Gb672_fol_1
author: Caraccioli, Roberto

„

”MZB
èMN

4
7

.
1—

.
08 Tübingen

7

õ

UuuNIEuuIII

N 1245 11944761 021

2
– .

4
*
.
5
4 .
—
„
——

m f fs

2
.
“
*
7 *
– 4
. S
.
. .
. .
. 1 . .
. ð —
7 2
.
.
. “ .Z .
. .
7* .
„ 2 „
5 .
. . .
. . 8 7
8 .
.
.* 2
2 1 . 7
*
. .— 1 *
. . 4
4
„* 2 S — — „ a.
. *
2
.
—
O V . „
„
.
X .
.
. /
.
.
.
4 *
.
△
*
* 2
.
.
. X
—
. .
.
. . N
*.
. 4 . .
— 4 „ X
*
D .
* 15 5*
. * 4
.
KZM W
„
.
. 1 .
. . 1 .
. .
1 .
*
.
.
.
*½ 5 . . . 7
* 8 ZMU . „ ð WW B - W
mm õ 222 — S—

D .
. 1 . . 4 ⸗ õ
„* . 4
52 . ( S
H . l
. H ðð

ris delaudibus’ torii
Poꝛdinem ſermones eò Rapitiiſa
Sermo. I. de laudibn Itiſſimi dei
lentiam nobis declara triar

2 .. .

Pcipue tria noia dbus

eum nominare ſolemuus.
Ca. I. Qualit᷑ deus bãdictus eſt noiabil etiam
pluribꝰ noibus. Et de ſcripturis tam hũanis qᷓ;
diuinis in qbus expᷣmimir hocnomen deus.

Ca. II. & deus dꝛor̃ hoĩm ⁊ creaturaꝝ: cuiꝰfi

lij ꝑ ſigna ⁊ expenientiã cognoſci poſſunt.
Ca. III. O. deus vocat᷑ in ſcripturis dũs: eo q
gnihilare ſi velit omnem creatam naturã.
¶ Sermo. II. Be ſumma ſimplicitate dei.

CLa. I. O ſufficientiſſimis rõibꝰ oſtẽdi poõt deum

coꝛpꝰ nõ eſſe.Et ꝙ ſcripture:mẽbꝛa coꝛpea deo

Attribuẽtes metaphoꝛiceſunt intelligende.

Ca. II. O in deo nõ eſt compoſitio materie ⁊ foꝛ
me. Et qlit᷑ dicat᷑ deus hr̃eaĩaʒ ⁊ paſſiões con
Ca. III. deus non venit in coͤpoſi⸗ (iuncti.
tione alicuius creature.
¶ Sermo. III. De incarnatiõe Jeſu xp̃i in quo
declarat᷑ ſumma liberalitas dei patris.
Ka. IL. de varijs opinionibus circa incarnatiõeʒ
xpᷣi:ſi non peccaſſethomo. M
Ca. II. tꝑus incarnatiõis xpᷣi merito ðꝛ tꝑus
plenitudinis reſpectu dei:reſpectu angeli etre⸗

Ca. lI. Qualit᷑ accipiendũ ſitme⸗ (ſpectu hoĩis

diü tꝑis quo xpᷣs incarnatus eſt.
Sermo. IIIl. In qͥ tractaf deincamnatiõe dñi

nr̃i ihu xpᷣi:a cuiꝰexplicita ſide iã nullexcludit᷑

Ca. I. Qualit᷑ fuit poſſibile incarnari deũ.
Ca. Il. qͥnq; ratiõibꝰ pᷣ̃cipuis fuit neceſſariũ
expte hoĩs vpᷣm incarnari.

Ca. II. ꝙ pe gre omẽs obligant᷑ credere expli⸗

cite myſteriũ xpᷣi incarnati.

Sermo.v. De incarnatiõe xp̃i in quo ↄfutã Ca. I
tur erroꝛes illoꝝ qͥ mudanã ſapiam ſectates ma rent᷑ lobant᷑.

le ſentiut dexpo. (eternale.
Ca.I. Be tribus opinionibꝰ falſis circa vbum
a. II. De tribus falſis opinionibus adinuen⸗
tis circa animam xpᷣi. 22ðèòð
Ca. III.de tribus alijs falſis opinionibꝰ excogi⸗
tatis circa ſbam ⁊ naturam coꝛpis xpi.

ermo. VI. de incarnatõe xpᷣio erroꝛeſiudeoꝝn

illi ſint cuncta ſuhiecta.⁊ immutare põt etiam ꝰ

ruerũt in baptiſmo xp̃ᷣi.

Ea.I. ex teſtamẽto duodeci priarchaꝝ con-

fundi pñt iudei:qui negant xpᷣi diuinitatem.

Ca. Il. ꝙ xpᷣs iam venit:quẽ iudei veniſſe negãt
Ca. III. O paſſio xpᷣi fuit in veteri teſtamento a

phetis pᷣnüciata ⁊ multiplicit᷑ figurata.

ris noſtri Jeſu xiii. ẽ
Ca. I. de ptiitate coꝛꝑis xp̃i:⁊ q̃lit᷑ xpᷣs aſſũpſit

carnẽ de materia nob ↄfoꝛmi: ⁊ ð hũilitate ipᷣiꝰ

Bermo. VII. Be iocũdiſſima natiuitate ſaluato/

. * 2

,ͤ naſcentis reſpectu tpis. loci habitaculi.

06. Ea. Ilepuilegijs vginis pturientis xpm ſine
vonunk coꝛruptioe ⁊ abſq; doloꝛe: ſllũqꝙ; ſuo lacte mira⸗
culoſe nutrientis.

Ea. III. Bepaſtoꝝ electiõe qbus natiuitas xp̃i

fuitoſtenſa abangełr defidc aepeuotoeilloꝛl.
¶ Sermo. VIII. Oe circũciſiõe xpᷣi ⁊ de gloſo
noie eius atq; ſanguinis effuſione.

CLa. I. de circũciſiòe q; ↄgrue inſtitutafuit: ⁊ de

terminatiõc illiꝰ. Et qre xpᷣs voluit circũcidi.
Ca. Il. ↄuenient᷑ filiꝰ dei vocatc ieſus: ⁊ de
admiradis efficacijs huiꝰ noĩs ac reueretia ei

CLa. III. de multiplici effuſione ſanguinis xp̃i

¶ Sermo. Ix. de p̃cipua ſinglariſſimaq; deuo⸗
tiõe triũ regũ qͥ xpm qſierũt: ⁊ inuentũ hũiliter

agdoꝛar᷑t:offerẽtes illi miera aux thus ⁊ myrra

Ca.I. Qualit᷑ magi cognouerũt xpᷣm natum.
Ca. II. Quare tres illi reges dicũt᷑ magi.⁊ quo
tꝑe venerũt ad xpᷣm: ⁊ ̃returbat fuit herodes
a. II. Qualit magi inuentũ xpᷣm adoꝛarũt: et

demuneriboblatis xpo: r deilloꝝ reuerſione.

