centiũ vt ei ↄfiteret᷑ poſtulabat aduocari:qͥ ve

niens ad eã intranſq; camerã eiꝰexeuntibꝰalijs

remãſit ipᷣ̃e ſolus:qͥ ad pniazʒ cepit puellam ex⸗
hoꝛtari.At illa blãdis vbis ei ſuũ ſecretũ appe⸗
ruit:inhoneſtoſq; geſtus coꝛpꝑis ei exhibuit:q̃
oĩa ille abhoꝛrens:pus eam charitatiue cõmo⸗
nuit.inde ab illa ſeceſſit:q̃ confuſa cogitauit cla⸗
mando viro dei infamiã inferre.Et qᷓ; pꝛimum

vocẽ voluit emittere: diabolus eius coꝛpꝰ gra
niſſime vexare cepit.⁊ cũ id feciſſet diebꝰ mult

Tandẽ cepit dicere.Ex hoc coꝛꝑe nũqᷓ; me po
geritis pellere: niſi huc veniret vir ille qͥ in me⸗
dio poſitigni:nõ potuit ab igne cõburi.Et cũ
audiẽtes neſcirẽt qͥd vellẽt hec vba ſigniſicare
q̃dam de circũſtantibus dixit. Aduocet᷑ frater
vincẽtius qui cõfeſſionẽ eius audiuit:⁊a eſt vir
ſanctꝰ ⁊ ſapiens:⁊ intelliget hec qͥ vocatus ad⸗

uenit. Et ecce demõ vllulatum teterrimũ emit⸗

tens. heu adeſt inquit vir ille qͥ in medio ignis
poſitus nõ fuit ab igne cõbuſtus Et hec dicẽs

tinus abijt. Et copus ſemimoꝛtuũ dereliqt.

Scðm qð deillo compertũ eſt dũ adhuc valẽ

tie fuiſſet narrat᷑. Suggeſſit em diabolꝰ nõnul⸗

lis inuidis ⁊ malignis:vt mulierẽ quandã me⸗
retricẽ ſpecioſiſſimã pᷣcio ductã in cellã eius no

cte itroducerẽt. Capto ergo opoꝛtuno tꝑe quo

videlicet vincentiꝰipᷣe ex moꝛe in ecclcſia oꝛati⸗

oni inſtabat. emoꝛata femina in cellam eiꝰi
troducta eſt. VUincentiꝰ ab oꝛatiõe regrediens
clauſo oſtio ⁊ in locũ vbi doꝛmireſolebat veni⸗

ens:reperit mulierẽ ſedenteʒ: ⁊ in pᷣmo aſpectu

vehementer obſtupuit: ⁊ antcqᷓ; eã alloqueret

multa cogitauit.Sed tñ non extimauit illã eſſe

mulierẽ qͥn imo putabat diabolũ eſſe:qui in ſpye

cie mulieris eũ deciꝑe voluiſſet. Vnde hoc pa

cto locutus ẽ.Que tibi cauſa fuit vt huc veni⸗
res in tali foꝛma maledicte diabole:qͥ ſeruis dei
nouis dolis ſemꝑ inſidiaris. Mercetrix rñdit.
Femina ſũ nõ diabolus. Sed obſecrote vtme

patiẽter audias.fere quattuoꝛ mẽſes ſũt ꝙ tuo
amoꝛe ſũ capta: frequẽter temptaui vt vel diei
vel noctis tꝑe:ad te venire potuiſſem Sʒ nũqᷓ;

mihi miſere ſeſe obtulit opoꝛtunitas. Nüc autẽ

a nemine hoiuz viſa:huc ingreſſa ſũ. Et neceſſa
rium eſt vt h̊ in lectulo ſimul hac nocte doꝛmia
mus. Eroq; de cetero tibi deditiſſima ⁊ famaʒ
tuã cũ ſilẽtio ↄſeruabo.hec ⁊ ſimilia loquẽs in

oſcula ⁊ in obſcenos amplexꝰ ruere voluit.Ac

vincentiꝰ viriliter ei reſiſtens dure illã increpa
uit. Que cõpuncta pꝛupit in lachꝛymas ⁊ cau
ſam quare ad ipᷣm tẽptanduʒ acceſierat:reſera⸗

uit. petijtq; humiliter veniaʒ ꝓmiſitq; meretri

ciũ relinquere.Sicq; ab eo cũ multa mentis cõ
tritiõe diſceſſit atq; relicta ſpurcitia meretrica⸗
li:virũ accepit:⁊ de cetero modeſtiſſime vixit.
Quibꝰ exemplis facile inducimur vt eũ vgini
tatis co ꝛona credamꝰredimitũ. Sʒ adhucman

ſuetudinẽ illius cogimur admirari: q tanta fuit

yt iniurias ⁊ inſidias maloꝝ equo aio ferret:il
liſq; pijſſime indu geret. Inter cetera tñ ſtupen
da q̃ animi ſui benignitatem oſtendũt occurrit
vnũ explicandũ.ꝙ in ciuitate valentie euenit.
Frater ᷣdaʒ theologie magiſter laſciuus ⁊ diſ
ſolutus inuidẽs fame ⁊ opinioni ſancti vincẽ⸗

tij. poſt multas detractiones:voluit nomẽ ſan
cti viri modo qͥ ſequi᷑ maculare. Introduxit

qdem nocte in ↄuentu meretricẽ quandam q̃ſe
cũ doꝛmuuit. Erat mulier hec aduena:q̃ ⁊ illis
diebus valẽtiã aduenerat. ¶Oane aũt ꝑſoluto
pᷣcio meretrici:nõ tñ qlem ſe habiturã ſperabat
eam vt potuit ſecreto emiſit. Illa vo vultũ fra

tris intuita vt videlicet eũ Sgepoſkrens
teũ obſecrauit: vtſi

ſcere: anteq; cellã egrederet eũ obſecrauit: vtſi
bi ſuũ nomẽ indicaret.At ille vocoꝛinqͥt magi⸗
ſter vincẽtiꝰ. Abijt meretrix ⁊ lenoni eius mul

tiſq; alijs dixit. ꝙ in cõuentu fratrũ pᷣdicatoꝛũ

p integrã noctẽ cũ magiſtro vincẽtio doꝛmiſſet
nec tñ dignaz laboꝛis mercedẽ accepiſſet:ita fa

ctumẽ: vt turpis hec fama ꝑ vniuerſaʒ vꝛbem
diuulgaret p idem tẽpus erat valentie germa

nus ille ſancti vincẽtij vonifacius:de quo in pᷣ⸗

cedentibus fecimus mentionẽ:qͥ ⁊ in ilo anno

ꝓ patrie illius veteri ↄſuetudine magiſtratum
gerebat patrũ iuratoꝛũ.Huic multi q de beato
vincentio dicebant᷑ narrauerũt:que tñ ipe cre
dere nec voluit nec potuit:ſ exiſtimauit oĩa ex

inuidia emuloꝝ pꝓcedere. Ex eius itaq; ↄſulto

hi q̃ ſecũ magiſtratũ gerebãt:ſtatuerunt vt fie⸗
ret in vꝛbe generalis ꝓceſſio:in qua om̃es reli⸗

gioſi cõuenirẽt. Statuto aũt die bonifaciꝰ ipſe

⁊ vniũſa nobilitas vꝛbis ſeſe collocauerũt ilo⸗
co quodã vbi meretricẽ illam ſtare voluerunt.

