dum ꝓlicet Mattheus dicat angelü ſedere ſu

per lapidem. Marcus ſedere in dextris. tññ̃
eſt contrarietas.qꝛ potuit eſſe ꝙ idem angelus

bpmo viſus eſt ſedere ſuꝑ lapidem. poſtmodum

yiſus eſt ſedere in monumẽto . Nel ym Augu⸗
ſtinũ de conſenſu euãgeliſtarũ foꝛte fuerũt duo

⁊ Aldattheus loquit᷑ de vno.Marcus de alio

Lucas vo dicit. Ecce duo viri.i.angeli ama⸗
rentes in ſpecie viroꝝ ſteterũt ſecus illas. Iſta
aparitio potuit eſſe poſt mam ſecundã/ duʒ
ichiſent Ronuneunin inrgles Fckeuntee
poſtq; ⁊ dũ ſola agdalena remanſit. vt dił
dd oſtium monumẽti. Abi ait Mico.delira. 3 5 tad mo i
monumentũ illud erat factũ ad modũ cuiuſdaʒ

ohãnes.⁊ inclinata pſpiceret ad monumẽtũ

vidit duos angelos in albis ſedẽtes.vnũ ad ca
put ⁊ vnum ad pedes vbi poſitũ fuerat coꝛpuſ
Jeſu. Facile em eſt angelis ſic aparentibus.vt
dicit Mico.de lira ſuꝑ Lucam mutari deſeſſio
ne in ſtationẽ.⁊ ecõuerſo ld tertiũ dubiuʒ di·
cimus ꝙ cõgrua fuit angeli aparitio. de q mar

ad aſpectũ.qꝛ viderũt eum iuuenem. Secundo
q;tum ad ſitũ.qꝛ ſedentẽ in dextris.Tertio q;B .·
tum ad amictũ. qꝛ cooꝑtuʒz ſtola candida. ꝛi
mo viderũteum mulieres iuuenem. ad innuen:⸗·
dum vm glo. ꝙ omẽs in etate iuuenili reſurge⸗
mus. Et vt ſic familiarius illas alloqueret᷑ in⸗
ſtar angeli Thobie. de quo dicik Thobie. v. c.
Egreſſus Thobias inuenit iuuentẽ ſtantẽ ſpl
didum ⁊ q̃ſi pᷣcinctũ ad ambulandũ. Scoðo vi,.:

derunt eum ſedentem in dextris.qð congrue fa

ctum eſt. Naz vt inquit Oreg. in oineł. QAuid

pa moueri localit᷑ a ſpi

eſri
Via
ſiti⸗
uu
faſec
tinmn
(ebe
cop
üty
ſene
hen
ſute
fünn
n
Ote
ſfee
fem
fun
mit
G
fue
he
Nel
i
Gant
ſedi⸗
e.
lumer
ſoroe
huliere
tinott
Poine
cihron
crum

le/

tomote
Ueſkepe,
npng
Umde
mucke
li
lltaßi
Nhüdccen
üſcgeſ
Neumnstiſ

ningins

oſnodun
n Am⸗
lenͤduo
asde dio

gäane⸗

as h.

Cnndid
Zingan
nuſe
muumni
ni
chl
nhs N
Undede⸗
fiude
nſe
Mogl
mh
Lnoq́
ſdica. Pa

Adinngen

glireinrg⸗
oclack⸗
Thobie,⸗
ltunihe
i. NMor
GCngnen
onckln

cie reſurrectiõis que xpᷣm reſuſcitarũ
viderũt/ et cur de Detro fit ſpecialis
mentio. Capitulu, II.

ſuſcitatũ viderunt.

ꝑ ſiniſtrã niſi vita pᷣſens.qͥd vo ꝑ dexteraʒ niſi
vita ꝑpetua deſignat᷑. Quia gredẽptoꝛ nr iaʒ
pñtis vite coꝛruptiõʒ tranſierat recte angelus
q̃ͥ nunciare eius vitã phennẽ venerat in dexte⸗
ra ſedebat.h ille.ᷣm vo Bedã coꝛpꝰ xp̃i ſic fu⸗
it in monumẽto ſitum ꝙ eius dextera ꝑs reſpi⸗

ciebat plagam meridianã. Tertio viderũt euʒ

cooꝑtum ſtola candida q;tum ad amictũ.Iſta
aut veſtis ſᷣm glo.non erat coꝛꝑea:ᷣ quedã re⸗

ſplendentia ex vtute ſpũali angeli ad ſimilitudi

nem veſtis. aũt ſic aparuit moꝛał eſtrõ.qꝛ
ſicut coloꝛ albus ⁊ candidus eſt coloꝛ pulcher
rimus ⁊ puriſſimꝰ. ita poſt reſurrectiõʒ erimus
candidi ⁊ glłoſi. Ael vt Gregꝰ.dicit in omelia.
Stola candida cooꝑtus aparuit.qꝛ feſtiuitat

nre gaudia nũciauit. Candoꝛ em veſtis ſplẽdo

rem nr̃e denũciat feſtiuitatis. Sed pleriq; que
runt cum taʒ ex etate iuuenili qᷓ; ex fulgoꝛe et lu
minoſa pᷣſentia delectabilis et iocunda fuerit
angeli aparitio.quõ mulieres timoꝛe concuſſe
fuerũt.Ad quos ſacri doctoꝛes reſpõdent.
hec eſt differẽtia inter aparitiõʒ boni ⁊ mali an
geli.Nam malus terret ⁊ nõ cõfoꝛtat. Bonꝰ au
tem ſubita viſione terret tñ immediate ↄfoꝛtat.
Sicut patʒ de angelo qͥ apparuit DPanieli.de q̊

ipᷣe dicit ca. x. cũ ſtupefactus eſſet ad viſiõeʒ

angeli.angelus confoꝛtauit eũ ⁊ dixit ſibi. No

li timere vir deſiderioꝛuʒ pax tibi confoꝛtare et

eſto robuſtus. Eodem mõ iſte angelug bonus
mulieres a pᷣncipio terruit ꝓpter rem grandem
⁊ inſolitã.tñ immediate cõfoꝛtauit eas dicens.
Nolite expaueſcere Jeſum qritis naʒarenũ cru
ciſixum.ſurrexit nõ eſt hic. Ecce locꝰ vbi poſu
erunt eum.
Cmulieres cõuenienter fuerũt nũ⸗

.——

—–

4

q́;tum ad diſcipulos.qꝛ ſubdidit an
gelus. Ite dicite diſcipul eius ⁊ Petro ꝗꝛ pꝛe⸗

cedet vos in galileã. Abi tria ſunt dubia decla

ℳ

C Mꝛimũ vtrũ fuit 2ueniẽs vt chꝛiſti reſurre⸗

ctio a mulieribus notiſficaret̃ diſcipulł.

