eęelſſet. Aiſio em̃ xp̃i coꝛpoꝛalis ſpectat nõ ad eſ⸗

ſentialeʒ completionẽ beatitudinis: ſ̊ ad quod
dam accidentale gaudium. Nam gla coꝛpis et

ſenſuũ exterioꝛũ erit ꝑ redundantiã delectatio⸗
nis venientis ab anima ex viſione dei. vt dicit

Augꝰ.in eplłla ad Dioſcoꝛũ. Ande multũ dero
gare videt᷑ ſummo bono qui dicit ipᷣm nõ ſuffi
cere abſq; bono creato ſibi adiũcto ad homieʒ

glfecte beatificandũ. C Secũda ratio ſoluitur.
gꝛilla idoneitas ⁊ congruitas data hũane na⸗

ture ad incarnationem attendit᷑ ex parte repa⸗

rabilitatis homis pᷣncipaliter.qᷓ;uis ratione di

gnitatis ⁊ aliarũ conditionũ aliquo modo attẽ
datur. Ideo ſicut hõ non fuiſſet reparatus ſi
nõ cecidiſſet q;uis eſſet reparabilis ſic deitati:
nõ eſſet vnitus qᷓ;uis eſſet vnibilis. Nec tamẽ
fruſtra fuiſſet illa potentia.qꝛ multeſunt poten
tie ⁊ idoneitates que ad actum nõ reducuntur.
tamen fruſtra nõ ſuntqꝛ dignitati ⁊ nobilita
ti nature atteſtant᷑. MNec dicit᷑ potentia fruſtra
ſi non reducit᷑ ad actum. ſed tunc fruſtra eſt cũ
ad actum non reduct.⁊ tñ ad actum exigit eã

reduci tempus ⁊ locus. ¶
la cenſetur ex eo ꝙ deus ſufficienter manifeſta⸗
uit ſuam potentia ſapientiã ⁊ bonitatẽ ꝑ opus
creationis rerũ diſtinctionis ⁊ oꝛnatꝰ.ſicʒ iſtã

õ

ufficienter manifeſta⸗

manifeſtauerit in opere incarnationis dum ꝓ⸗

pter hominis lapſum decuit xpᷣm carnem aſſu⸗

—

mere.CQuarta adhucratio inficit᷑. quia licet

P xpᷣm incarnatum ſit exaltata humana natu⸗
ra. non tamen ſequit᷑ ꝙ homo ex hoc repoꝛtet
cõmodum de malicia ſua: qꝛ incarnatio nõ fuit
ex malicia homis: ſed ex ſumma benignitate et
ſapientia dei. Quia em ſapientia dei vincit ma

liciam. Hinc eſt qꝙ non patitur eſſe malum ali⸗

quod de quo nõ eliceat bonum ⁊ etiam maiuſ

bonuʒ. Alioqͥn non ꝑfecte maliciam vinceret.
NPꝛopterea contra puaricationem Ade quito
tum genus humanũ interfecit ſtatuit rectitudi

nem ſecũdi Ade:qui ꝓ toto genere hũano poſ

ſet ſatiſfacere.Et cuius obedientia multo plus

ſibi placeret qᷓ; inobediẽtia Ade potuit ſibi diſ

plicere. Quare filium dei incarnari nõ fecit no
ſtra malicia:ſed dei charitas nimia ⁊ miſcdia.
¶Quinta ratio nihil concludit. quoniã nõ eo
dem modo ſe habent meritum vite eterne et ſa/
tiffactio p offenſa. Ham ad meritum vite ſuffi
cit complacentia ex parte merentis.ad hãc au⸗

tem complacentiam ſufficit diuina gratia. Et

quia gratiam diuinam poterat homo habere
p miſſionem ſpũſſancti ⁊ filij in mente abſq; fi⸗
lij miſſione in carnem. Hinc eſt ꝙ ad ꝑfectionẽ

meriti vite eterne non opoꝛtuit incarnationem

interuenire. Ad ſatiſfaciendum aũt non ſolum

requirit᷑ ꝙ ſatiſfactio placeat:ſed ꝙ damnũ re⸗
compenſare valeat. ⁊ honoꝛem deo ſublatuz re

ſtituat.Etideo non tanta fuit neceſſitas incar⸗
nationis ꝓpter neceſſitatem merendi ſicut pꝛo
pter neceſſitatem ſatiſfaciendi.Et ꝙ iſtõ ſit ve
rum patet in angelis quoꝛũ natura non eſt vni
ta verbo.⁊ tamen meruerũt vitam eternã. In⸗
ſuꝑ eſto ꝙ tante difficultatis ſit mereri vitam
aamſien ſatiſfacere ꝓ offenſa.nõ tñ opoꝛ⸗

tet ꝙ ꝓpter hoc neceſſaria ſit incarnatio chꝛiſti

p eo ꝙ ſpũſſanctus ipᷣeqͥ ꝑ charitatem mouet

aiam dignam eam facit gloꝛia ſempiterna. Sʒ

ad ſatiſfaciendũ neceſſaria eſt incarnatio.qͥa vt

aiũt oẽs theologi.Cõgruentiſſimus modus ſa

tiſfaciaidi fuit ꝑ moꝛtẽ ⁊ paſſionẽ xpᷣi.ſicut cõ
gruentiſſimus ẽ ad merendũ ꝑ charitatẽ ⁊ dile
ctionem. ¶ Sexta ratio ad h̊ nõ põt militare.

qꝛ mr̃imoniũ duplicẽ hʒ ſigniſicatõʒ.ſignificat
em̃ ↄiunctionẽ dei ad eccłlam ᷣm charitatẽ.Et
ſignificat etiã ↄiũctionẽ naturaꝝ in ꝑſone vni
tate. dictãq; ſigniſicatiõʒ hʒ ſᷣm ſtatũ naturela

pſe. pᷣmã vo habuiſſet ſi ſtetiſſʒ hõ. Et ideo nõ
eſſet falſum ſignũ.ſicut em mr̃imoniũ nüceſein
2

officiu inr.

4„ „

11]

eoꝛũ ſentẽtia tali ratiõe.Si deꝰ aſſumpſit hüa⸗

nam naturã: aut hoc fuit ꝓpter hũanã dignita
tem: aut ꝓpter neceſſitatẽ. Si ꝓpter dignitatezʒ
cũ angelica natura ſit dignioꝛ q; hůana: magi-
debuit aſſumpſiſſe angelicã. Si ꝓpter neceſſi⸗
tatem ⁊ neceſſitas indigentie nõ ſit niñ pꝛopter
pctm. viðꝛ ꝙ pᷣcipua ratio incarnatõnis fuit
redemptio hũani generis lapſi Accedit ad hoc
ag firmioꝛẽ ↄfirmatõʒ ꝙ oẽs doctoꝛes famoſi
celeberrimi ita expᷣſſe tenent ⁊ loquunt᷑. AUnð
ſuꝑ illo ꝓbo Rat. xviij. ca. Venit filius hois

