ius eſſe diuinũ erat eẽ exiſtere illiꝰ hoiĩs. Si
vero diceret᷑ ꝙ exq̊ xpᷣs nõ eſuriebat ieiunã⸗
do nõ pᷣbuit exemplũ penalitatis et patiẽtie.
Rũdemꝰ ꝙ hoc nõ ſequit᷑ qꝛ poſtea eſurijt.
Inſuꝑ ſicut martyres ꝓpter exceſſum diuine
dilectõis et cõfoꝛmationẽ volũtatis diuine ⁊
expectationẽ gloꝛie qũñq; nõ ſentiebãt toꝛmẽ⸗
ta nec tñ minꝰ merebant᷑ aut dabãt exemplũ'

patiẽtie. Ita hic xpᷣs.ſed oĩs dubitatio ſolui
tur qꝛ poſtea eſurijt. Cõtemplare nũc fidelis
aia illũ qui animantibo cũctis alimẽta pᷣſtat
et vitã ꝓ tuo amoꝛe fame ac ſiti qᷓ; ſepius la⸗
boꝛantẽ.et cõpatere illi atq; inſpice diligen⸗
ter quid pᷣcipue tribo vicibus inuenit ad co⸗-

medendũ ſiue bibendũ.Eſurijt equidẽ poſt

leiunüũ et ante miniſteriũ an geloꝝ nõ habu⸗
it niſi lapides. Eſurijt adhuc in via dum ex
becthania deſcendẽs ꝑgebat hieruſalẽ et non
inuenit niſi folia ficus.vt ſcribit᷑ Hath.xxi.
ca. Tandem ſitiuit in cruce:et oblata fuit oꝛi
eius ſpon gia aceto plena. q̃ ſi ad ſenſum mi⸗
ſticum referamus cũ ↄtinuo xpᷣs eſuriat⁊ ſi⸗

tiat ſalutẽ noſtrã. Pleriq; illi lapidea coꝛda
oĩ duritie plena pᷣſentant.nec illũ timẽt nec

diligũt vt vel timoꝛe vel amoꝛe abducant᷑ a
vicijs. Alij vero folia ſibi et bona verba ſine
fructibo p̃bent. ſicut faciebãt phariſei q̊s re⸗
darguit Math. xv. c. dicens. Ipocrite bñ de
vobis ꝓphetauit Eſaias. Populus inqͥt hic
labijs me honoꝛat coꝛ aũt eoꝝ lõge eſt a me.
nõnulli inſuꝑ acetũ ei poꝛrigũtad bibendũ
hi ſunt qͥ vel mũdano amoꝛe inebꝛiati vel va
na ſapiĩa et curioſitate oecepti nõ ſolũ nõ coꝛ
rigũt ſua delicta. ſed qð grauiꝰ eſt detrahũt
xrp̃o et impiaverba ſiue blaſphema temere lo

quuntur de deo.Aiunt qnq;. Si xpᷣs ĩ cru⸗
cevoluit moꝛi qᷣd nob.imputet᷑ ſibi. Si deꝰ
erat cur nõ abſq; ignominia ſue cruc indul⸗
S Qs

lit humano generi. Et ſilia ſacrilegis buccis
publice reſonãteſerga xpᷣm nulla pietate mo

uent᷑.O peſſimũ genꝰ hoĩm. O mẽtes neqſ⸗

ſime. O deniq; ingratiſſimi peccatoꝛeſ. Du
ſtinuit ſaluatoꝛ nr ab vtero virginis vſq; ad
patibulũ crucis tot laboꝛes.tot cruciatꝰ ⁊ pe
nas vt q́;tum nos diligebat cognoſceremus

Poſt vo exactos qdraginta dies ieiunij ſui

voluit ꝓ nobis peccatoꝛibo eſurirre.
¶ De tentatione xpᷣi quare.ſ.diabolus tenta
unit en.qualiter apparuit.et cur chꝛiſtus volu
it tentari apitulũ. ij.
4 cundũ myſteriũ ↄtemplandũ in h̊
¶ſermone ðꝛ pugne. de qᷓ Mattheꝰ ita
ſequit᷑. Accedẽs tẽtatoꝛ.ſ.diabolꝰ vt
patet LQuc̃.uij.ca.dixit ei ⁊c. Vbi tria dubia
ſunt declaranda.
Pꝛimum dicit᷑ inductionis.

Decundum apparitionis.

reium rationſlis.
Peimd onbi declarandũ ðᷣꝛ inductõnis

ꝗᷓ.ſ.motiuo diabolꝰ inductus eſt vt tentaret
xpᷣm.virtꝰ nãq; eius demonibo nota erat.ðꝛ
enĩ Luc.iiij.c.Exibant aũt demonia a mul⸗
tis clamãtia ⁊ dicẽtia qꝛ tu es filiꝰ dei.et in⸗
crepans nõ ſinebat ea loqͥ qꝛ ſciebãt ipᷣm eſſe
xXxpᷣm. Mirũ ergo videt᷑ ꝙ diabolꝰ xpᷣm ten⸗
Lauerit.nã tentare eſt expimentuʒ ſumere qðᷣ
nõ fit niſi de reignota.Ad qð rñũdet ſanctus
Tho.iij.ꝑte.q.xli.x ſic Augꝰ.dicit.ix.li.de
ci.dei.Fps tm innotuit demonibo qᷓ;tũ volu
it nõ ꝑ id qð eſt vita eterna ſed ꝑ quedã tpa⸗
lia ſue virtutis effecta.ex q bus quandã cõie⸗
cturã habebãt xpᷣm eſſe filiũ dei. Sed qꝛ rur
ſus in eo quedã ſigna hũane infirmitatis vi⸗
debãt.nõ ꝓ certo cognoſcebant eſſe filiũ dei.
Et iõ diabolꝰ eũ tẽtare voluit.Hinc ait Cri
ſoſto. audiẽs diabolus in vpᷣi natiuitate
angelũ paſtoꝛiba annunciantẽ.angeloꝝmul

titudinẽ iub ilantẽ.iohannẽ digito demon⸗/

ſtrantẽ.pr̃em ĩ baptiſmate teſtificantẽ.ſpiritũ
ſanctũ in colübe ſpẽ deſcendentẽ et nũc q̃dra
ginta dieb, ⁊ noctib ieiunantẽ eũ eſſe dei fili
um ſuſpicatꝰ eſt.Ged poſtmodũ vidẽs eum
eſuriſſe ipᷣm eſſe dei filiũ plurimũ dubitauit.

Nõ eni credebat poſſe dei filium eſurire.Et

Hilariꝰ ſuꝑ mattheũ dicit. Tẽtare xpᷣm dia⸗
bolus nõ fuiſſet auſus niſi in eo ꝑ eſuritõis
infirmitatẽ que ſunt hoĩs recognoſceret.Et
Gꝛego. expones illud. Si filiꝰ dei es.inqͥt.
Quid ſibi vult talis ſermonis exoꝛſus. niſi
qꝛ cognouerat dei filiũ venturũ eſſe. ſeg ve⸗
niſſe ꝑ infirmitatẽ coꝛꝑis nõ pirabere
cundũ dubiũ declarandũ ðꝛ apparitõis.qli⸗
ter.ſ.axparuit xpᷣo diabolus in hac tentatöe.

