dauit qbuſdam clericis hec ſibi et liuoꝛe ni⸗ eſcens ad ſacriſtam ſe ↄtulit: ⁊ frẽm vnũ ſacer lum
ciantibo ita dicens. De imagine ſancti fran-⸗ dotẽ reqſiuit. vt miſſam ĩ honoꝛẽ ſctĩ ãtonij mio⸗
ciſci poſtq;ᷓ ibi ẽ equanimiter toleramus.ſct ꝓ eo celebꝛaret.Dũ aũt ſic miſſa celebꝛaretuxr Ni
antonij vero imagineʒ delete. 2 loco eius ima aſtabat ille ⁊ mente deuota ſancto antonio ſe nmn⸗
ginem beati Gregoꝛij faciatis. Qui acceden pↄmẽdabat:vix ſacerdos eleuauit ſanctiſſunũ
4

4
Eſ.

⸗,
en
Pöns
uns
s
ins
gaa
noni
rti⸗

—

. „

riter adoꝛnata.

/

ſacramẽtũ.et ecce venere ad me duo iuuenes
ſaccũ cũ integra pecunia defeetes:oꝛantes
vt ꝓplo ſignificarẽ ĩ publico nr̃o ſermõe q̃li⸗
ter ipᷣi pecũias illas inuenerãt: q̃s reſtituere
erãt parati:dixi eis ꝙ nõ erat longe eundum
cũ patronꝰ in eccleſia ad hoc moꝛaret᷑. Miſi

itaq; ſociũ ꝓ illo ⁊ miſſa finita ad me venit ac ¶
pecumas amiſſas meritis beati antonij recu

perauit. Pauca ſunt immo q̃ſi nulla q̃ dixi⸗

mus:cũ guottidie moꝛtales innumera a deo

ſuſcipiãt btõ antonio interueniente bñficia.
Liberant᷑ eiꝰ interuẽtu a naufragio ſepiſſi⸗
me nauigantes a ꝑiculis grauiſſimis: mulie

res parturiẽtes:ab infirmitatib varijs illas
patiẽtes:ab obpꝛobꝛio ſterilitatis vxoꝛes qũ

q; ppterea viriſ exoſe:a ꝑiculis fluminũ:latro
num:alioꝛũq; diſcriminũ pegrinãtes. Pꝛo⸗

pterq; oĩa ⁊ ſilia in toto oꝛbe ſanctꝰhic a cun
ctis fideliba fideliſſimꝰ aduocatus expoſcit᷑.
Quẽ nos depꝛecemur vt et ꝓ nobis ꝑpetuꝰ

interceſſoꝛ apud deũ immoꝛtalẽ aſſiſtat:impe
tretq; gratiã et tandẽ vitã eternã. Amen.

rina de ſenis tercij oꝛdinis ſancti dñici.
gauerunt diuitias:tu ſuꝑ greſſa es

eniuerſas. Scribunt᷑ hec verba p

uerbioꝝ vlti.c. Inuente ſunt vſq; in pñtem
diẽ q;plures mulieres ſanctiſſime q̃ in habi
tu ſancti dñici ſeruiẽtes ieſu xpᷣo reſplendue
runt miro fulgoꝛe virtutũ et ſanctitatꝭ.Oĩb
tñ pᷣlata eſt btã catherina ſenenſis nr̃o tꝑe ca
thalo go ſauctoꝝ ꝑ Piũ pontificẽ ſummũ an

numerata. Dz vt ſua oꝑa atq; virtutes ple⸗
nius innoteſcãt:in pñti ſermone de pᷣſtantiſſi

ma tante virginis excellẽtia verba faciemus

Cui nõ incõgrue immo accomodatiſſime re
ferre poſſumꝰ verba ꝓpoſita in themate nfo

in q̊ cõmendat᷑ ꝙ diuitias vitutũ copioſiſſi
me ſuꝑ ceteras cõ gregauit. Inqͥt enĩ Berñ.
in ſermone de ſpũali regno. Vere diuitie nõ
opes ſunt ſed virtutes q̃s ſecũ ↄſcia poꝛtat:

vt in ꝑpetuũ diues fiat.Hmõi honuſta diui

tijs catherina ingreſſa eſt regnũ celoꝝ.De cn
ius excellentia tria myſteria ꝓponimus ↄtem
planda. .

VPꝛimũ ðꝛ poſſibilitatis.

Hecundu ſin gularitatis.
Zerciũ ſublimitatis.

J ercin . „„ „B
In pꝛimo videbimus an fuerit poſſibile bea
tam catherinã in muliebꝛi ſtatutã ampliſſi⸗

mis pᷣrogatiuis fuiſſe dotatã.

In ſecundo quibus virtutibus fuit ſingula

ti

Hermo ſeptuageſimus de ſancta catheri
7

VBlte file congre

In tercio vero ꝙ fuerita deo ſuꝑnaturalibꝰ

Wri⸗ ſublimata.

nõ debet aliqͥs exiſtiare impoſſibilia ſfo
re illa:q̃ de btã catherina dicunt᷑: cũdeꝰ muł
pliciter magnificare voluerit etiã femineũ
ſexum.. (Lapuulũ.i.
Rimũ myſteriũ cõtemplandũ de ex cel⸗
Aentia et ſanctitate btẽ catherine ðꝛ poſ⸗
ſibilitatis. Inſultãt q pe nobis de ea loquẽ⸗
tibus pleriq;:vel paſſione humana deuicti:
vel ſua pꝛeſumptõe inflati:aut qð deteriꝰ eſt:

fide religione ac deuotõe penitus ieiuni ⁊ nu

di:aſſerẽtes nõ expedire de vna muliere tan⸗

ta eructare magnalia:nec poſſibiliter credũt:

aut veriſimile foꝛe:vt hec ſpõſa xpᷣi fecerit tã⸗
ta egregia facinoꝛa quãta vel ſcripta ſunt de
ea vel dicunt᷑. Quibo nos obuiare volentes
oſtendemꝰ ꝙ deus oĩpotens muliebrẽ ſexũ.
qꝛ ſibi ſic placuit:magnifecit in multis et pᷣci

pue in ſepem.
Pꝛimo in nobili ꝓductione
Decundo in excellẽti cõſignatione.

