AYſit diuerſa. Nam A
nuit Joſeph virũ Marie. Lucas aũt dicit ꝓo
ſeph elſe nliũ Heli. vt ptz.iij.c. Ad h ridet Au

ceſarienſis in eccleſiaſtica hiſtoꝛia
hiſtoꝛiographo traditum aſſerit. Dicunte
ꝗꝙ mathan ⁊ mathat diuerſis tempoꝛibꝰde vng

ſcribit atthe qᷓ; Lucas cũ vierq; ꝓferat ve

in
E l dotalem. Exquo Mattheexplicat illos ͥ re
achaldeis dum iudei regreſſi fuiſſent in hierlumn .
iuino afflatus ſpũ reparauit cunctaq; legis ac
ꝓphetarũ volumina que fuerunt agentibꝰ coꝛ
rupta coꝛrexit:qᷓ;to magis potuit Mattheus
apbs in linguis igneis deſcendẽtẽ accepit Ad
fſcnvm dubiũ rũdet Nico. de lira.ꝙ quiſ ioſepp
noõ fuerun pr̃ Jeſu:tñ btiſſima vgo ⁊ ioſeph fue⸗
runt ex eadem tribu.qꝛ mulier nõ poteratnube
re cũ viro alterius tribus qñ ad ip̃am ꝑtinebat
hereditas paterna.vt ptʒ NMume.xxxvij. Dea⸗

Hexreaitas 3. Vt pt3 .x. Bea⸗
ta aũt vgo ONaria fuit vnita Joachi

atthe⸗ die go Ye cens. J0. aut ceteris pᷣtermiſ

uſti li de ↄſenſu eusgeliſtaꝝ dicẽs. Tres cãõe
occurrũt quarũ aliquam euangeliſta ſecut? eſt.
Aut em̃ vnus euangeliſta pr̃em Joſepha quo
genitus eſt nomiauit. Alter vo vel auũ mater⸗

num vel aliquẽ de cognatis maioꝛibus poſuit.

Aut vn⸗ erat Joſeph naturalis pr. Alter eum

optauerat: aut moꝛe iudeoꝛũ cum ſine ſiljs vn

deceſſiſſet eius vxoꝛẽ ꝓpinquꝰ accipiẽs filium

quem genuit ppinquo moꝛuo deputauit qð S
quoddã genus adoptiõis legalis.Et H vltima
cã eſt verioꝛ ſ̃m ſanctum Tho. ilj.pte.q. xxxl.
quã etiã HHiero ſuꝑ Mat.ponit.E

icunt enim

cadẽq; vxoꝛe Eſta noĩefilios pcrearũt dema/
than natꝰ eſt Jacob. de mathat Heli.ita ꝙ He

li ⁊ Jacobfuerũt fratres vterini. Sʒ de duobꝰ
fratribꝰ a Dauid diuerſimode deſcendentibus

leli autẽ accepta vxoꝛe moꝛtuus eſt ſine ſemi-
ne. ideo Jacob frater eius accepit vxoꝛeʒ fra

tris ſui: vt ei ſuſcitaretſemen: ⁊ genuit Joſepyh:
ita ꝙ Joſeph fuit filius naturalis ipᷣi Jacob.
Et ſic accepit euʒ in genealogia Matthe. Et
fuit filius legał Leui: ⁊ ſic accepit eum Lucas
MHaã filiꝰ qui mõ dicto naſcebat᷑ſᷣm nãʒ erat filiꝰ

generantis:m aũt legẽ erat fili⸗ defücti. Jdem

etiam dicit obes Hamaſcen⸗ libꝛo. iiij; c. xyj.
QAuare nõ eſt mirandũ ſi aliter xpᷣi genealogiaʒ

*
5 B
.

ritatẽ. Nã ⁊ ſi mła noĩa vel alia dicat Lucas dq
Watthe in chꝛiſto regia
ituerat inſinuare pſonam. Lucas aũt ſacer-

tacet Matthe illud eſt Em Au uſtinü de con

Gia coꝛona fuerut decoꝛati. Lucas alios bus
dignitas ſacerdotaxł fuit cõcelſa. Mattheꝰ po

ſuit carnales patres. Lucas poſuit patres ſpiri

tuales.ſ.iuſtos viros qui dicunt᷑ pres ꝓpter ſi⸗

militudinem boneſtatis. Mattheus delcribit

genealo iã xp̃i deſcẽdẽdo a Dauid æ Abꝛaaʒ
vſcq; ad Joſeph:ex eo ꝙ deſcripſit aſſumptõe,

nr̃ehũanitatis a deo. Lucas autẽ ꝓgreſſus eſt

alſcẽdẽdo a Joſeph vſq; ad deũ.qꝛ deſcripſitre

veptiõz nram in deũ qᷓ fit ꝑ gratia adoptionis.

¶ Sʒ adhuc poſt omia iſta in dubium vertit ani
mus m̃ vyt iero. i Danielez.
aui oẽs maioꝛes pres

dicunt᷑ . Cum igitur in
generatiõe chꝛiſti multi fuerunt patriarche et
plures reges quaretm filius Dauid 7 Abꝛaaz
nuncupat᷑: Ad qð reſpõdet Hiero:in omel A⸗
cens is hoꝝ filiũ nücu⸗
pauitqꝛ ad hos facta ẽ de xpᷣ tm̃ repꝛomiſſio.
Ad Albꝛaã inqͥt. In ſemietuo bñdicẽt oẽs gen
tes. Ad dauid. Defructu vẽtris tui pona ſuꝑ

ſionein oibus mandatis dñi incedebãt oẽmq;
lſuam ſbᷣam trifarie diuidebant:vnã ptem tẽpio

& ſeſeſuaq; familia repuabant. Et ita ꝑ annos

ſedem meã. Bauid g̊ fuit pᷣncipalis in reges.
Abꝛaam inter patriarchas. Abꝛaam fuit pm⸗
qͥ fidem vnius dei publice ↄfeſſus ẽ. Etĩſignũ

huiꝰ accepit circũciſionem q̃ fuit ſignum diſtin

guens ſideles ab inſidelibus. Dauid autem fu
it pᷣmus rex electus a deo m voluntatem dñi
ad fidelem ꝓpłm regendũ. Uñ dꝛ.j. Re.ca. xiij.
Queſiuit dñs virum iuxta coꝛ ſuũ.Saul auteʒ

licet bmo fuerit electꝰa dño.hoc tñ non fuit ᷣm

coꝛ dñi ſed ᷣm exauditiõʒ populi. Pꝛoprea di
xit deus Samueli.Audi vocem populi.ſ.petẽ
tis regem. Et ob hanc cauſam Mattheꝰ nomi
nat ipᷣm ſolum regem cũ dicit. Jeſſe aũt genuit

Bauid regem. Dauid aũt rex genuit Salomo

nem.cũ tũ ⁊ Salomon rex fuerit ? Roboam ?
Manaſſes ⁊ Joſaphat ⁊ Eʒzechias ⁊ reliqui

Pꝛeponit᷑ vo dauid ipᷣi Abꝛaam.licet fuerit tẽ

poꝛe poſterioꝛ ꝓpter eminentiã regie dignitatj.
C natiuitas virginis fuit digna ra⸗

tione bonitatis parentum quibꝰ fuit

,‚34 . 4 .
J . E
2

mur vginis naſcẽti dignitatẽ. Fuit
edqdem natiuitas eius digniſſima tri⸗

CPꝛimorõeparentalis conditioiss.

