Gb671_fol
author: Caraccioli, Roberto

2= .
””

N12511944505 021

IIHIIIMIWIIIIIAI ⸗

DB TOhizaen

8 . E — 4 =
. . mmm nnnnn S M =
. 6 4 . èðM 4 1 . 2
ä ” = * =ð . —s
3 R R . S

*
☛

„ R „
4 . . DðJðZ 1
9 M
.
.
.
17
/
.
*
.
. .
1
„ .
2 .
1 7
ð
—–
.
4
.
„ RHr 1.
.
= 8
.B
S /
.
4
. .* „ .
7 17 „
5 5
7
.
5 — 7
7
—
7 3
4 ⸗
2
—
1
7
1
2 . 1
— — .
J
* 4
*
B .
4 .
. * .
1 .
„
ð
4 1 „.
3 . S
.
. 4
„
. .
1
— — .
5 .
7
7
N 6
„ 1 — .
„ 7 . , 4
7 D .
„
6
.
. 4
. 27 4
2 „6
„
,
. 4
* “D
*
,
. 7
9
/
1
N
* 1
„*
0
5 .
4
.
X
4
1
.

— — — —w— . 2 — — 4 ⸗
. . = .
— —
3 H .
6 „
.
4
— 4
1
. .
5
.
.*

.
* .
.
—
1¹
7
D 4 3
.
*
. . .
R
7
4
„
6*
.
*
g
V . 3 2
7
.
*
4
4 „ —
R
.
—
6
.
7
* —–
8 .
. *
.
2
— S
3
„D
„
—
—, .
8
.
.
D
1 —
.
—
7 .
— .
—

Abula pꝛeſentis oꝑis:de laudibus
ſanctoꝝ. In qua ponuntur per oꝛdi
ermo pꝛimus ð laudib Altiſſimi Dei
cui excellentiã nobis declarant pᷣcipue tria
noĩa quibus eum nominare ſolemus.
Capitulũ pꝛimũ.Qualiter deꝰ bñdictus eſt
noiabilis etiã pluribus noĩbo.Et de ſcriptu
ris tam hũanis q; diuinis in qbus expꝛimi
tur boc nomem deus.
La.ij. ꝙ deus ðꝛ pr hoĩm et creaturaꝝ: culꝰ
filij per ſigna et experiẽtiã cognoſci poſſunt.
Ca.iij.ꝙ deꝰ vocat᷑ in ſcripturis dũs: eo q;
illi ſint cuncta ſubiecta:et ĩmutare põt etiã ⁊
annihilare ſi velit oẽm creatã naturram.
Sermo. j. De ſumma ſimplicitate dei.
A.i.qꝙ ſufficiẽtiſſimis rõnibus oſtendi põt
deũ coꝛpoñ eẽ Et ꝙ ſcpture.mẽbꝛa coꝛpoꝛea
deo attribuẽtes metaphoꝛice ſũt ĩtelligende.
a. ij. ꝙ iĩ deo nõ eſt cõpoſitio materię et foꝛ
me Et qualiter dicatur deus habere aĩanvet

paſſiones coniunctim. SVMã
Ca.iij.ꝙ deus nõ venit in compoſitione ali

cnius creature. H —.—.ã
Wermo⸗ iij. de Incarnatione ieſu xp̃i. in

quo declaratur ſũma liberalitas dei patris.

La.i.de varijs opinionibo circa incarnatio⸗
nem xpᷣi:ſi non peccaſſet hommo.
Xa.ij. ꝙ tempꝰ incarnat:onis xpᷣi merito ðꝛ
tempꝰ plenitudinis reſpectu dei:reſpectu an
geli:et reſpectu hominis.

Ca.iij. qualiter accibiendum ſit mediũ tꝑis

quo xpᷣs incarnatus eet. =
BSermo. iiij.ĩ q̃ tractat᷑ ð ĩcarnatõe dñi nr̃i

ſeſu xpᷣia cuiꝰ explicita fide iã nullꝰ excludit

Ca.i.qualiter fuit poſſibile incarnari deũ.

a.ij.q quinq; rõibus pꝛecipuis:fuit necei

ſariũ ex parte hoĩs xpᷣm incarnari.

Ca.iij. ꝙ tꝑe gre oẽs obligant᷑ credere expli

cite myſteriũ xpᷣi incarnati.

Ber mo. v. dẽ incarnatõe xpᷣi:in quo con⸗

futant᷑ erroꝛes illoꝝ qͥ mundanã ſapientiam
ſectantes male ſentiunt de xjõo-
Ca.i.de tribus opinioniba falſis:circa ver⸗
bum etrnale. ,B
Ca.ij.de tribo falſis opinionibo adinuentis
circa aĩiam xpᷣi.
Ca.iij. de tribs alijs falſis opinionibi exco⸗
gitatis circa ſubſtantiã et naturã coꝛꝑis xp̃i.

Der mo. vi. de incarnatõe xpᷣi contra erro

res iudeoum.

Ca.i.q; ex teſtamẽto duodecim patriarchaꝝ

cõfundi pñt iudei qui negãt xp̃ᷣi diuinitatẽ.

Ea.ij. ꝙ xpᷣs iã veit:quẽ iudei veniſſe negãt
Ca.iij.qꝙ paſſio xpᷣi fuit in veteri teſtamẽto a

ꝓhetis pꝛenũciata:⁊ multipliciter figurata

nem Bermones et eoꝛum capitula.

¶ Sermo. vij. ð iocũdiſſima natiuitateſal⸗
uatoꝛis noſtri ieſu xpᷣi. H
Ca.i.de puritate coꝛpꝑis xpᷣi:⁊ qualit᷑ xp̃ᷣs aſ
ſumpſit carnẽ de materia nobis ↄfoꝛmi:⁊ de
hu militate ipſius naſcẽtis:reſpectu tpis: io
ci:et habitacuil. D
Ca.ij. de puilegijs vᷣginis parturietis xpᷣm
ſine coꝛruptõe ⁊ abſq; doloꝛe:illũq; ſuo lacte
miraculoſe nutriẽtis.
Ca.iij.ð paſtoꝛũ electõe quib⸗ natiuitas xpᷣi
fuit oſteſa ab ãgelis:⁊ ð fide ac ðuotõe illoꝝ
BSermo viij. de circũciſiõe xpᷣi:et de gloꝛio
ſo noĩe eius atq; ſanguinis effuſione.

a.i.de circũciſione qᷓ; cõgrue inſtituta fuit

et de terminatõe illius.Et quare xpᷣs voluit

circumcidi.

