ian mel
ginann
ginſeſone
wipmln
zictaln⸗
nuuiin
8 ſ
onöle

=

ionenn

Caorth⸗
niſuorhr⸗
ooffun

oninaindn

naiuu
mpyi
.
rici

ſmtul⸗
ion.

tij in cuerſione peccatoꝝ ⁊ ba

eius

Pꝛima ðꝛ pctõ:
Sede infideli baptizationis.

mitani. Et etiam cuiuſdã altius monachi.
QXum apud ceſaris auguſtam nobilem ara⸗

gonie ciuitatẽ pꝛedicaret mediũ ſermonem
interrupit:cepitq; vebementer flere: deinde
lachꝛymas terſit:demũ ad populũ iocundo
vultu ↄuerſus. Hac inquit hoꝛa mater mea

valentie extincta eſt:et ad requiem celeſtis reꝰ
Eni perducta. Que verba audientes notaue⸗

runt.Et ex facti poſtea euidentia vera fuiſſe
cõperta ſunt.
Auã fructuoſa fuit pᷣdicatio ſancti vincẽ⸗
btizatione in⸗
leptus eſt.
Lapitulũ. iij.
ndũ de pꝛedi⸗
catione beati vincentij ðꝛ vtilitatis.Ex
nanq; pꝛedicatione triplex vtilitas eſt

ligeliũ.

Erciũ myſteriũ cõtemp

ob qð gloꝛiã ingentẽ ad

cõuerſionis.

ptizationis.
s gloꝛificationis.
tas qᷓ exoꝛta eſt ex pꝛedicatõe

Tercia ſuiipᷣi

ancti vincentij:ðꝛ pctõꝝ cõuerſionis.Quiſ

nam explicet quot pctõꝛes audiẽtes verba vi
te ab oꝛe vincentij ↄuerſi ſunt ad dũm deu
ſuũ:fuerũt fere innumerabiles:inter q̃s fue⸗
rat capitale odiũ multoꝝ annoꝛũ ꝓpter necẽ

aut amicoꝝ aut affiniũ aut cõſanguineoꝛuzʒ
generatũ:q eo pᷣdicante cũ magna ↄpunctio
ne:in medium ſi urrexerũt:clamantes ſe velle
parcere inimicis:et homicidis:vir aũt dei in

his multa cautelavti ſolebat. Hã hmõi peni
tentes iubebat pꝛimũ oſcula pacꝭ dare inimi

cis. Deimde ſpectãte vniuerſo pplo a notario
publico quẽ ad hoc ipᷣe ſecũ ducere cõſueue⸗
rat:illoꝝremiſſiões annotari faciebat Mere

ℳ*

trices lenones:hoĩcidas:pirratas deiꝛ ſ ctõꝝ.

blaſp hemos:et hmõi generis hoĩes quadra

ginta fere milia reduxit ex ſcelerũ ꝓfundita
te: nõ ſolũ ad mentiũ cõtritionẽſ. ed etiã ad a⸗
gendũ pniam publicã Nec durũ videri de⸗

bet ꝙ tantum fructum fecerit aiarum: qñ vt

bpꝛedictiũ eſt p̃dicabat dño cooperante et ſer⸗
monẽ cõfirmante ſequentibo ſignis. Interqd
erat mirabile valde.q; apud vniuerſos hiſi pa

nie gallieq; et italie populos:ſua pꝛedicatio

fuerit ⁊ ſemꝑ ſua lingua materna fuerit locu
tus: omnes tũ ſic loquentẽ intelligebant:fru⸗

ctumq; ſue doctrine capiebãt:pinde ac ſi ſin

guloꝛũ auditoꝛũ lingua loqueret᷑. DHui⸗ rei
teſtes fuerunt plurimi theotonici et anglici:

quoꝝ ideoma q;tum diſtet a lingua valenti⸗
noꝛum:nouit populusvniuerſus Teſtis eſt
et illa gallie regio q noſtris tꝑibus bꝛitania

appellat. In qua duobus annis ſtetit ⁊ ibi fe

cõuerterẽt᷑. Rex granate audita ſuoꝝ ope
celeberrima fama miſſo legato quodamviro
in ſua lege doctiſſimo eũ ad ſuuʒ regnum ire

licem curſum vite cöſummauit. Sunt in il⸗

la patria homines vtriuſq; ſexus innumera

biles: quos vocant bꝛitones bꝛitoniʒantes
quoꝛum ideoma obſcuriſſimũ ẽ: vtpote nul⸗
lis niſi ipis cognitũ:et qͥ ſunt nõ niſi ſe inui⸗
cem intelligentes: qͥ ti virum dei nõ minus

intalligebãt q; ſi in eoꝝ lingua pdicaſſet. Ibi H

multa deus ꝑ illũ miracula fecit. Axoꝛ qͤpp⸗
ducis bꝛitanie et francie regis filia religioſiſ
ſima:multis annis infecunda fuit. Sʒ poſt⸗

qᷓ; a vincentio benedictionẽ accepit: cõcepit:

peperitq; filios quoꝛũ vnus fuit petrus:vir
magne ꝓbitatis qꝗͥ patri ſucceſſit: fuitq; dux
bꝛitanorũ. Maxima itaq; multitudo erepta

eſt de manibo diaboli: mucrone pꝛedicatõio

ſue. Erat enĩ in vicioꝝ repꝛehenſione terri⸗
bilis: adeo ꝗ frequẽtiſſime accidit vt miti in
peccatis obſtinati eius pꝛedicationẽ audiẽ⸗
tes:ſic cõmoti ſunt vt in terrã tremebundi ꝓ

ſtrati coꝛam vniuerſa multitudine veniã pᷣ⸗

carent᷑ Et q;uis ipᷣis peccatoꝛibus ſic terribi

lis videret᷑:iñ ſua verba cũ anls ale eis⸗
mitigabat: ꝙ ipos miro quodã modo a licie
bat vt ad eũ audienduʒ traherent᷑. ¶ Scdᷣa
3 yvtilitas que ꝓuenit ex pꝛedicatione vincẽtij
Dicitur infideliuʒ baptiʒzatio. Cõtra iideos

nanq; ita acutus ac copioſus acerq; diſpu⸗
tatoꝛ fuit:eiſq; ita ſcripturarũ ſacrarũ ſenſu 3
apiebat:vt in diuerſis ciuitatibs ſuꝑ viginti
quinq; milia fecerit baptiʒari.Multi quoqʒ;
ſarraceni quoꝝ in hiſpania magna copia eſt

