ſolando ſe legitime excuſauit: ⁊ mox ad ipſuʒ ꝑ
ueniens oꝛatione pꝛemiſſa pedem coniungens

tibie:facto pariter ſigno crucis ſacrl manibus
aliquãdiu deſuper liniens ſtatim pes ita inſer⸗

tus ⁊ cõſolidatus eſt tibie ꝙ ibidẽ ſurrexit ho⸗

mo alacer ⁊ incolumis exultãs ⁊ laudẽs omni
potentem deum.
der gloꝛificauit ſãctũ antoniũp re
uelationẽ moꝛtis eiꝰ⁊ cano

frequentẽ exauditionẽ illoꝝ din

te

–

atrociniuũ eiusCap
tonij excellẽtia dicik gloꝛificatiõis.

—— .

Pꝛeter ſpe gkiaz illabeati quaʒ ad

eptus eſt in regno celoꝝ gloꝛiſicauit de ſaciuzʒ
ſuum in eccleſia militãte triplici gloꝛia.
C Pꝛima reuelationis.
¶ Secũda canoniʒationis.
¶ Tertia exauditionis.

82

¶ Pꝛima gloꝛia dicit᷑ reuelation is Aoluit de

us felicem Üllius tranſituʒ mirabiliter reuelare:
nam vt ſcribit᷑ in cronicis oꝛdinis. Eodem die
quo beatus antoniꝰ padue ex hac vita migra⸗
uit. Abbas vᷣcellenſis erat in camera ſua diui⸗
nis meditationibꝰ intentus. unc ad eum ſolꝰ
ingrediens antonius poſt minimã ſalutationẽ
beniuolã vir ſanctus adiens.Ecce domine ab⸗
bas ꝙ relicto aſello meo paduevado ad patriã

feſtinanter. Et confeſtim cum abbatẽ in guttu
re vbi tunc grauiter patiebat᷑ familiarius teti⸗
giſſet: ⁊ ↄtinuo ab egritudine liberaſſet exiens
foꝛas nõ ẽ amplius viſus. Ille wo abbas cõſi⸗

derans ꝙ foꝛte ad natiuã patriam ſcʒ hiſpaniã
pergeret: eius deceſſum totaliter ignoꝛans ſur⸗
rexit vt ipſum aliquãtulũ retineret: ⁊ exies ex⸗

tra cellam cum nõ inueniret anxie a monachis
requirebat: vbi eẽt frater antonius.Quibꝰ re⸗
ſpondentibꝰ ipᷣm non veniſſe ⁊ vbi eſſet ſe peni⸗

tus ignoꝛare. Ille ſrmiter aſſeruit ſe modo illũ

patrem ꝑ moꝛtis exceſſum ad patrie celeſtis cõ
uiuiũ perrexiſſe. Et notãs tẽpus diligẽter poſt

vidiſſe:a quo etiam ⁊ curatum ſeatq ſanatum

aſſerebat Et cum nullibi reperiret᷑ pꝛefatus ab
bas ad coꝛrediens certiſſime intellexit beatum

modũ liquido repperit eadẽ hoꝛa qua ſibiappa
ruit ip̃ᷣm ex hac vita migraſſe. C Secunda glo
ria qua deus hunc ſanctũ ſublimauit dicit᷑ ca⸗
nonizationis. Gꝛegoꝛiꝰ em nonus obſeruatis

omnibein ſanctoꝝ canoniʒzatione debitis: ĩm

ſanctum cathalago ſanetoꝛuʒ aſcripſit: die ſui
obitus menſe. xj. Eodeʒ die vniuerſus vlixbo⸗
nenſis populus vnde iſte ſanctus fuerat oꝛiun

dus ſolẽnitate maxima letabat᷑: ⁊ cauſam exul

tationis hmõi omes penitus ignoꝛabãt.Nam

de ip̃ius canonizatiõe nihil ſciebãt: ⁊ vt aiunt

campane ciuitatis ꝑ ſe ſonabãt. Cõpertũq; eſt

poſtea ꝙ eodeʒ die fuerat beatiſſimus antoni⸗
ſolẽniter canoniʒatus. Anno vo doſniniceim ·
carnatiõis. . cclxiij. Cõſtructa pꝛegandi ec

cleſia in eius honoꝛe. Coꝛpus ibi t anſſatũ eſt:

7 cũ diu ſub terra iacuiſſet inuẽta eſt lingua eiꝰ

adeo recens rubicũda ⁊ pulchꝛa: quaſieandem
hoꝛa pater ſanctiſſimꝰ diſceſſiſſet: cum tñ elapſi

fuiſſent a die moꝛti anni. xxiiij.⁊ ampliꝰ. IJbaʒ

aũt linguã dñs Bonauẽtura tũc oꝛdinis gene

ralis miniſter qͥ poſtmodũ fuit cardinalis eps

albanẽſis:cũ pᷣſens eſſet illius traſlationis guau

dijs in manibus reuerẽter accipiens cũ lachꝛy
mis cepit deuotiſſime huiſcemodi Ybis affari.

Olingua bñdicta q̃ ſemꝑ dñm dñdixiſti ⁊ ali⸗

os bñdicere feciſti:nũc manifeſte apparet quati
exiſtis meriti apud deum. Et infiges ei dulcia
oſcula:iuſſit eam ſeoꝛſum honoꝛiſice collocari.
¶ Tertia glia beati antonij ðꝛ exauditiõis Jp
ſe qͥe auxiliũ ei poſcẽtibꝰ eũq; inuocantibꝰ li
beraliter ↄdeſcendit: pᷣceſq; ac vota ſuoꝝ deno
toꝛũ exaudit.Qua it᷑ vo ſãcti beati oꝛatiões
nras agnoſcãt: oſtẽdit richar.in.iiij.di.xlv. di
cẽs & ipᷣi cognoſcũt oẽs ſupplicatiões nras ꝗs
eis poꝛrigimꝰ ĩ vbo dei qð clare vidẽt. uis
em̃ nõ videãt oĩa que videt vbum tñ ꝓbabile
eſt ꝙ in illo videant oĩa q facimus ⁊ dicimꝰ et
q̃ i coꝛde geſtamꝰad reuerẽtiã eoꝝ. Et qᷣs enar

rare valeret: quot a diuerſis periculis beatien

tonij fuerint meritis liberati. Quot ad eũ füdẽ
tes pias pᷣces exauditi. Obmilſſis tñ glüs aliqᷓ
deuotione nr̃a inflada hoc loco ſubnectemꝰ.
Regina legionis multũ ĩ btõ antonio ↄfidens
tenuit hiliã.xj. annoꝝ ↄtra volũtatẽ regis ? ba
ronũ tribus diebus defunctã: oꝛans et dicens
Beate antoni ego fui ð patria tua: redde mihi
filiam meam. Que ſurrexit matriq; dixit. NMar
cat tibi deus mater. Lü em eſſem inter vgines
in glia: beatꝰ antonius pᷣcibus veſtris 2 ricr⸗

