ita loquit᷑ Calcidius ſuꝑ Thimeum platonis
Non fuit ſtella illa moꝛbos ⁊ moꝛtẽ denunciãs

ſent chaldeoꝝ pꝛofecto viri ſapientes ⁊ in rebꝰ
aſtroꝛuʒ exercitati queſiſſe dicunf᷑ recentem oꝛ
tum dei Certio differebat in duratione.quia
alie ſtelleſunt ꝑpetue.hec ꝑ acto officio redijt ĩ
piacentem materiam. licet quidam teneãt illaʒ
foꝛe reſeruatam in celo empireo vſq; in dieʒ iu⸗
dicij.⁊ tunc aparebit ad cõfuſionem iudeoꝛũ.
ſicut ⁊ inſtrumenta paſſiõis Quarto ſtella illa
differebat ab alijs in ſitu.quia non erat localit᷑
ſita in firmamẽto:ſed pẽdebat in meditullio ae⸗
ris ꝓxima terre.Et licet dictum ſit ſuperius ꝙ
apparuit in celo.in ſcriptura tamẽ ſacra aer di⸗
citur celum. VUnde in pſalmo. Aolucres celi et
piſces maris Q.Æauinto differebat in motu. tum
qꝛ ſtelle naturales incedunt via circulari. hec
autẽ pᷣm Eriſoſtomum incedebat via triangu⸗
lari.ſ. ab oꝛiente ꝑ perſidem in hieruſalẽ. Nam
oꝛiens terra iuda ⁊ ꝑſida inuicem ſunt diſpoſi⸗
ta ſᷣm triangulum. verbi gratia vide figuram.
.à ſieruſalemm.

—HHitiens.

. erſĩaa.
Tum etiam differebat q;tum ad motum inter⸗
ciſum. Nam omẽs alie ſtelle velꝑ accidens vł
Pꝓ ſeſemꝑ mouent᷑ ⁊ nunqᷓ; ſtat.Et licet ſint ali⸗
qui planete ſtationarij aliqñ ceſſlantes a motu
ꝓ ſe quem habent in oꝛbe ſuo.tamen mouentur
cõtinue ⁊ ſemꝑ motuꝑ accidens quẽ habẽt ex
motu non ſuo quod eſt firmamentũ ſeu octaua
ſpera.hec autẽ ſtella habebat motũ quietibus
interciſum. ſicut habebãt magi qui non ſo am-
bulabant Gexto illa ſtella differebat ab alijs in
fulgoꝛe. Erat em ceteris ſplendidioꝛ. nec ſplen/
doꝛeʒ eius poterat obſcurare ſplendoꝛ ſoł imo
in meridie apparebat lucidiſſima (Septimo dif⸗
ferebat in aparitione.Nam qñ magi intrarũti
hierlin diſpenſatõe dei ſtella ſubtraxit ſe. Et ite
rum poſt exitum de ciuitate viderũt illam. Fa
ctum eſt autẽ hoc. Pꝛimo vt magi ↄfirmarent
de veritate xpᷣi nati teſtimonio duplicato.ſcili⸗
cet ſtelle ⁊ doctoꝛũ legis. Unde Leo papa i ſer

cioſa deferrẽt: ⁊ puerũ natum adoꝛarẽt.¶ Ter⸗
tio illuminati fuerũt hi reges vtxpᷣm natũ co.

moneita dicit. Rer iudeoꝛũ ſcribas atq; dotto
res quod ſacra de oꝛtu xpᷣi pᷣnunciauerat ſeri /
ptura didicerũt vt gemino teſtimonio cõfirma

ti ardentioꝛi fide expeterent que ⁊ ſtelle claritaſ

⁊ ꝓphetie manifeſtabat autoꝛitas.Secũdo ſb⸗
traxit ſe ſtella vt iudei inexcuſabiles redderent

Vnde Hiero.ſuꝑ Matth.ait. Deſerunt᷑ ma⸗

gi ſtelle indicio:vt ſacerdotes a magis interro⸗

ℳ—

7 moꝛt s gati de xpo inexcuſabiles fierent de aduẽtu eiꝰ
ſed aduentum dei venerabił.quã cum ſuſpexiſ-⸗

Diximus de illius ſtelle qualitate:
paruit ⁊ xpᷣm natum mõſtrauit(Gee
inquies hoc ipᷣi potuerũt intelligere. Ideon
pmiſimus ꝙ ipᷣi illuminati fuerũt.vt cognoſce

magis ap

rent xpᷣm natum ꝑ vocem audibilẽ.nec hoc re⸗

pugnat ſenteẽtie Gregoꝛij qui dixit pauloante.

gentiles nõ ꝑ vocem ſed ꝑ ſigna ad cognoſcè

dum dñm ſunt ꝑducti. Quia verũ dixitq;tum
ad initiũ cognitiõis.Aaruit qͥdem eis pꝛimo
ſignum ſtelle quã cũ admiratiõe aſpicietes deſi
derabãt intelligere quid hoc eſſet.Et vł vigila⸗
tibus vel doꝛmientibꝰangelus myſteriũ chꝛiſti
nati declarauit. hoc viðꝛ opinãdo Augꝰ. aſſe⸗
rere. Undein ᷣmone de epiphania ait. Si di⸗
cturus es a qͥbꝰ audierũt ꝙ talis ſtella chꝛiſtuʒ

natũ ſignificaret. ꝓfecto ab angelis aliqua mo

nitione reuelatiois.Chꝛyb. vo ſuꝑ Mattheũ

narrat ſe inueniſſe in buſdam libꝛis licet apo⸗

criphis ꝙ in ꝑtibus oꝛientis erant qͥdam ſapi⸗
entiſſimi eges qͥ vel deſcenderãt deſtirpe Ba⸗
laam vel ad eos eius ꝓphetia ꝑuenerat in qua

dixit. Oꝛiet ſtella ex iacob. ex qua diuulgatuz

fuit apud eos ꝙ naſcentexpo ſtella qdaʒ admi⸗
rabilis ⁊ inſolita apareret.quare ſtatuerũt vt

eligerent᷑ duodecim qͥ ſollicite cõſiderarẽt oꝛtũ
illius ſtelle. Quod vr melius facerẽt in quodã
altiſſimo monte vbi ſꝑ erat aer puriſſimus con
ſtrui fecerũt pulcerrimũ palatiũ cum copia re
rum neceſſariarũ ad victum. Et ibi ꝑmanebãt

iſti deuote pcantes deum vt ſtellaz hanc ipſis
oſtenderet. Quibus oꝛãtibus nocte media qñ

natus eſt xp̃us apparuit ſupꝛa eos in aere ſtella
pfulgida ⁊ pulcherrima.in cuiꝰ ſummitate erat
imago pueri ꝑuuli ſuꝑ cuiꝰ capite crux ſplende
bat: qᷣ illis dixit. Ite velocius in terrã iuda: et

ibi regem xpᷣm deũ ⁊ homiem natüũ inuenietis.