¶ Scom cur de Petro facta fuit ſpẽał mentio

T Tertiu vrrũ hemulieres xpma moꝛtuis iaʒ

CAd pᷣmũ reſpondemꝰ q mulieres ↄgrue fue
rũt nũcie reſurrectiõis.Nam ſicut fuit oꝛdo dã
nationis ⁊ moꝛtis humani generis. ſic debuit

eſſe oꝛdo denunciatiõis reꝑatõis vite ⁊ beatitu

da eſt manifeſtatio reſurrectõis xpᷣi

Xviij.

dinis. Per myſteriũ nanq; mali angeli mulier
fuit pᷣmus nuncius moꝛtis ⁊ peccati.qñ.ſ.de⸗
dit viro de pomo ⁊ comedit. Mulier itaq; per
myſteriũ boni angeli eſt pᷣmus nũcius vite ⁊ g⸗

tie. annuncians reſurrectõeʒ xpᷣi ꝑ quã redem⸗
pti ſumus ⁊ viuificati. In hoc inſuꝑ erigit ſpeſ
muliebꝛis ſexus ne de futura reſurrectõe deſpe

ret. Si em̃ mulieres facte ſunt reſurrectõis nun
cic. ⁊ ipᷣe cum viris reſurgent. Neq; audien⸗

di ſunt qͥ dicũt illas in ſexu virili reſurrecturas

3 quos loquit᷑ Aug. li. xxij. de ciui. dei. et do⸗

ctoꝛes theologi illũ ſequunt᷑in.iiij.di. xliiij. vbi
catholicetenet᷑ omẽs reſurgẽt. v viri in ſexu
virili. mulieres in ſexu femineo.qꝛ h̊ exigit na⸗

tura indiuidui ⁊ ↄgruit ꝑfectioni ſpẽi.⁊ erit oc

caſio laudandi ſapiam dei. Nõ em oim indiui⸗
duoꝛũ natura cundẽ exigit ſexũ.ſᷣ natura quo/
rundã exigit maſculinũ ⁊ quoꝛũdam natura ſe
mineum. Et vt ibidẽ refert Augꝰ.c.x vij. Mẽ⸗

bꝛa feminea nõ erũraccõmodata veteri vſui: ſᷣ

nouo decoꝛi. quo nõ alliciant᷑ aſpiciẽtes cõcu⸗
piſcentia quenulla erit: ſᷣ dei laudet᷑ ſapia atq;
clementia. Et iterũ. Non erit ibidem libido: q̃
ↄfuſionis cauſa eſt.nam bᷣuſqᷓ; peccaſſent nudi
erant vir ⁊ femina.vñ ⁊ poſt reſurrectõʒ nõ erit
opus veſtibꝰ ꝓ tegumẽto:ſᷣ tm̃ amicti erunt lu
mine ſicut veſtimẽto.¶ Secundũ dubium fuit
Cur de Metro facta eſt ſpeciał mentio: Ad h
dicũt doctoꝛes. ꝛio ꝓpter pᷣncipalitatẽ qua⸗ʒ
tenebat inter aplos.de qua in ſuo mone plene
dictum eſt. Ideo tanqᷓ; pᷣncipali ðꝛ ꝙ ſivi denũ
cient. Scða rõ Hiero.vt tolleret᷑ ab eo mate⸗
ria deſperatiõis.qꝛ indignum ſe iudicauit diſci
pulũ dum ter negauitmgr̃m. Sed ꝑ penitẽetiaʒ
veniã obtinuit ⁊ gram. Tertia rõ ᷣm Grego·
in omeł ad amouendam ab illo verecundiaʒ et
erubeſcentiã.nam ex eo ꝙ ter vocalit᷑ negaue⸗

rat xpᷣm cũ quo moꝛi ſe ꝓmiſerat. verecũdaba⸗

tur inter diſcipulos aparere. Subdidit aũt an
gelus. Quia pᷣcedet vos in galileã. ibi eum vi⸗
debitis ſicut dixit vobis. Iſta viſio nõ fuit die
qua reſurrexit:ſed qñ vndecim diſcipulicvtre⸗

fert . at.) abiere in galileã in montẽ.ſ. Tha⸗

boꝛ. vt dicit Nico.de lira.ibi vbi tranſfiguratꝰ
fuerat coꝛã paucis: NPetro·ſ. Jacobo 2 Johe.

completã reſurrectõz ſuã manifeſtauit vniuſali
ter oibus ſuis diſcipuł. Ande ꝓbabiliter credi⸗

tur ꝗ ila muit manifeſtatio quam deſcribit apo

ſtolus.j. Chorj. xv. c. Deinde viſus eſt pluſq;
q̃ͥngentis fratribus ſimul. Matihe tn no exp⸗
mit niſi.xj. apłos.qꝛ iudas erat moꝛtuus⁊ iſti
erant pᷣncipales diſcipuli xpᷣi. Sedðᷣm vo moꝛa
lem intellectum. Galilea xpᷣo ſuſcitato recte co⸗
gruit. Mam galilea interpᷣtat᷑ traſfiguratio vm
Bedã ⁊ Grego.in omelł.vt deſignet᷑ ꝙ micni

rectõe facta eſt tranſſiguratio de moꝛtalitate ad

immoꝛtalitatẽ qᷓ́tum ad coꝛpꝰ. de paſſibilitate
ad impaſſibilitatẽ q;tum ad aiam. de miſeria et

——-

penalitate ad eternam glłam ⁊ felicitatem qᷓ;tuʒ
ad vtrũq;. Dum em xps in hac vita erat volũ
tarie defectus nr̃os aſſumens patiebat᷑ qti ad
coꝛpus deſectum moꝛtalitatiſ.qᷓ;dtum ad animã
paſſibilitatis. q;tum voad vtrũq; patiebatur
multiplicẽ miſeriã ⁊ penalitatẽ:q̃ omia in reſur
rectione depoſita ſunt.ſhinc Leo papa in ſmo
ne inqᷣt. oſt paſſioneʒ xpᷣi ruptis vincuł moꝛ
tis. infirimmitas in vtutez;. moꝛtalitas in eternita

2

ome s rel 8 ei? glam
debimus ſia yvitijs in vtutum celſitudinẽ tranſ

migramꝰ. ¶ Tertiü dubium erat vtrũ ille ſan⸗
cte mulieres qbus angelus xpi reſurrectionem
manifeſtauit viderũt xpᷣm ſuſcitatum. Et ꝙ ſic
awaret ex dictis euangeliſtarũ. Inqͥt em mar⸗
cus. Surgens Jeſus mane pma ſabbati apa⸗
rui pᷣmo marie magdalene a q eiecerat ſeptẽ de
monia. Et Mat

intimoꝛer in magno gaudio currẽtes nunciare
diſcipul. Ecce Jeſus occurrit ilk dicẽs. Auete.
Ille aüt acceſſerũt ⁊ tenuerũt pedes eiꝰ ⁊ ado⸗

de reſurrectiõecvt dictü eſt mulieres inſtruxe⸗

rauerũt eü. Abi aduertendũ ꝙ poſtq; angelus

den tunelm tranſiuit in glam. Et vt Gregꝰ. j
refret. Eos reſurrectiõis eiꝰ glam leti vi⸗

