ſancte:qui lʒ humano ſtudio liberales diſcipli
nas didicerit:tamẽ de rebꝰ diuinis nõ niſi a fõ⸗

te ſpũſſancti acceperũt tam multa tãq; ſtupẽda
que docuerũt ⁊ redegerũt in ſcriptis:⁊ vt de ce

teris taceamus inſpiciãt᷑ libꝛi quos Hierony.
ſcripſit ⁊ aperte patebit ipᷣm ſpirituſancto inſpi

ratum locutũ fuiſſe. ¶C Tertiũ dubium fuitvtꝝ

ſcientia hieronymi fuit excellẽtiſſima: ⁊ ad hoc

poſſumꝛq in tribus hieronymus

CPꝛimo in linguaꝝ variette.
¶ Scðo in hiſtoꝛiaꝝ multiplicitate.
NPꝛimo fuit excellẽtiſſima ſciẽtia hieronymi

qꝛ doctoꝛes alios ſuꝑauit ĩ linguaruʒ ſeu lraꝝ

varietate.Fuit em ꝑitiſſimꝰ in ĩis latinis gre

cis ⁊ hebꝛaicis. Vñ de eo ſic ſcribit Augꝰ. Sã
ctus hieronymꝰ pᷣſbyter greco latino ⁊ hebꝛeo
eloquio eruditus in locis ſanctis atq; in l̃is ſa

cris vſq; ad decrepitã vixit etateʒ cuius nobis
eloquij ab oꝛiente vſq; in occidentẽ inſtar ſolis

lãpas reſplẽduit.Et Iſið.in lib.ethi.ait.ie⸗
ronymꝰ triũ linguaꝝ peritꝰ extitit.cuiꝰ interpᷣ⸗
tatio ceteris antefert᷑ qm ⁊ verboꝝ tenatioꝛ eſt
⁊ ꝑſpicuitate ſnie clarioꝛ atq; vtpote a xpᷣiano
interpꝛete verioꝛ.in dialogo vo ſeueri ſic ð hie
ronymo ðꝛ.ieronymꝰp̃ter fidei meritũ:dotẽ
q; vtutũ nõ ſolũ latinis ſed grecis atq; hebꝛai⸗
cis l̃is inſtructus eſt:ita vt ſe illi in omi ſciẽtia
nemo audeat cõparare. ¶C Scdo fuit excellens
doctrina hieronymi in hiſtoꝛiaꝝ multiplicita⸗
te.Ob qð ipᷣe ĩ expoſitiõe danielis ꝓphete ait
Ad intelligẽdas extremas danielis ꝑtes multi
plex grecoꝝ hiſtoꝛia neceſſaria eſt. Sutoꝛij vi⸗
delicet ⁊ callinici: diodoꝛi:polibij:poſſidonij:

thheonis ⁊ andronici :ioſephi quoq; ⁊ eoꝛſ qͥs
ponit ioſephus:noſtriq; liuij ac põpei trogi:q̃
oẽs extreme viſionis narrant hiſtoꝛiã.Et poſt
alexandruz vſq; ad ceſarẽ auguſtũ Scelenci ⁊
Antiochi ſirie ⁊ egypti ac ptholomeoꝛum bella
deſcribunt. Et ſi qñ cogimur ſeculariũ lr̃aꝝ re⸗
coꝛdari:⁊ aliqua dicere ex his que olim obmi⸗
ſimus:non nr̃eeſt volũtatis: ſed grauiſſime vt
ita dicam neceſſitatis vt ꝓbemus ea quea ſan⸗
ctis ꝓphetis ante ſecula multa pᷣdicta ſunt tam
grecoꝝ qᷓ; latinoꝝ ac aliarũ gentiũ lr̃is ↄtineri
hec ibi.vbi Hiero.oſtẽdit ſe hiſtoꝛiaꝝ noticiaʒ
copioſiſſime habuiſſe. ¶ Tertio fuit excellens
ſciẽtia hieronymi in trãſſationis vtilitate.Cun
cta nanq; volumina veteris teſtamẽti pꝛius de
greco:poſtea vero veratioꝛe editione ð hebꝛai
co trãſtulit in latinũ.Ex qua trãſſatiõe lucet ec
cleſie dei veritas ſcripturaꝝ ſãctaꝝ.oꝛdinauit
inſuꝑ officiuʒ eccleſiaſticũ:vt em̃ refert YJohes
beleth. Cum olim vnuſquiſq; caueret qð vole
bat:theodoſiꝰ imꝑatoꝛ rogauit damaſũ papaʒ
vt alicui viro docto officiũ eccleſiaſticũ cõmit⸗
teret oꝛdinandũ.Qui ſciẽs hieronymũ in omi
ſcientia ſũmũ:eidẽ officiũ pᷣdictum cõmiſit.hie
ronymus itaq; pſalteriũ ꝑ ferias diſtinxit. Et
vnicuiq; ferie nocturnũ ꝓpꝛium aſſignauit ac
gloꝛia patri in fine cuiuſſibet pſalmi dicendũ in
ſtituit. Deinde eplłas ⁊ euangelia ꝑ anni circu⸗
lum decantãdas: ceteraq; ad officiũ ꝑtinentia
pᷣter cantũ rationabiliter oꝛdinauit miſit qð fe⸗
cerat de bethleẽ ad ſũmũ põtificẽ ⁊ ab eo auctẽ
ticatũ ꝑpetuo fuit ⁊ apꝛobatum.

¶Be patietia hieronymiin pſecutioni
bus maloꝝ clericoꝝ et alioꝛum ꝗ ſibi
inuideba

t achereticoꝛũ quos cõuin⸗

Scundarõ qua

ieronymus gloꝛiã grãdẽ adept
eſt ðꝛ patiẽtie ꝓbat qe fuit ⁊ exa⸗
minat, in foꝛnace pſecutionũ qs iniuſte paſſus
e:q̃ in triplici differẽtia diſtingui poſſunt ſcJ.

CClericoꝛum.
CEmuloꝛum.

C DereticorDu.
¶¶Pꝛimo paſſus eſt perſecutiones clericoꝛum.