Narrauerũt vo iſta ſapientib regionis illius.
q́̊ de ſeipᷣis tres elegerũt qui irent ⁊ munera pᷣ⸗

.

gnoſcerent ꝑ gram inuiſibilẽ. Nñ ai

mone ait. Pꝛeter illã ſpeciem ſtelle que coꝛpo/

reum excitauit aſpectum fulgẽtioꝛ veritatis ra-
dius eoꝛũ coꝛda ꝑdocuit. Sicut em ꝓphete in
viliõe imaginaria illuſtrabant᷑ intriſecus vt in
telligerent dei ſecreta ventura. Ita potuit eſſe

nnp

ſerin
M
Apar
Mr⸗
An
lcer
ni
Kch
amni⸗
zin
Niön
ſerſui
faure
D

W⸗
tſi
fm⸗
Nita
6o ſb⸗
laent
me.
neno⸗
eueß
ap/
konol

Mee⸗

Wonn,
gli⸗
n

Spuino
Gos
N.
ſcc
. Re
Goi
hicz
Gad
lclio⸗
unſy⸗
ni
ninge
enz
atͤr
RVN
Nan
ingtoni
nnsan⸗
ie
tbit
ipſs
elaci
geßdla
neen
rpenae⸗
zuu:et
nennb⸗
C,

Vyt aſpicientes magi ſignũ viſibit ſelle nlumia
rentur adeo vt cognoſcerẽt ꝙ natus eratxpᷣs.

COQuare tres illi reges dicunt᷑ magi

et quo tpe venerunt ad xpᷣm, etqnan

ium declarandũ demagis dicit in/
gquiſitio. Inqͥ ſierunt xpᷣm natũ dili⸗
genter. vt patet in lra ſancti euangelij. vbi nos
tres cõſiderationes faciemuug.
CNPꝛima dici nominationis.
CSecunda determinationis.

e. n.

¶ Tertia turbationis.

CNPꝛima cõſideratio dicit᷑ nominationis.in qᷓ

videndũ eſt cur iſti reges nuncupant᷑ magi Ek
de hoc ſtat triplex ſentẽtia ᷣm ꝙ magus tripli

citer ðꝛ. Nam magus ðꝛ illuſoꝛ maleficus et ſa/

piens. Dicunt qdam hos reges ab effectu di
ctos fuiſſe magos.i.illuſoꝛes ex eo.i.ꝙ herodẽ
illuſerũt.qꝛ ad eũ nõ redierũt. agus iteruʒ

ðꝛ maleficus.vñ maleſici Pharaonis dicũtur
magi. Et inde aſſerũt aliqͥ hos magos vocatoſ

qꝛ fuerant añ malefici:ſed poſtea ↄuerſi.qͥbus

dñs voluit natiuitatem ſuã reuelare. ⁊ eos ad
ſe adducere.vt ꝑ hoc peccatoꝛibꝰ exhiberet ſ⸗

duciam. Inſuꝑ magus idem eſt qð ſapiẽs. Nã

perſe magus.hebꝛaice ſcriba.grece phᷣus. latie
ſapiens ialnt Sinagli ſapiẽtes. Vñ ma
gi quaſi in ſapia magni.Noia vo ꝓpᷣa iſtoꝛum
vm aliqͥs in hebꝛeo ſunt Awellius. Amecius.
Bamaſcus.in greco aũt Galgalath Malga⸗
Oelchior. ¶C Scda conſideratio ðꝛ determi⸗
nationis. in qua querendũ eſt quo tꝑe iſti ve⸗
nerunt ad xpᷣum. Et circa hoc varia eſt opinio
multoꝛũ.Quidã em̃ opinatiſunt ꝙ bienniũ añ
xpᷣi natiuitatẽ aaruit ſtella.⁊ tunc mirabant᷑
magi qd eſſet. *†₰—o aũt nato reuelatũ eſt magiſ
angelos ꝙ ſtella ſigniſicabat xpᷣm natuʒ. Et
tunc inceperũt venire ⁊ in tredecim diebus ve

lat Sarachim. In latino Caſpar. Baldaſar.

nerũt ⁊ puerũ adoꝛauerũt.Alij vo exiſtimaue
runt ꝙ multo tꝑe añ xp̃ᷣi natiuitatẽ ſtella mag

apparuit.Et tũc cepert venire.Et ꝓpternimig
diſtantiã poſuerũt totũ illũ annũ ad itinerãdũ

Bntredecima vo die alterius anni cũ xpᷣs ad⸗
huc erat in cunabulis applicuerũt ad ipᷣm. Nõ

nulli inſuꝑ tenent ꝙ in die natiuitatis apparuit

ſtella. Et tüc magi inceperunt venire. Et poſt
annũ tredecima die ſecundi anni puenerunt ad

xp̃m. Sed cõmunis opinio hʒ ꝙ in natiuitate

iter ſuũ.⁊.xiij.die ꝓperarũt ad xpᷣm.Et ſidice
retur.quõ tam bꝛeui ſpacio potuerũt lõgiſſima

„

ſeinera ptranſire⸗ Rñdet Remigi puer ad

ue pperabiteos inti paruotpe pduerre po-

tuit. Ael habuerũt dromedarios:qͥ ſunt aĩalia
velociſſima.⁊ tmᷣ currũt in vnodie q;tũ equus
in tribꝰ.nec impoſſibile videri debʒ aut diſficile
ſatis ſi velocitatẽ venientiũ regũ aſcribimꝰ aut

naturali vruti animaliũ p̃dictoꝛũ.aut qð maiꝰ

eſt vᷣtuti diuine. Cũ Solinus veraciſſime ſcri⸗
bat in li. de mirabilibꝰ mũdi. aniſlenacon et
flonidos Alexandri magni curſoꝛes mille du/
centa ſtadia vna die tranſierũt: que ſunt milia⸗
ria centũ qͥnquaginta.qm ſtadiũ eſt octaua ꝑs

miliaris Inqᷣt em li. li.j. de naturali hiſtoꝛia
A. xxiij. Stadiũ vigintiqᷣnq; nros effic paſſus

elſi reges pᷣnoĩati de ꝓgenie Balaam fuere
Legio eoꝛũ nõ multũ diſtabat a terra ꝓmiſſio⸗
nis. Idcirco potuerunt iter ſuũ tã expedite ꝑfi/
cere. Et ꝙ ðꝛ illos ab oꝛiẽte veniſſe ĩtelligi põt
q̃ſi ab illa regiõe vener̃t q iudeis in ꝑte oꝛiẽtali
eſt ꝓpiqua venerũt itaq; hieroſolymã.qꝛ erat
ciuitas ſacerdotał ⁊ regia ⁊ ad illa direxit eos
ſtella quam ſequebant᷑. C Tertia conſideratio
dicit᷑ turbationis. Cum em̃ quereret magi de
xpᷣo nato atq; enarrarent que viderãt. audiẽs
rex herodes turbatus eſt ¶ꝛimo ne ipᷣe tan;
alienigena pelleret᷑ aregno. Nñ Chꝛyb. ſuper
matth. ait. Ideo turbat᷑ audiẽs regem natũ iu⸗

