lerent aut penitus necarẽt. Facto autẽ ſilentio ⁊ latere viſibiliter tulit Et ſicut apoſtoli vtute
apoſtoli dixerunt vt ſciatis ꝙ hec idola plena
ſunt demonibus. ecce eis imperamus vt exeãt
⁊ ſingula ſimulacra confringãt Statimq; deſi

mulacris exierunt ⁊ confractis illis cum diris

vocibus abſceſſerunt. Quod videntes pontiſi
ces in apoſtolos irruerunt ⁊ eos trucidauerũt

In ipᷣa autẽ hoꝛa cum nimia ſerenitas eſſet tan
ta fulgura extiterunt:vt templum ipſum trifa⸗

fuerüt idoloꝝ põtifices Cu em deue
ulſſſeni ad quandã ciuiiai nomie ſuamix ꝛ iue⸗
nerunt ibi magos ſuperius nominatos q pon

lathas v

rie ſcinderet᷑ illi duo magiicarbonesictu fu

guris verterent᷑. Rex auteʒ coꝛpoꝛa apoſtolo

rum ad vꝛbem ſuam tranſtulit ⁊ in hono?e eo⸗
rum eccleſiam mire magnitudinis fabꝛicauit.
HNotandũ q de beato Simone in pluribus lo⸗-
cis iuenitur ꝙ crucis patibulo ſit affixus
etiam Iſidoꝛus libꝛo de obitu apoſto oꝛũ. Et·
Euſebius in hiſtoꝛia eccleſiaſtica ⁊ Bedaſug
actus apoſtoloꝛũ. Et magiſter Johes belec·

in ſũma ſua teſtat᷑. Cum em vt aiunt in egypto

pᷣdicaſſet ieroſolymiã redijt.Et poſt moꝛtẽ Ja
cobi mioꝛis i epiſcopũ ieroſolymitanũ ab apo⸗
ſtolis vnanimiter eſt electus. Et ante moꝛtem

ſuam triginta moꝛtuos ſuſcitaſſe narratur. Cuũu
auteʒ eccleſiam ieroſolymitanã per annos mul
tos rexiſſet ⁊ centeſimum atq; vigeſimũ annu,z
etatis ageret tempoꝛe traiani imperatoꝛis At⸗
ticus conſularis ipm cruci affigi iuſſit. omnibꝰ
qui aderant ⁊ ipſo iudice admirantibus. cẽE

rtum viginti annoꝛũ ſenex crucis ſupplicium per

tuliſſet. NMNõnulli vero dicunt ſicut ẽ rei veritag

non fuit Simon chananeus qui fuit cruciſi

xus. Sed fuit alius filius cleofe. Qð etiaʒ Eu⸗-
ſebius ceſariẽſis epiſcopus in ſua cronica teſta
tur. IJdeʒ dicunt Iſidoꝛus ⁊ Beda in ſuis cro
nicis. Naʒ Iſidoꝛ us et Euſebius qued pꝛius
dixerũt poſtmodũ in cronicis coꝛrexerũt. QA Gö6
patet etiam per Bedaʒ: qui ſe ſenſiſſe redareu
it in retractionibus ſuis Laudemus igitur v
minũ in ſanctis ſuis quibus tãtam gratiameo
tulit: vt cunctis inimicis ꝓbiſſime conſterna⸗

tis ad celoꝛum regna gloꝛioſi migrauerint: vbi

cula ſeculoꝛum Amen.

cum chꝛiſto latantur. Qui viuit regnat in ſe᷑

ibus ſerafici ranciſci.

H0 eni ſtie

„

fectiõe:ſᷣ mirabili ſigno ſtigmatũ excitaret ho⸗
minũ coꝛda ad deſideriũ eterne vite. Duobus
q̃dem annis picturaʒ crucis in manib pedibꝰ

magna reddebãt teſtimoniũ reſurrectiõis idðu
xpi. ita frãciſcꝰ ĩ ſeipᷣo in ꝓpꝛio ſuo coꝛꝑexpᷣm
reſuſcitatũ luculentiſſime demonſtrabat. Sed
pleriq; dũ hec audiũt vel credere no ũt franci⸗
ſcũ ſigno cruciſfixi fuiſſe inſignitũ: vel qd leue ⁊
nõ admiranduz id aſſueuerãt. Quapꝛopter vt
nouitas tãte rei cũ deuotiõe fidelibꝰinnoteſcat

repꝛimaturq; temeritas curioſoꝛũ in ̊ ᷣmone

Sermo,xliiij.de ſacris admiradiſe

ma-
omini ihu in coꝛpoꝛẽ meo potto
Boctoꝛis gentiũ vbaſu iſta ad DhHa
thas vltłca. Elegit pater omniũ deꝰ beatuyʒx
franciſcũ qͥ nõ ſolũ euãgelica doctrina vite;G E

pliciter cofirmet.

iß pponit
Pꝛimum dicit veritatis.

Tertium congruitatis.

7

Aiiij⸗

(g né? fictio qcd dicit᷑ deſtigma

de facris fraciſci ſtigmatibus tractare decreui.
Oſtendam aũt ↄſignanonem fraãciſci: non niſi

int dei mirabilia magna foꝛe deputandam: ob
gqõð ↄuenientiſſime ſanctus iſte ſublimis vba ꝓ
poſita dicere põt. In quibus deſtigmatibus
is tria myſteria pponimus contemplanda. mnu quiicipu. In celeſti collegio. Ethym⸗
ie mnmnum qincipit. decus moꝛũ dux minoꝛũ: ⁊ in B
de ſtigmatibus ita inquit Regis ſignũ ducem

ecundum ſublimitatis.

—+☚

us frãciſci:cũ veritas tãte rei mul

.

AEE

gno ſpecular libet an ſit verũ ꝙ lan

cctus franciſcus habuit ſtigmata in ſuo coꝛpo⸗
re vꝭtute diuina ⁊ ſuꝑnaturali impꝛeſſa. Nam
proſſet aliquis dicere multa fuiſſe ab exquiſitis

ingenijs cõficta ⁊ in ſcriptis tradita: que tamẽ
ſunt penitus a vitate aliena. Idcirco Auguſ.
li.x viij.de ciui.dei.c.xiij.inquit. Fabule facte
ſũt ð minotauro ꝙ beſtia fuerit incluſa laboꝛin

rũ hominũ q; fuerint natura coniuncti. DHe cer
bero ꝙ ſit triceps inferioꝛuʒ canis. Defrixo æ
helle eius ſoꝛoꝛe ꝙ vecti ariete volauerũt. De
goꝛgone q fuerit crinita ſerpentibꝰ: ⁊ aſpicien⸗
tes conuertebat in lapides. De belloꝛofonteq

tho:quo cum intraſſent hoĩes inextricabili er⸗

roꝛe inde exire nõ poterãt. De cẽturis q equo

cquo pennis volante ſit vectus qui equus pe

¶ Mꝛimo phamus veritatem ſtigmatum frä⸗
(Clſſci ex eccleſicauctoꝛitate. Nam vt xpᷣs dixit
MMatth. x viij. ca. Qui eccleſiã non audierit ſit

gaſus dictus ẽ. Deanſione vel arione q; citha
re ſuauitate lapides mulſerit ⁊ attraxerit Befa
beo dedalo ⁊ eius Icaro ſilio ꝙ ſibi coaptatis
ponis volauerũt.hec ille. Si igit᷑ iſta ⁊ alia hu
ius excogitari potuerũt quid mirũ inquiũt in⸗
creduli ſi de frãciſco aliqͥs fingendo ⁊ mẽtiẽdo
dixerit ꝙ in manibus pedibus ⁊ latere plagas
quaſi cruciſixus habuit Sed tales incredulos
nos facile cõuincere poſſumꝰdũ vitatẽ ſtigma
ti franciſci ex trpus ad lucem deducimus.
Pꝛimo ex eccleſie auctoꝛitte

