Almemus vpᷣm ⁊ ei ſemꝑdramus amplcxus:
⁊ facile videbit᷑ omne difſicile bꝛeuiaq; putabi
mus vniuerſa q̃ loga ſut: ⁊ iaculo illiꝰvulnerati
p hoꝛaꝝ momenta dicemnꝰ. heu mihi qꝛ incola
tus me ꝓlongat-eſt. Quarta ro eſt qꝛ dilectio
deimagis vnit aiam cũ deo q; qlibetalia vtus
vndeapls bmead ca. D

ne mead Corl. vi. ca. dicit. Quiadhe
ſen deo vnꝰ ſpus ẽ cũ deo. ⁊ Hugo ĩli. de arra

CTertium creatu.

CAuartum gratia.
CAuintum amiciis.
CNꝛimum eſt ipa ſcriptura: vnde DBeut.vj.
ca ſcribit.Audi iſrael dñs deus tuꝰvnus ẽ᷑:di
liges dñm deũ tuum ex toto coꝛde tuo:ex tota

daia tua: ⁊ ex tota foꝛtitudinetua. Et eiuſdẽ.xj.
ca. Ama dñʒ deũ tuũ.⁊ Matth xxij. Marci
xij. ⁊ Euce. x. Diliges dñm deũ tuuʒ ⁊ ꝓximũ
tuum ſicut teipᷣm. In his duob“ pceptis tota

lex pendet ⁊ ꝓphete¶Gcom qð nos inducit vt
diligamus deũ eſt factura qꝛ ipſe fecit nos Si
ius patrem a quo haber

deum qui coꝛpus ⁊ animã fecit. Ideo ſapiens
Ecci.vij.ca.ait.In tota anima tua dilige eum
qͥ te fecit. Nam ſi diligẽter qͥs attendat quãtuʒ
eſt beneficiũ qð illi deus tribuit dũ coꝛpus de⸗
dit vtiq; dignũ amoꝛe cenſebit. QAuot em̃ ſunt
mẽbꝛa in coꝛꝑe tot dei beneſicia iueniunt᷑ ⁊ ma

gna. Et ꝓ nimio membꝛo plus debet᷑ hõ ama⸗
re deũ qᷓ; ament euʒ multi ꝓcunctis bñſicijs qᷓ

ab eo receperũt. Si qͥs em amiſerit oculũ:qᷓ;tũ

amaret euz qui ſibi reſtitueret. Et ſi qͥ meruiſ

ſet amittere eũ:q;tum diligeret illũ qͥ ſibi oculũ
cõſeruaret. Nõ minus ergo amãdus eſt qͥ eum
ab initio dedit ⁊ datũ cõſeruauit cũ ſepenume

ro vtendo illo cõtra deũ euʒ amittere meruerit
homo. Sic referre poſſumꝰ de ſingulis mẽbꝛis
Et ſi tantũ amãdus eſt qͥ dedit coꝛpus:quãto
foꝛtius qͥ dedit aiam. Clamant igit᷑ omia que i᷑
Homie ſunt a deo facta. Ama deũ. Clamãt ocu

li:ama deũ. Clamãt aures:ama deuʒ. Clamat
lingua:ama deũ.clamãt dentes:ama deuʒz. cla
mant manus:ama deũ.clamãt pedes:ama de⸗
um.clamat ratio:ama deum.clamat memoꝛia:
ama deũ.clamat intellectꝰ:ama deũ.clamatvo
luntas:ama deũ:qꝛ ab ipᷣo ſunt omnia.Ob qð

Berñ. inqͥt. Ualde omnino mihi amãdusẽꝑ
q uẽ ſum: viuo ⁊ ſapio.¶ Tertiũ
nar cit vt diligam deü eſt omis creatura. ait em ð
gis de es. ſi hoieʒ hõ.ſi terrã terra.Quinta ra
qꝛ dilectio dei magis letificat ⁊ delectat aiaʒ q;
qcunq; vtus.vt inqͥt apłsad Roma. viij. cI.

ertiũ qð nos indu⸗
hoc Augꝰ lib.x. ↄfeſſionũ. Celuʒ ⁊ terra ⁊ oia

q̃ in eis ſũt:ecce vndiq; mihi dicũt vt teamem

nec ceſſant dicere omnibꝰ vt ſint inexcuſabiles

Bupliciter dicunt creature nobis vt deũ ame⸗

mus.vno modo oſtẽdendo eũ digniſſimũ amo

re noſtro. Bonit as em̃ vniuerſitatl creaturaꝝ

fgi

igeiſ
mus
Uip

and
fuine
ſecen

nſpie

ciafa

lenen

mea

o
M

ſon

denſo

ſongu

moris

nensf

ric

ih

nondo⸗
anni⸗
nitin
füfiti

Al
eeN
Mwerion
tauſkp
Wer
sͤtant
nnds S
grohere
mredcbe

pſpen

Igeenn
1guing

nkam
höana:
fted

ürc

lnins
ito
fingbei
mätocu
Oama
denz,d1
: Amade⸗
menone
cunare
a Cg⸗
mcisey
pſat
aten
rra vo
teanen
ebües
del ame⸗
mmüame
eatura;

amãt ʒ ament᷑.ᷣ nõ ſic eſt ð eo qͥ

oſtendit creatoꝛẽ eſſe optimũ: ⁊ ideo amoꝛe di-⸗

fugientem miramur. Mox ⁊ ipᷣe rãdet. O aĩa

mea amoꝛ tuus ad hec oia me compellit Si ſin
gulos eius actus ſubtiliter meditamur oẽs ab
amoꝛe ardẽtiſſimo emanare videmꝰ Quid plu
ra vincula:ſputa:ludibꝛia:verbera:ↄtumelie:
deriſiones:flagella:coꝛona ſpinea:crux: claui:
ſpongia:lancea:nõne ſuo modo ſonum faciunt
amoꝛis.O inſenſibilis rationalis creatura. D
mens ſerrea om̃i adamãte durioꝛ.O deniq; in
gratiſſima aia quaʒ non inflãmant nõ adurunt
xpᷣi ihu amoꝛis incendia. ꝓpter hec oia Ber·.·
in lib. ð diligendo deũ ait.Auid retribuã dio
pꝛo oibus que retribuit mihi.in pᷣmo opereme
mihi dedit: in ſcdᷣo ſe ⁊ vbi ſe dedit memihi red
Digdit: datus ergo ⁊ redditus me ꝓme debeo ⁊
bis debeo. Quid deo retribuã ꝓſe: nã etiam ſi
me millies rependere poſſem qͥd ſũ ego ad dñʒ
ſuꝑ Can. Sup oĩa reddit te mihi ama
bilẽ bone ihu calix quẽ bibiſti: opus redẽptio
nis noſtre hoc amoꝛẽ noſtrũ facile vendicat:to
tum ſibi. hoc inquã eſt qð noſtrã deuotioneʒ ⁊
bladius allicit ⁊ iuſtiꝰexigit ⁊ artius ſtringit et

Et id

afficit vehemẽtius.Et iteꝝ in ᷣmonibꝰ Berñ.

