in li. de vita ⁊ obitu ſanctoꝝ ait. Petr?ꝰ poſtqᷓ;

tafuit.

anthiochenam fundauit eccłiam ſub Claudio
Selare vern Simonẽ magum Romam pergit
ibiq; pᷣdicans euangeliuʒ vigintiqnq; annis:
eiuſdẽ vꝛbis epiſcopatuʒ tenuit. Ex triceſuno
ſexto anno a paſſione domini a Nerone vt ip⸗
ſe voluit crucifixus eſt.

¶ De abiectiõe rerũ tꝑaliũ ⁊ cõfeſſione

xpᷣi atq; penitẽtia petri.quibus tac;

=

pꝛecioſis gemmis anima eius decoꝛa⸗

n

cũdũ myſteri⸗

um templaduz de perro aplo dere
9 eke ieſll it nãq; ⁊ vtutibꝰ cla

ruit:ãtq; ob ſue vite ſanctitatẽ ꝑfectionem ſi

is plurimis ⁊ miraculis coꝛuſcauit. Et oibꝰ
alüs dimiſſis tres in hac ꝑte vᷣtutes eius pᷣſtã⸗
tiſſimas ↄſideremus.
Dꝛima ð bonoꝝ tꝑalium deſpectio.
ncda ihu xp̃i filij dei confeſſio.
Certia peccati cõmiſſi amara deploꝛatio.

CPꝛima beati petri vtus a nobis conſideran

da: dicik bonoꝛuʒ tempoꝛalium deſpectio. At
enim ſcribit᷑ Matthᷣ iii.ca. Ambulans ieſus
iuxta mare galilee:vidit duos fratres ſimoneʒ
q̊ͥ vocat᷑ petrus ⁊ andreã fratrẽ eius: mittẽtes
rhete in mare. Erãt em̃ piſcatoꝛes. Et ait illis.
Venite poſt me faciam vos ſieri piſ catoꝛes ho
minũ. At illi ↄtinuo relictis rhetibꝰ ſecuti ſunt
eũ(Sed a qbuſas qritur vtꝝ ſit magis ſm vir
tutẽ poſſidere diuitias q; illas relinqre Et ple
riq; pauꝑtatem danantes arguunt.eimo qꝛ⸗
nullꝰ debet exponereſe periculo. Sʒ q pauꝑta
tem ſectat᷑ exponit ſe pericu o ſpũali ⁊ co poꝛa
ſitergo nõ licet relictis oibꝰpauperẽ vitã gere⸗
re. Naʒ ſapiens ꝛouerbioꝝ. ca. iij. dicebat.
Ne foꝛte egeſtate cõpulſus furer ⁊ ꝑiurẽ nomẽ
dei mei. Et Ecẽi xxvij. Pꝛopter inopiã inulti
deliquerũt. Et Ecci.vij.ca.Sicut ꝓtegit ſapi
entia:ſic ꝓtegit ⁊ pecunia. Et Ariſto.iiij. Ethi
coꝛum. Videt᷑ qdam ꝑditio ipᷣius hoĩs eẽ coꝛ⸗
ruptio diuitiarũ:qꝛ ꝑ has homo viuit. Sunt
⁊ de hoc alie auctoꝛitates qᷓ̊s inuenies in ᷣmo⸗
ne de ↄtemptu diuitiarũ. Scðdᷣo arguit᷑ contra
pauꝑtatem.qꝛ ᷣm Ariſto.in.ij. Ethicoꝝ Dir
tus ↄſiſtit in medio:ſᷣ ille qͥ omnia dimittit per
voluntariam pauꝑtatem non videtur ĩ medio
cõſiſtere:ſed magis in extremo: ergo non agit
virtuoſe. Tertio arguitur quia vltima ꝑfectio
hominis in agagine conſiſtit. Sed diuitie
cõferunt ad beatitudinẽ.ðꝛ em Ecẽc̃i.xxxj. Be⸗
atus diues qͥ inuentus ẽ ſine macula. Et Ari⸗
ſto. dicit in j. Ethicoꝝ. ꝙ diuitie oꝛganice de
ſeruiũt ad felicitatem: ergo relinquere

iij.

viuere in pauptate non eſt ̃m vᷣtutẽ.QAuarto

arguit᷑.nã dare elemoſynã ẽ actꝰ vtutis ⁊ deo
gratus:ſᷣ᷑ pauꝑtas excludit elemoſynaꝝ largi⸗
tionẽ:&̊ videt᷑ ꝙ pauꝑtas nõ ſpectat ad vtutẽ.
Contra iſta eſt auctoꝛitas Hiero. qͥ ait ↄ Joui
nianũ Legunt᷑ plurimi philoſophoꝝ diuitias
non tm̃ ↄtempſiſſe.ſᷣ etiam abieciſſe q̃ſi impedi

mentũ ſapie ⁊ vtutis.Et de his Lactantiꝰ li.j.

diuinax inſti.inqͥt. Nam et abieciſſe quoſdam

res familiares ſuas ⁊ renũciaſſe vniuerſis vo⸗

luptatibꝰ ↄſtat.vt ſolam nudãq; vtutem nudi

bus ita ſequit᷑. Mult ad philoſophandũ ob⸗
ſtitere diuitie:pauꝑtas aũt expedita ſecura eſt
Et de Socrate Hhieroꝰ ad paulinũ notauit illð

qð ponit᷑.xii.q.ij.ca.Glia epi ·s:ſocrates. So.

crates ille Thebanus hõ quondã ditiſſimꝰ cũ
ad philoſophandũ Athenas ꝑgeret: magnuʒ
auri põdus ꝓiecit:nec putauit ſe poſſe ſimul et
vtutem ⁊ diuitias poſſidereAd
obiectum reſpondet Tho.ſcdᷣa ſcdᷣe.q.clxxxvj
2 ille qͥ om̃ia dimittit ꝓpter xpᷣm non exponit
e

periculo:neq; ſpũali neq; coꝛpali.Spiritua⸗

le em̃ periculũ ex pauꝑtate puenit quado non

eſt voluntaria:qꝛ ex affectu congregandi pecu
nias quẽ patiunt illi qͥ inuolũtarie ſunt paupe

res:incidit hõ in multa pctã. Iſte aũt affectus
deponit ab his qͥ voluntariũ pauꝑtatẽ ſequũ⸗

tur. Magis autẽ dñatur his qͥ diuitias poſſi

dent. Coꝛꝑale etiã periculũ nõ iminet illis qͥ in
tentione ſequẽdi xpᷣm oĩia relinquũt.diuine ꝓ⸗
uidentie ſe cõmittẽtes. AVnñ Augꝰdicit li. de .
mone dñni in monte. Querentibꝰregnũ dei ⁊ iu
ſticiã eiꝰ non debet ſubeſſe ſolicitudo ne diuitie
ſibi deſint: ꝓpterea ſaluatoꝛ nr̃ Luce. xxij ca.
dixit diſcipulis ſuis.Qñ miſi vos ſineſacculo
2 pera ⁊ calciamẽtis nũqͥd aliqͥd defuit vobis
Ad ſcom argumẽtũ rñdet ſanctꝰ Tho.qꝙ medi
um vtutis vᷣm phᷣm in.ij. Ethicoꝛũ accipitur
vm rõneʒ rectã nõ ſᷣm quãtitatẽ. Nã milo cro⸗
toniẽſis vnũ bouẽ comedebatin die nõ graua⸗
tus ex eo:hic foꝛtiſſimꝰerat ⁊ robuſtiſſimꝰ val⸗
de. Alius aũt fruſtro panis ſm ſue nature con
Ditionẽ ſuſtentat᷑:non accipit᷑ g mediũ vtutis
inter iſtos duos:vt.ſ.ſuꝑaddat᷑ cui ſufficit fru
ſtrũ panis ⁊ deinde diminuat᷑ miloni vt tãtum
ynꝰ quãtũ alter comedat. Sʒ accipit᷑ medium
Em ꝗ dictat rõ videlicet ꝙ vnuſqͥſq; comedat

