dirxit ꝙ ſciẽtie ⁊ vᷣtutes eẽnt totaliter ab extrin
ſeco ſcʒ ex influentia intelligentie agentis Sed
herc opinio ſtare nõ poteſt qm ſic nullus vtuo
ſus eſſet laude dignus Tertia opinio Ariſto⸗
telis in.ij.ethicoꝝ quaʒ ſequũtur theologi.
vtutes inſunt hoĩ ab ipi natura m aptitudi⸗
nẽ nõ m pfectioneʒ. AUñ Biraldus oddonis

vbi ſupꝛa ait. vtus ẽ a natura ſicut ab incho

gtiuo:qꝛ illud qð ſe habet ad vtutem in ratiõe
cauſa pꝛimoꝛdialiũ ẽ inchoatiuũ vᷣtutis.Sʒ
nature aie ſic ſe habet ad vtutem in rõne mate
rie pfectibilis ꝑ vtutem. Itẽ in rõne pncipalis

foꝛine inclinãtis ad vtutem tanqᷓ; ad ſequelam

ſibi debitã:qꝛ natura aie naturaliter inclinatur
ad felicitatẽ ſuã ꝑ vtutem acqͥſibilẽ. Tertioſe

habet natura aie ad vtutẽ in rõne cauſe efficiẽ
tis:qꝛ efficit illas opatiões ex qͥbus generatur
vꝓtus:qꝛ mediante ipᷣa generant vtutẽ.Quar⸗
to ſe habet in rõne cauſe finalis.qꝛ natura aie ſi
natura aĩe
ſehʒ ad vᷣtutem moꝛalẽ aliquo mõ in rõne qua
dꝛuplicis cauſe ⁊ ꝑ ↄſequẽs ꝙ eſt eius inchoa
tiuũ.Secũdo dicit Giraldus ꝙ vtus eſt a do

ctrina tanqᷓ; ab excitatiuo et puocatiuo: qꝛ oẽ

oſtenſiuũ homini qð ꝓuenit ex viriute et mali
ꝓuenientis ex vitio ⁊ iuris:⁊ debiti:⁊ natura⸗
lis legis qͥbus te neceſſariũ eſt vitiũ euitare ⁊ ſe
qui vᷣtutẽ eſt excitatiuũ ⁊ ꝓpuocatiuũ hoĩs ad
virtutem:hoc vo ſᷣm Ariſto.j.ethi.facit moꝛa
lis doctrina.Tertio ſicut vᷣtus eſt a natura tã
qᷓ; ab inchoatiuo animi doctrina tanq; ob exci

tatiuo ita ẽ a cõſuetudine tãc a Pfecrin⸗ ¶ ſic
2

ſoluunt᷑ obiecta. Ad ſillud vo qð inducebat᷑

natura qᷓ non deſicit in neceſſarijs dicẽdũ ꝙ nõ
ſequit᷑ ex hoc ꝙ debeat dare vᷣtutẽ neceſſariam
dam: ſicut nõ dat panẽ neceſſariũ hũane vite b
dat oĩa neceſſaria ad panẽ acquirẽdũ: ſᷣ ꝓpter

dicta poſſetaliqᷣs dubitare ſi vt' eſt a naka ßm
aptitudinẽ a diſpoſitionem ſiue inchoationẽ:

vñ ẽ q i pluribꝰ hoĩes currũt ad maluzʒ. vñ.xij

q.j.c.j. ð. ois etas ꝓna ẽ ad malũ ab adoleſcẽ⸗

tia. Inſupꝑ nec omes vwtuoſi inclinant eqliter
ad ſingulas vtutes: ꝓ quibus dicit Ariſto.j.
ethico.multis qͥdeʒ delectabilia aduerſant᷑ ad

inuicẽ:qꝛ nõ naturalia ſũt. Et Terẽtius quot

hoies tot ſnie ſuus cuiq; mos:et Hoꝛatius in

epłis deniq; nõ oẽs eadẽ imitant᷑ amantq;.Et

Ouidiꝰ in li.de arte amãdi. Pectoꝛibꝰ moꝛes

tot ſũt q̃t in vꝛbe figure.Et Merſiꝰ. Mille ho
minũ ſpecies ⁊ reꝝ diſcoloꝛ vſus Aelle ſuũ cui
q;ẽ nec voto viuit᷑ vno. Et Cicero ĩli.de fato

In naturis hoĩm diſſimilitudines ſũt Jtit᷑ ex

tãta diuerſitate ⁊ ineãlitate videtur ꝙ vtutes
non ſint a natura qm̃ ſi ſic eſſet oẽs ad illas eqli
ter inclinarẽt. Ad h̊ ita pulchꝛe Rñdet Tho.
vbi ſupꝛa. aliqͥd ðꝛ hoĩ naturale dupliciter.

Pꝛimo ex natura ſpeciei. Scdᷣo ex natura indi

uidui. Illud em̃ qð ↄuenit ei 'm aiam rõnaleʒ
F ei naturale m naturaʒ ſpeciei eo ꝙ vnũqðᷣq;ʒ
habet ſpeciẽ ſᷣm ſuã foꝛmã. Foꝛma vo hois ẽ
aia rõnalis. Illð aũt qð ↄuenit homini ᷣm de

terminatã coꝛꝑis cõplexionẽ ẽ ei naturale ᷣm

naturã indiuidui Indiuiduat᷑ nãq; vnũqðq;
vm materiã lʒ ergo q;tum ad naturã indiuidui

ex diſpoſitiõe coꝛpis aliqui ſint diſpoſitivł me
lius vel peius ad qſdam vtutes. AUñ vnus hʒ
maioꝛẽ aptitudinẽ ad ſcientiã:alius ad foꝛtitu

dinẽ:alius ad tẽperantiã ⁊ hmõi:tñ qᷓ;tum ad

naturã ſpeciei oẽs ad vtutes eqliter inclinant

ingquãtũ in volũtate eſt qͥdã appetitus natura⸗

lis boni qð eſt ſᷣm rõnem. Sic ergo beatiſſimꝰ
Jacobꝰ rõne pᷣditus a natura ipᷣa cõmouebat
vt vitam eligeret vtuoſam cdm radicalebᷣn
cipium iuſticie ⁊ ſanctitatis beati Jacobi fuit
exemplũ ſaluatoꝛis nri ihu xp̃i qͥ ð ſe ipo dixit
Joh. viij. ca.Ego ſum lux mũdi quiſequit᷑ me
noõ ambulat in tenebꝛis. YFuit em Jacobus iſte
vnꝰ ex duodecim aplis ipᷣius ihu xpᷣi vt patet
¶Mat.x.ca.dictꝰ vo fuit Jacobꝰminoꝛ ad dif
ferẽtiã Jacobi zebedei qͥ natus poſterioꝛ ſit
Jacobo alphei:tñ vocatiõe fuit pꝛioꝛ:videtur
em illa pꝛioꝛitas tꝑis quandaʒ ſecũ trahere di⸗
gnitatẽ.Ob id pontiſices maximi cũ de pᷣdica
toꝝ ⁊ minoꝝ oꝛdinibꝰ inſimul mentionem ali⸗

