co. Clauos inſuꝑ obtulit filio. Ex dbus (vtre⸗

fert Euſebius ceſarienſis) frena dbus vteretur
ad bella compoſuit.⁊ ex alijs galeã ſuam oꝛna/

„

uit. Greg'. vo Luronenſis aſſerit fuiſſe tuox
clauos.ex qͥbus HHelena duos in freno imꝑpato.

ris poſuit.tertiũ in imagine Cõſtantini quero⸗

me ſuꝑeminebat vrbi locauit.⁊ quartuʒ in ma⸗-

re adrianũ qð vſq; tuncfueratnauigantiuʒ yO
rago ꝓiecit. Patet iam q; excelſa ſit gla crucis

qñ vi Chꝛyß. dicit. Crux de penis latronũ tra⸗
ſit ad frontes impatouunmn.

ualiter crux exal

CO

7

clij impatoꝛis et in fine in die iudici ·

Ecundumy

CBecundaſingularis.

CTertia gencralosos. ⸗
C Pꝛia exaltatio crucis ðꝛ paſſionał tuncſiq⸗

deim exaltata fuit qñ in ea exaltat eſt dei filius

qͥ Johᷣ.xij. ca. dixit. Ego ſi exaltatꝰ fuero a trra
oia trahã ad meipᷣm. Sʒ hic poſſʒ aliqs qrere.

Cur xpᷣs moꝛi nol

— *

factũ eſt triplici ratierr.
CPꝛimo ratione medietattis.

cruciſfixus in aere⸗Ad qð rñdem? ꝙ ↄgrue

CSecũdo ratiõe cõmunitatis.
Pꝛimo xpᷣs moꝛi voluit in gere rõe medieta

tis ad innuenduũ ꝙ ſiẽ aer ẽ medius int celum et
ſic ipᷣe fuit inediatoꝛ int deũ ⁊ hominem.

nes. qm deus eſt immoꝛtalis et ſine omni miſe⸗

Silj angeli boni nõ pñt eſſe mediatoꝛes.qm̃ ip

num otemplandũ de cruce xpi dicdis
CPꝛima ð: paſſionalis. Ctriplex exaltato.

uit in ali̊ domo ſiue ſb tectto

SSõ

cCcõuenit hoĩ. Opoꝛtet ꝙ aliqᷣs ſit mediatoꝛ
ſit moꝛtał ⁊ beatus.moꝛtał ad tꝑs.btũs perpe
tuo.vt eo ꝙ moꝛtał ad tꝑs ↄueniat cũ hoie ex⸗
ſiſtente in via. ꝑ h̊ ꝙ btüs ↄueniat cũ his qͥ exi/
ſtunt in patria. tal eſt xpᷣs deꝰ ⁊ hõ. Jõ Augꝰ⸗
yvbi. S. dicit. Querẽdus eſt mediꝰ qͥ nõ ſolũ hõ
verũ etiã de ſit. vt hoĩes ex moꝛtali miſeria ad
beatã immoꝛtalitatẽ huiꝰ medij btã moꝛtalitas
interueniendo ꝑducat. Quẽ neq; nõ fieri moꝛ⸗
talẽ opoꝛtebat.neq; ꝑmanere moꝛtalẽ. Moꝛ⸗

ſuas naturas:

tał quippe factꝰ eſt nõ infirmata vbi diuitate: ſ

carnis infirmitate ꝑcepta. Mõ aũt ꝑmãaſit i ip̃ᷣa

carne moꝛtał.qꝛ reſurrexit a moꝛtuis qm hic eſt
fruct mediatiõis eiꝰ.vt nec ipᷣi ppt᷑ qͥs liberã⸗
dos mediatoꝛ effectus ẽ.in ꝑpetua carnis moꝛ

te remanerẽt. piũ itaq; mediatoꝛeʒ inter nos et
deũ ⁊ moꝛtalitatẽ hre opoꝛtuit tranſeuntem.et

btitudinẽ ꝑmanentẽ.vtꝑ id qð trãſit ↄgrueret
moꝛtuis.⁊ ad id qð ꝑmanet tranſferret ex moꝛ
tuis.Ex his colligimꝰ ꝙ vxpᷣs inq;tũ hõ ẽ medi

Atoꝛ in nos ⁊ deũ.vt dicit Alexanð.in.iij.Ex
trema em̃ ſunt deꝰ imoꝛtal ⁊ btũs hõ moꝛtał et

miſer. Mediꝰ eſt hõ moꝛtał ⁊ btũs qͥ fuit xpᷣs
q́;tũ ad naturã hũanam. Sʒ h argui poſſʒ ac
mõſtrari ꝙ xpᷣs iq;tũ hõ nõ ſit mediatoꝛ. NEe

diñ em dz cõicare cũ vtroq; extremoꝛũ.Sʒ cri
ſtus inq;tũ hõ nõ cõicat niſi cũ altero.ſ.cũ hoi
bus ⁊ nõ cũ deo.g inq;tũ hõ non eſt mediatoꝛ.

Ad h̊ rñdet Alexan.ꝙ mediũ ðꝛ triplicit᷑. Pꝛi⸗

mo qᷓ;tũ ad ↄuenientiã nature. Scdᷣo q;tu ad

ↄuenientiã ꝓpᷣetatis.Tertio q;tũ ad ↄueniẽtiã

ꝑſone.ꝛio mõ eſt mediũ in coloꝛibꝰ. Et ſic ñ
eſt mediũ int deũ ⁊ hoĩeʒ.qm̃ nõ põteſſenatu⸗

ra media.Scðo qᷓ;tũ ad ↄuenientiã ꝓpꝛietatis

xpᷣs põt dici medius qᷓ;tũ ad human naturaz
inter deuũ ⁊ hoieʒ. qm̃ hʒ ꝓpᷣetates ↄuenientes
cũ vtroq;.cũ deo.ſ.btitudinẽ.plenitudineʒ gr̃e
⁊ ſcie.Et hʒ alias ꝓpetates in qbus cõicat cuz

hoie.ſ.moꝛtalitatẽ ⁊ alios cões defectꝰ.Cuʒ

ðꝛ ꝙ neceſſariũ eſt mcdiũ cõicare cuʒ extremis.
nelligendl de? ⁊ hõ nõ ſunt extrema ᷣm
. qᷓtũ ad ſuas ppetates. Uñ deꝰ
dicebat extremũ rõe ſue imoꝛtalitatis ⁊ btitudi
nis. hõ vo rõe ſue miſerie ⁊ moꝛtalitatis. Ep̃s

aũt qᷓ;tũ ad naturã hũanã vtriuſq; cõicat alte⸗
ram ꝓbpetatẽ Tertio mõ ðꝛxpᷣs mediꝰ int᷑ deũ

⁊ hoĩeʒ.ſ.q;tũ ad ↄuenientiã ꝑſone.eo ꝙ eius

ypoſtaſis eſt in duabꝰ naturis. Vñ diẽ dama.
ꝙ eius ypoſtaſis eſt ex duabꝰnaturis.qð ſic ex

pronit᷑.i.in duabꝰ naturis ſbᷣſiſtit.ſ.dinia ⁊ hũa
na.nec mutat᷑ diuina in humanã nec ecõuerſo:
vtraq; in ſua pfectiõe remanet. Ep̃s ̊ q;tum
aa humanitate põt dici mediatoꝛ dei ⁊ hoim.
ge licʒ q;tũ ad naturã cõicet cũ hoibꝰ ſoluz. rõe
m ꝑſone cõicat cũ deo.qm̃ ꝑſonã hʒ filij deinõ