qrere ⁊ ſaiuũ facere qð ꝑierat Aug'. in li.de v⸗

„

Nulla cauſa fuit veniendi xpᷣo dno:niſi pecca
toꝛes ſaluos facere. Tolle moꝛbos tolle vulne⸗
ra: ⁊ nulia erit cauſa medicine. Et ſuꝑ illo ver⸗
boo Mat. j. Ypᷣe em ſaluũ faciet głm ſuũ a pec⸗
calis eoꝛũ Augꝰ. refrrt. Si hõ nõ peccaſſet vir
go non peperiſſet. Et idem ſuꝑ iſto verbo pſał.
Inſfixus ſuʒ in limo Efundi. vtina maneret hõ
in eo qð deus fecit.Si maneret in eo qð deꝰ fe
cit nõ in limo infixus eſſet quẽ deus genuit.Et
iteꝝ Augꝰ. ſup illo lo Zob:r1. c. Somie ec⸗
ce quem amas infirma
amaret ad terrã de celo non deſcendiſſet.Et ad
igem eſt dictũ Gregl. in hymno. Exultet iaʒ an
gelica. vbi ait Mihil em nobis naſci ꝓfuit:niſi
redimi ꝓfuiſſet. Et Leo papa in ᷣmõe de nati/
uitate inqt. Si hõ ad imagine ⁊ ſimiliti dinem
„ fact“ in ſuo honoꝛe manſiſſet: creatoꝛ mũdi cre
atura nõ ſieretneq; ſempiternus tempoꝛalitatẽ
ſubiret. aut eq̃t deopr̃i dei fuiꝰ foꝛmã vᷣui aſſu⸗
meret. Etne vlteriꝰ defatigent᷑ animi auditoꝝ
cũ vtraq; opimo ſtare poſſit. Ego dico ꝙ ſi nõ
2peccaſſet hõ:qͥd fuiſſet nobis reuelatũ non eſt.
BSufficere nobis debʒ ꝙ xpᷣs faciꝰeſt hõ vt pec

ipeccatoꝛes dñs nõ

OSlſfſticin inte mediũ tũc aüt ſolum in officiu. ſic
mMõ hz duplex ſignificatũ:tũc vo vnũ. ¶ Sep

aa lapſum poſſibilis Et ꝓpterca nõ ſequitur
aia xpᷣi facta ſit qdam occaſione ⁊ nõ pᷣncipa
lil intentiõe.h̊ em teneret ſi deus in ↄditòe gene
ris humani nõ pᷣcognouiſſet hois lapſum. Ex
Ahus oibus qͥ tenent ꝙ nò fuiſſet incarnatꝰ cri
ſtus ſi nõ peccaſſet Adaʒ. aſiſerũt ꝙ opinio iſta
eoꝛũ magis deũ honoꝛat qᷓ; bma qͥ deu intra p-⸗
fectionẽ vniuerſi includit.hoc vo ſupꝛa omnẽ
oꝛdinẽ vniuerſi ponit illũ. De quo vide bona/
uen. in. ij. di. xv. q.iiij.in lr̃a. Inſuꝑ foꝛtiſicat᷑

bis apli ſic dicit. Si hõ nõ peccaſſei: filius ho⸗
minis nõ veniſſʒ. Et iteꝝ ſuꝑ illo dicto apoſto
li. j.ad CThimo.j.c. E'pᷣus Jeſus venit in hunc
mundũ ſaluos facere peccatoꝛes Auguſti.ait.

ia inſuꝑ ro nõ adimittit necacceptat᷑. qm de-·
ab eterno pᷣſciuit lapſuʒ humani generis qð ti
fecit qꝛ ſerep araturũ coguit. Et ideo pᷣncipali?
in intentiõe fuit reparatio lapſi: q;ᷓ ↄditio eius

ñ generio huani deleret. hic dirigeda eſt co⸗

ſideremus q;ta fuit admiranda charitas dei
ptis:qͥ ꝓpꝛio filio ſuo nõ pepꝑcit: ſᷣ ꝓ nobis oiĩ⸗

bus tradidit illũ. De h̊ ſieſcribit᷑ Joh:iij. Sic
deus dilexit mundũ vt filiũ ſuum vnigenitum
daret vt ois qui credit in illũ rõ peat:ſᷣ habeat
yvitam eteruaã. Quod Miero admirãs in epiſto

la ad Damaſum pa. inqt. Que maioꝛ poteſt eẽ
clementia qᷓ; vt dei filius: filius hois putaret᷑:

decein menſiũ faſtidia ſuſtineret. partꝰ expecta
ret aduentũ.p ſingulas adoleret etates. ⁊ poſt

cõtumelias vocũ alapas ⁊ flagella cruciſq; ꝓ
nobis fieret maledictũ:vt nos a maledicto leg-

abſolueret. Et OGreg. reclamãdo ſic preʒ eter⸗
num alloquit᷑.O inextimabilis dilectio chari⸗

tatis:vt ᷣuum redimeres filium tradidiſti. Et

merito qlibet in ſtupoꝛẽ verti debet cum audit
deũi carne veſtitũ paſſibili. ⁊ humiliatum vſq;
ad foꝛmam ᷣui.non ꝓpter ſuã ſᷣ ꝓpter noſtraʒ
indigentiã: vt nobis peuntibus ferret opem.

S5

—

Ecund

En

rium declarandũ de incarnatioe xpᷣi

nationis vſq; ad ſextam etatem mũdi. Quare

auũt non ante voluerit incarnari dixi in quodã
pmone de annũciatione vᷣginis. ꝗlicet alibi ſit
notatus.tñ ꝓ huius operis ꝑfectione etiam in
Hhoc libꝛo ſcribit᷑. Nunc vo aperienduʒ eſt cur
tempus illud quo deus hõ factus eſt ab Apio
teinp plenitudinis appellat᷑: Et ad hoc reſpõ/

det dñs Bonauen. in. iij. di. j. in declar atoe lre

Yſic dicit. ¶ Pꝛimo reſpectu dei. ꝗꝛ in incar⸗
ngtiõe eſt facta plena ꝑticipatio oiuitatis Oi
ad Colocẽ.ij.c.dicit apls. In xpᷣo habitat ois
plenitudo diuinitatis coꝛꝑalit᷑. ¶ Sedo dicit

tẽpus plenitudinis reſpectu angeli qꝛ per chꝛi
ſtum reparata eſt angeloꝛũ ruina. Ideo dauid
in pſał.cix.ait. Judicabit in nationibus imple

bit ruinas. ¶ Tertio ð .ꝑs plenitudinis reſpe
ctu hois.tũ qꝛ plenea culpa liberat᷑.tũ qꝛ ple⸗

ne eſt de veritate neceſſaria edoctus.tũ qꝛ ple⸗

na gra diffuſa eſt incredentes. Vñ ðꝛ Sohʒ.j. c.
ꝙ Johanes baptiſta teſtimoniũ phibes de cri
ſto ait. De plenitudineeiꝰ accepimꝰ oẽs ⁊ gra

tiam ꝓgra.qꝛ lex ꝑ moyſen data eſt.gra ⁊ veri

tas ꝑ Jeſum xp̃ᷣm facta eett.

