oſtendit᷑ ex Huoh. sztmo qͥdem exeo q ap⸗
paret in ipᷣis rebus. Uidemus enim in rebꝰ na
turalibus ꝓuenire quod melius eſt:aut ſemꝑ:
aut iu pluribus:quod non contingeret niſi per
aliquam ꝓuidentiam res naturales dirigeren⸗

tur ad ſinem boni: quod eſt gubernare. Iñ ip⸗
ſe oꝛdo ceuus rerü maxime demonſtrat mundi

gubernationẽ. Sicut ſi quis intraret domũ be⸗
neoꝛdinatã:ex ipᷣa domus oꝛdinatione:oꝛdia⸗
tionis rationem ꝑpenderet. Et hoceſt qð La⸗

ctantius vbi ſupꝛa elegãtiſſime retulit. Nemo

inquit eſt tam rudis:tam ferꝰ moꝛibꝰ:qͥ nõ ocu
los ſuos in celũ tollẽs:tametſi neſciat cuius ꝓ⸗
uidẽtia dei regat᷑ ͥ oẽ qð cernit᷑:nõ aliquaʒ tñ
eſſe intelligat ex ip̃aꝝ reꝝ magnitudie.pulchꝛi
tudie.vtilitate.tꝑatiõe.Nec eri poſſe:quin id
qð mirabili rõe ↄſtat ↄſilio aliqͥ maioꝛe ſit iſtru
ctuʒ. Scðo apparetilla poſitio impoſſibiłex cõ
ſideratõe diuie bonitatis ꝑ quã res in eſſe ꝓdu
cte ſunt.Cũ em̃ optimi ſit:optia ꝓducerenõ cõ
uenit ſũme bonitati diuie ꝙ res ꝓductas nd ⸗
fectũ nõ ꝑducat.vltia aũt ꝑfectio vniuſcuiuſq;
eſt in ↄſecutõe finis. Jõ ad diuinã bonitatẽ ꝑti
net vt ſicut ꝓduxit res iu eſſe:etiã eas ad ſinem
pducat. C Scòi q errauerũt circa dei ꝓuiden⸗
tiã fuerũt aliqͥ aſſerentes deũ ita gubnre mun
dũ ꝙ tñ nec rõnal creatura:nec aialia oꝛuta il⸗

lius puidetie ſubdunt᷑. Nõ creatura rõnał: qa

ſeipᷣaʒ gubnare pot: c habeat dñiuz ſui actus
⁊ ſe agat.Hõ aialia bꝛuta.qꝛ apls.j.ad Coꝛ.
ix. dicit. Beo nõ eſt cura de bob⸗ ¶ Hois rũdet
Tho.vbi.S.ꝙ creatura röõnał gubnat ſeipaʒ ꝑ

intellectũ ⁊ volũtatẽ qꝝ vtrũq; idiget regłari

⁊ ꝑfici ab itellectu ⁊ voluntate dei.Et iõ ſupꝛa

na teſtatur. Ande Sap̃. xiiij c. dicik. Tu aut
pater: ſapientia tua gubernas omnia. Et ſheſt

ßm —

—

— .

ec

gubernationeʒ qua creatura rational gubernat
leipᷣam tanqᷓ; domia ſui actus indiget guberna⸗

ri a deo. Animalia etiã bꝛuta vt boues ⁊ ſimilia

noton talit᷑ ſubtrahunt᷑ a cura gube natonis di
H nineiſed fd enunamoann gu competit ra

tionali creature: que oeo inducit᷑ ad bonum:
⁊ retrahit᷑ a malo ꝑ pᷣcepta ⁊ ꝓhibitiones: pꝛe⸗

mia ⁊ penas:quod nõ fit in creatura irrationali
que non eſt ad beatitudineʒ oꝛdinata. ¶ Tertij

qui errauerunt circa ꝓuidentiam diuinam ſunt
alij qui tenent ita deum gubernare munduʒ: ꝙ
omnino excludũt cauſas ſecũdas:arguentes qꝛ
melius eſt aliqͥd fieri ꝑ vnum qᷓ; per multa: ſi ſit
poſſibile.vt dicit᷑.viij.phiſicoꝛum. Seus ergo

poteſt ꝑ ſeipᷣm gubernare abſq; cauſis ſecũdis.

¶ Iterum arguũt.quia nihil eſt in deo imper⸗
fectuʒ ⁊ deſiciens: ſed ad defectũ gubernatoꝛis
ptinere videt᷑ ꝙ mediantibus aliquibus guber

net. Sicut rex terrenus:quia nõ ſufficit adom ⸗

nia agenda:nec vbiq; pꝛeſens eſt in ſuo regno.
Et ꝓpterea expedit vt habeat ſue gubernatõis

miniſtros coadiutoꝛes. ¶ Iſtis ita reſpondet

Tho. ꝙ in gubernatõne duo ↄſiderant᷑.ſ.ratio
gubernationis que eſt ꝓuidentia.⁊ executio qᷓ;

tumad ratiõem gubernatiõis ꝑtinet: deus im⸗

mediate omia gubernat. Quantũ aũt ad execu⸗

tionem deus gubernat quedam mediãtibꝰ alijs

eo ꝙ cum ꝑ gubernationem res que gubernant᷑
ſint adducende ad ꝑfectionem: tanſo eſt melioꝛ
gubernatio qᷓ;to maioꝛ ꝑfectio a gubernante re⸗
bus gubernatis cõmunicat᷑. Maioꝛ aũt perfe⸗
ctio eſt ꝙ aliqd in ſe ſiſtit bonũ: ⁊ etiam ſit alijs
cauſa bonitatis:qᷓ; ſi eſſet ſolũmodo in ſe bonuʒ
Et ideo ſic deus ꝓpuidentia ſua res gubernat:vt
quaſdam in gubernãdo cauſas alioꝛũ inſtituat
Sicut ſi aliqs magiſter ſuos diſcipulos non ſo⸗
lum ſcientes faceret:ſed etiam alioꝛũ doctoꝛes.
Ad dictũ vo Ariſto.reſpondet᷑ ꝙ ſi ſolꝰ de⸗
gubernaret:ſubtraheret᷑ ꝑfectio cauſal a rebus
vndenõ melius totũ ſieret ꝑ vnum quod fit per
multa. Nam ſi nõ eſſent alique cauſe medie exe⸗

quentes diuins ꝓuidentiã: nõ eſſet in rebus oꝛ⸗
do cauſarũ:ſed effectuuʒ:tm exigit ergo ꝑfectio

ꝓuidentie diuine: vt ſint cauſe medie exequen⸗
tes ipᷣius volũtatem.Hinc eſt qð in pſatł.dicit᷑.
HBũdicite dñm oẽs vᷣtutes eius:que facitis vo
luntatem eius. ¶Ad aliud autẽ qd obijciebat
de deicau gubernantis Reſpondet᷑ ꝙ ad digni
tatem regentis ꝑtinet: vt habeat młtos miſtros
⁊ diuerſos ſui regiminis executoꝛes.qꝛ ſic pᷣcla
rioꝛ poteſtas eius oſtendit.Et ſi quis obijceret
ꝙ deus ita gubernat mediantibus cauſis ſecun
dis. ſicut aliq; ſuꝑioꝛ ⁊ ꝓuiſoꝛqdam magna et
vniuerſalia ꝑ ſeipᷣm excogitat qualiter ſint oꝛdi
nanda.ρο inimoꝛũ vo oꝛdinẽ ipᷣenõ excogitat

.
.

