ab eterno ꝓceſſit vtſit deus.tꝑaliter aũt vt ſit
hõ ſᷣm ꝓmiſſionem viſibilem. vel vt ſit in hoie

um miſlionem inuiſibilen.
Betempoꝛe die ⁊ hoꝛa miſſionis ſpſiſſan

one ſpiſancti di

qua quorempemiſſus fuit

naquaggeki⸗

. Z 22
— „☚

apoſtol ponderare debemꝰ. Naim qngꝗ
ma die poſt vxpᷣi reſurrectõz myſteriũ iſt

ſtat. Tũ qꝛ in veteri teſtameto ſic fueratfigura
tum:dũ qngeſima die poſtq; moyſes eduxoe⸗
rat filios iſracl de egypto:deſcendit deꝰ in ignne

in monte ſynai. Sic ⁊ qnquageſima die poſtq;

— —

xpᷣs traxerat pres de inferis:oeſcendit ſpirituſ

bfficia plłs accipiebat data fuiſſemłto copioſi⸗ Geptio erant ↄtemplatiõe erecti ꝑ hoc ꝙ dicit
qꝛ receperũt ſpũmſanctum in ſuꝑioꝛi cenaculo.

◻

oꝛa in xpm crendentibꝰ a ſpũſctõ noſcant. At

eñ̃ colligit ex. xx v. c. A

eui numero nquage /

nario annoꝛũ in iubileo debita remittebantur.

Ita ſpiſſancti gra in aplos deſcendetis penitẽé⸗
tibus peccata ⁊ debita remittunt᷑. Silr i illo iun /

bileo pui donabant libertati Ita nũc ſpũſſctũs

Aldhuc in illo iubileo recuꝑabantur heredita⸗

tes amiſſe. Sic ſpũſſanctꝰeſt pi
nãe.· Aenit eti ſpũſſanctus in die dñ̃
Ddies renouatõis qᷓ fuerat æ creatõis. Onicana
q; die creatus eſt mũdus Hoꝛa adhuc q ſpũſſia
ctus in aplos deſcendit fuit tertia.vt ꝑtz e
ctoꝛitate eccleſie qᷓ cantat in hymno. Guʒ hoꝛa
cunctis tertia repente mũdus intonat: oꝛãtibꝰ
apo

,„„

gn hereditalis

fuit tertia: vyt ptz exau⸗

ſtol deum veniſſe nüciat. Idipᷣm hr ex ver

bo Petri Acxł.ij c. Fuit aũt iſta hoꝛa ↄueniẽs

Tum qꝛ ſpuͦſſa

Tum qꝛ pmi parentes dicunt᷑ in hoꝛa tertia ꝑ/

digiſſe gram. vt ponit᷑ in cõpendio theologie li

bꝛo
rregddderet᷑. Tum etian
poeꝛe gra dei copioſe in mundũ effuſa eſt. Nam a 7 dEirele
pite ſpũmſctm tũcreceperũt eũ ad peccatoꝛum

j. vn ↄueniens fuit ꝙ eadem hoꝛa apoſtoł
m vt inſinuet ꝙ in tertio tẽ

2 genus humanũ ſbᷣ triplici ſtatu decurrere poni
turg ercdibe PNeum legis nãe ab Adaʒ vſq;

àad MMoyſen.

Scds fuit legis ſcripte: a moyſe

yVyſq; ad xpᷣm. Tertius legis gre: a xpo vſq; ad

completu numex electoꝛum. ¶Tertia oſidera

tio de miſſione ſpũſſancti ꝛ q̃litatis¶ Buplex ẽ

viſibilis ſicut aparuit ſup xpᷣm in colu
cie.⁊ ſuꝑ aplos in linguis igneis Quiſpmſan⸗
ctum inuiſibiliter hre cupit opus?
met apoſtolis: in àbus ſeptem ↄditones deſcri
ꝗei. Et hoceſt q ð: Alctuiũ ij:ca. Bü commple
rent
Illud em̃ feſtum erat ad reqͥem deputatuʒ. J
dixit deus p

2 1

E.

02⸗

ꝛima 2itio fuit qꝛ erant animo

ur dies penthecoſtes.i.dies requietionis.

.

2. c. lx. Suꝑ quem reqᷣeſcet ſpi⸗

apoſtodli dilectiõe vniti. qd notat᷑ cum ðꝛ. Erãt
omẽs parit᷑. Erat qdem eis coꝛ vnü ⁊ aia vna.

Sicut em ſpus hois non viuificat mẽhea coꝛ⸗

ditur. J

ertio erant apoſtoli loco ſecreti. de hocſᷣ
In eodẽ loco.ſ.in cenaculo(i

dentes. i. humiles Gexto erant pace coniuncti

ditur. Ineodé loco. oMRuarto erãät Pineeen
ofoe amſidin. ideoſbdit. Erant pleuerareo vna
nimiter in oꝛatioe.deillis cantat eccleſia. Oꝛan ⸗
nibus apoſtot deum veniſſe nunciat (Quinto
erãt humilitate pᷣditi ex eo ꝙ ſcribit᷑ qꝛ erant ſe⸗

qꝛ erant in hieren:que interpᷣtatur viſio pacis.

Qualit aut miſſio illa viſibilis in apłos fuerit
completa declarat᷑ Actuũ ij.c. vbi dicitur. Fa
ctus eſt repẽte de celo ſonus tancq; aduenientis
ſpũs vehemẽtis ⁊ repleuit totã domũ vbi erãt

ſedentes. Hico. deli. ſedẽtes.imanẽtes eo mõ

quo ðꝛ in Deut.ca.j. Sediſtis in cades barne

multo tpe. i. maſiſtis. Naʒ apli tuncerãt iorĩoe
non fitſedendo ſ magis flectẽdo genua vl ſtã

do. Inſuꝑ Lu.vl. xpᷣs dixerat eis. Sedete ĩ ci⸗
uitate.i.manete quouſq; induami vtute ex al⸗

to.Et aſpparuerũt ilł diſptitelingue tanq; ignis

ſeditq; ſupꝛa ſingulos eoꝝ: arepletiſunt omẽs
ſpũſancto Sʒ poſſet aliqͥs qrere an apłi añ iſta

Diem acceperat ſpumſctin: Et mdent docto:es

ꝓ ſic: non in tanta copia. Cüu em fuerũt voca/

iiad xp̃i ſeqlam ⁊ apoſtolatũ receperũt ſpmſan

ctum ad ꝓpam iuſtificatõʒ ⁊ pſonalem ꝑfectõʒ
Añ auüt miſit eos ad pᷣdicandũ añ ſuã paſſionẽ
tunc receperũtſpũmſctm̃ ad infirmoꝝ curatoʒ:
⁊ miraculoꝝ oꝑatõʒ. Bedit nãq; ptatem ilł cu
randi languoꝛes:eijciẽdi demones. Sicut ptʒ
Hat. x.ca.Sʒ qñ inſufflauit ⁊ dixit eis.Acci

remiſſionẽ ſacramentoꝝ miniſtratiõeʒ. Et vt

refert Augꝰ.iiij. lib.de trini. Fatus ille coꝛpo
reus ſbſtantia ſpũiſſancti non fuit:? demonſtra
tio ꝑ congruã ſignificatõʒ non tma patre: afi

