vt mihi dicas ad quẽ me ducturus es. Cui va

lerianus Ald vꝛbanũ epᷣm. Cui tiburtiꝰ. de illo
vꝛbano dicis q̊ totiens dãnatus eſt ⁊ adhuc i
latebꝛis cõmoꝛat᷑.Tüc cecilia multa ſibi pᷣdica
uit de vita futura:de paſſione ieſu xpᷣi:et alijjs
ad ſidẽ ꝑtinentibꝰ. Quare tiburtiꝰ totꝰ cõpun⸗
cius:fratri ſuo dixit. Miſerere mei ⁊ pduc me
ad hoiem dei:vt purificationẽ accipiã. Ductꝰ
ergo ⁊ puriſicatus angelos dei ſepe videbat:⁊
oĩa q̃ poſtulabat ptinus obtinebat.

uare fides cecilie fuit inn

vt fie⸗

ides xp i defenderet᷑ triplici mar⸗

ſtrumentũ

—==
..ùc
ðð

dick defenſionis. Fuit quippe inſtrumetu vtfi⸗
des xpᷣi triplici martyrio defendere.

CScdᷣo martyrioſuo ppio.
CTTKertio martyrio vꝛbani pontiſiciss.
CKrimo fides chꝛiſti ſuſtetata fuit martyrio

aleriani:tiburtij:⁊ maximi. Nam poſt ſuſce⸗

ptum baptiſma: valerianus ⁊ tiburtius elemo
ſinis inſiſtebãt: ⁊ ſanctoꝛũ coꝛpoꝛa quos alma
chius pꝛefectus occiderat:ſepulture tradebãt.
Quos almachius ad ſe vocãs: cur damnatos

pꝛo ſuis ſceleribus ſepeliant:inquiſiuit.Cuiti⸗

burtius. Atinam ſerui eſſemus eoꝛuʒ:quos tu
damnatos appellas:qui contempſerunt.qð vi⸗
detur eſſe ⁊ nõ eſt:et inuenerũt illud qð non vi⸗
detur eſſe ⁊ eſt. Cui pᷣfectus. Quid nã eſt illud
Et tiburtius.quod videtr᷑ eſle ⁊ nõ eſt. eſt om̃e
qð in hoc mũdo eſt:qð hominẽ ad non eſſe per
ducit. Qð vero non videtur eſſe et eſt. eſt vita
iuſtoꝝ ⁊ pena maloꝛuʒ. Cui pꝛofectus. NMõ pu
to ꝙ mente tua loquaris Tunc iubet aſtare va

lerianum dicens ei. Quoniã non eſt ſani capit

frater tuus tu ſaltem poteris ſapienter dare re⸗
ſponſum Conſtat plurimum vos errare:qͥ gau
dia reſpuitis ⁊ om̃ia inimica gaudij affectatis.

Tunc valerianus ſe vidiſſe ait. Glaciali tẽpoꝛe

ocioſos iocantes et operarios agricolas deri⸗
dẽtes. Sed eſtiuo tẽpoꝛe dum adueniſſent glo
rioſi fructus laboꝛum gaudentibꝰ illis:qui pu
tabãt᷑ vani ceperũt flere qui videbant᷑ vꝛbani.
Sic ⁊ nos.Hunc qͥdeʒ ſuſtinemus ignominiã

⁊ laboꝛem. In futuro auteʒ recipiemus gloꝛiã
⁊ eternam mercedẽ. Vos autem nunc habetis

tranſitoꝛiũ gaudium In futuro auteʒ eternum
inuenietis interitũ.Cui pꝛefectus. Ergo nos ĩ
uictiſſimi pꝛincipes eternũ habemus luctnz et
pſone viliſſime eternũ poſſidebũt gaudiũ.Cui
valerianus. Homogenes eſtis non pꝛincipes
tẽpoꝛe veſtro nati citius moꝛituri:⁊ deo ratio⸗
nem plus omnibꝰ reddituri. Bixit autẽ pᷣfect
quid imoꝛamur verbis. Offerte dijs libamina
⁊ illeſi abſcedite.Sancti reſpõderũt. Nos deo

vYero quotidie ſacriſiciuʒ exhibemus. Quibus
p̃fectus.quod eſt nomẽ eius. Cui valerianus.

Nomen eius inuenire nõ poteris:etiam ſi pen⸗

nis volaueris. Pꝛefectus dixit.ergo nomẽ dei
iupiter nõ eſt. Cui valerianus. Nomen eſt ho

micide ⁊ ſtupꝛatoꝛis.Ad quem almachius.er

go totus mũdus crrat:⁊ tu cum fratre tuo veꝝ

deum noſcis. Nalerianꝰ reſpondit.nos ſoli nõ
ſumus:ſed inumerabilis multitudo hanc ſacti⸗
tatem recepit. Tradunt᷑ ergo ſancti i cuſtodiã

maximi.Quibue ille ait.Oiuuẽtutis flos pur

pureus. O germanrraternitatis affectꝰ. Quo
modo ad moꝛtem quaſi ad epulas feſtinatis.

C Huimo marprio valeriani tibunii maximi
do mar “H

fetig
mar
niie
ocol
roꝛ

Mui

ſcheb
gur
cuneun
lntur
ſeind⸗
diſſe:
moen
detul
xp̃ian
litquu
lla cee
CSe
cultan
ſefeci
ſenten
wpori
logoa⸗
trawcrer

uentu

deſcer
feexchn
Verome
derg
Wsd
Chi⸗
tendͤi

fuſſt

(e?

ſin /

dorio⸗
lumin⸗

uicti
Mputa
garti

ſaniune
ndnüen

oſbus

crat veb

Manasi
henitnan

lcſico
linter
legtinen
Rinof
epöte
Clnedies

inf⸗
Min

ſuſce⸗
Aeno
Ang
ehat.
nos
uti⸗
Wds
non yß⸗
tilud
⸗
e Per
Kyin
ö
ſtarn
pi
darete⸗
cgau
nns.
lpore
ugeo
nipu
bani.
winia⸗
wers
gemum
Gogj
nz
A
Gpes
nio:
ſtc
wina
6deo
widas
ianus⸗
ſepen⸗

Me
etho⸗
ls. er.

ner
lino⸗

ſigi⸗
vodii

spur⸗

Auo

Cui valerianus ait. ſi crediturũ ſe pꝛomitte⸗
ret:gloꝛiam eoꝛũ poſt moꝛtẽ videret. Credidit

maximꝰa omnis eius familia.Ac vniuerſi ear⸗

nifices crediderunt. Et a ſãcto vꝛbano qui illu

occulte venit baptiſma ſuſceperunt. Igitur dũ
auroꝛa finem daret cecilia pergẽs ad eos excla⸗

mauit dicẽs. Eya milites chꝛiſti abijcite opera

tenebꝛarum ⁊ induamini arma lucis. Quarto
igitur miliario ab vꝛde ſãcti ad ſtatuã iouis du

cuntur. Et dum ſacrificare nollẽt pariter decol
lantur. Tunc maximus cum iuramẽto aſſeruit

