dionyſius occidere terminaſſet:⁊ is qͥ moꝛti ad
iectus eſſet:paucos dies qbus domũ ꝓfſiciſce⸗
ret᷑ a dionyſio impetraſſet: ſin aliũ ꝓ reditu ei
daret:alter rñdere ꝓ amico nõ dubitauit: affir⸗
mans ꝙ niſi rediret alius infra aonarute ſb
terminũ ipᷣe moꝛeret᷑. Oẽs pᷣmo iſto inſultu ſũt

iadmirationẽ verſi: qᷓ;ᷓ; derideret᷑ a plurimis
6 cũ tandẽ reuerteret᷑ amicꝰſeq; ad diẽ termini
p̃ſentaſſet:admiratꝰ tyrannꝰ eoꝝ fidẽ ſuppliciũ
remiſit. Rogãs ſe tertiũ in ſocietatẽ recipi. Sʒ

hodierna die tales minime inueniunt᷑: qͥnimo

vt QOuidiait li.ij de ponto. Diligit᷑ nemo nifi
cũ foꝛtuna ſcða eſt.Et in lib.de triſtibꝰ.DOonec
eris felix multos numerabis amicos Tpaſi fu
erint nubila ſolus eris.Et in eodeʒ libꝛo: ſic de
gquodã ſuo amico tepido lamentat.
ergg. In caput alra ſuum labent᷑ ab equoꝛeretro.
CPꝛima amicitia ð mala. que eſt inter eos
maali ſut.ſicut Luce.xxiij.ca.ſcribit᷑ factiſũt
amici herodes ⁊ pilatus. Abi glo.nephanduz
fdus qo herodes ⁊ pilatus in occidendo xᷣm
pepegerũt. ꝓpterea Ariſto. viij. ethi. ait. ca. iij

Flumina:cõuerſis ſolq; recurrit equis
Terra feret ſtellas:celum ſcindet᷑ ararrro

Anqda dabit flãmas: dabit ignis aquas

Omnia nature pꝛepoſtera legibus ibunt.

NParſq; ſuũ mundi nulla tenebit iter.

Omnia iam fient fieri q̃ poſſe negabam.

Eden
binteby
diatnalo
Napot
icntio⸗
occultar⸗

du

a
Nhüe
beichd
poete
minenn
nerti. Q
nſecali
ßapuea
ogitat
ſakentno
noib⸗
hindem
gvodan
heminin
ninanrre
mnquern
(plato.
marerab
ülſornc
ghine

Et nihil eſt de quo nõ ſit habenda fides.
hHec ego vaticinoꝛ:qꝛ ſum deceptus ab illo.
KLaturum miſero:quem mihi rebar opem.
Allud amicitieſanctũ ⁊ venerabile nomẽ

Retibi ꝓ vili ſub pedibuſq; iact.
Tertia igit᷑ amicitia ⁊ vera eſt illa quefũda⸗

tur ſup vᷣtute ⁊ pſeuerat in quolibet ſtatu ſiue
pꝓſperitatis ſiue aduerſitatis.

„

Be ſignis vere amicitie. Caplin.·

*Ertin mylterin

SPtemplanduʒ de amicitia dicitur ſi⸗
gnificatio. Sunt enim aliqua ſigna
per que cognoſci poteſt quãdo quis eſt verus
amicus. Et hec diſtinguuntur in tria. Nam

¶ Alia ſunt ſigna coꝛdis.

¶ Alia ſunt ſigna oꝛliiis.·
¶ Alia ſunt ſigna opeis.

¶ Pꝛimo ſunt alia ſigna coꝛdis.que ſubdiui⸗
Ripoſſuntinrtigg
¶ Pꝛimũ eſt voluntatũ concoꝛdatio.

¶ Scom ſeccretoꝝ cõmunicatio.
CTentü animi ↄfirmaio.
CPꝛimũ ſignũ eſt voluntatũ ↄcoꝛdatio.de q̊

ait Lulliꝰli.de amicitia. Idẽ velle ⁊idẽ nolle.
E⸗a demũ vera eſt amicitia:qð vtiq; ĩtelligẽdun
ẽin rebꝰvtuoſis:debitis:⁊ honeſtis. Nã ↄcoꝛ
dia maloꝝ nõ vere amicitia:ſᷣ ſᷣm ſilitudinem

dici põt. ¶ Scðm ſignũ ẽ ſecretoꝝ ⁊ ↄſilioꝛuʒ

cõicatio.vt em̃ ait Ambꝛao.li.de officijs. Nihil

occultat amicꝰ:ſi verꝰ ẽ. Nerũtñ caute agendũ

ẽE yt ſᷣuet᷑ regula Senece ad lucillũ dicẽtſ. Oia
cui amico delibera:vᷣ de ipᷣo pꝛius.Naʒ inquit
Aaerobiꝰ lib.ſaturnaliũ. Ita amicũ habeas

vt hũc fieri poſſe inimicũ putes.Et Valeriꝰ ru

bꝛica de dilectione ⁊ amoꝛe dicit. Rias aiebat
opoꝛtere hoies ita ĩ vſu amicitie verſari vt me

minerint eã ad quiſſimas inimicitias poſſe cõ⸗

uerti.Qð qͥdem pᷣceptuʒ pᷣma ſpecie nimis foꝛ⸗
taſſe callidum videbat᷑:nimiũq; ſimplicitati:q̃
pcipue amicitia gaudet ↄtrariũ:ſᷣ ſi animi alti⸗
oꝛ cogitatio demiſſa fuerit ꝑ qᷓ; vtile reperietur
¶ Tertiũ ſignũ vere amicitie ðꝛ animi ↄfirma
tio. Hhoc vtiq; ad verã amicitiã ſpectare cogno
ſcit᷑:vt non ſtatim mala de amicis credãaãtur ſu⸗
ſurronibꝰ ⁊ bilinguibꝰ. Ideo Aaleriꝰ li.iiij.ru
bꝛica de moderatione.laudat plautonẽ.qui cũ

aꝗ quodam audiret xenocratẽ diſcipulũ ſuũ de
ſe multa impie locutũ ſine vlla cunctatione cri

minantẽ reſpuit. Inſtabat ille certo vultu cau⸗
ſam querens cur ſibi fides nõ adhiberet᷑. Adie

cit plato. Non eſſe credibile vt quem tãtopere

amaret ab eo non düigeret. Poſtremo cuʒ ad
iuſiurandũ inimicitias ſcrentis malignitas cõ⸗
fugilſſet ne de giurio eius diſputaret affirmauit

re. ¶ Tertiũ ſi⸗

xvi iſ.
nunqᷓ; xenocrat? illa dicturũ fuiſſe: niſt ea dici

expedire ſibi iudicaſſet. ¶ Secũdo ſunt alia ſi⸗
AInga oꝛis ⁊ hec diſtinguũtur intri

CPꝛimũ eſt ſecreta monitio.

¶ Scoᷣm rectalocuiio.

TTerti manifeſta laudatio.

