famoſi oꝛdinẽ pᷣdicatoꝝ intrarunt. ¶ Tertia
aureola debet᷑ ſancto petro martyri ꝓpter mar
nic Ma vt inquit Innocẽ.papa. ꝛo de⸗
enſione fidei obedientia romane eccleſie: vir
ille venerabilis acerrima moꝛtẽ tulit.Factꝰ nãa
qꝙᷓ; inquiſitoꝛ heretice pꝛauitatis:iniunctuʒ ſibi

officiũ diligenter exercens:hereticos vbiq; per

quirebat nullã eis requiem tribuens:ſed mira⸗

biliter om̃es confundens patenter cxpellẽs:ſa⸗

pienter cõuincens:ita vt nõ poſſent reſiſtere ſa⸗

pientie ⁊ ſpiritui qui per eum loquebat᷑. Que

videntes heretici de ipᷣius moꝛte tractare cepe

runt.Cum ergo de ciuitate cumana: vbi fratꝝ

ſui oꝛdinis ibi moꝛantiũ pꝛioꝛ erat: mediolanũ

pergeret:pꝛo exequenda inquiſitione cõtra he

reticos ſibi ab apoſtolica ſede cõmiſſa.Quidã
de ipᷣoꝛum hereticoꝛũ credentibus pꝛece illoꝛũ

inductus ⁊ pꝛecio:in eum iter ſalutaris pꝛopo⸗

ſiti pſequentem funeſtus inſilijt inagnum:vti
q; lupus ferus in mitem:in piũ impius:furibũ
dus in manſuetũ in modeſtũ:effrenis ꝓfanus:
in ſanctum pᷣſumit inſultum:exercet conatum:

moꝛtem intentat. Sacrum autem illius caput

gladio crudeliter impetẽs: diris in ipᷣm impꝛeſ
ſis vulneribus:⁊ ſaciato ſanguine iuſti enſe:ve
nerandũ illum nõ diuertentẽ ab hoſte:ſed exhi
bentem ſe ꝓtinus hoſtiam: ⁊ ceſoꝛis ſuſtinentẽ

Ü⸗L I2* „ „»

in patientia truces ictus dimiſit ſpiritu petẽte

ſuperna in ipᷣo loco paſſionis occiſum. Ille nõ

querula voce murmurãs:ſufferens omia patiẽ
ter:ſuũ domino cõmendabat ſpiritũ dicẽs. In
manus tuas dñe cõmẽdo ſpiritũ meũ. Simbo
lũ etiã incepit dicẽ fidei: cuiꝰ nec ĩ hoc articulo
deſijt eſſe pᷣco: ꝓut ipᷣe nephandus occiſoꝛ. Et

qͥdam frater dñicus eius ſociꝰ qui ab ipᷣo licto⸗

re ꝑcuſſus:diebus aliquibus vixit poſtea:retu
lerunt.ſed cũ adhuc martyr dñi palpitaret:cul

tellũ lictoꝛ crudelis arripuit: ⁊ ꝑ latera eiꝰ traſ⸗
fixit. Fuit auteʒ eius paſſio veneranda ſimilis

dñice paſſioni.Chiiſtꝰem̃ paſſus eſt ꝓveritate

quã pᷣdicabat. Netrus ꝓ veritate fidei quã de

fendebat.Chꝛiſtꝰ paſſus ẽ ab infideli populo iu
deoꝝ petrus ab infideli turba hereticoꝛum Et
xpᷣs in paſcali tꝑe cruciſixus petrus eodeʒ tꝑe
martyriũ patit᷑. RZpᷣs cũ pateret᷑.in manꝰ tuas
dñe cõmẽdo ſpiritũ meũ dicebat ꝓetrus dũ oc
cideret᷑ eadem vba clamabat. Rps ꝓ triginta
denarijs fuit traditꝰ:vt erucifigeret᷑.petrus ꝓ
libꝛis quadraginta fuit venditus.

¶ De miraculis qbus claruit beatus pe

lani comitatus eiꝰ vbi vot couenticula hereti trus martyr:in vita in moꝛte:? poſt

t eius merita apud deu.·

ℳ

contemplãduʒ de coꝛona beati petri

nãq; deꝰmerita ⁊ głiam ipᷣi ꝑ miracula ⁊ ſigna

2 oo
PHꝛimo in viit.

ſi⸗
n
o/
Luin
Glet
lisd
o⸗
ſupe
mute
lolig
plate
dommn
lelici
fumnn
Li⸗
corru
dormn

uſe

ſe⸗

in⸗
tereſr
Q:
ecge
ffare
olanqj
trahe
uidi
lloꝛii
Ropo⸗
meyti
furdi
dſanus:
Namun:
gcput
ninpre,
enleve
echi
ſtinenti
pae

luptid

6s.
bo
ano
n. Et
ligo⸗
Peu
N
enͤl⸗
ſwois
Neriae
igde
pubin
un
tzhe
Muas
ioe
inta
1s p

„

mait

¶ Scðdo in moꝛte.

CTertio poſt moꝛtem.
Pꝛimo deus fecit claruz ſignis miraculis

beatum petrũ in vita. Ex quibusialiqua enar=
remus Cum apud mediolanũ quenda hereti⸗

cumſa fidelibus captum: beatus petrus exami⸗
naret. Et multi epiſcopi ⁊ religioſi et maxima

multitudo populi ibi cõueniſſet. ⁊ dies tam ex
p̃dieatione qᷓ; ex illa examinatione in lõögum ꝓ

tracta fuiſſet.⁊ maximus eſtus cunctos afflige
ret.Dixit hereticus ille coꝛam omnibus. Ope
tre ꝑuerſe ⁊ ſi tu es ita ſãctus: ſicut hic ſtultus

populus te affrmat. Cur eum eſtu affligi ꝑmit

tis.⁊ non rogas deum vt nubem aliquaʒ inter
ponat.ne affligat᷑ iſta tãta multitudo. Ad quẽ
beatus Petrus reſpondit.Si vis ꝓmittere te
abnegaturum hereſim tuaʒ.⁊ fidem catholicã
recepturuʒ.rogo dominũ ⁊ faciet quod dixiſti
Tunc fautoꝛes hereticoꝛũ conclamantes dice

bant. pꝛomitte pmitte. Credebãt em̃ ꝙ fieri nõ

poſſei. Quod beatus petrus coꝛam omibus ſe
facturum ſpopondit.⁊ maxime cuʒ nulla nube

cula etiam minima awareret in aere. Catholici

autẽ ſuꝑ obligatione beati petri contriſtari ce⸗
perunt.timentes ne fides catholica ex hoc con

fuſionem pateretur. Cum ergo hereticus obli⸗
gari ſe nollet. Beatus petrus cum fiducia ma⸗

gna dixit. Ad hoc ꝙ verus deus viſibiliũ ⁊ in

uiſibiliuʒ creatoꝛ monſtretur.⁊ ad conſolatio⸗

nem fideliũ:⁊ cõfuſionẽ hereticoꝝ. Rogo dñʒ
vt aliqua nubecula aſcẽdat:⁊ ſe inter ſolẽ ⁊ po

