re adhuc miracula viderãt:nihil ab eo ð pᷣmio
eterne retributionis audierãt ⁊ tñ ad vnuʒ dñi
pᷣceptũ hoc qð poſſidere videbant᷑ obliti ſunt.
Quãta nos eius miracula videmus.Quot fla
gellis affligimur:Quãtis minaꝝ aſperitatibꝰ
deterremur:⁊ tñ vocantẽ ſequi ↄtẽnimus.In
celo iam ſedet qͥ de ↄuerſione nos admonet Jã
iugo fidei colla gentiũ ſubdidit. Jã mũdi gloꝛi
am ſtrauit. Jam rumis crebꝛeſcentibꝰ diſtricti
ſui iudicij ꝓpinquũ denũciat diẽ. Ettñ ſuꝑba
mens nr̃a nõ vult hoc ſpõte deſerere qð quoti⸗
die ꝑdit in vita.Quid ergo fratres chariſſimi:

qd in eiꝰ iudicio dicturi ſumus qͥ ab amoꝛe pꝛe
ſentis ſeculi: nec pᷣceptis flectimur:nec verberi

bus emendamur.hecille.

¶ Qualiter btũs andreas iubẽte Egea

crucis martyriũ paſſusẽ. ¶ Ca.II.
Ertia excellẽt

beati Andree ðꝛ patiẽtia hecillũ vi⸗
olentã moꝛtẽ aio conſtanti tollerare

fecit:nõ enim aufugit illata ſuplicia:et ꝓ xpᷣo

martyriuʒ pati non recuſauit.de illo tamẽ tria
ſunt conſideranda. ”
Peaima illius martyrij cauſa.
Scðo illius martyrij modus.
Tertio illius martyrij gloꝛia. =?
CNꝛimo ↄſideranda ẽ de martyrio ſanctiAn
dꝛee cauſa. qre ſcʒ paſſus eſt. Non eqͥdẽ paſſus

Sermo RxXV.

multa terribilia ↄtra illum facturũ niſi ſue iuſſi
oni pareret. Bndreae audacter rñdit.Quicqͥd
tibi videt᷑ in ſuplicijs maius excogita.Tanto
em ero regi meo acceptioꝛ quãto fuero ꝓ noie
eius in toꝛmẽtis ↄſtantioꝛ. C Scdo oſideran⸗
dus eſt ð martyrio andree modus. Naq; Ege
as iuſſit illũ a vigintiuno hoĩbus cedi ⁊ ceſum
manibus ⁊ pedibꝰ cruci alligari vt ſic lõgioꝛeʒ
reciꝑet cruciatuʒ.Cũq; duceret᷑ ad crucẽ faciꝰ
eſt cõcurſus ploꝝ dicentiũ. Innocẽs ſanguis
eius ſine cauſa dãnat᷑: quos tñ rogauit aplus
ne ſuũ martyriũ impedirẽt. Nidens aũt andre
as a longe crucẽ ſalutauit eã dicẽs Salue crux

p̃cioſa q̃ decoꝛẽ ⁊ pulchꝛitudinẽ de mẽbꝛis do

mini mei ſuſcepiſti:diu deſiderata:ſolicite ama/
ta:ſine intermiſſiõe queſita. Securꝰ ⁊ gaudẽs
ad te venio ita ⁊ tu exultans ſuſcipias me diſci
pulũ eius qͥ pepẽdit in te:qꝛ amatoꝛ tuus ſem⸗
per fui ⁊ deſideraui amplecti te. Accipe me ab
hoibus ⁊ redde memgro meo: vtꝑ te me reci⸗
piat ꝑ te me redemit.Et hecacſimilia dicens
exuit ſe ⁊ veſtimẽta carniſicibꝰtradidit. Sicq;
eum in cruce vt iuſſum fuerat ſuſpẽderunt.In
qᷓ biduo viuens.xx.milibꝰ hoiuʒ aſtantiũ pᷣdi
cauit. ¶ Tertio ↄſideranda eſt ð martyrioan⸗
dꝛee glia. Minante qͥdem turba Egee moꝛteʒ
⁊ dicẽte:viruʒ ſanctũ manſuetũ ⁊ piũ nõ debe
re iſta pati venit vt ipᷣm deponeret. Quem yi⸗
dens Andreas dixit. Quid ad nos tu veniſti
Egea. Si ꝓ penitẽtia ipᷣam ↄſequeris. Si aũt
vt me deponas ſcias ꝙ ego viuus de crucenõ
deſcendã:iam em video regẽ meum q me expe⸗
ctat. Et cũ vellãeũ ſoluere nullo mõ potuerũt

ſtatis crimẽ:ſiue quodcũq; pctm̃ adhuc mini⸗

eũ de cruce deponere oꝛauit vt ſcribit Aug in

mũ.Sʒ qꝛ idolatriaʒ deteſtabat᷑ ⁊ Egeã ꝓcon ſi. de penitẽtia:et dixit. Ne ꝑmittas me domi⸗
ſulem redarguebat: cruciſq; myſteria efficaciſſi ne deſcẽdere viuũ de cruce:pᷣ tpᷣs ẽ vt cõmẽdẽſ

me cõpꝛobabat. Ab ipᷣo Egea iniqᷣſſimo cruci
fuit adiudicatꝰ. In ciuitate naq; patras Ege⸗
as xpᷣianos ad idoloꝝ ſacrificia compellabat:
cui occurrẽs andr eas dixit Opoꝛtebat vttuqᷓ
iudex hoĩuʒ eẽ meruiſti: iudicẽ tuũ qͥ eſt ĩ celo
cognoſceres ⁊ agnitũ coleres ⁊ colẽdo animũ
tuũ a falſis dijs penit?reuocares.Cui Egeas.
Tu es andreas qͥ ſuꝑſticioſã pᷣdicas ſectã quã
romani pᷣncipes exterminare iuſſerũt. Ad quẽ
andreas. Romani pᷣncipes nõdũ cognouerũt

terre coꝛpꝰmeũ ⁊ reſurrectuꝝ ſeruet ⁊ reddat ⁊
ipᷣm qͥʒ meritũ ſui laboꝛis recipiat.Terre illud
cõmẽdo vt me am Ai⸗wigilarengontent ⁊ libe
re ad te fontẽ indeſicietis gaudu tẽdere anxian
tem iã nõ retrahat.Hᷣ ⁊ ſiłia eo loquẽte:ſplẽdoꝛ
nimiꝰ ð celo veniẽs dimidia hoꝛa euʒ circũde⸗
dit: ita vtnullꝰeũ videre poſſet. Et abſcedente
lumie ſpm̃ cũ lumie ſimul tradidit. ¶ Oaximil⸗
la vo tulit coꝛpꝰeiꝰ⁊ optimo loco cuʒ aromati
bus ſepeliuit.Egeas aũt anteqᷓ; domũ rediſſet

quõ dei filius veniẽs docuerit idola eſſe demo- arreptꝰ a demone i via coꝛã oĩbꝰ expirauit Fe

nia. Cui Egeas iſta vana ips veſter pᷣdicans
crucis patibulo ẽ affxus. Rñdit andreas pꝛo

lix igit᷑ ⁊ geioſiſſimꝰ fuit illiꝰmartyrij finis: dũ
andreas ꝑ illð meruit ſecreta ſcãdẽ celi:vbi cuʒ

reſtauratiõe nr̃a nõ ꝓ ſua culpa crucis patibu xpᷣo fruit᷑ et᷑na pace inſecla ſeculoꝝ.Amen.

lum ſpõte ſuſcepit.Et ſatis copioſe crucis fru⸗

ciij ⁊ gliam atq; triumphũ coꝛã oibus explica Gert
uit. Quare indignatus Egeas vt idolis ſacriſi- Dulc

caret eũ cõminãdo redſiuit.Et cuʒ cõminaret᷑

Sermo triceſimuſquintus de ꝗmoꝛe
ſſimo dñi nri ieſu xpi quẽ habu

euangeliſtam.

