Pu Nrye —peetan o. pᷣme ad Coꝛinth.xv. ca.ait. Ego ſũ
Alen pofſita. In qᷣbus de Maulo gloꝛioſiſſimo tria minim⸗apoſtoloꝝ. Tertia eſt opinio Hierony
ikech wyſteria pPnonim Stemplanda. mi Bege qͥaſſerunt ꝙ vocatus ſit Paulus a
thoeß⸗ ꝛimum dꝛ pſecutionlis. nmo ſpolio qo oↄtulit eccleſie ſcʒ ſergio Maulo
W 5 en conerſſonis ðBðð golegua a fideʒ rone ti⸗ ſupare Scll
in S ee ʒilj. ca Gecundo dubitat circa ſupbie occaſio
Qualiter id aulꝰ feruebat in pſecuti: nem: quare videlicet Oaulus erarita ſuꝑbus
Ni onen diſc ulon. (Caplm:. vet ſponte ingereretle ad pſequend xom in
baſi „ imu OTLPZSLnõ vocatus acceſſit ad pꝛincipẽ ſacerdotuʒ. Et
Pnck Wliumenere ad h̊ dicere poſſumus ꝙ tria erant in illo qbus
W un ↄtẽplãdũ de Maulo ðpſecutio diſponebatr᷑ ad extollendum.
n nis. Ipenãq; validiſſime eccłiaʒ ex Pꝛimum nobilitas generis.
twen pugnare temptauit. Añ Lucas Actl.ix. c. die· Scum clarttas ſcientie.
xk Saule aüt adhucſpirzs. i, ex vehemeti ſpiriu Tertium etas floens. ſmag ge⸗
ſmadn ignẽ ꝑſecutiõis accendẽs in ſe ⁊ ialios: 3 eccle CPꝛimũ qð erat in Oaulo fuit nobilitas ge⸗
Wre ſiam minaꝝ in vbis iniurioſis:⁊ cedis.i.i ver⸗ neris. Inqᷣt em Aug“ i mone. Erat aũt Pau
Nroden beribꝰꝛ flagellis ĩ diſcipulos dñi acceſſitad pn lus ð tribu beniamin. ſicut ipe teſtatur. Etad
inpe cipẽ ſacerdotũ ⁊ petijt ab eo eplas in damaſci Roma. xj. ca. ipe ait. Ego iſraelita ſum ex ſemi
Ppolins ad ſinagogas vt ſi quos inueniſſet huiꝰ vie vi? ne abꝛae ð tribu beniamin. Ex q̊ dicit gloi ca.
lceluci ros ac mulieres vinctos illos ꝑduceret i hieruvͥenerabilis. de pꝛeben. digni. ꝙ fuit ilis
ſhm ſalẽ. Sʒ ꝓ huius ptis plenioꝛe intelligẽtia cei⸗ Tribus vo beniamin ſatis in ſcptura magnifi⸗
nahwir ca ſeptem dubitare contingit. cat᷑:tum qꝛ illi in diuiſione terre pmiſſiõis hie⸗
Eneepc Peinorien noĩs mutationẽ· ruſalẽ fuit diſtributa: ſicut patet· oſt E xVIU⸗
mnsn Scdocirca ſupbie occaſionẽ. aa.. tum qꝛr habuit bellatoꝛes ſtrenuos ſicutno
llkiEt ertio circatepoꝛis dilationen. iat Judicũ. xx. ca. tum etig qꝛ ex illa tribu vm
ſinr. Quarto circa miſcdᷣe ↄſecutionem. H Diero fuerũt ꝓ maioꝛi ꝑte inocẽtes interfecti.
enin Quinto circa liberi arbitrij diſpoſition?. Uerütñ pleriq; mirariſolét ex bis audiũt dũ
binte⸗ Sexto circa diſcipuloꝝ diſtinctionẽ· deſe Ma uit. Actuũ nãq; ca.xx. dixit
riin Septimo circaptãtis acceptionen. Esgo ſũ vir iude⸗ tharſo cilitienat?. Et ſcde ad
anegen TPꝛimo dubitat circa nois mutationezs. äre Coꝛinth. xj ca.· hebꝛeiſt ũt ⁊ ego.Et Act.xxiij.
. ſcʒ nome Mauli mutatũ ẽ cũ pus Saulꝰ voca⸗ A. Phariſeus inqr ſum filius phariſeoꝛum.
ret᷑. Nã mutatio noĩis ẽ phibita. C. ö mutatl. Zñ cum centurio iuſſiſſet eũ verberari dixitſe .
eſono no. Li. Sʒ ad h̊ reſpõdet Jo.an.in glo.in ꝓlo⸗ ciuẽ romanuzʒ: vt habet Act a Et idem
WIC o ſexti libꝛi decreraliũ ꝙ; lex illa lot᷑ de muta coꝛã tribuno ↄfirmauit. Ad qð rndet ico. de
,—7 tatiõe fraudulẽta. Zñ interdũ lʒ mutare nomẽ lyraſuper.xxij.ca. Actl.⁊ ſuper. iiij. ca. ſcdᷣe ad
ge vtꝑ mutationẽ noĩs oſtẽdat᷑ facta mutatiobo R imo, ꝙ pr ] auli a romanis obtinueratro.
ci⸗ minis. Sicut Jacob vocatus fuit Iſit᷑ ex eo . mana ciilitatẽ. 0 cü̃ tribun⸗dixiſſet Egomul/
en vidit dũm· vtptz Geñ xxxii.ca.Et Simõ vo ta ſuma pecunie ciuilitatẽ hac adeptꝰ ſũ. Pau⸗
deon catꝰ ẽ Metrus ex ↄfeſſione diuinitat in xpᷣo vt lus rñdit.Ego aũt ⁊ natꝰ ſũ. IJdcitco Eico. &
n ſcribit᷑ at. xvi ca. Et in romanis põtificib? lyra exponẽs illa va lauliad Thimo. Pe⸗
manc, mutari ſolet nomẽ. Hã Martinꝰquintꝰ antea nulam quã reliqui troade apð carpum venies
n r, vocatꝰeſt oddode colũna. Eugeniꝰ rtus BGa affer tecum ⁊ liberos ait HBũ eẽt paul“ in carce
= bꝛiel. Nicolaus qͥntꝰ Zhomas.Calixtꝰ q̃rtus re Neronis ſcribebat Thimotheo vt ferret ſi⸗
nöre Alfonſus: Oius ſcðs Eneas. Maulſecũdus bi penulã. Erat aſſt penula veſt cõſularis que
tit Petr⸗. Et Sixtꝰ qrtꝰ dicebat᷑ Frãciſcus. Röõ a Momanis data fuit patri Mauli ĩſignũ ami⸗
umat⸗ vo talis mutationis eſt. qꝛ nomen debet cõne: citie cum ipᷣo ⁊ eſſet fact⸗ ciuis romanꝰ quaʒ
endtt: nire rei. ſicut ptz.xxi. di. ca.cleros et de ppen. rebuauerat Paulus ob memoꝛiã patris:et in
ſſtio⸗ ⁊ digni.ca.cũ ſcõʒ.Et xvi q.j.ca.ſi cupis.Et ſignü ꝙ eſſet romanciuis: ſi neceſſitas incũbe⸗
geng inſtituta de dona⸗5-EſtTamen ð noĩe Mau⸗ ret H oſtẽdendi. Erat ero Naule natiõe iſra⸗
nah⸗ li tres opiniones inueniunt᷑ Mꝛima eſt Oꝛige lita. dignitate romanciuis: ⁊ religione phari⸗
aunm —nisã dicit: ꝙ ſemper fuit binomius æ vocatus ſeus ob iſta diuina magnanimu⸗ erat audax
en itſy Saul“⁊ Maulꝰ. Gcda eſt Rabbani q̊ ait AVerum vtinqt Seneca in li. de quattuo⸗ .
Gnis ꝙ añ guerſionẽ dict? ẽ Sanlus aſaule ſupbo. tibꝰ. Magnanimitas ſi ſeſupꝛa modũ extollit