C Pꝛimũ ſignü oꝛis vere amicitie ſecretamo
nitio. Cũu ſcʒ qs dephẽdens in aliqͥ ſuũ amicuʒ
errare ſecrete ſtudet illũ monere Juxta ſaluato

ris nr̃i documẽtũ.qͥ Matth. xviij.c.dixit Si
peccauerit ĩ te frater tuꝰ: vade ⁊ coꝛripe eũ ĩter
te ⁊ ipᷣm ſolũ. Et ð p̊ ita pulchꝛe loqᷣt Ambꝛo.
liiij. de offcijs. Obiurget amicus amicũ:non

iactãtie ſtudio:ſᷣ affectu charitatl: vt nec amo⸗

nitio aſpera ſit:nec obiurgatio cõtumelioſa Et

Seneca in li. de moꝛibꝰ. Vires tuas mag ami
ci ſentiam bñficijs qᷓ; iniurijs. C Scom ſignuʒ
oꝛis eſt recta locutio.vt amicꝰ magis lot ami

co vera ⁊ vtilia qᷓ; blanda ⁊ falſa ⁊ cũ ſuo dãno

illi placẽtia.Hinc ſapiens Mꝛoũuũ.x.ca.ait. Si⸗

.

mulatoꝛ oꝛe decipit amicũ ſuũ.Et.xvj.ca. Air
iniquꝰ laudat amicũ ſuuʒ: ⁊ ducit eũ ꝑ viã non
bonã.Et Augꝰ ſuꝑ illo verbo pſalmiſte. Lau⸗

dat᷑ peccatoꝛ in deſiderijs aie ſue. Adulantiuʒ

inquit lingue alligant animas in peccatis:dele

ctat em̃ ea facere in quibus non ſoluʒ metuit re

phenſoꝛ:ſed etiã laudat᷑ peccatoꝛ.¶ Tertiũ ſi⸗
gnü eſt manifeſta laudatio.vt em̃ inqͥt Chꝛy.
Hic mos amantiũ eſt vt amoꝛẽ ſuum ſuentio te
gereneqant. C Tertio ſunt alia ſigna vere ami
citie in opere:⁊ hec adhuctria.
CPꝛimũ eſt grata cõuerſatio.

—

Scm pꝛompta condeſcenſio.
ertiũ honeſta ſatiſfactio.

maſigng ſt ↄuerſatio. Inqᷣt em̃
1

riſto. ix. Ethicoꝝ. . amicus ẽ alius ipᷣe.Et

Tulliꝰ. Amicꝰ ẽ alter ego. Idcirco qͥ veri ami⸗
ci ſũt:libenter ↄueniũt:familiariter ↄuerſantur
AQuare ⁊ Ariſto.dicit amicis eligibiliſſimũ
eſt cõuiuere. C Scom ſignũ eſt pꝓmpta conde

ſcenſio. Cũ qͥs amico ↄdeſcẽdit ſubueniendo ſi

n

bi in neceſſitativꝰ ſuis. IJdeo phᷣus qͥdã cũ dice
eſt. cur inqᷣt illo diuite pauꝑ eſt:amicus nõ eſt:
q̃ particeps non eſt foꝛtune.Et dũ amicꝰ aliqᷣd

expoſtulat:non eſt ꝓcraſtinandũ. Vñ ſapiẽs
in Pꝛouů.dixit.Ne dicas amico tuo vade ⁊ re⸗
uertere cras em dabo tibi cum ſtatim poſſis da
gnü eſt honeſta ſatiſſactio. Nec
amicus turpia petere debet:nec alius in his ſa
tiſfactere tenetur. Hinc Aalerius libꝛo.vj. Ru
bꝛica grauiter dicta aut facta.reſert publiꝰ Ru

tilius cum amici cuiuſdam iniuſte rogationi re
ſiſteret: atq; is per ſũm indignationẽ dixiſſet.
AQuid ergo opus eſt mihi amicitia tua: ſi Aod

Sermo k x.
rogo non facis. Reſpondit.imo qd mihi tua:ſi
ꝓpter te aliqͥd inhoneſte facturus ſũ Et Auluſ
gelius in pᷣmo noctiũ acticaꝝ querẽs an ꝓvtili
tate amicoꝛꝝ delinquendũ aliqñ ſit.ait. Chilo
lacedemoniꝰ de hoc dubitauit. Nericles athe⸗
niẽſis egregius vir ingenio boniſq; oib diſci⸗
plinis oꝛnatus ab amico ſuo rogatus vt pꝛo re
cauſaq; eius falſum deieraret Rñdit. Opus ẽ
me amic cõmodareſed vſq; ad aras theophꝛa
ſtus parua inquit ⁊ tenuis vel turpido vel infa
mia ſubeunda eſt. Si ea re magna vtilitas ami
co queri põt rependitur quippe ⁊ cõpenſatur le
ne damnũ delibate honeſtatis maioꝛe alia gra
uioꝛeq; in adiuuando amico honeſtate.hec au
luſgelius.Sed Cicero in libᷣ.de amicitia ita cõ
cluſit Nulla ẽ excuſatio peccati:ſi amicitia pec

caueris.HNã cũ cõſiliatrix amicitie vtutis:opi/

nio fuerit. difficile ẽ amicitiã manere:ſi a vtute
defeceris. Hec de amicitia ſcripta ſũt:vt cogno
ſcat vnuſquiſq; quãta ſit vis illius:que tamen
arariſſimis obſeruat᷑:vt decet: vbiq; eteni pua
tus amoꝛ alas ſuas iam expandit: vnuſqᷣſq; q
ſuũ eſt q̃rit ⁊ ſuo tm cõmodo ſatiſfacere ſtudet.
Nos vo qͥ xpᷣiani ſumus ad amicitis excolẽdã
inducimur:ꝑ legem illã diuinã: quã xpᷣs deus
Dei filius de virgine natus verbo docuit:pari⸗
ter ⁊ exemplo. DRiliges ait ꝓximũ ꝓ tuuʒ.qð ſi
fecerimꝰ pignus eterne vite ab eo largiter acci⸗
picmꝰ:qͥ ſuam nobis gram largiet᷑ ĩ pᷣſenti ſecu
lo. Et in futuro gloꝛis ſempiternã:in qua viuit
2 regnat ꝑ inſinita ſecula ſeculoꝝ. Amen.

¶Sermo. lxix, debeariſſimo cofeſſoꝛe
Antonio paduano de oꝛdine minoꝝ

ttas abſcõdi ſupꝛa mõtẽ poſita. vba
ſit redeptoꝛis nr̃i oꝛiginalit ¶at.
vx. ca. ⁊ in euangelio pᷣſentis ſolẽnitatis Cuncti
fere moꝛtales qͥ baptiſmali caractere ſũt inſigni
i: vcatũ antoniũ paduanuz deuotiõe ardentiſ/
ſima colunt ac venerant᷑:nec ipᷣe patrociniũ eiꝰ
expoſcentibꝰ:ita ſit affabilis ⁊ ꝓpitius vt vide
atur quodãmodo cuʒ illis cõuiuere ⁊ cõmoꝛa⸗
ri. Nullꝰa fonte ſue dulcedinis ſitibũdus abſce
dit: omibuſq; eum inuocantibꝰpꝛeſto eſt Etvt
veriſſime cantat eccleſia Ad ſacrum eius tumu
lum frequẽter membꝛa languentũ: modo ſani⸗
tati quolibet moꝛbo fuerint grauata reſtituũt̃᷑.
Nꝛopterea ne beneſicioꝛuʒ illius imemoꝛes ac
cuſemur:in ſolenntate pᷣſenti ad ſue laudis pᷣco
nia extollẽda:oĩi ſtudio:oi diligẽtia:oiq; vi di⸗
cẽdi debemꝰincũbere.Eſt qͥpe in eccłia dei ve
lut ciuitas poſita in cacumine mõtis:q̃ ab oibꝰ
vigderi pᷣt.vt vᷣba ꝓpoſita dicũt.Qm multa in

4

de neceſſitate dubia declaranga.
¶ Pꝛimũ vwũ circa religionis ingreſſux ſitjba

hoc ſancto reperiunt᷑ qᷓ fulgent in domo dñi:luũ

centq; oĩbꝰ qͥ ſunt in illa: ꝓpter q̃ patrẽ qͥ eſt in
celis gloꝛificãt ⁊ bñdicũt.Sed vt iſta clariꝰ ha

beant de ſacto antonio in pᷣſentiarũ vᷣba factu⸗
ri. Triplicẽ excellentiã eius poꝛabimus.

