qͥs non tm̃ exiſtimat diuitias ꝙ velit eas retine
re pᷣtermittendo id qð fieri opoꝛtet. Ille autem

minime diuitias extimat qͥ penitus eas contem
nit ⁊ abijcit ꝓpter ꝑfeetionis amoꝛem. Et iðo

in h̊ qð xpᷣs oès diuitias ↄtempſit. oſtẽdit in ſe
ſummũ gradũ liberalitatis ⁊ magnificẽtie.licet

aut liberalitatis actũ exercuerit ᷣm ꝗ ſibi ↄue⸗

niens erat faciendo pauꝑibus erogari que ſibi
dabant᷑. Ad illud vo qð tangebat᷑ de temperã

tia dicit ſanctus Tho. O licet xp̃s ↄ cupiſcẽti ⸗
as pꝛauas nõ habuerit.ꝓpter h̊ m̃ nõ excludit

quin habuerit temꝑantiam.q̃ tanto ꝑfectioꝛ eſt
in hoĩe q;to magis pꝛauis ↄcupiſcentijs caret.
Vñ vᷣm phᷣm.vij.ethi. Temꝑatus in h̊ differt
a ↄtinente ꝙ temꝑatus nõ hʒ pꝛauas ↄcupias
qs cõtinens patit᷑.vñ ſic accipiendo ↄtinẽtiaʒ
ſicut phᷣs accipit.ex hocipᷣo ꝙ vpᷣs habuit om

nem vᷣtutem nõ habuit ↄtinentiã q̃ nõ eſt virtꝰ

ſ aliqd minus vtute. Ad aliud inſuꝑ qð dice⸗
batur de habitu heroico. Reſpondet᷑ ꝙ habi⸗
tus ille heroicus vel diuinus nõ differt a vᷣtu /

te cõiter dicta. niſi 'm ꝑfectioꝛem modũ inqᷓ;tũ

ſcʒ aliqͥs eſt diſpoſitus ad bonuʒ quodã altioei

mns qᷓ; cõiter omibus cõpetat. VUñ ꝑ h̊ nõ oſtẽ⸗
ditur ꝙ chꝛiſtus nõ habuit vᷣtutes. ̊ ꝙ habuit

eas pfectiſſime vltra cõmunem modũ.ſiẽ etiaʒ
Plotinus poſuit quendam ſublimẽ modũ vir
tutum. qᷓs eſſe dixit purgati animi. Sed adhuc

Dubitat de ſide ſpe ⁊ penitentia: ꝗᷓ non videtur
fuiſſe in xpᷣo. MNam fides eſt cũ viſione enigma⸗
tica. Eps vo videbat ſine enigmate. Et ſpes ẽ

expectatio future beatitudinis q̃ non habetur.

Jðpe aũt iam beatitudinẽ habebat:⁊ non expe⸗

ctabat eam. Menitetia eſt vᷣtus qua cõmiſſa cũ
emendatiõis ꝓpoſito plãgimus ⁊odimus: q
xpᷣo cõuenire non põt. Reſpondet ad h̊ Alexã

der de ales ꝙ ſunt qdam dona gratuita cuz im⸗

pfectione.qdam quenon dicũt impfectionem.
Fides eſt donũ gratuituʒ cum imꝑfectione.

MNam aſlentit veritati quam nõ videt.h̊ qð di⸗

coaſſentire veritati ꝑfectiõis eſt.Sed h̊ qð di⸗
co quam nõ videt impꝑfectionis.Spes etiã he⸗
ret ſummo bono illud expectando. Expectare
imꝑfectionis eſt. ſed herere ſummo bono perfe
ctionis.Silłr penitẽtia eſt donũ gratuitũ cũ im
ꝑfectione.penitentia nãq; cõſiſtit in deteſtatõe

mali qð cõmiſſum eſt. deteſtatio mali dicit pfe

ctionem.ſed qð cõmiſſum eſt dicit imꝑfectiõʒ.
Cum gin ipa gra que eſt plena imo pleniſſima
ſicut eſt gra xpi nulla ſit impfectio.ptʒ ꝙ nõ de
buerũt in ipᷣo eſſe dona grarum cũ imꝑfectione

ròe ſue ꝑfectionis.Et ꝓpter hoc nec fides i ra

tione fide nec ſpes in ratiõeſpei.nec penitẽtia i
ratiõe pnie debuerũt eſſe in xpᷣo.qꝛ ſub ratõibꝰ
iſtis dicunt imꝑfectionem. Sed illud ſolum qð
erat ꝑfectum in iſtis donis fuit in xpᷣo. In ipſo
em̃ fuit aſſenſus pᷣme veritati qð eſt ꝑfectionis

in ſide. Sed illud qð eſt imꝑfectionis nõ fuit in
ipo.ſ.cognitio enigmatica. Silr in ipᷣo fuitma

xime qð eſt pfectionis in ſpe.ſ.adheſio cũ ſum⸗
mo bono:ſed nõ cum illa imꝑfectione que ẽ ex⸗
pectatio boni qð nõ habet. Sic etiam qð eſt ꝑ
fectionis in penitẽtia fuit maxime in ipo.quia
nunqᷓ; aliqͥs tantũ potuit deteſtari pctm̃ q;tum
ipᷣe deteſtabatur.qm nũqᷓ; aliquis habuit tan/
tam oppoſitionẽ voluntatis ad malũ. Semꝑ &
qð eſt ꝑfectionis gre ⁊ plenitudinis eſt in gtia
abſoluta ſine ſingularis ſanctitatis ipᷣius chꝛi⸗
ſti. ergo in ipᷣo vᷣm ꝑfectionem omẽs virtutes:
omẽs gratie gratis date ⁊ omia dona ſpũſſãcti
Verũtamen aliqui dubitãt an in xpᷣo fuerit do
num timoꝛis.qꝛ Johãnes pma ſua cano.c.iij.
dicit. Perfecta charitas foꝛas mittit timoꝛes.
Perfectiſſima aũt charitas fuit in xpᷣo.q̃re vi⸗
deret᷑ ꝙ nõ fuerit in ipᷣo donũ timoꝛis.Cõtra⸗
rium tamen habet᷑ ꝑ Eſa. qui.c.xj.ita dicit de

rpo. Requieſcetſuꝑ eum ſpũs timoꝛis domi.

NMꝛopterea notanda ſunt vba ſancti Tho. i.iij
pte.q.ſupꝛa poſita vbi ait.ꝙ timoꝛ reſpicit duo

biecta. quoꝛi vnii eſt malii terribile. Altud

—

tiſunt xpᷣm quiſe
ſueuerunt.