¶ Sermo.x.debaptiſino xpᷣi:qñ ĩ ioꝛdane ba⸗

ptiſatus fuit a Johanne baptiſit.
Ea. l. de aditiõibꝰ baptiſini qͥ Yohᷣ.baptiʒabat

Ca. Il. de triplici circũſtantia xpᷣi baptiʒati. ſcʒ
cauſe. loci tttiss..
Ca. IIl. detribus excellentiſſimis ſignis qᷓ appa⸗

Sermo. XI. de ieiunio.fame ⁊ tẽptatiõe xpᷣi.

Ca. I. Quare xpᷣs ↄuerſatuseſt int᷑ hoĩes: ⁊ qre

nõ ſp duxit auſterã vitã: ⁊ cur voluit ieiunare.
Ca.II.de tẽptatiõe xpᷣi:q̃re.ſ.diabolus tempta⸗

uit eũ: qlli᷑ ſibi aparuit.⁊ cur xpᷣs voluit tẽtari.
Ca.III. Qualit᷑ xpᷣs ſuꝑauit oẽs diaboli tẽpta⸗
tiões: ⁊ de illarũ temptationũ modo

¶ Sermo. XIl. De dulciſſimo ſpectaculotranſ⸗

EgurationisxiiiiwJl.
Ca. I.de claritate coꝛꝑis xpᷣi in trãſfiguratione
Ca.II.de aparitiõe moyſi ⁊ helie q cũ xpo reue
ent le quã audicrũt diſcipłi
Ca. III.de eälitate pr̃is ⁊ filij demoöſtrata ĩ voce
¶ Sermo. XIII.de innocẽtiaxpᷣi in quo cõfuta

tur blaſphemia eoꝛi q dicũtxpᷣm ſua culpa iu⸗

deis fuiſſe exoſum.

Ca. I. de plenitudine gre xpi ex q̃illiꝰ aia fulge⸗
bat oĩ mundicia ⁊ ſanctitte.
Ca. I&non eſt miranduz ſi iudei ꝑſecuti ſunt
xp̃ᷣm:q ſꝑ male facere ↄſueuerut

Ca. III.ꝙ ſepenumero mali ꝑſequunt᷑ bonos ꝓ

pter odiũ ⁊ inuidiã ac ꝓpum amoꝛẽ. ⁊ ſic iudei
pſecuti ſunt xpᷣm. (crucis.

TSermo. XIIII. deſublimitate ⁊ magnificẽtia

*

Ca. I. de dignitate crucis qc.
⁊reuelatiõe atq; inuentõe ifius
Ca. II. Qua itcrux exaltata fuit dũ xpᷣs ĩilla pe
pendit. ⁊ deinde tꝑe Heraclij imꝑatoꝛis: nan⸗

ecrucis q colligi põt ex figuriſ

dem exaltabit in die iudicid.

A alie cruces in ſuo noĩe picte vel fabꝛicate. i
CBSermo. XV. de amoꝛe xpᷣi exhibito hůano Ca. . ꝙ bui udo ue boteſſe in bonis pñ
Engidratkeneeen CSermo. XXI. He mudijs beatoꝛũ qo pPue⸗
tatioe coꝛpoꝝ atq; habi

generi ꝗͥ expᷣmit᷑ myſtice in euãgelio ſamaritãe.
Ca.I.Qualit᷑ xpᷣs ꝑegrinãdo in pauꝑtate ⁊ pe
nalitate:queſiuit hoĩem lapſltumm.
Ca. II.qlit᷑ xpᷣs ex amoꝛe manifeſtauit hoĩ veri
tatẽ ſũmi boni falſitatẽ mũdi ⁊ ſblimitatem dei.
Ca.IIl.quallt᷑ xpᷣus ex amoꝛe conſfirmauit diſci

pulos vt pᷣdicarent.

VI. De mirabili reſurrectõe laʒari
firmitate incurabililazari ꝓpt quaz

I. de in

miſerũt ſoꝛoꝛes eiꝰ nücium quendã ad Jeſum.

Ca.II.de moꝛtelaʒari ⁊ de vbis xpᷣi cũ apoſtoł
habitis añqᷓ; iuiſſet ad Laʒarũ ſuſ citandu.
Ca. Ill.ꝙ qͥnq; fuerũt ↄditiones oſtẽdẽtes cer⸗
titudinem miraculi in reſurrectiõe Laʒari.
Sermo.xVII. Be pijſſima paſſione ſaluatoris

„

Ca. I. ꝙ xpᷣs ex ardẽtiſſimo amo (nr̃i ieſu xpᷣi.

re voles paſſus ẽ:⁊ de volũtatis cius q̃litate.
Ca.Il.ꝙ paſſio xpᷣi fuit abiectiſſima rõne loci.
Ca.Ill.ꝙ paſſio xpᷣi fuit acerbiſ⸗ (tꝑis ⁊ cõſilij.
ſima ex ꝑte aie ⁊ coꝛpis ac vginis matris.

¶.BSermo. xVIII. De gloſa reſurrectõe ihu xpᷣi

Auſſicietiſſime humano generi declarata fuit
Ca.I.qᷓlit᷑ xpᷣi reſurrectio manifeſtata fuit mulie
ribus deuotis viſitantibus monumentũ.
Ca. Il.qli᷑ angelꝰ mouit lapidẽ a monumẽeto:
⁊ ſedebat Pgilu r ; ↄgrua fuit angeli apari⸗
Ca.Iil.ꝙ mileres ↄuenient fuerũt nü⸗ (tio.
cie reſurrectõis:q̃ xpᷣm reſuſcitatũ viderũt. Et
cur ipᷣis de Metro facta fuit ſpẽalis mentio.
CSermo XIX. deaſcẽſide ſaluator nr̃i ie. xpi
Ca.l. de dignitate ⁊ pᷣeminẽtia xpᷣi q̃ notat᷑pꝑ h̊
P ſedet a dextris dei. ⁊ qͥd ꝑ dexterã ſigniſicat᷑.
Ca.Il.ꝙ aſcenſio xpᷣi cõgrue celebꝛata eſt reſpe⸗
ctu tꝑis.ꝑſone ⁊ termiii. S
Ca.II. Qualit᷑ xpᷣus aſcẽdit cũ ptãte ⁊ magniſi
cẽtia in ↄſpectu diſcipuloꝝ ſuoꝝ ⁊ vᷣgis mr̃is.
Sermo.XxX. Be ſpũſancto qͥ miſſus eſt apo⸗
ſtol in ſigno viſibili ignearu linguen.
Ca. I. ꝙ vi nature ſeinets oneſt cogſcibil:
tm ꝑ reuelatõʒ. Et q̃liter ſpũſſanctꝰ eſt deꝰ pce⸗
dens a pre ⁊ filio ipᷣis coequalis
Ca.II. Quid ſit miſſio in diuinis.⁊ qualit᷑ ſpiri⸗
tuſſanctꝰ mittit᷑ inuiſibilit᷑ ⁊ viſibili. ⁊ de con⸗
gruitate tpis quo ſpũſſanctꝰ fuit datꝰ apoſtolis
in ſigno viſibiii. ͦU
Ca.II.ꝙ apoſtoli faciente ſpũſancto: loqbant

*

varijs linguis:⁊ acceperũt ſcientiã diuinarum

rerũ:atq; foꝛtes effecti fuerũt.vt non timerẽtil/
latas penas neq; moꝛtem.
¶Sermo.XXI. De beatitudineſanctoꝝ:ĩ quo
2ↄſutat fatuitas hoim mũdanoꝛũ: q non credũ
aliqd de vita futuuuu.