Em ꝙ reqrit conditio complexionis ſue. JIJdeo

quicqͥd fieri pᷣt Sm rõnem rectaʒ eſt vicioſũ ex
magnitudine quãtitatis: ſᷣ magis virtuoſum.
Eſſet aũt pᷣter rõnem rectam ſi qͥs oĩa ſua cõſũ⸗
meret in intẽperantia:laſciuia:ↄuiuijs ⁊ hmõi

vel abſq; vtilitate. Eſt vo ſᷣm rõnem rectaʒ
aliqͥs diuitias abijcijat vt ↄtẽplationi vacet æX

pꝛimuʒz itaqq

Ncq vt xp̃m pfecte ſequat. Adtertiũ qd obijcie.·
batr᷑ rñdet ſanct⸗ Tho. ꝙ duplex ẽ beatitudo ſi

ue felicitatis. Una qͥdẽ ꝑfecta quã expectam⸗

in futura vita Alia aũt impfecta ᷣm quaʒ alii

dicunt᷑ in hac vita beati. Pꝛeſentis vᷣo vitefe⸗

licitas ẽ duplex. AUna qͥdem m vitã actiuam.

Alia ſm vitã cõtemplatiuã. vt ptʒ ꝑ Ariſto.in

x.Ethicoꝝ.Ad felicitatẽ vite actiue que conſi
lſit ĩ exterioꝛibꝰ opationibus diuitie inſtrumẽ

taliter coadiuuãt.qꝛ vt ph̊s diẽ in.j. Ethicoꝛũ

agch vtut Multa oꝑamur ꝑ amicos:p diuitias :et ciui⸗
expeditiq; ſequerent᷑. Et Seneca in li.de moꝛi

lem potentiã ſicut ꝑ quedam oꝛgana.Ad felici

tatem aũt ↄtemplatiue vite diuitie nõ multtum

opꝑantur:ſed magis impediũt inqᷓ;tũ ſua ſolici⸗
tudine impediũt animi quietẽ q̃ maxime neceſ⸗
laria eſt cõtẽplationi.Et hoc eſt qð ph̊s dicitiĩ
x.Ethicoꝝ.qꝙ ad actiones multis opusẽ:ſpe⸗
culanti vo nullo taliũ.ſ.exterioꝝ bonoꝛũ.Ad

fnturã vo beatitudinẽ oꝛdinat᷑ aliquis ꝑ cha

ritatem ad quã efficaciter perducit voluntaria
pauꝑtas. Pꝛopterea xpᷣs dixit. Mat.xix.ca.

Qagde ⁊ vẽdeoia q̃ habes ⁊ da pauꝑibus ⁊ ha

bebis theſauꝝ in celo. Ad quartũ argumentũ

reſpondet Gꝛeg ſuꝑ Eʒechielẽ. O illi qͥ ex poſ

ſeſſis rebus ſubſidia egentibꝰ miniſtrant in bo⸗
nis que faciũt ſacriſiciũ offerunt ex eo ꝙ aliqͥd
deo ĩmolant ⁊ aliquid ſibi reſeruant Qui vero
nihil ſibi reſeruant:offerunt holocauſtũ qdð eſt
maius ſacrificio ¶ Et ſi diceret ꝗ ſicrelinquẽs
omnia ⁊ viuens in paupertate liberalis eſſe nõ
poteſt:cũ liberalitas in datione pecuniaꝝ con
ſiſtat. Reſpondet Franciſcꝰ in ſuo ractatu de
vtutibꝰ ꝙ paupꝑ poteſt eſſe liberalis habitu ge
nito ex actibus iterioꝛibus: qꝛ ſi haberet gratl

daret. Cuius ſignuʒz eſt quia ſubito põt homo
pꝛiuari bonisfoꝛtune:ſed non bonis vtutis.
TSers confeſſus eſt xp̃i diuinitat

„£

Scda virtus petria nobis cõſiderane

tur ihu xp̃i filij dei confeſſio.Cum em̃ vtſcribi⸗

tur Mat.xvj.ca.ĩterrogaſſet diſcipulos xpᷣs
Quẽ dicunt hoĩes eẽ filiũ hoĩs ⁊ illi dixerunt.

Alij eliã.Alij Hieremiã. Alij Johᷣem bapti⸗
ſtam aut vnuz ex ꝓphetis. In Hieremia dicit

Nico.de lyra fuit excellens patientia in aduer⸗

ſis. In Helia zelus veritatis. In Johe auſte⸗

ritas vite. Subdidit xp̃ᷣs. Vos autem quẽ me

eſſe dicitis. Reſpondẽs petrdixit. Tu es xvs
filius dei viui. At ihs ait illi. Beatus es ſimõ

bariona.i.filius iohãna. Bar idem eſt ꝙ filius
iona ponitur ꝑ diminutioneʒ pertracta media

ſillaba ꝓ iohana. Sequitur. qꝛ caro ⁊ ſanguis
nõ reuelauit tibi.i.homo moꝛtalis non docuit

te iſtam veritateʒ ſed pater meus. Et ego dico
tibi:quia tu es petrus.id ẽ.cõfeſſoꝛ petre vere

que xpᷣs eſt. Et ſuper hancpetram quã confeſ⸗

ei
t
ℳ
S
ln
humn
Con
cot
tenn⸗

Nice⸗

dee

egan⸗
Bglg
ite fe
am.
to in

OnOS

nme
Norii

ieid

Nn
ne.
eecn
Ati
iſe⸗
R
snen
lomen
ra.
lothe
nmanti
crpoſ
ubo⸗

iei

w
lis
eno
cO
ANe
ſuge
ag
hono
ns.
.
bi⸗
s
unt.
i⸗
dich
uen⸗
uſe

ne.

