ſead nomen qð vel angelus vel deꝰ ipᷣe nob re⸗

uelauerũt.¶ Secundũ dubiũ erat:vtrũ deꝰno

*

minari poſſit pluribꝰ nomibꝰ:Ad qð rudet Ri

Cardus de media villa. di. xxij.li.pᷣmi ꝙ ſic. naz
q̃dam noiĩa ſigniſicãt deũ ᷣm ſe.q̃dã in cõpatõe
ad creaturas.Noim auũt ſigniſicantiũ deũ ᷣm ſe

Quedã ſigniſicãt eſſentiã.Auedã ꝑſonas Que

dam notiones. Nomia qᷓ ſignificant eſſentiã plu
raſunt.qᷓ;uis diuina eſſentia ſit ſũme ſimplex:ta
men ꝓpter infinitatem ꝑfectiõis ſue nri intelle
ctus debilitatem nõ põt hõ illã pfectiõeʒ vnico
ↄceptu expᷣmere:ſᷣ de illa foꝛmat plłes cõceptus

Et nihilominus ſi de illa foꝛmaret ↄceptſine ſi

ne:nunq; ꝑ illos ↄceptus expᷣmeret eam pfecte

Facit aũt intellectus nr aliũ ↄceptũ de diuia ꝑ

ſic de alijs attributis. VUñ qᷓ;uis pluria noia di⸗

cta de deo ſignificent rem eandẽ:iñ illam figniſi⸗
cant ſub diuerſis rõibꝰ:⁊ a diuerſis rõibꝰ impo
nũtur. Jo talia noĩa nõ ſunt ſinonima: qꝛ nofja
ſinonima ſola voce differũt. Noia inſuꝑ q̃ ſigni

ficant ꝑſonas pluriſicant᷑.qꝛ płes ſunt ꝑſone di⸗

uine. Sic ⁊ noĩa qᷓ ſignificãt notiões. Scðm bo
nauẽturam in bꝛeuiloquio. Relatiões in diuis

poſſit diſtincte cogſcere

int qtuoꝛ... paternitaſ.flliatio. ſpiratio. pceſſio

Biony. ca. vl.

de diui. no. Beü p creaturas triplicir cognoſci

mus.Autp ablationẽ ↄditionum impꝑpfectaruʒ

que reꝑiunt᷑ in creaturis.Autꝑ ſuꝑeminẽtiam
conditionũ pfectarũ.aut ꝑ cauſalitatẽ creatura

rum. Et ſᷣm hoc deũ triplicit᷑ noiamuſ. Illa vo

noĩa qͥbus nominamꝰdeũ remouendo plurificã

tur:qꝛ płes ſunt ↄditiões impfecte in creaturis
s nominãdo a deo remouemꝰ. Quarũ vna eſt
finitas: quã remouemus cũ dicimꝰ. Deus eſt in
finitus. Alia eſt creatura:quã remouemus cuʒ
dicimꝰ. De eſt increatꝰ. Sil dicimꝰ deum im⸗
menſum.qꝛſine menſura incoꝛruptibilẽ.qꝛ ſine
coꝛruptiõe immoꝛtalem. qꝛ vita eſt ſine defectu
moꝛtis incoꝛpoꝛeũ.qꝛ ſine coꝛ ꝑali materia.No
mina aũt q bus noiam deũ ſibi attribuendo ſu⸗
pereminentes ↄditiões ꝗᷓ ſunt in creaturis:plu⸗

riſicant᷑ ſᷣm ꝙ ſunt plures ꝑfecte ↄditiões i crea

turis q ꝑ ſuꝑeminentiã deo attribuunt᷑ ſicſunt
lux.vita.bonitas.⁊ ſic de alijs.Noia etis qbus
noiamus deũ ſub rõe qua eſt c creaturaꝝ: plu⸗
ra ſunt. ᷣm ꝙ creature referunt᷑ ad ipᷣm ſub alia
1 alia habitudine cauſe. Referunt᷑ em ad ipſuʒ
vt ad cãm eſncientem ſui eſſe.⁊ ſicnoĩat᷑ creato.
ri ⁊ ad cãm ęxemplarem.⁊ ſic ðꝛ exemplar. ⁊ ad
cauſam findle. ⁊ ſic vocat᷑ finis. agnus itaq;

de eſt ⁊ excelſus valde: cui tanta noia cõpetũt

que nos inſtruunt vt contemplemur eũ ſuꝑ oia
exiſtentẽ ſupantemq; oẽm intellectũ cuiuſlibet
creature. ¶Tertiũ dubiũ fuit. vtrũ hoc nomẽ
deus inueuiat᷑ in cripturis expᷣſſum. Mꝛo quo
gudiende ſunt voces oĩim ſcripturarũ tam diui⸗
narum q; humanaꝝ.in dbus ꝓphete.priarche
apoſtoli. euangeliſte. doctoꝛes. impatoꝛes. pPi
medici. aſtrologi ⁊ poete hoc nomẽ de in auri⸗
bus oim ſonani cũ eximia laude. Ergo incipia⸗
mus a veteri teſtamẽto ⁊ ſequamur ea q ponun
tur in nouo. Deinde qͥ a pᷣnoiatis tangut᷑. Scri
biturnaq; Geñ.j.c. In pᷣncipio creauit deꝰ co-·
lum ⁊ terrã. Eodem.ca.ixit deus ſiatlux. Et·
iterũ. Vidit deus lucem ꝙ eſſet bona. Etibide,z
ſepius repetit᷑. Dixit q; deus. Dixit vo deus.
Et. xx. c. Dixit pᷣpens ad mulierẽ. Cur pꝛecepit
vob deus ne comederetis ex omiligno padiſſ.
Eogdem.c. ocauit dñs deꝰ Adã. Et. v. c. Hic
eſt liber generatiõis Zldãa in die q̊ creauit deus
hoiem. Et. vj. c. Bixitq; deꝰ: nõ pinanebit ſpiri
tus meꝰ in hoie in eternu:qꝛ? caro eſt. Et.ix. ca.

PBñdixitq; deꝰ Noe ⁊ filijs eius:dixitq; ad eos

Creſcite v mitiplicami. Et. xv. c. Credidit abꝛa
am deo: ⁊ reputatũ eſt ei ad iuſticiã. Et.xvii.c.

