ptiſina ſuſcepit. Adð vbi Gecicõperit: fuſtib⸗
iuſſit eü cedi deinde decollari. Hipolit ipᷣein⸗
ſuß q carceres cuſtodiebat a btõ laurẽtio cum
oiſua famllia baptiſinum ſuſcepit. Qui poſtq;
ciolegeda narrat᷑: ⁊ das pacẽ uis ⁊ ancillis ſu
is oẽs ſacro altaris qð Juſtinꝰ pᷣbyter obtule
rat coõmunicauit. Moſt qð apoſita meſa pꝛiuſ
ſed vtxpianus. Contra quẽ tyrannꝰdeſeuiens

fecit eũ fuſtibus cedi:⁊ pectinibus laniari. Et
(i inter toꝛmenta ſemꝑ xpᷣm cõſiteret᷑. Decius
oẽm familiaʒ eius adduci fecit: iuſſitq; concoꝛ⸗
diã de xpᷣo loquenteʒ qᷓ nutrix erat hipoliti tã
diu plũbatis cedi quouſq; ſom emiſit. Tandẽ
hipolitus cũ oĩ familia extra poꝛtã tiburtinam
adductus fuit: vbi in ↄſpectu hipoliti oñm ca⸗
pita amputata fuerunt. Hipoliti vo pedes ad

atun ꝙ vera ſit figes xide diuima
lis magniſicationis. agnifico ta

CNeimũ gen? miraculoꝝ

colla indomitoꝝ equoꝛũ ligati ſũt: atq; ſieper
cardos ⁊ tribulos tã diu tractus ẽ donec ſpm

exhalauit. Eoꝝ aũt coꝛꝑa Juſtinꝰ pᷣſbyter ra

puit ⁊ iuxta coꝛpꝰ ſancti laurẽtij ſepeliuit. Si
oĩia hmõi vellemꝰexpꝛimere:longiſſimis pꝛofe
cto ſermonibꝰ foꝛet vtendũ.Sʒ pauca hec que
cõmemoꝛauimꝰideo dicta ſũt:vt apareat veri
tas fidei:quã illis tꝑibus cõſiteri 4 aliud erat
niſi dira ſupplicia ⁊ moꝛteʒ exquirete. Et tñ vt
pᷣdiximus innumerabiles quodãmodo ſũt in⸗
uẽti:qui martyres toꝛqbant᷑:relicto gentilitati

moꝛtẽ vltro tendebant.

erroꝛe publiea vocechꝛiſtianos ſe aſſerẽtes: ad

dDe illam ↄtinuis miraculis magn ifi

cat etiam tpibusnrfis. ¶

batur ꝙ vera ſit

„

ſides iſta ab omnipoten

— —
£△ .

qᷣe eſt ti deo in opib?

——

que quotidie oculis nr̃is ꝑſpicimus:que ĩ tri⸗

miraculoſis. Et antiquis dimiſſis: ꝓferamea

ũ ð odoꝛationis.

bus generibus diſtingui poſſunt.

„

ℳ—

ð: odoꝛationis. Nã qͥ baptiſini lauacro ſunt re
generati odoꝛe quoda ſuaui ab infidelibus di⸗

ſtinguunt᷑. Ipi vo inſideles qͥ nõ ſũt baptiʒa⸗

ti fetoꝛe quodã intollerabili deturpãt᷑. Teſtoꝛ
deũ ⁊ angelos eiꝰ:q dũ ſemel Bꝛũduſij pecto⸗
ris doloꝛẽ incurriſſem. Quidã medicꝰ iudeus
nõ vocatad me venit:qui qᷓ;plurimũ intrauit

cellulaʒ in qᷓ iacebã in lectulo:fetoꝛe ſuo ita tur⸗
bauit ſtomachũ meũ vt viderer euomere velle
omia viſcera ⁊ ſieſtina:nec quieſcere potui do

neca me licẽtiatus diſceſſit Quid plura:Audi
ui ego a qᷓplurimis ⁊ fidedignis. Qłin caſtel⸗
lo ſancti petri pꝓpe Rhodum quod militesſã⸗

cti Johanis hieroſolymitani tuent᷑: ſũt canes
ferociſſimi qui in die ligantur.in nocte vero ſol
uuntur ⁊ extra caſtelluʒ liberi dimittuntur: hi

ſi xpᷣianum aliquẽ inueniunt nullam ei moleſti

am inferunt. Si vo aliquem turcũ aut ſarrace⸗

num reperiunt latratibus ⁊ moꝛſibus vſq; ad
moꝛtẽ inſequũt᷑. Ex odoꝛatu quixpe xpᷣianos
ab alijs diſcernunt. Sed non eſt omittendum
quod experimur de ſanctoꝛuʒ reliquijs in qui
bus tanta eſt odoꝛis fragrantia vt merito con⸗
fiteri cogamur oſſa illa felicia ſic a deo reſerua⸗
ta:cũ ſuis animabus tãdẽ gloꝛificanda. ¶ Se
cundum genus miraculo:uʒ ð ſcaturitionis.

fides xp̃i vera eſſe ꝓbatur exeog

quotidie videm

Oia
bus“
ſeerin
ſop
coloi
in
nue
ĩni
ſergot
dſiod
fort
kine
adenn
dict
Ppul
hire
ü
D

Me
Ps/
ſlup
lnent.
itgge
linuen
ſolio
tunr
ſnhr

neſon
brmn
ilit.S
niapeofe
her e
teat yen
lucen
Ettüyt
Mulitar,
Wes:ad

4

lelmn

an
ere
usdi⸗
Pprize⸗
Ten
Pbeco⸗
Piuden⸗
Uintwut
lolꝛu⸗
enli
udo

ð .c m ſd
. èèè . 5
4
.

AUtiq; m naturã flieri non ppt vt ex aridis offff··
bus ⁊ inaiatis:liquoꝛ ꝓfluat indeſinẽter qð ſn .
fieri negarenõ poſſumꝰ. Nã ⁊ ſi nõ oĩim tmẽ mu!
toꝝ ſctòꝝ coꝛꝑa mãna ſcaturiũt.Siẽ ſãcti Ni- RD
colaiapo Barũ. Sacti Andrecapð Amalf. cctionis cquſa vt numerus duodenariꝰoploꝛuʒ
Sãcti Matthei apð Salernũ. ¶ Tertiuz ge in
nus miraculoꝝ ðꝛ ↄditionis. Vñ ẽ Hͥ ↄditio in
vo ligno crucis vt in igne piectũ ⁊ ſi inflamet᷑
nũqᷓ; tñ cõburat᷑ ſi ponat᷑ in aq̃ non natet ſᷣ ſub
mergatur niſi ex miraclo deij Beſpina coꝛone
dñi adhuc a pleriſq; accepi ꝙ rodi ĩparaſceue
floꝛet.De colũna q ẽ i ſctõ peiro in vebe maxia
teſtimonia ð viſu referre poſſumꝰ:ꝙ ibi vexati
a demone liberãt᷑.Aiũt qͥdẽ illa eẽ in q̃ dũ ipſᷣs
pᷣdicabat in tẽplo in hierim qͥeſcere ſolebat. In
Apulia ppe puliganũ ẽ eccłia in q̃ coꝛpꝰ ſancti
Viti reqͥeſcit:in q̃ illi qͥ moꝛſu rabidoꝝ canũ ti

mẽt ĩterire abſq; vlla medicina liberat᷑ In ciui

tate Bꝛũduſij reſeruat᷑ aduſtum coꝛpusſancti
Theodoꝛi martyr cũ veneratiõe ⁊ deuotione
pri. Tpe vo ſiccitatis cũ ꝓceſſiõibꝰ ⁊ letanijs
coꝛpꝰ illð extrahit᷑: et ſepiſſime imo eodem die

pluuia ð celo deſcẽdit. Sũt ⁊ alia multa hmõi i

⁊i futuro ꝑ gloꝛiã ſempiternã. Amen.

