onis pꝛecurſoꝛis vider̃᷑ ↄcoꝛdare:qꝛ feſtum ex
piationis celebꝛatur decima dieſeptembꝛis: ⁊
poſt illud fuit ↄceptio YJohᷣis circaſinẽ eiuſdeʒ
menſis:reuerſo Zacharia ad domũ ſuam poſt
cõpletioneʒ ſui officij. Et ſic ab illo tẽpoꝛe vſq;
ad natiuitatẽ beati Johis fluxerũt nouẽ men⸗
ſes qui ↄtinent periodũ a ↄceptiõe vſq; ad na⸗

tiuitatẽ. AIlddũt alij ad declarationẽ pᷣfate opi⸗

nionis.ꝙ.xxiiij.ſacerdotes pᷣdicti erant equa⸗
les in oꝛdine ac etiã dignitate:nõ tñ ſimul ſᷣ ſuc
ceſſiue:qꝛ ille in cuius hebdomada feſtũ expia
tionis cadebat erat ſũmꝰ ſacerdos toto illo an⸗
no. Et ad hoc ↄfirmanduʒ inducũtillud qð di

citur E .ca.p Caifas erat põtifex anni

illius. Zacharias ergo fuit ſũmus ſaccrdos il⸗
lo anno eo ꝙ pᷣdictum feſtũ cecidit ĩihebdoma

da ip̃ius. Sed vt dicit Nicola de lyra:qꝛ nul

la ſcriptura autẽtica:nec Joſephus nec alij de

ſcribẽtes ſacerdotiũ iudeoꝝ mẽtionẽ faciunt ð

ſũmo ſacerdotio huius Zacharie. IJdeo ſaluo

melioꝛi iudicio videt᷑ melius dicendũ eũ fuiſſe
ſimplicẽ ſacerdotem: tũ qꝛ ingreſſus fuit tẽplũ

P
. 3

ſp⸗
riu

ec
fueri
ſtim

de
Por
ſeſs
ſace

a
M

Etſi

byſt
antit

N
en
Gi
liot
g
do
ro⸗
lone
and
herul
oit

otte

Miit

Norx
ſcpfrn

19 0
.
Pptiſte
gnuitas

bedick
ennüc
Ohadid
oadden⸗
Hd d.
ptſab
et. Hy
id yo⸗
es inſti⸗
nceps

Haoſern.

over⸗
Luc
emdl
Wworis
30epn
atumer
mwhris:
cuſo
elt
enſs
inen⸗
ng⸗
kopi⸗
equa⸗
lkſuc
expis
loan⸗
gdi
W
ſdosi⸗
hdoma
.ge
Aljde
nto
ſaluo
fuiſte

eptu⸗

ad ponendũ incenſum tm qð licitũ. erat mino⸗

rioꝰ ſacerdotibꝰ vt dicit᷑ ad Heb.ix.ca. Tum
quia angelus apparuit ei ſtans a dextr altaris

incenſi:qð ᷣm Hieronymũ nõ erat intra ſãctũ

ſãctoꝝ:ad qð intrare erat officiũ ſũmiſacerdo⸗
tis.Et illud qð ðꝛ de.xxiiij.ſacerdotibus:q il

leerat ſũmus ſacerdos ⁊ pontifex ꝑ annũ in cu⸗/
nere volumus opinionẽ que recitata fuit in ſer
mone de annũciatione virginis benedicte vbi
ðꝛ ꝙ angelꝰ ille fuit de oꝛdine ſeraphin. ¶ Se⸗

ius hebdomada cadebat expiationis feſtũ vi⸗
det eſſe ficticiũ. Tũ qꝛ hoc ĩ nulla ſcriptura au-
tentica inuenit᷑. Tũ qꝛ ſũmꝰ ſacerdos nõ pᷣſide/
bat ꝑ annũ tm̃ ſed ꝑ totã vitã ſuã. Et ita cõmu⸗
niter factũ ẽ vſq; 63 tpᷣs Machabeoꝝ. in quo
greci obtinuerũt dominiũ ſuꝑ iudeos. Et tũc
Sropialitate grecor et ambitiõe iudeoꝝ aliqͥ
fuerũt amoti de ſacerdotio ante moꝛtẽ ⁊ alij in⸗
ſtituti. Sicut ptʒ ſcði ¶Oachabeoꝝ iiij.ca. de
YJaſone:Menelao ⁊ Liſimacho. Et.xiiij.ca.
de Alchimo.Et eodẽmodo poſtea factũ ẽ qũ
NRomani ceper̃t iudeis dñari:qꝛtũcerat vena
le ſacerdotiũ. VUñ dic̃ Joſephꝰ ꝙ Caifas emit
ſacerdotium vniꝰ anni. Motuit etiã eẽ ꝙ iudei

int ſe oꝛdinauerũt ꝓpter iſtas ↄtentiões ⁊ am
bitiones ꝙ ſacerdotiũ vniꝰ duraret tm̃ ꝑ ãnũ.

Et ſic ↄcludit᷑ ꝙ Zacharias nõ fuit põtifex vł

fſũmꝰ ſacerdos. ZAlmbꝛoſiꝰ vo ⁊ Beda dixerũt

ↄtrariũ nõ aſſerẽdo ſ᷑ opinãdo. Nihilominus
Hieronym i epla ad Euſtochium ait. Johes
baptiſta ſanctã mr̃eʒ habuit:pontiſiciſq; filius

erat tñ nec mr̃is affectu nec pris opibꝰvinceba
tur vt i domo parẽtũ cũ ꝑiculo viueret caſtita

tis. Intrauit itaq; Zacharias tẽplũ vt incẽſũ

poneret: ⁊ oĩs multitudo ꝓꝑli erat oꝛans foꝛis:
qꝛ nõ erat licitũ pło ingredi tẽplũ ſᷣ t̃ atrium

Aparuit aũt illi angelꝰin viſione coꝛꝑali dixit
q; illi ne timeas Zacharia qm̃ exaudita eſt oꝛa
tio tua. Frequẽter em̃ vt dicit Eico.de lyra de
pᷣcatus fuerat deũ de aduẽtu meſſie ⁊ de habẽ⸗
da ꝓle.Et iõ angelꝰvtrũq; ſibi ꝓnũciat dicẽs
Axoꝛ tua Eliʒzabeth pariet tibi filiũ ⁊ vocabiſ
nomẽ eiꝰ Joheʒ:⁊ erit gaudiũ tibi ⁊ exultatio
Gaudiũ ſcʒ in mẽte interiꝰ:et exultatio exteri⸗

vꝛ exultatio q̃ſi extra ſaltatio. Et ̊ pꝛopꝛie qñ

gaudiũ tm̃ abũdat in coꝛde qð non põt ↄtineri
iin oſtendat᷑ exteriꝰ.Et ſequit᷑ angelꝰ:multi in
natiuitate eius gaudebũt. Erit em̃ magnꝰcoꝛã
dño:vinũ ⁊ ſicerã.i.potũ inebꝛiatiuũ nõ bibet

