angelos qui tam ſedule apparuere patribus
cum lumine apparuiſſe. Sed hoc pꝛiuilegiũ
huic tempoꝛi recte eſt ſeruatũ quãdo oꝛtum
eſt in tenebꝛis lumen rectis coꝛde. Ad hanc

inſolitam dignãq; viſionem paſtoꝛes timue

runt timoꝛe magno. quibus dixit angelus.
nolite timere. deinde inſtruxit eos de ſacra⸗
mento natiuitatis xpᷣi. Ecce inqͥt.i.certe euã
geliʒo vobis.i.nunciũ bonũ poꝛto.gaudiũ
magnũ qð erit oĩ populo.ſ.tam peregrinan⸗
tibus in mundo q; patientibus in limbo q;

etiam regnantib in celo quia natus eſt vo⸗

bis hodie ſaluatoꝛ. vobis.ſ.hominiby indi⸗
gentibus.nõ angelis vel quia nõ indigẽt ſi⸗
cut boni:vel quia non pñt redimi ſicut mali.
Et dixit hodie.i.iſto tpe.HNõ eni eratdies eo
modo quo vſitato noĩe diẽ vocamus. Sub
dit angelus.Et hoc vobis ſignũ. Inuenie⸗
tis infantẽ inuolutũ pannis et poſitũ in pᷣſe
pio. In quib verbis ſignificauit de chꝛiſto
tria.¶ Pꝛimo puritatẽ et innocentiã contra

luxuriã.quia dixit infantẽ qui agnus erat ſi

ne macula.¶ Secundo paupertatẽ ⁊ indi⸗
gentiã atra auariciã.qꝛ dicit pannis inuolu
tum.¶ Eercio humilitatẽ ⁊ obedientiã ↄtra

ſuperbiã. qꝛ dicit poſitũ in pᷣſepio. Et facta
eſt cũ angelo multitudo militie celeſtis exer⸗
citus vt natiuitas dñi ſit magis credibilis ⁊

de ipᷣa iam nullus dubitet ſed totũ diuulget

poꝛbem. AUnde Beda inqͥt. Ne parua vniꝰ
an geli videret᷑ auctoꝛitas poſtq; vnus ſacra
mentũ noue natiuitatis edocuit ſtatim cele⸗
ſtium agminũ multitudo affuit. Et vt idem

Bega refert. Multitudo illa celeſtis militie

— ₰ „

c vt et epᷣo deuotõz

ſchenſc

ſtpengen
defachts
Picchite
lenupar
aait O

muosctet

dio un
minibns
ſewlut⸗
ſtorin
nnen dfl⸗

iſii

diſceſert
Cannoi
hunnqo⸗
Puwrale⸗

(ſonen

ſawomm
ergo w
bihcche
Nu⸗
ſentaſi
Abſens
Miöm!
geno⸗
ſymauti
hobencli/
ſobusbe
Gonri
Pcle
Paon
muinss
oblisſt
bingn
ariſne
wbii
octhe
tnite
ſſi mbje
ick e
ſardiaie
Ueſcreſnuni
dipenſetne
Degioric
Gödauner
luhtſlune
Videne ban
len Dois
Gbedicner
ſupſodi
mangtor
ſtnnnene

buntchn

Wni lbne
Pürpeinnidi
domfnenmn
Gmemmſ
Minnniſti
ePalonidſende
ndinnin
unamscketin
Segar wi,
lusidwe
a. (Hei

Museſ ti

gin ange
lnrn Aloo, K
snutininen
nauangel⸗
napurito
cunins darid
ni Becn Pi⸗
iene wyenims
nmuge panbor

mi rico enn

scndr r
ummsck
imiuni
eNE—
vms h
i un
ui noe
itci
tüäcN
nnſ
Pmntithdh⸗
Gmmsiil
ntiin
liratfiͤge
1os bi⸗
ioinn
eoru 1
iymna l

9

i ſin i

impendant et nos ſuo inſtruant exemplo vt
de receptis beneficijs gratias deo ꝑſoluamꝰ
Dicebãt ergo.G loꝛia in altiſſimis deo:et in
terra pax hoĩbus bonevoluntatis. Ubi Be

da ait.O ptant pacẽ hoĩbus:qꝛ quos infir⸗
mos et abiectos deſpexerãt naſcẽte in carne
dño iam ſocios venerant᷑. Quibus aũt ho⸗
minibus pacẽ poſcũt exponũt ipᷣi dicẽtes bo
ne volũtatis.ſ.ꝗ ſuſcipiunt natũ xpᷣm.nõ enĩ
eſt pax impijs ſed pax multa diligẽtibus no
men dñi. Aeral qð cõſiderare debemus

eſt paſtoꝛũ fides ⁊ deuotio. Ipᷣi poſtq; angeli
diſceſſere in celũ loquebant᷑ ad inuicẽ. Trãſi &

eamus vſq; ad bethleem et videamꝰ hoc ver
bum quod factuʒ eſt.et dñs oſtendit nobis.
HNaturale quippe eſt ꝙ homo bonũ diligat:

qꝛ ſicut pꝛimũ obiectũ intellectus eſt verum

ita ꝓpꝛ ium obiectũ volũtatis eſt bonũ.Quia
ergo vnaqueq; potẽtia appetit ſuũ obiectũ.
hinc eſt ꝙ voluntas naturaliter bonũ appę⸗
tit.Illud aũt qð naturaliter appetitur a po⸗
tentia ſi ſit pᷣſens ipᷣam delectat. Si vero ſit
abſens poſſibile tñ haberi potẽtia mouetur

ad ipᷣm habendũ. Homo igitur bonum dili

gens qñ ſibi pᷣſens eſt in ipᷣo delectat᷑. O ſten
ſum aũt ſi ſit abſens inquirit qñ ſperat ipᷣm

habendũ.Quia ergo angeli nunciauerũt pa

ſtoꝛibus bonũ maximũ xpᷣm natum. Et oſtẽ
derunt vbi erat reperiendus qꝛ in bethleem.

