iö uerſitatem habet in ſe. Sed pleriq; dubitãt.qꝛ fectionibus decoꝛata. Caret pondere figura et
git BGeñ.c.ij. ſcribit᷑. Foꝛmauit deus homiem de li coloꝛe.paſſibilis eſt ⁊ mutabilis.Eo magis eſt
au⸗ moterre: ⁊ inſpirauit in faciem eius ſpiraculuz quo capax eſt eternitat. Eo recta quo appetẽs
ſon vite: ⁊ factus eſt hõ in aiam viuentẽ. Sed ille eſt bonitatis.Eo beata quo particeps eſt diui
gor q ſpirat aliqͥd a ſe emittit. aia qua hõ viuit eſt nitatis. ¶ Tertiũ dubium fuit vtrum oẽs ani⸗
lit aliqd de ſba dei. Ad hoc reſpondet Tho.ꝙ in⸗ me fuerant ſił create. Et philoſophi quidaʒ cũ
Nüſe ſpirare non eſt accipiendũ coꝛꝑalit᷑. Sed idem Platone aſſerentes: ꝙ anime intellectiue acci⸗
eg eſt deuʒz inſpirare qð ſpũm facere nõ deſubſtã dat vniri coꝛpoꝛi ponentes eam eſſe eiuſdẽ con
nl⸗ tia ſua pᷣ de nihilo. nam ⁊ hõ coꝛꝑaliter ſpiraus ditionis cum ſpᷣſtantijs ſpũalibus:que coꝛpoꝛi
diri non emittit aliqͥd de ſbaſua:ᷣ de natura extra/ non vniunt᷑ tenuerũt omnes aimas hominũ ſi
Hol⸗ nea. Idcirco firmiter ↄfitemur vtin ſuꝑioꝛibuſ mul apncipio cum angelis fuiſſe creatas. Qua
cho⸗ diximus. ꝙ aiĩma ꝓducta eſt in eſſe a deo de ni opinionem ſequens Oꝛigenes dixit. x ome⸗
gle hilo. Qua veritate immobiliter ꝑſiſtẽte repꝛso-⸗ anime fuerũt cum angelis create ⁊ ad ſuggeſtio.
bn⸗ batur opinio illoꝛũ qͥ dixerũt aiam foꝛe ignem. nem dei tenebꝛarũ rebellauerunt deo.quare da
do hanc tenuit DHemocritus.vt ait Ariſto.in pꝛi tum eſt illis coꝛpus loco carceris vt ibipunia⸗
K mo de gia. In libꝛo aũt de vita ⁊ moꝛte ariſto. tur.poſtſeꝑationeʒ vo ab illo ſicpurgalead ce
ny legit Heraclitũ ſꝑ ofirmaſſe deos oẽs ex igne los redeunt. Sed ꝓfecto ex omni pane unpzs

naturã.ita quodcũq; ens creatũ ꝑticipat natu⸗
ram eſſend

foꝛmam ꝑ quam hʒ eſſe. Subſtantia ;̊ immate

i.qꝛ ſolus deus eſt ſuũ eſſe. Nullum

eſſe. ex igne vniuerſa cõſtare ⁊ aiam fauillam

gens creatum põt ꝓducere aliqd ens abſolute ntis ecentie Lenoinſup 1 Keunci?
niſi inq;tum eſſe cauſat in hoc. Et ſic opoꝛtʒ ꝙ
iintelligat᷑ id ꝑ qð aliqͥd eſt hoc actiõe ꝗᷓ faẽſi⸗
bi ſimile. In ſba aũt immateriali nõ põt pᷣintel/
ligi aliq̃d ꝑ quod fit hoc. Quia eſt hoc perſuaʒ

idem ꝓfitebant᷑ ᷣm Tulliũ in q̃ſtionibꝰ tuſcu⸗
lanis. Idẽ affirmabat Iparcus ꝓut ſcribit ma
crobius in.j.li.ſuꝑ ſomniũ Scipionis. Fueft
huius opinionis ſomnia.qꝙ aima pᷣſente coꝛpꝰ
caleat ⁊ recedente frigeſcit.Et foꝛte ſicopinan-

*

gnoſcit ſeip̃m. Intellectus angeli cognoſcitres
ꝑſpẽs concreatas. Intellectus vo hũanus co
ghnoſcit ꝑ ſpẽs abſtractas a rebuſ particularibꝰ

eſt atq; falſiſſima opinio iſta. Nã vt inqͥt Tho.
pᷣma pte.q.cxviij.Si accidẽtalit᷑ ↄueniret aie
vniri coꝛpoꝛi ſequeret᷑ ꝙ hõ qͥ cõſtituit᷑ ex iſta
vnione eſſet ens ꝑ accidens.qꝙ etiã aima huma
na nõ ſit eiuſdem nature cum angeł ipᷣe diuſus
modus intelligendi oſtendit. Hõ em̃ intelligit

accipiendo a ſenſibilibus ⁊ ↄuertendo ſe ad fã⸗

taſmata. Angelus vo non ſic. Nam vt ſcribit᷑
in compendio theologie. Intellectꝰ diuinꝰ co⸗

ſenſum pus cognitis. Et pᷣcipue in q̃tuoꝛ dif
erunt ꝑmaxime angelus ⁊ aia. Pꝛimo differ̃t
penes eſſe naturale.qꝛ aima eſt vnibilis coꝛpi:
etiam actu ſepata. angelus nõ. Scðdo differunt

penes eſſe logicũ.i.diffinitõʒ.qꝛ aima rõnal eſt
ſ angelus intellectualis. Mima em̃ appꝛehẽdit

indqrendoa conferendo.angelus autẽ intuendo
Tertio differunt penes eſſe methaphiſicuz . i. ſe
paratum a materia ⁊ motu.qꝛ angelus non ha⸗

bet paſſibilitatẽ niſi reſpectu ſuperioꝛũ. Aĩa vo
reſpectu inferioꝛũ. qꝛ immutat᷑ a ſenſibilibus.
Quarto differũt penes eſſe theologicũ.qꝛ ania

vtibilis eſt a bono in malum ⁊ econuerſo.ange
lus vo non.qꝛ manet in eo ad qð ſe conuertit.ſi
ue bonũ ſiuemalũ. Inſuꝑ ↄ ſidem eſt: ⁊ totam
ſcripturã ſacram ponerenullã aiam debere dã⸗
nari. Quare in h̊ acceptanda eſt ſnia Zluꝗl.qui
in li. de eccleſiaſticis dogmatibꝰait.Credendũ

eſt ⁊ firmiter tenendũ ꝙ anime nõ ſunt ab initio

am lati⸗

create vt Oꝛigenes finxit.nec cum co:Pibns ſe
minant᷑.vt Luciferani ⁊ Cirillus ⁊ qͥd
noꝛum affirmant. Sed a deo aiam creari ſimul

