eius qᷓ; a pncipio.⁊ pleriq; dicebat mulieri.qꝛ
iam nõ ꝓpter loquelã tuã credimus.ipᷣi em au⸗
diuimus ab ipo.ſ.qui eſt deꝰ ⁊ hõ.⁊ ſcimus fir
miter credẽdo:qꝛ h̊ eſt vere ſaluatoꝛmudi.Cui
ꝓ totinnumeris bñficijs hũano generi collatis
oẽs debitas gr as ꝑſoluamꝰ. vt ſicmereamuri

ſcribit᷑ Luce.vij.ca.varie loquunt᷑ doctoꝛes.
Hiero.em ⁊ Chꝛyb. dicũt iſta fuiſſe aliã. Unð
illa dicit᷑ peccatrix. hec ſancta ⁊ honeſta. ⁊ pꝛo
pter hoc nomen illius tacet᷑. iſtius aũt nomen
hic exbpmit᷑:⁊ ambe vnxerũt xpᷣm. Scd illa feẽ
hoc ex peccatoꝛũ ſuoꝛũ compunctõe.iſta ex de
uotiõe. Gregꝰ. vo et Augꝰ.dicunt contrariũ.
vñ in li. de ↄſenſu euãgeliſtarũ dicit.ꝙ iſtama⸗
ria bis vnxit dñm.ſumens argumeniũ qꝛ Jo/
hannes dicit hec vnxit in pᷣterito expᷣmens vn
ctionem pedũ.a in ſequenti ca.explicat ſecũdã
vnctionẽ capitis. pᷣma aũt vnctio fuit ex cõtri⸗
tione quam Lucas narrat diffuſe. ⁊ hic bꝛeuit᷑
repetit᷑. Secũda vo vnctio fuit ex deuotione.
buic opinioni adheret ſancta mr ecchia. vtple /
nius poſui in ꝗdrageſimali. Ergo ad Laʒaruʒ
redeamꝰ.Miſerunt qͥdem ſoꝛoꝛes eius curati
onem fratris deſiderantes ad Jeſum dicentes.

gredi regnũ celoꝛũ.Amen. “l
CSermo ſextuſdecimus de mirabili
reſurrxectionelazaair.

rectio Laʒari. Ideo Aug. in omeł ita inquit.
Inter oia miracula q̃ fecit dñs Laʒari reſurre⸗

ctio pᷣcipua pᷣdicat᷑. Sed ſi attendimus qͥs fece

rit.delectari debemꝰ potius qᷓ; admirari. Ille

22 Ais& Büñe eccequẽ amas infirmat᷑ Querit h̊ aliqͥs.
C gtim P020 dijt Cur non iuerüũt ipᷣe ꝑſonaliter⸗Ad h̊ ita Criſo.
q̃ fuerat moꝛtuus. Scribunt᷑ hec inqt. Ideo non iuerũtad xpᷣm ſicut Ceẽturio et
pyba Joh. xj. c. Et ſi oia mirabilia regulus. qꝛ vehement᷑ conſidebãt de xpᷣo ppr
q feck xpᷣs mentes nr̃as in admiratiões ꝑduce⸗ mltam familiaritatem quã habebãt ad eũ. ⁊ q;
re debeãt. id m p̃ ceteris efficit ſtupenda reſur⸗ aluctu detinebant᷑. Cheophilus vo ait. Mu

lieres erant q̃s nõ decet de facili domum exire.

Hoc Hiero.in epła ad Euſtochiũ docet. Ra⸗
rus ait tibiſit egreſſus in publicũ martyres ti⸗
bi qrant᷑ in cubiculo. Diſtabat itaq; a Betha⸗

ſuſcitauit hoĩem qͥ fecit hoiem. plus eſt hoiem
creare q; reſuſcitare.h ille.Quia vo in tãto mi⸗
raculo ⁊ fides roboꝛat᷑ dũ potentia diuinitatis
xp̃i oñdit᷑.⁊ ſpes ad immoꝛtalitatẽſbᷣleuat᷑ Jõ
in pñti mone de Laʒaro reſuſcitato dicemus.
de quo tria crunt myſteria ↄtemplanda.
eimũ dicif infirmitatis incurabilis.
¶ BSecundũ moꝛtis indubitabilis.
ertiũ reſurrectionis mirabił.

, wat

nia xpᷣs ꝑ dietam. poſtqᷓ; em iudei voluerũt eũ
lapidarę ex eo ꝙ dixerat. Ego ⁊ pr vnũ ſumus
ipᷣe de manibus eoꝛũ euadens abijt trãs ioꝛda⸗
nem ad quem nõ iuerũt ſoꝛoꝛes Lazari rõibus
p̃dictis:ᷣ miſerũt.nec dixerunt veni.qꝛ amãti
ſufficit nunciare neceſſitatem amici.Audiẽs au
tem Jeſus dixit eis.ſ.reſpondẽdo ꝑ nuncium.
Inſirmitas h nõ eſt ad moꝛtem:vᷣ p gla dei. vt
gloꝛiſicet̃ filius dei ꝑ eam. HMõ eſt ꝑ hoc intelli
endũ vt doctoꝛes ſancti declarant ꝙ Laʒzarꝰ
Sm opinionẽ quoꝛũd am hereticoꝛũ nõ fuit ve⸗
re moꝛtuus.qꝛ ſic deſtrueret᷑ veritas euangelij
cum tñ infra xpᷣs dicat.Laʒarus moꝛtuus eſt.
Sed ꝓ tanto ðꝛ. Inſirmitas h non eſt ad moꝛtẽ
qꝛ non tendebat ad moꝛtẽibi ſiſtendo ꝓpter re⸗
ſurrectiõʒ. Hinc Theophilus diẽ. Jpᷣa moꝛs
nõ erat ad moꝛtẽ:bᷣ potius ad miraculũ.quo fa
cto crederẽt hoĩes in xpᷣm ⁊ vitarent verã moꝛ
tem. Ideo dixit: ꝓ gla dei ⁊c.qꝛ...in reſurre⸗
ciione Laʒari manifeſtari debebat vᷣtuset po⸗
tentia diuinitatis qᷓ erat in xpo qͥ verus hõ erat
ac verus deus. At aũt audiuit qꝛ infirmabat᷑.
Tunc qͥdem manſit in eodem loco.iſ.trans ioꝛ⸗
danem duobus diebus expectando. vt refert
Chꝛyb.vt Laʒarus moꝛeret᷑ ⁊ ſepeliret᷑ eſſetq;
q̃driduanus anteq; illuc accederet ad maioꝛeʒ
certitudinem miracuuiil.

¶ Be infirmitate incurabili Laʒari ꝓ
qua curanda miſerũt ſoꝛoꝛes eiꝰ nun
ciumad Jeſum. Cael.

rium ↄtemplanduʒ de Laʒaro reſu⸗
ſfſctitato ð: infirmitat incurabił. Hoc
vtiq; cõtinet᷑ in ma ꝑte euãgelij vbi ſic ſcribit
euangeliſta. Erat qͥdam languens Laʒarꝰ. diẽ
Nico.delira. infirmitas ciꝰ erat moꝛtał:eo
ꝙ linguebat.deficientibus q̃ſi viribꝰ ⁊ viena⸗
ture curari ñ poterat.Sequit᷑ lra. A bethania
de caſtello marthe ⁊ marie ſoꝛoꝛũ eius.qꝛin il⸗
lo caſtello iacebat infirmus.Erat aũt bethania
iuxta hierlin qſi ſtadijs ndecim. Maria aũt
erat q̃ vnxit dim vnguẽto: ⁊ exterſit pedes eiꝰ
capilł ſuis:cuius frater Laʒarus infirmabat᷑.
Atruz aüt hec maria fuerit hec peccatrix deqᷓ

ſ 19r⸗
Wtnopen
lilate
herd
rmü.
nine o⸗
Wneno

Neuſtſei.

