S um contemplandũ de beata katheri
na dicit mũdicitie Hec eſt pꝛima ei
excellentia: ꝓpter quã amauit eaʒ xpᷣs. Serua

£

TEaimoan inſideli ſtulticia.

¶ Tertio a coꝛdiali ſuꝑbia.

¶SNꝛimo beata katherina ſeruauit ſe mũdam
ab infideli ſtulticia:na idolatriã ſpꝛeuit.⁊ credi

dit in xbᷣm ihm ſiliũ dei. Andecũ maxentiꝰ im/

peratoꝛ ꝑꝛexiſſet alexandriã: cõuocaſſetq; oẽs

tam diuũes q; pauperes vt idolis imolarẽt: et

lev
xpᷣianos imolare nolentes puniret. Ratherina
cuũ eẽt ãnoꝝ. xviij. audiẽs aialiũ diuerſoꝝ mu⸗
gitus ⁊ cãtãtiũ plauſus:miſſouluc nũcio inqͥri
iuſſit celeriter qͥd hoc eẽt. Qð cum didiciſſet:
aſſumptis alidbꝰde palatio:ſigno crucis ſemu⸗
niẽs:illuc acceſſit:ibiq; multos xpᷣianos metu
moꝛtis ad ſacriſicia duci ↄſpexit. Que vehemẽ
ti doloꝛe coꝛdis ſauciata ad imperatoꝛemſe au⸗
Ddacteringeſſit ⁊ ait. Salutationẽ tibi ꝓferre et
oꝛdinis dignitas:⁊ ratiõis via monebat:ſi cre
gtoꝛẽ celoꝝ agnoſceres:⁊ a dijs animũ reuoca
res. Stanſq; añ ianuã templi ꝑ varias ↄcluſio

nes ſillogiſmoꝝ doctiſſime multa cuʒ ceſare di

ſputauit. Deinde rediẽs ad cõmune colloquiũ
dixit Hec tibi tãqᷓ; ſapiẽti ꝓferre curauKũc au
tem q̃re incaſſũ ↄgregaſti hãc multitudineʒ ad
colẽdã ſtulticiã idoloꝝ. Miraris ̊ tẽplũ ma⸗
nu artiſficũ oꝑatũ. Miraris oꝛnamẽta pᷣcioſa
ꝗ̊ velut puluis añ faciẽ venti erũt. Mirare po
tius celũ ⁊ terrã mare ⁊ oĩa q ĩ eis ſũt. Mirare
oꝛnamẽta celoꝝ:ſolẽ videlicet lunam ⁊ ſtellas.
Mirare famulatũ eoꝝ q̃liter a mundi initio vſ
NGqʒ ad finẽ die ⁊ nocte currũt ad occidentẽ: ⁊ re⸗
deunt ad oꝛientẽ:nec vnq; fatiganf. Et cũ hec
giaduerteris interroga ⁊ diſce qͥs ſit eoꝛum pa⸗
tratoꝛ Cũ aũt ipᷣm eo donãte intellexeris:nec il
li ſimilẽ inuenire valueris:ipᷣm adoꝛa:ipᷣm glo⸗
riſica. IJpᷣe em̃ ẽ deꝰdeoꝝ ⁊ dñs dñantiũ.Cuũq;
de incarnatiõe filij ſapiẽter plurima diſputaſſet
ſtupefactꝰ ceſar nõ valuit ad hec rũdere.Tadẽ
ad ſe reuerſus dixit ad eam. Sineo mulier:ſine
nes finire ſacrificiuʒ: ⁊ poſt hec tibi rũſa redde
mus. ꝛecepit g̊ eam ad palatiũ duci:⁊ cuʒ oi
Diligentia cuſtodiri. Ex qbus patet qᷓ; feruens
erat ſides katherine: quãtũ q; infidelitateʒ hoꝛ
rebat. Sed vt ea que dicta ſũt cũ aliqua doctri
ne ſpeculatione auidius capiãtur: tria dubia
ſunt declaranda.
CPꝛimũ vtrũ inſidelitas ſit peccatũ.
¶ Scoʒvtꝝ inſidelitas getiliũ ſ
EKald vren dliberaend iuſ

CAd muz dubii thdet Cho. va ſce..r.
X inſidelitas ẽ pctm.qꝛ ↄtrariatur vtuti fidei
verũtñ põt duplicit᷑ accipi. Ano mõ ſᷣm pura
negationẽ.vt dicat᷑ qͥs inſidelis ex eo ꝙ non hʒ
ſidẽ.Alio mõ põt inſidelitas ĩtelligi m ↄtrari⸗
etatẽ ad fidẽ qꝛ ſcʒ aliqͥs repugnat auditui fidei
vel etiã ↄtemnit ipᷣm.Et in h̊ ꝓpꝛie ꝑficit᷑ ratio
infidelitatis.Et m hoc infidelitas eſt peccatũ
Si aũt accipiat᷑ infidelitas ſᷣm purã negationẽ
ſicut i illis qͥ nihil audierũt de fide nõ hʒ ratio⸗
nem peccati:ſᷣ magis pene:qꝛ talis ignoꝛantia
diuinoꝝ ex pctõ pᷣmi parẽtis ẽ cõſecuta Et qui
ſic ſunt inſideles dãnant᷑ qͥdem ꝓpter alia pec⸗
cata:q̃ ſine fide remitii non pñt:nõ ꝓpter ipam

it guioꝛ ceterl

infidelitatem. ñ xpᷣs dixit. Si nõ veniſſem et

eis locutꝰnon fuiſſem pctm nõ haberẽt. Et ſᷣm
Augl.loquit᷑ de peccato q̃ iudei nõ crediderũt
in ꝓpm̃.Eſt ergo inſidelitas ſcðᷣo mõ dicta gra
uiſſimũ pctm̃:qꝛ cũ ome petm̃ foꝛmaliter conſi
ſtat in auerſione a deo tãto aliqð pctm̃ ẽ graui
quãto ꝑ ipᷣm magis hõ ſeꝑat᷑ a deo:ꝑ inſideli⸗
tatẽ maxime a deo hõ elongat᷑: qꝛ nec verã dei
cognitionẽ hʒ.ꝑ falſam aũt cognitionẽ ipiꝰ:nõ
appꝛopinquat᷑ ei:ſ magis ab eo elongat᷑ Scðʒ
dubiü fuit vtꝝ infidelitas gentilium ſiue paga
noꝛum lit grauioꝛ ceteris: ⁊ ad hoc dicit Tho.
in inſfidelitate duo pñt ↄſiderari.quoꝝ vnũ
eſt cõpatio ciꝰad fidẽ:⁊ ex hac ꝑte grauiꝰ cõtra
fidẽ peccat:qͥ fidei ↄtrariat᷑ quã ſuſcepit.qᷓ; ille
q̃ eã non ſuſcepit.Et ſᷣm h̊ inſidelitas heretico⸗
rũ qͥ ꝓfitent᷑ fidẽ euangelij ⁊ ei ↄtrariant᷑ coꝛrũ
pentes ipᷣ̃am: grauioꝛ eſt infidelitate iudcoꝝ q̃
fidẽ euangelij nunqᷓ; ſuſceperũt ⁊ infidelitas iu

