dam ſignũ quod eſt in creatura irrationaliana
tura. Quoddã ex inſtitutiõe. Ex natura dicik
omis creatura irrationalis eſſe ſignũ totius tri

nitatis q;tum ad cõditiones penes q̊s determi

natur veſtigiũ trinitatis que ſunt in oibꝰ cres⸗
turl. Sicut eſt vnitas veritas bonitas natura⸗
lis modus ſpecies ⁊ oꝛdo ⁊ hmõi.penes qᷓ̃ de

uenit᷑ in cognitionẽ trinitatis qͥ ad ea que ſunt

aſpꝛopꝛiata ꝑſonis.Et hoc modo ſicut in veſi⸗

gio vel ſigno naturali impꝛeſſo a creatoꝛe dicit

eſſe tota trinitas in omibus creaturis. Ex inſi’
tutione etiã dicit᷑ aliqñ creatura eſſe ſignũ pꝛe⸗—⸗
ſentie creatoꝛis.Et hoc mõ nõ dicit᷑ deus eſſei
omibus irrationabilibꝰ creaturis:ſed in aliqui
bus. Mam eſt quoddã ſignü inſtitutũ ad ſigni⸗
ficandã pᷣſentiam diuinã quo ad aliqueʒ effectu
⁊ hoc ſimplicit᷑ ⁊ nõ ad tempus. ſicut eſt inſa⸗
cramentis que inſtituta ſunt ad ſigniſicandãa f⸗·
ſentig diuinam ſiue ſpuũmſanctũ qͥ ad aliqueʒ ef
fectum gr̃e. AUnde quotienſcũq; tranſcunt vba
ſupꝑ elementũ ad hoc inſtitutũ eo modo quo in⸗
ſtitutũ eſt habet ratiõʒ ſacramẽti. Ande ſacra⸗
mentũ baptiſmni inſtitutũ eſt in aqua vt ſemper
habeat fieri in aqua ⁊ nõ in alio elemento.⁊ ſic
de alijs. Et hoc modo dicit᷑ deus eſſe in ſaẽ mẽ
tis alio modo qᷓ; in creaturis alijs irrationabili
bus. Vnde pᷣter illũ modũ quo eſt ibi ſicut cau
ſa in effectu eſt etiã ſicut ſignatũ in ſigno. et ad
hoc ſpecialit᷑ ⁊ ad ſemꝑ inſtituto. Eſt aũt aliul
ſignũ inſtitutũ ad ſigniſicandã pᷣſentiẽ diuinã.
nõ q;tum ad omne tempꝰ:ſed q;tuʒ ad aliquod
tempꝰ. Ethoc modo dicif̃ ſuiſſe ſpũſſanctus i
colũba.flatu ⁊ igne qñ apparuit ſupꝑ xpᷣm ⁊ſi⸗
per aplos. Nõ cm̃ colũba aſſumpta ſignũ erat

naturale:ſed inſtitutũ a deo ſiuea ſpũſancto ad

ſigniſicandã p̃ſentiã ſuam nõ ſemꝑ:ſed adtem e
pus.ſ.q;diu moſit ſuꝑ xpᷣm. Et ipᷣa aſſumptio
ad hoc demonſtranqũ erat eius inſtitutio. Et
qᷓdiu fuit aſſumptio.tamdiu fuit ſignuʒ. Erat
ergo ſpũſſanctus in columba ſicut ſignatum in
ſigno inſtituto ſiue aſſumpto ad tempꝰ adeius
pſentiã demonſtrandaʒ. In xpᷣo aũt erat deus
non ſolum ſicut in ſigno: ſed ſicut vnitus carni
vnitate ꝑſonali.⁊ hocnõ ad tempꝰ:ſed ad ſem⸗
per. Et hic eſt modus ſingularis qͥ non reperi-⸗
tur in alia creatura Sed nõ admittüt que dicta
ſunt pleriq; curioſi dicentes. ꝙ cum eque nobi
lis ſit ꝑſona ſpũſſancti ſicut ꝑſona filij.ergo im

iſte⸗

ebe

gan
ufen

detemi

bgen
Wturg:

wde⸗

gneſoor

Urinne
redick

Ernai

nüpe⸗
c
naigti
ſt
Cinſa⸗
mif⸗
lanez
Gntzbs

oiH

lelue⸗
ſrper
eſ
ſEN
li

ut

. d
irtud
ited
si
ſ⸗
goe
o
aen⸗

ungto

nto.A
En
neme
bes
nudens
s

doSn

Nncen⸗

oꝛdinabat᷑ ſolu ad oſtendendã pᷣſentiam filij in

neſts
allange
ndicff
tinsni

ſtrationi pure.magis cõuenit creatura irratio⸗
nalis qᷓ; rationalis. ne foꝛte crederet᷑ vnita vni
tate ꝑſonaliſicut filius.Et ideo ſpũſſanctus ap
paruit in creatura irrationalitm̃. Inſuꝑ ↄgrue
bat vt ſicut erat diſtinctio ꝑſonarum ita eſſʒ di

ſmo xpᷣi dicit᷑ paterne vocis
gquipe fuit vox patris dicentis. Hic eſt filius
meus dilectus. i.naturalis. Alij autem ſunt ad
optiui in quo mihi bene complacui. id eſt in q́

ca. Marci. Pater in voce. ſpũſſanctus in co⸗
lumbe ſpecie ⁊ filius in carne.Et gialem appa⸗
ritionem trinitatis demonſtratuʒ
ſinus quo baptiʒant᷑ fideles conſecrat᷑ in inuo⸗

ten.
hienct H

MH mtellectui. Et ſic dicit Sap. l. c.

due nobili creatura debuit manifeſtari ſpirit
ſanctus ſicut manifeſtatus eſt filius Ad qð ita

reſpoudet Alexander.qꝙ aſſumptio carnis non

carne:ſed ad ſatiſſaciendũ ꝓ humano genere et

dQd reconciliandũ humauuz genus deo. Opoꝛ

tuit autẽ ꝙ ille qui ſatiſfaceret eſſet deus ⁊ hõ.
deus qͥ poterat ⁊ homo qᷣ debebat. Similit᷑ vt

illie qui erat mediatoꝛ inter deum ⁊ hominẽ eſſʒ

deus ⁊ homo. Et ideo filius apparuit vt vnitꝰ

llli nature ꝓ qua debebat ſatiſfacere.Sʒ aſſum

ptio colũbe ſiue alterius ereaturenõ oꝛdinaba
tur:niſi ad oſtendẽdam pᷣſentiam ſpũſſancti ad

teſtimoniũ inhabitatõis xpᷣi vel apo ſtolos eiꝰ

Vnde erat in illa creatura vt pᷣdiximus ſicut ſi
gnatum in ſigno nõ in vnioneꝑſone.Quia er⸗

go nihil eſt ꝑfecte deo vnibile niſi beatificabile
⁊ hoc ſolum eſt ſubſtantia rational ꝑ quã debe
bat fieri redemptio ⁊ recõc iliatio. Ideo filiꝰ ap
paruit ſolum in creatura rationali nõ quacũ⸗
ꝑ:ſed reparabili. Sed ſignationi ſiue demon⸗

