rina de pnia ſancti dñici:q̃ inſtigãte ſathana fa
cta ẽ katherine talit᷑ emula:vt nec nomẽ eiꝰ au⸗

tia: fuit ſiqdẽ pa iẽtiſſima ⁊ pcipue ĩ tribus.

dire valeret. Sed vgini ſemꝑ detraheret. IbPa
tñ ꝓ illa dñm exoꝛabat:⁊ cũ ad infirmitatẽ gra
uẽ incidiſſet. Ratherina ad eã viſitãdã ſe ↄtulit
infirma vo durioꝛeffecta eã expelli ð domo iuſ

ſit:ꝓ ̃ nõ ceſſauit katherina pᷣces ingeminare
Quibꝰfactũ ẽ vt eã ſibi recõciliaret:atq; ↄtrita

illa ⁊ cõpũcta ſacramẽtis et gra dei munita:in

dño ex hac vita migrauit. Dũ etis ſeruiebatil⸗
li infirme Andree de q̃ pauloante diximꝰ: illa ĩ

patiẽs ↄtumelijs plurimis katherinam afficie
bat:⁊ pcuranteſpũ malo de inhoneſtate apud
glias ſoꝛoꝛes accuſabat. Ratherina tñ ꝓpterea
nec indignabat᷑ ci:nec ab eiꝰ obſequijs ceſſabat

Cũq; illa indies ĩ ſua duritia ꝑpſeueraret:kathe
rina oꝛationi ſe dedit de iniurijs ⁊ infamijs pie
cõquerit᷑.Cui xpᷣs aparẽs duas oſtendit coꝛo

nas.vnã ſpineã ⁊ aliã auream dicẽs Si h elige

res aureã:ſpineã poſtea repoꝛtabis. Si autẽ h̊
ſpineã poſtea aureã obtinebis.Qð illa audiẽs

⁊ ad patiendũ ꝑ oĩa ſe offerẽs:accepit de manu

dñi ſpineã quã ſuo capiti imponẽs etiã diebus
pluribꝰ vehemẽtiſſimũ ſenſit in capite doloꝛẽ.

Sicq; a dño cõfoꝛtata patiẽtie armis foꝛtiterſe

muniuit. Infirma vo patietia katherine ſupa⸗
ta:cõpũcta ⁊ ingemiſcens katherinã alta voce
ſanctaʒ oibꝰ pᷣdicabat:ſeq; ream accuſabat:mi

ſericoꝛdiã petẽs de his q̃ falſo dixerat o illam.

Quid plura dũ katherina tãta inedia coꝛpꝰ af⸗
fligeret:frequẽtaretq; dñicaʒ menſam: pleriq;

vtriuſq; ſexus falſos rumuſculos:vt ſieri ſolet
eructabãt. Aliqui dicebãt neminẽ ĩ mõ viuẽdi

ſingularẽ eẽ debere.Aliqui extremitates fuiſſe
ſempꝑ deo ⁊ hoĩbꝰ exoſas.Aliqui katherinam

fingere ⁊ decipere. Aliqui ad inanem głaʒ illa

oĩa facere ⁊ ſimilia. Queipᷣa deo ꝑlacere ꝑ oĩa
ſtudẽs patiẽtiſſimetolerabat.¶ Scðo ſuit pa⸗
tiens in tẽptationibꝰ demonũ. Ait qͥdeʒ Mius

in bulla canoniʒationis. Luctabat᷑ qᷓ; frequen

tiſſime cuʒ demonibꝰ: multiſq; illoꝛũ moleſtijs
vexabat᷑.Sʒ aiebat cũ apoſtolo.Cũ inſirmioꝛ

tunc foꝛtioꝛ ſum. Et vtin ſua legẽda narratur:

qñq; demones deo ꝑmittẽte katherine coꝛpu⸗

„

ſculũ tãtis penis ⁊ Hguoribt affirerani ri ma

nifeſte viderent᷑ in ea ſigna peuſſionũ ⁊ verbe⸗
rũ ita vt q̃ſi quoddã mõſtrum videret᷑ a cũctis
Tertio fnit patiens in paſliomibꝰſiue in peni
tentus voluntarie aſſumptis ſine inſirmitatibꝰ
coꝛpoꝛi ſuo ſuꝑuenientibꝰ.Teſte em Pio vbi
ſupꝛa. Doloꝛe capitis pene aſſidue toꝛqbatur.

Eſtuabat febꝛibus necilloꝝ cruciatu carebat.

humilitas:quam oſtendit maxime in trib?.·
CNPꝛimo in timoꝛe.

„

¶ Sexta beate katherine vᷣtus admirãda fuit

Sevo in deſpection
¶ Tertio in cõnerſatione.

cvo% in deſpectien.—

C Pꝛimo oſteditſuã humilitat ĩ timoꝛe. Dũů

em̃ cepiſſet viſionibꝰ⁊ imaginarijs ⁊ coꝛꝑalibꝰ

a dño ihu xpᷣo vilitari:plurimuʒ foꝛmidare ce
pit:dñoq; ſe cõmẽdauit: a qͥ edocta pleniſſime
fuit:q̃li᷑ viſiones bonas vel malas hr̃et agno⸗
ſcere.Et dũ ſemel ſuo ↄfeſſoꝛi ð viſionibꝰ ſibi fa

ctis referret q̃dã ſecreta:ille heſitare cepit:atqʒ;

i eã reſpiciẽs vidit illã trãſfoꝛmatã:quatũ ad fa

ciẽ in effigiẽ xpᷣi reſpiciẽtis i eãẽ Cũq; ex h̊ excla

maret ac diceret. O qᷣs eſt qͥ me reſpicit. Rñdit
katherina itle qͥ eſt. Quo dicto facies illa diſpa
ruit:⁊ ↄfeſſoꝛ pᷣfatꝰ illo modo de vginis ſactita
te ↄfirmatꝰremãſit.¶ Scdᷣo oſtẽdit katherina
hũilitatẽ ĩ ſui deſpectiõe Hãc aũt diqicit a xpoõ

ſibi apparẽte diceteq; ſibi. Scis nefilia:qᷓ tues

⁊ q̊s ego ſũ:Si h duo noueris beata eris. Tu

em̃ es illa q̃ nõ es.Ego ſũ ille qͥ ſum. Si hãc no⸗

ticiã habueris in aia tua:nũqᷓ; decipere te pote
rit inimicus. Siquidẽ de nihilo creatura facta

