ſint quadraginta miliaria. Qð ſi verum eſt no⸗
uit deus. Clarũ iñ eſſe põt ꝙ ſatis longa ẽ diſtã
tia a terra vſq; ad celũ empireum.qꝛ coꝛpa cele
ſtia ſol ⁊ luna cum excedant in q;titate omia ele
menta:tñ ita parua vident᷑. ¶ Secũdo aſcen⸗

dit xpᷣs magnifice cum tripudio ⁊ leiicia ange⸗
loꝛum. Si em beatiſſimi ſpũs illi alios ſ tõs ad
celũ euntes cum exultatiõe recipiũt.qᷓ;tomag

regi regũ ſele omẽs obſequioſos reuerẽtiſſimos

ac iocũdiſſimos exhibuerũt. Ex illis vtiq; fue

runt duo illi de qͥbus diximus in pᷣmo miſterio

Je tleruntiuxia diſcipulos in veſtib⸗ albis.

ed hoc loco interponendã duco Grego.ſen:

tentiam qui in omelia inquit. Querendum eſt
qͥdnam ſit ꝙ nato dño angeli aparuerũt: ⁊ ta
men non le untur in veſtibus albis aparuiſſe.
Aſcendente autẽ miſſi angeli in albis veſtibus

leguntur apparuiſſe In albis veſtibus gaudꝛi
X ſolennitas mentis attendit᷑.quia magna lũc

ſolennitas angelis facta eſt cum celuʒ deus ho
mo penetrauit. Quia naſcente dño videbatr̃ di

uinitas humiliata: aſcendente vo eſt humani⸗
s exaltata. Albe eteni veſtes exaltatõi magii
congruũt qᷓ; humiliationi. In aſcenſione ergo
eius angeli in albis veſtibus videri debuefüt.

quia qͥ in humanit ateſua apparuit deus humi⸗
lis in aſcenſione ſua oſtenſus eſt deus ſblimis.
lhec ille.Ad triũphum iam chꝛiſti redeamus:

cogitemus qᷓ; ſtupendum qᷓ;q; mirabile fuit.
ſpectaculum illud.qñ cum gloꝛiſicata carne ſua

regna celeſtia penetrauit. Superauerat hoſtes

terruerat demones: ⁊ pꝛedam innumerabilium
. ſanctoꝛũ eduxerat de inferno: ꝓſtrauerat moꝛ⸗
teʒ quã ſua moꝛte deſtruxit: ⁊ ad patris dextrã

ſeſſurus ꝓſiciſcebat᷑. Hon talis nec tantus fuit

illoꝛũ triũphus quoꝛũ hiſtoꝛia romana memi/

nit quia iam perijt memoꝛia eoꝛũ cũ ſonitu: ſeld

Jeſus xpᷣs in eternũ ꝑmanet. Rem grandẽ ple

riq; putant dum legũt vel audiũt. ꝙ ceſar poſt

tot victoꝛias ⁊ finẽ belloꝛum ciuiliũ moꝛtemq;

Nompei:dũ redijt ad vrbẽ ᷣm Suetoniũ vno

menſe:ſed interiectis diebus qͥnquies triũpha⸗

uit. Mꝛimo de Gallia Bꝛitania. Secũdo de
egypto. Tertio de franate et põto. Quarto de
iuba ⁊ africa.Quinto ⁊ vltimo de Hiſpania.
Alij non ſinemaxima voluptate commemoꝛãt

que de qᷓ;pluribꝰ ad eoꝛũ laudem cõſcbta ſunt:

que ob reipublice libertatem: hoſtes rebelleſ
Romanoꝛũ domuerũt.Scribit nãq; linius
in libꝛo de viris illuſtribus.et Eutropius lib .
iiij.q Arilius metellus dictus macedonicus a

deuicta macedonia philipũ macedonie regem

circa tempoꝛa quibus carthago euerſa eſt du⸗
xit ad vrbem: ⁊ triumphans ante curruʒ vin /
ctum trahi fecit Metellus ſilius eius dictꝰ cre
ticus ſᷣm Oꝛoſiũ ⁊ Eutropiũ quia Cretam ro
mans populo ſbiugauit:reuerſus romam triũÜu⸗
phauit. Napirius qui lucius papirius curſoꝛ
vᷣm Titũluuium quia ſamnitũ duriciaʒ pꝛeljis
fregit ⁊ adeo clare cuncta geſſit ꝙ Eutropiꝰ et
Nꝛoſius dicant ꝙ romani hũc Allexandroma
gno ducem parem eſſe putabant ſiaſia domita
in Europam arma temptaſſet. romam rediens
poſt dehellatos hoſtes triũphauit. Papirius
filius eius cõſul adhuc cõtra ſamnites qͥ qui
loniam ciuitatẽ eoꝛũ cepit expugnauitq; aliaam
ciuitatẽ illoꝝ foꝛtiſſima ᷣm Titũliuiũ:poſt ro⸗
mam rediẽs triũphauit. Octauianus vt tefert
OHꝛoſius ⁊ Eutropiꝰ victoꝛ rediens ab oꝛiente
cũ triplici triũpho vrbẽ ingreſſus tũc pᷣmuʒ q/
rempublicã auxerat: Auguſtus ſaſutat“ eſt. p⸗
bus imperatoꝛ ᷣm Rufinũ in nnaiibigroin

4†

noꝛi qui vicit Alemanos:germanos. gothos

⁊ ſarmathas.ob qð electꝰ fuit imꝑatoꝛ: poſtq;
ſuꝑauit bello ꝛoculũ ⁊ Bonoſum qs ipᷣe du
ces miſerat ad pᷣſidiũ galliaꝝ. at illi impatoꝛes
ſe dixerant pacata puincia ⁊ occiſis ilł in pꝛelio
romso rediens qnq; diebꝰ gloſe triüphauit.Nã
inter alia ſpectacula qð nunqᷓ; pᷣus factuʒ fuat
totũ circũ in ſpẽm ſilui fecit ↄſeri arboꝛibꝰ:ac ꝑ
diuerſos aditꝰ ſtrutiões mille.ceruos mille.a⸗
pꝛos mille. leones centũ centũ q; libicos imiſit
leopardos.⁊ qͥtqͥt alias viuas feras hre potuit

⁊ oĩa cõceſſit diripienda plo Scipio affricanꝰ.