Pꝛocedẽtibꝰ g ſingulis fratribꝰ tandẽ trãſeũte

magfo vincẽnorillinobiles iterogaucrüt cam
an ille eẽt cũ q̃ͥ doꝛmierat:non:inqt illa.Et ad⸗

ueniẽte illo qͥ ſccꝰ ꝑpetrauerat. IJlla digito euzʒ

demõſtrãs.Ecce inqͥt iſteẽ ille frater mgratꝰ ſi⸗
nita itaq; ꝓceſſione bonifac ccteriq; nobiles;

gtesnoct
(olpabe
uc
(etico
Vensſ
(
pone⸗
mari
(the
ſ
bücdi
mofe,
iſh
müm
Aicne
(aleata.

A
Mierſ⸗

rra.

ſrein
Mla
(ade

fyeni

ultte
Mi⸗

ineſ
redon
afng
l
glit ge
Bincep
967 cI
trreſerg⸗
mereri
entis co
aicz⸗
meyſn.
doni
n
Glannaſhit
ohme
hüſyn
liocanit
eanan.
ns n

Maivinci.

tnoneſn
ynocnn
mame
rils
tololuto
perabet
ultüſt
agno
itryrſt
mage⸗
insmul
cnon
Nornfe
ſain
ſyyhen
uenm
ou
emo⸗
m
bezto⸗
ee
gler⸗
io⸗
lſe⸗
ſesfti⸗
cbiſſe
eütilo⸗
enmt.
nilite
itenm
Elad⸗
toeltz
rl⸗
bies;

¶ Be ſingulari excell⸗

fmonẽ mi

infamatoꝛẽ aduocauerũt. Qui petm̃ ſuũ celare

nõ valẽs: publice ↄfeſſus ẽ. pergẽſq; ad beatũ
vincẽtiũ qͥ adhuc factũ ignoꝛabat: ab eo cũ la⸗

chꝛymis veniã poſtulauit ⁊ obtinuitt.

☛

ati vincetij: ꝗq multis annis ⁊ diuer
ſis pplis pꝛedicauit dño coo

aculis ↄfirmate.¶ C

Ecudumyt

e

valde maxime ꝓpter tria.

¶ Pꝛimo pꝓpter cõtinuationem.

¶ Scdᷣo ppier cõmunicationem.

¶ Tertio ꝓpter ↄfil

CNꝛimo pᷣdicatio eiꝰ fuit cõtinuata p plures
annos.Nã lʒ añ ĩ multis locis vᷣbũ dei euange

liſaſſet.tñ a triceſimooctauo ſue etat ãno:cepit
ſuarũ pᷣdicationũ cõtinuũ exercitiũ ꝑſeuerare
vſq; ad.lxxv.annum vite ſue:qͥ ex hac luce mi⸗
grauit. In h autẽ diſcurſureꝝ ſuaꝝ oꝛdo talis
fuuit Mocte qͥnq; hoꝛas quieti tribuebat:reliqᷣs
ptes noctis aut oꝛatiõibꝰ:aut ſacris lectionibꝰ
occupabat. Mane vo ad locũ q̃ͥ pli euangeli

nars expec abãt ſe ↄferebat.pꝛimũq; ibe miſ/
ſaã cãtãdo celebꝛabat.deinde pᷣdicabat. poſtea
volens ſatiſfacere deuotioni populoꝝ:eis ma⸗
nas oſculãdas pᷣbebat.oblatoſq; ſibi inſirmos
cruce ſignabat. Dicebatq;. Signa autẽ eosqͥ
crediderint h ſequentnr. Suꝑ egros manꝰ im⸗

ponẽt et bñ habebũt.deinde adiciebat. Jeſus

marie filius mũdi ſalꝰ⁊ dñs.qͥ te traxit ad fideʒ
catholicã te ↄſeruet i ea ⁊ beatũ faciat ⁊ ab hac
infirmitate te liberare dignet. Amẽ. Poſtea ci
bũ cũ dei bñdictiõe ſumebat.nunqᷓ; voluit niſi
vyvno ferculo vti.ab eo ãno qͥ religionẽ igreſſus
x. vſq; ad terminuʒ vite a carnibꝰ ſꝑ abſtinuit.
vinũ multa aq̃ cõmixtum ſꝑ ſumebat. ¶ Scðᷣo

: — 77

rõne cõicationis. qꝛ fuit multis ꝓplis et gentibꝰ

coõicata. Regiones em in qbꝰp̃dicauit:hec fue⸗
runt. Catalonia. Regnum valẽtie. Arogonia.
vvniuerſa hiſpania in ꝗᷓ ſũt poꝛtugalia: gallitia:
nauarra. Mꝛedicauit etiaʒ ĩ gallia:in comitatu
tHmholoſano:i linguadach:in delphinatu:in aui

+ „

nione:in ſabaudia:in aluernia:i hibernia:ibur
gungdia: in noꝛmãdia. Juitq; ad inſulã maioꝛi⸗
carũ: ad angliã: ad ſcotiam deſcẽdit. In italiaz
väy:tt vniuſam regionẽ pedis mõtis luſtrans: de
mü venit vſq; ad ianuã ſemꝑ euãgeliʒãs. ꝛe
dicauit etiã alexadrie:vbi interfuit ſanctꝰ Ber
nardinꝰiũc adoleſcẽs de qͥ ie vincentiꝰ publi⸗

r

Etia pdicatiõis be

ryieincentij vꝛ ſin gularitatis. Fuit ed
doem ſdicatio eius ſingularis ⁊ excellentiſſma

cti vincẽtij fuit excellẽs ⁊ ſingulan:

po quoſq; eũ ſuperauero.

