cum actu remiſſo ꝑ magnũ tꝑus. g foꝛtis debʒ
ſe exponere ꝓ bono vtutis. Et qꝛ ipᷣe eſt pars
cõitatis cuius boniũ cõmune naturalit᷑ eſt ma⸗
gis diligendũ q; bonum pᷣuatũ.Et iſta vidðꝛ fu⸗
iſſe opinio Scoti quam impꝛobat Landulfus

in ſuo.iiij.di.xliij.Quia ſicut lex ⁊ ratio natura

lis pᷣualet omni legi ⁊ ratiõi maxie create. Ita
bonũ entitatis naturalis pᷣualet omĩ bono cui⸗
cunq; vtutis. vnde longe videt᷑ ꝙ ſit eligibili⸗
habere eſſe ꝑpetualiter ⁊ nõ vtuoſum eſſe mo⸗
raliternõ dico vicioſum eſſe ſᷣ nõ vtuoſuʒ qᷓ; ha
bere eſſe moꝛale ad modicũ tꝑs ⁊ poſtea hr̃e ꝑ⸗
petuum nõ eſſe. Siłr puto eligibilius habere ꝑ
petuam entitatem incoꝛruptibilem ſine glapa⸗
trie q; habere gloꝛioſum eſſe ꝑ vnũ diem et po⸗
ſtea ꝑpetuo anihilari.⁊ tamen maius eſt bonũ
patrie qᷓ; bonum vtutis.q̊ Landulfus. Riccar
dus etiã de media villa in.iij.di.xxxiij.ita ſcri⸗
bit. Si aima moꝛeret᷑ cum coꝛꝑe vt falſo qdam
ſunt opinati.hõ nõ deberet velle ſuſtinere moꝛ⸗
tem ꝓ liberatione patrie. Pꝛimo qꝛ ᷣm Augl.
in.j.de libero arbitrio. Quiſqͥs recte aliqͥd eli⸗
git appetendũ neceſſe eſt vt melioꝛ fiat cuʒ ad id
puenerit qð elegit. Nelioꝛ aũteſſe nõ poſſetqͥ

non eſſet. Sed ſi aima moꝛeret̃᷑ cum coꝛꝑe hõ ꝑ
moꝛtem totaliter deſinereteſſe excepta materia

pᷣma. Ergo moꝛiendo volũtarie ꝓliberatõe pa
trie melioꝛ nõ eſſʒ.⁊ ſic nõ eſſet electio recta. Se
cũdo nõ debet hõ voluntarie intermittere actũ
virtutis alicuius:niſi vt liberiꝰ vacet exercicio
maioꝛis vtutis. Sed mło magis eſſet ratõeʒ
rectam eligere illud ad qð ſequeret᷑ ꝑpetua im⸗
poſſibilitas operandi ᷣm quãcũq; vtutem. qᷓ;
ad tꝑus intermittere actus vnius vᷣtutis nõ ꝓ
pter exerciciũ alterius vᷣtutis.Sed ſi aia moꝛe⸗
retur cum coꝛꝑe hõ eligendo moꝛi: eligeret illð

ad quod ſequeret᷑ q amplius in ppetuum ßm
vᷣtutem oꝑari nõ poſſet. Iſta cauſa exercitij di
cas:⁊ me inhonoꝛas: Tandẽ poſt multa vtriſ⸗
q; illata toꝛmenta ducie fuerũt in ſiluam in via
Coꝛnelia ab vrbe roma miliario decimo in fun
do qͥ vocat᷑ buxeco:ibiq; ruſina capite trũcat᷑·

cta ſunt ⁊ vt ſilentiũ imponat᷑ his qͥ dicunt non

eſſe ſufficiẽs ĩmoꝛtalitatis argumentuũ. ꝙ illi de
qͥbus mentionẽ fecimus ſuperiꝰ et reliqui qͥ pa

triam dilexerũt imo ⁊ martyres qui xpᷣm ↄfeſſi

ſunt moꝛtẽ non hoꝛruerũt. ¶ Secũdũ exemplũ

in quo lucet anime immoꝛtalitas dꝛ apparitõis

De apparitiõe aiaꝝ diximus in ᷣmone detraſ⸗

figuratione Jeſu xpᷣi bñdicti. Ideo tm id nunc

aſſerimꝰ ꝙ volente deo ad conſolatõʒ viuoꝛu,z
ſepius aime ſeꝑate diuerſimode aparuerunr.
oꝛante ipſa
cum matre iuxta ſepulchꝛũ ſancte Agathe. Cu

In legenda ſancte Lucieſcribit᷑:

ciam ſomnus arripuit:viditq; Agathaʒ in me
dio angeloꝛũ gẽmis oꝛnatam ſtantẽ ⁊ dicenteʒ

ſibi. Soꝛoꝛ mea Lucia qͥd a me petis quod if5a

poteris pᷣſtare ↄtinuo mr̃i tue. Naʒ ecce ꝑ fidẽ
tuam ſanata eſt. Euigilans Luciaita inuenit.
Nam paſſa fuerat eius mater annis multis flu⸗
xum ſanguinis.Hiero.in vita Pauli pᷣmi here
mite narrat qualit᷑ Antonius longe poſitus a
cella Pauli vidit angelos aiam eius deferẽtes
q̃ mox currens inuenit coꝛpus CPauli flexis ge
nibus in modũ oꝛantis erectũ:ita vt ipᷣm viue/
re extimaret. Sed cũ ipᷣm moꝛtuũ didiciſſet: di
xit.O ſancta aima qð gerebas in vita:in moꝛte
monſtraſti. Cũ aũt nõ haberet vnde ſepulturã

faceret:venerũt duo leones ⁊ foueã parauerũt
ſepultoq; eo redierũt ad ſiuam. Ambꝛo. refert

de beata Agnete ꝙ eius ꝑacto martyrio cuʒ pa
rentes eius octaua die iuxta tumulũ vigilarẽt:
viderũt choꝛũ vᷣginum veſtibus fulgentibus

radiantẽ inter quas viderũt beatam Agnetem

ſimili veſte fulgentẽ ⁊ a dextris eius agnũ can
didioꝛem niue ſtantem:qͥbus illa ait. Nidetene
me quaſi moꝛtuam lugeatis:ſᷣ congaudete me⸗

cum ⁊ congratulamini.qꝛ cũ his omibus luci /
das ſedes accepi. Mꝛopter quã viſionẽ eccleſia
celebꝛat feſtum Agnetis ſcᷣo.Conſtantia autẽ
vVgo filia Conſtantini lepꝛa grauiſſima laboꝛãs

cum hanc viſionẽ audiſſet tumulũ eius adijt: ⁊

ibi dum oꝛatiõi inſiſteret:obdoꝛmiuit. vidit;

beatã Agnetem ſibi dicentem. Si in xpᷣm credi
deris ↄtinuo liberaberis. Ad quã vocem eui⸗

