a paucis obtemperat᷑: cunctaq; ad religionẽ

ſpectantia deturpata ſunt:et penitus diſſipa

ta ac ꝓximis ꝓ dei amoꝛe ſuccurrere vix ali⸗
quis curat.O ſeculũ tetrũ ⁊ ſoꝛdidũ quo ho
mines a deo patre totaliter ſe auerterũt:et ſe⸗

quuntur cõcupiſcentias ſuas:nihil amplius

ſperãtes de ꝓmiſſa hereditate celeſtis regni.

¶ &Æ£ deus benedictus nuncupat dñs qo eſt

nomen honoꝛis:de ipſo dicitur: quia illius
imperio cuncta ſubiacent.

Erciũ nomẽ quo deꝰ nolat᷑ a nobis
eſt nomen honoꝛis:illud eſt dñs. ſic

us adã. Et.x.ca. Reſpexit dñs ad abel et ad
munera eiꝰ.Et.vi.c.Coꝛrupta eſt terra coꝛã
dño. et.vij.c.Dixit dñs ad eũ. Ingredere tu
et oĩs domus tua in arcaʒ.et.viij.ca. Recoꝛ⸗
datus aũt dñs NHNoe.et.xij.ca. Dixit dũs ad
abꝛahã. Egredere de terra tua.et.xv.ca. Ap⸗
paruit ei dñs in cõualle mãbꝛe.et.xxi.c. Vi⸗
ſitauit dñs ſarã.et.xxij.c. Angelus dñi de ce
lo clamauit.et.xxxix.ca. FZuit aũt dũs cũ Jo
ſeph. Et Exo.iij.ca. Dixit dñs ad moyſen.
Et ſic incipit capi.viij.ix.x.xi.et.xij. Capitu
lũ vero.xiij.habet.Locutꝰ eſt dñs ad mov⸗
ſen. Et ſimilit᷑ ſcribit᷑ xiiij.xv.xx.xxxi.xxxiij
et. xl. ca. Et Leui.iiij.vi.viij.xi.xij.xiij.xiiij.
xv.xvi.xvij.xviij.xix.xx.xxij.xxiij.xxiiij.xxv

et vlti. ca. Et idẽ Nume.i.ij.iiij.v.vi.viij.ix.
x. xv.xix.xxxi.xxxiij.ca.Et ita frequẽter repe

ſtamento. Quare autẽ ſic vocetur:aſſignari
voſſunt tres rönes.
¶ Rꝛima dicitur ſubiectionis.
Becunda immutationis.
ercia annihilationis.

QA apitulum tercium.

in tota ſciptura ſepins noĩat᷑. Ande
BGeñ.c.ij.dicit. Dixit dñs deus.nõ eſt bonũ
hoĩem eſſe ſolũ.Etin.iij.ca. Nocauit dñs de

titur hoc nomẽ dñs tã inveteri q; in nouo te

ltion
Nein
6 †
fige⸗
patt
pu
lin.
liul
t
gult
guſt
fune
Nipt
vche
füpen
lden
huic
ige⸗
nege
dein
erun
tuitu
busl
ſtiun
gci
guide⸗
iin
Can
ſi⸗
llie
ben
nun
nn
ſnqta
looſuo
pulen
uice
ginen
rfe
ſtchſi
ancoe
ſceno
duoeſ
Guonen
fespan
No
nn⸗
Rtoi
auni
Ptnne
luon

ketin.
hnenerenne
mſacnalo
Gnonus:
uin⸗
eyngbo⸗
nſuis ere⸗
Nenireſolic
kadens
benniſimus
Ns amrpri
t cdik.
i8,0 ei⸗
ignicegrn⸗
cepts eins
d wigont
ins diſih
noei W⸗
Gidü gnohe
menerüraſe
mhAmplu

Wumtad.
nolot1nds
deſt disl
noizt,Und
8 noeſt boni
hocnuitdiek
S1 hld
ckena
Trn
ma Kwi⸗
Dirdisa
na y
arricV
Ausdidec⸗
iidi
1 nnſſl
iacii

titr,

Igeo ad diuinã bonitatẽ ꝑtinetvt ſicut pdu

¶ Pꝛima rõ:quare dũs nucupat᷑:dicit᷑ ſubie
ctionis.qꝛ oĩa q̃ in mũdo ſunt:ſiue in celo:ſi

ue in terra:maxia et minima:ab ipᷣo ſunt:eiuſ
qʒ ꝓuidentie et gubernationi ſubdunt᷑. hoc

fides vera firmiter tenet:hoc oĩs doctrina ſa
na teſtat. VUñ Sapie.xiiij.ca.dicit᷑. Tu autẽ
pater:ſapiẽtia tua gubernas oĩa. Et Heſter
xiij.c. Oñe deꝰ rex oĩpotẽs in ditiõe tua cun
cta ſunt poſita.et nõ eſt qͥ poſſit reſiſtere volũ
tati tue. Et Boeti in li.de ↄſolatõe inq t.O

qui ꝑpetua mundũ rõne gubernas.Et Au⸗
guſti. li.v.de ciui.dei.Deꝰ nõ ſolũ celũ ⁊ ter⸗
rã:nec ſolũ angelũ et hoĩem:ſed nec exigui et
ↄtẽptibilis aĩantis viſcera:nec auis pennulã
nec herbe floſculũ:nec arboꝛis foliũ ſiue ſua
rũ partiũ ↄueniẽtia derelinqͥt. Et Cicero in
li.de natura deoꝛũ.Quis en nõ timeat oĩa
ꝓuidentẽ et cogitantẽ et animaduertentẽ:et

oĩa ad ſe ꝑtinere putantẽ curioſum et plenũ

negocij dñi. Cũ tñ hanc ꝓuidentiã ſummi
dei nõnulli tripliciter errauerũt CPꝛimi fu
erunt quidã antiqui phi qui dixerũt oĩa foꝛ
tuitu agi:vt Democritꝰ et Epicurus.de qui
bus loquit᷑ Lactantiꝰ in li.pmo diuinaꝝ in
ſtitutionũ.Quoꝛũ poſitio ſůᷣ m tho.pᷣma pte

q.ciij. impoſſibilis oſtendit᷑ ex duob⸗ Pꝛimo
quidẽ ex eo ꝙ apparet in ipᷣis reb. Nidemuſ

enĩ in rebus naturalibo ꝓuenire qð melius

eſt: aut ſemꝑ:aut in plurib:qð nõ cõtingeret
niſi ꝑ aliquã ꝓuidentiã res naturales dirige

rentur ad finem boni:qð eſt gubernare. Vñ
ipᷣe oꝛdo certus rerũ maxime demõſtrat mun
di gubernatiõʒ. Sicut ſi qͥs intraret domũ
bene oꝛdinatã:ex ipᷣa domus oꝛdinatõe:oꝛdi

nationis rõem ꝑpenderet.Et hoc eſt qʒ La
ctantius vbi.S. elegãtiſſime retulit. Nemo

inqͥt eſt tã rudis:tã ferus moꝛibo:qui nõ ocu

los ſuos in celũ tollẽs:tametſi neſciat cuius
ꝓuidentia dei regat᷑ hoc oẽ q cernit᷑nõ ali⸗
qquã tñ eſſe intelligat ex ißarum rerũ magni⸗

tudine:pulcritudine:vtilitate: temperatone.
Nec fieri poſſe:quin id qð mirabili rõne cõ⸗