⸗

ſaitenm
1gucdes
Smedii⸗

Ueſene

chenech
lemere⸗
ladione
i Gg
n.
mii odi
Mogr⸗
Lnonez
Hnödee
onne
ſpeniſi
Giait
lceno⸗
eephe⸗
owerdt
Wen
un
edo
inin
ut
ellnd
lie⸗
grin
ge⸗
tcde⸗
hente
gpinſ⸗
Nona
raſſe
mnge
nis: i
pbiog
in.

noꝛe

gquem diligebat. Et. xx. ca. vna
maggdalene venit mane cũ adhuc tenebꝛe eſſent

Jlectus meꝰ?mi⸗
hi⁊ ego illi. Johis euangeliſte ꝓba
ſüt iſta oꝛiginaliter Can. ij. ca. In⸗
menſa beatiſſimi euãgeliſte Jopᷣis pᷣconia om⸗
nem ſuꝑant dicendi facultatẽ Quiſna tam elo/
quens reperit᷑ tam oꝛnatꝰ in explicãdo:tamq;
potẽs in ꝑſuadendo vt eiꝰinnumeras:vt ſic di
cam: laudes effari queat: Tñ ⁊ ſi nõ quãtuʒ ſi
bi debet᷑ quãtuʒ nos poſſumꝰ illiꝰ pꝛogatiuas
tenemur extollere dignas Colẽdus qppe eſt ab
oĩbus ⁊ ſingulari deuotione honoꝛandus cui
dei filius tam pᷣcipuã dilectionẽ exhibuit quẽ?
ita chariſſimũ habuit cui deniq; tanta contulit
bñficia. At aũt habeat mens nr̃alumen intelli/
gentie qͥ Johᷣis ſublimitatẽ ꝑcipiat de ipo in ö
ᷣmone dicemꝰ:quẽ ⁊ merito fundabimꝰ iamo/
re illo dulciſſimo quo eum xpᷣs p̃ ceteris apłis
voluit exoꝛnare:de quo ipſe verba in themate
poſita dicit. Bilectus meus mihi ⁊ ego illi In
ponimus contemplanga.
Nꝛimum dicitur ſupationis.
coõm oſtenſionſnis
Tertium concluſionis.

hHeʒ amoꝛe pcipuo et

quibus verbis tria myſteria de illo amoꝛe pꝛo⸗/

.

Oxps dilexit ioh

bm ꝙ hõ ⁊ 'm ꝙ deus ⁊ de differetia

amoꝛis eius et petri:et ꝙ; ronabiliter

hannẽ dilexit ðꝛ ſupationis. Supa⸗

uitna q; amorilie morbalion dileinulon. An

obhis. xiij. Erat recũbẽs vnus ex diſci
pulis eius in ſinu ihᷣu quẽ diligebat ips. Epix
ca.Cuʒ vidiſſet ihs matrẽ ⁊ drſeipin Ka em
abbati maria

*△

ad monumentũ ⁊ vidit lapidẽ ſublatũ a monu
mento. Cucurrit ergo ⁊ venit ad ſimonẽ petrũ
⁊ ad aliũ diſcipulũ quem amabat ipᷣs.Et.xxi.
ca.Conuerſus petrꝰ vidit illũ diſcipulũ quẽ di
ligebat ieſus ſequentẽ. Eccleſia vo cantat illo
Bedde.lhic ẽ Johes qͥ puilegio amoꝛis pꝛeci⸗
pui ceteris altius a dño meruit honoꝛari. Sed
vt ꝑtem iſtam clarius expediam tria dubia ꝙ
ponimus diſputan.—
Peung vr- xps dilexit Johßem m ꝙ deus.
Scom vtꝝ xpᷣs pl dilexit Johem q; petrum

—„ —

Tertiũ vtꝝ xpᷣs debuit ita intẽſe iohez dilige.

C Ad pꝛimũ dubiũ̃ poſſet s arguendo reſpõ

dere. ꝙ xps nõ dilexit Jopem m ꝗ deus: ſed

tĩ ſm ꝙ hõ: ꝓbatur: qꝛ cum amoꝛ ſit paſſio et

um ntemplãdũ de amoꝛeq̃xps Jo⸗

½ .

nulla paſſio cadit in deo:ideo deus nihil ama⸗
repõt Scd ↄtra eſt auctoꝛitas ſcripture qᷓ deʒ
diligere amareq; in pleriſq; locis teſtat. Ande

Dauid in põ.cxlvj.ait. Oñs diligitiuſtos Et

ſapiens ꝛouerbioꝝ ·iij. ca. QAuem em diligit
deus coꝛripit. Et Sapiẽtie.xj.ca.diligis oĩa qᷓ
ſunt.Et Ecci.xlv.ca. Dilectꝰ deo ⁊ hominibꝰ
moyſes. Et Malach. j. ca. Dilexi vos diẽ do⸗
minꝰ. Et paulꝰ.ij. ad Cor.ix. ca. Hilarẽ em da
toꝛem diligit deꝰ Et Johes.j.ſua canonica ca.
iiij. Sicut deus dilexit nos nos debemus in
uicem diligere. Et ſaluatoꝛnr̃ Johis.iij. ca. de
us dilexit munduũ. Et. xiiij. ca. Qui diligit me
diliger a premeo. Eodem ca. Si qs diligit me
bᷣmonẽ meü buabit ⁊ pr meus diligeteum. Et
xvj.ca. IJe em pr amat vos. Ergo vt qd ſenti
endũ eſt ð amoꝛe dei ad creaturas inueſtigare
poſſumus. Hotande ſũt in hac ꝑte tres theolo
goꝛum ppoſitiones ꝛima m Bonaué. diſ.