—

no ſpũſſancti. vt ſit ſenſus. Accipiteſpmſanctũ

id eit donũ ſpũ̃ſſancti. put exponit hilius

dem rio in euangelio Johannis. Iſta

vo die apli receperüt ſpumſanctu ad habedam

intelligentia ſcripturaꝝ. vt declarabimus in ſe
quenti myſterio.⁊ noticiam omniũ linguaꝝ ad

audaciã ⁊ foꝛtitudinem: ad omniũ meritoꝛum

plenitudinem. ad pᷣdicatõz euãgelij. ad tollera

tionẽ martyrij:ad ↄuerſionem plłoꝝ ⁊ coꝛuſca
tionem miraculoꝛũ. Ergo repleti ſunt nõ ſolum

plenitudie ſufficiennie: ctiaʒ plenitudine redũ
Dantie.
bantul

Apoſtolifaciẽte ſpuſancto loque⸗
ur varijs linguis. et acceperunt
diuinarũ rerum atq; foꝛteſ fa

P*:
ntiã viuinaru rerum. tel i
ut vt non timerent cruciat? ne

eſt opatu

ſſane lio ꝓcedere ſpimianctũ.Etſpũſſanctus ibinõ
miſſio ſpũſſancti. vna inuiſibilis qᷓ mittit᷑ in mẽ accipit᷑ put eſt tertia in trinitate ꝑſona: ſᷣ ꝓ do
tem ad ſanctiſicandũ creaturaʒ. ⁊ iſta miſſio fit
ad inhabitatõʒ creature ronalis. Alia ẽ miſſio

P cetera qe ſtupendaq in apłs
1

ſa

e⸗

CPꝛimum fuit locutio.
CSecudum illuſtralio.
Tertiũ foꝛtificattio.

¶Pꝛimũ opus mirabile fuit locutio.nam ſta/

tim fecit illos loqui idiomata omniũ gentium qᷓ

tñ antea non didicerat. Et licet qͥdaʒ dicere vo

luerũt:ꝙ apoſtoli lingua ꝓpᷣa loquẽtes intelli⸗
gebant᷑ ab audientibꝰ ac ſi eoꝛũ idiomata ꝓfer⸗
rent.Tñ verioꝛ eſt ſentẽtia illoꝛũ qͥ tenẽt ꝙ ipſi
apoſtoli varia linguaꝝ genera ꝑ ſpũmſctin di⸗

dicerũt. AVnde eccla de ipis cãtat. Cinguis lo⸗

quunt᷑ omniuz turbe pauent gentilium: muſto

madere deputant quos ſpiritus repleuerat.Et

Actuũ.ij. ca.ſcribit.Ceperunt loqui varijs lin
guis ꝓutſpũſſanctus dabat eloqui illis. Erãt

aũt in hierim habitantes iudei viri religioſi.i.i

cultu diuino deuoti.ᷣm Nicolaũ de li ex omi

natione que ſub celo eſt:qui ↄuenerãt in hierln
ratione feſti. Nam iudei captiuatiꝑ Salmana⸗

militer captiuati ꝑ regem chaldeoꝛũ non redie⸗
nntonschnes Hateſet licentiaʒ redeundi:ᷣ
remanſcrũt multi amoꝛe filioꝛũ quos genuerãt

ibi ⁊ poſſeſſionum quas acqᷣſierant. dulti ad
huc captiuatiꝑ Anthiochũ regem grecoꝛum
diuerſis gentibus venditi remanſeruũt. Nerũtꝗ

men aliqui eoꝛũ magis deuoti pꝓpter reueren⸗

tiaʒ templi aliqñ in hierlin maxime in ſolennita

tibus magnis quaꝝ vna erat ſolennitas pẽthe
coſtes. Et dicit penthecoſtesa pentha quod ẽ
qnq; r coſte q eſt decem. Quinqgeſima nãq;

* 7

t dicit penthecoſtes

die à paſcha celeberrima erat apud iudeos ĩme
moꝛiam bũſicij legis date:que fuit data inmon

te ſynai quinquageſima die. vt ſuperiꝰ tactum

eſt. poſtq; ſii iſrael egreſſi ſunt deegypto. Ga⸗/
cta igi᷑ hac voce.ſ.ppũs vehementis vel venti

vel tonitrui que ab alijs audita fuit: vel apłoꝝ
alioꝛũ cum eis exiſtentium deũ voce mag lau

dantium qpᷣus timoꝛe ducti non audebant lo⸗
qui:cõuenit multitudo ⁊ mente ↄfuſa eſt.i.ſtu⸗
pefacta: quoniã audiebat vnuſqͥſq; lingua ſua

illos loquẽies.dicebãt aũt cũ admiratiõe. Nõ
ne ecce omnes iſti qui loquunt᷑ galilei ſunt: Et

quomõ nos audiuimus vnuſquiſe; linguã no.
ſtrã in qua natiſumus. Parthi ⁊ Medi æc Hhe
lamite: ⁊ qui habitãt meſoporamiam Judeam
⁊ Capadociam Pontum ⁊ Aſiam. Frigiam æ

Namphiliã. Egyptum ⁊ ptes libie: q̃ eſt circa

cinerem ⁊ adueneromani. Et dicunt᷑ hie roma
ni aduene potius qᷓ; alij.tum quia a remotioꝛi-
bus ꝑtibus venerũt:tum qꝛ mare tranſierant.
Jugei q̃; ⁊ pꝛoſeliti:id eſt ↄuerſi de gentilirate

ad iudaiſmũ.Cretes ⁊ Arabes audiuimus eoſ

loquẽtes noſtris liguis magnalia dei. Alij au
tem irridẽtes dicebat.qꝛ muſto pleni ſunt.pqͥ⸗

ventha quod ?

bus cantat eccła. uſto madere deputant
ſpũs repla erat. Tñ Metrus veritatem rei per
ſcripturas declarauit. Et illa die apoſite ſunt.

