tur Luce.xxiij. Et Marci vlil.ca. Venit Jo⸗
ſeph ab arimathia nobilis decurio. Quarẽ vi⸗
det᷑ ꝙ nobilitas carnis facit ad extollentia etiã
ſanctoꝝ Ex ꝑte altera videt᷑ pbari poſſe ꝙ no
bilitas paruiaut nullius valoꝛis exiſtat. Nam
apłs.j.ad Corl.j.ca.dixit. Ignobilia ⁊ cõtem⸗
ptibilia mũdi elegit deus. Ad idẽ facit ca.cum
Bm. de pbendis ⁊ dignitatibus.Ad qð ego re
ſpõdeo.ꝙ ex vbis apłi non dat᷑ intelligi ꝙ no⸗
bilitas nõ ſit oꝛnamentũ eoꝛũ qui illam habent
ſed tm ꝙ denon elegit nobiles ⁊ doctos viros
ſed piſcatoꝛes ⁊ ſimplices:vt ſic magis nota fie
ret vtus diuina dum per illoꝛum pꝛedicationẽ

—

in xpᷣm crederet mundus Sed notandũ ꝙ tria

„

hominũ genera reperiunur.
ꝛimi ſunt nobiles oꝛigine nõ vtutibus.

Sedi ſunt nobiles nõ oꝛigine ̊ vtutibus.

Tertij ſüt nobiles ⁊ oꝛigine⁊

CPeꝛimi qdem ſatis obſcuri ſunt infames ⁊ re

Pꝛehelibiles.ꝓ quibus Claudianus dicit.De

generat homines vitijs fiũtq; minoꝛes. Et Se

neca in tragedijs. Qui genus iactat ſuũ aliena
laudat. Et Ouidiꝰlibꝛo de ponto non cenſus
nec clarum nomen auoꝝ. Sed ꝓbitas magnũ
ingeniũq; facit. Hinc Culliꝰ in inuectiua con⸗
tra ſaluſtiũ dicebat. Ego maioꝛibꝰ meis virtu⸗
te mea pꝛeluſi:vt ſi pꝛius noti non fuerant a me

accipiant initium memoꝛie ſue. Tu vo tuos qᷓ;
turpiter offendiſti: vt ſi fuerant egregij ciues iĩ

obliuionem venerint. Quare noli mihi antiqᷣs
Yiros obiectare.hec ille.ĩueniuntur muſti qui
flagicijs ⁊ de decoꝛe affecti goꝛiant᷑ ſic de nobi

dixiſſet. Non eũ ſua ſed patrie gloꝛia ſplendoꝛẽ

aſſecutum nec Hercle inquit. Si ergo ſerifius

eẽt ignobilis:nec tu ſi athenienſis eſſes clarus
vnqᷓ; fuiſſes. Alij dicũt nec ego ſeriſius ſi eſſem
nobilis. Et ſaluo melioꝛe iudicio vtrũq; ſtare

poteſt:ſcilicet nobilis ⁊ ignobilis.nam ſi dixe⸗
rimus ignobilis:poteſt eſſe ſenſus nec ego cum
virtutibꝰ meis eſſem ignobilis ſi eſſem ſeriſius
in patria ſcʒ humili natus. Et ſi dicamus nobi
lis poteſt intelligi ſic:nec ego qui ſcilicet in pa⸗
tria gloꝛioſa ſum natus:ſi eſſem ſerifius ſcilicet
vitioſus eſſem nobilis Secũdi ſunt nobiles:et
ſi non oꝛigine tamen vᷣtutibus qui de ſuoꝛũ pa
rentum humilitate cõfundi nõ poſſunt.nam vt

inquit Hieronymad cellãtiaʒ. Sola apud de

um libertas eſt non ſeruire peccatis ⁊ vera no⸗
bilitas clarũ eſſe vtutibus.Et Caſſiodoꝛꝰ ĩ epi
ſtolis.hec eſt indubitata nobilitas que moꝛibꝰ
ꝓbatur oꝛnata. Et Juuenalis. nobilitas ſola
eſt atq; vnica vtus. Et Ariſto.in.iiij.politice
ingenuitas eſt vtus.Et Seneca ad lucillũ.ani
mus nobilẽ facit cui ex quacũq; cauſa lʒ ſupꝛa
foꝛtunam ſurgere.Et Claudianꝰ.exaltat vtus
nobilitãdo genꝰ.Et licꝰ vt refert Seneca in tra
gedijs.nobiles nõ ſunt mihi aui nec altis incli⸗
tũ titulis genꝰ ſ lara vtus. Et ĩ decretis di.xl
ca.nos ðᷣ nos qͥ pſumꝰ nõ ex locoꝝ vł generis
dignitate moꝛum nobilitate innoteſcere debe
mus:nec vꝛbium claritate ſed hidei puritate.
Tertij ſunt nobiles et oꝛigine et virtutibus
q̃ inter homies ſplendent:vt ſol in firmamento
celi. Satis vtiq; decoꝛat hominẽ nobilitas ſã⸗
guinis cũ nobilitate bonoꝝ moꝛũ. Quiſnã nõ
magnifaciet ſanctũ ludouicũ qͥ regis ⁊ regine ſi
lius foꝛmoſus coꝛꝑe diuitis affluẽs.Etate flo
rens ingenio acutł:ac qbuſlibet tꝑalibꝰ bonis
affluens: vitia ſpꝛcuit:terrena calcauit.⁊ xpᷣm
ihm bene beateq; viuendo queſiuit. Iſta tn in
ſequenti ſplendoꝛe diffuſius expꝛimenf.

Qualiter ſanctꝰ ludouicꝰſpꝛeto mun

50 7 tempoꝛali regno. vi
glem elegit pmanes vſq; ifin

7
.

litate parentum. Alij vo vitijs ſoꝛdẽtes de pa
trie nobili cõditiõe letant᷑. Contra quos eſt ex⸗
emplum quod refert ꝗ ohanes ſolobꝛieſis i po
licatone de anatharſiſtita. hic cum vit uperare
tur ab archico quoniaʒ ſcita foꝛet: mihi inquit
dedecus patria. Cu vo patrie at etiaʒ temiſto⸗
cles vt ſcribit᷑ a Cicerone in libꝛo deſenectute:
fertur ſeriſio cuidam in iurgio reſpondiſſe ꝛcuzʒ

7*

inqu
ſiderans ſanct' iſte.ꝙ mundus tot ſit poſitus

tam

ſpiritu⸗
— „

nitate. Caplin

Ecunqusſp

Ludouici dicit᷑ ſan

2

quaãta vo fuerit ſanctitas eius depꝛe
hendere poſſumus pꝛecipue ex tribus.
THehnder mundi deſpectione.
¶ Scðdo ex ſpeciali exercitatione.
ertio ex vᷣginitatis dilectione.
CPꝛimo depꝛehendimus qᷓ; grand
ctitas Ludouici ex mũdi
inquit Joßes. xxij. in b

oꝛ ſancti

ℳα☚

ns q; grandis fuit ſan
deſpectione: nam vt
lla canonizationis.cõ

in maligno qðq; cuʒ cõcupiſcentia ſua tranſit.
ipᷣm fugiendo deſeruit totaliter ⁊ contempſit.
nã rediens de catalonia.votũ qð fecerat de in⸗
trando oꝛdinẽ minoꝝ in conuentu ſãcti franci⸗

paſe
ſte

utep

fine
un

facot

nuslu
Cs
dinom

iu
tqhfe

niſione

möen

cüfr⸗
pit.

