ni ſecem vitiacijs expꝛeſſam. pꝛimuũ vybumlege
rat in plauto.ſcpʒ apud ccciliũ in polimenis:
ſibi ad omamẽta oꝛationuʒ ſeruauerat. diximꝰ
iſta vt oſtendamꝰ qᷓ; ſit laudabile ſentẽtias ſub
tiliſſimas cũ om̃i qua fieri põt facilitate explica

etiaz officiu de coꝛpexpi. Et plura opuſculas

„

de diuerſis materijs vt in ̊ videat᷑ de eo tã ſtu

pẽdũ miraculũ.ꝙ vnus homo modico tpe:tot
potuerit ſubtilitates q̃ſtionũ ⁊ pfunditates tã

ſubtiliter penetrare ſtilo tam cõpoſito ⁊ ſuccin⸗

cto diſcurrere Quei totvoluminibꝰredu xit in
ſcriptis.vigintiqnq; anni fluxerũt inter eiꝰ ma

„

giſteriũ ⁊ obituʒ. Obijt nanq; anno dñi. M.

cclxxiiij. pontificat/ gregoꝛij.x. anno.iiij. Etvi

te ſue anno. xl viij.ſeptima die marcij. hoꝛa ma⸗
tutinali. At igit᷑ vbertatẽ doctrine ſancti Cho
memagnificem“ dicere poſſumus. ſi omnes
libꝛi phᷣie ⁊ theologie perirẽt. Et illi quos tho

mas ſcripſit ſoli reperirenł᷑: nũqᷓ; luxſcientie et

veritatis poſſetextingui. C ocda cõditio ox⸗

que thomas ſcripſit dicit᷑ facilitatis.habet em
doctrina illa quãdaʒ claritatẽ ⁊oꝛdinẽ ita ſua⸗
uem vt abſq; multa difficultate imbibi valeat.
Neq; ꝓpterea eſt paruipẽdenda:quia cum fa

cilitate ſit tradita:cuz ĩ quolidet genereſiue do
cendiſiue dicendi a cunctis viris doctis facili
taæs extollat᷑. Inquit em̃ Cicero li.de oꝛatoꝛe.
Is ẽ eloquẽs qͥ alta humiliter:humilia grauit᷑
2 mediocra temperate dicere põt. Ir eodeʒ in⸗
ſuper libꝛo magis compꝛobare videt᷑ ſentẽtias
graues abſq; oꝛnatu:qᷓ; fucata vba ſineſenten
tia ait ergo. Quid eſt tam furioſũ qᷓ; vboꝛũ vel

optimon atq; oꝛnatiſſimoꝛũ ſonitꝰ inanis nul⸗

la ſubiecta ſentẽtia:nec ſciẽtia. Sunt nõnulli q̃

gloꝛiant᷑ ſiid qð docent aut ꝑſuadẽt: ꝓpter in⸗

uſitata verba: aut confuſas ⁊ implicitas ratio⸗
nes:ſub auditoꝛibꝰcum laboꝛe intelligaãt᷑.Con

tra quos auluſgeliꝰ li.x.noctiũ acticaꝝ itaſcri⸗

bit. Verbis vti nouis ⁊ incognitis durius eſt.
qᷓ; vbis ſoꝛdentibꝰ. Rome qͥdam celebꝛatꝰ ho⸗
mo in cauſis cũ apud pᷣfectum vꝛbis verba fa⸗
cceret. Et dicere vellet: inopem quendã miſero
victu viuere ⁊ furfureũ rodere panẽ vinũq; fe
tidum potare.hic inqͥt. Eques romanus:aplu
dam edit: ⁊ floꝛes bibit que vba cunctoꝝ aſta⸗

tium animos ꝓuocarũt ad riſũ. ille em legerat:

re:ſicut ſanctus thomas feciſſe Fparun A Ter

tia coditio doctrineſacti thome ðꝛ gratioſitas
Eſt quippe vniuerſaliter grata doctis pariter ?
indoctis. Qð veꝝ eẽ ego expertſũ in pᷣdicati
onibꝰ qꝗs feci in oibꝰ fere italice ciuitatibꝰ.nam
fauẽte deo vbiq; ad me audiendũ populi imul
titudine copioſiſſima cõuenerũt. Quibus pꝛo

on,
reani
doctox
gendo
Pliniri
dicgo
lerind⸗
Nobno

NWW
dos
ſune

(

—

.
1 .
/1 .

ncog
eta.⸗
ſleti
Pod
Nſi
Geh
(ere
gin
irne
os
Rn
ie⸗

Plkuts
dtun.

btpene
ltarest⸗

licchn⸗

durtin
kaym
.ch.

Etri

ma⸗
Tho
nes
losſho
venitn
S
ug
nliu
Mer.
namin
eoede
Gsſn
connr.
gaut
hin⸗
is
ſen
ürel
ahul⸗
lliqh
krin⸗
mo⸗
Don
aſi⸗
wsc.
who⸗
ebafe
ſniin,
nigt
p
ſt⸗
t:
ditil
ſe
lge
8:4
im
ſo⸗
gicn

.

nrs

nier
G
Mam
fnul
0

maio:i pteſacti thome:⁊ dñi Bonauẽture du⸗
bia ⁊ q̃ſtiones de diuerſis occurrẽtibꝰrebꝰ de⸗

claraui.Accepi nãq; a patre meo ſancto franci

ſco documẽtũ vt annũciarẽ vitia ⁊ vᷣtutes: de
qͥbꝰnemo vel abundãtiꝰvel melius:vt ſic dixe

rim:thoma diſſeruit. De geſtis vo ſaluatoꝛis
nti ihu xpᷣi:⁊ gr̃a pᷣeminentia vginis mr̃is nul

lus eo diffuſiꝰ atq; dulcius locutꝰ eſt. Qdð ipᷣiꝰ

benigniſſimi ihu teſtimonio idubitabili fuit cõ
pꝛobatũ.HNã dũ pᷣfatus ſanctꝰ in cõuentu nea⸗
politano tertiã partẽ ſcriberet: nocte quadã ad
oꝛandũ ſicut ↄſueuerat añ pulſationẽ oꝛologij
ad eccleſiã in capellã ſãcti Nicolai deſcẽdit. Et
dũ ibi oꝛaret ante imaginẽ crucifixi.frater dñi⸗
cus de caſerta cõuerſus:qͥ erat ſacriſta: vir vti
q; magne deuotiõis ⁊ ſanctitatis.ſanctum do⸗
ctoꝛẽ curioſius obſeruans:vidit ipᷣm miro mo
do in oꝛatione ſuſpenſũ. Et coꝛꝑe eleuatũ a ter
ra.audiuitq; a cruciſiri imagine ꝓcedere vocẽ