gilans ꝑfecte ſe ſanatam inuenit. que baptiſmũ
recipiens ſuꝑ coꝛpus beate Agnetis baſilicam

fecit:⁊ ibi in vᷣginitate ꝑmanſit. In vita ſancta
rum Ruſine ⁊ Secũde ponit᷑ qluer apparuerũt
cuidã matronenoie Plantille.he due ſoꝛoꝛes

fuerũt vgines romane:parentibus clariſſimis
genite. Aſterio.ſ.et Aurelia:que nupſerunt ar⸗

mẽtario ⁊ verino:qͥ accuſauerũt eas ꝙ xpᷣiane

eſſent tꝑe Valeriani imꝑatoꝛis:⁊ capte ac tra⸗
dite donato pᷣ̃fecto poſt multa vba iuſſit Runi

nampᷣus cedi.quod videns ſoꝛoꝛ clamare ce/
pit ad iudicem. Quid eſt ꝙ ſoꝛoꝛẽ meam gloꝛiſi

mos
ei⸗
nune
lonn;
fum,
eipſa
Uu
nme,
ente,
Aiße
Dſdè
laſt.
lgin⸗
mibere
ſase
ti
aoge
Gen⸗
lanet
poluri
nerit
een
Une
ntious
maen
c
lene
ene⸗
wal
Aceſn
igau
oris
Ve
s
Ieli
eui⸗
n
can
Mcla
herüͤt
oes
Gis
unter⸗
tjane
ge⸗
nun
ge c

tif

l⸗
lvis
znfun
iak:

Secunda pꝑcutit᷑ ⁊ earũ coꝛpoꝛa feris voꝛanda
linquunt᷑.DOeniq; Plantilla matrona in cuius ſt
pꝛedio hoc factum eſt vidit eas in viſu ſedẽtes
gemmatas in thalamo ⁊ dicentes ſibi. NPlãtil/
la deſinea flagicijs idoloꝛũ ⁊ crede in x-pᷣm ⁊ ve
ni in p̃diũ tuũ ⁊ coꝛꝑa nr̃aſepeli.quod illa feẽ.
BGregꝰ. in.ij. dialogoꝛũ libꝛo affirmat de ſancto

ndicto ꝙ dũ moꝛaret᷑ apud montẽ caſſinuʒ:
nocte qdam dum ꝑ feneſtrã cellule conſpiceret:

⁊ oꝛaret vidit fuſam lucem deſuꝑ cũctas noct

tenebꝛas effugaſſe. Subito aũt totus mundus
velutſꝑ vno ſolis radio collectus ante oculos
eius adductus eſt.ibiq; aiam Germani epᷣi ca

puani ad celũ deferri vidẽs. Cõperit aũt poſt⸗
ea ꝙ illa hoꝛa migraſſet a coꝛpoꝛe. De ſanctis
Geruaſio ⁊ Pꝛothaſio geminis fratribus qui
martyrio coꝛonati fuerũt in ciuitate ediola

ni ſcribit Ambꝛoſius in vᷣmone qui legit᷑ in offi

cio matutinali feſtiuitatis eoꝛũ:q̃liter cũ eoꝛum
coꝛpoꝛa trecentis annis ⁊ vltra latuiſſent ab eo

reperta ſunt modo qui ſequit᷑. Quodã nanq; qᷓ
drageſimali temꝑe ipᷣiiĩ oꝛatõe poſito:nec aꝑte
vigilanti nec integre doꝛmienti: apparuert duo

pulcherrimi iuuenes veſtibus cãdidiſſimis.id

eſt collobio ⁊ pallio induti caligulis calciati ſe⸗
cum manibus extenſis oꝛantes. qua viſiõe ela⸗
pſa rogauit dominũ vt eum ludiſicari non ſine⸗
ret.Si vo aliquid viſio illa expeteret boni ite⸗

rum apareret. Simili modo canente gallo oꝛã⸗
tes ſecum iuuenes aparuerunt.Tertia vo no⸗
cte non doꝛmienti ſed ſtupẽti cum tertia ſibi ap
paruerunt perſona que ſimilis NMaulo apoſto

lo videbat᷑ ᷣm ꝙ in pictura ꝓſpexerat illiſq; ta

centibus apoſtolus ſibi dixit. Iſti ſunt qui ni⸗

hil terrenũ deſiderantes monita mea ſunt ſecu⸗
ti.quoꝛũ coꝛpoꝛa in eo reperies locoĩ quo ſtas

duodecim pedũ altitudine terre coopertam ar⸗
cam reperies:⁊ ad caput eoꝛũ libellũ in quo oꝛ⸗

tus eoꝛũ continef ⁊ finis.Ita enim ſepelierat il
la coꝛpoꝛa Nhilipus quidaʒ chꝛiſtianus.Cõ

uocatis ergo vicinis coepiſcopis: ipᷣe Ampꝛo⸗
ſius pᷣoꝛ terre foſſoꝛ acceſſit. Et omia ꝓut dixe⸗

rat ſibi Paulus in illa viſione inuenit. Coꝛpa

vo ita ſunt reperta ac ſi iᷣa hoꝛa ibidem fuiſſẽt
poſita. Inſuꝑ ⁊ odoꝛ mirabilis inde flagrabat
multaq; ibi miracula illoꝛũ meritis coꝛuſcarũt
Et vt inqͥt Augꝰ.li.xxij.de ciui.dei. In ilł die falla c na ec
rumqͥ dłxeruntaias tranſire de coꝛpoꝛe in coꝛꝛ⸗

bus ipᷣo pᷣſente ⁊ imꝑatoꝛe ac multitudine gen⸗
tium:cecus qͥdam ad coꝛpa martyrũ Geruaſij

⁊ Pꝛothaſij lumen recepit. In hac inuentione
pax inter longobardos ⁊ romanum imperium
refoꝛmata fuit. Ideo Gregoꝛius papain introi

tu miſſe cantari inſtituit. Loquetur dñs pacem
in plebeʒ ſuã. De patre vo beato Frãciſco nar⸗

rai dñs Bonauentura.ꝙ hoꝛa tranſitus eius

iiſ

miniſter fratrũ tunc tpis in terra laboꝛis augu/
inus noie in extremis laboꝛans cũ iã diu ꝑdi⸗
diſſet loquelã audientibus qui aſtabant ſubito
clamauit et dixit. Expecta me prĩ expecta ecce
iã venio tecũ.Querentibꝰ autèe fratribus et mi

rantibus cui ſic loqueret᷑.bim franciſcũ euntẽi
celuʒ ſe videre aſſeruit. Statiq; h̊ dicto ⁊ iſfefe

licit᷑ requieuit. Eadẽ hoꝛa epo aſſiſinati qui ad

oꝛatoꝛiũ michaelis archangeli p deuotõe acceſ.·

ſerat in monte gargano btũs franciſcus iocun/
dus aparens mundum ſe dixit relinquere ꝛl d
celuz cũ exultatõe traſire. ane ſurgens ebs
ſocijs narrauit que vidit. Et aſſiſiũ rediens euöu