⁊ infũdi in coꝛpe compoſito ⁊ foꝛmato. Si vo

obüjceretur ꝙ deus ceſſauit a creatiõe reruʒ. vt

ſcribit᷑ GSeneſis.c.ij.Ceſſauit ab omi opere qdð

patrarat. Reſpondet Tho.vbi ſupꝛa ꝙ de⸗ di
citur ceſſaſſe die ſeptimo nõ qͥdem ab ommnioꝑe
cum dicat᷑ Johan.v. NPater meus operat᷑ vſq;
modo ⁊ ego operoꝛ.ſed ceſſauit a nouis rerum

eribus ⁊ ſpeciebus cõdendis. Nam vt idẽ

Cho. ponit. j. ꝑte. q. lxxiij. Poſt oꝑa ſex dierũ
deo multa facta ſunt.⁊ fiunt a deo quotidie.ſi
cut noua indiuidua in qualibet ſpecie.⁊ noue

ſpecies que frequent᷑ aparent in aimalibus ex

putrefactiõe generatis.⁊ noua miracula.ac no⸗

ue aime. Tamen nihil ex his factum eſt nouuʒ

qn aliqliter in operibus ſex dierũ pᷣceſſerit aut

pextiterit. Siue materialit.ſicut de coſta Ade
uarũ ſpecierũ. Species etiam noue ſi que apa
rent pᷣextiterunt in qͥbuſdam actiuis vtutibus.
ſicut ꝙ animalia ex putrefactiõe generata ꝓdu

foꝛmauit mulierẽ ſiue cauſaliter: ſicut idiuidua
unegenerenk pᷣceſſerunt in pᷣmis indiuiduiſ

animaliũ pd

re.in decoꝛe.A lince in viſu.a cane ⁊ vulture in
odoꝛea. poꝛco in auditu.a ſimia in guſtu:⁊ ara
nea in tactu. a volucribus in agilitate et hmõi.
Si anima nobiliſſima eſt creatura cur coꝛpi taz
infimo deus illam copulauit: Ad quod reſpon
det Bonauẽ. in. ij. di. xvij. hoc conuenient

TAuarta qtſicrercbatosdo hoig ad fin:

tilitate arbitrij vt potẽs viuerein iuſticia ⁊ mo
ri ꝑ culpam. Dari debuit etiaʒ ei coꝛpus quod

—

tare. ¶ Secũdo requirebatoꝛ

cantur ex vᷣtutibus ſtellarũ ⁊ elementoꝛũ quas
a pᷣncipio acceperũt.ctiam ſi noue ſpecies taliũ
ucant᷑.aut quedam pᷣceſſerũt hym
ſimilitudinem.ſicut anime que nunc creantur.

ideo nihil nouum ſub ſole.Eccleſiaſt.j.ca.Að

de aimabus de nouo creatis intelligi etiam po

teſt. eo ꝙ anima ade in operibus illis ſex dierũ

creata fuit.cui omẽs alie que ꝓducunt᷑ ſigillati
ſimiles ſunt.Sed adhuc oꝛit᷑ diſficultas de aia
pᷣmi hois an.ſ.fuerit creata ſił cuʒ coꝛꝑe vel amn
coꝛpus.Et Augꝰ.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am videt᷑ ſen⸗
tire ꝙ creata fuit ante coꝛpus cum angelis.ſed
hoc non dicit aſſerendo.Et in li.de eccle.doꝗᷓ.
expᷣſſe cõtrarium aſſerit. Sanctus vo Tho. j.
ꝑpte.q.xcj.dicit. cum aima vniat᷑ coꝛpoꝛi vt
foꝛma. ⁊ ſit naturalit᷑ pars humanenature eſſe

nõ poteſt ꝙ fuerit ante coꝛpus creata. Naʒ deꝰ
pᷣmas res iſtituit in ꝑfecto ſtatu ſuenature ᷣm
ꝙ vniuſcuiuſq; rei ſpecies exigebat. Aia auteʒ
cum ſit ꝑs humane naturenon habʒ naturaleʒ

ꝑfectionem niſi ſᷣm ꝙ eſt coꝛpoꝛi vnita vñ non

fuiſſet cõueniens animam ſine coꝛpoꝛe creari.
Quartũ dubium ppoſitũ f

buit animã tali coꝛpoꝛi vnire. Eſtqͥ

poꝛibus celeſtibus in impaſſibilitate.in ſplẽdo

it vtrũ deus de
dem vt ap
paret coꝛpus humanũ paſſibile.coꝛruptibile.
moꝛtale. debileſatis ⁊ imbecille. Suꝑat᷑ a coꝛ

factum eſt

atuoꝛ rationibꝰ.

turam parem.

C¶ Pꝛimo requirebat oꝛe is⸗
ma tali coꝛpoꝛi vniret᷑. Nam fu

it vt natus multa cognoſceret non ſolũ cogniti/ „
one intellectiua:ſed etiam ſenſitiua.ideo debuit

ei dare coꝛpus multifoꝛme. vt diuerſa oꝛg: na
diuerſitati ſenſuum deſeruirent ad diuerſa obie
cta cognoſcenda. Quia etiam conditꝰ fuit ĩ ver

non tm eſſet abile ad viuendum: ſed etiam poſſʒ
fieri abile ad coꝛrumpendũ ſiue moꝛiendũ. J0
coꝛpus illud non debuit eſſe celeſte:ſed elemen⸗
oꝛdo hois ad crea⸗
turam inferioꝛem: vt tale coꝛpus ſibi daretur.
Quia enim coꝛpoꝛales nature inferioꝛes facie

C Pꝛima qꝛ ſicreqͥrebat oꝛdo homisinſe.
EBrud geiſereaune edo hois ad crea

Tertia qꝛſic requirebat oꝛdo hoĩs ad crea⸗

—UU0—U—V0— —— — — —, —

— — –

ſunt.vt deſuirent creature rationali. Hinc eſt
ꝙ debuit fieri rationalis creatura totaliter com
poſita ꝙ obſequiũ creaturarũ inferioꝛum eſſet
ei vtile.Quarenon debuit coꝛpus homis tam
ex natura ſuperioꝝ coꝛpoꝛũ qᷓ; ex natura elemẽę
toꝛum conſtitui. ¶ Tertio ſicrequirebat oꝛdo
homis ad creaturã parem. Sicut enim facta
vna creatura rationalis ppe deum ⁊ in loco ſu

pꝛemo.ſ.celo empyreo.ſic debuit fieri alia ratio

nalis creatura in loco infimo.iſ.in terra.Et ido 3⸗
coꝛpus eius debuit inſtitui ex natura tali habi⸗
tationi cõuenienti. C Quarto oꝛdo homis ad

finem requirebat vt tale coꝛpus haberet. Debe
bat qdem homo ſubijci deo ꝑ abiectionem hu⸗
militatis vt ſic aſcenderet vnde angelus cecide
rat ꝑ elationem. Ideo ei dari debuit coꝛpus in
quo puluerem ſereputans deo ꝑ omnia ſubia⸗

