuzʒ

qꝛ ex maioꝛi ſapientia ⁊ charitate ꝓceſſit: ex qͥ⸗
bus doloꝛ contritionis auget᷑.tum etiam quia

ꝓ oĩm peccatis ſił doluit At aũt iſta clariꝰ in⸗

telliganẽ notanda ſunt hic rria theologoꝛũ do⸗
cumenta. ꝛimũ m ſanctũ Tho. iij ꝑte. q. xv
Et dñs Honauen.in.iij.di.x vj. aiam ĩ coꝛ⸗
poꝛe ↄſtitutam dupliciter contingit pati. AUno

mõ paſſione coꝛꝑali. Alio mõ paſſione aimali.
Naſſione qͥdẽ coꝛꝑali patit᷑ ꝑ coꝛꝑis leſionem
CTuü em aia ſit foꝛma coꝛpis. ↄſequẽs eſt ꝙ vnũ

ſit eſſe aime ⁊ coꝛpoꝛis.Et ideo coꝛpoꝛe ꝑturba

to ꝑaliquã coꝛꝑeam paſſionẽ neceſſe eſt ꝙ aia

ꝑ accidẽsↄturbet᷑.ſ.qᷓtũ ad eſſe qð hꝭ in coꝛꝑe
Quia ̊ coꝛpus xpᷣi fuit paſſibile ⁊ moꝛtale.ne⸗

ceſſe fuit vt eniam anima eius eſſet paſſibit aſ
ſiõe aũt animali pati ðꝛ aima ᷣm oꝑationeʒ d

vel eſt ꝓpꝛia aime.vel eſt pᷣncipalius aie q; coꝛ
poꝛis.Et qᷓ;uis etiam m intelligere ⁊ ſentire

dicat᷑ hoc modo aĩma aliqᷣd pati.tñ ꝓpꝛijſſine
dicunt᷑ paſſiones anime affectiones apetitꝰſen

ſitiui que in xpᷣo fuerunt ſicut ⁊ ceteraq adna⸗

turã bois ꝑtinẽt. Sciendũ iñ ꝙ hmõi paſſiões

po q; in nobis q;tum ad tria.

Pꝛimo q;tũ a r.
Prinrockiticita ad no fulr in xbo. Scðo qᷓ;tuʒ
ad pᷣncipiũ.qꝛ hmòi paſſiones frequenteri no
bis pᷣueniuni iudicium ratiõis.Tertio quãtuʒ
ad effectũ.qꝛ in nobis qñq; hmõi motus non ſi
ſtunt in appe itu ſenſitiuo: ſed trahunt rationẽ

dð in xpᷣo nõ fuit.q; motus nãliter hũane car⸗

COApaſſio xpᷣi fuit acerbiſſima ex ꝑte

tin myſteriuů

Hobiectũ. quia in nobis plerũq;

n

M

Di⸗
Pa
diu
mit
ſteo
er

ne⸗

P⸗
m
ſer

leſn

Cln
Udin
Chri
a⸗

gde
Na

n

Nli

lien

derpeegie
ſſar.in
penſio
s n⸗
GI
Ming⸗
tee *
Moqii
Anmap
an1
Wini
wlu
cHeii
mcopcr.
nnüqui
nii uz
aſae
ian gin
hcknin
oiido⸗
igeqey
nich⸗
i Co
e mnl.
sleſonen
iseſgm
porgiytn
eckya
noe
vnaene⸗
nthe
mnonez⸗
Piieche
netbann
ipuſn⸗
SpenN
nqaln⸗
Nuioſios
Un Arn
Vis enig
Sℳ
Penumi⸗
nnoq;
auunn
t moone
hianecar⸗

mni conuenientes. ſicex eius diſpoſitiõe in age⸗
titu ſenſitiuo mancbãt ꝙ ro ex his nullo mõim
pegliebat᷑ facere q̊ͥ ↄueniebãt. Scom documen
tũ eſt iux ſniaʒ Johis Hamaſce. qꝙ magnitudo

doloꝛis põt duplicit᷑ ↄſiderari. Eſt em magnꝰ

doloꝛ qͥ magis eſt naturã patiẽt. Sʒ ẽ maioꝛ

q̃eſt naiurã ⁊æ 3 voluntatẽ. aioꝛ igit᷑ fuit
doloꝛ in xpᷣo qᷓ; in ceteris patientibꝰ in hac vita
qꝛ magis fuit ↄ naturã patiẽtis.eo ꝙ cũ coꝛpꝰ
fuerit optie aieilli ↄueniẽs. vt pᷣdictũ eſt.aima

maxie doluit in ſepatiõc ab illo.Si vo ↄſidere

tur magnitudo doloꝛis ſᷣm ꝙ dicitur cõtra vo
volũtatẽ patiẽtis.h̊ eſt duplicit᷑. Nã eſt volun

tas naturabł volũtas rõnał. Pꝛiomõ fuit ma⸗
ximꝰ doloꝛ in xpo. Scdᷣo mõ n fuit doloꝛ ĩ xpᷣo.