ſe in hoꝛa paſſionis eoꝛuʒ angelos fulgentes vi
diſſe: ⁊ animas eoꝛum quaſi virgines de thala
mo exeuntes quas in gremio ſuo in celũ angeli
detulerunt. Amachius vo audiens maximuʒ
xpianũ effectum eſſe cuʒ plũbatis tãdiu cedi fe
cit quouſq; ſpiritũ exhalauit.Cuius coꝛpusſſã
cta cecilia iuxta valer ianũ ⁊ tiburtiũ ſepeliuit.
CSecũdo fides xp̃i autenticata fuit martyrio
ꝓpꝛio begte cecilie. Inquirẽs em almchius fa
cultates Valeriani ⁊ Tiburcij: ceciliam coꝛaʒ

ſe fecit aſtare. Juſſitq; vt idolisimolaret: aut
ſententiã moꝛtis acciperet. Cuʒ autẽ ad hoc ab

apparitoꝛibus vꝛgeret᷑.⁊ illi vchementer flerẽt
eo ꝙ puella tam decoꝛa ⁊ nobilis vltro ſe moꝛti

traderet.Dixit ad eos.Hoc boni iuuenes nöG &
iuuentuteʒ perdere:ſed mutare. Multaq; eis

de ſide xpᷣi ⁊ futura vita beata perſuaſit.Qua⸗

re exclamantes illi dixerũt. Credimus chꝛiſtũ

verum eſſe deum qui talẽ famulã poſſidet. No

cato ergo vꝛo⸗ no epiſcopo quadringẽti ⁊ am-

plius baptiʒati ſunt.Tunc almachius ſanctaʒ
ceciliã ad ſeaduocãs:diutius cũ ipᷣa de ſide cõ
tendit. Tandem ab ipᷣa rationabiliter ſuperatꝰ
iuſſit illam ad domũ ſuã reduci. Ibiq; tota no⸗

cte ⁊ die buliente balnco concremari:que qua⸗
ſi in loco frigido manſit:nec modicum ſalteʒ ſu

doꝛis pſenſit.Qð cum audiſſet almachiꝰ iuſſit

eam in ipᷣo balneo decollari: quã ſpiculatoꝛtri
bus ictibus in collo ꝑcuſſit: ſed tamẽ caput eiꝰ
amputare non potuit. Et quia decretũ eratne
quartã percuſſionẽ decollandus acciperet:eaʒ

ſemiuiuentem cruentus carnifex dereliquit: ꝑ
triduũ autẽ ſuꝑuiuẽs:omia que habebat pau⸗

peribus tradidit. Et omes quos fideʒ ad ↄuer
terat vꝛbano epiſcopo cõmendauit dicẽs.Tri
duanas inducias mihi poſtulaui: vt hos tue
beatitudiui cõmendarẽ:⁊ hãc domũ mes in ec
cleſiã cõſecrates.Saãctus aũt vꝛbanus coꝛpus
eius inter epᷣos ſepeliuit:⁊ domũ ſuaʒ vt roga⸗

uerat in eccleſiã cõſecrauit.¶ Certio fides ceci
lie fuit defenſata martyrio beati vꝛbani. Hic vt

legit᷑ in officio eccłie:fuit natiõe romanꝰ:ex pa⸗

tre põtiano:qui ſedit annos octo menſes vnde
cim:dies vndecim. MDoſt multa vo ab eo circa

Sermo. lxvij.de fide
Ate lucie

¶ Oualiter fides infuſa fuit anime beꝗ

conuerſionẽ paganoꝛũ laudabiliter geſta. Ail⸗

machius pᷣnominatꝰ inquiri eũ fecit ⁊ iquodã

antro cum tribus pᷣſbyteris:⁊ tribus diaconi⸗
bus reperit᷑:et in carcerẽ miſſus eſt. Noſt hoc
plũbatis cum ſocijs ceſus eſt:⁊ iterũ in carcere
recluſus:vbi tres tribunos ad ſe venientes cũ
cuſtode carceris anolino ſanctꝰ vꝛbanus bapti
ʒauit.Audito ꝙ auolinus xpᷣianus factus eẽt

pᷣfecto reſiſtit᷑ ⁊ ſacriſicare renuens decollatur.

Sanctus vero vꝛbanus ⁊ ſoecij eapitalẽ ſenten
tiam acceperũt.Sʒ ſtatim almachius a demo⸗
ne arripitur ⁊ deos ſuos blaſſemãs ⁊ xpᷣianos
inuitus magniſicãs a demone ſuſocat᷑.Qð eiꝰ
vxoꝛ mamernia vidẽs cũ filia ſua lucina ⁊ tota
familia a ſan cto foꝛiunato pᷣſbytero buptiſmuʒ
ſuſcepit:⁊ poſt h̊ ſanctoꝝ coꝛpoꝛa honoꝛiſiceſe
peliuit.Ecce quales fructꝰ ꝓduxit fides cecilie
cuiꝰexemplo miraculis ⁊ doctrina: tãta multi⸗

tudo ꝑuenit ad xpᷣm. Oid erito igit᷑ deſpõſauit

cam:iribuitq; coꝛonaʒ eterne beatitudinis ꝓn

qua gloꝛioſa reſidebit per infinita ſecula ſeculo

rum. Rmen.

7

inuictiſſima be

—

virginis ſiracuſane.

qparate

tias. Verba ſüt redemptoꝛis ni:

oꝛiginaliter at. xx v. ca. ⁊ in euagelio hodi⸗

erno. Pꝛomittit᷑ merces exne vite oĩbꝰ qui cre
düt i xpᷣm ſiliũ dei de vgine natũ. Vñ ſaluatoꝛ
ipſe Joh.iij.ca.dicebat. Exaltari oꝑtet filium

hoiĩis:vt ois qͥ credit ĩ iᷣm nõ pereat:ſᷣ habeat

vitã eternã.Et.vj.ca. hec ẽ volũtas pt̃is mei
q̃ miſit me:vt oĩs qͥ videt filiũ:⁊ credit in eũ ha
beat vitã eternã.Et iteꝝ eodẽ ca.mẽ amẽ di
co vob:qͥ eredit in me hʒ vitã eternã.Et.xj.ca.
Ego ſũ reſurrectio ⁊ vita.Qui credit ĩ me etiaʒ

ſi moꝛtu fuerit viuet. Et oĩs qͥ viuit ⁊ crediti

me nõ moꝛiet᷑ inetnũ.Et eodẽ ca. Si eredider
videbis głiam dei. Pꝛopterea beatiſſima vgo

lucia hdẽ ihu xpᷣi ꝓ ſue aie oꝛnamẽ o ſuſcipiẽs
ad nuptias delicatas paradiſi ꝑuenit Qua de
re ip̃am laudibꝰ ꝓſequi cupientes. In ſolẽnita

teeius:ad ſuã fideʒ vertemus ᷣmonẽ. De qua
tria myſteria ꝓponimus contemplanda.
CPumũ dicit᷑ infuſonis.
Beöm robozationis.

¶ Tertiũ ↄſũmationis.

te lucie a deo.⁊ quomodo meritoꝛuũ
eſt credere: ⁊ ꝙ nides infoꝛmis ſit do⸗

24

num dei⸗Caplm. 1.

8

⁊ foꝛmata:qm deinfudit illã eius mẽti atq; fer
uẽter xpᷣm ↄfeſſa eſt:in quẽ ꝑfecte credidit. Sʒ

—.