ſd ẽbaptiʒate v ad numerũ fideliũ ↄgregateaie
circiter tria milia Gecundũ opus mirabile qo

,

ſpiᷣſſactus in apoſtoł fuit oꝑpatus dicit᷑ illuſtra

tio. Nam intellectũ eoꝛũ illuminauit.vt de diui

raret. Hoc ꝓmiſerat eis xpᷣs cũ dixit Johᷣ.xiiii
daraclitus aũt ſpũſſanctꝰ quẽ muttet pr in

noie meo ille vos docebit oĩa ⁊ ſuggeret vobis

oĩa quecũq; dixero vobis. Et. xvl.c. Cum ve

nerit illeſpũs veritatis docebit vos oẽm veri⸗

tatem. Et Lu. xxj. c. Ego dabo vobis os et ſa⸗

pientiã cui nõ poterũt ↄdicere aduerſarij veſtri
Res eſt ꝓfecto ſtupenda ꝙ tam celeriter abſq;

doctoꝛe ſpũſſanctiſola pᷣſentia noticiam apoſto

li pleniſſimã acceperũt de oibꝰque a Moyſe?
ad Paulinũ ait.

d Paulinuũ ait. Phariſei ſtupent in doctrina
dñi ⁊ mirant᷑ in

detro 1 Johane quomõ lege

ſciant cum lr̃as non didicerint. Quicquid eni,
alijs exercitatio ⁊ quotidiana in lege důi medi-
tatio tribuere ſolet:illis ſpũſſanctul ſuggerebat
⁊ erant (iuxta qð ſcriptum eſt) docibies deo
Quinimo de ſecretis diuinis magis fuert ilu⸗
minati q;ᷓ ꝓphete veteris teltamenti· v i maioꝛi
plenitudine gram ſpũſſancti receperũt:atq do

num ꝓphetandi excellentius habuerũt. aũt

apli ꝓphetie munere fuerũt pᷣditi. ptʒ ERlctuu,ʒ
ij. c. v. c. vj. c. xj. c.xiij.c.xxvij.c. Tants autem
fuit in illis vis doctrine ꝙ in omẽs gentes vng
tiones mũdi ꝑ eos lux veritatis effulſitCertii
opus mirabile qð ſpũſſanctus oꝑatꝰ eſt inapo
ſtolis dicit᷑ foꝛtiñcatio.qꝛ coꝛda oꝝ adeo ſoꝛti
ficauit:vt nullo timoꝛe:niło terroꝛe:nullaq; co⸗
minatione a xpᷣi pdicatione retardaren᷑. Z80
bmone qui legitur in officio apoſtoloꝝ Gre⸗

goꝛius ait.Scriptũ eſtſpũs domini oꝛnauit ce
los. oꝛnamenta em̃ celoꝛũ ſunt vtutes pᷣdican⸗
tium. Que videlicet oꝛnamenta Maulus enu⸗

merat dicẽs.Alij datur ꝑ ſpũm vᷣmoſapientie.
Alij vᷣmo ſcientie ſᷣm ſpũm.Alij fides i
eodem ſpũ.Alij gratia ſanitatum in yvno rnie D
unt oꝛ
namenta celoꝝ. Hinc rurſus ſcriptum eſt. OAer
bo dou celi firmati ſunt ⁊ ſpũ oꝛis eius omnis

Et infra. Quot ſunt bona pᷣdicantiũ tot

vtus eoꝛũ. Nerbũ em̃ dñi eſt filius prfis. Sed

eoſdem celos videlicet ſanctos apłos vt tota ſi
mul trinitas oſtendat᷑ operata repẽte de ſancti
ſpũs diuinitate adiungitur. Etſpiritu oꝛis eiuſ
omnis vtus eoꝛũ.Celoꝛũ igit᷑ virtus de ſpiri⸗
tu ſumpta eſt.qꝛ mũdi huiꝰ poteſtatibꝰ ↄtraire

non pᷣſumerent:niſi eos ſancti ſpiritus foꝛtitu⸗

do ſolidaſſet. Quales nanq; doctoꝛes ſeiẽ eccke

ꝓphetis fuerãt conſcripta. Hinc Hieronymuſ

Sermo Zyf

añ aduentũ huius ſpũs fuerintſcimꝰ:⁊ poſt ad
uentum illius cuius foꝛtitudinis facti ſunt con
ſpicimꝰ. Certe ipᷣe paſtoꝛ eccłe Metrus q;te de⸗

bilitatis q;teq; foꝛmidinis añ aduentuʒ huius ·

ſpũs fuerit ancilla oſtiaria reqͥſita dicat. Una
em̃ mulieris voce ꝑcuſſus dum moꝛi timuit vi
tam negauit.Et tunc Petrus negauit in terra:
cum latro conſfitebat᷑ in cruce.Sed vir iſte tan⸗
te foꝛmidinis qualis poſt aduentũ ſpũs exiſtat
audiamus.Fit ↄuẽtus magiſtratuũ atq; ſenio
rum:ceſis denunciat᷑ apoſtoł ne in nomie Je⸗
ſu loqui debeãt. Petrus magna auetoꝛitate re
ſpondit. Obedire opoꝛtet deo magis qᷓ; hoibꝰ
Et rurſum. Si in cõſpectu dñi iuſtum eſt vos
potius audire qᷓ; deũ:iudicate:libens btũs an
dreas ſuis ꝑſecutoꝛibus reſpõdit. Tanto enim
ero regi meo acceptioꝛ qᷓ;to ꝓ eius noĩe fuero ꝑ
manens in toꝛmẽtis ↄſtantioꝛ NMõ em̃ poſſumꝰ
q̃ audiuimus ⁊ vidimꝰ non loqͥ. Etilli qdẽ ibãt
Hgaudentes a cõſpectu ↄſilij qm digni habiti ſũt
ꝓ nomie Jeſu contumeliã pati.h ille.Securꝰ⁊
gaudens ad crucem ꝓperauit CPetrꝰ. ita ⁊ fra⸗
ter eius Andreas.qꝛ ſpũſſanctꝰ eratin eis Sic
⁊ apoſtoli ceteri moꝛtem violentã letant᷑ tulert
dqꝛ ſpũſſanct' omnem abeis timoꝛem eiecerat.
HNec tm̃ apoſtoł ̊ foꝛtitudo ſuꝑnaturaliter tri⸗
buta eſt. Quiimo ⁊ ſanctis vt ſic dicaz innume
ris:confeſſoꝛibꝰ: vᷣginibus ⁊ martyribꝰ Quiſ⸗
nam fecit tpalium bonoꝛũ ↄtemptoꝛes eos qui
xpᷣm nudũ nudi ſecuti ſunt niſi ſpũſſaciꝰ⸗:Quis
habitare fecit in ſolitudine in ſpeluncis amicos
dei vigilãtes oꝛantes.⁊ carnem duriſſimis ieiu
nijs diſciplinis ⁊ vᷣberibus affligẽtes: niſi ſpũſ
ſanctꝰ⸗Quis deniq; fecit martyres aio intrepi⸗
do tot illata toꝛmenta etexqͥſitiſſima cruciatuũ
genera ppeti: niſi ſpũſſãctꝰ: Abi admirari plu⸗
rimũ ſił ⁊ in fide cõſolidari debemus dũ ſupꝛa⸗

dicta omiĩa in ſexu fragili mulieꝝ inueniri ↄſpi N
Cebeati

cimus.O vere ſtupenda vtus ſpũſſanctiqᷓ tot
hoĩes ſupꝛa hoĩes eleuauit.O gra dei eleci co
pioſiſſime diſpenſata q̃ terrenos hoĩes celeſtes
effecit Ofons indeſiciens bonitatis dei ad quẽ
cuncti moꝛtales confugere ſecuri debent.qͥniaʒ
vt inqt Cipᷣanus in eꝑla
largiter ſpũs nullis finibus pᷣmit᷑.nec vllis co⸗
hercentibꝰ clauſtris intra certa metaruʒ ſpacia
refrenat. Manat iugit᷑:exuberat affluent᷑.no⸗
ſtrum tm̃ pectus ſitiat ⁊ pateat. Quantuʒ illuc
fidei capacis afferimꝰ tantü inde gre inundãtis
haurimus. Hille. Suplici coꝛde igitur poſtule
mus vt pijſſimꝰ deus ſpũſancto ſuo repleat coꝛ
da noſtra. Qui ſit bñdictus in ſecula ſeculoꝛũ.
Amen. ü
CBermo vigeſimuſpꝛimus de beati⸗
tudine ſanctoꝛũ in quo confutat᷑ fatu