Nã vt in ſua legenda narrat᷑:dum eẽt annoꝛuzʒ
triginta vel pauloplus in romana eccłlia pᷣſby⸗
ter cardinalis oꝛdinatꝰ ẽ. Moꝛtuo vo liberio
papa:hieronymꝰdignꝰ ſũmo ſacerdotio ab oi⸗
bus acclamabat᷑. Sed dũ quoꝛundã clericoꝛũ
et monachoꝛũ laſciuiã increparet:illi nimiũ in⸗
dignati inſidias ei parauerunt:⁊ ꝑveſtẽ mulie
bꝛem: vt ait Johes beleth turpiter eſt derſſue⸗

Nã cũ hieronymꝰ ad matutinũ ſolito moꝛeſur
geret veſtẽ mulieris quã emuli iuxta lectuʒ po
ſuerant reperit:ſuã q; credens eſſe induit ⁊ i ec

cleſia ſic ꝓceſſit veriſimile ẽ ꝙ veſt illa aliquae,z

ↄfſfoꝛmitatẽ ad veſtem eiꝰ habuiſſet. Et in eccle

ſia ſic ꝓceſſit:hoc aũt illi nequã faciebãtvt mu

lierẽ i thalamo habere crederet᷑. Qð ille vidẽs
locũ ire dare diſpoſuit. Itaq; ex vꝛbe diſceſſit:
⁊æ de ſuo receſſu ſic ipᷣe ſcribit in epła ad rufinũ.
Nenſe auguſto flatibꝰ ethereis cũ ſancto vin
centio pᷣſbytero ⁊ adoleſcente fratre ⁊ alijs mo
nachis qͥ nüc hieroſolyme cõmoꝛant᷑: nauemi
romano poꝛtu cõſcendi:maxima me ſanctoꝛuʒ
frequẽtia pſequente veni regiũ: in ſiculo litto⸗
re paululũ ſteti:vbi veteres didici fabulas:⁊ pᷣ
cipitẽ fallacis vlyxis curſũ:⁊ ſirenaꝝ cãtica et
inſatiabilẽ caribdis voꝛaginẽ. deinde vt ibidẽ
gſſſſerit ꝑꝛexit cipꝛũ:⁊ poſt pfectus ẽ anchiochi
am: depoſt mediã:inde intrauit hieroſolymaʒ

inge cõſcendit egyptũ: ⁊ tandẽ venit ↄſtatino⸗

polim ad gregoꝛium naʒanʒenũ. ¶ Scdðo paſ⸗

ſus ẽ beatus hieronymꝰ ꝑſecutiones emuloꝛi

q inuidia moti:ſuo laboꝛi qᷓ; neceſſario ⁊ vtiliſ⸗

ſimo:quẽ in trãſlatione ſcripture ſubijt emper
detrahebãt.Nã pleriq; damnabat eũ qm ſup⸗
cloꝛẽ qͥ apud hebꝛeos admirationi habebatur
aſſumpſi. Et ↄtuli cũ eo a vertice vt aiunt vſq;
dd extremũ vnguẽ. Ei ſic cõfirmatus auſus ſũ
facẽ qð iubebaſ..libere em vob loqͥr:ita ⁊ i gre
cis ⁊ i latinis codicibꝰ h̊ nominũ lit er vitioſus

flue egiſſet tãſferendo eaq̃ iam ꝑ ſeptuaginta ĩ
terpꝛetes trãſlata fuerãt: ꝓ qbus ipᷣe dicit in ꝓ

logo in libꝛis paralipomenõ ſcribẽs ad ccroma

tium. Si ſeptuaginta interpꝛetuʒ pura ⁊ vt ab
eis in grecũ verſa eſt editio bmaneze ſeue
mi cromati epᷣoꝝ ſanctiſſime atq; docciſſi
pelleres vt hebꝛea volumia latino monc trãſ⸗
ferrem. Qð em̃ ſemel aures hominũ occupaue
rat ⁊ naſcentis eccleſie roboꝛauerat:fidẽ iuſtuʒ
erat etiã nr̃o ſilentio cõpꝛobari. a vero cũ ꝓ

varietate regionũ:diuerſa ferãt᷑ exemplaria et

germana illa antiquaq; tranſlatio coꝛrupta ſit
atq; violata:ñi arbi rij putas aut pluribꝰ in⸗
dicare qͥd verũ ſit:aut nouũ opus in veteri oge
cudere:illudẽtibuſq; iudeis coꝛnitũ vt ðꝛ ocu⸗
los ↄfigere.hec ibi.vbi oſtendit ꝙ tranſſatio ſe

ptuaginta ꝑ multos coꝛrupta fuerat. Inſuper

⁊ ſequit᷑ in eadẽ epła oſtẽdẽs ꝙ erat diminuta
inqͥᷣt. Scripſi nuꝑ libꝛũ de optimo genereinter

pꝛetandi: oſtendẽs illa de euãgelio Ex egypto

vocaui filiũ meũ. Et qm̃ nazareus vocabitur.
Et videbũt in quẽ cõpunxe:unt.Etillud apo⸗
ſtoli. Que oculus nõ vidit:nec auris audiuit:

nec in coꝛ hoĩs aſcẽderunt:q̃ pᷣparauit deꝰ dili
gentib' ſe: ceteraq; his ſimilia hebꝛeoꝝ libꝛis i

uenire certe apłi ⁊ euãgeliſte ſeptuaginta inter

pꝛetes nouerat.Et vñ eis hec dicere q̃ in ſeptu⸗

aginta nõ habent. Chꝛiſtus de noſter vtriuſ⸗
qᷓ; teſtamẽti cõditoꝛ ĩ euãgelio ᷣm Joheʒ Qui
credit inqt in me ſicut dicit ſcriptura:flumia ð

ü

mei⸗

. .
1
.

vVẽtre eius fluent aque viue: vtiq; ſcriptũ ẽ qd
ſaluatoꝛ ſcriptum eſſe te ſtat᷑.vbi ſcriptuʒ eſtſe⸗
ptuaginta nõ habent: apocrifa neſcit eccłia ad
hebꝛeos ergo reuertendũ eſt: vñ ⁊ dñs loquit
⁊ diſcipuli exempla pᷣſumũt:hec pace veterum

loquoꝛ:⁊ obtrectationibꝰmeis tm̃ rñũdeo:qͥ ca⸗
nino dente me rodũt.Et in epła ad domnioneʒ
⁊rogatianũ ita ſcribit. Quõ grecoꝛũ hiſtoꝛias
magis intelligũt qͥ athenas viderint. Et tertiũ

vir gilij libꝛuʒ qͥ a troade leuchaten:⁊ a croche⸗

rauma ad ſiciliaʒ:⁊ inde ad hoſtia tiberina na⸗
uigarint. Ita ſancta ſcripturã lucidiꝰ intucbit

qiudeam oculis cõtemplatus ẽ.Et antiquarũ

vꝛbiũ memoꝛias locoꝛũq; vel eadeʒ vocabula:
vel mutata cognoueit:vñ ⁊ nobis curefuit cũ
eruditiſſimis hebꝛeoꝝ hũc laboꝛẽ ſubire vt cir
cũiremus ꝓuinciã quam vniuerſe xpᷣi eccł e ſo⸗

nant.Fateoꝛ em̃ mi domnion ⁊ rogatiane cha⸗

riſſimi nunqᷓ; me in diuinis voluminibꝰ ppꝛijs
viribꝰcredidiſſe:nec habuiſſe magiſtra opinio⸗

nẽ meã. Sced eti ea de qͥbꝰſcire me arbitrabar

iterrogare me ſolitũ. Quãto magis de his ſuꝑ

qbꝰ anceps eram. Deniq; cum a me ſuper lr̃is

flagitaſſet: vt vobis paraligomenõ larino ſer⸗
mone trãſſerrem de tiberiade legis quendã au⸗