xxxij tertij.⁊ Tho.j.pte.q.xx.qꝙ; neceſſe eſt po

nere amoꝛẽ in deo:qꝛ in quocũq; ẽ volũtas vel
appetitus opoꝛtet eẽ amoꝛẽ:ille tũ amoꝛ in deo
non eſt paſſio. Nã amoꝛ ⁊ gaudiũ ⁊ delectatio
ſm ꝙ ſignificat artꝰ appetitꝰ ſenſiniui comitat
aliq̃ trãſmutatio coꝛpis ⁊ maxime circa coꝛ qʒ
eſt pꝛimũ pᷣncipiũ motus in aiali. Scðm vero
q pᷣdicta ſigniſicant actũ apetitus intellectiui
nõ ſunt paſſiones Et ſic ponunt᷑ in deo m eſſe
ctum:nõ ſᷣm paſſionis defectũ. Odit em cõmu

nicando iuſte penã ei quẽ odit abſq; ſui traſmu/

tatione:diligit creaturã illi ſua bñficia plus mi
nuſve tribuẽdo:idem ſemꝑ eodeʒ mõſe habẽs
Vñ p̊s.vij. Ethicoꝝ dicit.deꝰ vna ⁊ ſim pli⸗
ci oꝑatione gaudet ⁊ eadem rõne ſine paſſione
amat.Scienduʒ adhuc ꝙ i paſſionibꝰ ſenſitiui
appetitꝰ ẽ ↄſiderare aliqͥd qð ẽ materiale.ſ coꝛ
poꝛalẽ trãſmutationeʒ: ⁊ aliqᷣͥd qð eſt foꝛmale:
id ſcʒ qð eſt bie aſpetit:ſicut i ira vt dicit᷑ in
j. de aia. Male eſt accẽſio ſanguinis circa coꝛ:
vel circa aliquid hmõi. Foꝛmale vo appetituz-
vindicte. Sed rurſus ex ꝑte eius qð foꝛmaleẽ
in qbuſdam paſſionibꝰ deſignat aliq imperfe:
ctio:ſicut in deſiderio qð eſt boni nõ habiti:⁊ i

ira qͥ triſticiã pᷣſupponit. Quedã vo nullam imp

4

fectionẽ deſignant vt amoꝛ ⁊ gaudiũ.Cũ ergo

nihil hoꝝ deo cõueniat m id qð eſt materiale

in eis illa q̃ imꝑfectionẽ impoꝛtãt etiã foꝛmalit᷑

deo ↄuenire nõ pñt niſi metaphoꝛice ꝑ ſititudi

nem effectus. Que aũt foꝛmaliter imꝑfectionẽ
nõ impoꝛtãt de deo ꝓpꝛie dicuntur vt amoꝛ et
gaudiũ ſine paſſione tñ vt ẽ pᷣdictum. ¶C Scoa
veritas ꝙ deus oia ſunt amat. Nam yvt indt
TZho. vbi ſupꝛa.Oiꝗ exiſtentia inq;tum ſunt:
bona ſũt. Ippm em eſſe cuiuſſibet rei quoddam
bonũ ẽ:a ſilłiter qibet ꝑfectio pᷣius:cum engo.

voluntae dei cauſa ſit omniũ rerus: opoꝛtet dei ſit cauſa bonitatis rerũ non eẽtaliqd aliud 18
Iintantũ aliqd habeat eſſe aut qdᷣeunq; bonum meliꝰ ſi de nõ vellet vni maius bonũ qᷓ alteri. gye
inquãtũ eſt volitũ a deo. Cuilibet ergo exiſten Sed nõnulli ꝓpter ea q̃ dicta ſũt arguũt ꝙ de⸗ 1
tni deus vult aliqð bonũ. vnde cuʒ amare nihil nõ debet velle bonũ mag vni qᷓ; alteri. Naʒ vt 4
aliud ſit q; velle bonũ alicui:manifſeſtũ ẽ deꝰ ſcribit᷑ ad Romanos.ij.ca. Nõ ẽ acceptio per ni
Oia q̃ ſunt amat:non tñ eodeʒ mõ ſicut nos: qꝛ ſonaꝝ apud deũ.qð verbũ ponit᷑ xxxij.q.iiij.
em̃ volũtas nr̃a nonẽ cauſa bonitatis rei ſů ab ca ſicut. Et de aſe. di. liij. ca. nec quẽqᷓ;. Et de 1
ea mouet ſicut ab obiecto. Amoꝛnr̃᷑ qͥ bonum pben. ca. venerabilig. Et de iudicijs. ca.nouit ⸗
glicui volumꝰ nonẽ cauſa bonitatis ipᷣius:ſed d qð rñdet Alexader de ales in. ij. volumine ng⸗
ecoõuerſo:bonitas eius vł vera velextimata ꝓ ſume.ꝙ ꝑſonaꝝ acceptio cadere nõ põt in libe ee
uocat amoꝛẽ q̊ͥ ei velimus ⁊ bonũ cõſeruari qd rali Snelka ⁊ volũtaria diſtributiõe quoꝛũcũ ſio
habet ⁊ addi qð nõ habet ⁊ ad ̊ opemur. Sʒ q; bonoꝝ. ſed tm indebita v neceſſaria diſpẽſa N
Amoꝛ dei ẽ ꝓfundẽs ⁊ cauſans bonitatẽ ĩrebꝰ tione.Si em̃ quis ex ppꝛia liberalitate largiri
Ex his apparet ꝙ deus etiaʒ peccatoꝛes amet. vellet aliquã pecunie quãtitatẽ non p̃t ꝑſona⸗
Hã nihil ꝓhibet vnũ ⁊ idẽ im aliqd amari et rũ acceptõe cenſeri:qꝛ potius vni qᷓ; alteri dede Pe
Em aliud odio haberi:deus peccatoꝛes inq;tũ rit:cũ neq; in eo qͥ accepit neq; in eo qͥ non rece
ſunt nature dam amat. Sic em̃ ⁊ ſũt ⁊ ab ibſo pitmeritũ aut pceſſerit aut exiſtat vt ſibi pꝛefa C
ſur.inael vo peccatoꝛes nõ ſũt:ſᷣ ab eẽ deſici ta pecunia donet᷑. Sic ⁊ deus bonitate ſua di⸗ W
unt:⁊ h i eis a deo nõ ẽ vñ ſᷣm hoc ab ipᷣo odio uerſa atq; diſparia creaturis cõtulit dona:ſine
habent Oꝛit tñ difultas an de⸗ diligat creatu pſonaꝝ acceptione. Quare aũt excellẽti cõdi⸗ A
ras irrationales qm cuʒ duplex ſitamoꝛ ↄcupi erit angelos qᷓ; holes:hoiĩies qᷓ; bꝛuta:leones Ai
ſcentie ſcʒ ⁊ amicitie: illas amoꝛe ↄcupiſcentie qᷓ; foꝛmicas: aqᷣlas qᷓ; paſſeres: ⁊ ſilia: nõ inter⸗
nõ diligit: qꝛ nulliꝰextra ſe eget:nec amoꝛe ami/ eſtnr̃a dijudicare:ſᷣ potius multimodã ſapiazʒ m
citie:qꝛ non põt ad res irrationales haberi.vt illiꝰ extollere:bonitatẽq; affluentiſſimã cõmen la
ptʒ. vlij.Ethico.ergo nilo modo illas amat. dare. ¶ Scom dubiüũ fuit vtrũ xpᷣs magis di⸗ eu
Add h dicit ſanct? Tho. ꝙ de ꝓpꝛie loquẽdo lexit Johem q; petrũ. Et ꝙ ſic. patet ex pdictj nng
non amat creaturas irrationales amoꝛe amici· Liñ poſſet qͥs obijcere ꝙ deus illos magis dili atan
tie: qꝛ amicitia non põt haberi niſi ad rénales gitqͥ ĩm magis diligunt: petrus magis dili⸗ en
creaturas in qbꝰcõtingit eſſe reamationẽ ⁊ co⸗ gebat xpᷣm qᷓ; Johes.vñ Aoh.ca. xxi. dixit ie⸗ nt
municationẽ? in oꝑibꝰ vite qbꝰↄtingit bñ eueni ſus petro. Simon iohãnis diligis me plꝰ?his. m
re vel male ᷣm foꝛtunã vel felicitatẽ:ſicut ꝛa.d OQõ non ſic qreret dñs niſi ſciret ꝙ petrꝰ plꝰce⸗ G
eas ꝓpꝛie beniuolẽtia eſt. Creature auteʒ irra⸗ teris ipᷣm amaret:vt diẽ gloſa.ergo videtur R
tionales non poſſunt ꝑtingere ad amanduzʒ de xp̃smagis debuit perrũ diligere q; Johannẽ.
um: nec ad cõmunicationẽ intellectualis ⁊ bea ¶ Ad hoc reſpõdet Bonauẽ, di. xxxij. tertij libꝛi 4
te vite qua deus viuit Sed diligit illas amole hic eſttriplex modus Aano vnus d
cõcupiſcentie inq́;tum oꝛdinat eas ad rationa-⸗ facit ad explicationẽ alterius Mꝛimus eſt ᷣm p.
les creaturas ⁊ etiam ad ſeipᷣm non quaſi eisi · QAugl.ſuꝑ Johem. viij. ait. ꝙ eſt dilectio in ſi⸗ u
Digct ſed ꝓpter ſuam bonitatẽ ⁊ noſtram vtili gno exterioꝛi ⁊ in effectu interioꝛi. Si loqmur nn
tatem: cõcupiſcimus em aliqᷣd ⁊ nobis ⁊ alis. ð dilectionein ſigno exterioꝛi magis diligebat ſi
¶ Tertia witas ꝙ deus nõ om̃ia equaliter dili xpᷣs Johem:qꝛ maioꝛẽ ei familiaritatem exhi⸗ de
git. NMam vt inquit Aug ſup Zobez. Oèmnia bebat Si vo loquamur de dilectione qᷓ;tuʒ ad in
Diligit de? que fecit ⁊ inter ea magis diligit cre: iterioꝛem cffectũ qui eſt effectus gre: ſic magis I
Aturas rationales ⁊ de illis amplius que ſunt diligebat perrüũ:qꝛ maius munus gre illi dede⸗ P.
membꝛ vnigeniti ſui: ⁊ multo magis ipᷣm vni/ ratEt ſi tu obijcias:ꝙ deus illi debebat maio n
genitum ſuum otandu tamen cum amare ra ſigna dilectiõis oſtendere quẽ magis dilige ni
ſit velle bonuʒ alicui: duplici rone poteſt alidd bat vm veritatẽ Reſpõdet Aug ꝙ p Johem ſe
maius vei minus amari. Ano modo ex parte ¶⁊petx ſignificat duplex vita. ꝑ petrũ acriua qᷓ t
ippᷣius actus volũtatis qͥ eſt magis vel minus i tranſit ꝑ Johem ↄtemplatiua q manet. Vnde i
tenſus. Et ſic deꝰnõ magis qdam qᷓ; alia amat: petro dictum eſt. Sequere me. de Johe vo di N
qʒ omia amat vno ⁊ ſimplici actu volũtatis et citur.Sic eũ volo manere. Et qm actiua labo te
eodẽ modo ſe habẽte. Alio modo ex ꝑte iius rioſioꝛ ⁊ fructuoſioꝛ. Contẽplatiua vo purioꝛ N
boni qð qͥs vult amatol.Et ſic dicimur aliquẽ ⁊iocũdioꝛ ad ſigniſicandã differentiã huiꝰ du⸗ 11
alio plꝰamare:cui volumꝰmaius bonuʒ q;uis plicis vite familiarius ſe exhibebat dñs Johaã ſe
noõ magis inteſa yolutate. Et h mõ neceſſeẽ di mi qᷓ Metro. In cuius rei ſignuz cõmiſti eima
cere ꝙ deus qdã alijs magl amat. Cü em amoꝛ trem cuſtodiendã: Metro vo paſtoꝛalẽ curam 8