7
ce retulit ꝓphetico ſpũ. EFntuꝝ illũ in bꝛeuito
tius lumẽ italie:qð ſecutũ eſt. Sanctꝰ qͥdẽ vin
centiꝰ.xxx.annis obijt pꝛiuſqᷓ; ſanctꝰ bernardi
nus. Et ſanctꝰ bernardinꝰ canonizatꝰ ẽ quinq;

annis pꝛiuſq; ſanctꝰ vincentius. ¶ Tertio pᷣdi
catio ſacti vincẽtij fuit ſingular rone ↄfirmati⸗

onis. qꝛ fuit multj miraculis ↄfirmata. Ex qᷣbꝰ

aliqᷓ reteramꝰ. Diſcedẽte viro dei ex vico ã eſt

ciuitas catalonie: ⁊ vſus barchinonã ſe ↄferen
te ad quoddã hoſpitiũ declinauit. Illi o qᷣb?
erat cura de refectiõe:ĩterrogauerũt hoſpitẽ:ſi
q̃d ſibi eſſet qð viro dei ceteriſq; eũ comitãtibꝰ

comedendũ apponeret. Hoſpes rñdit.nihil ſibi

eſſe niſi paruʒ farine parũq; vini in dolio. Illi

reſpõderũt:ex farina q̃ tibi eſt conficias tot pa-

nes: q́t potes: vt ſaltim cibari poſſit hſeruꝰdei:

I aliqͥ nobiles qͥ eũ comitant᷑: vinũ qͥʒ de dolio

extractũ iuſſerat reponi in quodã ligneo vaſe:
qð ab illiꝰ loci incolis poꝛtatoꝛia vocat᷑. Opoꝛ

tunoitaq; tꝑe cepit beatꝰ vincẽtiꝰ ſeſe ad diſcũ:

bẽdũ accingere.At viri pᷣdicti ei nũciauerũ nę

qꝙᷓ; panẽ neq; vinũ vniũſe multituqini poſſe ſuſ⸗

ficere. & cũ audiuit vir ſanctꝰ deſũma dei libe
raliate ↄfiſus:iuſſit eis ne cui dicerẽt aliud:ſed
panes qͥs habebãt quõ meliꝰpoſſent multitudi
ni diſtribuerũt: vinũ vo in poꝛtatoꝛia poſitum
ab oibus quẽadmodũ cõſueuerãt ſumi ꝑmittę
rent.Cepit inde bñdictione facta cuʒ vniuerſa

multitudine ferme triũ miliũ hoĩm diſcumbere

AWor aũt dũ panes qͥ erãt qͥndecim diſtribue⸗

rent᷑ vinũ q; ſumeret᷑:non ſolũ ex eoꝝ multipli⸗

catione eſt illa multitudo ſaciata:vᷣ eiiã iſmvi⸗

nũ qð fereacetũ erat: in optimũ mutatũ c. Qd
vbi perpendit hoſpes humi ꝓſtratus a beato
vincẽtio bñũdici poſtulauit: quo viſo miraculo

oẽs deo gr̃as retulerunt.Altera vo die hoſpes

pma luce cõſurgens: paranſq; ꝓfarina æ v ino
ad vꝛbẽ velle pꝓfſiciſci: archã farina ⁊ doliũ op⸗

timo vino vſq; ad ſũmũ plenũ cõpetit.Aduo⸗

catis deinde nõnuilis traſeuntibꝰeis rem geſta

—s

narrauit Oꝛedicãte beato vincẽtio in qdazʒ vil

la ↄtigit vt narraret factũ illud mirabile q fert
ſancta margarita diaboluʒ in hũana ſpecie ſibi
apparentẽ humi pſtrauiſſe. Erat inter eos qͥ vi
rũ dei ſequebant᷑:adoleſcẽs qdaʒ lõgobardus
cuiꝰerat multa ſimplicitas. Ideo audiẽs duel
lũ iliud cepit intraſe dicere.Si de aliqñ ꝑmile
rit vt viſibili ſpecie diabolꝰmecũ certare volu⸗

erit eũ ↄſimili mõ ſternã: tantũq; pedibꝰ calca⸗

Igit᷑ circa pꝛimaʒ et

vigeſimã hoꝛã ex villa egrediẽs captatoq; ſibi
opoꝛtuno loco ad oꝛanduʒ genua flectẽs petijt

a deo ſibi cõcedi vt diabolu viſibi foꝛma ei ap⸗

parere ꝑmitiat:de quo poſſet victoꝛiã repoꝛta
re. Inter hec venit mulier qdam Kcei na

deferẽs miſſa ad metẽdũ ferraginẽ qua ibidem
cpus plenerat. hec aũt mulier erat a natiuita
te muta. Que veniẽs ĩ locũ vidẽſq; adoleſcẽtẽ
inter ſegetẽ genu flexũ vehementer expauit ac
aliquãtulũ retrocedẽs cepit vocẽ ſine expᷣſſiõc
hmonis emittẽ: ⁊ ipi adoleſcẽribuſdaʒ ſignis
manuũ ⁊ capitis minabat᷑. Ille cernẽs feminã
eſſe decrepitã coꝛꝑe oblongam facie macilentã
laceratas veſtes habenteʒz: voces altas ſine ex
pꝛeſſione vboꝝ emittẽtẽ ſibi falce quam manu
po:tabat minantẽ diabolũ eſſe eſtimauit: credi
Ditq; ſuas pᷣces exauditas.qre in eã irruens in
terrã deiecit: veniſti inqt maledicte diabole ve⸗
niſti. Non certe me viſibili certamine ſuꝑabis

quã inuiſibili ſuperaſti temptatione ſepiſſme.

lHec dicẽs crinibꝰ eã huc ⁊ illuc trahẽs mõ ma

nibus aliqñ falce quã ipᷣa poꝛtauerat tãdiu ver

berauit totq; ſibi vulnera in facie ⁊ in ceter coꝛ
poꝛis ꝑtibus intulit: ꝙ eã ſeminecem reliquit.
Ad vocẽ aũt vtriuſq; magna multitudo cucur
rit:⁊ videntes qð factũ fuerat adoleſcenteʒ ca⸗
prũ carceri detruſerunt. Relata ſunt hec beato
vincẽtio:qͥ coꝛpus fere exanime ad ſe illico fer⸗
ri iuſſit mox frontẽ deinde pectꝰ vltimo coꝛ mu
lieris cruce ſignauit. Et ecce coꝛpꝰ qð extinctũ
videbat᷑ reſpirare cepit: ⁊ femina quã a natiui
tate oĩs catalonia mutã cognouerat locuta eſt.
Et ſacerdotem petijt:cui ↄſiteret᷑:qͥ dum veniſ
ſet confeſſa eſt ſingula pferendo diſtincte: ac ſi
nũqᷓ; muta fuiſſet. deinde petijt cetera ſacra ſibi
cõferri:poſtremoſe moꝛientẽ dño cõmendauit
⁊ loqui nũq; deſijt quouſq; ſpiritum exalauit.
Aldoleſcẽs vo beati vincẽtij pᷣcibꝰaſuſpendio
liberat᷑:⁊ iuſſu vincentij in italiã remeauit In

villa ſancti matthei nõ lõge diſtante ab vꝛbe va

lentie:in qᷓ̃ beatꝰ vincentiꝰ aliquos dies cõmo⸗

ratus fuerat.viſus ẽ vir qͥdã venerabilis ſpeci

em ⁊ habitũ gerens homis heremite:qͥ ſe vltro

obtulit beatũ vincẽtiũ vna cũ alijs ſecuturum.
Fuit gᷓa cũctis magna cũ iocũditate ⁊ humani
tate ſuſceptꝰ. Itaq; in initio fuit eius ↄuerſatio
oibus gratiſſina poſt paucos vo dies cepit de
trahere doctrine beati vincẽtij:ita vt aliqs ſub
uerteret: venerũt hec ad aures officialiũ. Qui