vt ponit Tituſluuius poſt victũ hanibalẽ do⸗
mitamq; Carthagiuẽ:vbi romã attigit trium⸗
pho oĩm clariſſimo capitoliũ honeſtauit: queʒ
ſequebant᷑ captiui oẽs romani: qͥ ad q̃tuoꝛ mi⸗
lia erãt de manibꝰ hoſtiũ liberati. Scipio frat
eius poſt multa ꝑ eũ feliciter geſta domita aſia
Quare vt ſcribit Pli.li.de viris illuſtribꝰ aſia
ticus dict eſt triphauit.Cuiꝰ triũphus ocu⸗
loꝛũ ſpectaculo maioꝛ q; affricani fuit.Nã poꝛ⸗
tauit ↄſul triũphans ducenta vigintiquatuoꝛ
miliaria hoſtiũ ſimulacra: captoꝛũ hoſtiũ:oppi
oꝛũ ⁊ vrbiũ cẽtum triginta qtuoꝛ. Aureas co
ronas ducẽtas trigintaqtuoꝛ. Naſa aurea ⁊ ar
gentea numero infinita. bncipes vrbiũ ⁊ duces
trecentos vigintiſex cum qbus ⁊ adoleſcentem
filiũ Antiochi p̃tulit an ſe: fuerſũt ⁊ alij quibus
triumphi gła conceſſa fuit quos omittimus:ne
tedio auditoꝛes afficiamus. Illud tñ ſciendum

ꝙ triüphus erat honoꝛ maximꝰ qͥ dari poterat

ꝗ romanis.nam erat triplex notabilł leticia triũ

phaniis. Erat pᷣma ꝙ cũ ad vrbem triumphał

(iuis rediret ei cum ẽffuſa leticia occurrebat po
pulus vniuerſus, Erat ſedᷣa leticia ꝙ triũphan
tis currum pᷣcedebant manibꝰ poſt terga ligat

captiui oẽs. Tertia leticia erat maxima: quan⸗
do triũphans lauro coꝛonatꝰ indutꝰ aurea ve⸗
ſte aſcendebat currũ aureũ triũphalẽ tractu; a

ãtuoꝛ albis equis. Sicq; dux pompaticꝰ pᷣeũ⸗

te ſenatu in capitolio: albos thauros ſacriſica⸗

bat ioui młtaq; alia fiebant ad giam ducis triũ⸗
phantis, Attamen oia illa vana fuerũt friuola
⁊ tranſitoꝛia ludiſq; pueroꝛũ comꝑanda. Eri⸗

gamus mentis nre oculos ad regem regũ bea

toꝛum ducem inuictiſſimũ Jeſum xpᷣm aſcẽdẽ⸗

ingredit᷑: qͥt innumeri angeli ei ꝓcedũt obuiꝗ

qtaq; ſit in celis cõmotio.O ſeſtũ trãſcendens

omnem exaltatõʒ ſblimẽ ⁊ glam quoꝛũcũq; im
peratoꝛũ ⁊ regum:qᷣ fuerũt ab initio mũdi:et qͥ
cgrunt vſq; in finẽ. DOucebat xpᷣs ſecũ oẽs aias

ſanctas qᷓ̊s eduxerat de inferno. qꝛ nulla an i⸗

ſum ad empireũ ꝑuenerat. ducebat ⁊ ſanctos re
ſuſcitatos qͥ in coꝛꝑe ⁊ anima ipm felicit᷑ ſeque

in montẽ ol

bantur. Ducebat inſup ⁊ atas eoꝛii iuſtoꝛuz et
paruuloꝝ fideliũ in his draginta diebꝰ a p⸗

pꝛijs coꝛꝑibꝰ ꝑ moꝛtẽ diſceſſerat. de boĩbꝰ ali
q̃ tenent ꝙ a reſurrectiõe xpᷣi vſq; ad aſcenſionẽ
eius fuerunt in ꝑadiſo terreſtri. Aliq wo aliter

opinant᷑.ſ.ꝙ xpᷣm aſſociabãt inuiſibiliter ĩ hoc

mundo cum hymnis ⁊ laudibꝰ. Et vtrunq; eſt
poſſibile:licet non ſit auctoꝛitate firmatuʒ. Ibi
non erat opus curru quem equi traherẽt. Abi

coꝛpus qdruplici dote claritatis agilitatis im⸗

paſſibilitatis ⁊ ſbᷣtilitatis ꝑ ſemetipᷣm mirabilit
ferebat᷑ in celum. Et qñ ðꝛ ꝙ nubes ſuſcepit eũ

ab oculis eoꝛũ. intelligendũ eſt ẽm oẽs docto⸗

res ꝙ nubes illa nõ pᷣbuit adminiculũ xpᷣo aſcẽ
denti ꝑ modum vehiculi:ſed apparuit in ſignũ
diuinũ atis. h gloꝛia domini aparebat ſuper
tabernaculũ in nube.puto autẽ nubem illã fuiſ
ſe lucidam aſpectu decoꝛam: angelico miniſte⸗
rio foꝛmatã:et ad xpᷣm reuerentiſſime ꝑductã.
Nam ⁊ nubes illa de qua ðꝛ Numeri.ix.ca.qꝙ

operuit tabernaculũ: æ m ꝙ mouebat vel ſta/

bat ita faciebant filij irael. mouebat᷑ angelico pᷣ
ſidio.vt inqͥt Mico.de lira. Nubes inſuꝑĩ qua
ſpuſſanctus apparuit in tranſfiguratiõe xpᷣilu⸗
cida fuit.vt ſcribit᷑ ¶atth.xvij.ca.¶ Cerxtio

ßs aſcendit patenter.

„

qꝛ voluit a diſcipulis vi

.

Abi aduertendum ꝙ ipᷣa die

„ Ub

aſcenſionis bis apparuit diſcipuł.ꝛimo appa
ruit vndecim apoſtoł recũbentibus in cenacu⸗
lo. oẽs em tam apli qᷓ; alij diſcipuli necnõ ⁊ mu
lieres habitabant in illa pte hierlin que diceba⸗

tur mello ſ.in monte ſyon.vbi Dauid ↄſtruxe

rat ſibi palatiũ: verat ibi cenaculũ grande ſtra-

tum in quo dũs pᷣcepit ſibi parari paſcha.Et i
illo cenaculo tunc xpᷣiani apoſtoli habitabant.
Certeri aũt diſcipuli ⁊ mulieres habitabant cir⸗
cũquaq; ꝑ diuerſa hoſpitia. Cũ g in iſto cena⸗

— „

culo comederẽt dñs eis apparuit ⁊ expꝛobꝛauit

incredulitatem eoꝛũ ⁊ duriciã coꝛdis.⁊ officiũ

pdicandi cõmiſit: æ foꝛmam baptiſini inſtituit
atq; gram miraculoꝛũ ↄtulit. vt ptʒ ¶atci et
Opat. vltl. c. Deinde fuit cũ eis familiariſſime

nis (m Gre.) veritas pateſceret carms. Et in

his omibus credendũ eſt mr̃em ſuã ſctiſſimam
teʒ ad celos. 7 9ſiderem affuiſſe. NHam vt hr Act.j.c. Poſti; xps aſce⸗
teʒ ad celos. ⁊ ↄſideremus cũ quali milieia celũ

dit reuerſi ſunt diſcipuli in domũ vbi mancbãt

cuũ mulieribus ⁊ mr̃e Jeſu ⁊ fratribꝰ eius.Iſta

7

aũt egreſſio denotat ꝙ inde exierãt. Refectibe
aũt complcta p̈ cepit eis vt in montẽ oliueti y⸗
ſus bethania irent. Aliꝗ dicũt ꝙ xpᷣs iuit cum

eis: exquo ꝙ Lu ait. Eduxitillos ſoꝛas in be/

thaniã. Aliqͥ vo tenent ꝙ poſtq; dixit vt irent
iucti diſparuit ab eis:er iten in mon
te aparuit. Erat aut mons ille pym MNico. de li.