Ißpiſolliciti moti ſunt querere et inuenire eũ

In quo relucet eoꝝ magnanimitas et ſtren
nuitas:quia nõ hoꝛroꝛe noctis nec damno
ouilis ſui qð ſolum relinquerẽt retrahuntur
ab inquiſitione ſaluatoꝛis iam nati. Et fide
maxima ac deuotõne dicunt.videamus hoc
verbũ.i.deifiliũ incarnatũ qui ꝓ nobis fa⸗
ctus eſt homo.Et vt inquit Beda non dixe
runt videamus puerũ ſed verbũ quod factũ
eſt.i.verbũ qð ſemper erat quõ ꝓ nobis caro

factũ eſt. Et venerũt feſtinant s ⁊ inuenerũt

ſicut dictũ eſt ad ilos.Oꝛigenes hic ait. In

uenere mariã que illũ fudit ĩ partu et ioſeph
diſpenſatoꝛẽ oꝛtus dñici et infantẽ poſitum q⸗
pꝛeſepio.vidẽtes aũt cognouerũt de verbo
qdʒõ dictum erat illis de puero hoc.i.intellexe
runt illum puerũ eſſe verbũ vel filiũ dei.vel
videnites humanitatẽ cognouerũt diuinita⸗

tem.Et oẽs qui audierũt mirati ſunt de his
que dicta erãt a paſtoꝛibus ad ipᷣos. Gloſa

ſup iſto paſſu dicit.non ſolum mirabant᷑ de

incarnationis myſterio.ſed etiaʒ de tanta pa

ſtoꝛum atteſtatione que fingere inaudita ne

ſcirent. ſed ſimplici facund ia vera pꝛedica⸗
bant. Maria aũt modeſta et taciturna man

ſueta ⁊ bũilis cõſeruabat oĩa verba hec et cõ

Keimum eſt illius inſtitutio.

eN
E

ferens in coꝛde ſuo.paſtoꝛes vo reuerſi ſunt

ad gregẽ laudãtes et gloꝛificantes deũ. Cũ
quibo et nos ꝓ tam ampliſſimo munere iam
ſuſcepto gratias quas poſſumus referamus

pijſſimo ſaluatoꝛi qͥ nõ iam in pᷣſepio ſed in⸗
lUenitur coꝛonatus in celis quẽ adoꝛant oẽs

angeli ceteriq; beati qui ſit ineternum bene⸗
dictus Amen.. H
ermo octauus de memoꝛia chꝛiſti cir⸗
cumciſi et de nomine ipſius atq; de ſangui⸗
nis effuſine. —
Onſummati ſüt
dies octo vt circumcideret᷑ puer
Gcribunt᷑ hec verba oꝛiginali
ter luc.ij.ca. Et ĩ euãgelio pnñtis
ſolenitatis. Poſtq; natus eſt xpᷣs multa die
octaua erga ipᷣm infantulũ geſta fuere memo
rie digna. In qualibet eniĩ etate laboꝛe ⁊ paſ
ſionibo plurimis attritus oſtẽdit nobis exu⸗
berantiſſimã charitatẽ ſuam. Neq; illi ſatis
erat ſtatu to tpe ꝓ ſalute humani generiſ cru
cis ignominioſe ferre ſupꝓpliciũ.Quinimmo
ab vtero virginis gloꝛioſe vſq; ad extremuʒ
vite coꝛpꝰ illud pᷣcioſiſſimũvarijs penis cru
ciatibuſq; ſubmiſit. Hodierna vero die ſᷣm
antiquã iudeoꝛũ traditionẽ nõ ſine doloꝛis
acerbitate circũciſus eſt.Et ſicut peccatoꝛ vi
deri voluit qͥ ab oĩ labe et cõtagione mũdiſſi
mus venerat in ſuo ſanguine peccatoꝛes la⸗
uare.Qua de re ſtatuit ſancta mater eccleſia
diẽ iſtũ a cũctis fidelibo ſolenniter celebꝛari.
HNos vero vt xpᷣi circũciſi ſacramentũ oĩb
innoteſcat.de ipo in pñti ſermone dicemus.
Inͥᷣ tria myſteria erũt cõtemplanda.
Pꝛimũ dicit᷑ circumciſionis.
Becundũ vocatõis vel noiationis.

E effuſionis.

e circũciſione qᷓ; cõgrua inſtituta fuit et
de determinatõe illius.et quare xpᷣus voluit
circumcidi. apitulum pꝛimũ.
Rimũ myſteriũ cõtemplandũ dicit᷑
circumciſionis.vbi ꝓ clarioꝛe intelli
Agętia dicendoꝝ dexp̃o qͥ cicũcidi vo⸗
d h̊ de cicũciſione tria erũt elucidãda

Becundum determinatio.

ercium ſubiectio. HW
E ꝛimũ de circumciſione elucidandũ e ſt
illius inſtitutio. Et hic ꝑſcrutari libet quali

ter circũciſionis ſacramentũ cõuenienter in⸗

ſtitutũ eſt et hoc triplici reſpectu.
Pꝛimo reſpectu cauſe. . .Z
Secundo reſpectu ſexus. 3
Tercio reſpectu ꝑſone.

“
3

EPzino circumciſio cõuenienter inſtituta
eſt reſpectu cauſe.q̃re inſtituta fuit. Ut enim
coll igit᷑ ex dictis Hugonis in li.de ſacramẽ
tis. et magiſtri ſniaꝝ in.iiij.di.i.Et Alex.de
ales.in.iiij.volumĩe ſumme.CTriplex fuit cã
potiſſima vt circumciſio inſtitueret᷑.¶ CPꝛi⸗
ma dicitur diſtinctõis vt.ſ.diſtin gueret᷑ po⸗
pulus fidelis de q̊ chꝛiſtus naſciturꝰ erat ab
alijs infidelibo et idolatris.qꝛ vt Augꝰ.inqͥt
li.v.de ciui.dei.c.xij. Illo tꝑe oẽs gẽtes exce
ptavna populi hebꝛeoꝝ deos falſos colebãt
et nõ deo victimas ſʒ demonijs immolabãt.
Et ſi obijceret᷑ ꝙ anteq; daret᷑ circũciſio erãt
fideles ⁊ infideles.g añ circũciſio inſtituẽda

nũ genus circa tꝑa abꝛae vſq; ad ꝓfundiſſi⸗
mũ peccatoꝝ venerat.ſ.infidelitatẽ:qꝛ tũc in
cepiſſe fert᷑ idolatria ⁊ viciũ turpiſſimũ ↄtra
naturã.vt ptʒ de ſodoma ⁊ gomoꝛra. (Se
cunda cã quare circũciſio fuit inſtituta ðꝛ op
poſitõis vt.ſ.eſſet remediũ oppoſitũ oꝛigina⸗
li pctõ.qð quidẽ circũciſio repntabat q;tum
ad cauſam que erat ipᷣa ꝓpagatio libidinoſa.
Igeo fiebat in mẽbꝛo deſeruiente generatõi
q; tũ ad pceſſum circularẽ.qꝛ ſᷣm Anſel.pᷣmo
ꝑſona coꝛrũpit naturã deinde natura coꝛrũ⸗
pit ꝑſonã.Et q;tũ ad effectũ qͥ eſt cõcupiſcen⸗
tia. Ideo pellicula pijciebatur. Et ſi diceret
ꝙ ante inſtitutionẽ circumciſionis humanũ
genꝰ oꝛiginali pctõ erat obnoxiũ.ergo circũ
ciſio ante fuiſſet inſtituẽda. Dicere poſſumꝰ
ſᷣm Hugonẽ li.de ſacramẽtis.Oe in q̃libet le
ge benignitas dei humano generi de opoꝛtu
nis remedijs ↄtra oꝛiginale peccatũ ꝓuidit.
In lege ſiquidẽ nature fuerũt tria remedia.
Pꝛimũ oblatio q̃ cepit ab abel et durauit vſ
qq ad diluuiũ.de q̃ dicit᷑ Gene.iiij.ca.Abel
obtulit de pmogenitis. Secundũ remediũ
fuit ſacrificatio:⁊ durauit a noe vſq; ad abꝛa
am.Terciũ fuit decimatio.de qua GBeñ.xiiij.
c. Abꝛaam dedit melchiſedech decimas. In
lege ſcripture remediũ ↄtra oꝛginale fuit cir⸗
cumciſio.q̃ licet tpe abꝛae et legisnature ce⸗
perit.tñ tꝑe moyſi fuit ꝓmulgata. In legeve
ro gratie eſt ſacramentũ baptiſi i. I Geis
rõ qᷓre inſtituta fuit circũciſio ðꝛ ſignificatio
nis.vt eni dicit ſanct tho.in.iiij. Habet cir⸗
cumciſio myſticã ſignificationẽ. Nã ſᷣm in⸗
tellectũ moꝛalẽ ſignificabat caſtitatẽ ſeruan⸗