Sermo. xli· de ſingulari electiõe ſctĩ
datthie ad aplatũ aſſumpv eſt.

bñ eſt vt illius electionẽ qᷓ ad apłatuʒ fuit aſſũ⸗

mumerat eſ

Actl.j. ca. in epla hodierne feſtiui⸗
létes laudibꝰ beati matthie inſiſtere

ptus ꝑſcrutemur. De ipſa qͥpe copioſe loquit

.

claranda.

religiõenr̃a xpᷣiana ppt᷑ q̃ merito dicẽ poſſumꝰ
O nõ ẽ alia natio tã grãdis q̃ habeat deos ap⸗
pꝛopinquãtes ſibi ſicẽ adeſt nob deꝰnt̃. Igit᷑ le
ftenkt᷑ fideles qͥ credũt i xpᷣm: qꝛ nõ ambulant in
tenebꝛis: ſᷣ habebũt lumẽ vite: in pñti ꝑ gr̃am

impleret᷑. Naʒ ex caſu ⁊ pꝛeuaricatione Jude
vndecim tm̃ remanſerant apoſtoli. Sed vt ꝑs

iſta melius intelligatur: tria erũt hic dubia de⸗

£R

—

Pꝛimũ quare Judas danatus fit.
Tertium cur apoſtoli numeꝝ duodenariũ vo

luerunt ſuplere.

*

multa fuer

fuit ad apłatũ ſᷣm tpᷣs.Et hoc ðꝛ Luce.vj.ca.
vbi ſupꝛa.ᷣ nõ fuit electus ad finalẽ graʒ ⁊ glo
riã.Et hoc expꝛimit᷑ a xpᷣo ſuꝑius Johis.xiiũi
ca Gi qͥs vo vlteriꝰ quereret. Cur xpᷣs elegit

ſiudẽ ad apłatũ quẽ ſciebat futurum ꝓditoꝛem
Rñdemus qꝛtũc erat idoneus.vñ ſicutnõ de⸗
buit intermittere creationẽ luciferi ⁊ alioꝝ s

ſciebat foꝛe dãnãdos:ita nec aſſumptionẽ iſtiꝰ

ad apłatũ. Inſuꝑ xpᷣs id fecit vt nob exemplũ
patientie daret: dũ iudaʒ tollerauit ⁊ illi tanta
beniuolentie ſigna oſtẽdit¶Scðʒz pctm̃ iude fu

it auaricia.qꝛ vt ðꝛ Johis.xij.ca. Fr erat et
loculos hñs.Fecerat ipᷣm xpᷣs cõſeruatoꝛẽ ele

imũ myſteri⸗

tur cauſalitatis. Fuit nãq; talis ele⸗

ulta fuerunt grauiſſima pcta Jude ꝛzimuz3ʒ
fuit pctm ingratitudinis. Nꝗ xps fecit eũ ſuuʒ
diſcipulũ ⁊ apłm ſibiq; familiarẽ: cui mulrtam
benignitatẽ oſtẽdit. Ipe wo illũ impie ꝓdidit
Sed qued hicoꝛit᷑ difficultas.An Judas fu
it electꝰ a xpᷣo. N Lucas ca. vj.ait. Hocauit
ſczʒ vpᷣs diſcipłos ſuos ⁊ elegit duodeci ex iſfis
quos ⁊ apłos noiauit.Et inter iſtos anuume.⸗
rat᷑ iudas. Johis vo ca.xiij.xpᷣs dixit. PHeati
eritis ſi feceritis ea non de oibus vobis dico:
ego ſcio quos elegerim. vbi videt᷑ dicere qno
elegiſſet iudã Ad qð dicendũ.qꝙ iudas electus

. epla iens: i dua multa nulch:n T noꝛ bilia cõ moſynaꝝ ã ſibi donabant᷑. Ille vero furto ſur⸗
dd tinent. In oibus tñ q ibi ponunt᷑: matthie ſan ripiebat decimã partẽ vt qͥdã dicũt.Et ideo ꝓ
rſcͤ ctitas eximia demonſtrat᷑. Jpᷣe em aplatuʒ ob decima ꝑte quaʒ in vnguento amiſerat pꝛotri⸗
lches tinuit nõ aliqua elatione cõmotus:ſed ab apo: inta denaris Dim vegdialt ertiu permiu
oſd ſtolis oꝛantibus ⁊ deo reuelante vocatus. Jd de ſuit Painio⸗gerpmicno oſetni radidit, na
nuchl circo vt iſta omnia deuotius meditari poſſimn“ vroꝛ Miatth Trn. ca. Ledit ſignii bis qͥ x’ömn
enoch tria myſteria ð electione huius opoſtoli bestii/ cape volebãt dicens. Quẽcũq; oſculatus fue⸗
rei ſin pioponimts contemplanda. rroo ſe eſt tenete euʒ Quartũ petm̃ iude fuit p⸗
gme Reuni zten litatig, ſũüptio qꝛ pᷣſũpſit oſculari faciẽ illã in quã deſi⸗
4 in Te m qualitatis. derãt angeli pſpicere ¶ Quintũ pctm̃ iudefuit
Mnan Pertium vtllitatis. ſimulatio. dũ dixit. Rlue Rabi. cũ tñ illi moꝛtẽ

Singu
toconſ⸗
eſerua⸗
(Se
fonis⸗

das dãnat⸗ fuit: ⁊ de grauitatepecca
tideſperatiõis· Et cur apli iocih ude
voluerut ſupplere. Caplm. 1.

ualit᷑ ppter pctm̃ deſperationis iu

ꝓcuraret( Sextũ pctm̃ fuit obduratio.qꝛ nllo
obſequio:nullis blandicijs:nullis cõmina tio
bus voluit a ſuo malo pꝛopoſito reſiſtere Se
ptimũ pctm̃ ðꝛ deſperatio.qꝛ abiens laqueo ſe S
ſuſpendit.hᷣ vno ſolo ꝑfecta fuit dãnatio Jude