Wlerein⸗
ahbent
dapgon.
c e
ulu;
ns an
mnMonnts.
bai
hub
lane
deii
ei,14
al A
munertr.
Wa. Re⸗
mmmii⸗
grbehr
olenͤͦl
miimus
nigplr⸗
ſͤts
Namin
cesa
uman.
dGe.
Oberint
ieer
iie
gangti
nsſt.
Gudron

ſrmzo⸗
H.Nm
Ci

. .
. „ 7

AA ntor

TBe moxte Naʒariet de verbis x-pi
cum apoſtolis anteq; iuiſſet ad laza⸗

Ecundu myſte⸗

m contemplanduũ de Nazaro re⸗

ſuſcitato dicit᷑ moꝛtis indubitabilis

Bixit em̃ eis. Eamus iterũ in iudeam. Dicũt
ei diſcipuli. Rabbi nunc q̃rebant te iudei lapi/
dare.⁊ tu iterũ vadis illuc.quaſi dicãt.non eſt

tibi nec nobis ſecurũ. Reſpõdit Jeſus. Nõne

duodecim hoꝛe ſunt dici.ſiquis ambulaueriti
die non offendit.qꝛ lucem huiꝰ mũdi videt.Si
aũt ambulauerit in nocte:offendit.qꝛlux nonẽ
in eo. hic ſᷣm aliquos appellat ſe diez. ⁊ duode
cim aplłos duodeci hoꝛas.ac ſi dicat. oꝛe ſe⸗

gquunt᷑ diem: ⁊ nõ dies hoꝛas.Sic ⁊ vos debe
tis ſequi voluntatẽ meam:nõ ego vr̃am. Et iõ

ſi voluntatẽ meam qͥ ſum dies ſecuti fueritis nõ

offendetis.ſi aſũt voluntatem vram:q̃ ẽ nox ſe⸗
cuti fueritis:offendetis. Vel aliter poteſt intel⸗
ligi ᷣm Nicoł. delira. Nonne duodecim hoꝛe
ſunt diei.nõ debetis credere ꝙ iudei ꝑſeuerent
in volũtate me lapidandi. qꝛ ſicut hoꝛe mutabi

les ſunt.ſicet affectus hoĩm.quinimo ſepius in
die mutat᷑ coꝛ homis qᷓ; hoꝛe. Et ideo ſi qͥs am

bulabat in die.i. ſancte iuſte ⁊ pacifice: nõ offen
dit. Et ᷣm pᷣmam expoſitionẽ. qui ambulat in
die.i. mecũ qui ſum lux mundi faciens dieʒ gre

non offendit.i. ſecurus debet eſſe. qꝛ lucez hui⸗
mundi videt i.meipᷣm. Si quis aũt ambulaue
rit in nocte.i.ſine pᷣſentia mea:offendit.Noſtqᷓ;

ſic dixit reuelauit moꝛteʒ Laʒari noĩe ſomni ex

pSmens illam. Laʒzarus inqͥt. Zmicꝰ noſter doꝛ

mit:ſed vado vt a ſomno excitem eum. Hic au

guſtinꝰ ait. aũt dixit doꝛmit veruʒ dixit. do
mino doꝛmiebat:homibus moꝛtuus erat: qui,
eum ſuſcitare nõ poterant. Nam dñs tanta fan
litate excitabat de ſepulchꝛo qᷓ;ta tu excitaſ doꝛ
mientem de lecto. Dixit g doꝛinit m potẽtiam
ſuam.lhanc aũt cauſam ſui itineris. vt dicẽ Ri⸗
colaus de lira aſſignauit vt aſſecuraret diſcipu⸗
los.q̃ſi dicat.non debetis timere.qꝛ non vado
ad diſputandũ cum iudeis: ̊ ad Laʒarũ ſuſci⸗
tandũ.At diſcipuli reſpondere. DHomieſi doꝛ⸗
mit:ſaluus erit.i.exquo doꝛmit ſignũ eſt ſue cu

rationis.nõ eſt neceſſariũ ꝙ vadas illuc. Non

dum em̃ erant aſſecurati ad plenũ ꝑ vba chꝛiſti
qꝛ adhuc erant infirmi ⁊ imꝑfecti.Sed gue vi⸗
detur nönullis ꝙ diſcipuli crediderint dnm vel
le ire tam longã viam ad hoĩem excitãdũ. ꝛo
dbus ita refert Chꝛyß. Iſtud dicemꝰ qm̃ exti⸗
mabant hoc enigma eſſe qualia multa loqucba

HNam indubitant Laʒzarus moꝛtuus eſt.quod
Axps diſcipulis voluit ſapientiſſime pꝛopalare.

.

tur. qꝛetiam erãt rudes: ⁊ intimoꝛe poſiti male
capiebãt vba xpᷣi. Ideo inſtabãt ne redirent in
iudesã. Tunc manifeſte locutꝰ eſt dicẽs. Laʒa⸗

rus moꝛtuus eſt ⁊ gaudeo nõ.ſ.de moꝛte eius

abſolute:ſᷣ ppter vos vt credatis ⁊ in fide con⸗
firmemini. ꝗqm non eram ibi: ⁊ tamen moꝛsilliꝰ
mihi nota fuit. Sed eamus ad eũ. SDixit Tho

mas.ſ.alijs diſcipuł Eamꝰ ⁊ nos ⁊ moꝛiamur

ci eo. ptulit hec vba Tho. m aliqͥs ex qdam
deſperatiõe. Vel ſᷣm alios ex amoꝛe ⁊ dilectiõe

illo viuere. Nenit g̊ Jeſus ⁊ inuenit eum qua⸗

ſſedicer et. melius eſt nobis cũ illo moꝛi:qᷓ; ſine

tuoꝛ dies iam in monumento habentẽ. Quatu⸗
oꝛ dies dicit ad oſtendendũ certitudinẽ moꝛtis

qꝛlicet ſint alique infirmitates latẽtes qbus vi

detur aliqͥs moꝛtuus ad tꝑs.hoc tñ non durat
ꝑ quatuoꝛ dies. Dicit etiã in monumẽto.ſ.iĩter

ra recluſus.qꝛ dato ꝙ fuiſſet ibi poſitꝰ viuꝰ.ni

hilominus in tanto temꝑe fuiſſet ibi moꝛtuus.
Multi aũt ex iudeis venerãtad marthã ⁊ ma
riam:vt cõſolarent᷑ eas de fratre ſuo. Sʒ quõi⸗

quit Chꝛyß · iudei cõſolabãt᷑ dilectas a chꝛiſto

cum iam ſtatuiſſent ꝙ ſi qͥs xpᷣm cõfiteret᷑ extra
ſinagogã fieret. Sed ꝓpter calamitatis neceſſi
tatem aut q̃ſi nobiles has mulieres reuerentes
eas conſolabant᷑:aut qꝛ hi aderãt qui non mali

erant: multi em ex ipᷣis credebãt.H ile. Mar/
thag& vt audiuit qꝛ venit Jeſus.ipᷣa enim habe

