erant ſimplice s ⁊ ignoꝛantes.vt patet deapo⸗
ſtolis quibus poſt paſſionem chꝛiſti data eſt in
telligentia ſcripturarũ.ſᷣm ꝙ dicitur Luce vlti
mo. cap̃. Tunc aperuit illis ſenſum vt intellige
rent ſcripturas. Subſecutus eſt Simeon: ⁊ in
ſignum.ſ.federis inter homines ⁊ deum cui cõ
tradicetur aſcribis ⁊ phariſeis ⁊ alijs.Et tuam
ipᷣius animam ꝑtranſibit gladius.id eſt doloꝛ
paſſionis eius ꝑtranſibit animam tuam ꝑ com-
paſſionem:vt reuelẽtur ex multis coꝛdibus co⸗
gitationes quia licet virgo tempoꝛe paſſionis
in fide perſeuerauit:alij tamen diſcipuli diuer⸗
ſas fluctuationes cogitationũ habuerunt quo⸗
uſq; viderũtipᷣm a moꝛtuis reſurrexiſſe.¶ Ter
tio poſſumus depᷣhendere virginis liberalitatẽ
pꝛopter benignam condeſcenſionem. Cõdeſcẽ
dit quippe omnibus eius pᷣſidium imploꝛanti⸗

dem gloꝛiam ſempiternam.

* „ . 2 .„
. „ 2

in virgine b

Sero y.

bus. IJpᷣa eſt dulcedo a ſpesnoſtra: yt cantat
eccleſia. Jpᷣa eſt ſtella maris:q̃ naufragãtes in

mare huius mundi ad poꝛtum ſalutis dirigit.
IJpᷣa pꝛopinqua eſt valde peccatoꝛibꝰ ſicut lu⸗

na inter planetas ꝓpinquioꝛeſt terre. Ut acce⸗
damus ad eam conſidẽt᷑ inducit nos deuotus

Bernardus his verbis. Secun inquii babes

o homo acceſſum apud deum. vbi habes filiu,ʒ

ante patrem: matrem ante filium. Filiꝰ oſten⸗
dit patri cicatrices ⁊ vulnera: mater oſtenditſi⸗
lio pectus ⁊ vbera. Mec vlla poteſt eſſe repulſa

vbi tot occurrunt charitatis inſignia.Etiteruz
Bernardus.Quando miſereri non poterit ma

ter omnipotẽtie: Quãdo miſereri nolletmater
miſericoꝛdie:Etidem. Reuolue totam ſeriem
euangelij ⁊ ſi quid aſperũ: ſi quid durum inue⸗
neris in Maria deinceps eaʒ ſuſpectã habeas
⁊ad cam accedere verearis. Igitur ſub alis eiꝰ
confugiamus vt ſic tuti eſſe poſſimus.⁊ in hoc
ſeculo filij ſui gratiam mereamur acciꝑe ⁊ tan⸗

.

muſnonus de aſſum⸗

CGermo vigeſimuſnonusdes
ptione et exaltatione virginis ſacra:

E

tiſſime in qua maxima relucet diuina

oꝛioſe virgi⸗

nis Marie verba ſunt iſta oꝛigi⸗
naliter Luce.j.c. Et ſiomnia que
enedicta diuia largitas dignata fu⸗
it operari magna ſint ⁊ ſtupenda: verütame ex·
altatio illius ſuꝑ omnem celeſtem militiam cun
ctos in ſtupoꝛem ⁊ admiratiõem cõmouere de·
bet. Quid enim excogitari mirabilius poteſt q;
ꝙ vna mulier tranſcenderit beatitudinem quo
rũcũ q; citra filium hominũ angeloꝛuʒ eumq;
locum in empyrco celo conſcendit: ad queʒ nul
la alia pura creatura vllo vnq; temꝑe pꝛopera/
re valebit. Hec omnia tamen cum ingẽti leticia

deuotioneq; ardentiſſima anobis commemoꝛa

ri debent. Hinc Hyeronymusin ᷣmõe adpau
lam ⁊ euſtochiũ inquit.Hodie gloꝛioſa ſemper
virge ¶ Maria celos aſcendit: rogo gaudete: ;
Vita fatear. ineffabiliter ſublimata cum chꝛiſto
regnat in eternum. Regina mundi hodie deter
ris ⁊ de pꝛeſenti ſeculo neqᷓ; eripitur. Iteruz di⸗
co gaudete: qꝛ ſecura deſua immarceſſibili glo⸗
ria ad celi iam ꝑuenit palatiuʒ. Exultate inqua
ac gaudete: etletetur omnis oꝛbis: quia hodie
nobis omnibus eius interuenientibus meig;

5

ſalus aucta eſt. Nobis quoq; diligentib eam ginem ſeruauit: ſuiſq; ei deſeruiuit obſegujs. 1
honoꝛ ⁊ virtus vna cum reliquis virginibꝰſa Mon ꝙ eximiusille ſanctoꝛũ choꝛus apoſtolo⸗ n
qris amplioꝛ pꝛeſtat᷑ ⁊ gratia. Idcirco dilectiſ · rum eam deſerueritinter quos poſt reſurrectio
ſimi letamini ⁊ laudate:quia ſi deum oꝛe pphe nem intrans ⁊ exiens familiarius ↄtulit de cri// VYV
tico in ſanctis ſuis laudare iubemur: muitoma ſti incarnatione. tanto ſiquideʒ verius quanto 1
gis eum in hac celebꝛitate beate virginis mris abinitio plenius ꝑ ſpũmſanctum cuncta didi⸗ “
eius opoꝛtet cum hymnis ⁊ canticis diligentiꝰ cerat ⁊ per ſpexerit oculis vniuerſa: licet ⁊ apo⸗
extollere ⁊ dignis deo iubilare pꝛeconijs ac-my ſtoli ꝑ eundem ſpũmſanctum omnia cognoue⸗
ſiicis honoꝛare muneribus. Hec Hieronymꝰ, rint ⁊ in omnem edocti ꝑuenerint veritatem.
At autem mens noſtra virginis in celuʒ aduo⸗ Hieronymꝰ. Tertio inueſtigãdum eſt anſit in-
lantis myſteria pſcrutari poſſit: de ipa in pᷣſen-⸗ conueniès detranſitu vᷣginis acceptare que in 1
timone dicemus. In quatria magna notabi⸗ ibꝛoapocripho aui Jopanni zuggfliſte aſcri⸗
mus que fecit deaeis. bituredocentAd quod ita reſpondet hiero⸗
Pꝛimũ dicit᷑ ↄſummaticis. nymus vbi ſupꝛa. Di venerit in manibus vrſis
See oꝛificatiis. lllud apocriphuz de tranſitu eiuſdem virginis
nptionis. Ddubia ꝓ certis non recipiatis quod multi lati⸗
no:um pietatis amoꝛe ſtudioq; legendi carius
icitranſitu virginis et de hiſ amplectũtur. Quarto pſcrutan debemus aue