Ipirituſãcto replebit᷑ adhuc ex vtero matris

ſue. Et multos filioꝝ iſrł ↄuertet ad dñm.i.ad

xp̃m ꝑſuã pᷣdicationẽ. Et ipᷣe pᷣcedet añ illũ in

ſpũ ⁊ vtute Helie vt ↄuertat coꝛda patruʒ i fi-
lios.i.patrum veteris teſtamẽti ad diſcipulos
xpᷣi. Quia vt dicit Nico.de lyra.plures deſa⸗
cerdotibꝰ ⁊ ſenioꝛibꝰ iudeoꝝ qͥ dicebant᷑ pr̃es
populi ↄuerſifuerũt ꝑ apłos ad ſidẽ xpᷣi. Sub
didit angelꝰ:⁊ incredulos.i.illos qͥ bᷣus fuerãt

non ↄſiſtit in operibuslegis que non iuſtiſica⸗
bat:ſed ĩ operi bus fidei charitate foꝛmate.Se⸗

quit᷑ angelus. Parare dño plebẽ ꝑſectã geuã

gelij ſuſceptionem. Scðʒ aliquos iſte angelus
qui apparuit Zacharie fuit:illeideʒ qͥ apparuit
virgini gloꝛioſe.Sed iſtud ſtare nõ poteſt ſite

cunda excellẽtia natiuitatis beati Joh̃is dicit
paterna ꝑcuſſio:vt em cantat eccłia. Ille pymil
ſi dubiꝰ ſuꝑni pꝑdidit ꝓmpte modulos loque⸗
le.Namvt ſcribit᷑ Luce.j.ca.dixit Zacharias
ad angelũ:vnde hoc ſciam. Ego em ſum ſenex.
vxoꝛ mea pꝓceſſit in diebꝰ ſuis.Et reſpõdẽs an
gelus dixit ei. Ego ſum gabꝛiel qͥ aſto añ deũ ⁊
miſſus ſum loqui ad te:⁊ hec tibi euangeliʒzare

Et ecce eris tacens ⁊ non poteris loqui vſq; in

diem quo hec fiant ꝓ eo ꝙ non credidiſti vbis
meis que implebũt᷑ in tꝑe ſuo.Et erat plebs ex

pectans Zachariã ⁊ mirabant᷑ ꝙ tardaret ipße
ĩtẽplo.Egreſſus aũt nõ poterat loqui ad illos

Et cognouerũt ꝙ viſionẽ vidiſſet in tempꝑlo:⁊
ipᷣe erat annuens illis ⁊ pmãſit mutus. Sʒ ple
riq; ſcire cupiũt cur Zacharias duditãdo pla⸗

gam incurrit. Ad qð reſpodent doctoꝛes id fa⸗
ctum fuiſſe multiplici de cauſa. ꝛimo vbᷣm Be

dam quoniã diſcredendo locutus eſt: ideo ſilẽ
tio plectit᷑: vt tacendo credere diſcat. AUt em̃ in
quit Nico.de lyra.Tot ſigna veritatis cõcur⸗
rebant ꝙ Zacharias nõ poterat diſcredere ab-
qᷓ; peccato. Quia angelꝰvt pᷣdictũ ẽ aparuit ei
in ſacro loco ⁊ exiſtẽti in miniſterio diuio.Nũ⸗
ciabat etiã ea que ꝑtinent ad cõmunẽ hominũ
ſalutẽ ⁊ ad dei gloꝛiam. Ex qbus debebat Za⸗
charie conſtare ꝙ erat bonus angelus ⁊ ꝑ con
ſequens ꝙ erat verũ dictum eius cum mentiri
nõ poſſet.Scðo mutus effectꝰfuit Lacharias
vt maius miraculũ in natiuitate filij apareret:
cum em̃ in natiuitate Johᷣis loquela patri red
ditur miraculũ miraculo copulat᷑.Lertio con
gruũ fuit vt Tacharias vocem amitteret: quã
do vox naſcebat᷑ ⁊ legi ſilentiuʒ imponebatur.
¶ Tertia excelletia natiuitatis beati Johan⸗
nis dicit᷑ miraculoſa generatio. Naʒ poſt com
pletos. dies officij Zacharie:cũ redijſſet ad do
mũ ſuaʒ concepit Eliʒabeth vxoꝛ eiꝰ ⁊ occulta
bat ſe menſibus quinq;:qͥ vt ait Ambꝛo. ar⸗
tus ſui erubeſcebat etatẽ ne in ſenectute vacaſ⸗
ſelibidini videret᷑ Cõceptio autẽ illa miraculo-
ſa fuit:qꝛ non fuit ꝑ naturã tm̃ vt dicit Nico.ð

lyra: ſed ꝑ naturam gra diuina adiutã. Naʒ vt
dicit᷑ Luce.j.ca. Elizabeth ſterilis erat: ⁊ tam
ipa q́; Zacharias ꝓceſſerant in diebus ſle id

3

linius li vij. rali hiſtoꝛia:poſt annũ
vo octogeſimo anno generat: hec debẽt ita eẽ
vt in pluribꝰ:nã maſſimiſſa rex numidarũ poſt
octogeſimũ ſextũ filiũ genuit. Et Cato Cenſo⸗
rinus ex filia Salonis clientis ſui genuit cuʒ is
trãſiſſet octoginta annos. De Zacharia ⁊ Eli⸗
ʒabeth cuiꝰ etatis fuerint determinate nõ inue
nio Tm̃ euangelica lectio teſtat᷑ q ambo ad ge
nerandũ inabiles erant Et de hoc angelus Ga

bꝛiel dixit virgini glioſe genitrici dei ⁊ ſaluato

ris nr̃i.Ecce Eliʒabeth cognata tua ⁊ ipᷣa con

cepit filiũ in ſenectute ſua: ⁊ hic mẽſis ẽ ſextus
illi qᷓ vocatur ſterilis: quia non erit impoſſibile
apud deum omne verbũ:CQuarta excellẽtia

natiuitatis beati Johanis ð iocunda parturi

*„

uem menſiũ. Notãdũ t hoc loco ꝙ vt ait

eſt. tranſierãttempus generandi At em inqᷣt

nquageſimũ ceſſat fecunditas mulieruʒ. Nir

ni ⁊ cognati ꝙ Eliʒabeth peperiſſet. Et qꝛma⸗
gnificauit dominꝰ miſericoꝛdiã ſuã cum illa.id
eſt.magnam miſericoꝛdiã ei fecit auferendo ſte
rilitatis obpꝛobꝛium: ⁊ dando ei tm̃ ac talemfi
lium ſic annunciatum mirabiliter ⁊ conceptuʒ
ſupernaturaliter. Et congratulabãtur ei ſicut
pꝛedixerat angelus. ¶ Quinta excellentla nati
uitatis beati Johannis dicitur ſancta nomina
tio: vt em̃ dicit Lucas. Die octauo venerunt
circũcidere puerũ ⁊ vocabant eum nominepa
tris ſui Zachariam. Et reſpõdens matereius
dixit. Nequaqᷓ;.ſᷣ vocabit᷑ Johes.Hoc ãt hᷣm