eſt:vt non tã hebꝛea qᷓ; barbara q̃dam a ſamari
tica noĩa cõgeſta arbitrandũ ſic.Nec h̊ ſeptua
ginta interpᷣtibꝰ qui ſpũſancto pleni erant ea q̃ᷓ
vera fuerunt tranſtulerunt: ſed ſcriptoꝝ culpe
aſcribenduʒ:dũ de inemendatis inemendanda
ſcriptitãt:⁊ ſepe tria noĩa ſubtraci emedio ſyl⸗
labis in vnũ vocabulum cogunt:vele regione

vnũ nomẽ ꝓpter latitudinẽ ſuã in duo vel tria
vocabula diuidũt.hec ibi. Item in ꝓlogo in li
bꝛo iob inqͥt. Cogoꝛ ꝑ ſingulos diuine ſcriptu⸗
re libꝛos aduerſarioꝝ reſpõdere maledici.Et
infra. Memini me ob intelligentiã huiꝰ volu⸗
minis iudeũ quendã pᷣccptoꝛẽ qui apud hebꝛe
os pᷣmus haberi putabat᷑:nõ paruis redemiſſe
nũmis. Cuius doctrina an aliqͥd ꝓfecerim ne⸗
ſcio:hoc vnũ ſcio non potuiſſe me interpᷣtari:ni
ſi ꝙ ante intellexerã. Et poſt multa ait ibi Hie⸗
ronymꝰ. Audiant qᷓpꝛopter canes mei idcirco
me in hoc volumine laboꝛaſſe:nõ vt interpᷣtati
onem antiquã repᷣhenderem: ſed vt ea que in il
la aut obſ ura ſũt aut obmiſſa:aut certe ſcripto
rum vitio depꝛauata manifeſtioꝛa noſtra inter

pꝛetatione fierent qͥ ⁊ hebꝛeũ ſermonẽ ex parte
didicimus.Et i latino pene ab ipᷣis cunabulis

inter gramaticos ⁊ rhetoꝛes ⁊ phos nutriti vł

mine⸗
(lic

Gbent
cunn
logel

ſoopi

phele

ſisen

htiies
; ſtſe⸗
cfae
slogui⸗
Nterun
to 6.
niong
ſoꝛigs
lertiij
loche⸗
Maha⸗
ncif
An
Nlr
meſtnd
brenci
iagke⸗
mnechn⸗
wus
nioprio
Wrrpr
dehesli⸗
ſperfi
nole⸗
ien⸗
ebatur

lisſ
ige
ious
ſamani
ſepwa
ia
onclle
nctnen
nidoßn
pe
hli
Npa⸗
.Et
vO⸗
hehre
Qanſe
rimte⸗
fömim
nbihe⸗
eidan⸗

urötndid

geinil
eſppo
raiſter.
rye
nbulis

detriti ſum ꝙ ſiapud grecos poſt ſeptuaginta

ℳ— „ — — „ —

editionẽ iã xpᷣi euãgelio coꝛuſcãte iudeus aqla
⁊ſimachus.ac theodotion iudaiʒãtes heretici
ſũt recepti:qͥmulta myſteria ſalutoꝛis ſubdola
interpᷣtatione celarũt.Et tñ in exemplarijs ha⸗
bent᷑ apud eccleſias explanãt᷑ ab eccleſiaſtids
viris:quãto magis ego xpᷣianus de parentibꝰ

xp̃ᷣianis ⁊ vexillũ crucis in mea frõte poꝛtans

cuiꝰ ſtudiuʒ fuit obmiſſa repetere ⁊ depꝛauata
coꝛrigere ⁊ ſacramenta eccłe puro ac ſideli ape
rireſermone:vela faſtidioſis vel a malignis le⸗
ctoꝛibꝰ non debeo repꝛobari. ¶ Tertio paſſus
E beatꝰ hieronymꝰ pſecutiones hereticoꝝ:arrxi
anoꝝ videlicet: vt ipᷣe ſcribiti epła ad damaſũ
papã:quos oẽs potẽter euicit et xbiana docu
mkta publice defenſauit: quãta vero hierony⸗
mus paſſus ſit a fictis amicl ipᷣe declarat ĩ epła
ad aſellã. In omnibꝰ tñ modeſtiã ſeruans non
niſi ꝓpter deũ ⁊ ꝓximoꝛũ vtilitatẽ ſibi falſo de
trahẽtes rõnabiliter obiurgabat. HMWG

¶ Be auſteritate pnie hieronymi:ĩqua

triennio perſeuerauit: ob quam acce⸗

pit niercedẽ celeſtisregni. ¶Ca. ·

Nnuit dicitur penitentie: de qua conſi⸗
deremustrig. e

CSecundo diuturnitatem.
¶Tertio vtilitatem.

C Numoꝛↄlideremus de penitentia Hierony
mi auſteritatẽ. Hac ipᷣe declarat in epiſtolaa

Euſtochiũ: vbi ſie ſcribit. Quotiẽs in heremo
cõſtitutus ĩ illa vaſta ſolitudine: q̃ exuſta ſolis

ardoꝛibꝰ:hoꝛridũ monachis pᷣſtat habitaculũ

putabã me romanis delitijs intereſſe:hoꝛrebat
ſacco mẽbꝛa:defoꝛmis ſqualida cutis ſitũ ethi

opice carnis obduxerat:quotidie lachꝛyme:qͥ⸗
tidie gemitus. Et ſi qũ repugnantẽ ſomnus im
minẽs oppꝛeſſiſſe::nuda humo vix oſſa herẽti

collidebã: de cibis wo ⁊ potu taceo: cũ etiã lan

guentes monachi: aqua frigida vix vtat᷑: ⁊ co⸗

ctum aliqͥd accepiſſe:luxuria ſit IJlle igit ego q

ob gehẽne metũ tali me carceri ipe danaueraʒ:
ſcoꝛpionũ tm̃ ſociꝰ ⁊ feraꝝ ſepe choꝛis itereraꝝ
puellaꝝ:pallebant oꝛa ieiunijs:⁊ mens deſide⸗
rigjs eſtuabat i frigido coꝛꝑe: ⁊ añ hoĩem iã ſua
ccarne pᷣmoꝛtuũ:ſola libidinũ in ẽdia bulliebãt
Itaq; omni auxilio deſtitutad ieſu iaceb pe⸗
des:rigabã lachꝛymis ⁊ crinetergebã: ⁊ repu⸗

gnãtẽ carnẽ hebdomadaꝝ media ſubiugabam

Et infra memini me diẽ crebꝛo iũxiſſe cũ nocte

necpᷣus a pectoꝛis ceſſaſſe vberibus q; rediret

2 .„
Lrimo wiſ.