Ego ſum deꝰ oipotens:ambula coꝛã me.Et.xv

Motiões vo ſunt relationes pᷣdictoꝛũ cuʒ inna⸗
ſcibilitate. Moia qᷓ ſignificãt deũ in cõpatiõe ad
creaturas piarificant᷑. Quia vᷣm

— — — — —. — — — ⸗ —

— — — — —S — — — —

— S—

i ca Hundd veoeſtdcsdiſiclle. Et. xxi, ca.
Temptauit deꝰ abꝛaã.Eodẽ loco. Uenerũtad

locũ quem oſtẽderat ei deꝰ. Et.xx vij.c. Bet ti⸗

bi de de roꝛe celi. Et.xx viij.c. Deꝰ oĩpotẽs bñ

dicat tibi:⁊a creſcerete faciat atq; młtiplicet.Eo

dem. ca. Mõ eſt hic aliud niſi domꝰ dei æ poꝛta

celi.Et.xxx.c.Exaudiuit deꝰ pᷣces eiꝰ.l..lie.Eo

dem. c. Bixit Rachel. Abſtulit deꝰ ob ꝓbꝛium
meiũ.Et. xxxv. c. Apparuit Jacob de cũ fuga⸗
ret fratrem ſuũ. Eodem.c. Ego ſum deꝰoĩpotẽs
creſce et multiplicare.Et.xl.ca.Dhixit Joſeph.
Nunqͥd nõ dei eſt interpᷣtatio.Et.xlj.c. Ondit

tibi deꝰ oĩa q̃ locutꝰ es.Et.xlviij.c. DHixit iacob
En ego moꝛioꝛ:⁊ deꝰ erit vobiſcũ.Et Exo.ij.c.

dixit Moyſes. Deus pr̃is mei: adiutoꝛ meus
eruit me de manu pharaoniſ. Et.iij.c.dixit deꝰ

Ego ſum deus prtui.deꝰ Abꝛaũ: deꝰ Yſaac.
Eodem.c.dixit Moyſes. Deus patrũ noſtro⸗

rum miſit me ad vos. Et.v. c. Deus hebꝛcoꝛuʒ
vocauit nos vt eamus viã triũ dieꝝ in ſolitudi
nem ⁊ ſacriſicemus dño deonr̃o. Et.vj.ca.ait
dñs. Scietis ꝙ ego ſum dñs deus veſt. Et. xv

ca. ſcribit᷑. Iſte deus meꝰ: ⁊ gloꝛiſicabo eũ de⸗

pr̃is mei.⁊ exaltabo eum. Et.xviij.c.Eſto po⸗

pulo in his que ad deuʒ ſunt.Et.xx.c.Ego ſum

dñs deus tuus: qui eduxi te de terra egypti: et

de domo ſeruitutis. Eodem.ca. ANt ꝓbaret nos
venit deus. Et. xxiiij. c. Dominatoꝛ dne deus:
miſericoꝛs ⁊ clemẽs.Et Leuit᷑.xj.c. Tuſtodite

omia que ſcripſi:vt ſim veſter deꝰ.Et.xviij.ca.
Ego dñs deus veſter:cuſtoditeleges meas Et
ix. c. Sanctificamini ⁊ eſtote ſancti: qꝛ egoſan⸗
cuus ſum: dñs deus veſter. Et. xxiiij.ca. Hõ qᷓ
maledixerit deo ſuo poꝛtabit peccatũ ſuum. Ec
xxvj. c. Ambulabo inter vos ⁊ ero veſter deus

EtmMꝛumeri.xvj.ca.Foꝛtiſſime deus ſpirituum
vniuerſe carnis:nũ vno peccante contra omnes
ira tua deſeuiet.Et.xxiij.ca. Hon eſt deus qua

ſi hõ vt mentiat᷑. Et Deut᷑.ðiij.c. Neq; enim eſt
alius deus vel in celo vel in terra: qui poſſit fa-

cere opera tua:⁊ cõpari foꝛtitudini tue. Et.iiij
ca. Non eſt aliqua natio tam grandis q̃ habeat

deos appꝛopinquantes ſibi: ſicut adeſt nob deꝰ

noſter. Et.vj.c. Diliges dominũ deum tuum.

Eogdem. ca. Non temptabis dñm deuʒ tuũ. Et
vij.c. Nopulus ſanctꝰes dño deo tuo. Et.viij
ca. Obvᷣua⁊ caue ne qñ obliuiſcaris dñi dei tui
Et.x.c.Dñi dei tui celum eſt ⁊ celi celoꝝ: ⁊ oia

que in eo ſunt. Eodem.c. Deus nr ipe eſt deus

deoꝝ ⁊ dũs dominantiũ deꝰ magnꝰ potens ?
terribił Et.xiij.ca.Dñm deum veſtrũ ſequimi⸗

ni: ⁊ ipᷣm timete.Et.xiiij.ca.Filij eſtote dñi dei

vyeſtri.Et.x viij.ca.Nerfectus eris ⁊ abiq; ma⸗

cula coꝛam domĩio deo tuo.Etc.xxiij.ca.Cũ vo

tum voueris domio deo tuo: non tardabis red⸗

dere. Et. xxxij. ca. Deus fidelis ⁊ abſq; vlla in
quitate:iuſtus ⁊ rectus.Et Joſue.ij.ca.Domi
nus enim deus noſter: ipᷣe eſt deus in celo ſur⸗
ſum: ⁊ in terra deoꝛſum. Et Judicum.vj. capi.

Ego deus veſter non timeatis deos amoꝛreo⸗

rum.Et pᷣmi Regum.ca.ij. Deus ſcientiarum
dominus eſt· Et. vj.ca.Auxiliatus eſt noꝰ deꝰ
Et.ix.ca.Eſt vir dei in ciuitate hac.Et ſecundi
Regum. xiiij. ca. Non vult deus perire anims

Et.xxij.capi.Quis foꝛtis pꝛeter deũ noſtrum.

Et tertij Regum.iiij.capi. Dedit quoq; deus
ſapientiam Salomoni pꝛudentiam multã ni:
mis ⁊ latitudinem coꝛdis.Et quarti Reguʒ.v.

capi. Nonuntur verba regis iirael: Nundquid

deus ſum ego:vt occidere poſſim et viuiſicare.
Eocdẽ capitulo ſcribitur ꝙ dixit Naaman. QAe·
re ſcioꝙ non ſit alius deus in vniuerſa terra: ni⸗

ſi tantũ deus iſrael. Et pꝛimi Maralypomenon

x vij.c. Dixit Natan ad D2auid. Omnia quein
coꝛde tuo ſunt fac:deus enim tecum eſt. Et ſeci
di Paralypomenon. xxv. capi. dicitur. Dei eſff
adiuuare ⁊ in fugam vertere. Et pꝛimi Heſdre

pꝛimo capi. Cirus rex perſarũ retulit. Omnia
regna terre dedit mihi dominus deus celi. Et

Thobie. vj.c. ſcribuntur verba angeli ad ho
biam loquentis. Oſtendaʒ inquit tibi que ſunt
qjuibus pꝛeualere poteſt demoniũ. hi naq; ſunt
qui coniugium ita ſuſcipiũt vt deuma ſe: ſua
mente excludant. Et Judith. xiiij.capi. Achi⸗

oꝛ videns virtutem quam fecit deus iſrael:rei⸗
cte gentilitatis ritu credidit deo. Et Job. xxiij.

capi. Deus molliuit coꝛ meum: omnipotens
conturbauit me. Et in pſalmo.iiij. Cum inuos
rem exaudiuit me deus. Et.vij. Homine deus
meus in te ſperaui. Et pſalmo.ix. Mꝛopter qðᷣ
irritauit impius deum. Et pſalmo.xvij. DHeus
meus adiutoꝛ meus ⁊ ſperabo in eum. Et pſał.
x viij.Celi enarrant gloꝛiam dei. Et pſalł xxiiij.
Laibera deus iſrael ex omnibus tribulatiõibus
ſuis.Et.xlj. Quemadmodũ deſiderat ceruꝰ ad
fontes aquarum: ita deſiderat anima mea adbde
deus. Et pſał xlij. Quia tu es deus foꝛtitudo
mea. Et pſał xliij. Deus auribus noſtris audi:

uimus.Et pſał.xluij. Pꝛopterea vnxitte deuns
deus tuus. Et pſał xlv. Deus refugiũ noſtruʒ

2 virtus.Et plał xlvj. Omnes gentes plaudi⸗
temabus: iubilate deo in voce exultationis.
gogem pſał.Quoniẽ rex omnis terre deꝰ: pſal
lite ſapient᷑. Et.xlvij. Hic eſt deus noſter ineter
num v⁊ in ſeculũ ſeculi. Et.xlix. Deꝰ deoꝝ dñs
locutꝰ eſt. Et.l. Mibßere mei deꝰ pᷣm magnam
miſcdiaʒ tuã.Et. lij.Deꝰ de celo ꝓſpexit ſuꝑ fili
os hoim. Et.liij. Deus in noĩe tuo ſaluũ me fac
Et.ps.lxx.heus docuiſti me a iuuentute mca

Et pſalmo.lxxij. & bonus iſrael deus his qui

–—

— * . . .
4 ₰* / .

