dicit Criſo.duos latrones crucifixerũt iu⸗

dei vt eoꝝ ſuſpitionis fieret ꝑticeps.ſed nõ
ita euenit. naʒ de illis nil dicit᷑. chꝛiſti autem
crux vbiq; honoꝛatur. Reges diademata
deponentes aſſumunt crucem in purpuris

in diadematibus maximis immenſa vbiq;

Hnamd aur.
lncoz tps te
govkoi1.
bis maledie
ſalute inten

SLcoyt

ne duolit
niſträanch
Demonſtran

Manig
Beüng
hin

minü faciea
lanüdyol
oen hüani
cramentüp
diuerſitate
derieririi
derteriſiuns
ſgit erogi
xpodinis
os lotones
conigudi
ci ſanccier
enlanllin
lutſegino
gffityo. Ou
ereo Mio⸗
nnoyt Out⸗
hervbtel⸗
Gedct
Wdtüm
Ag vand
ſummnsit
nunmnerü p
ergbitei
buſohenn
kuiit.
puſſo,

.

iniofuitan
Moneſanimnis

Ge ſen

türee
Emghirg
ſiud deien
li bereti
upichkin

i
udtiüſmen

ndesne

inc ſena

Pecantihig
Räiegpnin
BDrutni
ANelensduir

Ergo hnde
Nogditidid

Kapaſagilng
Grekamen. Tien

Thincgoinoctio

5 „
ägducimu. N

K ug rineH

/
Curfed

ni Aein

Unolunnoalt
di i N,
ui)

ñõ

Nti cöene
iringfoiimn
nichuſinto

orisate

Ntin ig

enhigl
ſengmni
nusrNNN
“

uͦns ia

üittns
n

MPuimo ex pte anime.

terrqrũ crux emicat. Quantũ vo ad dei oꝛdi
natõʒ xpᷣs cũ latronibus crucifixus eſt. Pꝛi⸗
mo vt diẽ Hiero.ſuꝑ mattheũ. Sicut p no

bis maledictũ crucis factꝰ eſt xpᷣs.ſic ꝓ oĩm
ſalute inter noxios quaſi noxius crucifigit᷑
Dcdo vt ait ¶eo papa in ſermone de paſſio

ne. duo latrones vnꝰ ad dexterã alius ad ſi-

niſtrã crucifigunt᷑.vt in ipſa patibuli ſpecie

demonſtraret᷑ illa q̃ in iudicio ipius oĩim ho

minũ faciẽda eſt deſcriptio. Tercio ᷣm Hi⸗
lariũ duo latrones leue ac dextere affigunt᷑
oẽm hũani generis diuerſitatẽ vocari ad ſa⸗
cramentũ paſſionis dñni oſtendẽtes Sʒ qꝛ ꝑ
diuerſitatẽ fideliũ atq; infideliũ fit oim ſᷣm
Dexterã ⁊ ſiniſtrã diuiſio.vnus ex duob ad
Dexterã ſitus fidei iuſtificatiõe ſaluat᷑. Quis
igit᷑ excogitare poſſit q;ã ↄfuſionẽ paſſus ẽ
xpᷣs dũ viſus eſt denudat in cruce inter du⸗
os latrones pendere.pceſſerãt in eo tanta pᷣ⸗

conia laudũ dñica elapſa. diffuſa erat fama.
eiꝰ ſanctitatis atq; doctrine ⁊ miraculoꝝ no
men latiſſime erat vulgatũ. Poſtmodũ vero
velut ſeditioſus ⁊ blaſphemꝰpatibulo ſtabat
gffixus. Quare pᷣtereutes blaſphemabãt eũ
Dicæẽtes. Alios ſaluos fecit ſeipᷣm ſaluũ face⸗

re nõ pᷣt. Silr et latrones qͥ erãt crucifixi im

pꝛoperabãt ei.Et licet lucas dicat ꝙ vnꝰ ex
eis dixerit. Demẽto mei dñe ⁊c. Quare vi⸗
deret᷑ ꝙ nõ ambo ſʒvn blaſphemauerit. Zñ

Au gꝰ. dicit ĩ li. de ↄſenſu euãgeliſtaꝝ.q; poſ

ſu mus intelligere mattheũ poſuiſſe pluralẽ
numerũ ꝓ ſingulari.cũ dixit.latrones ipꝛo⸗
perabãat ei. Vel vt refert Hiero.pꝛimũ vterq;ʒ
blaſphemauit. deinde viſis ſignis vnꝰ eoꝛũ

credid́́iͦt.

Lapitulũ.iij.

Secuũdo ex ꝑte coꝛpis.

exrcio ex pte matris virginis.

eimo fuit paſſio xpᷣi acerbiſſima ex parte

ale. Ut eni inqt ſanctꝰ tho.iij. ꝑte.q.xlvi.ar.
vi.in rũſione ad quartũ argu.Doluit xpᷣs

amiſſione vite coꝛpoꝛalis q tante fuit digni⸗
tatis et pcipue ꝓpter vnionẽ ꝗꝛ coꝛpus iſtud
erat vnitũ diuinitati.qꝙ de eiꝰ amiſſione etiã

ad hoꝛã magis eſſet dolendũ q; de amiſſio⸗
ne alterius hoĩs ꝑ q;tumcũq; tꝑs. VUñ ph̊s

dicit in. iij. ethicoꝝ. O virtuoſus plus dili⸗

git vitã ſuã q;to ſcit eã eſſe melioꝛẽ.et tñ eam
exponit ꝓpter bonũ virtutis.Et ſũr xpᷣs vitã

—

¶ E paſſio xp̃ᷣi fuit acerbiſſim ex pte aĩie et
coꝛpꝑis et virginis matris.
Erciũ myſteriũ cõtemplandũ de flebii
paſſione ſaluatoꝛis nr̃i ieſu xpᷣi ðꝛ acer⸗
bitatis YFuit quidẽ paſſio illa acerbiſſima et
doloꝛoſa nimis ⁊ hoc ex triplici ꝑte.

ſuam maxime dilectã expoſuit ſpter bonum
charitatis.ſᷣm illud Jere.xij.c.Dedi dilectã .
alam meã in manibo inimicoꝝ eius. Doluit
etiã xpᷣs ꝓ peccatis oĩm hoĩm qͥ doloꝛ excef
ſit oẽm doloꝛẽ cuiuſſibet cõtriti.tũ qꝛ ex ma⸗

ioꝛi ſapietia ⁊ charitate ꝓceſſit ex quibus do

loꝛ cõtritionis auget᷑ tum etiã qꝛ ꝓ oĩm pec
catis ſimul doluit. VUt aũt iſta clarius intel⸗
ligant᷑ notanda ſunt hic tria theologoꝝ do⸗
cumẽta.Pꝛimũ ſ̃m tho.iij.pꝑte.q.xv.Et dñũO/s
Bonauen. in.iij.di. xvi. O aĩam in coꝛpe cõ
ſtitutã dupliciter cõtingit pati. Ano mõ paſ
ſione coꝛpoꝛali.Alio mõ paſſione aĩali.al
ſione quidẽ coꝛpali patit᷑ ꝑ coꝛpoꝛis leſionẽ.
Cũ eni aia ſit foꝛma coꝛpꝑis.cõſequens eſt q;
vnũ ſit eſſe aĩet coꝛꝑis.Et iõ coꝛꝑe ꝑturbato
aliquã coꝛpoꝛeã paſſionẽ.neceſſe eſt ꝙ aia
ꝑ accidẽs cõturbet᷑.ſ.q;tũ ad eẽ qd hʒ in coꝛ
poꝛe.Quia &̊ coꝛpus xpᷣi fuit paſſibile ⁊ moꝛ

