debatur digito ⁊ vnus alteri cachinando dice⸗
bat. hic hẽ ille Jpe vo hec omnia ꝓ dei amoꝛe
equanimiter tolerabat.Et tandẽ veritate inſpe

cta ⁊ cõperto clariſſime ꝙ non ſolũ catholic?è fo
ret ſed etiam, fidei catholice digniſſimꝰ pꝛecoa
pontifice gratioſe viſus eſt ⁊ auditus ⁊ cuʒ eiꝰ

benedictione pꝛedicare cepit in vꝛbe. Zylam

de = bernaroino.

pendiũ datur quo vt poſſintlaboꝛare paſcant.
lhec ille.Et paulus.j.ad Cor ix. ca. Quis mi
litat ſuis ſtipendijs vnq;. Et iteꝝ. Si nos vo⸗
bis ſpũalia ſeminamꝰ non magnũ eſt ſinos car⸗
nalia veſtra metamꝰ. Et iterũ. Dñs oꝛdinauit
his qui euangeliũ annũciant ð euangelio viue

7
De vnawmo-

vo gratiam deus oꝛi eius ⁊ verbis infudit: vt /

omnis populus conflueret ad eum audiendi

ac ſi fuiſſet angelus dei ⁊ quãto pꝛius nomẽ ei?ꝰ

videbatur omnibus odioſum:tanto poſtea cũ
ctis vtriuſq; ſexus factum eſt venerabile. Pꝛe

dicauit ſic multo tẽpoꝛe cum incredibili anima
rum fructu: qui etiam perdurat vſq; ad tempo

ra noſtra. Paſſus eſt ⁊ alias ꝑfecutiões: eo ꝙᷓ

ſemper virtutes perſequitur inuidia.A nõnul

lis emulis dicebat᷑ litterarum ignarus cum ta⸗

men ĩ ſcripturis diuinis foꝛet eruditiſſimꝰ Alij
vo quadraginta ſermones dũtaxat euʒ ſcire aſ/

ſeuerabãt. Pleriq; vero curioſi ⁊ vana cloquẽ
tia tumidi ignauũ ineptum ⁊ impolituʒ fatebã
tur. Qui tamen in hoc dicendi genere ⁊ in his
que pꝛedicari debent pꝛo ſalute populoꝛuʒ irre
pꝛehẽſibilis erat. Sed hoc nõ videri debet mi⸗
rum ꝙ ſibi homines flagitioſi detraherẽt: cuʒ

ſemper fuerit hominũ maloꝛum conſuetudo ſa

nam doctrinaʒ ſpernere ⁊ deteſtari. AUnde La⸗

ctantius libꝛo.v.diuinarũ inſtitutionũ de Cy
pꝛiano ſic refert. AUnus pꝛecipuus ⁊ clarus ex
titit cypꝛianus:qui magnaʒ ſibi goꝛiam ex ar⸗

tis oꝛatoꝛie ꝓfeſſione queſierat ⁊ ad modũ mul

ta conſcripſit in ſuo genere miranda Erat enim
ingenio facili copioſo ſuaui ⁊ que ſmonis ma⸗

xima eſt virtus aperto: vt diſcernere nequeas
vtrum neoꝛnatioꝛ in loquendo an facilioꝛ in ex

plicando an potentioꝛ in perſuadendo quiſq;ᷓ
fuerit. Hic tamen placere vltra verba ſacramẽ

tum ignoꝛantibꝰnon poteſt:quoniam myſtica

ſũt que locutus eſt ⁊ ad id pꝛeparata vt a ſolis

fidelibus audiantur. Deniq; a doctis huius ſe

culi quibus foꝛte ſcripta eius inotuerunt deri⸗

deri ſolet.Audiui ego quendam hominẽ diſer

tum ſane qui euʒ imutata vna littera copꝛianũ

vocaret quaſi qui elegans ingenium ⁊ melioꝛi

bus rebus aptuʒ ad aniles fabulas contuliſſet
Hec ille.Oe beato hieronymo quid referemus
qui lumen ſplendidiſſimũ eccleſie fuit: ⁊ tamen

dentes malignoꝛum non euaſit Etvt ipᷣe ad ne

potianum ſcribit Per infamiã ⁊ bonam famaʒ
chꝛiſti miles graditur. Nec laude extollit᷑: nec

vituperatione frãgitur. NMer diem ſol non vrit
euʒ neq; luna per noctem. Impleuit iſta ſanct⸗

bernardinus:qui dum falſo ſibi multa obijcerẽ
tur:⁊ quãdoq; contumelioſe dicerentur in faci

em:nunqᷓ; vultus hilaritatem mutauit: nunqᷓ;

verbum pꝛotulit iracundie. Sʒ in omnibus be
nedicebat deum Sicut accepti ab his quiſecũ)

familiariter conuerſati ſunt.

¶ De fufficientia 7 pꝛudeẽtia atq; ſtupẽ⸗
da efficacia pꝛedicationis ſancti Ber
nardini. ¶CTapm.N. H

Jtutibꝰ:⁊ huiuſmodi.

AEcungg excelle

CPꝛima ðꝛ ſufficientia.
¶ Scda pꝛudentia.
¶ Tertia efficatia.

