reuelata. ¶ ali vo penis eternis iuſtiſſime de⸗
putati (Si vo quis quereret vnde hec veritas
eſt exoꝛta: Reſpõdemus ꝙ ex latiſſimo campo

ſcripiure ſacre veteri videſicet nouoq; teſtamẽ

to:vbi de angelis expꝛeſſe fit mentio. Anð G&E

neſis.ca.

mina ſua.Cu q; inueniſſet eam angelus domini

ſuxta fontem aque in ſolitudine ⁊c. dixit ad il⸗

lam. Algar ancilla Sarai vnde venis ⁊ quo va

Et Banielis. ii

dixit angelus domini ad Abachuc

eſis. ca. x vj. ſcribitur de Agar dum fugeret el
etq; in ſolitudine:quia affligebat eaʒ Sara do

dis Que reſpondit. A facie domine mee ego
fugio. Dixitq; ei angelus domini. Reuertere
1.3 ad dominã tuam: ⁊ humiliare ſub manibus il/
illi qime cõpetebat modus intelligendi per con-

lius. Et G x. capi. Venerunt duo an⸗

geli ſodomam v

raam.Et.xx viij.capi. Vidit Jacob in ſomnis

ſcalam ſtantem ſuper terram: ⁊ cacumen illius

tangens celum: angelos quoq; dei aſcendẽtes
⁊ deſcendentes per illaʒ.Et.xxxij.capi. Jacob
itinere quo ceperat abijt: fueruntq; ei obuiam
angeli domini.Et Exodi.xiiij.caꝑpi. Angelus
dei pꝛecedebat caſtra iſrae neo
lumba nubis.Et. xxiij.capi. ittam angeluʒ

meum qui pꝛecedat te ⁊ cuſtodiat in via intro⸗

ducat ad locum quem pꝛeparaui tibi. Et Mu⸗
meri.xxii.capi.Cum vidiſſet aſina ſtantem an⸗

gelum ceciditſub pedibus ſedentis. Et ſecũdi
Regum vltimo capi.Cum extendiſſet manum
angelus domini ſuper hieruſalem vt diſperde⸗-
ret eam:miſertus eſt dominus ſuꝑ afflictionem
⁊ ait angelo percutienti. Sufficit nunc contine
manum tuam. Erat autem angelus domini iu⸗

xta aream areuna iebuſei.Et.iiij. Regum.j.ca·

Angelus domini locutus eſt ad hheliã. Et.xix.
capi.Angelus domini percuſſit in caſtris aſſy⸗
rioꝛum.Et Thobie. v. ca. Egreſſus Thobias
inuenit iuuenem ſplendidiſſimum ſtantem pꝛe⸗

cinctum ad ambulandum:⁊ ignoꝛans ꝙ ange⸗

lus dei eſſet: ſalutauit eum ⁊ dixit.vnde te ha⸗
bemus bone iuuenis. Et Juith xiij. capi. NHi
odiuit

uit dominus quoniã cuſtodiuit me angelꝰ eiꝰ.

Et Eccleſiaſtici quinto.c. Ne dicas coꝛaman

gelo tuo non eſt pꝛouidentia. Et Pſalmo.viij.
Minuiſti eum paulominus ab angel. Et ps.
vj. Adoꝛate eum omnes angeli eius. Et ꝑs.
ciij. QAui facis angelos tuos ſpiritus. Et pſał.
cxlviij. Laudate eum omnes angeli eius. Et
Varutb. v H.capi. Angelus meus erit vobiſcũ
capi. Angelus autem domini
deſcendit cum Aʒaria ⁊ ſocijs eius in foꝛnaceʒ:
⁊ excuſſit flammam ignis de foꝛnace. Et eodeʒ
capi. Benedicite angeli domini domio:lauda/
te ⁊ ſupexaltate eum in ſecula. Et. xii
Ferpꝛan⸗

dium quod habes Danieli in babylonem: qui

eſt in lacu leonum. Et Malachie. iij. ca. Sta⸗
tim veniet ad templum ſanctum ſuum domina
toꝛ quem vos queritis.⁊ angelus teſtamenti
quem vos vultis. Et Luce.ſ.capi. Apparuit

Zacharie angelus domi ſtãs a dextris altaris

incenſi. Et eodem.capi. Miſſus eſt angelus
BGabꝛiel a deo in ciuitatẽ galilee cui nomen na⸗

Angelus dñi

pere. Et.xxij.capi. Angelus Pon

domini de celo clamauit dicens. Abꝛaam Ab⸗

ve⸗

7 cum eo parit᷑ co⸗

VLoti

ſ

ſtch

Nor

ei
eli
ſigent
iri.

geii
ſoſn
giuſc
piſel
fuin
Znge
bitac.
ange
pe
ſiant
hamn

phi⸗
dente
de Et.
ades

1

Wsin
Goh
Ag
W
ſo⸗
bu
cet.
ral
luiij

ine
Nin
on
femne
Non
Mge

dennn

1

ee
lee
1 l
oan⸗
elus
Ab⸗
mnis
ius
des
ob
lan
Was
ntc⸗
ngen,
no⸗
anan⸗
ſeic
mnun
perce⸗

lohen

nne
niu⸗
½²

ſy⸗
us
ar⸗
ge⸗
ha⸗

eſt cũ angelo multitudo militie celeſtis exercitꝰ

yi

Feta

Et.xxij.ca. Awaruit ei angelus domi de celo
ↄfoꝛtans eũ.Et Catthei.j.ca.Angelꝰ dñi ap
paruit in ſomnis Joſeph. Et.iiij.c.Acceſſerũt
angeli ⁊ miniſtrabat ei. Et.xxij.c. Erunt ſicut
ngel dei in celo. Et. xviij.c. Angeli eoꝛum ſp
dent faciem pr̃is mei qͥ in cereſt. Et.xxiiij.c.
Mittet angelos ſuos cum tuba. Et.xxv. (a.

CLCuũ venerit filius hoĩs in maieſtate ſua ⁊ omẽs
angeli eius cũ eo.Et.xxvj.c.An putas qꝛnon

poſſum rogare pr̃em meũ ⁊ exhibebit mihimõ

pluſq; duodecim legiones angeloꝛũ.Et Johã

nis.v.c.lngelus aũt dñi ſᷣm tꝑs deſcẽdebat ĩ
piſcinam. Et ad Hebꝛe.j.c. Cui aliqñ angelo⸗
rum dixit filius meus es tu.Et Actuum.xij.c.
Angelus domini aſtitit ⁊ lumen refulſit in ha⸗
bitaculo carceris. Eodem.c. Miſit dominus

angeluʒ ſuũ et eripuit me de manu herodis. Et

Apocał j.c.Signiſicauit deus que opoꝛtet fie⸗
ri cito loquens ꝑ angelum ſuum ſeruo ſuo Jo⸗

Ftine Smane er i ceangetd Sardis
e. E

philadelſie ⁊ laodicie.Et.vij.c.de angelo aſcẽ

dente ab oꝛtu ſoliſ. Et. x.c. de angelo amicto nu
be. Et. xij.c.de angelis pꝛeliantibus. Et.xiiij.

