videns iminere ſibi de pꝛoximo moꝛteʒ: inten⸗

dens ĩ celum vidit gloꝛis dei ⁊ ait.Ecce video
celos apertos ⁊ ihin ſtanteʒ a dextris virtutis

dei Hic dubitat a quibuſdã vtrum viſio bea⸗

ti ſtephani fuerit mentalis aut imaginaria vel

aaeponligſ Aliaui dicunt. ꝙ fuit mẽtalis tim:
peciali fuit conceſſuʒ ſtephano vi
dere non ſolũ humanitatẽ xpᷣi ſed etiã deitateʒ
Sicut ⁊ paulo de quo dicit Augꝰ ad paulã de

videndo deũ:ꝙ ſibi fuit cõceſſuʒ videre diuinã

eſſentiã eo ꝙ erat docto: gentiũ ⁊ moyſi qui fu⸗

it doctoꝛ iudeoꝛũ.Et hoc videt᷑ dicere quedaʒ

glo.ſuꝑ locum iſtũ que talis eſt.quidã electoꝝ
adhuc in hac vita detenti mũdato coꝛdis ocu⸗
lo videre meruerunt gloꝛiaʒ dei:vt hic ſtepha

nus a paulus ad tertiũ celuʒ raptus. Sed hoc
dictũ non videtur ſufficiens.quoniã vt docto⸗

res dicunt viſio diuine eſſentie non eſt cõceſſa

alicui ĩ vita pᷣſenti: vtenti ſenſibꝰ exterioꝛibus
niſi homini xp̃o.vnde ⁊ paulus non dicit᷑ deũ

ſic vidiſſe:niſi ĩ raptu ab iſtis ſenſibus ſtepha
nus autẽ non videt᷑ tunc fuiſſe raptus ſ̊ magis

vtens ſenſibus:naʒ loquebaf᷑ iudeis audienti
bus Alij opinant᷑ ꝙ fuit viſio imaginaria: ita
W in eius imaginatione fuerũt effigies diuini⸗

tus fſoꝛmate ad repᷣſentandũ deum:a homine,ʒ

xpᷣm.ſicut legitur de Eſaia ca.vj.ꝙ vidit dñm
ſedentẽ ſuꝑ ſoliũ ⁊ mente cognouit ſignificatũ

illius:ita ⁊ ſtephanus habuit viſionem imagi
nariam:⁊ agnouit ſigniſicatũ illius repᷣſentati
onis.Et ſic qᷓ;tum ad hoc fuit non ſolnʒ imagi
naria viſio ſed etiã mentalis ſicut viſiones pio

phetarũ.Et non eſt dubiuʒ ꝙ potuit ſic ſieri:ſᷣ

ex modo loquendi ſcripture videt̃ ꝙ fuerit coꝛ
poꝛalis:quia dicit᷑.intendẽs in celũ vidit glo⸗

riam dei. Pꝛopter qð aliqui dixerunt ꝙ viſus
ſtephani fuit a deo foꝛtiſicatꝰintantũ ꝙ vidit ie
ſum exiſtenteʒ in celo empirreo celos acucie vi
ſus penetrãdoſſed iſtud non videt᷑ poſſe ſtare:
qꝛ ſic viſus fuiſſet extramittẽdo ab oculo:⁊ nõ

intus ſuſcipiendo ab obiecto qð impꝛobat phi

ꝛopter qoð vt

loſophus lib. ð ſenſu ⁊ ſenſato
u ꝓbabiliꝰ vi⸗

refert Nico.delyra ſuꝑ hoc pa

Ddeitur dicendũ ꝙ a coꝛꝑe xpᷣi exiſtentis in celo
fnit imutatus oculug ſtephani ad viſioneʒ bu⸗

uiſſet multa locutus qbꝰ iudei cõtradicerenõ

eſt de quolibet alio coꝛpoꝛe gloꝛioſo.qꝛ totali

eſt ſubiectũ anime ppter qð videt᷑ ꝙ ad nutuʒ

eius poſſit imutare viſu indifferentera longe ?æ
ð ꝓpe. Sicut in poteſtate eius eſt ꝙ imutet vi
ſum ⁊ videat᷑ in ꝓpꝛia vel in aliena effigie. dei⸗
tatẽ vo videre nõ potuit iſto modo: ſed ſicuti
vilſione imaginatia foꝛmat᷑ in vtute imaginati
ua aliqua effigies ad rep̃ſentandũ deũ vt dictũ
eſt Ita exterius põt diuinitus foꝛmari ad imu
tationẽ coꝛpoꝛalis oculi ſicut ſuo modofitia p
paritione angeloꝝ quãdo apparent in coꝛpoꝛi
bus aſſumptis que coꝛpoꝛaliter vident᷑:itia ali-
qua effigies coꝛpoꝛalis nõ a deo aſſumpta:ſed
foꝛmata põt ipᷣm repꝛeſentare oculo coꝛpoꝛali.
Et ſic ꝓdabiliter aoſq; vlla ↄtradictiõe poteſ
dici. ꝙ ſicfuit in viſione ſtephani.mẽtaliter ta
men cognouit e illa effigies nõ erat ia deitas
niſi tm̃ repᷣſentatiue. Et huic modo dicẽdi con
coꝛdat l̃a cuʒ dicit. Ecce video cclos apertos
ſi igit᷑ viſio pᷣtacta ſtephani fuit coꝛꝑalis:iunc
tria ibi fuerũt miracula.ꝛimũ qꝛ vidit clos
apertos.qð ſᷣm Nico.de lyra intelligendũ eſt.
non ꝙ celi fuerũt diuiſi cũ ſint incoꝛruptibiles
ſed quia ſic clare vidit ac ſi nullũ eſſet obſtacu⸗
lum inter mediũ Scom miraculũ fuit: qꝛ vidit
ihm in gloꝛia patris: cum m naturã impoſſibi
le ſit vt coꝛpus gloꝛiſicatũ in ſua gloꝛia ab ocu
lo coꝛpoꝛali nõ gloꝛiſicato videri poſſit.Terti
um miraculũ fuit: qꝛ cũ coꝛpꝰ xpᷣi ſit in celo em
pirreo. videndo ipᷣm vidit vltra celum ſideren
gereũ ⁊ criſtallinnʒ. Impoſſibile eſt autem vm
naturã ꝙ oculus coꝛpꝑalis in tanta diſtãtia poſ
ſit videre.Si inſuꝑ viſio ſtephani fuit menta⸗
lis vt pᷣdictum eſt. tunc factũ eſt vr eius mens
eſſet a deo illuminata ad noticiã gloꝛie dei 1 do
mini ihu xpᷣi filij ſui.ꝙ nihil aliud poſſet vł vel⸗

let deſiderare:nec moꝛtẽ quaʒ omes naturalit
timẽt ⁊ fugiũt timeret ſicut ⁊ facto oſtẽdit. Ju
dei autẽ cum audiſſent eum talia dicentẽ:conti

nuerũt aures ſuas ſᷣm glo.ne audirẽt blaſfema
tem. Sic em̃ falſo extimabant ipᷣm blaſfemare.

