niam virginẽ ↄcupiſcens:dimidiũ regni ſui
aplo ꝓmilſit ſi eã ſibi in ſuũ ↄiugiũ faceret cõ
ſentire. Cui apłs rũñdit vt iuxta moꝛem pde⸗
ceſſoꝛis ſui die dñica ad ecciam ↄueniret:et p
ſente Pigeni⸗ cũ ceteris virginibo qᷓ; bona
ſint iuſta ↄiugia audiret. Qõð rex cũ gaudio
adimpleuit putans ꝙ Epigenie vellet cõöiu⸗
gium pſuadere. Mattheus itaq; virginib⸗

et oĩ pplo ↄgregatis de bono mr̃imonio diu

locutus a rege plurimũ eſt laudatus:credẽsz
ꝙ hoc ideo diceret vt virginis animũ ad cõ
ſenſum mr̃imonij puocaret. Deinde imꝑato
ſilentio ſermonẽ repetijt dicẽs. Cũ bonũ ſic
matrimoniũ ſi ſaluo federe teneat᷑. bene ſcitis
aſtantes ꝙ ſi regis ſponſam aliquis ſeruoꝛũ
vſurpare pᷣſumeret nõ ſolũ regis offenſam ſ⸗ 5
moꝛtẽ inſuꝑ mereret᷑:nõ qꝛ vxoꝛẽ duxiſſe p⸗
batur ſʒ qꝛ ſponſam dñi ſui accipiẽs eiꝰ mr̃i
moniũ violaſſe puincit᷑. Ita et tu rex ſciens
Epigeniã eterni regis ſponſaʒ effectã ⁊ ſacro
yelamine ↄſecratã:quõ poteris ſponſam po
tentioꝛis te tollere ⁊ tuo mr̃imonio copulare
Hec verba odij et indignatõis ↄtra aplin fo
mitem miniſtrarũt. Hitarci aim inflamarũt

ad indiſcretã et irrõnabilẽ iracundiã:hec de⸗

niq; illũ ſuribundũ recedere coegerunt. Se

cundo ↄſideremus de moꝛte apłi ſanctiſſimi

Matthei modũ. Recedẽte quidẽ hitarco qb
eccleſia:apłs intrepidus ⁊ ↄſtans ad patiena⸗
tiam oẽs ad ↄſtantiã ↄfoꝛtauit:et Epigeniã

coꝛã ſe ex timoꝛe ꝓſtratã cũ ceteris virginib⸗

. benedixit. Poſt miſſaꝝ aũt ſolennia Rex

culatoꝛem miſit qui iuxta altare Dattheuzʒ

ſtantẽ ⁊ expanſis in celũ manibo oꝛantẽ miſ⸗
ſo a tergo gladio interfecit ⁊ martyrẽ ↄſecra⸗
nit. O moꝛs pcioſa in ↄſpectu dñi.O moꝛs
fructuoſa que vitã in meliꝰ ↄmutauit.O fe⸗
lix tranſuus in q̊̃ Mattheus tam bꝛeui ſpa⸗
cio ad celeſtia regna migrauit. O btã paſſio
cui reddit᷑ merces infinita. Quiſnã explicet
quãta ſu brĩ Matthei gloꝛia in celo ⁊ in ter⸗
ra. Aĩa eius vtiq; cũ angelis ⁊ ſcis oĩbo frui
tur eterno bono. Coꝛpus vᷣo apud Saler⸗
num tranſiatũ a cũctis fidelibo honoꝛatiſſi⸗

me venerat᷑.Euangeliũ inſuꝑ eius pᷣ ceteris

magis in eccia freq̃ntatur: ſicut ⁊ pſalmi Da
uid:et eplłe Pauli.vt ex hoc peccatoꝛibus ad
penitentiã redire volentibꝰ ↄſequende venie
ſpes indubia pᷣbeat᷑. Nam dauid peccato lu
xurie cecidit. Paulus ſuꝑbia intumuit.Et

Mattheus auaricie deditiſſimus fuit. Qui

tñ oẽs ꝓpter penitentiã exaltari meruerũt etiã
in eccleſia miterante A. Bercto ↄſideremꝰ de
moꝛte apłli iudiciũ quo punitus fuit Hitar⸗
cus arrogantiſſimꝰ ⁊ inſanus. Moꝛtuo qui
dem aplo ꝓplus ad palatiũ Hitarci incenſu
rus oĩa ꝓperabat. Sʒ pᷣſbyteri ⁊ diacones im
petũ miti gantes aplłi martvriũ cũ gaudio ce⸗
lebꝛarũt. Rex vᷣo cũ nec ꝑ matronas ad Ep
geniã directas nec ꝑ magos poſſet eã aliqua
tenus immutare totã domũ eius igne copio
ſo vallauit vt ipᷣaʒz cũ ceteris virginibo cocre
mar et. Apls aũt eidẽ apparẽs oẽm ignem ab
eius domo excuſſit:qui erumpẽs regis pala⸗

tium inuaſit:et ſolo rege cum vnico tilio vix

enadẽte cũcta ↄſumpſu. Statimq; filiꝰ eius
ꝗ demone arreptus pris crimina ↄfitens ad
ſepulchꝛũ apli ꝓperauit. Pater vero turpiſſi⸗
mus lepꝛoſus effectus eſt. Qui cũ curari nõ
poſſet manu/ꝓpꝛid gladio ſe ꝑemit. Populus
aũt frem Epigenie ab aplo baptiſatũ regẽ cõ
ſtituit.qui ꝑ annos.lxx.regnauit.et filiũ ſuũ
ſibi ſubſtituẽs chꝛiſtianũ cultum magnitice
ampliauit.et totã Ethiopie ꝓuinciã repleuit
eccleſijs. O ꝛemus igit᷑ dũm ieſum vpᷣm vt ꝑ
merita ⁊ interceſſonẽ btĩ Matthei apli ⁊ eu⸗
angeliſte trahat coꝛda nr̃a ad ſe vt eũ ſequi

valemus in oꝑib virruoſis. Sicq; redda⸗

mus nos dignos gr̃a ſua ⁊ tandẽ gloꝛia illa
phenni in qua viuit ⁊ regnat ꝑ infinita ſecu⸗
la ſeculoꝛum. Amen.