C Pꝛima de religionis.
¶ Scda pᷣdicationls.
¶ Tertia gloꝛificationis.

ualit᷑ beatantoniꝰ etate tenellha

*

ſtini ſuſcepit. Indeq; zelo martyrij/
ſucceſus trãſiit ad religioneʒ minoꝝ

bitũ canonicoꝝ regularin ſacti augu

tia ſancti antonij:vꝛreligionis. BDe⸗

dicauit nãq; ſe deo: ⁊ in religioneſã⸗

cta laudabiliter vſq; ad moꝛtẽ pſeuerauit. At

em̃ ſcribit᷑ ĩ cronicis oꝛdinis noſtri minoꝝ.Fu
erunt anni vite beati antonij.xxxvj. Nam fuit
in domo parentũ annis ndecim. In monaſte

rio vo ſãcti vincentij annis duobus. Et in mo

naſterio ſãctecrucis de colimbꝛia nouẽ annis.
Poſtremo in oꝛdine beati frãciſei multis mira
culis clarus decẽ annes felicit᷑ ↄſũmauit.Etlʒj
in eo multa 2ueniãt:que ſue religionis ꝓfeſſio
nẽ extollũt:nos tñ tria dũtaxat explicabimꝰ.
CMꝛimu eſtees.
5cöm cauſalitas.
rtiũ charitas.

¶ Pꝛimũ quo extollit᷑ ꝓpfeſſio aſſimpte religi⸗
onis a beato antonio ðꝛ etas. Non em̃ expecta
uit ſenectã:non iuuenilibꝰannis pᷣus voluit ob
tempare:ſed vbiſextũdecimũ attigit annũ ſpꝛe

tis mundi ⁊ carnis illecebꝛis ad quoddaʒ ceno
bium oꝛdinis ſancti auguſtini vlixbone ciuita⸗
tis de q̃ ie oꝛiũdus erat vicinũ ſe cõtulit. JIbi
q; deuotꝰ habitũ religionis aſſumpſit:vbi biẽ⸗
nio exacto:amicoꝝ carnaliũ frequentia turba⸗
bat᷑:ne vt cupiebat ſedulo ↄtemplationi vaca⸗
ret:q̃re ad ſancte crucis de colimbꝛia cũ ſuperi⸗

oꝛis licẽtia aliud ſcʒ eiuſdẽ oꝛdinis monaſteriũ
cõuolauit.Sed pleriq; cũ hec dicimꝰ:vel anto

nio ad iuuenilẽ quaſi motũ imputãt:qꝛ ad reli⸗
gionẽ ſe tranſtulit:vł detrahũt viris religioſis

q inducere conant᷑ laicos vt ⁊ ip̃iſant religio⸗
ſi:aut religionẽ damnãat:q̃ viros quãdoq; flagi

tioſos atq; ſceleſtos recipit.Mꝛo quibꝰ tria ſũt

—

bendamaona deliberati.

q; ad religionis ingreſſum.
¶Ten

CSecom ytruz peccet ille qui hoꝛtat᷑ quoſcun
u vtrü peccatoꝛib' ſit denegandus re-

luena
ledecoꝛ
müͤci
dicoo⸗
wadee
NV
e
ſias
diue
diue
heſer

.
.Cn
ſelibe

imdine

hgerino
tgne
gii a.
Ugriuun.
eceſſtz
hen
tonon
epponi
ſosſie
ſaerne
dr
Gzi

l

e

Ben
neſſ
c
nfn
mit
nte
kinno⸗
nis.
uin
5S
ſio

——

nird

nüſyr
Cut
N
i⸗
ſba⸗
e⸗
cri⸗
tnii
nto
felii
oſts
go⸗
lagi
ſüt

ligionis ingreſſus.

¶ Ad pꝛimũ dubiun rñdet Tho. ſcda ſcde. q.

vVlt.. ꝙ diuturna deliberatio multa oſilia reqʒ

runt᷑ in magnis dubijs. vt dicit Ariſto. in.iij.
ethicoꝝ. In his autẽ q ſũt certa ⁊ determinata
nõ requirit᷑ ↄſiliũ.Circa aũt ingreſſũ religiõis

tria pñt ↄſiderari.ꝛimũ eſt ipᷣe ingreſſus reli

gionis ſᷣm ſc.Et ſicẽ certũ ꝙ ẽ meliꝰ bonũ:⁊ qͥ

deh dubitat quãtũ de ſeẽ: derogat vpᷣo qͥ hoc

ↄſiliũ dedit. Scðᷣo põt ↄſiderari religionis in⸗
greſſus ꝑ cõpararionẽ ad vires eiꝰ qͥ eſt ingreſ
ſurus.Et ſic nõ eſt locꝰ dubitatiõis:qꝛ illi qͥ in⸗

grediunt᷑ religionẽ:nõ ↄſidũt de vᷣtuteſua:ſed

diuina. ſᷣm illud Eſa.xl.ca. Qui ſperant iĩ dño

mutahũt foꝛtitudinẽ. Si tamẽ eſſet aliqð ſpeci⸗

ale impedimentũ: puta infirmitas coꝛpalis ꝛvl
onera debitoꝝ:vel aliqͥd hmõi requirit᷑ delibe

ratio:ↄſilium habendũ eſt cũ his qͥ ꝓdeſſe pñt

nõ impedire. Tertio põt ↄſiderari ingreſſus re
ligionis q;tum ad modũ:⁊ quã religionẽ qᷣs in
gredi debeat.Et in talibus haberi põt ↄſilium

a viris timentibus deuʒ. Sed pene omes q̃ ſua

ſunt querũt nõ que ihu xpᷣi ſuam religionẽ om⸗
nibus pᷣferẽtes:⁊ plerũq; qð grauius eſt alijs
derogantes non attẽdentes ad quã quis voce

tura domio. Voluit qͥpe ipᷣe deus cuius ſapi⸗

entie non ẽ finis:eccłiaʒ religionũ multiplicita

te decoꝛare:qᷓ tamẽ om̃es vni xpᷣo famulantur:
vnũq; iugũ ſuaue illius trahũt Sicut ⁊ de eᷣs

diſcoloꝛibus.Hiero.in epła ad palmachiũ ſcri
bit dicens. Diſcoloꝛes equi ſed voluntate ↄcoꝛ