Quarto in materna electione.
Quinto in iocunda apparitione.
Sextõ in mirabili foꝛtiticatõe.
in gloꝛioſa reſurrectö.
ꝛimo deus magni icauit muliebꝛẽ ſexũ
in nobiliꝓductõe. Nã deus bñdictus vt in⸗
quit tho.i.ꝑte.q.xcij.Qui ſolꝰ eſt nature in⸗
ſtitutoꝛ:potuit virũ de limo terre:vel mulie⸗
rẽ de coſta viri foꝛmare.VUñ Augꝰ.li.ix.ſuꝑ

Bene.ait. Yoꝛmare vel edificare coſtã vt mu

lier eſſet nõ potuit:niſi deꝰ a q̊ͥ vniuerſa nata
ra ſubſiſtit. aũt miniſteriũ angeli echibu

erunt deo in foꝛmatõe mulieris neſcimꝰ. Cer

tum tñ eſt ꝙ ſicut coꝛpus viri de limo nõ fu

it foꝛmatũ ꝑ angelũ:ita nec coꝛpus mulieris

de coſta viri. Yoꝛmauit vero deus ip̃am mu
lierẽ in adiutoꝛiũ viri:vt ſcribit᷑ Gene.ca.ij.
In adiutoꝛiũ.ſ.generatõis.Et ſᷣm phᷣm eti
domeſtice vite:quare et ipᷣa ad vniuerſi ꝑfe⸗-
cłionem cõcurrit.Et vt ait Ricar.in ſuo.iiij
diſt. xliiij. Quãuis mulier generet᷑ pꝛeter in⸗
tentionẽ nature ꝑticularis:eſt tamẽ de inten
tione nature vniuerſalis:que vtrũq; ſexum
requirit ad perfectã humane ſpeciei genera⸗
tionem:vt autẽ deus pꝛoducte pꝛime mulie-
ris nobilitatẽ manifeſtaret:dum illam de co
ſta ab adam detracta foꝛmare vellet:immiſit
ſopoꝛẽ in illum. VUt autẽ Aſſerit Augꝰ.ix.ſu
per Genef.ad litterã. Sopoꝛ ille fuit raptus
vel extaſis:qꝛ tunc foꝛie vidit ꝑ eſſentiã dni
et interfuit curie angeloꝛũ. Coſta etiam illa

ſͦm Tho. detracta fuit abſq; lelione et doloꝛ-

Et vt refert Landul.in ſuo.ij.di.xviij.fuit
coſta ſic detracta angelico miniſterio:licet il⸗
loꝛũ nõ fuerit miniſterio foꝛmata. ¶ Secun
do deus magnificauit muliebꝛẽ ſexũ in excel
lenti cõſignatione. Voluit quidẽ ſua imagie

illã cõſignare. Uñ Bene.i.c. Lũ dixiſſet ſcri

ptura. Creauit deus hoĩem ad imaginẽ ſuã
ad imaginẽ dei creauit illũ. Deinde ſubiin⸗

xit:maſculũ et feminã creauit eos:vt ſic intel

ligat᷑ etiã mulier ad imaginẽ dei creata. Ad
qdð clariꝰ inueſtigandũ dicit Bonauẽ.in.ij.
di. xvi.et Tho.i.ꝑte.q.xciij. cũ homo ſᷣm
intellectualẽ naturã ad imaginẽ dei eẽ dicat᷑:
ſim hoc maxie ẽ ad imaginẽ dei ꝙ intellectu
alis natura deũ maxie imitari pᷣt. Imitat᷑ aũt

intellectualis natura maxime deũ:q́;dtumad

hoc ꝙ deus ſeipᷣm intelligit et amat.Et ſic tã

in viro qᷓ; in muliere inuenit᷑ dei imago:q;tũ

ad illud in qͥ pꝛincipaliter rõ imaginis coſi⸗
ſt it. ſ.q;tũ ad intellectualẽ naturã. Sed q;⸗
tum ad aliqͥd ſecundariũ imago dei inuenit

in viro:ſᷣm qð inuenit᷑ in muliere. Nam vir

eſt pꝛincipiũ mulieris ⁊ finis:ſicut deus eſt
piꝛincipiũ et finis totius creature. Uñ aplłs
ad Coꝛinth. Vir eſt imago dei:mulier autẽ
eſt imago viri.Et hoc mõ intelligenda ſunt
verba qᷓ ponunt᷑.xxiij.q.v.c.hec imago.et.c.
mulier.vbi ðꝛ. Hulier nõ eſt ad imaginẽ dei
ſ.q;tũ ad hoc ſecundariũ nõ qᷓ;tũ ad pncipa⸗
le. Silr dicit Ricar. de angelo et de hoie in
ſuo.ij.di.xv.qꝙ.ſ.q;tum ad id in quo eſſentia
liter ↄſiſtit rõ imaginis:expꝛeſſius eſt imago
dei in an gelo q;ᷓ in hoĩe Idẽ dicit tho.vbi.ö.

Vnñ Gꝛego.xxxvij.moꝛal.exponẽs illud Eʒe
chielis. Tu ſignaculũ ſimilitudinis ait.Li

cet hõ ad ſimilitudinẽ dei creatus ſit angelo
tũ quaſi maius aliqͥq tribuẽs nõ eũ ad ſimi⸗
litudinẽ ↄditũ ſᷣm ipᷣm ſignaculũ ſimilitudi

nis dei dicit:vt q̊ ſubtilioꝛ eſt ĩ natura: eo in

illo ſimilitudo dei plenius credat᷑ expᷣſſa.hec
ille. Sed q;tũ ad aliqua accidẽtalia:expᷣſſiuſ
eſt imago dei in aia qᷓ; in angelo:q;tũ aia cõ⸗
tinet et regit totũ coꝛpus ſuũ:tanq; ſuũ vnt⸗
uerſum exiſtẽs in q̃libet ꝑte illius ſicut deus
regit et cõtinet totũ vniuerſum:totꝰ exiſtens

in qualibet ꝑte vniuerſi:vir itaq; et mulier cõ

ueniunt in imagine:q;tũ ad id qdð imagini eſ
ſentiale vt pꝛedictũ eſt:vir illã excedat q́;tum
ad id qð eſt accidentale.¶ Cercio deus ma⸗
gnificauit muliebꝛẽ ſexũ in ꝓphetiea illuſtra⸗
tione. Nã et mulieres q;plures ꝓphetie lumi
ne illuſtrauit Sicut fuerũt maria ſoꝛoꝛ aarõ
vt ptʒ Exo.xv. c.l.di.decretoꝝ.c.ſi poſt oꝛdi
nationẽ.Et anna ꝓphetiſſa Luce.ij.c.Et ſi⸗

inſti. Et vt ſcribit᷑ in glo. Judicum.iiij.c.q;
mulieres aſſumpte ſunt ad gratiã ꝓphetie fit
vt in hoc pꝛeſtet᷑ occaſio mulieri nec ꝑ infir⸗

mitatẽ deſperet. Quarto magnificauit deus

muliebꝛẽ ſexũ in materna electione. Uolens
quippe humanã ſibi copulare naturã:virgi⸗

nẽ mulierẽ in matrẽ elegit: cui tã ampliſſimũ

gratie ſue munus ↄceſſit:vt tam in merito qᷓ
in pᷣmio:poſt ſuũ filiũ oẽm ſuꝑauit creaturã:

tam angelicã q; humanã:cui etiã et j̊ honoꝛ

latrie nõ ſit exhibendus tñ honoꝛ dðulie di⸗

gnioꝛis nõ eſt ſibi denegandus:ita ꝙ; magis

ipa ſit honoꝛanda q; aliqͥs alius:immo qui⸗
cũq; alij cõciues et ſancti regni celoꝝ.De pꝛe