₰
.
2

Si enim nõ deſperaſſet ⁊ pniam veram egiſſet
vtiq; poſt tot commiſſa flagicia:pꝰtotenoꝛmia

mala:poſt tot nephãda facinoꝛa:dei fuiſſet mi⸗

ſericoꝛdiã cõſecutꝰ. O ineſtimabilis pietas bñ

dicti dei: diſplicẽt illi q̃cunq; pctã: ſed ſuꝑ oia

deſperatione abhoꝛret. Et ſumo hic deſperati⸗
onẽ quã cõcomitat᷑ impenitentia finalis: ꝓba⸗
mus qð dicimꝰ. nã ieroꝰ ad Ruſticũ mona⸗
chũ inqͥt. Mihil ſic offendit deũ ſicut coꝛ impe
nitẽs. Solũ deſperatiõis crimẽ eſt qð veniã cõ
ſequi nõ põt.Et Leo papa de pe.di.iij.ca. iter
oia.iudã ſic alloquit᷑. Sceleratioꝛ oĩbꝰ o iuda
⁊ infelicioꝛ extitiſti quẽ non pnia reuocauit ad
dñm:ſ deſperatio traxit ad laqueuʒ. ¶ Scom

dubiũ fuit vtꝝ deſperatio ſit maximuʒ pctõꝝ·

Ad qð rñdet Cho. ſcdᷣa ſcde.q.xx.ꝙ peccata
q opponunt᷑ vtutibꝰ theologicis ſunt ſᷣm ſuuʒ
genꝰalijs peccatis gᷓuioꝛa.Cũ em̃ vtutes theo
logice habeãt deum ꝓ obiecto:petã eis opoſi
ta impoꝛtãt directe ⁊ pᷣncipaliter auerſioneʒ a
dco. In quolibet autẽ peccato moꝛtali pncipa
lis rõ mali ⁊ grauitas ẽ ex hoc ꝙ auertita deo
Si em̃ eſſe poſſet ↄuerſio ad bonuʒ cõmutabile
ſine auerſione a deo: quis eẽt inoꝛdinata non
eſſet pctm moꝛtale.Et ideo illud qð pᷣmo ⁊ pſe
habet auerſionẽa deo eſt grauiſſimũ inter pec⸗
cata moꝛtalia. Virtutibꝰ autẽ theologicis op⸗
ponunt᷑ inſidelitas:odiũ dei ⁊ deſperatio. In⸗
ter qᷓ odium ⁊ infidelitas ſi deſperationi cõpa⸗
rent᷑ inuenient᷑ ſᷣm ſe qdem.i.ſᷣm rõnem ꝓpꝛie
ſpeciei grauioꝛa. Infidelitas em pꝛouenit ex G̊
cꝙhõ ipᷣam dei veritatẽ nõ credit. Odiũ dei ꝓ
Uenit ex h̊ ꝙ volũtas hois ipi diuine bonitati
ↄtrariat᷑. Deſperatio aũt ex h̊ ꝙ hõ non ſperat
ſe bonitatẽ dei ꝑticipare.Ex quo ptʒ ꝙ inſide⸗
litas ⁊ odiũ ſunt ↄtra deũ ſᷣm ꝙ iſe eſt. deſpera
tio auteʒ ſᷣm ꝙ eiꝰ bonũ participat᷑ a nob. VUñ
maius pctm̃ eſt m ſe loquendo nõ credere dei
vitatẽ vel odire deũ qᷓ; nõ ſperare ↄſequi grati
tiam ⁊ gloꝛiã ab ipᷣo. Sʒ ſi cõparet᷑ deſperatio
ad iſta duo ex ꝑte nr̃a:ſic deſperatio eſt pericu
loſioꝛ:qꝛ ꝑ ſpem reuocamur a malis: ⁊ itrodu⸗
cimur in bona ꝓſequẽda: ⁊ ideo ſublata ſpe in
effrenata hoĩes labunt᷑ vitia ⁊ a bonis oꝑibꝰre
trahunt᷑. Vñ gloſa ſuꝑ li. Numeroꝝ ait. nihil

eſt execrabiliꝰ deſperatiõe:quã qͥ hʒ ⁊ igenera

libus huiꝰ vite laboꝛibꝰ:⁊ qð pꝛius eſt in fidei
certamine ↄſtantia ꝑdit.Et Iſið.lib.de ſũmo
bono ait. NPerpetrare flagiciuʒ aliqdᷣ mo:s aĩe
E: ſed deſperare ẽ deſcẽdere in infernũ. hec ille.
Peccato itaq; deſperatiõis iudas obꝛutꝰ ⁊ ab
aplatu cecidit ⁊ hereditate celeſti pꝛiuatus eſt.
¶ Tertiũ dubiũ fuit Cur cadente iuda volue⸗
runt apti p electionẽ mat hie numeruz duode⸗

nariii cõplere (Ad qorũdemus ꝙ apl xp̃i de⸗

¶ Pꝛimo ꝓpter electionẽ. Nam x

bebant eſſe duodecim ꝓptertti.
Pꝛimo pꝓpᷣter electionem.
8 cdᷣo ꝓpter pꝛedicationem. M
Tertio ꝓpter figurationenm.
Nam xp̃s elegerat
duodecim vt pᷣdictum eſt:ergo cadẽte iuda nu
merus ille vacuus remanebat Et ſicut in natu
ra nõ datur vacuũ:ita nec in eccleſiaſtica ierar
chia ſiue in eccleſia triũphante ſiue militante.
Pꝛopterea cadẽte lucifero ⁊ ceterl angelis euʒ
ſequentibꝰ:ſucceſſit loco eoꝝn humana natura.
Jðo Augꝰ in Enchiridion ait.illud qð ponit
in.ij. Sniaꝝ.di.x. Superna hierłm mater no⸗
ſtra:ciuitas dei:nulla ciuiũ ſuoꝝ numeroſita⸗
tate fraudabit᷑:aut etiã vberioꝛe foꝛtaſſe copia
regnabit. Neq; em numeꝝ imundoꝝ ſpirituũ
nouimus:in quoꝛum locuʒ ſuccedentes ſilij ca
tholice matris que ſterilis apparebat in terris ĩ

ea pace de qua illi ceciderũt ſine vllo tempoꝛis
termino ꝑmanebunt. hec ille. Sic a ſimili in lo

cum a xpᷣo pꝛeoꝛdinatuma quo iudas cecide⸗
rat: aliqs alius erat reponẽdus Scðdo apli de⸗
buerũt eſſe duodecim ppter pᷣdicationẽ. Naʒ
ipᷣi pᷣdicaturi erant fidẽ trinitatis in qttuoꝛ par

tes mũdi.ſ.oꝛientẽ: occidentẽ:meridiẽ: ⁊ ſeptẽ
trionẽ.multiplicato autẽ ter in q̃ttuoꝛ ↄſtituit
duogecim. m etis Ptolomeũ in.ij.q̃driparti

ti.Duodecim ſunt ꝓuincic pᷣncipales mundi:
circa mediũ habitatiõis:ſᷣm ꝙ ſunt duodecim
ſigna celi Tertio apli debuerũt eſſe duodecim
ꝓpter ſiguratione mã numerus iſte in veteri te
ſtamento fuit multipliciter figuratꝰ Pꝛima fi⸗
gura fuit in duodecim ducibꝰ. de ͤb dixit de⸗
us abꝛae. Suꝑ hiſmael exaudiui te.Ecce bene
dicã ei ⁊ augebo ⁊ multiplicabo eũ valde:duo
decim duces generabit: ⁊ faciã illuʒ in gentem
magna. Iſti duces figurarũt apłos qͥ duxerũt
nos ad deũ Gcda figura fuit in duodecim pa-
triarchis filis iacob ⁊ patribus totiꝰ populia
iacob deſcendentis:quoꝝ noia ponunt᷑ Geñ.