ſtat cõſilio aliquo maioꝛe ſit inſtructũ. Se⸗

cundo apparet illa poſitio impoſſibilis ex cõ

ſideratõne diuine bonitatis ꝑ quã res in eſſe

ꝓducte ſunt. Cum enĩ optimi ſit:optima p⸗
ducere.nõ ↄuenit ſumme bonitati diuine q;
res ꝓductas ad ꝑfectũ nõ ꝑducat vltima aũt
ꝑfectio vniuſcuiuſq; eſt in cõſecutõne finis.

xit res in eſſe: etiã eas ad finẽ ꝑducat.¶ Se⸗
cundi qui errauerũt circa dei ꝓuidentiã fue

runt aliqͥ aſſerẽteſ deũ ita gubernare mundũ

ꝙ tñ nec rõnalis creatura:nec aĩalia bꝛuta il⸗

lius ꝓuidẽetie ſubdunt᷑. Nõ creatura rõalis

quia ſeip̃am gubernare pᷣt:cũ habeat domi⸗
nium ſui actus et ꝑ ſe agat. Nõ aĩalia bꝛuta
quia apls.i.ad Coꝛinth.ix.ca.dicit. Deo nõ
eſt cura de bobus. ¶ His reſpondettho. vbi
ſupꝛa.ꝙ creatura rõnalis gubernat ſeißiam
ꝑintellectũ. et voluntatẽ:quoꝝ vtrũq; indi⸗
get regulari et perfici ab intellectu etvolunta
te dei. Et ideo ſupꝛa gubernationẽ qua craea
tura rõnalis gubernat ſeip̃am tanq́; dñẽa ſu
actus indiget gubernaria deo. Aialia etiim
bꝛuta vt boues et ſimilia nõ totaliter ſubtra⸗
huntur a cura gubernatõis diuine:ſed ſoluʒ
ꝙ;tum ad modũ qui cõpetit rõnali creature
q a deo inducitur ad bonũ et retrahit᷑ a ma-
lo ꝑ pꝛecepta et phibitiones:pᷣmia et penas.
qð nõ fit in creatura irronali q nõ eſt ad bea
titudinẽ oꝛdinata.(¶ Kercij qui errauerunt
circa ꝓuidentiam diuinã ſunt alij qui tenent
ita deũ gubernare mundũ:q oĩno excludũt

cauſas ſecundas. arguentes quia melius eſt

aliqͥd fieri ꝑ vnũ q; per multa. ſi ſit poſſibile:.
yt dicit.viij. phiſicoꝝ. Deus ergo poteſt per
ſeip̃m gubernare abſq; cauſis ſecundis.
terũ arguunt:qꝛ nihil eſt in deo imper/re
ctum et deficiens:ſed ad defectũ gubernat o
ris ꝑtinere videt᷑ q; mediantib aliquibo gu⸗

bernet. Sicut rex terrenus:qꝛ nõ ſufficit ad

oĩa agenda:nec vbiq; pñs eſt in ſuo regno.
Etꝓpterea expedit vt habeat ſue gubernatõ
nis miniſtros et coadiutoꝛes. ¶ Iſtis ita re
ſpondet Tho. ꝙ in gubernatõe duo cõſide⸗

rantur.ſ. Ratio gubernatõis:que eſt ꝓuiden

tia. Et executio quantũ ad rõem gubernatio
nis ꝑtinet:deus immediate omnia gubernat
Quantũ autẽ ad executionẽ deus gubernat

quedã mediantibo alijs: eo ꝙ ꝑ gubernatiöz

res q̃ gubernant᷑ ſint adducẽde ad ꝑfectionẽ

tanto eſt melius gubernatio quanto maioꝛ

perfectio a gubernãte rebus gubernatis cõ⸗
municat᷑. Maioꝛ aũt ꝑfectio eſt ꝙaliquid in
ſe ſiſtit bonũ:et etiã ſit alijs cauſa bonitatis:
qᷓ; ſi eſſet ſolummõ in ſe bonũ. Et ideo ſic de
us ꝓuidentia ſua res gubernat vt quaſdã in
gubernãdo cauſas alioꝝ in ſtituat. Sicut ſi
aliquis magiſter ſuos diſcipulos nõ ſolũ ſci
entes faceret ſed etiã alioꝝ doctoꝛes. ¶ Ad

dictũ vero Ariſto.rñdetur.qꝙ ſi ſolus deꝰ gu
bernaret:ſubtraheret᷑ perfectio cauſalis a re

bus:vnde nõ melius totum fieret per vnum
quod fit per multa. Nam ſi nõ eſſent alique
cauſe medie exequẽtes diuinã ꝓpuidentiam:
non eſſet in rebus oꝛdo cauſarũ:ſed effectuũ:
tm̃ exigit ergo ꝑfectio ꝓuidentie diuine: vt

ſint cauſe medie exequẽtes ipᷣius voluntatẽ.
HNHinc eſt qð in pᷣs.dicit᷑. Bñdicite dũm oẽs

virtutes eius que facitis voluntatem eius.
¶ Aa aliud aũt qð obijciebat᷑ de defectu gu
bernantis. Rndetur ꝙ ad dignitatẽ regẽtis
ꝑtinet: vt habeat multos miniſtros et diuer⸗
ſos ſui regiminis executoꝛes:qꝛ ſic pᷣclarioꝛ
poteſtas eiꝰ oſtendit᷑ Et ſi qͥs obijceret: ꝙ de
us ita gubernat mediantibo cauſis ſecũdis.
ſicut aliqͥs ſuperioꝛ et ꝓuiſoꝛ quedã magna
et vniuerſalia ꝑ ſeipᷣm excogitat:qualiter ſint

oꝛdinãda. Minimoꝝ vero oꝛdinẽ ipᷣe nõ ex

717

cogitat:ſed alijs inferioꝛib⸗ excogitandũ re⸗
liquit. Sic et deus minima nõ cogitat ſiue
poꝛdinat. Rñdere poſſumꝰ ꝙ nõ eſt ſimile in

deo et gubernatoꝛe finito in q̊ cõtingit ſic fie

ri: ꝓpter defectũ eius intũ vel minino vel
ſingulariũ oꝛdinatòes ignoꝛat:vel nõ ſuffi⸗
cit ad omniũ oꝛdinẽ excogitandũ ꝓpter libꝛo
mũ vel tpis ꝓlixitatẽ q̃ requireret᷑: hmõi autẽ
defectus lõge ſunt a deo. Nã ipᷣe oĩa ſingu⸗
laria cognoſcit:nec in intelligendo laboꝛat:
aut tꝑs requirit. Ideo cũcta ipᷣius ꝓuidẽtia
ſubiacent:nõ ſolũ in vniuerſali ſed etiã ĩ par
ticulari:nõ ſolũ celeſtia:ſed infima et terrena.
Vñ Augꝰ.li.x.de ciui.dei.ca.xvij.ait.Phi⸗
loſophi ⁊ pᷣcipue platonici:rectius ceteris ſa
puiſſe laudant᷑:qꝛ diuinã ſapientiã vel ꝓui⸗
dentiã:hec q̊ʒ rerũ infim atq; terrena admi
niſtrare docuerũt.Et ſᷣm hoc dictũ Auguſ.
nõ videt᷑ eẽ vſquequaq; verũ qð platoni im
putat᷑.ſ.qꝙ diuiſerit puidentiã in tres. Pꝛi⸗
mã pꝛimi dei qͥ ꝓuidet rebo celeſtib. Secun

