nẽ filiationis licʒ ſit ſilitudo ſᷣm genꝰ. Sed
requirit᷑ ad rõem talis generatõis ÿ ꝓcedat
m rationẽ ſilitudinis in natura eiuſqẽ ſoe⸗
oĩe:⁊ equus ab equo

i. Sic hõ ꝓcedit ab h
In viuentib ergo q̃ depotẽtia in actũ vite p
cedunt.ſicut ſunt hoĩes et aĩalia generatio
vtrãq; generatiõʒ includit. Si aũt ſit aliq

*

4

.

vinẽs cuius vita nõ exeat de potẽtia in actã dicit. hoc nomẽ pꝛincipiũ nihil aliud ſi⸗ untli
pcelſio ſi qᷓ in tali inuenit᷑ excludit oĩno pꝛi⸗ gnificat q;ᷓ illuda aliad Pcedit. oẽ eni aqᷣ nniie
mã rõem generatonis. Sed pᷣt habere r'em aliqͥd ꝓcedit quocũq; mõ dicim ee pꝛincidii n ſ⸗
generatoõis qᷓ eſt ꝓpꝛia viuentiũ. Sicergo p⸗ um. Cuũ ergo py ſit a ̊ͥ ꝓcedit ali ſequit᷑ ma
ceſſio verbi in diuinis babet rationẽ genera pf ſit pꝛincipin. Sʒ 3 B tripliciter obuceit. ſiin⸗
, tionis. pcedit eni ꝑ modũ intelligibilis acts Pꝛimo qꝛ pꝛincipiũ et ca idẽ ſuntem phᷣm. ilin
nis qᷓ eſt operatiovite et a pꝛincipio ↄpiunco Sed nõ dicimꝰ prem eſſe cauſam filij ne in⸗ ſioſn
et ſm rationẽ ſilitudinis:qꝛ cõceptio intelle curram erroꝛẽ Atrij.q dixit filiũ pcedere a eſne⸗
ccus eſt ſilitudo rei intellecte ⁊ ĩ eadẽ natura. pfe ſicut effectꝰ a cã.ideoq; eſſe pꝛimã eiꝰ cre incnhiune,
qꝛ in deo idẽ eſt intelligere et eẽ. AUñ ꝓceſſio atura. Et ſpiritũ ſanctũ ꝓcedere ſicut creatu deiinte
veerbi in diuinis ðꝛ generatio et iᷣm ꝓcedẽs rã vtriuſq;. Et ſᷣm h̊ neq; filiꝰ neq; ſpũs ſan ngice
382 fil. Si aut alids qreret.q̃re ꝓceſſio ver⸗ cceus eſſer verus de qð eſt ) veritale et fidẽ. hſſun
Abi intelligibil in nobis nõ oꝛ generatio ſicut ergo ſicut nõ dicimꝰ prem ee cam filij ita ne⸗ nnigmn
in diuinis. Rñdet᷑ ꝙ intelligere in nobis nõ q; pncipiũ. Scðo obijcit.qꝛ pᷣncipiũ ðꝛ re⸗ ruttidh
eſt ipa ſubſtãtia intellectus. vñ verbuũ qð m ſects Dncihialt fili? eſſet hncipiar/ et ꝑ cõ enmse
intelligibilẽ operationẽ ꝓcedit in nobis nõ ſequẽs creatꝰ q eſt falſiſſimũ. Cercioobüci Mrinng
eiuſdẽ nature eſt cũ eo a à ꝓcedit. Ideo non tur qꝛ hoc nomẽ pꝛincipiũ a poꝛitate ſumit. tegſonni
ꝓpꝛie et cõplete cõpetit ibi rõ generatõis. S Sed vt inqt Achanaſiꝰ.In hac trinitateni Stalii
intelligere diuinũ eſt ipᷣa ſubſtãtia intelligen hil pꝛius aut poſteriꝰ nihil maius aut min? Noe Ber
tis. Quare verbũ ꝓcedens ꝓcedit vt eiuſdẽ ergo pr̃ nõ debʒ dici pncipiũ fuij. Ad pꝛimi wosindin
nature ſubſiſtens Et ꝓpter hoc ꝓpꝛie dicit᷑ ge obiectõʒ rñdet ſctũs tho.ꝙ greci vtunt᷑ indit benewl
nitũ ⁊ filiꝰ. Terciũ documentũ ꝙ in diuinis ferenter in diuinis noĩe cauſe vel noĩe pꝛincei Woiediſd
in onepecſſiones. verbi et amoris. Nam pij. Sʒ latini doctoꝛes nõ vtunt᷑ noie cie tſſz ſei
ibivt dictũ eſt nõ eſt pceſſio niſi m actionẽ q ſolũ noie pncipij. Rõ eſt ꝙ bncipiũ eſt vmu ſeüna
nõ tendit in aliqð extrinſecũ.ſed manet ĩ ißo nius q; ca.pꝛimꝰ eni terminus vel etiã pᷣma (plan
agente. hmoi aut actio in intellectuali natu-⸗ ꝓs rei dꝛ bncipiũ ſʒ nõ ca. ̊ nomẽ ca videt ſuncon
ra eſt actio intellectꝰ? actiovolũtatis.pceſſio impoꝛtare diuerſitatẽ ſubſtãtie ⁊ depẽdentiã ſerliten
autẽ verbiattendit᷑ im actionẽ intelligibilę. alicui ab altero q nõ impoꝛtat nomẽ prni mmfin
2 Em aut operationẽvolũtat inuenit᷑ in nobis pij. In oĩbn eni cae generibo ſp inuenit᷑ dittö iliin
quedã alia pceſſio.ſ.amoꝛis ᷣm quã amatũ tia inter cãm et illud cuiꝰ eſt cã fm aliquã ꝑ⸗ Ghu
eſt in amãte.ſicut ꝑ cõceptionẽ verbi res di⸗ „ fectionẽ aut vᷣtutẽ. Sʒ noie pncipij vtimur olarur
cta vel intellecta eſt in intelligẽte. Iſta lithe Hin his qᷓ nullã hmõi dram hũñt ſed ſolum ſᷣm usli:
ceſſio amoꝛis in diuinis nõ ðꝛ generatio ſiẽ quenda oꝛdinẽ. Sicut cũ dicim punctũ e ſlaeſn
dicit Atanaſiꝰ. Spũs ſanctꝰ a pr̃e ⁊ filio nõ pꝛincipiũ linee. Ael etiã cũ dicimꝰpꝛimã ꝑtẽ ſin mici
factus nec creaiꝰ nec genitꝰ. Ro eſt qꝛ heceſt linee eſſe pncipiũ linee.Ad ſecundã obiectio nnotipn⸗
dra inter intellectũ ? voluntatẽ ꝙ intellectus ¶nẽ dicit pfatꝰ doctoꝛ. ꝙ apud grecoſ inuenit᷑ nnuoni
fit in actu ꝑ hoc ꝙ res intellecta eſt in intelle de filio vel ſpũ ſancto dici ꝙ pᷣncipient. Sʒ Minscoi⸗
ctu bm ſuã ſimilitudinẽ. Colutas aüt fit in⸗ boc nõ eſt in vſu latinoꝝ. qꝛ licet attribuam lmanonn
actu nõ ꝑ hoc ꝙ aliqᷓ ſił itudo voliti ſit in vo pfialiqͥd auctoꝛitatis rõe pꝛincipij. nihil tñ Nnn. Ner⸗
lente ſed ex boc ꝙ volũtas hʒ quandã incli-⸗ ad ſubiectõʒ vel minoꝛationẽ qcuq; mõ pꝑli⸗ tniftch
nationẽ in rẽ volitã. Oꝛoceſſus ergo q atten nẽs attribuimꝰ filio vel ſpũi ſctõ vtvidet oi mſlin
ditur m actionẽ intellectꝰ eſt m rõem ſili- erroꝛis occaſio. Ad terciã obiectõʒ rĩdemꝰ. Nrann
tudinis.Et iõ pᷣt hr̃e rationẽ generatõnis ꝓꝙlicet 6 nomẽ pꝛincipiũ q;tũ ad illud a ᷣ im Könſaline
oẽ generãs generat ſibi ſile. pceſſio aũt ꝗᷓ at⸗ ponit᷑ ad ſignificandũ videat᷑a poꝛitate ſum ſnſiinf
tendit᷑ m actionẽ volũtatis nõ ↄſiderat᷑ ßm ptum.nõ tñ ſignificat pꝛioꝛitatẽ ſed oꝛiginẽ. Pdimi
rõem ſilitudinis ſʒ magis ſᷣm roem mouen⸗ ¶ erciü dubiü erat vrr ũ fili? in diuinis ſit günni
tis ⁊ impellẽtis in aliqͥd. Et iõ qd ꝓcedit in aliꝰ a pfe. et arguũt qͥdãꝙ nõ.nã 'm grãma⸗ ſlirn
diuinis ꝑ modũ amoꝛiſnõ ꝓcedit vt genitũ ticos.Alieſt relatiuũ diuerſitatis ſube.li ntici
vel vt filiꝰ ſed magis pcedit vt ſpũs qͥ noie filius eſt aliꝰ a pꝛe videt᷑ ꝙ ſit a pr̃e diuerſus ſanide
quedã vitalis motio et impulſio deſignat. qð eſt ſnĩam doctoꝝ. Inqͥtenĩ Aug'.vij. tein
ꝓut aliqͥs ex amoꝛe ðꝛ moneri vel impelli ad de trini.Cũ dicimus tres ꝑſonas nõ diuer⸗ Sanlin
aliqd faciendũ.¶ Secundũ dubiũ erat vty ſFitatẽ intelligere volumus. Et Ambꝛo. in . i. ſoſttnn
pr̃ poſſit dici pꝛincipiñ filij. Ad h̊ dicit Au⸗ detrini. ater et filius diuinitate vnũ ſunt. fiönnn
guſti. in. iii. de trini. ater eſt pꝛincipiũ to⸗ nec eſt ibi ſubſtitie ora neq; vlla diuerſitas. inin
tius deitatis. Sanct vo tho. l. pte. q. xxxij. Et Oilarius in li. de trini. In diuinis ꝑſo⸗ aiche