C¶ NPꝛima conditio fuit ſufficientia. Tria enim
requiruntur in pꝛedicante: vt populum indu⸗
cat ad bene beateq; viuendum:ſᷣm Auguſtinin
iiij. libꝛo de doctrina chꝛiſtiana. Pꝛimũ eſt vt

doceat. Secunduʒ vt delectet. Tertium vt fle⸗

ctat ⁊ moueat. Et cum quis iſta facit induſtria
artis rhetoꝛice ad honoꝛem dei ⁊ ſalutẽ anima

rum bene eſt et laudabile ſᷣm eundem Auguſti
num.Sed cum ſpirituſſanctus vtitur lingua pᷣ

dicatoꝛis vt inſtrumento ad iſta efficiendum. ſi
cut fuit in apoſtolis qui imperiti erant. Tunc

opus illud eſt gratia gratiſdata:que dicit᷑ gra⸗

tia ſermonis ⁊ lingua angeloꝛum. Et ſermo ſa⸗
pientie dicitur in locutione de diuinis Sermo
ſcientie de humanis: vt de moꝛibus et vitijs et
hym Tho. xxij.q. cxxiij
NPerſfectius auteʒ iſta operatur gratia qᷓ; natu

ra vel ars. Sed aliquando aptitudine natura⸗

li in pꝛedicatoꝛe exiſtẽte ⁊ arte rhetoꝛice adiũ⸗
cta:aliquando etiam ſpirituſſanctus operatur
plenius iſtud ſcilicet inductionem auditoꝛum
ad faciendum que pꝛedicat. Hominis ergo eſt

ſe pꝛeparare ſcilicet vt bene dicat. Beum autẽ

dirigere linguam. Etvt dicit Auguſtinus in pᷣ

fato libꝛo de doctrina chꝛiſtiana. Sapientiaſi

ne eloquentia parum pꝛofuit quo ad populos

Eloquentia ſine ſapientia multum nocuit.Eſt
enim vt gladius in manu furioſi. Sapiẽtia cuʒ

eloquentia multum iuuat ⁊ operatur. Sanciꝰ

bernardinus pᷣdicãdo docebat: quia ipᷣe vere

doctus erat vt etiaʒ patet in ſermonibus quos

compilauit.Belectabat etiam auditoꝛes:adeo

vt vniuerſaliter omes verbis ſuis reuocillarẽ⸗

tur tanqᷓ; ſi ſumerent ſapientiſſimũ cibum. Fle

ctebat inſuper ⁊ mouebat hominũ affectus: vt
oſtendemus in tertia conditiõe. Quare ipᷣe ſuf

ficientiſſime docuit ⁊ pᷣdicauit. ¶ Secunda cõ
ditio pꝛedicationis ſancti bernardini dicit᷑ pꝛu
dentia. JFuit enim pꝛudentiſſimus ad euitãduʒ
omnia illa:a quibus pꝛedicatoꝛes verbi diuini
C I tas. (docbent abſtinere: queſunt.

citur conditiõis. Habuit qdem ſua
pᷣDdicatio tres ſingulares conditiones.

dnie
cnſa

cnin
ſcu⸗

ſnt
ſte
h
in
at⸗
;
n
⸗
in
nolr
n
nse
lni
e

m
4

iaßt

Indiſcretio.

E Pꝛimo abſtinere dcbent pdicatoꝛes afalſi⸗
tate. Non em ſunt aſſumenda aliqua falſa pꝛso

quacũq; vtilitate que poſſet inde ſequi:quia ſic.
veritas ſidei redderet᷑ ſuſpecta. argumentũ di.
ix.ca. Si ad ſcripturas. Ideo Auguſtinus ait

xxij.q.ij.ca.ꝛimũ.Ad ſalutẽ non debet quis

peruenire opitulate mẽdacio. Et idem pertra⸗
ctans iüllud apoſtoli.j.ad Corl.xv.ca. Inueni⸗
mur falſi teſtes. Perhoꝛrendũ eſt inquit aliqdd
falſe de deo dicere:etiam ſi ad laudem eius per
tinere videatur. Mon enim minoꝛe ſed maioꝛe
foꝛtaſſis ſcelere in deo laudatur falſitas:q; vitu

peretur veritas. Et idem in libꝛo de mendacio
lendacium maxime pernicioſum ẽ quod fit
in his que ad religionem chꝛiſtianaʒ pertinent
Ideo doctoꝛes tenent ꝙ ſi quis nõ ex lapſu lin
gue ſed ex induſtria diceret mendaciũ in pꝛedi⸗

cando moꝛtaliter peccaret nec excuſaret᷑ ſi hoc
foceret cauſa cõuertendi animas ad deuʒ: quia

vt ait apoſtolus. Deus non eget noſtro mẽda⸗

cio Tempoꝛe meo inuenti ſunt aliqui fingetes

et alia huiuſmodi qui tamen euanuerunt inco⸗
gitationibus ſuis. Nõnulli vero vt ignoꝛanti⸗