ps
no
ius
6i⸗
niS
it
c
ge

ſus es.ſcʒ ſuper xp̃m ediſicabo eccdleſiam meã.
Geld hic oꝛitur diſficultas vtruʒ confeſſio ſdei

ieſu vp̃ᷣi ſit ad ſalutem neceſſaria. Et ad hoc di⸗
cit ſanciꝰ Tho.ſcdᷣa ſcde.q.iij.ꝙ confeſſio fidei
cadit ſub pꝛeceptis affirmatiuis que non obli⸗
gãt ad ſemper ſed pꝛo loco ettempoꝛe:et ſᷣm alt
as circũſtaãtias debitas ᷣm quas opoꝛtet actũ
humanũ limitari ad hoc ꝙ ſit actus virtutis.
Confiteri ergo xpᷣm nõ ſemper nec in quolibet
loco eſt de neceſſitate ſalutis:ſed aliquo loco et
tempoꝛe: quãdo ſcʒ per omiſſionẽ huius confeſ
ſionis ſubtraheretur honoꝛ debitꝰ deo vletiaz
vtilitas pꝛoximis impendẽda: puta ſi aliquis
interrogatus de fide taceret: ⁊ ex hoc crederet᷑
vel ꝙ nõ haberet fideʒ: vel ꝙ fides non eſſet ve

ra:vel alij ꝑ eius taciturnitateʒ auerterentur a

ſide. Si auteʒ turbatio infidelium oꝛiat᷑ de con
feſſiõe ſidei manifeſta abſq; vtilitate ſidei vel ſi
delium:non eſt laudabile in tali caſu fidẽ publi
ce confiteri. Unde dominus dicit Matth. vij
ca. Nolite ſanctuʒ dare canibus neq; margari⸗

tas veſtras ſpargere añ poꝛcos ne conuerſi diſ

rumpant vos.Sed ſi vtilitas aliqua perueni⸗

ret vel adeſſet neceſſitas:tunc cõtempta turba⸗

tione infideliuʒ debet hõ fidẽ publice confiteri.
CAtrum petrus negando xpᷣm peccauit.
¶ Tertia virtus beati petria nobis cõſideran
da ðꝛ peccati cõmiſſiamara deploꝛatio. Moſt

qᷓᷓ em xpᷣm vt homo nõdũ in gra cõfirmat ter

pᷣ timoꝛe negauit: cum reſpexiſſet in eum pijſſi⸗

mus ieſus:vt ſcribitur Luce.xxij.ca. Egreſſuſ
foꝛas fleuit amare. Sed in hoc loco diligenter

eſt ꝑſcrutandũ an petrus negando chꝛiſtũ pec
cauit moꝛtaliter. Et qͥdam inuenti ſunt qui di⸗
cere voluerunt ꝙ non:ex eo ꝙ nõ negauitxpᷣm

ex timoꝛe ſed amoꝛe nolens ab eo ſepari. Scie⸗

bat em̃ ꝙ ſi dixiſſet ſe eſſe diſcipuluʒ xpᷣi ſtatim
fuiſſet eiectus et ſeparatꝰ ab eo. Iſta opinio fal
ſa eſt a cunctis doctoꝛibus impꝛobata. N ſan
ctus Tho.ſcdᷣa ſcdᷣe.q.xxv.ar.xij.ſiue vltimo
argumẽ.ij.expꝛeſſe dicit: petrus negãdo xpᷣm
peccauit moꝛtalit᷑ Gꝛegꝰ inſuꝑ in omelia ð ipᷣo
ait.dũ moꝛi timuit vitã negauit. Hieroꝰ ſuper

Mattheũ. Rabanus ſuꝑ Matth. ⁊ Oꝛego.

iij.moꝛaliũ idem cõſirmant.ſcʒ petrũ in illa ne⸗

gatione grauiter deliquiſſe. Et leo papa in ſer⸗

mone de paſſione ita refert. Ob hoc autẽ heſi⸗

tare ꝑmiſſus ẽ petrus vt in eccleſie pꝛincipere⸗
mediũ penitentie recõderet᷑: ⁊ nemo auderet ð

ſua virtute cõfidere.Chꝛyſ. inſuper in ſermõe

ſic loquit᷑. Idcirco diuine ꝓuidentieſecretum
pꝓmiſit vt pꝛimus ipe laberet᷑ petrus quoerga
peccatoꝛes durioꝛẽ ſentẽtiaʒ ꝓpꝛij caſus intui⸗
tu tẽperaret:petrꝰem oꝛbis terrarum doctoꝛ ⁊
magiſter peccauit ⁊ veniã impetrauit: vt heci

ſpectu modi.

. dulgentienoꝛma regula iudicãtibus pberet:
hec Chꝛyb. Ex his dictis claret petrũ a pecca⸗

to excuſari non poſſe. Nerũtamen oꝛit᷑ difficul⸗
tas non parua ex verbis leonis pape in mone
de paſſione ſic ad petrũ loquentis. Aidit in te
dns nõ fidẽ victã: nõ dilectionẽ auerſam ̊ con
ſtantiã fuiſſe turbatã.Sed pctm̃ eſſe nõ põt cũ

dilectione ⁊ charitate:ergo minime petrus pec
cauit qͥ dilectionem ⁊ charitateʒ non perdidit.

Ad hoc reſpondet ſanctus Tho.vbi ſupꝛa.
charitas amittit᷑ duplici. Uno modo directe
per actualẽ cõtemptũ: ⁊ ſic petrus charitatem
nõ amiſit.Alio modo indirecte qñ quis cõmit
tit aliqͥd ↄtrariũ charitati ꝓpter aliquã paſſio⸗

nẽ cõcupiſcentie vel timoꝛis:⁊ G̊ modo petrvꝰ

charitatem faciens charitatẽ amiſit ſed eam ci⸗

to recuperat dũ lachꝛymas cõtritionis effudit.
Neq; tanta fuit defoꝛmitas eius culpe qusta

pꝛo illa penitentie plenitudo Necſolum ꝓpec
cato cõmiſſo ploꝛauit.Quinimo fertur ꝙ ſem⸗
per in ſinũ ſudariũ poꝛtabat quo crebeo fluen⸗
tes tergebat lachꝛymas. Quia qñ dulcedinis
⁊ loculionis ⁊ penitẽtie dñi memoꝛ erat pꝛe ni
mia amoꝛis ſuauitate lachꝛymas cõtineri non
poterat. H
De martvrio petri ⁊ pauli ꝗqð cõſide⸗

rat᷑ reſpectu tꝑis:reſpectu cauſe ⁊ re
1 ECaplmmI-

Ertiũ myſteriũ

ↄtempladũ de btõ petro ð patietie

in qͥ innuem patientia illiꝰ in tolle⸗

ratione martyrij: de qtria ↄſideremus.

