huj˖ÿius mundi ↄceſſis nobis ad ſuſtentatõʒ vite

Et ideo cum bñ vti his rebus ꝑtineat ad libe⸗

ralitateʒ: conſequens eſt vt liberalitas vtus ſit
Eſt em̃ liberalitas vt dicit Ariſto.iiij. ethico.
medietas qdam circa pecunias. Uñ ad libera
lem ptinet emiſſiuum eſſe. VUñ ⁊ alio nomie libe
ralitas largitas nominat᷑. qꝛ quod largum eſt
non eſt retentiuũ: ſᷣ emiſſiuum: q̃re materia li⸗

beralitatis remota eſt ipᷣa pecunia ⁊ qͥcquid pe

cunia menſurari poteſt. Nam vt dicit Ariſto.
iiij. ethi. Pecunias eſſe dicimus omnia quoꝛũ

dignitas numiſinate menſurat᷑: materia vᷣo ꝓ⸗

pinqua ſunt paſſiones interioꝛes m quas ho⸗
mo afſicit circa pecuniã. Et ideo ad liberalitatẽ
ðcipue ꝑtinet vt homo ꝓpter inoꝛdinataʒ affe

ctionem ad pecuniã non ꝓhibeat᷑ a qͥcunq; de⸗

bito vſu eius. Eſt auteʒ duplex vſus pecunie:
vnꝰ aũt ad eipᷣm qui viðꝛ ad ſumptus vł expẽ

ſas ꝑtinere. Alius aũt quo quis vtit᷑ ad alios
qð ꝑtinet ad datiões. vt videbit᷑ in ſequẽti du

bio. Is g liberalis eſt qui neq; ꝓpter inoꝛdina⸗
tum amoꝛem pecunie impedit᷑ a ↄuenientibus

ſ. I. expenſis. neq; a conuenientibus datiõibꝰ. Jõ
Artiſto. dicit. ꝙ circa dationes ⁊ ſumptus libe⸗

ralitas conſiſtit. Sed hic oꝛit᷑ difficultas vtrũ
liberalitas ſit maxima vtutum: ⁊ ſic poſſet pꝛo
bari. nom homies maxime amant᷑ ⁊ honoꝛan⸗

tur ꝓpter vtutem. Sed Ariſto. dicit in quarto

ethi. ꝙ inter vtuoſos maximeliberales amant:
ugliberalitas eſt maxima vtutum. In ↄtrariuzʒ
vigdet᷑ eſſe auctoꝛitas Ambᷣ.qui in pᷣmo de offi/
cis ait. Juſtitia excellentioꝛ videt᷑ liberalitate
ſed liberalitas gratioꝛ?.Et Ariſto.in.iij.rheto⸗
rice inqͥt. Yoꝛtes ⁊ iuſti maxime honoꝛantur:⁊
poſt eos liberales. Dicendũ itaq; m Tho. ꝙ
Ilibet vtus tendit in aliquod bonum. vñ q;to
aliqua virtus in melius bonum tendit tãto me

lioꝛ eſt. Liberalitas aũt tendit in aliq bonum

duplicit᷑. Ano modo pᷣmo ⁊ ꝑſe.alio mõ ex cõ⸗
ſequenti. ꝛimo qͥdem ⁊ ſe tendit ad oꝛdinã⸗
dam pꝓpꝛiam affectionem circa pecuniarum er
poſſeſſionũ vſum. Et ſic ᷣm hoc pꝛefert᷑ libera
litati temꝑantia que moderat᷑ concupiſcẽtias ⁊
delectationes ptinentes ad ꝓpꝛium coꝛpꝰ. Et
etiam liberalitati p̃ferunt᷑ iuſticia ⁊ foꝛtitudoꝗᷓ
oꝛdinant᷑ ad bonum cõmune. Ana in tempoꝛe
pacis: altera in tempe belli. Et omnibus pꝛefe-

HNam bonum diuinü pᷣeminet cuilibʒ bono hu
mano:æ in bonis hnmanis bonum publicuʒ pᷣ⸗

eminet bono puato. In qbus bonum coꝛpoꝛis
p̃eminet bono exterioꝛũ rerum. Alio mõ oꝛdi⸗
natur liberalitas ad aliquod bonum ex ↄſequẽ
ti. Et ſm hoc liberalitas oꝛdinat᷑ ad omia bõa
5pdicta. Ex hoc em̃ ꝙ homo nõ eſt amatiu pe⸗
cunie:ſequit᷑ de facili vtat᷑ ea: ⁊ ad ſeipſuʒ et

aad vtilitatem alioꝛũ ⁊ ad honoꝛem dei.Et vm
hoc habet quandam excellentiam ex hoc ꝙ vti
lis eſt ad multa. quia tamen vnumquodq; ma⸗
gis iudicat᷑ ſm illud quod pᷣmo ⁊ ꝑ ſe competit
ei qᷓ; m id quod conſequenter ſe habet. Jõ di⸗

cendum eſt liberalitatem non eſſe maximã vvtu⸗

tum. Ald argumentum vo reſpondenduʒ ꝙli⸗
berales maxime amant᷑ non qͥdem amicicia ho
neſti. I. vt melioꝛes: ſed amicitia vtilis: qꝛ ſunt
vtilioꝛes in exterioꝛibus bonis:que cõmuniter
pomies cupiũt. Et ꝓpter eandem etiã cauſam
clari reddunt᷑. C Scoᷣm dubiũ fuit vtrũ adli⸗

beralem maxie ꝑtineat dare· Et ꝙ ſic patet per
Ariſto. qui dicit in.iiij.ethi.ꝙ liberalis eſtſuꝑ⸗
abundare in datione. Ratio eſt qꝛ ꝓpꝛium eſt
liberalis vti pecunia: vſus auteʒ pecunie eſt in
emiſſione ip̃ᷣius. Nam acquiſitio pecuniemagl
aſſimilat generationi qᷓ; vſui. Emiſſio auteʒ alt
cuius rei q;to fit ad aliquid diſtantius tanto a
maioꝛi vtute ꝓcedit.Sicut ptʒ in his ã ꝓijciu/

tur. Et ideo ex maioꝛi vtute ꝓcedit Pnis

emittat pecuniã dando eam alijs q; expenden⸗
do eã circa ſeipᷣm:ꝓpᷣum eſt aũt vᷣtutis vt pꝛeci
pue tendat in id qð ꝑfectius eſt.Nam vxtus eſt
fectio dam.vt ðꝛ in.vij.phiſicoꝝ.Et ideo li
eralis maximelaudat᷑᷑ ex datione. Quare iur
conſulti donatiõem liberalitatem vocant. ſicut
ptʒ. C. de donationibus.l.ſi donatio.l.ſiauia.
.l.ſi patri. ff. mandati.l.idemq;· S·finali. Et de
bet eſſe donatio ex liberalitate nõ in neceſſitate:
q? in neceſſitatibus nemo liberał exiſtit: ⁊æ do⸗

nari videt᷑ ꝙ nullo iure cogente cõcedit᷑. vt.ff.
de dona. l. vonari. Debet etiam qͥ donat dona⸗