ſacrilegã ipoꝝ ſecta abnegantes ſuaſione eiꝰ
ſacrũ baptiſma ſuſceperũt: quoꝛũ numerus
octo miliũ ferme fuit. Tam gratioſa erat do
ctrina eius vt etiã ipᷣi infideles qᷓſe epe vltro

currerẽt ad ipᷣm audiendũ.Apud cartuſiam

catalonie ciuitatẽ:cũ aſcẽdiſſet ad pᷣdicandũ
nõ ſtatim cepit vt ſolebat

MQuãobꝛẽ expectãs

ꝓpls admirabat᷑:quid ſibi vellet illa moꝛa in

ſilentio. Ipe aũt hoc animaduertẽs. Nulla

maquit ſit invobis qdmiratio. Expecto enim
gratiã dei vobis aduenturã:veniẽt nãqʒ huc

hoies quoꝝ aduentꝰ vobis oĩbus erit gra⸗

tiſſimus. Vix verba finierat.et ecce iudeoꝛũ

multitudo illuc veniens dixit ſevelle vincen
multitudine eos interrogabat:quiſnam eis

rant. Igitur vincentius dicendi pꝛincipiuʒ
fecit:et tanta gratia diffuſa eſt in labijs eius

vt illa die miłti ex illis iudeis ad fideʒ chꝛiſti

ſuoꝝ operũ

bb in

”Mä

obſecrauit:vt nõ ſolũ videre ſed eti pᷣdican⸗
tem audire potuiſſet:fide publica ſibi ꝓmit⸗
tens: vt in eius regno poſſet legẽ chꝛiſti libe⸗
re pꝛedicare:ꝙ et factũ eſt. At ipe rex videns
erx ea re multos ex ſuis ſacrũ baptiſma ſuſce⸗
pturos timens ne ex hoc pelleret aregno nõ
eſt paſſus: vt vir dei ibi ſermonem diuinũ ef
funderet: ob quod ipᷣe ad chꝛiſtianos redijt.
KEercia vtilitas que exoꝛta eſt ex pꝛedica⸗
tione ſancti vincentij dicit᷑ ſui ipius gloꝛifi⸗
catio. Voluit enĩ deus ipᷣm gloꝛioſum redde
re:nõ ſolũ in beata vita ſed in hoc mundo tã
in moꝛte q;ᷓ etiã poſt moꝛtem. Cũ eni ex bꝛi⸗
tania decedere decreuiſſet. Exvenetenſi vꝛbe
aſino vt ſolebat vectuſ nocte iter arripuit:ꝑ⸗
genſq; multa milia paſſuũ demũ luceſcente
die ante poꝛtas ciuitatis ſe eſſe depꝛehendit.
Qua ex re ad ſocios cõuerſus.Redeam in⸗
quit fratres in vrbem qꝛ dei voluntas eſt:vt
bhoc locovite noſtre curſus Paagar ſ aucis
poſt diebus occupatus grauiſſimis.ſebꝛib⸗
fratres ſuos cõuocauit:eiſq; dixit ſe exhac vi
ta migraturũ. Factaq; per eum humili ↄfeſ⸗
ſione abſolutioneq; plenaria abſolutus ſᷣm

et opem ferre pugnantib eſt paratus:etvicto
ribus coꝛonam largitur. Hinc Jacobo.i.ca.
ait. Beatus vir qui ſuffert tentationẽ:quoni
am cum ꝓbatus fuerit accipiet coꝛonã vite
quã repꝛomiſit deus diligentibo ſe. Et pau⸗
lus de ſe dicebat.ij. ad thimo.v.ca. Bonum
vertamen certaui:curſum cõſummaui: fidem
ſeruaui. In reliquo repoſita mihi coꝛona iu⸗
ſticie quã reddet mihi dominus in illa die iu

ſtus iudex. Pꝛopterea gloꝛioſus petrꝰ mar⸗

tyr audacter cũ hoſtibus anime ↄgreſſus eſt
quem dominus gloꝛia et honoꝛe coꝛonauit.
Cum aũt hodierna die ſit feſtũ eius ad eius
laudes enarrandas inuigilare debemus:de
quonſocuturi ad coꝛonã ſue victoꝛie vertemꝰ
ſermonẽ. De qua tria myſteria pꝛoponimus
cõtemplanda.
Eimil dicitur cõditionis.
ecundũ multiplicationis.
TLerciũ oſtenſionis.

¶X coꝛona beati petri martyris longe pꝛe

cioſioꝛ fuit q; quoꝛumcũq; imperatoꝝ et re⸗

gum et de ipa aureola.

na beati petri martyris dicitur cõditio

cõceſſionẽ ſibi factã a martino quinto ſaluta (Capitulü.i.
ria ſacramẽta venerabilis ſenex oĩa religio⸗ imũ myſteriũ cõtemplandũ de coꝛo⸗

ſe ſuſcepit. Appꝛopinquãte vero termino vi⸗
te petijt vt legeret᷑ paſſio xpᷣi:iuxta narratio⸗
nem quattuoꝛ euangeliſtarum. Poſtea vo⸗
luit audire ſeptem pſalmos penitentiales.
In fine vero totus iocundus et hilaris iun⸗
ctis eleuatiſq; manibo ac oculis in celũ. Fe⸗
lix ülla anima ad duũm euolauit. NHonas apꝛi
lis Anno dñi milleſimoquadrin genteſimo
decimonono. Et quemadmodũ dũ viueret
multis claruit miraculis.ſic poſt eius moꝛtẽ

vſq; in hodiernũ diẽ miraculis rutilare non

ceſſat. Hunc calixy tercius in die et in feſto
ſancti petri cathalogo ſanctoꝛũ ꝓ cõſuetudi
ne xpᷣiane religionis aſſcripſit. Hũc oĩs ec⸗
Lleſia dei merito venerat᷑: hũc fideles pᷣcipiſũ
patronum habent:et aduocatũ: qui eius pᷣſi
dium imploꝛantibus cum fide et deuotione
liberaliſſime ſubuenit.Cuius meritis depꝛe
cemur chꝛiſtum vt nobis tribuat eternã paz-
cem. Amen.