Ca. I. ꝙ beatitudo ẽponum as cücti deſiderare

in intelle 1 vigelicẽ in vollitate.

I. ꝙ bilrudo uè pot eſie in bonis pñtl vite

niet ex viſione dei do

N⸗ £

tatione in celo empiro.

Ca. I. Qualit eſſentia diuina videri põt ab hoie

vłlangelo.Et quõ nõ oẽs vidẽt illã eq̃lit᷑:⁊ q;dta
ſit in ula viſione iocũditas ⁊ delectatio.
Ca. II. DBeoꝛigie dotiũ coꝛpoꝛũ beatoꝛum.⁊ de
numero atq; cõditione illaruoz.,
Ca III. Be celo empireo. in quo cũ leticia ingẽ
tiſſima beati manebuiriar..
¶BSermo.XXIII.de eximia nobilitate ⁊ pᷣCſtan⸗
tia aie rõnał tã coꝛꝑi vnite q;a coꝛꝑeſeꝑate.

Ca.I. Quid ſitaia ⁊ quõ nõ eſtcoꝛpꝰ: neq; ex ſe

mine cauſata.⁊ ꝙ vna ſola eſt in hole.
Ca. II.de ꝓduciõe aĩe rõnałq̃ nõ ab angelo va

deo ꝓducta eſt de nihilo.ↄuenient᷑ vnita coꝛpo

ri oꝛganico:de noua creata ⁊ infuſa. 1
Ca.Ill. ꝙ aia ſepata eſt immoꝛtał. Et deloc ad

g aie tranſferunt᷑ poſtq; exeũt de coꝛpibus
Sermo. XXIIII. Be ↄceptiõe beate Marie

licet fe

et feſtü
Ca. I. & deus ab
te omibus puris creaturis pferendam.

vginis de qua varie ſunt opiniones doctoꝛum

Ca. II. Qangeli a pncipio ſue beatitudinis co.

guouerũt xpᷣm incarnandũ de vgine naſciturũ
Ca. III. O beata vgo ᷣm antiquoꝝ opinioneʒ

abſq; ſui infamia vel iniuria culpã oꝛiginalẽ co
traxit. a qᷓ mñ ᷣm opinionẽ modernoꝝ pᷣſeruata

CSermo. XXV. De ſancta nobili ⁊ di⸗ (fuit
va natiuitate vginis gloꝛioſe. ð
a. I. & beata vgo fuit in vtero mris ſanctifi⸗

cata ex q ſanctificatiõe fomes in ea nullum actũ

habuit:⁊ ab oĩ peccato fuit pᷣßuata.

Ca. Il. de nobilitate wginis Marie deſcta ab

euangeliſra attheo. ⁊ deↄcoꝛdia Matthei
⁊ Luce in hmõi deſcriptione. J
Ca. IIl. digniſſima fuit natiuitas yginis rõe
bonitatis parentũ:qͥbus angelus nüciauit de il
lis vginem oꝛiundad.
¶ Sermo.XxxXVI. de annũciatõe vᷣygis btiſſime
Ca.I.ꝙ ſingulariſſima fuit annũciatio vᷣginis:
reſpectu dei.ꝗangeli ⁊ ißius vᷣginis.
Ca. II. Qualit᷑ angelus ſalutauit vginẽ. ⁊ qua⸗
re vgo turbata fuit.⁊ degra vᷣginis copioſa at⸗
q; de ſuꝑuentione ſpũſſancti in ibam.
LCa. III. & ↄceptio xpᷣi fuit miraculoſa rõe vᷣgi⸗

nis ⁊ tꝑis atq; inauditi muneris.

TSerin e I. e builegijs maternitatis
ualit xpᷣs traxit totã coꝛpulentã ſbam

—

a vgine mr̃e oꝑeſpũſſancti.Et qre xpᷣs non po⸗

—

teſt dici filius ſpũſſancti.

La. I. De ſclici tranſitu vgi
c⁊de his que occurrerũt in illo.

*
Ca. Il. ꝙ beata vgo fun . eP 13 er. x Pl 7 qre
xp̃s voluit de feminꝛsn.

Ca. l. be ta vgo dei e

onib Peunbus valus
Bermo. XXKVIII. de tribꝰ vtutibus wvginis
gloſe ↄtẽplãdis. In feſto puriſicatoõis Gcem
Ca. I de ꝑpetua vginitate ſancte ldarie: que
fuit a ꝓphetis pᷣnũciata ⁊ ab iᷣa voto ↄfirma
ta:⁊ ſemꝑ inuiolabiliter obſeruata.
Ca. Il. dẽ humilitate vginis ppter quã tribus
legis cerimonijs ſeſubiecit.
Ca· Ill. de liberalitate vginis q̃ manifeſtat᷑ in
diſpenſatiõe munerũ ⁊ cöͤceſſiõe filij. Atq; i om
nes eã inuocantes beniuola cõdeſcenſione.
Sermo.xXIX. Be aſſumptiõe ⁊ exaltatiõe
8 (vsis ſactiſſime.

Ca.II. gloꝛia vyginis excedit glam quoꝛũcũ
q; beatoꝛũ angeloꝝ ⁊ hoim:xpᷣo dũtaxat exce⸗
Ca. III. Qualit pie credere poſſumꝰ (pto.
⁊ veriſimilit debem⸗ tenere vginem a moꝛtuis
reſuſcitatã: btã cũ xpᷣo immoꝛtalitate gaudere
CSermo.XXX. Deangeł quoꝛũ ſolẽnitas in

eccleſia celebꝛat᷑ ꝓpter miraculũ qð viſuʒ fuit

in monte garganno.
Ca...Qualit᷑ angelus ab hoiĩe cognoſci põt:
eſt ſpũs incoꝛpoꝛeꝰ:qͥ tñ põt in aſſumpto coꝛꝑe
Ca. II. & deus ꝓduxit angelos (Apgrere.
ex tempein celo empiro.
Ca. III. Qualit᷑ angeli ad nos mittũt᷑: qͥ hoies
cuſtodiũt:neq; dolẽt de małeoꝝ qͥs cuſtodiũt
CSermo. XKxXI. Beſancto Johe baptiſta p

curſo e dni noſtri Jgeſu xbi.

77

Ca. I. de qͥnq; excellentijs natiuitatis Joh̊.ba.
Ca. II. BGe ſanctitate Johᷣ̊.bap.quã demõſtrãt
nq; viutes uliꝰ pcipuc ⁊ ſingulariſſime
Ca. III. He qͥnq; dignitatibꝰ q̃ oſtendunt qᷓ; ſit
ſublimis inter ſanctos Johãnes baptiſta
¶Sermo·XXXII. Beſancto Paulo apoſto/⸗

lo ſummo doctoꝛe gentiũ

2„

Ca.I Qualit᷑ Oaulus feruebat in pſecutione
Ca. Il.de ↄuerſione Pauli ⁊ ſe⸗ (diſcipuloꝝ
ptem mirabilibus qᷓ concurrerũt in illaa.
Ca.II. Be raptu Mauli in quo vidit eſſentiaʒ
dei:⁊ de ↄditionibus illius raptus.
CSermo. XxXXIII. DBe pꝛimatu ſancti Cetri
apoſtoli. Et de illius eximijs vtutibꝰ: atq; de
iigs Derir Penmartio.
g. I. G

Ca. I. & beatiſſimꝰ Petrus pᷣnceps apoſtolo⸗
rum fuit: ⁊ digniſſimũ caput eccleſie.
Ca. II. He abiectiõe rerũ tꝑalium ⁊ confeſſiõe
xpi atq; penitentia Petri.
Ca.II. GBe martyrio CPetri ⁊ Pauli: qð conſi

derak reſpectu tꝑis .cauſe ⁊ modi.