*

a dño impetrauit:vt ad vitã redirẽ. Sʒ vnum
ſciatis ꝙ nõ ero vobiſcũ niſi diebus. xv. qdð ita
ipletũ ẽ ſicut dixit In ciuitate vlixbone filiꝰſo
roꝛis beati antonij foꝛte qnquẽnis ⁊ puerulus
cũ alijs pueris ĩ mari ludẽs:euerſa nauicula ſo
lus alijs natãtibꝰ ẽ ſubmerſus ¶ CPater vo poſt
ſpatiũ triũ hoꝛaꝝ accurrẽs filium moꝛtuũ a pi
ſcatoꝛibꝰaccepit.Quẽ cũ vellet ſepelire pater.
Cõuerſa mater ad beatũ antoniũ dixit cum la⸗
chꝛymis. Frater mi ſi piꝰ extraneis es:noli mi⸗
hiſoꝛoꝛi tue eẽ crudelis ⁊ durꝰ.Eſto mihi ꝓpi
tius ⁊ mihi filiũ redde:quẽ tuo oꝛdini ſanctoſi
reuixerit dedicabo. Mox puer ſurrexit inco⸗
lumis:⁊ tandẽ adultꝰ intrauit oꝛdinẽ:⁊ vſq; in
ſinem ſue vite ſancte ac laudabiliter ꝑſeuerauit
Frater Bernardinꝰð parma ex q̃da graui egri
tudine duobꝰmenſibꝰmutexiſtẽs ad tantã de⸗

bilitatẽ ꝑuenerat:ꝙ nec candelã poterat extin⸗
guere ſuo flatu timẽs de ſuffocatiõis periculo:
cũ iam ei diffiderẽt medici ſubuenire: fecit ſe ad
ſanctũ antoniũ paduam adduci: ⁊ ante archã
ſancti ꝓſtratꝰ:oꝛanſq; feruẽtiſſime cũ mult fra

tribꝰ ⁊ populi frequẽtia ſtatim ibideʒ ⁊ loque
lam recuꝑauit ⁊ ꝑfectaʒ ſanitatẽ recepit.Atq;

cum fratribꝰſalue regina: leta ⁊ ſoꝛonoſa voce
cantauit Tempoꝛe bonifacij pape octaui repa
rata eſt tribuna baſilice ſaluatoꝛis in laterano:
cui depingẽde opere moſaico deputati ſũt duo
fratres minoꝛes in illa arte valde periti. Deſi⸗
ghatis aũt imaginibus quas idem papa ibi de

pingi mãdauerat:vidẽtes illi fratres ꝙ adhuc

loca ſuꝑerant:iĩ qbus alie imagines poſſent po
ni. ꝓpꝛio motu vel foꝛte diuino inſtinctu beato
rũ frãciſci ⁊ antonij imagines q̃ etiaʒ hodieibi
cernunt᷑:hincinde depinxerũt. Quo ad eiuſdẽ
domini pape delato noticiã mandauit qᷣbuſdã
clericis hec ſibi ex liuoꝛe nũciantibꝰ ita dicens
De imagine ſancti frãciſci poſtqᷓ; ibi eſt equani
miter toleramus: ſancti antonij vero imagineʒ
delete: ⁊ loco eius imaginẽ beati Gꝛegoꝛij faci⸗
atis. Nui accedentes vnus poſt aliũ aſcenden
tes cõfeſſi ſunt ab vna ꝑſona terribili ab alto in
terram deici.⁊ quaſi in furiã verſi fuerunt a ce⸗
pto ꝓpoſito impediti. Et ſicut dicti fratres pi⸗
ctoꝛes referebant:qͥdam illoꝛũ ſtatim infra bꝛe⸗
ue tempus ſpiritũ exhalarũt. Audiẽs hoc me⸗
moꝛatus papa referentibꝰ demãdauit. Dimit⸗
tatis inqt ſtare ſanctũ illũ ſicut vult: qꝛ potius
poſſemꝰcũ eo ꝑdere qᷓ; lucrari In begra caſtro
regni poꝛtugalie vir qdã petrꝰnoie potes et di⸗
ues:⁊ oꝛdini fratꝝ minoꝝ tanta dilectiõe aſtri

cctus:ꝙ eis ibi ↄtulit locũ ꝓ edificatiõe cõuẽtꝰ

2⁊ꝓcdinſcijs plura dedit. Cum autẽ infirmaret᷑
ad moꝛtẽ: quattuo: fratres minoꝛes ⁊ alij ð ſua
familia vigilãtes ĩ camera eius exitum expecta

bant. Tenebat ex deuotione pdictus petrꝰ ha⸗
bitum fratꝝ cum quo elegerat ſepeliri. Et ecce
duo fra tres minoꝛes vnus ad eius dexterã ali
us ad ſiniſtrã ſibi aparuerũt. Cui vnus eoꝛuʒ
dixit. Petre cognoſcis nos: Et ille: cognoſco
vos eſſe fratres minoꝛes:ſed non habeo notici

am perſonarũ.Et ille:ego ſum ſãctus franciſcꝰ

⁊ iſte eſt ſanctus antonius: ⁊ ppter deuotionẽ
quam ſemꝑ ad nos habuiſti:miſſiſumus ad te
cõſolandum: ⁊ de iſta infirmitate curandũ. Et
tunc ille rogauit ſanctũ frãciſcũ vt habitũ quẽ
ſuper ſe habebat benedicere dignaret᷑.Quo fa
cto ambo diſparuerũt. Et ille tãta celeritate cõ
ualuit:ꝙ oẽs pñtes in ſtupoꝛem ↄuertit. Et ex
tũc duodecim annis ſuꝑuixit:reſeruãs ſibi illũ
habitũ benedictũ in ſcrinio cum quo fuit tãdeʒ

moꝛtuus ⁊ ſepultus Dũ filia cuiuſdã milit Jo

hanis petri de guarino de licio ciuitate mea na

tiua ſuperioꝛibꝰannis ageret in extremis ⁊ iam

ꝓ ipa exequiaꝝ pompa diſponeret᷑: pararent᷑
q; funeralia indumenta: et luminaria:ceteraq;

m patrie moꝛẽ:emiſſo voto ꝑ patrẽ eiꝰ pᷣfatuʒ

ad ſanctũ antoniũ illico ad ſe redijt: ↄfoꝛtataq;

lodq cepit ⁊ die ſequẽti de lectulo ſana ſurrexit.
n pᷣfata ciuitate licij euenit quod narro. Erã

ego hoꝛa miſſaꝝ i camera mea:⁊ venit ad meq̊ᷓ
dam de tra tricaſij meſtꝰ dolẽs:qm die pᷣcedẽ
ti ſacculũ quenda cũſcẽtũ ducatis ꝑdiderat:ro
gabatq; vt ĩ nr̃a pᷣdicatiõe inuẽtoꝛes monerem
q̃tenꝰreſtituerẽt ſibi:qð bona ↄſcia retinere nõ
poterãt.At ego illũ cõmonui vt ad eccłiaʒ ꝑge
ret:⁊ ſãcto antonio ſe cõmẽdaret:Qui meis cõ
ſilijs acqͥeſcẽs ad ſacriſtiã ſe ↄtulit: ⁊ frẽʒ vnuʒ
ſacerdotẽ reqͥſiuit:vt miſſã ĩ honoꝛẽ ſãcti anto⸗

nij ꝓeo celebꝛaret. Dũ aũt ſic miſſa celebꝛaret

aſtabat ille ⁊ mẽte deuota ſancto antonio ſe cõ⸗

mẽdabat:vix ſacerdos eleuauit ſãctiſſimum ſa
cramẽtũ:⁊ ccce veneread me duo iuuenes ſac⸗

cũ cũ integra pecunia deferẽtes:oꝛãtes vt plo
ſignificarẽ in publico nro ſᷣmone q̃liter ipᷣi pe⸗
cunias iilas inueneraãt: q̃s reſtituere erãt ꝑati:
dixi eis ꝙ nõ erat lõge eũdũ cũ patronꝰĩ eccłia