ẽ: ⁊ ſibi relicta cadit i nihilũ:⁊ ꝑ ſe tendit in pec
catũ:qð nihil eſt:⁊ ex ſe nihil boni cogitare va⸗

let.Quare reſpectu dei inſiniti nihil eẽ ↄuincit

Ideo ẽ illa qnõ ẽ:ſᷣ qm̃ deꝰ ẽ fons totiꝰ eſſe ⁊ in
dependẽs eẽ. Ideo ipᷣeſolus ẽ qð ẽ. ¶ Tertio
oſtẽdit katherina hũilitatẽ ĩ ouerſatione. Nã

in publicũ ꝓdijt magniſq; rebus ſe ingeſſit:nõ

ſua ſᷣ dñi volũtate. NPoſtqᷓ; em habitũ ſacrũ ſu⸗

ſcepit:ſilentiũ ↄtinuũ ꝑ trienniũ vᷣuauit:⁊ clau
ſurã celle tenuit:excepto cũ eccłiaʒ adijt vigili⸗
gs vſq; ad ſcdᷣm ſignuʒ matutinale ptrahebat.
Tũcq; cũ ad laudandũ deũ frẽs pᷣdicatoꝛes in
choꝛũ iã acceſſiſſe putaret ipᷣa cedebat ad aliqli
ter qeſcendũ dicẽs. Ecce dñe germani mei ⁊ ſer
ui tui vſq; nũc doꝛmierůt. Modo voſurrexe⸗
rũt ad te laudandũ Tu ſᷣua eos ⁊ ego parũper
quieſcam. Noſt vo diuturnã exercitationẽ in
ſpũali vita frequẽtãſq; xpᷣiviſitatiões:iteꝝ ap
parens ci indixit:vt ex ꝓcederet:ꝓximoꝛũq; ſa
luti vbo intẽderet:ac exẽplo ꝓmiſitq; ĩ cũctis
illã ad aiaꝝ ſalutẽ gerendis ſuũ ſibi ſupernũ
pſidiũ exhibiturũ.Qð ita fuiſſe vt patebit i ſe⸗
quẽtibꝰrei exitus declaruit. ¶ Septima vᷣtus
ſacte katherine ðꝛ ꝑſeuerãtia: vt em ait Hiero.
ad lucianũ heremitã. Cepiſſe multoꝝ ẽ: ad cal

cem vo ꝑueniſſe paucoꝝ. Ratherina vo nõ ſo
lũ ꝑſeuerauit.Sʒ de vtute in vtutẽ ꝓceſſit: de
narũ redijſſet a ſua vxoꝛe monebat᷑ vt loquere⸗
tur cũ katherina. Qd cũ ille facere ↄtempſiſſet

q̃ tria inter cetera refert digna laude Pius pon
tifex maximꝰ vbi ſupꝛa. ꝛimũ qð reſpicit ſan⸗
ctitatis eiꝰ initiũ. Ait em. Nirgo katherina ex
ciuitate ſenẽſi oꝛiũda mediocribꝰ oꝛta parẽtibꝰ

pᷣus deo ſeſe dedicauit qᷓ; deũ poſſet ꝑ etatẽ co⸗

gnoſcere. Scðm eſt qð inſpicit vite eꝰ ꝓgreſſũ
Inqt itaq; ſic.Nullüũ ab ea vbum nõ religioſũ
non ſanctũ excidit Ois ſermo eius de moꝛibus
fuit:de religione de pietate: de ↄtẽptu mundi:

¶ Sexta felix reuelatio.

de amoꝛe dei ⁊ ꝓximi:de celeſti patria.Tertiũ
refert᷑ ad eius vite terminũ. de quo ſic ꝓtulit.
Anno etatis ſue tertio circiter ac trigeſimo ĩ vꝛ⸗
be Roma diẽ ſuũ clauſit:de cuius anime ĩ celũ
aſſumptione ⁊ gloꝛioſa receptiõe:ſtupẽde ⁊ ad

mirabiles reuelationes facte reperſiunk.

¶ Qualit deꝰ ſublimauit beatã hathe⸗
rinã ſeptẽ gratioſis ⁊ admirandis pꝛe

rogatiuis.C

—

templãduʒ de excellẽtia v ſa

—

„

gratijs Pꝛogatiuis admirandis.
TNꝛima fuit mentalis illuſtratio.

¶Scvo ꝓphetica infuſio.
Tertia cõſolabilis viſio.
¶Quarta ſuauis cibatio.

„ E

CAQuinta miraculoſa coꝛuſcatio.

„ 4

¶ Septima ſolẽnis canoniʒatio.
ꝛima gratia ſiue pꝛerogatiua kathe

EE „☚
H .

ſtrauit deꝰilliꝰ itellectũ luce ſlapiẽtie ⁊ doctrine
ita vt ð ipᷣa Pius põtifex vbi ſupꝛa ita referat
Nemo ad eam acceſſit qui nõ doctioꝛ melioꝛq;
abierit. Doctrina eiꝰinfuſa nõ acqͥſita fuit:pꝛi⸗
us magiſtra viſa ẽ qᷓ; diſcipula. Quiſpe q̃ ſacra
rũ lĩr̃aꝝ ꝓfeſſoꝛibꝰ ipᷣiſq; magnaꝝ eccliaꝝ epᷣis

difficillimas ð diuinitate qſtiones ꝓponẽtibꝰ

pꝛudẽtiſſime reſpõdit ⁊ adeo ſatiſfecit:vt tanqᷓ;
agnos manſuefactos remiſerit. Quos tanqᷓ;ᷓ lu

pos:ac leones ferociẽtes acceperat Quoꝝ nõ

nulli diuinã in vgine ſapiẽtiã admirati. Diſtri
butis mox inter xpᷣi pauperes q poſſdebãt ſub
ſtantüs accepta dñi cruce vitã deinde euangeli
cam egerũt. ¶ Scoda gfa fuit pphetica inſuſio
Et de hac Pius papa inqͥt. YFuit in ea ſpũs ꝓ⸗
phetie ⁊ multa pᷣdixit anteqᷓ; ſerent ⁊ occultiſſi

ma reuelauit. hec ille. In legẽda vo ipᷣius mul

ta ſcripta ſũt ex qbus aliqua enarremus. Fuit

in ciuitate ſenenſi: qdam nobilis miles dictus
dñs MNicolaꝰ de ſarracenis qͥ cũ ałs in mult lo.-

cis fuiſſet in armis:⁊ tandẽ ad ſuã ciuitatẽ Se

vxoꝛ katherine illũ vt ꝓ eo oꝛaret deuotiſſime
cõmẽdauit Quadã itaq; nocte katherĩa militi
in ſomnis aparuit:eumq; monuit: vt ſi ſaluari
cuperet vxoeis monitis aſſentiret. Qui euigi⸗
lans viſionẽ vxoꝛi retulit: ⁊ inde ad katherinã
ſe ↄtulit:cuiꝰcolloquio ⁊ ſancta pᷣſentia cõpun
ctus ſᷣm vᷣginis ↄſiliũ ad ↄfitendũ ſua peccata

