tdeche⸗
cMenerbi

i Bler d

Wonarü

iitaato

bonopſe

tone

fiylle
rüaccep
otan
nouy.
bitarn
leſoii
donaſiey
lllariusc
zrurnlon
ſgaſtinns
enoline
Niniqgafſin
Müſnity
ſpen.St
ickheee⸗
nodilig
fnciobz
Oinon
lhnͤſcq̃
utſoßhn⸗
utßan
bune N
moſi
Achrre
mache⸗
Hkdie

iolte

Ertcſo
niinie
ungef
ungn

gadiri
fupt

Alüſ
Nupiſ,

un n

ückett

edäͤſn
tang
ncu
Wanm
Enanütit
wceiſin
boninngri
.Agig
cidoninn;
lyanwdar

4 .

tboni

Iboc eon

etcnſnen

A wnü dS

obabender
Nelimms
Fäere N
Ahocincnn
Lvarmnn,
e amian

ofm⸗
rgieis
nung
ientn
ſantla
eaifs
aiii
Erirgud
nlmn
Gouun!
ſeetcni⸗

—

amat:quia oĩa amat vno et ſumplici actu vo

luntatis et eodẽ mõ ſe habẽte. Alio mõ ex ꝑte
ip̃ᷣius boni qð quis vult amato. Et ſic dici⸗

mur aliquẽ alio plus amare:qꝛvolumus ma
ins bonũ qᷓ;uis nõ magis intenſa voluntate
Et hoc mõ neceſſe eſt dicere ꝙ deꝰ quedã a⸗
lijs magis amat.Cũ eni amoꝛ dei ſit cã bo⸗

nitatis rerũ nõ eſſʒ aliqͥd aliud meliꝰ ſi deus

nõ vellet vni maius bonũ q alteri. Sed nõ
nulli ꝓpter ea q̃ dicta ſunt arguũt ꝙ deus nõ

debet velle bonũ magis vni qᷓ; alteri. Nã vt

ſcribit᷑ ad Ro.ij.ca. Nõ eſt acceptio ꝑſonarũ
nd deuz. qð verbũ ponit᷑. xxxij.q.iiij.c.ſiẽ
Et de cõſe.di.iiij.c.nec quenqᷓ;. Et de pᷣben.
c.venerabilis.Et de iudi.c.nouit.Ad qð rũ
det Alex. de ales in.ij. volumine ſumme. q;
ꝑſonarũ acceptio cadere nõ pᷣt in liberali gra

tuita et voluntaria diſtributõe quoꝛumcũq;
bononꝝ ſed tm̃ in debita et neceſſaria diſpen⸗
ſatione. Si enĩ qͥs ex ꝓpꝛia liberalitate largi
ri vellet aliquã pecunie q;titatẽ nõ pᷣt pſona⸗
rũ acceptoꝛ cenſeri:qꝛ potius vni q; alteri de

derit:cum neq; in eo qͥ recepit neq; in eo qui
nõ recepit meritũ aut pᷣceſſerit aut exiſtatvt ſi
bi p̃fata pecunia donet᷑. Sicet deus bonita
te ſua diuerſa atq; diſparia creaturis cõtulit
dona:ſine ꝑſonarũ acceptõe. Quare aũt ex:
cellentius cõdiderit angelos qᷓ; hoĩes:hoĩes

q; bꝛuta: leones qᷓ; foꝛmicas:aqͥlas qᷓ; paſſe⸗

res et ſilia.nõ intereſt nr̃a diiudicare:ſʒ po⸗
tius multimodã ſapientiã illiꝰ extollere:bo⸗
nitatẽq; affluentiſſimã ↄmendare. Scom

dubiũ fuit vtrũ xpᷣs magis dilexit iobannẽ
petrũ.Et ꝙ ſic:patʒ ex pᷣdictis. Tñ poſſet

qͥs obijcere ꝙ de? illos magis diligit qͥ ipᷣm
magis diligunt:ſed petrus magis diligebat
xpᷣm q; iobãnes.vñ Jo.xxi.ca.dixit ieſus pe
tro. Simon iohannis diligis me plus his.
Qõ nõ ſic q̃reret dñs niſi ſciret ꝙ petrꝰ plus

ceteris ipᷣm amaret:vt dicit gloſa. ergo vide
tur ꝙ vpᷣs magis debuit petrũ diligere q; io
bannẽ. Ad boc rñdet Bonauen. diſt. xxrij.

tercij libꝛi. Oe hic eſt triplex modus dicendi

quoꝛũ vnus facit ad explicationẽ alteriꝰ. Pꝛi
mus eſt ſim Auguſti. ſup Johannẽ. vin. ait.

c eſt dilectio in ſigno exterioꝛi etĩ effectu in⸗

terioꝛi. Si loquamur de dilectõne in ſigno

exterioꝛi magis diligebat xpᷣus iohannẽ qꝛ

maioꝛẽ ei familiaritatẽ exhibebat. Si vero

loquamur de dilectõe qᷓ;tũ ad interioꝛẽ effe⸗

cum ꝗͥ eſt effect?ꝰ gre: ſic magis diligebat pe
trum:qꝛ maius munus gfe illi dederat. Et
ſitu obijcias.qꝙ deus illi debebat maioꝛa ſi⸗

gna dilectõnis oſtẽdere quẽ magis diligebat
Em veritatẽ. Rñdet Aug.qꝙ per iohannẽ et

petrũ ſignificat᷑ duplerx vita.ꝑ petrũ actiua q̃
tranſit per iopannẽ cõtemplatiua q̃ manet.
Vñ peiro dictũ eſt. Sequere me.de iohäne
vero ðꝛ. Sic eũ volo manere.Et qm̃ actiua

laboꝛioſioꝛ et fructuoſioꝛ. Cõtemplatiua ve

ro purioꝛ et iocundioꝛ ad ſignificand diffe
rentiam huius duplicis vite familiarius ſe

exhibebat dñs iohani q; petro. In cuius rei
ſignũ cõmiſit ei matrẽ cuſtodiendã: petro ve

ro paſtoꝛalẽ curã.Et ex hoc dicit Augꝰ ꝙ pe
trus erat melioꝛ:ſʒ iohãnes felicioꝛ. Aliꝰ eſt
modus dicẽdi ſᷣm Bernardũ. ꝙ petrꝰ dile⸗
xit feruentiꝰ et diligebat᷑ foꝛtius. Johannes
vero diligebat dulcius ⁊ diligebat᷑ familia⸗
rius. Terciusvero modus diligdi eſt. ꝙ pe

trus magis diligebat deũ in ꝓximis. Johã

nes magis in ſe. VUñ petrus accepit curã re⸗

giminis:iohãnes gratiã ↄtemplatõis Jdeo
petrꝰefficacioꝛẽ habuit gr̃am ad laboꝛẽ actio

nis:ioh nneſ efficacioꝛẽ ad gratiã cõtempla
tionis. erciũ dubiũ fuit vtrũ xpᷣs debu

it ita intenſe diligere iobhannẽ. Ad qð rñde⸗

mus q tria cõcurrerũt in iohãne q̃ illũ adeo

amabilẽ xpᷣo fecerunt.
ꝛimum fuit etas.
Secundũ virginitas.