ca. de angelo habente euangelium eternum. Et
xvi.c. de ſeptem angelis habentibus ſeptẽ phi

alas ire dei. Et. xviij. c. de angelo deſcendẽte de

celo habente poteſtatem magnam.Et.xx.c. de
Angelo deſcendente de celo habente clauem
abyſſi ⁊ cathenam magnam.Et.xxij.c.de ange
lo qui non ꝑmiſit ſe adoꝛari a Johanne. Ex qͥ⸗

bus omnibus cogimur confiteri eſſe angelos li

cet illos ꝓ ſtatu iſto in ſui ſubſtantia videre nõ
valeamꝰ. De demonibꝰ autẽ vidẽ potes 4 be⸗

ſui in tractatu de timoꝛe iudicioꝛũ dei. ¶ Secũ
dum pᷣncipale dubium ꝓpoſitum fuit vtruʒz au⸗

„

geli habeant coꝛpoꝛa ſibi naturalit᷑ vnita. Etqͥ⸗
dam contendũt ꝓbare ꝙ ſic. Pꝛimo qꝛ Oꝛige⸗

nes in li.periarchon dicit. Solius dei.id ẽ pa⸗

tris ⁊ fiij ⁊ ſpũſſancti vere id ꝓpꝛium eſt: vt ſi/⸗

ne materiali ſubſtãtia ⁊ abſq; vlla coꝛpoꝛee ad

ditionis ſocietate intelligat᷑ exiſtere. Et Bern⸗

arqus omelia.vj.ſuꝑ cantica ait. Liquet oem
ſpum coꝛpoꝛeo pꝛoꝛſus indigere ſolatio Et Zclu

zuſtinus in.ij. ſu

coꝛpoꝛa aerea ⁊ ſbᷣtiliſſima. Secũdo Gre

omelia vocat angelum animal rationale. omne

autẽ animal habet coꝛpus ſibi naturalit᷑ vnitũ
Tertio arguitur.quia ꝑfectioꝛ eſt vita in ange

lis qᷓ; in animalibus.Sed anima non ſolum vi

ma. videtur aſſerere ꝙ angeli babeat

MX.X².

uit : ſed etiam viuificat coꝛpus. ergo angeli ha⸗
bent coꝛpoꝛa ſibi naturaliter vnita. Sed cõtra

2

theologoꝛi tn. ſententtaru dl. vii.au iſequẽ⸗
tes Dionyſiũ ⁊ Damaſcenum aſſerũt angelos

iſtos ita debiliter arguentes eſt doctria omnii

non bhabere coꝛpoꝛa ſibi naturaliter vnita. Et

ratio m Thomam pᷣma ꝑte.q.v. Quia quod
accidit alicui nature non inuenit᷑ naturaliter in

omnibus in natura. ſicut habere alas quia non
eſt de ratiõe animalis non cõuenit omni aima⸗
li. Cum autẽ intelligere non ſit actus coꝛpoꝛis.

nec alicuius coꝛpoꝛee virtutis habere coꝛpus

vnitum non eſt de ratiõe ſubſtantie intellectua
lis inqᷓ;tum huius.ſed accidit alicui intellectua
li ſubſtantie pꝛopter aliquid aliud: ſicutanime
rationali competit vniri coꝛpoꝛi:quia eſt im/
fecta et in potentia exiſtẽs in genere intelleciua
lium ſubſtantiarũ non habẽs in ſua natura ple

nitudinem ſcientie:ſed acquirens eam per ſen⸗
ſus coꝛpoꝛeos a ſenſibilibus rebus. In quocũ
q; autem genere inuenitur aliquid imperfectũ
opoꝛtet pᷣexiſtere aliquod perfectum in genere
illo. Sunt ergo alique ſubſtantie intellectuales
perfecte in natura intellectuali non indigentes

acquirere ſcientiam arebus ſenſibilibus. Qua⸗

re non omẽs ſubſtantie intellectuales ſunt vni/
te coꝛpoꝛibus:ſed alique ſunta coꝛpoꝛibꝰ ſepa⸗
ratecAd pᷣmum ergo obiectum deſentẽtia Oꝛi⸗
genis dicit Thomas ꝗꝙ audiẽdus nõ eſt.qui
Hiigenes melioꝛ in bonis peioꝛ in malis fuit
Euius hereſis in libꝛis periarchon: quos ipſe

„GR

compoſuit maxime inueniri dicuntur. ¶agi⸗
ſter in hiſtoꝛia ſcholaſtica ſuper Genelim circa
Pacipium. Periarchon inquit eſt liber in quo
Ouqgenes dixit chꝛiſtum adhuc in aere pꝛo de⸗
monibus pati debere:ſicut in terra paſſus eſtp
hominibus. Auguſtinus vo in pꝛetactis locis
non loquitur aſſerendo:ſed referens opinione
Nlatonicoꝛum qni ponebant eſſe quedam ani⸗
malia aerea que demones nominabant. Bictũ
adhuc Bernardi intelligendum eſt ſane ꝙ ſpi⸗
ritus creati indigent coꝛpoꝛeo inſtrumento nõ
ſibi naturaliter vnito. ſed ad aliquid aſſumpto

pꝛopter inſtructionem noſtram. Ad ſecundum
de verbo Gregoꝛij reſpondetur ꝙ ipe vocst an
ſimilitudinem rationis. Yld tertium inqᷣt ſanct⸗
doctoꝛ ꝙ viuificare effectiue ſimpliciter perfe⸗
ctionis eſt. vnde ⁊ deo conuenit.Sʒ viuiſicare

foꝛmaliter eſt ſubſtantie queeſt pars alicui⸗ na

ture nõ habentis in ſe integrã naturaʒ ſpeciei
vnde ſpᷣa intellectualis qᷓ non eſt vnita coꝛpoꝛ⸗
eſt perfectioꝛ q;ᷓ ea quc eſt coꝛpoꝛi vnita. inc

Bamaſcenus ait. Angelus eſt ſbᷣa intlelectuał
incoꝛpoꝛea.Et Hiony.Angeli ſuntſpũalia lu⸗
mina immateriales incoꝛpoꝛei. ¶ Tertium du⸗
bium pᷣncipale fuit vtrũ angeli aſſumũt aliqua⸗
do coꝛpoꝛa.Et ꝙ ſic ptʒ.qꝛ Aug.li.x vj.de ci⸗
uitate dei dicit ꝙ angeli in aſſumptis coꝛꝑibuſ
Abꝛae aparuerunt.Tho.vo ait.ꝙ nõnullite
nuerũt angelos nunqᷓ; coꝛꝑpa aſſumpſiſſe. Sed
omnia que in ſcripturis diuinis legunt᷑ deapa
ritionibus angeloꝛũ contigiſſe ſᷣm imaginatõʒ
Tamen hoc nõ videt᷑ ↄſonum intentioni ſacre
ſeripture. Qm id qð unaginaria viſione vider
eſt in ſola imaginatiõe videntis. vñ non videt
indifferen᷑ abomĩbus.Scriptura aũt diuia ſic
introdutit interdum angelos aparẽtes vt cõit