deoꝝ qᷣ figurã euangelij acceperunt in veterile
ge:⁊ tñ male interpᷣtãtes coꝛrũpunt: grauioꝛẽ

infidelitate gẽtiliũ. Scom qð põt in infidelita⸗
te cõſiderari.eſt coꝛruptio eoꝝ q̃ ad fidẽ ꝑtinẽt
⁊ ſm h̊ cũ in pluribꝰerrent getiles qᷓ; iudei:⁊ iu
dei qᷓ; heretici:grauioꝛ ẽ inſidelitas gentiliuʒ qᷓ;
iudeoꝝ:⁊ iudeoꝝ qᷓ; hereticoꝛũ. ¶ Tertiũ du⸗
biü fuit vtrũ qlibet actio inſidelis ſit pctm̃.Et
qͥdã dicũt ꝙ ſic.Neam glo.ſuꝑ iſto vbo apliad
NRoma.xiiu.ca. Omne qð no eſt ex fide:pctĩ
c.ait.Ois infideliũ vita eſt pctm:ſᷣ ad vitã inſi
deliũ ꝑtinet:om̃e qð agũt:& oĩs actio infideliũ
eſt pctm̃.Alij vo ↄtrariũ aſſerũt:qꝛ vt habetur
Actl.x.c.Accepte fuerũt deo elemoſine coꝛne

lij centurionis in inſidelitate adhuc ꝑſiſtentes.

Dicit ꝭ̊ Tho.ꝙ pctm̃ moꝛtale tollit gram gra⸗
tũ facientẽ:nõ aũt totaliter coꝛrũpit bonũ natu
re.vñ cuʒ infidelitas ſit quoddã moꝛtale pctm̃

infideles qͥdeʒ gra carẽt remanet tñ in eis bonũ

nature.vnde manifeſtũ eſt: ꝙ inſideles nõ pñt
oꝑari oꝑa bona:q ſũt ex gr̃a ſcʒ oꝑa meritoꝛia:
tñ oꝑa bona ad q ſufficit natura:oꝑari pñt. vñ
nõ oꝑtet ꝙ in oi ſuo oꝑe peccẽt. Sʒ qñcũq; ali
qð opꝰopant᷑ ex inſidelitate tũc peccãt.Et ſici⸗
telligüt vba glo.ſuꝑius allegate. De coꝛnelio
inſuꝑ ſciendũ qꝛ infidelis nõ erat: habebat aũt
fidẽ implicitã:nõdũ manifeſtata vitate euãge⸗
lij. Jðo ad eũ fuit miſſus petrꝰ: vt plene de fide
ipᷣm inſtrueret. RPeccato itaq; infidelitatis tꝑe
beate katherine mũdus erat infectꝰ quã ipᷣa re
fugit in fide xpᷣi firmiſſima ꝑſeuerans.C Scdo
btã katherina ſuauit ſemũdam a carnali laſci⸗
uia·fuit qdẽ vgo pmanes ĩ vᷣginitate ꝑpetua:

q̃i ea ſatis cõmẽedabilis fuit:maxime ꝓpt᷑ tria.

EHeumd ppier foꝛmoſitatem.
¶SBcðdo ꝓpter lib e

7

(Prin
ne ppte⸗
bilispl
s weh
fine,
ſonin.
ſeo
Ptii
Gorich
ſntmwdin
l.
.02

i ſubcki

us.xi

cl
Min
nibeint

uitqde

ſiuuen
meocd⸗

jo l

luten C
ctic cogita
Kumerit
cionnen
wenmep
tiano

Mndoke

aded
lenden
chone
hotent⸗
Monal,

itain

honicsin

un

(iüm
liooꝛigi
us inp.
Wärequ
lectecc
(untſtul
nei pye
amoze
Pondaf

N lodia

ſn
fien

int cori
leoni
ſeinsin
nyagile
grauioi
jinſdcin
iptne
iudazin
niiluzq
miou⸗
I. Et
eihein
Wi
ei
Wevenu
ſwhe cone
iſtenes
igrunge
tbonüen
atiepun
nasboni
vopßt
Morin:
itxi,
dcügi
Etſici⸗
comnei⸗
cbataut
euage⸗
deſie

gtistoe

ißare
¶She
glilaſci
petua
rin

—

ne ppte

tatis faciã fabꝛicari atq; a cũctis adoꝛaberis ve
lut dea. Cui vgo. deſine talia dicere: q ſcelꝰ ſũt

homics in ſupbiam erumpere.

¶ Tertio ꝓpter impoꝛtunitatte.
¶ Pꝛimo ſuit cõmẽdabilis vginitas katheri⸗
ne ppter foꝛmoſitatẽ. ðꝛ em ð ea eratincredi
dilis pulchꝛitudinis: et oĩuʒ oculis admirabi⸗

lis videbat᷑. Eſt at pulchꝛitudo ĩ iuuẽcula caↄ

venrnmis dilitian ſupbia ?. Iba t go kathe⸗

rina tꝑalia oĩa velut puluerẽ vilipẽdit. ¶C Ter⸗

tiũ qð fuit in beata katherina eſt ſcia. Erð hac

dicem in ſequenti myſterio. ꝓ ipᷣa tñ non intu

muit:ſ ea ad diuinũ vtebat᷑ honoꝛem.

riuine. aꝛ vt inqt Aurcol theofaſt. Wulchꝛa ¶ Be ſapia ſãcte katherine cuinõ potu

cito adamat᷑. Et ſapiẽs Mꝛou. vltl. ca. Fallax
ſpẽs ⁊ vana ẽ pulchꝛitudo. ⁊ Eʒechiel ca.xvi.·
habẽs fiduciã ĩ pulchꝛitudie tua foꝛnicata es.
Sʒ pulchꝛitudo katherine nõ obfuit:q animũ

foꝛtitudine decoꝛauit. vñ de ipᷣa dici põt illud
NPiꝛoũ: ylt ca. Foꝛtitudo ⁊ decoꝛ indumètum Onmem
cei. C Scdo fuit cõmẽdabilis vginitas kathe

rine ppt libertatẽ: qꝛ ſui ⁊ ſuoꝝ dña remãſerat (
itñ ſubdidit ſe totã deo viuẽs in filiali timoꝛe il

lius.vñ ſibi cõueniũt vba ſapientis Pꝛouᷣ. ad
huc vltl. ca ¶ OPulier timens deũ ipᷣa laudabit᷑
¶ Tertio fuit cõmẽdabilis vginitas katherie
pptr᷑ impoꝛtunitatẽ HNã virilit obſtitit ꝑſuaſio
nibꝰ impoꝛtunis ꝓmiſſiſq; imꝑatoꝛis. Tẽpta⸗
uit qͥdẽ illãvxoꝛẽ hr̃e.Cui dixit.o vgo genero⸗
h:iuuentuti tue ↄſule ⁊ poſt reginam ĩ palatio

„ £

meo ſcðᷣa vocaberis:a imaginẽ tui ĩ medio ciui

etiã cogitare.Ego me xpᷣo ſpõſaʒ tradidi Ille
glia mea:ille amatoꝛmeus: ille dulcedo ⁊ dile⸗
ctio mea: ab eius amoꝛc nec blandimẽta nectoꝛ
mẽta me poterũt reuocare. Et cũ iterũ poſt di⸗
es aliquos imꝑatoꝛ ei diceret. Non te qſi ſfamu-
lam poſſidere cupimꝰ: ſed regina potens et ele⸗
cta decoꝛe in regno meo triũphabis. Rñdit.at
tende ⁊ tu obſecro ⁊ iudicij examineveridica ſã
ctione diſcerne: quẽ magis eligere debeo. Aut
potentẽ eternũ gloꝛioſũ ⁊ decoꝛũ: vel infrmuʒ
moꝛtaleʒ: ignobilẽ ⁊ defoꝛmẽ. ¶ Tertio beata
katherina uauit ſe mundaʒ a coꝛdiali ſuꝑbia.