xlix.ca. Iſti aplos duodecim pᷣſignarũt: quia

ipi fuerũt pᷣcipui filij dñi nri ihu xpᷣi:ex quodã
ſpeciali dilectionis munere:qui patres vocari
pñt totius populi xpᷣiani Tertia figura fuit in

duodecim fontibꝰ aquaꝝ de qbus ðꝛ Exo.xv

ca. Venerũt filij iſrael in helim: vbi erãt duode

cim fontes aquaꝝ. Apłi nanq; fontes fuerũt ðᷣ

q̃bus hauſta fuit aqua ſapie ſalutaris (Quar⸗
ta figura fuit in duodecim vitulis oblatione in
dedicatione altaris poſt cõpletũ tabernaculũ

de aqbus ſcribit᷑ Numeri. vij. ca. i figura fue⸗
rũt aploꝛũ qͥ obtulerũt dño coꝛꝑa in
dd eccleſie catholice dedicationẽ Quita figura
fuit i duodecim exploꝛatoꝛibus miſſis a moyſe

in martyrio

ad exploꝛandum terrs ꝓmiſſionis.ſicut habet

Nume
atete
ſteny
En/
duote
deontl
damns⸗
ſcnk⸗
emnartt
ginnf
ſoDa
ca Hi⸗
Oet
decimn
lafigt
feenei
ini
Gor⸗
lesd⸗
duo⸗
nnſ
un⸗
M⸗
gpoſeon
handie
geryos
Mhetss⸗
itekan
ſndu
Kde
Gr
Kß
ſenc
h
N
debt⸗
huum.
(Qu⸗
E
N
in
(
⸗

4

A

zſepmi
eiudann
tinnan
ſatene
llitante.
Kisenz
anmurs.
aͤhok
nmaerno⸗
Umeoſtt
ſeappe
vni
uſifer
niens:
nhans
ſohin⸗
Ascrce
hi hy
morper
enſpti
Mlinit
ünpeni,
unc:
oan
Cein
cterite
ninaf⸗
ade⸗
edene
Medo⸗
ngenmn
Purou
mn
ul⸗
bĩ.
via
vodi
Nocni
gfuuin
rop
duoe
iigits
Cur⸗
noren
maall
nſi⸗
Mo
nofſe
habet

Numeri.xiij. ca. Apłitanqᷓ; vere ↄtemplatiui

⁊ꝑ ↄtemplationẽ iuerunt pꝛimi ad patriaʒ cele
ſtem vt dicerent id qð ponit᷑ ad Philip.iij. ca.

Ntra ↄuerſatio in celis eſt Sexta figura fuitin
duogdecim viris qͥ de mãdata dñi tulcrunt duo

decim lapides ð medio ioꝛdanis alueo:qñ ioꝛ⸗
danis ↄuerſus fuit retroꝛſũ ſicut ſcribit᷑ Joſue
iiij.ca.lhi pᷣſignarunt aplłos qͥ poꝛtarũt duode

cim articulos in ſimbolo ab eis compoſito Se

ptima figura fuit in duodecim leunculis i thꝛo

no Salomonis de qᷣbus fit mẽtio.iij. Regl.x.

ca.lhi apłos denotabãt qͥbus a deo dictuʒ fuit
Matth.xix. ca.Sedebitis ſuꝑ thꝛonos duo⸗
decim iudicantes duodecim tribus iſrłOcta⸗
ua figura fuit ĩi duodecim bobꝰ ſuſtinẽtibꝰ ma⸗
re eneũ vt ptʒ.iij. Regl.vij.ca.Apoſtoli qͥdeʒ
fuerũt pᷣmi miniſtri baptiſmi qð ꝑ mare eneum
figurari põt.qͥbꝰdixit xpᷣs ¶at.vlij.ca.Eun
tes baptiʒate om̃es gentes ¶ Nona figura fuit i
duodecim iugis boũ in qbus arabat heliſeus.
vt ſcribitur.iij. Regj.xix.ca. eliſeus figurat
xpᷣm qͥ interpᷣtatur deus meus ſaluatoꝛ qͥ arat
agrũ ſuũ.i.eccleſiã duodecim apłis quoꝝ etiã
apoſtolicã vitã ſuadet alios acciꝑe ꝑ imitatio⸗
nem dicẽs Matth̊.xj. ca. Tollite iugũ meũ ſu
per vos Oecima ſigura fuit in duodecim pꝛo⸗

phetis q̃ recte ↄuenit aplis qͥ fuerũt ꝓpheteno
ui teſtamenti. Numerus inſuꝑ duodenariꝰ ce⸗

lebꝛatus fuit a Romanis qͥ acceperũt a grecis
legẽ duodecim tabulaꝝ ſicutnos accepimꝰab
apłis legẽ duodecim articuloꝝ fidei. Nã vt no
tat᷑.ff.ð oꝛigine iur.l.ij:Sexactis Romani mi
ſerũt decẽ viros ad grecos ꝓ copia illaꝝ leguʒ
habenda:q̃ vocant᷑ ieges duodecim tabularũ.
Igit᷑ a ſpũſancto edocii apłi moti fuerũt:vt vi
debimꝰ ad electionẽ Matthie: vt ſic in eis eẽt

numerus duodenarius perfecttus.

¶ Qualit᷑ ſingularis fuit ⁊ ſãcta electio
NWatthie reſpectu eligẽtiũ:reſpectu
modi eligẽdi:reſpectu electu/¶ Ca.i

AEcũudu myſteri⸗

thie dicit᷑ qualitatis. In quo vide⸗

bimus qualiter electio illa fuit debite iuſte ⁊ ſã

ctiſſime celebꝛata:triplici reſpectu.
ERebne reſpectu eligentiim.
Bcdo reſpectu modi eligenhli.
Tertio reſpectu eleittt.
¶¶Pꝛimo inquꝗ fuit debite celebꝛata reſpectu

eligentiũ. Electoꝛes em fuerũt magne auctoꝛi⸗

tatis:qꝛ fuerũt apli qͥ ſunt pncipes mũdi.iani⸗
toꝛes ecclie:⁊ iudices ſeculi.Ad iſos ⁊ non ad
alios ſpectabat talis electio:qͥ ad hãc ꝑficiẽdã