NMDE

Et ad p̊ dicit glo. Oĩia qᷓ de xpi tentatse hic
dicunt᷑ coꝛpoꝛeis ſenſibo ↄpleta ſunt.Et ſᷣm

quoſdã credit᷑ ꝙ tentatoꝛ ille fuit lucifer.pꝛi⸗
mus pctõꝛ ⁊ maximꝰ tẽtatoꝛ.iuxta illud qð
ſaluatoꝛ nr dixit Jo.xij.ca. Venit enĩ pꝛin⸗
ceps mũdi huiꝰ et in me nõ hʒ Aic ar

ciũ dubiũ declarandũ ðꝛ rõis.Quare.ſ.xpᷣs

tentari voluit.Ad qð aſſignant᷑ tres pᷣcipue

rõnes. Pꝛima fuit ꝓpter nr̃am inſtructionẽ.

Inſtru xit qͥppe nos vt ſciremus paratã eſſe
nobis diaboli pugnãa q̃ nullus q;tumcũq;
ſanctꝰ immunis exiſtit. Jõ Hilariꝰ ſuꝑ mat
theuũ ait. In ſanctificatis maxie diaboli ten⸗
tamenta craſſant᷑.qꝛ victoꝛia magis eſt ei ex⸗
optanda de ſctis. Et ſapiẽs Ecci.ij.c.inqͥt.
Vili accedẽs ad ſeruitutẽ dei ſta in iuſticia ⁊
timoꝛe et pᷣpara aiam tuã ad tentationẽ. Et
Augꝰ.̊ fauſtũ. Nullus eſt hõ tãta iuſticia
pᷣditus cui nõ ſit neceſſaria tẽtatio vel ad ꝓfi

ciendũ vlł ad pbandũ.Et Gꝛeg.xxiiij.moꝛa.

UAſus nr̃i itineris nequaq; pagit᷑ ſine mune

re tentatõis. Hic tũ oꝛit᷑ difficultas qm̃̃ xrvĩů“3

tentatõi ſe expoſuit.Cũ & eius tẽtatio ſit no⸗

ſtrũ exemplũ videt᷑ ꝗ; etiã alij debeãt ſe inge⸗

rere ad tentationes ſuſcipiẽdas. qð tñ videt᷑
eſſe ꝑiculoſum cũ potius tentationũ occaſio

nes vitare debeamus. Ad hoc rñdet ſanctus

tho.qꝙ; duplex ẽ tentatõis occaſio. VUna qͥdẽ

ex ꝑte hoĩs puta cũ aliqͥs ſe peto pinqu fa⸗

cit occaſiones peccandi nõ euitans.Et talis

occaſio tentatõis eſt vitanda. ſicut dictũ eſt

Toth Geñ.xix.c. Ne ſteteris in oĩ regione
circa ſodomã. Alia vero tentatõis occaſio ẽ

exꝑte diaboli qͥ ſemꝑ inuidet ad melioꝛa ten

dentibo.et talis occaſio nõ eſt vitanda.qmvt
inqt Paulus.i.ad Coꝛinth.x.ca. Fidelis de
us qͥ nõ patit᷑ vos tentare ſupꝛa id qð pote⸗
ſtis. ſed facit cũ tentatione ꝓuentũ. Ex hac
vero tentatõe cũ dei adiutoꝛio deuicta coꝛo⸗
na victoꝛiba dat᷑. Uñ Jaco.i.ca.ðꝛ. Beatus

7. 7 — — —

vir qͥ ſuffert tentationẽ qm̃ cũ ꝓbatus fuerit

accipiet coꝛonã vite quã repꝛomiſit deus di

ligentib ſe. Secũda rõ quare xpᷣs voluit ten
tari fuit ꝓpter tentatoꝝ cõſolationẽ vt.ſ.ten⸗

tatis cõſalationẽ daret. Fuit quidẽ tentatus
ſtatim poſt baptiſmũ qñ.ſ.a patre filius fue

rat appellatus.et ſpũs ſanct in columbe ſpe

cie manſerat ſuꝑ eũ et celi ſibi viſi ſunt aperi⸗
ri et diebo quadraginta et noctib ieiunaue⸗
rat vt daretur intelligi ꝙ ſi aliqͥs tentat᷑ ꝓpter
hoc non eſt minus dei filiatione dignus nec
ſua penitẽtia deo eſt minus accepta. Tercia
ratio quare xpᷣs tentari voluit fuit ꝓpter dia
boli cõfuſionẽvt ipᷣe dolo inuidia et malicia

plenus ſuperatus a xpᷣo ↄfuſus abiret. ſicut

ſprtbirin
galite
nontse
3
ieſ⸗
bol
Nſtisg

ibuginl

detplia
Kung
cnao⸗
Lrode⸗
ſldeicosd
hivint
dackdeag
hnye
Kruda
Adaſuad
Nndtri
unend
dun
ſſonid
cnten
hiclhon
ſogoeue
lenolutt.a
clafenda
ſwwädck
Mn
agnäin
Kitti
neretote
pincm
hooõs
ho /
in
eeſt ab
Codane⸗
Eſiaſuntt
Funigrdoe
hols antz
ſtnl ainq
eu⸗
Mgeni
i
tonentn
Erinnig.
ſorac
mahpen
Ponie
Pornire
banotn
lgd

Nälnnned
uſnr Ei

in de
n ludg

„Oannchi de
, E
is,Aumneſch
nnnöen
mintngot
Nremnseni
nulusiönmnei

Dnn

mrieditboltn
umagsckatg

1 Scii ei

Niſtiniuſce

A entarioe
Kbötitn inſin
Nitnio lad;
Segtoijm.
Sngiſem
fatpin
austämoſtn⸗
mnimni

w Due

Nigingiͤt,
aims Als
kſondii
nngn
mmisoct
Aud
nu
e e
ig goho⸗
miel 1
odeuicna
anke
ipoas
inn
etjonoulin

govene .

Gidttmtns
me fluus de
counbeſe

Kſn

ciciunnne
ptmih
es ſu
nn Nn
ſitppterd
etmmaliel

2 arebit in ſequentibus.

H

Niio deßule. M
ecundo de inani gloꝛia.

filiꝰ dei es dic vt lapides iſti panes fiant.hic

„

Qualiter xpᷣs ſuperauit oẽs diaboli ten⸗
tationes et de mõ illarũ tentationũ.

– W 11
Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ de dño

peccatis grauibo tentat.ſed paulatim a leuio

ribus incipitvt ad grauioꝛa ꝑducat. Iccirco

—

de triplici vicio conatꝰ eſt xpᷣm tentare.

Bercio de anari.
ꝛmo tentauit xpᷣm de gula dicens. Si

Hiero.ita loquit᷑. Qane agis demon ſi filiꝰ

dei eſt decipi nõ poterit. ſi purus hõ lapides
in panẽ ↄuertere non valebit. Cñ multa fuit
aſtutia diaboli qꝛ cogitabat intra ſe. Si faci

at qd ſuadeo cognoſcã ipᷣm eẽ deũ.ᷣſi nõ faci⸗
at adducã eũ ad pᷣſumptionẽ faciẽdi. Nectẽ.

tauit eũ de cibis delicatis ſʒ tm̃ ne ceſſarijs.