OQ ugliter accip iendũ ſit in ediuzʒ teim
poꝛis in quo Xps incarnat? e. Ea: II.

atio nra hͥ pie ad mentẽ reuocandũ.Co⸗

tpꝑs incarnatiois xpi merito oicit

tps plenitudinis reſpectu dei. reſpe⸗
ctu angeli et reſpectu hois:· Ca. II.

uümylte⸗

Nicit tarditatis. In quo ſideliter cõ
fſtemur xpm rationabilit diſtuliſſe temp incar

27— — — — — ——
N —— — — = 4£ R

An xps incar.
bitrant ꝙ ſic ꝓpter vba Abacuc pphete dicẽ
is:·c.iij. Oñe audiui auditionem tuã ⁊ tiui.

— r „„
. . . R]—22
e 5 4

arandũ de incarnatõe xpᷣi dicit᷑

tpalitatis Et in h inueſtiganduz eſt
ncarnatꝰ? ſi in medio tꝑis.Et qͥdã ar

Bñe opus tuũ in medioa

gatus erit ab itinere. Quid eſt aliud qᷓ; fatiga⸗
tus in carne.Quare g̊ hoꝛa ſexta.qꝛ etate ſecu⸗

liſexta. Cõputa tanq; vnã hoꝛã. AUnam etateʒ

ab Adã vſq; ad Noe. Scdam a Noe vſq; ad

Abꝛaam. Tertiaʒ ab Abꝛaam vſq; ad Bauid

Quartã a DHauid vſq; ad tranſmigrationeʒ ba
bylonis.Quintã vſq; ad baptiſmnũ Johannis

Sextã vſq; ad conſummationẽ ſeculi.hec ille. 2
Cõſtat aũt ꝙ ſexta etas in qua xpᷣs venit nõ ẽ ⸗

in medio tꝑis cuʒ ſit vltia. ꝙᷓ magna reſtat in H

ꝑplexitas.quã ammouendã puto ne in dubio

animus in ↄtemptũ cadat ſcripturarũſanctaꝝ
Et ꝓpterea dicere poſſumus ꝙ mediuʒ ſumit

duplicit.ſ. ſtricie ⁊ punctalit᷑ ꝓ eo tꝑe qð eq̃lit
diſtat ab extremis.ſ.pᷣncipio ⁊ finetpis.Et ac⸗

cipit᷑ large ꝓ eo.ſ.qð eſt inter illa extrema ver⸗
ba.itaq; Abacucmedium tꝑis deſignãt.lhoc
mõ ſcdᷣo ꝙ ſi ſtricte vellemus intelligere tũc no
bis eſſet certitudinalit᷑ cognita hoꝛa iudicij qð
in fine tempoꝝ ⁊ ↄſummatione ſeculi fiet cõtra
id qð ſaluatoꝛ nr dixit Mar.xiij. Et Matth.
xxiiij.c.De die aũtilla ⁊ hoꝛa nẽo ſcit. Ob qð

Aug'. li. xviij. de ci. dei dicit. Fruſtra annoſ qͥ

remanẽt huic ſeculo cõputare ac diffinire cona
mur. cũ h nõ eſſenrjm ex oꝛe veritat audiuimꝰ.
Sufficiat igit᷑ nob agnoſcere ꝙ incarnatus eſt
xps inter pᷣncipiũ ⁊ finem tꝑis qð eſt medium

valde latũ nõ aũt in extremitatibus in pᷣncipio

ſcʒ ⁊ in fine.De ãnis vwo qͥ fluxerunt a pᷣncipio
mũdi vſq; ad incarnatõeʒ xpᷣi varia ẽ opinio.
Naã ſᷣm Beda fuerũt anni qͥnq; milia centũ no
nagintanouẽ.Alij vo cõputãt qnos tria milia
nongẽetos ſexagita. Nõ tn ꝓpr᷑ h̊ cuiqᷓ; duꝝ vi
deri dz. cũ difficillimũ creda pũcta licere poſſe
puari mẽoꝛiã annoꝝ in rebꝰ geſtis.DHebemus
itaq; nos oi curioſitate depoſita redẽptoꝛi nro

gras qs poſſumꝰ dicere. qꝛ non expectamꝰ aim

KHl

oib“ vt facile ſaluari poſſumꝰ. aꝑuitq; ianuam

Wr 22
.
* —* W
.* . . O

dire qͥ blaſphemiã ar 8audez
creatoris nr̃i accedere ↄfitemur. Tũc qͥdẽ illuzʒ

Dermo iiij.

iI blius eu in carnẽ ventuꝝ qͥ iam veit 2 viaʒ frẽ

regni celoꝝ ad qð nos ip̃e ꝑducat qͥ viuit ⁊ re⸗

gnat in ſecula ſeculosiu.
LSermo

eſu xpi a cuius

W

ern E

t Yoh. bme ſue cano. c. iiij
nanim“ deuz incarnatu au
rbitrant᷑ qð nos ad laudeʒ

Retrugit quoꝛũdam

bñdicimꝰ cũ ſtabili fide credimus euʒ ꝓnobis
hoiem factũ. Ataũt aſundãt᷑ increduli ⁊ mẽs
bonoꝝ in ipᷣa vyeritate letet᷑ in h moe deincar

natiõe Jeſu xpi bſidicti vba ſaciem de locu
tus eſt Yoh. in vbis i themare poſitis vbi tria

myſteria occurrũtↄſideranda.
HMꝛimũ dicitur poſſibilirai.
Secundũ neceſſitatis ¶ Tertiũ credulitarj
ualiter fuit poſſibile deum carnẽ

endemus ꝙ deũ incarnari fuit poſ
Et h m CTho. iij.pte. q.j.triplici rate.

C Scdᷣo rõe excedẽtie ꝗ 6ͤe zueniẽtie

CPꝛio oſtẽdit᷑ impoſſibilitas incarnationis

oẽ illud qð nec ↄdictionem includitnec aliquẽ

defectum in deo ponit iuxta vbũ angeli ad vir

ginem beatiſſima Lu.j.dicentis. Non erit im⸗
poſſibile apud deũ oẽ verbũ.Sʒ deũ hũanam
naturaʒ aſſumere nec gᷣdictionem includit.nec
aliquẽ defectũ in deo ponit.qð patʒ.qꝛ diuina
natura vniri hũane in vnitatẽ ꝑſonenõ ẽ alidᷣ

qᷓ; diuinã pſonã ꝗᷓ ab eterno fuit hypoſtaſis re

ſpectu diuĩe nature in tꝑe.hoc aũt nõ dicit ali⸗

quã impfectionẽ:ſᷣ potiꝰdignitatẽ ⁊ nobilitatẽ

Sicut em cũ de ſit bonus ab eterno in nullo fit
derogatio bonitati ſue dũ eſt cã bonitatis crea
ture in eꝑe.qᷓ;uis bonitas creatalõge ſit inferi⸗
oꝛ bonitate increata.Sic cum pꝑſona filii dei ſit

hypoſtaſis intelligibił intellectuał ⁊ ſpũalis ⁊

increata ab eterno.innullo derogat ei ſi fit hy⸗
poſtaſisrõnalis nature create in tꝑe.Et quem
admodũ deus de non creante fit creans in actu
abſq; aliq̃ ſui mutatõe:ſᷣ ſolũ facta mutatiõe ex
ꝑte nature create.Sic ꝑſona ſu veianon en.