ſuetudo.

rebelles. Et Judi.ij. c. ſcribit᷑. Fecerũt

ille cuius poteſtate malum põt inferri. In chꝛi

ſto fuit timoꝛ dei nõ qͥdem ᷣm ꝙ reſpicitmaluʒ

ſeꝑationis a deo ꝑ culpã.nec ſm ꝙ reſpicirma

lum punitiõis ꝓ culpa:b ſm ꝙ reſpicit ipᷣaʒ di
uinam eminentiã ꝓut.ſ.aima xpᷣi quodam affe
ctu reuerentie mouebat᷑ in deũ a ſpſãcto acta

AVñ ad hheb.v.c.ðꝛ.Exauditꝰ eſt ꝓ ſua reuerẽ

tia.uũc aũt affectũ reuerentie ad deũ xpᷣs ᷣm

ꝙ hõ p̃ ceteris habuit plenioꝛẽ. Johaͤnes ů̊ cũ
dicit.q ꝑfecta charitas foꝛis mittit timoꝛeʒ.lo
IOfßf de timoꝛe m ꝙ reſpicẽ obiectũ qð eſt maluʒ
Nuare ſm theologoꝝ ſnia æ vitatis doctrinã
ZSßps omni vᷣtute omniq; ſanctimonia pꝛeditꝰ
fuit. Erat totus dulcis.totus modeſtus omni
bus bñfaciẽs ⁊ neminẽ iniuſte ledens.Et vtin
quit Eſa. liij.ca. Nulneratus eſt ꝓpter iniqui⸗

tates nras:⁊ attritus eſt ꝓpter ſcelera nra.
C non eſt mirandu ſi iudei perſecu⸗
mꝑ malefacere con⸗
QCapitulum I.

pꝓbamus innocentiã xp̃i ꝛ malicie cõ
opulus nãq; iudcoꝛũ paucis dũta
s conſueuit eſſe malus a generatiõe

xat excepti

in generationẽ. Non eſt igit᷑ mirũ ſi innocenteʒ

filiũ vginis cruciſigi ꝓcurauit.Et ne iudei cõ⸗

gqueranf de nobis qſi vellemus ipᷣos falſo con
demnare ꝓducamus in mediũ veteris teſtame
ti ſcripturas qᷓ apud eos etiã omni veritate ful
gere credunt᷑. Exoð.xxxij.c.et Deut.ix.c.dix
it deus QMoyſi. Cerno ꝙ ſpyls iſte dure ceruicl
ſit. Et Mume. xj. c. Oꝛtus eſt murmur populi
Aſi dolentiũ pᷣ laboꝛe ↄ⁊ deum. Et Nume. xiiij.

ca.q̃ſi conqueri viſus eſt deꝰ dicẽs. Aſq; quo
detrahet mihi ppltz iſte. Et Nüũc.xvj.c. Mur/

murauit omis multitudo nilioꝛũ iſrł. Et egreſſa
ira a dño ꝑcuſſi ſunt qtuoꝛdecim milia hominũ
Et Nume.xxij.c. Locutus eſt pls Z deũ xr ait
Ala noſtra nauſeat ſuꝑ cibo iſto leuuſimo. Et

Beut. ix. c. Dixit oyſes. Contepſiſtis im/
perium domi dei veſtri ⁊ nõ credidiſtis ei.ne/

qᷓ; vocem eius ahre voluuſtis ſend uiſte
filij iſtk

malum in coſpectu dñi fuierũt baalim ac di⸗
miſerunt oñm deum patrũ ſuo:um qͥ eduxcrat

.

eos de terra egypti: ⁊ ſecuti ſunt deos ſtienos.

Et infra. Iraius Dns z iſrael tradidit eosima

Hoſtibus q; habitabãt ꝑ girii. Et Judi. iij ca.
Flijiſſtt habitauerüt in medio chananei Teth⸗
runit yxoꝛes filias eoꝛũ. ipſiq; filias ſuas coꝛuzʒ
qꝙ; mali in conſpecm domi et obliti ſunt dei ſui

ſuũ ⁊ aſinus pᷣſepe domi
uit me. ppls meus nõ intellexit. ve gẽti peccatri
ci ꝓplo graui iniquitati ſemini neqᷓ; filus ſcelera
tis dereliquerüt dñm blaſphemauerũt ſanctuʒ

Suientes baalim ⁊ aſtaroth. Iratuſq; Z iſrx do
minus tradidit eos in manus regis meſopota⸗
mie: ⁊ uierunt ciocto annis. Et Judi.iiij.ca.

Addiderũt filij iſi ł facere maluʒ in ↄſpectu dñi
poſt moꝛtẽ Aoth.⁊ tradidit illos dñs in manu

Jabin regis chanaan.Et Judi.vj.c. Fecerũt

hilij iſrrł malum in ↄſpectu dni qͥ tradidit eos in

manu madian ſeptem annis:⁊ oppꝛeſſi ſunt val⸗

de ab eis. Et Judi.x.c. ilij iſrael peccatis ve⸗

teribus noua iungentes fecerũt malũ in cõſpe⸗

ctu dñi:⁊ ſᷣuierunt idolis baalim ⁊ aſtaroth et

dijs ſirie ac ſidonis ⁊ moab ⁊ filioꝛum amon ⁊?

philiſtim. dimiſeruntq; dñm ⁊ nõ colebãt euʒ.
Contra quos iratus dñs tradidit eos in manꝰ
philiſtinoꝛũ ⁊ filioꝛũ amon.afflictiq; ſunt ⁊ ve

Hement᷑ opꝛeſſi ꝑ annos decem ⁊ octo. Et.ij.
NParalipo.xxiiij.c. Pꝛincipes iuda derelique
runt templũ dñi ᷣuieruntq; ſculptilibus.et fa⸗
cta eſt ira dei ð iudaʒ.mittebat eis ꝓphetas vt

reuerterent᷑:quos illi audirenolebat.Et.j.Heſ

Dre. ix. ca. Peccauimus dñe grauiter vſq; ad

diem hãc ⁊ ꝓ iniqtatibus nris traditi ſumꝰ ipᷣi
⁊ reges nr̃i ⁊ ſacerdotes nr̃i in manibus regum
terrarũ in gladiũ ⁊ in ca ptiuitatẽ. Et.ij.Heſð.

ix.c.Pres noſtri ſuꝑbe egerũt ⁊ indurauerunt
ceruices ſuas ⁊ nõ audierũt mandataſua. Et·
Judith. vij c. Neccauimus cũ pr̃ibus noſttis
iniuſte egimꝰ iniqtatem fecimꝰ.Et Eſa.j.ccon
querit᷑ eus dicẽs. Filios enutriui ⁊ exaltaiu
ißp̃i autſheencrltme. Fognout bos poſſeſſoꝛẽ

ui. Iſr aũt nõ cogno

iſrł abalienati ſunt retroꝛſum. Et Eſa.xxx/ca.
Populus em̃ ad iracundis ꝓuocatus eſt ⁊ filij
mendaces filij nolẽtes audire legẽ dei.Et lHie⸗
remie.v.c.Audi popule ſtulted nõ habes coꝛ
qui habentes oculos nõ videtis ⁊ aures nõ au

ditis. Et lhiere. vij. ca. Nõ audierũt me inquit

deus nec inclinauerũt aurem ſuam: ſed abierũt
in pꝛauitate coꝛdis ſui mali. Et Hiere.xiij · ca.
Populus peſſimus qͥ noluit audire vbamea.
Et Baruth.ij.c.Multitudo hec maxima con
uertet᷑ in minimã.populus eſt em dura ceruice