gationẽ peccatoꝝ ꝑ xpᷣm futurã. Scom in⸗
tellectũ anago

coꝛruptibili
ſurrectõe.

tis carnis et ſanguinis in re⸗
ecũdo circũciſio eſt cõuenien

erat. Rñdere poſſumꝰ ſᷣm ſanctũ Tho.i ſuo
iiij. O ex coꝛruptõe peccati oꝛiginalis huma

dã.ſm intellectũ allegoꝛicũ ſignificabat pur

gicũ ſignificabat depoſition?ꝰ

ter inſtituta reſpectu ſexus.qꝛ oꝛdinauit de⸗
us vt maſculi circũciderent᷑ nõ muliereſ. Rõ

yero multiplex eſt ᷣm Alexandrũ.Et pꝛima

eſt mẽbꝛi deficiẽtia.qꝛ mulieres nõ hũt mem
bꝛũ ad circũciſionẽ diſpoſitũ Scða rõ eſt di
ſtinctõis ſufficiẽtia.qꝛ ꝓpłs fidelis ab infide⸗
li ſufficienter diſtinguebat᷑ ꝑ viros.qꝛ vir ca
put eſt mulieris.ſicut ptʒ.xxxiij.q.v.c.cũ ca⸗
put.ercia rõ eſt peccati independẽtia.quia

peccatũ oꝛiginale nõ depẽdet a muliere cau⸗

ſaliter licʒ occaſionaliter. Nam q;uis tranſ⸗
greſſio a femina ceperit.tñ tranſfuſionis pec
cati oꝛiginalis cã nõ fuit ipᷣa ſed vir.qꝛ ſi vir
nõ eccaſie oꝛiginale tranſfuſum nõ fuiſſet.

ercio circũciſio ↄuenienter inſtituta eſt

reſpectu ꝑſone. Indicta q pe fuit abꝛae dũ
erat annoꝝ nonagintanouẽ.vt ſcribit᷑ Geñ.
xvij.ca. Diligebat quidẽ deus abꝛaã maxime
ꝓpter tria.Pꝛimo/pꝓt fidẽ.qꝛ vt ſcribit᷑ Geñ.
xv.ca. Credidit abꝛaam deo ⁊ reputatũ eſt ei

da iuſticiã. Scðo ꝓpter hoſpitalitatẽ: qꝛ val

de hoſpitalis fuit. AUñ hiero. ad palmuchiũ
inqͥt.Diues erat abꝛaam auro argento peco
re poſſeſſione multãq; familiã habebat.itavt
ad ſubitũ nunciũ armare poſſet exercitũ iu⸗
uenibus electũ. tamen poſt crebꝛum hoſpi⸗
talitatis officium dum homines non recu⸗
ſat ſuſcipere meruit deum. CTercio diligebat
de abꝛaã ꝓpter obedientiã. fuit equidẽ pꝓm⸗
ptiſſimus ad obediendũ deo cũ ſibi filiũ im⸗
molari pᷣcepit.vt ptʒ Geñ.xxij.ca.
ecundũ elucidandũ de circũciſione eſt
eius determinatio que cõſiderari habet qᷓ;⸗
tum ad tria.

Mꝛimo q;tum ad diem.
Secũdo q́;tum ad inſtrumentũ.

Lercio q;tum ad finem.
mo cõſiderare habemus determina⸗
tionẽ circumciſionis qᷓ;tum ad diẽ.dicit᷑ enĩ
Beñ.xvij.ca. Infans octo dierũ circumcide
tur in vobis. Ubi ſanctꝰ tho.dicit. O octa⸗
uus dies erat de neceſſitate circũciſionis qᷓ;tũ
ad obligationẽ pꝛecepti ita ꝙ reus trãſgreſ⸗
ſionis erat qui illud tꝑs nõ obſeruabat. ſed
nõ erat de neceſſitate eius qᷓ;tũ ad efficaciam
ſacramẽti.qꝛ etiã in alio tꝑe circũciſio facta
ſuum effectũ ſacramentalẽ habebat. ſicut eti⸗
am accidit miniſtrantibo noſtra ſacramẽtaqͥ
ſeruant materiã et foꝛmã debitã et omittunt

aliud de ritu ad ſolennitatẽ ſacramẽti ab ec⸗

cleſia inſtituto. Sʒ hic plures difficultates
oꝛiuntur. Pꝛima eſt an ſi octaua dies fuiſſet

exterioꝛibo fuiſſet licitũ facere circumciſionẽ.
Rũuqdet ſanctus tho.ꝙ ſic.qꝛ circumciſio nõ

dies ſabbati in q̊ pᷣcepta erat quies ab oꝑib⸗

Gopnot
ſore
ba. Ctiop
Ueaccepar
ſ.Sdad
deſetond⸗
potentoe

doc y l
lengenc⸗
movebant
detuberna
ſupernoͤ

ſtmoosbi
cboltohol

Minwinen
oChrindit⸗
ewas
ſchnin
ſeOnd
libeode
Pvehie
bantur
circune
bebir
ſanau⸗
Ounr

ne

Nhocpttn
Kumoen
Dchnd
W
N
ſhelire
aricnn
ocvg.
tiyſiri
Hrnſcxta
dſopnuhoe
Nimmitenen
wooctzui
peertes a

eſſininin
o noricot

Uulanipnis
modugſi
Cdidüdb
Ntminand
Niſtcecci
ſichorcre
ſndennio⸗
Maon
nies ndle

ergochen

Pinoan

Nönnlerſg
endidegin
u en
Sar
fdeis biſie
Lyns Na
W
4.
Kimiat
mahniong⸗
Rſdringnn,
iannit
tenmr inäinuc
pefnhrzi
e rſai .
shainun
Pnſabk ii⸗
rnhutnictt
irltas
Nad MAndi
d neen
eorii⸗
onis
a
Necircicin