— „

☛ä

tquippe in eo tria ex quibus cõſueuerunt

õ

CPꝛimũ fuit nobilitas.
(Scoöm abundantia.

¶ Pꝛimũ qo fuit i beata katherina fuit nobili
ias oꝛiginis: nã fuit coſti regis filia: ⁊ nihilomi
nus impatoꝛi eã interrogãti ⁊ dicẽti.ꝓgeniem
tuã requirimus. humiliter rñdit. Scriptuzeſt.
Nec te collaudes: nec te culpaueris ipᷣe.hoc fa
ciunt ſtulti q̊s gloꝛia vexat inanis. confiteoꝛ tiũ
meã ꝓgeniem nõ tumoꝛe iactãtie ſed humilita⸗
tis amoꝛe Ego enim ſum katherina coſti regis
qequondã filia:q̃ quis ĩpurpura nata: ⁊ liberali
no / bus diſciplini mediocriter inſtructa. Hec tñ
oia oↄtẽpſi:⁊ ad dñm ihᷣm ↄfugi.¶ Scom ꝙ fu
it i beata katherina:fuit abũdantia diuitiaꝝ ⁊?
bonoꝝ tꝑaliũ.ex his ꝓuocãt᷑ holes ad ſuꝑbiã

⁊ſcie dei Iſta aut ſapia nihil aliud
q̃ tñ ſolet attribui filio:p appꝛopꝛiationeʒ:ſicut
pr̃i potẽtia:a ſpũiſã cto clementia. vnde Ecci.

mogenita añ oẽm creaturã. Et.j.ca.

etoꝛes phi quoſ

ad fidẽ ↄuertit:O

rium cõtemplandũ ð beata katheri⸗
na dicit᷑ ſapiẽtie. ⁊ hec eſt ſcda illius
excellentia: ad quam plene intelligẽdꝗ ſciendũ
ꝙ triplex eſt ſcienhii.
Pꝛima increata.

¶Scda cõdemnata.
¶ Tertia cõmendata.

Pꝛima ſapia increata ẽ ii⸗ dei. ð q paulus
ad Roma. xi.ca. ait Oaltitudo diuitiaꝝ ſapie
a aut ſapia nihil aliud ẽ qᷓ; ipᷣe de⸗

xxiiij. c. ?. Ego ſapia pꝛodi ex oꝛe Kn
fons ſap
entie vbũ dñi ĩ excelſis. ¶ Scha ſapia ẽdena
ta. vt enim colligit᷑ ex dictis Tho. ſca ſcðe.ꝗ.
⸗Sie bonũ dꝛ duplicit᷑.aliqñ vere illð. ſ. qðᷣ
ẽſimplicit᷑ bonũ.aliqñ ſiłitudinarie: vel abuſi⸗
ue. ſicut cũ ðꝛ.ille ẽ bonꝰ vel optimus latro.ita
ſapĩa aliqñ ðꝛ vere aliqñ ſilitudinarie. Cũ ergo
q́ͥs ſapiẽs ẽ ad male agendũ: ſapia in eo eſt per
ſikitudinẽ dicta Heqᷓ Hiere.iiij. ca. ribit Sa⸗

pientes ſũt vt faciãt mala :bñi autẽ facereneſcciee
rũt.Et Jaco.iij.ca. Molite gloꝛiari ⁊ mẽdaces

eſſe aduerius veritatem. Mõ ẽ iſta ſapia de ſur⸗-

ſũ deſcendẽs:ſᷣ terrena: aialis: diabolica.Et de

claratur iſta diuiſio a ſctõ Tho. vbi ſupꝛa.ſic.

AQAuicũq; auertit᷑ a fine debito : meceſſe eſt ꝙ ali

quẽ finẽ indebitũ ſibi pᷣſtituat: qꝛ oẽ agẽs agit

pvpt finẽ. Vñ ſi pſtituat ſibi finem in bonis ex⸗

terioꝛibus terrenis vocatr᷑ ſapia terrena. Si in

bonis coꝛꝑalibꝰ:vocat᷑ ſapia aialis. Si auũt in

aliqᷓ excellẽtia animi: vocatur ſapia diabolica.

Siẽ fuit ſapia tyrãnoꝝ ⁊ pᷣoꝝ.Dehac ita lo⸗
quit᷑ Gꝛegil moꝛalibꝰ. Huiꝰ mundi ſapia eſt
coꝛ machinationibꝰtegere:ſenſum vbis velare
q̃ falſa ſũt vera oſtẽdere:q̃ vera ſũt falſa demon
ſtrare. hãc qͥſciũt: ceteros ſuꝑbiendo deſpiciüt
Sed de ipᷣis phᷣis ſuꝑbientibus:qͥſapiẽtes vo
cari voluerũt: donec pictagoꝛas: phᷣm. i. ama⸗
toꝛem ſapie ſe noĩauit.vt J ſið. vihj. ethi. memi
nit. Et Zlug' li. xviij.dẽ ciui dei. ita in taplus
ad Roma.j.ca. Cuũ, deum cognouiſſent. ſ. rõne

naturali nõ ſicut deuʒ gloꝛiſicauerũt: quis non

ri: li iudicio ꝗ̊ vns pueilã qnquaginta oꝛato. uatß
res eponis:qͥs ⁊ ꝓ victoꝛia remunerãdos ptas llt
mitt: meſine ſpe mercedis pugnare cõpellis. mnlin
Erit tñ mihi merces dñs ihs xps: qͥeſt ſpese et l
toꝛib, ſapietiſſime diſputaret: ⁊ eos aptis rati · t
onibꝰſutaret. Obſtupefacti illi ⁊ quid diceret ben,

rogitauerũt.ſq impꝛopoꝛtionabiliter excedit
cognitionẽ nr̃am: ⁊ ꝑ ↄſequẽs ſuꝑ oia ẽ gloꝛifſi
cadus:neq; gr̃as egerũt.ſ.de cognitiõenatura
li ſibi a deo data Sʒ euanuerũt iĩ cogitationib
ſuis ſcʒ ſuꝑbiẽdo de ipᷣa naturali cognitiõe dei
⁊ obſcuratũ eſt inſipiens coꝛ eoꝝ ſcʒ iuſto iudi
cio dei:⁊ dicẽtes ſe eſſe ſapiẽtes:ſtulti factiſũt.