Hico. de lyra fuit ſibi a deo reuelatum: quia a

tio. Be hac ita ſcribit Lucas.Eliʒabeth imple
tũ eſt tempus pariendi.ſm Nico.delyra.i.no⸗
hᷣg autẽ patri eius ſcʒ per ſigna quem vellet voca

ix. de animalibꝰ. Cunctis aĩalibus ſtatutũ ẽtẽ/

pus partus:muliere dũtaxat excepta que in di

uerſis tẽpoꝛibus parit nam qñq; parit in men⸗

ſeſeptimo quãdoq; mẽſe octauo. Aerũ frequẽ?

vſum eſt humano partui nouem menſium
ra dedit. Quedã tamẽ femine decimo me⸗

ſe pariũt. Quaſdam inſuꝑ Ariſto. dicit menſe

xj·peperiſſe. Cuius ſententiã apꝛobat Zlulus
gelius li.iij. noctiũ acticaꝝ dicens.
nis atq; honeſtiſſimis moꝛibus rome.xj.mẽſe
poſt moꝛtẽ mariti peperiſſe: factũ q; fuit iudici⸗

um tanqᷓ; marito moꝛtuo poſtea mulier ↄcepiſ⸗

ſet. Sed cognita cauſa diuus Adrianꝰ cenſuit

xj. menſt partũ poſſe edi: requiſitis veterũ phi

loſophoꝝ ac inſigniũ medi

coꝝ ſententüs.Aui
cenna nono

eminã bo

mulicrẽ mẽſe. xiij

peperiſſe. Tamẽ Eliʒabeth de qua lomur mẽ

ſe nono cõpleto Johem peperit. Quem vt di⸗
cunt aliqui virgo ſacratiſſima aterra leuauit.

Theophilus tñ dicit vt refert Mico.delyra.ꝙ
iminente partu Eliʒabeth virgo receſſit: tů q⸗

virgines in partu mulierum non ſolent adeſſe.

Tum quia mulieres iam venerant ad partum

Eliʒabeth quare obſequiũ ¶ Carie non erat ei
neceſſarium. Sed euãgeliſta nil de hoc ſcripſit

tm̃ retulit ꝙ menſe ſexto humilis virgo a⸗

ria poſtqᷓ; Eliʒabeth Johãnem conceperat vi
ſitauit illam: cum qua manſit menſibus tribus
ſcʒ vſq; ad tempus partus Eliʒabeth et reuer⸗
ſa eſt in domum ſuam. Si enim noluit ibi tem⸗
poꝛe partus adeſſe: poteſt ratio veriſimilis aſ⸗

ſignari: quia cum conſuetudo ſit ad mulieres
parturientes pleraſq; alias ↄuenire: virgo illa

modeſtiſſima nolens cum tot que mũdane erãt

conuerſari inde diſceſſit. Audierunt auteʒ vici

RN.

marito non didicit cum eſſet factus mutus ante

q; rediret ad eam de templo. Dicebant vero ſui
Eliʒabeth Nemo eſt in cognatione tua qui vo
cetur hoc nomine.Qð non eſt intelligenduʒ ꝓ

gente iudeoꝛuʒ ſed pꝛo his qui erant de genere
ſiue ſtirpe Eliʒabeth ⁊ Zacharie. Innuebant

ri eum. poſtulans pugillarem ſcripſit dicens
Johãnes eſt nomen eius.id eſt.hoc nomẽ nõ

ei impono:ſed impoſitum eſt a deo. Et mirat:

ſunt vniuerſi ex mirabili conuenientia patris ?

matris in nomine pueri. Apertum eſt autem il

lico os Zacharie ⁊ lingua eius ⁊ loquebat᷑ be

nedicens deum. Et factus eſt timoꝛ magn ſu⸗
per vicinos eoꝛum:⁊ ſuper omnia montana iu
dee diuulgabantur omia verba hec. Et poſue⸗

rũt omnes qui audierant in coꝛde ſuo dicentes

Quiſputas puer iſte erit: Etenim manꝰ domi⸗
ni erat cum illo.id eſt.vᷣtutis dei operatiua mi

raculoꝛum in eius annunciatione:conceptione

⁊ natiuitate oſtenſoꝛum. Ex quibus rationabi

liter cõcludebatur magnitudo pueri futura co

ram deo. Et Zacharias impletus eſt ſpirituſã
cto æ pꝛophetauit benedicendo deum atq; pꝛe

nunciando imminentia ſacramẽta noſtreredẽé⸗

ptionis: atq; futura geſta miranda puerinati.
DHicebat ergo:benedictus dominꝰ omniũ ſcilʒ

per generalem gubernationẽ:deus per creatio

nem:iſrael per ſpecialem cultum et deuotioneʒ

et bñficioꝝ ſpecialiũ populo iſrael exhibitionẽ

quia viſitauit.id ẽ.viſitabit moꝛe ꝓphetico lo
quitur.ec viſitatio fuit facta in chꝛiſti natiui

tate:que erat adhucfutura ⁊ in ſua conuerſati⸗

one. Et fecit redemptionẽ ſcʒ ĩ ſua bñdicta paſ⸗

ſione plebis ſue.Et erexit coꝛnu ſalutis nobis.
id ẽ. vtutem conſequendi ſ- alutes gernarn i ſua
q vitam imoꝛta

reſurrectione:quia reſurrexit ad

lem:educens ſanctos patres delimbo:⁊ in ſua

aſcẽſione: quia illos ad celeſtia introduxit. In

domo dauid pueriſui: qꝛ iſta adimpleuit xsS

in carne aſſumpta ð domo Dauid. Sicut locu

mus eſt ꝑ os ſanctoꝝ qui a ſeculo ſũt ꝓphetarũ

uni

e
Cle

e

feino
Cltn
ſniß

nilgid.

endoſte

talend
ceyn

eiſtcut

Omina

nerunt.
nnepa.
lereins

Nnßmn
Nedgas
unnoene
Nwoß;

Mir

N,
Neee
hre
awar
ſticns
Noney
Eimine

pams?

end
ſchnide⸗
nonſ⸗
Nlnoiu
polie⸗
centes
doni⸗
wami
chuoe
onebi
futuwa
hunl
A/r
nmti⸗
inati.
llcilg
reatio
tonez
Nitione
cicolo
tneui
erſ⸗
cngt
nobis⸗
mila
ſmon
zinlu
ierps
tlocu
gaaru

de mundo:carne:a diabolo. Et de manu oiuz

elus:quia ſic pmiſerat ꝑ ꝓphetas. Salutẽ ex

inimicis noſtris: ſupple cõſecuti ſumus ꝑ xᷣm

qoderunt nos.Ad faciendã miſericoꝛdiã cum

patribus noſtris:qꝛ myſteriũ incarnatiõis im

pleuit non ppter noſtrã iuſtiſicationẽ: ꝓpter
ſuaʒ miſericoꝛdiã implendã quꝗ patribus pꝛo⸗
miſit. Et memoꝛari teſtamẽti ſuiſancti.id ẽ.pa

maculare vitam famine poſſes. Mãſit aũt ibi
abſq; hoĩm quoꝛũcũq; ↄuerſatiõe vſq; ad ta
ſui baptiſmni ſiue pᷣdicatiõis. Nec ẽ heſitãdũ
partes ſui paſſi ſint pᷣuari p̃ᷣſentia vnici filij: cũ
ſcirẽt ex his q̃ in eiꝰↄceptioe ⁊ natiuitate pᷣceſſe
rant:puerũ illũ ad oĩa eiꝰ geſta ꝑ ſpiritũſanctecua·
dirigi regulari. Sʒ circa h̊ poſſet alias qrere . 9 gar ſeu⸗

vtn ſit ꝑfectioꝛ vita ſolitaria q;ᷓ ſocialis. Et q⸗

ctifirmiſſimi qð habuit cũ patribus veteris te, dam foꝛtaſſe dicerẽt ꝙ ſocialis:tũ qꝛvt ait ſapi⸗