2

infuſionis. Haʒ fuit in ea viua fides

in hac ꝑte tria dubia declaremus.
CPꝛimũ vtrũ credere ſit meritoꝛiũ.
¶ Scðm vtrũ fides ſit aĩe infuſa a deo.
¶ Tertiũ vtrũ fides infonnis ſit donũ dei.

dicẽs. Sicut i radice arboꝛis nulla awaret ſpe⸗

ſteri

Num ↄtẽplandũ de fide beate lucieꝛ

CAd pꝛimuʒ dubiũ rũdet Alugꝰ ſup Jobhem

cies pulchꝛitudinis:⁊ tñ qͥ cqͥd ẽ i arboꝛe deco.

ris ex illa ꝓcedit. Sic ex fidei humilitate:qͥcqͥd
meriti:qͥcqͥd beatitudinis aĩa ſuſceptura ẽ:ex ſi

dei fundamento ꝓcedit. Sanctꝰvo Tho.ſcða mis ſit donũ dei.Et ad hrñ glo.j
àqd Corſ. xiij. ca. ait. Fides ꝗᷓ eſt ſine charitate ẽ

ſcðe.q.iij.ait. actꝰnr̃i ſũt meritoꝛij: inq;tũ ꝓ

cedũt ex libero arbitrio moto a deo ꝑ graʒ. Ex
q̊ͥ ois actꝰ hũanꝰ qͥ ſubijcit᷑ libero arbitrio ſi ſit

relatus in deũ põt eſſe meritoꝛiꝰ. Ipᷣm aũt cre.-
dere eſt actꝰ intellectus aſſentientis veritati di
uine:ex imperio volũtatis a deo mote pꝑ gram.,.
Et ſic ſubiacet libero arbitrio ĩ oꝛdie ad deum:

vñ act⸗ fidei põt eſſe meritoꝛiꝰ. Sʒ ) obijcit ali⸗
qs ſic. Ille qͥ aſſentit alicui credẽdo:aut hʒ cau

ſam ſufficient᷑ñ inducẽtẽ ipᷣm ad credẽdũ:aut nõ

raculũ ⁊ audiendũ eandẽq; pᷣdicationẽ ſiue do
ctrinã:qͥdã credũt:qͥdã nõ credũt Et ido oꝑtet

ponere aliã cauſã interioꝛẽ:q̃ mouet hoieʒ inte⸗

rius ad aſſentiẽdũ his:q̃ ſũt ſidei:hanc aũt cau
ſam pelagiani ponebant ſolũ libeꝝ arbitꝛiũ ho

minis. Et ꝓpter h̊ dicebãt ꝙ initium fidei ẽ ex
nobis inq;tum ſcʒ ex nobis ẽ᷑: paratiſumꝰ ad
aſſentiendũ his qᷓ fidei ſunt. Sʒ ↄſũmatio fidei

eſt a deo:ꝑ quem nobis ꝓponunt᷑ ea credere

debemꝰ. Sʒ ẽ falſu:qꝛ cũ homo aſſentiẽdo his
q̃ ſunt fidei eleue: ur ſuꝑ naturaʒ ſuã: oꝑtet ꝙ B

inſit ei ex ſuꝑnaturali pncipio interius mouen-⸗

te:qð eſt deus.Et ideo ſides qᷓ;tuʒ ad aſſenſũ qͥ

eſt pᷣncipalis actꝰ ſidei ẽ a deo interiꝰ mouente

p gram. C Tertiũ dubiumfuit vtꝝ fides infoꝛ

mis ſit donũ dei. Et ad h̊ rũdet᷑ ꝙ ſic.Na glo.j

donüu dei Siautoobiegrer fides infoꝛmis ẽ

qͥd imꝑfectũ: ⁊ oꝑa dei ſũt ꝑfecta.vt ðꝛ Deute⸗

rono.xxxij.ca.ergo ſides infoꝛmis non eſt oꝰ
dei. Rñdet Tho.ꝙ ſides infoꝛmis ⁊ ſi nõ ſittg
fecta ſimpliciter ꝑfectiõe vᷣtutis:eſt tamen ꝑfe
cta q̃dã ꝑfectione:que ſufficit ad fidei rationez.

ern poſſet quis inſtare ſic. Quecunq; deus

Si ſic tũc nõ videt᷑ h ei eẽ meritoꝛiuʒ:qꝛ nõ ẽ ei
is liberũ credere:⁊ nõ credere. Si aũt nõ hʒ ſuf
ficiẽs inductiuũ ad credẽdũ:tũc leuitat eſt cre
dere. Jux illud Ecci.xix.ca.Qui cito creditle
uis ẽ coꝛde:⁊ ſi non videt᷑ meritoꝛiũ eſſe.Ad ̊
ita rñdet Cho. O ille qͥ credit hʒ ſufficiens in⸗
ductiuũ ad credendũ. Inducit᷑ em auctoꝛitate
diuine doctrine miraculis ↄſirmare:⁊ ꝙ pl?eſt
interioꝛi inſtinctu ducit᷑ dictãtis:vñ no leuiter
credit:qꝛ tñ nõ hʒ ſufficiẽs inductiuũ ad ſcien⸗

dum. iðo nõ tollit᷑ rõ meriti.

Scðz dubiũ ſu

it ytruz ſides ſit infuſa aiea deo. Et ad ̊ rndet
apls ad Ephᷣ.ij. ca. dicẽs. Ora ſaluati eſtis per

fidẽ ⁊ nõ ex vob:dei em donũ eſtMe
vm Tho. ſcða ſcðe.q.vij.O ad ſfidẽ d

andu ti
o reqrũ

anat totaliter ſanat. vñ xpᷣs dixit Johis vy.
ca. Totũ hoĩem ſanũ feci: ſed ꝑ fidem hõ ſanaf
ab infidelitate Quicũq; g̊ donum dei accipiſi
mul ſanat᷑ ab oibus peccatis. Sed hoc non fit

niſi ꝑ fidem foꝛmataʒ:ergo ſola ſides foꝛmata ẽ

donũ dei: æ non fides inſoꝛmis. Ad hoc ita diẽ
Tho.qꝙ ille qui accipit fideʒ a deo q;uis abſ;
charitate nõ ſimpliciter ſanatur: ſed ſanat᷑ ᷣm
quid ſcʒ vt ceſſet de tali peccato.hoc autem fre
quenter ↄtingit:ꝙ aliquis deſiſtit ab vno actu
peccati:etiã deo h̊ faciẽte:qͥ m̃ ab actu alterrius

peccati nõ deſiſtit: ꝓpꝛia iniquitate ſuggerẽte
Et ꝑ hunc modũ datur aliqñ a deo hoi:ꝙ cre⸗
dat:nõ tñ datur ei charitas. Sicut etiã aliqbꝰ
daf abſq; charitate donum ꝓphetie: vel alidd

tñ ſile. In hoc itaq; relucet bonitas ſummi dei:

etiã peccatoꝛib“ ſua dona gratis data largitur.

