eundẽ ſermonẽ dicẽs. Hoc figuratũ fuit ĩ da
uid de qᷓ dicit᷑i. Re.xx.c. Cadẽs dauid n?

in terrã oꝛauit tercio.Et in da niele qͥ vt ſcri⸗

pitur eiuſdẽ.vi.c. Lribus vicibo ĩ die flecte⸗
vpat genua ſua. Sexta veritas ẽ de angeli ap
paritõe:de q̃ dicit AQuẽ.xxij.c. Aparuit illi
angeb de celo ↄfoꝛtãs eũ. Hoc figuratũ fuit
ĩ gedeone cui yt ſcribit Judic̃.vi.c.Apparu
it angelꝰ dicẽl. dñs tecũ viroꝝ foꝛtiſſime. Et
in Joſue cui dixit deꝰ Joſue. i. ca. CLöfoꝛtare
et eſto robuſtꝰ noli timere:qꝛ tecũ eſt dñs deꝰ

Et hoc pᷣdixit Daniel.x.cloquẽs in ꝑſona

xpᷣi. Tetigit inqͥt me quaſi viſio hoĩs:et cõ⸗

foꝛtauit me et dixit. noli timere pax tibi. con
foꝛtare et eſto robuſtus. ¶ Geptima veritas

eſt de ſan guinis ſudatione. Ait enĩ Lucas

xxij.ca. Factus eſt ſudoꝛ eius ſicut gutte ſan

irx. c. Veſtimẽtũ tuũ mixto ſanguĩe. Et Eʒe
chie. xvi.c. VUidi te cõculcari ĩ ſanguine tuo.
ecũdo paſſio xp̃ᷣi fuit in veteri lege ver

Peꝛima de iudeoꝝ ⁊ miniſtroꝝ ꝓſtratione.
Decunda de xpᷣ ligatione. S
Tercia xilla pcuſſione.
Nuarta de falſa teſtificatione.
Auinta de impia deriſione.

O6

guinis currẽtis in terrã. De hoc dixit Eſa.

bis ꝓphetarũ ⁊ figuris pᷣmonſtrata q;tũ ad
lius ꝓgreſſum in q̊ ponunt᷑ ſeptẽveritates

xix. ca. Baiulans ſi cẽ exiuit in eñ
diicit᷑ caluarie locus. Huiꝰ figure pᷣceſſit qũ

Sexta de crucis baiulatione.
tima de amara potatione.
ima verita ratione iudeoꝛũ

er miniſtroꝝ qͥ voluerũt cape Jeſum. de q ſic

ſequunt᷑ me cadent ⁊ infirmi erũt

Ag auit nt me cadent ? in
¶ Gecunda veritas de xpi ligatõne. de hac
dicit Jo. xviij. ca. Diniſtri iudeoꝝ ↄpꝛehẽ

derunt ieſum ⁊ ligauerũt cũ. Hoc figuratũ
fuit Indi.xv.c.in philiſteis qͥ ligauerũt ſam
ſonẽ. Et hoc ꝓphetauit Jere.c.xij.dicẽs. De

di dilectã aĩam meã in manu inimicoꝝ.Et

. „

Eʒechiel.iij.ca.dixit. Ecce data ſunt ſuꝑ te

vincula ligabũt te in eis ⁊ nõ egredieris de

medio co Cerci veritas de maxille ꝑ⸗
cuſſione.ſcribit enĩ Jo. xviij.c. Tunc vnꝰ al

ſiſtens miniſtroꝝ dedit alapã ieſu dicẽs. ſic

.

mñdes põtifici Figuratũ hoc fuit.iij. Re. xxij

ca. Qñ ſedechias rex pꝑcuſſit micheã ꝓphetã

in maxillã.Et ipᷣe micheas.v.ca.iſtud pᷣnun

ciauit. Sic ꝑcutient maxillã iudicis iſtael.
Etiterũ Sibilla quã ſuperiꝰ allegauim ait
Et in manꝰ impias infideliũ veniet. dabũt

gũt deo alapas inceſtis manib. Quarta

veritas eſt de falſa teſtificatione. vt eni refert
Math.xxv. ca. Nouiſſime aũtvenerũt duo

falſi teſtes qͥ et dixerunt.hic dixit. poſſum de

ſtruere templũ dei. Hoc pᷣuidit in ſpiritu da

nid cũ dixit in pᷣs.xxvi. Inſurrexerũt in me

teſtes iniqui:et mẽtita eſt iniquitas ſibi. Et
O ſeas.c.vij.ait.Ego redemi eos et ipᷣi locu
ti ſunt ↄ me mẽdacia.¶ Quinta veritas eſt
de impia deriſione. dicit nãq; Mat. xxvij.c.
Zunc expuerũt in faciẽ eiꝰ ⁊ colaphis eum
ceciderũt. Alij aũt palmas in faciẽ eius dede
runt dicẽtes ꝓphetiſa nobis xpe qͥs eſt qui te

ꝑcuſſit. Hoc ꝓphetatũ eſt:nã dauid in ps.xxi
ita in ꝓꝑſona xpᷣi loquit᷑. O ẽs vidẽtes me de⸗
riſerunt me locuti ſunt labijs et mouerũt ca⸗
put. Ezechiel aũt. xij. c. ita vaticinat? eſt. Fa
ciem tuã velabũt ⁊ nõ videbis terrã. Et SDi
billa de qᷓ paulo añ retulimꝰ ita ſequit᷑. Im⸗
purato oꝛe expuent venenata ſputa dabit ve

ro ad verbera ſimpliciter ſanctũ doꝛſumꝰ co

laphas accipiens tacebit neq́s agnoſcat qð
verbũ ſit. vel vñ veniat vt inferis loquat᷑ et
coꝛona ſpinea coꝛonet᷑ipᷣa enĩ inſipiẽs gens
deum tuũ nõ cognouiſti ſed ſpinis eũ coꝛo⸗
naſti ⁊ hoꝛridũ illi fel miſcuiſti

*„ „- —

bi crucẽ exiuit in eũ qui

„

„

tähBKrulit abꝛaã ligna et impoſuit ſupꝑ ilaac filiſi

. ODBextave
ritas de crucis baiulatione.ait eni Johãnes

ſübeel
ggnuscn
ritnsdes
aur dee
lemnirtn.
ſhißs
meapota
lit re
henns
ſinchhet
terilege
ömma
yeritate⸗
Puimac⸗
Ccunc
Tand
ſm
inn
Gnd

r
iu o
dihume
ntalent
phen f
hüodeig.
otiunnos
loenkonn
fusgen
Wod
Woc
unsl
lhere
heyfe
ſbn
i hin
Munt
u wins
Atnanpen
Gauomer
ſpatiſune
ſinenen
lunn
lione Nen
oeenagn
wedenin
Pngieg
medſäin
deana
Fucne

—

eilheni
Ninäſe
unmſumrce⸗
n rgti
n ngie
rinfümiai⸗
öne debee
ndeor peche
Doe ſamni
igaumiin
miis de
luincon C
lunrle
rctens de
denacllep⸗
Duncwwn
n dis ſt
itii Ken
wicheiphei
zindcist
ürenct d
e meni
wenerürde⸗
Lipoſſumn
tinſpirine
meraiüt un
„
guitnoſb!
iesakiiild
nummich
MrEα⁰
uPA.
laisnul
duhen
dasnN
noni,
unt 471
mnibe
ſnit
nudbi
dnſuma
o
ns aun
inis⸗
gen cur
ctun.
. 7
nue immer ⸗
*

gagnus qui poꝛtat᷑ ad victimã.