Et Eʒechieł ij. c. Filij dura ceruice ⁊ indoma⸗

bili coꝛdeſunt ad quos ego mitto te. Et Eʒech

ielis.viij.c. Iniquitas domus iſi ael iuda ma

gna eſt valde. Quid ad hec ⁊ muo pla q omitti
ſare valebunt iniqtatem ipᷣoꝝ.tot tantiſq; voci
bus pᷣdicatam. Sicut in quolibz pe erga deuz
ingratiſſimi ſunt reperti.ſic dum in ꝓpꝛia venit

⁊ homo facius eſt eum non receperũt.imo ſibi
vſq; ad moꝛtem fuerũt infeſti. Qui tamẽ oblo⸗

ſen
ſi
Hun
ll.
egri
Abe
lſn

Ziſtd
i.
n dei
nmamn
ecerit
eosin
ntyal:⸗
tis ye⸗
coſe⸗
othet
mon 1
Maz.
Sloman
ntae
. Eig⸗
Wrle
s eti⸗
hens

N

1
lin i
Sregunn
b.
mwont
nln. b

ud

ſori
dchce
Neccni
Ken
Uuſmna;
a
gcktiy
he⸗
besc
glöͤan
enguic
Awiend
vawcs.

WNncen

racon.

goeun
nli in

714
g:l

Paun
l.irldi

micho⸗

qui adhuc dexpᷣopᷣſumũt.arguuntq; nos di
centes ipᷣm fuiſſe culpabilem ⁊ peccatoꝛem po⸗

tiſſimum ꝓpter triia·

„ .

CPꝛimo ppter offenſionem.

Secũdo ꝓpter violationen.
Tertio ppter indignationem.
CPꝛimo iudei die ſe culpabileʒ ꝓ
pter offenſionez. Quia pᷣdicauit iudeis illos o
fendendo.hoc aũt fieri non debuit.quoniã vt
Augꝰ. dicit in li.de agone xpᷣiano. In hoĩe Je
ſu xpᷣoſe nobis ad exemplũ vite pᷣbuit filiꝰ dei.
nos wo debemus vitare offenſionẽ nõ ſolum fi
delium:ſᷣ etiam infideliũ:ſᷣm illud.j.ad Chorl.

ꝛimo iudei dicũt xpᷣm fuiſſe

x.c.Sine offenſione eſtote iudeis ⁊ gentibus ?

eccle dei. Quare videt᷑ ꝙ ipᷣe xpᷣs in ſua doctri

na vitare debuit offenſionẽ iudeoꝛũ.Ad hoc re

ſpondetſanctus Tho.iij.ꝑte.q.xlij.O? ſalꝰ mł⸗
titudinis eſt pᷣferenda paci quoꝛũcũq; ſingula
rium hoĩm. Ideo qñ aliqui ſua ꝑuerſitate mł⸗
titudinis ſalutem impediũt nõ eſt timendaeoꝝ
offenſio a pᷣdicatoꝛe vel doctoꝛe. Scribe auteʒ

⁊ phariſei impediebãt ſalutem populi.tũ quia
repugnabãt xpᷣi doctrine ꝑ quaʒ poterat audi⸗

entibus eſſe ſalus.tũ etiam qꝛ pꝛauis ſuis moꝛi
bus vitã alioꝛũ coꝛrũpebant.Et ideo dñs non
obſtante offenſione eoꝛũ publice veritateʒ quã

illi odiebant ⁊ eoꝛũ vitia arguebat. Iñ Mat.

xv.c.diſcipulis ei dicentibꝰ. Scis qꝛ iudei au⸗
dito hoc vᷣbo ſcandalizati ſunt. Reſpõdit. Si
nite illos ceci ſunt ⁊ duces cecoꝛũ.evo apłus
dicat. Sine offenſione eſtote. Reſpondenduʒ.
ehÿõ ſic debet eſſe ſine offenſione oibus vt nul
li det ſuo facto vel dicto minus recto occaſionẽ

ruine. Si tñ de veritate ſcandalũ oꝛitur vtilius
ſcandalũ naſci ꝑmittit᷑ q; veritas relinquotur.
¶ Secũdo iudei dicunt xpᷣm fuiſſe peccatoꝛeʒ

T legis tranſgreſſoꝛẽ ꝓpter violatiõʒ.qꝛ ſabba⸗
ta violabat. Nꝛecepiũ quie erat vt nil operiſ
tunc fieret. IJepe vo dixit languido quem ſana/
uit in ꝓbatica piſcina vt tolleret lectũ ſuũ. Jo⸗
han. v. c. Et conſenſit diſcipuł quii ſabbato ſpi
cas euellebant excuſando eos.vt hr Mat. xij.
ca. Ergo in hoc peccauit ⁊ legem fecit.Ad h̊
reſpondetſanctus Tho.in.iij.pte.q.xl.q xpᷣs
in oibus vᷣm legis pᷣcepta ↄuerſatus eſt.in cui⸗
ſignum etiam voluit circũcidi.circũciſio em̃ ẽ
q̃dam ꝓteſtatio legis implende. aũt curauit
in ſabbato languidũ cui dixit vt tolleret lectuʒ
ſuum nõ fuit ↄ legem. Pꝛimo qꝛꝑ pᷣceptuʒ de
ſanctiſicatione ſabbati nõ interdicit᷑ opus diui
num:ᷣ᷑ humanũ.Quauis em̃ deus die ſeptima
ceſſauerit a nouis creaturis ↄdendis qᷓ;tum ad
earũ pᷣncipia.ſꝑ tñ oꝑatur in rerũ ↄᷣuatione ⁊
gubernatione. Itaq; miracula q̃ xpᷣus faciebat
in ſabbato nõ erantoꝑa humana: ſᷣ diuina UVñ

QAQ.

iij

He dixit Joh v.e Patermengopat vſq; mõ
⁊ ego operoꝛ.Scðo xpᷣus non fecit cõt
qꝛillo pᷣcepto deſabbato ſetiſicãdo nõ phihẽt
opa q̃ ſunt deneceſſitate ſalutis coꝛpalis. Unñ

Lu. xiij.ca.dixit. Vnuſquiſq; vrm non ſoluet

ſabbato bouem ſuũ aut aſinũ a pᷣſepio: ⁊ ducit
adaquare. Et infra. xiiij. c. Cuius veſtꝝ aſinꝰ
aut bos in puteum cadit ⁊ nõ cõtinuo extrahet
illũ die ſabbati. anifeſtü eſt aũt ꝙ opamira

culoſa que xpᷣs faciebat ad ſaluteʒ coꝛpis ⁊ aie

—. .

ptinebant. Tertio nõ fuit legis tranigreſſoꝛ cri

ſtus qm illo pᷣcepto non ꝓhibent᷑ oꝑa q ꝑtinẽt

ad dei cultũ. AUnde dixit Mat. xij. An nõ legi

ſtis in lege qꝛ ſabbatis ſacerdotes in tẽplo ſab⸗
batum violant: ⁊ ſine crimine ſunt.Et Johan.
vij.c.dixit. Circũciſionem hõ accipit i ſabbato