ꝑ onã creatã aut compoſitã: eternãa ſimplicẽ

CScðo xpᷣs moꝛi voluit crucifixus in aerera

tione cõitatis. Quia ſicut aer oib eſt cõis.ita

eiꝰ paſſio. Nã paſſioões alioꝝ ſctõꝝ fuerunt ꝓ⸗
pꝛie.Quia Metrꝰ paſſus eſt ꝓpt᷑ ſe. Paulus ꝓ

pter ſe. ita cererſ: Epe vo paſſus eſt cõit᷑ ꝓpt
oẽs Eius em̃ paſſio fuit cõis illis qͥ ſunt in celo
id ẽ angeł.qꝛ ſunt reꝑati. Illis qͥ ſunt in mundo
iſto. qꝛ ꝑ ſuã paſſionẽ ſunt ſaluati. AUñ ad Co⸗
locen.j.c.aplłs dicit. Pacificãs ꝑ ſanguinẽ cru
cis eius ſiue qᷓ in terris.i. hoĩes.ſiue in celis
ſunt.i.angelos.Fuit etis cõis illis qͥ erãt in in⸗

ferno.i. patribꝰ inde liberatis. licet nõ fuerit cõ

munis demonibus ⁊ reliquis damnatis ꝑ dif⸗

finitiuã ſniaʒ qͥ remanſerũt in ſuis ſupplicjs de
ſolati. C Tertio xpᷣs moꝛi voluit cruciſxus in
gere rõe ſanctitatis. vt aerẽ ſctiſicaret. Sanctiſff

cauerat qͥdem terram trigintatribus annis ſuꝑ
eam ambulando. Sanctificauerat aquaʒ in ip⸗
ſa ſe baptiʒari faciendo. Sanctiſicaturus erat
ignem ſpũmſanctũ in ſpecie ignis mittẽdo.non

reſtabat niſi vt ſanctificaret aerẽ.nõ ſb tecto:ßi
ip̃o moꝛiendo. Ideo Chꝛys. in Smõe de paſſio
ne ait. In excelſo ligno ⁊ non ſub tecto paſſus
vt etiam ipᷣius aeris natura mundaret᷑. Sed ⁊
ipᷣa terra ſimile beneficiũ ſentiebat decurrentis

de latere ſanguinis ſtillatiõe mũdata.¶ Scva
exaltatio eucisdeſingularls. Celevran quideʒ
eccleſia ſolennit᷑ q;tum ad offi

iugauit. ieruſalem aũt veniens partẽ ſancte

crucis quã ſancta helena ibi reliquerat tulit.
ſecũq; aſpoꝛtauit. Nolens autẽ ab omibus co⸗
li vt deus turrim ex auro ⁊ argento ⁊ interlucẽ
tibus gemmis fecit. Et ibidem ſolis ⁊ lune ac

ſtellarum imagines collocauit.ꝑ ſubtiles etiaʒ

loccultos ductus quaſi deus aquã deſuper i⸗
fundebat. Et in ſubterraneo ſpecu equi quadri

gas trahentes in circũitu ibãt. vt quaſiterram
mouerẽt ⁊ tonitruũ ſimularent. Filio ergo ſuo

regno tradito in tali phano pꝛophanus reſidet

⁊ iuxta ſe crucem dñi collocans.appellari ſe ab

omibus deüũ iubet. Et ſicut legit᷑ in libꝛo mitra

li de officio. Ipe Coſdroe in thꝛono reſidẽs tã
qᷓ; pater ſignum crucis ſibi a dextris poſuit lo⸗
co nilij ⁊ galluma ſiniſtris loco ſpũſſancti.ſe vo
patrem voluit nominari Tũc hheraclius imꝑa
toꝛ exercitum copioſum collegit ⁊ contra filiuʒ

Coſdroe iuxta danubiũ fluuiũ dimicaturꝰ ad⸗

uenit. Tandem vtriſq; pᷣncipibus placuit vt ip

ſi ſuꝑ ponteʒ ſoli certarẽt. ⁊ qui victoꝛ exiſteret
ipᷣe ſine damno vtriuſq; exercitus imperium

icia feſtũ exaltatio
nis ſancte crucis. ꝓpter id qð euenit Anno xpᷣi
ſexcenteſimo qͥntodecio. Illo nãq; tꝑe ꝑmittẽ⸗
te dno ſuũ im flagellari ꝑ ſeuitiam paganoꝛũ
Coſdroe rex perſarũ multa regna ſuo imꝑio ſbᷣ

inplce
gern
s.
nt ⸗

Ulo
leppt
nacdo
nund.
Co⸗
nem
nedis
inin
lertc
ndi⸗
asde
usn
Sanß
moſn
müp.
mec
fdonon
leuoffi
egaſſo
pulisi
Wr
mrens
Li
Glo
moti
i⸗
mod
won
Kſme
mult.
ſus e
umtuds
GGeliz
peri⸗
gnachi,
nn
cgoſto
eſce
riſeip
onin
ſes 0
pſir⸗
aiEde
sp⸗
neſu
ue.

rſtm
penumn

puare.Qõð cũ

monte oliueti deſcendens ꝑ poꝛtã qua dñs paſ
ſurus tranſierat.in equo ſuo regio ⁊ oꝛnament
imperialibꝰ ing edi vellet repete lapides poꝛ·

cdauſerũt Suꝑ quo cũctis ſtupẽtibꝰ. angelus
dñi ſignum crucis in manibꝰ tenẽs ſuꝑ poꝛtam
apar uit di ẽs.Cũ rex celoꝛũ ꝑ hanc poꝛtaʒ3ege dq
paſſionẽ intraret:nõ cultu regio:ſᷣ hũili aſello i
grediens hũilitatis exemplũ ſuis cultoꝛibꝰ de⸗
reliqͥt. his dictis angelꝰ abſceſſit.Cũcimꝑatoꝛ
ſe vſq; ad camiſiã exuit. depoſuitq; calciamẽta
crucemq; dñi cum lachꝛymis accipiẽs vſq; ad
poꝛiã baiulauit. moxq; poꝛta cunctis patuitre
deuntib lapidibus ad pᷣſtina loca diuina vir⸗

ni

retineret. Decreti etid exijt: vtreuig; pncipem

₰— . „

ſuũ iuuare pᷣſumeret cruribꝰ exciſis ⁊ bꝛachiis
in flumie mergerer. At heracliꝰtotũ ſe deo ob) annis in pᷣſepio v⸗ .
hic eſt oꝑarij ac q̃ſtuarie filiꝰ.hic demoniũ hůn s⸗
⁊ ſamarites. hic veſtitꝰ coccino.hᷣſentibꝰ coꝛo⸗
natꝰ. Cerne man iudee ꝗs fixeras. vide latꝰ ro

tulit.⁊ ſe cruci ſctiſſime deuotiõe q̃ potuit com⸗
mẽdauit. Factũ eſt aũt vt deo ꝓpitio heracliꝰ
uictoꝛ euaderet.qͥ cunetũ exercitũ inimicoꝝ ſue

priãti ſbegit. Coſdroe wo ignoꝛabat exitu belli.
qꝛ cũ ab omibus odiret᷑ ſibi a nemie intimatur.