— . „ 5 2
recto ſunt coꝛde. Et. xxvj. Viderunt te aqᷓ deꝰ: naſcet᷑ ſanctũ vocabit᷑ filius dei.Et.vij.c. De⸗
viderũt te aque ⁊ timuerũt: ⁊ turbate ſunt abyſ viſitauit plebem ſuã.Et.x viij.ca.Deus ꝓpitiꝰ

ſi.Et.lxxxij. Deus qͥs ſimir eſt tibi.Et.lxxxiiij.
Audiam qͥd in me loquat᷑ dñs deus.Et.lxxxv
agnus es tu ⁊ faciens mirabilia:tu es deus
ſo us.Et Eccle.j.c. Omis ſapientia a dño deo
eſt. Et.ij. c. Fili accedens ad ᷣuitutẽ dei: ſta in
iuſticia ⁊ in timoꝛe.Et.iij.c.Qui timet deuʒ ho
noꝛat parentes. Et.vij.c. Nõ te iuſtiſices ante
deum. Et. x. c. Rerdit deus memoꝛiã ſupboꝝ.
Et.xv.c. Beus ab initio cõſtituit homiem. Et
xlv. c. Bilectus deo ⁊ homibus: l oyſes. Et
Sað.j.c. Deus moꝛtem non facit. Et Eſa.ij. c.
Venite aſcendamꝰ ad montem dñi: ⁊ ad domũ
deiliacob. Et. vj.c. Seraphin clamabãt ſanct:
ſanctus ſanctus dñs deus ſabaoth. Et.xl.c.Cõ
ſolamini conſolamini popule meus dicit peꝰ no

ſter. Et Hiere.iij. c. Uere in dño deo noſtro ſalꝰ
iſrt. Et Baniel.j. c. Bedit aũt de⸗ Banieligrlaz
in conſpectu pᷣncipis eunuchoꝝ. Et.ij.c. Hani

elbñdixit deo celi.Et.iij.c. Ambulabant in me⸗
dio flaãme:laudantes ⁊ bñdicentes deũ. Et.xj.

ca. Aduerſus deum deoꝛũ loquet᷑. Et. xiij. ca.

Beus eterne qui abſconditoꝛũ es cognitoꝛ. Et

Oſee.xxij. c. Deum abſq; meneſcies. Et Jone
iiij.c. Tu es deus clemẽs ⁊ mißicoꝛs. Et Mi⸗

*

chee. vj. c. Curuabo genu deo excelſo. Et pma

Petri.v.c.Deus omnis gr̃e vocauit nos i cter

nam głam ſuam. Et codem.c. umiliami ſb po

tenti manu dei.Et ad Roma.·j.c. Cum deũ co⸗

gnouiſſent: nõ ſicut deũ gloꝛiſicauerũt. Et.viij

ca. Si deus ꝓ nobis qͥs cõtra nos.Et pꝛime ad

Chor.xxiiij c. Non eſt diſſenſionis deꝰ:ſed pa
cis. Et ſcᷣe ad Chorlꝗ.xx. c. Non em̃ qͥ ſeipᷣm cõ

mendat ille ꝓpbatus eſt: ſed quem deꝰ commen⸗

dat. Et ad Ephe.ij.c. Beus diues eſt in miſeri⸗

coꝛdia.Et ad Philip.ij.c. Deus exaltauit illũ.

Et pᷣme ad Theſ.v.ca.DBeus pacis ſanctiſicet

yos.Et Acx᷑.v.c. Obedire opoꝛtet deo.Et.xv
iij. c. Anueni aram in q̃ ſcriptũ erat:ignoto deo
Et Apocał.j.ca.Significauit deus que opoꝛ⸗

tet fieri cito. Et. vij.c. Aidi alterũ angelũ aicen⸗
dentem ab oꝛtu ſolis habentem ſignuz dei viui.

Exo.xiiij.c.Timete deũ ⁊ date illi gloꝛiã et ho⸗
noꝛem. Et.xxj.ca.Abſterget deus oẽm lachꝛy⸗
maʒz ab ocuł eoꝛũ.Et Job̊.pᷣme ſue canonice.c.
j.Deũ nemo vidit vnq;. Et in ſuo euãgeliq j.c.
NVerbũ erat apud deũ.Et.viij.c. Qui ex deoẽ
verba dei audit.Et.iij.c. Sic deus dilexit mun

dum. Et Mat. vj.c. eati mundo coꝛde:quo⸗

niam ipi deum videbũt. Et.vj.c. Non poteſtis
deo Pᷣuire ⁊ mãmone.Eodem.c. ꝛimũ queri⸗
te regnũ dei.Et.xix.c.Quos deus cõiũxit: hõ
nõ ſeꝑat.Et.xxij.c. Reddite q̃ ſunt ceſaris ceſa

ri: ⁊ queſunt dei deo.Et Luce.j.c. Qð em̃ exte

eſto mihi peccatoꝛi. Et Caſſioð.ſuꝑ pſal. Qa
gnus deꝰ ⁊ laudabil nimis. Deus inqͥt eſt virt
inexplicabił:pietas incõpᷣhenſibił: fapia ineffa⸗

bilis: cuius vera diffinitio eſt finem in ſuis lau⸗
dibus nõ hre. Et Boe.in li.de tri. Deꝰ eſt pul⸗

cherrimũ:foꝛtiſſimũq; vere vnũ in quo nullus
numerus:nullum in eo aliud pᷣter q; id qð eſt.
Et Anſelmus in pſologion. Deꝰ eſt pulchꝛitu⸗

doq non vid odoꝛ q; olfactu non ꝑcipit᷑: ſapoꝛ
q non cognoſcit᷑:bonitas q nõ ſentit᷑. Et Augꝰ.
in lib. de libero arbi. DHeus eſt quo nihil ſuperi

eſſe ↄſtat eternus incõmutabił. Et in li.de vera

religione. Deus eſt incõmutabił natura: pꝛima

vita:pᷣma eſſentia:bᷣma ſba.Et Juſtinianꝰ Im
peratoꝛ. C. de vete.iureenudliando.l.j.inquit.
Deo auctoꝛe:a noſtrũ gubernante imperiũ b
la feliciter ꝑagimus ⁊ paceʒ decoꝛamꝰ: ⁊ ſtatim
reipublice ſuſtentamꝰ.Et.C.de offi. pᷣfec.pᷣto.

aphꝛice.l.j. Multas qͥdem ⁊ antea a deo ꝓꝑme
ruimus largitateſ:⁊ innumerabilia eiꝰcircanos

bñficia conſitemur. Et.C. de rebus creditis: et
iureiurã.l.j. Juriſiurandi contempta religio ſa
tis deũ habet vltoꝛem. Et. ff. de legi. l.ij.ſcribit᷑.
Omis lex inuentio ⁊ donuʒz dei eſt. Et ideo ha
bes in epła Inter claras. C. de ſum. tri.⁊ fi.ca.