ab omnibus viderent᷑.Sicut angeli apparẽtes

Abꝛae viſi ſunt ab eo ⁊ a tota familia eiꝰ: a loth
⁊ a ciuibus ſodomoꝛũ viſi ſunt angeli qui vene
runt ſodomam veſpe. Silr angelus q̊ͥ aparuit
Thobic ab omnibꝰ videbat᷑. Ex quo manife⸗
ſtum eſt iſta ſic ↄtigiſſe ᷣm coꝛpoꝛeã viſionem:
q̃ videt᷑ id qdð poſitũ eſt extra videntẽ. vnð ab
oibus videri põt.Tali aũt viſione nõ videt᷑ m⸗
ſi coꝛpus. Cuʒz g angeli neq; ſint coꝛꝑa neq; ba

beãt coꝛꝑa ſibi naturalit᷑ vnita:relinquit᷑ ꝙ aſ⸗

ſumant aliqñ coꝛꝑa.Et licet ilł nõ indigeãt pꝛo
pter ſeipᷣos.aſſumũttñ illa ꝓpter nos: vt fami

liariter cum hoĩbus ↄuerſando demũſtrent in

telligibilem ſocietatẽ quã hoĩes expectãt cum
eis habẽdã in futura vita. Inſuꝑ ꝙ angelicoꝛ⸗
poꝛa aſſumpſerũt in veteri teſtamento fuit qð⸗
dam ſigurale indiciũ ꝙ uerbum dei aſſumptu⸗
rum eſſet coꝛpus humanũ.Oẽs em̃ apparitões
veteris teſtamenti ad illã apparitionẽ oꝛdinate

fuerũt qua filius dei aparuit in carne. Notan⸗

du tñ ꝙ coꝛpꝰaſſũptũ vnit᷑ angelo ñ qͥdẽ vt foꝛ
me nec ſolũ vt motoꝛi:ſᷣ ſiẽ motoꝛi repᷣſentato ꝑ
coꝛpus mobile aſſumptum. Sicut em̃ inſacra
ſcriptura ꝓpᷣetates rerũ intelligibiliũ ſbᷣ ſimili⸗

tudinibus rerum ſenſibiliũ deſcribunt᷑ Ita coꝛ

poꝛa foꝛmant᷑ ſic ab angelis diuina vᷣtute vt cõ
gruant ad repᷣſentandũ angeli intelligibiles ꝓ⸗
pꝛietateſ.Et hoceſt angelũ aſſumere coꝛpꝰ. Et
ſi quis obſtaret ꝙ angeli nõ aſſumũt coꝛpꝰ de
terra vel aqua:qꝛ non ſubito diſparerent: neq;
de igne qꝛ comburerẽtea que ↄtingerẽt.necex
aere qꝛ aer infigurabilis eſt.̊ angeli coꝛpa non
aſſumunt: Reſpondet Tho.qꝙ licet aer ĩſua ra
ritate manens non retineat figuram neq; colo/
rem.tamen qñ condenſat᷑ ⁊ figurari ⁊ coloꝛari
põt.ſicut ptʒ in nubibus.Et ſic angeli aſſumũt
coꝛꝑa ex gere ↄdenſando ipᷣm virtute diuia qᷓ;
tum neceſſe eſt ad coꝛꝑis aſſumendi foꝛmatõeʒ.
Sed adhucoꝛit᷑ bic difficultas ꝓpter ea q̃ do⸗

cent ſacri doctoꝛes. Nam coꝛpꝰ affumptuʒ ab

angelo videt᷑ quaſi viuum ⁊ opa vite hñs:⁊ ta

men nõeſt viuum nec hñs oꝑa vite aparet oꝛ⸗
ganiʒatũ habens oculos nares ⁊ alia ſenſuuʒ

inſtrumenta. ⁊ tñ ꝑ oꝛgana illa angelus mini⸗

me ſentit. In coꝛꝑe ſic aſſumpto angelus vider
lodqᷓ. ⁊ tamen nõ eſt ppꝛia locutio illa.ſil· come
dit: ⁊ illa nõ eſt vera comeſtio. Igit in talibus
apparitionibus nõ eſt niſi qdam fictio ſiue dece⸗
ptio.Ad hoc reſpondet Tho.vbiſupꝛa. ꝙ ſiẽ
non eſt contra veritatẽ ꝙ in ſcripturis intelligi
bilia ſbᷣ figuris ſenſibilibus deſcribant᷑ qꝛ D̊ nõ

videt᷑ ad aſtruendum: ꝙ intelligibilia ſuntſen⸗
ſibilia. Sed qꝛꝑ figuras ſenſibilium ꝓpetates

intelligibilium m ſimilitudinẽ quandam dan
tur intelligi.ita non repugnat veritati ſanctoꝛũ

angeloꝛũ ꝙ coꝛꝑa ab eis aſſumpta videantur

Hoies viuentes cũ nõ ſint. Non em̃ aſſumũt᷑ ni

ſi vt ꝑ ppetates homis ⁊ operũ hois ſpũales p

pꝛietates angeloꝝ a eoꝛũ ſpũalia oꝑa deſignẽt
gõ nõ ita congrue ſieret ſi veros hoĩes aſſume/

rent q̊ͥa ꝓpetates eoꝝ ducerentin ip̃os h oĩes

nõ in angelos. Similiter eſt dicendum ꝙ ange⸗
liꝑ o:gana aſſumptoꝛũ coꝛpoꝛũ nullo modoſẽ⸗
tiunt:nec tamen ſuꝑflue ſunt foꝛmata. Nõ em̃
ad hocſunt foꝛmatã vtꝑ ca ſentiãt:vᷣ ad hoc vt
ꝓ huiuſmodioꝛgana virtutes ſpũales angeloꝝ
denotent᷑. Sicut ꝑ oculum denotatur vtus co

gnoſcitiua angeli.⁊ ꝑ alia membꝛa alie eiꝰ vir⸗

tutes.vt docet Sionyſius vltimo capᷣ celeſtis

ierarchie. De locutione vo angeli quam faciti
coꝛpoꝛe aſſumpto verum eſt ꝙ non eſt ꝓpꝛielo

cutio:ſed aliquid ſimile locutioni:inquantũ an
gelus in coꝛpoꝛe ſic aſſumpto foꝛmat voces in
gere ſimiles vocibus humanis: que voces foꝛ
mantur vt ꝑillas dei ſecreta ad noſtras aures
pueniant.Comeſtio adhuc angeli noneſt vera
ſed figuratiua ſpũalis comeſtionis.nam come
ſtio impoꝛtat ſumptionem cibi conuertibilis i

ſubſtantiam comedentis.Et q;uis in coꝛpcri⸗
ſti poſt reſurrectionem cibus non conuerteret

