Et poſimodũ aquilegie iteꝝ ſcripſit illud ſer

mone latino.quod vſq; hodie in aquilegiẽſi

eccleſia oſtenditur. ⁊ deuotione congrua re⸗
ſeruatur. In hoc antem apparet ꝙ, ſpũſſanct?ꝰ
erat in eo: quia cũ fuiſſet hebꝛeus linguis ta

men omniũ gentiũ loquebatur. quare nec er

rare neq; mentiri poterat.qꝛ ſpũſſanctus ſpi
ecũdo bea
tus marcus vocauit multos ad vitam legem
euangelicam pꝛedicando. Nam videns pe⸗
trus ipᷣm in fide conſtantem aquilegiam illũ
Deſtinauit. vbi verbum dei pꝛedicans innũe⸗
ras gentiũ multitudines ad fidem xpᷣi cõuer
tit. Tandem hermogenã ciuẽ aquilegienſem
quem couerterat romam ad beatum petrum

adduxit: quem petrus aquilegienſem epiſco⸗

pum conſecrauit. Ille vero agquilegiaʒ reuer
ſus cum aquilegienſem eccleſiam optime gu
bernaſſet. Candeʒ ab infidelibo captus mar⸗
vyrio coꝛonatus eſt.beatus vero marcus ale
xandriã iuſſu petri petijt. Et vt dicit filo dil⸗

ſertiſſimus iudeoꝝ in pꝛimo ingreſſn ei ma

xima multuudo in ſide xpᷣi ⁊ deuotione.⁊ cõ
tinentie obſeruatione adunata ẽ. Deinde iuit
egyptum.vbi idola deſtruxit. maximã multi
tudinẽ conuertit.⁊ virtutes mu ltas fecit.ve⸗

nit cirenem ⁊ pentapolim vbi cecos illumina
uit.moꝛtuos ſuſcitauit quos baptiſauit.⁊ in

fide xpᷣi confirmauit. Lercio beatus mar⸗
cus vocauit multos ad vitam legem euange
licam obſeruando hic terrena omnia ſpꝛeuit
celeſtia deſiderat.virtutes ãplectit᷑ vicia de⸗

teſtatur. ⁊ deum diligit ſuꝑ omnia. vt diximꝰ
in pꝛimo dubio.hanc marcus pꝛofeſſus in⸗

geſinenter vſq; ad moꝛtem coluit⁊ ſeruauit.
pꝛo hac inſuꝑ pollicẽ ſibi ãputauit.vt Hiero

nymus refert inpeologe in Marcum. nead
oꝛdineʒ ſacerdotij po
moueri. Verũtamen diſpoſino dei ⁊auctoꝛi⸗
tas ſancti petri pualuit qui ipᷣm alexandriaʒ
epiſcopum deſtinauit. NHNotandũ tamen hic.

quia vt dicit Nicholaus de lira ſuper. xvin.
ca. Matthei. nõ eſt amputãdum aliqdðᷣ mem

bꝛum vt euitetur peccatum. tum quia ꝑ hoc

non excluditur concupiſcentia interioꝛ in qᷓ
viget peccatum.tum quia per aliam viam po

teſt melius obuiari peccato ꝑ rationem ⁊libe
rum arbitriũ cohercendo membꝛũ a peccato
rum exercitio. Et ſic dicitur manus abſcidi.
Inquãtum pꝛohibetur ab illicito actu.qꝛ ma
nus abſciſa non poteſt aliquid agere. Et eo⸗-

dem modo exponẽdum eſt de alijs membꝛis

autem marcus amputauit ſibi pollicẽ:po

tuit eſſe ꝙ id fecerit inſtinctu ſpũſſancti vt di

cit Nicholaus de lira in pꝛologo in Marcũ.

Apter magnanimitatem quam habuit in tole

bi factis. ¶ apittulum.ij.
Ecunda excellentia beati marci ðꝛ ani
moſutas que leonis ꝓpꝛietati recie cõue
am vt refert Plinius. Leo eſt animal

*

animo

a caniba ⁊ venatoꝛibo non latitat nec ſe occul
tat. ſed ſedet in campis vbi videri poſſit⁊ ad

defenſionem ſe parat. Vnde vbi virgultũ ſil
uaſq; penetrat acerrimo fert᷑ curſu. valde rez
Putans turpitudinem abſconſionem. nõ em̃
ſe abſcondit eo ꝙ timeat. ſed ſolũ ne timeat᷑.

Quando vulneratur mira obſeruatõne no⸗
uit pꝛimo ſe tangentem etiam in quantalibet
multitudine.pꝛimum percuſſoꝛem. Et cuim

quis telum miſerit ⁊ eum non tetigerit coꝛre-
ptum raptatũ qꝙ; ſternit.ſed nequaq; ißm vu

et humano iudicio ꝓ

¶ Dualiter beatus Marcus cõparat᷑ leoni

rantia martyrij.⁊ diuinis conſol ationib ſi-⸗

ſum ſatis ⁊ audax.qui maxime in peri
culis apꝓparet gloꝛioſus.vnde cum perſequit᷑

feretſune
nepronn
menton⸗
nſoft
perahntn
ltuoAun
llhorc
loeinsn

(nes

Cnenhlon
fumne
onporl
ffocnnt
ſontüol
Grlert rel
Mruraun
Mnnaola
ſunno. P⸗
utconfor
nigeian
cumenn
poritoo. n⸗
nirepſun
nentiiin.
ſhenar n
Wnornkan
Mnade
lchrgen
donineyne
o ſpirit
(osve
Gandoee⸗
oruſcant.
nioe

