opinionẽ qui dicebant a deo effluxiſſe quan
dam mentẽ in qua eſſent omniũ rerũ foꝛme
quã vocabant paternũ intellectum. Et hanc
Auicenna ſuꝑ pꝛimo de celo et mundo dixit
eſſe pꝛimꝗ intelligentiã mouentẽ pꝛimũ celũ
Ded vt ſic loquẽtes repꝛobemus.videndũ
pꝛius eſt qͥd ſit verbũ in diuinis. Etad hoc
dicit Franciſcꝰ de marone in quodã ſermo⸗

ne. Verbũ eſt ſecunda ĩ trinitate ꝑſona ꝑ mo

dum nature et intellectus pꝛoducta.De hoc
Au gy. vi.de trinitate ait. Verbũ ſolus filiꝰ
accipitur.et eo dicitur verbũ quo filius. Et
in.xv.li.de trini.idem Augꝰ.inquit. Ipᷣa ꝓ
pꝛietas ꝑſonalis filij diuerſis noibus ſigni
ficatur.ad expꝛimendã diuerſimode ꝑfectio
nem eius vt oſtendatur patri equalis dici⸗
tur filiusvt oſtendat᷑ patri ꝑ oĩa ſimilis dici
tur imago.vt oſtendat᷑ immaterialiter geni⸗
tus dicitur verbũ. Ad habendã autẽ aliqua
lem noticiã iſtius verbi vt refert Bonauen.
in.i.di.xxvij.cõſiderare debemꝰ qualiter ver
bum reperitur in nobis. Nam vox ſignifica
tiua in nobis dicit᷑ verbũ.ſed tm̃ large et de⸗
nominatiue inquantũ ſignificat interioꝛem
mentis cõceptũ.ſicut vrina dicitur ſana in⸗
quantũ eſt ſanitatis indicatiua. Et ideo p⸗
pꝛie dicitur verbũ id quod ꝑ vocẽ ſignificat
ſcʒ interioꝛ mẽtis ↄceptus. VUñ Ariſto.in.i.
pihermeni. Uoces inqͥt ſunt note.i.ſigna ea⸗
rum que ſunt in aĩa paſſionũ. Et ideo cõce⸗
ptus mentis interioꝛ etiã ſi nũq; ꝑ vocẽ deſi⸗
gnaretur ꝓpꝛie dicit᷑ verbũ. Hinc Aug.xv.
de trini. ait. Quiſqͥs pᷣt intelligere verbũ nõ
ſolũ anteq; ſonet.verũ etiã anteq; ſonoꝝ eiꝰ
imagines cogitatione inuoluant᷑. pᷣt videre
aliquã illiꝰ verbi ſimilitudinẽ de quo dictũ
eſt. In pꝛincipio erat verbũ. Aduertendũ tñ
ꝙ duplex eſt nobis cõceptus mẽtis interioꝛ
Vnus infoꝛmis et imperfectus. Alius foꝛ⸗
matus et ꝑfectꝰ. Cuius rõ eſt.qꝛ cognitio no
ſtra ꝓcedit de imperſecto ad ꝑfectũ. Et ideo
de re pꝛimo habemus cõceptum cõfuſum et
imperfectũ.vt dicit᷑.i.phyſicoꝝ.Et talis cõ⸗
ceptus non dicitur ꝓpꝛie verbum a e

tio pcedendo autẽ ꝑuenimus ad habenduʒ
cõceptum rei perfectũ ⁊ determinatũ q a phi
loſophis vocat᷑ diffinitio:a ſanctis autẽ ver⸗
bum. In deo ergo ponit᷑ verbũ nõ ad ſimili
tudinẽ verbi large dicti qð eſt ipᷣa vox ſigni
ficatiua vel cõceptus rei imꝑfectus.qꝛ in deo
nihil ẽ ſenſibile vel imperfectũ. Et ꝓpter hoc
vox eſt ſignificatiua q eſt ſenſibilis et ipᷣa co
gitatio qᷓ licet ſic intelligat tñ imperfectionẽ
implicat nõ habẽt ibi locũ.ſed ibi ponit᷑ ver
bum inq;tũ impoꝛtat cõceptũ rei perfectum
Quia deus vnico actu intelligẽdi ſeipᷣm et
oĩa alia cõcipit ꝑfecte. Ex quo ptʒ differen⸗
tia verbi noſtri ad verbũ diuinũ.qꝛverbum
noſtrũ in mente plurificat᷑. Quot enim ſunt
ibi cõceptus perfecti vel foꝛmati tot ſunt ibi
verba. In deo autẽ eſt verbũ vnicũ:qꝛ nõ eſt
ibi niſivnicus cõceptus ꝑfectiſſimus. Iterũ
verbũ in nobis eſt accidens et qͥd tranſiens.
qꝛ non ſemꝑ actu intelligimus. Sed in deo
idẽ eſt ꝙ ſubſtãtia diuina.Eſt etiã verbum
ſemꝑ actu permanẽs et eternũ.Et vt inquit

Augꝰ. nos frequẽter cogitamus que neſci⸗

mus.et ſic verbo noſtro cõiuncta eſt fallacia

frequenter q̃ nolumus.et tunc iuncta eſt di⸗

ſplicentia:que nõ poſſumꝰ.tũc iuncta eſt im⸗

potentia.verbũ aũt diuinũ eſt veriſſimũ pla

centiſſimũ omnipotẽtiſſimũ. Et de illiꝰ eter
nitate loqui᷑ Johãnes cũ dicit in pꝛincipio
ſui euangelij. In pꝛincipio erat verbũ. Au⸗

guſtinꝰ li.vi.de trini.in pꝛincipio ait.ſic di⸗

ctum ẽ q̃ſi diceret añ oĩa. Vñ ſciendũ ꝙ pn⸗

cipiũ in diuinis:aliqñ eſt nomẽ eſſentiale: et

ſic ↄuenit toti trinitati.ſicſumit᷑ in.c.i.extra
de ſum.tri.⁊ fi.ca.cũ ðꝛ. VUnũ vniuerſoꝝ pn

cipiũ.Aliqñ eſt nomẽ ꝑſonale:et qnq; ſigni⸗

ficat patrẽ qͥ eſt pꝛincipiũ ſine pᷣncipio. ſicut

ſumit᷑ ab Auguſti. li.iiij. de tri. vbi dicit.
pater eſt pꝛincipiũ totiꝰ deitatis.qũq; ſigni⸗
ficatfiliũ qui eſt pꝛincipiũ de pᷣncipio.ſicut
ſumit᷑ ab apło ad Hebꝛe.i.Et tu in pncipio

id eſt in filio terrã fundaſti.Qñq; ſignificat
patrẽ et filiũ qui ſunt vnũ pꝛincipiũ ſpiritus
ſancti. Qñq; ſignificat eternitatẽ.⁊ ſic accipi
tur a Johanne. In pꝛincipio.i.ab eterno.
Hinc Anaſtaſius in ſuo ſimbolo ait. Eter⸗
nus pf eternꝰ filius eternꝰ ſpũs ſanctus. Et
Hilariꝰ ĩ li.de tri. Inter gignereꝛ gigni nul
lum cadit mediũ. Magiſter vero ſen. di. ix.
pꝛimi li.pbat verbũ eſſe eternũ. Pꝛimo ex rõ
ne ſumpta a ſili et eſt talis. Spledoꝛ eſt eiuſ
dem duratõis cũ igne et tñ eſt generatus ab
igne.ergo multo foꝛtius cũ filius ſit ſplẽdoꝛ

atris q;uis ab ipᷣo generet᷑ erit ei coeternꝰ.
Secũdo inducit mgr Auguſti d ait. Fillus (

Rime rõne immu tabilitatis.
Secundo rone ſimplicitatis.