ij

facit virũ minacẽ:inflatũ:inquietũ ⁊ turbiduʒ

⁊ in quaſcũq; excellentias dictoꝝ factoꝛũq; ne

glecta honeſtate feſtinũ Gcoðm ꝙ erat ĩ Pau⸗
lo fuit claritas ſcientie. Dicit naq; de illo Hie⸗
ronymꝰ Cur Maulꝰ apls vas electionis nẽpe
qꝛ vas legis ⁊ ſcripturaꝝ ſanctaꝝ armarium ẽ
Et Acil.xxj.ca.dixit ſe erudituʒ ad pedes GBa⸗

malielis. Et. ij. ad Corl.xi.ca.ait.naʒ ⁊ ſi impe

ritus ſermone:nõ tũ ſciẽtia. At aũt ipᷣe inquit.
Scientia inflat Certiũ qð erat in Paulo erat
floꝛens etas. Erat qdem adoleſcẽs. Un Actj.

des adoleſcẽtis qͥvocabat᷑ Saulus.Et ſi quis
obſtaret ꝙ potuerit ille fuiſſe alter qͥ ſic noiare⸗
tur: facili cõuinci põt qm Actl.xxij.ca. NMaulꝰ
cũ humilitate ⁊ penitentia loquẽs ad dñm ait.
Cum funderet᷑ ſanguis ſtephani teſtis tui ego

aſtabã ⁊ ↄſentiebã ⁊ cuſtodiebã veſtimenta in

terficientiũ illũ.Cum ergo eſſet in etate floꝛenti
mouebatur ardẽter ad pſecutionẽ diſcipuloꝝ.
Nam vt inqͥt Ariſto.in.ij.rethoꝛice. Juuenes
ſũt ↄcupiſcitiui talia facere q̃cunq; cõcupiſcũt
Igeo valde amãt valde deſiderant: et ſimilia.

iens ſanguis Tertio dubitat de Paulo circa
tẽpoꝛis dilationẽ: cur ſcʒ tam diu diſtulit xpᷣs
vocare illũ ⁊ nõ cuim alijs apłis.Ad qꝗð reſpon

dere poſſumꝰꝙ ſic factũ eſt ꝓpter tria.

Sñcdo ꝓpter xp̃i ſapientiam.
Tertio ppter xpᷣi clementiim.
Pꝛimo ꝓpter xpᷣi potentis vt ſic oſtẽderet᷑ q

poſt moꝛtè xpᷣs qͥ ſurrexit a moꝛtuis potuit ini

micos etiam benigne ſuꝑare. Secundo ꝓpter

Pꝛimo propierteumauomoebat Paulue
ecutione qᷓ; grauit offendebat
putabat nãq; ſacrificiuz ſe offerre deo ſi xpino
mẽ deleret.Hoc ipſe ↄfirmat.pᷣmead Thimo.
j. ca. vbi ait. Gꝛatias ago ei qͥ me confoꝛtauiti
xpᷣo ieſu dno nro:qꝛ fideleʒ me exiſtimauit:po
nens in miniſterio qͥ pꝛius fui blaſfſemus ⁊ ꝑſe⸗
cutoꝛ.Sed miſericoꝛdiã ↄſecutus ſum.qꝛ igno

ignoꝛãs in tali ꝑſe

rans feci ĩ incredulitate. Et ad Galathas.j.ca.

indqᷣt. Audiſtis em ↄuerſationẽ mes ĩ iudaiſmo
qm ſupꝛa modũ ꝑſequebar eccliam dei ⁊ expu

vij. ca. ðꝛ. Teſtes depoſuerũt veſtimẽta ſecꝰpe gnaba illã: ⁊ ꝓficiebam in iudaiſmo ſupꝛa mu

tos coetaneos meos in generemeo. abundãtiꝰ
emulatoꝛ exiſtens paternaꝝ meaꝝ traditionũ
vt inqͥt Micolaꝰ de lyra ſuꝑ hoc paſſu. Apð iu
deos erant aliqua tradita patribus a moyſe.l.
que ſcripta ſant il ege. Et aliqua erat tradita a
patribus alis minoꝛibꝰ q̃ vocabat᷑ traditiões
ſenioꝝ.vt ptʒ Matth̊.v.ca.⁊ ambaꝝ traditi
onũ erat apłs ʒelatiſſimꝰ ante ſuã ↄuerſionem.

EScdo miſericoꝛditer actũ fuit cũ NMaulo ꝓpt᷑

merituʒ nam m Aug:.in ᷣmone.dũ Stepha
nus lapidaretn qn oꝛatiòe quã fecit ꝓ his qui

in iuuenibꝰ eſt recens ⁊ bu ad eius necem inſiſtebãt ſingulariter oꝛauit ꝓ

NPaulo quẽ ↄſpiciebat ↄtra ſe plus ceteris coꝛ
de ⁊ animo deſeuire:nõ em̃ poterat manu illuʒ
lapidibꝰduris ferire.qꝛ non ſpectabat niſi teſti
bus aliquẽ lapidare:tñ NMaulꝰ illoꝛũ retinens
veſtimẽta animabat eos vt viriliter extingue⸗
rent innocentẽ Certio remiſſionẽ ⁊ gram inue
nit aulus ꝓpter exemplũ:vt ſic in io tanq;
in ſpeculo clare peccatoꝛes intuerent᷑ magnitu
dinem miſcdie dei DHe hoc j. ad Timo.j.ca.ita
ſcripſit YFidelis ſᷣmo ⁊ omni acceptiõe dignus

ſapientiã:vt ſic innoteſceret multifoꝛmis ſapiẽ qꝛ ihs xpᷣs venit in hunc mundũ ſaluos facere
tia dei:qͥ varios habet vocandi ⁊ ſaluandi mo- peccatoes quoꝝ pmus ego ſum. Sed iðo mi

dos. Certio ꝓpter demẽtiã qua voluit vt ois
fraudis ſuſpitio tolleret᷑ ↄuertẽdis gentibus:

dũu talis magiſter ẽ electus qͥ nõ ſolum non fuiſ

ſet de ſocijs xp̃i hic viuẽtis:imo fuiſſet acerbiſ⸗
ſimus ꝑſecutoꝛ oiuʒ qͥ inuocabant nomẽ eius.
Et niło cõmodo vel incõmodo tꝑali timoꝛe/vł
fauoꝛe humano fuit ad fideʒ ↄuerſus ⁊ illiꝰno
minis qð antea extinguere nitebatur defenſoꝛ
fuit validiſſimꝰ. C Quarto dubitat᷑ ð Paulo
circa miſcdie ↄſecutionẽ: quare ↄſecutus ẽ mi⸗
ſericoꝛdiã dei adeo vt in actu furibundepſecuti
onis xpᷣm viderit audierit vocantem. Et licʒ
Augꝰ dicat. Si qris quare hũc trahat:illũ nõ
trahat:noli diiudicare ſi nõ vis errare:nihilo⸗
minus rectiſſime pietas diuina egit cũ Maulo
du illu ad ſe ta mirabiliter traxit ꝓpter tria.
Panno ꝛopter delum. =DW
Secundo pꝛopter meritum.
lum.