Ertimyſteriñ

limauit nempe de hãc mulierẽ bendicta ſeptẽ

ublimata e a deo d: mentalis illuſtratio. Illu⸗

Dul,
noin
jeicag

14

o⸗
me
t
g,
du.
ipis
ſub⸗
nnij
niͤl
lrni
li
ſi⸗
p⸗
i
wl
an

ho⸗
Ge
ere⸗
iſet
ine
liti
ari
gi⸗
ina
un

X

pꝓceſſit Quo facto ad katherinã redijt aſſerens

ſe cõfeſſũ ſua peccata ſacerdoti. Interrogatus

ab ea an oĩa retuliſſet:cum ille affirmaret ꝙ ſic:

vocato ad partẽ peccatũ quoddam enoꝛine ab

eo dimiſſũ in cõfeſſione:qð in apulia ſecrete cõö⸗

miſerat diſtincte narrauit. De q̃ ille admirans
⁊ peccatũ illud ↄfeſſus fuit ⁊ katherinã deuoti
one ſingulariſſima coluit.Dũ fraterthomas ð

fonte pᷣmus katherine cõfeſſoꝛ ⁊ frater geoꝛgi⸗

pergerent ad monaſteriũ ſancte agnetis de mõ
te poltiano:in itinere capti fuerint a qbuſdã la

trũculis:deductiq; fuerunt ad latebꝛoſa nemo
ro vt ibi occiderent᷑. Tũc frater thomas cũ la⸗
chꝛymis dicẽ cepit. O filia katherina tuis oꝛa
tionibꝰ ſuccurre nobis in ̊ tã crudeli periculo
Quibꝰ vᷣbis pꝓlatis latrũculi taliter ſũt imuta⸗
ti: ꝙ nõ modo vitã ſ cũcta q̃ illis abſtulerãt re⸗
ſtituerũt: ⁊ ita ad monaſteriũ quo ibant incolu
mes ꝑuenerũt.Cũ aũt poſtmodum Senas re⸗

dijſſent cõperijt pᷣdictꝰ frater thomas: in illo
pũcto in q̊ͥ inuocauerat katherinã:ipᷣa ſocie di
xit:pater meꝰ me vocat:⁊ ſcio ꝙ magna neceſſi

tas eũ vꝛget:⁊ h̊ dicẽs ad locũ oꝛationis acceſ

ſit. Ex cuiꝰ vtute credit᷑ latrũculoꝝ illoꝝ fuiſ-

ſementẽ mutataʒ. Pꝛedixit futuꝝ ſciſina poſt

moꝛtẽ gregoꝛij vndecimi:⁊ alia plurima pᷣnun
ciauit:q̃ videre poteris ĩ legẽda. ¶ Tertia gra
tia qᷓ katherina ſublimata fuit ðꝛ ↄſolabilis vi⸗
ſio. Supꝑnaturalibꝰ quippe viſionibꝰa dño me⸗

ruit ↄſolari:q̃ vt in pluribꝰ ſibi fiebãt: in raptu
T extaſi mẽtis:de quo ſic refert Pius. Rapie⸗
bat ſepe a ſpũ ⁊ in aere ſuſpẽſa:diuinis ↄtẽpla⸗

tionibꝰ paſcebat᷑:adeo extra ſe acta vt expũcta
pcuſſaq; nihil omnino ſentiret.hec ille.Obmiſ

ſis vo multis vſiionibꝰciꝰ:eã vnaʒ referã: ꝓ q̃ᷓ

inter minoꝛes ⁊ pᷣdicatoꝛes ↄtentio videt᷑ exoꝛ

ta. Cũ katherina eẽt in ciuitate piſana: qdaʒ
mane in eccłia ſãcte chꝛiſtine cõicaſſet: ac iuxta

altare rapta maneret in ſpũ :poſtqᷓ; diu ſic ſtete

rat:vidit xpᷣm cruci affixũ magnoſuꝑ ſe cuʒlu⸗

mine deſcendentẽ:radioſq; ſanguineos ex ſuis
qnq; ſacratiſſimis cicatribꝰ eminentem. Cũq;

tüc videntibꝰpluribꝰ vtriuſq; ſexus ipam expe
ctantibꝰ: vᷣgo ſe erigeret:⁊ ſuꝑ genua ſua ſtans

facie rutilãte bꝛachia eleuaſſet ac manꝰ: oꝛaret

Nq rnecicatrices in coꝛꝑe ſuo aparerẽt exterius
tüũc ex radijs ſanguinibꝰ in ſolaribꝰ imutatis a
cicatricibꝰ crucifixi ꝓcedentibꝰ ⁊ ad manus pe
des ⁊ ad coꝛ illiꝰpuenientibꝰvalde intrinſecus
Ddoloꝛ ſenſibilis in dictis ꝑtibus coꝛꝑis eſt reli⸗
ctus. Ex qͥ cũ coꝛpus eiꝰ diu ſic ſtarct rigidum
oculis clauſis tandẽ cecidit ac ſi fuiſſet letali⸗

ter vulneratũ. oſt modicũ ad ſe reducta tan⸗

ta doloꝛe ↄcutiebat᷑: vt a cũctis putaret᷑ in bꝛe
ui moꝛitura. Dominica vo ſequẽti ibi cõmuni

cansa doloꝛe extitit liberata. Ex viſione pꝛeta

cta in pleriſq; locis nõnulli ſanctã katherinam

ſuſcipientẽ ſtigmata a xpᷣo depingi fecerunt:

ſi ea intentiõe id egerint:vtꝑ viſibilia inuiſibi⸗

lia cognoſcãt᷑: ⁊ ꝑ picturã iilã viſibilẽ doloꝛ ci⸗
inuiſibilis lʒ ſenſibilis deſigner᷑: foꝛte nõ obſtã⸗

te erroꝛe indeſequente: qͥ credi poſſet ſtigmata
eã viſibilia ſuſcepiſſe tolerari vtiq; poſſent Sʒ
ſi hecfacta ſũt:vt ſicequiparet᷑ beato franciſco
cui ſoli vſq; in pᷣſens ſingulari mõ ſtigmata di⸗
uinitꝰ ſũt impꝛeſſa vtiq; repᷣhẽſibile eſt. Nã vt
dixi in ᷣmone de ſacris ſtigmatibꝰ beati franci

ſci. Inter miracula grãdiantr̃e hidei fi gciſci cõ⸗

ſignatio ſupꝛemuʒ obtinet gradũ.Fuerũt qͥppe

ſtigmata ⁊ viſibiliter ⁊ ſenſibiliter a xpo ſibi i⸗

pꝛeſſa. Tulit illa duobꝰ annis cõtinuis: ⁊ in vi
ta ⁊ in moꝛte etiaʒ a viris ſanctis ⁊ grauiſſimis

viſa tacta. Sũmi põtiſices Gꝛegoꝛiꝰnonus.
Alexãder q̃rtus. Benedictꝰ. Nicolaus: et alij
illa apꝛobates fatent᷑ ſinguli miraculo in fraãci⸗