re deſuo nõ de alieno. Ande Cato in oꝛatione
in catilinã quam Saluſtins recitat ait. Jaʒ pꝛi⸗

dem equidem nos vera vocabula rerum amiſi
mus.qꝛ bona aliena largiri liberalitas: malarũ

rerum audacia foꝛtitudo vocat᷑. MNec ad libera

litatem ſpectat donare meretricibus ⁊ hiſtrioni

Reiant venatorvus el hrerclo. g⸗
dubiũ fuit vtrum liberalitas ſitꝑs iuſti

bus.yvt. C. de dona.l.donationibus.⁊.lxxxvj
Tertiu

cie cꝙ;

as. iuſticiam ⁊ beneſicentiã: quam qdam beni⸗
ginitatem aut liberalitatem vocant. Et ſi obijce
retur:qꝛ iuſticia reſpicit debitũ: liberalitas aũt

non. Reſpondet Tho. ꝙ liberalitas a ſi non at
tendat debitũ legale:qð attendit iuſticia: atten

dit tamen quoddã debitum moꝛale: qð attendi
tur ex qdam ipᷣius decentia nõ ex hoc ꝙ ſit al⸗

treri obligatus: vñ minimũ habet de raiõe debi
ti. HMam datoꝛ non obſtantibꝰ omnibus ädam
vrbanitate donare debet quaſi ex debito. vnde

*

in.c.j.de dona.dicit textus. hanc ſibi quodam

modo nobilitas legẽ impoſuit: vt debereſe qðᷣ

ſponte tribuit exiſtimet. Ad hec inſtaret aliqͥs:

Couenienter dare ꝑtinet ad beneficentiam ⁊ mi

ſericoꝛdiã que ꝑtinent ad charitates. ̊ liberali⸗
tas magis eſt ꝑs charitatis qᷓ; iuſticie: Ad hoc
dicit Tho. ꝙ datio beneficij ꝓcedit ex eo ꝙ hõö
eſt aliqualirer affectus circa pecunias dum eas
non ↄcupiſcit neq; amat:ſᷣ delectabiliter expoiĩt
vnde nõ ſolum amicis ſ etiaʒ ignotis dat quãä⸗

do opoꝛtet. licʒ & liberalitas a iuſticia differat:

ꝑ hoc qꝛ iuſticia alteri quod eſt eiꝰ: liberalitas

autem exhibet quod ſuu eſt: habet tamẽ quan⸗

dam cum iuſticia ↄuenientiam: qꝛ pᷣncipaliter ẽ

ad alterum ſicut et iuſticia licet m aliã rationẽ
Ex pᷣdictis dicere poſſumus ꝙ quiliberalis eſt
voluntariã paupꝑtatem nõ hoꝛret.ex q̃ vere dij

uitie 2 animi libertas ſequunt᷑. Ande Aaleriꝰ

li. iiij. ait. Locupletem fabꝛicium faciebat non

multa poſſidere:ſᷣ pauca deſiderare. Liberali-

tas etiam ad charitatem ad miſcdᷣiam ad beneſi

S„.
—

c videt ex vbis Ambꝛo. quiin pᷣmo ð officijs
ait. Juſticia ad ſocietatem generis humani re⸗
fertur. Societatis em ratio diuidit᷑ in ptes du⸗

centiam ⁊ ad magnifica queq; inclinat atq; diſ⸗

ponit. Sicut clarius in ſequenti myſterio appa

explicabit᷑.

COQugliter beatus Gregoꝛius ppter

rebit:in quo liberalitas beati Gregoꝛij plenius

liberalitateʒ expoſuit pecunias adcõ

ſtruéda monaſteria:et ſubuenit pau⸗

peribꝰ et egenis atq; pegrinos et pau

beres benigne cibaut.

5

.

U

.
- .. 2
. . . * . „ —
2 . .

meétemplandum de uberalitate

ſiſtit liberalitas beati Oregoꝛij. Et qᷓuis poſſz
ecendich multa ſint q̃

llultrs t:illa tmi

ij magniſica diſpenſatio. Ab ipᷣa quippe li⸗
beralitate ꝓuenit magniſicentia:q̃ eſt ſpecialis

2

mi ampla q̃dam ⁊ ſplendida ꝓpoſitiõe cogita⸗
tio atq; adminiſtratio. Cogitatio aũt refert᷑ ad

interioꝛem intentionẽ. Adminiſtratio vo adex·

rerioꝛem executõeʒ. Mꝛopterea inqͥt Ariſto. in
iiij.ethi coꝝ ꝙ non omis liberał eſt magnincꝰ.

ſcʒ qtum ad actũ:qꝛ deſinit ſibi ea qbus vti ne⸗
ceſſe eſt ad actũ magniſficũ: tñ omnis liberał ba
bet habitũ magniſicentie vel actũ vel in pꝛopin

qua diſpoſitiõe. Et vt ait Tho. Marie magni

ficentie pñt dici ⁊ ipi ſumptus qbus vtitur ma
gnificus ad opus magnũ. Et ipa pecunia qua
vtif̃ ad ſumptus magnos faciendos ⁊ amoꝛ pe

cunie quem moderat᷑ magnificus:ne ſumptus

magni impediant᷑. hec magnificentia in beato

Gregoꝛio effulſit. Qui ſtirpeſenatoꝛia genitus

ex pre Coꝛdiano ⁊ ĩe Siluia cuʒ ſummũ phi

loſophie apiceʒ in ipᷣa ſui adoleſcentia attigiſſʒ:

ac rerum ⁊ diuitiarũ copia plurimũ abũdaret:

cogitauit omnia deſerere ⁊ in religionẽ ſe tranſ⸗
ferre:⁊ patre oꝛbatus ſex mõaſteria in Sicilia

conſtruxit:⁊ ſeptimũ intra menia vrbis in ho⸗

noꝛem ſancti Andree in ꝓpᷣa domo fabꝛicauit:i

quo relictis ſericis auro gemmiſq; radiantivus
uili monaſtico habitu tegebat᷑: vbi ad tantaʒ ꝓ

fectionem in bꝛeui deuenit vt in ipᷣo ſue ↄuerſio

7 „ „ „

nis initio poſſet iam in ꝑfectoꝛum numero com
Secundũ quod illuſtrat liberalitatẽ

putari. C¶

beati BGregoꝛi dicit᷑ determinatois
An ano vigere debemus in quo determiate cõ⸗

liberalitatem beati Bre⸗

uſtratliberalitaté bti Grego/
penſatio. Ab ißa quippeli⸗
virtus. vt docet Ariſto. Et Tho. a. e q. cxx
xiiij. Et vt Cicero ait in ſua rhetoꝛica. Eſt ma⸗
gniſicentia magnarũ rerum ⁊ excelſarũ cum ani

anh

hegtit
Thol
inchtn
aus
plera
N
borum
Gpisl
pofna⸗
ſiquoch
Plitarel
ſbiat
cum
caden
feapiſ⸗
lo lelp
ſot inp
lbat
ſteradi
genten
reſoet
benter.
deifpit
ponufe
ſeunbus
nonachi
buenied
Reifan
ice pon
Nenc

mal⸗
icie
Je
busd
hen
Ghor
a
mighe
ſlAlo
legtios
gluit
heleofn
Ziuſton

ſuit

ninwe
mag
benen
nce
lge.
fnrch
ſen

cd
oe
lenns

DM
Hol

innͤs
inecc⸗

hoſi
nbre⸗

4

lpeli⸗
is

ee

nanr

ia⸗
fd
exr
ein
nio.
vine⸗
ahr
p
e
in
pe⸗
us
o
uuns
ipi
⸗
lae:
Ganl⸗
e
ho⸗
nitij
1n6
ft
vom

beati Gregoꝛij dicit̃ pia largitio. Nam licz lar⸗
giri elemoſynas ſit actus charitatis. vt inquit
Tho.Sa.pe.q xxxij.iñ ꝑtinet ad liberalitatem