ſuũ. Pꝛedixit hoc etiã Jeremias. Ego quaſi
eptia ve
ritas de amara potatõe deq̃ mat.xxvij.c.di⸗
citur. Dederũt ei bibere vinũ myrratũ cũ fel

le mixtũ. Hoc expᷣſſit dauid loquẽſin ꝑſona

xpᷣi pᷣs.lxviij.Dederũt in eſcã meã fel ⁊ in ſiti
mea potauerũt me aceto. Et hoc inſuꝑ pᷣdi⸗
xit Jeremias Trenoꝝ.iij.c. Recoꝛdare pau
pertatis ⁊ BigcAsrs i.afflictõis mee ab⸗

ſinthij et fellis.¶ Cercio paſſio xpᷣi fuitĩ ve⸗
teri lege verbis ꝓphetarã et figuris pᷣoſtenſa
qᷓ;tum ad eius terminũ in quo ponunt᷑ ſeptẽ
veritates.
P ꝛima eſt de crucifixione.
Secunda de clementi oꝛatione.
ercia de veſtimentoꝝ diuiſione.
Quarta de flebili lamentatione.
LNuinta de mtiũ blaſphematlone.

Dexta de ſpiritus emiſſione. —

eptima de planctu et cõpaſſione.
ꝛima veritas ponit᷑ Luce.xxiij.c. vbi di
citur. Crucifixer̃t eũ. Hãc expᷣſſit dauid ĩ pᷣs
xxi. Foderũt inqͥt manꝰ meas et pedes meos
dinumerauerũt oĩa oſſa mea. Que verba vt
vt aſſcrit Lactantiꝰli.iiij. nõ de ſe locutꝰ eſt
ꝓpheta. Fuit eni rex ⁊ nũqᷓ illa perpeſſus eſt:
ſpũs dei ꝑ illũ loquebat᷑ qͥ erat illa paſſurus
poſt annos mille ⁊ quinquaginta.tot enĩ col
ligunt᷑ anni a dð vſq; ad crucẽ xpᷣi.Et ʒacha
rias ꝓpheta.xij.capi. ita dixit. Aſpicient ad
me quẽ cõfixerũt. Et idẽ.xiij.c. Que ſüt iſte
plage in medio manuũ tuaꝝ ⁊ dicet his pla⸗
gatus ſum in domo eoꝝ qͥ me diligebãt.i. di
ligere debebant. ¶ Bcda veritas ð pia or̃o
ne vt enĩ refert lucas.xxiij.ca. Pꝛo crucifixo
ribꝰoꝛauit dicẽs.pater ignoſce ilłqꝛ neſciunt
quidq faciũt. Hocclare pᷣdixit Eſaias ca.liij.

Ipſe inquit ꝓ tranſgreſſoꝛibꝰ oꝛauit.(¶ Ler

tia veritas de veſtimentoꝝ diuiſione de qua
ait mattheus.xxvij.ca. Diuiſerunt veſtimen
ta eius mittẽtes ſoꝛteʒ.quod a dauid pᷣs.xxi.
apertiſſime fuit pꝛedictum.Diuiſerunt ſibi
veſtimenta mea ⁊ ſuper veſtem meã miſerunt
ſoꝛtem. ¶ Quarta veritas de flebili lamenta
tione.vt enĩ ſcribit mat.xxvij.ca. Clamauit
voce magna dicens. deus deus meus quare
me dereliquiſti. Et de hoc pᷣdixit dauid ĩ pᷣs
xxi.qui ad litterã intelligit᷑ de chꝛiſto vt ple⸗
ne dixi in ſermone de paſſione in quadrageſi

—

mali nro¶ Quinta veritas de pᷣtereuntium

P aſp enarone oij enĩ Mat. Pꝛetereuntes
blaſphemabãt eũ mouẽtes capita ſua ⁊ dicẽ
tes.ſalua temetipᷣm ſi filius dei es deſcende
de cruce.Hoc Jere.ca.xx ꝓphetauit dicens.
Factus ſum in deriſum tota die oẽs ſubſan⸗

nabant me audiui enim cõtumeliam multo⸗
rum et terroꝛẽ in circũitu exta veritas
de ſpiritus emiſſione.vt ſcribit᷑ Johis.xic.
et Luẽ.xxiij. Inclinato capite emiſit ſpiritũ
Et hocvtiq; ſic pᷣdixit Eſa.ca.liij.radidit
in moꝛtẽ aĩaʒ ſuã. eptima veritas eſt de
planctu et cõpaſſione.Dictũ quippe fuit vir⸗

gini gloꝛioſe a Symeone iuſto. vt ptʒ Luc.

in.i.ca. Tuã ipᷣius aiam ꝑtranſibit gladius.
qð impletũ fuit dũ filiũ vnigenitũ in cruce
pendentẽ amariſſimis q̃relis defleuit. Hoc

ꝓphetauit Jere.ix.ca.dicens. Vox lamenta⸗

tionis audita eſt de ſyon.et Zacharias.xij.c.

q ait. Plangent eũ et dolebũt ſuꝑ eũ vt dole

ri ſolet in moꝛte pꝛimogeniti. Sed obſtina⸗
tiſſimi iudei pᷣallegatas ꝓphetias de xpᷣo in⸗

telligi debere ſua malicia negãt q̊s tñ facile

cõuincere poſſumꝰ ex verbis Rabi moyſi qͥ

in libꝛo directõnis ꝑplexoꝝ ait. O ẽs ꝓphete

nõ ſunt locuti niſi ad dies meſſie. Aeruntñ

ne diu cõtendamus cũ ipᷣis afferamus in me
dium E ſaie ꝓphete vaticinia qͥ de xpᷣo ꝓ ge⸗
neris humani ſalute paſſuro luculentiſſime
eſt locutꝰ. Nã ca.ix.poſtq; pᷣdixit chꝛiſtũ vẽ
turũ deũ et hoĩem. ſubdidit.Et faciꝰ eſt pꝛin
cipatus ſuꝑ humerũ eius.ſ.crucẽ ſibi baiulã
do ꝑ quã ptãtes aereas debellauit. et regnuʒ
ſuũ potẽter intrauit.ſᷣm illud Luce vlti.ca.