bus ſapientes apparerẽt falſlas allegationes

ſuum ꝓpoſitum induxerunt. AUnde dum qͥdaʒ

amicus meus pꝛedicaret neapoli inducere vo⸗
luit ad robur ⁊ cõfirmationem cuiuſdam ſui di⸗
cti ſententiã cõmentatoꝛis qui tamen foꝛte nec i
aliquo cõmento dictum illud tãgebat: et dum

falſo allegaſſet cõmentatoꝛem.j. de anima. iij. ð
anima.ij.phiſicoꝛũ.iij.metaphiſice ⁊ huiuſino

di. Tandem multiplicãdo verba dixit. Et hoc

idem cõſirmat cõmentatoꝛ.j.ethicoꝛũ.iij.ethi⸗
coꝛum. vij. ehicoꝛũ.qui tamen de ethicis nõſe
intromiſit. Ille idem fecerat ſibi quãdaʒ cathe
nam docto: um ⁊ falſo illos inducebat dicens.
Et hoc refert Auguſtinꝰ libꝛo.ij.ð ciuitate dei
.iij. de trinitate.⁊ in Encheridion ⁊ huiuſmo
di. Ita ꝙ apud imperitos videbat᷑ homo mira
bilis:ſed apud doctos ignarus ⁊ mẽdacijs ple

nus. C Secundo p̃dicatoꝛes abſtinere debent
ab adulatione ne ſcilicet landet populũ in qui⸗

bus rep̃henſibilis eſt quod eſt peſſimum. Del

etiam de tẽpoꝛalibus magnificẽtijs niſi foꝛte h
ſcöm fiat tẽperate vt melius ferant coꝛrectionẽ

duram imediate ſequendaʒ. Adulari em pecca
toꝛibus eſt graue peccatum. vt patet. xl vj. diſ.
ca. Sunt nõnulli. Et clericus adulationi ſerui⸗

ens degradari debet. eadem di. ca. Cleric'“. Et

nihil eſt miſerius eo qͥ adulationibꝰ delectatur
vt dicit᷑. xxxxiij.di.c. Nihil illo paſtoꝛe. Etvti

lius eſt peccantem ſeuere coꝛrigere q; adulado

Et iunc coꝛ

De .2 hbernardmno.

palpare. v. q. v. ca. Non omis. Etvtilius eſt
melius ꝓ veritate pati ſuppliciũ: q; pꝛo adula⸗
tiõe beneſiciũ xj. q.iij.ca. Nemo. Et adulatio

hibetur. E. Si quis aliquem teſtari ꝓhibue

t. Et eſt adulatio ſermo pꝛolatus vt placeat.

¶ Tertio debent dicatoꝛes cauerea iactatia
Sunt em quidaʒ qui ſemper deſe bene dicunt

Zalios contemnunt: de quibus O?egoꝛius ait
xlvj. di. ca. j. Habet hoc ꝓpꝛium doctrina⸗ arro

gantiũ vt neſciant humiliter docere qð ſeiunt.

TQuarto debẽt pꝛedicatoꝛes cauereaſcanda
ſis pꝛelatoꝛum ⁊ alioꝛum maioꝛuzʒ vt non dieg

—

tur irrationabiliter eoꝛum vitia: vndeſequitur

ꝙnec illi emendantur nec populi ꝓpterea ediſi

cant᷑ aut melioꝛes fiunt. Et pꝛecipue caute agẽ

dum cum loquunt᷑ pꝛedicatoꝛes de cdlericis:qꝛ

yvt ſcribitur extra de imunitate eccleſiarum. co-
CLlericis. Clericis laicos infeſtos oppido.id eſt
valde. m gloſam tradit antiquitas. IJdem. ij.

q.vij. ca. Laicos.⁊ ca.Laici C Quinto debẽt

dicatoꝛes pꝛudentes cauere q cõtentioniboch
igẽtes alijs pdicatoꝛibus. vnde apoſtol.,ad Cimo
⁊ pᷣdicantes miracula falſa viſiones excogita⸗ theum.iij. ca. ait. Moli ↄtendere verbis :ad nil
tas Mꝛophetias determinatas ᷣm ſuum ſenſũ

enim vtile eſt niſi ad ſubuerſionẽ audientium.

HNec ex hoc ꝙ alius habeat maioꝛem cõcurſuz
qui ſit etiã minus ſciens pꝛedicatoꝛ indignatio
nem oſtẽdat. Maʒ et chꝛiſtus indignatus non
fuit ꝙ aliquãdo Johãnes baptiſta fueritima⸗
ioꝛ iopinione populi q; ipe.Si autem augit ali
um pꝛedicatoꝛem dicere aliqua quenon ſut re⸗
pꝛobata nec contra fidem vel bonos moꝛes ſee
dubia: quis ipe nõ ſit illius opinionis ſufficit
ſibi dicere opinionẽ ſuam cuz ſuis rationibus
et non impugnet alium odioſe: quia hoc eſtin⸗

trare contẽtioncs ⁊ ſcnndaliʒare populos Bir

etiam audit pꝛedicatoꝛem alium dixiſſe contra

ſidem ⁊ bonos moꝛes v determinata per eccle

ſiã non credat faciliter niſi audiat a fide digiis
rigat eum fraternaliter vt retraciet