£

inq;tum liberalitas aufert impedimentũ huius
actus qð eſſe poſſet ex ſuꝑfluo amoꝛe diuitiarũ

ꝓpter quem aliqᷣs efficit᷑ nimis retẽtiuus earũ.
Ideo Ariſto.dicit.iiij. eihi.q dare aliqͥd ꝓpt᷑

bonum eſt actus liberalitatis. igit᷑ beatus Gre

goꝛius in quolibet ſuo ſt atu ad largiendum ele
moſynas pijſſimus erat. Quadam aũt vice dũ
in quodam ſuo monaſterio vbi abbas erat ſcri/
ptitaret angeꝰ domini in ſpecie naufragi affuit
ſibiq; miſererilachꝛymabiliter poſtulauit. Cui
cum Gregoꝛius ſex argenteos dari pꝛecepiſſet:
eadem die iteꝝ redijt ſeq; multa ꝑdidiſie pauca
recepiſſe ꝓhibuit:qͥ cum ab eo totidem argẽte

os recepiſſet. Iterũ tertia diereuerſus miſereri

ſibi impoꝛtunis vocibus ⁊ clamoꝛibus poſtu⸗

labat. Sed cũ Gregoꝛius a ꝓcuratoꝛe ſuimõa⸗

ſterij didiciſſet nihil dari poſſe p̃ter ſcutellam ar

genteam quam mater ſua cũ liguminibꝰ mitte⸗
re ſolebat:illam ſtatim dari pᷣcepit: quam ille li

benter accipiens letus abſceſſi.lhic vo angelꝰ

dei fuit:vt in ſequentibus declarabit᷑. Suʒ võo

pontificalem honoꝛẽ fuit aſſecutus nõ ſolũ pꝛe⸗
ſentibus ſ̃ etiam longe poſitis ⁊ in monte ſinay
monachis neceſſaria miniſtrabat. omia inin
per indigentiũ ſcripta habebat ⁊ eis libersliter

ſbueniebat. Monaſteriũ hieroſolymis iſtituit

⁊ dei famulis in illo degentibus neccſſaria mit
tere ꝓcurabat. Tribus q; milibus ancillis dei

ri annualit offerebat. ¶Tertiũ qð illuſtrat libe
ralitatem bti Gregoꝛij ðꝛ benigna cibatio Quo
tidie nãq; in ſua mẽſa pegrinos q̃ſlibʒ ĩuitabat
Inter qͥs die q̃dam vnus acceſſit in cuiꝰ mani⸗
bus dü ipᷣe ex humilitate aquã fundere vellet:
ↄuerſus vrceũ accepit.Sʒ repente cũ in eiꝰ ma
nibus aquã fundere voluit:mox euanuit.Cũ⸗

q; hoc factum ſecũ ipᷣe miraret᷑:eadẽ nocte dñũs

ꝑ viſionem dixit. Ceteris diebꝰ me in mebꝛis
meis:heſtemo aũt die me in memetipᷣo ſuſcepi⸗
ſti.Alio aũt tꝑe pᷣcepit cancellario vt duodeciʒ

pegrios ad pꝛandiũ inuitaret:qͥ ꝑgens iuſſa cõ

pleuit.dum aũt ſimul diſcũberent intuẽs papa
tredecim numerauit: ⁊ accerſito cancellario cur
ʒ iuſſioneʒ ſuã tredecim inuitare pᷣſumpſerat re
quiſiuit:quos cancellariꝰ numerãs tm duode⸗

cim inueniẽs ait Crede mihi nõ ſunt niſi duode
cim:a animaduertit Gregoꝛiꝰ virũ ꝓpiꝰ diſcũ⸗

bentem vultũ crebꝛo mutare ⁊ nüc adoleſcẽteʒ

nunc vo ſibi vetulũ veneranda q̃dam canicie ſi

mulare.Finito aũt ↄuiuio illũ in cubiculũ indu
xit vehement adiurans: vtei ſe nomenq; ſuum
ſii ꝓdere veret. Qui reſpondens ait. Et quid

.—

liij.

eſt ꝙ interrogas de nomie meo að eſtmirabile
lerũtamen ſcito ꝙ ego ſum ille naufraguscui
ſcutellam argenteãa tribuiſti: quam tibi miſerat
cũ leguminibus mater tua.Et h̊ tibi ꝓ certo ſit
cognitũ qꝛ ab illa die quo mihi ſic feciſti pꝛede⸗
ſtinauit te dñs fieri eccleſie ſue pᷣſulem ⁊ Petri
apoſtoli ſacceſſoꝛem. Cui Gregoꝛiꝰ.Et tu quõ
hoc noſti.At ille. Qm angelus ſum: ⁊ me tibi
dñs nunc remiſit:vt te ſemꝑ debeam ꝓtegere:
⁊omne qð petieris ꝑ me apud ipᷣm valeas im⸗
petrare:ſtatimq; ab eo diſparuiit.

Codeus multipliciter magnificauit
eatum BGregoꝛium ꝓpter lberalita⸗
temnm. ELapitulu. II.

