amputatũ in vtre huano ſanguine pleno re⸗
poni iuſſit. dicens. ſacia te ſanguine hũano.
quẽ triginta annis ſitiſti.ſan guinẽ ſitiſti ſan

guinẽ bibe. Narrat inſuꝑ Valeriꝰ maximꝰ.
li.x.rubꝛica de ira dicẽs. ſemiramis aſſiri

iũ regina cũ ei circa cultũ capitis ſui occu⸗

pate nũciatũ eẽt babiloniã defeciſſe altera ꝑte

criniũ adhuc ſoluta ꝓtinꝰ ad eã expugnãda

cucurrit.nec pꝛius decoꝛẽ capilloꝝ in oꝛdinẽ
q; tantã vrbẽ in ptãtem redegit.quo circa ſta

tuta eſt in babilo. nec poſita illo babitu q ad

”
5

vltionem exigendã celeritate pꝛecepti teten⸗

dit. Sed cũ iſta rara in mulieribo ſint reper⸗

ta reſpectu tot belloꝝ.que geſta ſunt in mun⸗
do non ſunt trahenda in coſequẽtiã. ¶ Ter⸗
cia ↄditio illius qui militiã virtuoſe habʒ ex
ercere ðꝛ diſpoſitũ coꝛpus. Nõ em̃ licet mili
tiam aſſumere his quibo coꝛpoꝛa ſunt delica

ta.qꝛ vt inqͥt Hiero.ad demetriadẽ virginẽ.

Statim coꝛꝑa delicata fran gũtur.opoꝛtet ̊
milites eſſe robuſtos.vt f. int famẽ ſi
tim. frigus. caloꝛes. ⁊ ſimilia.ideo Vegetiꝰ.
lib.i.de re militariait. Hunq; credo potuiſſe
Dubitari aptioꝛẽ armis ruſticã plebẽ q̃ in la⸗

boꝛe nutrit᷑.ſolis ardoꝛẽ p atiens.vmbꝛe ne⸗

gligens.balneoꝝ neſcia.deliciarum ignara.
ſimplici animo. ꝑuo ↄtenta.duratis ad oẽm
maloꝝ tolerantiam membꝛis. cui geſtare fer
rum ducere foſſam.onus ferre cõſuetudo de
rure eſt. Et Seneca ad Lucillum ait. Nul⸗
lum laboꝛẽ recuſant manus que ad arma ab
aratro tranſferũtur. quiſnã explicet quot la⸗
boꝛibus quatiuntur. Perſepe hi qui ad bella
ſe conferũt.ſi quis homo ſcire velit legat ce⸗
ſaris pompei.ſci pionis.lucilli.marci ãtonij.

⁊ alioꝝ geſta.immo interrogẽt eos qͥ noſtris
tempoꝛibus ſub his qui in rebus bellicis flo

rentiſſimi fuere militauerũt.dicant ipſi quot
noctes duxerũt inſomnes.quot diebus non
guſtauerũt panem.quotiens exigente neceſſi

tate aſperrima frigoꝛa.caloꝛeſq; intenſos ber
Cl⸗

tulerũt. Recitat frontinus de re militari

bion emilianũ in itinere cum amiais ambu
lantem accepto pane veſci ſolituʒ uarca

conditio dicit᷑ affectus iuſtus. militandũ qͥ⸗
dem eſt ꝙ; ꝓ iuſticia.ſ.pꝛo patria vel vtilitate
reipublice.nã vt ait Tullius li.i.de officijs.
Bellũ ita ſuſcipiatur vt nihil aliud niſi pax
queri videat᷑.nõ debet miles finẽ ſuũ conſti⸗
tuere lucrũ temꝑale.aut ꝓpꝛiũ cõmodum.ſed

cõmune bonũ /ꝓpterea Valerius li.iiij.rubꝛi⸗

cc de abſtinentia cõmendat.curiũ qui conſul

factus contra ſamnites ab ipᷣis auro denuinci

tentatus eſt.nam duʒ ſcamno ſederet ligneo.
legatis ſamnitũ vt erat ſe ſpectandũ pꝛebuit

qui paupertatẽ eius mirati magnũ pondus
auri publice miſſum benignis verbis hoꝛta⸗
ti ſunt recipꝑe.riſit ille ⁊ ait.caꝝ vobis ⁊ mihi

ſuꝑuacuũ.metallũ in patriã repoꝛtare.nõ emm̃

habere auꝝ mihi pᷣcioſum exiſtimo ſed aurũ
habẽtibus imperare. ¶ Quinta ↄditio dieit᷑

animus magnus. vt em̃ iquit Saluſtius in

catillinario. Demp in bello his maximũ eſt
iculũ qͥ maxime timet audacia ꝓ muro ha⸗

et. ex hoc Sene. li. iij. de q̃ſtõnibus natura⸗
libus.ait. Nullꝰ ꝑnitioſioꝛ hoſtis ẽ. q queʒ

.’ß

audacẽ anguſtie faciũt.⁊ Vegetiꝰ li.deremt
litari ait. Hoc ẽ in quo totirei publice ſalus
ↄſiſtit.vt tirones nõ tm̃ coꝛpalibus.ſed etiaʒ

gnimis pᷣſtantiſſimi eligant᷑. Etqͥdem cauen

dũ eſt ne dubitantẽ foꝛmid antẽq; exercitum
ad pugnã publicã aliqñ ꝑducas.⁊ ibidẽ Ve

getius ſeqᷣtur. Jpa die qua certaturi ſunt mi
lites qͥd ſentiãt diligẽter exploꝛa. Nã fiducia

vel foꝛmido ex vultu. verbis.inceſſu. moꝛi⸗
bus cernit᷑ ⁊ noueris te opoꝛtere differre ſi ex