Sermo trigeſimuſoctauus de biõ Tho⸗

7

ad ſuã gloꝛiã accedit:tñ inuentus eſt triplici

pꝛeconio decoꝛatus.

ma aplo qui licet fuerit ex duodecim vnꝰ q

omas Vnus ex
duodecim. Scribũtur hec verba
Joh. xx.c.Quãuis btõ Thome ad
gloꝛiã in gentẽ accedere videat᷑ eo ꝙ duodecĩ
aploꝝ numero illũ dñs copulauerit. Verũ⸗
tñ bene eſt vt recogitemuſ ea q̃ in apoſtolatu
egerit digna laude. Parum quippe immo ni
hil eſſet apoſtolici faſtigij accepiſſe honoꝛem
niſi q̃ ad apoſtolatꝰ officiũ ſpectãt implerent

Pꝛopterea in hoc ſermone de ſcõ Thoma di

cturi aliqua enarrabimus:ex quibo eũ veruz
aplm re et noĩe ↄgnoſcemus. eni vnus ex
duogdecim fuerit ptʒ ſatis ex vᷣbis euangelij
tã Johh.xx.c.in themate: qᷓ; etiãẽ Matthei.x.
c. Igit᷑ referamus quid in eo ↄmendabile re

peritur.Et licʒ illius pᷣconia multa ſint nos

tñũ de tribe dumtaxat dicemus.
Pꝛimũ dicitur confirmatio.
Scõm pꝛedicatio.
Zercium paſſio. ”Vl
Qualiter Thomas fuit in fide ↄfurmatuſ
videndo xpᷣm:vbi declarat᷑ quõ coꝛpꝰ gloꝛi⸗

ficatũ ſit palpapile:et an thomas tetigit xym

et quõ de eodẽ pt eſſe fides ⁊ viſio. ¶ Cap.i.

Imatio. Fuit eni de reſurrectõe xpᷣi t illi⸗

qui eis apparuerat ipᷣa reſurrectõnis die illo
abſente credere noluit. Heq; abſentia illa ca⸗

ſualis fuit:ſʒ ex diuina ꝓuidentia vt eſſet oc

caſio iterate apparitõis ieſu xpᷣi ad ᷣm redu⸗
cendũ et nos in reſurrectõis fide ↄfirmãdos.
ꝓut Gꝛego.aſſerit in omelia. Et licʒ dicatur
Luce vltimo.ca.qꝙ duo diſcipuli euntes in
Emaus cognito dño in fractõe panis redie⸗
rũt in hierm ⁊ inuenerũt ↄgregatos vndeci
inter s opoꝛtuit ꝙ numeraret᷑ Thomas:qꝛ
iudas iam erat extinctꝰ.Tñ vt ait Beda.po⸗
tuit eſſe ꝙ thomas dũ illi in colloquio de ap
paritõe xpᷣi exiſterẽt exiuit ab apłoꝝ collegio
Et in iſto interuallo anq; rediret ad eos xpᷣs

apparuit decẽ apłis in cenaculo exiſtẽtibo ab
ſente Thoma. NHarrantib ergo illis viſionẽ
xpᷣi reſuſcitati. Chomas rñdit. Niſi videro

in manibo eius fixurã clauoꝝ ⁊ mittã digitũ
in locũ clauoꝝ ⁊ mittã manuzʒ meã in latus
eius nõ credã. Hic Criſoſt. ait. Sicut ſun⸗
pliciter qᷓlitercunq; credere facilitatis eſt: ita

multũ inueſtigare eſt groſſiſſime mẽtis.etꝑ

hoc Thomas accuſat᷑. Alijs enĩ groſſioꝛ exi
ſtens eã que eſt ꝑ ſenſum groſſiſſimũ.ſ.tactuʒ
querebat fidẽ ⁊ neq; oculis credebat:vñ non

ſuſficiebat dicere: niſi videra: ſed addiditet

Rimũ pꝛeconiũ bti Thome dicit᷑ ↄfir⸗

us diuinitate mõ ſingulari ↄfirmatuſ. Cum
eni vidiſſet apłos recitantes reſurrectõʒ xpᷣi:

nittar
man
dieso
parni
ſtatim
rim
datin
nuri.
ſrne
tum tun
hum tu

lulu

benigni
ſognete
Pucnicne
o
orden
neDe
ctcider
leligan

Nratace

Tai

Iyrffcan

ahrp.
eches
cun
Diote
lier co
tllimar
ſui T
lps dinn
in Ome
et . ubtle

agapt

.

N

gaien
uaen
edeſn
rgahin
us. Aaim
8e hole
öcihe
wnüni

. anz oe
tMiio
Tonedic,

Nnmn
8rciuneni:
mecnisn.
nd

Ciulan
nmunt
regnnstt
Thonsce
gloquod
ihuiß
an aor

ocltuih .
Polligdir

1

mittam digitum meü in locũ clauoꝝ ⁊ mittã

manũ meã in latus eius nõ credã. Sed poſt

dies octo dũ erãt oẽs vndecim ↄgregati ap⸗
paruit illis ieſus. VUbi Criſoſt.inquit. Non
ſtatim xpᷣs apparuit ſʒ poſt dies octo vt inte⸗
rim Thomas a diſcipulis ammonitus attẽ
dat in maius deſideriũ ⁊ fidelioꝛ fieret in fu⸗
turũ. Stans ergo ieſus in medio dixit eis.
Pax vobis:deinde dicit Thome. Infer digi
tum tuũ huc ⁊ vide manus meas:et affer ma

num tuã ⁊ mitte in latus meũ:et noli eſſe in⸗

credulus ſʒ fidelis. Cõſideremus quãta fuit
benignitas ieſu xpᷣi qͥ nõ expectauit ꝙ inter⸗

rogaret᷑ a Thoma ſʒ ex ſua miſcõia quaſi eũ
pᷣueniens inuitat ad ſe cognoſcendũ. Rñdit
vero Thomas iam in fide firmatus:dñs me
us ⁊ deus meꝰ.Cui xp̃s dixit. Quia vidiſti
me Thoma credidiſti:bti qui nõ viderunt et
crediderũt. Sʒ vt pᷣdicta ſine aliq̊ erroꝛe in⸗
telligant᷑ opus eſt vt tria dubia declaremꝰ.

Mꝛimum vtrũ coꝛpus gloꝛificatũ palpabile

ta tactu nõ gloꝛiſicato. 2.
Scom vtru Zhomas letigit coꝛpus xp̃ᷣi.

erciũ vtrũ de eodẽ poſſit eſſe figes ⁊ viſio:
pꝛimũ dubiuʒ dixerũt aliqͥ ꝙ coꝛpus

gloꝛiſicatũ eſt intangibile.qð ꝓbare ↄtendũt

qꝛ Gꝛego.in omelia inquit. Coꝛrumpi ne⸗
ceſſe eſt qdᷣ palpat᷑:ſʒ gloꝛioſi uz coꝛpus eſt in⸗

coꝛruptibile: ergo et impalpabile. Inſt uper

Eriſoſto. in O mel. ait. Dignũ eſt querere q̃⸗
liter coꝛpꝰ incoꝛruptibile tangibile fuit moꝛ
tali manu ſʒ ne tumultuerꝭ adeſcẽſionis enĩ

fuit. Tñ rrariũ ꝓbari pᷣt. Ham Luẽ vlu. c.

xpᷣs dixit aplis. Palpate ⁊ videte. Et Bꝛeg.
in O melia. Palpabile fuit ꝑ veritatẽ nature
et ſubtileꝑ effectũ ſpũalis potentie. Pꝛeterea
in coꝛꝑe gloꝛioſo erit veritas oſſis et carnis.
Caro eſt mollis ⁊ os durũ:ſed durũ ⁊ molle
ſunt obiecta tactus:̊ coꝛpus gloꝛioſum eſt

nngibile. Ad hahendã huiꝰ veritatis expᷣſ⸗
ſam noticiã. ſciendũ ſm doctrinã Bonauẽ.