ceret.Et ſi obijceret᷑.ꝙ ꝑfectioꝛis foꝛme debet
eſſe ꝑfectius ſuſceptibile. Sed anima intellecti

ua eſt ꝑfectiſſima animarũ Cum oinniũ alioꝛũ
animalium coꝛpoꝛa habeant naturalit᷑ inſita te

gumenta puta piloꝛũ loco veſtium. ⁊ vnguiuʒ
loco calciamentoꝛũ.habeant etiam arma natu⸗

raliter ſibi data.ſicut vngues dẽtes aut coꝛnua

ergo videt᷑ ꝙ anima intellectiua non debuerit

vuiri coꝛpoꝛi imꝑfecto tanq; talibus auxilijs pᷣ
uato. Ad hocreſpondet Thomas pᷣma pte.q.
lxx vj.arti.v.in reſponſione ad quartũ argumẽ

tum. anima intellectiua quia eſt vniuerſaliũ
compꝛehẽſiua habet wtutem ad infinita. Et iõ

non potuerunt ſibi determinaria natura deter⸗
minate extimationes naturales vel etiam deter
minata auxilia vel defenſionũ vel tegumentoꝝ
ſicut alis animalibus quoꝛũ anime habent ap
pꝛehenſionem ⁊ vtutem ad aliqua particula⸗
ria determinata.ſed loco hoꝛũ omniũ homo na
turaliter habet ratiõeʒ ⁊ manus queſunt oꝛga/
na oꝛganoꝛũ. quia ꝑ eas homo poteſt ſibi pꝛe

parare inſtrumenta inſinitoꝛũ modoꝛũ ⁊ ad in⸗

ſinitos effectus. Cuncta ergo que ſunt in homi
ne tam ex parte aime qᷓ; ex parte coꝛpoꝛis qᷓ; eti

am ex pte vtriuſq; bene optimeq; diſpoſuit ſa⸗

pientiſſimus artifex ille deus. Ob quod CLice⸗

ro in li.de legibus dicebat.Aimal hoc ꝓuiduʒ

ſagax multiplex. acutum memoꝛia.plenum ra/
tionis ⁊ conſilij quem vocamus hominem pꝛe⸗
clara quadam conditione generatum eſſe a deo
conſtat.Et Bernardus in ſermonibus inquit.
Parum netibi videtur hoc.cogita qualem te
fecit.nempe ᷣm coꝛpus egregiam creaturam.
Hm animam magis imagineʒ creatoꝛis inſignẽ

rationis participem. beatitudinis eterne capa-
cem. Poꝛro ambo ſibi coherere feẽ artificio in⸗

compꝛehenſibili ⁊ ſapientia inueſtigabili. Nec

4

lis eſtet per

V feruntur. H

nerali confeſſione. 1 J
dicant philoſophi. poete. doctoꝛes.imo ⁊ qui /
libet magno ⁊ excellenti ingenio vir. quoꝛum
dicta in hoc loco inſeramus.Auerroisſuꝑ.xj.·
AURethaphiſice ita dixit· Anima manet poſt
moꝛtem: ⁊ finis pꝛoſperitatis eius erit ſiun⸗

riij.

hoc ante pꝛomeruit qui antenon fuit. necſpes
retributionis fuit.nec ideo fecit quia bonoꝛum
noſtroꝛüegt.

Beanima ſeparata qu

ntemplandum dicif ſe⸗

parationis. Mꝛopter tranſgreſſionẽ
quidem pᷣmoꝛum parentum mozs in omnes ſi⸗

lios Adam decreto dei iuſte deſeuit. Quareert
animam a coꝛpoꝛe ſuo ſeparari neceſſe eſt. H⸗.

—

qua in hac parte quattuoꝛ dubia declaremus.

¶¶ Pꝛimum vtrũ anima

immoꝛtalis.

¶ Secundũ vtrũ anime ſeꝑate tranfferant᷑ ad
¶Tertiũ vtrũ loca faciãt ad delectatõʒ vel pe
nam animabus ſepatis. “

CAQuartũ vtrüũ aime exeant de locis ad ãtrſ/
CNꝛimum dubium eſt vtru anima a coꝛpo
ſeparata ſit immoꝛtalis. Nam pleriq; temereaf
rmare non erubeſcũt.ꝙ anime ſimul cum coꝛa

poꝛibus moꝛiant. In quoꝛũ ꝑſona inquit ſapi

ens Eccleſiaſtes.iij.ca. Anus interitus eſt ho

minum ⁊ iumentoꝛũ ⁊ equa vtriuſq; conditio.

Sicut moꝛit᷑ homo ſic ⁊ illa moꝛiunt᷑. Contra
quos eſt auctoꝛitas fidei nonn picts,
etaſtimmortals diam atch i

. .

cOοτ⁰ .

CPꝛimo ex general
ertio ex clara exem ”Mñc
ꝛimo apparet ꝙ ſit immoꝛtalis anima exge
Zaänanmcs confitentur ⁊ pꝛe⸗

gatur pꝛimo motoꝛi. Et Auicenna quinta par⸗

te naturalium. Cum anima liberabitur a cope
ab accidentibus coꝛpoꝛis tunc poterit coiuun

gi intelligentie agenti. Et tunc inueniet in ea
pulchꝛitudinem intelligibilem ⁊ delectationeʒ

perhennem. Et vocat intelligentiam agentem

deum. Galienus in libꝛo de ſpermate. Sicut
lumen ſolis quod eſt incoꝛruptibile ſepararur

ab aere et ab omni oculoꝛum iutuitu. ſeſine in .

.σiſ.

coꝛruptione ſeparat᷑ a coꝛpe anima. MPlato ᷣm
ANacrobiũ in li.ſaturnalium ⁊æ Augeliumili.
noctium acticarũ libꝛum ſcripſit de immoꝛtali⸗ .
tate anime quẽ Tullius tranſtulit in latinũ.de⸗

nominauitq; illũ a éhedone quodam Socra

ti ⁊ Platoni dilecto.ibi ſic ait. Perfect ⁊ pur

gatus hinc exiens habitabit cum deo. Jdem in

Thimeo. Anima eſt immoꝛtalis.⁊ ẽm ꝙ vice/

rit paſſiones vel victa fuerit pꝛemiabit᷑ vł pu⸗
nietur poſt hanc vitam. Macrobius ſuꝑ ſom⸗
nium Scipionis. Sic habeto omnibus quipa

triam pᷣuauerint. iuucrint. auxerint certuʒ eſſe

in celo definitum locũ vbi beatieuo ſempiterno

fruantur.Lactantius li.vij.diuinaruʒz inſtitu.
aduerſus gentes dicit.ꝙ quidã cõſuluit Apol⸗
linẽ mileſiũ vtrũ aiamaneat poſt moꝛteʒ: Qui
reſpondit.Aima qᷓ;diu vinculis detinet᷑ in coꝛ:-
poꝛe coꝛruptibiles paſſiones ſentiẽs moꝛtalibꝰ
cedit doloꝛibus.Cum vo poſt humanam ſolu⸗
tionem velociſſimã poſt ſolutum coꝛpus inue⸗
nitur omnino eterra fert᷑.nunqᷓ; ſeneſcens ⁊ ma