¶ Tertia ẽ ſapia cõmẽdata.⁊ hec aliqũ ponit
vtus intellectualis ab Ariſto.in.vj. ethi. q̃ nil
aliud ẽ ̃m Augl.in.xiiij.ð trinita.q; co
diuinoꝝ:q̃ tn vt inqt Zho.rõne naturali acqͥ⸗
rit᷑ vel habet᷑.Aliqn a ſanctis accipit᷑ ꝓ gratia

mo ſapie ſcʒ cognitio diuinoꝝ ꝑ lumẽ infuſũ:

að qdẽ poſſet eſſe etiã in peccatoꝛibꝰ. Quia do
na gre gratj date ſm Alexãdrũ inſuo.iij. oſ⸗
ed nõ cum ſpũſancto

ſũüt eſſe qñq; a ſpſancto: j ſancto
Aliqñ iſta ſapia cõmẽdata ponit᷑ vnũ de ſeptẽ

donis ſpũſſancti:qᷓ ↄſiſtit in cognitiõe diuinoꝛ
illoꝛũq; ſapoꝛoſo guſtu: ⁊ eſſe nõ põt ſine chari

tate ⁊ gra gratũ faciente. Juxta illud Sapie.j.
ca. In maliuolã aiaʒ nõ intrabit

₰☛

⁊ ſideiſue ſaãcte cognouit ⁊ deguſtauit.Cũ hac
ſapia ſupauit maxẽtiũ:ↄuertit phᷣos ⁊ reginaʒ

atq; poꝛphiriũ:cũ ducẽtis milinh adxpᷣm ai⸗
traxit. Maxentio qͥ pe dixit. Dij qͥs colis nec
te nec alios iuuare pnt. Cui rex.ſi ita eſt vt aſſe

2„ ſO⬤

ris.gꝗtotꝰ mũdus errat ⁊ tu ſola veꝝ dicis:cuʒ

tñ oeẽ verbũ ĩoꝛe duoꝝ vel triü teſtiũ ↄfirme. =⸗
Si angelus eſſes:ſi celica virtus:adhuc nemo q

tibi credere deberet:quãto minꝰ cũ femina fra⸗
te

eꝑ r̃as vt oẽs grãmatici ⁊ rhetoꝛes ad pᷣtoꝛiũ

alexãdrie feſtinãter venirẽt imẽſa munera rece
pturi:ſi cõcionatricẽ vginẽ ſuis aſſertionibꝰſu
perarẽt.Adducti ſũt igit᷑ de diuerſis ꝓpuincis
qͥᷣnquaginta rhetoꝛes:qͥ oẽs moꝛtales i owi mun
dana ſapia excellebãt. Quibꝰ interrogantibus
eur detãa remotis ꝑtibꝰ cuocati fuiſſent. Ceſar

rñdit. Eſt apud nos qdd puella ſenſii ⁊ pꝛudẽ⸗
tia incõpabilis:q̃ oẽs ſapientes confutat: ⁊ de

os nros demones eſſe affrmat:quã ſi ſuꝑaueri
tis:cũ magno honoꝛe ad ꝓpꝛia redibitis. Cui

lus dñi aſtitit. Et vt oſtanter ſtaret admonuit

aſſerẽs: nõ ſolũ ab illis vinci nõ poterat:ſ᷑ in
ſuꝑ illos ipᷣa ad palmã martyrij deſtinaret. Cn

Scoꝛã oꝛatoꝛibꝰadducta fuiſſet. Dixit impato

. trinita. q; cognitio

lapia: nec ha⸗
ditabit i coꝛpe ſubdito peccat.. Sapia igit᷑ fuit
i beata katherina:ꝗ̃ nõ ſolũ in hũanis: etiã in
diuinis illuminatiſſima fuit: atq; ea q̃ dei ſunt:

gilis eſſe ꝓpberis. Et poſt multa vba videns ce
Pei, ſipie obuiaren poſetꝛmãdauitoccul

no inueniẽtes: muti penitꝰ ſunt eſſecti. Tũc im
patoꝛ nimiũ ↄ eos furoꝛe repletꝰ increpare eos

cepit. Cur ab vna puella tã turpiter ſe vinci p⸗

mitterẽt. Lũc vnꝰmagiſter alioꝝ ſic ait. Noue

U ꝓ gratia ris imꝑatoꝛ ꝙ nullus vnqᷓ; añ nos ſtare potuit
gratis data. Jux illud apui. Alij dat᷑ ꝑ ſpirituz

qn ↄtinuo vinceret᷑. Hec autẽ puella in qᷓſpũs

dei loquit᷑:ſic nos ĩ admirationẽ cõuertit: vtꝰ

xpᷣm aliqͥd dicere: aut oĩno neſciamꝰ: aut peni⸗
tus foꝛmidemꝰ. ñ imꝑatoꝛ ↄſtanter fatemur
colimus ꝓtuleris ecce oẽs ad xpᷣm ↄuertimur
Audiens hec tyranus nimio furoꝛe ſuccenſus:
omes in medio ciuitatis cremari iuſſit. At vxgo

Ratherina ipos cõfoꝛtans ad martyriũ cõſtan
tes effecit ⁊ de ſide diligẽter inſtruxit. Cum er

go ſigno cruc muniti flamis fuiſſent iniecti:ita
animas domino reddiderũt: vt nec capilli:nec

veſtimẽta eoꝛũ ab igne in aliquo lederet᷑. Qua

liter vo reginam vxoꝛem maxentij: ⁊ poꝛphiri

xit dicemus in ſequenti myſterio.

cte katherine. gloꝛio

ſomartyrio eius. Caplm. m.

itur patientie. Tulit quidem pa⸗

ETertio decollationem.

¶Nꝛimo tulit incarcerationẽ. Uidens nanq;

4 5

um cum ducentis militibus ad fidem xp̃i dedu

maxentiꝰ ꝙ non poſſet animu katherine molli⸗
re. Juſſit eaʒ ſpoliatã ſcoꝛpionibꝰ cedi:⁊ ce/ſam

in obſcuruz carcerem trudi. Ibiq;. xij. diebꝰ fa
me cruciari. Rege autẽ ꝓ quibuſdaʒ cauſis in-
ſtantibus extra regionis cõſinia ꝓcedente. Re
gina eius nimio amoꝛe ſuccẽſa: cum pncipe mili
nagt tum nomie poꝛphirio media nocte ad carcerẽ
illi dixerũt Adducat᷑ coꝛãa nobis puella:vt ſua
remeritate cõuicta: nunqᷓ; ſe ſapietes vidiſſe co
gnoſcat. Sed cũ vgo certamẽ qð ſibi iminebat
didiciſſet: tot ſe dño cõmẽdauit. Et ecce ange

vginis ꝓperauit.Quo cum regina introiſſet:
vidit carcerem ineſtimabili claritate fulgenteʒ

et angelos plagas vᷣginis pungẽtes. Incipiẽſ

q; vᷣgo ei erna gaudia pᷣdicare: ⁊ ad fidẽ cõuer

⁊ cũ ducẽtis militibꝰ fideʒ recepit:qꝛ vero per

tens martyrij coꝛonã eidem pᷣdixit. Sicq; vſ;
ad mediã noctẽ ᷣmonẽ ꝓtraxerunt:que cũ oia
poꝛphiriꝰ qaudiuiſſet:ad pedes vginis ꝓcidit:

bnaffic
Nuxen
ars
diriſſer
tenein

Altſae

menta
lescog
eü xp
önob
haſtor
cnqn
quartn
miscl
imon
mon⸗
wou
Grmno
docönat
lesinpin
wmuit
Mirci
N
emoe

domni
deodilec
goci
tbiimma
Wwcnita
haſtii⸗
luinsco
ſanian
ſochann
ſamvsin
dercn
lulnſie
Mloe
tce
ſod

ueninur
Mcenſus:
ſe⸗
mücöſen
. Lune⸗
ineiirn
Plimner
1. Qua

aphii
dean

loro
atann
icanv⸗

lanq;

noli⸗

eſam

Ah

ſoin⸗
.
emili
ccerẽ

iſſet:

oͤuer⸗
vſq;
adt:
ropen

ſed vp̃ᷣs me per ſuum angelũ enutriuit.Cui cuʒ

trimentũ vᷣginem diſſecaret ⁊ ceteros xpᷣianos

puli circũaſtantis ipᷣaʒ machinã diſſiparet.Et
ccce angelus molã illam cũ tanto impetu diuel
lendo cõcuſſit:ꝙ quattuoꝛ milia gentiliũ intere
mit. Regina auteʒ que deſuꝑ hoc aſpiciebat 2

n

tibi immoꝛtalem acquires.
tra ciuitatem et miniſtri mamillas eius ferreis
haſtilibꝰ euellentes:tandẽ caput pꝛeciderunt.
Cuius coꝛpꝰpoꝛphirius rapiens ſepeliuit.Se
quenti autẽ die cum de coꝛpoꝛe regine queſtio
fieret:⁊ multos ex hoc ad ſuppliciũ pertrahi ty

duodecim dies ſine cibo tyrãnus eam eſſe iuſſe
rat:xpᷣs ꝑ hos dies miſſa de celo candida colũ⸗
ba celeſti eaʒ cibo refouebat. Deinde dñs cum
multitudine angeloꝝ ⁊ vginuʒ eidem awaruit
dicens. Agnoſce filia creatoꝛẽ tuum ꝓ cuiꝰ no⸗
mine loboꝛioſum ſubiſti cõflictum:cõſtãs eſto

qꝛ ego tecum ſum. Rediens igit᷑ impatoꝛ: ⁊ vi

dens eam ſplẽdidioꝛẽ:quã tato ieiunio eſtima
bat afflictã: cuſtodes carceris toꝛqueri pᷣcepit.
Illa vero ait.Ego cibum non ab homie accepi

dixiſſet multa verba. Impatoꝛ videns firmita
tem eius indignatait. E duobꝰ elige tibi vnuʒ
aut ſacriſicare vt viuas.aut exqͥſita ſubire toꝛ⸗
menta vt pereas. Et illa quecũq; toꝛmenta po
tes cogitare ne differas: quia carnẽ ⁊ ſanguinẽ
meũ xpo offerre deſidero ſicut ipᷣe ꝓ me ſemet⸗

ipm obtulit. Jpe eſt deus meus.amatoꝛ meus
paſtoꝛ ⁊ ſponſus vnicus meus.C Secũdo bea

ta katherina tulit patiẽter rotationem. Suaſit

em̃ quidaʒ pᷣfectus regi furenti vt infra triduũ

quattuoꝛ rotas ſerris ferreis et clauis acutiſſi⸗
mis circũtectas p̃ᷣpararet:vt tam terribile de⸗

tam dire moꝛt exempluʒ terreret. Oꝛdinatũq;

eſt vt due rote vno oꝛdine voluerent᷑:due autẽ
cõtrario impetu agerent᷑ vt ille deoꝛſũ laceran⸗

do cõtraherent. Iſte repugnãtes ſurſũ deuoꝛã
tes impingerẽt.Tũc virgo katherina dominũ
exoꝛauit vt ad laudẽ ſui noĩs ⁊ cõuerſionẽ po⸗

vſq; tunc ſe celauerat:ſtatim deſcẽdẽs impera⸗

toꝛem de tanta ſeuicia durius increpauit. Rex
autẽcum regina ſacrificare ↄtemneret:iuſſit eã

extractis pꝛius mamillis decollari.Que cũ ad
martyriũ deducerer̃᷑ katherinã rogauit vt ꝓ ſe
dominũ pꝛecaret᷑.Que reſpõdit. Netimeasa

deo dilecta regina: quia tibi hodie ꝓ traſitoꝛio

regno cõmutabit᷑ eternuz. E t moꝛtali ſponſo
Educta igit᷑ fuit ex

rannus iuberet. Poꝛphirius ꝓꝛumpens ĩ me⸗

dio exclamauit. Ego ſum quixpᷣi famulaʒ ſepe

liui:⁊ fidem xpᷣi recepi Confeſſi adhuc ſunt cõ/

militones eius fidẽ ſuſcepiſſe ihu xpᷣi Quarepᷣ/
cepit ceſar omnes decollari:⁊ coꝛpoꝛa eoꝛuʒ ca
nibus dimitti. ¶ Tertio beata katherina pati⸗

enter tulit decollationẽ.Nam cum nullo terro⸗

— ,oꝛiginaliten
rationalis fide foꝛmat nat adeo grata
efficit᷑ regi ſeculoꝛum imoꝛtali ⁊ inuiſibili deo

¶ Tertiũ defenſionis.

Serno lyj

renec pcibus aut pmiſſisa fide ⁊ amoꝛe chꝛiſti

iubetur. Que cum ad locum ducta fuiſſetere
ctis iĩ celũ oculis oꝛauit dicens. Oſpes ⁊ ſalus

credentium. Odecus ⁊ gloꝛia vginſ Jeſu rex

bone obſecro te:vt quicunq; paſſionis mee me

moꝛiam egerit: ſeu in exitus anime ſue vel in ꝗ⸗
cunq; neceſſitate me inuocauerit tue ꝓpitiati⸗
onis conſequat᷑ effectum. Factaq; ẽ vox ad eã

dicens. Veni dilecta mea: ſponſa mea ſpecioſa

mea. Ecce tibi celi ianua eſt aperta. Naʒ ⁊ his
qui paſſionẽ tuam celebꝛauerint: optata pꝛeſi⸗
dia ꝓmitto de celis.HBeinde cum decollata fu⸗

iſſet: de eius coꝛpoꝛe ꝓ ſanguine lacemanauit.