O poꝛtuit pati xpᷣm ⁊ reſurgere a moꝛtuis:⁊
ita intrare in gloꝛiã ſuã Et.liij.ca.inqͥt. Dñe
qͥs credidit auditui noſtro.i.paſſionis xpᷣi
myſterio qð ego ⁊ alij ꝓphete audiuimꝰ a ſpũ

ſancto. Et brachiũ dñi cui reuelatũ eſt quaſi

dicat paucis.Et aſcendet ſicut virgultũ co⸗

ram eo.ſ.chꝛiſtus coꝛã deo pr̃e.et ſicut radix

ſcʒ ſurſum fructificãs de terra ſitiẽti.i.de vir

gine nõ humectatavel fecundata humano ſe

mine ⁊ nõ eſt ei ſpẽs neqʒ decoꝛ.ſ.in paſſione
et vidimꝰ eũ et nõ erat aſpectus ⁊ deſideraui
mus eũ deſpectũ ⁊ nouiſſimũviroꝝ.virũ do
loꝛũ et ſcientẽ infirmitatẽ et q̃ſi abſconditus
vultus eiꝰ ⁊ deſpectus.ſ.pᷣ verecũdia.vñ nec
reputauimꝰ eũ vere languoꝛes nr̃os ipᷣetulit
et doloꝛes nr̃os ipᷣe poꝛtauitet nos reputaui
mus eũ q̃ſi lepꝛoſum ⁊ ꝑcuſſum a deo ⁊ hu⸗
miliatũ. Ipᷣe aũt vulneratus eſt ꝓpter iniqui
tates nr̃as et attritus ꝓpt᷑ ſcelera.diſciplina
pacis noſtre ſuꝑ eũ.et liuoꝛe eius ſanati ſu⸗

mus. oẽs nos qᷓ̃ſi oues errauimꝰ vnuſqͥſq;
in viã ſuã declinauit et dñs poſuit in eũ iniqͥ

tatẽ oĩm noſtrũ. Confundant᷑ itaq; iudei re⸗
pꝛobi qͥ paſſionẽ xp̃i deridere ſolẽt.et inſpici⸗
ant pᷣterea q̃ dicta ſunt ꝙ ob nullaʒ aliã cãm
in nationes diſꝑſi ſunt cum obpꝛobꝛio abie
ctione et ignominia niſi qꝛ xpᷣm dñm cruci⸗
C.⁊ h

fixerũt. Nos vero qui xpᷣiani ſumus pio effe
ctu colamus eũ qui nos ꝑticipes efficiat re⸗
gni celeſtis in quo gloꝛioſus triumphat de⸗
us et hõ ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ Amen.
¶ Sermo ſeptimus de iocundiſſima nati⸗

uitate ſaluatoꝛis noſtri dñi ieſu xpᷣi filij dei

et virginis gloꝛioſe.

eſt nobis et filiꝰdatus eſt nobis
E ſaie ꝓphete vaticinãtis de xpᷣo

Sonuit vor leticie in terra noſtra vox exul
tationis aduenit. Auditũ eſt verbũ ſuaue oĩ
iocunditate repletũ. Jeſus chꝛiſtus filiꝰ dei
in bethleem iude de virgine natus eſt. Jubi

late deo omnes hoĩes mundi et laudate no⸗

men ſanctũ eius. Ad hanc ſpiritualẽ haben
dam leticiã inuitat cunctos ſancta mater ec⸗
cleſia q̃ verbis vtitur ſancti Leonis pape in
ſermone de natiuitate dicẽtis. Saluatoꝛ no
ſter hodie dilectiſſimi nat?eſt gaudeamꝰ. Ne

q́ᷓ; enĩ phas eſt locũ eſſe triſticie vbi natalis

eſt vite q̃ cõſumpto moꝛtalitatis timoꝛe inge

rit nobis de ꝓmiſſa eternitate leticiã. Nemo

ab huius alacritatis ꝑticipatione ſecernit᷑.
vna cunctis leticie cõmunis eſt ratio. Quia
dñs noſter ieſus vpᷣs moꝛtiſ peccatiq; deſtru
ctoꝛ ſicut nullũ a reatu libeꝝ repperit ita libe
randis oĩbus venit.Exultet ſanctus qꝛ ap⸗
pꝛopinquat ad palmã. Gaudeat peccatoꝛ qꝛ
inuitatur ad veniã. Animet᷑ gẽtilis qꝛ voca
tur advitã.hec ille. Vt ergo excitent᷑ oĩm coꝛ
da et hauriamus aquas in gaudio de fonti⸗
bus ſaluatoꝛis. In pñti ſermone de ſingula
ri colendiſſimaq; xpᷣi natiuitate dicemus.de
qua ꝓpheta Eſaias pᷣdixit verba ꝓpoſita. In

quibo tria pꝛincipaliter cõtemplari debemꝰ.

uns aiſtum naſcentenn.
Becundo virginẽ parturiente.
Tercio viſionẽ aſpparentem.
Per paruitate coꝛpoꝛis xpᷣtet qualiter xpᷣs
aſſumpſit carnẽ de materia nobis cõfoꝛmi et
de humilitate ipᷣiꝰ naſcẽtis reſpectu tꝑis lo⸗
ci et habitaculi. apitulũ pꝛimũ.
Rimo cõtemplari debemus xpᷣm na
ſcentem.in quo mente pia cõſiderare
licet ad hec tria. S
ꝛimo ipᷣius paruitatem.
BGecundo cõfoꝛmitatem.
Tercio humilitatem.
¶ ꝛimo cõſideremꝰ chꝛiſti naſcẽtis parui⸗
tatem.qꝛ natꝰ eſt hñs coꝛpus paruulũ ſicut

ceteri infantes qñ naſcunt᷑. Abi aduertẽdũn

ſm teologoꝝ doctrinã. x coꝛpus xpᷣi in ſua

Aruulus natus

Ddño noſtro verba ſunt iſta ca.ix

conceptione fuit in inſtanti foꝛmatũ et q;tũ
ad perfectionẽ mẽbꝛoꝝ et partiũ ipᷣius ꝑfecte
oꝛ ganiʒatũ. VUñ Gꝛego.dicit.xviij. moꝛaliũ
Angelo nunciãte ⁊ ſpũ adueniente mox ver⸗
bũ in vtero mox intra vterũ verbũ caro. Et
Aug'.in li.de fide ad petrũ.Firmiſſime tene

et nullatenꝰ dubites nõ carnẽ xpᷣi ſine diuini

tate in vtero virginis fuiſſe cõceptã pꝛiuſqᷓ;
ſuſciperet᷑ a verbo.Et magiſter in.iij. diſ.iij.
Verbũ nõ ſuſcepit niſi carnẽ foꝛmatã. Hoc

dauüt fuit ↄgruũ ſᷣm Bona. et tho. triplici ro⸗

ne. ¶ Pꝛima eſt ex ꝑte verbi aſſumẽtis.qꝛ nõ
debebat verbũ aſſumere ꝑtem humane natu
re ſed totã.et ita carnẽ ⁊ aiam q̃ nõ debet vni
ri niſi carni oꝛganiʒate.
virtutis operãtis.qꝛ virtus diuina oꝑat᷑ mi
raculoſe.hoc aũt eſt miraculũ ꝙ feĩa cõcepit
ſine viro. Ideo ad oſtenſionẽ potẽtie ſubito
foꝛmauit illud coꝛpus qð natura nõ pᷣt niſi
ſucceſſiue. ¶ Tercia rõ fuit ex pꝑte virginis