Et in pemio inſtitute. Et. C. ne filius ꝓ patre.i
auten. habita. Et. C. de iudeis.l.iudeis. Et. C.
de raptoꝛibus vginũ.l.raptoꝛes. Et.ff.de iure

iurando.l.ait pꝛetoꝛ.Et.C. de epᷣis ⁊ clericis.l.

deo nobis. Et in auten. vt non luxurient᷑ cõtra
naturã.Et in autentico de mandatis pᷣncipũ in

·opoꝛtet.Et in auten. de fide inſtru.in·S·Cuʒ
igit᷑. Et in auten. de queſtoꝛe.in pᷣn. Et Sibilla

heritrea cuius vba ponit Lactantius li.j.diui

narũ inſtitutionũ:ita loquit᷑. Anus deꝰqͥ vnuſ

eſt:iſq; ampliſſimus increatus. Et Plato ĩ thi⸗
meo. Perfectus purgatus hinc exiẽs habita
bit cũ deo · Et vt Hiero.aſſerit ſuꝑ.j.ca. Hanie
lis. hic dixit fabꝛicatoꝛẽ mũdi deũ. Et Ariſto.

in pᷣmo de celo ⁊ mũdo. Omẽs qͥdem ſummũ lo
cum deo tribuũt:⁊ greci⁊ barbari.Et in.xij.me
taphiſice.Dicimus deũ aĩial ſempiternuʒ ſem
yviuẽs.Et rex Auicenna in ꝓlogo ſui canonis.

In bpmis deo grs agamus: ſicut ſui oꝛdinis cel-
ſitudo ⁊ beneficij ipius multitudo meref. Etin
eogdem ꝓlogo. Si mihi deus auxiliatus fuerit:
hunc ↄfirmauero libꝛũ:addam poſtea in no
libꝛo Anthidotariũ.Et idem in bma ſen. pꝛimi

libꝛi Canonis:doctria.iij.c.ij. de cõplexionibꝰ

mẽbꝛoꝛũ. HBeus cuiq; animali ⁊ cuiq; membeaꝛ
donauit ex cõplexione:qð mag meret᷑. Et Ga⸗

lienus medicoꝛũ pᷣnceps: ſuꝑ pᷣma pticula pno
ſticoꝛũ hypocratis. Nõ inuenimꝰ Hhypocrate,z

-. ((—,„,. —

inperiũ bel

ff—

—
—

rS

ad eun

—

.

dicere in aliquo libꝛoꝝ ſuoꝛũ ꝙ de⸗ bñdictꝰ et
ſublimis cauſaſſet aliquã egritudinẽ. Et Raſiſ

in ꝓlogo libꝛi ad Almanſoꝛũ regem. Regi Al
manſoꝛio cuius vitã plõget deꝰ. Et Damaſce.

gram ⁊ doctrina ꝑpfectione.Et idẽ in ꝓlogo ſue
ꝛactice. Sanat ſolus languoꝛes deꝰ. Et Albu
maʒar in ſuo introductoꝛio in aſtronomiã. Deꝰ
eſt mouẽs oia immobiłcuius nomẽ eſt benedi⸗
ctum ⁊ exaltatũ exaltatiõe maxia. Et Senc.in
tragedijs. Sequit᷑ ſuꝑbos victoꝛia tergo deus
Et ad Lucillũ.Nihil deo clauſum eſt. Et Oui
dius in li de arte amãdi.Flectit᷑ iratus voce ro
gante deꝰ. Et Sixtus Pitagoꝛicꝰ in ſentẽtijs.
Cogitatio hoim nõ latet deũ.Et Cicero inlib.
de legibꝰ. Nihil eſt pᷣſtantiꝰ deo. Et ili.de na⸗
tura deoꝛũ.Nulli eſt nature obediẽs aut ſubie⸗
ctus deꝰ:oẽm g regit ipᷣe naturam.Et iterũ ibi.
Comp̃hẽde aio:⁊ ꝓpone añ oculos deũ.Etin
codẽ.Quid eſſe põt in rerũ natura hoĩie melius

In eo em̃ ſolo: ẽ rõ q̃ nihil põt eſſe pᷣſtantiꝰ. EF
ſe aũt hoĩem qͥ nihil in oi mundo melius eſſe qᷓ;

le putet deſipiẽtis arrogantie eſt. Ergoẽ aliqd
meliꝰ:eſt g̊ pfecto deꝰ. Quid amodo audebũt

dicere curioſi: an tantoꝛũ viroꝛũ quoꝛum teſti⸗

monia retulimꝰ:ſnia inanis eſt.O ſtulti ⁊ tardi
coꝛde ad credendũ.O ceci peccatoꝛes: ⁊ inimi⸗
ci dei.: Omaligne mentes iniquoꝝ: erꝑgiſcimi

⁊ intuemini eũ qui oĩa condidit: oĩbus pꝛeeſt:
⁊ nos ꝑdere põt atq; ſaluare.Sed q illum nõ ti
ment: nõ diligunt neq; venerant᷑. ſtatim inflat!

bucchis mihi detrahunt ſic loquẽti. Suꝑflua
inquiũt ac tumida eſt tanta pᷣcedẽs turba auto

riatũ de deo:cum eũ agnoſcamꝰ:cõſiteamurq;
creatoꝛẽ celi ⁊ terre: viſidiliũ omniũ ⁊ inuiſibi⸗
lium. O qᷓ; in telix eſt hoꝛũ ↄditio tempoꝛũ duʒ
coõpleitũ experimur id qð apłs ſcribit ad Citum
I.c. Cõfitent᷑ ſe noſſe deũ:ſactis aũt negant.
deꝰ vocat᷑ pater noſter in quo oſtẽ⸗

ditur eius bemagnitas que nos allicit

ligendau. La. I.

unomen

r

Ecun
Aamoꝛis: illud eſt pr. Mira res ꝓfe⸗
cto ꝙ ille q condidit celũ ⁊ terrã ⁊ omiaq in eis
ſunt: dignet aa nobis vmiculis pater appellari.

1di

Nos tñ ipᷣius filij dei eſſe refugimꝰ dü magis h

infima vilia atqʒ; terrena:qᷓ; imſjm ſummũ bonuʒ
diligimꝰ. Ob id ipᷣe conquerit᷑ dicens Eſa.j.c.

Filios enutriui exaltaui:ipᷣi aũt ſpꝛeuerũtme
Zerũtamen vt ad tanti pr̃is dilectiõz coꝛda in⸗
mment᷑ humana: de ipᷣapaternitate tres con

ſideratiões faciemus.

¶ Pꝛimus dicit carnalis.