Quare heracliꝰad eũ ꝑuenit ⁊ in thꝛono aureo

eũ ſedentẽ reꝑiens interrogauit an vellet ſacrũ
baptiſina ſuſciꝑpe.itaq; vita cũ regno parit᷑ con
R acceptare noluiſſet ab Hera-⸗
clio eſt decollatꝰ.Filiũ vo ſuũ decẽ annoꝝ bali

ptiʒari fecit. ⁊ de ſancto fonte ipᷣm ſuſcipiẽs re⸗

gnum paternũ ei dimiſit. Turrim vo illam de /
ſtruẽs argentũ in pᷣdam ſui exercitꝰ dedit.Au⸗ cult⸗
rudet Xhic eſtme ipl⸗
modus dicẽdi. Quidã em̃ tenẽt ꝙ ipᷣi cruci de⸗

rum vo ⁊ gẽmas ad reꝑandas ecclas s tyran
nus deſtruxerat revuauit. Sacrã igitur cruceʒ
ſuſcipiẽs hieroſolymã repoꝛtauit.Cũ auteʒ de

te deſcenderũt:⁊ inuicẽ qſi eſſet vnus paries ſe

tute. Rex aũt deuotiſſimꝰ in has cruc laudes
ꝓrupit.O crux ſplẽdidioꝛ eunctis aſtris.mun
di celebꝛis.homibꝰ multũ amabitł.ſanctioꝛ vni
uerſis.q̃ ſola fuiſti diꝗᷓ poꝛtaretalentum mũdi.

dulcelignũ dulces clauos duicia ferẽs põdera
ſalua pñem cateruã in tuis hodie laudibꝰ con yperdulie. Rem em inſenſibilẽ ſtultũ eſt hono⸗

gregatã. Sicq; pcioſa crux in ſuo locoreſtituik rare cũ ꝓ indifferẽti habeat honoꝛẽ ⁊ vituperiũ

⁊j antiq̃ miracula renouan᷑. Moꝛiuꝰ qͥdaʒ vi⸗
te reſtituit᷑ ꝑalitici quatuoꝛ curant. lepꝛoſi de⸗
cem mũdant᷑.qͥndecim ceci illuminant᷑.demo⸗

ners effugant᷑.p urimiq; a varijs languoꝛibꝰ li⸗

berant. Et ita imꝑatoꝛ ecclas repans: ⁊ regis
muneribꝰ dotans:ad ꝓpᷣa remeauit. ¶ Tertia

exaltatio crucis ðꝛ generał. Erit qͥpe crux ĩ die

iudieij exaltata. qꝛ vt cantat eccła.Hoc ſignum

crucis erit in celo cũ dñũs ad iudicãdũ venerit.

Et vt ex dictis Chꝛy. colligi põt. Cruxi quas

ſaluatoꝛnr pepẽdit miraculoſe reparabit᷑: ⁊ ap
parebit ſole lucentioꝛ. Jpᷣa inſuꝑ ſig crucis in
coꝛꝑe xp̃i videbunt᷑ ab oĩbꝰ ꝗᷓ in manibꝰ ei pe⸗
dibus ⁊v latere ideo Puata ſunt. vt in ꝑpetuumm

—

ſe victoꝛie xps ferret tnũphũ. Cũc vtait hie⸗

non pepen

N *

.
.
.
–
„.

canus exultab ac dices. Ecce cruciſixus deus

meꝰ. Ecce qͥ obuolutꝰ pannis in pᷣſepio vagit.

mane qð foderas. videte coꝛpꝰ an ideʒ ſit qð di
cebatis clam nocte ſuſtuliſſe diſcipuloos.
COualiteꝛ adoꝛanda eſt crux in qau-
xps pepẽdit. et alie cruces in quibus

. CLa:II.

lũ de cruce xp̃i ꝛ adoꝛa=-

—

n quo apire debemꝰ vtruzʒ

Bonauen. in . iij. di. x. bic eſt in iplex

betur honoꝛ qͥ ðꝛ yperdulia. Et rõ huieſt qꝛ ip

ſacrux fuit inſtm totius redemptiõis humanę·
In ipᷣa em ſalus ⁊ redemptio totiꝰ humani ge/
neris eſt facta. ⁊ ideo omẽs hoĩes debẽt er eſſe

.

ſbbiecti ſubiectiõe notabili ⁊ ſpeciali.⁊ ꝓpterea
dicunt debere adoꝛari eã excellentioꝛi adoꝛati⸗
oneq; ſit dulia que debetur rationali creature.

Quia tũ crux iſta nec eſt deus.nec ipᷣi diuinita
ti aliqͥd vnitum. ideo non eſt ei cultus latrie ex⸗
hibendus ꝓpter h̊ ꝙ tenet mediũ inter latriam
duliam. adoꝛatio crucis vt dicat᷑ yperdulia.

Sʒ qm adoꝛatio ſicut allocutio vidꝛ eſſe ſolum

mo inter res ròe capaces. Adoꝛatio em queda
oro eſt ad aliqͥd oꝛdinatũ.vñ adoꝛare e ad ali-
qͥd oꝛare. crux aũt xpᷣi caretoino rõe. Ideo alij

dixerũt eam nõ eſſe adoꝛandã. necinq;tũ in ea
adoꝛat᷑ xp̃s. nec aliqᷓ eſt ei reuerentia exhiben⸗
da honoꝛis: niſi rõe cruciſxi.ſicutnecimagum
rõoõe imaginati. Et iõ dixerũt ꝙ cruci xpi e cul⸗
tus latrie exhibẽdus. v nullꝰ aliꝰ nec dulie nec

Et hoc innuunt ↄfirmareꝑ Damaſcenũ inc:
de imaginibꝰ vbi dicit. . non crucẽ adoꝛamꝰ⸗
ſed tipũ.i.ſigurationem. Et ſicnõ viðꝛ ꝙ crux
doretur inqᷓtum eſt res aliq̃: inq;tum eſt ſi⸗/
gnum. Nerũtamen ſi ↄſideremus voba Dama
ſceni in ca. de cruce videt᷑ ꝙ nõ ſolümodo cruci

xpᷣi put eſt ſignũ ſiue inq;tum tipus eſt: ſed in

ratione materie exhibendaſitreuerentia. qꝛnõ

ſolu eſt veneranda figura: ſed etiam verũ lignũ

crucis in quo dñs pependit. In alijs vo crud

bus venerqnda eſt ſolũ figura: nõ materia. Ait
enim ſic. Jpm qͥdem pᷣcioſum lignuʒ crucis ve
nerxrabile in quo ſeipᷣm pꝛo nobis chꝛiſtus obin
lit: vt ſanctificatum tactu coꝛꝑis ⁊ ſanguis de⸗