1

dei eſt virtus et ſapientia. ergo ſi nõ eſt eter⸗

nus aliqũ fuit deus ſine virtute et ſine ſapiẽ

tia qð eſt impoſſibile. Sco.vero ⁊ Bonauẽ.

ſuꝑ pᷣfata diſ.dicũt ꝙ pcedens eſt poſterius
duratõe eo a quo ꝓcedit triplici rõne.

in rõne limitationis potẽtie.

Secũdo röõne modi ꝓducenlii.
F rõne libertatis.
.

rioꝛ eo duratõe¶ BGecũdo rõne modi ꝓdu
cendi.q eni aliqͥd ꝓducit᷑ ꝑ motũ qmotus
eſt in tꝑe opoꝛtet ꝙ ꝓductũ ſit poſteriꝰ ꝓdu

cente duratõe.qꝛ ꝓductũ hʒ pᷣmo eſſe in illo
inſtanti in q̊ terminat᷑ ille motus. ¶ Cercio
rõne libertatis.qũ aliqd ꝓducit᷑ libere et nõ

de neceſſitate nature.tunc ꝓductũ eſt poſteri

iᷣ ꝓducente ꝙ tale agens pᷣt expectare ad p⸗-
ducendũ ſuũ effectũ. Sicut creare a deo cu⸗
ius potẽtia eſt ꝑfectiſſima et ſine tranſmuta⸗
tione ⁊ motu.tñ creatura nõ eſt ſibi coeterna
qꝛ ab eterno pꝛoducere noluit.Et ſi obſtaret

q̃s ꝙ ſpũs ſanctꝰ ꝓducit᷑ ꝑ modũ volũtatis
et tñ eſt eternꝰ.Dicit Ricar.in.i.di.x. cre
ature emanãt a deo ꝑ modũ volũtatis nõ tñ
de neceſſitate:ſʒ in diuerſitate ſubſtãtie Spi
ritus aũt ſanctus emanata ſuo pncipio per
modũ voluntatis de neceſſitate immutabili⸗
tatis ⁊ i idemptitate ſubſtãtie. Redeamꝰ iam
ad verbi eternitatẽ cõcludentes ꝙ nullo mõ

poteſt poni in diuinis ꝙ filius ſit poſterioꝛ

patre. Pꝛimo qꝛ nulla eſt ibi potẽtia ꝓducti
ua imperfecta. potuit nanq; ab eterno pater
generare filiũ. Secundo qꝛ verbũ nõ ꝓcedit

motũ et mutationẽ. Cercio qꝛ filius ꝓce⸗
dit a patre de neceſſitate nature qꝛ deꝰ neceſ⸗

ſario intelligit ſe:quare et filiꝰ patri ẽ coeter⸗

nus/¶ Becunda opinio falſa circa verbuz

eternale dicit᷑ cõuerſionis.Quidã hereticus
cui nomẽ Apollinaris:tenere pꝛeſumpſit ꝙ;

verbũ ſit in carnẽ cõuerſum ꝓpterea qꝛ in eu

angelio dicit᷑ verbũ caro factũ eſt Sicut aq̃ᷣ
cõuerſa eſt in vinũ.de qua Johis.ca.ij.ſcri⸗
bitur. vt autẽ guſtauit architriclinꝰ aquã vi⸗
num factũ. Sʒ hoc nõ eſt ſimile:qꝛ aqua.po
tuit in vinũ cõuerti.verbũ autẽ dei in carnẽ

cõuerti impoſſibile eſt.qð ſanct tho.in. iiij.

ſumme ↄtra gẽtiles ꝓbat triplici rõne.

orone incõmunicabilitatis.

imo rõne limitatõis potẽtie:qñ pꝛodu
cens nõ habet a pꝛincipio ſue duratõis po⸗
tentiã ꝓductiuã ꝑfectam.ſicut homo a pꝛin⸗
cipio pueritie nõ habet potentiã generandi
ꝑfectã.Et ideo eius filiꝰ neceſſario eſt poſte

Rꝛimo rõe immutabilitatis. Eſtvtiq; de

inmutad
nunet,4
leckcf
ſuitimp⸗s
ſaummel
ne cöue
ſun
ennl ſin
noaq
incarna
plumet
poſſbin
coicobil
figerin⸗
ſioni. .
nerſorun
ſeßtone
Gn⸗
wade⸗
mar
deusn
ergoin
herſun
ſolubi.
nutunin
nirginis
Pnenee
pwunnſ.
hchio
Nahon
N
ſchie
ſveme
ſune
neing
ſuher⸗
in
Ni
rittn
Dlurame
mlgogbe
nendana
llolgbilis
Ctclliine
tanr uib

untgind

ſnc
cheium

insfingi
ndon⸗

Ulnan⸗
ſt

aſneſge
r Bon .
cdirns

lanm,
tin.

itiegfd
dumus vy⸗
tdononnn⸗
m genendt
Trock e
Mengen
wii non⸗
Liniſ
nocſe nil⸗
8 Cmco
Alberan
Nüch hoſei
Mamendy.
mmendoda⸗
enmnin
ckian.

inans ii
bſtie
mmu,
3 e
sſwirn⸗
vein n

ENnun
imwn

emndt

ug n

jcn
Hliſn
a
,un
in n
ho ith ui
e.

. .
ſmngt

immutabilis.O mne aũt qdð ↄuertit᷑ in aliud
mutat᷑. Cũ ergo verbũ der ſit deꝰ:impoſſibi⸗
le eſt ꝙ fuerit in carnẽ cõuerſum decũdo
fuit impoſſibile rõne ſimplicitatis: deus eſt
ſumme ſimplex. Si ergo verbũ dei eſt ĩ car⸗
nẽ cõuerſum.opoꝛtet ꝙ totũ verbũ ſit cõuer⸗
ſum.qð aũt ĩ aliud ↄuertit᷑ deſinit eſſe quod
erat.ſicut aqua in vinũ cõuerſa nõ eſt ampli
us aqᷓ.ſequeret᷑ ergo ſᷣm Apollinarẽ ꝙ poſt
incarnationẽ verbũ dei nõ er it:quod eſt im⸗
pium et iniquiſſimũ = eſt im⸗
poſſibile ꝙverbũ dei ↄuertat᷑ in carnẽ rõein