Tertio pꝛopter exemp

ſericoꝛdiã ↄſecutus ſum vt i me pᷣmo oſtẽderet
xpᷣs ihs oẽm patientiã ad infoꝛmationẽ eoꝛũ
qͥ credituri ſunt illi ĩ vitã eternã C Quinto du
bitat᷑ circa liberi arbitrij diſpoſitionẽ: an vide
licet fuit liberũ arbitrii eius violetatu. Ad qð
intelligẽduʒ notanda ẽ illa ſnia dni

an onauen.
i. ij. di xx v. de qua plene dixi ĩ quadrageſima⸗
li de penitẽtia ymone pᷣmo.qꝙ aliud eſtvolũta⸗
tem induci: aliud voluntatẽ mutari: aliud vo⸗
luntatẽ cogi. Tũc em induci ðꝛ quãdo aliqua
ꝑſuaſio ei ſt qua diſponit᷑ vt ad aliqð appetibi
le inclinet᷑:q̃ſi valde intẽſa eſt nomẽ coactiõis
ſoꝛtit᷑:qᷓuis non fit vera coactio.Tuncaũt vo
luntas mutat᷑ qñ ipᷣa nolente vim potẽti vᷣtu⸗
te affectio ei imittit᷑ ĩ cõtrariũ ⁊ de nolẽte fit vo⸗
lens:ita ꝙ vna affectio expellit᷑ ⁊ otraria indu
citur. Sicut cum deꝰ amatoꝛẽ tpalium facit tẽ
poꝛaliũ ↄtemptoꝛẽ.Zũcaũt voluntas ðꝛ cogi
qñ itelligit᷑ ipaʒ iuitã aliqͥd velle ⁊ repugnate

gctux
nente⸗
finol⸗
ſind
ert
nofut
bic
i
ſtidiſc
ſescke
dicuvi
Aun
Plion
exdi
ſin
ſiaſtie
ſhn
mu
vo
ore
poteſt
lgeeo
griole
bosle⸗
ldicn
More
e
d
nc
inu
tio
ſunt
ogt
ſtoi⸗
liote
fmni.
ſu
ſ
lſon⸗

(den

h

Pullus actu voluntatis deliberatiuo:aliena vtute mo Quartum excecattiiooo.e
fenlct. uente ⁊ repugnantia manente ad aliqͥd inclina Quintum viſitatio. ä
ſirßim⸗ ri nolẽdo. Nolũtas igit᷑ cogi nõ põt ab aliquo Sextum illuminatio. .
Tin,· ſec induci ab agente creato: mutari valen ab Septimum confoꝛtato.
nnälff agete increato. Quare ⁊ liberũ arbitriũ auli C Pꝛimũ qd acurritin ↄuerſione Nauli vꝛ il
auto nõ fuit coactũ:ſᷣ bene imutatum: ⁊ de nolẽte fa luſtratio.Dicit᷑ em Acil.ix.ca. Cũ iter faceret
1s tbſe ctũ eſt volens. ¶ Sexto dubitat᷑ circa diſcibu contigit vt appꝛopinquaret damaſco Remigi⸗
ckigno loꝝ diſtinctioneʒ. Nam ðꝛ ꝙ NPaulus ꝑſeque⸗ inquit. Damaſcus eſt ciuitas metropolis ſirie
. bat᷑ diſcipulos.Ex hoc querunt aliqͥ: qui erät quã ediſicauit DHamaſcꝰ Helieʒer ſeruꝰ Abꝛae
Miſno iſti diſcipuli.Et dicit Nico.ð lyra ꝙ erant om Sequitur textꝰ. Et ſubito circũfulſit eũ lux de
diexpu⸗ nes credẽtes in xpᷣm. NHam diſcipuli aliqusdo celo. Be iſta luce poſſet qͥs aſſerere ꝙ fuerit ir⸗
mmamul dicunt᷑ duodecim apłi:ſicut ibi at.xix.ca. rũpentis auroꝛe vel ſolis oꝛiẽtis ⁊ hmõi. Sed
wntir Aſſumpſit iſᷣs duodecim diſcipulos ſuos ⁊ &. pꝓfectoipᷣe Paulus:cuius fuit ↄditiõis ⁊ quo
mdſtani Aliqñ ſeptuagintaduo.ſicut Euce.vltl. Duo tpe vilſa ſit aꝑtiſſime declarauit. Aci.xxvi ca.
Dn ex diſcipulis ibant ipᷣa die ⁊c.Aliquando oẽs Loquẽs nanq; cũ Agripa dixit:dũ irem Ba⸗
ore, ſidele s.nã vt Euſebius tradit in hiſtoꝛia ecldle maſcũcũ poteſtate ⁊ ꝑmiſſu bncipũ ⁊ ſacerdo⸗
nttn⸗ ſiaſtica.⁊ habet᷑ inſiiper Actl.xi.ca.Anteq; ec tũ die media in via vidi orex ſupꝛa ſplendoꝛezʒ
nme cleſia cõgregaret᷑ Antiochie:oẽs credentes di ſolis circũfulſiſſe me lumẽ ⁊ eos qͥ mecum erat.
i ſcipuli noĩiabant᷑. At vbi credentiũ numerꝰ ibi Acdſj.vero ca.xxij.dixitꝙ lux illa fuit copioſa.
hafmn. multiplicatꝰ fuit:xpᷣiani noĩari ceperũt ¶ S ¶ Scom qð cocurrit in ↄuerſione Nauli dici
Mlo ptimo dubitat᷑ circa poteſtatis acceptionem. tur ꝓſtratio. Cecidit em in terrã vt patʒ Actl.
iSnpnn Quõ cũ iudei nullã haberẽt poteſtatẽ Paulꝰ ix.ca.Et ca.xxvi. NMPaulus retulit. Oẽſq; nos
pbiͤgi potuit a pᷣncipe ſacerdotũ illam impetrare.Ad cuz cecidiſſemus in terrã quare videf̃ ꝙ ⁊ ſocij
oenit p qð reſpondet Nico. lyra. ꝙ iudei habebant eius fuerunt ꝓſtrati verſus faciem ᷣm gloſam
ungt poteſtatẽ ſubdelegatã a romanis ꝓ criminibꝰi (Tertiũ qð in tali ↄuerſione cõcurrit ðꝛ allo
ummiln⸗ legẽ eoꝝ cõmiſſis. Nã Stephanũ moꝛe iudici cutio:nã audiuit vocẽ loquentẽ idioma bebꝛe
niiefi ario lapidaſſe dicũt᷑:qñ teſtes depoſitis veſti: um vt ſcribitf Actl.xx vj.ca.⁊ dicenteʒ. Saule
mnns bus lapidabãt eũ.Et in hoc ſeruabãt oꝛdinem ſaule cur me ꝑſequeris.Hec vox fuit pᷣmo repᷣ⸗
nugue⸗ ꝛudicij in lege ſtatutũ ꝓ ſcʒ teſtes eent pmi lapi henſiua eo Saul⸗ ꝑſequebat xpᷣm i mẽbꝛis
müue datoꝛes. Dũ itaq; NMaulꝰ videbat qᷓ fiebãt per ſuis. Scðo fuit inſtructiua. Querẽti em qͥs es
otnnih apoſtolos timẽs antiqua legẽ in q̃ nutritꝰ erat dñe:rũdit xpᷣs.Ego ſum ihs naʒarenus quem
ugin euacuari: ira ſuccenſus litteras impetrauit: ad tuꝑſequeris. Abinota ꝙ qꝛ ex luce ſũma ⁊ ex
icn uocauitq; famulos ⁊ ſocios negocij ſui. Eamꝰ* alto ſitu celi in ⁊ in qͥ ſibi aparebat et exinde
inqᷣt fratres eamus cõcito greſſu in damaſcum ſauluʒz ⁊ eius ſocios terribiliter pſternẽte:aꝑte .
nte inueniemꝰibi illos deſtructoꝛes noſtroꝝ tradi ſe ingerebat ei maieſtatiuũ ⁊ oĩpotenteʒ. Ideo
in tionũ: ligabimꝰ eos affligemuſq; verberibꝰ ie ſuã humilẽ oꝛiginẽ m quam fuit naʒarenꝰ id
Aon iunijs atq; in hierin pꝑducemus. O Maule qd eſt. in nazʒareth ↄceptus ⁊ nutritꝰ ei in ſua reue
ſan cogitas?O Paule qᷣd loqueriſ. O Naule cur latione ſpecialiter expᷣmit: vt oſtẽdat ꝙ ille idẽ
Niun taãto indiſcreto feruoꝛe moueris:Tu cape ꝓppo qͥ fuit inter iudeos humilis eſt ad celos in tãta
odil nis ⁊ eris captus. Tu cõtra diſcipulos paras glia tanqᷓ; dei filius exaltatus Pꝛopterea xpᷣs
npi manũ.Et deꝰmanu ſua te rrahet ad gremiũ di-⸗ ſubdidit:durũ eſt tibi cõtra ſtimulũ calcitrare
W ſcipuloꝝ.Et nomẽ xpᷣi ↄfundere ſatagis:⁊ ne id ẽ.potẽtioꝛi te incõꝑabiliter reſiſtere. Tertio
c. ſcis adhuc ꝙ i bꝛeui ꝓ noie ilio paratiſſimꝰeris vox illa ⁊ allocutio fuit pᷣceptiua.Tremes p
n ligari ⁊ moꝛi:non ẽ ↄſiliũ ↄtra dñm. pe Paulꝰac ſtupens de gniars, potekaie
lup⸗ De auerſione NRauli ⁊ ſeptẽ mirabi⸗ acmaieſtare to con der o ſni tolin ð
n r iit S. vis facere: q̃ſi dicat ecce nũc paratus ſũ tibi in S
halgn libꝰ q ↄcurrerũt in illa. CCaplm. I. oibus obedire. Cui xõs. Surge T ingredere ci
upatni — G uitatẽ ⁊ dicet᷑ tibi qͥd te opoꝛteat facere. Socij