ercitati bellatoꝛes metuũt dimicare. ¶ De⸗

xta ↄ ditio ẽ pꝛeuiũ exercitium. ſᷣm em̃ ꝙ ait
Caſſiodorus li.i.epiſtolarũ. Ars bellandi ſi
nõ pᷣludit᷑.cuʒ fuerit neceſſaria nõ habet᷑. Ex
hoc Vegetius refert. In omni pꝛelio.non tã
multitudo ⁊ virtus.q; ars ⁊ exercitiuʒ ſolet
ꝛeſtare victoꝛiã hoc vtiq; declarãt nobis ex
empla. Scribit Frontinꝰ li.iiij.de re milita⸗
ri. & domitius coꝛbulo duabus legionibꝰ
⁊ pauciſſimis auxilijs diſciplina coꝛreptis
panthos ſubſtrauit. Alexãder macedo qdra
ginta milibus hoĩm iam añ a philippo patre
diſcipline aſſuefactus.oꝛbẽ terraꝝ aggreſſus
innumeras hoſtiũ copias ſuꝑauit.¶
lo aduerſus ꝑſas.xiiij.milibus armatoꝝ in⸗
numerabilẽ exercitũ fudit. Luculus aduer⸗
ſus mitriatem ⁊ tigrauem cũ qͥndecim mili⸗
bus armatoꝝ hoſtiũ innũerabilẽ multitudi⸗
nẽ inhabilem debellauit. Epaminũdas dux
thebanoꝝ q̃ttuoꝛ milibus hoĩm ex qbus q̃⸗
dringenti em eqtes erãt lacedemonioꝝ exer⸗
citũ vigintiqᷓttuoꝛ miliũ peditum.eqtum mi
liũ ſexcentoꝝ vicit. Hinc ẽ ꝙ Vegetius ait.
Nulla alia re videmuslꝓplm tdmanũ oꝛbem
ſubegiſſe terraꝝ niſi armoꝛũ exercitio diſci⸗
plina caſtroꝝ vſuq; militte eptama cõ⸗
ditio ðꝛ victus ſobꝛius.debẽt milites eſſe ſo⸗

bꝛij ⁊ temꝑati.neq; licet eis incõtinẽter ⁊ la⸗
ſciue viuere. ꝓpterea Valeriꝰ maximus. li.ij.

de diſciplina militari ↄmendat Quintũ ceci
liũ metellũ qͥ aduerſus ingurtam a romanis
miſſus.oĩa q̃ vires poſſent effemĩare bellan⸗

tiũ de exercitu remouit.⁊ Frõtinus li.i.dere

militari ſcipionis ↄtinentiam magniſicat di

cens. Scipio african in hiſpania cuʒ inter
captiuas eximie foꝛme virgo nobilis ad euʒ
eſſet ꝑducia. qᷓ oĩm oculos i ſe ↄuertebat ſum
ma cuſtodia habita ſpõſo reddidit. Inſuꝑq;
aurũ qð parẽtes eius redempturi. captiuam
ſcipioni attulerant eidem ſponſo ꝓ nuptiali

munere dedit. Qua multiplici gratia vniuer

ctaua cõditio ðꝛ pꝛomptũ obſequiũ ni⸗

hil vtiq; militibus eſt ita neceſſarium. ſicut

ſe S victa imperio populi romani acceſſit

pꝛompta obediẽtia. qm̃ vbi nõ ẽ obedien tia

irꝰ bel⸗

woncke⸗
To
hotit
Conſulin
nequisee
cumoꝛat
cuoinca
inimnsf
auiute
piccuennn

tnm

eripame
ſtdicis⸗
unſthih
W
torimndid
Muens
dlin
wninuft
npu
atucft
hitntn
tisnjod
vliodun
lcou rtii

ößlnnnta

Minaror.
dchenten
mcognie
Cchollaith
c. Crde
enigoie
Uidi
(amilofel
kooſaliſto
cdudostt
ertſino⸗
loſoliſo⸗
lega nan
ner,
Mauäffan
Wrſti
Mrstes

Muflxee

lnüſin
Pei
. anan
migenin
Kueg zeite
Acanunſinn
Won ſiftl

disigeit ,

dormediiie
tdinin ſ⸗

tiun ncnt

mi Anda
ſinunihten
omnigianet
8 1 ceinn

Pdchrinne

liiindennd
duabus ent

iiplinam

rider manc
wetmngt

„Lalue

nbblimun)
Spemitülen
boinaſuß
NNdenonk,
Cdungunn
ertnmnighen
ignnin ⸗
Sn

Günlingi⸗

jinilin it
norinush

ArCinin

uma romNs
ſmnürebelan⸗

ümslii den

=SS = —
SS

plina carere. ¶

ſpnincßan

penitentia.

non eſt oꝛdo. Et vbi n eſt o? loibi cofuſio.

Igdeo Augꝰ.li.v.de ci.dei.narrat illud qdᷣ

ponit Ualerius.qualiter mallius toꝛquatꝰ
conſul miſſus ↄtra tuſculanos pᷣcepto edixit

ne quis extra oꝛdinẽ pugnaret in hoſtẽ:qui
cum oꝛaturus rei gra in pꝛetoꝛio eſſet.filius

eius in caſtris remanens:a tuſculanoꝝ duce

iniurijs fuit puocatus ad iram a quo tandẽ

audiuit. Tu ipᷣeↄgredere mecũ:vt modo iã
hic euentu cernatur:quantuʒ latinus eques

p̃ſſtet romano:qui verbis ꝓuocatus atq; im2

perij patris oblatus ad bellũ ingredit᷑ et ho⸗

ſtem interfecit ſpolijſq; detractis ad pr̃em ac
ceſſit dicẽs.vt me pater oẽs tuo ſanguine na
tum re erãt:hec ſpolia capta ex hoſte ceſo poꝛ
to:qð vt pr̃ cognouit conſilio ↄuocato eum
moꝛti tradidit.ſic inquiens. Qũ neq; impiũ
ↄſulare:neq; maieſtatẽ paternã veritꝰ aduer⸗

ſus edictũ nr̃jm extra oꝛdinẽ pugnaſti:quan⸗
tum in te fuit diſciplinã militarem qua ſtetit

vſq; ad hãc diẽ res romana ſoluiſti: meq;ʒ in
eã neceſſitatẽ adduxiſti:vt aut reipublice mi⸗

hi:aut mei meoꝛũq; obliuiſcendũ ſu:nos po
tius nr̃o delicto plectemur:q; reſpublica tan
to ſuo damno nra pcca luat.mandauit igit᷑
lictoꝛi vt ipᷣm moꝛti traderet:qꝛ tutius erat
ipᷣm interſicere:q; rempublicã militari diſci⸗
Bona ↄditio ð fidelitas fir
ma. debent milites eſſe fideles etiã inimicis:
dum eis quicq; ꝓmittit᷑. Uñ Augꝰ.xxiij.q.

lL.c.noli.ait.fides qñ ꝓmittit᷑ etiã hoſti ſeruan

da eſt.Et de hoc ſatis ↄmẽdant᷑ antiqui ro⸗
mani:qui etiã ſuis inimicis fideliſſimi erant.
Vñ UValerius li.vi.rubꝛica de iuſticia.dicit

camillo faliſtos obſidenti.ludi magiſter libe
ros faliſtoꝝ tanq; ambulandi cã extra murũ/

eductos:tradidit dicens.repetendis obſidib⸗

neceſſario ciuitatẽ imꝑata facturã. camillus

nõ ſolũ ſpꝛeuit ꝑfidiaʒ ſed etiã reſtrictis poſt

terga manibo: magiſtrũ virgis agenduʒ: ad
parentes tradidit: ſic adeptus bñficij victoꝛi
am: quã fraunde nõ ↄcupierat.nam faliſti ob
hanc iuſticiã ſe ei ſponte dederũt. multa etiä
vvalerius refert de fidelitate romanoꝝ ac defi
de publica. ¶ Decima ↄditio dicit᷑ pꝛudẽtia
circũſpecta. debent milites magis pꝛudentie

; viriba coꝛꝑis inherere:qꝛ ingeniũ ſuperat
vires.Etmaxime ꝓuidentia illis vtendũ eſt
qꝛ vt dicit Ualerius de diſciplina militari.