tale. neceſſe fuit vt etiã eiꝰ aĩa paſſibilis eſſet.
Paſſione aũt aiali pati ðꝛ aia m oꝑatõʒ q
vel eſt ꝓpꝛ ia aĩe.vel eſt pꝛincipaliꝰ aĩe q; coꝛ⸗

poꝛis.Et qᷓ;uis etiã ſcõm intelligere et ſenti
re dicat᷑ hoc mõ aĩa aliqͥd pati.tũ ꝓpꝛijſſime
dicunt᷑ paſſiones aĩe ꝗffectões appetitus ſen
ſitiui qᷓ in xpᷣo fuerũt ſic et cetera q̃ ad naturã
hoĩs ꝑtinẽt. Sciendũ tũ ꝙq; hmõi paſſiones
aliter fuerũt in xpᷣo q; in nobis q;tũ ad tria.
Pꝛimo q;tũ ad obiectũ qꝛ in nobis plerũq;
ferunt᷑ ad illicita:qð nõ fuit in xpᷣo. Scðo

qtũ ad pꝛincipiũ.qꝛ hmõi paſſiones frequẽ

ter in nobᷣ pᷣueniũt iudiciũ rõis. Tercio q;tũ

ad effectũ.qꝛ in nobis qũq; hmõi motus nõ
ſiſtüt in appetitu ſenſitiuo ſed trahũt rõnem
qõ in xp̃o nõ fuit.qꝛ motꝰ naturaliter hiani
carni ↄueniẽtes.ſic ex eiꝰ diſpoſitõe in appeti
tu ſenſitiuo manebant qꝙ rõ ex his nullo mõ

impediebat᷑ facere q̃ͥ ↄueniebãt. Gecunduʒ

docu mentũ eſt iuxta ſnĩiaʒ Johis damaſce⸗
ni. O magnitudo doloꝛis pᷣt dupli ↄſidera⸗
ri. Eſt eni magnꝰ doloꝛ: 4 magis eſt natu-

rã patiẽqᷣ. Sʒ eſt maioꝛ q eſt ̊ naturã ⁊ ↄtra

voluntatẽ. Maioꝛ igit᷑ fuit doloꝛ in xp oq;i
cęteris patiẽtibo in hac vita qꝛ magis fuitꝰ

naturã patiẽꝶ eo q cũ coꝛpꝰ fuerit optie ani

me illi ↄueniẽs vt pᷣdictũ eſt aia maxie dolu⸗
ꝓ it in ſeparatõe ab illo. Si vero ↄſideref ma
gnitudo doloꝛis ſᷣm ꝙ ðꝛ ↄtravoluntatẽpa
tientis.hoc eſt dupliciter. HNã eſt volũtas na

turalis et voluntas rõnalis. Pꝛimo mõ fuit
maximus doloꝛ in chꝛiſto. Secundo modo
nõ fuit doloꝛ in chꝛiſto.quia nunq; fuit mar
tyr ita infoꝛmatus charitate qui moꝛi deſi⸗
deraxret ſicut chꝛiſtus. Exquo vt dicit Alex.
in. iij.ſumme. Delectatio erat in voluntate

„

vt eſt rö. Et paſſio in volũtate vt eſt natura.
Quare in eadẽ aĩa erat doloꝛ ⁊ gaudiũ. Nec
doloꝛ ſuꝑueniens diſcõtinuauit gaudiũ.nec
doloꝛ intenſus fecit gaudiũ eẽ minꝰ ꝑfectũ.
Nã doloꝛ paſſionis in xp̃oꝛ gaudiũ fruitio
nis nõ ſũt affectões orie.qꝛ nõ ſunt reſpectu

eiuſdẽ. nec oĩno eodẽ mõ inſunt eidẽ Terciũ

documentũ ꝙ xpᷣs ſiłerat viatoꝛ ⁊ ↄpꝛehen⸗
ſoꝛ.ita ꝙ nec viatoꝛis cognitio ĩpediebat cõ
pꝛehenſoꝛis cognitõʒ.nec affectio affectionẽ

Et illud fuit ĩ xpo ſingulare ꝓpter officiũ me

diatoꝛis q̊ debebat experiri ⁊ diuina? hũana

Vñ ſiẽ ſimul⁊ ſemel poterat ꝑfecte ↄuerti ad

Deuũ et cõuerti ad nos ita ꝙ vna illarũ cõuer

ſionũ alterã nõ impediebat nec retardabat.
Sic potuit aĩa xpᷣi ſiłet ſemel gaudereĩ deo

et cõpati coꝛꝑe ſuo ita ꝙ nec doloꝛ a gaudio
nec gaudiũ a doloꝛe pateret᷑ aliquã diminu⸗

tionẽ ſiue remiſſionẽ. Si aũt aliquis q̃reret

quõ potuit xpᷣs ſimul eſſe viatoꝛ ⁊ ↄpꝛehen⸗
ſoꝛ cũ viatoꝛi cõpetat moueri ad finẽ btitudi
nis ↄpꝛehẽſoꝛi aũt in finẽ qeſcere q̃ ↄuenire
eidẽ nõ pñt. Rñdet ſanctꝰ tho.iij.ꝑte.q.xv.
O impoſſibile eſt moueri ad finẽ et qͥ eſcere ĩ
finẽ ſᷣm idẽ.ſed ſᷣ m diuerſa nihil phibet. Si
cut aliqͥs hõ ſimul eſt ſcies qᷓ;tũ ad ea q̃ iam
nonit ⁊ addiſcẽs q;tũ ad ea qͥ nõ nouit.Qua
liter vero xpᷣs fuerit ſimul viatoꝛ ⁊ ↄpꝛehen
ſoꝛ ſm diuerſa pᷣt ſic intelligi Nã aliqͥs dicit᷑
viatoꝛ ex eo ꝙ tẽdit in beatitudinẽ.cõpꝛehen
ſoꝛ aũt ex hoc ꝙ beatitudinẽ obtinet.vᷣm illo
i.ad Coꝛint.ix.c. Sic currite vt ↄpꝛehẽda⸗
tis. Hoiĩs aũt beatitudo ꝑfecta cõſiſtit in aia
et coꝛꝑe. In aĩa quidẽ q;tũ ad id qð eſt ei ꝓ⸗
pꝛium. ſᷣm ꝙ mensvidet et fruit᷑ deo. In coꝛ
poꝛe vero ſᷣm ꝙ coꝛpꝰ reſurget głoſum et in⸗
coꝛruptibile.Fs aũt añ paſſionẽ ſᷣm mentẽ
plene videbat deũ.et ſic habebat beatitudinẽ
q;tũ ad id qð eſt ei ꝓpꝛiũ. Sed qᷓ;tum ad alia
deerat ei beatitudo. qꝛ et aia eius erat paſſi⸗
bilis ⁊ coꝛpꝰpaſſibile ⁊ moꝛtale Et iõ ſimul
erat ↄpꝛehenſoꝛ inqᷓ; tũ habebat beatitudinẽ
aĩe ꝓpꝛiã et ſimul viatoꝛ inq; tum tendebat in

beatitudinẽ ᷣm id qð ei de beatitudie deerat
¶ Scdo fuit acerbiſſima paſſio xpᷣi ex ꝑte

coꝛꝑis de hoc triplici rõne.
Pꝛuno rõne viuacitatis.
Secũdo rone generalitatis.
cio rõne dinturnitatis.
Pꝛimo roneviuacitatis. NHã vt dicit dñs