Ddicit. O duri ⁊ indurati filij adam qͥs nõ emol
lit tãta benignitas tãta flãma tam ingẽs ardoꝛ

amoꝛis tã yehemens amatoꝛ:qͥ ꝓvilibus ſarci
nulis tam pᷣcioſas merces expendit¶ Quintuʒ

4 nos incitat ad amoꝛẽ dei ðꝛ amicitia. de ſolo

pe deo certi eẽ valemus: ⁊ ſi eũ diligimꝰ nopᷣ
ſit fidelis ⁊ verus amicus.Alij vo amici inue⸗

niunt tripliciter infideles. Pꝛimo qꝛ aliqñ nõ

220 Uer.

ca. ait Es o diligentes me diligo. ⁊ de hoc xpᷣs

Aui diligit me diligetur a
pre meo:ego diligã eũ. Scðo qꝛ multi ſũt ami⸗

ci tꝑe ꝓſperitatis ⁊ in aduerſitate deñciũt: iðõo.

⁊nõ pman

amant amicos dũ viuũt ſed in m

recitat᷑ in legẽda.Tpe beati ſixti philius im

timũ: ? ide di⸗ Rpiẽs Ecẽl. vj.ca. ait. eſt amicus vm tps ſuũ:
gniſſimũ.Alio modo dicũt nob vt amemꝰ deun ⁊nõ
exhibẽdo nobis tot inumera bñſicia. Nã terra
Lfructus eius aqua ⁊ piſces maris.Aer ⁊ vo⸗.
lucres celi. Ignis ⁊ claritas ſolis:⁊ ſpẽdoꝛ ſtel
larũ ⁊ lune:⁊ omia alia que homini pᷣſtãt: non
cCeſſant ſuo modo homini dicere. Ama deum:
aIaqma deũ:ama deũ:qͥ cuncta ad vſũ tuum oꝛdi⸗
nauit Quartũ qð nos inducit vt diligamꝰdeũ
Egẽa ſcʒ nobis tributa:cũ deus ꝓnobis incar
natus trigintatribꝰ annis cũ dibus ↄuerſando
pati ꝓnobis voluit famẽ:ſitim:frigꝰ: caloꝛem
⁊tandeʒ ſubiüt iugũ grauiſſime crucis in q̃ ſan-
guinem fundẽs moꝛte pᷣcioſa genus humanuʒ
regdemit. Ha ſi puerulũ ipᷣm in pᷣſepio naſcẽtezʒ
inſpicimus:audimꝰ illũ dicenteʒ. amoꝛtuuso
oia facit me deũ celi carne veſtitũ hoc vili loco
teneri. Si pãnis inuolutũ vel vagientẽ ĩi cuna:
aut herodis iram pegrinando in vlnis matris

⁊nõ pmanebit in tꝑe tribulatiõis. Sʒ nõ ſicẽ
in deo de qͥ vꝛi pſalmo. Juxẽ dñs his qͥ tribu⸗

lato ſunt coꝛde q;uis amicos ſuos ⁊ eoꝝ ytili

rit quos in tribulatioõe cõfoꝛtat.Tertio pleriq;

ſiciunt᷑: moꝛtuos expoliates ⁊ bona eoꝝ pau⸗
peribꝰ diſpenſanda tanqᷓ; lupi rapiẽtes. Sʒ de

us ſpirituʒ a coꝛpoꝛe exeuntẽ ad ſe ſuſcipit: illũ
ꝙꝙ delicijs ac diuitüs er᷑ne vite facit participẽ.

Cõſiderans oĩa ſupꝛadicta beatus laurentius

patria ſcʒ hiſpaniã ⁊ parẽtes reliquit: terrena
oia calcauit ſpꝛeuitq; hereditatẽ:cũ ſilius fuiſ-
ſet vt aiunt nobiliſſimi ducis:atq; beatuʒ ſixtũ
papam ſecutus romam vſq; ꝑuenit: ibia beato
ſixto factus eſt archidiaconꝰ: qui tãto fidei ʒe⸗
lo ductus fuit:vt nec cõminationes nec vbera

dura nec ignis incẽdiũ hoꝛreret Jðo Ambꝛo.
i ᷣmone ſic ſcðᷣſit ð illo.ardebat extrinſecꝰ mar⸗

Vyr laurẽtiꝰ tyrãni ſeuiẽtis incẽdijs:ſᷣ maioꝛ il⸗
lũ intrinſecꝰ xp̃i amoꝛis flãma toꝛrebat.
Qualit beat⸗ laurerte pbatkultigne

ꝓximalis miſeratiois.⁊ an poſſit ele

moſyna dari abſq; charitate.⁊ ſi fieri

Eotdeil licite acqſitis.⁊ quõ põt cau⸗
are ſpualem effectum CTapim. n.

REcundus ignis

quo examinat eſt ⁊ pbatus inuẽt
abſq; crimine beatꝰ laurentiꝰdðꝛ ꝓxi
alis miſerationis: nã ad ꝓximos miſericoꝛs

t. qbus theſauros ecclie diſpenſauit: naz vt

peratoꝛ:⁊ ſilius ſuꝰnoie philippus fidẽ xpᷣi rece
perãt: ⁊ eccleſiã ſublimare plurimũ intendebãt

Regnauit aũt iſte philipus ãno milleſimo ab

vꝛbe cõdita:vt milleſimus rome annꝰ xpᷣo po⸗

tius qᷓ; idolis diceret᷑:qͥ annus milleſimꝰ fuita
romanis cũ ingenti ludoꝝ ⁊ ſpectaculoꝝ appa⸗
ratu celebꝛatꝰ.Erat aũt cuʒ philipo imꝑatoꝛe
miles qdã nomie decius:quẽ miſit in galliã vt

eã rebellãtẽ imperio romano ſubiugaret. Qui
pergens cum exercitu ꝓſpere cuncta geſſit: vi⸗
ctoꝛq; ad vꝛbẽ redibat. audiens imꝑatoꝛ eiꝰ ad
uentũ honoꝛare eũ volens eidẽ a roma vſq; ve
ronã obuius iuit nec videri debet cuiq; duruʒ
hoc qð ðꝛ de verona:quaſi vellet eã nouã foꝛe
ciuitatẽ:quoniã vt in cronica ricobaldi ſcribit

the tarquinij pꝛiſci qnti regis romanoꝝ:cõdi⸗
te fuerunt in italia agallie vꝛbes ſcʒ mediolanũ
bꝛixia verona vincentia. decius igit᷑ ambitioe
imperij papilionẽ imꝑatoꝛis latenter introiuit
⁊ doꝛimientẽ dñm iugulauit. attraxit aũt exer⸗

ung.