O aũtxpᷣs palitico maãdauit vtlectũ ſuum ſab
bato poꝛtaret: ad cultum dei ptinebat. id ẽad
laudem vtutis diuine.falſo ̊ obijciebant iudei

dicentes Johã. ix. c. Non eſt hic hõ a deo: qui
ſabbatũ non cuſtodit.Sił diſcipuli nõ fecerũt
cõtra legem cũ ſpicas collegerũt in ſabbato.qꝛ
ſic facere coegit illos neceſſtas. ꝓpterea iudeiſ
murmurantibus rũdit xp̃s.An nõ legiſtig qͥd
fecerit DHauid qũ eſurijt ⁊ qͥ cum eo erat. Quõ

intrauit in domũ dei ⁊ panes ꝓpoſitiõis come
dit. licet in lege pᷣceptum fuiſſet ꝙ panes illos
ſacerdotes ſoli comederẽt. Imminente tamen
neceſſitate OHauid ſanctus pᷣdictos panes ſine
peccato comedit. ſicut ptʒ.j. Regũ ·xxj. ¶ Ter
tio iudei dicunt xpᷣm fuiſſe rehenſibilem ppt᷑

indignationẽ. Indignabat᷑ em ⁊ iraſcebat᷑ ver
biſq; ⁊ factis moleſtabat phariſeosac illoꝛũ ſe⸗
quaces. Loquebat᷑ illis ↄtumelioſe ⁊ eiecit fla
gello ementes vendentes de templo. Ira aũt
opponit᷑ manſuetudini.vt patʒ ꝑ hm in. iiij.
ethi. Et vt inquit Jacobus.j.c. Ira em̃ viri iu
ſticiam dei non operat᷑.Ex quo videt᷑ ꝙ xpᷣus

nec iuſtus nec manſuetus fuit.ergo pctoꝛ ⁊ cul⸗

pabilis multuʒ. Ad qð reſpondemꝰ ſm doctri
nam theologoꝛũ ꝙ in xpᷣo non fuit ira que eſt
vitium: ira ꝑ zelum aratiõe imperata. Nam
vt dicit Ariſto. Non iraſci vbi ⁊ qñ opoꝛtet vi

detur inſipientis eſſe. Iraergo que tranſgredi⸗

tur oꝛdinem rationis eſt cõtra iuſticiam ⁊ man
ſuetudinem.non ira que eſt m rationis impe⸗

rium. Locutus itaq; eſt xpᷣs contumelioſe pha
riſeis smoꝛe iuſticie ⁊ veritatis. Similit᷑ ꝓpter
ʒelum eiecit omẽs ementes ⁊ vendentes de tẽ⸗

plo. in quo etiã ſuam diuinitatẽ declarauit Uñ

„.

Hiero.ſuꝑ atth.ait. Interomia ſignaũ feẽ

dñs hoc videt᷑ eſſe mirabilius ꝙ vnus hõ ⁊ il⸗

lo temꝑe contemptibilis potuerit ad vnius fla-

gelli vbera tanta eijcere multitudinẽ᷑. IJgneuʒ

enim quoddam ⁊ ſidereũ radiabat ex o eur eu⸗

cõtra legez

—exijj.

Aatis. Etrfi

pꝛauitatem ⁊ duritiã coꝛdis eori.
nos

E * 8 . 77
, 2 .

Xbf

diuinitatis maieſtas lucebat i facie. Et Oꝛi⸗
genes dicit ſupꝑ Johannẽ. Hoc eſſe maius mi⸗

ra es quooua cõuerſa eſt in vinum: eo

illic ſubſiſtit inanimata materia.hie vo tot mi⸗

lium hoim domant ingenia. Mihil e cõtra cri⸗
ſtum loqui debent iudei maligni: ſed agnoſcere

li pſequunt bo⸗

,

Ppter odium et inuidiam ac

C ſepenumero ma

Rauim amoꝛem.: ita iudei pſecuti

4:

ain 4

di
ſtil

veritatig.
liene felicitatis.

5.

Obſequiũ amicos veritas odiũparit.Et Hie/⸗

ronym. ad Occeanuʒ. Ita ſe habz natura vt

E

aqmara ſi veritas. vitia vo dulcia exiſtimẽtur.
Sed qu

*

naſle rege.ſectus in duas ꝑtes occubuit. a

naſſes ifolatra fuit. ? Eſaia auum maternuͦ vm

hebꝛeos vel affinem ſuũ eiectum extra ciſuitatẽ
hierim circa piſcinã ſiloe ſerra lignea ꝑ mediuz

1

ſecari fecit. Oe Hieremia inſuꝑ dixim in vmo

nibus de timoꝛe diuinoꝝ iudicioꝛũ.q̃liter gra⸗

niſſimas ꝓp

plogo in Hieremiã dicit. ieremias anatho⸗

lurima in ſcripturis di /
oſtendit q; ſepenũe/
entes innocentibus æ?

CTertia ꝓpter ſatiſfactionem cupiditatis.
CVꝛima cauſa qre multi ſcelerati hoĩes iuſtis
Hn neriitadue ſati. fuit odiũ ve⸗
aus. Mam qꝛ illi vt debebat veritateʒ loque: Cicalſa eſſe homies adozarẽt mita di⸗
bantur odioſunt babiti. Indt mñ Terentius. eiſer que ſaeſſe q homies adoꝛare miin

Sed quõ inqͥs hoc eſt credibi e vt veritas odi
enda ſit. cum Lactanti dicat in.j.li. diui inſti.
HNullus eſt ſtete aie cibus q; cognitio veri⸗
atis. Et rſiqet dſis Honauen. in plogo pmili
bꝛi ſiiaꝝ. N vuplex eſt effectus veritatis. Pꝛi
mus eſt illuminare. ⁊ q; tus ad iſtũ nemo ipſaam
Odit. qꝛ oẽs naturalit᷑ iluminari deſiderãt. Se
undncefketus et arguere. rhucbz iumaſis
manit ſtane emn m. FroJ g „„ 1 texy SEe rE. o ric X. 2
AJob. iij. c, dixit. Ois qͥ malengit odit lucẽ. Et
vt veniamus ad rem eſt exempiũ Eſaie innocẽ
tiad pyter veritatem fuit ſerra ſecit⸗.vequoi
nuit Hiero. in ꝓlogg in Eſaiã. Eſaias i hierin
nobili genere oꝛtus eſt. ibiq; ꝓphetauit ſb ma⸗

niſſimas ltck vor taise baſtus eſt piecutiões
⁊ iniurias. tandem lapidatus eſt. VUñ Hiero.i