Bonauẽ.in.iij.di. xvi. Erat in xpᷣo maxima
cõplexionis eq̃litas et viuacitas ſenſus.vñ

qꝛ nullus potuit ei equari nec in eq̃litate cõ⸗
. lexionis nec in viuacitate ſenſus.Doloꝛ il⸗
lius fuit oĩm doloꝝ acutiſſimꝰ. Cõfirmat H

ad columnã ligatũ
fuit grauiſſima xp̃ᷣi rone diuturnita ꝭ. Hãli

pã dedit ĩ faciẽ in quã deſiderãt a ngeli pſ⸗
0

coꝛpꝰerat optie cõplexionatus.ex eo ꝙ coꝛr
illud fuerat firmatũ miraculoſe operatõe ſpi

ritꝰ ſcti. Sicut et alia q̃ ꝑ miracula facta ſũt
fuerũt alijs potioꝛa.vt Criſo. dicit de vino

in qð xpᷣs aquã cõuertit in nuꝑtijs. Et iõ in
eo maxie viguit ſenſus tactꝰ.¶ SGcðo ex ꝑte
coꝛꝑis fuit doloꝛiſſima xpᷣi paſſio rõne gene

ralitatis. A planta enĩ pedis vſq; ad verticẽ
nõ fuit in eo ſanitas.paſſus fuit in oibʒ mẽ⸗
bꝛis et in oĩbus ſenſibo. In capite paſſus eſt

pungentiũ ſpinarũ coꝛonã. arundis ꝑcuſſio
nẽ.⁊ capilloꝝ depilationẽ.in facie paſſus eſt
ſputa fetidiſſima alapaſq; deriſoꝝ.ĩ manib⸗

et pedibo paſſus eſt fixionẽ clauoꝝ.ĩ oꝛe paſ
ſus eſt amaritudinẽ felleati ⁊ mirrati vini.in

toto coꝛꝑe paſſus ẽ flagella verberantiũ illũ
Lercio ex ꝑte coꝛꝑis

cet abvtero virgis in q̃libet etate pauperevi

* tã gerẽs paſſionibo.laboꝛibo.vigilijs.pegri⸗
nationibo. pᷣdicatiõibo et hmõi ſanctũ ilud
coꝛpus expoſuerit.verũtũ in vltimis chari⸗

tate feruẽtiſſimꝰ voluit plus ſolito laboꝛio⸗
ſiſſimis penis inſudare. Hã qͥ nta feria ꝑata

cena poſt eſum agni paſcał lauit pedes diſci
puloꝝ añ pedes illoꝝ genuſlecus. Ibi mirũ

in modũ ſemetipᷣm affſixit.dũ tetigit ꝓdito⸗
rẽ.dũ illũ a ſuo pciõ q;tũ in ſe fuit ſtuduitre⸗
uocare.dũ exoꝛnatiſſimo ſermõe ꝓ ſuo traſi

tu diſcipulos cõfoꝛtauit. Deinde hymno di:
cto ad montẽ oliuarũ ſe ↄtulit.nõ petijt locũ

quietis.nõ intrauit aliquã domũ. ad locũ ſe
cõtulit oꝛõis vſq; ad noctẽ mediã oꝛauit ad

pfeʒ. ꝓpter vehemẽtẽ aĩ anxieratẽ ſanguineꝰ
ſudoꝛ: carnẽ virgineã madefecit. Irruerunt

poſt h in eũ turbe furetes et ceperunt ipᷣm.li
ganerũt manꝰ innocẽtis q̃ tactu ſuoviuifico
infirmos curauerãt. CPoſuerũt ⁊ in collo fu⸗
nẽ violẽter trabẽtes agnũ illũ mãſuetiſſimũ
nemini vnq; nocuit. Duxerũt eũ ad annã
oceꝝ cavphe coꝛã q̊ crudelit᷑ ſeruꝰ vnus ala

cere. aufu gerũt ab eo diſcipłi er.et ipᷣe ſolus
abſq; ↄſolãte erat ĩ medio eoꝝ qͥ ꝓcurabãt

ejrꝰ moꝛtẽ. A doino anne pceſſit ligatꝰ tanq;

latroꝛ ſeditioſꝰad domũ cayphe.Ibi falſas
accuſatões audiuit.ibi multiplr̃ velut reus
a põtifice coꝛã alijs ſenioꝛib fuit examinatꝰ
Ibidẽ tandẽ derelictꝰ in manꝰ miniſtroꝝ vſ
q; mane iniurias.ↄtumelias. blaſphemias.
clamoꝛes.pcuſſiones.deriſioneſq; paſſus eſt
O ieſu fili dei bñdicti.O ſaluatoꝛ pijſſime.⁊

qͥs tibi nõ ↄpatiat᷑qͥs tã ferreꝰ tꝗue ab hũa⸗
ercio fuit

nitate alienꝰ. vt nõ ↄpungat.

ſctũs Tho. iij. pꝑte. q. xlvi. dicẽs. rus m

obbicins

Pligebatn

ſcbatvirtt
flitüge⸗
virginem
xös düpen
cocepltiur
tnbi/n
mntplomg⸗
Sptenten⸗
ſſolictudi⸗
botenunutt
Ptunnisfli
dintſinen
denceiicc
ligiſhmno
crce audicb⸗
ſaminconen
ocopnen
Virnnirg⸗
wenpeerte
hgiiro
ſoſcetoolo
de r morirr
Noneſig
mdunihifil
eTunrdin
oniord⸗
Alſnoſioa
ſoftiopelc-
Ghriad
eſchera⸗

(Meſican

, Cemih
e nmidi⸗
Mhl necena
helmnmeſodo
mieſnſenebe
Uhitieraſc
unwepali
gartptiape
geiyemen
lanoneren

hhlinſe
(Dernode
nnngeheie

nagöuft
mgtepgeen,
epe ſeſ
Anruhnſi
adderin
* Uön
tigtſofig
R
usſfitucht;

Nnqenit
MWlnisanſ,

Aitnlig
gir ui
midner in
Mtmimunrun
nmni

Mor n

baanepenper

Muts
ias Jon

itnigr ch

nſeinnſunn
Nnlir
Ni ntitin
nm ſnor
Cunull. in,
Nen orilſic

girtince

Uünimn
uamiti

rinii⸗
icant
an,inihi

Gtlgnt

Lcerbiſſima paſſio xpi er gte matris vi

ſcebat v

nr H

Diligebat naq; matrẽ ul amo⸗

at eq ab eterno.iũ qꝛ ſatis diſtincte cogno

„

—.——

virginẽ matrẽ q; ecõuerſo Reco gitabat ergo
xpᷣs dũ pendebat in cruce q;ta charitate ipᷣm
cõcepit in vtero dũ dixit.Ecce ancilla dñi fi
at mihi ſᷣmverbũ tuũ.Quãto amoꝛe nouem
mẽſibo ipᷣm geſtauit.q;ta leticia ipᷣm peperit.
q;ta pietate pãnis inuoluit.pauitq; lacte.qᷓ;

ta ſollicitudine ad egyptũ deduxit.quãto la⸗

boꝛe nutriuit.q;ta dulced ine mentis et oꝛis

tot annis fili mi aſſerẽs illũ vocauit.Et hec
ola xpi mentẽ ad mr̃is amoꝛẽ inflammabãt.