HNiihil tam turpe inducit᷑ in milite q; dicere:

nõ putabã.eo ꝙ cũ oĩs erroꝛ emendationẽ re

cipiat. erroꝛ qui in bello ↄmittit᷑ emendatio⸗
nem nõ recipit ſʒ erroꝛẽ martis ſtatim ſequit
ſ ndecima ↄditio dicitur mi⸗
ſericoꝛdia benigna, decet quippe milites eſſe

mis

elementes atq; benignos qm̃ crudelitas vi-
cium eſt ſatis ↄtrariũ hũane ↄditioni. Jdeo
Augꝰ.li.i.de ci.dei.dicit de romanis.q; ama

bant ſibi in laudibo dici.parcere ſubiectis et

debellare ſupbos. Et li.v. laudat clementiasʒ
marci marcelli. Egregius inquit romani no
minis marcus marcellus.qui ſiracuſas vꝛ⸗

bem oꝛnatiſſimã cepit.fertur eã pꝛius fleuiſſe
ruiturã ⁊ ante eius ſanguinẽ ſuas illi lachꝛę
mas effudiſſe.geſſit et curam pudicitie etiã in
hoſte ſeruande.nam pꝛiuſq; oppidum victoꝛ
iuſſiſſet inuadi ↄſtituit edicto.ne quis coꝛpꝰ
liberũ violaret. Qð exemplum ponit᷑ a vale
rio li.v.rubꝛica de humanitate et clementia.
Duogecima aditio dicit᷑ ſuꝑna ↄfidentia
in deo nanq; fiducia milituʒ eſt collocanda.
qꝛ vt dixit indas machabeus.ij. Machabe⸗
oꝛum..iij.c. Nõ in multitudine exercitus vi⸗
ctoꝛia belli.ſed de celo foꝛtitudo eſt. Cũ his
itaq; cõditionibo vt valerius refert diſcipli⸗
na militaris eſt pꝛecipuũ decus ⁊ ſtabilimen
tum imperij ⁊ tenaciſſimũ vinculum ⁊ pacis
tutela firmiſſima. Et de hac ait Ambꝛoſius.

li.i.del offi.illð qðᷣ no.xxiij.q.iij.c.foꝛtitudo

Foꝛtitudo que bello patriã tuetur a barbariſ
vel domi defendit infirmos vel a latronibus
ſocios plena iuſticia eſt. Igit᷑ beatiſſimꝰ Ge⸗
oꝛgius militie tꝑali laudabiliter deſeruiuit
quouſq; ad ſpũalem militiã longe melioꝛeʒ

¶QDualiter dꝛaco eſt aĩal terribile ⁊ quõ bea⸗
mia geoꝛgins occiſo dꝛacone conuertit pplm

em chꝛiſti. ¶ Capitulum.ij.
Ecundo btũs Geoꝛgius fuit foꝛtis in
bello ferali dum ſcʒ ferã peſſimã dꝛaco⸗
lem ingentem virtuoſiſſime ſuperauit.tũ vt
pars iſta clarioꝛ ſit tria ↄſideremus.
ꝛimũ eſt dꝛaconis conditio.
m dꝛaconis offenſ.
cium dꝛaconis occiſio—·
ꝛimũ qð cõſiderare debemus eſt dꝛaco⸗
18 2ditio. Inquit enĩ Iſidoꝛ? li.xij. ethmo.
dꝛaco maioꝛ eſt cunctis ſerpentibo:ſiue oĩbo
aĩantibo que ſunt ſuꝑ terrã qui ſepea ſpelun
cis abſtractus fertur in aerẽ ↄcitaturq; ꝓpter

ecum aer. Eſt aũt criſtatus oꝛe paruo et artis

fiſtulis vim aũt nõ in dentibo ſʒ in cauda ha
bet:gignit᷑ aũt in ethiopia et in india.in ipſo
incẽdio iugis eſtus.Et vt refert Plinius li.
viij.ð naturali hiſtoꝛia.c.xiij.dꝛaco.xx.cubi

toꝛũ magnitudie naſcit᷑ apð ethiopes. Et.c.

petua eſt dimicatio. Nã dꝛaco cauda ↄſtrin

git elephantẽ t cadere eum facit ſed nõ impu
ne:qꝛ dum interſicit elephantẽ interficit᷑ caſu

1 i

— .

traxerũt ventum ſicut dꝛacones. Hiero. ait.

dꝛaco eſt aĩal valde ſitibundũ in tantũ ꝙ vix

pᷣt in aqua ſatiari.Et ideo aperit os vento vt

ſic extinguat ardoꝛẽ ſitis vnde cum videt na

uim in mari et maximus eſt ventus ↄtra ve⸗

.
1* *
Os

.

lum: vt ibi hauriat ventũ frigidum volas ad

velũ.et qñq; ꝓpter magnitudinẽ coꝛꝑis et ꝓ⸗

„M

caſu ſirtes maioꝛes ⁊ trogodite:a ſeptentrio⸗
ne mare libicũ:a meridie ethiopia ⁊ barbaro⸗
rum varie natõnes ⁊ ſolitudines inacceſſibi⸗

les:que etiã baſiliſcos ſerpẽtes creant. Juxta
igit᷑ ciuitatẽ pᷣtactaz ſileitã erat ſtagnũ inſtar
maris:in qͥ dꝛaco peſtifer latitabat: qui ſepe
ꝓpłlin ↄtra ſe armatũ in fugã vertebat:flatuq

pter foꝛtẽ eius impetũ ſu buertit nauẽ. et nau ſuo ad muros ciuitatꝭ accedẽs plurimos oc⸗

te qñ vident appꝛopinquare dꝛaconẽ:qð ꝑci⸗

et ſic euadunt. Idem dicit ſolinus addẽs:qꝙ;

ethiopes vtunt᷑ ſanguine dꝛaconis ↄtra fer⸗

noꝛem eſtus: veſcunt᷑ etiã carnibo eins cõtra
diuerſos moꝛbos. Sciũt enĩ ſeꝑare venenũ

gua ⁊ in felle.Et ideo amputãt ei linguã 7 fel

que receptiua ſunt veneni.et ſic abſtracto ve

neno vtunturcoꝛꝑe reliquo tam in medicina

q; in cibo. et ̊ videt᷑ tangere Dauid cũ dicit.
Dediſti eum eſcã ꝓplis ethiopũ.Addit Plini
us ꝙꝙ vi veneni ſp erigit᷑ eius lingua. et qñ;

