lũ deductũ qð apud nos foꝛmulã facit. Igitur
oinis foꝛma vel foꝛmula idolũ ſe dici expoſceit

Quidã vo imꝑite dicũt idoluz ex dolo ſũpſiſſe
nomẽ eo ꝙ diabolꝰ creature cultũ diuini nois

„
.

j. . idolatria ẽ cul
tus qͥ ſoli deo debet᷑ exhibitꝰcreature.HNã ido⸗-
latria idoloꝝ ſeruitꝰ ſiue cultura interpᷣtat᷑ la⸗-⸗
tria em grece latine ſeruitꝰ ðꝛ qᷓ q;tum ad veraz
religionẽ attinet nõ niſi vni ⁊ ſoli deo debetur
hac ſicut impia ſuꝑbia ſiue hoim ſiue demonũ
ſibi exhiberi iubet vel cupit. Ita pia hũilitas
vel hoĩim vel angeloꝝ vel ſanctoꝝ ſibi oblataʒ

me
Mi
ſcs
ul
(

brwe

V

neth
hus

ic

der

im

e
dic
coc

0

ſu

Hlle
nis/
hiſo
aſea

t

wu

ecul
zico⸗
h⸗
dyenz
cheu
i
.
az
i
mes
wocn
e⸗
erle⸗
zubſe
onus
ſalte,
oti
elim
ido
4
ſiſſe
gis

Tertia negligens cõſideratio.

mnuerit.Dicunt᷑ inſuꝑ idola ſimulacra. Nã ſi⸗
mulacra a ſił tudine nũcupant᷑ eo ꝙ manu arti
ficis ex lapide aliaue materia eoꝝ vultꝰ imitã⸗
tur qͥꝝ honoꝛe fungunt᷑ ſimulacra dicta:vel ꝓ

eo ꝙ ſũt ſiłia vel ꝓ eo ꝙ ſimulata atq; conficta

Sinmulacra pᷣmus ex luto fecit hiſmmael ᷣm he⸗
beꝛeos. m vo gẽti es pꝛimus fuit ꝓmetheus.
BGeeci vo referunt ꝙ fuit cetrops. Fuit aũt ꝓ⸗

methetꝑe Jacob frater athlãt aſtrologi de qᷣ
bus młta loqͥ᷑ Augꝰ li.xvii.de ci.dei ca.viij.

lhic ꝓmetheꝰ pꝛimꝰ dict ẽ feciſſe hoĩes:tũ qꝛ

de rudibꝰ fecit doctos: tũ qꝛ legif̃ feciſſe hoiuʒ
imagines qs arte qdam deambulare faciebat.

CLetrops vo fuit ille metu plagaxꝝ egypti yt
dicit imgt i hiſtoꝛia ſcholaſtica: fugit i greciã
cõdidit athenas:et pᷣmus bouẽ imolauit ioui.

CScõðm oð declarãdũ:vñ oꝛtũ habuit idola⸗

dꝛima ð inoꝛdinata affectio.
Scda naturalis delectatio.

„

ꝛima cauſa fuit inoꝛdinata affectio quãtã

gSit Lactantiꝰli.j.diuinaꝝ inſti.⁊ Iſið. vbi ſu⸗
pꝛa. Na fuerũt qͥdã vꝛbium cõditoꝛes aut viri

foꝛtes: qͥbꝰ moꝛtuis homies qͥ eos dilexerũt ſi⸗
mulacra fin xerunt: vt haberent aliqð ex imagi
nis ↄtemplatione ſolatiũ. Et vt recitat mgr̃ in

hiſtoꝛia ſcholaſtica a NMino oꝛta ſunt idola mõ
qſequit᷑. Ooꝛtuo ſiqᷣdem belo pfe:ninus ĩ ſo

latiũ doloꝛis fieri fecit imagineʒ patris ſui:cui
multaʒ exhibebat reuerentia: hinc hoies regi
onis vt ei adularent᷑ ⁊ nõnulli timoꝛe ducti di

uinos honoꝛes imagini exhibere ceperũt huiꝰ

exẽplo plures chan ſuis moꝛtuis imagines de
dicare ceperũt.Et ſicut ab idolo beli cetera tra

xerunt oꝛiginẽ:ſic ab eius noĩe:noĩa generalit᷑

acceperũt.Sicut em̃ belus dictus ẽ ab aſſirijs

ſic ⁊ alie nationes ſᷣm idiomata ⁊ linguaꝝ va⸗

rietates:alie bel:alie baal:alie baalim: alie bel⸗
fegoꝛ:alie belʒebuch:eoꝛuʒ idola vocauerunt
Siophantꝰ vo lacedemonũ auctoꝛ libꝛos ſcri

plſit antiquitau ʒ. xiiij. In q bus ait. Sirofanẽ

egyptiuʒ familia fubſtaãtia locupletẽ:ſilium ge⸗

nnuiſſe quẽ vclut enoꝛmis ſubſtãtie ſucceſſoꝛem
ineffabili vltra q; paternitas exigebat affectu
diligebat:is dũ aduerſus foꝛtune in curſibꝰra⸗
peret᷑ patrẽ inſuꝑabili affecit meroꝛe. Qui filij
ſimulacrũ in ſuis edibꝰinſtituit: vniuerſa vero

familia in dñi adulatione aut coꝛonas plectere

aut floꝛcs inferre aut odoꝛamẽta ſimulacro ſuc
cendere ↄſueuit. Nõnulli etiã ſeruoꝝ culpabi
les dñi furiã euitãtes ad ſimulacrũ ꝓfugi veni
anm merebãt᷑:hec ⁊ hmõi facta ſũt poſt diluuiũ
Nã vt ait Tho.vbi ſupꝛa arti.iiij.in reſpõſio⸗
ne ad ſcom articulũ In pꝛima etate nõ fuit ido

tria: ⁊ ad aſſignari ſolẽt tres oꝛiginales cauſe

Alij.

latria ppter recentẽ memoꝛiã creationis mun

di ex q̊ adhuc vigebat cognitio vnius dei ĩmẽ

te hominũ. In.vj.etiã erate idolatria eſt exclu
ſa: ꝑ vtutem ⁊ doctrinã xp̃i qui de diabolotri
umphauit. Scda cauſa oꝛiginalis vñ oꝛtũ ha

buit idolatria fuit naturalis delectatio.hõ em
naturaliter de repᷣſentatione delectat᷑: ideo ho
mines rudes a pᷣncipio vidẽtes ꝑ diligentiã ar
tificũ imagines hominũ fieri diuinitatis cultũ
eis impenderẽt.Quidã inſuꝑ ꝑ quãdã nefariã

artẽ imagines quaſdã cõſtituebant q̃ vtute de

monũ aliquos certos effectꝰ habebãt vñ puta

bant in ip̃is imaginibꝰ eſſe aliquid diuinitatis

⁊.ↄſequẽs diuinũ cultuʒ illis exhibebat. Et

bec fuit opinio hermetis termegiſti. vt Aug⸗
dicit in. viſj. de ciui. dei. Tertia cauſa oꝛigina⸗

lis vñ oꝛta eſt idolatria de dei inconſideratio.