Nactos —

E cũdũ myſteri⸗

auũt ſtabãt ſtupefacti: audiẽtes dem vocẽè ne⸗

laitn⸗ um otemplandũ de Maulo ðꝛ ↄuer minẽ aũt videntes. ic aliqtiſper imoꝛanduʒ
⸗ ſionis. Fuit quipe ↄuerſio eius mi/ ẽ:qm Actij.xxij.ca. Paulus dixit.Et qͥ mecuʒ
kfhv⸗ rãda ⁊ ſin gular maxie ꝓpt ſeptẽ ãibi ↄcurrũt erantlumen qdẽ viderũt:vocẽ tũnõ audierůt
nu Pꝛimum fuit illuſtratio. eeinjus qͥ loquebat᷑ mecũ:videt᷑ ꝙ h ſit aliqua cõ
nerte Secundum pꝛoſtratio. tradictio: qꝛ pᷣus ðꝛ ꝙ audierũt vocem: poſtea

en Tertium allocutio.

iie WNaulus affirmabat cõtrariũ aſſerẽs voem

xij.

non audierũt. Ad hocitaloqͥt Beda ſuꝑ actꝰ
aploꝝ: ꝙ cõfuſum vocis ſonũ: nõ aut articula
tam eius diſtinctionẽ audierũt. Et cõſimiliter
viderũt lucem a xpᷣo irradiantẽ:nõ aũt ſui coꝛ⸗
poꝛis foꝛmã ⁊ faciẽ.Naulꝰvero ⁊ viditxpᷣm⁊
Diſtincta vba eiꝰaudiuit. ¶ Quartũ qð cõcur
rit in illa ↄuerſione ðꝛ coꝛpoꝛis excecatio. Sur

rexit aut Saulꝰ deterra apertiſ; oculis nihil
videbat. Ad manꝰ itaq; ſocij trahẽtes illũ itro
duxerũt Hamaſcũ Et erat ibi tribus diebꝰnõ
viges ⁊nõ mãducauit neq; bibit. In h̊ triduo
ait Beda Mauluʒ oꝛationi vacaſſe: fuiſſeq; ra
ptũ vſq; 83 tertiũ celũ. Idẽ refert Nico.del
ra ſup ſcdᷣa epła ad Coꝛinthios ca.xj. Süũt aũt
moéi: aparet ꝙ ptri

Bege venerabili
duum quo cæeatus lucis graʒ expectabat non
ocijs toꝛpebat:vᷣ diuina potius illuſtratiõe ſub
limatꝰ archana celeſtia rimabat᷑. Eſtq; niſi fal

loꝛ credibile:q; eo tꝑe myſteriũ euãgelice diſp-

ſationis edociꝰ fuerit de qͥ ip̃e gloꝛiat᷑ ad Oala
thas dicẽs. Neq; em̃ ego ab homie accepi illð
neq; didici:ſed ꝑ reuelationeʒ ihu xpᷣi:hec ille.
CQuintũ qð ⁊currit in ↄuerſione Mauli fuit

eiꝰ viſitatio. Na inſtruxit xpᷣs ananiã vt Pau

lũ viſitaret:ſcribit᷑ em Actl.ix.ca.ſic.Erat au⸗
tem qͥdam diſcipulus Oamaſci nole Ananias
hic vt habetur Actl.xxij.ca.erat de iudeis ad
xp̃m ↄuerſus ſcientia ⁊ vita famoſus.Et dixit
ad illum in viſu dñs.Anania. At ille ait. Ecce
ego dñe. Et dñs ad eũ. Surge vade in vicũ qͥ
vocat᷑ rectus.⁊ q̃re in domo iude Saulũ noĩe

tharſenſem. Ecce em̃ oꝛat ⁊ vidit.i.ſibi reuela

tũ ẽ:viꝝ ananiã nomie:naʒ reuelatio fuit facta
Paulo nõ ſolũ de ꝑſona ſᷣ de ꝓpꝛio noie:ſtro⸗
euntẽ ⁊ imponẽtẽ ſibi manũ vt viſum recipiat
Timẽs Ananias rñdit:dñe audiui a multis ð
viro h̊ quãta mala ſãctis tuis fecerit in hierln
⁊ quare huc ſe ↄtulit:Cui deus.vade Anania

wqidragenariũ numeꝝ ictuim nõ excedat. Sa
piẽtes vo iudeoꝝ ad pᷣtendẽdũ pietate oꝛdina
uerũt:qꝙ de illo numero aliqͥd minueret᷑ plꝰ veil
min put ronabiliter videret᷑ ratiõe delicti yel
2ditionis vberandi: ſic de alijs circũſtotijs.
Quia vo NPaulꝰerat eis odioſus ſubtraxerüut

tio die auguſti lapidatus eſt. Paulus vo octaa

uo kalendas febꝛuarij ↄuerſus eſt. Et vyt refert
NMico.delyra.nõ ſtatim poſt baptiſmũ ſuũ iuit