ſijs ⁊ pauꝑibus erogarẽt:necte moueat ꝙ the

ſauri quos laurentiꝰ diſpẽſauit:nõ dicunt᷑ the
ſauri imperatoꝛis ſed eccleſie:qꝛ potuit eẽ ꝙ cũ
ipᷣis theſauris philipi aliquẽ etiam thaſauruʒ
eccleſie diſpẽſauit:vel foꝛte iðo dicunt᷑ theſau
ri eccleſie qꝛ philippus eos reliquerat eccleſis
diſpẽſandos.Senatꝰ ergo obuiã decio ꝓceſſit
⁊ ipᷣm in imperiũ cõſirmauit: ne vo ꝓditoꝛie ß
ʒZelo idolatrie dñm ſuũ occidiſſe videret᷑ xpᷣia-
nos cepit crudeliſſime ꝑſeqͥ adeo vt multimar
tyrio coꝛonarent᷑ inter quos etiã philipus iu⸗
nioꝛ annumeratus fuit:poſt hoc oblatus ẽ de⸗
cio beatus ſixtus tanqᷓ; qui xpᷣm coleret ⁊ ipe⸗
ratoꝛis theſauros haberet:tüc decius in carce
re recipi ipᷣm iuſſit donec ꝑ illata toꝛmẽta ⁊ the
ſauros ꝓderet ⁊ xpᷣm negaret.beatus autẽ lau
rentius ipᷣm ꝓſequens:poſt eũ clamabat: quo
ꝓgrederis ſinefilio pater: quo ſacerdos ſancte
ſine miniſtro pperas.Tu nunqᷓ; ſine miniſtro
ſacrificiũ offerre ↄſueueras. Quid in me diſpli
cuit paternitati tue: nũqͥd degenerẽ me ꝓbaſti
experire certe vtrũ idoneũ miniſtrũ elegerl cui
cõmiſiſti dominici ſanguinis diſpẽſatiõeʒ Cui

beatus ſixtus dixit:nõ ego te deſero fili neq; te

derelinquo. ſed maioꝛa tibi debent᷑ ꝓ fide xpᷣi

certamina.nos quaſiſenes leuioꝛis pugne cur⸗

ſum recipimꝰ:te autẽ quaſi iuuenẽ manet gloꝛi
oſioꝛ de tyranno triũphus.poſt triduũ me ſeq̃ᷓ
ris ſacerdoteʒ leuita: deditq; ei oẽs theſauros
pᷣcipiens vt eccleſijs ⁊ pauꝑibꝰ erogaret.Qui
xpᷣianos diligenter die ac nocte queſiuit ⁊ vni
cuiq; ꝓut opus fuerat miniſtrauit om̃eſq; pau
peribus diſpẽſauit.idðo eccleſia cantat de eo id
pſalmiſte qð ponit᷑.ij.ad Corl. viij.c.diſperſit
dedit pauperibus iuſticia eius manet in ſeculũ
ſeculi.Que verba ponderãda ſũt diſperſit em̃
dicit᷑:qꝛ pluribꝰ cõdiuiſit ⁊ nõ vni: diſperſit et
non auare retinuit: dedit ⁊ nõ vẽdidit.dedit li
bere ſine ſpe mercedis lucri aut cõmodi aut ob
ſequij tẽpoꝛalis.dedit nõ dãdũ poſt moꝛtẽ de
reliquit pauperibꝰ ſcʒ xpᷣinon parẽtibus non
diuitibus.ideo iuſticia eius manet in ſeculũ ſe
culi:qꝛ merces iuſticie eius eſt eterna:vt expo

nit Nico.delyra. Sed quia hocloco elemoſy⸗
na beati laurentij tam ſublimiter magnificat᷑ li

2„
„₰
.₰

bet tria de ip̃a dubia diſputre.
¶Pꝛimũ vtꝝ elemoſyna dare ſit actcharit

¶ Secundũ vtrũ elemoſyna fieri poſſit dei
Gkeacquifſtits.

lli⸗

ſua cauſa:ſed bona ſpiritualia ſunt potioꝛa coꝛ

. EE

atſpiritualẽ effectum.

tate:igit᷑ nõ erit actus charitatis.nã pꝛime ad

Corl.xiij.c.aplłs dixit. Si diſtribuero ĩ cibos
pauperũ om̃es facultates meas charitatẽ aũt
nõ habuero nihil mihi ꝓdeſt. Ad hoc reſpon⸗
det Tho. ſcða ſcde.q.xxxij. aliqͥd dicit᷑ eſſe
actus vvtutis dupliciter: vno modo materiali⸗
ter ficut actiuſticie eſt facere iuſta: a talis acc·
põt eſſe ſine vᷣtute:nam multinõ habẽtes habi
tum iuſticie operant᷑ iuſta:vel ex naturali rati⸗
one:vel ex timoꝛe:vel ex ſpe aliqͥd adipiſcendi
Alio modo ðꝛaliqͥd eſſe actus vtutis foꝛmalit
ſicut actus iuſticie eſt actio iuſta eo modo quo
iuſtus facit ſcʒ pꝛompte ⁊ delectabiliter. Et H
modo actus vvtutis non eſt ſine vᷣtute.vᷣm h̊er
go dare elemoſynã materialiter pᷣt eſſe ſinecha
ritate. dare vo elemoſynã foꝛmaliter. id eſt.p⸗

2*

pter deum H 2 pꝛompte ⁊ onini eo
õ eſt ſine charitate elemo
ſyna qͥdem eſt opus quo dat᷑ aliqͥd indigẽti ex
e ꝓpter deũ. C Scom dubiü fuit vt-·
ſyna fieri poſſit deillicite acqſitis.Ad S
det Tho. vbi ſupꝛa. ꝙ aliquid põt dici
tripliciter illicite acquiſitũ Tno modoillð qð
illicite ab alio accipit᷑ ⁊ debet᷑ ei: nec poteſt ab
eo qui accipit retineri: ſicut cõtingit in rapFina

modo quo delectet:

1

cõpaſſõ

furto ⁊ vſuris ⁊ de talibus cuʒ homo teneatur

ad reſtitutionẽ elemoſyna fieri non põt. Secũ:
do modo eſt aliquid illicite acquiſitũ: qꝛ ille qᷓ

acquiſiuit retinere nõ põt:nec tamẽ debetur ei
ꝗ quo acquiſiuit ſcʒ qꝛ cõtra iuſticiã accepit et
alter cõtra iuſticiã dedit.Sicut cõtingiti ſymo
nia in qua dans ⁊ accipiens cõtra iuſticiã leg
diuine agit:vnde non debet fieri reſtitutio ei q̊
dedit. Sed debetĩ elemoſynas erogari: ⁊ eadẽ
ratio ẽ in ſimilibꝰ in quibꝰ ſcʒ datio ⁊ acceptio
ertio modo eſt aliqᷣd illi⸗
äcz geia acqᷣſitio ſit illici

eſt contra legem.e
cite acquiſitũ non qͥdeʒ qꝛ ipᷣa acqlitio fit illici
ta:ſᷣ qꝛ id ex quo acquirit᷑ eſt illicitũ Sicut ptʒ

de eo qð mulier acauiitP meren icll ⁊ hoc ꝓ⸗
uia em mulier qme⸗
retriciũ exercet turpiter agit ⁊ 3 legẽ dei. Sed
in eo ꝙ accipit non iniuſte agit nec ↄtra legem
vndelicite retineri põt ⁊ de eo elemoſyna fieri:
nõ tamẽ fit ð tali lucro oblatio ad altare.iuxta
illud Deut.. xxitij. c. Non offers mercedẽ ꝓſti⸗
buli in domũ dei tui:tum ꝓpter ſcandalũ: tum
acoꝛpoꝛalis habeat ſpiritualem
v nõ eck nõ ẽ potioꝛ

pꝛie vocat᷑ turpelucrũ.

