erat neceſſe eos tunc aliqð ſignũ diſtinctòis ha

bere. vt Damaſcenus dicit qũ ſeoꝛſum ab alijs

hoibus habitabant. Tertia difficultas an im⸗
minente moꝛtis articulo licitũ fuiſſ añ octauu

cum ſiue litteralẽ. am ſicut dicit

Fiebat g circũciſio die octaua.vt d

diem circũciſionem facere: Ad quod reſpõde⸗

mus ꝙ mg videtur ſentire in lra ꝙ licebat im⸗

minente moꝛtis articulo diem pᷣuenire. Quidẽ

vo dicunt ſequentes lhugonẽ in li.dðe ſacramẽ
tis. & non erat neceſſitas diem pᷣueniendi.qꝛ il
lis qͥ ante octauaʒ diem moꝛiebant᷑ valebat ad
ſalutem remediũ quod añ circũciſioneʒ fuerat
gqðòðad hoc efficacia habebat. Et h̊ confirmatp
iudeos qͥ nunc ſuntq̊ nunq; añ octauum diem
circũcidũtur. Quarta difficultas quare inſti⸗
tutum fuit vt infantes die octaua circũcideren
tur. Et ad hoc poteſt triplex ratio aſſign
CPꝛima penes intellectum irfalem.

¶VBcda penes intellectum anagogicqd.

KTera penes intellectuͦ ropologied.

ꝛima ratio ſumit᷑ penes intellectũ hiſtoꝛi⸗
Sum t Rabi moy⸗
ſes maximus phᷣus theologus apð iudeos.
Puet ien dieus tam tener adhuc eſt qᷓ
ſi exiſteret in vtero matris.in octaua aũt foꝛtiſi

catur ⁊ ſolidat᷑.Et ideo vt dicit noluit dominꝰ
paruulos ante octauã diem circũcidi. ne ob ni
miam teneritudinẽ nimiũ lederent᷑. Vltra vo
octauũ noluit circũciſionem elongari ꝓpt᷑ tres
cauſas. NPꝛima vt ꝑiculum euitet.ne.ſ.ſi nimiũ

differreret᷑ ſine circũciſione eos moꝛi ↄtigeret.

Scðda vt doloꝛi paruuloꝛũ puideat᷑.cũ em in

circũciſione maximus ſit doloꝛ voluit pueros

dñſcircũcidi dũ adhuc paruã imaginatõʒ hñt
vt minoꝛem doloꝛẽ ſentirent. Tertia vt paren⸗

tum triſticie conſulat᷑. Nam cũ ex circũciſione

pleriq; moꝛerent ſi circciderent᷑ iaʒ magni ex
inde maioꝛ doloꝛ eſſet parentibus qᷓ; ſi moꝛerẽ

tur habentes tantũ octo dies. ¶ Secũda ratio

ſumit᷑ penes intellectũ a agogicũ erntlli⸗
gi ꝙ in octaua reſurrectionis ab omni pena et
miſeria circũcidemur. Et ſᷣm h octo dies erunt
octo etates. ꝛima ab Adã vſq; ad Noe. Se⸗

d

cũda a Noe vſq; ad Abꝛaam. Tertia ab abꝛas⸗
vſq; ad Moyſen. Quarta a Moyſe vſq; ad
Sauid. Quinta a Dauid vſq; ad Ep̃m. Sex/
taa Rp̃o vſq; ad finem mũdi.Septima moꝛien
tium. Octaua reſurgentiũ. ¶ Tertia ratio ſu⸗
mitur penes intellectũ tropologicũ ſiue moꝛa⸗
leʒ. E& ᷣm hoc octo dies poſſunt accipi ꝓ octo
conditionibꝰ que requirunt᷑ vt aima peccairix
circũcidat᷑ ⁊ grata ſit deo. Pꝛimus itaq; dies
eſt pᷣma cõditio q̃ eſt cognitio peccati. Niſi em
peccatoꝛ ſuã infirmitatẽ cognoſcat nũqᷓ; ad pe⸗
nitentie medicinã venire curabit. Ideo inquit

Seneca ad Lucillũ. NMon eſt extrinſecꝰ' maluz

.5 1——

noſtrum intra nos eſt in viſceribus inis ke .

——

S

Ideo difficulter ad ſanitatem venimꝰ. qꝛ nos

eEegrotare neſcimus. Et Augꝰ. ſuꝑ pſał. Hemo
ait eſt ſanabilioꝛ eo qͥ ſibi ſanus videt᷑ hic da⸗

uid in pſał.l.dicebat. Iniqᷣtatem meaʒ ego co⸗
gnoſco. Secunda dies eſt ppoſitum deſerendi
malũ ⁊ faciendi bonum. quod notat᷑ in filio p⸗
digo qui dixit. Surgam ⁊ ibo ad prem meum.
Tertia dies eſt tertia conditio.ſ.pudoꝛ de pec⸗
cLoato.vt homo de ſuis malis erubeſcat. Quar⸗

ia dies eſt timoꝛ de futuro iudicio. Quinta cõ⸗
tritio ſiue doloꝛ de peccatis. Sexta eſt cõfeſſio

dabga

poteſt facere.ſicut necnatura (C
impꝑfecta erat reſpectu baptiſmi triplicit. Pꝛi⸗
mo q;tum ad ſigniſicationẽ.qꝛ non ita ſigniſica
bat expᷣſſe emundationẽ totius hoĩis ab immũ/
dicia oꝛiginalis culpe:ſicut ablutio baptiſmal.
Secũdo q;tum ad efficaciam.qꝛ nontamabun
dans Kiotia gd operandii ⁊ repᷣmendũ fomiteʒ
in circũciſione ſicut in baptiſmo. Lertio
quantum ad vtilitatẽ.quia non erat eius vtili⸗
tas ita cõmunis ſicut baptiſini.cum haberet de
terminatũ populũ.determinatũ tempus.deter
minatum ſexum: quod in baptiſmo nõ accidit.

loco ⁊ temꝑe. Septima ſpes venie. nõ em ſuffi⸗
ciüt pᷣcedentia ſine hacſeptima conditione.qꝛ
vt ſcribit᷑ de peni.di.j.in.ca.nẽo.Nemo poteſt

bene agere penitẽtiam: niſi ſperauerit indulgẽ⸗

tiam. atet hoc de iuda qͥ licet peccatũ fuillet
confeſſus.tamen qꝛ deſperauit de venia: dam⸗
natus eſt. Octaua dies eſt ſatiſfactio. is con
Ditionibꝰ quaſi q buſdam diebus circũciditur
anima ⁊ in ſtatum ſalutis reponit᷑ atq; diſtin⸗
guitur ab illis qͥ ſunt impenitentes ⁊ obſtinati.
Secũdqo cõſiderare habemus determinatione