perquiſiſſet ſollicite certitudinaliter cõperiti
ea hoꝛa qua ſibi ꝑ viſioneʒ innotuit beatus pa

ter ex hac vita migrauit. Inueniũtur ⁊ alie hbu

iuſmodi apparitiones quas longum eſſet enar /

rare. Ex quibus cogimur indubitanter tenere
ꝙ aia ſit immoꝛtalis . ¶ Tertiũ exemplũ dicit

exauditionis. Quiſnã non videat per experi-

entiam compꝛehendat quot et viri et mulieres H
qui in ſuis neceſſitatibus ſanctoꝛuʒ ⁊ ſanctaruʒ
pꝛecipue virginis immaculate matris dei iplo

rant patrociniũ:exaudiantur. Laceamus mi⸗
racula que ſuꝑ hoc indies in eccleſia clareſcũt

Oculos tm̃ coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis cõuertamus ad
ſacra templaqᷓ in dei ⁊ celoꝛum regine alioꝛũ;

honoꝛe ꝑ oꝛbem conſtructa ſunt.Cur non mire
mur in tantarum imaginũ aliarũq; rerum aſſe
ctu in quibus iudicant᷑ ꝙ homines i tribulatio
nibus poſiti interuenientibus ſanctis liberati

fuerunt. Sunt in italia eccleſie deuotiſſime vir
ginis nomine dedicate.Sancta maria de mar⸗
tyribus apud melfictũ in Apulia. Sancta ma-⸗

ria de caſali apud Gꝛunduſiuʒ. Sancta maria

„

de angelis apud Ziſſiſiuʒ. Sancta maria de lo

reto apud Rachanetuʒz. Sancta maria annun
ciata Yloꝛentie. Et alie ſic vulgo noõiate. inqaui⸗
bus cernunt᷑ in imaginibus cereis ⁊ argenteis
alijſq; rebus oblatis beneficia ſuſcepta ab illis

quiſe virgini cõmendarunt. Quid rõnes que-
rimus:Quid ph̊ᷣoꝝ ſententias exquirimꝰ:cuz
ipi effugere nõ valeamus tam varia tamq; luci
diſſima immoꝛtalitatis animaꝝ exẽpla. ¶ Se⸗
cundũ dubiũ pncipale fuit vtrum aie ſeparate
traniferãt ad aliqua loca. Et circa hoc triplex
inuenitur opinio falſa quoꝛũdam. Mꝛima eo⸗

pus:ita ꝙ cum ſeꝑat᷑ ab vno vnitur alteri ⁊ po
fea alteri vſq; ad coꝛꝑa beſtiaꝝ.Et hec opinio
aſcribit ip̃i Platoni. de quo ita ſeripſit Augꝰ.
li.x.de ci.dei.c.iij.latonẽ aias hoim pꝰ moꝛ⸗
tem reſolui vſq; ad coꝛpoꝛa beſtiarũ dixiſſe cer
tiſſimum eſt. Sed mirandum eſt pfecto Plato
nem talia fuiſſe locutũ.de quo Aaleri⸗ inmbe

iiſ

ca de ſtudio rinduſtria indt. Plato cunctoꝛuz
moꝛtaliũ ſapientiſſimus habebat᷑ adeo ꝙ ſia ce
lo Jupiter deſcendiſſet nec elegãtioꝛi nec beati
oꝛi facundia eſſet vſurus. Refert adhuc de i5o
in lib. d latonis ꝙ cum Ari⸗
ſton pat᷑ eius ad ipᷣm inſtruendũ deferret ad ſo
crateʒ nocte pᷣcedente viderat in quiete doctoꝛ
ſocrates ꝙ pullus odoꝛis ⁊ cãdoꝛis eximij vo⸗

Apuleius in lib.de vita

ciſq; ſonoꝛis ipᷣius volabat in ſinũ.poſtmoduʒ

de ſinu exiens cantando volabat in celũ. Cum
mane vidiſſet puerũ ſibi adductũ dixit ſomnũ
completũ eſſe. Quid plura: At ſuperiꝰ cõme⸗
moꝛauimus de immoꝛtalitate aiaꝝ copioſe dii⸗
ſeruit.Quõ igit᷑ ad tãt inſaniam deueniſſe cre

dendus eſt vt circulationem illã aimaꝝ poſue⸗

rit: niſi foꝛte dixerimus qꝛ vt hõ errare potuit:
acſibimet ↄtradicere.Tn qͥcqͥd ſit de eo opinio

77

nem iſtam impijſſim expugnare debem⸗. In⸗
Riccardus in. iiii. di.xliij. Sar
eſt ſcriptura ſacra imo omis philoſophia. Añ

qͥt em Ric

Ariſto.in.j.de qia reda

Poeigret ex eoꝙ videtur vnũqðq; coꝛpus
e ſpẽm ⁊ foꝛmã ꝓpᷣam.Et.ij.de aima dicit ꝙ

noõ ↄtingit aiam acciꝑe qplibet coꝛpus.qꝛ vniꝰ
cuiuſq; actus aptus natus eſt fieri in ꝓba mate
macei vt ponit .hoO:j. lr. a. cxvij. g
aĩa ſeꝑata ſua naturali vtutenõ põt mouere ali
tum localẽ. nõ tñ obediunt aie ſepate. Rõ quia
angeli ſunt ſbe ſpũales quarũ vtutes non deter
minant᷑ ad aliqua coꝛpa. ⁊ ſunt naturalit a coꝛ⸗
poꝛibus abſolute. Et ideo diuerſa coꝛpoꝛa eis
obedire poſſunt ad motũ. Sed cum alicuiꝰſbᷣe
ſpũalis ſeꝑate vtus motiua determinet᷑ natura
liter ad mouendũ aliqð coꝛpus non poterit illa
aima ſm ſuam naturam determinct᷑ ad mouen⸗
dum coꝛpus cuius eſt foꝛma nullũ aliud coꝛpuſ

ria. Et inde eſt vt ponit ⸗2

ſua naturali vtute põt mouere. Quare merito
2demnant᷑ hi qͥ fallacijs demonũ facile credũt
dDum ipᷣi quoꝛũdam viuoꝝ coꝛpa obſidentes ſi

mulant ſe eſſe aias defunctoꝛũ.Fuerũt eiuſino⸗

obſeſſa fuit ⁊ q;plurimos in erroꝛem ducebat.
dum diabo lus ehrt p eam fateba eſſe ſe
animã comitis⸗ 1
dñi. M. cccc.xl.
re bari multi ſic obſeſſi aiebant ſe eſſe aias quo⸗