in.iiij. di. xlix. ꝙ cũ dico tangibile duo dico:
ſcʒ qð pᷣt immutare ſenſuʒ ⁊ hoc eſt pfectõis.
Et qð nõ p̃t latere tactũ nr̃m:et hoc eſt imp⸗
fectõis. Et qꝛ remanebit qð eſt ꝑfectõis 7tol
letur qð eſt imꝑfectõis. Ideo dicendũ ꝙ coꝛ
pus gloꝛioſum pßt ſe pᷣbere tangibile et pt nõ
pᷣbere ſiue latere. Et h̊ hʒ vᷣitatẽ ſm diuerſas
ↄditões. Nã tangi pᷣt qꝛ pᷣt impellẽti reſiſte⸗
re cũ ſit coꝛpus verũ nõ vanũ vel fantaſticũ:
latere pᷣt qꝛ pᷣt penetrare oꝛ ganũ tactus.Dꝛi:
mum habet ꝑ veritatẽ nature. Scoõm ꝑ effe⸗

ctũ ſpũalis potetie. Et hec duo ↄtraria ſunt

in nobis ſʒ nõ in coꝛꝑe gloꝛioſo.Et ad illud
obijciehar qꝛ qð palpat᷑ eſt coꝛruptihile.

Dicendum ꝙ verũ eſt de eo qd et tactui ſub⸗
iectum ſed iliud nã erat in coꝛpꝑe dñi:ideo cõ⸗
geſcenſionis fuit¶ Gcðm dubiũ erat vtrũ
Thomas tetigit chꝛiſtũ. Et quidã dicunt q;
nõ:ex eo ꝙ qñ vidit immediate credidit:et pᷣ
reuerentia nõ fuit auſus tangere tantũ dñm:
ideo xpᷣus dixit ei. Quia vidiſti me Thoma
credidiſti. nõ dixit qꝛ me tetigiſti. Alij aũt aſ⸗
ſerunt ꝙ Thomas tetigit xpᷣm vt ſic verbia
eiuſ obediret qui dicebat ei. Infer digitũ tuũ
huc. Et qũñ xpᷣs poſtea retulit:qꝛ vidiſtijme:
accipit᷑ viſus ꝓ tactu. Nam viſus ꝓpter ſuũ
nobilẽ modũ cognoſcendi tranſfer? multoti
ens ad actũ aliaꝝ potentiaꝝ ſenſi uiuaꝝg. VUnñ
ugꝰ. nõ ait tetigiſti ſed vidiſti me qm gene
ralis quodãmodo ſenſus eſt viſie us. Ham 2
alios qᷓ̃ttuoꝛ ſenſus noĩari ſolet:velut cũ di⸗
Imus audi et vide q́; bene ſonet:olfa et vide
q́; bñ oleat. Guſta et vide qᷓ; bñ ſapiat. an⸗
ge ⁊ vide qᷓ; bene caleat. VUnde et hic dñs di⸗
cit. Infer digitũ tuũ huc et vige manus me
as:vbi nil aliud ait qᷓ tange ⁊ vide: cũ tñ ille
oculos in digito nõ haberet. Ergo ſiue intu
endo ſiue etiã tangendo xpᷣs ei dixit:qꝛ vidi⸗
ſti me thoma credidiſti:q;uis dici poſſit:non
au ſum fuiſſe diſcipulũ T⸗ chꝛiſtũ: licet

offerret ſe illi tangendum. ¶ Zercium dubi
um fuit vtrũ de eodẽ poſſit eſſe fides et viſio.
am aplus ad Hebꝛeos.xi.c.ait. Fides eſt
ſubſtantia rerum ſperandaꝝ argumentũ nõ
ekurencin 3. Et Augꝰ. ſupꝑ Johannẽ. Fides
vutus qua creduntur que non videntur.
Tamen chꝛiſtus dixit thome. Quia vidiſti
me credidiſti. Inſuꝑ fides btẽ virginis ma⸗
gnopere cõmendatur.Cui Eliʒabeth dixit.
vt ſcribitur Luce.i. Beata que credidiſti qm
pficientur in te ea que dicta ſunt tibi a dño.

Et Augꝰ.li.de virginitat? ait. Beatioꝛ fuit

Oaria cipiendo fidẽ xp̃i q; ↄcipiendo car
nem xpᷣi. Materna /ꝓpinquitas nibil Warie
ꝓfuiſſet niſi felicius xpᷣm coꝛde q́; carne ge⸗
ſtaſſet. Nihilominus ipſa vidit xpᷣm naſcen⸗
tem de ſe virgine:vidit illũ moꝛientẽ: vidit a
moꝛtuis iam ſuſcitatũ:vidit aſcendentẽ in ce
lum ⁊ credidit. Igitur aliquidq pᷣt eſſe viſum
et creditũ. Ad hoc rñũdet onauẽ.in.iij.di.
xxiiij.ꝙ viſio ⁊ fides nõ pñt eſſe de eodẽ vno
et eodem reſpectu:ſed bene diuerſis reſpecti⸗
bus. Nam qñ aliquid ita videtur ex vna pte
ỹ ex alia lateat:ſm id qð latet poteſt eſſe cce⸗
ditum:licet ex parte altera videatur. Lum er
go in xpᷣo videretur vel a thoma vel ab apo⸗
ſtoliſ: vel ab ip̃a vᷣgine mre illud qd ad eius
coꝛpus ⁊ humanitatẽ ſpectabar tũ diuinitas
ſnſum et viſum larehar- e-in 5 maxime

virginis illibate fides extollitur: qm̃ videns
in filio tantã humilitatẽ: credidit tñ illius di
uinitatẽ. Et hoc eſt qd Gꝛego.in omelia di⸗

xit de Thoma.aliud vidit et aliud credidit:

vidit hoĩem ⁊ ↄfeſſus eſt deũ. Fuit itaq; in fi
de Kianens a qᷓ ceciderat ſicut ⁊ ceteri.

ualiter Thomas apls pᷣdicauit popu⸗

lis diuerſaꝝ ꝓuinciaꝝ loquẽs ideomata eo
rum varia:et quõ inter ceteros uertit indos
fidem chꝛiſii. Pabiulum..
cundũ pꝛeconiũ bii home dicitur
pᷣ̃dicatio. Nam fidem ⁊ gloꝛiã chꝛiſti ar
ntiſſime pᷣdicauit. Circa tñ pꝛedicationeʒ
eius tria ſunt videndad.
Pꝛimo quib gentibo pꝛedicauit.
cõm quo ideomat.
Tercium qua efficacia.
Trimu videndum eſt quibo gentibꝰ Tho
mas pᷣdicauit.Ad qð ita ait Iſidoꝛus in li.
de vita et obitu ſanctoꝝ. Thomas diſcipu⸗
lus chꝛiſti ac ſunilis ſaluatoꝛi:audiendo in⸗
credulus:videndo fidelis fuit:hic euangeli⸗
um pᷣdicauit Parthis: Medis ⁊ Perſis: Ir⸗
caniſq;:et Bꝛagmanis. Et intrans oꝛienta⸗

lem plagã et interna gentiũ penetrans:ibi pᷣ⸗

dicationem ſuã vſq; ad vltimũ ſue paſſionis
vduxit:hec ille. In eius aũt legenda ponit᷑
ꝙ pᷣdicauit in india vbi nomẽ xpᷣi plurimuʒ
exaltauit. Sunt aũt pꝛenoĩate ꝓuincie lon⸗
ge lateq; diffuſe in quibo habitant populi in

numerabilcs. At enĩ inquit Iſidoꝛus.xiiij.