Angeli autem coꝛpus eius accipientes:ab illo
loco vſq; ad montem ſinay itinere dierũ vigin⸗
ti deduxerunt:⁊ ibidem honoꝛifice ſepelierunt
Ex cuius oſſibus oleum indeſinenter emanat:
quod cunctoꝛuʒ debiliũ membꝛa ſanat. Maſſa
ẽaũt anno domini tricẽteſimo ⁊ decimo. Ani⸗

ma vero illius ad etherea regna volauit ꝑma⸗
nens leta cum xpᷣo.Qui ſit benedictꝰ per omia

ſecula ſeculoꝛum Zmen. J

¶ Sermo.lxvj · ð fide ſancte cecilie vir

ginis ⁊ martyris: ob quam xpᷣs eãſu
am ſponſam feccit.

donſe

bii ſide deiviuentis. Verba ſüt iſta
ta ſe exoꝛnat adeo grata

vt illã dignetur ſpirituali caſtoq; matrimonio

ſibi copulare. Nec retrahit᷑ celſitudine maieſta

tis ſue:que infinita eſt.quinimo ex abundanti
charitate ſua creaturam ipᷣaʒ ad ſui vnionẽ tra
hit Yacitq; illam extra terminos naturc pꝛoce
dere. Quando em̃ potuit operari natura illa ã
de beata v̈gine cecilia legunt᷑ vnde in ea tanta

puritas mentis vt vginitatẽ vnqᷓ; voluerit de⸗

ſerere:vnde tãta ſapiẽtia tãta ve fecũdia:vt va⸗
lerianũ ſponſũ ſuum fratremq; eius tiburtium
non ſolũ ad fidẽ:ſᷣ etiã ad martyrij triũphũ per
duxerit. Vñ deniq; tanta conſtantia vt nec toꝛ
menta: nec violentã moꝛtẽ hoꝛruerit niſi ex pꝛe
ſentia ſpõſi ſui:qͥ graz illi poꝛrigebat indelinen
ter. Pꝛopterea in pñti ᷣmone de ipᷣa puella ſã⸗
ctiſſima locuturi:ad fideʒ eiꝰ mẽtes nr̃as aioſq;
vertemus. Qm vt verba pꝛopoſita dicunt: de
ſponſata fuit xpᷣo:in fide pfecta.de qua triamy
ſteria ꝓpponimus contemplanga.
¶Pꝛimũ ð cõmendationis.
Scöm appꝛobationis.

N2

g babuit fide avirtugeſt et ma

3: cpmendatiois Hã fuit in ea fides

vgo clariſſima ex nobili genere exoꝛta ab ipſis
cunabulis in fide xpᷣi nutrita abſcõditũ ſemper

euangeliũ xpᷣi gerebat in pectoꝛe:⁊ nõ diebꝰne

q; uoctibus a colloquijs diuinis ⁊ oꝛatione ceſ

bat. Sed in hac pte de ipᷣa fide tria ꝓponimus

CPꝛimũ vtrũ ſides ſit vtuu.
Scöm vtꝝ fides ſit pᷣma vtutum.

*

2
1

qᷓ; in alio
tus.Et hoc ꝓbari poteſt ᷣm Bo

ſuo.iij.di.xxiij.Et Tho.ſcða ſcðe.q.iiij.multi
ꝛima eſt.qꝛ fides hoĩem iuſtificat
Ande ad Roma. v. ca. ait apłs. Juſtiſicati ex
ſide pacẽ habemꝰ.Et vt Ariſto.docet ĩ.v.ethi
coꝛũ. Juſticia eſt tota vtus.Secũda ratio eſt.

plici rõne.

qꝛ ſides eſt pꝛincipium noſtre ſalutis. Vñ xpᷣs
uce. vij. ca. Marci. v. ca. Matth. ix. ca. et
Luce.x viij.dixit. Fides tua ſaluũ te fecit. Et

Marci.vltl.ca.Qui crediderit ⁊ baptiʒatꝰ fu
erit ſaluus erit Tertia ratio.qꝛ ſides placet deo
Vnde Ecẽi j.ca.ſcribit᷑. Beneplacituzʒ eſt deo
fides ⁊ manſuetudo.Et ad Hebꝛeos.xj.ca.Si
ne fide impoſſibile eſt placere deo.Et ad Gala⸗

thas.iij.ca. Qui ex fide ſunt hi ſunt filij abꝛae.

Et Joh̊.j.ca.Dedit eis poteſtatẽ filios dei fie⸗
ri:his qui credũt inomine eius. Quarta ratio
quare fides eſt vtus.quia opponitur infidelita⸗
ni:que eſt vitiũ.hinc ẽ ꝙ ſides a ſanctis magni
fide:⁊ ad Epheſeos.vj.ca. In omibꝰ ſumẽtes

ſcutũ fidei Et õ fidem vi
cerunt regna:operati ſunt iuſticiaʒ adepti ſunt

repꝛomiſſiões. Et ibi apoſtolꝰ magnificat fidẽ

ſanctoꝝ patrũ. Sed contra obijciunt aliqui ꝓ
bantes ꝙ fides non ſit virtus. Mam virtus oꝛ⸗
dinatur ad bonũ.qꝛ vt inqͥt Ariſto.in.ij.ethi.
Virtus eſt q̃ bonum facit habentẽ.Si fides oꝛ
dinat᷑ ad verũ:ergo non eſt virtus.Ad hoc re
ſpõdet Tho.vbi ſupꝛa. verum eſt:bonũ itel

lectus:cum ſit ꝑfectio ipᷣius: ⁊ ideo inq;tum ꝑ

fidem intellectus determinat᷑ in verũ:fides ha⸗
bet oꝛdinẽ in quodda bonũ. Credere nanq; eſt

naxime cõmẽdãda ẽ beata cecilia
virtutuʒ. ⁊ ĩ cecilia ma⸗

¶Tertium vtrũ fides poſſit eſſe maioꝛ in -no

apami dubiaeſnem⸗ ſides ſit vir⸗
onauenturs in

actus ĩtellectus.aſſentiẽuis vero ex imperio vo
luntatis.Ad hoc auteʒ ꝙ iſte actus ſit ꝑfectus
duo requirunt᷑.Quoꝛũ vnum eſt vt infallibili
ter intellectus tendat ad ſuũ bonũ qð eſt veruʒ

Aliudeſt vt infallibiliter oꝛdinetur ad vltimũ
finem: ꝓpter quem voluntatẽ aſſentit vo. Ite⸗

rum arguũt ꝙ fides non ſit vtus: qꝛ nulla vir⸗
tus eſt in demonibꝰ:ſed ſides eſti demonibus:

de quibꝰ dicit᷑ Jacobi.ij.ca.Demones credũt

⁊2tremiſcunt:ergo fides non eſt virtus. Ad h

iterũ dicit Tho.ꝙ voluntas poteſt mouere in
tellectũ ad aſſentiendũ que ſunt fidei ex duobꝰ.

