lo impedimẽto oſſe de ipiꝰ oꝛe euulſo. Tradut ⁊ leonem loco tenui reuinctũ vꝛbe tota circum
q qdiu nauis ea in poꝛtu ſtetit: retuliſſegram tabernas ire.donari ere androduʒ floꝛibꝰ ſpar⸗
venatꝰagregãdo. Auluſgelius vo li.v.noctiũ gi leonem:omneſq; fere vbiq; obuios dicere.h̊ᷣ
acticaꝝ ſtupendiſſimũ inducit exemplũ de leo eſt leo hoſpes hominis.hic eſt homo medicus
nis gratitudine. Awion inqᷣt lris homo mul⸗ leonis.Ad ſanctũ arcũ iam redeamus qui
tiis pᷣditus narrat:ſe rome vidiſſe: gram leonis qᷓ; ſit gratus deuotis ſuis experiẽtia ipᷣa decla
exhibitã.androdo cuidã erat ipᷣe ſeruꝰ viri cõ⸗ rat.veneti qͥdeʒ anno dñi.cccclx vj.coꝛpꝰ cius
ſularis:qͥ ad beſtias dãnatꝰfuit:inter quas ad de alexandria venetias trãſtulerunt. vbi eccle⸗
erat leo vnus terribilis valde.h̊ᷣvt androdũ vi ſia in honoꝛe ſancti arci mire pulchꝛitudis
ddit peul repente qſi admirat ſtetit: ac deinde fabꝛicata eſt. ibiq; ſacrũ illud pignus recondi⸗
ſenſitu atq; placide:tanqᷓ; noſcitabũdus ad ho tum. Et lzʒ a cunctis ſidelibus beatus ¶arc⸗
minẽ accedit. Tũ caudã moꝛe atq; ritu adulã⸗: veneretur tamẽ veneti illum deuotiõe ſingula
tiũ canũ:clementer ⁊ blandemouet:hoiſq; ſeſe riſſima colunt.illum ſuũ apud deum habent in
copoꝛi adiungit. Cruraq; eius ⁊ manꝰ:ꝓpꝛia terceſſoꝛem pᷣcipuũ. illum ptectoꝛem ⁊ patro⸗
exanimati metu ligua leuiter demulcet. andro⸗. num coꝛum benigniſſimum pꝛedicant ⁊ confi⸗
dDus inter illa bladimenta ammiſſũ recuꝑat ani tentur.quibus q; ſit ie beniuolus.qᷓ;; gratꝰ
mũ paulatimq; oculos ad contuendũ leonem illiꝰ ciuitatis ceſſitudo manifeſtat cui recte con
refert. Tum qſi mutua recognitiõe facta:letos uenire poteſt illud pſalmiſte dictum. Gloꝛioſa

⁊ gratulabũdos vidẽs hoĩem ⁊ leonem. Que dicta ſunt de teciuitas dei. Quã ſuis meritᷣ be fidiſe
res in eũ oẽs in admirationẽ traxiſſet:eductus atus Marcus exaltat in dies: pꝛeſidio igaur AMusa
gAndrodus:atq; ceſari pᷣſentatus reqͥritur. Cur Marci gloꝛioſiſſimi ad qð veneti ſemꝑ confu (öeſtr
. ſiibi leo tam familiarẽ ſe pᷣbuiſſet.At ille. Cũ in⸗ giunt:liberanf a grauiſſimis malis ⁊ meiitis il ychii
quitaffricam ꝓ cõſulari imperio meꝰ dũs obti lſius eoꝝ ſtatus imobiliter cõſeruatur. Ob qð on
neret. Ego ibi iniquꝰ quotidianis vberibꝰ ad petrus damianus in ſermone dicit Beata es o
fugã ſum coactus: ⁊ vt mihia dño terre illius alexandria triumphali huius ſanguine purpu A
pᷣſide tutioꝛes latebꝛe foꝛent:in campoꝛũ ⁊ are rata Felix ⁊ tu italia coꝛpoꝛis huius theſauro C
narũ ſo itudines cõceſſi:ac deſiciente cibo con⸗ diues effecta. Oaudeant itaq; ⁊ letentur veneti 6
* ſilium fuit: moꝛtẽ aliquo pacto q̃rere.tum ſole qui apud celeſtem regem beatum Marcũ ha- C
medio rapido ⁊ fragati ſpecũ quandã nactꝰre⸗ bent ſolicitiſſimũ interceſſoꝛẽ ſperantes indubi C
motgꝗ latebꝛoſãq; in eam merapio ⁊ recõdo:ne tanter ꝑ illius ſuffragia non ſolum tꝑalem glo⸗ CELdH
ꝙᷓ multo poſt ad eandẽ ſpecũ venit h̊ leo:debi riam ampliare ſed acqͥrere dei gram in pᷣſenti ⁊ cſtau
inno⸗⸗ cruẽto pede gemitꝰ õõ in futuro vitam eternam. Amen. W
Doloꝛẽ cruciatũq; vulneris cõmiſerãtia: atq; il r L ee,
lic bmo aſpectu pauere cepi. Sed poſtqᷓ; intro (Ser mo. liij. de beato inca cnageliſta a
greſſus leo mitis manſuetꝰ acceſſit: ⁊ ſublai vt bos vel vitulꝰ figurat eo ꝙ ala

pedẽ oſtẽdere mihi ⁊ poꝛrigere qſi opis peten cerdotio ſcipit zacharie Et xpi genea
de gra viſus e: ibi ego ſtipem ingentẽ veſtigio logiã p ſacerdotes deſcribit. nn
pegbdlis eiꝰ herẽtẽ euuiſi:ↄceptãq; ſaniẽ vulnreY 1

intmio exp̃ſſi:atq; deterſi cruoꝛẽ. Ille tfũc mea 1I HWLeS
opꝑa ⁊ medela leuatꝰ.pede in manibꝰmeis poſi chhariſſimus ſalutat vos. vba ſũt do rd
t0 recubuit ⁊ quieuit.atq; ex eo die trienniũẽ toQ(coꝛis gẽtiũ in epła ad Colocen.iiij. a,
tũ ego ⁊ leo in eadẽ ſpecu eodẽq; victu vixrimꝰ ca. In oꝛdine quattuoꝛ euãgeliſtaꝝ:poſt mat⸗ nrac
nam qs venebatur feras membꝛa opimioꝛa ad theũ ⁊ marcũ terti ponit᷑ beatꝰ lucas.De quo ſtuch
ſpecum mihi ſuggerebat: queco ignis copiam ita inquit Jſið.lib.vj ethimo. Lucas greci ſer lnp⸗
non habẽs ſole meridiano toꝛrens edebã. Scd monis eruditiſſimus euangelium in grecia ſcir thabn
vvbi me vite illius ferme iam perteſum ẽleonei pfſit ſb̊ theophilo epᷣo:initiãs a ſacerdotali ſpi⸗ iger
venatum ꝓfecto.reliqui ſpecuʒ ⁊ viam fere tri rniu dicens.fuit in diebus herodis regis iudee ſicſs
dui pmenſus a militibꝰ viſus apꝛehenſuſq; ſũ ſacerdos qͥdaʒ noie ʒacharias:vt manifeſtaret n
Et ad dominũ ex africa romã deductus.is me xpᷣm penatiuitatẽ carnis:⁊ pᷣdicatõeʒ euãgelij ani

. 3 —
„ .
2.

