malos acriter puniẽdoſecũda lex debuit ſapiẽ

tiam ꝑſicere cuʒ amoꝛe multis amonitionibꝰ et

N

tando
bum⸗
utiſu
inn
tiofi
foned⸗
mlein
gaeeni

lesride
Sigan
6Sman
pooſe⸗

onen
düan
rum,
mob⸗
&
geni
nich⸗
ſtian.
ſumar
daman
dunn
ger
ſisaſtu
cundie

NNR
non
lllee
ppi
ſed⸗
pum.
lonta
pheria
polſo
ſeat
Griſtu
bimeia
egen
fͤgute
beinhe
eluri)
nnd
nn
ſutnr
ſome
ſöaig.
Paſent

fiͤczi

muste
nonti⸗
namle
gccidẽ
cie⸗
dori
iga
nsa;
gurato
er ne
vuc⸗
jali⸗
nus
iu⸗
md
leat:
te⸗
glo⸗
erat
eret.
claqᷓ
ede⸗
dg
ndei
etie
nore
ſapie
libee

pꝓmiſſionibus ⁊ beneficioꝛũ exhibitionibꝰ inci

tando. Tertio huic crroꝛi occaſionẽ dedit ver⸗

bum apoſtoli ad Roma.vj. ca.vbi ait.nunc ſo

luti ſumus a lege moꝛtis:et vocat᷑ ab apoſtolo

lex vetus lex moꝛtis.Ad qð dicẽdũ ꝙ lex moꝛ
tis fuit ſuis trãſgreſſoꝛibꝰ:ſed lex vite fuit inten

tione dantis:ſed lex moꝛtis vitio traſgredientii

vnde ſubdit apoſtolus. Quid ergo dicemꝰ:lex
peccatũ eſt abſit.Sunt ⁊ alij manicheoꝛũ erro
res ridendi:quos cauſa bꝛeuitatis omittimus
Si quis autẽ de illis pleniꝰ edoceri velit legat
ſũmam de vvtutibus ⁊ ibi materiã iſtaʒ bene co
pioſeq; digeſtam inueniet. ¶ Tertiũ dubiũ fu⸗

it: Que fuerũt media ad penitentiã ⁊ conuerſi⸗
onem auguſtini cooperãtia Et dicimꝰ ꝙ tria:
pꝛimũ fuit pie matr lachꝛymoſa oꝛatio. Secũ⸗
du ambꝛoſij facũda pᷣdicatio.Tertiũ exemplo
rum ꝓuocatio. Pꝛimuz fuit pie matris lachꝛy

moſa oꝛatio. IJpᷣenanq; in ꝓuincias africe ciui
tate vero cartaginẽſi oꝛtus honeſtis parentibꝰ

genitus ẽ ex patre ſcʒ patritio:matre vero mo⸗
nicha nuncupata:hec religioſa valde:⁊ in chꝛi
ſti amoꝛe fundata plurimũ flebat pꝛo filio:a ip⸗

ſum ad vnitatẽ ſidei reducere ſatagebat. Qua⸗

dam autem vice ⁊ ipᷣe in libꝛo cõfeſſionũ teſtatf

mater illa ſancta vidit ſe ſtare in quadam lineli

gnea lʒ triſtem:⁊ quidaʒ ei pulcherrimus iuue

nis aſtitit ⁊ cauſaʒ tante triſticiereqͥ ſiuit. Que
cum diceret ꝑditioneʒ ſilij mei auguſtini deplo
ro. Ille reſpondit:eſto ſecura:quia vbi tu ibiil

le:⁊ ecce continuo Rliũ ſuuʒ iuxta ſe ſtare vidit

hec poſt dum auguſtino retuliſſet. Ille ait falle
ris mater non tibi ſic dictũ eſt. Sed vbi ego ibi

tu.ecõtra illa dicebat. Non fili mihi dictum eſt

vvbi ille ibi tu. Sʒ ybi tu ibi ille. Rogabat ergo
ſedula mater quaſi impoꝛtuna quendaʒ epiſco
pum vt pꝛo ſuo filio ĩtercedere dignaretur. Cui

tanta quodãmodo impoꝛtunitate deuictus ꝓ⸗
phetica voce reſpondit: vade ſecura quia im⸗

poſſibile eſt vt fiius tantarũ lachꝛymarum pe⸗

reat DOe ipᷣa itaq; referre poſſumus illud quod
chꝛiſtus in ᷣmone qui legitur iĩ feſto beati iaco

bi maioꝛis dixit. non ſentiebat inquit illa ſicut
cetere matres que coꝛpus natoꝛum amant ani⸗

mã autem contẽnunt.Deſiderãt enim illos va

lere in hoc ſeculo: et non curãt quid in alio ſint

paſſuri. Alij militias filjs ꝓuidẽt alij honoꝛes

⁊ nemo filijs ꝓuidet dominũ:ꝑditionem illoꝝ

cum magno pᷣcio cõparãt:⁊ ſalutẽ illis nec do⸗
no acciꝑe volũt.Si vident illos pauperes tri⸗

ſtantur ⁊ ſuſpirãt. Si aũt viderint peccãtes ne
mo triſtat᷑.vt oſtendãt qꝛ coꝛpoꝝ ſũt parentes

nõ aiaꝝ.hec ille.Scoõm mediuʒ qð cõcurrit ad
penitentiã ⁊ ↄuerſionẽ auguſtini fuit ambꝛoſi
facũda pᷣdicatio.Cũ em auguſtinꝰapud carta⸗

ginẽ multis annis rethoꝛicaʒ docuiſſet occulte
matre neſciẽte romã venit:⁊ ibidẽ multos diſci
pulos cõgregauit:his tẽpoꝛibus mediolanen⸗
ſes a ſynaco pᷣfecto romanoꝝ petiere ſibi doctò
rem in rethoꝛica deſtinari. Erat ibi tũc pᷣſulvi
dei ambꝛoſiꝰ ⁊ ad pᷣces mediolanẽſiũ illuc mit⸗
titur auguſtinꝰ:mater autẽ eius quieſcere non
valens cũ multa difficultate ad eum venit:⁊ ip
ſum iã nec vere manicheũ: nec vere catholicuʒ

repperit. Cepit autẽ auguſtinꝰ beato ambꝛoſio
adherere a eius pᷣdicationes frequẽter audire
Erat em in pᷣdicatione ſatis ſuſpẽſus ne qd cõ⸗

traipam manicheoꝝ hereſim vel p ipa dicere
tur. quadã vice cõtra illũ erroꝛẽ ambꝛoſi diu⸗
tius diſputauit ⁊ ipᷣm aꝑtis rõnibus ⁊ auctoꝛi
tatibus ↄfutauit:ita vt erroꝛa coꝛde auguſtini
penitus pelleret᷑. Certiũ meqiũ qð cõcurritad
penitẽtiã ⁊ cõuerſionẽ auguſtini dicit᷑ exẽplo⸗

rũ ꝓuocatio inflãmatio. Cũ em ſicut ipe nar
rat in lib.cõfeſſionũ iam via xpᷣi ſibi placeret v