¶Sermo ſexageſimus de coꝛona beati pe⸗
tri martvris oꝛdinis pꝛedicatoꝝ

legitime certauerit. Doctoꝛis gẽ⸗
duum verba ſunt iſta oꝛiginaliter
hj ad Thimo.ij.ca. Nullus foꝛmidare debet
inire quodcũq; pꝛelium ꝓ chꝛiſti amoꝛe:qui

nis. Nõ enim fuit talis quales cõſueuerunt
deferre hi qui in bellis tempoꝛalibus victo⸗
res euaſerũt:de quibus mentionẽ facit Pli⸗

*

nius in li.xvi.de naturali biſtoꝛia.Dicit enĩ

ꝙ antiquitus nulla niſi deo dabat᷑ geſtanda

coꝛona:additq; pꝛimũ omniũ liberũ patrem
ſuo capiti coꝛonã ex hedera impoſuiſſe. Ro⸗
mani autẽ vt etiam atteſtatur Auluſgelius li
bꝛo quinto noctiũ acticarum. Dabant coꝛo⸗
nam triumphalẽ:obſidionaleʒ ciuicã:mura⸗
lem caſtrenſem ⁊ naualem. Triumphales co

rone erãt auree:que ob honoꝛẽ triumphi mit
tebant᷑ imperatoꝛibus:hec antiquituſ ex lau

ro vel mirto erant. Sed creſcente potẽtia ro
manoꝛũ ex auro facte ſunt.O bſidionalis co
rona erat quã liberati ab obſidione dabant

duci qui ipos liberauit. Et talis erat grami
nea ex eo facta gramine quod eo loco genera

tum eſſet intra quem clauſi eſſent obſeſſi Co

rona ciuica dicebatur. vt etiã Valerius ſcri⸗

bit rubꝛica de iure triumphãdi:quã ciuis ci⸗
ui a quo fuerat ſeruatus in pᷣlio in teſtem vi⸗

te ſalutiſq; ſue dabat.Et talis ex quercu erat
Oꝛonabitur qm quoniã Abno victuſq; antiquiſſimꝰ ex quer
cu fuerat. Hac coꝛona ciuica.L. gelius vir

cenſoꝛius in ſenatu Ciceronẽ cõſulem dona
ria republica cenſuit eo ꝙ eius opera fuiſſet
atrociſſima illa cõiuratio catiline detecta et

Aaom
ſorſenn
rNo

ſroten
honaba⸗
bontm
naure
musc
üeran
donor
lioonn
lcin
mugro
oleagin
nopon⸗
noon
Ulalud
hiogua
ſie
Monar,
Ptin
Cäidarn

Sn
Tcuc
fl
Peni
ſoſea
ſuer
cioen
Ganarin
Cingor⸗
Cpatere
Grunf
Cclich
hiporct
centrice
neſlins
ſulon
ohen
gabge
gune
Kntin

mcke
lluronee
lvnngi⸗
nngn
fugifl

aſigen

Palnan

ſtpren

ellenti
nerpee
bbode

tie
geni
Rine
On
Bonumn
l ſicen
donu⸗
Udei
N:
Geock
Norari.
ais
danusde
ew
oponinas

8 lonape

oen

ece

Cio⸗
ucuaunt
us io⸗
fnci l⸗

1Dictan

lichnu
i MN
,
ciel
otoo/
ſanun
Cbrs⸗
pri N
alalu
Ntin
1 6
obm.
enn
de
Neſid.
gusſen
cnnöc/
jlctn⸗
umm
auche
Ctionn
o
inl
n

—

3

vindicata. Muralis coꝛona eat aurea que

donabatur ab imperatoꝛe qui pꝛimo ſcande
bant muros hoſtium.Caſtrenſis coꝛona e⸗
rat aurea. hanc imꝑatoꝛ illi donabat qui pꝛi⸗
mus caſtra boſtium intrabat. Naualis ſimi
liter aurea erat.roſtris nauiuʒ inſignita:qua
donari cõſueueratqui pꝛimus in nauali pꝛe⸗
lio armatus in nauẽ hoſtiuʒ tranſilijſſet. Ce
pitq; in bellis piraticis eam dante pompeio

ma gno.Erat etiam coꝛona oualis.et poſtea

oleagina que et ſupꝛadicte cũ incredibili glo
ria poꝛtabant᷑. Sed coꝛona beati petri mar⸗

tyris omnes illas incõparabiliter excedit q̃

nil aliud eſt niſi premiũ illud eterne beatitu⸗
dinis quod adeptus eſt poſt curſum pᷣſentis
vite. In quo aſſecutus eſt aureolã cum virgi
bus:martyrib ⁊ pꝛedicatoꝛibo. Sed vt iſta
melius intelligant᷑: de ipᷣa aureola tria ſunt
cõſideranda. M

Pꝛimũ quid eſt aureola.
HBecom a quibo differt aureola.

Terciũ quibo debet᷑ aureola. ““
d pꝛimũ reſpondetur ex dictis in com⸗
pendio theologie libꝛo.vij. aureola ẽ mẽ⸗
tis ſpeciale gaudium: veniens ex opere pᷣcel⸗
lenti et pꝛiuilegiato. Ubi ſciendũ ꝙ ſicut ex
gaudio eſſentialis pꝛemij quod eſt aurea re⸗
dundat in coꝛpoꝛe beatoꝛum quidã decoꝛ qͥ
eſt in gloꝛia coꝛpoꝛis. Sic aureola licet pꝛin
cipaliter ſit in mẽte:per quandã tamẽ redun
dantiam fulget in carne. NHe/ꝓpter hoc decoꝛ
cicatricũ qui in martyrũ coꝛpoꝛibus appare

bit poteſt dici aureola:qui martyres aliqui

cicatricesnõ habebunt:vtpote qui ſunt ſub⸗
merſi in aqͥs:vel cõſumpti famis inedia:vel
ſqualoꝛe carceris interempti tamẽ iſti aureo
lam habebunt. ecundũ cõſiderandũ a

quibus differt aureola Etreſpondetur ꝙ ab

aurea et a palma. Aurea enĩ eſt pꝛemiũ ſub⸗
ſtantiale quod metaphoꝛice dicit᷑ coꝛona:tũ
ex parte meriti:quia nõ reſpondet generi ope
ris:ſed radici charitatis:cum ex parte pꝛemij

per quod fit anima ꝑticeps diuinitatis. Pal

ma eſt pꝛemiũ accidentale:qð nec radici cha⸗
ritatis nec generi operis debetur:ſed tm̃ vo⸗
luntati. Lale pꝛemiũ habuit ſanctus marti
nus.:eo ꝙ martvriũ deſiderauit:licet opꝰ nõ
fuerit ſubſecutũ. VUnde cantat᷑ de ipo. Quẽ
et ſi gladius perſecutoꝛis nõ abſtulit: tamen
palmam martyrij non amiſit. Aureola vero
eſt pꝛemiũ accidẽtale quod reſpõdet operi ex
cellenti et onieE martyrio virginita

ti et pꝛedicationi.¶ Terciũ cõſiderandũ qui
bus debet ur aureola: et iam pꝛediximus ꝙ

tribus generibus perſonarum et hoc tripli⸗

ci ratione.

Eimo excellentis operationis.
SBcðdo rõne excellentis ſuperatõis.