Galde
Plont
hibene
andro⸗
Nt'ſuit
vdun
inum
ſpar
e.⸗
Waus
nogni
N

Ncns

anc⸗
wt
Ge
o
hanmn
1 Mo⸗
1toſ
Bgr

en

Goꝛoſ⸗
mnit be
loigrur
oconti
Eitil
nes
urpu
N
Grpenen
Mühe
gilen
nah⸗
ſi

Re

echti
Ntmat⸗
Heqlo
geaſſe
daſr
liſpi⸗
giudet
ſſtaret
nigeh

hoſtiam fuiſſe eſfectũ ꝓ ſalute mũdi: ipᷣe eſt em̃
ſacerdos de qͥ dictũ eſt in pſalmis. Tu es ſacer⸗
Dos ineternũ ᷣm oꝛdinẽ melchiſedech: vbi em̃

xpᷣs aduenit ſacerdotiũ iudeoꝛũ obmutuit:lex

⁊ ꝓphetia ceſſauit.h ille. Cum ̊ hodierna die
huiꝰeuãgeliſte memoꝛiã digniſſimã ſãcta eccle
ſia celebꝛet rõnabile ẽ vt laudes eiꝰnõ taceamꝰ
pñt vtiq; de ipᷣo multa narrari q̃ ſide ibꝰcũctis
ob reꝝ magnitudinẽ iocunda gratiſſmaq; eſſe
debẽt:qͥbus etiaʒ ⁊ nos dicimus vba pauli in
themate poſita:vbi de beato luca trialaude di

gna ↄtinent᷑ myſteria a nobis ↄtemplanda.
TReuni dicf aualitans l
Scömvtuoſitatis.

¶ Tertium vtilitatis.

Be gete ⁊ patria ac exercitio beati lu⸗
ce atq; qᷓliterad medicos ẽ recurren

Dduũ. q infirmos ad cõfeſſionẽ iuduce

retenẽt᷑ ⁊ 8 ſalario medicoꝝ. Ca·r.

7

Numa nobis cõtemplandũ ðꝛ qlitatj
‚gqdð continet᷑ i vbis apli qͥ ait. lucas
medicꝰ:oſtẽdẽs qlis cõditiõis extiterit:anteqᷓ
xpᷣi diſcipulis iungeret᷑. Sʒ Hieroꝰ in ꝓlogoĩ

actus apłoꝝ latius id expꝛimit dicẽs. ucasna
tione ſirus:cuiꝰlaus in euãgelio canit᷑:apð an

tiochiã medicine artis egregius:et apłoꝝ xpᷣi

diſcipulus fuit.Et in ꝓlogo in lucaʒ ait.lucas
natione ſirus anthiocenſis:arte medicus: vbi

Zditionẽ eius denotat qtum ad tri.
eꝛimo q;dtumad gentem.
Scðo q;tum ad patriam.

—

rtloctumacererauü
TPꝛimo Hieroedenotat ↄditionem beati lu⸗

eſt autẽ ſiria vt Iſiõ.dicit.xiiij.li.ethi.que ab
oꝛiente fluuio eufrate:ab occaſu mari mauro v

egyptio terminat᷑ tangens a ſeptẽtrione arme⸗

niam ⁊ capadociã:a meridie ſinunp arabicum

Situs eius poꝛrectus in imenſaʒ longitudinẽ
in lato anguſtioꝛ:haber em̃ in ſe pꝛouincias co
magenã:feniciã: ⁊ paleſtinã cuiꝰpars ẽ iudea

abſq; ſaracenis ⁊ nabatheis. Et vt multi veriſ

ſime tradũt:eſt ſiria regio ſpecioſiſſima:fertiliſ

ſima frugibus:⁊ fructibus armentis ⁊ pecudi
bus:eqͥs aſinis ⁊ camellis ditiſſima In cedris
in ſpeciebꝰaromathicis ⁊ metallis munitiſſima

ciuitatibꝰ⁊ caſtrl. Irrigua nobiliſſimis fluuis

⁊ lacubus atq; ſtagnis habẽs nobiles poꝛtus
maris:⁊ hoc pᷣcipue in paleſtinis maritimis ⁊
fenicijs.Ex hoc itaq; beatus lucas oꝛiginẽ du
vi. ¶ Scdo Hieroꝰ denotat ↄditionẽ beati lu
ce quatũ ad patriaʒ:que fuit antiochia:de hac

ita dicit Iſ. lib. xv. ethi. ſelentus vnꝰ erx pue
ris alexandri: poſt moꝛtem eiuſdem occupato

regno oꝛientis: vꝛbẽ in ſiria condidit: eamq; ex

anthiochi patris ſui nomie anthiochiã nuncu
pauit:⁊ ſirie caput inſtituit. ¶ Tertio denota
tur cõditio beati luce quãtũ ad exercitiũ: quia
erat medicus artẽ exercẽs medicine: medicina
autẽ vt inquit Iſið.lib.iiij.ethimo.eſt que coꝛ
poꝛis vel tuetur vel reſtaurat ſalutem: cuiꝰ ma
teria verſat᷑ in moꝛbis ⁊ vulneribus. Et ðꝛ me
dicina a modo.id eſt.a tẽperamẽto: vnde ſᷣm
huguitionẽ medicina quaſi modicina: huiꝰar⸗
tis auctoꝛ aut repertoꝛ apud grecos ꝑhibetur
apollo:hanc filius eiꝰ eſculapius laude vł ope
re ampliauit. Sed poſtq; fulminis ictu interijt
interdicta fertur medemi ars:⁊ ars ſimul cum
auctoꝛe defecit: latuitq; ꝑ annos pene qͥngen⸗
tos vſq; ad tẽpus artaxerſis regis ꝑſarum:tũc
eam reuoeauit ilucem hipocrates aſclepio pa⸗
tre genitus. Inſula cheo Sed qꝛ de medi lo⸗
quumur tria occurrüti hac ꝑte dubia ſoluẽda.
¶Pꝛimũ vtrũ medici vocãdi ſint ab infirmis
ad eoꝝ ſanitatẽ ꝓcurandõ. ¶ Scoᷣm vtruz me
dici teneant᷑ infirmos ad confeſſionẽ inducere
CCTertiũ vtrü medici poſſint ꝓpter infirmoꝝ.
curam pᷣcium reciꝑe. ¶ Pꝛimũ dubiũ vtrum
medici vocandi ſint vt infirmoꝛũ ſanitatẽ ꝓcu
rent.Et qdam dicunt ꝙ nõ. Nam deus E qui
ſanat ⁊ qͥ occidere põt ⁊ viuificare: vñ ſapiens
Ecẽ̃i xxx viij.ca.inqͥt.a deo ẽ omis medela.Et
meſue i ꝓlogo.ſanat ſolꝰ languoꝛes deꝰ.Et JvKsa
cobꝰ.v.c.ſue canonice.infirmat᷑ qͥs ĩ vob indu
cat pᷣſbꝛos eccłie:⁊ oꝛẽt ſuꝑ eũ: vngentes eum
oleo ĩ noĩe dñi: oꝛatio fidei ſanabit infirmũ:
alleuiabit eũ dñs. Et Job. v. c. increpationcʒ
dñni ne repꝛobes:qꝛ ipᷣe vulnerat ⁊ medet᷑:pcu
tit ⁊ manꝰeiꝰſanat. Et btã agatha dicebat.me⸗
dicinã carnalẽ coꝛpoꝛi meo nũq; exhibui:vᷣha
beo dñm qͥ ſolo ſmone reſtaurat vniuſa. Sed
ↄtrariũ ꝓbari p̃t ꝑ auctoꝛitates ⁊ exẽpla. In⸗.
qͥᷣt em ſapiẽs Ecci.xxx viij.ca.da locũ medico
etenĩ dñs illũ creauit:⁊ ñ diſcedat a te. qꝛ opa

eiꝰſũt neceſſaria.⁊ iteꝝ ibi.honoꝛa medicũ:p⸗
pter neceſſitatẽ em̃ creauit illũ altiſſimꝰ. Etite⸗
rũ ibidẽ.altiſſimꝰ ð fra creauit medicinã: ⁊ vir