net in eternum. Lucretius vt ibidem Lactãtiꝰ

refert dixit. Cedit idem retro de terra quod fu-

it ante in terram. Sed quod miſſum eſt ab ethe
ris oꝛis.id rurſum celi fulgentia tẽpla receptãt
Iterum Lactantius ibi de Ferecide. Inmmoꝛ⸗
tales eſſe aimas ferecides diſputauit. hec vo pꝓ

pꝛia eſt in noſtra religione doctrina. Ergo Pi⸗

cearcus cuʒ DBemocrito errauit:qui perire cuz

coꝛpoꝛe ac diſſolui argumentatus eſt. Quinti⸗
lianus ita retulit. Si quis ſciat quis ſit finis bo

noꝛum:que vera felicitas.nunqᷓ; ſibi videbitur

5ÿpmitura moꝛte ꝑire. Et Ouidius li.iij. metha⸗
moꝛphoſios. Altima ſemꝑ expectãda dies ho

mini diciq; beatus. Ante obitũ nemo ſupᷣmaq;
funera dabit. Saluſtius in li.de republi. Inge
nia Sasi facinoꝛa ſicut anima immoꝛtalia

ſunt. Nalerius maximus li.ij.c.j. Aſſerit moꝛẽ

fuiſſe galloꝛũ mutuare pecunias vt eas recipe⸗

rent apud inferos. Seneca ad Lucillum itaſcri

bit.Si tranquille volumus viuere in expedito

habenda eſt aima. vt ſiue illam inſidie ſiuc egri
tudines petant.quid aliud debeo: niſi vtexeat
exhoꝛtari ⁊ cũ oĩbus eam bonis emittere: Na⸗

de inq; vade foꝛtiter. vade feliciter.nihil dubi⸗

tans. en rerũ natura q̃ te generauit expectat. et
locus iſte melioꝛ ⁊ tutioꝛ.Oidimus ad Ilexan
drum ita loquit᷑. Nos nõ ſumus huius mundi . .
eſt foꝛma abſoluta ⁊ nõ cõpoſita ex materia et
foꝛma. Hã ſi ſic eſſet cõpoſita.foꝛme reꝝ recipe
rent᷑ in ea vt indiuiduales.⁊ ſicnon cognoſce⸗

incole:ſᷣ aduene.nec ita in oꝛbem terrarũ veni⸗
mus tanq; in eo conſiſtere libeat:ſ tranſire.pꝛo
peramus em̃ ad patriũ larem nullis delictoꝛuʒ

ponderibus pᷣgrauati.Tullius in queſtionibꝰ

tuſculanis clamat. NMon eſt lugenda moꝛs quã

immoꝛtalitas ↄſeqᷣt᷑. Idem in li.de ſenectute in
ducit Cathonem conferentẽ cũ NPublio ſcipi/

one ⁊ Gayo lelio. Ego inqͥt patres veſtros vi⸗
uere arbitroꝛ ⁊ ea quidem vita que eſt ſola vi⸗

ta nominanda.Nam dũ ſumus incluſi in his ꝓ
paginibus corpis munere quodam neceſſitat/
⁊ graui oꝑe ꝑfungimur. Eſt em̃ cele ſtis animꝰ

ex altiſſimo domicilio depꝛeſſus ⁊ quaſi demer
ſus integrum locũ diuine nature eternitatiq; cõ
trarium. Sed credo deos immoꝛtales ſpiraſſe
animos inlhumana coꝛpa vt eſſent qͥ terra vte⸗
rentur.quiq; celeſtiũ oꝛdinẽ ↄtemplantes imi /
tarẽt᷑ eũ vite mõ atq; conſtãtia.Nec ſolũ me rõ

impulit vt ita crederẽ:ſᷣ nobilitas etiã ſummo⸗

rum pᷣoꝝ ⁊ auctoꝛitas. demonſtrabunt᷑ mibi
pᷣterea qᷓ̃ Socrates ſupᷣmo die vite de immoꝛta

litate aĩioꝝ diſſeruiſſet. Is qͥ eſſet oim ſapiẽtiſſi

mus oꝛaculo Apollinis iudicatus.Quid mita

ſic mihi ↄſuaſi ſic ſentio cum tanta ſit celeritas

animoꝛũ memoꝛia pᷣteritoꝝ.futuroꝝ pꝛudẽtia

tot artes.tot ſcie.tot inuẽta nõ poſſe eã naturã
q̃ res ipᷣas cõtineat eſſe moꝛtalem. ¶ Scðo ap⸗

multiplex aſſignari poteſt.
CPꝛima dicitur ceſſationis.
¶Becunda ſuperationis.
Zeria onerationis.
TAuarta inclinationis.
¶ Quinta perfectionis.
¶ SBexta oꝛdinationis.
¶ Septima iuſtiſicationis.
COctaua remunerationis.
C Hona aſſimilationis.
¶Becima reſurrectionis.
lecima oꝛationis.
cima comparationis.

Mꝛia rõ ex qua colligit᷑ ꝙ ſit immoꝛtalis aia

ðe ceſſationis. Ceſſat qdẽ in ea materia cum ſit
a ſimplex ⁊ non ſit compoſita ex mat᷑ia ⁊æ foꝛ

ma. VUn Augꝰ. in. vij. ſup Geñ.ad lram ait. &α

aĩia nõ eſt facta ex maria coꝛꝑali neq; ex matia
ſpũali.Et hͥ manifeſtũ ẽ ſᷣm Cho.j.ꝑte.q.lxxv
pᷣcipue ⁊ rõe humane aie inq;tum eſt intellecti⸗
ua. Nã oẽ qdð recipit᷑ in aliqͥ recipi᷑ pmodum
recipientis.Sic aũt cognoſcit᷑ vnũqðq; ᷣm q
foꝛma eius eſt in cognoſcẽte. Aima aũt intelle/

ctiua cognoſcit reʒ aliquã in ſua natura abſolu

ta.puta lapidẽ inqᷓ;tũ eſt lapis abſolute.Eſt ꝗ

foꝛma lapidis abſolute ᷣm rõʒ ꝓbᷣam formaleʒ

in aĩa intellectiua.Quare ⁊ ipᷣa aĩa intellectiua

ret niſi ſingulare. vt accidit in potentijs ſenſiti⸗
uis qᷓ recipiũt foꝛmas rerum in oꝛgano coꝛꝑali
Aateria em̃ eſt pᷣncipiũ indiuiduatõis foꝛma

rum. Relinquit᷑ ergo ꝙ aia intellectiua ⁊ omis

paret ꝙ aia ſit immoꝛtalis ex euidentirõe: que

Ni
s
lian

inn.