ſci pedibꝰmanibus ⁊ latere fuiſſe depicta:ab eo

artifice ſapiẽtiſſimo qͥ creauit celum etterram.
Quid vo de cetero ſit facturus cuiꝰ archana:

niſi ip̃o reuelante ꝑſcrutari nequimꝰ ipᷣe nouit

Vnü ſcio ⁊ qͥdem abſq; vllo crroꝛe:ꝙ frãciſcus
vſq; ad pᷣſens electus fuit a dño ieſu xpᷣo vtin
coꝛpoꝛe ꝓpꝛio vexillũ crucis biẽnio anteq; ſpi
ritũ redderet ce o deferret. Non derogẽt iſta di
gnitati beate Ratherine: nec aiterius acti. Ego

peccatoꝛ qͥ hunc ſᷣmonẽ cõfeci ſanciã ipam de⸗
uotione q poſſum ⁊ colo ⁊ veneroꝛ. Eramq; ro

me Anno dni. MM. cccc. lxxj. Anno tertio NMij

põtiſicis maximi. uãdo pontiſex pᷣſatus ſpũ
ſancto volente ſanctã Ratherinã ſolenni celebꝛi
tate canoniʒzauit. Nulla tunc a referentibꝰ 2 vi

ta ⁊ miracula ka:herine de ſtigmatibꝰfacta eſt

mẽtio. Mulla pictura cũ ſtigmatibꝰ fuit delata
MNulla inſuꝑ in bulla quam ſuperius frequẽter

allegauim de ſtigmatibꝰmẽtio habita ẽ. Ego

inſuꝑ ea die canonizationis ſermonẽ ad popu⸗
lũ habui:poſt pꝛandiũ in eccleſia minerue oꝛdi

nis pᷣdicatoꝝ. Inſpexi legi ⁊ qdem ſepiꝰ om̃ia

qWue ſcripta erãt de laudibus huius ſancte: nil
gliud inuenire potui: niſi qð ſuperiꝰ expꝛeſſum
eſt ð illo doloꝛe quẽ tulit abſq; ſignis in ſuo ex

tacito raptu. Et ſi noie ſtigmatũ doloꝛem illuʒ
intelligi volumꝰ:non tamẽ in illo ↄtinent᷑ ⁊ in⸗

dudunt᷑ cõditiones miraculoſe ſtigmatũ beati
frãciſci. Igit᷑ cuʒ deꝰnõ egeat noſtro mẽdacio:

ea ꝓferamꝰ de ſanctis qᷓ ᷣm rei veritatẽ nõ inuẽ

tionem hoiuʒ illis poſſũt accõmodari. Fuit ka

therina. vt pa et ex dictis: ⁊ ex his q ſequẽtur

aupliſſimis puilegijs ⁊ gratijs decoꝛata. Sed

ſtigmatũ ſpecie non fuit vt fraciſcus inſignita:
Que ſi ad nos gloꝛioſa rediret: dura mneFalt

RTSe
4

fratribꝰatq; illos comederẽt:omnibꝰ de domo

ſuffecerunt diebus pluribꝰ:etiam in archa mul
tiplicati. De qbus aliqui a qᷓ;pluribus ſunt tã
ꝓ reliquiüs qᷓ; in argumentũ miraculi reſeruati
Tempoꝛe etiã quo katherina fuit ĩ vꝛbe: ⁊ ibi
in regione colũne cum ſua familia viueret ð mẽ
dicitate ⁊ nihilominꝰadueniẽtes hoſpites reci
piebat:ita vt cõtinuo quaſi triginta ꝑſoneĩ do
mo ſua comederẽt Contigit ſemel ꝙ die quodã
Ddeficiẽte pane ꝙ cũ katherine fuiſſet renuncia⸗

rale ꝑgere:depᷣcabaturq; xp̃imatrẽ coꝛaʒ qua
dam imagine vt eũ ꝓtegeret a periculis Mox
quandã vocẽ audiuit dicentẽ ſibi. Ne timeas

qꝛ ego ſũ hic ꝓte:ego ſum in celo ꝓ te. Ego te

ꝓtegã ſis ſecurus. Et heſitans ꝓ tunc vñ vox
ꝓdiret:tãdeʒ inuenit qualiter eadẽ hoꝛa kathe
rina migrauerat: ꝑuenit tãdẽ pᷣfatus magiſter
bononiaʒ vbi magiſter generalis canonice fuit
electus:qð iam ſibi Katherina indubitãter pᷣ⸗
dixerat: vt auteʒ ſequit᷑ MPius in bulla.Tactu