dño increpãtetranq̃llitas:ipᷣaʒ qͥ cellulã meã
q̃ſi cogitationũ meaꝝ conſciam ꝑtimeſcebã: 2

mihimet iratꝰ⁊ rigidus ſolꝰ deſerta penetrabã

Sicubi ↄcaua valliũ:aſpera mõtiũ:rupiũ pꝛe

rupta cernebã. Jbi mee oꝛatiõis locꝰ: ibi illud
miſerrime carnis ergaſtulũ.Et vt mihiteſtis ẽ

dñs poſt multas lachꝛymas:poſt celo ocłos ĩi⸗

herẽtes: nõnunq; videbat᷑ mihi intereſſe agmi
nibꝰ angeloꝝ. ¶C Scdo ↄſideremꝰ de pnia hie⸗

ronymi diuturnitatẽ. HNaã lʒ fuiſſet oibꝰ diebus
vite ſue in laboꝛibꝰ ⁊ pnia:tñ in illa pnia ſic du
ra q̃driẽnio ꝑſeuerauit. QAua ꝑactaſad bethleẽ
opidũ remeauit: impetrauitq; ab epᷣo Ciryllo
locũ habitãdi:vbi monaſteriũ ↄſtruxit:⁊ cum
monachis habitauit:multos aũt ibidẽ diſcipu
los coadunans in ſãcto ꝓpoſito ⁊ tranſſatione
ſcripturaꝝ qͥnquaginta annis ⁊ ſex mẽſibꝰ de

ſudauit. Tãta deniq; laſſitudine fatigatꝰ ẽ: vt ĩ

ſtratu ſuo iacẽs:funiculo ad trabẽ ſuſpẽſo ſup⸗
pinis manibꝰ ſe leuaret. ¶ Tertio ↄſideremꝰ ð
pnia hieronymi vtilitatẽ: aſſecutꝰ nãq; eſt ꝓil
la ſuiſq; laboꝛibꝰmercedẽ ꝑpetuã celeſtis regni

MNaã octuageſimooctauo anno etatis ſue. Duo

decimo vo ãno imperij iunioꝛis Theodoſij: i

ſenectute bona migrauit ad dñm. Si qͥs wo ali

qͥd de trãſitu eiꝰ noſcere cupiat:legat tranſituʒ

eiꝰ:qͥ ʒ inter ſcripturas apocrifas numeretur:

tñ multa ſunt ibi veriſimilia qꝗ in felici doꝛmitio
ne hieronymi occurrere potuerunt.Sicut ẽ de
uota ſacramẽti euchariſtie ſuſceptio: circũaſtã
tiũ exhoꝛtatio: ⁊ ĩ terra obdoꝛmitio:atq; aie il⸗
lius ad celũ deductio. Felix igit᷑ aia illiꝰ que in
bethleẽ onere carnis depoſito:indubitanter ꝓ

perauit ad xpᷣm cuʒz à̊ letat᷑ in ena requie. Ad

quã nos meritis eiꝰ ꝑducat clementia ſaluato⸗

ris viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ. Amen.
¶ Germo. lvi

j:de ſancto Bñdicto glo

n

rioſiſſimo patremonachoꝛ.·

minib⸗ cuius memoꝛia in bñdictiõe
5 ri „ „ — „ „
it me ſãctitas eximia beati bñdicti

üt hec vba oꝛiginalit Ecci

xlv. ca. Cog

vt eiꝰampliſſimas laudes peroꝛare debeã. De

quolʒ ſcripſerit abunde Oꝛeg in. ij. dialogoꝝ
libꝛo:tñ vt ̊ dicẽdi oꝛdine:qͥ ad populũ loqui
ↄſueuimꝰ:eiꝰ pᷣconia audientibꝰ illuceſcant: in
pñti ſermone aliq ex multis bꝛeuiter explicabi⸗
mus.Mã vt in ſequẽtibꝰ apparebit inter ſacto⸗
rum oꝛdines:non mediocrẽ aut infimũ obtinet
locũ:quippe cũ eius nomini opera ⁊ facta ↄ coꝛ
dent: ppterca de ipo dicunt᷑ vba ꝓpoſita in qᷣ
bus oſtẽdit᷑ q memoꝛiailliꝰ in bñdictioneẽ. qꝛ

ſczʒ benedictus eſt a deo hominibus. veich

C¶ Pꝛimũ d

um tres eius pꝛerogatiuune.
EPrima dicit religionis inſtitutio.
¶ Scda ſanctitatis ꝑfcctio.
¶ Tertia vite pᷣſentis cõſũmatio.

oſtẽderepoſſumus maxime ꝓpter tria:que di⸗

atu exalta

guificẽtijs religionis:⁊ quꝗ

7

bugi
Znimir dae in e:
ſãctã monachoꝝ ipᷣe ſcripſit. Tamẽ vt ꝑs iſta
cldarioꝛ ſit:tria occurrũt dereligion
C¶ Pꝛimũ dicif̃᷑ accepto.
CScdöm magniſicato.
¶ Tertium exaltatio.
CPumũ dereli

uot ſcz modis rel

ſan. epiſ. · damꝰ. Quarto religio capit᷑ ſtrictil⸗
ſime ꝓ ſtatu illo in quo qͥs per ꝓfeſſionem ſub⸗

dit ſe imperio p̃lati: dedicãs ſe totuʒ deo: vxno
tat extra de voto ⁊ voti redẽptis.c.ex multa.

CSecũdũ oſideranduʒ de religione dicit᷑ ma
gnificatio.Et in hoc cõfutare debemus ſtulti⸗
tiam quoꝛundã:qui ſtatum religionis irratio⸗

nabiliter danant:aſſerentes poſſe multa fieri in

ſeculo meritoꝛia ⁊ ſalutez anime cõcernẽtia ob

que fatuũ eſſe videt᷑ vt quis religionis cuiuſcũ
Gꝙᷓ vitam aut regulam ꝓfiteatur. Contra quos

ꝓbabimus ſtatum religionis excedere ſtatum
ſecularem quadruplici rattienrr.
† Eeimo fanioneinperanon
¶ Tertio ratione diſſolution
CAQuarto!

onis.
ratione derelictionis.

⸗

de

ndictione ð religionis inſtitutio
iſpirãte dco religionẽ: ⁊ reglzʒ

e ſiderãda

tione cõſiderqdũ d acceptio
tſcʒ modis religio accipit᷑ Et ad hoc dicit
o. an. ſuꝑ rubꝛica de regularibꝰ trãſeuntibꝰ
ad religioneʒ. O accipit᷑ qdrupliciter. ꝛimo
modo ſolum ꝓ debito cultu veri dei: quoad fi
dem:⁊ ſic cõpꝛehendit totã chꝛiſtianitatẽ q̃ di
citur chꝛiſtiana religio. Et de hac acceptione
hꝛabetur. xcvij. di. c. j. extra de diuoꝛ.ca.gaude
mus. et.C. de ſũma trini.et fide catho. In epra
Inter claras.circa bn. Secundo ſumit᷑ religio
ꝓ cultu veri dei non ſolũ ꝑ ſidẽ:ſed ꝑ opera bo
na. Et ſic cõpꝛehendit vniuerſitateʒ bonoꝛum
cchꝛiſtianoꝛũ:⁊ de hacſcribit᷑.xvj.q.j.c. Juxta
2. xxxiij. q. v. qð deo. ⁊ extra de conſti.c.eccle
ſia.Tertio ſumit᷑ religio ꝓ ſtatu clericali.ſicuat
Patet.j.q.iij.c.ſaluatoꝛ.⁊.xij.q.j.c.j.⁊ in autl.ð