cõicabilitatis.Eoꝝ enĩ qͥ nõ cõicant ĩ mate⸗

ria et in generevno impoſſibile eſt fieri ↄuer
ſionẽ. Nã ex linea non fit albedo:qꝛ ſunt di⸗
uerſoꝛum generum. neq; coꝛpus elementa⸗
re pᷣt ↄuerti in aliqð coꝛpꝰceleſtevł in aliquã
coꝛpoꝛeã ſubaʒ et ecõtra.qꝛ nõ ↄueniũtĩ ma

teria. verbũ autẽ dei cũ ſit deus nõ cõicat in
materia nec in genere cũ quocũq; alio eo ꝙ

deus neq; in genere eſt neq; materiã habet.
ergo impoſſibile eſt verbũ in carnẽ fuiſſe cõ⸗
uerſum. dicit᷑ igit᷑ caro factũ ꝓpter illã indiſ⸗
ſolubilẽ vnionẽ qua ſibi copulauit humanã
naturã ita mirabiliter ꝙ vnꝰ et idẽ erat dei et
virginis filius nature diuine et bumane ꝓ⸗
prietate ſalua. De hoc ſic elegãter loquit᷑ leo

papa in ſermone. Verbũ dei: deus q erat in
pꝛincipio apud deũ ꝑ qð facta ſunt oia et ſi⸗
ne quo factũ eſt nihil ꝓpter liberandũ a moꝛ⸗

te eterna hoĩem factus eſt homo. Ita ſe ad ſu
ſceptionẽ noſtre humilitatis ſ ine diminutõe
ſue maieſtatis inclinans vt manens qð erat.
aſſumens quod nõ erat verã foꝛmã ſerui foꝛ
me in qua deo patri eq̃lis ẽ vniret.Et tanto

federe vtrãq; naturã conſccraret vt inferioꝛẽ

aſſumeret gloꝛificatio nec ſuperioꝛẽ minue⸗

ret aſſumptio. Salua igit᷑ vtriuſq; ꝓpꝛieta⸗

te ſubſtantie et in vnã coeunte perſonã ſuſci⸗
pitur a maieſtate humilitas.a virtute infir⸗
mitas. ab eternitate moꝛtalitas. et ad depo⸗
nendum cõditionis noſtre debitũ natura in

uiolabilis nature ẽ infuſa paſſibili. At ⁊ in⸗
creduli inſtant ꝑſcrutari tante vnionis mo⸗
dum.et hoc aliqͥ exemplo ſuaderi ſibi flagi⸗

tant. Quibo ergo reſpõdeo ꝙ in vanũ labo⸗

rant qͥ audire debẽt ſuauiſſima verba leonis

pape iam noĩati in ſermone de natiuitate di

centis. Excedit quideʒ dilectiſſimi multũq;

ſupereminet omnẽ eloquij facultatẽ diuini

operis magnitudo.Et inde oꝛitur difficul⸗
tas fandi vnde adeſt ratio nõ tacendi. Quia
in dño noſtro ieſu xp̈o filio dei nõ ſolũ ad di
uinam ſed humanã ſpectat naturã qð dictũ

eſt per phetaʒ. Generationẽ eius quis enar

4

rabit.vtranq; enim ſubſtantiã in vnũ conue
niſſe perſonã niſi fides credit ſermo nõ expli
cat.Et ideo nunq; materia deficit laudis:qꝛ
nunq; ſuff icit copia laudatoꝛis.G audeamꝰ
igitur ꝙ ad eloquendũ tante materie ſacra⸗
mentũ impares ſumꝰ.Et cũ ſalu noſtre al
titudinẽ attingere nõ valemꝰ.ſentiamus no
bis bonũ eſſe ꝙ vincimur. Nemo ad cogni

tionẽ veritatis magis appꝛopinquat qᷓ; qͥ in⸗

telligit in rebus diuinis etiã ſi multũ ꝓficiat
ſempꝑ ſibi ſupereſſe qðᷣ qᷣrat. Hec ille. Quare
fideliter cõfitemur ita incarnatũ verbũ dei.
vt ille qui erat dei filius ab eterno ſcõᷣm di⸗
uinam naturã:de virgine ſᷣm humanã naſce
retur ex tempoꝛe.Et qui erat deus impaſſi⸗
bilis immoꝛtalis ⁊ gloꝛioſus ſᷣm diuinita⸗
tẽ paſſibilig eſſet moꝛtalis ⁊ humilis ſᷣm hu
manitatẽ..¶ ¶ ercia opinio falſa circa verbũ
eternale dicit᷑ filiatõis. Nã quidã heretici vt
Paulus ſamoſetanꝰ Cherintus ⁊ Ebion di
xerunt ꝙ licet verbũ caro factũ ſit tũ xpᷣs nõ
eſt dei filius ꝑ naturã ſed ꝑ gratiã ſiue ꝑ ado
ptionem cõtra quos dixi plene in ſermone.
Tu es xps filius deiviui:in quadrageſi imali
ſuꝑ.vi.fer.iiij.ebdomade in quadrageſi ima.
oſtendiq; ꝙ xpᷣs eſt natꝰ ex deo patre et ex vir
gine matre ᷣm verſtatẽ nature. .
Se tribo falſis opinionibus adinuẽtis cir
iam xpi. ¶ Capitulum ſecundũ
Ecundus erroꝛ a nobis vitanaꝰ de
xrvpo incarnato eſt circa aĩaʒ rõnalem
N de qua triplex opinio falſa reperit᷑.

4 „

dicitur negatio
Secunda ignoꝛation

eria cõtagionſis.
¶ Pꝛima opinio falſa circa aĩam xp̃i dicitur
negationis. Pleriq; nanq; heretici negaue⸗
runt expꝛeſſe xpᷣm habuiſſe aiam rõnalẽ dicẽ

tes ꝙ loco aĩe fuit diuinitas eius. Sumpfſe⸗
runt aũt occaſionẽ erroꝛis qꝛ neſcierũt intel⸗
ligere illud dictũ Johis.i.Aerbũ caro faciũ
eſt. Ex quo arguebãt ꝙ denoĩatio fieri debʒ

a dignioꝛi. Cum ergo aĩa dignioꝛ ſit coꝛpo⸗

re ſi in xpᷣo fuiſſe et ala iohãnes dixiſſet. Aer⸗
bum aĩa nõ verbũ caro factũ eſt. Sed cõtra

iſtos dicit ſanct tho. in. iiij. võtra gentiles.
ꝙ deus foꝛma coꝛꝑis eſſe nõ pᷣt ꝓpter ſummã

implicitatẽ ſuã et perfectionẽ.qꝛ vt dictũ eſt

in ſermõe de deo nõ venit in cõpoſitionẽ ali

cuius create nature neq; vt pꝛincipiũ foꝛma

le. Inſuper ſubtracto eo qðò eſt de rõne hoĩs

verus homo eſſe nõ poteſt. Anima aũt pꝛin
cipaliter eſt de rõe hoĩs:quia eſt eius foꝛma.
ergo ſi xpᷣs animã nõ habuit verꝰ homo nõ

fuit: cõtra id qð apłs dicit.i.ad Chimo.ij. c.