Mommni⸗

(m
nufane
lonil
Aefn

bene
Oru

tſan
leniin
obnnos
hunalve
eſtei
oitres⸗
eobtio

2
en ſerat ſine ledit que omnia er animi generoſ noꝛecum refugienti vndiqz ſele fera otpone⸗
datti rate pꝛoueniüt. ſic beatus marcus inter to⸗ tetꝛ veſtigia lanberet adulanti ſimilis ani⸗
Gnitl mentoꝛuz ſupplicia fuit unperterritus cuius maduertit in pede eius tumoꝛem vulnuſq.
R paſſio fuityaldeacerba. Pꝛimo quia fnit bis Et extracto ſurculo liberauit cruciatu. pictu
An per ciuitatem fune ligato ad collum eius tra* ra calum hüc teſtatur ſiracuſis. De recogni⸗
winn, ctus. Cum em̃ in ſolennitate paſcali miſſam tione vero beneficij a leone ſuſcepti. ſic ſequi⸗
kenann celebꝛaret. conuenerũt illuc omnes ⁊ fune in tur Plinius. Helpis ſamnis natione in affri
on collo eius miſſo ipᷣm p ciuitatem trahebãt di cam delatus mane ⁊ iuxta littus conſpecto le
mang centes. Trabamus bubaluʒ ad loca buculi. one hiatu minari. arboꝛez fuga petijt. At leo
müfut erat em̃ locus extra cuitatem alexandrie iu- pꝛocũbens ad arboꝛem: hiatu quo terruerat
Nrnud, xta mare:qui ſic vocabatur. Secũdo fuit to miſerationem petebat. Os enim moꝛſu aui⸗
W to coꝛpoꝛe laceratus. ⁊ carnes eius in terram dioꝛe inheſerat dentib us eius. cruciabatq;
oſſisi, effluebant. Lercõ fuit ſanguine cruentatus. inedia: quare helpis timoꝛe depoſito deſcen
nſannt. nam ⁊illo lapides nigabãtur.Quarto fuit in dit dearboꝛe⁊leonem audinit.liberauitq; eũ
nonhen carcere recluſus. ibiq; vſq; mane dimiſſus. ab illo impedimento oſſe de ipſius oꝛe euul⸗
nun enl Herunt tamen in hoc duro pꝛelio multipli ſo. Traduntq; q;diu nauis ea in poꝛtu ſtetit
inccg rxem conſolationem. Pꝛima fuit diuina con retuliſſe gram venatus aggregãdo.Auluſge
duncor: foꝛtatio. NHam ipᷣe dũs ihus xpᷣus eum viſi- lius vero libꝛo.v.noctium acticarum ſtupen
lcnncru; tauit confoꝛtauitq; dicens. Pax tibi Marcte diſſimum ind ucit exemplum de leonis grati
zuwende⸗ euã geliſta meus. noli timere quia ego ſum te tudine.Appion inquit litteris homo multis
uperpi⸗ cum vt eruam te. Secunda fuit angelica aa pꝛeditus narrat.ſe rome vidiſſe. gratiam leo
nalN paritio. nam angelus ad eum in carcerem ve nis exhibitam. androdo cuidam erat ipᷣe ſer
mn N nit: ⁊ ipſum conſolatus fuit dicens. Ecce no uus viri conſt ularis. qui ad beſtias damna⸗
Zineur men tuũ in celo ſcriptũ eſt.ſociuſq; factus ees tus fuit. inter quas ad erat leo vnus terribi⸗
unnan ſupernaꝝ virtutum. manc igitur facto trabe lis valde:hicyt androdum vidit pꝛocul repẽ
nonent, bant eum ſicut pꝛius dicẽtes.trahamus bu-⸗ te quaſi adm iratus ſtetit. ac deinde ſea enſuu at
nüapen balum ad loca buculi.ille autem dum trahe⸗ q; placide. tanq; noſcitabundus ad hominz
austt. retur gratias agebat dicẽs. In manus tuas accedit.Tum caudam moꝛe atq; ritu adulã⸗
RRõl domine ↄmendo ſpiritum meum. Et hec di tium canum. clementer ꝛ blande mouet. bo⸗
te⸗ cens.ſpiritum exhalauit. cum autem pagani miniſ ſeſe coꝛpoꝛi adiungit. Cruraq; eius
Honmmu coꝛpus vellent cõburere. ſubito aer turbatur ⁊manus. pꝛopꝛia examinati metn lin gua le
beglin grando exeꝛitur: ſonitrua intonant: fulgura nuter demulcet. androdus inter illa blandi⸗
W coꝛuſcant.ita vt quilibet euadere niteret. xpi mẽta ammiſſum recuper at animũ paulatima
RZ m vero coꝛpus eius rapuerũt. ⁊ in eccleſria q; oculos ad contuendum leonem refert. Cũ
4 cum omni reuerentia ſepelierunt. quaſi mutua recognitione facta:letos ⁊ gra⸗
nthnt l ltulabundos videns hominẽ z leonem. Que
hutinne ¶ De gra titudine leonis per exempla decla res mecu omnes in admiratio nem traxiſſet.
inti⸗ rata. in qua ſibi beatus marcus aſſimilatur eductus androdus atqʒ ceſari pꝛeſentatus reE
luni cuius pꝛeſidio reſpublica venetoꝝ ſuſtentat. quiritur. Cur ſibi leo tam familiarem ſe pꝛe
nai eiuſq; blorie in dies auget᷑. apitulũ. iij. buiſſet. At ille. Cum inquit affricam pꝛo cõ⸗
e Ercig excellentia beati marci gratioſi⸗ ſulari imꝑio meus dominus obtineret.Ego
er tas nücupatur. Et in bac cum leone cõ ibi iniquus qtidianis verberibus ad fugamn
kinm . enit. nam eſt animal homini ſatis amicabi⸗ ſum coactus. ⁊vt mihi a domino terre illius
nnge⸗ le vt inquit Iſidoꝛus.xij.libꝛo circa hbominẽ pꝛeſide tutioꝛes latebꝛe rengn campoꝛuʒz
tſant leonũ natura eſt. vt non niſi leſi nequeant ira ⁊ arenarum ſolitudines conceſſi. ac deficien⸗
utan ſci:patet enim eoꝛum miſericoꝛdia exemplis tecibo cõſilium fuit. moꝛtem aliquo pacto qj
oſnn aſſiduis pꝛoſtratis enim parcunt. Captiuos rere.tum ſole medio rapido ⁊ fragranti ſpe⸗
nllit obuios repatriare permittunt hominem nõ cum quandam nactus remotam latebꝛo ſam
en⸗ niſi in magna fame perimũt. Plinius autem q; in eam me rapio ⁊recõdo.neq; multo poſt

Nd libꝛo.viij.de naturali hiſtoꝛia retert.qꝙ leo eſt ad eandẽ ſpecũ venit hic leo.debilivno ⁊ cru

rtini nunmal valde gratum cognoſcens ⁊ diligena ento pede gemitus addens ⁊ murmura dolo
Aöſeſc⸗ benefacientem nam quantum ſpectat ad ami rem cruciatũq; vulneris 2miſerantia. atq; il⸗
Hunni itiam demonſtratur exemplo mentoꝛis. de lic pꝛimo aſpectu pauere cepi: Sed poſtq; in
1 quo ita refert mentoꝛ ſiracuſanus.in ſiria le- trogreſſus leo mitis ⁊ mãſuetꝰ acceſſit.?⁊ ſun
nien onc obuio. ſuppliciter volutate atronitus pa latũ pedem oſtendere mibi ⁊ poꝛrigere quaſi