Dunt aliqu

ad Bonatũ. ꝛofluẽſ D

id de vita futura.

rces Heſtraco

pioſa eſt in celis. AUerba ſunt redem⸗
ptoꝛis noſtri oꝛiginali᷑ Cat. vy. c.

Canta eſt quoꝛũdam ſtulticia vt arbitrẽt᷑ nul⸗

la eſſe bona pᷣ̃ter ea que in pᷣſenti vita a pijſſimo
deo vſibus humanis ↄcedunt᷑.Nil credũt:nil

cogitant.Nihil deniq; ſperãt de futura celeſtis

regni hereditate. Somnũ putant imo fictione,zʒ
⁊ fabulam quicqͥd vᷣm omnem veritatẽ de ſan⸗

ctoꝛum beatitudine ꝓclamat᷑.lhi omnẽ diligẽ⸗
tiam adhibẽt:vt coꝛpoꝛeis ſenſibus in ſuis de⸗

lectationibꝰ voluptuoſis ſatiſfiat. Animaʒ vo
Vtutibus honeſtiſq; moꝛibus inſtruere ⁊ negli

gunt ⁊ ↄtemnũt. ꝛopterea equum eſſe cenſui

ſi in pᷣſenti ᷣmone de beatitudine verba fecero.
Nam illã cuncti deſiderare debẽt:q̃ merito pre

ponenda eſt omibus que ab homie pᷣcio habe⸗
ri ſolent.de hac q̃libet iuſtus atq; fidelis aſſerit

illud Sap̃. c. vij. ꝛepoſui illã regnis ⁊ ſedibꝰ

⁊ diuitias nihil eſſe dixi in comꝑatiõeilliꝰ: nec
comꝑaui illi lapidem pᷣcioſum: qm̃ omne aurũ
in compatiõe illius harena eſt exigua:⁊ tãqᷓ; lu
tum extimabit᷑ argentũ in conſpectu illiꝰ.Suꝑ
ſalutem ⁊ ſpeciem dilexi eam:⁊ ꝓpoſui pꝛo luce
habere illam.qm̃ inextinguibile eſt lumẽ illius

venerũt aũt mihi omia bona parit᷑ cũ illa. At

igit᷑ diſponamus ea que tractaturi ſumꝰoꝛdine
debito: beatitudiniſq; laudes mirificentiſſimaſ
6plectamur que copioſa mercesa nro ſaluato

o

CTPumũ dicit beatitudinis deſideriiX.

Tùρtitudinis biecuum.

ertiu beatitudinis obiectũ.

edebent.

. 2
. 4
2 . 5

num contemplanduʒ d: beatitudie
ddeſideriũ.in quo inducenda eſt cun
ctoꝛum mens vt ad beatitudinẽ dirigãt coꝛdis

affectum: illãq; viribus totis conẽtur adipiſci
Nꝛam ⁊ de hocita pulchre loquit᷑ Seneca ad

Lucillũ.Ad ſummũ inqͥt bonũ ⁊ ꝓpoſitum to

tius vite tue reſpice. Illi enim ↄſentire debʒ qᷣc

quid agimus.ideo peccamus qꝛ de ꝑtibus vi/⸗

teomẽs deliberamus. de tota vo nemo deſide/

rat. Errant cõſilia noſtra qꝛ non habẽt q̃ diri⸗
gantur. Ignoꝛanti quem poꝛtũ petat:nullus ſi

nus certus eſt. hec ille. Sed vt ꝑsiiſta lucidioꝛ

ſiat opus eſt vtad tria dubia reſpondeauius.

itas hominũ mundanoꝛũ quinõ cre⸗

R
neg
nli
loo.
ohre
e
ſa⸗
,hec
aurüi
clu
Sp
Alins
Aine⸗
inal

lti

le

udis
Kcun
n
ſla
Aad
m.
bzqͤe
si/
ſice/
diri⸗
usſi
idioꝛ
us.

Pꝛimũ vtrũ homi cõueniat agere ppter fines.
Secvm vtru finis humane vite ſitbeatitulo.
Tertiũ vtrũ beatitudo ſit bonum deſiderabłc.

Ad pᷣmum dubiũ reſpondet ſanctus Tho.pᷣ
maſcdᷣe.q.j.q actionũ que ab hoie agunt᷑: ille
ſole pbe dicunt᷑ humane queſunt ppe hois in
qᷓ;tum eſt hõ.differt aũt hõ ab alijs irrationali⸗
bus creaturis in hoc ꝙ eſt dñs ſuoꝝ actuũ qð
ſit ꝑ rationem ⁊ voluntatem. Ille itaq; actiões

ꝓpꝛie humane dicunt᷑ que ex volũtate delibe /

rata ꝓcedunt. Alic vo non ppꝛie humane ſunt
ſicut dum mouet pedem:vel fricat barbaʒ alijs

intentus ⁊ ſimilia:licet ſint homĩs iſte actiõöes

ſcðᷣe non ſunt ꝓpter finemex qͥbus hõ nec mere
ri poteſt nec demereri. Sed pᷣme actões ad finẽ
ſunt dirigende. Inquit nanq; ph̊s in.ij. phiſi.
Finis eſt pᷣncipium in oꝑabilibus ab hoie. Et
in.ij.ethi.aſſerit. Fine omẽs operant᷑. Etiteꝝ ĩ

ij. phiſi. Non ſolũ intellectus ̊ natura agit pꝛo

pter finem. Et in.ij. Methaphiſice. Qui inſi/
nitum faciũt auferũt naturam boni.Cũ itaq; fi⸗
nis ſit qͥ mouet agentem ⁊ licet in executione ſit
poſterioꝛ:tamen poꝛ eſt in intentiõe agentis: et
habetratõʒ cauſe:ppterea ad hoĩem ſpectat vt

agat ꝓpter finem ld ſcdᷣm dubiuz rñdet Ric

cardus in.iiij.di.xlix.ꝙ vltimus finis humane
vite eſt beatitudo. vt aii Augꝰ.li.viij.de ciui.
dei. Finis boni apellat᷑ quo quiſq; cum ꝑpuene

rit beatus eſt. Et idẽ li. xix. de ciui. dei. IFllud ẽ

hfinis boni ꝓpt᷑ qð appetẽda ſunt cetera.ipᷣm aũt
ꝓpt᷑ ſeipᷣm. Et.xxij.li.de ciui.dei Finis inquit
nr eſt puenire ad illud regnũ cuiꝰnullꝰ finis eſt