Vnus eſt mediatoꝛ dei et hoim homo xpᷣus
ieſus. Ideo fides catholica pᷣdicat vᷣba atha
naſij ĩ ſuo ſimbolo dicẽtis. Perfectus deus
pfectus homo ex aĩa rõnali et humana car⸗
ne ſubſiſtens. Ad illudvero Johis. Verbũ
caro factũ eſt. Rũdet dñs Bonauen⸗in. ij.
di.ij. ꝙ iohannes loquit᷑ g ſinodochen acci⸗
piendo partẽ ꝓ toto.hic vero modus loquẽ
di frequenter inuenit᷑ in ſcriptura. Uñ Eſa-
xl. O mnis caro fenũ.i.oĩs homo. Et Quce
inj.ca. Midebit oĩs caro.i.oĩs homo ſalutare
dei. Et Mat. xriiij. Hiſi bꝛeuiati fuiſſent di
es illi nõ fieret ſalua oĩs caro.i.oĩs homo.et
Geneß.vi.ca. Oĩis quippe caro coꝛruperat
viã ſuã.⁊ ſic de alijs. VUſus eſt aũt Johãnes
locutõne ꝑ ſinodochen.qꝛ natura aſſumpta
notioꝛ eſt nobiſ ex ꝑte ſubſtãtie coꝛpoꝛalis qᷓ;
ſpiritualis. Et ↄgnitio noſtra incipit ab his
q ſunt magis nota. In aſſumptõne igit᷑ car⸗
nis includitur aſſumptio aĩe rõnalis.qꝛ ſi aſ
ſumpſit carnẽ multo magis aĩam. Ideo de⸗
nominatio non ſemꝑ fit a dignioꝛi:ſed etiã a
voriorierla opinio falſa circa aiam
xpᷣi dicit᷑ ignoꝛationis fuit eoꝛũ qͥ dixerunt
xpᷣm a pncipio aſſumpſiſſe alam ſicut eſtaĩa
noſtra tanq; tabula raſa in qua nihil eſt de⸗
pictũ. Sed cõtra iſtos eſt veritas fidei q ex⸗
cludit a xpᷣo oẽm ignoꝛantiã.tum qꝛ vt dicit
magiſter ſniaꝝ in.iij.di.xv. Hõ cõueniebat
in xpᷣo ignoꝛantiã eſſe.qꝛ aĩa eius debuit eſſe
plena luce ſapie et rectitudine iuſticie. Igno
rantia aũt pꝛiuatio eſt ſcientie.et põt eſſe via
in erroꝛẽ et obliquationẽ a rectitudine iuſti
cie.tũ qꝛ non expediebat nobis xpᷣm aĩam cũ
ignoꝛãtia habuiſſe. Venerat eniĩ nos dirige
re et docere quod facere nõ potuiſſet ſi fuiſſet
ignoꝛãs. VUnñ Anſel.li.cur deus homo inqt.
Quõ illi crederẽt hoĩes ſi illũ ſcirent neſcien
tem. Igit᷑ vt dicunt oẽs theologi ſacri in.iij.
di. xuiij. Aiĩia xpᷣi ab inſtanti creationis luſtra
ta fuit ſplendoꝛe ſcĩe.ſᷣm aũt Alexan.de ales
in.iij. ſumme. In xpᷣo fuit multiplex modꝰ
ſciendi.Pꝛimꝰ ſᷣm naturã diuinã. et ibi ſcia
idẽ eſt qð idipᷣm. Et iſte modus fuit in filio
dei ab eterno. Secũdus modus eſt ſm gra⸗
tiam vnionis:qͥ modus differt ab oĩ alio ſci
ente incõicabilũſ cuicũq; alteri creature.Ter
cius ſᷣm gratiã ↄpꝛehẽſionis in quo cõicant
angeli beati ⁊ aĩe ſancte. Quart ſᷣm naturã
integrã aĩie ſ̃ᷣm quẽ habuit adã ſcientiã in ſta
tu innocentie. Quintus ſᷣm penalẽ naturã aſ
ſumptã. Sextus eſt quedã gratia data xpᷣo
Qꝗa cognoſcendũ res ſm naturã et ꝓgreſſum
tpis. Quantũ ad pꝛimũ modũ ſciendi ſimili
ter ſe hʒ xpᷣs añ incarnatiõʒ et poſt. Quantũ

.

ad ſecundũ habuit cognitionẽ oĩm eoꝝ que
pertinebãt ad myſteriũ incarnationis paſſio
nis et redemptõis. Quantũ ad terciũ habu
it cognitionẽ oĩm eoꝝ q̃ ꝑtinebãt ad ſuã glo
riam et ſuoꝝ ⁊ eoꝛum qui oꝛdinant᷑ ad illam
Quantũ ad quartũ modũ habuit noticiã eo
rum que cognouit adam in ſtatu innocẽtie.
QAuan Arero ad quintũ didicit diuerſas pe
nalitates ꝑ experientiã in affectiua quas tñ
cognouit ſᷣm alium modũ.ſ.ſᷣm gratiam co
gnitionis que data eſt ſibi ꝑ gratiã vnionis.
DSecundꝰ modus cognitionis eſt ad cogno
ſcendũ per experientiã nõ vt pꝛioꝛ qui fiat aſ
fectiue ſed ↄgnitiue ex ſenſibꝰ.Cõtra iſta op
ponũt ſe pleriq; tenẽtes ꝙ in xpᷣo nõ fuit alia
ſci ntia pꝛeter diuinã:qꝛ ſi per illã cognoſce

bat oĩa ſuperfluũ fuiſſet ꝙ eſſet in eo alia ſcia
Tamẽ hi ſic aſſerentes damnant᷑ in.vi.ſino

do Epheſina.Et ꝓpterea dicit ſanctus tho.
in.iij.pꝑte.q.ix.x filius dei humanã naturã
integrã aſſumpſit:nõ ſolũ coꝛpus ſed animã
Et ideo opoꝛtuit ꝙ haberet ſcĩiam creatã ꝓ⸗
pter anime perfectionẽ. Anima enĩ ſᷣm ſecõ⸗
ſiderata eſt in potẽtia ad intelligibilia cogno
ſcenda.qꝛ eſt ſicut ta bula raſa:et tũ poſſibile
eſt in ea ſcribi ꝓpter intellectũ poſſibilẽ in qᷓ
eſt oĩa fieri.vt dicit᷑ in.iij.de aia.Quod autẽ
eſt in potentia eſt imperfectũ niſi reducat᷑ ad

actum. Nõ autẽ fuit cõueniens ꝙ filius dei
humanã naturã imperfectã aſſumeret ſed ꝑ⸗
fectam. vtpote qua mediante totũ humanuʒ

genus ad perfectũ erat reducendũ. Et ideo
opoꝛtuit ꝙ aĩa chꝛiſti eſſet ꝑfecta per aliquã