center eſt adoꝛandũ. Et poſt. Si gutem exalia

oꝛanda eſt crux in aua

Sorn x⸗

materia facta eſt. non materiã adoꝛam abſit:s
tipũ.vñ ſi aurũ ⁊ pcioſi lapides fuerint poſt ti⸗
pi diſſolutõzʒ nõ ſunt adoꝛanda.Ex quo colligi
tur ꝙ aliq̃ ſit ipi cruci reuerẽtia exhibẽda exce⸗
pta adoꝛatiõe latrie.Ethuiꝰ ſignũ eſt qꝛ eccle⸗
ſia ſolẽniʒat in crucis inuentiõe ⁊ exaltatiõe.ſiẽ
in feſtiuitatibꝰ ſanctoꝝ.Et ideo neuter pᷣdicto⸗
rum modoꝛũ videt᷑ ſufficiens. Pꝛoptea dicen⸗
dum ꝗ duplici mõ exhibetalicui honoꝛ.Auti
obſequiũ reuerentie.⁊ iſte eſt honoꝛ veneratio
nis. Aut in teſtimonium vtutis ⁊ cõplacẽtie fa
mulatũ. Et iſte eſt honoꝛ adoꝛatiõis.vterq; ãt
iſtoꝛũ honoꝛũ offert᷑ cruci. Nam crucẽ adoꝛa⸗
mus ⁊ cruceʒ veneramur. Sec in hͥ eſt dr̃a. O
honoꝛ veneratõis exhibet᷑ ipi cruci taqᷓ; inſtru
mento nie ſalutis.vñ ſicut exhibem reuerẽtiã
ſacr̃is.qꝛ eſt in eis aliquo mõ nr̃eſalutis cauſa⸗
litas.ſic cruci xpᷣi clauis ei aliq̃ reuerẽtia eſt
exhibenda. Et reſpectu illiꝰ honoꝛis hʒ cruxi
ſe aliqͥd ꝓpt᷑ qð dʒ honoꝛari.onoꝛ aũt adoꝛa
ratiõis offert᷑ ipᷣi cruci rõe cruciſixi. Nemo em̃
intendit ei placere vłaliqd impetrare ab ea: ſ ei
q̊ in ea affxus fuit.Et ſicnõ debet᷑ ei niſi adoꝛa
tio latrie. Sic igit᷑ cruci xpᷣi duplex honoꝛ de⸗
betur.⁊ vnus eſt latria.Alius vo nõ debʒ dici
nec latria neq; dulia.qꝛ nõ eſt ſpẽs adoꝛatiõis:
ſi vocari põt honoꝛ veneratõis.h Bonauẽtu.
ANlta itaq; ſunt crucis pᷣconia ꝓpterq̃ a cun⸗
ctis fidelib crux venerabił eſt colẽda.qꝛ hecẽ
ſcala ꝑ qu patet electis aditꝰ ad regna celoꝛũ.
in quo viuit ⁊ regnat in ꝑpetuũ xpᷣs filius dei:
qͥ ſit in ſecula bñdictus.vRKtmen.

Se
Epiexpimbifushumano generiguier.

rmo quintuſdecimus de amoꝛe

.
*

a Johß.

lſj. c. Que deſcripſit euangeliſta de
be n ate miranda ſaluatoꝛis nr̃i Jeſu chꝛi⸗
ſti exhibita mulieri ſamaritane.grata iocũdiſſi
maq; debent eſſe fidelibꝰ cũctis.qm̃ in illis my
ſtice ac ſpũalit᷑ deſignat᷑ amoꝛ ardẽtiſſimꝰ:quẽ
ſaluatoꝛ nr dignatus eſt hũano generi demon⸗
ſtrare.Oia eqͥdem q̃ fecit queq; dixit ab vtero
vᷣginis vſq; ad patibulũ crucis ad ſalutẽ hoiĩm
oꝛdinauit. Pꝛopterea nãq; deꝰ factꝰ eſt homo
vt ꝑditũ hoĩeʒ redimeret atq; ad reã cełſtia re
uocaret.ꝓcurauit aũt qᷓtũ in ſe fuit nõ ſolũ mu
lieris Samaritane:ſᷣinſuꝑ oĩm qͥ ſibi adherere
volũt hereditatẽ incoꝛruptã.immarceſſibilem
Tincontaminataʒ in ceł Qua ꝓpter vtiſta de/
pfiti

Scribun

uotius attentiuſq; ↄtemplari poſſumꝰ. in pñ
EHmone ꝑcurremꝰ hiſtoꝛiã ſamaritane:ſbᷣ titu
de amoꝛe xpi erga humanü ge

enus qð ſua beni

uolentia caritateq; repauſt. ſicut vba ppoſita.

amoꝛes diſtinguere poſſumus.
CPꝛunus ð amoꝛpegrinans.
CBSecũdus amoꝛ manifeſtans.

C Tertius amoꝛ confoꝛꝛans.

tate et pena

Bimar

—

tate queſtiuit bonn

—

ðꝛ pegrina

K

doõë

re in gladio ⁊ arcu meo. Ampliauerat Jacob
agrũ quẽ emit addẽs ⁊ ↄuicinas poſſeſſiões iu
ſro bello q̃ſitas. Ibi aũt erat fons Jacob.ſ.pu

teus quẽ effodi Jacob fecerat.Dicit nãq; Au⸗

guſti. in omeł.pnitis lectiõis. Ois puteꝰ fons.
F nõ oĩs fons puteꝰ.vbi em̃ aq̃ de terra manat:
⁊ vſum pᷣbet hauriẽtibꝰ fons ðꝛ.Sʒ ſii ꝓmptu
⁊ ſuꝑficie ſit fons tm̃ ðꝛ. Si aũt in alto ⁊ in pꝛo
fundo ſit ita puteꝰ vocat᷑ vt nomẽ fontis nõ ad
mittat. In hoc loco ſic ait Theophilꝰ.Ex com
memoꝛatiõe fontis ⁊ pᷣdij edocemur ꝙ eaq̃ pa⸗

triarche ꝓpt᷑ fidẽ quam in deo habebãt adepti

ſunt iudei ꝓpt᷑ impietatẽ eoꝛũ ꝑdiderũt.⁊ eoꝛũ
loca gentibus tradita ſunt. Fatigatus ergo Je
ſus qꝛ hoꝛa erat qſi ſexta ſedebat ſic ſuꝑ fontem
diſcipuli aũt iuerãt in ciuitatẽ vt cibos emerẽt

Seſſio illa vt Chꝛyv.dicit ꝓpter laboꝛẽ factaẽ
2 vt expectaret diſcipulos.⁊ ꝓpt᷑ eſtuzʒ refrige

rans coꝛpus apud fontem. dum ſicſederet ve⸗

nit mulier de ſamaria haurire aquã. m Nico.

dicũt. Hic eſt vere ſaluatoꝛ mũdi. In qbꝰ tres

Cale

ns.
Aoluitnãq; pegrinãdo a diſcurre⸗
jrere oues errãtes.qð notat᷑in pᷣncipio euãs
gelij ſiue in pᷣma ꝑte.Dt nãq; ibi. Aeit Jelſus
in ciuitatẽ ſamarie q̊ ðꝛ ſichar. Eſt aũtſamaria
vt inqͥt Beda inſignis paleſtine puicie ciuitas
adeo vt tota regia ei ſociata ſamaria dicat. De
hac inſuꝑ ita dic Iſid.xiiij. lib. emhi. Samaria
regio paleſtie ab oppido qͥdã nomẽ accepit:qð
vocabatr᷑ ſamaria. ciuitas quondã regal ĩ iſrł.·
q̃ nüc ab auguſti noieſebaſtia nücupatr᷑.hec re⸗
gio inter iudeã ⁊ galileã media iacet.Ciuitaſ ꝗẽK
ſichar erat in illa regione ꝗqᷓ antiqtus dicebat᷑ ſi
chem. vt ptʒz Geñ.xxxiij.c. Jõ ait Chꝛyß. Lo⸗
cus ille erat vbi ꝓ Dina Simeon ⁊leui grauẽ
occiſionẽ fecerũt. Sequit᷑ Johes in euangelio
iuxta pᷣdiuʒ qð dedit Jacob Joſeph filio ſuo.
Dicit Mico.de lira.ꝙ Jacob veniẽs de melo⸗
potamiaemit agy ab emoꝛ pᷣncipe ſichem ⁊ ibi
ad tꝑs habitauit iuxta vrbẽ. Sʒ ꝓpter raptuʒ
Dine occiſi ſunt habitatoꝛes illiꝰ ciuitat. ⁊ ſic
ceſſat in poſſeſſione eiꝰ.⁊ illũ locũ dedit ioſepyp
Anñ Beñ. xl viij.c. dixit Jacob. Do tibi parteʒ
tuã extra fratres tuos quã tuli de manu amoꝛ⸗

hiei
Mzis

ütma
Kealis
Nen; De
Gummn
nics
liſt.
Nhheen⸗
Cliſ
lchaft
uge⸗
ungo⸗
flioſ.
vdeneh⸗
hen tbi
rptu;

t. a.