dicentẽ ſibi.thoma vera de me ſcripſiſti: quaʒ

mercedẽ ꝓlaboꝛe tuo recipieſ:Qui rñdit:dñe
teipᷣm. Quid referã de quattuoꝛ euãgelioꝛum
Matthei ſcʒ Marci Luce ⁊ Johis declara⸗
tione.inſpiciat᷑ opus illð:qñ recte cathena au⸗
rea nũcupat᷑:in quo ipſe tam oꝛdinate collegit

doctoꝝ tã grecoꝝ qᷓ; latinoꝝ ſnias q̊s ipſe ꝓſe

quendo ꝓ clarioꝛe intelligentia mirabiliter am
pliauit:non mirũ igit᷑:ſi ego qͥ minimus ſumpᷣ

dicatoꝛum eccleſie dei:tanti doctoꝛis obſerua⸗

uerim documenta ſiue pᷣdicando ſiue pᷣdicabi

les ᷣmones ſcribendo:vᷣm gram a domio mihi

¶ Quali

datam: cũ vt pᷣdixi videã ſatis ꝓficere ad veri⸗
tatis illuſtrationẽ atq; cõſolationem fidelium:
ſancti thome doctrinã ſequendo.

L lane thom
doctꝰ ſʒ virtutibꝰ oꝛnatus:q mundo
ſpꝛeto religioſus effectꝰ:mũde vixit:
⁊ vitã felicit᷑ ↄſũmauit· ¶ Ca. in·

£

fulgeret in ipo ſanctitas vite.

¶ Pꝛimo ex mundi deſpectione.
¶ Scdo ex religioſa ↄ uerſatione.

ta thomas:non ſolũ fuit

Ertia excelletia

cciẽtie ſacti thomne ðꝛ ſanctitas. paꝝ
aãgqdem eſt imo nihil multa ſcire:mul⸗
ta cognoſcere:multa docere: nõ ſolũ nature ſe⸗

creta: ⁊ ꝓpꝛietates elementoꝝ aſtroꝛũq; motꝰ:

ſed etiã fidei rudimẽta: niſi bñ beateq; viuatur
Igeo beat iacobonꝰ dicere ſolebat. Scientia
acqͥſita moꝛtal ſi daferita ſi non ſera veſtita de
coꝛe humiliato.ſanctus vo Aug in pꝛincipio

coõuerſionis ſue.dum audiuit famã antonij ma

gni. vt ſcribit᷑ in libꝛo cõfeſſionuʒ exclamando
dixit Surgunt indocti ⁊ rapiunt regnũ celoꝝ

Nos autem cũ noſtris doctrinis demergimur
in ꝓpfundum: que omnia conſiderans thomas
gloꝛioſus dedit operam vt ſimul cuʒ doctrina

xlvij

ctitas vite. Poreſt vo ſacti⸗
tas eius potiſſime er tribus monſtrari.

—

„

¶ Tertio ex finali cõſũmatione.

¶ Wꝛimo monſtrat᷑ ſanctitas thome ex mũdi

— απ ——

deſpectione. deſpexit qdem munduʒ ⁊ omnem
pompam eius vt xpᷣm lucrifaceret: qliter vero
id expleuerit: audiamꝰ ea que in eius legenda
ſcribunt᷑.Hic nanq; ex nobili ꝓpſapia domino⸗

rum de aquino oꝛiginẽ duxit patre landulfo:?
matre theodoꝛa nuncupatis dũ vo mater pue

rulum nõdum natum geſtaret in vtero.Quidã

heremita bonꝰre ⁊ nomine dei reuelatione ei pᷣ

dixit: qualiter filium eſſet paritura quẽ thomãꝭ
vocarent: æ qui oꝛdinem fratrum pᷣdieatoꝛum

eſſet ingreſſurus: in quo ita ꝓficeret: ꝙ ſuò tem
poꝛe tam in ſciẽtia qᷓ; in vtute:vix parem habe

ret:mato igit᷑ infante cum ingenti parentuʒ leti⸗
cia qð heremita pᷣdixerat iam viſum eſt fuiſſei

pletum. dum antum attigiſſet annũ miſſus fuit
a parentibꝰ ad monaſterium montis caſini vt
ibi ſub ſpeciali vita imbueret᷑ litteris ⁊ moꝛibꝰ

abbas monaſterij videns in puero poſt paruũ

tempus ingenij ſubtilitatẽ: conſuluit patri ſuo
domino landulfo vt eum neapolim mitteretad
ſtudenduz. Sicq; factum eſt.⁊ ibi neapoli ſub
magiſtro inartino grãmatice: a ſo magiſtro pe⸗
tro de hibernia logice operã dedit.adultus au
tem oꝛdinem pᷣdicatoꝝ intrauit qð vt mater au
diuit que erat in rocca ſicca: feſtina neapolim
acceſſit: vt filiũ in vᷣuitio domini cõfoꝛtaret fra
tres vo ꝓpoſitum eius ignoꝛantes timenteſq;
ne filiuʒ materna pietate turbaret:ipᷣm romam
miſerũt.at ibi mater eam ſecuta eſt.quẽ fratres
inde fugauerũt:pariſius tẽptantes illũ deſtina
re de quo mater turbata ad filios ſuos qui erãat
cum imperatoꝛe in caſtro aque pendẽtis miſit
nunciũ ſpecialem:mãdans eis ꝙ thomã ſuum
filiũ:fratrẽ ipſoꝝ:quem fratres pᷣdicatoꝛes fu⸗
gabant quererẽt:ita vt eum in ſuis haberẽt ma
nibus:qui obtenta ab imperatoꝛe licentia ꝑ vi
as miſerũt famulos tandẽ cõtigit illos pᷣdictu,zʒ
fratrẽ ſuum iuxta cuiuſdã fontis irrigua qᷣeſcẽ⸗
tem:cum quattuoꝛ fratrib dicti oꝛdinis inue⸗

nire:quem cõfeſtim matri trãſmiſerũt. ipſa o

cuʒ cuſtodiri fecit in carcere: vſq; ad filion ad
uentum. Et interim vt expiretur voluntatẽ ei
monuit eum ⁊ moneri fecit:vt habitũ depone⸗

rert.Ad qð thomas nunqᷓ; conſenſit. In carce⸗

re ſic exiſtens:bibliã totã legit ⁊ textum ſenten
tiarũ ⁊ cõpilauit tractatũ fallatiaꝝ.Et quãdã
ſuam ſoꝛoꝛẽ ad dei ſeruitiũ induxit: que mona⸗

fratres ſui:qui tẽptauerũt eũ verbis ſnaſtonis

cha ſancti benedicti facta eſt: venerunt tandeezz

miurijs: 2 laceratione habitus: a ſuo ſancto ꝓ

poſito remouere:nec valuerũt:introduxerunt

poſtmodũ pulchꝛam puellã oꝛnatã habitu me

retricio vt eum molliret. Quã expulit indignẽ
ter. Et intactus remanẽs ſigno crucis ſe muni⸗

ens c; lachꝛymis obdoꝛmiuit: tũc duo angeli

aparuerũt ſibi: a ſtringẽtes ipᷣm in lũbis dixe⸗
runt. Ex parte dei te cingimꝰ cingulo caſtitat
qð nula poſſit diabolica impugnatione diſſol⸗
ui itaq; vbo vginitatis donũ in ſe confirmatũ
accepit. ſtetit ꝑ bienniũ carceratus:quem vlti⸗
mo ater dilſtenulata cuſtodia abire pmiſit:de

