oꝛ miliũ peditũ:equitũ miliũ ſexcentoꝝ vicit.
Hinceſt ꝙ Vegetiꝰ ait. Nulla alia re yvidemꝰ
populũ romanuʒ oꝛbẽ ſubegiſſe terrarũ niſi ar
moꝛũ exercitio diſciplina caſtroꝝ vſuq; militie
Septima cõditio ðꝛ victus ſobꝛius.debent

milites eſſe ſobꝛij ⁊ tẽperati:neq; licet eis incon

tinenter ⁊ laſciue viuere.ꝓpterea AValeriꝰ ma⸗
ximus lib.ij.de diſciplina militari commendat
Quintũ ceciliũ metellũ qͥ aduerſus iugurtaʒ a
romanis miſſus.oĩa que vires poſſent effemia-
re bellantiũ de exercitu remouit. Et YFrontinꝰ
li.j.de re militari ſcipionis.cõtinentia magniſi⸗
cat dicẽs.Scipio africanꝰ in hiſpania cũ inter
captiuas eximie foꝛme vgo nobilis ad eũ eſſet
ꝑducta:que omniũ oculos in ſe cõuertebat ſũ⸗

ma cuſtodia habita ſponſo reddidit. Inſuꝑq:

aurũ qð parẽtes eius redempturi: captiuã ſci⸗
pioni attulerant eideʒ ſponſo ꝓ nuptiali mune
re dedit. Qua multiplici gra vniuerſa gens vi
cta imperio populi romani acceſſit.C Octaua
conditio dicit᷑ ꝓmptũ obſequiũ nihilvtiq; mi
litibus eſt ita neceſſariũ:ſicut pꝛompta obediẽ
tia:qm̃ vbi nõ eſt obedientia:non eſt oꝛdo. Et
vbi non eſt oꝛdo:ibi cõfuſio. IJdco Augꝰ li.v.
de ciui. dei. narrat illud qð ponit Valeriꝰ. q̃li⸗
ter mallius toꝛquatꝰ cõſul miſſus ↄtra tuſcula⸗

nos pᷣcepto edixit. ne qͥs extra oꝛdinem pugna

ret in hoſtem:qͥ cum oꝛaturus rei gra in pᷣtoꝛio
eſſet:ſilius eiꝰin caſtris remanẽs:a tuſc ulanoꝝ

duce iniurijs fuit puocatus ad iram a qͥ tãdeʒ

audiuit.Tuipᷣe cõgredere mecũ:vt modo iam
hic euentu cernat᷑: quãtũ latinus eques pᷣſtet
romano:qͥ verbis ꝓuocatus atq; imperij pt̃is
oblitus ad bellũ ingredit᷑ ⁊ hoſtẽ interfecit ſpo
lijſq; detractis ad patrẽ acceſſit dicẽſ.vt me pa
ter omnes tuo ſanguine natũ referant:hce ſpo
lia capta ex hoſte ceſo poꝛto qð vt pater cogno
uit cõſilio ↄuocato eũ moꝛti tradidit.ſic inqui⸗

ens. Quãdo neq; imperiũ cõſulare:neq; maie⸗

ſtatẽ paternã veritus aduerſus edictuʒ noſtrũ
extra oꝛdinẽ pugnaſti: quãtũ in te fuii diſcipli
nã militarẽ qua ſtetit vſq; ad hãc diem res ro⸗
mana ſoluiſti: meq; in eã neceſſitateʒ adduxiſti
vt aut reipublice mihi:aut mei meoꝝq; obliui
ſcendũ fit:nos potiꝰ noſtro delicto Pleciezniit:

Coditio dicit᷑ ſuperna cõſidentia in deo naq; ſi⸗

qᷓ; reſpublica tanto ſuo dãno nr̃a peccata luat.

mandauit igit᷑ lictoꝛi vt ipᷣm moꝛti traderet:qꝛ

tutiꝰerat ipᷣm interficere:q rempublicꝗ milita⸗
ri diſciplina carere C Hona ↄditio ðꝛ fidelitas
firma. debẽt milites eè fideles etia inimicis:dũ
eis qͥcqᷓ; ꝓmittit᷑. Añ Augꝰ.xxiij.q.j.ca.noli

gait. fides qñ ꝓmittit᷑ etiã hoſti vᷣuanda eſt. Et

de hoc ſatis cõmendant᷑ antiq romani:q etiam
ſuis inimicis fideliſſimi erant. Añ Aaleriꝰ lib.

yi. rubꝛica de iuſticia.dicit camillo faliſtos ob
ſidenti. ludi magiſter liberos faliſtoꝝ tãqᷓ; am⸗

bulandi eã extra murũ eductos:tradidit dicẽs

repetẽdis obſidibꝰ neceſſario ciuitateʒ impera
ta facturã.camillus nõ ſolũ ſpꝛeuit ꝑfidiam ſed

etiã reſtrictis poſt terga manibꝰ:magiſtrũ vir
gis agendũ:ad parẽtes tradidit:ſic adeptꝰ be⸗
nefſicij victoꝛiã:quã fraude nõ cõcupierat.naʒ
faliſti ob hanc iuſticiã ſe eiſpõte dederũt.mul⸗

ta etiã valerius refert ð ſidelitate romanoꝝ ac
de ſide publica. CBecima ditio ðꝛ pꝛudẽtig
circũſpecta. debent milites magis pꝛudẽtie q;

viribus coꝛpoꝛis inherere:qꝛ ingeniũ ſuperat
vires.Et maxime ꝓuidentia illis vtenduʒ eſt.
Agꝛ vt dicit Aaleriꝰ de diſciplina militari. Ni⸗
Hil tam turpe inducit᷑ in milite qᷓ; dicere:nõ pu
tabꝗ.eo ꝙ cũ ois erroꝛ emendationeʒ recipiat.
erroꝛ q in bello cõmittit᷑ emendationẽ non reci
pit ß erroꝛem martis ſtatim ſequit᷑ penitentia.
¶ Vngecima conditio ðꝛ miſcdia benigna. de
cet quippe milites eſſe clemẽtes atq; benignos
m crudelitas vitiũ eſt ſatis cõtrariũ humane
coditioni. Ideo Augꝰli.j. de ciui. dei. dicit de

romanis. ꝙ amabant ſibi in laudibꝰdici.parce

re ſubiectis ⁊ debellare ſuperbos.Et lib.v.lau

Dat clementiã marci marcelli. Egregiꝰ inqͥt ro.