des vnum aurige iugũ trahũt. Mõ eſt itaq; de

trahendũ alicui religioni quã appꝛobauit eccle
ſia. Sed omnibꝰ honoꝛ eſt exhibendus:in qͥbꝰ
diuerſe cõſtitutiones reperiunt᷑: vt ſic ſatiſfiat
diuerſis inclinationibꝰ volentiũ deo in religio⸗

neſceruire. ¶Ad ſcom dubiũ dicit Tho. vbi ſu

ꝛa. O illi qͥ inducũt aliquos ad religione: ma⸗

gno ſunt pꝛemio digni. Nam ſcribit᷑ Jaco.v.
ca. Qui cõuerti fecerit peccatoꝛẽ ab erroꝛe vie
ſue liberabit animã eius a moꝛte:⁊ operit mul⸗
titudinẽ peccatoꝝ.Ad hoc etiaʒ facit qð dicit᷑

di. xv. ca.tria ſunt. Poſſet tamen cõtingeretri⸗
plex inoꝛdinatio. Pꝛima eſt ſi violẽter aliquis

aliquẽ ad religionẽ cõpelleret:vt em̃ ſcribit᷑.xx
q:iij.ca.pᷣſens clericus.Nullũ bonuʒ niſi volũ

tarium. Et Hiero.ait de cõſe.di.v. Quicquid
neceſſitate fit cito ſoluit᷑ qðᷣ voluntate pſeuerat
Aduertant ad hoc parentes hi qui filias inui⸗
tas monaſterijs recludũt quãto periculo illas
exponũt.Cõſiderent ⁊ religionũ pᷣlati qͥ moni⸗

les ſic factas inuitas recipiũt: quid reſponſu⸗
ri eterno iudici qͥ neminẽ vult ſaluare inuitum

Audiant autẽ om̃es Aug.qui lib.pᷣmo cõfeſſi

onũ ait.Nemo inuitus bene agit: etiaʒ ſibonũ

ternã nullus ducẽdus eſt opitulãte mendacio.
C¶Adtertiũ dubiũ ſanctus Tho. vbi ſupꝛa re
ſpõdet ꝙ ingreſſus religionis:nõ ſo ũ ↄgruit ⁊
expedit exercitatis in obſeruãtia pᷣceptoꝝ: vt

eſt qð agit. Secũda inoꝛdinatio ẽ. Si aliquis
ſimoniace aliũ ad religionẽ trahat pꝛetio dato
yel recepto.qð ꝓhibetur.j.q.ij.ca.quam pio.
Nota ꝓpterea ꝙ lʒ pꝛo ingreſſu religionis ſiue

monsachoꝝ ſiue monialiũ non liceat aliquid ac
cipere vel exigere quaſi pᷣciuʒ. Spõte tamẽ ob
lata nõ interueniẽte aliqua coꝛrupta intentiõe
licet recipere.ſicut ꝓbatur.j.q.ij.ca.ſicut epᷣm
Tertia inoꝛdinatio eſt cum quis mẽdacijs alli

cit quẽpiam vt religionem ingrediat᷑:puta qꝛ

religiõis aſperitatẽ ⁊ temptationũ hella vel ne

gat vel tacet. Aut quia multos religioſos cum

xpᷣo loqui familiariter mẽtit᷑ ⁊ ſimilia: que ⁊ ſi

anon vera inueniant᷑:tamẽ de pleriſq; fal

o cõfingunt᷑.Illicitũ eſt talibus fallacijs deci⸗
pere iuuenes:vt ſic mundũ cõtemnãt:qꝛ vt re⸗
fert Augꝗ..xx.q.ij.ca.pꝛimũ.Ad ſaluteʒ ſempi⸗

ad maioꝛẽ ꝑfectionẽ ꝑueniant:ſed etiã nõ exer⸗
citatis ⁊ peccatoꝛibꝰ.Nam ⁊ dñs attheuz
publicanũ qͥ nõ erat exercitatus in pᷣceptoꝛum
obſeruãtia vocauit ad obſeruantiã conſilioꝛuʒ

Ald hoc facit ꝙ habet᷑.xxxiij.q.ij.ca.admoue⸗

re. Abi ſtephanꝰ papa ↄſulit cuidaʒ vxoꝛicide
ꝙ ingrediat᷑ monaſteriũ dicẽs. Relinque hoc
maximũ peccati facinus:ingredere monaſteri⸗
um.Ad antoniũ itaq; redeũdo dicimus ꝙ ipᷣe
ſpũſancto inſtigante religionis ſtatũ elegit.
qͥdem lʒ ex euentu rei:qꝛ de bono in meliꝰ ſemꝑ
ꝓfecit dep̃hendere poſſumus id nihilominus
manifeſtat eius ↄditio anteqᷓ; a mundo diſcede
ret. Natꝰ quippe ex venerabilibꝰ honeſtiſſimiſ
q; parentibꝰ:atq; ab eis in pꝛimo floꝛe genitus
iuuentutis: vocatuſq; in ſacro baptiſmate fer⸗

dinandus.tradius ab eis fuit educãdus ⁊ lris

imbuẽdus in eccleſia gloꝛioſe vᷣginis marie:in
qua beati vincẽtii martyris coꝛpus honoꝛiſice
requieſcit.Qua de re cũ ipᷣe ſic a teneris annis

bonis moꝛibus fuiſſet inſtrucius non niſi vera

pꝛudentia comitante in religione deo ſeruire di

ſpoſuit. ¶ Secũdũ quo extollit᷑ ꝓfeſſio aſſum⸗

pte religionis a beato antonio dicit᷑ cauſalitas

Kauſaquiſpe finalis ꝓpter quam religioſus ef

fectus eſt:ſpꝛetis quibuſſibet tẽpoꝛalibꝰbonis
fuit vite religioſe perfectio: ð qua ꝑfectiõe tria
a ſe ingerunt. .

declaranda ſein Sõ
¶ Pꝛimũ in quo ↄſiſtit ꝑfectio religionis.

¶ Scom qu in tribus votis integrat᷑ ⁊ perfi⸗

citur ſtatus religionis.

¶ Tertiũ cur inter tria vota pᷣncipaliꝰ ẽ ⁊ eſſen
tialius ipᷣa obedientia. õl

Cαmriz;epoſſim? q pffetu; cut

nihil deeſt: vt vult Ariſto.iij phiſt. . v. meta⸗
phiſi. Et cõmentatoꝛibidem cõmento.xxj.Et

◻

Tho. vma pte.q.iiij. Cõſiſtit ̊ pfectio hoĩs in
adoptiõe charitatſ. Jux illð ad Colocẽſes.iij.

ca. Suꝑ oĩa charitatẽ habete q̃ eſt vinculũ ꝑfe
ctionis. Amoꝛ em̃ hʒ vtutem traſfoꝛmatiua et
vnitiuã diligẽt ĩ dilectũ ꝑ ĩtellectũ ⁊ affectum.