Becudo roe angel atioõis.
CTei e diuine reuelatiöis.

wret dignitas natiuitans ginig

eparentalis oditionis. Habuit nã-
s honeſtiſſimos ⁊ timentes deũ Jo⸗

q; parente

achim ⁊ annam. Joachim qdem ex galilea ⁊ ci-
uitate naʒareth:ſanctam Annã ex bethleem du⸗
xit vxoꝛem.Ambo aũt iuſti erãt ⁊ ſine reᷣhen

viginti ꝓplem non habentes voueruut dno ꝙſi

eis ſobolem cõcederet eam vᷣuitio dñi mancipa

rent. Cuius rei gra cũ ſinguł annis in tribus fe
ſtis pᷣcipuis hieriin frequentarẽt. In feſto ence⸗
nioꝛũ cum ſuis hierlin aſcẽdit:⁊ cum ceteris ad
altare accedens oblationem ſuã offerre voluit:
quem videns ſacerdos cum indignatiõe nimia
repulit:⁊ cur ad altare accedere pᷣſumeret incre

pauit aſſerens nõ eſſe ↄueniens maledicto iĩegi/

obnoxiũ oblationẽ dño legis offerre:nec iut᷑ fe
cundos infecundũ aq im dein auxit aſtare
Joachim ů ſic confuſuʒ ſe videns pᷣ pudoꝛe do⸗
mum redire noluit:ne ſimilit a cõtribulibꝰ ſuis
qui hoc audierãt tantũ oppꝛobꝛiũ ſuſtineret:ita

cad ſuos paſtoꝛes ſeceſſit. ¶ Secũdo aparet
dignitas natiuitatis vᷣginis ratõe angelice nũ
ciationis Fuit nãq; ab angelo Joachim ⁊ An
ne modo qui ſequit᷑ annũciata. vt em ſcribit᷑ in
legẽda natiuitatis. Cum Joachim aliq;diu cũ
luis paſtoꝛibus moꝛam traxiſſet:quadaʒ die ei
ſoli angelus cuʒ ingenti claritate aparuit: ⁊ de
eius viſione turbatum netimeret admonuit di⸗
cens. Ego ſum angelus dñi miſſus ad te:vtan⸗
nunciem tibi pᷣces tuas exauditas eſſe:⁊ ełynaſ
in ↄſpectu dñi aſcẽdiſſe.vidi em pudoꝛẽ tuũ: ⁊
audiui ſterilitatis oppꝛobꝛiũ non recte tibiobie
ctum: peccati qͥpe nõ nature vltoꝛ eſt deꝰ. Et
ideo cũ alicuiꝰ vterũ claudit ad hoc facẽ vtmira
bilius denuo aperiat ⁊ nõ libidinis eſſe qdᷣ na⸗
ſcitur ſᷣ diuini foꝛe muneris cognoſcat᷑. Rꝛima
gentis veſtre mater ſara nonne vſq; ad nonage
ſimum annũ ſterilitatis oppꝛobꝛiũ ꝑtulit: ⁊ ta
men Iſaac cui repꝛomiſſa erat omniũ gentium
bñũdictio generauit: Rachel etiam nõne diu ſte

rilis fuit:⁊ tñ Joſeph genuit qͥ totiꝰ egypti do⸗

miniuʒz habuit: Quis foꝛtioꝛ Sanſone vel ſan⸗
ctioꝛ Samuele.⁊ tñ hi ambo mres ſteriles ha⸗
buerũt. Rõniigit᷑ ⁊ exeplis crede dilat diu cõ
ceptꝰ ⁊ ſteriles partꝰ mirabilioꝛes eſſe ſolere: ꝓ
inde Anna vxoꝛ tua pariet tibi filiã c vocabis
nomen eius Mariã.h̊ͥ vt vouiſtis erit ab infäã
tia dño cõſecrata:⁊ adhucex vtero matris ſue

ſpũᷣſancto plena:nec foꝛinſecus inter populares.
ſed in templo domiſemꝑ moꝛabir. Et ſicex ſte

rili matre ipᷣa naſcet᷑ ita mirabilit᷑ ex ea filius al
tiſſimi generabit᷑:cuius nomen erit Jeſus:etꝑ
eum omibus gentibus eritſalus. Et tibi hoc ſi
gnuʒ:cum ꝑueneris ad aureã hieroſolymepoꝛ
tam Annã vxoꝛẽ tuã obuiaʒ habebis:q̃ de tua
tardatiõe modo ſollicita tunc in tuo conſpectu

gaudebit His dictis angelꝰ ab eo diſceſſit. An-

na aũt cũ amare fleret ⁊ quonam vir ſuus iuiſ/⸗
ſet ignoꝛaret idẽ angelus ſibi aparuit:⁊ eadem

ad auream poꝛtã ꝑgeret:a ibidem
o ſuo redeunti obuiaret. IJgit᷑ iuxta angeli
pᷣceptum ambo ſibijnuicẽ obuiantes demutua.
viſione letati ⁊ de pꝛole pꝛomiſſa ſecuri adoꝛa⸗

2„2

to domino redierunt diuinũ ꝓmiſſum hilariter

que viro annũciauerat patefecit: 33deA L
ſigno hierln ibidem
viro ſuo redei

tempoꝛe peꝑit que vocata fuit Maria. ¶ Ter

tio apparet dignitas natiuitatis vginis ratione

„2 .

fuit dies natiuitatis eius aliq;to tempe fideſes

latuit. Cõtigit ergo vt refert Johãnes beletb.