Et aplus ad Roma.vj. Habetis fructũ ee

41

in ſanctificatiõe:finem vo vitam etern
hicoꝛit᷑ difficultas quoniã cum beatirudo ſitin
ipᷣo deo.⁊ beatitudo eſt finis humane vite etiã

erit finis omniũ creaturarũ. Nam vt inqͥt Dio

nyſius in libꝛo de diuinis nominibus. Deꝰ cõ/
uertit omnia ad ſeipᷣm tanqᷓ; ad vltimum finem

Ad qð dicit Tho.pᷣma be.q.j.ꝙ ſicut colligit

ex dictis Ariſto.ij. phiſicoꝝ. ct. v. methaphi.

Finis dicit᷑ duplicit᷑.ſ.vel eius terminꝰ in quo

id eſt ipᷣa res in qua ratio boni inuenit᷑ vłl vſus

ſiue adeptio illius rei. Sicut ſi dicamꝰ ꝙ mot⸗

coꝛpoꝛis guis finis eſt vel locus inferioꝛ vt res
vel hoc qð eſt eſſe in loco inferioꝛi vt vſus. Et

finis auari eſt vł pecunia vt res.vł poſſeſſio pe

cunie vt vſus.Si ergo loquamur de vltimo fi⸗
ne hoĩs qᷓ;tum ad ipᷣam rem que eſt finis. Sic i
vltimo fine hoĩs oĩa creata ↄueniunt:qꝛ deꝰ eſt
vltimus finis hois ⁊ omniũ aliarũ rerũ. Si au

tem loquamur de vltimo fine hoĩs qᷓ;tũ ad con
ſecutionẽ finis. Sic in fine hoĩs nõ cõmunicãt

creature irrationales. Naʒ ⁊ homo et alie crea

ture rõnales conſequunt᷑ vltimũ ſinẽ cognoſcẽ

ijs creatu-
ris que adipiſcunt᷑ vltimũ finẽ inq;tum parti-
cipant aliquam ſimilitudinem dei ᷣm ꝙ ſunt VV
viuunt vel etiam cognoſcunt ſᷣm inſtinctuʒ na
ture:licʒ non ꝑ rõeʒ vel intellectum. Ideo ma⸗

do ⁊ amando deũ:qð non cõpetital

giſter pᷣma di. ij. dicit. Fecit deus creaturaʒ ra⸗

tionalem vtſummũ bonũ intelligeret:intelligẽ⸗
do amaret:amãdo poſſideret:⁊ poſſidẽdo fru⸗
eretur. Quare vt Auguſtinus docet inli. lxxx
iij.q. Non cadit in aliqua rõne carentia vt btrã

ſint. ¶ Tertiũ dubium fuit vtrũ btitudo ſit bo

num deſigerabile. Et poſſet s arguere ꝙ non

nam nullũ bonũ incognitum eſt deſiderabile.

ptʒ. Quia bonũ appꝛehẽſum eſt obiectũ apeti⸗
tus: vt inqͥt Ariſto. in. iij. de aia. Jöõ Aug“. li.
x. de trini. c.j.ait. Firmiſſime nouimus amari:

niſi nota non poſſe. Sʒ beatitudo eſt bonũ inco

gnitum. ̊ nõ eſt bonum deſiderabile. Philoſo

phi qͥdem multo ſubtiliter elaboꝛarũt vt de bea
titudine ac ſummo bono cognitionẽ inuenirẽt.
Et vt Lactantius ſcribit in ᷣncipio bᷣmi lib.di
uinarũ inſtitutionum. Neq; adepti ſunt quod
volebant ⁊ operã ſimul atq; induſtriam ꝑdide

runt.hoc ideo dixit.quia vt recitat Ruguſtinꝰ

li.xix.de ciui.dei. Marcus varro notauit du⸗

centas octogintaocto falſas opiniones de bea⸗
titudine:q̃s phᷣi ſuo ingenio adinuenerũt.Alu
guſtinꝰ etiã in. xiij. de tri. aſſerit qͥſdaʒ poſuiſſe
btitudinem in voluptate coꝛꝑis:q̃ſdam ĩ volu⸗
ptate animi.qͥſdam in alüis rebus puta in diui⸗
tüs vel honoꝛibus ⁊ hmõi. vt etiã ſcribit Ari⸗
ſto. in. j. ethicoꝝ. De his ad hocita loquit Ca
ctantius li.iij.diuinaꝝ inſtitu. Epicurus ſum⸗
mum bonuʒ in voluptate animi eſſe cenſet.Ari

£

ſtipus in voluptate coꝛpoꝛis.Caliphon ⁊ Di

nomachus cirenaici honeſtatem cum volupta

te iunxerunt. Diodoꝛus in pꝛiuatione doloꝛis
ſummum bonũ poſuit. Hieronymus in non do

lendo. Neripatetici autẽ in bonis anime et coꝛ
poꝛis ⁊ foꝛtune.Erilli ſummũ bonũ eſtſciẽtia.
Zenonis cũ natura congruent᷑ viuere. Quoꝛũ
dam ſtoicoꝝ vᷣtuteʒ ſeqͥ Ariſtotelts in honeſta
te ac vtute ſummũ bonum collocauit.Hec ille.
Sʒ infra de Epicuro ita ſequit᷑. Epicuri Diſci⸗

plina multo celebꝛioꝛ ſꝑ fuit q; ceteroꝛũ: non qꝛ

veri aliqͥd afferret:ſed qꝛ multos ad populare

nomen voluptatis inuitat. Nemo em̃ nõ in vi⸗

tia ꝓnds eſt. ꝛopterea vt ad ſemultitudinem
cõtrahat appoſita ſingulis quibuſq; moꝛibꝰ lo⸗
quitur. Deſidioſum vetat 'as diſcere. Auarũ
populari largitiõe liberat. Ignauũ ꝓhibet ac⸗
cedere ad rempublicã. pigrũ exercere: timiduzʒ
militare. Conſtat itaq; ex his qᷓ; erronea fuerit
phoꝝ mens circa beatuudinem agnoſcendam.
Sed pᷣter illos adhuc ↄfirmare poſſum⸗ ꝙ bea

7 4

mtudo nõ eſt cognoſcibilis ꝑ vba aulisquipᷣ

mead Chorl.c.ij. ait. Oculus nõ vidit ⁊ auris

nõ audiuit.nec in coꝛ hois aſcẽdit q̃ pꝛeparauit
deus his qͥ diligunt illum. Sed iſta de britudi⸗

ne ſic Paulus locutus eſt.Ergo tale bonuz eſt
qð a nobis ꝑcipi minime poteſt:⁊ ex cõſequen

ti neq; deſiderari. At in ↄrium eſt ſentẽtia Au⸗

*

tentia eſt qͥ rõe quoquo mõ vti pñt beatos eſſe
oẽs hoiĩes velle. Et in.xiij.de tri.Ad appetẽdũ
beatitudinem natuꝛa compellit cui ſummebo⸗

nus ⁊ immutabiliter beatus creatoꝛ hoc ididit
Et de hoc Ariſto.in pᷣmo ethicoꝛum ſic ſcripſit
bene enũciauerunt dicentes bonũ eſſe qd omẽs

apetunt. Et in.iij.topicoꝝ. axime bonum
oẽs maxime appetunt. Mꝛo amouenda igifũom

iiij.di xxxxix.Et Tho.pᷣmaſe.q.v. ꝙ beatitu
do põt accipi triplicit ——

ni ambiguitate notandũ ex dictis Riccardi in

C Rrimo in ſuo eſe generali.
CTertio in ſuo eſſe ſpecialiſſim.