um ↄtemplandũ de elẽctione at

coſuire vt apparebit ↄuenerũt. Nã vt inqᷣt Ho⸗
nauen.in ſuo.j.di.xj.Sicut q̃ttuoꝛ fuerũt cõci
lia pᷣncipalia patꝝ:de qͥbꝰdðꝛ.xv.ca.Canones.
ita qᷓttuoꝛ fuerũt ↄcilia aploꝝ in pᷣmitiua ecclę
ſia. Mꝛimũ fuit ad electionẽ matthie. Scʒ ad
ad electionẽ ſeptẽ diaconoꝝ Actl.vj.ca.erti
um ad nõ imponenda legalia gentibꝰ Act.xv.
ca. Quartũ ad tolleranda legalia adtp̃ᷣs.Actl.
xv. ca. ¶ Scvo electio illa fuit debite celebꝛata
reſpectu modi eligendi. Inchoata qͥdẽ fuit ab
exhoꝛtatõe ſalutifera:dum petrus aploꝝ pꝛin
ceps exurgens in medio: vbi erat turba hoim
fere centuʒ viginti dixit. Viri fratres oꝑtetim
plere ſcripturã:quã pᷣdixit ſpũſſanctus per os
Dauid de Juda: qͥ fuit dux eoꝝ.qͥ cõpꝛehẽde
runt ihm:qͥ cõönumerat erat in nobis:⁊ ſoꝛtitꝰ
eſt ſoꝛtẽ miniſterij huiꝰ.Et accipit᷑ hic ſoꝛs pꝛo
ꝑte vᷣm Nico.de lyra.Et h qͥdeʒ poſſedit agrũ
ideſt.poſſideri fecit ð mercede iniqtatis. Quia
triginta denarios qͥbꝰ inique vẽdiderat xvpᷣmi
tẽplo ꝓpiecit Ex qͥbꝰ pᷣncipes ſacerdotũ emerũt
agrum ꝓ ſepultura ꝑpegrinoꝝ vt habet̃ Mat.
xxvij.ca.Alij aũt dicũt ꝙ iudas fuit ibi ſepul⸗
tus ⁊ ſic poſſedit agrũ illũ.Sed vt dicit Nico.
de lyra hoc nõ eſt veriſiłe:qꝛ pᷣncipes ſacerdo⸗
tum erãt intenti circa moꝛtẽ xpᷣi ꝓcurandã: ꝓ⸗
pter qð nõ ita cito emerũt illũ agrũ Nec etiam
ager ille emptꝰ:ſtatim fuit ꝓ ſepultura diſpoſi
tus:⁊ ſic videt᷑ fuiſſe tᷣs intermediuʒ. Judas
aũt eadẽ die qᷓ ꝓiecit argenteos videt᷑ ſe ſuſpen
diſſe: ꝓpter qð expoſitio ᷣma melioꝛ videtur.
Sequunt᷑ vba petri. Et ſuſpenſus ſcilʒ iudas
crepuit medius:⁊ diffuſa ſunt oĩa viſcera eius
Et notũ factuʒ ẽ oibus habitãtibus hierlin ſcʒ
enoꝛme factũ iude: ita vt appellaretur ager ille
lingua eoꝛũ Ageldemach. hoc eſt ager ſangui⸗

nis. Sciendũ hoc loco ſᷣm Nico.de lyra.qð il

le due dictiones ageldemach: agrü ſanguinis
in latinũ ſingnificates:nõ ſunt ꝓpꝛie hebꝛaice:
ſed mag ſyriace.Tñ lingua hebꝛaica ⁊ ſyriaca

ſũt valde ꝓpinque.vt dicit Hieroꝰ in pꝛologo

galeato. Judei autẽ notabiliter lr̃ati mag vte
bant᷑ lingua ſyra ⁊ hebꝛaica.vnde ⁊ libꝛi eoꝛuʒ
qui ſũt extra bibliã: ꝓ mangna parte ſcripti ſũt
in ſyro idiomate lr̃is iñ hebꝛaicis: qð de facili
põt fieri:qꝛ lr̃e hic ⁊ ibi ſunt eiuſdẽ numeri ⁊ſo
ni:differentes tñ in caracteribus.Subdidit pe

trus. Scriptũ eſt eni in libꝛo pſalmoꝝ.fiat ha⸗
bitatio coꝛum deſerta:⁊ nõ ſit qui in habitet in

ea.Et epᷣatum eius accipiat alter. Notandum
qdð verbũ illud ſiat habitatio eoꝛuʒ deſerta.po
nit᷑ ps.lx viij.Et illud qð ſequit᷑. Epᷣatuʒ eius
accipiat alter.ſcribit᷑.cviij.vterq; tñ pſalmꝰ in⸗
titulat᷑ a DHauid tãq; ab auctoꝛe.Cõiũxit aux⸗
petrꝰ iſtas duas auctoꝛitates ſimultgeloquat

£

na ſacerdotũ moꝛtẽ xpᷣi ꝓcurantiũ. In penam

em̃ moꝛt xpᷣi templum ⁊ ciuitas hierim fuerũt

deſtructa ꝑ Romanos ⁊ ſacerdotes ptim iter⸗
fecti ⁊ partim captiuati.Et hͥ ẽ qð pᷣdixit Da⸗
uid.ſiat cõmoꝛatio.i.habitatio eoꝝ deſerta Si
vo loquit᷑ de pena iude ꝓditoꝛis.Eth̊ᷣ ẽ qð di
cit. Epatuz eiꝰ accipiat alter. Cõcluſit itaq; pe
trus dicẽs.opoꝛtet g̊ ex his viris qͥ nobiſcũ ſũt
cõgregati omi tꝑe qͥ intrauit ⁊ exiuit inter nos
dñs ihs incipiens a baptiſinate Johis vſq; in
diem qᷓ aſſumpteſta nobis teſtem reſurrectio⸗
nis eius nobiſcũ fieri: vnum ex his. Et ſtatue⸗
runt ſcʒ elegerũt duos: Joſeph qͥ vocabar᷑ bar
ſabas:qͥ cognominatꝰ eſt iuſtus.⁊ ¶ Gatthiaʒ
m aliqͥs iſte barſabas fuit ille qͥ cum paulo ad
apłatum aſſumpt fuit. de quo ſit mẽtio Acil.

xiij. ca.Sed Nico.de lyra ſuper.j.ca.⁊.iiij.ca.
Actuũ apłoꝝ:aſſerit aliũ fuiſſe. N iſte cogno

minateſt barſabas. Ille vero barnabas. Iſte
dus. Ille vo barnabas ð cypꝛinus.i.ð cypꝛo
nat.de quo mẽtionẽ facit Hieroꝰ in li.ð viris

illuſtribꝰ. Cõſequẽter apłi pſecuti ſunt clectio
nẽ Matthie cũ orone deuota Nã oꝛãtes dixe

runt. Tu dñe qͥ coꝛda noſti oim oſtende quem

elegeris ex his duobꝰ: vnũ acciꝑe locũ miniſte
rij huius ⁊ apłatus:de quo pᷣuaricatꝰ ẽ iudas

vt abiret in locũ ſuũ:⁊ dederũt ſoꝛtes eis(Qui

dam dicunt vt Hieroꝰ ⁊ Beda.ꝙ he ſoꝛtes ta⸗

les fuerũt äles ille qᷓ in lege veteri creberrim⸗

vſus erat.ð qb ſrcibit Mꝛou.x vj. Soꝛtes mit
tuũtur in ſinũ:ſed a dño temperant᷑. Exquo in⸗

quit Nico.de lyra. Qðd vti ſoꝛtibꝰ eſt ex vario
euẽtu ſeu diſpoſitiõe alicuiꝰ rei ſenſibilis ppo⸗

ſite terminare aliqð dubiũ vel incertuʒ. Sicut
ex feſtucis ꝓpoſitis: ꝑ h̊ ꝙ aliqͥs accipit bꝛeui
oꝛem vel longioꝛem:ſeu in piectiõe taxilloꝛũ ꝑ