Quod ſi ille noluerit facere tunc publice pꝛedi

candum contra ipſum. Si autem pꝛedicato? ip
ſe admonitus errauit debet patienter audire et

ſecoꝛrigẽ dictaq; ſua er onea emendare.¶ Se
xto pꝛedicatoꝛes pꝛudẽtes debent abſtinere⸗
ſuperfluitate nimia pꝛolixitate: quia vt ꝓuer

bio dicitur. Gaugent bꝛeuitate moderni.. qð
mer caula. l.j. Et. C. de appellationibꝰ. l. Am⸗

plioꝛem. S. In refutatoꝛijs. Et. C. de pꝛecibus

imperatoꝛi offerendis.l. Simili. vnde Dꝛegoꝛi

us in omelia sit. Alimẽta que minus ſufficiunt
auidius ſumũtur. C Septimoatł ſtincre debet

pꝛedicatoꝛes a leuitate ne dicant verba ocioſa

2 fabulas ad ꝓuocãdum riſum. Et ſi aliquãdo

deſta facecia tẽperate ſiat ⁊ raro. Mõ ſit etis5 te

de.& bernarno.

uis pꝛedicatoꝛ ad ferendam ſentẽtiam de quo⸗
libet actu ꝙ ſit peccatum moꝛtale. Et in omib⸗
vtatur grauitate ſicut bos lapſus qui foꝛtiter ſi
git pedem. ¶C Octauo abſtinere debẽt pᷣdicato
res ab indiſcretione. Mam ddam inter mulier⸗
culas de ſubtilitatibꝰtheologie pᷣdicãt.Alij do
ctis ⁊ ſapientibꝰ viris fabulas narrãt Nõnulli
in pᷣcipuis ⁊ maximis ihu xpᷣi ⁊ vginis matr
alioꝛũ q; ſanctoꝛũ ſolẽnitatibus de ludo alee:ð
blaſfemia de vſura ⁊ ſimilibus pꝛedicant. Mi⸗
hil de copioſa materia feſtiuitatis occurrent
tangentes. Heu non poſſum non accuſare quẽ
dam qui in die natiuitatis ihu chꝛiſti in ciuita⸗
te neritonenſi de ſodomia totum ſermonẽ cõte⸗
xuit:cum tamẽ miranda occurrant de natiuita
te chꝛiſti iocũda. Pleriq; etiam dum cõtra vi⸗
tia inuehũt om̃i honeſtate demiſſa talia loquũ
tur ⁊ dicunt qualia etiam in oꝛe leonũ turpiſſi⸗
ma viderent᷑.hi nolunt audire verba ſãcti frã
ciſci qui ſic ĩ regula fratrũ minoꝛum ſanctiſſime
retulit. Moneo quoq; ⁊ exhoꝛtoꝛ eoſdem fra⸗
tres meos in domino ihu chꝛiſto vt in pᷣdicati⸗
one quam faciunt ſint examinata ⁊ caſta eoꝛuʒ

eloquia ad vtilitatẽ ⁊ ediſicationẽ populi.An⸗

nũciãdo vitia ⁊ virtutes penã ⁊ gloꝛiã cũ bꝛeui
tate ſermonis In omnibꝰ pꝛedictis pꝛudentiſſi
mus fuit p̃ ceteris pꝛedicatoꝛibus hoꝛum tem⸗
poꝛum dux ille verbi ſanctus Bernardinꝰ Nã
ſempꝑ recte inceſſit pᷣdicauitq; veritatem ſine fal
ſitate: ſine fictionibus:ſine adulatione cum ho
noꝛe ⁊ reuerentia pᷣlatoꝛum et totius cleri cum
humilitate in vbis factis: cum patientia ad co
tentiones vitandas cũ mẽſura ⁊ modo:cũ gra⸗
uitate ⁊ diſcretiõe multa adeo ꝙ exceptis emu⸗
lis eius ſermo gratus dulcis ⁊ delectabilis fuit
oinnibꝰ doctis pariter ⁊ indoctis viris ⁊ muli⸗
eribus cunctiſq; generibꝰ hominũ: put omnis

italia clare firmtterq; teſtatur. CZertia condi

tio pᷣdicationis ſancti bernardini dicitur effica

cia. Mꝛedicauit em cum admirabili animaruz —

fructu adeo ꝙ om̃es italie ciuitates ⁊ maioꝛes

⁊ mediocres ⁊ minoꝛes ꝓ maioꝛe parte ſua do.
ctrina reduxit ad chꝛiſtũ. IJpᷣe peccatoꝛes con⸗

uertit. Ye vſuras extinxit. Ipe multos habi⸗

tia loca et monaſteria cõſtrui fecit. IJpᷣe diſcoꝛ⸗

Dantes ad pacẽ reduxit. Ipſe ad feſta colenda

populos traxit. Jpᷣe deniq; cunctos mares ac

mulieres yt deũ timerẽt amarẽt allexit Teſtã⸗

tur hec om̃ia pᷣclariſſime incliteq; italie vꝛbes.
Roma.ſena peruſia.floꝛentia.bononia.ferra⸗

ria. venetia.padua.verona. vincentia. bꝛixia.
mediolanuʒ.ianua.⁊ alie q;plures. In qͥbꝰ ita

efficaciter ſeminauit vᷣba vite vt vſc; in pᷣſentẽ
diẽ adhuc guſtent᷑ fructus pᷣdicationũ ſuarum