QMHat. dicit. A. audito ab angelo no
uo de reſurrectiòe exiere cito de monumẽto: et

lier qͥ˖d ploꝛas? Dicit eis. Zulerũt dĩſm meũ:⁊

neſcio vbi poſuerũt eum. Cũ h̊ dixiſſet conuer
ſa vidit Jeſum ſtantẽ:⁊ neſciebat qꝛ Jeſus eſſz
Et dixit ei Jeſus. Mulier qͥd ploꝛas⸗ Quem
qᷓris: O bone Jeſu deſideriũ aime ſue Cur in⸗
terrogas qͥd ploꝛas quem qris. Ipᷣa pauloante
ocuł viderat te ſpem ſuam luſpenl

te viderat manus tuas qᷣbus ſepe bñdicta fue⸗

rat ⁊ pedes quos lachꝛymis rigauerat clauis
affgi: r nunctu dicis qd ploꝛas. Hunc in uper
coꝛpꝰ tuum ſpᷣlatũ extimat.ad qð vngendũ vt

ſe quodãmodo conſolaret᷑ veniebat. ⁊ tu dicis
qd ploꝛas quem qris. Tuipᷣe ſcis qꝛ te ſolũ que

rit. te ſolũ diligit. ꝓ te omia ↄtemnit.⁊ tu dicis

quem q̃ris Zu cauſa q̃rele.tu cauſa ploꝛatꝰ.tu

eꝗ dilectam diſcipulã totà ad te attraxiſti. At il

—–—

la exiſtimans qꝛ hoꝛtulanus eſſet dixit ad eum

Dñe ſitu ſuſtuliſti dicito mihi ybi poſuiſti eü:
⁊ ego eum tollam. O admirabilis mulieris au

dacia. OQmaria. ſi foꝛte coꝛpus Jelu poſitũ eſt
in atrio pᷣncipis ſacerdotum vbi apoſtoloꝛum

pnceps calefaciebat ſe ad ignem. qͥd factura es
ego eum tollaʒ. Sed ſi in platea foꝛet cum mul⸗
titudine iudeoꝛũ.qͥd nunc ageres: Ego eſj tol⸗
lam. O ↄſtantia. ardoꝛ inflamatiſſime: quo
mens magdalene liqueſiebat. Abſolute pmit⸗
tit:ego eum tolla. Dicit ei Jeſus. Waria. Hec

rat. ipᷣe ↄſternate mente abire ceperũt. Et cum ſiqᷣd

nondũ plene capaces eſſentfanti meſten. pu⸗
tabat foꝛte xp̃i coꝛpus a iudeis fuiſſe ſublatuʒ

2

lena q xpᷣm ardẽtiſſime diligebat anñqᷓ; aliqͥd di⸗

⁊ in aliquo vili loco collocatũ. Quare magda⸗

lgentius ſerutaret ipm ſublatũ p certo ee ſup
ponens Petro ⁊ iohanni nüciare cucurrit. vt

ſcribit Johes dicens. Tulerüt dñm de monu⸗

menlo ⁊ neſcimꝰ vbi poſuerũt eum. Illi vo ve

nerũt ad monumentũ. ⁊ Johes cucurrit citius
petro.a inclinauit caput ad ſepulchꝛũ. viditq;
poſita lintheamina.nec tñ intrauit ill. Metrꝰ

vo poſtea venies intrauit in illud. viditq; pofri

ta lintheamina ⁊ ſudariũ capitis ſtans ad ꝑteʒ
Beinde iohã
dixerat magdalena.ſ.dñm eſſe ſvᷣlatum de mo⸗
hRumento. H0duʒ em ſciebant ſcpturas opoꝛ
tebat eum a moꝛtuis reſurgere.poſt hͥ aut diſci⸗
puli ↄtriſtati ad ꝓpꝛia redierũt. ⁊ magdalca cũ

»

his mulieribus ad ſepulchꝛũ redierũt.a quo ilł

duab⸗ recedentibꝰ maria ſtabat ad monumẽtũ
ſoꝛis ploꝛans.⁊ dũ ſic fleret inclinauit ſe pſpe

xit in monumentũ. Scdᷣm em Grego. Amanti
ſemel aſpexiſſe non ſufficit. qꝛ vis amoꝛis multi debũt. Aocat aüt diſcipulos fratres amantiſſi

plicat affectum inqͥſitionis. Ettũc vidit duos mus pᷣnceps.tum vt oſtendat ſe ſurrexiſſe in car

nes intrauit ⁊ vidit ⁊ credidit qd

ſiadem vor penetrauit aiam eius. Cognouitq;
Jeſuʒ ⁊ dixit. Raboni.i.mgr.⁊ cucurrit ad pe

des eius.Cui Jeſus. Noli metãgere.nondum

dele. ac ſi apte dicat.Tibi nõ aſcendi.qꝛ nõ cre
didiſti ꝑfecte me eq̃lem patri.vel foꝛte hoc ait:
yt illa humiliaret ne nimis pᷣſumeret.qꝛ ipᷣm re
ſuſcitatũ pᷣma oim conſpexilſet.diſtulitq; ei con
cedere tactum donecſcdᷣa vice cum alijs apare

ret. Et addidit dñs marie dicens. Aade ad fra

tres meos ⁊ dic eis.Aſcendo ad prem meum ⁊
prem vr̃m. deum meũ ⁊ deum veſtrũ.Stiatiq;
diſparuit. At v magdalena in ſide ſolidata ani⸗

mo iocũda egrediens hoꝛtü ꝑgebat vt iuſſa do
mini ⁊ imgfi pficeret. Cũq; feſtina rediret ſoci⸗
as ſuas in itinere infra ſepulchꝝ ⁊ hiertm adin
uenit :qbus xpᷣum in ſpecie hoꝛtulani ſe vidiſſe
narrauit. Cũq; feſtino greſſu vᷣſus hierlin pari
ter irent. ecce Jeſus occurrit eis dicẽs. Auete.

Iſte aũt acceſſerũt ⁊ tenuerũt pedes eiꝰ ⁊ ado⸗

jauerũt eü adoꝛatõe latrie. in fide iam roboꝛate
Tunc ait illis Jeſus. Nolite timere. Ite nũcia

te fratribꝰ meis vt eant in galileã.ibi em̃ me vi⸗

ne
cuk viderat te pem ſuam ſuſpendiſin ligno: et
tu nunc dicis:qͥd ploꝛas. Ipᷣa dietertia pᷣcedẽ/

— — — — — —W

—.—

—

gelos ſedentes vni ad eaput ⁊ vnũ ad pedef ne generis mii tum vt ad iui amoꝛcʒ magis eos
vbi poſitũ fuerat coꝛpꝰ Jeſu. dicũt ei ilii Mu accendat. ⁊ ad fiduci ſocietatis ſue ac viſionis

in euange

¶ Tertiũ qualit atis.

que notat᷑ phoc ꝙ ſedet a de
et quidꝑ dexterã intelligit .¶ Ca⸗I.