ſed alijs inferioꝛibꝰ excogitandũ renquit. Sic ?

de minima nõ cogitat ſiue poꝛdinat. Reſpõde
repoſſumꝰ ꝙ non eſt ſile in deo ⁊ gubernatoꝛeſi
nito in quo cõtigit ſic fieri ꝓpter deſectum eius

inq;tum vel minimoꝛũ vel ſingulariũ oꝛdinatio
nes ignoꝛat:vel non ſufficit ad oim oꝛdinem ex⸗

cogitandũ ꝓpter libꝛoꝛũ vel temꝑis ꝓlixitateʒ

que requireret᷑huiuſmõi autez defectus longe

ſunt a deo. Nam ipᷣe omia ſingularia cognoſcit
nec in intelligendo laboꝛat: aut tps reqᷣrit. Jðo
cũcta ipᷣius ꝓuidentia ſubiacẽt:nõ ſolum in vnt
uerſali: ſed eilam in pticulari nonſolũ celeſtia:v

infima terrena. Anñ Aug'. li. x. de ciui. deic.
x vij. ait. Philoſophi ⁊ pꝛecipue platonici recti

us ceteris ſapuiſſe laudant᷑.qꝛ diuinã ſapiẽtiaʒ

vel ꝓuidentiaʒ: hec qͥ; rerũ infima atq; terrena

admipiſtrare docuerũt. Et ᷣm hͥ dictum Aluꝗ.

nõ videt᷑ eſſe vſq;quaq; verũ qð platoni impu⸗

tatur.ſ.ꝙ diuiſerit ꝓuidentiã in tres. Pꝛimam
pmi dei qui puidei rebus celeſtibus. Secundã

ſecundoꝛũ deoꝛũ: qͥ celũ circuũt:qẽ reſpectu eo⸗

rum q ſiunt in generatiõe ⁊ coꝛruptiõc. Tertiaʒ
quoꝛũdam demonũ qſunt cuſtodes circa terra
hũanaꝝ actionũ. Si tñ Plato ſic dixerit ihac

ꝑte:vtiq; inſaniuit.Sed mirantur qplurimi:ſi

des ſapientiſſimus puidentia ſua gubnat omia
cur tot mala ſinit in rebus eſſe: aut nõ põt ea im

pedire. ⁊ ſic nõ eſt omipotens. aut nõ de omm⸗
bus curam hʒ. Quibus rñdet Tho. j. ꝑte. q. x

xij. ar. ij. in reſponſione ad ſecundũ argumẽtum
alit eſt de eo qui hʒ curam alicuiꝰ ꝑticularis

excludit defectũ ab eo qð eius cure ſubdit᷑ qua⸗

tuz põt. Pꝛouiſoꝛ wo vniuerſat ꝑmittit alique
defectũ in aliquo acciderene impediat᷑ bonum
totius. Añ coꝛruptões et defectus in rebusna
turalibꝰ dicunt᷑ eſſe Z naturam particularez: in
ſunt de intentione nature vniuerſalis inquaniu
defectus vnius cedit in bonũ alterius. vel ctiaʒ
totius vniuerſi. Nam coꝛruptio vni eſt gene⸗
ratio alterius: quam ſpẽs conuat᷑. Cu ergo
deus ſit vniuerſalis ꝓuiſoꝛ totius entis ad ipaʒ
puidentiam ꝑtinet vt ꝑmittat quoſdam defect
eſſe in ali qbus ꝑticularibus rebus ne impecid⸗
tur bonũ vniuerſi ꝑfectum. Si enim omm⸗ ma
la impedirentur:imulta bona deeſſent vniuerlo
Non eſſet vita leonis ſi non eſſet occiſio anima⸗
lium. Neq; eſſet patientia martyrum:ſi non ellʒ
ꝑcuſſio tyrannoꝛũ. Ideo AKuguſtinus in ench.
inquit. Deus omnipotens nullo modo ſineret
aliquod malum eſſe in operibus ſuis: niſi vſq;
adeo eſſet omnipotens ⁊ bonus vt bene faceret
de malo. Quia vero intellectus noſter debilis
⁊ infirmus non poteſt archana dei penetrare:
cum videmus vel bona malis: vel mala bonis:

aut moꝛi ꝓbos ⁊ vtiles:impios ⁊ iniquos diu⸗

tius viuere ? huiuſmodi cetera recoꝛdari de

bemus illius grauiſſime ſentẽtie DHauid in põ.

Judicia dei abiſſus multa. Cui cõcoꝛdat quod
NMaulus ſcribit ad Roma.xj.ca. O altitudo di

uitiarũ ſapientie ⁊ ſcientie dei: qᷓ; incomp̃henſi/

bilia ſunt iudicia eius:⁊ inueſtigabiles vie eius

Itiq; piculoſiſſime errant qͥ ꝓfunda ſecretoꝛũ

diuinoꝛũ ſuis viribus ꝓpꝛijs attingere tẽptãt.

DODb qð Lactantius li.j.diuinarũ inſtitutionuʒ
dicebat. Neritas archanũ ſummi dei qui feẽ

omia ingenio ⁊ ꝓpꝛijs ſenſibus:non põt cõpꝛe
hendi. Alioqͥn nihil inter deum:hominemq; di

ſtaret:ſi cõſilia ⁊ diſpoſitiones illius maieſtatis

eterne cognitio aſſequeret᷑ humana. ¶ Secũdo

eatoꝛ omniũ dicit᷑ dñs ratiõe immutationis.
Poteſt ipe dũ ſibi placetimmutarelegem ⁊ pꝛo

pꝛietatem cuiuſcũq; create nature. Vt em iquit

*½.