Geran e,

s rmiu
dinken
dict M,
cdionsc
us ni
enun ſch
uͤcfam
cchn ſonn
ſrnſoe Mnin
giicomnm
mmin che⸗
aſfllni
dies fniſ⸗
nis boph
umciſin
umcii⸗ 10

erat opus pure coꝛpoꝛale.ſed ſacramentũ le⸗
gis ſicut et ſacrificia q̃ in ſabbato offerri lice

dat. Et iõ xpᷣs dicebat Jo.vij. c. Circũciſio⸗
nẽ accepit hõ in ſabbato ⁊ nõ ſoluit᷑ lex moy
ſi. Scðda diff icultas qꝛ illi qͥ vagati ſunt in
deſerto nõ fuerunt octaua die circumciſi ſed
poſtea tpe Joſue ĩ galgalis. vt ðꝛ Joſue. v.

ca.et tũ ülis ꝓfuit circũciſio. Ad hoc dicunt

doc. ꝙ cũ illis fuit diſpenſatũ ꝓpter neceſſita⸗
tem:qꝛ neſciebãt qñ caſtra mouẽda erãt que

mouebant᷑ ſ̃m ꝙ mouebat᷑ ⁊ eleuabat᷑ nubes

de tabernaculo.vt ſcribit᷑ NHume.ix.ca. In⸗

ſuper nõ erat neceſſe eos tũc aliqð ſignũ di⸗
ſtinctõis hr̃e vt Damaſce. dicit qñ ſeoꝛſum
ab alijs hoĩb habitabãt. LTercia difficultaſ

an imminẽte moꝛtis articulo licitũ fuiſſet añ
octauũ diẽ circumciſionẽ facere. Ad qð rñ⸗

demus ꝙ magiſter videt᷑ ſentire in littera ꝙ&
licebat imminẽte moꝛtis articulo diẽ pᷣueni⸗
re. Quidã vero dicunt ſequẽtes Hugonẽ in
libꝛo de ſacramẽtis. nõ erat neceſſitas diẽ

pᷣueniendi.qꝛ illis qui ante octauã diẽ moꝛie

bantur valebat ad falutem remediũ qð ante

circumciſionẽ fuerat qð ad hoc efficaciã ha⸗
bebat. Et hoc ↄfirmant per iudeos qu i nũc

ſunt qui nunq; ante octauũ diẽ circumcidũ⸗

tur. Quarta diff icultas quare inſtitutũ fuit

vyt infantes die octaua circumciderent᷑. Et
ad hoc pßt triplex rõ aſſignari.

ꝛima penes intellectũ litteral.
Secunda penes intellectũ anagogiciꝗũG.

cia penes intellectũ tropologleu.
(Raams rõ ſumit᷑ penes intellect

u Hiſtoꝛ iciu

.

ſiue litteralẽ. Nam ſicut dicit Rabi movſes
maximus philoſophus et theologus apud
iud eos. Puer in ſeptẽ diebo tã tener adhuc
eſt qᷓ; ſi exiſteret ĩ vtero matris.in octaua aũt

foꝛtificat᷑ et ſolidat᷑. Et ideo vt dicit noluit

dñs puulos ante octauã diẽ circũcidi:ne ob
nimiã teneritudinẽ nimiũ lederẽtur. Vltra
vero octauũ noluit circumciſione elongari
ꝓpter tres cauſas. Pꝛima vt periculũ euitet

ne. . ſi nimiuz differreret᷑ ſine circumciſione
eos moꝛi cõtingeret. Secũda vt doloꝛi par⸗
uuloꝛũ ꝓuideatur:cum enĩ in circumciſione

maximus ſit doloꝛ voluit pueros dũs circũ
cidi dũ adhuc paruã imaginationẽ habent:
vt minoꝛẽ doloꝛẽ ſentirẽt.Tercia vt parentũ
triſticie cõſolat᷑. Hã cũ ex circumciſione ple⸗
riq; moꝛerent᷑ ſi circumciderent᷑ iã magni ex
indemaioꝛ doloꝛ eſſet paretibꝰ qᷓ; ſi moꝛerẽt
habẽtes tm̃ octo dies. cdᷣa rõ ſumit᷑ pe

ners intellectũ anagogicũ ſiue celeſtẽ. Fiebat
ergo circũciſio die octaua vt daret᷑ intelligi

ꝙ in octaua reſurrectõis ab oĩ pena? miſeria

circumcidemur. Et ſm hoc octo dies erunt

octo etateſ. Pꝛima ab adãvſq; ad noe Scdðᷣa

àa noe vſq; ad abꝛaam. Tercia ab abꝛaã vſq;

ad moyſen. Quarta a movſe vſq; ad dauid.
Quinta a dauid vſqʒ ad xpᷣin. Sexta a xpᷣo
vſq; ad finẽ mũdi.Septia moꝛientiũ.Octa
na reſurgentiũ. ¶ Lercia rõ ſumit᷑ penes in
tellectũ tro pologicũ ſiue moꝛalẽ.Etſᷣm hoc
octo dies pñt accipi ꝓ octo cõditionibo q̃ re⸗

quirunt᷑ vt aia peccatrix circumcidat᷑ ⁊ gra⸗

ta ſit deo.Pꝛimus itaq; dies eſt pꝛima cõdi⸗
tio que eſt ↄgnitio peccati. Niſi enĩ peccatoꝛ
ſuã infirmitatẽ cognoſcat nunq; ad pnie me

dicinã venire curabit. Ideo inquit Seneca
ꝗad Lucillũ. Hõ eſt extrinſecus malũ noſtrũ

intra nos eſt:in viſceribo ipᷣis ſedet. Ideo dif

ficulter ad ſan itatẽ venimus:qꝛ nos egrota⸗

re neſcimꝰ. Et Augꝰ.ſuꝑ pſalmo. Nemo ait
eſt ſanabilioꝛ eo qui ſibi ſanus videt᷑. Hinc
dauid in pſalmo.l.dicebat. Iniquitatẽ meã
ego cognoſco. Secunda dies eſt/ ꝓpoſitũ de⸗
ſerendi malũ et faciendi bonũ.qð notat᷑ in fi
lio ꝓdigo qui dixit. Surgam et ibo ad pa⸗
ſ. pu

trem meũ. Tercia dies eſt tercia cõditio.

doꝛ de peccato.vt homo de ſuis malis eru⸗
beſcat.Quarta dies eſt timoꝛ de futuro iudi
cio. Quinta cõtritio ſiue doloꝛ de peccatis.
Sexta eſt ↄfeſſio loco et tꝑe. Septima ſpes
venie.nõ enĩ ſufficiũt pᷣcedentia ſine hac ſe⸗
ptima cõditione.quia vt ſcribit᷑ de peni.diſ.
i, in ca.nemo. Nemo pᷣt bene agere pniaʒ ni⸗