ſtans miliaribꝰ apud taphnas in egypto depo
pulo lapidibus obꝛutus occubuit. Jacet vo i
eo loco ſepultus quo dudũ harao rex habi⸗
tauerat.Et qm̃ poſtulatiõeſua defugatis ab eo

dem loco vpentibus.egyptios a tactu aſpiduʒ

facit eſſe ſecuros. agna cũ ibi religione egy⸗

275

ptij venerant᷑ ec Hiero. Oaniel ppter veri⸗
tatem leonibus deputatus fuit. in quoꝛuʒ lacu·
pmanſitſex diebus. Ad quem adductus eſreł
ange ũ Abacuc vt cibaret eum. vt ſcribit᷑ Ha⸗
nielis vltimo. c. Johannes baptiſta. quia ar⸗
guebat Herodem ppter herodiadẽ quam tule

rat fratri ſuo Chiliwo vxoꝛem. vtretert mar.

ca. vj. In vinculis poſitus eſt ⁊ capite trunca⸗
tus. Anaxagoꝛas apud Athenieuſes reus fa⸗-

ctus eſt.qꝛ dixit ſolem eſſe lampadẽ ardentem.
negãs vtiq; eſſe deũ.vt dicit Augꝰ.li.x viij.de

ciui.dei. Socrates ꝓpter veritatis patrociniũ
yeneno perijt. Cicero vt ſcribit Plutarcus q̃r

tum ⁊ ſexageſimũ agens annũ.iuſſu marci an⸗

tonij ꝓpter philippicas quas eũ ſcripſerat ca

pite ⁊ dextera truncatus eſt. Sed Lactantius

defendere volens verũ cultum xp̃i aduſus de⸗
os falſos gentiliũ. Ciceronem rephendit.quia

in rebus diuinis timuit veritatem ſua eloquen⸗

tia ptegere. Inquit em li.ij. ſic. Ci intellexiſſet

2.
2

digit illa na

tur. Si qͥ tibi vtutis eſt Cicero experire po⸗

pulũ facere ſapientem. digna res eſt vbi omes

eloquentie tue vires exeras. HNõ em verenduʒ

eſt ne tibi in tam bona cauſa deficiat oꝛatio.qui
ſepe etiam malas copioſeac foꝛtiter defendiſti.

Sed nimirũ Socratis carcerẽ times ideoq; pa
trociniũ veritatis ſuſciꝑenon audes.At mote

vt ſapiẽs ↄtemnere debuiſti. Et erat młto pul⸗

chꝛius vt ob bñdicta qᷓ; ob maledicta moꝛerer!

Nec tibi laudis plus philippice afferre potuert

minũ ad ſanitatem tua diſputatõcreuocare- 5
PWarrantzus: Ueritamen Tli Cicero nõ oia di⸗
xit que foꝛte nouit de ſuꝑſtitionibꝰ noxijs gen⸗
tilium. Nobis debz eſſe latis arcus anto
nius illũ occidi fecit, qm vitia illius ſcelera t⸗
cere noluit. Ut em tradit Olutarcus Qare
Antonius odio erat cũctis bonis ꝓpter ſus la⸗
ſciuam vitã. vſabat qͥdem liber inter aleatoꝛes

ſcoꝛta. mimos T hiſtriones. Qui tandẽ ab octa
uiano ſuꝑatus Alexandrie vbi fugiẽs ſe colle⸗

gerat anno etatis ſue qnqgeſimoſexto gladio ſe

pemit. Et ne mita dicam iniquis 2 depꝛauatiſ

mentibꝰ magis placet adulatoꝛes blaqi ſalſalo

ntes: q; qᷓ vera

dicere quocũq; mõ conant᷑.

iinſidiant᷑ bonis illoſq; ꝑſe

er

entes: ;
Sca ca qrem.

que ad euerſionem religionũ valerẽt. ſub
ano eſſe vulgo diſpulãda. Et infra ſeqᷣ⸗

M

gäi

i

ley
dehe
aloꝛ

(S

N
leroſ
gabeo
bidez
neegy⸗
veri⸗
hln

s Ko⸗

dſ De
Aunzr⸗
uun de
inrmnar.
emner⸗
fasfr
ftanten.

7

tnii
Awani
oi
nnan
ſpea
MWnns
lhhs de⸗
i gi⸗
iſ⸗
ifelc⸗
mepo⸗
biones
du;
N

Rehcft
Anon
unuoro⸗
nmnvck
nishe⸗
Nne)
Nöond

nlo gh

CsNRI
ſclerals
gluͤl
enoꝛes
woc
e ole⸗

Godoe

epemal
co.
. .
loſger

iao

ZMZMW
Sð

Sexiv Siiij

quunt᷑ eſt inuidia felicitatis aliene.de hac vo
plene dixi in quadrageſimali de penitẽtia in ſer
mone de inuidia.vbi cõmemoꝛandũ eſt qualit
innocens Abel a fratre Chaym pemptus fuit.

vt ſcribit᷑ Geñ.iiij c.Et Joſeph a fratribꝰ ven

ditus iſinaelitis.vt ðꝛ Ocñ.xxxvij.ca. Et Da
uid a Saule temptatus occidi.vt ponit᷑.j. Re
gum. xviij. Ibiq; de furio camillo ⁊ Scipione

affricano explicatũ eſt qᷓ;ta iniuſte tulerunt eis
ab inuidis ciuibus irrogata. ¶ Tertia cã qua⸗
re innocẽtes ⁊ iuſti oppꝛeſſi ſunt ab iniqͥs ꝓpter
ſatiſfactionẽ cupiditatis. Exemplum eſt dena⸗
both. de quo ſcribit᷑.iij. Re.xxj.c. occiſus ẽ
ꝓcurante doloſa ieʒabele vxoꝛe regis agab:eo

w'W noluit dare vineã ſuã qui erat iuxta palatiuʒ

achao regis ſamarie:q̃re a falſis teſtibus cõui⸗

ctus tanq; blaſphemaſſet deũ ⁊ regem extra ci
uitatem lapidatus eſt.Oe Suſanna inſuꝑ leii
mus Banie. xiij. c. eo qꝛ nõ ↄſenſit in libidi /
nem illoꝛũ ſenũ qͥ exarſerãt in ↄcupiſcẽtiã eius:
ꝓcurabãt illi ignominioſam eiꝰmoꝛtẽ:q̃ ſecuta

fuiſſet niſi deus ſuſcitaſſet ſpũm Baniel: qͥ ſeneſ

de falſa criminatiõe conuicit. q̃re ⁊ iilapidati

ſunt. Suſanna vo de infamia ⁊ moꝛte diuinitꝰ
releuata. Oñs igit᷑ ñ Jeſus xpᷣs vt diximꝰ in

ſupꝑioꝛibꝰ veritatem docebat: arguebatq; vitia
publica phariſeoꝛũ. Inſuꝑ ⁊ turbe ſeãbãt᷑ euʒ

eratq; fama illius in plo fulgentiſſima. Quare
phariſei odiebãt eũ ⁊ inuidebãt gleac fame ſue

Inſup timebt ne ſoꝛte aliã nouitas ſequeret.
ex q̃ indiguati romani ſe ſuaq; diſſiparẽt. Jßo

oĩ humanitate ac veritate depoſita q̃ſierũt pila

tum: vt eſ moꝛti traderet.O igit᷑ gẽs crudeliſſi

ma iudeoꝛũ. O crudelitas inaudita. O excogi
tata malici a. Cõuenerũt aduerſus ſanctũ ſcto⸗

ruʒ ⁊ paratũ nos ſua paſſiõe ſaluos facere moꝛ

te violenta pemerunt. Cuius nomen bñdictiõe
deuotiſſima bñdicamꝰ laudemuſq; in ſecula ſe⸗
culoꝛum. Amen.