ſmnta

minoꝛ
obiti
oren

(uitn

Pun
dus.
ſrauit
miſoꝛ
grogan
tunetſe

eralton

hleres
habit
Gieftan
i
er
obijt
aden
aſc
plath
ſaunmpa
hancan
ckrac

guou

eecato
fücbole
flier:

ſeehbeni

Mnſin
inse

toard

cole
ſiprn
ſciſten
Wap
haae

lihte⸗
ocrn
ſerns
usnc
tt in Pe.
ſahlica
Uleg
rip⸗
nam yt
d de⸗
mano⸗
Wwiehi
enci
lrſc
polince
lini
Plpn
upns
nt
o
ddin
kenn
e Ahe
tae.
nete
unsſ⸗
inii
pneß
teko
9honis
arhn
Natiin

3

E —
—

ſonis 00
poſins
anſit.
enpſit.
ndein⸗
iſtanc⸗

ſci de monte peſulano voluit adimplere: ſed ei
fratres timoꝛe patris ipᷣm recipere nõ auderẽt
votum ipᷣm ibi publice iterauit.Et cũ a Boni⸗
facio papa pᷣdeceſſoꝛe ipius Johis requireret

4. aſſenſum pꝛeſtaret ꝓuiſioni de ſe facte:eccle⸗
ſie tholofane:reſpõdit ſe hoc facturum nullate
nus quo aduſq; votum qð fecerat adimpleret.
Cuius deuotioni annuẽte pontiſice habitũ oꝛ⸗
dinis minoꝝ ſuſcepit in pᷣſentia generalis mini
ſtri:qui fuit poſtea Johes epiſcopꝰpoꝛtuẽtis.
atq; flexis genibus fecit ꝓfeſſionẽ quo facto ꝓ

uiſionẽ ð ſe factã eccleſie tholoſane acceptauit

mãdariſq; apoſtolic obediuit: itaq; habituſã⸗
cti frãciſei veſtitus:põtiſicalẽ dignitatem ſuſce

pit. Quẽ habitum ſemꝑ vſq; ad moꝛtẽ detulit

Em tamẽ eondecentiã epᷣalis gradis.Et in hoc
minoꝛũ oꝛdinis excellentia demonſtrat᷑:cuius
habitũ deferre non erubuerũt tot inſignes ⁊ ce
lebꝛatiſſimi viri:vt ſanctꝰ ludouicus ð quo lo⸗
quimur. Et alij plurimi qͥ non ſunt omittendi.
Nꝛam vt habemus ĩ cronicis oꝛdinis.ferdina:
dus. Rex caſtillie dimiſſo regno nepotiſuo in⸗
trauit hunc ſanctũ oꝛdinẽ moꝛtuuſq; eſt frater
minoꝛ ſepultus colibꝛie. Rex iacobus iregno
arroganie moꝛtuus eſt cuʒ habitu fratrũ mino
rum et ſepultus barchinone. In eodem regno
rex alfonſus moꝛtuus eſt cũ habitu ⁊ ſepulius
hilerde Fridericus rex inſule ſicilie moꝛtuus ẽ

cũ habitu ⁊ ſepultus meſſane. Robertus rex ſi
cilie frater ſancti ludouici ꝑ tres dies ante moꝛ

tem ſuſcepto habitu ⁊ facta eſſon⸗ ſepultus
eſt neapoli in ſancta clara.

eatus Henricus
rex cipꝛi virgo puriſſimus factus frater minoꝛ
obijt cum habitu ⁊ ſepu tus eſt nicoſie.Tanta
q̃dem eſt xp̃ianoꝝ deuotio ad habitũ beati frã
ciſci vt qͥ illum in vita non ferũt ſepenumero cu
piãt habere in moꝛte ⁊ ſepultura. Ob quã cau⸗
ſam põtifices ſũmi ſpũſancio edocti deuotionẽ

hanc ampliare volentes ſpũalibus gratijs ſic

deferẽtes habitũ donare voluerũt. Nam vꝛ:ba

nus quartus conceſſit remiſſonẽ quarte ptis

peccatoꝛũ moꝛiẽtibus cuʒ habitu fratrũ mino
rũ:bulle habent᷑ ianue ⁊ in mõte peſulano.Si⸗
militer ⁊ Hicolaus quartꝰconcedit remiſſionẽ

quarte partis. Idem facit Clemens tertiꝰ bul⸗
le habent᷑ ianue:peruſij:mediolani: ⁊ venetijs
dicta ſũt hec ad extollendã merito humilitatẽ
habitus oꝛdinis minoꝛũ quem beatꝰludouic⸗
tanto ardoꝛe ac deuotione geſtauit. ¶ Secun⸗
do dephendimꝰqᷓ; ſublimis fuit ſanctitas beati
ludouici ex ſpirituali exercitatione. vt em̃ teſta

tur ſupꝛanominatꝰ Johes.xxij.ſanctꝰ iſte ĩ eta

te exiſtens tenera reigioſiſſime educatus ẽ dũ
vero quartũdecimũ attigit annuʒ : ductus fuit

in cataloniaʒ cum duobꝰ ſuis fratribus:datus

obſes p liberatione patris. vbi tam feruẽter de
dicauit ſe ſtudio ꝙ infra ſeptẽniũ quo mihi ob
ſes fuit ſub diſcipulis fratrũ minoꝝ: quos ſecũ

habebat i ſocios in pᷣmitiuis ſciẽtis ⁊ ſacra pa⸗

gina ſic ꝓfecit ꝙ vir dei pollens ingenio de pꝛe
dictis ſcientijs non ſolũ publice ac puateſubti⸗
liter diſputare valeret ſed ſolẽniter clero ⁊ po⸗

pulo ꝓponere verbũ dei vt putaret᷑ hec ſcietia
infuſa ſibi magis diuinitꝰ qᷓ; humanitus acqui
ſita:oꝛationi erat aſſiduꝰmiſſas audieoat deuo
te. In magnis vo feſtiuitatibꝰ cum pᷣparatiõe

mkłłta coꝛpus ſũmebat dominicũ.factus aũt ſa⸗
cerdos diebus quaſi ſingulis celebꝛabat.audi
entie vbi dei inſiſtebat attente. ira wo com
paſſione ad pauperes ferebat᷑: quibus ſiargius
tam puatas qᷓ; publicas elemoſynas faciebat.
vnde factus epᷣs tholoſanus ꝑ vnũ ſuũ famili⸗

arem ſecretariũ mandauit ꝙ ðe ſuoꝛũ qüãtita

te reddituũ quantũ ſibi ſuficeret ꝓ moderatis
expenſis retineret volens q; totũ reſiduũ in ſu⸗