aorirnte inr

Iubaminon

Mmuiusant ni

Ninn in
Agräymnku
nieyandin
ünmini
uitn
ibneicni
ponxnin
ppinnadl
tai nun
ehdl
i dian mit
düniänhin

uinis.nõ tñ dicimꝰ vnicũ deũ.qꝛ pluralitas

nis nihil eſt diuerſum nihil alienũ nihil ſe⸗

parabile. filiꝰ nõ eſt alius a pre. Veruntñ

cotrariũ videt᷑ eſſe. qꝛ Augꝰ. in li.de fide ad
petrũ ait. Ana eſſentia pr̃is ⁊ filij et ſpũs ſcti
in ꝗᷓ nõ eſt aliud pr̃ aliud filiꝰaliud ſpũs ſan

ctus.q;uis pſonalit᷑ ſit aliꝰpr̃ alius filiꝰ aliꝰ
ſpũs ſanctꝰ.Ad intelligendã itaq; veritatem

dicit ſanctꝰ ho.i.ꝑte.q.xxxi. ex verbis

inoꝛdinate ꝓlatis incurri᷑ hereſis. Ideo cũ
de trinitate loq mur cũ cautela ⁊ modeſtig eſt
agendũ.qꝛ vt Aug'. dicit in.i.de trini. Nec
ꝑiculoſius alicubi errat᷑. nec laboꝛioſius ali
quid querit᷑ nec fructuoſius inuenit᷑. O poꝛ

tet autẽ in his ꝗᷓ de trinitate loquimur duos

erroꝛes oꝓpoſitos cauere.inter vtrunq; tꝑate

pꝓcedentes.ſ.erroꝛẽ Arrij.qui poſuit cũ trini

tate pſonarũ trinitatẽ ſubſtantiaꝝ. Et erroꝛẽ

Sabellij qͥ poſuit cũ vnitate eſſentievnitatẽ

pſone.Ad vitandũ ergo erroꝛẽ vitare debe⸗

mus in diuinis nomẽ diuerſitatis ꝛoiffer⸗⸗ c jpede
ver ⁊ gloꝛioſus viã ſummi boni nos docuit

tie ne tollat᷑ vnitas eſſentie. Poſſumꝰ aũt vti
noĩe diſtinctõnis ꝓpter oppoſitionẽ relatiuã.
Et ſic ſi q; inueniret᷑ nomẽ diuerſitatis vel
dre ſumendũ eſt ꝓ diſtinctõe. Ne aũt tollat᷑
ſimplicitas diuine eſſentie vitandũ eſt nomẽ
ſepatõis vel diuiſionis q̃ eſt totius in ꝑtes.
Pe tollat᷑ equalitas vitandũ eſt nomẽ diſpa
ritatis. Ne tollat᷑ ſimilitudo:vitandũ eſt no⸗
men alieni vel diſcrepãtis.Ad vitandũ erro
rẽ Sabellij vitare debemꝰ ſingularitatẽ ne
tollatur cõicabilitas eſſentie diuine. Uñ Hi

larius li.de trini. Patrẽ ⁊ filiũ ſingularẽ de“n

—

pᷣdicare ſacrilegiũ eſt. Debemꝰ etiã vitare no
men vnici ne tollat᷑ numerus pſonarũ. Dici
mus tñ vnicũ filiũ qꝛ nõ ſunt plures filij ĩ di

deitatis cõis eſt. Qitamꝰ nomẽ cõfuſi ne tol

laturoꝛdo nature a ꝑſonis. Uñ Ambꝛo.li.i.

de trini. Nec ↄfuſum eſt qð vnũ eſt nec mul
tiplex eẽ pᷣt qd indifferẽs ẽ. Vitandũ eſt etiã
noms ſolitarij ne tollat᷑ ↄſoꝛtiũ triũ ꝑſonarũ