¶ Qualit deus honoꝛau e
nardinũ in miraculis:in canonizatio

tum religionis induit. Ipᷣe fratruʒ de obſeruſũ

Quinimo ⁊ ſi qui poſt ipᷣm in officio pᷣdicandi
dari ſunt habiti vt frẽs Johes de capiſtrano.
Jacobe de marchia. Mattheꝰde ſicilia. Anto
nius de botonto. Andreas de ſancto geminio.
Johes de pꝛato. Jacobꝰde donzʒellis de bono
nia.HHerculanꝰ de peruſio. Frãciſcus ð treuio
Silueſter de ſenis. Antoniꝰ de arimino. Mi⸗

chhael de mediolano. Bartholomeus de ayano

Antonius de vercellis. Seraphinꝰ de gaieta.
Cherubinus de ſpoleto. Frãciſcus de ſpoleto.
Hieronym de floꝛẽtia. DHominicꝰ de goneſſa.
Jacob de gallio. omnes frẽs minoꝛes in hͥ ge⸗
nere dicẽdi famoſiſſimi ⁊ quicunq; alij etiaʒ de
alijs oꝛdinibꝰ mendicantiũ ꝓ maioꝛi ꝑte cona⸗

ti ſunt imitari modũ ⁊ regulã atq; ſtilum ipius

ſancti bernardini. Adhuc ⁊ multi ex his ſermo

nes illiꝰ:populis pnũciarũt qui fructꝰ vberri⸗
mos ꝓduxerũt Ego etiã qͥ de bernardino ⁊ ſii

cõpoſite tñ nõ ſine deuotiõe pᷣcipua iſta refero

oẽm italiam luſt iupᷣdicauiq; qdraginta annis

euangeliũ ihu xp̃ᷣi:bernardinũ habui ſtilo p⸗

nũciadi necnõ ſcribẽdi prĩem ⁊ pᷣceptoꝛem. Et
lʒ illũ nõ viderim legi tñ ᷣmones ameniſſimos

quos cõpilauit. ꝛedicaui ⁊ illos quãdoq; lʒ

poſtmodũ alias ego ↄfecerim. Qð vtiq; nõ ex

pᷣſumptione ſed charitate ac neceſſitate tempo⸗

rũ volui tẽptare.Nam ⁊ ꝓpter ſtudia humani
tatis quibus iam completa eſt omis italia 1 p⸗
pter viroꝛum doctiſſimoꝛũ in qualibet faculta⸗
ie copiam ac etiã ꝓpter ſubtilitatem populoꝛũ
qui quodãmodo ꝓpter multarũ pᷣdicationum
frequentiã effecti ſunt curioſi: conſulte viſum ẽ
mihi agere vt ſermones illos ↄtexerem. Qua⸗
re vt partem iſtã expediam cõcludo ꝙ ſanctus

bernardinus fructuoſiſſime pᷣdicauii.
deus honoꝛauit ſanctum ber

.

Ertia excellẽtia

pꝛedicationis ſancti bernardini: dici
tur honoꝛationis. VNoluit em̃ deus

ne.⁊ in gloꝛia beata. Caplm.iIi.

CNPꝛimus vꝛ miraculoſe rutilationis.

¶ vScos ſolennis canonizationis.

¶ Tertiꝰ ſuperne gloꝛiſicationis.

CMꝛimus honoꝛ fuit miraculoꝛum rutilanti⸗

um. Aulta eqͥdem miracula viſa ſũt de ſancto

iſto. Mam eo moꝛtuo in vigilia aſcẽſionis ieſu

xpᷣi. dum fratres eius ſocij in aquilano conuen
tu coꝛpoꝛe in cellula cum luminaribꝰ ſolo dimiſ

ſo incederẽt vt capſa celeriter fieret in ꝗᷓ coꝛpus

illud reconditum ſenas traſpoꝛtarent. Quidaʒ
adoleſcẽs paſqualis nomine permultos qnos

8

⸗

io
ſ

il
.

33
s

daudus q̃ nec rectus incidere poterat ſ̊ mani⸗
bus reptando ibat: cuius genua carnoſa dura
erãt ⁊ tumida aſpũſãcto inſpirat ſic reptando
vt potuit ad coꝛpꝰ ſancti bernardini ꝑuenit: et
deuotiõe inflãmat tetigit faciẽ eius ⁊ indege⸗
nua ſua cũ ſide infuſa mirabili cõmẽdans ſe ſan
cto viro.Mox in pedes ſurrexit ſanꝰ ⁊ liber ⁊
currẽdo cũ lachꝛymis ⁊ clamoꝛibꝰ exultatiõis
ad eccliam ꝓperauit. Sentiũt omes voces: vi

dent libeꝝ quẽ viderãt vſu ambulãdi pꝛiuatũ.