Pꝛimo dubietatem.
Zero au Altem.
CPꝛimo ↄſideremꝰdubietatẽ:an petrꝰ⁊ pau

lus paſſi ſint eadẽ die.Et qdã dixerũt ꝙ eadeʒ

die reuoluto anno Sʒ qᷓ iſtos ẽ auctoꝛitas vni
uerſalis eccłie q̃ in orone ſic deuʒ depᷣcat᷑. Deꝰ
q̃ hodiernã diẽ apłloꝝ tuoꝝ petri ⁊ pauli mar⸗
tyrio ↄſecraſti:da eccłie tue eoꝝ in oibus ſequi
pᷣceptũ ꝑ qͥs religionis ſumſit exoꝛdiũ.Et Bi⸗
onyſiꝰ q eoꝝ interfuit martyrio vt inferius di⸗
cetur narrat qliter eadeʒ die ſimul ⁊ anno paſſi

ſunt. Idem refert leo papa in ſermone. Hieroꝰ

vo in libꝛo ð viris illuſtribus int.Anno Ne
ronis ſcðo paulus romã vinctus mittit᷑ et pꝑer
biennium in libera manens cuſtodia aduerſus

iudeos diſputauit. deinde a Nerone dimiſſus

cuangeliuʒ in occidentis partibus pꝛedicauit
Quartodecimo vo Neronis anno eodem die

q̃̊ cruciſxus ẽ petrus capite truncatus eſt. Et

in hoc coꝛdant pariter oẽs Dneri⸗ Eilzynaeʒ H

die paſſi fuerint:oꝛdinauit tñ Gꝛegꝰ vt ipa die
ſpecialiꝰquo ad officiũ fieret ſolẽnitas petri ⁊
ſequẽti die cõmemoꝛatio pauli.tũ qꝛ eadeʒ die
fuit dedicata eccłia ſãcti petri.tũ qꝛ maioꝛẽ di⸗
gnitate.tũ qꝛ pꝛioꝛ eſt cõuerſione:⁊ pꝛioꝛ vꝛbẽ
intrauit. C Scdðo ↄſideremꝰ cauſalitateʒ:q̃ ſcʒ
ex cauſa petrꝰ paulꝰ innocẽtes a ſãcti ad vio⸗
lentã moꝛtẽ ↄdẽnati fuerũt. Ad qð rñdere poſ-
ſumus ꝙ tria cõcurrerũt q ilos bonos ⁊ oĩſa⸗
ctitate fulgẽtes coegerũt ad moꝛtẽ.
Pꝛimii fuit romano- ſuꝑbia.
Scðm Neronis ſeuicia.
Tertiũ Simonis magi malicia.

* ℳf

C Pꝛimũ fuit romanoꝝ ſupbia. naz xp̃ianos

pſecuti ſũt:nõ qꝛ xpᷣm pdicabant.ſᷣ qꝛ ipᷣm ſine

ſenatus auctoꝛitate deificatũ aiebãt: qð ipᷣi de

neiĩe fieri ꝓhibuerat. vt ſeribit᷑ in hiſtoꝛia Ec⸗
cleſiaſtica. Nã cũ pilatus qdã vice ad Tiberi

um eplas de vpᷣo miſiſſet:ipᷣeq; Tiberiꝰ eius ſi

dem a romanis recipi aſſentiret:ſenat oĩno re⸗
ſpulter eo non ſui autoꝛitate deus vocatus
uit. Et lʒ Lituſliuius in ꝓhemio dicat in lau⸗

dem romanoꝝ.Ceteꝝ aut me amoꝛ negocij ſu-

ſcepti fallit:aut nulla vnqᷓ; reſpublica: nec ma⸗
ioꝛ:nec ſãctioꝛ:nec bonis exemplis ditioꝛ fuit:

nec vnq; ciuitatẽ tq ſero auaricia luxuriaq; ĩni

grauerũt.Tñ neſtuut aut noluit ipᷣe Tituſliui⸗

us agnoſcere romanoꝝ ſuꝑbiam qͥ ſe deos exti

mabãt:⁊ vt Au dicit in pncipio pᷣmili. deci.
dei hoc qð dei eſt affectabãt amabaãtq; ſibi in
laudib“ dici: parcere ſubiectis ⁊ debellare ſuꝑ⸗
bos.Et vt pᷣdictũ eſt nolebãt vt qͥs ꝓ
ret᷑ abſq; illoꝝ licẽtia ⁊ auctoꝛitate ( Scom qð

⁊currit vt apli ſacti violenta moꝛte extinguerẽ
fuit Heronis ſeuicia. Jpe tũc romanis im

pabat:qui vt Hoꝛoſiꝰ Eutropius ⁊ reliqſcri⸗
ptoꝛes romanaꝝ rex tradunt flagicioſiſſimus
⁊iniquiſſimus fuit. Oe quo etiã Johes ð Sa
berijs in policratoneli j ita ait. In tanta mole

deo cole

metipᷣm interfecit Tertiũ quod cõcurrit vtſi⸗

ctiſſimi petrus ⁊ paulus martyrio coꝛonarẽtur
fuit Simonis magi malicia. Hic vt ſcribituri
itinerario clementis ſerpentes eneos faciebat
moueri:ſtatuas eneas lapideaſq; ridere ⁊ cãta
re:multaq; huiuſmodi exercebat veneficijs ⁊ i
cãtationibus magicis:ꝓpter que Neroni cha
riſſimus erat. Victus tamen ⁊ ſuꝑatus q;ſepe
ab apoſtolis petro ⁊ paulo virtut? xpᷣi: cuʒ tẽ⸗
ptaſſet volare:vt leo papa teſtat᷑: oꝛãte paulo
petro imperante angelis ſathane vteũ relin⸗
querent:quem ꝑ aera ferebant continuo coꝛru
it:fractiſq; ceruicibus expirauit.Qua ð re ira

tus Nero dedit eos in manibꝰ paulini viri cla

riſſimi: ⁊ paulinus tradidit eos i cuſtodia ma⸗
meꝛtini ſub cura militum ꝓceſſi et martiniani.
Quos milites petrus ad fidem xpᷣi cõuertit:⁊
cõperto ꝙ vpᷣiani eſſent capte ceſi ſunt. ¶C Ter⸗
tio ↄſideremus modalitatẽ: quo ſcilicet modo
petrus a paulus martyrio coꝛonati ſunt. Etin
hoc ſtandũ eſt Gionyſio ariopagite qui ð hoc

ſcribit i epiſtola ad Timotheũ. Nam poſt mul
ta ſigna ⁊ ꝓdigia que dominꝰ per ſuos apoſto

los dignatus fuit oꝑari:petrus tanqᷓ; alienige
na iuſſus eſt cruciſigi:paulus vero quia ciuis
erat romanus capitalẽ ſententiã ſubijt: qua la⸗
ta dicit Dionyſiꝰ.O frater mi Timothee ſi vi
diſſes agones conſũmationis ipſoꝝ deleciſſes
q̃dem pꝛe triſticia ⁊ doloꝛe.Quis non fleret i⸗
la hoꝛa quãdo pᷣceptum ſentẽtie egreſſuʒ eſt in
eos vt petrus crucifigeret᷑ 1 paulus decollare
tur. Vidiſſes tunc turbã iudeoꝝ ⁊ gentiliũ per

cutientes eos ⁊ expuentes in faciẽ ipſoꝝ. Ad⸗

ueniẽte aũt terribili tꝑe ↄſũmationis ip oꝝ cuzʒ
ſeparent᷑ ab inuicẽ:ligauerunt colũnas mundi
non vtiq; abſq; fratrũ gemitu ⁊ ploꝛatu Zunc
inqͥt paulus petro. Pax tecũ fundamẽtũ ecdle
ſiarũ ⁊ paſtoꝛ ouiũ ⁊ agnoꝝ xpᷣi. Petrus aũt
ad paulum ait. Vade in pace pꝛedicatoꝛ bono

imperij oẽm peroſus eſt grauitatẽ: philoſophi vũ mediatoꝛ ⁊ dux ſalutis iuſtoꝛl. Cum autem

am pſequens q̃ſi maieſtatis imperij inimicam
Et nobilioꝛa igenia veritus ſe ↄſilijs ſubdidit
hiſtrionũ. Cuz vo eẽt on auariſſimꝰ adeo vt
nulli quodcũq; officiũ delegaret:qͥn pſeqretur
noſti qͥd mihi opus ẽ.aut illud ſubijceret Qui
oibus peſt oibus indiger hiſtrionibe, 7 mimis
pecunias inſinitas eroga

enõ grauabat᷑. Sin

elõgaſſent eos ab inuicẽ ſecutus ſum magiſtrũ
meũ. Non em̃ in eodem vico occiderunt eos.qj
Bionyſius. Petrus igit᷑ perductus ad paſſio
nis locum cruciſixus eſt habens pedes ſurſum