ↄtemplandũ de liberalitate bti Gre⸗

goꝛij dicit᷑ retributio. Noluit qdem

deus retribuereſancto Gregoꝛio abundantem
mercedẽ:qꝛ non vult deliberalitatea nobis ſu/
perari. Idcirco eũ magnificauit pᷣcipuei tribꝰ.
CPꝛimo in aſſumptieon.
CSccũdo in exauditidbe.
CTertio in cõmendatienr.
TWꝛio magnificauit de btm Gregoꝛiuin in
aſſumptõe. Nam cũ electꝰ fuiſſʒ ab oi plebe põꝰ
tifex maximꝰ moꝛtuo Melagio papa fugere vo
luit.Et cũ non poſſet ꝓpterea qꝛ die noctuq; ꝓ
pter eum poꝛtas vrbis Romani cuſtodiebant.
mutato habitu a qbuſdam negociatoꝛibꝰ obti-
nuit:vt in qͥdã dolio ſuꝑ ãdrigam de vrbeedu⸗
ceret᷑:qͥ mox ſiluas expetijt ⁊ cauernarum lati
bula reqͥſiuit:ibiq; tribus diebꝰ latuit. Nerũta
men du die ſollicite qreret᷑:colũna lucis pᷣfulgi
da a celo depẽdẽs ſuꝑ locũ in quo latitabat ap⸗
paruit. In q̊ colũna ãgelos aſcendẽtes ⁊ deſcẽ⸗
dentes qdam recluſus aſperxit. Moxq; ab vni
uerſo pplo capit᷑ trahit᷑ ⁊ ſummus põtifex oſe⸗
cratur. C Scdo magniſicauit deus btiñ Gre⸗
goꝛiüũ in exaudinioõc. Nam exaudiuit illũ ꝓtrai
ano depcantem. ſicut ſcripſi in drageſimalino
ſtro in tractatu de iuſticia dei. Exaudite inſuꝑ
fuerũt pces illius: di peſtis vrbẽ crudeliſſime
deuaſtaret. Oꝛdinauit em̃ tũc quodam paſcali
tꝑe ꝓceſſiones cũ letanijs ꝑ ciuitatis circũituʒ
fieri.Dũ vo depoꝛtaret᷑ imago beate virginis:
quã btũs Lucas depinxerat.Ecce tota aerl in
fectio ⁊ turbulentia imagini cedehat:acſi ipſa,ʒ
imaginẽ fugeret ⁊ eiꝰ pntiaʒ ferre nõ poſſʒ Sic
qꝙᷓ; poſt imaginẽ mira ſerenitas ⁊ aeris puritas
remanebat.tũc in aere iuxtaimaginẽ audite ſũt
voces angeloꝝ canẽtiũ. Regina celi letare allła
quia quem meruiſti poꝛtare alleluia. Reſurre⸗
xit ſicut dixit alleluia. Statiq; btũs Gregoꝛiuſ
qð ſequitur adiunxit.Oꝛa ꝓ nobis denelk.

— *

iin maxima ven

Tiüc Sregoꝛiꝰ vidit ſuꝑ caſtrũ Creſcẽtij ange⸗
lum dñi qui gladiũ cruentatũ detergẽs in vagi
nam reuocabat. Intellexitq; Gregoꝛiꝰ ꝙ peſt
illa ceſſaſſet. Et deinde caſtrũ illud caſtrũ ſãcti
angeli eſt vocatũ. Amplius qᷓ; gte fuerunt deo

oꝛationes eius oſtendit angelus qui ſibi in mii/

ſaclara voce reſpondit. Cum enim in die paſce
opud ſanctã mariã maioꝛem miſſam celebꝛaret:

Pax domini ꝓnunciaret. Angelus domi al⸗

ta voce reſpõdit. Et cum ſpũ tuo. AUnde papa
Apud illam eccłam in die paſce ſtationem facit:
nec ſibi cũ dicit Pax domini in huius miracu⸗
li teſtimoniũ reſpondet᷑. ¶ Tertio magniſica/

uit deus beatũ Hregoꝛiſi in cõmendanoe. TCẽé⸗

poꝛe nanq; eius fuit qͥdaʒ heremita vir magne

yirtutis qui omnia reliquerat ꝓpter deuʒ: ⁊ ni C
Hhilpᷣter vnam gattam poſſidebat. Cui blãdiẽs

cebꝛo quaſi cohabitatricem in ſuis gremijs re
fouebat. Oꝛauit &ᷓ ad dñm vt ſibi oſtendere di⸗
gnaret᷑ cum quo future remuneratiõis manſio
nem ſperare debuiſſet: qui illius amoꝛe nihil ex

reuelatur vt cũ Gregoꝛio romano põtifice man

ſionem ſibi ſperare deberet. Atille foꝛtiter inge
miſcens parũ ſibi voluntariã pauꝑtatem ꝓfuiſ

ſe putabat:ſi cum eo remuneratiõz reciꝑet qͥ ti;
tis mũdanis diuitijs abũdaret. Cum ́ Grego
rIij diuitias ſue pauꝑtati die noctuq; ſuſpirädo

conferret. Alia nocte audiuit deum ſibi dicẽteʒ

Kuun diuitem nonpoſſeſſio diuitian faciat ſad E ſe
cdupiditas. Cur audes pauptatem tus Grego⸗

rij diuitis comꝑare:qͥ magis illam gattã quã

iii. Aug .li. xii deci. dei. Miſcpia ẽ cõpaf
ſio miſerie alteriꝰ.i. paſſio aliene miſerie in nſo
coꝛde. Et eſt ppᷣe ad alteꝝ nõ ad ſeipᷣm:niſi pᷣm

HGille tantas diuitias quas non amãdo ſed cõ⸗
temnendo cunctiſq; liberalit᷑ largiendo diſpgit
Itaq; ſolitarius deo gras retulit: ⁊ qui meritũ
ſuum diminutũ putabat ſi Sregoꝛi compare⸗
tur:oꝛare cepit vt cum eo manſionẽ qñq; acci⸗
pcre mereret᷑. Pꝛopterliberalitatẽ itaq; ſuam
aliaſq; vtutes tandem ad celeſtia regna de⸗ illũ

pduxit. Cum em̃ ſediſſet annis tredecim menſi-

bus ſex ⁊ diebus decem: plenus oꝑibus bonis
migrauit a coꝛꝑe:accepitq; coꝛona eternam vi⸗

te. ad quam nos ꝑducat Jeſus benedictus filiꝰ

dDei. AmmenM.
CGBermo ſexageſimuſquartus de mi

5

ſericoꝛdia ſancti Martini cõ

pauperi beatus erit. Scribuntur
hec vba oꝛiginaliter ꝛouerbio.
lj. ca. Ad laudem ſancti Mar

.

eratiõe habet᷑ a cũctis chꝛiſtico

Wi miſeretur

aſſumpta. In collegio cõfeſſoæ

lis beatus Martinus. MNam ⁊ eccła feſtũ eius

ſtatuit q;tum ad operũ ceſſatiõʒ ſolenniter foꝛe
Fuanduʒ:⁊ officiũ illius cum ingenti ſono eius
noiĩs celebꝛat.qdð in pleriſq; eccleſis vſq; ad di⸗
em octauũ ꝓtrahit᷑: ꝓpterea dignũ ⁊ rationabi

le eſt in ſolennitate illius laudibus eum pſequi

qͥbus poſſumus. In quo ⁊ ſi multe vtutes exi⸗

mie vere perſtiterint : nibilominus miicoꝛdia
veld ſydus radiantiſſimũ fulſit. Idcirco ĩhoc

mone ſub titulo de miſericoꝛdia erimus verba

facturi.Ob quã deipᷣo gloꝛioſiſſimo ſancto di/
cuntur vba in themate poſita. In quibus tria

myſteria ꝓponimus contemplangdga.
CPꝛimũ dicit acceptationis.
Becundũ exaltationis.
rtiũ gloꝛiſicationis.