CPꝛimo ſtatus religionis cxcedit ſtatũ ſecu⸗
larerone ſupationis . Ma lʒ in ſeculo poſſet s
elemoſynas pauperibꝰ erogare: veſtire nudos

paſcere famelicos ⁊ hmõi:tñ ingrediẽs religio

nem ⁊ in ea ꝓfeſſionẽ faciens:ſnperat oia hmi
prieratis oꝑpa. Pꝛopterea Hieroꝰ in epła ad iun
lIlliienuz ait. Holo tm̃ ea offeras dño que põtftur
rapere:hoſtis inuadere:pᷣſcriptio tollere:q ac:·
cedere poſſunt ⁊ recedere: atq; inſtar vndaruʒ
2 fluctuũ a ſuccedentibꝰ ſibi dominis occupan

tur:atq; vt vno cuncta cõplectar ſᷣmone:q̃ no⸗

lens in moꝛte dimiſſurus es. Illud offerre ma⸗
gnü eſt qð nullus tibi poſſit hoſtis auferre: nul
la eripere tyrãnis:qð tecuʒ pergat ad inferos:

imo ad regna celoꝝ ⁊ ꝑadiſi delicias.Extruis

monaſteria:multus a te ꝑ inſulas dalmatiemo

nachoꝝ numerus ſuſtentat᷑. Sed melius face⸗

res ſi ⁊c ipᷣe ſanctꝰ inter ſanctos viueres. Sãcti
eſtote qꝛ ego ſanctus ſũ:dicit dñs.Apłi gloꝛiã

tur:qꝛ omia dimiſerũt ⁊ ſecuti ſunt ſaluatoꝛẽ:⁊

certe pᷣter retia ⁊ nauẽ nihil eos legimus dimi⸗

ſiſſe:⁊ tñ teſtimonio futuri iudicis coꝛonãt᷑ qꝛ

ſe offerẽtes totũ dimiſerãt qð habebãt.⁊ ĩ epyla·
ad pãmachiũ ait. Zacheꝰ diues erat:apoſtoli
paupꝑpes Reddidit ille druplum qð rapuerat
diuiſitq; pauperibꝰ partẽ ſubſtantieqᷓ reman/ſe
rat.Tamẽ qꝛ paruus erat: a in apoſtolicã ꝓce
ritatem non ſe potuit extendere:nõ fuit in duo

decim apoſtoloꝝ numero. Apoſtoli aut qtuʒ
ad diuitias nihil:quãtũ ad voluntatẽ totũ mũ
dum pariter reliquerũt.Et glo.ſuper tertio.c.

Numeroꝝ inquit.Alij vouẽt vitulos:alij ari⸗
etes:illi domos. Naʒareus ſemetipᷣm:hoc eſ
cm̃ votũ naʒarei qð eſt ſuꝑ omne votum. Fili
us em vel filia:aut pecus:aut pᷣdiuʒ extra nos
eſt.ſemetipᷣm deo offerre:nec alieno laboꝛe v p-

pꝛio placere ꝑfectius ⁊ eminẽtius eſt omnibus

yotis. Hec ibi Elemoſyna itaq; illa qua ſeißm
quiſq; donat deo in religione pᷣeminet ᷣbuſcũ
qꝙq generibus elemoſynaꝝ que ſieri poſſent iſe⸗

culo. Qð adhuc ieronymꝰ ĩ epiſtola ad pau

linũ cõfirmat dicens. PPhiloſophus gloꝛie ani
mal ⁊ popularis aure vile mancipiũ totã ſeme?
ſarcinã depoſuit.Et tu reputas in vtutum cui
mine cõſtitutum Rparte ex toto offerat:te vult
dominꝰ:non tua. iuaz
placentẽ deo. Superat inſuper ſtatus religio⸗
nis omne genus penitẽtie:quã quis poſſetiſe⸗
culo facerè. Ob qð ingredieti religionẽ nulla
penitẽtia alia ꝓ peccatis pᷣteritis iniũgẽda:de
peccatis tamẽ còmiſſis poſt ingreſſum religio⸗
nis imponẽda eſt penitẽtia. vt notat᷑ extra de
regularibꝰ ⁊ trãſeuntibꝰad religionem. ca.vlt.
Winc deuotus Berñ. i libꝛo de pcepto ⁊ diſpẽ
ſatione ait.Audire vultis a me.vnde inter cete
ra penitẽtie inſtituta monaſterialis diſciplina
hãc meruerit pᷣꝛogatiuaʒ:⁊ ſcom baptiſma ni
cupetur. Arbitroꝛ ob ꝑfectam mũdi renũciati⸗

einquit vult hoſtiã viuaʒ

8

Ning
gari
ſegun
ſeu
omn
hof
pti
non
ſel
Ne
ſon
ſün
lo⸗
abl.
i
dicui
ential
anti
ercel

ſeen
N

iee

du⸗
gz
imiü
e.
jeani⸗
dceſt
aos
dußy⸗
antus
gleyn
uci
l.
u
eini
anel
d
vt
Ni;
igio⸗
ſeiſe
nula’
lude
ſtigo⸗
mide
rcele
gina
Ciati

onem ⁊ ſingularem excellẽtiam vite ſpiritualis
que pᷣeminet vniuerſis vite humane generibꝰ
hmõi ↄuerſatio. MPꝛofeſſoꝛes ⁊ amatoꝛes ſuos
diſſimiles hominibꝰ: ſimiles angelis facit:imo
diuinã in homie refoꝛmat imaginẽ: ↄfigurans
xpᷣo inſtar baptiſmi: dũ per id qð moꝛtificamꝰ
membꝛa noſtra qᷓ ſunt ſuꝑ terrã :rurſus xpᷣm in

duimus:cõplantati ſimilitudinẽ moꝛtis eius.
hec ille. Pꝛopter dicta nõ videret᷑ incõueniẽs

vt ingrediẽtes religionem cõſequerent᷑ eandeyʒ

gratiã ſ.quo ad peccatoꝛũ remiſſionẽ quam cõ

ſequũtur baptizati: vt ponit Tho.ſcdõᷣa ſcᷣe.q
vlil. C Secũdo ſtatus religionis excedit ſtatũ