Secundo ex teſtium ſanctitate.
rtio ex miraculoꝝ claritate.

iubi ſicut eihnicus ⁊ publicanus. Igitur põti⸗

ſices ⁊ cardinales de illis ſtigmatibus clarũ ꝑ⸗

hibent teſtimoniũ.Nam dñs Bonauen. cardi

nalis epᷣs albanẽſis vir eximie ſanctitatis legẽ
dam ſacti franciſci elegan er ſcripſit: in qua dif
fuſe loquitur de ſtigmatibꝰillis. Hominꝰ Ray

nerius cardinalis e viterbio compoſuit hym

Im. I.

Bimü myſtert

V

num qui incipit. plaude turba pauꝑcula:vbi
ð ſtigmatibus ſequentẽ verſiculũ interpoſuit.
vili contentus tegmine ſancto caleſcens flamie
vicit algoꝛe caumata chꝛiſti duʒ geſtat ſtigma
ta. Dominꝰ Tho. cardinalis de capua edidit
hymnũ qui icipit. In celeſti collegio.Et hym⸗

dignü inſignit manu latere Endict'papa duo
decimꝰ bullam fecit de ſtigmatibꝰſacris in qua

ſtatuit vt fratres mioꝛes publice in eccleſia of⸗

ficium ſtigmatũ ãnuatim poſſent celebꝛare.Ni
colaus papa tertius in extrauagãti q̃ ponit᷑ in
ſex. decretaliuʒ ⁊ incipit.Exijt ͥ ſemiat ⁊c.dũ
regulã beati franciſci in multis extolleret poſt⸗
ea ita ſubdidit:hec eſt cui atteſtante paulo nul
lus decetero debet eſſe moleſtus quã xpᷣs ſuis

ſacris ſtigmatibus cõfirmari volens inſtituto⸗

rem ipᷣius paſſiõis ſue ſignis netabilit᷑ inſigni⸗
uit.Alexander papa quartus ꝑ ſuas apoſtoli⸗

cas lr̃as frãciſci ſtigmata cõpꝛobauit. ꝛima

eius bulla incipit:grande ac ſingulare miracu
lum. Scda. Si noue leticie militantis eccleſie.

Tertia. Benigna diuine oꝑationis voluntas.

In hac ita deſtigmatibꝰ loquit᷑.iocũda dñice
paſſionis inſignia i eiuſdẽ ſancti coꝛꝑe dum ad
huc vitali ſpũ foueret᷑ manꝰceleſtis oꝑatoꝛis ĩ
pꝛeſſit Et iteꝝ ibidẽ in manibꝰeius ⁊ pedibꝰ ex
pᷣſſa vndiq; ſiłitudo clauoꝝ de ſubiecto ꝓpꝛie
carnis excreuit vel de materia noue creationis
accreuit.De iſto Alexãdro diẽ dñs Bonauẽ.

ilegẽda maioꝛi. dñs Alexãder qrtꝰ dũ publice

pᷣdicaret coꝛã multis fratribꝰ ⁊ audiẽte me aſſe
ruitſe ſacra illa ſtigmata dũ ſancrꝰ viueretpꝛo⸗

pꝛijs oculis ↄſpexiſſe. Gꝛegꝰ papa nonꝰ qͥbea⸗

tũ frãciſcũ cathalogo ſctõꝝ aſcripſit i bulla q̃i⸗

cipit Cõſeſſoꝛ dñi glioſus: qᷓ dirigit᷑ vniuſitati

vr̃e:nõ indigne duximꝰexpᷣmendũ videlicet ꝙ
ſancꝰ franciſcꝰ dũ adhuc vite ſpatiũ ꝑcurreret
pñtis ⁊ poſtqᷓ; feliciter cõſũmauit manibꝰ late.
re ⁊ pedibꝰ ſpẽ ſtigmatuʒ diuinitus extitit inſi
gnitus. Hic Gꝛegꝰantiphonã fecit q̃ cantat᷑ in
veſperis ⁊ de ſtigmatibꝰ clare ſicloquit᷑:plage

turba pauꝑcula ad patrẽ clama pauperũ h̊ u⸗
gubꝛeſuſpirium pr frãciſce ſuſcipe: ⁊ ꝓde xpᷣo

ſtigmata laterl pedũ manuũq;: vt nobᷣ reddat

oꝛfanis tãti pris vicariũ. Inſuꝑ Gꝛego.pᷣfatꝰ

anqᷓ; bim franciſcũ cathalogo ſctõꝝ aſcriberet
ſcrupulũ i coꝛde habuit: quo ad vulnꝰ laterale

Nocte vo q̃dã ſicut idẽ põtifex poſt referebat

cuũ lachꝛymis beatx franciſcꝰ q̃da faciei ptenſa

duricie ei ĩ ſomnis axaruit.Et heſitationẽ coꝛ

dis redarguẽſ:eleuauit bꝛachiũ dextꝝ detexit

vulnꝰ: fialãq; popoſcit: q̃ poꝛrecta videbat᷑ ſã
guine ex latere defluẽte ipleri.Ex tũcvt inquit

hn
heuotio

gin

(repane
derittt
ſache

fiede
lot
(eli⸗
mied
perogf
gen ren
lua
holeen
lüchn
v
ſcieri

bicil

Ni

R
lecbut

leh
büamn
ſnensst
noreſl
fancsn
oth
n

Vor
mra
ſacer
lie fep.
niſii
Ghatan
Hdr.
ſatusp
no
hyr
lnse
dannui
ſungc
Chckh
ug
olan
ſell⸗
ſpref
ſce

puaedſi
, Eihmn
brl: rin
Mlducen
apaduo
isinque
eeſtaof⸗
enre
öpanfkin
re N
lono⸗
enn
Mitipſis
einſimro
t Pin
Ulnenine
noclcleſe

SGlngs
Udrofigcce
vedumad

opetorisi

pelib-er

no ppeie
reationis
bonave.

düpuice.