Tho. pᷣma pte.ꝗq.c.v. Sioꝛdo rerũ conſideret᷑
ꝓut dependet a pᷣma cauſa: ſic cõtra rerum oꝛdi
nem deus facere nõ poteſt. Sic em contra reruʒ

oꝛdinem faceret ſi faceret cõtra ſuam pᷣſcientiaʒ
aut voluntatẽ aut bonitatẽ. Si vo conſideretur

oꝛdo rerũ ꝓut dependeta q̃libet ſuaꝝ cauſaruʒ:

ſic deus poteſt facere pᷣter oꝛdinẽ reruʒ:qꝛ oꝛdi/
ni ſecundarũ cauſaꝝ ipᷣe non eſt ſubiectus:ſᷣ tał
oꝛdo ei ſubijcit᷑ quaſi ab eo pcedens.nõ ꝑ neceſ
n tem nature:vᷣ ꝑ arbitriũ voluntatis.potuiſ/
pulta agendo effectus ſecundarũ cauſaꝝ ſine ip⸗
ſis.vel etiam ꝓducendoaliqͥs effectus ad quos
cauſe ſecunde non ſe extendũt. Ideo Aug“. con
tra fauſtũ inqͥt. DOeus cõtra ſolitũ curſum natu⸗
re facit: ſed cõtra ſummam legẽ tam nullo modo

f acit: q;ᷓ cõtra ſeipᷣm nõ facit. Et iterum ibidem
Illud eſt vnicuiq; rei naturale: quod ille fecerit

Aquo eſt omis modus.numerus ⁊ oꝛdo nature
Igit᷑ duz ſibi placuit de duriſſimo lapide aquã
eęeęuxit populo ſitienti. Sicut ponit᷑ Exo. xvij.
ca. Orauitatẽ a ferro abſtulit cum tempꝑe Heli⸗
Zzei de ſecuri excuſſum ⁊ in aquã demerſum ſupꝑ⸗

natauit. vt notat᷑ de ↄſe. di. ij. c. reuera. Refrige

rauit ardoꝛem ignis qui tres pueros in illum in
iectos:mec in minimo leſit. AUt habet᷑ Banielis
iij.c. Et alia innumera fecit tam in veteri qᷓ; no/⸗

ua lege.ſicut etiã conſpicimꝰ in opibus miracu⸗

loſis. ¶ Tertio dicit᷑ dñs ratiõe anihilationis:
ſi em vellet in nihilũ cuncta redigeret. Añ ſhie⸗
remias.ca.ij.dicebat.Coꝛripe me dñe: verũta⸗

men in iudicio ⁊ nõ in furoꝛe tuo:ne foꝛte ad ni
Hhilum rediges me. Tamen aliqͥ contra hoc ar⸗

guunt:qm deus eſt cauſa rerũ vt ſint ꝑ ſuam bo

4*

nitatem. quia ᷣm Aug.in pᷣmo de doctria chꝛi⸗

ſtiana. Inq;tum deus eſt honus ſummus. Si
ergo deus nõ poteſt non eſſe bonus:neq; vide

et em̃ ⁊ aliũ oꝛdinem rerũ inſtituere. VUnde põt
pter hunc oꝛdinem inſtitutũ agere cũ voluerit:

Sermo ij.

nec illas anihilare.Ad hocreſpondet Tho. pꝛi
ma pre.ꝗq.ciiij. & deus bũdictus non pꝛoduxit

res in eſſe qagendo ex neceſſitate nature. Quod
ſi eſſet verũ:non poſſet rem aliquam anihilare:

ſicut nec poteſt a ſua nati sa mutari. Mꝛoduxit

autẽ omnem creatura exlibera volũtate ex que

eſſe ip̃ius creature dependet. Conſeruat vo de⸗

res in eſſe:inq;tum eis cõtinue influit eſſe. Siẽ

itaq; anteqᷓ; res eſſent: potuit eis nõ cõmunica⸗
re eſſe:⁊ ſic eas non facere. Itaq; poſtqᷓ; iam fa
cte ſunt:poteſt eis nõ influere eſſe: ⁊ ſic eſſe deſi⸗
ſterent abſq; pᷣiudicio diuine bonitatis: quenõ
dependet ex rebus creatis. Et licet poſſet deus

res anihilare:nihil tamẽ omnino in nihilũ redi⸗

gitur. ex eo ꝙ magis manifeſtat᷑ potentia diuia
in rerum conſideratõe qᷓ; in ilarũ anihilatione.
Igdeo Sapiens Eccleſiaſtes.iij.c.ait. Didici ꝙ
omia opera que fecit deus ꝑſeuerent in eternũ.
Dicta ſunt h de poteſtate dei excelſi: vt ſic moꝛ⸗

tales homies ampliſſimũ ſempiternumq; domi
num eius cõtuentes maieſtati ſue ſubeſſe nõ re⸗

pugnent. IJpᷣe nanq; eſt deus magnus:dominꝰ
⁊rex magnus ſuꝑ omẽs deos. Ipe eſt rex regũ
⁊ dñs dominantiũ:cuius eterna poteſtas: que

non auferet᷑ ab eo. Ipeeſt qui domat colla ſuꝑ⸗
bai: æ concidit ceruices peccatoꝛũ. Ipe deniq; ẽ
de qͥ Maulus ſcripſit.j.ad Thimo.j. c. Regi ſe
culoꝛuʒ immoꝛtali ⁊ inuiſibili ſoli deo honoꝛet

gloꝛia in ſecula ſeculoꝛſul.

CSermo ſecũdus de ſimplicitate dei

contra idolatraset colentes homies:

* 7

atq; celeſtia coꝛpoꝛa.

ritate adoꝛare opoꝛtet. Saluator no

(ſiri vbaſunt iſta oꝛiginaliter Johan. iiij.c. QAui
deum verũ rem aliquã coꝛpoꝛed eſſe ſuſpicãtur
pꝓfecto in laqueum incidũt erroꝛis ⁊ ꝑnitioſiſſi
me falſitatis. Nam licet nulla creatura eius ma⸗
gnitudini valeat comꝑari.nihilominꝰ cuncta

que coꝛpis indein ſuo eſſe ꝑficiunt᷑:ab illius na
tura ſunt penitus aliena. Eſt qdem deus vere⁊
ſumme ſimplex. vt Aug“. docet in. vj. de trini.

Igeo tenẽdum eſt firmiter vtſanctus Tho.do
cet.j.pte.q.iiij. in deo non eſt compoſitio ne
qʒ; partiũ quantitatiuarũ: neq; foꝛme ⁊ materie
neq; in eo eſt aliud natura ſupoſitiuum: neq;
aliud natura ⁊ eſſe. Neq; eſt in eo cõpoſitio ge⸗
neris ⁊ differentie. neq; ſubiecti ⁊ accidẽtis. Sʒ
yt facilius dei ſimp nus: in pſe
ti mone tres veritates theologicas explicabi⸗
mug. E eENNXàSsX

licitatem capiamus: in p̃ſen

¶ Pꝛima ꝗ deus eſt ſpus.

ꝙ poſſit facere vt res non ſint: ⁊ ex conſequenti

Diritus eſt de7.