æpis petende gratia viſus eſt. ibi ego ſtipẽ in

gentem veſtigio pedis eius herentem euulſi
cõceptamq; ſaniem vulnere intimo expꝛeſſi.
atq; deterſi cruoꝛem. Ille tũc mea oꝑa ⁊ me⸗
dela leuatus.pede in manibo meis poſito re⸗=.

cubuit ⁊ quieuit.atq; ex eo die triennium toꝛ
tum ego ⁊ leo in eadem ſpecu eodemq; victu

viximus nam quasvenebatur feras membꝛa

opimioꝛa ad ſpecum mihi ſuggerebat. q ego
ignis copiam nõ habens ſole meridiano toꝛ

rens edebam. Sed vbi me vite illius ferme
iam perteſum eſt leone in venatum pꝛofecto.
reliqui ſpecũ ⁊ viam fere tridui permenſus a
militibus viſus appꝛchẽſuſq; ſum. Et ad do

minũ exafrica romam deduct?. is me ſtatim
rei capitalis damnandum dandumq; ad be

ſtias curauit.inielligo autem hunc quoq; leo
nem me tunc ſeparato captum. gratiam nũc

mihi beneſicij ⁊ medicine referre.quibo audi

tis androdus a pena ſolutꝰ ⁊ leo libertati do

natus fuit. Poſtea inquit appiõ videbamus

androdum ⁊leonem loco tenui reuinctum vꝛ
be tota circũ tabernas ire.donari ere andro
dum floꝛibus ſpargi leonẽ. omneſ q; fere vbi
q; obuios dicere hic eſt loo hoſpes hominis
Pic eſt homo medicꝰ leonis. Ad ſanciũ mar
cum iam redeamus quiqᷓ; ſit gratus deuo⸗
tis ſuis experientia ipſa declarat. veneti qui
dem anno domini.cccc.lxvi.coꝛpus eius de
alexand ria venetias tranſtulerunt. vbi eccle
ſiaa ĩ honoꝛe ſancti marci mire pulcritudinis
fabꝛicata eſt. ibiq; ſacrum ulud pignus recõ
ditum. Et licet a cunctis ſidelibo beatus mar
cus veneretur tamen vencti illum deuotione
ſingulariſſima colunt.illum ſuum apud deũ
habent interceſſoꝛem pꝛecipuũ.illũ pꝛotecto
rem ⁊ patronũ eoꝛum benigniſſimũ pꝛedicãt
⁊contitentur.qlibus q; ſit ipſe beninolus.
qq; gratus illius ciuitatis celſitudo manife

eternam. Amen. õ
Sermo quinquageſimuſtereina de beato
Luca euangeliſta qui vt bos vel vitulus fi⸗
guratur.co ꝙ a ſacerdotio incipit Zachoric.
Et xpᷣi genealogiam ꝑ ſacerdotes deſcribit.

cas medicus

chariſſimꝰſalutat vos. Verba ſunt
loſenſes. ii

Doctoꝛis gẽtium in epiſtola ad co⸗
liſtarum.poſt mattheum ⁊ marcũ tercius po

nitur beatus Tucas. De quo ita inquit Iſi⸗

doꝛus libꝛo.vi.ethimologiarũ. Lucas greci
ſermonis eruditiſſimus euangelium in gre⸗
cia ſcripſit ſub Theophilo epiſcopo:initiãs
a ſacerdotali ſpiritu dicens.fuit in dicbo he⸗
rodis regis iudee ſacerdos quidam nomine
zacharias.vt manifeſtaret chriſtum poſtna⸗

tiuitatem carnis:⁊ pꝛedicationem euangelij

boſtiam fuiſſe effectum pꝛo ſalute mũdi. ipſe

eſt enim ſacerdos de quo dictum eſt in pſal-⸗

mis.Tu es ſacerdos in eternum ſᷣm oꝛdineʒ
melchiſedech: vbi enim chriſtus aduenit ſa⸗
cerdotiuʒ iudeoꝛum obmutuit:lex⁊ pꝛophe
tia ceſſauit.hec ille. Cum ergo hodierna die
huius euangeliſte memoꝛiam digniſſimam

ſancta eccleſia celebꝛet rõnabile eſt vt laudes

eius nõ taceamus.poſſunt vtiq; de ipſo mul⸗
ta narrari que fidelibus cũctis ob reꝝ magni
tudinem iocunda gratiſſimaq; eſſe debent:qͥ
bus etiam ⁊ nos dicimus verba pauli in the⸗
mate poſita.vbi de beato Luca ria laude di

Secundum virtuoſitatis.
ercium vtilitatis.
e gente ⁊ patria ac exercitio beati luce at⸗

q; qualiter ad medicos eſt recurrendum.qui
infirmos ad confeſſionem inducere tenentur

ca. In oꝛdine quattuoꝛ euange—-

gna continẽtur miſteria a nobis cõtemplãda
1 „₰ 1 * . .

ſtat cui recte conucuire poteſt illud pſalmiſte 2 de ſalario medicoꝛum. ¶ Lapitulum. i.
dictum. Gloꝛioſa dicta ſunt de te ciuitas dei
Quam ſuis meritis beatus marceus exaltat 4

Rimum miſterium a nobis contemplã

dies. pᷣſidio igitur marci gloꝛioſiſſimi ad qð
veneti ſemper confu giunt.liberantur a gra⸗
uiſſimis malis ⁊ meritis illius eoꝛum ſtatus
immobiliter conſernatur. Ob quod petrus
damianus in ſermone dicit. Beata es o ale⸗
randria triũphali huius ſanguine pupura⸗
ta. Felix ⁊ tu italia coꝛpoꝛis huius theſaurò
diu es effecta. Gaudent itaq; ⁊letentur vene⸗
ti: qui apud celeſtem regem beatum marcum
habent ſollicitiſſimum interceſſoꝛem ſperan
tes indubitanter per illius ſuffragia non ſo⸗
lum tempoꝛalem gloꝛiam ampliare ſed acqͥ⸗
rere dei gratiam in pꝛeſenti ⁊in futuro vitaʒ

adum dicitur qualitatis quod contine⸗
tur in verbis apoſtoli qui ait.lucas medicus

oſtendens qualis conditionis extiterit: ante⸗
q̃ chriſti diſcipulis iũgeret᷑. Sed Hierony⸗

mus in pꝛologo ĩ actus apoſtoloꝝ latius id

cxpꝛimit dicens. Lucas natione ſirus.cuius

laus in euãgelio canit᷑.apud antiochiã medi
cine artis egregius.⁊ apłoꝛũ xpᷣi diſcipulus
fuit.Et in ꝓlogo in lucam ait.lucas natione
ſirus anthiocenſis: arte medicus:vbi condi⸗
tionem eius denotat q;tum ad tria.
Eunno q́;dtum ad gentem.
ecnudo q;tum ad patriam.
Tercio qtum ad exercitium.