—.———-

Arrcũcidimini xpᷣs nihil ꝓderit vobis. Ratio ⸗
vm doctoꝛes.quia cum venit quod ꝑfectuʒ eſt
euacuari debuit quod exꝑte eſt ſiad idem oꝛdi

„

netur.qꝛ gratia non facitꝑ duo

Et ideo adueniente baptiſino debuit ceſſare cir

Reſpondet ſanctus Tho.
tur ꝓſeculo quod qͥdem ſinem habet:ſed nonẽ
nobis determinatũ. Nel etiaz poteſt dici ꝙ cir

ircuciſionis ;tum ad inſtrumentum. Fiebat
em cu cultello apideo. vt patʒ Joſue v. ca. er
Exodi.iiij. ca.Dicit tamen ſanctus Tho. ta
lis cultellus nõ erat de neceſſitate circũciſionis
ad efficaciã ſacramẽti quod ritus iudeoꝛũ vſq;ʒ
hoꝛaogice oſtendit. licet in pncipalibus circũciſio /
nibus in qᷣbus xpᷣum ſigniſicari opoꝛtebat tale
inſtrumentũ ſit adhibitũ. Signiſicabat em̃ cri⸗
ſtum q; petra dicit᷑ ꝑ ſimilitudinẽ.⁊ eſt cã pꝛin
palis meritoꝛia remiſſiõis oꝛiginalis culpe.
Lertio cõſiderare habemus determinationem
circũciſionis q;tum ad finem. Debuit vtiq; cir
In xpo em Jeſu neq; circũciſio aliquid valet
neq; pputium: ſed noua creatura. Et iterũ. Si

uod ꝑ vnum
ircũciſio autẽ ircneme!
tium elucidandũ de circũ lcit ſbie⸗
Licet em chꝛiſtus oꝛiginale peccatũ nõ contra

cũciſio. Sed iudei arguũt contra nos.

. 7757

cir cũcidit Chimotheſ. vt patzʒ Actuũ.xvj.c.
ho. & eternũ hic accipi

cũciſio coꝛꝑalis potuit eẽin fedus eternũ quã⸗
tum ad ſuum ſignatũ ⁊ q;tum ad id qð ei ſucce

dit. Sicut etiam fides dicit᷑ ſp manere reſpectu

viſionis que ei ſuccedit in patria. Adſecũdum
dicit ſanctꝰ Tho. O ante xpᷣi paſſionem circũ⸗
ciſio ⁊ legalia fuerunt obᷣuanda ex neceſſitate
Diuine iuſſionis ⁊ habuerunt adhuceffecum.
Sed poſt xpᷣi paſſionẽ ante diuulgatũ euange⸗
lium obſeruari poterãt a iudeis ad fideʒ cõuer⸗

ſis non ſpem in ipᷣis ponẽtibus quaſi alicuius

vtutis eſſent aut quaſi ſine eis gratia chꝛiſti nõ
ſufficeret ad ſalutẽ. Sed neoino videret᷑ lex ve

tus repꝛobanda ſi ſtatim quaſi idolatria fuge⸗
retur. Et ideo hoc modo erat mater ſynagoga
cũ honoꝛe ad tumulũ deducẽda. Sed poſt di⸗
uulgationeʒ euangelij legalia nõ ſolum nõ ſunt

ſalutifera ſed moꝛtifera. Medio ergo tempoꝛe
ſcʒ poſt paſſionẽ chꝛiſti ante diuulgatum euan
gelium CMetrus ⁊ Paulus ⁊ alij apoſtoli lega
lia obpuahant:nõ ſimulatoꝛie ſed vere. RPetrꝰ
tamẽ incaũũᷣte ſe habuit in obᷣuatione legaliuʒ
nimis cõdeſcendens iudeis illis qui legalia ob
ſeruabãt. ita vt aliqui eius exemplo induceren
tur ad ea obᷣuãda quaſi neceſſaria.Et ideo ve
rerepᷣhenſibilis erat ⁊ aliquam leuem incurrit
culpam. Et NPaulus ad Gal.c. ij. Nere ⁊ non
diſpenſatiue ipᷣm cũ charitate repᷣhendit. Cir/
cũciſio ergo ⁊ alia legalia antexpᷣi paſſionẽ qũ
xpᷣus ea ſeruauit nõ erant moꝛtua neq; moꝛtiſe
ra: ſed ſalutifera. Temꝑe autẽ apoſtoloꝛũ ante
diuulgationẽ euangelij erant qdem moꝛtua q̃ſi

7 2 –

nullius exiſtentia vtilitatis:ſed non moꝛtifera.

OModo vo ⁊ moꝛtua ⁊ moꝛtifera ſunt.i. ee
er.

obᷣuãda.⁊ ſic circũciſio ſinem accepit. ¶ Te
ciſione dicit ſbiectio

xerit:voluit nihilominꝰ circũcidi.QAð quidem
fecit multiplici ratiõe.vt inquitſanctus Tho.

iij. ꝑte. q. xxxvij. Pꝛimo vt oſtenderet verita⸗
tem carnis humane cõtra manicheũ qͥ dixit eũ
habuiſſe coꝛpus fantaſticũ.Et contra Apolli⸗
narem qui dixit coꝛpus xp̃i eſſe diuinitati con⸗

ſubſtantiale. Et ↄtra Valentinũ qui dixit chꝛi
ſtum coꝛpus de celo tuliſſe. Secũdo voluit cri

ſtus circũcidi vt apꝛobaret circũciſionem quãẽ
olim deus inſtituerat. Tertio vt oſtenderet ſe

zimo
qꝛ Beneſis. xvij.ca. dicit᷑. O circüciſio dat in
fedus eternum Sed eternũ eſt quod nullo fine
claudit᷑.ergo circuciſio ceſſarenon debuit. Se
cundo quia poſt baptiſmi inſtitutionẽ aulꝰ

gui⸗
lſucce
pechn
idum
Cc⸗
hee
ſaun.
unge
canen
u⸗
Kr
DR
ſe⸗
N
ſtdi⸗
di
N
neum
llen
az;
or
KNe
N
e tncn
ni⸗
Gu
tuacſi
en.
Pones
Pecno
cond
gliden
Do⸗
tai;,
Nerh
Zpol⸗
ma,
ſtuc
un
mnn
faae

—

eſſe de genere Abꝛae qͥ circũciſionis mandatuʒ
acceperat in ſignum fidei quam de ipo habue⸗
rat. Quarto vt iudeis excuſationez tolleret dũ
eum nõ receperũt.qꝛ non potuerũt dicere ꝙ el⸗
ſet incircũciſus. Quinto vtobedientie vtutem
ſuo nobis cõmendaret exemplo.Sexto vt qui
in ſimilitudinem carnis peccati aduenerat: re⸗
mediũ quo caro peccati conſueuerat mundari
non reſpueret. Septimo vt legis onus in ſe ſu⸗-

ſtinens alios a legis onere liberare.