de his que inducunt nos ad illam,at-

ü

d
raſ

₰

mẽdat᷑. Sʒ us qd ſit declaremꝰ. Et ad h dicit

quãdã ſiłlitudinẽ.nam ad ſeipᷣm nõ eſt ppᷣe miſe
ricoꝛdia:ſᷣ doloꝛ.puta cũ patimur aliqð crude⸗

le in nobᷣ. Ita etiã ſi ſint aliq̃ ꝑſone nob ↄiũcte:
vt ſint q̃ſi alidqd nr̃i puta filij vel parẽtes in eoꝝ
matx nõ miſeremur:ſłᷣ dolemꝰ.ſicut in vulneribꝰ
ꝓpꝛijs.Et ſm h ppᷣs dicit. v. eth. duꝝ eſtex
pulſiuũ miatiõis. Miſcdᷣia itaq; ꝓut diẽ tri⸗
ſticiã de alienis mal ſepiſſime in ſcpᷣturis lauda

tur. vñ Zach. vij. c. ait. ec diẽ dñs exercituũ

Judiciũ veꝝ iudicate: miſcdᷣiaʒ ⁊ miatões fa
cite vnuſqᷣſq; cũ ꝓxio ſuo.Et ſapiẽs Pꝛouer.
xxj · ca. Facere miſcdᷣiaʒ ⁊ iudiciũ magis placet
dñno qᷓ; victie. Et Ecci. ſiij.c. Eſto pupill miſe⸗
ricoꝛs vt pr ⁊ ꝓ viro mr̃i illoꝝ: ⁊ eris velut fi⸗
lius altiſſimi obediẽs:⁊ miſerebit᷑ tui. Et Oſee
vſ. c. Miſcðᷣiaʒ volo ⁊ nõ ſacriſiciũ.Et ſapiẽs
Pꝛouer. xiiij.c.honoꝛat deũ q̊ͥ miſeret᷑ pauupe
ris.Et Dauid in pſal.cxf. Jocundus homo qdq
miſeretur commodat.Et Paulus ad Ephe.

ecõmendatione miſericoꝛdie et

lypeho
Aaadie
fircan

T Tꝛimũ qð occurrit ↄſideranduʒz de miſcvia
dꝛ cõmendatio.qᷓ;tũ.ſ. miſcdᷣia in ſcᷣtura com/

Peirn
annato
boolt⸗
lijnoh
ti ſin

Poyplen
delocat
aarmire
ELc
lerveſ
Beri
¶Sct
mieric
Witas
one.
Gipu
paretl
oße⸗
lernin
ſeo?
tui

nplarie

dilctovan

ſoncnrie
W

ſtſni⸗
ignann
nogen
pepetti
loſche
amphe
ngoräe
Mſe

ine

ſichi
Acom/

Adit

nalin
ichi
Einm
n

nick⸗
ige:
geor.
ei⸗
cher

dini⸗

8laud⸗
bcrehi
oosf
uu.

palet

lnte⸗
aut ⸗
Vſe

ſpies
baue

no
Epe

iii.ca. Eſtote inuicẽ benigni miſericoꝛdes. Et
VPetrus ſᷣma ſua canonica.c.iij.Om̃es vnani⸗
imes in oꝛationc eſtote cõpatiẽtes fraternitatis

amaroꝛes miſericoꝛdes modeſti hſiles. Et am
bꝛo. lxxx vj.di. ca. In ſingulis miſcvia plenitu
do vᷣtutũ ẽ. Et Hiero.lxxx vj.di.c.Qui clemẽ

tiã nõ hʒ:nec indutꝰviſcera miſcdie:etiã ſi muil

tũ ſpũalis ſit nõ adimpletlegẽ xpᷣi.Et Augꝰ in

xiiij.de ciui.dei.inqᷣt.Lõge meliꝰ ⁊ humanꝰ et
pioꝝ ſenſibꝰaccomodatiꝰ Cicero in ceſaris lau

de locutꝰ eſt vbi ait.Nulla de vtutibꝰ tuis nec
admirabilioꝛ nec gratioꝛ miſcdðᷣia. Et ſaluatoꝛ
n᷑ Luce.vj.ca.Eſtote miſericoꝛdes ſicut ⁊ pa⸗
ter veſter celeſtis miſericoꝛs ẽ᷑. Et at.v.ca.
HBeati miſericoꝛdes qm̃ ipᷣi miſcviaʒ ↄſequent᷑
¶ Scʒ qð occurrit ↄſiderãdũ circa miſcdiaʒ
ðꝛ inductio Sunt qͥpe multaq nos inducũt vt
miſericoꝛdes ſimus ¶Et pꝛimũ ẽ pncipi noſtri
vnitas. Sumus em̃ omes ex vno patre et vna

matre. Vñ Augꝰ libᷣ. de diſciplina xpᷣiana ait.

Si putamus nõ eſſe ꝓximos:niſi qͥ de eiſdem
parẽtibus naſcunt᷑. Adam ⁊ euam intẽdamus
⁊ om̃es fratres ſumus.Eſt adhuc in nobis fra
ternitas ſpiritualis inq;tum ſumus ex vno pa⸗
tredeo ⁊ vna matre eccłia Scðm qð nos indu
cit ad miſericoꝛdiã eſt nature cõfoꝛmitas.Oẽs
quipe holes eiuſdẽ ſpeciei ſũt atq; nate.Pꝛo⸗
pterea dicebat Eſa.lviij.Cũ videris nudũ ope

ri eũ:⁊ carnẽ tuã ne deſpexerio Certi deiex
emplaritas.Eiꝰem̃ ẽ ꝓpꝛiũ milereri: vt patʒ in

oĩ ſcriptura vtriuſq; teſtamẽti:ficut in q̃drage⸗
ſimalinr̃oſcripſi ĩ pmone ð miſcðia dei ¶C Ter
tiũ ↄſiderãdũ de miſcðia ðꝛ dilatatio. Ad ipᷣaʒ
nanq; dilatauit coꝛ ſuũ beatus martinus: qᷣ cõ⸗
paſſus eſt triplici ꝓximoꝝ neceſſiraitt.
¶ Secundo coꝛpoꝛali.
¶ KTertio ſpirituali.
CNꝛimo cõpaſſus ẽ beatꝰmat
neceſſitati pximoꝝ tẽpoꝛali: dũ em eẽt adhuc
cathecuminus in adoleſcẽti etate.Quodã hie⸗

mali tꝑe ꝑ poꝛtã ambianenſiũ tranſiẽs:paupe⸗
rem quẽdã nudũ obuiũ habuit:qͥ cũ a nullo ele ¶
moſynã accepiſſet.Martinꝰ hũc ſibi ſᷣuatũ in
telligẽs. arrepto enſe:qꝛ militie deſeruiebat cla
midẽ ſuã diuidit.⁊ ꝑtem tribuens pauperi:tm̃
reliqua rurſus q̃ ſupererat induit᷑. Sequẽti igi C Scoð
¶ Tertio in miraculoꝝ oꝑatione.