pulũ interponat.Qð pꝛemiſſo crucis ſignacu⸗
lo factũ fuit ꝑ magnã hoꝛam in modũ papilio⸗

nis populũ nubecula ꝓtegente Contractus q̊

dam nomie aſſerbus cum ꝑ qnq; annos ſicma

ſiſſet:vt per terrã in ſextario traheret᷑:mediola

num ad beatũ petrũ ductus fuit.Quẽ cuʒ bea
tus petrus ſignaſſet. cõtinuo ſanatus ſurrexit.
Cuiuſdã nobilis filiũ pᷣ nimio hoꝛribili totius
gule tumoꝛe:nec loqui nec ſpirare valẽtẽ:leua⸗
tis ad dñm manibus ⁊ crucis in eo facto ſigna⸗
culo.illoq; accipiente ipᷣius caam ⁊ i inſirmo
ſuwonente loco ſanauit(Cuidam etiam iuueni
muto imiſſo digito in os eius:ſueq; lingue ſolu
to ligamine beneſiciũ loquele cõceſſit. Ceſenei
platea ciuitatis qͥdam nobiles iuuenes quoꝛũ
domus erat cõtigua palatio dñi cum eſſent he⸗
retici iaciebãt lapillos ↄᷣſanctũ pᷣdicãtẽ.Quo⸗

rum malignitatẽ ſepius increpans nihil ꝓfecit
Tãdẽ publice illi domui maledixit:que ſtatim

coꝛruit et qᷓ;plures interfecit ex illis. deinceps
dDomus pᷣdicta nunqᷓ; reꝑari potuit etiam vſq;
in pᷣſentem diẽ. ¶ Scdo deus fecit clarũ beatſũ
petrü martyrẽ in moꝛte.na lampades ad ſepul⸗
crũ eius pendẽtes pluries ꝑ ſeipas abſq; omi

uenibus ante quandam tabulam vbi e depi

humano ſtudio ⁊ miniſterio diuinitus ſunt ac

cenſe. Apud floꝛentiã in monaſterio deripolis

ſaãctimonialis qᷓdam in oꝛatione poſita ea die qᷓ
beatus petrus moꝛtẽ ſuſtinuit. vidit beaiã vir
ginẽ in excelſo trono in gloꝛia reſidere: duos
fratres de oꝛdine pᷣdicatoꝝ: in celuʒ aſcendere:

⁊ hincinde iuxta eã collocaios eſſe.Et cuʒ inq⸗

reret: qui nã eſſent audiuit vocẽ dicẽtẽ ſibi.Hic
eſt frater petrus qͥ in ↄſpectu dñi tanq; tumus
aromatũ gloꝛioſus aſcendit. Reꝑtũqꝙ; ꝓcerto
eſt. ꝙ eadeʒ die moꝛtẽ ſubüt:q̃ dicta ſactimoni⸗

„ ——

alis viſionem vidit. Vñ cũ graui ⁊ longa infir

mitate laboꝛaret ad rogandũ beatũ petrũ tota
deuotione ſe cõtulit:⁊ ſanitatẽ integra mox re⸗

cepit. Suꝑ locũ inſuꝑ paſſionis ſancti petri ſe⸗

peluminaria de celo deſcendẽtia ⁊ ad ceiũ aſcẽ
dentia: plures religioſi viſibiliter aſpexerũt.in
ter que luminaria duos fratres ĩ habitu pᷣdica.
toꝛũ ſe vidiſſe teſtati ſunt. IJdropica quedã ad

locum paſſionis illius ꝑuceniens:fuſa ibi oꝛati⸗

one ſanitatẽ integram mox recepit.Quidã pu⸗
er ex caſu gᷓuiſſimoſic opꝛeſſus: vtmotu ⁊ ſen⸗
ſu penitus deſtitutꝰtanq; moꝛtuꝰdefleret᷑:mox

awoſita de terra: ſuo pectoꝛi ſacro eiuſdẽ mar⸗

tyris cruoꝛe ↄtacta incolumis exſurrexit. Qui
dam etiã cuius carnẽ cancer edax ſedula coꝛro
ſione voꝛabat linitis huiuſmodi tra vulneridꝰ
eſt curatꝰ.Alij achuc diuerſis infirmitatibus

occupati qͥ ſepulcrũ in vehiculis ⁊ alis ſuſten

taculis adierũt plenã incolumitatẽ receperunt

Cum autem ſũmus pontifex Innocẽtiꝰ quar⸗

tus beatum petrum ſanctoꝛũ martyriuʒ catha

lago aſcripſiſſet. Fratres apud mediolanuʒ ad

capitulũ cõuenerũt. volẽtes eius coꝛpus ad al

tioꝛem locũ trãſferre.cum plus qᷓ per annũ ſub
terra iacuiſſet: ita ſanũ ⁊ integrũ ac ſine alicui
exalatione fetoꝛis repertũ eſt: ac ſi eadẽ die fuiſ

ſet ſepultũ. Fratres ergo ſuper magnuʒ pulpi⸗
tum iuxta plateã coꝛpus eius cuʒ magna reue⸗
rentia deduxerunt: ⁊ ibidem ſic ſanũ ⁊ integrũ
omi populo eſt oſtenſum. ¶ Tertio deus fecit

claruʒ miraculis beatum pctrũ martyrem poſt
moꝛtem. Quidam iuuenis de ciuitate cumana

cũ de panno tunice ſancti petri haberet: ⁊ qdaʒ
hereticus cidem deridendo diceret. vt ſi ſãctũ
eum credebat in ignem pannũ ipᷣm ꝓijceret: et
ſi comburi non contingeret:abſq; dubio ſanctꝰ
eſſet:⁊ ipᷣe ſue fſidei adhereret Mox ſuꝑ carbo

nes accenſos pannũ ꝓiecit:ſed ab ipᷣo igne alti

us reſiliuit. deinde ꝑ ſe ſuꝑ carbones rediẽs ip
ſos ardentes penitus exunxit.ꝗð videns here
ticus ad viam veritatis redijt. Apud floꝛentis

iuuenis heretica pꝛauitate coꝛruptꝰ: cũ i ecclia
fratrum de floꝛentia cum quibuſdam alijs iu⸗

5.