2 arbitrabat᷑ eũ virũ bonũ qͥ tñ ſi purus hõ
iſſet nõ de pᷣſumens lapides ĩ panes con⸗
uertere vt coꝛpoꝛali ſue fami ſubueniret.ob
hãc inoꝛdinationẽ viciũ gule incurreret.At
xpᷣs qͥ deus verus erat lapides ĩ panes ↄuer
tere noluit qð vtiq; facere potuiſſet.qꝛ mira

cula fienda erãt ad vtilitatẽ fideliũ nõ ad in⸗
ſtantiã diaboli.nõ eni diabolꝰ ſupplicat ſʒ tẽ

tat. Anno vero ſequẽti pia mr̃ impetrauit q;

agquã in vinum cõuerteret in chana galilee.

Rñdit itaq; diabolo xpᷣs vt ſic dubius rema

neret atq; deuictuſ. Scriptũ eſt enĩ Deutro.

viij.c. Nõ in ſolo pane viuit homo:ſed in oĩ
verbo qð ꝓcedit de oꝛe dei.qð ppᷣt intelligi de

verbo pᷣdicato q̊ aĩia viuit ꝑ gratiã vt ſit ſen⸗

ſus. Sicut panis eſt ciba coꝛꝑis ita cibo ſcri
pture eſt cibo aĩie. VUñ et xpᷣs dixit Jo.ca.vi.
Uerba que ego locutus ſum vobis ſpiritus
et vita ſunt.tãte efficacie vᷣba xpᷣi fuerũt tãq;
grauiter doctiſſimeq; ꝓlata vt neſciret dia⸗
bolus aut z dicere aut replicare Quare pceſ
ſit ad id in q̊ ſpũales viriqũq; deficiũt vt.ſ.
aliqᷓ ad oſtentationẽ operent᷑ qð ꝑtinet ad in⸗
anẽ gloꝛiã. Jõ ſcdᷣo de hoc vicio ipᷣm tẽtauit
Inqͥ t nãq; Mach. tunc.ſ.finita poꝛi tenta⸗
tione aſſumpſit eũ diabolus.Qõð pᷣt duplici
ter intelligi. Ano mõ ꝙ ſup̃ ſe acceperit. Et
ſicxt dicit Bꝛego. Mens hoc refugit huma
na.et hoc audiens expaueſcit.ſed nõ eſt mirũ
ꝙ ꝑmiſit ſe ſic a diabolo aſſumi.ſi conſideret
ꝙ; ꝑmiſit ſe a mẽbꝛis diaboli.ſ.ex eius inſti⸗
Gatione flagellari et crucifigi.Alio mõ pᷣt in
telligi ꝑ cõcomitationẽ q̃ſi dicendo venias

ACapitulum terciũ.

ieſu xpᷣo ðꝛ victoꝛie. Vicit nãq; dia⸗
bolũ qͥ ſpiritualẽ hoĩem nõ ſtatim de

mecũ.ſicẽ mattheꝰ.xvij.c.Aſſumpſitlieſus pe
trum iacobũ ⁊ iohannẽ.et ¶Luẽ.xviij.Aſſum
g duodecim diſcipłos ⁊c̃.diabolꝰ itaq; aſ⸗
ſumpſit xpᷣm vel pmo mõvt dictũ eſt. Et ſᷣm
Criſo.Agebat qᷓ;tũ in ſe erat vt ab oĩbd vida
retur.Et xpᷣs diabolo neſciẽte faciebat vt ne
mo illũ vid eret. Vel aſſumpſit eũ ſcõo mõ in
ſanctã ciuitatẽ.i.hierlim q̃ ſic noiat᷑ qꝛ diuino
cultui erat deputata.Et ſtatuit eũ ſupᷣ pinna

culũ tẽpli.Quidã dicũt ꝙ pinnaculũ erat lo

cus eminens ſiue pulpitũ vbi lex pmulgaba

tur. Hico. vero de lira dicit. erat tectum

templi qð erat deſuꝑ planũ.qꝛ ſic fiebãt tunc

domus paleſtinoꝝ. Dixit ̊ diabolꝰxpᷣo. Si

filius dei es mitte te deoꝛſum. Scriptum eſt
enĩ.ſ.in pᷣs.Angelis ſuis deus mãdauit de
te vt cuſtodiãt te ĩ oibo vijs tuis. q̃ ſcriptura
ſm Auguſ.de mẽbꝛis ðꝛ nõ de xpᷣo.Allega⸗
uit vero diabolꝰ ſcripturã.qm̃ in pꝛioꝛi pu⸗
gna fuerat a xpᷣo ꝑ ſcriptu rã ↄcluſus. Sed
ipᷣe deꝰ incarnatus iteꝝ ſibi rñũdit. Scriptũ
eſt Deutro.vi.c. Nõ tentabis dñm deũ tuũ.
Dñnm qͥs tentat cũ hʒ naturali auxilio vel rõ
ne qͥd faciat.et tũ ↄmittit ſe ꝑiculo.vt experia
tur an de poſſit vel velit liberare. Mittere
itaq; ſe deoꝛſum ꝑiculũ erat ſᷣm naa.r mi
raculũ facere tũc nõ erat expediẽs.¶ CTercio
diabolus tentauit xpᷣm de auaricia.ꝓdurxit

quidẽ tentationẽ ad id qð iã nõ eſt ſpualiũvi

roꝛũ ſcʒ.carnaliũ.ſ.vt diuitias et glam mũdi

cõcupiſcãt vſq; ad ↄtemptũ dei.E tiõ in pꝛi

mis duab tẽtationib dixit. Si filiꝰ dei es.
nõ aũt ĩ tercia q̃ nõ pᷣt ſpũaliba cõuenire.Se

quitur ergo euãgeliſta. Iterũ aſſumpſ it eum

diabol? in montẽ excelſum.qͥ ſm aliq̊s diſtat

aloco quarantane ſiue ieiunij duob miliari

bus. Et oñdit ei olĩa regna mũdi.ſᷣm Criſo.
Põ eſt intelligendũ ꝙ videret ipᷣa regna vel
ciu itates vel aurũ vel argentũ. Sed ꝑtes in
qͥ bus vnumqpq; regnũ vłciuitas poſita eſt
Diabolus gů̊ digito demõſtrabat.et vniuſcu⸗
iuſq; regni honoꝛẽ et ſtatũ verbis expone⸗
bat. Vel 'm Rabanũ oñdit quia vanitatẽ
pompe mũdane quã ipᷣe diabolus diligebat
qᷓ; ſpecioſa ſit et deſiderabilis verbis demon
ſtrauit.vt ad amandã illã ipᷣm induceret.vel
ſim Oꝛigenẽ oñdit ei quõ ipᷣeꝑ diuerſa vic a
regnabat in mũdanis.in quibuſdã.ſ.ꝑ ſuper
biam.in quibuſdã ꝑ auariciã.in quibuſdã ꝑ

luxuriã. vt exemplo multitudinis poſſet ad
cõſentiendũ faciliꝰ inclinari. Pꝛima expoſi⸗

tio magis ↄſonat littere ſancti euãgelij. Pꝛo
pterea vt ſcribit Lucas.iiij.c.diabolꝰ dixit.
Omnia mihi tradita ſunt ⁊ cui volo do illa
Mentitus eſt qͥ eſt mendax et pr̃ mendacij.
ec iij

qꝛ vt inqͥt danid in pᷣs. Dñi eſt terra et pleni⸗ quã tribo diſcipulis pᷣnoiatis in ſua tranſti⸗

tudo eius oꝛbis terrarũ et vniuerſi qui habi
tant in eo.Et iterũ.Lui ſunt celi et tua ẽ ter⸗
ra oꝛbis terre ⁊ plenitudinẽ eius ta fundaſti
Mẽdacio itaq; ſuo ſatagebat diabolꝰ xpᷣm