Cconuenienter filius dei vocatus
eſt Jeſus et de admirandis efficacijs
buius nominis acreuerentia eius.

(Lapituliz ⸗lII.

ciſo dicit᷑ vocationis vel nominatio

nis. Quia vocatum eſt nomen eius Jeſus. de
quo iocũdiſſimo nomine tria cõſiderãda ſunt.

dei ꝓnobis incarnatus couenienter ſit vocatꝰ
eſus. Et dicimus ꝙ ſic triplici ratione.

Pꝛimo ratione ſigniſicationis.

CSecuũdo ratione reuelationis.

„

CPꝛimo dei filius cõuenient eſt vocatus Je

nienter imponit᷑ cum eius ſigniſicatũ coꝛreſpõ⸗

det ꝓpꝛietati rei. Nomina aũt ſingularium ho
minũ ſemꝑ imponunt᷑ ab aliqua ꝓpꝛietate eiꝰ
cui nomen imponit᷑.vt dicitſanctus Tho.iij.
pte.q.xxx vij. Vel a temꝑe ſicut imponuntur
nomia aliquoꝛũ ſanctoꝛũ his qui in coꝝ feſtis
naſcunt᷑. Vel a cognatiõe ſicut cum filio impo/⸗/
nitur nomẽ patris: vel alicuius de cognatione
eius.Et hoc modo ꝓpinqui Johannis bapti⸗
ſte voluerũt eum vocare nomie patris ſui Za/

chariam. Ael etiã ab euentu. ſicut Joſeph vo

cauit pᷣmogenitũ ſuum Manaſſen dicẽs. Ob⸗
liuiſci me fecit deus laboꝛũ meoꝛũ. Geñ.xlj.c.

Vel etiam ab aliqua qualitate eius cui nomen

imponit᷑.ſicut Seneſis.xxv.c.dicit᷑. qͥ pꝛio
egreſſus eſt de vtero matris ruffus erat: ⁊ totꝰ

in moꝛem pellis hiſpidus. Ideo vocatũ eſt no
men eius eſau.quod interpᷣiaturrubeus. NMo/
mina autẽ que diuinitus imponunt᷑ aliquibus

ſemꝑ ſigniſicant aliquod gratuitũ donũ eis di
uinitus datum. Sicut Geneſis.xx vij. c.dictuʒ
eſt Abꝛae. Appellaberis Abꝛaam.quia patreʒ
multaruʒ gentiũ conſtitui te. Quia ergo homi

iſicatiõis.tunc em nomen cõöue

tion

vii .

xpᷣo hoc munus gratie collannn erat. vt p ipᷣm
oẽs ſaluarent᷑ideo cõuenient᷑ vocatum eſt no⸗

men eius Jeſus.id eſt ſaluatoꝛ. Sed cõtra hoc
poſſet quis obijcere ex eo ꝙ Eſa.c.lxij.loquẽs
de xpᷣo dixit. Hocabit᷑ tibi nomen nouũ quod
os domi nominauit. Sed hoc nomẽ Jeſusnõ
eſt nomen nouum: ſed pluribus ante chꝛiſtum
fui impoſitũ.ergo nomẽ iſtud nõ cõuenit xvbpoõo
Ad hoc dicit ſanctus Tho. bhis qui fuerit
Ante xpᷣm potuit conuenire hoc nomen Jelſus
ſm aliquã aliam rationẽ.puta qꝛaliquam par
ticularem temꝑalem ſalutem attulerüt. Secd
uerſalls ſalutis hoc
c dicit eſſeno
unm. Inuenit᷑ aũt in ſcriptura hoc nomen im /
poſitũ quattuoꝛ hoĩbus. Quoꝛũ pꝛimus fuit
Joſue qui fuit pugnatoꝛ foꝛtiſſimus. de quo
dicit᷑ Eccleſiaſtici.xlvj.ca. Foꝛtis in bello e·
ſus naue. Secũdus fuit Jeſus filius Joiade:
qui fuit ſacerdos deuotiſſimus. Aggei. ij. cꝛ..
Tertius fuit Jeſus filius Sirach: qui fuit do
coꝛ ſapientiſſimus. Feceſtagic . QAartis Z
fuit Jeſus filius vginis Marie ſanctiſſimus
figuratus ꝑ tres pᷣmos nõ vocalit᷑:ſed realiter.
Nꝛimo qͥdem qꝛ ſicut ieſusnaue debellat cha
naneis introduxit filios iſrael in terrã ꝓmiſſio⸗
nis. ita noſter Jeſus debellatis demonibꝰ' ex·
traxit ſanctos de inferno ⁊ induxit eos in tera
viucntiũ.Secũdo qꝛ ſicutſecũdus Jeſus ediſ
cauit templũ.ſic noſter Jeſus ediſicauit ecce-

Hm rationem ſpũalis ⁊ vniuerſal
nomen eſt ꝓpꝛium xpᷣo: ⁊ ſᷣm ho

ſiam ſubuerſo temploſynagoge. Tertio quia ſi
cut Jeſus ſilius Sirach renouauit ſapientiam
de coꝛde ſuo:ſic ieſus noſter renonauit.qꝛteſta
mentum nouũ inſtituit. C Secũdo filius virgi
nis conuenient eſt vocatus ieſus ratioereuela
tionis. Sic eqdem pᷣdixerũt ꝓphete ꝙ ſ. vos
Jeſus ſpũſancto illis reuelante. Unde

deus pater in.iij. Heſdre loquendo dicit. Re⸗

uelabit᷑ filius meus Jeſus cũ his qͥ cum eo io /
cundabunt᷑. Et Abacuc.iij.ca. Ego autem in
domio gaudebo:⁊ exultabo in deo Jeſu meo.
Et Sibilla Heritrea de qua loquit᷑ Auguſtinꝰ
li. x viij. de ciuitate dei. In vſibus illis. Judi /
cij ſignũ tellus ſudoꝛe madeſcat.E celo rex ads
ueniet ꝑ ſecla futurus ⁊c. Accipiẽdo pꝛimam
litterã cuiuſlibet vᷣſus ⁊ omẽs inſimul comple⸗
ctendo dixit. Jeſus chꝛiſtus filius dei ſaluatoꝛ
Sed tra hoc inſtat᷑ ꝙ Eſaias loques dexpo
venturo.vij. ca ait. Nocabit᷑ nomen eiusema
nuel. Et. viij. c. Aocabit᷑ nomen eius accelera
ſpolia detrahe feſtina pᷣdare. Et. ix. c. ocabi
tur nomen eius admirabilis cõſiliarius deus
foꝛtis pater futuriſeculi pnceps pacis.Et Za⸗
charias.vj. c.dixit. Ecce vir oꝛiens nomẽ eiꝰ.
Ergo incõuenient᷑ vocatũ eſt nomẽ eiꝰ Jeſus.