tõcipiẽtis q̃ ſtatim vt ↄſenſit repleta fuit ſpi
ritu ſancto ⁊ mr dei effecta.et qꝛ mater dei nõ

erat niſi eſſet deꝰ vnitus humane nature. iõ
ſtatim cũ ↄſenſit deꝰ hõ factus eſt. Coꝛpus
itaq; illð ſic foꝛmatũ a deo ꝑuũ fuit.vt mgr
dicit ꝙ obiectũ oculis vix videri potuiſſet.
Quantũ vᷣo ad q;titatẽ molis nõ ſtatim ꝑ⸗
ductũ eſt ſʒ ſucceſſiue tã in vtero qᷓ; extra.qð
cõueniens fuit ſm Bonauen.adhuc triplici
rõne.¶ Pꝛimo ꝓpter legis vniuerſitatis cõ⸗
ſeruationẽ.qꝛ deus nõ operat᷑ miraculis vbi
natura pᷣt oꝑari.Et qꝛ natura poterat coꝛpꝰ
illud ſucceſſiue ad ꝑfectã qtitatẽ adducere.
iõ nõ ſtatim ex miraculo cõpletũ fuit.¶ De⸗
cunda rõ ꝓpter fidei cõfirmationẽ vt.ſ.oſten⸗
deretur ꝙ habuit verã ⁊ nõ fantaſticã carnẽ.
¶ Zercia rõꝓpter humilitatis et charitatis
xpᷣi ↄmendationẽqͥ ꝓ nobis cũ excelſus deꝰ
eſſet tã ꝑuulusvideri voluit. Quis nã non
miret᷑ videre vagientẽ infantẽ inuolutũ pan
nis in cuna.de qͥ cãtat eccleſia illud Ambꝛo
ſij. Vagit infans inter arta cõditꝰ pᷣſepia mẽ
bꝛa pannis inuoluta virgo mater alligat et
manꝰ pedeſq; crura ſtricta cingit faſcia Crãſ
eamus o chꝛiſticole deuotõe ſuccenſi.trãſea⸗

mus cũ paſtoꝛibovſq; bethleem vt inueniamꝰ

infantẽ blandũ affabilẽ piũꝛ totũ deſiderabi
lem. Cõſideremꝰ paruitatẽ q̃ videt᷑ et adoꝛe
mus diuinitatẽ q̃ latet.qm̃ vt inqͥt leo papaĩ
ſermone feſtiuitat hodierne.Dilectiſſimi ve
rus veneratoꝛ eſt ⁊ pius cultoꝛ qͥ nec de incar
natione dñi aliqͥd falſum nec de deitate ali⸗

qu id ſentit indignũ.paris enĩ ꝑiculi eſt ma⸗

lum ſi in illa aut nature noſtre veritaſaut pa

terne gloꝛie negatur equalitas.

cða rõ ex parte

(Sund

Afta
006 ſeſnaa

ſomitnle.
fanobise
Ggliad h
ſanctkican
giens

one

Bandamt
cinſdeng
ccut

feuurnob
mißedi
ienbun
carodic

oyrtonn
opuimn

Vhienſal
uintchi
nortu
nlgietuee⸗
nriuenan

mlunrt
iioreq

enaruuir
Mniniru
ndasaſo⸗
Nariaſope
☚
NNäie
Wnd
NsD
Pyrde
1
ealtuni.

poſioin

gon in
Lor

lGie

Gunscſta

nidish
ſeſpeon
Puorepea

caundort
Cos
mon

Ndent
annign

depaſn

launnnon
ruminde
uratöeen
loanen

.

La tho ns

Men dunmen
n nödden
oap
usdiningoget

i incinn

ſonipoler in
Ommmm wöir
iter genngi
niitſeplen inß
Wageng din
bumme un i,
ſns c Cu
nuinin ,
von
ianlis
Custiſon
immhühnn
aAnr
nun igtt,
nttd
ſuentini
uinnenn,
Ptüdeſictt

—
=

catoꝛẽ.
exaltari.

Becuñndo reſpe

N¶Secungo coſideremus xp̃i naſcentis cö⸗
foꝛmitaté. Aſſumpſit quidẽ carnẽ de mate
ria nobis et nr̃e nature confoꝛmi.iuxta illud

ꝗpli ad Hebꝛe.ij.ca.Qui eniĩ ſanctificat et qͥ

ſanctificant᷑ ex vno oẽs.Fuit aüt hoc conue
niens vt dicit Bonauen. xij. diſt. iij. triplici
rõne.¶ Pꝛima rõ dicit᷑ iuſtificatõis ad ſer⸗

uandam rectitudinẽ iuſticie ſcõᷣm Anſel.vt

dem generis eſſet ſatiſfactoꝛ⁊ pᷣuaricatoꝛ

ecunda rõ dicit᷑ oſtenſionis.vt oſtende

retur nobis dulcedo miſericoꝛdie dei quoni
am ipe dñs qui ↄtemptus fuerat ab hoiĩe iſve
idem humano generi vniret᷑ in xpᷣo. ¶ Ter⸗

cia rõ dicit᷑ oꝛdinatõis.oꝛdinauit quippe de⸗

us vt totum genus humanũ deduceretur ex

vno pꝛimo Adam ꝓpter repꝛeſentationẽ illiꝰ

vniuerſalis pꝛincipij a quo omnia ſunt pꝛo

ducta. Rationibus ergo dictis conueniens
fuit vt chꝛiſtus carnẽ ſumeret ex materia ab

gagam deriuata. que tñ ab omni infectõne ins
munis fuit eo ꝙ nõ fuit in adam ſᷣm ſemina
lem rõnem cum nõ fuerit cõcepta ex ſemine
virili ſed myſtico ſpiramine. vt dicit ſanctus
tho.iij.pte.q.xxxi. VUnde leo papa in ſermo⸗

ne de natinicate inquit. Alienum quippe ab

hbac natiuitate eſt qd de oĩbus legit᷑. NHemo

mundus a ſoꝛde nec infans cuius eſt vnius
diei vita ſuper terrã. nihil in iſtaʒ ſingularẽ

natiuitatẽ ð carnis cõcupiſcẽtia trãſijt.nihil
de peccati lege emanauit. hec ille. Si aũt qᷓ⸗
reretur quare xpᷣs nõ aſſumpſit adã. Rñdet
dñs Boneuẽ. ꝙ hoc fuit ꝓter tria.¶Sꝛimo
VYpter deũ ꝗͥ nõ debebat aſſumere hoĩem pec⸗
cdo ꝓpter adãqͥ nõ debebat tñ̃
ercio ꝓpter humanũ genus.qꝛ
paſſio innocentis magis erat grata deo ꝓ re

ptione eius q́; hois peccatoꝛis.

litatẽ. Sicut enĩ humilis in foꝛma ſerui di⸗

gnatus eſt apparere: ita rex iſte angeloꝝ ⁊ bo
minũ dñs humiliter naſci voluit. Et hoc tri
plici reſpectu.