ſcientiã que eſſet ꝓpꝛie ꝑfectio eiꝰ. Alioquin
eſſet imperfectioꝛ aiabus alioꝝ hominũ.
gutẽ chꝛiſtus cognouit omnia per ſcientiam
diuina illud fuit operatõe increata qᷓ eſt ipᷣa
dei eſſentia. Dei eni intelligere eſt ſua ſubſtã⸗
tia. vt ꝓpbat Ariſto.xij.metaphy. vnde hmõi
actus nõ potuit eſſe anime chꝛiſti cum fit al⸗
terius nature. Si ergo non fuiſſet in anima
xp̃i alia ſcientia pꝛeter diuinã nihil cognouiſ
ſet et ita fruſtra fuiſſet aſſumpta anima bu⸗
mana cũ omnis res ſit ꝓpter ſuã operationẽ.
Pꝛopter pꝛedicta dubitat᷑ an anima xpᷣi com
pꝛehendat diuinaʒ eſſentiã. Et poſſet argui
ꝙ ſic.Pꝛimo qꝛ Iſidoꝛus dicit.Trinitas ſi
bi ſoli nota eſt et homini aſſumpto. Igit ho
mo aſſumptus cõmunicat cũ ſancta trinita⸗
te in illa noticia ſui q̃ ſancte trinitati pꝛopꝛia
eſt. Huiuſmodi autẽ eſt noticia cõpꝛehenſio
nis. ergo anima chꝛiſti cõpꝛehendit diuinã
eſſentiam. Secũdo magis eſt vniri deo ᷣm
elſſe ꝑſonale q;ſm viſionem. Sed ſicut dicit
Hamaſcenꝰ in. iij. li. Cota diuinitas in vni⸗

ttepeſ⸗
Pergom
gnimn tp⸗
Entdiuin
fliodelk
1t. Zus
hendere.
luränerg
Tho. i
fum in
tureinch
ſtingre
ture ſi
blle a
linn,
ficogi
NSo
henök
Gärin
unen
hinäe
hono
Mgii
luſ
citi.
ſecenii
ahunn
midiuin
Mune mn
Ayirusd
Croorie
und
Zagock
fnni
üture
Ptitue
uohr⸗
hibif⸗
Mogipo
bTho

Curdiuin
ſiOun
ſogneo
prnuͤgi
rs
uücen
hempuat
ſonmn

n guos

Meoͤbeo

orecn

Pllle

binem

yyl

untopne
dnigpſſo
Gmiübabe
N 4 ſi Go
iailam
uumiciien
n inneide.
dinaſise
n guas n
ngnuun
Mäpnong.
Sckatag
weguifirf
Cönitnp
vnoͤftini
licogole
ncoaluſen
kinniſin⸗
monsſh.
mämni
1s ſmini
uum crin,
maifnbo⸗
tcühunn
Mdi
n. An
umiui
umun
ſuſcti⸗
mebem
unſth⸗
Ginanine
lognui.
ninahe⸗
imachi
tpola nl
Tiningi
⸗
ninte

niproru

ipehenn,
Gir diumn⸗
unideofn
ſſicut don
nsde

mocdũ poteſt dici ꝙ filius homis eſt creatoꝛ.
hec Tho. Licet itaq; aĩa illa nõ cõpꝛehen⸗
dat diuinã eſſentiã tiñ nullã habuit ignoꝛan
tiã. Quare nos nõ erramꝰ pᷣdlariſſimũ ducẽ
ſequẽtes qui Johis.viij.ca.dixit.Ego ſum
lIux mũdi qui ſequit᷑ me nõ ambulat in tene⸗
bris. ¶ Tercia opinio falſa circa xpᷣm incar⸗
natũ q́;tum ad eius aĩam dicit᷑ cõtagionis:
hec inuoluit quoꝛundã aĩos ita vt impie aſ⸗
ſererent xpᷣm habuiſſe aiam peccatricẽ. Con
tra quos clamãt et auctoꝛitates ſanctoꝝ et rõ
nes theolo goꝝ. VUñ Petrꝰ pma ſua epla ca.
ij. ait. Peccatũ nõ fecit nec dolus inuentꝰ eſt
ni oꝛe eius. Et Gꝛego.in.xij. moꝛaliũ inqͥt.
Nullus homo ſine peccato eſt niſi ille qͥ in
hunc mundũ nõ venit ex peccato. Et Augꝰ
inexpoſitõe pſalmi.xxx. hꝛiſtus oẽs necca

tate perſonarũ eſt vnita bumane in xpo:ꝛmul
to ergo magis tota natura diuina:videt᷑ ab

anima xpᷣ. Et ita videt᷑ ꝙ aĩa xpᷣi cõpꝛehen⸗
dat diuinã eſſentiã.Tercio illud qð cõuenit

filio dei ꝑ naturã ↄuenit filio hoĩs ꝑ gratiã

vt. Aug'. dicit in pꝛimo de trini. Sed cõpꝛe
hendere diuinã eſſentiã ↄuenit filio dei ꝑ na
turã:ergo filio hoĩs ꝑ gratiã. Rñdet ſanctꝰ
Tho. iij.pte.q.x.e ſic facta eſt vnio natura
rum in ꝑſona xpᷣi ꝙ tñ ꝓpꝛietas vtriuſq; na⸗

tu re incõfuſa ꝑmãſit ita.ſ.ꝙ increatũ manſe⸗

rit increatũ.⁊ creatũ mãſit infra limites crea
ture ſicut Damaſ.dicit li.ij.Eſt aũt impoſſi
bile ꝙ aliq̃ creatura ↄpꝛehẽdat diuinã eſſen
tiam. vt dicimꝰ in ſermone de gaudio beato
rũ eo ꝙ infinitũ nõ cõpꝛehendit᷑ a finito. Nã

vt Aug'. dicit li. lxxxiij.q. Qõð aliqͥs cõpꝛe⸗

hendit finitũ ẽ ſibi. Sed eſſentia diuina nõ

eſt finita in ↄparatõe ad aĩam xpᷣi cũ in infini

tum eã excedit.igit᷑ aĩa xpᷣi nõ ↄpꝛehendit di

uinã eſſentiã.Ad pꝛimũ aũt obiectũ dicit᷑ ꝓ

homo aſſumptuſ cõicat diuine trinitati ĩ ſui
cognitione nõ rõne cõpꝛehenſionis ſed rõne
cuiuſdã excellentiſſime cognitionis pᷣ ceteris
creaturis.Ad ſecundum vero reſpondet᷑.
nec eti in vnione queeſt ſm eſſe ꝑſonale na
tura humana cõpꝛehendit dei verbũ ſiue na
turã diuinã que qᷓ;uis tota vnita fuerit hu⸗
mane nature in vna ꝑſona filij nõ cñ fuit to⸗

ta virtus diuinitatis ab humana natura q̃ſi

circumſcripta.vt dicit Augꝰ. in epla ad Vo

luſianũ.Ad terciũ vᷣo dicimꝰ ꝙ verbũ illud
Auguſtini eſt intelligendũ de gr̃a vnionis
Fm quã oia q̃ dicunt᷑ de filio dei ſᷣm diuinã
naturaʒ dicitur de filio hominis ꝓpter idem
ptitatẽ ſuppoſiti. Et ſᷣm hoc vere pᷣt dici ꝙ fi
lius hoiĩs eſt cõpꝛehenſoꝛ diuine eſſentie nõ