ꝓpter ſacroꝝ reuerentiã. ¶

*½ .

Ey

citũ ⁊ ilos qͥ cũ impatoꝛe venerant p̃ce pᷣtio ? ¶ Tertium vtrum elemoſyna coꝛpoꝛalis habe
muneribus:atq; cũ eis ad vꝛbẽ gradu cito pꝛo è
perauit.audiẽs hoc philippus iunioꝛ vehemẽę
ter extimuit:a totũ theſaurũ patris ⁊ ſuũ beo-⸗
to ſixto ⁊ ſancto laurẽtio cõmendauitvt ſiiſßjm
a decio interfici ↄtingeret theſauruʒ ipᷣm eccle⸗

CAd pꝛimũ dubiũ poſſet quis dicere arguen⸗
do. . actus charitatis non põt eſſe ſine chari⸗
tate:ſed largitio elemoſynaꝝ põt eſſe ſine chari

ponul
betſp⸗
cauſa
copo
non
hel
denii
Hüc
attnip
ſooſtan
eectun
prime
ſeciue
düect
affert
ut⸗
guaſt
fierp
ſene
poꝛ

ſamaio⸗
noſfſne
lurbea
goütor
Wba⸗
os⸗
he
pen
dee

pPooꝛalibus:non ergo elemoſyna coꝛpoꝛalis ha⸗ loꝛe capſtis liberauit ⁊ pauperũ pedes lauuns
betſpirituals effectum. Sechnndo multiplicta ommnbue denonn dectt Balen zortem AN .
echn /· auſa multiplicaf᷑ effectus. Si ergo elemoſyna mo cuiuſdam xp̃iani veniens quendam cecun
kechrr coꝛpoꝛalis cauſarct ſpũalem effectuʒ: ſequereẽ ibi rewerit ⁊ facto ſigno crucis cũ illuminaut:·
inend Reſte elemoſyna magis ſpiritualit᷑ ꝓſiceret vnde eccleſia cantat de eo Laurentius bonum
bos ð eſt cõtra id qð ſaluatoꝛ dixit Luce.xxi.c. opus operatꝰ eſt:qͥ per ſignum crucis cecos i:
Eait de vidua ponẽte duo era in gaʒophilatiũ(Re luminauit. Cum autẽ beati Sixtus decio nol.
Pon. ſpõdet Tho.vbi ſupꝛa:ꝙ elemoſyna coꝛpalis lert cõſentirenec idolis imolare ipᷣm decollari p
tteſe põt tripliciter cõſiderari. Ano modo ſᷣm ſuam cepit: accurrens autẽ beatus Laurentius poft·
wuli⸗ ſubſtantiã ⁊ m hoc non habet niſi coꝛpoꝛale, ipm exclamabat.noli me derelinquere paterſi·
e Exeffectum inquatũ ſcʒ ſupplet coꝛpoꝛales defect cte:qꝛ theſauros tuos iam expedi: quos tradi
nl ꝓximoꝝ. Alio modo põt cõſiderari ex ꝑte cau diſti mihi.Tunc milites audientes theſzuros
lln⸗ ſe eius inquãtũ ſcʒ aliquis elemoſynã dat ꝓpt laurentiũ tenuerunt.⁊ perthemio tribuno tr⸗
nc dilectionem dei ⁊ pꝛoximi. Et quãtumad hoc diderũt. Ipᷣe autem decio eum pᷣſentauit Qui
mit affert fructum ſpiritualem: vnde ſapiens Ecci. tradidit euʒ Aaleriano pꝛefecto vt aut theſau
r xxix.ca.ait. Elemoſyna viri gratiam hominis ros pꝛodat ⁊ ſacriſicetidolis:aut diuerſis eum
te quaſi pupillã cõſeruabit. Tertio põt cõſidera interire faciat ſuplicijs ⁊ toꝛment. valerianus

M.
tſn
1ries
echeno

ier

ß
1dici
6e5
ſteb
Pina
Gr
Dech

Weiz

uptet

Gtiſro

rü
toiq

Pralti
atpto⸗

Goili⸗
tilici
p;
c
ſne⸗
gen
ura
ſſi⸗
alem
otio:

ri ex parte illius cui datur:⁊ ſic habet ſpiritua⸗

lem effectũ inq;tum ſcilicet ꝓximus cui per coꝛ
poꝛalẽ elemoſynã ſubuenitur mouetur ad oꝛan

dum ꝓ benefactoꝛe Ad pꝛimũ itaq; argumẽtũ
dicendũ ꝙ ratio illa pcedit de coꝛpoꝛali elemo
ſyna ſᷣm ſubſtantiã.Ad ſecunduʒ vero dicit᷑ ꝙ
vidua que minus dedit ſᷣm quãtitateʒ plus de

dit ᷣm ſuam ꝓpoꝛtionem:ex quo peniat᷑ in ip⸗
ſa maioꝛ charitatis affectꝰ:ex qua charitate ele

moſyna coꝛpoꝛalis ſpũaleʒ efficaciã habet Igi

tur beatus laurentiꝰex hoc maxime cõmendat

quia totus charitate ſuccenſus theſauros pau

peribus diſpenſauit. Nec obſtat qꝛ ſui nõ erãt

quos ſi voluiſſet potuiſſet ꝓ ſe retinere: cũ etiã

ſi ſp illos poſſediſſet: adhuc diſtribuiſſet pau⸗

peribus ꝓpter diuinũ amoꝛem.