ethimolo.li. In parthia ſunt regna decem et
octo poꝛrecta a Caſpio littoꝛe vſq; ad terras
ſcitaꝝ. Et vt refert Plinius li.v.de naturali
hiſtoꝛia.Eſt enĩ parthia multis rebꝰ ꝓdigio
ſis et monſtruoſis miranda. Nã ſunt ibi be⸗
ſtie feroces:pardi:tigri:linces:aſpides et ſer⸗
pentes Gens etiã dura eſt ⁊ crudelis victuq;

parca. Media inſuꝑ eſt regio opulenta mul⸗

tis fluminib irrigua: ciuitatibo ⁊ oppidis pᷣ⸗

clara:multoꝝ ꝓploꝝ dña. Perſida etiam am⸗

liſſima ⁊ valde populoſa in qua pꝛimũ ſᷣm
Iſidð.vbi.S.oꝛta eſt ars magica. Ad eã qui⸗
dem nembroth poſt ↄfuſionẽ linguaꝝ abijt:
ibiq; perſas ignẽ colere docuit. Hircania ẽ
regio in Aſia ſub iugis caucaſi montis ↄſti⸗

tuta hñs multas gẽtes:iſtius hircanie ꝓplos

deuicit Johãnes hircanus filiꝰ Simonis
ſummi ſacerdotis tꝑe machabeoꝝ a quibus
deuictis Johãnes hircanꝰ noĩatus eſt:vt di
cit magiſter in hiſtoꝛia ſcholaſtica in pꝛinci

pio hiſtoꝛie euangelice. Sʒ omnibo his di⸗

miſſis de india lo quamur:de q̃ ita refert Iſi
doꝛus vbi.S. India vocata ab indo flumĩe
quo ex ꝑte occidentali clauditur:hec a meri⸗

1

diano mari poꝛrecta vſq; ad oꝛtnʒ ſolis:et a
ſeptentrione vſq; ad montẽ caucaſuʒ ꝑpuenit:
habens gentes multas ⁊ oppida. Inſulã q̃q;
capꝛobanẽ gemmis et elephantibo refertam.
Criſam et argireã:auro argentoq; fecundas

Tilem quoq; arboꝛẽ folijs nunq; carentem

habet et flunios Gangen et Indũ ⁊ Hippa
nẽ illuſtrantes indos. Terra indie fauomo

ſpũ ſaluberrima in anno bis metit fruges.

Vice hyemis eſtatem patit᷑ G ignit aũt tincti

coloꝛis hoĩes:elephantes ingentes. Mono⸗

ceron beſtiã: pſitatũ auẽ. Cinamomũ piꝑ et
calamũ aromaticũ mittit et ebur:lapides q̊ʒ

pᷣcioſos Berillos: Criſopaſſos: Adamantẽ:
Carbunculum:et alios diuerſi generis. Ibi

ſunt ⁊ montes aurei qð adire ꝓpter dꝛaconeſ
et grifos ⁊ immenſoꝝ hoĩm monſtra impoſ⸗
ſibile eſt. Pꝛedictas itaq; ꝓuincias btũs tho
mas aiĩas chꝛiſto lucrifaciendas luſtrauit.

Scom qð erat videndum quo ideomate
Thomas apls pᷣdicauerit iam referamꝰ. Et

ad hoc pleniꝰ intelligendũ nõnulli ſcire cu⸗

piunt:vtrũ apłi ꝑ donũ linguaꝝ loquebant᷑
linguis oĩm gentiũ.Et licʒ de hoc dixerim
in ſermone de ſpũ ſancto:tñ aliqua alia erũt
hic inferenda. Igitur ꝓbari poſſet licʒ appa⸗
renter:q apłi nõ loquebant᷑ omnibo linguis
Pꝛimo qꝛ illud qð diuina virtute omnibus

conceditur optimũ eſt in ſuo genere:ſicut do

minus ↄuertit aquã in vinum bonũ vt dicit᷑
Joh.ij.ca. Sed illi qui habuerũt gr̃am lin⸗
guarum melius loquebant᷑ in ꝓpꝛia lingua.
Nam dicit Hiero.exponens eplan ad he⸗

bꝛeos nõ eſſe mirandũ ꝙ epła illa maioꝛi re⸗
lucet facundia qᷓ; alie.cum naturale ſit vni⸗

cuiq; plus in ſua q; in aliena lingua valere.
Ceteras enĩ epiſtolas apoſtolus ꝑegrino id

eſt greco ſermone ↄpoſuit:hanc aũt ſcripſit
hebꝛaica lingua:ergo videtur ꝙ; apoſtolus
nõ loquebatur ideomata alioꝝ ꝑ donũ gra⸗
tie gratis date. Scðᷣo arguit᷑:qꝛ natura non
facit ꝑ multa qð pᷣt fieri ꝑ vnum. Multo mi
nus deus qui oꝛdinatius q; natura oꝑatur.

Sed poterat deus facere ꝙ linguã vnam lo
quentes eius diſcipuli ab oĩbo audirent᷑.er⸗

go videtur ꝙ nõ habuerũt ſcientiã loquẽdi
omnibo linguis. Tercio oẽs gratie deriuank
a chꝛiſto in coꝛpus eius qð eſt eccleſia ſᷣm i

lud Johᷣ.i.De plenitudine eius oẽs accepi⸗

mus. Sed de chꝛiſto non legitur ꝙ fuerü lo
cutus niſi vna lingua:ergo videtur ꝙ diſci⸗
puli eius non acceperunt ad gratiam vtom

nibus linguis loquerent᷑. Sʒ in ↄtrariũ eſt

glo. Greg. Act᷑.ij.c.que ait. Spũs ſcũs ſuꝑ
diſcipulos in igneis linguis apparuit et eis

Molcu

ws poi

ſbuasae
dicriu

Acol
uſen
fun?
ia/
Uraa
ſoe

Vvoiln

banra
amngpe⸗
umnache
npral
inſcdin
aan
guant

vel geo⸗
nrci

Muüling
rentur.