—

dam ſecundoꝛũ deoꝛũ:qͥ celũ circumeunt:q̃

eſt reſpectu eoꝝ que fiũt in generatõe et coꝛ⸗

ruptione.Terciã quoꝛundã demonũ q ſunt
cuſtodes circa terrã humanarũ actionũ.Si

tũñ plato ſic dixerit in hac ꝑte:vtiq; inſaniuit

Sed mirant᷑ q;plurimũi:ſi deus ſapientiſſi⸗
mus pꝓuidentia ſua gubernat oĩa:cur tot ma
la ſinit in reba eſſe:aut nõ pᷣt ea impedire:⁊ ſic

nõ eſt omnipotẽs:aut nõ de oĩbus curã ha⸗

bet. Quibo rũdet tho.i.pte.q.xxij.ar.ij.in re⸗
ſponſione ad ſecundũ argumentũ.ox aliter

eſt de eo qͥ habet curã alicuius ꝑticularis:ex

cludit defectũ ab eo qð eius cure ſubdit᷑ q;tũ
pᷣt. Pꝛouiſoꝛ vero vniuerſalis ꝑmittit aliquẽ

—

defectũ ĩ aliquo accidere ne impediat᷑ bonũ

totius. Vñ coꝛruptões et defectus in reb na

turalibo dicunt᷑ eſſe cõtra naturã particularẽ
tñ ſunt de intentione nature vniuerſalis in⸗
quantũ defectus vniꝰ cedit in bonũ alteriꝰ:
vt etiã totius vniuerſi. Nam coꝛruptio vni
us eſt generatio alterius:per quã ſpecies cõ
ſeruat᷑. Cum ergo deus ſit vniuerſalis ꝓui
ſoꝛ totius entis ad ipᷣam ꝓuidentiã pertinet

vt ꝑmittat quoſ. dãdefectus eſſe in al’quibus
particularibo rebus ne impediat᷑ bonũ vni⸗

uerſi perfectũ. Si enĩ oĩa mala impedirent᷑:

multa bona deeſſent vniuerſo. Nõ eſſet vita
leonis ſi nõ eſſet occiſio animaliũ. Neq; eſſet
patiẽtia martyrũ:ſi nõ eſſet ꝑcuſſio tyranno
rum. Ideo Augꝰ.in Encheridion inqͥt.De

us omnipotens nullo mõ ſineret aliqð ma⸗

lum eſſe in operibus ſuis niſi vſq; adeo eſſet
omnipotẽs et bonus vt bene faceret de malo
Quia vero intellectus noſter debilis et infir
mus nõ poteſt archana dei penetrare:cũ vi⸗
demus vel bona malis.vel mala bonis. aut
moꝛi ꝓbos et vtiles:impios et iniquos diu⸗
tius viucre.⁊ hmõi cetera recoꝛdari debemꝰ
illius grauiſſime ſentẽtie dauid in pᷣs. Judi

cia dei abyſſus multa. Cui cõcoꝛdat qð pau

lus ſcribit ad Ro.xi.ca.O altitudo diuitia⸗
rum ſapiẽtie et ſcientie dei:qᷓ; incõpꝛehenſi⸗

bilia ſunt iudidicia eiꝰ:et inueſtigabiles vie
eius. Vtiq; ꝑiculoſiſſime errant qui ꝓfunda

ſecretoꝛũ diuinoꝛũ ſuis viribus ꝓpꝛijs attin
gere tentant.Ob qð Lactantiꝰ li.i.diuina⸗
rũ inſtitutionũ dicebat. Veritas et archanũ
ſummi dei qui fecit oĩa:ingenio et ꝓpꝛijs ſen⸗
ſibus:nõ poteſt cõpꝛehendi.Alioquin nihii
inter deũ:hominẽq; diſtaret:ſi conſilia et di⸗
ſpoſitiones illius maieſtatis eterne cognitio
aſſe quere᷑ humana. ¶ BGecũdo creatoꝛ oĩm
dicit᷑ dũs rõne immutationis.Poteſtipᷣe dũ

ſibi placet immutare legẽ et ꝓpꝛietatẽ cuiuſcũ

q; create nature. Vt eni inquit Tho.i.pte.q.
cv. Si oꝛdo rerũ cõſideret᷑ put dependet a
pꝛima cauſa:ſic cõtra rerũ oꝛdinẽ deꝰ facere
nõ poteſt. Sic enim ↄtra rerũ oꝛdinẽ faceret
ſi faceret cõtra ſuam pꝛeſcientiã aut volunta
tem aut bonitatẽ. Si vero cõſideretur oꝛdo
rerũ pꝛout dependeta qualibet ſuarum cau⸗
ſarum:ſic deus poteſt facere pꝛeter oꝛdinem
rerum:quia oꝛdini ſecundarũ cauſaꝝ ipᷣe nõ
eſt ſubiectus:ſed talis oꝛdo ei ſubijcit᷑ quaſi
ab eo ꝓcedens nõ per neceſſitatẽ nature:ſed

per arbitriũ voluntatis.potuiſſetenĩ et aliꝰ

um oꝛdinem rerũ inſtituere. VUnde poteſt pᷣ⸗
ter hunc oꝛdinẽ inſtitutũ agere cũ voluerit:
puta agendo effectus ſecundarũ cauſarũ ſi⸗
ne ipᷣis:vel etiam ꝓducendo aliquos effect⸗
ad quos cauſe ſecunde nõ ſe extendũt. Ideo

Au guſtinꝰ cõtra Fauſtum inquit.Deus cõ

tra ſolitũ curſum nature facit:ſed cõtra ſum⸗
mam legẽ tam nullo mõ facit:qᷓ; cõra ſe ipᷣm
nõ facit.Et iteꝝ ibidẽ. Illud eſt vnicuiq; rei
naturale:qdð ille fecerit a eſt oĩs modus:nu
merꝰ:et oꝛdo nature.Igit᷑ dũ ſibi placuit de

uricſi
Giant
fobt
ſgoge
Nedi
guite
d
ufe
Gp
gu
un
l
fnrore
ſigt
fint
fode
Whn
M
ſyr
hoe
necl
li
glin⸗
nuut
gyol
n
Gnn
epe
ſoſ⸗
Wer
d
gt
hil
n
i⸗
ſin
heren
daene
ſpir
ſeſabe
mnore
ſtrere
hei
Glaſep
migt
aſeg
When