ſeneſtra caſtri ꝑ funẽ vbi parati erant fratres ö

dicatoꝛes:quẽ ſuſceptũ cuʒ gaudio:neapolim
duxerũt. ¶ Scdo monſtratur ſanctitas beati

thome: ex religioſa cõuerſatioe a pncipio quip

adeo laudabiliter ⁊ ſãcte cõuer⸗

pe vſq; ad

ſationis fuit: vt nihil in eo repᷣhenſibile potue⸗

rit inueniri.fuit eqͥdem humilis:deuotꝰ:pius:
ſobꝛius:temperatus:⁊ virgo puriſſimꝰ:non ſo
lum coꝛpoꝛe:ſed etiã mente frater Raymũdus
ſeueri:qͥ pariſius in ↄfeſſione:thomã audiebat
Aurauit.qꝙ in ſeptẽ annis quibus fuerat ſecuʒ in
ſtudio ⁊ audierat eum in cõfeſſione.qꝙ nũqᷓ; cõ⸗
ſenſit in aliquã cogi:ationẽ carnalem. Quidaʒ
A ius frater petrus nomie:qui in extremis con
feſſionẽ ſuaʒ audierat: generale in pꝛedicatione
ſua ad populũ teſtimoniuz referens ſue laudis
Diyxit. ꝙ ſua cõfeſſio fuerat ſic pura etmunda a
carnis ↄtagione ſicut ↄfeſſio vniꝰ pueri ꝑuuli.
Igem teſtatus eſt frater Bernardus ſociꝰcius
qui eũ adhuc in ↄfeſſione audiuerat. Cur puri

ati tota vita ſua teſtimoniũ phibuit veritatis

que ſic fuit vtutum actibus dedita vt nullꝰcõ⸗
trarijs moꝛibus poſſit eſſe collapſa.nam veriſi⸗

mile de eo cõꝑtuz eſt. ꝙ nocturno tempoꝛe hu

mane deputato quieti:poſt bꝛeuẽ ſomnũ ĩ oꝛa⸗

tione ꝓſtratꝰ:impetrabat qð dictando vel ſcri
bendo docebat Et pᷣter illud tempus modicu,z

qð ſomno vel refectioni ꝓvalitudine coꝛpoꝛis
indulſiſſet:reliquũ tempus oꝛationi lectioni di
ctamini:vel ſcribẽdis voluminibꝰoccupabat:
vt nullũ tempus eſſet vacuũ:quod non foꝛe ſã
ctca actione repletum. ¶ Tertio monſtrat᷑ ſãcti
tas beati thome ex finali cõſumatione vt enim
uidius in lib. metamoꝛphoſios cecinit. vlti

it:modo quiſequit᷑. Cumſumus pontiferx gre⸗

goꝛius decimus generale cõciliũ induxiſſet ce⸗
lebꝛare lugduni ad qð greci ↄuenire debebant
mandauit fratri thome vt cõtra erroꝛes greco⸗

rum de qbus erant in cõcilio cõuincendi opus
quod fecerat de mandato ſui pᷣdeceſſoꝛis vꝛba

Sermo Alviij.

ni pape ad conciliũ ſecũ deferret. Quod cuz ex
exiſtens neapoli:vidit in ſomnis nocte pᷣcedẽ⸗
te diẽ quo dictus doctoꝛ debebat iter rripere
beatũ paulũ ingrediẽtẽ ſcholas dicti doctoꝛis
cui cũ occurreret iterrogauit ipᷣm ſi bene expo⸗

nita ſecula ſeculoꝝ. Amen.

ma ſemꝑ expectãda dies homini:diciq; beatꝰ:
Anie obituʒ: nemo ſupꝛemaq; funera. Felix ita
qꝙq rranſitus thome vltimiq; diei cõſũmatio fu-

ctiſſimiq; Nicolai. vbiq; illiꝰ miracula ſu
ybiꝙ tandẽ a ſidelibꝰ deuotiocſingular

ſuerat ſuas eplłas.qui dixit ei.bene expoſuiſti.

Sed tẽpus eſt vt mecũ venias ad patriaʒ. vbi
melius intelliges. Et trahens ip̃ᷣm ꝑ capaʒ võ

debatur ipᷣm ſecũ ducere quẽ thomas libenter
ſequebat᷑. tũc frater paulus clamãs in ſomnis
dicebat: ſuccurrite fratres qꝛ frater thomas re⸗

cedit. Et cũ dicto clamoꝛe euigilãs : omia alijs
fratribꝰenarrauit.ipᷣe vo ſanctꝰ thomas iterin

choans iuit ꝑ capaniã verſus romã. Inſoꝛma
tus autẽ in itinere diuertit ad monaſteriũ foſie

noue qð cum ingrederet dixit.hec reqͥes mea j⸗

ſeculũ ſeculi:hic habitabo quoniã elegi eã.Cũ

vo cepiſſet grauius infirmari petijt ſacramẽta

eccleſie:cũq; depoꝛtatuz fuiſſent illa accepit.⁊
poſt modicũ cum laude ⁊ benedictione dei ſan
cta illa aia faci iter diſceſſit a coꝛpoꝛeque ab an

gelis ad ſuperos fuit delata ipᷣm vo coꝛpus in
eodem monaſterio ſepultũ honoꝛiſicentiſſime:

ad cuiꝰexequias młti nobiles acreligioſi tam
pᷣdicatoꝛes q; minoꝛes ac alij ↄuenerut: nec de
fuit ibi vtus diuina ĩ miraculoꝛũ oꝑatiõe quã

do ſuperioꝛ dicti monaſterij patiens in oculis
cõmendanſq; ſethome liberatus eſt. Et quidã
frater petrus:q̃rtanaʒ patiens:meritis huiꝰ ſa
nitatẽ recepit.ſicq; ⁊ alij plurimi beneſicia ſani
tatis impetrarũt.igit᷑ hunc ſanctũ pio venere
mur affectu.qui nũc in celis cũ xpᷣo letat᷑ ꝑ inſi

Germo quadrageſimuſoctauðᷣ ſan
Hicolao famoſiſſimo ↄfeſſoꝛe.

beſuiſ pla

cuit deo.ex lib. eccleſiaſtici aſſumit
ater hecverl

4
4

q; ſtudio vnuſqͥſq; laboꝛare debet vt placeat i

. .