ſapiẽs nõ abhoꝛrebit illã.⁊ Augꝰ i regla dicit.
ſi nõ ẽ certũ de infirmitate alicuiꝰ fratrl medicꝰ
ↄſolat᷑.Et.xxiij.q.viij.ca.ð thirijss:ſequen.
gratian ait. Ouis certiſſime ſciamꝰ neminẽvl
tra terminũ ſibi a deo pᷣfixũ eẽ victurũ: oĩbꝰ iñn
languẽtibus nõ incõgrue medemur.Sãcti vi⸗
ri inſu ꝑ vſi ſunt medicinalibꝰ.nam legimus de
Johãne euãgeliſta: ꝙ exiſtẽs ĩ balneis vidẽés
cherintũ hereticuʒ dixit ſocijs.fugiamus hine
ne balnea coꝛruant in qbus cherintꝰ ſilius dia⸗

boli lauatur. Et de hoc habet.xxiiij.q.j.c.oĩs
Sanctus inſuꝑ germanꝰ epiſcopꝰ capuanꝰ ad
balnea infirmitatis cauſa acceſſit vt refert Oꝛe
goꝛiꝰin.iiij. dialogoꝝ lib.ſic ⁊ alij ſancti medici
nã nõ recuſarũt:quare ad oẽm dubietatẽ amo⸗
uendã dicendũ eſt. ꝙ deus om̃es infirmitates
⁊ ſolus ſanat effectiue:tñ ſepius agẽs ꝑ cauſas
ſecundas ſiue mediãtibꝰcauſis ſecũdis effectũ
ſanitatis inducit. Operat᷑ qͥdem deus median
tibus cauſis ſecũdis nõ ð neceſſitate: ſed vt ſer
uetur oꝛdo ſue ineffabilis ſapiẽtie:qᷓ;uis igitur
pfhter naturã operari ſemꝑ poſſet ſi vellet tamen
id raro facit tũ iudicat h̊ humanc ſaluti expedi

re.ſi qͥs igitur medico indigens: cuʒ poſſet illũ

habere: expectareta ſolo deo ſanitatem graui⸗
ter peccaret:qꝛ tẽptaret deũ niſi ſuꝑ hoc habe⸗
ret familiare ↄſiliuʒ ſpũſſancti:ſicut habuit be⸗

ata agatha:erat em̃ experta diuinã beniuolẽti

am:yt diẽ Tho.ſcða ſcðe.q.xc vij.arti.j.in re⸗
ſpõſione ad tertiũ ar.Et ſic patet ꝙ ſua deo ſit

ſemꝑ ſalus expetenda:pᷣncipaliter iamẽ qꝛ me⸗

dicus eſt inſtrumentũ dei ⁊ artifex nature qrẽ⸗
dus eſt ⁊ ↄſulendus atq; iuxta ipius documẽ
ta ſubueniendũ egrotis.inc caſſiodoꝛꝰ.vj.li.
eplaꝝ.epla.x viij.ait.inter vtilimas artes: q̃s
ad ſuſtentandã humane fragilitatis indigẽtiã
diuina clemẽtia tribuit:nulla videt᷑ pᷣſtare ali⸗
quid ſimile ei:qð põt auxiliatrix medicina con
ferre:ipᷣa em moꝛbo periclitantibꝰmaterna gr̃a
ſemꝑ aſſiſtit:ipᷣa cõtra doloꝛes ꝓnoſtra imbe⸗
cillitate ↄſurgit Et ibi nos nitit᷑ ſnbleuare:vhi
mille diuitie nulla põt dignitas ſubuenire. Ju
riſperiti palmites habeñ qͥ negocia deſendũt
ſinguloꝝ:ſed quaãto gloꝛioſiꝰ eſt defendere vel
depellere qð moꝛtẽ videatur inferre: ⁊ ſaluteʒ
egrotanti ꝓmittere: de qua coacti fuerãt ceieri
deſperare. hec ille. C Secũdũ dubiũ fuit vtrũ
medici teneant᷑ infirmos ad ↄfeſſionem induce
re.Ad qð reſpõdeo ꝙ ipᷣi tenent᷑ ſeruare illud
qð ſcribit᷑ extra de penitẽtijs ⁊ remiſſionibꝰ.c.

cũ infirmitas.vbi ſic habet᷑.cuʒ infirmitas coꝛ

poꝛalis nõnũqᷓ; ex peccato ꝓueniat:dicẽte do
mino languido quẽ ſanauerat. vade et ampli
noli peccare ne deteriꝰ tibi ↄtingat.pñti decre⸗
to ſtatuiꝰ ⁊ diſtricte pᷣcipimꝰ medicis coꝛpoꝛũ
vt cũ eos ad infirmos vocari cõtingerit: ipſos
ante omia moneãt ⁊ inducant:vt medicos ad⸗

uocent aiaꝝ: vt poſtq; fuerit infirmo de ſpũali

ſalute ꝓuiſum:ad coꝛpoꝛalis medicine remedi

um ſalubꝛius ꝓcedat᷑:cũ ceſſante cauſa ceſſetef

fect. vbi dicit Jo. an.in nouella ꝙ ſignãter di
cit decretalis nõnunqᷓ;. qꝛ nonſemꝑ ſed aliquã
do. vnde. vij.q.j. Gꝛegꝰ ait.cuʒ pcuſſio coꝛpo

tingat iudiciũ dei in hoc ignoꝛatur. cõſtitutio

¶ Be virtutibus ſanctiluce in quonul⸗
Cccat

tate vſq; aꝗ

ſgit᷑ illa medicis iniũgit᷑ ex pᷣcepto in quacũq;
infirmitate ſiue moꝛtali ſiue nõ moꝛtali. Sʒ du

bium eſt an ſufficiat medicl tm admonere inſir⸗
mos ꝙ vocent cõfeſſoꝛes qͥbus confiteant᷑: an
etiã requirat᷑ ꝙ ita inducãt vt etiaʒ ſequat᷑ effe
ctus.ſ.ꝙ infirmus cõfiteat᷑: ałs medicꝰ derelin
quat eũ.Et de hoc videt᷑ ſentire Hoſtiẽ.ꝙ ſic
ſed dura videt᷑ talis opinio cũ in periculo con
ſtitutis quãtũcũq; etiã obſtinatis ſit ſubueni⸗
endũ ſᷣm oꝛdinẽ charitatis.nec textus hoc diẽ
ideo petrꝰð palude dicit ꝙ tenẽt᷑ medici tm̃ ad