Tercio roe excellentis cõfoꝛmationis.
Pꝛimo debet aureola aliquib rõne excellen
tis oꝑatõis.qꝛ in virginibs martyrib ⁊ pᷣdi⸗
catoꝛ ĩbo inueniunt᷑ tria excellentiſſima oꝑa
triũ potentiarũ aĩe.Excellẽtiſſimũ enĩ opus
rõnalis eſt pꝛedicatio veritatis.E xcellentiſ⸗
ſimũ opus cõcupiſcibilis eſt obſeruatio vir

ginitatis.Excellentiſſimũ autẽ opus iraſci⸗

bilis eſt tolerantia moꝛtis. Secundo debet᷑
aureola virginibus pꝛedicatoꝛibus et mar⸗

tyribus:rõne excellentis ſuperatiõis. Ipi nã

q; ſuperant magnifice hoſtes anime.ſ.carnẽ

mundũ et demonia. Nam martyres vincũt

mundũ:virgines carnẽ:pꝛedicatoꝛes diabo

lum. In martyribus ergo eſt ꝑfectiſſima vi⸗
ctoꝛia de impugnatõe exterioꝛi.Et hec ꝑfez-

ctio victoꝛie cõſideratur ex duobus.Pꝛimo
ex magnitudine paſſionis:quia inter omnes
paſſiones illatas exterius moꝛs eſt omnibo
pꝛincipalioꝛ. Secundo ex cauſa pugne que

ipe chꝛiſtus eſt.martyrẽ enim nõ facit pena:

ſed cauſa.i.moꝛs ſuſcepta ꝓpter xpᷣm. Mar⸗

tyrio nãq; nõ debetur pꝛemiũ ſᷣm boc ꝙ ab
exterioꝛi infligitur.ſed ꝓpter hoc ꝙ ꝓ chꝛiſti

nomine voluntarie ſuſcipitur:quia non me

remur niſi per ea que ſunt in nobis:et nõ per
ea que extra nos.ſicut nec demeremur niſi ꝑ

ea que ſunt intra nos. quanto auteʒ id quod
quis ſuſtinet voluntarie difficilius eſt id vo
luntati ſuſtinere.tanto voluntas que ꝓ chꝛi
ſto illud ſuſtinet oſtenditur in chꝛiſto magis
firma:et ideo excellentius ei pꝛemiũ debetur

Virgines inſuper ſingularẽ victoꝛiã de car
ne obtinent:qᷓ;uis autẽ et vidue pugnant cõ⸗
tra carnem perfectius tamẽ vir gines trium⸗
phant:qꝛ nobiliſſimũ victoꝛie genus eſt nũ⸗

q; hoſti ceſſiſſe. Pꝛedicatoꝛes adhuc verita⸗
tis:diabolũ ſublimiter impugnãt quẽ nõ ſo
lum a ſe ſed etiã ab alijs eciunt. Nec eſt di⸗

cendũ vt quidam volebant ꝙ aureola pꝛedi

7

foꝛmant᷑ chꝛiſto qui fuit virgo et virginitatẽ

catoꝛum debeatur pꝛelatis tantummõ:qui⸗
bus cõpetit ex officio pꝛedicare:ſed quibuſ⸗
cunq; qui exercent licite actum iſtum. Pꝛela
tis autẽ nõ debet᷑ hec aureola qᷓ;uis habeant
officiũ pꝛedicandi niſi actu pꝛedicent.qꝛ au
reola nõ debetur habitui ſed acti.

Tercio debetur aureola virginibus pꝛedi⸗

catoꝛibus et martyribus ratione excellentis
cõfoꝛmationis.hi equidem nobiliſſime con

*

illibatam ſeruauit. fuit martyr in ſua paſſio⸗
ne acerbiſſima. fuit pꝛedicatoꝛ et veritatem
mundo manifeſtauit.

¶ Ebeatus petrus triplici aureola coꝛonat
ex eo ꝙ fuit virgo:pᷣdicatoꝛ et maxtyr.
—‚—M dpitul i.
Ecundũ myſteriũ cõtemplandũ dè co⸗
rona beati petri martyꝛis dicitur mul⸗
Rplicationiv. Sibi nich nd vna aureola ſed
oẽs tres ſimul debent?. “=
ꝛimag ſce

* ℳ

Ercia ꝓpter martyrrurnr.
Hrima aureola debet᷑ ſancto petro marty
pter virginitatez;. YFuit equidẽ coꝛpoꝛe ac

Innocentiꝰ papa in littera canonizʒatõis eiꝰ
Virginitatẽ mentis et coꝛpoꝛis ſemꝑ illiba⸗
tam ſeruauit:nec alicuius moꝛtalis criminii
vnq; ſenſit cõtagium:ſicut ſuoꝝ cõfeſſoꝛum
fidei teſtimonio eſt ꝓbatum. Et hyenno ſui
officij ſic de eo canit᷑. Petrus flos pulcritu⸗
dinis et virtutũ ſacrariũ:nullũ moꝛtalis cri⸗
minis ſenſit vnq́; cõtagium. Quare autẽ ſic
mungde vixit. Ratio eſt. Ex ꝑte dei auxilium
gratie ſue iũlli poꝛrigentis: et ex ꝑte ipᷣius ꝙ
in ſe fuit facientis. NHam vt dicit pᷣfatus In

nocentius papa. Carnẽ ſuam aſſidua cibi et
potus parcitate reſtrinxit:ne vero ꝑ ocij deſi

diam hoſtilibo pateret inſidijs.ᷣin iuſtificatio
nibus dnñi exercebatr᷑ aſſidue vt eo circa licita

totaliter occupato: locũ in ipᷣo illicita nõ ha⸗
berent:et a ſpiritualibo nequitijs tutus eſſet:
Hocturna quidẽ ſilentia humane deputata
quieti:poſt doꝛmitionẽ bꝛeuẽ decurrebat in
ſitiudijs lectionũ:⁊ ſomni tꝑs vigilijs occupa
bat. Dies aũt impendebat comodis aĩarum

vel ſedulis immmendo pᷣdicationibo:vel cõ⸗
feſſionũ audientie inſiſtendo:aut hereticoꝝ
dogma peſtiterũ validis rõnibus cõfutando
Scæʒa aureola debet᷑ ſancto petro marty⸗
rI ꝓpter pꝛedicationẽ. Nam pᷣdicauit cõſtan⸗
ter fideʒ xpᷣi:quã ſuo tꝑe heretici validiſſime
impugnabant.Ad pꝛedicandũ autẽ videt᷑ a
deo fuiſſe miſericoꝛditer electus:tum quia ex
parentibus hereticis oꝛtus:illoꝝ labe nõ fu
it pollutus.tum qꝛ oꝛdinẽ pꝛedicatoꝝ ꝓfeſ⸗
ſus eſt. tum etiã qꝛ hereticos multos reduxit

ad lumen veritatis. Natus eni in ciuitateve.