Terciũ amabilitas.

dꝛimũ qo fuit in iohanne quo xps illũ dile
xit amoꝛe pᷣcipuo fuit etas. Secutꝰ enĩ fuit

ſaluatoꝛẽ oĩm in etate tenera. Nã licʒ Hiero.

dicar ad paulã de doꝛmitione Blefille. Nũ⸗
q; eſt ſera ↄuerſio. Et Seneca in tragedijs.
nunq; ſeraẽ ad bonos moꝛes via. Tñ res eſt
ad modũ gratiſſima deo hoĩq; ſatis vtilima
ab ineunte et adoleſcẽti etate bñ beateq; viue
re. Ideo Trenoꝝ.i.ca. Jeremias ait. Bonũ

eſt viro cũ poꝛtauerit iuguʒ ab adoleſcentia

ſua. Sicut iobãnes dũ eſſet adoleſcẽs voca
tus a xpᷣo cũ iacobo ſuo fratre reliquit oĩa et
illũ ꝓtinus fuit ſecutus. Sciendũ tñ in hac
ꝑte ꝙ duplex fuit vocatio iohannis ᷣm Ni
co.de lira in plogo ĩ iohannẽ.Pꝛimo qñ vo
catus fuit ad xpᷣi noticiã aliqualẽ. Scripſit
nã ipe.i.c. Erat aũt andreas frater ſimonis

petri vnus ex duob qui audierãt a iohanne

et ſecutifuerunt eum.ſ.xpᷣm. Nomẽ itaq; al⸗

terius diſcipuli tacuit:qꝛ mos eſt ſcribentiũ

tacere ꝓpꝛias laudes:et de ſe ſicẽde alio loqui

qð iohannes vt ptʒ in pleriſq; locis diſcipu

lum ſe tm̃ noĩando obſeruauit:ita et hic no⸗
men ſuũ nõ expꝛeſſit:mñ ꝓbabiliter credit᷑
ipᷣemet fuerit cum andrea: qꝛ circumſtãtias
loci et tempoꝛis deſcribit qm̃ oĩa pñcialiter

vidit. Secũda vocatio fuit ad xp̃i familiari
catem.de qua ſic ſcribit?

ero.in pꝛologo in

lacobo abüt. G

Eercio /pter pulcritudin.· .
Pꝛimo diligit xpᷣs virginitatẽ ꝓpter ſimili⸗

eſt adeo: quẽ de nuptijs volentẽ nubere vo⸗
cauit dñs. Nuptie iſte fuerũtſ m cõmunein

opinionẽ vt refert Nico.de lira. ille de qbus
fit mentio Jo.ij. ca. ꝙ facte ſunt in chana ga

lilee: qʒd ꝓbabile eſt. tũ qꝛ nõ legit xpᷣm alijs
nuptijs interfuiſſe. tũ qꝛ mater Jeſu erat ibi

tanq; in nuptijs nepotis ſui. Terciavocatio

fuit ad apoſtolarũ:qñ vt vꝛ Matthei.iiij. ca.
Relictis rhetiba et pre poſt rᷣm cum frẽ ſuo
Scõm ꝙ fuit in iohãne are

et xpᷣs illũ ſingulariter dilexit fuit eiusvirgi

nitas:hãc quippe xpᷣus ſumme colit et amat
maxime ꝓpter tria.
Pꝛimo ꝓpter ſimilitudinẽz.
cdo ꝓptermagnitudinẽ.

tudine.Eſt q ppe ſimilitudo amicitie cauſati
ua. Ideo oẽ aĩal diligit ſile ſibi.vᷣginitas ve
ro ſingulariter effulſit in xpᷣo ⁊ in matre eius
virgine bñdicta:q̃re et virgines amat.Pꝛo⸗
pter qð Hiero.ad filiã mauritij de cõmen⸗
datõne virginitatis ita ſcribit. Ut virgini⸗
tatis meritũ pateat et qᷓ; digna ſit deo manife
ſtiuspoſſit intelligi illud recogitet᷑ ꝙ dñs et
ſaluatoꝛ noſter cũ ꝓpter humani generis ſa⸗
lutẽ hoĩem dignaret᷑ acciꝑe:nõ aliũ qᷓ; virgi
nalẽ elegit vterũ: virginẽ habuit matrẽ:vir⸗

go manſurus in ſe viris:et in matre feminis

virginitatis pᷣbuit exemplũ.hec ille. Scðo

Diligit deꝰ virginitatẽ ꝓpter magnitudineʒ.

Eſt qͥ pe virginitas ipa opus magnũ et ar⸗
duũ:ideo virgines amoꝛẽ oſtendũt ad xpᷣm
ardentiſſimũ:dũ rem tã grandẽ ꝓ ipᷣo aggre⸗
diunt᷑. Ideo Hiero.ad ſacras virgines de
cõtinentiavirginali ait. Grande eſt ⁊ immoꝛ
tale et pene vltra naturã coꝛpoꝛeã ſuꝑare lu⸗
xuriã et cõcupiſcentie flammã adoleſcẽtie fa
cibus eſtuantẽ:animi virtute reſtringere:vi⸗
uereq; cõtra humani generis legẽ. deſpicere

cõiu gij ſolatia:dulcedinẽ cõtennere liberoꝝ:

et quecũq; pñtis vite cõmoda ſunt ꝓ nihilo
ſpe future beatitudinis cõputare.hec Hie⸗
ro. Tercio diligit xpᷣs virginitatẽ pter pul
critudinẽ̃. Ipᷣa nãq; pulcrã et decoꝛem facit
aĩam. O b qð eccleſia cantat. O q; pulcra eſt
caſta generatio cũ claritate. ¶ Terciũ quod
fuit in btõ iohãne cã vt diligeret᷑ a xpᷣo ama⸗
bilitas nuncupat᷑. Amauit ipᷣe xpᷣm pluſqᷓ;
oĩa tꝑalia bona:pluſqᷓ; patrẽ: immo plus q;
ſeipᷣm qð oſtendit qñ cũctis dimiſſis ipᷣm ſo

—

lum hĩe voluit patrẽ dñm ⁊ magiſtrũ. Inqͥt

nãq; Seneca ad lucillũ. Sivis amariama

Pꝛimo oſtedit xpᷣs iobannẽ ſe diligere in
uerſatõe familiari atq; benigna. Ipᷣm nãq;

Zohannẽ. YHic eſt iohaͤues euaͤge liſta ynus et Marcialis cocus. Oiraris q; null? amer

æxr duodecim diſcipulis dei qui virgo elect⸗

te Ceciliane: iaeo: gi amas nullũ:dilige cha⸗
rus eris.decipiun

apitulũ. ij.