Ca. ij. ꝙ auenient filiꝰ dei vocat ẽ ieſus ⁊ ẽ
admirãdis efficacijs hꝰ nois ac reuerẽtia eiꝰ

a. iij. de multiplici effuſiõe ſanguinis xp̃i.
ermo. ix. de pꝛecipua ſingulariſſimaq;

deuotione triũ regũ qui xpᷣm queſierũt et in

uentũ humilit adoꝛarunt:offerẽtes illi mu⸗
nera auꝝ thus et myrrham.
Ca.i.qualiter magi cognouerũt xpᷣm natũ.
a. j. quare tres illi reges dicunt᷑ magi et q̃

the venerũt ad xpʒʒ:⁊ q̃re curbarꝰ fuit herodei
Ca.iij.q̃lit᷑ magi uẽetũ xpᷣm adoꝛauerũt ?

de muneribo oblat xpᷣo:⁊ ð illoꝝ reuerſione
Bermo. x. de baptiſmo xp̃i qũ in ioꝛdane

baptiʒatus fuit a ioanne baptiſlt. bat

a.i.de ↄditõibo baptiſmi q̊ ioes baptiʒa⸗
La. tj. de triplici circumſtantia xpᷣi baptizati
ſcʒ cauſe.loci.et tpis.

a. i, qre xp̃s ↄuerſatus eſt inter hoĩes:? q̃re
nõ ſo duxit auſterã vitã:⁊ curvoluit ieiunare
9. j.de tentatõe xp̃ᷣi.quare.ſ. diabolus ten

„

„

luit tentarit.
La.iij.qualiter xpᷣs ſupauit oẽs diaboli ten⸗

tationes.et de illarũ tentationũ mõ.

72

. SDer mo. xij. de dulciſſimo ſpectaculo traſ

figurationis xpᷣi.

Ca.i.de claritate coꝛꝑis xpᷣi in trãſfiguratõe

Ca.ij.de apparitõe moiſi et helie q cũ xpᷣo re⸗
uerenter loquebananaonnt.
Ca.iij.de equalitate pr̃is ⁊ filij demonſtrata

in voce quã audierũt diſcipuli. è
5 ermo.xiij.de innocentia xpᷣi:in quo cõ
uta

futat blaſphemia eoꝝ qͥ dicũt xpᷣm ſua culpa
iudeis fuiſſe exoſum. “

A.i.de plenitudine gre xrpᷣi: ex qua illiꝰ aa

fulgebat oĩ mũdicia et ſanctitate.

. —

La.ij. ꝙ nõ eſt mirandũ ſi iudei ꝑſecuti ſunt

LCa.iij. de tribo excellentiſſimis ſignis qᷓ ab⸗
gruerũt in baptiſmo xp̃i. l
ermo.xi.de ieiunio:fame:⁊ tentatõe xpᷣi

tauit eũ. qualiter ſibi apparuit.et cur x-pᷣs vo⸗

xpᷣm:qui ſemꝑ malefacere cõſueuerunt.
Aa. iij.ꝙ ſepenumero mali ꝑſequunt᷑ bonos
ꝓpter odiũ et inuidiã:ac ꝓpꝛiũ amoꝛẽ:et ſic in⸗

dei gſecuti ſuntxym. tia crucis
ermo. xiiij.de ſublimitate ⁊ magnitficẽ⸗

La.i.de dignitate crucis q̃ colligi pᷣt ex figu⸗
ris ct reuelatõe atq; inuentõe ipius.

Ca.iij.qualiter crux exaltata fuit dũ xpᷣs in

illa pepẽdit:et deinde tꝑe heraclij imꝑatoꝛis:

et tandẽ exaltabit᷑ in die iudicij. .
Ca.iij.q̃liter adoꝛãda eſt crux in q̃ xpᷣs pepẽ

dit:et alie cruces in ſuo noĩe picte ł fabꝛicate.

Dermo.xv.de amoꝛe xpᷣi exhibito hũano

ghni:qͥ expmit᷑ miſticeĩ euãgelio ſamaritane.

—

La.i.q̃liter xpᷣs ꝑegrinãdo in pauꝑtate ⁊ pe
nalitate:qᷓſiuit hoĩem lapſum.
LCa.ij.q̃li᷑ xpᷣs ex atioꝛe maiĩfeſtaunit hoĩ veri
tatẽ ſũmi boni falſitatẽ mi ⁊ ſublimitatẽ dei
Ca.iij.qualiter xpᷣs ex amoꝛe ↄfirmauit di⸗

ſcipulos vt p̃ᷣdicaren.
Sermo. xvi. ð mirabili reſurrectõe laʒari
a.i.de infirmitate icurabili laʒariꝓpt᷑ quã

miſerũt ſoꝛoꝛes eiꝰ nunciũ quendã ad ieſum
Ca.ij. de moꝛte lazari ⁊ de verb xpᷣi cũ apłis
habitis añq; iuiſſet ad laʒarũ ſuſcitandgun.
a.iij. ꝙ quinq; fuerũt ↄditões oſtendẽtes
certitudinẽ miraculi in reſurrectõe laʒari.
BSerwmo. xvij. de pijſſinm paſſione ſaluato
ris noſtri ieſu xpᷣi. JèGMV
Ca.i. ꝙ vxpᷣs ex ardentiſſimo amoꝛe volens
paſſus eſt:et de volũtatis eius q̃litate.

La.ij. ꝙ paſſio xp̃ᷣi fuit abiectiſſima:rõe loci:

tis: et cõſoꝛtiij. .
La.iij. ꝙ paſſio xpᷣi fuit acerbiſſima ex ꝑte aĩe
et coꝛꝑis ac virginis mattis.

SBSermo. xviij.ð gloſa reſurrectõe ieſu xpi

in ſigno viſibili ignearũ linguarũ.

La.i.ꝙ vi nature ſpũs ſanctꝰ nõ eſt ↄgnoſci

bilis:ſed tm̃ ꝑ reuelationẽ.et q̃liter ſpũs ſan
ctus ẽ deꝰ ꝓcedẽs a pf̃e ⁊ ſilio ipᷣis coeq̃lis.
a.ij.quid ſit miſſio in diuinis. et q̃liter ſpi
ritus ſanct mittit᷑ inuiſibiliter et viſibiliter
et de cõgruitate tꝑis:quo ſpũs ſanctus fuit
datus aplis in ſigno viſibili.

Ca.iij.qꝙ apli faciente ſpiritu ſea ancto loque⸗

bantur varijs linguis:et acceperũt ſciam di⸗

uinarũ rerũ:atq; foꝛtes effecti fuerũt:vt non

timeret illatas penas neq; moꝛtẽ.
Sermo. xxi. de beatitudĩe ſanctoꝝ. In qᷓ
cõfutat᷑ fatnitas hoĩm mundanoꝝ:qͥ nõ cre⸗

dunt aliqͥd de vita futura.

Ca.i.q beatitudo eſt bonũ qð cuncti deſide
rare debent.

a.ij. ꝙ beatitudo cõſiſtit in aĩa:ĩ intellectu

vicz et in volũtate. vite.

Ca. inj. ꝙ beatitudo nõ pᷣt eſſe ĩ bonis pñtis
SDermo. xxij. de gandijs beatoꝝ:qð pue⸗
nide ex viſione dei et dotatione coꝛpoꝝ atq;

habitatõe in celo empireo.
LQa.i.q̃liter eſſentia diuina videri pᷣt ab hoĩe
vel angelo.Et quõ nõ oẽs vidęet illã eq̃liter:

et e;ta ſit ĩ illa viſione iocũditas ⁊ delectatio.
Ca. ij. de oꝛigine dotiũ coꝛpoꝛũ beatoꝝ:⁊ de
nu mero atq; cõditione illarũ. .