ſtantia vero eius maternitatis diximus ĩ ſer

mone de eius viſitatõe. Quinto magnitecit
deus muliebꝛẽ ſexũ in iocunda apparitõne.
Surgẽs nãq; ex moꝛtuiſ rex ſeculoꝝ pꝛimo
mulieribus ſe videndũ exhibuit. VUn marcꝰ

vlti.c.ait. Surgens ieſus mane pꝛima ſab⸗

bati:pꝛimo apparuit marie magdalene.Ele⸗
cta fuit mulier vt eſſet nuncia vite:ne deſpi⸗
ceretur ſexus femineus:eo ꝙ mulier nuncia
fuerat moꝛtis.Et de hac materia diffuſe di⸗
ctũ eſt in ſermone de reſurrectõe vxpᷣi. ex
to magnificauit deus muliebꝛẽ ſexũ in mira
bili foꝛtificatione. Fuerũt quidem mulieres

innumerabiles:q̃ virginitatis amoꝛe ſuccc⸗

ſe:zeloq; fidei xpᷣi inſlammate adeo foꝛtes in

uente ſunt:vt nec imperioꝝ tyrannoꝝ minaf

timuerũt:nec illata cuiuſcunq; generis hoꝛ⸗
ruerunt ſupplicia:nec moꝛtoaufugerũt violẽ
tam. Patẽt hec oĩa in catherina.cecilia.aga⸗
tha.lucia.agnete. eufemia.ruffii. ſecunda.
anaſtaſia.eulalia.pꝛiſca. doꝛothea.biuiana.
criſtina.iuſtina.herina.margarita.martina.
emerentiana.apolonia.ſabina.barbara.vrſu
la et vndecim milibo ſociabus eius: ceteriſq;

quoꝝ noĩa et miranda geſta longũ foꝛet ex⸗

pꝛimere:q̃ oẽs cõtra naturã ↄditionis natu⸗
ralis ipᷣarum aio foꝛti atq; cõſtanti queq; ſu⸗

perauerũt toꝛmẽta:moꝛtẽq; inter illa cõſtan
tiſſime pertulerũt. Nõ potuerũt hec fieri ni
ſi ſupno aſſiſtente pᷣſidio:cum mulieres ſint
natura ſua molles in alios: et multo magis

ad ſeipᷣas pie. Inquit enĩ Ariſto.in li.de aĩa

bus:mulieres ſunt naturaliter pie exceptavr

ſa et leoparda.Tanta igit᷑ firmitas animi in
virginibus ſupꝛadictis nõ potuit niſi a bo⸗
no deo ꝓuenire.Ob qð eccleſia ad deũ ita di
cit.Deus qͥ inter cetera potẽtie tue miracula
etiã in ſexu fragili victoꝛiã martyrij ↄtuliſti
Septimo magniſicauit deus muliebꝛem

exum in gloꝛioſa reſurrectõe. VUñ equidẽ te

bille:quaꝝ meminit Lanctantius li.i. diui. ſtatur Augꝰ.li.xxij.de ciui.dei. Oulieres in

.*
— —

N
min
leres

sin

Vinde.

Sbor
iol
g
nc
n
tin.
min
76
,
:

7
35

iin
bo⸗
b
ti
nen
gen
gin

ncc

tot mir?łs

ſexu femineo reſurgent:qꝛ be exigit natura
indiuiduu:et cõgruit ꝑfectioni ſpeciei: et erit
occaſio laudandi ſapientiã diuinã vt ponit

Ricar. in. iiij. vñ Augꝰ. vbi. . ſequit᷑ dicens
Membꝛa feminea nõ erunt accomodata ve

teri vſuiſed nouo decoꝛi quo nõ alliciat᷑ aſpi
cientis cõcupiſcentia:q̃ nulla erit:ſed dei laũ

ſexta feria dum infantulus erat: lac er pecto⸗

re matris vel alterius cuiuſcunq; ſugere re⸗

cuſabat. Potuit itaq; ſpũs ſancti gratia libe⸗

rum arbitriũ catherine accelerare vt virgini

tatem ſe ſeruaturã foueret:qdð facile depꝛehẽ⸗

detur ſapiẽtia atq; clementia:Cum igit᷑ arti⸗

fex ille mundi ſapientiſſimus muliebꝛẽ ſexũ

gnum. Cur incredibile ẽ ꝙ; beatã catherinꝗ

magnã fecit inter ſanctos. Nõ eſt impoſſibi
le apud deũ omne verbũ. Ipe itaq; deus hãc

virginẽ naſci fecit in fimoſa ampliſſimaq; ci
uitate ſenarũ:parentibo popularibo honeſtiſ⸗
ſimis et timẽtibus deũ:fame bone apud oẽs.

Pater iacobus benencaſa vocatus eſt: mater
yero lappa. Ex ipᷣis ꝓdijt hec filia etate in in⸗
fantili oĩbo grata ⁊ cũctis amabilis. Oue dũ

quintũ vix attigit annũ ad virginis gloꝛioſe

marie deuotionẽ ſe cõuertit.Et ſepius tũc vi
debatur aſcendendo ⁊ deſcendẽdo ꝑ gradus
ſcale q̃ erat in domo:dei matrẽ humiliter ſalu
tare dicendo. Aue maria: cuius virtutes in

quibo ꝓfecit in ſequenti myſterio latius reſe⸗
rabuntur.

¶ De ſeptem pcipuis et ſingulariſſimis vir
tulibus qbus floꝛuit beata catherinag.
AL.apitulü.b ij.
cundũ myſteriũ cõtemplandũ de ex⸗
cellentia et ſanctitate beate catherine ðꝛ

₰ „

as virtutes ſeptẽ pcipue et ſingulariſſume.

ſingularitatꝭ. Yuerũt quippe in illa vltra ali

Pꝛima dicit᷑ virginitas.

ecunda magnanimitas.
Kercia auſteritts.