¶ Qualit beat⸗

dicit glo. i ca. Quia ex eo. depactis li. vj.oꝛdo
pᷣdicatoꝝ pᷣus fuit ab eccłia awꝛobatꝰ qᷓ; oꝛdo

minoꝝ.Et ſic itextu ſepius inuenimꝰ pᷣnoſuũ

pᷣdicatoꝛũ oꝛdinẽ ſiue pᷣdicatoꝛes vt ptʒ in ca.
quoꝛundã.de electiõe.li.vj. Abi pᷣponunt᷑ in
lr̃a pᷣdicatoꝛes minoꝛibꝰ et minoꝛes hęremita⸗
nis. Idẽ habet᷑ in ca.cũ ex eo:deexceſſibꝰ pᷣla.
de puilegijs in ca.in his.Et in clemẽtina du⸗-
du. de ſepulturis.Ad Jacobũ iã redeũdo dici
mus eũ minoꝛẽ vocatũ nõ qꝛ minoꝛis ſanctita⸗
tis extiterit qᷓ; alter Zacobꝰ qͥ in ſanctitate vt vi
debit᷑ apkis ceteris ẽ pᷣponẽdus Nã vt pleri;
dicũt frater dñi noĩatur ꝓpter pᷣꝛogatiuã ⁊ ex
cellentiã ſanctitatis ob quã pᷣ ceteris apłis hie
roſolymis ẽ epᷣs oꝛdinat vt ſcribit᷑.lxvj.di.in
ca.poꝛro. Verũtñ ſunt ⁊ alie cauſe pᷣter iſtã q̃⸗
bus ipᷣe dñi fraterẽ nuncupatus ſiueqꝛ ex ſoꝛo
re vᷣginis erat natꝰ:ſiue qꝛ xpᷣo ſimilimꝰ eſſeꝑ⸗
hibebat᷑. Ob qð iudei capere volentes xpᷣmſt
gnũ petierũt a iuda vt oſcularet᷑ euʒne decepti
iacobũ cepiſſent.h̊ etiã teſtat᷑ JIgnacius i epła
ad Joheʒz euãgeliſtã ſic dicẽs. Si licitũ ẽ mihẽ
apud te ad hieroſolyme ꝑtes volo aſcẽdere t
videã illũ venerabileʒ Jacobũ qͥ cognominat̃
iuſtꝰquẽ referũt xpᷣo ihu ſimilimũ facie vita ⁊
mõ ↄuerſationis ac ſi eiuſdem vteri.frater eſſet
geminus.Quẽ dicũt ſi videro: videro ⁊ ipſuzʒ
xpᷣm ᷣm om̃ia coꝛpoꝛis liniamenta. C Tertiũ

radicale pꝛiuilegiũ iuſticie beati iacobi dꝛſpe⸗

cialis ſctificatio: vt em colligit᷑ ex dictis Hie⸗
ronymi in lib.de viris illuſtribus et egeſipi qᷓ
fuit aploꝝ contempoꝛaneus fuit beatꝰ Jacobꝰ
in vtero mr̃is ſanctiſicatus. Ex qua ſanctifica⸗
tione conſecut eſt mundationem ab oꝛiginali
culpa debilitationẽ fomitl ⁊ pᷣſeruationẽ a pec
cato moꝛtali. Et lʒ dicat᷑ ꝙ in moꝛte xpᷣi om̃es
apoſtoli peccauerunt. Foꝛte ab iſta generalita

te Jacobꝰexcipit᷑. Nam videt᷑ ꝙ fideʒ reſurre⸗

„

ctionis xpᷣinunqᷓ; ammiſerit. Inqͥt em Hieroꝰ

in li. de viris illuſtribus. votum vouit ſe nõ
comeſturũ donec videret dñm a moꝛtuis ſurre
xiſſe. Ipᷣa aũt die reſurrectiõis apparuit ei důĩs
aceis qͥ erãt cum eo ⁊ dixit ponitelmenſaʒ ⁊ pa
nem: deinde panem accipiẽs benedixit ⁊ dedit
Jacobo dicẽs:ſurge frater mi comede: qꝛ fili
hois a moꝛtuis reſurrexit Et hoc eſt quod aſſe
rit paulus.pᷣme ad Cor.xv. ca. deinde viſus ẽ
Jacobo.Concurrerunt ita in illo oĩa tria pᷣdi⸗

cCta ꝓpter q iuſte ſancte mũdiſſimeq; viuere in⸗

uentus eſt. Cuius ſanctitatẽ admirabilẽ expli⸗
cabimꝰ in ſequẽti myſteri.
Qualit beat? Jacobꝰ fuit virgo pu⸗
riſſimꝰ qͥ carnẽ ſuã moꝛtificauit ⁊ oꝛa

tioni aſſiduus fut. Caplm/ II.

m ptemplãdũ de iuſticia beati Ja

cobi ðꝛ determinationis. vbi deter⸗

Hꝛimo in voinitatis obſeruatione.
Tertio in oꝛationis exercitatione

CNꝛimo qͥdẽ in vginitatis obſeruatiõe vt ait
Hieroꝰin libꝛo de viris illuſtribꝰ. Jacobus in
ꝑpetua vᷣginitate ꝑmanſit. In hoc ſequẽs re⸗

dẽptoꝛẽ müdi qͥ vᷣgo de vᷣgine naſci dignatꝰẽ

rentes illã aut nulliꝰaut parui foꝛe pᷣmij:qm vt
Hieroꝰinqͥt in epła ad filiã ¶auritij de cõmẽ

Datione vginitatis. Quiſqͥs pudicitiã aut nul

lius pᷣmij aut ꝑui foꝛe exiſtimat:certũ cillũ aut
ignoꝛare aut non voluntariũ eiꝰ ferrelaboꝛem.

Muiſnꝗ nõ cõſideret:ideo de vgine natũ xpym
vt vginitatis amplitudinẽ ſic moꝛtalibꝰoſten⸗

Ecüdumyſteri⸗

minãdũ ẽ in qͥpcipue ipᷣe iuſtus ⁊ ſanctus fuit
exiſtimat. Et dicimꝰ ꝙ ſingulariter in tribus

Nec audiẽdi ſunt illi qͥ vginitati detrahũt aſſe

cũ dei adiutoꝛio venialia pctã effugere ac decli
nare. ¶ Tertio beat Jacobiuſtus ⁊ ſanctus

ab oibus ꝓbatus eſt ꝓpter oronis frequẽtati
onẽ. At em tradit hieroꝰ li.de viris illuſtri ibꝰ
Totiẽs in oꝛatiõe genua flectebat vt calos ĩ ge
nibus ſicut calcaneis videret᷑ hr̃e.Ob nimia,z
aüũt ſanctitatẽ ſuã ſolꝰ inter aplos ꝑmittebatur
in ſctã ſctõꝝ intrare:nõ qͥdeʒ imolatiõis cauſa
f oꝛatiõis.Tãte etiã reuerẽtie in populo exti⸗
tit vt fimbꝛiã veſtimenti eiꝰ certatim tãgere cu
perẽt.lic pꝛimꝰinter apłos miſſam celebꝛauit

ratur non eſt ocioſũ neq; pctm̃. Quareſi perm̃
veniale remaneret pctmnõ deberet fieri vt pxi
mus liberaret᷑ a pcrõ moꝛtali: diximus iſta v
exẽplo beati Jacobi vnuſqͥſq; q;tuʒ põt cone

Hieroſolymis. VUñ de oſe. di. j. ca. Jacobꝰ. ita

ðꝛ. Jacobus frater dñi cui

pꝛimũ credita ẽ hie

roſolymitana eccleſia: trad

lidit nobis miſſe ce⸗

.
.