omnibꝰ vijs ſuis altiſſimo creatoꝛi noſtro quo

niã cos qui ſtudent ſuam voluntatẽ implere et

in hoc cõplacere maieſtati ſue:nõ ſolũ in futurs
imoꝛtali vita. verũetiã ⁊ in pᷣſenti ſeculo:ſubli⸗

miter magniſicat ⁊ exaltat. quiſnam explicare

queat quãta ſit beatiſſimi Nicolai gloꝛia.nõ ſo

lum in illa ſocietate ſanctoꝝ vbi pax eſt ꝓfecta:

⁊ poſſeſſio ſecura indeſiciẽtis boni ſed adhuc in
eccleſia militãte:vbi ſpe currimus ad heredita

tem pmiſſaz. vbiq; pſecto celebꝛeeſt nomẽſan

ba ſancta eccleſia oꝛigi

ata
ſey eri
ec.

gneſun
guop
Pnenn
ſuce
nſn
Mem
Nenslet
ſerf⸗
i
udbo
fisze
ſakfn
oad
Wone
d

Alvij

ecevolitur: quia vero elus hodierna diefeſtum ce dentis. puta cuz aliquis beneↄſiliat recteiu

gigi
ſmo⸗
ceni
dar.

re ſigillatim curabimus.
CPꝛima dicit᷑ pꝛudentia ſpũalis.

CScda miſericoꝛdia pximalis.
¶ Tertia obſeruantia paſtoꝛalis.

22

¶Qualit hena nicolaus placuitoeo p.·
pter pꝛndẽtiã ſpnalem q ſpꝛeuit terre⸗
na ⁊ celeſtia ↄcupiuit. lke⸗

Hima beati Ni

Tapl

„α

colai virtus qua placuit deo dicitur

prꝛudeẽtia ſpſᷣalis. ð hac dixit ſapiẽés
NPꝛou. iij. ca. In omi poſſeſſione tua acqͥre ptu

Ddentiã. Et.x vj. ca. acquire pꝛudentiã.quia pꝛe

TEen eſt falla.
Scõda vera.

cioſioꝛ ẽ argento.Et xpᷣs ¶ Matth.x.ca. Eſto⸗
te pꝛudẽtes ſicut ſerpentes.eſt autẽ hec pꝛudẽ
dẽtia vt docet Ariſto.in.vj.ethicẽ̃. Recta ratio

agibiliũ:qua homo in qͥbuſcũq; agendis fineʒ

cõſiderat:atq; ad illũ media cõuenientia acco⸗

modat ⁊ diſponit. qꝛ vt Boetius inqt in.ij.de

ↄſolatione.qð añ oculos ſitũ ẽ nõ ſufficit itueri

ſen exitus pꝛudẽtia metit tñ vt ait Cho.ſcᷣa
ſce.q.xivij.triplex pꝛudẽtia diſtingui poteſt.

„

cta que in malis ⁊ peccatoꝛibꝰ reperi:ur.et de
hac xpᷣs Lucce.xvj. ca. dixit. filij huiꝰ ſecłi pꝛu⸗

Tertia

fecta.

dentioꝛes filijs lucis ĩ generatiõe ſua ſũt ⁊ pau
lus ad Romanos. viij. ca. Pꝛudentia carnis

moꝛs eſt.Cũ em̃ pꝛudens ſit qui bene diſponit
que ſunt agenda ꝓpter aliquẽ bonuʒ ſinẽ. Ille
qui ꝓpter aliquẽ malũ finẽ aliqua diſponit cõ
gruentia illi fini habet falſã pꝛudentiã inqᷓ;tum

illud qð accipit ꝓ fine.non eſt verũ bonum ſed

m ſimilitudinẽ.ſicut dicit᷑ aliquis bonꝰ latro

eßli· lebꝛaf equũ eſſe cenſui ad eius ingentes ampliſ dicat de his que ptinent ad totam vitam. vöO nõ
nee ſimaſq; laudes poꝛandas cũ dei adiutoꝛio om efficaciter perci⸗ Tertia eſt pꝛudẽetia
nẽ dare operã. de quo dicunt᷑ verba in thema⸗
te poſita ꝙ in diebus ſuis placuit deo. Etlz H
fuerit ꝓpter plurimas virtutes ſuas tamenex
illis tres pꝛecipuas colligemus quas explica⸗-

cipit.Et hecin ſolis bonis reperit᷑.ð hac dicit
ſapiens ꝛouer.j.ca. NMꝛudẽtia ſeruabit te vt

eruaris a via mala.hec auteʒ in pauciſſimis re
peritur. quoniã omes ꝓ maioꝛi pte ſolliciti ſũt

de terrenis ⁊ tẽpoꝛalibꝰ bonis.ð quibus dicit

Baruth. iij. ca. Exquiſierũt pꝛudentiã que de
terra eſt. Et de celeſtibꝰ aut nulla aut modica ẽ
illis cura. Hi ſunt qui in die iudicij videtes ele
ctos ⁊ amicos dei affluere omni bonoꝛũ copia

Et ſeipſos cõſiderãtes eternis foꝛe deputatos

ſupplicijs dicent illud Sapie. v. ca. Ros inſen⸗

ſati vitam illoꝛũ eſtimabamꝰ inſania: ⁊ finẽ illo
rum ſine honoꝛe. Ecce quomodo cõputati lt

inter filios dei et inter ſanctos ſoꝛs illoꝛum eſt.
Pꝛopterea beatus Haicola⸗ pꝛudentia verann
bi

ritualem ⁊ ꝑpfectaʒ ſectatus eſt. nam ex diui

tibus ⁊ ſanctis parentibus oꝛiginẽ duxit.Cu⸗
ius pater epifanius mater Johãna ex ciuitate

patere ciues cuʒ in pᷣmo iuuentutis ſue floꝛe eena
genuiſſent cõtinenter viuentes celibẽ vitaʒ du
xerunt.Hic pᷣma die duz balnearet erectus ſte
tit in pelui.inſuꝑ quarta et ſexta feria ſemel tim
ſuggebat vbera. Factus auteʒ iuuenis aliouz
iuuenũ deuitans laſciuias eccleſiaꝝ potiꝰtere⸗
bat limina.Et quicqͥd ibidẽ de ſacra ſcriptura
intelligere poterat memoꝛiter retinebat. Paræz
tibus vo defunctis non cogitauit vxoꝛẽ duce⸗
renon multiplicare diuitias nõ ſatiſfacere coꝛ:

poꝛis voluptati:ſed qualiter tãtã diuitiaꝝ co⸗

piam:non ad laudẽ humanã ſed ad laudeʒ dei

diſpẽlaret:vt ſic theſauriʒaret theſauros ĩ celo

iuxta pᷣceptum ſaluberrimuz noſtri ſaluatoꝛis
AQAatth. vj. ca. Molite inquit theſauriʒare vo
bis theſauros in terra vbi fures effodiunt ⁊ fu-
rãt᷑:theſauriʒate vobis theſauros in celo qͥ fur
nõ appꝛop:iat neq; tinea demolit᷑ Ad bona igi
tur ſempiterna dedicauit animũ ⁊ p illis adipi