ndugl
aſſu

*„

ſint illa quec vt pie tenere poſſumus) occurre⸗ H
runt in virginis feliciſſimo obitu. Et vt colligi
tur a ſanctis fuerunt pcipue ſex ¶ꝛimum fuir
yirginis conſolatio.Dienanq; quadam duʒ in
nemmaue uſdeſideriüu coꝛ eius vehementer accenderet᷑
fecit deus magnum in vgine ma⸗ angelus cum multo lumine ei aſtitit reuerenre
nnne dicif conſummatiois. Naʒ pᷣ⸗ ſalutauit. Aue inquit benedicta filius tuus ad
ſentem vitam feliciter conſumma: te me miſit: qui ⁊ genitricem reuerendam expe “”
tein atranſitu decoꝛatus extitit multi pꝛi⸗ ctat:die itaq; tertia aſſumeris ad regna celeſtia .
legis t pꝛerogatiuis. Ad quod pleniꝰ intelli Cui virgo. Cupio inquit vt filij ⁊ fratres mei liu
gendum. ꝛimo querimus quot annis poſtq;ᷓ apoſtoli ad me pariter congregent᷑: vt eos an⸗
chꝛiſtus aſcẽdit ad celos illa mater ſanctiſſima teq;ᷓ moꝛiar coꝛpoꝛalibus oculis videam: etab ſu
ſupuixit. Etad hoc quidam Epiphani dicit: eis ſepeliri valeam: ipis pꝛeſentibus ſpiritum
ꝙ beata virgo quado cõcepit chaſſtum erat an deoreddam. Iterum exopto valde vt anima “

noꝛum quatuoꝛdecim ⁊ in quindecimo ipᷣm pe mea de coꝛpoꝛe exiens:nullũ ſpiritũ teterrimũ A

perit ⁊ manſit cum eo annis trigintatribus: et videat:nullaq; mihiſathãe poteſtas occurrar ſt
poſt moꝛtem ſupuixit annis vigintiquattuo:. Cuiangelus.Ecce omnes ad te congregabun⸗ HM
Et ſᷣm hoc quando obijterat annoꝛum ſeptua⸗ tur apoſtoli:qui nobiles tibi exhibebunt exeqͥ/ R

4 b EE
.
. * . . O — .
. . S . 5
.

gintaduoꝛum. Aliquibus tamen ꝓbabilius vi as funeris: ⁊ in eoꝛũ conſpectu ſpirituʒ exhala
detur ꝙ duodecim annis vixerit poſt paſſionẽ bis. Nam qui olim pphetam de iudea in Ba⸗
ſtoli totidem annis pᷣdicauerint in iudea et cir⸗ ad te apoſtolos adducere poterit in momento. ite
ca partes illas: ſicut eccleſiaſtica tradit hiſtto. Malignos autẽ ſpiritus videre cur metuis cũ ((AAge
o videndũ eſt quid tileoꝛum ſuꝑbiam tua itate contriueris:
lo tempoꝛe vſq; ad ſuam depoſitionem: Et ad attamen voluntas tua vt ipos nõ videaſ.is AI
hoc dicunt quidam ꝙ remanſit in domo iuxta dictis abſceſſit angelus.Aiũt autem nõnulli ꝙᷓ
cet baptiſma.ieiunij.paſſionis.ſepulture reſur- lit eparadiſo: quenimia claritate ſplendebat.· dii
ymꝰ autem ad Paulam æ Euſto/ lius vt ſtella matutina fulgebant quã ante phe R
i queritur poſt aſcenſione,z retrum poꝛtandam angelus dixit Secundum och

ſui filij: ⁊ ſic ſexagenaria ſit aſſumpta: cum apo byloniam in crine attulit:ſbito ipe ꝓculdubio nut
ria. Becund. quid virgo feceritil eoꝛum ſuꝑbiam tua humilitate contriueris: fi AU
montem ſyon poſita: omniaq; loca filij ſui.ſcili⸗ ppCᷣſentauit angelus virgini palmam quam attu
rectionis. aſcenſionis deuotione ſedula viſita⸗ Et erat virge viriditati conſimilis: ſed ſolia il/

quid egerit vnũ ꝓ certo eſt ꝙ virgo ſancta coi: quod occurrit in virginis obitu fuit apoſtolo⸗
poœe mente permanſit. Quia ſane angelus ga rum omniü congregatio. Refert nanq; Bi
beꝛiel acſi celeſtis paranimphus intactam cu-⸗ nyſius in libꝛo de diuinis nominibus. Apoſto-
Egaiulr. gt Nepannc apoſtolus atq; euãge⸗ los in doꝛmitione virginis eueniſſe: ac vnum⸗
liſta cui chꝛiſtus de cruce eam cõmiſit vgo vir quẽq; in laudem chꝛiſti⁊ virginis ſermonem

Moff
ns
lülr
is
mage
tcolg,
unfti
1in
arf
terent
1d
epe⸗
leſta
ei
⸗
ad
Wöna
Kmünd
decutra
gebun⸗
Nereh⸗

feeiſſe:loquens nanq; ad Thimotheũ ait. Noſ
vt noſti ⁊ ipe ⁊ muſti ſanctoꝛum noſtroꝛum fra
trum cõuenimus ad viſionem coꝛpoꝛis vite pn
cipis:⁊ que deum ſuſcepit. Qualiter vero ibi
apoſtoli venerũt colligitur vtputo ex illo libꝛo

apocripho. Nam pᷣdicante Johanne in ephe⸗

ſo celum repente intonuit:⁊ nubes candida ip⸗
ſum ſuſtulit acraptum ante arie ianuã col⸗/
locauit:percutien ſq; oſtium interius introiuit
⁊2 vginem ſalutauit. Quem illa videns obſtu⸗
puit:⁊ pꝛe gaudio lachꝛymas continere nequi⸗
uit. BDixitq; fli Johannes memoꝛ eſto verbo⸗
rum magiſtri tui:quibus me tibi in matrem: et
te mihi in ſilium commẽdauit. Ecce a domino
vocata debitum humane conditiõis exoluo: ⁊
coꝛpꝰ meum tibi ſolicita cura recommẽdo. Au
diui enim iudeos dicentes. Expectemus viri
fratres quo aduſq; illa que Jeſum poꝛtauit ſb⸗
eat moꝛtem ⁊ coꝛpus eius continuo rapiemus
ac iniectum ignibus comburemus. Tu igitur
hanc palmam deferri facies ante pheretruʒ:cũ
coꝛpus meum duxeritis ad ſepulchꝛuʒ. Dixit
q; Johannes. O vtinã hic eſſent omẽs apoſto