,.„

CLa. iij. de celo emnireo in quo cũ leticia in⸗
gentiſſima beati manebũt.

⸗7 „ „

Sermo. xxiij. de eximia nobilitate 2 pꝛe⸗

ſtantia aĩe rõnaiis tã coꝛpoꝛi vnite qᷓ; a coꝑe

ſeparate.

La.i.qͥd ſit aĩa:et quõ nõ eſt coꝛpꝰ: neq; ex ſe

mine cauſata:et ꝙ vna ſola eſt in hole.
Ca.ij.de ꝓductõe aĩe rõnalis:q̃ nõ ab ange⸗

Q ſufficiẽtiſſime hũano generi declarata fuit lo ſʒ a deo ꝓducta ẽ de nihilo.ↄueniẽter vni
Ca.i.qualiter xpᷣi reſurrectio maĩfeſtata fuit ta coꝛpi oꝛganico:de nouo creata et infuſa.
mulieribo deuotis vſitantibw. monumentũ. CLa. iij.ꝙ aia ſeꝑats ẽ immoꝛtalis:⁊ de locis
Ca.ij.qualiter angelꝰam mouit lapidẽ a mo ad q aie trãſferunt᷑:poſtq; exeũt de coꝛꝑib.
numento et ſedebat ſuꝑ illũ:et q;; ↄgrua fuuit Sermo. xxiiij.de ↄceptõeheate marie vix
angeli apparitio. . inis. De qua varie ſunt opiniones doctoꝝ:
Ca.iij. ꝙ mulieres ↄueniẽter fuerũt nuncie licet feſtũ ab eccleſia celebꝛet᷑.
reſurreciõis:q xpᷣm reſuſcitatũ viderunt. Et CLa.i.q; deus ab eterno ↄcepit virginẽ ĩ ſua
cur ſp̃ᷣis de petro facta fuit ſpecialis mentio. mente:oĩbus puris creaturis pꝛeferendã.
BSermo. xix.de aſcenſione ſaluatoꝛis nfrſi CLa.ij.qꝙ angeli a pᷣncipio ſue beatitudis co⸗
ieſu x-i. Inolerut xpᷣm incarnadũ devirgie naſcituꝝ
Ca.i.de dignitate et pᷣeminentia xpᷣi:q̃ notat᷑ Ca.iij.ꝙ beata vᷣgo ſᷣm antiquoꝝ opinionẽ
ꝑ hoc ꝙ ſedet a dextris dei.Et qͥd per dexte⸗ abſq; ſui infamia vel iniuria culpã oꝛiginalẽ
ram ſignificatur.. oötraxit: a qᷓ tñ ſm opinio nẽ modernoꝝ pᷣſer
a.ij. ꝙ aſcenſio xpᷣi ↄgrue celebꝛata eſt re⸗ nata fuit.
ſpectu tpis:pſone:et termini. “ ermo. xxv. de ſancta nobili ? digna na
Ca.iij.qualiter xpᷣs aſcẽdit cũ poteſtate ⁊ ma tiuitate virginis gloꝛioſe.
Ca.i.q beata virgo fuit invtero matris ſan

gnificentia in conſpectu diſcipuloꝝ ſuoꝛũ et
ctificata: ex q̃ ſanctiſicatõe:fomes in ea nullũ
actũ habuit:et ab oĩ peccato fuit pᷣſeruata.

virginis matris. H
Sermo X. de ſpũ ſctõ qͥ miſſus eſt apłlis

2 —

+☛☚ E

ie
.:
o.

curſoꝛe dñi nr̃i ieſu xpᷣi.

Ca.ij. de nobilitate virginis marie deſcripta

ab euãgeliſta mattheo. Et de ↄcoꝛdia mat⸗
thei et luce in hmõi deſcriptõe.

Ca.iij. ꝙ digniſſima fuit natiuitas virginiſ

rõne bonitatis parentũ qbo angelꝰ nũciauit
de illis virginẽ oꝛiundã.
tiſſime. R
Ca.i.ꝙ ſingulariſſima fuit annunciatio vir
ginis:reſpectu dei:angeli:et ipius virginis.
Ca.ij.q̃liter angelꝰ ſalutauit virginẽ. et q̃re
virgo turbata fuit.et de gr̃a virginis copio⸗
ſa:atq; de ſuꝑuentõe ſpũs ſancti in ißam.

CLa. iij. qꝙ ↄceptio xpᷣi fuit miraculoſa rõe vir

Ginis ⁊ tꝑis:atq; inauditi muneris.
Sermo. xxvij.de pꝛiuilegijs maternitatꝭ
virginis marie.
Ca.i.q̃liter xpᷣs traxit totã coꝛpulentã ſubaʒ
a virgine matre oꝑe ſpũs ſancti.⁊ quare xpᷣs
nõ pt dici filius ſpũs ſancti. DðWDðB

TZa.ij q beata vgo fuitvera mater xpi etre

xpᷣs voluit de feĩa naſci.

Dermo.xxviij.ð tribo vᷣtutibo virgis glo
rioſe ↄtẽplandis.in feſto purificatõis eiuſdẽ
La.i.de ꝑpetua virginitate ſancte Marie:q̃
fnit aꝓphetis pᷣnunciata et ab ipᷣa voto ↄfir⸗
mata.et ſꝑ inniolabiliter obſeruata.

Cag.ij.de humilitate virginis ꝓpter quã tri⸗

bus legis cerimonijs ſe ſubiecit.
Ca.iij.de liberalitate virginis q̃ manitfeſtat
in diſpenſatõe muneꝝ ⁊ ↄceſſione filij.atq; ĩ
oẽs eãa inuocãtes beniuola cõdeſcenſione.

„

ginis ſacratiſſine.

Ca.i.de felici trãſitu virginis:et de his q̃ oc
currerũt in illo.

Ca.ij.ꝙ gloꝛia virginis excedit gloꝛiã quo⸗
rumcunq; beatoꝝ angeloꝛũ et hominũ:xpᷣo

dumtaxat excepto.

2 „ 9

a.iij.qualiter pie credere poſſumꝰ et veriſi
militer debemꝰ tenere virginẽ a moꝛtuis re⸗

itatã: beata cũ xpᷣo ĩmoꝛtalitate gaudere.
¶Sermo. xxx.de angelis quoꝛũ ſolẽnitas
in eccleſia celebꝛat᷑ ꝓpter miraculũ qð viſum
fuit in mõte gargao.

Ca.i.qualit᷑ ange

pto coꝛpoꝛe apparere. empireo.

Ca.ij. ꝙ deus ꝓduxit angelos ex tꝑe in celo
Ca.iij.qualiter angeli ad nos mittunt᷑ qͥ ho
mines cuſtodiũt neq; dolent de malis eoꝛũ

quos cuſtodiũt. —M
BSermo. xxxi. de ſancto iohãne baptiſta p⸗

a.i.de quinq; excellẽtijs natiuitatꝭ iohis

ermo. xxvi. de annunciatõe virgĩis bea

g. iij. ꝙ beata virgo dei genitrix eſt dicẽda

Sermo. xxix.de aſſumptõe et exaltatõeyir

nalit anel? ab hole cognoſci pt: qui
eſt ſpiritus incoꝛpoꝛeus:qui tñ pᷣt in aſſum⸗

OOSðG

baptiſte.