Secundo in exaltatione.
Fio in recõmendatione.

habere voluit cũ petro et iacobo in reſuſcita
tione puelle.vt ſcribit᷑ Marci.v.ca. Ihm cũ
pᷣfatis duxit ad montẽ thaboꝛ:vbi tranſfigu

ratus eſt.vt ptʒ matth.xvij. Jpm etiã ac pe⸗

trũ et iacobũ hr̃e voluit in ſua ſocietate dum
ad oꝛandũ imminẽte paſſione ꝓceſſit: vt dicit
Matthei. xxvi.ca. Ipm deniq; in cena ꝓmi

ſit recumbere ſupꝛa pectus ſuũ ſacratiſſimũ.
Scdo oſten⸗

vt aſſerit euãgelnj ſulca. xiij.¶

dit xpᷣs iohannẽ ſe diligere ĩ exaltatõe.Can⸗

tat nãq; eccleſia de ipo in epła pñtis ſolenni⸗
tatis illud qð ſcribit᷑ Ecc̃i.xv.ca. Exaltauit
illũ apud ꝓximos ſuos. Hã vt ait paulꝰ ad
Ephe.iiij.c.pᷣs dedit quoſdã quidẽ apo⸗

ſtolos:quoſdã aũt ꝓphetas:alios vero euan

geliſtas: alios autẽ paſtoꝛes et doctoꝛes ad
cõſummationẽ ſanctoꝝ in opus miniſterij:
in edificationẽ coꝛpoꝛis xpᷣi. Sed iohanes
fuit apłs cũ apłis vnus ex duodecim. ſicut
notat᷑ matth. x. ca. Fuitvirgo cũ virginibus
vt pꝛedictũ eſt. Fuit ꝓpheta cũ ꝓphetis. Vñ
Hiero.contra Jouinianũ li.i.ait. Vidit in
pathmos inſula in qua fuerata Domitiano

pꝛincipe ob dñi teſtimoniũ relegatus: apo⸗
calipſim infinita futuroꝝ myſteria cõtinen⸗

tem. Apocalipſis idẽ eſt ꝙ reuelatio qꝛ ibip
phetico lumine ſcripſit ea que futura erant:
Pꝓut ſibi fuerunt diuinitus reuelata. De hoc
Apterea Apocalipf.i.ca. ipᷣe inquit. Beatus
qui legit et qui audit verba/ꝓhetie huius et

ſeruat ea qᷓ in ea ſcripta ſunt. De hoc Hiero.
in ꝓloglo in Apocalipſim ait. Cũaꝗpter ver

bum dei et teſtimoniũ ieſu xpᷣi iohanes exi⸗

ſio in pathmos inſulã poꝛtaret᷑ illic ab eodẽ
apocalipſis poſtenſa deſcribitur. vt ſicutin
pꝛincipio canonis.i:li.geneſeos incoꝛrupu

ꝓpfecto hi qͥ a xpi amoꝛe
ſunt penitꝰ alieni:et pᷣſumũt aſpirare ad illaz
felicitatẽ:que non niſi diligentibo ipᷣm eſt re⸗
pꝛomiſſa.
¶ Qualiter xpᷣs oñdit amoꝛẽ ſuũ iohãni cõ⸗
uerſando ſecũ familiariter atq; exaltando ⸗
lum et ↄmendãdo ſi bi virginẽ matr.

Edundü my ſterüũ ↄtẽ plandũ de amo-
re q̊ xpᷣs iohannẽ dilexit ðꝛ oſtenſionis
In multis nãq; oſtẽdit xpᷣs ſe iohannẽ dili⸗
gere:et pᷣcipue in tribus.
Pꝛimo in cõuerſatione

— —

„

Uretpei
Nbiisf
ſeurdice

Zpocatip
glot verb
nislause
biomulti
nes ci do
boeplhoc
Baltwna
leſijinſtr
giclares
lant anon

Mut Fin

Gheiodya
nottonſue
doläteruer
Uriofehüt
dooſerd
Wrümon
pppoodi⸗
ſcnrinten
omiracn

uilis yto

hheiEtw/
hunnesfnit
enalodam
oiüden
Vire Kan
ereigai
mutther.
Qllicee
paſionis
iobinesa
inEzechia
ſiauibyae
Hoiuolvmn⸗
tdeißo Ar
lomnungr

Ibahie

Napebüria
cſetömn
repeni⸗
Wenianeer
Uaremi
Näfet
hunns
wä
gnet dun
unpan
hliglin

Pfope

sane
N
biguihe
termit

nnhöin

ſtüſchins
cernende⸗
ee

Curi

Einäe
oten

alehenid

—

—

nniſedin.

nr nn⸗
NMdoin in
mira n
werbinig
Pncür
ſuſocane
ſen
nig n N1

i iini

(Scdoole

eclunie
Uins nn

G. A. EreH

Goſinuinn
stma
—
309 n
ns
R
Had ie⸗
t
lai,
11 Donin
egtma hn
ſin nin
uefuu n⸗
wunde⸗
nit be⸗
pcrhut⸗
dedah,
Hin,

tus mundꝰ eũ nõ intellexiſſet. Et GBꝛego. ſu⸗

DeN

bile eſt pꝛincipiũ pꝛenotatũ:ita etiã incoꝛru⸗
ptibilis finis ꝑ virginẽ in apocalipſi redde⸗
retur dicẽs.Ego ſum alpha et o:initiũ et fi⸗
nis.Et in epła ad paulinũ Hiero.ita ſcribit e.
illã pijſſimã querelantẽ audiſſʒ: inſpiceretq;

Apocalipſis iohãnis tot habet ſacramenta
quot verba:parum dixi et ꝓ merito volumi

nis laus oĩs inferioꝛ ẽ. In ſingulis enĩ ver⸗
bis multiplices latẽt intelligẽtie. Fuit iohã⸗

nes cũ doctoꝛibo doctoꝛ:pᷣdicando ⁊ ſcriben
do epłas canonicaſ.Et vocant᷑ canonice ſᷣm
Beltrandũ.i.vniuerſales:qꝛ vu iuerſalẽ ec⸗
cleſiã inſtruũt. Nõ enĩ fuerũt miſſe ad aliq̃s

ꝑticulares eccleſias:ſicut epłe pauli. Nel vo

cant᷑ canonice.i.regulares:qꝛ fidẽ et moꝛes
aſtruũt. Fuit martyr cum martyribo. Nã de
epheſo ductꝰ eſt romà ligatus et ibi flagella⸗
tus ⁊ tonſus ante poꝛtã latinã miſſus fuit in

doliũ feruẽtis olen: ꝓpter qð tãq; de ipᷣiꝰmar⸗

tyrio feſtũ facit eccleſia ſexta die maij: licʒ de
dolio ſanꝰ exiuerit et illeſus.Et quãq;; mar⸗
tyriũ moꝛte ꝑficiat᷑: nihilominꝰ volũtarie et