Sermo lxj.

etum martyriũ ſancti petri:ſtaret ⁊idens ibili⸗
ctoꝛem ꝑcutientem:ipᷣe dixit.vtinã ego ibi fuiſ
ſem:qꝛvalidius percuſſiſſem:quo dicto ſtatim
mutus effectus eſt. Cunq; ſocij requirerent qͥd
haberet:⁊ ipᷣe eis nihil reſpõdere poſſet:eũ do⸗
mũ reducere voluerunt. Sed cũ in via ecceleſiã

ſoncti michaelis vidiſſet:elapſus de manibꝰſo
cioꝛum eccleſiã intrauit:⁊ flectẽs genua coꝛde

ſanctuzʒ petrũ rogauit:vt ſibi parceret:voto fi⸗
cut potuit ſe obligãs ꝙ ſi liberaret᷑:peccata ſua
cõſiteretur: ⁊ omnẽ hereſim abnegaret. Tunc
ſubito loquelam recuperauit: ⁊ veniens ad do
mũ fratrũ ⁊ abnegata hereſi peccata ſua confeſ
ſus eſt: data licentia confeſſoꝛi ꝙ hoc populo pᷣ
dicaret. Ipſe quoq; ĩ publica pᷣdicatiõe ſurgẽs
coꝛam omi multitudine hec confeſſus ẽ Muli
er quedam in flandria cũ iã tres ſilios moꝛtuos
peperiſſet:atq; ex h̊ viro ↄtẽptibilis redderet᷑:
rogauit ſanctũ petꝝ vt ſibi auxiliũ ferret. Cũ g̊
rtũ ſiliũ peperiſſet.moꝛtu eſt reꝑtus: quẽ mr
accipiens ad rogandũ ſanctũ petꝝ totã ſe cõtu
lit:vix oꝛationẽ compleuerat ⁊ puerulꝰ viuus

aparuit. Cũ g ad baptiſinũ poꝛtatus fuiſſet: ?2

vt Johes vocaret᷑ eẽt diffinitũ. Sacerdos cũ
eiꝰ nomẽ dicere deberet: dixit petrꝰ: qð nomen
ſemp retinuit. Frater iohes polonꝰ cum apud
bononiã quartana laboꝛaret: ⁊ ĩ feſto beati pe⸗
tri martyris ſermoneʒ ad clerũ facere deberet:
acceſſionẽ eadẽ nocte iuxta curſũ naturalẽ ex⸗
pectans:timere valde cepit:ne in iniuncto ſibi
Emone deſiceret:ad ſancti petri ̊ cõuerſus ſuf⸗
fragia ad altare ipiꝰ cũ deuotiõe acceſſit: oꝛãs
qt eius pᷣcibus iuuaret᷑ cuius debebat gloꝛiaʒ
pꝛedicare ſicq; factum eſt ꝙ illa nocte penitus

fſebꝛis ceſſauit. Multos liberauit a ſpiritibus

imundis:a qͥbus erant verati( Gcholaris qͥdã
cuʒz ꝑgeret ad montẽ peſſulanũ ex quodã ſaltu
adeo fuit ruptꝰ in inguine: vt doloꝛe nimio ve⸗
xaret᷑:⁊ incedere non valeret.hic aliquãdo au

diens pꝛedicari. ꝙ quedaʒ mulier terrã ſangui

ne beati petri reſperſã ſuꝑ cancri coꝛroſionẽ po
nens fuerat liberata:dixit.dñe deus de terra il

la nõ habeo. Sed qͥ illi terre meritis beati petri

tantã dediſti vtutem potes ⁊ iſti dare.Accipi
ens ergo de terra cũ ſigno crucis ⁊ in venerati⸗
one martyris:loco ſupoſuit: ⁊ ſtatim curatus
fuit(In ciuitate cõpoſtella fuit qͥdam vir bene⸗
dDictus nomie: qͥ tibias inflatas habebat in mo

duũ vtriũ:ventrẽ tumentẽ inſtar pꝛegnãtis:fa⸗

ciem pᷣ nimio tumoꝛe hoꝛribilẽ: totũq; coꝛpue
inſlatũ:ita vt non homo ſᷣ monſtrũ aliqð vide

. .

ret᷑.ic cuma quada matrona ſuper baculũ ſe
ſuſtentãs elemoſynã petijſſet. Illa rñdit. magl
foſſa q; elemoſyna indiges: ſed meo cõſilio acq̊

eſce: ⁊ ad domuz frata pᷣdicatoꝝ ꝑgens:beati

petri martyris patrociniũ quere. Ille cum ms
ne ad domũ fratꝝ veniſſet: ⁊ oſtium eccłie clau
ſum eſſet:ſecus poꝛtaʒ ſe poſuit ⁊ doꝛmiuit. Ex
ecce qdam vir reuerẽdus in habitu pᷣdicatoꝛũ
ei apparuit:⁊ cappa ipᷣm cooperiens::in eccłiam
introduxit. Ille aũt euigilãs ⁊ intus in ecclia ſe
reperit:⁊ ꝑfecteſeſanatuz inuenit.qui multiꝭ ad
mirationẽ intulit ⁊ ſtupoꝛẽ:cuʒ viderent homi
nem pene moꝛtuũ:tam ſubito liberatũ Nauis
q̃dam in medio maris pene naufragiũ pateret᷑
ſeua fluctuũ inundatiõe quaſſata: oẽſq; naute
caligine noctis tenerent᷑ vniuerſi multoꝝ ſacto
rũ ſuffragia poſtulabant. Quidam vo natione

ianuenſis facto ſilentio. Audiſtis inquito fra⸗

tres: q̃liter qdam de oꝛdine pᷣdicatoꝝ noie fra⸗
ter petrus:nuꝑ ob defenſioneʒ ſidei catholice:
ab hereticis ſit iterfectus per cuiꝰ merita deus
multa miracula facit. Nũc g̊ deuote eiꝰpatroci
niũ imploꝛemꝰ:qꝛ ſpero ꝙ liberabimur.Aſſen⸗
tiũt vniuerſi inuocãtes in fuũ auxiliũ beatũ pe
trũ.Mox antẽna nauis cereis accẽſa tota cõ⸗
ſpicit᷑.Et reſpiciẽtes viderũt quẽdã ihabitu pᷣ

dicatoꝝ ſuꝑ velũ ſtantẽ:ſtatimq; mare quieuit

⁊ tranqllitas magna fuit.Cũ ergo pᷣdicti nau⸗
te ianuã incolumes adueniſſent ad domum fra

trum pᷣdicatoꝝ venerunt:⁊ deo ⁊ beato petro

g̃as referentes:eiſdẽ fratribus totius miracn⸗
liſeriẽ narrauerũt( In ꝓuincia francie ciuitate
ſenonẽſi:puella quedã cũ in aqua raptim traſe⸗
undo cecidiſſet:⁊ ꝑ magnũ ſpaciũ tempoꝛis ſte
tiſſet:tandẽ de flumie moꝛtua eſt extracta.moꝛ⸗
tis autẽ eius erant quattuoꝛ argumẽta ſcʒ ma⸗
gnũ ſpatiũ tꝑis:⁊ rigiditas coꝛpoꝛis:⁊ frigidi
tas:⁊ nigredo.delata eſt ̊ a quibuſdã ad eccle
ſiam fratrũ:qͥ cũ eaʒ ſancto petro deuote ac ſide
liter cõmendaſſent:cõtinuo vite eſt reddita ⁊ ſa
luti. Sũt ⁊ alia inumera vt ſic dicã:huius glo⸗
rioſiſſimi ſãcti miracula:q̃ nos bꝛeuitatis cauſa

ptranſimus. Oſtẽdũt aũt illa cere imagines et

alia ſanitatũ ſigna:q̃ in capellis ad honoꝛẽ ipᷣi
coõſtructis vbiq; locoꝝ cernunt᷑.Quare illum
pie veneremur:ſperãtes ſuo patrocinio libera⸗
ri ab iminentibꝰ malis ⁊ tandeʒ dei gram obti⸗
nere. Quã nobis ↄcedat ieſus filius dei:qͥ ẽ be
nedictus in ſecula ſeculoꝝ.Amen.