taret. Hic Hieroꝰ ad filiã M auritij vbi ſupꝛa

ait. Vt illuſtrius vᷣginitatis merituz clareat et

q́digna ſit deo manifeſtius poſſit intelligi ilö

; vᷣginalẽ elegit vterũ:vginẽ habuit matreʒ:
vgo mãſurus:in ſe viris:⁊ in mr̃e feminis:vir
ginitatis pᷣbuit exemplum. hec ille Sed de vir
ginitat pᷣconijs alio loco copioſius diſſeremꝰ.
Scðdᷣo beatus Jacobꝰ iuſtus ⁊ ſancꝰ valde

ni generis ſalutẽ hoiez dignaret accipe nõ aliũ

bit: carnes nũqᷓ; comedit. ferꝝ in ctput eiꝰnon
aſcẽdit.oleo non eſt vnctus:balneo nõ ẽ vſus

poꝛis neglexiſſe. Faciebat qdem hoc neleui ſal

tem maculare vitã famine poſſet Peccata nan

q venialia ⁊ ſi charitatẽ nõ extinguãtillius tñ

feruoꝛẽ diminuũt.Jðo ⁊ ſãcti viri adhuci gr̃a
Et velnaſt Tho.ſcða ſcde.q.xliij.ar.vij.ad vl⸗
timũ argumẽtũ. Ouis ꝑ pctm̃ venialegr̃a nõ
tollat᷑ per quã eſt hoĩſalus:inqᷓ;tuʒ tñ veniale
diſponit ad moꝛtale: vergit ĩ detrimentuz ſalu⸗
tis.Huiꝰrei gra:querit᷑ a multis an pctm̃ veni
ale ſit cõmittendũ vt ꝓximo ſubueniat᷑ ne moꝛ
tale incurrat.Et vt refert Tho.qͥdam dixerũt

viſus ẽ in carnis moꝛtificatiõe. Nã vt Hieroꝰ
refertli.de viris illuſtribꝰ. Uinũ ⁊ ſicerã nõ bi

euitare illa totis viribus ſtuduerüt.

ꝙ ſic.Sed h̊ ſimplicat cõtradictoꝛia. Si em̃ cõ

mittendũ eſt iã nõ ẽ malũ neq; pctm.Nã pctm̃

etiam veniale nõ põt eſſe eligibile.Cõtingit tũ

aliqͥd ꝓpter aliquã circũſtantiã nõ eẽ petm ve

niale:qð illa circũſtãtia ſublata: pcti veniale

eſſet. Sicut vybum iocoſum ẽ pcetm̃ veniale: qñ
abſcq; vtilitate ðꝛ. Staũt ex cauſa rõnabili ꝓfe

pefuit du

C Pꝛimo oſi
caul

lebꝛationẽ.i.oꝛdineʒ celebꝛãdi miſſe.Qð non ẽꝓ
intelligendũ de oibus miſſe ſolẽnitatibus ⁊ oꝛ
dinationibus:ſed de aliquibus.Qm̃vtſcribir
Hugo li.ij.de ſicramentis. Introituʒ in miſſa
poſuit Celeſtinꝰ. Gloꝛia in excelſis deo.decre
uit cõciliũ:vt ponit᷑ de cõſe.di.j.ca.ð hymnis.
recogitet᷑ ꝙ dñs ⁊ ſaluatoꝛnr̃: cũ ꝓpter huma Sñs vobiſcum.Sꝛ ex antiquiſſimo vſu. Colleę
ctas oꝛdinauit Oꝛegꝰ ⁊ pr ñ Oꝛego.⁊ ſica di.

uerſis vident᷑ diuerſa ⁊ multa addita.

¶ Qualiter beatꝰ Jacobꝰ⸗ ꝓpter verita

naz pdicab

.

ruit: de qua conſideremus tria.videlicet.

„N
„☚

ritatis.Hec ẽ nãq; illa vitas quã de in nob di
ligit:qꝛ ipᷣe veritas ẽ.ad Roma.iij.ca.Eſt aũt

de verax. De hac inqͥt Eſa. xxxiij.ca. Quilo⸗

quit᷑ veritatem in excelſis habitat.Et ſapiens
Sapie.iiij.ca. Non ↄtradicas vbo vitatis vl
lo mõ.lhec ẽ q̃ ↄſuetudini iure pᷣponit᷑ de qua
Augꝰ di. viij. ca. veritate.ait Cedat ↄſuetudo

veritati. Et eadẽ di.ca. Si ↄſuetudinẽ:ſubdit᷑
yſus q veritati ẽ ↄtrariꝰ abolẽdus ẽᷣ. Idẽ con
firmat᷑ in ca.q̊ͥ ↄtpta.⁊ in ca.ↄſuetudo.Hec ẽ

quã Zoꝛobabel tã ampliſſime cõmendauit co⸗
ram Dario perſaꝝ rege. Nᷓ vt colligit᷑ exiij.

iib. Hcſdre ca.ih. dum pꝛopoſita fuiſet ꝛin

Ertiũ myſteriũ
2Zteplandũ de iuſticia beati Jacobi
B: Mimationis. Zonſumata quip⸗
m violentaʒ moꝛtem ꝓxpᷣo non hoꝛ⸗

ꝛimo 29ſideremꝰ de moꝛte Jacobi violẽta
ſa Et hᷣ fuit libera atq; publica pᷣdicatio ve

Brxmo A.

Bario qſtio. Auid detribꝰ ſoꝛiꝰ viderek. Re

ge vino ⁊ muliere. Anꝰ rñdit ꝙ rex:qꝛ cuʒ hõ
Ppſit ceteris aiantibꝰ: rex pᷣeſt hoi ⁊ ad nutũ eiꝰ
deia diſponũt᷑.Quidã aliꝰ pᷣtulit vinũ eo ꝙ vi⸗
nũ ai foꝛtitudinẽ ſuꝑat. Zoꝛobabel vo mulie⸗

rsẽ vtroq; ſoꝛtioꝛẽ aſſeruit.Nã regibꝰ his qͥ vi
tem plãtant mulieres dñant᷑ Et ꝓ mulieribus

poies cuiuſcũq; ſtat aias ponere nõ foꝛmidãt

Sup hautẽ oĩa vitatẽ dixit eẽ foꝛtioꝛẽ:quam
ois Fra inuocat:⁊ celũ bñdicit:⁊ manet ineter⸗

mnũ MPꝛopter hãc aũt veritatẽ ꝓferẽda hoꝛtatꝰ
Exbps diſcipuios: vt moꝛi non ptimeſcerent:di

xit em ¶ at.x.ca.Nolite timere eos qui occi

duüt coꝛpꝰ: aiaʒ aũt nõ pñt occidere. Sʒ veno⸗

bis.:nos ſum in qs fines ſeculoꝝ deuenerunt.
Alb oibꝰ ꝓ maioꝛi ꝑte veritas cõculcat᷑.Cũcta
mẽdacijs:dolo:fraude:deceptiõibꝰ:⁊ falſitati
bus fedata cernũt᷑.vbiq; adulatiões: iuſticiã
2 veritatẽ deijciũt.Nõ ẽ h doctrtna phoꝝ In

qͥt Ariſto.iiij. Topicoꝝ.⁊. iiij. Ethic.ꝑ ſe mẽ⸗

daciũ pꝛauũ ⁊ fugiẽdũ ẽ:veꝝ aũt⁊ bonũ ⁊ lau
Dabile C. Sʒ mũdi redẽptoꝛ veritatem nos ex
colere docuit.qꝛ ipᷣeẽ veritas et vita. Hinc et
beatꝰ Jacobꝰ illã ſuo ſanguine defendere non
recuſauit.dũ em vt Egiſipus refert. Judei re
quiſiuiſſent eũ vt 2 xpᷣm ſpᷣdicaret i die ſolenni
paſce.aſcẽdẽs ſupꝛa pinnaculũ tẽpli voce ma⸗
gna rñdit Quid me iterrogatis de ſilio homis

Ecce ipe ſedet iĩ celis a dextris ſũme vtut:vi⸗

nos ⁊ moꝛtuos iudicare venturꝰ.Que vba et

ſilia iudeos ĩ tãtũ leſerũt: vt exclamantes dice
rent. O o ⁊ iuſtus errauit:interfleiamus eum.