*

SGel artus in quo Nactat᷑ de
incarnatioè diji ſu
Bñe opus tuũ in medio annoꝛii viuifica ilud EEbplicita
In medio annoꝛũ notuũ facies. Cũ iratus fuerlj.
miſcdᷣe recoꝛdaberis. Que vba vt ðꝛ in argu/
mento in Abacuc intelligunt᷑ de xpo.Ex qbꝰ i
id videt᷑ affirmari ꝙ deus hõ fact eſt ĩ medio genitu
tpis. At ? alij ↄrium ſentiũt tenentes ꝙ xp̃s in musꝑ eũ Verb
Vltimis tpibus viſibilit deus ⁊ hõ mundoap
paruit.Nam Augꝰ.ſuꝑ.iiij.c. Johᷣ. inquit de
xpᷣo. Iter ipᷣius eſt caro ꝓnob aſſumpta. Qui
eyñm vbiq; eſt quo it:niſi qꝛ ad nos nõ veniret ſi
foꝛmam viſibiłcarnis nõ aſſumeret. Ideo fati⸗

u vt viug⸗

12

11 4

bypoſtaſis hũane nature in actu abſq; aliqua

ſui mutatõe vł innouatiõe facta eſt hypoſtaſis

ipius ſola mutatiõe factajex ꝑte aſſumpte natu
re.inc Leo papa in mone ait. In vtraq; eiꝰ
natura idem eſt dei filiꝰ.nr̃a ſu ſcipiens ⁊ ꝓpꝛia
nõ amittens.in hoie hoiem renouãs in ſe incõ⸗
mutabił ꝑ ſeuerans. Deitas emq illi cuʒ patre
cõmunis eſt nullũ detrimentũ oipotentie ſbijt.
nec dei foꝛmã ᷣni foꝛma violauit.qꝛ ſumma et
ſempiterna eſſentia q̃ ſead hũani generis inci⸗
nauit ſalutẽ. Nos qͥdem in ſuã glam tranſtulit.

fad erateſſeneſit. Scpo oſtendit poſſiil Unu conſiderandi deincarnatoe xi
8Dꝛ neceſſitatis. Abi querit᷑ an fuit

tas incarnatiõis rõe excedentie. vt em ine

larius. lura pot deus facere qᷓ; intellectꝰ in⸗·

telligere. Sed hõ põt ronabilit᷑ dicere ⁊ intelli⸗
gere deũ incarnatũ.Tum ꝓpter ſue potẽtie ſa⸗
pientie ⁊ bonitatis eminenie manifeſtatõneʒ q̊
facta eſt in humani generis aſſumptiõe. Cum
opter operũ diuinoꝛũ excellentẽ ↄſummatõeʒ
4 facta eſt cũ vltimũ ↄiunctum eſt ᷣmo. Tum
ꝓpter peccati ſatiſfactionẽ. ¶ Tertio oſtendi
poſſibilitas incarnatiõis rõne inconuenientie.
Ham eoꝛũ eſt facił vnio q̃ ad inuicem ſimuitu
dinem hñt. Sʒ hõ creatus eſt ad imagineʒ ⁊ ſi
militudinem dei.& ſibi vniri potuit hũana na⸗
tura in vnitateʒ ꝑſone.Sed ex iſta rõetria poſ⸗
ſetqͥs q̃rere. An humana natura ſit mag alſũ⸗
ptibił a filio dei q; qlibet alia natura. Etpoſſz
gliqͥs arguendo ꝓbare Tac Pericheer duob?
Pꝛimo qꝛ Augꝰ.in epla
In rebꝰ mirabilit᷑ factis tota ratio factteſt po·
tentia facientis. Sʒ potẽtia dei facientis incdar
nationẽ q eſt opus maxime mirabile nõ limita⸗
tur ad vnã naturã cũ potentia dei ſit infinita. S&
natura humana non eſt magis aſſumptibilis ꝰ
deo q; aliq̃ alia creatura.Scðo ſimilitudo ẽ ra
tio faciens ad incarnatiõis ↄgruitatẽ.ſᷣ inatu⸗
ra angelica inuenit᷑ expᷣſſioꝛ ſimilitudo dei qᷓ; i
bumana.vt dicit Gregꝰ.xxx vij.li.moꝛal.et in
omeł.de centũ ouibus.g natura angelica mag
erat vnibił᷑ qᷓ; humana.ed h̊ plene intelligẽdũ
bile dicit᷑ qſi aptum ſumi a diuina ꝑſona q̃ qui
dem aptitudo nõ põt intelligi m potentiã paſ⸗
ſiuam naturalem qᷓ nõ ſe extẽdit ad illud quod
tranſcẽdit vnio ꝑſonalis creature ad deũ. THn
relinquit᷑ ꝙ aſſumptibile dicat᷑ aliqͥd ſᷣm ↄgru
entiã ad vnionẽ pᷣdictãẽ q̃ attendit̃ſm dao ĩ hu
mana natura.ſ.ſᷣm eius dignitatẽ ⁊ ᷣm eius ne
ceſſitatẽ.Scðm dignitateʒ qꝛ humana natura
inq;tum eſt rõalis ⁊ intellectual nata eſt attin⸗
eie aliqualit ißm vbũ ꝑ ſuam oꝑatõʒ cogno⸗
cendo ⁊ amando ipᷣm. Scm neceſſitatẽ aute,z
qꝛ indigebat reꝑatione cuzʒ ſubiaceret oꝛiginali
peccato. Hec duo aũt ſoli hũane nature conue
niũt.nam creature irrõali deeſt dignitas.ange

ad AVoluſianũ iquit.

lice vo neceſſitas. l Sdicimus g ereatura ir
rational nõ eſt aſſumptibił.nõ ita dicimꝰ ꝙ ſb⸗
trahamus aliqͥd diuie potentie: ad oſtenden
dũ ↄditioʒ creature q̊ ad ̊ aptitudinẽ non hʒ.

de angelo vo iam dictu eſt ꝙ non erat in eo ne⸗

ceſſitas ꝓpt᷑ peccati angelici irremiſſibilitate,j·
Cquinq; rationibꝰ pᷣcipuis fuit ne⸗
ceſſariũ ex pte hoĩs xpᷣm incarnari ·

Lapitulůlll.

neceſſariũ xpᷣm incarnari: Et ad h̊ dicit ſanct⸗

minẽ ꝑ xpᷣm incarnatũ redimendũ. Et ᷣm hoc

neceſiariũ ðꝛ duplicit᷑. Anomõ ſine quo nõ pe
teſt qͥs cõſequi ſinẽ.vt cibus neceſſariꝰ eſt ad vi
te ſuſtentationẽ.Alio mõ ꝑ qð meliꝰ ꝑuenitur
in finẽ. vt equus eſt neceſſariꝰ etiã homi ſano:
vt melius iter ꝑficiat. Mõ fuit neceſſariuz hmo

mõ xpᷣ̃m incarnari.qꝛ deꝰ cuius ſaplenõ eſtnu
merus.nec eſt finis potẽtie ⁊ vtutis eiꝰ.potu⸗

iſſet ſua volũtate ⁊ autoꝛitate hoi lapſo ſuccur⸗/
rere. Fuit tñ ſcdo mõ neceſſariũ.q; ꝑ xpᷣm icrrx
natũ hõ melius põt in finem ſuũ ꝑuenire. EtB.