Sermo.XXXIIII. Deſantco Andrea aplo

ffratre ſimonis petri. Et in paſſiõeſocio

Ca. I. Qualit ſanctꝰ Andreas fuit diligẽs con/

uerſando cum bonis:⁊ audiendo vbũ dei:atq;
alis audita cõicanãdo.
CQa. II. Qualit᷑ beatus Andreas rõabilit᷑ obe⸗
diuit xpo eũ vocanti ſimul cũ Petro: qð ſatis
ſtulte qdam auſi ſuntimpꝛobrre.
Ca. III. Qualit᷑ beatus Andreas iubẽte Egea

crucis martyriũ paſſus eef.

¶ Sermo. XXXV. Be amoꝛe dulciſſimo dñi

nii Jeſu xpᷣi:quem exhibuit Johani euigel.
Ca. I. ꝙ xpᷣs dilexit Johannẽ amoꝛe pᷣcipuo ⁊
m ꝙ hoͤ m qð deus. Et de dra amor eius
⁊ Betri. Et qᷓ; rõabilit᷑ xpᷣs ita intẽſe Johanẽ
Ca.II. Qualit᷑ xpᷣs oñdit amoꝛẽ ſuũ (dilexit.
Johãni ↄuerſando ſecũ familiarit: atq; exaltã
do illũ ⁊ comendando ſibi vginem matrem

Ca.Il Qualit᷑ Johes miracuł claruit.⁊ qͥd te

nendũ an ſit moꝛtuꝰ qᷣ in celo habitat gloꝛioſus
CSermo.xxxXVI. DOe ſancto Jacobo maio⸗
re hlio ʒebedei: ⁊ fratre Johanis euãgeliſte.
Ca. I. Qualit᷑ beatus Jacobus ſuꝑauit diabo
licas artes.Et quõ põt diabolus humana coꝛ⸗
poꝛa moleſtare ⁊ viſibilit᷑ aparere atq; tranſſti⸗
gurare ſe in angelũ lucis. ðð
Ca.lII. De felici martyrio beati Jacobi ad qð
ↄcurrit ſanitas palitici ⁊ ↄuerſio Joſie:atq; ſe
pulture miraculoſa diſpoſittio.
Ca. III. Qualit᷑ beatus Jacobus gtioſus eſt ⁊
benignushis qͥ imploꝛãt eius patrocimũi
LCPAo. XXNX II. de ſancto Mattheo a⸗
poſtolo ⁊ euaugeliſta q xrᷣm ſecutus eſt in obe
dientia pauꝑtate patientia.
Ca. I. Qualit beatus ¶attheꝰ obediuit xpᷣo
vocanti.Et quõ in omibus obediendũ eſt deo
Et quare obedientia ſit homi pᷣſtanda:⁊ de ſe⸗
ptem obedientie gradibſbuus.
Ca. II. Qualit᷑ beatꝰ Matthe ſecutꝰ fuit chꝛi
ſtum ĩ paupꝑtate:q̃ idicta fuit aplis ſb pᷣcepto:
quã ipi diligẽt᷑ obᷣuauerũt etiã mendicãqdo.
Ca.III. Qualit᷑.b. Matth eꝰ ſecutꝰ fuit xpᷣmi
patia: quã habuit equo aio ferẽdo illatam ſibi
ꝛtẽ:ob quã hirtacus dei iudiciũ nõ euaſit.
Bermo. XXXVIII. Be. b. Thoma aplo. 4

a

fuit ex duodeci vnus:qð ad ſu glam acce⸗

dit: tnanuẽtus eſt triplici pconio decoꝛatus

Ca. I. Qualit᷑ TChomas fuit in fide ↄfirmatus
vidẽdo xpᷣm: vbi declarat᷑:quõ coꝛpꝰ gloꝛiſica
tum ſit palpabile:⁊ an Thomas tetigit chꝛiſtũ
Et ſi de eodem põt eſſe ſides ⁊ viſio.·
Ca. II. Qualit᷑ Thomas apłs pᷣdicauit populł
diuſaꝝ ꝓuiciarũ:loquẽs ideomata eoꝝ varia.
Ca. III. Qualiter beatus Thomas apls glo⸗
rioſo martyrio vitam ↄNſummauitt.
¶ Sermo. XXXIX. Deſancto Jacobo dieto
Seete

veriſſima pbat᷑.

iuſto min ꝛc:filio alphei zfratre doit nri rſi
ELa. I. QAualit beatus Jacobꝰ fuit in iu⸗ (xbi
ſticia et ſanctitate ſingularis: tũ ꝓpter inclina-

tionem nature.tum ꝓpter exemplũ xpi. tũ pꝛo
pter ſanctiſicationem in vtero.
Ca.II. Qnalit᷑.b. Jacobus fuit vᷣgo puriffint⸗
qͥ carnẽ ſuã moꝛtiſicauit ⁊ oroi aſſiduus fuit

Ca. HI. Qualit. b. Jacobus ꝓpter veritatem

quãa pᷣdicabat martyrio coꝛonatus eſt.

¶Sermo. XL. Se laudibus ſidei chꝛiſtiane
n feſto ap oy Chiliſpi Ja

cobi recitandus
Ca. I. O. vera ſu ſides xp̃i: eo Zn müdus totus
ullam acceptauit mediante pᷣdicatõe aploꝝ.
Ca. II. O vera eſt ſides xp̃ᷣi ex eo ꝙ ꝓ illius cõ⸗

feſſione tot hoĩes ⁊ mulieres moꝛiẽ violentam

foꝛti animo wlerũt.

Ca. III. ¶ ſides xp̃i vera eſſe pbat:ex eo g de⸗

illam ↄtinuis miracuł magniſicat.
¶ Sermo. XLI. De Rnlartele⸗ electõe ſci Alat
thie:q̃ ad apoſtolatũ aſſumptus fut.
Ca. I. Qualit᷑ ppter peccatũ deſperatõis Ju⸗
das danar fuit. Et cur apł locũ iude voluert
uwlere.
Ca. II. Qualit᷑ ſingularis fuit ſancta electio

AQMatthie reſ pectu eligentiũ: modi eligẽdi:ele⸗

CLa. III. Qualit᷑.b. M atthias pᷣdica (ctic;.

uit ↄſtant᷑ veritatẽ euangelicã Ob quam mar⸗
tyrij coꝛonam accepit.
¶Sermo. xLII. e ga beati apłi Bartholo⸗
q mag cogſcif̃ ex triplici eius excellentia.
.E ualit. b. HBartholomeꝰ pᷣdicans in In
dig iciolatnis extinxit Et de idolatric diffinitõe
oꝛiginatione ⁊ gui offenſione.