Quare educẽetes cũ ex ciuitatẽ lapidabaãt:⁊ te⸗
ſtes depoſuerũt veſtimẽta ſua vt celeriꝰ interſi
cerẽt:ad pedes adoleſcẽtis qͥ vocabat᷑ ſaulus:

poſtea vo fuit paulꝰ vas electiõis ipe aſt lapi

dat: vulneratꝰ cruoꝛe ꝑfuſus.nõ dicebat hen
me dolẽtẽ nõ heu me iuuenẽ:nõ heu me gꝛ mo⸗

rioꝛ abſq; culpa:relinquo mũdũ: parẽtes deſe

ro ⁊ amicos:moꝛte violẽta occiſus: nõ h velſi

milia loquebat᷑.Sʒ aio hilari:facie ad celũ di⸗

recta.dñe inquit ihu accipeſpm̃ meum:⁊ ne ſta

tuas illis hoc penm. quod cum dixiſſet obdox⸗
miuit in dño.vbi glo.pulchꝛe dictuʒ eſt obdo:

manſitatis xpᷣi.nã in poteſtate eius eſt coꝛpꝰ
ci ſic videat᷑ a longe ſicut de ꝓpe. Et foꝛte idẽ

¶ obeatus ſtephanus dicit pꝛimꝰmar

Serxmo 1 .

mmiuit ⁊ nõ moꝛtuꝰ eſt: aꝛ obtulitſacrificiſi dile⸗

ctionis: ⁊ obdoꝛmiuit in ſpe reſurrecticis.

*

yra qualirermultign iraculis coꝛ
auit: quiiamn blene beatificatus ẽin

6

celis,

—

urn beati ſtephani dicitur gloꝛi
eptus nanq; fuit ppter ei merita co
pioſa triplicem gloꝛꝛa¶aaom.
CPꝛima vꝛ ſpecialis honoꝛationis.
cda miraculoꝝ opatt
Tertiaplene beatificationis.
Pꝛima gloꝛia dicit᷑ ſpecialis honoꝛationis
Eſt em in eccleſia dei inter martyres pᷣmꝰ cui⸗
feſtuʒ imediate poſt natiuitatẽ domini celebꝛa
tur. Sed pleriq; dubitare ſolent: quomodo ſte
phanus pᷣmus martyr dicatur: cum ante ipſuʒ
etiam alij martyres pᷣdicẽtur.nam abel martyr
innocentes martyres: Johes baptiſta martyr
non ergo ſtephano pꝛioꝛitas martyrij debetur

Ad qð reſpõdemus ꝙ ideo pᷣmus martyr t ici
tur.quia ipᷣe pꝛius ceieris paſſus eſt:poſt noui
teſtamẽti cõſũmationem que facta fuit: quado
omnino ceſſarunt legalia dũ xpᷣs dixit cõſũma

tum eſt etiam quia pᷣmus euolauit. nam ali lʒ
martyriũ fuiſſent paſſi ante ibmn: nihilominus
nõdum erat aperta ianua nõ euolauerũt.
Bicitur inſuꝑ pꝛimus martyr: quia paſſus eſt

ꝓpter fidei defenſionem ⁊ confeſſonem. Inno

centes qͥppe paſſi ſunt ꝓ xpᷣo ſed nondũ illũ con
fiteri poterant Johanes baptiſta paſſus eſt qꝛ

arguebat herodem. abel ppter inuidia fratris.
ſtephanus autẽ quia xpᷣm pᷣdicabat filiuʒ dei

regẽ regũ ⁊ dominũ dominantiũ. Motandũ ta

men ꝙ beatus ſtephan paſſus fuit die qua eiꝰ

inuentio celebꝛaf.inuentũ nanq; fuit tunc coꝛ
pus eiꝰ anno dñi.ccccx vij.honoꝛij pᷣncipis an

no ſeptimo. mutauit tamẽ eccleſia feſtiuitates

vt feſtũ paſſionis eiꝰ cũ amplioꝛe deuotione ce
lebꝛaret᷑ imediate poſt natiuitatẽ dũi.qꝛpaſſio
eius dignioꝛ eſt q; inuẽtio. ¶ Secũda głia bea
ti ſtephani dicit᷑ mi
em̃ Aug lib. xxii

impoſiti ſũt q̃ͥ ↄtinuo lumẽ recepit.qͥdaʒ inſuꝑ

nobilis marcialis noĩe: cum infidelis eſiet ⁊ ne⸗
gquaqᷓ; ↄ uerti vellet:cuʒ plurimũ egrotaret ge⸗
neer ſuꝰ valde ſidelis ad eccleſiaʒ beati ſtephani
venit. Et de ipᷣis floꝛibꝰ qͥ ſuꝑ altare erat acci⸗

onis.

miraculoꝝ operationis. dicit
6 .xxij. de ciui. dei. beatũ ſtephanũ
inumer miraculis coꝛuſcaſſe ⁊ moꝛtuos ſex ſu
guoꝛibus. Et vt ibi refert:flo:es de altariſã cti
ſtephani aſſumpti cuiuſdã mulieris cece ocłis/

piens ad caput ſoceri latenter poſuit. Sup s
cũ ille doꝛmiſſet ptinꝰ ante diluculuzʒ clamauit

vt ad epᷣm mitteret: cũ autem epᷣs abeſſet ſacer⸗
dos ad eũ venit:⁊ cũ ſe credere diceret baptijza

tus eſt. Qui qᷓ;diu vixit h̊ vbũ ſꝑ in oꝛe habuit
Rpe accipe ſpm meũ: cuʒ m̃ ignoꝛaret:h fuiſſe
vꝓba vltima ſacti ſtephani ¶ Tertia glia ðꝛ ple
ne beatificatiõis . hanc hʒ in regno celoꝝ dñũm
clare vidẽdo: tenẽdo:atq; fruẽdo:ibi fact/ eſti

pace locus eiꝰ ibi poſſeſſionẽ hʒ opulẽtã:ibi co

ronat᷑ aureola:q̃ dat᷑ doctoꝛibꝰ:virginibus:⁊
martyribꝰ:ð q̃ plenius in monibus de vᷣgini
bus diſſeremꝰ. Oigit᷑ felix iuuentus beati ſte⸗
phani:que moꝛte ⁊ martyrio fuit in melius cõ

mutata. O pcioſa ⁊ delicata tollerãtia. O dul

ces lapides toꝛrẽtl qͥbus tam grãde pᷣmiũ eter⸗
ne vite ſtephanus ipſe ꝓmeruit.moꝛtuꝰ fuit ꝓ
xpᷣo ⁊ ecce ineternũ regnat cũ xpᷣo qᷣͥ eſt benedi
ctus in ſecula ſeculoꝝ. Rimen.