per ipam anguſtã adhuc ire pigeret imiſit dñs
in mẽtẽ eius vt ad ſimplicianuʒ in quo lucebat
gratia diuina ꝑgeret vt ſibi eſtus ſuos cõferẽti
ꝓferret qͥs eſſet aptus modus ambulãdi in via
dei in qua alius ſic ibat:diſplicebat em̃ ei quic⸗
quid agebat in ſeculo pᷣ dulcedine dei ⁊ decoꝛe
domus eius quã dilexit:Simplicianꝰ autẽ ce⸗

pit eum hoꝛtari ipe quoq; cepit ſeipᷣm hoꝛtari
ac dicere. Quot pueri ⁊ puelle intra eccleſiam

deo ſeruiũt.tu nõ poteris ꝙ iſti ⁊ iſte⸗ an vero
iſti ⁊ iſte in ſeiis poſſunt ⁊ nõ in deo ſuo:quid

in te ſtas ⁊ nõ ſtas:pꝛoice te in euʒ ⁊ excipiet te

ſanabit te. Int᷑ hoꝝ colloquia memoꝛia victo⸗

rini ĩ mediũ venit: vñ exhilaratꝰ ſimp icianus

narrat Qualiter idẽ adhuc gẽtilis ob ſui ſapiẽ
tiã rome qð maximũ erat tunc ſtatuã meruiſſet
Et qualiter ſe ſepius chꝛiſtianũ dicebat:cui cũ
ſimplicianꝰ diceret:non credo niſi videro te in
eceleſia:ille iocãdo dicebat:nũquid parietes ſa
ciunt hominẽ chꝛiſtianũ:tandeʒ dum ad ecdle⸗
ſiam veniſſet ⁊ ei tanqᷓ; verecũdo occulte liber
vbi erat ſymbolũ fidei ad legendũ datus fuiſſei
ille in altũ aſcẽdit ⁊ alta voce ꝓnũciauit Tune

etiaʒ ab africa quids amicus auguſtini nomie
pontianus ſuꝑuenit ⁊ vitã ⁊ miracula ipᷣiꝰma

giſtri antonij qui nuꝑ in egypto ſub Cõſtãtino
imperatoꝛe defunctus fuerat recitauit.hoꝝ ex
emplis auguſtinus vehemẽier exarſit:ita ꝙ ſo
ciũ ſuũ alippiũ ta vultu qᷓ; mẽte turbatꝰ inuaſit
⁊ foꝛtit᷑ cxclamauit.Quid patimur qͥd audimꝰ
Surgũt indocti ⁊ ceũ rapiũt ⁊ nos cuʒ doctri

nis noſtris i inrernuʒ demergimur:a accurrẽs

in quendam hoꝛtum ſub quadain ficu ſe piecit
vt iße narrat in lib.confeſſionum amariſſime
flens lamentabiles voces dabat.Cũ ain amg

.

¶ Be humili
guſtini.¶ Caplm.I·

quidem

riſſime fleret audiuit vocem dicentẽ ſibi. Tolle
lege:aperuitq; ſtatim codicẽ apoſtolicũ ⁊ con⸗

iectis oculis ad pꝛimũ capᷣ.legit. induimini do

minũ ihm xpᷣm. ⁊ ſtatim ab eo om̃es dubietatl
tenebꝛe diffugerũt:interim autẽ tam vehemen⸗
tiſſimo doloꝛe dẽtiũ toꝛq̃ri cepit: vt fere ad cre⸗
dendam opinionẽ coꝛnelij phᷣi ſuccẽderet᷑ ꝙ ſũ
mũ bonum anime in ſapiẽtia: ſũmũ vero bonũ
coꝛpoꝛis in nullũ ſentiendo doloꝛẽ poſuerat.tã

vehemẽs aũt ille doloꝛ fuit ꝙ etiã loquelã ami
ſit. Quo circa vt ĩ li. cõfeſſionũ refert in tabulis

cereis ſcripſit vt om̃es ꝓ eo oꝛarẽt vt doloꝛẽ il

lum deus mitigaret: ipᷣe vero cum alis genua

flexit ⁊ ſubito ſanũ ſe ſenſit.inſinuauit ergo per
litteras ſancto viro ambꝛoſio votũ ſuũ vt mo⸗
neret quid ſibi de libꝛis ſanctis legenduʒ eſſet:
quo acrioꝛ fieret fidei xpᷣiane:at ille iuſſit Eſaiã
ꝓphetam ea ꝙ euãgelij ⁊ vocationis gentium
ꝓnuciatoꝛ apertioꝛ videatur. Cuius pncipiuʒ

cum Auguſtinꝰ non intelligeret totũ aliud tale

eſſe arbitrans diſtulit vt illud relegeret cũ iſcri⸗
pturis ſanctis magis exercitatus eſſet. Adueni

ente vero paſcali tempoꝛe Auguſtinꝰ cum eſſet
annoꝛũ triginta cum filio ſuo a deo dato puero

valde ingenioſo:quem Auguſtin“ in ſua adole

ſcentia dũ adhuc gentilis ⁊ philoſophꝰ eſſet ge

nuerat:necnon cũ alipio ſuo amico ſacrum ba

ptiſma ſuſcepit:de hac Auguſtini conuerſione
ſcripſit ſanctꝰ datius epiſcopꝰmediolanẽſis li.

j.ſue cronice.ca.x.de quo datio gregoꝛiꝰ memi
nit in libꝛis dialogoꝝ.Tunc in illo baptiſmate
ambꝛoſiꝰ cepit.Te deũ laudamꝰ.⁊ Auguſtinꝰ
reſpondit.te dominũ cõſitemur. Et ſicipᷣi duo

hũc hymnũ alternatim cõpoſuerũt: ⁊ vſq; in ſi

nem decãtauerũt: ꝓtinus aũt in fide catholica
mirabiliter ↄfirmatꝰ ſpem omnẽ quã habebatiĩ
hoc ſeculo dereliqᷣt:⁊ ſcholis quas regebat ab⸗

renũciauit. o miranda dextre dei excelſi muta⸗
tio q̃ auguſtinũ nõ ſolũ de tenebꝛis eduxit in lu

cem illũ lumiare grãdei ſua eccłia pᷣfecit.

„ .

inte

penitentia et ſingularid

ctrina at

—

e

maxime detriblus.

Pꝛimo de penitentie humilitate.

¶ Tertio de vite integritate.

„ —

ſain Iʒ peccata grauia amariſſime defleuiſſet: ta

men ex ipᷣa hũilitate de peccatis q nos minima

2
O⸗
——

4 „
51 N . .
eclarandũ de be .
2
„

ꝛimo cõmendat᷑ de penitẽtie humilitate.

reputamus in lib.cõfeſſionũ deo ſe dolenterac

cuſat. Sicut de eo ꝙ cũ puer eſſet ludebat ad pi
lam cũ ad ſcholas ire deberet. Itẽ de eo ꝙ non
volebat legere vel addiſcere niſi vi a parentibꝰ
vꝛgeret᷑. Iteʒ de eo ꝙ fabulas poctaꝝ ſicut fa.
bulã enee cũ adhuc eẽt puer libenter legebat:?
didonẽ moꝛtuã ꝓpter amoꝛẽ ploꝛabat. Itẽ de
honc de celario vel mẽſa parentũ aliq furaba⸗
tur vt pueris ludentibꝰdaret. Itẽ de eo ꝙ in lu

dos pueroꝝ fraudulẽtas victoꝛias exercebat.