Et eos qui adoꝛant eum in ſpũ et ve /

*

CSecũda qin

¶ Tertia ꝙ de in poſitoz alioꝛu nõ vemt.
Cdeus eſt ſpus et nullo mo potelle
Spnare Ppoꝛen. Ta. l.

ima verit

pus. Hoc declara

gdeus nõ eſt co

*

mouẽs immobile. Scoe Quia deus ẽid qð ẽ
nobiliſſimũ in entibas. qð cuncti ſapiẽtes ꝓfi⸗
tentur. Impoſſibile at eſt aliquod coꝛpus da
ri nobiliſſimũ omniſ:ntium. Nam coꝛpus aut

eſt viuũ:aut non v CLCoꝛpus viuum nobili⸗

eſt coꝛpe non viuo. ꝛpus aſt viuũ nõ vin
inq;tum coꝛpus:qꝛ ſc omne coꝛpus viueret.
Opoꝛtet ergo ꝙ vimt ꝑ aliquid aliud. ſic coꝛ
pus noſtrum viui ꝑ animaʒ. Sllud ergoꝑ qðᷣ
viuit coꝛpus nobilius eſt qᷓ; coꝛpus. Quarei
poſſibile eſt deum eſſe coꝛpus.Sʒ arguere poſ
ſumus q deus ſit coꝛpus qᷣnq; rationibus.

Pꝛimo ratione attributionis.
Secundo ratione figurationi.
E Certio ratione teſtificationis.
Quarto ratione ſituationis.

AQuinto ratione terminationis.

. .

Pꝛimo arguit᷑ ꝙ deus ſit coꝛpus ratione at

tributionis. Mam ſcriptura attribuit deo trinã

dimenſionẽ que ſpectat ad coꝛpus. Sc ibit᷑ em
”õästü celo:⁊ quid facies ꝓ
undioꝛ inferno ⁊ vnde cognoſces: longioꝛ ter⸗
ra menſura eius ⁊ latioꝛ mari.Sed ex huiuſmo

di verbis nõ cõcludit᷑ ꝙ deus ſit coꝛpꝰ.qꝛ ſac

ſcriptura cuʒ trinam dimenſionem deo tribuit
ſub ſimilitudine q;titatis coꝛꝑee: quantitatem
ipius vtualem deſignat. vtputa ꝑ ꝓfunditatẽ
vtutem cognocendi occulta. Mer altitudineʒ
excellentiã malſtatis ſuꝑ omia. Mer longitu⸗
dinem durationẽ ſui eſſe. Cer latitudinẽ affe⸗

ctum dilectiõis ad omnia. Ael vt Diony. diẽi

li.de diuinis noiꝰ. Per ꝓfunditatẽ dei intelli

gitur incõpᷣhen hilitas eſentie eius. Per lon⸗

gitudinem ꝓceſſus vtutis omia penetrantis.
Per latitudinẽ ſuꝑextẽſio eius ad oĩa inq;tum

cʒ ſub eius ꝓtectiõe oĩia continent᷑. ¶ Secũdo

poſſumꝰ arguere ꝙ deus ſit coꝛpus rõe ſigura
tionis. Omne naq; figuratiuũ eſt coꝛpꝰ:cum fi
gura ſit qlitas circa q;titatem. Deus aũt viðꝛ
eſſe figuratꝰ.Nam Geñ.j.c.dixit. YFaciamꝰho
minẽ ad imaginẽ ⁊ ſimilitudinem nr̃am. Figu⸗
ra vo ðꝛ eſſe imago.ſed ex h̊ non ↄcludit᷑ ꝙ deꝰ
ſit coꝛpus.qꝛ hõ ðꝛ eſſe ad imaginẽ dei non ſᷣm
coꝛpꝰ:ſed ſm id quo homo excellit alia aialia:
q;tum ad rationẽ ⁊ intellectũ:q ſunt res incoꝛ⸗

deonõ eſt compoſitio fome 2 poꝛee. ¶C Tertio arguimus ey

iura Tho·j. pte. iij. Pꝛio qꝛ nul
lum coꝛpus mouet᷑ nõ mon· ⁊ de eſt ᷣncipiũ

oꝛpus auũt viuũ nõ viuit

dey ſit coꝛp rõe

en

teſtificatiõis. Teſtat᷑ em ſcriptura deũ habere

ptes coꝛpis. Vñ in pſał.ðꝛ. Oculi dñi ſuper iu

ſtos: ⁊ aures eius in pᷣces eoꝛũ.Etiteruʒ Afa
cie dñi mota eſt terra.Et Job.x.c. MMan? tue
dñe fecerunt me. C Ad hoc reſpõdemꝰ ꝙ locu
tiones hmõi metaphoꝛice ſunt accipiẽde.par⸗

tes qͥdem coꝛꝑeeattribuũt᷑ deorõe ſuoꝝ actuu

ſm quandã ſimilitudinẽ.ſicut actus oculiẽ vi
dere. AUñ oculus de deo dictus ſigniſicat vᷣtu/
tem eius ad videndũ ſuo mõ intelligibili: ⁊ ſie
eſt de alijs. ¶ Quarto arguimꝰrõeſituationis
ſitus non cõuenit niſi coꝛpoꝛi:ſᷣ ea ad ſitũ ꝑti
nent dicunt᷑ de deo. Nam ſcribit᷑ Eſaie.iij.ca.
Stat ad iudicandũ dñs.Et.vj.ca. VNidi dñin
ſedentẽ. Stare itaq; ⁊ ſedere ad ſitum ſpectãt.g
deus eſt coꝛpus. C Ad h̊ vt pᷣdictum eſt reſpõ
demus ꝙ ea quead ſitum ꝑtinẽt attribuuntur

deo m quãdam ſimilitudinẽ. Et ſic ðꝛſedens

ꝓpter ſuam immobilitatẽ ⁊ auctoꝛitatẽ.⁊ ſtare
ꝓpter ſuam foꝛtitudinẽ ad debellandũ om̃e qð
ei aduerſat᷑. ¶ Quinto arguimꝰ rõe termiatio⸗
nis. nihil vtiq; põt eſſe terminus motus locał
a quo:⁊ ad quem niſi ſit coꝛpꝰ vel aliqͥd coꝛpo⸗
reum.ſᷣ deus in ſcriptura dicit̃᷑ eſſe terminꝰ mo⸗
tus localis vt ad quem. õm illud pſał. Accedi
te ad eum ⁊ illuminami.Et vta quo. iuxta illð
Hiere.ca.xvij. Recedẽtes a te in terraſcriben⸗
tur. C Hec ratio ſoluit᷑ qm̃ ad deum nõ accedi
tur paſſibus coꝛꝑalibꝰ cũ vbiq; ſit: ſ affectibꝰ
mentis:eodemq; mõ ab eo diſcedit᷑. Ita ꝙ ac⸗

ceſſus ⁊ receſſus ſub ſimilitudine locat motus

deſignat ſpũalem affectum.
& pꝛopter ſummam ſimplicitatem
in deo non cadit in eo compo⸗

ſitio materie et foꝛme. (Ca. II:.