lumine
orich
N
rlugn
pepon
ie
onue
ipek
ſ di⸗
nſte
cöde
en⸗
ſi
Gnen
ſde
cd
Godii
inte
Phis.
ce⸗
9
ne,
ſms
iſtſn
vhl⸗
nur
thi⸗
zad
gs
dce⸗
ſeio
hlie
Ghen
1140
nde
di
bo
nor
du⸗
ha
ne
fan

Tertium amabilitas.

Et er hoc dicit Augꝰ ꝙ petrus eratmelig?: ſſeen,
Johes felicioꝛ Aliꝰ ẽmodꝰ dicẽdi m Heriũ.
Frso dilexit feruẽtius ⁊ diligebat᷑ foꝛtius

„

ohes

es Vo diligebat dulciꝰ diligebat᷑ familia
rius (Z

diligebat deũ in ꝓpximis Johes mag iſe. UVñ
petrus accepit curs regiminis. Johes gr̃aʒ cõ
templatiõis. Ideo CPetrus efficatioꝛẽ habuit
graʒ ad laboꝛem actionis: Johes efficatioꝛem
ad gram contemplationis. ¶ Tertiũ dubium
fuit vtrũ xpᷣs debuit ita intenſe diligere Johez

Ad qð reſpõdemus ꝙ tria cõcurrũt in Johã⸗
ne queillum adeo amabilem xpo fecerunt.

5cöm virginitas.

n

CPꝛimũ qð fuit ĩ Johe quo vxps illũ dilexit
amoꝛe pᷣcipuo fuit etas Secutus em fuit ſalua
toꝛem oiuʒ in etate tenera. Nã lʒ iero“ dicat
ad paulaʒ doꝛmitione Bleſille. Nunq; eſt ſera
ↄuerſio.Et Seneca ĩ tragedus: nũqᷓ; ſera ẽ ad
bonos moꝛes via. Tũ res eſt ad modum gratii
ſima deo hominiq; ſatis vtilima ab ineunteet

adoleſcẽti etate bñ beateq; viuere. Jõ Thꝛeñũ.
Vca.Hieremias ait. Bonũ eſt viro cũ poꝛtaue

rit iugũ ab adoleſcẽtia ſua. Sicut Johes dum
eẽt adoleſcẽs vocatus a xpᷣo cũ iacobo ſua fra⸗
tre reliquit omia ⁊ illũ ꝓtinus fuit ſecut Gciẽ
dum tamẽ in hac ꝑte ꝙ triplex fuit vocatio Jo
hannis ᷣm Nico. delyra in ꝓlogo in Jobem.
Pꝛimo qñ vocatꝰ fuit ad xpᷣi noticiã aliqualẽ
Scripſit nã ipᷣe.j.ca.Erat autẽ andreas frater
ſimonis petri vnꝰex duobꝰ qͥ audierãt a Jobe
⁊ſecuti fuerũt eũ.ſ.xpᷣm.Nomẽ itaq; alierius
diſcipuli tacuit:qꝛ mos ẽ ſcribentiũ tacere pꝛo/
pꝛias laudes:⁊ deſe ſicut de alio loqͥ:qð Johã
nes vt patʒz in pleriſq; locis diſcipulũ ſe tm no⸗