àd h̊ moꝛaret᷑. Miſi itaq; ſociuʒ ꝓ illo ⁊ miſſa
finita ad me venit ac pecunias amiſſis meritis
beati antonij recuperauit. Pauca ſunt imo q̃ſi

nulla qᷓ diximꝰ: cũ qtidie moꝛtales innumera a
deo ſuſcipiãt btõ antonio ĩterueniente bñſicia.

Liberãt᷑ eiꝰiteruẽtu a naufragio ſepiſſimenaui

gãtes a ꝑiculis guiſſimis: mulieres ꝑturiẽtes
ab infirmitatibꝰ varijs illas patiẽtes:ab obpꝛo
bꝛio ſterilitat vxoꝛes qñq; ꝓpterea vir exoſe:
a ꝑiculis fluminũ:latronũ:alioꝝq; diſcriminũ

pegrinãtes Mꝛopterq; oĩa ⁊ ſilia ĩ toto oꝛbe ſã
tus h̊ a cũctis fidelibꝰ fideliſſimus aduocatus

expoſcit᷑. Quem nos depᷣcemur vt et ꝓ nobis

ftioneint

Ndeuoti
ſexpedt
galinge
ſeythecf
lacvätar
ſosobuie
ectin

cphe
Eierce
terig
beonz
noſco
hotici
anciſe⸗
tions
ate
1,E
lqus
un
nbig
bſbiii
nnüde;
nlilgeo
lemerta
nsrinn
Dareni
eng
ifn
Nbogtig
1ſert
o,Eii
Amec
epege
leratno
oherem.
nereno
lozpge
imeis
fizmy
iciant
en!
ſeid⸗
Hunſi
tsſac⸗
tpo
hipe⸗
pan:
ſeccia
datice
periis
linoqſt
meraa
hüſcia.

nenaui

nrieles
obpꝛo
aoſe.

fininnͤi

oebeſi
ocatus
pobis

Vltj. Inu

Berxrnmo lxx

perpetuus interceſſoꝛ apud deũ imoꝛtalem aſſi
ſtat: impetretq; graʒ ⁊ tãdẽ vitã eternã. Amẽé.
¶Sermo. lxx. de ſancta hatherina de
dinis ſancti dominici ·

ſenis tertij oꝛ

⁊ ſanctitatl. Oibus tñ pᷣlata ẽ beata katherina

ſenẽſis noſtro tꝑe cathalago ſanctoꝝ ꝑ ium
pontificẽſũmũ annumerata.Sʒ ytſua oꝑa at⸗
ᷓ vtutes pleniꝰinnoteſcant:in pñti ᷣmone de
pſtantiſſima tante vᷣginis excellẽtia vᷣba facie⸗
mus.Cui non incõgrue imo accõmodatiſſime
referre poſſumꝰ vba ꝓpoſita in themate nro in
q̃ cõmendat᷑ ꝙ diuitias vtutũ copioſiſſmeſu⸗

per ceteras ↄgregauit. Inqᷣt em Berñ. in mo

ne ð ſpũ ali regno. Verẽe diuitie nõ opes ſũt m

„

vtutes qs ſecũ oↄſciẽtia poꝛtat: vt in ꝑpetuũ di
ues fiat.mõi honuſta diuitijs katherina in⸗

greſſa ẽ regnũ celoꝝ. Be cuius excellentia tris

myſteria pponimus contemplanda.
¶ Pꝛimũ ðꝛ poſſibilitatis.
¶ Scom ſingularitatis.
Tertiü ſublimitati

—

therinã in muliebꝛi ſtatu tã ampliſſimis pᷣꝛo

gatiuis fuiſſe dotatãa. ¶ In ſcðᷣo qbꝰ vtutibus
fuit ſingularitate adoꝛnata. ¶ In tertio vog
fuerita deo fuꝑnaturalibꝰgratijs ſublimata.
nõ debet aliqs exiſtimare ipoſſibi-

lia foꝛe illa: q beata hatherina dicu⸗
tur:cũ deꝰmultipliciter magnif
voluerit etiã femineũ ſexũ

um 2templandũ de excellẽtia ſan⸗
ctitate beate katherine ðꝛ poſſibili⸗
atis. Inſultat qͥpe nobis de ea loquẽtibꝰ ple⸗

Bimuzm ſteri

ac deuotione penitus ieiuni ⁊ nudi: aſſerentes
nõ expedire de vna muliere tanta eructarema⸗
gnalia:nec poſſibiliter credũt: aut veriſimile fo

re:vt hec ſponſa xp̃i fecerit tãta egregia facino⸗

ra quãta vel ſcripta ſũt de ea vel dicũt᷑. Quib⸗

nos obuiare volẽtes oſtendemꝰꝙ deus omni⸗

potens muliebꝛẽ ſexũ:quia ſibi ſic placuit:ma

gnifecit in multis ⁊ pꝛecipue in ſeptem.

CPꝛimo in nobili ꝓductione.
¶ Scðdo in excellenti 2ſignatione.

lte fuie cogre x
auerüt diuitias cog
vniuerſas. Scribunt᷑ h vba ꝛou.
lt. Inuẽte ſũt vſq; in pᷣſentẽ diẽ q;plures mu
lieres ſanctiſſime q in habitu ſancti dñici ſeruiẽ·
tes ihu xpᷣo reſplenduerũt miro fulgoꝛe vᷣtutũ

riq;: vel paſſione humana deuicti: vel ſua pᷣſü⸗
ptione inflati:aut qð deterius eſt: ſide religiõe

¶(Teitio in pphetica illuſtration.

Quarto in materna electione.

Auinto in iocũda apparitioeo.
¶ Sexto in mirabili ſoꝛtificatione.