deinde ĩſpiciebat eã de cruce meſtã.facieſqua
lidã.ſparſo crine lugẽtes oculos leuantẽ ad
crucẽ.audiebatq; vocẽ illiꝰ flebilẽ ⁊ doloꝛo⸗
ſam ingementẽ.O fili mi bũdicte. O lumen

oculoꝝ meoꝛũ.o agne ma nſĩ uetiſſime. o va⸗ 8⁸
virtutũ ⁊ gre. video te patientẽ in crucet aĩq
mMeaꝗpter te patit᷑ ĩ meo coꝛꝑe.video clauos

foſſa eſt doloꝛis aculeo.O fili mi quis mihi
det vt moꝛiar tecũ. Quid faciã q̊ me vertar:

cõfodiẽtes manꝰ et pedes tuos.et aĩa mea cõ

Ad quẽ ↄſugiã. Tu mihi pr. Tu mihi fra⸗

ter. Tu mihifilius charꝰ eras. Tu mee deli ꝙ mote fuerũt vt venirẽt et vngerẽt coꝛpus

ieſu ex pietate ⁊ beniuolẽtia q̃ ad xpᷣm afficie

tie. Tu mee diuitie. Tu oẽ bonũ meũ. Heu
me dolentẽ oꝛbatã filio dulciſſimo. filio ſan
ctiſſimo.ſilio ſapientiſſimo.filio amoꝛoſiſſi i⸗
mo.filio pulcerrimo. filio floꝛẽtiſſimo. His

et hmõi querelis pulſabat aures filij mr̃ illa

ſanctiſſima. Quare xpᷣus et ſi nõ oꝛe poterat

coꝛde ſic aut ſiłr rñdere aſſerẽs illud Jere.xv

ca. Ve mihi mr mea qre genuiſti me virũ ri⸗
xe.virũ diſcoꝛdie in vniuerſa terra. Nõ fene
raui nec fenerauit mihi quiſq;. O ẽs maledi⸗
cũt mihi. Itaq; ex mr̃is aſpectu atq; ↄpaſſio

ne immẽ ſo doloꝛe. mens illa pia benigniſſi⸗
mi tieſu feriebat᷑. Et vndiq; abundabãũt in eũ
anguſtie ⁊ afflictões.ex quarũ vehemẽtia cũ
clamoꝛe valido emiſit ſpiritũ. Depꝛecemur
ꝗ euũ vt pꝑticipes nos efficiat paſſiõis ⁊ moꝛtꝭ
ſue:ita vt meritis ipᷣiꝰ habeamꝰ vitã illã quã
ſua moꝛte recuperauit.iĩ q̃ regnat gloꝛioſus
ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ. Amen.
Benna decimuſoctauus de gloꝛioſa re⸗
ſurrectõe ieſu xpᷣi q̃ ſufficientiſſime humano

generi declarata fuit.

tvirtutes eiꝰ qᷓ; iſa cognoſceret ᷣtutes
filij.tũ qꝛ capacius erat coꝛ xp̃i ad diligendã

£☛☚

Drrexitnon eſt
pic. Verba ſant angeli ad mulie⸗
.res deuotas loquẽtis oꝛiginali⸗
ter Marẽ.xvi:c. et in euãgelio hodierne ſo⸗

lennitatis ſolacuit redemptoꝛi nr̃o dño ieſu
xpo ita luculenter ſuã reſurrectionẽ hoĩbus
reuelare vt nemo deinceps dubitare qᷓat ibßmn
eẽ regẽ glie.oĩm creaturaꝝ celi ⁊ łre dim at⸗
ꝙ; immoꝛtal vite largiſſimũ donatoꝛẽ. HotꝗA
qppe fecit nobis viã celeſtis regni vt reſi urgeſ
adimplenit nos leticia cũ vultu ſuo. Quia ve
ro in leciõne ſcii eua gelij deſcribit᷑ illa q̃ mu
lieribo pijs ad monumẽtũ eũtibo de xpo iã ſu
ſcitato facta eſt declaratio. Ideo ad eruditõ,z
nram de manifeſtatõe xpᷣi reſurgẽtis aliqᷓ de
curremꝰ.Coõſiderabimꝰ aũt illã pᷣcipue q́;tũ
ad tttrſa. D
Nuno eßtum ad mulieres.
ecundo q;tum ad angelos.
Rele kum ad diſcipulos.
Hualiter xpᷣi reſurrectio manifeſtata fuit
mlierib deuotis viſit ntibo monumentũ.
N„ „ (Lapitulum pꝛimu.
Rimo ↄſideranda eſt maniſeſtatio re⸗
uurrectõnis xp̃ᷣi q́ũ ad mulieres de qͥb
ðꝛ. ꝙ cũ pparaſſent aromata venerũt ad mo
numentũ.vbi tria ſunt dubia declarãda.

——

ſꝛimũ quare venerũt.
DSecundũ qũ venerũt.
rciũ ad quid venerüt.
¶Pꝛimũ dubiũ q̃revenerũt. Ad qð dicimꝰ

bant. Maria nãq; magdalena miłta ſuſcepe
rata xpo bũficia. Ab ipa eiecerat ſeptẽ demo

nia. Soꝛoꝛẽ ſuã marthã a fluxu ſanguinis li
berauerat. Fratrẽ ſuũ laʒarũ qᷓ̃triduanũ ſu⸗

ſcitauerat. eãq; ſy dulcit᷑ excuſauerat tã gpo

phariſeũ qͥ dicebat ißam immundã ꝙ apud

ſoꝛoꝛẽ qᷓ dicebat eã ocioſam. qᷓ; apð indaq; e=
ꝓdigã appellabat. Maria aut.ſ. lagcobi mino
ris mr̃.et maria ſalome.iſ.ſiũlia xpᷣm tãq; nepo
tẽ tenerrime diligebãt. Hã Anna tres bhabu
it viros.ſ. Joachim. Cleophã.et Salome.?
de iſtis tribo viris habuit tres marias quas
duxerũt tres viri.ſ. Joſeph. Alpheus.⁊ Ze

bedeus. Maria q̃ nupſit ioſeph pepit xpᷣm

vgo imaculata quẽ de ſpũ ſctõ ↄcep
ria q̃ nupſit alpheo habuit Ittuoe tllog. io
ſeph iuſtũ.iacobũ minoꝛẽ.ſimonẽet iudam.
Mariavxoꝛ zebedei duos habuit filios. Ja
cobũ maioꝛẽ et Johannẽ euãgeliſtã. Iſte
mulieres nõ leuitate ducte ſʒ amoꝛe ſctõ deui
cte emerũt aromata vt venietes vngerẽt coꝛ⸗
pus illud qð in ſepulcro exaĩe iã reliquerant.