Et in h̊ ꝑpficit Keatura Goniare affectũ cũ cre
2e cui nihil boni t aũt triplex perfe⸗

atoꝛe cui nihil boni deeſt Et aũt triplex
ctio ſᷣm Tho.ſcdᷣa ſcðe.q.clxxxiiij.arti.ij
ma abſoluta qᷓ nõ ſolũ attẽdit᷑ m totalitateʒ ex

Pte diligẽtis.ᷣ etiã ex ꝑte diligibilis:vt.ſ.dili⸗
gat᷑ de qᷓ;tũ ẽ diligibilis.⁊ talis ꝑfectio nõ eſt
poſſibilis alicui creature ſᷣ ſoli deo ↄuenit.Se⸗⸗
cuũda ꝑfectio ẽ abſoluta ſᷣm totalitatẽ abſolutã
ex ꝑte diligẽtis ꝓut.ſ.affectio ᷣm totũ ſuũ poſ
ſe ſemꝑ actualit᷑ ferat᷑ in deũ:⁊ talis ꝑfectio nõ
ẽ poſſibilis ĩ via cũ hõ ⁊ doꝛmiat ⁊ alijs in qͥbꝰ

occupet᷑ mẽtis actu nõ fert᷑ in deũ. Et iſta ẽ ꝑ⸗

fectio patrie.Et ð hac ðꝛ de pe.di.ij. charitas.
ꝑſfecta charitas i hac vita haberi nõ pᷣt. Tertia
aũt ẽ ꝑſectio que neq; attẽdit᷑ ᷣm totalitatẽ ex
pte diligibilis neq; ſᷣm totalitatẽ ex ꝑte diligẽ⸗
tis:vt ſcʒ ſꝑ actu ferat᷑ ĩ deũ.Sed qᷓ;tũ ad h q
excludãt᷑ ea q̃ motui dilectiõis ĩ deũ repugnat

⁊ h̊ põt haberi ĩ pñti vita.Et h̊ duplicit᷑. Ano

mõ inq;tũ ab effectu hoĩs excludit᷑ oẽ illud q
charitati cõtrariat᷑:ſicut ẽ pctm̃ moꝛtale.vt ſcJ
nihil cogitet vł velit deliberare qð ſit diuine di
lectioni ↄtrariũ:⁊ ſinetali ꝑfectiõe charitas eẽ
nõ põt. Alio mõ vt hõ ſtudiũ ſuuʒ deputet ad

vacãdũ deo ⁊ rebus diuinis:pᷣtermiſſis alijs:
excludẽdo oẽm affectũ extraneũ niſi qᷓ;tũ neceſ
ſitas vite pñtis reqͥrit. Et ad iſtũ oꝛdinat᷑ reli⸗
gio vt ad finẽ. VUñ ſtatꝰreligionis eſt q̃dã diſci

plina ⁊ exercitiũ ꝑueniendi ad ꝑfectonẽ C Sg i·
rib? votis inte

cũdũ qð erat declarãdũ quõ in trii
grat᷑ ⁊ pficit᷑ ſtatꝰreligionis Et ad p̊ reſpo
mus ſᷣm Tho.ſcdða ſcde.q.clxxx vj.arti.vij.

ſtatꝰ religionis pᷣt triplicił ↄſiderari. Inomõ
Em qð ẽ quoddã exercitiũ tendẽdi in ꝑfectiõeʒ
charitatl.Alio mõ öᷣm qð quietat humanũ ani
mũ ab exterioꝛibꝰ ſollicitudinibus. Tertio mõ

Em qð ẽ quoddã holocauſtũ ꝑ quod aliqͥs ſe ⁊

ſua offert deo.Et m h̊ in tribꝰ votis integraf
ſtatꝰ religiõis. Nꝛimo qͥdẽ qᷓ;dtum ad exercitiũ
ꝑpfectiõis requirit᷑ ꝙ aliqͥs a ſe remoueat illa ꝑ

ꝗᷓ poſſet impediri ne totaliter affectꝰ eius tẽdat

i deũ in ͥↄſiſtit pfectio charitatis ( hmõi aüt
ſũt tria Pꝛimũ eſt cupiditas exterioꝛũ bonoꝝ

q̃ tolli᷑ ꝑ votũ pauꝑtatis Gcom ẽ cõcupiſcen

tia ſenſibiliũ delectationũ inter q̃s pᷣcellũt dele
ctationes veneree q̃ tollit᷑ ꝑ votũ ↄtinẽtie¶Cer
tiũ ẽ ino:dinatio volũtatis humane q̃ excludi⸗⸗
tur ꝑ votũ obedientie. Similiter ſollicitudinis

V

ſecularis inetudo pᷣcipue ingerit homini cir⸗
ca tria. Pꝛimo circa diſpẽſationẽ exterioꝝ rey
que amputat᷑ ꝑ votum pauꝑtatis. Scdᷣo circa
gubernationẽ vxoꝛis ⁊ filioꝝ que tollit᷑ ꝑ caſti
tatem. Tertio ꝑ diſpoſitioneʒ ꝓpꝛioꝝ actuũ qᷓ
tollit᷑ ꝑ obediẽtiã. Similiter holocauſtũ ðꝛ cũ
aliqᷣs totum qð hʒ deo offert abet aũt hõ tri
plex bonũ. Pꝛimũ ẽr erũ exterioꝝ q̃s totaliter
offert deo ꝑ pauꝑtatẽ Scoᷣm bonuʒ ꝓpꝛiũ coꝛ
poꝛis qð offert deo pᷣcipueꝑ votũ caſtitatis:q
abꝛenunciat maximis delectationibus carnis.
Tertiũ eſt bonũ aĩe:qð totaliter offert deo per
votũ obedientie:ꝑ qð hõ offert deo ꝓpꝛiã vo.
luntatẽ ꝑ quã hõ vtit᷑ oibꝰ potẽtijs ⁊ habitibꝰ
gie. Oẽs aũt alie obſeruãtie religionũ oꝛdinaz
tur ad pᷣdicta tria vota.nã laboꝛ manuũ ⁊ mẽzÜz
dicitas ad pauptateʒ vigilie ieiuniũ ⁊ diſcipli⸗
na ad caſtitatẽ.Alia exercitia vt lectio:oꝛatio
viſitatio infirmoꝝ: ⁊ hmõi ad obedientiã.He⸗
terminatio auũt habitꝰ ꝑtinet ad oĩa tria pᷣdicta
tanqᷓ; ſignũ obligationis. Interioꝛes autẽ actꝰ
vYtutis:vt hũilitas patiẽtia ⁊ hmõi:nõ cadunt
ſub voto religionis:qꝛ oiuʒ vtutũ mater ẽ cha
ritas ad quã oꝛdinet᷑ ſtatus religionis vt ad fi
nem (Ad tertiũ qð erat declaranduʒz. reſpondet
Tho. ſcda ſcde.q.Qxxxx.arti.viij. int᷑ tria
vota pᷣncipaliꝰ ⁊ eſſentialius religioni ẽ obediẽ
tia. Et h̊ triplici rõne. Pꝛimo qꝛ qd ꝑ eã maiꝰ
deo offer?᷑ qᷓ; ꝑ alia.ſ. ꝓpꝛia volũtas. Scdðo diꝛ
votũ obediẽtie ↄtinet ſub ſe alia vota:̊ nõ ecõ
uerſo. Tertio qꝛ votũ obediẽtie ꝓpꝛie ſe exten⸗
dit ad actus ꝓpꝛios ꝓpinquos ſini religionis
quãto aũt aliqͥd eſt ꝓpinquiꝰfini tantomelius
Motãdũ tñ h̊ loco multaſũt in bus religio
ſinõ tenent᷑ obedire pᷣlato Pꝛimo ſi pᷣlatus pcẽ
peret ↄ dei mãdata:vt crimen occultũ reuelari
ſibi:nõ ſuato oꝛdine fraterne coꝛrectionis. vel
pꝛeter mãdata: vt mendaciuum officioſũ Non
eñim̃ debet hmõi p̃ceptis parere. vt ptʒ.xj.q.iſj.
ca.ſi dñs. Scdo ſi ↄtra oꝛdinationes ecclie: t
nõ ieiunet die ſtatuta ab ecclia ⁊ ſilia ſicut ppa
tur. xj. q.iij.ca.ſi s ep̃s.Tertio fiotra oꝛdina
tiones ſue regule vei ↄſtitutionũ.Quartoſi pᷣ⸗
cipit ea ad q̃ nõ ſe extendit pᷣlature auctoꝛitas:
vt ſi ciꝑet peccata ↄfeſſa iteꝝ ↄfſiteri ſine cau⸗
ſa: ⁊ ſiłia.Quinto ſi pᷣciꝑet qð habet ſpẽm ma⸗
li vt ꝙ nudaret ſe coꝛã hoĩbꝰ:qꝛ obediẽtia itel⸗
ligit᷑ in licitis ⁊ honeſtis:vt ꝓbat᷑.xj.q.iij.non
eſt. Sexto ſi pᷣciꝑet vt ſubditꝰ reſpiceret aues
volãtes ꝑ aera:lʒ aliqui dicãt ꝙ etiã in his lau
dabilius ſit obedire: ſicut diximꝰ in ẽmone de
ſancto Mattheo. ¶ Tertiũ quo extollit᷑ ꝓpfel