— — — — £

el
l.

extra hierun in yla eungi pſus bethaniaz. Ibi
licg⸗ iu ſtetit õä 8 diſcinis D
es en en Lnoſcibilis ſed tantuꝑ reuelatõez et
qualiter ſpũſſanctuse
densapatre et

reciperẽt ſpũmſanctũ. Ibi tandẽ poſt mita bll
da ⁊ cõſolatoꝛia vba bndixit eis. Rie qͥdeʒ co⸗···r

eccłe. NPer illos em in xpᷣm crediditmos. Per

tqͥ pe vtute ex alto pditi ſpũſancto cooperate

mus vba facturi.de quo tria ꝓponimꝰ myſte
,ria contemplnda.

D W 4

Srr,no

Ibi diſcipulos docuit ꝙ nõ erat eoꝛũ noſſe tꝑa
vel momenta que pr̃ poſuit in ſua ptãte: cuʒ pe
terent. Si in illo tꝑe reſtituendũ eſſet regnũ iſtł.
Ibi pcepit eis ne diſcederent a hierin quouſq;

templari poſſumꝰ ꝙ dum dixiſſet. Omat mea
bñdicta.O genitrix ſuauiſſima. O dilecti mei
diſcipuli. Ecce cõpleta ſunt oĩa. Tpus eſt vxreę
uertar ad eum qͥ me miſit. Igit᷑ ſuſcipite benedi
ctionem meã qꝙ oẽs cadentes in terrã adoꝛaue⸗
runt eũ:⁊ bñdictione accepta genua tenebãt in

terrã defixa: aſpiciebantq; faciẽ in quem angeli

deſiderãt ꝓſpicere. At Jeſus ad oꝛientem reſpi
ciens foꝛte ingeminãdo. bñdicta ſis mar mea.
byñjdicti vos diſcipuli mei: eleuatis manibꝰ pau
latim paulati ferebat᷑ in celũ. Onoua ꝓdigia.
O miracula inaudita. Ille qͥ de virgine natus
moꝛtẽ tulit abiectiſſime crucis:nõ ſolũ ſurrexit
a moꝛtuis ⁊ ſuã reſurrectiõʒ ſignis euidentiſſi/
mis cõpꝛobauit:ſᷣ poſt hec oĩa palã ⁊ hoꝛa no-/
na vt credit᷑ viſibiliter a monteoliueti ad celos
pꝓgredit᷑.Currite gentes vndiq; ⁊ adoꝛate illũ
àᷣ eſt rex regũ ⁊ dñs Dantium oſtc; vo vi⸗
deri amplius nõ potuit regreſſi ſunt apłi ⁊ cete⸗
ri in ierim laudãtes ⁊ bñdicẽtes deũ in gaudio
Tleticia. kmennn.
CGermo vigeſimus de ſpuͦſcto qui
iſſi elt doſtolts in ſigno viſibili

milſſus eſt
quem mittet ꝑr in noie meo ille vos
docebit oĩia. AVerba ſunt redẽptoꝛis

fi oꝛiginalit Johᷣ xiiij.c. ⁊ in euzgelio Plentis

nnitatis. Ampliſſimũ donum hodier na die

collatũ fuit humano generi cũ ſpũſſanaus viſt
biliter miſſus eſt in aplos fundatoꝛes immilitãtii!
ipᷣos deleta fuit penitus ⁊ extincta ꝑnicies ido
latrie:q̃ oẽs qſi płlos inuoluebat.ꝑ ipos deni⸗
q via regni celoꝝ moꝛtalibꝰ facta fuitnð.Tan

fuere vt ſicut pſalmiſta refert. In omnẽ terram

erxiuit ſonus eoꝝ:cũ fructu ⁊ vtilitate oim gen⸗ .Et re e Ee
2 pphetabunt ſilij veſtri ⁊ filiẽ yr̃e. Et at.

tium. atq; in fines oꝛbis terre vba eoꝛum. M:ꝛo

pterea vt tanti miraculi memoꝛes eſſe poſſimꝰ: pm nt n vte ens deſpĩ
cto. Et lij ca. Daptizabit vos ſpirituſacto.Et
xij.c. Qui dixerit verbum contra ſpiritumlan⸗

in pñti mone de ſpũſancto in aplos miſſoeri⸗

C¶ Pꝛimum vꝛ cognitionis.

tres theologoꝛũ veritates. Meima q null⸗ via

tu dei plenꝰ ſit. Et Judicũ.

l. Spũmſanctum tuuʒ ne auferas a me. Etę
ciij Emitte ſpiritum tuum ⁊ creabunt. Et pe,
cxili. Spiritus tuus bonus deducet me in ter⸗
ram rectaʒ. Et Sapientie pmo.c.

2 ſuauis eſt ſpiritus tuus in nobis. E
ca. Requieſcet ſuper eum ſpũs domini. E
ca. Dedi ſpũm meum ſuꝑ euʒ. Et. xlvi
minus miſit me ⁊ ſpũs eius. Et.lxi:ca.
domini ſuper me. 1

ctctum non remitter̃ ei. Et vlti.

(Scom miſſionis. (Tertiu opatiõts.

Cev vi nature ſpũſſanctus non eſt co

ctus eſt deus pꝛoce⸗
filio ipſis coequalis.

—⏑

—

toꝛ poteſt cognoſcere ꝓpꝛia vi nature tertiaz p⸗

ſonam in diuinis quam dicimus ſpbũmſanctuʒ.

AVnge Hylarius in li. detrini.ait. Hõ putet ho

mo ſua intelligentia ſacramentũ generationis ⁊

pceſſionis ſe poſſe conſequi. Et O ulib.

de diuinis nomibus. Mon eſt audendũ dicere

aliqd nec cogitare de ſuꝑſubſtantiali occulta ot

ℳ

uinitate pᷣter ea que diuinitus nobis ex ſacris

eloquijs ſunt expꝛeſſa.Et de hoc Raulus pᷣme

ad Choꝛin. c. ij. dixit. Loquimur deiſapiẽtiam

qu am nemo pncipum huius ſeculi nouit.ſ.phi

loſophoꝝ. m glo. Secunda veritas nobis
reuelatum eſt in diuinis eſſe tertiam ꝑſonam ꝓ

cedentem ꝑ modum amoꝛis que dicit᷑ ſpuͤſſan⸗
ctus. Nam in veteri ac in nouo teſtamẽto firmẽ
tio de ſpiritu dei. Ande Gei cedicit.
Spys domini ferebat᷑ ſuꝑ aqs. Et.vj.c. Mon
ppanebit ſpũs meus in homine. Et. xli. Mun⸗

1„*

nde Geneſis bmo.c.dicit᷑.