itioſep
Mheng
W
an
D
Nunr
nis u/
iens.
mum.
ſüprpe
om
nsnind
/E
gagpr
tad
i coꝛi
zagoge
gfonten
5enent
Nefaage

eare⸗
n M⸗

de lira. Samaria nõ eſt hic nomen ciuitatis: B

gentis vel regionis.qꝛ illa mulier erat de ciuita
te ſichem:qᷓ tunc erat metropoł ſamaritanoꝛũ.
vt dicit Joſephus.xj.antiquitatũ lib. Dixit ie

ſus illi mulieri. DOa mihi bibere. Reſpõdit illa.

Quõ tu cũ iudeus ſis a me bibere poſcis q̃ ſum
mlier ſamaritana: Refert Chꝛyſ. Judeũ eũ ex
timauit a figura⁊ locutiõe. Nico.vo de lira di
cit ꝙ cognouit eũ eſſe iudeũ ꝑ habitũ queʒ poꝛ⸗
tabat.qꝛ ſicut erant iudei diſtincti ab alijs ĩ cul
tu dei ⁊ in circũciſiõe:ita ⁊ in veſte.Quare vo

iudei abominabant᷑ ſamaritanos multiplex rõ

aſſignari põt.Et bma ſᷣm Chꝛyv. qꝛ ſamarita⸗
ni ſolũ ea que oyſi ſunt ſuſcipiẽtes.ꝓpheta
rum nõ multã curã habebãt. Scða qꝛ ſamarita
ni colebãt deũ ⁊ idola ⁊ errabãt dicentes deum

eſſe coꝛpꝰ.Tertia rõ ſᷣm Nico de lira.qꝛ ſama⸗

ritani moleſtias mlas intulerũt iudeis ĩ reedi⸗
ficatione templi ⁊ ciuitatis.vt ptʒ. Heſdre.j.c.
Sed in hac ꝑte l̃a euangelij dimiſſa ad ꝑegri⸗
nantem illũ oculos mẽtis nr̃e vᷣtamꝰ. Ipe vti⸗
qᷓ; deus incarnatꝰ ꝑegrinãdo ⁊ diſcurrẽdo ani

mas nrĩas vt paſtoꝛ ſollicitiſſimus ꝑqᷣfiuit. ha
buit aut Beginatis ſua tres cõditiöes.

CPꝛima fuit conditio penalitatis.
¶Secũda pauꝑtatis. ¶Tertia diuturnitat!.
¶ Pꝛia fuit conditio penalitatis. oluntarie

6

Appe languoꝛes nr̃os tulit doloꝛeſq; poꝛtauit.

uiſnam enarrare ſufficiat laboꝛes xpi q̊s tu⸗

lIit vigilando. oꝛando ꝓ pctis ⁊ ingratuudine
hoiĩm. ſſepiſſime lugendo. ambulãdo. p̃dicando
ieiunãdo ⁊ tandẽ paſſionẽ acerbiſſima ſuſtinen

do. Expergiſcere ſideł aĩa intuere regẽ celoꝝ
⁊ dñm:nõ ſolũ hac vice defatigatũ ⁊ ſedentem
ſuꝑ fontẽ.Sed fatigatũ in pᷣſepio anguſto.ſati⸗
SRum in bꝛachijs maternis dũ fugit hero dem
fatigatũ in egypto.fatigatũ in ieiunio.fatigatũ
in oroe.fatigatũ in ſudoꝛe ſanguineo.fatigatuzʒ
ſub pedibꝰ capientiũ illũ.fatigatũ in vinculis.

fatigatũ in illuſionibꝰ. fatigatũ in ſputis ⁊ feti⸗/
dis oſcul.fatigatũ in colũna.fatigatũ in cruce.

O dura mens hoĩim. O duricies coꝛdiũ nroꝝ

fatigat᷑ xpᷣs ex amoꝛe.patit᷑ ex amoꝛe. effundtt

ſanguinẽ ex amoꝛe.oꝛit᷑ ex amoꝛe.⁊ nos eũ
q nos tãtũ diligit diligerenolumꝰ. NMPꝛopterea

Aug'. in li. qnq; hereſes inducit xpᷣm ita ad
Hoiem ingtũ loquentẽ. Cũ eſſes inimicus pris

mei: recõciliaui te. Cũ inter montes ⁊ ſiluas er

rares:q̃ſiui te.humeris meis poꝛiaui te laboꝛa
ui.ſudaui.caput meũ ſpinis oppoſui.manꝰ me⸗
as ⁊ pedes clauis obicci.vt te mihi copularem
⁊ tu diuideris ame.¶ Scða ↄditio ꝑcgrinatio
nis xp̃i fuit pauꝑtatis. dum em in hac vitamã
ſit: pauꝑem vitaʒ geſſit. Exquo dicebat at

2

thei.viij.ca. Aulpes ſoueas hobẽt ⁊ yolucres

ceèli nidos.flius aüt hoĩs non habet vbi caput
ſuum reclinet. Notandũ tñ ꝙ qñq; hr̃e voluit

cum apoſtoł aliqͥd in cõmuni qð colligit ex eus

gelio vbi dicit. Diſcipuli aũt abierãt in ciuita⸗
tem yt cibos emerẽt. Sed ꝓpter hoc dicit Au
guſti. xij .q.j.in. c.habebat.habebat dñs locu⸗

ſos a ſidelibus oblata ↄſeruans ⁊ ſuoꝝ neceſſi⸗
tatibus ⁊ alijs ind igentibꝰ tribuebat. Et ſuper
ps.Cui idem Alugꝰ.inquit. Habuit dominus

loculos ſicut dictum eſt de qbuſdam religioſis
feminis ꝙ miniſtrabant ei deſuaſubſtãtis ſutu
rus erat Maulus nihiltale aliqũ queres ⁊ om⸗
nia ꝓuincialibus donans. Sed qꝛ multi infir⸗
mi iſta queſituri crãt. magis infirmoꝛũ ꝑſonaʒ
ſuſcepit xpᷣus.ſublimius paulus.nunqd ⁊ cri⸗
ſto ſublimius. xpᷣs qꝛ miſericoꝛdius. Cũ enim
viderẽt Paulũ iſta non eſſe queſiturũ. ꝓuidit
ne damnaret queſiturũ ⁊ pᷣbuit exempluʒ infir⸗
mo. hec ille.Et licet ita eſſe firmit᷑ ſittenendum
nihilominus pauꝑtatem ſemꝑ vbo ⁊ exemplo
ſublimit᷑ cõmẽdauit.¶ Tertia ↄditio ꝑegrina
tiõis xpᷣi ðꝛ diuturnitat.Triginta em̃ tribꝰ an
nis mitiplicit᷑ patiendo vt pᷣdictũ eſt aias nrĩ as
errabũdas q̃ſiuit. Nec ardoꝛ huiuſcemõi ſitis
de aĩabꝰ inueniẽdis vllo vnq; tꝑe potuit in eo
extingui.Sitio dixit Samaritane da mihi bi⸗