Mirant᷑: gras referũt oĩpotenti deo ⁊ ſancto
bernardino. Cõmouet ciuitas tota ⁊ fit cõcur⸗
ſus viroꝝ ac mulierũ. Ciues vo coꝛpus ad ec⸗
cleſiam cũ hymnis ⁊ laudibꝰ⁊ armatoꝝ cuſto⸗
dia deferri faciunt:ſocijs atq; ſanctj referuntne

theſauꝝ ipis a deo datũ inde amouere pᷣſumãt

vidi ego illũ paſqualẽ ⁊ ſecum locutꝰſũ qretu⸗
lit oĩa qᷓ narrata ſũt.Eodeʒ die iuuẽcula qdam

noĩe partia q̃ mẽſibꝰ pluribus in lecto iacuerat

nec ꝑ ſeip̃am poterat ambulare: patiebat᷑ etiaʒ
vulnera qdam qᷓ fiſtule dicunt᷑ a medicis: audi

ens ſanatum paſqualẽ ſupliciter expoſtulauit

ad coꝛpus ſancti deferri. Quo cũ ꝑueniſſet oꝛa
tioneq; facta incolumis redijt domũ nõ ſolum

reſtituta viribus coꝛꝑis ſᷣ etiã eodeʒ inſtanti a

fiſtulis ꝑfecte ſanata.ãc ego allocutꝰſũ ⁊ pa⸗
rentes ac vicinos eiꝰ qͥ omes affirmarũt ſic eſſe
vt expoſitũ eſt. Sicilia deſpoleto vxoꝛ nobilis
viri franciſci nõ valẽs ſe mouere de lecto cũ ſic
per plures annos moleſtata fuiſſet: deducta ad
coꝛpꝰ ſancti bernardini reſtituta ẽ optime ſani⸗
tati. Et hec oĩa retulerũt multi ſpoletini etiaʒ ⁊
ipᷣa q̃ pma erat in eccłia maioꝛe dũ ibi vna q̃dra
geſima pᷣdicaui. Alia mulier de populo q̃ ãꝗnis
trigintaſeptẽ omi vſu ambulandi pᷣuata extite⸗
rat ducta ad coꝛpꝰ ſancti bernardini mox ſani⸗
tatẽ adepta eſt. Hãc ego vidi ſanã ⁊ robuſtam

ac ſi nullũ antea maluʒ paſſa fuiſſet. Sũt ⁊ alia

A

₰ „

noꝛum:ponti

keſle

Baſilee impꝛeſſum. Anno dñi.

24 *

Aquinatis:opus de

¶ Clariſſimi ac celeberrimi pᷣconis fratris Roberti Car

iſtius fancti miracula multa vſq; in hodiernuʒ

diem. Ad ſacrũ cuiꝰ tumulũ frequenter mẽbꝛa

languentiũ modo ſanitati quolibet moꝛboſfue
rint gᷓuata reſtituunt᷑. ¶ Scos honoꝛ quo de⸗

honoꝛauit ſanctũ bernardinũ ðꝛſolennis cono

nizationis. Fuit eqͥdem canoniʒat/ cuʒ multa

vlenitate magnificẽtia pᷣ ceteris s vidimus
canoniʒzari. Nam tꝑe meo eugenius art'cano⸗
niʒauit ſanctũ nicolaũ de tolentino. Calixt ter
tius ſanctũ vincentiũ ⁊ ſanctũ oſimundũ.Mi⸗
us ſcdᷣs ſanctã katherinã de ſenis.Sixtꝰ quar
tus ſanctũ Gonãuẽturã. Et nicolaus qnt ſan
ctum bernardinũ. Sed in caniʒatione iſtimu

. —

ta ↄcurrerũt facientia ad gloꝛiã eius :videlicer

annus iubile?quo ex oĩibꝰ xpᷣianoꝝ ptibꝰ mul⸗

titudo maxima ↄfluebat ad vꝛbem. Et dies peᷣ
thecoſtes feſtum vtiq; ſolẽniſſimũ.Et genera⸗
le capitulũ fratrum minoꝝ in qͥ ↄuenerũt vltra
q̃nq; milia fratrũ.Et ego de ipᷣo poſt canoniʒa
tionẽ ſermonẽ ad populũ habui in quo ↄcurre
runt multa milia viroꝝ ac mulieꝝ. ¶Tertius
honoꝛ quo de honoꝛare voluit ſanctũ bernar
dinũ ðꝛ ſuperne gloꝛiſicationis. In celeſti nan⸗

q; patria vltra eſſentiale pᷣmium coꝛonat aure⸗
ola q̃ debet᷑ doctoꝛibꝰ de ã diximus in oꝑe de
laudibꝰ ſanctoꝝ in ᷣmone de ſancto petro mar
tyre. Dicere itaq; poſſumꝰillo pſalmiſte. Ma⸗
gna eſt glia e:magna vtiq; in ecckla militante
maioꝛ in eccłia triũphante. Quare ↄuenienter
de ipo referre poſſumꝰ qð de paulo pᷣmo here⸗
mita in ſua vita Hieronym ſcribit. Si mihi in
quit lectionem optione dñs dignaret᷑ 2cedere
magis eligerẽ tunicã pauli cũ meritis eiꝰ: ita ⁊

ſancti bernadini qᷓ; regũ purpuras cum gemis

ſuis. Depꝛecemur ergo deũ celi vt meritata⸗
ti ſancti dignos efficiat nos ſua gratia. Et tan⸗
dem ad vitam ꝑducat eternam. Amen.

azoli de Licio:oꝛdinis mi

„ 5

laudibꝰ ſanctoꝝ accuratiſſime ꝑ Nicolaũ

M. ccccxc.ãrto Ralł marcij.⁊c.

R

— d/d

.
2 .
4 8
„ . 4
. —
. 4
P 4 7 — 4 .
2 .
„
-
5
3 4.
. — . .
—
— 7 1 .
— — —– . .
ͦ”Mẽl . 4
. .
2
.
4
.
.
4 . *
. . / .
S .
. .
.
*
⸗ 4
. *
*
— £.
— .
3
.