ſeducere. Et ſubdidit. hec oĩa tibi dabo ſi ca
dæẽs adoꝛaueris me.Tüũc dixit ei ieſus. vade
ſathana.ſ.ſᷣm Hiero.i infernũ qͥ ꝑax eſt tibi
et angelis tuis. Scriptũ eſt eni. ODãm deuʒ
tuũ adoꝛabis ⁊ illi ſoli ſeruies. NHõ dixit hec
verba expꝛobꝛatiua in pma et ſcõa tentatõe.
ſed ĩ iſta qꝛ hic diuinũ vſurpare volebat ho
noꝛẽ.Tũc reliqͥt eũ diabolꝰ et ecce angeli ac⸗

ceſſerũt et miniſtrabãt ei. Reliquerãt enĩ an⸗

geli ipᷣm ieſum vt dicit Hico.de lira ad tꝑs

vt diuinitas eiꝰ diabolũ magis lateret et vt
cõuenientiꝰ locũ tentãdi hrẽet et vt victoꝛia
ipᷣiꝰ xpᷣi excellẽtioꝛ a pareret ex ̊ ꝙ ſolꝰ ipᷣm

deuinceret. Et iõ victo tentatoꝛe et pᷣ ↄfuſio⸗

ne recedẽte acceſſerũt angeli et miniſtrabant
ei ſiẽ vero dño ꝓpꝛij ſerui.Ex q̊ aparet diui⸗
nitas xpᷣi qꝛ nulla natura eſt ſupᷣ an gelicã ni

ſi diuina. Credunt᷑ aũt miniſtraſſe illi etiã ci
buñm naturalẽ. ſicut fecerũt helie. Inſuꝑ ciba
runt illũ ſpũali delectatõe collaudãdo et bñ⸗
dicendũ ſanctũ nomẽ eius.qdð et nos ſemper
benedicamꝰ in ſecula ſeculoꝝ. Amen.

¶ Sermo duogecinꝰ de dulciſſimo admi⸗

randoq; ſpectaculo tranſfiguratõis xp̃i.

Drxit ulos in mõ
tem excelſum. Scribunt᷑ hecver
ba Mat. xvij. c. Rem grandẽ at⸗

ꝙ; mirabilẽ oꝑatus eſt xpᷣs in ſua trãſfigura⸗
tione iocunda. Ad cui ſpectaculũ delectabi
le ad oẽs aplos voluit adeſſe. Tũ qꝛ ſecreta
nõ ſunt oĩbo reuelãda.tũ qꝛ debẽt a maioꝛib⸗
in alios deriuare ſicut fit in celeſti ierarchia.

vt refert Dioniſiꝰ. Lũ etiã vt Damaſ. dicit.
Ne iudas indignus interueniſſet q nec ſolꝰ
repellẽdꝰ erat ne ad inuidiã indignationẽq;

pꝓuocaret᷑.Admiſſi ſunt vero tres. Petrus ꝓ

pter pᷣrogatiuã feruoꝛis fidei. Johãnes ꝓprt
excellentiã virginitatis.et Jacobo ꝓpter pꝛio
ritatẽ martyrij.qꝛ pꝛimꝰ ſuſtinuit martyriũ

Apter xpᷣm. vt ptʒ Actuũ.xij.c. His reuelata

ſunt altiſſima myſteria xpᷣi q̃ nullus valeret

ingenio ac ꝓpꝛijs ſenſibo cõpꝛehendere.Que

m poſtmodũ ab eis pᷣdicata ſunt etab euan⸗
geliſtis deſcripta advtilitatẽ ⁊ eruditionẽ no
ſtram. Pꝛopterea vt mens nja illuſtret᷑ veri

tatis ſplendoꝛe.et dñm xpᷣm pio veneremur
affectn. in pᷣſenti ſermone de triplici ſublimi
excelſaq; dignitate ſaluatoꝛis nr̃i. dicemus

guratione monſtrauit.

Pꝛima dicit᷑ caritatis.

Becunda ſuperioꝛitatis.

—

Eeinegualitans. . . ..
e claritate coꝛpis xpᷣi in tranffiguratiõe

in qua monſtrata fuit diſcipulis dignitas
eius. ¶ Lapitulum pꝛimũ.
Pꝛima ſubli
dñi ieſu xpᷣi triba apłis demõſtrata ðꝛ

claritatis.vt eni inqͥt matcheꝰ.Crãſ⸗
figuratꝰ eſt añ eos.nõ ꝙ mutauerit liniamẽ

ta coꝛꝑis vel amiſerit pꝛiſtinã foꝛmã et faciẽ

vt Hiero.ait.ſed ꝓpter claritatis vultꝰ eius

immenſitatẽ de q̃ ðꝛ. Reſplẽduit facies eius

ſicut ſol ⁊ veſtimẽta eiꝰ facta ſunt alba ſicut

nix. Placuit aũt ſibi ſic trãſfigurari ⁊ clarita
tem oñdere.qm̃ pᷣnunciata paſſione ſua diſci
pulis vt ſcribit᷑ math.xvi.c.illos induxitad

ſue paſſionis ſequelã dicẽs. Si qͥs vult poſt

me venire.ſ.meã doctrinã et facta ſequendo
ab neget ſemetipᷣm.i.affectũ humanũ non ſo
lũ meã paſſionẽ nõ impediẽdo ſed etiã me in
hoc imitãdo.et tollat crucẽ ſuã.i.paratꝰſit in

animo volũtarie crucẽ poꝛtare in q̃ crucifi⸗
gatur ignominioſe ſᷣm NHico.delira.O poꝛ⸗

tet aũt ad hoc ꝙ aliqͥs directe ꝓcedat in via
ꝙꝙ finem aliqualiter pᷣcognoſcat. Et pᷣcipue

qñ via eſt difficilis aſpera et laboꝛioſa.finis

vero iocundꝰ. Cũ xpᷣs ꝑ ſuã paſſionẽ ad hᷣ

euenerieye gloꝛiã obtineret nõ ſolũ aĩe quã
habuit a pncipio ↄceptõis ſed etiã coꝛpoꝛis

ſ̃m illud LQuc.vlti.ca.O poꝛtuit pati xpᷣm et

ita intrare in gloꝛiã ſuã. Ad quã etiã ꝑducit

eos qͥ veſtigia ſue paſſionis ſectant᷑. Jõ ↄue⸗
niens fuit vt diſcipłis gloꝛiã claritatis oſtẽ⸗
deret.cui ſuos electos cõfigurabit. VUñ Pau
lus ad ph ilip.c.iij dicebat. Saluatoꝛẽ ex⸗
pectamus dñm ieſum xpᷣm qͥ refoꝛmabit coꝛ
pus humilitatꝭ nr̃e cõfiguratũ coꝛꝑi clarita
tis ſue. Sed vt ꝑs iſta lucidiꝰ explanet᷑ tria

erunt dubia declarana.
Pꝛimũ vtrũ claritas illa quã xpᷣs oñdit in fa

cie fuit in eius coꝛꝑe ſicut in ſubiecto.
Gcõm vtrũ illa claritas fuit gloꝛioſa.
rein trũ ꝑ claritatẽ cõnenienter ſiguifi⸗
cetur gloꝛia coꝛpoꝛũ beatoꝝ. M
¶ Ad peimit dubin rũdet Alexan. in.iij. vo⸗
lumine ſumme. O claritas illa fuit in coꝛpe
xp̃i tãq; in ſubiecio nõ tm̃ in aere circumſtã⸗
te. Inqͥt eni Lucas.ix.c. Facta eſt dũ oꝛaret