9 Bexta humilitas.

impu. multo foꝛtius id pᷣt gratia dei. Si⸗ D
pie credimus deſancto HNicolao qͥ quarta et

Mugarta pietas.
batientin.

eptima pſeueranttiuaua.
Hꝛima virtus pᷣcipua⁊ ſingularis fuitvir
ginitas:que in ea ſatis laudabilis extitit ma
xime ꝓpter trig.
opter etatem.
oꝓPpter ↄtrarietatem.

Pꝛi labilis virginitas cathe
rine ꝓpter etatẽ. Hã ſeptimo etatis anno vo⸗
tum expꝛeſſum emiſit de virginitate ſeruãdꝗ
Nec obſtat qꝛ nondũ ad annoſ ꝑuenerat pu
bertatis:vt ſic diceret᷑ infantili motu excita⸗
ta vouiſſe:qm ſi malicia ſupplere pᷣt etatẽ:vt
inquit dñs Hoſtien.in ſum. li.x.de deſt von.
icut

varijſq; modis voluerit reddere di

di p̃t. Ex oſtenſa ſibi viſione mirabili. Sex⸗
to quidẽ anno etatis ſue redeunte puella de
domo ſoꝛoꝛis ſue nupte:vidit in aere ſupꝛa
eccleſiã fratrũ pꝛedicatoꝛũ ſaluatoꝛẽ ſedenteʒ
in thꝛono indumentis papalibo inſignitũ et
aplis ſociatũ. Qui eleuata manu in eã intu⸗

ens ſigno crucis illã benedicebat Qua habi

ta viſione adeo extitit in dño cõfoꝛtata:vt nil

aliud qreret niſi loca ſecreta oꝛõni apta:puel
laſq; ceteras verbo et exeplo induceret ad o⸗
randũ. ¶ Scdo reddit᷑ laudabilis virgini⸗
tas catherine ꝓpter ↄtrarietatẽ. Nã licet pa⸗
rentes illius multo tꝑe vidiſſent in filia tot

ſigna et pꝛimoꝛdia ſanctitatis ignoꝛabãt ni⸗

hilominus votũ virginitatis ꝑ eã emiſſum.
Qua de re cũ.xij.annũ iam attigiſſet inſtabat

mater vt inciperet ſe oꝛnare ſicut cetere nu⸗

ptui tradende facere cõſueuerũt: qð illa face
re renuit:et poſt ſoꝛoꝛis illiꝰ iam nupte ſuaſu
vel leuiter ſe ad oꝛnatũ cõpoſuit:nõ vt virgi
nitatis ꝓpoſitũ infirmaret:ſed vt ſic cõdeſcen
deret impoꝛtuneꝑſuaſioni ſoꝛoꝛis. Zñ cito
ſemetipam redarguẽs:ad lamenta pnĩe ſe cõ⸗
uertit:ac ſi aliq grande peccatũ ppeti aſſet:
cum in rei veritate vix peccauerit venialiter.
Cuũ vero ardentioꝛ ex poſt deuotioni et oꝛa⸗

ineſſet ei cura:parẽtes quendã religioſuʒ de⸗

um timentẽ et eis notũ pꝛecati ſunt vt filiam

in bꝛeui ſuſcipiendũ.· Ille aut cognito ꝓpoſi⸗
to vi ginis illã in dño cõfoꝛtauu: monuitqʒ

vt billos tondefet:ailla ; pꝛimũ imple⸗

tebant omni libertate locoq; pꝛiuarũt: depu

carũtq; cunctis vilibus ſeruitij domus:que

Hatienter oĩa ſuſtinẽs ad quandã camerã v⸗
nius ſui germani qᷓ erat ſine clauſura ſe colli
gebat:ibiq; ſponſum virginum xpᷣm oꝛabat.
Tandẽ elapſo aliquãtulo ſpacio ſuos aduo
cans votũ qð ab infantiavouerat publice re
ſerauit. At parentes omni duritia depoſita:
illa benedixerunt: ꝓhibuitq; pater omnibui
de domo ne illã de cetero moleſtarẽt. ¶ Ter⸗
cio laudabilis fuit virginitas catherine p⸗
pter puritatẽ. Nõ enim ſolũ integritatẽ car⸗
nis retinuit:ſed mentis puritatẽvſq; ad moꝛ
tem ſeruauit: qd declarauit mira ipᷣꝰ deſpö⸗
ſatio. Cõtigit quidẽ quodã carniſpꝛiuij tꝑe
catherinã cunctis tꝑalibus delecatonibus
i

contemptis oꝛationẽ ſuã intenſius replica⸗
re:eiq; dũm apparere ac dicere. Quoniã mun
dana qq; meo amoꝛe calcaſti: ego ſolẽniter te
deſponſare decreui. Tunc apparuit gloꝛioſa
dei genetrix:iohãnes euan geliſta: apłs pau⸗
lus:beatus dñicus atq; dauid pſalteriũ pul⸗
ſans. At genetrix dei dexteram virginig
manu ſuſcipiẽs digitoſq; ſuos extendẽsad
filiũ poſtulabat quatenus eã deſi ponſare di⸗
gnaretur. Qui anulo ſuſcepto:dextereq; ſue
anulari digito imponens. Dixit deſponſo te
mihi creatoꝛi et ſaluatoꝛi tuo in fidevſq; q̊ in
celis tuas mecũ nuptias celebꝛabis ⁊ tua vir
ginitas ſemꝑ conſeruabit᷑ illibata. ¶ Scdðᷣa
virtus pᷣcipua et ſingularis beate catherine
fuit magnanimitaſ ex q̃ audacter mundũ cõ
tempſit:habitũq; oꝛdinis de pnĩa ſancti do⸗
minici deuote recepit:hic vero oꝛdo triplici⸗
ter cõmendatur.
ꝛimo qꝛ a ſancto dñico inſtitutus.
Scðo qꝛ ab eccleſia appꝛobatus.
Tercio qꝛ a deo magnificatus·
Pꝛimo oꝛdo ille fuit a ſancto dñico inſti⸗
tutus. Ipᷣe beatus pater in lombardia hunc
oꝛdinẽ inſtituit:quẽ de militia ieſu xpᷣi a pꝛin
cipio appellauit:eo ꝙ illius oꝛdinis frẽs here
ticis bona eccleſiarũ vſurpantibo viriliter ſe
opponebãt:pugnabãtq; omni conatu ꝓ pᷣdi
catoꝛũ bonoꝝ recuperatõe et ↄſeruatõe. Sʒ
poſtea hereticis ꝑ ſanctũ dominicũ ⁊ ſanctũ
petrũ martyrẽ alioſq; pᷣdicatoꝛes deletis⁊ pe
nitus quaſi extinctis mutatũ fuit nomen u⸗
lud de miltia in nomẽ de penitẽtia. ¶ Scðo
oꝛdo ille ab eccleſia fuit apꝛobatus. Qð ptzʒ
ꝑ Honoꝛiũ quartũ.et Johannẽ.xxij. Boni
facium.ix.et Innocentiũ.vij.qui dicto oꝛdi
ni plurima pᷣuilegia cõceſſerut ¶ Tercio hic
oꝛdo eſt a deo magnificatus. Voluit enĩ ple
raſq; dñas in illo Muẽtes et moꝛiẽtes ſignis
et miraculis plurimis coꝛuſcare.Sicut fuit
beata Johanna de vrbe veteri. beata marga
rita nouella de ciuitate caſtelli. beata helens
de vngaria.et ſancta catherina de qua loqui
mur alieq; multe.Qualiter ò̊ catherina huic
oꝛdini ſancto ſe dedicauit docet eius legẽda:
in qua narrat᷑ ꝙ a teneris annis ad patrem
ſanctũ dominicũ feruẽtiſſima deuotõe trahe
batur. Et cum ſemel dũm exoꝛaret vt cõſer⸗
naret eam in ꝓmiſſa virginitate tali fuit vi⸗
ſione cõmonita.Apparuerũt ſiquidẽ ſibi plu
res patres inſtitutoꝛes oꝛdinũ diuerſoꝝ:in⸗
ter ̊s erat beatus dñicus:habẽs in vna ma
nu lilium ardens ſine cõbuſtione:⁊ in altera
ſuũ habitum cõſuetum per dñas depoꝛtari.