Item de eo ꝙ pira de quadã arboꝛe vicina vi⸗

nee ſue cũ eſſet annoꝝ ſedecim furatꝰfuerat.Ac

cuſat etiã ſe ð eo ꝙ aliquãdo nimis libẽter canẽ

nationẽ libẽter pſpexit:⁊ de eo ꝙ domiexiſtẽs

araneas muſcas ſuis retibꝰ capientes nimis at

tente ꝓſpexit. Ideo aũt de his coꝛã dño cõſite

bat᷑ vt ipe dicit. Quia aliquãdo a bon .
tationibꝰauertunt ⁊ oꝛatiões interrũpunt.Si

q̊s wo feruoꝛẽ cõpunctiones deuotionẽ ↄtriti⸗
onẽ auguſtini penitetis plene ſcire deſideratle
gat libꝛos cõfeſſionũ qͥ vndiq; reſonat liquefa-

ctionẽ coꝛdis ipᷣiusi

ſtinus de doctrine

ingularitate α ingularis

7 excellentiſſimꝰfuerit in doctrina oſtendũt no
bis libꝛi qnos cõpoſuit:ſed ad eius gloꝛiã acce
dit alioꝝ ſanctoꝝ doctoꝝ teſtimoniũ:qui ò au
guſtino loquẽtes ipᷣm copioſiſſimis laudibus
attolunt. Unde pꝓſper in libᷣide vita cõtempla
tiua inqͥt Auguſtinꝰ epiſcopꝰ acer erat ingenio
ſuauis eloquio:ſecularibꝰ litteris peritꝰni eccle
ſiaſticis laboꝛibꝰ ſtudioſus: in quotidianis di
ſputationibꝰ clarus:in omi ſua actione cõpoſi
tus:in q̃ſtionibus ſoluẽdis acutus:in cõuincẽ
dis hereticis circũſpect“: in expoſitiõe fidei no
ſtre catholicus:inexplanãdis ſcripturis cano

nicis cautꝰ.Quẽ in libellis meis ꝓ poſſibilita⸗

te mea ſum ſecutꝰ.Et Anſelmin ꝓlogo mono⸗

logioñ.nihil potui inuenire nec dixiſſe qð non

catholicoꝝ patꝝ ⁊ maxime beati auguſtini di

ctis cohereat.Et policrates lib.ij.c.xviij.nar⸗

ratiõis auctoꝛẽ magnũ teneo Augl.Et poſſido
nius. auguſtinꝰ ſapie lumẽ pᷣfulgidũ ꝓpugna-
culũ veritatis omnes eccleſie doctoꝛes tã inge
P nioqqᷓ; ſciẽtia vicit. Incõparabiliter floꝛẽs tam
IIL &E EVtutum moꝛibus q; influẽtia doctrinarũ.Hu⸗
go in didaſcalõ. lib.iiij.?⁊ Iſið.lib.vj.ethimo.

De noſtris apud grecos oꝛigenes in ſcriptura

rfrũ laboꝛe tam grecos qᷓ; latinos opeꝝ ſuoꝝ nu
mero ſuperauit: deniq; hieronym' ſex milia li⸗
bꝛoꝝ eiꝰ legiſſe fatet:hoꝝ tamẽ oĩuz ſtudia au

guſtinꝰingenio ⁊ ſciẽtia ſua vicit.nam tãta ſcri

plit vt diebus ac noctibꝰ nõ ſcribere quiſqᷓ; va⸗

leat libꝛos ſuos:ſed nec legere quideʒ occurrat

Et egeſippus in ꝓlogo libꝛi de floꝛibus paradi

do a bonis medi

(t

Cann
thor⸗

It⸗
ſes eccl
ionore,
mirabt
vener⸗
ſtitenſ⸗
nants

(lipa

Ee⸗
Auguſt
ſndie

cemno

faſum:
vado
diceto
andeci
dehon
ſipere
euͤli⸗
öton
neg
lum:
detan
enf,
dinlip
ſcöne⸗
ſnbeni
dererp
ſtontbu

oibid⸗

Pore

coti⸗

vYobi
dennus

tieben

legte:
futre

bett
ſcneri

ſeepoſ

bodehe

Mande
liumc
Ptomr
ſepnun

dahelt
lelſend

n
Pkng
iaſdſ⸗

nee
Ahi
Gnon
ennb
cutſi⸗
bat
ede
abe⸗
inlu
tar.
ayi⸗
nNe
R
fiöre⸗
enſi⸗
nie
e:
edi
S

ede
igucn
Kug
Gulans

gütho

acce

nöan

ius

gennto⸗
lecde
Wisdi
cöp
corina⸗
ſta
e
o⸗
on
nidi
nar⸗
ho
⸗
ſͤinge
estun
ühe⸗
Abino.
nptuns
ſor
niiuli⸗
hu
iuaſeri
ſchva⸗
urrat

ganndi

quãto amplioꝛe ſolatio e

ſii· Inter magnos etegregios catholice docte⸗

res eccleſie pclarum fuiſſe ⁊ eſſe auguſtinuʒ qs
ignoꝛet: quẽ cum diuina æ bumana eruditiõe
mirabilẽ om̃es oꝛthodoxi in toto terrarũ oꝛbe

venerantur:pꝛecipue cuʒ apoſtolice ſedis anti

ſtites ſcripta eius ſua pꝛobabile auctoꝛitate ſir⸗
mantes: tanto maioꝛe ſtudio ſemꝑ amplexi ſũt

mee mare ip̃ᷣius quoꝛundã pſalmoꝝ fontibꝰ p⸗
fuſum: diuina miſericoꝛdia largiẽte inriuulos
vadoſos cõpendioſe bꝛeuitatis deduxi vno co
dice tot diffuſa cõplectens quot ille in decades
q̃ndecim mirabiliter explicauit. Sed vt qdam
de homero ait. Tale eſt de eius ſenſu aliͤd ſub

ripere quale herculi clauã de manu tollere Eſt

eni l̃aꝝ omniũ egregius magiſter decurrẽs tã

qᷓ fons puriſſimus nulla fece pollutus.Sed in
integritate fidei ꝑſeuerans:neſcit hereticis lo⸗
cum dare:vnde ſe poſſint aliqua colluctatione

defendere. Totus catholicus.totꝰ oꝛtodoxus

iuenit᷑:⁊ in eccleſia dñi ſuauiſſimo nitoꝛe reſplẽ

dẽs: ſuꝑni luminis claritate radiat᷑.Et haymo

in cõmẽtario ſuper ſecũda epła ad Coꝛinthios

Hm beatũ auguſtinũ:neceſſe eſt ad altioꝛa cõſcẽ
dere:⁊ pfundioꝛa ſcrutari:qui in lucidandis q̃
ſtionibus om̃es doctoꝛes excellit. Et iteꝝ hay
mo ibidem. Sicut ſol in lumine excedit omnes