monendũ.CTertiũ dubiũ fuit vtrũ medici ꝓ

inſirmoꝝ cura poſſint ſtipenaiũ ſiue ſalariũ re⸗
cipere.Ad qð reſpondet᷑ ex dictis Augꝗ.. xiiij.
q.v.ca.non ſane.ꝙ ſic.quia vt dixit chꝛiſtꝰlu⸗
ce.x.ca.dignus ẽ operariꝰ mercedeſua: nec ex
hoc ꝙmedicus accipit ⁊ pet it ſalariũ dicit᷑ vẽ
dere ſcientiã ſuã vel ſanitatẽ:que ſpũalia ſunt vᷣ
locat operas ſuas ꝓſuo laboꝛe habito: tũc vel
pꝛius in ſtudendo.nam vt ſcribit᷑.x.q.ij.c.pꝛe
carie. Nemo de ſuo cogit᷑ facere beneſiciuʒ.x

gqũt ſancti medici coſmas ⁊ damianus nil ſuſce⸗

perint cum curabãt infirmos:hoc ideo fecerũt

ne viderent᷑ vendere gratiãꝗ ſanitatũ:quia non
vtute et induſtria hũana: ſed infuſione diuina
docti fuerãt illaʒ artẽ ⁊ miraculoſe ſanabãt Si

cut etiam heliſeus ꝓpheta poſt naaman cura⸗

tum a lepꝛa nil tẽpoꝛale accige voluit.⁊ giecʒi

qui ex auaricia pᷣciuʒ occulte accepit ſine ſcitu

heliſei:lepꝛa percuſſus eſt vt ſcribit᷑.iiij. Reg.

v.ca.Licet igi᷑ moderatuʒ ſalariũ medicis pe

tere ⁊ accipere:qð intelligendũ eſt ab his qͥ poſ

ſunt: nam pauꝑibus non valentibꝰ ſoluere gra
tis debẽt mederi:⁊ nõ ſe ab eoꝝ cura ſubtrahe⸗
re:qꝛ h̊ eẽt indirecte occidere:moꝛteʒ em̃ ꝓbat

languẽtib“ inferre qͥ hãc cũ põt nõ excludit vt
dicit Simachus papa. lxxxiij. di. c. j. diximus

oĩa ſupꝛadicta tñ ad laudẽ medicoꝝ de qͥꝝ nu
mero ſanctꝰ lucas fuiſſe pᷣdicat᷑:tũ etiã vt ⁊ ſuꝑ
ſtitioſos danemꝰ qͥ dũ poſſunti ſuis infirmita⸗
tibꝰmedicoꝝ auxiiio ſanari illos negligũt ⁊ cõ
tẽnũt:tũ inſuꝑ vt medicis pauꝑes ⁊ impoten⸗
tes ad ſoluẽdũ cõmendatos efſiciamus.

lum peccatũ ſcʒ moꝛtale fuit poſt con

uerſionẽ adxpᷣin: quoniaʒ in eo erat
t iſancti⸗

rium a nobis contemplandũ de bea⸗
to Luca dicitur virtuoſitatl. fuitqͥ:
ꝛideo paulo ⁊ ceteris chariſſimꝰ:
qꝛ cicerone teſte.Nihil ẽ amabiliꝰ vᷣtute & tũ

yero⸗

oſten⸗
u
(utus
rii

ſeqr

nacm.
ſlaanct
ſones⸗

(See

.
crunt
inqtl
peca
Nico

(aoft

pi⸗
epi.
losd
Gute
dic.

fogaue
ſheſien
lcipul
osſe
nofſi
Weye
Gan
N
di
gin
bus
luc
filiſt
dom
cone
nfn
auon
busdil,

ctoph
flitate
ürien

pn⸗
porla

mig
N
eiſt
M:a
lgkefſ
derein
gſi
locon
ueni⸗
Adie
ma
miine⸗
niſe⸗
ſ eeer
Nii
guns

feige
nie
okrhit
Mionon
diina
dii
naa⸗
1d
eſin
N
lospe
i
ege
ſhrche⸗
cipi
Ccen
genms
dtu
tſue
mmia⸗
1170
olen⸗
.
wonl

bN
ſcoenn⸗

ſte⸗
eher⸗
ſit
ſſin⸗:
C

vero ⁊ vᷣtuoſus ⁊ ſanctus extiterit beatꝰ lucas
oſtendit hieronymus in ꝓlogo in lucã dicẽs.
O lucas diſcipulus apoſtoloꝝ fuit qͥ paulũ ſe⸗
cutus eſt vſq; ad cõſũmationem eiꝰ per marty⸗
riũ.ſ.in vꝛbe roma ſeruiens dño ſine crimie:nã
neq; vxoꝛẽ vnq; habens neq; filios:ſeptuagin

taqttuoꝛ annoꝛũ obijt in bithimia plenus ſpiri⸗

tuſancto:ex qbus verbis colligimus tres cõdi
tiones virtutum beati lu—c.
C¶ Pꝛima dicitur puritatis.
CESecunda veritatis.
¶ Tertia firmitatis.
¶ Pꝛima ditio ð

2puritatis.qꝛ vᷣtutes eiꝰ fu

erunt ſine aliq̃ admixtione alicuiꝰ peccati.Nã

inqͥt hiero ꝙ uiuit dño ſine crimine:hẽ ſine
peccato moꝛtali ſaltẽ poſt cõuerſionẽ ſuam ᷣm

Nico.de lyra.Sʒ pleriq; dubitãt vtꝝ beaiꝰ lu
cas fuit vnus de ſeptuagintaduobꝰ diſcipulis

xpᷣi:vt em̃ ait damaſus papa.lx viij.di.ca.Coꝛ

epi. Nõ ampliꝰ qᷓ; duos oꝛdines inter diſcipu

los dñi eẽ cognouimꝰ.id ẽ.xij.apłoꝝ ⁊ ſeptua⸗

gintaduoꝝ diſcipuloꝝ. Et anacletꝰ papa. xxj.

di. c. In nouo teſtamẽto.dicit.vidẽtes aũt ipᷣi

apoſtoli meſſm eẽ multã ⁊ operarios paucos

rogauerunt dñm meſſis vt mitteret oꝑarios in

meſſem ſuã vñ ab eis electi ſũt ſepꝑtuagintaduo
diſcipuli Et de his ðꝛ luce.x.deſignauit dñs ⁊

alios ſeptuagintaduos: ſicut deꝰ accepit ð ſpũ
moyſi:⁊ dedit ſeptuagintaduob viris qͥ rege⸗
rent populũ cũ moyſe.vt ðꝛ Numeri.xj.ca.iſte

etiã numerꝰ fi guratꝰ fuit i ſeptuagintaduabus
palmis qs inuenerũt filij iſrael in deſerto. Exo

di. xl. ca. inſuꝑ ille numerus ↄueniebat ſeptua⸗
gintaduabꝰ linguis in s mũdus diuiſus ẽ:qͥ⸗
bus pᷣdicandũ erat euangeliũ xpᷣi. Modo de
luca varia eſt opinio. Nam qͥdam aſſerunt euʒ
fuiſſe diſcipulũ apoſtoloꝝ ⁊ non domini:ita ꝙq

dDomino pᷣdicanti non adheſit: ſed poſt reſurre⸗

ctionem eius ad fidem venit. Alij auteʒ referũt

ißm fuiſſe vnũ de ſeptuagintaduobꝰdiſcipulis
quoniã dum narrat aparitionẽ xpᷣi factã duo⸗

bus diſcipulis euntibꝰ in emaus nomẽ vniꝰſcʒ

gaeeophe explicat: alterius vero tacet:qð ex hu
militate fecit:qꝛ ipᷣe fuerat ſecũdus.Et iſtð cõö⸗
muniter tenet᷑ a doctoꝛibꝰ.Et qᷓ;uis dicat hie

ronymꝰ ipᷣm diſcipulũ apoſtoloꝝ fuiſſe:hocẽ:

ꝗꝗz paulo in oibꝰtribulationibꝰſemꝑ adheſit:a
ab eo nunqᷓ; diſcedẽs eidẽ in pᷣdicationibꝰ ſub⸗
ſiccdiũ fuit.de qͥ ſcðᷣe ad Timo.iiij.ca. Paulꝰ di
xit. lucas ẽ mecũ ſolus.ſ.tanqᷓ; adiutoꝛ ⁊ defen
ſoꝛ. ⁊ ſcdᷣe ad Cor.viij. ca. Oꝛdinat“ eſt ſcʒ lu⸗
cas ab eccleſijs comes peregrinatõis noſtre in
hanc gr̃am que miniſtrat᷑ a vobis. ¶ Secuda
coditio vᷣtutum beati luce dicit veritatis fue⸗
rũt quie in eo vtutes vere:qꝛ charitate infoꝛ

mate:qð pbatur quoniã fuit plenus ſpirituſa

cto. Sed h̊ inſiſtendũ eſt ⁊ diſputãdũ. Atrum

abſ; charitate poſſit eſſe aliq̃ vera virtꝰ.Et ꝙ;

ſic videt᷑.nã ꝓſper in li.ſniaꝝ ait.oĩs vᷣtus pꝛe⸗

ter charitatẽ poteſt eſſe cõis bonis ⁊ malis Et

ieroꝰ.xx viij.q.j:· Ex his inqᷣt vᷣtutibus ro
mani ꝓmeruerũtimperiũ Nã vtutis eſt bonũ

actũ ꝓducere.a hoc fieri poteſt ſine charitate.

Quis enim antiquoꝝ romanoꝝ geſta vtuoſa

non reputabit de qbus tanta laude digna nar

rant᷑: ⁊ tamẽ cũ infideles eſſent ⁊ idola colerẽt
abſq; charitate talia facere potuerũt:ex qb ali

qua exempla delegemꝰex multis valeriũ publi

colam Aug.li. v. ð ciui. dei.de pauꝑtate cõmẽ
dat. Is vt valeriꝰrecitat li.iiij.finito regio im⸗

perio ĩ vꝛbe initiũ ↄſularus accepit ⁊ tres ↄſu⸗

latꝰ aeceptiſſime rexit et tatefuit pauꝑtatis ꝙ
patrimoniũ eiꝰ ad impenſas exequiaꝝ defecit.
Be catone vticenſi fert᷑ ꝙ floꝛuit tata rigidita⸗
te:vt vitia hominũ rigide expugnaret ⁊ cõdẽ⸗
naret put refert Boeti li.j.de ↄſolatiõe:⁊ Sa
luſtius in catilinario. Quid dicemꝰ de iuſticia

bꝛuti. de cõſtantia nũcij: de ↄtinentia ſcipionis
de fidelitate marcij reguli:⁊ de magnanimitate
pau i emilij:ac reliqs vtutibꝰqbus floꝛuerunt
antiqui romani vtiq; ſine charitate tales vtu⸗
tes cõplectebant᷑. Sed ↄtrariũ ꝓbari pot qm
Aug ĩ gloſa ad romanos ait :illud qð notatur

xxviij.q.j.ca. oẽs · S. ex his.vbi deeſt agnitio
eterne ⁊ incõmutabilis veritatis. Falſa vtus

eſt etiã in optimis moꝛibꝰ: a loquit᷑ ð cognitio
nenõ ſolũ itellectiua bᷣ affectiua q iuncta ẽ cha⸗

ritati. Reſpondet ergo ſanctꝰ tho. ſcõᷣa ſcde. q.
xxiiij.⁊ pᷣma ſcðᷣe.q.lxviij. vtutes moꝛales

put ſũt opatiue boni ĩ oꝛdine quantũ ad finẽqᷣ

nõ excedit facultatẽ naturalẽ hoĩs poſſunt per
opa humana acqͥri: ⁊ ſic acſite ſine charitate

eſſe poſſunt: ⁊ ſic erũt in multis gentibꝰ Scom
aũt ꝙ vtutes ſũt oꝑatiue boni in oꝛdine ad vl

timũ finẽ ſuꝑnaturalẽ:ſic ꝑfecte ⁊ vere habent

rõnem vtutis: ⁊ nõ poſſunt humana actibꝰac⸗
quiri ſed a deo infundunt᷑.Et huiuſmodi vᷣtu

tes moꝛales:ſine charitate eſſe nõ pñt. Quare
ſole vtutes infuſe ſunt ꝑfecte ⁊ ſimpliciter dice

de vtutes. qꝛ bene oꝛdinãt hominẽ ad finẽ vlti

mum ſimpliciter. Alie vero vtutes cqſiteſũt
m quid vtutes nõ autẽ ſimpliciter qꝛ oꝛdinã t
hominẽ ad aliquẽ bonũ finẽ particularem non
oꝛdinatũ ad bonũ vniuerſale.¶ Tertia condi⸗
tio vtutũ beati luce ðꝛ firmitatis. Mã firmiter i
illis perſeuerauit: qd non multi faciunt. Inqᷣt
em Hieronymus ad lucianũ heremitã Cepiſſe

multoꝝ ẽ: ad calcẽ vo ꝑueniſſe paucoꝝ. Bea⸗
tus vo lucas ĩ via ⁊ lege dñi ꝓſiciẽs iuit ð vir
tute in vtutẽ.Et vt ſuꝑius diciũ ẽ.xxiiij.anu

rtatis ag zsH qui euiti pace Sʒ h̊ dubitãt nõnul

li de numero annoꝝ beati luce:qm Hieroꝰ ĩ ꝓ⸗
logo i actibꝰapłoꝝ alit᷑ dic: videlicʒ ꝙ. lxxxiiij
annos etatis agẽs i bithinia de ſecuio noſcitur
emigraſſe. Mirũ ergo ꝙ Hieroꝰ ibi dixerit ꝙ
lxxiij. annoꝝ:h̊ ꝙ.lxxxiiij.ſpiritum deo dede
rit.Ad qð rñũdẽt qͥ dã.ꝙ HHieroꝰin ꝓlogo ĩi actꝰ
apłoꝝ cõputat oẽs annos ſue etat. In ꝓlogo
vo in lucã cõputat annos ſue ↄue ſionis ad ſi-⸗
dem catholicã:vᷣ q̊ nõ videt᷑ veriſimile: qm̃ añ
ↄuerſionẽ fuit arte medicus:⁊ puer.x.annoꝛũ
nõ põt illam artẽ ſcire neq; exercere:ꝙ tñ opoꝛ
teret dicere m iſtos ⁊ ppterea vt inqͥt Nico.
de lyra. Alij aſſeruerũt ⁊ meliꝰ ꝙ varietas illa
annoꝝ nõ fuit ex obliuione vel ignauia hiero⸗