Negligentes qͥdẽ hoĩes ad ↄſiderãdaã excellen

tiã dei veri:qͥbuſdã creaturis ꝓpter aliquã ex

cellentẽ vtutẽ diuinitatis cultũ exhibuerũt.ſi
cut diximꝰ in ſmone de ſimplicitate dei ⁊ in ſer
monc de aia.vñ Lactãtiꝰ li.j.diuina.inſti.ait.

illos qs deus impiti ⁊ inſipientes tãqᷓ; deos ⁊
nũcupaãt᷑ ⁊ adoꝛat:nemo eſt cã inconſideratus
qui nõ ĩtelligat fuiſſe moꝛtales Quõ &̊ indt ali⸗
qͥs dij crediti ſunt nimiruʒ qꝛ reges maximi ac

potentiſſimi fuerũt: ob meritaſuarnin virtutuʒ

aut muneꝝ aut artiũ repertarũ:cum chari fuiſ⸗

ſent his qᷣbꝰimperauerãt in memoꝛiaʒ ſunt oſe
crati:qð ſi qs dubitet res eoꝛum geſtas ⁊ facta

cõſideret q̃ vniuſa tã poete qᷓ; hiſtoꝛici veteres

pvgiderũt.hec ille.Cũ g ſingulis dis ſta ue de

dicarentẽ᷑: demones hoibus errantibus colen⸗
dos ſe exhibuerũt i idolis dando reſpõſa ⁊ ali⸗
qua que videbant᷑ hoibus mirabilia faciendo
Tertiũ qꝗð erat declarandũ vtꝝ idolatria ſit
grauiſſimuʒ pctõꝝ Et ad hoc rũdet᷑ ꝑ glo.ſuꝑ
xv.ca. Leui ici q̃ ait Oẽ pcrm̃ imũdicia eſt aie

Seq idolatria maxia Aduertẽdũti m Tho.

grauitas alicuius pcti põt attendi duplicit
Ano mõ ex pꝑte ipius peceati: ⁊ ſic perm idola
trie eſt grauiſſimũ Sicut em̃ in terrena republi
ca grauiſſimũ eſſe videt᷑ ꝙ aliquis honoꝛem re
giũ alteri impendat qᷓ; vero regi.qꝛ q;tum in ſe

eſt totũ reipublice ꝑturbat oꝛdinẽ :ita i pecca⸗

tis q̃ ↄtra deum cõmittunt᷑:que tamẽ ſunt ma⸗
xima:grauiſſimũ eſſe videt᷑ ꝙ aliquis honoꝛẽ
diuinum creature impendat: quia q;tum in ſe
eſt facit alium deum in mundo minuens pᷣnci⸗

patum diuinũ. Si vero obijceret᷑. ꝙ peſſimuʒ
optimo opponit᷑ vt dicit᷑.viij.ethic̃. Sed cultꝰ

interioꝛ qͥ ↄſiſtit in fide ſpe ⁊ charitate ẽ melioꝛ
qᷓ; cultus exterioꝛ. ergo inſidelitas deſperatio

7 odiuʒ dei que oponunt᷑ cuſtui interioꝛi ſunt
grauioꝛa peccata q; idolatria q̊ oponit rui

Alij

exterioꝛi. Rñderi poſſumꝰſm Tho. idola

tria pᷣſupponit iterioꝛẽ infidelitatẽ ⁊ adijcit exte

rius indebitũ cultũ. Si vo ſit exterioꝛ tm̃ idola
tria abſq; iterioꝛi infidelitate addit᷑ culpa falſt
tatis. Scðo pᷣt attẽdi guitas pcti ex ꝑte peccã⸗

tis:ſicut grauiꝰeſt pctm eiꝰ qͥ peccat ſcienter qᷓ;

q̃ peccat ignoꝛãter:⁊ ẽm h̊ grauius peccãt he⸗
retici qͥ ſciẽter coꝛrũpũ: fidẽ quaʒ acceperũt q;
idolatria ignoꝛãter peccãtes.Et ſiłter etiã ali⸗
qua alia pctã pñt eſſe maioꝛa ꝓpt᷑ maioꝛẽ ↄtẽ⸗
ptũ peccãtis.Cõtra pctm̃ igit᷑ idolatrie pᷣdica
uit efficaciſſime beatꝰ bartholomeꝰ qð in ꝓpuin
cia indie vt pᷣdictum eſt virtuoſe delenit.

¶ QOuglit ĩ albano maioꝛis armenie be
atus bartholome paſſus ẽ martyriũ
de cuiꝰpaſſione varia opinio q tñ fa

CaplmI.

EE

tia beati bantholomeioſtendẽs ma⸗
itudinẽ gloꝛie illiꝰ d: martyrij tol

leratio. Tr

le viros armatos ad capiẽdũ apłm deſtinauit
qͥ cũ adductꝰ fuiſſet coꝛa eo dixit ei rex. Tune

es ille qͥ euertiſti fratrẽ meũ.Cui apłs.ego illũ

nõ euerti:ſᷣ cõuerti.cui rex.ſicut tu feciſti frmm
meũ deũ ſuũ relinquere ⁊ tuo credere.ſic ⁊ ego
te faciã deũ tuuʒ relinq̃re ⁊ meo ſacrificare. cai

apłs. Ego deũ quẽ colebat frater tuꝰ ligaui ⁊ li

gatum oſtẽdi:⁊ vt ſimulacrũ frãgeret coegi: ſi
quidem
biliter conſerua

ſic poteris facere deo meo poteris me ad ſimu⸗
lacrũ adoꝛãdũ pꝓuocare:ſinautẽ deos tuos cõ
minuã ⁊ tu crede deo meo:h illo dicẽte nüciat
regi:ꝙ deꝰ? ſuus baldach cecidiſſet ⁊ cõminut
fuiſſet: qð rex audiẽs purpurã q̊ indutus erat

ſcidit. Et aplm ſuſtibꝰ cedi iuſſit atq; iterficitö 2
genẽ aũt paſſiõis huiꝰapli triplex extat opinio

vVecðꝗ eoꝝ qͥ aſſerunt ꝙ fuit excoꝛiatus.
Tertio alioꝝ qͥ tenẽt ꝙ fuit capitetrunatꝰ.