¶ Sermo.lxj.de ſancto Ambꝛoſio do⸗
ctote ſãcte ecclie eo mediolanẽſi ·

Anctũ fecit illũ
Scribunt᷑ hec verba ad laudeʒ bea⸗
tiſſimi Ambꝛoſii aſſumpta oꝛiginali⸗
ter Ecẽi.xlv.ca. Sũmi dei ſapientia ineffabilis
eccleſis ſuam varietate ſanctoꝝ voluit decoꝛa⸗
re. In qᷓ alios conſtituit ꝓphetas:alios aplłos

ho

ſermn
ALlno

os

oibin
mdi
raßit
galie
ſpin⸗

il
oliai

horelſi
ſeyce

is etr

let o
vamv.
foget
risg
olff
lesſu

blibus
ſenme
Uzyt
ggecun

losna

leſmno
Aleſtt
Minpe⸗

ſoeni
ſtsin

hier

Pinn
hie

mmm
lecn
l.
i
ctlan
ercle.
dti
Nhoni
Haus
Mteret
Snguue
nce
Natone
offe⸗
hholee:
adens
garoci
S 4
enie
lonco⸗
Nbinß
gvienn
Ninan⸗
nf
peto
raa⸗
iate
fͤſe⸗
aſte
mor:
zwu
figidi
ecce,
eaſee
linth
lch⸗
6el
in
luin

cti⸗
gebe

do⸗
1

i
ben⸗
ali⸗
bllis
oꝛa⸗
ples

tria myſt
CPꝛimũ ðꝛ digne aſſimilationis.
7 BGecöm virtuoſe ꝑpfectionis.

ſanctitag heatſ ambꝛolij aſſim
2

alios pdicatoꝛes ⁊ doctoꝛes:alios euãgeliſtas
oĩbus autẽ ſm ſui ſtatus ↄdecentiã:gre ſue do
na diſtribuit. Nam ꝓphetis dedit lumen futu⸗

ra pᷣuidẽdi.Aplis linguaꝝ ⁊ ſciẽtie ⁊ vſũ. Euã

geliſtis anctoꝛitatẽ ſcribẽdi. Et ipᷣis doctoꝛibꝰ
lplẽdoꝛẽ ſpũalis doctrine. At aũt eẽnt recepta
cuila munda.qꝛ vt ſcribit᷑ Sapie.j.ca. In mali⸗
uolã aĩaʒ nõ intrabit ſapia nec habitabit in coꝛꝛ

poꝛe ſubdito peccatl.Cepioſa illis munera gre

ſue ↄceſſit. YFuerũt qͥdẽ ipᷣi nõ ſolũ in rebꝰ diui⸗
nis eruditiſſimi:ſᷣ etiã omi ſãctitate ꝑfecti ⁊ ce⸗
terj oꝑmiſſis:ad ambꝛoſiũ mẽtis oculos reuol

uamus:qᷣ ob merita ſactitatis:⁊ admirabilẽ pᷣ⸗
rogatiuã vtutũ:ĩ celis gaudet cũ xpᷣo.Et iter⸗

ris a cunctis fidelibus colit᷑ ⁊ venerat᷑. JIJdcir
co in pᷣſenti pᷣmone laudes eius ꝓmere cupien

tes:ſub titulo de illius ſãctitate dicemꝰ: ð qua
yſteria pponimus contemplanda.

ertiũ lucide maniſeſtationis.

anctitati qnqʒ; ꝑſonaꝝ digniſſimarũ

Rimũ myſteri⸗

um ontempl andũu de ſanctite te bea

ti ambꝛoſij dicit digne aſſimilatiois
Aſſmilat nanq ianctitati quinq; pſonaruʒ di
gni ſſimarũ veteris teſtameniti.
C ꝛim 0 ſanctitati abel in v. initate.
TScðo ſanctitati abꝛae in ſidei ſinceritate.
¶Quarto ſãctitati helie in victus parcitate.
¶ Quinto ſanctitati dauid in humilitatt.

ſanctitatl abel in virginitate.Fuit quideʒ abeil
virgo puriſſimꝰ. vt refert ZRugꝰin li.j.de mira⸗-
bilibus ſacre ſcripture. Erat em̃ ſᷣm cõputatio
nem methodij:qñ occidit eũ Cayn annoꝛũ.xi.
Nazʒ vt ipᷣe ait Cayn natus eſt anno trigeſimo
ade cum ſoꝛoꝛe ſua calmana:⁊ poſt annos.xxx
alios natus eſt abel cũ delboꝛa ſoꝛoꝛe ſua.Cen⸗

teſimo vo anno ade interfectus eſt abel. Ntrũ
autẽ ſi longioꝛe tꝑe vixiſſet ↄtraxiſſet matrimo

niũ.Augꝰ ĩ pꝛedicto libꝛo videt᷑ opinari ꝙ ſic
vt impleret pᷣceptum domini quo dixerat.Cre

ſcite ⁊ multiplicamini. niſi deꝰ ſecũ diſpenſaſſet

Sed nobis eſſe ſatis debei:qꝛ cum vᷣginitate i⸗

nocentiã ſuaʒ obtulit deo.Sic ⁊ beatus ambꝛo

ſius in vᷣginitate perpetua deo ſeruiuit. Nam Jeit
nauit helias draginta diebus ⁊. xl.noctibus

väyghVli Hieroꝰteſtat᷑. Amoꝛoſiꝰ ipᷣe ð ſe dixit. Nir⸗ na .xl. noctit
Beatus vo ambꝛoſiꝰ tante abſtinentie fuit ꝙ

ginitatẽ non ſolum efferimus:ſed cuſtodimus:
hinc eſt ꝗ de ipᷣa ſemꝑ magniſice loquebat᷑.

.

non feciſſetniſi virginitatem diligeret. Inqutt

enim Hieroꝰ ad filiam mauricij:de cõmendati

one vginitatis. Luxurioſo verbum caſtitatis .

offenſio eſt: quoꝝ venter deus: culitum nolunt
amare ieiunij. Et Chꝛy. ait. Cu audis aliquẽ
de deo loquentẽ:intellige ꝙ coꝛ illi? amoꝛe dei

repletum eſt. qui libidinis iheſauruzʒ habet : in
coꝛde de puellis dicere delectat ⁊ audire.Igi⸗
tur ambꝛoſius ⁊ de vginitate ampliſſime dixit
atq; in laudem vginitatis de ginibus libꝛum
copioſiſſimũ ſcripſit. C Secũdo ſanctuas bea=⸗

ti ambꝛoſij aſſimilat ſanctitati abꝛae:in fidei ſin.

ceritate. fuit ipe abꝛaam deo chariſſimus maxi
mne ppter fidem. Ande Geñ. xv. ca. dicit. Cre
didit abꝛaam deo ⁊ reputatũ eſt ei ad iuſticiaʒ.

li. Sic ⁊ beatus ambꝛoſius in fide firmus inuẽ

tus eſt atq; ſincerus qui credidit omnes articu

Credidit vtiq; qð illi pmiſerat deus Lqꝙ non·
eelſet egreſſurus ex vtero ſuo:ex quo multiplicẽ
dum foꝛet ſemẽ eius ad ſimilitudinẽ ſtellarũ ce⸗

los fidei:⁊ hereſim arrianoꝝ validiſſime expu·

gnauit. Ex quo ipᷣe dicebat ð imperatoꝛe pete
te ab eo baſilicã.vt notat᷑.xxiij.q.viij.ca.coue

nioꝛ. pus eſt vt animam mihi qᷓ; fidem auferat.