☛

Paebm ca. D pᷣus abijt in arabiam:qualu⸗
ſtrata pᷣdicando reuerſus ẽ Damaſcũ.Et ĩiſta
reuerſione voluerũt eũ iudei capere:⁊ ꝑ murũ
euaſit ſubmiſſus in ſpoꝛta:deinde iam tribꝰ an⸗

de Bamaſco in hierłm:ſicut ipᷣe dicit ad Gala

nis a ſua cõuerſione decurſis aſcẽdit in hierin
vigdere Petrũ ⁊ manſit apud euʒ diebus tribꝰ

Abi ſunt o Paule dure cõminatões tue: Abi

ↄtumelioſa verba quibꝰdiſcipulos affictiebaoas.

Abi cathene quas deferebas vt vinctos illos

in hieruſalẽ ꝑduceres:utatꝰ es in alteꝝ vi

rũ.lec vtiq; ẽ mutatio dextre excelſi.Factus

es euãgelica tuba:xpᷣi pᷣco ⁊ inuictiſſimꝰ miles

religionis xpᷣiane.Nõ times laboꝛes:non hoꝛ
res ꝑicula:nõ vitas plagas:nõ fugis moꝛtem.
Tu ꝓ vpᷣo vtſcdᷣead Corl.ca.xi.ptz fuiſtiinla
boꝛibe plurimis. Zu carcerib abundãtiꝰ Tu
in plagis ſupꝛa modũ. O quãta cõſtãtia: quã⸗
tauefuit eiꝰaie foꝛtitudo.A iudeis qᷣnquies q3

draenns vn minoaccepit. Refert Nico. ð lxy-
en⸗ Regn

ra ſuꝑ ̊ paſſiu.q; DBeuterono.xxv. cq. coõmitti⸗
tur iudicibꝰ vt ꝓ minoꝛibꝰ culpis ꝓ dbꝰ moꝛg
nõeſt inferẽda imponãt plagas ⁊ bera:ita lrn
ctum nõ excedãt. Sa

de dicto numero qnqes vnũ ictũ ꝓ vice qtibet

Ter virgis ceſus fuit. ſicut patet Act.xvj.ca.
Semel lapidat fuit in ciuitate lichonia:vt po

nit᷑ Actl. xiiij. ca. Ler naufragiũ fecit.Etne ſin

—

gula repetem ꝓxpo i vꝛbe maxia capitis trüů⸗

catione gloꝛioſũ martyriũ ↄſũmauit.

qñi vas electiõis ẽ mihi: vt poꝛtet nomẽ meuz ¶ Beraptu Mauli in quo vidit eſſenti

coꝛã gẽtibꝰ⁊ regibꝰ.Ego aũt oſtẽda illi quãta
opoꝛteat eũ pati ꝓ noie meo Et abijt Ananias

2 introiuit in domũ ⁊ imponẽs ei manũ dixit.
Saule frater dñs ipᷣs ad te me miſit qͥ aparuit ⸗⸗
tibi i via qᷓ veniebas vtvideas ⁊ implearis ſpi/
rituſancto. ¶ Sextum qð ↄcurrit in ↄuerſione
Pauli fuit illuminatio. Cõfeſtim naq; cecide⸗ a
: et gio ſpeciali cõcedere Maulo vt in ſuo rapto di

rũt taq; ſquame ob oculis eiꝰ et viſũ recepit:et
ſurgens baptizat' eſt. C Septimũ qð ↄcurrit
i illa ↄuerſione fuit ↄfoꝛtatio. Cũ accepiſſet ci⸗

bum ↄfoꝛtateſt duplici ↄfoꝛtatiõe.ſ.coꝛpis ?

ſpũs.Qð ptʒ qꝛ ↄtinuo ingreſſus ĩ ſinagogas
pꝛedicabat ihm ⁊ iudeos viriliter ofundebat.
lhec oia facta ſũt eodeʒ anno quo xpᷣs paſſus ẽ
2 Stephanꝰ lapidatꝰ:nam xpᷣs octauo kalen⸗
das apꝛilis paſſus ẽ. Stephanꝰ codẽ anno ter

aApitulum. I.

Ertiuũ myſteriũ

aↄtemplandũ de Maulo ðꝛ viſionis

—☛ „. EE .

Aaoluit qͥdeʒ benignꝰ deus ex puile

ain dei: ⁊ de conditionibus illiꝰraptꝰ

uinã eſſentiã videret:de quo ipᷣe ita ſcribit ee
ad Coꝛinthios ca ri Sei hoiem in xpᷣ̃o ante
annos qttuoꝛdecim ſiue ĩ coꝛꝑe ſiue ex coꝛpus

neſcio de ſcit raptũ hmõi vſq; ad tertiũ celum
Etſcio hmõi hoiem ſiue in coꝛꝑe ſiue ex coꝛpꝰ

neſcio deꝰ ſcit qm̃ raptꝰẽ in paradiſũ ⁊ audiuit

archana dei q nõ licet homini loqͥ οuᷣτνς

—

vꝓboꝝ declaratiõe notãdeſũt ſeptẽ theologice

ſagse

i
dam)
acten
Mon
crin
Galn

ginür⸗
hoch
zuanat
alist
diuin⸗
vtene
uino⸗
hoef
ſectio
ec
bedi
p

Nuiſe
huiun
Glenb

1

Ealrui
fſtidil
Nwenn
üco
MWEn
W—
los
cuiu
nen
loliy

unc

flbe
ſoni.
htl⸗
nei
ſſten⸗
tas
lmgs
Au
Mhtog
lote
Egn
fan
ſisc
wu

üinit
lsn
qualu⸗
Etiiſta
muri
hiertmn
s ib“
eVo
Gllas
nncep⸗
Fns
ninies
nhoe⸗
un.
diN
fitugdi
isi
cönitti⸗
p'nors
egin
di
Eord
kpe
ſürel
ſinis.
eit
ticde
ſlapo
Ertu
eni⸗

W

fi
erul
Neritons
nn
olo
tlt
töoante
s
iclum
riorp
uciuit
quon.
e.

veritates Mꝛima veritas ᷣm Nico.de lyraſu
per iſto paſſu.x raptus ꝓpꝛie impoꝛtat quan
dam violentiam alicuiꝰ rei cõtra motum natu⸗
ralem ſibi:qð põt eſſe dupliciter Unomõ qᷓ;tũ

ad terminũ motus vt ſi lapis moueat᷑ ſurſum.