Cunq; ſibia pᷣfatis offereret᷑ quẽ oꝛdinũ vel Cercio quantũ ad peccatoꝛs. æ

. let eligere. Pydit ſe velle ſancti dominici ha⸗

bitum ſuſcipere. At ille beatus dñicus dixit:
Foꝛti aĩo eſto o filia:quia certiſſime hoc ha⸗

bitu vt deſideras indueris. Sicq; viſio diſ⸗
paruit:et ipᷣa manſit in dño cõfoꝛtata. Tan⸗

dem poſtq; parentibus reuelauit ſe virgini⸗

ſuaꝰ* e tatem vouiſſe illis ↄſentientibus apud eccle

ſiam fratrũ pꝛedicatoꝝ de ſenis habitum diu
affectatũ cum magno feruoꝛe ſuſcepit.¶ Cer

cia virtus pꝛecipua et ſingularis beate cathe

rine dicit᷑ auſteritas. Fuit nãq; ſuo coꝛpoꝛi

auſtera et rigidiſſima ꝓpter chꝛiſtum et pꝛeci⸗

pue in tribus.

Pꝛimo in cibo et pouu.

Becundo in veſtitu et lecto.

te vna ſola tu nica veſtieba
qꝙ; vſa eſt:quod in cathenã ferream cõmuta⸗

Cercio in vigilijs et oꝛnibus.

Pꝛimo q;dtum ad victum. Ab infantia car

nes raro ſumebat:quas poſtmodũ totaliter
a ſe amouit:ſeq; ad eſum panis et crudarum
herbaꝝ:ex toto reduxit. Anno etatis ſue.xij.
herbarũ vſa eſt ſucco:vinũ autẽ ita limphatui

ſumebat ꝙ vini ſapoꝛe carebat. Illud autem

a. xv.etatis ſue anno ex toto relinquens ine—-

dias pluriũ dieruʒ ſepius paſſa eſt. ¶ Scdo
fuit auſtera in veſtitu et lecto. Pannis lineis
vſa eſt ad tantũ deueniẽs: 4 hyeme q; eſta
CLilitio quãdo⸗

uit et patrem dominicũ imitans:ſe ter quot⸗

tidie foꝛtiter diſciplinabat:lectuʒ inſuper de

tabulis habebat:et ignum ceruicali abſq;
alterius rei additamẽto. Tercio fuit auſte
ra in vigilijs et oꝛationibus. Nã ad hoc de⸗
uenit ꝙ infra duos dies:vix ꝑ hoꝛam ⁊ dimi
diam doꝛmiebat. Ad tantã autẽ tenuitatem
ex auſteritatibus deductum eſt coꝛpus eius:
ꝙ cum tranſiſſet eius ſpiritus ex hac vita re
pertus eſt vmbilicus renibus adherere. In

.

Sꝛincigio etiã ſue puellaris etatis duple fert᷑ꝰ

uiſſe latitudini. qᷓ;. xxviij. annoꝝ exiſtens.

Coõfirmat hec oĩa Pius pontifex maxcimus

qui in bulla canonizʒatõis ita aſſerit.Sum⸗
ma huius virginis abſtinẽtia fuit et mirabi

lis vite auſteritas. Nam cum vini et carniũ

vſum pꝛoꝛſus abieciſſet:nec pulmentarijs vl
lis vteret᷑ ad extremũ eo deducta eſt:vt nec le

gumina ederet nec pane veſceret᷑:niſi celeſti:
quẽ verus xpᷣianus in ſacramẽto ſumit alta⸗

ris. uarta virtus pꝛecipua ⁊ ſingularis

beate catherine dicit᷑ pietas. Fuit ipᷣa pijſſi⸗

ma valde et pꝛecipue quantũ ad tria genera
perſonarum.
ꝛimo quantũ ad pauperes.
ecundo quantũ ad infirmos.

—

— — — — —JNU—[6ꝓ

—

6

ſte.

4
n

ſe

9,

nus lateris.
tum:quo aĩa tua tãta ſuauitate replebit᷑: eti
am in coꝛpoꝛe:qð ꝓpter me cõtempſiſti mira⸗
biliter redundabit. Quo facto tã in anima q;
etiã in coꝛꝑe incredibili extitit ſuauitate dul

Pꝛimo quantũ ad paupera Inquit enim
Pius in bulla pꝛetacta:pauperibo chꝛiſti lar
ga manu ſubuenit. Scribit᷑ in ſua legenda