Ad argumentũ vero dicendũ ꝙ hoc nomæ
ali maſculine ſumptũ impoꝛtat diſtinctiõz

ſuppoſiti.vñ filiꝰeſt alius a pre.ſ.eſt aliud ſup
poſitum diuine nature ſicut eſt alia ꝑſona et
glia hypoſtaſis. Eſt ergo filiꝰ alius a patre
ſed nõ diuerſus neq; alienꝰ.Quia eni in di⸗
uinis eſt diſtinctio ſᷣm ꝑſonas nõ aũt ſᷣm eſ⸗
ſentiã.Dicimꝰpr eſt aliꝰa filio ſed non aliud
Etecõtrario dicimus ꝙ ſunt vnũ ſʒ nõ vnꝰ.
Equalẽ igit᷑ deo patri dei filiũ pᷣdicamus de
q̊ dixit vox paterna vt ſupꝛadictũ eſt.hic eſt
filiꝰ meus.ſ.naturalis.Alij aũt ſunt adopti⸗
ni in q̊ mihi bñ ↄplacui.i.in q̊ diuinũ bñpla
citũ cõplebit᷑ de redemptõe mundi.Audien⸗

tes iſta diſcipuli ceciderũt in faciẽ ſuã.qꝛ ᷣm
Hiero.ſuꝑ math. Humana fragilitas ↄſpe

ctũ maioꝛis gloꝛie nõ ſuſtinet. Ab hac autẽ
fragilitate ſanant᷑ hoĩes ꝑ xpᷣm eos ĩ gloꝛiã
inducẽdo.Qõ ſignificat᷑ ꝑ hoc ꝙ acceſſit⁊ te

tigit eos dixitq; illis Surgite nolite timere

q leuãtes oculos neminẽ viderũt niſi ſolũ ie

ſum. eo.ſ.qꝙ moiſes et helias reducti fuerant

volũtate diu ina ad loca vñ fuerant abducti.
Deſcendentib aũt illis de mõte pᷣcepit ieſus
ne alicui viſionẽ dicerent donec reſurgeret a

moꝛtuis filius hois.Que ꝓhibitio facta tt
ſm doctoꝛes.nec alij audiẽtes xpᷣm eis appu

ruiſſe in foꝛma gloꝛioſa ſcandaliʒarent᷑ po⸗
ſteavidẽtes ipᷣm pati tam ignominioſe.Ecce
q̃t modis añ et poſt reſurrectionẽ ſuã ſalua⸗
toꝛ nr̃ allicere coꝛda hoĩm pcurauit ad ſuꝑ⸗
ne felicitatis deſideriũ.et tũ moꝛtales miſeri

nõ niſi trãſitoꝛia bona iſta atq; terrena ſum⸗

mo ſtudio adipiſci conãt᷑. Ipᷣe dei filiꝰ deus

Ipße ad regnũ celoꝝ nos inuitauit. Ipᷣe ĩ ſua
trãſfiguratõe tribo aplis claritatẽ coꝛꝑis de⸗

lectabilẽ ⁊ oĩ ſuauitate repletã videri fecit.vt

ſpꝛetis mundalib rebo ſuꝑna gaudia feruen
tius affectarẽt. Ad q̃ nos ꝑducat ipᷣe qui eſt

iaur et laudabil in ſecula ſeculoꝝ. Amẽ.

Bermo terciuſdecimus de innocẽtia xpᷣi
in quo cõfutat᷑ blaſphemia eoꝝ qͥ dicũt xpᷣm
ſua culpa iud eis exoſum fuiſſe.

Eccatumno fe⸗/
cit nec dolus inuentus eſt in oꝛe
en. Verba ſunt pncipis aplo2n
2,pma ſua epla ca.ij. Iniqͥtas quo
ã hoim ꝑuerſoꝝ vſq; adeo inualuit vt
cũ audiuit pijſſimũ ſaluatoꝛẽ iudeis pcuran
tibus ignominioſe crucis toꝛmentũ ſubijſſe.
nõ ſine ipᷣiꝰ culpa factũ fuiſſe impꝛobe fateã
tur.deteſtant᷑ paſſionis eiꝰ myſteria qͥ ꝓ no⸗
bis dignatꝰ eſt moꝛi.Et vt inqͥt petrꝰ. Tra⸗
debat iudicãti ſe iniuſte qͥ pctã nr̃a ꝑtulit in
coꝛꝑęſuo ſuꝑ lignũ vt pciis moꝛtui iuſticie
viuamꝰ.O bijciũt aũt nobis illi neqᷓ; qð nõ

videt᷑ veriſile iudeos ita ↄcoꝛdit᷑ ita frequẽ⸗

ter ita hoſtiliter ↄ̊ xpᷣm fuiſſe ↄmotos niſi ali
qͥd repᷣhenſione dignũ depᷣhendiſſent. Neq;
pilatꝰ ↄ iuſticiã hoĩeʒ ſanctũ veluti ſeditio⸗
ſum et reũ ſcelerat ↄdẽnaſſet ad moꝛtẽ.Quã
obꝛem vt hmõi ꝑditiſſimꝰ erroꝛ penitꝰ extin
guat᷑ decreui de innocẽtia xpᷣiĩ h ſermõe diſ
ſerere. O ñdamq; xpᷣm ieſuʒ deiꝛ virgis filiũ
innocẽt᷑ paſſum.nõ ꝓpt᷑ aliqð eiꝰ pctm̃ qꝛ ab

oĩ labe penitꝰ fuit ĩmunis ꝓut verba ppoſita

dicũt in b de innocẽtia xpᷣi locuturi triplici

ratione pꝛincipali ꝓbare illã cõtendemus.
Pꝛima ro dicit gre plenitudo.
Scecunda malitie cõſuetulo.

exemploꝝ multitudo.

de plenitudine gratie xpᷣi qua illiꝰ aĩa ful

nctitate.

gebat oĩ mundicia et ſa

nima eius plena gra. Vñ ſcribit᷑ Jo

nit in nobis. Et vidimus gloꝛiã eius gloꝛiã
qſi vnigeniti a patre plenũ gratie ⁊ veritatis
Quare vt diximus in ſuperioꝛibo nec pecca

uit nec peccare potuit. Sciendũ tñ ſᷣm theo

logoꝝ doctrinã et pᷣcipue Alexandri de ales

in.iij. volumine ſumme.qꝙ in xpᷣo diſtinguit

triplex gratia.
zꝛima dicit᷑ vnionis.
Becunda capitis.
TZercia ſingularis ſanctitatis.
¶Pꝛima Reratiayhlomtod ẽqua dicit Au

guſti. Maioꝛ gratia nõ pᷣt cogitari qᷓ; ꝙ filiꝰ

hoiĩs fit filius dei. Ratio huius gratie eſt qꝛ

nõ poſſibile ipᷣi creature humane ꝑ donũ cõ
ditionis nature.ꝙ eleuet᷑ et diſponat᷑ ad di⸗

uinam vnionẽ.Et ideo neceſſaria eſt ei gra⸗

tia que eleuet et diſponat ipᷣm ad vnionẽ dei
tatis.hanc aũt gratiã dicimus vnionis que
in xpᷣo fuit pfectiſſima ſᷣm rationẽ cauſe fina
lis. Nam vltimꝰ effectus gratie eſt nos vni⸗
re deo. Sed in alijs a xpo talis vnio fit ꝑ co
gnitionẽ et amoꝛẽ. In xpᷣo vero nõ ſolũ per
cognitionẽ et amoꝛẽ.ſed etiã in vnitate pſo⸗
ne. vt ſic idẽ filius qui et filius dei.et hec eſt
maioꝛ vnio qᷓ poſſit eſſe vłexcogitari. Unde
iſte eſt effectus pleniſſimꝰ qͥ poſſit eſſe gratie.
BSecuũda gratia q̃ eſt in xpᷣo dicit᷑ capitis
ſim qua eſt caput eccleſie etiã ſᷣm humanam
naturã. Vñ ad Ephe.i.c.dicit apłs. Ipᷣm