mani nois marcus marcellus.qͥ ſiracuſas vꝛbẽ
oꝛnatiſſimaʒ cepit.fertur eam pꝛius fleuiſſe rui
tktura ⁊ ante eius ſanguineʒ ſuas illi lachꝛymas
effudiſſe. geſſit ⁊ curã pudicitie etiã in hoſte ſer

uange.nam pꝛiuſqᷓ; opidũ victoꝛ iuſſiſſetinua
Di conſtituit edicto.ne qͥs coꝛpus liberum vio
ſcunt᷑ etiaʒ carnibus eius diuerſos moꝛbos.
Sciunt em ſeparare venenũ a carnibꝰ eius.nã

laret. Quod exemplũ ponit᷑ a valerio li. v. ru⸗
baiꝛica de humilitate ⁊ clemẽtia. CBuogecima

dDucia milituʒ eſt collocanda.qꝛ vt dixitiudas
machabeꝰ.ij. Machabeoꝛ.iij. ca. Nõ in mul⸗
titudine exercitus victoꝛia belli. ſed de celo foꝛꝛ

ittudo eſt. Cũ his itaq; cõditionibus vtvaleri
us refert diſciplina militaris eſt pᷣcipuũ decus

et ſtabilimentũ imperij tenaciſſimũ vinculuz
⁊?pacis tutela firmiſſima. Et ð hac ait Ambꝛo⸗
ſius li.j.de offi illud qð nõ.xxiij.q.iij. ca. foꝛti⸗
tudo. Foꝛtitudo qᷓ bello patriã tuet᷑ a barbar

vel domi defendit infirmos vel a latronibꝰ ſoci
os plena iuſticia ẽ. Igit᷑ beatiſſimꝰ gꝛegoꝛiꝰmi

tit populũ ad fidẽ xpi. ¶

¶ Tertium dꝛaconis occiſio.
ditio. Bſid
eſt cũctis ſerpentibꝰ: ſiue oĩbꝰ aiantibꝰ q ſũt ſu
per terrã qͥ ſepea ſpelũcis abſtractꝰ fert᷑ in aerẽ

litie tẽpoꝛali laudabiliter deſeruiuit quſq ad
ſpũaleʒz militi longe melioꝛẽ ſe trãſtulit.

beat? geoꝛgius occiſo dꝛacone cõuer
aplm. II

Ecundo beatuſ

Geoꝛgius fuit foꝛtis in bello ferali.
dum ſcz feram peſſima dꝛaconez in⸗

iſta clarioꝛ ſit tria conſideremus.
CPꝛimũ eſt dꝛaconis conditio.
¶CScuðm dꝛaconis offenſio.

gentem v̈tuoſiſſime ſuperauit. tamen vt pars

ð

e 2ſiqerare debemus eſt dꝛaconis
o. Inqt em Yſið. li. xij. ethi. dꝛaco maioꝛ

———

C

cõcitaturq; ꝓpter eum aer. Eſt aũt criſtatꝰoꝛe
paruo ⁊ artis fiſtulis vim aũt nõ in dẽtibusſ

in cauda hʒ gignit᷑ aũt in ethiopia ⁊ in india.i
ipᷣo incẽdio iugis eſtus.Et vt refert Pliniꝰli.

viij.ð naturali hiſtoꝛia.ca.xiij.dꝛaco.xx. cubi
toꝝ.magnitudine naſcit᷑ apð ethiopes Et ca.

xij. aſſerit & int᷑ elephãtes ⁊ dꝛacones ꝑpetua

ẽ dimicatio.Na dꝛaco cauda ↄſtringit elephã
tem ⁊ cadere eũ facit ſů non impune:qꝛ dũ inter

ficit elephantẽ interficit᷑ caſu eiꝰ.Suꝑlillũ autẽ

locũ ieremie.xiiij.ca.attraxerũt ventũ ſicut
dꝛacones. Hieroꝰait.dꝛaco ẽ aial valde ſitibũ⸗
dum intantũ ꝙ vix põt in aqua ſatiari.Et iðo
apperit os vẽto vt ſic extinguat ardoꝛẽ ſitis vñ

cũ videt nauim i mari ⁊ maximꝰeſt vẽtus ↄtra
velũ.vt ibi hauriat ventũ frigidũ volat ad ve⸗

lũ.⁊ qñq; ꝓpter magnitudinẽ coꝛꝑis ⁊ ꝓpter

foꝛtẽ eius impetũ ſubuertit nauem. ⁊ naute qñ
vigdent apꝛopinquare dꝛaconẽ: qð ꝑcipiũt ex
tumoꝛe aque:ſtatim deponũt velum ⁊ ſic eua⸗

dũut. Idem dicit Solinus addens ꝙ ethiopes
vtũt᷑ ſanguine dꝛaconis q feruoꝛem eſtus:ve⸗

ſolũ habet venenũ in lingua ⁊ in felle.Et ideo
amputant ei linguã ⁊ fel:q̃ receptiua ſunt vene
ni.⁊ ſic abſtracto veneno vtunt᷑ coꝛꝑe reliquo

tã in medicina qᷓ; in cibo.⁊ hoc videtur tãgere

Bauid cũ dicit.Dediſti eũ eſcã populis ethio

pum. Addit Pliniꝰ ꝙ vi veneni ſempꝑ erigitur
eius lingua. et qñq; ẽx caloꝛe veneni inflamat
gerẽ ita ꝙ videt᷑ ſpirare ex ſe ignẽ.Aliqñ etiaʒ
emittit: dũ ſibilat flatũ cõtagioſũ. Et inde coꝛ⸗
rumpit᷑ ger ⁊ inficit᷑ ⁊ moꝛbus peſtilẽs inde ge
nerxrat᷑ in mari qñq; habitat:qnq; in fluminibꝰ

natat in ſpeluncis ⁊ antris latitat: raro doꝛmit

inol
lici⸗
zve
ſe
poc
hlin
oen
cen
hit
üür⸗

dan

ſeadn
fauſe

ii⸗

lüe
vig
mnag
ſoe
ſia⸗
de
be
diaa
lthi
e
cupat
ſetes
icl
lone
cs
(
G

li,
Etqh

Dhmn

tuſ

dnez
Npas

vmte
iti
fnri
Whroe
düthnss
nincizi
Murl,
.abi
Ea.
WMenn
düͤme
Muau
iſint
eſiidä⸗
Liide
ſisyi
nsh
latogw
c
er
ua⸗
opes
e⸗
os.
s. N
Eideo
yvne
ſeigo
nligee
gahio
ur
Uümat
jetiiz
ſeco⸗
gege
inid⸗
mit

iigi

imo ſemꝑ vigilat:aues ⁊ beſtias deuoꝛat.acu⸗

tiſſimũ hʒ viſũ vñ a remotis videt pᷣdã ſuã.Et
vera ſint iſta oĩa.tñ qͥ ad magnitudinem ne⸗
cio an dꝛaco reliqͥs ſerpẽtes ſuꝑet.Nã Mlini⸗
pᷣtacto li.viij.ca.xiiij.inqͥt. Megaſtenes ſcri⸗
bit i india ſerpẽtes ĩ tantã magnitudine adole⸗