Alio modo quãtũ ad moda motus vt ſi lapis
per impulſum violentũ ferat᷑ deoꝛſum veloci⸗
qhq; natus eſt moueri. Sic aia homĩs dicit᷑ rapi

lid qð eſt pᷣter naturã. AUnomõ quãtuʒ ad ter⸗
minũ raptꝰ puta qñ rapit᷑ ad penas. Alio mo⸗

do qᷓ;tum ad modũ homini ↄnaturalẽ Et ſiclʒ
aia nata ſit moueri in deũ:tamẽ modus ↄnatu
ralis m ſtatum vite pᷣſentis ẽ q in cognition
diuinaʒ aſcendat per cognitionẽ ſenſibiliũ ⁊ ſic
vtens ſenfibꝰ:ido qñ ducit᷑ in cognitionẽ dini
uinoꝝ a ſenſibus abſtractam ðꝛ rapi:inquãtũ

hoc fit pᷣter modũ ſibi cõnaturalẽ. Poſt reſur⸗

rectionẽ vᷣo qñ erit in coꝛpoꝛe gloꝛioſo opus ĩ⸗
tellectiue nullo modo impediẽte raptꝰnon ha⸗
bebit ibi locuzʒ. ¶ Sdða veritas ꝙ MPaulꝰ in ra
ptu vidit eſſentiã diuinã: ſic determinat Rug
ad paulã de videndo deum: a in. xij.ſuꝑ Gen.
adlr̃aʒ qð ⁊ vyba apli deſignant:dicit em̃ ſe au
diuiſſe ineffabilia verba q̃ non lʒ homini loqui:
huiuſmodi autẽ vident᷑ ea que ꝑtinent ad viſi⸗
onem beatoꝝ que excedit ſtatum vie:pᷣm illud
Eſa.lxiiij.Oculus nõ vidit de abſq; teq ppa
raſti diligẽtibꝰ te.Quare ſpernẽdi ſunt illi qui
dixerunt Maulũ nõ vidiſſe ipᷣ̃am dei eſſentiaʒ:
ſed quandã refulgentiaʒ claritatis ipiꝰ.¶ Ter
tia veritas ᷣm Tho.ſcda ſcdᷣe.q.clxxv.ꝙ diui

na eẽntia videri ab intellectu creato nõ põt niſi

Pum gloꝛie:qð tamẽ dupliciter ꝑticipari pᷣt.
no modo ꝑ modũ foꝛme imanentis ⁊ ſicbea

tos facit ſanctos in patria. Alio modo ꝑ modũ

cuiuſdam paſſionis trãſeuntis:⁊ hoc modo lu⸗
men fuit in Paulo qñ fnit raptus. Et ideo ex
tali viſione nõ fuit ſimpliciter beatꝰ vt fieret re
dundãtia ad coꝛpus:ſed ſoluʒ ſᷣm qͥd.Et ſicnõ
fuit beatꝰ habitualiter ſᷣ ſolum habuit actũ be
atoꝛũ.¶ Quarta Fias noie tertij celi põt
intelligi aliqͥd coꝛpoꝛeũ:⁊ ſic tertiũ celũ eſt em⸗
pirreũ quod ðꝛ tertium reſpectu celi aerei ⁊ ce⸗
li ſiderei:vł reſpectu celi ſiderei:⁊ reſpectu celi
aquei ſiue criſtallini.Et ðꝛ raptus ad tertiũ ce
lum:nõ qꝛ raptꝰ ſit ad videndũ ſimilitudinem
alicuiꝰrei coꝛpoꝛee ſ̊ ꝓpter h̊ ꝙ locus illeẽ ↄtẽ

plationis beatoꝝ. Ibi ergo dicit ſe raptũ. qꝛ de

us oſtendit ei vitã in q̃ videndus ẽ ineternum
Et qꝛ viſio deinõ põt eẽ ſine delectatiõe:ꝓpte
rea nõ ſolũ ſe dicit rapꝛũ ad tertiũ celũ rõne cõ⸗
tẽplationis ſᷣ eæ in paradiſum recte delectatio
nis cõſequẽtis. ¶C Quinta vᷣitas ꝙ NPaulus i
raptu fuit a ſenſibꝰ alienatꝰ.Mã vt inqᷣt Augꝰ
xij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am. Niſi ab hac vita quiſq;

quodãmodo moꝛiat᷑ ſiue omninoexiens ð coꝛ
poꝛe ſiue auerſus ⁊ alienatꝰ a ſenſibꝰ in illaʒ nõ

ſubuehit᷑ viſionẽ. Ratio eſt m Tho.qꝛ opoꝛ

tet cũ intellectus homis eleuat᷑ ad altiſſimã dei
eẽntie viſionem:vt tota mẽtis intentio illuc ad
uocet᷑ ita ſcilʒ ꝙ nihil intelligat aliud ex fantaſ
matibꝰ:ſed totaliter ferat᷑ in deuʒ. Non em̃ per
aliqð fantaſma pᷣt dei eẽntia videri qͥnimo nec
per aliquam ſpeciem intelligibilem creataʒ. qꝛ
eſſentia dei ĩ inſinitũ excedit᷑ non ſolũ omia coꝛ⸗
poꝛa quoꝛũ ſunt fantaſmata:ſed etiã omnẽ itel⸗
ligibilẽ creaturã IJdeo impoſſibileeſt ꝙ homo
in ſtatu vie videat deũ ꝑ eſſentiã ſine abſtracti
one a ſenſibꝰ. Notandũ iñ ꝙ anima xp̃i ſtatu
vie videbat diuinã eſſentiã abſq; abſtractione
a ſenſibus.nam iĩtellectus illius anime erat glo
riſicatus ꝑ habituale lumen gloꝛie quo diuinã
eſſentiã videbat multo amplius qᷓ; aliquis an⸗
gelus vel homo.Erat aũt viatoꝛ ⁊ diſpẽſatiue
patiebat᷑ nõ ꝓpter aliquẽ defectũ ex parte itel⸗
lectus. Ideo non eſt ſimilis ratio de eo ⁊ alijs
viatoꝛioꝰ. ¶ SGexta veritas ꝙ Maulꝰpoſtq;
ceſſauit videre deũ ꝑ eẽntiã memoꝛ fuit illoꝛuʒ
q̃ in illa viſione cognouerat ꝑ aliqs ſpecies itel
ligibiles habitualiter ex h̊ in eius ĩtellectu reli
ctas:ſic̃ etiã abeũte ſenſibili remanẽt aliqueim
pꝛeſſiones in aia qs poſtea ↄuertens ad fantaſ
mata memoꝛa᷑. Vñ nec totã illã cognitionem
aut cogitare poterat aut vbis expꝛimere. hec
Tho ſcda ſcde.q.vbi ſupꝑꝛa.arti iiij. in reſpon
ſione ad tertiũ argu. ¶ Septimavitas ꝙ; lʒ aia
Mauli fu erit a fantaſmatibꝰ⁊ ſenſibiliũ ꝑcepti⸗
one abſtracta:nõ tñ fuit ita a coꝛꝑe ſeꝑata vt ei
nõ vniret qſi foꝛma.lʒ ð q̊ dubitari poſſit ꝓpt
ipᷣiꝰ apłi vᷣba qͥ ait:ſiue in coꝛꝑe ſiue ex coꝛpus
neſcio de ſcit. oc aũt vt Hiero ait in ꝓlogo
ſuꝑ NBanielẽ.qͥdã intelligere voluerũt ꝙ apis
ignoꝛabat an coꝛpꝰ eiꝰ fuerit raptuʒ ſimul cum