tur.qͥꝝ vnũ eſt:vt hoi credibilia ꝓponant᷑: qð
reqrit᷑ ad hoc ꝙ hõ aliqᷣd explicite credat. Ali⸗
ud aũt qð ad fidẽ reqͥrit᷑ ẽ aſſenſus credẽtis ad

e qͥ ꝓponũt᷑. tum g ad pꝛimũ hoꝝ neceſſe
eſt:ꝙ ſides ſit a deo. Ea em qᷓ ſũt fidei excedunt

potetiꝗ humanãꝗ. vñ non cadũt in ↄtẽplatione

hois:ſine cognitiõe niſi deo reuelãte. Sʒ qͥbuſ

dam qͥdẽ imediate reuelant᷑ a deo:ſicui ſunt re
uelata apłis ⁊ ꝓphetis Quibuſdã aũt ꝓponũ

tur a deo mittete fidei pᷣdicatoꝛes. tuz vero
ad ſcʒ.ſ.ad aſſenſũ hoĩs ad ea q̃ ſut ſidei pᷣt cau
ſa ↄſiderari duplicit᷑. Ana qͥdẽ exteriꝰinducẽs

ſicut miraculũ viſũ:vel ꝑſuaſio hois fidẽ docẽ

tis:qͥꝝ neutx ẽ ſufficiẽs eã videndũ em̃ ideʒ mi

¶ Be tribus miraculis

em̃ multi abſq; charitate operent᷑ actus bo⸗
nos ex genere:⁊ deo ⁊ ecclie obedient:a deo ꝓ

uen it.. alij abſq; charitate firmiter ⁊ ſimplici

ter credãt:ex fonte diuine pietatis hominẽ ad:
iuuantis ꝓcedit. Si vero aliqui fidem foꝛmatã
habeant ꝑ charitatem ⁊ oꝑa bona a bono deoo
efficiente idipſũ recipiũt. Ipᷣe ergo hancſidem

lucie virgini tribuit: qua ipa libenter cõplexa
totam ſe diuine voluntati cõmiſit. Erãtq; oꝑa

eius ſancta:iuſta:recta:mũda:qualia decet ꝓ⸗

ſequi credentes in xpᷣm.

Be tribus miraculisg dbꝰroboꝛatafn⸗
it fides beate lucie. Caplm. u.

—5ü

ð

ſachei
Pein
(Aan
(Pim
namnag
diengen
Griſſe
Goianm
ſuerp⸗
contigt
muliene

fuciam

deggat
gotmige
cücctern
Gudel
ligi
cham
angelor⸗
Joen.
peto
lue, Nam
ſtaloun
Mlied⸗
durranch
ugerr
Coce
Ehenits
kariar
c ſepe
ſicdiſ⸗
ſie ej
ſtantem
ceumm:

dentesp

Egoſumm
N.N.
leßtatue
Nnio:rſo
c.E:

pielrenn

nuchodon
heſtchos
ſoneres
hnſm,
eneme
Mrrhi
iniaſig
Uonulad
Moſinonn

nede
opn
zine⸗
itcan
üho
eiee
m'ad
ſdeſ
edere
ohis

A 6
We.

ſenz
nonene
igo/
mmnei
ſmsi
nctoy⸗
ſnöſtp
menpe
onq.
Pens
9. y.
ſanf

rſi.

„
1

nanas
aN
cs
Mk
rongfte
Wos
. eris
ſgoerir

e

ij ic⸗
aldd
ſdeing
1giur.
msbo⸗
deop
implici
neag⸗
mata
ſo deo
ſidem
öplers
coe;

cet p⸗

¶ Pꝛimũ miraculũ quo fu

on

„

die: dicit᷑ roboꝛatio Fuit enim a deo

fides eius roboꝛata triplici miraculo.
CPuꝛmũ luit ſancte agathe viſio.

¶ Scdm matris ſanatio.

¶ Tertiũ coꝛpoꝛis firmatio

—

it fides lucie roboꝛa

„☚ – —

ta ⁊ magnificata dicit᷑ ſancte agathe viſio. Au⸗
diens em̃ famã ſacte agathe ꝑ tota ſiciliã diuul

gari:ſepulcrũ eius adit cũ matre ſua euticia 116
go iam ſatis tẽpoꝛe fluxũ ſanguinis incurabili⸗
liter patientẽ. Inter ipᷣa igitur miſſarũ ſolẽnia

contigit vt illud euageliũ legeret᷑: in quo dům
mulierẽ ab hac paſſione ſanaſſe narratur. Tuüe
lucia matri dixit. Si credis his que legunt᷑ cre

de agathã illum ſemꝑ habere pᷣſentez: ꝓ cuius

nomine ſuſtinuit paſſonẽ. Si ergo eius ſepul⸗
crũ credens contigeris ꝑ fecte:cõtinuo ſanitate

gaudebis. Igitur recedẽtibus cunctis: et mr̃e
⁊ filia iuxta ſepulcrũ in oꝛatiõe exiſtentibus:lu

ciam ſomnus arripuit: viditq; agatha i medio
angeloꝛũ:gẽmis oꝛnatã ſtantem: ⁊ dicentẽ ſibi
Soꝛoꝛ mealucia virgo deo deuota: quid a me

petis:qð ipſa poteris pꝛeſtare continuo matri

tue. Nam ecce ꝑ fidem tuaʒ ſanata eſt. Sed dũ
iſta loquimur:increduli nos accuſare ↄtẽdunt

Kuliebꝛia inquiũt ſunt iſta ⁊ leuibus ꝑſonis
enarranda. Mam dixitſapiens. Multos fece⸗

runt errareſomnia ⁊ exciderunt ſperãtes i illis
Auibus nos reſpondemꝰ. ꝙ lłʒ ſomnia poſſint
euenire: vel a cauſa naturali: vel a cauſa volun
taria:vł ab inniuentis celi:vel ab illuſiõe: tamẽę
⁊ ſepe eueniſſe reꝑinus a volũtate creatoꝛis:qͥ

ſic diſpoſuit iſõnis iiłta myſteria reuelare Iõ
ne Geñ.xx viij.ca. Nidit iacob in ſomnis ſcalã

ſtantem ſuper terram ⁊ cacumẽ illius tangens
celum:angelos quoq; dei aſcẽdentes ⁊ deſcen⸗
denies ꝑ eam:⁊ dñm innixũ ſcale dicenteʒ ſibi.
Ego ſum dñs deus abꝛaam patris tui ⁊ deus
Jlaac.Joſeph etiam vt ſcribit᷑ Geñ.xl.ca. In
terpᷣtaius ẽ ſomnũ pincerne ⁊ piſtoꝛis phara⸗

onis:⁊ ſomnũ ipᷣius pharaonis:vt patʒ Geñ.

xlj. ca. Et Dañ. iij. ⁊. iiij ca.habet᷑.qualit ipſe
daniel reuelauit ſigniſicationem ſomnioꝛũ na⸗
buchodonoſoꝛ regis babylonie Magi adhuc

poſtqᷓ; adoꝛauerũt xpᷣm qmoniti fuerunt ĩ ſom
nis:ne redirent ad herodẽ. Et Joſeph ab ange
lo in ſomnüs inſtructus fuit:vt cũ puero ihu et

virgine matre fugeret in egyptum.ſicut recitat

Matth.ij. ca. Apud gentiles etiã ſomnia ſepe
aliquid ſigniſicare cõperta ſunt. Unde Valeri
us multa de ſomnijs ſcripſit lib.j.Sicut ð ſom

nio ſunonidis qͥ naufragiũ euaſit. Et ð ſomnio

„
te .