¶ Scdo ⁊ſiderem demoꝛte iacobi penꝗ. Sta
tim qͥdẽ aſcẽdetes iudei pᷣcipitauerũt eũ: dein
delapidauerũt. Jpe wo ſuꝑ genua pcübẽs di
cebat. Rogo dñe dimitte eis:qꝛ neſciunt qd fa
ciunt. Quidã wo ſacerdos exclamauit parcite
q̃ſo qͥd facitis? ꝓ nob h̊ oꝛat:iuſtus:quem lapi
datis. Tũc vnꝰ particã fullonis arripiẽs vali⸗
do ictu caput eius impetijt ⁊ cerebꝛũ excuſſit.
Taliq; martyrio migrauit ad vnʒ. Anno trige
ſimo epatꝰeiꝰ. Sepultuſq; cibidẽ ꝓpetẽpluʒ
Cũ aut populꝰmoꝛtẽ eius vindicare malefa⸗

ctoꝛes cage ac punire vellet ptinꝰ aufugcrunt

¶ Tertio oſiderem?ð moꝛte Jacobi vindictã
Naã iudei ⁊ ꝓpter pᷣ pctm ⁊ pncipaliꝰ:qꝛxpᷣm
occiderũt diuina vltione ꝑcuſſi fuerũt: quoꝛũ
deſolationẽ ac deſtructionẽ ciuitatis narraui⸗
mus ĩ tractatu ð timoꝛe iudicioꝝ dei.Nũc vo
ſufficit intellexiſſe q;tũ beatꝰ Jacob“deo celi fu

erit gratꝰ quẽ in h̊ ſeculo tot viutibus pollere

fecitĩ futuro eterno bona donauit. Ad qͥs nos
kau car den etia rpn uleſtbiicict 1auda⸗
bilis in ſecula ſeculoꝝ. men.

—— .

q veriſſima pb
ſequi põt etern⸗

n ſecula ſeculox. Amen. ctione aploꝝn q
Sermo/xl. de laudibꝰ? fidei xpᷣiane:

at extra quã nullꝰ c⸗

X Yacobi recitãd

. 7
E . —
6
–„ . 4 P.
4.
5„* 1 *
. A
*„ „
1
.

agelio pñtis ſol.

aH „—

xih. ca. i euage un
. tatis: decepti pleriq; a ſuo debili
paruiſſimoq; igenio nolũt acceptare illa qᷓ de
nob ſua benignitate reuelauit. Reputant qͥpe
ſtultũ foꝛe ac ſatl leue ſi credat᷑ pure ⁊ ſimplici
ter altiſſima ſidei xpᷣiane myſteria Cõtra qͥs lo
quit᷑ ſcᷣtura oſtẽdẽs qᷓ; ſit laudabile quã q; vti
le ⁊ meritoꝛiũ credere diuinis abſq; inqſitione
curioſa vel ↄdictione. Scribit᷑ nãq; Señ.xv.

ca. Credidit abꝛaã deo ⁊ reputatũ ẽ ei ad iuſti⸗

ciã. Et.ij. Parał xx.ca. Credite ĩ dño deo vro

⁊ ſecuri eritis.Et Ecẽi.ij. ca. Qui timetj deuʒ
credite illi ⁊ non euacuabit᷑ merces vr̃a.Et ad

Roma.x.ca.Coꝛde em̃ credit᷑ ad iuſticiaʒ.Et

Aarci vltl. ca. Qui crediderit ⁊ baptiʒatꝰ fu
erit ſaluꝰerit.qͥ vo nõ crediderit ↄdẽnabit᷑. Et

Joh̃.j.ca. Dedit eis ptãtem ſilios dei ſieri his
q̃ credunt in noĩie eiꝰ.Et.iij.ca.Sic de dilexit

mũdũ vt filiũ ſuũ vnigenitũ daret:vt oĩs qͥ cre

dit i illũ nõ pereat ſᷣ habeat vitã eterns. Et. vij
ca. Qui credit ĩ me ſicẽ dicit ſcbtura flumina de

vßstre eiꝰ fluẽt aque viue Et.viij.ca.Si nõ cre

dideritis moꝛiemini i pctõ vro.Et.xj.ca.Qui
credit i me etiã ſi moꝛtuꝰ fuit viuet. Et. xx.ca.
HBeati qͥ nõ viderũt ⁊ crediderunt. Et vltl.ca.
Credẽtes vitã habeatis ĩ noĩe eiꝰ.Et Luce.ij.

2

ca. Elilabeth a ſpũſãcto mota dixit imaculate
Pgini. Beata q̃ credidiſti Et lʒ iſta ſufficerent
ad extinguẽdã neqͥciã hoim elatoꝝ.verũtamẽ
oſtẽdemꝰ in pñti ᷣmone fſidei nr̃e clariſſimã ve

ritatẽ. Manc pᷣdicauerũt philipus ⁊ iacobus

apliq; ceteri. hãc didicerunt a xpᷣo:hãc deniq;
Ppꝛio ſanguine defenderũt Neq; dari põt alia

ſides pᷣter iſtam in qua ſperari poſſet eterna ſa⸗
lus. Vna inquit textus in ca. firmiter. de ſum.
trini. ⁊ fi. ca.eſt fidelium vniuerſalis eccleſia ex
tra quaʒ nullus oino ſaluat᷑. Et apłsad Eph.

v. ca. ait. Unus deꝰ vna ſides q̃ſqʒ credit xpᷣm

deüu ⁊ hoiem de virgine natũ ſaluatoꝛẽ mundi

E auũt iſta ſides veriſſima ſit ⁊ indubitata pꝛo⸗
bare poſſumus triplici rone.

ꝛima mundialis acceptationtis.

Scðdᷣa paſſionalis tollerationis.
Tertia diu

diuinalis magniſicationlis.

ℳ.

orfides xpi vera ſitoſtẽdit eq mũ⸗

2*

R

tauit mediãte Hat
abſq; vtute dei miraculis euidẽtib⸗

hlin⸗

ſtoſcd⸗
is

lte.

lolenn,
debili
laäde⸗
unpe
Wyici
taicgrn
nſtor
biin,
angt⸗
Ndoyfo
a
nbn
ſicz
Mhor⸗
ht,
miu
Neri:
ſoe
be
uminde
e
Qui
ra.
malee
Ußtenn
rünms
niinine
unn⸗
S
maß⸗
eſn

eſac
Eß.