qꝛnũqᷓ; fuit martyr ita infoꝛmatꝰ charitate qui
moꝛi deſideraret ſiẽ xpbs. Exquo vt dic Alex⸗
an.in.iij.ſiimme.Helectatio erat in voluntate
vt eſt rõ.Et paſſio ĩ volũtate vt ẽ natura.ua

re in eadẽ aima erat doloꝛ ⁊ gaudiũ.Nec doloꝛ

ſuꝑueniẽs diſcõtinuauit gaudiũ.nec doloꝛ in⸗

tᷣẽſus fecit gaudiũ eſſe minꝰ pfectũ.Nam doloꝛ

poſſiõis in xpᷣo ⁊ gaudiũ fruitiõis nõ ſunt affe⸗
ctiões grie.qꝛ nõ ſuntreſpectu eiuſdẽ.nec oĩno
codẽ mõ inſunt eidẽ. Tertiũ documẽtũ ꝙ xpᷣs
ſił erat viatoꝛ ⁊ cõpᷣhẽſoꝛ.ita ꝙ necviatoꝛis co

gnitio impediebat cõpᷣhẽſoꝛis cognitõʒ. nec af

fectio affectõʒ. Et illud fuit in xpo ſingulare ꝓ⸗
pter officiũ mediatoꝛis qͥ debebat exꝑiriet diui

na ⁊ hũana. Vñ ſicut ſilł ⁊ ſel poteratꝑfecte cõ
uerti ad deũ ⁊ ouerti ad nos.ita ꝙ vna illaꝝ cõ
uerſionũ alterã nõ impediebat nec retardabat.
Sic potuit aia xp̃i ſił ⁊ ſer gaudere in deo ⁊ cõ
pati coꝛꝑe ſuoita ꝙ nec dolo: a gaudio nec gau
Diũ a doloꝛ? pateret᷑ aliqua diminutõeʒ ſiuere
miſſionẽ. Si aũt aliqͥs qreret quõ potuit xböus

ſil eſſe viatoꝛ ⁊ cõphẽſoꝛ.cũ viatoꝛi cõpetatmo
ueri ad finè btitudinis.cõpᷣhenſoꝛi aut in ſinem

eſeee q̃ ↄuenire eidẽ non pnñte Rñdet ſanctus

Tho.iij.ꝑte.q.xv. impoſſibilec ẽ moueriad

finẽ ⁊ qͥeſcere in finẽ ſᷣm ideʒ: ſᷣm diuerſa nihil
pꝓhibet. Sicut aliqs hõ ſił eſt ſciẽs q;tũ ad ea q
iam nouit ⁊ adiſcẽs qᷓ;tũ ad ea q̃ nõ nouit Qua

liter vᷣo xpᷣs fuerit ſit viatoꝛ ⁊ cõpᷣhẽſoꝛ vᷣm di⸗

uerſa põt ſic intelligi. N aliqs ðꝛ viatoꝛ ex eo
qꝙ tendit in btitudinẽ.cõpᷣheniſoꝛ aũt ex h̊ ꝙ bũ

iudinẽ obtinet.ſm illud.j.ad Chorl.ix.ca. Sic

currite vt cõp̃hendatis. Hois aũt biitudo ꝑfe
cLta ↄſiſtit in aia ⁊ coꝛꝑe. In aia qͥdẽ q;tũ ad id
gʒðò eſt ei ꝓpꝛiũ.ſᷣm ꝙ mens videt ⁊ fruit᷑ deo.
In coꝛꝑe vo ſᷣm ꝙ coꝛpꝰ reſurget głoſum ⁊ in⸗

coꝛruptibile.Epᷣs aũt añ paſſionẽ ſᷣm mentem

plene videbat deũ. ſic habebat htitudinẽ q;tũ
ad id qꝗð eſt ei ꝓpum. Sʒ q;tuʒ ad alia deeratei
btitudo. qꝛ ⁊ ais eius crat paſſibił ⁊ coꝛpꝰ paſſi

Secudo ratione generali

äl
.

bile ⁊ moꝛtale. Etiõ ſił erat cõphẽſoꝛ inq;tum
habebat btitudinẽ aie ppᷣam ⁊ſił viatoꝛ inqtũ
tendebat in britudinẽ ᷣm id qð ei de btitudine
deeratScvdo fuit acerbiſſima paſſio xpᷣi ex par

ie coꝛpis. hoc triplicirati‚e.

EZ

imo ratiõe viuacitatis.

C Tertio ratione diurnitattis.