¶ Qualiter beatus Laurentius exami
natus eſt igne tyranice perſecutionis

de gratia conſtatia ⁊ glona beatilau-

Ertiꝰ ignis quo

Capim-I.

examinatus eſt beatus Laurentius
⁊ nõ eſt inuenta in ill
dicit᷑ tyrãnice ꝑſecutio

—

patientie:

us pſecutus eſt eum vſq; ad moꝛtem: quã ipſe

letanter Pxpo ſuſcepit. de hactamen illius pſe

emus tria.

cutione cõſiderare debe

*

CPꝛimo

cõuertendis gẽtilibꝰ.veniens nanq; ad domũ
cuiuſdam vidue que multos xpᷣianos in domo
ſua abſconderat:quã longus doloꝛ capitis de
tinebat:impoſita manu ſuꝑ caput: eius eſja do

ꝛimo conlideremus gratiaʒ quã deus cõ
tulit beato Laurentio in miraculis faciedis et

effudit ⁊ ipᷣm in chꝛiſti nomie baptiʒ auit.Sta⸗

timq; qui cecus fuerat lumen recepit.Auapꝛo
pter multi ad eum ceci veniebãt: a ab eo illumi
nati redibãt. Interrogatꝰab hipolito ð theſau
ris:ita reſpondit ꝙ ipᷣm ad fidem ↄuertit ⁊ cuʒ
omni familia baptizauit. Secũdo conſideremꝰ
beati Laurẽtij cõſtatiam qua habuit in tome

tis:poſt omnia qdemſupꝛadicta mandauit vo
lerianus ad hipolitũ vt Laurentiũ pᷣſentaret:
cuiſLaurentiꝰ ait. ambulemus pariter qꝛ mihi
tibi gloꝛia pꝛeparatur.ad tribunal igitur am
bo veniũt et ſit iterum inquiſitio de theſauris:
laurentiꝰ autẽ triduo indutias petijt: quas va
lerianꝰeidẽ ſ̊ hipolliti pollicitatiõe cõceſſit: in
hoc triduo Laurẽetiꝰ pauperes claudos cecos
⁊ alios collegit:⁊ eos i palatio ſaluſtiano coꝛãa
decio pꝛeſentauit dicens Ecce iſti ſunt theſauri

eterni qui nunqᷓ; minuũtur ſed creſcunt:qͥ i ſin-

gulis diſpergunt ⁊ in omnibꝰ inueniunt᷑.hoꝛũ

enim manus theſauros in celum depoꝛtauerũt
Aalerianus pᷣſente decio dixit.Quid variaris
per multa iam nũc ſacriſica ⁊ magicam artẽ de⸗·
pone. Cui Laurentiꝰ. Quis debet adoꝛari quu

factus eſt an qui fecit. Jratus decius iuſſixeuʒ

ſcoꝛpionibus cedi: ⁊ omne genus toꝛmentoꝛũ
ante ipᷣm afferri: quem cũ ſacriſicare iuberet vt/
hec toꝛmẽta euaderet.reſpõdit inſclix: beg

autem cuidam vicario nomie hipolito in cuſſto
diam euz tradidit: quẽ ille cũ multis alijs i car
cere recluſit. Erat autẽ ibi in cuſtodia qͥdaʒ gece⸗z··
tilis nomine lucillus qui ploꝛando lumen oon
loꝛum amiſerat. Cui beatus Laurentiꝰ lumẽ ſe
reſtaurare ꝓmiſit:ſi in xpᷣm crederet et baptii
mũ ſuſciperet:ac ille ſe baptiʒare inſtantius o
ſtulauit. Accipiens ergo Laurentiꝰaqu dixit·
ei: omnia in cõfeſſione mundat᷑. Cunq; illuʒ de
articulis ſidei iterrogaſſet diligẽter. Et ille oia
ſe credere confeſſus fuiſſet:aquaʒ ſuꝑ eiꝰ caput

y 8

„ .*
7*

las ſemper

fſtibus ceditur v ardétes lamine ad latera ap

magicã toꝛmenta deludis: ine tamen deludere
non valebis. Juſſitq; eũ plũbatis duriſſime co

diet,:laurẽtius autem oꝛauit dicẽs. Domine ihßu
chꝛiſte accipeſpiritũ meum: tũc audiẽte decio
vox inſonuit.Adhuc multa certamina tibi de⸗

bentur. Tũc decius furoꝛe repletus dixit: viri

romani: audiſtis demones iſtum ſacrilegũ con

ſolantes:qui nec deos colit nec toꝛmẽta metuit

nec iratos pᷣncipes expaueſcit. Juſſitq; iterum
eum ſcoꝛpionibꝰ cedi. Subꝛidens autẽ Caurẽ ”Ml
¶ Sermo quinquageſimuſquintus de
ſancto Auguſtino pꝛeclariſſimo lumi

tius gratias egit:⁊ ꝓ aſtãtibus exoꝛauit :eadẽ

hHoꝛa romanus in xpᷣm credidit Recluſus poſt
heciterum Laurentiꝰ in cuſtodia hipoliti: no⸗
Ale ſequenti Laurentiꝰad decium adducit᷑.cui
decius: aut inqt dijs ſacriſicabis aut nox iſtai
te cum ſupplicijs expendet᷑. Cui laurẽtius maa c
nox obſcurum non habet:ſed omnia in luce cla⸗
reſcunt. Dixitq; decius:afferat᷑ lectus ferreus
yt requieſcat in eo contumax Laurentiꝰ:mini

ſtri ergo eum exuentes ſuꝑ craticulã ferreaʒ ex

tendũt: ⁊ pꝛunis ſuwoſitis eüũ cũ furcis ferreis
cõpꝛeſſerunt. Dixiiq; laurentiꝰ valeriano. di⸗
ſce miſer:qꝛ carbones tui mihirefrigeriuʒ: tibi
autẽ eternuʒ ſuppliciũ pᷣſtant: quia ipᷣe dominꝰ
nouit ꝙ acculat non negaui euʒ:interrogatus
chꝛiſtũ cõſfeſſus ſum:aſſatus gratias ago:dixit

qᷓ; hilari vultu ad deciũ.Ecce miſer aſſaſti vnã

partem gira aliam 1 manduca. deinde ſubdidit

gras ago tibi domine:quia ianuas tuas ingre⸗

di merui:⁊ ſic ſpiritũ emiſit. Confuſus decius

cum valeriano ambulauit in palatiũ tiberij re⸗
licto coꝛpoꝛe ſuꝑ ignẽ.Qð hipolitus manera⸗

puit ⁊ cum iuſtino pᷣſbytero in agro verano cõ

ditum aromatibꝰ ſepeliuit. ¶ Tertio cõſidere
beat? Lauréti⸗

mus gloꝛia quam aiſecutus ei

eſt impſcruta

igamus mente quaʒ tribuitilli deus in ſua ec-

eſia militante fecit qdem deus ſanctũ ſuũ mar
tyrem multis miraculis coꝛuſcare: de ùbus ꝓ

deuotione noſtra aliqua pauca narremus. Re

fert Gꝛeg turonenſis. ꝙ dum qͥdam ſacerdos

gquandum eccleſiã ſancti Lauretij repararet ⁊
trrabes quedam nimiũ bꝛeuis eſſet. rogauit be⸗

aatum Laurentiũ vt qui pauꝑes fouerat ſue in

opie ſubueniret. Que ſubito ſic excreuit vt ꝑs

non modica abũd aret. Quaʒ partem ſacerdos

minutatim in cidit et multas inde infirmitates

ſanabat. Quidã inſuꝑ pᷣbyter nomine Santu

optaui.Tunc iubente decio nudus

ponũtur. Dixitq; laurentiꝰ. Domine ihu chꝛi
ſte deus de deo miſerere mihi ſeruo tuo: qꝛ ac⸗
cuſatus non negaui: interrogatus te dominuʒ
cõfeſſus ſum. Dixitq; ei decius.ſcio ꝙ per artẽ