QDuantũ aũt ad h̊ͥ amendari merito dñt. qnmm
yirtuoſam amiciciã ad xpᷣ̃m ſe hr̃e monſira⸗

runt. Pauci q e ſunt qͥ amicũ diligũt ĩ vita

cũ vt ĩ plurib accidat veriſficari illud ouidij

dictũ li.ij.de ponto. Uulgus amicicias vti⸗
litate ꝓbat.Paucioꝛes inueniunt᷑ qͥ amicos
diligut in moꝛte. Quinimmo ꝑſepe filij pa⸗
rentibo aduerſant᷑.vxoꝛes viris et viri vxoꝛi
bus dũ ſalutẽ impediũt moꝛientiũ.aut negli
eter illã ꝓcurãt. CRauciſſimi vero reꝑiri pñt
à diligãt poſt moꝛtẽ. Quare q libet moꝛtuuſ
dicere pᷣt ilud pᷣs.O bliuioni datus ſum tã⸗
q́; moꝛtuus a coꝛde. Iſte aũt mulieres pᷣſtan
tiſſime xpᷣm dilexerũt ĩ vita.qꝛ ſequebant᷑ eũ
pᷣ̃dicantẽ.vt patʒ Luc.viij.ca. Dilexerunt in
moꝛte qꝛ ſociauerũt eũ in cruce pendentẽ.vñ
Jo.xix.dicit᷑. Stabant aũt iuxta crucẽ ieſu
mr̃ eiꝰ et ſoꝛoꝛ mr̃is eius maria cleopheꝛ ma
ria magdalena. Dilexerũt inſuꝑ poſt moꝛtẽ
iõ vnguẽta parauerũt ⁊ ad ſepulcrũ dñi ꝓpe
rarũt. Sed pleriq; querũt.Cur virgo ſacra⸗
tiſſima pᷣ ceteris xpᷣm dilexit nõ viſitauit ſe
pulcrũ! ibe mulieribo.
demus ꝙ hoc potuit eẽ multiplici de cauſa.
Pꝛima eſt qꝛ paraſceue et ſabbato tm̃ fleue⸗
rat ꝙ pᷣ nimia debilitate ſubſiſtere nõvalebat
Vnñ ſᷣm Bernar.opoꝛtuit ꝙ de loco paſſio⸗
nis inter manꝰ diſcipuloꝝ tãq; ſemiuiua ad
domũ ꝓpꝛiã deferret᷑.Hinc Aug.in quodã

ſermõe inqͥt. Illa q pe pia mr immani dolo⸗

re exulãs et pectoꝛa delicata ↄtundẽs ita ipᷣa
viſcera oĩaq; fatigauerat mẽbꝛa vt iã virib⸗
deficiẽs vix ꝑuenire potuiſſet ad xpᷣi funus
Sca cã ⁊ pcipua fuit qꝛ ipᷣa ſciebat filium
die tercia reſurrecturũ. Hã ſi de ſua reſurre⸗
ctione diſcipulos crebꝛo fecerat certioꝛes qᷓ;⸗
to magis de illa cũ ſua digniſſima mr̃e ꝑſepe
cõtulerat. Iccirco pᷣſtulabat᷑ illũ auidiſſima
in loco oꝛõis.et foꝛte illa hoꝛa q̃ mulieres ci⸗
uitatẽ exiere.filiũ viderat vel colloquebatur
cũ eo. ¶ Scoõm dubiũ declarandũ. Qñ mu
lieres ad ſepulcrũ venerũt. Nã marcꝰ dicit.
Valde mane vna ſabbatoꝝveniũt ad monu
numentũ oꝛto iã ſole. Mattheꝰ vero ſcribit.
Veſpe aũt ſabbati q̃ luceſſit in ᷣᷣma ſabbati
venit maria magdalena et altera maria vide
re ſepulcrũ.Et Johes dicit. Una aũt ſabba⸗
ti venit maria magdalena cũ adhuc tenebꝛe
eſſent ad monumẽtũ. Et Lucas inqͥt. VUna

aũt ſabbati valde diluculovenerũtad monu
mentũ.Ad iſtoꝝeuidentiã pᷣmo notandũ.q

ſabbatũ in ſcriptura triplr̃ accipi conſueuit.
Aliqñ ꝓ tota ſeptimana. VUn ¶Quẽc̃.xviij.c.

Jeiuno bis in ſabbato.i.in ſeptiana. Aliqñ

accipit᷑ ſabbatũ ꝓ die ſeptima m illud E xo.
xx. Memento vt diẽ ſabbati ſctifices. Aliqñũ

ſumit p q cũq; die ſeptimanerũ iſtis noibuſ
numerabilib⸗ pᷣma ſcdᷣa tercia qᷓrta quita ſex
ta.ita ꝙ dies immediate ſequẽs ſabbatũ dice

nõ potuerũt

ilij cũ his tribo mulierib. Ad qð rã

reliqs, Scom notandu vt refett

guendũ xpᷣmvſq; ad veſperã diei ſequẽtis.qꝛ
ſolẽnitas ſabbati incepta erat ab hoꝛa ſepul
ture.in q̃ nõ licebat aliqd emere vſq; ad ve⸗
ſperã ſequẽtis diei.ſ.ſabbati de q̃ Jo.xix.ðꝛ.
Erat q pe ma gnꝰdies ille ſabbati.et tũc eme
runt aromata et pᷣparauerũt vt dicit Lucas
ꝓpter noctẽ de ꝓximo imminentẽ.ſʒ in mane
ſequẽti venerũt.Terciũ notandũ ſᷣm Augꝰ.
de ↄſenſu euãgeliſtaꝝ.q veſꝑa duob modis
accipit᷑. Uno mõ ꝓ fine dici et pncipio nociꝭ
Alio mõ ꝓ fine noctis ⁊ pncipio diei.et iſto
vltio mõ loquit᷑ mattheꝰcũ dicit. Neſpe aũt
ſabbati q̃ luceſcit in pᷣma ſabbati.Si vᷣo ve

limus dictũ matthei accipe pmo mõ tunc il⸗
lud qð dicit Veſpe aũt ſabbati. refert᷑ ad mu
lierũ pᷣparatõʒ.qꝛ tũcveſpꝑe ſabbativt pᷣdictũ

oeſt pᷣparauerũt ſe ad veniendũ.licʒ ꝓpter no⸗

ccẽ nõ veniſſent. Illud aũt qʒ dicit Johes.
Cũ adhuc tenebꝛe eſſent.Et illud qð diẽ̃lu⸗

cas. Aalde diluculo.Et illud qð dic marcꝰ

UValde mane. Intelligendũ ẽ ꝙ nõ mlieres
inceperũt iter eratvalde mane ſeu diluculũ ?⁊

tenebꝛe etiã erãt.qꝛ neq; ꝑfecte dies neq; ꝑfe

cie nox Sʒ cũ ꝑuener̃t ad monumẽtũ iã ſol
erat oꝛtus. Sol aũt pᷣt intelligi oꝛiri dupylfj.
Vno mõ pfecte qñ pᷣmo egredit᷑ ⁊ aparet ſu

per terrã.et ſic nõ accipit᷑ hic. alio mõ qñ lux
ei incipit apparere.ſ.ĩ auroꝛa cũ ab oꝛieteal⸗

beſcere incipit.vñ valde mane et tenebꝛe?⁊ di
luculũ ⁊ oꝛto ſole accipiũt᷑ ꝓ eodẽ¶ Terciũ