ſpẽs eiꝰ altera.i.alteratavt dicit glo.qð nõ pᷣt

eſſe niſi fieret immutatio circa ip̃am. Aliter

tñ erat claritas in veſte.et aliter ĩ coꝛꝑe.qꝛ in
coꝛꝑe erat ab exterioꝛi vt dicetur. et ita vt in

mis et excelſa dignitas

ſbiech
lendo⸗

cter

fͤang
con

giitinfu

inſabie
figuran
nal
ſummpl
iüc
Cmn
cloricate
Olkde
fagack
giocus
W
We⸗
ſho
nüiie
nein
fic
lxit
⸗
nninuan
uo cñ
hordin
oünme
mugson⸗
erllomi
wwephe
an
Wene
rit
uſig
Obe
M
ic⸗
ien
ünden
du I
coend
ſoti
(töin
feinmort
nul Zn
ude⸗
Oipe
ſemoni
Dicch
Mrenge
ciug.
i
donnen

iiun,

—

nnnſimni
Manlsdgin

XMlulmdini
erril
Usdenöteng
naennhe Ti
enuraugi inin
einifmniti

Miniſit
ſantabeie
rifigenmitan
unſoneſun
llosindart
nifun ſennnn

Wübuanmnäie.

Nhidoſclenir
Mſciionri
direan un

ni no ſoli
isſeletieß⸗
onniteßtt
A giti
ngin i
icninnphſß
4mr,
ſtunuiln
mücenent

ſubieeto. ſed in veſte ab exterioꝛi.ſa ſuꝑfuſo

ſplendoꝛe faciei. Rõ aũt quare claritas fuit

in coꝛꝑe ſiẽ in ſubiecto nõ in veſte.qꝛ veſtis
nõ erat gtoꝛificabilis.ſed bñ erat gloꝛificabi
le coꝛpꝰ. et ꝓpter hoc ad oſtendendã gloꝛiã qᷓ
erit in futura reſurrectõe q̃ erit in coꝛꝑe ſicut
in ſubiecto. ſic debuit eſſe claritas illa in trãſ
figuratõe. Ad ſcᷣm dubiũ rñdet ſanctus

.*

tho.iij.pte.q.xlv.e claritas illa quã xpᷣs ai

ſumpſit in tranſfiguratõe fuit claritas gloꝛie
;tũ ad eſſentiã:nõ tñ q;tũ ad modũ eſſendi.
Claritas enĩ coꝛꝑis gloꝛioſi deriuat᷑ ab aĩe
claritate. vt Augꝰ. dicit in epła ad dioſtoꝛũ.
Silxr claritas coꝛꝑis xpᷣi in trãſfiguratõe de
riuata eſt a diuinitate ipius vt Damaſce. di⸗
cit.⁊ a gloꝛia aĩe eiꝰ x eni a pᷣncipio ↄceptio
nis glia aie nõ redũdaret ad coꝛpꝰ ex quadã

diſpenſatõe dinina factũ eſt. vt in coꝛꝑe paſſi

bili nre redemptõis expleret myſteria. Non
tñ ꝑ hoc adempta eſt ptãs vxpᷣi deriuãdi glo⸗

niã aie ad coꝛpꝰ.Eth̊ idẽ fecit q;tũ ad clan⸗

tatẽ in tranſfiguratõe.alit᷑ tñ qᷓ; in coꝛꝑe glo⸗

rificato. Hã ad coꝛpus gloꝛificatũ redũdat

claritas ab aĩa ſicut quedã q̃litas ꝑmanens
coꝛpꝰ efficiẽs. Vñ fulgere coꝛꝑaliter non eſt

miraculoſum in coꝛꝑe gloꝛioſo. Sʒ ad coꝛ⸗
pus xp̃i in tranſfiguratõe deriuata eſt clari⸗

tas a diuinitate et aia eiꝰ nõ ꝑ modũ qualita

tis immanẽtis et afficiẽtis ipᷣm coꝛpus.ſed
magis ꝑ modũ paſſionis trãſeuntis ſicut cũ
ger ũllum inat᷑ a ſole Vñ ille fulgoꝛ tũc in coꝛ
poꝛe xpᷣi aparẽs miraculoſus fuit ſicut et H
ipᷣm ꝙ ambulauit ſuper vndas maris.Exq̊
noõo tenet᷑ opinio Hugonis de ſctõ victoꝛe qͥ
dirxit. O xpᷣus aſſumpſit dotes claritatis in
traſfiguratõe:agilitatis ambulãdo ſuꝑ mare
BDubtilitatis egrediẽdo de clauſo virginis
vtero.qꝛ dos noĩat quandã qualitatẽ imma
nentẽ coꝛꝑi gloꝛioſo.ſed miraculoſe habuit
ea q̃ ꝑtinent ad dotes.Et eſt ſimile q;tum ad

aiĩam de viſione qua paulus vidit deũ in ra⸗
ptu Illa &D claritas fuit claritas gloꝛie mõ di

cto.ſed nõ coꝛꝑis gloꝛioſi. Ideo inqͥt Beda

ſuꝑ.xvij.c. Matthei. In coꝛpe moꝛtali oſtẽ⸗

dit nõ immoꝛtalitatẽ ſed claritatẽ ſimilẽ futu

re immoꝛtalitati. Sed ꝓpter dicta querũt nõ

nulli.An ſolũ chꝛiſti coꝛpus fuit tranſfigu⸗

rabile. nam ſcribit᷑ de moiſe Exodi. xxxiiij.c.
Oe apparuit facies eius coꝛnuta ex cõſoꝛtio

ſermonis dñi ex maximo ſplẽdoꝛe. Et.ij.ad
Coꝛinth.iij.c.dicit᷑.ꝙ nõ poterãt filij iſraal

intendere in faciẽ moiſi ꝓpter gloꝛiã vultus
cius. Inſup de beata virgine dicit glo. ſug
illo verbo Math. i. c. Nõ cognoſcebat eam

donec peperit filiũ ſuũ pꝛimogenitũ. quia io

ſeph mariã facie ad faciẽ videre nõ poterit.
Quare videt᷑ ꝙ coꝛpus moiſi et virginis fu⸗
it tranſfiguratũ. Ad hoc dicit Alexan.in. iij.
vbi ſupᷣ.ꝙ aliter fuit ſimilitudo gloꝛie in fa⸗
cie moiſi.in beata virgine et in coꝛꝑe xpᷣi. In

facie nãq; moiſi et beate virginis fuit ſimili

tudo claritatis qui erat alterius generis ſim

—

pliciter q; claritas gloꝛie. Sed in coꝛꝑe xpᷣi
fuit claritas q̃ erat eiuſdẽ generis cũ clarita⸗
te gloꝛie.et ſi nõ ſimplr̃ tñ ſᷣm ꝑtẽ. Et hoc eſt
ꝛ radius claritatis in facie moiſi fuit a cõ⸗
ſoꝛtio dei quẽ habebat ſpũaliter in mẽte. Si
militer radius claritatis in facie virginis e⸗
rat exoſoꝛtio dei quẽ nõ ſolũ habebat ſpũali