ex caloꝛe veneni inflamat aerẽ ita ꝙ viget ſpi

rare ex ſe ignẽ. Aliqñ etiã emittit:dum ſibilat

flatũ ↄtagioſum.Et inde coꝛrumpit᷑ aer ⁊ in

1
. 7
5

ri qũq; habitat:qnʒ in fluminibo natat in ſpe⸗

luncis ⁊ antris latitat:raro doꝛmit:immo ſꝑʒ
vigilat:aues ⁊ beſtiaſ deuoꝛat.acutiſſimũ ha

bet viſum vñ a remotis videt pꝛedaʒ ſuã.Et

licet vera ſint iſta oĩa:tñ quo ad magnitudi⸗
nem neſcio an dꝛaco reliquos ſerpẽtes ſupe⸗

ret. NHã Plinius pᷣtacto li.viij.c.xiiij.inquit

Megaſtenes ſcribit in india ſerpentes in tã⸗

tam magnitudinẽ adoleſcere vt ſolidos hau
riant ceruos thauroſq;. Auluſgelius inſup

li.vi.noctiũ acticaꝝ ait.Tubero in hiſtoꝛns

4 „

ſcriptũ reliquit bello pꝛimo punico. Attiliũ
regulũ ↄſidem in acrica caſtris apud bꝛagu⸗

ciſſe aduerſus vnũ ſerpentẽ in illis locis ſta⸗

„

bulantẽ: inuſitate immantiatis: cũq; magna
totius exercitus ↄſflictõe baliſtis atq; catapu
lis: din oppu gnatũ eiuſq; interfecti ſongum
coꝛ iũ:pedes centũ ⁊ viginti romã miſiſſe.ſed
quicquid ſu negari nõ pᷣt magnitudo ⁊ im
manitas dꝛaconũ ſicut ptʒ nõ ſolũ relatu ſa⸗

fenſio. inuenit quidẽ geoꝛgiꝰ dꝛaconẽ quẽ

pientũ:verũ etiã exꝑientia rerũ geſtarum.
coᷣm qð ↄſiderare debemꝰ eſt dꝛaconis

dam ꝓpłos grauiſſime offendentẽ. nã dũ ꝑue

niſſe tad uincis libie:ad ciuitatẽ q̃ ſuleita di
2

cebatur

a cirene vꝛbe metropoli:q eſt in eius ſinibus

batur ſe ↄferebat. Et vt ſcribit Iſido.xiiij.
ethi. li. Libia cirenent in aree africe pma eſt:
e

ci-⸗ cidebat: quapꝛopter ↄpulſi ciues duas oues
piunt ex tumoꝛe aque: ſtatim deponũt velu,; qtidie ſibi dabãi vt ita eius furoꝛẽ ſedarent.
Cũ ergo iam oues pene defeciſſent:inito ↄſi
lio ouẽ cũ adiuncto hoĩe tribuebãt. Cũ ergo
ſoꝛte filij ⁊ flie oĩm darent᷑ et ſoꝛs neminẽ ex
venenũ ciperet: Quadã vice filia regis vnica ſoꝛte eſt
a carnib eius. nam ſolũ habet venenũ in lin dephenſa:et dꝛaconi adiudicata:hanc dũ pf
liberare nõ poſſet ꝓpter furoꝛẽ ppłi:induit eaʒ
veſtibo regalibo ⁊ amplexatus eam cũ lachi?-
mis ⁊ ſingultibo ad locũ deputatuʒ accedere
dolens ꝑmiſit. Hec incredibile videri debet
potiuſſe dꝛaconẽ ciuitatẽ vnã ita grauiter ob
ſidiſſe:vt cogerent᷑ ciues hoĩm coꝛꝑa ſibitra
dere:q certũ eſt:neſcimus quo dei iudcio:ci
uitates ⁊ gentes a minimis aĩalibo fuiſſe dele

ger 1 in tas. Refert nãq; Plinius li.viij. de naturali
ficitur ⁊ moꝛbo peſtilens inde generat᷑in ma biſtoꝛia. A cuniculis ſuffoſſum in hiſpania
oppidũ.A talpis in theſalia.a ranis ciuitatez
in gallia pulſam.a locuſtis in africa.ex giaro
cicladũ inſula amidos a murib fu gatos. in
italia amidas a ſerpentiba delatas. citra cina
mulgos ethiopes late deſerta regio eſt a ſcoꝛ
qð ↄſiderare debemus eſt dꝛaconis occiiſo.
dum eni btũs geoꝛgius appꝛopinquaſſet ad
locũ:in quo puella dꝛaconẽ pᷣſtolabat᷑: foꝛte
ligata vel aliqͥ mõ ↄſtricta:interro gata q d ibi
ſola faceret:curve amariſſime fleret.illa factũ
retulit. Cui btũs geoꝛgius:noli inquit time
re:qꝛ ego te in xpᷣi noĩe adiuuabo. Et dũ hec
loquerent᷑.ecce dꝛaco veniẽs caput de qqua
leuauit. Tüc geoꝛgiꝰ equũ aſcendẽs ⁊ ſisno
crucis ſe muniens dꝛaconẽ ↄtra ſe venientẽ

pionibo et ſolipigis gente ſublata.

audacter aggredit᷑:et lanceã foꝛtiter vibꝛans

et ſe deo ↄmendãs: ipᷣm grauiter vulnerauit

*

et ad terraʒ deiecit.dixitq; puelle: pijce zʒonã
tuam in collũ dꝛaconis: nihil dubitãs fuia.
OQð cũ feciſſet ſequebat᷑ eã velut manſuetiſſi⸗
mus canis.Cũ ergo ꝓpls ciuitatis terreretuur
nimiũ:a btõ geoꝛgio ↄfoꝛtatus eſt.Et cũ fi⸗
, dem xpᷣi plurimũ ↄmendaſſet Rex et oẽs po
puli baptiſati ſunt.btũs aũt geoꝛgius euagi
nato gladio dꝛaconẽ occidit quẽ extra ciuita

tem eſfferri pcepit. Baptiſati ſunt aũt illa die

viginti milia hoim:exceptis paruulis ⁊ mu
licribus. Rex aũt in honoꝛe biẽ marie et bt?

eius. Sup illum aũt locã Jeremie.xiiij.c. at nuncupata: hnic ab oꝛiẽte egyptus eſt: ab oc