Sermo anqnageſimus ve innocenti
bus occiſis ab herode aſcalonita qui
xpᷣm puerulũ extinguere nitebat·

◻ Brge et accipe

pueꝝ ⁊ fuge ĩ egyptũ angeli ad Jo

ſeph loquei vba ſütiſta oꝛiginalit

☚
*

Mat.j. ca.⁊ in euãgelio pñtis feſtiuitat iniq⸗

tas male mẽtis herodis impij crudelis ißmi

c7una vagientem ꝑſequi cepit. HLã volẽs illum

perimere alios paruulos occidi iuſſit credẽs i

numero eoꝝ xpᷣm ↄcludere.Qua de re beatiſſi
mis illis inocẽtibꝰeccłia ſãcta honoꝛẽ debituz

tribuit ſtatuẽs hanc ſolẽnitatẽ ad eoꝝ reueren
tiã a fidelibꝰcelebꝛãdã.vt aũt mens xpᷣiana ꝑ⸗

cipere valeat quãta ſit obligatio nr̃a ad filium

vginis diligenduʒ qͥ in qualibet etate ꝓ nobis

pati non recuſauit.in pñti mone decurremus

ea que de illius peregrinatione in egyptum et
pueroꝛũ interfectione euangelica tradit hiſto⸗-

ria. vbi tria myſteria ſeofferunt ↄtemplanda.

TEꝛimu d: xiperecrinatio

SGedm herodis malignatio.
Certiũ innocentiũ coꝛonatio.
Qualit ioſeph monente angele

hero

Rimu myſteri⸗

.

natio. Et hoc notat᷑ in bᷣma ꝑte euã⸗

en

hoe loco dubia diſceptanda.

Su

geluot
onte
adil
rtnns⸗
cnat
eminig
wanan
lomint
ſterſen
videb.
gelica⸗
hiero
eſtdig
itnie
clͤſe
cuzſt
nuntea
lrang
fropel
ſinecpe
Urieay
büditin
Pori
Waye

(Eh

o
fode
od
ſpis
aute?
gelis⸗
nonden
ſemino
ckusan
duoch⸗
ma
Die

gelij cũ dꝛ. Angelus dñi aparuit in ſomnis io⸗
ſeph dicẽs. Surge ⁊ accipe puerũ ⁊c.Ad quo
rum vboꝛum explanatiouẽ mitioꝛem trniaſunt

ditn
aänit
ofecio

ſagen
inſor
Grpe

Dni
onit
ſaſge⸗
tbpen
ehabuit
thfiſe
nörole
dn Dnn
Meſti
ibico
nidus:
NRni
Nnce⸗
imeinsdh
Holl
miiar⸗
nfit
khertt

MMocgt
ninl

Cbe
Gignnlt
itnſ iniͤ⸗
Asiini
lisilum
(edesi
fedenicli
* Non,

dfeen

pun,
1uflun
ne ons
unmmus
u4
hiſto⸗
dr.

¶ SPcoz cur angel aparuit ioſeph iſomnis.
(Teriiũ qre in ſuaſuga xpᷣs egyptũ pethtt.
¶Ad pꝛimũ dixerũt aliqui ꝙ chꝛiſtus habuit
angelũ ad ſui cuſtodiã.nã Luẽc᷑.ij. ſcribit᷑ qan

ſtodgiri dicit

s;

gelus annunciauit paſtoꝛibꝰ xp̃i natiuitateʒ 4
potuit eſſeangelus eius cuſtos.Et Luce.xxij

cLa. dicir. Ecce apparuit ei angelus domini con
foꝛtans eum. vbi Beda ait. In teſtimoniũ vtri
uſq; nature angelus eum cõſoꝛtaſſe et angelus

ei miniſtraſſe deſcribit᷑. Inſuꝑ xpᷣs ipſs ſᷣm hu
manam naturam ⁊ paſſibilitatis ſtatũ fuit pau

lominus ab angelis minoꝛatus.vt docet magi
ſter ſententiaꝝ in.j.di xvj. AUnde qᷓ;tuʒ ad hoc
videbatur angelico indigere pᷣſidio Adhucan

gelica cuſtodia facit ad anime dignitateʒ. Vñ
Hieroꝰſuꝑ.x viij.ca.atth̊. Magna inquit
eſt dignitas animaꝝ vtvna queq; ab oꝛtu nati

uitatis ſue in ſui ꝓfectuʒ ⁊ cuſtodiã habeat an⸗
gelũ ſpecialiter deputatũ. Anima auteʒ chꝛiſti
cuʒ ſit nobiliſſima nõ debet tanta dignitate pꝛi
nari Sed orarla tgunt doct. in . ij. ſentẽtia
di. xj. vbi dicit dñs Bonauẽ. . xpᷣs nõ indige
bat angelo cuſtodicnte:qꝛ aduerſariꝰ non pote
rat oppꝛimere ꝑ violentiã coꝛpꝰ diuinitati vni⸗
tũ:nec poterat ſeducere ꝑ aſtutiã intellectũ ple

narie a verbo illuſtratuʒ:nec poterat allicereꝑ

blãditias affectũ plenitudine gratie ↄfirmatũ:
Igeo vpᷣs nõ inaGebgeange bono:nec q;tũ
qad coꝛpoꝛis defenſi

poꝛis defenſionẽ: nec qtum ad eruditio⸗
nem rõnis:nec qᷓ;tum ad incitationẽ aſſectiõis

non cõpetebat etiam ipᷣi xpᷣo habere angelũ cu

ſtodem:qꝛ cuſtodia in cuſtodiente reſpectu cu⸗

2„£ —

dus chꝛiſtus in cruce⁊ in ſua infirmitate ſicut

cum apxpa rebit in ſua vtute.Cum vero diceba⸗
tur ꝙ angelica cuſtodia facit ad hois dignita⸗
tem.Oicendũ ꝙ cuſtodiri ab angelis ita dicit 18
dignitatẽ in aĩa reſpectu aliaꝝ creaturaꝝ que lachꝛymantib oculis cum ioſcph ſene puella
nõ cõmittunt᷑ angelice cuſtodie:vt tñ dicat im voten nuchaens
perfectionẽ reſpectu angeloꝝ beatoꝛuʒ qui alie anima.quot noctes duxerunt inſomnes. quot
na cuſtodia nunq; egent. Et qꝛ aia xp̃i ab inſtã
tiſue cõceptionis erat ꝑfecte beata ange uzʒ cu
ſtodientẽ nõ debebat habere: ſed bñ miniſtran
tem nõ vnũ tmn ſed etiã plures C Scom dubiiũ
fuit. Cur angelꝰama ruit ioſeph in ſomnis. Ad
ꝗqqʒ reſpõdet Cheyp. in omelia diccs. Jonon

i dicit pᷣſidentiã quandã.Et quia angeli
xrõpo dño ſuberant: ideo nul ũ officiũ pᷣſidentie
ipis angelis reſpectu cõmitti debebat Quicqͥd
autẽ de ſcripturis allegatũ eſt contrariũ: dean
gelis adminiſtrantibꝰ ⁊ ſeruientibꝰ ipᷣi chꝛiſto
non de pᷣſidentibus eſt intelligendũ: nunqᷓ; em
ſic minoꝛatus eſt xps ab angelis vt aliquis an
gelus auderet ei pᷣſidere:cuʒ ita bene ſit adoꝛão⸗