C Mꝛimo ratiõe viuacitatis. Mã vt dicit dñs

HGFonauen. in. iij. di. x vj. Erat in chꝛiſto maxia
complexionis eq̃litas ⁊ viuacitas ſenſus. Uñ
qꝛ nullus potuit ei equari nec in equalitate cõ⸗
plexionis nec in viuacitate ſenſus. Doloꝛ illiꝰ

fuit oim doloꝝ acutiſſimꝰ Cõfirmat h̊ ſanctus
Tho.iij.ꝑte.q.xlvj.dicens xpᷣs ſᷣm coꝛpus

eratoptime cõplexionatꝰ.ex eo ꝙ coꝛpus illud
fuerat firmatũ miraculoſe opatiõe ſpũſſancti.

Sicut ⁊ alia ꝗᷓ ꝑ miracula facta ſunt fuer̃t alijs
potioꝛa. vt Chꝛyſ. dicit de vino:in quod xpᷣs

aquam conuertit in nuptijs. Et ideo in eo ma⸗-

xime viguit ſenſus tactꝰ. ¶ Scðo ex ꝑte coꝛpo

ris fuit doloꝛoſiſſima xp̃i paſſio rõe generalita
tis. A planta em pedis vſq; ad vticem nõ fuiti

eoſanitas.paſſus fuit in omnibꝰ membꝛis et in
omibus ſenſibus. In capite paſſus eſt pungen

tium ſpinaꝝ coꝛonã.arũdinis ꝑcuſſionẽ. et ca⸗
pilloꝝ depilatiõʒ. in facie paſſus eſt ſputa feti⸗

diſſima alapaſq; deriſoꝛũ.in manibꝰa pedibus

paſſus eſt fixionẽ clauoꝝ. in oee paſſus eſt ama
ritudinẽ felleati ⁊ mirrati vini. in toto coꝛpoꝛe
paſſus eſt flagella vberantium illum ad colum
nam ligatũ. ¶ Tertio ex ꝑte coꝛpis fuit guiſſi⸗
ma paſſio xpᷣi rõe diuturnitatis. Ma licʒ ab vte

ro vᷣginis in qlibet etate pauꝑem vitaʒ gerens
paſſionibꝰ.laboꝛibꝰ.vigilijs. pegrinationibus

pdicationibus ⁊ hmõi ſanctum illud coꝛpꝰ ex
poſuerit. verũtamen in vltimis charitate feruẽ
tiſſimꝰ voluit plus ſolito laboꝛioſiſſimis penis
inſudare. Qam qnta feria parata cena pꝰ' eſum
agni paſcalis lauit pedes diſcipuloꝛum ante pe

des illoꝛũ genuflexus. Ibi mirũ in modũ ſemet

ißm afflirit. d tetigit pditoꝛem. dũ illuʒ a ſuo
peccato qᷓ;tũ in ſe fuit ſtuduit reuocare. duʒ ex⸗
oꝛnatiſſimo ᷣmone ꝓ ſuo tranſitu diſciplos cõ
foꝛtauit. Deinde hymno dicto ad montem oli⸗

uarum ſe cõtulit.nõ petijt locũ qͥetis.non intra

uit aliquã domum ad locum ſe ↄtulit oꝛatiõis
vſq; aà noctẽ mediã oꝛauit ad patrem. ꝓpt᷑ ve⸗
pementẽ animi anxietatẽ ſanguineꝰ ſudoꝛ car⸗
nem vgineã madefecit. Irruerũt poſt h̊ in euʒ
turbe furẽtes ⁊ ceperũt ipᷣm.ligauerũt manus
innocẽtis ꝗᷓ tactu ſuo viuiſico inſrmos curaue
rant. NPoſuerũt ⁊ in collo funem violent trahẽ

tes agnũ illũ manſuetiſſimum qui nemini vnq;

nocuit. DOuxerũt eũ ad annã ſocerũ cayphe co⸗

Sexmo viij.

ram quo crudelit᷑ pßuus vnus alapã dedit ĩ fa/
ciẽ in quã deſiderãt angeli ꝓſpicere.aufugerũt
ab eo diſcipuli eiꝰ:⁊ ipᷣe ſolus abſq; conſolante
crat in medio cori ꝓcurabant eius moꝛtem.
A domo anne pꝓceſſit ligatꝰ tãqᷓ; latro ⁊ ſedicio
ſus ad domũ cayphe. Ibi falſas accuſationes
audiuit.ibi multiplicit᷑ velut reus a põtifice co
ram alijs ſenioꝛibꝰ fuit exeminatꝰ. Ibi tãdẽ de
relict in manus miniſtroꝛũ vſq; mane iniuriaſ
ↄtumelias.blaſphemias.clamoꝛes.ꝑcuſſiões.
deriſioneſq; paſſus eſt. O Jeſu ſili dei bñdicti.
O ſaluatoꝛ pijſſime.⁊ qͥs tibi nõ compatiatur:.