Sirmo xir

coꝛroboꝛet ⁊ confirmet. tum vo vt filios eterni
prf is ⁊ xpᷣi ſe noſcerent coheredes. O huius al

mi regis benignitas qͥ relictus in bello pauidoſ

ſuos foꝛmidoſos ⁊ fugitiuos ſocios cuzʒ euaſit

noiat fratres nouitatem celeſtẽ in ſuo coꝛpoꝛe

oſtendere repꝛomittit. Et ſicut ðꝛ Joh̊.xx.ca.
AVenit maria.ſ.cũ alüs marijs annũcians diſci

pulis qꝛ vidi dñm:⁊ h dixit mihi.Curramꝰigi
tur ⁊ nos fide ac deuotiõe ad xpᷣm omni ſtudio
reqͥrendum:qͥ ad ſeeuntes nõ eijcit foꝛas. cõce⸗
dens illis ⁊ in pñti gratiam ⁊ in futuro gloꝛiam

ſempiternam. Amen.

BDermo decimuſnonus de al ceſiõe

ſaluatoꝛis noſtri geſlu xpi quãdo vi⸗
cipul celos aſcendit:.

ℳ₰.

celu ⁊ ſedeta dextris dei. Scribunt
Rhec vba oꝛiginali᷑ Marci yvlti. c. ⁊
io pᷣſentis ſolennitatis. Jocũdiſſimũ
nouum aſcenſionis Jeſu xp̃i filij dei merito ex⸗
citare debet mẽtes nras ſbᷣleuareq; omniũ coꝛ⸗
da ad ardentiſſime deſiderandũ bonũ illud ſum
mum ac copioſum.qð cũ quiſq; acqͥſierit nũqᷓ;
amittet. Neq; amplius excuſare ſe homies poſ
ſunt ſiſe ignaros ꝓmiſſe felicitatis dicãt. Cum

ißp̃e Jeſus nõ ſolũ vbo ᷣ experientia facti oſtẽ

derit clarum ad ſuꝑos iter. Qð Micheas pꝛe
dixit. c.ij. Aſcendit pandens iter añ eos. Pꝛo⸗
fecto res clariſſima ⁊ admiranda fuit.duzʒ xpᷣs
q̃drageſuna die poſtq; ſurrexit a moꝛtuis.vidẽ
tibus diſcipulis eiꝰ alijſq; deuotis qᷓ;plurimis
⁊ bñdicta mẽe.de mõte oliueti celum cõſcendit
Qua ꝓpter vth oia cunctis innoteſcãt ad vpᷣi
aſcenſionẽ dirigam animũ ⁊ vyba. De q̃ in pꝛe
ſenti ꝓmonetria myſteria pponimꝰ ↄtẽplãda.
CNꝛimũ dicit᷑ dignitatis.
¶ Secundũ congruitatis.

Be dignitate et peminentia chꝛiſti
ril dei

rrium contemplandũ de aſcẽſiõe xp̃i

Ddicit᷑ dignitatis. qꝛ aſcendit ⁊ ſedeta
dextris dei.i.pᷣeminet omibus creaturis et an⸗

gelis ⁊ homibus. Juxta illud quod ſcribit apo
ſtolus ad Eph.j.c.Conſtituit illũ ſuꝑ omnem

pncipatũ ⁊ ptãtem ⁊ ſupꝛa omne nomẽ qð noia
tur ſiue in hoc ſeculo ſiue in futuro.Sʒ pꝛo cla-

ſedet in parte ignobilioꝛi

KRabbi Jogen ſuꝑ illud põ. xvij

rioꝛe huius ptis intelligentia tria ſunt h̊ dubia

¶ Secundũ vtrüũ ſedere ad dexterã pris conue

C¶ Tertiũ vtrui alijs axpᷣo conueniatſederead
¶Ad pᷣmũ dubium argnũt qͥdam ꝙnõ conue⸗
nit xpo ſedere ad dexteram pris. neq; bñ aiunt
ita de xpoloquentes. ꝛimo nullũ coꝛpale cõ
petit deo qui ſpuũͦs eſt. Sʒ dextera a ſiniſtraſut
differentie poſitionũ coꝛꝑalium.g&no cõueniut

deo. Secudo ſi filius ſedet ad dexterã.· pater

ad ſiniſtrã.ſed dextera nobilioꝛ eſt ſiniſtra.g p
Tertio ſtare ⁊ ſedere
ſunt opoſita. Actuũ.vij. ca. Stephan vidit

Aeſum ſtante a dextris wtutis dei non ſedet.

Sed ʒ ſic arguentes pᷣus opponam teſtimonia

ſcripturaꝝ. deinde ſoluem obiecta. In ſimbo⸗

lo nanq; apłoꝝ ðꝛ. Aſcendit ad celos ſedet ad
dextera dei pris oipotentis. Etin ſimbolo pa⸗
trum. Aſcendit in celũ ſedet ad dexterampris.

Et ad Ephe.j.c.ſcribit.Conſtituẽs illũ ad de⸗

xteram in celeſtibus. Etad Cokł iij.c. Eps eſt i
dextera dei ſedens. Et ad Hebꝛe.j.c. Sedet ad

dexteram maieſtatis in excelſis. Et. x. c. Sedet

in dexteram dei patris. Et ad Roma. viij.ca.
&*Rp̃s Jeſus eſt ad dexteram dei qui ctiam inter
pellat ꝓnobis. Et ar. xiiij. Cu. xxij. Mat
thei.xxvj. Erit filius hoĩs ſedens a dexiris vir

tutis dei. Hoc pꝛedixit Oauid pſal cix. Dixit

dñs domino meoſedea dextris meis. Qauteʒ

. 2

bec verba de xpo dicant᷑ ptzex eo ꝙ Maulus

ad Hebꝛe.j.c.ait. Ad quem aũt angeloꝛũ dixit

aliqñ deus: ſede a dextris meis. Et xps MMat

thei. xxij. dixit. Quomõ Dauid vocat eum in

ſpu dum dicens. Dixit dñs dno meo: ſedea de

xtris meis. Etſi iudei negaret teſtimoniu pau⸗
li ⁊ xpi aſſerentes. vba iſta dealio non delplo

xpo affirmari debere. ſtatim incredulitatẽ eoꝛũ

ↄuincimusꝑ doctoꝛes ipoꝝ. Mam Rabi Jo⸗

athan apud hebꝛeos Pbpatiſſim, in ſua traſla⸗
tione chaldaica ait. Dixit domin/ vybo ſuo. E

Decdiſtimihi
pꝓtectiõʒ ſalutis tue: ⁊ dextera tua ſuſcepitine.