Jaͤdam vir ſauti ſ. dule contemplatiõi iſiſtés
ſingulis annis.vj.ydus ſeptẽbꝛis in oꝛatöepo
ſitus iocundiſſimã angeloꝛũ ſolẽnitatẽ audiret
in celo. Cunq; deuotiſſime ſibi reue

expectantes. Anna ergo concepit: ⁊ fliam ſuo

ine. po ſtq; em in celũ aſſumpta

nelari peteret

— — — —

2— — —

—,— — — — — —

—

uin
le⸗

1e⸗
ſu⸗
he⸗
ö⸗
bis⸗
fi⸗
he⸗
66
te⸗
A.
.
en
i-

16

t

tis vba ſin

cur quolibet anno illa tm die ⁊ nõ alia hoc au-
diret: diuinũ accepit rũſum ꝙ vᷣgo głoſa a⸗

ria tali die mũdo fuiſſer nata.Et ideo hoc mani
feſtaret filijs ſancte eccleſie vt ↄcoꝛdes fierent in
hac celebꝛitate celeſti curie. Cum vo hq̊ ſimmo
põtifici ⁊ alijs intimaſſethũc diẽ in honoꝛẽna⸗
tiuitatis vᷣginis celebꝛandũ vniuerſalit᷑ ſtatue

re. Gaudeamus igitur ⁊ exultemus de tot am-

pliſſimis nobis omibus collatis donis. Nam

vᷣgo que nata eſt ſaluteʒ attulit mũdo.Et vt in⸗ E 8

Aug. in mone. ꝛeciſum eſt in ea illð eue/
infeſicitatis eulogiũ.de quo dicit᷑. In triſticia
paries filios.qꝛ iſta in leticia dominũ ꝑturiuit.
Eua em̃ luxit:iſta exultauit. Eua lach?vmas:
Raria gaudiũ in ventre poꝛtauit.qꝛ illa pec⸗
catoꝛem:iſta edidit innocentẽ. Etiteꝝ in eodeʒ
pmone. Bñdicta tu in mulieribꝰ qᷓ vitã ⁊ viris
⁊mulieribꝰ peꝑiſti. Matr᷑ generis noſtri penã
intulit mũdo:genitrix dei nr̃i ſalutẽ attulit mũ/
do. Auctrix peccati Eua.auctrix meriti maria
Eua occidendo obfuit: Maria viuiſicãdo p⸗
fuit.ercuſſit illa:ſanauit iſta:q̃ ſimul cuʒ filio
collaudet᷑ in eternũ et in ſecula ſeculoꝝ.Amen.

CGermo vigeſimuſſextus de annun
ciatione virginis beatiſſime.·
Nueniſtigratia
apud deũ. Zlngeli Habꝛiel reueren⸗
iſſime vginem genitricez dei ſaluta
ris ol a oꝛiginaliter Lu.j.c. in euan-
gelio pᷣſentis ſolennitatis. Cum ingentileticia
mentis dies iſta eſt ꝑcurrenda in qᷓ vgo btã de
celo ad ſuum vterũ traxit deum. Hodie nanq;
melliflui facti ſunt celi ⁊ pr eternus ira depoſita
miſcdiam ſuã humãao generi demõſtrauit. Ho⸗
die facta eſt mira illa ineffabiliſq; vnio diuineet
hũane nature:⁊ in vtero vginis habitauit deꝰ

⁊ homo.Hodie vᷣgo regia de ſtirpe DHauid mõᷣ

dei effecta officiũ intercedendi ꝓnobis apoſuũ

gram nõ ſolũ ꝑ ſeſufficientẽ:ſᷣ ꝓ toto mũdo co⸗

pioſam ⁊ abundantẽ dqũ in ſuo vtero dei filio ĩi⸗

carnando parauit habitaculũ ſpecioſum. Hinc
deuot' ille Hernardus ſuꝑ milſus eſtai
So regia gemmis oꝛnata vtutum geminoq; mãä-

tis ⁊ coꝛꝑis pariter decoꝛe pᷣfulgida ſpecieſus
⁊ pulchꝛitudine ſua celi ciuiũ in ſle ꝓuocauit a.

ſpectuʒ ita vt regis animũ in ſuam ↄ cupiſcctiia
inclinaret: ⁊ celeſtẽ ad ſenunciũ de ſuꝑnis edu
ceret.Hille. Ergo circa annũciatõʒ digniſſimã
attendere volentes tria myſteria ꝓponimꝰ con

templanda.

CTox ſingulariſſima
virginis reſpectu
eteſpecu vir ginis.

mis p̃claraq; fuit iſta mi

Dir.

CPꝛimü dicit angelicemiſſionits.
¶¶Secundũ mutue collocutiõois.

CTemmiümirabiiis conccpuis,.

„ ₰

it annunciatio

dei:reſpectu angeli

.
—

milſionis. Inqᷣt Lucas. MMiſſus ẽ

angelus Gabꝛiel a deo in ciuitatem galilee cui
nomen naʒareth ad vginem deſponlſatam viro
cui nomen erat Joſeph de domo Bauid: ⁊no/
men vᷣginis Maria. Abi ponunt᷑ tot noia ꝓ⸗
pꝛia.ſ.angeli miſſi.vᷣginis ad quam mittebatur
ſponſiſui ⁊ loci ad oſtendendã certitudinem PDi
ſtoꝛie. vt dicit Nico.delira. Quantũ voſubli⸗
ſta miſſio: iſta legatio: nos

cõſiderare debemus maxime triplici reſpecuu.

α☚

¶Vꝛimo reſpectu dei.

.

¶Tertioreſpectu vgiis
¶Nimo inqua conſderenhuius legationis Px .
pᷣſtantiã reſpectu dei. Quidnam ipo altiꝰ qͥ cũ⸗

cta pcellit qui eſt omne bonũ ⁊ oim creaturarũ

celi ⁊ terre dñs.ipᷣe vtiqeſt deus infinitꝰ:imen
ſus.eternus:oſpotens:ineffabilis:de magnus

dñs ⁊ rex magnus ſuꝑ omnes deos:qui humna
no generi lapio ſubuenire miſericoꝛditer volẽés
de v̈gine carnem diſponens ſumere: ad eã ſuuʒ
angelum deſtinauitSed mirantur pleriq; cu⸗
rioſe inqrere ſatagunt. Cur tamdiu illeq cemẽ⸗

tiſſimus eſt cui ꝓpꝛium eſt miſereriſpꝑ ? parce⸗

re continuit in ira miſericoꝛdias ſuas: eſt qdem
incarnationis donũ ſummeliberalitatis ardé
tiſſime charitatis. Ande apluus ad Ephᷣ.c.j ⸗.

inquit. Deus q diues eſt in miſcdia ꝓpter ni⸗

miam charitatem ſuã qᷓ dilexitnos cuʒ eſſemus
moꝛtui peccatis cõuiuificabit nos in xpo· Ca⸗

eEAà ne 4 ritas ſoo nõ tardat amico ſbuenire. m illud ſa-
dilectũ filiũ ſuſcepit. ꝛopterea ne tanti bñacij pientis ꝛouer.iij.ca.
immemoꝛes ingratiq; ſimus de annũciatõe vir
gims in hoc vᷣmone dicemus. IJpᷣa qpe inueit

S⸗

pientis M 1. Me dicas amico tuo va
de 2 reuertere: cras em dabo tibi.cum ſtati pol
ſis dare, Quare videret᷑ ꝙ ſtatim poſt lapſum

debuiſlet dei fitius humanã carnẽ ⁊ naturꝗ al/

ſumme dnm Monau in iij.di. j.a ſcimm Cho
mameiij. pte. q·j. nõ fuit ↄuenies ſtatiz poſt

etm̃ incarnari den: ? du venit pienitudo tpis

Pt dt adl Gab iii.c Et hoc tripliciröe.