rũdam qͥ diebus illis ex hae vita migrauerant.
Paithe pᷣdicante me ibi Anno dñi. . cccc.
lxxiii decapitatus fuit qͥdaz iudeus eo aliũ
de ſuo genere interfecerat.poſt paucos vo di/

es puellaqdam hebꝛea loqui cepit nũc in ꝑſõa

buſas dicentes quãlibet aiam qdᷣlibet coꝛpus

acobi piccinini. Anno inſup
In ꝑtibus terre ydronti ⁊ ter

vynius illoꝛũ nunc in ꝑſona alterius. Et du am/
boxꝝ pꝑtes ↄcurrerẽt ad nouũ ſpectaculũ aperie
reſpõdebantq;

bant multa ſecreta domus llo⸗ ebant
ad interrogata ſicutfaciebant dũ viuerẽt hoꝛta
banturq; ſuos vt ſe inuicem paciſcarẽt. Mul⸗

taq; confinxerunt mendacia pollicentes iudeis
eternã ſalutem. Tandem demones illi relique⸗
runt puellam.⁊ ſic ceſſauit rumoꝛ exoꝛtꝰ in ple⸗
be Scðda falſa opinio fuit alioꝛũ qͥ crediderunt
gias ſeꝑatas latitare in ſepulchꝛis ſuoꝛũ coꝛpo
rum ſeu in locis vbi oſſa vel cineres ſuoꝛuʒ cowꝛ
poꝛum vᷣuarent᷑.Ideo de xpᷣo vt ſcripſimus in
ymone de reſurrectione Laʒari inqᷣt Theophi

lus altius clamauit vr refrenaret oꝛa gentiliuʒ

fabulantiũ in tumulis latitare aimas defuncto

rum:quare alta voce dixit.Laʒare veni foꝛas.

quaſi aduocaret de longinquo.Mõ eſt igit᷑ opi
nio illa vera.neq; vllo pacto admittenda Zer
tia falſa opinio eſt quoꝛüdam qͥ dixerunt ꝙ aſia
non eſt in locis coꝛpalibus:ᷣ coꝛpoꝛaliũ ſimili⸗
bus ſiue in requie ſiue in doloꝛibus.qꝛ aima ſe⸗
parata nõ depẽdet a loco coꝛꝑali. Sʒ huic opi
nioni obſtat tota theologoꝛũ turba qͥ oẽs ĩ hä c
ſententiam ↄueniũt vicʒ ꝙ aie poſt moꝛtẽ ſunt

in aliqͥbus receptaculis. Nam vt inqt Riccar⸗
dus in. iiij.di. xlv.Sicut angeli qͥ ſunt ſpiritus
ſunt in aliquibus coꝛpoꝛalibus locis non circũ
ſcriptiue ſed diffinitiue.ſic ⁊ anima ſeꝑata non
obſtante ꝙ ſit ſpũs. Et quis aia ſepata nõ ma⸗
gis cõueniat cum vnoloco qᷓ; cũ alio ratiõe ſue
eſſentie cum ex loco natura eius nõ dependeat.
tamen ꝓpter oꝑpationes quas in loco exercere
debet vel circa eam debent exerceri magis ſibi
cõuenit vnus locus qᷓ; alius.Ex quo duplex il
li locus debet. Pꝛimus penalis.ſ.infernus.de
tragedijs. Ingens voꝛago
faucibus vaſtis patet. Latumq; pandit omni⸗
pus populis iter. Sunt vo in inferno quatuoꝛ
manſiones. Mꝛima inferioꝛ in qua ſunt aie da/
nate ꝓ lolo peccato moꝛtali actuali que puniũ⸗
tur pena ſenſus. de hoc dicit᷑ in tragedijs Sene
ce. Ipſaq; moꝛte peioꝛ eſt moꝛtis locus.Secũ⸗
da manſio in qua ſunt anime ꝓ ſolo peccato oꝛi
di deluſiones q;plurime diebus meis. ſic ſebſi
in li.detimoꝛ iudicioꝛũ dei de illa que neapoli

uo ait Seneca in trage

ginali damnaie que puniuntur tm̃ pena damni
Tertia mãſio eſt in qua de lege cõmuni purgã⸗

tur anime que deceſſerũt in chariate conferen⸗
tes ſecum aliquod purgabile. Quarta vo man

——

ſio eſt in qua requieſcebant anime que decede⸗
bant cũ charitate:que nihil purgabile ſecũ poꝛ

tabant: vel que poꝛtauerũt ⁊ purgate erant.h

ante xpᷣi adduentum dicebat᷑ ſinus abꝛae.Quia
eim Abꝛaam pᷣmus ab infidelibus ſeparauitrſe:
⁊ fidei ſignaculũ diſtinctiuũ accepit. Ideo locꝰ
requiei qui debebat᷑ anime ꝓpter ſidem chari⸗
tate foꝛmatã ſinus abꝛae dictus eſt. Roſt chꝛi⸗

— — ––– — ——

⸗h⸗h — — — —

ine
ucopi
Gihſe
eſent
Dirus
ari
pon
one⸗
ſelle
den.
rcere
is ſhi
hperl
nus de
ue
mn⸗
d/
nii⸗
vene
ech⸗
ori
nni
gfnen⸗

vonmn

etede⸗

üp

m.

Uile:

zan⸗

chꝛi⸗

ſti vo aduentum quarta illa manſio vacua eſt:

qm apta eſt ianua celi merito paſſiõis xpᷣi:⁊ aie

decedentes in charitate nihil purgabile ſecum
ferentes ſtatim euolant. Ande patet ꝙ nõ eun⸗
dem locum intelligimus mõ ſinũ abrae cum ro
gamꝰ aias in illum deferri:cum eo qui ante xpᷣᷣi

aduentum ſinus abrae dicebat᷑. Scðus locus

qui deber aiabus ſeꝑatis ẽ locus delectabilis

celum videlicet empireum deq ſuo loco abun⸗
de dicemus. Pꝛopter queomnia vt ponit La⸗
ctantius li.iij.diuina.inſti.Eſſe inferos Zeno⸗
ſtoicus docuit: ⁊ ſedes quidẽ pꝛioꝝ ab impijs
eſſe diſcretas.Et illos quidem quietas ac dele⸗
ctabiles incolere regiones. Hos vo penas lue
re in tenebꝛoſis locis et ceni voꝛaginibus hoꝛ⸗
rendis. Et Seneca in tragedijs inducit theſeũ
dicentem. Quiſquis placide potẽs dũſq; vite
ſeruat in vacuas manus. Et in cruentum miti
imperium regit.Animeq; parcit longa permẽ⸗

ſus diu. Felicis eui ſpacia vel celum petit Uel
leta felix nemoꝛis heliſij loca. Scom omẽs poe

tas heliſij campi pioꝛum apud inferos ſunt in

quibus vt ipſi dicunt bonoꝛum ſedentanime.