⁊manus deoꝛſum. vt Leo ⁊ ¶Marcellus teſtã

tur. Tunc petrus vt ſcribit Egiſipus ð cruce
dicere cepit.Te dñe imitari optaui:ſed rectus

gulos ꝓut qbuſq; placuerat ampliſſime digni cruciſigi nõ vſurpaui. Tu ſempꝑ rectus a excel

tatis noĩe ſublimabat. Alios patricios: alios
ſenatoꝛes dicere hos illuſtrium ſpectabiliũ ve
noibus illuſtrabat. hec ille: Qui aliter appella⸗
ri ſolet policratus:⁊ fuit natione angęlicus Et
ne vitijs neronis diutiꝰ imoꝛemur: illud tmaf⸗
feramus i mediũ:ꝙ anno etatis ſue.xxxij. Eu⸗

tropium fugiens ad quartũ ab vꝛbe lapidemſi

ſus ⁊ altus. Nos pꝛimi hois filij q̊ caput ſuum
demerſit in terrã: cuius lapſũ ſigniſcat ſpecies
generatiõis humane. Sic em naſcimur vt ꝓni
in terram videamur effũdi. Inter hec ⁊ ſimilia
verba gratias agens deo ⁊ ſideles cõmendans
ſpm emiſit Tũc marcellus ⁊ apuleiꝰ fratres di
cipuli eius cũ de cruce depoſuerũt ⁊ diuerſis

Gte
adlo
Dio
hobl
nin
ſoe
hire
oit
chlac
nſpi
ſiho
uit.

tyce

a

bini
ehat
can
sri
ncha⸗
ce
ahn.
epalſo
ocom
Urein
iich
l
hianti⸗
mn
1En
löhoe
Fmnl
poſt⸗
eige
os
un.
Neſtwi
lules
ntl⸗
ckin
Ae

4
. Bot
.

eneh

4

uoc
ent.
Halt
one
in
rü⸗
1e/
ſi⸗
btün
glcki
gauc
jealns
etec
un
ele
1l
nllin
dans
oͤdi
eſts

See went.

cõdietes aromatibꝰ ſepelierũt Oaulꝰ vo cum

ad locũ paſſiõis duceretur ĩ poꝛta hoſtiẽſi ſ᷑ᷣm
Bionyliũ matronã quãdã noie plãtillã obuiã
habuit q̃ flẽs oronibꝰ ſuis ſe cõmendabat.Cui
paulꝰ. Vade plantilla et᷑ne ſalut ſilia: cõmoda

mihi velũ qͥ caput tuuʒ tegl ⁊ inde oclos meos

nomẽ beati andree ꝑ terraꝝ o

ſum eſt. qm non ſolũ in hac v

ißzm. Scribunt hec vyba Jobis ·j.ca. Celebꝛe

2he lariſſime diffu
ta vtutibus plu⸗

2

rimis floꝛuit ⁊ in regno celeſti fulget gloꝛia mi⸗

ligabo ⁊ poſtmoduʒ illð tibi reſtituã:qð illa li

bẽter effecit. Cũ aũi ad locũ paſſionis veniſſet
ad oꝛiẽtẽ vᷣſus ⁊ manibꝰin celũ extenſis oꝛauit

acteynnie ⁊ gr̃as egit.poſt hb valefaciẽs fra
P

tribꝰ ſuſpexit ĩ celũ muniẽs frõtẽ ⁊ pectꝰ ſuum
ſigno crud oculoſq; ſuos ð velo plantilleliga⸗
uit:æ vtrũq; genu ĩ terrã deſigẽs abſq; triſtitia
⁊ copulſione collũ extendit:⁊ ſic decollatus ẽ.
Moxq; caput eiꝰa coꝛꝑeexiliens ihs xpᷣs he⸗
bꝛaice clara voce inſonuit. De eiꝰ vo vulnere
vnda lactis vſq; in veſtimẽta militl emanauit:
et poſtea ſanguis effluxit. In aere lux immẽſa
emicuit:de coꝛꝑe odoꝛſuauiſſimꝰ ſpirauit:per⸗
cuciẽte aũt carnifice ⁊ amputante caput pauli:
tũc in ipᷣo ictu paulꝰ explicuit veluʒ ⁊ collegit
ſanguinẽ ꝓpꝛiũ ⁊ inuoluit eũ:illaq; hoꝛa apxpa

ruit plãtille tradiditq; velũ cũ ſanguine. Et re

uerſo militi carniſici dixit plantilla: vbi dimiſi

ſti magiſtrũ meũ paulũ: Rñdit miles:cũ ſocio Ouglit btũs an

iacet ibi e vꝛbem in valle pugilum ⁊ velo tuo
velata eſt facies eiꝰ. Jpᷣa aũt rñdens ait.Ecce
nũc intranerũt petrꝰ⁊ paulꝰ induti veſte pᷣcla⸗
ra ⁊ coꝛonas fulgẽtes habebãt in capitibꝰ ſuis
Et ꝓtulit velũ ſanguinecruẽtatũ ⁊ mõſtrauit

eis:ꝓpter qð opus qᷓ;plures crediderunt dño/

⁊ facti ſũt xpᷣiani.Aſſerit etiaʒ DHionpſiꝰ aplos

ibi aparuiſſe: attende inr miraculũ Aide pꝛo
digiũ frater mi Timothee die victimationis il

loꝝ.Nazʒ pᷣſens fui in tꝑe ſeꝑationis eoꝝ:poſt
moꝛtẽ aũt illoꝝ vidi eos ad inuicem manuad
manũ intrãtes poꝛtas vꝛbis ⁊ indutos veſtelu
minis ⁊ coꝛonis claritatis ⁊ lucis oꝛnatos.hec
Bionyſiꝰ.Cui de his rebꝰ loquẽti plena ẽ ad-
hibeda fides.tũ qꝛ ex gentili ⁊ philopho ſũmo
factꝰ fuit nõ ab re pauli diſcipulꝰ.tũ qꝛſapia et
vtute pollebat.tũ qꝛ ꝓpter xpᷣm ⁊ ipᷣe non ſine
cauſa paſſionẽ ſuſtinuit. Igit᷑ qramus cum dei

adiutoꝛio quantũ poſſumꝰ ſanctoꝝ imitari ve

ſtigia:vt ſic ſocietatis eoꝛuʒ participes merea⸗

mur eẽ in illo felicitatis regno in q̃ pax ſũmaẽ.
Ad qð nos ꝑducat clemẽtia xpᷣi qui viuit ⁊ re

gnat in ſecula ſcculoꝝ.Amen.