Cꝛimo ppter peccati punuiõoz.
¶ Secdo ꝓpter moꝛbi curati.
¶Tertio ꝓpter xpᷣi pᷣnunciati,5.
Wꝛimo ppier pti puninõz. Aoluit quipe
deus oſtedere hoĩ qᷓtuz ſibi peccatũ diſpliceat
qð ꝑ tot amnoꝛũ milia tam diuturna caſtigatõe

vngiez mn 182

puniuit. Facilitas em̃ venie tribuit incentiuuzʒ
delinquendi.vt nota.de vita ⁊ ho.cle.c. vt cle/⸗
oꝝ. Et. Di. xx viij.c.qꝛ ſunt. Et. di. xlv. c.ſed
t di. l. c. de lapſis. Et di. xciij.ca.pueit.

Et. ſ.ꝗ. vltima.ca.exigunt.Et.xxj.q
cuit. Et.

19. e fuiſſet ex parte dei liberaliꝰ
bñſiciũ ſi a ncipio incarnatus fuiſſet:non tam
fuiſſet vtilius ex parte hũani generis recipiẽtis
cui ex tarditate intarnatõnis oſtẽdit᷑ Suiſſima
conditio pcti. C Scda rõ quare fuit cõueniẽs
vtũñ ſtati pꝰ pctm̃ xpᷣs carnẽ aſſumeret dr ppt

moꝛbi curationem. Mã qꝛ hõ ſuꝑbiendo pecca
uerat eo mõ eratliberãdus vt hũiliatus cogno

ceret ſe liberatoꝛe indigere.vnde glo.ſuꝑ epłaʒ
ad ½ ał.ait. Magno cõſilio factum eſt vt poſt
homis caſum nõ illico dei filius mittere᷑. Re⸗
liquit em̃ deus hoiem bus in libertate arbitrij i
lege naturali vt ſic vires nature ſue cognoſceret

vbi cũ deſiceret legem accepit. Qua data inua

luit moꝛbus nõ legis ᷑ nature vitio:vt ita infir⸗
mitate ſua cognita clamaret ad medicuʒ a gra⸗
tie quereret auxiliũ. C Tertia rõ illiꝰ dilatiõis
fuit ꝓpter xpᷣi pnunciatõʒ. SGebebat qdem xpi
adutus ob excellentiſſuna ſuã dignitatem pꝛe
nunciari ⁊ młto temꝑe antea ꝓclamari. AUñ ad
hoc ⁊ glo.pᷣdicta inqt. Quato maioꝛiudex ve
niebat tanto pᷣconum ſeries lõgioꝛ pcedere de⸗
bebat. ¶ Secundo cõſideremus angelice milſſi
apud viros doctiſſimos tripliciter dubitari ſo⸗

let. Etpᷣmo de quo oꝛqine fuerit angelꝰ ille Se

õ

cũdo an apparuit vᷣgini in viſione coꝛꝑali.Ter

o ſi fuit conucniens vtangelus voin annun⸗

ciaret in ea dei filium incarnadum. .
dine illiꝰ angeli varia ſolet eſſe opinioi

qꝛ ꝑ illos conſueuerũt diuina hominibꝰ reuela

ri. Et hoc videt᷑ innuere textus cuʒ dicit ange

lus ⁊ nõ dicit archangelꝰ.Sed ad hoc dicimꝰ:

ꝙ q;uis pꝓpꝛie angeli dicant᷑ illi quiſunt in vlti

mo choꝛo infime ierarchie:tamen large oẽs de

yt Iſið.teſtat᷑ in. vij.ethimo.li. Angelus latie
nũcius dicit. Oẽs aũt vel mediate vel imedia⸗
te diuina nunciat:q̃ ab ipᷣo deo pᷣus ſeraphin re
uelant᷑: ipi illa cherubin manifeſtat. ⁊ ſc gra⸗
datim vſq; ad vltimũ oꝛdinem m Dyoniſiuz.
Et ꝓpterea licet Lucas dicat. iſſus eſt an⸗
gelus.nõ tamen ita ſtricte accipit᷑ñ vt non potue
rit eſſe de aliquo oꝛdine ſuꝑioꝛi Hinc Berñ. ſu
per miſſus eſt ait.Non arbitroꝛ buncangelum
ex minoꝛibus eſſe qͥ qualibet ex cauſa ſoleãt ad
terras crebꝛa legatiõe fungi qð ex eius noie pa-
lam intelligi dat᷑:qdð interpᷣtat᷑ foꝛtitudo dei.qꝛ

qbuſcũq; oꝛdinibus angeli nuncupanf. Nam

△

nitus te eſſe affatum Ali

dixerunt ꝙ fuit de oꝛdine infimo.ſ.angeloꝛum.

ginamur.“

nõ ab aliqͥ alio foꝛti ⁊ excellenti vt ſoletſpũ: ſed
ab ipo deo mittiphibert Saãct' vo Tho. in. iij
ſcripto ſniaꝝ di.iij.et.iij.pte.q.xxx.dicit ꝙ ille
angelus fuit de medio oꝛdine infime ierarchie:
q̃ eſt oꝛdo archangeloꝛũ. Qð conuenient᷑ viðꝛ

eſſe factũ vt ſaluaret᷑ ppᷣetas oꝛdinũ.qꝛ adan⸗

gelos ptinet dirigere actus alicuius hois qᷣ ad
ipᷣm tm ꝑtinent.vnde dicunt᷑ minima nũciare.

Ald archangelos vo ptinet dirigere actꝰ homi

nis in totam multitudinem redundãtes. vnde
⁊ medij.ſ.archangeli dicunt᷑ quaſi pncipes an⸗
geli. Quia ergo cõſenſus vᷣginis qui ꝑ angelũ
requirebat᷑ erat actus ſingularis ꝑſone redun /
dans in vtilitatem multitudinis:imo totiꝰ hu⸗
mani generis. Ideo credit᷑ ꝙ fuerit de oꝛdine

archangeloꝛũ ⁊ ꝙ fuerit ſummus in illo oꝛdine
Et hoc videt᷑ habere firmitatem ex eo ꝙ ecde·

ſia cantat. Gabꝛielem archangelũ ſcimus diui⸗

nitus te Alij aũt opinant᷑ angeluzʒ
illũ fuiſſe de oꝛdine ſeraphin.quoniã vt Orego
rius dicit. Summũ angelũ venire dignum fue

rat quiſummũ oim nunciabat. Nec incõueniẽi

ꝓ tanta re ſingulariſſima ſingularis nücius
mitteret᷑ qui eſſet omniũ angeloꝛũ excellentiſſi⸗ ·
mus.Dictus cſt aũt Gabꝛiel.qꝛ vt Gregoꝛiuſ

dicit in omelia hoc nomen officio ſuo cõgruit.