AEcuda veritas

ie. Pꝛima ratio m Tho. eſt.
actus purꝰ nõ hñs aliqͥd de potẽtialitate. Se⸗
cũda ratio: qꝛ omne cõpoſitũ ex materla ⁊ foꝛ⸗
ma eſt coꝛpus.Quãtitas em̃ dimenſiua eſt:q̊ pᷣ
mo ineſt materie:⁊ deꝰ nõ eſt coꝛpꝰ. Tertia rõ
qꝛ omne cõpoſitum ex materia ⁊ foꝛma eſt ꝑfe⸗
ctum ⁊ bonum ꝑ ſuam foꝛmaʒ. vnde opoꝛtetꝙ;
ſit bonam ꝑ participationẽ ſᷣm ꝙ materia par⸗

ticipat foꝛmam. NPurũ autẽ qðᷣ bonum ⁊ opti⸗

mum quod eſt deus nõ eſt bonum ꝑ participa
tionem. Quia bonũ ꝑ eſſentiaʒ eſt hus bonoꝑ
participationẽ.Et ſi qᷣs inſtaret ꝗ in deo poni⸗
tur ira ⁊ gaudiũ ac ſimilia queſunt paſſiões cõ
iuncti. vt dicit Ariſto.j. de anima. Reſpõdere

poſſumus ꝗ ita attribuunt᷑ deo m ſim ilitudi⸗

qè materia id qð eſt in potentia eſt Et deus eſt

nem effectus. Effectus nãq; ire eſt punire. puni

tio igit᷑ dei ira eius eſt.⁊ ſic de reliquis que nul
lo modo de deo accipiunt᷑ ſᷣm paſſiõis defectũ
Erx pᷣdictis ſequitur ꝙ deus eſt idem ꝙ natura
ſua ſiue eſſentia.qm̃ in his quenõ ſunt compo⸗
ſita ex materia ⁊ foꝛma in qbꝰ indiuiduatio nõ
eſt ꝑ materiã indiuidualem.i.pꝑ hanc materia
ſed ipe foꝛmeꝑ ſe indiuiduant opoꝛtet ꝙ ip e

foꝛmeſint ſupoſita ſubſiſtentia. vnde in eis nõ

diffent ſupoſitũ ⁊ natura.ſicut in rebus cõpoſi

tis ex materia ⁊ foꝛma neceſſe eſt ꝙ differat na⸗
tura vł eſſentia ⁊ ſupoſitũ. Cum itaq deus vt

dictum eſt nõ ſit compoſitꝰ ex materia ⁊ foꝛma

opoꝛtʒ ꝙ dey ſit ſua diuinitas ſua vita.⁊ quic

quid aliud de deo ſic pᷣdicc.
Edeus non venit in comp

Alicuius creature neq; ſicut pꝛicipiu
foꝛmale neq; materiale. ¶ Ca. II.

☛e

ruin non venit. neq; ſicut pꝛinci⸗

compoſitũ.Et licet Aug. libꝛo de verbis dni
dicat. . verbum dei quod eſt deus eſt foꝛma
non foꝛmata. quare ſequeret᷑ ꝙ cum foꝛma ſit
pars compoſiti. Tamen ſanctus Thomas di⸗
cit ꝙ verba ſancti Auguſtini ſunt ſane intelligẽ
da. qm verbum in diuinis eſt foꝛma exempla⸗
ris et non foꝛma que eſt pars alicui⸗ compoſiti
Quare ex dictis liquide cognoſcere poſſumus
multiplicit᷑ errauerũt antiqui HMam quidaʒ
dixerũt ꝙ deus eſſet aima mũdi:que infoꝛmat
celum ⁊ ierram: ⁊ omibus viuentibus miſtrat
Yitam. Et ꝙ ꝑ quatuoꝛelementa fuſa vniuerſa
ſub celo gignat ꝓptegat ⁊ coꝛrũpat.ſᷣm illð Air
gilij in. vj PBen cipio celum ⁊terras campoſq;
liquentes. Lucentemq; globum lune titaniaq;
aſtra. Spũs intus alit totamq; infuſa ꝑ artus.
Aens agitat molem ⁊ magnoſe coꝛpoꝛe mi⸗

ſcet. Inde hominũ pecudũq; genus vite volã⸗

tum. Et quo marmoꝛea fert monſtra ſub equo⸗
re põtus.lec opinio impia eſt ⁊ falſa.quoniã

vteſt pᷣdictum non poteſt eſſe deus pptor ſuaʒ

ꝓfectionem.foꝛmale neq; mareriale pncipium
creature.licet ſit cauſa efficiens ⁊ finalis oim re
rum.quia eſt alpha eto pᷣncipium ⁊ finis.Alij
Vvo tenuerũt celeſtia coꝛꝑa eſſe deos. de quib⸗

ita Lactantius ſcribit li.qj.diuinaxꝝ inſtitutio⸗

num. Philoſophi ſtoyce diſcipline in ea ſunt
opuione vt omnia celeſtia que mouent᷑ in deo

Si
curſil vconuenienn non poſſum intelligere ſi⸗
ne menteratiõe conſilio: que cũ in ſideribꝰ eſſe
videamus non poſim eq
mera ponere At pailo infra Lactantiꝰ ſic loqᷓ
tur. Noso philoſophi non ſoli indoctos ⁊ im

Ertia veritas
eſiſt deus in compoſitionẽ alio⸗
Dpilum foꝛmale. neq; ſicut Hncipiũ
materiale.qꝛ eſt cauſa pᷣma efficiens.cuiꝰ eſt pꝛi
mo ⁊ p ſe agere. Quod aũt venit in compoſitio
nem alicui non eſtpᷣmo ⁊ pſeagens: ſedmagi

Hercul

rum numero habenda eſſe ce ſe zt. Siquidem

Ruciliꝰ ſtoicꝰ apð Cicerou cicloquit Hãac 8
llis oſtantian- hanciantam in tam varijs

ea ipa nõ in deoꝛũ nu⸗

pios verum cecos neptos æ deliros pꝛoba

ſnus, iñ ignoꝛanti imperitoꝛiᷓ vanitate vici⸗
ſtis. Illi em ſolem æ linꝗ vos etiam ſidera de⸗
os putatis. Moõnulli vo adhanc venerunt ſugp

ſtitionem vt hoies putaierüt fuiſſe deos. Nã

Yt Lactantiꝰ refert li.j. Caluerũt egyptij Iſi⸗

dem. Mauri Jubã. do birin
m. Mauri gones Labirun.
Neni Aranũ.Latini a: nũ. Sabini Factü.
RBomani Quirinũ. Athqniemies Aineruam
Samij Junonẽ. Naphi Nenerẽ. Lemnij vul

canũ.Naxij Libeꝝ.Belfici⸗ pollinẽ:qui oẽs

fuerunt hoies. Exquo ibi Lactanti ſubdidit.
QMarcus tulliꝰ qͥ non tm̃ ꝑfectus oꝛatoꝛ:F phi