Pote eoꝝ dieunt ꝙ fuit cruciſirus.

us.

cruciſfixus deoꝛſũ habens caput.Be ſcda 2 ter

tia opinione ita ſcripſit Theodoꝛꝰ abbas ⁊ do
ctoꝛ pcipuus aplłs dei Bartholomeꝰ pꝛimũ in

licaonia pᷣdicauit:poſtmoduʒ in india ad vlti⸗

lieratio.Trãſiuit q pe ex pᷣ mũdo gloꝛioſo mar
cyrio coꝛonat. Nã poſtq; rex polemiꝰ ſacꝝ ba
ptiſma ſuſcepit vt ponit᷑ in legẽda oẽs tẽploꝛũ
põtifices ↄgregati ad aſtragẽ regẽ fratrẽ eiꝰcõ⸗
uencrũt.Et de deoꝝ ſuoꝝ amiſſiõe ⁊ tẽpli ſub
uerſione:⁊ regis ꝑ artẽ magicaʒ deceptione
apfm ſũt cõqueſti. aſtrages g rex indignat mil

Ge pᷣma opinione loquit᷑ ſic beatꝰ doꝛothe
artholomeus indis pᷣdicauit qͥ euangeliũ
ſm mattheũ in ꝓpꝛia eoꝝ lingua eis tradidit.
Boꝛmiuit in Albano ciuitate magne armenic

mum in albano vꝛbe ſcʒ maioꝛis armenie. Hbi
pmo excoꝛiatus.Tandẽ capite plexus ibidem
ſepult eſt. Sʒ cõtrarietas iſta facile ſolui pöt:
vt dicat᷑ ꝙ pᷣmo crucifixus fuit deinde añqᷓ; in
cruce moꝛeret᷑:depoſitꝰ:excoꝛiatꝰ fuit. Et po⸗
ſtremo capite trũcatus:cuiꝰcoꝛpus xpᷣiani tu⸗
lerũt ⁊ honoꝛiſice ſepelierunt. Rex aſt Aſtra⸗
ges ⁊ temploꝝ pontifices a demonibꝰ arrepti
moꝛtui ſũt. Rex vo polemius in ep̃m oꝛdinaemfß=·
⁊ viginti annis officiũ epiſcopatꝰ laudabiliter
implens plenus vtutibus in pace quieuit
mirari ſoꝛte quis poſſet quõ bartholomeus in

—

albano maioꝛis armenie ſit paſſus:cũ in india

pᷣdicando idoloꝝ cultum euacuauerit. Ad qdGd
reſpõdeo:quia veriſimile eſt ꝙ rex aſtrages ar
menie regno pᷣſidebat. Nam vt ait Iſið . xiii.
Ethi.li. armenia ſita eſt inter taurũ ⁊ caucaſuz
et capadocia vſq; ad caſpiũ mare pꝛotẽſa hůs
a ſeptẽtrione Cerannos montes ex cuius colli
bus Tigris fluuius naſcit᷑ ⁊ in cnius montibꝰ
archa poſt diluuiũ ſediſſe phibetur. hec eſt ter
ra ararach in quã fugerũt ſilij Senacherib:qm
ipᷣm in templo dei ſuioꝛanteʒ interfecerunt. vt
ſcribit᷑.iiij. Regl.xix.c. Ex quibus colligimꝰ
ꝙ armenia in die ſit cõtigua:ad quã rex Aſtra
es deduci fecit apm bartholomeuun.
OQualit᷑ coꝛpus apli ↄſeruatuʒ eſt mi
rabiliter qn ꝓiectum in marideuenn
ad inſulã liparitanꝗ Et inde collectis
ltaũ fuit beneuentũ vbi deuotiõe ſin·
Caplin N.

beati bartholomei gloꝛiã eiꝰmani·
ſtans ðꝛ coꝛpoꝛis ↄleruatio placuitt
altiſſimo deo coꝛpus apoſtoli ſui mirz

lima venerat.

aril

oſſiumq; eius curam gerer

ꝛimo in piectioo.

Gedo in diſperſione.
NPꝛimo deus mirabil

—MB-Z

do ap o faciẽtibꝰ: venerũt in ꝑtes ſicilie in inſu
lam q̃ liparis nuncupat᷑: ſiẽ epᷣo hoſtienſi qui

eus mirabiliter cõſeruauit coꝛpus
Ni in piectione: dũ em pagani viderẽt ꝓpter
ſignoꝝ frequẽtiã coꝛpus eius plurimũ venera
ri:indignati loculo plũbeo impoſitũ in mareß
cipitauerũt. Et de h̊ ita ſcripſit beatꝰ*ꝰ Theoo
rus ſupꝛadictꝰ:mota ẽ cũ impetu de regionitbꝰ
armenie archa cũ quattuoꝛalioꝝ martyriũ ar·
chis ᷓ ſiliter dũ ſigna oꝑarent᷑ cũ ea fuerantin
mare piecte: ⁊ ꝑ tãtũ ſpatiũ maris qᷓttuoꝛ his
pcedẽtibꝰ⁊ tãq; miniſtris obſequiũ quodiame

unc

lnidͤn

ncn
Etpo⸗
tani ln⸗
Aſtra⸗

Nepti
Nat

liter

mensin

inindn

gesn
ſonii.
maſz
übis
nscolt

Vonnbe..
NPn

Aer.
em

nn 1

Nte

eſin.

W
t

—

Pprer
chen
narep
lodo
Mib?
ſar⸗
ntin
his

i
un

no.

Sermo Aliij V

tuncpñs erat reuelatũ fuit: venitad paupcula
theſaurꝰ ditiſſimꝰ: venit ad ignobileʒ pᷣcioſiſſi⸗

ma margarita:venit ad meſtam ſolẽdiſſimũlu
minare. Alus & ättuoꝛ ad diuerſas terras eun⸗
tibꝰ ſanctuʒ apli in dicta inſula reliquerũt.Et
em̃ pᷣdictos qᷓttuoꝛ martyres apłs retroꝛſũ reli/

quens vnuʒz.ſ.papinũ in ciuita:e ſicilie milas:
Aliũ vᷣo lucianũ noĩe meſſinã trãſmiſit: reliqͥs
vo duos ĩ calabꝛiã direxit:gregoꝛiũ qͥdeʒ in ci
uitatẽ columnã:achaciũ aũt ĩ ciuitatẽ q̃ chale
vocat᷑.Qui vſq; hodie ſuffragüs ſuis ſplẽdẽt.

Suſceptꝰ ẽ g̊ beatꝰ apłs cũ multis hymnis lau

dibus ⁊ luminaribꝰ⁊ templũ ſibi magniſice fa⸗
bꝛicat. ¶ Scðdo de mirabiliter ſeruauit coꝛ⸗
pus apli in diſperſione. anno qpe dñi.cccxxx
Saraceni ſiciliã inuadẽtes lipparitanã inſulaʒ
vbi coꝛpꝰ ſancti bartholomei quieſcebat vaſta
ueruũt ac eius ſepulcrum ↄfringẽeres oſſa ipius
diſperſerut Yllis aũt poſtea inde recedẽtibꝰ ap
paruit apis cuidã monacho dicẽs. Surge col
lige oſſa mea q̃ diſperſa ſũt.Cui ille:q̃ rõne oſſa
tua colligere aut aliquẽ honoꝛeʒ tibi exhibere

debemꝰcũ nos deleri ꝑmiſeris nec auxiliũ nob

impẽderis.Cuiille:ꝑ multũ tpᷣs meritis meis
dñs huic pplo pegcit. Sed eoꝝ pctis nimis in
ualeſcentibꝰ⁊ vſq; ad celũ clamãatibꝰ iam ꝓ eis
nõ potui veniã obtinere.Sʒ cũ monachus di⸗
ceret:quõ inter tot alioꝛuʒ oſſa ſua qͥʒ inueniri
poſſent ait: nocte ad ea colligẽda ibis. Et eaq̃
vyt ignẽ ſplẽdẽtia videris ꝓtinus hecleuabis:
qͥ oĩa vt dixerat inueniẽs:aptłi oſſa leuauit. Et
ſuꝑ quãdã nauẽ ↄſcendens beneuẽtũ ea trãſtu⸗
lit. ¶ Tertio deus ↄſeruat mirabiliter coꝛpus
bartholomei i veneratiõe. Ault equideʒ illð a
fidelibꝰdeuotiſſime venerari:nã lʒ ſingulis die
bus anni eccdleſia in q̃ oſſa illa felicia ſũt repoſi⸗