bere. Sitio inſuꝑ clamauit in crucc. Sitiebat
vtiq; nr̃aʒ ſalutẽ. O Jeſu bñdicte. O fili dei al

tiſſimi. tu ſitis nram ſalutẽ: ⁊ nos totis viribul
illã recuſamꝰ. Tu pᷣciũ tui ſanguinis ꝓ debito
nro ſoluis.⁊ nos illud ↄtẽnimꝰ.Tu pie dolens

in cruce clamãs Sitio. Sitio. Sitio.⁊ nos ob

qaudimꝰ. Etq̃ eſtnra ingtitudo:q̃ ꝑptinacia:que

ueſeuitia?Auctoꝛẽ vite audire nolumꝰ.qꝛ ma⸗

litia nr̃a nos excecauit.Diximꝰ de amoꝛe per⸗
cgrinaenrrr.
Mualr xp̃s ex amoꝛe mamfeſtauit
omi veritatẽ ſummi boni. falſitatẽ
blimitatẽ dei· ¶ Caimn

Ecundus amo

generi huͦano exhibit? oꝛ mani⸗
uit qde mita ſams
c voluit eſſeno

aſ. Manifeſtaui
t

2 pcipuetrin.

. .

ꝛimũ eſt ſummi boni veritas.

ſitas. Tertiũ e dei ſolimitas

*1 *

CPꝛimu eſt
Sedmémif

¶ Nꝛimu qd manifeſtabat Ihs eſt ſumi boni
vitas. Errabat qſpe mos varijs diuſiſq; opini
onib mũ bonũ.nec int phos inuetꝰ eſt

5

—— ð

qͥſpiã qͥ ſuo ingenio ill valerctattigẽ. Qulimo
cũ de illo varia fuiſſentlocuti. tadẽ abſq; imoꝛ

talitate ↄcludebãt hoĩeʒ fieri poſſe bim. J in⸗

deeberg ennoven inſti. 3 tales. GSumũ

onũ að bim facitnõ pot eſſeniſi in ea religiõe

atq; doctria cui ſpes immoꝛtalitatis adiuncta
eſt. hec ille. Quiſnã beatũ cenſeat eum qͥ vel vo
luptate animi ſiue coꝛpis oblectet᷑. velingenio
⁊ ſcia polleat.vł honeſtate niteſcat.vel diuitijs
gaffluat. vel gloꝛia tpali pᷣfulgeat. ⁊ hmõi.cum

oĩa iſta velociſſime tranſeãt atq; deſiciãt. Pꝛo⸗

pterea xpᷣs dicebat. Qui biberit ex aqua quam

elgao dabo ei non ſitiet in eternũ: pᷣ fiet in eo fons

qque ſalientis in vitã eternã. Aqua xp̃ᷣi eſt dei
gra q̊ mediate acquirit᷑ eterna vita.Aparet ita
q; ꝙ ſummũ bonũ eſſe non põt vbi eternitas de
eſt.Hanc aũt eternitatẽ xpᷣs pᷣconizauit cuʒ di⸗
xit Johᷣ.ij.c. Sic deus dilexit mundũ vt filiuʒ
ſuũ vnigenitũ daret: vt oĩs qͥ credit in illũ nõ
peat:ſed habeat vitã eternã.Et iteꝝ.vj.c.ec
eſt volũtas pr̃is mei qͥ miſit me: vtoĩs qͥ videt
illuʒ ⁊ credit in eũ non ꝑeat:ſᷣ habeat vitã eter
nam.Et. x.c. Oues mee vocẽ meaʒ audiunt:et
ego do eis vitam eternã. Et Mat.xix.c. Ois
qui reliquerit domũ aut agros ⁊c̃. ꝓpter nom̃
meũ centuplũ accipict ⁊ vitã eternã poſſidebit.
Et.xxv.c. Ibũt hi in ignem eternũ. iuſti autẽ

in vitã eternã. ¶C Scom qð manifeſtauit Jeſꝰ

eſt mũdi falſitas dũ dixit.Omis qui biberit ex
hac aqua ſitiet iterũ. In hoc ſiqͥdeʒ decipit mũ
dus dilectoꝛes ſuos ꝙ dũ deſiderata bona tꝑa⸗
lia largit᷑.nunqᷓ; tñ animũ ſatiare menteq; quie
tare poteſt. Hinc iero ad demetriadẽ vgineʒ
ita pulchꝛe dicebat. Siuitiaꝝ amoꝛ inſatiabił
eſt. expleri neſcit.honoꝛũ cupido celereʒ rei ha
biture finem ſine fine querunt᷑. NMõ ab reigitur
xps dicebat ſamaritane.O ſi ſcires donum dei
7 ſieen qui dicit da mihi bibere.foꝛſan ⁊ tu pe⸗
tiſſes ab eo ⁊c̃.qꝛ Cvpᷣs Jeſus paratꝰeſt benigne
gram ſuam cõcedere omibus illam poſtulãtibꝰ
Sed moꝛtales miſeri qñq; cum deo contendere

nõ erubeſcũt.Cur inquiũt quos damnãdos pᷣ

cLiuit creare voluit. Cur nõ omnes añqᷓ; pecca/

.

rent in fa us conſirmatod impeccabiles red⸗
didit. Cur homi peccare volenti impedimẽtuʒ

nõ pᷣſtat ⁊ ſimilia.Quibus cõſulimus iſta non

eſſe querenda.cũ bonus deus oĩa bñfeccrit.ſed

tm̃ conſideremus ꝙ qᷣſqͥs ille ſit qui ſaluare ve

lit ⁊ gram dei deſiderat. nunqᷓ; ſibi denegatur.
NHolunt gram dei qͥ tꝑalia bonoꝛũ amoꝛce dece⸗
pti in illoꝛũ fragili bꝛeuiq; vſu beatos ſe putãt
MHõ pꝑcipiũt hi ea que dei ſunt. Quiimo inflam
mauere indies ad terrena iſta ⁊ tranſitoꝛia bo⸗
na cõcupiſcenda.oc myſtice apparet in ſama
ritana:q̃ dum audiſſeta xpᷣo ↄditionẽ aque ſpi
ritualis coꝛꝑalem aquam intelligebat ⁊ affecta

bat.Aiebat em.ñe da mihi hãcaquã: vt nõ

ſitiam neq; veniã huchaurire. Abi diẽ Aug'.
Adhuc iſta mulier carnẽ ſapit. delectata eſt nõ
ſitire.⁊ putabat hͥ ſᷣm carnẽ a dno ſibi eſſe pꝛo⸗

miſſum. Dederat em deꝰ aliqñ Pᷣuo ſuo Helie:
vt ꝑ qdragita dies nec eſuriret nec ſitiret. Qui
HB potuit dare ꝑ qdraginta dies nõ poterit dare
ſp. Delectata talimunere rogat vt ei aquam
viuã daret. Bixit aũtieſus illi. Aoca viꝝ tuũ