bat curam domꝰ.Etideo pᷣmo eſt ei nũciat? ad
uentus xpᷣi ꝑ aliquem qͥ illũ pᷣuenerat.⁊ occur⸗
rit illi reuerenter ⁊ deuote. Maria auteʒ domi
ſedebat cũ iudeis qͥ ad eas venerãt. Dixit ergo
Martha ad Jeſum. Dñe ſi fuiſſes hic: frater
meus nõ fuiſſetmoꝛtuus.Ex hoc apparet ꝙ cre
debat ipᷣm potuiſſe pᷣſuare fratrem ſuũ a moꝛte
tñ imꝑfecte credebat.qꝛ videtur innuere ꝙno
poſſet xpᷣs tantũ abſens q;tum pñs. Subdidit
Martha. Sed ⁊ nũc ſcio qꝛ qcũq; popoſceris
a deo dabit tibi deus. Videt᷑ ꝑ hoc ꝙ nõ ſuiſſz
bene edocta de eius diuinitate.qꝛ nõ dixiſſetũ⸗
cũq; popoſceris:ſᷣ quecũq; iuſſeris: fiẽt. Dixit
illi Jeſus. Reſurget frater tuus.hoc illa intelle
xit de reſurrectiõe futura.ꝓpterea rñdit.Scio
qꝛ reſurget in reſurrectiõe in nouiſſimo die. lod

batur auũt de reſurrectiõe generali. m Chꝛyß.

Ael qꝛ audierat multa a xpo de reſuncctiõe lo
quents.lel qꝛ erat de ſecta phariſeoꝛũ qᷣreſur⸗

rectionem cõfitebant᷑ ex vbis ſcripturarũ.Di⸗

xit ei Jeſus explicans intentiõʒ ſuã de reſurre⸗
ctione pꝛopinqua. Ego ſum reſurrectio ⁊ vita.
Sum. ſ.vita ꝑ eſſentiam ꝓpter qð ſum cauſa vi

te omibus viuentibꝰ: a poſſum dare vitã moꝛ⸗

tuis. Quia qð eſt tale ꝑ eſſentiam eſt cauſa oim

alioꝛũ qᷓ ſunt ꝑ ꝑticipationem. vt hr.ij. Meta.
AQui credit in me etiam ſi moꝛtuus fuerit viuet

9

2)

Et ois qͥ viuit ⁊ credit in me nõ moꝛiet in eter⸗

num.credis B Non ãrit qſi ignoꝛans: ſᷣ qrens

eiꝰ confeſſionem ad merituʒ.qꝛ oꝛe fit confeſſio

ad ſalutẽ.Ait illi.vtiq; dñe.ꝑ Yba em xpᷣi erat

in fide inſtructa. pleniꝰ in fide qᷓ; ante.qð patet
ex eiꝰ ſequenti ↄfeſſione.Ex q̃ ᷣᷣmo expᷣmit᷑ xpi
dignitas ſacerdotał ⁊ regia cum ðꝛ.Ego eredi⸗
qꝛ tu es xpᷣs.i.vnct“.vnctio debebat᷑ regibꝰ

Tſacerdotibꝰ.Scðo explicat᷑ xpᷣi diuitas cum

ſequit᷑ filiꝰ dei.ſ.naturalis. Tertio ponit᷑ incar

nationis veritas cũ ſdit᷑.Qui in hũc mũdum
veniſti.non ꝑloci mutationem :ᷣ ꝑ carnis aſſũ
ptionem. Et cũ hoc dixiſſet a xpᷣo edoctaabiit.
⁊z vocauit Mariam ſoꝛoꝛem ſuam ſiletio.Cri⸗
ſoſto.ait. Ideo occulte ſoꝛoꝛem vocat.qꝛſiſci⸗
uiſſent iudei xpᷣum aduenire: receſſiſſent ⁊ non

fuiſſent teſtes miraculi. Dixit itaq; Martha

ſoꝛoꝛi.Mgr adeſt ⁊ vocat te. Non eſt creden⸗
dum hoc loco martham fuiſſe mentitã cũ dixit.
vocat te.qꝛ non fuit ab euangeliſta expꝛeſſum:
cũ id euangeliſta fecerit ꝓpter bꝛeuitatem. At
aũt maria audiuit martham ſurrexit cito et ve⸗

nit ad xpᷣm.q̃ nondũ venerat in caſtellũ: ſ̊ erat

adhuc in illo loco vbi occurrerat ei martha.iu
dei ergo qͥ erant cũ ea in domo ⁊ cõſolabãt eam
ſecuti ſunt eam dicentes.qꝛ vadit ad monumen
tum vt ploꝛet ibi.aria cũ veniſſʒ vbi erat
Yeſus videns eũ cęcidit ad pedes eiꝰ⁊ dixitei.
Bñe ſi fuiſſes hic frater meꝰ non fuiſſet moꝛtu⸗

At Yeſus vt vidit eam ploꝛantẽ ⁊ iudeos d ve

nerant cum ea ploꝛantes infremuit ſpũ ⁊ turba
uit ſemetipᷣm ⁊ dixit. vbi poſuiſt/ eũ: Mic dicit
Beda. Non omia dixit ldaria q̃ artha p

fulerat.qꝛ conſueto hoim moꝛep̃ lachꝛymis ñ
omia ꝗᷓ voluit pferre potuit. Et de xp̃o qit Cri

ſoſto.Marie loquenti nihil xpᷣus loquit᷑ neq;
ra dicit q ſoꝛoꝛi dixerat. Turba em̃ aderat mul
ta:⁊ non erat tempꝰ illoꝛũ verboꝛũ. Sʒ conde⸗
ſcendit humiliaf hũanam naturam denudas

Infremuit g̊ ſpũ ⁊ turbauit ſeipᷣm. Hicit Nico

laus delira. Fremitꝰ conſurgit ex indignatioe
Aſte xpᷣi fremitꝰ ꝓcedebat ex indignaſon⸗ ei⸗
3 diabolũ ꝑ cuiꝰ ſuggeſtionem moꝛs intrauiti
mundũ.quem erat cito debellaturꝰ. Turbatio
aüt illa ꝓcedebat ex compaſſiõe Laʒari a ſoꝛo⸗
rum ciꝰ. Sciendũ iñ ꝙ iſte paſſiones ⁊ conſimi
les non fuerũt in x-po vitioſe: ̊ magis virtuoſe
Oꝛ non erant ꝑuertentes iudiciũ rõnis:ſᷣ magiſ
ſequentes ⁊ ꝑ ipᷣm excitate.Alduertendũ inſuꝑ

peo ꝙ xpᷣs dixit.vbi poſuiſtis eũ.qꝛ ᷣm Au⸗
guſtinũ in li. de vbis domini. Non locũ ſepul⸗

ri ignoꝛare crędi debet:ſ fidem populi apꝛoba
Te volebat. Ut aut Dixert ei .pelii vide 2 iter
vlus monumentũ cepit lachꝛymat⸗ eſt Jeſus.
Lachꝛymabat qdem ex cõpaſſione 2 pietate:

tanqᷓ; verꝰ hõ. lachꝛymabatf etiaz vt pie ↄſide⸗
rare Poſſum pnter eaqᷓ ntadecima futura die
U

ventura erant ſuꝑ eũ.Itaq; intra ſemetipᷣm flẽ
do dicebat. OLaʒzare mi dilecteego ploꝛãdo
ad tuũ monumentũ accedo.Et.xv. die ſequen

ti Magdalena cũ mulieribꝰ a matre mea bene

dicta de cruce depoſitũ ploꝛando me ad monu
mentũ nouum adducent. O Laʒare mi ego ho
die eruam te de faucibꝰ moꝛtis. ⁊ quintadecia
die ego ꝓ ſalute hoim illiꝰ poteſtati meſbᷣdam.
O Laʒare mi anima tua exaudiet vocẽ meam
de inferis ⁊ coꝛpoꝛi vniet᷑: ⁊ qͥntadecia die cla⸗
mabo in cruce ⁊ ingrati homies nõ audient me
vocantẽ. Judei aũt vidẽtes xpᷣm flere dicebãt
Ecce quõ amabat Laʒaꝝ. Quidã inſuꝑ ex ip
ſis dicebant. Non potuit hic qͥ aperuit oculos
ceci nati facere vt hic non moꝛeret.
C quinq; ſunt cõditiões que oſten⸗
dunt certitudinẽ miraculiin reſurre⸗
agri. (La. MI.