Ca.ij. de ſctĩtate io his baptiſte:quã demon⸗

ſtrãt qͥnq; vᷣtutes illiꝰpᷣcipueꝛ ſingulariſfſime

Ca.iij.de quinq; dignitatib qᷓ oſtendunt qᷓ;
ſit ſublimis inter ſanctos iohanes baptiſta.

o doctoꝛe gentiũ.

bus q̃ cõcurrerunt in illo.
Ca.iij.de raptu pauli in quo vidit eſſentiaʒ
dei:et de ↄditionib illius rappuus.
Sermo. xxxiij. de pmatu ſancti petri apo
ſtoli.Et de illius eximijs virtutibus:atq; de
ipᷣius petri et pauli martyrrio.
Ca.i.q beatiſſimꝰ petrus pꝛinceps apoſto⸗
loꝛũ fuitet digniſſimũ caput eccleſie.

ne xpᷣi atq; pnĩa petri.

Ca. ij. de ꝛbiectõe rerũ tempoꝛaliũ ⁊ cõfeſſio

Ca.iij.de martyrio petri et pauli:qʒ cõſide⸗

Sermo. xxxij.de ſancto paulo apło ſum-⸗
. diſcipuloꝛ
Ca.i.qualiter paulus feruebat in ꝑſecutõne
Ca.ij.de cõuerſione pauli et ſeptẽ mirabili⸗

ratur reſpectu tꝑis cauſe et molll.
Semno rrrtide ſancto Andrea apoſto

o fratre ſimonis petri.et in paſſione ſocio.
Ca.i.qualiter ſanctꝰandreas fuit diligẽs cõ

uerſando cũ bonis et audiẽdo verbũ dei:at⸗

q; alijs audita cõmunicando.
Ca.ij.q̃liter beatꝰ
diuit xpᷣo eũ vocanli ſimul cũ petro:qð ſatis
ſtulte quidã auſi ſunt impꝛobaꝛe.
Ca.iij.qualiter beatꝰ andreas iubente egea.

crucis martyrũ paſſus eet. .
Sermo. xxxv. de amoꝛe dulciſſimo domi
ni noſtri ieſu chꝛiſti: quem exhibuit iohanni

†

euangeliſte.

Ca.i.q xpᷣs dilexit iohannẽ amoꝛe pᷣcipuo ⁊

ſm qð homo:et ſᷣm qð deus.Et de differen⸗
ita intenſe iohannẽ dilexit.

Ca. ij. qualiter xpᷣs oſtẽdit amoꝛẽ ſuũ ioban

ni cõuerſando ſecũ familiariter:atq; exaltã⸗
do illũ ⁊ ↄmendando ſibi virginẽ matrẽ.

Ca.iij. qualiter iohannes miraculis clarnit
Et qͥd tenendũ:an ſit moꝛtuus qͥ in celo ba⸗

4

bitat gloꝛioſus. ðð
Sermo xxxvi. de ſancto Jacobo maioꝛe
filio zebedei:et frẽ iohannis euãgeliſte.
Ca.i.qualiter btũs iacobus ſuꝑauit diaboli
cas artes.et quõ pᷣt diabolꝰ humana coꝛpo⸗
ra moleſtare et viſibiliter apparere atq; trãſfi

gurare ſe in angelũ lueis.
La.ij.de felici martyrio beati iacobi ad qðᷣ

cõcurrit ſanitas paralitici et cõuerſio Joſie:
atq; ſepulture miraculoſa diſpoſitio.

Ca.iij.qualiter beatus Jacobus gratioſus
eſt et benignus:his qui imploꝛant eius pa⸗

trocinium.

dreas rõnabiliter obe-

„ D rrrrr.ẽðẽ

tia amoꝛis eiꝰ et petri. Et qᷓ; rõnabiliter xvẽ

N *

¶ Sermo. xxxvij. de ſancto mattheo aplo
ct euangeliſta qͥ xpᷣm ſecutus eſt in obediẽtia
pauꝑtate et patiẽtia. =
La.i.qualiter beatꝰ mattheus obediuit xpᷣo
vocanti. Et quõ in oib obediendũ eſt deo.

et qᷓre obediẽtia ſit hoĩ pᷣſtanda.et de ſeptem

obediẽtie gradibus.
Ca.ij.q̃liter btũs mattheꝰſecutus fuit x-pᷣmĩ
pauptate:q idicta fuit apłis ſub pᷣcepto quã
ipᷣi diligẽter obſeruauerũt etiã mendicãdo.
Cg.iij.q̃liter beatꝰ matcheꝰ ſecutꝰ fuit xpᷣm ĩ
patiẽtia:quã habuit eq̊ aĩo ferendo illatã ſibi
moꝛtẽ:ob quã hirtacꝰ dei iudiciũ nõ euaſit.

Bermo. xxxviij. de btõ thoma aplo:qͥ liczʒ
fuerit ex.xij.vnus:qð ad ſuã gloꝛiã accedit.

tũ inuentꝰ eſt triplici pᷣconio decoꝛatus.
Ca.i.qualiter thamas fuit in fide cõfirmat⸗ꝰ
vidẽdo xpᷣm:vbi declarat᷑ quõ coꝛꝑꝰ gloꝛifi⸗

catũ ſit palpabile:et an thomas xtigit xpᷣm.

Et ſi de eodẽ pᷣt eẽ fides et viſſio.
Ca.ij.ꝗqliter thomas apls pᷣdicauit ppʒlis di⸗
uerſarũ ꝓuiciaꝝ loquẽs ideomata eoꝝ varia
CLa.iij.qualiter beatꝰ thomas apls gloꝛioſo
martyvrio vitã cõſummauaut.
¶ BSermo. xxxix.de ſctõ iacobo dicto iuſtoꝛ
minoꝛe:filio alphei:et frẽ dũi nr̃i ieſu xpi.
La.i.qliter btũs iacobo fuit in iuſticia ⁊ ſan
ctitate ſingularis:tũ ꝓpt& inclinatõʒ nature
tũ /ꝓpter exemplũ xpᷣi: tũ/ꝓpter ſanctificationẽ
in vtero.

CLa. ij. qliter beat iacobo fuit vᷣgo puriſſimꝰ

q carnẽ ſuã moꝛtificauit et oꝛõi aſſiduꝰ fuit.

Ca.iij.qualiter btũs Jacobꝓpterveritatem
quã pᷣdicabat martyrio coꝛonatus eſt.
BSer mo.xl.de laudibo fidei xpᷣiane:q̃ veriſ
ſima ꝓbat᷑. In feſto apłoꝝ philippi et iacobi
recitanhgaunaað⁊ðgs.
Ca.i.ꝙ vera ſit fides xpᷣi:eo ꝙ mundꝰ totus
illã acceptauit:mediãte pꝛedicatõe aploꝝ.

CLa.ij.ꝙ vera eſt fides xpᷣi ex eo ꝙ ꝓ illiꝰ cõ:

tam foꝛti aio tulerunt.