» ,

a. I. Qualit᷑ in albano maioꝛis armenie bea⸗

Bartholome⸗ paſſus eſt martyriũ.de cui
paſſione varia eſt opinio.

Ca. III. 9. III. Qualit coꝛpꝰ apli 2uatũ eſt mirabili

ter qñ pi qñ ꝓiectũ in mari deuenit ad inſulã Lipa⸗
ritanꝗ̊. Et inde collectis ofſibus: q̃ a ſaracenis

fuerũt diſꝑſa delatum fuit beneuenti.
¶Sermo.xXIIII.de ſancti aplis ſimõe ⁊ iuda.

Ca. I. qlit᷑ Simõ 1 Judas deuicerũt diabolos
Et virũ demones habeant ſciam futuruꝝ con⸗

tingentiũ.Et quõ hñt ꝓphetas falſos atq; ali⸗

ter veritatẽ fatent᷑ quam odiũt.

Ca.II. Qualit᷑ Simõ ⁊ Judas deuicerihtma
gos. Et q dicunt᷑ magi : atq; de dra miraculo⸗

rum dei ⁊ ſanctoꝛũ a miracuł magoꝛũ.

tifices idoloꝛũ: eligentes moꝛi poti⸗ ; ſtatuam
ſolis adoꝛare.

—

ginatibus ſeraphici Franci
TCa. I Ec nõ eſt Rcrios qᷣcqᷣd : „* ntigrib⸗ fraciſci

Ca. III. Qualit Simõ 2 JZudas debellaftpoͤ⸗

Bermo XLIII. Be ſacris Sadmiradiſ ; ſti/

*

ch verie⸗ ge “ 1 “ ite rei maltiplititer confirmek.
ſtigma

Ca. Il. ꝙ gr inip eſſiõ tü: pliciprer⸗
10 . .
Fatiua S. ea „ecate.
Ea⸗ Ta. II. tigmeaf erdrimpſſa raciſco ſat

cõgrue reſpecta ꝑ wne. loci 2 modi.
¶BSermo. XKLV. detribꝰ“ excelletijs. b. fr aciſei
Ca. L. ꝙ. b. ᷓrranciſcus ſuit miſſus a deo

ciſcum pᷣcipue in qͥnq pᷣrogatiuus.

Kenne XLVI. Sen ſancto Lodouico oꝛdis
minoꝛũ epo tholoſao.
La. I. Qualit ſanctus odoulcusmagnificat
ex nobilitate ſue oꝛiginis.
Ca. I. Qualit᷑ ſanctꝰ Lodouicus ſpreto mun⸗
do ⁊ tꝑali regno vitã iſpualem elegit: pymanens
vſq; in finem in vginuate.
Ca. III. Qualit ſanctꝰ Lodouicus miguit in/
uenis ex hac FViraraus Foßs Iri. canonizauit
CSermo. xI. VII. Deſacto

oꝛdinis pᷣdicatoꝛůũ.

ECa. I. qualit᷑ ſanct Thomas fuit docto: theo

logie. ⁊ de ipius theologic ſcie laudibus.

Dualit ſancius Thoms non ſolum

ſiſſimo oelll. DM
Ca. I. Aualit.b. Nicolaus placuit deo Pporer
pꝛudentia ſpũalem q̃ ſpꝛeuit terrena: et celeſtia
Ca. II.qli᷑ ciuis pauꝑ ex miſcdia (ↄcupiuit.
ſibi a ſctõ Nicolao exhibita tres filias nuptut

tradidit.

La. III. QAualiter. b. Nicolaus obßuauit offl⸗ .
cium boni paſtoꝛis circa regimen aiaꝝ ꝓmotꝰ

ad eccleſiaſticã diniren er enattr Rei,
¶CSe no XIAX. detrib?h builegijs. b. ſtepha
ꝓpthomartyr
.I. Qual b. tephal⸗ fauente diuia gia

S:

ſuꝑauit ſuꝑbiam.auariciã æ luxuriaã.

Ca. II. Qualit vicit biũs Stephan tria p̃lia
in quoꝝ quolibet affuit ſibi diuinũ auxiiiũ.

Ca. III. Qualit. b. Stephanus ðꝛ pᷣmus mar⸗

qre multis miracuł coꝛuſcauit.

Ls
Qualit Jolephn monete an⸗ (alcalonita.
n cum Jeſu ⁊ vgine mr̃e in egyptum.
Ca. II. de dra herodis alcalonite: ⁊ alioꝛum qͥ
ſic vocati ſunt. Et de ipius herodis ſeuicia.
Ca. HI. & innocentes patiendo ꝓ xpᷣo merue/
runt decoꝛari coꝛona martpri. S=
¶ Sermo. LI. De beato Heoꝛgio mar artyretd

Ca. Il. de qnq; clariſſimis vtutib⸗ abefloꝛuit
beatus Franciſeaͦgas.

Ca. II Qualit deus magniſcauit ſanct fran

oma de aano

Ca. II. Qualit᷑ doctrina ſancti thome eſt valde
vtilis: eo ꝙ eſt copioſa facil ⁊ merito ſpiemmte
vo naienelene grata.

e innocẽtibꝰ occiſis ab herode

ta:in qua ſibi.b. marcus a
reſpublica venetoꝛũ ſuſtentat᷑: eiuſq; gloꝛia in
dies augetur · ðèè
C¶CSermo. LIII. De btõ Luca euãgeliſta:qͥ vt

4

ſoꝛtis fuit in bello ferali. tpali a paſſionali.

Ca. I. Qualit᷑. b. Geoꝛgius miles fuit ſtrẽnuꝰ.
Et an ſit licitũ militare.atq; de.xij. ↄditionib⸗

qs hre dñt ꝗᷣ volut lqud abilit᷑ militia exercere.

Ca.II. Quialit᷑ draco eſt aial terribile. Et quõ
beatus Geoꝛgius occiſo dracone ↄuertit em

a. III. Qualir. b. Geoꝛgius foꝛ⸗ (ad fidẽ xõi.

ti aimo tulit ſeuiſſimos cruciatus.⁊ tandẽ capi
tis obtruncatione martyr effectus efſf.

¶ Sermo. LIl. Be biõ Marco euãgeliſta.
Ca. I. Qualit.b. Marcus młtos pbos viuifi⸗

cauit euãgeliũ ſcribẽdo.pᷣdicando ⁊ obᷣuãdo.
Ca. II. Qualit᷑.b. marcus cõpat᷑ leoni ꝓpt᷑ ma
gnanimitatẽ quã habuit in tolerantia martyrij.
⁊ de diuinis ↄſolationibꝰ ſibi factis.
Ca. III.de gtitudine leonis 7 exempla declara⸗
imilat᷑. cuiꝰ pᷣſidio

bos vel vitulus ſigurat᷑:eo ꝙ a ſacerdotio inci
pit Zacharie. ⁊ xpᷣi genealogi ꝑ ſacerdotes de

Ca. I. de gẽte ⁊ patria ac exercitio bti Luce.at⸗

q q̃lit᷑ ad medicos ẽ recurrendũ:qͥ infirmos ad
Aleſſionẽ inducere tenẽt᷑:⁊ deſalario medicoꝝ.