ta a fidelibꝰ frequentet᷑: verũtñ in feſto ipiꝰſã⸗

cti inumerabilis ſi dici pᷣt xbᷣianoꝝ multitudo
ad eandẽ ↄfugit: vbi etiam epᷣi oẽs ſuffraganei
abbates ⁊ alij ad laudandũ deũ in ſuo ſãcto cõ

ueniũt. Gaude O beneuentana ciuitas:ditata

tãto munere ad deũ pᷣces tuas ↄſidenter effun⸗

de: ſperans indubitãter Bartholomei meritis
impetrare qð petis:nõ ab re diſponit ſapiẽtia
dei: vt ex lipparitana inſula ſacrũ hoc pignꝰ ad
te deferrek. Igik Bartholomei pᷣſidiuʒ indeſi
nenter imploꝛa:vt per interceſſionẽ illiꝰ liberet

te de ab omnni malo ⁊ in ſua gratia ↄſeruet.

¶Sermo quadrageſimuſtertiꝰð vie

.

mon ⁊ Judas in quaoſt
dei que erat in illis.

ria quaʒ habuerut ſancti apoſtoli Si
endit virtus

1iuiin bello. Doctoꝛis gentiũ vba ſunt
iſſta ad Heb.xj. ca. Si abſcq; vlla cõ⸗
tradictiõe pᷣdicaſſent apłi fideʒ xp̃ᷣi facile fuiſſet
pſuadere gẽtibꝰ vt in illũ crederẽt. Sʒ ꝓfecto
vbiq; duriſſimã reſiſtẽtiã iuenerũt. Ob quam
opꝰ fuit illos nõ niſi foꝛti aio docere euãgelicã
vᷣtutem. Omiſſis aũt alijs Simonẽ ⁊ Judã in
ſpiciamꝰ qͥ pſaꝝ pplos ab idolatrie ſuꝑſtitione
reuocarũt. Ipᷣi nãq; młta virilit᷑ egerũt adex⸗
pugnãdos vitatl inimicos. Quos tñ coopan⸗
te deo potẽtiſſime debellarũt: verũtñ vt iſta fa
ciliꝰcapiãt᷑ in pñti pᷣmone ð victoꝛia ſctõꝝ Si⸗
monis ⁊ iude diſſeremꝰ. Fuerũt qpe victoꝛes
⁊ foꝛtes ĩ bello:ita vt aduerſarij turpiſſime cõ⸗
fuſi denicerẽt.hi aũt triplicit᷑ diſtingui poſſunt

ꝛimi fuerunt diaboli.

ecundi magi.
Tertij idoloꝛum pontificoes.
Qualit Simo ⁊ Judas deuicerũt di

abolos Et vtu dẽmones habeãt ſciẽ
tiã futuroꝝ ntingẽtium.Et quõ hñt

Pphetas alſos atq; qliter veritatem

atent quꝗ odiũt. ¶ Caplin. .

rij Simõis ⁊ Jude qs deuicerũt
A fuerũt diaboli:dũ em in ꝑſidẽap⸗
plicuiſſent. Baradach dux regis
babilonie ) indos ad pᷣliuʒ ꝓfecturꝰ:nullum a
dijs ſuis potuit habere reſponſũ ꝑgẽtes aũt ad
fanũ ꝓxime ciuitatis reſpõſũ ibidẽ habuerũt.
O ꝓpt᷑ apłos qͥ venerũt dij rñdere nõ poſſent.
Tüc dux eos inqri fſecit Et inuẽtos qͥ nã eẽnt
vel ꝓ q̊ re veniſſent inqſiuit. Qui reſpõderũt.
Si genus qris hebꝛei ſumꝰ.Si ↄditionemſer⸗
uos ihu xp̃ᷣi nos eſſe fatemur.Si cauſaʒ: ſaluti
vf̃e cauſa huc venimꝰ:qͥbꝰdux reſpõdit.Cum
felix reuerſus fuero audiaʒ vos. Cui apli: mõ
magis ↄgruũ ẽ recognoſcere illũ cuiꝰope poſſi
tis vincere:vel certe rebelles placatiſſimos in⸗
uenire.Quibꝰ dux dijs nr̃is potentioꝛes vos
video:ſinẽ belli vob rogo pᷣdicite.Cui apłi:vt
deos tuos mẽdaces eẽ cognoſcas iubemꝰ illis
ad qſita dare rñſa:vt dũ dixerint ã ignoꝛãt pꝛo
bemꝰeos ꝑ oia eẽ mẽtitos.Tũc fantaſtici:grã
de bellũ dixerunt futurũ ⁊ multũ populũ hinc
inde ruituꝝ.Tũc apli ridere ceperũt:dixit eis
dux:me timoꝛ inuaſit ⁊ vos ridetl.Cuiapłi:no
li timere:qꝛ pax huc nobiſcum itrauit.Et cras
hoꝛa diei tertia legati indoꝝ ad te veniẽt:⁊ ine
ſe ptãti cũ pace ſubijciẽt.Tũc põtiſices riſũ le⸗