ſcere vt ſolidos hauriãt ceruos thauroſq;. Au

luſgeliꝰinſu li.vj.noctiũ acticaꝝ ait. Tubero
in hiſtoꝛijs ſcriptũ reliqͥt bello pᷣmo punico.At
tiliũ regulũ conſidẽ in africa caſtris ad pꝛabu⸗

gudam flumẽ poſitis pᷣliũ grãde atq; acre feciſ
ſe aduerſus vnũ ſerpẽtẽ in illis locis ſtabulãtẽ:

inuſitate imanitatis:cũq; magna totiꝰ exercitꝰ

ↄflictione baliſtis atq; catapulis:diu ocugna

tũ eiuſq; interfecti longiũ coꝛiũ:pedes centũ et

viginti romã miſiſſe: ſᷣ quicqͥd fit negarijnõ pᷣt

magnitudo ⁊ imanitas dꝛaconuʒ ſicut ptʒ non
ſolũ relatu ſapientũ:verũetiã exꝑientia reꝝ ge
ſtaꝝ. ¶ Scom qð ↄſiderare debemꝰ eſt dꝛaco
nis offenſio.inuenit qͥdẽ geoꝛgiꝰ dꝛaconẽ quen

dam populos grauiſſime offendentẽ. nã dum

ꝑueniſſet ad ꝓuinciã libie: ad ciuitatẽ q ſileita
dicebatur ſe cõferebat. Et vt ſcribit Iſið.xiiij.
ethimo.lj.Libia cirenenſis in ꝑtes africe pᷣma

eſt:a cirene vꝛbe metropoli:q̃ eſt in eiꝰfinibꝰnũ

cupata.huic ab oꝛiente egyptus eſt:ab occaſu
ſirtes maioꝛes ⁊ trogodite:a ſeptẽtrione mare

libicũ:a meridie ethiopia ⁊ barbaroꝝ variena
tiones ⁊ ſolitudines inacceſſibiles:q̃ etiã baſi⸗

licos ſerpẽtes creant. Juxta igit᷑ ciuitatẽ pᷣta⸗

ctam ſileitã erat ſtagnuz inſtar maris:in qͥ dꝛa⸗
co peſtifer latitabat:q̃ ſpe populum ↄtra ſe ar
matũ in fugã vertebat:flatuq; ſuo ad muros ci
uitatis accedens plurimos occidebat:quapꝛo

pter cõpulſi ciues duas oues quotidie ſibi da⸗

bant: vt ita eiꝰ furoꝛẽ ſedarẽt. Cũ ergo iã oues

pene defeciſſent:inito ↄſilio ouẽ cũ adiũcto ho

mine tribuebãt.Cũ ergo ſoꝛte filij ⁊ filie oim da
rent᷑ ⁊ ſoꝛs nominẽ exciperet.Quadam vice fi

lia regis vnica ſoꝛte eſt depꝛehenſa: ⁊ dꝛaconi

adiudicata:hãc dũ pater liberare nõ poſſet p ⸗
pter furoꝛẽ ꝓpłi:induit eã veſtibꝰregalibꝰ⁊ am⸗

plexatus eã cũ lachꝛymis ⁊ ſingultibꝰ ad locũ
deputatũ accedere dolẽs ꝑmiſit. Nec incredi⸗
bile videri debet:potuiſſe dꝛaconem ciuitatem
vnã ita grauiter obſidere:vt cogerẽt᷑ ciues ho
minũ coꝛpoꝛa ſibi tradere:qñ certũ eſt:neſcimꝰ
q̃ dei iudicio:ciuitates ⁊ gentes a minimis ani
malibꝰ fuiſſe deletas. Refert nãq; Plinius li.
viij. de naturali hiſtoꝛia. A cuniculis ſuffoſſuʒ

in hiſpania opidũ A talpis in theſalia a ranis

ciuitatẽ in gallia pulſam a locuſtis in africa.ex

giaro cicladum inſula amidios a muribꝰfuga⸗
tos.i italia amidas a ſerpentibꝰdelatas.citra ci
namulgos ethiopes late deſerta regio ẽ aſcoꝛ⸗

pionibꝰ⁊ ſolipigis genteſublata. ¶ Tertiũ qð
2liderare debemꝰ ẽ dꝛaconis occiſio.dũ embe
atus geoꝛgiꝰappꝛopinquaſſet ad locum:in quo
puella dꝛacoꝛnẽ pᷣſtolabat᷑:foꝛte ligata vel aliqͥ
mõ oſtrictaj. iterrogata qͥd ibi ſola faceret:cur
ve amariſſime fleret. illa factuzʒ retulit Cui bea
tus geoꝛgiꝰ.noli inquit timere:qꝛ ego te in xpᷣi
noĩe adiuuabo.Et dũ h loquerent᷑. Ecce dꝛa⸗
co veniẽs caput de aqua leuauit. Tũc geoꝛgiꝰ
equũ aſcẽdens ⁊ ſigno crucis ſe muniẽs dꝛaca
nẽ o ſe venientẽ audacter aggredit᷑: ⁊ laceã foꝛ
titer vibꝛãs:⁊ ſe deo cõmẽdans: ipᷣm grauiter
vulnerauit:⁊ ad terraʒ deiecit:dixitq; puelle:
pꝛoice zonã tuam in collũ dꝛaconis:nihil dubi
tans ſilia. Qð cũ feciſſet:ſequebat᷑ eã velut mã
ſuetiſſimꝰcanis.Cũ ergo populꝰ ciuitat terre⸗
retur nimiũ:a beato geoꝛgio ↄfoꝛtatꝰ eſt.Et cũ
fidẽ xpᷣi plurimuʒ cõmendaſſet. Rex ⁊ oẽs po⸗
puli baptiʒati ſũt.beatꝰ aũt geoꝛgiꝰ euaginato
gladio dꝛaconẽ occidit:quẽ extra ciuitatẽ effer
riſpᷣcepit. Baptiʒati ſunt aũtilla die viginti mi
lia hoĩim:exceptis paruulis et mulieribꝰ. Rex
aũt in honoꝛe beate marie:⁊ beati geoꝛgij eccle
ſiam mire magnitudinis conſtruxit.

¶ Qualiter beatus geoꝛgiꝰfoꝛti animo

tulit ſeuiſſimos cruciatus. ⁊ tandem

capitis obtruncatiõe: martyr effectꝰ

eſt. Caplin. . 5⸗

oꝛgius fuitf

fu it ſoꝛtis in bello paſſionali
na ꝓpyter xpm aſperrimos cruciat⸗
toꝛmẽtaq; imaniſſima paſſus ẽ.ideo ab eccleſia
martyriũ eiꝰ venerabiliter celebꝛat᷑ DBe q ĩmar
tyrologio ſic ſeribit᷑. In ꝑſide ciuitate dioſpo⸗
li:paſſio ſãcti geoꝛgij martyris:cuiꝰgeſta paſſi⸗
onis:⁊ ſi inter apocrifas cõnumerat᷑ ſcpᷣturas
tñ illuſtriſſimũ eiꝰ martyriũ eccłia dei inter co⸗
ronas martyriuʒ venerabiliter honoꝛat. JFuit
aũt vt ponit᷑ ĩ eiꝰ legẽda martyrio coꝛonatꝰ im⸗
perantibꝰ diocletiano maximiano. Suo tꝑe
ſeuiſſima erat ꝑſecutio xpᷣianoꝝ. Beatus itaq;
geoꝛgiꝰ militari habitu abiecto:publiceſe xpi⸗
anum vbo ⁊ oꝑe demõſtrabat.Qua ð re dati⸗
anus pᷣſes:ↄ eũ indignatꝰ:iuſſit eũ in eculeũ le⸗
uari:⁊ mẽbꝛatim coꝛpꝰeiꝰvngulis laniari.Ap
poſitis inſuꝑ ad latera facibus patentibꝰ viſce
rum intimiſſale plagas eius fricari iuſſit.ſᷣ cuʒ
in fide cõſtans ⁊ imobilis ꝑmaneret: nocte xpᷣi
dulci viſione cõfoꝛtatus ẽ.videns vero datia⸗
nus ꝗ eum ſupare non poſſet quendã maleſicũ
cum aduocauit:qͥ bis venenũ bibẽdũ geoꝛgio
ꝓpinauit.Qõð vtiq; ſigno crucis facto:ſine le⸗
ſione bibit:q̃re magus illead xpᷣm conmc er