eũ captũ ac cathenis vinctũ carceri mãciparũt

Altera vo die volẽtes eũ examinare:miſſis ad

carcerẽ miniſtris qͥ eum adducerẽt neminẽ niſi

cathenas inuenerũt. Mox ad virũ dei venien
tes rem geſtam narrauerũt: q̃ſurridens nõ hõ
inqͥt vt putabatis ᷣ diabolꝰ fuit: volẽs impedi
re fructũ quẽ ex pᷣdicatiõe mea multi ↄſequũt᷑.
HNꝛatione ſua in barbaſen ſedata fuit tẽpeſtas
populo p̃dicare in feſto

mota eſt: dũ voleb⸗
aploꝝ petri ⁊ pauli Idem factuʒ eſt tholoſe in

feſto ſancti martini. In ciuitate carcaſone a mẽ

ſe iunio vſq; ad iamuariũ tãta fuit terre ſiccitas
vt oẽs de fructibus colligẽdis deſperarẽt. Ad
uocauerũt ciues beatũ vincẽtiũ qͥ tholoſe pᷣdi⸗
dicabat:ad quos cũ veniſſet quarto die quo fu
erat ciuitatem ingreſſus finito vmone: monuit
populũ vt oẽs genua flecterẽt:⁊ dei miſcdiam
imploꝛarẽt:ipᷣe etiã oꝛauit.deindeſe erexit ⁊ in
gere fecit ſalutare ſignũ: habito inquiẽs ⁊ dño

gr̃as refcratis.Exaudite ſunt oꝛatiões veſtre: —
vix vba finierat cũ ſubito aer nubibus plenꝰẽ zaſceti⸗
⁊ tanta aquarum abundantia eſt e celo dimiſſa CPin
quantã incoleiliaꝝ regionũ ſeſe vidiſſe memi⸗ (
nerint In ciuitate caſtrẽſi q̃ eſt in gallia i feſto Tar
aſcẽſionis xpᷣi:oblatuʒ ſibi hoĩem qͥ paraliſim (Pen
ſeptẽ annis paſſus fuerat:bñdixit ⁊ ſanatus eſt nie
In qua ciuitate ꝓxima die maximã tẽpeſtatẽ gluergl
motãa dũ pᷣdicaret crucis ſigno facto penitꝰ fu⸗ incana
gauit In möteſquino nõ lõge a tholoſa. vir qͥ ftunera
dam gerardus noie moꝛbũ caducũ patiens: ac nntope
cepta benedictiõe a viro dei liberateſt. In lo⸗ figaur
co quẽ ⁊ icũt ð mõte oluio ꝓpe carcaſonã:quẽ Cimug
dam mercatoꝛẽ cui nomen guilhelmꝰ:tribꝰ an⸗ montest
nis viſu oꝛbatũ poſt factã benedictionẽ ad ocu Virar
loꝛũ officiũ reſtituit Aalẽtie ductũ ad ſe hoĩeʒ Hnhͤpen
q̃ fuerat mutus q̃draginta annis cruce in oꝛen kitinice
gnauit:⁊ ille ſtatim locutꝰ eſt: ſemperq; lingue batoten
officio vſus fuit q;diu vixit. Surdũ alium qui keciſnene
octo annis nũqᷓ; audierat:facto in eiꝰauribꝰ ſi⸗ “
gno crucis ꝑfectiſſime audire fecit. Apð murſi nedeir
am hiſpanic ciuitatẽ:quodaʒ eſtatis tꝑe:tanta Wiesör
fuit locuſtaꝝ ⁊ bꝛucoꝝ multitudo ꝙ in qttuoꝛ ecene
dierũ ſpatio fere ↄſumpſerãt qcquid viride ha Aa
bebat᷑ in cãpis. Nincentiꝰ illis diebꝰin ipᷣaʒ vꝛ. dedere
bem venerat:quẽ ciues lachꝛymãtes reqᷣſierũt ckiaͤ
vt ꝓ ip̃ᷣis oꝛaret. Qui ſtatim iuſſit aqua afferri telegn
eamq; bñdixit. deinde extra vꝛbẽ egreſſus con dege
tra locuſtas ⁊ bꝛucos ipᷣam aquaʒ aſperſit. Al cpo
tera vo die moꝛtua cõperta ſunt illius generis nutema
qialia. Noluit etiã deus beatũ vincentiũ ſpũ il eligeb
mihi retulit ſanctitas ſua:pᷣdixit matri eum fili⸗ k .
um futurũ pontificẽ maximuũ· Harchinonc tẽ⸗ rgta
poꝛe qͥ erat maxima penuria pᷣdicãs populo:pᷣ “D
dixit duas naues ea die onuſtas foꝛe vẽturas ſe on
de qᷣbus nulla erat mẽtio. Pꝛonũciauit moꝛtẽ g
cuiuſdã fratris heremitani. Et etiã cuiuſdaʒ al lak.
terius monachi. Cum apud ceſaris auguſtam nanin
nobilẽ aragonie ciuitatem pᷣdicaret mediuʒ ſer noyn
monẽ interrupit: cepitq; vehementer flere: de⸗ en
inde lachꝛymas terſit. demum ad populum io⸗ lieſte
cundo vultu conuerſus. Hac inquit hoꝛa ma⸗ hlnunti,
ter mea valentie extincta eſt: ⁊ ad requiem cele⸗ ldani
ſtis regni perducta. Que vba audientes nota flaler,
uerunt. Et ex facti poſtea euidentia vera fuiſſe ngalg
comperta ſunrrr. ſtſoſi
ſcni