ſans ⁊ eps oↄfirmans: qcunq; alluste
baptiſmo vel ↄfirmatiõe illuʒ qui baptizat aut

o deus nominat᷑ anob eſt nomen

4
.

C¶ Pꝛima dicitur diſtinction1lis.
CScda rationis. ¶Tertia ſignificationis.

diſtinctioõis. in q̊

¶¶Pꝛima conſideratio dicit

ita Ploget de ſcire libet ꝙ patres multi ſunt: ⁊ multiplicit᷑ ac⸗
noiĩie dei mivicoꝛdis cuius noiatu ᷣmo recepit

„

cipiuntur. Nam

Scvs ſpũalis.
Terrius ſacramentalis. CQuan infernat.

CAuinzus celeſtialis.
CNꝛimus pr dꝛ carnal: aut roe immediate ge⸗

nerationis de qͥ ðꝛ Exo..xx.c. onoꝛa patre,y

tuũ. Aut rõe oꝛigis.⁊ ſic oẽs aui.ꝓaui.attaui.
tritaui dicunt᷑ pres. Vñ Hiero.ſuꝑ VBanie. aſ⸗
ſerit de balthaſarqͥ vocat pr̃eʒ Nabduchodono
ſoꝛ. vt ſcribit᷑ Banie.v.c. nõ facit erroꝛẽ ſci⸗
entibus ſcpture ſancte ↄſuetudinẽ: qᷓ ꝓaui oẽs
T maioꝛes pr̃es vocantur. Nam vᷣm Geroſum
chaldeũ:⁊ Joſephũ Nabuchodonoſoꝛ reguit

annis qᷓdragintatribꝰ. cui ſucceſſit fuiꝰ qᷓ vocatꝰ
eſt Euilmoꝛodach:huic ſucceſſit filiꝰ diciꝰ e⸗

gliſar: qͥ moꝛtuo requit filiꝰ eiꝰ Laboꝛſodoc.hꝰ

ſiliꝰ fuit GBaldaſar. Et nihilominus ipᷣe dicebat

Banie i. Tu es Baniel de filijs captiuitat Ju
da. quẽ adduxit rex pr meꝰ.ſ.nabuchodonoſoꝛ
de iudea. C Scos pr̃eſt ſpũalis. Erſic ðꝛ prqͥ⸗

libʒ ſacerdos.vt ptʒ.xcvj.di.c. qͥs dubitet. vbi

ðe:. Quis dubitet ſacerdotes xpᷣi regũ oim ⁊ pᷣn

2

cipũ pres ⁊ mgr̃os cenſeri. ¶ Eſt inſuꝑ pater

ſpuũalis ſacerdos qͥ audit ↄfeſſioncs. ſicut patʒ

xxx. q:j:c ocο,. Gitr erudit 2 docetalis vo⸗
catur pr. Hinc acrobi in ꝓlogo ſup ſom⸗

mium Scipionis Euſtachiũ diſcipulũ fuiũ vo

cat. Et daul ad Gal iiij c. dicit. Filioli: quol
iterũ ꝑturio donec xpᷣus firmet᷑ in vob. ¶ Cer

tius eſt pr ſacramentar. Js eſt ſacerdos bapti⸗
s pfirmans: qcunq; alius tenens in

limar. Nꝛobant iſta.xxx.q.c.j.ad limia S
ia. Et xxx q. iij. c. ita. Et de 2ſe. di. iiij. . vos

.

anñ oĩa. Et extra de cogna.ſpũali.c. vlti. Quod

populis eſt declarandu ppter eos q falſo tene
ſacerdotc baptizantẽnõ neri cõpatré. ¶ Quar
tus eſt pr infernal. Hic eſt diabolus pater ini⸗

quoꝛũ Se quo dicit Ambꝛo.xxij.q.v.c. caue⸗

tefratres. Oẽs qͥ amat mendaciũ ſilij ſunt dia⸗

boli. Et dñs Jeſus dicebat iudeis Johã.viij.
ca. Vos ex patre diabolo eſtis: æ deſideria pa⸗
tris veſtri facitis. ¶ Quintus eſt pr celeſtialis

qui eſt deus bñdictus:de quo clarũ eſt ꝙ ſicno

minatur. Ande Ela. lxiij. c. ribit. Tu domie

pater noſter redemptoꝛnoſter. Et Hiere .iij.

ca. Inuoca me pr̃ meus.Et. xxxj. c. Faci? ſuʒ

iſraeli pater. Et alachie.ij. ca. Nuquid non

pater vnus omniũ noſtruʒ. Et Matth. v. ca.
Pater tuus qui videt in abſcondito: reddet ti

bi. Et iterum ibi. Sitis ſili patris veſtri:

ℳ .
.

q̊ ſolem ſuuz oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos. Et

x.c. Mõ em̃ vos eſtis qͥ loquimi:ſ̊ ſpũs patris

vr̃i qͥ loquit᷑ in vobis. Et.xxiij.c. AUnꝰ eſt em̃

pr vr qͥ in cełeſt.Et Luc.vj:ca. Eſtote miſeri⸗
coꝛdes ſicut ⁊ pat᷑ vr celeſtis mivicoꝛs eſt. Et

Mat. vj.c.Cũ oꝛaueritis dicite Pr nr qͥ es in piu niteu. T ncipiũ ſpũſſanc
ſpüuũſſanctus eſt donũ eius.⁊ pncipiũ creature.
dqꝛ creauit eam. Et tñ ꝓpter has diuerſas ratio

cełac̃.Et.j.ad Chon.viij.c. Anꝰ eſt deus pat
ex quo oĩa.Et de h̊ ita loquit᷑ Tirgi.in.j.enei.

At proipotens ſpelũcis addidit atris. Eti.x.
At pr̃ oĩpotens reꝝ:cui ſumma ptãs.Et in.j.
Geoꝛgl.Ter pr extructos deiecit fulmie mon⸗

tes. Et Hoꝛatiꝰ odda ſcdᷣa. J ſatis tern niuis
atq; dire grandina miſit pr. Et rubente dextra

ſacras iaculat᷑ arces.Terruit vrbem terruit gẽ

tes. Scribit hoꝛoſius ꝙ Pyrrhus rex Epiro
tarũ:qͥ in auxiliũ tarentinoꝛũ venit:fretus viri
bus theſſalie ac macedonie:totiuſq; grese:dũ ĩ
pma puꝗ in cãapania Aaleriũ leuiniũ ↄſulẽ om

nemq; ãſi exercitũ romanoꝛũ deuiciſſet: cuʒ ex
traq; ꝑte multi fuiſſent interfecti:atq; numerus

occiſoꝛũ ex ꝑte Pyrrhi pᷣgrandis fuiſſet: poſt

habitã illã victoꝛiã affixit titulũ in tẽplo iouis

in quo ita ſcriptũ erat. Qui añ hac inuicti fue⸗

re viri pat᷑ optie olympi. hos ego in pugᷓ vici:

⁊ ab eis victus ſum. Cũ redargueret᷑ aſuis qͥa
ſe victum fatebat᷑. Rñdit ſi rurſus ſiłi modo vi
cum:reuertar ſine militibꝰ in Epirum. Ecce ita
q; ꝙ apud oẽs nationes de deo nomen ptis ꝓ⸗
cdlamat᷑. Sed dũ iſta tractamus opus eſt: vt in
hac ꝑte tria dubia diſputemus. .