õ

4

Dermo ſij

xpᷣianuʒ Reri ſe poſtulauit. Quẽ moxiudex de
collari fet:ſequẽti die iuſſit geoꝛgiũ poni irota

bis acut gladijs vndiq; circũſepta Sʒ ſtatim

ſit euʒ in ſartaginẽ plumbo liquefacto plenam

adlition

pꝛoici:qͥ remiſio ſigno crucis i e intrauit: inq̃

ſtetit ſicut in recẽti bahneo ⁊ delectabili.Extra
ctus inde a pᷣſide monet᷑ blãdicijs:vt xpᷣo reli

cto ſacrificet idolis. At geoꝛgiꝰ ad tẽplũ ꝑgere
petijt ſimulans velle idolis imolare. Cũq; ibi
maxia multitudo ꝓpłi ↄueniſſet oꝛauit geoꝛgiꝰ
dDñm:vt tẽplũ cũ idolis diſſiparet.ſtatim ignis
de celo deſcẽdẽs templũ cuʒ idolis ⁊ ſacerdoti
bus ↄcremauit. Cüq; poſt hec datiano pᷣſenta
ret᷑.vxoꝛ datiani xpᷣianam ſe dixit. Que iuſſu

viri ꝑ capillos ſuſpẽſa ⁊ flagellis duriſſunis ce

ſa emiſit ſpiritũ. Tandẽ geoꝛgiꝰ capitis abſciſi

one martyriũ cõſũmauit.felix autẽ aia eius ad

celos cõſcendit vbi ineternũ dei iocuuda viſio
eius gaude

ne letabitur atq; cum xpᷣo ⁊ ſanctis

Ser

8

ſta:.qui leoni ꝓpter digi

dextris ipoꝝ quattuoꝛ. Scribũt᷑

geliſte loquant᷑ de xpᷣo Tamẽ qꝛ
mattheus circa eiꝰ humanitatẽ verſat᷑ vt ha⸗
bens faciẽ hominis pᷣnunciatus ẽ a ꝓpheta.⁊
qꝛ Lucas xpᷣi expꝛimit ſacerdotiũ faciẽ bouis

Habere ðꝛ qð ẽ animal imolatitiũ ſᷣm antiquaʒ
legem. quoniã vo Johhes diuinitateʒ xpᷣi altiꝰ

intonauit velut habẽs faciem adqle deſignatur
arcus autẽ xpᷣi regnũ ⁊ reſurrectionẽ ardẽ

ter ꝓnũciãs:leoni animaliũ regi:merito aſſimi
latur. Dicunt᷑ wo hi quattuoꝛ euãgeliſte:quat
tuoꝛ aialia.qꝛ vᷣm Iſið.in.vj.ethi.lib. Per q̃t=
tuoꝛ mũdi ꝑtes: fides xp̃iane religionis eoꝛuʒ
dicatione diſſeminata eſt. aialia aũt dicta ſũt

quoniꝗ ꝓpter animã homis pᷣdicatur euange
lium xp̃i. Cuũ igit᷑ hodierna die feſtũ beati mar

ditiones 7 Ppꝛietates expli

¶ Quglit beatꝰ marcus multos popu⸗

ci ab eccleſia celebꝛet᷑. laudes illiꝰ exploꝛari vo
lentes triplicẽ eiꝰ excellẽtiã:Fm tres leonis cõ⸗
inones 7 Ppꝛietates explicabimus.
EEen 2 viuacitatis.

Scda animoſitatis.

¶ CTertia gratioſitatis.

los viuificauit:eusageliũ ſcribẽdo.p⸗
aplnt

dicãdo obſeruãdo. C

gs illi?aialis

lcies leonis a

hec vᷣba Eʒzech.j. ca.lz oẽs euan⸗

bus diebꝰ⁊ trib?ꝰnoctibꝰ doꝛmire fert᷑.tũc dein
de pr̃is fremitu vel rugitu veluti tremefactꝰcu

bilis loc ſuſcitare ðꝛ catulũ doꝛmiẽtẽ:ſic q;tuʒ
ad h̊ beatiſſimꝰ marcus młos pctõꝛes ⁊i pctis
moꝛtuos excitauit ⁊ viuificauit. Et h̊ triplicit᷑

CPꝛimo legẽ euangelica deſcribendo.
¶ Scdo legem euagelicã pᷣdicado.
¶ Tertio legẽ euangelicã obſeruando.

ꝛimo beat marcus vocauit multos ad vitã
Et hec tria dubia

legẽ euagelicã deſcribendo⸗
erũt declarãda.ꝛimũ vtxle
nẽ aliã legẽ ſuperet ⁊ excedat. Scomvtꝝ q̃ttu⸗
oꝛ debuerũt eſſe legis euangelice pᷣncipales ſcri
ptoꝛes.Tertiũ vtꝝ beatus marcꝰ in deſcripti⸗
one ſui euãgelij potuit errareAd pꝛimũ dubiũ

ex euãgelica om⸗

reſpõdeo ſᷣm HNico.ð lyra in ꝓlogo ſuꝑ Mat
theũ ꝙ cuiuſlibet legis cõuenienter date ſunt

oz2 Cõditiones. Pꝛima eſt vitia extirpare.

NRN

veritatẽ. In his q̃ttuoꝛ ↄditionibꝰ:lex euãge⸗

lica excedit oẽm alia legẽ ⁊ diuinã ⁊ humanaz

„

1 patebit ꝑ ſingula dunedo ꝛima ig .
2ditio legis eſt.ꝙ debet vitia extirpare.A

„

—

6

em leges date ſunt vt qͥs puata caſtigatio cohi
bere nõ potuit metu penarũ qlegibꝰ infligunt᷑

a maleſicijs retrahãt᷑. AUñ in ꝓlogo decretaliũ

2. ideo lex ꝓdit᷑: vt apetitꝰnoxius ſub iur re⸗
gula limitet᷑. Et dil.iiij.ca.facte ſunt. Iſið.ait.