ꝓmpto aĩo iohãnes ea ꝑtulit q̃ naturalit ſo⸗

lent inferre moꝛtẽ:a qua pᷣſeruatus fuit diui⸗
no miraculo. Pꝛeterea exiliũ eſt moꝛs quedã

ciuilis vt dicit Nico.de lira ſuꝑ.xx.ca.mat⸗

thei.Et vt legit᷑ in eccleſiaſtica hiſtoꝛia. Jo⸗
hannes fuit in pathmos inſulã relegatus et
metallo damnatꝰ:vt ibi foꝛſitan ſecreta mar
moꝛũ vel terrã foderet:aut alijs ſimilibo deſer
uiret.vt ait Aymo ſuꝑ Apocalipſim. aũt

vere fuerit martyr cõfirmari pᷣt ex verbo xpᷣi

matth̊.xx.ca.dicẽtis ad iacobũ et iohannẽ.
Calicẽ quidẽ meum bibetis:vbi amaritudo

paſſionis deſignat᷑. YFuit adhuc beatiſſimus
iohãnes cũ euãgeliſtis euangeliſta figuratꝰ

in Eʒechiele ꝑ aquilã:qm̃ ſicut aqla eſt cete⸗
ris auibo acutioꝛis viſus:ita ipᷣe in diuinis
maius lumẽ intellectꝰ accepit q; ceteri. Qua
re de ipo Augꝰ.ait. Si altius intonuiſſet to

per Eʒzechielẽ. Johannes ꝑ hoc ꝙ in egr
pio verbũ:vidit etiã ſemetipᷣm tranſijt. Si
enĩ ſe nõ tranſiſſet verbũ in pꝛincipio nõ vi⸗
diſſet. Ipᷣe nãq; ineffabilẽ illamverbi diuini
generationẽ expꝛeſſit cũ dixit. In pꝛincipio
erat verbũ. Que vero in eius euãgelio mirã⸗
ga cõtineant᷑ longũ eſſet retexere. ideo illa in

hoc loco pᷣtermittimus tm̃ cõcludimus ꝙ io
hannis euangeliũ alijs merito eſt pᷣferendũ.
Zaͤco Augꝰ. ſi.x.de ci.dei.c.xxix.ait. Initiũ

ſancti euangelij cui nomẽ ſᷣm iohannẽ. qui⸗
dam platonicus ſicut a ſancto ſene ſimplicia

no: qui poſtea mediolanenſi eccleſie pꝛeſedit
epiſcopus: ſolebamꝰ audire aureis litteris

coſcribendũ:et per oẽs eccleſias in locis emi
nentiſſimis ꝓponendũ eſſe dicebat ¶ Cercio
xpᷣs oſtendit ſe diligere iohannẽ in recõmen
datione.dũ enĩ pendebat in cruce ⁊ matrem

meſtã et lachꝛymantẽ dixit illi.O mulier ec⸗

cefilius tuus.deinde diſcipulũ iohannẽ eſt
allocutus. Ecce inqͥt mater tua. O ſingula-

re donũ:de quo Ambꝛo.ait.Auctoꝛ huma⸗
ni generis in cruce pendens pietatis officia
diunidebat. Perſecutionẽ apłis:pacẽ diſcibbu
lis:coꝛpus iudeis:patri ſpiritũ:virgini para
nyphũ:latroni paradiſum:peccatoꝛibo infer
num:xpᷣianis penitentibo veniã legauit.Et
Criſoſto.in ſermone de paſſione. Lu o iohã
nes ſancte ad hoc eligeris vt miniſtres ⁊ ob⸗
ſequaris marie ea dilectõe qua filius:ea obe⸗
dientia qua diſcipulus:ea ſubiectõe qua mi⸗
niſter et famulus:petro cõmendat᷑ eccleſia:ti
bi maria:illi tumultuoſa negocia:tibi pacifi
ce et quieta.Et petrus Damianꝰ in quodaʒ

ſermone. Cõmiſerat dñs petro claues eccle⸗

ſie:delegauit iohãni cuſtodiã marie. Maria
mater xp̃ᷣi.eccleſia mater xpᷣianoꝝ dicit dñs
petro. Libi dabo claues regni celoꝝ. Nun⸗
quid beata maria celũ nõ fuit in cuius vtero
tota diuinitatis plenitudo permanſit: Hic
archangelo gabꝛieli ad cuſtodiã matris dñi
ſocius eſt datus:vt et ille intactã virginẽ in⸗
uiſibiliter cuſtodiret:et iſte foꝛinſecus fragi
litati feminee obedientie ſue miniſteriũ exhi
beret. Quantoq; familiarioꝛ cum matre ver
bi cõuerſatur:tanto vicinioꝛ verbo inuenit᷑
Et quoniã ab ipᷣa veritate marie dictus eſt fi
lius:quadam ſpeciali gratia frater eſt ſalua⸗

toꝛis.hec ille.

Mualiter Johannes miraculis coꝛuſca⸗
ſt:et quid tenendũ:an ſit męꝛtuus:qui tñ in
lo eſt gloꝛioſus. Wapümi. ih.
Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ de amo:e
uo xpᷣs iohannẽ dilexit:dicit᷑ cõcluſio

mis. In fine amoꝛ ille ieſu xpᷣi cõcluſus ac ter
minatus eſt pᷣcipue in tribus.

ꝛimo in miraculoſa
cdo in felici cõſummatione.
lo in ſuꝑna gloꝛificatione.
ꝛimo quidẽ amoꝛ chꝛiſti ad iohannẽ ex
hibitus cõcluſus fuit in miraculoſa coꝛuſca

tione:q;plurimis enĩ ſignis et miraculis cla
ruit rome vt pᷣdictũ eſt poſitꝰ in dolio feruen

tis olei:diuino miraculo illeſus ſeruatꝰ ẽ:nõ

ñ ꝓpterea non meruit coꝛonã martyrij. VUñ
Aug'. in li.de nupts et ↄcupiſcentia inaͤt.

Non impar meritũ eſt in iohanne qui nõ eſt
paſſus et ĩ petro qͥ paſſionẽ ſuſtinuit:poſt oc
caſionẽ Domitiani dũ ab inſula pathmos re
dijt epheſum. Druſianũ deuotiſſimã dñam
q̃ mr̃ erat pauperum et iohãnis hoſpita:rep⸗
perit moꝛtuã⁊ in pheretro poſitã quã defere
bant vt ſepeliret᷑.depoſito vᷣo pheretro dixit
illi. Dñs meus ieſus xpᷣs ſuſcitet te druſiana

Burge et vade in domũ tuã ⁊ para mihire⸗

fectionẽ. Statim illa ſurrexit ita vt ſibi vide
retur ꝙ de ſomno excitaſſet eã.Jbi Cratonẽ

phᷣm ⁊ duos ditiſſimos iuuenes cõuertit ad
xpᷣm viſo miraculo ꝙ gẽme qᷓ ſparſe erant in
pulueres oꝛãte apło fuerũt reintegrate. Ibi

iuuenẽ qͥ moꝛtuꝰ efferebat᷑:ad pᷣces matris ſu
ſcitauita moꝛtuis.Oꝛante aplło templũ dia⸗
ne a q̊ oẽs exierãt:coꝛruit.et diane imago pe
nitus deſtructa fuit. Nenenũ ſibi ꝓpinatum
ab Ariſtodemo idoloꝝ pontifice:qð ⁊ duos
bibẽtes pꝛius extinxerat facto ſigno crucis
abſq; aliq̊ nocumẽto bibit:illoſq; moꝛtuos
oꝛõne ſua ⁊ tunica eius ab ariſtodemo ſuper
coꝛpoꝛa poſita reuocauit ad vitã. Hec ⁊ alia
plurima fecit vt latius ſcribit᷑ in Eccleſiaſti⸗
ca hiſtoꝛia.Etiã vt narrat Iſido.in li.de vi⸗

ta et obitu ſanctoꝝ.q̃re aſia eccleſijs repleuit
Scdöo amoꝛ

et ꝓpłos ad fidẽ xpᷣi cõuertit.
xpᷣi erga iohannẽ ↄcluſus fuit in felici ↄſum
matõe.Dũ enĩ ſenuiſſet in oꝑib bonis eſſet⸗
q; annoꝛũ nonagintanouẽ:anno vicʒ impe⸗
rij Traiani ſecũdo: apparuit ei dñs dicens.