ſtentandis pauperibꝰ poneret᷑: q;qᷓ; pꝛelatꝰ tã

*

pariſius pauperi quẽ quaſi nudũ reperit mul⸗

tũ compatiens:abſcondite capã cõtulit:quaʒ

poꝛtabat ſibiq; fecit ſecrete aliam apoꝛtari Vi

gintiquinq; pauperes in ſua domo reficiebat

quotidie:quoꝛũ ipᷣe aquam manibus infunde⸗
bat aliaq; ſeruitia menſe miniſtrabat: viſitabat
multotiens hoſpitalia pauperũ ⁊ infirmis ꝓm
pto animo ſubueniebat: pontiſicatus officium

exercebat euʒ diligentia miſſas dicẽdo aſſidue
oꝛdines deuotiſſime celebꝛãdo.Clericos qͥbus

de beneſicijs puidere volebat examinando de
articulis fidei: vita ⁊ moꝛibꝰdiligenter iudeo⸗

⁊ gentiles inducebat ſedulo ad baptiſmũ ac q⸗

dam eoꝝ de ſacro fonte leuauit. ¶ Tertio depᷣ⸗

hendimus quãta fuerit ſanctitas beatiludoui⸗
ei ex virginitatis dilectione floꝛuit quippe v⸗
nitate puriſſima.ð qua Johes. xxij. in bulla le⸗

pius nominata ait. Caſtitatis amoꝛ a puero af
fecerat eius mẽtem adeo ꝙ ob ipᷣius fidẽ cuſto

diam: mulierũ conſoꝛtia vitabat oino:intantũ
ꝙ niſi foꝛſan cum matre ⁊ ſoꝛoꝛibꝰ:ſolus cuʒ ſo
la:nullo vnqᷓ; tẽpoꝛe loquebat᷑:verba inhone⸗

ſta hoꝛrebat audire: ⁊ loquentes talia grauiter
arguebat fratres nõ minꝰ qᷓ; duo ⁊ interdũ ã̃t⸗
tuoꝛ in ſua iacebãt camera in ſue teſtimoniũ ni
tide puritatis.Cum aplo etiam paulo ſobꝛicta

te cibi⁊ potꝰ eoꝛpꝰ ſuũ caſtigabat aſſidue ſeq;
frequẽter manu ſua qñq; autẽ alicuius cõſocij
cathenis ferreis diſciplinans veſtiendo ꝓ ca⸗
miſia rudem ſtamineã ⁊ deferendo ad nudam
carnem ꝓ cingulo coꝛdam groſſam:ipᷣaʒ carnẽ
in ſeruitutem ſpũs redigebdat.

magnus eſſet ac filius tanti regis Cum aũt iret

l

¶ Qualit᷑ ſanctꝰ Ludouicus migrauit

—

. — .
.
„
4
—

iuuenis ex hac vita:quẽ Johes.xxij

canoniʒa nitzcler plurima eiꝰ miracu

lanarrat. Caplm:III-

t ſuanct ludouici dic

¶ Pꝛima dicit᷑ felicis conſũmationis*

¶Secũda eccleſiaſtice canoniʒationis.
TZertia miraculoſe coꝛuſcationis.

ꝛima claritas dicit᷑ felicis cõſumatiõis:re

T Wꝛima claritas dicit felicis cöſumatiois
fert de io Johannes. xxij. hec vba. gloꝛioſus

iſte ſanctus ad deũ fontem viuũ quẽ auide ſiti⸗

erat migraturus infirmitate decũbens vltima
deudtiſſimeſũpſit:dñicum coꝛpꝰ qᷓ;uis ſatl de⸗
bilis de lecto exiens in occurſũ dñi ſaluatoꝛis:
quo reuerenter ſuſcepto oſculataq; cruce in ſilẽ
tio diutius manſit.Tandẽ in eum diuinis con
pletl miniſterijs aia illa ſancta carne ſoluta in ce

lum aſcendit:cuiꝰ facies poſt moꝛtem pulchꝛi⸗

oꝛ qᷓ; ante apparuit. Ipſũ q; intuentibꝰ nõ moꝛ⸗

tuus ſed doꝛmiẽs videbat᷑. In ipſa aũt ſui trãſi
tus hoꝛa. Quidã frater minoꝛ deuotus officio

pꝛedicatoꝛ in orõne exiſtens ĩ quodam loco re⸗

moto neſciens de obitu eius:vidit animã ipſiꝰ
multitudine angeloꝝ in celuzʒ deferri dicentiũ.

ſic fit uienti ðo in mũditia ⁊ puritate.Fuit ãt

totius vite ſue curſus vigintitriũ annoꝝ et ſex
menſiũ. Tranſiuit ex hoc mũdo in loco qͥ bun
dula dicit᷑ anno dñi. M. cc.lxxxix.quartode⸗

cimo kalẽdas ſeptemb:is media nocte:ferie ſe⸗
cunde infra octauã aſſumptiõis beate marie vo⸗
ginis. Et ſepult in regia ciuitate marſilie in ec
cleſia fratrũ minoꝝ. ꝓut ipſe iã dum viueret oꝛ

dinauit. Pꝛopter hec oĩa ⁊illa q̃ dicẽda erunt

Ait enim.laudet᷑ magniſice deus noſter cuius
derxtera huic epo contulit ſtelliferũ regium dia
Dema. Aplaudant ⁊ ipᷣi celi ciues quoꝛum ceti
dus ſanctꝰ iſte ſole ſplendidioꝛ eſt inſertus.Ca
nant quoq altiſone francieſciie 1 vng nic fe⸗ Er ſe vouiſſet ad ſepulcrum eius veniens ⁊ of⸗
ferens caput cere anteq; exiret eccleſiaʒ reperit
ſe ſanatũ.ec inquit Johes. xxij.ſunt mirabi⸗
lia ſolius altiſſimi quibus ⁊ qᷓ;pluribꝰ alijs mi⸗
riſicare voluit ſanctũ ſuũ ac toti mũdo reddere
venerandum. Igitur ⁊ nos depꝛecemur illum
yt ſua interuentione obtineamus dei gratiã et
tandem gloꝛiam ſempiternam. Amen.

erm o.x lvij. de ſancto Thoma de 7 L
qquino oꝛdinis pᷣdicatouum.

gna de quoꝛum oꝛto cãdoꝛis niuei flos crupit.
uoꝛũ vitis germinat dulcem vuam cuius li⸗
quoꝛ celũ letiſicans:abũde effundit᷑ in calice ſũ
mi regis Letet᷑ inſupꝑ ciuitas tholoſana tãto di
tata pᷣſule:que apud deũ aduocatũ habet ſedu
lum ⁊ patronũ.Sed ⁊ fratrũ minoꝛũ oꝛdo con
ſpicuus:noue laudis canticũ pꝛomerenon de⸗