werapeo⸗
non qben

ituli⸗

Emniſan
la
nen
ibolne⸗
niitinſi
inkn
ni poͤge

eüb
erße
Nobrn

lateraee
eſerebet
ei en
tionecoꝛ
detexit
leiſi

Ftinqu

Bonauen. ad ilud ſacrum miraculũ tãta cepit
deuotiõe affici ⁊ emulatiõe feruere: vt nlłlo mõ

pati poſſet ꝙ aliqͥs pᷣfulgẽtia illa ſigna:ſuꝑba

pſumeretimpugnatiõe fuſcare:qͥn cũ ſeuera in
crepatiõe ferret.Et vt ip̃e Bonauẽ.teſtat᷑.vi⸗
derũt ſtigmata illa ex familiaritate quã cũ viro
ſacto habebãt aliq cardinales:laudes ſacroꝛuʒ
ſtigmatũ ꝓſis ⁊ hymnis ac antiphonis s ad
ſpᷣꝰediderũt honoꝛẽ veracit᷑ iferẽtes qͥ iã bo

qᷓ; ſcto ꝑhibuerũt teſtimoniũ vitati. ¶ Scdðo

ꝓbamꝰ vitatẽ ſtigmatũ f ãciſci ex teſtiũ multi⸗
plicitate. Oꝛeter em põtiſices cardinales ec⸗

cleſie ſãcte de qͥbꝰ diximꝰ: fuerũt ⁊ alij qpluri⸗

mi qͥ ⁊ dũ ſaner viueret ⁊ poſtq; volqauit adſu⸗
peros ſtigmata illa viderũt.na vt dñs Bona⸗
uen. refert cernẽs xpᷣi ſeruus ꝙ ſtigmata carni

tã luculẽter impᷣſſa ſocios familiares latere nõ
poſſent:timẽs nihilominꝰ publicare dñi ſacr̃m

in magno fuit poſiꝰdubitatiõis agone:vtrum
qð viderat diceret vel taceret. Cõpulſus iñn cõ
ſciẽtie ſtimulo qͥbuſdã ex fratribꝰ intimioꝛibꝰ ſi
bi cũ multo timoꝛe ſeriẽ retulit viſionis pꝛefate
Iſti fuerũt frater Jlluminatus:frater Leo:fra
ter Rubinus:frater paciſicus: ⁊ alij eius ſocij
de bus dicit Bonauẽ. ꝙ lʒ eẽnt ꝓpter ſancti⸗
tatẽ pᷣcipuã viri ꝑ oĩa fidedigni:tñ ad ome du⸗

biü ammouẽduʒ:ſic eſſe:acſe vidiſſe tacti ſacro
ſanctis iuramẽto firmauerũt. Niderũt etiaʒ in

moꝛte illa ſigna mirifica plus qᷓ; quinquaginta
fratres:vᷣgoq; deo deuotiſſima clara cũ ceter
ſoꝛoꝛibꝰ ſuis ⁊ ſeculares inumeri ex qͥbꝰ q;plu⸗
rimi ⁊ oſculati ſunt ex deuoriõis affectu: ⁊ con
tractauerũt ad teſtimonij firmitatẽ.Et in.c. de
trãſtationibꝰ.ſiue tranſitu tanti pr̃is ita ſcribit

Bonauẽ.Audito tranſitu pr̃is et fama diffuſa
miraculi accelerãs populꝰↄfluebat ad locũ:vt
id cerneret oculis carnis:qð a rõne dubiũ om
ne repelleret ⁊ affectiõi gaudiũ cumularet.Ad
miſſi ſũt itaq; ciues aſſiſinates qplurimiad ſti
gmata illa ſacra ↄtẽplãda oculis ⁊ labijs oſcu⸗
lãda:vnꝰaũt ex eis Hieronymꝰnoie miles litte
ratus pꝛudẽs coꝛã oĩbus mouebat clauos ſta
timq; manus pedes ⁊ latꝰmanibꝰ ſuis ↄtracta⸗
bat ꝓpter qð teſtis huiꝰ vitatis conſtans effe⸗
ctus ẽ. ¶ Tertio ꝓbamꝰ veritatẽ ſtigmatũ fraã

ciſci ex miraculoꝝ claritate. Multa qpe mira

cula operatus ẽ deus: poſtq; illa ſigna frãciſco
donauit Nã vt ſcribit Bonauẽ in. c. ð ſtisma cõpleuit. Accurrètes e
tanqᷓ; freneticuʒ in lectulo reponere: ille ð re⸗

tibus circa monteʒ aluerne gradinis violenta
tẽpeſtas fructus terre cõſuetudinarie deuaſta⸗

bat. Sed poſt illam aparitionẽ felicẽ non ſine

incolarum admiratiõe grando ceſſauit vt cele⸗

ſtis illiꝰ viſionis excellentiã ⁊ ſtigmatũ ibideʒ
impꝛeſſoꝝ viutem ſerenata pᷣter moꝛem ipᷣa ce
li facies declarat. In ꝓuincia reatina peſtis in

xliiij.

ualuerat valde grauis: quebones etoues oẽs
ſic cõſũmebat crudeliter ꝙ nullũ poteratreme⸗

diũ adhiberi: vir aut qda timẽs deũ nocte fuit
ꝑ viſionẽ cõmonitꝰ vt ad heremitoꝝ fratrũ ſe⸗

ſtinãter accederet:⁊ loturam manuũ ac peduʒ
famuli dei franciſci:qͥ tunc tẽpoꝛis moꝛabatur
ibidem acceptam:ſuꝑ animalia cũcta reſparge
ret. mane itaq; ſurgens venit ad locuʒ loturaq;
huius ꝑ ſocios ſancti viri atẽter obtẽta ꝛ oues

2⁊ boues lãguẽtes ex ca reſperſit. Statimq; ani

malia lãguida ⁊ in terra iacẽtia recuperato vi⸗

goꝛe ſurgebãtatinuo: ⁊ tanq; nil mali ſenſiſſent

ad paſcua feſtinabãt. Sicq; factũ eſt vt ad vir⸗
tutem mirãdã aque illius ſacras plagas con⸗
tingerat: omnis ꝓꝛſus plaga ceſſaret Apð hi⸗
lerdã ciuitatẽ catalonie acciditviruʒ quẽdã no
mine Johez:beato frãciſco deuotũ :quodã ſe⸗
ro ꝑ quandaʒ incedere viam:in qua pꝛo inferẽ
da moꝛte latitabant inſidienon quideʒ ipi: ſed
alteri cuidã qͥ videbatur ſimilis eiꝰ:⁊ tunc erat
in cõmunicatu ipius Exurgens autẽ quidam
ex inſidijs cũ hoſtẽ ſuuʒ hunc eſſe putaret tam
letaliter eũ plagis plurimis gladiauit vt nulla