Viij

Reſpoget ſinciꝰ Cho. . in olbus illis nomi⸗

tur em anuel qð interpᷣtat᷑ nobiſcũ deus deſiãt

ccauſa ſalutis:q̃ eſt vnio diuine ⁊ humane natu

„

fre in pſona filij dei pꝑ quam factũ eſt vt eſſet no⸗

biſcum deus. Per hoc aũt qð dicit᷑ vocobitur cit Netrus Rauennas in qͥdam mone. Hoc

nomen eius acceleraſpolia detrahe deſignat a
quo nos ſaluauerit.qꝛa diabolo cuiꝰ ſpolia ab

ſtulit.Sm illud Apoſtoli.ad Coloceñ.c.ij. Ex

polians pᷣncipatus ⁊ poteſtates traduxit conñ ſis coꝛpibus wvtus huius noiseffugauit. Qua

denter. In hoc qð dicit᷑ vocabit᷑ nomẽ eius ad
mirabilis ⁊c. deſignat᷑ via ⁊ terminus ſalutis

ter vocatus eſt Jeſus
angelus Habꝛiel v

ecum apparuit Joſeph in ſomnis dixit ei de yxro

.

noſtre inqtum.ſ.admirabili diuinitatis conſi⸗

lio ⁊ vtute ad hereditatẽ futuri ſeculi perduct⸗

mur. In quo erit pax ꝑfecta filioꝝ dei ſub ipſo

pᷣncipe deo. vo dicit᷑. Ecce vir oꝛiẽs nomen
eius.ad idem refert᷑ ad qð pᷣmũ.ſ.incarnatiois

myſteriũ: Fm ꝙ exoꝛtũ eſt in tenebꝛis lumen re

ctis coꝛde. ¶ Certio filius dei 2 Ygis zuenien

is ratioe qnnüclatiõis. dqa
tſcribit᷑ Lu.j.

cetera ſibi dixit. Eccecõcipies in vtero a pari⸗

es ſiliũ: vocabis nomen eius Jeſum Etiteꝝ

. re pꝛegnãte.vt dicitur Matthei. j. ca. Joſeph

tuam qð em̃ in ea natum eſt de ſpũſancto cẽ.Ec⸗

*

ce pariet filii ⁊ vocabis nomen eius Jeſuʒ. Ip

4
.

.

».

ſe em̃ ſaluum faciet pun ſuũ a pctis coꝛũ. Ge⸗
igik hoc nomen angelo reuelauit puſq; ad vir⸗
8ginem mitteret eum. qꝛ vt dicit Ambꝛo. IJllud
nomen non vſurpauit ſibi angelus:ſed audiuit
adeo. Sed pleriq; doceri cupiut Cum xps di⸗

catur ſilius dei.ieſus ⁊ xpᷣs queſit inter hec no⸗

*

vnitus. Alexander wo de Ales in. lij. diẽ ꝗ cũ

mina dra⸗Quibus dicimus ꝙ filius dei voca
tur inq tum eſt de de deo. Eps inq;tuʒ eſt hõ
pſona diuina q́;tum ad humanã naturam aſ⸗
lſuinptus. Jeſus in

chtum eſt deus humanitati

deus ⁊ hõ vnus ſit xpᷣslin vnitate Pſone pot ſi⸗

2 ⸗

* ..

gnificari pſona xpᷣi dupliciter. Nel ratiõe diui⸗
ne nature in compꝑatione ad hiunanã m quaʒ
dicif Yeſus.i.ſaluatoꝛ. verbo em naturam hu⸗-
manam cõuenit ſaluare. Tlel rõe humanenatu
cꝑ vnionem ad diuinam. ⁊ ſic dicitur chꝛiſtꝰ.
CSecundũ q erat conſiderandũ de hocbñ

icto nomine Jelus dicit effcacia. Et liey mil

te ſint efficacieillius. nos tamen hic dũtaxat de
tribus dicemm. =

¶ Pꝛima eff

2

Becunda picu

, 22

ſt miraculoꝛũ operatio.
loꝛum euaſſio.

.„
II

c.qͥ annuncia

acia nois Jeſu dicit miraculo-

moꝛtiferũ quid biberint non eis nocebit. Sut
egros manus imponet bñ habebũt. Ex h di⸗

operatio. Hane ſaluatoꝛ ipe declarauit cuz di⸗
qdð ẽ ſignificatiuũ ſalutis. Nam in hoc qð dici

Harei vl.c.Signa aut eos qui crediderit

hec ſequent᷑. In nomie meo demonia eijcient.

2

linguis loquentur nouis. Ppentes tollent. et ſi

int non eis nocebit. Suꝑ

eſt nomen qð dedit cecis viſum. ſurdis auditũ

claudis greſſum. monemmutis. vitam moꝛ⸗

tuis reſtituit:totamq; diaboli ptãtem de obſel⸗

liter vo hec omia impleta ſint enarrabimꝰ cum
ctis apoſtol martyribus vginibusæ con
felſſoꝛib⸗ ſigillatim loquemur. NMunc vo tĩ in

de ſanctis apoſtol n

ſ loco interponemus illud qð in vita ſcti Dio⸗

npſu ſeribit. Düũ em Maulus veniſſz athenas.
ſicut etiam ſcribit Actuũ xvij c. et cii philoſo⸗
phis diſputaret pᷣcipueq; cũ DHionyſio tũc cla⸗

riſſimo.cecus qͥdam ptranſiuit. ſtatimq; Sio⸗

nyſius dixit Paulo. Si dixeris huic cecoĩ no-

mine dei tui vide ⁊ viderit:ſtatimq; credã: ſed

ne vtaris ybis magicis. qꝛ foꝛte noſti verba q

8

habẽt hmõi efficaciã. At aulus ridit. Hyo

——

uyſitu ad cecũ perge eiq; dic. In nomine Jeſin
xpi nani de vin gine crucifixi moꝛui ſepulti:q
reſurrexita moꝛtuis ⁊ aſcẽdit in celũ vide.qua

foꝛmam vboꝛũ etiam ſibi tradiditſcriptam. O

res mirabit. O virtus ineffabilis noĩs Jeſu bſi
dicti. Cu Bionyſius ceco p̃fata vba dixiſſet p
tinus viſum recepit Quare Bionyſius cũ Ba
mari vxoꝛe ſua omniq; familia baptiʒatus eſt.
BSicq; a auloꝑ trienniũ inſtructus athenis

eſt oꝛdinatus epᷣs.vbi ille pᷣdicationi inſiſtens

ißp̃am ciuitatẽ partem regionis illius ad fideʒ
xpi cõuertit. Scribit᷑ inſuꝑ Actuũ.iij.c.ꝙ duʒ
Netrꝰ ⁊ Johʒes aſcendebat in templũ ad hoꝛa
oꝛatiõis nonã. qͥdam vir qͥ erat claudus ex vte
ro matris ſue baiulabat᷑ quẽ ponebũt quotidie
d poꝛtam templi que dicit ſpecioſa vt peteret
elemoſynã ab introeuntibus intemplũ. Js ro⸗
gabat Metrũ ⁊ Johannem vt elemoſynã acci⸗
peret. Intuens aũt eum Petrus cũ Johanne

dixit. reſpice in nos. At ille intendebat in eos:

ſperans ſealiqͥd accepturũ. Metrus autẽ dixit

Argentũ ⁊ aurum nõ eſt mihi.qð aũt habeo hᷣ

tibi do· In noie Jeſu xpᷣi naʒareni ſurge ⁊ am-
bula. Et appꝛchenſa manu eius dextra allenia
uit eum. Et ꝓtinus conſolidate ſunt baſes eius
2 plante. ⁊ exiliens ſtetit ⁊ ambulabat. ⁊ intra/
uit cum illis in templü laudãs ⁊ bñdicẽs deũ.
¶ Scædᷣa efficacia noĩs Jeſiu ðꝛ piculoꝝ euaſio
nomeniillud q́; ſepiſſime a ꝑicuł imminentibꝰli
berantur. ſicut ⁊ ego exꝑientia certa cognoui.

Naʒ multis obmiſſis q̃ dicere poſſem. Referã

(api
Nyh
vere
Mete
hemde
ſfbin⸗

hd⸗
iue
gen,
nerd
Sup
tbdi⸗
Poe⸗
Wtä
nnor

dobſe⸗

ego eram in auentu ſancti FFranciſci pᷣfate ciui lis loni
ſtrum infirmarie audiui flebilem clamoꝛẽ cuiuſ-

dam pueri. ſtatimq; accurrẽs ad partem illam

uxta quã inferius edificata eſt piſñcmna bñ pꝛo⸗ cur h̊ nomen totiens inuocaret. Ait. oc nom̃
coꝛdi meo inſcriptũ habeo.⁊ ideo ab eius inuo-
catione ceſſare non valeo. Moſt moꝛtem eiꝰ qͥ⸗
dam volentes curioſius experiri coꝛ eiꝰ a coꝛ/

funda aquis repleta adeo vt aque ibi excreſcen
tes vel ꝓfluentes ſtaturã cuiuſſibet hois ope⸗
rirent. ꝓſpexi aũt puerum ibi ꝑiculo ſᷣmerſio⸗

oc feciſſet illeſus doꝛſum eiꝰ vngu⸗

☚

lis loniari eiuſq; plagas ſalepfundi. æ vltio tra

di duobꝰleonib? pfocandus. Inter tot aut ge
nera toꝛmentoꝝ nunq; ab inuocatiõe nois Je⸗
ſu xp̃i ceſſabat. Quem cũ toꝛtoꝛes requimerent

n is erpoliti: erat vtputoſeptennis. rapuerant poꝛeeuellerent. ꝛillud ſeindentes p mediũ totũ
pan llldi aque vſq; ad medietatem piſcine pfate. at⸗ iuſcriptũ hocnoiel̃is quaſi aureis inuenerũt
mn tonitus ego ⁊ memoꝛ dulciſſimi nois Jeſu. J. Et qꝛ foꝛte hocapud pleroſq; incredibile vide
ann uüſin geminando pueruz cui nihil pſidij afferre retur. Extat exemplu ſienoſtro ſeculo manife⸗
nennn hoꝛlatus ſum: vt z ie Jeſum aduo/- ſtum. Inſperi ego ꝓpꝛijs ocuł manibus cõ⸗
n· nrer teſtoꝛ deü zangelog eius q hmunn ie⸗ trectaiui paſſionis xpt imaginez in coꝛdeſancte
le⸗ Aliun nominare cepit immobit inter aqs pmãſit. Clare de mõte falcone miraculoſe foꝛmatã He
ih, ſta q erectus vſq; ad medietatem tm aqs erati illo quie cpacta ſunt nõ hũano artificio: ſed
c mmeryrſus. Reliqua vo pars coꝛꝑis.ſ.pectus bꝛa diuino miraculo. crux claui lãcea ſpongia colũ
N chia ⁊ ceaput extra aquas retinebat. tanqᷓ; ſiali na ⁊ flagella. Inſuꝑ ⁊ in coꝛde illo inuenti ſunt
AQAuis pedes ei⸗ ſubaquis firmit᷑ retineret. Ste⸗ tres lapides puuli rotũdi:qͥ vt dicebãtſiĩ ſta .
tit illo modo q;diu fratres cucurrerũt: quilan⸗ trera ponant᷑ ⁊ ex ꝑte altera pondus equale co⸗
ni Cen ſibi poꝛrecta eduxerũt illum ad terr p'ua⸗ aptet᷑ ſublato vno adhuc duo ſunt põder eiuſ/
n mum a piculo ſubmerſionis vtutenomis Jeſu dem cuius ⁊ tres.ſͦlatis duobus etiam vnus
n benedicti. CTertia efficacia nois Jeſu d: coꝛ eqlis eſt ponderis cuiꝰ erant oẽs tres ſimł In
Nti. dDium coſolatio lhoc nomie ſuauiſſimo ↄſolan- q bus inſin uari videt᷑ trinitas ꝑſonaꝝ diuinaxꝝ
e ga. tur peccatoꝛes.qꝛ eius vᷣtute peccata ilk remit⸗ ⁊ eäqlitas.qꝛnon tres dij:ſed vnus eſt de⸗ Et
n tfütur. Unde Yohᷣ.j.ca. ij. ait. Scribo vobᷣ filio qlis pater talis filius talis ſpſſanctus Ad no
hbi li qm remittunt᷑ vobis peccata veſtra in nomie men Jeſu iam redeamuſ.De Hhinquit dẽuotus
eitx. eius.Et Riccardus deſancto victoze inquit. Berzñ. Jeſu dulcis memoꝛia dans vera coꝛdis
id⸗ Zeſus nomẽ dulce nomen: delectabile nomen. gaudia. Sed ſuꝑ mel ⁊ omnia eius dulcis pꝛe⸗
H. (Cconfoꝛtans peccatoꝛũ coꝛda ⁊ beate ſpei. ergo ſentia. Et iterũ ibidem ait. Si ſcribas nõ ſapit
is Zelus eſto mihi ieſus hoc nomie conſolant᷑ iu mihi niſilegero ibi Jeſum. Si diſputes ac con ⸗
Kenns ſti ſperantes in illo eternam ſaluteʒ acquirere. feras non ſapit mihi:nifi inſonuerit ibi Jeſus.
N Angde Actuũ. tiij. c. Metrus dicebat. Nonẽ Ad pᷣdicatõʒ huius nois vocat fuit Caulꝰ.
ad . aliud nomen ſub celo datum homibus in quo de quo dixit xpᷣs Ananie. vt ſcribit Actl.ix. c.
Ahei . opoꝛteat credentes ſaluos fieri ¶ Hoc deniq; no UVas electionis eſt mihi vt poꝛtet nomẽ meum
NH mine roboꝛant᷑ ⁊ foꝛtiſicant᷑ certantes pꝛo x-po coꝛam gentibꝰ ⁊ regibꝰ ⁊ pᷣncipibꝰterre. Deh̊
nlle talia aduerſa queq; tollerãtes. Eſt de hocex· dicebat ibe CPaulus Acij. xxj.c. Egoĩ hieriin
Naenet emplum ſancti Jsenatij: diſcipulus fuit benati nõ ſolũ alligari:ſed ⁊ moꝛi parat⸗ ſum ꝓ nomie
. Zohannis euangeliſte ⁊ eus Anthiocenus. eius. Et cũ decollat⸗ eſtrome: ⁊ caput eiꝰa coꝛ
g c⸗ cuius tanta fuit auctioꝛitas ꝙ etiam Bionyſiꝰ poꝛe exiliret Jeſus xp̃s q ſibi in vira ſua ta duk
henn ver ba illius ad conſirmationẽ dictoꝛũ ſuoxꝝ ad cis extiterat hebꝛaice clara voceinſonuit. Dici
nonꝛ: duxit. Cücm vt ipe in libꝛo de diuinis noibus tur em ꝙ in ſuis epiſtoł ieſuʒ xpᷣm qͥngẽtis viei
tint utteſtak adam nomen amoꝛis in diuinis repꝛe⸗ busnoiauit. ¶ Tertiũ aſiderandu de gratio⸗
5 enderet dicentes nomen dilectcõis non amo ſo noic Jeſu e reuerentia. Eſt huic noi reuerẽ
geran⸗ nss in diuinis ponendo volẽs oſtendere ̊ noie tia exhibẽda.qꝛ oẽs creature celi ⁊terre angeli
ai, unoꝛis ꝑ omnia vtendum in diuinis ait. Scri ⁊ demones licet diſpari mõ venerantur illud.
ises bit aut diuus Ignatius. Almoꝛ meꝰcrucifirus Andẽ Aplus ad Othilipenſes.c. ij. ait. In no
vaine, eſt. Hic cũ Era aninmnpatoris inin a militibe mie JYeſu omne genu flectat celeſtiü terreſtriuzʒ
zdi, vinctus fuiſſet romã ꝑ uctus.vt ecclłaſtica do. ⁊ infernoꝛũ.Exultantqᷣdẽ ad huius nois ꝓcla .
S Et hiſtoꝛia. cuʒ idoł ſacrificare noluiſſʒ. pᷣcepit mationem oẽs angeli dei. terrent demöes 1 ftar
. Traianꝰ pmo plũbatis ſcapuł eiꝰ ↄtũdi: et n taree iegiones.homies vo qͥ crcdũt in Jeſum
llni Agfulis latera laniari. ⁊ duris lapidibꝰ eiꝰ vulne vt pꝛediximus iubilantes illud laudaut ⁊ bene
– ff confricari. deinde carbones viuos afferri: - dicunt. Mon eſt ergo nomen hoc blaſpheman⸗
ie ipᷣm ſuꝑ illos nudis plãtis ambulari compelli dum.non ꝑiurandũ in illo:ſed hono inſe miſn