quidẽ ſm aĩam ſed ſ̃m diuinã naturã ꝑ què

toꝛes inuenit:ſolꝰ ſine peccato venit.? Aug⸗
in li.de nuptijs et cõcupiſcẽtia.O mnes ſub
peccato naſcimur.et per vnũ ſolum qui ſine
peccato natus eſt liberamur. Et idẽ in En⸗
cheridion. Per mediatoꝛẽ qui ſolus ſine pec
cato natꝰ eſt recõciliari nos opoꝛtebat. Ma
giſter vero ſnĩaꝝ in.iij.di.xij.⁊ oẽs theologi
cũ eo dicũt ꝙ nõ ſolũ xpᷣs nõ peccauit immo
nec peccare potuit.qm̃ vt inqͥt Ricar.de me
dia villa in ſuo.iij.et Anſel.libꝛo cur deꝰ ho

mo. hꝛiſtus peccare nõ potuit inquantuʒ
deus vt ptʒ:neq; inq;tũ homo:qꝛ erat cõpꝛe⸗

henſoꝛ nõ ſolũ viatoꝛ.Et ſic angeli beati pec
care nequeunt uta nec ipᷣe potuit peccare etiã
inquantũ viatoꝛ ex eo ꝙ tantã habuit gratie
plenitudinẽ ꝙ equabat ⁊ implebat totam ca
pacitatẽ aĩe ſue.ideo nõ fuit paſſibilis ad cõ⸗
trariã pꝛiuationẽ que eſt per peccatuʒ. Et ſi
obijceret᷑ quia Damaſcenus dicit. omnia q̃
in noſtra natura plantauit deus aſſumpſit
verbũ. Sed deus plantauit in noſtra natu⸗
ra liberũ arbitriũ quo poſſemus eſſe vel bo⸗
ni vel maliꝓ libito.ergo ⁊ chꝛiſtus habuit li
berũ arbitriũ.ex cõſequenti potentiã pecan⸗
di. Reſpõdet Alex.de ales in ſuo.iij.ſumme.

ꝙ potentia peccãdi ſumitur dupliciter. Hã

aliquãdo ꝓ potẽtia qua peccat᷑: aliquãdo ꝓ

potentia ad peccandũ diſpoſita. Pꝛimo mõ
fuit in xpᷣo potẽtia peccãdi.qꝛ fuit in eo libeꝝ
arbitriũ qð eſt potẽtia q̃ peccat᷑. Sed nõ fu⸗
it in eo potẽtia peccãd i ad peccandũ.ſ.diſpo
ſita.qꝛ vt pꝛedictũ eſt liberũ arbitriũ xpᷣi gra

tie plenitudine confirmatum deficere nunq;

¶ Be tribus falſis opinionibo excogitatis
circa ſubſtantiã coꝛpoꝛis ehꝛiſti.

apitulum tercium.
Ercius erroꝛ a nobis euitandus de
xypo incarnato eſt circa naturã coꝛpo
ralem.De ipᷣo quidẽ coꝛpoꝛe ieſu be⸗

nedicti tres falſas opiniones inuenimꝰ.
Limgen manicheoꝛum.
Secunda valentinianoꝛum.

XCercia ſarracenoꝛum. MMV
Ceianpots falſa ⁊ ſtultiſſima eſt mani⸗
cheoꝝ. Iſti vt Iſidoꝛꝰdic.li.viij.ethy.a quo
dam perſa cui nomen erat manes. manichei
ſunt appellati. Ponẽtes duo pᷣncipia oẽm
veritatẽ tã theologoꝝ q; philoſophoꝛũ. De
chꝛiſto vero aſſerunt eũ aſſumpſiſſe coꝛpus

fantaſticũ et apparẽs.et ꝙ ea q̃ ᷣm hoĩem geſ

ſit. ſ. natus eſt. ꝙ comedit.ꝙ moꝛtuus eſt.
et ſilia in veritate nõ fuerũt:ſed in quadã ap⸗

parentia. Et hec opinio beſtialis totũ incar

natõis myſteriũ ad quandã fictionẽ deducit

Cotra quã opinionẽ eſt ſcriptura ſancta.di⸗
cituneni Johãnis.i.ca. Verbũ caro factum

eſt.ſ.ᷣm exiſtentiã nõ ſᷣm apparentiã.Et apo
ſtolus ad Roma.i.ca. Factus ex ſemine da⸗
uid ſ̃ᷣm carnẽ.Et xpᷣs poſt reſurrectionẽ di⸗
xit diſcipulis Luce vlti.ca. Palpate et vide⸗
te qꝛ ſpiritus carnẽ et oſſa nõ habet ſicut me
videtis habere.Sequeret᷑ inſuꝑ ᷣm iſtos de

liros manicheos ꝙ chꝛiſtus nõvere redemit

nos cõtra id qð ſcribit᷑ Apocal.i.ca.Dilexit
nos ⁊ lauit nos a peccatis noſtris in ſangui
ne ſuo.Et.v.c. Redemiſti nos deus in ſan⸗
guine tuo. Sequeret᷑ ad hoc ꝙ apoſtoli fue
runt teſtes reſurrectõis chꝛiſti mendaces.de
quibo dicit᷑ Act.iiij. ca. Nirtute magna red⸗
debant apoſtoli teſtimoniũ reſurrectõis ieſu
xppᷣi dñi noſtri. Sunt et alia multa q̃ opinio
nẽ manicheoꝝ irrõnabilẽ oſtendũt ⁊ ſtultã
Cõtra quos nõ multũ elaborandũ puto cũ
facile ſit eos fatuos cognoſcere qͥ deũ fallacẽ
deluſoꝛẽ et mendacẽ pꝛimo pꝛedicãt.deinde
aplos oẽs euangeliſtas et doctoꝛes menda⸗
cij teſtes accuſant. ecũda opinio falſa de
corꝑe ieſu bñdicti fuit valentinianoꝝ.Hi cõ
fitent᷑ xpᷣm habuiſſe verũ coꝛpus tñ nõ terre⸗
num.qꝛ poꝛtauit illud de celo:et nihil de ma
tre virgine accepit et ꝑ eã quaſi per aque du⸗
ctum trãſiuit.occaſionẽ autẽ huius erroꝛis
acceperũt ex quibuſdã verbis ſacre ſcripture
male intellectis videlicet.qꝛ Johis.iij.c.ſcri
bitur. Nemo aſcendit in celũ niſi qui deſcen
dit de celo filius hoĩs qui eſt in celo.Et Jo⸗
han. vi.ca.xpᷣs dixit. Deſcendi de celo.q̃ ver⸗
ba ip̃i exponũt quaſi xpᷣs coꝛpus ſuũ de celo
tulerit. Sʒ talis erroꝛ veritatẽ carnis exclu⸗
dit a xpᷣo.qꝛ caro vera nõ foꝛmatur ex mate⸗
ria celeſti ſed ex elementis. Et xpᷣs veram car
nem aſſumpſit.Et beata virgo eiꝰ benigniſ⸗
ſima mater tenet᷑ ſᷣm veritatẽ nature:vt dice⸗
mus in ſermonibo de laudibꝛ ipᷣiꝰ virginis
clementiſſime.Et matthe.deſcribit genealo⸗
giam xpᷣi ſᷣm eiꝰ tempoꝛalẽ natiuitatẽ. Jdeo
catholice dicimus xpᷣm ſumpſiſſe coꝛpus de
maſſa nobis cõfoꝛmi.Quare aũt hoc fecerit
dicemus in ſequentib/¶ Tercia opinio fal
ſa de coxpe xpᷣi fuit. Sarracenoꝝ qui dicũt
xpᷣm aſſumpſſe naturã humanã ſine penali⸗
tatibus ita ꝙ nũq; paſſus eſt famẽ neq; ſitim
neq;ʒ laboꝛes neq; doloꝛes.cõtra id qð ſcribi
bitur Eſa.liij.c. Doloꝛes noſtros ipᷣe poꝛta⸗
nit. Quibo declarandũ eſt ꝙ decuit xpᷣm no⸗
ſtras cõmunes penalitates accipere ſᷣm dñm
Bonauẽ.di.xv.tercij.maxime ꝓpter tria. Pꝛi
mo /ꝓpter fulcimentum noſtre fragilitatis.vt