ter in mẽte:ſed etiã coꝛꝑaliter in ventre. Sʒ

in coꝛpe xpᷣi fuit claritas ex vnione cum di⸗
uinitate ⁊ aĩa in ꝑte ſuꝑioꝛi beata.Et ꝓpter H̊

nulla alia oſtẽſio claritatis debuit dici tranſ

figuratio ſicut iſta. qꝛ ſolũ illa q̃ eſt in expſſa
ſimilitudine ad gloꝛiã dʒ dici trãſfiguratio.
Et ſi ad hoc diceret᷑ ꝙ claritas moiſi fuit ma
ioꝛ claritate xp̃i eo ꝙ nõ poterat p̃cipi niſi ve

laret. ergo magis fuit oſtẽſiua claritatis glo
rie. Rñdet Alex.ꝙ nõ fuit copioſioꝛ claritai

gloꝛie moiſi q́; claritas coꝛꝑis xpᷣi. Ham q;
claritas faciei moiſi non poſſet videri fiebat
nõ qꝛ maioꝛ eſſet ſʒ qꝛ offendebat ⁊ diſgrega

bat viſum. Sicut etiã videmus de claritate
ſolis qͥ ꝓpter hoc nõ pᷣt videri. Sed claritas

apparens in facie xp̃i erat delectans viſum⁊
cõfoꝛtans.ſicut claritas gloꝛie q̃ confoꝛtat et
coꝛroboꝛat viſum. Vñ Apocałxxi.c. Clari

tas ciuitatis ſuꝑni ↄparat᷑ iaſpidi cuiꝰ clari
tas demulcet⁊ delectat aſpectũ. Sʒ his obij

cipᷣt.qꝛ ðꝛ ꝙ claritas coꝛꝑis xpᷣi fuit ſitis cla

ritati ſolis qᷓ videri nõ pᷣ̃t.̊ nec ita videri po
tuit claritas coꝛꝑis xpᷣi. Rndemus ꝙ clari⸗
tas coꝛꝑis xp̃i ðꝛ ſił is claritati ſolis.qꝛ ſol ex
cedit ĩ lumine oẽs blanerge Tñ gloſa dicit
Math. xvij.c. Reſplenduit facies eius ſicut

ſol plus certe q;ᷓ ſol ſed nõ habuit exemplum
maiꝰ cui ↄpararet. Sivero aliqͥs q̃reret cur

nõ cõparata fuitclaritas illa claritati iaſpi⸗
dis ſicut ſolis. Dicimꝰꝙ Iʒ claritas iaſpidis
ſit delectabil nõ tñ ita eſt oib nota ſicut clari
tas ſolis. Ad terciũ iã dubiũ eſt deueniendũ

an. ſ.p claritatẽ ↄuenient ſignificer gla coꝛ⸗
poꝛũ btõꝝ.Etvidet᷑ ꝙ nõ Hã claritas nõ ſo

lũ eſt coꝛpm gloꝛificatoꝝ ĩmo et cõis alioꝛũ
coꝛꝑm.Cõuenientioꝛ aũt eſt oſtenſio facta ꝑ

ꝓpꝛietates ꝓpꝛias ſicut ꝑ agilitatẽ impaſſibili
tatẽ ⁊ ſubtilitatẽ qᷓ; ꝑ cões. Ad hoc ita pulcre

dicit Alexander.qꝙ cum ſint quattuoꝛ pꝛo⸗

pꝛietates ſ'm quas oſtendit᷑ gloꝛificatio coꝛ
poꝛum ipa claritas eſt pꝛincipalis ad quan

cõſequunt᷑ cetere. Naturã eni lucis cõſequit

ſubtilitas. vñ lux ꝑ naturã hʒ ſubtilitatẽ ad

penetrandũ coꝛꝑa maxime coꝛpoꝛa tranſpa⸗

rentia ſic ptʒ in lapide criſtallino qͥ penetrat
aluce. Silr ad ipᷣam cõſequitur agilitas.vn

motus vel mutatio eius fit qſi ſubito. Siltr.
ad ipᷣam cõſequit᷑ impaſſibilitas.vñ etiã nul
lum inquinamẽtũ patit᷑ ab alijs. Quia q̊ cla

ritas pꝛeſupponit oẽs alias ꝓpꝛietates qᷓ ſunt
coꝛpoꝝ gloꝛificatoꝝ et nulla illarũ poĩt oẽs
alias. J0 ↄuenienter fit oſtenſio gloꝛificatio⸗

nis coꝛpoꝛũ ꝑ claritatẽ. Iccirco dñs in euan
gelio math. xiij.c. Significãs gloꝛiã reſur⸗

rectõis nõ multiplicat verba.ſed ꝑfecte inte⸗
gre et totaliter ſignificat ꝑ claritatẽ cũ dicit.
Juſti fulgebũt ſicut ſol in regno patris eoꝝ.
UVe aaritde moiſi et helie qͥ cũ cpᷣo reue⸗-
renter loquebant᷑ exhibẽdo illi tãq;ᷓ vero deo

re

uja et honoꝛrẽ. (Lapitulũu. ij.
Ecunda ſublimis ⁊ excelſa dignitas
dñi ieſu xpᷣi aplis demõſtrata ðꝛ ſu⸗

vnũ ex ꝓphetis.iõ capita ꝓphetarũ induxitvt

dr̃a appareat inter ſeruos et dñm oſtendẽdo

ꝙ nõ erat helias neq; moiſes. ſʒ illis ſuꝑioꝛ
immo et dum ſe angeloꝝ et hoĩm manifeſta⸗

ret. Ecce inqͥt Matcheꝰ. Apparnit illis moi

ſes ⁊ helias cũ eo loquẽtes. Pꝛo clarioꝛe vᷣo

huiꝰ ꝑtis intelligẽtia tria ſunt hic dubia de⸗

clarãda. s
iter aparuerũt ibi moiſeset helias

m quo diſcipuli cognouerũt ilo
Terciũ quid loquebant.
d pꝛimũ dubiũ diuerſimode rñdetur a

multis. Quidã enĩ dicũt. ꝙ moiſes ⁊ helias
nõ apparuerũt ibi vere ſʒ imaginarie. Alij ve

“ ro ꝙ angeli ꝓ ꝑſonis eoꝝ ĩ aſſumptis coꝛꝑi⸗

bus in ipoꝝ.ſ.moiſi ⁊ helie ſiłitudine appa⸗
ruerũt. NHec fuit fictio.qꝛ illud angeli fecerũt
et de intentione eoꝝ qð ipᷣi ꝑſonalit᷑ feciſſent

Sicut etiã ðꝛ dñs locut ẽ ad moiſen qñ an⸗
gelus in ꝑſona dñi loquebat᷑. Nõnulli autẽ

aſſerũt ꝙ apparuerũtibi moiſes ⁊ helias ve⸗

re. Sʒ apparuit moiſes ĩ ſuo coꝛꝑe aſſumpto

ad tꝑs. Hoc videt᷑ dixiſſe Augꝰ.in li.de mi⸗
rabilibo ſacre ſcripture. Nec mirũ eſt ꝙ ꝓ tã
magna re ad tꝑs reſurrexerit et realiter vene⸗
rit. Alex.aũt in.iij.dicit. apparuit ibi heli

gas in coꝛpe et aĩa. moiſes vero in aĩa tm̃. Ut

enĩ inqͥt Augꝰ.ad paulinũ ĩ li.de cura ꝓ moꝛ
tuis agẽda.Alij ſunt humanarũ limites re⸗
rũ.Alia diuinarũ ſigna virtutũ.Alia ſunt q̃
naturaliter. Alia q̃ mirabilit᷑ fiũt Apparitio
itaq; animarũ poſt moꝛtẽ ſᷣm limites reꝝ nõ

perioꝛitatis. Quia enĩ vt ait Criſoſt.