ꝛima dicitur fidei rob

2

Quarta vite exeplatio. Auita hois iſtruc
CMꝛimarò ðᷣ fidei roboꝛatio. magis qͥdez ro
boꝛat᷑ hõ in nde:ex eo ꝙ ipᷣi deo in arnato lo⸗
quenti de myſterijs inuiſibilibꝰ credit. Ande
Augꝰ.li.ix.de ciui.dei. At hõ inqͥt fidẽtiꝰ am⸗

ſumpto ↄſtituit atq; fundauitfidẽ. C Notadũ
hic ppt illud vbũ hoĩe aſſumpto ꝙ Epheſina
ſinodus dicit ꝙ ꝑſona nõ aſſumpſit hoieʒ. Ex

quo ſan.tho.iij pte.q.viij.ait.ꝙ locutões do⸗

ctoꝛũ qͥ dicũt xpᷣm aſſumpſiſſe hoĩeʒ nõ ſunt ex

tẽdẽde tanqᷓ; ppᷣe:ſ pie ſunt exponẽde.vt dica
mus hoiĩeʒ aſſumptũ.qꝛ eiꝰ natura eſt aſſũpta.

Et qꝛ aſſumptio termiata eſt ad hᷣ ꝙ filiꝰ dei ſit

hõ. C Scda rõ qre meliꝰ hõ ſaluat᷑ ꝑ xpᷣm icar

natũ ðꝛ ſpei ſbleuatio. Subleuat᷑ qͥpeſpesnr̃fa
vt futura btitudinẽ expectemꝰ dũ xpᷣs inſua i⸗
carnatõe nob oſtẽdit q;ta eſt erga nos dilectio
dei pr̃is.Hhic Aug.lib.xiij. de tri.inqᷣt.Nihil

tã neceſſariũ fuit ad erigendũ ſpem nr̃am qᷓ; vt

demöſtraret᷑nobᷣ qᷓ;tũ diligeret nos deꝰ.Quid
vo huiꝰ rei iſto iudicio manifeſtiꝰ qᷓ; ꝙ dei filiꝰ
nre nature dignat eſt inire ↄſoꝛtiuʒ. ¶ Tertia
1r6 ðꝛ caritatis inflãmatio.Quis nꝗ tam durꝰx··
tam inhuman“ꝰ tã ferre ſit qͥ deũ nõ diligat.a

tantü ſe diligi ↄſpicit vt non niſi amoꝛe dign

90. iij. pte. q.j.ꝙ neceſſitas iſta refert̃᷑ ad ho

Scda ſpei ſbleuatio. Certia caritatl iflamatio.
uita hois iſtructio.

bularet ad veritatẽ ipa veritas dei filiꝰ hoie aſ

— ———

geat. C Quarta rõ ðꝛ vite e

tpe iſto oẽs obligant crede

aſſumere foꝛmã ßui. Jõ Aug. li, de cathetiza/
dis rudibꝰ ait. Que maioꝛ ca eſtaduẽtus dſi:
niſi vt oſtẽderet deus dilectõʒ ſuã in nob. Eti

fra ſbdit. Si amare pigebat ſaltẽ reamare nõ pi

nanq; hoies xpm exemplar ois vtutis ⁊ bone
beateq; vite.Et ideo Augꝰi
natiuitate dicit. Hõ no erat ſeꝗ

poterat. Beus ſequẽdus er

quẽ hõ ſequeret᷑ deus fact eſt hõ. ¶ Quinta
rõ ðꝛ hoĩs inſtructio Inſtruit᷑ em vnuſqᷣſq; vt

intelligat q;ta ſit hois dignitas.ne illã coinqui
net peccãdo. Mꝛopterea Aug'. li. de vera reli⸗
gione inqᷣt. Demõſtrauit nob de qᷓ;ᷓ excelſum

locũ int᷑ creaturas habeat humana natura ĩ B
Fioen in vero hoĩe apparuit. Et Leo pa.iĩ

mõe de natiuitate ſic ſequit᷑. Agnoſce o chꝛi⸗

ſtiane dignitatẽ tuã ⁊ diuine ↄſoꝛs fact'nature
noli in veterẽ vilitatẽ de gᷓui ↄuerſatiõe redire

Nõ vaiʒ quiſpiã recte ſe de cetero excuſare.ſi
ad ꝑadiſi delicias nõ feſtinet.cũ tot actanta p :·
conia de vite eterne immarceſſibili gla vndic;

ſonant.

cite myſteriũ xpᷣi incarnati. Ca. II.

credulitatis. In quo videndum eſt

An credere myſteriũ xpi ſit de neceſſitateapud

omes⸗Et ad ̊ dicit ſan. Tho. ij. ij. q. ij. C via

hoiĩs veniendi ad iuſticia eſt myſteriũ incarna
tiõis ⁊ paſſiõis xpi. Dicit᷑ em Acł.iiij Nonẽ
aliud nomẽ datũ hoĩbꝰ in quo opoꝛteat credẽ⸗

tes ſaluos fieri. Et Augꝰ. in li.de coꝛreptiõe ⁊

gra inqᷣt. Illa fides ſana eſt credimus nulluzʒ
poieʒ ſiuẽ maioꝛis ſiue parue etatis libaria cõ
tagione moꝛtis ⁊ obligatõe pcti:niſi ꝑ vnũ me

diatoꝛẽ dei ⁊ hoĩm ieluʒ xpᷣm. Opoꝛuit g̊my

ſteriũ incarnatiõis xp̃i aliq̃lit᷑ oĩ tꝑe eſſe credi /

tum apud oẽs.diuerſimode tñ ſᷣm diuerſitatẽ
tꝑm a ꝑſonaꝝ ·Mam añ ſtatuʒ pcti hõ habuit
explicitã fidẽ de xpᷣi incarnatiõe ſᷣm ꝙ oꝛdina/

bat᷑ ad ↄſummatõʒ gle. nõ aũt ᷣm ꝙ oꝛdinaba
tur ad liberatõʒ a pctõ ꝑ paſſiõʒ ⁊ reſurrectõcʒ

qꝛ hõ nõ fuit pᷣſciꝰ pcti futuri.viðꝛ aũt incarna

tiõis xp̃i pſciꝰfuiſſe: ex eo ꝙ dixit.ꝓpt h̊ re in⸗
quet hõ preʒ ⁊ mr̃em ⁊ adherebit vxoꝛi ſue. vt

dꝛ Geñ.ij.Ex h̊ apls diẽ ſacẽ̃m magnũ eẽ ĩ xpᷣo
⁊in eccła.qð qͥdẽ ſacrm nõ eſt credibile pᷣmum
hoĩiem ignoꝛaſſe. Poſt pctm auũt fuit explicite
creditũ myſteriũ xpᷣi nõ ſolũ q;tũ ad icarnatõʒ

etiã q;tũ ad paſſioʒ ⁊ reſurrectõʒ bꝰ hũanuʒ

platio. Habẽet
òqdam mõe de
lequedus qͥ videri
t. Del us erat qͥ videri nõ pote
rat. vt exhiberet᷑ homi ⁊ qͥ ab hoie videret᷑ v