m contemplandũ defide beatelu⸗

minã que ſe noĩe appellans diceret:homericum

matris dionyſij que cũ conceptum vtero habe
ret: ſomniauit ſe ſatiriſtũ parere: ſatiriſt ſerpẽs
eſt de quo tiriaca conficit᷑. Conſultoq; ꝓdigio⸗
rü interpte clariſſimũ ac potẽtiſſimũ filiuʒ dixit
pariturã. Et ita refert alia q;plurima.Tullius
auuüt in.j.de diuinatione ait. Eſt apud platonẽ:

cum ſacrates eſſet in cuſtodia publica dixit
Ccritoni familiari ſuo ſe poſt diẽ tertiũ moꝛituru
vidiſſetq; in ſomnis pulchꝛitudinis eximie fe⸗

quendã verſũ. Terclatichile tempeſtas leta le⸗
uabit. qð vt eſt dictũ ſic ſcribit᷑ contigiſſe Sue⸗
tonius aũt in lib.de.xij.ceſaribꝰ recitat. Ano⸗
cte pᷣcedẽte diẽ qua ceſar occiſus fuit: vxoꝛ eiꝰ
in qͥete vidit faſtigiũ domus labi:⁊ ceſarẽ in ſi⸗

nu ſuo iacentẽ multl vulneribꝰ ꝑfoꝛatum:qua-—
reſomnij atrocitate ꝑterrita: eum rogare nõ de
ſiſtit. vt die ꝓxima ſe a curia abſtineret. DHicta

ſunt hec om̃ia vt oſtẽdamus nõ eſſe quid fahu⸗
loſũ ꝙ de viſione beate lucie ſuperius explica⸗

uimus:ſicut rei exitus: vt aparebit plene ↄſir⸗

mat. ¶ Scðʒ miraculũ quo fides lucieroboꝛa⸗
ta fuit ⁊ vera declarata: dicitur matris ſanatio

Euigilãs qͥdẽ a ſomno lucia matri dixit. Oa⸗

ter mea ecceſanata es: ꝑipᷣam ergo te depcoꝛ qͥ
ſuis oꝛationibꝰ te ſanauit:ne mihi de ceterono

mines ſponſuz. Sed quicqᷣd mihi datura eras
p dote:pauperibꝰ elargire. Cui mater. Tege

bᷣus oculos meos ⁊ quicqͥd volueris ð faculta
tibus facito. Ad quã lucia. ꝗð moꝛiẽs das.idᷣo
das:qꝛ tecũ ferre nõ potes.Da igit᷑ dumviuis

2z mercedẽ habebis. Cũ ergo rediſſent fit quoti
die detractio reꝝ: ⁊ dant᷑ in neceſſitatibꝰ paupe
rũ. Interea dũ patrimoniuʒ diſtribuit᷑.ſpõſus

lucie de his nutricẽ eiꝰinterrogauit Rñdit illa

caute ꝙ vtilioꝛẽ poſſeſſionẽ ſpõſa ſua inueniſſet
quã volebat emere. Et ideo videbat᷑ aliquata
diſtrahere: credidit ille ⁊ cepit auctoꝛ eſſe vẽdẽ?
nũ. CTertiũ miraculuʒ qͥ ſides lucie roboꝛata

fuit: ꝛ coꝛꝑis firmatio. Na venditis oĩbus et

pauperib“ erogatis. Spõſus trahit eã coꝛõ pa

ſcaſio cõſulari dicẽs eam xpᷣianã eſſe ⁊ 5 leges
agere auguſtoꝝ. Inuitãte eã paſcaſio ad ſacri
ficia idoloꝝ. Rñdit. ſacriſiciũ placens deo ẽ:

vilſitare pauperes:et in neceſſitatibus ſubueni⸗
re:a quia iam amplius non habeo quid offerꝗ

meipᷣam ſibi offerendã tribuo. Cui paſcaſius.

Iſta vba tibi ſimili ſtulto xpᷣiano narrare pote
ris:mihi auteʒ qui p.incipũ decreia cuſtodio:

fruſtra ꝓſequeris.Ald quẽ lucia. Tu pᷣncipum
tuoꝝ decreta cuſtodis:⁊ ego legem dei mei cu⸗
ſtodiã. Cui paſcaſiꝰ.patrimoniũ tuũ cũ coꝛmu⸗

ptonbꝰ expẽdiſti: ⁊ ideo qſi meretrix oqueris

Cuilucia patrimoniũ meü in iuto loco conſti⸗
mi:coꝛruptoꝛes aũt mentis et coꝛpoꝛis nun;

ini. Rñdit paſcaſiꝰ. qͥ ſũt coꝛruptoꝛes mẽtis
c⁊coꝛpis.Lucia dixit. Coꝛruptoꝛes mẽt vos
eſtis: qͥ ſu adetis vt aia ſuuʒ deſerat creatoꝛem.

Coꝛruptoꝛes coꝛpoꝝ ſũt:qͥtꝑalẽ delectationẽ

pᷣponunt epulis ſempiternis. Maſcaſius dixit
Ceſſabũt vᷣba cũ puentũ fuerit ad vbera. Cui

lucia.verba dei ceſſarenõ pñt.Cui paſcaſiꝰ.tu /
D deus es.Lucia rñdit.ancilla dei ſũ. Qui di⸗
xit. Dũ ſteteritis añ reges ⁊ pᷣſides nolite cogi
tare quõ aut qͥd loquamini: dabit᷑ em̃ vobis in

illa hoꝛa qdloquamini. Hõ em̃ vos eſtis qͥ lo-
quimini: ſ ſpũs patris vr̃i qͥ loquitur i vobis.
Maſcaſiꝰ dixit. In te ſpũſſanctus eſt.Cui lu

cia. qͥ caſte viuũt templũ ſũt ſpũſſancti. Cuipa C

ſcaſiꝰ.ego faciã te duci ad lupanar:vt ibi viola

tionẽ accipias:⁊ ſpiritũſanctũ perdas.Cui lu⸗

cia. Non inquinat᷑ coꝛpus niſi de cõſenſu men
tis:nã ſi inuitã violari me feceris caſtitas mihi
duplicabit᷑ ad coꝛonã:nunqᷓ; aũt volũtatẽ me⸗

am ad conſenſuũ poteris puocare Hoc loco do

ctoꝛes dicunt.ꝙ ſi aliqua vᷣgo violenter oppꝛi⸗

matr vginitatis coꝛonã nõ amittit. Sicut patet
xxxij.q.v.ca. qðᷣ aũt. ca. tolerabiliꝰ. ca.reuera.
siaegſor ea debudiettis cn n.