ꝙ a ſuo patre licentiam obtinuit:poſſe de bo

nis domus pauperibus elargiri. Et cõtigit

ſemel ꝙ dum inſirmitate coꝛpoꝛis grauaret᷑

audiuit a multis referentibo qualiter viduæ

quedã cõuicina filijs et filiabus multa cru⸗
ciaretur penuria:oꝛatione pᷣmiſſa tantum ro
bur obtenuit: ꝙ frumentũ vinũ ⁊ oleum vſq;
ad centũ quaſi libꝛarũ pondus in aguroꝛa ꝓp⸗
fundaꝓpꝛijs humeris mira agilitate poꝛta⸗

uit. ac mirabiliter aperto oſtio q;planiꝰ po⸗

tuit in vidue domo depoſuit:licet diſpenſan
te dſio velut alter nicolaus fuerit depꝛehen⸗
ſa. Alias vero ſemel in fratrũ pꝛedicatoꝛũ ec

cleſia cõſtituta cũ quidã pauper ab ea elemo⸗
ſynam peteret:”et illa nihil pꝛeter crucẽ argen

team que erat inter pater noſter haberet:ſta⸗
tim illa auulſa tradidit indigenti. Apparẽs
autẽ ſibi poſtmodũ dñs:illãq; oꝛnatã lapidi

bus bpcioſis o ſtendens ei dixit Tu mihi hãc

heſterna die dediſti:ꝛet ego pmitto tibi ꝙ in

die iudicij coꝛã vniuerſo angeloꝛũ et homi⸗

num cõſpectu:illam ad tui gaudij tumuluʒ

pꝛeſentabo. Inſuper cũ beata catherina ſem

per de melioꝛibus traderet cõtigit ꝙ vegete
melioꝛis vini abundanter pauperib⸗ eroga⸗
ret. Intantũ autẽ eſt augmentatũ:q; vbi di⸗

ctum vas ſufficere cõſueuerat toti familie ꝑ
Dies viginti velcirca:tamen ꝓ dicta familia
et etiã/ ꝓ pauperibo vſq; ad tercij meg 6 nein

cipium abundantiſſime ꝑdurauit. ¶ Secũ
do fuit pia hec virgo qᷓ;tũ ad infirmos. Nã
egrotantibus ſumma diligẽtia miniſtrauit.
Seruiuit cuidã infirme noĩe andree ab oĩ⸗
bus derelicte:nec hoꝛroꝛe plagarũ illã expoꝛ
ruit. Quinimmo cum aliqñ nauſeam paſſa
fuiſſet: vulnerũ illius putreqinẽ inſpiciens ⁊
cõtrectans recollecta in quadã ſcutella lotu⸗
ra cũ ſanie illã ebibit dicens. Amoꝛe ſponſi
mei ieſu chꝛiſti coꝛpus meum ſic caſtigabo.

Quo facto ſtatim ceſſauit omnis pᷣcedentis

nauſee tentatio:habuitq; poſtea ſuo cõfeſſo⸗

ri referre nunq; aliquid tam ſuauis ꝑcepiſſe
ſapoꝛis atq; odoꝛis. Nocte vero ſequẽti ap⸗

paruit ei ieſus xpᷣs.oſtenditq; ſua ſacratiſſi⸗
ma vulnera dicens. Quia meo amoꝛe tã ab⸗
hominabilẽ potũ ſumpſiſti tibi ingratus nõ.
ero. Sicq; plicas os virginis ad ꝓpꝛij vul

ibe inqᷣt filia de latere meo po

cedineq; repleta. ¶ Zercio fuit pia valde ſan

cta catherina erga peccatoꝛes. Hultos nãq;
oꝛõnibus ſuis et meritis iuuit ne ꝑirent. Si
cut diffuſe ponitur in legenda andreã debe⸗
lantis ciuem Senarũ diuitijſ afſuentẽ egro

. tantẽeq; ad moꝛtem:cum ex toto penitentiam

ſpemeret ſua oꝛatione puertit ad dñũm. Cum
enim ꝓ illo oꝛaſſet ardentiſſime apparuit ie⸗
ſus xpᷣus pᷣfato infirmo hoꝛtatuſq; eſt illũ q;

cõfiteretur peccata ſua qꝛ paratus erat ſibi il

la remittere. Qui cõpunctus valde ſubito cõ
feſſus eſt. Et cõdito teſtamento ad extrema

deductus cum magna deuotione migrauit

ad dñm.Fuerunt adhuc in pᷣfata ciuitate ſe
narum duo ꝓ ſuis maleficijs ad moꝛtẽ dam
nati.Qui cum ducerent᷑ ſuper currus et car⸗
nes eoꝝ a carnificibo decerperent᷑ ignitis foꝛ
cipibus deum impie blaſphemabãt. Cũ au
tem catherina iſta nouiſſet p eis dvim amaro
coꝛde exoꝛauit. Quibus cum ad poꝛtã ciuita
tis veniſſent:apparuit ſaluatoꝛ totus vulne⸗
ratus eos ad ↄuerſionẽ inuitans:qui ſtatim
cõpuncti cõfeſſi ſunt ſacerdoti:et blaſphemi⸗
as mutauerunt in laudes:ſicq; letiſſimi tule
runt illatam moꝛtẽ.Et quis enarrare queat
cõuerſiones omniũ maloꝛũ:ꝓfectum bono⸗
rum:roboꝛationes imperfectoꝝ:cõſolatiões
deſolatoꝝ:admonitiones ſpiritualiũ pericu
loꝛum:tam per ſuas epiſtolas q;ᷓ etiã oꝛacu⸗
lo viuevocis erga ꝑſonas omnis ſexus cõdi
tionis ⁊ ſtatus ꝑ virginẽ excitatas.Quot ſce
leratos de faucibus inferni abſtraxerit:quot
obſtinatos ad ſui ↄgnitionẽ reduxerit.quot
ſeculo deditos induxerit in eius cõtemptum
quot vtriuſq; ſexus ad religionũ diuerſarũ
ingreſſum allexerit.quot de laqueis tentatio
num eruerit: Difficile nãq; foꝛet cunctaco⸗
memoꝛare. Nam aliquatiens maxime in ita
lia ex remotiſſimis partibus ad ipamvtriuſ
qʒ ſexus perſone cõſſuebant. Ad eiuſq; aſpe⸗
tum atq; colloquiũ taliter cõpungebant᷑:vt
fine dilatione currerent ad cõfitendũ pecca⸗
ta ſua.Ob quã cauſam Bꝛego.xij.in adiuto
rium catherine tres ↄfeſſoꝛes pᷣcipuos depu
tauit.Qui taliter aliquando occupabant᷑:vt
nec ſpacium haberent edendi/¶ Quinta vir
tus pcipua et ſin gularis beate catherine fu⸗
it patientia:fuit ſiquidẽ patiẽtiſſima et pꝛeci⸗

pue in triuus.
Pꝛimo in pſecutionibus.
ecundo in tentationibus.
Tercio in paſſionibus.

ercio in paſſionibus.
ꝛimo fuit patiens in pſecutionibus:qðᷣ
exempla ſequẽtia manifeſtat. Fuit ſenis que⸗
dam palmerina de penitẽtia ſanettd ominici