planetas: ita auguſtinꝰomnes exceſſit in ſacris

exponendis ſcripturis. Et voluſianꝰcui augu

ſtinꝰ epłas ſcpſit. Legi dei deeſt quicqͥd Augu.
cötigerit ignoꝛare. Et Oꝛeg' in epiſtola ad ino
centiũ pᷣfectuʒ africe. expoſitionẽ ſancti iob
vobis trãſmiüiti voluiſtis: veſtro ſtudio cõgau
demus: ſed ſi delitioſo cupitis pabulo ſagina-

i: beati Auguſtini cõpatriote veſtri opuſcula

legite: ⁊ ad cõparationẽ illius ſiliginis noſtrũ

furfurẽ non queratis. Et idem in regiſtro legit

ꝙ beatus auguſtinꝰ nec cuʒ ſoꝛoꝛe habitare cõ
ſenſerit dicens. Que cũ ſoꝛoꝛe mea ſunt ſoꝛoꝛes
mee nõ ſunt. docti ergo viri cautela magna no⸗
bis debet eſſe inſtructio. Et Hieroꝰ in li.ð duo
decim doctoꝛibꝰ. Auguſtin? epᷣs volans ꝑ mõ
tium cacumina: quaſi aquila multa celoꝛũ ſpa⸗
tia terrarũq; ſitus ⁊ aquarũ circulũ claro ſᷣmo
ne ꝓnunciauit. Et idem in epła ad auguſtinuzʒ
duob libellis tuis eruditiſſimis: ⁊ ois eloquẽ

tie ſplendoꝛe fulgentibꝰ reſpondere non potui.
Certe quicqͥd dici potuit:⁊ aſſum ingenio ⁊ de

ſfſcripturaꝝ hauriri fontibus a te poſitum eſt at

q diſertum: ſed queſo reuerentia tuaʒ parũper
patiaris me ruũ laudare ingeniũ : Sunt et alia
tam hieronymi qᷓ; alioꝝ doctoꝝ teſtimonia de

is vſuros ſe fuiſſe teſta
tur. Et caſſiodoꝛꝰ in plogo ſuꝑ pſalteriuʒ. Ad
Auguſtini facundiſſimi patris coſugi opulen⸗
tiſſimã lectionẽ: quo circea memoꝛ infirmitatis

laudibus auguſtini quenos bꝛeuitati cauſap⸗
tranſimus ¶ Tertio cõmendatur auguſtinus
ve vite integritate: poſt couerſionẽ qdem inte⸗
gerrimã vitam atq; ſanctiſſimã duxit: na eme⸗

diolano diſcedens aſſumptis ſecum nebꝛidio ?

cuodio matre ad africam remeabat. Sed cum
eſſent apud hoſti tiberniã: pia mater eius de⸗

functa eſt:poſt cuius moꝛtẽ reuerſus eſt augu⸗

ſtinus ad agros ꝓpꝛios: vbi cũ his qui ſibiad

herebãt ieiunijs ⁊ oꝛationibꝰ deo vacabat ſcri⸗

bebat libꝛos indoctos docebat. ama ãt ciꝰ
vbiq; defundebat᷑ ⁊ ĩ omnibꝰ libꝛis ſuis ⁊ acti⸗
bus admirabilis habebat᷑. Refugiebat aũtad.
Eodẽ tẽpoꝛe apud hypponem erat qdã vinrma

accederet ⁊ verbum ex oꝛeſuo audirei ſeculo re
nunciare poſſet. Qð auguſtinus ybi cõperit: il
luc concitus iuit. audiẽs autẽ valeriꝰ hypponẽ

ſis epiſcopꝰ famã eius ipᷣm plurimũ retinenteʒ

in eccleſia ſua pſbyteruz oꝛdinauit: nõnullis ꝗ/

dem lachꝛymas ſuas ſuꝑbe intenpiãtibus: ⁊ ſ6

q; eum cõſolantibus: m dicentibus quia a loc/
pᷣſbyterij ʒ ip̃e maioꝛi dignus eẽt apꝛopinqua
ret tamẽ epiſcopatui. Qui ſtatim monaſteriuʒ
clericoꝛũ inſtituit.Et cepit viuere m regulam
ſub ſanctis apoſtolis cõſtitutam vbi nullus ali
quid ꝓpꝛium habebat:ſed omes in cõmuni vi
uebant. De cuiꝰ monaſterio decem epiſcopi fu
regulares vocauit regulã tra didit ſub qua mi⸗
litant p̃dicatoꝛes heremitani:ſeruite: oꝛdo ſan⸗
cte bꝛigide: oꝛdo ſancti hieronymi: oꝛdo ſancii
Johãnis hieroſo omitani: oꝛdo ſãcti antonij:

erũt electi. Fratribꝰ autẽſuis quos c⸗ nonicos

oꝛdo cruciferoꝛũ.Cum vero valerius epiſcopꝰ
eſſet grecus:⁊ minus in latina lingua 7 litieris
doci auguſtino poreſtateʒ tribuit: vt otramo
rem oꝛientalis eccleſie coꝛaʒ ſe in eccleſia pꝛedi

caret:vnde cum ep̃i cõtradicerent ille de p non

curabat: dũmodo per eũ ſiert: quod per ſe ſie-
ri nõ valebat. Eodẽ tẽpoꝛe pᷣſbyteꝝ foꝛtunatũ
manicheũ ⁊ alios hereticos:pᷣcipue rebaptiʒ

tos donatiſtas manicheos ↄuicit abſtulit et
fugauit. Cepit aũt beatꝰ valeriꝰ foꝛmidare ne ſi

bi auguſtintolleret᷑ ⁊ ab alia ciuitate i ep̃ᷣm pe

teret᷑:nã ſibi aliqñ ablatꝰ fuiſſet: niſi cũ ad locũ
ſecretũ tranſire euraſſet: ita vt inuenire minime
potuiſſet. impetrauit igit᷑ ab archiepᷣo cartagi⸗
nenſi: vt ipe cederetta auguſtinũ hy onẽſi ec
cleſie p̃ficeret ĩ ẽm.ᷣ cũ h̊ auguſtinꝰ omnimo⸗
de recuſaret:cõpulſus iñ ſuceubuit ⁊ epᷣatꝰcu⸗
ram ſuſcepit. Qð in ſe poſtea fieri non debuiſſe
yt ſuo viuente epᷣo oꝛdinaret᷑: ⁊ dixit ſcripſit

ppter ↄcilij vniuerſalis ꝓhibitionẽ Quq poſt

modũ oꝛdinat didicit:qᷓ; ſancte in ẽatu ſeha-⸗
buit videre poten ĩ legẽda.in diebꝰ aüt eiꝰvan
dali totã africe ꝓuinciã occuparũt: vaſtantes
om̃ia: necparcẽtes ſexuioꝛdini veletati. Etvt
pleriq; tradũt vandali poloni eẽ credunt᷑ a fiu-
mine vaãdalo polonie dicti. in li. vo hiſtoꝛie hi