deis ex genere iudeoꝛũ.cũ ipᷣe eſſet genere ydu
meus ne regno reuoluto iterũ ad iudeos ipſe a
iudeis expelleret᷑.⁊ ſemen eius poſt ipᷣm pᷣcide
retura regno. Semp em grandis ptãs maioꝛi
timoꝛi ſubiecta eſt. Sicut em̃ ramos arboꝝ in
excelſo poſitarũ etiaʒ ſi leuis aura flauerit mo⸗
uet.ſic ⁊ ſublimes hoĩes etiam leuis nũciꝰ con/
turbat.umiles aũt ſicut in cõualle plerũq; in
tranquillitate cõſiſtunt. Hinc Ouid.lib.detri
ſtibus ait. Niue tibi longe nomia magna fu⸗-
ge. Niue tibi quecunq; potes pꝛeluſtria vita.
Effugit hibernas demiſſa antẽna pcellas.La
taq; plus paruis vela timoꝛis habent.Ad qð
ꝓpoſitum Seneca in tragedijs dicit. Stet qui
cunq; volet potens. Aule culmine lubꝛicome
dulcis ſaturet quies.Ecce ꝙ herodes ex vbis
magoꝛũ turbauit ſeipſum dubitans amitterere
gnũ. Cui ſic loqͥ᷑ etiã in hymno.loſtis hero/
des impie chꝛiſtum venire qͥd times non arri-
pit moꝛtalia q regna dat celeſtia Cecundo tur
batus eſt herodes.yvt dicit glo.nõ ſolũ ꝓpterſe
ſed etiã ꝓpter irã romanoꝛũ quã timebat incur
rere ſi diſſimulaſſet aut ꝑmiſiſſet ꝙ aliquis rex
vocaret᷑ ſine illoꝛuʒ conſenſu. Et oĩs hieroſoly-
ma turbata eſt cũ herode.i.omẽs hieroſolomy/
tani.⁊ ponit᷑ continens ꝓ contento. Turbati
ſunt ergo illi de hierim. tũ vt regi turbato adu⸗
larent᷑ ᷣm gloſam.tum qꝛex hoc timuerũtnep
ſente ⁊ venturo rege ad inuicẽ certantibus ipſi

“u

(vt dicit Chꝛyb.) pturbationibꝰ inuoluerenk.
Tüc Hherodes oẽs ſacerdotes ⁊ ſcribas cõgre
gans ſciſcitabat᷑ ab eis vbi xpᷣs naſceretur. Et
cũ didiciſſet ꝙ in bethleem iude aduocatl ad ſe
clam magis diligent didicit ab eis tpus ſtelle.
dixitq; eis vt inuento puero ad eum redirẽt:ſi
mulans eũ velle adoꝛare quẽ volebat occidere
Ande Chꝛy up ing NBeuotioncʒ

24

Pꝓinittebat:ſed gladiũ acuebat: ⁊ maliciam ſui

coꝛdis humilitatis coloꝛe depingebat.Et Ore
goꝛius in omeł. Adoꝛareſe eũ velle ſimulat.vt
qſi hunc ſi inuenire poſſit: extingiuas.
CQualiter magi inuentũ xpum ado

et de illoꝛu reuerſione . ¶ Ta. .

declarandũ de magis dicit᷑ inuetio.
AAueſitü quippe xpᷣm inuenerunt le⸗
tant᷑.Audito em̃ teſtimonio de xpᷣo
nato deſcripturis accepto ⁊ ybis herodis de
inquiſitiõe pueri.iter quod ceperãt pficere ſtu
duerũt. Et exeuntes hierim iterũ viderunt ſtei
lam eos antecedentẽ:qᷓ veniens ſtetit immobi
ſupꝛa locum vbi puer erat. Et intrãtes domuʒ
inuenerũt puerum cum aria mr̃e eius. Hic
vo ↄſideranda occurrũt pncipaliter trii.
CPꝛimum dicit᷑ adoꝛattio.
Secundũ oblatio. ¶Tertiü reuerſio.

ſcʒ latrie firmiter ipᷣm credentes eſſe deum. AUñ
Ceo papa in ſᷣmone ait. Adoꝛãt magi in earne
Vbuin. in infantia ſapiam.in infirmitate vᷣtutẽ.
in hois veritate thꝛonũ maieſtatis. Et Bern.

deuotiſſime ſic exclamat. Quid facitis ꝙ aurũ

offertis. ergo rex eſt iſte. Et vbi eſt aula regia.

qͥd aula eſt ſtabulũ. thꝛonus pᷣſepium. curiefre
quentia Joſeph ⁊ Maria. Iſti inſipientes fa
cti ſunt: vt fierent ſapiẽtes. ¶ YJcom qð occur⸗
rit conſiderandũ ð oblatio. Aꝑtis em theſau⸗
ris ſuis obtulerũt ei mũera auꝝ thus ⁊ mirrhã
Nam vt Remigius inqᷣt. SFuit traditio antiqͥ⸗
rum: vt nullus ad deũ vel ad regẽ vacuus in⸗
troiret. Rerſi aũt ⁊ chaldei cõſueuerũt offerre
aurũ thus ⁊ mirrhã:qbus regio eoꝛũ avũdat.
Vtrũ aũt oẽs illi tres obtulerũt oĩa iſta.diuer⸗
ſimode tenet᷑ a multis. Quidã em̃ dicũt ꝙ vnꝰ

eoꝛũ ꝓ omibus obtulit iſta munera.Alij vo ꝙ 4

vnus obtulit aurũ.alius thus.alius myrrhaʒ.

Alüs videt᷑ ⁊ melius ꝙ qᷣlibet eoꝛũ obtulit iſfiaa
tria. Eſt aũt talium munerũ oblatõis ratio mp

ſtica ᷣm Alug..in ſmone de epiphania.qꝛ au⸗

P0. tre. Inuenerũt quipeillam. vt

CWꝛimũ qdð occurrit conſiderandũ dicif ado

Se vio „*

pulturã ꝑtinet moꝛtuoꝛũ. Auruʒ ergo ſoluitur·
quaſi regi magno.thus immolatur vero doeo.

2 myrrha taq; ꝓ ſalute homi moꝛituro. Ita ꝙ

tria pᷣdicta ſignificabant in xpᷣo regiam ptateʒ.
diuinam maieſtatẽ 2 humanam moꝛtalitatem.
AQAuismodo explicet quali geſtu qᷓ; blãda facie

infantulus ille Jeſus magos excipiebat: Quiil

etiã excogitare valeat q́; grauiſſima admiran
da fuerũt ad magos reſponſa modeſtiſſime vir
ginisQuis adhuc inueſtigare ſufficiat illoꝛu,zʒ
ſt vt pꝛedi.

regum immobilem fideʒ. Crediderũt vt pꝛed
ctum eſt ⁊ adoꝛauerũt xpᷣm deum quẽ cõſpicie⸗
bant in paruo tugurio Rarum der

—

per Matthei. non diademate coronatam .nõ6
inſlecto aureo recumbentem: ſed vix tunicꝗ ha
bentem vnam:non ad oꝛnatũ coꝛpoꝛis: ſed ald

nuditatis tegumentũ: qualem habere poterat

carpentarij uxoꝛ pegre conſtituta. C Certium

quod occurrit conſiderandũ dicit reuſio. Haʒ

E .