Wer

.N₰

300

ſraſe
e⸗

imi/
ero
mo⸗

hi

nol
iſ
ntt
n⸗
lin
Wi
unn
ee

gti
unſt

intellectualis ſubſtantia cognoſcẽs foꝛmas ab/
ſolute caret compoſitiõe materie ⁊ foꝛme.Om⸗
nis autẽ coꝛruptio ꝓcedit a conditione materie
licet enim ſit incoꝛruptibilis ⁊ ingenita ᷣm ſe.
vt dicik.j.phiſi. tamen eſt cauſa coꝛruptiõis eo
in potentia ad multas foꝛmas nec ſatiſfit ap/
petitui ſuo ꝑ aliquam foꝛmã coꝛpoꝝ inferioꝛũ

Vnñ licet materia ꝓpꝛie non coꝛrũpat᷑ ꝑ ſe:nec
foꝛma ꝑ ſe:ſᷣ ſolum compoſitũ.iñ coꝛruptionis

huius cauſa eſt materia. Cũ igit᷑ vt dictum eſt
aĩa nõ ſit cõpoſita ex materia ⁊ foꝛma. qꝛ tunc

nõ diceret᷑ aĩa ̊ animatũ.& patʒ ꝙ aĩa eſt incoꝛ

ruptibit. Et vt inqͥt ho. vbi. S. dato ꝙ aima
eſſet cõpoſita ex mã ⁊ foꝛma.iñ adhuc opoꝛte⸗

ret ponere eã incoꝛruptibilem.nõ em̃ inuenitur

coꝛruptio niſi vbi inuenit᷑ ↄrietaſ. Generatões
nãq; coꝛruptiões ex zrijs in oria ſunt. Ande
coꝛꝑa celeſtia qꝛ nõ hñt materiã ↄrietati ſubie⸗
ctam incoꝛruptibilia ſunt. In aĩma aũt intelle⸗
ctiua nõ põteſſe aliqua ↄrietas. recipit em̃ ßᷣm
moduʒ ſui eſſe.ea vo que in ipᷣa recipiunt᷑ ſunt

abſq; grietate. Nam intelligit ignem ⁊ aquam

abſq; Zrietate. Rões qͥdem ↄtrarioꝝ in intelle
ctu non ſunt ↄtrarie:ſ eſt vna ſentẽtia ↄtrario⸗
rum. Impoſſibile eſt &̊ q anima intellectiua ſit

coꝛruptibil. ¶ Secũda rõ qua oſtendit᷑ ꝙ ani⸗
ma ſit immoꝛtal dicit᷑ ſuꝑatiõis. Suꝑat aima
intellectiua ⁊ excedit nobilitatem ⁊ dignitatem
quoꝛũcũq; coꝛpoꝛũ tam elemẽtariũ q; celeſtiũ.

qð ꝓbat᷑ ex dictis omniũ ſapientũ. Inqͥt Au⸗

guſti. in li.de libero arbi. Oĩis aima omi coꝛꝑe
eſt nobilioꝛ ſeu melioꝛ.Et idem li.lxxxiij.q̃ſtio.
Omnis aia melioꝛ eſt omni coꝛꝑe. Et idem in
li.de duabus aĩiabus.Aia luce iſta quaʒ hoies

venerantmelioꝛ ẽ.qmquidem illa intelligit᷑ mẽ

te.hec ſenſu coꝛpoꝛis innoteſcit. Et idem.viij.

de ciui.dei.c.xv. Omni coꝛpoꝛi pᷣferunt᷑ aime.

Et in li.ſoliloquioꝝ.Quicqͥd celi ambitu conti
netur inferius ab aia humana eſt. Et Chꝛyß.i
li.de lapſu mũdi.Quanto ait celũ terra pulcriꝰ
tanto aime pulchꝛitudo oẽm foꝛmaʒ qᷓ;uis pul
cherrimi coꝛpoꝛis ſuperat. Ad idẽ eſt glo.c.cũ

Omne quod non ſubijci motui celi eſt incoꝛu

Xriij

ptibile. Nam motus celi eſt cauſa generatiõis
⁊ coꝛruptionis.ſᷣ anima non ſubijcit᷑ motui celi
nam nullũ minus nobile põt agerein maiꝰ no⸗

bile nec illud deſtruere. Sic itaq; cũ aima rõna
lis que eſt ſpũs nobilioꝛ ſit celo quod eſt coꝛpꝰ:

177

non ſubijcief celo. Inſup hoc demonſtrari põt
AQuia tanto creatura eſt nobilioꝛ qto mag ap⸗

pꝛopinquat deo. vnde creature que ſunt tanũ

2 ſolum habent eſſe ſunt in infinito gradu nobi⸗

litatis. Creature que habenteſſe ⁊ viuer eſunt
illis nobilioꝛes. lto dignioꝛes vo ſunt crea⸗

ture que habẽt eſſe viuere ⁊ ſentire. Quibꝰ om

nibus pᷣponunt᷑ creature q habẽt diſcernere et

intelligere. Cum ergo celi habeant tm̃ eſſe. ſeqt

ꝙ incompꝑabiliter illis ſit excellentioꝛ aia. o⸗
teſt adhuc aĩma inclinatiões coꝛpoꝛis ex influ⸗
entijs coꝛpoꝛuʒ celeſtium repᷣmere ⁊ refrenare.
Quare cũ nec a celo cauſetur nec illi ſbciatur
erit ꝑ conſequens incoꝛruptibitł. ¶ Tertia rato⸗
oſtendẽs aiam eſſe immoꝛtalem ðꝛ operatiois.

CEuiuſſibet nanq; ſubſtãtie coꝛruptibilis opera
tio ſua duratiõe debilitat᷑ ⁊ deficit vſq; ad vlti⸗

mum defectum qui eſt coꝛruptio velmoꝛs. Sʒ
operatio animeſua duratiõe inualeſcit ⁊ ꝓficit

dꝛ vt ſcribit᷑ Job.xij.c. In antiquis eſt ſapien

tia ⁊ in multo temꝑe pꝛudẽtia. deo apparet
ania ſit immoꝛtał ⁊ incoꝛruptibilis. ¶C Quarta

rõ qua ꝓbat᷑ ꝙ aima ſit immoꝛtalis dicit incli/

nationis. Geés qdẽ hoies naturalit inclinant᷑
ad deſideranda vitã ꝑppetuã beatitudinem. B

impoſſibile eſt appetitũ naturalẽ eſſe fruſtra.ex

7 7„

jj. meihaphi. vbi dicit Ariſto. deſideriuʒ natu
rale nõ eſt fruſtra. Et in li. de celo ⁊ mũdo. Ha

— —

tura nõ facit aliqð factũ vanũ. Igif neceſſe eſt

ponere aiam imoꝛtalẽ hec eſt rõ Tho. in. ij.

gstiles c. lxx viij. ⁊ in.j.ꝑte.q.lxxv. ¶ Quinta

rõ ðꝛ pfectionis. Ad ꝑfectionem nanq; vniuer

ſi requirit᷑ diuerſus gradus creaturarũ. AVnde

Hrego in. iiij. dialogoꝛum dicit. Tres vitales

„ „ . — .