uau erũt:⁊ duci dixeruut. Ad hoc iſti ſecux te “M

E4

facti ſũt

Pimiaduerſa

A20

reddere volunt:vt dũ incautꝰ fueris ab aduer pus eclypſis ſolis ⁊ ſimilia. Quedã futura fũt e
ſarijs occuperis. Cui apoſtoli:nõ diximus ti⸗ que habẽt cauſam determinatã tñ fallibileʒ. “
bi expecta vnũ mẽſem ſed vnuʒ diem ⁊ eras in vtpoteſunt illa q ſũt ᷣm inferioꝛẽ naturã.q̃ iðo ane
pace victoꝛ exiſtes. Tunc dux vtroſq; cuſtodi habẽt cauſaʒ determinatã. qꝛitẽtio nature mo (iln
ri fecit: vt ex rei exitu veraces honoꝛarẽt mẽ uet determinate ad vnũ. Ideo vero fallibilem fun
daces ꝓ crimine punirent᷑.Cum ergo in craſti qꝛ multipliciter põt occurrere impedimẽtũ Si ſli
num qð apli pᷣdixerant eueniſſet ⁊ dux pontiſi cut ſi ager ſeminatꝰ ſi terra pinguis eſt: ⁊ bona ,
ces iniẽdere vellet phibuerũt apoſtoli nehoc diſpoſitio ſuperioꝛũ coꝛpoꝝ afferũt pinguem lon
fieret cum ipᷣi nõ niuẽtes occidere:ſᷣ moꝛtuos fructũ.Et hec futura pᷣſciri poſſunt a creatura ohhl
viuificare miſſi eẽnt:itaq; demonuʒ fallacia ab tmñ fallibiliter ppter impedimẽta qᷓ poſſent eue⸗ war
aplis va narrãtib fuit detecta. Tñ vt ꝑs iſta nire.aut tẽpeſtatũ aut bꝛucoꝝ ⁊ locuſtaꝝ ⁊ hu dſcet
clarioꝛ fiat tria h̊ loco erũt dubia diſputanda. iuſmodi. Quedã aũt ſũt futura q habẽt cauſaʒ ler e
Prund vte vemoio, ſit ooenitlo futuron. indeterminatã ⁊ fallibilẽ. Sicut ſũt ea qſunt a ſecrn
Seum vtrũ a demõibꝰ ec poſſit aliqᷓ ꝓphetia. volũtatenr̃a.q indeterminata ẽ eo ꝙ eſtad op doſe
Tertiũ vtrũ demones per ſe vel per alios pol poſita. fallibilis etiã qꝛ pñt etiã volẽti ꝓſicere nde
ſint veritatem fater. occurrere młta impedimẽta. Et talia non pñt nerſo
CPꝛo pꝛimi dubij explanatiõe aduertenduʒ certitudinaliter ſciri ab aliq̃ creatura:ſᷣ ſolum a duen
c qdam incõſiderate dixerũt demones oĩa fu-⸗ deo vel ꝑ reuelationẽ diuinã. Ratio eſt.qꝛco⸗ cone
tura pᷣſcire.Et hoc cõtendũt ꝓbare.Pꝛimo ꝑ gnitio creature pẽdet ex re Quoniã igit᷑ res in Nre
ſimile:qꝛ aſtronomi ⁊ mathematici per curſuz certaẽ ⁊ in ſe ⁊ in ſua cauſa.ido creatura nõ pᷣe die⸗
aſtroꝛũ pᷣcognoſcũt ⁊ dicũt multa futura:⁊ vi⸗ illaʒ certitudinaliter noſcere aut pᷣſcire: diuina ice
demus ꝗ in multis vera dicũt:ergo ſi maioꝛ ẽꝭ aũt cognitio nõ depẽdet a re aliq̃ imo oiaq no⸗ n.
itelligẽtia ⁊ cognitio in domonibꝰ:videt᷑ ꝙ ipi uit hm modũ ſue veritat nouitj. Et qꝛ veritas mn
futura pᷣſciant. Scðo id oſtẽdit᷑ ab effectu: qꝛ ſua ẽ certiſſima certiſſime cognoſcit ↄtingentia Vy
magi ⁊ diuini ꝑ pacta cũ demonibꝰmul:ia a vt neceſſaria. Et ſic certuſime nouit ita põt cer onbo
p̃dicunt: ⁊ nõ pnt niſi ꝑ reuelationẽ demonuʒ: titudinaliter demõſtrare ⁊ reuelare. Ideobpᷣ⸗ ſiones
ergo videt᷑ ꝙ ipᷣi futura pᷣcognoſcãt.Sʒ cõtra cognitio futuroꝝ vel deiẽ vel a deo. Et iðo cũ ſbns:
ſic aſſerẽtes ẽ auctoꝛitas Eſa. ca.xlj.vbi ðꝛ an-⸗ taliafutura pᷣdicunt᷑ pditio ðꝛ diuinatio. Et linucg
nöüciate q̊ vẽtura ſũt in futurũ:⁊ ſciemus qꝛ dij qꝛ demones ſuꝑbi maxime deſidęrãt honoꝛari uſts
eſtis. ⁊ iteꝝ Augꝰ. xxvj.q.j.ca.futura.ait.fu⸗ vt deꝰ maxime conant᷑ oſtẽdere &̊ in ſe habere. Wn
tura pᷣſcire ſoliꝰ dei eſt q in ſui ↄtemplatiõe illa Et ideo dicere ꝙ demones ꝑ ſe ipᷣos futura cõ V
qñq; angelos videre facit. Et Hieroꝰſuꝑ illo tingẽtia Sſciär enimudinalit hoc ẽ eis attribue W
bo Banielis qð dixerũt ſapiẽtes babylonis re qð dei eſt. Ideo ẽ ibi infidelitas ⁊ infidelita⸗ ſp
Nabuchodonoſoꝛ. ſᷣmo quẽ tu rex qris guis ti frequẽter annexa idolatria. Ideo diuinatio po⸗
eſt nec reꝑit᷑ quiſq; qͥ indicet illũ:exceptis djs cẽ ꝓhibita.Nã vt ſanctꝰ Tho.ſcdᷣa ſcdᷣe.qꝗ.xcv er
qͥn non ẽ cum hoibꝰↄuerſatio. Inqͥt. Cõfiten- ait.ſi s futura ↄtingentia pᷣnoſcere aut pnũci per
tur magi ↄſitent᷑ arioli ⁊ oĩs ſcia ſecularis litte are quocũq; modo pᷣſumpſerit niſi deo reuelã⸗ m
rature pᷣſciẽtiaʒ futuroꝝ nõ eẽ homis:ſᷣ dei:ex temanifeſte vſurpat qð dei eſt. Et ex hoc aliqͥ ſten
quo ꝓbat᷑ ꝓphetas dei ſpũ locutos qͥ futura dicunt᷑ diuini ᷣm ꝓſið.li.viij.ethi.ãſi deo ple inu⸗
cecinerũt Mꝛeterea ſi demones pᷣſcirẽt oia fu- ni.diuinitate em̃ ſeplenos ſimulant.⁊ aſtucia füft
ra tunc ſcirẽt qͥd cras vnuſquiſq; debeat velle quadã fraudulẽtie hominibꝰ futura cõiectant denen
vel cogitare Sed hoc ẽ falſũ:qꝛ quãto aliquid diuinatio ergo non ðꝛ ſi quis pᷣnunciet ea que irib
E magis pᷣſens alicui tanto certius ẽ ei:ſ volũ⸗ ex neceſſitate eueniũt.vel vt in pluribꝰ que hu nti.
tas vniuſcuiuſq; ſibi pᷣſentioꝛ ẽ qᷓ; alij.ergo cer⸗ mana rone cognoſci poſſunt. Neq; etiã ſi quis gleſ⸗
tioꝛ ẽ ſtbi ꝙ velle debeat qᷓ; alij. ſed nullus certi futura aliqua contingẽtia deo reuelãte cogno⸗ ier,
tudinaliter ſcit qͥd debeat cras velle vel cogita ſcat ⁊ nũciet:tunc em ille nõ diuinat.id ẽ.qð di linz
tare:ergo multo minꝰnec alia creatura Diſtin nuinũ eſt facit:ſᷣ qð diuinũ eſt ſuſcipit. Tũc em̃ ſitfn
guendũ ergo ẽ jm Bonauen.in.ij.di.vij.de fu ſolũ dicit᷑ diuinare qñ ſibiĩ debito mõ vſurpat ln⸗
ruris. Nam illoꝛũ triplex genus reꝑitur. Que pnũciationez futuroꝝ euentuũ vnde Hieroꝰ ſeef
dam em̃ ſüt futura que habẽt cauſam determi⸗ ſuꝑ Lucã dicit ꝗ diuinatio ſemꝑ in malã pteʒ itf
natam ⁊ infallibilẽ.vtpote ſunt illa que attẽdũ accipit᷑.qꝛ non dicit᷑ ab oꝛdinata ꝑticipatione zi⸗
tur circa motum coꝛpoꝛuʒ ſuperioꝛũ: in quibꝰ alicuius diuini.ſed ab indebita vſurpatione.ᷣ f
eſt determinatio.⁊ omis impedimẽti remotio. Tho.ſequit᷑ Bonauen ꝙ q;uis demones nõ HW
Calia poſſunt certitudinaliter ſciri nõ ſolum a poſſint ꝑ ſeipos futura ↄtingentia ſcire certitu
deo ſed a creatura.Et hoc in ſua cauſa ſicut tẽ⸗ dinaliter: Tamẽ frequẽter vera pᷣdicunt.̊ au