ſed reſolueret᷑ in pᷣiacentem materiã. tamẽ xpᷣs
habebat coꝛpus talis nature in quod poſſet ci⸗

bus conuerti: vnde fuit vera comeſtio. Sʒcib⸗
oaſſumptus ab angelo neq; conuertit᷑ in coxpus

aſſumptum:neq; coꝛpus illud eſt talis nature:

vt in illud poſſit alimentum conuerti: pꝛopter
ea dixit angelus Thobie. xij. ca. Cum eſſeʒ vo
biſcum ꝑ voluntatem dei videbar quideʒ man
ducare ⁊ bibere.Sed ego cibo ⁊ potu inuiſibi⸗
li vtoꝛ. Fiunt igitur omnia in aſſumptis coꝛpo

ribus ab angelis non ad deceptionem: ſed po⸗

tius ad vtilitatem noſtram: vt ex pꝛedictis pa⸗
tet. = =ðWUD

4

2

ſod
necel
umct
inaliu
niße
ſis
1ei

XT
one
Ne
ulſno
urin
hpoin
lenite
ſtane
th
Ne
Wo
ar
ſunn
los
ade
ibio
Ner
lbbſti
ſtens
st
fͤhe⸗
Mtoßr
lrön
ſenkn
ityel
ofſes
Minco
ntin
ſg:
Gniin
aſtai
lentott
Naan,

we

ſoan

Ten
ſn

emin⸗
videf

rcone

Abug
edece⸗
cſie
utlei
N
funſm
Ppane
mndn
mnani
Sen
fmiäiti
ihe
deſg⸗
6 aſune
1g hoies
Jange⸗
Wen
Hbocy
elor
Sο
Pyi
Leſtis
iacni
phüelo
en
vocks in
ocesſe⸗
Sa
wn
ne
iii
en⸗
unt
nerhs
olerci⸗
Gchy
Ncopus
re:

ohie

ignin
nuilebi⸗
Cp
tis pa⸗

edeus ꝓduxit angelos ex tꝑeĩce

lo empirreo. (Caplm. I.
REcuqu myſteri⸗

unm de angelis aperiendũ dicit᷑ pdu
(ctionis. In quo cõſiderare debemꝰ
ꝓductionẽ eoꝝ q;tum ad tria.

Kimo quantum ad cauſam.
ecundo quãtum adtempus.
Tertio quatum ad locum.
CPꝛimo ↄſigeranda eſt angeloꝛũ pꝛoductio
quatũ ad cauſam Abi qrit᷑ an angelus habeat
cauſam ſui eſſe ⁊ ſit creatus a deo Et ad hoc re
ſpõdet ſãctꝰ Tho.pᷣma ꝑte.q.xliiij.⁊.q lxj.
neceſſe ẽ dicere ⁊ angelos ⁊ oẽ id quod pᷣter de
um eſt a deo eſſe factuʒ. Si enĩ aliquid inuenit
in aliquo ꝑ participationẽ neceſſe ẽ ꝙ cauſetur
in ipᷣo ab eo cui eſſentialiter ↄuenit:ſicut ferrũ
ſit ignitũ ab igne:deꝰaũt ẽ ipᷣm eẽ ꝑſe ſubſiſtẽs
⁊ eẽ ꝑ ſe ſubſiſtẽs nõ põt eẽ niſi vnuʒ. Relinqt᷑
&Qꝙ oĩa alia a deo nõ ſũt ſuũ eſſe:ſᷣ participant
eſſe:quare cauſant᷑ ab vno ente quod pfectiſſi⸗
mum eſt. Ex his dix it Ariſto.in.ij. metaphiſi

ce Id qð eſt maxime ens ⁊ maxime verum:eſt

cauſa omnis entis ⁊ omnis veri:ſicut id qð eſt
maxime calidũ ẽ cauſa omis calidi. Algaʒeles
vo in eodẽ loco inqͥt. Ipm eẽ deo maxime con
uenit:qm̃ ipᷣe eſt oꝛigo⁊ pꝛincipiũ eſſendi ⁊ qð
eſt a quo ẽ:quicqͥd eſt.Qð ↄfirmans Auicẽna
ait. Omne eſſe ẽ exuberans ab eius eſſe Quare
Plato in thimeo ſubdidit:ꝙ noſtrũ eẽ in cõ⸗
patione illius ẽ non eẽ. Hinc Maulus ad Ro

manos.xj. ca.ſcripſit Ex ipᷣo:⁊ ꝑ ipᷣm:⁊ in io

ſunt oia.Neceſſe ẽ ergo angelos a deo eſſe crea
tos Ged mirant᷑ quidaʒ exeo ꝙ de his q̃ſunt
a deo creata agit᷑. Geñ.j.ca.ſed nulla mẽtio fit
ibi ð angelis:ergo nõ videt᷑ ꝙ ſint creati a deo
Iteꝝ Ariſto.dicit.viijmetaphiſice: ꝙ ſi aliq̃̊
ſubſtãtia ſit foꝛma ſine materia ſtatim ꝑ ſeipᷣaʒ
eſt ens ⁊ vnũ ⁊ non habet cauſam q̃ faciat eam
ens ⁊ vnũ.Sed angeli ſunt foꝛme imateriales:
a nõ habẽt cauſam ſui eẽ. Ad h̊ͥ reſpõdet Tho.
pᷣmo ſᷣm Aug..li xj.ð ciuitate dei.ꝙ angeli nõ
ſunt pᷣtermiſſi in illa ᷣᷣma reꝝ creatione:ſᷣ ſigni
ficant᷑ noie celi vel lucis. Iðo aũt vel pᷣtermiſſi

ſunt vel nominibꝰ reruʒ coꝛꝑaliũ ſignificati:qꝛ
moyſes populo rudi lobat᷑ qͥ nõdũ cagepote
rat incoꝛpoꝛeã naturaʒ. De ſubſtantijs vero q̃ᷓ

ſunt ſoꝛme ſubſiſtentes:dicenduʒ ꝙ nõ habent
cauſaʒ aliã foꝛmalẽ ſui eſſe ⁊ ſue vnitatis: neq;

cauſam agentẽ ꝑ trãſmutationẽ materie de po⸗

tentia in actũ:ſed bene habent cauſam ꝓducen
tem totam ſubſtantiã que ẽ ipe deꝰ. ¶ Secun⸗
do conſideranda eſt angeloꝝ ꝓductio q;tũ ad
tempus.qñ ſcʒ fuerũt angeli creati. Et circa h

tres reperiunt᷑ opiniones

ẽ⁊ heretica que hoc tenet:q; angecli fuerũt pꝛo⸗
ducti ab eterno:hoc em̃ eſſe non põt:qm ſic de
us creaturas pduxit ꝙ eas ex nihilo fecit. id ẽ
poſtqᷓ; nihil fuerant. Et vt inquit Tho.pꝛima

ꝑte.q.xlv.Cum ðꝛ aliqͥd ex nihilo fieri:hec pꝛe
poſitio ex:non deſignat cauſam materialem: ſ

oꝛdinem tm.ſicut cum ðꝛ ex mane fit meridies.
id eſt. poſt mane Er ſi obijceret̃ ꝙ philoſophi
dicunt ex nihilo nihil fit. Reſpondet Tho ꝙ
philoſophi nõ ↄſiderauerunt niſi emanationẽ
effectuũ ꝑticulariũ a cauſis ꝑticuluribꝰ q̃̊s ne⸗
ceſſe eſt pᷣſuponere aliqͥd in ſua actione.Et ſᷣm

HB eſt cõmunis eoꝝ opinio ex nihilo nihil fieri.