id ẽ ᷣm Aug.pᷣſenta intellectũ tuũ.ſᷣ laltter in
telligẽdo h̊ dicebat xpᷣus vt declararet ſibi tur
pitudinem ſuã. Nam cũ illa dixiſſetſe virũ non
hre.xpᷣs illã benigne redarguit reuelãdo ſibi ꝙ
nq; Viros habuiſſa pon quop mone ſirccſ.
ſiue adulteriũ accepiſſet C Tertiũ qð xp̃s ma
nifeſtauit eſt dei ſlimitas.qꝛ nõ eſt ipᷣe domiꝰ
oim aliqͥd coꝛpoꝛeũ ⁊ vile vt falſo eſtimar̃t ple
riq.de qbus dixi in ᷣmo ᷣmone huiꝰ operis.
Pꝛoprerea ↄfundit᷑ ſtulticia genriũ qᷓ poſt ido
la cucurrerunt.⁊ ineptia illoꝛũ qui vel homies
vel aialia vłceleſtia coꝛꝑ adeos eẽ dixerũt.Au
diãt hi oẽs xpᷣm ſamaritane loquentẽ.Jlla naã⸗
q; vt Chꝛyv. ait.a xpᷣo repᷣhenſa nõ ↄtriſtata ẽ
neq; dimittens fugit:ſᷣ admirat᷑magis ⁊ immo

ratur dixitq; xpᷣo.dñe vt video ꝓpheta estu.

pr̃es noſtri in monte h̊ adoꝛauerũt:⁊ vos dici
* X hieroſolymis eſt locꝰ vbi adoꝛare opoꝛtʒ
u

Judei quippe diccbant ꝙ nõ licebatoꝛare niſii
tẽplo a Salomone cõſtructo. Samaritani vo

aſſerebant eſſe oꝛandum in monte ſamarie. ſᷣm
Nicolaũ de lira. Ille erat mons Gariʒim:in qͥ
filij iſrael bñũdixerũt deum qñ intrauerũt terraʒ
ꝓmiſſionis.Et vocabant Samaritani Jacob
⁊ patriarchas patres ſuos ſiue qꝛ ipᷣi legẽ moy
ſitenebant.ſiue qꝛ Jacod ⁊ filij eius in partibꝰ

illis habitauerũt.ſiue quia ille mons ex heredi

tate Jacob ad eos ꝑuenerat. Reſpondit itaq;
Jeſus mulieri. Crede mihi qꝛ veniet hoꝛa qn

neq; in monte h̊ neq; in hieroſolymis adoꝛabi⸗
tis prem. vos adoꝛatis qð neſcitis.nos adoꝛa⸗
mus qð ſcimus.qꝛ ſalus ex iudeis eſt. Dic Cri
ſoſto. Samaritani qͥdẽ qð neſciebãt adoꝛabãt.

qm̃ localem ⁊ coꝛꝑaleʒ eſtimabãt deũ: nihil de
eo plus imaginantẽ q de idoł.⁊ idcirco cultuʒ
dei cum cultu demonũ miſcuerunt. Subdidit

xp̃ᷣs. Sed venit hoꝛa ⁊ nũc eſt quãdo veri ado
ratoꝛes adoꝛabũt pr̃em in ſpũ ⁊ veritate. Naʒ
pf tales q̃rit qui adoꝛẽt eum. Spũs eſt deus
1 eos qͥ adoꝛant eum in ſpũ ⁊ veritate adoꝛare
opoꝛtet. Nam placuit mulieri ſentẽtia xpᷣi. vo⸗

luiſſet em̃ ꝙ xpᷣs diceret in monteillo eſſe oꝛan⸗

duz. Et pp̈terea dixit. Scio qꝛ meſſias velet qʒ
dicit᷑ xpᷣs.cũ & venerit ille nob annüciabit oĩa.
Bicit ei Jeſus.Ego ſum qͥ loquoꝛtecũ.Et con

tinuo venerũt diſcipuli eiꝰ ⁊ mirabant᷑ ꝙ cum
muliere loqbat᷑ xp:s.Admirabant᷑ inquit ſic.
ꝑ abundantẽ xpᷣi manſuetudinẽ ⁊ humilitateʒ

qm ita ꝑſpicuus exiſtens ſuſtinuit loqui cum
tanta benignitate mulieri inopi ⁊ ſamaritane.

no hae:
ret.Qr
Nerttdere
naquann
pin wi
llnerin
uſbit
kyirünon
Poſtbi
i r
rösma
Wedomi
ninple

ndne.
Widoſen

iüboris
NaniA
me gluni

Ntne.

stNn
phenesn.

71wsD .

mropor
kaenili
mm
Enmne in
zin:in
Cenittenz
n ob
lginor
iperti
et deredi
Ming
a Mon
is dhorb⸗
los
dai
ulthit.
echlde
tcallu,
Oidn
loNnnd
nrue RNy,
sckda
1ne onn
aaupf⸗
lochecen
ſius ice
licabit
kci. Eron
migam
nautſe.

punniltte)

baniam
narume

Relicta vero ydria ſua abijit feſtina mulier in

ciuitatẽ dicens. Venite ⁊ videte hoĩem qͥ dixit
mihi oĩa ꝗᷓ feci.nunqͥd ipe eſt xpᷣs? Quare mul
ti de ciuitate venerũt ad illũ audiẽtes qᷓ ſamari
tana referebat. Nam vt dicit Hico. delira. Sa
maritani erant in ſuſpenſo de aduẽtu xp̃ᷣi de .

ximo. tum pꝓpt᷑ impletionẽ tꝑis.tum ꝓpt pᷣ
cationẽ Johis cuius pᷣdicatio tunc erat famo/
ſa ⁊ de xpo ꝓclamata. Ideo facilius credidert

vbo muneris. —
CQualr xpᷣs ex amoꝛe cõfoꝛtauit di
ſcipulos vt pᷣdicarent. ¶ Ca: iI.

Ertügmoꝛ chꝛi⸗

ſi generi hüano exhibitus aſoꝛ⸗
tans. Confoꝛtauii ſiqdem diſcipos
ſalute hoim pᷣdicarẽt. Et vt eoꝝ pdieatio
ax fructuoſaq; haberet. triplicit illam do⸗

eme
cuit exercendam.
¶ Pꝛimo docuit diſcipulos pᷣdicare feruẽter

RK

cũ deſiderio.ſſalutis ꝓximi. naʒ deilla magis
dz eſſe pdicatoꝛ ſollicitus: qᷓ; de ꝓpa coꝛpoꝛali

neceſſitate. inc eſt ꝙ cũ tꝑs inſtaret comedẽ⸗

di voluit benignus Jeſus differre vt intẽ deret

p̃dicationi.dans exemplũ alijs ſilr faciẽdi. Et
H̊ eſt qd ðꝛin euãgelio. Interea.i.añqᷓ; veniſſet
ſamaritani rogabst eũ diſcipuli eius dicentes.
Rabbi mãduca. Ille aũt dixit eis.Ega aliũ ci⸗
bum habeo manducare quẽ vos neſcitis· ic
Theophilus ait.Dñs ſciẽs ꝙ Samaritana to
taʒ ciuitatẽ ad eũ attraheret hoc diſcipubł ſigni
ficauit dicens. Ego cibũ habeo mãducare quẽ

vos neſcitis.Et Chꝛyv.hoim ſalutẽ hic cibũ

vocauit.oſtendẽs qtũ deſideriũ hʒ nie ſalutl.
Bicebant diſcipuli ad inuicem. Nũqͥd aliqᷣs
attulit ei manducare: Rudes adhuc erãt ⁊ de
cibo coꝛꝑali putabant xpᷣm loqui.At ipᷣeſubdi

dit. Meus cibus eſt vt faciaʒ volũtatem eiꝰ qͥq

miſit me.ſ.vt ꝑſiciam opus eiꝰ vt pᷣdicando ſa⸗
maritanos ↄuertã: ⁊ in cruce moꝛiẽdo ac meu
ſanguinẽ fundendo ꝓ pctis hoĩm ſatiſfaciã.