Dubiũ declarandũ.Ad qͥd mulieresvenerũt
Ad qð rñũdet᷑ ꝙ mos erat iudeoꝝ vngere coꝛ
poꝛa defunctoꝝ vt ↄſeruarent᷑ a fetoꝛe ⁊ pu⸗

trefactõe Iſte ; ſctẽ mulieres neſciẽtes q; coꝛ

pus xpᷣi coꝛrũpi nõ poterat illud ex deuotio
ne vngere decreuer̃t. Ad hoc aũt clariꝰ intel
ligendũ cõmemoꝛanda eſt ſnĩa doctoꝛis no⸗
ſtri Ricardi de media villa ĩ ſuo.iiij.di.xliij.

vbi ait. oĩa coꝛꝑa icinerabãt᷑ excepto coꝛ
poꝛe xp̃ᷣi? coꝛpevirgis mr̃is q̃ incinerata nõ
fuerũt. De coꝛꝑe xpᷣi certiſſimũ ẽ.de coꝛpoꝛe
mfj is credere piũ eſt. Sicut enĩ culpa oꝛigia
lis in aia inducit debitũ ſeꝑationis aĩe a ſuo

coꝛꝑe ꝓpter ſeꝑationẽ ſui a deo ꝓpt᷑ culpã ita
viciũ vomitis in carne inducit debitũ inci⸗
neratõnis eiuſdẽ.vñ ſicut oẽs ex debito pᷣter
xpᷣm moꝛtui ſunt vel moꝛient᷑ ita oĩb coꝛpo

ribus hũanis pᷣter coꝛpꝰ xpᷣi et matris ſue in

cineratio debet᷑. Quãuis enĩ btã virge pecca
tũ oꝛiginale ↄtraxerit vel ſi ab illo pᷣſeruata
fuerit ↄtrahere tñ debuiſſet.qua ꝓpter fuit in

a ſabati et ſequa ſcbs ſabbati et

atq eſtq

ſlnentin

porndele
qo Job⸗.Z
fecenis
nccopa
ronat
uhn
nluerond
mſomts
lloeis
Ncheitcſen
lunecnoti
unace

cdoin
eeill
uiſta

colponin

ſbito. d.

inainerb.

A

ſcheniri

Wbmotein

Wodaha
(ourn
encl
Nadinn
Hoſtion

Hotthe:
oſtiün

nonume/

iidomuic

dofnüiu

aſclhhe
lchrtie
nfäng⸗

aneilſol⸗

wememndnr
widakg

neſie

idei n
eſbongiin
rthr
menihinnu
otndift A,
whaduh es
Naicöregan
Dnapodigh
cidict. Nehi
Gor Sifen

cönomönN

bennigkadn
ſboentinödtd
üia 6
ga dict ⸗
Ciludgni,
Arsg;
miuna⸗
mitprnl
CAinöchin
ciddie
add
Smwiomment
iuue undn
,lut)l⸗
aid
Auderdanor
iitdmin
SL
iſvoinnan⸗
it anhd⸗

s6inaim

mitbe

miahugil
vgt aii
ulmn

de inci

ea debitũ moꝛiendi.tñ fomes in ean iun; ali
uẽ actum habuit. et ꝑ ſcdᷣam ſanctificationẽ
er fuit ſublatꝰ ab ea. Hoc vo qð dicit̃
leratõe coꝛpoꝝ cõi curſu nature ↄcoꝛ
dat qᷣ eſt ꝙ oĩa generabilia et coꝛruptibilia re

ſoluent᷑ ĩ id de q̊ facta ſunt. Hũana vero coꝛ

pPoꝛa de terra facta ſunt.ſic ptʒ Geñ.ij.c.Ob

qð Job.xiiij.ca.ðꝛ. Hemẽto q̃ſo ꝙ ſiẽiutũ

feceris me ⁊ in puluerẽ reduces me. Ea vero
in q coꝛpa reſoluunt᷑ hũana dicunt᷑ cineres
ꝓꝓpter antiquã ↄſuetudinẽ qũ moꝛtuoꝝcoꝛꝑa

2burebant᷑.Hõ fuit igit incinerabile ſiue in
pulueres reſolubile coꝛpꝰ xp̃ᷣi.qꝛ in illo vici

um fomitis nũq; fuit Et ſi obiceret᷑ ꝙ reſur

rectio eius fuit exemplũ reſurrectõnis nre.
debuit eſſe a cineribo. Rñdere poſſumꝰ q; re⸗

ſurrectio xp̃i fuit exemplũ reſurrectõis nr̃e.

tũ ad eiꝰ eſſentiã.ſ.a moꝛte in vitã nõ autẽ

G6ßtũ ad oia accidẽtia. Sʒ adhuc difficultas

oꝛit᷑ de illiſ à imminẽete iudicij tpe inuenien?
viui qͥ ſtatim moꝛient᷑ et reſurgẽt. quõ illoꝛũ
coꝛpoꝛa incinerabunt᷑ cũ incineratio nõ fiat

ſubito. Ad qð rñdet Ricar. O coꝛpoꝛa illa
incinerabunt᷑ ꝑ ignẽqͥ pcedet facieʒ iudicij.
Licet ergo mulieres in fide xpᷣi deficerẽt. tñ

vehemẽtiſſima erat pietas ⁊ deuotio ũlarũ qᷓ

nec timoꝛe iudeoꝝ nec terroꝛe militũ qͥ ad ſe⸗

pulcri cuſtodiã fuerãt deputati.nec inſuꝑ dit

ficultate rei retardabant᷑. qn ad coꝛpus xp̃i

vnguendũ oẽm diligẽtiã adhiberẽt. dicebãt

dQdii ad inuicẽ. Quis reuoluet nobis lapidẽę

oſtio monumẽti. Erat q pe magnꝰ valde

Batthe vero dicit. Aduoluit ſaxrũ magnũ

dQa oſtiũ monumẽti. AUbi ait Nico.de lira q;

monumentũ illud erat factũ ad modũ cuiuſ
dã domũcule in cuiꝰ mediũ erat ſepulcrũ. et

in domũcula erat qðdã oſtiolũ ad habendũ

H mento ⁊ ſedebat ſuꝑ illũ ⁊ q;cõgruũ fuit mu
lieribus apparere. ¶

monumenttit.
BSecundũ vtrũ idẽ angelus ſedit ſuꝑ lapidẽ

illuc ingreſſum. Sepulcrũ aũt erat clauſum

9

poſitõe et militũ deputatione.
Mualiter angelus amouit lapidẽ a monu

grãdis lapidis ad os aduolutõe.Sigilli ap

apitulũ ſecundũ.
Ecundo ↄſideranda eſt maniteſtatio
rreſurrectõis xpᷣi q;tũ ad angelos.vhi
tria ſunt dubia dedarandao.

Pimũ vtrũ angelꝰ amonit lapidẽ ab oſtio

qui ſegebat in derxtris. òð
erciũ vtrũ cõgruũ fuit angelũ mulieribus
ẽ
ſic apparere.