ſic declaret ꝙ m veritatẽ aſſumpſit noſtram

naturã.et hec eſt ratio magiſtri ſnĩaꝝ in l̃a.
Secundo /ꝓter pꝛeciũ noſtre ſalutis:vt ſic
nos redimeret.Tercio ꝓpter exemplũ virtu⸗

tis et pᷣcipue humilitatis et patiẽtie.vt dicit

xciij.di.in.c.dñs. Hotandũ iñ ſᷣm magiſtrũ
ex alia cauſa ſunt penalitates in nobis et
in xpᷣo. In nobis ſunt ex neceſſitate ↄtracte.
In xpᷣo ex volũtate aſſumpte.Oð a Bona⸗
uentu.ſic declarat᷑. Nos penalitates a paren
tibus trahimus ꝓpter legẽ ꝓpa gationis et le⸗

gem ↄcupiſcentie que militat in iſtis mẽbꝛis.

Nam paſſibilis generat paſſibilẽ.Et habẽs
legẽ cõcupiſcentie in mẽbꝛis generat filium
ſubiectũ cõcupiſcentie ex reatu cuius ↄcupi⸗
ſcentie inſunt ꝓli omnes penalitates.Et p⸗
pterea dicunt᷑ iſte penalitates in nobis cõtra
cte quaſi ex ↄcurſu duoꝝtractevicʒ ꝓpagatio
nis nature ⁊ coꝛruptionis cõcupiſcentie. In
chꝛiſto aũt ſecus eſt. Ipe enim neutro modo
fuit ꝓpagatus.nec ſᷣm ꝓpagationẽ legis natu
nlis nec ſᷣm coꝛruptionẽ libidinis. Sed ſpi
ritus ſanctus adueniens in ipᷣam virginẽ fe

cundam carnẽ eius ab omni feditate coꝛru:

ptionis purificauit:paſſibilitatẽ tñ reliquit.
Ex illa autẽ carne ipᷣe filius dei edificauit ſi⸗
bi coꝛpus immaculatũ.et illud coꝛpꝰ vniuit

ſibi et aĩie rõnali.que quidẽ immunitatẽ ha⸗

buit a culpa et in ſe et in carne cõiuncta. Et
ſicut ĩmunitatẽ habuit a reatu culpe.ſic fᷣm
oꝛdinẽ diuine iuſticie immunitatẽ hr̃e debu
iſſet a debilitate miſerie. ergo in carne üla
remãſit penalitas:hoc fuit ex diſpẽſatõe ipᷣiꝰ
aſſumentis concurrente ſimul acceptatione
ipᷣius anime rõnalis q̃ in pꝛimo inſtanti ſue
creationis habuit vſum cognitionis et pla⸗
cuit ſibi tali coꝛpoꝛi vniri ꝓpter ſalutẽ huma

ni generis. Et ſic patet ꝙ tales effectꝰ in xpᷣo
fuerunt nõ neceſſitate generationis ſed volũ
tate diſpenſationis voluntate diuina pᷣueni

ente:ſed voluntate creata cõcomitante.Dici⸗

mus auteʒ ipos fuiſſe auctoꝛitate diuina nõ
tanẽq; infligente de nouo. ſed tãq; a relinquẽ
te in acceptatione anime xpᷣi cũ in eius arbi⸗

trio eſſet. et poteſtate illos defectꝰ excuderet.
hec Bonauen. Fugiamus ergo vanitatem

hereticoꝛũ attendentes ad verba leonis pa⸗

pe dicentis in quodã ſermone. Cum ad in⸗

telligendũ ſacramentũ natiuitat xpᷣi qui de
matre virgine eſt oꝛtus accedimus abijciat᷑
pcul terrenarũ caligo rationũ et ab illumi⸗

nate fidei oculo mundane ſapie fumus ab⸗

ſcedat. diuina eſt eni auctoꝛitas cui credimꝰ.

diuina eſt enim doctrina quã ſequimur.Et
ſic de xpᷣo illa firmiter teneamꝰ q ſaneti veri⸗

tatis amatoꝛes nos docuer̃t:vt ſic mereamur

—

onſotoi
ſinmooſeg

ternam
ſem

ſoesind

niaincn

Vyud iud

lennvenit
jöisinag
Pnoc.
deuslot
indicus
faflioc
ſectaſe
3060
Gſhir,
ofnit
ſi
ſalici
nu
Moaffi⸗
unonlhp
Nploncuo
funrloiſo
phoman
Philon
fboasedn
höne⸗
Rinine
Gterſin
ppin
Sůdoth
ſn
rur.
Perinogn
cüdoe
Toqn
lte
Gfinune

(i
n

mtagn
Phinse
duglein

difinif,
amhäpin⸗
minndicf
Ninmatti
unnde

„Oörenn
Alansznn
gnnons l⸗
iniſtsnin
Cheriſtun
main⸗
Wggn
ene R
intamnos
nonikegszn
Cini Gal⸗
an mgret
trecen
Migni
aniiunutie
epy pnii
nmtatehy⸗
nca 6
he ſeſn
Pranell
LArenane
oinkna
uns dl/
ur u
in nmnn
ninſeen
undi,

8₰

conſoꝛtio illoꝛũ aſcribi in hoc ſeculo dei gra

tiam cõſequentes et in futuro gloꝛiam ſempi
ternam Amen. ”JYDMU—ß W
ermo ſextus de incarnatõe xp̃i cõtra er
roꝛes iudeoꝝ qui in xpᷣm credere nolũt.

et ſui eũ nõ receperũt. Scribunt᷑
ec verba Johis pmo ca. Pꝛeco

apud iudeoꝝ gentẽ fuerũt ꝓclamata.Cũ au

tem venit plenitudo tꝑis deus homo factus

ipᷣis iudeis ingratiſſimis viſibiliter apparu
it. Et ſicut apłs elegãtiſſime dicit ad hebꝛe.