ſi videremus xpm labia ſua dulcioꝛa ſuꝑ mel æ

fauũ aperientẽ.audiremuſq; ſuauiſſima voceʒ
dicentẽ. Meus cib⸗ eſt vt faciã volũtateʒ pr̃is
mei qᷣ miſit me. pieq; ↄſiderare vellemꝰ ardoꝛẽ
ſui coꝛdis quo feruentiſſimenᷣam ſalutẽ exop⸗
tat vtiq; viſcera nr̃a cõmouerent᷑. Qð ſi nõ ſie⸗
ret durioꝛes petris.ĩmanioꝛes beluis et ĩidomi

tis feris crudelioꝛes meruo cenſendi erimꝰ. Gi

cebat g̊ diſcipuł expoſt. Nonne vos dicitis ꝙ

adhuc q̃tuoꝛ menſes ſunt ⁊ meſſis venit.q̃n di⸗

cat ticerths meſſis coꝛꝑalig adhuc diſtet.iñ tẽ
pus ineſſ

ctio frugũ. ⁊ ad ſilitudinẽ huiꝰmeſſis ſpũaliter

lium reponẽdã in vitã

s ſpũalis inſtat. Dr aũt meſſis colle

X*.

dꝛ vocatio hoim ad ſge paud ogregabuntur
hoies in dñi hoꝛreũ. Uñ equit᷑. Ecce dico vo
bis leuate oculos vros ⁊ videte regiões.qꝛ iaʒ
albe ſũt ad meſſeʒ. ̊ dicebat ꝓpt᷑ ſamaritanos
veniẽtes ad ipᷣm iam diſpoſitos ad credenduʒ.
Scðo docuit diſcipulos pdicare letãr᷑. vt. ſ.
Aideratiõe p̃mij nõ euitarent pᷣdicadilaboꝛes.
Sicut em̃ ſamaritani lam erãt diſpoſiti ad cre/

dendũ ꝑ pᷣdicatõʒ xpᷣi.ita etiam xpᷣus videbat

multitudinẽ gentiũ ꝑ totũ mundũ cito ↄvgrega
dam in hoꝛreũ eccłe ꝑ pᷣdicatiõʒ apłoxex quz
p̃dicatiõe meruerũt pᷣmiũ eterne vite.Et hocẽ

y m’9 dꝛ. Et qͥ metit mercedẽ accipit. In pntieme

b̈mameſſis ꝑ quã hoies adducunt᷑ ad fidẽ. æ in
hac meſſe meſſoꝛes fuerũt apoſtoli. AUltima o

melſſis erit in iudicio qñ colligent᷑ fideles intra

hoꝛreũ gle. tũc meſſoꝛes erũt angeli. Et iõ ſe⸗
quit᷑. Qui ↄgregat fructum.i.multitudinẽ fide
ã eternã.qꝛ ꝑacto iudicio
reponent᷑ in hoꝛreo gũe ꝑ miſterium angeloꝛũů.
Et qꝛ xpᷣs locutꝰ eſt de meſſeſpũali ꝝ ſicitudieʒ
meſſis coꝛꝑalis.ideo oñdit in quo eſt ſilis ⁊ in
quo diſſimił. Ad cni intellectũ ſciendũ ꝙ apð
iudeos erat ꝓuerbiũ de h̊ ꝙ qñ alids muuʒ la⸗
boꝛabat in re aliqᷓ: ⁊ alius repoꝛtabat fructum
dicebat᷑ puerbialit᷑. Anus ſeminat ⁊ aliꝰ metit
q̃ſi diceret.vnus laboꝛat ⁊ alius gaudet Et ſic
aliqñ cõtingit de meſſe coꝛꝑali:que ab vno ali⸗
quãdo ſeminat᷑: ⁊ ab eius hoſteirruente colli⸗
gitur. De meſſe vo ſpũali ſic eſt. ꝙ alij ſemina⸗
uerunt ⁊ alij meſſuerũt.qꝛ patriarche ⁊ ꝓphe⸗
te antiqui ſeminauerũt pᷣma ſemina fidei: apo
ſtoli neſſuerũt.inq;tum populũ ad ꝑfectioneʒ
fidei reduxerunt. Nerũtamen vterq; repoꝛtat
gaudiũ.qꝛ tam ꝓphete antiqui q etiaʒ apoſto
li ppter merituimn laboꝛis ſui recepti ſunt ad ce⸗
leſte gaudiũ. Etin hoc nõ tenet ꝓuerbium de
neſſe coꝛpali de qua non gaudet ſeminãs ſi ab
alio metat. Et hoc eſt quod dicit᷑ vt ⁊ qui ſemi
nat ſimł gaudeat: v qͥ metit.ſ.ꝓphete ⁊ apoſto⸗
li in hoc em̃ vbo verũ eſt. i. puerbium eeccleſie
p tanto habet locũ in ꝓpoſito.qꝛ alius eſt qͥ ſeo
minat. ſ.patriarche ⁊ ꝓpheie.⁊ aliꝰ eſt qui me⸗
tit ſ.apoſtoli. Ideo ſequit.Ego miſi vos mete

re i ad ꝑfectionẽ fidei adducere. qð vos nõ la⸗

boꝛaſtis. ꝓphete em ⁊ patriarche multuz labo
rauerũt in denunciando aduentũ xpi. argu⸗
endo inſidelitatẽ populi. ꝓppterea ſubdit᷑.Alij
laboꝛanerunt ⁊ vos in laboꝛes eoꝛũ introiſtis.
qꝛ.ſ. pphetias ab alijs ꝓnunciatas pᷣdicabitis
¶ Tertio docuit rpᷣus diſcipulos pdicare pſe

ueranter. qꝛ manſit ipe cũ ſamaritanis duos di

es. Bicit nanq; in euangelio. Ex ciuitate autẽ
illa. ſ. Sichar multi crediderũt in eũ ſamarita⸗
noꝛum ꝓpter vᷣbũ mulieris teſtimoniũ phibo⸗
tis. qꝛ dixit mihi oĩa quecũq; feci. Iſtud teſti⸗

Sermo ☚ V. .

monium videbatr efficax ex duobus. Mꝛio qꝛ
dicebat cõtra honoꝛẽ ſuũ ex ʒelo veritatis. Se
cũdo qꝛ oſtẽdebat eũ ſcire talia q̃ nõ potat ſci⸗
re via humana. Nerũtñ qꝛ hoc teſtimoniuʒ nõ
fuit niſi qdam ꝑſuaſio ad credendũ. qꝛ pfectio
ſidei ipᷣoꝝ facta eſt ꝑ xpᷣm. Ideo ſubiungitur.
Cum igit᷑ veniſſent ad illũ ſamaritani rogabãt
eũ vt ibi maneret:a acqᷣeuit petitioni eoꝛũ. Et
multo plures crediderunt in eum ꝓpter ᷣmõeʒ