ſtinctio ſignoꝛũ.vnde qꝛ filius apparebat in na⸗
tura humana nõ debuit ſpũſſanctus apparereĩ
flla nec in angelica.qꝛ nõ erat vnibilið.¶ Ler⸗

tium excellens ſignum quod apparuit in bapti⸗
ocis auditio. Audita

voluntas mea complebit᷑ de ſalute generis hu⸗
mani. Abi claret ꝙ in baptiſmo xpi tota trini⸗
tas axparuit.vt dicit Nicolaus de lira ſuper.j.

it ꝙ bapti⸗

catione ⁊ vtute trinitatis.Fm illud Mat.vlt᷑.
Euntes docete omẽs gentes baptizãtes eos in

nomie patris ⁊ Hilij ⁊ ſpũſſancti. Hylarius aũt

ſeb Manhel ira pulchee loauſt Sup Jeſuz
baptiʒatũ deſcendit ſpũſſanctus ⁊ vox pris au

dita eſt dicentis. Hic eſt filius meus dilectꝰ. vt
ex his que conſummabant᷑ in xpᷣo cognoſcere⸗
mus poſt aque lauacrũ ⁊ de celeſtibus ꝑtibus

ſanctum in nos ſpũm aduolare ⁊ paterne vocl

adoptione dei filios fieriMotanduʒ vohiceſt
ꝓpter vocabulũ aparitionis ᷣm Alexandruꝰ
in pmoſumme. apparitio aliqñ dicit᷑ manife·
ſtatio facta in aliquo effectu intelligibili oblato
l.c. Aparet aute,ʒ

minica in quadrageſ

Dermo xij

his fidem habent in illum. Secũdo apparitio
dicit᷑ manifeſtatio facta in aliqua ſimilitudine

coꝛꝑali oblata imaginationi. Et hoc mõ dicit᷑

Aatth.ij. ca. Angelus domi apparuit in ſom⸗
nis Joleph. Tertio dicit᷑ apparuio manikfeſta⸗
3

tio facta in aliqua ſimilitudine coꝛꝑaliſenſibili
oblata viſui.⁊ ſic vſitato modo diar̃ apparitio
Quarto modo apparitio dicit᷑ manifeſtatio fa⸗
cta in aliquo ſigno ſenſibili repᷣſentato ſenſui ſi⸗
ue illud ſignum ſit viſibile ſiue audibile.Et h
modo ꝗpparuit pater in voce in nouo teſtamen
to(Inſuꝑ ſciendũ vt inquit ſanctus Thomas
Oſilius ⁊ ſpũſſanctus qͥ ſunt ab alio dicuntur
nõ ſolum apparere:ſed etiam viſibilit᷑ mitti &s
ter aũt qꝛ non eſt ab alio aparere qdem poteſt

ſed viſibilit mitti nõ poteſt¶ Quis igit tam in /

eptus tain durus aut tam ꝑtinax de cetero pꝛe
ſumat eſſe vt non humili coꝛdeſuſcipiat que de
ꝑſonarũ diuinarũ numero oꝛigine ⁊ ꝓpꝛietate
tradunt᷑.de celis ad nos veritas iſta deſcendit.
Necjdoceri potuit a thalete mileſio vno ex ſe⸗

ptem ſapientibus aſtrologo ⁊ philoſopho.nõ
ab eius auditoꝛe. Anaximandro. Non ab iſti

us diſcipulo. Anaximane. Non a diſcipulo

Anaximanis. Anaxagoꝛa. Mon ab Arche⸗

lao diſcipulo Anaxagoꝛe. Non a famoſiſſimo
ſocrate ab Anaxagoꝛa inſtructo. Non a la/
tone diſcipulo Socratis.nõ deniq; ab Ariſto⸗

tele auditoꝛe .latonis.qui oẽs ſucceſſiueſcho
lam tenuerũt vnus poſt aliũ. Non ab omnibꝰ

hmõi philoſophis credimus ⁊ ſimpliciter con
fitemur pr̃em flium ⁊ ſpũmſanctũ tres ꝑſonas
⁊ vnam eſſentiã qm̃ dignatus eſt deus clemen
tia ⁊ pietate ſua nobis iſta reuelare. Oquatus
erroꝛ vtiq; deteſtandus illoꝛũ qui fabulaʒ nar⸗
rare nos putant.cum xpᷣimyſteria pᷣdicamus.
cum loqͥmur de ꝑſonis diuinis. dum ſacrũ ba⸗

ptiſina ianuam eiſe celeſtis regni docemꝰ. Ec⸗
ce baptiʒat᷑ xpᷣus a Johanne.ettanta de ſuper

nis offertſe teſtimonia diuinitatis ſue. Quare

letent᷑ cuncti ſideles ex aqua ⁊ ſpũſancto rege⸗

nerati. ſperantes ꝑ chꝛiſtianã vitam indubita⸗
ter poſſe ad eternam beatitudineʒ ꝑuenire.Ad

quam nos ꝑducat filius dei q̃ cum pr̃e ⁊ ſpiri⸗

tuſancto viuit in ſecula ſeculoꝛũ.Amen.

8

me et temptatione xpi

CSermo vndecimus. de ieiunio fa⸗

pꝛo pꝛima do⸗

–

WMctus eſt ieſuſ

in deßtum aſpuũ vt temptaref adia
dolo. Scribunt hec verba a.
ca. HBocuit nos exemplo ſuo dñs noſter ie-

ſus xpᷣus equo animo ferre queq; ardua a dil⸗
Bäl e 2

—

qm̃ vt inquit Gregoꝛius ĩ omelia. Ad magna

Ena duenni ns potel niſi pmagnos laboꝛes

5 8

dedit hᷣ vita moꝛtalibꝰ. Ob qð doctoꝛ gentiuʒ
⁊ vgs electiõis dicebat Act᷑.xiiij.ca. Opoꝛtet
nos ꝑ multas tribulatiões intrare in regnuʒ ce

t iero.ad aulinũ. Nihil ſine mag laboꝛe

loꝛũ.At ⁊ ipe redemptoꝛ oim lat.xj.ca.aſſe

rit. Regnũ celoꝛũ vim patit᷑ ⁊ violẽti rapiũt il

lud.Að ſuo mõ pꝓtulit Seneca in tragedijs di

cens. HM eſt molł eterris ad aſtra via. Igitur
dei fili? poſtq; bapttzat eſt deßtum petũit: vbi
q̃draginta diebꝰ ⁊ noctibꝰ ieiunauit. Et cũ eſu⸗
riret aggreſſus eſt illũ Sathanas. varijſq; tem
ptationũj pᷣlijs eum credidit ſuꝑare.qð cũ face⸗

re nequujſſet ↄfuſus abſceſſit:⁊ xpo dño angeli
miniſtrabãt. Quare vt h oia clarius intelligat

noſq; pmptioꝛes reddamur ad pnie cruceʒ tol
lerandũ atq; animoſius cõfligamꝰ cũ hoſtema

ligno. In pnᷣti mõe de ie unio fame æ tempta⸗
tione xpᷣi dicemus:vbi tria myſteria inducimꝰ