minãdo obſᷣuauit:ita ⁊ H nomẽ ſuũ nõ expᷣſſit:

tñ ꝓbabiliter creditur ꝙ ipᷣemet fuerit cum an⸗
dꝛea:qꝛ circũſtantias loci et tꝑis deſcribit qm̃
gigpſentialtter viclieecv vocatio fuit ad xpi
familiaritatẽ. de ꝗᷓ ſic ſcribit Hieroꝰ in ꝓlogoĩ
Johem. Hic eſt Jopᷣes euãgeliſta vnꝰex duo⸗
decim diſcipulis dei qui vgo electus eſt a deo
quẽ de nuptijs volentẽ nubere vocauit domi⸗

vt refert Nico.de lyraille de qbꝰ fit mẽtio Jo⸗
hanis.ij.ca.qꝙ facte ſunt in chana galilec:qð ꝓ
babile eſt. tum qenon legit᷑ xpᷣm alijs nuptijs i
terfuiſſe. tũ qꝛ mater ihu erat ibi taqᷓ; in nuptis
nepot ſui.Tertia vocatio fuit ad apłatum.qñ

nus Muptie iſte fuerunt m cõmunẽ opinionẽ (G ualiter xps oſtendit amoꝛem ſuuzʒ
Pob tendit amoꝛem luuʒ

vt dicit atth. iiij. ca. Relictis rhetibꝰ pa

tre poſt xpᷣm cum fratreſuo iacob abijt. ¶ Se⸗

cundũ qð fuit in Jopᷣe quare ⁊ xps illuʒ ſingu//⸗

„ .

lariter dilexit fuit eiꝰ x

ginitas: hanc qmwe xvs

yyv

ſume colit ⁊ amatmaxime ppter tri.

Pꝛimo ppter ſimilitudinen.

„

Secundo pꝛopter magnitudinen.

Pꝛimo diligit xpᷣs vᷣginitateʒ ꝓpter ſimili

tudinẽ. Eſt qe ſimilitudo amicitie cauſatiua
Igeo om̃e aial diligit ſimile ſibi. vginitas vᷣo

ſingulariter effulſit in xpᷣo ⁊ in matre eius vᷣjgi⸗
ne benedicta: quare ⁊ virgines amat. Mꝛopter
qð Hieroꝰ ad filiaʒ mauricij de cõmendatione

—..—

Vginitatis ita ſcribit. At virginitatis merituzʒ

pateat ⁊ qᷓ; digna ſit deo mamifeſtius poſſit itel

ligi illud recogiter̃᷑ ꝙ dñs ⁊ ſaluatoꝛ noſter cu,ʒ
ppter humani generis ſalutem hoĩeʒ dignare
tur accipere:non aliũ qᷓ; vginalem elegit vte-ꝝ
vginem pabuitmatterpos manl vris
⁊ in matre feminis virginitatis pᷣbuit exemplũ

hec ille Secũdo diligit deus virginitateʒ pꝛo⸗

pter magnitudinẽ Eſt qͥe virginitas ipa ob*ꝰꝓ—

magnũ ⁊ arduũ:ideo vgines amoꝛem oſtẽdũt

qad xp̃m ardẽtiſſimũ: dum rem tam grandem ꝓ

ipᷣo aggrediunt᷑. Ideo Hicroꝰ ad ſacras virgi
nes de cõtinentia virginali ait. Oꝛãde ars⸗ im⸗

moꝛtale ⁊ pene vltra naturaʒ coꝛpoꝛeã ſupare
luxuriã et concupiſcentie flammã adoleſcentie
facibus eſtuantẽ. animi virtute reſtringere: vi
uereq; cõtra humani generis legem. deſpicere
coniugii ſolatia: dulcedinẽ cõtemnere liberoꝝ
⁊ quecunq; pᷣſentis vite cõmoda ſunt ꝓnihilo

Tertio diligit xpCᷣs vginitatem ꝓpter pulchꝛi⸗

Eeroo beatitudinis cõputare:hec Hieroꝰ.

tudinem. Ipa nãq; pulchꝛã ⁊ decoꝛã facit ani

mã. Ob qð eccleſia cãtat. O q; pulchꝛa eſt ca⸗
ſta generatio cũ claritate. CTertium qfuiti
beato Johe cauſa yt diligeretur a xbo amabili
tas nuncupat᷑. Amauit ipe xpᷣm plus q; omia
tꝑalia bona:plus qᷓ; patrẽ: imo plus qᷓ; ſeiſßm
qð oſtendit qũ cunctis dimiſſis ibᷣm ſolum hre
voluit prem dũm ⁊ magiſtꝝ. Inqtnanq; Se⸗
necaad Lucillũ Si vis amari: ama. Et ar
cialis cocus. Miraris ꝙ nullus amet te Ceci

liane:ideo: qꝛ amas nullũ: dilige charus eris:
decipiunt᷑ pfecio hi qͥ a xpᷣi amoꝛe ſunt penit
glieni: ⁊ pᷣſumũt aſpirare ad illã felicitatẽ:ãnõ

niſi diligentibꝰip̃ᷣm eſt repꝛomiſſa.

*

.
0

Johani couerſando ſecum familiari
ter atq; exaltado illũ comẽdado ſibi

virgine ingtre. —Caplm. I.

„

Ecüdgumyſter!

um ↄtẽplãdũ ð amoꝛe q̊ͥxps Johã⸗

R

nẽ dilcxit ðꝛ oſteſiõis. In multisnã

oſtẽdit xpᷣs ſe iohem dilige: Pcipucinib⸗

Pꝛimo in conuerſatier.
Secundo in exaltatione.
io in recomendatione.

¶ Pꝛimo oſtẽdit xpᷣs Jobem ſe diligere in cõ
uerſatione familiari atq; benigna. Ipᷣm nanq;
Habere voluit cũ petro ⁊ iacobo ireſuſcitatiõe

puelle. vt ſcribit᷑ Marci.v. ca. Jpm cũ pᷣfatis

duxit in montẽ Thaboꝛ. vbi traſfiguratꝰ ẽ. vt
priʒ Matth.x vij. Jpm etis ac petrũ ⁊ iacobũ
hHꝛabere voluit in ſua ſocietate dũ ad oꝛãdũ imi⸗
nente paſſione ꝓceſſit.vt ðꝛ Matth.xx vj. ca.

Jom deniq in cena ꝑmiſit recũbere ſupꝛa pe⸗
ctus ſuum ſacratiſſimũ.vt aſſerit euangelij ſui.

ca.xiij. C Scdo oſtẽdit xpᷣs Joheʒ ſe diligere

in exaltatione. Catat nã q; eccleſia de ipᷣo i epła

—

plſentis ſolẽnitatis illð qð ſcribit᷑ Ecci.xv.ca.