¶Septimo in gloꝛioſa reſurrecnione.
CMꝛimo de magnif cauit muliebꝛẽ ſexum in
nobili pductione. Na deus bndict/ vt inquir

Tho.pma ꝑte.q.xcij. Quiſolus ẽ nature inſti

tutoꝛ:potuit virũ de limo terre:vel mulierẽ de
coſta viri foꝛmare. vnde Augꝰ li.ix.ſuꝑ OHeñ.
ait. Foꝛmare vel edificare coſtã vt mulier eſſet
nõ potuit:niſi deꝰ a quo vniuerſa natura ſubſi
ſtit. & aũt miniſteriũ angeli exhibuerũt deoin
foꝛmatione mulieris neſcimꝰ. Certũ tñ eſt ꝙ ſi

cut coꝛpus viri delimo nõ fuit foꝛmatũ ꝑ ange

lum:ita nec coꝛpus mulieris de coſtaviji.oꝛ
mauit vo deꝰipᷣam mulierẽ in adiutoꝛium virr
vtſcribit᷑ Geñ. ca.ij. In adiutoꝛiũ ſcʒ generati·

onis. Et m phm etiam domeſtice vite: qre et
ipa ad vniuerſi ꝑfectionem cõcurrit. Et vt ait
Richar. in ſuo. mij. diſ. xliiij. uis mulier ge⸗
neret᷑ pᷣter intẽtionẽ nature ꝑticularis:eſt tt de·
intentiõe nature vniuerſalis:qᷓ vtrunq; ſexũ re
quirit ad ꝑfectam humane ſpeciei generationę
väy8kt aut deꝰ pducte pꝛime mulieris nobilitatem
manifeſtaret:dũ illaʒ de coſta ab adꝗ detracta.
foꝛmare vellet: imiſii ſopoꝛẽ in illũ. At aut aſſe
rit Aug.ix.ſuꝑ Geñ.ad lram. Sopoꝛ ille fuir

¶ In pꝛimo videbimꝰan fuerit poſſibile beatã raptꝰ vel extaſis:qꝛ tunc foꝛte vidit per eſſentii⸗
ai videbimꝰan fuerit poſſibile beata

am dñi ⁊ iterfuit curie angeloꝝ. Coſta etia illa

pm Tho. detracta fuit abſq; leſione et doloꝛe.
Et vt refert landulphus in ſuo pᷣmõe.di.x yiij.
fuit coſta ſic detracta angelico miniſterio:lʒ ii⸗
loꝝ nõ fuerit miniſterio foꝛmata. ¶ Scdðo deꝰ
magnificauit muliebꝛẽ ſexũ in excellenti conſi⸗

gnarioe. Noluit qdem ſua imagine illam conſi

gnare. vñ Geñ.j.ca. Cũ dixiſſet ſcriptura.Cre
auit de hoiem ad imaginẽ ſuas: ad imaginen

dei creauit illum. Deinde ſubiunxit maſculum

⁊a feminã creauit eos:vt ſic intelligat᷑ etiammu
lier ad imaginẽ dei creata. Ad qð clarius inuue
ſtiganduʒ dicit Bonauẽ. in. ij. di. xvj. Cho.
pma pte.q.xciij. & cũ hõ m itellectualẽ natu⸗·
rã ad imaginẽ dei eẽ dicat᷑: ̃m hoc maxieẽsd

imaginẽ dei ꝙ itellectualis natura deuʒ maxie

imitari pᷣt. IJmitat᷑ aũt itellectualis natura ma⸗-
xime deuz: qtũ ad h̊ ꝙ deus ſeipᷣm intelligit et
amat. Ei fictã ĩ viro q; in muliere inuenit᷑ dei
imago:qᷓ;tum ad illud in quo pꝛincipalit᷑ ratio
imaginis ↄſiſtit:ſcʒ q;tuʒ ad intellectualẽ natu
ram. Sʒ q;tum ad alièd ſecundariũ imago dei·

iuenit᷑ in viro:ᷣm qð nõ ĩuenit᷑ in muliere.Nã

vir ẽ ncipiũ mulieris ⁊ finis:ſicut de⸗ eſt vꝛin
cceipiũ ⁊ finis totius creature. Unde apoſtolus
aaad Coꝛinth. AUir eſt imago dei: mulier autẽ eſt

R
„ N

imago viri.Et h̊ͥ mõ intelligenda ſũt vᷣba q̃ po
nunt᷑.xxxiij.q.v.h imago.⁊.c.mulier.vbi ðꝛ.
Mulier nõ ẽ ad imaginẽ dei.ſ.qᷓ;tũ ad h̊ ſecũ⸗
dariũ nõ qᷓ;tũ ad pᷣncipale.Siłr dicit Richar.
de angelo ⁊ ð hoie ĩ ſuo ſcðo.di.xv.qꝙ.ſ.q;tum
ad id ĩ qͥ eſſentialit᷑ ↄſiſtit rõ imaginis:expᷣſſiꝰẽ
imago dei ĩi angelo qᷓ; i hoie Jdẽ diẽ Tho. vbi
ſupꝛa. Vñ Gꝛegꝰ.xxx vij.moꝛaliuʒ exponẽs il

lud Eʒechielis. Tu ſignaculũ ſiłlitudinis.ait:

Licet hõ ad ſilitudineʒ dei creatꝰ ſit angelo tñ
qᷓſi maius aliqͥd tribuẽs nõ eũ.ad ſiutudinẽ cõ⸗
ditum ſ ipᷣm ſignaculũ ſiłitudinis dei dic:vt qͥ
ſubtilioꝛ ẽ ĩ natura:eo ĩ illo ſiitudo dei plenius
credat᷑ exp̃ᷣſſa.h ille.Sʒ qᷓ;tũ ad aliq̃ accidenta
lia:expᷣſſiꝰ ẽ imago dei in aia qᷓ; i angelo:qᷓ;tum
gia ↄtinet ⁊ regit totũ coꝛpꝰ ſuũ:tãqᷓ; ſuũ vniũ⸗
ſuũ exiſtẽs ĩ qlibet ꝑte illiꝰſicut deꝰ regit ⁊ cõti
net totũ vniũſũ:totꝰexiſtẽs in q̃libet ꝑte vniũſi
vir itaq; ⁊ mulier ↄueniũt i imagine:qᷓ;tũ ad id
qð imagini eſſentiale vt pᷣdictũ ẽ:lʒ vir illã exce
dat q;tũ ad id qð ẽ accidẽtale ¶ Tertio deꝰma
gnificauit muliebꝛẽ ſexũ i pꝓphetica illuſtratiõe

NHã ⁊ mulieres q;plures ꝓpbᷣie lumiĩe illuſtra⸗
uit.Sicut fuerũt maria ſoꝛoꝛ aaron. vt ptʒ; Ex
odi.xv.c.qͥnquageſima di.decretoꝝ.c.ſi poſt

oꝛdinationẽ Et Anna ꝓphetiſſa Luce.ij.c. Et
Sybille:q̃ꝝ meminit Lactãtiꝰli.j.diuinaꝝ in⸗

ſtitutionũ. Et vt ſcribit᷑ ĩ glo.iudicũ.iiij.ca.

mulieres aſſũpteſũt ad graʒ pꝓphᷣie ſit vt in h pᷣ
ſter occaſio mulieri nec ꝑ infirmitatẽ deſperet.
CAQuarto magniſicauit de muliebꝛẽ ſexum ĩ

muariomagnincauit de muliebꝛe ſexum i
materna electioe. Nolẽs qpe humana ſibi co⸗
pulare natura:vginẽ mulierẽ imatrẽ elegit cui

tã ampliſſimũ gre ſue munꝰ ↄceſſit:vt tã ĩ meri⸗

toq́; in pᷣmio:poſt ſuũ filiũ oẽm ſuꝑauit creatu

rã:tã angelicã qᷓ; humanã: cui etiaʒ ⁊ ſi honoꝛ

latrie nõ ſit exhibendus tñ honoꝛ dulie dignio
ris nõ ẽ ſibi denegandus:itł ꝙ maglipᷣa ſit ho
noꝛãda qᷓ; aliqͥs alius:imo qͥcũq; alij ↄciues et
ſãcti regni celoꝝ.Be pᷣſtãtia vo eiꝰmaternitat
diximꝰ i ᷣmone de eiꝰ viſitatiõe ¶ Quinto ma

gnifecit de muliebꝛẽ ſexũ in iocũda apparitioõe
Surgẽs nãq; ex moꝛtuis rex ſeculoꝝ pᷣmo mu
liebꝛibꝰ ſe vidẽdũ exhibuit. AUñ M arcꝰ vltj.