Babꝛiel em dei foꝛtitudo nominat᷑. Mer dei er

So foꝛtitudinem nüciandum erat: quia vtutuʒ
dñs ⁊ potens in pᷣlio ad debellãdas poteſtates

aereas veniebat. ¶ SGecundo dubitari ſoletan
angelus ille aparuit vgini in viſione coꝛpoꝛa⸗
lis Et reſi Pondet Anong vte. q/ xxx. ꝙ ſic. HS
lug'. in pſona vginis in 'moneloquens ait.
enit ad meqdam magnus paranimphꝰ xpi
non patriarcha pᷣmus:aut ꝓpheta egregius: ß5

BGabꝛiel archangelus facie rutilans.veſte coꝛuꝛ
ſcans.inceſſu mirabilis:que ꝑtinere nõ poſſunt
niſi ad coꝛpoꝛeam viſionẽHoc aute ↄueniens
fuitMꝛimo ratioe ſimilitudinis.qꝛ illud quod
annunciabat᷑ erat incarnatio dei inuiſibił. vnde
Zueniens fuit vt ad huius rei declaratõʒ inui⸗
ſibilis creatura foꝛmam aſſumeret in qua viſibi
biliter apareret:cũ etiãs omes aparitiões vete
ris teſtamenti ad hanc apparitõz oꝛdinent᷑ queß
dei filius apparuit in carne Gecũdo fuit conue
niens rone certitudinis.Ea em que ſunt oculiſ
ſbiecta certius compᷣhendimus qᷓ; ea que ima⸗
nde dicit Chey. ſup Mattheum
qꝙ angelus non in ſomnis imo viſibiliter vgini
aſtitit. Nam qꝛ magnam valde reuelatiõeʒ ab
angelo accipiehat. Egebat tante rei euentꝰ miſ/
ſione ſole nni Certio fuit conueniens vt ange⸗
lus viſibiliter apareretratione altitudinis ſ.ꝓ
pter altitudinẽ ⁊ dignitatem matris dei quenõ
ſolũ in mente:ſed in coꝛpoꝛeo ventreerat dei ſi

Ꝙ aho ille aaruit vgim in
vſione rorporali .

* . – „ — MM
virgim dei ſdlin 1 ca mr „αα
. 7 “
. .⸗ . 4

i luium receptura. Etideonõ ſolum mens eius: ? vwgo plenam fidem haberet dexpoincarnando
de etiam ſenſus coꝛpoꝛei erant viſione angelica de tamen qꝛ humilis erat nõ alta deſe ſentiebat ne
8 lectaditſi obijceret m Aug. xij. ſup Ge⸗ q; cogitabat ſe tanti domini matrem futuraz: 7
Nelim ad Ĩam. Intellectualis viſio eſt potio: ⁊ ꝓpterea erat ſuꝑ bocab angelo inſtruenda
n⸗ dignioꝛ qᷓ; coꝛpalis.⁊ p̃cipue ipᷣi angelomagis cundo fuit conueniẽs ex pte angeli. Jdeo inqᷣt
1 Zucniens. Hamm viſione intellecruali vider an-⸗ Bedain ome Abtum Pammanereſtautatönis
gAgelus inſua ſba: viſione at coꝛpali videt in ſ pncipium vt angelus ad vᷣginem mitteret par⸗
1 gura alſumpta coꝛpoꝛea. SIgit angelus annun- tu ↄſiderand diuino:dꝛ ma pditionis huma
ie cians magis aſpparere debuiſſet in viſione intel · ne cauſa fuit cum pens a diabolo mitteb
lectuali qᷓ; coꝛꝑali ( Reſpondet Tho. vbi. S. ꝓ ad mulierem ſpũ ſuꝑbie decipiendõCe
i untellectualis viſioeſt potior; imaginaria vei itexpediens expare vginis: tum vt er tall ni⸗
n coꝛpalis ſi ſitſola. Sed ip̃e Rlugꝰ. dicit ꝙ eſt ex cio mens eius eleuaret᷑ in deum. qꝛ vt inqͥt
r⸗ ccllentioꝛ ꝓphetia que habet ſimul intellectua⸗ guſtinns li, de vginitate.
lem ꝛimasinariam viſionẽ q; illa habet alte⸗ concipiẽdofidem xpi q; concipiendo carnẽ cri
ram tm. Beata vo virgo nõ ſoluz pcepit viſio ſti. Et poſtea ſubdit. Oſpaterna ppinquitasni
nem coꝛꝑalem:ſed etiam intellectualem illumia hil arie pfuiſſet: niſi felicius xpᷣm coꝛde q;
tionem. AUnde talis apparitio ſatis nobilis fuit carne geſtaſſet. Tum vt eſſet certioꝛ teſtis huiꝰ
* Fuiſſet tamen nobilioꝛ ſi im angelũ intelletua ſacramẽti quãdo ſuꝑ hoc diuinitus erat inſtru
li viſione in ſui ſubſtãtia vidiſſet.ſed hoc nõ pa cta.Tum etiam vt eius puritasoſtenderetur.
i tiebatur ſtatus homis viatoꝛis. ¶ Tertio que Ande Hiero.ad paulam ⁊ euſtochiũ bene in⸗
ani⸗ ritur ſi fuit conueniẽs vt angelus annunciaret ¶quit. Alngelus ad vᷣginem mittit᷑: qꝛ ſemꝑ ẽ an
vgini dei fllium in ea incarnandum⸗Etad h̊ re gelis cognata virginitas. Lum vt voluntaria
ſpondet ꝙ ſic triplici ratiõe. S Ri obſequij munera deo offerret: ad ad ſe m⸗ .
. CSecundoexꝑte angeli. enim quodd ſpũale matrimoniũ inter deum ?
iia· ((Tertio er parte vginiis. prumanam naturã. Etideo p annüciationẽ ex⸗
C —O fuit cõ eniens ex ꝑte dei: vt in B ſer⸗ petebatr̃ conſenſus voginis loco totius humane 0
uaretur oꝛdo quem ipᷣe ſtatuit quo mediantibꝰ nature.Tertio cõſiderare debemus miſſioõis 2

—
S=
2

angelis ad homines diuina pueniüt. An Dio angelice excellẽtiam reſpectu vginis. Iba vti⸗