inqᷣt. In futurũ deus ſanctus et bũdictus con-

uertere faciet regem meſſiam ad dexteraimn az
Sicut ſcriptum eſt. Sixit dns dño meo: ſedeꝗ
dextris meis.. Iſtud inſuꝑ tenet Rabbi mor⸗
ſes addurſan. Dꝛo ſolutioe igit obiectoꝛum no

tãdeſunt tres veritates. Mꝛuna veritas ꝙ hoc

nomen dextera in ſcripturis inuenit᷑ de deo di⸗

ctum. Ande Exo. xv. ca. Dextera tua dnema-

gnificata eſt in vrute dextera tua pcuſſit inum
cum. Et p. xv. Delectatiões in dextcra tud
q; i ineʒ. Et ps xx. Dextera tua inueniat ot

. e In. Adteoderüt. Et plal.xlvij. Juſticia plena er

dextera dñt exaltauit me. Etpõ.cxxxvij. Sal⸗
uum me fecit dextera tua. Et Eſa. xl viij. e. He
xtera mea menſa eſt celos. Et Abacuc.ij.c.Cir
cũdabit te calix dextere dñi. Scoa veritas. ⅓

—

cũ dicimꝰ xpᷣm ad dexteram pr̃is ſedere:non in

relligim? ꝑ dexteram aliqd coꝛpale. ̊ locutio ? hõ: Et ad hoc dicũt ſanct⸗
metaphoꝛica qles ⁊ alie cum dicimꝰ oculos oo xe gtele
mini.bꝛachiũ dñi ⁊ ſilia.p q deſignant᷑ ſpᷣalel ſcʒ gła diuinitatis btitudo ⁊ iudiciaria ptãs. 5
pᷣpoſitio ad quendã ad dexteram acceſſum ſi-
nificat.in quo deſignat᷑ ↄuenientia cũ quadã
diſtinctione. qð põteſſe triplicit. ꝛio vt ſit cõ
uenientia in nã ⁊ diſtinctio in ꝑſona.Etſic xps

Puctaſes ſiue opatões diuie Hinc DOam̃.in. iij
ua ſniaꝝ ait. Non localẽ dexteram pr̃is dici
mus.qliter em qui incircũſcriptibił eſt localem
adipiſcer̃ dexteram. Tertia veritas ꝙ noie de⸗
xtere intelligunt᷑ tria.ſ.glła diuinitatis.beatitu: S

„

do ⁊ judiciaria ptãs.Exquo ſᷣm Alug..libꝛo ö

ſimbolo Damaſcenũ. Sedere ad dexter pa
tris nil aliud eſt niſi cum pr̃ehr̃e gliam diuini⸗

ratis biitudinem ⁊ iudiciariã ptateʒ:⁊ hoc i⸗
Smutabilit a regaliter. H Damaſcenꝰ indt.
Bexteram pris dicimꝰ glam ⁊ honoꝛem diui⸗

nitatis: in qᷓ dei filius extitit añ ſecula vt deus?

——————

pri conſbalis. Scom vo Tho.iij.pte.q.lvij.
Hec pᷣpoſitio ad vel in cũ dicimꝰ ad dexteram
velin dextris.ſolam diſtinctõʒ ꝑſonaleʒ impoꝛ
tat ⁊ oꝛiginis oꝛdinem.nõ autgdum nature vH

dignitatis: qnullus eſt in pſoms diuinis. dquia
Vvm Athanaſiũ tres ꝑſone coeterne ſibi ſũt ?⁊ co.
eq̃les. Et ſic ſoluimꝰ pᷣmum obiectũ oſtendẽtes

ꝙ nõ dꝛ dextera coꝛꝑaliter de deo. Ad ſecũduʒ

vorſidet Aug'.in ſi.de ſimbolo. In illa beati-
tudine oia dextera. qꝛ nulia eſt ibi miſeria. Ae⸗
ciꝙ pr ſedcarad dexter ſiijvel ſpũſſcri qꝛ flli⸗
lpu ſancrz trahuntoꝛiginem a pre ⁊nõ econ⸗

uerſo.Sed ſpũſſctũs ppᷣe põt dici ſedere ad de⸗

xteram pris velſilij m ſenſum pᷣdictũ. Terũtũ
ſm quand apꝛopᷣatiõz attribuit᷑ filio eq̃titas.
Vnñ Alugꝰ.ait. In pre eſt vnitas.in filio equa⸗
litas.in ſpũſancto vnitatis equalitatiſq; conne
xio. Conſirmat hac ſniam Allexander in. iij. ſü⸗
me. vbi ait. Sedercad dexteram pr̃is impoꝛtat
diſtinctõʒ ꝑſonarũ ⁊ eqlitatem pſone ad pſona
in gloꝛia ⁊ honoꝛe. ſᷣ ſic ſe hʒ ſpuſſanctꝰ ad pi:

trem. ei ↄuenit ſedere ad dexteram pris. Sed

—

tem q no eſt maioꝛ in ꝑſonis in yna q; inalia: P
vnaadem in qᷓ coequanf᷑ ꝑpſone.h̊ mõ eſt vrna
equalitas in diuinis ꝑſonis ſicut vna eſſentia.
Alio mõ ſumit᷑qlitas in diuinis ſᷣm appꝛopꝛia
tionem.⁊ ſic apꝛopᷣat᷑ filio.Ad ſcom obiectum

auxiliũ

dicim⸗ vniii ſtephani fuit eodẽ mõ quo xps
1

7

go.in omeł.inqt. Sedere iudicantis . ſtare vo

pugnantis vel adiunantis. Stephanus gi la⸗

PAderadderterapiig eneniatrpolm *

maſcenũ. Sedere ad dexterã pas

eius btit ungt bti. ge
Hationem. l ſedẽt ad derterãꝗ. Qd ↄfirmari poteſt per illud
eqlitas in diuinis niſi diuinã eſſentiam vel véuu MWat. xxv. Statuet oues qͥdem a dextris. Cõ
i rarium tñ vidꝛ eſſe ex eo ꝙ apłs ad qhebꝛe.j. c.
git. Cui aliqñ angeloꝝ dixit.ſede a dextris me

de eqllitate dupliciterloqͥ poſſum.l. ꝓpꝛie vel
ꝑaſpꝛopationem. Fm ꝙ ꝓpe ſimmit᷑ no dic alid

boꝛe certaminis poſitus ſtantem vidit queʒ ad
iutoꝛem habuit. Sʒ hunc poſt aſcẽſionẽ ar

cus ſedere deſcribit.qꝛ poſt aſſumptõis ſue glo

riaʒ iudex in ſine videbit. ¶ Scom dubiſ crat
ad hoc dicũt ſanctꝰ Tho. et Alexander
Oecũ noie dextere intelligant᷑ tria ſupꝛadicta.

in ꝙ filius dei ſedetad dexterã pris. qꝛ hʒ ean
dem nãm cum pr̃e. Vñ gla diuitatis beatitudo