ſtamenti de xpᷣo venturo: de quo teſtamẽto ad (/ens Ecce.iiij. ca. eliꝰ ẽ duos eẽqᷓ́ ynum:qꝛ

do pactum impleuit. Juſiurãdũ qð iurauit ad

Abꝛaaʒ patrẽ noſtrũ duturũ ſe nobis. At fine

timoꝛe de manu inimicoꝛũ noſtroꝝ liberati ſer⸗
uiamus illi. In ſanctitate ⁊ iuſticia coꝛam ipſo

omnibꝰ diebus nr̃is. Et tu puter ꝓpheta altiſ⸗

ſimi vocaberis. Nunc dirigit ſermonẽ ad filiũ
natum. Mꝛeibis em̃ ante faciem dñi parare vi⸗
as eius ſcʒ per pᷣdicationem xpᷣm annũciando

Ad dandã ſcientiã ſalutis plebi eius in remiſſi

onem peccatoꝛũ. Mer viſcera miſericoꝛdie dei

noſtri.id ẽ.ꝑ intimã ⁊ occultã dei miſericoꝛdiã

facta ſunt hec:in qbus viſitauit nos oꝛiens ex

alto. Illumiare his qͥ in tenebꝛis ⁊ vmbꝛa moz:
tis ſedẽt.id ẽ.patribꝰ in limbo exiſtẽtibꝰ: ad di

rigẽdos pedes nr̃os ĩ viã pacis. O Zacharia

pfr tãti filij de quo tãta miracula oculis ↄſpexi⸗

ſti. Oſenex admodũ venerade qͥ ꝓlẽ ex te geni
tã a deo electã non dubitaſti.O vir ſanctiſſime
qͥ ſpiritũſanctũ in tua mẽte ꝑ experientiaʒ noui
luminis ſuauiſſimiq; ſpũalis geſtus ſenſiſti Et
quis explicet iocunditatẽ ⁊ leticiaʒ coꝛdis tui:
Quis enarret ↄſolationẽ anime tue. Nõ mirũ
igit᷑ ſi canticũ quod iam expoſuimꝰ deũ laudã
eſhncitae Jolnint s
Be ſanctitate Johᷣis baptiſte quã de
moſtrante 12Pcip

ſingularufime. (Capline

ℳ

Ecuduũ myſteri⸗

unm cõtemplandũ de Johãne bapti
ſta ðꝛ lactitat QAustaciß me Ki
uerit pditcolligere poſſumꝰpꝛecipue ex ànq;
ꝛimo ex mundi derelictiornr.
cöoο ex coꝛꝑis moꝛtificatione.
Tertio ex humili confeſſione.
Quarto ex feruenti pᷣdicatione.
Quinto ex martyrij tolleratione.

2 —–

Naimo apparet ſanctitas Johis ex mudi de

relictione Ha ſpuſacto affiat'nõ puerili leuita
te motꝰi etate tenera:paterna domo relicta:ad
ſolitudines deſertiſe ↄtulit. Quapꝛopter eccle
ſia ipᷣm alloquẽs ait. Antra deſerti teneris ſub
annis ciuiũ turmas fugiẽs petiſti: neleui ſaltẽ

modũ memoꝛant ſeu recoꝛdãtis ſe habuit qui? vnꝰ iuuat᷑ ab alio. Tũ qꝛ Mat. xviij.xps di⸗

xit. Abi fuerint duo vłtres inoiemeo ↄgrega
ti in medio eoꝝ ſũ. Tũ etiã qꝛ ſolitaria vita vi⸗
det eſſe Z naturã hoĩs. Nã vt phᷣus diciti pꝛi⸗
mo politice.omo ẽ aĩal ſociale. Sʒ Aug' i li

bꝛo de oꝑibꝰ monachoꝝ:illos ſanctioꝛes eẽ di

cit qᷓ a oſpectu hoim lepati nulliad ſe pbẽt ac⸗
ceſſũ. Ad plenioꝛcʒ tame intelligẽtis 1 obiecto

mum declarationem notãda ſutvbaſacti Tho⸗
q̃ ſcdᷣa ſcdᷣe.q.clxxx viij.ar. viii.ait.ꝙ ſolitudo

nõ ẽ eẽntia ꝑfectiõis:ᷣ ꝑfectiõis inſtrumẽtuʒ:
nõ tñ ẽ inſtrumẽtũ ↄgruũ actiõi ſᷣ ↄtẽplationi
Ideo nõ ↄgruit religionibꝰ q̃ſunt oꝛdinatead
opa vite actiue ſiue coꝛpoꝛalia ſeu ſpũalia niſi

foꝛte ad tempus exemplo xpᷣi:qͥ vtðꝛ Luc.vj.
Erat ꝑnoctans in oꝛatiõe dei. Cõpetititaq; ſo/
litudo religionibꝰ q̃ſũt ad ↄtẽplationẽ oꝛdina
te. Notandũ tñ eſt ꝙ illud qð ẽ ſolitariũ deber
eſſe ſibi ꝑ ſe ſufficẽs.Hoc autẽ ẽ cuinihil deeſt
qð pꝑtinet ad rõnem ꝑfecti.Et ideo ſolitudo cõ
petit cõtemplãti qͥ iam ad ꝑfectũ ꝑuenit. Qð

qͥdeʒ ↄtingit dupliciter. Vno modo ex ſolo di

uino munere:ſicut fuit de Johe baptiſta: q vn

dictũ ẽ:repletus fuit ſpũſãcto adhuc ex vtero
mr̃is ſue.Alio mõ ꝑ exercitiũ virtuoſi actꝰ: d
qð exercitiũ iuuat᷑ homo ex alioꝝ ſocictate du
pliciter. Ano mõ q;tum ad intellectũ vt inſtru
atur in his q ſũt ↄtẽplanda. Ande Hieroꝰ diẽ
ad ruſticũ monachũ. Mihi placet vt habeas
ſacrũ ↄtuberniũ:nec ipᷣe te doceas. Scðo q;tũ
ad affectũ vtſcʒ noxie affectiões hoĩs repꝛima