Facteſũt aũt leges vt eaꝝ metu hũana coher⸗
ceat᷑ audacia:tutaq; ſit inter impꝛobos innocẽ
tia :et in ipᷣis impꝛobis foꝛmidato ſupplicio re⸗
frenet᷑ nocendi facultas. Pꝛopter hoc diẽ apo
ſtolus.j.ad Timo.j.ca.Juſto non eſt lex poſi

ta iniuſtis ⁊ nõ ſubdit impijs ⁊ peccatoꝛibꝰ

ſceleratis ⁊ contaminatis patricidis ⁊ matrici
dis homicidis ⁊ foꝛmicarijs maſculoꝝ ↄcubi⸗
toꝛibꝰ plagiarijs mendacibꝰa periuris In hac
autẽ extirpatione vitioꝝ lex humana inuenit᷑
defectiua:qꝛ nõ ponit om̃ia mala.cuiꝰratio eſt

qꝛ lex cõitati ꝓponitur obſeruãda. In cõitate

autem pauci inueniunt᷑ virtuoſi ⁊ ꝑfecti:⁊ plu
res imꝑfecti ⁊ defectuoſi.ideo ſicut pueris ali⸗
qua ꝑmittunt᷑:que nõ ꝑmitterent᷑ viris perfe⸗
ctis:ita ĩ legibꝰque cõitati ſeruande imponũt᷑:
aliqᷓ mala minoꝛa pmittunt᷑ vt maioꝛa euiten⸗

tur Sicut lex ciuilis meretrices in ciuitatibus
ꝑmittit:ne res publice ꝓpter imꝑfectionẽ mul

titudinis:que caſtitatẽ difficile obſeruare põt:

at g e rae Notat i ppꝛietate ſeu ↄditiõe leonis
rota fra git ⁊ geoꝛgi iuenit illeſus. lic irat⸗ iuſ qà̊ filiũ doꝛmiẽtẽ excitat ⁊ viuificat. Nã vt ſcri⸗
bit Iſið.xij.ethi.li.Cũ catulꝰ leonis naſcit᷑:tri

cda moꝛes ſeu actus hoim oꝛdinare. Lertia
ucere ad felicitatem. Quarta lucidetradere

n diſſentionib que ppter libidineʒ inſurgerent Etideo in talibꝰ inuenit imꝑfecta:lex aũt euã
lo cõturbet᷑.vnde dicit Augꝰli. deoꝛdine. AKufer gelica tanqᷓ; ꝑfectiſſima:generaliter ꝓh bet cõ
nſe meretrices a ciuitatibꝰ oĩa cõturbabis libidini cupiſcentia malaʒ ⁊ ↄcupiſcentibus indicit pe
ſĩn bus.verũtñ iſta mala q̃ bono modo auferrinõ nam infligẽdã. Mꝛopter qð ſaluatoꝛ ¶Matth.
edii hoſſunt: reliqt diuino iudicio punienda. vnde v. ca. ait. audiſtis qꝛ dictuʒ eſt antiquis nõ oc
* Aug.j.de li. arbi. ait. Cex iſta q̃ regendis ciui cides.Qui autẽ occiderit reꝰ erit iudicio.Ego
uitatibꝰ fert᷑: multa ↄcedit atq; impunita relin-⸗ autẽ dico vobis:qꝛ omis qui iraſcit fratri ſuo
ni; At:q̃ ꝑ diuinã ꝓuidentiã vindicant᷑ Similiter reus erit iudicio. Et eodem modo dicit ð alijs
dans lex moſayca diuinitꝰ data: aliqua tamẽmala ꝑ p̃ceptis Tertio ad legem ꝑtinet ad felicitateʒ
ict mittit: ſicut permiſit dare libellum repudij. vt homies adducere.verũtame lex humana non
habet᷑ Dcut..xxiiij.ca.ne vxoꝛes interſicerẽt. adducit:niſi ad felicitateʒ politicã:q̃ eſt trãqᷣltꝰ
Et dare ad vſuram extraneis ne fratres pꝛiopꝛi ⁊ pacificus ſtatus ciuitatis in vita moꝛali.Sʒ
. os grauarẽt. Ratio huiꝰ fuit qꝛ lex illa data fu ad felicitatẽ que poſt hanc vitã habet᷑ oꝛdinat
ni it populo dure ceruicis ⁊ imperfecto: iðo ſunt lex diuina:qꝛ felicitas illa:nõ habet᷑ niſi ꝑgra⸗
nn eis ꝑmiſſa aliqua mala minoꝛa vt euitent ma⸗ tiam ſui.ꝙ ðꝛ ad Roma. vj. ca. gratia dei vita
Lon⸗ ioꝛa. Pꝛopter qð ſaluatoꝛ Matth.xix.ca.diẽ eterna.hanc aũt gram lex moſayca nõ dabati
W. iudeis de ꝑmiſſione libelli repudij. Ad duritiã ad ipᷣam diſponebat ꝓpter qð dicit᷑ ad hebᷣ.
coꝛdis veſtri ꝓmiſit vobᷣ dimittere vxoꝛes ve vij.ca. Neminẽ ad ꝑfectum adduxit lex. Sed
kann ſtras ſic ergo patet:ꝙ tam lex hũanaqᷓ;moſuy⸗ hanc pfectionẽa xpᷣo dandã expectabat vᷣm ꝙ;
idhi ca permittit aliqua mala:⁊ qᷓ;tuʒ ad hoc eſtim ſcribit᷑ Joh̊.j.ca.Lex ꝑ moyſen data eſt gratia
Ce perfecta. Sed lex euãgelica nullum malum per ⁊ veritas ꝑ iſᷣm xpᷣm facta eſt. Pꝛopter quod
eſn mittit tãqᷓ; ꝑfectiſſima:ſed omia excludit ⁊ pu-⸗ ſaluatoꝛ in pꝛincipio euangelice doctrine dicit
par. nienda pᷣdicit: ꝓpter qð legiſlatoꝛ euãgelius Matth.iiij. penitentiã agite apꝛopinquabit
en: ipᷣs xpᷣs dicit atth̊.xij. ca. DPico aũt vobis em̃ regnum ccloꝛũ Quario ad legem ꝑtinet ve
ere wWde omi verbo ocioſo:multo grauius denoci ritatem plane ⁊ lucide tradere.cuius ratio ẽ.qꝛ
ſie⸗ uo: qð locuti fucrint homĩes ſuꝑ terrã:reddẽt lex pᷣponitur multitudini intelligẽda ⁊ ſeruan⸗
nz rationẽ in die iudicij. Et ſi de vbo multo mag da. in multitudine aũt ſunt plures deficientes
Gnn. de facto BSecũdo ad legem pertinet moꝛes ſeu ingenio: ⁊ pauci ſubtiles ⁊ ingenioſi: ꝓpter qð *
; actus humanos ad bonum oꝛdinare. vnde di lex que multitudini pᷣponitur debet veritatem
i cit phus.ij.ethi. Intentio cuiuſlibet legiſſato: plane aclucide tradere.In hoc autẽ inuenitur
nt. ris eſt ciues facere bonos in hoc aũt inuenitur lex humana defectiua: qꝛ ibi inueniunt᷑ multe
ani lex humana defectiua: qꝛ de actib exterioꝛibꝰ obſcuritates ⁊ ꝑplexitates:q patz ꝑ legũ mul⸗
iere tim̃ oꝛqinat: lex aũt diuina oꝛdinat actus interi titudinẽ ⁊varietatẽ ⁊ mutationẽ: ⁊ aliquaꝰ ar .
ar oꝛes. Similiter lex moſayca ĩ hoc deficit.qꝛ vt rogationẽ.vt patet intuenti iura canonica ⁊ ci
ir habet i glo. ſuꝑ epłaʒ ad Chilippẽ.iij. ca. ꝛo uilia. Similiter in hoc deficit lex moſayca: qꝛi
u hibebat manũ nõ aĩam.qð dupliciter põt intel velaminibꝰ a figuris tradidit veritatẽ de agẽ⸗
n ligi. Uno mõ erronee.Et ſic intelligebant do: dis credibilibus:in cuius ſignũ moyſes vela
, ctoꝛes iudeoꝝ dicentes voluntatẽ malã nõeſſe ta Reictoanebaf ad populũ. vt habet᷑ Exodi
pctm̃:niſi aliquo mõ exeat in actũ.vt patet pr· xxxiiij.ca.ideo apoſtolus.j.ad Corl.x.ca. dixit
Joſephũ.xiij.li.antiquitatũ.Et qũ arguebaꝛ Omia in ſigura cõtingebãt illis.Sed lex euan
ti 3 eos.qꝛ ſcriptũ ẽ Exodi.xx.Nõ concupiſces gelica in hoc inuenitur ꝑfecta:qꝛ veritas que iĩ
yxoꝛẽ ꝓximi tui reſpõdebãt ſic.ꝙ hoc pᷣcepto veteriteſtamẽto latebat occulta ꝑ euidentiam
n nõ ꝓbibex᷑ cõcupiſcentia vitioꝝ:ſed manifeſta facti facta eſt manifeſta. In cuius ſignũ in paſ
Uar tio exterioꝛ quaſi dicat nõ cõcupiſces.i.ſigna ſione domini quãdo myſteria noue legl fuerũt
hunit cõcupiſcentie nõ facias.vt ꝑ amplexus ⁊ oſcu-⸗ impleta:velũ templi ſciſſum ẽ mediuʒ.vt dicit
oc la ⁊ cõſimilia.Sed hoc manifeſto patet falſũ. Luce.xxiiij.ca.ꝓpter qð dicit ſaluatoꝛ Johᷣis
otne ꝗqꝛ actus exterioꝛ nõ habet maliciã vel bonita⸗ xvj.venit hoꝛa cũ iam nõ in parabolis loquar
ipl tem moꝛalẽ: niſi inq;tum ꝓcedit ab actu interi: vobis:ſed palam de patre annunciabo vobis.
olle oꝛ de ſentẽ.excõ.ca.cũ volũtate. Alio mõ itel Pꝛopter pᷣdicta quattuoꝛ dicit᷑.pſalmo.x viij
helfe⸗ ligit᷑ pᷣdictum vbum ſcʒ ꝙ lex vetus ꝓhibebat lex domini.id ẽ.lex euãgelica:que ẽ dñi noſtri
nit: manũ nõ animũ:recte ⁊ bñ videiicet ꝙ lex vetꝰ ihu xpᷣi imaculata:quia nullũ vitium ꝑmittit:
lten⸗ in paucis ꝓhibebat animũ ⁊ cõcupiſcentiã in⸗ cõuertens animas:quia act interioꝛes anime
ſbus terioꝛẽ.videlicet i vitio: mechie ⁊ auaritie tĩũ. perfecte oꝛdinat ⁊ diſponit.teſtimoniuʒ domi⸗
inul Et adhuclʒ ꝓhibet in iſtis cõcupiſcentiã:non ni ſidele:quia ad felicitatem ꝓmiſſaʒ efficaciter
poͤt tamẽ traſgreſſoꝛibus infligebat aliquã penam perducit:ſapientiam pꝛeſtans pa: uuin : quia