quid inuenire poterimus talem virũ qui ſpiri⸗

itus on i.iij. ca. Fuit in eo ſpi
ritus dñi iudicabit iſirł. Et.xi.c. SYact⸗ eſt ſuꝑ

KX

Yepte ſpũs dñi.Et pᷣmi Regum. x.c. JInliluit
ſuꝑ Saulem ſpiritus domini: ⁊ pꝛophetauit.
Et pſał xxxij. Verbo domini celi firmati ſunt:
7 ſpiritu oꝛis eius omnis virtus eoꝛuz. e põ.
Etps

Spuͤs domi

ni repleuũ oꝛbẽ terrarum. Et. xii.c. O S
2 . g. ]⸗

„Dpuͤs
ndã ſpĩ

uper me. Et Yoelis. c. Effn pin
meufn ? dabo pꝛodisgia in celo ⁊ in terra.Eodẽ

ca. Effundam ſpũm meum ſuꝑ omnem carnem

pmo. c. Inuenta eſt in vtero habens de ſpũſan⸗

a. Euntes doce /
teoẽs gẽtes baptiʒãtes eos in noĩe pris , miie

„ι.

ſpũſſaniti. Et Qu.·j.ca. Spũſancto replebit᷑ ex

vtero matris ſue. Eodem.c. Spũſſanctus ſuꝑ

ueniet in te. Eodem.c. Repleta eſt ſpirituſãcto
Eliſabeth. Et.ij.ca. Spirituſſanctus erat in co
Et iij. ca.Deſcendit ſpũſſanctus coꝛꝑali ſpecie
ſicut columba in ipᷣm. Et Johannis. xx.c. Ac⸗
cipite ſpiritũſanctũ.Et Actuũ bᷣmo.c. Accipie
tis vtutem ſuꝑuenientis ſpũſſancti in vos. Et
ſcdðo ca. Repleti ſunt omnes ſpirituſancto. Et
decimo ca. In nationes gratia ſpũſſancti efu⸗
ſa eſt. Et. vj.ca.Elegerũt Stephanum plenuʒ
fide ⁊ ſpirituſancto. Et. viij.ca. Imponebant
manus ſuꝑ illos: ⁊ accipiebant ſpũmſanctum.

Et ad Romanos. v. ca. Charitas dei diffuſa ẽ

Netri hmo.·ca. Spirituſancto inſpirati locuti
ſunt ſancti dei hoies. Et Johãnes bmeſue ca⸗

onicc. v. ca. Tres ſunt q teſtimoniũ dant in ce

opater vbum ⁊ ſpũſſanctus. ¶ Tertia veri⸗
Peg Piritus accipitur multipliciter. Pꝛi
p

antia aime. vnde Alctuuũ. vij.c. Dñe Je⸗
manus tuas dñe cõmendo ſpum meũ. Secun⸗

ſu accipe ſpũm meum.Et Johãni

doaccipit᷑ ꝓ vento. vt ibi Johis iij. ca. Spiri
tus vbi vult ſpirat. Terti
meũ aperui ⁊ attraxi ſpũm.
vt in põ. Qui facis angelos tuos ſpũs. Auito
pꝓ deo. Joh.iiij.c. Spũs eſt deus. Sexto p
tia ꝑſona in trinitate( Sed aduertendũ Fm Be
nauen.:in ſ di.x qꝙ ſpũs in ſba ſpũali ðꝛ dupli⸗

.ſ. q ſpu alitate coꝛpulentiã. Et ſic ſbſtan

tia rõnalis vel intellectualis aut eius potentia

interioꝛ dicit᷑ ſpũs. ANel a ſpiratõne:⁊ ſic amoꝛ
vel affectus dicitur ſpũs. Pꝛimo modo conue

nit toti trinitati:a ſiceſt nomen abſolutum. Se

cundo modo conuenit illi ꝑſone que pꝛocedit.
vt amoꝛ. Spirari enim in ſpũalibus eſt ſolius
amoꝛis. Et qm amoꝛ põt ſpirari recte ⁊ oꝛdina
te: ⁊ ſic eſt purꝰ.vel indirecte vel immũde.⁊ ſic
eſt libidinoſus. Ideo illa pſona qᷓ ẽ amoꝛnõ tĩ
ðꝛ ſpũs:ſᷣ ſpũſſctũs.Nõ ſic fili ðꝛ ſanctꝰ?.qꝛ ge/

neratio eſt motꝰ nãlis circa quẽ nõ attendit᷑ ſan

ctitas vel puritas: ſicut attendif̃ circa amoꝛem
volutatis ilbertꝰ aũt in compẽdio theologie
nomia Gicit᷑ eni

Digit nom

liſſa nnt.
irando actiue: co ꝙ ſpiret vbi vult. Et
ic couenit ſonis: ſpũiſancto ꝑ appꝛopᷣa
nonem. Alio mo dicif ſpũs aſpirando paſſiue
co ſpiratur. Ethoc modo ppᷣum eſt ſpuiiſan⸗
cto qui ꝓcedit ꝑ modum ſpirationis. non ſolũ

auũt dẽ ſpũs:ᷣ addit ſan ct? quia ſanctus idẽ eſt

ꝙmundus velſirmus velſine terra. Que cõue
niut non ſolum ei quo adſe: in compatõe quo

ad nos. Nam ꝑ gratiam ſpũſſancti a peccatis

mundamur. in bono firmauur. a terrenis ſepa⸗

yiuus. quia ſitientibus gratiam

aere. vt in p. Os
MQuarto pangelo.

ramur Inſup ſpũſſanctus vocatur nexus vxmi
1298 7a vamplexus. hoc ꝓut comparatur ad pa
trem ⁊ filium n dici j altiſſu⸗

Item dicitur don

4 iIkele
mi. quia omne donum ab ipo flu

it(Bicif fons

argitu

amantes facit: icitur ſpiritalis yvnctio. quia
omnes tribulationes mũdanas ſuaues facit et

iocudag m illud. In laboꝛe reqͥes in eſtu tem⸗

peries Oicif̃ dextred tus. qꝛ ſicut omẽs
coꝛpoꝛales res digito demonſtrant᷑.ita ꝑ ſpiri⸗
tumſanctũ oſtendunt᷑ res ſpũales oculo ſpũali
Hicitur paraclitus. quia conſolatiões celeſtes

mus. q? intellectum ad cognitiõem dei ⁊ ſui ip⸗
ſius illuminat.Eſt it ſſ.
tur ex dictis Auguſtini in lib.detrini.deus ter
tia pſona in trinitate pꝛoducta a patre ⁊ filio

modum volũtatis. Beus nanq; eſt ſumme ſin
plex. vt patet.xij.metha. vbi hus diẽ de?
eſt actꝰ puriſſimus abſq; aliqua compoſitiõe.
ergo omne qð eſt in deo eſt deus. Ei ꝑ ↄſequẽs

ſcientia. ſapientia.inteilectus.cognitio.volun/

las ⁊ amoꝛ dei eſt deus. Conſtat aũt ꝙ ſpũſſan
ctus eſt amoꝛ patris ad filium. Deus em par p
intellectũ ſnum cognoſcit eſſentiã ſuam eſſe infi⸗
nite bonitatis:ergo eque amat amoꝛe infinito.