loſophus fuit. Siqdeʒ ſolꝰ extitit platonis imi

tatoꝛ in eo libꝛo quo ſeipᷣm de moꝛie fllie cõſola
tus eſt.non dubitauit dicere deos qͥ publice co
lerent hoies fuiſſe. Et in libꝛo de natura deoꝛũ
Licero ſic fatetur. Suſcepit aũt vita hominuʒ
conſuetudoq; cõmunis vt beneſicijs excellẽtes
viros in celũ fama ac voluntatetollerent. Hiĩc
EG. hinc Caſtoꝛ. hinc NPollux. hic eſcu
lapius.hinc liber. In pᷣmo vo libᷣ diuinaꝝ in⸗
ſtitutionũ Lactantiꝰ deridet illos qui Jouem
deum appellãt. Nana inqteſt pſuaſio eoꝛũ qui

nomen iouis ſummo deo tribuũt.Et iternʒ ibi

de Joue ait. Antiquus auctoꝛ Emerꝰ qui fuit
ex ciuitate meſſana res geſtas iouis ⁊ ceteroꝛũ

qui dij putant᷑ collegit hiſtoꝛis quam cõtexuit
in antiquiſ⸗

ex titulis ⁊ inſcriptiõibꝰ ſacris que

2

ſimis templis habeban᷑. aximeq; in fano

iouis trifili.vbi auream columnã poſitum eſſe
ab ipᷣo Joue titulus indicabat.in qua colüna

ſua geſta pꝛeſcripſit.vtmoniinenta eſſent po⸗
ſteris rerum ſuarũ.Et iterum nfra ait. Olim⸗

pus ambiguũ nomen eſt ⁊ mõtis ⁊ celi. In oli⸗
po autẽ Jouem habitaſſe docet hiſtoꝛia eadeʒ
que dicit. Eadem tempeſtate Jupiter in mon⸗
te olimpo maximam parteʒ vite colebat. Et eo
ad eum in ius veniebat ſi que res iu controuer
ſia erant. Item ſi quis quid noui inuenerat qðᷣ
ad vitam humanam vtile eſſet eo veniebatat⸗
q; Joui oſtendebat.Et iterum ibi Lactantius
ait. Cicero de natura deoꝛum cum tres ioues 2
theologis noiĩari diceret ait tertiũ fuiſſe creten⸗
ſem ſaturni filiũ: cuiꝰ in illa inſula ſepulchꝛum

oſtẽdit᷑. Quõ ̊ᷓ põt deꝰ alibi eẽ viuꝰ.alibi moꝛ

tuus.alibi hre templũ.alibi ſepulchꝛnm.h ille.

Jꝑͤ2 —l

Sermo

Abi oſtendere cõtendit quod Jupiter homo
moꝛtalis non deus fuit. Sed miꝝ nempe eſtꝓ
de romanis antiqᷣs pᷣdicat᷑. Ad tantã nac; de⸗
mentiã deuenerũt vt etiam meretriceg deas co
lerent. Nam vt inqͥ r Lactantius. Romulinu⸗
trix lupa honoꝛibꝰ eſt affecta diuinis. fuit eniʒ
fauſtuli vxoꝛ ⁊ ꝓpter vulgati nomis vilitateʒ
lupa inter paſtoꝛes nuncupata eſt. vnde etiam
lupanar dicitur. Quedã inſuꝑ meretrix leena
dicta: cum tyrannũ ocidiſſet ꝓ dea eſt habita.
Et qꝛ nephas erat ſimulacrũ conſtitui meretri
cis in templo apollinis effigiem poſuerunt cui
us nomen gerebat. Colebãt adhuc faula mere
tricem. Et de alia Foꝛa refert Lactantius. O
cum magnas opes ex arte meretricea queſiuiſ
ſet populũ romanũ ſcripſit heredem certamq;
peeuniã reliquit cuius ex annuo fenoꝛe ſuꝰna⸗
talis dies celebꝛaret᷑ editione ludoꝛũ qͥs apel⸗
lant floꝛalia. Quod qꝛ ſenatui flagitioſuʒ vide
batur ab ipo noĩe argumentũ ſumi placuit: vt
pudende rei ꝗdam dignitas adderet᷑. Deã fin⸗
xerũt eſſe que floꝛibus pᷣſit eamq; opoꝛtere plo
cari vt fruges cuʒ arboꝛibus aut vitibus bene
ꝓſpereqꝙ floꝛeſcerent. Et ne ſingulis immoꝛe⸗
mur tam romani q; cetere natiões idolatre. vt
Paulus ſcribit ad Roma.j.ca.utauerunt
gloꝛiaʒ incoꝛruptibilis dei in ſimilitudinẽ ima
ginis coꝛruptibilis homis ⁊ volucrũ ⁊ q̃dru⸗
pedum ⁊ pᷣpentũ. Cõtra quos ita puleꝛeſcri⸗
ptum eſt Sap.xiij.c. Vani ſunt omẽs hoiĩies ĩ
qbus non ſubeſtſcientia dei. Et de his que vi⸗
dentur bona nõ potuerũt intelligerc eum qͥ eſt
Neq; opi bus attendentes agnouerũt qͥs eſſet

artifex. Sed aut ignem aut ſpũm aut citarũ ae

rem.aut girum ſtellarũ.aut nimiã aquam.aut
ſolem aut lunam rectoꝛes oꝛbis terrarum deos
putauerũt. Quoꝛũ ſi ſpecie delectati deos pu⸗
tauerũt ſciantq;to his dominatoꝛeoꝛũ ſpecio⸗
ſioꝛ eſt. Speciei em generatoꝛ hec omia conſti⸗
tuit.hec ille. Nos vo q bus veritas iaʒ effulſit
neq; paganoꝛũ deliramentis innitimurſai ſu⸗
perq; repᷣhenſibiles ſumus.qꝛ deum verũ ma⸗
gnum ⁊ omnipotentẽ agnoſcentes illi vt decet
reuerentiã debitam non impendimus.neq; ad
ꝓmiſſam nobis ab eo hereditatem celeſtis re⸗
gni ꝓcuramus accedere.Ad quam nos ipᷣe p⸗
ducat qͥ eſt benedictus in ſecula ſeculoꝝ Amẽ.
CSermo tertius de incarnatide Je⸗
i pi in quo declarat ſumma libera

nis couenlens. ́”ůZU

litas dei patris et tempus incarnatio

nitudo tempis miſit dea filiũ ſuũ fa/

tum ex muliere factum ſub lege: vt

J

. .
6 — —
. 17.
4
. . . N
4 .