(Gto
houiluce
ſoeſini
ſchl n
ſu hanin.
gſeptenen
dieſinnun
ſhinmnen,
huberqnil
Apalckini
ſotuban
Klrufege
Mlaatfucn
Anisgen
ccustror
iucpa⸗
niothar
öfurist

t knia⸗

hiducr
Nonebeu
lnnochia
Glſenws
wwrd tinſ
ſtrioc
mnocpiin
aoo
taguani
ahentie
ſtickgnee
Mmanins
b.d⸗
nentorif

icinabui

ecoophi
ſingana
flinsicn
mnare
Pnosg
ſſene
hſpoot

Nanerdere

Ap-

ihrdr.
dres eabe.

s

deUnit

nchitonnde⸗

Nume

mäming
oltanncor
fi Lurg
nglinite,
Nopori
nnchde
nn wnue
mumwkne⸗

mn uencti

Eurnite
unckin⸗

Nfneon.
nDOrH

bot
digniſins

yten

Gdeigon⸗
od
Gtan
mut
Güllind
imni

—

obenban⸗

rivGuNNNſ

rtnnan
Cipinlun

gcotuen⸗li

odconine⸗
oncic⸗

hionn,

CitcritNe

beati luce quantũ ad gente:qꝛ dicit eum na⸗
tione ſirũ:eſt aũt ſiria vt Iſidoꝛꝰ dicit.xiiij.
li.ethi.que ab oꝛiente fluuio eufrate:ab occa⸗
ſu mari mauro ⁊ egyptio terminat᷑ tangens
a ſeptentrione armeniã ⁊ capadociam:a meri
die ſinnuny arabicũ. Situs eius poꝛrectus

in immenſam lon gitudinẽ:in lato an guſtioꝛ ncarn i⸗
ſzʒ habeo dũm qͥ ſolo ſermone reſtaurat vni⸗

habet enĩ in ſe ꝓpuincias comagenã: feniciã:
ct paleſtinã cuius ꝑs eſt iudea abſq; ſarrace⸗
nis ⁊ nabatheiſ.Et vt multi veriſſime tradũt
eſt ſiria regio ſpecioſiſſima:fertiliſſima frugi
bus:et fructibo armentis ⁊ pecudibus:equis
aſinis et camelis ditiſſima. In cedris in ſpe⸗
ciebus aromaticis ⁊ metallis:munitiſſima ci
uitatibo et caſtris. Irrigua nobiliſſimis ſflu⸗
uijs ⁊ lacubo atq; ſtagnis habẽs nobiles poꝛ

tus maris:et hoc pᷣcipue in paleſtinis mariti
mis ⁊ fenicijg. Ex hoc itaq; btũs lucas oꝛi⸗
ginẽ duxit. Gcõdõo hieronymus denotat
ↄditionẽ beati luce quantũ ad patriã:que fu⸗

7

it antiochia:de hac ita dicit Iſidoꝛus li.xv.

ethi.ſelentus vnus ex pueris alexandri:poſt

noꝛtẽ eiuſdẽ occupato regno oꝛientis:vꝛbẽ
in ſiria ↄdidit:eãq; ex antiochi pf̃is ſui noĩe

antiochiã nuncupauit:et ſirie caput inſtituit
Cercio denotat᷑ cõditio beati luce quantũ
ad exercitiũ:qꝛ erat medicus artẽ exercẽs me
dicine:medicina aũt vt inquit Iſidoꝛꝰ.li.iiij
ethi.eſt que coꝛꝑis vel tuetur vel reſtaurat ſa
lutem:cuius materia verſat᷑ in moꝛbis ⁊ vul
neribo.Et ðꝛ medicina a modo.i.a tempera⸗
mento:vñ ſᷣm MHuguitõeʒ medicina q̃ſi mo⸗
dicina:huius artis auctoꝛ aut repertoꝛ apo
grecos ꝑhidet᷑ apollo:hanc filius eius eſcu⸗
lapius lande vel oꝑe ampliauit.Sed poſtqᷓ;
fulminis ictu interijt interdicta fert᷑ meden⸗

di ars:et ars ſimul cũ auctoꝛe defecit: latuit

q; ꝑ annos pene quingentos:vſq; ad tꝑs ar

tar xerſis regis ꝑſaꝝ:tũc eam reuocauit in lu

cem ipocrates aſclepio pr̃e genitus Inſula
cheo. Sʒ qꝛ de medicis loquimur tria oc⸗
currunt in hac ꝑte dubia ſoluenda.

Pꝛimum vtrũ medici vocandi ſint ab inſir⸗

Terciũ vtri.ʒ medici poſſint ꝓpter infirmoꝝ

curam pꝛeciũ recipꝑe.
WPꝛimuʒz dubiũ vtrũ medici vocandi ſint

vt infirmoꝝ ſanitatẽ ꝓcuren:.Et quidaʒ di⸗
cunt ꝙ nõ. Nam deus eſt qui ſanat ⁊ qui oc⸗
cidere pᷣt ⁊ viniſicare:vñ ſapiens Eccleſiaſti
ci.xxxviij.c.inquit.a deo eſt oĩs medela. Et

meſue in plogo.ſanat ſolus languoꝛes deus

Pꝛimo bieronymus denotæ concluſion? Et Jacobo. v.c. ſue eanonice infirmak quis
in vobis inducat pᷣſoyteros eccleſie: et oꝛent

ſuꝑ eum: vnguentes eum oleo in noĩe dñi:et

oꝛatio fidei ſanabit infirmuʒ: et alleuiabit eũ

dñs.Et iob.v.c. Increpationẽ dñi ne repꝛo⸗
bes:qꝛ ipᷣe vulnerat ⁊ medetur:ꝑcutit et ma⸗