dedit caput ſuꝑ oẽm eccleſiã q̃ eſt coꝛpus eiꝰ
hec vero gratia fuit in xpᷣo plena ſᷣm rõnem

cauſe efficientis. Nã ſicut quedã luminaria
pficiunt᷑ ſuo lumine ſolũ et nõ habent pote⸗
ſtatem influendi ſuũ lumen alijs.ſicut ptʒ de
carbone. Quedã vero nõ ſolũ retinent ſuũ lu
men in ſe. ſed ipᷣm influunt et illuminant alia
coꝛpoꝛa. Sicut patet de flamma. Ita gratia
xpᷣi radiat ab ipᷣo ad alios.non aũt gratia in
alijs ſanctis.ſed tm̃ pficit ipoꝝ aĩas.nec ha⸗
bent poteſtatẽ influendi ip̃am. Et ꝓpter hoc
ſicut lumen in flamma dicit᷑ lumẽ plenũ.lu⸗
menvero in carbone dicit᷑ ſemiplenũ.ita gra

tia in xpᷣo ſᷣm quã eſt caput debet dici gratia

plena. In alijs vero ſanctis reſpectu eiꝰ gra⸗

¶ Capitulum pꝛimũ.
Pꝛima rõ qua ꝓbamus innocentiã
xpᷣi ðꝛ gratie plenitudo.Fuit nãq; a⸗

PHannis.i.ca. Verbũ caro factũ eſt et habita⸗

tia ſemiplena. Vnde Hugo in libꝛo de ſacra
mentis ait. Sicut ſpiritus hoĩs mediãte ca⸗
pite ad mẽbꝛa deſcendit viuificanda. ſic ſpi⸗
ritus ſanctus ꝑ xpᷣm venit ad xpᷣianos cuiꝰ
plenitudo quidẽ exiſtit in capite. participa⸗
tio vero in mebꝛis. Notandũ tũ hic ꝙ influ
entia gratie a deo eſt dupliciter ſine medio ⁊

per mediũ. Sine medio xpᷣs ſᷣm ꝙ deus im

mediate eſt datoꝛ gratie auctoꝛitate ⁊ in ꝓpꝛia
rõne efficiẽtis.p mediũ xpᷣs ſᷣm ꝙ homo eſt
datoꝛ gratie multis modis.Eſt enĩ mediũ ꝑ
modũ fidei.ꝑ modũ meriti.ꝑ modũ deſidernj
ſiue oꝛõnis.et ꝑ modũ diſpoſitõis.Eſt enim
xpᷣs pꝛimo mediũ per modũ fidei ꝓut ipᷣe cõ
ſideratur in fide Nam fides q̃ de ipᷣo ſiue de
deo hoĩe eſt diſponit immediate aĩaʒ ad gra
tiã ĩmo impoſſibile fuit ſine fide illa aliquẽ
gratũ eſſe deo. Pꝛopter hoc dixit p̃ Hath.
iij.et.xvij.ca. Hic eſt filius meus dilectus in

q̃̊ mihi bñ complacui. Ibi gloſa.i.ꝑ ipᷣm alij

mihi placẽt.Et Augꝰ. Sine fide mediato⸗
ris nullus vnq; placuit deo. Similiter xpᷣs
eſt quoddã mediũ ꝑ modũ meriti qꝛ ꝑ paſſio
nem ſuã meruit a patre vt daret᷑ gratia oĩb⸗
credentib in ipᷣm et amãtibus ipᷣm. Adhuc
ꝑ modũ deſiderij eſt quoddã mediũ.qꝛ oĩbo
credentibus oꝛat gratiã et deſiderat. Añ Jo
hannes pma ſua canonica ca.i. Aduocatuʒ
habemꝰ apud deũ ⁊ patrẽ dũm noſtrũ ieſum

xpᷣm. Jpe ergo eſt mediũ ſicut aduocatus et
oꝛans vt det᷑ nobis gratia. Inſuꝑ eſt mediũ

ꝑ modũ diſpoſitõis q;tum ad naturã.qꝛ to⸗
ta humana natura añ incarnatõʒ erat digna
odio ⁊ repꝛobatõe ꝑ peccatũ oꝛiginale.Sed
cũ fuit humana natura aſſumpta a filio deiĩ
vnitate ꝑſone diſponebat᷑ rõne pᷣdeſtinatoꝛũ
ad gratiã diſpoſitõe cõgruitatis ſiue digni⸗
tatis. Sicut ̊ ꝑ vnũ hoĩem fuit lapſa.itaꝑ
vnũ hoĩem deũ.ſ.xpᷣmꝑ vnionẽ cum deitate
fuit diſpoſita ad iuſtificatiõʒ. ¶ Cercia gr̃a
que eſt in xpᷣo dicit᷑ ſin gularis ſanctitatis q̃
fuit in eo plena ſᷣm rationem cauſe foꝛmalis
plene infoꝛmans aĩam xpᷣi et pleniſſime oẽs
vires eius q;tum ad oẽs actus ipᷣarum.quia
in ipᷣa aĩa xpᷣi eſt gratia cognitionis et verita
tis omniũ.Et hec ꝑficit q;tum ad actum ra
tionis. Et ꝑficit q;tum ad actũ cõcupiſcibi⸗
lis qui eſt amoꝛ bonitatᷣ. Et etiã ꝑficit q;tũ
ad ʒelũ iraſcibilis. In alijs vero ſanctis licʒ
infoꝛmaret ſᷣm excellentiã ad vnũ actum nõ
tñ ad oẽs actus.Et cũ in alijs ſanctis ſit pᷣ⸗
eminentia reſpectu alicuius doni.In xpᷣo tñ
eſt peminentia reſpectu oĩm donoꝝ.quia nõ
habet gratiã ad vnũ actum gratie tm̃: ſed ad
omnes.Et hoc eſt qdð dicit Augꝰ.ꝙ accepit

quicfin

tütot⸗
gol
neae
clligati⸗
cieſtcap
gatarpr
c'Cir
tio ſunc⸗
ſohote⸗
Aniun
ii hoin
iniponoſ
heyirtue
ſogunm
ſintonina

iUointio

piſchi n
ſinediuinä
nishocmun
heohuitvirn
fiderſant!
nict eſ⸗
llo poten
ſe denuun
ſurdenan
hhcipiü c⸗
locficve
Ggtiscte
Voeniüs
Wihs
Mlh⸗
dicendin
utaj
mutdit
lolgof⸗
wertinn
W
Gesdta
guniber
libenlin
Mlenserg
dabant 5
ſan die
nohegna
ugtni⸗
frintin
ſansn
Peraugig
luofohp
pantml
gccpiter
nöͤhinn

cchaldeh

crilvdeien

Spinteng
cnuafnns⸗
iin apn gncd,
andändco,
Plickeſein
oxpsfn dani
ncortin
Nis Ei i⸗
wigwin

dihoſtüdin

wdiſi iti.