ℳℳ

„ „ *
2 — 7.
4 . 8
5 4
4 . .
1
4
7
4 3 .
.
*
2
1 R
*
*
.
. .
.
R 4
4 . .
3 . .- .
E „ Sä 2 4 — — . 5 e. S 8
.s — — — — — r

— hhhhhhh .

— — —

—2 — ——

— N
ies Hund deo eſt qc; difficlle. Et. xxij. c. dere. Et. xxxij. ca. Deus fidelis æ abſq; vlla ini .
emptauit deꝰ abꝛaã. Eodẽ loco. Nenerũtad quitate:iuſtus ⁊rectus. Et Joſue.ij.ca.DHomi — — 5
locũ quem oſtẽderat ei deꝰ. Et. xx vij.c. Det ti⸗ nus enim deus noſter: ipeeſt deus in celo ſur⸗
Des is 5ͤ umn ſter: ipeeſt deus in celo lur⸗ 5
bi de de roꝛe celi.Et.xx viij.c.heꝰ oĩpotẽs bñ ſum:æ in terra ſum. Et Judie re 6
dicat tibi:⁊ creſcere te faci ripli um: æ in terra deoꝛſum. Et Judicum. vj. capi. 5
creſcerete faciat atq; młiplicet. co Ego deus veſter non timeatis deos amoꝛeo⸗ —
dem. ca. Mõ eſt hic aliud niſi domꝰ dei ⁊ poꝛa rum.Et pᷣmi Requm.ca.ij ſcientiarum 5
na et Do um.Et pᷣmi Regum.ca.ij. Oeus ſcientiarum 5
celi.Et.xxx.c.Exaudiuit deꝰ pᷣces eiꝰ.l.lie. Eo dominus eſt· Et vi.ca. Auriliatus eſt nob deꝰ
Rie . dominus eſt; Et. vj.ca. Auxiliatus eſt nob deꝰ 5
dem. c. Bixit Rachel. Abſtulit deꝰ ob ꝓbꝛium Et.ix.c vir dei in cinitate hac di . 5
5 AKmdun D Et. ix. ca. Eſt vir dei in ciuitate hac.Et ſecundi = S
meũ.Et.xxxv. c. Apparuit Jacob deꝰ cũ fuga⸗ Re in, ca. Mon vult Deus verire animã 2 3
V. C. Ap uge gum.xiiij.ca. Non vult deus perire anima
ret fratrem ſuũ.Eodem.c. Ego ſum deꝰoĩpotẽs Et. xxij.capi.Quis foꝛtis pꝛeter deũ noſtrum. 3
Aeſce a mulriplicare. Er. .. ca Dirir voleph. Ettertij Regum.iiij.capi. Dedit quoq; deus
Rennc eſtimnapratlo⸗Ft.vc. Ondie ſapientiam Salomoni ⁊ pꝛudentiam multã ni⸗
Ene 02 ocut 68.1 t. xl viij. c. Hixit ia cob mis ⁊ latitudinem coꝛdis.Et quarti Reguʒ. v.
nego moꝛioꝛ: ⁊ de erit vobiſcũ.Et Exo.ij. c. capi. Nonuntur verba regis iſrael: Nunquid G
dirxit Moyſes. Deus pr̃is mei: adiutoꝛ meus deus ſum ego:vt occidere poſſim et viuiſicare.
cruit me de manu pharaoniſ. Et. iij. c. dixit de* Eodẽ capitulo ſcribitur ꝙ dixit Naaman. e⸗ 8
ESa ſum deus pr tui. de Abꝛaũ: deꝰ VYſaac. reſcioꝙ non ſit alius deus in vniuerſa terra: ni⸗ W 5
odem. c.dixit Moyſes. Deus patrũ noſtro⸗ ſitantũ deus iſrael. Et pꝛimi NMaralypomenon 6
rum miſit mead vos. Et.v. c. Deus hebꝛcoꝛuʒ xvij. c. Dixit Natan ad Dauid. Omnia quein s
vocauit nos vt eamus via triũ dieꝝ in ſolitudi coꝛde tuo ſunt fac:deus enim tecum eſt. Et ſecid O
nem ⁊ ſacriſicemus dño deonr̃o. Et.vj.ca.ait di Paralypomenon.xx v.capi.dicitur.Dei eſt
dñs. Scietis ꝙ ego ſum dñs deus veſt.Et.xv adiuuare ⁊ in fugam vertere. Et pꝛimi Heſare 2
ca. ſcribit᷑. Iſte deus meꝰ: ⁊ gloꝛiſicabo eũ deꝰ pꝛimo capi.Cirus rex perſarũ retulit. Omnia 5
pris mei.⁊ exaltabo eum.Et.xviij.c. Eſto po⸗ regna terre dedit mihi dominus deus celi. Et S
pulo in his que ad deuz ſunt.Et.xx.c.Ego ſum Thobie. vj.c. ſcribuntur verba angeli ad ¶ho