rtiũ myſteriũ
Ntemplanduʒ de Laʒaro reſuſcitato
Iðꝛ reſurrectiois mirabił. In quo qui
nt ↄſideranda ꝗ faciũt ad miraculi certitu
dinem magnificentin.
CSBecũdum lapidis amotio.
7* Certkü chꝛiſti oꝛatiio.
¶ Quartũ Laʒari vocatio.

ctione Laʒ

☚

in

CQuintũ ſubita reſurrecio.
¶Nꝛimũ oſiderandi eſt ſepulchꝛi deſcriptio

Aaü dixit text euangelij. Jeſus rurſus fre⸗
mens in ſemetipo venit ad monumenti.i. pue⸗
nit ſiue applicuit. Fremitꝰ aũt ille ⁊ indignatio
fuit ꝓpter iudeos deillo inique murmurantes
Erat aũt ſpelũca ⁊ lapis ſuꝑpoſitꝰ erat ei Spe
lũca vt dicit hic Oeda ẽ ruptii vocata. ¶ Secũ
dum oſiderandũ ðꝛ lapidis amotio. Dirxii qui
dem Jeſus tollite lapidẽ. Chꝛyp. Hoc dixit vt
eos ĩeſtes faciat miraculi. Rñdit martha.Do
mie iam feter q̃triduanꝰ eſt.vᷣm Theophiluz. B
martha taq́; diffidẽs dicit velut ipoſſibile cre⸗
dens poſſe fratreʒ ſuſcitari ob diex diuturnita⸗
tem. Ulvm alios. Hec vba nõ ſunt deſperatio⸗
nis:ſᷣ potiꝰ admiratiõis. Dixit illi Yeſus.Nõ⸗
ne dixi tibi: qm̃ ſi credideris videb glam dei.i.
gloſam eiꝰ vtutẽ in ſuſcitatiõefris tui.Tulerũt
glapidẽ ad pᷣceptũ xpᷣi.¶ CTertiũ ↄſideranduzʒ
eſt xp̃i oro. ANoluit qͥdẽ oꝛare vt ↄfunderetma
licis iudeoꝝ qͥ ſibi imponebãt ꝙ faciebat mira⸗
cula vtute demonũ. Quare eleuatis oculis ſur
ſum dixit. Pr gras ago tibi qm audiſti me De
us cm̃ pr celeſtis magnificẽtiſſimꝰ eſt. Et iõ ex
graꝝ actiõe de pᷣteritis ad pᷣſtada bñſicia ſequẽ

lapr
ijet
banea
Dire
ame⸗
Apf⸗
Diet
liun
gims
delon
lennn
ſoril
tum
ſe
60
de
unt
fae
Ne
er
⸗
Cn
cone
Anmnar
Nemu
onie
lcor
aese
ſiͤric
n
a
Wiek
phar
nur/
ſesen⸗
litin.
liusen
Poſtot
ſoobar
rerit
ſoonne
ſeic

Feyt

gniac
Wr
ſü
in
luci
Pbuaf

nurade
tnſe.
Pphorid
e layen
merbene
onu
megoho⸗
ntadecig
eſbdan.
emeam
ndeech:
Wicgeme
tnedcchi
niperp
Moalbs

feſuſetruts

ngnoni
Ulcann

Wino
wsfe⸗
niire
1indigenn
Wmun’
nuche
1(S
Dertgei
Inubr
Poſbiede⸗
rduunni
ßenſt
iCucin
ſleend
l
Nichunt⸗

oelleſi H

ſtieed

t Hͦ⸗

ifillnt

rmo Avij

tia ꝓuocat᷑. h vytiq; eſt pᷣum magniſfici. vt·

iiij.ethi. Subiũxit in oroe xpᷣus. Ego aũt ſcie⸗
bam qꝛſꝑ me audis: ſᷣ ppter ꝓplum qͥ circũſtat
dixi. vt credãt qꝛ iu me miſiſti. Sciendũ hicꝙ
oꝛare prem ↄuenit xpᷣo rõe hũanitat in qᷓ mioꝛ
eſt pre nõ rõe diuitatis in q̃ ẽei eq̃lis. ¶ Quar
tum oſiderãdũ eſt laʒari vocatio.poſtqᷓ; eni ſic
oꝛauit clamauit voce mag. Laʒare veni foꝛas.
Dicit hic Theophilus.Altiꝰ camauit vt gen
tilium oꝛa refrenet fabulantium in tumulis eſſe
animas defunctoꝝ Clamat igit᷑ qſi aduocans
de longinqͥ. Nel ᷣm Nico.dely. Clamauit vo
ce magua qꝛ ſi dixiſſet in ſilentio. poſſent aduer
ſarij dicere ꝙ verba magica ꝓtuliſſet.CQuin⸗
tum cõſiderandũ dr ſubita reſurrectio. Statim
naq; ꝓdiſt qui fuerat moꝛtuus ligatus manꝰ⁊
pedes inſtitis.et facies ſudario eratligata.hic
declarat᷑ vtus diuia.nõ ſolũ ſuſcitando moꝛtu⸗
um ſ etiaʒ faciẽs exireligatuʒ. In h̊ inſuꝑ awa
ret certitudo miraculi inq;tum exiuit laʒarꝰ eo
modo quo fuerat in ſepulchꝛo poſuꝰ. Dixit eiſ
ieſus Soluite ecũ.Fecit hoc vt accedẽtes ð pꝛo
pe ⁊ tãgẽtes ex viſu ⁊ tactu eſſẽt teſtes miracu⸗
li ſubiũxit xpᷣs. Et ſinite abire.vt oſtẽdat᷑ vere
ſuſcitatus ꝑ opa vite.cuiuſmodi eſt ambulatio
⁊ comeſtio ⁊ ſilia Multi ergo ex eis qͥ venerãt
ad mariam ⁊ marthã ⁊ viderãt q fecit ieſus cre
diderunt in eũ. Quidaʒ aũt ex ipᷣis abierũt ad
phariſeos ⁊ dixerunt eis q fecit ieſus, Sicunt
doctoꝛes aliqͥ ꝙ id fecerunt bono ʒelo moti.vo
lentes ex miraculo viſo refrenare irã eoꝝ cõtra
ieſũ tãq; irrationalẽ. Alij vero aſſerũt.ꝙ ex ma
lignitate moti fuerũt ad h.qꝛ ex viſis ſignis bo
ni ⁊ electi cõuertũt᷑.mali obdurant᷑. Ethͥ mag
videt᷑ ex l̃a ſequenti.vbi agit᷑ de congregatõe
phariſeoꝛũ ad tractandũ de moꝛte xpᷣi.Expeꝛi⸗
mur ſic eſſe in populo xpᷣiano in qͥ multi audiẽ⸗
tes enarrari ex quiſita oꝑa xpᷣi.afficiunt᷑ ſpũali
letitia. pleriq; vero illa de ridere ſolẽt.⁊ qð gra⸗
uius eſt negant ⁊ impugnãt vitateʒ ꝓphetarũ
apoſtoloꝛũ martirũ doctoꝝ q; teſtimonio com/
pꝛobataʒ. Mendaciũ inquiũt eſt ꝙ laʒarus re
ſurrexit. O ſtulti.O tardi coꝛde ad credenduʒ.