ꝓꝛſus ſupꝑeſſet ſpes recuperade ſalunis Siqui⸗

dem pᷣmo inflicta ꝑcuſſio humerũ cuʒ bꝛachio
pene totũ abſciderat. Et ictus alius ſubmamil
la ttã reliquerat aperturã: vt flatus inde pꝛo⸗
cedens circaſex candelas ſimul iunctss extin⸗
gueret. Cum igitur iudicio medicoꝛumipius
impoſſibilis eſſet curatio p eo ꝙ putreſcẽtibus
plag ex eis fetoꝛ tam intollerabilis exhalaret:
vt etiaʒ ipᷣa eius vxoꝛ vehemẽter hoꝛreret nuk
liſq; iam humanis iuuari poſſet remedijs.Cõ⸗
uertit ſe ad beati patris patrociniũ quãta pote
rat deuotiõe poſcendũ.Et ecce aſtitit ùdã i ha
bitu fratris minoꝛis ꝑ feneſtrã vt ei videbat᷑ in

greſſus:qͥ vocans euʒ ex noĩie dixit. Quia fidu

ciã in me habuiſti ecce dñs liberabit te Aquo
cũ eger quis eſſet inquireret.frãciſcũ ille ſe eſ/ſe
reſpondit. Et ſtatim vulnerũ illiꝰ ligaturas re
ſoluit ſuiſq; manibꝰtetigit Ad cuiꝰ ↄtactũ mox
pꝛiſtine datus eſt ſanirati quo facto beat pater
abſceſſit Et ipᷣe ſentiẽs ſe ſanatũ ⁊ in vocẽ diui
ne laudis ⁊ beati frãciſci letanter erumpẽs vo
cauit vxoꝛẽ.At illa celerius currens ⁊ ſtare ia
videns quem ſepelienduʒ credebat in craſtino
cum eſſet ſtupoꝛe ꝑterrita viciniã totã clamoꝛe
cõpleuit.Accurrẽtes aũt ſui cũ illuʒ crederent

nitens aſſereret.⁊ oſtenderet ſe ſa natũ:tãto ſũt
ſtupoꝛe attoniti:vt quaſi ſine mente omes aſſe
cti fantaſticũ eſſe crederẽt qð videbant. Quia
quẽ paulo añ ↄſpexerãt plagis atrociſſimis la
niatũ ⁊ totũ ia marcidũ:plena cernebãt incolu
mitate iocũdũ. Ad qͥs ille qͥ faceꝰ fuerat ſanus

nolite timere inquit nolite credere inane qd cer
nitis:qꝛ ſanctꝰfrãciſcus mõ a loco receſſit ⁊ ilaa
rũ ſacraꝝ manuũ tactu me integre ab omni pla

ga curauit. Quo miraculo viſo omnes deũ pa

riter laudauerũt. Cõcludit â̊ dñs Honauẽ.di⸗
cens. Digne qͥdem beatꝰ pr carne iã moꝛtuꝰ et
viuẽs cũ xpᷣo.pᷣſentie ſue oſtẽſione mirabili: et

manuũ ſuaꝝ palpatione ſuaui vulnerato letali
ter viro ſanitatẽ conceſſit cũ illius in ſe ſtigma⸗
ta tulerit:qͥ miſericoꝛditer moꝛiens ⁊ mirabilit᷑
ſurgens vulneratũ genꝰ humanuʒ ⁊ ſemiuiuũ
relictũ plagaꝝ ſuaꝝ vᷣtute ſanauit.Ecce qð ex
omni parte relucet veritas ſtigmatũ franciſci q̃
a viris pᷣſtantiſſimis ⁊ ſanctitate mira fulgenti
bus:vt patuit tam multipliciter confirmatur.

exr mnpſſioneſtigmatuz trioliclde⸗
coꝛat᷑ ſublimi pꝛogatiua fr
CTapitulum .lill..

landũ de ſti

*

ſacris dicit ſublimitat.

gẽter perſcrutari debemus: qſublimis inter ſã

ſibi data. Et hoc triplici ratione.
1 Renoanone operis excedentis.

Secundo ratione ſimilitudinis excellentis.
Certio röne goꝛie reſurgentniis.

R .

CPꝛimo apparet ſublimiras ⁊ ꝛogatiua frã⸗
ciſci ratione operis excedentis. Auia des i coꝛ⸗
poꝛeillo fecit opus ſupernaturale naturã exce⸗

.

dens Ad qð clarius intelligendũ tres difficul
tates erunt abſoluende. ꝛimavtrum ſtigma⸗
ta franciſci poterunt eſſe a natura vel artiſicio.
Secũda vtrũ ſtigmatiʒatio franciſci annume⸗
rãada ſit inter maxima miracula dei Tertia vtx
illud miraculũ fuit ꝑmanens aut ptranſiens ?
ſucceſſiuũ Ad pꝛimã difficultatem dicimus ꝙ

franciſci ſtigmata non fuerut a natura neq; ab
arte:ſed a vtute omipotentis dei. Qð collige⸗

re poſſumus ex his qᷓ dicta ſũt in pꝛecedentibꝰ
teſtimonio gregoꝛij ⁊ alexandri atq; alioꝝ. Sʒ
foꝛtius id oſtendimus triplici ratione.

Rian ratione materie.

ecundo ratione foꝛme.

CNꝛimo rone materie.nam ſtigmata illa im⸗
pꝛeſſa fuerunt in materia dura in loco oſſoſo et
neruoſo vbi non facit caſuʒ imaginatio.Qð ꝓ
pterea dicimus qꝛ pleriq; ↄtendere ſatagũt po
tuiſſe fteri ꝙ ex vehementiſſima imaginatione
paſſionis xpᷣi.franciſcus illas plagas habuerit
qæꝛvt dicit Auicẽna in ſexta ꝑte naturaliũ ima⸗
ginatio ſoꝛtis põt coꝛpus traſmutare.Sʒ hoc

Ecudu myſteri⸗

natibilligs
n quo dili

tos franciſcus fuerit effectus ppter ſtigmata

turaliter obedit coꝛpus q;tum ad aliqua.puta
q́;tum ad caſum de trabe in alto poſita: qꝛ ima

ginatio nata eſt eſſe pᷣncipiuʒ motus localis vt
dicit᷑ tertio de anima. Similiter etiam q;tũ ad

alterationẽ:que eſt ſᷣm caloꝛem ⁊ frigus.⁊ alia
cõſequẽtia eo ꝙ ex imaginatiõe ↄſequẽter nate

ſũt ↄſequi paſſiones aie ſᷣm q̃̊s mouet᷑ coꝛ.⁊ ſic
p cõmotionẽ ſpirituũ totuʒ coꝛpꝰ alterat᷑. Alie
vero diſpoſitiones coꝛpoꝛales q̃ nõ habentna
turalẽ oꝛdinẽ ad imaginationẽ:non trãſmutã⸗
tur ab imaginatione quãtũcunq; ſit foꝛtis.pu

ta figura manus vl pedis:vel aliqᷣd ſimile. hec
Tho. Materia igit᷑ illa oſſiũ ⁊ neruoꝝ coꝛpo

ris frãciſci nõ habebant diſpoſitionẽ vt ꝑ ima
ginationẽ illo mõ trãſmutaret᷑

P aſin Bcdo oſtendi⸗
mus ꝙ ſtigmata fuerũt ſupnaturaliter ⁊ diuia
vtute coꝛpoꝛi franciſci depicta rõne foꝛme:nõ

em̃ tm erat aperturai manibus pedibꝰa latere.