CSermo quartuſdecimus. de ſubli⸗

mitate et magnificentia crucis in qua
xps oꝑatug

eſt ſalutẽ huani genexris.

7

6
us obediens vſq; ad
tẽ aũt crucis. ꝓpt qð

oꝛte aut crueis. ꝓpt c
altauit illu dedit illi no⸗

mmenqðs eſt ſup omne nomen. Doctoꝛis gentiũ
Vba untiſta 2d Wbil c. . iſima ver ba de
cruce xpᷣi ꝓclamata offendũt aures maliuolas
iniquoꝝ. ꝓ qͥbus ita loqͥr? Paulus.j.ad Cho⸗
rin. c.j. Nerbũ em̃ crucis ꝑpeuntibus qͥdẽ ſtulti
cia eſt. his aũt qͥ ſalui fiũt.i.nobis vtus dei eſt
Et infra. Judei ſigna petũt:greci ſapiaʒ qrüt.
nos aũt pᷣdicamꝰ xpᷣm crucifixũ.iudeis quideʒ

conſcendit. vt vñ moꝛs oꝛiebat

WBmiliauit ſe⸗

lcandalũ.gẽtibꝰ aũt ſtulticiã. Quia vo huma⸗
ni generis redemptio facta eſt ꝑ xpᷣm in cruce.
Indeq; oẽs gre ⁊ ſalutis emanati plenitudo vt
letent ſideles deuoto coꝛde colẽtes xpᷣm pendẽ

tẽ in ligno.terreant᷑ q; iudei ⁊ increduli oẽs In

hoc ſermone delaudibus crucis xp̃ᷣi dicemus.

Ad iillã vtiq; auctoꝛ vite humilis æ manſuerus
inde vitareſur⸗

—„

geret Beißa it aq; bndicta cruce locuturi tria

——

CPꝛimũ dicit᷑ magnificationis.
Becundu exaltationliiis.
rtium adoꝛationis.

myſteria pponimus ↄtemplanda. ⸗

ex figuris et reuelatione atq; inuẽtde

PBimum myſte

rium ↄtemplanduʒ de crutce chꝛiſti

32 magnificatiõis.

ſtrutari debem q;ta ſit dignitas ⁊ magnificen⸗

tia crucis. Qð poterim facile dehẽdereſi vo

luerimus de illa cõſiderare atq; inſpicere maxi

CPꝛimo eius ſiguration. (metria.

7

¶ Secundo eius reuelationem. .
¶ Tertio eius inuentionen.

. „—

Aualit crux q;tum ad materiã figurata fuit.
CMꝛimo poſſumꝰ cognoſcere magnificentiaʒ
onem. Inuenimnãq; multa maglia dei non ſi
ne myſterio in lig celebꝛata.q̃ vtiq; lignum ilio

venerabile crucis in ſaluatoꝛnt pepẽdit pᷣmõ
ſtrarũt ⁊ figurarũt.vt ZRlugꝰ. dicit in ſermõe de

paſſione. In.ij.n Sc. c Sen egime. . vduxi
deus lignũ vite in medio padiſi cuiꝰ fructus ſe
nectutem impediebat m Aug..li:xiiij de ciui.
dei. Qð ita declarat Nico. de lira.Ad vitã in⸗
qͥt vniuerſalem ↄtinuando reqͥri᷑ cibus ꝑ quẽ
reſtituit᷑ humidũ deperditũ ꝑ actiõʒ calor na⸗

turał. verũtñ iſta reſtauratio nõ fit ẽm equalen
tiam. vt dicit phᷣs in. j. de generatiõc. Quia ca⸗
ro generata ex alimẽto impurioꝛ eſt q; pᷣma.ſiẽ

⁊ vinũ generatũ ꝑ aque appoſitiõʒ ⁊ 2uerſiõeʒ

qꝛſi ↄtinuaret᷑ tal apoſitio vinũ fieret aqſum:

⁊ tandẽ deficeret ſpẽs vini.Et eodẽ mõ qꝛ caro
generata ꝑ alimentũ impurioꝛ eſt: ⁊ ꝑ talẽ con⸗
tinuationẽ inducit᷑ ſenectꝰ in q̃ carnes ſunt im⸗

purio?es: ⁊ tandẽ deficit vita Adhᷣg ꝙ pᷣdicta

reſtauratio fieret in Adam ᷣm eqͥualentiã: et ꝑ
ↄſequens impediret᷑ ſenectus dabat᷑ ſibi edere

de ligno vite. Motuit h̊ figura eſſe ligni crucis

xp̃i:cuiꝰ fructus a fidelibꝰ deguſtatꝰ vi.aʒ gre
ↄbuat in aĩia. Fructus em̃ crucis eſt dñs ieſus

xp̃s ꝓ nobis peccatoꝛibꝰ crucifixus. In.vj. au
tem. c. Geñ hr. volẽs deus tempe dilunli

Be dignitate crucis que colligipõt

Diligent qdez p

gnitate crucis ſi 2ſideremus eius figurati

.„ „77 7

XItif-
ili)

Noe ⁊ filijs eoꝛũq; vxoꝛibꝰ humanuz genꝰ ſal
uare pcepit archã ſieri de lignis leuigatis.po⸗

tuiſſetnaq; deꝰ abſq; tanta inundatioe aquaꝝ i

aliqͥ monte aqͥs diſcooꝑto vel alia via ſaluos fa
cere illos. Noluit tñ vtr id fieret in archalignea
ad denotandũ ꝙ in lignea cruce erat hũani ge⸗
neris ſalus ꝓcurãda. Scribit᷑ ad h̊ Exo. iiij.c.
cũ de clementiſſimꝰ miſit Moyſen ⁊ aarõ
ad pharaonẽ ꝓ liberando pplo ſuo.cũ allegaſſʒ

QHoyſes inabilitatẽ ſuam eo ꝙ impedite ⁊ tar

dioꝛis eſſet lingue.dixit dñs ad eũ. Aaron loq̃
tur ꝓ te ad pꝑm ⁊ erit os tuũ.tu aũt eris in his

—

Vgã redijt.vt ptʒ Exo.vij.c. Hec fuit virga q̃
MHoyſes ꝑcuſſit aqs flumis q̃ mox velut ſan⸗
guis facte potari no poterãt. Hec fuit vga in q̃
cõpleta ſunt alia ſiꝗ q omittamus cã bꝛeuitatig
Nõ eſt tñ pᷣtereundũ ſilentio id qð factũ eſt dũ
opus fuit pugre amalechitas. vt em̃ ſcptura
tradit Exo. xvij.c. Tũc dixit Moyſes ad Jo

ſue. Elige viros ⁊ egreſſus pugna o amalech.