gis timeamꝰ. Sanctꝰ vo Tho. in ſuo q̃rto diſ.
xlix.arti.v.ita ait.Si aliqua vᷣgo ꝑ violentiaʒ

oppꝛeſſa fuerit non amittit ppter hͥ aureolã vir⸗

ginitatis:dũmodo ꝓpoſitũ ꝑpetuo vginitatẽ
Fuandi inuiolabiliter teneat. Et h̊ ſiue ꝓſide ſi

ne ꝓ quacũq; alia cauſa violẽter coꝛrumpatur
Seld ſihᷣ ꝓ fide ſuſtineat erit ei meritoꝛiũ: ⁊ ad
genꝰmartyrü ꝑtinebit. Vñ lucia dixit. ſi inui⸗

tam me fecerl violari:caſtitas mihi duplicabi⸗
lur ad coꝛonã: non ꝙ habeat duas vginitatis
daujreolas:ſᷣ ꝙ duplex pꝛemiũ repoꝛtabit:vnuʒ
. Fegiuitate euſtoditozauud iniuria quã paſ
lſaeſt. Dato etiã ꝙ talis violẽter oppꝛeſſa ↄcipi⸗

at:nec ex h̊ merituʒ vginitatis ꝑdit.hec Tho.
Ad luciã iã redeamꝰ: q paſcaſio addidit. Ec⸗
ce coꝛpꝰmeũ ad ome ſuppliciũ paratuʒ: qͥd mo⸗

raris. Incipe fili diaboli deſideria tuaꝝ pena⸗
rũ exercere.Tũc paſcaſius leones ad ſe venire

fecit dicẽs eis. Inuitate ad eã oẽm populum ⁊
tãdiu illudat᷑:donec moꝛtua nücict᷑.Oſtupen

düũ miraculũ.O inuincibilis vᷣtus dei viui vo
lłtes eã trahere.Tãto põdere ſpũſſanctus eaʒ

ſixit:vt oino ipᷣaʒ mouere neqͥrent. Fecitq; pa

ſcaſius mille viros accedere: manꝰ ⁊ pedes li
gare:Fᷣ eã nullatenꝰpoterãt mouere.Tunc etiã

cum viris mille paria hoũ adhibuit:ſed tamen gintaquinq;: put legitur in ſuo officio. Iſta ac

vᷣgo domini imobilis ꝑmanſit. vocatis auteʒ

magicis vt ſuis incantationibꝰmoueret᷑ omni⸗
no moueri non potuit. Bixitq; Maſcaſiꝰ Que

ſunt iſta maleſicia. ꝙ vna puella a mille homini

bus non mouet. Lucia dixit. Nõ ſunt iſtama

de loco in qͥ ꝑcuſſa eſt:non eſt mota:nec ſpiritũ

leficia: ſed beneficia chꝛiſi.
Qualit beata lucia voluit ꝓ fide xp̃ᷣi

—

cõſmare:- Taplin⸗I.

Ertiũ myſteriũ

vitam pſentẽ ꝑ martyrij tolerantiam

2

ſũmare. In quo tria concurrerunt.
CNeꝛimũ a moꝛte p̃ſeruatio.
¶ Scom ſecreton reuelatio.

TXertiũj coꝛpis xpi ſuſcepttioo.
C Pꝛimũ qð ↄcurrit circa tolerantiam marty/

rij beate lucie:ðꝛa moꝛte pᷣſeruatio.Nõ em toꝛ
menta po: uerunt extinguere illaʒ:ita cito ſicut

feciſſent: qꝛ deꝰ p̃ſeruabat eã vſq; ad tᷣs. HNaʒ

cum paſcaſius anguſtiarer᷑ nimis:vidẽs illam

adeo iĩmobilẽ effectam:iuſſit copioſũ ignẽ circa
eam accendi picẽq; ⁊ reſinã ac feruens oleũ ſuꝑ

eãfudi. Sixit lucia. Indutias impetraui mar⸗

tyrij mei: vt credentibꝰ timoꝛẽ auferam paſſio-
nis ⁊ non credentibꝰ vocẽ inſultationis: viden

tes autẽ amici paſcaſij euʒ anguſtiari: in guttn
re eiꝰ gladium imerſerunt: q̃ nec ſic extincta eſt
nec loquelã amiſit. ¶ Scuᷣm qð cõcurrit circa
martyriũ beate lucie:dicit᷑ ſecretoꝛũ reuelatio.

Reuelauit em ea qᷓ ſecreta erant: ⁊ ſciri nõ pote

rant: ꝓpter diſtantiã loci.dixitq;. Annũcio vo
bis pacem eccleſie redditam maximiano hodie
moꝛtuo ⁊ de regno ſuo diocletiano expulſo Et
ſicut ciuitati cathanienſi ſoꝛoꝛ mea agatha da⸗
ta eſt ptectrix. Sic ⁊ ego ciuitati ſiracuſane cõ
ceſſa ſum interuentrix. Dum hec verba loqui⸗
tur. Ecce miniſtri romanoꝝ venerunt ⁊ paſca⸗
ſiũ appꝛehẽdẽtes:vinctum ad ceſarẽ ſecũ duxe⸗
rũt.Audierat em̃ ceſar ꝙ młta rapuerat.Qua⸗
re de ſuis ſceleribus ↄuictus capitali ſententia
fuit punitus.¶ Tertium að cõcurrit in marty
rio beate lucie:dicit᷑ coꝛpis xpi ſuſceptio. Naʒ

tradidit: quoaduſq; venirẽt ⁊ coꝛpus dñi ſacer

dotes ei traderẽt: ⁊ omes aſtates amen dño re⸗

ſpõderẽt. In eodẽ aũt locoẽ ſepulta ⁊ ecclia fa
bꝛicata. Fuit alia lucia cuiꝰ officiũ eccleſia cele
bꝛat menſeſeptẽbꝛis.hec tꝑe diocletiani ⁊ ma⸗
ximiani in viduitate ꝑ annos triginta et ſex mã
ſerat. Cuiuſq; anni totius vite fuerunt ſeptua⸗

cuſata a filio Eupꝛepio ꝙ chꝛiſtiana eſſet iuſſu

diocleciani carceri mancipata fuit: vbi cõſola⸗

tionẽ diuinã ꝓmeruit. Deinde coꝛã dioclecia⸗
no ſedente pꝛo tribunali extenſa eſt:et fuſtibus
diutiſſime verberata. Poſtea ĩ ollam plumbo

OEStemplanduz effde beateluctedi
acit cõſuũmationis. Aoluitequidẽ ꝓ
ſide xpi pᷣſentem vitã ꝑ martyrij toleranti co⸗

Morge
Eccj.
Uſioe
enr
cpetitn⸗
Amnci
Nroclen
iglio Bin
hatolet
fitüſtne
Anbeoli
ſthwbeis
Cieszui
leeetbiy
tiröpet
Aenvs⸗
doleserf
Mibyinte
iMöre
Wornurg
Nmanns
Cereſen

Wkr
Wwa de
Cſbnech
elocre
ntaper
ſecidue
ra. Qur
ſenna
mna.
o. Hʒ
cſptritü
dſiſacer
dfore⸗
chaa
eſiacele
Ama⸗
ſexmi
ſeptua⸗
ſtaac
iuſtu
coſola⸗
clecia⸗
ſſtious
Numdo

¶ Tertiũ ſigniſicationis.