tur exemplo ⁊ coꝛreptione alioꝛum: quare vi⸗

ta ſolitaria ſi debite aſſumatur pᷣeminet viteſo⸗
ciali. Si autem abſq; pꝛecedenti exercitio talis
vita aſſumatur eſt periculoſiſſima niſi per diui
nam gratiam ſuppleatur quod in alijs per exer⸗
citiuin acquirit᷑: ſicut patet de beatis Antonio
2 Bñdicto.Et ſic q́;uis melius ſit eſſe duos qᷓ;
vnum:dum vnus indiget auxilio alterius: ta⸗
men hoc auxilio non indigent quiſunt perfecti
onem aſſecuti Sicut etiam xpᷣs eſt in medio eo/
rum qui ſunt in ſuo noĩe cõgregati ꝛita vt dicit
bme JYopis. iiij. ca. Deus charitas eſt ⁊ qma⸗
net in charitate in deo manet 7 deus in eo. So⸗/
litarie vero viuere pᷣt dupliciter eẽ :aus RD

animi ſeuiciã ⁊ hoc ẽ beſtiale. Aut ꝓpter ↄtem
prlationẽ: dũ aliqͥs a ↄuerſatione alioꝝ ſe ſeꝑat
väy3yrt liberius vacet rebus diuinis ⁊ ſtudio ſapiẽ
tie. pꝓpterea Ariſto.pᷣmo politice dixit.ꝙ ille qͥ
alüs nõ cõmunicat ẽ beſtia aut de.i.diuinus

vir. ¶ Scdo apparet ſanctitas Johis ex coꝛpo

ris moꝛtificatione. Nam vt ſcribit Marcus.
ca. Erat Johes veſtitus pilis Cameli et ʒona
pellicea circa lũbos eiꝰ: ⁊ locuſtas ⁊ mel ſilue⸗
ſtreedebat. Idẽ habet᷑ Matth.iij.ca. vbi Ni
colaꝰde lyra inqt. Locuſte ſũt parua animalia
volitantia ꝑ modũ ſaltꝰ ⁊ reperiunt᷑ in deſerto
iudee ⁊ frixa cũ oleo ſunt cibus paupeꝝ.Qui⸗
dam vo putant locuſtas h̊ appellari nõ aĩalia il
la:b̊ genus herbaꝝ qð vſui humano conuenire
põt. Veſcebat᷑ itaq; Johes quocũq; mõ locu
ſte accipiant᷑ cibo non lauto imo tenui ⁊ inſipi
do atq; auſtero.Sumebat etiã mel ſilueſtre qð
m Nicolaũ de lyra reperit᷑ in truncis arboꝛũ
¶ Tertio awaret ſactitas Johis ex humili cõ/
feſſione· Nam quãdo iudei miſerũt ad eũ ſacer

dotes ⁊ leuitas vt ſcribitur Johãnis.j.ca.vti

terrogarent eum. Tu qͥs es: non ſupbe locut⸗
eſt quaſi ð ſeipo pᷣſumens:quinimo humiliter
reſpondit: ⁊ cõfeſſus eſt veritateʒ dicens:quia
nõ erat xpᷣs:neq; Helias in ꝑſona:neq; pphe⸗
ta ille videlicet quẽ ipᷣi querebãt:ſᷣ dixit. Ego
vox clamãtis in deſerto:dirigite viã dñi.Con⸗

grueautẽ ſe vocẽ appellauit. Mꝛimo qꝛ vox oꝛ ph⸗
Pntides nomẽ filiationis Abꝛae ꝑdiderunt.
t

Dinat᷑ ad vbi expᷣſſionẽ. Voces em̃ ſunt eaꝝ q̃
ſüt in aia paſſionũ note: vt dicit Ariſto. ibmo
Poeriarmeniaꝝ. Sic Johhes expꝛeſſit verbum
incarnatu. Scdo de rõne vocis eſt ꝙ reſpectu
vbi ſit noticia pꝛioꝛ:oꝛigine tñ poſterioꝛ. Naʒ
Em rõneʒ oꝛiginis pꝛius verbũ cõcipit᷑ q; vox
foꝛmetur. Johes ergo fuit vox qꝛ reſpectu xpᷣi

fuit noticia pꝛioꝛ lʒ eẽt ⁊ oꝛigine poſterioꝛ Ter

tio vox tranſit:verbũ aũt manet. Johes ̊ cuʒ
dicit ſe vocẽ inſinuat ſe tranſituꝝ:xpᷣm vo per
manſuꝝ. Tandẽ de xpᷣo alta ꝓtulit:deſe humi
lima cuʒ ſubdit. Ego baptiʒo in aqua. Medi⸗
us autẽ veſtrũ ſtetit quẽ vos neſcitis. Et dicit᷑
medius ᷣm Mico.de lyra.id eſt. cõmuniter vi
uens inter hoies: quẽ iudci quantũ ad diuini⸗
tatem neſciebãt. Subdidit Johãnes. Ipᷣeẽ q̊
poſt me venturus eſt.ſcʒ ad pᷣdicandũ ⁊ myſte
rium redẽptionis cõplenduzʒ. Qui añ me factꝰ
eſt.i.mihi pꝛelatus in dignitate cuiꝰ nõ ſum di
gnus vt ſoluã eiꝰcoꝛrigia calciamẽti. C Quar
to oſtendit ſanctitas Johonis ex feruenti pᷣdi
catione. Mam vt ðꝛ Luce. iij.ca. Factũ ẽ vᷣbũ
dñni.i.diuina inſpiratio ſuꝑ Johem Zacharie
fliuzʒ in deſerto ⁊ venit in oẽm regionem ioꝛda
nis pꝛedicans bap tiſmum penitentie.Et vt ait
RHat.iij.ca. Exibat ad eũ hieroſolyma.i.po⸗

polus de hierm. aceipit᷑ hicↄtinẽs p ↄtẽto.
Et oiĩs iudea.i.milti.Et ẽ hic quedã figura vᷣm

Nico.ð lyra q̃ vocat᷑ hyperbole.i.locutio mul
tum expᷣſſiua Inchoauit aũt pᷣdicationẽ ſuam
ſic ⁊ xpᷣs dicens. NPenitentiã agite:deinde qt⸗
tuoꝛ pᷣcepta docuit. Pꝛimũ docuit phariſeos
nã vt ſcribi᷑ atth.iij. ca. Nidẽs Johãnes
multos phariſcoꝛũ ⁊ ſaduceoꝛum veniẽtes ad
baptiſmũ ſuũ:nõ tñ credentes pᷣm veritatẽ vt
diẽ Nico.ðlyra.ſᷣ mag ad ſimulatiõeʒ ⁊ inſi⸗
diationẽ. Ex q̊ xpᷣs vt ptʒ Mat.xxj.ca.q̃rẽs
ð baptiſmo Johᷣis an eẽt e celo vel ab hoibꝰcũ

nõ fuiſſent phariſei auſi reſpõdere dixit.Qua⸗

re nõ credidiſtis ei. Idẽ dicit Joſephꝰ in. xix.
antiquitatũ li. IJpᷣe Johãnes dixit illis:ꝓgeni
es viperaꝝ:qꝛ venenũ erroꝛis ⁊ hypocriſisa
ſuis ꝓgenitoꝛibꝰ traxerãt. Quis demõſtrabit
vobis fugere a ventura ira:quaſi dicat:lʒ falſi