54

veritatẽ oibꝰ lucide tradidit: facit inſup d hu
ius legis dignitatẽ legiſlatoꝛis excellẽtia. Nã
beſt oiĩbꝰ qͥ leges tulerũt:imo cũctis angelis et
hoibꝰ ceteriſq; creaturis celi ⁊ terre.vt em tra⸗
dit IJſið.v. ethim. li.multi fuerunt legis aucto

Lach. vj. ca. Puodecimo in q̃ttuoꝛ animalibꝰ
oculatis ante ⁊ retro.Apoc̃.iiij. ca.que redem
non habebũt die ac nocte dicentia. Sanct' ſan

res namoꝛoneus rer re b̈mus:leges iudi⸗

ciaq; conſtituit. Mercuri termegiſtus öᷣmus
leges egyptijs tradidit. Solon pᷣmꝰ leges athe

nienſib' dedit. Ligurgus pᷣmus lacedemonjs
inra ex apollinis auctoꝛitate confinxit. Numa
pumpiliꝰ qͥ romulo ſucceſſit in regnuʒ pᷣmus le
ges romanis edidit. Deinde cũ populꝰ ſeditio

os magiſtrar ferrenõ poſſet decẽ viros legibꝰ

ſcribẽdis creauit:qͥ leges ex libꝛis:ſolonis:i la
tinũ ſermonẽ tranſlatas: duodecim tabulis ex.
proſuerũt.Fuerũt aũt hi. Apius.Claudiꝰ. Ge
nutius. Vecerius. Juliꝰ. MManiliꝰ. Sulpitiꝰ

Sectius.Curatiꝰ.Romulꝰ.Poſtumius.Su

pꝛadicti m̃ oẽs dño ihu xpᷣo:nec in minimo va

lent cõparari. ¶ Ooyſes vo gentis hebꝛee pꝛi⸗

mus oiuʒ diuinas leges ſacris lẽis explicauit

verũtamẽ qᷓ;uis vetus ⁊ nouũ teſtamentũ ſint

a deo data. Tñ vetus fuit datũ mediantibꝰan⸗
gelis.vnde Actil.vij.ca. Stephanꝰ dicebat iu

Deis.accepiſtis legem in diſpoſitiõe angeloꝝꝛ.