nus eius ſanat.Et btã agatha dicebat. medi

cinam carnalẽ coꝛpoꝛi meo nunq; exhibui⸗

uerſa. Sed ↄtrariũ ꝓbari pᷣt ꝑ auctoꝛitates ⁊
cxempla. Inquit eni ſapies Ecci.xxxviij.c.
da locũ medico:eteni dñs illũ creauit:et non
diſcedat a te qꝛ oꝑa eius ſunt neceſſaria.et ite
rum ibi.bonoꝛa medicũ:ꝓpter neceſſitatẽ en
creanit illũ altiſſimus. Et iterũ ibidẽ. altiſſi⸗
mus de terra creauit medicinã:et vir ſapiẽs
nõ abhoꝛrebit illa.et Augꝰ.in regula dicit.ſi
nõ eſt certum de infirmitate alicuius fratris
medicus ↄſulat᷑.Et.xxiij.q.viij.c.de thirijs
5§. gratianus ait. Quãuis certiſſime ſciamus
neminẽ vltra terminũ ſibi a deo pᷣfixum eſe
victurũ:omnibo tñ languentibo nõ incõgrue
medemur.Sancti viri inſuꝑ vſi ſunt medi⸗
cinalib.nam legimus de iohanne euangeli⸗
ſta:ꝙ exiſtens in balneis videns cherintum
hereticũ dixit ſocijs.fugiamus hinc ne bal⸗
nea coꝛruãt in quib cherintus filius diabo⸗
li lauatur. Et de hoc habet᷑.xxiiij.q.i.c.oĩs.
BSanctus inſuꝑ germanus ep̃us capuanus
ag balnea ini rmitatis cauſa acceſſit vt refert
GBꝛego.in.iiij.dyalogoꝝ li.ſic et alij ſci medi
cinam nõ recuſarũt:quare ad oẽm dubietatẽ
amouendã dicendũ eſt. ꝙ deus oẽs infirmi⸗

tlates ⁊ ſolus ſanat effectiue:tñ ſepius agẽs

cauſas ſecundas ſiue mediantibo cauſis ſech
dis effectũ ſanitatis inducit. O ꝑatur quidẽ
deus mediantibo cauſis ſecũdis nõ de neceſ⸗
ſitate: ſz vt ſeruetur oꝛdo ſue ineffabilis ſapi-
entie.q;uis igicur pᷣter naturã oꝑari ſemper
poſſet ſi vellet tñ id raro fadtt tum iudicat
humane ſaluti expedire. ſi quis igit᷑ medico
indigens:cum poſſet illũ habere:expectaret a
ſolo deo ſanitatẽ grauiter peccaret:qꝛ tenta⸗
ret deum niſi ſuꝑ hoc haberet familiare cõſi⸗
lium ſpiritus ſancti: ſicut habuit beata aga⸗
tha:erat eni experta diuinã beniuolentiaʒ:vt
dicit Tho. ſcðᷣa ſcõe.q.lxxxxvij.arti.i.in rñſi
one ad terciuʒ ar.Et ſic patet ꝙ liceta deo ſit
ſemꝑ ſalus expetenda:pꝛincipaliter tñ qꝛ me
dicus eſt inſtrumentũ dei ⁊ artifex nature q⸗

rendus eſt ⁊ ↄſulendꝰ atqʒ iuxta ipᷣius docu⸗

menta ſubueniendũ egrotis. Hinc caſſiodo
rus.vi.li.eplaꝝ.epła.xviij.ait.inter vltimas
artes qs ad ſuſtentandaʒ humane fragilita⸗
tis indigentiã diuina clemẽtia tribuit: nullzʒ

vigdetur p̃ſtare aliquid ſumile ei:'quod poteſt
auxiliatrix medicina cõferre:ipſa enĩ moꝛbo
periclitantibo materna gra ſemꝑ aſſiſtit: ipſa
contra doloꝛes ꝓ nr̃a imbecillitate cõſur git
Etibi nos nititur ſubleuare:vbi nulle diui⸗
tie nulla pᷣt dignitas ſubuenire. Juriſperiti
palmites habentur qui negocia defendũt ſin
guloꝛum:ſed quanto gloꝛioſius eſt deſende⸗
re vel depellere qd moꝛtẽ videatur infere:et
ſalutem egrotanti ꝓmittere: de qul coacti fu
erant ceteri deſperare. hec ille. ¶ Gecunduʒ
dubium fuit vtrũ medici teneãtur inſirmos
ad confeſſionẽ inducere. Ad quod rñdeo ꝙ
ipᷣi tenentur ſeruare illud qð ſcribitur extra
de peni. et remiſſi.c. cũ infirmitas. vbi ſic ha⸗
betur. cum infirmitas coꝛꝑalis nõnunq; ex
peccato ꝓueniat:dicente dño languido quẽ
ſanauerat.vade et ampliꝰ noli peccare ne de⸗
terius tibi ↄtingat.pᷣſenti decreto ſtatuimus
et diſtricte pcipimus medicis coꝛpoꝝ:vt cũ
eos ad infirmos vocari ↄtingerit:ipᷣos ante
oĩa moneant ⁊ inducant: vt medicos aduo⸗
cent animaꝝ:vt poſtq; fuerit infirmo de ſpi⸗
rituali ſalute ꝓuiſum:ad coꝛꝑalis medicine
remediũ ſalubꝛius ꝓcedatur:cũ ceſſante cau
ſa ceſſet effectus.vbi dicit Jo.an.in nouella.

ꝙ ſignanter dicit decretalis nõnunq;.qꝛ nõ

ſemꝑ ſed aliqũ. VUnde.vij.q.i.gregoꝛius ait.
cum ꝑcuſſio coꝛpalis imminet: vtrum ꝓ vin
dicta vel purgatione cõtingat iudiciũ dei in
boc ignoꝛatur.cõſtitutio igitur illa medicis
iniungicur ex pᷣcepto in quacunq; infirmita
te ſiue moꝛtali ſiue nõ moꝛtali. Sed dubiuʒ
eſt an ſufficiat medicis tm̃ admonere infir⸗
mos ꝙ vocent ↄfeſſoꝛes quibo confiteantur:
an etiã requiratur ꝙ ita inducant vt etiam ſe⸗
quatur effectus ſcʒ ꝙ infirmus ↄfiteatur: als

medicus derelinquat eum. Et de hoc videt᷑
ſentire hoſtien. & ſic: ſed dura videtur talis
opinio cũ in ꝑiculo ↄſtitutis quantumcũq;
etiã obſtinatis ſi ſubueniendũ ſᷣm oꝛdinemn

charitatis:nec textus hoc dicit. ideo Petrus
de palude dicit ꝙ; tenentur medici tm̃ ad mo

nenduʒ.¶ Terciũ dubiũ fuit vtrũ medici ꝓ

infirmoꝝ cura poſſint ſtipendiũ ſiue ſalarin
reciꝑe.Ad qð rũdetur ex dictis Augꝰ.xiiij.
q.v.c.non ſane.ꝙ ſic.qꝛ vt dixit chꝛiſtus lu⸗

ce.x.c.dignus eſt operarius mercede ſua:nec

ex hoc ꝙ medicus accipit et petit ſalariũ di⸗

citur vendere ſcientiã ſuam vel ſanitatẽ: que

ſpiritualia ſunt ſed locat operas ſuas ꝓ ſuo
laboꝛe habito: tũc vel pꝛius in ſtudendo. nã
vt ſcribit᷑.x.q.ij.c.pꝛecarie. Nemo de ſuo co⸗
gitur facere beneficiũ. autẽ ſancti medici
CLoſmas et Damianus nil ſuſceperint cum