Sed h̊ locũ nõ habei in ma emanatiõe ab vni
uerſali rerũ bᷣncipio .ca opinio fuit quoꝛũͦ⸗
dam doctoꝝ antiquoꝝ ſcʒ ꝙ angeli fuerũt cre⸗
ati ante omnẽ mundũ coꝛpoꝛeũ. Nam Hhiero.

hoc videt᷑ aſſerere ſuꝑ epłas ad Tituz. Ait eni
ſic. Sex milia nondũ noſtri tꝑis cõplent᷑ anno
rum. ⁊ quanta tꝑa quãtaſq; ſeculoꝝ oꝛigines

fuiſſe arbitrãdũ ẽ in àbus angeli:thꝛoni:⁊ do⸗

minatiões:ceteriq; oꝛdines deo ſeruierũt. Da
maſcenus etiã dicit in.ij.li. Quida dicũt ꝙ an

oẽm creationẽ angeli geniti ſunt.vt Theolog⸗
dicit. Gꝛeg ſcʒ naʒãzenus.de qͥ aſſerit Tho.ꝙ
tanta eſt in doctrina eius xpᷣiana autoꝛitas: vt
nullus vnqᷓ; eius dictis calũniã inferre pᷣſum⸗

pſerit ſicut nec Arhanaſij documentis. vt Hie
ronym dicit Certia opinio alioꝛũ q̃ cauſam pᷣ

cedentẽ nõ repꝛobat ſᷣ qꝛ rationabilioꝛ foꝛe vi⸗

det. Iccirco tenet᷑ cõmuniter a doctoꝛibus: qꝙ;

angeli ſimul cum creatura coꝛpoꝛea ſũt creati.

Angeli em ſunt q̃dam ꝑs vniuerſi.quia nõ cõ⸗

ſtituũt ꝑ ſe vnũ vniuerſum:b tam ipi q; creatu
ra coꝛpoꝛea in ↄſtitutionẽ vniꝰ vniuerſi ↄueni

unt:qð apar et ex oꝛdine vmꝰcreature ad alia.
Oꝛdo em̃ reꝝ ad inuicẽ eſt bonuʒ vniũſi. Nul
la aũt pars ꝑfecta ẽ a toto ſeꝑata.Nõ ergo ẽ ꝓ
babile vt deus cuiꝰ ꝑfecta ſunt oꝑa creaturam
angelicã ſeoꝛſũ ante alias creaturas ꝓduxerxit.
Et hoc refert dñs Honauẽ.di.xij.ſcði libꝛiꝙ
q̃ttuoꝛ a pꝛincipio fuerũt ſimul creata ſcʒ ange
lica natura:celũ empirreũ:materia pᷣma ⁊ tem⸗
pus late illud accipiendo ꝓ äalibet ſucceſſione.
Ratio eſt:qꝛ debuerũt pᷣma in oĩ genere rerum
creari tam in mẽſuris qᷓ; in ſubſtatijs. NPꝛimuʒ
in mẽſuris eſt tẽpus:pꝛimũ i ſubſtãtijs coꝛpo⸗
ralibus paſſiuis ẽ materia.bᷣmum in ſubſtatijs
coꝛpalibus actiuis ẽ celum empirreũ. NPꝛimũ
vero in ſubſtãtijs ſpũalibꝰeſt angelica natura.
Iccirco q̃ttuoꝛ hec credunt᷑ fuiſſe pᷣmo creata.
TTertio ↄſideremꝰ angeloꝝ ꝓductionẽ q;iũ
ad locũ:vbi ſcʒ fuerũt angeli creati. Et ad hoc
dicit Strab ſuꝑ illo vbo. Inpncipio ganit

deus celum ⁊c. Celũ non viſibile firmamentuz
hic appellat:̊ empirreũ.id ẽ. igneũ qð nõ ab ar
doꝛe. a ſplendoꝛe ðꝛ:qð ſtatim factuʒ angelis
ẽ repletũ. IJdeo Tho.vbi ſupꝛa ait:ꝙ cũ vniũ
ſum oↄſtet ex creaturis coꝛꝑalibus ⁊ ſpũalibus
ſic create ſunt ſpũales cr eature ꝙ ad creaturaʒ
coꝛꝑalẽ aliquẽ oꝛdinem hñt ⁊ toti creature coꝛ
poꝛali pᷣſident:vnde ↄueniens fuit vt angeli in

ſupꝛemo coꝛꝑe crearent᷑ tãq; toti nature coꝛpo

ree pꝛeſid res Eſ obijceret᷑ ꝙ angeli non de
pendẽt a coꝛꝑe vᷣm ſuũ eſſe:⁊ per ↄſequẽs neq;
pm ſuũ fieri:ergo angeli nõ ſũt creati i loco coꝛ⸗
poꝛeo. Reſpondet Tho.qꝙ angeli nõ ſũt creati
in loco coꝛpoꝛeo:bᷣ vt pᷣdictum eſt in hocoſten
dit᷑ oꝛdo eoꝝ ad naturã coꝛpoꝛeã: ⁊ ꝙ ſua vᷣtu
te coꝛpa ↄtingunt Ei hec oia q̃ diximus de an
geloꝝ ꝓductione vel ad capiendum difficilia:
vel ad plene intelligendũ dura cuiqᷓ; viderent᷑:
tãto magis exci:are nos debẽt ad extollendam
totis viribus ſapiẽtiã altiſſimi dei: cuiꝰ oꝑa tã
ſtupẽda ſunt ⁊ inſcrutabilia:vt nullo humano
ſenſu ꝑcipi valeãt. NMꝛo quibꝰ dicere poſſumꝰ
illud pſalmiſte. O& magniſicata ſunt opera tua
Dñie:oĩa in ſapiẽtia feciſti. Aniũſus nãq; mun⸗
dus iſte ſenſibilis quaſi qͥdã liber ẽ ſcriptꝰ digi
to dei:⁊ ſingule creature q̃ſi figure qdam ſunt:
nõ humano placito ſ̃ diuinitatis arbitrio inſti
tute ad manifeſtãdã quodamodo ⁊ ſignãdã in
uiſibilẽ potẽtiã:ſapientiã:⁊ bonitatẽ diuinam
Inter cetera voſuoꝝ inſtitutoꝝ mirabilia an
gelos ↄdidit:quoꝝ aliquos ꝓpter ſuꝑbiaʒ in
quam eruperũt eternis adiudicauit ſupplicijs.
Alios vo qui ipᷣi factoꝛi ſuo humiliter adheſe
runt:plena beatitudine fecit eſſe feices.

Qualiter angeli ad nos mittunt᷑ qui

hoies cul ſtodiut EecPd lent de malis
eoꝝ quos cuſtodiũt Caplm. II.

KEEEE
6⁶

Ertiu myſ

—

Inq̃ triaſut dubia declarĩida.
ꝛimũ vtrum angeli mittan.

Pnt hoies ab angelis cuſtodianr.