„2

feſſione tot hoĩes et mulieres moꝛtẽ violen⸗

Ca.iij. ꝙ fides xpᷣi vera eſſe ꝓbatur:ex eo

deus uũlã ↄtinuis miraculis magnificat.
Sermo. xli. ſingulari electõe ſancti mat
thie:qᷓ ad aplatum aſſumptus fuiut.
Ca.i.qualiter ꝓter peccatũ deſperatõis Ju

das damnatꝰ fuit.Et cur apli locũ iude vo⸗

lu erũt ſupplere.

La.ij. q̃lit ſinglaris fuitꝛ ſancta:electio mat

thie reſpectu eligentiũ:modi eligẽdi:eclectiq;.

Ca.iij.qualiter beatꝰ matthias pᷣdicauit cõ⸗

ſtanter veritatẽ euangelicã.O b quã marty⸗
rij coꝛonã accepit.

Sermo. xl. de glia bti apli bartholomei
q magna ↄgnoſcit᷑ ex triplici eiꝰ excellẽtia.

Ca.i. qliter beatꝰartholomeus pᷣdicans in
india:idolatriã extinxit.Et de idolatrie diſf⸗
finitione:oꝛiginatõe:et graui offenſione.

Ca.ij.qualit᷑ in albano maioꝛis armenie be⸗

atus bartholomeꝰ paſſus eſt martvriũ:de cu

ius paſſione varia eſt opinio.

*

Ca.iij.q̃liter coꝛpus aplłi cõſeruatũ eſt mira

rabiliter q ꝓiectũ ĩ mari: deuenit ad inſulã
A ippaaritanꝗ. Et inde collectis oſſibi:q̃ a ſa⸗
racenis fuerũt diſpſa delatũ fuit beneuentũ.

Sermo.xliij.ð ſctis aplłis ſimone ⁊ iuda
CLa.i.q liter ſimon et iudas deuicerũt diabo
los.Et vtrũ demones habeãt ſcĩaʒ futuroꝝ
cõtin gentiũ.Et quõ hñt ꝓphetas falſos atq;

qualiter veritatẽ fatent᷑ quã odiunt.

La.ij.qualiter ſimon et iudas deuicerũt ma

gos. Et qᷣ dicunt᷑ magiatq; de dr̃a miraci⸗
loꝛũ dei et ſctõꝝ:a miraculis magox.
Ca.iij.qᷓliter ſimon ⁊ iudas debellarũt põti

ſices idoloꝝ:eligẽtes moꝛi potius q;ᷓ ſtatuã

ſolis adoꝛare.

*

SBSermo. xliiij. de ſacris admirandiſq; ſti⸗

gmatibus ſeraphici franciſ.
Za.. i.qꝙ nõ eſt fictio quicqd ðꝛ de ſtigmatib⸗

Ca.ij.ꝙ ex impꝛeſſione ſtigmatũ triplici pᷣ⸗

rogatiua franciſcus fuit decoꝛatus.
Ca.iij. ꝙ ſtigmata fuerũt impꝛeſſa franciſco
ſatis cõgrue reſpeœtu ꝑſone:loci:et modi.

ermo. xlv.de trib excellẽtijs bũ frãciſci
Ca.i.ꝙ btũs franciſcus fuit miſſus a deo.

——

a.ij.de quinq; pclariſſimis virtutibi q bus

floꝛuit beatus franciſus.
Ca.iij.qliter deꝰ magnificauit ſanctũ franci
ſcum pᷣcipue in quinq; pro gatiuis.

Sermo. xlvi.de ſancto Lodouico oꝛdi⸗
nis minoꝝ ep̃o tholoſano.

a.i.qualiter ſanc/ lodouicus magnificat᷑
ex nobilitate ſueoꝛiginis.

Ca.ij.qualiter ſanctꝰlodouicus ſpꝛeto mun

do ⁊ tꝑali regno:vitã ſpiritualẽ elegit: ꝑma⸗

nens vſq; in finẽ in virginitate.

Ca.iij.q̃liter ſanctꝰ lodouicꝰ migrauit iuue

nis ex hac vita:quẽ iohes.xxij.canoniʒauit.

Sermo. xlvij.de ſancto Thoma de aqui
no oꝛdinis pᷣdicatoꝝ.· “

Ca.i.q̃liter ſanciꝰ thomas fuit doctoꝛ theo⸗
logie:et de ipᷣius theologie ſcie laudibus.
Ca.ij.qualiter doctrina ſancti thomeẽ val⸗
de vtilis:eo q; eſt copioſa facilis et merito ſa
pientibus et inſipientibus grata.

Ca.iij.q̃liter ſctũs thomas nõ ſolũ fuit do⸗
ctus ſʒvirtutibo oꝛnat.· mo feſſoꝛe.

BDermo. xlviij.ð ſancto nicolao famoſiſſi

a. i qualiter beatꝰ nicolaus placuit deo p⸗
pter pꝛudentiã ſpiritualẽ qᷓ ſpꝛeuit terrena et

frãciſci:cũ veritas tãte rei multiplr ↄfirmef.

—

— „ — — — — — ——ʒ——MVN0 —— —⸗ — ———ðẽ

014

re.
16

“

et celeſtia concupiuit.
Ca.ij.qualiter ciuis pauꝑ ex mĩa ſibi a ſctõ
nicolao exhibita tres filias nuptui tradidit.
LCa.iij.qualiter beatꝰ nicolaus obſeruauit
officiũ boni paſtoꝛiſ circa regimẽ aiaꝝ ꝓmo
tus ad eccleſiaſticã dignitatẽ ex volũtate dei
Bermo. xlix. de tribo puilegijs beati ſte⸗
phani ꝓthomartyris.
Ca.i.q̃liter beatꝰ ſtephanus fauente diuina
gra ſuꝑauit ſuꝑbiã:auariciã:et luxuriã.
Ca.ij.qualiter vicit btũs ſtephanꝰ tria pᷣlia
in quoꝝ q̊libet affuit ſibi diuinũ auxiliũ.

Ca.iij.qre btũs ſtephanus ðꝛ pꝛimus mar⸗

tvyr:et qualiter multis miraculis coꝛuſcauit.

Bermo.l.de innocentib occiſis ab hero

de aſcalonita.

La.i.qualiter ioſeph monente angelo fugit

cũ ieſu et virgine matre in egyplu.
Ca.ij.de dr̃a herodis aſcalonite et alioꝝ qui
ſic vocati ſunt.et de ipᷣius herodis ſeuitia.

Ca.iij.ꝙ innocẽtes patiendo ꝓ xpᷣo merue

runt decoꝛari coꝛona martyrij.
Sermo⸗li⸗ de beato Heoꝛgio martyre:q
0

ꝛtis fuit in bello:ferali:tꝑaluet paſſionali.

Ca.i.q̃liter beatꝰ geoꝛgius miles fuit ſtren⸗
nuus.Et an ſit licitũ militare.Atq; de.xij. cõ
ditionibo quas hr̃e debẽt qͥ volũt laudabili⸗
ter militiã exercere.

a.ij. qualiter draco eſt aĩal terribile.et qu?
beatus geoꝛgius occiſo dracone cõuertit po

pulũ ad fidẽ xvi.
Ca.iij.qualiter beatus geoꝛ gius foꝛti aĩo tu

lit ſeuiſſimos cruciatus:et tandẽ capitis ob⸗

truncatione martyr effectus eſt.