.

curabant infirmos:hoc ideo fecerunt ne vi⸗

derentur vendere gr̃am ſanitatũ:qꝛ nõ virtu
te et induſtria humana:ſed infuſione diuina

docti fuerãt illam artẽ ⁊ miraculoſe ſanabãt

Sicut etiã heliſeus ꝓpheta poſt naaman cu⸗
ratum a lepꝛa nil tꝑale acciꝑe voluit.et gieʒi
qui ex auaricia pꝛeciũ occulte accepit ſine ſci
tu heliſei:lepꝛa ꝑcuſſus eſt vt ſcribitur.iiij.re
gum.v.c.Ticet igitur moderatũ ſalariũ me⸗

dicis petere et acciꝑe:qð intelligenduʒ eſt ab

his qui pñt:nam pauperibo nõ valentibo ſol
uere gratis debent mederi:et nõ ſe ab eoꝝ cu
ra ſubtrahere:qꝛ hoc eſſi indirecte occidere:
moꝛtem enĩ ꝓbatur languentibs inferre qui
hãc cum pᷣt nõ excludit vt dicit Simachus
papa.lxxxiij.di.c.i.diximus oĩa ſupꝛadicta
tũ ad laudẽ medicoꝝ de quoꝝ numero ſan⸗
ctus lucas fuiſſe pᷣdicatur:tum etiã vtet ſuꝑ⸗

ſticioſos damnemus qui dum pñt in ſuis in

firmitatibo medicoꝝ auxilio ſanari illos ne⸗
gligunt ⁊ cõtemnunt:tum inſuꝑ vt medicis
pauꝑes et impotentes ad ſoluenduʒ cõmen⸗
datos efficiaammaa.
De virtutibo ſancti luce in quo nullũ pec⸗
catũ ſcʒ moꝛtale fuit poſt ↄuerſionẽ ad xpᷣm

qm̃ in eo erat ſpũſſanctus: ob qð ꝑſeuerauit
in ſanctitate vſq; ad moꝛtẽ.

cundũ myſteriũ a nobis ↄtemplandũ
de beato luca dicitur virtuoſitatis.fuit
dẽ virtuoſus:ideo paulo ⁊ ceteris chariſ⸗
ſimus:qꝛ Cicerone teſte. Nihil eſt amabiliꝰ
virtute. Quantũ vero ⁊ virtuoſus ⁊ ſcũs ex⸗
titerit btũs lucas:oſtendit Hiero. in ꝓlogo

in lucã dicens. lucas diſciputus apłloꝛuz

fuit qui paulũ ſecutus eſt vſq; ad ↄſummati

onem eius ꝑ martyrium ſcz in vꝛbe roma ſer
uniens dũo ſine crimine:nam neq; vxoꝛẽ vn⸗

qᷓ; habens neq; filios:ſeptuaginta quattuoꝛ

annoꝝ obijt in bithinia plenus ſpiritu ſan⸗
cto:ex quib verbis colligimus tres conditi
ones virtutum beati luce.
Pꝛuma dicitur puritatis.

ercia firmitatis. M
zima cõditio dicitur puritatis quia vir⸗
tutes eius fuerũt ſine aliqua admixtione ali⸗
cuius peccati. Nam inquit Hieronymus.q;

ſeruiuit domino ſine crimine:hoc eſt ſine pec

cato moꝛtali ſaltem poſt conuerſioneʒ ſuam
ſcdᷣm NHicolaum de lira. Sed pleriq; dubi⸗

tant vtrum beatus lucas fuit vnus de ſeptu

agintaduobus diſcipulis chꝛiſti:vt enim ait

Damaſus papa.lxviij.diſt.c. Coꝛ epi. NHon
amplius q; duos oꝛdines inter diſcipulos
domini eſie cognouimus. id eſt ouodecim

Phetſhe
Nxlemsp
Nctrigen
nnlnmn 70)
neſis im
gbcs dkl
Etdehisdi
Aiooſeptog
Hü nolſe

ſgerenttpt

Frcüänun
misqolnua
e ipl
Glugutli
ſtqulpictan
Codeluarun
tcjcenia
Nozetmin⸗
Kopefoiren
unevna
Munri
Mhsennn
pbecpiic
Cleneecire
Gertenckad
nhmortatv⸗
Moinomni
Cionidilc
Nofnrdenno.
hodriellas
wtndr⸗
iumsckſch

Güngtöris vi

gods

CRyerites
chontateint
nuo ſpiſco.
dum. Te
avemyin⸗
iſecöisbo
ſiſrbei
Wnſtingiun
iri
rr
tann
fianntie
0
alnd
Ppencar))
goin
uitgoſi
inuptn
lagniax:

eneſen
nphin
nin Nin
walgeindi
Nolntage
karaptini

nnbirin.
Müüne

lntn
5Ponhſt
anoſeeza
Gireae lelcee
Ninimg
NGinahn⸗

ien
vNun n

nanntaſ
npitinſubin
mmi os ne

oviedice

NnezCe

gnonolis
gſori n
50 en
6Nenpian
moſengii
cnign
bücknn
oſnsrlu
den o
ts hon
5G/jinn
Intewnnt
; nr. i⸗
inugnam
ſunnh⸗
N⅓

ollint⸗
nirioi⸗
gonfcnug
hveckſor
onᷓ 6

ñ

apkoꝝ ⁊ ſeptuagintaduoꝝ diſciphloꝛuʒ. Et
anacletus papa.xxi.di.c.in nouo teſtamẽto.
dicit. videntes auteʒ ipᷣi apoſtoli meſſem eſſe
multam ⁊ oparios paucos:rogauerũt dñũm
meſſis vt mitteret oꝑarios in meſſem ſuã vñ

ab eis electi ſunt ſeptuagintaduo diſcipuli.
Et de his dicit᷑ Luce.x.c.deſignauit dñs et