oneferiretillos qͥ ſub ſpeciepietatis mẽdacis tũ mãdauit vt ſicad meſaz ſe ponerent ⁊ modi⸗ c
yellent ſuã głiam ampliare. Oꝛa tñ pr̃es meos co paneqͥibi reperiebat᷑ inciperẽt comeſtionẽ. n
p̃dicatoꝛes ⁊ minoꝛes ne populos ſcãdaliʒent. Ipa vero ad oꝛationem acceſſit. Quid plura⸗ uui
Quibus tam multa mira de ſanctis ſe offerüt ? Edẽtibꝰ illis famelicis ⁊ ieiunis:panis illemo but
pᷣcipue de katherina vt mẽdacia: ꝓpterſeip dicus ſuffecit omnibꝰ abũdanter. Tãtũq; etiã cept⸗
ſa ⁊ ppter veritatis abundantiã delerere ⁊ de⸗ ſupꝑfuit: vt ex illo plures elemoſyne pauꝑibus hr
teſtari cogant᷑. C Quarta gratia beate katheri largirent᷑. Dũ eſſet in ciuitateſenarũ: audiens ahſnn
ne dꝛſuauis cibatio: vſu nanq; ⁊f equentia ſa- quẽdã dominũ mattheũ rectoꝛẽ hoſpitalis mi⸗ u
cramenti tãta ſuauitate conſolationeq; ſpũs re ſericoꝛdie ſibi deuotiſſimũ ex moꝛbo peſtilenti mufi
pleta fuit vt aſſerat ſic de illa Cius vbi ſupꝛa. grauiter egrotare: acceſſit ad eũ dixitq; cuʒ ma lep
Inuẽta eſt aliquãdo a die cinerũ vſq; in pẽthe gno feruoꝛe Surgatis domie matthee ſurgat: ſonn
coſten ieiuniũ ꝓduxiſſe:ſola euchariſtie comu qꝛ nõ eſt tempus in lecto quieſcẽdi: mox ad ei e
nione cõtenta per annos circiter octo minimo vocem feoꝛis ⁊ inguinis apoſtema pᷣfatũ peni Gan
herbarũ ſucco:eoq; parũ retento ⁊ comunione tus dimiſcrũt.Sanauit ⁊ multos alios peſteꝑ che
ſacra ſuſtentata eſt.Ad cibum quaſi ad ſuplici cuſſos ſua oꝛatiõe fideli. Sicut fuerũt magiſter mie
um pergebat.Ad cõmunionẽ altaris:quaſi ad raymũdus ⁊ magiſter bartholomeꝰkatherine hat
celeſtes nuptias inuitata eſſet ſüma cum alacri coſfeſſoꝛes.Et ne ſingula cõplectamur:ita ð ip⸗ mn
tate ꝓficiſcebat᷑.hec ille. Tam efficax erat eius ſa loquitur NPius.Magnũ ⁊ ſanctũ erat ĩ ple ſuc
ad ſacramẽtũ illud ineffabile reuerẽtia: vt mẽs bibus katherine nomen: vndiq; ad eã egrotiet nen
BGꝛegoꝛij.xj. flecteret᷑ ad cõcedendũ katherine maligni vexati ſpiritibus deducebant᷑. Et mul oi
poſſet eligere cõfeſſoꝛem: qui eam abſolueret ti curabant᷑ languoꝛibꝰ⁊ febꝛibꝰ In xpᷣi nomie
⁊ ſibi euchariſtiã miniſtraret: ⁊ cũ altari viati iperabat ⁊ demones cogebat ab obſeſſs abire ſ
co abſq; alia licẽtia ad nutũ katherine celebꝛa⸗ coꝛpoꝛibꝰ. Pꝛopter quas res duobꝰ romanis
ret. ¶ Quinta gratia ⁊ pꝛogatiua ſingularl be põtificibꝰ SGꝛegoꝛio.xj.⁊ Vrbano.vj.acceptiſ⸗ l
ate katherine fuit miraculoſa coꝛuſcatio. Yecit ſima fuit adeo vt legationibꝰ eoꝛũ fungeretur: 4
illam deus in vita ⁊ moꝛte multis clarere mira multiſq; ⁊ magnis ſpiritualibus gratijs ab eis
culis. Ex qbus aliqua explicabimus. In ciui donaret᷑. hecibi. Abi adhucinterſerit quedaʒ agi
tate Senarũ ãdam nobilis domina Alexia ha que nõ niſi vᷣtute dei cooperãte ꝑ katherinain cho⸗
bitum oꝛdinis de penitẽtia ſuaſu katherine re feri potuiſſent. Ait em Diſſidẽtes ſũmo ſtudio n
cepit:queillã coegit vt ſecũ in domo ſua como cõponebat:młta extixit odia: ⁊ moꝛtales inimi eg
raretur. Contigit autẽ ex chariſtia tunc illos citias:ꝓ pace floꝛẽtinoꝝ qͥ cum eccleſia diſſide
domo pᷣfate domine Alexie veſci panibus fari⸗ bãt ⁊ interdicto ſupoſiti erat eccleſiaſtico.Ap
ne putride. Supueniẽtetritico nouo conſuluit penninũ ⁊ alpes traſire atq; vſ; in auinionem ¹
glexia katherinaʒ: an certum reſiduũ pᷣfate fari ad Gꝛegoꝛiũ vndecimũ ꝓficiſci non dubitauit n
ne ꝓijciendũ foꝛet. Que nequaq;ᷓ ꝓijciendũ al- cũ vorũ ſuũ ipe Oꝛego. de petẽda vꝛbe roma i.
ſeruit:ſed parari aquã iuſſit ⁊ farinã afferri In⸗ occulto factum: ⁊ ſoli ſibi ac deo notũ ſeſe diui n
triuit ergo pꝛimo maſſam: et tandem panes de nitus cognouiſſe mõſtrauit. ¶ Sexta gratia i ſ
parua quãtitate illiꝰfarine quouis etiaʒ expul deus katherinaʒ ſublimauit: dicif felix reuela⸗
ſo fetoꝛe tam celeriter ⁊ tot confecit: quot deq⸗ tio Cũ em i vtbe romana ipᷣa poſt multa ſigno h
Dꝛuplici aut quintuplici quãtitate fere tot facti rũ experimẽta erhoꝛtationes ſpũales aliac ex de
fuiſſent:cum ſtupoꝛe ſoꝛoꝛis Alexie ⁊ alioꝛuʒ erxcitia religioſa moꝛientiũ dñica die circa hoꝛã ge
de domo. Cum aüt panes de clibano depoꝛta⸗ tertiam die. xxix.aplis. M. ccclxxx. migraſſet die
ti fniſſent. inuenti ſunt adeo ſapidiſſimi: vt om: ad patrẽ. Eadem die magiſter raymũdus vlti⸗ 3
nino imutatio ſapoꝛis ad miraculuʒ ꝓcederet. mus eius ofeſſoꝛ in ↄuẽtu Januenſi erat diſpo S
Et cum daretur de ipis panibus pauperib et ſitione piſas deinde bononiã ad capitulũ gene

Dermo d Sẽto PBernardmo.

coꝛpoꝛis eius poſt illius felicẽ tranſitũ pleriq;
egroti falutem cõſecuti ſunt adeo vt nõnullis ſa

luti fuerit:ea tetigiſſe que ſacrata katherinemẽæ

bꝛa tetigere. Poſtea vero vᷣgo ipᷣa iam celo re
cepta vota ſupplicantiũ benigne audiuit:⁊vt a
ſponſo et domino ſuo xpᷣo ſaluatoꝛe exaudirẽt
curauit Multi em ex diuerſis egritudinibꝰcu
rati ſunt:qui audita beate katherine gloꝛioſiſſi
ma fama eius patrociniũ ſupplices petiucre. h
ille.Placuit itaq; benigniſſimo deo ſponſe ſue
gloꝛiam inumeris vt ſic dicã vſq; in pᷣſentẽ diẽ
miraculis manifeſtare. C Septima katherine

S — „

Ganaa Pfos upelani eſt dicta ſolẽnis

canoniʒatio. Rome ſi
tri apoſtoloꝛũ pncipalis aſtãte populo ⁊ clero
habitoq; ſermone ab ipᷣo pio põtiſice de vita et
miraculis eius miſſarũ ſolẽnijs celebꝛatis ⁊ cõ⸗
ſuetis cerimonijs rite peractis ad canonizatio⸗-
nem ſancte ꝓceſſit:ſub his verbis.Ad honoꝛẽ
om̃ipotẽtis ⁊ eterni dei patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſan⸗
cti:ad exaltationeʒ fidei catholice ⁊ chꝛiſtiane

religionis augmẽtũ:auctoꝛitate domini noſtri

ihu xpᷣi ⁊ beatoꝝ petri ⁊ pauli apoſtoloꝝ eius

ac noſtra. Ratherinã Senẽſem illuſtris ⁊ inde
libilis memoꝛie vginem:cuius coꝛpus ĩ ecccia

p̃ᷣdicatoꝛum que de minerua dicit᷑ hic romeia⸗

cet in celeſti hieruſalẽ inter beatoꝛuʒ virginum

choꝛos:quãdo id ſua vᷣtus diuina ſuffragante

gratia meruit:iam pꝛidem fuiſſe receptã:⁊ eter⸗

ne gloꝛie coꝛona donatã de fratrũ noſtroꝛũ con
ſilio declaramus eamq; tãq; ſanctã publice pꝛi
uatimq; colẽdaʒ eſſe decernimus ⁊ diffinimus
atq; in ſanctarũ cathalago vᷣginũ:quas roma⸗
na venerat᷑ eccleſia religi ⁊ aſſcribi mãdamus.
Statuẽtes feſtum eius ſingulis annis: pꝛima
menſis madij dominica die ab vniuerſali eccle
ſia celebꝛanduʒ eſſe.Sicq; deus in ſanctis ſuis
admirabilis katherinaʒ in vtraq; eccleſia triũ⸗
phante.ſ.ac militãte ſublimiter exaltauit.QAuẽ

depᷣcemur:vt illius meritis interuenientibꝰ:di
gnetur ⁊ nos aſcribere beate vite.Qui ſit bene
dictus in ſecula ſeculoꝝ. men.