Sed in manibus ⁊ pedibus videbãt᷑ claui dei

artificio fabꝛefacti. De quibus ita dicit HOona-⸗

uen.in ca.ð ſtig. In manibus eius ⁊ pedibus
apparere ceperũt ſigna clauoꝝ ipᷣoꝝ capitibꝰ i

interioꝛi parte manuũ a ſuperioꝛi pedũ aparẽz-
tibus:⁊ eoꝝ acuminibꝰ exiſtentibꝰex aduerſo.

Erantq; clauoꝝ capita in manibus ⁊ pedibus

nem reliquã excedebant.Si qͥdẽ reꝑcuſſio ipᷣa

clauoꝝ ſub pedibus adeo ꝓminẽs erat ⁊ extra
ꝓtenſa:vt nõ ſolũ plantas ſolo libere applicari
nõ ſineret. verũetiã intra curuationẽ circuale,z
ipoꝝ acuminũ faciliter iĩmitti valeret digitus

manus.ſicut ⁊ ab eis ipᷣe accepi quioculis pꝛo
pꝛijs ↄſpexerũt. Et in.c.de traſitu moꝛtis Bo⸗

nauen.ita ſequit᷑. Cernebant᷑ qͥdeʒ in mẽbꝛis i
lis felicibus claui ex eiꝰcarne vᷣtute diuina mi⸗

rifice fabꝛefacti:ſicq; carni eidẽ vniti ꝙ duma
pte qualibet pᷣmerentur ꝓptinus quaſi nerui cõ
tinui ⁊ duri ad ꝑtem owoſitam reſultabãt. Si
quis igit᷑ cõſideret illoꝝ clauoꝛũ cõditionẽ fa⸗

cile depꝛehendet ſtigmata illa dei ſola potẽtia

fuiſſe foꝛmata Tertio oſtendimus ꝙſtigmata

frãciſci fuerũt miraculoſa rõne vite.nõ em̃ po⸗

non eſt intelligendũ in om̃ibus. Uñ Tho. ĩ ter
tia ꝑte.q.xiij.diſputãs vtꝝ aĩa xpᷣi habuit om
nipotentiã reſpectu ppꝛij coꝛꝑis ĩ reſponſione
ad tertiũ argu.ait ꝙ imaginationi ſi ſit foꝛt na

rotũda ⁊ nigra Jpa vero acumina oblonga re
toꝛta ⁊ reꝑcuſſa.que ð ipᷣa carne ſurgentia: cr

tuiſſet ꝑ naturaʒ viuere duobus annis beatus

franciſcus plagatus in quinq; locis ſpaſmoſis

ex huerlnuo fluebat ſanguis cuʒ doloꝛe ve
hemẽtiſſi olü ce .
memoꝛia paſſionis dñice. Neq; vſus ẽ ꝓ toto

tꝑe illo aliquo vnguento vel medicina. Sʒ tim̃
paanis reſtringebat ſanguinẽ emanentẽ: quem
ſexta feria libere pꝛodire ſinebat.Et qð ad hoc

mo: nõ ſolũ coꝛpoꝛis imo ⁊ coꝛdis ex

.

acu
nererͤ
cnuſanf
izetof
cludt
Prain
cich
ni
ſtniri
fciets.
t Sd⸗
nntenn
erlegit
naculii
gdoe
ange
doden
minge
jenod
cutru
ſimnii,
toplß
ldnm
vennatu
atcheli
Unrcbſc⸗
ſaünme
Muas
ſmnad
nohs
ing
Tho
leqyue
Pop
nmanin,
ihnispe
Eepti ſl
omra
foftent
rclo
Galmin
oſtn
Gchar
Pſteſn
lchnne
thipp
ſnein
laſiſ
nein
hid⸗
Maſn

Doſter

dablten
eporſtme
ſitfonn
ga pnnn
m:geim
laglig
ncGtüad

s,1glis

leernigte
lccꝛ ꝛſic
i Aiie
Uninti
ftens
lſinneher
or ap⸗
Npim
ugndn
efanend

Dchenn.

Tchid
r Bon

pedibus

capitibei
Aüapee
radneſ.
1peclpus
blongere

niz: r

uſtoſh⸗
ece
e Aieni
ecrach
na N⸗
ls/r
ns⸗
nihisl
niami⸗
umn
nennc
nn.
Ruiei
ain
gone
Noͤnpo⸗
noheums
uſnoſi⸗
Nloꝛe ye
ordisr
,tot
tm
:quem
gadho⸗

miraculũ auget erãtille plage odoꝛe fragrztiſſmi

*

me: ex qbus nulla vnq; putredo vel imũdicis
cauſata fuit Scda diſſicultas erat vtꝝ ſtigna
tiʒatio frãciſci ãnumerãda ſit inter maxia mira

chla dei. Et vt b̊ meli⸗ ĩtelligat᷑ audiẽda ẽſnia

ſancti Tho.j.pte.q.cv.ar.vlij.vbi ait ꝙ nihil
pt dici miraculũ ex cõparatiõe diuine potetie⸗
qꝛ? qdᷣcũq; factũ diuine potẽtie cõparatũ ẽ mi⸗
nimũ. Uñ Aug in epla ad voluſianũ inqᷣt.in

rebꝰmirabiliter factis tota ratio facti ẽ potẽtia

faciẽtis.q̃ ſcʒ ẽ eadem ⁊ q̃ vniuerſa miracula fu

it.Sʒ ðꝛ aliqͥd miraculũ ꝑ cõꝑationẽ ad facul⸗
tatem nature quã excedit.⁊ ideo ſᷣm ꝙ magis
excedit facultateʒ nature.ſm hoc ðꝛ maius mi
raculũExcedit aũt aliqd facultateʒ naturetri
pliciter. Oꝛimo qᷓ;tum ad ſubſtantiã facti ſicut

ꝙ duo coꝛpoꝛa ſint ſimul vel ꝙ ſol retrocedat

aut ꝙ coꝛpus humanũ gloꝛificet᷑ qð nullo mo⸗

donatura facere pᷣt.a iſta tenẽt ſũmũ gradũ in

miraculis. Scdᷣo aliqͥd excedit facultatẽ natu⸗

re nõ qtũ ad id qð fit ̊ q;dtum ad id in qͥ fit.Si⸗

cut reſuſcitatio moꝛtuoꝝ ⁊ illumiatio cecoꝝ et

ſimilia. pt em̃ natura cauſare viti: nõ in moꝛ
tuo p̃t pᷣſtare viſũ: ᷣ nõ in ceco.Et h tenẽt ᷣm

locũ in miraculis Tertio excedit aliqᷣd faculta

tem nature qtũ ad modũ ⁊ oꝛdinẽ faciẽdi. Si
cut cũ aliqͥs ſubito ꝑ vᷣtutẽ diuinã a febꝛe cura
tur:abſq; ↄſueto ꝓceſſu nature italibꝰ. Et cuʒ