vos mendaces eſtis vos filij diaboli.qͥ euange

liſte iohãni vᷣgini dei electo acqͥeſcere recuſatl.
Jðe vtiq; laʒari reſuſcitati texuit hiſtoꝛiaʒ qui
omnia oculate ꝑſpexit. Ergo omni inſidelitate
depoſita. demus gras xpᷣo noſtro redẽptoꝛi qͥ
ſiẽ laʒarũ quadriduanũ ſuſcitauit a monumen/
to ita in fine ſeculi reſuſcitari faciet omẽs hoiẽs
mundi vt ineternũ damnent᷑ iniqui. Juſtis vo

tribuat᷑ pꝛemiũ vite eterne.Amen.

Germo decimuſſeptimꝰ ð pijſſima

paſſione ſaluatoꝛis noſtri ieſu xpi ·

ʒ1 Loꝛzemus ante
b// vomini fecitnoe qꝛ ip̃eẽ dũs de⸗
d paſſionẽ nos inuitani ꝓ
phete illuminati vba ſunt iſta põ xciiij. Neſcio

„

„
7

uid flebilius ac pietate ⁊ cõmiſeratiõe magis

dignuz cõmemoꝛari põt.qᷓ; abiectiſſima paſſio
moꝛſq; acerbiſſima ieſu xpᷣi filij dei. Atiq; omi

fera crudelioꝛ. durioꝛq; petris cenſeri debet.qͥſ

quis ille ſit.qui ad tanti miſterij memoꝛiam nõ
cõpungit᷑. Si em abſq; lachꝛymis nõ ſolũ nar⸗
rani vel dici:imo nec excogitari pñtꝗqᷓ de moꝛte
Ceſaris aut NMõpei magni aut Hectoꝛis troia/
ni aut DOarij pſarũ regis.vel Alexandri mace/
donis alioꝛũ q; regũ vel imꝑatoꝝ ↄſcripta ſũt.
q́;tomagis moꝛs regis regũ plãgẽtibꝰ ocuł ad
mentẽ eſt reuocãda.Accedit ad h̊ ꝙ illeqͥ pec⸗
catũ nõ fecit.nec dolus inuẽtꝰ eſt in oꝛe eiꝰmoꝛ⸗

tuus eſt ꝓnoſᷣ debitoꝛibꝰ moꝛtis. vt nos redi-⸗

meret. vtnos ſaluos faceret. vt nos ad patriaʒ
celeſtẽ reduceret.in ligno crucis pepẽdit.Com
patiendũ itaq; illi eſt qͥ tã dura ꝓ nob tulit toꝛ⸗

meta.ne in die iudicij cũ venerit in gla maieſta⸗

tis ſue inueniemur ingti in ↄſpectu eiꝰ. Naʒ vt
q̃dam deuotꝰ ait. Hodie xpᷣs de cruce ſic alloqͥ

tur vnũquẽq;. Vide hõ qᷓ ꝓte patioꝛ.vide pe⸗
nas qᷣbꝰ afficioꝛ.vide clauos qͥbꝰ cõfodioꝛ.no
eſt doloꝛ ſiquo crucioꝛ.cũ ſit tatꝰ doloꝛ exteri⸗

oꝛ.intꝰ tñ doloꝛ eſt quioꝛ.tã ingtũ dũ te exꝑioꝛ

Beponamꝰ igit᷑ duriciã animi.induamuſq; vi

ſcera pietatis ⁊ deuotiõe q̃ poſſumꝰxpᷣm in cru

ce paſſuʒ parit᷑ lugeamꝰ Nec vile aut muliebꝛe

putandũ eſt h̊ officiũ exoluere.quinĩmo ⁊ piũ

⁊ laudabile foꝛe exẽpla luculẽtiſſima mãifeſtãt
Scribit᷑ nãq; Beñ.l.c. ioſeph ruit ſuꝑ faciẽ
pris fui defuncti flẽs ⁊ deoſculãs eũ.Et Geñ.
xxv.c.Qualit᷑ abꝛaã fleuit Sarã vxoꝛẽ ſuã de⸗
functã.Et.ij. Re.j.c. Quõ NDauid plãxitſu-
ſaul onatne interfectos in p̃lio. Et.ij. Re.

iij. c. Quẽadmodũ Dauid leuauit voec̃ ſuaʒ ⁊

fleuit ſuꝑ tumulũ abner:quẽ Joab ⁊ abiſai in

fecerãt.Et.ij. Re.x viij.c.dꝛ adhuc de Dauid
cũ audiſſʒ moꝛtẽ filij ſui abſolon flebat dicẽs

Abſolon fili mi.fili mi abſolõ. Et Nume.xx.c.

Laudat᷑ ppłs qͥ moꝛtuo Aaron fleuit ꝑ triginta

dies. Et.j.Re.xx viij. Samuel moꝛtuꝰ eſt plia⸗

xitq; eñ̃ oĩs ꝓʒłs.Et.ij.Macha.ix.c.ponit᷑ ꝙ

poſtqᷓ; iudas machabeꝰcecidit ⁊ occiſus fuiti

pᷣlio fleuit eũ oĩs pls planctu magno. Narrat

etiã Juſtinꝰ ꝙ cũ nunciatum fuiſſet Alexãdro
vxoꝛẽ darü qua detinebat captiuã in ꝑtu moꝛ⸗
tuã fleuit ex hũanitate. Inſuꝑ ꝙ dũ Alexãder
expoſt exanime coꝛpꝰ darij inuenit quẽ ſuiint᷑⸗
fecerant fudit lachꝛymas. Quis abſq; gemi⸗

tu audire põt ꝙ ille qͥ oibꝰpᷣſtat viiémortuns

4ℳ *°

„ρ vi

i cruce.O xpᷣiani oẽs.O viri.O mulieres.O
iuuenes. O ſenes. O vgines. O vidue. O nu⸗
pte.O pie matres. O populi cũcti nobᷣ oĩbꝰ di
cit eccleſia vba in themate ꝓpoſita. loꝛeinus
añ dũm affixum patibulo crucis.qꝛipᷣe eſt dñs
deus nr.Ad quem ploꝛatũ poſſumꝰ deo pꝛopi
tio ꝑuenire.ſi diligent᷑ voluerimꝰ ac fidelit᷑ con

ſiderare ignominiã crucis dñi nr̃i Jeſu chꝛiſti.