li fratres mei: vt decentes tibi parare poſſemꝰ

exequias:ac exoluere laudes dignas. hec illo
dicente omnes apoſtoli de locis in quibꝰ pꝛe⸗
dicabant a nubibus rapiuntur:⁊ ante Marie
oſtium collocant᷑.Qui videntes ſe ibidem inſi
mul congregatos mirabant᷑ dicentes. Que nãa
cauſa eſt pꝛopter quam hic dominꝰ nos inſimł
congregauit. Johannes ergo ad eos exiuit: et
dominã de coꝛpoꝛe receſſuram pᷣdixit:t Certiuʒ
quod occurrit in vᷣginis tranſitu fuit ſine dolo⸗
re cõſummatio Mie nanq; creditur ꝙaimail⸗
la ſãctiſſima abſq; doloꝛe fuerit a ſuo coꝛpoꝛeſe⸗
parata.vt autem ſcribit᷑ in libꝛo illo apocripho
Congregatis apoſtolis circa hoꝛam noctis ter
tiam:affuit Jeſus cum angeloꝛuʒ ⁊ ſanctoꝛum
multitudie: dixitq; Jeſus vᷣgini matri ſue. e
ni electa mea et ponam in te thꝛonum meum:qꝛ

concupiui ſpeciẽ tuam. Et illa. Paratũ domie

coꝛ meum paratũ coꝛ meum. ſicq; Marie ani⸗

ma de coꝛpoꝛe egredit᷑: fuitq; tam a doloꝛe car

sO extranea qᷓ; a coꝛruptione extiterat aliena.

QAuartum quod occurrit in virginis obitu fuit

chꝛiſti ? totius curie celeſtis obuiatio. Et de h
ta pulchꝛe loquit Hieronymus in ſermone ad
Maulaʒ ⁊ Euſtochiũ. Ad eius ꝓfecto exequi
as q;tum phas eſt credere famulabant᷑ angeli:
⁊æ. vniuerſe celoꝛũ congratulabant᷑ curie:nec mi
rum quia honoꝛ maternus eius ẽ: quinatus ẽ
ex ea:quem oinnis celoꝛũ oꝛdo venerat᷑ ⁊ ado⸗

rat ſuꝑ ſe eleuatum cumpatre in ſede maieſtatiſ
deum. Legimus ergo q̃ſepe ad funera et ad ſe⸗

AX

5.

pulturas quoꝛuũlibet ſanctoꝛũ angelos adueniſ
ſe ad exequias eoꝛuʒ obſequia pᷣſtitiſſe:necnõ
⁊ animas electoꝛũ vſq; ad celos cum hymnis ?⁊
laudibus detuliſſe. vbi ⁊ vtriuſq; ſexus choꝛi
cõmemoꝛãt᷑ frequẽt᷑ auditi laudes ceciniſſe Et
in terra ⁊ quod perſpicacius eſt multo nonnũ⸗
q; lumine eoſdeʒ reſplenduiſſe. Inſuꝑ ⁊ adhuc
viuentes in carne ibidem miri odoꝛis fragran⸗
tiam diutius ꝑſenſiſſe. Quod ſi ad recreandam
ſpem ⁊ coꝛroboꝛãdã fidem interdum aſtantiuʒ
ſaluatoꝛ noſter chꝛiſtus ob merita ſuoꝛũ ampli
us compꝛobandatanta ⁊ talia dignatus eſt ex⸗
hibere ꝑ ſuos celi miniſtros circa defunctos:
quantomagis hodierna die credendum eſt mi⸗
litiam celoꝛũ cum ſuis agminibus feſtiue obui⸗
am adueniſſe genitrici dei:eamq; ingenti lumi⸗
ne circũfulſiſſe: ⁊ vſq; ad thꝛonum olim ſibi eri⸗
am ante mundi conſtitutiõʒ paratum cum lau⸗
dibus ⁊ canticis ſpũalibꝰ ꝑduxiſſe. Nulli du

bium omnem illam celeſtem hieruſalem tuncex

ultaſſe ineffabili leticia:tunc iocũdatam eſſe in⸗
extimabili charitate.tuncq; cum omni exultali
one iubilaſſe:quoniaʒ feſtiuitas hec que nobis
hodie reuelabitur annua:illis omnibus facta ẽ
continua:nec immerito. creditur enim ꝙ ſalua /
toꝛ omniũ ipᷣe q;tum datur intelligi ꝑ ſe totus
feſtiuus occurrit: ⁊ cum gaudio eam ſecum in
thꝛono collocauit. Hec Hieronymus¶ Quin⸗
tum quod occurrit in virginis tranſitu fuit iu⸗
deoꝛ nplecutig.. am vt ſpum tradidit virgo
ſanctiſſima dixit apoſtolis dominꝰ. Coꝛpꝰ vir
ginis matris in vallem ioſaphat deferte⁊ imo/
numento nouo quod ibidem inuenietis illud re
condite: me ibidem triduo donecad vos re⸗
deam expectate. Statimq; apoſtoli coꝛpꝰ cum
laudibus ſuſceperũt.dominꝰ vᷣo pheretrum et
apoſtolos nube ꝓtexit itaq; ipi non videbant᷑
ſed tm̃ vox audiebat᷑. Affuerunt ⁊ angeli cum
apoſtolis concinentes ⁊ terram totaʒ ſonitu mi
re ſuauitatis replentes.Excitati ommnes ad tam
dulcem melodiam de ciuitate velocius exeunt:
⁊ quidnam hoc ſit diligentius ſciſcitant᷑. CTunc
extitit qui diceret Mariaʒ illam matrem Jeſu
efferũt diſcipuli moꝛtuam:tunc omnes ad arma
concurrũt ⁊ ſemutuo hoꝛtant᷑ dicentes. Neni
te ⁊ omnes diſcipulos occidamus:ac illud coꝛ⸗
pus auod ſeductoꝛem poꝛtauit ignibus combu
ramus: Nꝛinceps aũt ſacerdotũ hec vidẽs ob/
ſtupuit ⁊ ira repletus ait. Ecce tabernaculum
illius qui nos ⁊ genus noſtruʒ cõturbauit qua
lem gloꝛiam nunc accepit:⁊ hoc dicensmanus
ad pheretrum miſit volens illudeuertere. Lũc