ca.ait Surgẽs ihs mane pᷣma ſabbati:bᷣmo ap An
paruit marie magdalene.Electa fuit mulier vt ¶ Be ſeptem

eẽt nuncia vite:ne deſpiceret᷑ ſexus femineꝰ: eo
ꝙ mulier nũcia fuerat moꝛt. Et ð hac materia

diffuſe dictü eſt in vmone de reſurrectione xpᷣi.

bili foꝛtiſicatiõe Fuerũt qͥdẽ mulieres inume

¶ Sexto magnificauit deꝰmuliebꝛẽ ſexumi mi
E

pioꝝ tyrãnoꝝ minas timuerunt:nec illata cu⸗

iuſcũq; gener hoꝛruerũt ſupplicia: nec moꝛtem

rabiles:q vginitat amoꝛe ſuccẽſe: ʒeloq; fidei
xpᷣi inflamate adeo foꝛtes inuẽte ſũt:vt nec ima⸗

aufugerũt violẽtã. Patent hͥ oiĩa in katherina
Cecilia Agatha Lucia Agnete Eufemia Ruf
fina. Secũda Anaſtaſia: Eulalia: Mꝛiſca: Do
rothea:Giuiana: Criſtina: Juſtina:lherina:

Margarita:Martina: Emerẽtiana: Apolo⸗

nia: Sabina: Barbara: Arſula ⁊ vndeci mili⸗

bus ſociabꝰeiꝰ:ceteriſq;:qͥꝝ noĩa ⁊ mirãda ge⸗

ſta lõgũ foꝛet exbmẽ:q̃ oẽs ↄ naturã ↄditionis
naturalis ipᷣaꝝ aĩo foꝛti atq; ↄſtãti queq; ſuꝑa
uerũt toꝛmẽta:moꝛtẽq;ʒ int᷑ illa ↄſtãtiſſime ꝑtu
lerũt.Nõ potuerũt h̊ fieri niſi ſuꝑno aſſiſtente
pᷣſidio:cũ mulieres ſint natura ſua molles i ali
os:⁊ multo mag ad ſeipᷣas pie. Inqͥt em Ariſ.
in li.de aĩalibꝰ In oĩ genẽ aialiũ.mulieres ſunt
naturalit᷑ pie excepta vꝛſa ⁊ leoparda Tata igi
tur firmitas animi i vginibꝰ ſnpꝛadictj non po
tuit niſi a bono deo ꝓuenire Ob qð cccleſia ad
deũ ita dicit. Deꝰ qͥ int᷑ cetera potẽtie tue mira
cula etis ĩ ſexu fragili victoꝛiã martyrij ↄtuliſti
Septimo magnificauit de muliebꝛẽ ſexũ in

glioſa reſurrectiõe. AUñ eqͥdeʒ teſtat᷑ Aug.lib.

xxij.de ci. dei. ulieres ĩ ſexu femineo reſur⸗

gẽt:qꝛ h̊ exigit natura indiuidui:⁊ ↄgruitꝑfe⸗
ctioni ſpeciei:⁊ erit occaſio laudandi ſapiazʒ di⸗
uinã vt ponit richar.in qrto:vñ ,Augꝰ vbi õ ſe
quit᷑ dicẽs. Mẽbꝛa feminea nõ erunt accõmo

data veteri vſui:ſᷣ nouo decoꝛi qͥ ñ alliciat᷑ aſpi

ciẽtis ↄcupiſcẽtia:q̃ nlła erit: ſᷣ dei laudet᷑ ſapi
entia atq; clemẽtia.Cũ igit᷑ artifex ille mũdi ſa⸗
piẽtiſſimꝰ muliebꝛẽ ſexũ tot miris varijſq; mo⸗
dis voluerit reddẽ dignũ. Cur incredibile ẽ ꝙ

beat hdtherins magnã fecit int᷑ ſãctos. No ẽ
impoſſibile apð deũ om̃e vbũ. Jpᷣe itaq; deus
hãc vᷣginẽ naſci fecit in famoſa ampliſſimaq; ci

uitate ſenaꝝ:parẽtibꝰ popularibus honeſtiſſi⸗
mis ⁊ timẽtibꝰ deũ:fame bone apð oẽs Pater

ZJacobus benencaſa vocateſt:mater vo lappa
Ex ipᷣis ꝓdijt hec filia ĩ etate infantili omibus
grata ⁊ cunctis amabilis.Que dũ qͥntũ vix at

tigit annũ ad vᷣginis gloꝛioſe marie deuotionẽ
ſe ↄuertit.Et ſepius tunc videbat᷑ aſcendẽdo ⁊

deſcendẽdo ꝑ gradus ſcale q̃ erat in domo: dei

matrẽ humiliter ſalutare dicendo.Aue maria:
cuius vᷣtutes in qͥbus ꝓfecit in ꝓſequenti my⸗
ſterio latius reſerabunt᷑.
qbus floꝛuit beata katheri⸗

virtuti

Ecundu myſte⸗

)rium contemplanduʒ de excellentia

6. 2 ſactitate beate katherine dꝛſingu⸗
laritatis. Fuerũt qpe i illa vltra alias vtutes

S

ſeptẽ p̃cipue 2 ſingulariſmme.

=*

.
.

Se
—

=—

ſeptol
pi
Ter
nin,
exp
ſtatge
ytſict
guoni
dus
lofor
deſar
fantu
cliun
rituſ

domole
Cm
wind
Gror⸗
crust
exuti
etnt
mns .
co⸗

pter⸗
i
ſgnoꝛa
eniſſi.
ſtabetr
Ptuitra
huitr
lerſezc
ſtälin
Puaſio
gond
hanpr
Neniali

dglion

eie
lenlee⸗
ec⸗
Ni

henn
h
o
eninn:
pole
eimi⸗
d e⸗
lionis
eptu
ſente
Sigli
dd.
Winn
Dinis
nonpo
ad
lenn
Nlkt
iin
Nplb.
eote
e⸗

piedun

ae
aön⸗
tapi
eſyi
ſciſa⸗
Gmo⸗
Meig
(Me

dene
ſngcd

oneſfi
SP
wl⸗
ſihus
ra
tione
ido
o dei
maria:
mim⸗

Ins
hen⸗

e⸗

lentis

ingu⸗
tutes

¶Scðdo pꝓpter ↄtrarietatem

CSecunda magnanimitas.
¶ Tertia auſteritas.
¶.AQuarta pietas.