ſionins
ſhrn
fCintcl
lſentez

eli

NWimni
liane
d!
hikti
repnr
aahr
loqne
Peiap
luei
uil
buſtia
e

/
Y
ngc

4ligre
ls
ncuu rh⸗
, oſ
9 odonn
rnunng
n Den
unnte,

“ .,
m Y

vel geometrie.Ad ſecundũ argumentũ rñũde

tur ꝙ q;uis vtrunq; fieri potuiſſet ſcʒ ꝙ per

vnã linguã apłi loquẽtes ab omnibo intelli⸗
gerentur:aut ꝙ om̃ibo ipᷣi loquerent᷑:tmñ ↄue⸗

nientius fuit ꝙ ipᷣi oibus linguis loquerent᷑
qꝛ hoc ꝑtinebat ad ꝑfectõnem ſciẽtie ipoꝝ ꝑ
quã intelligere nõ ſolũ loqui:ſed intelligere

poſſent ea que ab alijs dicebant᷑ Si aũt oẽsz
vnã coꝝ linguã intellexiſſent. hoc vel fuiſſet
ſcientiã illoꝝ qui eos intelligerẽt:vel fuiſſʒ

quaſi quedã üluſio dum alioꝛũ verba aliter
ad alioꝝ aures pferrent᷑ qᷓ; ipi ea ꝓferrẽt.Et
leo glo. Actuũ.ij.c.dicit ꝙ maioꝛi miracu
lo factũ eſt ꝙ apli oim linguaꝝ generibo loqᷓ
rentur. Et Paulus dicit.i.ad Coꝛinth. xiiij
ca. Gratias ago deo ꝙ; oĩm veſtruʒ linguas
loquoꝛ. Ad terciũ dicendũ q; chꝛiſtus in
pꝛia ꝑſona vni ſoli genti pᷣdicaturus erat ſeʒ
iudeis.Et ideo q;nis ipᷣe ſine dubio pfectiſi
me haberet ſcientiã oim linguaꝝ nõ tñ opoꝛ
tuit ꝙ oĩbo linguis loqueret᷑. Et vt refert au⸗
guſti. ſup Johannẽ. Cum et modo ſpũs ſan
Ktus accipiatur nemo loquicur linguis oĩm

*

remus deo oĩa vota vr̃a.Eos igit᷑ apłlus ba⸗
ptiſanit et de fide eos dili gẽter docuit. Poſta⸗

tos ſanauit debiles ⁊ i

olm lin gnan ſcientis dedit. Rudet ergo ſan gennum qꝛ: iam ipſa cccleſia linguis olm ge
umde ccus Tho. ſcdᷣa ſcᷣe.q.clxxvi.ꝙ pꝛimi diſci⸗ tiũ loquit: in qua qui non eſt nõ accipit ſpom̃
nnſta puli chꝛiſti ad hoc fuerũt ab ipſo electi vt ꝑ ſanctũ.¶ Qerciũ qdð inueſtigandũ eſt de pdi
ngin vniuerſuz oꝛbem fidem eius pdicarent. Nõ catõe Thome:qua etficia verbũ dei ſemina⸗
möam cuũt erat ↄueniens vt qui mittebant᷑ ad alios uerit. Et licʒ fructũ attulerit ſua pᷣdicatio co
niͤthe inſtruendos indigerent ab alijs inſtrui qua pioſum in oib puincijs ⁊ regnis ſuꝑius no
unoiden luter alijs loquerent᷑ vel qualiter que alij lod minatis:tñ quid in india fecerit audiamus,
Nendig bantur intelligerent: pſertim qꝛ iſti qui mite ¶ Peruenit naq; ad ciuitatẽ quandã in änx6
Digntun bantur crant alterius gentis ſcʒ iudee. Erãt llie ſue nuptias celebꝛabat. Cuũ vᷣ̈o ex aſpectu
noemas e ctiã pauꝑes et impotentes nec de facili a pn⸗ ex geſtu ⁊ vultu agnoſceret vir grauis inte⸗
inumnin cipio repperiſſent qui eoꝝ verba alijs fideli⸗ ger ⁊ deo deuot a rege licet infideli requirit
can e⸗ ter interpᷣtarentur: vel verba alioꝝ eis expo⸗ vt ſponſuʒ 7 ſponſam bñdicat qð apłs adim
RKMũ nerent:maxime qꝛ ad infideles mittebantur. pleuit dicẽs. Da dñe adoleſcétulis his bñdi
aigere Et ideo neceſſariũ fuit vt ſuꝑ hoc eis diuini ctioneʒ tue dextere:et in eoꝝ mentibo ſemina
rependun ius ꝓuideretur ꝑ donũ linguaꝝ:vt ſicut gen ſemẽ vite. Abeũte aplo: in manu inuenis eſt
montnie tibus ad idolatriã declinãtibo introducta eſt reꝑtus ramus daculis plenus de quibo ſpõ⸗
incitshiid diuerſuas lin guaꝝ:ita etiaʒ qñ erant gentes ſus ⁊ ſponſa dulcit᷑ comederũt: naeumg voꝛ
RK1 ad cultũ vnius dei reuocande: ↄtra hmõi di mierũt ſomniũ ſilr habnerũt: videbat᷑ eteni
n go e uer ſuatẽ remediũ adhiberet᷑ ꝑ donũ linsuazæ cis ꝙ rex Fenarne eos amplecteret᷑ et diceret
mnmw. rum. Ad pꝛimũ ergo dicendũ ꝙ ſicut ſeribi Apls me⸗ bñdixit vos vt eterne vite ꝑticipeſ
inliin⸗ i. ad Loꝛinth. xij. c. Danikfeſtatio ſpũs da⸗ ſitis. Euigllantibo ⁊ mutuo ſibi ſomniũ re⸗
l mr ad vtilitate. Et ideo ſufficienter et Pau⸗ uelãtibo:apłs ad eos ingredit᷑ dicẽs eis. Rex
ehrſer mo in ij oiſcrhult fuerunt inſtructi diuini: meus mõ vobis aſparuitet me clauſis ianu⸗
in u tus in linguis oĩm gentiu: quantũ require⸗ is buc adduxit vt ſuꝑ vos bñdictio mea fru
uſriz batur ad fidei Doctrinã. Sʒz quantũ ad que⸗ ctificet: habeatis carnis integritate eſt oim
ini 8 dam que ſuꝑadduntur hũana arte ad oꝛna⸗ regia vᷣtutũ et fructꝰ ſalutꝭ ppetue:v ginitas
nnn 4 tum et clegantiã lectõis: apłs inſtructus erat ſoꝛoꝛ eſt angeloꝝ:poſſeſſio bonoꝝ: victoꝛia
u haud⸗ in ꝓpꝛia lingua nõ aũt in aliena. Sicut etiaz libidinũ:ſidei triũphus: expugnatio demos
l in ſapientia ⁊ ſciẽtia fuerant ſufficiẽter inſtru num:eternoꝝ gaudioꝝ acquiſitio hec ⁊ ſiia
mndoſct cti quantũ requirebat doctrina fidei:nõ autẽ illo referente duo angeli apparuerũt dicẽtes
uaitfinn quantũ ad oĩa que ꝑ ſcientiã acquiſitam coꝛ cis. Nos ſumus angeli vobis ad cuſtodiam
in pulft, gnoſcuntur:puta de ↄcluſionibs aniſmetrice deputati. Si apli monita ſernaueri is offe⸗