1 nyſius.iiij.ca.ccleſtig ierarchie dicit. Giuinu,z q; ſola facta fuit digna poꝛtare in vtero regẽ ce⸗
ieſu benignitatis myſteriũ angelipᷣmum edocti loꝛum ⁊ dominũ omniũ creaturarũ. Ob quod
ſunt poſtea ꝑ ipos ad nos cognitionis gra trã/ eccleſia ſancta ſibi dicit. Sancta ⁊ immaculata
3 ſiuit.Et in eodem li.ait.Diuinas viſiones glo⸗ virginitas quibus te laudibus efferam neſcio:
wp rioſi patres noſtri adepti ſunt ꝑ medias celeſteſ qꝛ quem celi capere nõ poterant tuo gremio cõ⸗
virtutes. Tho. Fa. Fe. q.lxxj. inquit. Loquit᷑ tuliſti. At ⁊ in ꝑſona eius ita cunctos fideles af
de viſionibus ꝓpheticis que facte ſunt mediã⸗ fatur. Cõgratulamini mihi omnes qui diligii
n tibus angelis(Etſi aliqs inſtaret ꝙ virgo mar me:qꝛ cumeſſem paruula placui altiſſimo:⁊ de
4 dei ſuperioꝛ erat angelis. Sed Dion Dre⸗- meis viſceribus genui deum homieʒ. Hecẽ
4 fert ca.vij.celeſtis ierarchie. Supꝛemis ange⸗ iſta pulchꝛa ⁊ decoꝛa nimis ſfilia hieruſaleʒ:cui
ſis fit reuelatio immediate a deo. ergo ⁊ ipſi v⸗ dixit deus illud Canticoꝝ.vj.ca. NPulchꝛa es
⸗ gini(Reſpondere poſſumus ꝙ mater dei ſupe⸗ amica mea ſuauis ⁊ decoꝛa. hec eſt de qua ibi
bi rioꝛ erat angelis q;tum ad dignitatem ad quaʒ dem ſubſequit᷑. Ana eſt columba mea: perfecta
ee diuinitus eligebat᷑. Sed qᷓ;tum ad ſtatum pᷣſen mea:hec eſt quam viderunt filie ſyon ⁊ beatiſſi
tis vite inferioꝛ erat angelis.qꝛ etiam ipexpᷣus mam pᷣdicauerũt ⁊ regine laudauerũt eã O fe
ne ratiõe paſſibilis vite fuit paulominus ab ange⸗ lix puella. O celi regina merito qͥlibet homo vł
ult lis minoꝛatus.vt dicit᷑ ad Hebꝛe.c.ijt.Sʒ quia zußalus dicere tibi poteſt illud ꝛouer. vl. ca.
ne⸗ xpᷣ̃us fuit viatoꝛ ⁊ comp̃henſoꝛ qᷓ;tuʒ ad cogni· Aldulee filie cõgregauerũt diuitias: tu ſuꝑsr el
un tionem diuinoꝛũ nõ indigebat ab angeł inſtrui ſaes vniuerſaſ.Ad ipᷣam ſolã miſſus fuit de au
Gni Sced mater dei nõdum erat in ſtatu compᷣhen / la ſummi dei legat ſingularis ⁊ inſignis vt ipᷣa
ſoꝛum.Et ideo de diuino cõceptu ꝑ angelos in vgo contentaret᷑ conciꝑe xpᷣm: qui de ipa car⸗
f ſtruenda erat Si vo vlteriꝰ contra hoc qͥſpiazʒ nem ſuſciꝑe cupiebat. Erat(inquit euãgeliſta⸗) .
NMr%. oponeret dicens ꝙ beata vgo incarnatiõis fi deſponſata viro cui nomen erat Joſeph et no⸗
8 dem habebat ſine qua nullus eſſe poterat in ſta men vginis Maria. Belectabile eſt illud no /
ſ6 tu ſalutis.ergo nõ egebat ſuꝑ hoc ab angelo in men quod interpᷣtatur ſtella maris vel illumi⸗
i ſtruiAd hoc reſponderi põt ꝙ licet beatiſſmma nans ⁊ dña ſiue amarũ mare.quia ipa fuif ſteil

Fvj

la in ſanctiſicatione:illuminãs in conuerſatõe.

Q Rua volint Iem aliq;diu inſiſterelibʒ. Cur voluit chꝛiſtus
e ſun Gie, Mſoſari inrem ſuam vginem deſponſari. Et ad hoc aſ⸗
ſignanf plures rationes.
CPumo ex parte xvbYi.
CTertio ex partenotrr.
Rationabiliter vgo deſponſata fuit. ᷣmo ex
ꝑte xpᷣi tum neab infidelibus tanq; illegitime
natus abijceret. Ande Ambꝛo.dicit ſup lucaʒ
Quid iudeis quid herodi poſſet aſcribi ſi natũ
viderent᷑ ex adulterio ꝑſecuti. Tum vt conſue⸗
to modo eius genealogia deſcriberet̃ ꝑ virum.
deo Amb⸗ iſupꝛa. Qui in ſeculuʒ venit
eculi debuit moꝛe deſcribi. Tum vt partꝰ eius
Em gnaciu diabolo celaret᷑. Et licet diaboluſ
vtute ſue nature potuiſſet cognoſcerematrẽ dei
non fuiſſe coꝛruptaʒ ſ̊ vginem: ꝓhibebatur tñ

a deo cognoſcere modũ partus diuini. Nam vt
docet Augꝰ.in.iij.detrini. Diabolus młta po

* teſt vtuteſue nature a qbus tamen ꝓhibet᷑ vir
tute diuina.Si aũt poſtmodum aliqualiter co⸗
gnouit xpᷣm eſſe filium dei non obſtat: quia iaʒ
tempus erat vt xpᷣs ſuam vᷣtutem diuinã oſten
deret. Sed in infantia opoꝛtebat impediri mali
ciam diaboli: ne eum acrius ꝑſequeret᷑ qñ xꝰvs
nec pati diſpoſuerat necſuam vtutẽ oſtendere.
Eainowniug ain s infantibus ſe ſimileʒ expi
bebat Similit ⁊ ſecũdo fuit rationabile expar
temris.tum qꝛ ꝑ hec reddit᷑ immunis a pena:

xiliũ
modͥᷣ
tum eſt xpᷣm ex vᷣgine natum. Vnde Almbꝛoſiꝰ
dicitſuꝑ Lucam, Locupletioꝛ teſtis pudoꝛis
maritus adhibet᷑ qͥ poſſit delere iniuriã ⁊ vin-

Certio id rõnabile fuit ex ꝑte noſtra. ꝛi

uſti. li. De ſancta

genes ſuꝑ Mattheuũ. Beata virgo ſponſa fuit

vt ſeribit Matth.
rius. Ideo Thꝛ
bꝛo lignario

iij. Erat Joſeph fab ligna
ſuꝑ Mattheum inqͥt. Fa⸗

erat ꝑ lignuʒ crucis. NPutabat᷑ inqᷣt ¶ Oatthe⸗
fabei filius.qꝛ vt inqᷣt Ambꝛo.ſuꝑ lucã. Ma⸗
luit dñs de ſuo oꝛtu q;ᷓ de matris pudoꝛe dubi⸗

amarũ mare in filij ſui paſſione:⁊ dña in aſſum
ptione. Sed in hoc loco circa eius deſpõſatio⸗

puerũ Yeſum nutriendũ haberet Joſeph in au/⸗/

ſem eo ,teſtimonio Joſeph compꝛoba⸗ CE

dicare opꝛobꝛiũ ſi non agnoſceret facramentũ.
Becudo ꝑ boc deſignat᷑ vniuerſa ecch que cuzʒ