Veni dilecte mi ad me:qꝛ tꝑs eſtvt in menſa

mea cũ tuis fratribo epuleris:dñica itaq; ve⸗
niente die vniuerſus ꝓpłs cõuenit in eccleſia
q̃ fuerat ipᷣius noĩe fabꝛicata:qͥ a pꝛimo pul⸗

loꝛũ cantu pᷣdicauit:hoꝛtãs oẽs vt in fide eſ⸗
ſent ſtabiles et in mãdatis dei feruẽtes. Poſt

hec foueã quad ratã iuxta altare fieri fecit et
terrã extra eccleſiã iactari:deſcendẽſq; in foue
am expanſis ad deũ manibo dixit. Inuitatꝰ
ad ↄuiuiũ tuũ dñe ieſu:cccevenio gras agẽs
qꝛ dignatus es me ad tuas epulas inuitare.

KE oꝛationẽ finiſſet tanta luxſuꝑ eũ emicuit

vt nullus in eũ reſpicere potuit. Recedente
aũt lumine nil aliud inuentũ eſt niſi manna
Exquo pleriq; dubitare ſolẽt vtrũ iohãnes
fuit moꝛtuus.Et quidã dicũt ꝙ nõ.ſʒ ꝙ trãſ
latus fuerit ſimul cũ aĩa et coꝛꝑe ad empirre

un celũ et gloꝛiã beatoꝝ ſicut etiã ſi nõ pec⸗

calſſet adã fuiſſent abſqʒ moꝛte trãſſati hoĩes

cũ aĩa ſil et coꝛꝑe ad celeſtẽ illã patriã. Sed
bec opinio ideo videt᷑ ſtare nõ poſſe:qꝛ xpᷣus

aahuc vir ginẽ a lege moꝛtis excipere noluit

nantur ipᷣm in paradiſum terreſtrẽ tranſſatũ

¶ i ſtatutũ ſit hoĩbo ſemel moꝛi. Alij vero opi

eſſe. Tee vero antixpᷣi inde educet et fideles

cõfirmans ac eis pᷣdicãs ab ipᷣo antixpᷣo oc⸗

cidetur. Vñ Theophilꝰ dicit. X†ps nõ nega⸗

uit iobhannẽ moꝛiturũ. HNã quicqͥd oꝛit᷑ mo⸗
ritur. Sʒ dixit:volo eũ manere vſq; ad fineʒ
mũdi:et tũc ꝓ me martyriũ patiet᷑. Nõnulii
vero tenẽt eũ eſſe defunctũ et aĩam eius cũ ce
teris aplis in celeſtibo regniſ gaudere cũ xpᷣo
Coꝛpus vero eius in loco quidẽ hoĩbo igno
to:deo aũt cognito reſeruari.Sicut de moi⸗
ſi coꝛꝑe credendũ eſt. Põt quidẽ deꝰ in aliq̊
ſibi noto loco nobis aũt ignoto:aut ꝑ ange⸗
loꝝ miniſteriũ:aut ꝑ aliũ modũ coꝛꝑi dilecti
ſui exhibere honoꝛẽ ꝓut decet tm̃ ſuũ dilectũ
hbr̃e.Quare aũt diuina ꝓuidẽtia coꝛpꝰ dile⸗
cti ſui iudicauerit occultandũ:nõ ẽ nobis diſ

cutiẽdũ ſʒ inter diuina ſecreta ↄnumerandũ
Bunt et alij q dicũt ipᷣm adhucviuere⁊ doꝛ

mire latẽter ſub terra. Ad qð mouenkt᷑ tripli
ci rõne.Pꝛimo qꝛ xpᷣs dixit de ip̃o.ſic eũ vo
lo manere donec veniã. Exquo exijt ſermo
inter frẽs ꝙ diſcipulꝰ ille nõ moꝛit᷑. Scðo
aiunt iſti ꝙ eſt ſile de moiſe qͥ viuit ſub terra:
Tũ qꝛ ſepulcrũ eiꝰ nõ inuenit᷑.tũ qꝛ in trãſfi⸗
guratõe xpᷣi cũ helia qͥ moꝛtuuſ nõ eſt viuus
apparuit.Tercio ſuã opinionẽ roboꝛãtqꝛ .ia
ſepulcro iohãnis mãna ſcaturire videtur ad
modũ arenule ſicut in fontibo fieri cõſuenit
qdð euenire aſſerũt flatu et anhelitu doꝛmien
tis. Sed iſta ſic opinantibo obuiat Aug. di
cens.cur xpᷣs eius diſcipulo quẽ pᷣ ceteris ꝓ
magno munere dilexit:tã longũ donauit ſo
mnũ cũ beatũ petrũ ꝑ ingentis martyrij glo
riam onere carnis abſoꝛbuerit. Ad verbum

aũt xpᷣi ſic eũ volo manere dicit ꝙ intelligen

dum eſt qꝛ iohannes nõ debebat ſequi xpᷣm

moꝛiendo moꝛte violenta. Ideo cũ dixiſſet
petro ſequere me.ſ.ꝑ martyriũ ad me venies

Petrus interrogauit xpᷣm de iohãne hic au
tem quid. At ieſus dixit. Quid ad te: tu me
ſequere. Iſtũ ſic volo manere donec veniã:

nõ ad iudiciũ:ſed adaĩaʒ eiꝰ de coꝛꝑe educen
dam. Vñ in euangelio ſcribit᷑ nõ dixit ieſus
noõ moꝛit᷑. De moiſe falſum eſt ꝙ viuat. H
Deutro.vlti.ca.ſcribitur. Hoꝛtuus eſt moi

ſes ſeruus dñi in terra moab iubente deo et

ſepeliuit eñ in valle terre moab cõtra fogoꝛ:

et nõ cognouit homo ſepulcrũ eius vſq; in
pꝛeſentẽ diẽ. Moiſes centũ viginti annoꝛũ
erat qñ moꝛtuus eſt:nõ caligauit oculus eiꝰ
nee dentes illius moti ſunt. FYleueruntq; eũ

filij iſrael in campeſtribo moab triginta die⸗
bus. Et Joſue ca.i.ſcriptuʒ eſt. Yactũ eſt vt
poſt moꝛtẽ Moiſi ſerui dei loqueret᷑ dñs ad

Joſue filiũ Nun miniſtrũ moiſi⁊ diceret ei.