Tertioſãctitas beati ambꝛoſij aſſimilar ſacti
tati moyſii pietate ⁊ cõpalſ

idolatrantẽ lachꝛymis ſuis ⁊ oꝛatiõe placauit.
Erat em̃ populo illi pius ⁊ manſuetus· xyt piʒ
xlv. di. ca. diſciplina. Et. xxiij. q.iiij. ca. d cru
dele. Sic ⁊ beatus ambꝛoſius lachꝛymabatur

ſepius ex pietate. Nam dum aliqͥs lapſum ſibi

tur Exo. xxxij. ca. Iratum deũ contra populũ

ↄſitebat᷑ ſic amariſſime flebat:qꝙ illũ fiere ſimili
ter cõpellebat. AUnde ⁊ pᷣtacto ca.ↄuenioꝛ.ipe

dicebat. Aduſus arma milites gothos quoq;

lachꝛyme mee arma mea ſũt. Et. xxiij q. viij. c.
non pila ait. Mon pila querũt ferrea. no arma
xp̃i milites coactus repugnare non noui:b do
loꝛ fletus: oꝛationes:lachꝛyme fuerũt mihi ar⸗

ma aduerſus milites. Talia em ſunt munimẽta
ſacerdotis. pᷣter huiuſmodilachꝛymas eranti
eo lachꝛyme oeuotionis ꝓ eternis deſiderijs.
Cũ em̃ alicuiꝰ ſancti ſacerdotis vel ep̃i obitus

nũciabat᷑ ſic amariſſime flebat vtvix conſolari

valeret.Cũq; interrogaret᷑. Cur viros ſãctos
q̃ad gloꝛiam ꝓficiſcebant᷑ ſic fleret. aiebat. Ne

putetis me flere qꝛ reccſſerit ſ̊ qꝛme pꝛeceſſerix

7 qꝛ difficile inueniet qui tam dignus eius offi
cio haheatur. C Quarto ſanctitas beati Am⸗
bꝛoſij:aſſimilat᷑ ſã ctitati helie in parcitate:⁊ ab
ſtinentia. vt em ſcribitur.iij. Regl.xix.c. Jeiu

quotidie niſi ĩ ſapobato ⁊ die dñica ⁊ feſtis pꝛeci

1X .
4 —. v»*
2 . . .

puis ielunabat. Añ in hiſtoꝛia eccleſiaſtica ðꝛ
de eo.Aduerſus luxurie furoꝛẽ nõ ſe manu de

fenſabat:vel telo. Sʒ ieiunijs ⁊ ↄtinuatis vigi
lijs:ſub altari poſitꝰ:ꝑ obſecra iões deſenſoꝛeʒ
ſibi atq; ecclłie deũ parabat. ¶ Quito ſactitas
beati ambꝛoſij aſſimiat᷑ ſãctitati dauid in hũili

tate. Qui vt ſcribit᷑.ij. Regl.vj.c. Nidẽs oʒa
ꝑcuſſuʒ a dño:eo ꝙ tetigerat archã pᷣſũptuo/ſe
extimuit i die illa dicẽs. Quõ ingrediet᷑ ad meꝰ

archa dñi. Et noluit diuertere archã dñi i ciui
tatẽ dauid: ᷣ diuertit eã in domũ obededõ ge⸗
thei. Et habitauit archa dñi ĩ domo obededõ
gethei tribꝰmẽſibꝰ ⁊ bñdixit dñs obededom et
oẽm domũ eiꝰ Nũciatũq; eſt regi dauid:qꝛ bñ
dixiſſet dñs obededõ:⁊ oia eiꝰ ꝓpter archã dñi

dixit. ibo ⁊ reducã archã dñi cũ benedictiõe in

domũ meã qð ⁊ fecit Adduxitq; archã cũ gau
dio:ipᷣeq; ſaltabat coꝛã dño.Cũq; pactis oibꝰ

repᷣbenderef a michol filia ſaul vxoꝛe ſua ꝙ ſal
taſſet coꝛã dño.Hixit dauid viuit dñs:qꝛludãa

añ dñm:qͥ elegit me potiꝰqᷓ; patrẽ tuũ:⁊ qᷓ; oẽʒ
domũ eius:⁊ pᷣcepit mihi vteſſem dux ſuꝑpo
pulũ dñi iſrł: ⁊ ludã ⁊ vilioꝛ fiam pluſqᷓ; factus
ſũ ⁊ ero humilis ĩ oculis meis. Sic beatus am
bꝛoſiꝰ ex hũilitate timuit acceptare dignitateʒ
epᷣalem. Oſtẽditq; ſe hre tria q̃ ſũt officio pᷣlati⸗
onis inimica. Pꝛimo crudelitatẽ Es tribunal
cõſcẽdit ⁊ H ↄſuetudinẽ ſuã toꝛmẽta ꝑſonis ad
hiberi iuſſit. Scðo vanitateʒ phicam. Cuʒ em
populꝰacclamaret pctm tuũ ſuꝑ nos.turbat⸗
domum redijt.⁊ phiam ꝓfiteri voluit.Tertio
oſtẽdit ſe hr̃e inhoneſtate. Nã publicas mulie

res ad ſe venire fecit:vt ſic populũ a ſua inten⸗

tione reuocaret. Sed cũ nec ſic ꝓficeret popu
lo acclamante pctin tuũ ſuꝑ nos. Fugã media
nocte petüt.cũq; nicinũ ꝑgere ſe putaret: mane
ad poꝛtã ciuitatis mediolanenſis q̃ romana ðꝛ

ſe inuenit: qui inuẽtus cũ cuſtodiret᷑ a populo

miſſa eſt relatio ad clementiſſimũ imperatoꝛem
Valentinianũ:Qui cum ſũmo gaudio accepit
Zindlse⸗ a ſe directi ad ſacerdotiũ peterentur
CLetabat᷑ etiã ꝓbus pᷣfectus ꝙ verbum ſuumi
eo fuerat adimpletũ. Dixerat em cuʒ ꝓſiciſcen
ti mandata daret. Nade:age non vtiudex:ſed

vt epiſcopꝰ. pendẽte relatione iteꝝ abſcondit

ſed inuentus cũ adhuc eſſet cathecuminus ba⸗
ptiʒzatur. Et tãdem in epiſcopalẽ cathedrã ſub
limatur. Audiuimus iam qᷓ; humiliter poſt tot
contradictiones. Ambꝛoſius curã epiſcopalẽ
ſuſcepit. Si ita fieret tempoꝛibꝰ iſtis vtiq; ſoꝛ⸗
didis obſcuris:populi abundantius in viaʒ
dñi dirigerentur. Eccleſie in dies in oꝛnamen⸗
tis ⁊ reparationibus magis pꝛoficerent:⁊ diui
nus cultus deuotius ſanctiuſq; celebꝛaret᷑ Sʒ

nunc coꝛrupta eſt omnis iuſticia ⁊ vtus contẽ

pttibilis facta omnes que ſua ſunt querũt:non
En eqnq; pᷣcipuis virtutibꝰ ſanctiam⸗

bꝛoſij: ex qᷣbꝰ colligit᷑ quãtũ fuerit in
ſanctitate ꝑfectus. ¶ Caplm:II·

nis. Nam pᷣter eà que dicta ſunt in quinq; pᷣci⸗
puis vtutibus ꝑfectus futt.
X in liberalitatc.
¶ Sedo in rigiditate.
¶ Tertio in magnanimitate.