manus eius ambe ſubito aruerunt: ⁊ pheretro

adheſerũt ita vt ad pheretrũ manibus p kaenet

⁊æ nimio cruciatu vexatus lamentabiliter eiula⸗
ret. Reliquus aũt populus ab angelis qͥ erant
in nubibus cecitate ꝑcuſſus eſt. Mꝛinceps vo
ſacerdotum clamabat dicens. Sancte Petre i
hac tribulatione me non deſpicias. Cui Petrꝰ
Si in dominũ Jeſum ⁊ in hanc que ipᷣm poꝛta
uit credideris ſanitatis beneficio potieris.Cui
reſpondit. Credo dominũ Jeſum verum eſſeſi
lium dei:⁊ hanc ſacratiſſimam matrem eiꝰ.ſta⸗
timq; a pheretro fuerũt manus eius ſolute: ſic
qᷓ; ⁊ ceteri qui furant cecitate ꝑccuſſi in chꝛiſtũ
⁊ matrem credentes lumen recuperarũt ¶ Se
xtum quod occurrit in vᷣginis tranſitu fuit coꝛ
poꝛis ſepelitio. Sepelierunt quidem apoſtoli
coꝛpus illud ſanctiſſimum iuxta mandatuʒ do⸗
mini. Supꝑ hoc ita ſcribit Hieronymus ad pau
lam ⁊ euſtochiũ. Monſtratur ſepulchꝛum eiꝰ
cernentibus vobis vſq; ad pᷣſens in vallis ioſa
phat medio: que vallis eſt intra montem ſyon
⁊montem oliueti poſita: quã ⁊ tu opaula ocu
conſpexiſti:vbi in eius honoꝛe fabꝛicata eſt ec⸗
cleſia miro lapideo tabulatu in quaſepulta fu⸗
iſſe: vt ſeire poteſtis ab omnibus ibidem habi
tantibus pꝛedicatur. Sed nũc vacuum eẽ mau
ſoleum cernentibus oſtenditur. Hec iero.

¶Qg gloꝛia virginis excedit gloꝛiam
quoꝛucũq; beatoꝛum angeloꝛũ etho
minum chꝛiſto vumtaxat excepto·

fffeecit deus magnum in virgie benedi
((cca dicitur gloꝛificationis. Mirum
certe ꝙ gloꝛia vnius puelle ſupet omnium bea
toꝛum ⁊ angeloꝛũ ⁊ hominũ pᷣeminentiã. IJdeo
lhieronymus vbi ſupꝛa ait. Hec eſt dies iqueß?
vſq; ad thꝛoni celſitudinem intemerata mater⁊
virgo ꝓceſſit:atq; in regni ſolio ſublimata poſt

chꝛiſtum gloꝛioſa reſedit.Sic itaq; vbiq; confi p
denter ſancta dei canit eccleſia: quod de nullo
alio ſanctoꝛum phas eſt credere vt vltra ange⸗
nro aghehangelori merita trãſcenderit. ꝭK

lero. Quanta vo ſit gloꝛia vginis in celo àn
qillius dignitates declarranrt.
¶ Pꝛima dicit᷑ maternitatis.
Secũda charitatis.
CTertia tranquillitatis.
ECEQuarta capacitatis.
Auinta vnitaits.
Cꝛima dignitas virginis dicitur maternita
tis. Maioꝛ nancq eſt excellentia vgis q, ſat ma⸗

ter dei cgy ſit domina creaturarũ det. hocem̃

dependet ab illo ſicut ramus aſua radice. Er⸗?:
go certitudinaliter tenendum “ ipa eſt ſuꝑ
omnes oꝛdines angeloꝛũ:tamqᷓ; ꝑ ie implens ⁊
continens vnum integrum actotalem ſtatum:

cui ᷣm rectam rationem altera ꝑſona cõgruere

non poteſt: quia ipᷣe ſtatus ex ſui ratiõe ꝓpter

incõmunicabilem dignitatem exigit vnitatem.
Sicut enim nullatenus decet plures eſſe x-pᷣos:
nec deum plures homies.ſic nullo modo decet
deifiliũ niſi vnam ſolã matrem naturaleʒ habe⸗
re. Item ratio naturalis aꝑte ac directe dictat:
q mater regis omniũ eſt in ſede regia ſuꝑ omẽſ
oꝛdines miniſtroꝛũ ⁊ militum collocanda. vn⸗

de quia eſt electa in matrem: eſt electa ad digni
tatem excedentẽ dignitatez miniſtroꝝ ac famu

loꝛum. Quia veo ratio materni amoꝛis eſt que

fertur in deum vt in ſuum filium realeʒ. ꝗ nullo

alio affectu cuiuſcunq; qui non eſt realiter mat
dei:pᷣterq; ab ipᷣa nunqᷓ; participari põt.Nam
vt dicit᷑ ad lhebꝛeos.j.ca.Sicut filius dei chꝛi
ſtus ſedet ad dexterã maieſtatis in excelſis:tan
to melioꝛ angelis effectus quanto differentius
pᷣ illis nomen hereditauit: quod nomen eſt: vt
ſit vere deus ꝑ gratiam vnionis.Sic ⁊ mĩ do⸗

mini JYeſu gloꝛioſa tanto melioꝛ angelis effecta
qᷓ;to pᷣ omnibus creaturis hereditauit vt obti /

neret digniſſime matris nomen. Vnde pꝛophe
ta ait. Eleuata eſt magnificentia tua ſuꝑ celos
deus. magniſicentia enim dei facta eſt vgo ma
ria. Nam ſicut in ᷣma conditiõe magnificatus

eſt deus. quia de nihilo tam ſblime vniuerſum:
⁊ tam ſbᷣlimes angelos condidit.Sic quoq; ire
paratiõe non minus magnificatus eſt.qꝛ dehu