¶ Tertiü dubium pꝛincipale fuit. vtrũ loca fa

.

empireum qᷓ;uis in nullo augeat aiaꝝ beataruʒ

delectationẽ eſſentialeʒ in aliquo tñ auget dele⸗

ctationem accidentalem inq;tum ille aie locum
illum pluſq; alia diligunt:pꝛeſentia auteʒ rei di

lecte aliquam cauſat delectationem. Ratio aũt
quare illũ locum pꝛe ceteris diligunt triplex ẽ.
Ana quia ſciunt locum illuʒ ſibi eſſe deputatũ

a deo quem ſumme diligunt.Alia qꝛ in illo pꝛo
pter exceſſuʒ nobilitatis ſue nature ſuꝑ alia coꝛ
poꝛa expꝛeſſius qᷓ; in alijs locis refulgere tanq;
in effectu diuinam bonitatem conſpiciunt Ter
tia qꝛ illius loci ſublimitas luminoſitas ⁊ imo/
bilitas ſuam ſpiritualem ſublimitarem ⁊ lumio

ſitatem ⁊ quietis ꝑpetuitatẽ expꝛeſſius q; qua

litates alioꝛũ locoꝝ repꝛeſentant. Anuſquiſq;
aũt ceteris paribus plus diligit illud qð ẽ ma /
gis repꝛeſentatiuũ ſue nobilitatis. Receptacu⸗
la etiã damnatoꝛũ in aliquo augent eoꝛum affli
ctionem qꝛ locum illum odiunt triplici ðᷣ cauſa

NPꝛima qꝛ ſciunt ipſum ſibi foꝛe deputatuʒ a di
uina iuſticia quam odiũt.Alia qꝛ ũllius loci vi

litas eſt obligationis ſue ad penam perpetuam
rememoꝛatiua ſeu repᷣſentatiua. Tertia qꝛẽ cõ⸗
tentiuus ignis illius quo affliguntur. Ex hoc
Tho.ij.pte.q.lxiij.dicit ꝙ locus nonẽ penalis
angelo aut anime quaſi amciens altcrando na⸗
turam:ſed quaſi afficiens voluntatem cõtriſtã⸗

ciant ad delectatione vel penam aiabus ſepara
tis. Et ad hoc ita rũdet Riccardus vbi bra.
Oreceptacula coꝛꝑalia animarũ in aliquo au⸗
gent delectationẽ eaꝝ vel afflictiõʒ. Celũ enim

Mα

do dum angelus vel anima appꝛehendit ſe eſſei
loco non conuenienti. Receptaculũ aũt in quo

nem non qꝛ ipſum odiant voluntate deliberati

ua cum ſint in charitate ⁊ ſciantillũ ſibi eẽ aſſig
natuʒ ad tempus a diuina iuſticia quã diligůt
ad eaꝝ purgationem. Sʒ qꝛ ipſum naturalimo

tu voluntatis refugiunt ſub ratione qua ſuam
obligationem ad penam qᷓ;uis tꝑaneam repꝛe⸗
ſentant ⁊ ſub rõne q̃ ignem ↄtinet qͥ affliguntur

CAuartũ dubium pᷣncipale fuit vtrũ aie ſea
rate exeant aliqñ de locis ad q traſferũt᷑. Et qͥ⸗
da dicunt ꝙ non. ex eo ꝙ Job. vij. ſcribit. Qui
deſcendit ad inferos non aſcẽdit. Inſuꝑ RAugꝰ
li. de cura ꝓ moꝛtuis agenda ait. Si in rebus
viuentiũ intereſſẽt aie moꝛtuoꝝ mepia m nul⸗

la nocte deſereret me terra mariq; ſecuta ẽ vt

mecum viueret. Si g exirent aliqñn de recepta⸗

culis ſuis aliqñ intereſſent rebus viuencium.
Alij Zriũ ꝓbantex eo ꝙ vt ſcribit᷑ Math.xvij
ca.in tranſfiguratiõe ſaluatoꝛis nr̃i moyſes ap⸗

paruit cum helia. Ob ꝙ Augu. li. pᷣtacto ait.
ad viuos aliqͥs mitti ex moꝛtuis. ꝛo hac am⸗
biguitate remouẽda rñdet. Riccardꝰ.ꝙ aliqñũ
dias exire de receptaculis ſuis duplicit᷑ põt in⸗
telligi. Nel ꝑ diuinam potentis: vel ꝑ naturam
pꝓpꝛiã. Pꝛimo mõ de inferno ⁊ de celo exeunt
alique aie non imꝑpetuum ſed ad tpᷣs nec dele⸗

ge cõi ̊ ex aliq ſpeciali ca. Sicetiam de purga⸗

toꝛio aliq exeunt ad modicũ tps añ expletionẽ
pene ſue poſt cuius expletionem illuc amplius
nõ reuertunt᷑. In iudicio ãt oẽs aie tã exiſten⸗
tes in celo q; in inferno exibum ſᷣ̃m cõem legem
diuine iuſticie ad eadẽ iterũ loca cũ ſuis coꝛpo
nibus reuerſure: etin eis in ꝑpetuum pmanſure
Per naturam vo ꝓpꝛiam dixerunt quidẽ non
poſſe aimas de ſuis receptaculis exire affirmã
tes ꝙ anima humana nullo modo eſt mobilis

ſm locum necꝑ ſe necꝑ accidens. Et ſiponat᷑

alicubi ꝑ ſubſtantiam ſuam nunqᷓ; mouebit᷑ de
vbi ad vbi. Sed articulus iſte excõmunicatus
eſt a domio Stephano epiſcopo pariſienſi. SõO
Fgm Riccardum dicendũ eſt ꝙ de ſuis recepta⸗
culis exire poſſent anime que vellent:niſi pꝛohi
berẽtur a ſuperioꝛi virtute.Sed de lege cõmu⸗
niexire ꝓhibent᷑ ile que ſunt in purgatoꝛio an⸗
te expletazʒ penitentia. ⁊ille que ſunt in inferno

ante iudiciũ. Iſte vo que ſunt in celo exire no⸗
lunt vſq; ad tempus reſurrectiõis reſumptõis

ſcʒ coꝛpoꝛũ ſuoꝛũ.niſi aliquãdo videant place⸗

re deo ex aliqua ſpeciali cauſa. Vunde videt᷑ ali

quibus ꝙ omnes deſcenderũt de celo in obitu

beate virginis Oarie ꝓpter eius reuerentiaʒ

2 cum ea ucrũ aſcenderũt in celum.lb Augu⸗
ſtino ergo dicuntk anime non poſſcuſtereſſe le⸗

4 *° 4

.