Vno modo ex oꝛdine volũtatis ad bonũ: ⁊ ſic
credere eſt actus laudabilis.Alio modo qꝛ itel

tellectus cõuincitur ad hoc ꝙ iudicet eſſe credẽ

dum:his qua dicunt᷑ lʒ non ↄuincatur per eui

dentiam rei. Sicut ſi aliquis ꝓpheta pꝛonun⸗
ciaret in ᷣmone domini aliquid futurum adhi
bens ſignũ moꝛtuũ ſuſcitando:⁊ hoc ſigno cõ⸗
uinceretur intellectus videntis:vt cognoſceret
manifeſte hec dici a deo:qui nõ mentit᷑ lʒ futu⸗
rum quod pᷣdicitur in ſe euidẽs non eſſet. In fi
delibus ergo xpᷣi laudatur ſides ᷣm pꝛimũ mo
dũ ⁊ ᷣm hoc non eſt in demonibꝰ ſed ſoluʒ ſecũ

do modo. vident enim młta manifſeſta indicia

ex quibus ꝑcipiunt doctrinaʒ eccleſie eẽ a deo

q;uis ipᷣi res ipᷣ̃as quas eccleſia docet nõ vidẽt
puta deum eẽtrinũ ⁊ vnũ:vel aliqua huiuſino
di. Quare ſides demonũ ẽ quodãmodo coacta
ex ſignoꝛũ euidentia: ⁊ ideo nõ pertinet ad lau

dem voluntatis ipſoꝛum quod credunt. ¶ Se
cunduʒ dubiũ fuit vtrum ſides ſit pꝛima virtu

PPaA

eſſe pꝛius altero dupliciter. AUno modo perſe.
Alio modo ꝑ accidens. Per ſe qͥdem inter om⸗
nes vtutes pma eſt ſides. Cum em̃ in agibilibꝰ
finis ſit pꝛincipium neceſſe eſt vtutes theologi

cas quoꝛũ obiectumẽ vltimus finis eẽ pꝛioꝛes
ceteris vᷣtutibus Jpᷣe autẽ vltimus ſinis opoꝛ
tet vt pꝛius ſit in intellectu qᷓ; in volũtate:quia

voluntas non fertur in aliquid:niſi ꝓut eſt ĩ in
tellectu appꝛehenſũ. Unde cuz vltimus finis ſit

qdem in volũtate ꝑ ſpem ⁊ charitatem. In itel

lectu aut per fidem neceſſe eſt ꝙ fides ſit pꝛima
inter omes vtutes:quia naturalis cognitio nõ

poteſt attingere ad deum ſm quod eſt obiectũ
beatitudinis ꝓut tẽdit in ipᷣm ſpes ⁊ charitas.

Sed per accidẽs poteſt aliqua vtus pꝛioꝛ eſſe

fide:inq;tum remouet impedimenta credendi:
ſicut foꝛtitudo remouet inoꝛdinatuʒ timoꝛẽ im
pedientẽ fidem:⁊ humilitas remouet ſuꝑbiaʒ:
ꝑ quã intellectus recuſat ſe ſubmittere veritati

ſidei:⁊ ſic de alijs vtutibus:qᷓ;uis nõ ſint vere

vtutes niſi pᷣſuſpoſita fide ſm Aug..contra iu

m. Et ad hoc reſpondet Tho.qꝙ aliquid põt

Tertiũ dubiũ fuit vtrũ ſides poſſiteẽ

gnütbl
magnd
ri.
direM.
iſefcts
fie
Mono
oneludie
MWeran
noof⸗
obiecti
vſexb
ſeſt V
gedend
nn hon
ſaynop
plicün
voneſt
ſei p
gofie
ſectus,
Nom
puin
ign
Orniabun
ſueninor
luptin
(lcoer⸗

chewur.
Nded
NN
bigue
bat d
bus:
caggn
ſige⸗
atico⸗
ſscecilli
atpu

umtſich
u

do
ecus
lioni
veng;
läini
Ne
1yir⸗
bus:
ecut
Adb
dein
W.
aſe
oeirl
ka;
Na
Nun⸗
ſachi
oc⸗
a
h⸗
a
müno
zlei
ic
1deo
idet⸗
no⸗
c
dlae

NNe

oparſe

term

gblh⸗
hnleg
Nors
cpo
guia
ſtiin.
ſisſi
hin
ſpuins
mnono
hiecti⸗
ias.
ſe
endi:
W
biaz:
fuani
yae
nain
ſuee

(E tñ cũcta ſeculi blãdimẽta ſpernebat.

eius a deo

maioꝛ in vno qᷓ; in alio. Et dicit Tho. ſcda ſcde
q.v.ꝙ ſic.Quia vbicũq; iuenitur paruũ ⁊ ma
gnũ ibi inuenit᷑ magis ⁊ minꝰ:ſᷣ in fide inuenit
magnũ ⁊ paruũ. Dixit em̃ dñs petro Matih̊.
xiiij. Mod ice fidei q̃re dubitaſti Et chananee
dirit Matth. xv. O mulier magna ẽ fides tua
q̃re fides põt eſſe maioꝛ in vno qᷓ;in alio Scien
Du tig quãtitas habitus ex duob attẽdi põt
Ano mõ ex obiecto. Alio modo ſᷣm pticipati⸗
onẽ ſubiecti. Obiectũ aũt fidei põt dupliciter
ↄſiderari. Uno mõ ſm foꝛmalem rõnem Alio
modo m eaꝗᷓ materialiter pponũf. YJoꝛmaie
obiectũ fidei ẽ vnuzʒ ⁊ ſimplex ſcʒ veritas pᷣma.
vñ ex hac ꝑte fides nõ diuerſiſcat᷑ in credẽtibꝰ
ſeſt vna ſpecie in oibus.Sed ea q materialiter
credenda ꝓponunt᷑:ſunt plura. Et ſᷣm hoc pᷣt
vnꝰhomo plura explicite credere qᷓ; alius:⁊ ſic
in vno põt eſſe maioꝛ fides ᷣm maioꝛem ſidei ex
plicitationẽ. Si vo ↄſideret᷑ ſides ᷣm ꝑticipa⸗
onẽ ſubiecti. hoc ↄtingit dupliciter. Naʒ act
ſidei ꝓcedit ex inteilectu ⁊ ex voluntate: põt er⸗
go fides in vno dici maioꝛ q́; in alio ex ꝑte intel
ſectus ꝓpter maioꝛem certitudinẽ ⁊ firmitateʒ
Alio modo ex ꝑte voluntatis ꝓpter maioꝛem

ꝓmpritudinem ſeu deuotionẽ: vel ↄfidentiam

Aagna fuit fides beate cecilie qᷓ ꝓpter xpᷣm
omia huius ſeculi bona ↄtempſit Et cũ cuidaʒ

iuueni nomie valeriano deſponſata fuiſſet: ⁊ di

es nuptiaꝝ inſtituta eſſet: illa ſubtus ad carneʒ
cilicio erat induta: ⁊ ſuꝑ deauratis veſtibꝰ te⸗

gebatur: ⁊ cantantibꝰ oꝛganis illa in coꝛdeſuo
ſoli deo decantabat dicens. Fiat dne coꝛ meuzʒ

⁊ coꝛpus meũ imaculatum vt non ↄfundar.Et
biduanis ac triduanis ieiunijs oꝛans cõmẽda
bat dño qð timebat. Inuitabat angelos pꝛeci
bus:lachꝛymis:interpellabat apoſtolos:⁊ ſan
cta agmina omia xpᷣo famulantia exoꝛabat: vt

ſuis eã depꝛecatiõibꝰ adiunarent ſuo dño pudi

citiã comendantẽ. Oilluminata puella. O fide
lis cecilia.O femina oi laude digna:iuuencula
erat:pulchꝛa:nobilis:⁊ ſponſo clariſſimo tradi

Qualit᷑ fides btẽ cecilie fuit appꝛoba

—

a eo ꝙ valerianꝰ fuit ð illa comon

ex viſiõe: qꝛ angelũ viſibilit inſpexit

2

conuerſus. ¶ Caplm. I.