. 2*

vt dicit᷑ in euangelio. Reſponſo accepto iſom⸗

nis ne redirẽt ad Herodem.ꝑ aliam viã rcuer⸗

ſiſunt in regionem ſuam. Coceperat qſpe am⸗

bitioſus ⁊ fallax herodes interficere puerũ in⸗
uentuma magis.⁊ inſuꝑ ipos dexpᷣo loquen-
tes. Quo factum eſt vt benignitas dei monue⸗
rit eos ne ad herodem redirent. neſic agnoſce⸗
Inſomms vo admoniti eſſe dicunt᷑ vel aban-
gelo dei nũcio.vel ab ipo deo immediate. Nec·
infantulus Jeſus ad ipos locutus eſt: vt vera
eius humanitas haberet. Mira certe ⁊ laudi
bus attollenda fuit iſtoꝛũ magoꝛũ fides. quoℳꝛ
vt Chꝛyb. ait. Non ſcandalizati ſunt in ſeipnis
dicentes. Si magnus puer eſt hic: queneceſſi⸗·
tas fuge eſt ⁊ occulte receſſionis. Cum vo re!

dierunt ad ꝓpꝛia: multos de xp̃i myſterij

vbi thꝛonus. vbi curieregalis frequẽtia. Nun dierunt. Er denic cum Thomas apoſtolꝰad

pꝓuinciam illam applicuiſſet baptizati ſunt. fa⸗

ctiq; ſunt adiutoꝛes pᷣdicationis illius.quoꝛu,ʒ
coꝛpa poſt felicem moꝛtẽpᷣmo ꝑ Hoelena Con·
ſtantini matrem reperta ⁊ in Conſtantinopoli
rranſlata. Poſtea ꝑ ſanctum Euſtoꝛgium me⸗
lerici aean lennd .
theothoniẽ ſunt delata. Anime vo ſimt cũ xõõ

Altimo ꝑ Fredericũ im

viuũt in eterna gloꝛia Almen.

CSermo decimus debaptiſmo chꝛi

4, *

Hugin mone de epiphania. qꝛ au, Aarel ab eo. Scribut h vba t.
rum ad tributũ thus a ſacrificin. myrrba ad ſe iij. ca. Gmia qᷓ geſſit ſaluatoꝛ noſter dns Jelus

2

aupcula ma⸗

8 eru

analoſe⸗ in ioꝛdane voluit a Jo

7„

pe
ſu
1
nu
.
.
ſcii
autlet

mn

ſ

e
dei
nm
ſei

p
lndhl
danten
W
W
cxce
Kre⸗
ham
ſtinui
doye
Aonn
hopeit
ntid
Peran
gülr
Dir.
nnsf
ſon
G.
Nſen
doge

ſtor
ppar⸗

hini

lie.

da. rxpo etlam hm hoiem digne T rnabiliter facta ptifino xi. Sicut patʒ p Augj.ſup Joß. 2 bo0
e fuiſſe firmit eſt tenendũ. In ſingul em acibus nitur de ſe. di. iiij. c. aliud. vbi dꝛ. Si qs bapti·
iie. ⁊opibus eius aderat ei imperiũ ratõis ⁊ lumẽ ʒauit iudas.hi nõ ſunt iterũ baptiʒati.Et quoſ

free
Auiſ
minn⸗

ne xex

lornz

ſice⸗

g,

Bn ODH

Mici ͤ

Notemt
oiſone⸗
wer

ül⸗
Nge⸗
en.
Moa n
Abee
e Ree
Nn
lawi/
2
ſens
lenech⸗
Uun don
ura,
R“
in i⸗
a;
üN.
Mminopon
nir
lues
ag

oci.
113 %

eges

Nr bapti⸗
R triam)

Ex *
ca. et Lu. lij.

cäpo
dðꝛ ſic.

ad Johannẽ acceſſit popoſcitq; baptiʒari: of⸗

ficiũ vtiq; ſunctimonie ⁊ vtutis exoluit.nonſe
aut leuem aut peccatoꝛẽ oſtengit. Pꝛoptea
hoc clarius innoteſcat in pᷣſenti ſmone dexpo

ꝛoptea yt

baptizato vba faciemus: contemplabimurq;

ſteria.
ꝛimü dicil

kKperſone baptizantis.

CNꝛmü dicit perſone baptiz.
ECEBerldtnn eir-äſtantia congruentis.

Tertiũ apparitionis excellentis.

COualiter xps baptiſatus fuir a Jo

ers⸗
*

hanne et de illius baptiſmi conditio⸗
ibus (TaäalI,.

andi

co

woici? pſone baptizantis. Hapti

rium contemplandũ dexpo baptiza

ma veritas ſᷣm Riccardũ in.iiij. baptiſmus

ille fuit inſtitutus autoꝛitate diuina. Hoc ꝓba

tur ꝑ illud qd a Johanne baptiſta dictum eſt.
ohan. j.c. Qui miſit me baptizare in aqua il⸗

lemihi dixit. Suꝑ quem videris ſpum deſcen
dentem ⁊ manentem ſuꝑ eum ipe eſt ͥ baptiʒat

in ſpũſancto. Idipᷣm ptʒ qꝛ ¶atth. xxij.Chꝛi
ſto querenti de baptiſno Johanis vtruʒz eſſet
ex celo an ex homibus.iudei nõ fuerũt auſi di⸗
cere ꝙ ex homibus. Et dicit᷑ ille baptiſnꝰ Jo⸗

hꝛ annis: eo ꝗ ipᷣe ſolus fuit miniſter pᷣmariein⸗

ſtitutionis ⁊ executiõis illius baptiſmi (SGecũ⸗

da veritaſ ꝙ ſi extendamus nomen ſacramenii
ad omne ſignum rei ſacrantis ſuſcipientem. ſic
baptiſmus Johannis erat ſacrm.qꝛ expᷣſſere

ſentabat xpᷣi baptiſinũ: qui eſt res ſuſcipienteʒ
ſacrans.Si aũt reſtringamꝰ nomen ſacramenti

ad illud qð eſt ſacre rei ſignũ ⁊ cauſa.ſic nõ erat

ſacramentũ.qꝛ nõ conferebat gram. Anð dicit

dus Honauentura di. ij quarti li. tar bapti
mmus fuit inſtitutus ꝓ qdam pᷣparatiõe ⁊ aſſue cũ
ad baptiſmũ xpi. Hinc eſt ꝙ in gloſa