tas veſtra lateat in cõſpectu populi:tñ non po

terit latere in ↄſpectu dei: facite ergo fructꝰ di⸗
gnos penitentie: et ne velitis dicere intra vos
patrem habemus Abꝛaã AVt enim ait Nico.ð
lyra.phariſei de hoc gloꝛiab ant᷑: qꝛ de Abꝛaã
deſcenderãt Et ideo ex ꝓmiſſione facta Abꝛae
ſine operibus ſalutem cõſequi pꝛeſumebãt.Et
hoc ẽ manifeſte falſuʒz:qꝛ non dicũt᷑ filij Abꝛae

ex carnali ppagationeſed magis ex ſfidei imita

tione vt dicit᷑ ad romanos.iiij.ca.Et ido quia
phariſei ⁊ legiſperiti fidẽ Abꝛae de xpᷣo reppue
Et hoc eſt qð dicit Johãnes.Et ne velitis di⸗
cere intra vos ꝑ fallam ſcʒ extimationẽ patrem

habemꝰ Abꝛaa:qꝛ non ẽ ſic ᷣm veritatẽ. Ecõ⸗
uerſo gentiles ſide xpᷣi deuote ad pᷣdicationezʒ

aploꝝ receperũt.iðo filij Abꝛae facti ſũt. EtH

ẽqð ſubdidit Johes.Dico em̃ vob qm̃ potẽs
eſt deus de lapidibꝰ iſtis ſuſcitare filios Abꝛae

Scðᷣʒ Nico.de lyra tenent aliqui ꝙ Johãnes

demonſtrauit illos lapides quos ſilij iſrael de

ꝓfundo ioꝛdanis attulerunt: vt habet᷑ Joſue
iiij.ca.in memoꝛiã miraculi ꝙ dominꝰ i trãſitu
eoꝛum aquas ioꝛdanis ſiccauit.Sed ꝑ illos la
pides Johannes gentiles ſigniſicauit:qꝛ cole
bant idola ð lapidibus facta.Filij ergo Abꝛae
de lapidibus ſuſcitati ſunt quãdo iudeis ꝑ inſi
delitatẽ a filiatiõe Abꝛae recedentibꝰ:gentiles
fidẽ xpᷣi recipientes in locũ eoꝝ ſubſtituti ſunt
Et qꝛ doctoꝛ veritatis nõ ſolũ debet vitia cõſi⸗
denter arguere:ſᷣ etiã penã pᷣdicere Jo ſubdi
dit Johes. Jam em̃ ſecuris.i.ſecuritas diuini

iudicij poſita ẽ ad radiccẽ. Ois arboꝛqᷓ nõ facit

fructũ bonũ:excidetur ⁊ i ignem mittet᷑ Senz
pᷣceptum docuit turbas:naʒ vt ſcribitur Luce
iij.ca. Interrogabãt Johem turbe quid eſſent
facture. At ille reſpondẽs dicebat. Qui habet

gotn
nnn
fionnh
Hocni
aeplo
nMn 6

ulidi

lcute
ndonee

mmnrin

naue
talidyd
ſtipedl
hänis⸗
goßes
fuſche
1Bret
püinſt
argvel
ochoſi
yenus⸗
lemii
Verttns.
ſdarere
tfrufn
ntnn
ſeloen
Palicea
Core
N
Wd
talist
celeb⸗
gone
etlaz/
heroc
isoui
litatc
Ethocl
Nbrqch
pronite
Konri
n
ſcode,
tydäe
tAnd
piitnn

ehi

letici
lens
hins.
ſitor
Nhte

oig,
uaß
Utomnl
Niſinn
indeq⸗
griſcos
häneg

etes gd
atet

di

ls nen
ogiſs
nöſrbir
rhfld
mnoe
furd⸗
ſnnpoe
Mo
be
Aber
n.E
Dre
Geijmina
ogui⸗
vrpue
nnt,
lis di⸗
Mrenn
Eoi⸗
cauonez
ſn. Eb
üpars
e
hüns
ſiade
Me
jriſn
NNosn
gce
Pöhr
on
mnle
ſnt
acof⸗
ubdi
hiuini
fact
C;
uce
ſſent
bet

duas tunicas det vnũ nõ habẽti. qð intelligit

Bm Mico.ð lyra qñ tunica eẽt ſuꝑflua.Tertiũ
p̃ceptuʒz docuit publicanos officiales imꝑato⸗
ris:nihil inqᷣt pluſq; vobis ↄſtitutũ ẽ faciatis.
Moc auũt dixit qꝛ collectoꝛes taliũ ſolẽt eſſe ꝓni
ad plus colligendũ qᷓ; ſiteis mãdatũ: vt qð eſt
ampliꝰremaneat.Quartũ pᷣceptũ docuit mili⸗
tes cũ dixit eis vt ſcribit᷑ Luce.iij.ca.Neminẽ
ↄcuciatis ſcʒ opꝛimẽdo pauꝑes ⁊ eos deſpici⸗
endo:neq; calũniã faciatis.i.non imponat fal
ſum crimẽ diuitibꝰ⁊ potentibꝰ vt occaſionẽ ex

toꝛquẽdi bona eoꝛũ habeatis:qꝛ ꝑ aliã viama

talibꝰ bona reciꝑe nõ poſſunt.Contenti eſtote
ſtipẽdijs vris.¶ Quinto oſtẽdit᷑ ſactitas ꝗo
hãnis ex martirij tolleratione. At em ſcribitur

ria ſcholaſtica vxoꝛẽ frat ſui hilippi abſtulit
2 Arethã regẽ:⁊ Herodẽ agrippam.⁊ Philip
pũ in ſui inimicitia ↄcitauit. Johes eum ðᷣ 6
arguebat:qð ſibi ⁊ herodi moleſtiſſimũ erat et
odioſũ. Nã vt ait Terẽtiꝰ.Obſequiũ amicos
veritas odiuzʒ parit.Et ieronymꝰ in epła a⸗
occeanũ inqᷣt. Ita ſe habetnatura vt amara ſit
veritas. Vidẽs itaq; Herodes: qꝛ Johes euʒ
tã dure redargueret. Et qꝛ ob pᷣdicationẽ ⁊ ba
ptiſmũ ſᷣm Joſephũ magnũ populum ↄgrega
ret:ipᷣm in carcere vinculauit in Macherõta
caſtello arabie:in h̊ vxoꝛi placere cupiẽs ⁊ po⸗
puliſequẽtis Johem diſpẽdiũ ptimeſcẽs. De
ſiderabat aũt ipᷣm occidere ſᷣ populũ foꝛmida⸗
bat. Tandẽ excogitauit doloſe ⁊ nõ ſine ↄfabu
latione atq; cõſilio herodiadis maligne:vt na⸗
talis ſui diẽ coꝛaʒ pᷣmis galileeſuiſq; bᷣncipibꝰ
celebꝛaret. Iſta em erat ↄſuetudo apud antiqᷣs
ꝙ ncipes ſolẽniʒabãt die ſue natiuitat : et diẽ
etiaʒ natalis imperij ſui in qͥ coꝛonabãt᷑:quare
Herodes ↄuocatis magnatibꝰ ⁊ nobilibꝰmul⸗
tis:ↄuiuiũ illis letiſſimũ atq; lautiſſimũ pᷣpara
uit atq; ſaltauit filia herodiadis.i.tripudiauit
Et hoc fuit ex diſpoſitiõe matris ⁊ ipiꝰ Hero⸗
dis:qͥ cũ iuramẽto ꝓmiſit ei dare qð peteret
pᷣmonita a matre petiuit caput Johᷣis baptiſte
Et ↄtriſtatꝰ ẽ rex:ſicte tñ ⁊ m apparẽtiã. Naʒ
vt inqͥt Beda. Iʒz ↄtriſtaret᷑ in facie ꝛletabat᷑ tũ