ſpanie ſcribit. O tpe agenſoꝛici reg vadaloꝛuʒ

facta ẽ ab ipo grauis eccleſie ꝑſecutio in hiſpa
nia ⁊ africa.nã multos martyres fecit:ↄfeſſoꝛi
buſq; linguas abſcidit:qͥ vt Iſidoꝛꝰ narrat ab⸗
ſciſſis linguis ꝑfecte lodbant᷑.⁊ de his fit men
tio.C. ð offi.pfec.pᷣtoꝛio africe.cũ tãdẽ vanda⸗

li ad hypponẽſem ciuitatẽ veniſſent: Augꝰↄuo

catis fratribus dixit. Ecce rogaui dñm vt aut
nos ab his ꝑiculis eruat:aut patientia tribuat
aut me de hac vita ſuſcipiat ne tot calamitates
Vĩdẽ cõpellar. Et ecce tertiũ qð petijt obtinuit
Tertio nanq; obſidionis menſe febꝛibus labo⸗
rans lecto decubuit in quo ſeptẽ pſalmos cũ la
chꝛymis legẽs:ſũptaq; euchariſtia:reuerẽdiſſi
me integro aſpectu atq; auditu coꝛã poſit fra-
tribus ⁊ oꝛantibus migrauit ad deũ anno eta⸗

tis ſue. lxxvj. epatus vo ſui.xlvx.

ini:ð quo fit officiũ duplex

e traſlatione coꝛ pis be

declaraduũ de beato auguſtino oicit᷑
magnificatio· placuit qdẽ oipotenti

TReind inmiraenlor utl atrone.
Scdo in coꝛpoꝛis traſlatione.
Tertio in officij celebꝛation.
C.'Mꝛimo magnificauit eũ deꝰin miraculoꝝ ru
tilatione. Naʒ in vita ⁊ in moꝛte miraculis cla
ruit. In li.nã q;.xxij.de ci.dei.dicit deſe nomẽ
ex hũilitate nõ expꝛimens Scio epᷣm ſemel pꝛo

– — —

adoleſcẽte quẽ nõ vidit oꝛaſſe illũq; illico demo õ
oleſcẽte quẽ nõ vidit oꝛ⸗ üllico honoꝛifice collocat ¶

nio caruiſſe.Cũ etiã qͥdã infirmꝰincidi deberet

legunt᷑.poſt moꝛtẽ vo cõpertũ ẽ illũ miraculis

plurimis coꝛuſcaſſe. Ex qbus aliq̃ enarrabimꝰ
MMolendinariꝰ qͥdã in beatũ auguſtinũ ſpecia
lem deuotionẽ habẽs: cũ quãd infirmitatezꝗᷓ
ðꝛ flegma ſalſũ in tibia pateret᷑:beatuʒ auguſti
nũ deuote in ſui adiutoꝛiũ inuocabat. Cui ꝑpvi
ſum ſanctus auguſtinꝰ apparuit: ⁊ tibiã manu
palpãs integre reſtituit ſanitati: qͥ excitatꝰſe li⸗

beratuʒz inuenit: ⁊ deo ⁊ beato auguſtino gr̃as

reddidit. Quida puer cũ vitio lapidis pᷣmeret᷑

deo huc ſanctũ magniſicare pᷣcipue in tribus.

⁊ de ↄſilio medicoꝝ incidi deberet:mater pu0e⸗·
ri moꝛtis ſibi timẽs periculũ beatũ auguſtinuuz
deuote ĩ ſui filij ſubſidiũ iuocauit. Sraumq; fu
ſa oꝛatione vꝛinã cũ lapide emiſit:⁊ plenã ſani⸗
tatẽ recepit. ꝛepoſu cuiuſdã eccleſie in beaa⸗
tũ auguſtinũ multã deuotionẽ habens: cũ pr
tres annos grauẽ inſirmitatẽ paſſus fuiſſet: itia
vt de lecto ſurgere nõ valeret aduenientẽ ſolen⸗·
nitatẽ beati auguſtini cuʒ iq in eiꝰvigilia ad ve
ſperas pulſaret ad roganqu ſanctũ auguſtinuuz3
tota deuotiõe ſe ↄtulit Cui in albis ſanct' augu
ſtinꝰ aparẽs dixit.Ecce aſſum totiẽs ad teñ vo
catus:ſurge cito ⁊ celebꝛa mihi officiũ veſperiti
nũ.Qui ſanus ſurgẽs cũctis ſtupentibꝰeccleſi
am intrauit:⁊ officiuʒ deuote peregit. ¶ Scdo

magnificauit deus beatũ auguſtinũ ĩcoꝛpoꝛis
tranſlatioe. Maʒ poſtqᷓ; gens barbara africam

occupauit fideles coꝛpus auguſtini ceperũt:⁊

ipᷣm in ſardiniã tranſtulerũt. Lranſactis autez
ab eius obitu annis ducẽtis octoginta. Lupss·
dus deuotus longobardoꝝ rex audiens ſardi⸗
niã a larracenis depopulatã lolẽnes illuc nũci⸗
os miſit vt doctoꝛis ſancti reliquias papiaʒ de
ferrent Qui magno pᷣcio dato coꝛpꝰ ſãcti augu
ſtini tulerũt.⁊ vſq; ianuã poꝛtauerũt. deuo
tus rex audiẽs vſq; ad pᷣdictã ciuitatẽ cumma
gno gaudio eidẽ obuiauit ⁊ reuerenter excepit
LCuũ aũt mane vellẽt coꝛpꝰillud deducere: nullo
modo moueri potuit:donec rex votũ emiſit
ſi ſe inde deduci ꝑmitteret:ibideʒ in ſuo noieec·
cleſiã fabꝛicaret:cũ aũt votũ feciſſet ſtatim ſine
difſfficultate inde deductũ eſt. Rex aũt qð voee
rat impleuit. Et ibidẽ ĩ honoꝛe beati auguſtini
cecckiaʒ fabꝛicauit IJdẽ miraculũ die ſequenti in
quadã villa ep̃at terdonenſ q̃ ðꝛ caſelle ↄtigit
Et eo mõ ibidẽ in honoꝛe beati auguſtini eccle

ſiã fabꝛicauit. Inſuꝑ villã ipᷣaʒ cũ oĩb appendi

tis ↄceſſit Fuiẽtibꝰeccłie ſancti auguſtiniꝑpe⸗
tuo poſſidẽdã.Sicq; cũ magno gaudio papis
deducit᷑:⁊ in eccłia ſancti petri q celũ aureũ dꝛ

ertio magnificauit de

2

⁊ de ei moꝛte ob inciſionẽ plurimũ timeret᷑ cd us beatũ auguſtinũ in offcij cclebꝛatiõe. Nam

infirm cũ multis lachꝛymis deũ exoꝛaſſet: cuʒ
eo ⁊ ꝓeo auguſtinꝰoꝛauit: ⁊ ſine aliq̃ inciſiõei⸗

nõ niſi deo inſpirate factuʒ ẽ vt eccleſia ſtatuit

vt Aicid rluor voclos Bacinolia Fuglin
tegrã ſanitatẽ recepit. H et alia in vita ſua facta oen elevearer ſieper i. Y. err⸗
liquijs ⁊ veneratiõe ſanctoꝝ in.c.głioſus deꝰ.
Isit᷑ auguſtinũ doctoꝛẽ magnũ veneremur in
terris: vt ſic ꝑ illiꝰmerita cuʒ ipᷣo regnare poſſi
mus in celis. Abi xpᷣo iſu fruemur cũ gaudio