Bermo lxviij.

plenã i circũitu igne copioſo ſuccẽſã demerſa ?ꝭ amici:qͥs neq; armis cogere:ſeq; auro parere
queas:officio fideq; parant᷑.Et Seneca in lib.
detranqͥllitate animi.Nihil eque oblectat ani⸗·
mũ:qᷓ amicitia fidelis ⁊ dulcis.Et Theophia
ſtus phᷣe. Quãti ? ſine aia coꝛpꝰ:tati ẽ ſine ami
cis hõ. Et ſcðᷣs ph̊s interrogatꝰ ab adriano coe-
ſare. qͥd eſt amicus.rñdit.deſiderabile nomen:
infelicitatis refugiũ: indeficiẽs quies:amanda
felicitas.Et Ariſto.in.viij. Ethico.ca.j. Ami⸗
citia maxime neceſſaria eſt in vita: ſine amicio
nullus eligeret viuere: habẽs reliã bona oiaet
mendicantibus et pꝛincipatus et ptãtes poſſlſ⸗
dentibus: videt᷑ amicis maxime opus eſſe. Et

Abi ſãcta dei pſallẽs triduo vixit vltimo gla⸗
dio aladuerſa ẽ. Itaq; pᷣma lucia ĩ vginitate ꝑ
manẽs:martyriũ ꝓ xp̃o paſſa ẽ. Iſta vo in vi⸗
duitate ꝑſeuerans:moꝛi ꝓ xpᷣonon recuſauit.
NQuaꝝ aie gliaz celeſtis regni ineternũ paciſice
poſſidebũt.Ad quã nos ꝑducat ihs filiꝰ dei: qᷓ
ſit benedictꝰ in ſecula ſeculoꝝ.xRimen.

¶ Sermo.lx viij. de laudibavere amici

tie qhoie in ſãctitate pſerugtt.·

nmnmnmnit amicũi ven. BGapientis vbaſunt
Aiſta oꝛigina lit Ecci. xxv. ca. Satis
efficax eſt

tius qᷓ; rõnales hoĩes ꝗmicitiã ⁊ paruipendũt
⁊ fugiunt. Idcirco in pᷣſenti ſermone de eiꝰlau

dibus erimus verba facturi:de qua tria myſte

ria pponimus cõtemplanda.

CPeimu de coõmendationis.
¶ Scõom diſtinctionis.

S 2

(ioſacti moꝛaleg ohi gloꝛioſelo
quunt deg

Rimuz myſteri

ndũ de amicitia ðꝛ cõmẽ⸗

Ecẽci.vj.ca.ait.Amicꝰ fidelis ꝓtectio foꝛtʒ.Et

Caſſiodoꝛꝰ in libꝛo de amicitia. In hũanis re⸗

bus nihil amicitia dulcius iuenit᷑:nihil ſancti⸗
apetit᷑:nihil fructuoſiꝰ cuſtodit᷑. Et in eodem

li. Amicitia ꝓpꝛia ſuauitate vᷣtutes alias con⸗

dit:aduerſa tꝑat:triſtiaq; iocundat.Et ideʒ in

cpłis.Sine amicis ois cogitatio eſſet tediũ ois

oꝑatio laboꝛ:ois terra ꝑegrinatio:oĩs vita toꝛ
mẽtũ:ſine amicoꝝ ſolatio:viuere eẽt moꝛi. Et

Ambꝛo. li.ð officijs. Solatiũ qͥpe vite huiꝰẽ:
vt habeas cui pectꝰ tuuʒ aperias: cui archana

cõices:cui ſecreta tui pectoꝛis cõmittas:vt col
loces tibi virũ fidelẽ:qͥ in ꝓſperis gratulet᷑ ĩ tri

ſtibꝰcõpatiat᷑:in ꝑſecutionibꝰ abhoꝛtetur. Et
Aalerius maximus li.iiij. Amicitie vinculum
potẽs ẽ ⁊ pᷣualiduʒ:neq; vlla ex ꝑte ſanguinis

nu. Hõ reperio ꝗ in rebꝰ hanis excogitaue⸗
rit natura pᷣſtãtiꝰ amicitia:qͥd ↄcoꝛdia ↄ foꝛtu⸗

nã maius auxſliũ.Et Saluſ.in iugurtino.Nõ
exercit? neq; theſauriſũt regni pᷣſidia:ſed veri

auni inne

fi tã in ſpũali q;ᷓ ciuili vita: vinculũ ami
Litie vere:q̃ hoies cõmunicant ſibijpᷣis vtrãq;
foꝛtuna Pꝛopterea a macrobio ſpecies iuſticie
ponit᷑ ⁊ ab ipo atq; a catceris ſapientibꝰmiris
laudibus pᷣconiʒat᷑:qꝛ tamẽ pleriq; ferales po⸗

moꝛales de illa gloꝛioſe loquũt. Unde ſapiẽs

ideʒ in.ij.politice.Amicitiã qͥdem putamꝰma⸗

ximũ eſſe bonoꝝ ciuibꝰ.Et idẽ in.iij.topicoꝝ.
MMagis eligenda eſt ſuꝑabundantia amicitie
‚ᷓ pecuniaꝝ. Et Lullius i qſtionibus tuſcula⸗
nis. Sũmũ genꝰ felicitatis eſt hĩe amicos. Et·
idẽ in li. illo de amicitia ð qͥ inquit auluſgeliuus

in.j.noctiũ acticaꝝ. cũ libꝛũ illuʒ cõponeret
legit libꝛũ theophꝛaſti ð amicitia ait. Excepta
ſapia nil melius eſt datuʒ hoĩ a dijs imoꝛtalibꝰ
amicitia.Et iteꝝ ibi. Solem emũdo tollere vi⸗

dent᷑:qͥ amicitiã e vita tollũt:qꝛ nihil a deo me⸗

liꝰhabemꝰ:nihil iocũdius.Et iteruʒ.Ego vos

hoꝛtari tm poſſũ:vt amicitã oibus rebꝰhuma⸗

nis anteponatis. Nihil em̃ eſt ta nature aptuʒ

taãq; cõueniens ad res vel ſcas vel aduerſas.
Et idẽ li.j.de finibꝰbonoꝝ ⁊ maloꝝ. Omniuʒ
rerũ qᷓs ad beate viuẽdũ ſapia cõparauit.nihil
eſt maius amicitia:nihil vberius: nihil iocũdi
us Sed pᷣter pᷣdicta querunt aliqui: vtꝝ felixi
digeat amicis. Et poſſet argui ꝙ non:qꝛ qᷣcũq;
ſüt ꝑ ſe ſibi ſufficiẽtes ex bonis q hñt:non indi⸗
gẽt amicitia alioꝝ:ſᷣ felix ꝑ ſe oiuʒ bonoꝝ ſuffi
cientiã hʒ. &̊nõ vidẽ indigere amicis. IJnop⸗
poſitũ vo arguit᷑ tali rõne. Inter oĩa exterioꝛa
eſt maximũ bonũ hr̃e amicos.vt ꝓbatũ ẽ pau⸗-
lo ſuꝑius ꝑ Ariſto. Si g̊ felici cui oia bona tri⸗
buunt᷑ nõ dant᷑ amici:tũc felici deerit maximũ

bonoꝝ exterioꝝ ſcʒ amicitia qð eſt ↄ̊ rõneʒ felt

cis. Rñder ab iſta ſoluẽda.ꝙ aut loqmur de fe
licitate celeſtis patrie:aut de felicitate pñtis vi

te. Nꝛimo em̃ ſi loquimur de ꝑfecta felicitate q̃
erit in patria.tunc aut loqᷣmur de neceſſitate be
atitudinis:aut de bene eſſe. Pꝛimo mõ dico ꝙq