2 vgo ſit. deſpõſara eſt vni viro xpᷣo.vt inqᷣt Au

uſti. li. de initate. Et tertio qꝛ mater
domini fuit deſponſata ⁊ virgo in ꝑſona ipſius
⁊ virginitas et matrimoniũ honoꝛat᷑ cõtrahe⸗
reticos alteri hoꝛũ otrahentes. Et vt ait Oꝛi-

eph: non tamen in ↄcupiſcentiam iũcta. Et

tari.ſciebat em̃ teneram eſſe vginis verecũdiaʒ

lubꝛicam famam pudoꝛis : nec putauit oꝛtꝰ ſui
fidem matris iniurijs aſtruendam. Dum igit

ita eſſet diſpoſita puella illa cunctis virtutibus

redimita ꝙ ⁊ virgo erat et Joſeph deſponſata:
tempus inſtabat vt iaʒ mereſuos radios deꝰ
effunderet ſup terram. Angelus Gabꝛiel vt pu
to cum omniũ angeloꝛũ noticia vocatꝰ eſt. cui
deus pater:vadeo angelemi ad virgineʒ inna
zareth cõmoꝛantem:eamq; meo nomie ſalutan
do requires illam vt me acceptare velit ſuuʒ ca
ſtiſſimum ſponſum cui dilectũ meũ filium mihi
coequalem ab eterno genituʒ ita dare diſpono

vt ex ea natus ex temꝑe ᷣm carneʒ meus tm̃ ſit

⁊ipᷣius filius. Ipᷣe vo filius ſubſecutus eſt. O

angele Gabꝛiel conaberis vginem illa inſtrue⸗

reqꝙ ipᷣam elegi matrem dulciſſimaʒ in cuiꝰ vte

ro nouem menſibus habitabo:⁊ tandem imma

culata ⁊ incoꝛruũpta pariet deum ⁊ hoĩeʒ. Sub
digdit ⁊ ſpũſſanctus. Ego illam armariũ gratie
mee inſtituam ⁊ conceptioni filij vt ſancta ſit ⁊
mirabilis cooperaboꝛ. O quale tripudium illa
hoꝛa fuit in angelicis choꝛis. O quanta leticie

cantica dum tota celeſtis curia benedixit ⁊ gra⸗
tias dedit immoꝛtali ⁊ benigniſſimo deo.

COQualiter angelus ſalutauit virgi⸗
neʒz: et quare virgo turbata fuit.et de
ratia virginis copioſa atq; de ſuper
puſlanctiin ipam Ca⸗I.

plandũ circa annũciatõ;

nentionel

—

1o tria conſideremus.

Sra

vgis ſalutatõz qᷓ

erem virginis ſalutatõz qualit

S

C. Sꝛimo 91

i

gelus ad eam

pvbi Bernardus ſuꝑ Miſſus eſt

diẽ. Quo ingreſſus ĩ ſecreto cubiculo.vbi clau
ſo ſuꝑ ſe oſtio oꝛabat prem in abſcõdito ad eaz
dicit oꝛantem:ſuſpirantẽ.lachꝛymantẽ. Naʒ ſi
ↄceptio pᷣcurſoꝛis fuit denũciata pr᷑fᷣi occupato
in ſacro officio: multo ꝓbabilius eſt ꝙ ↄceptio
ſaluatoꝛis denũciata fuit vgini in deuotõe fer /
uentiſſima exiſtenti. Erat aũt( vt cõit᷑ doctoꝛes

tenent) tunc hoꝛa cõpletoꝛii:et ſacra illa ↄfabu⸗

4 latio ptracta fuit vſq; ad noctis mediũ. Bixit
bꝛò lignario Maria deſponſata erat. qm xps
eccleſie ſponſus omnẽ ſalutem hoim opaturus

̊ blanda voce angelus vgini. Aue gra plena

—— —

dñs tecũ bũdicta tu in mulieribꝰ. Abi licʒ ſalu/
tando eã ampliſſime magnificauerit de Eue cõ
mutatiõe:qꝛ ſicut Eua omne malũ occaſionali
ter induxit humano generi.ita vgo illo ablato)

k mutue collocutoõis. In
tõʒ qliter fuit ſalutata.
Scðdo vgis turbatõʒ qliter fuit turb. ta.
ertio vgis declaratiõʒ alit fuit declarata⸗