itciehziin
mmurin
1ie ikilla i
bodict Det
usnanlan
Nigoiginn
Gefide nedt⸗
u Sinüͤn⸗
winaugni⸗
rndt
idümnokn
iſon uin
tia. Jinn
inaieNN
Cingn
nu,ud
ir infunn
ninsſinedi⸗
m futlytin
nionian m
ii Crig
Ens unidl
mautſiml⸗
is nſ r,
ns mnnn
Giionis aſen
n ag Actunt
Sunad Mnn
xi anic⸗
laüͤgfii⸗

gratiã totaliteret vniuerſaliter. ALnde cõpa ille heroꝛcus vel diuinus nõ differt a virtu⸗
te cõiter dicta.niſi ſᷣm fectioꝛẽ modũ inq;dti
ſ. aliqs eſt diſpoſitus ad bonũ quodã altioꝛi
culi ad figuras alias angulares. Circuuus
enĩ eſt capaciſſima figura reſpectu aliarũ:ita

ratio gratie xpi ad gratias alion ſm plenitu

gratia xpᷣi capaciſſima ẽ. Capax qpe eſt oĩis
actꝰ cuiuſſibet virtutis qð nõ eſt in alijs gra
tijs ſanctoꝝ. Cõtra iſta poſſʒ qͥs arguẽdo di
cere. in xpᷣo nõ fuit plenitudo gr̃e. Nã in
xpᷣo hoĩe nõ fuerũt oẽs virtutes. Sed nõ eſt
plenitudo gratie ſine plenitudine oĩm virtu
tũ.ergo in ipᷣo nõ fuit pleniſſima gratia. Hã
in ipᷣo nõ fuit liberalitas et magnikficẽtia.qꝛ
he virtutes hñt actũ ſuũ circa diu itias quas
xpᷣs ↄtempſit. Scðo nõ fuit in ipo temperã
tia ⁊ ↄtinẽtia.qꝛ he ſunt õ̊ ↄcupiſcẽtias pꝛa
uas q; in xpo nõ fuerunt.Cercio ſᷣm phᷣm in
ſiue diuinũ habitũ qui attribuit᷑ hoĩbo diui⸗
nis.hoc autẽ maxime cõuenit xpᷣo.ergo non
babuit virtutes ſed aliqͥ d altiꝰ virtute. His⸗
rñdet ſant? tho.iij.ꝑte.q.vij. O ſicut gratia
reſpicit eſſentiam anime. ita virtus reſpicit
eius potentiã. Unde opoꝛtet ꝙ ſicut poten⸗
tie deriuantur ab eius eſſentia. ita virtutes
ſint deriuatöes quedã gr̃e. Quãto aũt aliqð
pꝛincipiũ eſt pfectius tãto magis impꝛimit
ſuos effectꝰ Vñ cũ gra xpᷣi fuerit ꝑfectiſſima

cõſequẽs eſt ꝙ ex ipa ꝓceſſerint virtutes ad

ꝑficiendũ ſingulas potẽtias aĩe q́ᷓ; ũ ad oẽs

aie actus.Et ita xpᷣus habuit oẽs virtutes.

Ad ülud vero qðᷣ inducebat᷑ de liberalitate.
dicendũ ꝙ liberalitas et magnitficẽtia ↄmen
dant᷑ circa diuitias inq;tũ aliqͥs nõ tm̃ exiſti

mat diuitias ꝙ velit eas retinere pᷣtermitten

do id qð fieri opoꝛtet. Ille aũt minime diui
tias exuimat q penitus eas ↄtemnit ⁊ abijcit

WPter ꝑfectõis amoꝛẽ. Et ideo in hoc ꝙ; xp8

oẽs diuitias ↄtempſit.oñditĩ ſe ſummũ gra

dum liberalitatis et magnificentie.licet autt

liberalitatis actũ exercuerit m ꝙ ſibi cõne⸗
niens erat faciẽdo pauperibo ero gari q̃ ſibi
dabant. Ad illud vero qð tangebat᷑ de tẽpe
rantia dicit ſanct tho. ꝙ licet xpᷣs ↄcupiſcẽ⸗
tias pꝛauas nõ habuerit. ꝓpter hoctñ nõ ex⸗
cludit quin habuerit temperantiã. qᷓ tãto p⸗

fectioꝛ eſt in hoĩe q;o magis pꝛauis cõcupi⸗

peratus in hoc differta ↄtinente. q; tempera

tus nõ hʒ pꝛauas ↄcupiſcentias qᷓs ↄtinens

patit᷑ vñ ſic accipiẽdo cõtinentiã ſicut pᷣs

accipit. ex hocipᷣo xpᷣs ꝙ habuit oẽmyirtutẽ
nõ habuit ↄtinentiã q̃ nõ eſt virtus ſed ali⸗
quid minus virtute. Ad aliud inſuꝑ qð di⸗

vij.ethi. Nirtus diuidit᷑ ̊ quendã heroicũ

mõ q; cõiter oĩbus cõpetat. Unde ꝑ hocnö

oſtendit᷑ ꝙ xpᷣs nõ habuit virtutes.ſed ꝙ ha
buit eas ꝑfectiſſime vltra cõmunẽ modũ.ſi⸗
cut etiã Plotinus poſuit quendã ſublimem

modũ virtutuʒ:quas eſſe dixit purgati ani⸗

mi. Sed adhuc dubitat᷑ de fide ſpeet penite

tia que nõ vident᷑ fuiſſe in chꝛiſto. NHã fides

elſt cum viſione enigmatica. Chꝛiſtus veo
videbat ſine enigmate. Et ſpes ẽ expectatio
future beatitudinis que nõ habet᷑. Ipᷣe aut
iam beatitudinẽ habebat et nõ expectabat e,’“ä.·
Poenitentia eſt virtus qua cõmiſſa cum emẽ⸗

dationis ꝓpoſito plangimus et odimus qd
xpᷣo cõuenire nõ poteſt. Rñdet ad hoc Alex.
de ales ꝙ ſunt quedã dona gratuita cum im
perfectione. Quedã que nõ dicunt imperfe⸗
ctionẽ. Fides ergo eſt donũ gratuitũ cũ im⸗
perfectione. NHam aſſentit veritati quã nõ vi

det. hoc qð dico aſſentire veritati ꝑfectionis

eſt. Ded hoc qð dico quãꝗ nõ videt imperfe⸗
ctõnis. Spes etiã heret ſummo bono llud

expectando. Expectare imꝑfectionis eſt. ſeld
herere ſummo bono pfectionis. Similiter

pnĩa eſt donũ gratuitũ cũ imꝑfectõe.penitẽ

tia nãq; cõſiſtit in deteſtatione mali qð com⸗

miſſum eſt. deteſtatio mali dicit ꝑfectionẽ.ſʒ

qð cõmiſſuʒ eſt dicit imperfectionẽ. Cũ ergo

in ipᷣa gratia q̃ eſt plena immo pleniſſima ſi⸗

cut eſt gra xpᷣi nulla ſit imꝑfectio.ptʒ ꝙ non
Ddebuerũt in ipᷣo eſſe dona gratiarũ cũ impfe
ccione rõne ſue ꝑfectõis.Et ꝓpter hoc nec fi⸗
des in rõne fidei nec ſpes in rõne ſpei.nec pe
nitentia in rone pnie debuerũt eſſe in xpᷣo.qꝛ