N¶ Auinta patientia.

¶ Sexta humilitas.
¶ Septima pſeuerantia.

CT Pꝛima virtus pcipua a ſingularis fuit vir⸗

ginitas: que in ea ſatis laudabilis extitit maxi⸗
mepzopterrliiig.
CPꝛimo ꝓpter etatem.

CTertio ppter purirataarn.
CPꝛimo reddit laudabilis ginitas katheri
ne ꝓpter etatẽ. Nã ſeptimo etatis anno votum
expꝛeſſum emiſit de vginitate ᷣuandalł?ec ob

ſtat qꝛ nondũ ad annos ꝑuenerat pubertatis:

vt ſic diceretur infantili motu excitata vouiſſe:
quoniã ſi malicia ſuplere põt eiateʒ: vt inquit
dus Hoſtieñ.in ſũma li.x.de deſpõ.impu.mul

to foꝛtius id põt gratia dei. Sicut pie credimꝰ

de ſancto nicoloo qͥ quarta ⁊ ſexta feria duz in⸗
fantulus erat: lacex pectoꝛematris vel alteriꝰ

cuiuſcũq; ſuggere recuſabat. Rotuit itaq; ſpi⸗

rituſſancti gra liberũ arbitriũ katerine accelera
re vt vᷣginitateʒ ſe ſeruaturã voueret: qdð facile

dep̃hendi põt. Ex oſtẽſa ſibi viſione mirabili.
Sexto qͥdem anno etatis ſue redeunte puella ðᷣ

domo ſoꝛoꝛis ſue nuptie: vidit in aere ſupꝛa ec⸗
cleſiam fratrũ pᷣdicatoꝛũ ſaluatoꝛẽ ſedentẽ itro
no indumẽtis papalibus inſignituʒ ⁊ aplis ſo

ciatum. Qui eleuata manu in es intueẽs ſigno
cruc illã bñdicebat. Qua habita viſione adeo

extitit in domino cõfoꝛtata: vt nil aliud quere⸗

ret niſi loca ſecreta oꝛationi apta: puellaſq; cete
ras vbo ⁊ exemplo induceret ad oꝛãdũ.¶ Se⸗

cũdo reddit᷑ laudabilis vginitas katherine ꝓ

pter ↄtrarietatẽ. Nã lʒ parẽtes illius miio tpe
vidiſſent in filia tot ſigna et pꝛimoꝛdia ſãctitati
ignoꝛabãt nihilominꝰ votũ vginitatis per eaʒ
emiſſũ. Quare de re cũ.xij.annũ iã attigiſſet in

ſtabat mater vt incipet ſe oꝛnare ſicut cetere nu
ptui tradẽde facere ↄſueuerũt: qð illa facet ere
nuit: a poſt ſoꝛoꝛis illius iã nupte ſuaſu velleui
ter ſe ad oꝛnatũ cõpoſuit:nõ vt vginitatl ꝓpo⸗
ſitũ infirmaret:ᷣ vt ſic ↄdeſcẽderet impoꝛtune

pſuaſioni ſoꝛoꝛis. Tñ cito ſemetipᷣaʒ redargu⸗

ens: ad lamẽta pnie ſe ↄuertit:ac ſi aliqð grade
petm̃ ꝑpetraſſet: cũ in rei vitate vix peccauerit
venialiter. Cũ vo ardẽtioꝛ ex poſt deuotioni ⁊
ꝛationi ſe dediſſet:nullaq; ð oꝛnatu coꝛꝑpis in⸗
eſſet ei cura:parẽtes quẽdã religioſũ deũ timẽ⸗
tem ⁊ eis notũ pᷣcati ſũt vt filiã alloqueret᷑ mo⸗

nerẽtq; vt ſe pararetad virũ i bꝛeui ſuſcipiẽdũ
Ille aũt cognito ꝓpoſito vginis ill ĩ dño con

foꝛtauit: monuitc; vt capillos tõderet: qð ills

q́;pꝛimũ impleuit. Meſciẽtes adhuc ſui ã ĩ coꝛ⸗
de eiꝰ latebant om̃i libertate locoq; ſecreto pua
runt: deputarũtq; cũctis vilib ſeruitij dom⸗⸗
q̃ patiẽter oĩa ſuſtinẽs ad quandã camerã vniꝰ
ſui germani que erat ſine clauſura ſe colligebat
ibiq; ſpõſũ vᷣginũ xpᷣm oꝛabat. Tãdem elapſo
aliquãtulo ſpatio ſuos aduocãs votũ qð ab in
fantia vouerat publice reſeruauit Atr parentes
omi duritia t epoſita:illã bñdixerũt: ꝓhibuit
qʒ; pater oĩbꝰ de domo neillã de cetero molẽeſta
rent. ¶ Tertio laudabilis fuit vᷣginitas Rathe

rine ꝓpter puritatẽ. Mõ em ſolũ integritatem

carnis retinuit:ſᷣ mẽtis puritatẽ vſq; ad moꝛtẽ

ſᷣuanit:qð declarauit mira ipiꝰdeſpoͤſatio. Cõ

tigit qͥdẽ quodã carniſpꝛiuij tꝑe katherinã cũ⸗
ctis tꝑalibꝰ delectationibꝰ ↄtemptis oꝛatione

ſuã intenſius replicare:eiq; dñũm apparere ac di
cere:Quoniã mũdana queq; meo amoꝛe calca
ſti:ego ſolẽniter te deſpõſare decreui. Tũcap⸗
paruit gioꝛioſa dei genitrix: Johes euãgeliſta
Apoſtol“paulus:beatus dominic'atq; dauid
pſalteriũ pulſans. At genetrix dei dexterã vgi
nis ſua manu ſuſcipiẽs digitoſq; ſuos extẽdẽs

ad filiũ poſtulabat atenus eã deſpõſare digna⸗

ret᷑ Qui annulo ſuſcepto:dextereq; ſue annula
ri digito imponẽs.Dixit deſpõſo te mihi crea⸗
toꝛi ⁊ ſaluatoꝛi ſuo in fidevſq; quo in celis tuas
mecũ nuptias celeb:abis ⁊ tua vginitas ſemꝑ
cõſeruabit᷑ illibata. ¶ Secũda vᷣtus pᷣcipua et
ſingularis beate katherine fuit magnanimitas
ex q̃ audacter mundũ contempſit: habitũq; oꝛ⸗
dinis de penitẽtia ſancti dominici: deuole rece
pit:hic vero oꝛdo tripliciter cõmendat.
CPꝛimo qꝛa ſancto dominico inſtitutus.
Scdo qꝛ ab eccleſia apꝛobatus.
rtio qꝛ a deo magnificaius.