cras ego ſtabo in vtice collis hñs vgam dei in
manu mea. Fecit Joſue iuxta vba moyſi ⁊ pu
gnauit ↄð amalech. Moyſes aũt ⁊ Aarõ ⁊ hur
aſcenderũt ſu ꝑ vticem colł.oꝛauitq; ibi moyſes
expãſis manibꝰ ⁊ ſecuta eſt victoꝛia.Quid ĩ tot
ꝓdigijs dei vtute ac potẽtia oꝑatis vgaillaſꝑ
trecta fuit vſq; ad hanc victoꝛiã:niſi vt pꝛeli⸗

gnaret᷑ vga crucis xpᷣi in q̃ ↄſumanda erat hu
mani generis redemptio ⁊ ptas diabolica ſupe
randa. In. xv. inſuꝑ Exo. c. narrat᷑ quẽadmo
dum ad marath fluminis amariſſime in dulce⸗
dinem vyle ſunt. eo ꝙ Moyſes poſuit ibi lignũ
Pſiguit. qm ꝑ xpum in eo crucifixũ amaritudo
peccatoꝝ holm vtit in dulcedinẽ q̃bꝰdat᷑ ſpes

dagan qo oñdit ei deuſ.Et hᷣ lignũ crucis xpi

⁊ ſiducia venie ↄſequẽde. Exo.etiã.c.xx vij.fit

mentio dearca quã fecit beſleel de lignis ſethi.

inq recõdita fuerũt vᷣga in memoꝛiã libationis
de egypto. MMona in memoꝛiã refectõis in de/

ſ ⁊ tabule in memoꝛiã date legis.Et h archa

gura eſſe potuit crucis deliꝗ fabꝛicãde.in q̃ re

poni debe atſaluatoꝛ mũdi. In ipᷣo nãq; fuer̃t

tes naturein vna ꝑſona diuia.i.increata ⁊ ſpi
ſiiual credta r coꝛpalis. diuianatura deſignat
ꝑ vgq.nam vm ea ipe dei fili? eſt dei vtꝰ Spi⸗
. rituatetiã natura xpi. ſ. gia ei⸗ ſanctiſſim a du

a8s tabulas legis expmit᷑ in qbus erat lex diuia

unkin ⸗ xpᷣi. intel deſignaut

as. p mna vo denotatur natura carnis xpᷣi qᷓ

Mit puriſſima aboĩlabepcti. Altioad mentem

qad deum ꝑtinẽt. vgam q; hanc ſume in manu
tua in ꝗᷓ facturus es ſiꝗ. hec fuit illa vgaꝗᷓ con⸗
uerſa eſt in pẽtẽ coꝛã haraone.⁊ rurſum in

7. „YY.

euocandi cenſeoills qd Numeri.c. xj pont

—;

qnñ miſit deus in plm de ipo male loquentẽ ſer⸗
pentes ignitos.⁊ oꝛanti ꝓ pło moyſi dixit dñs

Fac ſᷣpentẽ eneũ: ⁊ pone in ꝑticã eminenteʒ in
medio ppłi:⁊ qͥcunq; ꝑcuſſus füit a pẽte reſpi

ciat cij ? viuet. factu eſt ita. Hic pes figura
fuit izqin ꝑtica crucis effigẽdus erat.ꝑ cuiꝰ

intuitũ fideoc deuotiõe ſanamur a moꝛſibꝰ de⸗
monioꝛũ.Ex dictis clarere põt qᷓ; ſit pᷣcelſa:qᷓ;

ue ſbᷣlimis arboꝛ crucis xp̃i.q̃ deputata fuit vt

eſſet inſtrjm in quo dei filius hoim peccata ſana
ret. ¶ Scdo poſſumus cogſcere dignitatem ei
magnificentia crucis ſi ↄſideremus eiꝰ reuela⸗
tionem. Innotuit q pe regine Sabbe q in cru
ce pati debebat dei miliꝰ incarnatꝰ.qð non ex vi
ſui ingenij:pᷣ dei reuelatiõe pᷣuenit. Sicut enim
de myſterijs xpᷣi Epbetico ſpũ Sibylle locute
ſunt.ita h regina Sabba pᷣdixit in lig xpᷣm foꝛe

paſſuꝝ.Qualit᷑ aũt h̊ factum ſit audiamꝰ. Re⸗

fert mgr in hiſtoꝛia ſcholaſtica regina ſabba
vidit in qdam domo Salomonis q̃ dicebat᷑ do

mus ſaltꝰ lignũ qdᷣdam pulcherrimuʒ: dixitq

Salomoni ꝙ in illo eſſet cruciſigẽdus vnus ꝑ
cuiꝰ moꝛtẽ regnũ iudeoꝛũ deleri debebat. Iſtð

aũt lignũ (vt aſſerit Joh̊.belet) remaſerat inpᷣ⸗

tacta domo.qm̃ cũ ſatis rectũ ⁊ pulcherrimuʒ

vigeret᷑ nunq; potuit alicui opificio deputari.
dũu aũt qñq; longitudine ſuꝑabat.aliqñ vo bꝛe

uitate deficiebat.Quare artifices illud dimiſe⸗

runt. Salomon itaq; vba regie Sabbe magni⸗·
faciens:lignũ ipᷣm in ꝓfundis terre viſceribus
iuſſit ſepeliri. In eo aũt loco poſtea pbatica pi

ſcina fuit conſtructa.de qᷓ dicit Jobᷣ.v.ca.in
circũitu iacebat infirmo:ũ mititudo. Angelus
vo dñi m tꝑs deſcendebat in piſcinã ⁊ moue⸗
batur aq̃ ⁊ lanabat᷑ vnus. Que vtiq; fiebãt nõ

ſolũ angeli deſcendentis pᷣſentia:bᷣ etiam ᷣm ali
q̊s ipᷣius ligni vtute. Inſtãte aũt die qᷓ̃ xðs crru
cifigi debebat:pᷣtactũ lignũ ſuꝑnataſſe miractcu
loſe ꝓhibet᷑.qð vidẽtes iudei acceperunt: ⁊ erx
eo crucem dño ꝑauerũt. Eartopolſnn co⸗

noſcere dignitatẽ ⁊ magniſicentia crucis ſi co

8 ℳ₰ℳ 7„„

iderem eius inuentioõʒ. Ham po

ide nuentio oſt xp̃i paſſiõʒ
iteꝝ a iudeis abſcondua fuit: ⁊ annos ducen
tos ⁊ vltra ſbᷣ tra latuit. Inuẽta vo fuit ab He
lena Conſtantini mr̃e mò qͥ ſequit᷑. Cũ em̃ ipſe
Cõſtaniinꝰ (vt ecclaſtica teſtat hiſtoꝛia)cũ ho