ꝛimo reſpectu tempoꝛis.
vei. —
rcio reſpecfu habitaculi.
Pꝛuno nat? eſt x̃s huili

lo ante oꝛtũ ſolis Marco tullio Cicerone ⁊

ta milia ciuiũ romanoꝝ.S
ſtrum in hiſtoꝛia ſcolaſtica. Juſſu ceſaris fa⸗
ctũ eſt vt oẽs hoĩes ad vrbẽ vñ traherẽt oꝛi⸗
ginẽ pꝑgerent et qͥlibet denariũ argenteũ q va
lebat decẽ numos vſuales.vñ et denariꝰ di⸗
cebat᷑ pꝛeſidi ꝓuincie traderet vt ſe ſubdituʒ

rcio cõſideremus xp̃ᷣi naſcentis humi

nat? eſt xp ter reſpectu tpis
qꝛ.ſ.tꝑe deſcriptõis vniuerſi oꝛbis.qñ vt lu.
cas refert ca.ij.Exijt edictũ a ceſare auguſto
vt deſcriptio hmõi fieret. hic ceſar auguſtus
Octauianus fuitqͥ ſᷣm Suetoniũ in libꝛsa
De.xij.ceſaribo et Eutropiũ natus eſt in vel⸗
letrano oppido de clariſſima familia octauio
rum in die illo q̊ rome in curia agebat᷑ de cõ
iuratõe catilline octauo kłas ſeptẽbꝛis pau⸗

Gayo antonio coſit ulib. Expfe octauio ſe⸗

natoꝛe:⁊ matre Accia nepte iulij ceſaris geni

ta ex iulia ſoꝛoꝛe q̃ nupſerat lucio balbo Hic
ſᷣm Oꝛoſiũ Eutropiũ Plutarcũ ĩ li.de vita

et obitu Ciceronis. Et in li. de vita et obitu
marci antonij. Et S

van Senecã in li. pmo li. de
queſtionibs natural b. Occiſo iulio ceſare

anüũculo eiꝰ ⁊ patre i adoptionẽ cũ ipᷣm in te
ſtamẽto reliquerit heredẽ ab Apollonia vbi
vacabat ſtudijs litterarũ reuerſus eſt. Et vt

inqͥt Pliniꝰ li.ij.de naturali hiſtoꝛia.Cũ vr⸗

bem intraret apparuerunt ſtelle circa ſolẽ ad

modũ coꝛone poſite. Regnauit ̃ᷣm Sueto⸗

niũ et eutropiũ annis quinq̃ gintaſex.duode

cim cũ marco antonio et marco lepido.et q̃⸗
dragintaquattoꝛ ꝑ ſe. Sedatis aũt oib bel
lis oꝛbẽ totũ ſuo ſubegit imꝑio cũctis inimi
cis et turbatoꝛibo romanoꝝ deuictis. Et vt

retert Solinus in libꝛo de mirabilib mũdi
Ts eius ſolũ repertũ eſt quo plurimũ ceſſa
uerũt arma et floꝛuerũt ingenia. In diebus
quidẽ illis inuenti ſunt in vrbe viri clariſſi⸗
mi.Oꝛatius. Flaccus. Uirgiliꝰ. O uidius.

Hacer. Catullusveronenſis.Pꝛopertius.

Terentius. Marro. Marcus tulliꝰ cicero.
Apollodoꝛꝰ. Valerius maximꝰ. Saluſtiꝰ.
et alij. Anno igit᷑ O ctauiani auguſti.xlij.Et

ab vrbe cõdita ſe ep tingenteſimo quinquage⸗
ſimo ſecũdo. nat eſt xpᷣs ieſus. Voluit enĩ
ceſar auguſtꝰ vn iuerſo pᷣſidens oꝛbi ſcire q̊t

H Paaumnee q̊t ciuitates quot caſtra q̃t ville q̊t

oĩes eſſent in toto oꝛbe.Et vt ſcribit Euſe

bius in li. de tpibus. Yactus eſt rome cenſus

Et inuenta ſunt in vrbe trecenta ſeptuagin⸗
cõm vero magi⸗

vnuſqſq; romano imꝑio ꝓfiteret᷑. Hã et nu⸗
mus imaginẽ pᷣferebat ceſaris et ſuꝑſcriptio

nem nois. dicebat᷑ autẽ ꝓfeſſio et deſcriptio
ſegd diuerſa ↄſideratõe. Pꝛofeſſio dicebat᷑ qꝛ
qlibet qũ reddebat cenſum pᷣſidi ꝓuincie po
nebat denariũ ſuꝑ caput ſuũ et ꝓpꝛio oꝛe ꝓfi⸗

tebatur ſe foꝛe ſubditum Romano imperio.
Vñ dicebat᷑ pꝛofeſſio.i.ꝓpꝛio oꝛe faſtio.et fie
bat hoc coꝛã omni populo. Deſcriptio autẽ
dicebatur qꝛ numerus eoꝝ qui cenſum capi
tis ferebãt certo determinabat᷑ numero ⁊ re⸗

digebatur in ſcriptis. Vt ergo dicit ſanctus
Tho. iij. ꝑte.q.xxxv. Quia xpᷣs venerat nos
in ſtatum libertatis reducere de ſtatu ſerui-

tutis. Ideo ſicut moꝛalitate noſtrã ſuſcepit
c iij

vt nos ad vitaʒ reduceret. Ita ſm Bedã eo
tpꝑe dignatus eſt incarnari q̊ mox natus cen
ſus ceſaris deſcriberet᷑ atq; ob noſtri delibe⸗
rationẽ ipᷣe ſeruitio ſubderet᷑. Et vt Grego.
inquit in O meł.Naſcituro dño mundꝰ de
ſcribit᷑ quia ille aparebat in S rne qͥ electos
ſuos aſcriberet ĩ eternitate. ¶ Secũdo chꝛi
ſtus humiliter natus eſt reſpectu loci qꝛ in
bechleem. Sicut ſcriptũ fuerat Michee. v.
ca. Et tu bethleem effrata paruula es in mili
tibus iuda. Ex te mihi egrediet᷑ dux qui ſit
Dñatoꝛ in iſrael et egreſſus eiꝰ ab initio a die
bus eternitatis. In bechleem ergo xpᷣs natꝰ
eſt. vt dicit ſanctꝰ tho.iij ꝓte.q.xxxv.quia fa
ctus eſt ex ſemine dauid ſcõᷣm carnẽ cui facta
fuerat ꝓmiſſio ſpecialis de xpᷣo. Et ideo in
bethleem de qua natus fuit dauid naſci vo⸗
luitvt ex ipᷣo loco ꝓmiſſio ei facta ĩpleta oſten
deretur.et hoc deſignat euangeliſta dicens
de ioſeph eo ꝙ eſſʒ de domo⁊ familia dauid.