fratre ſimonis petri ⁊ ĩ paſſiõe ſocio.

as frater ſimonis petri vnꝰex duob⸗

.
„
„ . . 1

qui audierãta Johʒe ⁊ ſecuii fuerat

rabili ſed inſuꝑ patrociniũ eius expoſcentibus
petita beneſicia impetrare non ceſſat. Placuir
autem puidentie diuine vt ex oſſibus eius ↄti

nue mãna ſcaturiat vt tali ſigno ad eius deuoti

onem cuncti fideles ardentius inflament᷑ Etlʒ
coꝛpꝰ eius a maximilla chꝛiſto amabili vxoꝛꝛ
Egee:vt dicemus apud patras fuerit recondi
tum:tamẽ inde fuit cõſtantinopolim delatun
Poſtremo ad ciuitatẽ Amalſie fuit deduetum
vbi nunc ſacrũ illud pignus honoꝛabiliter on
ſeruat᷑ QAuapꝛopter vt in ſolẽnitate eius illius
laudibus reſiciamur ſtatui in pᷣſenti ſermone ð
ipᷣo apoſtolo gloꝛioſiſſimo vba facẽ atq; qu⸗
tum potero cum dei adiutoꝛio ſuam pꝛeemine⸗
tiam explicare. Ad eius vero cõmendationem
aſſumpta ſũt verba ꝓpoſita in quibꝰ triplicem·
excellentis beati andree curabimus enarrare·
Pꝛima dicitur diligentia. MD
Secundaobedientia.
Tertia patientia.

dreas fuit diligẽs coõ

uerſãdo cũ bonis ⁊ audiẽdo vbũ dei

atq; alijs coicãdo q audiuit.¶ Ca:I.·

Bima excellen⸗

tia bti andree de diligẽtia:quaʒ 2ſi-
der emus pᷣcipue q;tũ ad trina.
Peimo htum ad conuerſationem.
Gecudo q;tum ad auditionem.
Certio q;tum ad cõmunicationen.
C Pꝛimo cõſideremus diligetiã beati andree
q;tum ad counerſationẽ. Fuit quipe diligens
⁊ ſolicitus conuerſari cuʒ Johe baptiſta: dum
em̃ famã eius ſanctitatis accepit: poſtmodum
eundẽ et vidit ⁊ pᷣdicantem audiuit: factus eſt
diſcipulus eius vt refert YHohanes.j. ca. Et in
hoc exemplũ nobis dedit: vt q;tum poſſumus
bonoꝛum viroꝛũ conſoꝛtia ſemper fnektain.
Hinc ſapiẽs Nꝛouerbioꝝ.xiij.ca.ait. Qui cũ
ſapientibus graditur ſapiẽs erit. amicus ſtul⸗
toꝝ ſimilis efficit᷑. Et Dauid in põ.xvij. Cuz
ſancto ſancx'eris: ⁊ cũ viro innocẽte innocens

eris:⁊ cum peruerſo peruerteris. Et.xxviij.q
..ca. ſepe maloꝛum d:. Sepe maloꝛum conſoꝛ⸗
tia etiam bonos coꝛrũpunt: quãto magis eos
qui ad vitia ꝓni ſũt.Et.xxiij.q.iiij.ca alauis
uõ incoꝛruptus poteris ꝑmanere qui coꝛru-
ptis ſociaris Et de hoc inquit Seneca in. iij. ð
ira. Sumũt᷑ a conuerſantibus moꝛes Etidex
ad lucillũ. Cuʒ bis conuerſare qui te melio:em

/
4

xiii

facturi ſt. Illos admitte qͥs tu potes facẽ me

lioꝛes. Et iteꝝ ad eũdẽ. Mulla res magis aiuʒ
induit honeſtate: nullaq; dubios æ inclinatos
ad pꝛaua mag ad rectũ reuocat:ä; bonoꝝ aſſi⸗

dua ↄuerſatio. Et idẽ in.iij de ira.nõ tm̃ valitu

dini ꝓfuit ſana regio ſalubꝛeq; celum qᷓ;tũ ani⸗

mis parũ fimig ↄuerſatio melioꝛis:qð intelli⸗

s ſi feras mãſueſcere videris ↄuictu nr̃o.Et
Iſid. in. ſi: li:ſoliloquioꝛuʒ. Vita malos:caue
niqs Oed aliqs obücere 5 h̊ põt:qñ xpᷣs cum
publicanis ⁊ peccatoꝛibꝰↄuerſabat᷑:ita ⁊ ſãcti

viri feciſſe ꝓbati ſũtd qð declarandũ audiẽ

da ſunt vyba Aug.. in ᷣmone de vᷣbis euãgelij
q̃ ponunt᷑.xxiiij.q.iiij.ca.a malis. ibi ſic Se

A malis ſemp coꝛde diſiungimini Ad tpᷣs cau
te coꝛꝑe copulamini:duobꝰ modis nõ temacu

lat malus ſi ei nõ cõſentias: ⁊ ſi redarguas:h̊ ẽ
nõ cõmunicare:nõ ↄſentire. Cõmunicat᷑ qͥpe
qũñ ſacto eiꝰↄſoꝛtiũ volũtatis vel apꝛobatiõis
adiũgit᷑. Neq; em̃ ↄſentiẽtes ſitis malis vt nõ

appꝛobetis:neq; negigetes vt nõ arguatis Et

eagdem ſuia 2ſirmat᷑ pᷣdicta cauſa ⁊ qſtione.ca.
ita.ca.ſi ꝗs:⁊ ca.recedite Igit᷑ cõuerſatio xpᷣi
cũ peccatoꝛibꝰ ex q̃ iᷣi boni fieri poterant ⁊ ob
quã familiarẽſe illis exhibebat laudabilis erat
⁊ex radice charitatis ꝓcedẽs.Silłiter apłi iter

idolatras ↄuiuebant vt eos ad verã religionz

euocarẽt. Sicut ð andrea legimus ꝙ ↄoſiſtens
in Achapa poſtqᷓ; ſuſcepit ſpiritũſãctũ cã totã

eccleſijs ipleuit: effugataq; idolatria peſte: po⸗
pulos ad xp̃i fidẽ ↄuertit Axoꝛẽ qͥʒ Egee pcõ⸗/