Tertiũ vtrum angeli dolcant de malis eoꝛum
qugs cuſtoduunt.
¶ Ad pꝛimũ dubiũ ſe offert veritas ſcrixgura⸗
rũ in qbus angelos mitti ꝑhibet᷑. Et vt inquit
Tho.pᷣma ꝑte.q.cxij. Ille mitti ðꝛ qui aliquo
mõò ab alio ꝓcedit vt incipiat eſſe vbi bus non
erat vel vbi pᷣus erat ꝑ aliũ moduz. Filiꝰ enim
autſpũſſanctus mitti ðꝛ vt a patre ꝓcedens ꝑ
oꝛiginẽ.Et incipit eẽ nouo mõ.i.ꝑ gr̃am velꝑ
naturã aſſumptã vbi pᷣus erat ꝑ diuinitatis pᷣ⸗

ſentig. Dei em ꝓpꝛiũ ẽ vbiq; ee: qꝛ cũ ſit vniu⸗

A—WAWA 6
C 1
E
„ „ — 1

de an gelis manifeſtadũ ðꝛ miſſiõis.

ſale agens vtus eius attingit oĩa entia: ideoẽ

in oibus rebus. Virtus aũt angelicũ ſit parti⸗
culare agens nõ attingit totuʒ vniuerſum:ſᷣ ſic

attingit vnũ ꝙ non attingit aliud. Ideo ita ẽ hᷣ
qð non eſt alibi. Cum igit᷑ aliqͥd eſt fiendũ per
gliquẽ angelũ circa aliquã creaturã coꝛpoꝛeaʒ

de nouo applicat᷑ angelus illi coꝛꝑiſua vᷣtute:⁊
ſic angelus de nouo ibi incipit eſſe:⁊ hoc totuzʒ
ſequit᷑ ex imperio diuino Sed actio quã ange
lus miſſus exercet:ꝓcedit a deo ſic a pꝛimo pᷣn⸗

cipio cuius nutu et auctoꝛitae angeli oꝑantur
⁊ in deũ reducit᷑ ſicut in vltimũ finẽ. Et hoc fa
cit röne miniſtri. NMã miniſter ẽ ſicut inſtrumẽ

tum ⁊ intelligens. Inſtrumẽtũ aũt ab alio mo⸗

uet᷑:⁊ eius actio ad aliud oꝛdinat᷑. Ideo actio

nes angeloꝝ miniſteria vocant᷑ ⁊ ipi dicuntur

in miniſteriũ mitti Si vo aliqs qreret quò an

geli mittunt᷑ cum celum empirreũ ſit locus ꝑti

nens ad dignitatem eoꝛuʒ:ſi igi᷑ mitterent᷑ ad

nos dignitati eoꝝ aliquid deperiret. Reſpon⸗
det Tho. ꝙ celũ illud ꝑtinet ad dignitateʒ an⸗
geli ᷣm cõgruentiã quãdam:qꝛ congruũ eſt vt
ſupꝛemuʒ coꝛpoꝛũ nature q̃ eſt ſupꝛa oĩia coꝛpa
attribuat᷑. Mon tñ angelus aliqͥd dignitat ac⸗
cipit a celo empirreo. Ideo qñ actu nõ eſt in il
lo nihil eius dignitati ſubtrahit᷑. Sicut nec re⸗
gi qñ nõ actu ſedet in regali ſolio qð ↄgruit eiꝰ
dignitati.Hinc ſaluatoꝛ noſterloquẽs de ange
lis qͥ mittunt᷑ ad cuſtodiã hominũ dixit. Ange
li eoꝛũ ſemꝑ vidẽt faciẽ patris mei qͥ ẽ in celis.
Abicũq; itaq; ſint vident eſſentiã dei in cuius
aſpectu cõplet᷑ glłia ⁊ beatitudo illoꝝ.¶ Scðʒ
dubium fuit vty hoies ab angelis cuſtodiant᷑
Et lʒ de h̊ dixerim in qdrageſimali noſtro: ve⸗
rũtamẽ aliqua erũt hoc loco nouiter diſcutien⸗
da. IJdcirco pᷣſupoſito vᷣm veritatẽ ꝙ vnaque
q; ala angelum habeat ſui cuſtodẽ deputatuʒz:
xpᷣo dũtaxat excepto de quo in ᷣmone de inno
centibꝰ dictüũ eſt Meimoſen⸗ neceſſaria
fuit homini cuſtodia angeloꝝ ꝓpter adiutoꝛiũ
liberi arbitrij. Nam vt inqᷣt Tho.pᷣma ꝑte.q.
cxiij.homo ꝑ liberũ arbitriuzʒ põt aliqualiter
vitare malum.ſᷣ non ſufficienter.qꝛ infirmatur

circaaffectũ boni ꝓpter multiplices anime paſ

ſiones. Similiter etiã vniuerſalis cognitio na⸗
turalis leg qᷓ homini naturaliter adeſt aliqua⸗
liter dirigit hoĩem ad bonum:ᷣ nõ ſufficienter:
qꝛĩ aplicãdo vniuerſalia pᷣncipia iuris ad ꝑti⸗
cularia oꝑa contingit hoĩem multipliciter deſi
cere. AUnde ðꝛ Sapie.ix.ca.Cogitatiões moꝛ⸗
talium tumide ⁊ incerte ꝓuidentie nr̃eSecun
doſciendũ ꝙ dum hoies pereunt ⁊ multa pec⸗

cata labunt᷑ non ẽ aſcribendũ ad neglientiã ali

quã angeloꝝ ſᷣ potius malicie hoim imputan⸗

du. Nam ſicut hoiĩes a naturali inſtinctu boni

diſco⸗
dunt
biin
di⸗
ſnfe
on
eian
Ggeuſt
Ahoc
uant
huni
tißid
(eatq
cuſto⸗
flemd
Nihi
ſes
hiber
amnin
diſco
nſe

omlo:

hzinn
ſeani
Adintet
lexan
fonest
hive
Umnos
Kopon
Pee
feiie
ſide
Pſta
loge
o⸗n
at⸗
fitaui
Punn
Dyina
nines⸗
ine
ngit
ſide
henian
Quid
tco
Shae
onſil
ſtis
lunnte
fnteon
ocon

iae
bar⸗
ißſe
laih
Uper
Neg
ter⸗
tuz
hge
ohn⸗
mnr
doeſ
Tns
lono⸗
cacti⸗
ſcumtur
goͤan
si,
Nenkad

ean
ickyt
r⸗
ac⸗
inil
necre⸗
Ut e⸗
cange
ge
elis.
wins
Wunt
no e⸗
ſuien⸗
oque
:
rin
Hin
toriün
teig.
Nliter
1gtur⸗
epal
vona⸗
iava⸗
eler:
Apni⸗
eröeß
mor⸗
pel⸗
ſali
nan⸗
honn

diſcedũt ꝓpter paſſionẽ peccati: ita etiaʒ diſce

dunt ab inſtigatiõe bonoꝝ angeloꝝ q̃ fit inuiſi⸗
biliter ꝓpter hoc ꝙ hoies illuminat ad bñ agẽ⸗

dũ ¶ Tertio ſciẽdũ ꝙ ſicut pᷣſciti ad dãnationẽ ⁊

infideles ac ctiã antixpᷣs nõ pꝛiuãt᷑ interioꝛi au
xilio naturalis rõnis:ita etiã nõ pꝛiuat ex inte⸗
rioꝛi auxi io toti nature hũane diuinitꝰ cõceſſo
ſcʒ cuſtodia angeloꝝ ꝑ quã et ſinõ iuuent᷑ qtũ
ad hoc ꝙ vitã eternã bonis oꝑibus mereantur
iuuant᷑ tñ q;tũ ad hoc ꝙ ab aliqͥbꝰ malis retra
hunt᷑ qbꝰ ⁊ ſibipp̃is ⁊ alijs nocere poſſent Naʒ
⁊ ipi demones arcent᷑ ꝑ bonos angelos ne no⸗
ceãt q;tum volunt Quarto ſciendũ ꝙ officium

cuſtodie angelice oꝛdinat᷑ qdeʒ ad illuminatio
nem doctrine ſicut ad vltimũ ⁊ pᷣncipalẽ effectũ