. 5

que inſtigante ſathana facta eſt catherine ta
liter emula:vt nec nomẽ eius audire valeret.
ſed virgini ſemper detraheret. Ipa tñ ꝓ illa
dñm exoꝛabat:et cum ad infirmitatẽ grauem
incidiſſet Catherina ad eam viſitandã ſe cõ
tulit. infirma vero durioꝛ effecta eam expelli

de domo iuſſit: ꝓ qua nõ ceſſauit catherina

pces ingeminare Quibus factũ eſtvt eã ſibi

reconciliaret:atq; cõtrita illa et cõpunctů ſa⸗

cramẽtis et gratia dei munita:in dño ex hac

vita migrauit. Dum etiã ſeruiebat llli infir⸗

me Andree de qua pauloante diximus: illa
impatiens cõtumelijs plurimis catherinam
afficiebat:et ꝓcurãte ſpũ malo de inhoneſta
te apud alias ſoꝛoꝛes accuſabat Catherina
tñ ꝓpterea nec indignabat ei:nec ab eiꝰ obſe
quijs ceſſabat.Cunq; illa indies in ſua duri

tia ꝑſeueraret:catherina oꝛationi ſe dedit de

iniurijs et infamijs pie cõqueritur. Cui xpᷣs
apparens duas oſtendit coꝛonas vnã ſpineã
et aliã auream dicens. Si hic eligeres aure⸗
am: ſpineã poſtea repoꝛtabis. Si aũt hic ſpi
neam poſtea aureã obtinebis. Quochiilla au
diens et ad patiendũ per oĩa ſe offerens: acce
pit de manu dñi ſpineam quã ſuo capiti im⸗
ponens etiã diebus pluribus vehementiſſi⸗
mum ſenſit in capite doloꝛẽ. Sicq; a dño cõ
foꝛtata patientie armis foꝛtiter ſe muniuit.
Inſirma vero patientia catherine ſuperata:
cõpuncta et in gemiſcens catherinã alta voce
ſanctã omnibus pᷣdicabat:ſeq; ream accuſa⸗
bat:miſericoꝛdiã petens de his que falſo di⸗
xerat cõtra illam. Quid plura dum catheri⸗
na tanta inedia coꝛpus affligeret:frequenta⸗

retq; dominicã menſam:pleriq; vtriuſq; ſexꝰ

folios rumuſculos:vt fieri ſolet eructabant.
Aliqui dicebant neminẽ in modo viuendi
ſingularẽ eſſe debere.Aliqui extremitates fu
iſſe ſemꝑ deo et hominibi exoſas.Aliqui ca⸗
cherinam fingere et cipere.Aliqui ad ina⸗
nem gloꝛiã illa omnia facere et ſunilia. Que
ipa deo placere ꝑ omnia ſtudens patientiſſi⸗
me tolerabat.
tationibo demonũ.Ait quidẽ. Pius in bulla
canoniʒationis. Luctabat᷑ qᷓ; frequentiſſime
cum demonibo: multiſq; illoꝛũ moleſtijs ve⸗

xabatur. Sed aiebat cum apoſtolo. Cũ in⸗

firmoꝛ tunc foꝛtioꝛ ſum. Et vt in ſua legẽda
narratur:qũq; demones deo permittente ca⸗
therine coꝛpuſculũ tantis penis et languoꝛi
bus afflixerũt vt maniſeſte viderent᷑ in ea ſi⸗
gna percuſſionũ ⁊ verberũ itavt quaſi quod
dam monſtrum videret᷑ a cunctis.¶¶ Cercio
fuit patiens in paſſionibus ſiue in peniten⸗
tijs voluntarie aſſumptis ſine infirmitatibo

cruciatu carebat.

ecũdo fuit patiens in ten.

coꝛpoꝛi ſuo ſuperuenientibus. Teſte enim

Pio vbi ſupʒa.Doloꝛe capitis pene aſſidue
toꝛquebatur. Eſtugꝗbat febꝛibus nec illoꝛuʒ
Bexta beate catherine
virtus admiranda fuit humilitas: quã oſtẽ

dit maxime in tribus.

Mim in timoꝛe.
. cðo in deſpectione.

ercio in cõuerſatione.

EPꝛimo oſtendit ſuã humilitate in timoꝛe.

Duům eni cepiſſet viſionibus et imaginarijs
et coꝛ poꝛaliba a dño ieſu xpᷣo viſitari: pluri⸗
mu m foemidare cepit:dñoq; ſe cõmendauit:
a quo edocta pleniſſime fuit:q̃liter viſiones
bonas vel malas haberet agnoſcere. Et dũ
ſemel ſuo cõfeſſoꝛi de viſionibus ſibi factis
referret quedaʒ ſecreta:ille heſitare cepit: atq;
in eam reſpiciens vidit illam tranſfoꝛmatã:
quantũ ad faciẽ in effigiem xpᷣi reſpicientis
in eam. Cunq; ex hocexclamaret ac diceret.
O quis eſt qui me reſpicit. Rũdit catherina
ille qui eſt.Quo dicto facies illa diſparuit:⁊
cõfeſſoꝛ pᷣfatus illo modo de virginis ſancti
tate cõfirmatus remanſit. ecũdo oſten
dit catherina hũilitatẽ in ſui deſpectõe. Hãc
autẽ didicit a xpᷣo ſibi apparẽte dicenteq; ſibi
Scis ne filia:que tu es:⁊ quis ego ſum? Si

hec duo noueris beata eris. Tu enim es illa

que nõ es.Ego ſum ũlle qui ſum. Si hãc no
ticiam habueris in aĩa tua:nunq; decipere te
poterit inimicus. Siquidẽ de nihilo creatu
ra facta eſt: et ſibi relicta cadit in nihilum:et
per ſe tendit in peccatũ:quod nihil eſt:et ex ſe

nihil boni cogitarevalet. Quare reſpectu dei

infiniti nihil eſſe ↄuincitur. Ideo eſt illa que
nõ eſt:ſed quoniã deus eſt fons totius eſſe et
independens eſſe. Ideo ipſe ſolus eſt qð eſt.
ECercio oſtendit catherina humilitatẽ in
cõuerſatione. Nam in publicũ ꝓdijt magniſ

q; rebus ſe ingeſſit:nõ ſua ſed dñi voluntate ꝰ

Poſtq; enĩ habim ſacrum ſuſcepit:ſilentiuʒ
cõtinuum per trienniũ ſeruauit:et clauſurã
celle tenuit:excepto cum eccleſiã adijt vigili
as vſq; ad ſecundũ ſignũ matnutinale ꝓtrahe
bat. Luncq; cum ad laudandũ deũ fratres
pꝛedicatoꝛes in choꝛũ iam acceſſiſſe putaret
ipᷣa cedebat ad aliqualiter quieſcendũ dicẽs.
Ecce dñe germani mei et ſerui tui vſq; nunc
doꝛmierunt. Mogo vero ſurrexerunt ad te
laudandum. Tu ſerua eos et ego parumper
quieſcã. Poſt vero diuturnã exercitationez
in ſpirituali vita frequenteſq; xp̃iviſitatões:
iteruʒ apparens ei indixit:vt extra ꝓcederet:
ꝓximoꝛũq; ſaluti verbo intenderet ac exem⸗
plo ꝓmiſitq; in cunctis per illa ad amimarũ