2

factione
MMat.i

c.ſuꝑ illo vꝰbo. Ego baptiʒo in aqua

do ad xpᷣi baptiſmnũ dirigã. Pꝛopterea diẽ ma
giſter ſen. in lra baptiſmꝰ Johis reſpectu ba

ptiſini xpᷣi debet dici fuiſſe ſacrale.qꝛ fuit qdam
ben kantwei ad illiꝰ baptiſini ſuſceptio

imum myſte

vel ab alijs audientibus eos baptizare.⁊ tunc

Be baptiſino vo Johanis notaã
deſunt in hac pte tres catholice veritates Pꝛi

Aua
ðꝛ cauſe. quare.ſ.voluit xpᷣs a

ðꝛ ſic. Cm̃ coꝛꝑa lauo qꝛ peccata ſoluere neᷓo.
vt ſicut naſcẽdo ⁊ pᷣdicãdo pᷣtereo. ſic baptiʒã⸗

m(Tertia veritas ꝙ baptizati baptiſmo Jo⸗
honis ſimplicit᷑ iterũ debuerũt rebaptiʒari bau⸗

en diuinitatis. Mihil in co repheſibile inueniripo baptizauit Yohes iten ſunt baptizati. Jdẽ dic
tuit: cuncta rectiſſime diſponebat.Cum autem A

habebant ſidem trinitatis nõ opoꝛtebat eos re

baptiʒari: ſufficiebat manus imponi.qꝛ tales
habebant ablutionẽ exterioꝛẽ ⁊ habebãt fidem
trinitatis qua interius inſigniebãt᷑ taqᷓ; chara⸗
cter. ⁊ habebãt ſpũmſanctũ ꝑ impoſitioneʒ ma
nuum. ⁊ ideo nõ erant rebaptiʒãdi. Scotꝰ voĩ
ij.di. ſui quarti dicit. ꝙ dupliciter põt intelligi

baptiſmus Johanis. Alno mõ in ſoꝛma bapti
ſmi xpᷣi quam potuit didiciſſe a diſcipulis xpᷣi.

nõ dicit᷑ ppᷣe baptiſinus Johãnis.ſicut nec ba

ptiſinus Metri vel Oauſi. Et tales ſic baptiʒa
ti nõ erant rebaptiʒandi. Alio mõ põt intelligi
baptiſmus Johãnis non in foꝛma xpᷣi: in ali
qua alia foꝛma ꝓpꝛia.ſ.in noĩe venturi. vt diecs
tur Alctuũ.xix.c.vł abſq; aliqua foꝛma.Et de
ſicbaptiʒatis ſatis viðꝛ neceſſariũ ꝙ erãt bapti

—

ʒandi baptiſmno xp̃i ꝓpter pceptũ generale obb

ligãs oẽs qͥd non implebãt ſic baptiʒati a iohe.

Ideo in h̊ paſſu non tenet᷑ a doctoꝛibꝰ opinio

ingri contrariũ ſentientiss. .
CBetri

ti · ſ.caule. tꝑis etloci· ¶ Ca. I.

—

M —ℳ

pley nanq; circuſtantia in illo baptiſino coſidc⸗

aripotcec6. MB
re xp̃us in quo nulla immundicis fuit vo
Pꝛima dicit᷑ cauſe. uit baptizari.
ecũda tpis. CTertialocd.

₰

erzda in bap

ꝛia circuſtãtia oſid

tiſino xpi

rni voleis: mũdare aqs. vt abluteꝑ carnẽ xpi
q̃ peccatũ nõ coguit baptiſmatis vim haberẽt.

⁊ vt ſanctificatas relinret poſtmodũ baptiʒã⸗
dis. Cũ aũt dicimꝰ xpᷣm a Johhe baptizatũ.nõ

poſtmodũ inſtituit: ſed de baptiſmno quo ba
ſabat Johes.vt inqᷣt Augꝰ.ſuꝑ IRoba
xpᷣus baptiʒari voluit. vt inquit
pꝛobationẽ baptiſmi Johanis

putemꝰ intelligendũ de baptiſmo ꝓpᷣo aus ieſe

3 donatiſtas. Et hoc ex
pꝛeſſe h Acil.ix.ca. ñi baptizatos baptiſno
ohãnis paulus baptizauit baptiſino chꝛiſti.
Lotandũ tñ m DHonauen. . quoꝛüdam opi
nio fuit ꝙ baptizati baptiſmo Jopis ſinon ha
bebãat ſidem trinitatis rebaptiʒadi erat. Si aũt

licicircũſtantia xpᷣi bapti-5a

ſte

to dicit᷑ circũſtantie ↄ gruentis. Tri

Johe baptizari
aptizatꝰ eſt dñs nõ mũda!

xpps baptiʒari ᷣm Tho.in.iij ꝑte.q.xxxix.vt
nos ſuo exem plo induceret ad baptiſnum. Et
ideo ad hoc ꝙ eſſet efficatioꝛ eius inductio vo
luit baptiʒari baptiſmo quo manifeſtenõ indi /
gebat vt hoĩes ad baptiſmũ accederent quo in
digebã

pio ſue cõceptionis gratia ſpũſſancti repletus
fuit. C Secũda circũſtantia cõſideranda in ba
ptiſino xpi dicit᷑ tempis. Mam vt dicĩ Luce
iij.c. QAn baptiʒat eſt erat incipiẽs quaſi anno
rum triginta. oc aũt conueniens fuit vt inqͥt
ſanctꝰ Tho. triplici rise Mꝛimoronegaics⸗
tionis.qꝛ xpᷣus baptiʒabat᷑ quaſi extũc incipi⸗
ens docere ⁊ p̃dicare.ad quod requirit᷑ perfe
cta etas qualis eſt triginta annoꝛũ. AUnð Geñ.
xij.c. legit. triginta annoꝛũ erat Joſeph cuʒ
regn are cepiſſet in egypto ſub haraone. Si⸗
milit.ij. Regũ.v. ca.dicit᷑ de DHauid ꝙ trigin⸗
ta annoꝛũ erat cũ ad regnum fuit ſublimatꝰ.Et
Ezʒechiel anno trigeſimo cepit pphetiʒare. vt

ptz Eʒechieł j. ca. Et ſi qs obijceret ꝙ deus re

uelauit ſapientiã Haniel pueri vel iuuenis.vt
dicif. xiij.c.eiuſdem.ergo a foꝛtioꝛi debuit ma
nifeſtari ſapientia xpᷣi antetrigeſimũ annũ.qð
factum fuiſſetſi docuiſſet ante illã etatem. Di⸗
cendũ ꝙ vpᷣs ꝓponebat᷑ homibus in exẽplum
oim. ⁊ ideo opoꝛtuit in eo oſtendi illud qð com
petit omibus ᷣm legem cõmunem.vt.ſ.in etate
Pfecta doceret.Sed ſicut dicit Gregꝰ naʒanʒe
nus. HMõ eſt lex eccleſie que raro cõtingit.ſicut
nec vna hyrundo ver facit. Aliquibꝰ em̃ ex q/
dam ſpeciali diſpenſatione ſᷣm diuine ſapientie
ratiõʒ cõceſſum eſt pᷣter legem cõmunem vt aũ
ꝑfectam etatem officiũ vel pᷣſidendi vel docen /
di haberent. Sicẽ fuit Salomon Bauid ⁊ lhie
remias GSecũda ratio quare xpᷣs baptizari vo
luit in etate triginta annoꝛũ fuit legis impletio
nis. Inquit em Chꝛyß. ſuꝑ mat. Futuruʒ erat
vt poſt baptiſmuʒ xpᷣi lex ceſſare inciꝑet. Ideo
hac etate xpᷣs ad baptiſinũ venit qui põt omia
peccata ſuſciꝑe vt lege ᷣuata nullus dicat ꝙ iõ
eam ſoluit qꝛ implere nõ potuit. Si ergo aliqͥs