ſiſtat: in aula celeſti tam p̃clarum alünum feſti
ne diuinis cõſpectibus repꝛeſentans hecigitur
Secũda claritas qua deus ſplẽdere fecit be⸗
atum ludouicũ dicit᷑ eccleſiaſtice canoniʒatio⸗

ſancti ludor ur claritatl. vo⸗
luit nanq; deus ipſum triplici clari⸗

febꝛes expirauit.facto vo voto ꝑ patrẽ iſtiſan-
cto mox ſuſcitata ẽ ⁊ vbera matris ſuxit. Qui⸗-
dam puer qͥnq; annoꝛũ febꝛibus extinctus.fa-
cto voto ꝑ patrẽ eius:ad vitaʒ redijtſanꝰ ⁊ ab
qꝙᷓ; febꝛibus.Qucdã puella annoꝛũ ſeptem perr

nis Johßes qdem ſecundus ip̃m cathalagoſua ſt
ctoꝝ aſcripſit ſuatis oibus que requirũt᷑t inaa
noniʒatione ſanctoꝝ. Mã pᷣdeceſſoꝛes ſui.ſ.bo
nibacius octau cuius tꝑe beat ludouicus ex

.

hꝛac luce migrauit. Et bndictus vndecimꝰ. Et
clemens qͥntus iterueniẽte moꝛte id cõplerenõ
valuerunt. ¶Tertia claritas ðꝛ miraculoſe co
ruſcatiõis nã q; vt pᷣfatꝰ Johʒes.xxij.aſſerit ma
gnis miraculis de ſanctuʒ ludouicũ poſt eius
obitũ clarũ fecit.quoꝝ aliqua certis ꝓbata te⸗
ſtimonijs ad declarandã huiꝰ ſancti głiam ipſe

narrat.q̃ etiã nos h̊ loco duximꝰinſerẽda.Que

dam duoꝝ annoꝝ puella duob? menſib?paſſa

dies aliquos febꝛibꝰ cruciata tandẽ expirauit.

facto vo voto ꝑ ſuos ad dictũ ſanctũ:recupera
uerit ſpiritũ ⁊ reuixit. Quedã puella nobilis q
ex caſu ad terraʒ de nutricis bꝛachijs ꝑſeptem
annos paſſa fuerat ſurditatẽ ad iuocationẽ hu⸗
ius ſancti ad plenũ extitit liberata. Quidam dq
poſt foꝛtẽ febꝛem loquelã ꝑ menſem ꝑdiderat:
ad ſepulcrũ ſancti huius delatus illã recupera
uit. Quedã mulier cũ ex partu quodã violẽto
de puero moꝛtuo ⁊ in eius vtero trãſuerſato cõ
tracta in manibus ⁊ pedibus ac femoꝛibꝰ bien⸗
nio ꝑmãũſiſſet.facto voto ad iſtũ ſãctũ:q ſi eam
ſuis meritis adiuuaret.toto tꝑe vite ſue viſita
ret eccleſiã vbi coꝛpꝰ ſãcti iacebat.ſubito cepit
doꝛmire. Et expergefacta repperit ſe ſanatam.
MQMQEulier qdã ꝑ octo annos moꝛbo epilẽtico fa⸗
tigata emiſſo voto ꝙ ſingulis annis ſepulcrum

ſãcti viſitaret mox extitit liberata. Monialis

q̃dã poſt lõgã febꝛẽ quã paſſa fuerat doloꝛẽ in⸗
cureratin olb nedels ſuis ſaraeij y dieb?e duo
dien⸗ rartiſſt Pia vrii decim nõ niſi alieno adiutoꝛio de lecto poterat
Aaieria mm vera eruiſſma Jorig To⸗ ſe mouere. Inuocato vo hui ſacti atfocinio
ſana ⁊ incolumis ẽ effecta. Cũ hõ qͥdaʒ qͥ mira
raculis huiꝰ ſãcti detrahere nitebat euerſionẽ
faciei ⁊ oculoꝝ turpiter icurriſſet: ſicq; manẽs

duos dies huic ſancto cũ oĩ deuotiõe q̃ pote

.

Pine
on
fmait

oc
fhonni
lunlin⸗
coruil
etdoaus
Tenint
ſehusts
utꝛapl
erinſi
efierig
equuen
6ͤhun⸗
cpastn