Addit Gꝛego.in O mel.rationẽ myſticã di⸗

cens. Bechleem quippe domus panis inter⸗
pꝛetatur:ipᷣe nãq; eſt qui ait. E go ſum paniſ
viuus q de celo deſcendi. Locus ergo in q̊
xpᷣs naſcit᷑ domꝰ panis ante vocatx eſt:qꝛ fu⸗
turũ ꝓfecto erat vt ille ibi ꝑ materiã carnis
ꝗꝓpareret qui electoꝝ mẽtes in eterna ſatieta
te reficeret. Si autẽ aliquis q̃reret. Cur nõ
hieroſolimis aut rome natus fuerit. Rũdet
ſanctꝰ tho. ſicut dauid in bethleem natꝰ
eſt ita etiã hieruſalẽ elegit:vt in ea ſedẽ regni
cõſtitueret et templũ dei ibi edificaret. Et ſic
hieru ſalẽ eſſet ſimul ciuitas regalis ⁊ ſacer⸗
dotalis. Sacerdotiũ aũt xpᷣi et eiꝰ regnü pᷣ⸗
cipue ↄſummatũ eſt in eiꝰ paſſione. Et ideo
cõuenienter elegit bethleẽ natiuitati et hieru
roſolimã paſſioni totãq; ꝑ hoc hoĩm gloꝛiã
cõfutauit qͥ in ſuꝑbiã eleua nt᷑ ſi ex nobilib⸗
ciuitatibo oꝛiginẽ ducãt.XpC̃s ĩ ciuitate igno
bili naſci voluit ex nobili obpꝛobꝛium pati.
De roma vero dicit᷑ ĩ quodã ſermone Ephe
ſini cõcilij. Si maximã romã elegiſſet ciuita
tẽ ꝓpter potentiã ciuiũ mutationẽ oꝛbis ter⸗
rarũ putarẽt. Si filius fuiſſet imperatoꝛis
poteſtati vtilitatẽ aſcriberet. Sed vt diuini

tas cognoſceret᷑ oꝛbẽ tranſfoꝛmaſſe terrarum

pauperculã elegit matrẽ pauperioꝛẽ patriã.
Elegit aũt deus infirma mundi vt ↄfundat
foꝛtia. Et ideo vt ſuã poteſtatẽ magis oſten⸗
deret in ipᷣa roma q̃ caput oꝛbis erat ſtatuit
caput eccleſie ſeu in ſignuʒ ꝑfecte victoꝛie vt
exinde fides deriuaret᷑ vt vniuerſuʒ mundũ
Em ꝙ ꝓphetauerat Eſaias ca. xxvi. dicens.
Ciuitatẽ ſublimẽ humiliabit et cõculcabit
eam pes pauperis.i.xpᷣi greſſus egenoꝛũ.i.

toꝛis exponã.Et illud pᷣ

apoſtoloꝛũ petri et pauli.

ercio xpᷣs ſimiliter natus eſt reſpectu ba
bitaculi. Nã ꝓfectꝰ a naʒareth ioſeph cum
virgine gloꝛioſa in bethleem qꝛ pauꝑes erãt
inuenire nõ potuerũt hoſpitiũ. Sedvt mgr
dicit ĩ hiſtoꝛia ſcolaſtica: diuertere ad diuer⸗
ſoꝛiũ.Erat enĩ inter duas domos oꝑimẽtũ
habẽs ſub q̊ͥ ciues ad colloquendũ vel ad cõ
ueſcendũ diebus ocij vel ꝓ aeris intemperie
diuertebãt vbi foꝛte ioſeph aĩalibus ſuis bo
ui et aſino pꝛeſepiũ fecerat. VUel ̃ᷣm quoſdã
cum ruſtici ad foꝛũ veniebãt aĩalia ſua ibidẽ
ligabant. Et ideo ibi pᷣſepe cõſtructum erat.
O q; humilis erat habitatio illa de qua Hie

ro.ad marcellũ de vrbe ſecedendũ ita ſcribit

Quo ſermone qua orsſpelu ne⸗ tibi ſalua⸗
epe in quo infantu⸗
lus vagijt ſilentio magis qᷓ; infimo ſermone
honoꝛandũ eſt. Abi ſunt late poꝛticus.vbi
aurata laquearia.vbi domus damnatoꝝ pe
is et miſeroꝝ laboꝝ veſtite.vbi inſtar pala⸗
tij extructe baſiulice vt vile coꝛpuſculũ hoĩs
pᷣcioſius inambulet et quaſi mundo quicqᷓ;
nõ poſſit eſſe oꝛnatius tecta ſua magis velit
aſpicere qᷓ; celũ.bethleem.Ecce in hoc paruo
terre foꝛamine celoꝝ conditoꝛ foꝛmatus eſt.
Hic inuolutꝰ pannis.hic viſus a paſtoꝛib
hic demonſtratꝰ a ſtella.hic adoꝛatus a ma⸗

gis. Et in epła ad Euſtochiũ ait. Ille cuius

pugillo mundus cõcludit᷑ pᷣſepis cõtinet᷑ an
guſtia.O mira circa nos pietas ieſu benedi⸗
cti.O charitas inaudita.O hũilitas incar⸗

nati dei. naſcit᷑ hyemali tꝑe et nõ eſt illi locus

in diuerſoꝛio.inuoluit᷑ pannis et a ſola ma⸗
tre bñdicta et ioſeph ſuſcipit. Currecito ſide
lis aĩa:ingredere operimentũ illud.vagien⸗
cẽ infantẽ audacter alloquere.dic ei audienti
beniuolo.O rex regũ⁊ vniuerſe coꝛditoꝛ cre
ature. vis ne te ſimul cum matre et ioſeph ad
meã domuʒ recipiã vis vt aureã faſciã ad te
deferã.vis oꝛnamẽta ⁊ pᷣcioſa iocalia tibi tra
dam. vis vt famulos et ancillarũ ad obſequẽ
dum turbã adducã. vis vt matri que peperit
delicata cibaria pᷣparem. Visvt cuiuſcunq;
generis muſicoꝝ peritos modulatoꝛes⁊ ma

giſtros aduocem: et ſimilia. Statim audies

illũ reſpondentẽ tibi. Non ꝓpter tꝑalia veni

nõ iſta mihbi ſunt grata. Sed ſi mihi placere

cupis o aĩa mea imagie inſignita lar gire mi⸗
hi peccata tna atq; delicta.da mihi ↄpunctio
nẽ. da mihi lachꝛymas.da mihi cõuerſionẽ
et emendationẽ. deſcẽdi de celo vt hõ factus
ꝓ peccatis hoĩm ſatiſfaciã. Trigintatribus
annis laboꝛabo ſudabo cruciaboꝛ fame⁊ ſi⸗
ti vſq;quo affigar patibulo crucꝭ. Reuertere

-e f ä

Oemncun
ny
unn
Ciclinon
Pertnͤz
Cunditae.
minuns
Ubunde
ſanae
M a
ſmrkut
lcaſſE
Goitinuot

ſin Boe
E
Gnin
rv
cauſhe
legtin
Heimo⸗
amit
riſinin.
ſanrenn
ſeſciſmn
tpirgo⸗
htenſl
unoͤnſ⸗
cpit Caſt
Güſtiin
fuſmma
fuſani⸗
ſertge
hie dſſion
cunp
fine
füageo
echi
lunſetn

narhrndn
ochann
nng
Venmeuldinen
donosoinii
Mnendänu
wngmnane,
5Alhnsſusd,
1Aden aadi
uluſinhdi
cöſrnaungr.
bildeguh⸗
Vengiiantbi
einguoinkna⸗
infimoſenone
MRicls
sdamnr)
Awinſtrg⸗
cnſali h⸗
Larinborn
s uin,
Vouns,
ind⸗
Dhülspan
zanicklbws
misaMun
lrn
rientimgt
D
lrink.
umiunn
Ninrainag
thanetnit
Saun ui⸗
plumn
il
günc⸗ 9 H
ai⸗
n h ſe
tunmnhe
boꝛ famet⸗

G: Raum

ad me o peccatrix aĩa ⁊ ego ſuſcipiãẽ pondus
peccatoꝝ tuoꝛũ ꝓ quibus patri meo debitũ

ſoluã. Nõ enĩ veni vocare iuſtos ſed pecca⸗

toꝛes quos meis laboꝛibo et ꝓpꝛio ſanguine

redimere ſum paratus.