Quis tam ferreꝰ tamue ab hũanitate alienus.
vt non compungat᷑.¶ Tertio fuit acerbiſſima

paſſio xp̃i ex ꝑtemr̃is ꝓginis. Diligebat nãq;
mrem illã amoꝛe incredibili.magis qͥdeʒ dilige

bat qᷓ; diligebat᷑.qꝛ dilexerat eã ab eterno. tum

qꝛ magis diſtincte cognoſcebat vᷣtutes eiꝰqᷓ; i
ſa cogſceret vtutes filij.tum qꝛ capaciꝰ erat coꝛ
xpᷣi ad diligendã vginem mr̃em: qᷓ; econnerſo.

Recogitabat g xpᷣs dũ pendebat in cruce qᷓ;ta

charitate ipᷣm concepitin vtero dũ dixit. Ecce
ancilla dñi fiat mihi m vbum tuü.to amo⸗

re noueʒ menſibꝰ ipᷣm geſtauit. qᷓta leticia ipᷣm
peꝑit: q;ta pietate pãnis inuoluit. pauitq; la⸗

cte.qᷓ;ta ſolicitudine ad egyptũ deduxit.qᷓ;to la

boꝛe nutriuit.qᷓ;ta dulcedine mentis ⁊ oꝛis tot
Inis fili mi aſſerẽs illũ vocauit Et hͥ oia xpi mẽ
tem ad mr̃is amoꝛẽ inflaãmabat: deinde inſpicie
bat eꝗ de cruce meſtã.facie ſqualidã.ſparſo cri⸗

ne.lugentes oculos leuantẽ ad crucẽ.audiebat

q; vocẽ illiꝰ flebilẽ ⁊ doloꝛoſam ingeminanteʒ.

O fili mi bñdicte.O lumen oculoꝛũ meoꝝ. O/
agne maſuetiſſime. O vas vᷣtutum ⁊ gratie. vi
deo te patientẽ in cruce:⁊ aia mea ꝓpf te patit

in meo coꝛꝑe. video clauos ↄfodiẽtes manꝰ et
pedes tuos.⁊ aia mea cõfoſſa eſt dolorl aculeo
O fili mi qͥs mihi det vt moꝛiar tecũ. Quid fa⸗
ciam q̃ me vtar:Ald quem ↄfugiam. Tu mihi
p?· Tu mihi frater. Tu mihi filius carus eras.
Tu mee delitie. Tu mee diuitie. Tu omne bo⸗
num meũ.ceu me dolentẽ oꝛbatã filio dulciſſi
mo.ſilio ſanctiſſimo.ſilio ſapiẽtiſſimo.fſilio amo
roſiſſimo.ſilio pulcherrimo.filio floꝛentiſſimo.
his ⁊ hmõi felis pulſabat aures filij mat᷑ illa
ſanctiſſima. Quare xpᷣs ⁊ ſi nõ oꝛe poterat coꝛ
de ſic aut ſilr reſpõdere aſſerens illud iere.xv

ca. Ve mihi mr mea q̃re genuiſti me viruz rixe.

virũ diſcoꝛdiein vniùſa terra.HNoõ feneràui nec
fenerauit mihi qͥſq;. Oẽs maledicũt mihi. Ita
q; ex mr̃is aſpectu atq; cõpaſſione imẽſo dolo⸗
re mens illa pia benigniſſimi Jeſu feriebatur.

Et vndiq; abundabat in eũ anguſtie ⁊ afflicui

ones:ex qᷓrum vehemẽtia cũ clamoꝛe valido e⸗
miſit ſpm̃. Depᷣcemur g eũ vt ꝑticipes nos effi

ciat paſſionis ⁊ moꝛtis ſue:ita vt meriuis ipᷣius

2

bus monum

Fimo cõſiderꝗ

habeãꝰ vitã illã quã ſua moꝛte recupauit. Jn
regt gloꝛioſus ꝑ infinita ſecula ſeculoꝛũ.Amẽ

SGermo decimuſoctauus de gloꝛio
entiſſime hũgno generi declaxata fuit

bic. Aerba ſunt angeli ad mulieres

deuotas loquẽètis oꝛiginalir ar

ci. xvj.ca.⁊ in euãgelio hodierne ſolennitatis.

Placuit redemptoꝛi noſtro dño Jeſu xpo ita
luculent᷑ ſuam reſurrectõrʒ homibus reuelare.
vt nemo deinceps dubitare queatipᷣm eſſe re⸗
gem gloꝛie.oĩm creaturaruʒ celi ⁊ terre domi⸗
num atq; immoꝛtał vitelargiſſimũ donatoꝛeʒ.
Notã:qᷣpe fecit nobis viã celeſtis regni.vtre/
ſurgens adimpleuit nos leticia cum vultu ſuo.
Quia vo in lectione ſancti euãgelij deſcribit᷑ il⸗
la q̃ᷓ mulieribꝰ pijs ad monumentum eũtibꝰ de
xpᷣo iam ſuſcitato facta eſt declaratio. Jðo ad
eruditionẽ nr̃am demanifeſtatiõe xpᷣi reſurgẽ⸗
tis aliq decurremus. Conſiderabimus aũt illa

7

pcipue q;tum ad tria.