vicibus ſitis eſtuabant ardoꝛe quotiens ⁊ abl·

apparuit manifeſte ſicut paſtoꝛibus: qꝛ valdefi

delis erat: paſtoꝛes indigebãt quaſi rudes.vir
go indiguit qſi de maximis inſtruẽda. Sil ter ·
Racharias indiguit añ ꝓlis cõceptionẽ viſio⸗

ne mirabili. At Remigialiã rõneʒ aſſignarmo
ralẽ dicẽs.ꝑ h ꝙ angelus in ſomnis aſparuiſſe
dꝛ:myſtice deſignat᷑:qꝛ illia curis terrenis ⁊ ſe

cularibꝰ negocijs requieſcũt:ꝑfrui angelica vi

ſionemerent᷑. Dixit ergo angelus ſic aparens

ioſeph accipere puerũ et matrẽ eius.non dicit

accipe matrẽ ⁊ puerũ eiꝰ.quia vt dic Chꝛyv.
non ꝓpter matrẽ puer naius eſt ſed ꝓpter pue

rum mater pᷣparata. Et notanter dixit matrem
eius nõ cõiugem tuã: ſicut anteqᷓ; xpᷣm peperiſ

ſet vt oſtẽderet᷑ matris xpi vginitas.vt ponit
Illarius ſuꝑ Mattheũ. ¶ Lertiũ dubiũ tuit

₰⁵

cur i ſua ſuga xps egyptũ peiijt. Ad qð reſpo⸗ .

–

det euãgeliſta. vt impleret inqt qd ſcriptuꝭ efſft

pꝑ ꝓphetaʒ. Ex egypto vocaui filiũ meũ iſux-
Elſa.xix.ca.ita ꝓphetauit.aſcendet dominꝰ ſu
per nubẽ leuẽ ingrediet᷑ egyptũ ⁊ mouebunt

ſimulacra egypti a facie eius Narrat magiſter

in hiſtoꝛia ſcholaſtica.ꝙ ea nocte chꝛiſtus cu,ʒ

matre intrauit egyptũ qua pꝛecepto ſuo exiue-

rant filij iſrael Et ſicut tunc non fuit domus in
qua non iaceret moꝛtuus angelo ꝑcutiente ſic

ipo ingrediẽte non fuit templuʒ in quo idolum

non coꝛruerit. de egypto Iidoꝛꝰ in. xiiij. ethi⸗
mologiaꝝ libꝛo.ita ſcribit.egyptus pꝛius ares
dicebat deinde egyptus vocata ab egypto da
nai fratre ibi regnante. hec ab oꝛiente ſirie eſt?
mari rubꝛo coniuncta Ab occaſu libiam habet

a ſeptẽtrione mare magnum. Regio celi imbꝛi⸗

bus inſueta ⁊ pluuiaꝝ ignara.nilus ſol circũ⸗

fluens eam irrigat inundatione ſua fecundat

vnde multã terraꝝ patrẽ ſenum ait. Ceteroꝛũu

quoq; negocioꝝ adeo copioſa yt impleat mer⸗
cibus ſuis etiam oꝛbẽ terraꝝ. Jam ad puſſimãũ

ihu matrẽ redeundũ eſt que egyptũ petereaio

ſeph monita fuit. retulit ſoꝛte illi ſpõſus ioſeph
caſtiſſimus excitatus a ſomno. Ovirgo digni

ſima fugiamus repente.: qꝛ ab angelo didici
herodes tuum q̃rit extinguere fuiuʒ. quiſnã ex

plicet quãtus timoꝛ virgineã mentẽ inuaſeri·

quãtũ ſue doloꝛ percuſſerit coꝛ eius benignuj.

puto nanq; ꝙ mox filiũ in bꝛachijs ſuſcipiens

iter ad deſerta direxit. Cõtemplare nũc fidelis

qᷓ; cibo ꝑnoctarũt in heremo. Compatere aia

mea creatoꝛi tuo ꝓ te peregrinãti. Cõpatereio

ſeph qͥ tm̃ laboꝛat ꝓ viribus vt neceſſitatibus

mris acſili ſuccurrat. ⁊ qn; ꝓpter ſolitudin?·
loci qd queritinuenire nõ poteſt:. Eompatere

. .
*

„* .

1 virgini ſacratiſſime que nũc terretur nũc pa⸗

uet:nunce hiliũ inter vbera ſtringit: nunc faciem

eiꝰ lachꝛymis rigat:nũc adoꝛat:nunc aſſũptas

deploꝛat penalitates.

alioꝝ qui ſic vocatiſunt.Et quarenõ

eodeʒ anno quo natꝰ eſt xps fuerunt

Rnoente⸗ occi
tia. ¶ Cap

d 2

Im. n.

rogdis malignatio. ad qð ben

—

CPꝛimo differentij7.
¶ Bcvdo ſufferentiã.
¶ Tertio maliciã.
¶ Pꝛimo ſideremus

.

gntipas qͥ decollauit Joheʒ ⁊ fuit filiꝰherodis
aſcalonite. Tertiꝰ dict' eſt agrippa qͥ iacobũ oc
cidit ⁊ petrũ incarcerauit: a iſte fuit nepos an:
tipatis.pᷣmꝰ fuit innocentũ iterfectoꝛ.¶ Scðo
2ſideremus ſufferentiã. nõ em eoipo quo delu
us fuit a mag pueros occidi mãdauit. ſ poſt
aliqð tpᷣs vt dicit Nico.ð lyra ſuꝑ Mattheũ
cũ vellet oẽs pueros bethleẽ interſicere ne chꝛi
ſtus ſibi incognit?euaderet. impeditꝰeſt ab ex⸗
ecutione hui facti.eo ꝙ a ceſare auguſto ꝑ epi
ſtolã fuit citatꝰ.filioꝝ accuſationibꝰreſpõſurꝰ.
eundo aũt romã manendo in curia ⁊ redeun⸗
do ad iudeã.appoſuit annũ ⁊ plus. et ideo fere
poſt duos annos ad regnũ ſuũ reuerſus ⁊ in re
gno cõſfirmatꝰ.qꝛſniam ꝓ ſe ↄtra filios habuit

tunc pꝑfecit necem pueroꝝ pᷣus in mente conce⸗
ptam. CTertio cõſideremus herodis maliciã
tanto nanq; furoꝛe ſuccẽſus fuit neqᷓ; herodes
vyt ꝑderet xpᷣm omes pueros qͥ erant in beth
leem ⁊ in oibus finibꝰ eiꝰ occidi mandauerit ab
imatu ⁊ infra. id ẽ. ab infantibꝰduoꝝ annoꝛuz
vſq; ad pueros qͥnq; annoꝛuz. Cui aſſertioni ſi
dem facere videntur qdam oſſa innocẽtũ adeo
grãdia ꝙ pueroꝝ duos annos habẽtiũ eſſenõ
poſſunt.niſi dixerimꝰ coꝛꝑa tunc maioꝛis quã

titatis fuiſſe. vel ab imatu ⁊ infra.id ẽ. ab inſan
tibus duoꝝ annoꝝ vſq; ad pueros vnius no

ctis.vt em ait Augꝰ in mone. Timebat hero

des ne puer cui aſtra famulabant᷑ ſpem ſuaʒ in

faa etate vel ſupꝛa paulo trãſfſoꝛmaret.tuncad⸗
implei eſt qð dictuͦ eſt ꝑ Hierennã ppheta
yor iil rama audita eſt ploꝛatus a vlulatꝰ mu
tis rachel ploꝛãs filios ſuos.vbi Hieroꝰ ait ꝙ
dut ðᷣꝛ in ramanõ putemꝰnomèẽ loci eſſe qð ẽ in

e differentia herodis aſcalonite, et

cudu myſteri.