„

qꝛ natura coꝛpalis nata eſt n
a natura ſpũali ſᷣm locũ. Vñ et phi poſuerür

d primũ dubiũ ptʒ rñſio ex dictis mat⸗
thei q ait. Ecce terremotus factus ẽ magnꝰ
angelus aut dni deſcẽdit de celo et accedens

hec ille.ᷣm vero B

reuoluit lapidẽe ⁊ ſedebat ſuper eũ. Amotio
iſta et reuolutio lapidis facta fuit poſt xpᷣm
iã ſuſcitatũ vt oẽs doctoꝛes affirmãt. Cauſꝗ
vero huiꝰreuolutõis fuit vt vacuũ oſtẽderet
ſepulcrũ a quo clauſo xpᷣs reſi urgẽs exiuerat
Nec heſitandũ eſt ꝙ angelus potuitz moue
re terrã ⁊ reuoluere grandẽ lapidẽ.cũ ſit ſnĩa
Au guſtini in.iij.de tri.Et ſancti Tho.i. pte

g. cx. Et Hico.de lira ſuꝑ iſto paſſu matthei

X q;uis materia coꝛꝑalis nõ obediat ange⸗
lis ad nutũ ſʒ ſoli deo:qꝛ oĩs infoꝛmatio ma
terie vel eſta deo immediate vel ab gliq̊ agen

te coꝛpali:nõ aũt ĩmediate ab angelo. Cerũ⸗

t oĩa coꝛpa obediũt angelis ad motũ localẽ.
eſt moueri ĩmediate

ſupᷣma coꝛpa moueri localitera ſpũalibꝛ ſub
ſtantijs. Ad ſecundũ dubiũ dicendũ licet

matthe dicat angelũ ſedere ſuꝑ lapidem. et

marcus ſedere in dextris.tñ nõ eſt ↄtrarietas

qꝛ potuit eſſe ꝙ idẽ angelꝰ pmo viſus eit ſe⸗

dere ſuꝑ lapidẽ. poſtmodũ viſus eſt ſedere in
monumẽto. Uel ßm Aug'. de oſenſu euãge
liſtarũ. foꝛte fuerũt duo et matthe loquit de

yno marcus de alio. LQucasvero dicit. Ecce
ono viri.i.angeli apparẽtes in ſpecie viroꝛã
ſteterüt iuxta illas. Iſta apparitio potuit eſſe
poſt pꝛimã: ſecundã.dũ circũirent monumẽ

tü intrãtes et exeütes. poſtq; et dũ ſola mag⸗
dalena remãſit vt dicit Jo. et inclinata pi pi

ceret ad monumentũ.vidit duos angelos in
albis ſedetes. vnũ ad caput ⁊? vnũ ad pedes

vbi poſitũ fuerat coꝛpo ieſu. Facile eni eit an

gelis ſic apparẽtiba vt dicit Nico. de lira ſug
lucã. mutari de ſeſſione in ſtationẽ et ecõuer

ſo. Ad terciũ dubiũ dicimꝰ ꝙ ↄgrua fuit an

geli apparitio de qᷓ marcꝰ ſcribit pᷣcipue q;tũ

ad tria. Pꝛimo tũ ad aſpectũ qꝛ viderũt eu
iuuenẽ. Scdo q;tũ ad ſitũ qꝛ ſedentẽ in dex⸗

tris. ercio q́;ũ ad amictũ qꝛ cooꝑtũ ſtola
candida. Pꝛimo viderũt eũ mulieres iuuenẽ

ad innuendũ ſᷣm glo.qꝙ oẽs in etate iuueni⸗

li reſurgemꝰ. Et vt ſic familiariꝰ illas alloqᷓ⸗

retur inſtar angeli thobie.de qͥ ðꝛ thobie. v. c

E greſſus thobias inueit iuuenẽ ſtantẽ ſplẽ⸗
didũ ⁊ ꝗqſi pcinctũ ad ambulandũ. Scdo vi
derũt eũ ſedentẽ in dextriſ qdð ↄgrue factũ eſt
NHã vt inqt Bꝛego.in omel. Quid ꝑ ſiniſtrã

niſi vita pnᷣs. qd vero ꝑ dexterã niſi vita ppe
tna deſignat᷑. Quia & redeptoꝛ nr̃ i pũtis vi
te coꝛruptionẽ trãſierat recte angelꝰ q nũcia
re eiꝰ vitã ꝑhennẽ venerat in dextera ſedebat.
o Bedã coꝛpus xpᷣi ſic fuit in
bat plagam meridianam. Cercio viderunt

63

SW

enm coopertũ ſtola candida q;tũ ad amictũ.

Iſta aũt veſtis ſᷣm glo.nõ erat coꝛpoꝛea. ſed

quedã reſplendentia ex virtute ſpuali angeli

ad ſilitudineveſtis.Oe aũt ſic apparuit moꝛa
lis eſt rõ.qꝛ ſicut coloꝛ albo et candidꝰ eſt co⸗
loꝛ pulcerrimus ⁊ puriſſimꝰ.ita poſt reſur⸗
rectõʒ erimꝰ cãdidi ⁊ gloꝛioſi.vel vt Gꝛego.
dic in omel. Stola cãdida cooꝑtus apparu
it qꝛ feſtiuitatꝭ nr̃e gaudia nũciauit. Cãdoꝛ
eni veſtis ſplendoꝛẽ nr̃e denũciat feſtiuitatis
Ded pleriq; querũt cũ tã ex etate iuuenili qᷓ;
ex fulgoꝛe et luminoſa pñtia delectabilis et
iocũda fuerit angeli apparitio.quõ mulieres

timoꝛe cõcuſſe fuerũt. Ad q̊s ſacri doctoꝛes

rñdent ꝙ hec eſt dr̃a inter apparitõʒ boni et
mali angeli. Hã malus terret ⁊ nõ cõfoꝛtat.
Bonus añt ſubitaviſione terret tũ immedia
te cõfoꝛtat. Sicut patʒ de angelo qͥ apparuit
Danieli de q̊ ipe dicit.c.x. cũ ſtupefactus
eſſet ad viſionẽ angeli.angelꝰ cõfoꝛtauit eũ ⁊

dixit ſibi. Noli timere vir deſiderioꝝ pax ti-
bi cõfoꝛtare et eſto robuſtꝰ.Eodẽ mõ iſte an⸗

gelus bon' mulieres a pᷣncipio terruit ꝓpter
rem grandẽ ⁊ inſolitã tũ immediate cõfoꝛta

uit eas dicens. Nolite expaueſcere. ieſum q̃ri
tis naʒarenũ crucifixum. ſurrexit:nõ eſt hic.

S locus vbi poſuerũt eũ.

¶ e mulieres cõuenienter fuere nuncie rez

ſurrectionis que xpᷣm reſuſcitatũ viderunt.

Ettcur de petro fit ſpecialis menti.
A (Lapitulũ terciũ.
Ercio ↄſideranda eſt manifeſtatio re

ſurrectõis xpᷣi q;tũ ad diſcipulos qꝛ
ſubdidit angelus. Ite dicite diſcipu

lis eius et petro qꝛ pᷣcedetvos in galileã. vbi

—

tria ſunt dubia declaranda.

acta fuit ſpecial metio.

Pꝛimũ vtrũ fuit ↄuenies vt xpᷣi reſurrectio

lerunt.“

¶Agd pꝛin
fuerũt nücie reſurrectõis. Hã ſicut fuit oꝛdo
damnatõis et moꝛtis humani generis ſic de

ũ reſpondemꝰq; mulieres ↄgrue

buit eſſe oꝛdo denunciatõis reparatõis vite

et beatitudinis. Per myſteriũ nãq; mali an⸗

geli mulier fuit pꝛimꝰ nuncius moꝛtis ⁊ pec

cati.quãdo.ſ.dedit viro de pomo et comedit.