„

CNꝛimo q;tum ad mulieres.
Becuũdo q;tum ad angelos.

LTertio q;tum ad diſcipulos.

ta fuit mulieribus deuotis viſitanti⸗
entuiu. (LEg l.

da eſt manifeſtatio reſurrectõis xp̃i
qtü ad mulieres de bus ðꝛ ꝙ cũpᷣ
paraſſent aromata venerut ad monumentum.
vbi tria ſunt dubia declaranda.
TNꝛimüu quare venerUlt.
Becom qn venerũt. CTertiũ ad qd veneft.
C Pꝛimũ dubiũ are venerũt. Ad qð dicimus

☚

an
—

ex pietate ⁊ beniuolẽtia q̃ ad xpᷣm afficiebant᷑.

Aaria nãq; magdalẽa mła ſuſceꝑpata xpᷣo bñ
ficia.Ab ipᷣa eiecerat ſeptẽ demonia. Soꝛoꝛem
ſuã martha a fluxu ſanguis libauerat. Ftarrex
ſp dulcit

ſuũ laʒaꝝ q̃triquanũ ſuſcitauerat eq q; ſꝑ dulcit
excuſauerat tã apð phariſeũ qͥ dicebat ipᷣaʒ im⸗

mũdã qᷓ; apð ſoꝛoꝛẽ qͥ dicebat eã ocioſã.qᷓ; apð
jude 5 ꝓdigã appellabat. Maria aũt.ſ. Ja⸗

cobi minoꝛis mr ⁊ maria ſalome.ſ.filia xpᷣm tã⸗

qᷓ; nepotẽ tenerrie diligepãt. Nꝗ Annatresba
buit viros.ſ. Joachim Cleophã ⁊ Salome.et

de iſtis tribꝰ viris habuit tres marias q̊s dux
erũt tres viri.ſ. Joſæph
oſep!

OMgaria q̃ nupſu

TQualiter xpi reſurrectio manifeſta

qꝙ; mote fuerũt vt veniret ⁊ vngerẽt coꝛpꝰ ieſu

Alphe“ 2 Zebede?. Kni

Joſeph peperit xpᷣm vgo im
maculata quẽ deſi ſſancto cõcepit. Maria q
nupſit Alpheo habuit q̃tuoꝛ ſilios.ſ. Joſeph

4

Nebpi)

ſti
faNe
naiote
ſeutat
gronnet
Polcht
hcone
Athit
nich
ſſcari
gſerci⸗
golco
Horen
buse
ſeri
gann
pott
ſexer
al
eii
alt
tuc
ſbt
plich
ſos
ſnnut
ric
ieſta
lindeb
ſapoe
felurh
dellca
norm

thillete
Neſnare
ſtegch

lyeot
Hnainloc
anern
(Lar

ſenaſi
nſoe,
Miälue
dlene

hnn dee.

enenit

u

eſn

eſt

Amnlies
t Mr
Nrm
Uerekre,
oneſere⸗
Whi⸗
dotan,
er
unwde⸗
Mbe
mäͤber
n K
n
Gusziri

Huntnr
rmti⸗

i
egdisß
Raci;
omemu.

Nhlinus
p ſenn
cchnt.
ganöod
Mn
1. Frme
gpl
duß zn
ait N

„

ſuennn.
nuntot

lone
ns s
Z.