ſiocoron
iniano.
chritune
lbtin
aohede
WR
unlen
lislani
puteri
fani
blio en
Unoehen
rlopoſa
openenn
nigzlon⸗
pugneill
ſoſtl⸗
Segnen
cansg
Uafung
iramnsn
faaopt
euminn
orde
Mauyron
lo Ag
nlans⸗
mnannen
rodi
fümg
rs
ho
nm

umo
pſane
Ubinn

ſce eoꝛ gi eccleſi mire magnitudinis aſtrurit ¶¶ Sermo quinquageſimulſecundus debo⸗
enr ualiter beatus Geoꝛgius ſoꝛti aĩo tulit ato Marco euãgeliſta:qui leoni pꝛopter di⸗
inri⸗ fſeuiſſimos cruciatus:et tandẽ Apitis obtrũ gnas illius animalis conditõnes: merito aſ⸗
Nan lo paſſionalt nam pterchriſi aſeri⸗ ¶ D AMClés leonis a de
ring mMos cruciatus toꝛmẽtaq; immaniſſima paſ⸗ ſ. ptris ipᷣoꝝ quattuoꝛ. Scribuntur
lingeg s eſt. ideo ab eccleſia martiriũ eius venera⸗ hec verba Eʒechielł.i.c. licet om̃es
dung blrlliter celebꝛatur. De quo in martirilogio ſic euangeliſte loquantur de chꝛiſto:Cñ qꝛ mat
* ſcribit᷑. In pſide ciuitate dioſpoli:paſſio ſan⸗ ꝗtheus circa eius humanitatẽ verſatur. vt ha
dii⸗ ſi inter apocriphas cõnumerat᷑ ſcripturas qꝛ Lucas chꝛiſti expꝛimit ſacerdotiũ faciem
. ſeg tñ illuſtriſſimũ eius martiriũ eccleſia dei in⸗ bouis habere dicitur qð eſt aĩial immolatitiũ
6 ſengi ter coꝛanas martirũ venerabiliter honoꝛat. fſm antiquã legem. Om̃ vero Johannes di
miat Fuit aũt vt ponitur in eius legenda marti⸗- ninitatem xpᷣi altius intonauit velut habẽs
ubmiif nio coꝛonatus imꝑantibo diocletiano et ma⸗ faciẽ aquile deſignatur. Marcus aũt chꝛiſti
ringug ximiano. Suo tꝑe ſeuiſſima erat perſecutio regnũ et reſurrectionẽ ardenter ꝓnuncians:
ncülen chꝛiſtianoꝝ. GBeatus itaq; geoꝛgius milita⸗ leoni animaliũ regi merito aſſimilat᷑. Dicun
m; ult, ri habitu abiecto: publice ſe chꝛiſtianũ verbo tur vero hi q̃ttuoꝛ euangeliſte:quattuoꝛ ani⸗
videne et opꝑe demonſtrabat. Qua dere datianus pᷣ malia.qꝛ ſᷣm Iſidoꝛũ in. vi.ethi.li. Per quat
ugenin ſes:ↄtra eum indignatus:iuſſit eum in ecule⸗ tuoꝛ mundi ꝑtes:fides chꝛiſtiane religionis
corprſoin um leuari:et membꝛatim coꝛpus eius vngu eoꝝ pᷣdicatione diſſeminata eſt. aĩalia aũt di⸗
dei iucot lis laniari.Appoſitis inſuꝑ ad latera facibuſ cta ſunt.qm̃ ꝓpter aĩam hoĩs pꝛedicatur eu⸗
lipfiiſeen patentibo viſcerum intimis ſale plagas eius angelium chꝛiſti. Cum igitur hodierna die
de man fricari iuſſit:ſed cũ in fide conſtans ⁊ immo⸗ feſtum beati marci ab eccleſia celebꝛetur.lau⸗
in biſn bilis ꝑmaneret:nocte xpᷣi dulci viſione ↄfoꝛ des illius exploꝛari volentes triplicẽ eius ex
nis cilinn tatus eſt. videns vero datianus ꝙ eũ ſupera cellentiam: ſm tres leonis conditiones et ꝓ⸗
ccr gun re nõ poſſet quendã maleficũ aduocauit: qui pꝛietates explicabimgs.
fugnosi bis venenuʒ bibendũ geoꝛ gio ꝓpinauit. QO ö Pꝛ ur viuacitatis.
1s. crn vtiq; ſigno crucis facto:ſine leſione bibit:qᷓre ecunda animoſitatis.
R magus ille ad xpᷣm ↄuerſus:chꝛiſtianũ fieri Tercia gratioſitaliis. l
ſe poſtulauit. Qnẽ mox index decoilari fecit ¶ Qualiter btũs marcus multos populos
nsnd. Sequẽti die iuſſit geoꝛ giũ poni in rota: bis viuificauit:euangelium ſcribendo: pꝛedican
ninn acutis gadijs vndiq; circũ ſepta:ſʒ ſt atim ro do et obſeruando. ¶ Caputulum. i.
Plͤti ta frangitur ⁊ geoꝛ gius inuenit illeſus. Cũc Rima excellentia beati marci dicitur vvy
onit iratus iuſſit eum in ſartaginẽ plumbo lique⸗ acitatis. et hec denotat᷑ in ꝓpꝛieiate ſeu
mn tti facto plenã ꝓijci:qui remiſſo ſigno crucis i cõditione leonis qui filiũ doꝛmientẽ ercitat
inntun⸗ eam intrauit: in qua ſtetit ſicut in recenti bal⸗ et viuificat. NHam vt ſcxibit Iſidoꝛꝰ.xij. ethi.
ir neo ⁊ delectabili.Extractus inde a pᷣſide mo li.Cum catulus leonid naſcitur: tribꝛ diebo
RM netur blandicijs:vt xpᷣo relicto ſacrificet ido et tribus noctibo doꝛmire fertur.tũc deinde
orie lis.· At geoꝛ gius ad templũ pergere petijt ſix pris fremitu vel rugitu veluti tremefactus
rmnaſt mulans velle idolis immolare. Cũq; ibi ma cubilis locus ſuſcitare dicitur catulũ doꝛmi
inns xima multitudo populi ↄueniſſet oꝛauit ge⸗ entem:ſic quantũ ad hoc beatiſſimus Mar⸗
onmuit oꝛgius dñm:vt templũ cum idoliſ diſſiparet cus multos peccatoꝛes et in peccatis moꝛtu⸗
“” ſtatim ignis de celo deſcendẽs templũ cum os excitauit ⁊ viuiſicauit.Et hoc tripliciter.
Z idolis ⁊ ſacerdotib ↄcremanit. Lunc; poſt Pꝛimo legẽ euan clicã deſcribendo.
anſtai⸗ hec datiano pñtaretur: vxoꝛ datiani chꝛiſtia cdo legẽ euangelicã p̃dicindo.
1 gen nam ſe dixit. Que iuſſu viri ꝑ capülos ſuſpẽ Preio lege enan gelici obſermam ſo.
ne 6, ſa et flagellis duriſſimis ceſa emiſit ſpiritum ¶ Pꝛimo beatus Marcus vocauit multos
4 e Tandẽ geoꝛ gius capitis abſciſione martir? ad vitã legẽ euangelicã deſcribendo. Et hic
n 4 um ↄſummauit. felix aut aĩa eius ad celos tria dubia erunt declaranda.
4 ↄſcendit vbi in eternũ dei iocunda viſione le Reina vtruʒ lex euangelica oẽm aliãlegem
nr tabitur atq; cũ xpᷣo et ſanctis eius gaudebit ſuperet et excedat. D
iin⸗ in delitijs paradiſi. Amen. Scom vtrũ quattuoꝛ debuerũt eſſe legis eu
n g ä H angelice pꝛincipales ſcriptoꝛes.