Er
m

hen

idn
zyni;
irns
gyin
geſet
nmnno
de
gom⸗
lo ſe
emaio
ginfi
ig an
odin:

di
pan
dali⸗

pfund
s4tit
diuin⸗
wani
jsſer⸗
nnibi
gade
nio
i
nlci
eg

duriſſimo lapide aquaʒ eduxit pplo ſitienti.
Sicut ponit᷑ E xo.xvij.ca. Grauitatẽ a fer—-

ro abſtulit:cũ tꝑe heliſei de ſecuri excuſſum⁊

in aquã demerſum ſuꝑnatauit.vt notat᷑ de

ↄſe. di. ij. c. reuera. Retrigerauit ardoꝛẽ igniſ
qui tres pueros in illũ iniectos:nec minimo

leſit. At habet᷑ Daniel.iij.c.Et alia innume
ra fecit:tã in veteri qᷓ; in noua lege.ſicut etiaz

cõſpicimꝰ in oꝑibus miraculoſis. Eercio
dicit᷑ dñs rõe annihilatõis:ſi enĩ vellet in ni
hilum cũcta redigeret. VUñ Hiere.ca.ij.dice⸗

bat. Coꝛripe me dñe:verũ in iudicio ⁊ nõ in

furoꝛetuo:ne foꝛte ad nihilũ rediges me.ñ
aliqui ↄtra hoc arguũt:qm̃ deus eſt cauſa re

rũ vt ſint ꝑ ſuã bonitatẽ.qꝛ ſᷣm Augꝰ.in pꝛi⸗
mo de doctrina xpᷣiana. Inquantũ deus eſt
bonus ſummꝰ. Si ergo deus noõ pᷣt nõ eſſe
bonus:neq; videt᷑ ꝙ poſſit facere vt res non
ſint:et ex cõſequenti nec illas anibilare. Ad
hoc rũdet tho.pꝛima ꝑte.q.ciiij.Oð deꝰ be⸗

nedictus nõ ꝓduxit res in eſſe agẽdo ex ne⸗
ceſſitate nature. Qõð ſi eſſet verũ:nõ poſſet rẽ
aliquam anihilare:ſicut nec pᷣt a ſua natura

mutari. Pꝛoduxit aũt oẽm creaturã ex libe⸗
ra volũtate ex q̃ eſſe ipius creature dependet
Cõſeruat vero deus res in eſſe:inquantũ eis⸗

Oõtinue influit eſſe. Sicut ita; anq; res el⸗
ſent:potuit eis nõ cõmunicare eſſe:et ſic eas
nõ facere. Itaq; poſtq; iã facte ſuntpᷣt eis nõ

influere eſle:et ſic eſſe deſiſterẽt abſq; pᷣiudi⸗

cio diuine bonitatis q̃ nõ depẽdet ex rebus
creatis.Et licet poſſet deꝰ res anihilare:ni⸗
hil m̃ oĩno in nihilũ redigit᷑ex eo ꝙ magis
maniteſtat᷑ potẽtia diuina in rerũ ↄſideratõe
q́ᷓ; in illarũ anihilatione. Ideo ſapiẽs Ecẽs
iij.ca.ait.Didici ꝙ oĩa oꝑa q̃ fecit deus:ꝑſe⸗
uerent in eternũ.Dicta ſunt hec de poteſtate
dei excelſi:vt ſic moꝛtales hoĩes ampliſſimũ:

ſempiternũq; dũm eius cõtuentes maieſtati

ſue ſubeſſe nõ repugnẽt. Ipᷣe nanq; eſt deus
magn: dus et rex magnꝰ ſuꝑ oẽs deos. Ipᷣe
eſt rex regũ:et dñs dñantiũ:cuius eterna po⸗
teſtas:q̃ nõ auferet᷑ ab eo. Ipᷣeeſt qui domat
colla ſupba:⁊ cõcidit ceruices peccatoꝝ. Ipᷣe
deniq;ʒ eſt: de quo Pauł ſcripſit.i.ad Thi.
i.ca. Regi ſeculoꝝ immoꝛtali ⁊ inuiſibili ſoli
deo:honoꝛ et gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ.

¶ Demo ſecundus de ſimplicitate dei: cõ⸗
tra idolatras et colentes hoies:atq; celeſtia

Net eos qͥ adoꝛãt eũ in ſpiritu et ve
Nrritate adoꝛare opoꝛtet. Saluato⸗

Piritus eſt deus

ris noſtri verba ſunt iſta oꝛiginaliter Johis

iiij.ca. Qui deũ verũ rẽ aliquã coꝛpoꝛeã eſſe

ſt uſpicant᷑: ꝓfecto in laqueũ incidũt erroꝛis:
ꝑnitioſiſſime falſitatis. Nã licet nulla crea⸗
tura eius magnitudini valeat cõparari:nibhi

lominus cuncta q̃ coꝛꝑis inde in ſuo eſſe ꝑfi

ciuntur: ab illiꝰ natura ſunt penitus aliena.
Eſt quidẽ deꝰ vere et ſumme ſimplex.vt Au
guſti. docet in. vi.de trini. Ideo tenendũ eſt

firmiter vt ſcũs Tho. docet. i. ꝑte. q. iiij. &—

in deo nõ eſt cõpoſitio neq; ꝑtiũ q;titatinarã
neq; foꝛme et materie:neq; in eo eſt aliud na
tura et ſuppoſitiuũ:neq; aliud natura et eſſe.
PNeq; eſt in eo cõpoſitio generis ⁊ differẽtie:

neq; ſubiecti ⁊ accidẽtꝭ. Sʒ vt faciliꝰ dei ſim

plicitatẽ capiamus: in pñtiſermonne tres ve
theologicas explicabimus.

ꝛima ꝙ deus eſt ſpirius.
Decundo ꝙ in deo nõ eſt ↄpoſitio ſoꝛme
et materie. ?UùM
aage deus ĩ ↄpoſitõʒ alioꝝ nõ venit.
X de' eſt ſpus: et nullo mõ p̃t eſſe coꝛpus
vel aliqͥd coꝛpoꝛeũ. api. pꝛimũ.

AKuima veritas:ꝙ deus nõ eſt coꝛpus

Hoc declarat᷑ a Tho.pma ꝑte.q.iij.
Pꝛimo qꝛ nullũ coꝛpꝰ mouet᷑ nõ mo

tum:et deus eſt pꝛinełpiũ mouẽs immobile.

Secũdo:qꝛ deꝰ eſt id qð eſt nobiliſſimũ in
entib:qð cuncti ſapiẽtes:ꝓfitentur. JImpoſ
ſibile autẽ eſt aliquod coꝛpus dari nobiliſſi⸗
mum omniũ entiũ. Nam coꝛpus aut eſt vi⸗
uum aut nõ viuũ.Coꝛpus viuũ nobilius eſt

corpoꝛe nõ viuo. Coꝛpus autẽ viuũ non vi

uit inquantũ coꝛpus:quia ſic omne coꝛpꝰ vi
ueret.Opoꝛtet ergo ꝙ viuat per aliqͥd aliud
ſicut coꝛpus noſtrũ viuit per animã. Illud
ergo ꝑ quod viuit coꝛpꝰ nobilius eſt q; coꝛ⸗
pus.quare impoſſſibile eſt deuʒ eſſe coꝛpus.
Ded arguere poſſumus ꝙ deus ſit coꝛpus
gr q; rõnibus. nr
Mꝛumo rõne attributionis.
Secudo rõne figurationis.
Cercio rõne teſtificationis.
QAuarto rone ſituationis.
uinto rõne terminatöis.
¶ Pꝛimo arguitur ꝙ deus ſit coꝛpus rõne
attributionis. NHam ſcriptura attribuit deo
trinã dimenſionẽ q̃ ſpectat ad coꝛpus.Scri
bitur enĩ Job.xi.ca. Excelſioꝛ eſt celo:et qͥd
facies ꝓfundioꝛ inferno et vnde cognoſces:
longioꝛ terra menſura eiꝰ et latioꝛ mari. Sʒ
ex huiuſmodi verbis nõ cõcluditur ꝙ deus

ſit coꝛpus:quia ſacra ſcriptura cum trinã di

menſionẽ deo tribuit ſub ſilitudine q;titatis
coꝛpoꝛee:quantitatẽ ipᷣius virtualẽ deſignat:

vtputa per ꝓfunditatẽ:virtutẽ cognoſcendi
occulta. Per altitudinẽ excellentiã maieſta⸗

tis ſuꝑ oĩa. Per longitudinẽ durationẽ ſui

eſſe. Per latitudinẽ affectũ dilectõis ad oĩa.