C Quarto in charitate.
¶ Quinto in vexitate.

—õ — .

tate.qꝛ ola qͥ habebat paupeꝝ erãt:qbꝰ libera⸗
liſſime ſubueniebat.Et hoc vtiq; epᷣo conuenit
qui pater eſſe debet pauperum. VUnde Hiero⸗
nymus.xij.q.ij.ca.gloꝛia.inquit:gloꝛia epiſco
pi eſt pauperuʒ opibus pꝛouidere:ignominia
ſacerdotis pꝛopꝛijs ſtudere diuitijs. Ideo di⸗
cebat Ambꝛoſius.xxiij.q.viij.in ca.ſuperius
allegato. conuenioꝛ. Omnia que mea ſunt pau
perum ſunt.Et cum ſuo tempoꝛe radicem om⸗

niũ maloꝛũ auariciã magis ac magis in homi⸗

nibus increſcere vidiſſet: maxime in his qͥ erãt
in ptãte conſtituti:apud quos pᷣcio om̃ia ven⸗
debant᷑ necnõ etiam in his qͥ erant ſacris myſte
rüs deputati vehemẽter ingenuit: ⁊ ſe de huẽ
ſeculi erũpna liberari inſtantiꝰ exoꝛauit.¶ Se
cũdo beav ambꝛoſiꝰfuit ꝑfectus in rigiditate.
am ſicut cato vticenſis vt refert Saluſtiꝰ in

cãtilinario. Nitia hoiuʒ rigide expugnabatet

cõdẽnabat. Ita ⁊ Ambꝛoſiꝰ. Naã ⁊ theodoſiũ
imperatoꝛẽ de crudelitate occiſoꝛũ innocentuʒ
dure redarguit: ab ingreſſu eccleſie ſuſpẽdit:et
publicam pniaʒ eidem iniunxit: ꝓut ponitur ĩ
hiſtoꝛia triꝑtita.⁊.xj.q.iij.ca.cũ apud theſolo
nicã.⁊ ergo idem diffuſius ſcripſi in ſermone ð

diuino cultu:in tractatu de timoꝛe iudicioꝛum

dei. ¶ Tertio beatus ambꝛoſius fuit perfect
in magnanimitate. Nõ em foꝛmidabat pericu⸗

la:neq; moꝛtem pꝓ defenſione fidei ⁊ eccleſiaſti

iuſtina mater ANalentiniani imꝑatoꝛis arriane
hereſis alũna:conturbare cepit eccleſie ſtatum
cõmin ari ſacerdotibꝰ depulſiones ⁊ exilia:niſi
griminẽſis conſilij decreta reuocarẽt. Quo bel
lo eccłie murum ⁊ turrim validiſſimã pulſabat
ambꝛoſiũ.qͥ in omnibꝰ imꝑterritus mãſit.Ad⸗
huc vt ðꝛ in ſepius allegato ca. cõuenioꝛ.Cum
imꝑatoꝛ valentinianus quandã baſilicã vſur⸗

celibertatis. Ande ðꝛ in hiſtoꝛia eccleſtica.x

Ecũdum myſte
rium contemplandũ de ſanctitatebe
ati ambꝛoſij dicitur vtuoſe ꝑpfectio⸗

Pꝛimo beat ambꝛoſi⸗ fuit pfectus i liberali

ius
gel
tus
tnn
ucct
gert
cius
Pute
Alti
ano⸗
lime
ſepil
bent
Dici⸗
inſin
lße
ſurre
apli⸗
Nici
diuini
Plammil

lunmeſe

nonün
Auen
ed
amt
?ob

cxrun

bus
ſiema
oilbus
c(usbe
ſtoi
duofi
Vphf

lirte
lniſca
inen
Tnont

ii b⸗

Leubbn
ſbn

Reſtr.

l.
ign

Tirin

ſte

Aebe
ha⸗

mepio
Momminia
eodi⸗
perius
tpau
non⸗
homi⸗
cerat
aen⸗
de
Rhue
CE
gicſtue,
Mtat
ulſi
Nz
Na
gituri
eco
oned⸗
torum
eſece
eion⸗
ceſutti
tied.
grrione
ſumm
ſamiſi

pare vellet. Ambꝛoſi ſic rñdit. Noli grauare
te imꝑatoꝛ vt putas te ĩ ea que dei ſũt imꝑiale
ius vllũ hr̃e. Tributũ celaris eſt:nõ neget᷑. Ec
cleſia dei ẽ:ceſari vtiq; nõ donet᷑. Et dũ pᷣpoſi

tus valẽtiniani dixiſſet ambꝛoſio. Tu cõtẽenis
valẽtinianũ:caput tibi tollo. Rñdit.deꝰꝑmit⸗

tattibi vt facias qð minaris atq; vtinaʒ deus

auertat milites ab eccłia.⁊ in me ola tela ſua cõ
aertant.⁊ ſanguine meo ſitim ſuã expleant.In

cius vo p̃ fatiõe ſic ð co cãtat᷑. Tata ambꝛoliũ
wulte ſolidaſti ↄſtantie tãto munere celit deco

raſti vt ꝑ eũ excluſa toꝛquerent᷑ demonia arri⸗

aonoꝛũ impietas ꝓpulſa tabeſccret. cſeculariũ
pncipũ colla tuo iugo ſubacta redderent̃ humi

lima. C Quarto beat-ambꝛoſi ꝑfectus fuit in
charit ate: ꝓ dei qpe amoꝛe ⁊ ꝓximoꝛuz ſalute
ſepiſſime clero ⁊ pplo pꝛedicabat. Id facere de⸗

bent p̃lati. vt ðᷣꝛ in ca.inter cetera.de officio iu⸗
dDicis oꝛdinarij. Hoc exercitio vſus ẽ xpᷣs Iſtð
nſuꝑ docuit apłos exercere. Inqt em Lucas
dDe xpo. viij. c. Ier faciebat ꝑ ciuitates a caſtel
la pᷣdicans ⁊ euãgelizãs regnũ dei.Et poſtre⸗
ſurrectionẽ die q̃ gloꝛioſus celuʒ ↄſcẽdit.dixit