Sexmo de ſancto bernardino pᷣdica⸗
toꝛũ noſtri tempoꝛis pꝛincie-·

deo eth

minibus: cuius memo:ia in benedi⸗
cctioneeſt. Sapientis verba ſüt iſta
oꝛiginaliter Ecci. xlv.ca.Et i epiſtola hodier⸗
ne feſtiuitatis. Nellem hoc cẽpoꝛe tate eloquẽ⸗
tie ſplendoꝛe fulgere vt non ſolum alterum de⸗

d lec

moſthenem pᷣncipem oꝛatoꝛuʒ grecie:aut Cice
ronem latinũ me putarẽt omes aſtantes:ſed an
gelum crederent de celo miſſum vt fari poſſem

patienti

eximias laudes illius ſãcti bernardini qui ſua
p̃dicatione nomẽ gloꝛioſuʒ ihu xpᷣi mirabiliter

exaltauit. Ipe quippe alter paulus ⁊ vas electi
onis xpᷣianam religioneʒ ſua doctrina refoꝛma
uit Jpᷣe italie populos ꝑ abꝛupta vitioꝛũ deui
antes ad ſemitã vtutum ⁊ iuſticie reduxit. Ipᷣe
deniq; religionẽ ſacram minoꝛũ numero ⁊ ſan⸗
ctitate adauxit. ¶ erito itaq; in eius ſolẽnita⸗
te pᷣconia pᷣdicationis eius enarrare debemus
Ob illã nanq; deo ⁊ hominibus dilectus eſt ⁊
memoꝛia eius benedicta ĩ ſempiternũ manebit
De qua in pꝛeſenti ſermone tres excellẽtias ꝓ⸗

CPꝛima dici᷑ comendationis.
T Scda conditionits
¶ Tertia honoꝛationis.

4

¶ ONcõmendat᷑ pᷣdicatio ſacti bernardi

ni ꝓpter humilitatem: charitatem: ?v·
am. (Caplm.I. H

Rima excellen

tia pᷣdicatiõis ſãcti bernardini ꝛ cõ
mẽdatiõis Sua qᷣe pᷣdicatio ſatis
eſt cõmẽdanda. Et maxime ꝓpter tria.
CPꝛimo ꝓpter humilitatẽ.
¶ Scðdo pꝓpter charitatem.
¶ Tertio ꝓpter patientiã.

CPꝛimo cõmendat᷑ pdicatio ſancti bernardi⸗

N

ni ꝓpter humilitatẽ. Non em pᷣdicauit pꝛeſum

ptuoſe aut ſuꝑbe ſe ingerens ſed miſſus. Offici

um nanq; pᷣdicatoꝛum officium eſt angeloꝛuʒ:

quia ſicut angeli annũciant diuina: ita ⁊ pdica
toꝛes de qͥbus Bauid in põ ait. Annũciauerũt

opera dei. Angeli autẽ non ex ſe veniũt: ſed vt
dicit apoſtolꝰ ad ebᷣ.ij.ca. In miniſteriũ miſ⸗
ſi fũt. Sic ⁊ pᷣdicatoꝛes. Quomodo pᷣdicabũt
ait apoſtolꝰ ad Roma.x.MNiſi mittant᷑. Aaũt

Eſaias non vocatus ſe obtulit ad pᷣdicandum

cũ dixit.Ecceego:mitte me.Eſa.vj.ca. Et cõj⸗
tra cum Hieremias mitteret᷑ a deo ſe excuſauit
dicẽs. A a a dñe deus. Ecce neſcio loqui.lie⸗
mie.j.ca.Et ſi diuerſa vox extra ꝓdijt:non ta⸗

men a diuerſo fonte dilectiõis emanauit. HDuo

quippe ſunt pᷣcepta charitatis vt ait Gꝛegoꝛiꝰ.
Amoꝛſcilicet dei ⁊ ꝓximi. Per actiuã vitaʒ ꝓ
deſſe ꝓximis cupiẽs Eſaias officiũ pᷣdicatiõis
ape:ijt. RPer cõtemplationẽ vo Hieremias ſe⸗
dule amoꝛi cõditoꝛis inherere deſiderãs ne mit
ti ad pᷣdicandũ debeat cõtradicit. Qð laudabi
liter vnus apetut:hoc laudabiliter alter expa⸗
uit. Iſte ne tacite cõtemplatiõis luc ũ loquen⸗
do perderet. Jlile ne damna ſtudioſi operis ta⸗
cendoſentiret. Sed hoc in vtriſq; ẽ ſubtiliter ĩ⸗
tuendum quia ⁊ is qͥ recuſauit vlenend ati⸗ .

S. bernardino

⁊is qui mitti voluit ante ſe per altaris calculũ
purgatuʒ vidit.Et paulo ſupꝛa O:egoꝛiꝰ dicit
Sicut toto deſiderio occupationẽ fugere debe

mus:ita ſi deſit qͥ pꝛedicet occupationis onus
libenti neceſſe eſt animo ſubire.hec omia.viij.
q.j.ca. In ſcripturis.Et quia difficile eſt ⁊ caꝝ

videre ſe purgatũ.NQuia nemo ſcit vtruʒ odio
vel amoꝛe dign ſit vt dicit᷑ Ecẽs.ix.ca. Jdeo

nullus debet pᷣſumere ex ſe ire ad pꝛedicanduʒ
Sed expectare debet vt mittatur vel a deo vel
ab eccleſia. vnde de Johanne baptiſta dicitur
Johis.j.ca.Fuit homomiſſus a deo.Non ta⸗

men creditur alicui dicenti ſe miſſum a deo qui

ab eccłia non ẽ miſſus niſi ꝓbet per miraculum

ſicut ¶Oſes: extra de hereticis.ca.Cũ ex in
iuncto, Et argumẽtũ de cõſe.di.ij.ca. Reuera

Sic fuit miſſus Equiciꝰ cui aparuit in ſomnis
angelus ⁊ eum ad pᷣdicanduʒ miſit.xvj.q.jS·
Hoc idem. Ab eccleſia autem mittitur quis vł
oꝛdinarie vt quilibet curatꝰ ſaltem quo ad ſub⸗
ditos. Ad rectoꝛes enim eccleſie maxime perti⸗
net pꝛedicare per ſe vel per alium ſubditis ſuis
vnde pꝛimis rectoꝛibus dixit chꝛiſtus. Mar⸗
ci vltil.ca.Euntes in mundũ vniuerſũ pꝛedica⸗

te euangeliũ omni creature.Et Gꝛegoꝛiꝰdiciti ret in ey mihi qui⸗
danm vir ſidedignus cancellarius dominij ſenẽ
ſis nomine leonardus qui conſocius eius fue⸗

paſtoꝛali.xliij.di.ca.Si rectoꝛ Officium pꝛedi
cationis ſuſcipit qͥſquis ad ſacerdotiuʒ accedit

vt ante aduentum iudicis qui terribiliter ſequi

tur ipe ſcilicet clamado gradiatur.id eſt.pᷣdicã
do. Et loquitur Gꝛegoꝛiꝰ de curatis. Qui etiã