CNP:imũ vtrũ

ſit vna pat᷑nitas filij dei ⁊ crea⸗

ſpectu homis creature.

Tertiü cur in diuinis maternũ nomen tacet̃
paternũ expmiit·
CPꝛo dec aratiõe pmi dubij pleriq; arguũt.

filij dei ⁊ creature nõ ſit vna paternitas:ſᷣ di
uerſa. NPꝛima qꝛ vbi ſunt diuerſe relatõnes op⸗
poſite ibi diuerſa ratio paternitatis. Sʒ in pat᷑⸗
nitate qᷓ deus eſt pat᷑ filij ab eterno geniti: ⁊ qui
eſt pr creature:ſunt diuerſe relatões oppoſite.g
diuerſa rõ paternitatis. Relatio em̃ q̃ refertur
pr ad filiũ eſt increata: illa q̃ ad creaturã creata

Itaq; viðꝛ h par᷑nitas ſit alia ab illa. C Scðo

arguit᷑.qꝛ vbi ſunt diuerſi reſpectꝰ paternitatl.

ibi diuerſe paternitates. Sʒ alio reſpectuẽ de

pr filij.alio reſpectu eſt pr creature. Nam vt di
cit gloſa Augl.ſuꝑ ilio vᷣbo Joh̊.xx.c.Aſcẽdo
ad prem meu ⁊ prem vr̃jm. meũ natura. veſtrũ
vo gra. Ergo alia eſt paternitatis ſilij ⁊ alia cre
ature. Rñdet ad hoc Alexander de ales in ter⸗
tio ſumm e. in relatiõe qᷓ deꝰ eſt pr filij. ⁊ pat
creature tria ſũt ↄſiderãda.ſ.pᷣncipiũ.termini.
⁊ modus. Pꝛincipiũ eſt pater. Zermini ſunt ſi

CScom vtrũ h̊ nomẽ pat᷑ ꝑpᷣus di⸗ Nure.
catur in deo reſpectu ſilij ab eterno geniti: q; re⸗

ture qᷓ; terni 2 21.
tum Tho. vbi. S. cõia abſolute dicta 'ᷣm oꝛ⸗

—
. .

lius dei creatura. Modus: deus eſt pat ſili
pſonalit᷑:⁊ pater creature eſſentialit᷑. Licʒ ẽ ter
mini huiꝰ relatiõis plurificent᷑ ⁊ modus ſit di⸗

uerſus.tñ pᷣncipiũ eſt vnũ nõ diuerſum nec plu

rificatum. AUn Alug li. de tri.ait. Mat᷑ ðꝛ pᷣnci
pium filij.qꝛ genuiteũ.⁊ pᷣncipiũ ſpũſſancti.qꝛ

nes non multiplicat᷑ ratio bncipij. Ergo cuʒ ðꝛ

pr̃ filij ⁊ pater creature:nõ multiplicabit᷑ ratio

pr̃is reſpectu filij ⁊ reſpectu ronal creature.Et

ſic ſolutũ eſt pᷣmũ argumentum. Ad ſcdᷣm dicit
Allexander &ο gra 1 natura faciüt diſtinctõem
nõ ex pte illius a qͥ:ſ ex ꝑte eoꝛũ q ſunt ab illo
¶ Secundũ dubiũ fuit.vtrũ hoc nomen pat p
bpus dicat᷑ in deo reſpectu filij: qᷓ reſpectu hois

¶ Et ad h̊ rndet tho j.pte.q.xxxii

ꝙ ſic. Nam qð eternũ eſt pᷣus eſt tꝑali.Ab eter
no autem deus eſt pr filij ⁊ ex tꝑe pat᷑ creature

Inſuꝑ ꝑ pᷣus dicit᷑ nomen de illo in quo ſaluat
tota ratio noĩs ꝑfecte qᷓ; de illo in quo ſaluatur

m aliqͥd. De h̊ ſiqͥdem dicit᷑ ꝑ ſimilitudinẽ ad
illud in quo ꝑfecte ſaluat᷑.qꝛ oĩa ꝑfecta ſumun
tur a ꝑpfectis. Inde eſt ꝙ h̊ͥ nomen leo ꝑ pᷣus di

citur de aĩali in quo tota ratio leonis ſaluatur:

qð ꝓðe dicit᷑ leo:qᷓ; de aliquo hoie in quo inue
nitur aliqd de ratõe leonis: vtputa andacia vel
foꝛtitudo pe hoc nanq; ꝑ ſimilitudinẽ dicitur:

manifeſtum eſt aũt ꝙ ꝑfecta ratio paternitatis
⁊ ſiliationis inuenit᷑ in deo pr̃e ⁊ in deo filio.qꝛ

patris ⁊ filij eſt vna natura ⁊ gloꝛia: in creatu⸗
ra vo filiatio inuenit᷑ reſpectu dei nõ ſ̃m perfe⸗
ctam rationẽ: cum nõ ſit vna natura creatoꝛis ⁊
creature:ſed ſᷣm aliquam ſimilitudinẽ q̃ quãto
pfectioꝛ fuerit:tanto ꝓpinquius accedit ad ve

ram filiatõis rationẽ. Oicit᷑ aũt deus alicuius
creature pr̃ ꝓpter ſimilitudinẽ veſtigij tm̃.vt⸗
pote irrõnaoiliũ creaturaꝝ. m illð Job. xx x⸗

viij c.Quis eſt pluuie pr᷑:aut qͥs genuit ſtellas

roꝛis. Alicuius etiam ðꝛ pi ꝓpter ſimilitudieʒ

imaginis:⁊ ſic dicit᷑ pater hominũ.Alicuiꝰ pa
ter vocat᷑ ᷣm ſimilitudinem gre: ⁊ ſic hõ dicit᷑
filius dei adoptiuus ᷣm ꝙ oꝛdinat᷑ ad heredi⸗
tatem eterne gloꝛie.Quare ꝑ pᷣus dicit᷑ pr reſpe

ctu filij quẽ ſibi coeq̃lem genuit:qᷓ; reſpectu ali⸗/

cuiꝰ creature. C Sʒ ᷓ iſta poſſz g ita arguere.
Cõe ̃m intellectũ eſt pᷣus ꝓpꝛio.Sed ̊ nomen

pater ᷣm ꝙ pſonalit᷑ ſumit᷑ eſt ꝓpꝛiuʒ ꝑſone pa

tris:reſpectu ꝑſone:a patris reſpectu ꝑſone fſi⸗

lij. Scom vo ꝙ ſumitur eſſentialiter eſt cõmu⸗

ne toti trinitati.⁊ ſic dicitur reſpectu creature.
Nam toti trinitati dicimus pater noſter. Ergo
ſequit pᷣncipalius pater dicat᷑ reſpectu crea⸗
lij coeterni ⁊ ↄſbaliſ. Soluit h̊ͥ argumẽ