eos qui ſub legeerant redimeret: vt adopnõcʒ
fllioꝛũ reciperemus. Doctoꝛes gentiũ vba fut
iſta oꝛiginaliter ad Gał iiij. c. Deſcendit de ce.
lo in vterum vginis deus dei filius.vt hoĩem
pditum redimeret atq; reduceret ad regna ce⸗
oꝛum. oſt lapſum ſiqdem pᷣmoꝛum parẽtuʒ
dulnanum genus ꝑ longiſſima tempoꝛum ſpa

humani
cia ſub diuina indignatione ꝑmanſit. Omnes

eramus ſilij ire nec dabat᷑ cuiqᷓ; aditus ad para
diſum. Trahebant᷑ pres ad limbũ.ibiq; habi⸗
tabant in tenebꝛis. non valentes attingere ad .
lumen deſiderabile viſionis diuine. Oẽs iuſti
erant in luctu:⁊ mũdus totus pauciſſimis dũ⸗
taxat exceptis idolis deditus poſt pᷣncipem te
nebꝛarũ currebat. Tandem recoꝛdatus deꝰ ꝙ
puluis ſumus.miſertus eſt figmenti ſui.Etira
depoſita aperuit fontem pietatis ſue: miſitq;
filiũ ſuuin dilectum qͥ verus deus ⁊ hõ:malis
omnibus finem dedit.Cum vo nos deceat tan
ti beneficij memoꝛes eſſe.ne ꝓpter ingratitudi⸗
nem impij apud altiſſimũ inueniamur Idcir⸗
co in hoc mone de incarnatione eſu xpi loq
incipiemus. de qua dixit Aplus Maulus ver⸗
ba in themate poſita. vbi tria myiteria erut de⸗
claranda.
CPꝛimum dieitur charitatis.
Secundum tarditatis.
¶Tertium tempoꝛalitatis.
rA iCri

De varijs opiniontbus circa 1
tionem x?piſi hõ nõ peccaſſet. C .I.

Piumum myſte
p rium declaranduʒ dicif᷑ charitatis.

In quo deuote conſiderandũ eſt q;

ardentiſſima fuit erga nos charitas dei patris
q̊ ꝓ nobis peccatoꝛibus filiũ ſuuʒ cornem aſſu⸗
mere ⁊ crucem fecitſubire. Sed ꝓſpũali nõqᷓ⸗
dem curioſo ingenij noſtri exercicio circa du⸗
bium illud aliqᷓ;tiſper inſudabimus quo queri
ſolet. An ſi non peccaſſet Adam xpᷣs fuiſſet in⸗
carnatus⸗ Et de hoc apud theologos peritiſſi
mos duplex extat opinio. rin eoꝛũ qᷣtenẽt
ſi nunqᷓ; Adam lapſus eſſʒ adhuc deꝰR homo
Sectus fuiſſet.⁊ vt dicit Gonauẽtura in.iij. di.
j. Iſti diſtinguüt de incarnatione. Nam cũ in
carnatio ſit carnis aſſumptio.caro aſſũpta po⸗
teſt conſederari dupliciter. aut q;tum ach ſoſtat
tiam aut qᷓ;tum ad defectum paſſibilitatis. Si
fiat ᷣmo deipᷣa qᷓ;tum ad defectum paſſibilita
tis ⁊ moꝛtalitatis:tunc ſi non peccaſſet hõ ⁊ re
dimendus non eſſet xpᷣs moꝛtalem carnem no
aſſumpſiſſet. Si vo loquamur de incarnatione
m dicit aſſumptionem humanenature ſim
bliciter. i. ſine defectibus ⁊ penalitatibꝰ . ſic xo
luntiſti ſinund peccaſſtomo adbucxp

carnatus. Aſſumunt aut huiꝰ opinio⸗

dꝛima dicit hominis ꝑfectio.

¶ Secũda humane nature diſpoſitio.
C¶ Tertia dei manifeſtatttio.
¶ Auinta meriti compattti.

CSerta marrimonij ſignifſicatio.

2

¶ Septima anime vxpᷣi nobilis conclitio.

C Pꝛima ratio confirmãs opinionem pfatam

.

dicik homis ꝑpfectio. Incarnatio quippe facit
ad homis ꝑfectionem. ⁊ ꝑ conſequẽs ad perfe
ctionem vniuerſi in hoc ꝙ completionem dat
humano generi. ꝛimo q;tuʒ ad illud ꝙ reſpi
cit naturam. Secũdo q;tuʒ ad illud qꝙ reſpicit
gr̃am. Tertiũ qᷓ;tum ad illud qð reſpicit glam.
Pꝛimo q;tum ad illud qð reſpicitnaturã.qꝛ in
incarnatione eſt ↄſumatio modoꝝ eduůcẽdi ho
mins in eſſe. Quadruplex nãq; modus eſt edu

cendi homieʒ in eſſe. Pꝛimꝰ nec de viro nec de

muliere.ſicut fuit Adã. Scdðs de viro ſine mu
liere.ſicut Eua.Tertius de viro ⁊ muliere.ſic
educimur omẽs. Quartꝰ de muliere ſine viro.
ſicut eductus eſt xpᷣs. Sed hic quartꝰ eſt in in
carnatiõe.ergo ſi hõ ſtetiſſet incarnatio fuiſſet.
aut ſi nõ. tunc vnus modus ꝓductiõis hoim
dcficeret.⁊ ſic vniuerſum ꝑfectũ nõ eſſet.qð eſt
maximũ incõueniens. Dicit nãq; Zugꝰ. inli.
de libe. ar. ꝙ vniuerſum hʒ tantã ꝑpfeciiõz ꝙ ne
mo põt in eo imꝑfectum aliqͥd rationabilit᷑ in⸗
uenire nec rationabilit᷑ aliqd addere. C Secũ
da incarnatio facit adꝑfectiõʒ hois qᷓ;tuʒ ad il
lud qð reſpicit gram. Nam xps eſt caput eccłe
nõ ſolũ ſᷣm diuinã naturã:ſᷣ etiã m humanaʒ
ſicut dicit Augꝰ.ſuꝑ Joh̊. Sʒ ſi hõ nõ peccaſ⸗
ſet adhuc eſſet coꝛpus eccłe. aut dei filiꝰincar
naretur.aut coꝛpus ecclłe remaneret acephalũ
ſine capite. ¶ Tertia incarnatio facit ad perfe⸗
ctionem hoĩs q;tum ad illud qð reſpicit gloꝛiã
Vt em̃ inquit Augꝰ.li.de ſpũ ⁊ aia.totũ hoĩeʒ
aſſumpſit vt totũ beatiſicaret.vt ſiue intꝰ ingre
deretur ſiue extra egrederet᷑ paſcua inueniret.
Seg hõ debebat totus beatificari.⁊ ita plene:
ſi nõ fuiſſet lapſus ſicut poſtq; cecidit. Ergo ſi

adhuc nõ peccaſſʒ xpᷣs fuiſſet incarnatꝰ. ¶ Se

cunda ratio ꝓ pdicta opinione dicitur huma⸗
ne nature diſpoſitio. Bicit em glo. ſuꝑ illo vbo
ad ſcb. Nuſq; appꝛehendit angelos iſo angeli
net edata eſt ⁊ dignitas. vtel ꝑſona diuia
vniret Sig humane nature nihil dat fruſtra.
Si non peccaſſet tal dignitas nõ remaneret va
cua:ſed adhuc vniret᷑ cũ diuia natura. C Ter
tia ratio dicit᷑ dei maniteſtatio. Ham ita dece⸗
bat deü manifeſtare ſuã potentiaã ſapientiam et
bonitate ſi hõ ſtetiſſet ſicut ſi lapſus eſſet. ergo