Serxmo Friiij.

bus viuoꝛũ

ppꝛiam naturs. quia earũ vtus
non poreſt côtrarie ſupioꝛi virtuti qua phibẽ⸗

tur. Ideo ꝑ hec dicta ſoluunf᷑ omnes perplexi
tates. Si igit᷑ non habemus hic ciuitatẽ manẽ
tem. Si tam felix iocundaq; benefacientibꝰ ha⸗
bitatio diſpoſita eſt. Si regnum celoꝛũ paciſice
poſſidendũ nobis pmittit cotemnamus infima

hec atq; terrena: ⁊ queramus ꝗᷓ ſurſum ſunt: vt

ſic ꝑuenire poſſimꝰ ad regionẽ illam opulentiſ-

regnat in ſecula ſeculoꝛũ. x¶ men.

Germo vigeſimuſquartus de con⸗

eptione beate Mdarie virginis de
varie ſunt opiniones doctoꝛum licet
feſtum ab eccleſia celebꝛeet··

2

⸗ .
.
.
G ut

Pꝛouer. viij.c. ⁊ in epła hodierne

E

Eitienst. 996 ſingularem æpᷣcipuã reueren⸗ = fuerũt ab eternoi S sſe tis oaroneſar
„ ISIS. ee e Eeeit ee ab eterno in deo m cauſatiuã potentiaʒ
tiam qu totus mundus ad vinem gloxioſiſ. 6m ſimilltmdtimis glentig auetamen babet er
tempꝑe actualem exiſtentiã. Elemẽta itaq; ⁊ coꝛ
poꝛa celeſtia angeli ⁊ hoĩes ⁊ cuncta q ſunt fue

mam gerit feſtum ↄceptõis eius annuatim per

terraꝝ oꝛbem ſolennit᷑ celebꝛat᷑. Sunt em̃ toti·

numera ampliſſimaq; bñ̃ficia meritis ⁊ intercel

ſimam beatoꝛũ: in qua deus bñdictus viuit et

abyſſi ⁊ ego iam cepta eraʒ. Sa⸗
pientis vba ſunt iſta oꝛiginaliter

ſione illius pijſſime mr is a deo patre ipᷣiuſq; fi⸗

iniqtates ſepiſſime placat. Ipa nomen eius in

uocantibus pᷣſidia liberaliſſime pᷣſtat.Etnon ẽ

q̃ ſe abſcondata caloꝛe charitatis ⁊ beniuolen⸗

tie ſue. Qua ꝓpter vt hodierna die cõceptiõis
illius dignitas agnoſcat᷑ de ipᷣa in pᷣſenti hmõe
dam perpulchꝛa dicemuſ:audientes auribus

coꝛdis vginem bñdictam dicentẽ vba ĩthema⸗
tepoſita. Nondũ erant abyſſi æ ego iam conce·

pta eram. In qbus triplicem vginis cõceptio⸗

pꝛeferendam.

Kima pirg

.

cz ab eterno deus concepit ill ĩ ſua

berat aliqͥd facere dicere ſolet ita ↄcepi animo. in. in queſtis eus potuit vgi
Sic deus añq;ᷓ aliqd crearetin ſua volũtate fir nem facere lelioꝛe. beata virgo põt conſide

3 4 *
„

mente. Ad qo intelligendũ ſcire debemus ꝙ p/ ſanctiſſima a
poſitum coꝛdis dicit᷑ ↄceptio. vnde cũ qͥs deiii

celi regina

de ipᷣ a eccleſia dicit ill

Ponauenture in. . di. .

Haonis:·j.c.

ma æ incõmutabili ppoſuit creare vn puellaz

vginem ſanctiſſima: que eſſet filij ſui vnigeniti
lura mat Vun ancti camera: poꝛta padiſi ac

celi regina Sed hocloco querendũ eſt vtrum
beata vgo fuit ꝓducta añ omnẽ creaturã. Nã

tio ⁊ ante ſecula creata ſum.Et iterũ

bar. Que vba ita ſonare vident᷑ q ipa ꝓducta
fuerit añ ꝓductionem quarũcũq; rerũ.Et ſi di

ceret᷑ ꝙ ipa loquit᷑ q;tum ad eſſe q habuit in

mẽte diuina:nõ in ꝓpꝛio genere.neq; ſicerimꝰ
de veritate declarati.cum m doctrinam domi
e in.j.di.j. Omia q nunc ſunt que
uerũt a deo ꝓducta ⁊ ꝓducent᷑ vſq; in fineʒ

runt in mente diuina añqᷓ; elſent: gͦnõ magis H̊ͥ

–

lio ⁊ ſpũſancto nobis exhibita:vt merito ad e’äö Zinatetldnnnen vmsrge tamm.
colenda laudandã honoꝛandãq; omibꝰ viribꝰ
obligemur. Jp̈a nos ꝓtegit ab hoſte maligno.
Zpa iratü deum ꝓpter excreſcentes moꝛtaliun

Et ſi dicimus ꝙ vgo fuit in ꝓpꝛio eſſe vł gene⸗
re ante omnẽ creaturã tunc irridere nos poſſent
figdei ⁊ religionis noſtre aduerſarij: cũ btã vgo
nata fuerit ex Joachim ⁊ Anna ſexta etate mũ

di:qᷓ Jeſum pegit eadem etate ⁊ ab vrbe condi

Agdeo in hac ꝑte inducimus ſententiã Augu
mixij li.2ſev. vbi ait. ꝙ alidd dicit̃ pᷣus altero

Auguſti⸗

quatuoꝛ modis. Mꝛimo eternitate: ſic deus pᷣ⸗
cedit omnẽ creaturam. Secũdo oꝛigine ſicutſo
nus pcedit cantum. Tertio tempe:ſic ſfios pᷣce⸗
dit fructuz. Quarto clectione vel dignitate. ſic

aliqs peligit fructum magis q floꝛem. AUirgo
igit fuit pᷣoꝛ omni creatura excepta natura crea

ta ſui dilectiſſimi filij electiõe ſiue dignitate. Si
ili dixit de ibo Johanes baptiſta Jo⸗
. Jpe eſtqͥ poſt me venturus eſt qͥ an

cius eſupm diuinitatem de xpᷣo dicimus

genitũ non factũ: m humanitatem vo dü chꝛt
ſtum ↄcepit vgo Johes in vtero mr̃is agebat
ſerxtũ menſem. QAuare Gre
ante me factus eſt. i. mihi platus in dignitate.
. Eiſi oblecrek Pangeliſun bſtatidrs 7 digni

2. in omex. exponit

oꝛes hoibus cũ ſint intellectuales ſbe quõ xgo
nctiſſima angelic ſblimitate excedercpoteſt⸗
Ag boc rudere poſſum ex dict dñi Bonzuc.