Sicut ergo qua ſeipᷣm cognoſcit cognitio eſt ſi

lius. ita ꝗmoꝛ quo ſeipſum amat eſt ſpũſſanctꝰ.
GGed contra pᷣdicta tres inueniunf̃ hereticoꝛuz
opiniones damnate. Pꝛima fuit opinio Arrua :
q vt dicit ſancrꝰ Tho. in. iiij ſumme ↄtra genti
les.c.xvj. decuit filium ⁊ ſpũmſanctum eſſe cre
aturas: filium tñ maioꝛẽ ſpũſancto: ⁊ filium mi
noꝛẽ patre. quem erroꝛem qᷓ;tum ad ſpũmſctm

„—„

ſecutꝰ eſt Macedoniꝰ qͥ de patre ⁊ filio recte ſẽ
ſit ꝙ vnius eiuſdem ſpᷣſtantie ſint. Sed h̊ deſpi

rituſancto credere noluit creaturã eſſe ↄteſtãs.

Vñqda Macedonianos ſemi arrianos vocat
eo ꝙ cũ arrianis in ꝑte ↄueniũt⁊ in ꝑte differũt

ab eiſdẽ. Quos tñ oẽs ↄuincimus teſtimonio

ſcripturaꝝ ſanctaꝝ:cx qͥbꝰ veriſſime colligimꝰ

ꝙꝓſpüſſctüs eſt dey. Maʒ nullitẽplũ cõſtruit et

ↄſccrat᷑ niſi deo.vñ in põ.ðꝛ.Oñs in tẽplo ſan⸗

cto ſuo Sed templũ deputat᷑ ſpũiſctõ.Diẽem
aplłs pᷣme ad Choꝛin.vj. c. An neſcitis qm̃ mẽ⸗

bꝛa vra templũ ſunt ſpũſſancti.g̊ ſpũſſanctꝰ eſt

deus. Inſuꝑ cõp̃hendere omia pfunda dei nõö

eſt alicuius creature:ſᷣ ſpũſſanctꝰ compᷣhendit
oĩa ꝓfũda dei.igit᷑ nõ ẽ creatura.ðꝛ em pme ad
hoꝛin.ij.ca.Que dei ſunt nemo cognouit:ni
ſi ſpuũs dei. Itẽ de⸗ locut? eſtꝑ pphetas.vnde

Numeri. xij. ca.ſcribit᷑.Si qͥs fuerit int vos ꝓp

pheta dñi in viſione apparebo ei vel ꝑ ſomniuʒ

tur ignis.quia affectum accendit cif chari⸗
las non ſolum qꝛ eſt amoꝛ patris ⁊ ſilij:ſᷣ qenos

mentibus inſtillat(Gicitur magiſtroꝛu i⸗

ctus vt colligi

——

— — —

— — —

=

0s
nia
et

„

ſis

lri⸗

des

— – — ——

—

SN

— — —

——

loquar adilliũ. Sʒ ſpũſſanctꝰ locutꝰ eſt ꝑ pphe
tas.g eſt deꝰ.Nam Actuũ.j.ſcribit᷑. Opoꝛtet ĩ
pleri ſcripturam quã pᷣdixit ſpũſſanctꝰ ꝑ os da
uid. Et.ij. Pet᷑.j.c.Spũſancto inſpirati locu⸗
ti ſunt ſancti dei hoĩes. Item interiꝰ docere pꝛo
tiam. Sʒ h eſtopꝰ ſpũſſancti. eſt de.. Na Jo⸗
han. xiiij.c. Maraclitꝰ aũt ſpũſſctũs quẽ mit
tet pr in nomie meo ille vos doccbitomia. Ad⸗

huc.Quoꝛũ eſt eadẽ oꝑatio opoꝛtet eandẽ eſſe

naturã. eſt aſſt eadẽ opatioſilij ⁊ ſpũſſancti.nã
xpᷣsloquit᷑ in ſanctis Jõ Paulus.ij.ad Coꝛi.

vlti. c.dicebat. An experimentũ qritis eiꝰ qui ĩ

meloquit᷑ xpᷣus.Spũſſanctꝰ etiã loquit᷑.iuxta

illud at. x. Mõ em vos eſtis qͥ loquimi: ſed

ſpũs pr̃is vr̃i qui loquit᷑ in vobis.Ergo eadeʒ
eſt natura ſilij ⁊ ſpũſſancti.⁊ ꝑ ↄſeqnẽs patris.

Ampliꝛ. Eſie vbiq; eſt ꝓbum dei:qͥ dicit Hie⸗

re. xxiij.c. Celũ ⁊ terram ego impleo. h̊ ſpũiſcõ
ↄuenit.ᷣm illud Sapᷣ.j.ca. Spũs dñni repleuit
oꝛbem terrarũ.̊ eſt deus. Pꝛeterea Actuũ.v.
ca. Metrus dixit. Anania cur temptauit ſatha⸗

nas coꝛ tuũ mentirite ſpũiſancto. Et poſtea ſb⸗

dit. Mõ es mentitus hoĩbꝰ ſ deo: gſpũſſanct⸗
eſt deus. aulus etiã in ᷣma ad Chorꝗ.ca. xij.
itaſcribit. Nemo põt dicere dñs Yeſus niſi in
ſpũſancto.diuiſiones wo gratiarũ ſunt.ideʒ au
tem ſpũs. Et diuiſiones miniſtrationum ſunt.
idem aũt dñs.Et diuiſiones oꝑpationũ ſũt:idẽ
0 De 3 oꝑat᷑ omia in omibꝰ. Vnicuiq; auteʒ

dat mallifeſtatio ſpũs ad vtilitatem. Alij qͥdeʒ

ſpm dat᷑ ᷣno ſapie.Alij autẽ ſᷣmo ſcie vᷣm eũ

dem ſym Alteri fides in eodem ſpũ.Allij gratia

ſanitatum in vno ſpũ. Alij operatio virtutum.
Alij ꝓphetia. Alij diſcretio ſpũum. Alij gene⸗
ra linguarũ.Alij interpᷣtatio vᷣmonum.lhec au
tem omia opatur vnus atq; ideʒ ſpũs diuidẽs
ſingulis ꝓut vult. In qbus vbis manifeſte ex
pmit ſpũmſanctum eſſe deum. Secũda opinio
damnata de ſpũſancto ꝙ non ꝓcedit a filio: a
ſolo patre. Que ᷣm Tho.ij.pte.q.xxx vj.inuẽ⸗
ta fuit a Meſtoꝛianis. vt patet in quodam ſim⸗
polo damnato ab Epheſina ſinodo. NMꝛopter
ea in ſimbolo patrum dicit᷑. Et in ſpmſanctum
diñim ⁊ viuificantem qͥ ex patrefilioq; pꝛocedit.
Althanaſius etiam hoc retulit cum dixit. Spi⸗
rituſſanctus a patre etſilio nõ factus nec crea⸗
tus nec genitus :ᷣ ꝓcedens. Idipᷣm pꝛofitetur
CKirillus in epła ſua quam ſinodus Calcedonẽ⸗
ſis recepit. Idẽ fatet DSidimus inli.deſpuſan⸗/
cco. Auguſtin⸗
xss deſpũſancto loquẽs euma pr̃e ꝓcedere di

etiã ſic aſſerit ſuꝑ Johem.i li⸗
oc inſtat. Pꝛimo ꝙ

ed greciãhe

— .

xit: nulla mentionę facta de filio. Ande Johã.