(Cua
Alnel

De
edegi
riidr
ſehns
Cn

a

nusſ.
ohs⸗
Arfſſnete
n voq

ſnsſe

(plonoti

cpiotori
ringen

neſnp

lol Bo⸗
Cnfner

Ppfern

ſbge

Ahen
len

er TI,, IS rr e
üin ) — I SII L abꝛaam iſaac ⁊ ſilibus:ergo nonẽ ars velſcten
n ) dD N E dit illi ſciẽtiaʒ tia. Ald h ita rñdet Alexãder de ales in.j.ſũme
nnsn fctön. Scribunt h vba oꝛiginaliter vniuerſale dꝛ qttuoꝛ modis. In pᷣdicãdo vx·
eme Sapie. x. ca. Obligatur xpᷣiana rei hõ. In exemplãdo vt foꝛma ſorularie ad Vnl .
R gio colere ac venerari deuotioe pᷣcipua ſanctů tos Frle ee. Et rit tob e dan irdt 3
loſen thomã de adno qͥ ſua erudinõe mirabili ſingu⸗ ming. 3n igniſica Kache erlya ar exercetſei
ſentmm lariſſimaq; doctrina eccłiaʒ dei magnopere de u i q dtrahit ců Rarina Frcanlando vt e
unt Semor i rnrae ennictne lis reparatiois hoiuz. m b diceduͦ & vni⸗
n ſ rehenoamagetumngins i diuinie:kanr docuit: Uerſale in ſcriptura ſacra hʒ en ſnins gener leg
e beſeri poſſit. Qua de reſcientia eius diſſerere V ad ſenſum extenoꝛe ẽ vniuerſale ſcdo mododi
equũ eſt ac rõnabile quã mag ſilli a deo infuſſ ctumſcʒ in exemplando.vt verbi gra. In litte⸗
nne 5 bumnanrus acguiſtin pie pateri poſſumꝰ:in rali hiſtoꝛia abꝛae ⁊ iob: qð narratur eſi ſigsn .Kr
Ki bus triplicẽ excellenti ſcientie ſãctithome ꝓ lare. Sʒ adhuciſcriptura narrat vt exemplar
Ummg ponimus extollendam. H ſiit vite ⁊ cõuerſationis bonoꝛuzʒ. Hinc ad Ro⸗
n Sꝛima dicitur ſublimitatis. ma xv. ca. ait apoſtoꝰ. Quecũq; ſcripta ſũtad
ncn Penaricbur i l noſtram doctrinaʒ ſcripta ſunt. tum vero ad
liihiei Tertaſalietitatis. ffenſü interioꝛt ſpũaleʒ eſt vniũᷣſale tertio mo⸗
1sſenen wdddooin particularibꝰ ſententijs ſcʒ vtile in ſigniſi HD
annehr ¶ Qualiter ſanctthomas fuit doctoꝛ cando:quia eſt ſignum rei vniuerſalis ad mul-⸗
utni theologie. ⁊ de ipi? theologie atq; ſci ta. &tum vo ad vtrũq; ſenſum interioꝛẽ ⁊ ex
hlcent entie laudihus. ¶ Capim. I. rerioꝛem ſiue in ſententijs particularib ſiue ge
euper, celle neralibus m ꝙ ſit reductio ad deum q eſt eauu
lingen Img excellen⸗- minerſalis conditionis rerũ: vel ad chꝛiſtũ
nſp . tia ſcientie ſacti thome ðꝛ ſublimita-⸗ qui ẽ vniuerſalis cauſa reparationis. Vniuer⸗ .
in⸗ tis. Naʒ doctoꝛfuit ſacre theologie ſale eſt quarto modo in cauſando.ᷣm e ge hac
glan que dignitate ſua pponitur cunciis ſciẽtjs na moduʒ ⁊ diſiiuctomech Dicere voctin sn .
eyſir⸗ turalibꝰ moꝛalibꝰ. Scd ꝓ intelligetia plenio⸗ eſſererũ vniuerſaliũ. ¶ Secundũ dubiuʒ Ad
oten re huius partis: tria dubia ſunt abſoluida. vtrum theologia ſit alus ſcientijs dignioꝛ itſa
nun. Pꝛimũ vtæ theologia ſit ſcieninia. q reſpõdet Tho. vbi ſupꝛa. ꝙ ſic. nã cum iſta
ſii⸗ Scum vix ſit alijs ſcientijs dignio. ſtcientia chtum ad aliquid ſit ſpeculatiua 2 ꝛ2
hlann Tentiũ vta ſcia igenerali ſpta ſit extimanda ctica omes alias traſcendit: ta ſpeculatiuas B
Monui CAd pꝛimuz dubiũ rũdet Tho.j.pte.q.j. Bpꝛꝛacticas.Speculatiuaꝝ ei Kienine⸗ nn *
dolni. theologia ſcientia eſt. Sed ſciendũ ꝙ duplex ẽ tera dignioꝛ ðꝛ.tum ꝓpter ce itnnet e bec
Nchv⸗ genus ſcientiaꝝ. Quedaʒ em̃ ſũt qᷓ̃ ꝓcedunt ex pter dignitatẽ materie.Et q;tuʒ ad vtrũe .
ppolgat ncipij is: lumi alis itellectus. ſiẽ ſcientia alias ſciẽtias ſpeculatiuas excedit. m
un pucipijs notis: ſumine naturalig ſtellectus. ſi ſcientia idem. alie ſcientie certitudineʒ
goeinio ariſmetrica: geometria: muſica et hmõi. Que⸗ certitudinem quidem. alie ene ane vor
zanin dam vo que ꝓcedunt ex pᷣncipijs notis lumie habẽt ex mau naine rönigt mm On,
erſiole⸗ ſuꝑioꝛis ſcientie:ſicut ꝑſpectiua ꝓcedit ex pn⸗ errare.hec aũtſcientis i n voͤr. Seom.
pnanis cipijs notiſicatl ꝑ geometriã.Et muſica ex bn⸗ mine diuine ſcientie ale decini Eet K ct⸗:
u eneeirteneanwcedexbncgonon efimer bebis Aneſuaainendineronem waſel⸗
ſens 10/ octrina eſt lcientig: q; ꝓcedite „,H fer „ X Aor & t ern
gmt lumine ſuperioꝛsſcieniſerque cz eit dei abea dunt Alie volcientiecoſiderant eatii guera.
nimrbr toꝛũ. AUnde ſicutmuſica credit pncipia tradita tioniſub unrat. Re e om kne bꝛdn
PAlis⸗ ab ariſinetrica:ita ſacra doctrina credit pꝛinci⸗ la dignioꝛe niane ennwonnmn deteln⸗.
onhie Diakeuetatan deo Sz obicce auiapoieſt narommneinttante oꝛdinatur fſinis autem the
mn dsalagin ic denene maniAr e. logiefue doctrine ſacre ꝛinctum eſt pꝛactica
i ars vero vniher ali i at ars cũ ex mult ex⸗ eſt beatitudo teanarRre dhüPH;
perimẽt ĩ intellectu vna ſit de ſimilibꝰacceptio finẽ oꝛdinãtur anea ij arois inl.b. 8
oma de Sed docrtina theologie ꝓ magna parte nonẽ cticarum. F rancucus ſii ſit ad inſtantiaz
vniuerſaliũ:ſᷣ ſingulariũ.tractat enim de geſt veritatibꝰ dionyſij quem leripli untee

—

tegis Roberti. ſup libꝛũ demyſtica theologia

dit. Omnes ſciẽtie ancil ãt theologie ⁊ aliquo
modo ſubalternãt᷑ Sed notandũ ꝙ quattuoꝛ
modis vna ſciẽtia ðꝛ ſbalteri alternari.ꝛimo
mõ qꝛ efficiens ſub efficiẽte: vt qꝛbᷣncipiuʒ ſub
dðSncipio:ponendo ꝙ bncipia ſunt cauſe cõclu⸗
ſionum effectiue Et ſic ſubalternat᷑ muſica ariſ
metrice ⁊ ꝑpſpectiua geometrie:quia ↄcluſiões
ſuperioꝛũ ſunt pᷣncipia inferioꝝ. Et iſta ðꝛ pꝛo
pꝛia ſubalternatio Scdᷣo modo qꝛ materia ſub

materia: ⁊ qꝛ ſubiectũ ſub ſubiecto.Sicut phi⸗

ſica ſuboꝛdinat᷑ metaphiſice Quia coꝛpꝰmobi
le qð ẽ ſubiectuʒ phiſice ↄtinet᷑ ſub ente quod
eſt ſubiectũ metaphiſice. Tertio modo qꝛ foꝛ⸗
ma ſub foꝛma.vtpote qꝛ modus agendi ſſ̊ mo
do agendi.Et ſic omnis alia ſciẽtia ſuboꝛdina
tur logice.qꝛ ipᷣa tradit modũ ſillogizãdi ⁊ de⸗
monſtrandi vniuerſis.Quarto modo qꝛ finis
ſub fine:frenefactiua equeſtri:qꝛ finis illiꝰ ẽ ꝓ⸗
pter finẽ iſtius.Alie ergo ſciẽtie nõ ſubalternã
tur theologie ᷣmo modo: qꝛ eius pᷣncipia non
ſunt cõmunia. vtpote articuli fidei. Neſecun⸗

do modo qꝛ ſubiectum eius eſt ſingulariſſimũ

Nec tertio modo qꝛ nõ ꝓcedit ꝑ regulas quas
alijs ſciẽtijs tradat Sed q̃rto modo qꝛ fines ali
arum ſũt ꝓpter fineʒ iſtius: melius tñ ðꝛ ſuboꝛ