tur nocte xpᷣm clamidis ſue q̃ pauperẽ texerat

ꝑpte veſtitũ vidit:ipᷣmq; ad circũſtantes ange⸗
los ſic loquẽtẽ audiuit.Martinꝰ adhuc cathe
cuminꝰ hac me veſte cõtexit. AUñ vir ſancènõ
in gloꝛiã eſt elatus:ſed dei bonitatẽ cognoſcẽs
cum eſſet annoꝛũ.xviij.baptiʒari ſe fecit.Atq;
ad inſtantiã ⁊ impoꝛtunitatem tribuni ſui ꝑx bi
enniũ militauit.Deinde reiicta militia ad ſactũ

feſtatiõe deſiſteres ⁊ te factoꝝ tuoꝝ

arrinꝰ ex miſcia

hyarium pictauieſeʒ epiſcopũ pꝛexit:a quo fu
it acolius oꝛdinatus Legit᷑ adhuc in dialogo
ſeueri ⁊ galli diſcipuloꝝ beati martini.ꝙ marti
nũ in quadã feſtiuitate ad eccleſiã tendentẽ dũ
epᷣs erat:pauper qͥdã nudus ſecutus eſt οar
tinus autem pᷣcepit archidiacono: vt egentem
veſtiret. Sʒ cij hoc ille facere diſtuliſſet: ingreſ

ſus martinꝰ ſecretariũ tunicã ſuam illi tribuit⁊

ↄtinuo abſcedere iuſſit.Cũ g archidiaconꝰ mo

neret vt ad ſolẽnia ꝑagẽda ꝓccderet ille ð ſelo⸗
quẽs rñdit:ſe ire nõ poſſe donec pauꝑ veſtẽ ac

cipiat. Archidiaconꝰ vo nõ intelligẽs.qꝛ cum
extrinſecꝰ capa tectꝰ eẽt.ipᷣm nudũ interi non

videbat:pauperẽ nõ adeſſe rñdit.Atille Mi⸗
hi inqᷣt veſtis deferat᷑ ⁊ pauꝑ nõ deerit veſtien
dus. Cõpulſus ille a fo⸗ vadit:⁊ qnq; argen
teis tunicã vilẽ ⁊ curtã rapiẽs añ pedes marti⸗

ni iratꝰ ꝓiecit.Quã ille ſecreto induit cuiꝰ ma⸗

nice vſq; ad cubitũ ⁊ lõgitudo vſq; ad genu ꝓ⸗

tẽdebat᷑.⁊ ſic miſſazʒ celebꝛaturꝰ ꝓceſſit.dũ aũt·

miſſaz celebꝛaret giobeigne⸗ ſup caput eius ab
paruit:⁊ a multis ibidem viſus erat. ¶ Secdo
cõpaſſus ẽ beat martinꝰex abundati ſua miſeri

coꝛdia ꝓximoꝝ neceſſitati coꝛꝑali. Haã inter ce

tera ð ipo narrat᷑ ꝙ pariſiꝰ lepꝛoſũ quẽdã hoꝛ
ribilẽ ſatis obuiũ habuit: quẽ oſculatꝰ eſt atq;
bñdixit qͥ ſtatim mũdatꝰ ẽ. ¶ Tertio cõpaſſus
martinꝰ neceſſitati ꝓximoꝝ ſpũali.Nã pecca
toꝛes ad pniazʒ hoꝛtabat᷑: às ad pniaʒ ↄuerſos

cõpaſſionis ſinu recipicbat.Cuʒ aüt diabolus
ipᷣm repᷣhẽderet.Cur ſemel lapſos ad pniaʒ re⸗ ,

eniteret:

ciperet.rñdit.Si tuipᷣe o miſerabilis Ponrs in⸗

ego ↄfiſus ĩ dño tibi eiꝰ miſcdᷣiam pollicerer.

¶ Qualit deꝰ exaltauit beatũ martinũ
quẽ voluit ĩmaxima veneratione ab
hoibꝰ haberi:.atq; timeri a demonibꝰ

⁊ clarere miraculis:¶ Caplm: .

ati martini: dicitur exaltatiõis ppr
liſericoꝛdiã quippe ceteraſq; vtutes eius fuiẽ

a deo exaltatus maxime in tribus.

C Pꝛimo in hoſtiü opinione.

o in demonu fugatione.

C Pꝛimo exaltat fuit a deo ĩ hoiuzʒ opinione.
deo qᷣdem faciente homines uliꝰ tẽpoꝛis marti
lũ venerari conabant᷑:de quo erat opinio com

munis ⁊ fama ex euidentia facti: qꝛ ſanctꝰ erat
72 a mundo totaliter ſeparatus. Cuʒ aũt plebo

Turonica epiſcopo careret:ipᷣm plurimum re⸗

riũſcõtemplandũ de miſeri coꝛdia be

cõuenerãt eo ꝙ defoꝛmis eẽt habitu ⁊ vultu de
ſpectus reſiſtebãt:inter quos pᷣcipuus fuit qui
dam noie defenſoꝛ. Sed qͥdã accepto pſalterio
pꝛimũ qͥ ſibi occurrit pſalmũ legit vbi h̊ vſus
erat.Ex oꝛe infantiũ ⁊ lactentiuʒ deus pꝑfeciſti
laudẽ ꝓpter inimicos tuos vt deſtruas inimi⸗
cũ ⁊ defenſoꝛẽ.Et ſic iſte defenſoꝛ fuit ab oĩbus
ↄfutatus.Oꝛdinatus itaq; epᷣs cuʒ populi tu⸗
multũ nõ ferret duobꝰ vo milibꝰextra vꝛbẽ mo
naſteriũ ↄſtituit.vbi cũ.lxxx.diſcipulis ĩ m ta
abſtinẽtia vixit.Nã ibi vinũ nemo nouerat ni⸗
ſi quẽ infirmitas coegiſſet. ollioꝛ habit ibi
ꝓ crimine erat. plurime ciuitates de his epᷣos
eligebãt.Quodã tꝑe martinꝰ valentinianũ im
ꝑatoꝛẽ ꝓ quadã neceſſitate adijt. Sed ille ſciẽs

eum velle petere qð ille nolebat dare. foꝛes pai-

latij ſibi claudi fecit. At martinꝰ ſemel ⁊ iteꝝ re
pulſam paſſus cilitio obuolutꝰ⁊ cinere conſper
ſus ꝑ vnã hebdomadã cibi ⁊ potus abſtinẽtia

macerat᷑. Tũc monẽte angelo ad palatiũ venit
⁊nullo ſibi ꝓhibente ad imꝑatoꝛẽ vſq; puenit

quẽ cũ veniẽtẽ videret:iratꝰ:quia fuiſſet admiſ
ſus ei aſſurgere noluit donec cellaʒ regiã ignis