¶ Bepꝛiuilegijs virginis parturiẽtis qᷓ pe⸗
perit xpᷣm ſine coꝛruptõne:et abſqʒ doloꝛe et
ſuo lacte nutriuit.
—) apitulũ. ij.
( Ecundo cõtemplari debemꝰ de nati⸗
nuitate xpᷣi virginẽ parturientẽ. Data
ſunt q pe diuinitus virgini ſanctiſſi
mẽe m ſuo partu tria pꝛiuilegia.
Pꝛimum dicit᷑ doloꝛis immunitas.
Secundum virginitatis integritas.
cium vberum fecunditas. MU
ꝛimũ pꝛiuilegiũ exhibitũ virgini in ſuo
feliciſſimo ꝑtu dicit᷑ doloꝛis immunitas pe⸗
perit nãq; fuliũ ſine doloꝛe et cũ maxima iq;
cunditate.ſicut pᷣdixerat Eſa.xxxv.ca.Ger⸗
minans germinabit ſicut liliũ et exultabit le
tabunda. Nec audiendi ſunt illi qͥ dicũt ob⸗
ſtetrices fuiſſe ad obſequium virginis.quia
Hiero.aduerſus helindiũ ait. Nulla ibi ob

ſtetrix fuit nulla muliercularũ ſedulitas in⸗

terceſſii.Et mater et obſtetrix fuit.pannis in

gui inuoluit infantẽ ⁊ poſuit ĩ pᷣſepio. Que

ia Apocriphoꝝ deliramẽta cõuincit.
HBecundũ pꝛiuilegiũ virginis parturien
tis fuit virginitatis integritas.fuit enim in
partu virgo:qꝛ filiũ peperit remanẽte clauſo
clauſtro pudoꝛis. Uñ Aug'. in ſermone qui
legit᷑ in vigilia Epip hanie ait. Qui natꝰ eſt
pꝛimo ſine matre in celis hodie natꝰ eſt ſine
patre ĩ terris.O miracula.o pdigia frẽs cha
riſſimi.nature iura mutant᷑ in hoĩe.deus na
ſcitur. virgo ſine viro grauidat᷑. Morx viri
neſciã ſermo dei maritat. Simul facta ẽma⸗
ter? virgo:mater facta ſed incoꝛrupta.virgo
habens filiũ neſciens virũ. Semper clauſa
ſed nõ infecunda.Et in alio ſermone qui in⸗
cipit. Caſtiſſimũ marie virginis vterũ.Au⸗

guſtin? inducit virginẽ ſic loquentẽ. Poꝛta

facta ſum celi:ianua facta ſum filio dei. Illi
facta ſum ianua clauſa qͥ poſt ſuã reſurrectio
nem ingreſſus ẽ ꝑ oſtia clauſa.Oꝛitur tamẽ
hic difficultas. quia Gꝛegoꝛiꝰ in O mel. in

octaua paſce ait per hoc ꝙ ianuis clauſis ad

diſcipulos poſt reſurrectionẽ intrauit dñs

oſtendit coꝛpus ſuũ eſſe eiuſdem nature et at

terius gloꝛie.Et ſic per oſtia clauſa tranſire
videtur ad gloꝛiã coꝛpoꝛis pertinere.Coꝛpꝰ
autẽ chꝛiſti in ſua natiuitate nõ fuit gloꝛio⸗

ſum ſed paſſibile habes ſimilitudinẽ carnis

peccati yt apoſtoł? dicit ad Roma. viij. NlSÿ

go videt᷑ ꝙ exiuit ꝑ virginis vterũ clauſuʒ
Inſugꝑ nihil in illa ſancta natiuitate xpi eſſe

debnit per qð coꝛpus eius fantaſticũ apare

ret. Sed ꝑ clauſa tranſire nõ videt᷑ cõuenire
vero coꝛpoꝛi ſʒ fantaſtico.eo q; duo coꝛpoꝛa
ſimul eſſe nõ poſſunt. Nõ ergo debuit ex ma
tris vtero clauſo coꝛpus xpᷣi pdire.¶ Rñdet
hiſ ſanctꝰ Tho.in.iij.parte.q.xxviij qui
dam dixerũt xpᷣm in ſua natiuitate fubtilita⸗
tis dotẽ aſſumpſiſſe qñ exiuit de clauſo virgi
nis vtero ⁊ dotẽ agilitatis qũ ambulauit ſic⸗

cis pedibo ſupꝛa mare. Sed meliꝰ dicenduʒ

eſt ꝙ oĩa iſta facta ſunt miraculoſe ꝑ virtutẽ
dininã. VUñ Augꝰ.dicit ſuꝑ Johannẽ. Mo
li coꝛpoꝛis vbi diuinitas erat oſtia clauſa nõ
obſteterũt. Ille quippe nõ eis apertis intrare
potuit quo naſcẽte virginitas matris inuio
lata ꝑmanſit.Et dioniſius dicit in quadam
epiſtola. ꝙ xpᷣs ſuper hominẽ operabat᷑ ea qᷓ
ſunt hoĩs et hoc demõſtrat virgo ſi uꝑnatura
liter cõcipiens et aqua inſtabilis terrenoꝛũ
pedũ ſuſtinẽs grauitatẽ. autẽ obijciebaf᷑
ꝙ tranſire ꝑ clauſa nõ cõuenit coꝛpoꝛi vero.
Dicẽdo ꝙ ita voluit xpᷣs veritatẽ ſui coꝛpis
demõſtrare ꝙ etiã ſimul eiꝰ diuinitas decla⸗
raret᷑.Et ideo permiſcuit ima humilib. Uñ
vt coꝛpus eius verũ oſtenderet᷑ naſcit᷑ ex fe⸗
mina. Sed vt eiꝰ diuinitas innoteſceret na⸗
ſcitur ex virgine.Talis enĩ partus decet de⸗
um vt Ambꝛoſiꝰ dicit in hymno natiuitatis
ciũ pꝛiuilegiũ virginis ꝑturiẽtis xpᷣm
fuit vberũ fecunditas.Ex miraculo qͥ ꝓpe fa
ctũ eſt vt virginis vbera lacte quo infantulũ
alerent replerent᷑. Ob qð eccleſia cantat. Ja⸗
centẽ in pᷣſepio ſola virgo lactabat vbere de
celo pleno. Excita coꝛ tuũ o fideł aĩa et mẽte
ſollicita ad locũ natiuitatis ꝓficiſcere. Con⸗
templare ibi virginẽ oĩ ſanctitate oĩ virtute
oĩ deniq; venuſtate decoꝛã. Inſpice mentis
oculis media nocte dũ ꝑtus iꝑs inſtaret illã
oꝛantẽ lachꝛymantẽ pᷣ deuotòne et exultantẽ
in deo ſalutari ſuo.Et cũ ſumma iocũditate
ſupꝛa fenũ abſq; doloꝛe abſq; coꝛruptõne vt
pᷣdiximus filiũ parere vagientẽ. Illũ ſtatim
vt natus eſt adoꝛat. Vñ eccleſia dicit.virgo
quẽ genuit adoꝛauit.O ſi poſſemꝰaudire ver
ba ſiue coꝛpoꝛis ſiue mentis ipᷣius virginis
in qua lumen gratie refulgebat ꝓfecto ſimul
cũ ipᷣa totis viribo grãs diceremus altiſſimo
deo. Poterat virgo illa iacenti filio ſupᷣ fenũ
dicere. O deus meus ⁊ oĩm cõditoꝛ rerũ. O
angeloꝝ⁊ hoĩm gloꝛia.O immoꝛtalis ⁊ ſem
piterne rex celi ⁊ terre adoꝛo te humili coꝛde
et benedico tihi qui vt ſaluũ faceres populũ