* 6

Tercium vtrum beatus mareus in deſerptl⸗
one ſui euangelij potuit erraer.

Ad pꝛimũ dubiũ rñdeo ſᷣm Nicolaũ de lira

in ꝓlogo ſuꝑ Mattheũ. cuiuſlibet legis
coõuenienter date ſunt quattuoꝛ ↄditõnes.
Pꝛimg eſt vicia extirpare. .
S cdãaã moꝛes len ai to hoͤl m oꝛdinare.
Tercia inducere ad feticitatem. .
Quarta lucide tradere veritatem.

In bis quatituoꝛ ↄditõib:lex euangelica ex⸗

cedit oẽm aliã legem et diuinã et humanã vt
patebit ꝑ ſingula diſcurrendo. Pꝛima igitur
cõditio legis eſt.ꝙ debet vicia extirpare. Ad
hoc enĩ leges date ſunt vt quos pꝛiuata caſti
gatio cohibere nõ potuit metu penaꝝ que le⸗

gibus inſtiguntur a maleficijs retrahantur.

AVññ in ꝓlogo decretaliũ ðꝛ.ideo lex ꝓditur:
vät appetitus noxius ſub iuris regula limitet᷑
Et di.iiij.c.facte ſunt Iſidoꝛꝰ ait Facte ſunt
aũt leges vt eaꝝ metu humana coherceat᷑ au
dacia:tutaq; ſit inter impꝛobos innocæẽtia:et
in ipſis impꝛobis foꝛmidato ſuꝓplicio refre⸗
netur nocendi facultaſ. Pꝛopter h̊ dicit apłs

i.ad Thimo.i.c. Juſto nõ eſt lex poſua ſʒ in⸗

iuſtis ⁊ nõ ſubdutis impijs ⁊ peccatoꝛibo ſce
leratis ⁊ cõtaminatis patricidis ⁊ mr̃icidis:
homicidis ⁊ foꝛnicarijs maſculoꝝ cõcubito
rib plagiarijs mendacibo et ꝑiuris. In hac

aũt extirpatõne vicioꝝ lex humana inuenit᷑
defectiua qꝛ nõ punit oĩa mala.cuius rõ eſt:

qꝛ lex cõitati ꝓpo nitur obſeruanda. In cõita
te aũt pauci inueniunt᷑ virtuoſi ⁊ ꝑfecti ⁊ plu
res imgꝑfecti ⁊ defectuoſi ideo ſicut pueris ali
qua ꝑmittuntur que nõ ꝑmitterent᷑ viris per
fectis:ita in legibo que cõitati ſeruande impo
nuntur:aliqua mala minoꝛa ꝓꝑmittuntur vt
maioꝛa euitent᷑. Sicut lex ciuũlis meretrices

in ciuitatibo ꝑmittit:ne reſpublica ꝓpter imꝑp

fectionẽ multitudinis:que caſtitateʒ difficil e
obſeruare pᷣt:diſſenteonib que ꝓpter libidinẽ
inſurgerent conturbet᷑.vñ dicit Augꝰ. li. de
oꝛdine.Aufer meretrices a ciuitatibo oĩa cõ⸗
turbabis libidinibo.verũtũ iſta mala que bo
no modo auferri nõ pñt:relinquit diuino iu
dicio punienda. Uñ Augꝰ.i.de li.arbi.ait.
Lerx iſta que regendis ciuitatibo fertur:mul
ta ↄcedit atq; impunita relinquit: que ꝑ diui
nam ꝓuidentiã vindicant᷑. Silr lex moſai⸗
ca dininitus data:aliqna tñ mala ꝑmittit:ſi⸗
cut ꝑmiſit dare libellum repudij.vt habetur

Deutro.xxiiij.c.ne vxoꝛes interficerent. Et

dare ad vſuram extrancis ne fratres ꝓpꝛios
grauarent. Rõ huius fuit qꝛ lex illa data fu⸗
it populo dure ceruicis ⁊ imꝑfecto:ideo ſunt

„

19 ꝑmiſſa aliqua mala minoꝛa vt euitentur

maioꝛa. oꝛopier quod ſalnatoꝛ Matth. xie

c.dicit iudeis de permiſſione libelli repudij.

Ad duriciã coꝛdis vr̃i ꝑmiſit vobis dimitte
re vxoꝛes vr̃as.ſic ergo patet. tam lex hu
mana q; moſaica ꝑmittit aliqua mala:et quã
tum ad hoc eſt imꝑfecta. Sed lex euangeli⸗
ca nullũ malum pꝓmittit tanq; pfectiſſima: ſʒ

oĩa excludit et punienda pᷣdicit: ꝓpter quod le

giſlatoꝛ euangelicus ieſus xpᷣus dicit Mat⸗
thei.xij.c. Dico aũt vobis: ꝙ de omni verbo
ocioſo:multo grauius de nociuo:qð locuti
fuerint hoĩes ſuꝑ terrã:reddent rõnem in die

iudicij. Et ſi de verbo multo magis de facto

Secundo ad legem ꝑtinet moꝛes ſeu actus
humanos ad bonũ oꝛdinare.vñ dicit phus.
ij.ethi. Intentio cuiuſſibet legiſſatoꝛis eſt ci⸗
ues facere bonos in hoc aũt inuenit᷑ lex hu⸗
mana defectiua qꝛ de actibus exterioꝛibo tm̃

oꝛdinat:lex aũt diuina oꝛdinat actus interio

res. Similiter lex moſaica in hoc deficit. qꝛ
vt habet᷑ in glo. ſuꝑ epłam ad Philippeñ. iij.
c. Pꝛohibebat manũ nõ animũ. qð duplicit᷑
pᷣt intelligi. Uno modo erronee.Et ſic intel

ligebant doctoꝛes iudeoꝝ dicentes volunta⸗

tem malã non eſſe peccatũ:niſi aliquo modo
exeat in actũ.vt patet ꝑ Joſephũ.xiij.li.anti⸗
quitatũ.Et qñ arguebat᷑ ↄtra eos qꝛ ſcriptũ
eſt Exodi.xx. Nõ concupiſces vxoꝛẽ ꝓximi

tui rũdebant ſic. hoc pᷣcepto nõ ꝓhibetur

ↄcupiſcentia vicioꝝ:ſed manifeſtatio exteri⸗
oꝛ quaſi dicat.nõ ↄcupiſces.i.ſigna cõcupi⸗

