oĩm chariſmatũ ſpũſſancti q̃ in beatam vgineʒ

deſcenderũt in hoꝛa oceptionis ſilij dei:intelle⸗

ctus humanus vel angelicꝰ nunqᷓ; potuerũt at⸗
tingere. ulto nanq; plura oꝑatus eſt deus

in vgine ⁊ qͥdem grandia qᷓ; ea queſcripta ſunt
aut excogitata. Idcirco Hiero.i ſᷣmõe ad pau

lam ⁊ euſtochiũ dum de virginis peminẽtia eſ

ſet d icturus ita locutus eſt. Timeo ſatis ⁊ val⸗

de ptimeſco dum veſtris cupio parere pꝛofecti

bus ne foꝛte ſicut impꝛobus ita ⁊ indignus lau

datoꝛ inueniar ꝓfecto cum nec ſanctitas nec fa⸗
cundia ſuppetant vt beatam ⁊ gloꝛioſam vginẽ

digne laudare queam. Am̃ vt verum fatear qͥc
q̊d humanis dici poteſt verbis mi nus eſt a lau
de dei. quia diuinis ⁊ angelicis eſt excellentius
pᷣdicata ⁊ laudata pᷣconijs.A ꝓphetis quide,ʒ
pᷣnunciata. A patriarchis figuris ⁊ enignati⸗
bus pᷣſignata.Ab euangeliſtis exhibita ⁊ mon
ſtrata.Ab angelo venerabiliter atq; officioſiſſi

meſalutata. Mꝛeterea qualis ⁊ quanta eſſet ab

eodem diuinitus declarat᷑ cum ait. Aue gratia

plena ⁊c᷑ Talibus nanq; decebat virgineʒ op
pignerari muneribus:vteſſet gratia plena:que

dedit celis gloꝛiam:terris deum:pacem genti /

bus:finem vitijs:vite oꝛdinem:⁊ moꝛibꝰ diſci⸗

plinam. hec ille. ꝛopter que omia coꝛam Eli⸗
labeth deuz ipa magniſicauit. que dignat᷑ de ſe
nobis dicere illud Eccleſiaſtici. xxiiij.ca. Ego
mẽr pulchꝛe dilectiõis timoꝛis magnitudinis
⁊ſancte ſpei. In me omnis gra vie ⁊ veritatis.
In me ois ſpes yite ⁊ vtutis.Trannſite ad me

oẽs qui cõcupiſcitis me:⁊ a generatõibꝰ meis

adimplemini. Spũs em̃ meus ſuꝑ mel dulcis:
T hereditas mea ſuꝑ mel ⁊ fauum. Ad eã g̊ cre

bꝛo confugiamus vt ſua ꝓtectiõe liberemurab
oĩbus malis imminentibus ⁊ bñfaciẽdo merea
mur filij eius gram ⁊ tandem gloꝛiaʒ ſempiter

nam. Amen.

— —— — —,. —

— =—

ermo X Vii .

C(Sermo vigeſimuſoctauus de trib? (Beperpetua virginitate ſanctema
z virtutibus conte mplandis virginis rie que fuit a pphetis pnũciata abip⸗
loꝛioſe in fe

gburificatois eiuſoe;:· ſa voto confu mata et ſemp inuiolabi
Mypletiſunt di literobſauata. 4 Capiiulu
Apurgariie arierm legen Bima

WMoyli. Scribuͦf hec verba Ku. p cellentiſſima illius feliciſſimematris
ii'/.ca. ⁊ in euangelio pꝛeſentis ſolẽ Smas catenplari debe
nitatis Splendoꝛ virtutum gloꝛioſe vgis ma
E rie miro modo effũditur in celo ⁊ in terra. Nã
K de ip̃a inguir Ambꝛoſius in libꝛo de virginita⸗

quaʒ cõtemplari debemus v: virgi⸗
mnltatis. ec deſignat in vbis moyſi. a Leui
ti. xij.c.ex oꝛdinatiõe dei moyſes dixit. lſi
uſcepto ſemie pepit imunda erit. Iſta 2ditio ſit

s
q;
i⸗
ſon

6.
ne
eis
i:
e

e

ETe

te. Lalis fuit maria vt eius vnius vita oĩm ſit
diſciplina. Pꝛopterea quecũq; geſta ſunt ꝑ eazʒz

dum illũ paruulum pᷣſentauit in templo ratõna
biliter facta fuiſſe indubitanter tenendum eſt.
Quod vt ⁊ nos deuotius cõtemplari poſſemꝰ

Beferuntur vo accenſe candeleille benedicte:

vt innuat ꝙ virgo ſacratiſſima tota ſit ſplendi
da et luminoſa. Fuit autẽ pᷣſentis ſolennitatisi
ſtitutoꝛ Sergius papa:quia ſpũſancto edoctꝰ
voluit vt chꝛiſtiani ſingulis annis ad honoꝛe,ʒ
genitricis dei hac die totum mundũ cum accẽ⸗
ſis ⁊ benedictis cereis illuſtrarẽt. Inductꝰ vo

ad id fuit quoniã Romani tempoꝛe gentilitatl
⁊ ſuꝑſtitioſi cultus idoloꝛum in kalendis Fe⸗
bꝛuarij ad honoꝛem Febꝛue matris martis: qͥ

deus erat belloꝛum vrbem de quinto in quintũ
annum cum cereis ⁊ facibus tota nocte luſtra⸗
bant. vt filius eius illis victoꝛiam de inimicis
concederet cuius matrem tam ſolenniter hono⸗
rarent. Similiter in febꝛuario ſacriſcabant Fe⸗
bꝛuo.i.plutoni ⁊ ceteris dijs infernalibꝰp ani⸗

mabus anteceſſoꝛũ ſuoꝛũ.ideo ei ſolennes ho⸗

ſtias offerebant:⁊ tota nocte laudibus inſiſten-
tes cum cereis et accenſis facibus vigilabant·
Et qm̃ difficile eſt cõſueta relinquere chꝛiſtia⸗
ni de gentilitate conuerſi adhuc pꝛedictas ceri G6
ſalute hominũ.Qð cũ iudeꝰ ↄſpiceret ſtati cu,ʒ
familia ſua ſacro fote renar⸗ . In fine vo libꝛi
erot ꝙ tꝑc Fernãdi regis iueniri debebat¶Ad

monias obpᷣuabãt:qua dere pontifex maximꝰ
vtextingueret paganoꝛũ erroꝛem indixit vt be

nedicta luminaria ad honoꝛem regine celoꝛum

ab omnibus fidelibus poꝛtarent᷑. Ibanãq; nõ
martis:ſed Yeſu xpᷣi fuij dei dulciſſima matera
nobis colenda eſt:cuius meritis ⁊ interceſſione

innumera (vt ſic dicam eam inuocantibus bũñ⸗

ficia donantur. Ad cuius laudes explicandas
hodierna die incũbere debemꝰ:q̃ vagientẽ filiũ
ad templũ ꝑduxit:ibiq; oĩa ꝑfecitq moylſes ĩle
ge iubebat. In qbus ꝑ ipᷣam laudabiliſſime ge⸗
ſtis triplicem eius vᷣtutem p̃ ceteris eligimꝰ cõ
templangdan.

ℳ☛ „

ecuda humilitats.
ruia liberalitanis.

appoſita dat intelſigere:ꝙ qñq; mier eſſet pari⸗
tura maſculũ nõ ſuſceptoſemie. Exqͥ̊ doctoꝛes
dicũt ꝙ ſignant mnots fuit ita locutꝰ ad exci⸗
pienda mrem dei ab immũdicia. Et vt Berũ.

emplari poſſemꝰ git.qꝛ timuit in mr̃em dni blaſphemiã irrogare
Sancta mater eccleſia puriſicatiõis eiꝰ feſtum l mur: ib⸗
cum benedictione candelarũ agendum ſtatuit.

Sʒ vt vginitatẽ illã ardentiꝰ veneremur:i hac

„

imu vtrũ virginitas M arie fuit añ pꝛe⸗

Scdm vtrũ vginitas marie fuit voto ofirmata

gtenia dubia ſin gerencg, Gnctatg.

Tertiũ vtꝝ vginitas marie fuitſp obᷣuata.
¶ Ald bmũ dubium rñdemus q placuit altiſſi

mo deo ꝑ multa ante retroactaſecula virginita
tem mariea ſuis ꝓphetis ⁊ alijs bꝰ rẽ tã gran⸗
dem notã effecit mirabilit᷑ pᷣconiſari. Omitto ſi

monia. Zm referã qͥd in hiſtoꝛis hyſpanie: ͥd

in Eʒechiele: in Eſaia fideliſſime ſcribit In
oꝛiginali libꝛo hiſtoꝛie hyſpanice in.c.xl.deno
nullis incidentibus tꝑe Yernandiregis ita hł

7„ „ „+

Cũ apud toletũ qdam iudeꝰ gra ampliandi vi·

neam ſuã rupem cõminuiſſet in medio ſaxi con
cauitas reꝑta eſt. vbi liber erat folialignea hůZ
deſcript tribꝰ linguis.hebꝛeis. grecis ⁊ latinii

ſcriptura qſi vnius pſalterij videbat᷑ Hic liber

detriplici mundo diſſerebat. ab Adaʒ vſq; ad
antixpᷣm. Pꝛincipiũ vo tertij libꝛi incipiebata
xpo ſicexoꝛdiens. In tertio mundo filiꝰ deina-
ſcetur in mũdo ex virgine Maria: patietq; ꝓ

hetã Ezechielé iam veniam cui virginitas
iiefeneliseſt .n ait. c. xliiij. Cõuerti me
ad viam poꝛte ſanctuarij exterioꝛis: que reſpi⸗
ciebat ad oꝛientem: ⁊ erat clauſa. Et dixit důs

ad merpoꝛta Hᷣ clquſa erit æ nõ apiet᷑: ⁊ vir non

trãſiet ꝑ eã.qm dñs deus iſrael ingreſſus eſt ꝑ
eam. AUbi Aug.in ſᷣmoneait. Mirabilis pio
phete viſio ſed mirabilioꝛ eſt pꝛophetie adim/
pletio. Quid eſt poꝛta in domo dni clauſa: niſi

3 maria ſempꝑ eritintacta: Et qͥd eſt. Hõ nõ trã
ſͦ

lbit p eam: niſi ꝙ Joleph nõ cognouit eã⸗ Et
qͥd eſt ſolus dñs intrat ⁊ egrediet᷑ ꝑ eaʒ:niſi qꝛ·

ſpuũſſanctus impꝛegnauit eã: Et quid eſt clau⸗

ſconditam ſiue ſit virgoſiue coꝛrupta Secr
Ddo qꝛ dicit̃᷑ ꝙ nomen eius vocabit᷑manuel.Fi
lius autem vᷣginis vocatus eſt Jeſus chꝛiſtus
Erideo aiſt iudei ꝙ hec ꝓphetia non intelligi

tur Exo.:iij.

ane Nlane faae voto Frta:
„ 5% „
7 6 .

ſa erit in eternũ:niſi qꝛ: aria fuit vgo añ par
tum ⁊ virgo poſt partum:Bicat ergo aria

Poꝛta facta ſiun celi:ianua facta ſum ſilio dei:
illi facta ſum ianua clauſa: quipoſt ſuam reſur-

rectionem ingrefſus eſt ꝑ oſtia clauſa:ꝑ qᷓ egreſ
ſus eſt ad ſuos cruciſixoꝛes.Ad diſcipulos au

tem ſuos clauſo oſtio cenaculiingreſſusẽ clau⸗
ſtra:qͥ natus de ventremeo:me matrem dimiſit
intactam. Adimpleuit ventrem meũ diuinitate
⁊ vterũ meum non euacuauit caſtitate.hecille.
Eſaias vo ſatis aꝑte.c.vij. vginitatẽ ¶MHarie
p̊nũciauit.Ecce inquit vᷣgo concipiet ⁊ pariet

flium:⁊ vocabitur nomen eius emanuel Sed

. „

— 4 .

iudei contra nos arguuntMꝛimo qꝛ in heb
nõ dicit᷑ virgo ſed halma: æ ſigniſirat pue

tur de xpᷣo ⁊ vᷣgie matre:ſed de Eʒechia filio re
gis achas:qͥ poſt dictuʒ ꝓphete natus eſt. Sʒ

hoc impugnat Rabiſalomonꝑ hoc ꝙ Eʒechi

as erat.xx v.annoꝛũ qñ cepit regnare pꝰachas
patrem ſuũ immediate.vt habet᷑ᷣ. e. xvi

Regl. xvi. c. Ergo in pᷣncipio regni Achas an⸗
teq; diceret᷑ pphetia Eʒechias erat nat æ erat

nouem anno:u. Et ꝓpter hoc dicit Rabi ſalo⸗
mon ꝙ hec ꝓphetia ẽ intelligẽda deſilio Eſaie
qui acceperat vxoꝛem iuuenculã: æ iam conce⸗
perat de eo. Et qꝛ de puero exiſtente in matris
vtero neſcit᷑ fiſit maſculus vel femina. iõ Eſai⸗
as dabat Achas ſignum liberatiõis a duobus
regibus illũ inuadere volentibus. ſi cut ptʒ iiij

Regu.xvj.qꝙ vxoꝛ ſua grauida pareret fiſium

u Segd vt refert Nicolaus delira. Iſta

CE

aAgd pᷣmum vo obiectũ dicit Nico. de Lira.

ꝙ halma in hebꝛeo ſigniſicat abſconditã: ita ꝙ

non dubitat᷑ de integritate illius. Et ſcribitur
ꝑh:⁊ nõ inueniunt᷑ miſi tres ita deſcripte.Pꝛi⸗
ma eſt rebecca.de qua Geñ.xxiiij.c.dici. u
ella decoꝛa nimis. Sequit᷑ CPuella que egredie
tur. In hebꝛeo ponitur halma:que egredietur
Secunda fuit maria ſoꝛoꝛ Moyſi.de qua dici
ur Exo.ij.c. Juit puella. In hebꝛeo ponit̃ hal

uit halma. Et iſte due fuerũt vᷣgines pu⸗

riſſime qñ fuerunt ſicnominate.Tertiaergo fa

it virgo Maria ĩ hac ꝓphetia. Quare halma
vginem ſigniſicanl.

unt Mꝛimo qꝛ in hebꝛeo u en ne =
lã ab ros. qꝛ ᷣm carnis oꝛiginem cultus dei augeba⸗

2* lchas regnauittm̃. xx vj. annis. vt hr iiij.

ceerdpoſitio ſtare nõ poteſt.qꝛ capło ſequẽti dicit᷑
de pueroillo. Et erit extenſio alarum eiusim-
plens latitudinẽ terre tue o emanuel.Et loquit
de terra regni iudee cuius nunqᷓ; fuit dñs Eſai⸗
983. Et ꝓpterea ad Faʒ intelligit᷑ dexpᷣo qui do
minat᷑ iudee ⁊ omibus que ſunt in celo ⁊ inter

d illud vo quod adduce⸗

batur de nomie emanuel reſpondent doctoꝛes:
vt eniã tactum eſt in ᷣmone de circũciſiõe ꝙ du
plexeſt nomen.ſ.nature vt homo. ⁊ impoſitio

nis vt NPetnus et Anthonius. Emanuel itaq; ẽ

nomen nature. Jeſus vo nomen impoſitionis.
¶ Secundũ

Marie
pte.q.xxviij. ꝙ cum ꝓfectionis oꝑa magl ſint
laudabiliaſi
tas aũt in matre dei pᷣcipue debet pollere.ideo
conueniens fuit vt vᷣginitas eius eſſet ex voto
deo conſecrata. Verũtamen qꝛ tgelegis opoꝛ⸗
tebat generationi inſiſtere tam mulieres qᷓ; vi⸗

uit voto confirmata:Ad quo

tur anteqᷓ; ex illo populo xpᷣs naſceret᷑. Mater
dei non credit᷑ anteq; deſponſaret᷑ Joſeph ab⸗
ſolute virginitatem vouiſſe.licet eam in deſide/
rio habuiſſet. Suꝑ hoctamen voluntatem ſuã
diuino cõmiſit arbitrio. Poſtmoduʒ vo acce⸗

pto ſpõſo ſᷣm ꝙ moꝛes illius temꝑis exigebaãt
ſimul cũ eo votum vginitatis emiſit. voluitvo
deſponſari ex familiari inſtinctu ſpũſſancti:con

ſidens de diuino auxilio ꝙ nũq; ad copul car
nalem pueniſſent. Confirmant᷑ iſta ꝑ magiſtrũ

ſententiaꝝ in. iiij.di.xxx. a⁊ etiam ꝑ illud quod

H.C. ſufficiat.S. Beata Maria
Dicit in ſuo iiij. ꝙ poſſibile

Landulſfus tit in ſuo V
ſuit vginem expꝛeſſe vouiſſe anteq; deſponſare

tur. ⁊ nihilominus cum vero voto virginitat
potuit contrahere.Nam matrimoniũ eſt ↄſen⸗

ſus in carnalem copulam alterũ coniugumpe⸗
tente. Si ergo cõſtaret ꝑ reuelationem ipᷣifemi

ne ꝙ nunqᷓ; vir debitum abea peteret cuʒ vero
voto veginitatis:poſſet ſtare verũ matrimoniũ

qꝛnunq; carnalis copula ſequeret᷑.Et ita fuitĩ
ꝓpoſito.qꝛ virgini gloꝛioſe fuit reuelatũ ꝙnũ⸗

q; Joſeph peteret ab ea debitum.⁊ foꝛte etiam

ipᷣi Joſeph cum dicat᷑ a multis ꝙ ipᷣeinſuꝑ exi

ſtinctu ſpaſſancti virginitatem vouerat. Non

obſtante aũt tali voto inter ariã ⁊ Joſeph
verũ fuitmatrimoniũ.vt refert magiſter ſuiaꝝ
Et.xx vij.q.ijc.inſtitutum. Nam vtinqͥt Ric⸗

Ccardt

dam indiuiſibili coniunctiõe animoꝛũ ꝑ quam
vnus coniugũ indiuiſibiliter alteri ſidem ſenua
re tenetur. Finis autẽmatrimonij eſt ples ge⸗
neranda ⁊ educanda.Ad quoꝛũ pᷣmumpeme⸗
nitur ꝑ concubitum coniugalem. Adſecundũ

alia opera viri ⁊ vxoꝛis qui ſibijnuicem obſe

quunt ad pꝛolem nutriendam. Sic ergo q;tum

dubumn aperienal venn vlgin⸗
ondet Riccardus in.iiij.di.xxx.Et Cho.iij

ex voto ſiant qᷓ;ſine voto.virgini⸗

inat Ric⸗
etiam ſanctus Tho. duplex eſt ꝑfectio
reipᷣma.ſ.⁊ ſecũda.Pꝛima in ipᷣa rei foꝛma con
ſiſtit ex qua ſpeciem ſoꝛti᷑. Secũda oↄſiſtit ĩ ope
ratione rei ꝑ quam res aliqualit̃ ſuum fineʒ at⸗
tingit. Foꝛina autẽ matrimonij cõſiſtit in quaoa⸗

N
R
nge
n.

ſe⸗

ll⸗
.
0
n⸗

N
ige
in
ce

ani

ad pᷣmam pfectionem omnino verũ fuit matri⸗

monium vginis matris dei ⁊ ioſeph:qꝛ vter;

ↄſenſit in copulam coniugalẽ: nõ aũt expᷣſſe in
copulam carnalem:niſi ſub conditõe ſi deo pla⸗

ceret.vnde ⁊ angelus vocat mariã cõiugem di

cens. Noli timere accipere Mariã coniugem
tuam. Quod exponẽs Aug. in lib.denuptüs
concupiſcentia dicit. Coniunx vocat᷑ ex ᷣma
deſponſatiõis fide quam cõcubitu nec cognoue
rat nec fuerat cogniturus. Quantũ vo ad ſecũ
dam pfectionem que eſt ꝑ actum mr̃imonij ſi
referat᷑ ad carnalem concubitũ ꝑ quem ꝓples ge
neratur non fuit iſtud matrimoniũ cõſummatũ
abuit tamen illud matrimoniũ etiaʒ ſecũdaʒ
ꝑfectionem qᷓ;tum ad ꝓlis educationcʒ. AUnde
Aug. dicit in lib.de nuptüs ⁊ concupiſcẽntia.
Omne nuptiarũ bonum impletum eſt in ilł pa⸗
rentibus xpᷣi:ꝓles.fides. ſacramentũ.pꝛolẽ co⸗
gnoſcimus ipᷣm dñm Jeſum. Fidem qꝛ nulluʒ
adulterium. Sacramentũ qꝛ nullũ diuoꝛtium.
ſolus ibi nuptialis cõcubitus nõ fuit. Et ſi qͥs
obijceret contra iſta.qꝛ ierony.contra helui
dium ait. Joſeph marie cuſtos fuit potiꝰq́; ma
ritus. Dicendũ ꝙ lieronymus accipit maritũ
ab actu matrimonij cõſummati. Sil intelligen

da ſunt verba Hietonymi in ¶ Oattheũ vbi ait B

5

Cum virũ audieris ſuſpitio tibi non ſubeat nu

ptiarũ.ſed recoꝛdare conſuetudinis ſcripturaꝝ
qua ſponſi viri ⁊ ſponſe vocant᷑ vxoꝛes.quod
Hieronymus vocat nuptias nuptialem concu
bitum. Omia pᷣdicta facile teneri poſſunt: ⁊
virgo vel anteqᷓ; cũ Joſeph cõtraheret:vłpoſt
qᷓ; contraxit ex dei reuelatione vᷣginitatem vo/
uiſſet Et ꝙ Joſeph illuminatus a deo qui ele⸗
git eũ tãte virginis ſponſum ⁊ ſui filij alumnuz
vginitatem voto fuerit complexus cum ppen
dimus ipᷣius virginis benedicte moꝛes actus
diuinitus regulatos. In idam tamen hiſtoꝛiꝗ
ſichabet᷑ ꝙ beata virgo completo ablactatõis
triennio ad templum domini a parentibus fuit
ꝑducta vbi remanſit cum alijs vᷣginibus ⁊ pu⸗
ellis in omni ſanctitate ᷣuiens altiſſimo deo. vi
ſitabaturq; ab angelis frequentius: ⁊ ſpũalibꝰ
conſolationibꝰ replebat᷑. Quartodecimo vero
etatis ſue anno pontifex publice denũciauit vt
virgines que erant in templo ⁊ etatis tempꝰim
pleſſent domũ reuerterent᷑ vt matrimonia con⸗
traherent: cuius mãdato cum cetere paruiſſent
ſola virgo Maria hoc ſe facere nõ poſſe reſpõ
dit:tum qꝛ parentes ſui eam domini ᷣuitio mã⸗
cipaſſent:tum qꝛ vᷣginitatem ſuam domio ipſa

vouiſſet.Tunc anxiatus pontifex ꝓ nouitate

rei imminente feſtiuitate iudeoꝛũ ſenioꝛibꝰ con/
uocatis:omniũ vna hec fuit ſententia vt domi

conſiliũ quereret᷑. Cum aũt oꝛatiõi inſiſterent:

deret:ip̃e ꝓculdubio eſſet cui virgo deſponſari

uid cui cum incongruũ videret᷑ ſi vir iam pue-

filiũ ſuum pᷣmogenitũ.Arguit lheluidiꝰ ⁊ dicit

⁊ pontifex ad conſulendũ dñm acceſſiſſet: mox
de loco oꝛatoꝛij cunctis audientibus vox inſo⸗
nuit: vt qͥcũq; de domo DHauid nuptijs abiles
coniugati nõ eſſent: ſinguli virgas ad altare de
ferrent: ⁊ cuiuſcũq; virgula germinaret ĩcauu⸗
mine eius ſpũſſanctus in columbe ſpecie conne

deberet. Erat int᷑ ceteros Joſeph de domo dꝛo⸗

cte etatis tam teneram vginem duceret in vro
rem:ceteris virgas ſuas afferentibus:ſolus ip⸗
ſe vgam non attulit. vnde cũ nihil diuine voci
2ↄſonum appareret pontifex iterato dñm ↄſulen
dum putauit:qͥ reipondit ꝙ ſolus ille virgã ſuꝰs
non attulit cui virgo deſpoſari debebat. Indu/
caus itaq; Joſeph vt virgam ſuã ferret: cuml
feciſſet ilico germinauit ⁊ in eius cacumiĩe colüu⸗
ba cõſedit:quare ſibi deſponſata fuit vgo: qui
in ſuam ciuitatem bethleem pfectus neceſſaria
nuptijs ꝓuidebat.virgo aũt Ałaria ad domũ
parentũ in naʒareth reuerſa ẽ. Abi in diebꝰ il
angelus Gabꝛiel ei oꝛanti apparuit: ⁊ de ea na⸗

ſciturũ dei filium nüciauit. Hec inlegedanati- N K
uitatis vginis. ¶ Tertiũ dubiũ fuit vtrũ vir⸗ era tas Wlaie

ginitas ldarie fuit ſemꝑ obuata? Ad quod nata⸗
nequã eluidius berctieus oꝛe ſacrilego ⁊ bla Fme -er
ſphemo auſus eſt dicere:ꝙ poſt partũ nõ man
ſit virgo:licet fuerit virgõ ante partum ⁊ĩ par⸗
tu. Sumpſit aũt occaſionẽ erroꝛis qꝛ male itel⸗
lexit ſcripturas. NMam in.j.c. attheiſcribit
de Joſeph. Mõ cognoſcebat eã donec peperit

hoc aduerbiũ donec cõſueuit determinatũ ts
ſignificare quo completo fiat id qð vſq; ad illꝰ
tꝑus non fiebat:vbũ aũt cognoſcẽdi ibi ad coi
tum refert᷑.ſicut ⁊ Geñ.iiij.c.dicit᷑ ꝙ Adaʒ co
gnouit vxoꝛem ſuã:ergo poſt partuʒ beata vir
go fuit a Joſeph cognita. Inſuꝑ ⁊ Jeſus noia
tur mogenitus:ergo habuit fratres ſᷣſequen
tes.Et hoc confirmat᷑:qꝛ Johãnis.ij.c.dicit᷑.
Deſcendit in capharnaũ ipe.ſ.xpᷣs ⁊ m ⁊ fra⸗
tres eius. Pꝛo cõfuſione lheluidij⁊ veritat de
fenſione notandũ ꝓillo vbo cognoſcebat:ꝙ qͥ⸗
dam dixerũt hoc nõ eſſe intelligendũ de cogni⸗
tione carnis:ſed de cognitiõe noticie. Diẽ enis
Chꝛyv. non cognouit eaʒ Joſeph anteqᷓ; pa
reret cuius fuerit dignitatis: ſed poſtqᷓ; peꝑit
tunc cognouit eam.qꝛ ꝑ ipᷣius pꝛolem ſpeciali⸗
oꝛ ⁊ dignioꝛ facta fuerit qᷓ; totus mũdus.quia
quem totus mũdus capere nõ poterat in angu
ſto vtero ſuo ſola ſuſcepit.Quidam aũt hanc co
gnitionẽ referunt ad noticiã viſus.Sicut enim
Noyſi cum domio colloquẽtis gloꝛiſicata t

V viij

facies vt non poſſent in eum intendere filij ira
el: Sic Maria claritate vtutis altiſſimi obum/
bꝛata cognoſci nõ poterata Joſeph donec pa⸗
reret. Poſt partum vo a Joſeph agnita iueni
turſpecie faciei non libidinis tactu. Hiero.aũt
concedit hoc eſſe intelligendũ de cognitiõe coi⸗
tus:ſᷣ dicit ꝙ vſq; vel donec in ſcripturis qñũq;
ſigniſicat certum tpus. ſmillud ad Gabiij. ca.
Pꝛopter tranſgreſſoꝛes lex poſita eſt donec ve
nit ſanctum cui ꝓmiſerat.Qñq; vo ſigniſicat i
finitum tempꝰ.pm illud. Donec ponam inimi⸗
cos tuos.ponit᷑ ibi donec ꝓſp.Et ſᷣm hũcemo
dum loquẽdi euangeliſta oſtendit ꝙ Joſeph ñ
cognouit eam donec pepꝑit.i.vſq; ad partum ⁊
necq; etiam poſt paꝛtũ. e eo etiam ꝙ xpᷣs dici
tur pᷣmogenitus vt ait iero. ⁊ ponit᷑ de vbo.
ſigni.in.c. Joſeph. Non poſt quẽ alius ſᷣ ante
queʒ nullus.Et de eo qð Heluidius referebat

xbpm vicz habuiſſe fratres Hiero.ait. ꝙ quatu

oꝛ modis in ſcriptura fratres dicunt᷑ſ.natura.
gente. cognatione affectu. vnde fratres domĩ

dicti ſunt non ᷣm naturã q̃ſi ab eandem mr̃e na ti

i:ſ̊ pᷣm cognationem quaſi conſanguinei eius
exiſtentes Oeteſtandus itaq; eſt erroꝛ ꝑnicio⸗
ſiſſimus heluidij. vt inqt Tho.iij. ꝑte.q. xx viij
Nꝛimo ſicut qꝛ derogat xpi ꝑfectioni.qᷣͥ.ſ. vm
diuinam naturam vnigenitus eſt pr̃is tanqᷓ; ꝑ⸗
fectus ꝑ omnia filius eius. ita etia decuit vt eẽt
vnigenitus matris tanqᷓ; pfectiſſimum germen
eius.Scðdo hic erroꝛ iniuriã facit ſpirituiſãcto
cuius ſacrarium fuit vterus virginalis in quo
carnem xpᷣi foꝛmauit. Ande nõ decebat vt ð ce
tero violaret᷑ ꝑ commixtionẽ virilẽ.Tertio de
rogat dignitati ⁊ ſancutati mr̃is dei q ingratiſ⸗
ſima videret᷑ ſi tanto filio ↄtenta nõ eſſet:⁊ ſi v
ginitatem que in ea miraculoſe ↄuata fuerat
ſponte ꝑdere velletꝑ carnis concubitũ eauar⸗
lo inſuꝑ ipᷣi Joſeph eſſet ad maximã pᷣſumptio

nem imputandũ:ſi eam quã reuelante angeloðꝰ
ſpũſancto deum ↄcepiſſe cognouerat: polluere
temptaret.Quare vginem añ ꝑtum: vginez in
igine⸗Pgilnem t pod partum genitricẽ dei ve⸗
riſſime p̃dicamus. Si vo vlterius alis quere
ſe ret: cur voluit xp̃s de virgine naſcie Reſponde
re poſſumus er dictis pᷣfati doctoꝛis ſcti Tho.
i5. boc foctum eſt triplici de cauuna.
Pꝛimo ppter dignitatem pfis
5080 ppter puritatem niuu.

Tertio ppter incarnatiõis ſinem.
EHꝛimo ꝓpter pris dignitatẽ conᷣuandam.
um em̃ xps ſit verus ⁊ naturał dei filiꝰ:nõ fu
it conueniẽs vt alium pr̃em haberet qᷓ; deuʒ ne
dignitas tranſferret᷑ in aliũ.Scdo h̊ fuit conue

niens ꝓpter puritatem ſilij. Jpᷣenaq; eſt vbuʒ

¶ Tertia oblationis.

dei: vbum vo abſq; omni conuptõe coꝛdis cõ
cipit᷑ ⁊ ex coꝛde abſq; coꝛruptiõe ꝓcedit. An
vt oſtenderet᷑ ꝙ illud coꝛpus eſſet ipᷣiꝰ vbi dei:

Zueniẽs fuit vt de incoꝛrupto virgis vterona

ſceret. Certio fuit ↄueniens ꝓpter incarnatio
nis finem. Ad hoc em̃ venit xpᷣs vt hoĩes rena⸗

ſcerent᷑ in filios dei nõ ex voluntate carnisneq;
ex voluntate viri.id eſt non ex conſenſu mulie⸗

ris et viri. ſed ex deo.id eſt ex dei virtute nati

ſunt. AUnde Aug. in li.de ſancta vginitate ait-

Opoꝛtebat caput nr̃m inſigni miraclo ᷣm coꝛ⸗
pus naſci de virgie vt ſigniſicaret ſus membꝛa

de virgine eccleſia m ſpũm naſcitua.
CBe tribus legis cerimonijs quas
beata virgoſeruauit ex bumilitate⸗

cta ↄtemplari debem dicit huilita⸗

llam nã q; ſbiecit ſe hodierna die tripli

„

ma cerimonia fuit purgatiõis

— —

cunda p̃ſentatiõis.

CPꝛima cerimonia ðꝛ purgatiõis. Quadra⸗
geſimo nanq; die a natiuitate dñi venit ad tem⸗
plum vt ᷣm ↄſuetudinem legis mundaret᷑:cuʒ
tñ ſᷣ illa lege nõ teneret᷑.Ad qð plene itelligen
dum ponderanda ſunt ea que ſcribunt᷑ Leuiti.
xij.ca.vbi ſic hr in ſententia:qꝙ młer ſi ſuſcepto
ſemine peperiſſet maſculum immũda eſſet ſeptẽ
diebus.immũda.ſ.a conſoꝛtio hoim ⁊ ab igreſ⸗
ſu templi. Sed completis ſeptem diebus mun /
en efficiebart̃᷑ quo ad conſoꝛtiũ hominũ.
Sed adhuc vſq; ad trigeſimũ tertium diẽ quo
ad ingreſſum templi immũda erat.tandeʒ com

pletis quadraginta diebus: quadrageſima die

bemplum intrabat ⁊ puerum cum muneribꝰ of

ferebat. Si wo feminam pepiſſet duplicabãtur
dies ⁊ quo ad cõſoꝛtiũ hominũ ⁊ quo ad ingreſ

ſum templi. Beatiſſima vo virgo nullã habuit
immundiciã a qua purgaret᷑.neq; flium conce
pit virili ſemine:quare nec legi purificatõis ob
ligabat᷑.voluit tamen pᷣdictam legem humilit᷑

adimplere. Naʒ vt inqᷣt Cho. iij. pte. q.xxxvij
Sicut plenitudo gratie a xpᷣo deriuat᷑ in mr̃eʒ

ita decuit vt mater humilitati filij confoꝛmaret᷑

Et ideo ſicut xpᷣs licet legi non eſſet obnoxius:

voluit nihilominus circũciſioneʒ aliaq; onera
legis ſbire.ad demõſtrandũ humilitatis ⁊ obe

dientie exemplum: ⁊ vt apꝛobaret legem:⁊ vt

occaſionem ſcandali a iudeis tolleret: pꝛopter

vgine benedi

aoY

lutn

ſne

an
n

bl
hieo
fere
lus
ri

ns
dei⸗
ona
nno⸗
na⸗
eq;
le⸗
i
⸗
n

6

gr
v

dr⸗
n⸗
;
den
o
icn
nun/
o
n
de
of
wur.

it
nce

iit
.
nre;
ſarek
tius:
vera
obe
1
gler

eaſdem rationes voluit ⁊ matrem ſuam implere
legis obſᷣuantias quibus tamen nõ erat obno
xia. Ideo Bernardus ad vginem ſic deuotelo
quitur. Vere beata virgo non habes cauſam:
nec tibi opus eſt puriſicatione: ſed nunqͥd filio
tuo opus erat circũciſione Eſto inter mulieres
tanq; vna illarũ:nam ⁊ filius tuus ſic eſt in me⸗
dio pucrond lee Bernardus. ,Secundace-
imonia legis cuiſe virgo ſancta biecit dicit pᷣ
ſentationis. vt enim ſcribit᷑ Exodi. xiij.ca. Co⸗
cutus eſt dñs ad oyſen dicens. Sanctifſica

mihi omne pᷣmogenitum quod aperit vuluazi

filij s iſrael. Abiſciẽdũ ꝙ de pꝛolenata duplex

pꝛeceptum tradebatur in lege. Anum quidem

generale q;tum ad omnes. vt.ſ.completis die⸗
bus purificationis matris offeret᷑ ſacriſiciuz ꝓ

filio ſiue ꝓ filia.vt habet̃᷑ Leuitici.xij.ca. Et B

quidem ſacrificium erat ad expiationem pecca

ti in quo pꝛoles erat concepta ⁊ nata:⁊ etiaʒ ad
conſecrationẽ quandam ipᷣius: quia tunc pꝛio

pᷣſentabatur in templo. Et ideo aliquid offere⸗
batur in olocauſtum. aliqͥd pꝛo peccato.Aliud.
erat pᷣceptum ſpeciale de pᷣmogenitis tam in ho
minibus qᷓ; in iumentis.Sibi enim dominꝰ de/
putauerat omne pᷣmogenitum in iſrael: ꝓeoq

ad liberationem populi iſrael ꝑcuſſerat pꝛimo/
genita egypti ab homine vſq; ad pecus:pꝛimo

enitis filioꝛũ iſrael reruatis. Et quia chꝛiſtus
uit ᷣmogenitus Marie vginis matris: vtrũ

qꝙ; fuit factum circa eum. Pꝛimo qᷓtũ id quod
diart goclale: SPiunctad pᷣmogenitos. Ob qð

dicit Lucas. Tulere illũ in hieruſalẽ vt ſiſterẽt

eum. id eſt offerrent dño: qꝛ omne maſculinum
adaperiẽs vuluam.i.pᷣmo naſcens ᷣm Nico⸗
laum delira.Cuiuſinodi erãt pᷣmogeniti:ſãctuʒ

domino vocabif. Secũdo factum fuit circa cri
ſtum id quod cõmuniter ꝑtinet ad omnes. Et

hoc notat᷑ cum dicit᷑.Et vt darent hoſtiaʒ v᷑ᷣm
ꝙ dictum erat in lege domini par turturuʒ aut

duos pullos columbarũ. Quia vo dicit᷑.Om/

ne maſculinũ adaperiens vuluam. ptʒ ꝙ loqui

tur de maſculo concepto ⁊ nato ꝑ aperitionem

clauſtri vginalis: quod non habuit locũ in bea

ta virgine: que virgo ꝑmanſit in ↄceptu ⁊ par
tu:tamen hanc legem ex humilitate voluit ob⸗
ſeruare. ¶ Tertia cerimonia cui ſe virgo ſubie⸗
cit dicitur oblationis. Nam obtulere ia ⁊ Jo
ſeph ꝓ domino par turturum aut duos pullos
columbarũ.lhec erat oblatio pauperũ: ſᷣ agnꝰ
m Meri

oblatio diuiti tamen tres difficultateſ
hic gunt Maimaan cõueniens fuit aliqͥd of⸗
ferre deo Secũda quare oblatio fiebat de alic
bus determinate non de omibus Tertia qua⸗

re animalia offerebantur occiſ⸗

EKerioporer iguratiogem

cultate poſſet quis arguereiſto modo.Nihilẽ
offerendũ alicui quodſuum eſt ⁊ ie non indi⸗
get. Sed dei erant omnia que in ſacrificijs offe⸗
rebantur ⁊illis non indigebat:qꝛ ad vſum ho
minis illa deputauerat: ergo nõ erant deo offe⸗
renda(Confirmant᷑ iſta.quia dauid in pſalmo.
Bomini eſt terra ⁊ plenitudo eius oꝛbis terra/
rum ⁊ vniuerſiqui habitant in ea.Et iteꝝ. Sa⸗
criſiciũ ⁊ oblationem noluiſti. Et in alio ſat.
Inducit loquentem deũ.Nunqͥd manducabo
carnes tauroꝛũ aut ſanguinem hircoꝛũ potabo
n cõtrarium aũt eſt illud quod ponit᷑ Leuiti.
pmo.c. Abi deus dixit oblata omnia adolebit
ſacerdos ſuꝑ altarein olocauſtũ ⁊ odoꝛem ſua /
uiſſimum domio. Et ppterea ſanctus Tho.j.
be.q.cij. dicit ꝙ deus voluit ſibi offerre ſacriſ

*

dd

ꝛimo ꝓpter mentis oꝛdinationem.
cdᷣo ꝓpter idolatrie excuſationenm.

2

Co 1 offerri ſibi ſacriſicia pꝛo
pter mẽtis oꝛdinationẽ. Ad hanc ꝑtinet vtom
nia que quis habet recognoſcat a deo.vt dici⸗
tur. xvj.q.j.in.c.reuertimini.⁊ oꝛdinet in deuzʒ
tanqᷓ; in vltimum finem. Et hoc repᷣſentabat in
oblationibus ⁊ ſacriſicijs. inc ẽ ꝙ Dauid vt
ſcribit᷑j. Raralipo.c.xxix.dicebat. Tua ſunt
omnia⁊ que de manu tna accepimus dedimus

ꝛimo voluit deus offerri ſi

tibi Secũdo voluit deus offerri ſibi ſacriſicia

ꝓpter idoloꝛũ excuſationem vt ꝑ honoꝛeʒ qui
reddebat᷑ deo retraheret᷑ populus a cultu ido⸗
loꝝ. Nam pcepta de ſacrificijs nõ fuerũt data
populo iudeoꝛũ niſi poſtq; declinauit ad idola
triam adoꝛando vitulum cõflatilem Tertia ra
tio fuit pꝓ⸗

io fuit ppter ſigurationem. SFutur nanq; erat
xpᷣus qui ſeofferre ꝓ hominum ſalute debebat

Igeo oblatiões veteris legis xpᷣm figurabant:
de quo ſic inquit apoſtolus ad Epheſios.v.c.

Tradidit ſemetipᷣm pꝛo nobis oblatiõem ⁊ ho
ſtiam deo in odoꝛem ſuauitatis. Et ad Heb.x.

. — »„

ca. EF¶p̃s vnam ſemel ꝓ peccatis hoſtiam ob E

lit in ſempiternuʒ. Cõcludimus ergo ꝙ licʒ dei
ſint omnia qbus nec indigetoblatiões tamen ſi
bi fieri voluit ꝓpter hominũ vtilitatem rationi
bus pᷣdictis. ¶ Secũda difficultas erat quare

oblatio fiebat deo de aliabus determiate: nõ

de omibus. Nam de generibus animaliũ qua⸗
drupedum offerebant᷑ boues: oues: capꝛe. Et

de auib⸗ turtur ⁊ colũba:⁊ in mũdatioe lepꝛo⸗
ſi de paſſeribus. Quare non offerebant᷑ piſces
R

quile: leones ⁊ ſimilia:Et rndet Tho.vbi.S.
ꝙ hocſfiebat ꝓpter tia.

Eropter mundiciã 7 puritatem.

T Pꝛopter cõmunem abilitaten.—

Fviiſ

Oꝛopter oblationis ſingularitaten. CMꝛimo polſumus dephengere liben
EWꝛimo hoc fiebat ppter cõmunem abilitat:? Voinis benedicte ꝓpter munerũ diſpenſ⸗
quia illa que offerebantur facile haberi poterůt Mam vt ſcribit Mattheus.c. ij. Magi obtu⸗
a cõmunitate hominũ: nõ ſic leones aquile vel lerunt chꝛiſto munera pcioſa:aurũ:thus ⁊ mir· e
piſces SGSecundo hoc fiebat pꝓpter mũdiciam ⁊ rham. verũtamen vt pie creditur omia paupe⸗ u
puritatem. quia illa animaliẽ mundum habent ribus diſpenſauit. Neq; putandũ eſt ꝙ tres re-
nutrimẽtü. ſicut dicit Rabi moyſes.nõ ſic gal ges vilia dona regi regum poꝛrexiſſent. licʒ ali⸗ ſt
lina ⁊ poꝛcus Tertia ratio erat ꝓpter oblatio⸗ qui hoc velint aſſerere qͥ dicũt talia fuiſſe facta d

nis ſingularitatem vt eſſet ſingularis oblatio dᷓ ꝓpter myſticam ſignificatõʒ. Alij wo cõſentien

fiebat deo: differens ab oblatiõe que fiebarido⸗ tes opinioni eoꝛũ qui dicunt magna auripon/ de
lis. Et qꝛ egypti colebant oues ⁊ venerabãtur derafuiſſe chꝛiſto vonata: fingunt vᷣginem illa de

hircos eo ꝙ demones ĩ illa foꝛma eis apparebãt reſuaſſe ꝓ pegrinatione in egyptã. Sed reue⸗

„

Boues vo habebant inter res ſacras ob reue⸗ ra quod pꝛius diximus magis eſt veriſumile at .

renniam Vlis qui des habebat. ec fuitſoro: G, credtbile vurginem Cillanpiſimam cunca
foꝛonei que nauigãs in egyptum multa egypti pauperibus diſiribuiſſe. ¶ BGecũdo poſſumuns .
os de agricultura docuit. Idcirco offerebätur dephengere virginis liberalitatem pꝛopter filij

deo oues. hirci. capꝛe ⁊ boues. Inſuꝑ vt aitra tgranoſam nceſſtonem quge o videlicz cõ
teum Simeoni ſancto:qui accepit illum in