Sʒ nonũ teſtamentũ oedit ꝑ ſeipᷣm xpᷣs deꝰꝓ

nobis incarnatꝰ.ppter qð Aug in li.de ſᷣmo⸗
ne dñi in monte exponens illud Matth. v. Et
aperiens os ſuũ dicit.tunc aperuit os ſuum qᷣ
in lege veteri aperiebat oꝛa ꝓphetaꝝ. Et h̊ eſt

dð ait apłs ad heb.j.ca. Multipharie multiſ
q; modis olim deus loquens patribus in pꝛo⸗

phetis.nouiſſime dicbꝰ iſtis locutus eſt vobis
in filio quem cõſtituit heredem vniuerſoꝛũ per

is euangelice debuerũt eſſe quattuoꝛ pꝛinci

pter ſigurã ſacramẽti: quia iſte q̃ternarius fuit
in veteri lege multipliciter fſiguratus. Pꝛimoi

quattuoꝛ fluminibꝰ de paradiſo exeuntibus ð

es ſcriptoꝛes. Et dicimus ꝙ ſic. Et hoc p⸗

Abus ſcribit Geñ.ij. ca. Secundo in quattuoꝛ ſtantem aquilegiã illum deſtinauit. vbi vbt
patriarchis pᷣncipalibus:a qbus denominata dei pᷣdicans inumeras geẽtiuʒ multitudines ad

eſt coꝛia thabeer.id eſt. ciuitas q̃ttuoꝛ q̃ antea

dicebat Ebꝛon. vt patet Joſue.xiiij.ca.Quia

quatuoꝛ magni patriarche ſuntibi ſepulti cũ
Vxoꝛib ſcʒ adam eua:abꝛaam ſara:iſaac et re⸗
becca:iacob ⁊ lia. Tertio in quattuoꝛ circulis

arce teſtamẽti.Exodi.xxv.ca.Quarto ĩquat⸗

tuoꝛ pedibus menſe ꝓpoſitiõis. Exodi. xxv.
ca.Quinto in ã̃ttuoꝛ coꝛnibꝰ altaris holocau⸗
ſtoꝝ. Exodi.xx vij. ca. Sexto in qttuoꝛ oꝛdini

aquilegiẽſem quẽ at roma eatu pe
trũ adduxit:quẽ petrus quilegienſem epᷣm co⸗

Nono in qttuo: faciebus ꝗᷓ aparuerunti rota

vna Eʒechᷣ.j.ca. Decimo in qttuoꝛ fabꝛis coꝛ:
nua hominũ deijcientibꝰ. Zach.j. ca. Undeci⸗

mo in qttuoꝛ quadrigis ꝑ oꝛbem diſcurrẽtibꝰ.

ctus ſanctus dñs deus omipotens:cui eſt ho⸗
noꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ.Amen. ¶ Terti⸗

un dubium fuit vtrü beatus marcus euãgellii

ſcribẽdo potuiterrare. Et ad hoc reſpõdemus
ꝙ nõ.tum qꝛ:

☛

cit. vnde de ipo vt refert Hieroꝰ in pꝛologo in

in baptiſmate filiꝰ:atq; ĩ diuino mone diſciu

lus ſacerdotiũ in iſrael agens ſᷣm carnẽ leuita

ↄuerſus ad fidẽ xp̃i euangeliũ in italia ſcripſit

oſtẽdẽs in eo qͥd ⁊ generi ſuo deberet ⁊ xpto.h

.

deo electũ ⁊ aſſumptũ inſuꝑ ⁊ eũ a petro eruci
tum aſſerit:enarrãs deinde ſtatũ eius añ ↄuer⸗
ſionem:qꝛ ad ſacerdotes ⁊ leuitas ꝑtinebat ſci
re p̃teritas ſcripturas veteris teſtamẽti: queð
xpᷣo teſtimoniũ ꝑhibent vt dicit Nico.delyra

tẽ:cũ ad officiũ ſcribendi euangeliũ.dicit euʒ a

in plogo in Marcũ. Dũ itaq; cũ petro ronmm
veniſſet: ⁊ petrus ibi euangeliũ pᷣdicaret:roga
uerũt fideles qͥ erãt rome beatũ marcũ: vteuã⸗

geliũ ad ꝑpetuã memoꝛiã deberet conſcribere.

qʒðs ille fecit.ſcripſitq; euangeliũ greco Pmone.
Et poſtmodũ aquilegie iten ſcripſit ilið ſᷣmo⸗

nelalino:qð vſq; hodie in aquilegienſi eccleſia
oſtendit᷑.⁊ deuotiõe cõgrua reſeruat᷑. In hoc
aũt aparet ꝙ ſpũſſanctus erat in eo:qꝛ cum fu⸗
iſſet hebꝛeꝰ linguis tamẽ oiuzʒ gentiũ loqueba⸗
tur:q̃re nec errare neq; mentiri poterat:qꝛ ſpũſ
ſanctus ſpũs ẽ ſapiẽtie ⁊ veritatis. ¶ Sco be
canit multos ad vita legẽ eug̊

aies Sdicãdo à vides petrus ipᷣm ĩ fide cõ
9

ntem aquilegiã illum deſtinauit. vbi vbum

ſden rolpuertit. Tandeʒ hermogenã ciuem
em quẽ ↄuerterat romã ad beatũ pe

ſecrauit. Ille vo aquilegiã reuerſus cũ aquile

gienſem eccleſiã optime gubernaſſet. TCandem

ab infidelibꝰ captus martyrio coꝛonatꝰ ẽ.bea⸗

bus lapidum rationalis.Exodi.xx viij. ca. S
ptimo ĩ quattuoꝛ deambulatoꝛijs domus ſalo⸗

monis. iij. Regl. vij. ca. Octauo in q̃ttuoꝛ ven
s moiluos viiiſicativus. Eʒcch. xxx vij.c.

tus vo marcus alexandriam iuſſu petri petit.
Et vt dicit filo diſſertiſſimus iudeoꝛũ in pꝛimo
ingreſſu eius maxima multitudo in fide chꝛiſti
deuotione:⁊ cõtinentie obſeruatione aduna⸗
ta eſt. Deinde iuit egyptũ: vbi idola deſtruxit
maximã multitudinẽ cõuertit: ⁊ vtutes młtas
fecit. venit cirenem ⁊ pentapolim: vbi cecos

m qꝛ illud q ſcripſit a ſpũſancto accee·
pit. tum qꝛ ⁊ a petro apłoꝝ pᷣncipe multa didi⸗

digh
riib
maiib⸗
fegen
cleſan
ſtho⸗
Nens
ace⸗
inddr
oin
r.
tdilinn

lan.

ſot
1boh
aot
ſcrenza
vendl

ir⸗

balſi,
dled
Nn

noNri

teua⸗
nbere.
mone.
ßro⸗
erceſi
bor
mi
uthe
lefi
deo
Gourn
esed
en

ie.
inch
laute

Lmdan
ice
peine
chuſti
duna⸗
huxit

nine
(ecS6

Alllluminauit: moꝛtuos ſuſcitauit: quos baptiz3a
uit: iſide xpi ↄfirmauit. ¶ Lertio beat mar
cus vocauit multos ad vita legẽ euangelicam

obſeruando hic terrena oĩa ſpernit:celeſtia de⸗
ſiderat: vtutes amplectit᷑: vitia deteſtat᷑:⁊ de⸗

um diligit ſuꝑ omia.vt diximus ipᷣmo dubio.
hãc marcus ꝓfeſſus indeſinẽter vſq; ad moꝛtẽ
coluit ⁊ ſeruauit:ꝓ hac inſuper policẽ ſibi am
putauit.vt hieronymꝰrefert in ꝓplogo ĩ Or
cum. ne ad oꝛdinẽ ſacerdotij poſſet humano iu
dicio ꝓmoueri. Nerũtamẽ diſpoſitio dei au