Tiudiciaria ptãs ↄueniũt eſſentialit filio:ſicet
prfri⁊ h̊ eſt eſie in eqlirate pr̃is.Scdo põt intelli
gi ſm gram vnionis q impoꝛtat ecouerſo diſti⸗
ctionem nature ⁊ vnitatẽ ſipoſiti ſiue perſone.
Et ᷣm h̊ xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ eſt filius dei. ⁊ p ↄñs ſe⸗
Det ad dexteram pris ſm equalitatem honor:
inq;tum eodem honoꝛe veneramur ipᷣm flium

dei ci eadem natura aſſumpta. hu anitas qͥdeʒ

xp̃i m zditõʒ ſuenaturenon hʒ głam vl hono
rem diuinitatis quam tñ habetrõne ꝑſone cui

vnitur. Vñ Dama.ait. In gloꝛia diuinitatis

Dei filius exiſtens anteſecula vt deus et pri con
Palis ſedet cum gloꝛiſicata ei carne eiꝰ.Adoꝛa⸗
poſtaſis una adoꝛatione eius cun
carne cius ab omni c eatura. Tertio põt intelli
gi hm ꝙ hõ m conditõʒz nature.⁊ hoc ſᷣm gra
tiam habitualem que abũdantioꝛ eſt in xpo pꝛie
omnibus alijs creaturiſ.in tm ꝙ ipᷣa naturahu

. . 3

mana in xpᷣo beatioꝛ eſt ⁊ ſuꝑ omẽs alias crea⸗

eſſein eqitate pris nõ ꝑtinet ad ipam naturam

hilominus ſic m ꝙ hõ ſedet ad dexteram pfis

id ẽ ſ̃m Aug.in bonis paternis potioꝛibꝰ pᷣ ce
teris creaturis.qꝛ oẽs alias creaturas pᷣcellit i
beatitudine ⁊ iudiciaria ptate.vt pᷣdictuʒeſt.
¶ Tertiũ dubiũ erat vtrũ alijs a xpᷣo ↄueniat

Tertiũ du
ſedere ad dexteram pris. Mam Aug'. dicit ili.
de ſimbolo. Dedere ad dexteraʒ eſt habitare in
itudine. Sʒ ocs electi ſunt bti.gᷓ omnes

teram pris. Mam Aug'. diciti li.

is. q̃ſi dicat nulli. Rñdet ́̊ ſanctus Thomas.

Oxpus ſedet ad dexteram pfis inctum im di
diuinoꝛũ pᷣ ceteris creaturis.quod nulli bomi⸗

ni vel angelo conuenit. Sedere ergo in dextera

. non ſigniſicat ſimplicit᷑ eſſe in beatitudine: ha

—— –——

—2 –– —
= =

— —
„ —— — 2

n

Ne

bere beatitudinẽ cum qᷓdam dominatiua pote⸗
ſtate ⁊ qſi pam naturalem quod ſoli xpo con
uenit. Moõt tñ dici ꝙ omis beatus ⁊ ſi non ſede
at ſit tñ ad dexteram dei ↄſtitutus. Conſidere⸗
mus itaq; ex his que dicta ſunt quanta eſt glo⸗
ria filij vginis beate:quem adoꝛant angeli. cui
omẽs obediunt creature.in cui nomie flectitur
omne genu. De ſtultis gentibus ipm deſpiciẽ⸗
tibus. Ne duris iudeis in eum no credentibus

eum euntem in celũ. O felix regnum quod non

deſiciet. Orex inclyte qͥ ⁊ Pᷣuos tecum regnare
ꝓmittis. O gens ſancta amicoꝛũ tuoꝛũ qui vo
cem tuam dulciſſimo erũt audituri. Aenite be
nedicti patris mei poſſidete paratum vobis re
gnum a cõſtitutione mũdi. Tu igit᷑ rex glexpe
Ziu patris ſempiternus es flius. Tu ad dexte
ram dei ſedes in gloꝛia patris. Judex crederis
eſſe venturus. Te ergoqſumus tuis famul b⸗
ueni quos pᷣcioſo ſanguine redemiſiit.
Ceov aſcenſio xpi congrue celebꝛata ẽ
reſpectu tꝑi

sblone ertermini⸗Cg

2.

2

A

plici repecuuu.
CLPꝛimo reſpectu tempoꝛis.
¶Secũdo reſpectu ꝑſone.
((Tertio reſpeciu terminiin.

ille Yeſus q; ꝓ nobis carnem aſſumens deus et ſione inquit. Quadragenarius hodie dierum
homo trigintatribus annis eum homibus ha/ copletus eſt numerus ſacratiſſima oꝛdi:
bitauit. Hic eſt ille qͥ afixus pependit in ligno
in medio latronũ ſpinis coꝛonatus.lhic qui ter
tia die reſurrexit a moꝛtuis.Hic qui regnabit i
eternum: cuius regni non erit finis. Sm angeli
ſententiã Lu.j.ca. Hic eſt deniq; de quo dum
aſcẽderet ad celos angeli dixerunt tãta pᷣconia.

m cotemplandũ de aſcenſiõe x-pi
dicit᷑ congruitas. Congruenqq; cõ⸗
uenientiſſimeq; facta fuit aſcenſio illa. Et h tri el⸗ regnaſſet int
ctcu.âZꝗũ rres eum ſequerent᷑ q́; modo. ergo debuitnobi⸗
ſcum manere ⁊ nõ aſcendere in celũ. Mꝛo decla

Tꝛimo fuit cõgrue aſcenſio xp̃i celebꝛata re⸗
ſpectu tempis. QAuia die quadrageſimo poſtqᷓ;

vilte auctoꝛa moꝛtuis reſurrexit aſcendit ad ce⸗ . locus vo in quo habitamus eſt locus Fnda ⸗

„

los. potuiſtet dem anteq aſcendiſte. Sz ſic dif

ferre voluit vt veritatem reſurrectionis pꝛoba

ret. difficilius em̃ erat ꝓbare veritatem reſurre⸗
ctiõnis q;; paſſionis. quia apᷣma die vſq; ad ter⸗
tiam vere ꝓbari poteratmoꝛs. Sed ad veram

reſurrectionem ꝓbandam plures dies requie

bantur. Et hoc eſt qð dicit᷑ Actuum.·j. ca. Mꝛe

2

5

ſſionẽ ſus in młus ar

de regno dei. Hinc Leopapa in Fmone deaſcẽ

copletus eſt numerus ſacratiſſima oꝛdinatione
diſpoſitus.⁊ ad vtilitatem noſtre eruditõis im
penſus vt duma dno in hocſpacio moꝛa pᷣſen⸗
tie coꝛpalis extenditur. fides reſurrectiõis do⸗
cumentis neceſſarijs muniret᷑. Etiterum in eo⸗
dm none ait. Non pidies uiinterreſure⸗
ctionem domi aſcenſionemq; fluxerunt ociot.
li intuebant᷑ in celum ſuſpenſis vultibus ⁊ ere
cctis luminibus. Et ecce duo viri.i.angeli ĩ ſpe⸗
ſccʒ aere in veſtibus albis in ſignum ſolẽnitatis
leticie:qui vt dixerunt: vt hr Actuum.j.ca.
Viri galilei cur ſtatis aſpicientes in celũ quaſi
admirantes ⁊ ſtupidi de hoc qð vidiſtis.⁊ qᷓſi
triſtes ⁊ deſolati de hoc ꝙ magiſtri vri pñũtiam
coꝛpalem ꝑdidiſtis. Hic Jeſus qui aſſumptus
eſt a vobis in celum ⁊ aſcendere potuit.qꝛ opꝰ
a patre ſibi impoſitum cõſummauerat.ne con-
triſtemini.qꝛ ſic veniet quemadmodũ vidiſtis