„

ſub rõnibus iſtis dicũt imperfectionẽ. SGed/
illud ſoluʒ qð erat ꝑfectũ in iſtis donis fuit
in xpᷣo. In ipᷣo enĩ fuit aſſenſus pꝛime verita
ti qð eſt ꝑfectionis in fide. Sed illud qð eſt

impꝑtectõis nõ fuit in ipᷣo.ſ.cognitio enigma
tica. Similiter in ipᷣo fui

„

. uit maximeqð eſt o⸗
fectõnis in ſpe.ſ.adheſio cũ ſummo bono.ſ,

nõ cũ illa imperfectõne q̃ eſt expectatio boni

qdᷣ nõ habet. Sic etiã qð eſt ꝑfectionis in pe

nitentia fuit maxime in ipᷣo.qꝛ nunq; aliĩss
. 9 . i⸗ tantũ potuit deteſtari peccatũ qᷓ;ẽtũ ipᷣe dete⸗
ſcentijs caret. Un ſᷣm phm. vij.ethi. Tem⸗

ſtabat᷑ qm̃ nunq; aliqs habuit tantã oppoſi⸗
tionẽ volũtatis ad malũ. Semꝑ ergo qð eſft

abſoluta ſiue ſingularis ſanctitatis ipſius

chꝛiſti. ergo in ipo ſ̃m ꝑfectionẽ oẽs virtuteſf
oss gratie gratis date ⁊ oĩa dona ſpũs ſancii
ru Virthre, iuꝑ qo d½ Veruntñ aliqui dubitãt an in xpᷣo fuerit o
cebat᷑ de habitu heroico. Rñdetur ꝙ habitꝰ

nũ timoꝛis.qꝛ Johãnes pꝛima ſua canonica

„

Ea.iij.dicit. Perſecta charitas foꝛas mittit ti
moꝛẽ. pfectiſſima aũt charitas fuit in chꝛiſto
quare videret᷑ ꝙ nõ fuerit in ipᷣo donũ timo⸗
ris.Coõtrariũ tũ habet᷑ ꝑ Eſaiã qͥ ca.xi.ita di
cit de xpᷣo. Requieſcet ſuper eũ ſpũs timoꝛis

dñi. Pꝛopterea notãda ſunt vᷣba ſancti tho.

in.iij.ꝑte.q.S.poſita vbi ait.q; timoꝛ reſpicit
duo obiecia. Quoꝛũ vnũ eſt malũ terribile.
Aliud eſt ille cuiꝰ ptãte malũ põt inferri. In
xpᷣo fuit timoꝛ dei nõ quidem ſᷣm ꝙ reſpicit
malũ ſeꝑationis a deo ꝑ culpã.nec ſᷣm ꝙ re⸗
ſpicit malũ punitõis ꝓ culpa.ſed ſᷣm ꝙ reſpi
cit ipaʒ diuinã eminentiã ꝓut.iſ.aĩa xpᷣi quo
dam affectu reuerẽtie mouebat᷑ in deũ a ſpũ
ſancto acta.vñ ad Hebꝛe.v.c.dicit᷑. Exaudi⸗
tus eſt ꝓ ſua reuerẽtia.hũc aũt affectũ reue⸗

rentie ad deũ xpᷣs ſᷣm q; hõ p᷑ ceteris habuit

plenioꝛẽ. Johãnes ᷣ cũ dicit. pꝑfecta cha⸗
ritas foꝛis mittit timoꝛem.loquit᷑ de timoꝛe
ſm ꝙ reſpicit obiectũ qð ẽ malũ. Quare ſᷣm
theologoꝛũ ſnĩam ⁊ veritatis doctrinã.Xpᷣs
oĩ virtute oĩq; ſanctimonia pᷣditus fuit.erat
totus dulcis.totꝰmodeſtus.oĩbo benefaciẽs

et neminẽ iniuſte ledẽs.Et vt inqͥt Eſa.liij.

ca. Vul neratus eſt ꝓpter iniquitates nr̃as.⁊
attritus eſt ꝓpter ſcelera noſrn.
¶ nõ eſt mirandũ ſi iudei perſecuti ſunt
xpᷣm qui ſemꝑ malefacere ↄſueuerütt.
Ecunda rõ qua pbamus innocentiã
xpᷣi ꝛ malicie cõſuetudo. Populus
nãq; indeoꝝ paucis dũtaxat exceptiſ
coſuũeuit eſſe malꝰ a generatõe in generatõʒ.
Põ eſt igit᷑ mirũ ſi innocentẽ filiũ virginis
crucifigi ꝓcurauit. Et ne iudei conquerant
de nobis quaſi vellemꝰ ipᷣos falſo ↄdemna⸗
re.ꝓducamꝰ in mediũ veteris teſtamẽti ſcri⸗
pturas q̃ apud eoſ etiã oĩveritate fulgere cre
dunt᷑.Exo.xxxij.c.et Deutro.ix.c.dixit deꝰ
moiſi. Cerno ꝙ ꝓpls iſte dure ceruicis ſit Et
Nume.xi.c.Oꝛtus eſt murmur pꝓpli q̃ſi do⸗
lentiũ pꝛe laboꝛe ↄtra deũ. Et NHume.xiiij.

ca.quaſi cõqueri viſus eſt deus dicẽs. VUſq;

quo detrahet mihi ꝓpls iſte. Et Nume.xvi.

ca. Murmurauit oĩs multitudo filioꝝ iſrł.
Et egreſſa ira a dño ꝑcuſſi ſunt quattuoꝛde⸗
cim milia hoĩm. Et Nume.xxij.ca. Locutꝰ
eſtpls cõtra deũ et ait.aĩa noſtra nauſeat ſu
per cibo iſto leuiſſimo. Et Deutro.ix.ca.di⸗

„

xit moiſes.Cõtempſiſtis imperiũ dñi dei ve
ſtri et nõ credidiſtis ei neq; vocẽ eius audire
yoluiſtis ſed ſemꝑ fuiſtis rebelles. Et Ju.
ij.ca. ſcribit᷑. Fecerũt filij iſrael malũ in ↄſpe⸗
etu dñi et ſeruierũt baalim ac dimiſerũt dim

beñ pami ſuo durerateos deterraege tuth i,c ultitudo bermafima cöuenef

pti et ſecuti ſunt deos alienos. Et infra. Ira
tus dñs cõtra iſrael tradidit eos in mano di⸗

ripientiũ qͥ ceperũt eos ⁊ vendiderũt hoſtib-

qui habitabãt ꝑ gyrũ.Et Juð.iij.c.Filij iſ⸗
rael habitauerũt in medio chananei et ethei

et amoꝛrei et euei ⁊ iebuzei et phereʒei.et du⸗

xerũt vxoꝛes filias eoꝝ.ipᷣiqʒ filias ſuas eo⸗
rũ filijs tradiderũt et ſeruierũt dijs eoꝝ.fece⸗
rũtq; malũ ĩ ↄſpectu dñi et obliti ſunt dei ſui

ſern ientes baalim et aſtaroth. Jratuſq; otra

iſrael dñs tradidit eos in manibo regis meſo
potamie ⁊ ſeruierũt ei octo annis. Et Judi.
liij.c. Addiderũt filij iſrael facere malũ in cõ
ſpectu dñi poſt moꝛtẽ aoth. Et tradidit illos
dñus in manu Jabin regis chanaan. Et Ju
dicũ.vi.c.Fecert filij iſrael malũ in ↄſpectu
dñi qui tradidit eos in manus madian ſeptẽ
annis et opꝛeſſi ſunt valde ab eis. Et Juð.