i coꝛde. Simulabat aũt ↄtriſtationẽ ꝓpt᷑ iuſiu

randũ qð infringere iudicabat illicitů. Sed vt
ait Ambꝛoſi li. de officijs Herodes ſaltatrici
pᷣmiũ turpiter ꝓmiſit:crudelit᷑ ſoluit:nã vt re⸗

fert Nico delyra. In ꝓmiſſione facta ĩ genera

li etiã cũ iuramẽto nõ ncl igit alla illicituʒ ſbᷣ
obligatõe cadere: cuiuſmodi erat ĩterfectio Jo

hãnis. Et ð h plene habet᷑ ĩ decreij.xxij.q.iiij.

q̃ſi ꝑ totum. Miſſo itaq; herodes ſpiculatoꝛe
decollauit Johãnẽ in carcere: ⁊ allatũ ẽ caput

at. xiiij. ca. ?⁊ Marci. vj. ca. Becollare ſuit
Johes iubẽtes Herode.Hic vt habet᷑ ĩ hiſto⸗

eius in diſco: ⁊ datuʒ ẽ puelle:⁊ illa tulitmatri
ſue. Diſcipuli aũt accipientes coꝛpꝰ ſepelierũt
illud in ſebaſte.vt ponit᷑ in.xij li.hiſtoꝛie eccle

ſiaſtice. Herodias aũt caput Johis in hiertin
fecit deferri:⁊ iuxta erodis habitaculũ cau⸗
te ſepeliri. Fuit vo Johhes decollatꝰcirca dies
qʒimoꝛũ anno pᷣcedente paſſionẽ xpᷣi.De qͥ ſic

loquit᷑ Chꝛy. Johãnes ſchola vtutuʒ:magi

ſterium vite:ſanctitatis foꝛma:noꝛma iuſticie:
virginitatis ſpeculũ:pudicitie titulus ꝛcaſtita
tis exemplũ:penitentie via:peccatoꝝ venia: ſi
dei diſciplina: Johes maioꝛ hoĩe:par angelis

legis ſumma:euãgelij ſanctio: apoſtoloꝝ vox

ſiſentiũ ꝓphetaꝝ :lucerna mundi: pcurſoꝛ iudi

cis:xpᷣi mediatoꝛ:dñiteſtis:totius medius tri
nitatis. Et hic tatus dat᷑ inceſtui:tradit᷑ adul⸗

tere:adducit᷑ ſaltatrici.
ſicſublimis inter ſlanctos Johannes
baptiſta. Caplm..

ↄtemplanduʒ debeato Jobaneba⸗
Ppniſta dicit ſublimitatis. In quo c;
ſublimis inter ſanctos ſit aperiemus: poſſumꝰ
auũt id facile cõphẽdereſi oſiderare voluerim
quinq; illius pcipue dignitates.
Scdöa cõmendationis.
Certia celebꝛationis.
Quarta venerationis.
Quinta gloꝛiſicationis.
CPꝛima dignitas beati
ctilicationis.J

teqᷓ; exires de ventre ſanctiſicauite. Ob iſtam
ſanctificationeʒ purgatus fuit a plaga oꝛigina⸗
lis culpe:vnde ſi in vtero matris deceſſiſſet ad
ſinum abꝛae euolaſſet: cuʒ ceteri vadãt in inſer
num qͥ ibi moꝛiũt᷑. Fuit inſuꝑ in vtero matris
letificatꝰ: cũ iñ ceteri ibi ſint cũ triſticia. Mul⸗
taq; alia ſpũalia dona ẽ cõſecutus: quare Ha⸗

bꝛiel pdixit patri. Spiritu ſancto replebit᷑ ad⸗

hucex vtero mris ſue Secũda dignitas bei
Johãnis dicit᷑ cõmẽdationis. Quidnã certiꝰ

⁊firmius oſtẽdere po:eſt peminentiã alicuius

qᷓ ſententia ⁊ laus ex oꝛe diuino ꝓcedẽs. Tur
pe eſt laudari a malis viris: ꝓ quibus ait Se⸗
neca in puerbtis.Lã turpe eſt laudariaturpt
bus q; ſi lauderis ob turpia. Gloꝛioſũ ergo eſt

cũ quis laudaf᷑ a ſapientibus: 4 viris grauib⸗
⁊p̃ᷣſtantiſſimis.Sed ſuꝑ oĩa grandeeſtet inef⸗

.

fabile donũ duʒ quis exiollit laudibus ab oꝛe
diuino. At em inat Hieronymus in ſermole

De qnq; dignitatibus que oſtendunt

„ r

itas beati Johannis dicif ſan⸗
4 Fuitqdeʒ in vtero ſanctiſicatus
Vñ eccłia dicit de eo illud Hieremie.j.ca.An

Seermo Bexij

ad Paulã ⁊ Euſtochiũ. Quicqͥid humanis di
ci poteſt vbis minus eſt a laude dei Ex his au
tem quos deus dignatꝰ eſt cõmendare nullꝰ tã

tis laudibꝰ fulget quãtis Johhes baptiſta.DHi⸗

xit enim deus HNoe Geñ̃.vij.ca. Te em̃ vidi iu

ſtũ coꝛã me ex omnibꝰgentibus. Et do Bauid

põ.lxxxviij. Inueni inquid Dauid ſeruũ meũ

oleo ſancto meo vnxi eũ.Et ð Job vt ptʒ eiuſ⸗

dem pᷣmo ca. Nũqͥᷣd oſideraſti ſeruũ meũ Job
ꝙ non ſit ei ſilis in terra. Et de NPaulo Acil.ix
ca. AUas electionis eſt mihi. Et de centurione
MMatth̊.viij.ca. Non inueni tãtã ſidem in iſrł.