Erxaltauit illũ apud ꝓximos ſuos. Naʒ vt ait
paulus ad Ephe.iiij.ca. Epᷣs dedit quoſdam
ddem aplos:quoſdã autẽ ꝓphetas: alios vo
euãgeliſtas: alios autẽ paſtoꝛes ⁊ doctoꝛes ad
cõſumationem ſanctoꝛuz in opus miniſterij.in
ecliſicationẽ coꝛpoꝛis xpᷣi. Sʒ Johes fuit apo
ſſtolus cũ apoſtolis vnꝰ ex duodecim.ſicutno
tafr᷑ Matthᷣ.x.ca. Fuit virgo cũ vginibus yt
SHgictum eſt. Fuit ꝓpheta cum ꝓphetis. Añ̃
Maieronimꝰ còtra Jouinianũ li.j.ait. Vidit in
pathmos inſula in qua fuerit a Domicino pᷣn
cipe ob dñi teſtimoniũ relegatꝰ: apocalypſim
infinita futuroꝝ myſteria continentẽ. Apoca⸗
lypſis idem eſt ꝙ reuelatio.qꝛ ibi ꝓpheticolu
mine ſcripſit ea q futura erant: ꝓut ſibi fuerũt
Diuinitus reuelata. De hoc ꝓpterea Apocakl.
j.ca. ipſe inquit. Beatus qui legit ⁊ qui audit
verba ꝓphetie huius ⁊ ſeruat ea que in ea ſcri
pta ſunt. De hoc Hieroꝰ in ꝓlogo in Apocaly
pſim ait. Cũ ꝓpter vbum dei ⁊ teſtimoniũ ie⸗
ſu xpᷣi Johes exilio in pathmos inſulaʒ poꝛta
ret᷑:illic ab eodem apocalypſis pᷣoſtenſa deſcri
bitur. vt ſicut in bncipio canonis.id ẽ.libꝛi ge⸗
nelſeos incoꝛruptibile eſt bncipium pᷣnotatum
ita etiꝗ incoꝛruptibilis finis ꝑ vginem in apo⸗
calypſi redderet᷑ dicens. Egoſũ aſpha ⁊ o:ini⸗
tium ⁊ finis. Et in epła ad paulinũ Hieroꝰ ita

ſcribit. Apocalypſis Johanis tot habet ſacra

mentg quot verba:parũ dixi ⁊ ꝓmerito volu.
minis laus om̃is inferioꝛ eſt. In ſingulis enim
vbis multiplices latet intelligẽtie. YFuit Johã

nes cũ doctoꝛibꝰ doctoꝛ: pᷣdicando ⁊ ſcribẽdo

eplas canonicas Et vocant᷑ canonice ᷣm Bel

trandũ.id e. vniuerſales: qꝛ vniuerſalẽ eccłiaʒ
inſtruũt. Non em fuerunt miſſe ad aliquas pri

culares eccleſias.ſicut epłe pauli. VUel vocant

eanonice.i.regulares:qꝛ fidẽ ⁊ moꝛes aſtruũt.
Fuit martyr cũ martyribꝰ.Nã de Epheſo du

ctus ẽ romã ligatus ⁊ ibi flagellatꝰ⁊ tonſus añ

proꝛtam latinã miſſus fuit in dolium feruentis
olei: ꝓpter qð tanqᷓ; ð ipius martyrio feſtũ fa⸗
cit eccleſia ſexta die aij:lʒ de dolio ſanꝰ exi⸗
uerit ⁊ illeſus.Et quãqᷓ; martyriũ moꝛte ꝑficia
tur:nihilominꝰ voluntarie ⁊ pꝛompto aio Jo

hãnes ea ꝑtulit q̃ naturaliter ſolent inferre moꝛ

rem:a qua pᷣſeruatꝰ fuit diuino miraculo. ꝛe
terea exiliũ eſt moꝛs q̃daʒ ciuilis vt diẽ Eico.

delyra ſup.xx. ca. Matth. Et vt legit᷑ in eccle
ſiaſtica hiſtoꝛia. Johes fuit i pathmos inſulaʒ

relegatus ⁊ metallo dãnatꝰ:vt ibi foꝛſita ſecre⸗

ta marmoꝝ vel terrã foderet:aut alijs fimilib⸗

deſeruiret. vt ait Aymo ſuꝑ Apocalypſim.
autẽ vere fuerit martyr cõſfirmari põt ex verbo

xpᷣi. Matth.xx.ca. dicentis ad iacobũ ⁊ iohã
nem. Calicẽ qͥdeʒ meũ bibetis vbi amaritudo

paſſionis deſignat᷑. Fuit adhuc beatiſſimꝰ Jo

hanes cũ euãgeliſtis euangeliſta figuratus in
Ezʒechiele ꝑ aquilaʒ.qm̃ ſicut aquila eſt ceter
auibꝰ acutioꝛis viſus:ita ipſeĩ diuinis maius

lumen intellectꝰ accepit qᷓ; ceteri. Quare ð ipᷣo

Aug' aitl. Si altius intonuiſſet totus mũdus

cuũ non intellexiſſet. Et Gꝛeg ſuꝑ Eʒechielem.

Johãanes ꝑ hoc ꝙ in pꝛincipio verbum: vidit

etiam ſemetipm traſijt. Si em ſe no traſiſſet ver
bum in pᷣncipio nõ vidiſſet. Ipᷣe nãq; ineffabi⸗

lem illã verbi diuini generationẽ expꝛeſſit cum

dixit. In pᷣncipio erat verbũ. Que vo in eius

euãgelio mirãda cõtineãt᷑ longum eſſet retexe

re.ideo illa in hoc loco pᷣtermittimus.tm̃ ↄ du⸗
. dimms Johis euangeliũ alijs merito eſt pᷣfe

deo Aug li. x. de ciui. dei ca. xxix. ait
Initium ſancti euangelij cui nomẽ ſᷣm Johem
qͥdam platonicus ſicut a ſancto ſene ſimplicia⸗

no:qui poſtea mediolanẽſi eccleſie pᷣſedit epᷣs:
ſolebamus audire aureis litteris conſcribẽdũ:
2 p omes eccleſias in locis eminentiſſimis pꝛo

ponendũ eſſe dicebat. ¶ Tertio xpᷣs oſtedit ſe

diligere Johem in recõmendatioec. dũ em pen
Ddebat in cruce ⁊ matrẽ illam pijſſimã querelan
tem audiret:inſpiceretq; meſtam ⁊ lachꝛyman
tem dixit illi. O mulier ecce filius tuꝰ. deinde

diſcipulum Johem eſt allocutꝰ. Ecce inqtma

ter tua. O ſingulare donũ:de quo Ambꝛo. ait
Auctoꝛ humani generis in cruce pendens pie⸗
tatis officia diuidebat. Perſecutõeʒ apoſtolis
pacem diſcipulis:coꝛpus iudeis: patri ſpiritũ
virgini paranimphũ:latroni paradiſuʒ:pecca
toꝛibus infernũ. xpᷣianis penitẽtibus veniam
legauit.Et Chꝛyb. in ſermone de paſſione Tu
o iohãnes ſacte ad hoc eligeris vt miniſtres et

obſequaris marie ea dilectione q̃ filius:ca obe

dientia qua diſcipulus: ea ſubiectione qua mi
niſter famulus:petro cõmendatur eccleſia:ti
bi maria:illi tumultuoſa negocia: tibi pacifice

”
. *
*

ſcer
cce
Mtann
lyeis
mnre
cdu⸗
ſßfe
an
ohen
ſhlor
dutße
itt
ſo
pen
An
n
ende
Gera
man
tope⸗
s
mi
eca
giam
loel
obe
mi
ti
fie