um ↄtamplandũ in euangelio d:ꝛ he

Pꝛimo⸗ differentiã. vt em colli⸗
gimus ex hiſtoꝛia ſcholaſtica. Tres fuerũt he⸗
rodes Nꝛimaſcolonita ſbᷣ q̃natꝰ ẽ xpᷣs. Scõs

¶ inocẽtes patiẽdo ꝓxpᷣo

4 Ertiũ myſteri

ſiſe: eo ꝙ in eis nondũ eratexpedi

7 4 „» .
.„ 2 . . . . * . 7 .
4.. . - 4 . . 4 .

xta gabba. Sed rama excelſuz interpᷣtat᷑ vt ſit
ſenſus. vox in excelſo audita eſt longe lateq; di
ſperſa. vnde bareſun hocloco ait.ploꝛatus
ſignificat lamentũ. Et qꝛ in euãgelio ðꝛ rachel

fletum paruuloꝝ oſt

4

ploꝛans filios ſuos.ſᷣm Nico.ð lyrametapho

rice eſt intelligẽdũ aſi rachel ſit mater bethleẽ
rõne ſueſepulture:qꝛ ibi ſepulta eſt vt habetur
Geñ.xxxv.ca.hinc Hieroꝰ ſuꝑ attheum

ait. Querit᷑ quõ rachel filios alteriꝰ tribus ſcʒ

filios bethleẽ quaſi ſuos ploꝛet. Reſpõdemus
bꝛeuiter.qꝛ ſepulta fuit iuxta bethleẽ in effrata
⁊ materni coꝛpuſculi hoſpitiũ nomẽ matris ac

cepit ſiue qm̃ iuda ⁊ beniamin qͥ ð rachele nat

ẽ due tribus iũcte erãt.Et herodes pᷣcepat nõ
ſolum in bethleẽ interſici pueros:ſed i oibꝰ fini
bus eiꝰ. vnde ꝑ occiſionẽ bethleẽ: itelligimus
multos etiã de beniamin fuiſſe occiſos.o quale

edictũ irrationale ⁊ crudele.o qᷓ; lugubꝛis ⁊ fle
bilis executio.o qᷓ; iniuſta ⁊ iniq̃ occiſio Rapi
ebant᷑̃ paruuli qͥdam a peccatoꝛibꝰ matrũ:qui
dam in cuna iacentes:qͥdam blande parentibꝰ

alludentes:qͥdam vꝛbane in domibus pambu
lantes: ⁊ ſine vlla pietate: vel pijciebãt᷑ ad mu
ros:vel feriebãt᷑ gladio:vel ſtrictis in gutture

manibꝰ ſuffocabaãt᷑:vidiſſes tũc in t᷑ra iacere ca
dauera paruuloꝝ: vidiſſes et terrã paruu oꝛũ
ſãguine madefactã:vidiſſes mr̃es in ĩlibet o
mo ſparſis crinibꝰtam hoꝛrẽdũ flagitiũ:ſingul

tibus lachꝛymis:⁊ vlulatibus acclamãtes.

*

——

.„ ℳ=

decoꝛari coꝛona martyrij.¶ Ca. II.

u

templandũ vꝛ innocẽtũ coꝛonatio
ißpos vtiq; hac die honoꝛat ecdleſia:

.

Im in celis coꝛonã habẽt martyrij. Sʒ circa h

riplex reperit᷑ dicẽdi modus.¶ Pꝛimꝰeſt eo⸗

rũ q tenent paruulos iſtos occiſos nihil meru⸗

„ ℳ₰—

. dit'rõnis vſus
nec voluntarie ꝓ xpᷣo patiebant᷑. Cõtra quos
eſt auctoꝛitas vniuſalis eccleſie:que illos mar
tyres noĩat ⁊ appellat.vñ dicit in oꝛatione. De
us cuius hodierna die pᷣconiũ innocẽtes mar⸗

tyres:nõ loquendo ſed moꝛiẽdo:ↄfeſſi ſunt.Et

Augꝰ in ſermone hodierne feſtiuitatis ita pul⸗
chꝛe loquit᷑.Hodie fratres chariſſimi natalẽ il

loꝝ infantũ colimꝰ quos ab herode crudeliſſi⸗
mo rege interfectos eẽ euãgelij texꝰ eloquitur
Et igeo cũ ſũma exultatione: gaudet terra nr̃a
celeſtiũ militũ ⁊ tantaꝝ parens fecũda vtutuʒ
Ecce ꝓphanus hoſtis nunq; beatis paruulis
tantũ ꝓdeſſe potuiſſet obſequio quãtum ꝓfuit

ſtant
gbüe

fulſt.

ſegs

cogli
ſtti.
tlecol
Nqhc

Ut he

peroꝛa

firvl

Ged⸗

neq

liter

paulin

nonh

E

Pm
g

Gorin
ſenti

di.Et
Moau⸗
ſadub

Whiſe
nd

N

her
fali

xe
lobe

goꝛ
laſea

oguale
wisde
ſoi
mnücgri
Menno⸗
panbr
fn
ntune
We
l⸗
wad
g
tes,

a
SJus
anos
ostnar
one. De
eonma⸗
ln
lupil

ſMotslel

Udeiſc
ogitns
ar
nnutu
munlis
n pfun

odio. nam ſicut ſacra pᷣſentis diei feſta manife⸗
ſtant:quãtũ ↄtra beatos paruulos iniquitas

regis ſmanitatẽ in pueroꝝ extinctione ꝑpeſſa
es:qͥ ſub vno tpe candidatã plebem imbecillis
infantie deo offerre meruiſti: digne tñ illoꝝ na⸗
talẽ colimꝰ quos beatiꝰ eterne vite mũdusedi

Sermo

abũdauit tãtũ in eis gra diuine bñdictionis ef
fulſit. Beata es o bethleẽ terra iuda q̃ herodis

dit q; quos mũdo maternoꝝ viſceꝝ ꝑtus effu

tenuerũt ꝙ in inocentibꝰ miraculoſe accclerat⸗
fuit vſus ſiberi arbitrij:ita ꝙ volũtarie paſſi ſũt

neq; a doctoꝛibꝰaffirmatũ:nõ eſt a vobisita le

pterea eſt tertiꝰ modus dicendi 'm Tho.