S rh —

— —
— —

f fU

ð

—,—

ſalutẽ gerendis ſuũ ſibi ſi. up nũ pꝛeſidiũ exhi

bituꝝ. Qð ita fuiſſe vt patebisi ſequẽtibo rei
exitus declarauit Septima virt ſancte ca
therine ðꝛ ꝑſeuerãtia. vt enĩ ait Hiero.ad lu
cianum heremitã. Cepiſſe multoꝛum eſt:ad
calcem vero perueniſſe paucoꝛũ. Catherina
vero nõ ſolum perſeuerauit. Sed de virtute

in virtutẽ pꝛoceſſit:de qua tria inter cetera r

fert digna laude. Pius pontifer maximꝰ vbi
aſeinn quod reſpicit ſanctitatis eius ini⸗
tium.Att enim. Virgo catherina ex ciuitate

ſenenſi oꝛiunda mediocribus oꝛta parenti⸗

bus pꝛius deo ſeſe dedicauit quaʒ deum poſ
ſet per etatem cognoſcere. Secundum eſt
quod inſpicit vite eius pꝛo greſſum. Inquit
itaq; ſic. Nullũ ab ea verbum nõ religioſum
nõ ſanctũ excidit.O mnis ſermo eius de mo
ribus fuit:de religione:de pietate:de cõtem⸗

ptu mundi:de amoꝛe dei et ꝓximi:de celeſti

patria. Tercium refertur ad eius vite termi⸗
num:de quo ſic ꝓtulit.Anno etatis ſue ter⸗
cio circiter ac trigeſimo in vrbe Roma diem
ſuum clauſit:de cuius anime in celũ aſſum⸗
ptione et gloꝛioſa receptione:ſtupende ⁊ ad⸗
mirabiles reuelationes facte reperiunt᷑.
ualiter deus ſublimauit beatã catheri⸗
nam ſeptẽ gratioſis et admirandis pꝛeroga⸗
inis. (VLapitulũu.iij.
Erciũ myſteriũ cõtemplandũ de excellẽ
tia et ſanctitate beate catherine dicitur

uis admirandis.
Eimn fuxt mentalis illuſtratio.
ecunda ꝓphetica infunso.

Rercia cõſolabilis viſſio.
Quarta ſuauis cibatio.
Minta miraculoſa coꝛuſcatio.

Sexxka felix reuelgtii.
Deptima ſolenis canoniʒgtio.
ima gratia ſiue pꝛerogatiua catherine
qua ſublimata eſt a deo dicitur mentalis ũllu

mulierẽ benedictã ſeptem gratijs et pꝛogati⸗

ſtratio. Illuſtrauit deus illius intellectũ lu⸗
ce ſapiẽtie ⁊ doctrine:ita vt de ipᷣa Pius pon
tifex vbi ſupꝛa ita referat. Nemo ad eam ac⸗
ceſſit qui nõ doctioꝛ melioꝛq; abierit Doctri

na eius infuſa nõ acquiſita fuit:pꝛius magi
ſtra viſa eſt qᷓ; diſcipula.Quippe que ſacrarũ
litterarũ ꝓfeſſoꝛibus ipᷣiſq; magnarũ eccle⸗
ſiarũ epiſcopis difficilimas de diuinitate q⸗
ſtiones ꝓponẽtibopꝛudentiſſime rũdit ⁊ adeo

ſatiffecit:vt tãqᷓ; agnos manſuefactos remiſe

rit. Quos tanq; lupos:ac leones ferociẽtes
acceperat. Quoꝛum nonnulli diuinã in vir

blimitatis. Sublimauit nempe deus häc

6 *

gine ſapientiam admirati. Diſtributis mox

inter chꝛiſti pauperes que poſſidebant ſub⸗

72

ſtantijs accepta domini cruce vitam deinde
euan gelicã egerunt. ¶ Secunda gratia fuit
ꝓhetica infuſio.Et de hac Rius papa inqͥt

Fuit in ea ſpiritus ꝓphetie et multa pꝛedixit
.anteq; fierent et occultiſſima reuelauit.hec il
le.: In legenda vero ipᷣius multa ſcripta ſunt

ex quibus aliqua enarremus Fuit in ciuita

te ſenenſi quidam nobilis miles dictus dñs
Hicolaus de ſarracenis:qͥ cum als in mult

ſenarũ redijſſet a ſua vxoꝛe monebatur vt lo
queretur cum catherina. Quod cum ille face

locis fuiſſet in armis:et tandẽ ad ſuã ciuitatẽ

re ↄtempſiſſet: vxoꝛ catherine illũ vt ꝓ eo oꝛa
ret deuotiſſime cõmendauit. Quadam itaq;

nocte catherina militi in ſomnis apparuit:e⸗
umq; monuit:vt ſi ſaluari cuꝑet vxoꝛis mo
nitis aſſentiret. Qui euigilans viſionẽ vxoꝛi
retulit:et inde ad catherinam ſe cõtulit:cuiuſ
colloquio ⁊ ſancta pᷣſentia ↄpunctus ſᷣm vir
ginis ſilium ad cõfitendum ſua peccata ꝓ
ceſſit. Quo facto ad catherinã redijt aſſerẽs
ſe cõfeſſum ſua peccata ſacerdoti. Interroga
tus ab ea an oinnia retuliſſet:cũ uũle affirma⸗
ret ꝙ ſic:vocato ad partẽ peccatum quoddã
enoꝛme ab eo dimiſſuʒ in cõfeſſione:quod in
Apulia ſecrete cõmiſerat diſtincte narrauit.
De quo ille admirans:et peccatũ illud cõfeſ⸗
ſus fuit et catherinã deuotione ſingulariſſi⸗
ma coluit.Dum frater thomas de fonte pꝛi⸗
mus catheri ne cõfeſſoꝛ et frater geoꝛius ꝑge
rent ad monaſteriũ ſancte agnetis de monte
poltiano in itinere capti fuerunt a quibuſdã
latrunculis: deductiq; fuerunt ad latebꝛo⸗
ſa nemoꝛavt ibi occiderent᷑. Tunc frater tho