reexpli

iiij

genꝰ a pctõ libera?. Qualit᷑ ⁊ p̃es antiqͥ patri
arche.ſ. ⁊ ꝓphete pᷣſigurarũt xp̃i paſſionẽ qui⸗
buſdam ſacrificijs ⁊ an legeʒ ⁊ ſlege:quoꝝ q ⸗
dem ſacriſicioꝝ ſigniſicatum explicite maioꝛes
cognoſcebãt.minoꝛes aũt ſub velamie iloꝝ ſa
criſicioꝛũ credentes ea diuiniteſſe diſpoſita. .
ſi de xpᷣo venturo habebãt fidem velatã. oſt
tꝑs aũt gre reue ate tã maioꝛes qᷓ; mioꝛes tenẽ

tur hr̃e fidẽ explicitaʒ de myſterijs xpᷣi pcipue
qᷓ;tũ ad ea q̃ cõirt: in eccła ſo eniʒant᷑ ⁊ ꝓponũt᷑
¶Sed ʒ iſta poſſet qͥs obijcere. Mꝛĩo qꝛ nullꝰ

tenetr᷑ credere qð nõ cognoſcit. Sʒ hoies nõ co

gnoſcunt myſteriũ incarnatõis.qꝛ Johᷣs bapti

ſta viðꝛ illud ignoꝛaſſe cũ exñs in carcere miſir

ad xpᷣm diſcipulos dicẽs.Tu es qͥ vẽturus es

an aliũ expectamꝰ. Scdo qꝛ Diony. dicit in li.
de celeſti hierarchia. Mli gentiliũ ſalutẽ ade⸗

pti ſunt ꝑ myſteriũ angeloꝝ. tm iſtinõ habue
runt de xpᷣo fidẽ implicitã nec explicitam. Bis

rũdet᷑ ad ᷣmũ ꝙ Johᷣs nõ ignoꝛauit myſteria

ℳ „

xpᷣi incarnati qͥ dixerat Johᷣ.j. Ego vidi teſti

moniũ ꝑhibui qꝛ hic filiꝰ dei. VUñ non dicit.

—

Tu es q veniſti. tu es qͥ vẽturus es.qrens de
futuro nõ de pᷣ̃terito. Sil nõ eſt credendum ꝙ

ignoꝛauerit eũ ad paſſionẽ ventuꝝ.qꝛ dixerat

Ecce agnus dei ⁊c.pnũciãs ciꝰimolatũʒ futu

ram. Mõt g dici ̃ᷣm Gregꝗ.qꝙ inqᷣſiuit ignoꝛãs

an ad infernũ in ꝓpꝛia pſona eſſet decẽſurus.

Ael ſᷣm Ambꝛo.nõ queliuit ex dubitatõe ſiue

ignoꝛantia:ſed magis ex pietate. Nelſicut Cri

ſoſtomus dicit. nõ qſiuit qſi ie ignoꝛaret: ſed

vt ꝑ xpᷣm ſatiſfieret eius diſcipuł.Ad quoꝝ in

ſtructionẽ xpᷣs reſpondit ſigna operũ oſtẽdẽs.

Ad dictũ vo Biony. reſpondet Tho.ꝙ mitis
gentiliũ fuit facta reuelatio de xpᷣo. vt patet de
Job. qui dixit.xix.ca. Scio ꝙ redẽptoꝛ meuz
viuit. Et idẽ de Sibillis. Si qͥ tñ ſaluati fuert
q̃bus reuelatio nõ fuit facta non fuerũt ſalusti
abſq; fide mediatoꝛis.qꝛ ⁊ ſinõ habucrũt fidezZz
explicitã. habuerũt tñ fidẽ implicitã diuina

uidentia credentes deũ eſſe liberatoꝛẽ hominũ

Fᷣm modos ſibi placitos.⁊ ſm ꝙ aliqbus veri⸗
tatem cognoſcentibꝰ ipᷣereuelaſſet. hec Tho.

Quare credere myſteriũ xpᷣi hoc tꝑe obligant᷑

oẽs hoies mũdi. cũ nullus iam de ignoꝛãtia ni
ſi volũtaria excuſare ſe poſſit. Ipm qͥpe incar⸗

nandũ pᷣdixerũt ꝓphete. Incarnatuʒ vo poſt

eius aſcenſionẽ in celũ pᷣdicauerũt apoſtoli.q⸗

7„ 7

rum ſonus exiuit in omnẽ terrã. Mꝛo ipᷣo inſu⸗

per eiuſq; nomis confeſſionetot milia viroꝛumm

ac mulierũ letanter ⁊ libentiſſime martyriũ vio

lentam q; moꝛtẽ tulerũt. F.lVBerũt adhuc ſapien:

tiſſimi vtriuſq; lingue grece.ſ.⁊ latine eruditiſ⸗

ſimi doctoꝛes qͥ tata ĩ laudẽ xp̃iſcripſert vrnul
lus eũñ iã veniſle rationabiliter dubitalepolir

4 4.

RrS

Sermo Y.

Hb qð Maximꝰ in ᷣmòe de martyribꝰ inqᷣt.

MNõ fine maꝗ diſcrimie religionis veritatẽ diſ: Auicẽ.ſuꝑ pᷣmo de celo ⁊ mũdo dixit eſſe
intelligentia mouentẽ pᷣmũ celi. Sed vt ſic lo⸗
quentes repꝛobemꝰ. videndũ pᷣus eſt qd fit v⸗

putamꝰ qua tatoꝛũ ſanguie cõfirmatã videm
Aldagni piculi res eſt ſi poſt pphetarũ oꝛacu

la poſt aptoꝛum teſtimonia. poſt martyꝝ vul⸗ ne
neragae, in ſincnererſmag, vſot rone in qdam ᷣmone. Verbũ eſt ſcða in trinitra
tepſona ꝑ mod nature ⁊ intellectus ꝓducta.
3e B Aug'. vj. de tri. ait. Verbuũ ſolus filiꝰ ac⸗
cipit. ⁊ eo vbũ quo ſilius.Ex in. xv.li.detri
ni.idem Alug. inqͥt. IOpa ppetas pſonalis filij

nera fideʒ qſi nouellã diſcutere pᷣſumas.æpoſt

taz maniſeſtos duces in erroꝛe pmaneas.hil⸗
le. Credamus in xpᷣm illũq; totis viſceribus
diligamꝰ. vt ſic mereamur fieri ꝑticipes gratie

.

ſueꝑ quã tandẽ ad vitã ꝑueniamꝰ eternã Amẽ

C(Sermo quintꝰ de incarnatiõexpii

quo cõfutant᷑ erroꝛes illoꝛu quimun mode pfectõz eius vt oſtendat᷑ pri equal dicit

ℳ .

danã ſapiaz ſectates male ſenſere de

eg peſtra

2

ctoꝛis gentiu vba ſunt iſta oꝛiginali

*£

mos eſt ſupboꝝ vt de ſeißis pᷣſumẽtes cum dei
maslia vtute ppꝛia nõ poſſint attigere i erroꝝ

ffoueas dilabant᷑. Cũ g audiũt in incarnatioe

Zeſu xp̃ᷣi facta ynionẽ naturaꝝ in pſona diuia
Et ꝙ vnus idẽ qui erat ab eterno de ipe ex tẽ
poꝛe ver erat hõ ſtati a veritate diſcedũt.Con
tmna qͥs in B̊ ᷣmõe de incarnatiõe xpᷣi dicturi eri
mus ſub titulo de falſis erroꝛibꝰ circa xp̃m in⸗
carnatũ: in qbus heretici qͥdã ſapia mũdana in
flati ceciderũt. Nam ⁊ doctoꝛ gentiũ in vbis pᷣ

poſitis admonet cũctos ſideles vt reiectl natu⸗

ralibus roõibi qoꝛtũ habent ab huana ſapia cre
dant ſimplicit ⁊ pure his q nobis vtus diuina
EPenn rroꝛ ẽ circa vbu eternale. (pncipales.
Secundus circa aiam rationaͤlen.
LTertius circa naturam coꝛpalem.