Nel vt Dioniſi dicit in li.de diuinis noĩbꝰ

Per ꝓfunditatẽ dei intelligit᷑ incõpꝛehenſi⸗
pilitas eſſentie eius. Per longitudinẽ ꝓceſ⸗
ſus virtutis oĩa penetrantis. Per latitudinẽ

ſupextẽeſio eiꝰ ad oĩa inquantũ.iſ.ſub eiꝰ ꝓte⸗

ctione oĩa cõtinent᷑. ¶ Gecũdo poſſumꝰ ar⸗

guere:ꝙ deus ſit coꝛpus rõne figurationis.

O mne nãaq; figuratiuũ eſt coꝛpus:cũ figura
ſit q̃litas circa qtitatẽ.Deus aũt videt᷑ eſſe fi

guratus. Hã Beneß.i. ca. dixit. Faciamꝰ ho
minẽ ad imaginẽ: ſilitudinẽ noſtrã. Figura
vero dicit᷑ eſſe imago:ſed ex hoc nõ cõcludit

w1ʃ3 deus ſit coꝛpus:qꝛ hõ dicit᷑ eſſe ad imagi⸗
nẽ dei nõ ſᷣm coꝛpus ſed ſ̃m id q̊ homo excel
lit alia aĩalia:q;tũ ad rõem et intellectũ:que
ſunt res incoꝛpoꝛee. WE
deus ſit coꝛpꝰ rõe teſtificatõis. Teſtat᷑ enim
ſcriptura deũ hr̃e ꝑtes coꝛpis. Vñ in pᷣs di⸗
citur.O culi dñi ſuꝑ iuſtos:et aures eiꝰ in pᷣ⸗
ces eoꝝ.Et iterũ.A facie dñi mota eſt terra.
Et Job. x. ca. Hanus tue dñe defecerũt me.

d hoc rũdemus ꝙ ocutões hmõi meta

phoꝛice ſunt accipiẽde.ꝑtes quidẽ coꝛpoꝛee
attribuunt᷑ deo rõne ſuoꝝ actuũ:ſᷣm quandã
ſimilitudinẽ:ſicut actus oculi eſtvidere. VUñ
oculus de deo dictus ſignificat virtutẽ eius
ad videndũ ſuo mõ intelligibili:et ſile eſt de
alijs.¶ Quarto arguimus rõne ſituatõnis:
ſitus nõ cõuenit niſi coꝛꝑi:ſed ea q̃ ad ſitũ ꝑ⸗
tinent dicunt᷑ de deo. NHã ſcribit᷑ Eſa.iij.ca.
Stat ad iudicandũ dñs.et.vi.c. Vidi dñm
ſedentẽ. Stare itaq; et ſedere ad ſitũ ſpectãt:
ergo deus eſt coꝛpus.
eſt rñndemus:qꝙ ea q̃ ad ſitũ ꝑtinent:attribuũ

tur deo m quandã ſilitudinẽ. Et ſic dicit᷑ ſe

dens ꝓpter ſuã immobilitatẽ et auctoꝛitatẽ:⁊
ſtare ꝓpter ſuã foꝛtitudinẽ ad debellandũ oẽ
dʒðò ei aquerſat᷑.
minatõis:nihil vtiq; pᷣt eſſe terminꝰ motus
localis a quo et ad quẽ:niſi ſit coꝛpus vel ali
quid coꝛpoꝛeũ.ſed deus in ſcriptura ðʒ eſſe
terminus motus localis vt ad quẽ.ſᷣm illud
ps. Accedite ad eũ et illuminamini.Et vta
quo.iuxta iilud Hierę.xvij.ca. Recedentes
ate in terra ſcribent᷑. crõ ſoluit᷑ qm̃ ad
Deũ non accedit᷑ paſſibo coꝛpalibus cũ vbiq;

ſit: ſed affectibo mentis:eodẽqʒ mõ ab eo diſce

ditur. Ita q acceſſus ⁊ receſſus ſub ſimilitu
dine localis motus deſignant ſpiritualem
affectum. Den ituale

ercio arguimus ꝙ

d hoc vt pꝛedicti⸗

Luinto arguimꝰ rõne ter⸗

¶ pter ſummam ſimplicitatem que eſt in

deo nõ cadit in eo cõpoſitio materieet foꝛ⸗

me. pitulum ſecundũ.
Ecunda veritas:qꝙ ĩ deo nõ eſt cõpo
ſitio foꝛme ⁊ materie. Pꝛima rõ ſcõᷣm
Tho.eſt:qꝛ materia id qð eſt in potẽ⸗
tiã eſt.Et deꝰ eſt actus purꝰ nõ hũñs aliqͥd de
potẽtialitate. Secunda rõ:qꝛ oẽ cõpoſitũ ex
materia et foꝛma eſt coꝛpꝰ.Quãtitas enĩ di⸗

menſiua eſt:q̃ pᷣmo ineſt materie:et deꝰ nõ eſt

coꝛpus.Tercia rõ:qꝛ oẽ ↄpoſitũ ex materia ⁊

foꝛma eſt ꝑfectũ ⁊ bonũ ꝑ ſuã foꝛmã.vñ opoꝛ

tet ꝙ ſit bonũ ꝑ ꝑticipationẽ ſᷣm ꝙ materia

ꝑticipat foꝛmã. Purũ aũt qð bonũ ⁊ optimũ

qð eſt deꝰ nõ eſt bonũ ꝑ ꝑticipatõʒ.Quia bo

nũ ꝑ eſſentiã eſt pꝛiꝰ bono ꝑ ꝑticipationẽ.Et

ſi qͥs inſtaret ꝙ in deo ponit᷑ ira et gaudiũ ac
ſikia q̃ ſunt paſſiones cõiuncte.vt dicit Ariſ.
pmo de ala. Rñdere poſſumꝰ qꝙ ita tribuũt᷑
deo ſᷣm ſilitudinẽ effectꝰ.Effectus nãq; ire ẽ

punire.punitio igit᷑ dei ira eſt ei.et ſic de re

liqͥs q̃ nullo mõ de deo accipiunt᷑ ſᷣm paſſio
nis defectũ. Expᷣdictis ſequit᷑ ꝙ de eſt idẽ
ꝙ natura ſua ſiue eſſentia.qm̃ ĩ his q̃ nõ ſunt
cõpoſita ex materia ⁊ foꝛma in qbus indiui⸗
duatio nõ eſt ꝑ materiã indiuidualẽ.i.ꝑ hãc