tes aime noſtre nobilitatem
mus ꝙ xp̃ᷣs ſuum effundere voluit ſanguinem.
Pꝛimo ppter patrũ ⁊ iuſtoꝛum liberationem.
Jurta illud Zacharie.ix.ca.Tu quoq; in ſan⸗

me audiendũ ⁊ nominandũ. Et vt ſcribit᷑ in. . Sſtud vas e 8 dominicũ. Bicut
le. li. Eeñm̃ cera generat᷑ ab apibus ſine cõmixtioe ſic
caro xpᷣi fuit generata a vgine ſine coꝛruptise.
Fuit aũt caro noua.qꝛ nulla peccati vetuſtate
viciata. fuit etiam clauſa.qꝛ nulli diabolici tem

decet. de immu. eccle. li. v . Conuenientes fide/
les in eccleſia nomen illud exhibitione reueren
tie ſpecialis attollãt flectant genua mentis qð i
capitis inclinatione pteſteaenrrk

¶Be multiplici effuſione ſanguinis Piigie noſtras a

. „ ;

. ciciſo dicit ſanguinis effuſio Ho⸗

die nanq; ſanguinem ſuum ꝓ nobis effundere
cepit qui poſtmodũ pluries ipᷣim effundere vo⸗
luit. Quinq; eteni vicibus chꝛiſtus effudit ſan⸗

guinem. Pꝛimo in circũciſione. Secũdo ĩ oꝛa⸗

tione.Tertio in flagellatione. Quarto in cruci

fixione. Quinto in lateris apertiõe. Fecit autẽ
hoc vt peccatoꝛes attraheret ꝓquibꝰ tam co/

pioſiſſime ſatiſfecit. Ande Bernardus ſuꝑ cã⸗
tica mone.xxij.ait. Ad cumulũ pietatis tradi

dit in moꝛtem animã ſuam. ⁊ de pꝛopꝛiolatere

pꝓtulit pᷣcium ſatiſſactionis. AUndead ſe verſi⸗
culum illũ traxit.Apud dñm miſericoꝛdia ⁊ co

pioſa apð cum redemptio. Inſuꝑ induxit nos
vt q;tuʒ poſſumus euitemus ꝑeccata agnoſcẽ⸗