ſcendis omnẽ adhibuit diligentiam.

efficaciter percipit. ¶Tertia eſt pꝛudẽtia vera
pfecta.Et hec eſt que recte cõciliatur et recte
iudicat ad bonim ſinem totius vite acetiam ꝓꝑ

Quglit ſanctꝰ Nicolaꝰ ex miſericoꝛ

niiudlne Keut dici? aliauis bon laro Oualit ſancte Hicolas ex miſe
fun hoc em modo poteſt m ſimilitudinez dici hu oia ſubuenit ciui pauperiq tres filiag
⸗ dens latro.qui cõuenientes vias inuenitadb E E aIEAC ,MAS.
ſb⸗ trocinandũ. Secũda eſt pꝛudẽtia vera: ſedi nuptui tradidit, ppter elemoſinã qus
iee perfect qnencn vlor ccotgados aafinc nicolaustee Apme. .õ
4 bonũ ſed ẽ imꝑfecta dupliciter. Uno modo q ꝛ E d be „AP m⸗
lar. illud bonũ quod accipit ꝓ ſine nõ eſt comunis ½ U (udal eati m
Nn finis totius hũane vite.ᷣ alicuius ſpecialis ne colai vtus: qua placuit deo: v miſe
dan gocij puta cũ aliquis adinuenit vias accomo. ☚ nicoꝛdia ꝓximalis. de hac redẽpto:ꝛ:
lin das ad nauigandũ vel negociandũ dicit᷑ pꝛu-⸗ mundi dixit ¶Oatth. v. ca. beati miſeriecoꝛdesz
lu dens nauta vel negociatoꝛ. Alio modo pꝛudẽ qm̃ ipᷣi miſericoꝛdiã conſequent. Haãc Hiero?ꝰ
DH tia dicit imꝑfecta.qꝛ deſicit ĩ pᷣncipali actu pꝛu Gomedauitin ca. quiclementi ixxxvj rzbi

—

☛ *

—☚

xly liſ.
ait. Qui demẽtiaz nõ hzʒ nec indutus ẽ viſcera charitas non ſoli friguit. Sed vt videt᷑ penit U’
miſcðdie quis ſpũalis ſit nõ adimplet legẽ xpi. eſt extincta:oẽs q ſua ſunt querunt omes timnſe uiirt
Ert Ambꝛo.eadẽ di. ca.ĩ ſingulis inqͥᷣt. Miſe⸗ ipos diligũt:q reuera etiãẽ gentiliũ voce ↄfun ſinp
ricoꝛdia cõmunisẽ vſus:iðo cõmune pᷣceptu,ʒ di merito poſſunt.inqᷣt Seneca ad lucillũ non ſanct
oibꝰofficijs: oibetatibꝰneceſſaria: ⁊ ab oibꝰde põt quiſqᷓ; beate degere:q̃ſe tm intuet᷑ qui oia Hyll
ſerẽda. Hõ publicanus: nõ miles excipit᷑:ꝛnon ad vtilitates ſuas ouertit: alteri viuas opoꝛtet evn
agricola:nõ vꝛbanꝰ diues ⁊ paup oẽs in comu ſi vis viuere tibi.Et idem in lib.de beata vita in
ni admonẽt᷑.vt ↄferãt nõ habẽti Hãc miſcdiaz Abicũq; homo eſt beneficio locus ẽ. Et Oui⸗· cmn
in ſe fuiſſe beatꝰ Nicolasapertiſſime demõſtra-⸗ dius libꝛo de ponto. Regia crede mihi res eſt hcii
uit: dũ elemoſynã indigẽti ⁊ in extrema neceſſi⸗ ſuccurrerelapſis.Conueniẽs hoi hoĩeʒ ſᷣuare cgere
tate poſito cõuicino ſuo benignetribuit:habe⸗ voluptas:ſᷣ pᷣter voces ⁊ documẽta paganoꝝ· ſgee
bat ille tres filias vᷣgines qᷓs pᷣ inopia ꝓſtirue⸗ aſſunt nob xpᷣi ⁊ ſanctoꝛuzʒ monita pariter ⁊ ex aſe
recogebat᷑ vt ſic infami eaꝝ cõmertio aleretur empla:inter qvnũ qð de beato Nicolao iam pᷣ aS
AQ5 vt ad aures viri ſancti deuenit ſcelꝰabboꝛ diximus notabile valde eſt ac ſingulare. ſor⸗
multia maſlam auni hang inuo u n damicie (Qualit beat nicolaꝰ obſeruauit offi uint
ciu

prfſeneſtraʒ clam piecit clamq; receſſit. ORπωnq e e ⸗ ————
ſiürgens hõ malſſam auri reperit: ⁊ deo gratis ciũ boni paſtoꝛis: circa regimen aĩaꝝ nbe

agẽs pᷣmogenite nuptias celebꝛauit. Indead I otus ad tpalem Sltatez ex vo . ſce
—NECaplm. M · Ad

la die ſicopi vei famulceit ad rurnz nntgtedel.
le reperiẽs ⁊ ĩ laudes imenſas ꝓpꝛumpẽs ò ce Sa Z Se
cetero vigilare ppoſuit: vt ſciret qͥs eſſet q̊ ſuie e è tia Birt . qua 8 in
inopie ſubueniſiſet. Poſt etiã paucos dies duuꝛ· Fcuir deo almus cõfeſſoꝛ Nicolaꝰ (or
plicatã auri maſſam in domũ piecit Ad cuuus Ddꝛobſeruantia paſtoꝛalis: obſerua⸗
ſonitũ ille excitat᷑: et nicolaũ fugientẽ inſequik uit quidemofficium paſtoꝛis boni circa curaʒ
taliq; voce alloquit᷑ ſiſte gradum teq; aſpectui ⁊ regimẽ aiaꝝ: qð oſtẽdimus tripliciter. ii
nõ ſubtrahas meo. Et accurrẽs velocius Ni⸗ Pꝛimo in ſua pmotieorr. uii
colaũ hunceſſe cognouit. Mox humi ꝓſtratꝰ cdo in paupeꝝ ſubuentieolr. (SLc
Tertio in populi doctrinatine. fllſep⸗
Pꝛimo oſtendimꝰ beatuʒ Nicolaũ fuiſſe pa eh

di⸗

4
.