materiã.ſʒ ipᷣe foꝛme ꝑ ſe indiuiduant᷑.opoꝛ⸗

tet ꝙ ipᷣe foꝛme ſint ſuppoſita ſubſiſtẽtia.vñ
in eis nõ differt ſuppoſitũ et natura:ſicut ĩ re⸗
bus cõpoſitis ex materia ⁊ foꝛma. neceſſe eſt
ꝙ differat natura vel eſſentia ⁊ ſuppoſitũ.Cũ
itaq; deꝰ vt dictũ eſt nõ ſitcõpoſitus ex ma⸗

teria et foꝛma opoꝛtzʒ ꝙ deꝰ ſit ſua diuinitas

ſua vita et quicqͥd aliud de deo ſic pᷣdicat᷑.
¶ de nõ venit in ↄpoſitõʒ alicuiꝰ creatu
re neq; ſicut pᷣncipiũ foꝛmale nec materiale.
Ercia veritas eſt Lapi. terciũ.
Nꝙ de i ↄpoſitõʒz alioꝝ nõveit. neq; ſiẽ
VPpncipiũ foꝛmale neq; ſic pᷣncipiũ ma
teriale.qꝛ eſt cã pᷣma efficiẽſ:cuiꝰ ẽ pᷣmo ⁊ ꝑ ſe
agere. qdᷣ aũt venit in ↄpoſitõʒ alicuiꝰ nõ eſt

pꝛio ⁊ ꝑ ſe agẽs:ſed magis ↄpoſitũ. Et licet

Augẽ. li. de ᷣbis dñi dicat. ꝙ verbũ dei qðᷣ
eſt deꝰ ẽ foꝛma nõ foꝛmata.q̃re ſequeret᷑ ꝙ cũ
foꝛma ſit ꝑs ↄpoſiti.Tñ ſcũs tho.dic ꝙ vᷣba
ſcĩ Auguſ.ſunt ſane intelligẽda.qm̃ verbũ
in diuinis eſt foꝛma exẽplaris et non foꝛma
q̃ eſt pars alicuius cõpoſiti.Quare ex dictis
liquido cognoſcere poſſumus. q;multipli⸗
citer errauerũt antiqui. Nã quidã dixerũt ꝙ;
deus eſſet aĩia mundi que infoꝛmat celũ ⁊ ter
rã et oĩbus viuentibo miniſtrat vitã.Et ꝙ ꝑ
qttuoꝛ elemẽta fuſa vniuerſa ſub celo gignat
Pꝓtegat et coꝛrumpat.ſᷣm illud Virgilij ĩ.vi.
Pꝛincipio celũ et terras campoſq; liquẽtes.

—

Uun
fust
golat
holm
moꝛe
gioin
lſed
leril
nse
pii:
ſin⸗
diuin⸗
neine
thrin⸗
Sin
ſcloge
nunin
fumin
inſi
Win
Vo
nol
iyt
ſer
po⸗
o⸗
n
Der
funi.
Aben
pogw
N
ſdi
Noͤn
ſolus
Mdir
ſeiin
Gobi
Ayolin⸗
inhin
lpine
Ants
ine
ſmnde

igeeſtin
mee ſo⸗
Nand.
nckchh⸗
ſöſoön
cngat⸗
Nngtiisde
(doſtier
Ulaseni di⸗
erde oeſ
ermru
mi ope
ngmumi
nitoptini
Ouudo
none E
igaudiäae
it Ai.
ini
wsrüginti
haſccden
untfn
nidonten⸗
ſubſitun
tumſian⸗
na. net
ſapoſti
ſimsn
ſun unn⸗
nſeinuu
Cunil.
nepl.
Ncün
Pung
o c
i S
nenidac

heng⸗
a

. Lucentẽq; globũ luna titaniaq; aſtra. Spi

ritus intus alit totãq; infuſa ꝑ artus. Mẽs
agitat molẽ et magno ſe coꝛꝑe miſcet. Inde
hoĩm pecudũq; genꝰvite volantũ.Et q̃ mar

moꝛea fert mẽſtra ſub equoꝛe pontꝰ. Hec opi

nio impia eſt et falſa qm̃ vt eſt pᷣdictũ nõ põt

eſſe de ꝓpter ſuã ꝑfectionẽ.foꝛmale neq; ma⸗
teriale pᷣncipiũ creature.licet ſit cauſa effici⸗

ens et finalis oĩm rerũ.qꝛ eſt alpa et o pꝛinci
piũ ⁊ finis.Alij vero tenuerũt celeſtia coꝛꝑa
eſſe deos.de quibo ita Lactantiꝰ ſcribit li.ij.

diuinarũ inſtitu. CPhiloſophi ſtoice diſcipli
ne in ea ſunt opinione vt oĩa celeſtia q mouẽz
tur in deoꝝ numero habenda eſſe cenſeant.

Siquidẽ Qucilius ſtoicus apud Ciceronẽ
ſic loquit. Hanc ergo ſtellis cõſtantiã hanc
tantã in tã varijs curſibo ↄuenientiã nõ poſ⸗

fum intelligere ſine mẽte rõne cõſilio que cũ

in ſiderib eſſe videamus nõ poſſumꝰ ea ipᷣa
nõ in deoꝝ numero ponere.At paulo inſga
Lactantius ſic ſequitur. Vos o philoſophi
nõ ſolũ indoctos et impos verũ cecos ⁊ in⸗
eptos et deliros ꝓbamus.qm̃ ignoꝛãtiã im⸗
peritoꝝ vanitate viciſtis. Illi enĩ ſolẽ ⁊ lunã
vos etiã ſidera deos putatis. Nõnulli vero
ad hãc venerũt ſuꝑſtitionẽ vt hoĩes putaue⸗

runt fuiſſe deos.nã vt actantiꝰ refert li.pꝛi

mo. Coluerũt egiptij Iſidẽ Mauri Jubam
Macedones cabirun. Peni vranũ. Latini
faunũ. GSabini vtanctũ. Romani quirinũ.

Athenienſes mimeruã. Samij iunonz. Pa

hij venerẽ. Temnij vulcanũ. Naxij liberũ.
elfici apollinẽ.qui oẽs fuerũt boĩes. Exq̊
ibi Lactantiꝰ ſubdidit. Marcus tullius:qͥ

nõ tm̃ ꝑfectꝰ oꝛatoꝛ ſed phᷣus fuit. Siquidẽ
ſolus extitit platonis imitatoꝛ in eo libꝛo q̊
ſeipᷣm de moꝛte filie cõſolatus eſt.nõ dubita
uit dicere deos qͥ publice colerent᷑ hoĩes fuiſ
ſe. Et in libꝛo de natura deoꝝ Licero ſic fa⸗
tetur. Suſcepit aũt vita hoĩm cõſuetudoq;
cõis vt bñficijs excellẽtes viros in celũ fama
ac volũtate tollerẽt. Hinc hercules.hinc ca⸗

ſtoꝛ.hinc pollux.hinc eſculapius.hinc liber.

In pꝛimo vero libꝛo diu inarũ inſtitutionũ

Lactantiꝰ deridet illos qͥ iouẽ deũ appellãt.