d3. Et h;̊ eſt qð Augꝰ dicit in quodã ᷣmõe:q̃ſi
alloquens innocẽtes. Ille inqͥt de veſtra coꝛo⸗
na dubitabit in paſſione ꝓ xpᷣo qͥ etiã paruulis dð
baptiſmũ ꝓdeſſe nõ extimat: nõ habehatis eta
tem qua ĩ xpᷣm paſſurũ crederetis: ſed habeba
tis carnẽ in qua ꝓxpᷣo paſſuro paſſionem ſuſti

dit. hec Aug. q merita innocentũ elegãtiſſime
peroꝛauit.¶ Scðs modus dicẽdi ẽ alioꝝ qui

Sed cũ h̊ nõ inueniat᷑ in ſcripturis expꝛeſſum

uiter acceptãduʒ.qꝛ vt ieroꝰrefert in epła ad

paulinũ. Qð de ſcripturis ſanct auctoꝛitaten

non hʒ eadẽ facilitate ↄtẽnitur qᷓ ꝓbat᷑.Et p⸗
ſcðe.q.cxxiiij.martyrij gloꝛiã quam in alijs

gr̃am ſunt aſſecuti.nã effuſio ſanguinis ꝓpter /
xpᷣm vicẽ gerit baptiſmi.vñ ſicut pueris bapti/
Zzatis ꝑ graʒ baptiſmalẽ meritũ xpᷣi oꝑaturad

gloꝛiam obiinendã. Ita in occiſis ꝓpter x-im:
meritũ xpᷣi opatur ad palmã martyrij obtinen

neretj. ille. Cũ itaq; viderimꝰ hos paruuloo

feliciſſimos celicolas eſſe factos:qꝛ ꝓpter xõm

paſſi ſunt.eos ita veneremur vt etiã ꝓ dño ihßu

xpo ſimul cuʒ eis pati nõ timeamꝰ. Qui pꝛo ſe

laboꝛantes exaltati fine ⁊ beatos facit in regno

gloꝛioſo celoꝝ: in quo viuit ⁊ regnat per inſni

.
*
. –

ta ſecula ſeculoꝛum. Amen.

(Sermo.li. de beato Geoꝛgio mart
rrequi foꝛtis fuit in bello tempoꝛal
rali ⁊ p

ſim Seoꝛgi/ qin legitime certauit in tern. Co⸗
rona qͥpe victoꝛibus datur vt inquit Augꝰ in
ovwmelia. 1 B paulus exp̃ᷣſſit.j.ad Thimo.ij. ca.

—
R .
„

aſſionali.

is fuit ĩ bel⸗

l. Scribunt᷑ hec verba oꝛiginaliter
Ecci.xlvi.ca. Gaudeti celis beatiſ⸗
qm legitime certauit in terr.Co⸗

Non coꝛonabit᷑ inqᷣt niſi qui legitime certauit

quãta vo fuerit Gegoꝛij pꝛobitas ⁊ animifoꝛ
titudo declart Ambꝛoſiꝰ in pᷣfatiõe vbi ait Ge

oꝛgius fideliſſimus miles xpᷣi dũ xpᷣianitat. p-
feſſio ſilentio tegeretur: ſolus iter chꝛiſticolas

dei filiũ eſt confeſſus: cui T tantã fidei cõſtanti

¶¶ Qualit beatꝰ Geoꝛg

debent hi:aui volſir lan

„ . .

ꝓpꝛia voluntate meret᷑ illi paruuli occiſi ꝑ dei

gratia diuina cõceſſit:vt tyrqnice poteſtatis pᷣ
cepta cõtemneret ⁊ inumerabiliũ non foꝛmida
ret toꝛmenta penarũ.hecille.verũtñ vt vtutuʒ

eius ⁊ ſanctitatis excellentiã diffuſius explice⸗

mus in pᷣſenti ᷣmone curabimus aperire.in qͥ⸗
bus bellis inclitis hic pꝛeliatoꝛ foꝛtis inuẽtus
eſt ⁊ victoꝛioſus.nã lʒ verba ꝓpoſita ð Joſue
dicantur ad litterã:tamẽ appꝛopꝛiate cõuenire

pofſſunt ſancto Geoꝛgio xpᷣi militi inuictiſſimo
Qui foꝛtis lait in triplici belo.

. Peuna in bello tempoꝛaill.

Scdoο in bello feraail.
Tertio in bello paſſionai.

is miles fuit ſtrẽ

duodecim oditionibus quas babere
abiliter mi⸗

oꝛgius fuit foꝛtis i bello tpali. eſer⸗

4

Iuiuit qe laudabiliter exercitiomi⸗
Utari. vñ interrogatus a datiano p̃ſide: vñ eẽt

aut quo noĩe vocaret᷑. Rñdit Geoꝛgiꝰ vocoꝛ
ex nobili capadocũ ꝓſapia.paleſtinã xpᷣo ſfauẽ

e deuici: ß oia deſerui:vt ſeruire poſſim liberiꝰ
eo celi Ged in hac pꝑte ꝗqreret aliqs: vtꝝ pec⸗

catũ ſit militarc Ad qð rnñdet Augꝰli. de Vbis
vñi. Et ponit᷑.xxiiij.q.j.ca.militare. ilita⸗

reinqt nõ eſt pctm:pᷣ ppter pᷣdam militare pec
catũ eſt.Et idẽ ad Bonifaciuʒ. ⁊ nõ.xxiij.q.j.
ca.noli. Noli extimare neminẽ deo placere poſ
ſe:qͥ armis bellicis miniſtrat. In his eratſact⸗
dauid cui dñs tam grande ꝑhibuit teſtimoniũ
In his etiam plurimi illius tꝑis iuſti. In his
erat ille centurio qͥ dño dixit.Nõ ſum dignꝰ vt

intres ſub tectũ meuʒ. Et ideʒ ↄ manicheos.⁊

habet᷑.xxiij.q.j.ca.qͥd culpat᷑.xpᷣs tributa ce⸗
ſari monet reddi.qꝛ ꝓpter bella neceſſaria mili⸗

ti ſtipendiũ pᷣbet᷑.Et de hoc ita ſcribit᷑ xxii.q

j.ca.paratus.in fi. Nã ſi xpᷣiana diſciplina oĩa
bella culparet:hoc potiꝰoſiliũ ſalutis petẽtibꝰ
in euangelio diceretur:vt abijcerent arma ſeq;
oĩno militie ſubtraherẽt.dictũ eſt autẽ eis.ne⸗
minẽ cõcuſſeritis.Eſtote ↄtẽti ſtipendijs vris
Quibus ꝓpꝛium ſtipendiuʒ ſufficere pꝛecepit

debere militare vtiq; non pꝛohibuit. glo. ſup il
lo verbo concuſſeritis. Concutere eſt aliqͥd pe⸗

tere vltra debitũ rõne officij alicuius: Notan⸗

dum tamẽ ꝙ volens debite ⁊ laudabiliter exer
cere: duodecim debet cõdi

*

duodecim deber cõditiones habere.
CPꝛima ðꝛ laicalis ſtatus.
¶ Scda virilis ſexus. D

15

CTertia diſpoſitum coꝛpus.
CAQuarta affectus iuſtus.
CAuinta animus magnus.
Bexta pꝛeuium exercitiu.
¶ Septima victus ſobꝛiuus.
C¶ Sctaua pꝛomptum obſequium.
Mona fidelitas firma.