ſi ſperauerit indulgentiã. ptʒ ̊ de iuda qͥ li⸗

cet peccatũ fuiſſet confeſſus tñ quia deſpera⸗
uit de venia damnatus eſt. Octaua dies eſt
ſatiffactio. His cõditioniboquaſi quibuſdã
dieb circumcidit᷑ aĩa et in ſtatũ ſalutis repo⸗
nitur atq; diſtinguit᷑ ab illis qui ſunt impe⸗
nitentes et obſtinati. Secũdo cõſiderare ha
bemus de terminatõe circumciſionis q;tum
ad inſtrumentũ.iebat enĩ cũ cultello lapi⸗
deo vt ptʒ Joſue.v.c.et Exo.iiij.c. Dicit tñ
ſanctus tho. talis cultellus nõ erat de ne⸗
ceſſitate circumciſionis neq; q;tũ ad obliga
tionẽ pꝛecepti neq; qᷓ;tum ad efficaciã ſacra⸗
menti qð ritus iudeoꝝ vſq; hodie oſtendit.

licet ĩ pꝛincipalibo circumciſionib in qbus
xpᷣm ſignificari opoꝛtebat tale inſtrumentũ

ſit aahibitũ. Significabat enĩ xpᷣm qͥ petra

dicitur per ſimilitudinẽ.et eſt cã pꝛincipalis
meritoꝛia remiſſionis oꝛiginalis culpe.Ter
cio cõſiderare habemꝰ determinationẽ circũ
ciſionis qᷓ;tum ad finẽ. Debuit vtiq; circum
ciſio finẽ habere. VUnde apoſtolus ad Gal.

v. ca. In xpᷣo eniĩ ieſu neq; circumciſio aliqͥd

yalet neq; ppuciũ ſʒ noua creatura. Et iteruᷣ

Si circumcidimini xpᷣs nil pꝛoderitvobis.
Ratio eſt ̃ᷣm doc.quia cũ venit qð ꝑfectũ eſt

euacuari debuit qʒ; ex ꝑte eſt ſi ad idem oꝛdi
netur:qꝛ gratia nõ facit ꝑ duo qð per vnũ pᷣt

facere ſicut nec natura.Circumciſio aũt im⸗

perfecta erat reſpectu baptiſmi triplicit᷑. Pꝛi⸗

mo q;tum ad ſignificationẽ:qꝛ nõ ita ſigniſi

cabat expᷣſſe emundationẽ totiꝰ hoĩs ab im⸗

mundicia oꝛiginalis culpe ſicut ablutio ba⸗
ptiſmalis. Scðdᷣo q;tũ ad efficaciã qꝛ nõ tam

abundans gratia ad operandũ et repꝛimen⸗

determinatũ ſexũ qð in baptiſmo nõ accidit.
Et ideo adueniente baptiſmo debuit ceſſare
circumciſio. Sed iudei arguunt cõtra nos.
Pꝛimo qꝛ Gene.xvij.c.dicit᷑. circumci⸗
ſio datur in fedus eternũ. Sed eternũ eſt qð

nullo fine claudit᷑ ergo circumciſio ceſſare
nõ debuit. Secũdo qꝛ poſt baptiſmi inſtitu
tionẽ paulus circumcidit thimotheũ.vt ptʒ

Actui.xvi.ca. Rñdet ſanctꝰ tho. eternũ
hic accipit᷑ ꝓ ſeculo qð quidẽ finẽ habet ſed
nõ eſt nobis determinatũ. Vel etiã pᷣt dici ꝙ

qð ei ſuccedit.Sicut etiã fides ðꝛ ſo mane⸗
re reſpectuviſionis q̃ ei ſuccedit ĩ patria.Ad
ſecundũ dicit ſanctꝰ Tho.ꝙ ante xpᷣi paſſio⸗
nem circumciſio et legalia fuerũt obſeruãda

ex neceſſitate diuine iuſſionis et habuerunt

adhuc effectũ. Sed poſt xpᷣi paſſionẽ añ di⸗
uulgatũ euangeliũ obſeruari poterant a iu⸗

deis ad fidẽ cõuerſis nõ ſpem in ipᷣis ponen⸗

tibus quaſi alicuiusvirtutis eſſent aut qua⸗

ſi ſine eis gratia xpᷣi non ſufficeret ad ſalut.
Ded ne omnino videret᷑ lex vetus repꝛobãa⸗

da ſi ſtatim quaſi idolatria fugeret᷑. Et ideo

hoc modo erat mater ſinagoga cum honoꝛe:
ad tumulũ deducẽda.Sed poſt diuulgatio:⸗

nem euangelij legalia nõ ſolũ nõ ſunt ſaluti

fera ſʒ moꝛtifera. Medio ergo tẽpoꝛe.ſ.poſt
paſſionẽ xpᷣiante diuulgatũ euangeliũ petrꝰ
et paulus et alij apoſtoli legalia obſeruabãt

nõ ſimulatoꝛie ſed vere.petrus tñ incaute ſe
habuit in obſeruatõe legaliũ nimis cõdeſcen

*

vt aliqui eius exemplo inducerent᷑ ad ea ob⸗

dens iudeis illis qui legalia obſeruabãt ita

ſeruanda quaſi neceſſaria.Et ideo vere repꝛe
henſibilis erat et aliquã leuẽ incurrit culpã.
Et Paulus ad Gala.ca.ij. Uere etnõ diſpẽ
ſatiue ip̃ᷣm cum charitate repꝛehendit. Cir⸗

cumciſio ergo et alia legalia ante xp̃i paſſi io⸗

nem quãdo xps ea ſeruauit nõ erant moꝛtua

neq; moꝛtifera ſed ſalutifera. TCempoꝛe autẽ

apoſtoloꝝ ante diuulgationẽ euangelij erãt
quedã moꝛtua quaſi nullius exiſtentia vtili
tatis ſed moꝛtifera. Modo vero et moꝛtua et

moꝛtifera ſunt:ideo nec obſeruanda.et ſic cir
cumciſio finẽ accepit. erciũ elucidandũ

de circumciſione dicit᷑ ſubiectio. Licet enim
xypᷣus oꝛiginale peccatũ nõ cõtraxerit voluit
nihilominus circumcidi. Quod quidẽ fecit
n⸗ multiplici rõne. vt inquit ſanct? Tho. iij. ꝑte
dum fomitẽ dabat᷑ in circumciſione ſicut in
baptiſmo. Tercio q́;tum ad vtilitatẽ:qꝛ non
erat eiꝰ vtilitas ita cõis ſicut baptiſmi cũ ha⸗
beret determinatũ populũ determinatũ tos

q.xxxvij. Cꝛimo vt oſtenderet veritatẽ car⸗
nis humane cõtra manicheum qui dixit eũ
habuiſſe coꝛpus fantaſticum. Et cõtra apol

linarem qui dixit coꝛpus chꝛiſti eſſe diuini⸗

tati cõſubſtantiale.Et cõtra Valentinũ qui
dixit chꝛiſtum coꝛpus de celo tuliſſe. Secũ⸗
do voluit chꝛiſtus circumcidi vt appꝛobaret
circumciſionẽ quam olim deus inſtituerat.