ꝗreret cur fideles xpᷣi laudabiliter baptiʒantur

non ſolũ ante trigeſimũ annũ: ſed etia in infan/⸗

tili etate ⁊ xp̃us baptizatus eſt tpe pꝛenetaro
Reſpondet Tho.ꝙ vt ptʒ ex dictis.xpᷣus non

li potuit imminere ꝓpter dilationẽ ꝑiculũ. Sʒ
cuiuis alij nõ in paruum redundat piculũ ſi ex

eſt baptiʒatus indigens purgatiõe nec aliqð il

hac vita diſcedat ſine baptiſino ¶ Zertia ratio

quare xpᷣs voluit baptiʒari in illa etate dicit᷑ ꝑ
fectionis. Dat᷑ em intelligi ꝙ ba ptiſinus pari

i vo aliquis quereret cur noluit cri
ſtus baptiʒari baptiſino ppo qui erat optimꝰ
Bicit Tho.qꝙ baptiſinus xpᷣi eſt quoddã ſpiri
tuale remediũ quo xpᷣs nõ indigebat qͥa pꝛinci

viros pfectos. Sm illud apoſtoli ad Ephe .iiij
ca. Bonec occurramus omées in vnitate fideiz
agnitionis filtj dei in virũ pfectum in menſurã
etatis plenitudinis rpl

numeri ad hocꝑtinere videt᷑. Conſurgit enim

trigenarius numerus ex ductu ternarij i dena⸗

rium.ꝑ ternariũ aũt intelligit᷑ ſides trinitatis.
h denarium aũt impletio ma datoꝛum legis.

Et in his duobus pꝑfectio vite xpᷣiane cõſiſtit.

Tertia circüſtantia cõſiderãda in baptiſmo
xpi dicit᷑ loci. Baptiʒatus nanq; fuit in ioꝛda/
ne. vbi difficultas oꝛit (Cur non in mari rubꝛo

potius voluit baptiʒari. nam veritas debet re⸗
ſpondere figure. Sed figura baptiſini pceſſit in
tranſitu maris rubꝛi vbi egyptij ſunt ſubmerſi.
ſieut peccata delent᷑ in baptiſino.ergo videtur
mn gis debuit baptiʒari in mari rubꝛo: qᷓ; in
flumine ioꝛdanis: Inſuꝑ ioꝛdanis interpᷣtatur

deſcendẽs. ſed ꝑ baptiſinũ aliquis plus aſcen⸗

dit qᷓ; deſcendit. Vnde MMatth. iij. ca. ðꝛ O ba
ptiʒatus Yeſus cõfeſtim aſcendit de aqua. igit
videt᷑ inconueniẽs fuiſſe ꝙ baptiʒaret in ioꝛ⸗
dane (Reſpondet his ſanctus Tho. vbi ſupꝛa

ꝙ tranſitus maris rubꝛi pᷣfigurauit baptiſmuʒ

qtum ad hoc ꝙ baptiſinus delet peccata. Sʒ
tranſitꝰ ſoꝛdanis q́;dtum ad hoc ꝙ aperit ianuã
regni celeſtis: qͥ eſt pncipalioꝛ eſteciꝰ baptiſmi
⁊ꝑ ſolum xpᷣm impletus. luuius nanq; ioꝛ⸗

danis fiit ꝑ quem filij iſraei in terram pmiſſio⸗

nis intrauerũt. Baptiſmus aũtxp̃i introducit
in regnum dei qð ꝑ terram ꝓmiſſionis ſigniſi⸗
catur. Onde dicit᷑ Johan. iij. ca. Niſi quis re⸗
natus fuerit exaqua ⁊ ſpũſancto nõ poteſt in⸗
troire in regnum dei.Ad hoc etiã ꝑtinet ꝙ lhe
lias diuiſitaquas ioꝛdanis qui erati curruig/
neo rapiendus in celũ.vt dicit᷑.iiij. Regum.ij
capᷣ.qꝛ.ſ.tranſeuntibus ꝑ aquam baptiſmi per
ignem ſpũ ſſancti patet aditus in celũ. Eſt etiaʒ

in baptiſmo aſcenſus ꝑ pfectum gratic:que re-

quirit humilitatis deſcenſum. ſᷣm illud Jaco⸗

bi. iiij. Deus ſupbis reſiſtit.humilibus autem

dat gratiã ſuam. Et ad talem deſcenſum refe ẽ⸗
dum eſt nomen ioꝛdannnis.
CBe tribus excellentiſſimis ſignis qᷓ

●

apparuerũt in baptiſmo xpi. Ca. II.

—
.

lentiſſima ſigna.

ruerũt quipe mox vt de aqua exiuit tria excel
CHꝛimũ fuit celoꝛũ apertio ⁊ patefactio.

CSecundũ ſpuũſſancti deſcenſio.
¶ CTernũ paterne vocis audittio.

.Unde ⁊ ipᷣa ppꝛietas

M
Vn

Nontemplandũ de chꝛiſto baptizato
dicit awaritionis excellentis. Appa

tag

Di

co⸗

ce
docdo⸗

Hne

ſrine

ſtone

ſtpo

At
piiſn

effica
(olti

uab
eſ

W
iin
i
an
b
chii
gamen
tie
naf
fis:
alue
ſtc
u⸗
ſn
e
Ne.
o.
leko
Clisf
ſene
Want
Cnin
hoptſe
pokna
kyptii
Mſor
Mele
ene
Dbn⸗

Abep
tlana
Pbikl

krfii

wenii

Pprienge

Gtenin
iden⸗
nitans,
nlegs.
cöſiſi.
Miorde,
n tubꝛo
chin
tſbne⸗
Ndanr
bw:
ls en⸗
W
ngi
tkin o⸗
ibu
niuz
.G
duini
mng o⸗
npntio⸗
mnocer
is ſo⸗
gs/
geſtin⸗
aghe
NNG
Negunj
ulnm
Gktanß
Ecbere⸗
l ⸗
Nönen
neiei