Becima pꝛudẽtia circũſpecta.

Andecima miſericoꝛdia benigna.
CBuodecima ſupna confidentia.

⁊ alijs ad cultũ diuinũ deputatis interdicitur
vſus ⁊ officiũ artis militaris.Sicut ptʒ.xxiij.

q.viij.ca.j.vbi ðꝛ.Cũ petrꝰqͥ pᷣmus aploꝝ ma

terialẽ gladiuʒ vellet exercere vtmagiſtrũ a iu

deon iniuria defenderet:audiuit.ↄuerte gladi
um tuũ in vaginã. Idẽ ↄfirmat᷑ eadeʒ cauſact
q̃ſtione.ca.cũ a iudeis.ca.non pila.ca. clerici.
ca.qᷣcũq;.Et di.l.ca.clericũ.ðꝛ.Nõ ↄuenitmi
litib eccleſie militare ſeculo. Rõ eſt ᷑m Tho.
ſcðᷣa ſcdᷣe.q.xl.qꝛ i militari arte multa ẽ inquie⸗
tudo ↄtraria clericali officio:ita ꝙ nõ ſũt cõpa
tibilia. ꝓpterea dixit apſus.ij. ad Timo.ij. ca.
Nemo militãs deo implicet ſe negocijs ſecula
ribus vt ei placeat cuiſe pbauit.Qð dictũ po

2

nit᷑ lxxx.di. ca.ↄſequẽs. Et. xvj.q.j.ca. ſũt nõ
nulli. Et. xxj.q.iij. ca.placuit.Et.xxiij.q.viij.

ca. rep̃hẽſibile. ex ne cle.vel mo.ca.multa. et
ca. nec. Notãdũ tñ ſᷣm Tho.⁊ Alexandrũ ð
ales in.iij. volumie ſũme.qꝛ lʒ clerici nõ poſſint

nec debeãt pugnare manu:pnt m ĩ caſu pugna
re nutu:iuſſu: vel auxilio.ſicut ꝓbat᷑.xxiij.q.

217

yilij.ca. igit᷑.⁊ ca.ſcire nos opoꝛiet.⁊ ca.omi ti

mMoꝛe.in ca. hoꝛtatu ðꝛ oꝛtatu ⁊ pᷣcibus adri⸗

ani romani vꝛbis ep̃i. Exhoꝛtatꝰ karolus rex
bellũ longobardos ſuſcepit. Et in ca.vtpᷣdẽ
ca ſtatuta eſt in babilo.nec poſito illo habitu qͥ

habeb. ꝙ beatus Gꝛegoꝛi ciuibꝰtuſcie manda
Uit.vt ↄtra longobardos arma pararẽt ⁊ mili⸗

tibus ſtipendia decreuit. Non ſolum pugnare

etiaʒ arma deferre interdictũ ẽ clericis.vt pa
tet de vita ⁊ honeſta.cle.ca.clerici.vbi ðꝛ. Cle

rici arma poꝛtãtes excõmunicẽt᷑.glo.tamẽ ibi

Dicit. ꝙ ſi trãſituʒ faciunt ꝑ loca periculoſa tũc
poꝛtare poſſunt arma: ad terroꝛẽ latronuʒ: lʒ ꝑ
cutere nõ debeat niſi vim vi repellendo cũ mo⸗
deramine inculpate tutele. ¶ Scðᷣa aditio ei⸗
q̃ militiaʒ habet debite exercere dicit᷑ virilis ſe
xus.q em vult militare vir eſſe debet: nõ muli⸗
er.eo/ꝙ mulieribus conditio non eſt apta belli
cis artibus ſuntnãq; mulieres pauide: timide
molles ⁊ delicate:nec ſumiciũt ferre laboꝛes qui
requirunt᷑ in pᷣliantibus. Nerũtamẽ quãdoq;
inuente ſũt alique mulieres bellicoſe ⁊ ſtrẽnue

ſatis. Judith qdem vidua vt ſcriptura ſancta

tradit.trücauit coput holofernis. Pãthanilea

C¶ Pꝛima cõditio ðꝛ laicalis ſtatꝰ.naʒ clericis

ferre:cõſuetu

onmico regina in auxiliũ troyanoꝛũ venit.mul⸗
taq; i bello cũ ſuis puellis egit ſtrẽnue ac virili
ter dimicãdo. De thamiri maſſagetarũ regina
ſcribũt Juſtinꝰ⁊ Oꝛoſi.ꝙ nõ muliebꝛiter quã
do Cirus bellũ ſibi intuli:aduentu hoſtiũ ter⸗
rita eſt. nam cum ꝓhibere ipᷣos trãſito araxis
fluminis poſſe tranſire ꝑmiſit: ſperans ſibi faci
lioꝛem victoꝛis inter termios ſui regni:⁊ hoſti⸗
bus fugam difficilioꝛẽ obiectu fluminis.Et cũ

Cirus flumẽ ꝑtrãſiſſet firmaſſetq; aliquãtiſper

caſtra:ſimulato metu.q̃ſi fugiens inſtructa ca
ſtra vine epuliſq; deſeruit.Qð cũ regine denũ

ciatum foꝛet.adoleſcentulũ flium ad ſequẽduʒ

eum cum tertia parte copiaꝝ miſit.Adoleſcẽs
aßt rei militaris ignarus cũ veniſſet ad caſtra
tanqᷓ; ad epulas:nõ ad pꝛelia omiſſis hoſtibus
ꝓꝛupit ad crapulas.Cirus autẽ per exploꝛato

res edoctus nocte reuertit᷑ cunctoſq; cum regi⸗

ne ſilio interfecit. At virago thamiris:perdito

vnico filio ⁊ militãtiũ magna parte.nõ lachꝛp

mis ſed hoſtiũ ſanguine cogitat iniurias vindi

care. ſimulata igit᷑ diffidentia pptervulnus re
center acceptũ. Cirũ ſemꝑ reſugiebat quouſq;

hoſtem in inſidias traxit vbi diſpoſitis in inſi⸗
dijs inter montes ducẽta milia perſarũ cũ rege
deleuit. adeo ꝙ nec tante cladis nũcius ſuꝑfue

rit:Ciriq; caput amputatũ in vtre humanoſã

guine pleno reponi iuſſit: dicẽs.ſatia te ſangui
ne humano quẽ triginta ãnis ſitiſti ſanguineʒ