à benedictus in ſecula ſeculo ꝝ. Amen.

gliam ingentẽ gdeptus ẽ ꝓpter ſcien⸗
tiam penitentiã ⁊ patientiã ·

(Sa

Sermo.lvj.de btõ Hieronymo:qui

ſcor
noiſpe
lrine
nülie
odeeut
ſickein
gobn⸗
aſacn
chcusi
colck:
niget
fulgett
ſorte
hieron
wer
deeo
lerin
det
puin
CMs
Cun

neh⸗

..

du

NDE

enc

Uece

Pazde
Mauge

roe
Inna.
epit
nullo⸗

iſt

iet
nſne.

dvoe

Güktmi.
uenin

lexyn
inan
pnl
e.

is

eadꝛ
de
Vam
kanit
Gſhvi

Ggſne

jdere⸗

ſsde
+
ehoſt
nucho

ecceſt

q̃ copia

fatet᷑:eiuſq; ſcripta roboꝛat cõfirmat atq; com⸗

pꝛobat ⁊ acceptat:ſicut ptʒ.xv.di.decretoꝛuʒ
ca.ſãcta romanaeccłia. Is eſt qͥ in toto oꝛbea⸗
cũctis fidelibꝰ ſũma ⁊ ſingulariſſima deuotiõe
colit᷑:cuiꝰnomẽ latitudis terre cõpleuit. Is de
niq; ẽ qͥ inter angeloꝛũ choꝛos ñ mediocri glia
fulget in regno celoꝝ quẽ deꝰ benedictꝰ ſtola i-

moꝛtalitatis decoꝛauit. Quis igit᷑ audebit de

hieronymo nõ niſi balbutiẽdo loqui. Nerũta
men vt debito ſatiſfaciã: cuʒ in ſolennitate ipiꝰ
de eo verba facere opus ſit: cum omni qua ppꝰ
terimus affectione de illius gloꝛia tractabimꝰ:
de qua dicuntur verba ꝓpolita. In quibus ex

pꝛimit᷑ magnitudo gloꝛie hieronymi quaʒ aſſe
cutus eſt tam in beata vita qᷓ; etiam in pᷣſentiſe
culo. Quare autem hieronymus ſit adeo glo⸗

rioſus effectus. Triplex põt ratio aſſignan.·

CERꝛima dicik ſcientte.
¶Secunda patientie.
¶ Tertia penitentie.

¶ Oualit ſcientia hieronymi fuit ama

—

.

ne hiſtoꝛiaruʒ ⁊ in vtiliſcripture traſ/

Caplm.·

—

hac parte tria ſe ingerunt dubia declaranda.

—

eo a magiſtris ei docentibus cauſatg.

—

CTertiũ

nymi fuit ĩ eo cauſata a magiſtris cũ docentibꝰ

Eatificauit illũ
in glia ꝛ circũcinxit illũ ʒona gloꝛie·
Scribũt᷑ h vba Ecci.xlv.c.HNeſcio
copia ⁊ facultate dicẽdi laudes hierony.glo
rioſi peroꝛari poſſint qͥ tũ doctrine vbertate:tũ
eximie ſãctitatis merito admirabilẽ ac venerã⸗
dü ſe cũctis moꝛtalibus pᷣbet. Is nanq; ẽ quẽ
eccleſia ſancta dei pᷣclariſſimũ vᷣitatis doctoꝛẽ

giſtris eũ docẽtibꝰcauſata 1 ſlimul
n illa habuit ſcientig infuſam ⁊ qua
liter alios doctoꝛes ſuperauit in noti
cia diuerſoꝝ ideomatuʒ ⁊ multitudi

in terra dicit ſcientie: nam effulſit in eo ſcientia
rerum humanaꝝ ⁊ diuinarũ.Et illa vᷣbo ⁊ lit⸗
teris cõmunicauit.hinc Dañ.xij.ca.ſcribitur.
Qui docti fuerint fulgebunt quaſi ſplendoꝛ fir
mamenti:⁊ qui ad iuſticiã erudiunt multos:q̃ᷓ
ſi ſtelle in perpetuas eternitates. Nerũtamẽ in

¶Pꝛimũ vta ſcientia beati hieronymifuit in

rtiũ vtꝝ ſcia Hiero. fuit excellentiſſima.
CAd pᷣmũ dubiũ rũdere poſſumꝰ ꝙ ſcia hiero

lvj

N vt colligif ex dictis eiꝰ in libꝛo de viris illu
ſtribus:cuz ipe genite eſſet patrecuſebio .xxvj
anno imperij magni Cõſtantini:in oppido ſtri

donio qda gothis euerſũ dalmatie quõdã pean

nonieq; ↄfinium fuit cũ parẽtibus in puericia
veniens nomãt viris inſignibꝰ tradit᷑ inſtruen-
dus:nã in grãmatica donatũ habuit pᷣceptoꝛẽ
in rethoꝛica victoꝛinũ. ¶tuz vo ĩ diſcendo la
boꝛauerit:ipᷣe aſſerit ĩ epla ad occeanũ:vbiſcri⸗
bit. Bü eſſem iuuenis nimio feruebã amoꝛe di
ſcẽdi:nec iuxta quoꝛũdã pᷣſũptionẽ ipe me do⸗
cui:apollinarẽ audiui anthiochie frequẽter et
colui. Jã canis ſpargebat᷑ caput ⁊ magiſtꝝ po
tius decebat q; diſcipulũ:perrexi tñ alexãdriã
audiui didimũ i mul: ei gras ago: qꝛ qð neſcie
bam didici: ⁊ qð ſciebã illo docente nõ ꝑdidi:
veni rurſus hieroſolymã a bethleẽ᷑: qͥ laboꝛe:qᷓ
pᷣcio baraniã nocturnũ habui pᷣceptoꝛẽ.Time
bat em̃ iudeos:⁊a alteꝝæ mihi exhibebat nicode
mũ.Et in epła ad ruſticũ monachũ inqᷣt. Suʒ
eſſem iuuenis: et meſolitudinis deſerta valla⸗

rent incentiua vitioꝝ: ardoꝛẽq; nature ferrenõ
poterã. Quã cũ crebꝛis ieiunijs frangerẽ:mẽés
iñ cogitationibꝰ eſtuabat:ad quã hebdomada
cuidã fratri qui ex hebꝛeis crediderat me in di
ſciplinaʒ dedi: vt poſt quintiliani acumina. Ei
ceroniſq; fluuios grauitatẽq; frontonis leui
tatem Olinij alphabetũ diſcerẽ ſtridẽtia anhe
lantiaq; verba meditarer: d ibi laboꝛis ſupſe⸗
rim:quid ſuſtinuerim difficultatis: quotiens
deſperauerim:quotiẽſq; ceſſauerim: ⁊ cõtentio
ne diſcendi rurſus inceperim teſtis eſt cõſcien⸗
tia tam mea:qͥ paſſus ſum qᷓ; eoꝝ qui mecũ vi⸗
tã duxerũt: ⁊ gr̃as ago dño ꝙ de amaro ſemĩ'e
laꝝ dulcedinis fructus capio.h̊ ibi Perrexit