02

auguſtino diſtinguemus

yriu tilla que in celis eſt

Sermo v.

lus beati laurenti eccleſiã a lõgobardis incen-
ſam reparare volens artiſices multos cõduxit

Quadã autẽ vice dum qͥd eis aponeret nõha

beret pᷣmiſſa oꝛatione reſpexit in clibanũ ⁊ ibi⸗
dem candidiſſimũ panem inuenit. Sed cũ vox
ad vnius pꝛandij eſum tribus ꝑſonis ſufficere
vigeret᷑ laurenti artifices ſuos nolens defice-
re ſic pᷣdictuʒ panem multiplicari fecit ꝙ in ali⸗
mentum decem dierũ operarijs cũctis ſuffecit.
Sũt ⁊ alia huius ſacti miracula que cauſa bꝛe
uitatis omittimꝰ.igit᷑ deuotiõe qua poſſumus
beatũ Laurẽtiũ depᷣcemurvt ſua interceſſione
nos dignos efficiat qua mediate puenire vale⸗
amus ad illam gloꝛiã ſempiternã in qua ipᷣele⸗

ria in ſecula ſeculoꝝ. Amen.

tatur cuʒ domino ihu xpᷣo.Cui ſit honoꝛ ⁊ glo

ne eccleſie lancte dei ·

peccata ipiua v exaltauii inetern
Eoꝛnu eius Sapiẽtis ſüt ver
iginaliter Ecci. xl vij

.

Se

. „

tamẽ ne in ſolennitate ipᷣius ab eius deuotione

Coliigemuſq; aliqua ex multi que ſancti augu

ſtini merita ⁊ gloꝛiam expꝛimunt verba ſapi⸗
entis in themate in qbus tria myſteria ð beato

um declarandũ de beato auguſtino
dicit cõuerſionis de quo dicit. x-pᷣs

purgauit peccata ipᷣius.hoc vtiq; factuzʒ fuit:

dü relicta vanitate phᷣoꝝ:abiectaq; impiſſſima

hereſi manicheoꝝ in xpᷣm ꝑfecte crediditetſa⸗

crü baptiſina ſuſcepit ad ꝗð plenius intelligen

dü tria in hacparie dubia polent 3.
Reunumgte fierint cauſe augii tinu ad he

(Se⸗

pales:
C
ſnent
nin
gocordi
fmao

inaliter Ecci. xl vij.ca. Ex omni parte reſo
nant laudes eximie auguſtini doctoꝛis pᷣſtan⸗
tiſſimi. Tanta ex verbo illaꝝ copia eſt vt nõ ni
ſi longiſſimis oꝛationibꝰ explicari queat.verũ⸗

mens noſtra ieiunet aliqua ð ipᷣo patre celebꝛa
tiſſimo bꝛeuiter diſſeremꝰ. Gaudent quippe bꝛe
uitate moderni. vtnotat᷑.ff. q metus cau.lj.C
de awellationibꝰ. l. amplioꝛẽ · · in refſutatoꝛijs

etan
gcume
ßedel
ond.
tüene⸗
meißn
Quica
auic
deaun
nüne⸗
celer
eſtiſe
cduc
ſncn
percn
nacet⸗
waetſi
hereian
ſonige
lceſuo
.D—
wo
⸗
im
deo
neb
iuli
rem
debat
ſiwie
iaec
Kitati
nodon
fuul
nidus
Neaus⸗
fus
wn
GMeron
haui
fage
a
r
lun

dune

noh

1idr

ur.

ſie⸗
lali⸗
ecſt.
abre
mus
ſwe.
Ne⸗
lſſet⸗
nig

pales 7 deteſtdi.

⁊ cõuerſionem auguſtini cooperantia.

(Tertium que fueruntmedia ad penitentiaz

C Ad pꝛimũ dubium reſpondemus q fuerint

7

tres cauſe pᷣcipue que induxerunt auguſ
in erroꝛes manicheoꝛũ.

n

tia coꝛdis obduratio. C Mꝛima cauſa fuit ex⸗
iſtmatio intellectus:habuit nanq; ex dono na
ture tantã ingenij ſublimitatẽ tãtũ q; itellectus
acumẽ vt videat᷑ quodãmodo impoſſibile qð
ipᷣe de ſe in vitate fatet᷑. Ait em̃ ſic in lib.cõfeſſi

onũ. Omes libꝛos artiũ quas liberales vocãt

tũc nequiſſimꝰ cupiditatũ iniquaꝝ ſeruus per

meipm legi ⁊ intellexi quoſcũq; legere potuit.

Quicqͥd em̃ ẽ de arte diſſerẽdi ⁊ loquẽdi Quic
quid de dimenſionibꝰ ſigurarũ ⁊ demuſicis et
de numeris ſine magna difficultatenullo homi
nũ tradẽte intellexi.Scis tu dñe deus meus ꝙ
celeritas intelligẽdi ⁊ diſcẽdi acumẽ donũ tuũ
eſt:ſed non inde ſacriſicabã tibi:hoc ideo ſic cõ⸗
cludit qm̃ non ſe hũiliabat deo neq; ſcripturis

ſanctis pᷣbere volebat aſienſuʒ. Et vt Berñ.ſu

per cantica aſſerit. Superbo loco veritas non
videt᷑. Et ſuꝑ illud ieremie.xlix.arrogantia

tua et ſuꝑbia coꝛdis tui decepit te.glo.ait.oĩs

hereticus arrogans quia ſuꝑbia facit hereticũ
non ignoꝛãtia. Gꝛegꝰ inſuꝑ dicit.Tantoa dei

luce ſuꝑbi lõgeſunt quãto apud ſe humilis nõ

ſunt.Ad hanc itaq; dementiaʒ ſuꝑbi deueniũt

vt intellectum eoꝛũ minime limitatũ arbitren

creduntq; illum ꝓpꝛia vi attingere poſſe omia
intelligibilia. Sic ⁊ auguſtinꝰputabat ſeabſq;
deo ſuo intellectu omnia penetrare:ob quod ſi
nebat eum deus ruere in tenebꝛas erroꝝ:vnde
in lib.cõfeſſionum loquẽs ad deuʒ dicit.tumo

re meo ſperabar a te ⁊ nimis inflata facies caau
debat oculos meos.Et iterũ in eodem libꝛo.in

ſtitui animuʒ intendere in ſcripturis ſacris:ſed
viſa eſt mihi ſcriptura indigna quã tuliane di⸗
gnitati cõpararem. Tumoꝛ em̃ mẽtis fugiebat
modum eius. Illa auteʒ erat que creſceret cum

paruulis: ſed ego dedignabar eẽ paruulꝰ ⁊tu⸗
midus fauſtu grandis mihi videbar. ¶ Secũ⸗

da cauſa que induxit auguſtinũ in erroꝛes fuit

affectus inoꝛdinatio.inclinauerat qͥ pe affectuʒ

ſuuz inoꝛdinate ad iſta tẽpoꝛalia bona ad diui⸗
tias ad gloꝛiã vanam ⁊ ſimilia. Nam de carta⸗

gine romã ⁊ de roma mediolanũ perrexit:vt re

thoꝛicã venderet illam ſcʒ legẽdo ⁊ ſue cupidi

tati ⁊ gloꝛie ſatiſſaceret: vnde ipe ait in lib.con
feſſionũ.Docebã artem rethoꝛicã ⁊ victoꝛioſã
loquacitatem victus cupiditate vendebã. Et

iterum in eodem libꝛo.Exalabant nebule de li⸗

erroꝛes manicheoꝛuũ. Pꝛima dicit intellect*
exiſtimatio. Secũda affectus inoꝛdinatio Ter