COuare xps cõuerſatus eſt inier!

mines e

vitq et cur voluit ieiu

—
—
2

—

rium ↄtemplanduz dꝛ abſtinẽtie de
quuo dicit Mat. Ductus eſt Jeſus

t quare no ſp duxit auſteram

in deßtu. qu. . m glo. eſt inter hiertin ꝛ2 hieri⸗
cho ſcoo lapide diſtans a iericho iuxta aquas
ab Heliſeo ſanatas.⁊ arabes ſtant ibi. Et inde

diſcurrebãt ⁊ occidebãt tranſeũtes. Juxta qd
dñs ſcripſit pabolam de illo qui iter faciebat a
hierim i iericho. Lu.x. ca. Et mõ ð quaranta

na. Duct⸗ aüt Yeſus in illud deptũ aſpũſãcto.
vt dicit Grege in omeł qð expᷣſſe Lucas.c.iiij
fitet᷑. Inqtem. Jeſus plenꝰ ſpũſancto egreſ⸗

us eſt a ioꝛdanę ⁊ agebat᷑ a ſpũ in devtũ.Et cũ
ſeiunaſſet adraginta dieb? v qdragintanoetibꝰ?
poſtea eſurijt. Lucas aũt dicit.⁊ nihiimaduca

Nꝛim r Eßiauerlariane.
Gecundũ de xpᷣi manducatione.
zu n depto ⁊ ſolitudine: vol
dↄuerſari.Ad qð rñdet ſctũs
xl. duüerſatio xpᷣi talis dehuit eſſe vt cõueni⸗

ret nini incarnatiois ſm quã venit in munduʒ .

Denitaut inn dm

veritaté: ſicut ipe dicit Joh xix. c. In H ſatus
ſum ⁊ ad hͥ veni in mom vt teſtimoniũ phibes

ſt in mom. ꝛio qͥdẽad manifeſtadaʒ

uit ilłl diebus. Abi ꝓ amplioꝛi intelligẽtia tria

Yeritati.Et ideo nõ debebat ſeoccultare vitam
ſolitaria agens: ſ in publicũ peedere publicep
dicando. VUñ Lu iiij.c.dixit illis qͥ volebãt eũ
detinere.Quia ⁊ alijs ciuitatibꝰ opoꝛtʒ me euãũ
gelizare regnũ dei:qꝛ ideo miſſus ſuʒ. Secũdo
veit xpᷣs in mũdũ ad h̊ ꝙ hoies a pctõ libaret.
pm illud.j.od Chimo.j.c. Eps JYeſus venit in
hũc mm peccatoꝛes ſaluos facere. Et ideo vt
Chꝛyb.dicit. Licet in eodem loco manẽdo poſ-
ſet oẽs ad ſe attrahere vt eius pᷣdicatiõz audi/
rent.nõ tñ h f cit pᷣbens nobis exemplum vrꝑp
ambulemꝰ ⁊ reqͥramus peuntes.ſiẽ paſteꝛ ouẽ
ꝑditam ⁊ medicus accedit ad infirmũ. Tertio
venit xpᷣs in mom vt ꝑ ipᷣm habeamꝰacceſſum
ad deũ.vt ðꝛ ad Ro.v.c.Et ita familiarit᷑ cum
hoib?ↄuerſando ↄueniẽs fuit vt oibus fiducis
daret ad ſe accedẽdi.Et h̊ ðꝛ at.ix. ca. Fa/

ctum eſt diſcũbente eo in domo: ecce publicani

⁊ peccatoꝛes veniẽtes diſcũbebãt cũ Jeſu ⁊ di
ſcipuł eiꝰ.Suꝑ q vba iero.ait. Vidcãt peci⸗
catoꝛes publicanũ a peccatis ad melioꝛa ↄuer⸗
ſum locũ inueniſſe pnie.Et ob id etia ipᷣi nõ de⸗
ſperent ſalutem. Sed ʒ dicta poſſet qͥs arguere
oñdens ꝙ vxp̃ᷣs debuii ſolitariã agere vita Mꝛi
mo qꝛ opoꝛiebat ipᷣm oñdereſe nõ ſolũ hoieʒ:b
ettiam deu. Sʒz deñ nõ ↄuenit cũ hoibꝰ ↄuerſa⸗
ri. Or em̃ Danielł.ij. c. Exceptis dijs quoꝝ nõ
eſt cũ homibus ↄuerſatio.Et ph̊s diciti.j.po⸗
litice. O ſtleqᷓ ſolitarius viuit aut eſt beſtia.ſ.ſi
hoc pꝛopter ſẽtẽtiam faciat.aut eſt deus ſi hoc

faciat ꝓpter contemplandã veritatem. & viðꝛ

ꝙ nen debuit xpᷣs cum hoibꝰ ↄuerſari: lolita
rius viuere.Scdðo debuit xpᷣs vitã ꝑfectiſſunꝗ
ducere. pfectiſſima aũt eſt vita ↄtẽpiatius Ad
vitam aũt ↄtemplatiuã maxime cõpetit ſolitu⸗

do. Hm illud Oſee.ij.c. Oucam eũ in ſolitudieʒ

⁊ loq̃r ad coꝛ eus viack orfg delauit⸗ lolita

—

riam ducere vitã.Tertio ↄueriatio xpᷣi debuit

eſſe vnifoꝛmis. q; ſp in eo debuit apparere dð ẽ
optimum.ᷣ qñq; xps ſolitaria loca qrebatturi

bas declinans.vt Remigius dicit ſuꝑ at ·
Trisa refugia legit᷑ dñs habuiſſe.Nauim.mõ⸗
tem æ deptum. ad quoꝛũ alteꝝ quotienſcũq; ꝗ

turbis comomebat᷑ 2deſcendebat. & ſꝑ ocbuit
ſolitariã vitã agere.Ald pᷣmũ argumentũ rñdet

fſanctus Tho & xp̃us ꝑ humanitate ſuam vo
mMitt manikeſtare diuinitatẽ. Et iqeo cu hoibug
n/ᷓ ↄuerſando qð eſt ꝓpum hois manifeſtauit di⸗
uinitatẽ ſuom pᷣdicando ⁊ miracula faciédo:

innocent᷑ iuſte inter homies ↄuiuẽdo.Aid ſe-

cundũ argumentũ dꝛ ꝙ vita ↄtemplatiua ſim/

plicit eſt melioꝛ q; actiua ᷓ occupatur circa coꝛ

₰—%

4

poꝛales actꝰ. Sed vita actiua m qu alide p⸗

dicando docendo ↄtemplata alijs tradit eſt ꝑ
0ꝛ ꝙᷓ vita qᷓ ſo um ↄtemplat᷑. q; talis vui a

.

u
ni⸗
Cho
en
ſnil
ſisſ⸗
Nril
ſou
kailin

fign

wsr
zi
n
ſldey
fenn
ion
Wy
lmnis
hlun.
iin
aee
i
litno⸗
lhtn
ſo
buge
holeo

(giea

adt
kic⸗

i

bliceß
ccido
baa.
ennin.
W
lopof.