Ca.II.de vtutibus ſancti Luce in quo nullum
peccatũ moꝛtale fuit poſt cõuerſionan ad xpᷣm
co eratmſſſemcms. U
Ca.III.quantũ ꝓfuit eccleſie dei beatꝰ Lucas

ſcribendo euangeliũ.ad qð induxerũteũ volũ⸗

tas diuia. vtilitas eccleſie ⁊ falſitas heretiooꝝ
Sermo. L.II’II. De.b. Laurẽtio martyre:qͥ p
bati a deo triplici igne inuẽtꝰeſt ſine iniqᷣtate.
Ca. I. Qualit. b. Laurentius examinatus fuit
igne diuini amoꝛis:⁊ de ꝑfectõe diuie dilectio⸗
nis ⁊ magnitudie illius pcepti.atq; de inducti⸗
nis ad amoꝛem dei.
Ca. IlI. Qualit᷑ btũs Laurentius ꝓbatus fuit

igne ꝓximalis miſeratiõis. Et an poſſit elemo/

ſyna dari abſq; charitate.Et ſi fieri põt de illici
te acqᷣſitiſ.Et quõ coꝛꝑalis elemoſyna põt cau
ſare ſpũalem effectum.
Ca. III. Qualit᷑.b. Laurentius examinatus eſt

igne tyrannice ꝑſecutionis. Et de eius gra cõ⸗

ſtantia atq; gloꝛia.
¶ Sermo. LV. Be ſancto An
ſimolumine eccleſie ſancte dei.
Ca. I. De ↄuerſione.b. Auguſtini. Et de his qᷓ
induxerũt eum ad hereſim. Et de erroꝛibꝰ ma⸗
nicheoꝛum. S
Ca. II. Be humili penitentia ⁊ ſingulari doctri
na atq; integritate vite beati Ruguſtin.
Ca. III. de miracuł a trãſlatiõe coꝛꝑis.b.augl.

uguſtino p̈clariſ⸗

Sermo. LVI. De beato Hieronymo q̊ͥ glam

ingenten ade tus eſt ppter ſciam. patiaz ⁊ pe⸗
Ca. I. Qualit᷑ ſcia hieronymi fuit —=
a mgr̃is eũ docentibꝰ cauſata.Et ꝙ ſil cum illa

habuit ſciam infuſazʒ. Et qlit᷑ alos doctoꝛes ſu
perauit in noticia diuerſoꝝ idiomatũ ⁊ muitu⸗

dinis hiſtoꝛiarũ. Et in vtili ac ꝑneceſſaria ſcri⸗
pture ſancte tranſſatione. =
Ca. Il.de patientia lhieronymi.··
a. III. De auſtera penitentia Hieronymi.
¶ Sermo. LvVII. De ſancto Pñdicto pr̃egle⸗
rioſiſſimo monachouul.

Ca. I. Quot modis accipit᷑ religio. Et dema⸗

gnificentijs religionis.Et qᷓ;tum exaltataẽ re⸗
ligio ſancti Penedicei.
Ca. II. Qualit᷑ ſanctus Bñdictus fuit in ſãcti⸗
tate ꝑfectus:qð oſtendunt eius miracula ⁊ſpi⸗
ritus pphetie atq; cõmotio munii.
Ca. IIl. de felici tranſitu pris Pñdicti qͥ diẽ ſui
obitus pᷣdixit.⁊ demira ipᷣius deuotiõe.⁊ q̃lit
eius gła fuit duobus monachis reuelata.
¶ Germo. LVIII. De ſancto DBominico inſti⸗
tutoꝛe ſacri oꝛdinis pᷣdicatoꝛdi. (latus.
Ca. I. Qualit ſanct' dñicus fuitmłtiplicit᷑ reue
Ca.II.de ſeptẽ pᷣcipuis vᷣtutibꝰ ſcti dominici.

77

limem fecit beatum Dominiecd.
¶Sermo. L x.Deſancto Vincentio doctoꝛe

eximio ac celeberrimo famoſiſſimoq; pᷣdicato⸗

Ca. I. ꝙ beatus Aincentius fuit idoneus ad pᷣ
dicandũ.tum qꝛ gra dei fuit in illo.tum ꝓpter
ſcientiã.tum etiam ꝓpter ſanctitatẽ vite.

ECa. II. de ſingulari excellentia pᷣdicationis bea

Ca. Il.qᷓ; fructuoſa fuit pᷣdicatio beati. Aincẽ
tij in ↄuerſiõe pctõꝝ ⁊ baptiʒatiõe infideliũ.

¶ Sermo.Lx.De coꝛona ſancti Petri marty

ris oꝛdinis pᷣdicatulll.ð
Ca.l.ꝙ coꝛona beati Petri martyris longe pᷣ⸗

cioſioꝛ fuit qᷓ; quoꝛũcũq; imꝑatoꝛũ ⁊ regũ. Et

de ip̃a aureola.

*

Ca.II. O beatus Petrus triplici aureola coꝛo

natur: eo ꝙ fuit vgo.pᷣdicatoꝛ ⁊ martyr.

Ca.III.de miracuł quibus claruit beatus Pe⸗
trus martyr in vita.in moꝛte ⁊ poſt moꝛtem.
¶ Sermo.LXl.Deſancio Ambꝛoſio doctoꝛe
ſanct eccleſie epᷣo mediolanenſi.

.

ctitati nq; ꝑſonarũ digniſſimaꝝ veteris teſta
Ca. II. De qͥnq; pᷣcipuis vtuti: (menti.
bus ſancti Ambꝛoſij. S
Ca. Ill.ꝙ qͥnq; modis manifeſtata eſt lucidiſſi
me ſanctuas beati ZRlmbꝛoſi.
CSamo. lxII. Beſct Antonlo abbate:4
diaboli tẽptamẽta cũ dei adiutoꝛio viriliter ſu⸗

a 4

ta. III. Be ſeptem puilegijs in àbus deus ſub⸗

EaLYnGRe beati Ambꝛoſij aſſimilat᷑ ſan
.

4 ln diaboluctemptauir Antoni: de qui⸗
buſ am dubüs temptationis.
Ca. II. Be q̃tuoꝛ mod Is temptationis:quibus
diabolus conatus eſt Antoniũ ſuꝑare.
Ca. III. De q̃tuoꝛ excellentiſſimis Progatiuis
beati EAnthonij.

Samo. AI de liberalitateſancti Gteso .

i pape.
LPr Qualxr. b b. Gregoꝛius oppoſuit liberalita⸗
tem vicio auaricie.Et qualit᷑ liberalitas ẽ virt
culłꝰ officiũ eſt donare.⁊ quõ eſt ꝑs iuſticie.
Ca. II. Qualit᷑.b. Gregoꝛius ꝓpter liberalita⸗
tem expoſuit pecunias ad cõſtruenda monaſte
ria: ⁊ ad releuandas neceſſitates pauperũ.
Ca.II Qualit᷑ deus retribuit ſancto gregoꝛio
abundantem mercedem.