—. 2
—

4
*

¶ De tribus opiniomihꝰ falſis circa
verbum eternale quasheretici mali⸗

lein ͥ triplex opinio falſa ti⸗
it ꝓductionis. (netur.
lonis. Tertia filiationis.
ria opinio falſa ð: ꝓductionis. Confſitef̃
dem ſides catholica deũ ab eterno vbũ pdu
xiſſe qð ⁊ deus eſt. At Eunomiꝰ hereticꝰ dice⸗
bat verbũ nõ ab eterno ſ extꝑe ꝓductũ.ſequẽſ
quoꝛũdam phᷣoꝝ opinionẽ qͥ dicebãt a deo ef⸗
fluxiſſe quandã mentẽ in qᷓ eſſent oim rerũ foꝛ⸗

yter. j.ad Chorl c. ij. Oꝛopter vanã curiolitatẽ
hoim ꝗq ſe ingenio ac ꝓpꝛijs ſenſibus archana
dei cophendere putant. exoꝛte ſunt opiniones
multe falſe qdem ⁊ oino ſpernende. Hhic ſiqᷣdeʒ

ſunt ibi conceptus per

me quã vocabant paternũ intellectũ. Et hanc
Auicẽ.ſuꝑ pᷣmo de celo ⁊ mũdo dixit eſſe pᷣmã

bum in diuis.Et ad hoc dicit Franciſcꝰ de ma

diuerſis noĩbꝰ ſignificat ad expmendã diuerſi
filiꝰ.vt oſtendat᷑ pr̃i ꝑ oia ſimił dicit᷑ imago vt

odſtendat᷑ immaterialit genitꝰ ð: wbuʒ. Ad ha/
no bendã aut aliqlem noticiaʒ iſtius vbi vt refert

— „ . „ 2 = . „
nſapia hoim:t in vtute dei. OO.

Bonauen.in.j.di.xx vij. cõſiderare debemus

qlit᷑ vbũ reperit᷑ in nob. Nam vox ſigniſicati⸗

ua in nobis ðꝛ vobũ:vᷣ tm̃ large ⁊ denoĩatiue in⸗
q;tũ ſignificat interioꝛẽ mẽtis ↄceptũ.ſicvrina
ð ſana inq;tum eſt ſanitatis indicatiua. Et iõ
pꝓpᷣe ðꝛ verbũ id qð ꝑ vocem ſigniſicat.ſ.inte⸗

rioꝛ mentis ↄceptus. VUñ Ariſto.in.j.perier⸗
meniaꝝ. Voces inqͥt ſunt note.i.ſigna earuz d
ſunt in aia paſſionũ.Et ideo ↄceptus mẽtis in⸗

terioꝛ etiam ſi nũqᷓ; ꝑ vocem deſignaret᷑ ꝓpꝛie
dicit᷑ verbũ. Hinc Aug.xv. detri. ait. Quil⸗
quis põt intelligere verbũ nõ ſolum añqᷓ; ſonet

verũetiam añq; ſonoꝛũ eius imagines cogita⸗
tione inuoluant᷑.põt videre aliquaʒ illius vbi

ſimilitudineʒ de quo dictũ eſt. In pᷣncipio erat

verbũ. Aduertendũ tñ ꝙ duplex eſt nobis con
ceptus mentis interioꝛ. Unus infoꝛmis ⁊ im⸗
pfectus. Alius foꝛmatus ⁊ ꝑfectuſ.Cuiꝰ ratio
eſt qꝛ cognitio nr̃a ꝓcedit de imꝑfecto ad ꝑfe⸗
ctum. Etideo de re pmo habemus conceptum
confuſum ⁊ impfectum. vt dicit᷑.j.phiſicoꝛũ.
Et alsconfezihe nõ dicit᷑ ꝓpꝛie verbu:v co⸗.

gitatio.ꝓcedendo aũt ꝑuenimus ad habendũ
conceptum rei ꝑfectum ⁊ determinatum quia
philoſophis vocatur diffinitio a ſanctis auteʒ
verbum. In deo ergo ponitur verbum non ad
ſimilitudinem verbi large dicti: quod eſt ipſa
vox ſignificatiua vel cõceptus rei imꝑfectꝰ.qꝛ
in deo nihil eſt ſenſibile vel impfectũ. Et ꝓpter

HB vox eſt ſignificatiua q eſt ſenſibił ⁊ ipa cogi⸗

tatio qᷣ licet ſic intelligat. tamen impꝑfectionem

implicat nõ habẽt ibi locum.ſed ibi ponit᷑ vbũ

inquantũ impoꝛtat conceptum rei perfectum.

AQuia deus vnico actu intelligẽdiſeipᷣm ⁊ om

nia alia concipit perfecte. Ex quo patet diſferẽ
tia verbi noſtri ad verbum diuinum.quia ver
bum noſtrum in mentepiunifick. Quat enim
erfecti vel ſoꝛmati tot ſunt
ibi verba. In deo aüt eſt verbum vnicũ. quia

non eſt bi niſi vnicus concept pfectiſſimue.

£ —

— — —. —

E — =
— — —

— =2

= =

—
—

—
—, gneĩ

1

— —

—
—
—

nn

N

uun
ih⸗
Fo

i
e;
640
i
,
Ner

hn
b⸗
n.
on
ſei
nin
ſnt
i
ls,

n510

Alterũ vᷣbum in nob eſt accidẽs ⁊ qͥd tranſtens
qꝛ? nõ ſp actu intelligimus. Sed in deo ideʒeſt
Vſba diuina. Eſt etiã vybuʒ ſꝑ actu pꝑmanens no ꝓducere noluit. Et ſi obſtaret qͥs ꝙ ſpũſſan
ctus ꝓducit᷑ ꝑ modũ volũtatis.⁊ tñ eſt et᷑nus
Bicit Riccardus i.j.di.x. ꝙ creature emanãt
adeo ꝑ modũ volũtatis nõ iñ de neceſſitate: ſ
in diuerſitate ſbe. Spũs aũt ſanctus emanat a
ſuo pᷣncipis ꝑ modũ volũtatis de neceſſitate i⸗
mutabilitatis in idemptitateſbe. Redeamus
iam ad vbi eternitateʒ ↄdudentes ꝙ nullomõ
pot poni in diuis ꝙ fili ſit poſterioꝛ pre.ꝛio
gꝛnulla eſt ibi potẽtia ꝓductiua iĩꝑpfecta.potu⸗

rcternũ. Et vt inquit Augy. nos frequent co⸗
Si wugel neſcimus.⁊ ſic vbo nro coiumcta ẽ