6

eſtioe vtrũ deus potuit vgi

m. Et iterũ in epiſtola
hiius ſolennitatis inducit᷑ vgo dicẽs illð ꝛo
uer. viij.c. Oñns poſſeditme ab initio viaꝝ ſus
ruʒ anteq; qcq; faceret a pncipio. Ab eterno oꝛ
dinata ſum ⁊ ex antiqͥs anteqᷓ; terra fieret. Nec
duz erãt abyſſi ⁊ ego iam ↄcepta eram. Nec dũ
ſfontes aquarũ eruperant.nec dũ montes graui
mole oſtiterant. Ante oẽs colles ego parturie/

=

— —

⸗

ii
ige
umn
Ni
hl⸗
a
a
½
lec
N
dun

rari triplicit. Oꝛimo qᷓ;tum ad ſtatũ naturalis
conditiõis:⁊ ſic fuit paulominus ab angelł mi⸗
noꝛata.Angelus em̃ ſᷣm ſuã eſſentialẽnaturam
potioꝛ eſt vgine. Scðo qᷓ;tum ad gram conce/
ptionis q data eſt ei vt ↄciperet xpᷣm eſſetq; ve
riſſima eius m.Et qᷓ;tum ad hoc trãſcendit di
gnitatem oĩm creaturarũ:oim hominũ omniuʒ
q; angeloꝛũ.Nam in illo vno ↄſenſu cum dixit
Ecce ancilla dñi:plus meruit ↄſentiendo in cõ⸗
ceptionem xpᷣi qᷓ; omnes creature ſiue angeli ſi
ue hoĩes in omibus ſuis actibus:motibꝰ et co⸗
gitationibus. Et qͥdem omẽs quicũq; merue⸗
runt nihil plus potuerũt mereri niſi ᷣm diuer⸗
ſos ſtatus gloꝛiam felicitatis eterne.hec auteʒ
vgo illo gloꝛioſo conſenſu meruit pᷣmatum oꝛbᷣ
dñin vniuerſt:extinctionem fomitis ⁊ oim gr̃a⸗
rum:donoꝛũ ⁊ vᷣtutum plenitudinẽ: ſceptrum

regni ſuꝑ omẽs creaturas:fecunditatẽ in virgi

nitate ⁊ maternitatẽ vnigeniti filij dei:⁊ vt ado/

retur in regno celoꝛũ adoꝛatiõe dulie dignion.

Tertio põt conſiderari beata vᷣgo qᷓ;tum ad ex
cellentiã gloꝛificatiõis.qꝛ vt eccleſia cantat Ex⸗
altata eſt ſancta dei genitrix ſuꝑ choꝛos angelo
rum ad celeſtia regna. Jpᷣa nanq; fuir illud in⸗
diuiduũ ſingulare qð ⁊ ſi non in natura in gra⸗
tia tamen ⁊ gloꝛia omibus angelis eſt pᷣlatum.
Dignitas aũt gratie ⁊ multo plus dignitas gle

incompꝑabiliter tranſcendit dignitatem nature

Naom ⁊ hoc pᷣuat᷑ adhuc in demonibꝰ in qͥbus
dona nature manent integra ⁊ ſplẽdidiſſima cũ
tamen ipᷣi viliſſimi ⁊ turpiſſimi abiectiſſimi pꝛo⸗
pter culpam habeant᷑.magniſicata ̊ fuit a deo
tam pᷣclare vᷣgo illa delicatiſſima vt pᷣter filium
eius nulla creatura poſſit exequari. O femina
ſuꝑ omnia ⁊ ab omibus bñdicta:pᷣelectum ⁊ di
gniſſimũ vaſculũ fabꝛicatũ a pᷣmo artifice:era⸗
rium diuinoꝛũ chariſmatũ.Elegit te deus etp/
elegit: vt in tabernaculo tuo deus ⁊ hõ nouem
menſibꝰ habitaret. Audeo dicere ꝙ ꝓpter vgi⸗
nem in mente diuina conceptã ꝑ multa annoꝛij
milia anteqᷓ; naſceret humanũ genus fuit pᷣſer⸗
uatum in eſſe. Conſtat em ꝙ ꝓ pᷣma tranſgreſſi
one Adam ⁊ Eua nõ ſolũ moꝛtis ſᷣ annihilatio-
nis exterminiũ meruerũt.Et diuina vltio q̃ ac⸗
ceptionem ꝑſonarũ ignoꝛat:ſicut nec culpã an⸗
gelicam ſic nec humanam dimiſiſſet impunem.
Sʒ ꝓpter pᷣcipuam reuerentiã quã ad vᷣgineʒ
habebat qꝛ eaʒ ab eterno ſuꝑ oẽs creaturas nõ
vniendas deo ꝗᷓ creande erant dilexit pᷣſeruati
ſunt ꝓthoplauſti nec in nihilũ redacti. Rõ eſt:
qꝛ hec puella erat in lũbis Ade ſm ratõeʒ ſemi⸗
nalem:⁊ potentia ꝓducende puelle erat impᷣſſa

ea autẽ debebat naſci Jeſus qͥ in Adã erat ſolũ

dem fit ꝑ incarnatiõis myſteriũ.

AAI . enE nel . de hoc myſterio oẽs a pncipio cõmunit᷑ edoce⸗
in pᷣmis parentibus donec in actũ educerẽ Se 3 pncipio cea

9Q ° à 4

nulla alia. Indulſit & deus pmis parentibꝰ ne
eos annihilauit: qꝛ ſienõ fuiſſet nata beata vir⸗
go ⁊ ꝑ conſequẽs nec Jeſus ſiue deus carnem
humanã veſtiſſet. Ergo ꝑ iſtam nobileʒ creatu
ram ſaluauit deus pᷣmos parentes de pᷣma tra⸗ö⸗
greſſione: ⁊ Moe de diluuio: ⁊ Abꝛaaʒ de celde
regum. Iſaac deiſmnaele. Jacob de Eſau. Po
pulum iudaicũ de egypto:de manu pharaois
de mari rubꝛo:de poteſtate diuerſoꝛũ regumtg
ranoꝛũ.de Nabuchodonoſoꝛ ⁊ captiuitate ba
bylonica. Dauid deleone:de Golia ⁊ de Saul·
Et bꝛeuit᷑ omnes indulgentias ⁊ liberatiões fa
ctas in veteri teſtamento nõ dubito deũ feciſſe
niſi ꝓ huius amoꝛe puelle ⁊ reuerentia quã deꝰ
ab eterno pᷣoꝛdinauit ſuis cunctis operibus ⸗
ponengaa.— ä
¶E angelia pꝛincipio cognouerunt
xpm de virgine naſcituxu.¶Ca. H.

pernat.

virginis admirande dicit᷑ ſupe
Conceperũt qͥdem illã angeli dum a

Gncipioſue beatitudis cognouerũt xpᷣm incar:
nandum ⁊ ex ↄſequenti de vᷣgine naſciturum.