Andia ,

nyp.
roe
To
Wn
mtan
3evci
N
leng,

ma
Moe⸗
Nnce
mi
heics
guari⸗
oxo
i ſyo⸗
ſin
aſboe
D
dn
Wini
zin N
anſoln⸗
cig
lckut
recdt
nur
N.
lin no⸗
nlih
gdaut
iüfies

unro
eſtus

furde
icet

ANn

pᷣſuponit abundamtiã ↄtemplationis. Et ideo
xpᷣus talem vita elegit. Ad tertiũ vo dicimus

Es voluit dare exemplũ pdicatoꝛibꝰ qͥ non

debent eſſe in publico. Ad hoc aſſignari pnñt
tres ratiões.qꝛ xpᷣus qñq; retraxit ſea turbis.
NPꝛima rõ fuit ppter coꝛpalem qͥetem. Vñ ſcri
bitur Mar.vj.c.qꝙ dñs dixit diſcipuł. Nenite
ſeoꝛſum in deſtum locũ ⁊ requieſcite puſillum
Erant em̃ qͥ veniebant ⁊ redibant multi: et nec
ſpaciũ manducandi habebãt. Scdᷣa rõ fuit ꝓ⸗
pter oꝛationẽ. Hinc Lucas.c.vj.inqͥt.Exijt in

montem ſolus oꝛare ⁊ erat ꝑnoctans in oꝛatiõe
dei. Vbi dicit Ambꝛo. . ad pᷣcepta vtuſ ſuo
nos infoꝛmat exemplo.Tertia rõ quare xpᷣus
qñq; retraxit ſe a turbis fuit vt doceret fauoꝛẽ
humanũ vitandũ. VUnde ſuꝑ illud Mat. v.c.

Nigens Jeſus turbas aſcẽdit in montẽ.vt per
hoc ꝙ nõ in ciuitate ⁊ foꝛo:ſᷣ in monte ⁊ ſolitu⸗

dinc ledit.erudit nos nihil ad oſtentatiõʒ face⸗
re.⁊ a tumultibus abſcedere maxĩe cũ de neceſ⸗
ſarijs opoꝛteat diſputare.¶ Scom dubiuz eſt
de xpᷣi manducatiõe cur vic; xpᷣus nõ ſp auſte

ram vitam duxit. vt Johanes baptiſta. nec ſp

ieiunauit:ſᷣ manducauit ⁊ bibit etiã cuʒ publi

canis ⁊ peccatoꝛibꝰ. Ad quod ita rñdet ſanctꝰ

Tho. conuenientiſſimũ eſt cũ quis cuʒ alijs
ↄuerſatur:vt ſe illis in conuerſatiõe cõfoꝛmet.
m illud.j.ad Choꝛin.ix.ca.Omibus omia fa
ctus ſum. Quare xpᷣs ↄuerſans cũ hqjbus ꝓ⸗
pter illoꝛũ ſalutem. voluit ſicut ceteri in cibo et

potu ſe habere. Sicut em̃ licita ⁊ laudabił ẽ vi

ta illius qͥ a ↄſoꝛtio hoĩm ſegregatus abſtinen⸗
tiam vᷣuat.ita ⁊ vita alterius qͥ in ſocietate poſi
tus manducat ⁊ bibit. Nam abſtinentiã cibi et
potus nõ ꝑſe ꝑtinet ad ſalutẽ.vᷣm illð ad Ro.

xiiij.c. Regnũ dei nõ eſt eſca ⁊ potus. ¶ Ter⸗

tium dubiũ erat de xpᷣiieiunatiõe. Cur voluit

in deßto xpᷣs ieiunare. Mõ eſt dicendũ ꝙ ad re

frenandã ſenſualitatem:q̃ erat ꝑfecte obediens

rationi.nec ad eleuatiõʒ mentis que erat vnita

deo pfecte.nec ad vᷣtutes acqͥrendas que erãt
omẽs in ipᷣo.Ergo ieiunauit ꝓpter nr̃m exem/
plum. Vnde Chꝛy.ſuꝑ mat.inqͥt. Or diſcas
q́; magnũ bonum eſt ieiuniũ ⁊ qualit᷑ ſtatutuʒ
eſt aduerſum diabolũ.⁊ qm̃ poſt baptiſmũ nõ
laſciuie ſed ieiunio opoꝛtet intẽdere.ipᷣe ieiuna
uit nõ eo indigens:ᷣ nos inſtruens. Quarc au
tem tanto numero ieiunauit. Rõ eſt m Chꝛy⸗
ſoſto. Ne minoꝛ videat᷑ moyſe ⁊ helia qͥ tot die
bus ieiunauerunt.nec vlterius ꝓtraxit.ne dia
bolus ipᷣm ſupꝛa hoĩem aliqͥd exiſtimaret dum

eximios ꝓphetarũ in q;titate dierum ſuꝑaret.
Sed hic qrunt nõnulli cũ xpᷣs nil comederet il
lis qdraginta diebus ⁊ qdraginta noctibꝰ ⁊nõ
elurierit. A quo facta fuit illa ſuſtẽtanio vtnõ

eſuriret: Et od hoc dicere poſſumꝰ ꝙtribus de
cauſis põt aliqͥs nonſentire famem. Pꝛimo ex
redundantia gle aime in coꝛpus ſᷣm ꝙ dat᷑ coꝛ/
poꝛi aliqua q̃litas gloꝛioſa ꝑ modum habitus
vel diſpoſitionis vt ſit impaſſibile.⁊ ſic erit in
beatis pꝑ modum habitus immanentis. Unde

Apocax. vij. ca. dicit. Non eſuriẽt neq; ſitient
amplius. Et ſic potuit fuiſſein xpᷣo.vt ſicut di⸗
miſit gloꝛiã aime redundare in coꝛpꝰ nnn 1 D

claritatẽ in tranſfiguratiõe ꝑ modũ diſpoſitõis

tranſeũtis ⁊ nõ immanentis. ita agere poterat

q́;tum ad impaſſibilitatẽ humidia caloꝛe.Se⸗

cũdo põt aliqͥs non ſentire famẽ ex aliqua vtu
te cibi pᷣaſſumpti foꝛtiicantis humidũ radica⸗
le ⁊ ſpeciei viutem.⁊ h ſiue illa vtus ſitnatura
lis illi cibo ſicut erat in iigno vite.vel ſuꝑnatu⸗

raliter data ſicut in cibo data lhelie.iij. Reg.