ns bas⸗

modũ vᷣo ſponſa noĩe pelagia ſacro velamis⸗
ne ↄſecrata martyrium paſſa eſt. Et ſponſus

noĩe Dioniſius illi ciuitati in ẽm oꝛdinatꝰ

Deinde cũ Thomas indtam circũiret:mul⸗

anguit debiles ⁊ infirmos: multoſq; cõo⸗
uertit ad dñm. Et vna die ad pᷣdicatõeʒ eius

baptiſati ſunt nonẽ milia viroꝝ exceptꝭ mu

Dualiter brũs aplus Thomas gloꝛioſo
martyrio vitã ↄſummauit. ¶ Capitulũ.iij.
Erciũ pconium biĩ Thome ðꝛ paſſio.
Hõ rcuſauit pati ꝓ xpᷣo qcũq; dura et
exqſita ſupplicia. Hã irat cõtra eũ rex indie
ex eo ꝙ vxoꝛẽ eiꝰ ⁊ vxoꝛẽ cariſu cognati ſui

ſerreas ⁊ aplm ſtare nudis pedibo ſuꝑ eas: ſʒ

nutu dei ꝓum ibi fons erupit:et eas extinxit
Tic rex eũ in foꝛnacẽ ardentẽ miſit q̃ ſic re⸗
frigerata eſt vt die altera ſanꝰ iñ exierit ⁊ ille⸗
ſus. Deduct tandẽ eſt vt ſacrificaret idolo.
fleciẽs aũt genua dixit. ego adoꝛo:ſʒ ñ idolũ

gnuitur et e

Ailn vo lanceis illũ tranſfixerũt. Chꝛiſtian
güt coꝛpus eiꝰ tulerũt ⁊ honoꝛifice ſepelief̃t.
Anno tñ dñi.ccxxx.coꝛpꝰ illud in Edeſſam
ciuitatẽ tranſiatũ eſt Alexãdro imꝑatoꝛe ad
Sirioꝝ pᷣces hoc faciẽte. In illa aũt ciuita⸗
te nullus hereticus:nullus iudeus: nullus
paganus pᷣt viuere:nec tyrãnus aliqs ibi no
cere. Poſtq; Agabarꝰ rex illius ciuitat epi⸗
ſtolã manu ſaluatoꝛis ſcriptã acciꝑe meruit:

Eecce adoꝛo ſʒ nõ metallũ. Adoꝛo aũt dſim
meü ieſum xpᷣm :in cuius noĩe pꝛecipio tibit
Demon qui in eo latitas vt ſimulacrũ ipᷣm co
minuas.: ſtatim q̃ſi cera liquefactũ eſt. Tunc

oẽs ſacerdotes mugitũ dederũt. Põtifex aũt
templi eleuãs gladin aplm tranſuerberauit.

nã ſiqñ gens aliqᷓ ↄtra ciuitatẽ illa inſurrexe

rit infans baptiſatus ſuꝑ poꝛtã ciuitatꝭ ſtäs
eplaz illã legit ⁊ ea die tã ſaluatoꝛis ſcriptu⸗
rag q; apłi Thome meritis hoſtes aut fugiũ=t
gaut placant᷑. Uerũtñ q;uis lon go tꝑe dura⸗
nerit nihilominus poſtea ciuitas illa capra
fuit a Sarracenis ⁊ ꝓghanata: ſublato bñfi⸗
cio/ ꝓpter abundantiã peccatoꝝ. Igit᷑ ſicut fu
it vnus ex duodecim Thomas in hac pegri
natõe:ita et nũc eſt vnꝰ ex illis ſedẽs ſuꝑ ſedẽ
in glia regni celoꝝ quẽ depᷣcemur vt ſua in⸗
teruentõne nos xpᷣo ↄmendet. Qui eſt bũdi⸗
ctns ⁊ laudabilis ꝑ infinita ſcła ſcloꝝ. Amẽ

ermo trigeſimuſnonus de ſancto Ja⸗

cxobo dicto iuſto ⁊ minoꝛe filio Alphei ⁊ fra

na erit iuſtus. Verba ſunt Dauid

4 „

imũ dicitur oꝛiginationis.

—

ecundum determinatönis.

Eexcium co

Rimum myſieriũ ptempla

n. pᷣs.cxi. Oĩs gloꝛia hoĩm extin⸗
laneſcit velut fumus:de quibo in
ps ðꝛ. Perijt memoꝛia coꝛũ cũ ſonitu. Juſti
aũt vt ſcribit᷑ Sapientie.v.ca.in ꝑpetuũ vi⸗
gent:et apud dũñm eſt merces illoꝝ. Nam ꝑ⸗
acto bꝛeui curſu huius labilis vite pꝛemiuʒ
ſuſcipiũt eterne btitudinis in qua omi malo
ſemoto bonũ om̃e reꝑitur.
in ps. xxxvi. dicit. Juſti hereditabũt terrã. ſ.
viſuentiũ. et inhabitabũt in ſeculũ ſeculi ſuꝑ
cam. Hinc btũs Jacobo Alphei filius inſti⸗
cie ſe totũ accomodauit. Qui/ꝓpterea nõ ſolũ
cxaltatus eſt in regno celoꝝ:verum etiã in ec
cleſia militante a cunctis fidelib deuotiſſime
honoꝛat᷑. Cũ vᷣo hodierna die immineat eiꝰ
f.ſtiuitas colendiſſima equũ eſt vt eius lau⸗
dib inſiſtamus: de quo appꝛopꝛiate dicunt
verba ꝓpoſita:in quibo de iuſticia illius tria
myſteria occurrunt ↄtemplanda.

Pꝛopterea dauid

nſummatön.
aliter beatus Jacobus kuit in iuſticta

* „ 1

Du
et ſanctitate ſin gularis:tum ꝓpter inclinatõʒ
tum pter exemplũ chꝛiſti:tum ꝓpter ſanctini
cationem in vter. (¶ Lapitulum. i.
myſteriũ ↄtemplandũ de iuſti
tia beati Jacobi dicit᷑ oꝛiginatõis. In
quo videndũ eſt vnde oꝛiginẽ habuit iuſti⸗
cia ſancti Jacobi.Et ſumit᷑ iuſticia large ꝓp
virtute vel ſanctitate. Et ad hoc dicimus ꝙ;
tria fuerũt quaſi pꝛincipia radicalia iuſticie