Holſes
Funſiioꝛ
Ghtapparu
einſerm
ſcpulcrüe
monedeb
nelliudei

nt. Den

pteſſeade
menget.⸗
mortuuse
geturſent
ait Hicel
ccſus ſuic
ſoomoln
deſcealtin⸗
goonepol
16adolote
Venik lenn
is hie⸗
ornse
hnoq
n plogor
Eiobann
ſonisdea
loecm
egcp/
fonsfgetus
ſcttienn⸗
Regtſtoe
hinotacc̃
litſentam
lodenornt
foläſni⸗
ſtibincn
Morwoc
Maoeden
liggee
Wegpei
coghor
enogan
Aineninon
lleünben
nntigre
cdenſin
Gühntinie
Mruhrde
Mn
berntot
dedeith
mnlann
zine
de
bianen
octauig

ciin

chichlti D

natümaie

dlgntni

dcbidibine
lSang,
eicieut
lon,
Ncati
Nidet r
mncünies
gömonatn
dideioſtin

Ecquocncdnan

enamat 06

rmut oci
Mone or

gulyfcri

mhelinde
wodri n

Gennsn

7

„„
“

in

iun
Norohiri
Ouduri
gecngelho
konct id⸗
ctenun.,
Genmnnsett
nod on f
oiclef
iinignn,

l ,
Fum,
S
t N
galtm

Moiles ſeruus meus moꝛtuus eſt: ſurge et

tranſi ioꝛdanẽ iſtũ tu ⁊ oĩis ꝓłs⁊c.Qualiter
gũt aparuit in tranſffiguratòe xpᷣ:diximꝰple
ne in ſermone de ipᷣa tranſfiguratõe:et quare
ſepulcrũ eius abſconditũ fuit ſcripſi in ſer⸗
mone de blaſphemia in qdrageſimali noſtro
ne.ſ.iudei circa coꝛpus eius idolatriã exerce
rent.De mãna ibi ſcaturiente dicit Augꝰ.q;
pᷣt eſſe a deo vt moꝛs Johãnis ſic pᷣcioſa cõ⸗
mendet᷑.Tenet itaqʒ Augꝰ.qꝙ iohannes ſit
moꝛtuus et aĩa eiꝰ a ſuo coꝛꝑe ſeꝑata. Jdẽ vi
detur ſentire Hiero.qͥ in ꝓplogo in Johannẽ
ait. Hic eſt iohãnes qͥ ſciẽs ſupueniſſe diẽ re

ceſſus ſui:cõuocatis diſcipulis ſuis in ephe⸗

ſo ꝑ multa ſignoꝝ expimenta enens xpᷣm:
deſcẽdit in defoſſum ſepulture ſue locũ:facta
q; oꝛõne poſitus eſt ad pr̃es ſuos tã extrane⸗

us a doloꝛe moꝛtis q; a coꝛruptõe carnis in

uenit᷑ alienus. Et ſi qͥ obſtaret ꝙ; in his ver

bis Hiero.dicit iohannẽ extraneũ a doloꝛe

moꝛtis:ergo videt᷑ ꝙ nõ ſit moꝛtuus. Rũde⸗

mus ꝙ nõ ita ſonãt verba Hieronymi. HNã

in ꝓlogo in apocalipſim idẽ ita ſcribit. Hic
eſt iohannes q ſciẽs ſupueniſſe ſibi diẽ egreſ
ſionis de coꝛꝑe:cõuocatis in epheſo diſ. cipu

lis deſcendit in defoſſum ſepulture ſue locũ

oꝛ:õneq; cõpleta reddidit ſpiritũ tã a doloꝛe:
moꝛtis factus extraneꝰ qᷓ; a coꝛruptõe carnis

noſcit᷑ alienus. Dicit ſciuit ſuperueniſſe
diẽ egreſſionis de coꝛꝑe:et ꝙ reddidit ſpiritũ

pq verba expᷣſſe fatet᷑ illũ eſſe moꝛtuũ. Ideo
cũ aſſerit eum factũ extraneũ a doloꝛe moꝛ⸗

iis:denotat q in ſeꝑatione aĩe a ſuo coꝛpoꝛe
nullũ ſenſit doloꝛẽ. Inſuꝑ et ꝙ eius coꝛpus
ſit ab incineratõe pᷣſeruatũ vel abſconditum
incoꝛruptũ vſq; in diẽ iudicij. Vel vt magis
pie credere poſſumꝰ iterũ aĩe reunitũ atq; de

latũ ad celuʒ empirreũ vbi cũ xpᷣo et virgine

ife gloꝛioſa tã aĩe q; coꝛpis gaudet.(¶ Ter⸗
cio amoꝛ xp̃ᷣi ad iohannẽ cõcluſus fuit in ſu⸗
perna gloꝛificatõne. Sicut enĩ magnũ fecit
eũ meritis in eccleſia militãte:ita magnitfica

inueſtigare nõ poſſumus tm̃ id cõſideremꝰ
beatiſſimi Johannis gloꝛia pᷣeminet ma⸗
gnitudini et potẽtie quoꝛumcũq; regũ ⁊ im
peratoꝝ huiꝰ mũdi:qm̃ iohãnes in eternum

uit eũ in beata gloꝛia. Sʒ qꝛ illius menſurã/

vinit gloꝛiſus cũ xpo: illoꝛũ vero memoꝛia

perijt cũ ſonitu.Quidnã ampliꝰ de diuitijs

de delitijs: de magnitficẽtijs:de pompa:de fa
mulatu:de fama: de pᷣͤſtantia illoꝝ imꝑatoꝝ

q̃ͥ tꝑe Johãnis euãgeliſte clariſſimi fuerũt in

oꝛbe. O infelix humana cõditio O labiis

octauianũ annis vigintitriby: q regnãte an⸗

no vt puto quintodecimo ſui imperij:iohã⸗
nes factus eſt apls xpᷣi:et nihilominus moꝛ
tuus eſt Gavus galligula poſt ip̃m impauit
annis fere q̃ttuoꝛ et moꝛtuus eſt. Claudius
ſucceſſit huic ⁊ cũ imperaſſet annis fere quat
tuoꝛdecim:moꝛtuꝰ ẽ veneno extinctꝰ fraude
vxoꝛis. Nero ſumpſit imꝑiũ regnauitq; an
nisſredecim:mẽſiba octo:⁊ ſeipᷣm interficiẽs

moꝛtuꝰ eſt. Galba illi ſucceſſit et dũ imperaſ

ſet menſibo ſeptẽ ab Ottone occiſus moꝛtuꝰ
eſt. O tto inuaſit imperiũ ⁊ metu vitellij ſe oc
cidens moꝛtuuſ eſt. Vitellius imparevolẽs
a militibo veſpaſiani pugnãdo occiſus eſt.
Fuitq; imperiũ.Galbe Ottonis et Vitellij
circiter menſes decẽ et octo et ſicut pᷣdictũ eſt
moꝛtui ſũt. Veſpaſianꝰ in imperiũ ſublima⸗
tus cũ imperaſſet annis decẽ moꝛtuꝰ eſt. Ci⸗
tus filius eius imꝑsuit annis duob ⁊ moꝛ
tuus eſt. Domitianꝰ frater Titi imꝑauit an
nis quindecim: mẽſibo quinq;: qui edifica⸗
uit templũ Pantheon. et iohannẽ in doliũ