te religionis a beato antonio ð: cha

ritas. Tãto nanq; feruoꝛe charitatis ſuccẽſus

fuit ꝙ nõ ob aliã cauſã: niſi vt martyriũ pat᷑·

Muoft
lberi
larſ⸗
mne
frane
ler
die
hu
dei
(De
um
inis
ltu

(Scd

Ean
Pnan

pitulum.II.

ecuda excelle

C¶ Pꝛima ↄditio q̃ decoꝛã fecit

p txpoa religione ſancti auguſtini trãſierit ad
religionẽ fraciſci.Et lzʒ vt inqͥt Tho.ſcða ſeðe
q.clxxxix. MNõ liceat tranſire de vna religione

ad aliã:tum qꝛ ſcãdaliʒant illi qͥ relinquunt᷑:tũ

qꝛ faciliꝰ ꝓſicit aliqᷣs in religione inq̃ viuere cõ
ſueuit qᷓ; in alia:tñ qñ h̊ fit vel ꝓpter magnã vti
litatẽ:ſiue ꝓpter neceſſitatẽ laudabile ẽ.Hodie
vo ãſi oẽs oꝛdines obtinuerunt ne poſſit qͥs ꝓ
feſſus ꝓ libito oꝛdine ſuo dimiſſo ad aliũ cõme
are. Olim etiã fiebat trãſitus ab oꝛdinibꝰ men

dicantiũ ad oꝛdines monachales quoſcunq; ſi
ne diſpẽſatione pape.Et reputabat᷑ licitꝰin fo⸗

ro iudiciali ecclie tãqᷓ; trãſitꝰ ad ꝑfectioꝛẽ ſtatũ
ſcʒ ↄtẽplationis:cũ tñ in rei vᷣitate nõ hoc intẽ
derẽt trãſeuntes:ſᷣ vt maioꝛi libertate ad malũ
vterent᷑:ſicut apparebat in ↄuerſatione eoꝛum.
Sʒ ꝑ ↄſtitutionẽ martini qͥnti in ↄſilio ↄſtanti
enſi decretũ eſt vt de oꝛdine mẽdicãtiuʒ nullus

poſſit trãſire ad aliquẽ oꝛdinẽ monachalẽ: niſi
cartuſienſiũ:etiaʒ cũ licẽtia ſui oꝛdinis niſi ſuꝑ
hoc haberet diſpẽſationẽ a papa: ⁊ ꝙ in bulla

diſpẽſationis fieret mẽtio de ↄſtitutiõe martini

gals eſſet iſte apoſtata: nec poſſet manere in illo

oꝛdine ad quẽ tranſit. Sanctus ergo antonius

audiẽs famã quoꝛundã fratꝝ minoꝝ q̊ inmar
rochio ꝓ xpᷣo martyriũ paſſi fuerãt ↄcepit ani⸗
mo fratꝝ minoꝝ ſocietati ſe copulare vt cũ eis

liberius ad martyriũ ꝑgeret:etiaʒ pᷣlati ſui licẽ

tia ⁊ ſi cũ dificultate obtenta venientibꝰad ſuũ
monaſteriũ fratribꝰ minoꝛibus habituʒ ſancti

franciſci deuotus recepit: moxq; cuʒ ipis inde
receſſit. Quidã vo ex canonicis ſuꝑ hoc graui

ter dolens:abeunti antonioi amaritudine coꝛ⸗

dis dixit. VUade vade qꝛ foꝛſitã ſanctꝰ eris Cui

humiliter ſic reſpondit.Cũ meſanctũ audieris

deũ vtiq; collaudabis.

ℳ. .

De pᷣdicatiõe beati antonij ꝗ ſcientiã

dabuit nõ ſolũ acdſitã: ſz infula: are

cum hũilitate pdicãs:.meruit q;pluri

–—

tiaſ. ãcti antonij ðꝛ pᷣdicatiõis. Naʒ
feruẽtiſſime xpᷣi euangeliũ pᷣdicauit

Fuit auũt ſua pdicatio triplici ↄditiõe decoꝛata
¶Pꝛima ↄditio fuit clara intelligẽtia.
¶ vVScðda humilis obedientia.

¶ Tertia gratioſa aſſiſtentia.

ctaꝝ:quã ⁊ legẽdo ⁊ oꝛãdo atq; ↄtẽplando cõ

parauit:nã vt ſcribit᷑ in eiꝰ legẽda. MPoſtqᷓ; ad
monaſteriũ ſãcte crudl de colibꝛia ꝑuenit ꝓpel⸗

mis ſignis ⁊ miraculis coꝛuſcare.Ca

NMꝛima a ditio ꝗqᷓ decoꝛã fecit beati antonijp
dicationẽ:fuit clara itelligẽtia.ſ.ſcripturaꝝ ſan

labat eũ iã ſpũs quodazʒ futuroꝝ pᷣſagio ad di⸗
uinaꝝ ſtudia lr̃aꝝ in qͥbꝰ iugiter meditãdo nõ
ſolũ qliter ĩ agro alieno vitia extirpando: vtu⸗
tes inſereret:ſemetipᷣm ſollicite bᷣmitꝰ excolẽdo
cognouit:verũetiaʒ qliter fidei noꝛman aſtrue
ret:ac ↄfutaret erroꝛes:firmiſſimis patrum ſen
tẽtijs ſe muniuit.Sicq; factũ ẽ vt illo inſpirãte
q̃ iteruallo tꝑis ĩ docẽdo nõ indiget: nõ multo
poſt vir dei ſapie plenꝰeẽt.h in legẽda.Et vt i
cronicis oꝛdinis notaf᷑. cũ tꝑe generalis ↄcilij
rome coꝛaʒ papa ⁊ cardinalibꝰvniuſoq; popu⸗
lo pᷣdicaſſet ſuaq; natiua lingua ſatiſfeciſſet nati
onibꝰ varijs:q̃ referebãt diſtincte illius vᷣba in⸗
tellexiſſe:cũ oẽs fuiſſent i admiratiõe ſuſpenſi⸗
papa ipᷣm archã teſtamẽti vocauit. In ipis ad
huc cronicis ſcribit᷑ ꝙ beatꝰ antoniꝰ de bñpla⸗