tranſire diſcurſu. Sᷣmagna in eis cõfirmata ſunt
ſacramenta. magnaſſunt reuelata myſteria. In

his metus dire moꝛtis aufert᷑ ⁊ nõ ſoluʒ anime

D 7

ſed etia carnis immoꝛtalitas declarat᷑. In his

ꝑ inſuf ſlationem domini infundit᷑ apoſtoł ſpi⸗

rituſſanctꝰ. ⁊ beato Petro ſupꝛa ceteras poſt
regni claues ouilis dominici cura mandat᷑. In

his duobus diſcipulis tertius in via dñs iun⸗

gitur comes: ⁊ ad omnem noſtre ambiguitatis

caliginem detergend pauentiũ vel trepidan⸗
tium tarditas increpat: flammã fidei illumina⸗
ta coꝛda concipiũt.⁊ que eranttepida reſeran⸗
te dño ſcripturas efficiuntur ardentia. Hec ille.

CT Secũdo fuit congrue aſcenſio xpi peractare
ſpectu pſone. vbi a doctoꝛibus querit᷑. An fuit

conuenies xpᷣm aſcendere. Et poſſet qͥs arguẽ⸗

do dicere non. Pꝛimo qꝛ: Phus dicit in 9.

poſſidẽt ſuum bonũ ſine motu. Sed xpᷣus opti

mo mõ ſe habuit ⁊ m diuinamnatura. quia ẽ

ſummũ bonum. ⁊ ᷣm humanã qꝛ erat optime

gloꝛificatus. nõ cõueniebatilli aliquis motꝰ.

Sed aſcenſio eſt qͥdam motꝰ. q̃re videt᷑ ꝙ non

debebat aſcendere. Secũdo omne quod moue⸗

tur mouet᷑ ppter aliqͥd melius: xponon fuit
melius eſſe in celo qᷓ in terra.nec q;tum ad ani
mam nec q;tum ad coꝛpus.qꝛ vbiq; eque bea⸗

tus. ergo non debebat aſcendere. Lertio ſi poſt

reſurrectionem ſuam fuiſſet c homibus cõuer

ſatus vel gloꝛioſus regnaſſet in terris muo plu⸗

ratione veritatis ⁊ hoꝝ ſolutiõe reſpondetſan⸗
poꝛcionatus locato. Eps autꝑ reſurrectioneʒ
vitam immoꝛtalem ⁊ incoꝛruptibilẽ inchoauit

3

nionis ⁊ coꝛruptiõis:vᷣ locus celeſtis eſt locꝰ in
coꝛruptiõis. Ideo cõgruent᷑ xpᷣs ad locũ illuʒ
lLetranſtulit.Ad pᷣmum ergo dicit Thomas.x
deus eſt qui poſſidetſuum bonũ ſine motu. qꝛ
omnino immutabilis eſt. Quelibet autẽ creatu
ra eſt aliquo modo mutabilis.ſm Auguſtinũ
viij. ſuꝑ Heñ.ad lr̃am. Et qꝛ natura aſſumpta
a filio dei remanſit creata. non eſt incõuenies ſi
ei aliqs motus attribuat᷑. Ad ſecũdũ reſpõdet
ſanctus Tho. xpo aſcendenti nihil accreuit
ctum ad ea que ſunt deeſſentia głe ſiue ſin coꝛ
pus ſiue ᷣm animã. Tamen accreuit aliqͥd q;⸗
tuz ad loci decentiã quod eſt debene eſſe gloꝛie
non ꝙ coꝛpoꝛi eius aliqͥd aut ꝑfectiõis aut con
Fuationis acquireret᷑ ex coꝛpoꝛe celeſti: ſoli⸗
modo ꝑ quãdam decentiã. hoc aũt aliquo mõ
ꝑtinebat ad eius gloꝛiã.Et de hac decẽtia gau
dium quoddqm habuit. nõ dem tc deno⸗
uo gaudere inciperet qñ in celũ aſcendit: ſed qa
nouo mõ gauiiſus eſt ſicut de re impleta. Ad ter

tium argumentũ dicit ꝙ licet pᷣſentia coꝛpoꝛał 4.
tius fuiſſet ſbtracta: non tñ diuiniratis.Aldeſt

inſuꝑ ſemp nobiſcũ in ſacramento altarig. licet
non vigeat oculis coꝛpalibus.Ob qp Mat.
Vlti. dũ aſcendendo diſcipulos relinqbat dixit
Ecce ego vobiſcum ſum omibus dieb⸗ vſ; ad
cõſummatioʒ ſeculi. Fuit cum apoſtot aſſiſten
do eis in operibus miraculoſis.qꝛ vt dic mar⸗

cus vlti. c. Nꝛedicauerũ t vybiq; dño cooperan
ie 2 Vmonle cõſirmante ſequentibꝰ ſignis. Aſſi⸗
ſtit nobiſcũ exiſtendo. vt dictum eſt in ſacramẽ
to euchariſtie vbi eſt xpᷣs totus. Aſſiſtit etiam
eccke ſemp ipaz dirigendo p occultos inſtruct⸗
ſpuͦſſancti. vt ſic non deficiat fides werri. ꝛo
pterea Augꝰ.in Pmonc de aſcenſiõe ita pulchꝛe
loquit᷑. Omia chariſſimi que dñs Jeſus xpᷣus
in hoc mũdo ſb fragilitate nr̃a miracula edidit
nobis ꝓficiũt. QAui dum humauã conditiõem

ſiderib impoꝛtauit. credentibꝰ cel patere poſ-

E monſtrauit. Et dum victoꝛẽ moꝛtis ĩ celeſtia
eleuauit: victoꝛem eiuſdez moꝛtis quo ſequere⸗
mur oſtendit. Aſcenſſo ergo dñi catholice fidei
cofirmario fuit. vt ſeturi impeſteru crederem
miraculi ipius donuz. cuius in pſenti pcepiſſe
mus eſfectum. a fidelis quiſq; cuin iam tata per
ceperit p ea que agnoſcit pſtita diſcat ſperarep
miſſa ac dei ſui pierita pſentiq bonita qſi fi⸗
turoꝛũ tencat cautionẽ hec Aug⸗(Tertio aſeẽ

qꝛ aſcendit ſuꝑ omnem creaturã tam ſpiritualẽ

q; etiam cospoꝛalem. Exquoaptus ad Ephe.
nirc an Auipeſtendzipecſtadi aſeenadlt ub
omes celos vt impleret omia: jm Hico. de lira
ſuꝑ hocpaſſu non elt intefligendu aſceerit

O

¶Lertio patenter.