6

„

vobis a pr̃eſpũm veritatis qui a patre pcedit.

Secũdo qꝛ Johãnes Bamaſcenus dicit. Spi

ritumſanctũ expre dicimus:⁊ ſpũm patris no⸗
minamꝰ. Ex filio aũt ſym non dicimꝰ. ſpm̃ vo
filij nominam. Tertio ſpũſſanctus ꝑfecte ꝓce

dita pr̃e.̊ ſuꝑfluum eſt ꝙ ꝓcedat a filio Sed

ad pᷣmum rñdet ſanctus Tho.j. ꝑte.q.xxx vj.
⁊ in qrto ſummecontra gentiles.c.xxv.pꝛo

pter vnitatem eſſentie qð in ſcripturis de vnaꝑ

ſona dꝛ de alia opoꝛtet intelligi: niſirepugnet ꝓ
pꝛietati pſonali iius: etiam ſi dictio excdluſiua
adderetur.licet em̃ dicat᷑ Matt.xj.ca. Nemo
nouit filiũ niſi pater. non tñ a cognitise ſilij vel
ip̃e fllius velſpũſſanctus excludit. Añ etiaz ſt
dicerer in euã gelio ꝙ ſpſiſſctũs nõ pcedit: nimſiᷣ
apfre.non ꝑ hoc remoueret᷑ qͥn ꝓcederet a filio
cum hoc ꝓpꝛietati filij non repugnet. NMec ẽ mi
tum ſi dñ ſpũmſanctuʒ apre pcedere dixit de
ſe mentione non facta. quia omiaad patrem re⸗
ferre ſolet a quo habet quicqᷣd habet, Si? cum
dicit Johãnis. vij.c. dea doctrina nõ ẽ mea

ſed eius qui miſit me patris. Et multa hmõi in

verbis domini inueniunt᷑ ad cõmendandaʒ in
patre auctoꝛitatẽ bncipij. nec tamen in vbis al⸗

legatis omnino obticuit eſſe ſeſpũſſancti pꝛici⸗

pium. Cum dicit eum ſpũm veritatis: ⁊ſe hus
dixerat veritatem. MOꝛeterea ſpũſſanctus a filio
mittitur. m illud Johannis.xv. c. Cum vene
rit ꝑaclitus quem ego mittam vobis: ſ mittẽs
auctoꝛitatẽ habet aliquam in miſſum. Opoꝛtʒz
ergo dicere ꝙ filius habeat aliquã auctoꝛitateʒ

reſpectu ſpũſſancti.non autẽ dominij vel maio

ritatis: ᷣm ſolum oꝛiginem Si quis autẽ obij

ceret ꝙ filius mittit᷑ aſpũſancto. qꝛ dicitur Tu.
iiij.c. ꝙ dũs dixit in ſe impletuʒz illud Eſa. Spi
ritus dñiſuꝑ me euangeliʒare pauꝑibus miſit

me Reſpondere poſſumꝰꝙ filius a ſpũſctõ mit

titur m naturã aſſumptã. Spũs autẽ ſancius
non aſſumpſit naturã creatã. vt ᷣm eam polſit

dici miſſus a filio. vel fiius habere auctoꝛitatẽ

reſpectu ipᷣius. Relinquit᷑ ergo ꝙ reſpectu per

. —2

ſone eterne filius ſuꝑ ſpũmſanctũ auctoꝛitatem

habeat. Ad ſecundũ obiectum de Hamaſceno

dicit ſanct? Oho. ꝙ in non eſt audiendus q;⸗
uis a qͥbuſdam dicat᷑ ꝙ ſicut nõ ↄfitet᷑ ſmſan⸗

ctum eſſe a filio: .ita etia nõ negat ex vi vboꝝ il/
loꝛũ.Ad tertiũ de ꝓductiõe ꝑfecta patris dicit

ſanctus Tho. 3 ꝑ h̊ᷣ ꝙ ſpũſſanctꝰ ꝑfecte pꝛoce⸗
dit a patre. nõ ſolũ n⸗ fluũ dice
cedat a filio ſed omnino neceſſariũ.qꝛ vna ẽ vir

ũ non eſt ſupfluũ dicere ꝙ ꝓ⸗

tus patris et ſil. Et quicqͥd eſta patre neceſſe
eſt eſſe a filio niſi ꝓpᷣerati filiationis repugnet.
non em ſilius eſt a ſeipo licet ſit a patre. gitur
pr ⁊ filius ſunt vnũ pᷣncipiũ ſpũſſcti ꝓpt᷑ vnita

tem diuine virtutis: ⁊ yna ꝓductione ꝓducũt

Neq; em non potuit:ł nõ op

proteſt dici in pp

TOuid ſit miſſio in dininis etc
ter ſpuſſanctus mittit inuiſibiliter et

C(CPꝛima dicit᷑ quidditatis.
A¶ Secunda qualitatis.

ſpumſctm. ſicut etiã tres pſone ſunt vnum pꝛin
cipiũ creature:⁊ vna actiõe creaturã ꝓducunt.

¶ Tertia opinio de ſpuũſancto damnata fuit ali

quon qͥ dixerũt ꝙ; ſpſanctus no ſitequał p?ri
ſui diminutiõe eſt ſummepotẽtie.hocautẽ poę/ hectumnahortone- manifeſtatiõem ꝑ eſectũ

teſt pater. hoc poteſt filius: nõ aũt ſpũſſancttus Ende alugeiii
cognoſci eſſe ab

nõ em̃ poreſt generare filiũ ſicut pat᷑: necpoteſt cognoſci eſſe ab alio. Et qꝛ pater a nullois
dicit᷑ miſſus Sed vt iſta darius habeantur
triain hacpte dubia ſinfapenenddoł
CNꝛimũ vtrũ ſit poneremiſſionem in diuinis

ſpirare ſpumſanctum ſicut pater ⁊ filius.q̊ non

eſtillis equalis Ad hocrnder Alexader in.j.
olumieſume: ꝙ ſicut eadem eſt potentia fili ꝗᷓ

volumieſ

potuit generari que eſt in patre qua potuit ge⸗ C
nerare. Sic eadem eſt potentia ſpũſſancti ̊ po⸗ Ta

„

id eſt ſpirare.

reſt dari.i iran qua pfis 2 ſll
Abſit yt ideo ſit

poſluntare
nde Ziugꝰ.li. aximũ inqᷣt

otentioꝛ pater filio qꝛ creato⸗

2

rem genuit parer: filius non genuit creatoꝛem.
oꝛtuit.i.nõ ex im

potentia fecit: ſᷣ qꝛ ſibi nõ coueniebat. Similit

porteſt dici in pp
tata ſiue ligataſi

Bicendũ nonimo exſumma pfectioe ipius
potentie e

gꝛnon cõgrueret. End
git. Q

Sãctus vo Tho.j. pte. ꝗ.xl

H

1.

reſpectu pr̃is

E

2

ſpuũſſanctus datus fuit
Fno viſibili. (

poſtolis in

ü myſte

niuum otempla

aciemus.

(¶ CTertia tempoꝛalitatis.

oſito Si vo querat᷑ vtrumar
tali ta ſit potentia ꝓducediin perſona
ſpuſſancti.ppter hoc ꝙ nõ poteſt exire in actuʒ
Pꝓducendi pſonam ſicut poteſt in patre et filio.

tuſſanctus
qui mittit᷑ ab aliquo diſcedit ab eo ⁊ ad aliquẽ
locũ de nouo vadit. ſ in diuinis nõ poteſt eſſe
loci mutatio:cum deus ſit vbiq;.ergo in diuis
nõ poteſt eſſemiſſio. Secũdo ome qð mittitur
ſeꝑar᷑ a mittente. ſᷣ in diuinis nõ eſt ponereſe⸗
parationẽ vnius pſone ab alia:g nec miſſionẽ.

qꝛ non poteſt exire in actum hmoi
grueret. AUnde Anſel. in monologion
ui põt quod ſibi nõ ꝓdeſt ⁊ nõ debʒ: tan
itas puerſitas poſſunt in illũ
. pte. q. xlij. dicit. ꝙ ſicut ean
dem eſſentia que in patre eſt paternitas:in filio
eeſt filiatio. ita eadem eſt porentia qua pater ge⸗
nerat ⁊ qua filius generat᷑. Unde verum eſt /
qluicqͥd põt pr põr ſilius.Hõ tñ ſequit᷑ ꝙ poſſit
generare. Nam generatio ſigniſicat relationem
in diuinis. habet g eandem potentiã quaʒ par:
ſ̃ cũ alia relatiõe:qꝛ pr᷑ habet eam vt dãs.Eth̊.·
ſignificat cum ðꝛ pr põt generare:filius aũt ha
bet eam vt accipiẽs.⁊ hoc ſignificat᷑ cum dici
parel generat: Gden ditendi eſt de ſpuũſãcto

quali⸗
ſibiliter. et de congruitate tpis quo

2

tur miſſionis. In quo tres cõſidera-

miſſio in diuinis eſtaperiendum. Ad quod ita

ait Riccardus in pmo di. xv. MWMiſſio eſt ꝑſõe

emanantis vel anananonis pſonep aligui ſi⸗
bi apꝛopꝛiatum actu vel habitu manifeſtatio.
Nam miſſio reſpectu miſſi duo habet ex ſuo in⸗

de trini. inquit. ¶itti eſt

lio. Et ꝗꝛ pater a nullo iõ nun

d

ecundũ vtru miſſio ſit quid increatum vx

creatum

¶Tertium vtrüũ miſſio dicat de deo ab eterno
velex tempe vel vtro q; modo.

¶Ad pmui dubiũ reſpondet ſcriptura ſancta (

2

Bicit enim ad Galł.iiij.ca. Miſit deus filium
ſuũ.Et ibidem. Miſit deus ſpum filij ſui ĩ coꝛ⸗

da veſtra. Et Johan. iij. c. Mon em̃ miſit deus
filiũ ſuum in mundũ vt iudicet mundũ. Et.vj.

ca.Miſit me viuens pater.Et.viij.c.Quimi⸗
ſit me verax eſt. Et Johã.xvj. c. Cum venerit
paclitus quem ego mittam vobis. Ex qbus ⁊
ſimilibꝰ patet ꝙ filius miſſus eſt etiam ⁊ ſpiri⸗
Cotra hoc qdam obijciũt. Pꝛio qꝛ

Tertio nihil ꝑtinens ad inferioꝛitatem ⁊ ſuꝑio
ritatem dicit᷑ de vna perſona reſpectu alterius.

Ange dicit DHamaſcenus. O ſilius 'm ꝙ deuſ
nõ dicit᷑ obediẽs vel inobediẽs patri:ſbiectoꝝ
enim eſt hoc. Cum ergo ille qui mittif inctum
huius ſit inferioꝛ qᷓ; ille qui mittit: ⁊ ille qui mit
tit ſit ſuperioꝛ:non dicunt᷑ hmõi nomina mitte⸗
re ⁊ mitti de vna ꝑſona reſpectu alteriꝰ¶ Ad ſol⸗

uenda huiuſinodi obiecta notandi eſtm Bo

nauenturs in pᷣmo di. xv. . miſſio in his infe⸗
rioꝛibus habet reſpectum ad tria.ſ.ad bᷣncipiũ

ad terminũ ⁊ ad miſſum. Ad pᷣncipium ſiue ad

mittentem miſſio habet ſoᷣ triplici habitudine
compꝑari. videlicet vt ad dantem eſſe.⁊ ſic mit⸗
titur radius a ſole. Atad dantem vtutem: ſic
mittit᷑ iaculũ a piectoꝛe. Et vt ad dantem iuriſ
dictionẽ.⁊ ſic mittit᷑ nunciꝰa pᷣceptoꝛe. Scom
omnẽ hanc compatõʒ eſt miſſio in diuinis: qꝛ
ſpuũſſanctus mittit a patre ⁊ filio tanq;; habens
eelſe ⁊ vꝓtutem ⁊ auctoꝛitatẽ in operando in eis.
Et ideo miſſio m hunc reſpectum completiſſi/
mnmnme eſt in diuinis. Similiter ad terminũ ſub ter⸗
Tertia tempoꝛalit ta habitudine comꝑat᷑. Mittit᷑ enim aliquid
¶Pꝛima ↄſideratio ðꝛ quidditatis.vbi qͥd ſit

alicubi vbi videlicet quietat᷑.vt lapis mittitur

i
4

i
ſe
l⸗

lo.
in⸗

un
dur

nis
y

n

n
lun
.
N
1
imi
ent
82
n⸗
ge
n

lis
tur
.
npio
rius.

deoꝛſum. MHittit᷑ etiam aliqd alicubi vta quo
habeat᷑.ſicut aliqs mittit alicui donum. ¶ Cit⸗
titur inſuꝑ ad aliqͥd ꝙ opetur.⁊ ſic mittitflius
vel ſpũſſanctus vt alicubi inhabitandũ.vt ali⸗
cubi ad poſſidendũ vt donũ ad aliqͥd.ſ.ad effe
ctum ↄferendũ. Et ideo miſſio ꝑ compatõz ad
rerminũ reperit᷑ completiſſime in diuinis mul
tomagis q; in creaturis. Si autẽloquamur de
miſſie in compatõead miſſum. ſicin his infe/
rioꝛibꝰ ponit triplicem cõditõʒ imꝑfectionis.ſ.
ſepationem. ſiectiõz ⁊ mutatiõʒ. que quidem