minöß
redium
io⸗
Fenns
gent
tcer
ob⸗
Eöoch
o,G
oi
Nbere.
muracs
midue
dane⸗
uineti⸗
egt
tinii
ui⸗
alch
ople
uca
cor
Lage
gpeyn
zſtauss
ecoo⸗
ich
Lican
pn
lapq
tiole
leh
ca ſo
Atitu
ban

minibus reuelare. tanqᷓ; remota a cognitõe ho
minũ. Simpliciter autẽ ⁊ maxime remota ſut:
queſolus deus cognoſcit. Et ideo ꝓphetia ꝓ⸗

tem eſt quadrupliciter ſm Aug in tertio ſup
BGeneſim ad litterã. Aut em ſenſus vel ingenij
acrimonia ſaut multa experientia Aut doloſa

cautela.Aut aliena doctrina(Senſus acrimo⸗

nia vt quãdo vidẽt diligẽter ⁊ cõſiderãt ad qᷣd

inclinat᷑ affecrig noſtra. vel que ſint inducẽtia

yel retrahẽtia(Experiẽtia tenpoꝝ. qꝛ ex tali⸗

bus viderũt accidere tali Ooloſa cautela quã

do pꝓponunt aliquid facere ⁊ p̃dicunt (Aliena
doctrina quãdo iuſto dei iudicio ꝑmittũt᷑ ad⸗

diſcere ab angelis.De aſtrolog ergo ꝙfrequẽ?
ter vera pᷣdicunt tenendũ eſt.ꝙ hoc ſolũ eſt cõ⸗
iecturando ſiue ᷣm legem aſtroꝝ.ſiue ſ̃m dia⸗
bolica cõmertia.Scðm legem aſtroꝛuʒ vtpote
qñ dominat᷑ ſtella q̃ habet impꝛeſſioneʒ ſuꝑ di
uerſos humeres diſponẽs ſᷣm hoc hominẽ ad
diuerſos moꝛes ⁊ affectiões. Scom diabolica

cõmertia.vt qñ volũt vim aſtroꝛũ vltra ꝓten⸗

dere. q; ad illud ſuꝑ qð poſſunt. Tunc em niſi
diabolus adeſſetita frequẽter falſum ſicutveꝝ

dicerent. lʒ frequenter falſa pᷣdicant ⁊ decipiã⸗
tur. Hinc Augꝰ li.v.de ciui.dei.c.vij ait.non

imerito credit᷑ cuʒ aſtrologi mirabiliter multa

vera reſpondent oculto inſtinctu fieri ſpirituũ

non bonoꝝ quoꝝ cura eſt.falſas ⁊ noxias opi

niones de aſtralibꝰ fatis inſerere humanis mẽ
tibus atq; firmare. Similiter ⁊ malefici ſiue di
uini:qñq; vera pᷣdicunt que pᷣcognoſci in ſuis
cauſis naturaliter poſſunt. Futura vero cõtin
gentia nõ certitudinaliter ſed ex cõiectura quä

do; pᷣnunciat. ¶ Scom dubiü fuit vtrũ a de⸗
monibus eſſepoſſit aliqua pphetia. Ad qað re⸗
ſpondet Tho. ſcdᷣa ſcde.q.clxxij. ꝙ ꝓphetia i

poꝛtat cognitionẽ quãdã ꝓcul exiſtẽtẽ a cogni⸗
tione hůana. Manifeſtũ ẽ aũt ꝙ intellectꝰ ſu⸗

perioꝛis oꝛdinis: aliq̃ cognoſcere põt que ſunt
remota a cognitiõe intellect inferioꝛis Supꝛa
intellectũ aũt humanũ eſt non ſolũ intellectꝰ di

uinus:ᷣ etiã intellecꝰ angeloꝝ bonoꝛũ ⁊ malo

rũ:ſᷣm nature oꝛdinẽ.Et ideo q̃dã cognoſcunt
demones ſua naturali cognitiõe q̃ poſſunt ho⸗

pꝛie ⁊ ſimpliciter dicta fit ſolum ꝑ reuelationeʒ
diuinã. Sed etiã ipᷣa reuelatio facta ꝑ demões

põt ſᷣm qͥd dici ꝓphetia: vnde illi qbus aliqᷣd
demones reuelat᷑:nõ dicũt᷑ in ſcripturis pꝛo
pphhete ſimpliciter ſᷣ ꝓphete falſi ſiue idoloꝛũ fi⸗
ctio ſiue cum aliqua alia adicctione Añ Augꝰ
xij.ſuper Geneſim ad litteram ait. Cuʒ malus
ſpũs arripit hoĩes ĩ hac vita: aut demoniacos
tfacit aut arrepticios: aut falſos ꝓphetas. No⸗

tãdũ ꝙ demones ea q ſciſt hoibus manifeſtãt
non qᷣdeʒ ꝑ illuminationẽ intellectꝰb ꝑ aliqus

Secunduũ quomodo magoꝛum miracula awa

imaginariã viſionẽ aut etiã viſibilit᷑ colloquẽ⸗

do. ¶Tertiũ dubiü fuitvtꝝ demones ꝑ ſe vel
per alios poſſint veritate fateri. Et videtur ꝙ;
non. Maʒ dicit᷑ Johis. viij. ca.de diabolo.mẽ

dax eſt pater eius ſcʒ mendacij.Et.xxij q.v

ca.cauete fratres Omnes qui amãt mendaciũ
filij ſũt diaboli.Cũ ergo diabolus ſit veritatis
inimicus:ergo illã cõſñiteri fugit. Ad qð reſpõ⸗
demus:ꝙ tz diabolo veritas ſit exoſa mñ illam
quandoq; pꝛedicat ⁊ cõſitetur pꝛopter trii.·
eimo ppter coactionem.
Becundo ꝓpter accuſationenm.
Tertio ꝓpter deceptionen.