operiret:⁊ ipᷣʒ imꝑatoꝛẽ a ꝑte poſterioꝛi ignis

ſuccenderet.Tunc ſancto iratꝰ aſſurgens vᷣtu⸗
tem diuinaʒz ſe ſenſiſſe cõfeſſus eſt. multũq; ipᷣm
cõplectens ſibi oia anteꝙᷓ; rogaret ↄceſſit:mul⸗
taq; munera obtulit.ſed martinus non accepit
¶ Scvdo exaltauit deꝰ beatũ martinũ in demo⸗
num fugatiõe Sepe nãq; demones ab obſeſſis
coꝛpoꝛib effugauit. In dialogo aut Seueri et
galli legi᷑ ꝙ quedaʒ vacca a demonio agitata
cũ vbiq; ſeuiret ⁊ multos confoderet: ⁊ verſus
martinũ ⁊ ſocios in itinere furibũda ↄcurreret
ille manu eleuata ipᷣam ſiſtere iubet: q̃ imobili
ꝑmanẽte:vidit demonẽ doꝛſo illius inſidentẽ:
quẽ increpans:diſcede inquit funeſte de pecu⸗

de ⁊ innoxiũ animal agitare deſiſte. Quo ꝓti⸗

nus diſcedente vacca ad pedes illius pſternit᷑
⁊ ad eius imperiũ cum omni manſuetudinead
gregẽ eſt reuerſa. ¶ Tertio exaltauit deus bea
tum martinũ in miraculoꝝ operatione. NHã de
us multa miracula oꝑatus eſt meritis ⁊ fide il⸗

„

alias herbas inaduertẽter in cibũ ſũpſit ⁊ vici⸗

nam moꝛtẽ ſentiẽs periculũ ⁊ doloꝛem virtute

oꝛationis fugauit.Cum qͥdam iuuenis defun⸗
ctus fuiſſet: ⁊ mater eius ꝓ reſurrectione filij be
atũ martinũ cũ lachꝛymis exoꝛare: ille imedio
capi vbi erat inumerabilis multitudo gẽtiliuʒ
genua fixit:⁊ cũcij vidẽtibꝰpuer ſurrexit Qua⸗

ꝓpter omnes iili gẽtiles ad fidẽ cõuerſi ſũt.Cũ

beatus martinꝰquoddã templũ antiquiſſimuʒ

diruiſſet ⁊ arbo:ẽ pini diabolo dedicatã vellet
excidere obſiſtentibꝰ ruſticis ⁊ gentilibꝰ vnus

lius. Nam vice quadã venenatã herbam inter

eoꝛum dixit. Si ð deo tuam fiduciã habes nos

hanc arboꝛem ſuecidemus:⁊ tu illaʒ ſuſcipe: et
ſi tecũ deꝰtuus eſt vt dicis euadas.Quo annu
ente ſucciſe arboꝛi ⁊ iam verſus eum cadenti ſi⸗
gnum crucis oppoſuit:⁊ in aliam partẽ rediẽs:

ruſticos quiiĩ tuto loco erãt fere oppꝛeſſit. Quo

viſo miraculo ad ſidẽ ↄuerſi ſũt.

( deaſſuũpſit ad gliaʒ ſuã beatũ mar

tinũ:q pnunciauit diem obitus ſui.⁊
cum ingenti deuotione ex hac vita di
ſceſſit : cuitrãſitus fuit diuinitus re⸗

6

uelatus: Q(Caplin- .

contemplandũ de liberalitate ſancti
martini ð gloꝛiſicatio.Adeptꝰ qͥpe
eſt gliam celeſtis regni in qua ꝑpetuo cõmoꝛa⸗
bitur in gaudio ⁊ exultatione eritq; felix int᷑ ſã
ctos ⁊ angelos ⁊ ipᷣe ſanctꝰ. Sãctitas vo eius
in extremo vite maxmie inotuit ꝓpter tria.
CDPꝛimo ꝓpter pᷣnunciationẽ. .
¶ Scðdðo ꝓpter deuotionem.,.

CTertio ppier reuclatiohnem.
¶Pꝛimo innotuit ſanctitas beati martini pꝛo

pter pꝛenunciationem. Nam obitum ſuum lon
ge ante pᷣſciuit quem ⁊ fratribus pꝛenunciauit
Interea condacenſem dioceſim cauſa ſedande
diſcoꝛdie viſitauit In qua diutius cõmoꝛatus

viribus coꝛpoꝛis cepit deſtitui ⁊ diſcipulis in⸗

dicat ſe reſolui. Tũc omes flẽtes inquiũt.Cur
nos pater deſerl:aut cui nos deſolatos relinqͥs
Inuadent enim gregem tuum lupi rapaces Et
ule quoq; motus fletibus eoꝛũ ſlens ſic oꝛauit
Domine ſi adhuc populo tuo ſum neceſſarius
non recuſo laboꝛem:ſiat volũtas tua. Ou bita⸗
uit em pene quid vellet.quia nec hos deſcrere
nec a xpᷣo volebat diutiꝰ ſcꝑari. ¶ Secũdo in⸗
notuit ſactitas beati martini ꝓpter deuotioneʒ

—22

Cuʒ em aliq;diu moleſtia febꝛiũ teneret᷑ ⁊ a di

ſcipulis rogaret᷑ vt in lectulo ſuo vbi i cinereet

cilitio decũbebat ſtramẽtũ aliqð poneret᷑. Nõ
decet inquit filij chꝛiſtianũ niſi i cinere ⁊ cilitio
moꝛi. Oculis igit᷑ ac manibus in celuʒ ſemꝑ in
tentus inuictũ ab oꝛatiõe ſpiritũ nõ relaxabat.
Et cũ ſupinus ſemꝑ iaceret ⁊ a pᷣbyteris roga
retur vt coꝛpuſculũ mutatiõe lateris releuaret.
Sinite me fratres inqᷣt ſinite potius celuz reſpi
cere qᷓ; terrã.vt ſpiritus ad dominũ dirigat᷑ Et
hoc dicẽs vidit diabolũ aſiſtere. Quid inquit
h aſtas cruenta beſtia: Nihil in me funeſtuʒ re
peries:abꝛae me ſinus recipiet. Et in hac voce
anno dñi. ccccxlvj. vite vero eiꝰ.lxx vj.ſpirituʒ
deo reddidit. Vultus autem eius tanq; angeii
reſplẽduu:ac choꝛus angeloꝛũ ibidẽ concinẽs

Ertiũ myſteriũ

lſi

umnukt
niſ
tercati
monae
Uiane
Noae⸗
Untur⸗
googy

ueis

gienſis
nasme

auso

cunſq⸗
fernaci
teraula
dere:an
loſuſte
guaſce
ſcopun
Uiten
demo
ſedni
Echi
nuynnu
chls
iterobe
ſnnr.
Geock
Wn
wsſen
dicio
kogſc
nüch
migne
ſus mn
Atarei
tamn

usnikt

niſao
Zunho
hettain
t.Ad⸗
lomaft
ſobſegu
akann

tite⸗

icheept

lanplad

eſos H
ſhe
Monn
benſe
ſccſis.
ſran

Wine-
atadi
tusre⸗

in
re
Ncönon

rineſs

e

enn.