. „

„

iſtis coꝛreſpõdẽs.Et ratio huiꝰ ptʒ ſic. In iſt

inferioribꝰ ſepatur miſſus a mittente: nam cum
mitto aliquem romam qꝛ roma diſtat a me. ille
quem mitto ſepatura me. In diuinis vo quia
de mittens eſt vbiq; nulla eſt diſtãtia.iõ nulla
ſeꝑatio.loco tñ huiuſ eſt miſſi a mittẽte egreſſio
ſiueemanatio. Similit᷑ in his inferioꝛibus eſt i

miſſo ſbiectio ꝓpter differentiam mittentis ad
miſſum:qꝛ miſſus differta mittente in ſſᷣſtatia.
Sed in diuinis nõ eſt ſbᷣalis differentia.Et iðo
oĩia ſunt eijlis nobilitatis in miſſo ⁊ mittẽte Sic
etiã in his inferioꝛibꝰ eſt in miſſo mutatio ꝓpt᷑
diſtantiaʒ miſſi a termino. Quia vo in diuinis

miſſus nulli loco abeſt.ideo non eſt ibimutatio
alicuius effectus de nouo ꝓductio. ꝭ Bona.
Sanctus vo Tho.j.pte.q.xliij.eandem ſentẽ
tiaʒ ↄfirmãs vt aſſerit: ꝙ in ratiõe miſſõis due
impoꝛtant᷑.quoꝝ vnũ eſt habitudo miſſi ad eũ
a quo mittit᷑. Aliud eſt habitudo miſſi ad ter⸗
mittik oſtendit pceſſio qdam miſſi a mittente.
vel m imperiũ.ſicut dñs mittit uũ.vł ſᷣm cõ
ſiliariũ.vt ſi ↄſiliarius dicat᷑ mittere regem ad
bellandũ. Vel ſm oꝛiginem: vt ſi dicat᷑ ꝙ flos
mittit᷑ ab arboꝛe. Oſtẽdit᷑ etiã habitudo termi
ni ad quẽ mittit᷑.vt aliquo mõ ibi eſſe incipiat.
vel qꝛ pᷣus ibi omnino non erat quo mitti᷑. ¶
¶Miſſio ̊ diuine pſone ↄuenire põt ſm ꝙ ipoꝛ
Et ᷣm ꝙ impoꝛtat ex alia parte nouum modũ
4 in aliquo. Sicut filius dicit eſſe miſ /
ſus a patre in mũdum ſm ꝙ incipit eſſe in mun
do viſibiliter ꝑ carnem aſſumptam. ⁊ tñ antea
in mundo erat.vt dici᷑ Johanis.j.c.Nonpo
nitur ergo miſſio in diuinis que fit m motũ lo⸗
calem. Quare nec ibi eſt ſeꝑatio:ſ ſola diſtictio

exiſten

oꝛiginis.Neq; põt eſſe minoꝛatio cuʒ non ſita
pncipio mittente.aut ᷣm imperiũ aut ᷣm conſi
lium.qꝛ inperãs eſt maioꝛ ⁊ ↄſiliãs ſapientioꝛ.

Et vt pᷣdictũ eſt miſſio illa no invortaunſſt pꝛo
i0 inis ꝗᷓ eſt m eꝗlitatem Scom du
bium fuit vtrũ miſſio ſit qd creatũ vl increatũ⸗

ceſſionẽ oꝛiginis ꝗᷓ eſt ſm eqᷣlitate

¶Secnda ſideratio demiſſ

75

Ad qa mdet Alexander in.jſnume milſio
ſiue dicat᷑ actiue deprĩe reſpectu filij.ſiue depa
tre ⁊ filio reſpectu ſpũſſancti.Siue dicat᷑ paſſi/

ue de ſilio vel ſpũſancto eſt qͥd increatũ. ⁊ idem

qð deꝰ.nam ꝓceſſio ſpũſſancti ẽ ipe ſpũſſanct

Pcedens.⁊ ſanctiſicatio ſpũſſancti eſt ipᷣe ſpũß

ſance ſanctificãs.Sʒ miſſio ſpũſſcti eſt eius ⸗
ceſſio a pre et filio ad ſanctiſicandũ creaturam:
vtrũq; aũteſt qͥd increatũ qð eſt ſpũſſanctus:g

minii ſſanctzeſtmiſſugeſt qulc ncreari
n iinter , dki , imI Eteadem ratiõe miſſio qua filius mittit᷑: ⁊ qus
non ſunt in diuinis. Eſt tñ aliqᷣd pfectionis ibi pater mittit Certiũ d 4 4 Ug

ertiũ dubiu fuit vtruz miſſio di⸗

catur de deo ex tempe velab eterno? Et rdent
doctoꝛes theologi ꝙ ðꝛex tempe. Nerũtñ alex
ander in.j.ſumme dicit ꝙ in miſſione duoſunt.

Eſt em̃ ibi pᷣncipale ſignificatũ qð eſt qͥd increan

tum. Et eſt ibi aliqð cõnotatũ.ſ.effectꝰ in rona

licreatura quod eſt quid creatum. Naʒ miſſio
eſt ꝓceſſio alicuius ꝑſone manifeſtata in creo⸗

tura: vel manifeſtatio ꝓceſſiois eternefacta r
tionali creature.rõne ergo cõnotati quod tpa⸗
le eſt ðꝛ miſſio tempalis. Sed ſanctus Cho. in
pma pte vbis dicit ꝙ in his que impoꝛtant oi
ginem diuinaꝝ pſonarũ eſt qdam ora attẽden-·

da. Quedã em̃ in ſua ſignificatõe impoꝛtant ſo⸗

lam habitudinem ad pncipium. vt pceſſio ex·

itus. Quedã vo cũ habitudine ad pᷣncipiuz de

terminãt ꝓceſſionis terminũ. Quoꝛũ qdam de

terminant terminum eternuz:ſicut generatioæ
ſpiratio nam generatio eſt pceſſio diuie ꝑſonei

naturam diuinã. Et ſpiratio paſſiue acceptaü/

poꝛtat ꝓceſſionẽ amoꝛis ſpſiſtentis. Quedam
vo cũ habitudine ad pncipiũ inpoꝛtant termi
aliqd ad hoc vt in aliquo ſit: et dat᷑ ad h̊ͥ vtha
beatur. Merſonã aũt diuinaʒ haberi ab aliqua
creatura vel eſſe nouo modo exiſtendi in ea efk
quoddã tpale. AVñ miſſio ⁊ datio in diuis dicũ
tur tꝑaliter tm. Gencratio autem ⁊ ſpiratio ſo⸗

lum ab eterno. Pꝛoceſſio aũt ⁊ exitus dicũtur

in diuinis eternaliter temꝑaliter. Nam filius