— 42

ſecularem rõne abſolutionis. nam abſoluit ab

omni voto tẽpoꝛali: qð quis in ſeculo implere
poſſet: vnde ſcribitur extra de voto ⁊ voti redẽ

pti. c. ſcripture. Reus fracti voti aliqu atenus:

non habet᷑ qͥ tempoꝛale obſequiũ in perpetuaʒ
religionis obſeruantiã noſcitur cõmutaſſe. Et
vt ait richardus in.iiij.di.xxx viij.exceptis ꝑ⸗
ſonis alicuius dignitatis: que debent cõſulere
ſũmum pontiſicẽ:quilibet alius obligatur vo⸗
to ad viſitandã terrã ſanctam:poteſt abſq; alia
abſolutione religionẽ ingredi: ⁊ per ꝓfeſſioneʒ
in illa abſolutus eſt a voto ⁊ ita abſoluit᷑:vtpᷣ⸗
dictum eſt ab omni alio voto. Naʒ cum obedi
entia ſit maximũ votoꝛum ꝓ omni voto ſuffici
entiſſime recõpẽſat. ¶ Tertio ſtatus religiõis
excedit ſtatum ſecularem rõne diſſolutiõis.nã

diſſoluit matrimoniũ contractum per verba ð

pᷣſenti non conſumatum. In tali em caſu poteſt
alter coniugũ etiam altero inuito intrare religi

onem. Et facta ꝓfeſſione ille qui remanet in ſe⸗

culo:poteſt libere nubere. vt notat᷑ extra de cõ

uerſione coniuga.c. veꝝ.c.ex parte.et.ij.c.Ex

publico. C Quarto ſtatreligionis excedit ſta
tü ſecularem ratione derelictiõis. Nam lʒ filijs
parentes relinquere: dũmodo non ſint in extre
ma neceſſitate poſiti:atq; ipᷣis inuit religioneʒ
intrare.Cuius ratio ẽ.qꝛ magis vnuſquiſq; te

netur deum ⁊ animã ꝓpꝛiaʒ qᷓ; parentes dilige

re. Ex hoc inquit hieronymꝰ in epiſtola ad fu⸗
riã de viduitateſeruãda Sola cauſa pietatis ẽ
vbi carnis nulla noticia eſt:honoꝛa patrẽ tuũ:
ſed ſi te a vero patre non ſeparat:taãdiu ſcitoſã⸗

guinis copulã qᷓ;diu nouerit conditoꝛem. Alio

quin tibi dauid ꝓtinus clamat. Audi filia ⁊ vi
de ⁊ inclina aurem tuam: ⁊ obliuiſ ere populũ

tuũ ⁊ domũ patris tui:⁊ concupiſcet rex deco⸗

reum tuũ. Et in epiſtola ad heliodoꝛũ de cõtem⸗
ptu mundi ait. Licet paruulus ex collo pẽdeat
nepos: z in limie iaceat pater:lʒ ſparſo crineet

ſciſſis veſtibus vbera qͥbus te nutrierat mater
oſtendat: percalcato perge patre: ſiccis oculis
ad vexillũ crucis cuola. Solũ pietatis genus ẽ

nachi nigri: de qͥb us fit mẽtio in clemẽtina Ne

ſvij

in hac refuiſſe crudelem. hecille. Et cũ iſta ð re

ligione loquimur:qͥdam nobis obicere ſolent.
Quid ſi omnes religioſi eſemus eſſet de mun⸗
do:que obiectio non niſi ex fatuitate pꝛocedit
cum gubernatio mũdi ſpectet ad deũ. Hinc eſt
ꝙ hieronymꝰ aduerſus vigilãtiũ ait. Argumẽ
taris ⁊ dicis. Si om̃es ſe clauſcrint ⁊ fuerint in
ſolitudine:quis celebꝛabit eccleſias quis ſecu⸗

lares homies lucrifacit. Et qͥs peccãtes ad pe

nitentiã poterit cohoꝛtare Hoc em̃ modoſi om
nes tecũ fatui eſſent:ſapiẽs qͥs eſſe poterit. In⸗
fantes in cunis non vagient : obſtetrices abiq;
mercedibus mẽdicabunt: ⁊ in lectulo ſuo frigi⸗
dus atq; cõtractus doꝛmitãtius vigilabit.Ra
ro vᷣtus eſt neca pluribus appetit᷑ atq; vtinam
hoc om̃es eſſent ꝙ pauci ſũt de bus ðꝛ Mul⸗
ti ſunt vocati pauci vero electi. C Tertium cõ
ſiderandum de religione dicitur exaltatio. Nã
vt de religione baeti bnñdicti loqmur exaltataʒ
illam videmus quadruplici ratione.
CPꝛimo rõne dignitattis.
Scdðo ronc ſanctitatis.
¶Tertio rõne numeroſitatis.
Auarto rõne gratioſitatis.

EPꝛimo cxaltata fuit religio ſacti bñdicti ra⸗

bus eccleſiaſticis conſtitutos pene inumeros.
Nã Johes vigeſimuſſecũdus extrahi illos fec
de archinis ſũmoꝛũ pontiſicũ:a inuenit ꝙ a tẽ⸗
poꝛe ſancti benedicti vſq; ad pontificatũ eiꝰ fu⸗
erunt de oꝛdine ſancti benedicti ndecim milia
ſeptingẽti ⁊ q̃ttuoꝛ abbates quoꝝ confirmatio
ſpectat ad papã.Et epᷣi nq; milia ⁊ quattuoꝛ
Archiep̃i ſeptingẽti.cardinales tricẽtitrigita
Sümi vo poͤtifices vigintiqᷣn. ¶ Scdo exal
tata fuit religio ſãcti bndicti rõne ſanctitat: vt
em̃ cõpertum ẽ in cathalogo ſanctoꝛũ fuerunti

9

ea trigitaq̃ttuoꝛ millia canoniʒati. ¶ Tertio ex

tione dignitatis.

altata fuit religio ſancti benedicti rõne numero

— — „ —

tis. Sub iſta na q; ſancti bñdicti militãt mo

in agro. Qui cũ eſſent relaxati refoꝛmati ſunti

cõgregatione que dicit᷑ ſancte iuſtine habẽtes

ſpeciales cõſtitutiones ⁊ exemptioes ꝑ Euge⸗

niũ papam artum confirmatas. Sub regula in
ſuper ſancti bñ dicti militãt ciſterciẽſes: qͥs bea
tus Berñ. mirabiliter dilatauit: camaldulẽſes

inſtituti ꝑ beatũ Rõcaldum. Oꝛdo vallis vm
bꝛoſe. Oꝛdo humiliatoꝛũ. Oꝛdo montis oliua

rũ:Cluniacẽſes: Silueſtrini: ⁊ Celeſtini: quo⸗
rum oꝛdinẽ inſtituit ſanctꝰ petrus de murone.

¶ Quarto exaltata fuit reigio ſãcti bñdictira
tione gratioſitatis.Naʒ ſũmi pontifices eidem

conceſſerunt ampliſſ mas gratias: inqulgẽtias
exemptiones. Religioneʒ ipſam ſemperaff

pPpriectio: q

aapaterno ſouemes.

, .

raculꝗ ſpiritu

„.