oſculari volebat pedes eius:ꝙ ille refugiẽs ab
eo petijt ne factũ alicui qᷓ;diu viueret reuelaret dearnz El
In hac vo elemoſyna obſeruauit Nicolaꝰtres ſtoꝛẽ bonũ in ſua ꝓmotione.non em̃ ꝓmotus lden
fiiit ad epalem dignitatẽ pꝛece vel pꝛecio vt ſie ſen

illius conditiones neceſſaris. vt ſie
¶C Pꝛima ri ſolet tpibus his malignis:ſᷣ cum humilitate Ni
acceptauit onus regiminis vocatꝰ ad illð ex di
¶ Tertia quia fuit ſecreta. ſpenſatiõe diuina.hodierna wo die nullꝰ ꝓmo iitt
Pꝛima ꝛditio illi elemoſy uet᷑ iuitus:imo eccleſiaſtica beneſiclan vlent. i
qꝛ non multis pᷣcibꝰ data vel impet tates non niſi impoꝛtune petentibꝰ diſpenſant den
Seneca libꝛo de beneſicijs. Ingratũ ẽ bnſicid Ex quo facti ſunt hoĩes ambitioſi:⁊ dum ſuſci len
q5ð diu int dantis manꝰ heſit.Et idem. Nulla piunt cathedra paſtoꝛaleʒ non niſi de terrenis Am
res carius emit᷑ q que pᷣcibus empta eſt. Et lʒ ⁊ trãſitoꝛijs curãt. Sed audiant id qð Chꝛy. dcmi
deo grata ſit elemoſyna qᷓ dat᷑ pauperibꝰ illam ſcribit di.xl.ca.multi.in fi. Quicunq; deſidera deine
petentibꝰ. Gꝛatiſſima tñ eſt ↄſpectuiſuo cũ tri⸗ uerit pꝛimatũ in terra inueniet 2fuſionẽ in celo leſtg
buit᷑ pauperi: ⁊ egeno:pᷣ verecũdia petere non nec inter ſuos xpᷣi computabit᷑ q̊ͥ de pꝛimatu Mmnin
audenti Ex hoc ait Ambꝛo.li·j.ð officijs. Sũt tractauerit. Ad beatü itaq; nicolaũ redeuntes fan
multi q malut miſerta tacite egeſtatis aſtringi oſiderem qᷣliter ẽalem honoꝛẽ ſuſcepit defun Uein
qᷓ; publica petitiõe ↄfundi:hi qrendi ſunt ⁊ ad cto qͥdeʒ epo mirree ciuitatis: vbi ipᷣe moꝛaba Ahor
iuuandi: vł ꝑ h ampliꝰgaudeãt: ꝙ paupertati tur cõuenerunt epi couicini illi eccleſie de epo ctenun
niapu ſoꝛi. Scha ditio illius elemoſyne pꝓuiſuri. Aderat inter eos q̃dag magne auctoꝛi oog
ſuit copioſa. qm tantũ dedit quãtũ ſufficere iu: tatis eps· ad cuiꝰ clectioneʒ oiuʒ ſnia depende cto
dicauit ꝓ puellis vginibus maritãdis ſm cõ⸗ bat.cum ergo cũctos ieiunijs ⁊ oꝛationibꝰ inſi eci
ſtitutionẽ Tobie qui.iiij. ca.ait. Si multũ tibi ſtere monuiſſet:nocte illa vocẽ audiuit dicẽteʒ nto
fuerit abundanter tribue. Tertia ↄditio fuit ſe. ſibi: vt hoꝛa matutinali foꝛes eccleſie obſerua⸗ unno
creta.qꝛ obſeruauit documẽtũ ſaluatoꝛis nri ret:⁊ quẽ pꝛimũ ad ecdleſiã cui nomẽ ẽ Nicola umn
AHatth. ca. v. dixit. Cũ facis elemoſynaʒ noli us:venire ↄſpiceret ipᷣm in epᷣm ↄſecraret.hoc ſantn
tuba canere ſicut hypocrite faciũt.o quàta te- ergo ⁊ alijs reuelãs epᷣis ammonuit vt oes oꝛa Am

*.

piditate his tpibus ducunt moꝛtales in bus tiooniinſiſteret ipep foꝛibexcubarct Et ecee (t

CScdᷣa qꝛfuit copioo.
TCertis quia fuit ſecreta.

—

Serno le.

pvoꝛ:a matutinali ſia deo miſſus añ oẽs ad eci rembonũin pli doctrinatione. nõ em̃ neglexit
Cm cleſiã nicolaꝰ ꝓperauit: quẽ aſpꝛehendẽs eös populũ ſibi ſubiectuʒ paſcẽ cibo ſpüali qnimo
fm dixit ei: qð tibꝛnomeu eſt:ille vt erat colſbina cum regio illa idolis deſeruiſſet. adhuc poſt cõ
guion ſimplicitate plenus. inclinato capite inqt vre uerſionem ad chꝛiſtũ populus nephande dia⸗
ponn ſunctitatis uus nicolaꝰ: quẽ in eccleſia dueces ne adhuc deſeruiebet. Et ſub quadam arboꝛe
niyi Eh plurimũ renitentem: in cathedra collocauit: illi conſecrata quoſdam ritus gentiũ exercebat
Oni⸗ neq in hoc rep̃henſibilem ipᷣm quiſpiam iudi⸗ quem ritum de omnib finibus vir. dei erpulir
riſt cet qui paſſus eſt in cathedra collocari cuʒag½ amch arhorem pcidi mandauit. Tandein
fnar nouerit hoc ex dei votuntate ꝓueniſſe.cetia cuz ſeuerantia bonoꝛü operum feliciter ad chꝛiſtũ
n. ab epiſcopis ibidem congregatis rationabili migrauit. Et vt ſcribitur in eius legẽda an ant
in cogtretur. PMam vt ſcribitur. viij.q ca:in ſcri meeritum angelos ad ſe venieres vidit. Eani
Wun85 pturis. Si is qui valet omnipotẽtis dei oues cto pſalmo.In te domine ſperaui. vſq;. iman⸗
8 paſcere renuit: oſtendit ſe ſůmum nõ amare pa mas domine cõmendo ſpiritũ meum :tradidit

₰ℳ —

. ſtoꝛẽ Alcceptato itaq; a nicolao pontiſicat offi ſpiritũ. anno dñi. ccdxiu. vbi apud terrigenas

toff cio ſectabatur in omnib“ humilitatẽ: moꝛũ gra celeſt audita eſt melòdia. Coꝛpus itaq; hono⸗
Nnin uitatem: peruigilabat in oꝛatiõe coꝛpus mace⸗ rifice in tumba marmoꝛea rep oſuuz fuit: quoh
e rabat: mulieꝝ vitabat conſoꝛtia: affabilis in ſu tãdẽ barũ trãſſatũ fuit: anno dñi. . xxxvij.
fſtcipiendo:efficax in ſoquendo:alacer in exhoꝛ· Oigitur felix anima Nicolai: que peracto hu
tando:ſeuerus in coꝛripiẽdo.Et vt in cronicis ius bꝛeuis tẽpoꝛis curſu: tandẽ celeſtia regnag
ag legitur: fuit tẽpoꝛe Cõſtantini ſecundi filij Cõ⸗ petiuit. ibi cõgaudet xpᷣo ⁊ omnibus electis
Nic nanim gi. Et Julij nabe cõgr Vaul i,mnfinita ſecula ſeculoꝝ. Zimmen.
M inodũ apud niceam trecentoꝛuʒ decem ⁊ octo g een
Chen patrũ Toris arriũ.de qua ſertbit. vv. di ca c ¶Sermo. xlix, de tribus huilegijs bea
nantz nones. Et ibi fuit Nicolaꝰ: eius tẽpoꝛe floꝛue⸗ tiſtephanipzorbomann raed coope

–—
C D
s

„ rũt Euſebius ep̃s vercellenſis. Illarig ep̃s pi rante xpo eũ gloꝛi
ipm ſtantem a dextris vtutis

ctauiẽſis. Antonius magnus. Marchariꝰ. N. 66
JIgdeo celoſa

Secũdo oſtendimus beaniſſmũ Nicolaum

.