aplis Marci vltl.ca. Euntes ĩ mundũ vniuer

ſũ pᷣdicate euangeliuʒ oĩ creature. pᷣdicatio em̃
diuini wbi lux eſt humanaꝝ mentiũ.iuxta illꝰ

pſalmiſte. Lucerna pedibꝰ meis vᷣbum tuũ :et

lums ſemitis meis.Et iteꝝ.declaratio inqͥt ſer⸗
monũ tuoꝝ illumiat ⁊ intellectũ dat paruulis.
Et ne multa loqmur cuʒz ceſſabunt in eccłia dei
voces pᷣdicãtiũ extinguet᷑ in populis lux veri⸗
tatis: ⁊ bonoꝝ moꝝ. Rogateo ſideles xp̃ico⸗
le rogate dñm meſſis: vt mittat o ꝑarios ĩ vine

am ſuã: meſſis qͥdẽ multa operarij aute pauci.
Neſcio qͥd futura pariet dies.verũtñ timeo ſa⸗

tis:⁊ valde ꝑtimeſco: ne ꝓpter ingratitudineʒ

⁊ obſtinationẽ xpᷣianoꝝ hnet ſilentiũ in ra.ꝗu

eerunt ſiquidẽ diebꝰ meis in italia ex oibꝰoꝛdini

bus religioſoꝝ ⁊ pᷣcipue ex oꝛdine minoꝝ mul

ti eruditiſſimi pᷣdicatoꝛes quoꝝ ſonus exiuiti
oibus finibus eiꝰ. M:edicauit ille dux vbi ſan⸗ ꝗ
ctus bernardinꝰ.pᷣdicauerũt ⁊ alij ſti ũ eiꝰimi⸗
tãtes in oĩbꝰitalie ciuitatibꝰ. Et tñ nunq; mun
dDus fuit ita poſitus in maligno ſicut eſt hodie.

O piſſine de“. o benigniſſime pater.o creatoꝛ

celi ⁊ terre:⁊ vniuerſe cõditoꝛ creature. Nere-
miniſcaris deucta mea vel xp̃ᷣianoꝝ delinquen

tiũ.neq; vindictã ſumas de peccatis nr᷑is Sed

cuũ reuerẽtia ad vos pᷣlatos digniſſimos clami⸗
to.non relinqua gregẽ lupoꝝ mo:ſibꝰ traden

dũu. Exaltate q̃ſi tuba vocẽ veſtrã: ⁊ annũcia⸗

teouibus vr̃is pericula ipaꝝ.Et qð g voſip⸗
Ps non poteſtis facere:vel non vultis: religio
los qbus a ſũmis pontiſicibꝰ pᷣdicãdi licentia ẽ

cõceſſa:cũ bñdictione dci ⁊vra explere ſinatis

dicationũ. Sanctꝰ ambꝛoſiꝰ igit᷑ merito extol⸗

lẽdus eſt:qͥ populũ ſibi creditũ p. uit cibo ſpi⸗

ritualis doctrine. In q̃ ſpũſſanctus indubitan
ter aderat eiꝰ lingue. QAð patet tum ex couerſi⸗
one beati auguſtini ⁊ alioꝝ.ium inſuper ex vi⸗

ſione cuiuſdam heretici. Ille nanq; acer imus
diſputatoꝛ: æ durus incõuertibilis ad fidẽ: cuʒ

audiret ambꝛoſium pᷣdicantem vidit ad aures
eius angelum loquentem vba que populo pꝛe

hucuſq; deuenimꝰ:qꝛ nõ poſſum nõ cõquerið

.

7

dicabat. Quo viſo fidem quaʒ ꝑſequebatur ce

pit defendere. C Quinto beaius ambꝛoſi per
lectus fuit in veritate.hanc vtiq; dilexit: hanc
pꝛedicauit: ⁊ cũ ab hac libꝛos:ſᷣmones:⁊ ome⸗
lias ſcripſit.Quare ⁊ Auguſtinꝰ eius dicta in
maxima veneratione ſemꝑ habuit. Endeimli⸗
bꝛo de nuptijs ⁊ cõcupiſcentia inquit. Melagi
us hereſiarcha ſic laudat ambꝛoſiuʒ. vlſoicat.
PBeatus ambꝛoſius epᷣs in cuius pᷣcipue libꝛis
romana lucet fides:q̃ſi ſcriptoꝛum ĩter latinos

flos qͥdam emicuit. Et ſubdit Aug cuius ſidẽ

1 puriſſimum in ſcripturis ſenſum: nec inimicꝰ
quidem auſus eſt repꝛehẽdere. Et Auguſtinꝰ
in epła ad ianuarium. ⁊ ponit᷑.xij.di.c. illa ait.
Ocuʒ mater eius imitata eũ fuiſſet mediolanũ
inueniſſetq; eccleſiã ſabbato non ieiunanteʒ:ex
quo cepit fluctuare ⁊ admirari Auguſtinus vt
ſatiſfaceret matri: conſuluit ambꝛoſiũ.Qui re⸗

ſpõdit. Cum romã venio ieiuno ſabbato:cũ ve

ro ſum mediolaniſabbato non ieiuno. Sic v iu
ad quã foꝛte eccleſiam veneris:eius moꝛe Pᷣua/

ſi cuiqᷓ; non vis ſcandalum eſſe: nec queq; tibi.

Et ſubdit Augꝰ. Ego de hac ſentẽtia etia atq;
etiam cogitans ita ſemꝑ habui tanq cam cele⸗

ſti oꝛaculo acceperin.

¶rdnq; modis mamieſtata ẽ lucidiſ⸗

.

H n.

unm contemplandũi de ſanctitate bea

ꝛimo in doꝛmitione.
¶ Scdo in electione.
¶Tertio in expulſione.
QAuinto in coſumatione.

is. In qnq; em lucide manifeſtata et.

9

ꝛimo maniteſtata fuit ſancti

2
»

in doꝛmitione.J põᷣe enim filius Ambꝛoſij pꝛefe
cti rome cuʒ in cunabulis in atrio pꝛetoꝛij eſſer
poſitus ⁊ doꝛmiret:examen apum ſubito adue
niens faciẽ eius ⁊ os ita impleuit vt quaſi in al
ueolũ ſuuz intrarẽt pariter ⁊ exirẽt:que poſtxa

ſime ſactitas beati ambꝛoſiiCa: ·.

tas Ambꝛolij

tiambꝛoſij dicit᷑ lucide maniſeſtatio

ZTPe,

602

ſũt:vt vix hũanis oculis viderẽt᷑. Quo ꝑacto

„ .

territ pater ait. Si vixerit infantul iſte aliqd
magni erit: nec impoſſibile às H̊ exiſtimare de⸗

bet de ambꝛoſio q ſanctꝰ futurꝰ erat: cũ ⁊ ð pla

tone aliqͥd ſimile. Naleriꝰ referat pᷣmo lib.c.ij
BSoꝛmientis qᷣwe paruuli platonis in cunis la
bellis apes mel inſeruere Quare audita ꝓdigi
oꝛ:um interp̃tes ſin gularẽ eloquij ſuauitatẽ oꝛe

eiꝰ einanaturã dixerũt. ¶ Scdo fuit maniſeſta

2

taſinctitas ambꝛoſij in electiõe. Fuit em̃ electꝰ

in ep̃m ex miraculo dei Nã dũ fuiſſet rome lrfis
eruditꝰ: cũ cauſas pᷣtoꝛij ſplendide peroꝛaret a
valẽtiniano imꝑatoꝛe ad regendaʒ liguriã emi

liãq; ꝓuinciã directus ẽ. Cũq; mediolanũ ve⸗
niſſet:⁊ ibidẽ epᷣs tũc deeſſet:ↄuenit populꝰ vt