alios ſeptu gintaduos:ſicut deus accepit de

ſpũ moiſi:et dedit ſeptuagintaduob viris qͥ

regerent ꝓpłm cũ moiſe.vt ðꝛ Numeri.xi.c.
Iſte etiã numerꝰ figuratus fuit in.lxxij.pal⸗
mis qᷓs inuenerũt filij iſrł in deſerto.Exodi.
xl.c. Inſuꝑ ille numerus ↄueniebat ſeptua⸗
gintaduabo linguis in qᷓs mundus diuiſus
eſt:quibo pᷣdicandũ erat euangeliũ xpᷣi. Ho
do de luca varia eſt opinio. Ham quidã aſſe
runt eũ eſſe diſcipulũ aploꝝ et non dñi:ita q
duo pᷣdicanti nõ adheſit:ſed poſt reſurrectõʒ
dad eius fidẽ venit. Alij aũt referũt ipᷣm fuiſſe
vnum de ſeptua ginta duob diſcipulis: qm̃
dum narrat apparitionẽ chꝛiſti factaʒ duob⸗
diſcipulis euntibo in emaus nomẽ vnius ſcʒ
cleophe explicat:alteriꝰ vero tacet:qð ex hu⸗
militate fecit:qꝛ ipᷣe fuerat ſecũdus. Et iſtud
coiter tenet᷑ a doctoꝛibo.Et qᷓ;uis dicat Hie⸗
ro.ipᷣm diſcipuluzʒ apłoꝝ fuiſſe:hoc eſt: quia
paulo in omnibo tribulatõibo ſꝑ adheſit:⁊ ab
eo uunq; diſcedẽs eidẽ in pᷣdicatõibo ſubſidi
um fuit.de quo.ij.ad Timotheũ.iiij.c. Pau⸗
lus dixit:lucas eſt mecũ ſolus ſcʒ tanqᷓ; adiu
toꝛ ⁊ defenſoꝛ.Et.ij.ad Coꝛinth̊.viij.c. Oꝛ⸗
dinatus eſt ſcʒ lucas ab eccleſijs comes pere
grinatõnis nr̃e in hanc gram que miniſtra⸗
tura vobis· Scõdᷣa ↄditio virtutũ beati lu
ce ðꝛ veritatꝭ fuerũt q pe in eo vᷣtutes vᷣe: qꝛ
charitate infoꝛmate:qð ꝓbatur qm̃ fuit ple⸗
nus ſpũ ſcõ. Sed hic inſiſtendũ eſt ⁊ dipu⸗
tandum. Vtrũ abſq; charitate poſſit eſſe ali⸗
qua vera virtus.Et ꝙ ſic videt᷑. Nam ꝓſper
in li.ſententiaꝝ ait.oĩs virtus pᷣter charitatẽ
pt eſſe cõis bonis ⁊ malis. Et Hiero.xxviij.
q.i.S.Ex his inquit virtutib romani ꝓme⸗
ruerũt imꝑium. Nã virtutis eſt bonũ actũ p
ducere:⁊ hoc fieri pᷣt ſine charitate. Quis eni
antiquoꝝ romanoꝝ geſta virtuoſa nõ repu-⸗
tabit:de quiba tanta laude digna narrant᷑: et
tũñ cum inſideles eſſent ⁊ idola colerent abſq
charitate talia facere potuerũt:ex quibs aliqᷓ
exempla delegemus ex multis valeriũ publi
colam. Augꝰ li.v.de ci.dei.de pauꝑtate cõo⸗:
emile:qm̃ ante conuerſionem fuit arte medi⸗

mendat. Is vt valerius recitat li.iij. Finito

regio imꝑio in vꝛbe initiũ ↄſulatus accepit
et tres ↄſulatus acceptiſſime rexit ⁊ tante fu⸗
it pauꝑtatis ꝙ patrimoniũ eiꝰ ad impenſas

cxequiaꝝ defecit. De cathone vticenſi fer᷑ / ſeruerũt ⁊ melius ꝙ varietas illa annoꝝ noꝝn

„ —srr „

bonũ finẽ ꝑtic
dicitur firmitatis. Ham firmiter in ilis ꝑſe
uerauit:qð nõ multi faciũt. Inquit eni Hie
ronymus ad lucianũ heremitã. Cepiſſe mum
toꝛum eſt:ad calcẽ vᷣo ꝑueniſſe paucoꝝ. Bez
atus vero lucas in via et in lege dñi ꝓficiis
iuit de virtute in virtutẽ.Et vt ſuꝑius dictũ
eſt.lxxiiij.annũ etatis agens quieuit in pace.
Seld hic dubitant nõnulli de numero anno
rum beati luce:qm̃ Hiero.in ꝓlogo in acti⸗
bus aploꝝv aliter dicit:videlicet.x.lxxxiiij.

floꝛnit tanta rigiditate: vt vicia hoĩm rigile

expugnaret ⁊ ↄdemnaret ꝓut refert Boetiꝰ.

li.i.de ↄſolatõe.et Saluſtius in catilinarioo.

Quid dicemus de iuſticia bꝛuti:de ↄſtantia

mucij:de ↄtinẽtia ſcipionis:de fidelitate mar

cij reguli:et de magnanimitate pauli emilii.

aæc reliquis virtutibo quibo floꝛuerũt antiqui
roman? vtiq; ſine charitate tales virtutes cõ

plectebant᷑. Sʒ ↄtrariũ ꝓbari pᷣt:qm Augꝰ.
in glo.ad romanos ait.illud qð notat᷑.xxviij

q.i.c. oẽs.ꝭ.ex his.vbi deeſt agnitio eterneet
incõmutabilis veritatis. Falſa virtus eſt etiiö5
in optimis moꝛibo:et loquit᷑ de cognitõe nõ

ſolũ intellectiua:ſʒ affectiua qᷓ iuncta eſt cha⸗

ritati. Rñdet ergo ſcũs tho. ſᷣa fe.q.xxiiij. er

pꝛima fe.q.lxviij. virtutes moꝛales put

ſunt oꝑatiue boni in oꝛdine quantũ ad finez
qui nõ excedit facultatẽ naturalẽ hoĩis pñt

opꝑpa hũana acquirict ſic acquiſite ſine chari

tate eſſe pñt: et ſic fuerũt in multis gentibus.
Scoõm aũt ꝙ virtutes ſunt oꝑatiue boni in
oꝛdine ad vltimũ finẽ ſuꝑnaturalẽ:ſic pfecte

et vere hñt rõnem virtutis:et non pũe huma
nis actibo acquiri ſed a deo infunduntur. Et .
hmõi virtutes moꝛales:ſine charitate eſſe nõ
pñt.Quare ſole virtutes infuſe ſunt ꝑfecte et
ſimpliciter dicende virtutes:qꝛ bene oꝛdinat

hoĩem ad finẽ vltimũ ſimpliciter. Alie vero
virtutes acquiſite ſunt ̃ᷣm quid virtutes nõ
aũt ſimpliciter qꝛ oꝛdinant hoĩem ad aliquẽ?
rẽ non oꝛdinatũ ad bornu3z

ercia ↄditio virtutũ btĩ luce

annos etatis agens in bithinia de ſeculo no
ſcitur emigraſſe. Hirũ ergo ꝙ Hiero.ibi di