Nizn

efficaciã baptiſini. iʒati fidem/
tur. ⁊ baptiſmus dicit᷑ fidei ſaccm.pꝑ fidem aũt

dicit᷑ ſpuͦſſancti deſcenſio. Delſcendit em ſpij
tuſſanctus coꝛpali ſpecie ſicut columba in ipᷣm

CPꝛimũ excellens ſignũ fuit celoꝛũ reſeratio
Bicit qdem Matth. iij. ca. Baptizatus autez
confeſtim aſcẽdit de aqua ⁊ ecce aꝑti ſunt ei ce
li. Et Marci.j.c. Statim aſcendẽs de aqua vi
dit celos aptos.Et Lu. iij.c. Jeſu baptiʒato?-z
oꝛante aꝑtum eſt celum. Hoc aũt ̃m cõmuneʒ
Ddocctoꝝ expoſitionem intelligendũ eſt. circa

xpᷣm baptiʒatũ tantus ſplendoꝛ diuinitus efful

ſit in aere vt viderentur apticeli.ſicut in choꝛu
fcratione videt᷑ fieri.vt dicit Nieolaus.delyra.
Ratio vo huiꝰ claritatis celeſtis fuit.m tho.
Vbi ſupꝛa.ſ.q.xxxix.iij.ptis. Quia xpᷣs bapti/⸗

ſari voluit vt ſuo baptiſmo ↄſecraret baptiſmũ

quo nos baptizari debebamus. Et ideo in ba⸗
ptiſmo ſuo ea demõſtrari debuerũt q̃ ꝑtinẽtad
efficaciam baptiſminoſtri. Circa quã tria ſunt
conſiderãda. Pꝛimo qdem pᷣncipalis vtus ex
gqua baptiſmus efficaciam habet:que eſt vtus
celeſtis.Et ideo baptiʒato xpᷣo apertum eſt ce⸗
luum. vt oſtenderet᷑ ꝙ de cetero vᷣtus celeſt ba/
ptiſma ſanctiſicaret. Secũdo conſiderãda eſt ſi

des eccleſie ⁊ eius qui baptiʒat᷑ que operat᷑ ad
Undebaptizati fidem ꝓfuẽ

inſpicimus celeſtia queſenſum ⁊ ratiõʒ huma⸗

nam excedunt.Et ad hoc ſigniſicandũ xpᷣo ba⸗
ptizato aꝑti ſunt celi. Lertio cõſiderãda eſt cir
ca efficaciaʒ baptiſmi reſeratio ianue regni cele

ſtis:ꝑ quã intramꝰ baptiʒati q̃ pꝛiꝰ hoi pꝛeclu/

ſa fuerat ꝑ peccatũ.vnde baptiʒato xpᷣo aperti
ſunt celi.vt oſtenderet᷑ ꝙ baptiʒatis patʒ via ĩ
celum Motandũ vo in hac pte ꝙ celum aper/
tum eſt Jeſu oꝛante:in quo vpᷣs dedit exẽplum

SHm Nico. de lira. in receptiõe ſacramentoꝛũ
debetmens noſtra in deũ eleuari. Vel vt detur

intelligi ſm Cheyv.ſuꝑ Matth. hoc ipſuz
ꝙ; ꝑ baptiſinũ celũ aperit᷑ credentibus ẽ ex vir
tute oꝛatiõis xpᷣi. IJdeo dicit᷑ apertũ eſt ei celũ
id eſt omnibus ꝓpter eum. ¶C Secundum ex
nũ quod agaruit in baptiſino chꝛiſti
ſpiri⸗

yvt dicit᷑ Luce.iij..oc vo conuenienteſſe fa
ctum inquit Chꝛyᷣ. Qm̃ quicqͥd factum eſt i

baptiſmo xpᷣi ꝑtinet ad myſterium omniũ qui

poſtmodum erant baptizandi. Omẽs aũt qui
baptiſino xpᷣi baptiʒant᷑ ſpũmſanctũ recipiunt
niſi ficte accedãt.ſᷣm illud atth. iij. ca. Jpe

vos baptizabit in ſpuſancto Aduertenduʒ ta⸗

men eſt in hocloco.qꝛ Augꝰ.dicit li.xv.de tri.
Abſurdiſſimũ eſt dicere ꝙ xpᷣs cũ eſſet iam tri⸗

ginta annoꝛũ accepiſſet ſpbũmſanctũ.Sed veit
ad baptiſmũ ſicut ſine peccato ita nõ ſine ſpiri⸗
tuſancto. Si em de Johanne ſcriptum eſt ꝙre
plebit᷑ ſpũſancto ex vtero matris ſue.qͥd de ho⸗

ij.de trini. Spũſſanctus deſcendiſſe dicitur ſu
per xpᷣm ſpecie coꝛpali.ſicut columba.nõ qꝛ ip
ſa ſubſtantia ſpũſſancti videret᷑ qͥ eſt inuiſibilis
neq;; ita ꝙ illa viſibilis creatura in vnitatem ꝑ
ſone diuine aſſumeret᷑.neq; em̃ dicit᷑ ꝙ ſpũſſan
ctus ſit columba ſicut dicit᷑ ꝙ filiꝰ dei eſt hõ ra⸗

be ſpecie:triplex ratio a

tris audita pleriq; ſcire cupiũt. vtrũ

—

mine xpᷣ̃o dicendũ eſt: cuius carnis ipᷣa conce⸗
ptio non carnalis ſed ſpũalis fuit. Nunc g̊. idẽ
in baptiſmo coꝛpus ſuuz.i.ecclłlam pᷣſigurare di
gnatur. in qua baptiʒzati pᷣcipue accipiũt ſpũm

ſanctum. Sciendũ ad hoc qꝛ vt dicit Aug?.li.

tione vnionis. Dicit᷑ ;ſpũſſanctus deſcendiſſe

ſupꝑ xpᷣm inſpecie columbe rõe columbe ſigniſi

ſit aparuit in colũ
a a ſancto Tho.
imo ad ſigniſicandũ diſpoſitionẽ que reqri
tur in baptiʒato: que eſt vt nõ fictus accedat ſi
vult ſpũmſanctũ recipe.hoc aũt denotat colũ⸗
ba que eſt animal ſimplex:aſtutia ⁊ dolo carẽs
Ange dicit᷑ Mat.x.c. Eſtote ſimplices ſicut
columbe. Secũdo apparuitſpũſſanctus in ſpe/
cie columbe ad ſigniſicandũ effectum ꝓpꝛium
baptiſmi:qͥ eſt remiſſio peccatoꝝ ⁊ recõciliatio
ad deum. Columba em eſt aimal manſuetũ.Et
ideo ſicut Chꝛyſ.dicit ſuꝑ Mat. In diluuio

cantis ſpũmſanctũ Quarea

.