mana natura infecta ꝑdita ⁊ damnata chꝛiſtuʒ

2

hominem pꝓpagauit: ⁊ de muliebꝛi ſexu in oꝛdi

ne rationabiliũ ᷣm cõmunem curſumi in filio et

matrem ſibi dedit ⁊ toti celeſti curie. C Secun

da excellentia vginis que magnam eiꝰ gloꝛiam
monſtrat charitas nuncupat᷑. Oẽs nempe oꝛ⸗
dines ſtatus gloꝛie pᷣncipaliter diſtinguuntur
m fuperioꝛes ⁊ inferioꝛes ratiões diuini amo⸗
ris. Non enim in omni ratione charitat᷑ diſtin/
gui poſſunt cum omnes ꝑticipent illam. nec ꝑ
aliquam ratiõʒ que non ſit ratio diuini amoꝛis
poteſt vnus ſuꝑ alterum in maio:i pꝛopinqui⸗
tate ſeu vicinitate ad deum ſuꝑcollocari. a⸗

ternus amoꝛ incompꝑabiliter tranſcendere de

bet omnes alias ratiões amoꝛis in deum: pᷣter

illam qᷓ eſt in anima xpᷣi: que.ſ.fert᷑ realit᷑ ĩ deũ

tanqᷓ; in ꝑſonam ppꝛiam. ¶ Tertia vgims ex⸗

cellentia magnitudinem gloꝛie eius oſtendens:

tranquillitas nominat. Epi enim aſpectusſi⸗
lialis ad matrem ſingulariſſimus ac amoꝛoſiſſi⸗

„ 8

3
ſtin
ens
tum:
fuere
pter
n.
pos:
Ner
dan.
one

a. .

Cagi⸗
tumn⸗
ſae
Wo
und
E
dachi
ſorn
tius
ſteyt
nrdo⸗
eſtan
Lobr/

os
Ros
Kon:
ochire/
ndehu⸗
hiſ
ſoci
ſoar
un-
un
eor⸗
unur
iamo⸗
Düin/
,Meep
oris
inqui⸗
a⸗
ere de
bte⸗
deu
oſi⸗

C
C

mus ⁊ tranſcendentiſſimꝰ eſſe debet.ita ꝙ totaz
celeſtem curiam ſimul ſumptam pᷣter matrẽ nõ
Debet aſpicere ſub tali reuerentia: nec ſ̊ oꝛdine
talis aſpectus ſen amoꝛis. Quanto autem dei
aſpectus altius fertur in aliquem beatoꝛũ: tan-
to ſoꝛtius ⁊ altius ſeꝑ beatitudinem impꝛimit
illi: ⁊ tanto altius conſpicit᷑ ⁊ ſuſcipiturac acce-
ptatur ab eo. Igit᷑ inexplicabile eſt ſub qᷓta al⸗
titudine.latitudine ⁊ intimitatea deo vgo aſpi
gloꝛia coꝛonat᷑. Ande Hieronymus in ᷣmone
deaſſumptione ait. Mec in mundo dignioꝛ lo⸗
cus fuit virginalis vteri templo in quo dei filiũ
ſuſcepit: nec in celis ſlimioꝛ regali ſolio qͥ ma⸗
riam marie filius ſgnnaue auarta vyginis
mitas capacitas dicta eſt/ 'm enim Biony.
mnia inferioꝛum dona in ſuꝑioꝛibus in tãta

excellentia ſunt ꝙ quaſi nulla comꝑatio eſt niſi

ſicut eſt in circũferentia ad ſuum centrum. Cuʒ

ergo beata virgo ſupꝛa omnem ordinem ſitintãa
tum ꝙg ſe faciat oꝛdinem incõmunicabilem ſi
cut pꝛedictum eſt:ſequitur ꝙ ſuꝑ omnes inferi
oꝛes oꝛdines tam angeloꝛum qᷓ; hominũ ſimul
ſumptoꝛũ ipᷣa impꝛopoꝛtionabiliter eſt ꝓlata.
Et quicqͥd eſt gloꝛie in omniinferioꝛi gloꝛifica⸗
ta natura tam angelica qᷓ; humana: multo pᷣex⸗
cellentius eſt in virgine matre dei.nec dubium
hoc reddat alioꝛum beatitudo numerola: mul⸗

ta ac magna.quia hocnihil facit ad rem maio⸗

ritatis gloꝛie eſſemialis ſeu ſubſtantialis. Qaʒ
in ſpũalibus idem maius quod melius reputa
tur. Nam plus de ſubſtantiali gloꝛia eſt in vno

ſeraphin q; ſit in omnibus inferioꝛibus angeliſ
etiam ſi ꝑ impoſſibile m naturam multiplica⸗
rentur in infinitum. Suꝑaddendum ergo eſt ꝙ
nullus inter puras creaturas oꝛdo in celis tatũ

tum gloꝛia matris dei ſuꝑat omne quod ei infe⸗

rius eſt. Ad quod inre uigenun conſideremꝰ:
in coꝛpoꝛibus vniuerſi

ferioꝛa ⁊ inextimabiliter plus. ¶ Quinta vir⸗
ginis dignitas que illius gloꝛiam declarat dici
tur vnitas. Quanio enim beati magis yniunt
auteʒ creature ſimul iuncte non tm vniunt᷑ deo
itum ſola beata virgo. Ad cuius intelligetiazʒ
normdumelt eſerlin gradus vnionis deii
atim aſcendut.

abus creature in illum gdatim aſe
imus eſt vnio creatiÄsis.
cudus cognitionlnlliis.

6
rtius dilectionis.

Quartus gloꝛificationis.

6

Quintus maternal concepticͦss

4

¶ Sextius ꝑſonalis vnionis.

C Pꝛimus gradus eſt creationis i.per parti⸗

cipationem eſſendi ꝑ quam entia coniungũtur

deo: vt cauſe efficienti ⁊ exemplari atq; finali.
Secundus gradus eſt vnio cognitionis.ſ.per
vim intelligendi per quam intellectualia vniũ⸗
tur deo vt ſupernaturali credibili: ⁊ vt credito
⁊ credendo. ¶ Tertius gradus eſt vnio dilecti
onis quo amici dei in pꝛeſenti vita vniuntur il⸗
lſiꝑ amoꝛem. CQuartus gradus dicitur gloꝛi
ficationis.ſ.per donum gloꝛiſicationis ꝑ viſio
nem ⁊ fruitioneʒ gloꝛie ſempiterne ꝑ quamant/
ma vnitur deo vt obiecto beatifico faciliter vi/
ſo. ¶ Quintus eſt vnio maternalis conceptio⸗
nis ꝑ quam beata virgo eſt facta mater dei: ita

—

vt vna atq; eadeʒ eſſet caro virginis ⁊ caro cri
ſti non conſiderata in chꝛiſto diuinitate eius.