2

ſ

fH N Quã fructuoſa fuit pꝛedicatio ſancti peperitq; filios quoꝛum vnus fuit petrus vir
eſer vincetij ĩ cõuerſiõe peccatoꝝ ⁊T bapti magne pꝓbitatis:qui patri ſucceſſit:fuitq; dux
dgnon zatione infideliũ/ob qð gliam ingetẽ bꝛitanoꝛũ.N axima itaq; multitudo erepta ẽ
mnonut adeptus eſt. Caplm. I. VʒV doe manibus diaboli: mucrone pᷣdicationis ſue
in Eeehe Einꝛeiß in Firori teßnlonetentntts naeo
ritan E L * ſt H w frequẽtiſſime accidit vt multi in peccatis ob
5170 * Trtiummy teri ſtinati eius pᷣdicationem audiẽtes: ſic cõmoti
veſtre: umztemplandũ de pᷣdicatione bea ſunt vt in terrã tremebũdi pꝛoſtrati coꝛam vni
PlendS ii vincetij: ðꝛ vtilitatis. Ex eiꝰ nãq; uerſa multitudine veniã pcaret᷑. Et quis ipis
deniſtl p̃dicatione triplex vtilitas eſt exoꝛta. peccatoꝛibus ſicterribilis videretur: tamẽ ſua
ememt⸗ C ꝛima ð peccatoꝝ ↄuerſionis. vba cũ tãta moderatiõe mitigabat:ꝙ ipos mi
uiſe LVcda infidelium baptizationis. ro quodã modo alliciebat vtad eũ audiendquʒ
miün Tertia ſuiſpſius gloꝛiſicationg. rraberent᷑. C Scda vtilitas ꝗͥ puenit ex pdica
hullet C Pꝛima vtilitas q exoꝛtaeſt ex pᷣdicatiõeſan tione ſacti vincetij öꝛ inſideliũ baptizatio.Coõ⸗
l cti vincẽtij:ðꝛ pctõꝝ conuerſionis.Quiſna ex. tra iudeos nãq; ita acutus ac copioſus acerq;
lnci⸗ plicet q;t peccatoꝛes audientes vba vite ab oꝛe diſputatoꝛ fuit: eiſq; ita ſcripturaꝝ ſacrarũ ſen
Mpr vincètij couerſi ſũt ad dñm deũ ſuũ:fuerũt ſere ſum aperiebat: vt in diuerſis ciuiiatibꝰ ſuꝑ vi⸗
Nensz inumerabiles:inter quos fuerat capitale odiũ gintiqͥnq; milia fecerit bapt ʒari.Multi quo⸗
gl⸗ multoꝝ annoꝝ ppt necẽ:aut ꝗqmicoꝝ aut affi⸗ q;ſe arraceni quoꝝ in hiſpania magna copia eſt
ſngle niũ aut ↄſanguineoꝝ generatũ: qͥ eo pdicante ſacrilegã ipſoꝝ ſeciẽ abnegantes ſuaſione eius
nibrnn ämagkacdpaͤrtiore in mediũ ſurrexerũt:cla ſacrũ baptiſina ſuſceperũt: quoꝛũ numerꝰ octo
ede mantes ſe velle parcere inimicis: homicidis: miliũ ferme fuit Tam gratioſa erat doctrina eiꝰ
lhoig dm aut dei in his mlta cautela vtiſolebat. Naʒ yt etiam ip̃i infideles q;ſepe vltro currerent ad
nans marpentess ilpeberprnuij oſcula pacis da ipᷣm audienduʒ. Apud cartuſi catalonie ciui⸗
limne suniels⸗ ubli eckane vniuerſo popu⸗ tatem: cum aſcẽdiſſet ad pᷣdicandum nõ ſtatim
nnqli ran ico quẽ ad hoc ipᷣe ſecũ duce⸗ cepitvt ſolebat.obꝛem expectans populus
lbeſe re cõſueuerat:illoꝝ remiſſiones annotari facie⸗ aqdinirabat᷑:quid ſibi vellet illa moꝛa inſiletio.
urt bat. Meretrices:lenones: homicidas: pyra: Jðpe autẽ hoc aiaduertens.Nulla inquit ſit in .
etunta. tas: dei ſanctoꝛũ blaffemos 2 hmõi generis vobis admiratio. Expecto em̃ graʒ dei vobis
Zmr Bolen adta gieta ſer milia reduxit exſceleꝝ ꝓ aduenturã. veniẽt nanq; huc homies quoꝛum
eba unditate: nõ ſolũ ad mentiũ ↄtritionẽ ſed etiaz aduentꝰ vobis omnibꝰerit gratiſſimꝰ. vix vba
ad agendaʒ pniaʒ publicam.Nec durũ videri finierat. Et ecce iudeoꝛũ multitudo illuc veni⸗
ezN. debet ꝙ tm fructum fecerit aiaꝝ: qñ vt pᷣdictũ ens dixit:ſe velle vincẽtij doctrinã audire.At
niſceit eſt pᷣdicabat dño cooꝑante ⁊ ſermonẽ cõſirmã vincentiꝰcoꝛã omni multitudine eos iterrogo⸗ .
Migfin. te ſequentibꝰ ſignis. Inter q̃ erat mirabile val-⸗ bat:quiſnã eis ſuaſerat vt illuc ꝓficiſcerent᷑: I
saen de. ꝙ apud vniuerſos hiſpanie gallieq; ⁊ italie li reſpõderũt ꝙ nemine ſuademe ſed ſua ꝓpꝛi⸗
lid populos:ſua pᷣdicatio fuerit ⁊ ſemꝑ ſua lingua ſponte venerãt.Igit᷑ vicentiꝰ dicendi pᷣncipiũ
ni materna fuerit locutus:om̃es tñ ſic loqueniem fecit.⁊ tanta gra diſuſa eſt in labijs eius vt illa
hil intelligebant:fructũq; ſue doctrine capiebant: die multi ex illis iudeis ad fidẽ xpᷣi cõuerterẽt᷑
cliet pinde ac ſi ſinguloꝝ auditoꝝ lingua loquerek Rex granate audita ſuoꝝ opeꝝ celeberrima ſa
nfli⸗ Huius rei teſtes fuerunt plurimi theotonici et ma miſſo legato quodã viro in ſua lege doctiſſi⸗
nele⸗ anglici:quoꝛuzʒ idioma quantũ diſtet a lingus mo eumad ſuũ regnũ ire obſecrauit:vt nõ ſolü
nlo⸗b valẽtinoꝛũ:nouit populus vniuerſus. Teſtis vigereſed etiaʒ pᷣdicantem audire potuiſſet: fi⸗
tunas eſt et illa gallie regio q̃ noſtris tpibus bꝛitania de publica ſibi ꝓmittens: vt in eius regno pol⸗
norte apellat᷑. In qua duobus annis ſtetit ⁊ ibi feli: ſet legem xpᷣi libere pᷣdicare:q ⁊ factũ eſt.At ip
lazal cem curſum vite cõſũmauit.Sunt in illa patria ſerex videns ex ea re multos ex ſuis ſacrum ba
ſtam homies vtriuſq; ſexus inumerabiles:quos vo ptiſina ſuſcepturos timẽs ne ex hoc pelleretur
ſce⸗ cant bꝛitones bꝛitoniʒãtes quoꝝ idioma obſcu aregno nõ ẽ paſſus:vt vir dei ibi ſᷣmonẽ diui⸗
e:de⸗ riſſimũ eſt: vtpote nuillis niſi ipis cognitũ: ⁊ num effunderet:ob qð ipſe ad xpᷣianos redut.
mio⸗ ſunt non niſi ſe inuicẽ intelligentes: qui tamen (¶Tertia vtilitas qꝗᷓ exoꝛta eſt ex ßicgtianeſa
ama⸗ virũ dei nõ min itelligebant: q; ſi i coꝝ lingua cti vincentij dicit᷑ ſuijpius gloꝛiſcatio Aolun
ccle⸗ pdicaſſet. Ibi multa deus per illũ miracula fee em deus ipᷣm gloꝛioſũ reddere:nõ ſolũ in beata
nots Arxoꝛ quippe ducis bꝛitanie et francie reg filia vita:ſed in hoc mũdo tam in moꝛte q; etia poſt
fuiſſe religioſiſſima:multis annis infecũda fuit. Sed moꝛtẽ. Cũ em̃ ex bꝛitania decedere decreuiſiet.
1 poſtq; a vincẽtio bñdictioneʒ accepit:cõcepit: Ex venetenſi vꝛbe aſino vt ſolebat vecr mocke

3

c.