ſpũs creauit omnipotes deꝰ. Anum qui carne

tegit᷑ ⁊ cum carne moꝛit᷑. hic eſt iumentoꝛum ⁊

ſit. de etate ?⁊ qua.oꝛdi.Et.xij.q.j.c.pᷣcipimus.

Et confirmat᷑.xxiiij.q.iij.c.ſi habes.Et de pe.

⁊ re.c.cum infirmitas. Et.C.de ſacroſan.ec.l.
ſancimus.Et Ariſto.in pᷣncipio li.de aima do⸗
cet qualiter ſcientia de anima qᷓ;tum ad bonita-⸗
tem ⁊ honoꝛabilitatem eſt pponenda alijs ſcaien
rtijs naturalibus que ſunt de numero bonoꝛum
honoꝛabiliũ ppter nobilitatẽ ſbiecti qð eſt aia
intellectiua. Iterũ in.j.de aia ait. Aia autẽ ali⸗
A meli⸗ eſſe ⁊antiqus ·i. nobiliꝰ impoſſibile ẽ.

Impoſſibilius auteʒ adhuc intellectu.i.eſſe ali

qd nobilius.rationabiliſſimũ enim eſſe habet ⁊
nobiliſſimum vᷣm naturꝗ. Ex his arguitur ſic.

anima iũ irrationabiliũ. Aliũ q carne nõ tegit᷑
nec cũ carne moꝛit᷑.hic eſt angeloꝛũ. Ettertiuʒ

qͥ carne tegit᷑ ⁊ nõ cũ carne moꝛit. hic eſt hoim
ratione pᷣdictoꝛũ.Apparet ergo ꝙ ad pfectiõeʒ

ta raſo dici oꝛdinatiõis:⁊ hoc refertur ad di⸗

uinam ſapientiam. Sapientis nanq; eſt oꝛdina

re bona ad bonum optima ad optimũ finem.

Sis deus omnia oꝛdinauit ad hominẽ. vid.t᷑

.

ꝙ hõ poſt deum ſit omniũ creaturarũ finis. ꝗi

nis aut nobilioꝛ eſt pncipio.Cum ergo müdus

ſit ppetuus q;tum ad ſubſtantiã. vt patʒ de ele

mentis ⁊ coꝛpoꝛibus celeſtibus, ergo anima

„— „

erit perpetua. Hanc rationem Lactantius tanz⸗

git li. vij. diui inſti. vbi ait. Si hoĩm cã factus
eſt mũdus ⁊ita factus eſt vt eſſet eternus ſ.qᷓ;⸗
tum ad ſbᷣſtantiam:cur ip̃i quoꝛũ cauſa factus
eſt non ſunt ſempiterni. At nõnulli deo noſtro iĩ
gratiſſimi negare non confundunt᷑ ad hominũ
vtilitatem cũcta que in celo ⁊ qᷓ in terra ſunt eſſe
oꝛdinata. Qui audire debent illud quod ſcribi
tur Beuterono.iiij. c. Solem ⁊ lunam ⁊ omia
Aſtra celi creauit dñs deus in miniſterium cun⸗
ctis gentibus. Et Dauid loquẽs ad deum cũ
admiratiõe dicebat. Quid eſt homo ꝙ memoꝛ
es eius:aut filius homis qm viſitas eum. i
nuiſti eum paulominus ab angelis gloꝛia ⁊ ho
noꝛe coꝛonaſti eũ ⁊ cõſtituiſti eum ſuper opera

manuũ tuarũ.Oia ſubieciſti ſub pedibus eius

oues ⁊ boues vniuerſas inſuper ⁊ pecoꝛa cãpi
Aolucres celi ⁊ piſces maris. Et de hoc Au⸗
guſt i adhuc ita loquit᷑ Omnia dñe ſbᷣ pedibꝰ
hominis ſpᷣieciſti. vt ſolus homo ſuꝑ omia tua

tuus ellet totus.Exterioꝛa nanq; ꝓcoꝛꝑe cun
cLta creaſti. Ipm vo ꝓ anima animã ꝓ te vt tibi

ſoli vacaret te ſolum amaret ⁊ poſſideret ad ſo⸗
latium. Lactantius aũtli.vij.diuinarũ inſtitu
tionũ pᷣus elegant᷑ ſuadet mundũ ſine cã factuʒ
non eſſe.demum ⁊ ꝓpter hominẽ a deo ↄdituʒ
conſitet. Inquit ergo ſic.Cum mũdus omẽſq;
partes eius vt videmus mirabilis ratio guber
net:cum celi temperatio ⁊ equalis in ipᷣa varie
tate curſus aſtroꝛum luminũ q; celeſtiũ:tempo
rum conſtans ac mira deſcriptio:terrarum va⸗

ria ſecũditas:plana campoꝛũ munimenta:⁊ag
geries montiũ:viriditas vbertaſq; ſiluarũ: föo⸗
tium ſaluberrima eruptio. Fluminũ opoꝛtuna

inundatio. Maris opulenta ⁊ copioſa interfu
ſio: ventoꝛũ diuerſa ⁊ vtilis aſpiratio: terra ce
teraq; omniaratiõe ſumma conſtent. Quis taʒ
cecus eſt vt exiſtimet ſine cauſa facta eſſe: in qͥ⸗
bus mira diſpoſitio puidentiſſime ratiõis elu/
cet. Deinde ſequit᷑ Lactãtius inſinuans ꝙ nõ
niſi ꝓpter hominẽ cuncta ſint facta ⁊ ait Quis
eſt enim tam ineptus vel tam ocioſus.vt agsre
dDiatur aliquid facere fruſtra ex quo nullam vti
litatem nullum cõmodum ſperet. qui domum
eliſicat non ideo ediſicat vt tantũmodo dom⸗
ſit:ſed vt in ea poſſit habitari. Qui naueʒ fabꝛi
cat non ideo inſumit operam vt tm̃ nauis appa
reat: ß vt ea nauiget᷑. Item qui vas alicuod in
ſtituit ac foꝛmat nõ pꝛopterea id facit vt tm̃ fe⸗
ciſſe videatur: ſed vt vas illud effectum capiat
aliquid neceſſariũ. Similit᷑ cetera quecũq; fiũt
non vtiq; in ſuꝑuacuum: ſed ad vſus aliquos

vtiles laboꝛantur. Mundus ergo a deo factꝰ
eſt non vtiq; pꝛopter ipᷣm mundum. MNeq; eniʒ
aut caloꝛe ſolis aut lune aut aſpiratione vento⸗

rum aut humoꝛe imbꝛiũ aut alimonia frugum

cum ſenſu careat indiget. Sed neillud quidem

dici poteſt ꝙ deus pꝛopter ſeipᷣm fecit mũdum

quoniã poteſt eſſe ſine mundo ſicut fuit antea.
Et his omnibus quein eo ſunt queq; generan

tur deus non vtitur. Apparet ergo animantiuʒ

cauſa mundũ eſſe conſtructũ.qm̃ rebus his qui

bus conſtat animãtes fruunt᷑. Rurſus ceteras

gnimãtes hoiĩis cauſa eſſe factas ex eo claruʒ eſt
ꝙhomi uiunt ⁊ tutele atq; vſibus eius date
ſunt.qm̃ ſiue terrene ſunt ſiue aquatiles nõ ſen
tiunt mũdi ratõʒ ſicut hõ.hec Lact antiꝰ. At
autẽ bꝛeuius hanc ꝑtem decurramꝰ ugoili.