xix.c. In cuius foꝛtitudine ambulabat quadra

ginta diebus ⁊ q̃draginta noctibꝰ.Sic potuit

eſſe in xpᷣo ꝙ pᷣaſſumpſiſſet aliquẽ cibũ cui tał

vtus fuit diuimtus data.Tertio põt continge

re ꝙ aliqͥs non ſentiat famem exſuſpẽſiõe actio
nis caloꝛis naturalis ꝑ vtutem deitatis imme
diate ita ꝙ vita remaneat.nulla ex ſuꝑioꝛibus
cauſis exiſtente.Et h̊ fuit diuine vᷣtuti ſoluʒ in
xpᷣo cuius eſſe diuinũ erat eſſe exiſtere illiꝰ ho⸗
minis. Si vo diceret᷑ ꝙ exquo xpᷣus nõ eſurie
bat ieiunando nõ pᷣbuit exemplũ penalitatis ⁊
patie: Reſpõdemus ꝙ hocnõ ſequit᷑.qꝛ poſt⸗

ea eſurijt. Inſuꝑ ſicut inartyres ꝓpter exceſſuʒ

diuine dilectiõis ⁊ confoꝛmatiõʒ volũtatis di
uine ⁊ expectatõʒ głe qñq; nõſentiebãt toꝛmen

ta. nec tñ minus merebant᷑ aut dabãt exemplũ
patie. Ita hic xpᷣs.ſed ois dubitatio ſoluit᷑: qꝛ
poſtea eſurijt. Contemplare nũc fidet aĩa illu?
qͥ animannbꝰ cunctis alimenta pᷣſtat: ⁊ vua ꝓ
tuo amoꝛe fame ac ſiti qᷓ; ſepius laboꝛantẽ⁊ co

patere illi atq; inſpice diligent᷑ qͥd pᷣcipue tribꝰ
vicibus inuenit ad comeqendũ ſiue bibenduʒ.
Eſurijt equidem poſt ieiuniũ ⁊ ante miſterium
angeloꝛum non habuit niſilapides. Eſurütad
huc in via dum ex bethania deſcendẽs ꝑgebat
hieruſalẽ: ⁊ non inuenit niſi folia ficus. At ſcri

bitur Matth. xxj. c. Tandem ſitiuit in cruce.

⁊ oblata fuit oꝛi eius ſpongia aceto plena.que

ſi ad ſenſum myſticũ referamus cũ ↄtinuo chꝛ⸗
ſtus eſuiat ⁊ ſitiat ſalutem noſtraʒ. Pleriq; il

li lapidẽa coꝛda omni duricie plena pꝛeſentant.
nec illũ timẽt nec diligũt.vt vel timoꝛe vel amo
re abducant᷑ a vitijs. Alij vo folia ſibi ⁊ bona
vba ſine fructibus pᷣbent.ſicut faciebant pha⸗

riſei qͥs redarguit matthei. xxv. ca. dicẽs. YVPoO
crite bene de vobis ꝓphetauit Eſaias. Popu

lus inqͥt hic labijs me honoꝛat.coꝛ aũt eoꝝ lon

ge eſta me. HMõnulli inſup acetum eipoꝛrigunt

5

34
.

ittet cur xpᷣs vol

4
“

ad bibendũ. hi ſuntqͥ vel mũdano amoꝛeiebꝛi⸗
ati. vł vana ſapia ⁊ curioſitate decepti nõ ſolũ
nõ coꝛrigunt ſua delicta:ſᷣ qð grauius eſt detra

hunt xpᷣo ⁊ impia vba ſiue blaſphema temere

loquunt᷑ de deo.Aiũt qñq;. Si xpᷣus in cruce

voluit moꝛi.qͥd nobis imputet᷑ ſibi. Si deus
erat cur nõ abſq; gnainini ſue crucis indulſit

humano generi. Et ſimilia ſacrilegis bucd pu

blice reſonantes erga xpᷣm nulla pietate mouẽ/

tur. Opeſſimũ genus hoim. O mẽtes nequiſ⸗
ſime.O deniq; ingratiſſimi peccatoꝛes.Suſti
nuit ſaluatoꝛ nr ab vtero vginis vſq; ad pati⸗

bulum crucis tot laboꝛes.tot cruciatꝰ ⁊ penas

vt q;tum nos diligebat cognoſceremus. Moſt
vo exactos qdraginta dies ieiunij ſui voluit p
nobis peccatoꝛibus eſurire.

.

lus temptauiteum, qualiter

uittemptari

CBe temptatiõe xpi quare:.ſ.diabo

num con

EE

Keund dieit inductionis. (clarand
CBecunduũ aparitiõis.
CEꝛimũ dubiũ declaranduz ð inductionis
quo Lmotiuo diabolus inductus eſt vttepta
ret xpᷣm. vtus nanq; eius demonibꝰnota erat.
Dicit᷑ em Lu.iiij.c. Exibat aũt demonia amlł⸗
tis clamantia ⁊ dicentia.qꝛ tu es filius dei.⁊ ĩ⸗
crepans non ſinebat ea loqui.qꝛ ſciebant ipſuʒ
eſſe xpᷣm. MMirũ ̊ videt᷑ ꝙ diabolus chꝛiſtuʒ

temptauerit. nam temptare eſt experimentũ ſu

mere.qð non ſit niſi de reignota.Ad qð reſpon
det ſanctus Tho. iij. ꝑte.q.xlj. O ſicut Augꝰ.
dicit. ix. li.de ci.dei.pᷣs tm̃ innotuit demoni⸗
bus qᷓ;tuʒ voluit nõ ꝑ id qð eſt vita eterna:ſᷣꝑ
q̃dam tpalia ſue vtutis effecta.ex qbus quãdã
ↄiectura habebant xpᷣm eſſefiliũ dei.Sʒ qꝛ rur
ſus in eo ddam ſigna hũane infirmitatis vide⸗
bant.nõ ꝓ certo cognoſcebãt eſſefiliuʒ dei. Et
ideo diabolus cum temptare voluit. Hinc ait

Chꝛyp. . audiens diabolus in xp̃ᷣi natiuitate
angelũ paſtoꝛibus annũciantem. angeloꝝ mul
titudinẽ iubilantẽ. Johannẽ digito demõſtrã⸗

tem.prem in baptiſmate teſtiſicantẽ.ſpũmſct̃

in columbe ſpecie deſcendentẽ.⁊ nũc q̃dragita

diebus ⁊ noctibus ieiunantem eũ eſſe dei ſiliuʒ
ſuſpicatus eſt Sed poſtmodũ vidẽs eũ eſuriſſe
ipᷣm eſſe dei filiũ plurimũ dubitauit. Nõ enim

credebat poſſe dei filiũ eſurire. lariꝰ ſup 92 3 ten ni Poln dapeimi
bAp eſurite. t Hylari ſu p qñ.·ſ.a pre filius fuerat appellatꝰ.a ſpuſſanct⸗ i