Sermo 1x.

gerarripuit: pgenſq; mlta milia paſſuſi demuz

luceſcente die añ poꝛtas ciuitatis ſe eſſe depꝛe⸗

hengdit. Qua ex re ad ſocios conuerſus. Rede

aumus inqͥt fratres in vꝛbẽ qꝛ dei volũtas eſt: vt
hoc loco vitenr̃e curſus peragat᷑. NPauc poſt

diebus occupatus grauiſſimis febꝛibꝰfratres

ſuos cõuocauit:eiſq; dixit ſe ex hac vita migra

turũ.Factaq; ꝑ eũ humili cõfeſſione abſoluti⸗

oneq; plenatia abſolutus m cöceſſionẽ ſibi fa

ctã a martino qͥnto ſalutaria ſacramẽta venera

bilis ſenex oia religioſe ſuſcepit. APꝛopinquã
te vo termino vite petijt vt legeret paſſio xpᷣi:
iuxta narrationẽ quattoꝛ euangeliſtarũ. Poſt

ea voluit audire ſeptem pſalmos penitẽtiales.
In fine vo totus iocũdus ⁊ hilaris iunctis ele

uatiſq; manibus ac oculis in celum. Felix illa

anima ad dominũ euolauit. Nonas apꝛilis an

no dñi milleſimoquadrigenteſimodecimono⸗

no.Et quẽadmoduʒ dũ viueret multis claruit
miraculis.ſic poſt eius moꝛtẽ vſq; ĩi hodiernũ

diẽ miraculis rutilare non ceſſat.Hunc calixt
tertius in die ⁊ i feſto ſancti petri cathalago ſã⸗

cctoꝛum ꝓ cõſuetudine xp̃iane religionis aſſcri⸗
plſit.uũc omnis eccleſia dei merito veneratur

hunc ſfideles pꝛecipuum patronũ habent: ⁊ ad

ocatum: qui eius pꝛeſidium imploꝛantibꝰcuʒ
ſfide ⁊ deuotione liberaliſſime ſubuenit. Cuiis

mweriti

nam pacem. Amen.

ermo ſexageſimus de coꝛona beati

petri mariyris oꝛdinis pdicatoꝝ

motheũ ij.c. Nullus foꝛmidare debet inire qd

gnantibus eſt paratus:⁊ victoꝛibus coꝛonam

curſum conſũmaui:ſidem ſeruaui. In reliquo
repoſita ẽ mihi coꝛona iuſticie: qua reddet mi:
hi dominus iĩ illa die iuſtus iudex. ꝛopterea
gloꝛioſus petrus martyr audacter cuʒ hoſtibꝰ

anime congreſſus eſt:quem dominus gloꝛia et

honoꝛe coꝛonauit. Cum autẽ hodierna die ſit

feſtum eius ad eius laudes enarrandas inuigi⸗
lare debemus: ð quo locuturi ad caꝛonã ſue vi

rna pponimus contemplanda.
¶ Pꝛimum dꝛ conditionis.

—

ctoꝛie vertemus ſermonem. Se qua tria myſte

coꝛona begtipetri
bcioſior futt: chqnozhe

s depꝛecemur xpᷣm vt nobis tribuar eter

verba ſũt iſta: oꝛiginaliter. ij. ad Ti⸗

unq; pᷣlium ꝓ xpᷣi amoꝛe:qui ⁊ opem ferre vpſu
6 ros hoſtiũ Caſtrenſis coꝛona erat aurea.hanc
imperatoꝛ illi donabat qͥ pꝛeimus caſtra hoſtiũ
intrabat. Naualis ſimiliter aurea erat.roſtris
nauiũ inſignita:qua donari ↄſueuerat qͥ pꝛimꝰ

aargitur. Hinc Jacob.j.ca. ait. Beatus vir qJ
ſuffert tẽptationem: quoniam cuz pꝛobatus fu-
erit accipiet coꝛonam vite quam repꝛomiſit de
ad Timothei.v. ca. Honuz certamen certaui

¶ Scdm inultiplicationis.
CTertium oſtenſionlis

r.

„

ſ.

* . „ .

narty

petri martyris: ð: conditionis HNon
enim fuit talis quales cõſueuerunt deferre hidqᷓ

in bellis tempoꝛalibus victoꝛes euaſerunt: de

quibus mentionẽ facit Pliniin li.xvj.de natu
rali hiſtoꝛia. Dicit em ꝙ antiquitus nulla niſi
deo dabatur geſtanda coꝛona.additq;.pꝛimũ

omniũ liberum patrẽ ſuo capiti coꝛonam exhe

dera impoſuiſſe. Romani autem vt etiam atte
ſtatur Auluſgeliꝰ libꝛo.v.noctium acticarum.

Babant coꝛonam triũphalem:obſidionaleʒ ci

uicam:muralẽ caſtrenſem:⁊ naualem. Trium⸗

phales coꝛonc erant aurec. que ob honoꝛeʒ tri
umphi mittebant᷑ imperatoꝛibꝰ.hec antiquitꝰ

ex lauro vel mirto erant. Sed creſcẽte potẽtia
romanoꝛũ ex auro facte ſunt.Obſidionalis co

rona erat quaʒ liberati ab obſidione dabãt du⸗
ci qui ipᷣos liberauit.Et talis erat graminea ex
eo facta gramine quod eo loco generatũ eſſet in
rya quem clauſi eſſent obſeſſi.Coꝛona ciuica di
cebat᷑.vt etiã Valeriꝰ ſcribit rubꝛica de iure tri
umphandi: quam ciuis ciui a quo fuerat ſerua

tus in pᷣlio in teſtem vite ſalutiſq; ſue dabat Et

talis ex quercu erat: quoniã cibus victuſq; an
tiquiſſimꝰ ex quercu fuerat: hac coꝛona ciuica.
Lugelius vir cenſoꝛius in ſenatu Ciceronẽ cõ⸗
ſulem donaria republica cenſuit eo ꝙ eius oꝑa
fuiſſet atrociſſima illa ↄiuratio catiline detecta
2 vindicata. Muralis coꝛona erat aurea q̃ do

nabat᷑ ab imꝑatoꝛe qui pꝛimo ſcandebant mu⸗

in nauali pᷣlio armatus in nauem hoſtiuʒ trãſi⸗

lijſſet. Cepitq; in bellis piraticis eaʒ date pom
peio magno.Erat etiam coꝛona oualis.⁊ poſt
ca oleagina q̃ ⁊ ſupꝛadicte cũ incredibili gloꝛia

poꝛtabantur. Sed coꝛona beati petri martyris
omnes illas incõparabiliter excedit que nil ali⸗
ud eſt niſi pꝛemiũ illud eterne beatitudinis qð

adeptus eſt poſt curſum pᷣſentis vite. In quo
aſſecutus eſt aureolã cum vᷣginibus: martyri⸗

bus ⁊ pᷣdieatoꝛibus.Sed vt iſta melius intelli

gant᷑: de ipa aureoia tria ſunt cõſideranda.