ronenſi parentes ſuos hereticos et infideles
habuit. Cum aũt adhuc ſeptẽ eſſet annoꝛũ:⁊
aſcholis rediret a patruo qui hereſim ſapie⸗
bat:quidnã in ſcholis didicerat interrogat᷑:
Qui rũdit ſe didiciſſe. Credo ĩ deũ pa.o.cre.

lũtate virgo mundiſſimus. de quo ſic ait

ce. et terre. Et ule. Noli dicere creatoꝛẽ celi et
terre:cũ ipᷣe viſibiliũ creatoꝛ nõ fuerit. At pe

trus cõtrariũ affirmabat et cũ veritate cõfun
debat illũ:ita vt ei rũdere neſciret. Tandem
cum adultus factus eſſet:oꝛdinẽ pꝛedicatoꝝ
intrauit.Hinc Innocen.papa inqt. Gaude
at inſignis oꝛdo pᷣdicatoꝝ:qꝙ ex eo ꝓdut ſtel⸗
la micans. Iſte eſt arcus poſitus in nubibus
qui eſt ſignũ federis fidei catholice et ſuble⸗
uatione ſancte matris eccie Et iterũ idẽ põti
fex diẽ de eo. Ingreſſus oꝛdinẽ pᷣdicatoꝝfra
trũ cõuerſatione cõſpicuꝰ:ſpectabilis fama.
opinione mirabilis:deuotõe grat:humili⸗

tate lenis:obediẽtia placidꝰ: benignitate ſua

uis:pietate cõpatiens:patiẽtia cõſtans:cha⸗
ritate pᷣſtabilis:et in cunctis moꝛũ maturita⸗
te fuit ↄpoſitus.Fuit aũt in ipᷣo pꝛedicatoꝝ
oꝛdine.xxx.annoꝛuʒ ſpacio.fultus catherua
virtutũ.Et pᷣdicans euangeliũ xpᷣi velut fi⸗
dei pugil egregius:hereticoꝝ dogma peſtife
rũ in vita ſua plurimũ eradicauit:poſt moꝛtẽ

tñ ſuã eius meritis ⁊ coꝛuſcantibo miraculis

fuit adeo extirpatũ:vt plurimi ſuo erroꝛe re
licto ad gremiũ eccleſie ↄuolarent. Ita vt ci
uitas mediolani et comitatꝰ eius vbi tot cõ⸗

uenticula hereticoꝝ reſidebãt. adeo ſic pur⸗

gata vt alijs expulſis ⁊ alijs ad fidẽ cõuerſis

nullꝰ ibi fuerit auſus de cetero aparere Plu

res etiã de eis maximi et famoſi oꝛdinẽ pᷣdi⸗
catoꝝ intrarũt. ¶ Qercia aureola debet᷑ ſctõ

petro martyri ꝓpter martyriũ. NHam vt inqͥt

Innocen.papa.Pꝛo defenſione fidei et obe
diẽtia romane eccie:vir ille venerabilis acer⸗

rimam moꝛtẽ tulit. Yactus nanꝙ inquiſitoꝛ

heretice pꝛauitatis:iniunctũ ſibi officiũ dili

genter exercens:hereticos vbiq; ꝑquirebat

nullã eis requiẽ tribuẽs:ſed mirabiliter oẽs

cõfundens patenter expellens:ſapienter cõ⸗

uincens:ita vt nõ poſſent reſiſtere ſapientie ⁊

ſpiritui qui per eum loquebatur. Que vidẽÜ⸗

tes heretici de ipᷣius moꝛte tractare ceperũt.
LCum ergo de ciuitate cumana:vbi fratrum
ſui oꝛdinis ibi moꝛantiũ pꝛioꝛ erat:mediola
num pergeret:pꝛo exequenda inquiſitione
cõtra hereticos ſibi ab apoſtolica fide cõmiſ
ſa. Quidam de ipſoꝛum hereticoꝛũ credenti
bus pꝛece illoꝛum inductus et pꝛecio:in euʒ
iter ſalutaris pꝛopoſiti ꝓſequenteʒ funeſtus
inſilijt in agnuʒ:vtiq; lupus ferus in mitem
in pium impius.furibundus in manſuetũ:

in modeſtum effrenis: ꝓfanus in ſanctũ pꝛe

ſumit inſultum: exercet conatum: moꝛtẽin⸗
tentat. Sacruʒ autẽ illius caput gladio cru⸗

deliter impetens:diris in ipſum impꝛeſſis

vulneribus. Et ſatiato ſanguine iuſti enſe

er
(Che
nente
lent
le
um
Gini
ſthoc
pbuna
ſocins
buort
trrdſi
ſiphite
ſoy
gnipaſt
gren
tibint
fdin
cuckir
Pec
Cinti
cey
fhofn
4409
4
anpr,
luocogt
ggn
yE
IIb
3e
. Pmina⸗
Ethoc⸗
aſh
ſchor
ſune
2 i
ſenng
Gheſi
ſaEim
op
ſcheh⸗
fle
N
e
hht
nin
lerpe
da⸗
itt
hhot
dirie
od

Migick
Re
Wucfun
ſegiann
u
unmbs
aaſce⸗

ütifi
Nicen
blisin.

Whant⸗

gieſa
tnnsdn

ünmmt
tct

röipeuß
ogntpcn
icpoktoti
bninals
ſonnen

a

1g wite

nsen

ere 1

Ndine p⸗
dcki
unri
ſitctr
Hls⸗
ingglite
Kcüd

arick

blünon
mno,
hinn
Ceeni⸗
4 nni.
iu
enutol⸗
ilone
lecni
e
Ldintl
giurſu

—

Gin nmimn

uniunt

7

Neie

Nban/

= — — —

venerandũ illum nõ diuertentẽ ab hoſte: ſed

exhibentẽ ſe pꝛotinus hoſtiaã:èt ceſoꝛis ſuſti⸗

nentẽ in patiẽtia truces ictus dimiſit ſpiritu
petente ſuꝑna in ipᷣo loco paſſionis occiſum

Ille nõ querula voce murmurãs: ſufferens
oĩa patiẽter:ſuũ dño cõmendabat ſom̃ dicẽs

In manus tuas dñe cõmendo ſpiritũ meũ.