Matth. dicit. Cemptare xpᷣm diabolꝰnon fů

dicit᷑ rois. Quare. l. xpᷣs temptari ve
qð aſſignant᷑ tres pᷣcipue ratiões. ꝛima fuit
ꝓpter nr̃am inſtructiõʒ. Inſtruxit qͥpe nos vt
ſciremus paratam eſſe nobis diaboli pugnaʒa
qua nullłꝰ q;tumcũq; ſanetus immunis exiſtit.
Ideo Hhylariꝰſuꝑ Mattheũ ait. In ſanctifi⸗

undu myſte⸗

rium contemplandũ in hoc mõe di
citur pugne.de qua Mattheus ita
equit᷑. Accedens temptatoꝛ.ſ.diabolus.vt pa
tet Lu.iiij.c.dixit ei ⁊c. Abi tria dubia ſunt de

iſſet auſus:niſi in eo ꝑ eſuritionis infirmitatem
q̃ſunt hois recognoſceret.Et Gregꝰ.exponẽs
illud Si filius dei es. inqt. Quid ſibi vult ta
Fmonis exoꝛſus:niſi qꝛ cognouerat dei filiũ vẽ
turum eſſe:ᷣ veniſſe ꝑ infirmitatem coꝛpꝑis nõ
putabat. C Secundũ dubiũ declarandũ dici·
aparitionis.quali ſawaruit xpᷣo diabolꝰ in
ae Et ad hoc dicit glo. Dia qᷓ de
xpᷣi temptatiõe hic dicunt᷑ coꝛpoꝛeis ſenſibus
completa ſunt.Et ſᷣm quoſdaʒ credit᷑ ꝙ tẽpta-⸗
toꝛ ille fuit lucifer ᷣmus peccatoꝛ: ⁊ maximus
temptatoꝛ.iuxtaillud qð ſaluatoꝛ nr᷑ dixit Jo⸗
han. xij. ca. Uenitem̃ pnceps mũdi huius ⁊ in
menõ hʒ quicq;. C nin oubin vecatädum

hac temptatiõe. Eta

ew S

catis maxime diaboli temptamẽta craſſant᷑.qꝛ

victoꝛia magis eſt ei exoptanda deſanctis.Et
ſapiens Eccleſiaſtici.ij.c.inqͥt. Fili accedẽs ad
uitutem dei ſta in iuſticia ⁊ timoꝛe.⁊ pꝛepara

gqiam tuam ad temptationẽ. Et Kugꝰ. Fau/
ſtum. Mullus eſt hõ tanta iuſticia pᷣditꝰ cui nõ

ſiit neceſſaria temptatio vel ad ꝓficiendũ vład
pꝓpbandum.Et Gregꝰ. xxiiij. moꝛał. Aſus nr̃i
itineris nequaqᷓ; ꝑagit᷑ ſine munere temptatio⸗
nis. Hic tamen oꝛit᷑ difficultas qm xpᷣus tẽpta

tioni ſe expoſuit: Cum g eius temptatio ſit no⸗

ſtrum exemplũ. videt᷑ ꝙ etiam alij debeat ſe in⸗

gerere ad teimptatiões ſuſcipiẽdas.qð tñ vide⸗
tur eſſe ꝑiculoſum. cũ potius temptationuʒ oc
caſiones vitare debeamꝰ. Ad hoc rũdet ſanctꝰ
Tho.qꝙ duplex eſt temptatiõis occaſio. AUna
q̃dem ex ꝑte homis:puta cum aliqͥs ſe pctõ ꝓ⸗
pin quũ facit occaſiones peccati non euitans/
Et tał occaſio temptationis eſt vitanda.ſicẽ di⸗
ctum ẽ Loth Geñ.xix.c. Ne ſteteris ĩ omni re
gione circa ſodomam.Alia vo temptatiõis oc
caſio eſt ex ꝑte diaboli:qui ſemꝑ inuidet ad me
lioꝛa tendentibus.⁊ talis occaſio non eſt vitan
da. qm vt inquit Maulus.j.ad Chorj.x.ca.Fi
delis deus qui non patit᷑ vos temptare ſupꝛa
id quod poteſtis:ſed facit cum temptatione ꝓ⸗
uentum. Ex hac vo tempratione cũ dei adiuto
rio deuicta coꝛona victoꝛibꝰ dat᷑. Ande Jaco

bi. j.c. dicik. Beatus vir quiſuffert temptatõeʒ

qm̃ cum ꝓbatus fuerit accipiet coꝛonam vite:

quã repꝛomiſit deus diligentib ſe. Secũdara
tio quare xpᷣs voluit temptari fuit ꝓpter tẽpta

toꝛum ↄſo ationẽ.vt.ſ.temptatis conſolauõeʒ
daret. Fuit qͥdeʒ temptatꝰ ſtati poſt baptiſinũ

He.

col⸗
ai

1:

ho⸗
it
ſetp
ſont
ſcgu

hie
lſto⸗
ſem⸗
bo
deocc
cje
Ede
fuil

naten

pones

Ult nn
läye
dis no

hi

laade
bne
ept⸗
Nrüunns
ti do⸗

s rin

nidn

n N
mn i
denos
Ng
as⸗
Nmng
s
is

epone.

cnd

G Ndn

„

Hus nii
ſptno⸗
gliyte
ſto⸗
tG⸗
Ge⸗
je
Gaſncr
luni
M .
1ſedi⸗
amrire.
msde⸗
gaaane
ekün
neſchu

tone ⸗

eiadus
de
nptuo⸗
ſun

in
ple an
ſobd

hngf
Iſnr,i

Tauentibbs. 1
temptatiões et de modo illaruj tem ·

colube ſpecie mãſerat ſuꝑ eũ. v celi ſibi viſi ſunt
apiri. ⁊ diebus qdraginta ⁊ noctibꝰ ieiunaue⸗
rat: vt daret᷑ intelligi ꝙ ſi aliqs temptat᷑ ꝓpter

hocnõ eſt minus dei flliatiõe dignꝰ, nec ſua pe⸗
nitentia deo eſt minus accepta.Tertia rõ qua⸗
re xpᷣs temptari voluit fuit ꝓpter diaboli ↄfu⸗
ſionem. vt ipᷣe dolo inuidia ⁊ malicia plenꝰ ſu⸗

peratus axpo cõfuſus abiret. ſicut apparebit ĩ

CMuarex

ptat onum „ K[Er

—

AIinur victoꝛie. Nicit nanq; diabolum
q̃ſpũalem atim de peccatis Fuibt
temptat:ſᷣ paulatim a leuioꝛibus incipit.vt ad

grauioꝛa ꝑducat. Idcirco detriplici vitio co⸗

natus eſt xpᷣm temptare·

dꝛimo degula.
ecundo de inani gloꝛia.

¶ Tertio de auaricia.

EWꝛimo temptauit vpm de gula dicẽs. Si ſi⸗

—

lius dei es: dic vt lapides iſti panes fiant. Hic

Hiero.ita loqͥᷣẽ. Aaneagis demon.ſi flius dei
eſt decipi nõ poterit.ſi purus hõ:lapides in pa
nem ↄuerterenõ valebit. Tñ mła fuit aſtutia
diaboli. qꝛ cogitabat intraſe. Di ogr qð ſua/
deo: cognoſcam ip̃m eſſe deũ. Si nõ faciat: ad⸗

ducã eũ ad pᷣſumptoʒ faciendi.Nec temptauit

eũ de cibis delicatis:ſᷣ t̃ neceſſarijs.qꝛ arbi⸗
trabat᷑ eum virum bonũ qͥ tamen ſi purꝰhomo
fuiſſet nõ deus pᷣſumens lapides in panes con⸗
uertere.vt coꝛꝑali ſue fami ſubueniret.ob hanc
inoꝛdinationem vitiũ gule incurreret. At xpᷣs
q̃ deus verus erat lapides in panes cõuertere

noluit:qð vtiq; facere potuiſſet. quia miracu⸗
la fienda erant ad vtilitatẽ fideliũ:non ad inſtã

tiam diaboli. nõ em̃ diabolus ſuplicat: ſᷣ tem⸗
ptat. Anno wo ſequenti pia mater impetrauit
qꝙ aquã in vinum conuerteret in chana galilee.
Relpõdit itaq; diabolo xpᷣs vt ſic dubiꝰ rema⸗

peret atq; deuictus. Scriptum eſt Beut᷑ . viij.

ca. Non in ſolo pane viuit homo: ſᷣ in omi ver
bo qð ꝓcedit de oꝛe dei.qð poteſt intelligi de
vbo pᷣdicato quo aima viuit ꝑ gratiam. vt ſit
ſenſus. Sicut panis eſt cibꝰ coꝛꝑis:ita cibꝰ ſcri

Pure eſt cibus aie. Uñ ⁊ xpᷣs dixit Joh c. vj.