Dinatio qᷓ; ſubalternatio.hec frãciſus. C Ter⸗

nium dubiũ fuit vtrüſcientia in generali ſũpta
it magnificiẽda Etvt refert Tho.iij.pte.q ix

ſcientia large accipit᷑ ꝓ älibet cognitiõe intelle

ctus.ſunt ergo nõnulli qͥ ſcientiã repꝛobant vi⸗

roſq; doctos aſpernant Contra quos duo ad
laudẽ ſcientie merito duximꝰ inſpiciẽda. ꝛi⸗
mum in dbus ſcientia reperit᷑ cum decoꝛe ⁊ oꝛ⸗

namẽto maximo. Scðʒ quantã humano gene

riſciẽtia attulit vtilitatẽ Accedit qdem pꝛimo
ad cõmendationẽ ⁊ extollentiaʒ ſciẽtie ꝙ ipſa

reperit᷑ in deo ⁊ in buſlibet ab eo pductis ele
ctiſq; creaturis.De ↄditoꝛe ſiqͥdem oĩm aiunt
theologi i rebus diuinis exercitati: ꝙ ſicut bo

nus eſt eternus imenſus incõmutabilis ⁊ beoa⸗-
tiſſimꝰ. Ita ⁊ oia ſciens Sciẽtia tamẽ vt ponit
Tho.j.ꝑte.q.xiii.non ẽ in eo ilitas vel habi⸗
tus:ſed actus purus:⁊ ſubſtãtia: qm̃ nõ ꝑ ali:
ud a ſe itelligit. Et qᷓuis alia a ſe cognoſcat:ta⸗

men vt ſcripſimꝰ in vmone pᷣmo detimoꝛe iudi

cioꝛũ dei.intellectus ille diuinꝰ infinitus nõ re

cipit aliunde ꝑfectionẽ: cuius ꝑfectio ẽ ſola di

uina eſſentia. Quo fit vt materialia imateriali⸗
ter diuiſibilia indiuiſibiliter ⁊ młta vnitiue co
gnoſcat:qꝛ ipᷣe iĩmaterialis eſt ſimplex ⁊ vnus.
vvnge qlis eſt ipſe:talis ⁊ cognitio eiꝰ. Et ne in
his diutius ĩmoꝛemur:in deo ẽ ſciẽtia q̃ cogno

ſcit ſeip̃m.Et quicqd eſt in rebꝰ creatis ſiue in

celo ſiue in tra ſiue in mari.qͥnimo ſapia ſua coõ

digdit tam varias diſtinctas oꝛdinataſq; rerum
naturas vniuerſa ↄſtitituens in põdere:nume

ro:⁊ mẽſura.nouit om̃ia anteqᷓ; eſſent qͥ nume⸗
rat multitudinẽ ſtellaꝝ ⁊ gutulas oceani. Sʒ
taceamꝰ ſtupendaqᷓ dici poſſent de ſcia dei.Et
ad alios vtamus ſermonẽ. Fecit ille artifex ſa
pientiſſimꝰ angelos a ſue creationis pᷣmoꝛdio:
tãta luce ſciẽtie pᷣditos:vt itellectuales ſubſtã⸗
tie ſpũales mentes ⁊ imaterialia lumina a ſan⸗
ctis intelligentieq; a philoſophis nuncupent᷑.

At ⁊ hoi pᷣmo hoc donũ ampliſſimũ tradit᷑ fu⸗

iſſe tributũ:ꝙ reꝝ oiuʒ ꝓpter ipᷣm cõditaꝝ co
gnitionẽ acceperit vt męr̃ ſniaꝝ refert di.xxiij.

fſ(cdi li. cunctiſq; aiantibꝰ noĩa ſᷣm ſuaʒ pꝓpꝛieta

tem deſign auit. Non eſt pᷣtereundũ ſilentio.ꝙ
dũ verbũ caro factuʒ eſt ⁊ habitauit in nobis

aiam de nouo creatã plenam ſcientia ⁊ gr̃a ſibi

vinculo indiſſolubili copulauit:om̃i ignoꝛãtia
ſecluſa.vt diximus in mone.v.hmõi operis.
Apoſtoli inſuꝑ mi itantis eccleſie fundatoꝛes
cum l̃is operã nõ dediſſent: ⁊ ad pᷣdicationeʒ
euangelij foꝛent deſtinãdi a ſpũſancto illumia⸗
ti ſunt:vt ſic doctioꝛes effecti euãgelicã tubam
ſonarent. Inde moti patres antiq ſtatuerunt:
vt nullus officiuʒ pᷣdicationis exerceat:niſi ſit

appꝛime eruditus ⁊ doctꝰ ſicut in ãdrageſima⸗
li ſcripſi in mone ð vbo dei. Cur ergo nõ erit

extollẽda ſciẽtia.cur nõ ſtudioſe q̃renda. Cur

non a cũctis moꝛtalibꝰauidiſſime exoptãda.fa

cit aũt ad eius cõmendationẽ pᷣter illa q cõme⸗
moꝛauimꝰ. ꝙ oẽs homies natura ſcire deſide⸗

rant. vt dicii Ariſto. Et oẽs ducimur ⁊ trahi⸗

mur ad cognitiõis ⁊ ſcientie cupiditatẽ ſᷣm ꝙ
ait Cicero. Pꝛopter q̃ oia Plato in thimeo di
xit. Scientia ẽ diuina dei: quo nihil maius di⸗
ina magnificẽtia humano generi cõmodauit
Gcððo ꝑſcrutari debemꝰ.quãta ſit ſcientie alti⸗
tudo ſublimis ex vberrima vtilitate quaʒ ↄtu⸗
lit humano generi ⁊ indies afferre nõ deſinit:⁊
in pᷣmis a iuris cõſultis viris clariſſimis initiũ
ſumẽdi duxi.ipᷣi nanq; legibꝰ ab eis ↄditis: ex
q̃bus inſimul collectis iã grãdia volumina cõ
plent᷑ gentes populoſq; inſtruxerunt vthuma
nã celibẽq; vitam excolerẽt.Quiſnã hoies ra⸗
tione pᷣſtantes: nõ exiſtimet bꝛutis deterioꝛes
vilioꝛeſq; pecudibꝰ: ſi paſſionibꝰ vitioſis non

dominent᷑ . Ideo lex ꝓdit᷑ vt appetitꝰ noxiꝰ ſſb

iuris regula limitet᷑ ꝑ quã genus humanuʒ vt
honeſte viuat:alteꝝ nõ ledat:ius ſuũ cuiq; tri

buat infoꝛmat᷑.ſicut ponit᷑ ĩi ꝓlogo decretaliũ.