UNVana inqͥ t ꝑſuaſio eſt eoꝛũ qͥ nomen iouis
ſummo deo tribuũt. Et iterũ ibi de ioue ait.
Antiquus auctoꝛ emerus qͥ fui t ex ciuitate
melſſana res geſtas iouis et ceteroꝝ qͥ dij pu⸗
tantur collegit hiſtoꝛiã quã cõtexuit ex titu⸗
ls et inſcriptõib ſacris q̃ in antiquiſſimis
ttẽplis habebant᷑. Maximeq; in fano iouis
trif li.vbi aureã columnã poſitã eſſe ab ipo
iouc titulus indicabat in ꝗ colũna ſua geſta
pſcripſit vt monumenta eſſent poſteris rerũ

habitaſſe docet hiſtoꝛia eadẽ q̃ dicit. Eadem

ſuarũ. Et iten infra ait. Olimpus ambiguũ
nomẽ eſt ⁊ mõtis et celi. In olimpo aũt iouẽ

tẽpeſtate iupiter ĩ mõte olimpo maximã ꝑtẽ
vite colebat. Et eo ad eũ in ius veniebat ſi q̃
res in cõtrouerſia erant. Itẽ ſi quis qͥd noui
inuenerat qð ad vitã humanã vtile eſſet eo ve
niebat atq; ioui oſtẽdebat. Et iterũ ibi La⸗
ctantius ait. Cicero de natura deoꝝ cũ tres
ioueſ a theologꝭ noĩari diceret ait terciũ fuiſ
ſe cretenſem ſaturni filiũ cuiꝰ in illa inſula ſe
pulcrũ oſtendit᷑. Quõ ergo pᷣt deꝰ alibi eſſevi
nus. alibi moꝛtuns:alibt
pulcrũ. hec ille. Ubi oſtẽdere cõtendit qð in
piter hõ moꝛtalis nõ deus fuit. Sed mirũ
nempe eſt qd de romanis antiqͥs pᷣdicat᷑ ad

— — „—

tanta nãq; dementiã deuenerũt vt etiã mere

trices deas colerẽt. Nã vt dicit Lactantius
Romuli nutrix lupa honoꝛiby eſt affecta di⸗
uinis.fuit enĩ fauſtuli vxoꝛ et ꝓpter vul gati
noĩs vtilitatẽ lupa inter paſtoꝛes nuncupa⸗
ta eſt. vnde etiã lupanar dicit. Quedã de
meretrix Leena dicta cũ tyrannũ occidiſſet
ꝓ deꝗ eſt habita.Et qꝛ nephas erat ſimula⸗

crũ cõſtitui meretricis in tẽplo apollinis effi

finxerũt eſſe q̃ floꝛiba pᷣ

giem poſuerũt cui nomẽ gerebat.Colebant
adhuc faulã meretnicẽ. Et de alia floꝛa refert

lactãtiꝰ ꝙ cũ magnas opes ex arte meretricia

—

q̃ſiuiſſet ꝓlIm romanũ ſcripſit heredẽ certã⸗
q; pecuniã reliqͥt cuius ex annuo fenoꝛe ſuꝰ
natalis dies celebꝛet᷑ editõe ludoꝝ q̊s appel⸗
lant floꝛalia.Qð qꝛ ſenatui flagitioſum vi⸗

debat᷑ ab ipᷣo noĩe argumentũ ſumi placuit

„

vt pudẽde rei quedã d ignicns adderet᷑. Deã
. i. ſit eãq; opoꝛtere pla⸗
cari vt fruges cũ arboꝛibo aut vitib bñ ꝓſpe

req; floꝛeſcerẽt. Et ne ſingulis immoꝛemur

tã romani q; cetere natões idolatre vt Paulꝰ
ſcribit ad romanos.i.ca. Mutauerũt gloꝛiã
incoꝛruptibiliſ dei ĩ ſiſitudinẽ imaginis coꝛ
ruptibilis hoĩs et volucrũ et quadrupedũ ⁊

ſerpentũ. Cõtra q̊s ita pulcre ſcriptũ eſt Sa
pien.xiij.ca. Vani ſunt oẽs hoĩes in qͥba nõ

ſubeſt ſcĩa dei. Et de his q̃ vident᷑ bona non
potuerũt intelligere eũ qͥ eſt. Neq; opib at⸗
tendẽtes agnouerũt qͥs eſſet artifex. Sʒ aut
ignẽ aut ſpiritũ aut citatũ aerẽ aut girũ ſtel⸗

larũ aut nimiã aquã aut ſolẽ aut lunã recto=

res oꝛbis terrarũ deos putauerũt. Quoeũ ſi

ſpecie delectati deos putauerũt ſciãt quãto
his dñatoꝛ eoꝝ ſpecioſioꝛ eſt. Speciei enim
generatoꝛ hec oĩa cõſtituit.hec ille. Illos ve

ro quibo veritas iam effulſit neq; paganoꝛũ

deliramentis innitimur ſatis ſuꝑq; repꝛehẽ
ſibiles ſumus. q; deũ verũ magnũ et olpotẽ⸗

hr̃e templũ. alibi ſe

tem agnoſcentes illivt decet reu erentiã debi
tam nõ impendimꝰ neq; ad ꝓmiſſam nobis
ab eo hereditatẽ celeſtis regni ꝓcuramus ac
cedere.Ad qua nos ipᷣe ꝑducat qͥ eſt benedi⸗
ctus in ſecula ſeculoꝝ Amen.
ermo tercius de incarnatõe ieſu xpᷣi in
quo declarat᷑ ſumma liberalitas dei pris et
tꝑs incarnatõnis cõueniens.

LTpbi Vvemt ple
nitudo tempoꝛis miſit de filiũ
ſuũ factũ ex muliere factũſub le
ge vt eos qͥ ſub lege erãt redime
ret vt adoptionẽ filioꝝ reciperemus. Docto
ris gentium verba ſunt iſta oꝛiginiter ad
Bala.iüiij.ca.Deſcendit de celo in vterũ vir⸗
ginis deus dei filius vt hoĩem perditũ redi
meret atq; reduceret ad regna celoꝝ. Poſt la
pſum ſiquidẽ pꝛimoꝝ parentũ humanũ ge⸗
nus ꝑ longiſſima tempoꝝ ſpacia ſub diuina
indignatõe ꝑmãſit.Oẽs eramus filij ire nec
dabat᷑ cuiq; aditus ad paradiſum. Zrahebã
tur pr̃es ad limbũ:ibiq; habitabant in tene⸗
bꝛis.nõ valẽtes attingere ad lumẽ deſiderabi
le viſionis diuine. Oẽs iuſti erant in luctu
et mundus totus pauciſimis dũtaxat exce⸗
ptis: idolis deditus poſt principẽ tenebꝛarũ
currebat. Landẽ recoꝛdatus deus ꝙ puluis
ſumus:miſertus eſt figmẽti ſui.Et ira depo⸗
ſita apuit fontẽ pietatis ſue.miſitq; filiũ ſuũ
dilectũ qui verus deus et homo: malis oĩb⸗
finẽ dedit. Cũ vero nos deceat tanti benefi⸗
cij memoꝛes eſſe.ne ꝓpter ingratitudinẽ im⸗
ij apud altiſſimũ inueniamur. Iccirco in
boe ſermone de incarnatõe ieſu xpᷣi loqui in
cipiemus.de qua dixit aplłs paulus verba in
themate poſita. vbi tria myſteria erunt decla
ꝛimũ dicit᷑ charitatis.
Becundum tarditatis.
Terciũ tempoꝛalitatis.
Se varijs opinioniby circa incarnationẽ
èJM (¶Lapitulum pꝛimum.
Rimũ myſteriũ declarandũ dicitur

dum eſt q;ᷓ ardẽtiſſima fuit erga nos

filiũ ſuũ carnẽ aſſumere et crucẽ fecit ſubire.
Ded ꝓ ſpirituali nõ quidẽ curioſo ingenij
nr᷑̃i exercitio circa dubiuʒ illud aliquãtiſper
inſudabimus quo qri ſolet. An ſi nõ peccaſ⸗