Simboluz etiã incepit dicere fidei:cuiꝰ nec
in hoc articulo deſijt eſſe pꝛeco pꝛout ipᷣe ne⸗
phandus occiſoꝛ Et quidã frater dñicus eiꝰ
ſocius qͥ ab ipᷣo lictoꝛe ꝑcuſſus:diebo aliqui

bus vixit poſtea retulerũt.ſed cũ adhuc mar
tyr dñi palpitaret:cultellũ lictoꝛ crudelis ar
ripuit et ꝑ latera eius tranſfixit. Fuit aũt eiꝰ
paſſio veneranda ſilis dñice paſſioni. Xpᷣus

enĩ paſſus ẽ ꝓ veritate quã pᷣdicabat. Petrꝰ

ꝓ veritate fidei quã defendebat.p̃s paſſus

eſt ab infideli populo iudeoꝝ.petrus ab in⸗
fideli turba hereticoꝝ. Et xpᷣs in paſcali tꝑe
crucifixus.petrus eodẽ tꝑe martvriũ patit᷑.
Xps cũ pateret᷑:in manus tuas dñe ↄmendo
ſpiritũ meuʒ dicebat. petrus dum occideret᷑
eadẽ verba clamabat.p̃ᷣs ꝓ triginta dena⸗

rijs fuit traditus vt crucifigeret᷑ petrus ꝓ li

bꝛis quadraginta fuit venditus.

¶ De miraculis qbus claruit beatus petrus
martyr in vita. in moꝛte.⁊ poſt moꝛtẽ.in qui

bus cognoſcere poſſumꝰ ꝙ magna ſunt eiꝰ
rita apud deũꝗũ. Lapitulũ.iij.
Erciũ myſteriũ cõtemplandũ de coꝛo⸗

ꝑ miracula et ſigna:in quibo eũ clarũ fecit.
Et hoc tripliciter. D
Pꝛimo in vita. ẽ
Becũdo in moꝛte.
io poſt moꝛtem.

ℳ

Pꝛimo deus fecit clarũ ſignis ⁊ miracu⸗
lis beatũ petrũ in vita.Ex qbus aliqua enar

remus.Cũ apud mediolanũ quendã hereti⸗

cum a fidelibo captũ:beatus petrus examina
ret.Et multi ep̃i et religioſi et maxima mul⸗
itudo ꝓpłi ibi cõueniſſet.et dies tã ex pᷣdica⸗

tione q; ex illa examinatõe inlongũ pꝛotra⸗
cta fuiſſet:et maximus eſtus cunctos afflige⸗

ret.Dixit hereticus ille coꝛã oĩbus. O petre

peruerſe et ſi tu es ita ſanctus:ſicut hic ſtultꝰ

populus te affirmat. Cur eum eſtu affligi ꝑ⸗

mittis:et nõ rogas deũ vt nubem aliquã in⸗
terponat.ne affligatur iſta tanta multitudo.

Ad quẽ beatus petrus reſpondit.Si vis ꝓꝰ
mittere te abnegaturũ hereſim tuã:et fidẽ ca
tholicaʒ recepturũ.rogo dũm et faciet quod

dixiſti. Tunc fautoꝛes hereticoꝝ cõclaman⸗

tes dicebant. ꝓmitte pꝛomitte. redebat eni

y na beati petri martyris dicit᷑ oſtenſio⸗
8.O ſtendit nãq; deus merita ⁊ gloꝛiã ipiꝰ

ꝙ fieri nõ poſſet. Quod beatus petrus coꝛrã

omnibus ſe facturum ſpopondit:et marime

cũ nulla nubecula etiã minima appareret in

aere. Catholici autẽ ſuꝑ obligatõne beati pe

tri cõtriſtari ceperũt.timẽtes ne fides catho⸗
lica ex hoc cõfuſionẽ pateret᷑. Cum ergo he⸗

reticus obligari ſe nollet. Beatus petrus cd

fiducia magna dixit. Ad hoc ꝙ verus deus
viſibiliũ et inuiſibiliũ creatoꝛ monſtretur. et

ad cõſolationẽ fideliũ:et cõfuſionẽ hereticoꝝ
Rogo dominũ vt aliqua nubecula aſcendat
et ſe inter ſolẽ et populũ interponat.Oõð pꝛe⸗
miſſo crucis ſignaculo factũ fuit per magnã
hoꝛam in modũ papilionis populũ nubecu
la ꝓtegente. Cõtractus quidã noĩe aſſerbus
cum per quinq; annos ſic manſiſſet:vt ꝑ ter⸗
ram in ſextario traheretur: mediolanũ ad be
atum petrũ ductus fuit. Quẽ cum beat pe⸗
trus ſignaſſet.cõtinuo ſanatus ſurrexit. Cu
iuſdam nobilis filiũ pᷣ nimio et hoꝛribili to
tius gule tumoꝛe:nec loqui nec ſpirarevalen
tem:leuatis ad dominũ manibus et crucis

in eo fatto ſignaculo: illoq; accipiente ißfius
cappam et in infirmo ſupponente loco ſana⸗

uit.Cuidam etiã iuueni muto immiſſo digi
to in os eiꝰ:ſueq; lin gue ſoluto ligamine be⸗
neficium loquele cõceſſit.Ceſene in platea ci
uitatis quidã nobiles iuuenes quoꝝ domꝰ2

erat contigua palatio dñi cum eſſent heretici

iaciebãt lapillos ↄtra ſanctũ pᷣdicantẽ. Quo
rum malignitatẽ ſepius increpans nihil ꝓfe

cit. Tandẽ publice illi domui maledixit:que
ſtatim coꝛruit et q́;plures interfecit ex illis.

deinceps domus pꝛedicta nũq; re

ince zus ari po
tuit etiam vſq; in pᷣſentem diem.

Secũdo

deus fecit clarum beatũ petrũ martyrem in

moꝛte.nam lampades ad ſepulcrũ eius pen⸗

dentes pluries per ſeipᷣ̃as abſq; omni huma

no ſtudio et miniſterio diuinitus ſunt accen
ſe. Apud floꝛentiã in monaſterio de ripolis.
ſanctimonialis quedã in oꝛatione poſita ea
die qua beatus petrus moꝛtẽ ſuſtinuit.vidit
beatam virginem in excelſo thꝛono in gloꝛia
reſidere:et duos fratres de oꝛdine pᷣdicatoꝝ
in celum aſcendere:et hinc inde iuxta eã col⸗
locatos eſſe.Et cum inquireret:qui nã eſſent
audiuit vocem dicentẽ ſibi. Hic eſt frater pe
trus qui in ↄſpectu dñi tanq; fumus aroma
tum gloꝛioſus aſcendit. Repertũq; ꝓ certo
eſt ꝙ eadem die moꝛtem ſubijt:qua dicta ſan
ctimonialis viſionem vidit. Unde cum gra
ni ⁊ longa infirmitate laboꝛaret ad rogandũ
beatum petrũ tota deuotione ſe cõtulit:et ſa⸗
nitatẽ integrã mox recepit. Suꝑ locũ inſug