ſiguraʒ inducit. Exodi. xxviij.ca. vbi dicitur:

ꝙ ſlacerdos ingrediens tabernaculum tintinna
bulis ambiatur vt audiatur ſonitus quando iĩ
greditur ⁊ nõ moꝛiatur. Quia vt exponit Gꝛe⸗

goꝛius dicto ca.Si rectoꝛ. Irã contra ſe occul⸗
ti iudicis exigit ſi ſine pᷣdicationis ſonitu ince⸗
dit Et ſic moꝛitur ſpiritualiter Unde inqͥt dñs

Ezʒechieli ꝓphete.xviij.c. Fili hominis ſpecu

laioꝛem dedi te domui iſrael. Si dicentemead
impiũ moꝛte moꝛieris tu nõ annũciaueris ipſe

i iniquitate ſua moꝛietur. Sanguinẽ vero eius
de manu tua requiram. Confirmat ideʒ Nico⸗
laus papa.xliij.di.Diſpenſatio inquit celeſtis
ſeminis nobis iniũcta eſt.ve ſinon ſparſerimꝰ:

ve ſi tacuerimus. Ael ab eccleſia mittitur quis
ad pᷣdicandum ex pꝛiuilegio vt pꝛedicatoꝛes ⁊

minoꝛes: Auguſtinẽſes carmelite:⁊ ſᷣuite ſaltẽ

in eccleſijs ſuis. In alijs eccleſijs non niſi voca

ti.Et hi etiam debent mitti a pꝛelatis ſuis. De

quibus fit mentio in clemẽtina:dudũ:de ſepul

turis. Qui autem vocatus ſeu miſſus ad hoc ꝑ
tinaciter recuſat:ab eccleſia ⁊ deo contemnitur
Quod figuratum fuit in eo qui nolebat ducere
vxoꝛem fratris moꝛtui:⁊ ꝓpterea diſcalciabat
vno pede vt exponit Auguꝰ. viij.q.j.c. Olim

Nunc inquit euãgelij quiſq; pꝛedicatoꝛ ita de
bet in eceleſia pꝛedicare ſiue laboꝛare vt defun⸗
cto fratri.id ẽ.chꝛiſto ſuſcitet ſanctum qͥ pꝛono
bis moꝛtuus eſt.Et quod ſuſcitatuʒ fuerit eius
nomẽ accipiat. At igitur ad ſanctum bernardi
num cõuertamus ſermonem. Jpᷣe ſicut experi⸗

entia facti manifeſtauit a deo electus ⁊ a pꝛela⸗
tis oꝛdinis per obedientiam aſtrictus officium
pꝛedicandi ſuſcepit. Natus em in ciuitate maſ⸗

ſa pꝛouincie thuſcie ex honeſtiſſimis parentioꝰ
patre videlicet tollo ⁊ matre niera nobilibus ſe
nenſibus ante completuʒ ſeptenniũ vtroq; pa-

rente oꝛbatus remanſit ſub cura ⁊ regimine cu
iuſdã venerabilis domie ſoꝛoꝛis matris eiꝰcui

nomẽ erat diana:que puerulũ induxit ad vᷣgi⸗

nis gloꝛioſe pꝛecipuã deuotionẽ. Et operã de⸗
dit vt litteris vacaret ac moꝛibꝰ bonis. Creuit

agutem de virtute in vᷣtuteʒ honeſtus affabilis

⁊ pauperibꝰliberaliſſimus.tãtaq; fuit in eo ap

titudo ingenij ⁊ ſubtilitas itellectus ꝙ ante cõo⸗

pletũ annum quintũdecimũ in grãmatica logi

ca ⁊ moꝛali phia ſatt mediocriter fuit inſtructꝰ.

Indceq; cepit lectionẽ iuris canonici frequẽta⸗
re.Eratq; vita eius ita munda vt omnibꝰ alijs
cederet in exempluʒ. Nam vt retulit mihi qui⸗

rat in ſcholis in etate illa adoleſcentie ad maluʒ

pꝛona. Hullus audebat coꝛã bernardino vbuʒ
turpe aut laſciuũ pꝛoferre. Quinimo ſi quãdo
q; alij adoleſcentuli ⁊ ſcholares abſente bernar
dino aliqua inter ſe verba ocioſa referrent ſi vi
diſſent ex poſt bernardinũ adueniẽtẽ mox alter

alteri loquebatur. Taceamus inquit quia ber⸗

nardinus venit. Quid plura. Anno etatis ſue
decimooctauo Duz peſtis truculẽtiſſima ſeui⸗
ret quaſi ĩ tota italia. In hoſpitali magno ſenẽ
ſi iacebat multitudo egrotantiuʒ ex peſte ⁊ vix

erat qui illis miniſtraret. Nam 7 famuli om̃es
pꝛo maioꝛi ꝑte ⁊ aromatar ij in illo hoſpitali cõ

moꝛantes ⁊ capellani ⁊ alij plurimi peſte ꝑcuſ⸗
ſi obierant. Erat illis tempoꝛibus rectoꝛ hoſpi
talis qͥdam vir deuotus ⁊ pꝛobus dominꝰ Jo

hãnes de gẽnaronibꝰ qui videns ſibi humanũ

deeſſe auxiliũ ad vginem pujſſimam ſe cõuertit
illam depꝛecans vt tam extreme infirmoꝛuʒ ne⸗

ceſſitati ſuccurreret. O felix adoleſcẽtia bernar

dini. O ardẽtiſſima charitas coꝛdis eiꝰ. O pie
tas omnibus poſteris pᷣdicanda Mox vt ber

nardinus audiuit que deinfirmis patientibus

dicebantur monuit q;plures iuuenes ⁊ vna cũ

illis ad hoſpitale ſe contulit. Nec timuit moꝛi.

Nec hoꝛruit peſtẽ. Neq; laboꝛes refugit
ſit ibi q̃ttuoꝛ menſibus die noctuq; miniſtranz
egrotis ꝓpter deum. Exinde cum peſtis ceſſaſ⸗

n

ono
larcj

ben⸗

el
lum
na⸗
b⸗
aſe
pe⸗
ſocn
Wcri
yg⸗
ir⸗
faut
hlis
wap
teci⸗
nboi
n,
en
i
n
e⸗
3
;

iu
ie
Aer
ho⸗
le
1

A—

Oll⸗

ſet repetüt domũ ⁊ quattuoꝛ menſihꝰegrotans
quaſi ſemꝑ in lectule iacuit.Adepta vero bona

Vaitudine ſenſit ꝙ q̃dã domina bartholomea
ſoꝛoꝛ patris eius ceca ⁊ ſurda ⁊ in lectulo vali⸗

tudinaria nemineʒ habebat qui illam iuuaret.
MMox ad illaz ſe contulit eiq; ꝑ plures menſes

vſq; ad moꝛtẽ obſequioſiſſime miniſtrauit nul⸗

la fractꝰ nauſea nulloq; laboꝛe turbatꝰ. Moꝛ⸗
tua illa a deo inſpiratus relicto ſeculo⁊ omnibꝰ