Idcirco in pᷣſenti ᷣmone de ipᷣa paſſione domi
nica tria myſteria pponemus ↄtemplanda.
Scðdᷣin humilitatis. ¶ Tertiũ acerbitatis.
TExpᷣus ex ardentiſſimo amoꝛe vo⸗
lens paſſus eſt. et de voluntatis eius

*

rnium ↄtemplandũ depaſſione Jeſu
xvpi dꝛ volũtatis. Ald cuiꝰ claram ex

neceſſitate.
Scdm vtrũ in xpo fuerunt plures volũtates.
Tertiũ vtrum in xpᷣo fuit ↄtrarietas volutatũ
Ad pᷣmũ dubiũ dicere debemus ꝙ xpᷣus ex
volũtate paſſionẽ ſuſtinuit. Hoc vti q; ꝓbamꝰ
abunde. Or em̃ ꝑ Eſo.liij. ca. Oblateſt qꝛ ipᷣe
voluit. Et Oamace. inqͥt. Mihil coactũ i xpo
5 oĩa voluntaria. volẽs eſuriuit. volens ſitiuit.

volẽs moꝛtuus eſt. Inſuꝑ paſſio xpi fuit bona

7 meritoꝛia. ꝗ̊ voluntaria. Añ Augꝰ.li.j.ↄfeſ.

git. Nemo inuitꝰ bñ agit etiã ſi bonuʒ eſi quod

Huilũ bonũ niſi voluntariũ. Et. x v. q.j.c.nõ

eſt. Volũtariũ ſibi militẽ elegit x-ppᷣs. Quare et
ipe volutarie paſſus eſt. Dicit nãq; Alexãder
de ales in. iij. volumine ſummeſequẽdo dama⸗

ſcenũ Hilariũ ⁊ lougonẽ in li. de ſacris. alit᷑
fuit potentia patiendi in xpo qᷓ; ſit in nobᷣ in ſta

tu miſerie ⁊ in adam in ſtatu innocẽtie. Nam in
ſtatu innocẽtie fuit potentia patiendi ſine neceſ
ſitate a ſine voluntate.quare Ad impaſſibilis
erat ex vtute diuine ꝓtectionis: nõ exſua natu
ra. In ſtatu miſerie eſt potẽtia patiẽdi cum ne⸗
Lelſſitate ⁊ ſine volũtate. In dño Jeſu xpᷣo fuit
potẽtia ad patiendũ nõ t indiſpoſita vt in ada
nec cũ neceſſitate. vt in nobis: ci diſpoſitide
ad patiendu ⁊ eſ volũtate potete phibere paſſi
onem. Hã cũ ſit duplex potẽtia. ſ. actiua ⁊ paſ-
ſiua. potetia acriua in nob eſt ſolũ ſbiecta volũ
tati. potẽtia paſſiuanõ a ſequit᷑ ↄditiõʒ nature
eſu potẽtia paſſiua ſic potentia

era

In dño vo Jeſu
actiua fuit ſbiecta volũtati vt eſſet dña ſui act⸗
2⁊ ſui paſſiõiſ.vt ſicut volũtas nra hʒ dominiũ

ſui actpotẽs ꝓhibere eũ vel educere. ita chꝛi⸗

ſti volutas dñium habuit ⁊ potẽs fuit ꝓhibere

plicit ofi no ßr
naturꝗ. Et h mõ ſicutnõ poterat mutare coꝛꝑa
exterioꝛa a curſu ⁊ oꝛdine nature.ita etiã nõ po

Bimum myſte⸗

planation iria dubia occurrüt enucleandga.
imũ vtrũ xpᷣs paſſus ſit ex volutate: aut ex

paſſionẽ a potẽtia patidi aſſumpta: vel ipſam
Aha ig pie d. xii orti ii alma xpᷣi põt du
mderari. Uno mõ ſᷣm ppᷣam vtutem 2

terat immutare ꝓpriũ coꝛpꝰ a naturali diſpoſi⸗
tione.qꝛ aia xpᷣi ſ᷑ᷣm ꝓpᷣam naturã hʒ determia
tam pꝓpoꝛtionẽ ad ſuũ coꝛpꝰ. Alio mõpõtcõſi⸗
derari aĩa xpᷣi ſᷣi ꝙ eſt inſtrm vnituz vᷣbo dei i
pſona.⁊ ſic ſubdebat᷑ eius ptati totalit᷑ oĩs diſ/⸗
poſitio ꝓpꝛij coꝛpis.Quia tñ vtus actõis non
ꝓpꝛie attribuit᷑ inſtrumento:ᷣ pᷣncipali agenti
ideo tał potentia attribuit᷑ magis ipᷣi vbo dei:
qᷓ; aie xpᷣi. Piximꝰ iſta ↄ cludentes ꝙ potuiſſet
xpᷣus ꝓhibere paſſionẽ:ſᷣ pati voluit vt ꝓ nob
ſatiſfaceret.Et vt inqͥt Tho.iij.ꝑte.q.xlvj.qͥa
paſſio illa aſſumpta fuit volũtarie ppter finem

liberatiois hoim a peccato. Jdeotantã quanti

tatem doloꝛis aſſumpſit q eſſʒ ꝓpoꝛtionata ma
gnitudini fruct eius qͥ inde ſeqbat᷑. Sʒ ar

exaltauit pentem in depto:ſic opoꝛtet exaltari
filiũ hoĩs.vt omis qͥ credit in eũ nõ peat:ſᷣha⸗
beat vitã eternã.qð qͥdem de exaltatiõe in cru⸗
ce intelligit᷑. Scdo ex ꝑte ipiꝰ xpᷣi qͥ ꝑ hũilitatẽ

paſſionis meruit gloꝛiã exaltanõis.iuxta illud
Lu.vltx.c.Hec opoꝛtuit pati xpᷣm ⁊ ita intrare

in glam ſuaʒ. Tertio ex ꝑte dei cuius diffinitio
circa paſſionẽ xp̃i fuit pᷣnunciata in ſcripturis ⁊
pᷣſigurata in obſuãtia veteris teſtamẽti.vᷣm ꝙ
Zꝛ.lu.xxij. Filiꝰ qͥdẽ hois vadit ſᷣm ꝙ diffinitũ
ẽ de eo. Et Lu.vl.c.ec ſunt vba ꝗ locutꝰſum

cũ adhuc eſſeʒ vobiſcũ.qm̃ neceſſe eſt ipleri oia
q̃ſcripta ſunti lege moyſi ⁊ ꝓphetis ⁊ pſalmis

de me. ⁊ qmſcriptũ eſt. QAm opoꝛtebat pati cri
ſtum: T reſurgere a moꝛtuis. Pꝛo declaratione
iſtoꝛũ notande ſunt de neceſſario tres diſtictio⸗

nes. Mꝛima eſt Alexandri in.iij.ſumme: qait.

.