2

NPꝛimo põt beatitudo accipi in ſuo eſſe gene

rali inq;tum eſt bonũ quoddã ſufficientiſſimuʒ

⁊ ſiceſt oibus nota.Quilibet em ſcit qͥd eſt bo⸗
num ⁊ quid eſt ſufficientiſſimũ. Et hoc mo om
nes beatitudinem appetũt. Nã ſicappeterebea-⸗
titudinem nihil eſt aliud qᷓ; appetere vt volũtas
ſatiet᷑ quod qͥlibet vult.Et hoc eſt qd Boetius

Dixit in.iij.de ↄſolatione. Omnis nanq; moꝛta

lium cura q; multipliciũ ſtudioꝝ laboꝛ exercet

diuerſo qͥdem calle pꝓcedit:ad vnum tñ beatitu

nis ſm Geraldum oddonis ſuꝑ pmuʒ ethicoꝝ

non m ſpeciem opinionis:ᷣ ſᷣm ppoꝛtionem.

Nam ſicut leuia habent vnũ finem vᷣm ſpeciem

nature..locũ ſurſum. Et grauia habent aliuz ſi
nem fm ſpeciem nature.ſ.locũ deoꝛſum. tamen
grauia ⁊ leuia habent vnũ finem ᷣm ꝓpoꝛtiõʒ
nature. Eo ꝙ ita ſe habet locus deoꝛſuʒ ad gra/

mines tendũt ad vnũ finem ᷣm ꝓpoꝛtionẽ opi⸗
nionis. eo ꝙ ita ſe habet pecunia ad auruz in qᷓ
opinatf ſe fieri poſſe anumſicut delectatio libi/
dimis ad luxurioſum: qͥ in ſua luxuria putat cõ
ſtare beatitudinem. Omnes qe awetüt quic⸗

ad etiam indebite apetunt tanq; ↄſummatum
bonũ Scpo pot beatitudo accipi in ſuo tẽ ſp

ciali inq;tum.i.conſiſtitnõ in bonis pᷣſentis vi⸗

te: in clara dei viſione ⁊ pfecta eius dilectöne

⁊ gaudio qð habet᷑ de dei bonitate pᷣſenti ꝑ cla

ram eius viſionem ⁊ ꝑfectã dilectõʒ.Et h̊ mo
beatitudo non fuitnota phᷣis. quam tñ poſtq;
xpᷣs dei filius venit in mundũ omẽs qut voge
agnoſcere deſiderare ⁊ acqͥrere valẽt. Jpᷣe qui

dinis finem nitit᷑ ꝑuenire. Et ſumit᷑ hic vnus ſfi

dem q; lux fuit ⁊ ſplendoꝛols veritatis viaʒ no
bis ſummi boni oſtendit. Ipᷣe clamauit Oat.
iiij.ca.dicẽs. enitentiã agite appꝛopinqbitre
gnum celoꝛũ.Et.v.c. Merces vr̃a copioſa eſt
in celis. Et.vj.c. Nolite theſauriʒare vob the⸗
ſauros in terra. theſaurizate vobis theſauros
in celo. Et Johã. xvij. c. Hec eſt vita eterna.vt
cognoſcant.ſ.facie ad faciem te verũ deũ:⁊ quẽ
miſiſti Jeſum xpᷣm filiũ tuũ.Et completis hu⸗-

mane redẽptionis myſterijs quadrageſima dire
poſtq; ſurrexit a moꝛtuis: videntibus diſcipuł
eleuatus eſt:⁊ aſcendit ad celos. Idcirco La⸗

ctantius li.vij.diuinaꝝ inſtitu.ait. NPater enix-

veſter ac disqui condidit firmauitq; celũ: qui
libꝛatam magnitudine ſua terrã vallauit monti
bus:mari circũdedit:amnibuſq; diſtinxit.⁊ qͥc
quid eſt in hocmudo mirabile cõflauit ac per/

fecit ex nihilo. ꝑſpectis erroꝛibus hoim: duce,zʒ
miſit qͥ nobis viam iuſticie panderet. Huncſe⸗

quamur omẽs:hunc audiamꝰ:huic deuotiſſi⸗

me pareamus.qm ſolus(vt ait Lucretiꝰ) veri⸗
dicis hominũ purgauit pectoꝛa dictis. finem
ſtatuit toꝛpedinis atq; timoꝛis oſtẽditq; bonũ
ſummũ quo tendimus omẽs qͥd foꝛet.atq; viã
monſtrauit limite paruo:quo poſſem ad id re
ctco contendere curſu. Nec tm oſtendit: ſ̃ etiam

ne qs difficultatis gra iter vᷣtutis hoꝛre

eſſe ſpeciali

qᷓ; ingens ſit illa ſuꝑna felicitas.inc Greg⸗.¶

onelia inquit. Si conſideremꝰ fratres chariſſi
mi que ⁊ qᷓ;ta ſunt que nobis ꝓmittunt᷑ in celis

vileſcũt animo omnia que habent᷑ in terrl. Ter

rena nanq; ſſtantia ſuꝑne felicitati compara⸗
ta:pondus eſt nõ ſbᷣſidiuʒ. Temꝑalis vita eter
ne vite comparata: moꝛs eſt potius dicenda q;
vita. Hinc in tranſitu beati Hieronymi ſcribit
hec verba Augꝰ.ad Cirilluʒ eo die ⁊ hoꝛa qua

lieronymꝰſanctiſſimus ex hac luce migrauitt.

dum Iponie in cellula mea qͥeſcens de gla bea⸗

toꝛum cogitarem: vellemq; de illa tractatũ bꝛe⸗
uem componere compulſus pᷣcibus noſtri ſuue
ri quondam venerabił Martini epᷣi turonen-⸗
ſis diſeipli:charta calamo pugillariq; ſuſcepti/½

volui epiſtolam ſcribere ſanctiſſimo Hierony⸗

mo deſtinandãa:vt quid ipᷣe in re tam difficiliſẽ

tiret:reſponderet.Cũq; iam ſcribens ſalutatio⸗

nis exoꝛdiuʒ ſieronymo pᷣſentarem:ineffabile
ſubito lumen cum inaudita odoꝛũ fragantia cel

lulam in qua ſtaba intrauit: hoꝛa iaʒ cõpletoꝛi

ertio poõt accipi beatitudo in ſuo
ſſe liſſimo put.ſ. eſt actualiter in beatis
cuiꝰ magnitudinẽ nequaqᷓ; explicare poſſumꝰ.
ꝗqꝛ nulla ſenſibilis exꝑientia quarũcũq; delectta
tionum pᷣſentis vite minimã ꝑtem illius dulce.-
dinis pot deſignare.Etoculus nõ vidit nec au
ris audiuit:neq; humanũ coꝛ excogitauit vnq;

ſte⸗

ni

ii
Cin
doce

Cun

ſe
R.