Tercio vt oſtenderet ſeeſſe de genere abꝛae

qui circumciſionis mandatũ acceperat in ſi⸗

gnum fidei quã de ipſo habuerat. Quarto

vt iudeis excuſationẽ tolleret dũ eum nõ re⸗
cbperunt qu ia nõ potuerũt dicere ꝙ eſſet in⸗
cCLircumciſus. Quinto vt obediẽtie virtutem

5 eſt no Vel et ſiuuo nobis cõmendaret exemplo. Sexto vtqͥ
circũciſio coꝛpoꝛalis potuit eſſe ĩ fedus eter⸗

num q́;tum ad ſuũ ſignatũ et quantũ ad id

in ſimilitudinem carnis peccati aduenerat

remediũ quo caro peccati conſueuerat mun⸗
gari non reſpueret. Septimo vt legis onus
in ſe ſuſtinẽs alios a legis onere liberaret.
EEcõuenienter filius dei vocatus eſt Je⸗

„

us et de admirandis efficaci
nis ac reuerentia eius.

¶ apitulũ.ij.

chꝛiſto circumciſo dicit᷑ vocatõis vel
.noĩationis.Quia vocatũ eſt nomen
eius ieſus
ſideranda ſunt.
imum ipius cõuenientia.

reuerentia.

eſt ipᷣius cõuenientia. Vbi querit᷑ vtrũ filiꝰ

dei ꝓ nobis incarnatus cõuenienter ſit vo⸗

catus ieſus.Et dicimus ꝙ ſic:triplici rõne.
Pꝛimo rõne ſignificationis.
Secundo rõne reuelationis.
cio rõne ann unciationis.

Pꝛimo dei filius cõuenienter eſt vocatus

ieſus rõne ſignificationis. tunc enĩ nomen
cõuenienter imponitur cum eius ſignificatũ

coꝛreſpondet ꝓpꝛietati rei. Nomina autẽ ſin⸗
gulariũ hominũ ſemꝑ imponunt᷑ ab aliqua
ꝓpꝛietate eius cui nomen imponitur.vt dicit

ſanctus CTho.iij.ꝑte.q.xxxvij.vel a tempoꝛe

8 huius nomi

cundũ myſteriũ contemplandũ de

8: de quo iocundiſſimo noie tria cõ

ꝛimũ cõſiderandum de hoc noĩe ieſus

ſtine

zineon!

(lfllio in

cognate
Ptiſte vo
Zchari
ſeob roe
cens Ob
Bañgle
cuinone
Ouimn
fusona
Morwe⸗
,uurtuen
lii
luüdonie
Madi
Gpmmim
Nine
aunct
menton
ene
Miimpve
Atordi
mmaöng
fndiani
enen
Mnſhin
itmüͦ
lrurai
Aurmo:
ipugn
inia
lloſlit ii
holiſimnm
ſoſtchae⸗
–
füms
lnlteli

Medcpelat,

ſfgin ei⸗
balniden
norinanri .
ſaurſtiing
kieſocf
ſffingeg

uonattiin

tn ſicut imponunt᷑ noĩa aliquoꝝ ſanctoꝛũ his loquẽdo dicit. Reuelabit᷑ filius meus ieſus