de arra ſponſeſic ad hoĩem dicit. Reſpice vni⸗
uerſum mundũ iſtuʒ ⁊ cõſidera ſi aliqͥd in eo ſit

qdð tibi non ᷣuiat. oĩs natura ad hunc finẽ diri⸗

git curſum ſuum vt obſequijs tuis famuletur.
tuiſq; neceſſitatibus ſm afſluentiã indeficientẽ

occurrat.hoc celuʒ hocterra hoc mare hoc aer

cuʒ his queſunt in eis vniuerſis explere nõ ceſ
ſant.ec hugo. Res eſt pꝛofecto ab omnibꝰ
ponderanda ni mmus oĩm pater de tot in /
numeris beneſicijs tot ampliſſimis muneribus
tot abundantiſſimis gratijs voluerit animã ra⸗
tionalem dotare. Ipi coꝛpus oꝛganicũ mirabi
li opiſicio extructũ cum ſenſibus copulauit Ip

ſi celos ⁊ ſidera firmamẽti elemẽtaq; omia ⁊ ex

illis cõpoſita puire iuſſit. Ipᷣi angelos ad cuſto
diam deputauit. IJpᷣi leges ⁊ pꝛecepta bene vi⸗

uendi inſtituit. Et cum nec ſic ſuum creatoꝛem
agnoſceret miſit vnigenitũ filium ſuũ qui viam

veritatis illam doceret qͥ errantẽ ad ſemitam vi

te ꝑduceret.qui deniq; illam ſanguineſuo pꝛe⸗
cioſo redimeret. Quis igit᷑ tam egregiam: tam
inſignẽ:tam pᷣclarã:tamq; deo chariſſimã crea
lHuram ad imaginẽ ⁊ ſuã ſimilitudinẽ foꝛmataʒ
moꝛiturã audeat affirmare. Aperi oculos tuoſ
oaia tanto decoꝛe redimita. O aia tãta diligen
tiaa tuo creatoꝛe cuſtodita.O aĩa tanto laboꝛe

a Jeſu filio dei ⁊ virginis queſita.tãto doloꝛe

recuꝑata.tanto deniq; pᷣcio redempta.⁊ conſi
dera in teipᷣa ſapientiã dei: qui non ab re circa
tetanta dignatus eſt operari. ¶ Septima rõ q̃ᷓ

oſtendimus ꝙ aia ſit immoꝛtal dicit᷑ iuſtiſica/

tionis Clamãt oes ſancti iuſtiſſimũ eſſe deum

ſicut ptʒ in ᷣmone de iuſticia dei in quadrage⸗
ſimali noſtro. Et vbi eſſet iuſticia dei ſi aia cum
coꝛpe moꝛeret᷑.qñquidem tot mala in pñti re/
manẽt impunita. Sʒ ꝓfecto nõ ſine pena trãſi

bunt impij:qui in ſuis malis ⁊ iniquitatibus p
ſperant᷑.qꝛ in futura vita equiſſimus ille deus

reddet vnicuiq; ſᷣm opera ſua. vt latiꝰ diximꝰ
in pᷣtacto ᷣmone.HNõ gloꝛient᷑ peccatoꝛes ĩ ma
licia ſua.qm de illis inquit pſał.xxvij. Dauid
LCLonſumet᷑ nequitia peccatoꝛum. Et põ.xxxj.

Nn

ia.
nn
ti
gui

riſ
1op
in
na
nid

Multa flagella peccatoꝛis. Et ſapiẽs pꝛouer.
v.ca. Iniquitates ſue capiẽt impiũ.Naʒ ⁊ Se
neca in tragedijs hoc ipᷣm ꝓfitetur. Inqͥt autẽ
ſic.Quod qᷣſq; fecit patit᷑ auctoꝛem ſcelus repe
lit. Et Plato in fedrone dixit. Eſt in reuera de
functoꝛum animas extare:⁊ bonis melius eſſe.
malis aũt deterius.¶ Octaua ratio qua dedu

citur imoꝛtalitas aie dicit᷑ remuneratiõis.Hoc

ſpectat ad clementiã ⁊ benignitatem dei:quiſi

cut nullũ malũ impunitũ.ita nec vllũ bonũ irre
muneratũ relinqͥt.oc aũt eſſet ſi aia ꝑiret cuʒ

coꝛpe.qm̃ amici ſui qui coꝛpa eoꝛũ ⁊ volũtarijſ
caſtigationibus ⁊ illatis paſſionibus obtule⸗

runt nullam inde repoꝛtaſſẽt mercedẽ. Intuea⸗
mur quid apoſtoli:qͥd ↄfeſſoꝛes.quid vᷣgines:
qd ⁊ martyres egerint ꝓ dei amoꝛe.⁊ inde con

cludamus ꝙ ſi moꝛtua foꝛet illoꝝ aĩima dei ma

nus vacua eſſet a munere liberalitatis. Erraue
runt in ſolitudinibus illi in ſpeluncis: in cauer⸗
nis:inſciſſuris petrarũ ⁊ montium affligentes
carnem vigiihs:ieiunus:genuflexionibꝰ: ver/
beribus ⁊ diſciplinis.Ali ludibꝛia ⁊ vicula ex
perti ſunt. Allij lapidati ſunt. Alij capite ceſi.