CPꝛimo diabolus veritatẽ fatetur ꝓpter co⸗
actionẽ: qñ cogitur ab ipo deo.Sicut factũ le⸗
gimus quando clamãs in idolis ſanctoꝛũ apo
ſtoloꝛum votuteʒ ⁊ gratiam ſuis cultoꝛibꝰſigni
ficabat. Sic etiam in vtute xp̃ia ſanctis demo
nes interrogati ſepe in obſeſſis coꝛpoꝛibꝰ vera

reſpondẽtiʒ inuiti. C Secũdo diabolus veri⸗

tatem fatetur ppter accuſationẽ dum ſcʒ homꝛ

nũ peccata ad cõfuſionẽ illoꝛũ accuſat. Maʒlʒ
deus hominũ peccata cognoſcat: vult tamẽ vt
diabolus illa declaret ad maioꝛem peccantiuʒ
expꝛobationẽ. Ille vero hoſtis malignustuc
veritatem quã odit pꝛopter odium animaꝝ fæ
tetur. ¶C Tertio diabolus veritatẽ loquitur ꝙ
pter deceptionẽ. HNam vt inquit ho. vbi ſu⸗
pꝛa intellectus ad falſuʒ deducitur pꝛopter ap⸗
parentiã veritatis:ſicut voluntas ad maluʒꝑ
aarentiã bonitatis. Interduʒ igitur diabolꝰ
veritateʒ oſtendit: vt ſic falſitas eius ſecurius
accepteiur. inc chꝛiſtus nõ ſinebat loqui de/
mones qui erant in coꝛpoꝛibus obſeſſis:⁊ dice

bant ipᷣm eſſe chꝛiſtũ: ne miſcerẽt veris falla.vt

dicit Nico. de lyra ſuper pᷣmo ca. Marci. Et
iinj.ca luce. Dicta ſũt iſta vt ſciamꝰ vera eſſe q̃
de apoſtoloꝛũ victoꝛia pᷣmiſimus qᷣ deo reue⸗
lante imminentem futuram pacem illi duci pꝛe

dixerunt cum tamen demones contrariummẽ-

tiendo ſuaſiſſent.

¶ Qualiter Simõ ⁊ Judas deuicerũt

magos. Et d dicunt magi atq; ð dif

ferêtia miraculoꝝ dei ſcton a mira

rij Simonis ⁊ Jude quos ipi deui
cerunt fuerunt magi. Et hic tria cõ⸗

ſiderare debemgs.
Mꝛimum qui dicuntur magi.

4 —

rentia a veris miraculis diſtinguun.
Terti qualiter hi apoſtoli magos ſupe rt.

agi ſüt qui vulgo maleſfici vocant ob facino⸗
rum magnitudinẽ:hi ⁊ elementa concutiũt tur
bant mẽtes hominũ ac ſine vllo veneni hauſtu
violentia tamen carminis interimunt. vndeet
Lucanus. Mens hauſti nulla ſanie polluta:
veneni incãtata perijt. Magoꝛũ auteʒ pᷣmus
Zoꝛoaſtes rex batrianoꝛũ fuit de quo Auguſ.
libꝛo xxi.de ciuitate dei ait. quando pꝛimo
natus eſt riſit:hunc poſtremo Ninus rex aſſi⸗
rioꝛũ interfecit:lʒ pleriq; teneant illuʒ a demo⸗
ne ſuffocatum. Artem vo magicam multa poſt
ſecula democritꝰ ampliauit quãdo ⁊ Hipocra
tis medicine diſciplina effloꝛuit:hec autẽ vani
tas magicarũ artium: ex traditione angeloꝛuʒ
maloꝛũ in toto terrarum oꝛbe plurimis ſeculis

dpꝛimuzr

inualuit.Nec mirũ de magoꝛũ pᷣſtigis quàädo
intantũ ꝓdiere maleficoꝛũ artes vt etiã oy

ſe ſimilimis ſignis reſiſterent vertẽtes vrgas
in dꝛacones aquas in ſanguinẽ.hec Iſið.Sed
vt Auguſ.li. x.de ciui.dei.ca.viij.aſſerit: facie
bant illi veneficijs ⁊ incantationibꝰmagicis qͥ⸗

bus ſunt angeli mali.i.demones dediti.¶Doy

ſes autẽ tãto iuſtius quãto potẽtius dei nomie

q fecit celũ ⁊ terrã cos facile ſupabat. Deniq; i

tertia plaga deficientibꝰ magis decem plage ꝑ

Qoyſen magna myſterioꝛũ diſpenſatiõe com

plete ſunt.hec Augꝰ. Quãta vero ſit vtus de⸗
monũ cum a deo ꝑmittunt᷑ ſiue ad deludendũ

humanos ſenſus:ſiue ad operandũ lʒ ᷣm natu
ram effectus mirabiles ſiue etiã ad coꝛpoꝛa ve⸗

randu vmoleſtandum oixi plene in tractatu
de timoꝛe iudicioꝛũ dei ¶ NHerũtamen hic narra

bo qð ſuꝑioꝛibꝰ diebus legi in quodã libꝛo no⸗

uiter cõfecto q̃ͥ vocat᷑ foꝛtalitiũ ſidei. In regno

francie:cuʒ iudei maleſicijs vterent᷑:accidit ſe⸗

mel ꝙ iudeus qᷣdam crudeliſſimus factꝰ ẽ ami⸗
cus cuiuſdã miniſtri iuſticie. Quadã vero die
rogauit euz inſtatiſſime vt vnius homis daret
ei coꝛſingens ſe illo egere ꝓ medicina.Et colo⸗
rando factũ ſuũ dixit àdam homo dabat vi

ginti coꝛonas auri ſi e ſanaret.Et ꝙ ipᷣe daret
ſibi decem illarũ ſi ei tribueret coꝛ ſupꝛadictuʒ

Ille tũ ex cupiditate:tum amicitia ꝓmiſit.Ex⸗
trahenſq; illud coꝛa quodaʒ xpᷣiano: quẽ iuſti
cia exigente:in partes dit iſerat tradidit vxo⸗

ri ſue cuſtodiendũ dicens Poccem coꝛonas

eſſet recepturus ꝓiillo:quas ſibi iudeus ꝓmi⸗
ſerat ſe daturũ. Cum ergo mulier illa cognouiſ
ſet iudeũ illum reatu multoꝛũ foꝛe maleſicũ du
re repᷣhendit maritũ. Ille vo ecõtrario eam ar
guebat dicendo:ꝙ ipᷣa faceret eum perdere de
cem coꝛonas ⁊ alia ꝓmiſſa. andẽ deduxit vi
rũ mulier vt iudeo coꝛ poꝛci tribueret᷑. Adim⸗

pleuit vir quod vxoꝛ ↄfuluit: iudeus vero coꝛ

hominis chꝛiſtiani credẽs ſe accepiſſe tradidit
illi decem coꝛonas Quo facto:iudeus hilaris
ſuis vtens maleſicijs ſepeliuit coꝛ illud in quo
dam campo latiſſimo. In quo poſt paucos di⸗
es cõgregata eſt inumerabilis multido poꝛco⸗

um. Et tanta fuit lis ⁊ pꝛelium inter eos:q om

nes mutuo rabidis moꝛſibus ſe dilacerãtes oc
ciderunt:ſic vt nec vnus remaneret viuꝰ.Qð
factuzʒ a rege francieqͥ tunc eratcognitũ iudeo
capto aꝑta eſt veritas:ꝙ ſic fuiſſet factũ de ho⸗
minibus xpᷣianis illius ꝓuincie ſicut ð poꝛcis
ſi coꝛ ſepeliſſet homis xpᷣiani Pꝛofecto niſima
nu dei diabolica poteſtas cõpeſceretur multa
incredibilia mala malefici oꝑa diabolis coope
rantibusexercerent Secundũ quod erat con⸗