ſũmo igit᷑ ingenio facteſũt leges vt ſcribit᷑ diſ.
iiij. ca. facte ſunt aũtleges vt eaꝝ metu hũana
coherceat᷑ audacia.iutaq; ſit inter impꝛobosi

nocẽtia. Ciues paciſice viuant: maioꝛes mino
ribus fauo:ẽ impendant: minoꝛes maioꝛibus

feuere
eE
lank.
etſcn
gnnuin
dionn
Etin
iteiſ
Pern
horebi
netn
bont
ſtnel⸗
inge
hiso
eſene
numß
ev
ſſur
iin
nige
od
ſgah⸗
Guſen
ſoglan
ſtatis:
mpeit
lgardo⸗
lcaulal
wine
dors
we
phi⸗
tro
buſa
ninnia
letat
mnk.
lilocof
wemnanr
Pprerl
tolige
genn
doncui
tlite
N
N
Ns.

enes
Mnitt

ſins⸗
fanſe

Xlvij.

reuerentiã exhibeãt: pares paribꝰcoꝛdiã do⸗ àͥ doctrina pollẽt clariſſimi habent· Quinimo
tinn⸗ Eones ſwnodli deo piercligioſeq; famu ciuitates ⁊ regna in quibelraꝝ ſtudia frequen
aeni ent᷑. Deipᷣis vo medicis qͥd referemus:nõ ta⸗. tant᷑ miro fulgeẽt decoꝛe. Ande Aug'. xviij li.
ſündis cet ſcriptura ſacra dignitatẽ eoꝝ: dum ſnia illa de ciui.dei.ait.q;uis atheniẽſes in grecia plu⸗
lemin grauiſſima ſapiẽtis oblectat᷑. Honoꝛa inqt me⸗ rimũ claruiſſe fateat. Etiam Saluſtiꝰromanꝰ
znouite Lenni Bniel neceſſitatẽ em creauit altiſſmus hiſtoꝛicꝰplus tñ fama qᷓ;re ia. Mã loquẽs de
leſi⸗ t nae ciplina medici exaltabit caput illi⸗ illis. athenienſiũ inqt res geſte ſicut ego exiſti⸗
ninaſen Ze c eeru magug ſor collaudabit᷑ altiſſimꝰ mo ſatis ample magnificefuere. verũ aliquato
nabef Dekerta Geauirmechtcina: vr curneneeab mmnderacg ſema eir g0 qꝛ pucnere ibiſcri
imnaffi⸗ ca. donſe 3. uE vba ponunt Ecẽi.xxx viij. ptoꝛum ingeniap terraꝝ oꝛdem athenienſiũ fa
rc⸗ N: 0 ecto coꝛpoꝛa nr̃a aie itellectiue inſtru· ctaꝑ maxima celebꝛant᷑. Ita eoꝝ qͥ fecerũt vir
mii mein 0sgans delicats a ererurtigt mnd tus tanta habet᷑ quantũ vbis potuerũt extol⸗
ignn or mn la ſepemedicon pſidis curata:gratiſ lere p̃clara ingenia. Accedit huic ciuitati non
inn . me ſanitati reddunt᷑: vqᷓ ſana ut robuſta ne paruas eriaz ex r̃is ex pvᷣis gloꝛia q ibi p otiſſi⸗
linie bide aues egritudines incidant pᷣſeruant᷑. Sed mü talia Rudlavigberuz kee He di⸗ regno vo
ff, Bis omnibemaius theologo; opaſzerum caod vin doctikuigebar aſ ſpleoftmane
igui . nßell ane mẽtis ambigit. Mõne apoſtolo⸗ ti ⁊ q̃ſi ſtelle in ꝑpetuas eternitates vt dicitur
nen ße catione idolatrie pernicies qᷓ totuʒ px Dañ. xij. ca. Joo Hieroꝰaſſerebat. Diſcamus
lie ſnre⸗ auerat oꝛbẽ vndiq; eſt eiecta. Inſuꝑ tot in terris quoꝝ ſcientia nobiſcũ ꝑſeuerat in celo
ürun mene ndes pereſec ae⸗ erxpugnauit quis euer magna itach ſcientie v doctrine eſt excellentia.
nind nacee Nm ſuffocauit: niſi vtus ⁊ ſapien⸗ In qua ſingularis inuẽtus eſt beatꝰ Thomas
colhck ia eoꝛũ qui ſe doctrine firmiter dedicarũt. Atu· Meq; tm̃ viribus ingenij exercitij illam acdqſi
— deo dicere ꝙ ſi doctoꝛes vtriuſq; lingue grece uit. ſed munere diuino poſt factam qdem pfeſſi
den ſcʒ ⁊ latine hereticoꝝ venenatas fraudes oſpu onem ſuã i oꝛdine pᷣdicatoꝝ. Frater Johanes
tninſſ, gnaſſent: xpiana religio foꝛet extincta. Obmit: Theutonic' magiſter oꝛdinis im ſecum pari
kaſim to quanta facta ſint ab inqſitoꝛibꝰ hereticepꝛa qſiũ duxit.deinde colonis. Vbi ſᷣfratre Alber⸗
dan uitatis:pᷣcipue p̃dicatoꝝ ⁊ minoꝝ oꝛdinũ con/ to magiſtro in theologia eiuſdem oꝛdinis floꝛe
ni ,u tra ꝑditiſſimas hereſes manicheoꝝ: arrianoꝝ bat ſtudiu generale. Studio aũt vacans oꝛati⸗
mriu legardoꝝ: fraticelloꝝ :alioꝛũq; quoꝛũ vocabu ni ⁊ ſilẽtio quãtũ poterat adeo ſe dabat. vt vo
icone⸗ la cauſa bꝛeuitatis ſubticemꝰ.Et vt ꝑtem iſtazʒ carẽt eũ fratres bouẽ mutũ.Cum aũt magiſter *
edeſice bꝛeuius expediamꝰ dicimꝰ.ꝙ ſciẽtia viros do Albertus libꝛũ dionyſij ð diuinis nominib⸗ le⸗
ruuchi ctos reddit in vtroq; ſeculo gloꝛioſos. HNã So geretqͥdam ſtudens tardus ingenio ad ſanctuʒ
mfng cratesmagnu nomẽ adeptus ẽ. de quo Tulliꝰ thomã ſe ptulit vt ei lectionẽ repeteret.qð ſan⸗
nthimon tanenionn tuſculanis ait. Socrates pꝛimus ctus tho. libenti aĩo fecitnõ ſine admirationeil
lnnüztn boan vocauit ecelo quã locauit in vꝛbibin: lius.qui mox magiſtro pſpicacitatẽ ingenijſa⸗
GMolu no uhri donnos coegit de vita ⁊ moꝛibꝰre⸗ cti thome reuelauit. Contigit aũtillis diebꝰ di⸗
Cinin uſq; bonis ⁊ malis qrere. Et Hiero cõtra io ctum magiſtrũ diſputare quãdã qſtionẽ diffici
guz⸗ uinianũ dicit deſocrate.Hunc omniũ phoꝝ ſe lem. quꝗ cum frater thomas collectã ſcripſiſſet
eſte ctetanqᷓ ſapientie ⁊ vtutis vnicũ fontem vene in cedula. ⁊ qdem ſtudẽs caſu ipam ante ei cel
sini rant᷑. Is tñ vt Aaleriꝰmeminit de his qͥ humi lulã inueniens magiſtro Alberto oſtendit.qui
Anse⸗ li loco nati clari euaſerũt atre obſtetrice pa mandauit magiſtro ſtudentiuzʒ vt queſtionem
nin tre marmoꝛario genitus eſt. cuiꝰnomẽ ſplendet ſatis difficilem ei cõmitteret de qua in craſtino
enbun ꝓpter ſcientiã. Oemoſten es inſuꝑ hnceps oꝛa reſponderet. quã ex obedientia ſuſcepit. Etad
iheisrn toꝛũ grecie humilimos habuit genitoꝛes. Au⸗ oꝛationẽ cõfugit atq; in craſtino ita rñũdit vi di
ene luſgelius etia li. j. noctiu actican refent ꝙphe cerct eimagiſter frater thoma. Cu nõ viden te
taſs dan cuiꝰ nomẽ plato illũ libꝛũ diuinũ de imoꝛ: nere locũ reſpondẽtis ſed determinatis.fecite
itort talitate aie dedit. Puus fuit emptus a cebe ſoꝛa ſibi qttuoꝛ argumẽta tam ſubtiliſſima vt crede
umm nca cunie ſocis fuit in phie diſciplinis. er poſt ret oino illum concluſũ.Ald que cuʒ frater tho
icuicht Pßus! luſtrfuit. Oenipus fuitſeruꝰ poſtea mas ſufficiẽtiſſime reſpondiſſet.dixit albertus.
dealiͤ Phus. Babil buethelaſtr i pipatetici. poſtea os vocamꝰ iſtũ bouẽ mutũ: ſ ipe talẽ mugi
nbtdi⸗ pphus. Merſeus zenonis ſtoici ſeru⸗ phᷣus. Di⸗ tum dabit: q ſonabit in toto mũdo.Tandẽ cuʒ
r hian Ssenes egen ſeru⸗ ex ſ uitute in libertateʒ in bꝛeui plurimũ ꝓfeciſſet factus fuit baccalari
pobos⸗ 8 Penittan Hez pᷣus. Epictet⸗ſeruus poſtremo us pariſin- Et ibi pariſiꝰgradũ magiſterij cum
Nomind ppᷣus.q omes ex phis ꝓpter peritiã lraꝝ glo⸗ humilitateſuſcepit. Omni etꝑpe dumlegere
8 ſolebat deũ Vnc