n n

iuſtũ Jacob minoꝛẽ Simonẽ Judaʒ. Ma

ria vxoꝛ zebedei duos habuit filios Jacobum

maioꝛẽ ⁊ Johem euãgeliſts. Iſte ̊ młieresnõ
leuitate ducte:ſᷣ amoꝛe ſancto deuicte emerunt
aromata:vt veniẽtes vngerẽt coꝛpꝰillð qð i ſe
pulchꝛo exanime iam reliq̃rãt. Quantũ aũtad
1H cõmendari merito dñt.qm̃ vtuoſam aiĩciciaʒ
ad xpᷣm ſe hr̃e mõſtrarũt. Pauci qͥ pe ſunt qui
amicũ diligũt in vita cũ vtĩ pluribꝰ accidat ve
rificari illð Ouidij dictũ li.i.de ponto. Aulg⸗
aicicias vtilitate ꝓbat. MCaucioꝛes inueniunt᷑
qͥ aĩicos diligunt in moꝛte. Quiniĩmo ꝑſepe ſilij
parentibꝰaduerſant᷑. vxoꝛes vir:⁊ viri vxoꝛi⸗
bus dũ ſalutẽ impediũt moꝛientiũ.aut negligẽ⸗
ter illã ꝓcurãt. Mauciſſimi vo repiri pñtqͥ dili
gant poſt moꝛtẽ. Quare qᷣlibet moꝛtuus dicere
põt illð ps. Obliuioni datꝰ ſum tanqᷓ; moꝛtuꝰ
a coꝛde. Iſte aũt mulieres pᷣſtantiſſime xpᷣm di
lexerũt in vita.qꝛ ſeqbant᷑ eũ pᷣdicantem.vt pa
tet Lu.viij.c. Dilexerũt in moꝛte qꝛ ſociauerũt
eũ in cruce pendentẽ. Añ Joh.xix. de. Stabãt
aũt iuxta crucẽ Jeſu mr eiꝰ ⁊ ſoꝛoꝛ mr̃is eiꝰma
ria cleophe ⁊ maria magdalene. Dilexerunt in
ſuꝑ pꝰ moꝛtẽ.ideo vnguema parauerũt ⁊ ad ſe
pulchꝛũ dñi ꝓperarun S5z pleriq; qrunt.Cur
vgo ſacratiſſima ꝗᷓ pᷣ ceteris xpᷣm dilexit nõ vi⸗
ſitauit ſepulchꝝ fuij cũ his tribꝰ mulieribꝰ Ad
qð rũdemꝰ ꝙ ̊ potuit eſſe młiplici de cã. Mꝛi⸗
ma eſt qꝛ paſceue ⁊ ſabbato tm fleuer cy pᷣ ni⸗

mia debilitate ſpᷣſiſtere non valebat. Vnde

Perñ.opoꝛtuit ꝙ de loco paſſõis int᷑ manꝰ di⸗

ſcipuloꝛũ tanq; ſemiuiua ad domũ ꝓpaʒz defer⸗

retur. ic Aug. in qdam ᷣmo ne inquit. Illa
qwe pia mr immani doloꝛe exulans ⁊ pextoꝛa
delicata ↄtũdens ita ipᷣa viſcera oĩaq; fatigaue
rat mẽbꝛa.vt iam viribꝰ deficiẽs vix pueire po
tuiſſet ad xp̃i funꝰ.Scða cã ⁊ pᷣcipua fuit qꝛ i

ſa ſciebat filium die tertia reſurrecturũ.Nam ſi

de ſua reſurrectiõe diſcipulos crebꝛo fecerat cer-
tioꝛes qᷓ;to magis de illa cũ ſua digniſſima mr̃e
plepe ↄtulerat. Idcirco pᷣſtulabat᷑ illi auidiſſi
ma in loco orois:⁊ ſoꝛte illa hoꝛa qᷓ̃ młeres cini
tatem exiere filiũ viderat vel colloò bat cuʒ eo.
Scom dubiũ declarandũ. Añ mlicres adſe
pulchꝛũ venerũt. Nam Marc? dic. Valõ ma
ne vna ſabbatoꝝ veniunt ad monumeniũ oꝛto
iam ſole. ¶attheꝰ vo ſcribit. Veſpe aũt ſab⸗
bati q luceſſit in pᷣma ſabbati venitmaria mag⸗
dalena ⁊ altera maria videre ſepulchꝛũ.Et Jo
han.dic̃. VUna aũt ſabbati venit maria magda⸗
lena cu adhuc tenebꝛe eſſent ad monumentum.
Et Luc.inqᷣt. Vna aũt ſabbati valde diluculo
venerũt ad monumentũ Id iſtoꝛũ euidentiaʒ

pmo notandũ ꝙ ſabbatũ in ſcriptura tripliciter

accipi ↄſueuit · Aliqñ ꝓtota ſeptimana. Unde

X„ 1 1
Lu. xviij.c. Jeiuno bis ĩ ſabbato · i. in ſeptimu⸗
na.Ylliqñ accipit᷑ ſabbatũ ꝓ die ſeptia.vm illꝰ
Exo.xx. emẽto vt diem ſabbati ſanctiſices
Aliqñ ſumit᷑ ꝓ q̃cũq; dieſeptimane cũ iſt noi/
bus numeralibꝰ.pᷣma.ſcda.tertia.q̃rta.quinta
ſexta.ita ꝙ dies imediate ſequẽs ſabbatũ dice⸗
bat᷑ öma ſabbati ⁊ ſequẽs ſcðᷣa ſabbati.⁊ ſic de
relis. Scoᷣm notandũ vt retert Mico. delira.
O ab illa hoia q̃ xp̃ᷣs fuit ſepultꝰ nõ potuerunt
młieres emere aromata ad vngendũ xpᷣm vſq;