ACnrctirnei einnggs.
¶ Pꝛimum radicale pꝛincipiũ iuſticie ⁊ ſan
ctitatis beati Jacobi dicit᷑ naturalis inclina

tio. Inclinabat quippe ipᷣm ad virtutes ipſa

natura:ſed vt id melius declaretur. Querũt
pleriq; vtrum viriutes inſint homini ab ipᷣa
natura. Et loquimur de virtutibo moꝛalib⸗
et acquiſitis non aũt de infuſis et theologic
Et ꝙ ſint a natura ꝓbari pᷣt ex dictis ſancto
rum et philoſophoꝝ. Inquit enim Bernar
dus. NHullum vicium naturale eſt:om̃is au⸗
tem virtus naturalis eſt. Et Damaſcenꝰ in
iij. Naturales ſunt in nobis virtutes ⁊ equa

liter inſunt omnibo.Et Aug'. in.iij. de libe⸗
ro arbi. O mne vicium eo ipſo ꝙ viciũ eſt cõ

tra naturam eſt. Et Tho. pꝛima ſecunde.q.
lxiij. arguit ſic. Illud dicitur nobis eſſe na⸗
turale qd ineſt nobis a natiuitate. Sed vir⸗

tutes quibuſdam inſunta natiuitate. dicitur

enim Job. xxxi. Ab infantia creuit mecũ mi

ſeratio et de vtero egreſſa eſt mecũ. Igit᷑ vir⸗
tus ineſt homini ab ipᷣa natura. Et Giraldꝰ
oddonis ſuper.ij ethicoꝝ arguit hoc modo.
Matura non defſicit in neceſſarijs vt docet
ph̊us. Sed virtutes ſunt homini neceſſarie
quia ſine ipſis nõ poteſt aſſe’qui ſuum finem
Sole inquit Macrobius de ſomno ſcipio⸗
nis faciunt virtutes beatuʒ. Et Seneca ad
Lucillum. Sola virtus ad beatã vitam ef⸗
ſicax eſt. Et Ariſto.in.vij.pollitice. Felicita

natura ꝓuidit homini de vtrtutibo: Cötra⸗
rium ad hec videtur ꝓbari poſſe. Ham Se
neca ad Lucillum ait: Non dat natura vir⸗
tutẽ ars eſt bonũ fieri. Et Ariſto.ij.ethicoꝝ.
Boni vel mali natura non ſumus. Ad hec
ulud quod eſt bonũ a natura cõmune eſt om
nibus hominibo et non tollitur ꝑ peccatũ qꝛ
etiam in demonib bona nature manent inte
gra. Sed virtus non ineſt omnibo homini⸗
bus et abijcitur per peccatum:ergo non eſt a
natura:inſuꝑ ex his que inſunta natura nec
laudamur neq; vitu peramur ſm Ariſtolẽ.

in. ij. ethico. ſ. 3. pꝛopter virtutes laudamur

tem ſine virrute impoſſibile eſt exiſtere. ego

uih
nutsnd
iene
de medi
ſcientin⸗
fuütplat
tlii. die
inennſe
ſo dil̃
Evirtuti
poꝛis gel
lone
nenoci
Ctuboln
.undgopu
Punseſe
ſuonirin
ſhreroß⸗
Cedignen
iſchico
utesin
nolnen
uboda
fima ſcu
Anirua
ſſchoonu
ſchaberag
glopervi
fueincli
Caclunſchr
Alterinch
lonacggi
Kvirdan
lsope
guigmee
oſehed
Wefmie
cmanun
Aigho⸗
olu⸗
Mhin
ſlbarct

minise
morglis
luatan
aber
bſectiu
GFinã
ſrize⸗
re vir
Meſſar

2
ngria

han
mhemtini⸗
1agis)
dui
iſuhe,
Aboehin

nictit

knnmmiisinn

nAdVse
pinuch nu
ter dicir

guitnindn

uraleckriss
Sdmnr

lanme

ognaiͦt
inlſwnd
nnchis cl
nim. Suß
natiude
fuanmi
tnui
mn 0
Taikntn
ungnnd
tbonnitat
ſcniin
Neſnnn

E

—

6

Gbeninm

Aliic in

kcritnech

— *

p quibo virtuoſis redditur honoꝛ:ergo vir⸗
tutes nõ ſunt a natura:vt ois ceſſet ꝑplexitas

audienda eſt rũſio Thome vbi. S. et Ricar.
de media villa in ſuo.iij.diſ.xxxiij. circa

ſcientias et virtutes triplex fnit opinio.pma

fuit platonicoꝝ qui ſᷣm Dama.in.iij.ſuo.c.
xiiij.dicebãt ſcias ⁊ virtutes eſſe totaliter ab
intrinſeco ita ꝙ pᷣexiſterent in aia naturaliter
ſz ꝑ diſciplinaã et exercitiũ impedimẽta ſciẽtie
ct virtutis tolluntur qui adueniũt aĩe ex coꝛ
poꝛis grauitate.ſicut ferrũ clarificat᷑ ꝑ lima⸗
tionẽ. Sʒ ↄtra hãc opinionẽ eſt oĩs phia te⸗
nens cũ Ariſto. aĩa nr̃a a pꝛincipio:eſt ſi⸗

cut tabula raſa in qua nihil eſt depictũ. Se

eunda opinio fuit Auicen.qui dixit ꝙ ſcie ⁊
vᷣ·tutes eſſent totaliter ab extrinſeco ſcʒ ex in⸗
fluentia intelligẽtie agentis. Sʒ hec opinio
ſtare nõ pᷣt qm̃ ſic nullus virtuoſus eſſet lau
de dignus.CTercia eſt opinio Ariſtotelis in.

ij. ethicoꝝ. quã ſequuntur theologi. vir⸗
tutes inſunt homini ab ipᷣa natura ſᷣm apti⸗

tudinem non ſcdᷣm ꝑfectionẽ. VUnde Beral

dus oddonis vbi ſupᷣ ait. O virtus eſt a na⸗
tura ſicut ab inchoatiuo qꝛ illud qðᷣ ſe habet

ad virtutẽ in rõne cauſaꝝ pꝛimoꝛdialiuʒ eſt
inchoatiuũ virtut 3. Sed natura anime ſic
ſe ha bet ad virtutẽ in ratione materie ꝑfecti⸗
bilis per virtutẽ. Item in ratõne pꝛincipalis

foꝛme inclinantis ad virtutem tanq; ad ſe⸗

quelam ſibi debitã:quia natura anime natu⸗
raliter inclłinatur ad felicitatẽ ſuam ꝑ virtu⸗
lem acquiſibileʒ. Tercio ſe habet natura aie

ad virtutẽ en rõne cauſe efficientis qꝛ efficit
illas oꝑpationes ex quibus genetatur virtus
quia mediante ipᷣa generant virtuteʒ. Quar⸗
to ſe habet in rõe cauſe finalis qꝛ natura ani⸗

me finis eſt virtutis acquiſite. Ex quo patet

ꝙ; natura anime ſe habet ad virtutẽ moꝛaleʒ

aliquo modo in rõne quadruplicis cauſe et

ꝑ ↄſequens ꝙ eſt eius inchoatiuũ. Secũdo
dicit Giraldus ꝙ virtus eſt a doctrina tan⸗
qm;ql̃bi ab excitatiuo et ꝓuocatiuo: qꝛ om̃e oſten