ſii⸗

annos.xx.feruẽti

i dꝛ mũdialis

Acceptatiõis. Hon enim abſq; wtute deifides
iſta acceptata fuit ĩ toto terraꝝ oꝛbe a populis

aphiloſophis:a regibꝰ imꝑatoꝛibꝰ. Clarum
qpeẽ ꝗ ante pᷣdicationẽ aploꝝ mũdus totus

ſupſtitionibꝰ varijs noxijſq; erat imerſus. Et
vt in mone ſcdᷣo huiꝰoꝑis diximus.Alij colè
bant ꝓ deo celeſtia coꝛꝑa.Alij elemẽta inſenſi

bilia. Alij coꝛruptibiles homies ac moꝛtales:

Alltj beſtias ⁊ ſerpentes Alij deniq; idola va⸗
naſurda ⁊ muta. Ob qð ⁊ inumera flagicia ꝑ⸗

petrabant atq; ritus deteſtabiles obpuabant.
Nã vt inqͥt Euſebiꝰpanphili li.j.de euãgelica

5pparatione. Perſe matres ꝓpꝛias nephãdis
nnuptijs cognoſcebãt Scite carnibꝰ veſcebant
hunis. Maſagete ⁊ derbices ꝓpinquos ⁊ af
fines ſuos ſenectute ↄfectos miſerrimos putan

tes interficiebant imolando ipᷣos idolis:deni⸗

qꝗ comedebãt. Tibareni ſenioꝛes:ſuos viuos

pᷣcipitabãt.Et vt tradũt anethus hiſtoꝛi⸗

cus Egyptius Apoliodoꝛus: et Philo qui

fenicũ ſcripſit hiſtoꝛiã. Et DBionyſiꝰ alicarna:

.

ſea vir romane hiſtoꝛie ac italice peritiſſimꝰ:it⸗

pater vnicũ ſiliũ dilectũ:mater filiã demonita

Gouem ſacriſicabat. Oia tñ iſta ⁊ ſimilia pᷣdi⸗
catione aploꝝ penitus ſũt deleta Omiſſis aut

ceteris. Mõne philimus apłs Scitaru gentes

ſſime pᷣdicauit. Abi quattu⸗
oꝛ mirãda fecit ꝛimo dꝛaconẽ expulit: nã cũ
aial illud imaniinimũ ſub ſtatua martis lateret
indeq; exiuiſſet interfeciſſetq; filiũ pontiſicis ⁊

adxpᷣm Zuertit⸗ Ype adei llis euangeliũ xpiſg

pvuos tribunos:iuſſu beati philipi in locũ de⸗
ſertuz deſcẽdit: nulliq; de cetero nocuit. Scdo
idolũ martis ↄfringi iuſſit:⁊ loco ei crucẽ xpᷣi
erexit quã om̃es ſideliter adoꝛauerant.Tertio

oẽs moꝛbidos flatu dꝛaconis ꝑfecte ſanauit:⁊
illis tribꝰmotuis vite beneſiciuz reſtituit: qui
oẽs crediderũt in xpᷣm ⁊ baptizati ſunt. Quar
to hereſim ebionitarũ qͥ carnem xpᷣi fantaſticã

.

dogmatizabãt extinxit. Erant aut illi due ſilie
ſacratiſſime vgines ꝑ quas dnñs młios ad ſidẽ

zuertit. Notanduz iñ h loco ꝙ fuit alius phi⸗
lipus vnus ex ſepiẽ diaconib de quo ſcribit i
actibꝰ apłoꝝ. ð qͥ dicit ieroꝰ iĩ martilogio ꝙ
octauo idus Julij ſignis ⁊ vᷣtutibus inclitus
apð ceſareã requieuit: iuxta quẽ hilie eius tres
tumulate ſunt nam arta apð epheſũ requieſcit
Pꝛimus philipus ab iſto differt: qꝛ iſte fuit
apkus iſte diaconus. Illc qcſcit apud Jeropo
lim. Iſte apud Ceſareg. Jlle habuit duas ſili⸗

AN.

J

A8 pphetiſſas. Iſte qttuoꝛ: Iz hiſtoꝛia eccleſis

bar q vera ſit fides x

ſtica videat᷑ dicere ꝙ fuit philipꝰ qui habuit
gnartuosſillas pocrillas Sed in hoc magis
Hiero.eſt credẽdũ. De philippo itaq; apoſtu⸗

lo ita ſeribit Ambꝛoſiꝰ in li. de vita ⁊ obltu ſan
cctoꝝ Philippus gentilibus pꝛedicat xpᷣm:bar

baraſq; gentes vicinaſq; tenehꝛis ⁊ mari ocea
no cõiunctas ad ſciẽtie lumen ſideiq; poꝛtũ de⸗
ducit: demüũ in Jerapoli frigie pꝛouincie vꝛbe
cruciſixus:lapidatuſq; obijt ſimulq; cũ filiabꝰ
ſuis ibi requieſcit. Diximus iam conuerſionẽ
Scitarũ aliarũ q; gentiũ factaʒ pꝛedicante phi
lipo:apoſtoliſq; cetcris.Qð vtiq; ſine deo ad
iuuante ꝑfici minime potuiſſet.vtem ſcribitur
¶MHarci vltl.ca.Apoſtoli pꝛedicaucrũt vbi
dño cooperante ⁊ ſermone confirmante ſequẽ
ribus ſignis. Non cõfirmaſſet deos il oꝛuʒ ſer⸗

monẽ: neq; ſigna fuiſſent ſecuta: niſi ſides quõ

pꝛedicabant vera fuiſſet Mꝛopterea Aug lib.
xxij. de ciuitate dei.inqt. tria eſſemagna a vm
naturã incredibilia. Cꝛimũ eſt xpᷣm dei filium
de ygine natuʒ paſſum ⁊ in cruce moꝛtuũ atq;
in ſepulcro poſitum:reſurrexiſſe tertia die:⁊ q⸗
drageſima poſtqᷓ; ſurrexit ad celos aſcendiſſe.
Bum philoſophi:ſtoici: Epicuri ⁊ reliqui au

diebant Athenis paulum iſta pᷣdicantem. Ali
qui dicebãt eũ ſemiuerbiũ.id ẽ.ſeminaioꝛẽ ver
boꝛũ Alij vo addebãt: annüciatoꝛẽ nouoꝝ de
monioꝛũ.id eſt.nouaꝝ ſeientiaꝝ videt eſſe. vt
dꝛ Act.xvij.ca. Scom magnũ ⁊ incredibileẽ

totũ mũdũ credidiſſe illud pꝛimũ.Nam vt ptʒ

om̃es nationes relictis ſupſtuionibꝰ idolan ie
crediderũt in xᷣm.Qð etiam ↄhrmaripet:? q?