ndangigiig in coxꝝ feſtis naſcunt᷑.vel a cognatõe ſicut cũ his qͥ cũ eo iocundabunt᷑. Et Abacuc.iij.
uuseie cũ filio imponit᷑ nomẽ patris vel alicuiꝰ de ca. Ege aũt in dño gaudebo ⁊ exultabo in ie
Nadnnnoag cognatõe eius.Et ̊ mõ ꝓpinqui iohãnis ba ſu deo meo. Et ſibilla heritrea deqna loquit᷑
Enmnlaſt Ptiſte voluerunt eum vocare noie patris ſui Augꝰ li. xviij.de ci.dei. inverſib illis. Judi
ariictteni Zachariam. Vel etiam ab euentu. ſicut io⸗ cijſt ignũ tellꝰ ſudoꝛe mageſcat. E celo rex ad
ano Uingn ſepb vocauit pꝛimogenitũ ſuũ Manaſſẽ di⸗ ueniet ꝑ ſecla futurus ⁊c̃. Accipiẽdo pꝛimã
S cens. O bliuiſci me fecit deus laboꝛũ megꝛuà læfam cniuſſibet verſus ⁊ oẽs inſimul cõple⸗
Odciddra Geñ xli. c. Vel etiã ab aliqua qualitate eius cctendo dixit. Jeſus xpᷣs filius dei ſaluatoꝛ.
eNnfn cu nomen imponit. ſicut Geñ.xxv.c. dicit᷑. /Degd arra boc inſtat 98 Eſaias loquẽs de
mine qui pꝛimo egreſſus ẽ de vtero matris ruf̃ Fpo venturo. vij.c. ait. Uocabit nomẽ eius
RKð ſus erat et totus in moꝛem pellis hiſpidus. emanuel. et. viij. ca. Nocabit nomẽ eiꝰ accele
. ma Igeo vocatũ eſt nomen eius Eſau.qð inter ra ſpolia detrahe feſtina pᷣdare.Et. ix.c. VUo
dit “ pꝛetat᷑ rubeus. Noĩa aũt que diuinitus im⸗ cabitur nomẽ eiꝰ admirabilis cõſiliarius de
encle un⸗ ponunt᷑ aliquibo ſemꝑ ſignificãt ali ð gra⸗ us foꝛtis pater futuri ſeculi pꝛinceps pacis.
Aumntig tuitũ donũ eis diuintus datũ.ſi icut Geneſis Et Zacha.c.vi.dixit. Ecce vir oꝛiens nomẽ
uſe Iri⸗ xvij..ca. dictũ eſt abꝛae Appellaberis abꝛaã. eiꝰ. & incõuenienter vocatũ eſt nomẽ eius ie⸗
unmahm q; patrẽ multarũ gentiuʒ cõſtitui te. Quia ̊ ſus. Rũdet ſanctꝰ tho. ꝙ in oĩb illis noĩb⸗
ans iſtimer. homini chꝛiſto hoc munus gre collatũ erι quodammoõ ſignificat᷑ h̊ nomẽ ieſus qð eſt
eNenntn vtꝑ ipᷣm oẽs ſaluarent᷑. Ideo ↄuenientervo ſignificatiuũ ſalutis. Naʒ in hoc qð dicitur
u e acatum eſt nomen eius ieſus.i.ſaluatoꝛ. Sed emanuel qð interpꝛetat᷑ nobiſcũ de deſigna
dhan ſ V Gna hoc poſſet qͥs obijcere er eo qd Eſaias tur cauſa ſalutis que eſt vnio diuine ⁊ huma
larnimi⸗ LCa. lxij. loquẽſde xpᷣo dixit. Vocabit᷑ tibi no ne nature in ꝑſona filij dei ꝑ quã factũ eſt vt
itdin n⸗ men nouũ qð os dñi noĩauit. Sʒ hoc nomẽę eſſet nobiſcũ deus. Per hoc aũt qðᷣ dicit᷑. vo
obelunn iieſus nõ eſt nomẽ nouũ ſed pluribo ante xpᷣm cabitur nomen eius accelera ſ/ polia detrahe
nplo Den fuit impoſitũ.ꝙ nomẽ iſtud nõ cõuenit xpᷣo. deſignatur a quo nos ſa aluauerit.qꝛ a diabo
darn n Ad hoc dicit ſanct? tho. O his qui fuerunt lo cuius ſpolia abſtulit. m illud apłi ad Eo
onſicnean ante xpᷣm potuit cõuenire hoc nomen ieſus loſenſes.c.ij. Expolians paincipatus et po⸗
no nlegen ſůᷣm aliquã aliã rationẽ. puta ꝗꝛ aliquã ꝑticu teſtates traduxit cõfidenter. In hoc qð dici
maelban larem et tꝑalem ſalutẽ attulerut. Sed ᷣm roõ tur vocabit᷑ nomẽ eius admirabilis ⁊c̃. De⸗
iwennst, nenm ſpüalis ? vniuerſalis ſalutis hoc nomẽ ſignatur via et terminus ſalutis nr̃e inq;tũ
xis niunmnm elſt pꝛiü xpo. km hoc dicit᷑ eſſe nouñ. Inne ſ. admirabili diuinitatis cõſilio et virtute ad
uui ,· mnitur aũt in ſcriptura hoc nomẽ inpoſitum hereditatẽ futuri ſeculi ꝑducimur. In q̃ erit
amennemuin gquattuoꝛ hoĩby. Nuon pꝛim fuit Joſ neg pax ꝑfecta filioꝝ dei ſub ipᷣo pꝛincipe deo. ꝙ
imwrion fſit pugnatoꝛ foꝛti unus. de quo dicit Ecci vero dicit. Ecce vir oꝛiens nomẽ ei ad idẽ
milunm, lyi. ca. Foꝛtis in bello Jeſ⸗ us naue. Secun refertad qðᷣ pꝛimũ.ſ.incarnatõis myſterium
oer dus fuit ieſus filiꝰ ioiadeqͥ ſuit ſacerdos de⸗ ma ꝛlũ eſt in tenebꝛis lumen rectis coꝛ⸗
unotiſſimꝰ. Aggei. ij. ca. Tercius fuit ieſus fi q ercio filius dei et virginis cõuenien
liunus ſirach fuit doctoꝛ ſapiẽtiſſimꝰ.Ecẽi.i. ter vocatus eſt ieſus rõne annunciatõis. qꝛ
AQuantus fuit ieſus filiꝰ virginis marie ſan angelus gabꝛiel vt ſcribit᷑ QLuc.i.c.qͥ annun
ctiſſimns figuratꝰ per tres pꝛimos no voca ciauit virgini de filio naſcituro diuina ſee
eeietins liter ſed realiter. Pꝛimo quidẽ qꝛ ſicut ieſus ta inter cetera ſibi dixit. Ecce cõcipies in vte
n ſ⸗ mnaue debellatiſ chananeis introduxit filios ro et paries filiũ et vocabis nomẽ eiꝰ ieſum.
ifſfſrael in terrã ꝓmiſſionis.ita noſter ieſus de Et iterũ cũ aparuit ioſeph in ſomnis dixit
nng G. bellatis demonib extraxit ſanctos de infer⸗ ei de vxoꝛe pꝛegnantevt ðꝛ math.i. c. Joſeph
Crgiän. no ⁊ induxit eos in terrãviuentiũ. Scdᷣo qe fili dauid noli timere.acciꝑe mariã cõiugem
ſicut ſecũdus ieſus edificauit templu.ſic no⸗ tuã:qð enĩ in ea natũ eſt de ſpũ ſancto eſt. Ec
ſtter ieſus edificauit eccleſiã ſi ubuerſo templo ce pariet filium et vocabis nomẽ eius ieſum.
6 ſynagoge.Tercio qꝛ ſicut ieſus filiꝰſirach re Jðe enĩ ſaluũ faciet populũ ſuũ a peccatꝭ eo⸗
erckwonn nonauit ſapiam de coꝛde ſuo ſic ieſus nr̃ re. rum. Heus igit hoc nomẽ angelo renelanit
Gemi nonn nNouauit:quia teſtamentũ nouum inſtituaDit. pꝛiuſe q; ad virginẽ mitteret eũ. 2vt dicit Am
sſgifn t/Secundo filius virginis cõuenienter eſt vo bꝛo. Illud nomẽ nõ vſurpauit ſibi angelus
nuaui ,caus leſus röne reuelatõis. Sic equidẽ pᷣ⸗ ſed audiuita deo. Sed Aeriq; doceri eunt⸗
tob n dixerũt ꝓphete ꝙ. ſ. vocaret᷑ ieſus ſpũ ſancto/ int cũ xpᷣs dicat᷑ fili dei ieſus et xpᷣs que ſit
nn illis reuelante, Uñ deus pater in.iij. Eſdre/ Anter hec noĩa differẽtia. Quib⸗ dieimmns

M

filius dei vocatur inquantũ eſt deus de deo.
Xps inq;tũ eſt homoꝗ ꝑſona diuina tum
ad humanã naturã aſſumpt?. Jeſus inctu
eſt deꝰ humanitati vnitꝰ. Alex. vero de ales
in. iij. dicit. ꝙg cũ deus et hõ vnus ſit xpᷣs in
vnitate pſone pᷣt ſignificari pꝑſona xpi dupli
citer. Vel rõne diuine nature in ↄparatoe ahd
humanã ſᷣm quã dicit᷑ ieſus.i.ſaluatoꝛ.ver⸗

—

bo enĩ naturã hbumanã ↄuenit ſa aluare. Vel

*

rõne humane nature ꝑ vnionẽ ad diuinã. et

ſic dicit xpᷣs.¶ Secundũ qð erat cõſideran
dum de hoc benedicto nole ieſus:dicit᷑ effi⸗

cacia. Et licet multe ſint efficacie illius. nos
m hic dumtaxat de tribo dicemus.