¶ Sextus autem eſt gradus ꝑſonalis vniõis

qui competit chꝛiſto qui fuit deus ⁊ homo ꝓ⸗

pter vnionem naturarũ in ꝑſona verbi In qli⸗
bet autem iſtoꝛum graduũ quilibet excedit alte
rum in infinitum. quia inferioꝛ in ſua ſpeciemu?ł
tiplicatus in infinitum:ſuꝑioꝛi equiparari non
valet. Quod ſic patere poteſt. Pꝛimum enim
patet:quia eſſe in infinitum excedit non eſſe:qa
talia infinita non entia non equiualent minimo

puncto eſſendi. Secundũ etiam patet:quia inſi
nita non intellectualia vni intellectui equiuale⸗

renon poſſunt.Tertium ſimiliter patet: q om

nes intellectus infideles ⁊ inimici dei nonequi⸗

ualent vni fideli ⁊ amico dei. Ande Mꝛeuerbs
xvj.capᷣ.ſcriptum eſt.Melioꝛ eſt vnuſ timens

deum q; müle filij impij. Quod quidem verum
eſt niſi ꝓ quanto quidam ex eis in dei pꝛedeſti
natione pꝛo tempoꝛe futuro habentur vt dei fi⸗
deles atq; amici. Quartum etiam patet. NHam
quicquid daripoteſt citra viſionem dei nõ eq⸗
ualet vni beato: quia omnia ſimul ſumpta non

facerent vnum bcatum. Quintuʒ etiam patet.

Nam illa vnio ſiue acceſſus qui eſt ꝑ materna⸗
lem conceptionem tranſcẽdit omnes inferioꝛes
⁊ in infinituʒ ꝓut in hoc acceſſu includitur ma⸗
ximus amoꝛ ſibi coꝛreſpondens ac plenarie con
ſummans:quia ſicut cõmunis amoꝛis gradus
conſummat᷑ in gloꝛia: ſicmaternus dei amoꝛ cõ/
ſummatur in ¶aria. Sextum ⁊ vltimũ inſuꝑ
patet. Mam gradus vnionis perſonalis tante
eſtir Inſcendentie ꝙ reliqui citra ipᷣjm infinities

multiplicati ei equiualere non poſſunt. Ecceꝙ

quintus aſcenſus vnionis in deum ſcilicet per

maternalem conceptionem in infinituʒ excedit

omnes alios pꝛecedẽtes.Ex quo manifeſte ap⸗

paret ꝙ qtum in pᷣſenti ſeculo talis vnio exceſ⸗

ſo excedit in gloꝛia.·
ge . n 5

ð

S

1X.

CO pie credere poſſumus et veriſimi
liter debemus tenere virginem a moꝛ

tuis reſuſcitatam aſſumptam cuʒ coꝛ

poꝛe et anima in celum. ¶ Ca:I.

Ertiuʒz quod fe⸗

cit deus magnum in virgine gloꝛio⸗
ſa dicitur aſſumptio. Ut eniʒ pie cre

diturtertia die poſtq; coꝛpus virginis fuit ſe⸗
pultum: dum ibidem commoꝛarent᷑ apoſtoli
aduenit Jeſus cum multitudine angeloꝛum ip⸗

ſoſq; ſalutauit dicens. Rax vobis. Qui reſpõ/

derunt. Gloꝛia tibi deus qͥ facis mirabilia ma
gna ſolus. Tunc ſaluatoꝛ locutus eſt:dicens.

JZurge columba mea tabernaculum gloꝛie:tem
plum celeſte: ſtatimq; ſurrexit ⁊ de ſumulo ab
apoſtolis patefacto pꝛodijt. Sicq; gloꝛioſe cũ
coꝛpoꝛe ad celeſtia regna perrexit. Et lic hoc

non ſit nobis certitudinaliter reuelatum. tameę

ſie habet cõmunis omniũ ſanctoꝛũ

nanq; ad hoc te⸗

nibus in

nendum cõgruentiſſimis ratio⸗

LPꝛima dicit completionis.
Terta ſanctificatiõis.
Auarta ꝑfectionliis.
CAuinta gratiſicationisÄ.

CNꝛima ratio pꝛobans virginem aſſumptam
cum coꝛpoꝛe ⁊ anima dicit᷑ completionis. Cre⸗
ditur nanq; ꝙ multoꝛũ ſanctoꝛuʒ ſit reſurrectio

completa:qui cum amma ſimul ⁊ coꝛpoꝛe poſſi

dent regnum celeſte cum chꝛiſto. Multo ma⸗
gis hoc conuenire debet virgini gloꝛioſe. Anð

⁊ Euſtochium inquit. QAuomõ autem vłquo

opinio. Jphi
nducunt᷑. Ex quibus nos quinq; anno

ſanctoꝛuzʒ qui doꝛmierãt ſurrexerũt ac venerũt
in ſanctam ciuitatem.ſ.hieruſaleʒ ⁊ apparuerũt
multis. De quibus ꝓfecto nonnulli doctoꝛuʒ
ſenſerũt ⁊ in ſuis reliquerunt ſcriptis ꝙ iam in
illis perpetua ſit completa reſurrectio. Andeet
beatus Netrus dixiſſe legitur: cum de Bauid
loqueret᷑ in teſtimoniũ.Et ſepulchꝛũ inqͥt eius
apud vos eſt:quaſi non ſit auſus dicere ꝙ ipſe
aut coꝛpus eius apud vos eſt: ſed nantäüſepul⸗
chꝛum quo conditus fuerat. Hinc enim aiunt
reſurrexiſſe ⁊ ipſum cum ceteris ſanctis. Et iðo
vacuum remanſiſſe monumentum: vt nũc bea⸗
te MMarie cernitur.Quod ſane factũ ⁊ dealijs
quibuſlibet locis ſcripturarũ firmare conãtur
ꝙ hi iam cum chꝛiſto regnent reſuſcitati in eter
nam ſocietatem: quod qꝛ deo non eſt impoſſibi
le nec nos de beata aria factum abnuimus
CSecunda ratio pꝛobans vir ginem cum coꝛ⸗
poꝛe ⁊ anima aſſumptam dicit᷑ honoꝛationis.
Bicit enim Bernardus. Sanctoꝛum coꝛpoꝛa
deus Pcioſa ſblimium tam gloꝛioſe venerabilia
reddidit ⁊ honoꝛe tam miriſnco ſublimauit: vt
⁊ ipᷣis deputetur locus eoꝛũ veneratiõi ↄgruꝰ