Romaabiecta idolatrie ſpurcicia xpᷣm cõfeſſa

eſt ⁊ vſq; in fus uig cruciſxum adoꝛat. e
q; vt quidaʒ aiunt indocta piebs ſugſioni opo
ſtoloꝛũ conienſit: quinimo ⁊ phũ oſopi clariſſi

„

mi ⁊ ciues honoꝛatiſſimi ⁊ reges ⁊ pincipes ac

ſapientiſſimi viri xpᷣm ſunt venerati.CTertium

magnũ 2 m natur az intredibile eſt mund to
tum pꝛimũ incredibile cred iſſe: pꝛecicatione

apoſtoloꝛũ qui neq pollicebant᷑ iẽpoꝛalia bo⸗

na:neq; voluptati fauebãt: neq; vitã tẽpoꝛalẽ
tuendã dicebant. Sed pᷣdicabant mundi cõrẽ⸗
ptum:paſſionũ tollerantiã: æ moꝛil violete de

ſideriũ non in pulchꝛitudine elegantia oꝛati
onis:non in viarmoꝝ populos atiraxeruͦt v⸗

cruciſixo ieſu xpᷣo diuinũ exhiberẽt honoꝛem.
O res ad modũ ſtupẽdiſſima. O iuicta vius
oipotẽt dei duodecim ſimplices hoĩes axpᷣo
electi potuerũt i oẽs plos a nationes witatem
euã gelicã diſſcminare. Aut igit᷑ miraculis ⁊ ſi
gnis ſideʒ quam pᷣdicabat vt inſfideles iilam ac
ceptarent confirmaue unt. Et ſic apparei ꝙ in

cis tanq; nidelibus nuncijs eterne vite igit

ctũ:⁊ h̊ vtiq; miraculũ ꝑmaximũ erit cẽſendua
vt ſimplici ꝑſuaſioni aploꝝ crediderit totus
mũdus:rem pꝛimã tã grãdẽ ⁊ vt pᷣdictuʒ ẽ ᷣm

naturã incredibilẽ.Sʒ qdã inſenſati obijciunt
nob.ꝙ ſi idco ẽ vera fides xpᷣi:qꝛ ab oĩbꝰnatio

nibꝰ fuit ſuſcepta:parimõ dicere poſſumꝰꝙ ſe
cta Magumethi iam q̃ſi vbiq; dilata fuerit a
deo: ⁊ p ↄſequẽs Magumethani pũt ſperare
futurã ſalutẽAb h̊ rñdemꝰ Nꝛimo qꝛ ſecta il⸗
la multa ↄtinet ſtulta ⁊ irrationabilia ⁊ pᷣter il⸗

la q vitã Magumethanoꝝ voluptuoſã ⁊ bꝛu
talẽ oſtẽdũt: id maxime ẽ attẽdenduũ : videlicet

ꝙ illoꝝ btitudo adhuc i voluptate finie᷑. EãAS

vt aſſerunt:ꝓmiſit deꝰ ſeruantibꝰ legẽ Magu

meth paradiſũ.i. hoꝛtũ deliciaꝝ aqͥs pᷣterfluẽ⸗
tibus irrigatũ:in qͥ ſedes habebũt perpetuas:

nec frigoꝛe aut eſtu aliquo affligent᷑:oibꝰcibo⸗

rũ veſcent᷑ generibꝰ Sericis veſtimẽtis oĩs co

loꝛis induent᷑:⁊ vᷣginibꝰ ſpecioſiſſimis ↄiũgẽ⸗

tur. In delicijs oibus accubabũt:qͥbus ange
li pincernaꝝ moꝛe cũ vaſis aureis ⁊ argenteis
miniſtrabũt offerẽtes eis vinũ lac ⁊ mel:dicen
tes. comedite ⁊ bibite in leticia. Tria nanq; flu
mina.ſ.lactis ⁊ mellis ⁊ vini optimi aromatici

eos habere dixit agumeth i paradiſo: ⁊ ꝙ

angelos pulcherrimos ſũt viſuri adeo magnoſ
ꝙ ab vno oculo angeli vſq; ad celũ ſit ſpatium
vniꝰ diei. Contra q̃s fatuitates inqͥt Auicẽna

ix.metaphiſice.ca.vij.lex nr̃a quã dedit a

gumethus oñdit diſpoſitioneʒ felicitatis ⁊ mi
ſerie ꝗqſũt ſ̃m coꝛpꝰ. Sed ẽ alia pmiſſioq̃ atꝛe
hendit᷑ ab intellectu. Seqͥt. Sapientibꝰinulto
magis fuit cupiditas ad ↄſequẽdũ hãc felicita
tem qᷓ; coꝛpoꝝ:q̃ q;uis daret᷑ eis tñ nõ attende
rũt nec apꝛeciati ſũt eã cõparatione felicitatis

—

De epicuro qe ſic ait Luctantiꝰ li.iij.diuina

rũ inſti.Epicuri diſciplina mio celebꝛioꝛ ſemꝑ
fuit q; ceteroꝝ:mõ qꝛ veri aliqd affert: ſed quia
multos ad popularenomẽ voluptatis inuitat

Nemo em nõi vitia ꝓnus eſt. ꝛeterea vtad
ſe multirudinẽ otrahat: owoſita ſingulis buſ eth: aſcẽdit: 2 gabꝛi⸗
q; moꝛibus ioquit deſidioſũ. Vetatir̃as diſte ⁊ alij angeli aſſociabant euʒ. Cunq; aſcendiſſet
re: auaruʒ populari largitione liberat: ignauũ inuenit i via

q̃ ẽ cõiuncta pᷣme veritati: Scðo lex illa multo
veneno cõmixta eſt. Nã aſſerit in ſuo alcoꝛano
Magumeth. ꝙ moyſes fuit magnꝰ ꝓpheta:b
xpᷣs maioꝛ ⁊ ſũmꝰ ꝓphetaꝝ natꝰ ex maria vir
gine vtute dei abſh hois ſemie. Sed venenuz
imiſcuit:qꝛ xpᷣm nõ vere paſſum nec vere reſur
rexiſſe dixit:ſᷣ aliũ quend hoĩeʒ ſibi ſimileʒ h
egiſſe vel paſſuʒ eẽ docuit ¶ Tertio ip̃e maxim⸗
fui deceptoꝛqͥ rudes ꝓplos facile puertere po⸗
tuit.Nã ſecutꝰ Epicuri doctrinã cum ſinxiſſet
multa falſa:ſibi credẽtibꝰ indulget oẽʒ laſciuiã

phibit accedere ad republicã : pigri exercere:
timidũ militare. hec ille. Pari mõ magumeth

ſequentibꝰ illũ ad luxuriandũ ⁊ foꝛnicandũ li⸗
beram licentiam largit᷑. Fuit aũt tꝑe bonifacij
quarti ⁊ eraclij imperatoꝛis ex gente arabũ
qui vt aiũt ↄſilio cuiuſdã Sergij monachi apo
ſtate:młta calliditate ⁊ aſtutia decepit arabes.
deinde vſq; ad tꝑa nra:neſcimus qͥ iudicio dei
maxim oꝛbis partẽ coꝛrupit.Cui nihil effica⸗
tius obijcere poſſum qᷓ; ſua deliramẽta que i li
bꝛis ſarracenoꝝ inueniunt᷑ deſcripta. In alco⸗
rano quipe agumethus ait. Laus eius ſit
q̃ tranſire fecit ſeruũ ſub vna nocte ab oꝛatoꝛio
hellarũ que eſt domus Mecque vſq; ad oꝛa⸗
toꝛiũ remotiſſimũ q̃ eſt domus ſancta in hieru⸗
ſalem quam benediximus.Expoſitio huiꝰ ſen
tentie eſt in li.qͥ dicit᷑ arabice halmaeris:qð la
tine interpꝛetat᷑ in altũ aſcendere. Et ideo vul
gariter ðꝛ ſcala Magumeth Diingncem .
endas ac dete.