feruẽtis olei iuſſit poni. Anno xpᷣi nonagei·

moſexto:tandẽ a ſuis cubicularijs occiſus ẽ
Herua ſecutꝰ eſt qͥ imꝑauit anno vno:mẽſi⸗
bus qttuoꝛ et moꝛtuus eſt. Traianus impe
riũ ſuſcepit et cũ regnaſſet annis decẽ ⁊ nouẽ
et mẽſibo ſex moꝛtuus eſt. Quid ex his remã
ſit niſi cineres? vermes. At iohãnes vſq; ad
ſecundũ Traiani annum imꝑauit vicijs vt
ab eo diſcederẽt regnauit in decoꝛe virtutũ:
ſeruauit pᷣcepta ſui dilecti magiſtri:ↄtempſit

mundũ ſpꝛeuit terrena:tꝑalia q; deiecit:tu⸗
lit patiẽter aduerſa.Et tandẽ ĩ ſenectute bo⸗
na migrauit ad celos. Ibi nunc fruit᷑ eterna

pace. Ibi exultat cũ angelis ſancꝭ. Ibi poſ

ſidet oẽ bonũ eiuſq; memoꝛia facta eſt ſempi

terna. Ibi deniq; ꝓ ſuis deuotis interpella⸗
re nõ ceſſat. Quẽ depꝛecemur oẽs vt ꝓ nobiſ
intercedat apud xpᷣm dñũm oĩm et ſuam beni
gniſſimã matrẽ q̃tenus in hoc ſeculo digni
efficiamur gra dei.et in futuro beatitudinẽ
illã poſſideamꝰ q̃ eſt ipe deus:qui viuit et re
in ſecula ſeculoꝝ. Amen. H
ermo trigeſimuſſext? de ſancto Jacobo
gioꝛe filio Teaen fre Johãnis euãgeliſte
Idit alios duos
fratres Jacobũ Zebedei et Johã⸗
mnem fratrẽ eiꝰ in naui cũ ʒebedeo
patre eoꝝ reficiẽtes rhetia ſua et vocauit eos
Scribunt᷑ hec verba oꝛiginaliter matt.iiij.
ca. In toto terrarũ oꝛbe beatiſſimꝰ apłs Ja⸗
cohus colit᷑ a cunctis fidelibo deuotõe feruẽ

tiſſima:qm̃ ſicut meritis apud dñũm magnꝰ

inuentus eſt:ita eius patrociniũ expoſcẽtibo

benignus ac liberaliſſimꝰ inuenit᷑. Ipe eſt

Jacobo maioꝛvocat᷑ ſicut ⁊ alter minoꝛ qð iõ

fit:qꝛ poꝛ illo a xpᷣo vocatꝰ eſt. Inſuꝑ ad ma
ioꝛẽ familiaritatẽ admiſſus fuit vt pᷣdictũ eſt
de iohãne euãgeliſta:et int᷑ aplos pꝛimꝰ mar
tyriũ ſuſcepit:celeſteq; regnũ intrauit. Quia
vero eccia feſtũ illius ſolẽniter celebꝛat:decet
nos q;tũ poſſumꝰcũ dei adiutoꝛio laudibus
eiꝰ inſiſtere quẽ iõ xpᷣs ad aplatũ aſſumpſitvt
clarus fieret virtutibo atq; ſignis. Quare de
ipᷣo in pñti ſermone dicemꝰ de quo tria my⸗

ſteria ꝓponimus cõtemplanda.
Pꝛimũ ðꝛ diaboliceſupationis.
cõm virtuoſe tolerationis.

erciũ gratioſe auxiliationis.

Luali
artes:et quõ pᷣt diabolꝰ hũama coꝛꝑa mole⸗
ſtare ⁊ viſibiliter apparere ac tranſfigurare ſe
in angelũ lucis. (Kapitulũ. i.
ARiiuimũ myſteriũ ↄtemplandũ de beato

ſumꝰ. vbi ſic habet᷑. Poſt aſcenſionẽ dñi dũ
Jacob ꝑ iudeã et ſamariã pᷣdicaſſet in hiſpa

niam tandẽ venit:ſed dũ ibi nil ꝓficere ſe vi

derettm̃ nouẽ ibi diſcipulos acqͥ ſiuiſſet du⸗
os ex illis cauſa pᷣdicandi ibi reliqͥt: et alios
ſeptẽ ſecũ aſſumens iterũ in iudeã abijt. Cũ
ergo ibi verbũ dñi pᷣdicaret:magus quidaʒ

noie Hermo genes ad inſtantiã phariſeoꝛũ

diſcipulũ ſuũ noĩe Filetũ ad Jacobũ miſit
vt ipᷣm Filetus coꝛã iudeis ↄuinceret ꝙ ſua
pᷣdicatio falſa eſſet:at vbi ille Jacobuʒ vidit
audiuitq; docentẽ atq; inſpexit ſigna ⁊ mira
cula qᷓ dñs faciehat ꝑ eũ:coꝛde cõpunctus ad

Hoermogenẽ redijt ↄteſtans ſe diſcipulũ Ja

cobi velle fieri ꝑſuadẽs vt idẽ Hermogenes
faceret. Sed ꝓpterea indignatꝰ bermogeneſ

Arte ſua magica ita eum ummobilẽ fecit vt ſe
nullatenꝰ? mouere poſſet dicẽs. Nidebimꝰ ſi

iacoby tuus te ſaluet. Qð cũ filetꝰ Jacobo ꝑ
puerũ nũciaſſet: miſit ad eũ iacob ſudariũ ſu
um dicẽs.Accipiat ſudariũ et dicat.dñs eri⸗

git eliſos:dñs ſoluit ↄpeditos. Statimq; vt

de ſudario tactꝰ eſt ſolutus a vinculis magi⸗

cis artibo hermogenis inſultauit:et ad iaco⸗

bũ ꝓperauit. Iteꝝ hermogenes demones ad

9„

uocauit pcipiẽs vt ipᷣm iacobũ vinctũ cũ file
ro ad ſe adducãt. Qui veniẽtes ad Jacobũ
agere vllulare ceperũt dicẽteſ. Jacobe aple mi

—2⸗

beatꝰ Jacob ſupauit diabolicas

acobo ðꝛ diabolice ſuꝑatõis. Nã dia
olicas artes xpᷣi virtute deuicit.vt eĩ ſcribi
tur matt.x.ca. Cõuocatis ieſus.xij.diſcipu⸗
lis ſuis dedit illis poteſtatẽ ſpirituũ immun
doꝛũ vt eijcerẽt eos:q̃liter ?o Jacob demo⸗
nes expugnauit ex legẽda ipᷣiꝰ colligere poſ⸗

—

mogenesz morvtadte venim angelus dei

nos moleſtare nõ ceſſat.Quibo iacobus.Di
mittat vos angelꝰ ⁊ ad hermogenẽ redite eũ⸗
q;ad me vinctũ adducite ſed illeſum. Qð il⸗
li ꝓtinus ↄpleuerũt vinctũq; adduxerũt ad
iacobũ:quẽ a Fileto fecit exſolui:non ſinens

diabolos illi nocere. Dixitq; illi: ꝑge q̃ vis

tua vtere libertate:qꝛ nemo inuitus bñagit.