⁊ad ipᷣa mundus pꝓperet vniuerſus. Sig ma⸗

rie coꝛpus ſuꝑ terram eſſe dicatur cum nec de⸗
uota frequentetur viſitatione fideliũ nec eidem
locus deputetur honoꝛis.nimirum videbitur
chꝛiſtum honoꝛem materni coꝛpoꝛis contem⸗
ſiſſe:cum tamen ſuꝑ terram alioꝛum ſanctoꝛum
coꝛpoꝛa ſic honoꝛet¶ Tertia ratio dicit᷑ ſanctifi⸗
cationis.vt enim dictum eſt in pᷣcedentibus.qꝛ
beata virgo ſanctiſicata fuit anteq; naſceretur:
fomes in ea nunqᷓ; aliquem actum habuit: etꝑ

ſecũdam ſanctiſicationem totaliter ab ea fuit ſü-

latus. Cum ergo vitium fomitis inducat veębi⸗
tum incinerationis in carne: videtur ꝙ coꝛpᷣus
virginis a tali debito omnino fuerit abſoluta: ⁊æ

ſbt
ſer

e

tempoꝛe aut a quibus ꝑſonis ſanctiſſimum coꝛ p conſequens nec eius coꝛpus debuit incinera⸗ n
pus virginis a ſepulchꝛo ablatuʒ fuerit:vł vbi ri. Iſta eſt ratio Riccardi in. iiij. di.xliij.vt ple ſan
tranſpoſitum: vtrumue reſurrexerit neſcit᷑:quã ne diximus in ſermone de reſurrectione chꝛiſitt. t
uis nonnulli aſtruere velint eam iam reſuſcita⸗ Quarta ratio dicitur perfectionis. Sicur
tam ⁊ beata cum chꝛiſto immoꝛtalitate in cele⸗ enim Maria fuit plena gratia pꝛe ceteris pu/
ſtibus veſtiri. Quod ⁊ de beato Johanne euã ris creaturis. ita debuit eſſe plena gloꝛia: etita
geliſta eius miniſtro: cui vgini a chꝛiſto virgo cum coꝛpoꝛe gloꝛificanda ante reſurrectionem 4
commiſſa eſt plurimi aſſeruerãt. quia in ſepul-⸗ alioꝛum. Be hoc ſic dicit beatus Auguſtinus
chꝛo eius( vt fert ) non niſi manna inuenitur. Si merito pꝛe oibus viuẽtibus Marie don u
quod eſcaturire cerni᷑. Aerũtamen quidhoꝝ ta eſt gratia: moꝛte erit minuenda: Abſit cum .V gen
verius cenſcatur ambigimus. Melius tamen moꝛs alioꝛum ſanctoꝛum pꝛecioſa ſit ⁊ gloꝛioſa ð”ðð
deo totum cui nihil impoſſibile eſt:cõmittimꝰ. ¶Quinta ratio dicitur gratiſicationis. Decuit N
qᷓ; aliquid temere diffinire velimus auctoꝛitate quippe virginem cum coꝛpoꝛe ad gloꝛiam dedu
noſtra. Sicuti ⁊ de his qui cum domino (teſte ci:vt filius eius benedictus in omni bus grat
euangelio) reſurrexiſſe credunt᷑. Sed vtrumre maternis beneficijg inueniretur. Ipa nanq; fu
dierint in terre puluerem an non: certuʒ nõ ha it que filio ex puriſſimis ſanguinibus eius coꝛ⸗
bemus niſi quod legimus:quia multa coꝛpoꝛa pulentam ſbſtantiam dedit. Ipa quenoue me⸗

wi
nenit
denz
n in
lee
uid
ius
ple
ul⸗
unt
ſo
eis
Mi
har
Cſte
ims.
ni⸗
oon
wpl
ite
gu?
nal
de/
eien
Hiur
mn⸗
un
8,
wu:

en
fnitſo⸗

ips
n
tpſe/
iſti.
icut
pu
nemn
nus
ona
cum
ioſa
dti
ru⸗
Ef
coꝛ⸗

P

Ddiſſimam ſuam matrem voluit in coꝛpoꝛe ⁊ ani
ma facere gloꝛioſam:quam nos laudare cone⸗

dDum. Hec eſt que pꝛonobis peccatoꝛibus infa

monte Sargano.

ſibus vtero ſuo poꝛtauit. Ipᷣa que illum letan⸗
ter peperit⁊ pannis inuoluit ac lacte pauit. Ip
ſa que in ſuis neceſſitatibus eum iuuit illiq; q;
tum potuit ſtudioſiſſime ſemper occurrit. IOpa
que eum dulciter ſuum JYeſum dilexit. Ipſa er⸗
go digna regnare cum fulio aſſumi debuit etiaʒ
cum coꝛpoꝛe ad regnum celoꝛum. Quia vt Au
guſtinus ait. Putredo ⁊ vermis humane eſt
oppꝛobꝛium conditionis a quo opꝛobꝛio cum
eſus alienus ſit arienatura excipi᷑ quaʒ
eſus de ea aſſumpſiſſe pꝛobatur. Firmiter er⸗
go credimus ꝙ ſaluatoꝛ omnium Jeſus colen⸗

mur. lhec ſiquidem eſt per quam omnis male⸗
dictio ſoluta eſt:⁊ celeſtis bnñdictio venit inmnd

tigabiliter intercedit.hec regina miſericoꝛdic:
ad quam confugientes tuti eſſe valemus. Hac
omnes inuocemus vt perillius merita in bocſe
culo impetremus gratiam ſui filij: ⁊ in futuro p

ueniamus ad eternam requiem Amen.

rum ſolennitas in eccleſia celebꝛatur

propter miraculum quod apparuit

.

ghete verba ſunt iſta oꝛiginaliter oſalmo: xc.
Sebitoꝛcs ſumus fratres chariſſimi angel bea
tis: quoniam volente deo innumera (vtſic lo⸗

quabñſicia nobis pꝛeſtare non ceſſant. QAuia toꝛit
ramen ipi inuiſibiles ſunt ⁊ immatcriales ſub, C S

ſtantie: pleriq; illos negligũt venerari. Ob qu

yt humane imbecillitati ↄſuleret᷑ ſingulari mo⸗
do in monte Gargano. Anno domini. ccc. xc.