Verba que ego locutus ſum vobis ſpũs et vi⸗

ta ſunt. tante efficacie vba xpi fuerunt taqᷓ; gra
uiter doctiſſimeq; ꝓlata vtneſcirerdiabolꝰaut
ↄtradicere aut replicare. Quare ꝓceſſit ad idi

ad oſtentationẽ oꝑen

2templand de dño Jeſu xpo dici-

diabolus in montẽ excelſum:

F qð ꝑtinet ad inanẽ glaz.

Igeo ſcvo de hoc vitio ißm teptauit. JInuit
nãq; Matthe tunc.ſ. ſinita poꝛi temptatione
aſſumpſit eũ diabolꝰ. Qð põt duplicit᷑ intelli

gi. Vno modo ꝙ ſupꝛaſe acceꝑit.Et ſic vt diẽ᷑

BGreg“. Mens bᷣ refugit humana. ⁊ audiẽs
expaueſcit. b nõ eſt miꝝ ꝙ pꝑmilſit ſe ſica diabo
lo aſſumi. ſi ↄſideret᷑ ꝙ ꝑmiſitſe amẽbꝛis dia⸗
boli. ſ. ex eius inſtigatioe flagellari ⁊ crucifſigi.

Alio mõ põt intelligi ꝑ cõcomitatiõʒ qſi dicen
do venias mecũ.ſicut Mat. xvij.ca.Aſſũpfit
Zelus Netrũ Jacobü ⁊ Johem. Et Lu. xvij
Aſſumpſit duodeci diſcipulos ⁊cl. Diaboluz
itaq; aſſumpſit xpᷣm. vel pᷣmo mõ vt dictuʒ eſt.
Et pᷣm Chꝛyb. Agebat ctü in ſe erat vt ab ol⸗
bus videret᷑. Et xps diabolo neſciẽte faciebat
vt nemo illũ videret. Vł aſſũpſit eũ ſcdo mõ in
ſanctã ciuitatẽ.i.hierim q̃ ſicnominat᷑.qꝛ diui/
no cultui erat deputata. Et ſtatuit eũ ſupꝛa pin
naculum templi. Quidã dicũt ꝙ pinnaculum
erat locꝰ eminẽs ſiue pulpitũ vbi lex ꝓmulga /

batur. NMicolaus vo de lira dicit. X. erat tectu

templi quod erat deſuꝑ planũ.quia ſic fiebant
tunc domus paleſtinoꝛũ.Dixit ergo diabolus
xpᷣo. Si filius dei es mitte te deoꝛiuz. Scriptũ
eſt em̃.ſ.in ps. Angeł ſuis deus mãdauit dete.

.

vt cuſtodiãt te in omibus vijs tuis. Queſcri⸗

otura m Aug.de mẽbꝛis dicit᷑ nõ de x-pᷣo Al
egauit vo diabolus ſcripturã.qm̃ in pꝛioꝛi pu
gna fuerata xpᷣo ꝑ ſcripturã concluſus.Sʒ ipᷣe
deus incarnatus iterũ ſibi reſpõdit. Scriptuʒ
eſt Beut. vj. c. Nõ temptabis dñm deum tuũ
Sñm qòͥs tẽptat cũ hʒ naturali auxilio vel rõe
q́̃d faciat.⁊ tamẽ cõmittitſe ꝑiculo.vt experia⸗
tur an deus poſſit vel vellet liberare. Mittere
itaq; ſe deoꝛſum ꝑiculũ erat m naturã.⁊ mira
culum facere tunc non erat expediẽſ.¶ Tertio
diabolus temptauit xpᷣm de auaricia. ꝓduxit

ᷣdem temptationẽ ad id qð iam nõ eſt ſpũaliũ

.

viroꝝ carnaliũ.ſ.vt diuitias ⁊ głaʒ mũdi cõ
cupiſct vſq; ad ↄtẽptũ dei. Et ideo in pꝛimis
duabꝰ tẽptatiõibꝰ dixit. Si filius dei es.nõ au
tem in tertia:que nõ põt ſpũalibus conuenire.

Sequit᷑ ergo euangeliſta. Iterũ aſſumpſit euzʒ

q ᷣm aliqͥs diſtat
a loco quarantaneſiue ieiunij duobus miliari⸗
bus. Et oſtendit ei omnia regna mũdi.ᷣm Cri
ſoſto. Mon eſt intelligendũ ꝙ videret ipſa reg
vel cuitates vel aurum vel argentum. Sʒz par
tes in bus vnumquodq; regnũ vł ciuitas po
ſita eſt. Diabolus ergo digito demonſtrabat.⁊
vniuſcuiuſq; regni honoꝛem ⁊ ſtatum vbis ex
ponebat. Ael 'm Rabanũ oſtendit quia vani
tatem pompe mũdane quam ipᷣe diabolus dili

—

gebat q; ſpecioſa ſit ⁊ deſiderabił verbis demõ

2

ſtrauit, vt ad amandam illã ipſum mndrretet
B

Vel ſᷣm Oꝛigenem oſtendit ei quõ ipᷣeꝑ diuer
ſa vitia regnabat in mũdanis. in buſdam.iſ.ꝑ
. ſupbiam. in qᷣbuſdam ꝑ auariciã. in qbuſdaʒ p
luxuriam. vt exemplo multitudinis poſſet ad
ↄſentiendũ facilius inclinari. :ima expoſitio
magis conſonat lre ſancti euangelij. ꝛopter⸗

ea vtſcribit Lucas.iiij.c.diabolus dixit. Om

nia mihi tradita ſunt:⁊ cui volo do illa. Men⸗
titus eſt qui eſt mendax ⁊ pater mẽdacij. quia
vt inquit hHauid in pſał. Domini eſt terra ⁊ ple
nitudo eius oꝛbis terraꝝ ⁊ vniuerſi qͥ habitãti
ea. Et iterũ. Cui ſunt celi tua eſt terra: oꝛbᷣ ter
re ⁊ plenitudinem eius tu fundaſti. enda⸗
cio itaq; ſuo ſatagebat diabolus xpᷣm ſeducere
Et ſubdidit. Hec omiĩa tibi daboſi cadens ado

raueris me.Tũc dixit ei Jeſus. Hadeſathana

ſcʒ ᷣm Hiero. in infernum qᷣ paratus eſt tibi et
angelis eius.Scriptũ eſt em. Oñm deũ tuum
adoꝛabis ⁊ illi ſoli Puies. Non dixit hec verba