HB aliqͥs ꝓucit plura vłpauca puncta:vel ex

conſimilib aliqd dubiũ inter homies determi

, —

natur. Et ſi hoc fiat ad alicuiorei diuiſionẽ in-
homies vt pꝑ hoc determinet᷑ qͥs: quã partẽ ac

cipiat vocat᷑ ſoꝛs diuiſoꝛia.Si aũt hoc fiatad
aliquid determinate agendũ:vocatur ſoꝛs con

ſultoꝛia. Si wo ſiatvt pᷣcognoſcatur aliqð futu

rum cõtingens vt inqͥt Tho. ſcða ſcde.q.xcv.

ar.iij.vocatur ſoꝛs diuinatoꝛia: vti ſoꝛte diui⸗

ſoꝛia licitũ eſt dũmodo non adſit ibi aliqua ſu⸗
perſtitio: puta inuocatio demonis vel expecta
tio euentus rei ab influẽtia planetaꝝ ⁊ ſimilia

Goꝛtibꝰ vero cõſultoꝛijs ⁊ diuinatoꝛijs maxie

in electionibꝰ pᷣlatoꝝ eccleſic abſtinendũ ẽ. vt
ſcribit᷑xx vj.q.ij.ca.non ſtatim.ca.hi qui.ca.
nõ cxemplo Et de ſoꝛtilegijs ꝑ totũ.nec obſtat
qꝛ in clectione atthie vſi fũt ſoꝛtibꝰ. Quia

de pena p morte ri in ficta vma loquit᷑ de pe

Pns pe

non faciũt.Et apoſtolilin hoc moti fuerunt ex
familiari cõſoꝛtio ſpũſſancti ⁊ ſine aliqua ſuper
ſtitiõe. ¶ Tertio fuit illa electio debite celebꝛa

ta reſpectu electi qui fuit Matthias rectꝰ:ſim
plex:ꝓbus:mundus:iuſtus:innocens:impol
lutꝰ.Cecidit em̃ ſoꝛs ſuꝑillũ. Et factus ẽ duo⸗
decimus ap. us impleuitq; numerũ illũ Notã

dũ hoc loco ꝙ Diony. qui fuit MPauli diſcipu⸗

lus:videtur aliud ſentire de ſoꝛte illa qᷓ; ceteri.
Ait nanq; ſic in libꝛo Eccleſiaſtice ierarchie ðᷣ
diuina ſoꝛte queſuper Matthiam cecidit lij
qued alia dixerũt non religioſe ſicut arbitroꝛ.
MMeã autẽ intentionẽ ⁊ ipᷣe dicã.Aidetur em̃

mihi eloquia diuina ſoꝛtẽ noĩare thearticũ qͥd

dam donũ demoſtrans illi theartico choꝛo:a
diuina electione ſuſceptuʒ: hec ille. In bꝰ ver
bis innuit ꝙ illa ſoꝛs nihil aliud fuit niſi qdam

ſplendoꝛ ⁊ radius ſup artei diuinitꝰ emik1/
5 debat᷑ in apoſtoluʒ aſſumẽ
dus. Ded re vera eſſe põt vtrũq;: ⁊ apoſtoli
vſi ſunt ſoꝛtibꝰne a lege diſcreparent in quaſũůu⸗

ſus:p quẽ ipᷣe oſten

mus ſacerdos ſoꝛte querebat᷑.Et ꝙ radiꝰ emi⸗
cuerit ſuꝑ Matthiã. Qui apoſtolicã dignita
tem cuʒ tanta deuotione ac intentiõe recta tam
ex hre ſui qᷓ; ex ꝑte apłoꝝ fuit aſſecutus. Q qᷓ;
mi

milſerabilis eſt tẽpoꝛũ hoꝝ ↄdictio.O qᷓ; deſt᷑
dus eccleſie ſtatus. O qᷓ; lugẽda xpᷣiane religi⸗

onis iactura.qm̃ dignitates eccłie qſepe confe
runt᷑ indignis:nihil vtiq; ẽ qdð magis officiat

eccleſie dei: qᷓ; ꝙ indigni aſſumunt᷑ pᷣlati ad re⸗
gimen aiaꝝ. Sed de hoc ſatis dictũ eſt iſermo
ne de ambitione in quadrageſimali nffſo.
(Oualiter beat, Elvatthias pdicauit
conſtanter veritatem euangel

icam ſe

„

quẽtibꝰ ſignis ob quã martvrij coꝛo⸗

—

Ertiu myſteri

cõtemplandũ ð eleètione atthie

lumptio vtilis ꝓpter tti.

cöo ꝓpter miraculoꝝ opationem.
Tertio ꝓpter martyrij tollerationem.

RMM

TC Pꝛimo fuit vtilis aſſumptio ¶ Oatthie ad

apoſtolatũ ppter veritatis eusgelice pᷣdicatio

nẽ. Nã p̃dicauit euangeliũ xpᷣi ĩ acedonia

⁊i iudea deqͥ ſic ſcribit᷑ in ãda legẽda:q̃ treue⸗
ris iuenit᷑: Matthias de tribu iuda ⁊ ĩ ciuita⸗

te bethleẽ illuſtri pſapia oꝛiũdus ſuit Quilr̃is
traditus oẽm in bꝛeui legis ⁊ ꝓphetaꝝ ſciẽtiã

appꝛehẽdit: laſciuiã quoq; abhoꝛrens pueriles
aãnos moꝝ maturitate vincebat. Infoꝛmatus

tatis. fuit nanq; electio illa 2 4

eritatis pᷣdicationen.

goch
pobii

usis

vrgb
ctrind
den
Rid
necia
elu
tere.

Hoſti

dicmne
fürac⸗
niaqu⸗
labata
lanlen
oset
desi
ſct,
kofn
mmno
mt.
iAl
fefome
ſerinta
tuguen
tchalan
ſonein
Vdot
⸗
ſo⸗
ten
160
no⸗/
gui⸗
ſecul

gihe
ſnii
1heee
tnici
epe
ſbern

chied
rd
inbir
nrej

Wi

Cov⸗
ye
n
re
ün:
apoſol
Ngoſi⸗
veni⸗
digni
an
1,Q
Hobeſe
en
Econe
oficet
nadre⸗
rmo
..
cient

achie

Sermo Xlij.

habilis:ad miſcdiaʒ facilis:in ꝓſperis nõ ela⸗

tus ĩ aduerſis ↄſtans:⁊ in trepidis ſatagebat:

vt qð ſenſu ꝑceperat oꝑe compleret: ⁊oꝛis do

ctrinã manꝰ oꝑatiõe mõſtraret hic cũ ꝑ iudeã
p̃dicaret ⁊ coꝛam põtiſice accuſaret᷑ in multis.
Rũdit de obiectis: q̃ crimina dicitis nõ optet in hoc ſᷣmone de ipᷣius gloꝛia tractare debemꝰ
mam illuminatus pꝛopheta ꝓp

me cũcta dicere:qm̃ xpᷣianũ eẽ nõ ẽ criminis ſ

glie. Cui põtifex. Si tibi dant᷑ inducie vis pe
nitere. ⁊ ille. abſit vt a vitate quã ſemel iueni ꝑ

apoſtaſiã digrediar. Cõſtantiſſime itaq; xpᷣm

pᷣdicando magniſicauit. ¶ Scðo fuit aſſũptio

vtilis ꝓpter miraculoꝝ opationẽ multa nãq;
miracula ꝑ illũ oꝑatus ẽ deꝰ. Nam in macedo