Nihilominꝰ ſunt et alij effectꝰſcʒ arcere demo⸗
nes ⁊ alia nocumẽta tam coꝛꝑalia qᷓ; ſpũalia p
hibere Quinto ſciendũ ꝙ circa hoĩuʒ cuſtodi⸗
am inter angelos quãdoq; ſolet eſſe pugna ſiue
diſcoꝛdia. Nam vt ſcribit᷑ Dañ.x.ca. huʒ ipᷣe
oꝛaſſet ꝓ liberatione ꝓli iudaici qͥ erat in baby
lonia:apparuit ſibi angeſus modo mirabili:vt
ptʒ in textu:dixitq; illi inter cetera:noli metue
re Daniel:qꝛ ex die pᷣmo quo poſuiſti coꝛ tuuʒ
ad intelligendũ vt te affligeres in cõſpectu dei

tuli: exaudita ſunt vba tua Et ego veni ꝓprt᷑ ſer

mones tuos: pnceps aũt regni ꝑſarum reſtitit
mihi viginti ⁊ vno diebus. Refert hic Hiero⸗
nymus pᷣncipem regni perſaꝝ eſſe angeluʒ qui

ſe opoſuit liberationi populi iſraelitici ꝓquo
Daniel oꝛabat Gabꝛiele pᷣces eius deo pᷣſentã⸗

te. Quidaʒ tñ dixerunt ꝙ hec reſiſtẽtia potuit
fieri eo ꝙ pᷣnceps aliquis demonũ iudeos iĩ per

ſidem ductos ad peccatuʒ induxerat ꝓpter qð

pᷣſtabatur impedimentuʒ oꝛationi Danielis ꝓ
eodem populo depꝛecantis.Sed Gꝛegꝰ i.x vij
moꝛalium libꝛo concoꝛdat cuʒ ieronymo: di
cit ꝙ pꝛinceps regni perſarum bonus angelus
fuit cuſtodie illius regni deputatus.Ad intelli
endum ergo qualiter vnus ꝗngelus alterireſi

ſtere dicitur. Notanduʒ ᷣm Tho. vbi ſupꝛa ꝓ

diuina iudicia circa diuerſa regna et diuſos ho
mines per angelos exercentur.In ſuis aũt acti

onibus ᷣm diuinam ſententiã regulant᷑. Con⸗

tingit quãdoq; ꝙ in diuerſis regnis vel in diu

ſis hominibus contraria merita vel demeritai

neniuntur:vt vnus alteri ſubdatur aut pꝛeſit.
Quid autẽ ſuper hoc oꝛdo diuine ſapientie exi
gat cognoſcere non poſſunt: niſi deo reuelante
Vnde neceſſe habent ſuper his ſapientiam dei

conſulere Sic igitur inq;tum de contrarijs me
ritis ⁊ ſibi repugnantibꝰ conſulunt diuinã vo⸗
luntatem. Reſiſtere ſibi inuicem dicunt᷑:nõ qꝛ
ſint eoꝛum contrarie voluntates:cum in H̊B om⸗
nes concoꝛdent ꝙ dei ſententia impleatur Sed

quia ea de quibus conſulunt ſunt repugnãtia.
Cum ergo archangelus cuſtos regni perſaruʒ
ꝓcuraret qᷓ;tum in co erat ſalutem illoꝛum qui
erant in dicto regno:videretq; ꝙ ex ↄuerſione
iudeoꝛum:multi de perſis conuertebant᷑: erat
contẽtus ꝙ populusille in captiuitate perſeue
raret.Alter vero qui pꝛeſidebat populo iudeo
rum illius populi liberationeʒ ꝓcurabat:pᷣceſ
q; Banielis pᷣſentabat deo:omnes iñ dei volũ
tatem impleri volebãt. ¶ Tertium dubiũ erat
ytrum angeli doleant de malis eoꝛum quos cu
ſtodiũt.Ad qð reſpõdet Tho.vbi ſupꝛa ꝙ an⸗
geli non dolent nec de peccatis nec ð penis ho⸗
minũ:quoniã cuʒ ſint ꝑfecte beati doloꝛ in eis
eſſe nõ põt. Inſuper vt inquit Augꝰ. Soloꝛẽ
de his que cõtrariantur voluntati.Nihil autẽ
accidit in mundo qð ſit cõtrarium volũtati an
geloꝛũ ⁊ alioꝛum beatoꝛum: qꝛ voluntas eoꝛũ
totalit᷑ inheret oꝛdini diuine iuſticie. Nihil au
tem fit in mundo niſi qð per diuinã iuſticiaʒ fit
aut ꝑmittitur.Et ideo ſimplicit᷑ loquẽdo nihil
fit in mundo cõtra voluntatẽ beatoꝛũ: vt enim
phůus dicit in.iij.ethicoꝝ. Illud dicit᷑ ſimplici
ter voluntariũ qð aliquis vult in ꝑticulari vᷣm
agit᷑:cõſideratis ſcʒ omibꝰ q̃ circũſtãt:qᷓ;uis
in vniuerſali ↄſideratũ non eẽt voluntariũ Si
cut nauta non vult abſolute piectionẽ merciũ
in mari ⁊ vniuerſaliter cõſiderãdo:ſed iminẽte
periculo ſalutis hoc vult vñ magis ẽ hoc volũ
tariũ qᷓ; inuoluntariũ Sic ergo angeli peccata
⁊ penas hoiuʒz vniuerſaliter ⁊ abſolute loquen
do nõ volũt:volũt iñ ꝙ circa hoc oꝛdo diuine
iuſticie ſeruef̃ ſm quẽ q dam penis ſubdunt᷑ et
peccare ꝑmittũt᷑. Sed oꝛitur hic difficultas ex
vbis Ela.ca.xxxiij.dicẽtis.Angeli pac ama⸗
re flebãt.Quã ſoluit Tho.aſſerens ꝙ vba illa
tripliciter poſſunt itelligi. Ano mõ ᷣm ſenſum
litteralẽ:⁊ ſic angeli dicunt᷑ nũcij Eʒechie qͥ fle
uerunt ꝓpter vᷣba blaſſema rabſacis. Alio mõ
ſm ſenſũ allegoꝛicũ.⁊ ſic angeli pacis ſunt apli