de domo ſeruitutis. Eodem.ca. At ꝓbarernos quibus pꝛeualere dorſi demoniu. hi naq; ſunt
venit deus. Et. xxiiij. c. Hominatoꝛ dñe deus: qui coniugium ita ſuſcipiũt vt deuma ſe: ⁊ ſua
miſericoꝛs ⁊ clemẽs.Et Leuit᷑.xj.c. Tuſtodite mente excludant.Et Judith.xiiij.capi. Achi⸗
omia que ſcripſi:vt ſim veſter de. Et. xviij.ca. oꝛ videns virtutem quam fecit deus iſrael: reli⸗
Ego dñs deus veſter:cuſtoditeleges meas Et cte gentilitatis ritu credidit deo. Et Job.xxiij. e
ix. c. Sanctificamini ⁊ eſtote ſancti: qꝛ ego ſin-⸗ capi. Deus molliuit coꝛmeum: ⁊ omnipotens
ctus ſum: dñs deus veſter. Et. xxiiij.ca.hõ qᷓ conturbauit me. Et in pſalmo.iiij. Cum inuoca
maledixerit deo ſuo poꝛtabit peccatũ ſuum. Ec rem exaudiuit me deus. Et. vij. Homine deus —
xxvj.c. Ambulabo inter vos ⁊ ero veſter deus meus inte ſperaui. Et pſalmo.ix. Nꝛopter qð g
EtMHumeri. x vj. ca. Foꝛtiſſime deus ſpirituum irritauit impius deum. Et pſalmo.xvij. DHeus
vniuerſe carnis:nũ vno peccante contra omnes meus adiutoꝛ meus ⁊ ſperabo in eum. Et pſal.·
ira tua deſeuiet.Et.xxiij.ca. Non eſt deus qua xviij.Celi enarrant gloꝛiam dei. Et pſał.xxiiij. – .
ſi hõ vt mentiat᷑. Et Deut᷑.iij.c. Neq; enim eſt Libera deus iſrael ex omnibus tribulatiõibus
alius deus vel in celo vel in terra: qui poſſit fa⸗ ſuis.Et. xlj. Quemadmodũ deſiderat ceruꝰ ad
cere opera tua:⁊ cõpari foꝛtitudini tue. Et. iiij fontes aquarum: ita deſiderat anima mea adte .
ca. Non eſt aliqua natio tam grandis qᷓ habeat deus. Et pſał. xlij. Quia tu es deus foꝛtitulo
deos appꝛopinquantes ſibi: ſicut adeſt nob deꝰ mea. Et pſał xliij. Deus auribus noſtris audi⸗
noſter. Et.vj.c. Diliges dominũ deum tuumm. uimus.Et pſał.xliij. Pꝛopterea vnxit te deuz
Fogem. ca. Mon temptabis dñm deuz tuũ. Et deus tuus.Et pſał xlv. Beus refugiũ noſtruzʒ oo
vij.c. NPopulus ſanctꝰes dño deo tuo: Et.viij ⁊ virtus.Et platłxlvj. Omnes gentes plaudi⸗
ca. Obvᷣua⁊ caue ne qñ obliuiſcaris dñi dei tni temaubus:iubilate deo in voce exultationis.
Et.x.c. DOmñi dei tui celum eſt ⁊ celi celoꝝ: ⁊ oa Eodem pſał.Quoniẽ rex omnis terre deꝰ: pſal . * z
que in eo ſunt. Eodem.c. Deus nr ipᷣe eſt deus lite ſapient᷑.Et.xlvij. hic eſt deus noſter in erer
deoꝝ ⁊ dñs dominantiũ deꝰ magnꝰ potens æ num ⁊ in ſeculũ ſeculi.Et.xlix. Deꝰ deoꝝ dñs .
terribił Et. xiij.cj. Dñm deum veſtrũ ſequimi⸗ locutꝰ eſt. Et. I. Mißere mei deꝰ m magnam . „
ni: ⁊ ipᷣm timete. Et.xiiij.ca.Filij eſtoie dni dei miſcdiaʒ tuã.Et. lij. De⸗ de celo ꝓſpexit ſuꝑ fili
vyeſtri.Et.x viij.ca. Perfectus eris ⁊ abſiq; ma⸗ os hoim.Et.liij. Dheus in noie tuo ſaluũ me fac 5
cula coꝛam domio deo tuo.Et.xxiij.ca.Cũ vo Et.ps.lxx.Deus docuiſti me a iuuentutemea 2
tum voueris vomio deo tuo:non tardabis red Et pſalmo.lxxij. &α bonus iſrael deus his quu 5
9 6 — E
2* 0 .
— —
ſD