2

fſ oia iſta facta ſunt in ope incarnatois. vidꝛ ꝙ
ꝑſusſiuas rationes. incarnatio adhucfuiſſet. etiã peccato hoisn

interueniente. C Quarta ratio eſt hũane natu⸗

re exaltatio. In incarnatioe ſiqdem filij dei hu

mana nature eſt plurimũ exaltata. Si de in⸗

carnat᷑ ex hoc ꝙ humana natura peccat. vide
tur ꝙ homo repoꝛtat cõmoduʒ de malicia ſua.
gqõ non decet iuſtũ retributoꝛem. C Quita ra⸗

tio dicit᷑ meriti comꝑatio.Cante vtiq; nobili⸗
tatis ⁊ difficultatis eſt mereri ⁊ vendicare ſiue
acquirere ſibi infinitũ bonum. ſicut ſatiſſacere

p offenſa que eſt contra infinitũbonũ.Si ; hõ

non poterat ſatiſſacere ꝓ ſe de offenſa qua offẽ⸗
derat deum. ſic nec ꝑ ſe poteſt mereri hredeuʒ.

ergo ſicut opoꝛtunũ fuit filiuz dei incarnari ho
mine cadente vr homine ſatiſfaceret.ſic vide
u

tur ꝙ opoꝛtunũ fuit dei filiũ incarnari homine

ſtante vt hoc mereri poſſit ꝑ eum. ¶ Sextara⸗

tio dici᷑ matrimonij ſignificatio. Si equidem

hõ lapſus non fuiſſet. nihilominꝰ fuiſſet ſacẽm

matrimoni. Si vo ſacramentũ matrimonij in

coniunctiõe ſexuum dicit ſiue ſigniſicat cõiun⸗
ctionem xp̃i ⁊ eccłe q;tum ad naturarũ vnionẽ
pꝓpter inſeꝑabilitatem. Unde apius ad Ephe.
v. ait. Sacramentũ hoc magnũ eſt. Ego auteʒ
dico in xpᷣo ⁊ in eccleſia. ergo ſi homo ſteiiſſet
aut ſacramentũ matrimonij eſſet falſum ſignuʒ

aut dei filius fuiſſet incarnatuſ. ¶C Septimara

tio dicis anime xpᷣinobilis cõditio. Si incar

natio facta eſt pᷣncipaliter ꝓpter peccati expia⸗
tionem. ſequeret᷑ ꝙ anima chꝛiſti facta ſit non
pncipali intentione:ſed qᷓdam quaſi occaſione

Sed inconueniẽs ẽ nobiliſſimam creaturaʒ oc

eaſionalit᷑ eſſe introductam cum agens inten⸗
dat pncipaliter opera nobilioꝛa. ?gitur videt᷑
ꝙ inconueniẽs ſit dicere incarnationem factaʒ
eſſe ꝓpter homis reꝑationem. ꝛediciis itac;
rationibꝰ muniti affirmant pleriꝙ ꝙ ſinõ pec⸗
caſſet Adam adhucxp̃us carnem aſſumereno
refugiſſet(Ged alioꝛũ lecũda opinio eſt ꝙ ſino
fuiſſet peccai hominis: neq fuiſiet aliquo pa⸗

eto incarnatio ſubſecuta. Et iſti qdem rationeſ

pꝓ alia parte ſiue opinione ꝓdugas bᷣmo ſolue

re æ nililas valere contendũt. Seinde ſeipſos

muniũt virilit᷑ ⁊ defendunt tam ratiõibꝰ catho

licis qᷓ; autoꝛitatibꝰ fidedignis. Dicũt ergo ꝙ

pᷣma ratio debiliſſima eſt. qꝛ dum dicit ꝙ deuz
cõueniebat incarnari ꝓpter ꝑſectioneʒ vniuer

ſi quodãmodo deum intra ꝑfectionem vniuer
ſi concludit.⁊ quandaʒ neceſſitatẽ incarnatio/⸗
nis imponit ei.quod ↄira mentem philolophi

qui.xj. etaphiſice ait. ꝙ deus ſupꝛa omnẽ

oꝛdinem vniuerſi ponendus eſt.ſicui non dici⸗
tur eſſe dux de exercimu: ſed ſupra exercitum.

Et ad illud quod dicit᷑ de mitiplici modo cdu⸗

ne
he.
W
ſſe
nu

cendi hoiem. Reſpondet᷑ ꝙ ille ärtus modus
educendi hoiem non eſt de ꝑfectiõe vniuerſi:

mprap fectionẽ᷑. Jlᷣo Hiere.xxxj. c.dicit. No/

im fecit dñs ſup terram feming cir clidabit vi
rum Ex quo non ſequit᷑: ꝙ ſi qõ Mtiſſet q tał

modus ꝓducendi hominè eſſet.nec ex hoc ſeqͥ

tur ꝙ vniuerſum ſua ꝑfectione careret. Sicut

etiam nõ põt argui imꝑfectio vniuerſi quantũ
ad ſuſcitationẽ moꝛtui quam deus non feciſſet
ſi hõ pſtitiſſet. RPoſſet etiã dici ꝙ deillo mõ ꝓp
Ductionis non poteſt argui veritas ini carnatio
nis. qꝛ deus poſſet ꝓducere hoiem de muliere
abſq; viro qui tñ non eſſet deus. Ad aliud vo
qð ſequebat᷑ in pᷣfata rõe ꝙ incarnatio facit ad

pfectionem homis qᷓ;tum ad illud qð reſpicit
gram·exquo xpᷣs eſt caput eccłe ᷣm humanaʒ
natura. Reſpondet᷑ ꝙ duplex eſt ppᷣetas capi

tis. Vna que attendit᷑ ſm confoꝛmitatẽ ad mẽ
bꝛa. Alia que attendit᷑ ſm gratuitam donoꝛuzʒ
influentiã. Ratione pᷣme ꝓpꝛietatis xps eſt ca
put eccleſie inq;tum hõ. Ratiõe vo ſecũde ca
put eſt inquantũ deus. Et hac ratione pᷣncipa

liter tenet rationem capitis. Ideo eſto ꝙ incar
natus non eſſet adhuc eccleſia capite non care⸗
ret.qꝛ ſicut eccleſia angeloꝛũ habet caput deũ.
ita eccleſia hominũ.quare nõ ſequit᷑ ꝙ coꝛpus
eccleſie eſſet acephalũ.qᷓ;uis nõ haberet caput
ᷣm omnẽ ꝓpꝛietatem. He illo vo ꝙ dicitur

incarnatio facit ad pfectionem hois tum a-

glam. Reſpondet᷑ ꝙ illa nõ eſt ratio pꝛecipua

incarnationis:ſed annexa pꝛincipali. ꝓ eo ꝙ ſi

nũqᷓ; deus incarnatus eſſet.hõ gloꝛiſicatõe coꝛ
poꝛis ſui ⁊ viſione dei ꝑfecte ⁊ totaliter beatꝰ