——

eius in benedictioneẽ: ðꝛ ſanctitatis
uã colligere poſſumus ex tribus.
Pꝛimo ex miraculoꝝ rutilatione.
¶ Scðdðo ex ꝓophetica illuſtratioe.
¶ Tertio ex mundi cõmotion.
CPꝛimo coll tionẽ

ligimus pfectionẽ ſanctit⸗

em deus

gon libꝛo fideliter deſcripſit Et bmũ ẽ de capi
ſterio fracto ⁊ ↄſolidato. nrhnn benedict⸗

ex nurſia ꝓuincia:cũ rome liberalibus ſtudis
traditꝰeẽt:in ipᷣa ſui infantia lr̃as deſeruit: ⁊ de
ſertũ petere decreuit.Quẽ nutrix ſua q̃ eum te⸗
nerrime diligebat vſꝙ in quẽdã locum qͥ ðꝛ effi
de ſecuta ẽ Vbi ad purgandũ triticũ mutuo ca
piſteriũ petijt. Sed ſuꝑ mẽſam incaute ponẽs
⁊coꝛruẽs ĩ duabus ꝑtibꝰ fractũ vidit:quaʒ be
nedictus flere phicks ꝑtes capiſterij accepit:
urgẽs integre ſolidatuʒ inuenit.
Poſtmodũ nutricẽ occulte fugiẽs in quendaʒ
ocũ venit:vbi tribꝰ annis hoibꝰ incognitꝰ mãa
ſit.Excepto quodã monacho romano nomie: en

U

ab oꝛatione

q̃ ſibi ſedule neceſſaria miniſtrabat ¶ Scdᷣʒ mi

raculũ fuit de aqua educta in monte. Nã dum
vndecim monaſteria cõſtruxiſſet: ex bus tria
ſurſum in rupibꝰ montis erat. Fratres deoꝛſuzʒ
cũ magno laboꝛe aquas hauriebãt.Cunq; vi⸗
rũ dei ſepe rogarẽt vt monaſteria illa mutaret:
quadã nocte cũ quodã puero montem aſcẽdit:
vbi diutius oꝛãs petras in eodẽ loco ꝓ ſigno
poſuit.Cũq; domũ redijſſet: ⁊ fratres ꝓ eadeʒ
aqua ad eũ veniſſent dixit. Ite in illã rupem in
qᷓ tres petras inuenietis:i modico cauate. NHa
let dñs inde vobis aquã ꝓducere Qui euntes
⁊ iam rupẽillã ſudãteʒ inueniẽtes concauũ lo
cũ fecerũt: ⁊ mox aqua repletũ inuenerũt Que
vſq; nuc tq ſufficicter emanat: vt ab illo montis

cacunmine yſq; ad inferioꝛa deſcẽdat. ¶ CLertiüũ
nubꝛiũ. Quad em vice: cum circa monaſteriũ
viri dei:qͥdam cum falcaſtro vepꝛes abſcinde⸗
ret: ferrũ de manubꝛio exiliẽs in quendaʒ lacũ
ꝓfundiſſimũ cecidit.Cũq; de hoc ille nimiũ an
guſtiaret: vir dei pietate motus manubꝛium ĩ
lacũ poſuit.⁊ mox ferrũ vſq; ad ſuũ manubꝛiũ

ſanctitate pfectꝰ:qð oſtendunt eiꝰ mi
rus pꝛophetie atq; cõmo⸗

uda pᷣꝛogati-

ua ſancti benedicti: quare memoꝛia

1 .
4 . 6 .
s be⸗
— „

nedicti ex miracuſoſa coꝛuſcatione YFecit

eñmm deus illuʒ coꝛuſcare multis miraculis:ex
bus aliqua recitabimꝰque ꝛeg in ſcðo dialo

geramus. C S
ctitatis beati be

enatauit. C Quartũ miraculum fuit de puero

temo ſo . = mortuo reſifſeitat. Bamen ieſte r-8
naliter ſanctus benedictꝰ? fuit etiiã moꝛtuo reſuſcitato. Oum em̃ faciẽte hoſte ma⸗

ligno cecidiſſet ꝑs cuiuſdã parietis: iterfeciſſet

q; monachũ quẽdã: vir dei puerũ illũ moꝛtuũ
⁊ laceratũ ad ſe in ſacco adduci fecit. Et oꝛatio⸗
ne facta ip̃ᷣm a moꝛtuis ſuſcitauit. C Quintum
miraculũ fuit de vaſe vitreo piecio:⁊ oleo mul
tiplicato. Quodã tẽpoꝛe dum totã ꝓuinciaʒ in
qua erat ſanct benedictꝰ fames valida occupes
ret. Et vir dei omia que inuenire poterat egẽti
bus miniſtraret. Itaq; nihil in monaſterio pie
ter modicũ olei in quodã vaſe vitreo remãſiſſet
IJuſſit cellerario:vt illud modicum olei cuida,z
egenti daret. Ille vo ibidẽ pauperẽ audiuit:S
obedire cõtẽpſit. vir dei vbi comperijt vas
vitreũ cũ oleo ꝑ feneſtrã pꝛoijci iuſſi:ne quid i
monaſterio ꝑ inobedientiã remaneret. Pꝛoie⸗
ctum itaq; cuʒ ꝑ ſaxa ingẽtia cecidiſſet:necvas
fractum:nec oleũ eſt effuſum. Qð ille leuari iu
ſit: ⁊ dari integrũ egenti poſtulãti. ,nachiü
auteʒ illum de inobedientia ⁊ diffidentia incre⸗
pans ſeſe in oꝛatione dedit ⁊ cõtinuo quoddaz
magnũ doliũ qð ibi erat vacuũ oleo plenũ fuit
Qð adeo excreuit vt per pauimentũ effundere
tur. Sunt ⁊ alia eius miracula que pꝛetermitti
mus ne ꝓlixitate d

icendi tedium audientibꝰ in

õ

nedicti ex ꝓphetica illuſtratio

nechabuit qdem lumen ꝓpheticum:vt cogno.
ſteretea que naturaliter cognoſci non
Sicut ꝓbatur multis exemplis. C NPꝛimi
emplũ eſt de placido quẽ rapuerant aque. Cuz
eyñm ille puer ⁊ monachus ad hauriendã aquaʒ
egreſſus in fluuiũ cecidiſſet:⁊ pene aqua illũ in
vnius curſu ſagitte retraxiſſet:vir dei ĩ cella cõ⸗
ſiſtens hoc in ſpũ ſtatim cognouit. Et mauruzʒ
vocans:qͥd puero acciderit indicauit:ac vt ad
ipᷣm eripiendũ pergeret imperauit Accepta be
nedictione concitus maurus ſurrexit:⁊ q̃ſi per
terram ſe exiſtimans ambulare ſuꝑ aquas vſq;
dQdg puerũ venit:eũ q; per capillos tenẽs ð aqua
extraxit. Qui ad virũ dei veniens retulit quid
acciderat Qð benedictus non ſuis meritis ſed

obediẽtie mauri deputabat ¶ Secũdũ exẽplũ

fui de pane venenato quẽ cognouit.nam qͥdaʒ
p̃ſbyter floꝛentinꝰnomine::viro dei inuidẽs ad
tantam deuenit inſaniã ſiue malitiã: vt panenꝰ
veneno infectũ viro dei tãqᷓ; ꝓ bũdictione tra⸗/