ala vel nõö. Sʒ Aug xij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am die
ꝙ aptus ſciuit ſe fuiſſe raptũ ſm aiam ⁊ nõ ſᷣm
coꝛpus:neſciuit tñ q̃liter aia ſe haberet ad coꝛ⸗
pus. Añpoſtlonga inqͥſitionẽ: Aug ↄcludit
dicens. Reſtat foꝛtaſſe vt h̊ ipᷣm eũ ignoꝛaſſe i⸗
telligamus.vtꝝ qñ in tertiũ celuʒ raptus eſt in
coꝛpe fuerit aia:quõ eſt aia in coꝛꝑe cũ coꝛpus
viuere ðꝛ:ſiue vigilantis:ſiue doꝛmientis:ſiue
in extaſi aſenſibus coꝛꝑis alienati:an oino de
coꝛpoꝛe exierit vt coꝛpus moꝛtuũ iaceret Sed
Yt ideʒ Aug⸗ poſtmodũ refert dubitante aplo
qͥs veſtrũ inde certus eſſe potuit.vñ qui ſuper
hocloquit᷑ magis cõiecturaliter qᷓ; ꝑ certitudi
nẽ loquit᷑ Ex his apparet qᷓ; repꝛehenſibiles in
ueniunt᷑ hi qͥ bonoꝛum tꝑalium falſa venenoſa
q; dulcedine decepti: alienã vitam felicitatẽq;
ꝓmiſſam:aut negant aut acqͥrere nolunt H q;

Sermo Xxiij.

magna multitudo dulccdinis tue deꝰ. Oiocũ ci patres tui veriq; paſtoꝛes:q̃te regnis cele
dafacics tua ⁊ decoꝛa nimis. Obeati qͥ habi-⸗ ſtibꝰ inſerẽdã multo meliꝰ multoq; felicius cõ⸗
tant in domo tua. Oſtendiſti te paulo doctoꝛi diderunt qᷓ; illi quoꝝ ſtudio pma meniũ tuoꝛũ
gentiũ:ſicut ⁊ moyſibmo doctoꝛi iudeoꝝ Uo. fundamenta locataſunt: e qbus is tibi nomen
luiſti vt ille a te clectꝰnon ſolũ audita ſᷣ viſa re dedit qͥ te fraterna cede fedauit Iſti ſunt quite
ferret Et vñ in es tãtus feruoꝛ tanta ↄſtantia: ad hanc gloꝛiam ꝓuexerũt vt ſis ciuitas ſacer

tãta ſolicitudo tãta diligẽtia: tta deniq; patiẽ. dotalis ⁊ ſancta: p ſancta beatipetri ſedẽ cꝛo⸗
tia:niſi qꝛ te viderat in via cui te exhibuiſti ym puttotius oꝛbise cta latius pᷣſidens religio⸗
humanitatẽ lz imenſa luce rutilantẽ. Et tandẽ ne diuina qᷓ; dominatiõe terrena. &a uis enim

ad tertiũ celũ rapto demonſtrare dignat? es di ius imperijtui terra mariq; diſtẽderis: minus
uinitatẽ tuã.clamat paulꝰ.Cupio diſſolui ⁊ e tamen eſt qð tibi bellicus laboꝛ ſubdidit qᷓ; qd

hilipen j.ca. Cur o paule niſi qꝛ illa ẽ vera beneficioꝝ veritateʒ pleniꝰ agnoſcamꝰ de ipſo
viſa illa deta:illa tranqlla:illa paciſica:illa de:⸗ aploꝝ pᷣncipe petro bncipaliter: ⁊ demũ ð ipo
licioſa:illa ꝑpetua:illa deniq; oibꝰ bonis reple ⁊ paulo in hoc ſermone vᷣba faciemus.Dicere
ta ꝗᷓ ſeòt᷑ poſt moꝛtẽ ꝓ xpᷣo: et ad quã ꝑuenire qdem poſſumꝰ cũ ẍovba ppoſira Cucs pe⸗
nõ pñj niſi qͥ moꝛiũt᷑ cũ xpᷣo.lhac paulus pᷣdi⸗ trus id ẽ.inter apłos cõfeſſoꝛ ſidei ſingulariſẽ
cauit:hanc deſiderauit: hãc tandem gloſe ad; mus qͥ ⁊ vꝛbi ⁊ toti mũdo lumẽ euangelicũ p⸗
eptus ẽ.Ad quã nos ꝑducat ihs filius dei qui tuliſti:vbi de ipᷣo ſanctiſſimo petro triamyſte⸗
viuit ⁊ regnat in ſecula ſecloꝝ. Amen. ria ꝓponimus ↄtemplanda. “
¶ Sermo. xxxiij. de pmatu ſacti petri Peimi dieit b minentte.
apli ⁊ de illius eximijs virtutibꝰ at; Tertium patientie.
de ipi petri ⁊ pauli martyrio.

Wes petrꝰ*.

ba ſũt redemptoꝛis nr̃i oꝛiginaliter. Ile-
Mat. xvj. ca. ⁊ j euagelio pñtis ſ⸗o⸗
flſænitatis Rutilãtia fidei xpᷣiane miracłaſatisi
vvsꝛbe maria claruerũt. Inter q illð vnũ ꝑpadmi⸗
randũ fuit ↄuerſio videlicet gẽtiũ Romanoꝝ

— . .

q; ciuiũ facta ꝑ apłoꝝ petri ⁊ pauli pꝛedicatios

loꝛum fuit ⁊ digniſſimum caput eccle

Bimümyſtert

— S

um templatr u de beato petro dꝛ
atem eius ex eo ꝙ fuit bnceps ⁊ caput apoſto⸗
pꝓvare poſſumus tripliciter.

nẽ. Erant ibi tot ſuꝑſtitiones noxie:tot ad ido- loꝛum:qð pꝓbare
la vana ⁊ ad demões ſacrificia:tot extructa ar⸗ Pꝛmo rõne teſtiſicationis.
tiſicio mirabili tẽpla falſoꝝ deoꝝ ⁊ alia hmõi: Scdo rõnc oꝛdinationis.
q̃ oia petro ⁊ paulo pᷣdicãtibꝰ defecerunt. Jbi Tertio rõne exercitationis.
nũc colit᷑ cruciſixus deꝰ ⁊ homo verus qͥ ſedet C

ꝛimo ꝓbamus petrü fuiſſe aploꝝ caput ?

ad dexterã patris. Ibi ſacra templa dei veri ? pncipem rone teſtincationis. Ita qpe teſtiſicẽã

vginis matris:apłoꝝ/martyrũ oginum /Rcõ⸗ tur canones ſacri. Sicut ptz. xxj.di.ca.j·S⸗ ho⸗-
ſeſſoꝛũ a cunctis fidelibꝰ frequentat᷑. Ibi ſedes rum diſcretio.⁊ ca.in nouo:⁊.l.di.c.quia tua.

cũ xpᷣo. Et mihi viuere xpᷣsẽ moꝝlucruʒ ad pax xpᷣiana ſubiecit:hec Leo. Nt aũt tantoꝛũi

beatiſſime hetrusinceps apoſt. 3

ↄſideremus dignin

petri a cunctis fidelibꝰ regibꝰa pᷣncipibꝰdeuo⸗

tione pᷣcipua honoꝛat᷑. Ob qð leo papa in ſer⸗
mone feſtiuitatis hodierne ita elegãter roma⸗

noſ alloquit᷑. Omniũ qͥdem ſanctaꝝ ſolẽnitatuʒ

ca. hi qͥ. et.ij.ca.ↄſiderandũ.ca. ſidelioꝛ.lxxix.