Et petro dixit xpᷣs M atth.xvj.ca. Beat' es

Simõ bariona. Sed ð Jopᷣe multo plura mul
taq; maio:a locutus eſt.nã vt ſcribit᷑ Mat. xj

ca.dixit ieſus turbis ð Johe. Quid exiſtis in
deſertũ videre ⁊c. vbi cõmendauit eũ de q̃ttu⸗
oꝛ. MPꝛimo de ſoliditate fidei ⁊ cõſtantia cuʒ di
xit. Quid exiſtis in deſertũ videre arundinem
vento agitatã:q̃ſi dicat:non.qꝛ Johes fuit ita

cõpoſitꝰ ꝙ nec timoꝛe nec fauoꝛe a veritate de⸗
clinabat.Scðdo cõmendauit euʒ ab auſteritate
penitentie:dum ſubdidit hominẽ mollibꝰ veſti
tũ:quaſi dicat non.Tertio cõmendauit euma
claritate noticie duʒ ſequit᷑ ꝓphetã.Etiã dico

vobis pluſqᷓ; ꝓphetam.Et dicit᷑ pluſq; ꝓphe⸗
ta:qꝛ nõ ſolum xpᷣm pᷣuidit venturum ⁊ pᷣdixit

ſicut alij ꝓphete ſed etiam ipᷣm digito oſtendit

Quarto cõmẽdauit eũ ab auctoꝛitate doctrine fuit men n
gnus eſt gloꝛia ⁊ felicitate.Cuius patrociniuzʒ

dicens. Hic eſt de quo ſcriptũ eſt ſcʒ ꝑ Mala⸗
chiam. Ecce ego mitto angelũ meũ.id ẽ.ioheʒ

qui vitam duxit angelicã ante faciẽ meã:qͥ pꝛie

parabit viã tuam ante te.Amen dico vobis in
ter natos mulierũ non ſurrexit maioꝛ Johe ba
ptiſta. ¶ Tertia dignitas beati Johanis dici⸗
tur celebꝛationis. De ſolo nanq; ieſu xpᷣo ⁊ vir

gine matre Johãneq; baptiſta narrantur pᷣco
nia natiuitatis. Idcirco eccleſia ſolenniter cele

bꝛat natiuitatẽ eoꝝ.inc Augꝰ iſermone qui
legit᷑ in officio pᷣſentis ſolẽnitatis ait Poſt ilũ
ſacroſanctũ domini natalis diẽ nullius homis

natiuitatẽ legimꝰcelebꝛari niſi ſolaʒ Johis ba⸗

ptiſte. In alijs em ſanctis ⁊ elcctis dei nouimꝰ
diẽ illu coli quo illos poſt ↄſũmationẽ laboꝛũ

⁊ deuictũ triũphatumq; munduʒ in ꝑpetuas

eternitates pꝛeſens hec vita parturijt In alus

cõſũmata vltimi diei meriti celebꝛant᷑ Jn hoc
etiam pᷣma dies ⁊ ipᷣa hominis initia còſecran⸗
tur. auarta digniſas beati Joha nis dicit
venerationis Holuit naq; deus cõcurrentibꝰ

miraculis plurimis reliquias coꝛpoꝛis eiꝰ a fi

delibus venerari.Legit᷑ em̃ in hiſtoꝛia eccleſia
ſtica:ꝙ cum ad tumulũ Johãnis multa mira⸗
cula fierent iubente Juliano apoſtata gentiles
oſſa eius ſparſerũt.Et cũ miracula nõ ceſſarẽt

poſtea collecta ⁊ in igne cõcremata in puluerẽ
redegerũt ⁊ ꝑ agros ventilauerũt.Tãdẽ cine⸗
res illi collecti a qbuſdam monachis hieroſoly
mã fuere delati:deinde poſt aliq̊ tꝑa ianuã traſ
lati vbi nunc deuote coluntur. Sicut Alexan⸗
der terty:⁊ Innocẽtius quartꝰ:rei veritate co
gnita ſuis pᷣuilegijs appꝛobarũt. Caput vo eiꝰ
tẽpoꝛe arciani pᷣncipis inuentũ eſt Huobꝰ
qͥdem monachis beatus Johãnes caput ſuuʒ
in viſu manifeſtauit: qui ad locum ꝓperantes
vbi ſepultũ tãdiu latuerat inuenerũt:illud ſac⸗
cis cilicinis inuolutũ: qð poſtmodũ Conſtãti
nopolim:inde ad gallias regnante Pipino eſt
tranſſatũ. Altimo ad vꝛbẽ deductuʒ ⁊ in eccle⸗
ſia ſancti Silueſtri honoꝛifice reſeruatum. Di⸗
gitus inſuper ille quo dominũ oſtenderat com
buri non potuit vt refert magiſter Johes Be⸗
leth.qui a fidelibus cõſeruatus:poſtmoduʒa
ſancta Tecla de vltramarinis partibꝰ in Moꝛ⸗
mangdiã delatus eſt. C Quinta dignitas beati
Joßis dici gloꝛſicatnonls Credendũ quippe

eſt ꝙ in celo magna fit gloꝛia eius.⁊ ꝙ poſitus

ſit in ſupꝛemo oꝛdine angeloꝝ atq;ʒ in ſede luci⸗
feri collocatus. Naʒ illa ſedes nõ fuit reparata
per xpᷣm:quia ſtat ad dexterã patris:nec ꝑ vir
ginem:quia ſtat ſuꝑ choꝛos angeloꝝ:nec ꝑ ali
um ſanctũ:qꝛ vt pꝛedictũ eſt. Inter natos mu
lierum nõ ſurrexitmaioꝛ Johãne baptiſta.Et
ſicut magnus fuit meritis et ſanctitate:ita ma⸗

deuote imploꝛantes ſperare poſſunt illiꝰ inter⸗
ceſſione cõſequi in hoc ſeculo dei gratiaʒ:⁊ĩ fu
turo gloꝛiã ſempiternã. In qua viuit et regnat
deus ꝑ omnia ſecula ſeculoꝛũ.Amen.

¶ Bermo triceſimuſſecũdus de ſancto

Naulo aplo doctoꝛe ſũmo gentium

„ As electionis ẽ

—

mihi. dñi nri ihu xpᷣi vyba ſũt iſta oꝛi
NVinaliter. Actl.ix. ca. Ad laudes in⸗
gentes beati apłi Mauli extollẽdas hodierna
die merito eſt elaboꝛandũ. Ipᷣe nãq; ſua erudi
tione mirabili:xpᷣi benedicti nomẽ gentibꝰpa⸗
tefecit Jpᷣe ſue cõuerſionis exemplo peccatoꝛi
bus ad penitentiã redire volentibus ſpem ð ve
nia cõſequenda dedit. Ipᷣe vtiq; verbis ⁊ fact
adeo clare chꝛiſtum a moꝛtuis reſuſcitatum at⸗
qꝙᷓ; in dexteram dei patris ſedentem oſtendit:
vt nullus amplius niſi volẽs de fide chꝛiſti du
bitare queat.Ad ipſum igitur ſermonem verta
mus qui pꝛius nominis ieſu ardentiſſimus ꝑ⸗
ſecutoꝛ:expoſt factus eſt illius defenſoꝛ acerri⸗
mus et pꝛedicatoꝛ eximius: in quo poſt emen⸗
datum delictum tanta ſuperabundauit gratia

ſetin

Gentie
diſa
poſtn.
niſen
Pn
n

ℳ*

lofet
latoe
Nom
ninis
Mit
aap
ſanbi
Muta/
vocar:
hnel .
Ani
Per,
pone
Meme,
ſſtr⸗

o

gißon

ij
iar⸗ vt etiam in hac vita moꝛtali ad viſionẽ diuine poſt ouerſionẽ vo dictiẽ Paulus aſt puulus
N eſſentie raperetur De ipo pijſſimus ihs ananie a virtute humilitatis. Unde nomen ſuum iter
nuäiſ diſcipulo ſuo fideliſſimo retulit vba in themate pꝛetando. pᷣme ad Coꝛinth.xv. ca. ait. Ego ſu