ſtibus copioſiſſime ↄgregatis iuxta danubiu,z
manꝰ cõſerere deberet. nocte ſui exercit? ꝑicu⸗
la cogitans ⁊ timẽs ſuoꝝ ſtragem ⁊ ſanguis ef
tabulas duo d fuſion:oculos ad celũ leuauit.Et iſomnis vi⸗
ſcia.⁊ volũtas in q̃ fuit omis rectitudo ⁊ boni

dit ad oꝛientalem ꝑtem ſignuʒ crucis in celo.ſ.
gereo fulgoꝛe igneo rutilare.angeloſq; aſtareſi

biq; dicere. Coſtantine in B ſigno vinces Oui
tali viſione 2foꝛtatus ſimilitudinẽ ipᷣi ex auro

rit dis
lentezin
tereſſi
dauß⸗
de⸗
eſarch⸗
Ufuir
aͤſana
Ugteme
kelelg⸗
Knan
umnernt
Nutenin
pleloane
Prönſoe
n⸗ RNe⸗
Graſcodn
Nlcheid
erig
us
hur
keunß⸗
Garm,
ſdepunm.
giyobe
oinie⸗
emman⸗
ſertbus
icN
QAn
Dugea
nirore
Gſchiſi
nfni
eitinen
Eninon
unic
Nnd
pſii
uli,
olcen
licb he
jenipee
mbo⸗
dunbiz
ſa pien
ſnguise
nnis
zinc.
CeA/I
n

fecit: v añ ſuum exercitũ ferri iuſſit. irruenſq; i

hoſtes ipos in fugam ↄuertit.⁊ młtitudinẽ ma
ximam interfecit. Scdᷣm qͥſdam iſte Conſtanti

nus fuit pr̃ illius Cõſtantini queʒ beatiſſimus

Silueſter baptiʒauit qͥ poſt victoeiã in chꝛiſtũ

credidit.Et poſtmodũ ab Euſebio papa ſuſce⸗

pit ſacrũ baptiſina. oꝛtuo vo eo Cõſtanti /

nus filiꝰmemoꝛ victoꝛie pĩis quã vᷣtute ſLancte
erucis habuerat: helenã mr̃em ſuã hierololy⸗
mam ꝓ ipᷣa cruce inueniẽda traſiniſi.Alij vo

tenent ꝙ iſte Cõſtantinus fuit idem quẽ bapti⸗

ſauit Silueſter:q̃ poſt victoꝛiã habitã ꝑfecten
credidit. nec tũc ſacrũ baptiſina ſuſcepit.Sʒ ali

quanto tꝑis interiecto viſionẽ illã petri ⁊ pau//

li vidit:⁊ ſacro baptiſmate eſt renatꝰ: ⁊ a lepꝛa

mũdatuſ.in xpᷣm deinceps ꝑfecte credidit.⁊ ſic

mr̃em ſuã hieroſolymã miſit: vt cruceʒ dñi red

reret.Cũ aũt hieroſolymã lhelena veniſſʒ: om

nes iudeoꝛũ ſapientes qͥ ꝑ totã regioneʒ reperti
ſunt ad ſe ↄgregari pᷣcepit:quos de cruce xpi⁊
paſſionis loco interrogauit. cõminataq eſt ill
ꝙ niſi veritatem patefacerẽt:faceret eos omẽs
igne cremari.Atilli timentes tradiderũt quen⸗
dam apud eos multe auctoꝛitatis virũ cuino⸗

men erat iudas dicentes. Hic o dña iuſti ⁊ pꝛ-o
phete filiꝰ optime nouit legez.⁊ tibi oĩa q̃ ab eo

ꝗᷓſieris indicabit. Tũc illa oẽs dimittẽs tenuit

iudam. Cui dixit. moꝛs ⁊ vita apoſua ſunt ti-

biqᷓ malueris elige.oſtende mihi lignum ſancte
crucis. Qui dü ſe ſcire negaret durd eſt carce
ri mãcipatꝰ. NPoſt dies wo ſlex extrahi ſe petijt:

⁊ crucẽ ſe indicaturũ ꝓmiſit.Cũ g extractꝰ ve⸗
niſſet ad locũ ⁊ ibidem oꝛaſſet.locus ſubito cõ⸗

mouet᷑ ⁊ fumus aromatũ miri odoꝛis ſentitur.
ita vt miratus iudas ambabus manibus plau

deret ac diceret. In veritate xpᷣe tu es ſaluatoꝛ
mundi. Erat aũt in illo loco ſicut in hiſtoꝛia ec⸗
cleſiaſtica legit᷑ templũ veneris: qð Adrianus
impatoꝛ ibidem cõſtruxerat.vt ſi qͥs xpᷣianoꝛũ

in ilo loco adoꝛare voluiſſet videret᷑ venerem

agdoꝛare. Ob qð pene obliuioni locꝰ fuerat da⸗
tus. Regina aũt templũ funditus fecit deſtrui

⁊ locũ arari. Poſt h̊ iudas ꝑcingens ſe virilit
fodere cepit.⁊ viginni paſſus fodiens tres cru⸗

ces abſconditas reperit: 98 ad regina ꝓtinꝰ? de ria. hoĩes miſeri ⁊ moꝛtales.demones miſeri et

immoꝛtales. Cũ gᷓ immoꝛtale ⁊ miſerũ medium
ſit in jnmoꝛtale ⁊ btm̃ ⁊ moꝛtale ⁊miſeꝝ. vide
retur ꝙ demones inter deũ ⁊ homies debeant

cahoꝛam nona qdam iuuenis mouus deferk eſſe mediatoꝛes. Sed hoc eſſe nõ põt.qꝛ demo⸗

udas ſeretrũ tenuit pinam a ſecundã cruce, nes ſeꝑpant ⁊impediũt acceſſum ad beatitudieʒ
J6õ dicit Aug“. Alius eſt medius malus qͥ ſe⸗
parat amicos. ſiẽ eſt diabolꝰ. Alius eſt medius
bonus qͥ reconciliat inimicos.ſ.dñs Ihs xpᷣs.

poꝛtauit.Cũ aũt crucẽ xpᷣi ab illis latronuʒ ne

ſcirent diſcernere: eas in ciuitatis medio poſue/
runt. ibiq; glam domini p̃ſtolates. Et ecce cir /

ſuꝑ coꝛpꝰ defuncti poſuit:ſᷣ nequaqᷓ; illeſurrex

it. Appoſita vo tertia ꝓtinus redijt defunctus
ad vitam. NMoſt hoc iudas baptiʒat᷑ ⁊ Quiria
cus aſpellat᷑: qͥ defuncto hieroſolomytanoꝛum

cpo: eſt epus oꝛdinatus. Eũ aut beata elena ſiſunt immoꝛtales ⁊ bii: quoꝝ neutra ppetas

Scribit tn Aug. li. ix. de ciui. dei. qdaʒ phbi
dixerũt mediatoꝛes eſſe inter nos ⁊ denʒ demo

cdauos dñi non haberet: rogauit epᷣm QAuiris
cum vt ad locũ ꝑgeret ⁊ clauos inquireret: qui
dum veniſſet ad locũ ⁊ oꝛaſſet: ↄtinuo claui ve
lut aurũ in terra fulgentes apparuerũt: quos iliz:
le accipiẽs regine detulit. Crucis vo ꝑte Hele
ng detulit filio. ptẽ voſargẽto oꝛnata reliqᷣt ilo⸗