ONVm Ariſto. v. meta. O neceſſariũ ðꝛ quatu⸗

oꝛ modis ᷣm q̃tuoꝛ genera cauſaꝝ. Eſt em ne⸗

ceſſitas ᷣm cãm foꝛmalem ſᷣm ꝙ ðꝛ calidum de
neceſſitate calefacit ſiue patiẽs ðneceſſitate pa /
titur. Et eſt neceſſitas ᷣm cãm materialem.ſᷣm

ꝙ ðꝛ ꝙ calidũ in ſummo neceſſe eſt fieri ignem.
An ꝙ diceret᷑ ꝙ paſſibile in ſümo neceſſe eſt pa

ti. Et eſt neceſſitas ᷣm cam efficienteʒ qꝗᷓ vocat᷑

neceſſitas ſᷣm violentiã ſᷣm ꝙ ð ꝙ lapidẽ foꝛti

ter impulſum neceſſe eſtmoueri. Eteſt ncceſſi-

tas ſᷣm cauſam finalẽ ſᷣm q ðꝛ ꝙ ſerram neceſſe

eſt eſſe ex ferro ⁊ calibe eo q; eſt ad diuidenduʒ
pura ⁊ ſolida. In dño ̊ Jeſu xpᷣo fuit neceſſi⸗
tas ad moꝛiendũ m rationẽ cauſe finalis ſolũ.
AUVt em ↄꝛ ad Gał.iiij.c.Miſit deꝰniliũ ſuuʒ.vt

°⁄

pleriq; dicta aſſerẽtes xpᷣm de neceſſitate fuiſ
ſe paſſum. Pꝛimo ex ꝑte nr̃a qͥ ꝑ eiꝰ paſi ionẽ li⸗
berati ſumꝰ. ſm illud Joh.iij.c. Sicut moyſes

ien
inbefn
tpipordn
Mten:
iinbo
ndanni
mopöciſt
pſtode⸗
Aoisdf,
fösnon
Plgnt
Wodai:
houſt
in
Deſton
Miqend
wmmm
Cehtaric
Pntmel⸗
tnorts
Werrtari
öenan⸗
zobätune
urnilnd
r
oſfinto
Eyuris
nal
dconi
oonin
eckipenei
t
ntmyr
Mn.
mmr d.
züncome.
.Ekon te
oe
ccuneyel
gilen km
giighen.
creſeckpe
wi ne
funſifun
Eeinnf
iſe

ſiucdier,

irſetſ

ntlicſ,
ituz,n

nos redimeret. Iſta redẽptio nõ potuit eſſe ni⸗
ſi ꝑ ſatiſfactionẽ.nec ſatiſfactio niſi ꝑ paſſionẽ.

NHõ aũt fuit in xpᷣo neceſſitas ad moꝛiendũ vᷣm
rõeʒ cauſe efficientis.qꝛ nulla cã creata poterat
eũ cogere ad moꝛiendũ. Neq; neceſſitas ᷣm ra

tionem cauſe materiał.qꝛ illa eſt neceſſitas ↄ cta

ex vitio ꝓpagatiõis in nobᷣ.neq; neceſſitas ᷣm

rõem caulſe foꝛmal.qꝛ illa nõ põt ꝓhiberi nec ẽ
voluntaria.Et de xpᷣo dicit Joh. Bamaſcenꝰ.

O paſſiões ⁊ ſi ᷣm legem nature fiebãt in eo:ñ
tñ coacte ſᷣ volũtarie.Scda diſtinctio.ꝙ eſt ne
ceſſitas immutabilitatis ⁊ neceſſitas coactiõis
vel ꝓhibitiõis. Neceſſefuit xpᷣm moꝛi neceſſita
te imutabilitatis.qꝛ imutabilit᷑ voluit moꝛi.ne
ceſſitate vo coactiõis vel ꝓhibitiõis minime.
Tertia diſtinctio ᷣm Anſel.in li.ij. cur deꝰ hõ.

in. c.xvij.O eſt neceſſitas pᷣcedẽs qᷓ cã eſt vt ſit

res. Et eſt neceſſitas ſequẽs quã res facit.pᷣce⸗
dens ⁊ efficiens eſt neceſſitas cũ ðꝛ celuʒ volui
qꝛneceſſe eſt vt voluat᷑. Sequens vo ⁊q̃ nihil

efficit: fit. Cũ dico te ex neceſſitate loqͥ cũ loq̃rj

Cũ em̃h̊8 dico ſignifico te nihil facere poſſe.vt
dũ loq̃ris non loq̃ris.nõ ꝙ aliqͥd te cogat ad lo
quendũ. Nã violentia natural ↄditiõis cogit
celũ volui.te vo nulla facit neceſſitas loqͥ. Sʒ
vbicũq; eſt pᷣcedẽs neceſſitas eſt ⁊ ſequẽs.non
aũt vbi ſequẽs ibi ſtatim ⁊ pᷣcedẽs. Poſſumus

nãq; dicere neceſſe eſt celũ volui:qꝛ volui᷑ Sʒ

non ſil eſt verũ.idcirco teloq̃ qꝛ nexeſſe eſt vt
loq̃ris. Iſta ſequẽs neceſſitas currit ꝑ oia tꝑa
B mõ.Quicqͥd fuit neceſſe eſt fuiſſe.Quicqͥd ẽ
neceſſe eſt eſſe.Quicqͥd futuꝝ eſt neceſſe eſt eſſe
futurũ.Si vis g̊ oiĩm q̃ xpᷣs feẽ ⁊ q̃ paſſus ẽ ve⸗
ram ſcire neceſſitatẽ.ſcito oĩa ex neceſſitate fuiſ⸗
ſe.qꝛ ipᷣe voluit. voluntatẽ vo eiꝰ nulla pᷣceſſit
neceſſitas.Quare ſinõ fuerũt niſi q̃ ipe voluit.
ſi nõ voluiſſet nõ fuiſſʒ. Ex his oibꝰ dep̃hendi
mus ꝙ xpᷣus paſſus eſt volũtarie. Et qͥcqͥd de

neceſſitate ðꝛa ſua volũtate bñdicta dependet.

Secundũ dubiũ erat vtrũ in xpᷣo fuit volun

tatum plalitaſ: Ad qð rñdet ſctũs Tho.iij. ꝑte

n

q.x viij O qͥdã poſuerũt in xpᷣo eſſe vnã ſolam
voluntatẽ.Sʒ ad q̊ ponendũ diuerſimode mo
ti eſſe vidẽt᷑. IApollinaris em̃ nõ poſuit naturã
intellectualem in xpᷣo:ſᷣ qð vbũ eſſet loco aime

vel loco intellectꝰ. Añ cũ volũtas ſit in rõe. vt

phs dicit in.iij. de aĩa. ſequebat᷑ ꝙ in xpᷣo non
eſſet volũtas hũana.⁊ ita nõ eſſet in eo niſi vna

volũtas. Machariꝰ aũt pr̃iarcha anthiocenꝰ
⁊ Cypꝛus Alexãdrinꝰ ⁊ Sergiꝰ cõſtantinopo

—

litanꝰ ⁊ qdam eoꝛũ ſeq̃ces poſuerũt in xpᷣo vnã

volũtatẽ qᷓ;uis ponerẽt duas naturas ᷣm ypo
ſtaſim vnitas.qꝛ opinabant᷑ ꝙ hũana natura ĩ

xpᷣo nũqᷓ; mouebat᷑ ꝓpo motu:ſᷣ ſolũ ᷣmꝙ erat

mota a diuitate. vt ptʒ i epka ſinodica Agatho⸗

xvij

nis pape. Etideo in ſexto ſinodo ap Cõſtanti
nopolim celebꝛata determinatũ eſt opoꝛtere di
ci ꝙ i xpo ſint due volũtates vbi ſic legit᷑. Pꝛe

dicamꝰ? duas volũtates naturales in xpo ⁊ du
as oꝑatiões.Et h̊ neceſſariũ fuit dici. Manifę