Ne.

eſt
he
03
pt
u
u:⸗
die

r

di
oni

Per/
ch⸗

uy⸗
iſ⸗
lo⸗
lile
cel
ori

lectu vide

Ad quã viſionẽ ppter rei tam admirabit noui
tateʒ ꝑterritꝰ eſſe cepi.Cũq; qͥdnam id eſſʒ attẽ
tius cogitarem de luce vox inſonuit dicẽs. Au

guſtine Auguſtine qͥd q̃ris: Outas ne bꝛeui i⸗

mittere vaſculo mare totum: modico includere
pugillo terraꝝ oꝛbem. Celũ firmarene ſuos ex/

erceat motꝰ. Inſinite rei qs inerit finis: Immẽ
ſa qua mẽſura metieris: Notius totuʒ mare in
artiſſimo clauderet᷑ vaſculo. poti⸗ oꝛbem terra

rum paruus teneret pugillus:potiꝰa motu cõ⸗

tinuo celum deſiſteret:qᷓ; gaudioꝛuʒ ⁊ gloꝛie qͥ⸗

„

bus beatoꝛũ anime ſine fine potiun᷑ minimam

particulã intelligeres:niſi vt ego experiẽtia do

cearis. diſcurre ad hoc bꝛeuetemꝑis ſpatium ⁊
talia ſatage oꝑa exercere: vt poſtmodũ ibi que
hic aliqliter intelligere cupis in eternũ habeas
Interroganti vo mihi qᷣs nam eſſet qͥ talia tam

grauiſſime loqueret᷑. Reſpondit benigne:lhie⸗

ronymiillius Pſpyteri cui eplam ſcribere cepi⸗
ſti ſum aima que in hac hoꝛa in bethleem carniſ
onere depoſito iocũda ⁊ gloꝛioſa ꝑgo ad regna
celoꝛũ.poſt q̃ ⁊ alia multa q̃ mecũ ↄtulit a meis
oculis lux diſparuit. Quanto igit᷑ minꝰ beati⸗

tudinis ſuꝑne ſblimitas põt comp̃hendi:tanto

ardentius eſt a nobis exoptann.
C beatitudo conſiſtit in aĩa. in intel
licet et in volũtate. C. II.
Ecundũ myſt

rium ↄtemplandũ ðꝛ b

*

SS

2 btitudinis ſub

imũ vtrũ btitudo ſit actꝰ aime mrfm.
CVBcðm vtrũ ſit actus intellectꝰ ⁊ volũtatis.
Tertium vrrũ ſit pᷣncipalius in actu volun⸗
tatis q; intellectus. SS

¶Ad pmũ dubiũ rũdet Riccardus in. iiij. di.
xlix. ꝙ btitudo eſt actus aie tm. ã btitudo eſt

nobiſiſſimũ qð in hoie poſſit eſſe: nec in creatu⸗

ris infra hoĩes ↄuenire põt. Opoꝛtet e cõſi
ſtat in actu ꝓpꝛio homini: nõ quocũq; ſ nobi⸗
liſſimo. Actus aũt hoĩs ꝓpus nõ eſt niſi illeqͥ ẽ
homis ꝑ illam foꝛmã q̃ homo eſt: hoceſt auteʒ
aima intellectiua. Mobiliſſimꝰ & actus hoĩs eſt
ille q̊ ſibi cõuenit im aiam inteſiectiuaʒ:ſiue ſit

cognitio ſiue dilectio. Ex quo damnat᷑ opinio
illoꝛũ qui dixerũt aiam ſine coꝛꝑe btãm eſſe nõ
poſſe. Naʒ vt inqͥt Tho. pᷣma ſcõe.q.iiij.loquẽ
do debtitudine ꝑfecta ꝗ in dei viſione cõſiſtit:
ſine coꝛꝑe aĩa põt eſſe beata.qm intellectus ad

ſui oꝑatõʒ non indiget coꝛꝑe niſi ppt᷑ fantalma
ta in qbus intelligibilẽ veritatem cõtinet: diuia

aũt eſſentia ꝑ fantaſmata videri nõ põt. Unde
cũ in viſiõe diuine eſſentie ꝑfecta hoĩs beatitu
do cõſiſtat:non depẽdet btitudo hois a coꝛꝑe.

quare ⁊ ipᷣm coꝛpus ad ꝑfectõʒ btitudis nõ re

iectũ.in q tria dubia ſunt abſoluẽda.

titudinis

.„

quirif᷑ Sciepdũ ti ꝙ ad pfectoz alicuiꝰret du
pliciter aliqd ptinet. Anomõ ad oſtituendam
eſſentia rei. ſicut aima requirit᷑ ad ꝑfectiõe,ʒ ho

minis. Alio mõ requirit᷑ ad ꝑfectõʒ rei id qð ꝑ

tinet ad bñ eſſe eius:ſicut pulchꝛitudo coꝛpori

⁊ velocitas ingenij ꝑtinet ad pfectionem hois.

Quãuis ᷓ coꝛpus pᷣmo mõ ad ꝑfectõʒ btitudi⸗

nis hũanenõ ꝑtineat.ꝑtinet m̃ ſcõðo mõ.Qua⸗

req;to aima pfectioꝛ erit in ſua natura: ꝑfectiꝰ

habebit ſuam ppᷣam oꝑatõʒ in qua ⁊ſiſtit feli/

citas:h̊ᷣ vo erii cũ ſuo coꝛꝑi ipᷣa beata reunieł.

NPꝛopter illã aüt vnionẽ nõ erũt homi neceſſa
ria exterioꝛa iſta bona:qꝛ coꝛpꝰ ex cõiunctione

ſui ad aiam erit gloſum ac impaſſibile. Naʒ vt
ſcribit dñs Bonauen. in ſuo iij di .· xx vii.Con

tingit aliqd eſic beatum triplicit᷑.i. ꝑ eſſentiam.
⁊2 pᷣmã influentia: ꝑ quandã redundantiaʒ.