ſet adã chꝛiſtus fuiſſet incarnatꝰ. Et de hoGd

apud theologos ꝑitiſſimos duplexextat opi
mnio. Pꝛima eoꝝ qui tenent ꝙ ſi nũq;ᷓ adã la⸗

ſcharitatis. In quo deuote cõſideran

Paritas dei patris qͥ p nobis peccatoꝛibus

pſus eſſet adhuc deus homo factus fuiſſet.
vt dicit Bonauẽ. in. iij.di. i. Iſti diſtinguut
de incarnatõe. NHam cum incarnatio ſit car⸗
nis aſſumptio.caro aſſumpta põt cõſiderari
dupliciter.aut q;tum ad ſubſtantiã aut q;tũ

ad defectũ paſſibilitatis.ſi fiat ſermo de ipſa

q;tum ad defectũ paſſibilitatis et moꝛtalita-
tis: tũc ſi nõ peccaſſet homo et redimendꝰ nõ
eſſet xpᷣs moꝛtalẽ carnẽ nõ aſſumpſiſſet. Si

vero loquamur de incarnatõe ſᷣm ꝙ dicit aſ
ſumptionẽ humane nature ſimpliciter.i. ſi⸗
ne defectibus et penalitatibo.ſic volũt iſti ꝙ

ſi nũq; peccaſſet homo:adhuc xpᷣs fuiſſet inz⸗
carnatus. Aſſumunt autẽ huius opinionis

cõfirmationẽ ſeptẽ ꝑſuaſiuas rõnes.
Pꝛima dicit᷑ hois perfectio.
Secũda humane nature diſpoſitio.
Tercia dei manifeſtatio.
Quarta humane nature exaltatio.
Ouinta meriti cõparatio.

Serxta matrimonij ſignificatio.

Septima aĩe chꝛiſti nobilis cõditio.

Pꝛima rõ cõfirmans opinionẽ pꝛefatã dici

hoĩs ꝑfectio. Incarnatio quippe facit ad ho⸗
minis ꝑfectionẽ.et ꝑ cõſequens ad ꝑfectionẽ
vniuerſi in hoc ꝙ cõpletionẽ dat humano
generi. Pꝛimo q;tum ad illud qð reſpicit na
turã. Secundo quantũ ad illud qð reſpicit
gratiã.Terciũ qᷓ;tũ ad illud qð re⸗ picit glo⸗
riam. Pꝛimo q;tum ad ulud qð reſpicit na⸗
turã.qꝛ ĩ incarnatõe eſt ↄ ſummatio modoꝛũ

educendi hoĩem in eſſe.Quadruplex nanq;

modus eſt educẽdi hoĩem in eſſe.Pꝛimꝰ nec
de viro nec de muliere ſicut fuit adã. Secun
dus de viro ſine muliere:ſicut eua. Tercius
de viroꝛ muliere:ſicuteducimur oẽs.Quar
tus de muliere ſine viro:ſicut eductꝰ eſt chꝛi⸗
ſtus. Sed hic quartus eſt in incarnatõe.er⸗
go ſi homo ſtetiſſet incarnano fuiſſet. aut ſi
nõ:tũc vnus modus ꝓductõis hoĩm defice⸗
ret. et ſic vniuerſum ꝑfectũ nõ eſſet qꝗð eſt ma
ximũ incõueniẽs.Dicit nãq; Augꝰ. in li. de
libero arbitrio.q; vniuerſuʒ hʒ tantã ꝑfectio
nẽ ꝙ nemo pt in eo imperfectũ aliqͥd rõnabi
liter inuenire:nec rõnabiliter aliqͥd addere.
Becia incarnatio facit ad ꝑfectionẽ ho
inis qᷓ;tũ ad illua qð reſpicit gratiã. Nam
xpᷣs eſt caput eccleſie nõ ſolũ ſᷣm diuinã natu
rã.ſʒ etiã ſᷣm humanã ſicut dicit Augꝰ.ſuꝑ
Joßem. Sed ſi hõ nõ peccaſſet adhuc eſſet

.„

coꝛpꝰ eccleſie. aut dei filius incarnaret᷑ aut
coꝛpꝰ eccie remaneret acephalũ ſine capite.
EKercio incarnatio facit ad ꝑfectionẽ hoĩs
quantũ ad illud qð reſpicit gloꝛiã. Ut enim
inquit Augꝰ.li.de ſpiritu et aĩa.totũ homi⸗

cuate
YE
iadeeeb
ginnien
loſusch
ſncurnas
ſetü
wͤck
Pntore
plorim
hoc
woꝛti
ſoſtüren
ſcöpor
alanse
hiing
ſack
W
W

ndin
liciß⸗
blütiſti⸗
pinionis
9.

„

tio.
Nefnin
Wofein
rhumnun
tſpiin
Pnhi
hiat go⸗
Chictna⸗
wod
erneng
Peicrhe
vi Gean
Wnis
Au.
cht⸗
dett
ſauti
ndeſce⸗
öckmn
Gmide
ipfeno
i fünt
ſ, en⸗
ioneho
zi un
niniun
ug;
lpuceſe
nurtkin
ne an
ionehe
UN
oi M

nem aſſumpſitvt totü beatificaret. vt ſiue in⸗
tus ingrederet᷑ ſiue extra egrederet᷑ paſcua in
ueniret. Sed homo debebat totus beatifica

ri.et ita plene ſi nõ fuiſſet lapſus ſicut poſtq;

cecidit.Ergo ſi ne nõ peccaſſet xpᷣs fuiſ-⸗
Becunda rõ ꝓ pᷣdicta opi
nione dicit᷑ humane nature diſpoſitio. Di⸗
cit enĩ gloſa ſuꝑ ilo verbo ad Hebꝛe. Nuſ⸗
q́ᷓ; appꝛehẽdit angelos nõ angelice nature da

ſet incarnatus.

ta eſt et dignitas vt ei ꝑſona diuina vniretur

Si ergo humane nature nihil dat᷑ fruſtra.

Si nõ peccaſſet talis dignitaſ nõ remaneret

ita decebat deũ manifeſtare ſuã potentiã:ſa⸗
pientiã et bonitateʒ:ſi homo ſtetiſſet ſicut ſi

lapſus eſſet.ergo ſi oĩa iſta facta ſunt in oꝑpe
incarnatõis videt᷑ ꝙ incarnatio adhuc fuiſ⸗