pmo.c. Multipharie multiſq; modis olim
deus loquẽs patrib in ꝓphetis. Nouiſſima

in diebus iſtis locutus eſt nobis id ẽ iudeis

in filio quẽ ↄſtituit heredẽ vniuerſoꝝ ꝑ quẽ

fecit et ſecula.A pꝛincipio vero ſui oꝛtus vſ⸗

q; ad gloꝛioſam aſcenſionẽ in celũ miſſionẽ⸗

q; ſpiritꝰ ſancti et pꝛedicationẽ aploꝝ nihſ
omiſit quoverius dei filius potuiſſet cogno
ſci. Ueruntũ populus ille dure ceruicis nõ

ſolũ eũ ſuſcipere voluit meſſiã in lege ꝓmiſ⸗

ſum.quinimo crudeliſſime ꝑſecutus eſt vſq;

quo affixꝰ fuit patibulo crucis.Ceteris aũt

nationibo in illũ credentibo q̃ voce et ſignis
aploꝝ edocte oẽm ſpurcitiã ydoloꝝ relique
runt.ipᷣi ſoli iudei xpᷣm impugnãt atq; blaſ⸗
phemant. Et licet in multis qꝛ volũt errãt.
Nihilominus in hoc ſermone de trib erro⸗
ribus eoꝝ erimus verba facturi:qm̃ vt dicit
Johãnes in verbis pᷣmiſſis. In ꝓpꝛia venit.
qꝛ in iudea naſci viuere cõuerſari et moꝛi ele
git et ſui quos peculiares cultoꝛes cõſtitue⸗
rat vnius dei veri et bus legẽ dederat tãtiſ
qʒ dotauerat bñficijs eũ nõ receperunt.Om̃

vſq; in pꝛeſentẽ diẽ circa xpᷣm incarnatũ er⸗

rant maxime q́;tumad tria.
ꝛimo quantũ ad diuinitatẽ.
Secũdo quantũ ad tempoꝛalitatẽ.
Cercio quantũ ad paſſibilitatt.
E. amentis duodecim patriarchaꝝ

—

244

(¶ Lapitulum pꝛimũ.
Rimo errant iudei circa xpᷣm incar⸗
natũ qᷓ;tum ad diuinitatẽ: dicũt enĩ

cõfundunt᷑ iudeiqͥ batnne,

o nõ fuit deus. Cotra qͥs et ſi ſuffici
ant ea que diximus in ſermone de diu initate
xyi tñ ad eoꝝ cõfuſionẽ inducã aliqua dicta
duodecim patriarchaꝝ qͥ de xpᷣo venturo lo

quẽtes aꝑtiſſime diuinitatẽ eius expꝛeſſerũt.

De his ita ſcribit Nincentiꝰ li.ij.ſpeculi hi⸗
ſtoꝛialis.Ertant teſtamẽta duodeeim patri
archarũ in qbus ſunt pulcerrime de xpo ꝓ⸗

de verbo ad verbũ notaui.⸗
ctũ eſt patriarche Jude qͥ ait. Uiſitabit nos

Npꝛopꝛia vVenit

nia incarnatõnis ieſu xpᷣi filij dei multo tꝑe

ex gentibus.

phetie quas nuꝑ tranſtulit magiſter Rober
tus gruſſus caput linconienſis epᷣus:de gre⸗
co in latinũ.hec ille. Ego vero ex ipᷣis teſta⸗
mentis quedã extraxi q̃ ad rem faciũt nõ oĩa
Nimũ ergo di

dñs in miſericoꝛdia et exurget hõ de ſemine

meo.hoc eſt germen dei altiſſimi: vt ſol iuſti
cie ambulabit cũ filijs hoĩm ĩ manſuetudie
et iuſticia et omne peccatũ nõ inueniet᷑ in eo

Et aperient᷑ ſuꝑ ipᷣm celi ad effundendũ ſpi⸗
ritus ſancti benedictiõʒ.¶ Oecundũ dictũ
eſt patriarche Ruben.inqͥt ſic. Quis noſcet
legẽ dñi et ſacrificia ꝓ oĩ iſrael vſq; ad cõſum
mationẽ tempoꝛũ pꝛincipis ſacerdotũ xpᷣi q;
dñs:qm̃ in eo elegit dñs regnare ſuꝑ oẽs po
pulos et adoꝛari ſemẽ ipius qm̃ ꝓ nobis mo
rietur in bellis viſibiliba et inuuſibilibus.et
erit in nobis rex ſeculoꝝ.(¶ Lerciũ dictum
eſt patriarche Gad. Auferte odiũ ab aiabus
veſtris et diligite inuicẽ in rectitudine coꝛ⸗
dis.dicite autẽ et vos filijs veſtris vt hono⸗
noꝛent iudã et S ex eis oꝛiri faciet dñs

ſaluatoꝛẽ noſtrũ.¶ Quartũ dictũ eſt Aſer.

Altiſſimus viſitabit terram:et ipᷣe veniẽs vt

homo cũ ho ĩbus manducãs et bibẽs hic ſal
uabit iſrael et oẽs gentes vir abſconditus.di
cite ergo filijs veſtris ⁊ non diſcedant ab eo.
uintũ dictũ ¶eui patriarche.Ecce filij

mei oſtendi vobis tꝑa extrema qm̃ oĩa fient

in iſraele. Et vos mandate filijs veſtris vt
vniãtur ¶eui et Jude.ꝑ iudã enĩ oꝛietur ſa⸗

lus iſrael et in ipᷣo benedicet᷑ iacob.ꝑ ſceptrũ

enĩ eius apparebit deus habitãs inter hoĩes
vt ſaluet᷑ genus iſrael cui cõgregabit iuſtos
extũ eſt dictũ patriarche
Dan. Dñs erit in medio iſrael et ſanctus re⸗
gnans ſuꝑ eos in humilitate et paupertate ?⁊

qui credent in eũ regnabũt in celis in verita

te. ¶ Septimũ dictũ eſt patriarche Sime⸗
on. Dñs deus magnus iſrael apparebit ĩ ter
ra vt homo et ſaluabit᷑ in ipſo adam. Tunc
dabunt᷑ oẽs ſpiritus erroꝛis in cõculcatio⸗
nem. ⁊ homines regnabũt ſuꝑ ꝑnitioſos ſpi

ritus. Zunc reſurgã in leticia et benedicã al

tiſſimũ in mirabiliba ſuis qm̃ deus coꝛpus
. tgomedẽs cũ hominibus ſalua⸗
¶Octauũ eſt dictũ patriarche le⸗
ui.Cognoui o fili ex ſcriptura Enoch qm̃ ĩ

fine impie regetis in dñim manus imponen

tes in oĩ malicia.Et cõfundent᷑ in vobis fra

. ires veſtri et in omnibus gentibus eritis il⸗
lu ſio.

onum eſt dictum patriarche Iſa
mnẽ agreſtem feram ſeruituti ſubij⸗

char.