guine teſtamenti tui eduxiſti vinctos tuos de

lacu in quo non erat aqua. Facit ad hoc exem⸗
plum quod legit᷑ in hiſtoꝛia ſcolaſtica vbinar/
ratur. & Salomon habebat ſtrutionẽ haben⸗
tem pullũ: quem Salomon in quadã cauea vi⸗
trea nutriri faciebat. Cum vo pater pullũ ſuuz
habere nõ poſſet vermẽ quendaʒ de deto poꝛ
tauit:de cuius ſanguine caueam ipᷣam liniuit·
⁊ cõtinuo fracta fuit.ſicq; pullũ inde deduxit·
Iſte vermis eſt xpᷣus qui dicit in pſał. Egoſuʒ
vermis ⁊ nõ homo. Vermis em nõ naſcit᷑ per
generationẽ carnalẽ:ſed de humoꝛe terre virtu
te radij ſolis pducit᷑. Et ſic vmis patrem habz
in celo.ſ.ſolem: ⁊ matrem habet in terra.ſ.terre
humoꝛem.Sic etiam xpᷣs habet in celo patre,zʒ
ſine matre.⁊ in terra matrem ſinepatre. NPulli
incluſi in cauea erant ſancti patres in limpo de
tenti. Sed venit iſte vmiculus ⁊ infernum con
fregit atq; ſanctos patres inde liberauit &ecũ
do xpᷣus fudit ſanguinem ſuũ ꝓpter debilium
cõfoꝛtationẽ. Inquit em̃ Gregꝰ.Si paſſio xpᷣi
ad memoꝛiã reuocet᷑ nihil ẽ quod nõ equo ani⸗
mo tollerat᷑. Refert Ariſto.qꝙ ſi flat vas de ce⸗
ra noua ⁊ diligent᷑ claudat᷑ ⁊ in mari ponatur:
aqua que ꝑ poꝛos ſubintrabit dulcis efficietur

iquo peccatoꝛes indueunt venon

lhebꝛe. xij. c. ait. Recogitate eum q talen

el dicere poſſu⸗

Dermo i.

Iſtudq vas cereũ eſt coꝛpus dominicũ. Sicut

*

ptationi fuit apta. pon eius ſunt vulnera eius.
igit nol naritudines p recoꝛdationẽ?
7 deuotionem in vulner eius miſerimus. mox

22*

in dulcedinem conuerte i. Ideo apoſtol⸗ acd

rium contemplanduz de chꝛiſto cir⸗ nuit a peccatoꝛibꝰ aduerſus ſemetipᷣm cõtradi⸗

At nõ fatigemini animis veſtris defi/
tio xpᷣus ſanguinem fudit pꝛopter

coꝛdiũ compunctionẽ. Nam vt naturales tra⸗-

dunt. Adamas lapis non frangit᷑ mallei ꝑcuſ⸗

ſionenec ignis aduſtione. nec aliqua tempori
diuturnitate: ſed ſola ſanguinis hircini infuſio

ne. Sic multi ſunt qͥ ꝑ penitentiã non frangun⸗

tur. nec ꝑ diuinã cõminationem.necꝑ ſpũſſan⸗

cti internam inſpirationẽ.nec per ſenectutemn ·

Frangunt᷑ aũt ꝑ dominici ſanguinis medita-⸗
tionem atq; vtutem. Ideo Jeſu xpogras om⸗
nes dicamus qͥ ſua liberalirate pᷣcioſo ſanguine

ſuo nos redemit. quem etiã humilit᷑ decemur
vt ꝑducat nos in illã requiem in qua viuit ⁊ re
gnat ꝑ infinita ſecula ſeculoꝛũ Amen.

7

Hermo nonus de pꝛecipua ſingula
riſſimaq; deuotione triu regum qui

chꝛiſtu queſierunt et inuentũ humili⸗

ter adoꝛarunt offerentes illi wunera

1

hec verba oꝛiginaliter Matthei
i. ca. in euangelio pᷣͦſentis ſol
mitatis. Cõmendat hodierna die ſapiẽtia triũ
regum oꝛientaliũ:qui mox vt xpᷣm natuʒ agno⸗
uerunt ipᷣm ſtudioſiſſime querereſunt conati.
Queſierſt quippe illũ qui totius oꝛbis cõditoꝛ
7 dñs erat ⁊ ꝓ ſalute hominũ dignatus eſt de
vgine naſci. Nec laboꝛauerũt fruſtra: qm ade⸗
ptiſunt qdð volebat. Inuenerũt vtiq cu imcre⸗
dibili leticia quẽ diligebat aia eoꝝ. Pꝛebet nã
q; ſeipᷣm volentibꝰ eũ.nec eſt q̃ſe abſcõdat a ca
loꝛe eius. Niderũt magi ipᷣm puuluʒ in pᷣſepio
pãnis in nolutũ.Nos vo ſi voluerimꝰ intuebi
mur gloſam facieʒ ipiꝰ regnãtis in celo. Inſuꝓ

Z apte diuinitatẽ ꝓſpiciemꝰ. Curram⸗ ad ipᷣm

ad quẽ fideſpe ⁊ charitate poterimꝰ ꝑuenire.

His vvtutibꝰ moniti reges inclytimeruerũt du

catu noue ſtelle ad xp̃i dei ⁊ hoĩs pᷣſentiã ꝓpe⸗

rare. Cũ ẽ in hac ſolennitate celeberria eccla ſãa

cta recolat iſtoꝝ dñoꝝ erga ieſũ xpᷣm deuoto,z

ardentiſſima pꝛecipuamq; ac ſingulariſſimam

bi⸗
ſue/
movo
RR

s

lis.
Hme
ill
ogli
hisot
hantie
noſ
guarn
llltyi
ftſige
Rolne
fnco
thion

pen

Cnae
nnn
gidet
G Ne

J 4

( no Tes mac xpw atd

z noſ. * wen crut⸗

.

£₰ 5

c affectionem. Nos in hoc moneſᷣ titnlo deip milſſus eſt in viſibili da opinio ẽ alio
5 Agffectionem. HNos in hoc mone lib tuulo deip· niſſus eſtin viſibili ſigno Scdða opinio ẽ alio⸗
NK ſis magis dicemus. Be quibus tria myſtena rumq dicunrq ſiella llaſuit angelusd in illa
i en nru Rllls⸗ nn aſſumpto coꝛpe. Sed doctoꝛes ↄrium ſenti⸗
Hxr Tertan ntkentner noge re vident᷑. Unde Augꝰ. in mone de ephia in⸗
Nr Kertum imnentieni Riti inaſtert t Daſtoꝛibus angeli. magis ſtellaxpm dei
c gnouerũt xpᷣm veracit᷑. Cognitũ inqᷣſierũt monſtrat. vtriſq; lingua celoꝛuʒ. qꝛ linguq iam
gl e KNelri vo inusrilerart. -— relſauerat pphetan. Et Greg'. in omel. Que⸗
LCQualiter magi cognouerunt xpm rendum nobis eſt quid nam ſitredemproꝛe na⸗
natum qO lgthmati e 10 paſtoꝛibe in H ad
vt crederent idᷣm deum Q(Cal. adoꝛandum hunc ab oꝛiẽte magos nõ angelus
dor E tella pduxit. Quia vicz iudeis toqᷓ; rõe vten-
Em III LEtibus rationale aial. i. angelus pᷣdicare debuit.
riuz decha deiß dici· Gentiles vo qͥ vti rõe neſciebãt ad cognoſcen⸗
tur cognitio. Abi querit᷑ quõ cũ ifi dum deũ nõ ꝑ vocem: ꝑ ſigna ꝑducunt᷑ Cer
in remotis agerentxpᷣm natum cognoſcere po-⸗ tia opinio ẽ mathematicoꝛũ qͥ dicũt ꝙ illa fuit
meint Era hor vieo gisll cit᷑ inſtructifue n bcn 2 eſetmteert ou et
runt de xpᷣi natiuitate iocunn. Xbus. Sz hoc eſt 5 veritatem ſidei æ digmiate
CI Dlionummmiabne FFroinaſcẽtis. Unde Aug. 3 fauſtum ait. Mul
Secundop vocem audibilem. li aſtrologi conſtitueruntita naſcentiũ hominũ .
on⸗ 2 milibiler fata in ſtellis vt aliquã ſtellarũ hoie aliquo na
Ne Be ſt nagis awaruüuit. RS— uiſſe. ⁊ ad eum qna.
u Q ꝛimo illuminati fuerũt vt cognoſcerẽt cri⸗ tus eit ꝑrexille allererent uo verius dicc S
e 1E natum p ſie H 8n Ker Tten mus ſᷣm omẽs catholicos Erceatoꝛes yt dicit Sella na&αGEHHν.
Ilis coꝛpis 4 wenriſſima aaͤhe droc lo. ſup Mattheuʒz. et Tho.iij pte.q .xxxvj l Por Eℳ
lis coꝛꝑis ſtellam fulgentiſſimã ad hoca deo p ub et Cho. ih. Pte. ꝗq.xxEVI. Cr⸗ -
rſigniſie hoen deg g. illafuit veraſt abalg A if.