Cꝛima eſt miraculoꝝ operatio.
Secunda periculoꝝ euaſi.

xit Marci vlti. ca. Signa eos qui credide⸗
rint bec ſequent᷑. In noĩe meo demonia eijci
entlinguis loquent᷑ nouis.ſerpentes tollẽt
et ſi moꝛtiferũ quid biberint nõ eis nocebit.
Sup egros mar imponẽt ⁊ bů habebunt.
Et hoc dicit Petrꝰ Raueñ.in quodã ſermo
ne. Hoc eſt nomẽ qð dedit cecis viſum. ſur⸗
dis auditũ.claudis greſſuʒ.ſermonẽ mutis.
vitã moꝛtuis reſtituit totãq; diaboli ptãtem
de obſeſſis coꝛpibo virtus huiꝰ noĩs effuga⸗
uit. Qualiter vero hec oĩa impleta ſint enar⸗
rabimꝰ cũ de ſanctis apłis martyrib⸗ virgi⸗
nibus et cõfeſſoꝛibo ſigillatim loqmur. Nũc
vero tm̃ in hoc loco inter onem illud qð ĩ
vita ſancti dioniſij ſcribit᷑. Dũ eni paulꝰ ve⸗
niſſet athenas.ſicut etiã ſcribit᷑ Act.xvij.ca.
Et cũ phis diſputaret pᷣcipueq; cũ dioniſio
tũc clariſſimo.cecus quidã ꝑtranſiuit.ſtatim
q; dioniſius dixit paulo. Si dixeris huic ce
co in noie dei tui vide et viderit.ſtatimq; cre
dam ſed nevtaris verbis magicis qꝛ foꝛte no
ſti verba q̃ habẽt hmõi efficaciã. At paulus
rũdit.dioniſi tu ad cecũ ꝑge eiq; dic.In noie
ieſu xpᷣi nati de virgine crucifixi moꝛtui ꝛſe⸗
pulti qui reſurrexit a moꝛtuis et aſcẽdit in ce
lum vide.quã foꝛmã verboꝛũ etiã ſibi tr adi⸗
dit ſcriptã. O res mirabilis.o virtus ineffa
bilis noĩs ieſu benedicti. Cũ dioniſius ceco
pꝛefata verba dixiſſet ptinus viſum recepit.
Quare Dioniſi cũ Damari vxoꝛe ſua oĩq;
familia baptiʒatꝰ eſt. Sicq; a paulo ꝑ trien⸗
niũ inſtructus athenis eſt oꝛdinatꝰ epᷣs.vbi
ille pdicationi inſiſtẽs ipᷣam ciuitatẽ et partẽ

regionis illius ad fidẽ xpᷣi cõuertit. Scrihit

inſuꝑ Act.iij.c. ꝙ dũ petrus et iohãnes aſcẽ
debãt in templũ ad hoꝛq oꝛõnis nonã.quidã

vir qui erat claudus ex vtero matris ſue bo⸗
iulabat quẽ ponebãt quotidie ad poꝛtãtem

pli qᷓ dicitur ſpecioſavt peteret elemoſy nã ab
introeuntibus in templũ. JIs rogabat petrũ
et iohannẽ vt elemoſy nã acciperet. Intuens
aüt eũ petrꝰ cũ iohãne dixit reſpice i nos. At
ille intendebat in eos ſperãs ſe aliqͥd acceptu
ß. Petrus aũt dixit. argentũ et aurum non
ſt mihi. qo aut habeo hoc tibi do. In noĩe
ieſu xpᷣi naʒareni ſurge et ãbula.Et appꝛehẽ

ſa manu eiꝰ dextera alleuiauit eum. Et ꝓtinꝰ

cõſolidate ſunt baſes eiꝰ et plante et exiliens
ſtetit et ambalabat.et intrauit ñ illis in tem⸗
plũ laudãs ⁊ benedicẽs deũ. ¶ Hcda effica
cia noĩs ieſu ðꝛ ꝑiculoꝝ euaſio. Qui enĩ re⸗
uerẽter et fideliter ac deuote innocãt nomen
illud q; ſepiſſime a ꝑiculis imminentib⸗ libe

rantur ſicut et ego experiẽtia certa cognoui.

HMã multis obmiſſis q dicere poſſem. Refe⸗
rã tñ vnũ qð vidi in ciuitate mediolani. Dũ
enĩ ego era in cõuentu ſancti Franciſci fate
ciuitatiſ deambulabã die quadã ſolus ſupꝛa
in clauſtrũ infirmarie audiui flebilẽ clamoꝛẽ
cuiuſdã pueri.ſtatimq; accurrẽs ad ꝑtẽ illaz
iuxta quã inferiꝰ edificata ẽ piſcina bñ ꝓpfun
da aqͥs repleta adeo vt aq̃ ibi excreſcẽtes vel
ꝓfluentes ſtaturã cuiuſlibet hoĩs operirent
ꝓſpexi aũt puerũ ibi ꝑiculo ſubmerſionis ex

poſitũ. erat vt puto ſeptennis.rapuerant illũ

aque vſq; ad medietatẽ piſcine pfate. attoni⸗
tus ego et memoꝛ dulciſſimi noĩs ieſu. ieſu
in geminando puerũ cui nil pꝛeſidij afferre
poterã hoꝛtatus ſum vt et ipe ieſum aduoca
ret. teſtoꝛ deũ et angelos eius ꝙ q; pꝛimũ ie⸗
ſum noĩare cepit. immobilis interaquas ꝑ⸗
mãſit. ita ꝙ erect?vſq; ad medietatẽ tm̃
erat immerſus. Reliqua vero ꝑs coꝛpoꝛis.ſ.

pectus bꝛachia et caput extra aquas retine⸗

bat tãq ſi aliquis pedes eius ſub aqͥs firmi⸗
ter retineret. Stetit illo mõ q;diu fratres cu⸗
currerũt qui lancea ſibi poꝛrecta eduxerunt
illũ ad terrã pᷣſeruatã a ꝑiculo ſubmerſionis
virtute noĩs ieſu bñdicti. cia efficacia
noĩs ieſu dicit᷑ coꝛdiũ conſolatio. Hoc noie
ſuauiſſimo cõſolant᷑ peceatoꝛes qui eiꝰ virin
te peccata illis remittunt᷑. VUñ Johes.i.c. ait
Scribo vobis filioli qm̃ remittunt᷑ vobis
peccata veſtra in noĩe eius. Et Ricar.de ſan
cto vietoꝛe inqͥt. Jeſus nomen dulce nomen
Delectabile nomẽ ↄfoꝛtans peccatoꝝ co ꝛda ⁊
beate ſpei. ů ieſus eſto mihi ieſus. B noĩe con
ſolantur iuſti ſperãtes in illo eternã ſalutem
acquirere. VUñ Act. viij.ca.petrus dicebat.
Nõ eſt aliud nomen ſub celo datũ hominib⸗
in quo opoꝛteat credentes ſaluos fieri. Hoc

denichno
ſßo Lalin
benn Jon
clilslatd
wbailin
acdarit⸗
nolbus
nis epet
nögmori
gareboct
nisgit
menson
oꝛig iuin
uanon
ls ſacriti
woplübe⸗
leoel
nofri
cihni⸗
ncliE
whuls
Mamon
ſeroton
Ntienoi⸗
ſuirerer
ſthocnon
ſocbebi⸗
oicus
cadge
Gonedii⸗
glillauree
Nooci
ſndan
Pus
prma