ſibi de epo ꝓuideret. Igif cũ inter arrianos
catholicos de eligendo epᷣoſeditio nõ modica

oꝛiret᷑:illuc ambꝛoſiꝰcauſa ſedande ſeditiõis ꝑ

rexit. Et ſtatim vox infantis inſonuit dicens:

ambꝛoſiũ epᷣm. Cui voci oẽs vnanimit᷑ ↄſenſe

rũt ambꝛoſiũ epᷣm acclamãtes. ¶ Tertio mani

feſtata fuit ſãctitas ambꝛoſij i expulſiõe Naʒ a

multi eiecit demones qͥ illos vexabãt. Accidit
aũt ꝙ mu ti demones . oꝛa illoꝝ qͥs obſidebat
clamarẽt ⁊ dicerẽt ab ambꝛoſio ſe toꝛqueri Ju
ſtina autẽ ⁊ multi arrianoꝛum dicebãt pecunia
ambꝛoſiũ hoĩes cõparere:qͥ ſe ab imũdis ſpiri:
tibus vexari mẽetirẽt᷑: ⁊ ab ambꝛoſio dicerẽt ſe

tftoꝛ:q̃ri. Tunc ſubito vnꝰex illis arriams qͥ aſta

bat arreptiꝰ a demonio in mediuz pſiliuit: atq;
Qlamare cepit. Atinã ſic toꝛqueãt᷑ vt toꝛqueoꝛ
d nõ creduũt ainbꝛoſio.At illi cõfuſi in piſcinam
demerſũ hoiem necauerũt. C Quarto manife⸗

õõ

ſtata fuit ſanctitas beati ambꝛoſij in punitione.
Nꝗ de multos acriter puniuit qͥ illũ vel i vita

ſua vel poſt moꝛtẽ ꝑſequi pᷣſumpſerũt. Oũ ad

quãdaʒ ciuitatẽ ꝓ quodã epo oꝛdinãdo iuiſſet

2 eius electioni iuſtina imperatrix ⁊ alij hereti

ci ↄtradicerẽt. AUna ð arrianoꝝ vginibꝰ impu
dDentioꝛ cereris beatũ ambꝛoſiũ ꝑ veſtimetum
apꝛehẽdit.volẽs ipᷣm ad ꝑtẽ mulieꝝ trahere:
vt ab eis ceſus de eccłia c iniuria expelleretur
CLui ambꝛoſiait. Et ſi ego indignꝰ tanto ſacer⸗
Dotio ſũ:tñ nõ ↄuenitte in qualẽcunq; ſacerdo
tem manꝰ inij ere vñ timere debuiſti iudicium
deti:ne aliqͥꝗ mali tibi ↄtingat:qð factũ exitꝰcõ⸗
firmauit. Haã die altera moꝛtuꝗ ad ſepulcrũ de
durxerũt. Cũ multi inſta ent cũ iuſtina impera
trice vt ambꝛoſiũ ĩ exiliũ mitterẽt: vnꝰeoꝝ cete
rriꝛs infelicioꝛ: intantũ furoꝛẽ excitatꝰẽ: vt iuxta
ecchiaʒ domũ ſibi locaret:ac in eadeʒ quadrigã
Paiats ahcerct⸗A peumonteinſtina mailin⸗ ra
ptiuũ ad exilium depoꝛtarei. Sʒ dei iudicio iſ5o Ae e
bieqͦſe u rapere nr eadé adriga de iutoꝛio viriliter ſupauit.

die q̊ ſe eũ rapere arbitrabat᷑ in eadẽ qdriga de

Sermo hyij

cuolantes in tãt aeris multitudinẽ ſubleuate eadẽ domo exilio dãnatus . Quidam pᷣbyter
dü in ↄuiuio cũ multi eſſet ⁊ ſãcto ambꝛoſio de⸗

trahere cepiſſet eũ ↄtinuo plaga ꝑtulit:a de cõ

uiuio ad lec ũ adductꝰ finiuit vitãa. In v:ꝛbe car

taginẽſi cũ tres ep̃i inſimul ↄuinarẽt:⁊ vnꝰ eo
rũ beato ambꝛoſio detraxiſſet:relatũ ẽ illi qͥd il

li p̃ſbytero qͥ ſibi detraxerat accidiſſet. Qð cuʒ
ille vilipẽderet: ſubito letale vulnus accepit:
ad extremũ ↄtinuo diẽ clauſit Quinto mani
1b

feſtata fuit ſãctitas beati ambꝛoſij i ↄſumatiõe.
Nã obit ſui diem añ pᷣſciuit:reuelauitq; fratri
bus cuʒz gaudio: q̃liter vſq; ad reſurrectionem

dñicã eẽt cũ eis maſurꝰ.inte xo paucos dies
qᷓ; lectulo detineret᷑:cũ qdrageſimũqrtum pſa

mũ cũ notario dictaret:ſubito vidẽte notario ĩ

modũ ſcuti:bꝛeuis ignis caput eiꝰcooperuit:⁊

facies eiꝰ tãqᷓ; nix effecta ẽ:⁊ poſtmodũ ad ſuaʒ

ſpeciẽ reuerſa Jpo ̊ die ſcribẽdi ⁊ dictãdi finẽ
fecit. nec ipᷣm pſalmũ explere potuit. Cũ vo in
firmitate grauari cepiſſet. Comes italie qtunc
mediolani erat nobiles ↄuocauit dicẽs. tan
to viro recedẽte periculũ eẽt:ne italie interitus
imineret. Ro nuuitch vt ad virũ dei accederent

peiraret: qð ille vbi audiuit rñdit. Mõ ita inter

vos viri vt me viuere pudeat: nec moꝛitimeo:
cũ bonũ dñʒ habeamꝰ.Eo tꝑe qttuoꝛeiꝰoiaco

ni inuicẽ ↄuenerũt: tractates in ſe qs poſt eius
obitum bonus eſſet. Cũ ergoa loco in quo vir
dei iacebat lõge eſſent: vt ſimplicianumita pla

ne nominaſſent vt vix inuicem ſe audirent. Ille
ab eis longe poſitus ↄtinuo exclamauit.ſenex
ſed bonus:qð illi audientes territi fugerunt: ?
nõ niſi illũ poſt eiꝰobitũ elegerũt.onoꝛatꝰ ve
ro ep̃s vcellẽſis qͥ beati ambꝛoſij exitũ expecta
bat:cũ ſeſopoꝛi dediſſet: vocẽ tertio ſe clamatẽ
audiuit. Surge qꝛmõ eſt receſſurꝰ.Qui cõſur⸗