dicit᷑ apꝛobationis Euit nãq; ſides
apꝛobata ⁊ ↄfirmata:dũ illam doce

re conata eſt ſuũ ſponſũ valerianũ:habuit qui⸗

dem illa tria veritatis teſtimonia.

atq; virtute deifrater ei fuit ad fide;ʒ

Ecundu myſte⸗

Eplandũ deſide beate cccilie

4

C Tertiü fraternalis cõuerſsi.
Pꝛimuz teſtimoniũ quod habuit valerianꝰ

de veritate fidei dicitur mirabilis aparitio. vx·
enim ſcribit᷑ in legenda.DOum venit nox in qua

cum cecilia ſuſcipere debebat ſecreta cubilis ſi⸗

lentia dixit ei cecilia. O dulciſſime atq; amãtiſ

ſime iuuenis Eſt myſteriſt quod tibi otear

modo tu iurat aſſeras tota te illud obſeruãtia

cuſtodire. Jurat valerianꝰ ſeillud nulla neceſſi
tate detegere: nulla ꝓdere rõne. Tunc illa dſitt.
Angelũ dei habeo amatoꝛẽ ̊ᷣ nimio zelo cuſto⸗

dit coꝛpus meuz:hic ſi vel leuiter ſenſerit ꝙ tu
me polluto amoꝛe contingas:ſtatim feriet te et
amittes floꝛẽ tue gratiſſime iuuẽtutis. Si autẽ
cognouerit ꝙ me ſincero amoꝛe diligas ita qʒ
diliget te ſicut me: ⁊ oſtẽdet tibi gratiamſuam.
Tũc valerianꝰ nutu dei coꝛreptus ait.Si vis

vt credam tibi ipᷣm angelum mihi oſtende: ⁊ ſi

vero ꝓbauero ꝙ angelus ſit: faciã qoᷣ hoꝛtarl.
Si autẽ virũ aliũ diigis te ⁊ illũ gladio feram

Cui cecilia dixit. Si in deuʒ vyerũ crediderig ⁊·
baptizari te ꝑmiſeris:ipᷣm videre valebis. AAg
de igit᷑ in tertiũ miliariũ ab vꝛbe:via q̃ apianu·
cupat᷑:⁊ pauperibꝰ quos illic inuenies dices.
cecilia me miſit ad vos:vt oſtendatis mihi ſan
cctum ſenẽ vꝛbanum: qm̃ ad ipᷣm habeo ſecreta
mãdata q̃ pferam. Hunccuʒ videris: indica ei.
omia verba mea: poſtqᷓ; ab eo puriſicatus fu
eris ⁊ redieris:angelũ ipᷣm videbis.Tunc va⸗
lerianus perrexit:⁊ ſm ſigna que acceperat ſa
ctum vꝛbanũ epiſcopũ intra ſepulcra martyruũ
latitãtẽ inuenit. Cunq; ei omia verba cecilie di

xiſſet:ille manus ad celũ expandens dixit. D0
mine iu xpᷣe ſeminatoꝛ caſti conſilij ſuſcipe ſe⸗

minũ fructus quos in cecilia ſeminaſti. DHomie
ihu xpᷣe paſtoꝛ bone:Cecilia famula tua quaſi
apis tibi argumentoſa deſeruit. am ſponſum
quem quaſi leonẽ ferocẽ accepit ad te qſi gqgnuũ
manſuetiſſimũ deſtinauit. Et ecce ſubito apa⸗
ruit ſenex quidaʒ niueis veſtibus indutus: te⸗

nens libꝛũ aureis litteris ſcriptũ. Quẽ videns

valerianus pꝛe nimio timoꝛe quaſi moꝛtuꝰcece
dit. Et a ſene leuatus ſic legit. Anus deus vna
fides: vnuʒ baptiſma: vnus deus ⁊ pater oiuʒ
qui eſt ſuper omnes:⁊ ſuper om̃ia ⁊ in omnibꝰ
nobis. Cuq; hec legiſſet dixit ei ſenioꝛ. Credis
ita eſſe: an adhuc dubitas: Tunc ille exclamas
dixit. Non eſt aliud quod veri poſſit credi ſub
celo. Statimq; illo diſparente valerianꝰ a ſan⸗

cto vꝛbano baptiſma ſuſcepit. C Secüdũ telti⸗

moniũ quod habuit valerianus de veritate fi⸗
dei: dicit angelica collocutio . Rediens nanq;

ad ceciliã illam cum ange o loquentem ngeni
3

Pꝛimũ fuit mirabilis agparitto.
com angeli a collocuto.

lxv
Angelus autez duas coꝛonas ex roſis ⁊ lilijs
in manu habebat:⁊ vnam cecilie:alteram vale
riano tradidit dicens. Iſtas coꝛonas imacula⸗
to coꝛde ⁊ mũdo coꝛpoꝛe cuſtodite quas depa

fadiſo dei ad vos attuli: nec vnqᷓ; marceſcent:

nec odoꝛem amittent: nec ab alijs niſi quibꝰ ca⸗
ſtitas placuerit videri poterunt. Tu autem va
leriane:quia vtili cõſilio credidiſti:pete quod⸗

cunꝙ volueris. Cui valerianus. Nihil mihii

hac vita dulcius extitit:qᷓ; vnicus fratt mei af
fectus. Neto igitur vt ⁊ipᷣe mecum veritatem

agnoſcat. Cui angelus.placet domino petitio
tna.⁊ ambo cum palma martyrij ad deum veni
etis. ¶ Tertium teſtimoniũ qð habuit valeria

nus de venitate fidei dicit᷑ fraternalis cõuerſio
Ingreſſus nanq; tiburtiꝰ:frater valeriani. Cũ
nimiũ roſaꝝ ſenſiſſet odoꝛem. Dixit. iroꝛ H
tẽpoꝛe. Roſeus hic odoꝛ ⁊ lilioꝝ vnde reſpirat

Cuivalerianus Coꝛonas habemus quas ocu

li videre non p̃ᷣualent: roſeo coloꝛe ⁊ niueo cã⸗
dDoꝛe vernantes. Et ſicut me interpellante odo
rem ſenſiſti. Sic ⁊ ſi credideris videre valebis

Cuitiburtius. In ſomnis hoc audio:an in ve.

ritate iſta tu loqueris valeriane:Cuivalerianꝰ

Inſomnis vſq; modo fuimus:ſed iam nunc in

Yeritate manemus. Ad quem tiburtiꝰ. AUnde
hec noſti: Et valerianus. Angelus dei me do⸗

cuit:quem tu videre poteris ſi purificatus fue

ris: ⁊ omnib“ idolis abꝛenunciaueris.Tũc ce⸗
cilia euidenter oſtendit ei omnia idola eſſe ſper
nẽda. Ita vt tiburtius diceret. Qui iſta nõ cre

dit pecus eſt. Tunc cecilia oſculans pectus eiꝰ

dixit. Hodie fateoꝛ te meum eſſe cognatuʒ. Si⸗
cut enim amoꝛ dei fratrem tuum mihi coniugẽ
ſecit:ita te mihi cognatum faciet contemptꝰido
lo:um. Vade ergo cum fratre tuo vt purificati
onẽ recipias:⁊ angelicos vultꝰ videre valeas.
dixitq; Tiburtiꝰ fratri ſuo. Obſecro te frater:

