io) hec fuit ꝑfectio conceptõis.Tertia aũt eſt ꝑfe⸗ rium paſſionis fuij ſui.Alij vero tenent ⁊ meliꝰ

m 2

P

ꝙ myſteriũ incarnatiõis in ea complenduʒ fuit
ſibi reuelatum nõ tamen modus.ſ.q virgo pa⸗
reret:⁊ ideo timebat ne hoc eſſet vel fieret cum
vginitatis diminutiõe.idcirco de hoc timebat
Et foꝛte plus appetebat eſſe virgo q; vbum cõo⸗
cipere ſine virginitate. virginitas em eſt de nu
mero laudabiliũ.verbum vo cõcipere ẽ denu⸗-
mero honoꝛabilium circa qð non eſt vtus: ſed
vmiuʒ vtutis. Mꝛemiũ vo honoꝛabileſed vir⸗
tus laudabilis: ſᷣ virtus eſt magis appetẽda q;
pmium vtutis:qꝛ homo circa vtutem meretur
nõ aũt circa pᷣmiũ:quia nec eſt in ſua poteſtate
¶Terno ↄſideremus vyginis declaratiõz qua
liter fuit ab angelo declarata ⁊ cõfoꝛtata. en⸗
meas inqͥt maria.ſ.de ſalutatiõe inſolita:cuiꝰ cã
ſubdit᷑. Inueniſti em̃ gr̃am apud deuʒ:non ſo⸗
lum ꝓte ſᷣ ꝓ toto genere humano. Abi Berñ.
git Quam gram: Gei ⁊ hoĩm pacem:moꝛi de⸗
ſtructionẽ ⁊ vite reparatiõʒ. Subdidit angelꝰ.
Ecce ↄcipies in vtero ⁊ paries filiũ ⁊ vocabis
nomen eius Jeſum:hic eritmagnus. Semper
enim fuit magnus deus:ſᷣ futurꝰ erat magnus
homo ⁊ magnus ꝓpheta.ſm ꝙ ðꝛ Lu.xvij.c.
NPꝛopheta magnus ſurrexit in nobis ⁊ filiꝰ al⸗
tiſſimi vocabit᷑ ⁊ip̃ius dei qͥ ſolus ẽaltiſſimus
Nam vt exponit HNico.de lira ſequẽdo Berũ.
homo em altus eſt inter creaturas coꝛpales:

7 .

angelus altioꝛ:deus ſolus altiſſimus. Iſta au=t
filiatio dei accipit᷑ hic ꝑ naturam in oibus aliis
tũcũq; ſanctus eſt tm filiatio dei ꝑ adoptiõʒ.
Addidit angelus: Oabit illi dñs deus ſedẽ da⸗
uid pris ſui ⁊ regnabit in domo Jacob in eter⸗
num:quod ſpũaliter intelligendũ eſt. Naʒ xps
non ſedit ſuꝑ thꝛonum dauid loquẽdo de tem⸗
poꝛali regno.imo iſtud negauit coꝛaʒ pilato di
cens. Regnum meũ non eſt de hoc mũdo:tñ in
reſurrectiõe ſua accepit poteſtatem etiã inq;tuz
hõ ſi un omnem creaturã: hᷣm ꝙ ipᷣe dixit ¶ Oat
thei vſti. ca. Data eſt mibi omis poteſtas ĩ celo
⁊ in terra. Inq;tum em deus nõ accepit aliquã
poteſtatem de nouo ſiue in temꝑe.Angelus er⸗
go loquit᷑ hic de regno ſpũali ⁊ celeſti:quod fi⸗
guratum fuit ꝑ regnum Hauid tpale ſicut et ce
leſtis hierim ꝑ tꝑalem. ppterea dixit. Reãbit iĩ
domo Jacob in eternum.i.ſuꝑ electoſ. Dicithᷣ
HNicolaus de lira de domo Abꝛaaʒ 7 JNlaac
qliqui fuerut repꝛobati.ſicut Iſmael ⁊ Elau. P5
in domo Jacob omẽs eius filij a ſanctis docto
ribus inter electos ſunt computati: qꝛ ⁊ ſi aliqᷓ
peccauerũt tñ egere penitentia: Cõcluſit ange/
lus de xpᷣo. Et regni eius non erit finis. Nam
m ꝙ dicit Nico.de lira. Chꝛiſtus nõ ſoluʒ in⸗
q;tum deus:b etiam inq;tum hõ regnabit ĩ eter
num ſuꝑ hoies ⁊ angelos. Dixit autẽ aria
ad angelum. Quõ ſiet iſtud qin virũ nõ cogno

ſco:Licet em crederet firmit᷑ vbũ angeli implẽ

dum de ceptiõe xpᷣi:qꝛtñ angelus ad plenum .
nõ expᷣſſerat modum ↄcipiendi. Ideo de HB que
ſiuit allegando vᷣginitatis amoꝛem:ſfᷣm enim /0n

dicunt doctoꝛes in.iiij.di.xxx. Beata vgo an⸗

qᷓ; deſpoſaret᷑ Joſeph habuit obpᷣuantiaʒ caſti

tatis vginalis in ꝓpoſito ex inſtinctu ſpũſſãcti
nõ tñ vouerat expꝛeſſe.Sed cuʒ poſtea deo oꝛ:
dinante eſſet ei deſponſata ᷣ erat in ſimili ꝑpofſf
to ſimul emiſerũt votum. Reſpondẽs g&Q ange?
declarauit modũ ↄcipiendi dicens. Spũſſctũs
ſuꝑuenietin te:qð multipliciter cxponit TCho.
Pꝛimo ſupueniet in te.i.ſuꝑ poſſi⸗

772

bilitatem ⁊ curſum nature dando fecunditatem
⁊ ᷣuando vginitatem. Secũdo ſuꝑueniet in e

qꝛ ſicut olim impleuit mentem nüc implebit vẽ

trem. Tertio ſuꝑueniet in te.i.ſuꝑ de ceł veniet

qꝛ omne datum optimũ deſurſum eſt. Quarto

ſuꝑueniet in te.i.ſupꝛa merita tua ⁊ ſupꝛa meri⸗
ta omniũ creaturarũ. Quinto ſupueniet in te.i.
ſupꝛa omnes qui antete fuerũt. Et virtus altiſ⸗
ſimi. ſ.dei filius qui eſt dei patris ſapia ⁊ virtꝰ.·

vt dicit᷑.j.ad Choꝛin.j.c.Obumbꝛabittibi.i.

ſub vmbꝛa carnis latebit.qꝛ ſub vmbꝛa carnis
latuit virtus deitatis. Ideoq; ⁊ qd naſcet᷑ exr
te ſanctum. Sanctuʒ dicit abſolute abſq; deter⸗
minatione.qꝛ ſi dixiſſet ſanctus deus vł ſanctꝰ

homo vel aliqͥd conſimile nõ expꝛeſſiſſet ſancti⸗

tatem eius complete:qꝛ in eo eſt ſanctitas diui⸗

na ⁊ humana ⁊ qᷣcqͥd ſanctitatis poteſt excogi⸗
tari in quacũq; creatura eminentius eſt in xbõoo

Igeo dicit ſanctum abſq; determinatõe. Sicut

etiam deus dixit Moyſi Exo.iij. ca.Ego ſum
q ſum:ſic dices filijs Dae. Ani Kmifeme ad

vos. vt ꝑ hoc oſtenderet᷑ plenitudo eſſendi.im

mo infinitas eſt ꝓpꝛia ip̃ᷣius dei.Et poſtea con
cluſit angelus. Nocabitur ſilius dei:nõ adopti

uus ſicut alij: naturalis. Et ad maioꝛem aſſer

tionem declarat angelus dictum ſuum ꝑ exem

plum inquiens. Et ecce Eliſabeth cognata tua

⁊ ipᷣa concepit filium in ſenectute ſua.Et h̊ men
ſis eſt ſe xtus illi que vocat᷑ ſterilis: qꝛnon erit
impoſſibile apud deũ omne vbum.i.factuʒ. di
cere enim dei eſt facere. m illud Mſal. Dixit ?·
facta ſunt.Et licet maius ſit vginem parere ᷓ;.·
vetulam ſterilem:tamen vt Zlmbꝛo.dic in exax·

meron. Ob hoc mlte ſteriles pepererũt vt par⸗

tus credat᷑ vginis.Et ideo conceptꝰ Eliſabeth
ſterilis inducit᷑ nõ quaſi ſufficiẽs argumentu;;:
ſ quaſifigurale quoddam exemplũ Et ideo aad

conſirmationem huius exempli ſumit᷑ argumẽ

tum efficax ex omnipotentia diuina. Tꝑs iam
adeſtoillibata virgo. vt aperias ſponſo celeſti
pullſanti vt dei filium in tuo vtero leta ſuſcipias

— — — — —, —

=

2 7
☚
?

AvVI.

1
–

inge matrimoniũ diuine ⁊ humane nature.tuo ſa mo terre que eſt miraculola tam ex ꝑte agentis
vt matrimoniũ diuine ⁊ humane nature.tuo ſa mote reque eſt miraculola tam ex pte agen
n cro conſenſu pficias.Ecce in celeſtibus ſpii⸗ i patientis. Aliomõ Reinruitolila dtado
bus tam auidiſſima eſt expectatio. In patribꝰ materia eſt natural.agẽs xoſuꝑnatui ria aus
ng in limbo manentibus tot clamoꝛes ⁊ gemitꝰ*. dum aliquis a febꝛe ſanat Quia materia quã
aß⸗ In homibus viatoꝛibus de deo recte ſentienti vgo adminiſtrauit ad Pemafige⸗ lelbt
ſent bus tot ꝓfunda ſuſpiria vna vox omniũ:vnus fuit naturał ex qua naturglikt nan haraiein
ſüen clamoꝛ: vna pcatio. Angelus Gabꝛiel noie om pus homis ppter hancmateriamna à vus
oe. nium te pcatur. tibi ſuplicat vt ꝑ eum iam di/ xps dicit᷑ naturalis filius virginis. Se v:ue
Mhoſi ca indubitant᷑ pmiſſa acceptare benigne di: foꝛmans fuit diuina. Et qꝛ vnumquodq; ma⸗
Ni a ⁊ indubitant᷑ ꝓm ep Hlie a teriã: ⁊ ᷣm agẽs
une⸗ gneris. gis luaiese bᷣm fenan 6 Dn roncehno o
ſrä oD magis q; m patiẽs. Inde eſt ꝙ conceptio 5
e Cconceptio xpᷣi fuit mir aeuloſara⸗ poss Widepen diciſimplicit miraculoſa erſup
ppo tone virginis et tempis atq; inaudi? naruralis: vmqd wo er parte materie pot dic
diue timuneris. KCaplm I. naturalis. ¶Tertio conceptio xp̃i poteſt dc
nietn — — Pi ſi mMiraculoſa rone muneris. Conceſſum ddezfuit
nees S Ertiü mylterin vir gini in tali conceptu munus inauditũ. vt.ſ.
birr. contemplandum citca virginis an- plus poſſet ipa facere de deo qᷓ; deus de ſeipſo.
“S contemplandum circa virginis an⸗ inter
* nunciationem ðꝛ mirabilis cõceptio Quedam eniʒ contraria ⁊ contradictoꝛia inter
tun is. Curri n n ze letecomt deum ⁊ virginem videbant᷑: quedum acceſſit
nis urnite Feres vfmi dlneſtreds deus ad virginem concoꝛdata ſunt. Puta im⸗
dunen ocu ariam oſt tanta ſibi diui⸗ deus ad virgi ſbite erar
alintet nuus reuelata cum incredibili humilitate nõ ſi poſſibile erat deum nõ eheptegag ene⸗
loalti ne lachꝛymis genuflexam ⁊ manibꝰpᷣus expan Vrginem generare. Impoſſibile erat? em ge⸗
MZũ je aulati t in⸗ rareniſi deum. Impoſſibile erat virginem g
it. ſis facieq; ad celum erecta paulatim coput in⸗ rareniſi deum luͤbile crat dei eu alia per⸗
bi⸗i. cdlinondo bꝛachiaq; remittendo dicere. Ecceon nerare Henm. Anpoſd deus ad virginẽ ⁊ neceſ
mis cilla domini fiat mihi ſm vbum tuum. Super Pagenerare. . nerare 2 nõ aliũ ; deum: et
uker quo vbo Berñ ait. Que eſt tam ſblimis humi ſe en ge⸗ L Grd deuons potuit gene⸗
ger⸗ litas que cedere neſcit honoꝛibꝰ:inſoleſcerene: non de alio qᷓ;d ſe⸗ tamen vgo deü fecit ho⸗
ner⸗ ſcit gloꝛia. Mater dei eligit: ancilla ſe nomi⸗ rarenin genin 5 oriitgr nerareniſi inſinitü:
Bcli nat. His vbis expletis adueniẽte ſpuͤcth mor monaſem. renb inſenſibileʒz. inuiſibilẽ. im/
dini . vᷣbum in ytero:mox intra vterũ vᷣbum caro cõ alenfes farmea dei Seckvi go fecit euz
⸗ cepitq; vgo filium. Fuit aüt illa ↄceptio mira⸗ al mornalez. Nocaiech tempꝑalem: palpabilẽ
Der Lesettatiss⸗ lmnſibilem viſtbiemſb iorꝛmadui ſupoſitũ ſub
Deal CPeimoratgefemnis: ſ latura creata. Mirum certe vna puella neſcio
ſn CZecidoratione wrginis. abus blandicijs maieſtatẽ diuinam inclinauit.
nen EKertioraibemuneris. irae 6e tem⸗ veſtiuitq; ſummũ amabileoppꝛobꝛijs: anguſtijſ
niiin . Eimolfuiti la gceptiomiraculoſe er ven litatibus ignominijs: quod totum ꝓ ſa⸗
gopti. ſiue 'm Damaſcenũ. Nam yt inquit Tho. 1 lute n mice nipleta pietate. Ecce g preco
cxen cta ſuit virtute diuina:quec ſt. Unde nidotentiſſimum deu offenſum reũ homineʒ
in⸗ ſanro a ra eſenen facta fue 1 rutabilssaltlkuco diuini ↄſilij matrimoniũ
nen nla dceptione guatno: enrſert 6 ng is congtrabendenn inter dei filium ⁊ humanã crea⸗
ncnt anichn beate on eann n raliaoptes Huſenh mir diſpenſetot ſtabiliuit. Et quoniaʒ
le. . ꝑtes turam mira diſpenſatiõe ſtabilin Kadatre
3 di puriſſimi beate vginis in cannem bꝛoꝛü conſenſus efficit matrimoniũ miſſus eſt a pan
ſ coꝛꝑis xpᷣi. Secundũ fuit foꝛmatio membꝛoꝛũ densccei Marl. abꝛiel ad
un becmeoeil. Tertiü animatio coꝛꝑis oꝛganiʒa miſericoꝛdiarũ rlummn; zsens ubetetd
rec ti. Quartũ aſſumptio coꝛpis ⁊ aime a diuiniia mundiſſimam Pclheseto vinneraraneram
erge te. ita vt in eodem i li ſit xpᷣus in diuinis incompꝑabilis erat vniuerſis: queta
te.ita vt in eodem inſtanti inuentus ſit xpᷣu in totius
N. 5 des 5 nq; ſalutari diuine diſpoſitioni int
e Berrilla adeptnolnlta un rone⸗ e D hmanc ꝑſona pᷣberet cõſenſum. Oad⸗
ng . ſult la ꝛcepriomiraculo aee eoci iat. miranda legatio ⁊ ex omni ꝑte veneratione di⸗
040 gnum qᷣe eſt ⁊ ſuꝑnatura . 80 ie r n niſſima: que necpᷣmam ſimilẽ viſa eſt: nec ha⸗
une. Se vrail Cho. vbiſiipa: liracu agẽs ereſequentem. Qui eſt maius? Quid ſubli⸗
s git eſſe duobus modis. VUno mõ eN seg ius? QAuid deniq; ſalubꝛius humano generi
d eſt naturale neq; materia eſt naturali ꝓpoꝛtio m eloofferri potmit⸗ Olane nibil. QAuda eniz
in nata ad talem foꝛmam. vt foꝛmatio homis deli dec n potunt: m 53

Sermo vvij

natura nõ habuitvſus neſciuit:ignoꝛauit ratio
meus nõ capit hũana:pauet celũ: ſtupet terra:

⁊ oĩs creatura mirat᷑.hoc totũ ꝑ Gabꝛielẽ ma⸗/

rie nunciat᷑ ⁊ ꝑ xpᷣm adimplet᷑.MNã in vgis vyvte
ro vᷣbum caro factũ eſt. Quiſqͥs igit᷑ es qͥ xbia/

no noĩe gloꝛiaris myſteria huiuſcemõi iuſto ꝑ /
pende iudicio.Tibi em̃ quondã abiecto. Tibi
excluſo a ꝑadiſi ſedibus.Tibi ꝑ exilia longinqᷓ
moꝛienti.Tibi in puluerem ⁊ cinerem reſoluto
dũ tñ nulla eſſet ſpes viuendi ꝑ incarnatõʒ filij

dei ⁊ Yginis ptãs data ẽ vt a lõginquo ad tuũ

reuertaris actoꝛem:recognoſcas parentẽ:liber
efficiaris ex ᷣuo:de extraneo ꝓueharis in filiũ
vt qͥ ex coꝛruptibi carne natus es ex deiſpũ re⸗

naſcaris ⁊ obtineas ꝑ gram qð non habes per

naturam. Demus gů deo clementiſſimo gras:
virginem matrem pijſſimo colamus affectu:vt
ſic ꝓꝑuenire poſſimus ad patriã celeſtem in qua

viuit ⁊ regnat deus ꝑ inſinita ſecula ſeculoꝛum

Amen.

CGermo vigeſimuſſeptimus depꝛi⸗

ulilegijs maternitatis virginis Da⸗

t pter qne ſpa mater pſtantiſſima
et ſingularis merito nuncupat.·

nihi

e,

eE

Eõ

hodierne feſtiultatis. Dieʒ fe

feſtu

tes ꝑſcrutari diligent᷑ debemus qᷓ; excelſa ſup̃⸗

maq; ſit laus eius:ex eo ꝙ facta fuit tãti filij di
gniſſima mr.HNã Eliſabeth vetula non a ſemet

ipᷣa ſed ſpũſſancti radio illuſtrata h̊ non ſine ad
miratiõe grandi ꝓclamauit.Statim nãq; poſt

qᷓ; virgo filium dei de ſpũſãcto ↄcepit exurges

abijt in montana.ſ.hierlin q̃ erat altioꝛ galilea:

cum feſtinatiõe ꝓpter honeſtatẽne diutius vi
deret᷑ in publico.⁊ intrauit in domũ Zacharie
* ſalutauit Eliſabeth.Ad quã ſalutatõʒ exulta
nit infans Johannes: ſex menſes hñs in vtero

mrjris. Hec vo exultatiocvt inqᷣt Augꝰ.ad dar⸗
danum)potuit eſſe ſigniſicatio rei tãte.ſ.ꝙ mu⸗
lier eſſet mater dei amaioꝛibus cognoſc Uenon

a paruulo cognite. vnde in euãgelio nõ ðꝛ.Cre

didit in ſans in vtero eius:ł exultauit. Nidimꝰ

auũtexultatiõʒ non ſolũ paruuloꝛũ bᷣ pecoꝝ eſſe
Sed h inuſitata exiſtit qꝛ in vtero.Et ido ſicut

ſolẽt miracła ſieri facta ẽ diuitus ĩ infãte ñ hũa⸗

nitꝰ ab infate qᷓqᷓ etiã potuerit in illo accelerat
eẽ vſus rõis ⁊ volũtatis vt itra viſcera marna

iam poſſet agnoſcere: credere 2 2ſentire ad qð i

yt veniat mĩ domini mei adme. ⸗
evba ſütiſta⸗
odierne feſtiuitatis. Dieʒ feſtũ viſitatõis gio
rioſe virginis Mdarie debite celebꝛare volen⸗ nu
lunt d

tribuiſpuiſanto.
Secundũ vtrũ xpᷣus poſſit dici concept de
ſpüſancto.

alüs paruulis etas expectak. Hec Aug?. Qui

neutrũ determinate aſſerit. ſᷣ ſiue exultatio illa
fuerit abſq; hoc ꝙ Johannes cognouerit dini⸗
nam pᷣſentiam ſiue ꝙ illã cognouerit totũ tamẽ
aſcribit diuino miraculo. Repleta igit᷑ fuit Eli
ſabeth ſpũſancto ⁊ exclamauit voce mag.bene
dixitq; virginem et fructum ventris eiꝰ. Inde
q; Yba ꝓtulit in themate poſita:in qbus ſe hu
miliando licet eſſet virgine antiquioꝛ tamen qꝛ
virgo erat mater xpᷣi:indignã ſe tam vrbana ſa
lutatiõe fatet᷑. Oꝛopterea itaq; qꝛ ⁊ nos indefi⸗

cienter viſitamur a virgine que blanda ẽ dulcii/

⁊ liberaliſſima cũctis moꝛtalibus:mr atq; g̃tie
ac miſcðie nuncupat᷑. Ideo in pᷣſenti ᷣmõe de
maternitatis eius bᷣuilegus pᷣſtantiſſimis filio
ſuo interueniente tractabimus.diſtinguemꝰ au
tem tria pᷣuilegia. =
CPꝛimũü dicit᷑ totalitatis.
CSecundũ veritattis.
¶ Tertiü dignitatis.

ci- . ¶ Capitulũ⸗I. .

tur totalitatis.Ali nãq; hil coꝛpulẽ
am ſbam accipiũt partim a pre partim a matre

Ha gancidegiſtat ideo in hac parte tria

vtutiſp

CT Nꝛimũ virü eficere cep

„

ia aperienda.

ð

¶ Ad ömum dubiü reſpondet Tho.iij.pte.q.

xxxij.qꝙ conceptionem xpᷣi tota trinitas eſt ope

rata. qꝛ vt refert Alugꝰ.in.j. de trini. Indiuiſa
ſunt opa trinitat ſicut ⁊ indiuiſa eſt eſſentia tri⸗

nitatis. efficere vo conceptionem xp̃i eſt quo.d
dam opus diuinũ ideo cõe eſt toti trinitati. At

tribuit᷑ tũ ſpũiſancto triplici ratõe.
ꝛimo ꝓpter cauſam incarnatiõis ex parte

nature aſſumpte.

—

Tertio ppter terminũ incarnatiõis.

Z Heimo ꝓpter cauſam incarnatiois ex parte
dei. Bpus em ſanct' eſt amoꝛ pr̃is ⁊ ſilij.Hᷣ aſt
ex maximo dei amoꝛe ꝓuenit vt niliꝰ dei carne

1

¶xps traxit totã coꝛpulentam ſub
ſtantiã a virgine matre opꝑe ſpũſlſãcti
èt quare xpᷣus nõ dicit᷑ filius ſpuſſan

Rimum pꝛiuile

gium maternitatis virgis gloſe dici

tionẽ xp̃i debeatat

¶ Tertiũ vtrũ xpᷣ̃us poſſit appellari filius ſpri
tuſſancti.

CSecundo ꝓpter cauſam incarnatiõis ex ꝑte

l
m
Ei
ene
nde
bu
ige
ſ
eſ⸗

N

de
ſede

—2

n

—
* „

e
Nʒ;

eti

i⸗
vod⸗
an

e
Drue

W2 =R

xp̃i ex ſpuſancto. Vnde Ambꝛo.ait in li.deſpũ̃
ncto. Quod ex aliquoẽ: aut ex ſba aut ex po
teſtate eius eſt.Ex ſba ſicut filius qui a pre eſt.

ſibi aſſumeret in vtero vginali. Scöo attribui⸗

tur conceptio xpᷣi ſpiſancto ꝓpter cauſamin⸗

carnatiõis ex ꝑte natureaſſumpte.qꝛ ꝑ hoc da

tur intelligi ꝙ hũana nã aſſumpta ẽ a filio dei ĩ

vnitatem ꝑſone non ex aliqbus merttis:ſᷣ ex ſo

la gra que ſpũiſancto attribuit᷑. Ande augꝰ.di⸗
ſit in enc iit dion. Iſte modus quo eſt natꝰ cri
tus deſpũſancto inſinuat nobis gratiam dei
homo nullis pᷣcedentibus meritis ex ipo pᷣmo
exoꝛdio nature ſue quo eſſe cepit verbo dei co⸗

pularetur in tantam vnitatem ꝑſone vt idẽ ipᷣe

eſſet filius dei. Tertio attribuit᷑ conceptio chꝛi⸗
ſti ſppuͦiſancto.qꝛ hoc congruittermino incarna
tionis.Ad hoc em terminata eſt incarnatio:vt
homo ille qui concipiebat᷑ eſſerſanctus ⁊ flius

Dei. vtrũ q; autẽ hoꝛũ attribuit᷑ ſpirituiſaucto.

Nam ꝑ ipᷣm efficiunt᷑ homies ſilij dei. Ipe etiã
eſt ſpũs ſanctiſicatiõis.Sicut ̊ alij ꝑ ſpũmſan⸗
ctum ſanctificant᷑ ſpũaliter vt ſint filij dei adop⸗
tiui:ita xpᷣs ꝑ ſpũmſanctum eſt in ſanctitate cõ
ceptus vt eſſet filius dei naturał. ¶ Secũdum
dubiũ erat vtrũ xpᷣs poſſit dici cõceptus de ſpi
rituſancto. Et ꝙ ſic ptʒ:qꝛ ſic cantamꝰ in vtro⸗

„.

q ſimbolo. In ſimbolo aploꝝ. Qui cõceptus

eſt de ſpũſancto.Et in ſimbolo patrũ. Incarna⸗
tus eſt de ſpũſancto. Et Mat.j. Inuenta eſti

vrtero habens de ſpũſancto. Ad qð clare intelli
genduʒz dicit Cho. ꝙ conceptio nõ attribuitur

loli coꝛpoꝛi ſed ⁊ ipᷣi xpᷣo rõe ipᷣius coꝛpis. In

ſpũ aũt ſancto duplex habitudo conſiderat᷑ re⸗
ſpectu xpᷣi. Nam ad ipᷣm filiũ dei qͥ dicit᷑ eſſe cõ

ceptus habet habitudinem ↄſubſtantialitatis.
Ad coꝛpus aũt eius hʒ habitudinem cauſe effi

cientis.hec aũt pᷣpoſitio de vtranq; habitudi /

nem deſignat. Bicimus g xpᷣm conceptum de
ſpũſancto hoc mõ q efficacia ſpũſſancti referat
ad coꝛpus aſſumptũ. ↄſubſtantialitas ad ꝑſo⸗
nam aſſumentẽ.Et qᷓ;qᷓ; dicamus xpᷣm deſpiri/

tuſancto conceptum:non tñ dicimus ꝓpꝛie coꝛ
pus xp̃i de ſpuũᷣſancto ↄceptum.qꝛ nõ eſt cõſub

ſtantiale ſpũiſancio.vᷣ magis dicimus coꝛpus

Ex poteſtate ſicut ex deo omia quõ ⁊ in vtero
habuit Maria ex ſpũſancto.Notandũ adhuc

vm Aug.in ench; ꝙ non eodem mõ dicit᷑ xpᷣus

conceptus de ſpũſancto ⁊ maria virgine. HNam
de Maria virgine materialiter de ſpũſctõ effe

ctiue. Ex quo aparet ꝙ conceptio xpᷣi habuit
tria pᷣuilegia. Pꝛimum qꝙ eſſet ſine peccato oꝛi⸗

ginali. Secundũ ꝙ eſſet nõ puri homis:ſj hoĩs

1 dei. Tertiũ ꝙ eſlet virginis. ⁊ B tria habuita
ſpuũſancto. Et ideo dicit Oamaſcenꝰ q́;dtum ad
pmum ꝙ ſpũſſanctus ſuꝑuenit in virgine pur⸗

attulit vniuerſo ꝙ non eſt ꝑfectionis vlteriorri!
capax. Mec deus poteſt vlterioꝛi pfectiõe ipm
mundũ ꝑpficere. Et ſi e pater ⁊ ſpũſſanctul de

Xvij

gans ipam. i. pᷣpuans ne cum peccato oꝛigina/
li conciꝑet.tum ad ſecundũ dicit ⁊ virtuteʒ
ſuſceptiuam verbi dei tribuens · i. vt conciꝑet
vꝓbum dei. Quantũ aũt ad tertiũ ſbᷣdit ſimłaũt
⁊ generatiuam. vt.ſ.manens virgo poſſʒ gene⸗
rare. ¶ Tertium dubiñ erat vtrü xps poſſitap
pellari filius ſpuſſancti. Ad quod ridet aug.

„

in ench. dicens. Natus eſt xpᷣs de ſpũſanctonõ/
ſicutfilius ⁊ de Maria virgine ſicut fili? Etſi
diceret᷑ ꝙ beata virgo dicit᷑ mater xpi ꝓpt ma
teriam quam in conceptiõe eius miniſtrauit.ꝗO
videt᷑ ꝙ etiam ſpũſſanctus poſſit dici pat᷑ eius
ꝓpter hoc ꝙ fuit öncipium actiuuʒ in ↄceptioe
ipᷣius.Et yt dicit Ariſto.in li.de generatõe ani

malium. Mater dat pᷣncipium actiuũ in genera

tione: mater vo miniſtrat materiã Id h̊ reſpõ⸗
det Tho. vbi ſupꝛa.ꝙ rpᷣs concept eſt dema⸗
ria virgine materiam miniſtrantein ſimilitudi-

nem ſpeciei. ⁊ ideo dicit filius eius.Rps auteʒ

ſm ꝙ hõ ↄceptꝰ eſt de ſpũſctõ ſiẽ de actiuo pᷣn⸗
cipio nõ tñ ſᷣm ſimilitudinẽ ſpeciei ſicut hõ na/
ſcitur de patre ſuo. Oñs xo Honauen in iij.
di. iiij. dicit. ꝙ iſta locutio xpᷣs eſt filius ſpũſſãů⸗
cti nullo modo eſt admittenda.tuʒ ꝓpter vita⸗
dum erroꝛem circa generationem eterna q pꝛo⸗
pꝛium eſt pr̃is ⁊ non ſpũſſancti generare: tũ ꝓ⸗
pter uandam ꝓpꝛietatem circa generatõz tem
poꝛalem que eſt vt filius aſſimiletur patri ma
tri m ſimilitudinem ſpeciei:ſicq; cũ pr̃e⁊ mĩe
eiuſdem nature. Ep̃s vo ᷣm ꝙ hõ nõ Seiuſdeʒ
nature cũ ſpũſancto.neq; illi aſſimilat ſpecifice
ideo nec eius filius poterit eſſe. IJsit vtus ſpi⸗
rituſſancti fuit in virgine que in concepuoe fln
ſui omnes naturas ⁊ partes mundi vitia perſe
ctione compleuit. Et quidem deus in moi crea
tione nibil imꝑpfectum ꝓduxit: omia erantꝑ-⸗
fecta ſicut ipoꝝ natura exigebat. Cñ ↄſumma⸗
tio ꝑfectionis vltime vſq; ad partum vᷣgis de⸗
lata eſt ⁊ ſoli virgini reuata. Entia enim appe/
tebant nobiliſſimum ens. Spũalia nobiliſſimũ
ſpum.rationalia nobiliſſimum rationale: coce⸗

ptiones optimum cõceptum.natiuitates opti⸗

mum naſcibile. Et bꝛeuit᷑ omẽs creature apete

pant optimum. His aut omnibus exiſtẽtibus
impfectis: ſic ꝓuiſum eſt müdo de femina ſuꝑ
oniibus bndicta: que vnico ſuo partu omibus
reringeneribus ſummã æ vltima ꝑfectõz addu⸗

xit. Et aduertas ꝙ hec puella tanta ꝑfectione,ʒ
fectionis vlterior

femina naſcerent᷑:nihil oꝛbi accreſceret ꝑfecti⸗

onis.quia quicqͥd nobilitatis.quicqͥd deitatis

2⁊ quicquid eternitatis eſt to:ꝛum in oꝛbe diffu/
ſum eſt ⁊ pꝛoductum ꝑ virginem mnillone ne

ſuppoſito ꝙ virgo Maria generauit.Nec ma⸗
gnum eſt virgini ꝙ pfectionibus oꝛbis vltima
perfectionem induxit.Cum ⁊ ipᷣi vniuerſitatis
actoꝛi nonnullas ꝑfectiones adiunxerit: puta
eterno pᷣncipio inceptiõis pᷣncipiuʒ.Eternitati
diuine temꝑale ꝑiodum. Inſinitati immẽſe qᷓ;⸗
titatem coꝛpoꝛcãa. Specici eterne pulchꝛitudi⸗
nem nouã. Sibi igit᷑ ſoli cõ petit vt virgo cõce
perit xpᷣm ſitq; illius admirabilis mater.
CEbeata virgo fuit vera mater chꝛi⸗
ſti·.et quare xpᷣs naſci voluit de femĩa
—ECapitulu.I.

Ecundum pꝛiui

2 .

legium maternitatis vᷣginis beatiſ⸗
ſime dicit᷑ veritatis. Mꝛo cnius intel
i tria erũt hic dubia elucidãda.
üi vtrũ xpᷣs debuit de virgine naſci.
ndũ vtrũ beata virgo aliqͥd actiue ege
eptione coꝛpis xpi
CCTertiũ vtrũ ſanctiſſima virgo fuit vera ma⸗
ter chꝛiſit. “
Aa pmũ dubiu dicit Cho. ij vte. a. xxxi./
licet filiꝰdei carnẽ hũanã aſſumere potuerit de
dcuq; materia voluiſſet. ↄueniẽs tñ fuit vt illã
aſſumeret de muliere triplici r.
CNꝛio ꝓpter muliebꝛẽ ſexũ ↄfoꝛtandũ.
CScdo ppter veritatem aſtruendãd.
CTertio ꝓpt᷑ vniuſitatem generationum ad/
implendd.
CNꝛio fuit ↄueniens ꝓpter muliebꝛemſexuzʒ
ↄfoꝛtandũ vt ↄfoꝛtarent᷑ mulieres ſperarentq;
⁊ pᷣe ꝑ xpᷣm debere ſaluari non obſtante ꝙ per
Euã tanta oibus mala ꝓuenerant. lHic augꝰ.
in li.xxxiij.queſtionũ ait. Homis liberatio in
vtroq; ſexu debuit aparere. Nam qꝛſexus ma
ſculinus eſt nobilioꝛ.ideo xpᷣs humanã naturã
in maſculino ſexu aſſu mpſit. Quia vo ſexus fe
mineus liberandus erat. Hinc apparet ꝙ vir il⸗
le de femina natus eſt.Et idẽ in li.de agonc cri⸗
ſtiano inquit. Nolite voſipᷣos ↄtẽnere viri:ſi⸗
lius dei virũ ſuſcepit. Nolite voſipᷣas ↄtẽnere

*

do fuit conueniens ꝓpter veritatem aſtruẽdaʒ
yvt ſic veritas incarnationis nota fieret. Et de
hoc ſic loquitur Augꝰ.in eplła ad Uoluſmnũ.
Si omnipotens deus hoĩem vtrũq; foꝛmatuʒ
non ex materno vtero crearet ſed repentinumĩi⸗
ferret aſpectibus nonne opinionem cõſirmaret
erroꝛis vt hoĩem verũ nullo mõ ſuſcepiſſe cre/
deret᷑ ⁊ duʒ oĩa mirabiliter facit auferret quod
miſericoꝛditer fecit. Nunc vo ita inter deum ⁊
hoiem mediatoꝛ apparuit:vt in vnitate perſone

copulans vtranq; naturꝗ ⁊ ſolita ſblimaret in⸗

femine filius dei de femina natus eſt. ¶ Secũ⸗

non aditione aut ppꝛietate neiut ſic nůcupe/

nature ex deo:dei filiꝰ.
nature ex hoĩe:homis ſilius.vt nõ adoptione
non appellatione:nõ nũcupatiõe:ſed natura in
vtraq; natiuitate naſcendo filij nomen haberet
Fuit igitur vgo ſancriſſima vera mr xpᷣi qd ꝓꝑ/

ſolitis ⁊ inſolita ſolitistemparet. C¶ Tertio fuit

conueniens vt xpᷣs de femina naſceret᷑ pꝛopter

yniuerſitatem generationũ adimplenda. NMaʒ
pᷣmus hõ ꝓductꝰeſt de limo terre ſine viro ⁊ fe
mina. Ena ex viro ſinefemina. Ceteri homies
a viro ⁊ femina generant᷑. Ande ⁊ quartus qſi
xpᷣo vltimus relinquebat᷑ vt pduceretur ex fe
mina ſine viro.¶ Secundũ dubium elucidan⸗
dum erat: vtrũ beata virgo aliquid actiue ege⸗
rit in conceptione coꝛꝑis xpᷣi:Ad quod reſpõ⸗
det ſctũs Tho.ꝙ licet qͥdã velint dicere vᷣginẽ
aliqͥd actiue eſſe operata in conceptiõe xpᷣi.Cñ
melius ⁊ verius videt᷑ ſibi tenere ꝙ in ipᷣa con⸗
ceptione xpᷣi nihil actiue oꝑata eſt:ſ ſolũ mate⸗
riam miniſtrauit.operata tñ eſt ante ↄceptiõeʒ
aliqͥd actiue pᷣparando materiã vt eſſet apta cõ
ceptui. Ratio vᷣo quare in ↄce ptiõe nihilẽ acti
ue operata ſumi poteſt ex dictis Auguſtini i
x.ſuꝑ Geneſim ad lram. Mꝛincipiũ nanq; acti⸗
ne in generatiõe dicit᷑ ratio ſeminalis. Coꝛpus
aũt xpᷣi in ſola materia coꝛꝑali ꝑ diuinã poten⸗
tiã ↄceptiõis foꝛmationiſq; rõem de virgine aſ
ſumptum eſt. nõ aũt ᷣm aliquã rõeʒ ſeminalem
humanam. Inſuꝑ cũ quelibʒ res ſit ꝓpter ſuã

oꝑationẽ. vt dig Ariſto.ij. de ceo mundo.
atura non diſtingueret ad opus generatiõis

ſexum maris ⁊ femine: niſi eſſet diſtincta opera

tio maris ab operatione femine. In generatiõe

guiem diſtinguit᷑ operatio agentis ⁊ patiẽtis.

Vnde relinquit᷑ ꝙ tota virtus actiua ſit ex par
te maris.paſſiua vo ex parte femine. ꝓpt᷑ q ĩ
plantis in quibus vtraq; vis cõmiſcef non eſt
diſtinctio maris ⁊ femine. Quia ergo virgonõ
hoc accepit vt eſſet pater xpᷣi:ſed mater.conſe⸗

quens eſt ꝙ non accepit potentiã actiuã in con
ceptione xpi ſiue aliqͥd actiue egerit. ¶ Tertũ
dubiũ erat vtrũ beata virgo fun vera m xpi⸗

Sic em̃ ðꝛ in ſcripturis ꝙ fuerit mat᷑ ⁊ xpᷣs fili
eLu.:.j.dixit angelus. Naries filiũ.Et lu
ce.ij.peꝑit filiũ.Et ¶ at.ij. Accipe puerum ⁊
matrem eius.Et Lu.ij.Sixit mr eius ad illuʒ.
Fili qͥd feciſti nobis ſic.Et Johan.ij.ca. Erar
mater ieſu ibi. Sʒ foꝛte inquiũt.mater ſic noĩa⸗
tur qꝛ filium illũ in ſuo vtero ex miraculo geni⸗
tum educauit ⁊ aluit.ita ꝙ ex pietatis officio:

tur. Ad quod reſpond
ecc .)

bamus ex diclis ſanci bo. pᷣma

ratõʒ vere pat᷑nitatis

— — —

„

,
1ſe
ſes
ſt

⸗

ne

W⸗
nmate⸗
te;
lacs
lagi
at⸗
pus
Nen:
e
n
.
s
er
ſe
1
di
dn
ſe⸗
Bin

e

ein
e
in
tet
9
is

vel maternitatis vel fliationis concurrunt pꝛe
cipuetria. Mꝛima eſt generatio viuentium: vt
viuum generet viuum. Et ꝓpterea quia ignis
generans non eſt qͥd viuens nõ ðꝛ pat᷑ aut mar
ignis generati. Secundũ ẽ collatio ſböᷣe Nã fab
lignoꝛũ non ðꝛ p ſcamni aut cuiuſſibet alteriuſ
artificij qð ipe fabꝛicat.qꝛñ cõmunicat ſibi ſuã
ſbᷣam. Tertiũ eſt materie pᷣparate admiſtrano:

ſimilat᷑ hoĩ ſpeciſice. Cum g̊ beata vᷣgo viuẽs

genuerit xp̃ᷣm viuentem cõmunicauitq eicoꝛ⸗
pulentam ſbᷣam. adminiſtrauitq; ad foꝛmatõeʒ
coꝛpis eius materiam p̃paratam ⁊ xpᷣus ab ea

genitus fuit ei ſimilis ĩ ſpecie:qꝛ ꝑfectus hõ ex

aima rõnali humana carne ſᷣſiſtens: ſequit
ꝙ xpᷣs fuit eius filius ⁊ ipᷣa illius vera mat᷑. Si

aũt aliqͥs obijceret 7 xp̃us ex beata virgine mi
raculoſe natus eſt: Hᷣi

m nos qm̃ natus eſt hõ ex muliere ⁊ tꝑe conce
ptionis debito. Suꝑ nos aũt qm̃ nõ ex virili ſe

mine ſ̊ exſancto ſpũ ⁊ ſancta vᷣgine ſuꝑ legẽ cõ⸗
ceptõis. Exquo vt inqr Cho. iij. pte. q.xxxv.
Ex ꝑte mr̃is natiuitas illa fuit naturałſ ex ꝑte
oꝑatiõis ſpũſſancti fuit miraculoſa. Uñ beata
vgo eſt vera ⁊ naturał mr xpᷣi.Quis explica
re queat q;to affectu filiũ illũ geſtauit in vtero:
peꝑit in pᷣſepio:ſuoq; lacte pauit vbere de celo

pleno. Quis enarrare ſufficiat q;to gaudio eiꝰ

infantilia mẽbꝛa ↄtrectabat dũ inuoluebat pin

nis ⁊ ſtricta cingebat faſcia: Quis inſuꝑ exco⸗

gitari valeat qᷓ; gtiſſima fuit amboꝝ cõuerſatio
amoꝛis pinguedine plena: Cõuiuebãt paciſice
Colloquebant᷑ benigne. Et vgo oꝛe mellifluo
fili mi ſepius ingeminabat: audiebat reſpõdẽtẽ
illũ cũ oĩ reuerẽtia genitrix mea colendiſſima.
Co beata virgo dei genitrix ell dicen
da que meruit concipe xpᷣm cuius in⸗

eP

Ertium pꝛiuil

giuz maternitatis vgis illibate dꝛ di

iocũda tria adpuc dubia declaremꝰ

CPꝛimũ vtrũ beata vgo ſit dei genitrix apel
landa. s

homine cõpᷣhendi.

ꝓpterea terra non ðꝛ ꝓpꝛiemater hoĩs: quia ẽ
materia remota. Et quartũ addit᷑ quod eſt aſſi
milatio in natura ſpeciſica. IJdeo capillꝰ ab ho⸗
mine generatus non ðꝛñlius homis.qꝛ nonaſ⸗ q

niraculoſa generatio non
ſufficit ad rõeʒ maternitatis vel filiatöis. Non
em̃ dicimꝰ Euam filiã fuiſſe Ade:g viðꝛ ꝙ x:ðs
non debeat dici filius btẽ vgis. Rñdere poſſu⸗/
mus ᷣm Damal.in.iij.li.ꝙ natiuitas tꝑalis ꝗᷓ
xpᷣs natus eſt ꝓpter nr̃am ſalutẽ eſt quodãamõ

declarata a Bonauẽ. in. iij. di iiij . E

— neexpmcuins in⸗ pliciter. E
rogatiue ab hoie non poſſuntcõ
di-· ([KCaplin: II.

ʒʒʒmnitatis. Alie nãq; mres puri hois:
H hoiĩs et deimr fuit.Sʒ ꝓ huiꝰ ꝑtis expeditõe

¶ vcom vtrũ btã vgo mernit ↄcipexõjm.

¶Tentium vtru vginis Progatiue poſſint ab

. 9*

CAd omu dubium rñdemus ꝙ bñ cõgrue ac
veriſſime vginem głoſlam awellam? genitriceʒ

dei. Indtnanq; Johannes Damal. Theotho

1 7 . 2

clon vere ſanctam ariam p̃dicamꝰ virgin?
Et in capituł Cirilli appꝛobatis in Ephſina ſi⸗
nodo ðꝛ. Si quis non conſitet᷑ ſanctam vginen-

genitricem dei anathema ſit: Et ſancta mr eccle

ſia in diuinis officijs illam ſic crebꝛo nominat.

nofficio miſſe inducit verſiculũ Sedulij.Sal.

ue git ſancta parens enixa puerpera regem qut
celum terramq; regit in ſecula ſeculoꝛũ. Airgo

dei genitrix quem totus nõ capit oꝛbis in tua ſe
clauſit viſcera factus hõ. Et in offertoꝛio. N
partũ virgo inuiolata permanfiſti dei genitrix
intercede ꝓ nobis. Et in veſperis. Aue maris
ſtella dei mater alma. Et in completoꝛio. Sub
tuum pᷣſidium confugimus ſancta dei genitrix
Et in letanijs. Sancta dei genitrix oꝛa ꝓnobis
Quare aũt ſit conueniens ⁊ ꝓpꝛia iſta lganis

,„75 12½-

in. iij. parte.q.xxxv.qꝛ omne nomen ſigniſicãas

in concreto naturam aliquam poteſt ſupone⸗
re ꝓ qualibet ypoſtaſi illius nature.Cum autẽ
vnio incarnationis ſit facta in ypoſtaſi:manife

ſtum eſt ꝙ hoc nomen deus pot ſupponere ypo
ſtaſi habente humanam naturam ⁊ diuinã. Et

ideo quicqͥd conuenit diuine nature humane

poteſt attribui illi perſone.Concipi autem Ina
ſci pione attribuitur ⁊ ypoſtaſi m naturã illaz

in qua concipit᷑ ⁊ naſcit᷑.Cum & in ipo pᷣncibio
conceptionis fuerit humana natura aſſumpta
a diuina pſona. conueniens eſt ꝙ vere poſſit di
ci deumeſſe conceptum ⁊ natum de virgie. Exx·
hoc aũt dicit᷑ aliqua mulier alicuius mat᷑ ꝙq enu

cõcepit ⁊ genuit.Quare ⁊ beata virgo vere di⸗

citur mater dei ꝙ ſit mater diuinitatis: led qe
ſone habentes diuinitatem 7 humanitatem eſt
mater ſᷣm humanitatem ꝓpter cõmunicatione

idiomatũ. CSecundũ dubiũ erat viruʒ beatra
virgo meruit concipere xpᷣm: Ad qð HLonauẽ

„

enim meritum condigni. meriuum

congrui: a meritum digni. In merito condigni

attendit᷑ equalitas vtputa dum quis ꝑ diẽ vel
menſem fuit alicui pro conuenienti mercede la
boꝛe debito finito meret mercedem illã de con/

digno. Quantum enim laboꝛauit ? to tempe

tim ſibi debet᷑. In merito ↄgrui attendit᷑ diſpoſi

tio ad aliquam mercedem conſequendam in fu

turo. puta ſi rex vel pꝛiceps aliquis pꝛo ſua ma D
gnificentia pꝛoclamari feciſſet. ꝙ ſi quis vno

Po-

i iiij ait. q meritum diſtinguit tri⸗

2
.

.„X

reliquos currentes lucraret᷑ libꝛam vnaʒ auri:
tunc multi hoc audientes ad currendũ ſe pꝛepa
rent. Snter quos eſſet vnus agilis valde et ad
currẽdum plus ceteris expeditus licet nonduzʒ
eſſent in curſu.vel poſtqᷓ; currere ceperint ante
q́ᷓ; ꝑuenerint ad terminũ diceret᷑ de iſto vno ꝙ
meretur pᷣmium merito congrui.At poſtqᷓ; per
uenit ad terminũ meret᷑ illud merito non condi-
gni.qꝛ pᷣmium illud excedit laboꝛem ſed merito
digni.Quia exquo ſic placuit regi vel pꝛincipi
vt quiſad talem terminũ currendo ꝑtingeret au
rum ſibi daret᷑. Ille qui ſic currendo pᷣus cete
ris aplicuit ad locum pᷣfixum factus eſt dignꝰ
pᷣmio ex liberalitate pᷣparato.Sic in pꝛopoſito
beata virgo non meruitconcipe xpᷣm merito cõ
digni:quoniã incarnatiõis beneficiũ quantuʒ
ad ſuam ſubſtantiã vel eſſentiam eſt ſupꝛa me⸗
rita omniũ hominũ ⁊ angeloꝛũ ⁊ ipᷣius vᷣginis
benedicte.Sed quia ex benignitate ſua diffini⸗
uit deus vt carnem ſumeret ꝓ ſalute hũani ge⸗
neris.⁊ de muliere vna naſcere᷑ deus ꝛ homo
Beata virgo a pᷣncipio ſue ſanctiſicatiõis et to
to temꝑe intermedio vſq; ad incarnationeʒ me⸗
rebatur eſſe mater dei merito congrui.quia pꝛo
pter excellentiam ſanctitatis ſue ⁊ ꝑfectionem
virtutum ad hoc erat magis idonea ſiue diſpo
ſita q;; reliquie mulieres que potuerũteſſeĩ om⸗
ni mundo.At vbi verba illa ſanctiſſima pꝛotu⸗
lit.Ecce ancilla domini ⁊ ſuum conſenſum ver
bo firmau ilico meruit merito digni concipere
chꝛiſtum ⁊ effici m ater dei. Tuncſiquideʒ in⸗
uenta eſt exceſſiſſe merita omniũ electoꝛũ ⁊ ma⸗
xime ꝓpter pᷣeminentiam quatuoꝛ virtutum q̃̊
includunt᷑ in verbis eius. Pꝛima fuit obedien
tia: dum dixit: Ecce. Exhibuit nanq; ſe adeo

ꝓmptiſſimam ad obediendum deo q́;tum fieri

poteſt a pura creatura. Intenſiſſima fuit illius
voluntas ad talem obedieutiã q;tum intẽdi po
tuit:neq; tantũ intenſa fuit voluntas abꝛae dũ
voluit filium immolare:aut quoꝛũcũq;:qui ꝓ
dei obedientia dura ⁊ aſperrima queq; pati nõ
recuſarunt. Secunda virtus fuit hũilitas:quã
expꝛeſſit dum ſubdidit.Ancilla domi: tunc vti
qꝙ; tantũ reſpectu dei deſcendit in nihilũ ⁊ deſpe

ccum ſui ꝙ nulla vnqᷓ; alia creatura ita viluerit
ſibipſi ꝓ deo ſicut ipᷣa.Et licet magna fuit hu⸗
militas Abꝛae cum di xit Geneſis.x viij.o Lo⸗

quar ad dñm meum cuʒ ſim puluis ⁊ cinis. Et
Job cum dixit.xvij.ca. Nutredini dixi pater
meus es mater mea ⁊ ſoꝛoꝛ mea vermibus. Et
Johannis baptiſte dum ſe voceʒ appellauit:ni
hilominus humilitas vginis ſuꝑauit humili⸗
tatem iſtoꝛũ ⁊ quoꝛũcũq; alioꝛũ. ꝓptereaĩ ſuo
cantico dixit.Quia reſpexit humilitatem ancil
leſue:ecce enim ex hoc beatam me dicent omẽs

generationes. Tertia vtus fuit eius fides qu

explicauit dum ꝓſecuta eſt.Fiat mihi.Tunc ſi
qͥdem captiuauit omnem intellectũ in obſequʒ
ei:crediditq; ſimpliciter ⁊ puriſſime qcũq; ſi⸗
bi fuerant ꝑ angelum intimata. ic Eliſabeth

cõmendando illam dixit. Beata que credidiſti

nnrierin eancpict fintrpia domina⸗

uarta virtus fuit charitas que expꝛeſſa ẽ dũ
ꝓtulit. Scdðᷣm vᷣbum tuũ. Omne coꝛ ſuũ: ome

—— —

eſſe:omne poſſe obtulit voluntarie deo. ¶ Ter

ſint ab homine compᷣhendi.A

tium dubiu erat vtrum vginis örogatiue poſ
Ad quod reſpõde
mus ꝙ ſicut ꝑfectiones diuine omm intellectui

ſunt incompᷣhenſibiles:ſic ꝑfectiones gratiaꝝ

quas vogo ſuſcepit in ↄceptiõe filij dei ſolo di⸗
uino intellectui ⁊ xpᷣi fuerũt compᷣhenſibiles.
vnde credit᷑ ꝙ ad illã abyſſum imꝑſcrutabilem