mmin
um ion
ncauit
cnde
oranus
ulisin⸗
K. LIn
feinqs
es bi
ſicouui
eeſhrus
Baorio⸗
ln
in
fudi
led
. N
ciliio
moin
rꝛbet.
1064
narel.
ztepi
l
inquit
ſtuzre
cvoce
birin
angel
nciues

igneo:ſtillantibꝰoculis:crine purpureo:tenẽs
libꝛũ in manu dextra:quẽ de vita eiꝰ idem ſeue
rus ſcripſerat eidem aparuit.Cũq; poſt bene⸗

amultis auditus fuit.Ad eius aũt trãſitum:pi
ctaui ſicut turonicij ↄuenerũt. Ibiq; magna al
tercatio oꝛta eſt. Dicebãt em̃ pictaui:noſter eſt
monachus.nos requirimꝰcõmendatũ. Quibꝰ
illi a nobis eſt ablatus.nobis aũt a deo datus.
Nocte ergo media pictaui omes penitus ſopi⸗
untur.⁊ ſic a turonicis ꝑ feneſtram eiectũ naui
gio ad vꝛbem turonicã cũ gaudio depoꝛtatur.
¶ Tertio inotuit ſãctitas beati martini i traſi⸗
tu eius ꝓpter reuelationẽ. Multa qͥwe fuerũt
de ipᷣo reuelata Beatꝰ nanq; ſeuerin⸗ epᷣs colo
nienſis:cum die dñica loca ſancta:poſt matuti
nas moꝛe ſolito circũiret:illa hoꝛa qua vir ſan⸗
ctus obijt:angelos in celo cãtãtes audiuit:vo⸗
canſq; archidiaconẽ interrogauit ſi aliqd audi

Dermo lyxy

acceperat mũdi dominũ induiſſe. O felix largi
tas qua diuinitas operit᷑.O clamidis gloꝛioſa
diulſio:que militẽ texit ⁊ regẽ.O ineſtimabile
donũ:qð veſtire meruit deitatẽ:digne huic cõ
feſſionis tue dñe pᷣmia cõtuliſti: digne ei arria⸗
noꝛ:ũ ſubiacuit feritas. Digne amoꝛ martinip
ſecunoꝛis toꝛmenta nõ timuit. Quid erit ꝓ ob⸗
latione coꝛpoꝛis integri recepturus:qͥ ꝓ quãti
tate veſtis exigue veſtire deuʒ meruit ⁊ videre
hec ille. Nidet ⁊ modo martinus deũ in gloꝛia
claritatis ſue.videt vtiq; ⁊ affuit ⁊ dilatat᷑ coꝛ
ſuũ.exultans leticia inenarrabili in beata vita
ad quã nos deducat ih̊s filius dei cuiꝰnomen
ſit benediciũ in ſecula ſeculoꝝ.Amẽ.

ret: ⁊ cũ ille audire nil diceret: ⁊ eps cuz dilige⸗ ¶ Sermo. Ixv. de ſancta katherina vir

ter auſcultare moneret:cepit collum ſurſũ extẽ⸗

dere:aures erigere:⁊ ſuꝑ ſũmis articulis bau
lo ſuſtentante ſtare. Sed dũ epᷣs pꝛo co oꝛaſſet:

quaſdam in celo voces audire ſe dixit. Cui epi⸗
ſcopus dominꝰmeus martinus eſt:qui migra⸗
uit emundo:a nunc angeli eum in ceiũ deferũt

Demones auũt affuerũt qui eum tenere voluerũt⸗

ſed nihil ſuũ in eo reꝑientes confuſi receſſerũt.
Archidiaconꝰergo diem ⁊ hoꝛaʒ notauit ⁊ tũc
martinũ migraſſe cognouit. Seuerꝰ etiã mona

chus q vitã eius ſcripſit cuʒ poſt matutinas le

uiter obdoꝛmiſſet:ſicut ipᷣe in quadam epla te⸗
ſtatur. Sanctus martinꝰ albis indutus:vultu

dictionẽ in celũ conſcendere ipᷣm videret: ⁊ cũ
eo aſcẽdere cuperet:euigilauit.poſt hec autem
nũcijs venientibꝰ eadẽ nocie ſanctũ Martinũ

migraſſe cognouit. Eo quoq; die ſanctꝰ ambꝛo

ſius mediolanẽſis epᷣs miſſam celebꝛans ſuper

nus niſi ipᷣo innuente auderet epiſtolaʒ legere:

trãſacto longo ſpacio excitauerũt eum dicẽtes

Jam hoꝛa pꝛeterijt:⁊ populus valde laſſus ex⸗

pectat:iubeat dominꝰ noſter vt clericꝰ epłam le ⸗

gat.Ad quos ille.NMolite turbari:frater em me

us martinus ad dñm migrauit. Et ego eiꝰ fune an 33 k PS. Dexrug
uit equidẽ ſe mundazg a tribus vitijs: que deus

ri obſequiũ pᷣbui.Sed vltim oꝛationẽ vobis
excitantibꝰ explere nõ valui.At illi diẽ ⁊ hoꝛã

notãtes:inuenerũt tũc ſanctũ martinũ migraſſe
ex hac vita.ꝓpter hec oĩa beatus Rimbꝛo.inpᷣ

fatione ait. Heatus martinus ꝓphani erroꝛis

templa deſtruxit: vexilla pietatj erexit: moꝛtu⸗
os ſuſcitauit: ab obſeſſis coꝛpoꝛibus demonia
excluſit:ac varijs laboꝛãtes languoꝛibꝰ ſalutis

remedio ſubleuauit. Quiita ꝑfectus inuentꝰẽ
vt xpᷣm texiſſet in pauꝑtate ⁊ veſte quaʒ egenꝰ

gine ⁊ martyre ⁊ ſpõſa xpᷣi pᷣdilecta·

Mauit eam rex
BScxribunt hᷣ vba oꝛiginali Heſter
t 1 lj. ca. Ex his qᷓ ꝓxpᷣo beata katheri
a Ptu

na BeGil: iccs nr̃a catholica magnoꝑe
roboꝛat᷑.QAuis em̃ in xpᷣm nõ credat verũ dei

⁊ hoiĩem de vᷣgine natũ:quẽ katherina tã ↄſtã/
tiſſime pᷣdicauit:vt etiã dura queq; ſuppliciavſ
q; ad capitis trũcationem non timuerit ſubire.
Mira ſũt ꝓfecto ea q̃ de katherina legunt᷑:at⸗
q; ab oibꝰ fidelibꝰ nõ ſine deuotione recolenda „.

Pꝛopterea in h̊ ᷣmone illa conabimur expli⸗

caſſe. Nã rex regũ dñs ihs xpᷣs amaui eã:atq;
benigniſſime ſibi deſpõſauu:de q locuturi tria
myſteria ꝓponimꝰↄtẽplanda. In dabꝰ tres ex⸗
cellẽtie ſancte Ratherine ↄtinent.
CPꝛimum ðꝛ mũdicie. .
¶Scom ſapientie. ẽẽ
¶Tertiüũ patientic.

altare inter pphetiam cpiſtolaʒ obdoꝛmiuit: ( Qualiter beata katherina müda fuit
4 cum nullus eũ excitare pᷣſumeret: ⁊ ſubdiaco

Pficelſtate aluruna. 2 ſupbia.

Cap . . ſt H .