— - T4———

— — —

— — — —,/ꝰ — —

=S — ———

— — —E AN — —
+ —— — —

— ς —

2 — —

— —w— —

—

dinem intellectus nfi ſunt poꝛa q; ppa:qꝛ inclu
dunft in intellectu p

ppᷣoꝛum: nõ ecouerſo. In i

tellectu em ꝑſone pr̃is intelligit᷑ deus:vᷣ nõ cõ⸗

uertit᷑. Cõia vᷣo que impoꝛtat reſpectũ ad crea
turam:ꝑ poſteriꝰ dicunf ꝙᷓ; ppa q̃ impoꝛtãt re
ſpectus pſonales.qꝛ pſona pcedens in diuinis
ꝓcedit vt pᷣncipiũ ꝓduetiõis creaturaꝝ. Siẽ
em̃ vᷣbum ↄceptum in mente artiſficis ꝑ pᷣus in
telligit᷑ pcedere ab artiſice qᷓ; artificiatũ qð pꝛo
ducit᷑ ad ſimilitudineʒ vbi ↄcepti in mte. Ita
ꝑ pᷣus ꝓcedit filius a pre q; creatura dequa no
men filiatiõis ðꝛ ᷣm ꝙ aliqᷣd ꝑticipat de ſimili⸗
tudine filij ¶ Tertiũ dubiũ fuit:cur in diuinis
nomen maternuũ tacet᷑:paternũ vo expᷣmitur?
Ad h̊ ita dicit dĩõs Bonauẽ.di.v.j.li.in decla⸗

ratione lr̃e:vbi allegat Antetł. in ꝓſologion.
pᷣncipiũ maternũ pᷣexigit aliud pᷣncipiũ bᷣus:qꝛ

mr eſt pᷣncipiũ paſſiuũ:⁊ oẽ tale mouet᷑ ab alio
Gañ ipm eſt pᷣncipiũ alið.Qm̃ ̊ pᷣncipiüũ gene
ratiõis filij in diuinis eſt pᷣmũ:⁊ eſt pure actua⸗

le. Ideo nullo mõ tranſfert᷑ maternũ pᷣncipium
agd diuina. Dicta ſunt h deſllio dei. vt agnoſca

mus qᷓ; benignus eſt pr eiꝰ qͥ hoĩes tati dignos
facit honoꝛis.vt filios etiã ipᷣos habeat:⁊ ſinõ

pm veritatẽ nature: ſᷣm tñ aliqua ſił tudinẽ vł

participationẽ. ¶ Scðᷣa ↄſideratio de paterni
tate dei ð: rõis:in ꝗ ꝑſcrutari debemꝰ qlit deut
dicit pater noſter antuplici ratione.
CPꝛimo ratione generatiõis
¶ Scdo ratione gubernationis.
Tertio ratione inſtructõis.
¶Auarto ratione ꝓtectionis.
CAQuinto ratione dotationis.

C Mꝛio dicit de? pr nr roegeneratiõis. Mar

naq; eit hʒ filin a ſe genitũ ⁊ ſilem ſibi. Peus

23

aũta ſi nõ a ſe non genuerit:fuit tñ cã nobis vt
eſſemꝰ ⁊ m coꝛpꝰ ⁊ ᷣm aiam. JO Lactãtiꝰ li.

ij. diui. inſtitu. ait. Deus veri pr̃is officio fũciꝰ
eſt ipᷣe coꝛpꝰ efſinxit:ipᷣe aiam qua ſpiramꝰinfu

dit. Illiꝰ ẽ totũ qͥcqͥd ſumꝰ. Et moyſes Beut᷑.
xxxiij.c. Nunqͥd nõ ipᷣe eſt p tuus: qui fecitet
creauit ⁊ poſſidet te. Ibi gloſa.Fecit coꝛpꝰ:cre
gauit ⁊ poſſidette. bi gloſa.Fecit coꝛpus:crea
uit aiam:poſſidet vtrũq. Et vidua üla timẽs

deũ ã filios hoꝛtabat᷑ qcũq; ſuplicia ferre:qᷓ;
legem poꝛcinas carnes comedere.yvt ſcribit᷑.ij.
AMWHachab. ca. vij.ita dicebat. Neſcio qualit᷑ in

vtero meo apparuiſtis: neq; ego ſpũm ⁊ animãa
donaui vobis ⁊ vitã ⁊ ſinguloꝝ mẽbꝛa nõ ego

ipᷣa cõpegi. ¶ Scðdðo de? ðꝛ pr nr rõe guberna⸗
tiõis. IJpe ſiqͥdem cunctis creaturis celi ⁊ ter⸗

re mãdauit.vt hũanis vſibꝰ indeſinent᷑ depui⸗

ant. Od qõ vt dicit Hugo de ſan. vi. Quelibz

creatura trina voce alloquit᷑ homieʒ. Accipe:

redde.fuge.Accipe bñſiciũ ex me in vſum tuũ.

Alccipe inqͥt celũa me:⁊ lumiaribꝰmeio:illumi
nationẽ ⁊ motũ.Accipe ait ignis a me caloꝛeʒ.

Accipe ab aerereſpiratõeʒ. Accipe ab aq̃refri⸗

geil 2 lotionẽ. Zlccipe a terra aialia:fructuſ
ſuſtentatiõʒ ⁊ ſilia. Scoa voxeſt redde.ſ. obſe
quiũ tuo bñnfactoꝛi ⁊ meo creatoꝛi.qͥ iõ me cre⸗

auit vt tibi Puirem. Tertia vox eſt fuge ¶.ſup⸗

pliciũ:ne illud incurras ppter ingratuudinejy.

CCTertio deꝰ pr nr roe inſtructoõis. Inſtru⸗
xit nos eqdẽ triplici lege.ſ.nat e ſcpᷣture ⁊ gre.
vtſcirẽꝰ qͥd agẽdũ:qͥd fugiẽdũ:qͥd amãdũ: qͥd
timẽaũ:qͥd colẽdũ:qͥdue deſiderãdũ Neq; ↄ

ri debẽꝰ ſineſcimꝰ tot ſecreta nature.aſtroꝝ cur
ſus.motꝰ ſideꝝ. o cceani ambitũ naturas her⸗

barũ.futura ↄtingentia ⁊ hmõi. Am̃ vt inquit

Lactantiꝰ li.ij. diui. inſtitu. Cu apiret homini
veritatè deus: ea ſola nos ſcire voluitq intfuit

hoiem ſcire ad vitã ↄſequendã. Que vwo ad cu

rioſam ⁊ ꝓphanã cupiditatẽ ꝑtinebãt:retinuit
vt archana eſſent. ¶C Quarto deꝰ ð pĩ nr ruéne

ptectiõis:qꝛ ipenos ptegit ⁊ defendit a ꝑicuł
⁊ temptatõibꝰ pene inumeris:niſi em ipe auxi
liaret᷑ nobis ⁊ angelico nos tueret᷑ pᷣſidio: vix
poſſemad hoꝛã ſuꝑ terrã viuere.¶Quito de
Sz prnrrõne:

cias: venite ad opulentiſſimũ celoꝝ regnũ. O
qleſ erũt ille pmiſſe diuitie:quał an me⁊ coꝛpil

glła: quał angeloꝝ ſocietas: qlis deniq; illiꝰ ꝑ/
hẽnis vite iocũdiias. O qᷓᷓ felix erit vox illa ie

ſu xp̃i filij dei q; ſuauis q; electabit cũ dicet in
die iudicij. Aenite bñdicti pris mei: poſſidete

patũ vob regnũ a ↄſtitutõe mũdi.¶Tertia co
ſideratio circaparnita:e vei dꝛ ſignificatois i d.
notanda ſunt nq ſiona pꝑ que diſcerni pnt h

lij dei a fllijs viaboli.
CPꝛimũ dicit᷑ audientig.