ſtatim mare condenſat᷑ ipluuias vᷣtute diuina
abſq; naturalibꝰcauſis.ſicut factũ eſt ad pᷣces

ſamuelis ⁊ helie.Et hec tenẽt infimũ locũ imi⸗

raculis. Quelibet tñ hoꝝ habẽt diuſos gdus
m ꝗ diuerſimode excedũt facultatẽ nature.hᷣ
Tho.Cũ itaq; ſtigmatiʒatio fraciſci ſitopꝰta⸗

le quale neq; natura fecit. neq; facere pᷣt. videt᷑
ꝓpter ſubſtantiã facti ſit cõnumeranda iteſ

maxima miracula dei Certia ditficultas an mi
raculũ ſtigmatizationis fuit ꝑmanens vel per

ꝙ miracula amplius non ꝑmanẽt.lʒ illumina⸗

tio fuerit miraculoſa. Stigmatiʒatio franciſci
miraculoſa fuit: dũ ſtigmata illi ſunt impꝛeſſa.
Sed miraculũ idẽ ꝑmanſit.qꝛ ſemꝑ videbatur
res ſuꝑnaturalis. videbaãt᷑ qͥpe manꝰ pedes
cõclauati cum illis cõdictionibus que ſupius
poſite ſũt.Et erãt illi daui ſeparati a carne mo
uebaturq; ĩ vulneribꝰillis.nec poterãt indeerx at ngruirottS 1,5
enim inueſtigabiles ſint vie dei nibil tamen ab
co fieri arbitrandum eſt niſi in pondere nume⸗-
ro ⁊ menſura. Idcirco dum fraciſcũ voluit co⸗
ſignare conuenieter ac rationabiliter id effe cit

trahi ppter reꝑcuſſionẽ Fert᷑ qe ꝙ dũ coꝛpꝰ
ſancti trãſpoꝛtaret᷑ a ſacta maria ð angelis ver⸗

„ ⁵ℳw „

ſus aſſiſiũ: delatũ fuit ad monaſteriũ ſãcti DHa⸗
miani: in qͥ moꝛabat vgo feruentiſſima clara:qᷓ
accipiẽs manũ coꝛpoꝛi iꝗ defuncti pᷣ deuotio
ne nimia: illã oſculabat. teptauit aũt ex vulnẽ

trãſiens ſucceſſiuũ. Na in illuminatione ceci
HᷓBuis potẽtia viſiua miraculoſe det᷑ tñ poſt ac⸗
ceptã illaʒ potentiã cecus naturaliter videt ita

dauũ extrahereneq; potuit qdða demũ dimiſit.
Scdo apparet ſublimitas ⁊ pꝛogatiua fran
ciſci ppter ſtigmatizatione rõne ſimilitudinis
excelletis. Ipe qͥdẽ ſiłis factus ẽ filio dei(Mo⸗
tanduũ tand diribler imitud t diſtingui.
0

Pꝛima ðꝛ ꝑſonalis ⁊ oimode idẽptitatisqẽp

ↄueniẽtiã oimodã in natura.⁊ ſic vna ꝑſona
alteri ſils in trinitate vt dicit dnũs Bonauẽ. in
ijj. di. xvj. ⁊ hoc non põt cõuenire alicui creaatu
re neq; humane neq; angelice. vñ in pſal. dixit
ppheta:deus quis ſimilis erit tibi: qſi.d.nul⸗
lus ẽ Secũda ẽ ſimilitudo ꝓpaꝛtionalis.dict?
ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ.Sicut ↄueniũt ⁊ ſiles ſuntꝛnau
ta auriga:̊ mõ aia aſſimilat deo inetum in
ea vna: ſuͦt tres potẽtie realiter diſtincte: ſicuti

vna eſſentia diuina tres pſone. Siliter oia que

ſũta deo aſſimilãt ei vt dicit Tho.pᷣma pte.d.
v. inqtum ſũt entia: vtpmo vniuerſali pꝛinꝛ
cipio totiꝰ eſſe. Tertia ẽ ſilitudo coꝛpoꝛalis in

manibpedibꝰ a latere miraculoſe ſignatis: et

hͦ vſ; nunc zↄuenit ſolifranciſco de quo ſicſcr
bit Bonauẽ. Deſcẽdit angelic⸗ vir fraãciſcus ð

monte ſecũ ferẽs cruciſixi effigiẽ non in tabulis

lapideis vel ligneis manu figuratã artiſcis :56

in carneis membꝛis deſcriptaʒ digito dei viui.
Et iterũ de eo dicit. Dextrũ quoq; latus qua⸗

ſi lãcea tranſfixũ rubea cicatrice obductũ erat:

qð ſepe ſanguinẽ ſacrum effdẽs tunicã ⁊ femo
ralia in tanta copia reſpergebat: vt poſtmodũd

fratres ſocij:ea lauantes: ꝓtempoꝛe indubita⸗

ter aduerterent: ꝙ; ſicut in manibus ⁊ pedibus

ſica in latere famulus domini expꝛeſſe haberet

impꝛeſſam ſimilitudineʒ crucifixi Tertioaſpa HM
ret ſublimis Hꝛogatlua ranciſei voter eius ſti

Enatizatlansrie gleie relurgentis. Nam
icut de martyribus refert Augꝰ lib.xxij.de ci

ui. de ꝙ reſurgent cũ cicatricibus que ad oꝛrna
tüũ facient ⁊ decoꝛẽ coꝛpoꝛum:non ad aliquum
defoꝛmitatem. Ita pie tenere poſſumus ꝙ fran
ciſcus cum illis ſignis cum quibus ex hac vita

diſceſſit ad vitam imoꝛtalem reſurget.

.

Ertiu myſteri

contemplandum de ſtigmatibus be

ati franciſci dicitur congruitatis : 5

poteſt autem colligi congruitas talis ſtigmatt
tizationis ex triplici reſpectu. Nn

Lſtigmata fuerunt impꝛeſſa frciſco
atis congrue reſpectu perſone oci ?