nia quandã potionẽ toxicatã q̃ᷓ viſu cũctos pꝛi

uabat quã ſibi dederũt in noie xpᷣi bibit ⁊ nul⸗
lam leſionẽ incurrit.Et cuʒ illa potio qᷓ;plures
alios excecaſſet ille ſingulis manuʒ imponens
oẽs in xpᷣi noĩe illuminauit:multaq; alia ſigna

fecit ꝓpter ã multi crediderũt in xᷣm. ¶ Ter⸗/
is aſſumptio matthie ꝓpter marty

tio fnit vtilis at
rij tollerationẽ. Mã lʒ aliqui dicãt ꝙ poſt mui⸗
ta bona oꝑa in pace quieuit.tñ credit᷑ ꝙ mar⸗
tyrio fuerit coꝛonatꝰ:de quo etiaʒ diuerſa nar
rant᷑. Nam qͥdã aſſerũt eũ fuiſſe lapidibꝰ obꝛu⸗
tũ.Alij fuiſſe cruciſixũ.HNõnulli vo ſecuri mo⸗
re romano ꝑcuſſum. Motuit eſſe ꝙ oĩa concur
rerint ⁊ ꝙ fuit cruci affxus ⁊ cum non citoex⸗
tingueretur ꝙ fuerit lapidatꝰ ⁊ anteqᷓ; ſpirituʒ
exhalaret ꝙ fuerit ſecuri ꝑcuſſus. Huiꝰ coꝛpꝰ
rome in eccleſia ſancte maric maioꝛis ſub lapi⸗

de poꝛſirico ſepultum eſſe ꝑhibetur. Et ibidem
caput eius populo demonſtratur. Quidaʒ ve
ro aiunt ꝙ coꝛpus illud de iudea romã deinde

treuerim fuit traſlatum. anima vo cum angelis
⁊ ſanctis gaudet in celis vbi fruitur eterno bo⸗

no.Ad quod nos perducat ille ieſus filius dei

qui cum patre ⁊ ſpirituſancto viuit ⁊ regnat in
ſecula ſeculoꝛum. Amen.

(Sermo. llj ð gloꝛia beati Bartho⸗

omei apoſtoli que magna oſtẽdit᷑ ex
triplici eius excellentia:·

eius. Scribunt᷑ hec vba pſalmo. xx
icet ingẽtiſſima ſit głia ſanctoꝛum
quã habẽt ĩ regno celoꝛum: tñ ⁊ illa qua ᷣ eccle

ſia militante illuſtrat᷑ admirabilis eſt ⁊ copio⸗

ſa. Abiq; nanq; ⁊ quotidie nomẽ illoꝛũ ſanctũ

venerabile pᷣdicatur atq; de qᷓ;plurimis per

anni circulũ feſtiuitas in eccleſia celebꝛat᷑.ho

die vo celebꝛis memoꝛia recolit᷑ beati apoſto⸗

libartholomei quẽ omnes ſideles deuotiſſime
venerant᷑.Hic vnus fuit ex duodecim apoſto⸗

Agna eſt gloꝛia

quoq; animeiꝰ ad vtutẽ. vt cctad intelligẽtiã

quam dixit magna

lis quẽ aiũt nõnulli ex nobilibꝰparentibꝰ oꝛtũ
ſcʒ rege indie ⁊ cũ diutino detẽterroꝛe idolo?zꝛ
fuiſſet tandẽ audita fama ⁊ ſãctitate ac miracu
lis ihu xpᷣi in iudeã abijt:vbi ad xpᷣm ↄuerſus

ꝑpetuo ei adheſit⁊ poſt ſuſcepiũ ſpiritũſanctũ

euangeliũ feruẽtiſſime pᷣdicanit. Merito igit᷑

pter triplicem eius excellentiam.
ꝛima dicit᷑ idolatrie deſtructio.

Tertia coꝛpoꝛis conſeruatio.

¶ Qualiter beatꝰ bartholomeꝰ pᷣdicãjs

in india idqolatriã extinxit. Et deido
latrie diffinitione oꝛiginatione ⁊ gra
uioffenſione. Caplin. 1.

tia beati bartholomei oſtẽden

lum ab idolo reſpõſũ hr̃e poſſent ad aliã ciuita

tem ꝑꝛexerũt:vbi aliud idolũ noĩe berith cole⸗
bat᷑.Et interrogantibꝰ cur ſibi aſtaroth reſpöo⸗
ſum nõ daret. Rñdit berith. De veſter cathe⸗
nis igneis cõſtrictꝰ nec reſpirare nec aliqͥd au⸗

det ab illa hoꝛa qua apls dei bartholomeindi

am intrauit.Dicũt illi qͥs eſt iſte bartholomeꝰ
Et demon rñdit.Amicus eſt dei oĩpotẽtis Et
ideo venit in iſtã puinciã:vt om̃es deos indie
ceuacuet. At illi. dic nobis ſigna eiꝰvt euʒz inue
nire poſſimꝰ.Quibꝰdemõ ait. Capilli eiꝰ nigri

⁊ criſpi. Caro eiꝰ cãdida:oculi grandes:nares

eãles ⁊ directe:barba pꝛolixa hñs paucos ca⸗
nos:ſtatura eq̃lis:induit᷑ pallio albo qð ꝑ ſin⸗
gulos angulos gẽmas hʒ u Hn Viginti

ſex ãni ſũt exquo veſtes ⁊ ſandalia eiꝰnec vete⸗
raſcũt necſoꝛdidant᷑.Centies flexis genibꝰ per
diẽ oꝛat ⁊ cencies ꝑ noctẽ.Angeli cũ eo ambu⸗
lãt qͥ nũqᷓ; eũ fatigari nec eſurire ꝑmittũt. Sem

per eodẽ vultu ⁊ aio letus ac hilaris ꝑpſeuerat.

Hia pᷣuidet:oĩa nouit:oĩim gentiũ linguasitel
ligit.Et qð vobiſcũ loquoꝛ ipᷣe iam nouit:⁊ qn

q̃retis eũ ſi vult oſtẽdet ſe vobis ſi aũt nõ vult
nõ poteritis inuenire. Rogo aũt vos vt cũ eu
inueneritis rogate cuʒ ne huc veniat ne angeli
ſui hoc mihi faciant qð ſocio meo iam fecerunt
Cũ ergo per duos dies ſolicite querentes eum
minime inueniſſent qdaʒ die q̃dam demoniacꝰ
exclamauit dicens Apoſtole dei banpolomee

gnitudineʒ gloꝛie eiꝰ ð: idolatrie de
ructio. Naʒ in india idola deſtruxit ⁊ popu-⸗
los ad xpᷣm ↄuertit Acceſſit qͥdem ibi ad tẽplũ
in quo erat idolũ noie aſtaroth in quo qͥdã de
mon habitabat qͥ ſe languentes curare dicebat
Sed cũ templũ languẽtibꝰ plenuʒ eſſet. Et nul