ſſen⸗ one. naʒ yt dicit hieroꝰ ad nepotianũ poni Woli

cribuntur hec verba Actul

dſe perũ opibus puidere ignominia ſacerdotis eſt tribulatiõe poſitis ac laboꝛantibus quibuſcũ⸗

Mee pꝛis ſtudere dinitijs. Et in ca.aurũ.·xij.q.li. q; pꝛo diuino amoꝛe: necſt auriliũ ſur
ledi Ambꝛo.ait.aurũ habet eccleſia nõ vt ᷣuetſel ne uc ſi; v aueclch. näu⸗ 14 nedre
Wpro vt eroget. Ex hoc ſanctiſſimꝰ Micola⸗ de pau⸗ nõ ſolũ nõ moleſte:̊ equo aĩio ac iocundiſſimo
rdoi⸗ peribꝰ ſpecialiter curaʒ ſuſcepit ob qð pijſſimꝰ ferant.nihil em terribiliꝰeſt moꝛte: quã ti ami⸗
ain deus menſuram tritici ab eo ſuſcepti miraculo cidei etiã violentã paſſi ſunt ꝓ xpᷣo gaudẽtes.
mmi⸗ ſe ſuppleuit. Quodã nanq; tẽpoꝛe totaʒ pꝛouin Ecce in ꝓmptu occurrit nobis exẽplũ ſtepypa⸗
len dei naues onuſtas tritico applicuiſſe poꝛtui il⸗ denorcneamnr bonoꝛ quem polium erbi⸗
cdo luc ſtatim ꝓfſiciſcitur. Et rogans nautas vt ſal vere: vt ſic valeaminterueniẽtib'eius meritis
nunn tem in ceniũ modijs per qualibet nauẽ famepe vite ip̃iꝰimitatoꝛes fieri: hodierna die ad illuʒ
neo riclitantibꝰ ſubuenirẽt. cũ illi repõdiſſent non Fmonè vertem: ͥ vidit xpᷣm ſtantez a dextis
defin audemꝰ pater: qꝛ menſuratũ alexãdrie opoꝛtet dei paratiſſimũ ad eũ adiuuãdũ: ꝓut ipſe reu
onda in hoꝛrea impatoꝛis nos reddere ſanctꝰ inqᷣt fa lit in vbisa nobis pmiſſis. In qbus tria beati
xch e nunca ico⸗ Ecidefe aneA d ſtephani huilegia diſtinguemus: àͥ cooperqte
nue A0 ſeelend redemeſtni deri. E ceertnd gonohiünccs oendit.
hyn dꝛie quã acceperant reddidiſſent miniſtr is im· ¶Scðm victoꝛie.
dicee, peratoꝛis miraculum referunt: ⁊ deuz in uo ¶Tertium gloꝛie. —ðÿ
famulo magnifica la ide attollunt. frumẽtũ au Qu b ſtebbansofauent .
Hl Srjj tem vᷣniuſcuiuſq; indigentiã vir dei diſtribuit E ualiter beatus ſtephan⸗ fauente di
ita vt miraculoſe duobus annis non tim̃ ad vi⸗ uina gratia ſuꝑauit.ſuꝑbiaʒ .quariti⸗

.

nad eule due⸗ Uusnontimse nasgiaeisgicp E
e cum ſufficeret ß eti aduſum ſeminisabũdaret m uxuriã-⸗ CaplmiIA-.
¶ Certiooſiẽdimꝰ bestũ nicolsũ fuiſſe pato 5 4

imũ pꝛimlegi

ia ⁊ foꝛtitudie faciebat ꝓdigia ⁊ ſigna magna

in populo. Fuit eqͥdem in eo gra:qua tria pnci

palia peccata ad que cetera reducunt᷑ ſupauit.
Pꝛimũ fuit ſuꝑbia. Scdᷣm auaricia.Terti
luxuria.de qͥbus Johᷣ:hᷣme canouicc. ca ij.ait
Ome qð eſt in mundo cõcupiſcetia carnis eſt:
aut ↄcupiſcentia ocuſoꝝ:aut ſuꝑbia vite.Su⸗

perbiã nanq; ſuꝑauit ꝑ virtutẽ humilitat Lu

¶ Quare vicit beat⸗ ſtephanꝰ cuʒ adin
toꝛio dei tria plia ĩ quoꝝ quolibet af/

xuriã ꝑ vᷣtutẽ caſtitatis.⁊ Auaritiã ꝑ vtutem
pauꝑtatis Pꝛimo fuit humilis in honoꝛe ſibi
ab eccleſia exhibito. Nã vt ſcribit᷑ Acij.vj.ca.

um beati ſtephani dꝛ gre de quo ſic
2 Actl. vj. ca. ſtephanus plenꝰ gra⸗

Iypſe fuit vnꝰ imo bᷣmus ex ſeptẽ diaconibꝰab
apłis oꝛdinatis ĩ miniſteriũ.Cũ em̃ excreſceret

multitudo credentiũ apłi decreuerũt eligereſe x Senmicaup
ptem:qͥ pᷣeſſent adminiſtrationi tꝑali vt ipi va gium beati ſtephani victoꝛie vi⸗
carent vᷣbo diuino. Etelegerũt ſtephanũ virũ reiJe
plenũ ſide ⁊ ſpirituſacto:a philippũ ⁊ ꝓchoꝛü:
⁊ nicanoꝛẽ:⁊ timonẽ:⁊ ꝓmenam:⁊ nicolaũ ad
uenã anthiocenuʒ. In qua electione ⁊ honoꝛe
ſibi exhibito ſtephanus hũiliter ſe cõtinuit qdʒ

quantũ ſit laudabile cuʒ qͥs in dignitatibꝰ⁊ ho

noꝛibus nõ tumeſcit.ptʒ ex vbo ſapientis:qui
ca.iij. Ecci git. Quanto maioꝛ es humilia te in

tnon tiñ oẽs eã recipiũt ſᷣm eandẽ diſpoſitione,zʒ
Are ⁊ aliqui gram nec in minimo habẽt:qꝛ illaʒ
pre ↄtemnũt: ⁊ loquoꝛ de gra gratum faciente
q̃ͥdam gram hũt ſeruantes in charitate diuna
maãdata. Alij aio feruẽtioꝛes qᷓ; pꝛimi ad obſer-⸗

vno qᷓ; in alio. Unde Aus
n qbus habitat deus non equa

gra maioꝛ eſſe põti
ad dard

Fm quãtitatẽ dimenſiunãõ.