)

eſt poſſibilis ſed ſolũ ßm ſigna dininar vir⸗
tutũ ſiue ſolũ ſᷣm diuinã potentiã ⁊ nõ ſᷣm re

rũ naturã.Aiĩa igit᷑ moiſt iaarui⸗ ibi yere ꝑ
diuinã potẽtiã. Sicut diẽ Augꝰ. ꝙ aĩe mar
rũ ꝑ diuinã potentiã pñt hoĩbus apparere.
t de ↄfeſſoꝛe felice refert ipᷣm apparuiſſe ci

ulibo nolanis piea ſe dilectꝭ cũ a barbaris no
la oppugnabat᷑. Sʒ tüc reſtat qſtio n i aiĩa

moiſi tm ſine coꝛꝑe apparuit cũ ipa ſit inſen⸗
ſibilis quõ potuit apparere aſpectibs aploꝝ.

Ad qðõ dicendũ ꝙ ſubſtãtia ſpũalis apparet
ſenſui duob modis. Uno mõ ꝑ coꝛpus aſ⸗
ſumptũ ſic apparet angelꝰ.Alio mõ ꝑ ſolã ſi⸗

militudinẽ coꝛꝑis quã facit in ſenſum et per

quã ĩmutat ſenſum. Sicut enĩ an gelꝰ pote⸗

ſtatẽ hʒ ſupᷣ coꝛpoꝛa vt ſibi coꝛpus poſſit aſ⸗

ſumere ⁊ apparere ſenſui ꝑ illud. Ita hʒ potẽ
tiã vt poſſit aliquã coꝛꝑis ſilitudinẽ in ocu⸗
lo efficere et ꝑ illã oculũ immutare vt ab oc
lo ꝑ illã ꝑcipiat᷑. Sicut &̊ mediãte coꝛꝑe põt
focere ſilitudinẽ q̃ ↄpꝛehendit᷑ ita et ſine coꝛ:-

poꝛe. Sic aĩa ſancta q̃ᷓ gloꝛioſa eſt hz iſtã po
tentiã.et hoc mõ potuit aia moiſi aparere o⸗

culis coꝛꝑalibo apłoꝝ ſine coꝛꝑis aſſumptõe
id ſecundũ dubiũ rũdet Ambꝛo.ꝙ; diſci
puli cognouerũt moiſen et heliam ex habitu

verbis et interna reuelatõe.qͥ vt pie credi pᷣt

q;pꝛimũ ibi aparuerũt poſtea ad pedes ieſu

humiliter ⁊ reuerẽter dixerũt. Adoꝛamus te

xpᷣe ⁊ benedicimꝰ tibi qͥ veniſti ꝑ crucè ⁊ paſ⸗

ſionẽ tuã redimere genꝰ humanũ.¶ Adter⸗
ciũvero dubiũ dicit LQucas.qꝙ loquebant᷑ de

exceſſu quẽ cõpleturꝰ erat in hierm. Et vo⸗

cat exceſſum paſſionẽ eiꝰ. Pꝛimo /ꝓpter exce⸗
dentẽ paupertatẽ.qꝛ nõ habuit in cruce vbi
reclinaret caput. Scðo ꝓpter excedentẽ hu⸗
militatẽ et obedientiã.Tercio ꝓpter exceden⸗
tẽ penalitatẽ. Quarto ꝓpter excedentẽ chari⸗
tatẽ.qͥbus virtutibus veluti q̃ttuoꝛ gemmis
exoꝛnant᷑ q̃ttuoꝛ coꝛnua crucis.O q; affabi

lis erat ex vtraq; pte collocutio illa. O q; be⸗

nigna erat vox ſaluatoꝛis.dũ moiſi et helie
apłis audientibo loquebat᷑. Lũc petrꝰ ꝓru⸗

pit in mediñ ⁊ dixit.dñe bonũ eſt nos hic eẽ

ſi vis faciamꝰ hic tria tabernacula.tibi vnuʒ

moiſi vnũ ⁊ helie vnũ.Et vt dicit Luẽ.etiã

et Marcus. Neſciebat petrꝰ qͥd diceret.Pꝛi
mo qꝛ ibi ꝑpetuo eſſe cupiebat tanqᷓ; ſi in vi⸗
ſione claritatis coꝛpis xpᷣi beatitudo cõſiſte⸗
ret cũ beatitudo eſſentialiter cõſiſtat in viſio

ne clara ipᷣius diuinitatis.licet aſpectus hu
manitatis xpᷣi faciat ad pꝛemiũ accidẽtale q̃

ſancti maxime delectant᷑. CPetrus aũt in illa
tranſfiguratõe nõ vidit diuinã eſſentiã ſicut
paulus in raptu.ſed tm̃ eius humanitatẽ in

conpti

fonciba

ſamge
inepe
ge
godnait
pbet
mnanns
runtoi⸗
Phüͤge⸗
miſeri
quöedt
quelig
Zueioe
clbatc
tufien
hobinn
fet terei
peneobt

gofac⸗
CondC
(inen
oinal
Giteos
rüd
Cepen
o iin
apni
ſornri
ſiſumne
ſentoniy
firredund
hawüinc
d
Feinphe
ſheifi
ſtihnud⸗
heronet
he Ni
MMherq
denbbebi
intse
nehier⸗

Nnbisloc
reſunect⸗

(en
el

„

Mauie
ir
nüti⸗
meusdlg
ite den
enn indoen

WMuinnitin
ninpößnr
bhiher
gim
Odasihm.
n mmiſec
Wabmnnsn

gtogiſi

hiorſeinten⸗
heapn
lpünls wr
mocot⸗
lonos b⸗
inſenſunge
mi ngn
Rusoſtt⸗
ud nt
Utmgine igon
nmnurentcen

ürcnee

kinaſiecn
vuckhzii
woiliapner⸗
npigaſunpin
Atbroi
nababin
nor aruißt

Aedes en

Daozamn
kigang;
ni..

abeotne

mraA.
nend

ꝗquã audierũt diſcipuli.

foꝛma gloꝛioſa. Scdo neſciebat qd diceret.