ctoꝛitas ſancti petri pᷣualuit qui ipſum alexan⸗

dꝛiam epiſcopũ deſtinauit. Notandũ tamen hᷣ
quia vt dicit Nico.de lyraſuꝑ.viij.ca. Oat.
non eſt amputandũ aliquod membꝛũ vteuite-
tur peccatum. tum quia per hocnon excludit᷑

concupiſcentia interioꝛ in qua viget peccatum

tum quia per aliam viam poteſt melius obuia

ri peccato per rationem ⁊ liberum arbitriuʒ co
hercendo membꝛũ a peccatoꝝ exercitio Et ſic
dicitur manus abſcidi:inquãtũ pꝛohibetur ab
illicito actu:quia manus abſiciſa non poteſt ali
quid agere. Et eodem modo exponendum eſt

de alijs membꝛis. auteʒ marcus amputauit

ſibi policẽ:potuit eſſe ꝙ i fecerit inſtinctu ſpi⸗
rituſſancti.vt dicit Nicolaus de lyra in pꝛolo⸗

go in ρ arctum. npee

Nualit beatus marcus cõgqrat leo⸗

ni: ppter magnitud

772

amartyrij: ⁊ diuini

Ecunga excell

ria beati marci ðꝛ animoſitas que le

inez qua ha

8 2ſolati

—

— onis ꝓpꝛietati recte ↄuenit.Naʒ vt
refert linius.leo eſt aial animoſũ ſatis et au⸗

dax:qui maxime i periculis apparet gloꝛioſus
vnde cũ ꝑſequit᷑ a canibꝰ venatoꝛibnon lati⸗

tat nec ſe occultat:ſed ſedet in campis vbi vide
ri poſſit ⁊ ad defenſionẽ ſe parat.vnde vbi vir
gultuʒ ſiluaſq; penetrat acerrimo fertur curſu:

valde reputans turpem abſcõ ſionem: non em̃
ſe abſcondit eo ꝙ timeat:ſed ſolum ne timeatur

Quando vulneratur mira obſeruatione noſcit

pꝛimo ſe tangentẽ:etiam in quãtalibet multitu

dine:pꝛimũ ꝑcuſſoꝛẽ. Et cum quis telum miſe
rit ⁊ eũ non tetigerit coꝛreptũ raptatũq; ſternit
ſed nequaqᷓ; ip̃ᷣm vulnerat ſiue ledit que omnia
ex animi generoſitate uentant ſc beat mar-
1 pplicia fuit imperterritꝰ
cuius paſſio fuit valde acerba. NPꝛimo qꝛ fuit
dis ꝑ ciuitatẽ fune ligato ad collũ eius tractus
Cũ em̃ in ſolẽnitate paſcali miſſa celebꝛaret:cõ⸗
uenerũt illuc omes ⁊ funei collo eius miſſo ip⸗

cus inter toꝛmentoꝝ ſu

aſſimilgtur cul pfie ica ve.
netoꝛũ ſuſtentat/ eiuſq; gloꝛiq idies

guget · ¶ Caplm. II.

in terrã fluebant. Tertio fuit ſanguine cruents

tus:nam illo lapides rigabant᷑. Quarto fuir
in carcere recluſus: ibiq; vſq; mane dimiſſus.
eruit tamsini duro Plomulti uee ache
lationẽ. Mꝛima fuit diuina conſoꝛtatio · n ibe
dñs ips xpᷣs eum viſitauit cõfoꝛtauitq; dicces
Nax tibi marce euangeliſta meus: noli timere
qꝛ ego ſum tecũ vt eruã te. Scda fuit angelii
apparitio nam angelus ad euʒz in carcerẽ venit
⁊ipᷣm cõſolatus fuit dicẽs.Eccenomẽtuumi

ille aũt dum traheret᷑ gras agebat dicens. J
manus tuas dñe cõmendo ſpiritũ meum.&

2 .

dicens. ſpiritum exhalauit. cum autezʒ pagani

*

coꝛpus vellẽt cõburere:ſubite ger turbat: gra⸗

do exoꝛit᷑:tonitrua intonant:fulgura coꝛuſcat

ita vt quilibet euadere niteretur. Epiani vero
coꝛpus eius rapuerunt: ⁊ in eccleſia cuʒ omni
reu erentia ſcpelierunt.

(Pegratitudins leonis per exẽpla de
larata: in qua ſibi beatus ar7 ½+;

☚

is pſidio reſpublica ve⸗

E * *

Ertia excellẽ

2

Aſið.xij libꝛo circa hominẽ leonum natura ·

vt non niſi leſi nequeantiraſci. patet enim eoꝛũ
miſericoꝛdia exemplis aſſiduis pꝛoſtratl enim

parcunt. Captiuos obuios repatriare permit⸗

tunt hominem nõ niſi in magna fame perimüt.
Plinius autem lib. viij denaturali hiſtoꝛig re

fert: ꝙ leo eſt animal valde gratum cognoſccẽ⸗
1 diligens benefacientem. nam quantũ ſpectat
ad amicitiam demonſtratur exemplo mento⸗

ris. ð quo rerert Mentoꝛ ſiracuſanus. in ſiria
leone obuio:ſuppliciter voluntate attonit pa
uoꝛe cum refugienti vndiq; ſeſe fera oppone⸗
ret et veſtigia lamberet adulanti ſimilis eni⸗
maduertit in pede eius tumoꝛem vulnuiq;. Et
extracto ſurculo liberauit cruciatu. Wictura

caſuz hunc teſtatur ſiracuſis.De recognitione

vero beneficij a leone ſuſcepti ſic ſetur lini⸗
us. Helpis ſamnis natione in aff icam dalatus

ſum p ciuitatẽ trahebàt dicẽtes. Trabam/ bu·
balũ ad loca buculi:erat em locus extra ciuits
tem alexandrie iuxta mare.qͥ ſic vocabat᷑. SO.
cundo fuit toto coꝛpoꝛe laceratus: ⁊ carnes ec⸗

celo ſcriptũ eſt.ſociuſq; factus es ſuperna vir
tutũ: maneigitur facto trahebant euz ſicut pꝛi.

beati Aldarci gratioſitas nuncuppes
ttur. Et in hac cum leone conuenit
nam eſt animal homini ſatis amicabile vtinq

2

Sermo liij

mane ⁊ iuxta littus oſpecto leone hiatu minari ſtatim rei capitalis dãnandum dandũq; ad be
arboꝛẽ fuga petiit.At leo ꝓcũbens ad arboꝛẽ: ſtias curauit.intelligo autẽ hunc quoq; leonẽzʒ
hiatu q terruerat miſerationẽ petebat. Os em metunc ſeperato captum. gram nüc mihi bene
moꝛſu auidioꝛe inheſerat dentibꝰeiꝰ:cruciabat ficij ⁊ medicine referre.quibus auditis andro⸗
cqʒ: inedia:q̃re helpis timoꝛe depoſito deſcẽdit dus. a pena ſolutus ⁊ leo liberatim donatꝰ fuit
dearboꝛe ⁊ leonẽ audiuit:liberauitq; cuʒ ab il⸗ Poſtea inquit appion videbamus androdum