ſulis ſacro baptiſmat fonte regenerauit. ¶ Se
cũdo ↄſiderem diligentiã beati andree q;tum

ad auditionẽ. Voluit em attentius audire Jo-

hanem de xpᷣo loquentẽ atq; dicentẽ. Ecce eg⸗
gnus dei:ecce qͥ tollit peccata mũdi Quo au

to ſecutꝰ eſt ijm cum alio cõdiſcipulo:dixit ve Qualtter beatus andreas rone ilitk

ro illis ipᷣs:quid queritis. At illi reſpõderũt ei
Rabbi vbi habitas?dixit eis. venite ⁊ videte:
venerũt itaq; ⁊ viderũt ⁊ manſerũt apud eum

die illo.yt ptʒ Johisj.ca Quãtũ aũt ꝓſit vni

cuiq; audire vba ⁊ doctrinã xp̃i:lʒ dixerim in
qdrageſimali nr̃o in ᷣmone deverbo dei:tñ ad

hucexpedit aliquo exemplo id aperire. Scri-

5*

bitur em Actl.ij ca.ꝙ pꝛedicante petro audiẽ⸗
tes verba eius cõpuncti ſunt coꝛde ⁊ dixerunt
ad petrũ ⁊ ad reliquos aplos. Airi fratres d
faciemus: petrus aũt ait ad illos penitentiam
agile ⁊ baptiʒet᷑ vnuſqͥq; veſtrũ. Qui vero re⸗
ceperunt ᷣmonem eius baptiʒati ſunt: ⁊ apo⸗
ſite ſunt ĩ illa die anime circiter tria milia.Et vt

inqᷣt Hiere.ca. xxiij. Nerbuʒ dei ſicut malleus

conterens petras.id eſt. coꝛda dura. Pꝛedica⸗
tione inſuꝑ aplłoꝝ crediderũt oẽs gentes dum
in oẽm terram exiuit ſonus coꝛum: qꝛ vt ðꝛ ad

QMat. iiij.ca.Erant em̃ piſcatoꝛes ⁊ xpᷣs dixit
eis. Venite poſt me fa. vos ſie.piſ.ho. Habuit
auüt iſta obediẽtia tres ↄditiones mirificas.

Romanos.ꝓ ca. Sides ex auditut auditus
autem per verbum xpᷣi. Pꝛopterea ſapiẽs Ec
deſiaſtici.vj.ꝛouerbioꝝ. iij. ca. ait. Si dile⸗
xeris audire ſapiens eris. Et Ariſto.in.j. e
taphiſi. Auditus deſeruit diſcipline: ideo aĩa⸗
lia que carẽt auditu ſicut apes ⁊ muſce nõ obe

diüt voci homĩs:nec ſunt diſciplinabilia. qua⸗

re nil ita aios hoĩm ad bene beateq; viuenduʒ
dirigere põt ſicut auditus verbi. ¶ Tertio cõ
ſideremus beati andree diligentiã q;tum ad cõ
municationem dũ xpᷣm agnouit ſtatim illumia
tionem ſua cõmunicare ꝓcurauit fratri ſuo pe⸗
tro. Nam vtſcribit᷑ Yohig.j.ca.mox eo inuen⸗
to dixit ei. Inuenimꝰmeſſiã:⁊ adduxit eum ad
ihᷣm:cui etiaʒ xpᷣs benigne ſeipᷣm manifeſtauit
dixitq; illi. Tu es Simon filiꝰ Johᷣis iu voca

beris cephas qð interpᷣtat᷑ petrꝰ. Noluitergo

andreas bonũ ſalutis eſſe ſibi ſoli: pcurauit et
illud ꝓ fratre ſuo petro. Sic ⁊ nos ſi cupimus
regnare cuʒ xpᷣo:ꝓximis opem ferre tenemur.
Inqᷣt nãq; ſapiẽs Ecci.xvij.ca. Anicuiq; mã
dauit deus de pximo ſuo.Sed mirũ certe quõ
nõ ↄfundunt᷑ ⁊ erubeſcunt in ſemetipᷣis hi qui
xpiano noie decoꝛant᷑:oĩa tñ ad pꝓpꝛium amo⸗
rem reflectunt:dũ ↄ ſe loquentẽ audiũt:adhuc
di 3 gentilẽ. Retulit ipᷣe in oꝛatione pꝛo
rio:hoies ad deos nulla re ꝓpius ac
cedunt q; lalutem hoĩbus dando.Et in queſti

onibus tuſculanis. Que melioꝛ eſt in hoĩuʒ ge

nere natura qᷓ; eoꝝ qͥ ſe natos ad hoĩies adiuuã
dos ⁊ cõſeruandos arbitrant᷑. Sed quõ aliene
ſaluti intendẽt qͥ ꝓpꝛiam negligunt. Heu heu
qᷓ; pauciſſimi ſunt qͥ nõ magis inuigilent ꝓ coꝛ
poꝛis beneficio i; pꝛo anime atq; conſciẽtie trã

obediuit xpᷣo eum vocanti

petro qð ſatis ſtulte qdaʒ impꝛobare
ſunt auii. ((Caplm. I.
Ecuda excellen⸗

em̃ vt ipᷣm atq; fratrem eiꝰ petꝝ xpᷣs

vocauit:relictl oibꝰ ſecuti ſũt eum. vt ſcribitur

ia velocitas.

C Prꝛima conditio illius ob

dientie rõnabili⸗

tas ðꝛ. Fluit nãq; rationabile obedire xpᷣo qui

deus erat qui imperauit ventis ⁊ mari ⁊ facta
eſt tranquillitas magna:vt dicitur Mat. viij.

4
nid
de
bon
4
ſun
rar
ſecut

A

dlins
ib
Sidſe
chain
ſoͤode
lls⸗

noco

dc5
na.
ſe

oucn
tana
eknii
Enn
taw
mu
Gm
Moni
ra
ci
o⸗
ahue
ene
s
eſi
e
ui
lene
nhen
p0
end

e

vor

iiur
drit
t
⸗

Sbii⸗
gt

ois deniq; ſplendoꝛ vtutis effulſit Sʒ iðo pau
peres nõ diuites ⁊ potẽtes:piſcatoꝛes nõ phi⸗
loſophos ad ſe vocauit: vt in cõuerſionemun⸗

ca. Qui curauit infirmos: iluminauit cecos:
mügdauit lepꝛoſos: demones a coꝛꝑib obſeſſis

eiecit et moꝛtuos ſuſcitauit. Ad quẽ acceſſerũt

poſt ieiuniũ angeli et miniſtrabãt ei vt dicitur
MWat.iiij. ca. Neruntñn vt re ert Hiero' ſuper
Eattheũ. Arguit in H poꝛpł rius 21 Julian“
auguſtus vel iperiei⸗ hiſtoꝛici mẽtientis vel
ſtulticiaʒ eoꝝ qͥ ſtatim ſecuti ſunt ſaluatoꝛẽ qᷣſi
irrationabiliter quẽlibet vocanteʒ hoiem ſunt
ſecuti. Sed certe fulgoꝛipſe ⁊ maieſtas diuini⸗
tatis occulta que in hũana facie relucebat. Er
pᷣmo ad ſe veniẽtes trahere poterat aſpectu Si
em̃ in magnete lapide vᷣtus heceſſe ðꝛ. vtaãnu⸗