BSermo. lij. de beato marco euangeliſta.

Ca.i.q̃liter beatꝰ ma rcuſ multos pplłos viui

ficauit euangeliũ ſcribendo:pꝛedicãdo ⁊ ob⸗ M
La. iij.dc auſtera penitẽtia hieronimli.

ſeruando.
Ca.ij.q̃liter beatꝰ marcus ↄꝑat᷑ leoni ꝓpter

magnanimitatẽ:quã hʒ in tolerãtia marty⸗

rij.et de diuinis ↄſolatõib ſibi factis.
Ca.iij.de gratitudie leonis ꝑ exempla decla
rata:in qua ſibi beatꝰ marcus aſſimilat᷑ cuiꝰ
pᷣſidio reſpublica venetoꝛũ ſuſtentat᷑: eiuſq;
gloꝛ ia in dies auget᷑.

„77

tes deſcribit. QJUMVU
a.i.de gẽte ⁊ pr̃ia ac exercitio bi luce.atq;
ꝗq̃liter ad medicos ẽ recurrẽdũ:qͥ ĩfirmos ad
ↄfeſſionẽ ĩducere tenẽt᷑:⁊ de ſalario medicoꝝ
Ca.ij.de virtutib ſancti luce in q̊ͥ nullũ pec
catũ moꝛtale fuit poſt cõuerſionẽ ad chꝛiſtũ.
qm̃ in eo erat ſpiritus ſanctus.

ſimo lumine eccleſie ſancte dei.

re ſacri oꝛdinis pᷣdicatoꝝ. latus
CLa.i.qualiter ſanctꝰ dñicus fuit multiplicit᷑

Ca.iij. ;tũ pfuit eccleſie dei beatꝰ lucas ſcri

bendo euangeliũ:ad qð induxerũt eũ vo lun

tas diuina:vtilitaſ eccie:⁊ falſitas hereticoꝝ

¶ Sermo. liiij. de brõ laurẽtio martyre:qͥ ꝓ

batus a deo triplici igne:inuentꝰ eſt ſine ini
quita.. ’.
Ca.i.qualiter beatꝰ laurẽtius examinatꝰ fu⸗

it igne diuini amoꝛis:et de ꝑfectione diuine

dilectõis ⁊ magnitudine illiꝰ pᷣcepti:atq; de

inductiuis ad amoꝛẽ deii.

Ca.ij. qualiter beatus laurentiꝰ pbatus fuit

igne ꝓximalis miſeratõnis.Et an poſſit ele⸗
moſyna dari abſq; charitate.Et ſi fieri pᷣt de

illicite acqͥſitis.Et quõ coꝛꝑalis elemoſyna
pᷣt cauſare ſpiritualẽ effecud.

Ca. iij. qualiter btũs laurentis examinatꝰ eſt
igne tyrannice ꝑſecutionis. Et de eius grf=a

cõſtantia atq; gloꝛia. ⸗

Sermo. lv. de ſancto Auguſtino pclariſ⸗

CLa.i.de ↄuerſione bti auguſtini.et de his q̃

induxerunt eum ad hereſim.et de erroꝛibus

manicheoum.
La.ij.de hu mili penitẽtia.⁊ ſingulari doctri
na atq; integritate vite beati auguſtini.

CLa.piij.de miraculis ⁊ trãſlatõe coꝛꝑis beati

auguſtin.
¶ SDermo. vi. de beato Hieronimo: qͥ glo⸗
riam in gentẽ adeptis eſt/ ꝓpter ſciam.patien

tiã.et penitentiã.

Ca.i.ꝗqliter ſcia hieronimi fuit a mgris cum
docẽtibo cauſata.et ꝙ ſił cũ illa habuit ſciazʒ

infuſaʒ. Et q̃liter alios doctoꝛes ſuꝑauit in

noticia diuerſorũ ideomatũ ⁊ multitudinis
hiſtoꝛiarũ.Et in vtili ac ꝑneceſſaria ſcriptu

re ſancte tranſlatñde.
Ca.ij.de patiẽtia h ieronimi.

gloꝛioſiſſimo monachoꝝ.
CLa.i.quot modis accipit᷑ religio. Et de ma

BSermo. lvij. de ſancto Benedicto patre

eſt religio ſancti benedicti.

ſpũs ꝓphetie:atq; cõmotio mundxi.

Ca.inj.de felici tranſitu pr̃is benedicti qͥ diẽ
ſui obit? p̃dixit. Et de mira ipᷣiꝰ deuotõe.Et

—

te eiꝰ gla fuit duoba monachis reuelata.

Sermo. lviij. de ſancto Dñico inſtituto⸗
reuelatus.

Ca.ij. de ſeptẽ pᷣcipuis virtutib ſci dñici.
Ca.iij.de ſeptẽ pꝛiuilegijs in q bus deꝰ ſub⸗

“V

limem fecit beatũ dominiciũ.

gnificentijs religionis. Et quantũ exaltata

La.ij.qualiter ſanctꝰ benedictus fuit in ſan
CLititate ꝑfectus:qð oſtendũt eius miracula.⁊
Sermo. liij. de beato luca euãgeliſta:qͥ vt Z
bos vel vitulꝰ figurat᷑:eo ꝙ a ſacerdotio in⸗
cipit zacharie et xpᷣi genealogiã ꝑ ſacerdo⸗

¶ Sermo. lix. de ſancto Vincentio docto⸗
re eximio:ac celeberrimo:famoſiſſimoq; pᷣdi
catoꝛe oꝛdinis pꝛedicatoꝝ.
LCa.j.q beatus vincentius fuit idoneus ad
pᷣdicandũ.tũ qꝛ gratia dei fuit ĩ illo.tũ/pter
ſcĩam.tũ etiã ꝓpter ſanctitatẽ vite.
Ca.ij.de ſingulari excelleti
ati vincenti.

a.iij. q; fructuoſa fuit pdicatio bii vincẽtij

in ꝓuerſione pctõꝝ:⁊ baptiʒatõne infideliũ.
BSermo. x. De coꝛona ſancti petri marty
ris oꝛdinis pꝛedicatoꝝ. .

Ca.j.qꝙ coꝛona beati petri martyris longeß
cioſioꝛ fuit q́; quoꝛũcunq; imperatoꝝ ⁊ regia

Et de ipᷣa aurcola.

a. ij q beatus petrus triplici aureola coꝛo

natur eo ꝙ fuit vir vo:pᷣdicatoꝛ:et martyr.
LCa.iij.de miraculis q bus claru it beatus pe

cmrus martyr:in vita:in moꝛte: et poſt moꝛtẽ.
BSermò.lxxi.De ſancto Ambꝛoſio docto⸗

re ſancte eccleſie. E pᷣo mediolanenſi.

ctitati quinq; ꝑſonarũ digniſſimarũ veteris
teſtamenti. ambꝛoſij.

LCa.ij. de qui

diſſime ſanctitas beati anbꝛoſij.

Sermo.lxij. De ſctõ Antonio abbate qͥ
diaboli tentamenta cũ dei adiutoꝛio viriliter

. *

dam dubijs tentationis.