Eu
ologie
diun
Obica
gocha
daane
cpeler
tuntut
ncdqin
diciaur⸗
habedi⸗
conſurm
interen
Etrehp
.ſtpren
natumn
operis
perqs
premii
geneni
luhal
deſicen
altitde
ſolebſtu
Aureola)
Noperi⸗a
Wnitati
oha

6
(
C
balcate
namnip
cpusro⸗/
ſinio⸗
igtis
lenntia
angzil
hſtng
merresy
nrodicbe
ciade
Coyigor
ugii⸗
berter

überen

dng
l⸗

*
henti
Mon
tehic
ne
Renara
ullanic
Puni
merhe
anante
ezci
Tun⸗
norezt⸗
nuiguit
poleni
is

Stdu⸗

eaer
fetin
jagdi
reti
ſerua
ERR
can
Aönir.
gonelb⸗
eiuech⸗
Eta
nuid
Mmu⸗
ahane
hoſia
Nhs
näpen⸗
Fuzrii
NiepN
tpoſt
gona
rs
nilali⸗
is qd
tquo

4

n.
inteli
n.

eſt pꝛemiũ ſub

CTertiũ qᷣbus debetur aurcola.

CAd pꝛimũ reſpõdet᷑ ex dictis in cõpẽdiothe
ologie li.vij. aureola eſt mẽtis ſpeciale gau⸗
dium: veniens ex oꝑe pᷣcellenti ⁊ pꝛiuilegiato.
Vbiſciendũ ꝙ ſicut ex gaudio eſſentialis pᷣmij
qð eſt aurea redundat in coꝛpoꝛe beatoꝝ qͥdaʒ
decoꝛ q̃ eſt ĩ gloꝛia coꝛpoꝛis.Sic aureola lʒ pᷣn⸗
cipaliter ſit in mente:ꝑ quãdamtamẽ redũdan
tiam fulget in carne. Ne ꝓpter hoc decoꝛ cica⸗
tricũ qͥ in martyꝝ coꝛpoꝛibus apparebit poteſt
Dici aureola:qꝛ martyres aliqui cicatrices non

habebãt:vtpote qui ſunt ſubmerſi ĩ aquis: vel

conſumpti famis inedia:vel ſqualloꝛe carceris
interempti tamẽ iſti aureolam habebũt.¶ Se
cundũ conſiderandũ a quibus differt aureola.

Et reſpondet᷑ ꝙ ab aurea ⁊a palma Aurea em̃
ãtiale qð metaphoꝛice ðꝛ coꝛo⸗
na:tum ex parte meriti:qꝛ non reſpõdet generi
operis:ſed radici charitatis:tũ ex parte pꝛemij

per qð fit aia particeps diuinitatis. Ralmaẽ

pꝛemiũ accidẽtale:qð nec radici charitatis nec
generi operis debet᷑:ſed tm̃ voluntati.Talepᷣ⸗
miũ habuit ſanctus martinus:eo ꝙ martyriuʒ
deſiderauit:lʒ opus non fuerit ſubiecutuʒ. An
cantat᷑ de ipſo. Quem ⁊ ſi gladius ꝑſecutoꝛis
non abſtulit:tamẽ palmã martyrij non amiſit.
Aureola vo eſt pꝛemiũ accidentale qð reſpon⸗
det operi excellenti ⁊ pꝛiuilegiato ſcʒ mariyrio

Yginitati ⁊ p̃dicationi. ¶ Tertiũ ↄſiderandũ

qᷣbus debet᷑ aureola. et iam pᷣdiximus ꝙ trib

CNꝛimo rõne excellentis operationis.
CScðo role excellentis ſuꝑationis.

CTertio rõne excellentis cõfoꝛmationis.

CNꝛimo debet aureola aliquibꝰ rõne excellẽ
tis operationis.qꝛ in vᷣginibus:martyribus ⁊
pᷣdicatoꝛibus inueniũt᷑ tria excellẽtiſſima ope⸗
ra triũ potentiaꝝ anime.Excellentiſſimũ enim
opus rõnalis eſt pᷣdicatio veritatis. Excellen⸗
tiſſimũ opus cõcupiſcibilis eſt obſeruatio vᷣgi

nitatis. Excellentiſſimũ aũt opus iraſcibilis ẽ

tolerantia moꝛtis. Secũdo debet᷑ aureola vgi
nibus pᷣdicatoꝛibus ⁊ martyribus. rõne excel⸗

lentis ſupationis Ipi nanq; ſuꝑant magniſica

hoſtes anime.ſ.carnẽ:mũdũ:⁊ demonia.Naʒ
martyres vincũt mundũ:vgines carnẽ:pᷣdica
toꝛes diabolũ In martyribꝰergo ẽ ꝑfectiſſima
victoꝛia de impugnatiõe exterioꝛi.Et hec ꝑfe⸗
ctio victoꝛie conſiderat᷑ ex duobus. Pꝛimo ex
magnitudine paſſionis.qꝛ inter oẽs paſſiões il
latas exterius moꝛs eſt oibus pᷣncipalioꝛ. Se⸗

cuũdo ex cauſa pugne q ipᷣe xpᷣs eſt.martyrẽ em̃
nõ facit pena.ſᷣ eã.i.moꝛs ſuſcepta ꝓpter xpᷣm

QMMartyrio nanq; nõ debet᷑ pꝛemiũ ᷣm h̊ ꝙ ab

exterioꝛi infligit᷑.ſed ꝓpter hoc ꝙ ꝓ xpinomie

volütarie ſuſcipit᷑:qꝛnõ meremur niſi ꝑ ea que
ſũt in nobis.⁊ nõ ꝑ ea q̃ extra nos. ſicui nec de
meremur niſi ꝑ ea que ſũt intra nos.quãto aũt
id qð qͥs ſuſtinet volũtarie difficilius eſt id vo
luntati ſuſtinere. tanto voluntas aue ꝓ xpᷣo il⸗
lud ſuſtinet oſtẽdit᷑ in xpᷣo magis firma.⁊ ideo
excellentiꝰei pꝛemiũ debet᷑. Virgines inſuꝑſin
gularẽ victoꝛiã de carne obtinẽt:q;uis auteʒ ⁊
vidue pugnant ↄtra carnẽ ꝑfectius tamen vir⸗
gines triumphant:qꝛ nobiliſſimũ victoꝛie genꝰ
eſt nunqᷓ; hoſti ceſſiſie ꝛedicatoꝛes adhuc ve
ritatis:diabolũ ſublimiter impugnant quẽ nõ
ſolũ a ſe ſed etiã ab alijs eijciunt. Nec eſt dicen
dũ vt qͥdam volebant ꝙ aureola pᷣdicatoꝝ de⸗
beatur pᷣlatis tãtũmodo:quibus cõpetit ex offi
cio pᷣdicare:ſed qͥbuſcũq; qͥ exercent licite actũ
iſtum. Pꝛelatis aũt non debet᷑ hec aureola qᷓ;⸗

utis habeant officiũ pᷣdicandi niſi actu pᷣdicent:
qꝛ aureola non debet᷑ habitui ſed actui. ¶C Ter

tio debet᷑ aureola vginibus pᷣdicatoꝛibꝰ⁊ mar
tyribus rõne excellẽtis ↄfoꝛmationis.hi equi⸗
dem nobiliſſime confoꝛmant᷑ xpᷣo qui fuit vgo
⁊ Yginitatem illibatam ſeruauit.fuit martyr in

ſua paſſione acerbiſſima. fuit pꝛedicatoꝛ ⁊ veri

tatem mundo manifeſtauit.