ſuis bonis pauꝑibus erogatis habitũ religio⸗

nis minoꝛũ deuotus accepit in die natiuitatis
Vginis gloꝛioſe qua etiã dienatus fuerat ex vte
ro matris Anno etatis ſue.xx.ante altare maiꝰ
ſancti franciſci de ſenis.QAuẽ habitũ ſibi dedit
frater Johᷣes riſtoꝛij vir ſanctus ⁊ in dei ſuitio
ꝓbatus. Inde ad locũ de colũbaria de volun⸗
tate pᷣlatoꝝ ſe contulit vbi in omi deuotione ⁊
perfectione ⁊ obſeruãtia regule ſuũ nouiciatuz

expleuit. Facta vero ꝓfeſſionc in die ſcilicet na

tiuitat vginis oꝛationi a ſtudio litteraꝝ ſe de⸗

dit. Et cum factus eſſet ſacerdos pꝛimã miſſam

ĩ die natiuitatis vginis celebꝛauit. Qua etiam
die mãdato acccepto a generali miniſtro de pe⸗
nitentia pᷣdicanda: pꝛimũ ſermonẽ ad populũ
habuit. ¶ Secũdo cõmẽdatur pᷣdicatio ſancti
bernardini ꝓp:er charitatẽ ꝛedicauit em ad
honoꝛẽ dei ⁊ ſalutẽ animaꝝ. Iſte em̃ debet eſſe

finis pᷣdicatoꝛũ verbi dei. Naʒ qui pꝛopter cu
piditatẽ pꝛedicant vel vanitateʒ ⁊ gloꝛiã mun⸗

di figurãtur per balaam. De quibus dicit Pe
trus in.ij. epiſtola. Secutiſũt viã balaã ex bo
ſoꝛ qui mercedem iniquitatis amauit: coꝛrepti
onem vero habuit ſue veſanie:ſubiugale mutũ
Super quibus verbis dicit Beda.ij.q.vij.ca:
ſecuti. & multi catholicoꝛũ intantũ amant mer
cedem iniquitatis vt etiam docti ab indoctis:
lerici a laicis merito redarguant᷑.Qui iure cõ
parantur pꝛophete qui verbis aſine contrana
turam loquentis coꝛripitur: nec tamena ꝓpo⸗
ſito pꝛimi operis retardatur.hec ille. Euis ta
men pᷣdicatoꝛes non debeant pᷣdicare pꝛincipa
liter ppter tẽpoꝛalia habẽda.Alias taqᷓ; vẽdi⸗
toꝛes boũ de tẽplo eijciuntur. Debet tamen po

pulus ſubminiſtrare eis neceſſaria iuxta ill.j.

ad Cor..ix. ca. Non alligabis os bouis triturã
tis.vñ lhieronymꝰ. xvj.q.j.ca.penultimo ait.

Apoſtolicis viris ⁊ euãgeliʒãtibꝰ i neceſſarijs

7

vſibus nolle tribuere ſcipm condemnare ẽ. Et
Auguſtin in libꝛo de baptiſmo paruuloꝝ Nõ
eſt venale euangeliũ vt ꝓ tẽpoꝛalibꝰ pᷣdicetur
Qui em̃ ſic vendunt magnã rem vili vendunt.
Accipiant ergo pᷣdicatoꝛes ſuſtentationẽ neceſ

ſitatis a popuio:mercedẽ diſpenſatiõis a deo.

HNHon em a populo redditur quaſi merces illis

q̊ ſibi in charitate euangelij ſeruiunt:ſᷣtanq;ᷓ ſti

re.DNixi hec oĩia ꝓpter indiſcretionẽ quoꝛũdaʒ

populoꝝ qui vellent p̃dicatoꝛes viuere ð aere
vel vento. Nolo tñ excuſare pᷣdicatoꝛes cupi-
dos ? auaros ambitioſos honoꝛũ ⁊ dignitatũu
Aui imitari debent ſanctũ bernardinũ rerũt·
poꝛaliuz contemptoꝛẽ. Nam ⁊ ter vocatus ad
epiſcopaleʒ dignitatẽ minime acquieuit. Diui
tias non congregauit dicens cum paulo Actl.
xx.ca.Argentũ aut aurũ aut veſtẽ nullius ve⸗

ſtrum concupiui. Etlz in omi vita ſua verꝰ fue

rit pauꝑtatis amatoꝛ diſcipuluſq; ⁊ filius bea⸗

ti franciſci. Tamẽ illud eſt de ipo notabile iter
cetera quod mediolani oſtendit exemplũ chari
tatis necnõ ⁊ contẽptus pecunie.Dum em ibt

populo diebus pluribꝰ pdicaſſet: illuſtriſſimꝰ

dux eiuſdẽ vꝛbis philipus eidẽ per fidelẽ nun

ciũ multã auri copiã in elemoſynã miſit. Nun⸗

cius itaq; auri pondere reuerẽter aſſumpto ad
cõuentũ fratrum feſtinanter acceſſit.Et ꝑgens

ad cellã ſancti bernardini aurũ ſibi ex parte 0%
mini ducis benigne reuerẽtiſſime pᷣſentauit.

Iðe vo vir dei hilari vultu gratulãtiq; animo

pꝛedictũ au reũ munus ⁊ ſi in pꝛopꝛios vſus ac
cipere recuſaret: charitatis tamen ʒelo in redẽ⸗

ptionem captiuoꝛũ ⁊ pauperũ vſus miſericoꝛ⸗
diter exhibere decreuit. Accerſuo igit᷑ quodaʒ
pꝛobo venerandoq; ciue ſocioq; vocato ſũpta
q; ab ipo ciue pecunia ad carceres clam ⁊ incũ⸗

ctanter acceſſit ⁊ qᷓ piurimos inde captiuos re⸗

demit reliquãq; ꝑteʒ pauꝑibꝰ cũ magna animi

hilaritate diſtribuit. Scies aüt illuſtriſſimꝰ il⸗
le dux q facta fuerãt ſanctũ bernardinũ mirabi
Tertio cõmendat᷑ pᷣdicatio

liter cõmẽdauit.¶

ſancti bernardini ꝓpter patieutiã. fuit em pati-⸗

entiſſimus i laboꝛibꝰ in infirmitatibꝰ ⁊ i ꝑſecuti

onibus. Et vt de perſecutionibꝰ loquar:accu⸗
ſatus fuit tanqᷓ; hereticꝰab emulis buſdã mar

tino qnto. Qui eũ ad ſe venire pᷣcepit. Ante ve
ro qᷓᷓ ſe cõtuliſſet ad vꝛbẽ ſonabant vndiq; falſi

rumoꝛes ð ſancto barnardino. Dicebãt em̃ po

puli: veniet veniet ille hereticꝰ. Alij cõburek il

7

le hereticꝰ ⁊ ſimilia. DOũ vo vꝛbẽ intrauit oſtẽ⸗