ſtum ẽ em ꝙ filiꝰ dei aſſũpſit hũanã nãʒ pꝑfectiꝗ⸗

ad ꝑfectiõʒ aũt nature hũane ꝑtinet voluntas:
q̃ eſt nãlis potẽtia ſicut ⁊ intellectꝰ. AUñ neceſſe
eſt dicere ꝙ filiꝰ dei hüanã volũtatẽ aſſüpſit in

hũana natura.ꝑ aſſumptiõʒ em hũane nature

nullam diminutõʒz paſſus eſt filiꝰ dei in his qͥ ꝑ
tinent ad diuinã nãm cui cõpetit volũtatẽhre.
Quare neceſſe eſt dicere ꝙ in xpᷣo fuerunt due
voluntates.vna diuina.alia hũana.Hoc tenet

teriq; ſancti doctoꝛeſ.qꝛ vo vtinqͥt Tho. Filiꝰ
dei ſicut pᷣdictũ eſt hũanã nãm aſſumpſit cũ oi⸗

bus ꝗᷓ pꝑtinẽt ad ꝑfectiõʒ ipᷣiꝰnãe. In humana

aũtnã includit᷑ etiam nã aialis.ſicut in ſpeciei

mgf ſniaꝝ in. iij. di. x vij. Et Johes Dama. ce⸗

cludit᷑ genꝰ. Vñ opoꝛtet ꝙ filiꝰ dei cũ humana

—⏑

nã aſſumpſerit etiã ea q̃ ꝑtinẽt ad ꝑfectõʒ natu⸗

re aialis inter qᷓ eſt apetuꝰ ſenſitiuus qͥ ſenſuali
tas ðꝛ.Et iõ opoꝛtet dicere xpᷣofuitſenſua
Senſualitas autezʒ
ſiueſenſuał appetitꝰ inq;tum natꝰ eſt obedire ra

lis apetitꝰſiue ſenſualitas.

tioni ðꝛ rõnalis ꝑ ꝑticipatõʒ.vt ptʒ ꝑ phm i.j.

ethi. Et qꝛ volũtas eſt in rõe.põt dici ꝙ ſenſua
litas ſit volũtas ꝑ participatiõz. Quatũ etiam
ad rationẽ volũtas in xpᷣo plurificat᷑ nõ ratiẽse
potẽtie qᷓ eſt vna:b rõe actus. Quare dic DBa⸗
maſcenus duplexeſt hoĩs voluntas. Una nã⸗

„

lis que vocat᷑ theleſis.Alia rõnalis que voca⸗

tur buliſis. ꝛima ðꝛ theleſis.i.ſimplex volun

id eſt cõſiliatiua qᷓ vocat᷑ volũtas vt rõ. Hillud
qð volũtas refugere põt vt natura eligit vtra⸗
tio ex oꝛdine ad finem. Sicut etiã in aliquo ho⸗
mie ſenſualitatis eiꝰ ⁊ volũtas abſolute ſiue vt
nã ↄſiderata refugit vſtionẽ.quam tñ volũtas
m rationẽ eligit ꝓpter finem ſanitatis.Quare
m dicta diſtinguim⸗ in xpᷣo voluntatẽ multi⸗
plicem. ſ. diuinà humanã. Et hãc diuidimus i
volũtatem ſenſualitatis ⁊ voluntatem ratiois.
Et voluntatẽ rõis adhuc dicimꝰ aliã ꝓut cõſi⸗

Et ad ̊ rñdet Alexan.in.iij.ſumme. xpᷣs ðꝛ

habuiſſe diuerſas volutates tribꝰ modis. Mꝛi⸗
mo iuxta duas naturas diuinã ⁊ hũans dicun

na: Scdo mõ ſᷣm hũanã naturã dicunt᷑ in xpᷣo
diuerſe volũtates.volũtas.ſ.rõis: ⁊ voluntas
ſenſualitatis. Tertio mõ dicunt᷑ in xpᷣo ᷣm rõʒ
§ 3

tas qͥ a mgris vocat᷑ voluntas vt natura,O c⸗
pudiat ea que ſunt nature zrie ⁊ q ſũt m ſe ma
la puta moꝛtẽ ⁊ ſilia. Scda volũtas ðꝛ buliſis.

deret᷑ vtnã. aliꝗ ꝓut ↄſiderat᷑ vtrõ. CTertiu .
dubii erat vtrũ in xpo fuit voluntatũ orietas⸗

tur in xpᷣo diuerſe volũtates.diuina.ſ.⁊ huma

17

diuerſe volũtates.qꝛ rõ hʒ quandã voluũtatem

vt nã eſt vnibil coꝛpi ⁊ hʒ voluntatẽ vt ratio ẽ
cõfoꝛmis diuinitati.⁊ Gm h dicerent᷑ in xpᷣo di
uerſe volutates. volũtas nãlis ⁊ volũtas roõis
Aoluntas diuina in xpo erat vt ipe doloꝛes ⁊

paſſiones ⁊ moꝛtem pateret᷑.non ꝙ iſta eſſenta
deo volita m ſe:ſᷣ ex oꝛdine ad finem humane

ſalutis. Nolũtas rõis erat vt voluntas diuina
impleret᷑.volũtas aũtſenſualitatis naturaliter
iſta refugiebar. Silr volutas vt natura iſtare⸗
pudiabat tãqᷓ; narure gria. Aerũtñ licʒ iſte fue
lũtas ſenſualitatis ↄria voluntati rõis.nec vo
luntas huana Zria voluntati diuine.nec volũ⸗

tas naturałoria voluntati rõis.qꝛ Im Hama.

Cõtraria nata ſunt fieri circa idem. volũtas au
teni moꝛiendi ⁊ viuendi nec ſᷣm idem in chꝛiſto
qꝛ vnij circa ſenſualitatẽ. aliud circa rõeʒz. Exq̃ᷓ
inqt Tho. vbiſupꝛa. neq; volũtas diuia ne⸗
q; voiutas rõis in xpᷣo impediebat᷑ aut retarda
baturꝑ voluntatẽ naturale. neq; ꝑ. voluntatezʒ
ſenſualitatis. Sitr aũt nec cesnari

lo ⁊ volũtas ſenſualitatig ſᷣm oꝛdinẽ ſue nature
mouerent᷑ Hic oſtenditur magnitudo doloris
xpi patientis. qm m Tho.iij. pte.q.xl vj. In
alijs patientibꝰ mitigat triſticia interio? 7 etiaʒ

doloꝛ exterioꝛ ex aliq ↄſideratioõe rõis ꝑ quan⸗
dam deriu atõʒ ſeu redundantiã a ſuꝑioꝛibꝰ vi
ribus ad inferioꝛeę qð in xpᷣo patiente nõ fuit.

Anicuiq; em̃ virĩ ꝑmiſit agere q eſt ſibi pꝛo

Peium. Quare in illa voluntatũ diuerſitatenul
la rietas eſt ponenda. Et ſi obijceret ꝑ id qð

ſe ibit Cucas. xxij c. SFact⸗ in agonia plixius
oꝛaba.SGed agonia við: impoꝛtare quandam

impugnationẽ animi in oria tendentis. q̃re vi⸗
deret ꝙ in xpᷣo fuerit voluntatum zrietas. Re
ſpondere poſſumꝰ m Bama.in ij.lib. ago⸗

nia nõ fuit in xpo q;tum ad ꝑtem aime roõnalem
mg impoꝛtat cõcertationẽ voluntatum ex di
uerſitate rationũ ꝓcedente.
rõ ↄſiderat vnum vult illut

—

rois qͥ nõ põt dijudicare qͥd ſit ſimplicit᷑ meli?-
in xpo nõ fuit.qꝛ ꝑ ſuam rõeʒ iudicaba᷑ ſim
pliciter eſſemeliꝰ ꝙ ꝑ eius paſſionẽ impieretur ratü ſe offerebat oia pr