¶ O beatus petrꝰ triplici aureola coꝛo/
natur ex eo ꝙ fuit virgo:pꝛedicatoꝛ⸗

—

martyr. ¶ Caplm. I.

um ↄtẽplandũ de coꝛona beati petri
jmartyr:ð multiplicatiõis. Sibina
q; nõ vna aureola:bᷣ oẽs tres ſimul debent.
CNPꝛima ſcʒ ppter vginitatem.
Scdða ꝓpter pᷣdicationem.
¶ Tertia ꝓpter martyrſiuun.
¶C¶ Pꝛima aureola debet᷑ ſancto petro martyri
ꝓpter vginitatem. Fuit eqͥdem coꝛpo:e ac vo
luntate virgo mundiſſimus.de quo ſic ait In⸗
nocen.papa in littera canoniʒzationis eiꝰ. Vir⸗
ginitatẽ mentis ⁊ coꝛpoꝛis ſemꝑ illabatã ſerua
uit: nec alicuius moꝛtalis criminis vnqᷓ; ſenſit
ↄtagiũ:ſicut ſuoꝝ ↄfeſſoꝝ ſideli teſtimonio eſt
ꝓbatum.Et hymno ſui officij ſic de eo canitur
Petrus flos pulchꝛitudinis ⁊ vtutũ ſacrariũ:
nullũ moꝛtalis criminis ſenſit vnqᷓ; cõtagium.
Quare autẽ ſic mũde vixit. Rõ eſt.Ex ꝑte dei
auxiliũ gr̃e ſue illi poꝛrigẽtis:⁊ ex ꝑte ipᷣius
in ſe fuit faciẽtis. HNã vt dicit pᷣfatus Innocẽ.
papa. Carnẽ ſuaʒ aſſidua cibi ⁊ porꝰ parcitate
reſtrinxit:ne vo ꝑ ocij deſidiã hoſtibꝰ pateret
inſidus.in iuſtiſi atiõibꝰdñi exercebat᷑ aſſidue
vt co circa licita totaliter occupato:locũ in ipᷣo
illicita nõ haberẽt:⁊ a ſppũalibꝰnequicij AKus

Ecundu myſte⸗

generibus pſonaꝝ. a hoc triplici r=ne.

W

eſſet. Nocturna qdeʒ ſilentia:humoane deputa⸗
ta quieti:poſt doꝛmitionẽ bꝛeuẽ decurrebat in
ſtudijs lectionũ:a⁊ ſomni tempus vigilijs occu
pabat. Dies aũt impẽdebat comodis animaꝝ
vel ſedulis iminendo pᷣdicationibus: vel cõfeſ
ſionũ audientie inſiſtendo: aut hereticoꝛuʒ do
Eina peſtiferum validis rationibꝰ confutado.
C Secunda aurcola debet᷑ ſancto petromarty
ri ꝓpter pᷣdicationem. Mam pᷣdicauit conſtan
ter fidem xpᷣi:quã ſuo tẽpoꝛe heretici validiſſi⸗
me impugnabãt. Ad pᷣdicanduʒ autẽ videtur
a deo fuiſſe miſericoꝛditer electus:tũ qꝛ ex parẽ
tibus hereticis oꝛtus:illoꝝ labe non fuit pollu

tus:tum qꝛ oꝛdinẽ pᷣdicatoꝛuʒ ꝓfeſſus eſt:tum

etiam qꝛ hereticos multos reduxit ad lumẽ ve
ritatis. HNatus em̃ in ciuitate veronẽſi parẽtes
ſuos hereticos ⁊ infideles habuit. Cum aũtad
huc ſeptem eſſet annoꝝ:⁊ a ſcholis rediret a pa
truo q hereſim ſapiebat: quid nã in ſcholis di⸗
dicerat interrogatur. Qui reſpõdit ſe didiciſſe.
Credo ĩ deũ patrẽ oĩpotentẽ creatoꝛẽ celi ⁊ t᷑re
Et ille.noli dicere creatoꝛẽ celi ⁊ terre: cuzʒ ipſe

viſibiliũ creatoꝛ non fuerit. At petrus ↄtrariũ

affirmabat ⁊ cũ veritate cõfundebat illũ.ita vt

ei reſpõdere neſciret. Tandẽ cũ adult factꝰeẽt:

oꝛdinem pᷣdicatoꝛũ intrauit.hinc Innocẽ pa
pa inquit.Gaudeat inſignis oꝛdo pᷣdicatoꝛuʒ.

ex eo ꝓdiit ſtella micãas. Iſte eſt arc poſitus
in nubibus:qui eſt ſignuʒ feder ſidei catholice

⁊ ſubleuatione ſancte matris eccleſie.Et iteruʒ
idgem põtifex dicit de eo. Ingreſſus oꝛdinẽ fra⸗
trum pᷣdicatoꝛũ: cõuerſatione conſpicuus:ſpe⸗
ctabilis fama:opiniõe mirabilis:deuotiõe gra
tus:humilitatelenis:obedientia placidus:be

nignitate ſuauis:pietate cõpatiẽs: patiẽtia cõ⸗
ſtans:charitate pᷣſtabilis ⁊ in cũctis moꝛũ ma
turitate fuit cõpoſitus.Fuit aũt in ipſo pᷣdica
toꝛũ oꝛdine.xxx.ãnoꝝ ſpacio.fultus catherua
vtutum.Et pᷣdicans euangeliũ xpᷣi velut fidei
pugil egregius:hereticoꝝ dogma peſtifeꝝ i vi
ta ſua plurimũ eradicauit. poſt moꝛtẽ tamẽ ſuæã

eiꝰ meritis et coꝛuſcantibꝰ miraculis fuit adeo
extirpatuʒ: vt plurimi ſuo erroꝛe relicto ad gre
miüũ eccleſie cõuolarent. Ita vt ciuitas medio⸗

coꝝ reſidebant. adeo ſit purgatavt alijs expul

ſis ⁊ alijs ad fidẽ ↄuerſis:nullꝰ ibi fuerit auſus (

de cetero aparere. Plures etiaz de eis maximi