ad veſperã dieiſequẽtis. qꝛ ſolẽnitas ſabbatii⸗
cepta erat ab hoꝛa ſepulture. in ꝗᷓ nõ licebat ali-

qͥd emere vſq; ad veſperã ſequẽtis diei.ſ.ſabba
ti. de ᷓ Johᷣ.xix. ðꝛ. Erat qͥpe magnꝰ dies ille
ſabbati. Et tũc emerũt aromata ⁊ pparauerũt.
vt diẽ Lu. ꝓpter noctẽ de ꝓxio imminẽtẽ:v in
mane ſequẽti venerũt.Tertiũ notãdũ ſᷣm Au⸗
guſti. de oſenſu euãgeliſtaꝝ. ꝙ veſpa duobus
modis accipi᷑. Ano mõ ꝓ fine diei ⁊ pncipio

noct. Alio mõ ꝓ fine noctis ⁊ pncipio diei. Et

iſto vltio mõ loqͥt Mat. cũ dixit. Aeſpe autẽ
ſabbati q̃ luceſcit in pᷣma ſabbati.Si vo velim⸗

dictü Matthei accipe pmo mõ tũcills qð diẽ

UAeſpe aũt ſabbati.refert᷑ ad mlieꝝ pᷣparatiõʒ.

qꝛ tc veſpe ſabbati vrppdictũ eſt pparauerunt

ſe ad veniendũ. licet ꝓpt᷑ noctẽ nõ veniſſent. It
lud aũt qð dicit Jopᷣ. Cũ adhuc tenebꝛe eſſent
Etillud qd dicit Cu. Aalde diluculo. Et illud
qꝙ qñ mulieres inceperũt iter erat valde mane
ſeu diluculü. ⁊ tenebꝛe etiã erãt. qꝛneq; ꝑfecte
dies neq; ꝑfecte nox. Sʒ cũ ꝑuenerunt ad mo
numentuz iã ſol erat oꝛt?. Sol aſt põt intelligi
ꝛiri duplicit. Ano mõ ꝑfecte qñ pᷣmo egredit᷑

⁊ aparet ſuꝑ terrã.⁊ ſicnõ accipit᷑ ̊. Alio mõ

qñ lux eiꝰ incipit apparere.ſ.in auroꝛa cũ ab oꝛi
ente albeſcere incipit. vñ valdemane tenebꝛe

2⁊ diluculuũ ⁊ oꝛto ſole accipiũt᷑ ꝓ eodẽ.¶ Ter⸗

Ad qo rñdetur ꝙ mos erat iudeoꝝ vngere coꝛ

poꝛa defunctoꝝ. vt 2uaret᷑ a fetoꝛe ⁊ putref
ctione. Iſte g ſancte mulieres neſcientes ꝗ; coꝛ⸗
pus xpᷣi coꝛrũpi nõ poterat illud ex deuotione

vngere decreuerũt. Ad h̊ auũt clari⸗ intelligẽdũ

comem oꝛãda eſt ſnia doctoꝛis nr̃i Riccardi de

media villa in ſuo.iiij.di.xliij. vbi ait. omia
coꝛpaincinerabant᷑ excepto coꝛꝑe xhi et coꝛꝑe

₰

vginis mr̃is ꝗᷓ incinerata nõ fuerũt. De coꝛpe

xpᷣi certiſſimum eſt. de coꝛpoꝛematris credere
pium eſt. Sicut em culpa oꝛiginalis in aima in
ducit debitũ ſeꝑationis aiea ſuo coꝛꝑe ꝓpr ſe⸗
parationẽ ſui a deo ꝓpter culpã. ita vitiũ fomi
tis in carne inducit debitũ incineratõis eiuſdẽ.
vñ ſiẽ oẽs ex debito pᷣter xpᷣm moꝛtuiſuntł mo

rient᷑ ita oibꝰ coꝛꝑibꝰ hũanis pᷣter coꝛpus xp̃i

S
UM

CQua

eimu vtrum angelus amouit lapidem ab

⁊ matris ſue incineratio debef. Quãuis enim

beata vgo peccatũ oꝛiginale cõtraxerit vł ſi ab
illo pᷣpuata fuerit cõtrahere tñ debuiſſet. Qua
Ppfpter fuit in ea debitũ moꝛiendi.tñ fomes in ea

nunqᷓ; aliquem actũ habuit.⁊ ꝑ ſecundã ſancti⸗

ſicationem totalit᷑ fuit ſblatꝰ ab ea. Hoc vo qð
dt de incineratiõe coꝛpoꝛũ cõmuni curſu natu⸗

re cõcoꝛdat qͥ eſt ꝙ oĩa generabilia ⁊ coꝛrupti⸗

bilia reſoluent᷑ in id de quo facta ſunt. Huma⸗
na vo coꝛꝑa de terra facta ſunt.ſicutptʒ Geñ.
ij.c. Ob qð Job. xiiij.c.ðꝛ. emẽto queſo

ſicut lutũ feceris me ⁊ in puluereʒ reduces me.