Oualiter Johes miraculis coꝛuſca⸗

æquieta. Et petrus Damianꝰ in quodã ſermo
ne.Cõmiſerat dñs petro claues eccleſie: dele⸗

gauit Johãni cuſtodiaʒ marie.Maria mater

xpᷣi.Eccleſia mater xpᷣianoꝝ dicit dñs petro.
Tibi dabo claues regni celoꝛũ. Nunqͥd beata
maria celum nõ fuit in cuius vtero tota diuini
tatis plenitudo pꝑmanſit: ic archangelo ga⸗

bꝛieli ad cuſtodiã matris dñi ſocius eſt datꝰ vt
⁊ ille intactam vᷣginem in uiſibiliter cuſtodiret
⁊ iſte foꝛinſecꝰ fragilitati feminee obediẽtisſue
miniſterium exhiberet.Quan:oq; familiarioꝛ
cum matre verbi cõuerſatur:tãto vicinioꝛ ver

bo inuenitur. Et quoniã ab ipᷣa veritate marie

dictus eſt filius:quadaʒ ſpeciali gratjia frater
eſt ſaluatoꝛis:hec ille.

uit.⁊ qd tẽnẽduʒ: an ſit moꝛtuꝰ:d tñ
in celo eſt gloꝛioſus. ¶ Caplin. .
Ertii myſteriũ
nen dilexit: dicitur cocluſionis. In
fine amoꝛ ille ihᷣu xpᷣi concluſus ac terminatus

eſt pꝛecipue in triuus.
Dꝛimo in miraculoſa coꝛuſcatione.
Secundo in felici conſũmatione.
Tertio in ſuꝑna gloꝛiſicatiee.
CPꝛimo qͥdem amoꝛ xpᷣi ad Johem exhibi⸗
tus cõcluſus fuit in miraculoſa coꝛuſcatiõe:q;

plurimis em ſignis ⁊ miraculis ciaruit Rome
vt pᷣdictũ eſt poſitꝰ in dolio feruẽtis olei:diui⸗
no miracu o illeſus ſeruatꝰ ẽ:nõ tñ ꝓpterea nõ

meruit coꝛonã martyrij. Nñ Aug'in li.denu⸗
ptijs ⁊ cõcupiſcẽtia inqᷣt.Non impar meritũ ẽ
in Johe qͥ nõ eſt paſſus ⁊ in petro qͥ paſſionẽ ſu
ſtinuit:poſt occaſionẽ DOomiciani duʒ ab inſu
la pathmos redijt epheſũ: DLDruſianã deuotilſſi
mã dñaʒ que mater erat pauperũ ⁊ Johis ho
ſpita:reperit moꝛtuã ⁊ in pheretro poſitã quã
deferebant vt ſepeliret᷑. depoſito vᷣo pheretro
dixit illi. Hominꝰ meꝰ ihs xp̃s ſuſcitet te DHru⸗
ſiana. Surge ⁊ vade in domũ tuã ⁊ para mihi
refectionẽ. Statim illa ſurrexit ita vt ſibi vide

retur ꝗ de ſomno excitaſſet eam. IJbi Cratonẽ

phᷣm et duos ditiſſimos iuuenes conuertit ad

chꝛiſtũ viſo miraculo ꝙ gẽme q ſparſe erant in

pulueres oꝛante aplo fuerunt reintegrate. Ibi
iuuenẽ qui moꝛtuus efferebat᷑:ad pᷣces matris
ſuſcitauit a moꝛtuis.Oꝛãte aplło templũ diane

aquo omnes exierant: coꝛruit. ⁊ diane imago

penitus deſtructa fuit. Venenũ ſibi ꝓpinatuʒ
ab Ariſtodemo idoloꝛuʒ pontiſice:qð ⁊ duos

q; aliquo nocumẽto bibit:illoſq; moꝛtuos oꝛa

mãna. Exquo plerie

ꝙeſt ſimile de moyſe qͥ viuu ſub terra: ung.

tione ſua ⁊ tunica eius ab Ariſtodemo ſuꝑ coꝛ

poꝛa poſita reuocauit ad vitã. Hec ⁊ alia pluri
ma fecit vt latius ſcribit᷑ in Eccleſiaſtica hiſto
ria:etiã vt narrat Iſið.in li.de vita ⁊ obitu ſã

ctoꝝ: quare aſiã eccleſijs repleuit:⁊ ꝓpłos ad ſi
dem xp̃i cõuertit. C Scðo amoꝛ: xpᷣi erga Jo⸗

em̃ lſenuiſſet in oꝑibus bonis eſſetq; annoꝝ no

nagintanouẽ:anno videlicet imperij Traiani

ſcdõᷣo:apparuit ei dñs dicẽs. Veni dilectemiad

me:qꝛ tẽpus eſt vt in mẽſa mea cũ tuis fratribꝰ
epuleris:dñica itaq; veniente die vniuſus po⸗
pulus ↄuenit ĩ eccleſia q̃ fuerat ißius nomiefa

bꝛicata:qͥ a pꝛimo pulloꝝ cantu pᷣdicauit:hoꝛ

tans oẽs vt in ſide eſſent ſtabiles ⁊ i mandatis

dei feruentes. Poſt hec foueã q̃dratã iuxta al
tare fieri fecit ⁊ terrã extra eccleſiam iactari: de
ſcẽdenſq; in foueã expanſis ad deũ manibꝰ di⸗

xit. Inuitatus ad ↄuiuiũ tuũ dñe ihu:ecce ve

nio gras agens qꝛ dignatꝰ es me ad tuas epu⸗

las inuitare.Cũq; oꝛationẽ finiſſet tantalux ſu
per eũ emicuit vt nullus in eũ reſpicere potuit.
Recedẽte aũt lumie nil aliud inuentum eſt niſi
dubitare ſolent vty Jo⸗

hanes fuit moꝛtuus Et qdam dicunt ꝙ non:v
qð traſſatus fuerit ſimul cũ aia ⁊ coꝛge ad em⸗
pirreũ celũ ⁊ gliam beatoꝝ ſicut etiã ſi non pec
caſſet Adam fuiſſent abſq; moꝛte trãſlati hoies
cũ aĩa ſimul ⁊ coꝛꝑe ad celeſtẽ illã patriã. Sed
hec opinio ideo videtur ſtare nõ poſſe:qꝛ xpᷣs

adhuc vginẽ matrẽa lege moꝛtis excipereno⸗
luit:cũ ſtatutuʒ ſit hõibꝰ ſemel moꝛi. Alij vero
opinant᷑ ipᷣm in paradiſũ terreſtrẽ trãſſatũ eſſe
Thpe vo antixp̃i inde educet᷑ ⁊ fideles ↄfirmãſ
ac eis pᷣdicans ab ipo autixpᷣo occidet᷑. Ande