cito pr̃is frãciſci fuit pꝛimꝰ ſtudẽs ĩ theologia
cũ fratre adã de mariſco anglico in oꝛdine ꝑ ge

nerale capłm oꝛdinatꝰ.Et acceſſerũt ad abbatẽ

ſancti andree de vcellis:qͥ clariſſimꝰtheologus

libꝛos beati dioniſij nouit᷑ ex greco trãſtulerat
i latinũ atq; pulcherrime cõmẽtauerat Abbas
vo eos benigne recepit:⁊ cuʒ inſpexiſſet animi
puritatẽ:⁊ intelligẽtie limpitudinẽ in beato an

tonio ĩſuo cõmẽto ſuꝑ dionyſiũ ð myſtica the

ologia.ca.iij.de beato antonio ſic dixerit. Fre
quenter amoꝛ penetrat vbi cognitio phiſica fo

ris ſtat. Legim em quoſdã ſanctos epos minꝰ

imbutos fuiſſe phiſicis:qͥ ⁊ myſticã theologiã
captu mẽtis hauriẽtes:celos penetrabãt:oẽm
phiſicã cognitionẽ ſubtiliſſime trãſcẽdẽtes:vſ-⸗

q; ad beatiſſimã trinitatẽ:qð ⁊ ego in ſãciofra⸗
tre antonio ð oꝛdine fratꝝ minoꝝ peculiari fa⸗
miliaritate exꝑtus ſũ: qͥ cũ eſſet minꝰ imbutus
lis ſecularibꝰ:animi puritate ⁊ mentis ardoꝛe
ſuccẽſus myſticã theologicã captu mẽtis ⁊ fer⸗
uẽter deſiderauit:⁊ abundanter hauſit:vt poſ
ſim dicere de eo qõ ſcribitur de Johhe baptiſta

Ypſe erat lucerna ardẽs ⁊ lucens qꝛ em amoꝛe
ardebat interius lucebat exterius.hec ille. Ip⸗
ſe inſuꝑ antonius gloꝛoſus ð licẽtia ſancti frã⸗
ciſci theologiã fratribꝰ eũ rogantibꝰ legit. Cui
tale in ſcriptis ſanctꝰ franciſcus dedit reſpõſũ.

Chariſſimo meo fratri antonio. Frater frãciſcꝰ

ſalutẽ in xpᷣo Placet mihi ꝙ ſanctã theologiã
legas fratribꝰ dũmodo ꝓpter hmõi ſtudiũ ſa⸗
cte oꝛationis ⁊ deuotiõis ſpiritũ nõ extinguãt
ſicut i regula ↄtinet᷑. AHale.Pꝛopter theologie
ſacre cognitionẽ atq; ſpeculationẽ reꝝ diuina⸗
rũ introducit᷑:q̃ſi de ſe loquẽs beatꝰantoniꝰ in
epła hodierna q̃ ſcribit᷑ Sapie.vij.ca. Optaui

2 datus ẽ mihi ſenſus. Inuocaui ⁊ venit in me
ſpus ſapie:⁊ pᷣpoſui illa regnis ⁊ ſedibꝰ⁊ diuiti

as nihil eẽ dixi in cõꝑpatiõe illiꝰ: nec cõꝑaui illi

lapidẽ pcioſũ: qm ocauꝶ ĩ cõꝑatiõcili arena

lxy

zexigua xtãqᷓ lutũ eſtimabit᷑ argẽtũ ĩ ↄfpectu

Mliꝰ. ¶ Ocda 2ditio qᷓ decoꝛẽ fecit pdicationeʒ

eati antonij ð: huilis obedientia. Nã ad pᷣdi⸗
cãdũ nõ ſe pᷣſũptuoſe vel arrogãter ingeſſit:łᷣ pᷣ
latoꝝ ſuoꝝ pᷣcepto monitꝰ⁊ aſtrictꝰ. Et vt ſcri
bit᷑ in.c.niſi cũ pꝛidẽ.de renũciationibꝰ.Cüci
te verã humilitatẽ cuſtodies:cũ ꝑ eã locũ ſubli
mẽ aufugies:⁊ ꝑ obediẽtiã nõ dimittes. Cum

beati antonij

4 4

etm tẽptaſſet ad ꝑtes ſarracenoꝝ nauigare cũ li

cẽtia pᷣlatoꝝ aduerſa grauiq; valitudine impe
Ditus ad ꝑtes fideliũ tandẽ redire cõpulſus fu⸗
it:⁊ dum naulgaãtes hiſpaniã tẽptaſſent petere
vxẽtis flãtibꝰnõ ſecũdis ad ſicilie inſulã aplicu
erũt. Inſtabat aũt eo tge generale caplin fratꝝ
minoꝝ aſſiſij ꝓxime celebꝛãdũ.ld qð antoniꝰ
Ddebilis ⁊ infſirmꝰꝑuenit Soluto vo ex moꝛe ca
pitulo frater gratianꝰ tunc romãdiole miniſter
ſanctũ antoniũ ſecũ duxit.iſitq; illũ ad quẽ
dam locũ ↄtẽplationi diſpoſitũ m ꝙ ipſe ſup⸗
pliciter expoſtulauerat: vbi totũ ſe oꝛationibꝰ

2 alijs ſpũ alibꝰexercitijs dedicauit:ſicut diffu⸗
ſuus ponit᷑ i legenda:ſicq; aliq;diu dono ſapie

plenꝰ ſimplicẽ int᷑ ſimplices vitaz duxit.Cum

vo frẽs ꝓ ſuſcipiẽdis oꝛdinibꝰmiſſi ad ciuitatẽ
foꝛliuij ↄfluxerũt inter qͥs affuit beatꝰ antoniꝰ.

dj̃i piſces maris ⁊ fluminis:ex quo illud audi
re ↄtemnunt heretici inſideles. Et ecce ↄueni
ſtatim ibi tanta piſciũ multitudo ꝙ nũqᷓ; tantas
ſimul in illis partibꝰ fuit viſa: ⁊ oẽs tenebãtes
pita aliquãtulũ extra aquã. Quibꝰ ſanctꝰ anto
nius ſolẽniter pᷣdicare cepit dicẽs Jromeigt
ſces multuzʒ tenemini ꝓ veſtro modulo referre
gęas creatoꝛi qͥ in veſtrũ habitaculũ dedit vo⸗
bis tã nobile elementuʒ:ita vt aq̊s dulccs ⁊ ſa?
ſas ꝓut expedit habeatis refugia. Inſuꝑ mul⸗

tiplicia ↄtulit:vt euitetis incõmoda tẽpeſtatis
Exhibuit inſuꝑ vobis elemẽtũ dyaſfanũ ⁊ lim⸗

pidũ:vt vias ꝑ qs incedatis ⁊ eſcas plenius vi

deatis vt viuere poſſitis. Idẽ creatoꝛeſcas vo

bis neceſſarias adminiſtrat: vos ĩ creatiõe miꝗ
di ꝓ benedictiõe a deo multiplicatiõis pᷣceptiꝰ

habuiſtis:vos ĩ diluuio ceteris aĩalibus extra
archã pereuntibꝰabſq; leſione reſeruati fuiſtis