CPꝛimus

tis ⁊ obnubilabãt coꝛ meũ vt nõ diſcerneret᷑ ſe

2. . . . .ẽ

renitas dulcedinis a caligine libidinis Multi

em̃ tanto ardoꝛe ad hec tẽpoꝛalia inflammãtur

vt omnino ceci facti in varios labant᷑ erroꝛes:
hij lʒ interdũ chꝛiſtianos ſuo oꝛeſefoꝛe dicant:
tamẽ in coꝛde nil crequnt de vita futura:nec pe

nas timẽt.neq; deſiderãt gloꝛiam ſempiternaʒ

Tertia cauſa que induxit Aluguſtinũ in erro
res dicit᷑ coꝛdis obduratio: vocatꝰnãq; a deo
multotiens⁊ tactus gratia illius nolebat aperi
re coꝛ ſuum:imo claudebatillud. vnde in libꝛo

— ℳ

cõfeſſionũ dicebat. Vocaſti me ⁊ non eratqͥ re⸗

ſponderet tibi dicenti mihi. Surge qͥ doꝛmis ⁊

exurge a moꝛtuis:ligatus em̃ eram non alieno

ferro ſ̊ mea ferrea voluntate. Nolutabatr᷑ ergo

auguſtin in ꝑditiſſimis erroꝛibus manicheo
rum necnõ ⁊ alioꝛũ. Nam ad has nugas addu

ctus eſt vt arboeꝛm fici ploꝛare diceret: cum ab

ea ficus vel folium tolleret᷑. ¶ Secundũ dubi⸗

um fuit:qui ſunt manicheoꝛũ erroꝛes pꝛinciba
pales ⁊ deteſtãdiia ad hoc dicimus ꝙ ſũt tres
CNꝛimus eſt contra pꝛincipij veritatem.
¶Scõs cõtra incarnationis xpᷣi veritatemn.
Tertius contra legis antique bonitatem.
Peꝛit erroꝛ manicheoꝛũ eſt cõtra pncipij
vnitatem.nam vt dicit᷑ in.c.j.de ſũma trinitate
⁊ fide catholica.vnuz vniuerſoꝛũ pncipiũ Qö
Ariſto.⁊ phi.viij. phiſicoꝝ vnum mouens: ?
in libꝛo de cauſis vnam pꝛimã cauſaʒ et in.xij.

metaphiſice. vnum pꝛincipẽ appellat. Sed Au

guſtinus cõſcribit in lib.de natura boni.mani⸗ .
chei duo öncipia ponũt vnum mali aliud boni

vnꝰm eos bpᷣncipes lucis eſt Cuius habitatio

regio lucis ſuꝑ iſta viſibilia Alter eſt pꝛinces
tenebꝛaruʒ ex aduerſo:cuius habitatio ẽ regio

tenebꝛarũ: ⁊ vterq; pᷣnceps habet populũ ſuuʒ
2 a pꝛincipio tenebꝛarũ dicũt eſſe coꝛruptibilia

⁊mutabilia. Iſte erroꝛ valde cõtumelioſus ẽ:
et creatoꝛi ⁊ creaturis.Creatoꝛi qᷣpe quia ma⸗
gnam ꝑtem ſui regni ⁊ gloꝛie ſue aufert ei domi
nũ creaturarũ viſibiliũ alteri tribuit. Creatur
etiam cõtumelioſus eſt:quas retrahit a domio

tam honoꝛabili ⁊ ſubdit eas tam vili ſeruituti;:

vt eſt ſeruitus diaboli Sed vt apareat huius

erroꝛis falſitas ſubdemus auctoꝛitates ⁊ ratio
nes qͥbus inititur vt ſic debilitas eius faciluius
coꝛruat.Arguũt ̊ pᷣmo manichei.qꝛ Matth.
vj. ca.dixit chꝛiſtus.nemo põt duobus domi⸗
nis ſeruire: vocans diabolũ dominũ eo ꝙ ipſe
ſit dominus mundi:vt ipᷣi aiunt:ergo ipᷣe ẽ de⸗·

us vel creatoꝛ ipius.Sed argumentũ non con

udit. cum reges gentiũ dominent luce. xxiI.
ſed tamẽ non ſüt dij vel creatoꝛes. Secundo ar
guũt qꝛ atth.vij.c.ſcribitur.non põt arboꝛ

33

lv.

pona fructus malos facere. Et quo inferũt: er⸗

“ Bo malans oſſunt eſſe ab eodẽ bncipio a quo
ſunt bona. Ergoſũt duo pncipia vnũ bonoꝛũ:

aliud maloꝝ. Quibꝰ reſpõdemꝰ ꝙ lʒ arboꝛ bo⸗

na nõ faciat malũ fructum:tamen nihil ꝓhibet
fructũ quẽ arboꝛ bona ꝓduxit poſſe putreſieri

⁊ coꝛrumpi:⁊ nemo adeo fatuus eſt vt cum vi

det diuerſa pira in archa vel in mẽſa: quoꝛum
galia putrida ſũt:alia ſana ꝙ ꝓpter hoc non cre⸗

dit ea nõ poſſe eſſe ex eadẽ arboꝛe:nec aliqͥs cre

dat duas mulieres nõ poſſe habere vnã mfez:

co ꝙ vna vᷣgo alia coꝛrupta. Sic nihil ꝓhibet

diabolũ eſſe bonũ creatiõè ⁊ factũ a deo:maluzʒ
voſua voluntate. ¶ Tertio arguüt manichei

qꝛ Johis.viij.c.ſcribit᷑. vos ex parte diabolo

eſtis.ergo diabolus eſt creatoꝛ illoꝝ:quibꝰ ver

bailla ſic dicta ſũt. Reſpondet᷑ ꝙ nõ ſequitur

nam pater dicit᷑ aliqͥs alterius: vel qꝛ ab eo ha
betſubſtãtiã:vel quia ab eo habet moꝛes ſuſci⸗

piendo eius doctrina:vel imitãdo vitã:h̊ ſcðo
modo diabolꝰ erat pater phariſeoꝝ. ⸗

nit em pnceps mundi huius ⁊ in me nõ habet
quicqᷓ;:diabolꝰ pᷣnceps mũdi vocat᷑:ergo mũ⸗
dus eſt ab eo. reſpõdet᷑ ꝙ non omnes pᷣncipes
ſunt dij vel creatoꝛes: pꝛeterea ipe nceps erat

yſurpatione:vnde iudicio a mũdo erat eicien⸗
dus: m illud Joh;.xij. Nunc iudiciũ eſt mũdi

nũc pᷣnceps mũdi huius eiciet᷑ fſoꝛas. ¶ Quin

to arguũt quia Johᷣ.xviij. dixit xpᷣs.regnũme

unm non eſt de hoc mũdo. ergo xpᷣs non eſt rex
huius mũdi:ergo mũdus eſt regnum diaboli.