xerit ꝙ. lxxiiij.annoꝝ.hic ꝙ.lxxxiiij.ſpiritũ

deo dederit.Ad quod reſpondent quidaʒ. q

Hiero.in ꝓlogo in actus apoſtoloꝝ ↄputat
omnes annos ſue etatis. In ꝓlogo vero in
lucam computat annos ſue ↄuerſionis ad ft
dem catholicam:ſed hoc non videtur veriſi-

cus:et puer.x.annoꝝ nõ poteſt illã artẽ ſcire
neq; exercere:qð tñ opoꝛteret dicere ſm iſtos
et ꝓpterea vt inquit Nicolaus de lira.Alij al

mit ex obliuione vel ignauia hieronymi. ſed

potuiſſent et hoc eſt q lucas aitin pꝛologo

potius vicio ⁊ defectu ſcriptoꝝ. Igit᷑ aut.lx⸗ ſui euangelij.ſicut tradiderunt nobis quiab gu
xiiij.aut.lxxxiiijannoꝝ erat dum quieuit in initio ipᷣi viderũt ⁊ miniſtri fuerũt ſermonis n
pace. Sepultus aũt fuit in bithinia. De bi Credit᷑ inſuꝑ abſq; dubio ꝙ btũs lucas de nen
tihinia refert ſic Iſido.li.xiiij. ethi. Githinia multis a virgine virginũ inſtructus fuit.nãẽ hanpu
ex ponti exoꝛdio ad partẽ ſolis oꝛientis ad;: ipᷣa ↄſeruabat oĩa ↄferens in coꝛde ſuo:vt il⸗ gen Hi⸗
uerſa tracie iacet:multꝭ antea noiba appellata, la poſtmodum ſcriptoꝛibs reſeraret. vñ glo. ngntap
Ham pꝛius bebꝛicia dicta:deinde mitʒdoma ibidem ait. Oia que de dño vel a dño facta ſouman
morx a bithino rege bithinia nũcupata. Ipa vl dicta cognouit in memoꝛiam recondebat Oſnon
etſt ⁊ maioꝛ frigia Nicomedia vꝛbs in ea eſt: vt cũ tpᷣs pdicande vel ſcribende incarnatio⸗ chcul⸗
vbi hãnibal fu giẽs veneni hauſtu aĩam ex⸗ nis adueniſſet ſuffciẽter vniuerſa put eſſent inns pin
ſpirauit. hec Iſidoꝛus. Tꝑe vero ↄſtantini geſta poſſet explicare querentibo.Et Bernar. ſenectan
oſſa btĩ Luce in ↄſtãtinopolim ſunt trãſlata dus aſſignans rõnem quare angelus annũ⸗ hin ſan
deinde vt fertur in italiã deducta:⁊ padue in ciauit beate virgini ↄceptũ eliſabetb inquit. Emttont
cccleſia ſcẽ iuſtine collocata: bꝛachiũ vᷣo eius ideo ↄceptus eliſabeth nunciat᷑ marie: vt di nmnea
oſtenditur in ſcã maria maioꝛe in vboe. nic ſaluatoꝛis nunc pcurſoꝛis edocet᷑ aduẽ⸗ nel
Luantũ ꝓfuit eccleſie dei btũs lucas ſcri tus reꝝ tꝑs et oꝛdinẽ tenens ipᷣa poſtmoduʒ utcropt
bendo euangeliũ ad quod induxerunt eum melius ſcriptoꝛib pᷣdicatoꝛibo euangelij re⸗ luatckcpe⸗
voluntas diuina vtilitas eccleſie et falſtas ſeret veritateʒ que plene de omnib⸗ a pꝛinci⸗ Nenstfn
bereticoꝛum. Lapitulum.iij. pio celitus fuit inſtructa myſterijs. Credit᷑ Chnie
Erciũ myſteriũ a nobis ↄtemplanduʒ igitur ꝙ euangeliſte eam de multis interro⸗ nwbia
hde beato luca dicit᷑ vtilitatis: vberrimũ gabant ⁊ ipᷣa eos certiſicabat.Et pᷣcipue tene Arlta

uippe fructũ attulit eccleſie dei nõ ſolũ pᷣdi⸗
catione ſua qua multos ꝓplos attraxit ad cri
ſtum ſʒ euan gelij deſcriptõe.De quo ita ſcri
pſit Paulus.ij.ad Coꝛinth̊.viij.ca. Cuius
laus eſt in euangelio ꝑ oẽs ecc̃ias:qð licʒ ali
qui exponant de beato barnaba vt dicit Ni
co. de lira.qui fuit comes ꝑegrinatõnis apli
cuius laus eſt in euangelio ab eo pᷣdicato tñ

tur de beato luca ꝙ ad eam tanq; ad arcã te⸗ (Genn
io Auure
lalge⸗

ſtamenti recurrit:et ab ea didicit multa que
ipſi virgini ſoli ↄſtabãt. Sicut myſteria an⸗
nunciatõnis natiuitatis ⁊ hmõi de quiba lu⸗
cas ſolus tractat. ¶ Scdðm qð induxit bea⸗
tum lucam ad ſcribendũ euangeliũ fuit vtiũl
tas eccleſie. Nam licet mattheus et marcus
vera ſcripſiſſent tũ aliqua de xpᷣo omiſerant

Stitine

cõmuniter verbũ illud de ſancto luca alij aſ⸗ quo noticia eſt valde vtilis: immo neceſſa⸗
4 runt intelligendũ:cuius laus eſt in euange⸗ ria:ſicut agnoſcere xpᷣi ↄceptionẽ natiuitatẽ ſrl ll
lio ab eo deſcripto: ad illud vero ſcribenduʒ cum laudibo et ingenti lumine ab angelo an noſien
tria induxere eum. nunciatã ⁊ hmõi que ꝑ lucam fuqũt ſuppleta ſann
Pꝛimum dei voluntaes. vt ſic quattuoꝛ euangeliſte in deſcribẽdo ve⸗ coadr
Becundum eccdleſie vtilitas. ritatẽ euangelij in multis ↄcoꝛdarẽt in nul⸗ ioan
Cercium hereticoꝝ ſalſtas. b0 diſcoꝛ darent:et tñ ſinguli aliqua /ꝓpꝛia di⸗ W
¶ Pꝛimuzʒ fuit volũtas dei ⁊ inſtigatio ſp’is cerent. ¶ Cerciũ quod indurxit beatũ lucam lusſo
ſancti. Vñ Hiero.in ꝓlogo ait.Cũ iam ſcri ad ſcribendũ euangeliũ fuit hereticoꝝ falſi⸗ umaun