gionbns

D

riam ſibi ampliſſimã vendicarũt.Nec ſoluʒ ipi

vel diſputare debebat oꝛare

¶ Qualit doctrina ſãcti thome? ſati⸗

. „

oꝛationem diecbat. Treatoꝛ ineſfabilis qui de
theſauris tue ſapiẽtie nouẽ angeloꝝ ierachias

noſti.⁊ eas ſupꝛa celum empirreũ miro oꝛdine

collocaſti atq; elegãtiſſime partes vniuerſi di⸗
ſpoſuiſti. Tu inquò qͥverus fons luminis dice
ris atq; ſupeminẽs pᷣncipiuzʒ infundere dixeris
ſuꝑ intellect mei tenebꝛas lumẽ claritatis ⁊in
ſticie duplicẽ in ꝗ natꝰſũ remoueas pᷣuationeʒ
tenebꝛaꝝ. pctm̃ ſcʒ ⁊ ignoꝛantiã. Quilinguas

infantiũ facis diſertas linguã meã erudias ⁊ in

labus meis gr̃am ⁊ bñdictionẽ infundas. Da
mihi intelligẽdi acumẽ:addiſcẽdi facilitatẽ: re
tinẽdi capacitatẽ:interpᷣtãdi ſubtilitatẽ:loqu?z
dDi gram copioſam:ingreſſum inſtruas: ꝓgreſ⸗
ſum dirigas. Egreſſum compleas ꝑ xpᷣm dũim
nrm.Amẽ.Dũ itaq; gradũ magiſterij deberet
ſuſcipere:⁊ oꝛationi ſeruẽter intenderet aliquã
tulũ obdoꝛmiuit. Aparuit autẽ illi ſic doꝛmiẽ
tij dangelus cõfoꝛtans eum vt magiſterium acce
ptaret.ꝓponeretq; in ſuo examineillud publi⸗
ce. Rigans montes de ſuperioꝛibꝰ tuis:in fru⸗

lu operum tuoꝝ ſatiabitur terra.

—

vtilis:eo

—„

copioſa facilis me

àA

—

pta triplicem habent cõditionem.
C“eima 8: copioſitatis.

„

tioſitatltlis.

it ðꝛ co

P IOeeH
ea ſpectãt ad

=ä

Sed ſuper oĩa res diuina abũdantes notauit.

Scripſit ſuꝑ qttuoꝛ libꝛos ſniaꝝ.ſũmã theolo

gie quã in tribvoluminibꝰcõpilauit Sũmam
Ztra gẽtiles. opus ſuꝑ q̃ttuoꝛ euãgelia.Et pie
ter hoc aliã poſtillã ſuꝑ euangelia. Suꝑ epłlis

pajuli. ſuꝑ Eſaiã ſuꝑ Hieremiã. ſuꝑ Cãtica. ſu⸗
per Job. ſuꝑ magnã pꝑtẽ pſalterij. Cõ pendiuz
theologie. qſtiones de veritate. qᷓſtiones de qͥ
libet. q̃ſtiones de aia ſuꝑ dionyſiũ de angeliea
ierarchia. de diuinis noibꝰ. ſuꝑ boetiũ de tri
nitate. hebdomatibꝰ. ⁊ de duabꝰ naturis. cõ
tra auerrois de vnitate intellectꝰ. ʒ guilelmuz
de ſacto amoꝛe qͥ dicebat religioſos mẽdicãtes
ſnnõ labotates manibꝰ nõ poſſe ſaluari. Scripſit

6

8 inſipientibus grata

. . . .
—=
. =
4

ome ðꝛ vtilitas. ꝛo⸗
uiit naq; mirũ imodũ eccleſie dei:eo
Ynon tm̃ fuit in ſe ſciens.ſed alios docuit pꝛe⸗
dDicando ⁊ legendo: ⁊ vt ꝑpetua fierent que do
cebat ſcribendi officiũ accepit. Eius auteʒ ſcri

itio eo; que ſanct? thomas ſcri⸗
tatis. Scripſit nanq; copioſe:tã
naturalẽ vel etiã moꝛalẽ phiam ꝓuocarũt ad riſu.ille em legerat
apludꝗ veteres ruſticos frumẽti furfureũ dixiſ
ſe.itez floꝛes audierat pꝛiſca voce ſignificane vi