3 4 57„½

„ . ”Z
—RRN

Gecundo reſpectuloci.
Tertio reſpectu modi.
C

e a fraciſco reſpectu pſone. Elegit qdem deꝰ-
illũ vt tẽpoꝛibꝰ iſtis nouiſſimis bo etexẽplo
ad regnũ celeſte hoies iuitaret ↄfirmaretq; do⸗
ctrina ſua in fide que iam pene vbiq; defecerat
Quis igit᷑ illũ audire recuſet. Quis ei de imoꝛ
tali vita docẽti nõ credat dũ videt᷑ in illo coꝛpe
regis eterni admirandũ vexillũ. ꝛopterea in
quit Bonauẽ.alloquẽs ſanctũ Frãciſcũ. Eya
nũc ſtrenuiſſime miles xpᷣi ibiꝰ fer arma iuictiſ⸗
ſimi ducis:qᷣbus munitꝰ inſigniter oẽs aduer⸗
ſarios ſuperabis. YFer vexillũ reg altiſſimi:ad
cuiꝰintuitũ oẽs pugnatoꝛes diuini exercit ani
ment᷑. er nihilomin“ ſigillũ ſũmi põtific xpi:
quo verba ⁊ facta tua tanq; irrepᷣhẽſibilia ⁊ au
ctẽtica merito ab oĩbus acceptentur. Ita enim
ꝓpter ſtigmata dñi ieſu xp̃i que in coꝛpoꝛe tuo
poꝛtas:nemo tibi debet eſſe moleſtus qͥn potiꝰ
qlibet xpᷣi ſeruus debet eſſe deuotꝰ. Jam ꝑp hec
ſigna certiſſima:nõ duobꝰaut trib ieſtibus ad
ſufficientia: ̊ qplurimis ad ſuꝑabundãtiã cõo⸗
pꝛobata teſtimonia dei in te ⁊ p te credibilia fa
cta nimis: omne tollunt infidelibꝰ excuſationis
velamen. hec Bonauẽ. Quare aũt alijs a rã
ciſco nõ fuerũt ſtigmata data nõ eſt noſtrũ iue
ſtigare ſed nouit illeꝗͥ fecit: cuiꝰ opa cũcta opti
maaſunt cẽſenda. ¶ Scdo colligit᷑ congruitas
ſtigmatũ raciſci reſpectu loci: impᷣſſa quideʒ
fuerũt in loco cõuenienti ſcʒ in monte aluerne:
vt ſic dephendi poſſet oꝑis magnitudo. Mam
grandia facta in montibꝰcelebꝛata legunt᷑ poſt
diluuiũ reqeuit archa in mõtibus armenie: vt
ſcribit᷑ Geñ.viij.c. In mõte bethel ſtetit abꝛaã
egreſſus a patria: vt ptʒ Geñ.xiij.ca. In mote
galaad ſteti: Jacob fugiẽs laban. Heñ xxxiij.
ca. In mõte ſynai moyles legẽ accepit. Exodi
xx.ca. In mõte garicʒie filij iſrł adoꝛauerũt do
minü qñ hᷣmo intrarũt terrã ꝓmiſſionis: ⁊ Ma
ralimo. vj. ca. In mõte moꝛia ediſicatũ fuit tẽ⸗
plum Salomonis. iij. Regl.Ix. ca. In mote ta
boꝛ trãſfiguratus ẽ xp̃s. datth. xvij. ca. DHe
monte oliueti aſcẽdit ad celos. Act.j. Et ne ſin
Zgula cõplectamur. In mote aluerne coſignat⸗
fuit ſignis paſſionis franciſcus. Jlle ſiquidem
mons ſeparat'eſt ab alijs: ad innuendũ ꝙ fran
ciſcus penitꝰ fuit alienꝰ ab amoꝛemundanoꝛũ.
Eſt inſup eleuat ad ſi gnificandũ q; beatꝰfran
ciſcus eleuatus erat ad ↄtemplationẽ diuinoꝝ
⁊ amoꝛem vonoꝝ celeſtiũ. Et ad hoc illemos
in pleriſq; locis apertus: vbi ſciſſure videntur
q̃ſi violẽter:nõ naturaliter facte:poſſibile eſſet:
vt tẽpoꝛe illo ita eueniret:ꝙ petre ille ſciſſe ſunt

8

Pꝛimo reſpectu perſooe. patiste in cruce ieſii filio dei. C⸗ ligif
e ogrüitas ſtigmatu fraciſci reſpectu modi qui

4

patistein cruceieſuflio dei. ¶. Tertio colligk

Eerpꝛimit᷑ a Honauen dum ait. Fidelis reuera

famulꝰ ⁊ miniſter xpᷣi franciſcus:biennio añqᷓ;
ſpiritũ redderet celo:cũ in loco excelſo ſeoꝛſũ q̃
mons aluerne dicit᷑ ädragenariũ ad honoꝛem

archangeli michaelis ieiuniũ inchoaſſet ſupꝑpne

ↄtemplationis dulcedine abundantiꝰ ſolito ſu
perfuſus ac celeſtium deſiderioꝝ ardẽtioꝛe flã
ma ſuccenſus ſuꝑpnaꝝ cepit imiſſionũ cumulati

us dona ſentire. Dü igit᷑ feraphicis deſiderio⸗
rũ ardoꝛibꝰ ſurſũ ageret᷑ in deũ ⁊ affectus: com

paſſiua teneritudine trãſfoꝛmaret᷑ in eũ: cuiex
charitatis nimia cruciſigi cõplacuit: quodam
mane circa feſtũ exaltationis ſancte crucis ĩla-⸗
tere mõtis oꝛans:vidit q̃ſi ſpeciẽ vniꝰ ſeraph.
ſex alas tam fulgidas qᷓ; ignitas habentẽ de ce
loꝛũ ſublimitate deſcendere qͥ volatu celerrimo
ad aeris locũ viro dei ꝓpinquũ pueniẽs: non
ſolũ altus:ſed ⁊ cruciſixus apparuit. ο, nus
qdem ⁊ pedes habẽs extenſos ⁊ cruci affixos.
Alas vo ſicmiro modo hincinde diſpoſitas:
vt duas ſupꝛa caput erigeret ad volãdũ exten⸗
derct:duabꝰ vo reliqͥs totũ coꝛpꝰ circũplecten
do velaret. Hoc videns vehemẽeter obſtupuit
mixtüq; doloꝛi gaudiũ mens eius incurrit:dũ
⁊igratioſo xpᷣi aſpectu ſibi tam mirabiliter q;
familiariter aparẽtis:exceſſiuã quandã cõcu⸗

piebat leticiã ⁊ dira cõſpecta crucis affixio ipi-

us animã cõpaſſiui doloꝛis gladio ꝑtranſibat.
Et infra ſeqͥtur.diſparẽs igit᷑ viſio poſt archa
num ac familiare colloquiũ mentẽ ipᷣiꝰ ſeraphi
co interius inflamauit ardoꝛe.Carnẽ wo cruci
fixo cõfoꝛmi exterius inſigniuit effigie:tanqᷓ; ſi
ad ignis liquefactiuã vtutem p̃ambulaʒ: ſigil
latiua qdam eẽt impꝛeſſio ſubſecuta. Ex his lu
culẽter aparet q; digna qᷓ; ſingularis q; ve ſtu⸗
penda fuerit impᷣſſio illoꝝ ſtigmatũ:nec tituba
re quiſpiã debet de aparitione xpᷣi:qͥ in ſpẽ ſe⸗
raphin ⁊ veluti crucinxus videri voluit: quo⸗
niam hmõi awaritio cõueniebat tali myſterio
Nouo qͥpe modo cruciſigẽdus erat frãciſcus:
atq; ardoꝛe ſeraphico debebat inflãmari..Qua
re vt diſcipuli euntes ĩ emaus viderũt illuʒ in
ſpecie peregrini:⁊ magdalena q̃ſi hoꝛtulanum
inſpexit:⁊ ſtephanns veluti ſtantẽa dextr dei
agnouit:⁊ paulus ingẽti lumine decoꝛatꝰintui
tus eſt:itafrãciſus regem celoꝝ ⁊ dñm głie ve⸗
luti cruciſixũ ſibi apparẽtẽ adoꝛauit. Ofelices
oculi qui meruerũt adhucĩ hac vita moꝛtali ta