Theophilꝰ dicit. Rp̃ᷣs nõ negauit Johheʒ mo⸗

riturũ. Nam qͥcquid oꝛit᷑ moꝛit᷑. Sed dixit vo

lo eũ manere vſq; ad finẽ mũdi:⁊tũc ꝓ me mar
tyriũ patiet᷑. NMõnulli vo tenent eum eẽ defun⸗

ctum ⁊ aiam eius cũ ceteris apoſtolis celeſti⸗
bus regnis gaudere cũ xpᷣo.Coꝛpus vo eius
in loco qͥdẽ hoĩbꝰignoto:deo aũt cognito reſer

uari. Sicut de moyſi coꝛꝑe credendũ eſt. Nõt
q̃ͥdẽ deus in aliqͥ ſibi noto loco nob aũt ignoto

aut ꝑ angeloꝝ miniſteriũ: aut ꝑ aliũ modũ coꝛ

poꝛi dilecti ſui exhibẽ honoꝛẽ ꝓut decet tm̃ ſu⸗
um dilectũ hr̃e.Quare aũt diuina pꝛouidẽtia

coꝛpus dilecti ſui ludirauert occilliſ u :nõ ẽ
nobis diſ utienduũ ß inter diuina
merãdũ (Sũt ⁊ alij qͥ dicũt ipᷣm adhuc viuere

ecreta cõnu⸗

⁊ doꝛmire latẽter ſub terra. Ad qð mouent᷑ tri
plici rõne. Mꝛimo qꝛ xpᷣs dixit de ipᷣo:ſic eum

volo manere donec veniã. Ex qͥ exijt ᷣmo int

frẽs ꝙ diſcipulꝰ ille nõ moꝛit᷑. Scðo aiunt iſti

3

AXνÿ

ſepulchꝛũ eius nõ innenit᷑ Tum q intraſſigu
ratione xpᷣi cũ helia qͥ moꝛtuꝰnon eſt viuus ap

paruit. CTertio ſuam opinionẽ roboꝛãt:qꝛ in ſe
pulcro Yohis mãna ſcaturire videt᷑ ad modũ
arenule ſicut in fontibꝰ fieri ↄſueuit qꝗð euenire
aſſerũt flatu ⁊ anhelitu doꝛmientis ¶ Zʒ iſta ſic

opinãtibꝰ obuiat Aug dicẽs.cur xpᷣs cius di

ſcipulo quẽ pᷣ ceteris ꝓ magno munere dilexit
tam lõgũ donauit ſomnũ cũ beatuʒz petrũ ꝑin⸗

gẽtis martyrij gloꝛiã onere carnis abſoꝛbuerit

Ad verbũ aũt xp̃i ſic eũ volo manere dicit ꝙ i
elligendũ ẽ: qꝛ Johes nõ debebat ſequi xpᷣm
moꝛiẽdo moꝛte violẽta. Idco cũ dixiſſet petro
ſequere me.ſ.ꝑ martyriũ ad me venies. detr⸗
Lirenrokaun xpᷣm de Johe:h̊ aũt quid.At ihᷣs
Dixit. Quid ad te:tu me ſequere. Iſtũ ſic volo

manere donec veniaã: nõ ad iudiciuʒ:ſᷣ ad aiam

eiꝰ de coꝛpe educendã. Vñ in euangelio ſcribit
nõ dixit ihᷣs nõ moꝛit᷑. De moyſe falſum ẽ ꝙ vi
uat.Naã Deutero.vltl.ca.ſcribit᷑. Moꝛtueſt

moyſes pᷣuus dũñi in terra moab iubente deoet

ſepeliuit eũ in valle terre moab ↄtra fogoꝛ:⁊ nõ

Arouit hoſepulerg eius vſq; in pᷣſentẽ diem
OQoyſes centũ viginti annoꝝ erat qñ moꝛtu2

eſt:nõ caligauit oculus eiꝰ:nec dẽtes illiꝰmoti
ſunt.Fleuerũtq; eũ filij iſrł in cãpeſtribꝰmoab

triginta diebꝰ. Et Joſue ca.j.ſcriptũ eſt Yactũ
ẽ yt poſt moꝛtẽ Mopſi ſerui dei loqueret᷑ dñs

ad Joſue filiũ. Num miniſtrum ¶Moyſi ⁊ di⸗
ceret ei. Mopſes vᷣuus me moꝛtuꝰ eſt:ſurge ⁊

trãſi ioꝛdanẽ iſtũ tu⁊ ois popułꝰac. Qualiter
aſit apruit in trãſfiguratione xpᷣi:diximus ple

ne in ᷣmone de ipᷣa trãffiguratiõne:⁊ q̃re ſepul
crum eius abſconditũ fuit ſcripſi in ßmone de
blaſfemia in drageſimali noſtro ne ſcilʒ iudei
circa coꝛpꝰ eius idolatriã exercerẽt. De mãna
ibi ſcaturiẽte dicit Augꝰꝙ pᷣt eẽa deo vt moꝛs
Joõ̃is ſic pᷣcioſa cõmendet᷑. Tenet itaq; Alugꝰ
Johes ſit moꝛtuꝰ aia eiꝰ a ſuo coꝛꝑe ſeꝑata
Idẽ videt᷑ ſentire Hieroꝰqͥ in ꝓlogo in Joheʒ
ait. Hic eſt Johes qͥ ſciens ſuꝑueniſſe diẽ receſ
ſus ſui: cõuocatis diſcipulis ſuis i epheſo per
multa ſignoꝝ experimẽta pꝛomens xpᷣm:deſcẽ
dit in deſoſſum ſepulture ſue locũ.factaq; oꝛati
one poſitus eſt ad patres ſuos tã extraneꝰ a do
loꝛe moꝛtis qᷓ; a coꝛruptione carnis inuenit᷑ ali

enus Et ſi qs obſtaret ꝙ in his vbis Hieroꝰ

dicit Johem extraneũ a dolo:emoꝛtis:ergovi
der ꝙ non ſit moꝛtuꝰ. Reſpõdemꝰꝙ non ita ſo

nant vᷣba Hieronymi. Es in ꝓplogo in apoca-

lypſim idẽ ita ſcripſit Hic ẽ Johes q ſciẽs ſup

ueniſſe ſibi diẽ egreſſionis de coꝛꝑe:cõuocatis

in ephſo diſcipulis deſcẽdit in derfoſſum ſepul

ture ſue locũ:oꝛationeq; cõpleta reddidit ſpiri⸗

tuũ tam a doloꝛe moꝛtis factꝰextrane qᷓ; a coꝛru

.èòẽc

ptionecarnis noſcit᷑ alienus. Bicit ergo ꝙ ſci⸗
uit ſupueniſſe diẽ egreſſionis de coꝛpe: ⁊ ꝙ red

*

didit ſym:ꝑ que vba expꝛeſſefatet᷑ illũ eẽ moꝛ⸗

tuũ. Ideo cũ aſſerit eũ factũ extraneũ a doloꝛe

moꝛtis: deuotat ꝙ in ſepatione anime aſuo co2
poꝛe nullũ ſenſit doloꝛẽ. Inſuꝑ ⁊ ꝙ eius coꝛpꝰ

ſit ab incineratiõe pſeruatũ vel abſcondituʒ in
coꝛruptũ vſq; in diẽ iudicij. Vel vt magis pie

credere poſſum iter aie reunitũ atq; delatum
ad celuʒz empirreũ vbi cũ xp̃o ⁊ vgine mr̃e glo
ria tã aie qᷓ; coꝛꝑis gaudet. ¶ Tertio amoꝛ xpᷣt

ad Johem ↄcluſus ſuit in ſuꝑna gloꝛificatione

Sicut em magnũ fecit eũ meritis ĩ eccleſia mili