apparuit hoc aimal ramũ ferens oliue ⁊ cõmu⸗
nem oꝛbis terrarũ tranquillitatẽ annũciãs. Et
nũc etiam colũba apparet in baptiſmo liberatio

nem nobis demonſtrãs. Tertio awaruit ſpiri⸗
tuſſanctus in ſpecie colũbe ſuꝑ xpᷣm baptiʒatũ

ad ſigniſicandũ cõmunem effectũ baptiſini: qui
eſt còſtructio eccłaſtice vnionis. Colũba enim

1

eſt aimal cõgregabile ⁊ amicabile. Vñ ⁊ Can.

pter dicta necnõ ⁊ ꝓpter ſequẽtia de vocẽ pa⸗
it. vtru ſpecies ſi⸗
ue voces in qͥbus apparuit pater vel fllius vel

ſpuũſſanctus ſint adminiſtrateꝑ an gelos. Et re
ſpondet Alexander de ales in.j volumie ſũme

ſequẽdo Augl.in.iii.detri. oẽs apparitiões
tam noui q; veteris teſtamẽti excepta illa aſpa

ritione qua filius aparuit in carne per angelos

ſunt adminiſtrate. vnð ſpecies ⁊ voces ꝑ ange
los foꝛmate ſunt Si aũt quereret᷑ quare ſpũſſã

ctus nõ foꝛmauit illa columba vel pater voceʒ
immediate:CKeſpõdet Alexander ꝙ hoc perti/

net ad excellentiã diuinam ⁊ etiã ad excellẽtiaʒ
rationt creature.Ad excellentiam quippe diui
nam ptinet oꝑari ꝑ miniſtrũ in his in qbus po/
teſt miniſter. Ad excellentiam etiã miniſtri ꝑti⸗

net miniſtrare creatoꝛi in qbus poteſt. Uñ cuʒ
angeli ſupioꝛem habent deum. Inferioꝛes coꝛ⸗

poꝛales creaturas pares ratiõales cõpetit ⁊ ſi⸗
bi ⁊ creatoꝛi vt ſint medij in admiſtratiõe crea⸗
rurarũ coꝛꝑalium ⁊ rationabiliũ. Unde etiam

E

v. dicit de eccleſia. Una eſt colüba mea ¶ ꝛo⸗

ſ„ 4
7
4

ſicut dicit Augꝰ. In opibus miraculoſis ſunt

pparare materiam: vel hmõi. Nam non omia

ſubiecta ſunt potentie angelice. Vnde etiaʒ in

ope incarnatiõis fuerũt angelinuncij.Et etiaʒ
in oꝑibus iuſtificatis ſunt angeli medij in his

que poſſunt.vt eſt excitare intellectum vel affe
ctum.⁊ etiã in generali reſurrectõe in collectõe

puluerũ.Cõgruit ergo ſuꝑioꝛi oꝑari per mini⸗

ſtrum. Competit etiã miniſtro habere auctoꝛi⸗

tatem reſpectu eoꝛũ que infra ipᷣm ſunt. Vnde
cum aſſumit᷑ coꝛꝑalis creatura irrationalis ad

oſtendendũ pᷣſentiam diuinã competit vt admi
niſtret᷑ ꝑ angelicꝗ tanq; mediam inter ipſam et

ſuũ creatoꝛem Ged cõtra iſta poſſet quis obij⸗
cere ꝙ carnem in qua apparuit xpᷣus filiꝰdei nõ

foꝛmauit angelus:ſed immediate ipᷣe deꝰ. ergo

columbã in qua aparuit ſpũſſanctꝰ nõ Rru

foꝛmare angelus:ſed immediateipᷣe deꝰ( Ad B
Dicit Alexsder ꝙ nõ eſt ſimile. ꝗqꝛ caro illa fuit
alſlumpta in vnitate ꝑſone. AUnde xpᷣs vnieba-

tur illi carni nobiliſſima vniõe. Nec in illa vni
one congruebat vt eſſet pꝛincipiuʒ alia natura
q; diuina cui vniebat᷑:ſed ab eo moueret᷑ ⁊ foꝛ
maretur cui vniebat᷑. Angelus etiam in his qᷓ

oꝛdinabant᷑ immediate ad reconciliationẽ hu⸗
mani generis nõ debuit eſſe medius: ſed ſolũ il⸗

le qui debebat eſſe mediatoꝛ qui.ſ.erat deus et

hõ. Et ideo in foꝛmatiõe coꝛpis xp̃ᷣi vel in ad
miniſtratione eoꝛũ que in ꝑpſona xpᷣi agebantur

—

nõ debuit eſſe angelus adminiſtratoꝛ:ſed ſolus

ille qui erat meigloꝛ Zie aüt ſpecies in quibꝰ
ſſanctus nõ fuerũt vnite

aparuit pater velſpũ
ei ita vt ex illis ⁊ ſpũſancto fieret vnum in pſo⸗
na. NMec oꝛdinabant᷑ niſiad oſtendendã pꝛeſen

tiam ipᷣius dei.ſ.pr̃is vel ſpũſſancti. Vnde me⸗

diãte alia creatura nobilioꝛi potuit mouere hu
iuſmodi creaturã aſſumptã ad oſtendẽdã ſuam

p̃ᷣſentiam.ſ.mediante creatura angelica(¶ Oꝛit
tamẽ hic difficultas qᷓdam. qꝛ ſi illas ſpẽs ⁊ vo
ces foꝛmauit ⁊ mouit angelus ⁊ vniebat᷑illis ſi

cut motoꝛ.ergo in illis ſpeciebꝰ non poterat ve
re dici mittijvel aparere ſpũſſanctus aut loqui
pater:ſed
in.iij.de trini.qꝙ licet angelus eſſetille qͥ foꝛma/⸗
ret voces illas ⁊ ſpecies.qꝛ tamẽ non in pſona
ſua:ſed in ꝑſona dñi loquebat᷑ nec pᷣſentiã ſuã
led pᷣſentiã domi demõſtrabat. Ideo dieif non
angelus ſed ſpũſſanctus apparere ⁊ pat loqui.
qꝛomia hec ſunt ad indicandã pᷣſentiã domi et
nõ angeli Ex pᷣmiſſis inſurgit dubitatio qᷓdam

ſcʒ qualit ſpũͦſſanctus dicat᷑ eſſe in illis ſenſibi⸗
libus creaiuris in qbus apparuit d quod ita
Oicit Alexander. & deus in creaturis irrati

nabilibus dicif eſſe duplicit. Vel ſicut cauſa in

miniſtri angeli q́;tum ad ea que poſſunt. vteſt

potius angelus Goluit Hoia Augꝰ.

eſfectu. vel ſicutignatu inſigno. Sicut cz ieffe

ctu ðꝛ eſſe generaliter in oibus creaturis eſſen⸗

tialiter pᷣſentialiter ⁊ potẽtionalit᷑.qꝛ ipᷣe habʒ
eſſe in eis ſicut tenes in eſſe ⁊ regens eas. quia
quelibet creatura q́;tum ad hoc recipit influen

tiam a deo.alitertenderet in nihilũ.Sicut autẽ

ſignatũ in ſigno dicif eſſe duplicit. Nam eſt qað