7

Ca.ij.de quattuoꝛ modis tentatõnis:qͥbus

diabol? conatus eſt anto niũ ſuperare.
LCa. iij. de ꝗttuoꝛ excellẽtiſſimis pᷣrogatiuis

Ca.i.qualit᷑ beat? gregoꝛiꝰ oppoſuit liberali

tatẽ vicio auaricie:et q̃liter libalitas ẽ virtꝰ

cuiꝰ officiũ ẽ donare. et quõ eſt ꝑs iuſticie.

Za i · qualiter beatus gregoꝛi ppter liberali
tatẽ expoſuit pecunias ad ↄſtrueda monaſte

ria:ad releuãdas neceſſitates pauperũ.

Ca.iij.qualit᷑ deꝰ retribuit ſancto gregoꝛio
rce GCcoſeſſoꝛis.
Bermo. lxiiij. De mia ſancti Hartini
Ca.i.de ↄmendatõe mĩe:et de his q̃ nos in⸗-

abundantẽ mercedẽ.

ducũt ad illã:in qᷓ pꝛomptiſſimꝰ fuit beatus
martinus. SMMM

Ca.ij. qualiter deꝰ exaltauit beatũ martinũ:
Ca.iij.ꝙ deus aſſumpſit ad gloꝛiã ſuã hea

tũ martinũ:qͥ pᷣnunciauit diẽ obitus ſui ſibi
diuinitus reuelatũ.

*

Bermo. xv. de ſancta Ratherina virgine

et martyre ſponſa xpᷣi pdilecta.

a pᷣdicationis be

Ca. j. q ſanetitas btĩ ambꝛoſij aſſimilat᷑ ſan

nq; pꝛecipuis virtutibus ſancti
Ea.·iij. ꝙ quinq; modis manisfeſtata eſt luci

Ca. .q diabolus tẽtauit antoniũ: de qbuſ⸗

Bermo. lxiij. De liberalitate ſancti Gꝛe⸗

Ca.i.q̃liter beata katherina mũda fuit ab in

fidelitate:a luxuria:et a ſuꝑbia.
La.ij. de ſapia ſancte Ratherine:cui non po
tuerũt reſiſtere quinquaginta doctiſſimiviri
quos ad fidẽ cõuertit.
CLa.iij.de patientia ſancte Ratherine et glo⸗

—

rioſo martyrio eius.

¶ Sermo. lxvi. de fide ſctẽ Cecilie virginis
et martyris:ob quã xpᷣs eã ſuã ſponſaʒ fecit.

La.i.q; maxime cõmendan da eſt beata ceci⸗

—

lia:eo ꝙ habuit fidẽ:q virtus eſt prima in oꝛ⸗

dine aliarũ virtutũ.
La.ij. ꝗqᷓliter fides btẽ cecilie fuit appꝛobata.
CLa.iij.qu aliter fides cecilie fuit inſtr̃m vt fi
des xpᷣi defenderet᷑ triplici martyrrio.
Sermo. lxvij. de fide inuictiſſima btẽ lu⸗
cie virginis ſiracuſanae.
La.i.qualiter fides infuſa fui
cie a deo:et quõ meritoꝛiũ eſt credere:et ꝙ fi⸗
des infoꝛmis ſit donũ dei.
Z.A.ij.qualiter fides beate lucie fuit roboꝛa⸗

ta et magnificata triplici ſolenni miraculo.

Ca.iij.qliter btã lucia voluitꝓ fide xpᷣi per
martyrij tolerantiã vitã pñtem ↄſummare.
Germo. xviij. de ſancta Amicicia.

La.i.qꝙ oẽs ſancti et phi gloꝛioſe de amici⸗

cia loquuntur.

.„ *

La.ij. de triplici amicicia:falſa:mala:et vera

a.:iij.de ſignis oditionib vere amicie.

Sermo. xix. de beatiſſimo cõfeſſoꝛe anto
nio paduano de oꝛdine minox.
Ca.i.qu aliter beatꝰ antonius zelo martyrij/

ſuccenſus trãſijt de religione canonicoꝝ re⸗
gulariũ bii Auguſtini ad religionẽ minoꝝ.
La.ij. de pꝛedicatõe beati antonij qͥ ſciaʒ ha
buit nõ ſolũ acquiſitã ſed infuaam.

Ca.iij. qꝙ; deus gloꝛificauit ſanctũ antoniũ

per reuelationẽ moꝛtis eiꝰ et canoniʒationẽ

atq; frequentẽ exauditionc: illoꝝ q inuociat

Sermo. lxx. de ſancta katherina de ſenia

tercij oꝛdinis ſancti dñiic .
Ca.i.qꝙ nõ dʒ aliqͥs exiſtimare ĩpoſſibilia fo

re illa q̃ de btã Katherina dicunt᷑.cũ deꝰ młti

plicit᷑ ma gnificarevoluerit etiã femineũ ſexũ

CLa. ij. de ſeptẽ pᷣcipuis ⁊ ſingulariſſimisvir
tutibus:qbus floꝛuit beata katherina.
La.iij.qᷓliter deꝰ ſublimauit btãm katheri⸗
nãa:ſeptẽ gratioſis ⁊ admirãdis pᷣrogatiuis.
Berm de ſancto Bernardino.

Finit feliciter tabula Sermonũ in hoc vo⸗
lumine cõtentoꝛum ·

t aĩe beate Lu

1

— —

S,S

£

☛ £

—
E

S A

—

cipit pꝛima pars ſermonũ de laudibus ſan⸗
cctoꝛum ſcm fratrẽ Robertũ caraeolũ de Li
ac oꝛdinis minoꝝ:Epᷣm Aquinateñ.
Bermo pꝛimus de laudibo altiſſimi dei:
cuins excellentiã nobis declarãt pᷣcipue tria
noĩa quib eum noĩare ſolemus.

NOn gloꝛietur

ſapiens in ſapiẽtia ſua: nec

diues in diuitijs ſuis. Sʒ
in hoc gloꝛiet᷑ qͥ gloꝛiatur
ſcire et noſſe me. Dei viuẽ⸗
goꝛiginaliter Hieremie ca.