Hm diuinq natur.
Tho vbis. Oly

wo ly m dicat cauſaʒ aſcenſiõis cũ xpᷣs ex vir
tute diu ina in celu aſcenderit. dicimꝰ ꝙ aſcẽdit

”õ

nec creatura aliqua. Sed q; aſcenderit ad ptem
dignioꝛem celi empirei.quod eſt locus beatoꝛũ

T celũ ſupꝛemũ.locus aũt ille debet᷑ etiã ſbᷣſtan

tijs ſpũalibus ᷣm quondã congruentiã. qꝛ ille
ſpſtantie ſunt ſupᷣme in oꝛdine ſſtantiaruʒ. Et
tamẽ xpᷣus aſcendit ſuꝑ omẽs ſbᷣſtãtias ſpũa⸗
les ⁊ ſupꝛa omẽs oꝛdines angeloꝛũ.nec eſt incõ
uenis coꝛpus xpᷣi pponi ſſſtantijs ſpũalibus

cum ſpũs ſimplicit᷑ nobilioꝛ ſit omni coꝛpoꝛe.

Quia vt inquit ſanctus Tho.Licet coꝛpꝰ iſt ᷣ
cõſiderando cõditiõem nature coꝛpoꝛee ſit ifra
ſpᷣas ſpuales.conſiderãdo tñ dignitatẽ vniõis
qua eſt ꝑſonalit᷑ deo cõiunctũ excellit nobilita⸗
tem ⁊ pᷣeminentiam omniũ ſbᷣſtantiaꝝ ſpũaliũ

rxp̃s aſcendit cuz poteſta⸗

8

icentia videntibus paten

ualiten
nagni
ſe

-

ꝛimo potenter.

2

vtrü alfcẽdere cõueniat xpᷣo
ãa: Ad hoc ita reſpondet ſctũs

m duo põt notare.ſ.ↄditiõʒ

aſcendentis ⁊ cauſaʒ aſcẽſionis. ꝛimo modo

nõ poteſt ↄuenire xpᷣo ᷣm ↄditiõʒ diuine natu

re.tuʒz qꝛ nihil eſt diuinitate altius qͥ poſſit aſcẽ
dere. tum qꝛ aſcenſio eſt motus local qui diuie
naturenõ competit qͥ eſt immobilis inlocalis
BSed ꝑ hunc modũ competit xpᷣo ſᷣm humanꝗ

naturi ontiner loco moul ſbiacet. Yach

iõis cũ xps ex vir⸗

hm ꝙ deus. Seda facultas vtꝝ aſcendit ꝓpꝛia

Vtute: Ad illud Cho.dicit. cü in xpᷣo ſit du
plex natura diuina. a humana m vtraq; ac⸗
cipi põt ꝓpa vtus. FRp̃s ᷣ aſcendit ꝓpᷣa vᷣtute
diuina. de vtute vo humana diſtinguit CTho.

ꝙ hoc põt dupliciter accipi. AUna qͥdem eſt vir

ORε tus naturalis que pcedit ex pncipijs nature: 2
termini . fus naturalis que pcedit ex pncipij

hac xpᷣus nõ aſcẽdit.Alia aũt vtus eſt glie vᷣm
quã xps in celũ aſcẽdit. Cuiꝰ qdem vᷣtutis rõʒ
da accipiut exnã qnteeſſentie eſt lux: vtdi/
cunt quã ponunt eſſe de cõpoſitiõe coꝛꝑis hũa
ni ⁊ ea elementa zria ↄciliari in vnũ. Ita ꝙ i

ſtatu hui? moꝛtalitatis natura elemẽaris i coꝛ
poꝛibus humanis dominat᷑.Et iõ ᷣm naturaʒ

Pꝛimo aſcendit potenter vbi tres difficulta
oꝛiunf. ꝛim

—

— ——

N S

—

— — —

elementi pdominantis coꝛpꝰ humanũ natura⸗
li vtute deoꝛſum fert᷑. In ſtatu aüũt gloꝛie pᷣdo⸗

minabit᷑ natura celeſtis ſᷣm cuius inclinatõem

Vvtutem coꝛpus xpᷣi⁊ alia ſanctoꝝ coꝛpa ferũ

tur in celum Alij vo aſſignant ratõʒ pᷣdicte v⸗
lutis ex ꝑte anime gloꝛificate ex cuius redũdã⸗

lia gloꝛiſica it᷑ coꝛpus.vt dicit Augꝰ. ad HBio

ſcoꝛum. ⁊. xxij li.de ciui dei. Erit em tãta obe⸗
dientia coꝛꝑis gloꝛioſi ad animã beatã: vt vbi

volet ſpũs ibi erit ptinus coꝛpus.licet gᷓ aſcen-
dersé ſurſum ſit contra naturam humani coꝛpo

ris ſm ſtatum pᷣſentis vite:tamen non erit con
tra naturam coꝛpoꝛis gloꝛioſi:cuius tota natu⸗
ra erit omnino ſbᷣiecta ſpiritui. Tertia difficul⸗
tas eſt. An coꝛpus chꝛiſti? qdᷣcunq; gloꝛioſum
poſſit localiter moueni in inſtanti. cũ in tali mo⸗
tu operet vtus diuina: Ad hoc rñdet Alexan
der ⁊ Tho. ꝙ licet vtus diuia ſit infinita quan
tum eſt ex ꝑte oꝑantis.tamen effectus illiꝰ vir⸗
tutis recipit᷑ in rebus ſᷣm capacitatem earu ʒ et

diſpoſitionẽ. Coꝛpus autem nõ eſt capax vt in
inſtanti localiter moueat᷑.qꝛ opoꝛtet ꝙ commi

ſceaturſe ſpatio ſᷣm cuius diuiſionẽ diuidit᷑ tẽ⸗

pus.vt ðꝛ.vj.phiſicoꝝ. Nerũtamẽ licet coꝛpꝰ

xp̃in 6 fuerit motũ in inſtaãti deterra ad celũ.ni
hilominꝰ motꝰ ille fuit ſatis velox atq; feſtinus

dum eadẽ die de terra euolauit ad empireũ.q
eſt ſupꝛa omẽs celos. Refert em Rabi moyſes

maximꝰ ph̊s.ꝙ qᷣlibet circulus cuiuſſbʒ plane
te hʒ tantũ ſpaciũ q;tum poſſet aliqͥs ire de via

plana in qngentis annis. Et diſtantia int cluʒ

⁊ celum.i.inter circulum ⁊ circulũ. eſt ſimiliter
vtdicit via quingentoꝛũ annoꝛum.a ideo cum
ſint ſeptem celi erit ſᷣm ipᷣm a cẽtro terrevſe q; ad
concauũ celi ſaturni quod eſt ſeptimũ celũ via
multoꝝ miliũ annoꝝ.i.tãtũ ſpaciũ q;tũ de via

plana aliqͥs iret in multis milibus annis ſi tan⸗

tum viuerct.ita tñ ꝙ iter vnius cuiuſlibet diei