Ad qð plene intelligendũ dicit ſccũs Thomas

. ma ꝑte.q.lvij.ꝙ in angelis ẽ duplex cognitio
na naturał ᷣm quam cognoſcũt res tum per
exiſtentiã ſuã:tum ꝑ ſpecies innatas:⁊ hac co⸗.
gnitione myſteria grecognoſcere nõ pñt.quia

ex pura dei volũtate dependẽt.Si emm vnus an
gelus nõ poteſt cognoſcere cogitatiões alteriꝰ
ex volũtate eius dependentes:multo minꝰ põt
cognoſcere ea que ex ſola dei voluntate depen⸗
dent. Eſt aũt alia angeloꝛũ cognitioqᷓ eos bea⸗
tos facit ̊ͥ vident vbuʒ ⁊ res in vbo:q hac qui
dem viſione cognoſcũt myſteria gre qᷣdeʒ om
nia nec equaliter omẽs:ſᷣ ᷣm ꝙ deus eis volue⸗
rit reuelare:ita tñ ꝙ ſuꝑioꝛes angeli ꝑſpicatius
diuinam ſapientiam ↄtemplantes plura myſte
ria ⁊ altioꝛa in ipᷣa dei viſione cognoſcũtque in
ferioꝛibus manifeſtãt eos illuminãdo.Et hoꝛũ
etiam myſterioꝛũ:q̃dam a pᷣncipioſue creatöis
cognouerũt: quedam vo poſt modũ ᷣm ꝙ eo⸗
rum officijs congruit.Quare ⁊ myſteriũ incar
natiõis in generali ſumptũ omibus reuelatum

eſt a pᷣncipio ſue beatitudinis. Cuius rõ ẽ: qꝛ G̊;
eſt quoudã generale pncipiũ ad qð oia eoꝝ of:
ficia oꝛdinant᷑. Omẽs emſunt adminiſtratoꝛij
ſpũs in miniſteriũ miſſi ꝓpter eos qui heredi⸗

tatem capiũt ſalutis.vt dicit᷑ ad Hebᷣ.c.ij.qð dä/
nð opoꝛtuit

ri. DPe hoc ſic dicit Aug⸗. li. v. ſu Señ ad liaz S

dm Zidaere Dic fuit incarnatiois myſteriũ abſconditũ a
ym coꝛpulentazʒ ſbam de vygine educẽdus ⁊1 de cu pſe

culis ĩ deo vt iñ innoteſceret pᷣncipibus vote.

ſtatibus in celeſtibuſ. Loquẽdotñ de ſacramẽ

to incarnatiõis qᷓ;tum ad ſpẽales ↄditiões Sic⸗

non oẽs angeli a pᷣncipio de oibus ſunt edocti:

cerunt.vt refert Bionyſius.vii.c.de celeſtiieę.
Vnde aulus ad Ephe.iij.c.dicebat. Mihi
autoim ſanctoꝛũ.i.aploꝛum minimo dataẽ gr̃a
hec in gentibus euangeliʒare inueſtigabiles di
uitias xp̃i ⁊ illuminare oẽs que ſit diſhenſatio
ſacramenti.ſ.redemptiõis ꝑ xpᷣm facte q̃ diſpẽ⸗
ſabilis eſt gentibus ſicut ⁊ iudeis.vᷣm glo. MNi⸗
co. de li.abſcõditi a ſeculis in deo qͥ oĩa creauit
yt innoteſcat pᷣncipibus ⁊ poteſtatibus in cele/
ſtibus ꝑ eccleſiam multifoꝛmis ſapiẽtia dei m
pᷣſinitionem ſeculoꝛũ quam fecit in xpᷣo ieſu do⸗

mino nrᷣo.hec ibi.oc loco dicit Nico.delira.
M angeli ſancti nõ cognouerũt ad plenũ myſte
rium xpᷣi incarnati extendendũ ⁊ dilectõʒ vſq;

ad vocatiõʒ gentium: donec pᷣdicantibus apo
ſtolis fuit impletum. Quia añ habuerũt tantũ

imo qͥdam etiã upioe angeli poſtmodũ didi 6

ſimplicem noticiã quepõt dici abſtractiua inq;
tum eſt rei nõ pᷣſentis:Sed qñ fuit impletũ ha⸗
buerunt noticiã experimentalẽ ſiue intuitiuam
Sicut aſtrologus p moti celicertitudinalit co⸗

gnoſcit eclipſim futurã tamen adhuc pfectius
eam cognoſcit qñ videt eaz actu exiſtentẽ. Alij
vo dicunt ꝙ angelis innotuit myſteriuz xpi de
Focatlõe gentium ſimplicit ⁊ omni mõ p eccle⸗
ſiam.i. ꝑ pᷣdicatõʒ aploꝝ quod tñ qtuʒ ad hoc
antea nullo mõ cognouèrant. Quicqᷣd ſit nega⸗
renon poſſumꝰꝙ a pᷣncipio ſue beatitudinis vt
eſt bdictum reuelationẽ habuerũt dexpo de vx⸗
ine naſcituro. Puto nanq; ꝗ poſt illa ſoleniſ⸗

„

uacibſuis dũ plenã beatitudinẽ obtinuiſſent
Quia angeloꝝ ruentiũ ſedes erant vacue beni
gnerex celoꝝ excelſus deꝰſuo mõ omibus dixe⸗
rit. Oaſtra matutina. O mee creature nobiliſſi⸗
me. Gaudetc ⁊ exultate qm ex hoibꝰ ſaluandis
iuxta vniuſcuiuſq; merita vr̃i oꝛdines pficient᷑
⁊ implebunt᷑ ruine.Ad id vo exequendũ dum
venerit plenitudo tꝑis. Sponſam accipiã puel
lam vna vᷣginem plenam gra in cuius vtero
ſpũſancto cooperãte incarnabit᷑ filius meꝰ vni⸗
genitus ⁊ dilectus. Sonuit h vox cũ ingenti le
ticia in mentibus angeloꝛũ qͥ ꝑ multa annoꝛum
milia vginem pijſſimam pᷣſtolantes min illam
colebãt affectu.nec angelis tm innotuit virgo
dei filium in ſuo vtero geſtatura. Sʒ inſup mul
tis patribus pr̃iarchis atq; pꝓphetis qͥbꝰincar
natiõis myſteriũ fuit diuinitus reſerati.
C&beata virgo abſq; infamia culpã

onꝛiginaleʒ contraxit aqua ̃ᷣm opinio

ꝛeſeruata fututt.

nem aliquoꝛũ

ſimam victoꝛiã quaʒ habuerũt de lucifero æ ſe

ſed maioꝛi foꝛtaſſe ſcelere in deo

Ertia conceptio

☚

virginis ſacratiſſime ðꝛ ma

gñ ꝛↄcepit eam mat᷑ ſua. Et qm̃ cõce
ptionis officiũ publiceſit in eccleſia:ſcire pleri⸗
q; cupiũt:vtrũ beata virgo fuit cũ peccato oꝛi⸗
ginali concepta. Et vt clare omia denudẽt᷑ tria

ſunt in hac ꝑte notanda. Nꝛimũ ꝙ ↄceptio po