ſocietas amicoꝝ nõ reqᷣrir de neceſſitate ad bea
titudinẽ patrie.qm ille qͥ habet totaʒ plenitudi
nẽ ſue pfectionis in vno nõ indiget in alia.ſed

beatus in patria habet totam plenitudineʒ ſue
pfectionis in deo.ergo nõ indiget alio. Et hoc

eſt qð ſcribi Sapie.vij.ca. Aenerũt aũt mihi
omia bona pariter cum illa.ſ.cum diuina ſapia
in dei clara viſione cõſiſtit. Ande Augꝰ. viij
lib.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am dicit.ꝙ crcatura ſpũalis

ſuãs. J

lrviig

ad hoc ſit beata non niſi intrinſecus adiuuat
cternitate:veritate ⁊ charitate creatoꝛis. Naʒ
pfectio charitat eſt eſſentialis beatitudini q;tũ
ad dilectionẽ dei:nõ aũt q́;tum ad dilectioneʒ

pꝓximi. Quare ſi eẽt vna ſola aia fruens deo nõ

hñs ꝓximũ quẽ diligeret:adhuc beata eet:ſed

ſuwoſito ꝓximo ſeqͥt᷑ dilectio eiꝰex perfecta di

lectione dei. Vñ q̃ſi ↄcomitanter ſe hʒ amicitia

ad pfectaʒ beatitudinẽ. Scdᷣo vo ſiloqmur de
bñ eſſe beatitudinis tuc verũ
cietas amicoꝛũ:qꝛ ſicut beatitu

Aqu hʒ beat apð deũ ſolum: ita beatitudo acci
Retais Squr na begt ap aliũ beatuʒ. Si vo
loqmur ð felicitate imꝑfecta q̃ nihil aliud ẽ: lar
geilla ſumendo qᷓ; pſperitas ⁊ bonoꝝ tꝑaliuʒ
Aobũdatia.tunc dico ꝙ felix aliquo mõ nò indi⸗
get amicis ⁊ aliquo mõ indiget (Mã felix nõ in⸗

Diget amicitia vtili:qꝛ exiſtũt ſibi oia bona:in⸗
diget tñ amicis maxime ꝓpter tria. Pꝛimo ꝓ⸗
pter cõicationẽ.vt cõicet amicis indigentibꝰ fe
licitatẽ ſuã.qm vt inqͥt Plato i Thimco. Bo⸗
nos viros decet cõmodos eſſe.Et Ouidius in
li. de ponto. Regia crede mihi res eſt ſuccurre⸗

reelapſis. Coueniẽs hoi eſt hoiem Pᷣuare volu⸗
prtasg. Scvo felix indiget amicis ꝓpter ↄſerua

tion=qꝛnulſins ſi ſie ſous Euare oſperuate
do inqͥt Tulliꝰin li.de amicitia. QAm̃ res

hu5umane fragiles ſũt ⁊ caduceſꝑ acqͥrendi ſunt

ds diligamꝰ⁊ a qͥbꝰ diligamur.charitate em be

niuolentiaq; ſublata oiĩs ẽ ſublata: ⁊ ita iocũdi⸗

tas. Certio felix indiget amicis ꝓpter delecta⸗
tionẽ:qꝛ delectabile ẽ ↄuiuere amicis. Unde ⁊
Tulliꝰ in p̃fato lib.de amicitia dicebat.Quid

dulci qᷓ; hr̃e aliquẽ cuz qͥ audeas ſic loqͥ oĩa vt
tecũ. Pꝛopter h oia ↄcindit ſapiẽs Ecẽi.vj.c.

Oq inuenit amicũ ſidelẽ iuenit theſauꝝ Ami⸗

co q; e fideli nulla ẽ cõꝑatio ⁊ nõ ẽ digna põde

ratio auri ⁊ argẽti ↄtra bonitatẽ fidei illius.

-
. ¹

Ecudũu myſter
um contemplandũ de amicitia dici
tur diſtinct

3*

Auedam vera.
mdg ami

CAQueda

X ꝑfecta ẽ bonoꝝ amicitia:⁊ ſᷣm vtutẽ ſimiliũ

5 N

ꝙ ad illã facit ſo

diſtinctio. Biſtinguitur quipe
turis diuinis ⁊ hũanis tripliciter. Naʒ

Et Tulliꝰ in li.ð amicitia inqͥt. Virtꝰ amicitiã
⁊ gignit ⁊ continet:nec ſine vᷣtute amicitia eſſe
Vllo pacto põt.Etiteꝝ ibi ſic ↄcludit. ihocſen
tio niſi i vonis amicitiã eſſenõ poſſe.¶ Scðaẽ

gzmicitia falſa: vel ſimulata qñ ſcʒ aliqͥs diligit
ſolo noie ⁊ nõ ope qð vtiq; facile impleri dicit
Ambꝛoſiꝰ li.iij.de officijs. Facilis inqͥt vox et
cCõis tuus ſũ totus:ſᷣ paucoꝝ effectꝰ.Sũt ⁊ alij

q̊ ſe amicos dicũt: ⁊ nõ niſi ꝓpter ppꝛiũ cõmo
dũu amant.õ quos dicit Seneca ad lucillũ.Ne

gociatio eſt nõ amicitia q̃ ad cõmoduʒ accedit.
Et ieroꝰin epła ad paulinũ ait. Vera amici⸗
tia illa eſt ⁊ xpᷣi glutino copulata quã non vtili
tas rei familiaris.non pᷣſentia ti coꝛpoꝛis non

ſubdola ⁊ palpãs adulatio: ſᷣ dei timoꝛ ⁊ diui⸗
naꝝ ſcripturaꝝ ſtudia cõciliant. Et ideʒ ſuper
Micheã ꝓphetaʒ. Belicata ẽ amicitia qᷓ ami⸗
coꝝ felicitatẽ ⁊ diuitias ſequirur. In h̊ genere
amicitie hodie voluit᷑ qſi totus mũdus. VUnde

Ouidius li.ij.de põto ait. Aulgus amicitis

vtilitate ꝓbat:illud amicitie quondã venerabi

le nomen pꝓſtat ⁊ in queſtu vꝛo meretrice ſedet
Sũt ⁊ adhuc amici falſi.qñ hi qͥ ſe amicos fate
bant᷑:amicos deſerũt in aduerſis. Nam vt ſcri
bit ſapiẽs NRꝛoũu.x vij.ca.om̃i tꝑe diligit qͥ ami
cus eſt. Et Aaleriꝰ lib.iiij. Sincere fidei amici

pᷣcipue in aduerſis rebus cognoſcũt᷑: in qͥbus
quicqͥd pᷣſtat᷑:totũ a cõſtanti beniuolẽtia ꝓfici

ſcit᷑. Ob id Tulliꝰ in queſti.tuſcu.⁊ in.iij li.de

officijs.cõmendat vna cũ valerio maximo dã⸗
monẽ ⁊ ficiã pictagoꝛicos qͥ amicitiarũ animo
adeo ſtricti erãt vt cũ alterũ ex his ſiracuſanus