ſiuum hoĩ qð ꝓuenit ex virtute et mali ꝓne
nientis ex vicio et iuris:⁊ debiti:et naturalis
legis quiba te neceſſartũ eſt viciũ euitare ⁊ ſe⸗

qui virtutẽ eſt excitatiuum et ꝓuocatiuũ ho

minis ad virtutẽ:hoc vero ſᷣm Ariſto. facit
moꝛalis doctrina.Tercio ſicut virt eſt a na

tura tanq;ᷓ ab inchoatiuo animi doctrina tã

qᷓ; ab excitatiuo ua eſt a cõſuetudine tanq; a
pfectiuo:et ſic ſoluunt᷑ obiecta.Ad illud vo
qð inducebat᷑ de natura q̃ nõ deficit in neceſ
ſarijs:dicendũ ꝙ nõ ſequit᷑ ex hoc ꝙ debeat

dare virtutẽ neceſſariã:ſʒ ſufficit ꝙ dedit oĩa
neceſſaria ad virtutẽ acquirenda: ficut nõ dat

panem neceſſarium humane vite ſed dat ofa
neceſſaria ad panem acquirendum: ſed ꝓpter
dicta poſſet aliquis dubitare:ſi virtꝰ eſta na
tura ſcdᷣm aptitudinẽ et diſpoſitionẽ ſiue in⸗
choationem:vnde eſt ꝙ in pluribo homines
currunt ad malum. Unde.xij.q.i.c.i.dicit᷑.

O mnis etas pꝛona eſt ad malum ab adole-

ſcentia. Inſuꝑ nec oẽs virtuoſi inclinantur

equaliter ad ſingulas virtutes: ꝓ quibus di
cit Ariſto.i.ethicoꝝ.multis quidẽ delectabi
lia aduerſantur ad inuicem qꝛ nõ naturalia
ſunt. Et Therentius:quot hoĩes tot ſnie ſu⸗

us cuiq; mos.et Hoꝛatius in eplis deniq;

nõ oẽs eadẽ imitant᷑ amantq;. Et Ouidius
li.de arte amandi. Pectoꝛibo moꝛes tot ſunt

q̃ͥt in vꝛbe figure.Et Perſius. Mille hoim
ſpecies ⁊ reꝝ diſcoloꝛ vſus velle lſſuũ cuiqʒ ẽ
nec voto viuit᷑ vno. Et CLicero in li.de fato
In naturis hoĩm diſſimilitudies ſunt Igit᷑

ex tanta diuerſitate ⁊ ineq̃litate viðꝛ ꝙ virtu
tes nõ ſint a natura qm̃ ſi ſic eſſʒ oẽs ad illas

equaliter inclinarent᷑. Ad h̊ ita pulcre rnder
Tho. vbi.ö. O aliquid ðꝛ hoĩ naturale du⸗
pliciter. Pꝛimo ex natura ſpẽi. Scdᷣo ex na⸗

tura indiuidui. Illud enĩ qð cõuenit ei ᷣm

alaʒ rõnaleʒ eſt ei naturale ſm naturã ſpeciei
eo ꝙ vuũqðq; hʒ ſpẽm ſm ſuã foꝛmã. Foꝛ⸗
ma po hois eſt aĩa rõnalis. Illud aũt qð cõ

uenit hoĩ ᷣm determinata coꝛpis ↄplexiõeʒ
eſt ei naturale ſᷣm naturã indiuidui. Indiui

duatur nãq; vnũqðq; ſᷣm materiã licet ergo
quantũ ad naturã indiuidui ex diſpoſitõne

coꝛꝑis aliqͥ ſint diſpoſiti vel meliꝰ vel pius

ad quaſdã virtutes. Un vnus habʒ maioꝛẽ?
aptitudinẽ ad ſciam:alius ad foꝛtitudinem:
alius ad tempantiã ⁊ hmõũtũ quantũ ad na-
turam ſpeciei oẽs ad virtutes equaliter incli
nantur inquantũ in oldcn eſt quidã We⸗
m röõnem. Sic

titus naturalis boni qð eſt

ergo biſſimus Jacobo rõne pᷣditus a natu-⸗

ra ipᷣa ↄmouebat᷑ vt vitã eligeret virtuoſam.

Scõm radicale pꝛincipiũ iuſticie et ſancti
tatis beati Jacobi fuit exẽplaris ſpeculatio:
habuit quidẽ ante oculos exemplũ ſaluato⸗
ris nr̃i ieſu xpᷣi qui de ſe ipᷣo dixit Joh̊.viij.

ca.Ego ſum lux mũdi qui ſequit᷑ me nõ am

bulat in tenebꝛis. Fuit enĩ Jacobo iſte vnus
ex duodeci aplis ipᷣiꝰ ieſu cpᷣi vt ptʒ matth̊.

x.ca.dictus vᷣo fuit Jacom minoꝛ ad dr̃am

Jacobi ʒebedei qui licʒ poſterioꝛ ſit JAacobo
alphei:tñ vocatõe fuit pꝛioꝛ:videtur enĩ illa
pꝛioꝛitas tꝑis quandã ſecũ trabere dignita⸗

tem.Ob id pontifices maximi cũ de pᷣdicato

rum ⁊ minoꝝ oꝛdinib inſimul mentionem
aliquã faciũt ſꝑ pᷣdicatoꝝ oꝛdinẽ pᷣponũt qꝛ

vt dicit glo. in. c. qꝛ ex eo. de pactis.li. vi.oꝛ⸗
do pᷣdicatoꝝ pꝛius fuit ab eccia appꝛobatus
q; oꝛdo minoꝝ. Et ſic in textu ſepius inne⸗
nimus ppoſuũ pᷣdicatoꝝ oꝛdinẽ ſiue pᷣdica⸗
toꝛes vt patz in.c. quoꝛundã. de elect.li.vi.
Abi pᷣponuut᷑ in l̃a pᷣdicatoꝛes minoꝛib?
minoꝛes heremitanis. Idẽ habet in. c. cu ex
eo. de exceſſibo pᷣla. et de Puileg. in. cein his.
Et in cle.dudũ.de ſepulturj. Ad Jacobum
ſam redeundo dicimꝰ eũ minoꝛẽ vocatũ non
qꝛ minoꝛis ſctitatis extiterit q; alter iacob⸗
in ſanctitate vt videbit᷑ aplis ceteris eſt ppo⸗
nendus. Nã vt pleriq; dicũt frater oni noia
tur ꝓpter pᷣro gatiuã et excellentia ſcitatis ob
quã p ceteris apłis hieroſolymis eſt eᷣus oꝛ
dinatus vt ſcribitur. lxvi. di. in. c poꝛro. Ve
ruutũ ſunt ⁊ alie cauſe pᷣter iſtã quibo ipe dñi
frater eſt nũcupatꝰ ſiue qꝛ ex ſoꝛoꝛe vir ginis
erat natus ſiue qꝛ xpᷣo ſiimus eſſe ꝑhibebat.
Ob qð iudei caꝑe volentes xpᷣm ſignũ petie

rũt a iuda vt oſcularet᷑ eũ ne decepti iacobũ

cepiſſent. B etiã teſtat᷑ Ignatius in epla ad io
hannẽ euangeliſtã ſic dicẽs Si licitũ eſt mi