x. ca. Filij iſrael peccatis veteribo nona iun⸗
gentes fecerũt malũ in cõſpectu dñi.et ſeruie

unt idolis baalim et aſtaroth et dijs ſirie ac
idonis et moab et filioꝝ ãmon et philiſtim.
dimiſerũtq; dñm et nõ colebãt eũ. Cõtra q̊s
iratus dñs tradidit eos in manꝰ philiſtino⸗
rũ et filioꝝ ammon.afflictiq; ſunt et vehemẽ
ter oppꝛeſſi ꝑ annos decẽ et octo.Et.ij. Para
lippo.xxiiij.ca. Pꝛincipes iuda dereliquerũt
templũ dñi ſeru ierũtq; ſculp tilibo.⁊ facta eſt

ira dei cõtra iudã.mitiebat eis ꝓphetas vt re
uerterent᷑ q̊s illi audire nolebãt.Et.i.Eſdre

ix.c.Peccauimus dñe grauitervſq; ad diem
hanc ⁊ ꝓ iniquitatibo noſtris traditi ſumus
ipᷣi et reges nr̃i et ſacerdotes noſtri in mani⸗
bus regũ terrarũ in gladiũ et captiuitatẽ.et

ij. Eſdre.ix.ca. Patres noſtri ſuꝑbe egerunt

et indurauerũt ceruices ſuas et nõ audierũt
mandata ſua.et Judith.vij.c. Peccauimus

cũ patribo nr̃is iniuſte egimꝰ iniquitatẽ feci

mus.et Eſa.i.ca.cõquerit᷑ deus dicẽs.Fili⸗
os enutriui et exaltaui ipᷣi aũt ſpꝛeuerũt me.

Cognonit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ et aſinꝰ pᷣſepe
dñi ſui.iſrael aũt nõ cognouit me:ppls meus
nõ intellexit.ve gẽti peccatrici populo graui

iniqͥ tate ſemini neq; filijs ſceleratꝭ derelique

rũt dñm blaſphemapherjrt ſanctũ iſrl abalie⸗

nati ſunt retroꝛſum. Et.Eſa.xxx.c. Populł⸗

enĩ ad iracundiã ꝓuocãs eſt et filij mẽdaces

filij nolẽtes audire legẽ dei.et Jere.v.c.Au⸗
di popule ſtulte qͥ nõ habes coꝛ qui habẽtes
oculos nõ videtis et aures nõ auditis.et Je
remie.vij.ca. Nõ audierũt me inqͥt deus nec
inclinauerũt aurẽ ſuã:ſed abierũt in pꝛauita⸗

te coꝛdis ſui mali.et Jere.xiij.c. Populꝰ peſ⸗

ſimus qui noluit audire verba mea. et Ba⸗

inopt

minin
Eechieli
glionee⸗
cicls i
gawagne
nqneon⸗
gnoeran
tanticc)
bettonpo
ſcdum
hottcepen
igſetiOn
Muarorgu,
ccupablẽ

jnol
Poofi
ofeun
Aup
ineien
ſtflius
ſonen
dia

fias

Anri
ioſiion
hotierg
fomann
Ntocini
teinhe
ſicns
ſinpe
Nnr
Geſalns
lamato⸗
Kunrofi
Nonicha
adl
loboe⸗
Fuulte
begluodie
talib
buoul
caſon
aügirn
lerinae
titnn
Ganflo
Gicge

laatci

ginſth
Nbinin

cdmengch
andenin,
iflinſtpn

nidnse

Jnggn
nundam
damnis
Whemenuöini
5 Lmmaicrlis
Gchmen
Amuii ihaien
nns cian gi
ebeg Er d
mi ong lun⸗
Nndaſeut
wchadeſie
inonaphlkn

nä. Gy

unad wihr
igſannwe
iida n
Mpalliind
Nas hu
lchin Eudr
mienizn
ſdis aulns
esnthue
E
waö uden

huiae ſll
usdidn i⸗
ſnanin
ai
itnentn
aſius
te bopb

in minimã. populus eſt enĩ dura ceruice. Et

Eʒechielł.ij.ca.Filij dura ceruice et indoma
bili coꝛde ſunt ad quos ego mitto te.Et Eʒe

chielis.viij.ca. Iniquitas domus iſrael ⁊ iu

da magna ẽ valde.Quid ad hec ⁊ multo plu

n que omittimꝰ iudei poterũt reſpõdere.aut
quõ excuſare valebũt iniquitatẽ ipᷣoꝛum. tot

tantiſq; vocibus pꝛedicatã. Sicut in quoli
bet tempoꝛe erga deũ ingratiſſimi ſunt repꝑti.
ſic dum in ꝓpꝛia venit et homo factus eſt eũ
nõ receperũt immo ſibi vſq; ad moꝛtẽ fuerũt

infeſti. Qui tũ obliqui adhuc de xpᷣo pꝛeſu⸗

munt.arguũtq; cõtra nos dicentes ipᷣm fuiſ

ſe culpabilẽ et peccatoꝛẽ potiſſimũ ꝓpter tria.
Kein ter offenſionem.

ecundo /ꝓpter violationem.

Percio ꝓpter indignatioanee.
rimo iudei dicun iſſe culpabilẽ

ꝓter offenſionẽ. Quia pᷣdicauit iudeis illos

offendendo.hoc autẽ fieri nõ debuit.qm̃ vt

Aug'. dicit in libꝛo de agone xpᷣiano.in ho
mine ieſu xpᷣo ſe nobis ad exemplũvite pᷣbu⸗

it filius dei.nos vero debemus vitare offen⸗

ſionẽ nõ ſolũ fideliũ ſed etiã infideliũ.ſᷣm il⸗
lud.i.ad Coꝛint.x.ca. Sine offenſione eſto

te iud eis et gentibo et eccleſie dei.Quare vi⸗

detur ꝙ ipᷣe tps in ſua doctrina vitare debu
it offenſionẽ iudeoꝝ. Ad hoc rñdet ſanctus

cho.iij.ꝑte.q.xlij. ſalus multitudinis eſt

pᷣferenda Rer quoꝛũcunq; ſingulariũ hoĩm

alutẽ impediũt nõ eſt timẽda eoꝝ offenſio a

pᷣdicatoꝛe vel doctoꝛe. Scribe aũt et phari⸗

ſei impediebãt ſalutẽ populi.tũ qꝛ repugna⸗
bant vxpᷣi doctrine ꝑ quã poterat audiẽtibus
eſſe ſalus.tum etiã qꝛ pꝛauis ſuis moꝛib vi⸗
tam alioꝝ coꝛrumpebãt. Etideo dñs nõ ob

ſtante offenſione eoꝝ publice veritatẽ quam

illi odiebãt et eoꝝ vicia arguebat. Uñ math.

xv. ca. diſcipulis ei dicentib. Scis qꝛ iudei

audito hoc verbo ſcandaliʒzati ſunt. Rñdit.