tuũ de me bodieverus hõ naſci dignatus es

Factus es mihi filius ſm aſſumptã naturã

quẽ pr̃ ſibi coequalẽ genuit ab eterno. Bu⸗

ſcipiã te reuerẽter ⁊ dulciter amplexaboꝛ. Nõ

deero infantiã tuã fouere et in bus valeo ti
bi neceſſaria miniſtrare.Paſcã te lacte meo ?
pauꝑculis pannis inuoluã.Aeuabat eũ ⁊ in

ter ſacra vbera ↄſtringebat. Co llachrymãti⸗
bus oculis caput ſanctiſſimũ ⁊ faciẽ deoſcu

labat᷑. et mẽbꝛa pãnis inuoluta faſcia ſtricta
cin gebat.indeq; ad pᷣſepiũ reclinabat.vnge⸗
batr coꝛ illud virgineũ balſamo ⁊ melle incre
dibilis gaudij dũ tãta miracula experiebat᷑.

Ded humilitatẽ pauꝑtatẽ ⁊ penalitatẽ filij
ploꝛãtis aĩo voluẽs gaudiũ vertebat ĩ luctũ.

¶ De paſtoꝛũ electõe qbus natiuitas xpᷣi eſt

oſtenſa ab angelis ⁊ de fide ac deuotõe illoꝝ
xpᷣm natui. ¶Lapitulũ terciũ.
Ercio cõtemplari debemꝰ in hac ſan

qꝛ apparuit angelꝰdñi de celo paſtoꝛi

bus cũ in geẽti lumie dixitq; illis. Ecce euãge
lizo vobis gaudiũ magnũ qð erit oĩ pplo qꝛ

natus eſt nobis hodie ſaluatoꝛ qͥ eſt xpᷣs dũs

Et cũ eo viſi ſunt plures angeli q dicebant.
Bloꝛia in altiſſimis deo:⁊ in terra pax hoĩb⸗

bone volũtatis.vbi tria ↄſiderare debemus.

Pꝛimum eſt paſtoꝛũ electio.

Becundum paſtoꝛũ inſtructio.
Tercium paſtoꝛũ fides et deuotio.

¶PRimũ qð cõſiderare debemelt paſtoꝛũ

electio. Jpᷣos quidẽ elegit deꝰ vt eis filij ſui

natiuitas reuelaret᷑.inqͥt Luc.c.ij. Paſtoꝛes

erãt in regione eadẽ vigilãtes et cuſtodiẽtes
vigilias noctis ſupꝛa gregẽ ſuũ. Hos qui⸗
dem fuit antiqͥs ſᷣm aliq̊s in vtroq; ſolſtitio
ſ.hvemali ⁊ eſtiuali cuſtodirevigilias noctis
ita ꝙ ſollicite vigilabãt et hoc ꝓpter venera⸗

tionẽ et reuerentiã ſolis cui antiquitus ꝓpter

ſuã claritatẽ fiebat magna veneratio.q̃ mos

foꝛte inoleuerat apud iudeos ex vſu cohabi
tantiũ. Erãt itaq; iſti paſtoꝛes iuxta bethleẽ
vno miliario. Et nocte media vigilãtes vi-
derũt celeſtẽ nunciũ annunciantẽ eis xpᷣi na-
té. Moluit aũt xpᷣs ad hoc paſtoꝛes eli
gere. ¶ Mꝛimo vt illis tãqᷓ; puris atq; ſimpli
cibus maioꝛ fides adhiberet᷑. NHãm ̃ᷣm Am
bꝛoſium. Simplicitas nec noua fin gere ncc
. tn ecũdo vt ſuꝑbiã
repꝛimeret hoĩm elatoꝝ. Quare et xpᷣs dice
bat mat.xi.Cõfiteboꝛ tibi pater dñne celi⁊ ter
reæeq abſcõdiſti hec a ſapientib et pꝛudentib
et reuelaſti ea ꝑuulis. Hinc et Criſoſto. di⸗
cit. Angelus manifeſtans chꝛiſti natiuitatẽ

audita nouit mutare.

cta natiuitate xpᷣi viſionẽ apparentẽ

in laudẽ creatoꝛis ꝓrupi

ns iuit hieroſolimã nõ requiſiuit ſcribas et
phariſeos.Erant enĩ coꝛrupti ⁊ pꝛe inuidia
cruciabant᷑. Sed paſtoꝛes erant ſinceri an⸗

tiquã cõuerſationẽ patriarcharũ et movſi co
lentes.¶ Lercio voluit xpᷣs natiuitatẽ ſuã
paſtoꝛibus manifeſtari vt ſe paſtoꝛẽ oſtende⸗
ret. VUñ Beda bene inqͥt. Nato dno paſtoꝛes
ſupꝛa gregẽ vigilãt. Ille enĩ natus eſt qui di

cit.Ego ſum paſtoꝛ bonus. Sed et tꝑs im⸗

minebat quo idẽ paſtoꝛ oues ſuas q diſ/
errabant ad vite paſcua reuocaret.

dum quod cõſiderare debemus eſt paſtoꝛũ

inſtructio.de qua ſequit᷑ Qucas in euange⸗
lio.Ecce angelus dñi aſtitit iuxta ilos. Ra⸗
tio nabiliter factũ eſt vt angelus natiuitatem
dñi nunciaret:quia hoĩes ꝑ xppᷣm ad angelo⸗

rum ſocietatẽ ſunt perducendi. In apparitio

ne autẽ illa lumen refulſit et claritas dei.id ẽ
diuina virtute facta.Et vt inqͥt Beda. Nũ⸗

in tota veteris teſtamenti ferie reperimus