locus inuentus eſt in quo archangeli Micha
elis alioꝛumq; angeloꝛum iugis memoꝛia vſq;
ad conſummationem ſeculi permaneret. Nam
dum quidam pꝛediues nomine Garganus: q
ex euentu ſuo monti vocabulum dedit infinita
pecoꝛum multitudine abundaret contigit vtſe⸗
mel thaurum perderet.Quem ſolicite querẽs
inuenit eundem in vertice mõtis foꝛibus cuiuſ⸗
dam aſſiſtere ſpelunce:quem cum ſagitta appe⸗
tiſſet illa velut flamine venti retoꝛta eum a quo
iactata eſt mox reuerſa percuſſit. Turbati ciueſ

ſtupefacti Epiſcopum Sipontinum quid fa

cto opus eſſet conſulerũt. Qui triduanui indi-

inflammãda. Idcirco de ip̃is in pꝛeſenti Em

Germo trigeſimus de angelis quo

930

xitieiuntum: oꝛandumq; deum pꝛecepit. Quo H
facto ſanctus archangelus Michael apparuit
per viſionem epiſcopo dicens. Ego ſum Mi

chael archangelus: qui in cõſpectu dei ſemper

aſſiſto. Nolui autem locum illius ſpelunce mi⸗

hi dedicandum illo mdicioſagitte cunctis moꝛ

talibus declarare. Qua viſioneletioꝛ factꝰ epi⸗
ſcopus alijs quod viderat enarrauit. Et ſicab
eotempoꝛe eccleſiaibi conſecrata fuit ob reue⸗
renttam beati archangeli: que vſq; in pꝛeſenteʒ
diem a cunctis fidelibus deuotioepꝛecipua fre

quentatur. Quapꝛopter ⁊ ſolennitas angeloꝛ’ũ

à patribus fuit inſtituta: quam ex debito ⁊ẽ ob
ligatione pᷣcepti menſeſeptembꝛis omnes cele⸗
bareten tur: faula vo iurta feſtiuitateme⸗

noſtra ad ipᷣos angelos colene

os pꝛecãdoſq;G

icemus, de quibus tria myſteria erunt derur⸗

rengda.

CPꝛimũ dicit cognitionnlnees.

COualiter angelus ab homine coè½
gnoſcipoteſt. et quomodoſpiritꝰ elk

9%

incoꝛpoꝛeus quitamen poteſt in aſſũu/
pto coꝛpoꝛe⸗

Mgelis ſuis de*
mandauit dete: vt cuſtodiant te in/
omnibus vijs tis. Illuminati pꝛo⸗

gopareer—

. ,

„ . . ‧ . . .- .
r e — 1.

gelis myſterium vecurrenduʒ dici⸗
iur cognitionis. In quotria dubia
Pꝛimum vtruͦ ſubſtantie ſep
oſſint co not

undu vtrü angeli habeant coꝛꝑa ſibina-
tiũ vtrũ

— . . .

. . . . . . 727 .
02 224..

Tertia fidelis tiua.
1

*

cilicet cognoſcitur angelus in ſua ſubſtãtia ſi⸗
cuti eſt. Et hac angelus cognoſci non poteſt a

puris viatoꝛibuſ.vt inquit CThomas bᷣma ꝑte
· lxxxiiij . ex eo ꝙ intellectus noſter m ſtatuʒ
pꝛeſentis vite nihil intelligit: niſi conuertendo
ſe ad fantaſmata. Et ſic ſubſtantias immateria
les que ſub ſenſu et imaginatione non cadunt
pꝛimo et per ſe ᷣm modum cognitionis nobis

expertũ intelligere nõ poſſumꝰ. Immo ⁊ adam
in ſtaru innocẽtie.vt etiã dicit Tho.j.ꝑte.q.xc

Intelligere non potuit ſbasſeꝑatas: eo

uerſionem ad fantaſinata ſicut et nobis.Et licʒ
Plato voluerit ꝙ ſubſtantie immateriales non
ſolum a nobis intelliguntur: ſed ſint etiam pᷣma

anobis intellecta. Poſuitenim foꝛmas imma⸗
teriales ſbᷣſiſtentes:quas ideas vocabat eſſe p
pꝛia obiecta noſtri intellectus. ⁊ ita pᷣmo ⁊ ꝑ ſie
a nobis intellecta.Sed quia anime cognitio ap

plicatur rebus materialibus ſᷣm y ĩtellectui ꝑ⸗
miſcetur fantaſia ⁊ ſenſus. Ideo q́;dtomagis in⸗
tellectus fuerit depuratus: tanto magis perci⸗
pit immaterialiũ intelligibilem veritatem. Mi⸗
hilominus contrariũ videt᷑ ſentire in Chimeo
vbi dixit. Inuiſibilium diuinarũ poteſtatum:

gque demones nuncupaãtur pᷣſtare ratiöem ma⸗

gis eſt opus qᷓ; ferre valeat hominis ingeniuʒ.

De commẽtatoꝛe vo aſſerit Chomas ꝙ in.ij.
Netaphiſice dixit ſiſubſtantie abſtracte non

poſſent intelligi a nobis tuncnatura ocioſe egiſ
ſet:quia feciſſet illud quod eſt in ſe naturaliteri

tellectum: non intellectum ab aliquo. Sed di/

ctum hoc deficit pᷣmo quia nonſequitur ꝙ ſi ſö
ſtantie ſeꝑate non intelliguntur a nobis:non in

telligantur ab aliquo intellectu: intelligunt᷑ em̃
a ſeipis ⁊ a ſeinuicem. Secundo deficit ſenten⸗
tia cõmentatoꝛis:quia non eſt finis ſvᷣſtantiarũ
ſeꝑatarum vt intelligantura nobis. ¶ Secun⸗
da itio dicitur cõmunis cffectiua: quãdo
cognoſcit᷑ cauſa ꝑ effectum:⁊ eſt cognitio que⸗

dam generalis:hãc cognitionem habuerũt phi

loſophi de angelis ⁊ pᷣcipue Ariſtotiles in.xj.

uerent ſperas celoꝛum ⁊ celeſtia coꝛꝑa. ¶ Ter⸗

tia vo cognitio dicit᷑ ſiqelis ⁊ reuelatiua.quan/

do. ſ.aliquid cognoſcit᷑ fide:quia ſic eſt certitu⸗
dinaliter reuelatum. Hoc modo relictis philo⸗

ſophoꝛũ vanitatibus atq; erroꝛibus hominuz

curioſoꝛũ nos firmiſſime aſſerimꝰ ꝙ angeli ſunt
nobiliſſimi ſpiritus deo bono fruentes: nob vt

infra docebimus beniuoli ⁊ affecti: quibus me/

dijs dei ſecreta ⁊ myſteria gratie hominibꝰſunt