»

ix. Quoniã def⸗ e
ſui creatoꝛis:abundauit iniquitas multoꝛũ
et malitia excreuit ſuꝑ terrã. Multiplicant᷑
in dies nephandiſſima ſcelera:hoꝛrenda vi⸗

cia et indomabilia incoꝛrigibiliaq;ʒ peccataꝰ
Ois quippe caro videt᷑ iam viam ſuã coꝛru

piſſe.Et dum ad ſingulos hoĩm ſtatus va⸗
riaq; ſtudia cõſpicimus:rariſſimos inueni⸗
mus qui iuſte:recte:pure:ſimpliciter:et mun
de agant. Vbiq; dolus:vbiq; fraus:vbiq; ſi
mulatio.vbiq; pꝛiuatus amoꝛ:vbiq; cupidi
tas:vbiq; ambitio:vbiq; deniq; ignominia

et turpitudo. Que ꝓfecto nõ eſſent ſi deũ an
te mentis oculos vellemꝰ habere. Iccirco in

hoc ſermone de ipo altiſſimo deo aliqua ex⸗
plicabimꝰ q bus humana coꝛda excitent᷑ ad

ipᷣm colendũ:amandũ:timendũ:atq; deſide⸗

randũ. In hoc ſiquidẽ ſtat vera ſapiẽtia vt
pie veneremur deũ pᷣceptaq; illius diligẽter
ſeruemus. Ad hoc vero inducimur dũ ocu⸗
los mentis erigimus ad cõtemplandã excel

ſam maieſtatẽ eius. Hanc aũt vnuſqͥſq; cõſi

derare põt ex noibus que generaliter de deo

cõſueuerunt dici.Qua de re et ip̃a nos noĩia

ꝑſcrutari ſtudebimus vt ꝑ illa ad agnoſcen
dum deum et dñm noſtrũ facile pducamur.
Bunt itaq; tria pꝛincipalia noĩa qbus deuſ
noĩatur a nobis:que illiꝰ pᷣeminentiã et ma⸗

gnitudinẽ expꝛimunt.
¶ Pꝛimũ eſt nomẽ timoꝛis:ipᷣm eſt deus.
SBocom eſt nomẽ amoꝛis:illud eſt pater.
¶Terciũ eſt nomẽ honoꝛis:hoc eſt dña.
AQualiter deus benedictus eſt notabilis
enã pluribo noibus:et de ſcripturis tã huma

men deus. Lapitulum pꝛimũ.
NRiimũ nomẽ quo deus noĩatur a no
is eſt nomen timoꝛis:ipᷣm eſt deus.
MVNam fm Iſidoꝛũ.x.ethimologiarũ

7

¶ In nomine domini noſtri iein chꝛiſti yn libꝛo. Deus dicitura theos qð eſt timoꝛ qꝛ ti

foꝛtis in ſoꝛtitudĩe ſua: nec

erũt hoĩes a vera cognitöe

Et Exo.iij.capi.E

nis qᷓ; diuinis in quibug expꝛimitur hoc no⸗

moꝛ ſit colentibo eũ. Ded qꝛ pleriq; inſani t
ſtulti qñq; dicere nõ foꝛmidãt:vbi eſt deus:

gqual is eſt:quis illũ vidit:qð nomẽ eius: dsG
üli debemꝰ:et ſimilia. Ideo ad eoꝝ doman⸗
dam ꝑfidiã pꝛauitatẽq; confundendã tria in
hacꝑte dubia declaramus.

¶ Rꝛimũ vtrũ deus ſit noĩabilis a nobis.
Scõoͤm vtru de ſit noiabil pluriba noibj.

Cerciũ vtrũ hoc nomẽ des inueniat᷑ i ſrrn·

pturis expꝛeſſum. ¶ Pꝛo pꝛimi dubij clario

re intelligẽtia poſſet qͥs arguere ꝙ deus a no

bis noĩari non põt. Nã dicit Ariſto. in li. de
cauſis. Pꝛima cauſa ſupꝑioꝛ eſt omni narra⸗

tione.Et Aug'. in li.de verbis dñi ait. De⸗
us eſt ineffabilis qꝛ nõ pᷣt fari. Et diony ſiꝰ
in li.de diuinis noĩbus inquit.Deũ neq; di=.
cere neq; intelligere poſſ bile eſt. Et iterũ ibi⸗
dem. Dei neq; nomen eſt:neq; verbũ:neq; rõö
neq; opinio:neq; fantaſma. Ex qͥb ↄcludi
videt᷑ ꝙ deũ nullꝰnoĩare poſſit. Sʒ ↄtrarin
aptiſſime cõpꝛobat᷑:tũ qꝛ ipᷣe dioniſius libꝛi
edidit de diuinis noĩb:tum etiã qꝛ de noĩe

dei multa in ſcripturis tradunt᷑. VUñ Gene.

iiij. ca. ſcribit᷑. Deth natus eſt filius quẽ vo⸗.
cauit Enos et iſte cepit inuocare nomẽ dñnit.
gonng qui ſum hoc no
men mihi in eternum eſt. Et.xv.ca. O mni⸗
potens nomen eius. Et.xx.ca. Nõ aſſumes
nomẽ dei tui in vanũ. Et ¶eui.xix.ca. Hõ
ꝑiurabis in noĩe meo.Et ps.viij. Dñe důũĩũõ
noſter ẽ;ᷓ admirabile eſt nomẽ tuũ in vniuer

ſa terra. Et pᷣs.xlv. Notus in iudea deus: in

iſrael magnũ nomẽ eiꝰ.Etpᷣs.xlvij. Scoðm
nomẽ tuũ deus ita et laus tua in fines terre.
Et pᷣs.lxxxiij. Cognoſcat qꝛ nomẽ tibi deꝰ.
Etps.cx. Sanctũ ⁊ terribile nomẽ eius. Et
pᷣs.cxiiij. Non nobis dñne nõ nobis:ſed noi

tuo da gloꝛiã. Et ꝓuer.xviij. ca. Turris foꝛ2ꝛ

tiſſima nomẽ dñi.Et E ſa.xlij.ca. Ego dñs
hoc eſt nomẽ meũ.Et Hiere.xx.ca. Magnꝰ
es tu:et magnũ nomẽ tuũ.Et.xxxij.ca.Dns
exercituũ nomẽ eius.Et Amos.ix.ca. Dñs
nomen eius. Et.C. de ſum. tri.et fid. ca.l.ij.
Summi dei nomẽ vbiq; celebꝛet᷑. Et. C.de
tranſac.l.ſi quis maioꝛ. Inuocato dei omni
potentis noĩe. Ita ⁊ in pleriſq; locis nomen
dei frequẽter expꝛimit᷑. Ex quo videt᷑ ꝙ no⸗

minari poſſit. ¶ Ad hanc dubietatẽ amouẽ

Bonauen. in pꝛimo diſ. xxij.
ſicut intelligere dicit᷑ dupliciter:ita ⁊ no⸗
minabile. Nam intelligere vno mõ dicit᷑ ꝑ
perfectã cõpꝛehenſionẽ. Alio mõ ꝑ ſemiple⸗
nam cognitionẽ. Sic noĩabile vno mõ dici⸗
tur per perfectã expꝛeſſionẽ. Alio modo per
a i

èòM

ſemiplenã narrationẽ. Si ergo dicat᷑ noĩabi

le pꝛimo mõ ſic.ſicut deus ſibi ſoli eſt intelli⸗
ibilis:ita effabilis et noĩabilis noĩe:qð ipᷣe
cit verbo: qð ipᷣe nouit. Sicut itaq; nobis
eſt incõpꝛehenſibilis:ita et innoĩabilis.Et

mõ intelligende ſunt auctoꝛuates ad pꝛimã
partẽ inducte. Si vero accipiamꝰ noĩabile

ſm qualemcũq; narrationẽ. Sic quẽadmo⸗
dum deus eſt nobis cognoſcibilis:ita et no

minabilis. Et qͥ melius cognoſcit:meliꝰ no⸗

minat. Vñ expꝛeſſius noĩat fidelis ⁊ ſcriptu
ra que fidei ſuffragat᷑ vt ſcriptura ſacra q; rõ