etiã cõſtantinopolim vbi audiuit grego:iũ na⸗

ʒãſenũ: vt ipe teſtat᷑ in tertio Eſaie explanatio

nmnnü libꝛo. Sʒ obuiare qs pᷣt ꝙ vnꝰ hõ aiiũ doce

PRBimaro quare
hHhieronym gloꝛioſus effectỹeſt: 1no
men grade ſibi vendicauit in celo et

re nequeat. dicitnãq; dñs Mat.xxiij:c. Noli
te vocari rabbi vbi dicit glo.ihiero.ne diuinu
honoꝛẽ hoĩbꝰtribuatl.eẽ g̊ magiſtꝝ ꝑtinet pꝛo
pꝛie ad diuinũ honoꝛẽ.Sʒ docere ẽ ꝓpꝛiuma⸗

giſtri: hõ ergo nõ põt docere. Sʒ hoc ẽ ꝓpꝛiũ

dei Rñdet Lho.j.par.q.cx vij.x circa hoc di
uerſe fuerũt opiniones. Auerrois em in comẽ
to tertij de aia poſuit vnum intellectũ poſſibilẽ
eſſe oiuz hominũ. Et ex hocſequeret᷑ ꝙ eedeni
ſpecies ĩtelligibiles ſũt omniũ hominũ. Et ᷣm
̊ ponit ꝙ vnus hõ ꝑ doctrinã nõ cauſat aliam
ſciẽtiã in altero ab ea quã ipe habet: ſed cõicat
ei eandem ſciẽtiã quam ipſe habet ꝑ hocꝙ mo
uet eum ad oꝛdinandũ fantaſmata i anims ſua
ad h̊ ꝙ ſi diſpoſita conuenienter ad intelligibi
lem appꝛehenſionẽ Que quidem opinio quãtũ
ad hoc vera eſt: ꝙ eſt eadeʒ ſciẽtia in diſcipuls

lyi⸗
⁊ magiſtro ſi ↄſideret᷑ idemptitas ſᷣm vnitate⸗

rei ſcite. Eadẽ em̃ rei veritas c:quaʒ cognoſcit
2 diſcipulus magiſter. Sʒ quãtũ adꝙ po⸗

nit vnũ intellectũ poſſibilẽ oiuʒ hoiuʒ a cadez
ſpecies intelligibiles differẽtes ſolũ ᷣm diuerſa

fantaſmata: falſa ẽ eiꝰ opinio.Alia ẽ opinio pla

tonicoꝝ :qᷣ poſuerũt ꝙ ſcientia ineſt a pncipio

aiabus nris ꝑ participationẽ foꝛmaruʒ ſepara
taxꝑ:ſicut etiam ponif.j.ꝑte.q.lxxxiiij.ſᷣ aia ex

yrvnione coꝛpoꝛis impedit ne poſſit oſiderare li⸗

bere ea quoꝝ ſcientiã habet. Et ᷣm diſcipu⸗

lus a magiſiro nõ acqrit ſcientiã denouo: p ab

eo exercet᷑ ad ↄſiderãdũ ea qͥꝝ ſcittiã habet vt

ſic addiſcere nihil aliud ẽ q; quodãmodoremi
niſci. Sed h̊ falſum ẽ:qꝛ intellectꝰ poſſibilis aie
hũanc eſt in potẽtia pura ad ĩtelligibilia.vt di-⸗
t Ariſto.in tertio de aia. Et ideo aliter dicen

duü 6 docens cauſat ſcientiã in diſcipulo re
ducendo ipᷣm de potẽtia in actuʒ ſicut ðꝛ.viij.
phiſicoꝝ.Ad cuiꝰeuidentiã ↄſiderandũ eſt:q

erfectuũ qͥ ſũt ab exterioꝛi bncipio: aliqͥs eſt ab
cxterioꝛi bncipio tm̃:ſicut foꝛma domus cauſla
tfur in materia ſolũ ab arte.Aliquis aũt eſt effe⸗
ccus:qñq; qͥdem ab exterioꝛi pncipio:qñq; au
tem ab interioꝛi:ſicut ſanitas cauſat᷑ in infrimo
qũq; qͥdem ab exterioꝛi pᷣncipio ſcʒ ab arteme⸗

Dicine:qũq; aũt ab interioꝛi pncipio.cuz aliqͥs
ſanat᷑ vᷣtute nature Et in talibus effectibꝰ duo

ſunt attendenda. ꝛimo qdem ars imitatur

naturã in ſua oꝑatione Sicut em natura ſanat
inſſirmũ alterado: digerẽdo:⁊ expellẽdo mate⸗
riam q̃ cauſat moꝛbũ.ita ⁊ ars. Secũdo attẽdẽ
dü eſt:ꝙ bncipium exterius ſcʒ ars nõ oꝑatur
ſicut ᷑n cipale agens:ᷣ ſicut coadiuuans pᷣnci

pale agẽs:qð eſt pncipiũ interius:cõfoꝛtando

ipm ⁊ miniſtrãdo ei inſtrumẽta ⁊ auxilia qbꝰ
vtat᷑ ad ꝓducendũ.Sicut medicus ↄfoꝛtatna
turã ⁊ adhibet ei cibos ⁊ medicinas qbus na-

tura vtat᷑ ad finẽ intentũ.Scientia aũt acqͥrit᷑

in homie: ⁊ ab interioꝛi pncipio: vt ptʒ in eo qͥ
p inuentionẽ ꝓpꝛiã ſciennã acqrit.Et a pꝛinci
pio exterioꝛi: vt patʒ in eo qͥ addiſcit. Ineſt eni
vynicuiq; homini quoddaʒ pᷣncipiũ ſcientie ſcʒ
lumen intellectꝰ agẽtis ꝑ qð cognoſcũt᷑ ſtatim
apncipio naturaliter quedã vninerſalia pꝛinci
pia omniũ ſcientiaꝝ. Cuʒ aũt aliqͥs hmõi vni
uerſalia pꝛincipia applicat ad aliqua particula
ria:quoꝝ memoꝛiã ⁊ experimentũ ꝑ ſenſuʒ ac⸗
cipit:p inuentionẽ ꝓpꝛiã acqᷣrit ſcientiã eoꝛuʒ
que neſciebat ex notis ad ignota pcedẽs. VUñ
⁊ qlibet docens ex his q diſcipulꝰnouit:ducit
euʒ in cognitionẽ eoꝝ que ignoꝛabat ᷣm ꝙ di⸗
cit᷑ in pᷣmo poſterioꝝ: ꝙ ois doctrina a ois di⸗
ſciplina ex pexiſtenti fit cognitiõe¶ Gucit autẽ

magiſter diſcipulũ ex pᷣcognitis in cognitionẽ

4
- .
.