Ea vo in que coꝛꝑa reſoluent᷑ hũana dicunt᷑ ci
neres ꝓpter antiquã ↄſuetudinem qñ moꝛtuo.
rum coꝛpa comburebant᷑.Non fuit igit᷑ inceine
rabile ſiue in pulueres reſolubile coꝛpꝰ chꝛiſti.
giꝛin illo vitiu fomitis nunqᷓ fuit. Et ſi obijcere
tur ꝙ reſurrertio eius fuit exemplũ reſurrectio⸗
nis noſtre. debuit eſſe a cineribus. Reſponde
repoſſumꝰ.ꝙ reſurrectio xpᷣi fuit exempluʒ re⸗
ſurrectiõis nre q́;tum ad eius eſſentiã.ſ.a moꝛ⸗
te in vitã.nõ aũt qᷓ;tum ad oia accidẽtia. Sʒad
huc difficultas oꝛit᷑ de illis q imminente tpe iu
dicij inuenient᷑ viui qͥ ſtatim moꝛiet᷑ ⁊ reſurgẽt
quõ illoꝛũ coꝛꝑa incinerabant᷑: cũ incineratio
nõ ſiat ſubito. Ad quod rñdet Riccardus.
coꝛpa illa incinerabunt᷑ ꝑ ignẽ qͥ pᷣcedet faciem
iudicij. Licet g mulieres in fide xp̃i deſicerẽt. ta
men vehementiſſima erat pietas ⁊ deuotio illa

rum q̃ nec timoꝛe iudeoꝛũ nec terroꝛe milituʒ:qͥ

ad ſepulchꝛi cuſtodiã fuerant deputati.nec in⸗
ſuꝑ difficultate rei retardabant᷑.qͥn ad coꝛpus
xpᷣi vngendũ oẽm diligẽtiã adhiberẽt.dicebãät

aũt ad inuicem. Quis reuoluet nobis lapideʒ
ab oſtio monumẽti. Erat qpemagnus valde.
MMattheus vo dicit. Aduoluit ſaxũ magnum

domũcule:in cuiꝰ medio erat ſepulchꝛũ.⁊i do⸗

muncula erat quoddam oſtiolum ad habẽduʒ
illuc ingreſſuʒ. Sepulchꝛũ aũt erat clauſuʒ grã
dis lapidis ad os aduolutione.ſigilli apoſitöe
militũ deputatione. „ „
CQualiter angelus amouit lapideʒ
Amonumento et ſedebat ſupillum et
congrun

randa eſt manifeſtatio reſurrectõis
xpᷣi q;tuʒ ad angelos. Vbi tria ſunt
daranda. D

fuit mulieribus apparere

.

oſtio monumeen.—
¶ Secundũ vtrũ idem angelus ſedit ſuꝑ lapi⸗

cus ſcribit pᷣcipue q;tum ad tria. Pꝛimo qdtu,zʒ

dem aſedebat in dextris.
¶ Terii vtruͦ congrui fuit angel mulierib⸗

E ern

ſica parere. MU
¶Ad pᷣmum dubium patʒ reſponſio ex dictis

WMWatthei qͥ ait. Ecceterremotus fact eſt ma/

gnus.angelus aũt dñi deſcendit de celo: ⁊ acce
dens reuoluit lapidem a ſedebat ſuꝑ eũ. Amo
tio iſta ⁊ reuolutio lapidis facta fui poſt xpᷣm
iam ſuſcitatũ.vt omẽs doctoꝛes affirmãt.Cau/
ſa vo huius reuolutionis fuit vt vacuũ oſtẽde

retur ſepulchꝛũ a quo clauſo xpᷣs reſurgẽs exi⸗

uerat.Nec heſitandum eſt ꝙ angelus potuit 7
mouereterrã etreuoluere grandem nided cũ
ſitſentẽtia Auguſtini in.iij.de tri. Et ſcti Tho

me.j.pte.q.cx. Et Nico. de lira ſuꝑ iſto paſſu

Maithei. . q;uis materia coꝛpalis non obe⸗
diat angelis ad nutũ:ſ̃ ſoli deo.qꝛ omnis infoꝛ

matio materie vel eſt a deo immediate vł ab ali
quo agente coꝛꝑali.nõ aũt immediate ab ange

lo. Nerũtamẽ omia coꝛꝑa obediũt angelis ad

motũ localem.qꝛ natura coꝛpalis nata eſt mo/
ueri immediatea natura ſpũali ᷣm locũ. Vñ ⁊
phi poſuernt ſupᷣma coꝛ rile
ritualibus ſubſtãtijs Ad ſecundũ dubiũ dicen