expꝛobꝛatiua in pᷣma ⁊ ſecũda temptatione:ſed

in iſta.qꝛ hic diuinũ vſurpare volebat hono⸗

rem. Tunc reliquit eum diabolus. ⁊ ecce ange/

li acceſſerũt ⁊ miniſtrabãt ei. Reliquerãtenim arftatis

angeli ipᷣm Jeſuʒz vt dicit Nicolaus de lira/ad
tpus.vt diuinitas eius diabolũ magis lateret
⁊ yt conuenientius locũ temptandi haberet.⁊
Yt victoꝛia ipᷣius xpᷣi excellentioꝛ apareret ex
hoc ꝙ ſolus ipᷣm deuinceret. Et ideo victo tẽ⸗

ptatoꝛe ⁊ p confuſione recedẽte acceſſerunt an

geli ⁊ miſtrabant ei ſicut vero dño pꝛopꝛij vᷣui.
Ex quo apparet diuinitas xpᷣi: qꝛ nulla natura
eſt ſupꝛa angelicã niſi diuina. Credunt᷑ aũt mi⸗
niſtraſſe illi etis cibũ naturalẽ ſicut fecerũt le
lie. Inſuꝑ cibarũt illũ ſpũali delectatõe collau⸗
dando ⁊ bñdicendo ſanctũ nomen eiꝰ. quod et

nos ſꝑ bndicamusin ſeculaſeculoꝛ. Amen.

CGermo duodecimꝰ de dulciſſimo

rationis xpi.

Mxit illos ĩmõ

tem excelſum. Scribunt᷑ hec verba

Sr

mirabilem oꝑatus eſt xpᷣs in ſua tranſfigurati⸗

one iocunda.Ad cuius ſpectaculũ delectabile

non omẽs apoſtolos voluit adeſſe. Tum qꝛſe⸗
creta non ſunt oibus reuelanda.tũ qꝛ debenta
maioꝛibꝰ in alios deriuare.ſicut fit in celeſti ie⸗
rarchia.vt refert Hiony.Tũ etiaʒ vt Hamaſ.
dicit. Ne iudas indignus interueniſſet qͥ nec ſo
lus repellendus erat:ne ad inuidiã indiguatio
nemq; ꝓuocaret᷑.Admiſſi ſunt vo tres.Netrꝰ
ꝓpter ꝓrogatiuam feruoꝛis fidei. Johãnes ꝓ

Pter excellentiam vginitatis. ⁊ Jacobus ꝓp? facie fuit in eius coꝛpe ſicut in ſbiecto.

admirarandoq; ſpectaculo tranſfigu

atth. xx vij. c. Rem grandẽ at;

poꝛitate martyrij. qꝛ mus ſuſtinuit martpriũ
Hõ ptʒ Actuũ.xij.ca.lhis reuelata
U

nt altiſſima myſteria xp̃i:que nullus valeret

ingenio ac ꝓpꝛijs ſenſibus compᷣhẽdere. Que
tamen poſtmodũ abeis pᷣdicata ſunt ⁊ ab euã⸗
geliſtis deſcripta ad vtilitatem ⁊ eruditõeʒ no⸗
. dꝛopterea vt mens noſtra illuſtret̃ ve
blendoze. 7 dnim xp̃ᷣm pio ve neremur

ritatis ſplendoꝛe.⁊ dũm xpᷣm emu
affectu in pᷣſenti Pmone de triplici ſublimiexcel

ſaq; dignitate ſaluatoꝛis noſtri dicemus: quaʒ

tribus diſcipulis pᷣnominatis in ſua tranſfigu⸗
icit claritatis.
ſuperioꝛitatis.
CTertia equalitais. .
Ce laritate coꝛpoꝛig hi in tranſ⸗
iguratione in qua monſ

ſcipulis dignitas eiug.·

ima ſub

—

. vt em inqͥt Mattheus. Tranſfigu⸗

ratus eſt anteeos.nõ ꝙ mutauerit liniamenta
coꝛꝑis vel amiſerit pᷣſtinam foꝛmam ⁊ faciem.

vr Hiero.ait.ſed ꝓpter claritatis vultus eius
immenſitatem. de qua dicit᷑. Reſplẽduit facieſ
eius ſicut ſol:⁊ veſtimenta eius facta ſunt alba

ſicut nix. Placuit autem ſibi ſic tranſfigurari
claritatem oſtendere. qm̃ pᷣnunciata paſſiõeſua

diſcipuł. vt ſcribi᷑ Matth.xvj.c. illos indux⸗

it ad ſue paſſionis ſequelaʒ dicens. Si qͥs vult
poſt me venire.ſ.meã doctrinã et facta ſequen⸗

do. abneget ſemetipᷣm.i.affectũ humanum.nõ

ſolũ meam paſſionẽ nõ impediendo: ſ̃ etiaʒ me

in hoc imitando.⁊ tollat crucẽ ſuam ·i.paratus
ſit in aio vo ũtarie crucẽ poꝛtare in q̃ cruciſiga

tur ignominioſe.ſᷣm Nico.delira.Opoꝛtʒ aũt
ad hoc ꝙ aliqͥs directe ꝓcedat in via ꝙ finẽ ali⸗
qualiter pᷣcognoſcat. Et pᷣcipue qñ via ẽ diffi⸗
cilis aſpera ⁊ laboꝛioſa.finis vo iocũdus.Cuʒ

rxpᷣs ꝑ ſuã paſſionẽ ad hoc puenerit vt gloꝛiã

obtineretnon ſolũ aĩie quã habuit a pᷣncipio cõ⸗
ceptiõis:ſᷣ etiam coꝛpis.ſᷣm illud Luce vl.ca.

PBpoꝛtuit pati xpᷣm ⁊ ua intrare in glam ſuam.

Ad quã etiã ꝑducit eos qͥ veſtigia ſue paſſiõis

ſectant᷑. Ideo ↄueniẽs fuit vt diſcipuł gloꝛiaz

claritatis oñderet. cui ſuos electos ↄfigurabit
Vñ Paulus ad Chil.c.iij. dicebat. Saluato
rem expeatamus dñm Jeſum xpᷣm qͥ refoꝛma⸗
bit coꝛpꝰ hũilitatis nr̃e ↄfiguraiũ coꝛpoꝛi clari
tatis ſue. Sed vt ꝑs iſta lucidius explanet᷑ tria
erunt dubia declaranaa.
ꝛimũ vtrũ claritas illa quã xpᷣs oſtẽdit in

rata fuit di⸗

lunis

rercelſa dignitas domini Jeſu xpi

len
Mse
Uekal
6ghanin
unie
Pan
Plvokt
iphocn
Wweieee
mmmmt
Gache.
linsob
CpusaG
NrRoo
ſochei
ſagdin
üston
nicee
Knrt
etüia
ſmngen
ekopi
d
Clron
Ulttoe
ſdosna
mnp⸗
Clegue
mnunder

dodic

leh
alen⸗

emanti⸗

drendh
polere
tcheus:
töezno⸗
ſtre⸗ ve
neremun.
inieel
1s: gaz

ntn
Nin

7

n

N
dionr
naments
lnsan