Wl

m ex pᷣcognitis diſci

vte 4 en tia hieronymi fuit acqᷣſitaAe
ſpondemꝰ ꝙ reperiunt᷑ tria hoinʒ genera:qͥdã
habẽt ſcientia gmplicſneracaulſitam ſicuthi qᷓ
ęæa q̃ᷓ humanã rönem non trãſcendũt
do ⁊ ab alijs audiẽdo didicerũt. Tales fuerũt
illi de bus hieronymꝰ in epła ad paulinũ ait.
Legim in veteribꝰ hiſtoꝛijs quoſdaʒ luſtraſſe

ci tradunt intrauit perſas: ꝑtraſiuit caucaſum

ignotoꝝ dupliclter. Pꝛimo qͥdẽ pponendo ei
aliqua auxilia vel inſtrumẽta qbus itellectus
eius vtat᷑ ad ſcientiã acqͥrendã.puta cuʒ ꝓpo⸗

nit ei aliãs ꝓpoſitiones minus aduerſales:q̃s
1 gnitis puue dijudicare põt: vel
cũ ꝓponit ei aliquaſenſibilia exempla vel ſimi
lia vel opoſita vel aliqua hmõi ex qᷣbus intel⸗

lectus addiſcentis manuducit᷑ ad cognitionẽ

veritatis ignote.Alio modo cũ ↄfoꝛtat intelle

ctum addiſcẽtis: nõ qͥdẽ aliqua vtute actiua:

qſi ſuꝑioꝛis nature: qꝛ oẽs intellectꝰ hũani ſũt
vnius gradus in oꝛdine naturc. Sed inquãtũ
ꝓponit diſcipulo oꝛdinẽ pncipioꝝ ad ↄcluſio
nes:q̃ foꝛte . ſeipᷣm non haberet tantã vᷣtutem

collatiuã: vt ex pᷣncipijs poſſet cõcluſiones de⸗

ducere Et ideo ðꝛ in pᷣmo poſterioꝝ : ſillogiſ
mus eſt demõſtratio faciens ſcire:⁊ ꝑ hũcmo⸗

dũ ille qͥ dcmonſtrat auditoꝛẽ ſcientẽ facit:ho⸗
mo ergo docens ſolũmodo exterius miniſteri⸗
um adhibet ſicut medicus ſanãs. Sed natura
interioꝛ eſt pncipalis cauſa ſanatiõis. Ita ⁊ in⸗
terius lumẽ intellectꝰ eſt pncipalis cauſa ſcien⸗

tie:vtrunq; aũt hoꝝ eſt a deo. Etideo ſicut de

deo dꝛ. Qui ſanat oẽs infirmnitates tuas:ita de

eo ðꝛ qͥ docet hominẽ ſcientiã inquantũ lumen

vultꝰ eius ſuꝑ nos ſienat. C Sid fuit

—

cendũt inueſtigã⸗

ꝓuicias nouos adijſſe populos maria trãſiſſe:
vt eos quos ex libꝛis nouerant coꝛã quoq; vi

deret: ſic picthagoꝛas mefuicos vates: ſicpla
to egyptũ: T architã tarẽtinũ eãdemq; oꝛa ita⸗
lie que quondã magna grecia dicebat᷑ laboꝛio

ſiſſime peragrauit: vt qͥ athenis magiſter erat
⁊ potẽs cuiuſq; doctrinas achademie gymna⸗
ſia ꝑſonabant ſieret peregrinus atq; diſcipulꝰ:

malens aliena verecũde diſcere qᷓ; ſua impudẽ

ter ingerere. deniq; cũ lr̃as toto qſi oꝛbe fugiẽ⸗

tes ꝑſequitur captus a piratis ⁊ venundatꝰ ty
rãno crudeliſſimo:paruit captiuus vinctus et

puus.Tamẽ qꝛ pbᷣus maioꝛ emente ſe fuit Ad
titũ liuiũ lacteo eloquẽtie ſonte manantẽ ex vl⸗

timis hiſpanie galliarũq; finibꝰ quoſdaʒ veniſ
ſe nobiles legimus. Et quos ad ſui cõtẽplatio⸗

nem romã non traxerat vnius hois fama ꝑdu
xit:habuit illa etas inaudituʒ oibus ſeculis ce

lebꝛandũq; miraculũ:vt vꝛbẽ tantã ingreſſi ali

ud pᷣter vꝛbem q̃rerent. Apolliniꝰ ille ſine ma⸗
gus vt vulgus loquit᷑ ſiue phᷣus vt pictagoꝛi⸗

rid

—

Aban
fegn⸗
amne⸗
amit
tnnte
dean
Clatuia
ſaho⸗

ſusaf⸗
.Jun
ſcens
nichme
QAuio
7plat
Gunt
cut de
cerunt
iüven
huch
ſance
nasd
teſpi
guede

lterioti

ſclpſtt:
ſuno
ſenta
eſpon
gosdo

K
6

id
:
lus/
loqu
gls y⸗
Cogul
ſipasn
woppn
goce
iphia
tepee
Whpno
eetuti

1

Ne
lens
lesi
ted
elſini
gintet
ition;
intcle
(ius:
aniſät
Wtü
Nolſio
nnen
iir
lcho⸗
ho⸗
en
Mnmn
vſatde
orlade
lnen
igöre⸗
niqd
utbiq
cſtigi⸗
3fueriͤt
lincan.
Naſta.
uniſle
gogn
ono
ent
nn
ipuß:
d
ſage⸗
dar
nansc
kfin
D

i

ſput⸗
napen
auloct
reſigli
ſtema⸗
dagorr
caſue

reſpondere
alios doctoꝛes exceſſit.

albanos:ſcitas:maſſagetas opulẽtiſſima indie

regna petrauit ⁊ ad extremuʒ latiſſime phyſon
amne trãſiniſſo puenit ad bꝛagmanas vt hiar⸗

cam ĩ trono ſedentẽ aureo ⁊ de tantali fonte po
tantẽ:int᷑ paucos diſcipulos ð nar̃a:ð moꝛibꝰ
de curſu dieꝝ ⁊ ſiderũ audiret docentẽ:inde ꝑ.

elamitas:babilonioſ:chaldeoſ:medos:aſſirioſ

parthos:fenices:arabes:paleſtinos.reuerſus

galexãdria:puenit ethiopiam: vt gymnoſophi⸗

ſtas ⁊ famoſiſſimã mẽſam ſolis videret in ſabu

lo. Inuenit vbiq; vir ille qͥd diſcere: vt ſemꝑ ꝓ

ficiens ſemꝑ ſe melioꝛ fieret. Scripſit ſuꝑ h̊ ple
niſſime octo voluminibꝰphiloſtratꝰ.h Hieroꝰ
Qui oſtẽdit quãto laboꝛe ⁊ ſtudio pictagoꝛas
⁊ plato ac apollonius ſcientiã adepti fuerunt.
Sunt⁊ alij qͥ cientiã habẽt ſimplicit᷑ infuſaʒ:ſi
cut de apoſtolis diximus:qui a ſpũſãcto didi⸗
cerunt omnẽ veritatẽ ad ſalutẽ neceſſariã. Ter
tij vero habẽt ſcientiã acquiſitã:⁊ pᷣter illaʒ ad

huchñt ſciaʒ infuſã. hij fuerũt doctoꝛes eccłie