Bim ꝑ eſſentis eſt ſolus de?. DPeatum ppᷣmaz
influentia eſt ſolus ronalis ſpũs. Htm deniq;

h quandã redundantis eſt coꝛpꝰ hũanuʒz in q;
Saudiũ glie redũdat ex ↄiuctõe ſui ad animam
btam. Et licʒ coꝛpꝰ humanũ nõ ſit ad imaginẽ

deip ſe. tñ vnitũ eſt aie q̃ eſt ad dei imagines: ⁊

rõne illiꝰ eſt britudinis cõparticipabile.Si vo
aliqs inſtaret ↄ dicta de exterioꝛibꝰ bonis quia

vidꝛ griũ. HNam cibꝰ pot? diuitie ⁊ regnũ exte⸗
rioꝛa bona ſunt: ⁊ hec ꝓmittunt᷑ beatis. Ande

Lu. xxij. xpᷣs dixit Edatis ⁊ bibatis ſuꝑ men/
ſam meã in regnomeo. Et at. vj. Theſauri

ʒate vobis theſauros in celo. Et Mdatth xxv.

Poſſidete paratũ vob tegnũ. æ iſtaad btitu⸗

dinem exigunf. Rñdet Cho.ꝙ oĩa iſta metba
phoꝛice ſunt intelligẽda.m ꝙ in ſeptur ſolent

tum intelligit᷑ delectatio btitudinis:ꝑ diuitias
ſufficiẽtia qᷓ ſufficit homi deꝰ: ꝑ regni Gn

.

₰

Etlicet qdam teneãt ꝙ eſſentia bea⸗

luntatis ſil.

vite hũane in ſolius intellectꝰ actu cõ

ſiſtat ita ꝙ nullo mõ in actu volũtatis. Camen
Riccardus in.iiij.vbi.s.dicit.ꝙ btitudo cõſi⸗
ſtit in actu volũtatis ⁊ intellectus ſimł.Cuius

rõ eſt: qꝛeſſentia btitudinis vite hũane ↄſiſtit ĩ
pfecta vniõe aie rõnał cũ deo. hec aũt vnio in
cludit vnionẽ aie cũ deo m oẽm ſui potentiam
ꝑ quam vnibitł eſt cũ eo imediate. Potẽtia aut

qie rõnalis nõ tm eſt intellectꝰ ᷣ volũtas.⁊ per

quãlibet illaꝝ vnibil eſt cuʒ deo imediate. Siẽc
em deus ſb rõe qua ſummũ verũ eſt imediatuʒ
obiectu intellectus btoꝝ ita ſb rõe qua ſummũ
bonũ eſt immediatũ obiectũ volũtatis eoꝛum.

Quãuis em̃ ipᷣo imediate nõ fruerent᷑ niſi ipᷣm

immediate viderẽt: m̃ imediatũ obiectũ volun

tatis eoꝝ nõ eſt ipᷣa viſio ſumi boni: b im ſum

m exalta⸗

bium fuit vtrũ biitudo ſit actus intelleciꝰ vo

/ 2
2

mnuz bonũ. Non em̃ volũt ſummũ bonũ ppter
illã viſionẽ ſicut ꝓpter ſinẽ: ſᷣ volũt ipᷣaʒ viſio⸗
onem ꝓpter ipᷣm ſummũ bonũ ſiẽ ꝓpt᷑ vltimuzʒ

ſinem. Jpᷣm ſummũ bonũ pᷣmo ⁊ immediate
eſt ab ipᷣis volitũ.g eſt volũtatl eoꝝ imediatuʒ

obiectũ. Ergo pfecta vnio aĩe cũ deo in q̃ bnitu C

do ↄſiſtit eſt ꝑ intellectũ ⁊ voluntatẽ. Itaq; in

actu vtriuſq; ſimul ↄſiſtit.Et ſi obijcerer q au⸗
ctoꝛitates ↄrium nolentibus eas intelligere cõ/
trariũ ſonare vident᷑:puta qꝛ in viſione dieunt
btitudinem cõſiſtere. Rñdet Riccardus.q ſo
includũt cõcomitantẽ dilectõʒ. Nam ↄſumma
ta dei dilectio inſeꝑabiliter concomitat caram

eius viſionem. Pꝛopterea Aug'. li. , de trini.
ca.penultimo dicit. O viſio eſt ſummũ pᷣmium
⁊ ipᷣa eſt actus intellectꝰ.Et in.j.li.de doctrina

xpᷣiana idem dicit. Hec eſt ſumma merces vtꝑ
ſruamur deo: ſumma merces eſt btitudo.⁊ frui
tio eſt actus voluntatis q̃ viſionem cõcomitat᷑
CTertii dubium erat vtrumbtitudo pꝛicipa

— „

lius conſiſtat in actu voluntatis qᷓ intellectus⸗

Et rndet Riccardus ꝙ ſic. ꝛimo qꝛ ſicut int

habitus vie charitas eſt donum pᷣncipaliꝰ ᷣm

Augl. xv. de trini. c. xviij. Ita inter habitꝰ pa⸗
trie charitas patrie eſt donum pᷣncipalius. Sʒ

in patria nobilioꝛ habitus hʒ nobilioꝛem aciũ.
Ergo deum pfecte diligere qᷣ eſt actus charita⸗

tis patrie eſt actus nobſiiſſmus anime. cũ ẽ̊ in
nobiliſſimo actu pᷣncipaliſſime cõſiſtat beatitu·
do. ⁊ diligere ſit actus volũtatis:pncipaliꝰ cõ⸗

ſiſtit in actu volũtatis q;ᷓ intellectꝰ. Scoo pba

tur beatitudo pncipalius oſiſtit in actu yolä. ¶ S
tatis q; intellectꝰ.ex eo ꝙ volũtas eſt nobilio:

· „. „

potentia qᷓ; ſit intellectus. Nam Berñ. in li. de

libero arbi. dicirrõem eſſe quodamodo pediſſe

quaimn voluntatis. Et Anſel. in li. de nceptu v⸗

4

¶ Tertiũ vtrũ britudo poſſit in

intellectus. Sed deus ſ rõe qua vltimꝰ ſinis ẽ
beatiſicans. ſub ratiõe qua eſt beatitudis oo⸗

iectum:pᷣncipalius tendit volũtas in ipᷣm qᷓ; in
tellectus.Et ſic ↄſiſtit bitudo pᷣncipaliꝰ ĩ actu
voluntatis q; intellectuuas. „
beatitudo non poteſt e

Ccontemplanduʒz z b nis obie/
ctum:in quo tria ſunt dubia abſoluẽ?
Pꝛimũ vtrũ btitudo ſit qͥd creatůũ. (da.
vtrũ btitudo poſſit amitti.

Gcöm S
arri udo p ac vita hri.
ireſpondet Riccardus vbi

mane dupliciter poteſt accipi. Vno mõ pꝛo il⸗
lo bono in quo pfecte ⁊ plenarie reqͥeſcit huma

na yvita. Alio mõ ꝓ ꝑfecta quiete humane vite
in illo bono que coſiſtit in ꝑfecta hois coniun⸗