TAQuartüũ reuerẽtia. CAuin

CPꝛimũ ſignũ ðꝛ audientia. qn·i.qs libenter
audit vba diuia. Uñ Job. viij. c. xpus dixit.
AQui ex deo eſt vba dei audit. .ꝛoptea vos n

auditis qꝛ ex deonõ eſtis. ¶ Scom ſignũ ẽ bei

niuolẽtia. Ylle ſiqͥdẽ dei filiꝰ eſſe cogſcit᷑: qͥ deũ
ſuꝑ oĩa diligit.de qͥ ꝛ at. xxij.c.et Lu.x·c.

BDiliges dñʒ deũ tuũ ex toto coꝛde tuo ex tota

aĩa tua ⁊ ex tota mẽte tua ⁊ ex oĩibꝰ viribꝰ tuis.
¶ Tertiũ ſignũ eſt obediẽtia.De h̊ xpᷣus dixit

O

Joß̃. xiiij. Si diligit me mandata mea uate.
Et iterũ. Si pᷣcepta mea ſeruaueritis manebi⸗
tis in dilectione mea. C

reuerent ſe habendo ad eius nomen ſanctũ: ad

ſacra loca. ad ſacras ꝑſonas.ad ſacras cerimo
nias: ⁊ ad oĩa que ꝑtinent ad cultũ dei. ¶Qui

8: pf nr röne doꝛatiõis. ipc qſpe dictur eſt ele:
ctig. Aenite ad nuptias: venite ad ꝑadiſi deli

EScdm beniuolentia. Tertiũ obedientia
t puidentis.

Quartũ ſignũ ðꝛ reue⸗
rentia: quando quis reuerentiam deo exhibet

„
4*

mumſſignũ vocat᷑ puidentia. Ille vtiq; bonus

eſt filiꝰ qui patri ꝓuidet in ſuis neceſſiratibus.
Sic qͥ cunq; deo ſubuenire ſollicitus eſt: filius
eius credi põt.Et licet deus nullo indigeat: qͥ
feliciſſimus ac beatiſſimꝰ eſt:tñ ſibi aſcribit qͥc⸗
qͥd ꝓ illius amoꝛe pximis nr̃is tribuit᷑. Jdeo
Mat.xv.c.dicit᷑. Quod vni ex minimis meiſ
feciſtis. Oqᷓ; exiguus eſt numerus fſilioꝛũ dei
quandoqdem a rariſſimis audit᷑ minus diligi⸗
tur ⁊pᷣceptis eius a paucis obtemꝑat᷑:cuncta⸗
q; ad religionem ſpectantia deturpataſunt: et
penitus diſſipata ac ꝓximis ꝓ dei amoꝛe ſuc⸗
currere vix aliqs curat.O ſeculũ tetrũ ⁊ ſoꝛdi⸗
dum quo hoies a deo patre totalit᷑ ſe auerterũt
⁊ ſequunt᷑ concupiſcẽtias ſuas:nihil amplius

—

ſperates de pꝛomiſſa hereditate celeſtis regni.n

enedictus nũcupat᷑ dũs qð
eſt nomen honoꝛs:de ipo dicit. qꝛil
lius imperio cuncta

Erti

honoꝛis: illud

(¶&Ndeus b

.α h ud eſt dñs. ſicin tota ſcri
pturã ſepius nominat᷑. VUnde Geñ.c.ij.dicit᷑.
Dixit dñs deus: Non eſt bonum hoiĩeʒz eſſe ſo⸗
lum. Et in. iij.c. NHocauit dñs deus Aldaʒ. Et
ca.x. Reſpexit dñs ad Abel ad mũera eius.
Et.vj.ca.Coꝛrupta eſt terra coꝛamn domio Et
vij. ca. Dixit dñs ad eum. Ingredere tu ⁊ om⸗⸗
nis domus tua in arcam. Et.viij.ca. Recoꝛda
.* tnus autem dñs Moe. Et. xij. ca. Dixit domin⸗
ad Abꝛaam. Egredere deterra tua Et. xv. ca.
Aparuit ei dominꝰ in cõualle mãbꝛe. Et.xxj.
ca. Niſitauit dñs Saram. Et. xxij. ca. Angel⸗
domi de celo clamauit.Et.xxxix.ca.Fuit autẽ
dominꝰ cum Yoſeph. Et Exodiiij. ca. Dixit
dñs ad Moyſen. Et ſic incipit ca.viij.ix.x.xj.
⁊.xij. Capitulũ vo.xiij. habet Locut⸗ eſt dñs
ad ¶Hoyſen. Et ſimilit ſcribit᷑. xiiij.xv.xx.xx⸗

xj. xxxiij.et.xl.ca.Et Leuit᷑.iiij.vj.viij.xj.xij.
xiij.xiiij.xv. x vj. x vij. x viij.xix.xx. xxij.xxiij.
xxiiij.xx v..et vlti.c.Et idem Numeri.j.ij.iiij.
y · vj. viij.ix.x.xv.xix.xxxj.ct.xxxiij.c. Et ita
frequenter repetit᷑ hocnomen dñs tam in vete

„

ri S nouo teſtamento. Quare auũt ſic vocetur:

eE

alſſignari poſſunt tres ratiões.
Rennn dicit ſu biecti
LSecunda immutationis.
¶Tertia anihilatonis.
CPꝛima ratio quare dñs nuncupat᷑ dicit᷑ ſ⸗
iectionis.qꝛ omnia que in mundo ſunt:ſiue in
celo ſiue in trrea:maxima ⁊ minima:ab ipᷣo ſũt
eiuſq; ꝓuidentie ⁊ gubernationi ſubdunt᷑.hoc
fides vera firmiter tenet:hoc omnis doctria ſa⸗

ſubiacent.Ca.II

xiij.c. Oñs deus rex omnipotens in ditiõe tua
cuncta ſunt poſita:⁊ non eſt qui poſſir reſiſtere
volũtati tue. Et Hoetius in li.de conſo.inqͥt.
O qui ppetua mundum ratione gubnas. Et
Aug'. li.v. de ciui.dei. Deus non ſolum celuʒ
⁊ terram:nec ſolum angelũ ⁊ hominem:ſed nec
exigui ⁊ contemptibilis animantis viſcera:nec

aui pennulam:nec herbe floſculũ:nec arboꝛis
folium:ſiue ſuarũ partium cõuenientia dereli⸗

quit.Et Cicero in li.de natura deoꝛum. Quis

em̃ non timeat omnia ꝓpuidentem ⁊ cogitantem

⁊ animaduertentẽ:⁊ omnia ad ſe ꝑtinere putã⸗
tem curioſum ⁊ plenum negocij domi. Cum ta
nen hanc ꝓuidentiam ſummi dei nõnulli tripli
citer errauerũt. C Mꝛimi fuerũt qdam antiqui
philoſophi qui dixeruntomia foꝛtuitu agi. vt

.

Bemocritus ⁊ Epicurus.de qͥbus loquit᷑ La

ctantius li.pᷣmo diuinarũ inſtitutionũ.Quoꝝ
poſitio hm Tho.pᷣma ꝑte.q.ciij.impoſſibilis