¶Sermo.LXIIII. De miſcdia ſancti Marti⸗

5o

ni confeſſozstis.
Becoinendatie miſcdie: de bis qᷓnos

inducũt ad illam: in qua ꝓmptiſſimus fuit bea
tus Martinus.
Ca. II. Qualit᷑ deꝰ exaltauit beatũ artinũ.
Ea. I. O deus aſſumpſit ad grim ſuã beatum
Martinũ: qͥ pnũciauit diem obitus ſui ſibi di⸗
uinitus reuelatũ.

CSenng. TXN⸗ Be ſencta katherllia vgiee

inf 1Enah a Rara . hende .
LCa. II. de ſapientia ſancte katherine: cui nõ poſ

tuerũt reſiſtere qnquaginta doctiſſimi viri 4s
ad ſidem cõuertit.

a. III. De patientia ſancte katherine 1gioꝛio

Kan martyrio eius.

CBerno. 1.X W. Deſieſancte Cecllie vgis

7 mafyris: o qua xpᷣs eã ſuã ſpõſam fecit.
Ca.I. & maxime cõmendanda eſt beata Ceci:

lia: eo ꝙ habuit ſidem. q virtus eſt ᷣma in oꝛdi /
ne aliarũ vtutum.

Ear A Dualt fides. b. Cecilie fuit aſpꝛobata. “ — . .
a. IIl CSam deſahete Bamahäl.

ualit᷑ fides Cecilie fuit inſtrumentuz
vt fRdes Ehi deeidefet triplici martyrio.

NU——

(Senno. LXVII. Be fide inuictiſſima b. En
cie vginis Siracuſane.

Ca. I. Qualit᷑ fides infuſa fuit aie beate Lucle
a deo: ⁊ quõ meritoꝛiſ eſt credere: 17 4 fides in
foꝛmis ſit donũ dei.
Ca. II. Qualit᷑ fides beate Lucie fuit roboꝛata
⁊ magnificata triplici ſolenni miraculo.
Ca. III. Qualiter beata Lucia voluit pꝛo fide
chꝛiſti ꝑ martyrij tolerantiam vitam breſentene
conſummare.
Sermo. LXVII III. Be Cauncta Amicicia.
Ca. I.
citia loquunt.
Ca. Il. de triplici amicitia. falſa. mala vera.
Ca. III. de ſignis 1 ↄditiõibꝰ vere amicicie.

„. —

CSermo· IXIX. Be beatiſſimo 2feſſoꝛe An⸗

tonio paduano de oꝛdine minoꝛũ. .
a. I. Qualir. b. Antonius zelo martyrij jſuccẽ
ſus tranſijt de religione canonicoꝝ regulariuʒ
beati Auguſtini ad religionem minoꝛũ.

Ca. II.de pᷣdicatione beati Anthonij: aſciẽtiaz

habuit nõ ſolum acqͥſitam ſed infuam.
Ca. III. O de gloꝛiſicauit ſanctũ Antonium ꝑ
reuelationẽ moꝛtis eius ⁊ canonizationem atq;
frequentẽ exauditionem tlloꝛũ q inuocãt patro
cinium eius.
CSermo. LXX. deſancta katherina deſenis:
tent Hoꝛdinis ſancti Hominici.
Ca. I. ꝙ nõ debet aliqs exiſtimare impoſſi ibilia

foꝛe illa q̊ de beata katherina dicunt᷑: cum deꝰ

multipliciter magniſicare voluerit etiam femi⸗

neum ſexu.
Ca. II. De ſeptem p pcipuis 7 ſingulariſſimis ⸗

tutibus qbus floꝛuit beata Ratherina.

Ca. III:Qualit᷑ deus ſublimauit beatã k katheri
nam ſeptẽ gtioſis ⁊ admirãdis progatiuis.

Finat keliciter Tabula germoniin 6 voluml

omẽsſ lancti 7 philoſophi glole de ami

¶ In nomine dominoſtri Jeſu chꝛi⸗

ſti Incipit pꝛima ps ſermonũ de laudi
bus ſanctoꝛũ m fratrem Bobertum
carazolũ de Licio oꝛdinis minoꝛum.
epiſcopum lquinateß.
Sermopꝛimus de laudibus altiſſi⸗

mi dei: cuius excellentiã nobis decla⸗

On gloꝛiert ſa

A

H piens in ſapientia ſua:nec ſoꝛtis
n ¼in foꝛtitudineſua: nec diues in
dinuitijs ſuis. Sed in hoc gloꝛie

mur qui gloꝛiar ſcire 7 noſcẽ me
Bei vluentis vba ſuntiſta oꝛiginaliter Hiere.
ca.ix. Qm̃ defecerũt hoĩes a vera cognitiõe ſui
creatoꝛis:abũdauit iniqtas multoꝝ ⁊ malicia
excreuit ſuꝑ terram. Multiplicant᷑ in dies ne⸗
phandiſſima ſcelera: horrenda vitia ⁊ indoma⸗
bilia incoꝛrigibiliaq; peccata.Ois quippe caro
videt᷑ iam viam ſuam coꝛrupiſſe. Et duʒ ad ſin
gulos hoĩm ſtatus variaq; ſtudia cõſpicimus:
rariſſimos inuenimꝰ qui iuſte:recte:pure:ſim⸗

pliciter ⁊ mũde agant. Abiq; dolꝰ:vbiq; fraus

vbiq; ſimulatio: vbiq; pᷣuatus amoꝛ: vbiq; cu⸗
piditas:vbiq; ãbitio:vbiq; deniq; ſgnominia:
⁊ turpitudo Que ꝓfecto nõ eſſent ſi deũ añ mẽ
tis oculos vellemꝰ habere. Idcirco in B ᷣmõe
de ipo altiſſimo deo aliq̃ explicabimꝰ qͥbus hu⸗
mana coꝛda excitent᷑ ad ipᷣm colendũ:amãduʒ:
timendũ:atq; deſiderandũ. In hoc ſiqͥdem ſtat
vera ſapia:vt pie veneremur deũ pᷣceptaq; illiꝰ
diligent Pbuemus. Ad hoc vo inducimur dum
oculos metis erigimus ad ↄtemplandã excelſã
maieſtatem eiꝰ. anc aũt vnuſquiſq; cõſidera
re põt ex nomibus que generalit᷑ de deo ↄſueue
runt dici. Qua de re ⁊ ipᷣa nos nomiĩa pꝑſcrutari
ſtudebimꝰ:vt ꝑ illa ad agnoſcendũ deũ ⁊ domi⸗

num nrm facile pducamui Sunt itaq; tria pꝛi-⸗

cipalia nomia qbus deus nominat᷑ a nobis:qil
lius pᷣeminentiã ⁊ magnitudinẽ exbmunt.
vꝛimũ eſt nomen timoꝛis: ip̃ᷣm eſt deus.

¶ Secundũ eſt nomen amoꝛis: illud eſt pater.

rtiij eſt nomen honoꝛis:hoceſt dũs.

TQualiter deus benedictus eſtnoig-
bilis etia pluribus nomibus:etdeſcri

bturis tain humanis q; diuinis in qui
us expꝛumi

p quo deus nominat anobis eſt nom̃

nimoꝛis: ipᷣm eſt deꝰ. Nam vᷣm Iſið.