nymi. ſᷣ potius vitio ⁊ defectu ſcriptoꝛũ. Igit

aut.lxxiiij.aut.lxxxiiij.annoꝝ erat dũ quieuit
i pace.Sepultꝰaũt fuit i bithinia. De bithinia
refert ſic Iſið.li.xiiij.ethi.HBithinia ex põti ex
oꝛdio ad ꝑtẽ ſolis oꝛientis aduerſa tracie iacet:
multis antea noibꝰappellata. Na pᷣus hebꝛicia
dicta:deinde migdoma: mox a bithino rege bi
thinia nũcupata. IJpᷣa ẽ ⁊ maioꝛ frigia nicome
dia vꝛbs in ea eſt: vbi hãnibal fugiens veneni
hauſtu animã expirauit.hec Iſið.Tpe vo cõ
ſtantini oſſa beati luce in cõſtantinopolim ſunt
trãſlata:deinde vt fertur in italiam deducta:⁊
padue ĩ eccleſia ſãcte iuſtine collocata:bꝛachiũ
vo eiꝰ oſtẽdit᷑ ĩ ſacta maria maioꝛe in vꝛbe.

Quãtũ ꝓfuit ecclie dei beatus lucas
ſcribẽqo euãgelin ad qð induxerunt
diuina vtilitas eccleſie et

en volütas 8 ecclei
fal con. ([Caplm.I,.

anobis ↄtẽpladũ de beato Luca ðꝛ
Sytilitatis: vberrimũ qͥe fructuʒ at
tulit eccleſie dei nõ ſoluʒ pᷣdicatiõe ſua q̃ młtos
populos attraxit ad xpᷣm ſ etiã euãgelu deſcri
ptiõe. Be qͥ ita ſcripſit paulꝰ ſcðᷣe ad Corl.viij
ca. Cuiꝰ laus ẽ in euãgelio ꝑ oẽs eccłias:qð lʒ
Aliqᷣ exponãt de beato barnaba vt dicit Nico.
de lyra qui fuit comes peregrinatõis apłi cui⸗
laus eſt in euãgelio ab eo pᷣdicato tamẽ cõmu⸗
niter vᷣbum illud de ſancto Luca alij aſſerũt in
telligẽdũ: cuiꝰ laus eſt in euãgelio ab eo deſcri⸗
pto:ad illud vo ſcribendũ tria induxereeum.
Pꝛimũ dei volunas.
¶Scdm eccleſie vtilits.
FEand hereticoꝝ falſitas.
C Mꝛimũ fuit volũtas dei ⁊ inſtigatio ſpũſſan
cti: vñ ieroꝰ in ꝓlogo ait. Cũ ia ſcripta eẽnt
euãgelia ꝑ mattheũ qpe i iudea: ꝑ marcũ ĩ ita⸗
lia: ſacto inſtigãte ſpũ lucas in achaye ꝑtibus

enim refert Eico. de lyra.

ſcripſit euãgeliũ:vnde em̃ inquit Aug.yvoluit
dñs duos teſtes hr̃e de viſis.ſ.matcheũ ⁊ Jo
hannẽ.Et duos de auditis.ſ.marcũ ⁊ lucã Et
qm̃ teſtimoniũ qð eſt de viſis firmꝰ ẽ ⁊ certius
qᷓ; illud qð eſt de auditis.ideo duo euãgelia q̃
ſũt de viſis ponunt᷑ extrema: ⁊ alia duo ꝗqſũt ð
auditis ponũt᷑ media: vt h media tãqᷓ; inſirmi⸗
oꝛa ab illis extremis q̃ſũt certioꝛa hincindeful
ciant᷑ ⁊ roboꝛent᷑.Neq; pꝓpterea inualiduʒ eſt
marci ⁊ luce teſtimoniũ:qꝛ audita nõ vila refe⸗
rũt:cũ illi a qbꝰaudierũt fuerint qͥ cũ xpᷣo ↄuer
ſati fuerãt ⁊ vitatl defenſoꝛes falſa nequaqᷓ; di⸗
cere potuiſſent.Et h̊ ẽ ꝙ lucas ait in ꝓlogo ſui

euãgelij.ſicut tradiderũt nobᷣ qͥ ab initio ipi vi

derũt ⁊ miniſtri fuerũt ſmonis. Credit᷑ inſuꝑ
abſq; dubio ꝙ beatꝰ lucas de multis a virgine
vginũ inſtructꝰ fuit.nã ipᷣa ↄſeruabat oia cõſe
rens in coꝛde ſuo:vt ila poſtmodũ ſcriptoꝛibꝰ
reſeraret.vñ glo.ibideʒ ait.Oia q̃ de dño vela
dño facta vel dicta cognouit in memoꝛiã recõ⸗
debat vt cũ tpᷣs pᷣdicãde vel ſcribende incarna
tionis adueniſſet ſufficiẽter vniuerſa put eẽnt
geſta poſſet explicare q̃rẽtibus. Et Berñ.aſſi⸗

gnans rõneʒ q̃re angelꝰannũciauit beate vingi

ni ↄceptũ heliſabeth inqͥt.ideo ↄceptus heliſa
beth nunciat᷑ marie: vt dũ nũc ſaluatoꝛis nũc
pᷣcurſoꝛis edocet᷑ aduentꝰrerũ tpᷣs ⁊ oꝛdinẽ te⸗
nens ipᷣa poſtmodũ meliꝰ ſcriptoꝛibꝰ pᷣdicato⸗

ribus euãgelij reſeret vitateʒ q̃ plene deoibus
a pᷣncipio cclitus fuit inſtructa myſterhs.Ere⸗

dit igit᷑ ꝙ euãgeliſte cam de multis interroga⸗
bant ⁊ ipᷣa eos certificabat. Et pᷣcipue tenet᷑ ðᷣ
beato luca ꝙ ad eã tãq; ad archa teſtamenti re
currit:⁊ ab ea didicit młta q ipᷣi vᷣgini ſoli ↄſta
bãt. Sicut myſteria annũciationis natiuitatis
æ hmõi de qͥbus lucas ſolꝰ tractat. ¶ Scdʒz qð
induxit beatũ lucꝗ ad ſcribendũ euangeliũ fuit
vtilitas eccleſie. Maã lʒ mattheꝰ marcus vera
ſcripſiſſent tñ aliqua de xpᷣo omiſerãt:qͥꝝ noti⸗

cia ẽ valde vtilis:imo neceſſaria.ſicut agnoſce

re xpᷣi ↄceptionẽ natiuitatẽ cũ laudibꝰ ⁊ ingẽti
lumine ab angelo annunciatã ⁊ hmõi que ꝑ lu
cam fuerũt ſuppleta vt ſic q̃ttuoꝛ euãgeliſte ĩ de
ſcribẽdo vitateʒ euãgelij ĩ multis ↄcoꝛdarẽt in
nullo diſcoꝛdarẽt:⁊ tamẽ ſinguli aliqua ꝓpꝛia
dicerent. ¶ Tertiũ qð induxit beatũ lucamad