ſcentie non facias.vt ꝑ amplexus ⁊ oſcula et

ↄſimilia. Sed hoc manifeſto patʒ falſuʒ. qꝛ
actus exterioꝛ nõ habet malitiã vel bonitatẽ
moꝛalẽ:niſi inquantũ ꝓcedit ab actu interio
ri de ſen.excõ.c.cũ voluntate.Alio modo in

telligitur pᷣdictum verbũ.ſ.q; lex vetus ppi-

bebat manũ nõ animũ: recte ⁊ bñ videlicet ꝙ;

lex vetus in paucis ꝓhibebat animũ ⁊ cõcu⸗

piſcentiã interioꝛẽ.videlicʒ in vicio mechie⁊
auaricie tm̃. Et adhuc licʒ ꝓhibet in iſtis cõ

cupiſcentiã:nõ tñ tranſgreſſoꝛibo infligebat

aliquã penã. Et ideo in talibo inuenit᷑ imꝑfe

cta:lex aũt euangelica tanq;ᷓ pfectiſſima: ge⸗

neraliter ꝓhibet ↄcupiſcentiã malã ⁊ ↄcupi⸗

ſcentibo indicit penã infligendã. Pꝛopter qd

ſaluatoꝛ Matthei. v. c. ait. audiſtis qꝛ dictuʒ
eſt antiquis nõ occides.qui aũt occiderit re⸗
us erit iudicio. Ego autẽ dico vobis:qꝛ oĩig
qui iraſcitur fratri ſuo:reus erit iudicio. Et
æcodẽ modo dicit de alijs pᷣceptis. Tercio ad

legem ꝑtinet ad felicitatẽ hoĩes adducere.ve

rũtamen lex hũana nõ adducit: niſi ad felici
tatem politicã:que eſt tranquillus et pacin⸗
cus ſtatus ciuitatis in vita moꝛali. Sed ad

„ 1

iatn

naclere

nüpen

Fma

ſaicand

hard

Opert
henact

ur Joh
groiac

ſeopter

ſcedoan
geape⸗a
Oano
Cgeme
palaincl
ucinen
Noapen
Kapen
Pen
Urlet
Uuwrt.
Halero⸗
llionen

enn

Pbocden
hoatfign
Geeſbülh

fcielogn

Kwic
dirt
lertun
rivog
operan
chiho ſi
ſrupo⸗
ſlan
aperg
bon
hoſeh h⸗
Merwedt
honn
ibun
rco⸗
lammin
fftorn
blag
ſiarir
en
Caeri
is
llotes.
GS in⸗

4 j,
dni
Em
nlueni
Kanng⸗
iſinß
Dogoote
dict ⸗
kommiron
nogöͤlecri

önenide.

gisdeſe

um

ſdictphn⸗
llumick⸗
uenitlahe⸗
Nianininii
aansiten

oeſn

wri n
pbiden
ano eun⸗
n
11n
ttlit
Mun

loen

ns
niln,
inütcia⸗
onnech:
iinsl
Btoor
itinge
im ⸗
hy,
herch
don
Kenne⸗
ben e
cico
Lcrcon
aulen,
iutii

a/

ä
ð

. —
22ððẽðÿ

felicitatẽ que poſt hanc vitam babetur oꝛdi
nat lex diuina:quia felicitas illa nõ habetur
niñi per gratiaʒ ſui ꝙ; dicit᷑ ad Roma.vi.ca.
gratia deivita eterna. hanc aũt gratiã lex mo

ſaica nõ dabat ſed ad ipam diſponebat.pꝛo⸗

pter qð dicitur ad Hebꝛe. vij. ca. NHem inem
ad perfectũ adduxit lex. Sed hanc ꝑfectio⸗
nem a chꝛiſto dandã expectabat ſᷣm ꝙ ſcribi
tur Jobannis.i.ca.Lex per moiſen data eſt
gratia etveritas per ieſum chꝛiſtum facta eſt
Pꝛopter quod ſaluatoꝛ in pꝛincipio euange
lice doctrine dicit Hatthei. iiij. Penitentiã
agite apꝛopinquabit enim regnum celoꝛum
Quarto ad legem pertinet veritatẽ plane ⁊ lu
cide tradere.cuiꝰ ratio eſt.quia lex pꝛeponi᷑
multitudini intelligẽda et ſeruanda. in mul
titudine autem ſunt plures deficientes inge

nio:et pauci ſubtiles ⁊ ingenioſi:ꝓpter quod

lex que multitudini pᷣponitur debet veritatẽ
plane ac lucide tradere. In hoc autẽ inueni

tur lex humana defectiua:quia ibi inueni⸗
untur multe obſcuritates⁊ perplexitates:qð
patet per legũ multitudinẽ et varietatẽ ⁊ mu
tationem:⁊ aliquarum arrogationẽ.vt patet

intuenti iura canonica et ciuilia. Similiter

in hoc deficit lex moſaica:quia in velamini⸗

bus et figuris tradidit veritatẽ de agendis ⁊

credibilibus:in cuius ſignũ moiſes velata

facie loquebatur ad populuʒ. vt habet᷑ Exo.
xxiiij.ca.ideo apoſtolus.i.ad Coꝛinth.x.ca.

dixit. O mnia in figura ↄtingebãt illis. Sed

lex euangelica in hoc inuenitur ꝑfecta qꝛ ve⸗
ritas quᷣe in veteri teſtamento latebat occul⸗
ta per euidentiaʒ facti ſacta eſt manifeſta. jn

cuius ſignum in paſſione domini quãdo my

ſteria noue legis fnerunt impleta. velum tem
pli ſciſſum eſt mediũ.vt dicitur Quce. xxiiij.
ca /ꝓpter quod dicit ſaluatoꝛ Joãnis.xvi.ve⸗

nit hoꝛa cũ iam non in parabolis loquar vo

bis. ſed palam de patre annũciabo vobis. p⸗
pter pꝛedicta quattuoꝛ dicitur pſalmo.xviij.