Ingreſſus (inqͥt euangeliſta) an-

— — —

B —

“ M W “ D DZ . ””ÿ”
H

Sretia
Ny.
3 pꝛotulit omne bo num dum dedit nobis deum ctio finis quam hʒ in gła. O aũt ſca ꝑfectioſt
i ⁊ de ſingulari mõ eſſendi cũ ipᷣa deũ atq; de bũ potioꝛ q; pᷣma ⁊ tertia q ſecũda patet qͥdeʒ vno
4 dictiõe in mulieribus.nihilominꝰ illud magnũ mõꝑ liberationem a malo. Nam pᷣmo in ſua ſãů⸗
n Eſt cum dixit ea gra plenaz z hic inſurgit du ctificatione fuit liberata aculpa oꝛiginali. Se⸗
e bitatio quõ virgo fueritplena gra cũ h ſit pꝛoj¶ cundo in cõceptionefili dei uit totalit munda
4 peꝛium vp̃ᷣi.de quo ðꝛ Joh̊.j. Vidimus gloꝛiã taa fomite.Tertio in ſui gloꝛiſicatiõe fuit libe⸗
eius glam quaſi vnigeniti a pr̃e plenũgre ⁊ ve rata abomni miſeria. Alio mõ ꝑ oꝛdineʒ ad bo
. ritatis Ad qᷣ rñdet Cho.iij.pte.q.vij.ple num. Nam pᷣmo in ſua ſanctificatiõe adepta eſt
8 nitudo gre põt attendi dupliciter. Ano mõ ex gfam inclinantẽ eam ad bonũ. In ↄceptõe aũt
n hte ipius gratie.Alio mõ ex ꝑte habentis grazʒ ſlij dei ↄfirmata eſt ei gr̃a ↄfirmans eã in bono
Ex ꝑte qͥdeʒipᷣius gre ðꝛ eſſe plenitudo ex eo ꝙ In ſui wo gloꝛiſicatiõe ↄſummata eſt eius gra⸗/
bi aliqs ꝑtingit ad ſummũ gre: ⁊ qtuʒ ad eſſentis tia ꝑficienſ eã in fruitione omĩs boni. Hed oꝛik
o ⁊ qtum ad vtutem.qꝛ.l.hʒ gram ⁊ in maxima hic difficultas an beata virgo habuit aliquas
excellentia que põt haberi ⁊ in maxia extẽſiõe gras gtis datas.puta ſapie ⁊ virtutũ ⁊ mracu
2 ad omẽs gr̃e effectus.⁊ talis gre plenitudo ẽ ꝓ loꝛum: ex eo ꝙ non legit᷑ docuiſſe qð ſpectat ad
r⸗ pꝛia xpᷣi. Ex ꝑte vo ſubiecti ðꝛ eſſe gre plenitu: ſapiam:aut miracula feciſſe:ald qð ita dicit ſa⸗
ne do qn alids hʒ plene gram ſᷣm ſuam ↄditionẽ: ctus Tho.Non eſt dubitandũ qͥn beata virgo
n ſiue ᷣm intenſionem ꝓut in eo eſt intenſa gra vſ/ acceperit excellent᷑ donũ ſapientie ⁊ gram vtu:
q; ad terminũ pᷣſix ei a deo.m illud ad Eph̊. tum etetiam gram ꝓphetie.non tamen accepit
n iiij. AUnicuiq; vrjm data eſt gra ᷣm menſurã do vt haberet omẽs vſus harũ ⁊ ſimiliũ gratiarũ
nn nationis xp̃iſiue etiam ᷣm vtutem inquʒ.ſ. ſicut habuit xpᷣs:ſed vᷣm ꝙ ↄueniebat cõditiõi
hʒ facultatem gread omnia que ꝑtinent ad ſuũ ipᷣius.lhabuit nanq; vſumſapie in ↄtemplan⸗
i ſtatum ſiue offciu.ſicutaplus dicebat. Mihi do. Pm illud Luce.ij. c. aria aũt ↄſeruabat
12 aũt oim ſanctoꝛũ minimo data eſt gra hec illu⸗ omnia verba hec ↄferens in coꝛde ſuo. Nõ aũt
minare hoies ⁊c̃.Et talis gre plenitudo nõ eſt habuit vſum ſapie q;tũ ad docendũ eo ꝙ nõ cõ
. pꝛia xpᷣo: ſed cõmunicat᷑ alijs ꝑ xpᷣm. Igitur ueniebat ſexui muliebꝛi. MNam ut dicita oſtol?
eata virgo ð: gra plena non ex ꝑte ip̃ius gre. Mulieri docere in eccleſia nõ ꝑmitto. ira⸗
qꝛ non habuit gram in ſumma excellentia q̃ po culoꝛũ vo vſus ſibi non competebat dum viue
. teſt haberi nec ad omẽs effectus gre.Sʒ ðꝛ ple⸗ ret:qꝛ tunc tpis doctring ofrmanda erat mira⸗
4 na gra ꝑ comꝑatiõem ad ipᷣ̃am.qꝛ.ſ.habebat lis xpᷣi.Et ideo ſoli xpᷣo ⁊ eius diſcipulis q erät ·
„ tiam ſufficientem ad ſtatum illũ ad quẽ erat ele baiuli doctrine xp̃i ↄueniebat miracula facere
cta a deo.vt. ſ.eſſet mater dei. Et ſit Stepha⸗ Pꝛopter qð etiam de Johanne baptiſta dicit
nz nus ðꝛ plenꝰ gra. qꝛ habebat gr̃am ſufficientez Johan.x. ꝙ ſignum nullũ fecit vt. ſ.oẽs in x-pᷣo
ad h̊ vt eſſetidoneus miniſter ⁊teſtis dei ad qd ĩtenderẽt. Aſum aũt pphetie habuit virgo. vt
erat electus. Et eadeʒ rõe dicendũ eſt de aljs patet in cantico quod fecit. agniſicat aima
. Harũ tñ plenitudinũ vna eſt plenioꝛ alia ſm q mea dominũ. ¶ Secũdo cõſideremus vginis
aliqs diuinitus eſt pᷣoꝛdinatus ad altioꝛeʒ vel turbationem.de qua ſcribit Lucas.Que cũ au
1. inferioꝛem ſtatũ.Queſtione aũt.xx vij.tertie ꝑ dlſſet turbata eſt in vᷣmonce eius: ⁊ cogitabat /
tis ita habet᷑ ꝙ q;to aliq̃d magis apꝛopiquat lls eſſet iſta ſalutatio.vbi apparet laus vginis.
t⸗ oncipio in quolibet genere tanto magis partici in auditu.in affectu.⁊ cogitatu. In auditu lau⸗
4 pat effectum illius pᷣncipij. Añ dicit Diony.c. datur modeſtia: qꝛ audit ⁊ tacet. In affectu ve⸗
W iiij. celeſtis ierarchie. angeli qͥ ſunt deo ꝓpin recũdia vnde turbata eſt. In cogitatu pꝛuden⸗
3 quioꝛes magis ꝑticipant de bonitatibꝰdiuinis tia.qꝛ cogitabat qualis eſſet iſta ſalutatio. Cur
ſi q́; homiĩes. FRp̃s autẽ eſt pᷣncipium gre ᷣm di⸗ bata eſt aũt de angeli monenõ de eius viſione
10 uinitatem qͥdem auctoꝛitatiue m humanitatẽ qm angelos ſepe viderat:ſed nunq; talia loquæ
io inſtrumentaliter. Beata autẽ virgo aria ꝓ tes audierat. Ob nouitatem igit᷑ ſalutatõis ad-
5 pinquiſſima fuit xpᷣo ᷣm humanitateʒ: qꝛ ex eaa mirari dompulſa fuit. Nam vt Hiero. ait. In⸗
M accepit humanã naturam. Ideo pᷣ ceter maio⸗: iſgitur noua legatio angelo ⁊ virgo nouam ꝓ
.⸗ rem debuit a xpᷣo plenitudinem wratie obtine⸗ feſſa virtutem noue ſalutatiõis honoꝛatur ob/
i re Sciendũ tñ ꝙ in ipa virgine fuit triplex ꝑfe ſequio. Franciſcus demarone an.
ctio gre. NPꝛima qͥdem quaſi diſpoſitiua ꝑ quã dicit ꝙ virgo ſanctiſſima in hac ſua rdbotiaue
u/ reddebat᷑ idonea ad hoc ꝙ eſſet m xp̃i. ⁊ H fu⸗ cogitabat myſteriũ incarnatiõis verbi quod ſi
it ꝑfectio ſanctiſicatõis. Secũda ꝑfectio gratie bi in ſalutatione extitit reuelatum. Et diclita
ali⸗ itc p̃ſentia filij dei in eius ytero incarnati:et dam ꝙ ſibi etiam fuit cum hoc reuelatuʒ mri e