ſcribendũ euangeliũ fuit hereticoꝝ falſitas vt
ei uidaʒ pſeudo euã⸗
geliſte ſub nomine diſcipuloꝛũ xpᷣi vtpote tho⸗
me ⁊ matthie ſcripſerũt euãgelia iſerẽtes here⸗
ſes vt ſub noĩe diſcipuloꝝ xpᷣi faciliꝰ ſeducerẽt
ſimplices qͥꝝ falſitas ex deſcriptiõ e euãgelij lu

ce depꝛehenditur.ſicut per alia euãgelia a mat

theo marco et iohane deſcripta. Et vt Hiero⸗

aſſerit in ꝓlogo in Actꝰapłoꝝ.poſtqᷓ; Lucas iĩ

SS

hafe
ai
1n ſn
dak.
ucjcon.
hunect
Pnicnn
nunistn
ſchoſto
Peron
Hoſtote
fmar
nouerit
ſausen
Pbeil
ſogo
dicina
ſei
tmnete
ctema
mon
ytonn
luis tel
irt
ucaypu

rean

wec

er⸗
geiny
hucio⸗
ſtutrd
mnenori
dunocl
piube
Mnnſtin
berosm
lohono
henaͤlen
ſeſläͤp⸗a
hliuome
Mennte
ffänan
bernn
ni

Sermo liij

hi acchape ptib eus geliũ ſcribes grecis fidelibein. oſtegetes e nõ fuitii oinuẽta iniqᷣtas q ſetoo
tli· arnationẽ difdelinarratioe oſtẽdit eudeq; ti ardeti nd an tente ou boe
rcenins ex ſtirpe dauid deſcẽdiſſe mõſtrauit ſibiñ ime⸗ tiens qcũq; dura ⁊ ſeuiſſima illata ſibi ſupplicia

ui rito ſcribendoꝝ aplłoꝝ actuſi ptãs ⁊ myſterũũũñ ¶ Pꝛimꝰ ignis dicit᷑ diuine dilectionis.
voͤein 18 .

dat᷑. In plogo ad i i epła ad hebꝛeos Hiero? Cecudus ignis primalis miſerationis.
n ucicemindet deilius eirtraductde airem ZDeniusig,totyfantcepſecutionis.
ndefi hanc epłam fert᷑ ap s ad hebꝛcos ↄſcriptaʒ he (u Ni gigniatrraeede e.
ſctzeſf bmica ingua miſiſſe Cuius ſenſum 1 oꝛdinem ¶Qualit beat? laureti⸗ examinat? fuit
lnef⸗ retinẽslucas euzgeliſta poſt erceſſi beati pou igne oiuini amoꝛis. 6 pfectidediut
l apoſtoli greco mone compoſuit. Tandem ned lectõis ? magnitudie illi pcepti

Mohuer lhierony. ad paulinũ lucã ita extollit.actꝰ inar qtq; ð inductiuis ad amoꝛ? dei Ca: I

odi apoſtoloꝝ nudam qͥdem videret᷑ ſonare hiſto „E
* riam ⁊ naſcẽtis eccleſie infantiaʒ texere.Sedſi * imulig nis m
nuli np nouerimꝰſcriptoꝛẽ eoꝝ lucꝗ eſſe medicũ:cuius / gquo examinatꝰ c ⁊ ꝓ vat' iuẽtus eſt
rnn laus eſt in euãgelio animaduertim pariter oia aAbſ dekect
inſe vba illius aĩie languẽtis eſſe medicinõ.Et in ꝓ ð diuit
intd logo Actuũ aploꝝ ita Hiero.ſequit᷑.lucaʒ ita dicebat
Nhori diuina ſubſecuta ẽ gratia vt nõ ſoluz coꝛpoꝛibꝰ terrq: ⁊
RKR ſed etiã animabꝰ eius ꝓficeret medicina. Salu ce dixit dee Leuitl. vj. c. Jgnis i altan meoſo
mt ergo lucas ſideles A credetes inxpm .ideſt. ardebit: H ignis amoꝛ deiitelligit t iugiter ar⸗
R eternã illis oibus ſalutẽ exoptat quos inſtruit dere dʒ i altari.i.in aia:q aia alta ? eo ꝙ ad ima
bai ⁊ monet doctrina exempio ⁊ euangelio ſcripto ginẽ ⁊ dei ſilitudinẽ creata Altare qſpe qſi alta
Naenid yt dñm ieſum verbis ꝛ factis ↄſiteant᷑:qͥ ⁊a moꝛ res interpᷣtat᷑.dũ g ignis diuini amoꝛis i aia ẽ
RW tuis reſurget videntibꝰ poſt diſcipulis aſcẽdit ſucceẽſus facit tẽpoꝛalia cũcta ↄtenere 1 der ſũ
mnenſe laeln, z: cũ ſuis angelis ſanctis ac beatiſimo mũ bonũ diligereſuꝑ oia vitãq; Pſentem olpe
waueie luca v uit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ. Amẽ. riculo moꝛtis libeter exponere: ſic factũ legin-
zaila⸗ ¶ Sermo. liiij de beato Laurẽtio mar in beatolaurentlo vt videhit in ſeanent doe
deoibus tyre qui ꝓbatus a deo triplici igne in nectoꝛmẽta timuit nec moꝛtẽ acerbillimaz dg.
“ Uehtasen nemigniegee⸗ . foꝛtiſſimuʒ martyrè ſeuiſſima ꝑſecutoꝛis fiama
Gnue me E ram R ſupare nõ potuit: qꝛ lõge ardẽtiꝰ veritat radijs
SPileie erl ami⸗ mens eius accẽſaferuebat. Sʒ loco cumlodᷣ
naſti ⁊ non eſt inuenta in meiniqui⸗: mur de dilectie dei tria erunt dubia ſolueda-
tas. Scribunt hec vba pſalmo.xvj C Mꝛimũ vtrĩ poſſit aliqua creatura dei pfe⸗

abſq; defectu iniqtatl beatꝰ laurẽti⸗
edilectionis: amoꝛ em̃ dei ignis ẽdech
hs Luce.xij.ca. Jgnẽ veni mittere!
qvolo niſi vt ardeat. Et deiſto myſti