liviſione gaudere. Oaures beati frãciſci que a

redeẽptoꝛe mũdi vigilãter vocari ſe ꝑceperunt
O coꝛpus omni mũdicia repletũ:in quo mira⸗

bilirer xpi vulnera ſunt renonata: hec igi᷑ ſunt

illa ſtigmata:ſpeculuʒ imoꝛtalitatis: ſpes vite

ſtnt⸗
diſſtn
tione⸗
fͤclſ
ierae
uflu⸗
ſtynnt
busin
fiamnin

Een

pale
hiob
uſſia
mchi
fyvgan
deume
ſöſran
ficſl
guan
ſhm
rh⸗
hnc⸗

2

pbe

ſteun
cumn:,
Menn
finese
holiſin
hico⸗
te
Pgites
Nefie

Af future: firmitas fidei: ⁊ domini nr̃i iu xpi vali rtio ex multipl
. uwre e a i i ihu xpᷣi vali Tertio ex multiplici viſione.
n Dicni. teſtimoniü:hee ſunt qᷓ rota mẽtis deuo Suantoer H ionen tione
unn ene cunceie fidelibꝰ ſunt colẽda. Hec ſuntã Quinto ex mundi cõmotione
i ſach Ki 3 Er ench xpᷣo:dũ ꝓ fidelibein ¶ Pꝛimo ꝓbari põt ꝙ beatus franciſcus fuit
N ra:filius latus ⁊ vul g3 dei oſtendit pec vbe electus a deo cui⸗ aucioꝛitate:tã ſanctas noui
nan s nat . eict vi nera: et fraciſcus ſua ſacra tates induxit:ex ꝓpherica pᷣnũciatiõe Hã de
or ibee unpe in us inte ueniẽtibꝰ:euʒ inuocã⸗ ipſo ꝑ multa antea ſecula pphetauit ſibylla: qᷓ
loſt ibus impetrat erxoptata beneficia: tadẽ gra⸗ fuittperegis ꝛia mi ⁊ trolani belli:ã dü p i
rſi tiam in pᷣſenti ⁊ in futuro griam. RAmen. xiſſet xpᷣm ventuꝝ in mun güat nigaßoe⸗

. (Sermo uadrageſimuſquintꝰ detri- digendos:tandez bestoꝝ vominicl aſaneiſet
buscxc lentijs beati franciſci .— pᷣnunciauit aduentuʒ. Inquit ergo ſic.in vlti⸗

ma etate humiliabit᷑ deꝰ ⁊ humiliabit᷑ les di

n. al edente aboꝛtiu ſolis habentem ue⸗ Huellar Riciqequcabi de⸗ ⁊ homo
Sarinn del uirclamanit vocemar maſe eder apndiudcos mne vetuſtiſſe
d gna. Scribunk becvba Apor. vlj:ca clariſſi orbiomirabit e puen cõcipiet Hoete.l. ſtella
Gn ꝙᷓ ſuꝑeminẽt oẽm humani eloquij facultatem ſcatoꝛib⸗ penes. xxxiij.annos ꝛelegit ſibi de pi⸗
Gng Abundauitpein eogfa ſaluatoris nfi dquem oinbolii tinda. 246 in duodenariũ: vnüa⸗
WR pater miſericoꝛdiaꝝ ⁊ luminũ t larga dulcedi vꝛ olũ. . iudã. Hõ in gladio: belloue eneadẽ
ſfue, nis bñdictione pᷣuenit ꝙ ſicut ex vite ip̃ius de yꝛbẽ ſcʒ roma regeſcß ſubijciet. Sʒ in hamo pi
Wl. curſu luculẽter aparet. nõ ſolũ de mundialib⸗ ſcatoꝛis deiectiõe ⁊ pauperie ſupabit.diuitias
end tenebꝛis eduxit in lucẽ: ⁊ pfectis efſecit vtutũ ⁊ſuꝑbiã cõculcabit:moꝛte ꝓpꝛia moetuos ſu⸗
gunmn pᷣꝛogatiua ⁊ meritis celebꝛẽ:necnõ pᷣclaris cir⸗ ſcitabit: ⁊ cũ mactabit᷑ viuet ⁊ regnabit. Et cũ
ihti taeſm ucis offenſis myſterus inſigniter ar. ↄſũmabũt᷑ omia fiet reſurrectio:bonos iudica
hmrdi mõſtrauit illuſtrẽ. Licet &̊ in pᷣcedenti ᷣmone bit ⁊ malos.huic q̃ttuo: animalia ſurgent ĩ te⸗
glin frãciſcũ mira laude fuerimꝰ ꝓſecuti:ex eo ꝙ ſi⸗ ſtimoniũ ſcʒ qttuoꝛ euãgeliſte.nomẽ agni in tu
Hci⸗ gna cruciſixi biẽnio tulerit: nihilominꝰ offerũt ba cõcinent ſerẽtes iuſticiã legem; irrephẽſi⸗
noißi⸗ ſe q; multa memoꝛata digna ð ipo adhuc diſſe⸗ bilẽ ſcz euangeliũ:cui ↄtradicet᷑ a beſtia ſcʒ an
ſtbat. rẽda:hec vo a Johe ſunt deſignata in vbis aſ ichſſto Er ſurget ſtella mira.lſ. paul qttuo⸗
tach, ſumptis pthemate: in q;bus triplex excelletia habẽs animaliũ imaginẽ. Erit in tubamira
ſeap ſancti franciſci expꝛimit᷑ vel continetur. bili damnatos illuminabit. hic gladiabit᷑:mo⸗
ocni PRe dicitur diuinalis miſſionis. riens illuſtrabit poero gloꝛioſus exitus eius.
rtmßf ecunda vtualis perfectionis. Erit aũt beſtia hoꝛribilis ab oꝛiẽte veniens.ſ.
Hi Tertia ſingularis magnificationis. magumeth: cuierugit' vſh ad gentes punicas
(α£ beat“ frãciſcꝰ fui ee audicet᷑. Sequit᷑ poſtea Sibyila dicẽs ð beato
nir⸗ ¶ Obegt⸗ frãciſc? fuit miſſus a deo qs dominico ⁊ frãciſco.ſtelle quoq; due ↄſimiles
uba ꝓbat᷑ qnq; rationibꝰ.¶ Caplm.I. bme inſurgẽt vtra iam ⁊ non obtincbunt vſ;