NRVR

CPꝛimo oꝛdo ille fuit a ſancto dominico inſti

tutus Apᷣe beatus pater in lombardia huncoꝛ
dinẽ inſtituit:quẽ de militia ihu xpᷣia pᷣncipio

appellauit: eo ꝙ illius oꝛdinis fratres hereticis

bona eccleſiaꝝ vſurpantibꝰ viriliter ſe oppone⸗
bant:pugnabãtq; omni conatu ꝓ pᷣdicatoꝛum
bonoꝝ recuperatiõe ⁊ cõſeruatiõe. Sʒ poſtea
hereticis ꝑ ſanctum dominicũ ⁊ ſanctũ petruʒ
martyrẽ alioſq; pꝛedicatoꝛes deletis penitus
quaſi extinctis mutatũ fuit nomen ülud de mi⸗

litia in nomen de penitentia. ¶ Secundo oꝛdo

ille ab eccleſia fuit apꝛobatus.quod ptʒ ꝑ Ho
noꝛiũ quart ũ ⁊ Johannẽ.xxij. Bonitaciũno
nũ.⁊ Innocẽtiũ ſeptimũ:qui dicto oꝛdini plu⸗
rima pꝛiuilegia ↄceſſerũt. ¶ Tertio hic oꝛdoẽ
aldeo magnincatꝰ. Noluit em pleraſq; domies
in illo viuentes ⁊ moꝛiẽtes ſignis ⁊ miraculis
plurimis coꝛruſcare. Siẽ fuu biã Johana ð v⸗

be veteri: beata margarita nouella de ciuitate
caſtelli: beata helena de vngaria: ſancta Ka⸗
therina de qua loquimur alieq; multe. Quali⸗

rer ergo katherina huic oꝛdini ſancto ſe dedica

Uiit docet eius legẽda:in qua narratur ꝙ a tene

ris annis ad patrem ſanctũ dominicũ feruentiſ
ſima deuotione trahebatur. Et cũ ſemel domi⸗

nũ exoꝛaret vt conſeruaret eam iu ꝓmiſſa virgi

nitate tali fuit viſione cõmonita. Aparuerunt

pbcipue

⁊ carniũ vſũ pꝛſus abieciſſet: nec pulmẽtarijs
vllis vteret᷑ adextremũ eo deducta ẽ:vt necle⸗

gumia ederet nec pane veſceret᷑ niſi celeſti:quẽ

verus chꝛiſtianus in ſacramento ſumit altaris
Quarta vtus pᷣcipua ⁊ ſingularis beate ka
therine dicit᷑ pietas. Fuit ipa pijſſima valde et
itum ad tria genera ꝑſonarũꝗ.·
CPꝛimo qᷓ;tum ad pauperes–

delat

plebi

mirat

tiain⸗
edine
hathel

ni⸗

hnn

Tertio q;tum ad peccatoꝛges. miid
CNꝛimo q̃tuʒ ad pauperes. Inquit em̃ Mi⸗ aert
in vna manu lilium ardens ſine cõbuſtione: et usi bulla pꝛetacta:pauperibꝰchꝛiſti larga ma⸗ AIdf
in altera ſuum habitũ cõſuetum p dominas de nu ſubuenit. Scribit᷑ in ſua legenda ꝙ a ſuo pa ſmitil
poꝛtari. Cüq ſibi a p̃fatis offererer̃ quem oꝛdi⸗ tre licentiã obtinuit:poſſe de bonis dom⸗ pau⸗ „Men
num vellet eligere. Reſpondit ſe velle ſancti do peribus elargiri. Et cõtigit ſemel ꝙ dũ inſirmi mitte
minici habitum ſuſcipere. At ille beatus domi tate coꝛpoꝛis grauaret᷑:audiuit a multis referẽ Et/
nicus dixit. oꝛti animo eſto o filia:qꝛ certiſſi⸗ tibus qualiter vidua quedã cõuicina filijs ⁊ ſi gnad
me hoc habitu vt deſideras indueris Sicq; vi lhiabus multa cruciaret᷑ penuria:oꝛatione pᷣmiſ ucit
ſio diſparuit:⁊ ipa manfit in domino confoꝛta ſa tantũ robur obtinuit: frumentũ vinum et chs⸗
ta. Tandeʒ poſtq; parentibꝰ reuelauit ſe vgini oleũ yſq; ad centũ quaſi libꝛarũ põdus ĩ auro⸗ rus⸗
atem voniſſe illis cõſentientibꝰ apud eccleſiaʒ ra ꝓfunda ꝓpꝛijs humeris mira agilitate poꝛ⸗ iisf
fratrum pᷣdicatoꝛũ deſenis habituʒ diu affecta tauit: ac mirabiliter aperto oſtio q; planiꝰ po⸗ katt
tuim cum magno feruoꝛe ſuſcepit. ¶ Tertia vir tuit in vidue domo depoſuit: lʒ diſpenſante do cro
tus pcipua ⁊ ſingularis beate katherine dicik mino velut alter nicolaus fuerit dephẽſa. Als ppn
Aauſteritas. Fuit nanq; ſuo coꝛpoꝛi auſtera ⁊ ri woſemel in fratꝝ p̃dicatoꝝ eccleſia conſtituta: hem
Sigdiſſima ꝓpter xpᷣm ⁊ pᷣcipue in tribtuus. cum q;dam paup ab ea elemoſynã peteret:⁊ illa uue
¶ Pꝛimo in cibo ⁊ ptu. nihil öter crucem argenteã que erat inter pater iſin
noſter haberet:ſtatim illa auulſa tradidit indi⸗· glan

ſiqᷣqẽ ſibi plures pres iſtitutoꝛes oꝛdinũ diuer
Doꝝ :iter quos erat beatus dominicus :habẽs

¶ Secuũdo in veſtitu lecto.

. Tertio in vigilijs ⁊ oꝛationibꝰ. genti. Apparens autem ſibi poſtmodũ domin⸗ e
¶ Pꝛimo q;tũ ad victuʒ. Ab infantia carnes illãq; oꝛnatam lapidibus pᷣcioſis oſtendens ei