Reſpondet᷑ ꝙ regnũ rp̃i ſideles vocant᷑:qͥ non
ſunt de hoc mũdo:qꝛnon ſunt dediti mũdanis
ſunt tamẽ in mũdo ſed quaſi exulãtes ⁊ eternũ
Dei deſiderãtes. ¶ Sexto arguũt: qꝛ apoſtolꝰ .
nẽt adhuc manichei legẽ veterẽ datam ecẽapᷣn
cipe tenebꝛaꝝ ⁊ malam eſſe. Cui erroꝛi occaſio⸗
is grauitas. Niſũ eſt ein ali⸗

ſcda ad Cor..iiij.ca.ait.deus huius ſeculi exce

ſeculi eſt. Reſpondet᷑ ꝙ diabolus nücupatiõe
deus eſt vel dñs ⁊ non ᷣm veritatẽ. Nam ⁊ vẽ

ter deus vocat᷑ ad Philippẽ.iij.ca. quoꝛũ deꝰ
venter eſt: tamẽ venter nõ eſt creatoꝛ:oſtenden
dum eſt igit manicheis ꝙ om̃ia ſunt creata ab

ſᷣpᷣo deo viſibilia ⁊ inuiſibilia. Scribitur nãq;
Matth.vj. ca. Reſpicite volatilia celi ⁊c. Et

ſubdit᷑ pater veſter celeſtis paſcit illa:ergo cibꝰ
coꝛruptibilis quo aues paſcunt᷑ a patre celeſti
eſt. Et Matthᷣ.v.c.dicit᷑ de pane celeſti. pluit
ſuper iuſtos ⁊ iniuſtos: ergo pluuia eſt a deo.

Et Matth. viij.ca. ſcribit̃᷑ de x-pᷣo ꝙ vẽti ⁊ ma
retanq; domino obediebãt ei.⁊ Joh̊.j.c. Om⸗

nia ꝑ ipᷣm facta ſunt.⁊ iteꝝ ibi. In ꝓpꝛia venit

⁊ ſui eam non receperũt.Sed nò erat ꝑ gratiaʒ
ſui:cum eſſent mali:ergo ſui erant ꝑ creationẽ.
Item mutauit aquã ĩ vinũ coꝛruptibile. Johᷣ.

to arguunt Joh. xiiij. xpᷣs dixit de diabolo. ve

nenm dedit ymol
quibnõf

hj.ca. ergo ⁊ coꝛruptibilia ſunt ab ipᷣo.Etapłs
ad Roma.ij.ca.ait.ex ipᷣo ⁊ ꝑ ipᷣm ⁊ in ipo ſũt
om̃ia Et pᷣmead Corj.x.ca.Ex deo omia.⁊ ad
Ephe.ij.ca.ipᷣius factura ſumꝰ.⁊ eiuſdẽ.iij. c.

In deo q creauit omia.⁊ ad Collocẽ.iij.c. In
ipᷣo cõdita ſũt vniuerſa que ſũt in celo ⁊ in ra
viſibilia ⁊ inuiſibilia.Et ad Heb.j.ca. Initio

tu dñeterrã fundaſti: ⁊ opꝑa manuũ tuaꝝ ſũt ce
li.⁊ Actl.iij.ca.dicit᷑. Tu feciſti celũ ⁊ terram.
⁊ eiuſdẽ.x vij.ca.deus qͥ fecit mundũ ⁊ omia q̃ᷓ

in eo ſũt.⁊ Apoc̃.x.ca.iurauit ꝑ viuẽtẽ in ſecu
laſeculoꝛũ qͥ creauit celũ ⁊ terram mare ⁊ om̃ia

que in eis ſũt.mouent᷑ itaq; manichei abſq; vl⸗

la rõne docentes multas fatuitates. ¶ Secun⸗
22% e

dus error manicheoꝝ ẽ ↄtra incarnstiois

manã naturã. Sed contra iſtos eſt ſcriptura ſa⸗

cra:que xpᷣm affirmat deũ ⁊ hominẽ:homineʒ
vo ꝑfectum ex aia rationali ⁊ hũana carne ſub
ſiſtentẽ:atq; verũ redemptoꝛẽ mundi affirmat
nos redemit pᷣcioſo ſanguine ſuo.¶ Tertius
erroꝛ manicheoꝝ eſt cõtra legis antique boni⸗

tatem. dicũt em̃ patres veteris teſtamẽti fuiſſe

daͤnatos leren aliquãdo peccaſſe Sʒ ſimi
liter dicendũ foꝛet ð petro ⁊ paulo qͥ aliquãdo

peccauerũt.qð ipᷣi negãt Sed nos ꝓbamus te

ſtimonijs noui teſtameti qð ipᷣi recipiunt anti⸗
quos patres bonos ſuiſſe atq; ſauatos:nam le
git atth.viij. ca. ulti ab oꝛiẽte ⁊ occidẽ

cigdente veniẽt ⁊ recũbent cũ abꝛaam iſaac ⁊ ia⸗
cobiĩ regno celoꝝ:ergo abꝛaã iſaac ⁊ iacob fũti

regno celoꝛũ. Item ¶ Watth. vij. ca. in trãſfigu

ratiõe domini aparuerũt moyſes 7 he ias cuʒ
eo loquẽtes:ſi damnati fuiſſent in traſfiguratio
Meen KufennR uce olzan or

tuus poꝛtatus eſt ab angelis in ſinũ abꝛae

ſe deu benignũ q tam graue onus
populo impoſuerit.Ad qð dicẽdũ ꝙ coꝛda iu⸗

deoꝛüũ erecta erant per pᷣſumptionem. Nam di

cebant Exodi. xviij.ca. Nõ deeſt qui impleat:
ſed deeſt qui iubeat. Et Exodi.xxiiij.ca. Re⸗
ſpondit vniuerſus populus ſimul cuncta q lo⸗
cutus eſt dominꝰ faciemꝰ.ideo humiliãdi erãt

graui onere legis vt ad auxiliũ gratie currerẽt.
Secũdo dedit occaſioneʒ huic erroꝛi iuſticia qᷓ

puniebant᷑ criminoſi.vnde dicũt non fuiſſe de⸗
um benignũ qͥ legem tam crudelẽ dedit.Ad qð

dicendũ ꝙ cum pᷣncipium ſapiẽtie ſit timoꝛ dei

vt ſcribitur NPꝛouer.j.ca.ꝑfectio vero ſapiẽtie

ſit amoꝛ dei. bma lex debuit inchoare a timoꝛe