anct? effrem in quodã ſermone xpᷣm ita in⸗
troducit loquentẽ. Petre ſi hic mãſerimꝰ ver
ba ꝓphetaꝝ qͥs adimplebit vt illud. Yoderũt
manus meas et pedes meos ⁊ dinumeraue⸗
runt oĩa oſſa mea.Si hic mãſerimꝰ cirogra
phũ adeqͥ ſdiuidet.qͥs debitũ ſoluet. Si hic

mãſerimq dixi tibi.quõ fiẽt. Eccleſia ſuꝑ te
quõ edificabit᷑ claues celoꝛũ qͥs accipiet aut

quẽ ligabis vel ſolues.hec ille.O qᷓ; ſuauis
qᷓ;ue iocũda erit viſio diuinitatis.qũ ita dele
ctabat coꝛ petri aſpectꝰ humanitatꝭ.petebat
tria fieri tabernacula.vnũ ꝓ xpᷣo in q̊ ipᷣe co⸗
habitaret aliud ꝓ moiſe in qᷓ icobus ꝑmane

ret.terciũ ꝓ helia in qᷓ moꝛaret᷑ iohãnes.O

petre oblitus videris ꝓximoꝝ tuoꝛũ et oim

q ſcripti ſunt in libꝛo vite nõ ꝓ tã paucis de
us fact eſt hõ.nõ tã exiguus erit numerꝰ ele

Kene paſſione xpᷣi ſe regnare putabat. Ideo

Lerciũ vtrũ fili⸗ atre.⸗
Ad pꝛimi dubij ſolutiõʒ notadã ſunt tria
theologica documẽta m doctrinã cti tho.
P ꝓceſſio

ctoꝛũ. Sʒ indulgendũ ẽ tibi qꝛ pᷣ nimia dul

cedine poſtulas qð fieri nõ debet Pꝛopterea
ipo ita loquẽte Ecce nubes lucida obumbꝛa

uit eos. VUbi ſm doctoꝝ ſniam trinitas ꝑſo⸗

narũ diuinarũ aplis illis fuit demonſtrata.
pr̃ aparuit ibi in voce.filiꝰ in carne.⁊ ſpi
ritus ſanctꝰ i ſpecie nubis lucide.Quare aũt

in baptiſmo apparnit in ſpecie colũbe ⁊ ĩ traſ
figuratõe in ſpecie nubis lucide.dicit Alex.

in.i.ſumme.x apparitio ſpũs ſancti fuit ad

oſtenſionẽ plenitudinis greet veritatis que

fuit redundans in xpᷣo in baptiſmo.ergo ap
paruit in ſpecie colũbe ꝓpter fecunditatẽ.q̃ at
tendit᷑ in colũba in qͥ ſignificat᷑ fecunditas
gre in xpᷣo ad regenerationẽ et ſacramentoꝛũ
ſanctificatõʒ. In tranſfiguratõe vero apparu
it in nube lucida ad ſignificandũ plenitudi⸗
nẽ veritatis redundãtis in xpᷣo ꝑ modũ ðo⸗

ctrine. Nã plenitudoveritatis in xpᷣo fuit ſiẽ

nu bes ex qᷓ generata eſt pluuia doctrine.Et
ðꝛ nubes illa fuiſſe lucida.qꝛ de plenitudine
veritatis eius accepimꝰ lumẽ fidei et doctri

ne. Hiero.vero ſuꝑ math.dicit de petro.De

frondibo aũt tẽtoꝛijs q̃rebat tabernaculũ.ſed

nubis lucide operit᷑ vmbꝛaculo.vt diſcat in

reſurrectõe nõ tegmine domoꝝ ſed ſancti ſpi
ritus gloꝛia ſanctos eſſe ꝓtegendoos.
Se eqlitate pr̃is ⁊ filij demõſtrata in voce

Ercia ſublimis ⁊ excelſa dignitas dñi
ieſu xpᷣi aplis demõſtrata ðꝛ equalitatꝭ

dite.De hac ita ſcribit petrꝰ.ij.epła.c.i. Non
enĩ indoctas fabulas ſecuti notã facimꝰ vo⸗
bis dñi nr̃i ieſu xpᷣi virtutẽ et pᷣſentiã. ſed ſpe

Audierũt nãq; vocẽ pr̃is dicentẽ. hic eſt filiꝰ
meuns dilectus in q̊ mihi bñ ↄplacui ipᷣm au

cu latoꝛes facti illiꝰmagnicudinis. Accipi⸗

ens eni a deo pr̃e gloꝛiã et honoꝛẽ voce dela,

pſa ad eũ huiuſcemõi a magnifica gla. hic ẽ
filiꝰ meus dilectꝰ in q mihibñ cõplacui ipᷣm
audite.Et hãcvocẽ nos audiuimꝰ de celo al
latã cũ eſſemꝰ cũ ipᷣo in mõte ſancto. Qualis
eniĩ pr̃ talis filius.Eternus pr eternꝰ filius.

Immẽſus pr immenſus filiꝰ. Increatus pr

₰ℳ

increatus filiꝰ. O mnipotẽs pr oĩpotẽs filiꝰ

Ded ꝓ declaratõe huius ꝑtis tria ſunt hic
darbi ecli nde. ðð
Dꝛimũ vtrũ ꝓceſſio verbi in diuinis ↄgrue
dicat eneriioo.
Secundũ vtrũ orf̃ poſſit dici pncipiũ filij.

gtre.

it alius a

i. pte. q.xx vij. Pꝛimũ documentũ

.
„. ο
R
.
.
.*

TW

in diuinis nõe aceipiẽda ſᷣm ꝙ eſt in coꝛpo
ralibo vel ꝑ motũ localẽ. vel ꝑ actionẽ alicu⸗
ius cauſe in exterioꝛẽ effectũ. vt caloꝛ a calefa

ciente in calefactũ. Sed ſm emanatoʒ intel

ci eo a

ligibilẽ. vtpote verbi intelligibilis a dicente
qð manet in ipſo. Eſt ᷓ lo i intr.
nõ ab extra.Exquo id qð ꝓcedit tali ꝓceſſu
intelligibili.nõ eſt diuerſum ab eo a qᷓ pcedit
nmo q;to pfectiꝰ pcedit tãto magis ẽ vnũ
co a ꝗᷓ ꝓceditj Maniteſtü eſt eni ꝙ quãto
aliqͥd magis intelligit᷑ tanto cõceptio intelle
ctualis eſt magis intima intelligẽti ?⁊ magis
vnũ. Hã intellectꝰ ſᷣm hoc ꝙ actu intelligit
ſm hoc fit vnũ cũ intellecto. Vñ cũ diuinũ

intelli gere ſit in fine ꝑfectõis neceſſe eſt ꝙ ver

bũ diuinũ ſit ꝑfecte vnũ cũ eo a q ꝓcedit abſ
q; diuerſitate. Secundũ documentũ a noĩle

generatõis duplr vtimur. VUno mõ cõiter ad
ola generabilia et coꝛruptibilia. Et ſic gene⸗

ratio nil aliud eſt q; mutatio de nõ eẽ ad eſſe
coꝛruptioni o poſita. Et vtriuſq; ſubiectum
eſt materia.et ſic nõ ponit᷑ in dininis. Scdðo

mõ generario ðe ꝓpꝛie in viuentiby. Et ſic ge

neratio ſignificatoꝛiginẽ alicuiꝰ viuentis/a
pncipio viuente cõiuncto.et hec ꝓpꝛie ꝛ na⸗
tiuitas. Non tñ oẽ hmõi ðꝛ genitũ ſe ed pꝛie
qð ꝓcedit ſm rationẽ ſimilitudis. Vñ pilus
nõ habet rationẽ geniti et filij:ſed ſolũ qð ꝓ
cedit ſm rõem ſilitudinis nõ cuiuſcũq;. ã
vermes qͥ generant᷑ in aĩalibo nõ habẽt ratio