Mulier itaq; ꝑ myſteriũ boni angeli eſt pꝛi

mus nuncius vite et gratie.annuncians re⸗

ſurrectionẽ xpᷣi ꝑ quã redempti ſumꝰ et viui
cati. In hoc inſuꝑ erigit᷑ ſpes muliebꝛis ſexꝰ

ne de futura reſurrectne deſperet. Si enim
mulieres facte ſunt reſurrectõis nũcie. ergo

tt ipi cũ viris reſurget. Heq; andiendi ſunt

Augy.li.xxij.de

xliiij.vbi catholice tenet᷑.ꝙ oẽs reſurgẽ

̃ rgẽt. l. ed̃

viri in ſexu virili.mulieres in ſexu femineo.

? hoc exigit natura indiuidui et cõgruit ꝑ⸗
ectioni ſpeciei et erit occaſio laudandi ſapiẽ

tiã dei. Hõ enĩ oim indiniduoꝝ natura eun
gem exigit ſexũ.ſed natura quoꝛundã exigit

maſculinũ.⁊ quoꝛundã natura femineũ.Et
vt ibidẽ refert Augꝰ.ca.xvij. Mẽbꝛa femi⸗
nea nõ erũt accomodataveteri vſui ſed nouo

decoꝛi. quo nõ alliciant᷑ aſpiciẽtes ↄcupiſcen
cia q̃ nulla erit. ſʒ dei laudet᷑ ſapia atq; clemæ

tia.Et iterũ.nõ erit ibidẽ libido q̃ ↄfuſionis

cauſa eſt. nã pꝛiuſq; peccaſſent nudi erãt vir
et femina.vñ ⁊ poſt reſurrectionẽ nõ erit opꝰ
veſtibus ꝓ tegumento. ſed tm̃ ãmicti erunt
llumine ſicut veſtimento. ¶ Gecundũ dubi
um fuit.cur de petro facta eſt ſpecialis mẽtio

Ad qð dicũt doctoꝛes. Pꝛimo ꝓpter pꝛinci⸗
palitatẽ quã tenebat inter apłos.de qua ĩ ſuo

*„

ſermone plene dictũ eſt. Ideo tanq; pncipa-⸗
li dicit ꝙ ſibi denunciẽt. Secũda rõ Hiero⸗
nimi vt tolleret᷑ ab eo materia deſperatõnis.
qꝛ indignũ ſe iudicauit diſcipulũ dũ ter ne
gauit magiſtrũ. Sed ꝑ penitentiã veniã ob

tinuit et gratiã. Tercia rõ ſᷣm Bꝛego.in ome

lia.ad amouend ab illo verecundiã ⁊ erube
ſcentiã.nam ex eo ꝙ ter vocaliter negauerat
xpm cũ quo moꝛi ſe ꝓmiſerat.verecundaba
tur inter diſcipulos aparere. Subdiditau
tem angelus. Quia pᷣcedetvos in galileã.ibi

eũ videbitis ſicut dixit vobis. Iſta viſio nõ
fuit die qua reſurrexit. Sed qñ vndecim di⸗

ſcipuli vt refert mattheꝰ abiere in galileã in
montẽ.ſ.thaboꝛ.vt dicit Nicolaꝰ de lira.ibi
vbi tranifiguratus fuerat coꝛã pauciſ.petro
Seoömcur! . ſ.iacobo et iohãne.cõpletã reſurrectionẽ ſuã
Terciũ vtrũ he mulieres xpᷣm a moꝛtuis ii diſci⸗
. Kvidernunnt. pulis. VUñ ꝓbabiliter credit᷑ ꝙ illa fuit mani

manitſeſtauit vniuerſaliter oĩbus ſuis diſci⸗

feſtatio quã deſcribit apłs.i.Coꝛint.xv.ca.

Deingeyiſus eſt pluſq; quingentis fratribꝰ
ſimul. Matthe tñ nõ expꝛimit niſi.xi. apo
ſtolos.qꝛ iudas erat moꝛtuus ⁊ iſti erãt pꝛin

cipales diſcipuli xpᷣi. Scoõm vero moꝛalem

intellectũ G alilea xpᷣo ſuſcitato recteↄgruit
MNam galilea interpꝛetat᷑ tranſfiguratio ſᷣm
Begdã et Bꝛegoꝛiũ in omelia.vt deſignet᷑ ꝗ;

in reſurrectõe facta eſt tranſfiguratio de moꝛ

talitate ad immoꝛtalitatẽ q;tum ad coꝛpus.

de paſſibilitate ad impaſſibilitatẽ q;tum ad

animã. de miſeria et penalitate ad eternã glo
riam et felicitatẽ qtum ad vtrũq;. Dum eni
Eps in hac vita crat voluntarie defect? nr̃os

qui dicunt illas in ſexu virili reſunectumas. unnmn

ſutts.⸗

nortaltati

aſn
ſgfirmit
ſe ctuine
inonncn
letinochn
neruſne
ehnaten
fotonemi
Hafſta

(henina

muſchunt
Nunluchl
dint eund
Ctoneturet
ſmagno
is actil
Riti
Adonuenn
Gasden
Krürent
Etcivo⸗
urhi
Vlttlnal
Aonqrin
ihalien
hcſeſun
fecnourra
Nndew
runtenm.
e oban
nauutdo
tbenmina.
hotenwent
litbeamin
deitgeioh
Rdirru
Woma
Godonc
tüͤtdiſc
magdale
giefut
batad fn
ſorerinch
Sone
noſaffia
inittot

Semnüdlt

mogee pend

whosdegit

Amie

6

nnin
Diäd.

Alier neg
ru vecnu
e. Blhdr
osilglii
ba Pnͤnl
eiim
nmri Alin
elnd
ienol en
Can cgionii
asuis ,

E uftinn.

tuna⸗
“

nẽ trãſmigramus.¶ Terciũ era
ille ſancte mulieres q bus angelus xpᷣi reſur⸗

aſſumes. patiebar qtum ad coꝛpus vefectũ
maoꝛtalitatis. q; tũ ad aiam paſſi

m vero 44 vtrũq; patiebat m ultiplicẽ miſe
et penalitatẽ qᷓ olia in reſurrectòe depoſi⸗

dinc AZeo papa in lermone inquit.

infirmitas in virtutẽ moꝛtatitas in eternita⸗
tẽ. cõtumelia traſiuit in gloꝛiã.Et vt Bꝛego.
in omel.refert. nos reſurrectõis eius gloꝛiã
leti videbimꝰ.ſi a vicijs in virtutũ celſitudi⸗
erciũ dubiũ eratvtrũ

rectionẽ manifeſtauit viderũt xpᷣm ſuſcitatũ
Et ꝙ ſic apparet ex dictis euangeliſtarũ. In
quit enĩ marcus. Surgẽs ieſus mane pꝛi⸗
ma ſabbati apparnit pꝛimo marie magdale⸗
ne a qua eiecerat ſeptẽ demonia. Et mattheꝰ
dicit. & audito ab angelo nouo de reſurre⸗

ctione exire cito de monumẽto et in timoꝛe⁊

in magno gaudio currẽtes nüciare diſcipu⸗

lis. Ecce ieſus occurrit illis dicens. Auete.
Ille aũt acceſſerũt et tenuerũt pedes eius &
adoꝛauerũt eũ. VUbi aduertẽduũ ꝙ poſtq; an q̊