2

los et feſtucas ſibi copulet quanto magis dñs

oĩm creaturarũ ad ſe trahere poterat quos vo

lebat:hec lieroꝰ.Sed NPoꝛphirius pᷣfatus ſa
crilegus ⁊ blaſfemus xpᷣin vocantẽ pᷣſumit cul⸗
pare aſſerens ex malicis piſcatoꝛes ruſticos et
indoctos ad ſe ſequendũ vocaſſe. Nã cũ illius
facta ⁊ geſta fraude ⁊ deceptiõe vt ipe falſo aſ⸗
ſerit fuerint plena: voluit eos habere comites
quos facile erat deciꝑe. O vba omni execrati⸗
one digna. OQ falſitas ab omibus exhoꝛrenda
NMon fuit deceptoꝛ xp̃s in qͥ ois gre plenitudo
ſuꝑabuudauit: oĩs ꝑfectio ſanctitatis emicuit:

di fieda ꝑ eos vtus diuina clareſceret: ⁊ vitas
ꝑ eos pᷣdicanda diuine gre nõ humanis fauoꝛi
bus aſcriberetur. Idcirco paulus.j.ad Corl.j
gat Que ſtulta ſũt mũdi elegit deus vt cõ
fundat ſapientes: ⁊ infirma mundi elegit deus
vt ↄfundat foꝛtia.Et mundi ignobilia ⁊ ↄtem
ptibilia elegit deus ⁊ ea non ſunt vt ea q ſunt
deſtrueret vt nõ gloꝛiet᷑ oĩs caro in conſpectu

eius. Sup hoc paſſu ita dicit Aug. Si doct⸗
eligerek foꝛtaſſe ſ60 ſe diceret electuʒ:qꝛ ſua do

ctrina eligi meruit. Oñs autẽn ieſus xpᷣs vo⸗

lens ſuꝑboꝝ frangere ceruices nõ queſiuit per

oꝛatoꝛẽ piſcatoꝛẽ. ſed de piſcatoꝛe lucratus eſt
imperatoꝛẽ. ¶ Scdᷣa conditio illius obedien⸗

tie vꝛ ſocietas. Habuit em ſecuʒ obedientem et
ſociũ fratrẽ ſuuʒ petrũ. Simul quidem vocati

ſunt ⁊ inſimul vocãtem ſecuti.Hinc Chꝛyb. ſu⸗

per Mattheüũ ait de ip̃is.Erant habitatiõe ci

ues: dilectione ↄcoꝛdes: artificio pares :frater
Galathas. vj:oꝑemur bonũ. Et ſapiens Ecci

nitatis pietate coniuncti:ideo ſimul eos voca⸗
uit: ne hoĩes ira coniunctos diſſimilis vocatio

ſepararet: hecille Eciendũ tñ ꝙ cõiunctio fra „*
tpe vindicte diſperdet te. O q; grandis eſt nu⸗

ternitatis aliqñ hzꝗ piſparitatẽ ſicut in Cayn ⁊
abel:quoꝝ vnus deo gratus fuit : alter exoſus
vt ptʒ Geñ.iiij. ca. Iſaac etiã hereditatem ob⸗

rinuit. Iimael vero frater eius illam amiſit: ſiẽ
ſcribitur Geñ. xxi:ca. Et ad Gab iiij. a. Eice

ancillam ⁊fllium eius:non em erit heres fllius
ancille cuʒ filio libere. Jacob inſuper amabilis

fuit deo.non ſic Eſau frater de quibus ρορ

ui Quãdoq; autẽ copula fraternitatis ha
bet paritatẽ. vnde Aalerius maximus li:i.re⸗
citat de poliſtrato et Pipoclide philoſophis.

ch lei. dixit deus. Jacob dilexi: Eſau odio
35h

fuerint eodem die nati:eiuſdẽq; pꝛeceptoꝛis

Epicuri ſectam ſecuti:patrimonij etiaʒ poſſidẽ

7„

di alendeq; ſchole cõmunione ↄiuncti:eodem

2

qʒʒ momento tẽpoꝛis vltima ſenectute extincti.

Sic cognatio petri et andree parem in multis

habuit conditionẽ. nam fuerunt ab eodem arti
ficio vocati: dicit nãq; ¶ Oatth. iiij. ca. Ambu

lãs ieſus iuxta mare galilee vidit du os fratres
ſimonem qui vocatur petrus ⁊ andreaʒ fratrẽ
eius mittentes rhete in mare:erant enim piſca⸗

toꝛes. Et ait illis Venite poſt me c̃. Fuerunt
eigeʒ officio deputati ſcilʒ apoſtolatui chꝛiſti.
Ande Luẽc. vj.ca.⁊ ¶atth.x. ca. ſcribit. Ele

git duodecim quos apoſtolos nomiauit. ſiimo
nem quẽ cognominauit petrũ ⁊ andreã fratrẽ
eius. Fuerunt inſuꝑ eodem pᷣuilegio dotati in
miraculoꝝ oꝑatione.vnde Maitb. ca diet 5
tur. cõuocatis ihs duodecim diſcipulis eius:
dedit illis poteſtatẽ ſpirituũ immundoꝝ vt eh

cerent eos curarent oẽm languoꝛẽ omnẽ in

firmiratẽ. MNomina autẽ duodecim aploꝝ ſunt
hec. bᷣmus ſimon q̃ ðꝛ petrus ⁊ andreas frater
eius Altimo fuerũt eodem generemartyri co
ronati:qꝛ ambo crucis ſupplicium pertulerunt

Igeo ecdeſia cantat. Andreas xpᷣi famulus dẽ

gnus dei apoſtolꝰ:germanus petri⁊ in paſſiõe
ſocius. ¶ Tertia coditio illius obediẽtie ðꝛ ve
locitatis. Obediuit qpe Zindreas ſtatim ſine
moꝛa ſine dilatiöe. Sz hoc tge moꝛtales miſeri
aures hñt ⁊ nõ audiunt: vocant᷑ ad penitentia
atamẽ vix e mille conuertit᷑ vnus. Eoꝛũ vero

rñſio ẽ vel tacita vł expᷣſſa. Reuertemur ad do

minü in ſenectute. Reuertemur ad dñʒ in inſir
mitate. Reuertemur ad dominũ poſt alis an
nos. O peccatoꝛes duri.O peccatoꝛes exceca⸗
ti: nolite differre: nolite pcraſtinare. hodie inqr
Hauigd in p;. Si vocem eius audieritis nolite
obdurare coꝛda vr̃a:hodie inquitnõ cras:de
futuro quideʒ nil certũ habemus ꝛpſens tim tẽ⸗
us nẽm eſt. Dü tẽpus habem ait paulus ad

v.ca. Metardes conuerti ad dominũ ne diſſe.
ras de die in diem: ſubito em̃ venit ira illius ⁊ ĩ

merꝰ ꝑeuntiũ.O qᷓ; magna multitudo dei mã⸗
data ſpernẽtiũ. Vocat oẽs benignꝰ pr tam dul
citer: ⁊ homiĩes ingrati ei obedire poſtponunt.
Pꝛopter dicta Gꝛegoꝛij in omelig ita pulchꝛe

loquit᷑. Audiſtis fratres chariſſimi qꝛ ad vniꝰ
iuſſionis vocẽ petrus ⁊ andreas relictis rheti⸗
bus ſecuti ſunt redemptoꝛẽ Nulla vo hũc face