allacia frequent᷑ que nolumꝰ.⁊ tũc iſctaẽ diſ⸗
plicentia q̃ non poſſumus.tũciũcta eſt impotẽ

tia. wbum aũt diuinũ eſt veriſſimũ placentiſſi/
mum oipotentiſſimũ. Et de illius eternitatelo
quit̃ Johãnes cũ dicit in pᷣncipio ſui cuãgelij.
I.n õpᷣncipio erat vbum.lugꝰ.lib.vj.de tri.in
ponci · ait ſic dictũ eſt q̃ſi diceret añ oĩa. Vñ ſciẽ⸗
dum qꝙ pᷣncipium in diuinis aliqñ eſt nomẽ eſ⸗
ſentiale. ⁊ ſic cõuenit toti trinitati.ſic ſumituri
ca.j. extra de ſum.tri. ⁊ fi:ca.cũ ðꝛ. Vnum vni

uerſoꝝ bncipiũ.Aliqñ ẽ nomẽ ꝑſonale.⁊ qñq;
ſignificat prem qui eſt pᷣncipiũ ſine pᷣncipio.ſic

ſumit᷑ ab Aug..li.iiij. de tri.vbi dicit. ꝙ pat eſt

pᷣncipiũ totius deitatis.qñq; ſignificat filium
q̊ eſt ncipiũ de pᷣncipio.ſicut ſumit᷑ ab apoſto
lo ad heb.j. Et tu in pᷣncipio.i.in fllio terram

fundaſti. Qñq; ſigniſicat pr̃em ⁊ ſiliũ: qui ſunt
vvnũ pᷣncipium ſpũſſancti. Qñq; ſignificat eter
nitatem.⁊ ſic accipit᷑ a Johãne. In pᷣncipio.i.
ab eterno. Hinc Anaſtaſius in ſuo ſimbolo ait.
Eternus pr eternus filius eternus ſpũſſanctꝰ*·
Et hyhlariꝰ in lib. de tri. Inter gignere ⁊ gigni

nullũ cadit mediũ. ¶ agiſter vo ſentẽ. de. ix.
pᷣmi li. ꝓbat verbũ eſſe cternũ. Mꝛimo ex rõne

ſumpta a ſimili: ⁊ eſt tał. Splendoꝛ eſt eiuſdem
duratõis cũ igne:æ tamen eſt generatꝰ ab igne
Amulto foꝛtius cum filius ſit ſplendoꝛ patris:
qᷓ;uis ab ipᷣo generet᷑ erit ei coeternus. Secun⸗

do./ inducitmg Auguſtinũ qͥ ait. Filius deiẽ

vtus ⁊ ſapia & ſi non eſt eternus aliqñ fuit deꝰ
ſine virtuie ⁊ ſine ſapientia:qð eſt impoſſibile.
Sceotus vo ⁊ HBonauen.ſuꝑ pᷣfata di. dicũt ꝙ
pecædens eſi poſterius duraiioecoa quo ꝓce⸗

Dit triplici rgge

CNꝛumo ratiõe limitationis potentie.

¶ Secũdo ratione modi ꝓducendi.

Certio ratione libertatis.

¶VPꝛimo rõe limitatiõis potetie qñ

ceſſario eſt poſterioꝛ eo duratõe. ¶ Scðo rõne

modi ꝓducẽdi. Qñ em̃ aliqͥd ꝓducit᷑ ꝑ motuʒ
àmotus eſt in tꝑe.opoꝛtet ꝙ ꝓductũ ſit poſte⸗
rius ꝓducente duratiõe.qꝛ ꝓductũ hʒ pᷣmoeſ

ſe in ſilo inſtanti in quo terminatur ille motus.
Tertio rõe libtatis. Qñ aliqͥd ꝓducit᷑ libe⸗

re ⁊ nõ de necelſſitate nature.tũc ꝓductiũ eſt po
ſterius ꝓducẽte.q; tale agẽs põt expectre ad
pgducendũ ſu effectũ. Sicut creare a deo cuiꝰ

¶ Becuũdo rationeſimplicitatis.

Deimoroelimi ꝓducens
ʒ a ppncipio ſue durationis potentiã ꝓdu/
ctiuã pfectã.ſicut hõ a pᷣncipio puericienõ ha⸗
bet potentiã generandi ꝑfectã. Et iõ eiꝰ filiꝰ ne

V.

potentia eſt ꝑfectiſſima ſinetroſinutationeet
mMotu.tñ creatura nõ eſt ſibi coeterna.qꝛ ab etc᷑/

it nãq; ab et᷑no pr generare filiũ. Scðo qꝛ voũ

nõ ꝓcedit ꝑ motũ et mutatõʒ.Tertio qꝛ filiꝰ ꝓ
cedit a pr̃e de neceſſitatenature.qꝛ deꝰ neceſſa⸗
rio intelligit ſe.quare ⁊ filius patri eſt coeternꝰ
¶ Scoa opinio falſa circa vbũ eternale con
uerſionis. Quidã hereticus cui nomẽ Apolli⸗
naris tenere pᷣſumpſit ꝙ vbũ ſit in carnẽ cõuer
ſum ꝓpterea qꝛ in euangelio ðꝛ. Verbũ caro fa
ctum eſt. Sicut aqᷓ ↄuerſa eſt in vinũ.de ᷓ JGo/
han. c.ij.ſcribit᷑. At aũt guſtauit architriclinꝰ
adquã vinũ factũ. Sed h̊ nõ eſt ſiłe.qꝛ aq̃ potuit
in vinum auerti. vbum aũt dei in carnẽ coõuer⸗

ti impoſſibile eſt. Qd ſanctꝰ Tho. in. iiij. ſüme

5 gentiles ꝓbat triplici ratise.
Heimo ratione immutabilitatis.

Tertio ratione incõmunicabilitatis.

——
—
2 7

CNꝛimorone immutabilitatis. Eſt vtiq; de

immutabil. Omne aut qð ↄuertit᷑ in aliud mu
tatur. Cũ g̊ vbum dei ſit deus. impoſſibüe eſt

fuerit in carnem ↄuerſum. C Scdo fuit ipo
ibile rõe ſimplicitatis. deꝰ eſt ſumme ſimplex.

11 0ν„ 1 .
Sig vbü dei eſt in carnem ↄuerſiin. opoꝛtz ꝙ
totũ vᷣbum ſit ↄuerſum.qð aũt in aliud ↄuerti

tur deſinit eſſe qð erat. ſicut aq in vinum cõuer
ſa nõ eſt amplius aqᷓ.ſequeret᷑ ů̊ ᷣm Apollina⸗

rem ꝙ poſt incarnationẽ vbũ dei nõ erit.quod

eſt impiũ ⁊ iniquiſſimũ dicere. ¶ Tertio ẽ im/
poſſibile ꝙ vbũ dei ↄuertat᷑ in carnẽ rõe inco⸗
municabilitatis. Eoꝛũ em̃ qͥ nõ cõicant ĩ mate

ria ⁊ in genere vno impoſſibile eſt fieri ↄuerſio
nem. Nam ex linea nõ fit albedo.qꝛ ſunt diuer⸗

ſoꝛũ generũ.neq; coꝛpꝰ elemenrare põt cõuerti