Mon:
e
se
iara

raro ſumebat:quas poſtmodũ totalt aſe amo⸗ dixit. Tu mihi hãe heſterna die dediſti: ⁊ ego
lit:ſeq; ad eſum panis ⁊ crudaꝝ herbarum: ex ꝓmitto tibi ꝙ in die iudicij coꝛã vniuerſo ange
toto reduxit. Anno etatis ſue. xij. herbaruʒ vſa loꝛũ ⁊ hominũ cõſpectu:illam ad tui gaudij cu
eſt ſucco: vinũ autem ita limphatũ ſumebat mulü pᷣſentabo Inſupꝑ cũ beata katherina ſem gi
. vini ſapoꝛe carebat Illud autẽ a.xv.etatis ſue per de melioꝛibꝰ traderet ↄtigit ꝙ vegete melio de
anno a toto relinquens inedias pluriũ dierum ris vini abundãter pauperibꝰerogaret. Intan ſey
ſepius paſſa eſt. ¶ Secundo fuit auſtera in ve- tũ autẽ eſt augmentatũ: ꝙ vbi dictum vas ſuffi ſume
ſtitu ⁊ lecto.Panis laneis vſa eſt ad tantũ de cere cõſueuerattoti famiſie per dies viginti vel iti⸗
ueniens:ꝙ tam hieme q; eſtate vna ſola tunica circa:tiñ ꝓ dicta familia ⁊ etiã p pauꝑibus vſ⸗ gie
yeſtiebatur. Cilitio quãdoq; vſa eſt: quod iĩ c⸗ q; ad tertij mẽſis pncipiũ abũdãtiſſime ꝑdura⸗ dn
thenam ferream cõmutauit: ⁊ patrem domini⸗ uit. ¶ Secũdo fuit pia hec vgo qtum ad infir . 8
cum imitans: ſe ter quotidie foꝛtiter diſciplina⸗ mos. Nam egrotãtibꝰ ſũma diligetia miniſtra .
breat:lectum inſuꝑ detabulis habebat:⁊ lignuzʒ uit. Seruiuit cuidã infirme nomine andree ab ⸗
p ceruicali abſq; alteriꝰrei additameto. ¶ Ter oibus derelicte:nec hoꝛroꝛe plagarũ illã exhoꝛ ſacn
tio fuit auſtera in vigilijs ⁊ oꝛationibꝰ. Nã ad ruit. Quinimo cuz aliqñ nauſeam paſſa fuiſſet: we
Hos deuenit ꝙ infra duos dies: vix ꝑ hoꝛã ⁊ di vuinerũ illi ꝓputredinẽ inſpiciẽs ⁊ ↄtrectãs re⸗ fdr
midia doꝛmiebat. Ald tantã auteʒ tenuitatè er collecta in qdã ſcutella lotura cũ ſanie illam ebi inet
auſteritatibus deductũ eſt coꝛpus eius: ꝙ cuʒ bit dicens. Amoꝛeſpõſi ihu xpi coꝛpꝰ meuʒ ſic *
tranſiſſet eius ſpiritus ex hac vita repertus eſt caſtigabo Quo facto ſtatim ceſſauit ois pᷣcedẽ ifl
yVymbilic' renibus adherere. In pncipio etiam tis nauſea tẽptatio: habuitq; poſtea ſuo ↄfeſſo CP
lue puellarl etatis duple fert fuiſſe latitudinis ri referre nunqᷓ aliqd tam ſuauis pcepiſſe ſapo (
c. xx viij. annoꝝ exiſtẽs. Cõſirmat hec omnia ris atq; odoꝛis. Nocie vero ſequẽti apparuit ei (N
Nius pontifex maximꝰ q in bulla canomiʒatio ihs xps: oſtenditq; ſua ſacratiſſima vulnera di n
nis ita aſſerit. SBüma huius vginis abſtinẽtia cens. Quia meo amoꝛe ta abbominabilẽ potũ tüe
fuit ⁊ mirabilis vite auſteritas. Nam cuʒ vini ſũpſiſti tibi ingratꝰ non ero.Sicq; applicas os ned

ge

frans
Alnrs
atehe
Aee

Biauro⸗
eyper
ſantedo
. A

.

paer
mdl⸗
min
nsei
1eo⸗
ge
ndicu
inalen
venel⸗
Nnn
Vyet
gy⸗⸗
na⸗

ſtra
eib
hoꝛ
ſet:
gte⸗
lebi
zſic
tede
.
po
litei
di
hoti
s605

virginis ad ꝓpꝛij vulnꝰlateris. Bibe inqͥt filia
de latere meo potũ:qͥ aia tua tanta ſuauitate re
plebit᷑: ꝙ etiaʒ in coꝛꝑe: qð ꝓpter me ↄtẽpſiſti
mirabiliter redundabit. Quo facto tã in aia qᷓ;

etiã in coꝛpoꝛe incredibili extitit ſuauitate dul⸗

cedineq; repleta. ¶ Tertio fuit pia valde ſãcta
katherina erga peccatoꝛes. hos nãq; oꝛati

onibꝰ ſuis ⁊ meritis iuuit ne perirẽt.Siẽ diffu⸗

ſe ponit᷑ in legẽda.Andreã debelãtis ciuẽ Se⸗
nariũ diuitijs affluentẽ egrotãtẽq; ad moꝛteʒ:

cũ ex toto pnĩaʒ ſperneret ſua oꝛatione ↄuertit

ad dñim. Cũ em̃ ꝓ illo oꝛaſſet ardentiſſime appa
ruit ih̊s xpᷣs pᷣfato infirmo hoꝛtatuſq; ẽ illuʒ q
ↄſiteret᷑ peccata ſua:qꝛ paratus erat ſibi illa re⸗
mittere. Qui cõpunciꝰ valde ſubito ↄfeſſus eſt

Et ↄdito teſtamẽto ad extrema deductꝰ cũ ma
gna deuotione migrauit ad dñm. Fueruntad⸗
huc in pᷣfata ciuitate ſenaꝝ duo pꝛo ſuis maleſi

cijs ad moꝛtẽ dãnati.Qui cũ ducerẽt᷑ ſuꝑ cur⸗

rus ⁊ carnes eoꝝ a carniſcibꝰ decerperẽt᷑ igni
tis foꝛcipibꝰdeũ impie blamſfemabãt.Cũ autẽ
katherina iſta nouiſſet ꝓeis dñm amaro coꝛde
exoꝛauit. Quibꝰ cũ ad poꝛtã ciuitat veniſſent
aſparuit ſaluatoꝛ totꝰvulneratꝰ eos ad ↄuerſio
nem inuitans:qͥ ſtatim cõpũcti ↄfeſſi ſunt ſacer

doti: ⁊ blaſſemias mutauerunt in laudes: ſicq
letiſſimi tulerũt illatã moꝛtẽ. Et quis enarrare
queat ↄuerſiones oĩiuʒ maloꝝ: ꝓfectoꝝ bono
rũ:roboꝛationes impfectoꝝ:ↄſolationes deſo

latoꝝ:admonitiões ſpũaliũ ꝑiculoꝝ:tã per ſu
as eplas qᷓ; etiam oꝛaculo viue vocis erga ꝑſo

nas oiĩs ſexus ↄditionis ⁊ ſtatus ꝑ vginẽ exci⸗
tatas. Quot ſceleratos ð faucibꝰ inferni abſtra
kenite gu obſtittzto⸗ ad ſui cognitionẽ redu⸗

xerit: qͥt ſeculo deditos induxerit in eiꝰ ↄtẽptũ

t vtriuſq; ſexus ad religionũ diuerſaꝝ ingreſ⸗
ſum allexerit:quot delaqueis tẽptationũ erue

rit:Difficilenãq; foꝛet cũcta cõmemoꝛare.Nã

aliquotiẽs maxime italia ex remotiſſimis ꝑti⸗
bus ad ipᷣam vtriuſq; ſexus ꝑſone cõfluebant.
Ad eius aſpectũ atq; colloquiũ taliter cõpũge

bant᷑:vt ſine dilatione currerent ad conſitẽduʒ

peccata ſua. Ob quã cauſaʒ gregoꝛius.xij.i ad

iutoꝛium Rkatherine tres cõfeſſoꝛes pꝛecipuos
deputauit. Qui taliter aliquãdo occupabant᷑:
vt nec ſpaciũ haberentedẽdi. ¶ Quinta vᷣtus
pᷣcipua ⁊ ſingularis beate katherine fuit patiẽ
ꝛimo in plecutionibus.
Bcdo in teptationibus.
ertio in paſſionibus.

Wꝛimo fuit paties i pſecutionibꝰ: qð exem⸗

pla ſequẽtia manifeſtãt. Fuit ſenis q̃dã palme