Alij flãmis aduſti.Alij ſagittis vulnerati.Alijʒ

in mare ⁊ ſluminibus demerſi. Alij exquiſitiſſi

inis cruciatibus necati. vt deo gloꝛiã ⁊ honoꝛẽ
impenderent. Nunqͥd ſine retributione laboꝛa-
uerũt incaſſum:O pietas dei benedicti.O cha

ritas patris eterni. Ipᷣe vtiq; diligẽtibus ſe bo
na inuiſibilia pᷣparauit: que oculus non vidit:
⁊ qauris non audiuit. Et ꝓpterea ſaluatoꝛ noſt᷑

Matth̊.v.ca.ſuos diſcipu os confoꝛtabat di

cens. Beati eſtis cum maledixerint vobis ho/⸗
mines ⁊ ꝑſecuti vos fuerint ⁊ dixerint oẽ ma⸗
lum aduerſus vos mentientes ꝓpter me. gau/
dete ⁊ exultate quoniã merces veſtra copioſa ẽ
in celis. ¶ Nona ratio dicit᷑ aſſimilatõis. de qᷓ
ſic dicit Augꝰ. in lib.de ſpũ ⁊ aima. Jmmoꝛtalł
eſt aia:nea ſui creatoꝛis ſimilitudine diſcrepare
videat᷑.Nõ em̃ poterat eſſe imago ⁊ ſimilitudo
dei ſi vllo moꝛtis termino clauderet᷑. ¶ Becia
ratio dicit᷑ reſurrectiõis. Eſt articulus fidei q;

moꝛtui reſurgent.Et dc hoc diffuſe ſcripſi in ⸗

drageſimali in ᷣmone de reſurrectione genera
li. Quia itaq; erit reſurrectio que fiet per vnio

nem animarũ ad ſua ꝓpꝛia coꝛpoꝛa virtute di⸗
uina. Et quia xpᷣus ſurrexit a moꝛtuis. Et alij

poſt moꝛtem miraculoſe redierũt ad vitam:ne⸗
ceſſe habemus cõſiteri ꝙ aĩma ſit immoꝛtalis,
¶ Vndecima rõ ð oꝛatiõis. Oꝛat eccla ꝓ de⸗
functis ⁊ ſuffragia facit ꝓaimabus in purga⸗
toꝛio penale debitũ exoluentibꝰ. Igit᷑ aima eſt
immoꝛtal. C Duodecima ratio dicit᷑ comꝑati⸗
onis. Comꝑando quiſpe aiam que eſt vliima

foꝛ:ma ad pᷣmã materia ponẽda eſt aia incoꝛxru⸗

ptibilis. Mam ſicut eſſe intelligibile eſt pmané

tius qᷓ; eſſe ſenſibile.Sic ⁊ recipiens eſſe intelli⸗
gibile eſt pmanentius qᷓ;recipiens eſſe ſenſibile
Sed recipitẽs eſſe ſenſibile eſt incoꝛruptibłe m
ſuam ſbam.ſ.materia pᷣma.ergo multo foꝛtiꝰ in

tellectus poſſibilis qͥ eſt receptiuus foꝛmarum

intelligibiliũ. ¶ Tertio aparet ꝙ ſit immoꝛtal
aia ex clara exemplatione.Sunt tria exẽpla lu⸗

cidiſſima qᷓ oſtendunt giam eſſe immoꝛtalem: in
dqbus tanq; in ſplendidiſſimo ſpeculo qlibʒ tan

te rei veritatem inſpicere põoo.
CPꝛimũ exemplũ dicit᷑ tolleratöis.

—„ 2

CSecundũ aparitionis.
Tertiũ exauditions.
CNPꝛimũ exemplũ ðꝛ tolleratiõis. vt em̃ ſcri⸗
bit Cicero in queſtionibus tuſculanis. Nemo
vnqᷓ; ſine magna ſpe immoꝛtalitatis ſe pꝛo pa⸗
tria offerret ad moꝛtem. De martyribus claruzʒ
eſt ꝙ moꝛtem non timuerũt quam vitare potu⸗
iſſent ſi xpᷣm relinquere voluiſſent. Sed ad phi
loſophos veniamus. Recitat Augꝰ. li.j.de ci.
dei. e. xxij. qͥdam phᷣus Theobꝛetus nomie

lecto Clatonis libꝛo de immoꝛtalitate aian. de
muro ſe pᷣcipitem dedit. itaq; interfecit ſemetip

ſum. Et Lactantius li.iiij.diui.inſti ait. li
ex his qͥ eternas eſſe aimas ſuſpicati ſunt tanq;
in celum migraturi ſibüpis manus intulerunt.
vt Cleantes: vt Criſipus.vt Empedocles et
Zeno.Etex romanis Catho: qui fuit in omni
vita ſua ſocratice vanitatis imitatoꝛ.⁊ quia de
Cathone ſit mentio. Sciendũ ꝙ multi fuerunt
ſic nominati. Nam fuit qͥdam catho Cẽſoꝛinꝰ:
de quo fit mentio in li.de amicitia.⁊ in queſtio
nibus tuſculanis a Cicerone. ⁊ a Plinio in li.
de viris illuſtribuſ.Et a Valerio in rubꝛica de
ſtudio ⁊ induſtria. Hic fuit eloquentiſſimꝰ lit⸗
teris grecis ⁊ latinis eruditus młtaq; fecit ma⸗
gnifica pꝛo republica ⁊ conſulendo ⁊ pꝛeliãdo.
Qui vt ſcribit᷑ in ſpeculo geſtoꝛum mũdi tedio
duplicis quartane effectus vt beatioꝛe vita fru
eretur ſemetipᷣm interfecit. Fuit ⁊ alius Catho
filius ſupꝛadicti vir bellicoſus. qui vt ſcribit
Frontinus) cum in bello contra Macedonie

regem pugnaret equo pꝛolapſus cum ſerecolle

giſſet animaduertit gladium cecidiſſe e vagina
quem foꝛtiter recuperauit: æ vulneratis hoſti⸗

bus ad ſuos redijt. Quod exemplũ adeo roma

nos anlmauit ad pᷣliuʒ ⁊ macedones terruit:vt

ipᷣimacedones vincerentur. Fuit alius Mar
cus Catho filius ſupꝛa dicti ⁊ nepos cenſoꝛini:
]q̃̊ conſul in affrica diem clauſit extremũ.Catho

aũt vticenſis qͥ ⁊ poꝛtius fuit filius pꝛecedẽtis
Marci cathonis qͥ vticenſi s dicit eo ꝗ in yti⸗
ca libie ciuitateſe occidit. Cã vo fuit vi nõ ſub⸗

ſecutus fuerat. Mam vt ait Lullius in. bᷣmo de
officijs. ¶;oꝛs turpitudini ac ᷣuituti antepo⸗
nenda eſt. Ex hoc arguũt qͥdaʒ ꝓbantes ꝙ aĩa
ſit immoꝛtalis ex auctoꝛitate Ariſto.in.iij.eth.
q̊ͥ ait.ꝙ foꝛtis dʒ ſe exponere moꝛti ꝓ ſalute pa⸗
trie.⁊ hoc ſᷣm iudiciũ nãlis rationis. Sed niſi
aima eſſet incoꝛruptibilis nõ deberet hoc ape⸗
tere.qꝛ nõ eſſe ſimpliciter non caditſbᷣ appetitu
Sed ʒ̊ hoc nonnulli obijciũt dicentes ꝙ etiam
ſi aima moꝛeret᷑ cũ coꝛꝑe adhuc velle ſuſtinere
moꝛtem ꝓ liberatiõe patrie ⁊ ꝓ republica eſſet

m iudiciũ rectum rõnis. Nam melioꝛ eſt mo⸗-

dicus actus vᷣtutis intenſus qᷓ; vita vitioſa vł