At ille mutatus in alterũ virũ veniã humili

ter poſtulauit.Acceptoq; pᷣ timoꝛe demonũ

baculo iacobi ꝑrexit ad domũ ⁊ oẽs libꝛos
Artis magice ad apłm cremandos adduxit.

Quos tñ Jacob in mare ꝓijci fecit. Itaq;

hermogenes de cetero aplo adherẽs vᷣtutib
plurimis floꝛuit Pꝛopter ea qᷓ dicta ſunt ria

dubia de demonibo ſunt aperienda.

—

Pen moletrururrc.
Scoõm vtrũ poſſint hoĩb⸗ viſibilit᷑ aparere

Terciũ vtrũ peccet qui adoꝛat diabolũ cũ ſe

trãſrigurat in angelũ lucis.

¶Ad pꝛimũ dudiũ dicimꝰ:q cũ ꝑmittit de
pñt demones hũana coꝛꝑa multimode ꝑtur

bare etiã ⁊ moꝛtẽ inferre. Qð exẽplis clarilſi
mis demonſtramꝰ. Scribit᷑ nanq; Thobie

vi.ca.ꝙ; Sara fuit ſucceſſiue tradita ſeptẽ vi

ris quos oẽs occidit demoniũ.Et Job.ij.c.

E greſſus ſathan a facie dñi ꝑcuſſit Jobvlce

re peſſimo a plãta pedis vſq; adverticẽ eius.
Et matt.xv.c. Filia chananee malea demo
nio vexabat᷑. Et mat.xvij.ca.pᷣs eiecit de⸗

moniũ a puero qͥ lunaticꝰ erat:et ſepe cade⸗

bat in ignẽ et crebꝛo in aquã:et curat?eſt pu⸗
er ex illa hoꝛa.Et Luce.xi.⁊ mat.xij. Erat ie

ſus eijciẽs demoniũ et illud erat mutũ.et cũ

eieciſſet demoniũ locutus eſt mutus. Criſo.
ait. O demõ fecerat illũ hoĩem mutũ:ſurdũ:
et cecũ. Ideo demone abiecto ſanatꝰ eſt. In
vitaſpatrũ legit᷑ de beato Antonio. ꝙ dũ in
quodã tumulo latitaret multitudo demonũ

adeo illũ lacerauit ꝙ a diſcipulo eiꝰ q̃ſi moꝛ
tuus inuentꝰ eſt:ab eoq; inde aſpoꝛtatꝰ hũe⸗
ris ꝓpꝛijs:cũ nocte ad ſe redijſſet a pᷣfato diſecci

pulo ad eundẽ locũ aſpoꝛtari ſe fecit Qui cũ
ex doloꝛe pſtratus iaceret ex virtute animi
ad cõflictũ demones excitabat:quẽ illi iterũ
verberib crudeliſſimis affecerũt. Tũc ſubi⸗
to ſplendoꝛ maximus ibi aparuit:et demo⸗

nes cũctos fugauit. Antoniꝰ aũt cõtinuo ſa
natꝰ eſt. Jbiq; xpᷣm adeſſe intelligẽs ait bi
eras bone ieſu:vbieras: Quarea pꝛincipio
nõ affuiſti vt me adiuuares ⁊ vulnera mea ſa
nareſ. Cui dñs. Antoni hic erã ſʒ expectaba
videre certamẽ tuũ Nũc aũt ꝛviriliter dini
caſti in toto oꝛbi faciam te noĩari.De ſaneto

Rꝛimũ vtrũ demones poſſint hũana coꝛ

oꝛatiot

iinüpt.

fann
pltof
bleneri

Pirauit

Kuir

nss
Fruc

ſuſſoe⸗
wtho⸗
rimor
uoera
to nuen
ſgroste
gfia
Wboca
ſirndins
dubolin
ſbasno⸗
do tgi

Mon

GKon
gton
fci⸗
Vndiu
danon
liee
cler

ltmnt

ſhindin
caſe
dape
dn
fain
Plum
ptere
um
Kila
kin⸗
guam
moze⸗
moi

WR

V

figaunn
Z
onintig
Pngee
loacheigf
peniandn
pociudün

Hurad
ni Et NaH
iiuſſt. H

Gdrertis

,

„ „

gaA
1 ,,9
. *
WE
. 1,4
. ℳmRE
i4 A11

00 8 „* . 4

4 s D.
.„ℳ KNE

wla)
Imn

ocliinoi

Abne di

ſumtodli

eictid

giimtani
Prmli
mmdadd

dunnn,
trulve
trn

ind

Hitc.

Dominico ſcriptũ eſt in ſua legenda ꝙ exiſtẽ
te ipᷣo Bononie cũ fratres iꝗ ad doꝛmiendũ

iuiſſent:quidã cõuerſus a diabolo vexari ce⸗

pit.qð cũ frater Ranerius lauſanenſis mgr
eius audiſſet: beato Dñico ſtuduit indicare
q̃ ad eccleſiã ante altare ipᷣm poꝛtari pᷣcepit:

vbi cũ vix a decẽ fratribo fuiſſet adductꝰ bea

tus dñicus diabolo dixit. Adiuro te miſervt
dicas mihi quare vexas creaturã dei et quõ

huc intraſti. Qui rũdit:vexo illũ qꝛ heri bi⸗
bit ĩ ciuitate ſine lInia nõ adhibito ſigno cru
cis.Qð poſtmodũ cõpertũ ẽ verũ fuiſſe. Ad
oꝛationẽ vero beati dñici campana ad matu

tinũ pulſante:diabolus ab illo diſceſſit. Re⸗

fert Ambꝛo.qͥ paſſionẽ beate agnetis deſcri⸗
pſit ꝙ filius pᷣfectivolẽs illi vim inferre ⁊ vi

olenter illã opprimere:pᷣfocatus a diabolo ex

pirauit. In vita etiã ſanctoꝛum Simplicij
Fauſtini et Beatricis habet᷑ ꝙ Qucretiꝰ pᷣ⸗
fectus qͥ ipam Beatricẽ ſoꝛoꝛẽ Simplicij et
Fauſtini renuentẽ idolis immolare pᷣcepit
ſuffocari:a diabolo arreptꝰ ⁊ ꝑ tres hoꝛas ve
xatus moꝛtuus eſt. De Zoꝛoaſtre vero baci⸗
rianoꝝ rege qͥ qñ natus eſt riſit vt ait Soli⸗
nus et Augꝰ.li.xxi.de ci.dei.et magicas ar⸗
tes inuenit ſᷣm Iſidoꝝ li.ethimo.viij.ſᷣm a⸗

liquos tenet᷑ licʒ bello fuerita NHino deui

ctus:t a demone quẽ impoꝛtunus frequen
tabat occiſus eſt. Sufficiant iam que dicta
ſüt:ad intelligendũ ꝙ niſi dei manu poteſtas
diaboli arceat᷑:multimoda pᷣt hũanis coꝛpo