Sinite illos ceci ſunt et duces cecoꝝ. ve

ro apłus dicat. Sine offenſione eſtote. Rñ⸗
dendũ.qꝙ hõ ſic debet eſſe ſine offenſione oĩ⸗
bus vt nulli det ſuo facco vel dicto minꝰ re⸗
cto occaſionẽ ruine. Si tñ de veritate ſcan⸗

dalũ oꝛit᷑ vtilius ſcandalũ naſci ꝑmittit᷑ q; ve

ritas relinquat᷑.¶ Scdðo iudei dicunt xpᷣm
fuiſſe peccatoꝛẽ ⁊ legis tranſgreſſoꝛẽ ꝓptervio
lationẽ:qꝛ ſabbata violabat. Pꝛeceptũ qͥppe
erat vt nil oꝑis tũc fieret. Ipᷣe vero dixit lan⸗
guido quẽ ſanauit in ꝓbatica piſcina vt tol
leret lectũ ſuũ Jo.v.c.Et cõſenſit diſcipulis
qͥ in ſabbato ſpicas euellebãt excuſando eos
vt habet᷑ mat. xij. c. Ergo in hoc peccauit et

deo qũñ aliqui ſua ꝑuerſuate multitudinis

cõta legẽ fecit. Ad hoc rũdet ſanctꝰTho.in
iij. ꝑte.q.xl. xpᷣus in oĩb m legis pcepta
cõuerſatus eſt.in cuius ſignũ etiã voluit cir
cumcidi.circũciſio ei ẽ quedã ꝓteſtatio legis
implede. aũt curauit ĩ ſabbato languidũ
cui dixit vt tolleret lectũ ſuũ non fuit q legẽ.
Pꝛimo qꝛ ꝑ pᷣceptũ de ſanctificatiõe ſabbati
nõ interdicit᷑ opꝰ diuinũ ſed humanũ.Quã⸗
uis enĩ deus die ſeptima ceſſauerit a nouis
creaturis cõdendis. q;tũ ad eaꝝ pncipia.ſꝑ
tñ operat᷑ in rerũ ↄſeruatõe et gubernatõne.
Itaq; miracula q̃ xpᷣs faciebat in ſabbato nõ
erant oꝑa humana ſed diuina. VUñ ipᷣe dixit
Jo. v. ca. Pater meus operat᷑ vſq; mõ ⁊ ego

operoꝛ. Scdo xpᷣs nõ fecit ↄtra legẽ. qꝛ illo

p̃ᷣcepto de ſabbato ſanctificando nõ phibent
oꝑa q̃ ſunt de neceſſitate ſalutis coꝛpoꝛalis.
Vñ Luc.xiij.c.dixit. Vnuſqͥ ſq; veſtrũ non
ſoluet ſabbato bouẽ ſuũ aut aſinũ a pᷣſepio ⁊
ducit adaquare: Et infra.xiiij.c. Cuis vr̃jm
aſinus aut bos in puteũ cadit et nõ cõtinuo

extrahet illũ die ſabbati. Maniteſtũ eſt autẽ

ꝙ oꝑa miraculoſa qᷓ xpᷣs faciebat ad ſalutem
coꝛꝑis et aĩe ꝑtinebãt.Tercio non fuit legis
trãſgreſſoꝛ xpᷣs qm̃ illo pᷣcepto nõ ꝓhibent᷑
oꝑa q̃ ꝑtinẽt ad dei cultũ. VUñ dirxit Wath.
xij. An nõ legiſtis in lege qꝛ ſabbatis ſacer⸗
dotes in tẽplo ſabbatũ violãt.et ſine crimine
ſunt. Et Jo.vij.c. dixit. Circumciſionẽ hõ
accipit ĩ ſabbato. aũt xpᷣs palitico mãda⸗

uitvt lectũ ſuũ ſabbato poꝛtaret ad cultũ dei

Ptinebat.i.ad laudẽ virtutis diuine. falſo&
obij ciebãt iudei dicẽtes Jo.ix.c. Nõ eſt hic
homo a deo qͥ ſabbatũ nõ cuſtodit. Simili⸗
ter diſcipuli nõ fecerunt cõtra legẽ cũ ſpicas

collegerũt in ſabbato quia ſic facere coegitil
los neceſſitas. ꝓpterea iudeis murmurantib-

reſpondit xpᷣs. An nõ legiſtis qͥd fecerit da⸗
uid qñ eſurijt et qui cũ eo erant.Quõ intra⸗
uit in domũ dei et panes ppoſitionis come⸗
dit.licet in lege pꝛeceptũ fuiſſet ꝙ panes il⸗
los ſacerdotes ſoli comederẽt. Imminente
tñ neceſſitate dauid ſanctus pᷣdictos panes

ſi in peccato comedit.ſicut patʒ.i. Re.xxi.ca.

ercio iudei dicunt xpᷣm fuiſſe repꝛehen⸗
ibilẽ ppter indignationẽ. Indignabat᷑ eni
et iraſcebat᷑ verbiſq; et factis moleſtabat pha
riſeo s ac illoꝝ ſequaces.¶oquebat᷑ illis cõ⸗
tumelioſe et eiecit flagello emenes et vendẽ⸗
tes de templo. Ira autẽ opponicur manſuetu
dini vt patet per phm in.iij cthic. Et vt inqͥt
Jacobus.i.ca.Ira enim viri iuſticiã dei nõ
operatur. Ex quo videtur ꝙ chꝛiſtus nec iu
ſtus nec manſuetus fuit ergo peccatoꝛ et cul
pabilis multũ. Ad qð rñdemꝰ ſᷣm oenina

theologoꝝ ꝙ in xpo nõ fuit ira que eſt viciũ
ſed ira ꝑ ʒelũ a rõne imperata. Nam vt dicit

Ariſto. Nõ iraſci vbi et qũ opoꝛtet videtur

inſip iẽtis eſſe. Irz ergo que tranſgredit᷑ oꝛ⸗
dinem rõnis eſt cõtra iuſticiã et manſuetudi

nem. nõ ira qᷓ eſt ̃m rõnis imperiũ. Locutꝰ

—

itaq; eſt xpᷣs cõtumelioſe phariſeis amoꝛe in
ſticie et veritatis. Similiter ꝓpter zelũ eiecit

oẽs emẽtes et vendẽtes de templo.in q̃ etiaʒ
ſuã diuinitatẽ declarauit. Uñ Hiero. ſuper
mattheũ ait. Inter oĩa ſigna ꝗᷓ fecit dñs hoc

videt᷑ eſſe mirabiliꝰ ꝙ vnus ho et illo toe cöo⸗
temptibilis potuerit ad vniꝰflagelli verbera

tantã eijcere multitudinẽ. Igneũ eĩ quoddã

et ſidereũ radiabat ex oculis eius ⁊ diuinita
tis maieſtas lucebat in facie Et Oꝛige.dicit

ſuꝑ Johem hoc eſſe maiꝰ miraculũ eo quo

Aqqᷓ cõuerſa eſt in vinũ eo ꝙ illic ſubſiſtit in⸗

animata materia.hicvero tot miliũ hominũ
domant᷑ ingenia. Nihil ergo ↄtra xpᷣm loqͥ
debent iudei maligni.ſed agnoſcere pꝛauita
tem et duritiã coꝛdis eoꝝ. S=ð
¶ E ſepenumero mali ꝑſequunt᷑ bonos ꝓ⸗