fuit ſibi diuinũ auxiliũ.¶ C

expellunt vt docet Ariſto.x. metaphiſice et in
pᷣdicamentis.Sicut calidum non ſtat cũ frigi⸗

do: aut albũ cũ nigro ſiue tenebꝛa cũ lumie.ido

anum ait.
Et idem ad bonifaciũ gra meret᷑ augeri.quod
pm Alexandrũ in tertio intelligendũ eſt dema
gnitudine ⁊ augmẽto ᷣm quãtitatẽ vᷣtualẽ.nõ

Ecundũ pꝛiuile

cit eqͥdeʒ cũ adiutoꝛio diuino malos
hoies euʒ ꝑſequentes:mos nanq; maloꝝ ẽ bo
nis ⁊ vᷣtuoſis moleſtiam inferre.qꝛ ᷣm poꝝ
ſniaʒ ↄtraria ſimul ſtare nõ poſſunt:ſᷣ mutuo ſe

Jider
ſenn
riott
deinn
g
U
h
Ps
ſigene
densi
ceos⸗
deick
ſtage
deren
Gicn
wien
tſen
kdor
ſo⸗
chu
lopic⸗
Hus
diatüne

eEcelgl xxiij.q.iiij.ca.qui ſᷣm carneʒ.Hieroꝰ ait. Qui dn
oĩbus:qð Cicero in pᷣmo ð of̃cijs elegãtiſſime Sm carnẽ natus eſt ꝑſequebatur ſpũalẽ:nunq an
. retulit. In rebus inqt etiam pſperis ſupbia ſu vo ſpũalis carnaleʒ pſequit᷑ ſed ignoſcit quaſi n
gienda eſt ⁊ arrogantia. na vt aduerſas res ſic ruſtico: ſurrexerunt ergo viri magni contraſ,te (coaſi
⁊ſecũdas imoderate ferre leuitatis eſt Secun/ phanũ pꝓcurantes moꝛtem eius:interueniente sn
do beatus ſtephanꝰ ſuperauit luxuria ꝑ vtutẽ triplicipꝛeliooo. B
caſtitatis nam v: de eo q fuit vir boni teſtimo ¶ Pꝛimum fuit diſputationngs. i
nij a mũdiſſime fame hoc vo expleri nõ potefſft C Scomaccuſatonlis. „
* abſq; auxilio diuine gre:qꝛ vt ait Augꝰ inlib. ECTerid cminanonta. l
= de agone rpᷣiano. Inter omnia xpᷣanoꝝ certa ¶ Pꝛimũ fuit plium diſputationis de quo di
mina: durioꝛa ſunt pllia caſtitatis. vbi quotidi cit᷑ ſurrexerunt autẽ quidam de ſinagoga que k
ana pugna ⁊ rara victoꝛia Certioſuꝑauit aua appellabat᷑ libertinoꝝ a regione ſic nominato⸗ in
arian

riciã ꝑ vᷣtutem pauꝑtatis.na fuit plenus ſide. rũ ſᷣm Nico.delyra. ⁊ cirenenſiũ a cirene ciui⸗
Byuper que verba inquit Aug qui verã fidej tate. alexandrinoꝛũ ab alexandria metropoli N
habent de deo:non cupiũt in his miſerijs diui egypti ⁊ eoꝛũ qui eranta cilicia et aſia: queſũt nlis
tes fieri. Sed pleriq; obſtinatiõe volũtaria in regiones ꝓpinque iudee. diſputantes cum ſte mn

ſuis peccatis cõmoꝛantes excuſare ſu pꝛauita- phano in quo pꝛelio datus eſt ſibi ſpũſſanctus en
tem ſatagunt aſſerẽtes nõ poſſe vtuoſe viuere: qui ſibi facundiã miniſtrauit. m xpᷣi pmiſſ, Annal
quia ipᷣis deus non poꝛrigit gratiam ſuaziqui gquui Luce. xxj.ca. dixit. Ego dabo vobis 2 pnſs
bus reſpõdemus ꝙ gratià ad ſalute neceſſariaz ſapientiam cui non poterũt reſiſtere aduerſarij ndo
deus non denegat:niſi his qui illaʒ habereno/ veſtri. Exhoc dicit᷑ de ſtephano.nõ poterant gen
lunt. Ideo Cipꝛianꝰ in epła ad donati ait: p-o reliſtere ſapientie ⁊ ſpiritui qͥ loquebat᷑. ¶ Se enn
luens largiter ſpus nuliis finibꝰ pmit᷑ :nec vl-⸗ cundũ p̃lium fuit accuſationis. videntes em iu an
lis coercentibꝰ clauſtris intra certa metaꝝ ſpa⸗ dei g iſputddo ſuccubuerunt callide ſubmiſe Glepi

tia refrenat᷑:manat iugiter exuberat affuẽter rät duos falſos reſtes: qͥ eũ ĩ iudicio accuſorYet lllbfi

nim ti pectꝰ ſitiat ⁊ pateat quãtũ illuc fidei cx dixerũtq; eum blaſſemaſſe deum moyſen taber h
pacis afferim? tatu inde gre mũdãtis haurimꝰ naculũ a templũ: que omia potentiſſime confu N
heciüle Igit vt inqt Ariſto. in li.de cauſis .pꝛi tauit. Et dum loqueret᷑ affuit ſibi diuinũ auxi ſardt
ma caula ineſt oiberebus m diſpoſitionẽ vnãs liũ qm intuẽtes in eum oẽs qui erant in cõſilio iin

Mceain
ifigi⸗
mie. io
it Qui
nuch
guaſt
kniege

.

Neod
mn
ili
wpoli
veſcn
unſte
mans
pniſ,
di0s!
eii
holoen
ksemi
ſbbmnie
Cuſorat
muber
elonful
iauri
coſtlio

ita ꝙex gra

viderũt faciem eius tanqᷓ; faciem angeli bus

ipᷣe declarauit magniſcãdo deum. legem moy
ſen: v templũ de deo dixit: ip̃m fuiſſe locutũ pa
tribus qui eſt deus gloꝛie.ð moyſe.ꝙ amicus
dei fuerit. de lege ꝙ fuerat a deo data ð templo
ꝙ inſtructi fuerai ex dinino pᷣcepto. ¶ Terti⸗

um pᷣlium fuit cõminationis.nã cũ ſtephanus

„

valebant: audientes ͥ dicebãt᷑:diſſecabãt᷑ coꝛ⸗

dibus ſuis ⁊ ſtridebant dentibus in eum Tũc