mitteret:quẽ ſanctꝰ gratãter accepit:a coꝛuoqͥ

de ei manu panem accige cõſueuerat ipᷣm pie⸗
cit dicẽs. In nomie ihu xpᷣi hunc panẽ tolle.et
eum in tali loco vbi a nullo homie ſumi valeat
ꝓice.Tũc coꝛuus aperto oꝛe ⁊ expaſis alis cir
ca eundẽ panem cepit diſcurrere atq; clamare:
ac ſi aperte diceret.⁊ obedire ſe velle ⁊ iuſſa im

oſſunt. 1
imiz

Nerenon
giebatd
diri en
dijt:
pit
Lotlhen
duh
mmonſt
nmuregio⸗
ſinauitic
lponepo
gllerrace
ſerpan
viderat:
ctu bene
ſuuspon
lumnerel
vini A
oend
wüin
vinücd
pverüͦ
ſneq
lauter
palgecbe
byeen
lnusſerp
Honacho⸗
evirdei
rees
Noea
G
ig⸗
lilom
cogal
besapo

unera
Modr

pen

intne

Enon
felpuen
ſicit
ileonat
lopic
nerint
fnyle
Noten

Nloen
dnen

Scir
ne:

tinus ſerpẽs exiuit.C¶

in.

plere non poſſe.Cui ſanctꝰ iterũ atq; iterũ pᷣci⸗
piebat dicẽs. Leua leua euʒ ſecurus acipᷣm vt
dixi pꝛoice. Qui eum tollẽs poſt tres hoꝛas re
dijt: ⁊ de manu eius annona quã ↄſueueratac⸗
cepit. ¶ Tertiũ exemplũ fuit de ſpatario totile
Totila em rex gothoꝛũ experiri volens:vtruʒ
vir dei ſpiritũ pphetie haberet:cuidã ſuoſpa⸗
tario veſtimẽta regalia tribuit ⁊ cum omi apa
ratu regio cũ ad monaſteriũ ſancti benedicti de
ſtinauit:quẽ ille venientẽ cõſpiciens dixit. Fi⸗
li pone pone:qð poꝛtas nõ eſt tuũ.qui ꝓtinus
in terra cecidit: ⁊ qꝛ tanto viro illudere pᷣſũpſiſ ecit. Ham pꝛimiceriũ eeclie ca⸗
puane doloꝛe capitis opꝛeiſum ſanauit: rogatꝰ*
quidem abeo vt ꝓ ſe oꝛaret:dixit ei. In nomie

ſet expauit Cũq; reaijſſet ad iotilaʒ retulit que

viderat audireat. Cun c acceſſi totilas ad ſi⸗
ctũ benedictũ:cui ille multa pᷣdixit:ſicut dif̃u⸗

tum exemplũ fuit de puero abſcondẽte

valde ab eo exiuit:⁊ reuerſus volens adhuc ꝓ
bare qð audierat cũ flaſconẽ iuclinaſſet de eo ꝓ
uintüexemplũ fuit de

—☚

monacho tenente lucern

bie intra ſe cogitare cepit Quis eſt h̊ cuimãdu

canti aſſiſto:lucernã teneo:ſeruinum impendo
ds ſum ego vt iſti ſeruiã. Cui ſtatim vir dei ait
Signa coꝛ tuũ frater quid eſt qð cogitas:voca
tiſq; fratrib us lucernam iuſſit de manibꝰ eiꝰ tol
li ipᷣm vero ad monaſteriũ accedere ⁊ quietum

—
Z

ſedere. ¶ Tertio colligimus ſanctitatẽ beati be

nedicti ex mũdi cõmotione:mira res eſt pꝛofe⸗

cto ꝙ audito nomie ſancii benedicti reges pᷣnci
pes ⁊ populi xpᷣiani ad tantaʒ deuotionẽ erga
illum exarſerint:vt in toto terrarũ oꝛbe tam ſũ⸗
ptuoſa ⁊ dotibus copioſiſſimis ditata conſtru
xerint monaſteria Quoꝝ pꝛimũ alioꝝ caput
eſt monaſteriũ mõtis caſſim. Nam ad illũmon
tem ꝑuenit ſanctus benedictꝰ.Et tẽpluʒ apol-
linis qð ibi ſitũ erat in honoꝛẽ ſancti Jopis ba monach
ptiſte oꝛatoꝛiũ fabꝛicauit:⁊ circũ adiacentẽ po
pulũ ab idolatria ↄuertit. Illum eũt montẽ io⸗
tum ex integro cũ omnibus ꝑtinentijs ciꝰ:⁊ ca
ſtra villas ⁊ poſſeſſiones donauit lancto bũdi⸗

dicto tertullus nobiliſſimꝰ romanꝰ ex gente fla
uia pater placidi. Naʒ ex vxoꝛe ſua q̃ erat ex fa
milia octauie gentis habuit tres filios ſcʒ placi
dum euticiũ ⁊ victoꝛinũ ⁊ vnam filis nomie fla
uiam.Qui audita fama ſancti benedicti qͥ apðo

ſius nonit Oꝛeg in. i.lib vialogop. Qu ar⸗
cten e flaſconẽ?
vini. Quidam em̃ vir duos flaſcones vini per
qquendã puerũ miſit ſancto benedicto. Sed ille
vnũ in via abſcondit ⁊ aliũ detulit.vir aũt dei

4. Cum em quadaʒ vi
ce vir dei lero cenaret: qͥdã monachus nobilis
genere ei aſſiſtens ⁊ lucernã tenẽs ꝑ ſpiritũ ſuꝑ

caſſinũ perrexiſſe iuit ad eum cum multis nobi
liſſimis romanis. Et tũc fecit donationẽ pᷣfatã.
Honauit etiam ⁊ multas poſſeſſ ones quas ha
bebat in ſicilia. Cum autẽ placidus ad etateʒ ꝑ

uenit virilem miſit illum beatus benedictus in

ſancto germano epiſcopo benigne ſuſcept mul
ta ibi miracula fecit. Nam pꝛimiceriũ eecłie eg⸗

ereptus ſum: adiutuſq; meritis patris mei he-
neditcti: ſi ſidem habes tate crudelitatis reſtitu
At te deus pꝛiſtine ſanitati. Liberauit ⁊ vnũ cc
cũ atq; filiũ cuiuſdã mulieris in vltimis laboꝛ a
dei tẽ: venit deinde beneuentũ ſuſceptꝰ aſãcto mar
vinũ cũ gratiarũ actione ſuſcepit:⁊ deſcẽdẽteʒ ſiano epiſcopo vbi liberauit caudũ cum ſcabel
puerũ admonuit dicẽs. Vide fili ne de illo fla⸗
ſcone quẽ abſcondiſti bibas. Sed inclina eum
caute ⁊ inuenias qͥd intus habes. Qui ↄfuſus

lis ambulantẽ ſup genua: poſtea trãſtulit ſe ca
nufiſũ ad ſanctũ ſabinũ epiſcopum: inde acceſſit
regiũ ad ſanctũ ſiſiminũ epᷣm: tandeʒ aſplicuit