lex domini.i.lex euangelica:que ẽ domini no
ſtri ihu tpi immaculata.quia nullũ viciũ ꝑ⸗
mittit:cõuertens animas:quia actus interio

res anime pfecte oꝛdinat ⁊ diſi ponit. teſtimo⸗

niũ domini fidele:quia ad felicitatẽ pmiſſam
efficaciter perducit. ſapientiam pꝛeſtans par
nulis.quia veritatem omniba lucide tradidit
facit inſuꝑ ad huius legis dignitateʒ legiſiã
toꝛis excellentia. NHam pꝛeeſt omnibi qui le⸗
ges tulerũt.immo cũctis angelis ⁊ hominibo
ceteriſq; creaturis celi ⁊terre.vt enim tradit
Iſidoꝛus.v.ethimo.li.multi fuerũt legis au
ctoꝛes.nam foꝛoneus grecus:rex pꝛimus:le⸗
ges iudiciaq; conſtituit: ercurius terme⸗

giſtus pꝛimus leges egyptije tradidit. So⸗

lon pꝛimus leges athenienſibo dedit. Ligni

gsus pꝛimus lacedemonijs iura ex apollinis
guctoꝛitate cõfinxit. Huma pompilius qui

romulo ſucceſſit in regnum pꝛimus leges ro
manis edidit. Deinde cum populus ſedicio
ſos magiſtratus ferre nõ poſſet decem viros
legibus ſcribẽdis creauit. qui leges ex libꝛis
ſolonis:in latinũ ſermonem tranſſatas.duo⸗
decim tabulis expoſuerunt. YFuerunt autem

hi. Apius. Claudius. Genutius. Vecerius:

Julius. Manilius.Sulpitiꝰ. Sectiꝰ.Cu⸗
ratius. Romulus. Poſtumiꝰ. Supꝛadicti
tamen omnes domino ihu xpᷣo.nec in mini⸗
mo valent cõpari. Moyſes vero gentis he⸗
bꝛee pꝛimus omniũ diuinas leges ſacris lit
teris explicauit verũtamen qᷓ;uis vetus ⁊ no⸗

uũ teſtamentũ ſint a deo data. Tamen vetus

fuit datum mediantib angelis VUnde Actu.

vij. ca. Dtephanꝰ dicebat iudeis. accepiſtis

legem in diſpoſitone angeloꝝ. Sed nouum
teſtamentum dedit per ſeipᷣm xpᷣus deus pꝛo

nobis incarnatus ꝓpter quod Au guſti.in li⸗

de ſermone domini in monte exponẽs illud
HBatthei. v. Et aperiens os ſuum dicit.tũc
aperuit os ſuuʒ qui in lege veteri apiebat oꝛa
ꝓphetaꝝ. Et hoc ẽ quod ait apoſtolus ad he
bꝛos.i.capi. Multipharie multiſq; modiæ
olim deus loquẽs patribo in ꝓpbetis.nouiſſi
me dieb iſtis locutus eſt vobis in filio ques⸗

conſtituit heredem vniuerſoꝝ per quem fecit
ſecula. ¶ Becudum dubiũ fuit vtrum le⸗

gis euangelice debuerũt eſſe quattuoꝛ pꝛinci

pales ſcriptoꝛes.Et dicimus ꝙ ſic. Et hoc ꝓ

pter figuram ſacramenti:quia iſte quaterna

rius fuit in veteri lege multipliciter figuratꝰ

Pꝛimo in quattuoꝛ fluninibus de paradiſo

exeũtibus de quibus ſcribit᷑ Geneſis.ij.capᷣ

Secũdo in quattuoꝛ patriarchis pꝛincipali
bus.a quibus denominata eſt coꝛia thabeer

id ẽ ciuitas q̃ttuoꝛ q̃ antea dicebatur Ebꝛon

vt patz Joſue.xiiij.ca.Quia quattuoꝛ magni
patriarche ſunt ibi ſepulti cum vxoꝛibus.ſ.
adam eua: abꝛaam ſara:vſaac ⁊ rebecca.iacob
⁊ lya.Tercio in quattuoꝛ circulis arce teſta⸗
menti Cxoð.xxv.ca.Quarto in quattuoꝛ pe
dibus menſe pꝛopoſitionis. Exodi.xrv.ca.
Quinto in quattuoꝛ coꝛnibo altaris holocau
ſtoꝛum.Exodi.xxvij.ca. Sexto in quattuoꝛ
oꝛdinis lapidum rationalis. Exodi.xxviij.
ca. Septimo ĩ quattuoꝛ deambulatoꝛijs do
quattuoꝛ ventis moꝛtuos viuificãtibj.Eʒe⸗
chielis.xxxvij.ca. Nono in quattuoꝛ facieb⸗
que apparuerũt in rota vna. Ezecb kli e⸗

ritus eſt ſapientie ⁊ veritatis.

Declimo in quattuoꝛ fabꝛis coꝛnua bominũ

deijcientibus.ʒacharie.i.capᷣ. VUndecimo in

quattuoꝛ quadrigis per oꝛbem diſcurrenti⸗
bus. ʒacharie.vi.ca. Duodecimoiĩ quattuoꝛ
animalibus oculatis ãte ⁊retro. Apoca.iiij.
caꝗ.que requiem nõ habebunt die ac noce di⸗

centia. Sanctus ſanctus ſanctus dominus
deus omnipotens:cuiẽ honoꝛ: ⁊ gloꝛia in ſe⸗
cula ſeculoꝝ. Amen. ¶ Terciũ dubium fuit
vtrum beatus marcus euangelium ſcriben⸗
do potuit errare.Et ad hoc reſpondemus ꝓ
non.tum quia illud quod ſcripſua ſpiritu⸗
ſancto accepit.tum quia ⁊a petro apoſtoloꝛũ
pꝛ incipe multa didicit. Vñ de ipᷣo ita refert.

Hieronymus in pꝛologo in Marcũ Mar
cus euãgeliſta dei electus ⁊ petri ĩ baptiſma⸗
te filius.atq; ĩ diuino ſermone diſcipulus ſa⸗
cerdotiũ in iſrael agẽs ſᷣm carnem.leuita cõ⸗

nerſus ad fidem xpᷣi enan geliũ in italia ſcri⸗

plſit oſtendẽs in eo quid ⁊ generi ſuo deberet

⁊xpᷣo.hec Hieronymus. Ubi oſtendit beati

marci auctoꝛitatem cũ ad officium ſcribendi
euangelium dicit eũ a deo electuʒ ⁊aſſumptũ
inſuper ⁊ eum a petro eruditũ aſſerit: enarrãs
deinge ſtatum eius ante conuerſionem quia

ad ſacerdotes ⁊leuitas pertinebat ſcire pꝛete

ritas ſcripturas veteris teſtamẽti:que de xpᷣo
teſtimoniũ perhibent vt dicit Nicholaus de
lira in pꝛologo in Marcum. Dum itaq; cuʒ
petro romam veniſſet ⁊ petrus ibi euangeliũ
pꝛedicaret:rogauerunt fideles qui erant ro⸗

me beatum marcum:vt euangeliũ ad perpe⸗

tuam memoꝛiam deberet conſcribere. quod

ile fecit.ſcripſitq; euangeliũ grecoſſermone.