paſſionis ſancti petri ſepe luminaria de celo

deſcendentia⁊ ad celũ aſcendentia:plures re
ligioſiviſibiliter aſpe xerũt.inter ꝗqᷓ lumina⸗
ria duos frẽs in habitu pᷣdicatoꝛũ ſe vidiſſe
teſtati ſunt. Jdropica quedã ad locũ paſſio⸗
nis illius ꝑueniẽs:fuſa ibi oꝛõe ſanitatẽ in⸗
tegrã mox recepit. Quidaʒ puer ex caſu gra⸗
uiſſimo ſic oppꝛeſſus:vt motu et ſenſu penitꝰ
deſtitutus tanq; moꝛtuus deſleret᷑: mox ap⸗
poſita de terra:ſuo pectoꝛi ſacro eiuſdẽ mar⸗
tyris cruoꝛe contacta incolumis exſurrexit.
Quidã etiã cuius carnẽ cancer edax ſedula
coꝛroſione voꝛabat linitis hmõi terra vul⸗

lis et alns ſuſtentaculis adierũt plenã inco⸗

tia cöfeſſoꝛi ꝓhae populo pꝛedicaret. Ipſe

quoq; in publica pꝛedicatõe ſurgens coꝛam
omni multitudine heccõfeſſus eſt. Mulier

quedã in flandria cum iam tres filios moꝛ-
tuos peperiſſet:atq; ex hoc viro cõtemptibi⸗

xilium ferret. Cum ergo quartũ filium pepe

lis redderet᷑:rogauit ſanctũ petruʒ vt ſibi au

riſſet moꝛtuus eſt repertus:quẽ mater accipi

ens ad rogandũ ſanctuʒ petrũ totam ſe cõtu
lit:vix oꝛationẽ cõpleuerat et puerulus viuꝰ

apparuit. Cum ergo ad baptiſmuʒ poꝛtatus

iterra vul⸗ fuiſſet: et vt iohannes vocaret eſſet diffinitũ
neribus eſt curatuſ.Alij adhuc diuerſis in⸗
firmitatibo occupati qui ſepulcrũ in vehicu⸗

lumitatẽ receperũt. Cũ autẽ ſummus ponti
fex Innocentius quartꝰ beatũ petrũ ſancto
rũ martyrũ cathalago inſcripſiſſet. Fratres
apud mediolanũ ad capitulũ cõuenerũt.vo⸗

lentes eius coꝛpus ad altioꝛẽ locũ tranfferre:
cum pluſq; ꝑ annũ ſub terra iacuiſſet: ita ſa⸗
num et integrũ ac ſine alicuius exalatione
fetoꝛis repertũ eſt:ac ſi eadẽ die fuiſſʒ ſepultũ
Fratres ergo ſuꝑ magnũ pulpitũ iuxta pla

team coꝛpus eius cũ magna reuerẽtia dedu⸗

xerunt:et ibidẽ ſic ſanũ et integrũ oĩ populo
eſt oſtenſum. ¶ Lercio deus fecit clarũ mira
culis beatũ petrũ martyrẽ poſt moꝛtẽ. Qui⸗
dam iuuenis de ciuitate cumana cũ de pan⸗
no tunice ſancti petri haberet:et quidã hereti
cus eidẽ deridendo diceret.vt ſi ſanctũ eum
credebat in ignẽ pannũ ipᷣm ꝓijceret:et ſi cõ
buri nõ cõtingeret:abſq; dubio ſanctus eſſet:
et ipᷣe ſue fidei adhereret. Mox ſuꝑ carboneſ
accenſos pannũ piecit:ſed ab ipᷣo igne altius
reſiliuit.deinde ꝑ ſe ſuꝑ carboneſ rediẽs ipᷣoſ
ardentes penitus extinxit:qð vidẽs hereticꝰ
ad viã veritatis redijt.Apud floꝛentiã iuue⸗
nis heretica pꝛauitgte coꝛruptus:cũ in eccle⸗
ſia fratrũ de floꝛentia:cũ quibuſdã alijs iuue
nibus ante quandã tabulã vbi erat depictũ
martyriũ ſancti petri ſtaret videns ibi licto⸗
rem percutientẽ:ipᷣe dixit.vtinã ego ibi fuiſ⸗
ſem:quia validius ꝑcuſſiſſem:quo dicto ſta⸗
tim mutus effectus eſt. Cunq;ʒ ſocij require⸗
rent quid haberet:et ipᷣe eis nihil reſpondere
poſſet:eum domũ reducere voluerunt. Sed
cum in via eccleſiã ſancti michaelis vidiſſet
elapſus de manibus ſocioꝝ eccleſiã intrauit
et flectens genua coꝛde ſanctũ petrũ rogauit
yt ſibi ꝑceret: voto ſicut potuit ſeobligãs ꝙ;
ſi liberaret᷑ peccata ſua cõfiteret᷑tet omnẽ he⸗
reſim abnegaret. Tunc ſubito loquelã recu⸗
perauit:et veniens ad domũ fratrũ et abne⸗
gata hereſi peccata ſua cõfeſſus eſt:data licen

Sacerdos cum eius nomen dicere deberet:
dixit petrus.quod nomẽ ſemp retinuit.Fra

ter iohannes polonus cum apud bononiaz

quartana laboꝛaret:⁊ in feſto beati petri mar

tyris ſermonẽ ad cleruʒ facere deberet: acceſ

ſionem eadẽ nocte iuxta curſum naturalẽ ex

pectans timere valde cepit:ne in iniuncto ſi⸗
bi ſermone deficeret: ad ſancti petri ergo con
uerſus ſuffragia ad altare ipᷣius cum deuo⸗

tione acceſſit:oꝛans vt eius pᷣcibus iuuaret᷑:

cuius debebat gloꝛiã pᷣdicare:ſicq; factuʒ eſft

ꝙ illa nocte penitus febꝛis ceſſauit. Hultoſ

liberauit a ſpiritibꝛ immũdis a quibus erãt

vexati. Scholaris quidã cum pergeret ad

montẽ peſſulanũ ex quodam ſaltu adeo fuit

ruptus in inguine:vt doloꝛe nimio vexaret᷑:

et incedere nõ valeret.hic aliqñ audiens pᷣdi

cari ꝙ quedã mulier terrã ſanguine beati pe⸗
tri reſperſum ſuꝑ cancri coꝛroſionẽ ponens