4i

—

*

u meth ꝗᷣ de ſeloquẽs dicit ni

mus vidit ꝙ gabꝛiel tenebat p habenas quan⸗

dam beſtiã cui nomen erat Alboꝛath queerat
grandioꝛ aſino: ⁊ habebat faciẽ hoĩis:a crines
ð perlis:⁊ pectꝰ de ſmaragdo:caudã ð rubino
oculos clarioꝛes ſole:pedes ⁊ vngulas ad mo
du camele: Sellã pᷣcioſam de perlis ⁊ auro. Et
erat iſta beſtia circũdata angelis qui cuſtodie⸗
bãt eã.Et cũ dixiſſet angelꝰ agumeth aſcẽ
de ⁊equita.beſtia ſtare nolebat. Cui dixit an⸗
gelus. Alboꝛath ſta in pace: qꝛ nunqᷓ talis bõ
eqᷣtauit ſuꝑ te nec equitabit. Tunc beſtia inter
rogauit.qs eſt iſte:⁊ gabꝛiel rũdit.ic ẽ a

gumeth dei nuncius ⁊ ppheta magnus: vt h

audiuit beſtia ſtetit ⁊ agumeth eqͥtauit: et
gabꝛiel tenuit ſibi ſcandile ſiue ſtaſam (Scha
fatuitas ꝙ alboꝛath ofeſtim ire cepit cito ſua
uiter: ⁊ paſſus eius ita magni erãt ꝙ inter vnũ
paſſum ⁊ aliũ erat tantũ ſpatij quatũ poſſit hõ
longiꝰ ꝓpꝛijs oculis reſpicere a remotis (Ter⸗
tia fatuitas ꝙ ſic aſſociatus ab angelo puenit
ad templum in hierim: inuenit oẽs ꝓphetas
ſtates ibi quos deus fecerat exire deſepulcris

vt honoꝛarent ipſũ Magumeth:qui ſalutaue

runt eũ gaudentes ⁊ amplexantes Quarta fa

tuitas ꝙ exeuntes templũ angelus oſtendit ei

quandaʒ ſcalã que durabat a terra vſq; ad pꝛi

mũ celũ ⁊ erant gradus illius de lapidibus pᷣ⸗

cioſis ⁊ angeli ccũdabant eã. Tũc gabꝛiel di⸗
xit illi. Aſcẽde magumeth:⁊ aſcẽdit: ⁊ gabꝛiel

inuenit i via vnũ angelũ ita magnũ ꝗ tenebat

tandas fatuitates Mꝛima ꝙ cũ doꝛmiret et i
lecto iuxta vxoꝛem in ecqua ĩ arabia acpa-⸗
ruit ei gabꝛiel angelus ⁊ dixit ei. Surge ⁊ veni
poſt me. cũq; ſurrexiſſet ⁊ veniſſet ad poꝛtã do

aguneh
lanaß⸗
bonidri
learhi

Nhiape⸗
tabes.

lgode
leſſca⸗

*

beili⸗

llo

onnnd

Gnon⸗
Uinpinn
dhunſn
heonl

Ve
omnmuc
opr
Rerneni
vorido
Bghan⸗
cleemt
nngines
Subino
,
1o E
ſodie⸗
iſid⸗
Nrten,⸗
nlis he
ſtihne.
rilh
N
d
0
aſ
d
ne⸗
Te⸗
hueni
dphar
ſpulns
ue
Munaf
maltel
adpi,
busp⸗
neldi⸗
D
Hciſſer
eban

Scotus in plogo bmi libꝛi ſnia v. QAuid rona
oĩa diligere et ꝓximũ ſicut ſe

ce·Aput ſii ſupꝛa cclii ꝛpedes ei-iabyſſum. gt

erat factad modũ galli:cui deꝰ oſtendebat qñ

erat oꝛãdũ.nã veniebat ad eũ q̃dã vox de celo
dicẽs. Tu creatura q̃ deo es obediẽs lauda de

um. Ec mox ille angelꝰdicebat alta voce Bñdi

cat᷑ deerex ſãctiſſimꝰ.qͥ dicto:galli q ſũt interra
cãtabãt Quita fatuitas ꝙ vidit quẽdã alium
angelũ cuiꝰmedietas erat ignis ⁊ medietas nix

nec ignis deſtruebat niuẽ:nec econtra.qͥ etiam
laudabat deũ oꝛãs ꝙ ſiẽ in eo ↄiũxerat ignẽ et
niuẽ ſic ↄiũgeret coꝛda gẽtium q̃ ipᷣi deo eſſent
obediẽtes Sexta fatuitas ꝙ ꝑuenit ad celũ lu
ne qð erat totũ ferreũ. Et cum pulſaret gabꝛiel
ad poꝛtã:venit qͥdã angelꝰ ita magnꝰ ꝙ ipᷣe ha
bebat ĩ lõgitudinẽ ſpatiũ itinet homis ꝑ mille

Snos ⁊ tatũdẽ ĩ latitudine.Et poꝛtis aꝑtis ab

iſto angelo M agumeth intrauit Septima ſa

tuitas ꝙ cũ itraſſet ibi vidit angelos q̊ habebat
facics hoĩm ⁊ coꝛpoꝛa ad modum vaccarum:

alas Bqmod aalag. Et erãt ĩnumcro ſeptua⸗
ginta milia capita.i ver c
ginta milia coꝛnua.Et quodlibet coꝛnu ſeptua

ginta milia nodoꝝ:⁊ int᷑ñ vnũ nodũ ⁊ aliũ erat

ſpatiũ itineris hoĩs ꝑ qdraginta ãnos. Et in qͥ

libet p̃ᷣdictoꝝ capitũ erãt ſeptuagita milia faci⸗
es.Et q̃libet facies habebat ſeptuaginta milia ?
oꝛa.Et qdᷣlibet os ſeptuagita milia linguas: ⁊? 3
q̃libet ex illis linguis ſciebat ſeptuaginta milia
loquelas ⁊ laudabãt deũ ſeptuagita milibꝰho
ris in die Octaua fatuitas ꝙ ꝑuenit ad ᷣm ce

lũ qð erat eneũ inde ad tertiũ qð erat argẽteuʒ
poſtea ad q̃rtuʒ qð erat aureũ.Et in h̊ vidit ſe⸗

ptuaginta milia angeloꝝ:qͥ oẽs habebant faci
es adlaruʒ. Et qlibet ala habebat ſeptuaginta
milia pẽnas.⁊ qlibet pẽna habebat ĩlõgitudi⸗

ne ſeptuaginta milia cubitoꝛũ (Mona fatuitas

poſtea puenit ad ãrtũ celũ qð erat totum de
perla:⁊ h vidit vnũ angelũ qͥ totꝰ erat de igne:

⁊ habebat ſeptuaginta milia bꝛachia.Eti quo

libet ſeptuaginta milia manus Et in qliberma
nu ſeptuagita milia digitos. Deinde venit ad
ſextũ celũ qð erat ð ſmaragdo ⁊ ad ſeptimũ qð
erat de rubino. Et tandẽ ad octauũ qð erat de
topaʒzion:⁊ h iuenit deũ qᷣ dixit qliter elegerat
eũ ⁊ oꝛdinauit ei legem ⁊ oĩa q̃ debebat facere.
Et tandẽ redijt ꝑ eandẽ viã vſq; ad finẽ ſcale

eq̃tauit Alboꝛath ⁊ venit ad domũ ſuã ⁊ inue⸗
nit vxoꝛẽ ſuã in lecto q̃ doꝛmiebat: narrauitq;

ceioia qᷓ geſta fuerãt. Ecce qualibus figmentis
diabolicis vſus eſt magumeth: in bus nil cõ
gruũ:nil rectũ:nil rõnabile:nil deniq; veriſimi

le inuenit᷑. Sed ⁊ fidei nr̃e decoꝛa myſteria h

ſteria ho
neſtiſſima ⁊ vera ac rõnabilia ſunt. Na yt inqᷣt

t quodlibet caput ſeptua

röna⸗

—

ipᷣm. Be deo aũt nil credimꝰ qð aliquaʒ impf.
ctionẽ impoꝛtat: imo qcqd de illo dicimꝰ atte⸗
ſtat᷑ pfectioni diuine:ſicut patet de trinitate ꝑ⸗
ſonaꝝ: de incarnatione wbi ⁊ hmõi Ob quod

Aug li. ij. ð ciui.dei.ca.xx viij.ait. Nihil tur⸗

pe aut flagicioſũ ſpectãdũ imitanduq; ꝓponit᷑
vbi veri dei aut pᷣcepta mãdant᷑ aut miracula

ſpernẽda:vitia deteſtãda:ſequendas vtutes:

deſiderãdãq; futurã vitam ſuaſerunt.
(verarkigen xpᷣi ex eo ꝙ ꝓilliꝰ? of⸗
ſione tot hoies ⁊ muùlieres inoꝛtẽ vio
lẽtam foꝛti aio tulerunt. ¶Ca: n.
Ecundaro gqua
pꝓbat ꝙ vera ſit ſides xpᷣi ðꝛ paſſio⸗
nalis tolleratiõis. Mꝛo iſta ce tot
milia miliũ vtriuſq; ſexus martyriuʒ pani vſq;
d moꝛtem cõſtantiſſime voluerunt. In quibꝰ
tria ſunt conſiderand.

cum bonitas.

ertium neuitss.
CPꝛimũ qð eſt conſideranduz in his quipꝛo
xpᷣo martyriũ paſſiſũt: dꝛ numeroſitas HNaʒ ſi
pauci eẽnt foꝛtaſſis quis diceret illos fuiſſe de⸗
luſos. Sed quõ illos numerare valebimus cuᷣ

pſecutio chꝛiſtianoꝝ facta fuerit ꝑ oꝛbẽ a tot ĩ

xviij. de ciui. dei. QAuidã voluerunt decẽ fuiſſe
perſecutiones eccleſie.· Pꝛima fuit Neronis.
Secũda Bomitiani.Tertia Traiani.Quarta

Septia Becij. Octaua Valeriani. Nona Ru
reliani. Hecima Diocletiani et Maximiani.
Sub quibus innumerabiles viri ⁊ mulieres ꝓ
confeſſione fidei exquiſitiſſimis cruciatibus af
flicti:moꝛtem foꝛti animo tulerunt.Etvt refert
Hieroꝰin martilogio. Lempoꝛe Diocletiani ⁊
Maximiani itra vnũ mẽſem decẽ a octo milia
xp̃ianoꝝ martyrio coꝛonati ſũt. Si igit᷑ in oꝛe
duoꝛ vel triũ teſtiũ ſtet oẽ verbum. vt ðꝛ Deu

terono.xix.ca.Et atthei.xviij. Et extra ð
teſtibus.ca.licet. Quãto magis ſtandũ erit ve
raciſſimo teſtimonio ſanctoꝛũ martyruʒ. ꝛ? o⸗
pterea inqᷣt lhieroꝰin queſtionibus ad heluidi
am. Zriumphus dei eſt paſſio martyrũ: xpᷣi
nomie cruoꝛis eſfuſio ⁊ inter toꝛmenta leticia.
Cuz em qͥs viderit tanta conſtantia ſtare mar⸗
tyres atq; toꝛqueri et in ſuis cruciatibus dele⸗
ccori:odoꝛ noticie dei diſſeminatur in gẽtibus

narrant᷑:aut dona laudant᷑:aut bñficia poſtu⸗
lant᷑ Quicqͥd igif᷑ magumeth fecit vt ſua ſecta
reciperet᷑ malicia et dolo cõpleuit. Mõ ſic apłti
de quibus iam pᷣdictũ eſt: ꝙ tꝑalia bona oino

3 .
ðꝛ paſſio⸗

peratoꝛibꝰ ſucceſſiue. Nam vt inquit ARug li.

Antonij Quiĩta Seueri. Sexta Maximini

et ſubdit tacita cogitatio ꝙ nifi verũ eſſet euan

geliũ nũqᷓ; ſanguine defenderet C Scom qoẽ
AZliderandũ in his qͥ ꝓxpᷣo martyriũ paſſi ſũt:

doꝛ bonitas. Hò em̃ erant vitioꝝ amatoꝛes aut
tpaliũ bonoꝝ auidi: qñ vt aparet vita ppꝛiã

Zunebont Ideo ſuſpecti eſſe de mendacio aut
falſitate nõ pñt. Nã vt inqᷣt Lactantiꝰ.li.j.di⸗
uina.inſti. Nolũtas fingẽdi ac metiendi eoꝛuʒ
⁊ẽᷣqᷓ opes appetũt:qͥ lucra deſiderãt.q̃ res ꝓcul
aſanctis viris fuit. Et vt ait Hieroꝰ ad pama⸗
chiũ.Si iocando paſſi ſunt credant᷑ iocãdo lo⸗

cuti. ¶ Tertiũ qð eſt cõſiderandũ in his qui p

rxo paſſi ſũt: ð: nouitas. Ma nõ erant a tenei

annis educati in fide xp̃i: ſᷣ ꝓmaioꝛi ꝑtemulti

ex eis nouiter ad fidẽ ↄuerſi:letiſſimi ad mar

riũ cõuolabãt. Hoc aũt fieri nõ potuiſſet abſq;
iterioꝛi auxilio diuine gre: ⁊ exterioꝛibꝰ ſignis

miraculis ac reuelationibꝰ Que Coꝛnelitaci⸗
tus negare nõ audens qꝛ gẽtilis erat:xpᷣianos

genus maleſicũ apellauit. Sed reuera oĩa illa
no malefſicio imo dei vtute fiebãt. Quiſnã non

miret᷑ Tiburtiũ ⁊ Aalerianũ nobiles Roma⸗
nos in getilitatenutritos a Cecilia vgine ad pᷣ
inductos fuiſſe vt moꝛtẽ ꝓ xpᷣo ſubire nõ foꝛmi

darẽt. Quid de Romano dicem qͥ dũ ſp ido⸗ b

la coluiſſet:militiã q; exercuiſſet:a btõ laurẽtio
martyre baptizari popoſcit. Dü em iuſſu Be⸗
cij laurẽtiꝰ ſcoꝛpiõibꝰcedebat᷑:is romanus cla
mãdo dixit: O laurẽti video añ te iuuenẽ pul⸗
cherrimũ ſtãtẽ ⁊ mẽbꝛa tua cũ lintheo extergẽ
me baptiʒzare. Solutꝰ vo laurẽtiꝰ 2ĩ cuſtodia

qqua ad pedes laurẽtij ꝓcidit:a ſacꝝ ab eo ba