1
, turibꝰ melioꝛes maioꝛes. C Tertia difficults vlnas ſuas. Se hocſicrefert Lucag. Etecce
Sla leafere erat quare animalia offerebatur occiſa: Ad qd bomo erat in hieruſalem cui nomen Simeon: æ?
b& α⁵tτιατααπιρ dicit anctus TChomas ꝙ hoc ſiebat triplici ra⸗ bhomo iſte iuſtus atimoꝛatus expectas conſo⸗
. tione Mꝛimo ꝓpter Sonormaröem: qꝛſic ve lationem iſrael: ⁊ ſpũſſanctus erat in eo.ᷣm Ni “”YU
niüüt in vſum hominũ ( chholaũ de lira. hoe intelligitur q;tum ad gratie 7
cationem.qꝛ ſigniſicabant occiſioneʒ quaʒ pecplenitudinem. quia nõ ſolum habuit gratiaʒ iu
catoꝛ meret᷑ 1 deus miſericoꝛs ꝓpter humilita ſtificantem put habetur cõmunitera iuſtis: ſed t
tem ⁊ reuerentiam ſibi factam tollerarilluʒ ⁊ ꝓ etiam q;tum ad illuminatioes diuinas ⁊ con⸗-
pter penitẽtiam indulget ſibi¶ ¶ertio ſicſebdt ſolationes ſpeciales IJdeo bditur. Etreſpon⸗ P
ꝓpter figurationem xpᷣi: qui occiſus debebat ſum acceperata ſpũſancto.ſ.in oꝛationibꝰ ſuis an
immolari His ergo dimiſſis redeamus ad ob deuotis: non viſurum ſemotẽ niſi videret chꝛi ſg⸗
lation em factam pꝛo chꝛiſto. Nam licet ex puu ſtum domini.Cunc enim erat opinio cõmunis KR
pertatis amoꝛe pauperuz oblationem clegerit. apud intelligentes imminebataduẽtus chꝛi⸗
tamen (vt inquit Tho.iij.parte.q.xxxvij.)tur ſti ᷣm ſignaa patriarchis Fenangddre Et
tures T columbiſigure congruũt. Nam turtur ideo Sumneon de hoc deum feruentius oꝛabat: 4
quia eſt auis loquax pdicationem ⁊ cõfeſſionẽ z in oꝛatione reſpoſum accepit ꝙ chꝛiſtü natuʒ
fidei ſignificat: quia wo eſt animal caſtum ſigni videret anteqᷓ vitam pᷣſentem finiret. Et venit

bi moyſes in colũbis melioꝛes ſunt pulli: in tur ceſſit

ecundo pꝓpter ſignifi⸗

42
* 5 . .
S

ione filij atq; in omnes eaz in⸗
tes beniuola condeſcenſione ·

ficat caſtitatem: quia vo eſt animal ſolitarium in ſpiritu in templum.id eſt ꝑ reuelationem ſpi⸗
ſigniſicat contemplationem. Columba vo eſt rituſſancti vt videret chꝛiſtum ſicut erat ei pꝛ-o⸗ den
anim al mãſuetum ⁊ ſimplex ideo mãſuetudinẽ miſſum. Et cum inducerẽt puerum Jeſum ad
⁊ ſunplicit atem ſigniſcct. faciendũ que pꝛedicta ſunt m legem. Et ipſe A
CBe liberalitate virginis que mani⸗ accepit eum in vlnas ſuas cum maximo coꝛdis
ir in diſpenſatione munerum et gaudio. m ꝙ dicit᷑ WHaouerbioꝝ. xiijc. Deſt n
mur Simeonem a virgine iliũ expoſcentez: cõ
nocantes beniaolg cnudelcenſione . ſideremuſq; q; blandeq; benigne queliberaliſ⸗
Ertia virtꝰ pꝛin Aaccchiſti illu in vlnas tuas. id eſt i bꝛachia? h
5äsõ . Quem accepiſti: Etregem regum ⁊ dominuz MMM
. cipalis quam in virgine beatiſſima dominantin. Quem ad tuum pectus dulciter
contemplari debemus dicit liberali deduriſti: Fuiunn dei ⁊ virginis illibate. Quẽ
ephendere poſſimus maxie pꝛo⸗ aſpexiſti: Heum ⁊ hominem chꝛiſtuz bumani fo

—

ER eek nerũ diſpenſationem. beati oculi tui: quoniã meruiſti tanto pᷣuilegio db
ecũdo ꝓpter ſilij conceſſionen. dotari. Super hoc Auguſtinus in mone pꝛe⸗ iu
tio ꝓpp er beniuolam condeſcenſionem. ſentis ſolennitatis ait. Hec ſunt teſtimoni ß

fen⸗

zch⸗
A⸗
ine.
m;
cler
Qus
nani
gio
gtus

AQuãuis enim Maria ⁊ Joſeph eſſent maio⸗

oꝛ q;tum ad ſacerdotis officium: ad quem ſpe⸗
ctat benedicere populũ. Et non ſolum benedi⸗

domie Jeſu:anteqᷓ; ſibi ſternerent᷑ fluctus ma⸗
ris: campi cederent imperanti. anteq́; ventus
te iubente ſiluiſſent:moꝛtui te vocante reſurrex
iſſent:ſol te moꝛiente palluiſſet:terra te reſurgẽ⸗
te tremuiſſet: celum te aſcendente patuiſſet.ld

huc manibus matris poꝛtabaris:⁊ iam domiꝰ

oꝛbis agnoſcebaris. Et ꝓpterea Simeon bene

dixit deum gratias agendo pꝛo tanto beneſicio
⁊ dixit. Nunc dimittis domie ſeruũ tuum vᷣm
verbuʒ tuũ in pace.ideſt de cetero dimittes me
de hac vita tranſire in coꝛdis quiete. Quia vi⸗
derunt oculi mei ſalutare tuum. Letanter enizʒ
deſcendere volebat ad limbum patrum.exquo

videbat ſaluatoꝛem natum. Quod paraſti ante

faciem omniũ populoꝝ.id eſt coꝛamn omnibus
populis qͥbus myſteriũ incarnationis ⁊ redẽ⸗
ptionis pᷣdicatum eſt ꝑ apoſtolos. Lumen ad
reuelationem gentium:quia pꝛius erroꝛumte⸗

nebꝛis inuoluebantur. Et gloꝛiaʒ plebis tue iſ/

rael. Magna eſt enim gloꝛia iudeis ad chꝛiſti

fidem conuerſis ꝙ chꝛiſtus m carnem natꝰ eſt
de ipis Et pater eiꝰ.ſ.Joſeph:qui meruit vo⸗
cari pater chꝛiſti eo ꝙ nutricius eiꝰ fuit. ⁊ ma⸗

ter. ſ. Maria que fuit:mater eius vera erãt mi⸗
rantes ſuꝑ his que dicebantur de illo:tũc a Si

meone: ⁊ pꝛius a magis ⁊ a paſtoꝛibus ⁊ a/ YZa
charia ⁊ Eliſabeth. Et reſtituto puero virgini

benedixit illis Simeon.ſ.virgini et Joſeph.

res Simeone in ſanctitate: ille tamen erat mai⸗

xit:ſed etiam futura pꝛedixit.Ecce inquit poſi/
tus eſt hic in ruinam ⁊ in reſurrectionem młto/
rum in iſrael.quia.ſ.in paſſione chꝛiſti que futu
ra erant młti iudei fuerũt excecati a veritate ca⸗
dentes. Et multi fueruntilluminati: qui pꝛius