ſiderandum quomodo diſcernuntur miracula

demonũ a miraculis veris.Et dicũt᷑ illa mira⸗
cula largo modo.quia lʒ eſſe poſſint mira ope⸗
ra non tamẽ miracula. Ideo dñs Bonauẽ. in
ijj. di. vij. ait. OX differũt illa a miraculis veris.
Pꝛimo ex parte pꝛincipalis agentis.Naʒ i mi
raculis diuinis operatur agens potentie infini
te ⁊ ſupꝛa natunã In miraculis demonũ oꝑat
vtus nafr̃e multiplicit᷑ adiute:ꝑ naturas alias
Scðdo differũt ex ꝑte finis qꝛ miracula dei fiũt
ad vtilitatẽ hoĩm ⁊ diuinã gloꝛiã ſed magoꝛuʒ
ſiue demonũ:ad deceptionem ⁊ gloꝛiam vanã
Tertio differunt ex parte facti:quia demones
faciũt huiuſmodi vilia ⁊ inutilia.ſ.ranas ⁊ ſer⸗
pentes:quia hec de Rülpzoducuntu- opera⸗
tione nature:nõ autẽ poſſunt facere ea in qbus
natura ſuccumbit ſicut facit deus.ſ.illuminare
cecũ a natiuitate:reſuſcitare moꝛtuos et hmõi.
Tertiũ cõſiderandũ qualiter Simon ⁊ Ju⸗
das magos ſuperarũt. Et de hoc ita ſcribit in
legenda & in perſide erant duo famoſi magi.ſ.
Zares 1 Arfaxath quos Mattheus fugaue⸗
rat ð ethiopia.Cũ vero apoſtoli ꝑ Baradach
coꝛam rege adducti fuiſſent. Et pᷣſentibus illis
magis dixiſſet Baradach. Iſti o rex ſut dij la⸗

tentes in effigie hominũ:zelo inuidie magi cõ⸗

moti dixerunt:illos malignos eſſe cõtra regnũ
ſubtiliter cogitare:dixiteis Baradach. Si au
detis cum eis cõfligite. Cui magi Si vis vide

re quia nobis pᷣſentibus loqui non poterũt ve

niant huc viri eloquẽtiſſimi ⁊ ſi coꝛã nobis lo⸗
qui auſi fuerint:nos ꝑ oĩa imꝑitos pꝛobabis.
Cum aũt plurimi adducti eſſent ↄtinuo coꝛam

magis ita muti facti ſũt: vt nec nutibꝰ qͥdeʒ qð

loqͥ non poterãt indicarẽt: dixerũtq; magiad
regem:vt ſcias nos deos eẽ ꝑmittemꝰ eos loqͥ
ſ ambulare nõ poſſe. Iterũq; reddemꝰeis greſ
ſum. Sʒ faciemꝰeos aꝑtis oculis nihil videre
Qui cuʒ hec oia feciſſent dux aduocatos illos

uumno⸗
nogtinn
dütiſtin
ducser
gbendi
ents
niates

bpan

funrdia
ſeohya
guitoln
ſenan
ſeeny
ſcenef
nesb
ſondhe
ofſe
oſh⸗
Ps

ſenutib
ſficsſe
Eineru
ſededn⸗
boren
atoi⸗d
ldene
iſuol
Ulleis
efdk
Ginad
in
gſin

reuur mutn
dolsce
entent⸗
lamir⸗
inmope⸗

Bonnnein

Ulis es.
Mini
nneinfni
Müoper
elus
aNi
Ungceng
nanm yand
nches
nusſet⸗
ropera⸗
zinepus
omminare
seihmoi
non
ſenbetn
lnegi⸗
fie-
Miis

oolo
eis grel
videre

los

*, .
1 ...

tutpiter cõfuſos ad aplos duxit. Quibus api

idoloꝝ cultuʒ diſſuadẽtes vt in xpm crederent
monuerũt. Qðs cũ illi ex coꝛde ſe facturos pymi
ſiſſent apłi ſigno crucis in frontibꝰ eoꝝ munie.⸗-

rũt. Et ſtatim liberi ab oĩ moleſtia: ad regẽ co⸗

ram magis iten ingreſſi ſũt. Quare irati magi

multitudinẽ ſerpẽtũ aduenire fecerũt. Statim
q; ad iuſſum regl veniẽtes apłi pallia ſua de ſer
pentibꝰimpleuerũt ⁊ ĩ magos ꝓiecerunt dicen
tes. In noie dnᷣi nõ moꝛiemini.ſᷣ a ſerpẽtibꝰ la⸗
cerati doloꝝ veſtroꝝ mugitꝰ dabitis. Cum S

magi ſi cruciarent᷑: rex ⁊ ceteri rogabãt aps

vt eosa ſerpentibꝰ occidi ꝑmitterẽt. Quidus
apłi reſpõdereſe miſſos reducerea moꝛte ad vi
tam nõ aũt a vita pᷣcipitare in moꝛtẽ.Cũ auteʒ

magi malicia perſeueraſſent ab apoſtolis ſani

dimiſſi inde aufugerũt. Poſt hoc ftlia cuiuſdã
ducis ex foꝛnicatiõe ↄcepit ⁊ filium parturies:
quendã ſanctũ diaconẽ infamauit.Cum auteʒ
parentes puelle diaconẽ occidere villẽt. Adue
niẽtes apoſtoli infantẽ adduci feccrũt:qͥ die il⸗
la natus fuerat. Et coꝛã diacone interrogaue⸗

runt dicẽtes dic infans. In nomine domini ſi
iſte diaconꝰ hoc pᷣſumpſit.ad hec infans iſte in
quit diaconus caſtus ⁊ ſanctꝰ eſt nec vnq; car

nem ſum coinquinauit.Cum auteʒ parentes i⸗

ſtarent vt apoſtoli quererẽt quis actoꝛ huius

ſceleris fuiſſiet. Reſpõderũt apoſtoli. Nos ino

centes abſoluere decet: nocentes vero perdere
non debemus. Manſerũt poſt hec ⁊ alis mul⸗

taapoſtoli ĩ eodẽ loco ꝑ annũ ⁊ tres mẽſes Jn
quo ſpacio plus qᷓ; ſexaginta milia hoĩuʒ exce⸗

ptis paruulis cũ rege ⁊ pᷣncipibꝰ baptiʒzati ſũt.

¶ Qualiter Simõ et indas debellarüt
põtifices idoloꝝ patiẽtes moꝛi potiꝰ
ᷓ ſtatuã ſolis adoꝛare. ¶ Ca.

A:II.

Simonis 2 Jude qs ii debellarunt

tifices idoloꝛuʒ ⁊ populũ contra apoſtolos cõ

citauerunt.capientes vero ipᷣos ad templũ ſo⸗
lis deduxerunt: vt aut eos ſacrificare compel⸗