7 alij pᷣdicatoꝛes qͥ flent ꝓ peccatis hoiuʒ. Ter

tio ſᷣm ſenſum anagogicuz: ⁊ ſic intelligunt᷑ an
geli beati.Locutio tñ eſt metaphoꝛica ꝑ quaʒ
deſignat᷑ ꝗꝙ ipi volũt in vniuſali hoiuzʒ ſalutem
vt iã eſt pᷣdictũ.Ex his oibus depᷣhẽdere poſ⸗
ſumꝰ quãta ſit erga hoĩes dei pietas quãta lar
gitas:auãta ve eius clemẽtia:dũ dignat᷑ ꝑan⸗
gelos ſuos nos ad patriã ſuꝑnam deducere:in
q̃libet etate nõ ceſſant angeli cõmodis nr̃is ad
eſſe:nũc infeſtiſſimos hoſtes ne nob noceãt de
bellãdo:nũc ad bñ viuendũ nos alliciẽdo:nũc
a malis retrahẽdo nũc ab innumeris periculis
lib erãdo.Et tñ nos illis pᷣſentibus nõ erubeſci

mus demonũ pꝛaua ↄſilia:turpeſq; ſuggeſtio⸗

nes implere:gercre vitã pecuduzʒ:ac oi᷑ S

Serno Syſ

ad religiones tartareas ꝓperare O anima ſoꝛ
dida. O anima tot ignominioſiſſimis vitijs fe
data. Aperi oculos mentis ⁊ vide angelũ ſem⸗
per tibi aſſiſtentẽ in quouis angulo:in quouis
diuerſoꝛio:in quouis exercitio.Exhibe illi re⸗
uerentiam ⁊ a flagicijs deſine cõſuetis:vſq; ad
moꝛteʒ cõmoꝛabitur tecum: vt ſicappareat ſi te
nolueris coꝛrigere ꝙ pater omniũ de iuſto iu⸗

dicio impenitètes T obſtinatos a conſoꝛtio ſan

ctoꝛum ⁊ viſione ſua pᷣuatos ꝓijcit in ignẽ eter
num. Curemꝰigit᷑ demonũ abhoꝛrere cõſoꝛtia
atq; angeloꝝ ſocietatẽ omni affectu deſiderare
vt ſic digni efficiamur gra xpᷣi:q mediate ange
loꝝ choꝛis mereamur adiũgi ĩ illo felici regno
in qͥ deꝰ viuit ꝑ infinita ſecła ſcloꝝ. Amen.

Fem xxxi. de ſancto Johe bapti

urſoꝛe dñi nriihu xpi.·

ter natos mu

lierum non ſurrexit maio? Johe ha⸗
dH—. ptiſta. Aerba ſut redẽptoꝛis noſtri
oꝛiginaliter ¶ atth. xj. ca. Sicut ſol in lumine
reliquos planetas excedit ita laus Johis ba⸗
ptiſte poſt xpbᷣm ⁊ vᷣginem matrem alioꝝ ſãcto
rum pconia ſupat. Nã neq; in veteri neq; ino
uo teſtamẽto inuẽtus eſt aliquis quacũq; ſan⸗
ctitate ⁊ pᷣeminentia fulgens q̊ Johanni bapti
ptiſte valeat cõparari. Quecũq; de ipᷣo dicũt
admirandis pᷣꝛogatiuis oꝛnantur:atq; ex omi

pte in ipo videt᷑ ſugꝑeffluere gratia dei.Hocno t
vigent᷑ dicere ꝙ

men eius expᷣmit:qꝛ Johes in quo eſt gra int᷑⸗
ptatur. At aũt harũ rerum noticiã habeamus
in pᷣſenti ſermone pemagnifceni Johis ba⸗
ptiſte merito diſſeremꝰ quo teſte ſaluatoꝛe nul⸗
lus maioꝛ ſurrexit. Qð vtiq; intelligenduʒ eſt
de magnitudine virtutis. Nam vt indt Alexa
der de ales in.iij. ſumme. Et Cho. bᷣma ꝑte q.
xlij. MSaius ⁊ minꝰ in foꝛmis ſpũalibus nõ di
citur ſicut i foꝛmis coꝛpoꝛalibꝰ. Scoõm em Au⸗
guſtinn in li.ð quãtitate aĩe:in foꝛmis coꝛpa⸗
ibus dicit᷑ alid maius vł minus ſᷣm quãtita⸗
rem molis vel dimenſiuã.qꝛ ſũt materiales In
foꝛmis vero ſpũalibus iſta dicunt᷑ m quãtita

tem vᷣtualem. Unde ipe Aug in. vj.ð trinita⸗
te ait. In his q̊ non mole magna ſunt:hoc ẽma⸗

ius eſſe qð eſt melius eſſe. Meliꝰautẽ dicit᷑ qð
eſt pfectꝰ.Sicq; Johãanes nõ fuit ceteris ma⸗
ioꝛ 'm ſtaturã coꝛpoꝛis.cuʒ in hoc ſibi pleriq;
p̃ſſtẽt Sicut fuit og: Rex baſan. de quo ſcribit
DHeutero:ij.⁊.iij.ca.ꝙ monſtratr᷑ lectus eiꝰ fer⸗
reus nouẽ cubitos habẽs. Et Golias qͥ vt po⸗
nitur pᷣmi Reg. xv. cq erat altitudinis ſex cubi
toꝛum ⁊ palmo.Et gigantes alijq; multi. Fuit
ergo magnus pfectione virtutis 1 gre: de quo
tia myſteria ꝓponimus 2templangda.

Nꝛimum dicitur natiuitatis.
Scöm ſanctitatis.

Tertiũ ſublimitat

De qnq; excellentijs natiuitatis Jo

hanis baptiſte ·

ð natiuitatis. Fuit qdeʒ natiuitas

um ↄtemplanduʒ de
eius digniſſima a ſingularis pꝛecipue pꝛopter
quin q; excellentias.
Elma Diet angelica nunciatio.
ecunda paterna percuſſo.
Tertia miraculoſa generatio.
Quarta iocunda parturitio.
Quinta ſancta nominatio.
¶ Pꝛima excellentia natiuitatis Joißs dicit
angelica nũciatio. Fuit na q; ab angelo annũci
ata patri ſuo Zacharie exiſtẽti in loco ſacro.id
eſt. in tẽplo ⁊ i rebus ſacris occupato ad deno
tandũ ſanctitatẽ futurã plis vt dicit Nico.de
lyra. Erat autẽ Zacharias ſacerdos vt ſcribit᷑
Luẽc̃.j.ca.⁊ ſoꝛte exijt vt incenſũ poneret.Naʒ
vt habet᷑ pᷣmi Paralipo.xxiiij.ca.Bauid vo⸗
lens ampliare cultũ dei.xxiiij. ſacerdotes inſti⸗

tuit quoꝝ vnꝰ maioꝛ erat qͥ dicebatur bᷣnceps
ſacerdotũ.Et hi ſucceſſiue ꝑ hebdomadas ſer⸗
uiebant in tẽplo dñi. Sed vtꝝ Zacharias fuit
põtifex vel ſũmꝰ ſacerdos apue

nönullos ver⸗
tit᷑ in dubiũ. Nã Ambꝛoſiꝰ ⁊ Beda ſuꝑ Euca
ic:eo ꝙ incenſũ ponereſeme
in ãno intraſctm ſctõꝝ ·ſcʒ in feſto expiationis
ſoli ſũmo ſacerdoti erat licitũ. Et tẽpus ↄcepti