Kricheid
Wwenr
Uunſl 2
Gnnu GHatis ſuperq; pia ẽ paſſio beati Laurẽtij quę cte ⁊ totaliter diligere. äl
1, abeccdleſia cum grãdi veneratiõe celebꝛat᷑: na,z CSecundũ quare pᷣceptuʒ de dilectiõe dei di
nin inter martyres facit ipᷣm ſingularem in ieiunio citur pꝛimũ 2 maximimm.
mun, qꝛ in vigilia eiꝰ ſtatuit ieiunandũ: in officio ad Tertiũ que ſũt illa que incitãt nos vt diliga
iw⸗ puc ipᷣm honoꝛat dũ ꝑ octauã deipo laurẽtio mus ſuꝑ omnia deum. (e.q.“
S ſicut ⁊ de ſtephano ſingulis canonie hoꝛis ei C: d mũ dublũ reſi odet Tho. ſcdᷣa ſcde.q-
incei memoꝛiã facit feſtumq; illiꝰ ſolẽniter obſeruan xxiiij. ꝙ ꝑfectio dilectiõis pᷣt duplicit intelligi
nügente dum ac ſanctificandũ cũctis fidelibꝰ ſub pꝛece⸗ vno mõ ex pte diligibilis.alio mõ ex pte diligẽ
nigeſkid pto iubet. Nꝛopterea in matutinis legit᷑ mo tis Ex ꝑkte diligibilis pfecta ẽ dilectio.cũ aliqd
NMKrin venuſtiſſimꝰ beati Augl. qui ait. Cum omnes diligit᷑ qtum diligibile eſt. de aut tm̃ diligibi
ianmt⸗ beatos martyres quos nobis tradidit antiqui lis eſt qᷓ;tum ẽ bonus.bonitas aũt eiꝰeſt infini⸗
incondne tas honoꝛificẽtia digna veneremur: pcipue mñ̃ tavndeiinfinite diligibilis e:nulla aut creatura

ilton beatũ laurentiũ martyrẽ debemtota deuotio⸗ põt eü diligere infinite cũ quelibet vtus creata
glucheun ne ſuſcipe. hec ille. erito itaq; hodierna die ſit ſinita. vnde ꝑ hunc modũ nulla creatura pt
pueetho⸗ huius martyris laudibus Eincũbenduʒ: vt ſie deum ꝑfecte ⁊ totaliter diligere. Secũdo perſe
jishere⸗ valeant efficaciꝰ ad illiꝰ reuerẽtiã coꝛda fideliũ ctio dilectionis põt cõſiderari ex parte diigen
cducerit inflamari. Quapꝛopter de ipo vba facturi ð il tis: ⁊ ſic dicitur eẽ ꝑfecta quãdo aliquis m to
nigeihlu lius examinatiõe ⁊ ꝓbatione facta ꝑ ignẽ dice⸗ tum ſuũ poſſe diligit:qðꝝ quidem cõtingit in di
diuamat mus. na introducit᷑ qſi ad deũ loquẽs laurẽtiꝰ lectione dei tripliciter. AUno modo ſic ꝙ totum
hiero/ gloꝛioſus ĩ ybis pᷣmiſſis themate i qbꝰtriplicę coꝛ hois actuialiter ſe ferat i deũ. ⁊ hec eſt Pie
s ihae

ctio dilectisis pre que non eſt poſſibilis

ucti ignẽ ꝓbatõis ⁊ examinatiõis ſue diſtinguem⸗

O8

(en

vita in qua impoſſibile eſt ꝓpter humane cõdi
tionis infirmitatẽ ſemꝑ actu cogitare de deo ⁊
moueri dilectiõe ad ipᷣm. Sedo ↄtingit vtho⸗
mo vm ſuuz poſſe diligat deü: ita vt ome ſuum

ſtudiũ deputet ad vacandũ deo ⁊ rebꝰdiuinis

ſũt illa qᷓ nos incitant vt dili

iacobꝰ ð tudecto dicebat. Amoꝛe dinino amo: cd
re.amoꝛe chenon ſepy amato amoꝛe la tua ami⸗

citia e piena di delicia nõ cade may in triſticia
lo coꝛ chi te ha aſſagiato ertiuz dubiü fuitã
igamus deuz ſuper

erhib

ffuc
e
mi

5ptermiſſis alijs niſi quantũ neceſſitas vite pꝛe⸗ ola: lʒ ſint multa tñ nos dicemus denq;. ſn
ſentis reqͥrit:⁊ iſta ẽ ꝑfectio dilectionis:q ẽè poſ CPꝛin 1ſeriptuta. l mdel
3 curg. H .

ſibilis in via non tñ ẽ cõmunis oĩbꝰnec oẽs ob C Scom eſt

£

Dlenss der

a

—
5.
'Tet

mindy

.

.

4—.

—

ſilitudinẽ trãſfoꝛmarj.

ligant᷑ ad illã.Tertio ↄtingit vt homo ſm ſuũ
poſſe diligat deum ſic ꝙ habitualiter aliqs coꝛ
ſuũ ponat ĩ deo:ita ſcʒ ꝙ nihil cogitet vel velit

qðõ ſit diuine dilectioni ↄtrariũ.⁊ hec ẽ pꝑfectio

cõmunis oĩbꝰpoſſibilis ad quaʒ oẽs tenẽt᷑.Ex

his ↄcludimꝰcũ dño Bonouẽc.in.iij.di.xx vij.

ꝙ pꝑfectio charitatis ⁊ dilectionis diuine quei

ac pñ̃ti vita ex ꝑte hominuʒz diligentiũ deum

exigittm vt excludat oẽm affectũ cõtrariũ non
aũt omnẽ affectuʒ extraneũ. ¶ Scom dubium

fuit q̃re pᷣceptũ de dilectione dei dicit pꝛimũ æ
maxim

ü: ſicut dixit xbᷣs ANMatth. xxij.ca (Ad
emꝰ ꝙ hocẽ multiplici rõne.

qð rñ

Elige tibi vitã vt tu viuas ⁊ ſemẽ tuũ:diligas
dñm deũ tuũ. Et Johes pᷣma Canonica. ca. ilj
Qui nõ diligit manet in moꝛte.⁊ Apoc.iij.ca.

ðꝛ de illo. ꝗ;ſine dei dilectione putat ſe viuè ha
bsés v?tutes alias:nomẽ habes ꝙ viuas v moꝛ
tues. Scdᷣa rò eſt qꝛ oẽs virtutes abſq; amoꝛe
dei ſunt imꝑfecte:nec põt aliqͥs ſine dei amoꝛe
Ein tlciter Piuoſns 1 eri:ido aptsag Roma.
Eiij.dixit.plenitudo legis ẽ dilectio.⁊ Gꝛegꝰin
omet inqt.nõ hʒ aliqd viriditatis ramus boni
opis ſi nõ mãſerit i radice charitatis Tertiara
tio eſt qꝛ dilectio dei dũ eſt in coꝛde rationalis
creature fac eã ꝓmptã foꝛtẽ ⁊ expeditiſſimã ad
quecunq; ardua et difficillima toleranda.ideo

ꝛegꝰ in omelia ait.

W☛—

7 — . .

5.:diẽ. Scio aia mea ꝙ du aliũ diligis i eius
Talis ẽ vnuſaſq; q̃lis ẽ dilectio ſua:ſi deũ

Diligẽtibꝰ deũ ola cooperant᷑ in bonũ:qꝛ in ꝓ
ſperitate ⁊ aduerſitateſꝑ ſũt ĩ leticia.ido beat

em naturaliter amat

ꝛzimg qꝛ em natt at hilius p guo Paber
parteʒ coꝛpoꝛis ſui:quãto magis amare debet

dilectio dei ẽ vita aie: vnde Nheut:.iij.ca. dicit᷑

Di’e t. Amoꝛ dei nunq; ẽocioſus
perat em magna ſi ẽ. Si aut operari negligit
Anoꝛ nõ eſt. Et Hiero. ad euſtochiiũ ita ſcribit