AVobis data ſuit ex imperio Jonã ꝓpham dni
reſeruare ⁊ illũ poſt triduũ in terram reponere
VAos ⁊ cenſũ dño ihu xpᷣo:cũ tã pauꝑ nonha⸗

beret vñ ſtaterẽ ſolueret obtuliſtis vos ante re

ſurrectionẽ:⁊ poſt fuiſtis cibꝰ eterni regis dñi

Eps loci perquiſiuit religioſos oꝛdinum qͥ ibi

Zuenerat:an aliqs vbũ dñi pᷣdicare eẽt diſpo⸗

ſKitus. Et cũ oẽs id recuſarẽt ad antoniũ ſe ver⸗

tit: impoꝛtuneq; ſatis eũ vt id ꝑficeret exoꝛauit

Cũ vo ipᷣe ſepiꝰrecuſaſſet:tandẽ deo ſic diſpo⸗

nẽte epᷣi volũtatẽ adimpleuit Cepitq; pᷣmo cũ

timoꝛe dñi ſimpliciter fari:in ꝓgreſſn aũt mo
nis dei eloquia:ita pꝛofunde: ita ſubtiliter: ita
etiã efficacit᷑ eructauit:vt oẽs in vehemẽtẽ ſtu
poꝛẽ ↄuerterit.Fratribꝰ aũt ipᷣis minoꝛibꝰ res

videbat᷑ hec noua:qm̃ lʒ ſanctꝰantoniꝰtantam
deſuper gram accepiſſet:vt memoꝛia ꝓ codici⸗
bus vteret᷑:nullũ tñ in eo ſciẽtie aliud ꝑpende⸗ c
bat᷑ iudicium:niſi ꝙ pauca perraro laliter lo⸗
quebat᷑.Cũ vo vᷣtus tãti patris generali mini

ſtro nota fuit.mox in publicũ ꝓdire cõpellens

antoniũ:officiũ ſibi pᷣdicatiõis iniũxit. ¶ Ter
d dicit

tia ↄditio ꝗᷓ decoꝛauit anton

gloꝛioſa aſſiſtentia. Aſtitit illi

ꝛimũ de piſcibꝰ ad pᷣdicationẽ ſuã nõ niſi mi

dignabãt᷑· Quare ſanctꝰ antoniꝰ deo inſpirãte
acceſſit q̃dam die ad os fluminis iuxta mare: ⁊

oꝛioſa alliſtentia. A ſpe p̃dicanti ve
riſſime gra dei:qð vtiq; multa de illo miracula
veriſſime ſcripta teſtant᷑.Ex qͥbꝰaliq̃ enarremꝰ

raculoſe ↄfluentibꝰ. Dũ em̃ ipᷣe ariminũ pᷣdica
ret:vbi hereticoꝝ magna copia moꝛabat᷑ ↄtra
coꝝ erroꝛes diſputãs cupiebat eos ad lumẽ re
ducere veritatis. Ipᷣi vo nec eius vba audire

— .

ihu xpᷣi. Pꝛopter q̃ oĩa laudate ⁊ bñdicite deũ

a quotot bñficia ſingularia pᷣ ceteris aialibꝰre
cepiſtis. Ad hec verba ⁊ ſimilia exultabant pi
ſces apericbãt oꝛa ⁊ ſignis qͥbꝰ poterant altiſſi
müũ tollaudabãt.Tüũc antoniꝰclamãs dicebat.
Benedictꝰ de eternꝰ qꝛ magis honoꝛãt piſces
deũ qᷓ; hoies heretici Ad qð miraculũ ↄcurrit
populꝰ ciuitatis:qð vidẽtes heretici cõpũcti
coꝛde ad pedes ſãcti antonij vt pᷣdicationemſij
lis faceret ↄſederũt.Tũc ſanctꝰ antoniꝰ de fiide
illis effcaciter adeo pᷣdicauit ꝙ oẽs ↄuertithe
reticos: ⁊ fideles in fide roboꝛatos cuʒ gaudio
⁊ benedictione remiſit. Piſces etiã licentiati a
ſancto antonio quaſi gaudentes ⁊ capitibꝰ ſan

udentes:ad maris ꝑtes varias abie⸗

pluuia ſpargi:timens vo populus abire diſpo

nebat. At ſanctꝰſilentio imperato oꝛauit ad do
minũ.Statim in loco illo ceſſauit pluuia:cũ ta
men in circũitu vndiq; pluuia efflueret abũdã
ter. Finito itaq; ᷣmone omes gratias dederũt
omnipotenti deo In ciuitate adhuc paduana
q̃ͥdam nomie petrus filiõ ſuam que paduana di

cebatur ad ſanctum adduxit:erat illa annoꝛuʒ

quattuoꝛ:pedum greſſu pꝛiuata:ac moꝛe ſerpẽ

tum reptans:⁊ moꝛbo caduco laboꝛans: hanc

* aaosnnnm dum ad pces patris antonius in ſancte trinita⸗
ſtans iĩ rippa que mari apꝛopinquabat ⁊ fltumi
ni incepit piſces aduocare dicẽs. Audite vbũ

tis nomie coſignalſet: mor omnis aduerſa vali

tudo dimiſit.S

Aliud miraculũ fui de pluuia que nõ te⸗
tigit auditoꝛes eiꝰ Cũ em̃ ſemel in ciuitate leni-
ſarcenſi populo p̃dicaret in quodã latiſſimo c,õ
po:turbatus eſt aer tonitrua ſonare ceperũt et

anaq; facia eſt amoꝛbo cadu

heniene
lbbietu
giqud
us6
mode
poten

cnachk
ſornd
C

CX
CP⸗
us felica
Ham pt.
quobea
lit. Abo⸗
nismedi
lngedien
behiuoli
busgre
feſinant
ſeybitun
Glerr9
ſonsno⸗
dernns
Pagerei
wirvri⸗
mecllan
ſaggires
ſoäe
lusig

enir
nnn
tes
nto
ipi

nhe⸗
leje
diͦ
N
.

uocant patrociniũ eius

co a ab ambulãdi impedimẽto. In eadẽ ciuita

te paduana:qͥd am noie leonardus cõfeſſus eſt

beato antonio:qꝙ pede ꝑcuſſerat matrẽ ſuã : ira

ꝙ ex vehemẽti impulſu ĩ terrã ceciderat: ꝙ vir
dei hoꝛrens ipᷣm dure redarguit.Et inter cete⸗
ra ei dixit. Mes qͥ ꝑcutit patrẽ aut matrem de⸗
bet ꝓptinus amputari. Hoc autem vir ſimplex
non recte intelligens ⁊ ꝓpter culpam ⁊ ſãcti ex
aſperationẽ triſtis effectus domũ cõcite redijt
pedemq; ꝓpꝛiũ illico mutilauit:quod vbima⸗
ter aſpexit ad ſanctum antoniũ feſtina perrexit
Conqueſtaq; de ipᷣa ꝙ filiũ ſuum ita inſtruxe⸗
rat: ⁊ conſidens tñ in ſanctitateillius pᷣcabatur
vt pꝓ ipo dũm exoꝛaret Sanctus autẽ ipᷣam cõ