*

C. ethi. lib. Deus dicit atheos qð eſt timoꝛ. qꝛ

rant pcipue tria nomia quibus en no. T Peom viri denen

thoc nomen deus.Ca .

Dermo prim

timoꝛ ſit colentibus eũ. Sed qꝛ pleriq; inſani et
ſtulti qñq; dicere nõ foꝛmidãt: vbi eſt deꝰ:quał

eſt. quis illũ vidit.qð nomen eius. qᷣd illi debe⸗
mus: a ſimilia. Jdeo ad eoꝛuũ domand pfidiaʒ
peauitatemq; conſundenda tria in hac ꝑte du⸗

bia declaramus.

ſit noĩabilis a nobis.

—

Scom vtru deus ſit noiabilis pluribꝰ noibꝰ

CTertiũ vtrũ hocnomen de inuenliat in ſcri⸗
pturis expᷣſſum. ¶ ꝛo pᷣmi dubij clarioꝛe itel⸗
ligentia poſſet quis arguere ꝙ deus a nob noĩa
ri non poteſt. Ram dicit Ariſto. in li. de cauſis
Pꝛima cauſa ſupioꝛ eſt oi narratiõe.Et Aus.
in li. de vybis dñi ait. DHeus eſt ineffabil: qenon
põt fari.Et Dyoni.in li.de diuinis noibꝰ inqt.
Deum neq; dicere neq; intelligere poſſibile eſt.
Etiterum ibidem. Dei neq; nomẽ eſt neq; ver⸗
bum:neq; ratio neq; opinio:neq; fantaſma Ex
q̃bus concludi videt᷑ ꝙ deũ nullus noiare poſf⸗
ſit. Sed ↄrium apertiſſime compꝛobat᷑.tum qꝛ

ipᷣe Byoni. libꝛũ edidit de diuinis noibus:tum

etiã qꝛ de noĩe dei multa in ſcri pturis tradunt᷑.
Ande Geñ.iiij.c.ſcribit᷑. Seth natus eſt ſilius

queʒz vocauit Enos ⁊iſte cepit inuocare nomẽ
dñi. Et Exo.iij.c. Ego ſum qͥ ſum.qͥ ſuʒ hoc no⸗

men mihi in eternũ eſt.Et.xv.c. Omipotẽs no

men eius. Et. xx.c. Nõ aſſumes nomen dei tui

in vanũ Et Leui.xix.ca.Non ꝑiurabis in noie

meo. Et pſał. vij. DOñe dñs nr q; admirabileẽ

nomen tuũ in vniuerſa terra.Et põ.xlv. Not⸗
in iudea deus:in iſrael magnum nomẽ eius. Et
pſał.xlvij. Scdᷣm nomẽ tuũ deusita ⁊ laus tua
in finesterre. Et pſał lxxxiij. Cognoſcat qꝛ no⸗
men tibi deus. Et pſał.x.Sanctũ ⁊ terribileno⸗
men eius. Et pſał.cxiiij. Non nobis dne nono
bis:ſed nomini tuo da gam. Et Pꝛouer.xviij

Xurris foꝛtiſſima nomen dñi. Et Eſa. xlij . ca ·

Ego dñs hoc eſt nomen meũ.Et Miere.xx.c.
MMagnus es tu: ⁊ magnũ nomen tuũ.Et.xxxij
ca. Oñns exercituũ nomen eiꝰ. Et Amos.ix.ca.
Bñs nomen eius.Et.C. de ſum.tri. et fi. ca. l.ij

Sũmi dei nomen vbiq; celebꝛet᷑. Et.C.de trãaſ⸗

ac.l. ſi quis maioꝛ. Inuocato dei omipotentis
noĩe. Ita ⁊ in pleriſq; locis nomen dei frequen⸗
ter expꝛimit᷑. Ex quo videt᷑ ꝙ nominari poſſit.

¶ Alhanc dubietatẽ amouendã reſpõdet No

nauen.in pᷣmo.di.xxij. ſicut intelligere ðꝛ du
pliciter: ita nominabile. Mam intelligere vno
mõ dicit᷑ ꝑ ꝑfectam cõphenſionem. Alio mõ ꝑ
ſemiplena cognitionẽ. Sic noĩabile vno modo

dicit᷑ pꝑ pfectam expᷣſſionem.Alio mõꝑ ſemiple

nam narrationẽ. Si ̊ dicat᷑ nominabile pꝛimo

moõ ſic:ſicut deus ſibi ſoli eſt intelligibił: ita effa

bilis ⁊ noiabilis nomĩe:qð ipᷣeſcit vbo:qð be

nouit. Sicut itaq; nobis eſt incompᷣhenſibilis:
ita ⁊ innoiabil.Et q mõ intelligendeſunt autoni NM
tates ad pᷣmã ptẽ iducte.Si vo accipiãꝰ noĩa⸗
bile ſᷣm qlemcũq; narrationẽ.Sic quadmoduũ
deus eſt nobis cogſcibił:ita ⁊ noĩabił. Et q̊ͥ me-

lius cogſcit:melius noĩat. Anð expᷣſſius noĩat
deł ⁊ ſcriptura qᷓ fidei ſuffragat᷑ vt ſcriptura ſa
cra q; ratio naturał:vł ph̊ia Cõcoꝛdat his tho.
pᷣma ꝑte.q.xiijicuius vᷣba ſuntliſta. Secũdũ

aliqd a nobis intellectu cognoſci põt: ſic a nobii
põt noiari.cũ g deus cognoſcat᷑ a nob ex creatu
ris:ſic poterit noĩari nõ iñ ita ꝙ nom̃ ſigniſicãðs

ipᷣm expᷣmat diuinã eſſentiã pᷣm ꝙ eſt. Sic H̊ no

mẽ hõ:exbmit ſua ſigniſicatõe eſſentiã hois vᷣm

ꝙ eſt. Signiſicat em eiꝰ diffinitiõʒ declarantem

eſſentiã eiꝰ. Ratio em qua ſignificat nomen eſt
eiꝰ diffinitio. vt dicit Ariſto.iiij meta. HBieit &
de non hr̃e nomen:vel eſſe ſupꝛa narratiõeʒ.qꝛ

eſſentia eiꝰ eſt ſupꝛa id qð de eo intelligimꝰ ⁊ vo
ce ſignificamꝰ. Scotus vo in ſuo pmo di. xxij.
inqᷣt. licet viatoꝛ non

diuinã eſſentiã. põt nihilominꝰ illã noĩare aliᷓ

noie diſtincte eã ſigniſicante:reuelato vł impo⸗
poſito ſiue ab angelo ſiue ab ipo deo.ſicut patʒ
de noĩe deitetragramaton:qð ſᷣm Rabi oy
ſes ſignificat ſola eſſentiã diuinã cũ intrinſed ſu

is ꝓpetatibꝰ. Et licet qdam putent in hoc Sco

tum zdiceretam dño Bonauen. qᷓ; ſctö Tho.

Ego tñ aliðᷣſentio: qm doctoꝛes illi pᷣclariſſimi

de noie dei loquunt᷑ qꝗð viribus ingenij ⁊ vina
ture adinueniri pot. Shoctoꝛ vo ſubtił extendit