ſitiſti:ſãguinẽ bibe.Narrat inſuꝑ ANaleriꝰma⸗
ximus li.ix.rubꝛica de ira dicẽs.ſemiramis
aſſirioꝛũ regina cũ ei circa cultũ capitis ſui oc⸗
cupate:nũciatũ eſſet babiloniã defeciſſe altera
ꝑte crinium adhuc ſoluta ꝓtinus ad eaʒ expu

gnandam cucurrit:nec pꝛius decoꝛẽ capilloꝛũ

ĩoꝛdinẽ qᷓ; tãtã vꝛbẽ in poteſtatẽ redegit:qͥ cir⸗

ad vltionẽ exigendã celeritate pꝛecepti tetẽdit

Sed cum iſta rara in mulieribꝰ ſint reperta re⸗

ſpectu tot belloꝝ: que geſta ſunt in mundo nõ
ſunt trahenda in cõſequentiã. ¶ Tertia condi

tio illius q; militiã vtuoſe habet exercere dici

Ee

diſpoſitũ coꝛpus Nõ em̃ licet militiã aſſumere
his quibus coꝛpoꝛa ſunt delicata:qꝛ vt inquit

lieroꝰ ad demetriadem vginem. Statim coꝛ⸗
poꝛa delicata frangũt᷑ .opoꝛtet ergo milites eẽ
robuſtos:vt ferre poſſint famẽ ſitim:friguſ:ca
loꝛes:⁊ ſimilia. Ideo AUegetiꝰ li.j.de re milita

ri ait. Nũqᷓ; credo potuiſſe dubitari aptioꝛẽ ar
mis ruſticaʒ plebem que in laboꝛenutrit᷑:ſolis
ardoꝛem patiens. vmbꝛe negligens: balneoꝛũ
neſcia:deliciaꝝ ignara:ſimplici animo:paruo
cõtenta:duratis ad omnẽ maloꝛũ tollerantiaʒ
membꝛis:cui geſtare ferrũ ducere foſſaʒ:onus
derure eſt. Et Seneca ad Cu

ln
ade
ne
ris
glo
po
une
ti
lan.
gorn:
ligus
cum
tunn
mili
ytil
oſhe
Na
ſtin
ſed
ful
ſul
ſiy
ſo⸗
hon⸗
Eenni
ſtile
at
nihi
re.
W
W

Eün
c

M⸗
Nii
eon
rari
te
ngris
ifad

oſti⸗

Gnidi
uuste
ouſg
inge
gie
no
ſnge
ig
mna
fanis
ſuoe⸗
Aes
ep
Mlon
ngo⸗
Ging
ni
1
rö
nmere
guin
cor⸗
negee
Mc
emuins
coeer
S
mo
nno
ia;
onus

cillum ait. Mullũ laboꝛes recuſant manus que

ad arma ab aratro tranſferunt᷑.qͥſnam explicet
quot laboꝛibꝰquatiunt᷑. NDerſepe hi qui ad bel
la ſe conferunt:ſi s homo ſcire velit legat ceſa⸗
ris:pompei:ſcipionis:lucilli:marci antonij:et
alioꝝ geſta:imo interrogent eos q̃ noſtris tem

poꝛibus ſub his qͥ in rebus bellicis floꝛẽtiſſimi

fuere militauerũt.dicant ipᷣi quot noctes duxe
runt inſomnos:quot diebꝰnon guſtauerũt pa⸗
nem:quotiẽs exigente neceſſitate aſperrima fri
goꝛa:caloꝛſq; intenſos ꝑtulerũt. Recitat frõ⸗
tinus de re militari ſcipionẽ emilianũ in itinere
cum amicis ambulantẽ accepto pane veſci ſoli
tum. C Quarta cõditio dicit affectus iuſtus.
militandũ qͥdem eſt ꝓ iuſticia.ſcʒ ꝓ patria vel

vtilitate rei publice. namvt ait Tullius lib.j.ð

offcijs. Belluz ita ſuſcipiat᷑ vt nihil aliud niſi
pax queri videat᷑:non debet miles finẽ ſuũ cõ⸗
ſtituere lucrũ tempoꝛale.aut ꝓpꝛium cõmodũ

ſed cõmune bonũ. ꝛopterea Aalerius li. iiij.
rubꝛica de abſtinẽtia cõmendat:curiũ qui con
ſul factus cõtra ſamnites ab ipᷣis auro deuinci
tẽptatus ẽ.nam dũ ſcamno ſederet ligneo lega⸗
tis ſamnitũ vt erat ſe ſpectãdũ pᷣbuit:qui pau⸗
pertatẽ eius mirati magnũ pondus auri publi
ce miſſum benignis vbis hoꝛtati ſũt reciꝑe.ri⸗
ſit ille ⁊ ait.carum vobis ⁊ mihi ſuꝑuacuũ.me
tallũ in patriã repoꝛtare:nõ em̃ habere aurum

mihi pᷣcioſuzʒ exiſtimo ſed aurũ habẽtibꝰimpe⸗

rare. ¶ Quinta cõditio dicit᷑ animus magnꝰ-
vt em inq̃t Saluſtius in catillinario. Semꝑ in
bello his maximũ eſt periculuʒ qui maxime ti⸗
ment audacia ꝓmuro habet᷑.ex hoc Seneca
li.iij.de qſtionibꝰ naturalibꝰ ait.Nullꝰ ꝑnitio⸗
ſioꝛ hoſtis eſt: q; quẽ audacẽ anguſtie faciunt
Et Vegetiꝰ li.j.de re militari ait Hoc ẽ in quo
totius rei publice ſalus cõſiſtit: vt tirones non
tm̃ coꝛpoꝛalibꝰ:ſed etiã animis pᷣſtantiſſimi eli
gant᷑ Et qͥdem cauendũ eſt ne dubitantẽ foꝛmi
dantẽq; exercitũ ad pugnã publicam aliquan⸗
do ꝑducas.Et ibidẽ Vegetiꝰ ſequit᷑. Jpa die
qua certaturi ſunt milites qͥd ſentiãt diligẽter
exploꝛa.nam fiducia vel foꝛmido ex vultu:ver
bis:inceſſu:moꝛibus cernit᷑ ⁊ noueris te opoꝛ
tere differre ſi exercitati bellatoꝛes metuunt di

micare. ¶ Sexta cõditio eſt pꝛeuiũ exercitiuʒ

ſm em̃ ꝙ ait Caſſiodoꝛꝰ lib.j.epiſtolaruʒ Ars
bellandi ſinon pᷣludit᷑: cũ fuerit neceſſaria non
habet᷑. Et hoc Aegetiꝰrefert. In omni pꝛelio:
non tam multitudo ⁊ vtus:qᷓ; ars ⁊ exercitiuʒ
ſolet pᷣſtare victoꝛiam hoc vtiq; declarant nob
exempla. Scribit Frontinꝰ lib.iiij.ð re milita
ri domitiꝰ coꝛbulo duabꝰ legionibet pau⸗

ciſſimis auxilijs diſciplina coꝛreptis panthos
ſubſtrauit Alexãder macedo qᷓdraginta milibꝰ

hominũ iam antea philipo patre diſciplineaf

ſuefactis:oꝛbem terraꝝ agreſſus inumeras ho
ſtium copias ſuperauit Cirus bello aduerſus
perſas.xiiij.milibus armatoꝝ inumerabilẽ ex
ercitũ fudit. Luculus aduerſus mitridatem ⁊
tigrauem cũ qndecim milibus armatoꝛũ hoſti

unm inumerabilẽ multitudinẽ inhabilẽ debella

uit.Epaminundas dux thebanoꝛuʒ quattuoꝛ
milibus hominũ ex bus quadringenti tm̃ eq⸗
tes erant lacedemonioꝝ exercituʒ vigintiqttu