nfro.
Man⸗
biſan⸗
lem.
K⸗

Sn ductam. vt ſignificaretillis xp̃i natiuitateʒ Ghʒ (Killa fuit vera ſtella de nouo ꝓducta qaba iſ.
q de hac ſtella ires varie dicunf opiniões (Mꝛi⸗ differebat in multis ¶ Rꝛimo in oꝛigic. quiano
min ma eſt eoꝛũ ꝗͥdicunt ꝙ fuirſpũſſanctus: qui ſi⸗ ſuit cuz alijs ſtellis die quarta foꝛmata. Dicit
cut axaruit in linguis igneis apoſtok ita ma en Sch:ſeca Cca. ꝙ quarta die fuerũt a deo diſtin
n Ais in ſigno ſtelle. Sed ſaluo melioꝛi iudicio h cta luminaria celi. Et vt inquit Cho. j. pte. ꝗ.
ſtare non poteſt. qm̃ vt inquit Alexander in ö⸗ Ixx. Mꝛima die fuit ꝓducta lux m comunein
C tmo volumine ſumme. iſſio viſibił ſpuſſan: lucis naturã. Quarta vo dieattributa ẽlumi⸗·
NW cieſt ad mamifeſtationẽ plenitudinis redũdan- narib? determinata vtus ad determinatos effe
u tiis qualis fuit in xpo aliquo modo in apoſto ctus ſᷣm ꝙ videmus alios effectus hre radiuzʒ
a lis. In xpo ſiqdem fuit influentia plenitudis ſolis ⁊ alios radiũ lune.⁊ ſic dealijs. Et ꝓpter
oer⸗ modum cauſe ⁊ ꝑ modũ doctrinel.ꝑ modum hanc determinationẽ vtutis dicit Dionyſiug
cauſe efficientis quo ad naturam diuinã. ⁊ per liij. ca. de diuinis noibꝰ. O lumen ſol q erati⸗
oℳ modũ cauſe meritoꝛie qtumad humanam. Et foꝛme pᷣmo quarta die foꝛmatũ eſt. Stella vo
n. his duobus modis eſt influentia gratie in ſac⸗ q̃ magis aparuit ᷣm Franciſcuʒ de marone in
d. mentis ꝑ que regenerant᷑ hoĩes. Influentia ꝑ qdam ſermonc. Non fuit quarta die foꝛmata:
tx modũ doctrine fuit in xp̃o in pᷣdicatiõe eiꝰ per de nouo de aliq̃ poꝛciunculaillius lucis vomo
face quam accepimus noticiã veritatis. Ideo apa create. de qᷓ foꝛmata ſunt alia coꝛpa celeſtia:qᷓ
nnare⸗ ruit viſibilit᷑ ſpũſſanctus ſupꝛa xpᷣm baptiʒatũ poꝛtiũcula fuit diuina puidẽtia ppuata. vt de
ani⸗ in ſigno colübe. ſuꝑ ipᷣm tranſfiguratum in ſi ipa foꝛmaret illa ſtella tꝑe quo xpᷣs naſciturus
Nac gno lucidiſſime nubis. In apoſtol etiã fuit ple eratq̃ eſſet de natura aliarũ ſtellaꝝ. Ad conſñi-
ſſcpio nitudo gratie ſpũſſancti deſcẽdẽs a plenitudie Mationẽ aut dictoꝝ afferam teſtimonia meri⸗
encni xpi ꝑ modũ doctrine ⁊ p modũ miniſterij Nã to acceptanda. Inqͥt Leo papain mõe deept
ſen de pienitudine veritatis xp̃i accepimus ex do⸗ phani?ᷣ. Tribꝰmagis in regioeoꝛiẽtis ſtellano⸗
iin ctrina apiom. Et de plenitudine gratieꝑ mini ueclaritatis amparuit: queilluſtrios ceteris pul
“ ſterium ipoꝝ in diſpenſatiõe ſacramentoꝝ. Jõ chꝛioꝛq; ſiderib facile inſe intuentiumoculos
i qñ data fuit autoꝛitas generał apoſtoł pᷣdican aioſq; cõuerteret. Et Augy. fauſtü ait. Non
H di ⁊ baptiʒandi: datus eſt viſibilit ſpũſſanct.ꝰ. ex ill eratſtellis que ab initio creature itineruʒ
AV vo tribus magis declarata fuit natiuitas ſuom oꝛdine crealoais lege cuſtodiar nouo ..
dah· Fi. nõ fuit ip̃is data auctoꝛitas general pꝛedi Gimis partu nouũ ſid apparuit. Etidẽ irmoc
canqdi vel baptiʒandi. Ideo necſpũſſanctꝰ illis deepbia dicit. Ouʒ pendet ad vbera a vilium/

patit᷑ deus inuolumenta pannoꝛũ repẽte nounũ

de cclo ſidus effulſit Gecũdo differebat illa ſtel
la abalijs in officio.qꝛ ille facte ſunt vt ſint in ſi
gna ⁊ tempa ⁊ dies ⁊ annos ⁊ luceãt in fima⸗
mento celi. hec vo facta eſt ad ſigniſicandũ cri
ſtum natum ⁊ magos dirigendũ.Ex quo dam
nantur illi qͥ aſſerunt fuiſſe cometam. Cõtra qͥs