ℳ –

Xlij

ncédunt meoꝛatiões tue. Cui apłs. obmute⸗

ſce ⁊ exi ab eo:⁊ ſtatim liberatus eſt.Quod au

diens rex regionis illius polemius cũ haberet
filiã lunaticã miſit ad apoſtolũ rogans vt ad ſe
veniret.⁊ filiã ſuã ſanaret. Ad quam cum apłs
veniſſet ⁊ eam cathenis ligatã videret.qꝛ acce⸗

dentes ad illam moꝛſibus lacerabat:iuſſit eam

ſolui. Et cum miniſtri ad eaʒ accedere nõ aude
rent dixit. Ego demoniũ qͥ ĩ ea erat iam ligatũ
teneo ⁊ vos timetis Et ſtatim ſoluta ⁊ liberata
eſt. Tunc rex camelos auro ⁊ argento ⁊ lapidi
bus pᷣcioſis onerauit ⁊ apoſtoluʒ inquiri faci⸗
ens eũ nullatenus inuenire potuit. Mane au⸗
temſequenti aparens apoſtolus cuʒz ſolo rege
in cubiculo dixit ei.vt quid me cum argento et
auro tota die queſiſti. Iſta munera ſunt neceſ-
ſaria his qui terrena requirũt. Ego nihil terre
num nihil carnale deſidero. Tũcſanctus Bar

tholomeus cepit euʒ multa demyſterio noſtre

redeptionis docere oſtendens inter cetera chꝛri
ſtum viciſſe diabolũ ꝑ mirabilem congruẽtiã:
potentiam:iuſticiam:⁊ ſapientiã:congruũ em̃
fuit vt qui filium vginis.id ẽ. adam factum de
terra dum adhuc eſſet virgo vinceret a filio vir
ginis vinceret᷑. Potenter quoq; ipᷣm vicit cuʒ

de ſua dominatise potẽter eiecit:quaʒ diabolꝰ

Pꝓ deiectione pꝛimi homis vſurpauit.Et ſicut

alicuius victoꝛ tyranni comites ſuos mittit vt
eius titulos vbiq; erigant ⁊ tyrãni deiciãt Sic

xpᷣs victoꝛ nũcios vbiq; mittit vt diaboli cul⸗
tum euacuent ⁊ xpᷣi ſtatuant. Juſte quoq; dia

bolum vicit. qꝛ iuſtum eſt vt qui comedentem

hoĩem vincẽs detinebat: ixiunãte hoĩe victuʒ

hominẽ amplius nõ teneret. Sapienter autem
illum ſuꝑauit duʒ ars diaboli deludit᷑ arte xpᷣi

nam dum xps in deſerto ieiunauit anhelabat
diabolus illũ agnoſcere ſi deus eẽt ⁊ ex hoc co

gitabat ꝙ ſi nõ eſuriret poſt quadraginta dies
de erat. Si vero eſuriret ꝙ hõ eſſet ⁊ tunc ipᷣm
vt pꝛimũ hominẽ per cibum deuinceret. Sed

cognoſcci deus nõ potuit:quia eſuriuit:nec vin
i: quiꝗ eius temptationi non ceſſit.Cum ergo
eidem ſacramenta fidei pᷣdicaſſet dixit regi ꝙ ſi

baptiʒari vellet deum ſuum cathenis ligatũ ſi⸗

bi oſtenderet. Sequenti ergo die iuxta reg pa

latium dum pontifices idolo ſacriſicarẽt cepit
clamare demon ac dicere. Ceſſate miſeri ſacrifi⸗

care nobis ne peioꝛa me patiamini qͥ cathenis
igneis ab angelis ihu xpᷣi ligatus ſum Statim
qᷓ; omes miſerũt funes vt ſimulacrũ euerterẽt:
ſed non potuerũt.apoſtolꝰautem demoni pꝛe
cepit vt inde exiens idolum ipᷣin cõminueret:

qui ſtatim exiens omia idola ĩempli per ſeipᷣm
confregit Deinde fuſa oꝛatiõe ab apoſtolo om

nes infirmi ſanati ſunt.Apoſtolꝰ autẽ templuz

deo dedicauit 1 demonem in deſertuin abire
cepit. Tunc angelus domini ibideʒ apparuit ?

templum circũuolans in qttuoꝛ angulis ſignũ
crucis digito ſuo ſculpſit dicens:hec diẽ dñs.
Sicut vos omnes ab infirmitate veſtra mũda

ui.Ita ⁊ templuzʒ hoc ab omni ſoꝛde mundabi
tur ⁊ habitatoꝛem eius quem apoſtolus in de⸗
ſertum locum abire pꝛecepit pꝛius vobis oſtẽ⸗
dam quem videntes ne timeatis. Sed qualeſi
gnum in lapidibus his ſeulpſi tale in vr̃is fron

tibus impꝛimatis. Tunc oſtẽdit eis ethiopem

nigrioꝛẽ fuligini:facie acuta:barba ꝓlixa:cri⸗
nibꝰvſq; ad pedes pꝛotenſis: oculis igneis vt
ferrũ ignitũ ſcitilla emittẽtibꝰ flãmas ſulfureas
ex oculis ⁊ oꝛe ſpirãtẽ. cathenis igneis vinctũ
retro manibus.Et dixit eis angelus:quoniaʒ
iuſſionẽ apoſtoli audiſti ⁊ de templo oia idola
confregiſti ſoluã te vt vadas intalem locũ vbi
nullus hõ moꝛat᷑ ⁊ ibidem ſis vſq; ad diẽ iudi⸗
cij. Ille aũt ſolutus cum magno ſtrepitu ⁊ vuu
latu diſparuit Angelus aũt dñi in celũ cunctis
vidẽtibus euolauit.tunc rex cum vxoꝛe ⁊ filis
omniq; populo baptiʒzatus eſt ⁊ relicto regno
goApli diſcipulus eſt effectꝰ. Sed vt pᷣdicta clariꝰ
intelligant᷑ ne credant᷑ falſa eſſe atq; conficta

tria in hac ꝑte de igolatria ſũt declaranda:
Pꝛimũ qᷣ eſt idolDattria.

„

i.

ſipeccatox.
Ad pᷣm nſniaʒ Iſi. li. viij. ethi.
⁊ſcti rciit

.

recuſat: ⁊ cui debef oſtendit:ſicut paulꝰ⁊ bar⸗

nabas fecerũt de qͥbꝰ ſcribit᷑ Acij.xl.ca. cuʒ
liſtris ꝓpter miracula q̃ febant vellẽt ipis ꝓliẽ

diuinũ honoꝛẽ tribuere ⁊ dare thura:dicentes
dij ſiles facti hoibꝰdeſcẽderũt ad nos.Etvoca
bãt barnabã iouẽ:paulũ vo mercuriũ. qꝛ ipſe
erat dux vbi. IJlli conſciſſis tunicis ſuis exilie⸗
rũt in turbas clamãtes ⁊ dicentes: viri qͥd ſ̊ fa
citis:⁊ nos moꝛtales ſumꝰ ſiłes vobis homies
Igit᷑ idolatria ðꝛ a latria ⁊ idolo. Idolũ auteʒ
ſimulacrũ: qð hũana effigie factũ ⁊ ↄſecratũ

eſt:iuxta vocabuli interpᷣtationẽ. IJdos enim
grece foꝛmã ſonat:⁊ ab eo ꝑ diminutionẽ: ido