fuerat liberata:dixit.Oñe deꝰ de terra illa nõ

habeo.ſed qͥ illi terre meritis beati petri tan⸗

tam dediſti virtutẽ potes et iſti dare Accipi

ens ergo de terra cum ſigno crucis et in ve⸗
neratione martyris loco ſuppoſuit et ſtatim
curatus fuit. In ciuitate cõpoſtella fuit qui⸗
dam vir benedictus nomine:qui tybias in⸗
flatas habebat in modũ vtriuʒ:ventrẽ tumẽ
tem inſtar pꝛegnantis:faciẽ pꝛe nimio tumo
re hoꝛribilẽ:totũq; coꝛpus inflatũ:ita vt nõ
homo ſed monſtrum aliquod videret᷑. Hic
cum a quadã matrona ſuper baculum ſe ſu⸗
ſtentans elemoſynã petijſſet. Illa reſpondit.
magis foſſa q; elemoſyna indiges:ſed meo
cõſilio acquieſce:et ad domum fratrũ pꝛedi⸗
catoꝛuʒ pergens:beati petri martyris patro
cinium quere. Ille cuʒz mane ad domum fra
trum veniſſet: et oſtium eccleſie clauſum eſſet
ſecus poꝛtam ſe poſuit et doꝛmiuit. Et ecce
quidam vir reuerendus in habitu pꝛedica⸗
toꝛum ei apparuitet cappa ipᷣm cooperiens:
in eccleſiã introduxit.Ille autẽ euigilans et
intus in eccleſia ſe repperit et perfecte ſe ſana

tü inuenit.Qui multis admirationẽ intulit

gtupori
giomer.
chum in
ginenocl
ſoffragi⸗
nuenſst
Gnaliter⸗
perrwe
Cbherene
mnoltam
nocinüün
Aenciit
bentüpen
Cnlatota
gbengiin
ſgtinqmn
ſit Cüen
Neniſen
untetdeo⸗
Gteftui⸗
un N
Pelage
cclſeren
deſhnie
irqmma
aſimn/
Mmigegn
mnpeno
inoriee
ngart
Cihiracule
ng Oſen
ſnienii
Söſtnois
beepenern

—
*

iigbimn

chene
. ſngi

ae
N
0 ,
Enped⸗
ſbin
unp⸗
mpi
nſecin
uneri
3uns
1dißi
redchar
nnrinfn
boroni,
ihanner
ba l
laturla
iunaob⸗
iagoon
um dann
iuum

ſcnd

1.Dein

Uibuscdi

!
ey i
wrant
lenshot
Manhe⸗
Mnns
min
ichen
uaſtin
fugu⸗

nbue

nme tum
nio
oN
nel⸗
ondl.
n
ede
s
nunft
ſoncſ
Siun
ben

et ſtupoꝛẽ:cum viderẽt hoĩem ʒene moꝛtuũ:
tã ſubito liberatũ. Nauis quedã dum in me
dio mariſ pene naufragiũ pateretur:ſeua flu
ctuum inundatõe quaſſata:oẽſq; naute cali⸗
gine noctis tenerent᷑ vniuerſi multoꝝ ſctõꝝ

ſuffragia poſtulabãt.Quidãvero natione ia

nuenſis facto ſilẽtio. Audiſtis inqt o fratres
qualiter quidã de oꝛdine pᷣdicatoꝝ noĩe fra⸗

ter petrus:nuꝑ ob defenſionẽ fidei catholice

Ab hereticis ſit interfectꝰ ꝑ cuius merita deꝰ

multa miracula facit. Nunc & deuote eiꝰ pa-

trociniũ imploꝛemꝰ:qꝛ ſpero ꝙ liberabimur

Aſſentiũt vniuerſi inuocãtes in ſuũ auxiliũ
beatũ petrũ. Mox antenna nauis cereis ac⸗

cenſa tota cõſpicit. Et reſpicientes viderũt

quendã in habitu pᷣdicatoꝝ ſuꝑ velũ ſtantẽ:
ſtatimq; mare quieuit:et tranqͥllitas magna
fuit.Cũ ergo pᷣdicti naute ianuã incolumes
adueniſſent ad domũ fratrũ pᷣdicatoꝝ vene⸗

ru nt:et deo et beato petro gratias referentes
eiſdẽ fratriba totius miraculi ſeriem narraue
runt. In ꝓuincia francie cinitate ſenonenſi
puella quedã cũ in aqᷓ raptim ranſenndo ce
cidiſſet:et ꝑ magnũ ſpatiũ tpis ſtetiſſet tandẽ
de flumĩe moꝛtua ẽ extracta.moꝛtis autẽ eiꝰ

erãt qᷓttuoꝛ argumẽta.ſ.magnũ ſpaciũ tꝑis:

et rigigitaſ coꝛꝑis⁊ frigiditas:⁊ nigredo. de
lata ẽ: & a quibuſdã ad eccleſiã fratrũ:qͥ cũ eã
ſancto petro deuote ac fideliter ↄmendaſſent

cõtinuo vite eſt reddita et ſaluti.Sunt⁊ alia

innumera vt ſic dicã:huiꝰ gloꝛioſiſſimi ſan

cti miracula:q̃ nos bꝛeuitatis cauſa ꝑtranſi⸗

mus. O ſtendũt aũt illa cere imagines et alia
ſanitatũ ſigna:que in capelliſ ad honoꝛẽ ipis

cõſtructis vbiq; locoꝝ cernunt᷑. Quare illuʒ

pie veneremur: ſperãtes ſuo patrocinio libe⸗
rari ab imm inentibo malis et tandẽ dei gra⸗

tiam obtinere. Quã nobis cõcedat Jeſus fi
lius dei: qui eſt benedictus in ſecula ſeculo⸗

[Bame ſexageſimuſpꝛimꝰ de ſctõ ambꝛo
io doctoꝛe Ar eccie Epᷣo mediolanenſi.

Scribunt᷑ hec verba ad laudẽ bea
tiſſimi Ambꝛoſij aſſumpta oꝛigi⸗
naliter E cci.xlv.ca. SGummi dei ſapientia
ineffabilis eccleſiã ſuã varietate ſanctoꝝ vo⸗
uit decoꝛare. In qua alios cõſtituit ꝓphetas
alios aplłos:alios pᷣdicatoꝛes et doctoꝛes:a⸗
lios euangeliſtas:oĩbus aũt ſᷣm ſui ſtatus cõ
decentiã: gre ſue dona diſtribuit Nã ꝓphetis
dedit lumẽ futura pᷣuidendi.Aplłis lingua⸗
rũ et ſcie et vſum. Euãgeliſtis auctoꝛitatem
ſcribendi.Et ippᷣis doctoꝛib ſplendoꝛẽ ſpũa⸗

inctum fecit illũ

lis doctrine. AVt aũt eſſent receptacula mnn-
Qa. qꝛ vt ſcribit᷑ ſapie.i.c. In maliuolã aiam

nõ introibit ſapia nec habitabit in coꝛpe ſulb

dito peccatis. Copioſa illis munera gre ſue
coõceſſit. Fuerũt quidẽ ipᷣi nõ ſolũ in reb di
ninis eruditiſſimi: ſed etiã oĩ ſanctitate ꝑfe-