di. ca. opoꝛtebit.lxxx.dilſ.in illis.j.q.j.ca.eos.

iij. q. vj. ca. dudũ.vij.q.j.ca.mutatiões.viij.q
j.ca. ſi petrꝰ.xxiiij.q.j.ca.rogamus. Et de ele⸗

chariſſimi tor mũdus ẽ ꝑticeps:⁊ vnius fidei ctione.ca.fundamẽta.li.vj.Et qꝛ papa canoni
pietas exigit vt qͥqͥd ꝓſalute vniuerſoꝝ geſtũ ceelectꝰẽ ſucceſſoꝛ petri vt ptzʒ.xxj.di.ca.in no
eſſe recolit᷑:cõmunibus vbiq; gaudijs celebꝛet uo teſtamẽto. Et.ix.q.iij.ca.alioꝝ. Ideo ẽ ca⸗
Aerũtamẽ hodierna feſtiuitas pᷣter illaʒ reue put eccłie vt ðꝛ.xc vj.di. ca.ↄſtatinꝰ.Et ẽ vica⸗
rentiam quã toto terraꝝ oꝛbe ꝓmeruitſpeciali rius xp̃i vt ponit᷑ ex ð traſſa.epᷣi.ca. int᷑ coꝛpa
⁊ ꝓpꝛia noſtre vꝛbis exultatione veneranda ẽ lia.⁊ ca.licet.Et i cemẽtina. Romani pᷣncipes
vt vbi pᷣcipuoꝝ apoſtoloꝝ gloꝛificatꝰ eſt exit deiureiurã.Et gerit vicẽ dei iterris.vt habet᷑
ibi in die martyrij eoꝛum ſit leticie pꝛincipatus ex detrãſac.ca.quãto. ¶ Scoðo ppetrũ

Iſti ſunt em viri per quos tibi euangeliuʒ xpi fuiſie aploꝝ ⁊ totiꝰ eccłie caput rone oꝛdinatio

èð *

roma reſplenduit: ⁊ quepus eras magiſtra er- nis. Sic vtiq; ſtatuit xps vt poſtq; ipe ↄſcẽd
roꝛis: facta es diſcipula veritatis. Iſti ſunt ſan ret celum:petrꝰcurã gereret eccłicſancte. NNam

ſinera
ſoch
len
c⸗

oſto

necde

„
4

d
oke⸗

p:
i,
ho⸗
us.
rpir.
dece⸗
gcanon,
ainno⸗
coic⸗
geice
cope

ca. quodcũq;. Inſuꝑ Luce.xxij.ca. dixit xpᷣs

ſibi dixit Mat.xvj.ca.Tibi dabo claues re⸗
gni celoꝝ:ad deſignãdũ ꝙ oẽs alij qbꝰ ptãs li⸗
gandi atq; ſoluẽdi ↄcedẽdaerat:dependẽtiam
haberẽt ab ipᷣo:vt ſcribit᷑.xxiiij.q.j.ca.manet.

bñdictꝰ.Ego ꝓ te rogaui petre vt non deſiciat
fides tua.ſ.finaliter m NMico.de lyra. Nõ em
rogauit vt petrus nõ caderet:vᷣ vt i caſu non re
maneret. IJðo ſequit᷑. Et tu aliqñ ↄuerſus.i.ð
peccato ad gr̃am: cõfirma fratres tuos. Qð ðꝛ
ei qꝛ eccłia erat ſibi cõmittẽda. Impletũ vo id
fuit qñ:vt dicitur Johᷣis vltl.ca.ter xpᷣs illi di
xit. Raſce agnos meos. ¶ Tertio ꝓpbamꝰ pe⸗
trũfuiſſe apłis ceteris ⁊ ecclie pᷣlatuʒ rõne exer
citationis.vt ſcribit᷑ Acij ſ.ca. Pꝛimꝰ ᷣmonẽ
fecit in electiõe matthie.Et Actil.ij.ca.poſt ſu⸗

ſceptũ ſpmſctm̃ pᷣmus pplo pᷣdicauit. Jðo Ana
cdleetus pᷣallegato ca. in nouo teſtamẽto ait. He

trus bmus ad fidẽ populũ vvᷣtute ſue pᷣdicatio⸗
nis adduxit.Et poſt aſcenſionẽ xpᷣi pꝛimũ mi⸗
raculũ factũ fuit ꝑ petrum aſſociatũ cuʒ Johe
cũ dixit claudo.Argentũ ⁊ aurũ nõ ẽ mihi:qð
aũt habeo hoc tibi do. In noie ihu ſurge ⁊ am

bula. ꝓpter q̃ oia non ẽ aſcribendũ ſuꝑbie ꝙ pe

trus ſit paſſus in cathedra exaltari. Cũ humili
tate qme honoꝛẽ ſue dignuati a xpᷣo vt pᷣdiciũ
eſt inſtitute libẽter ſuſcepit. Naʒ vt colligit᷑ ex

itinerario clemẽtis. NRoſtqᷓ; beatus petrus An
thiochie pᷣdicauit:populũq; illum ad fidẽ con

uertit. Theophilꝰ pᷣnceps ciuitatis illiꝰ domũ
ſuã in baſilicã fecit cõſecrari. In cuiꝰ medio ex
celſam cathedrã fabꝛicauerũt ⁊ petrũ vt ab oi⸗

bus videri ⁊ audiri poſſet:exaltauerũt. In q̃ ſe

dit honoꝛiſice tẽpoꝛibus cõgruis ãnis ſeptem
Sed poſtmodũ veniens Romã anno ſcðo im
perij Claudij in romana cathedra ſeditãnis vi

Sinicnc erltra Dckene vo honoꝛe eccleſia

ſtuʒ celebꝛat:qꝛ tũc mo pᷣlati eccłie ceperunt
loco ptãte ⁊ noĩe ſublimari. Ex qᷣbus oibꝰ de⸗
pᷣhendere poſſumus qᷓ; repᷣhẽſibilis ſit multo⸗
rum ignoꝛantia:temeritas et malicia qͥ pᷣlatos

ecclie pᷣcipue pontificẽ maximũ:deſpecios:vi

les:otemptibileſq; inſpicerẽt. Naʒ vt de papa
loquar ipᷣe a nemine ẽ iudicãdus niſi a ſide de⸗

uiet vt patet.xl. di. ca. ſi papa. Et debet qñ;
oꝛnatꝰcoꝛona ⁊ veſtibꝰ pᷣcioſis ppło ſe monſtra

re ad honoꝛeʒ ⁊ głiam xpᷣi qm pape Silueſtro

Leiꝰ ſucceſſoꝛibꝰ imperatoꝛ Conſtantinꝰdedit

palatiũ ſuũ lateranẽſe ⁊ coꝛonꝗ capitis ⁊ veſti

mẽta imperialia. xcvj.di. ca. Cõſtantinꝰ. Et lʒ
beatꝰpetrꝰ nõ legat᷑ cũ tãta magnificẽtia ſediſſe

tñ id fuit qꝛ ꝑſecutio recens ⁊ ingentiſſima im⸗

pugnabat eccłiaʒ. Qð ptʒ: q; ⁊ ipᷣe vt ĩfra dice

mus iubẽte erone crucifixus fuit. Uñ Iſið.

