coſe mi
NMculin
niracuo.
chorla.
glapide
n ſatenn
kanei
censeinſd
mppcq

ſümlindt

tunidint
Vruscd
Uimoſane
ehoein
monorig
Perſpler
ait Siſe
ieſumn

niſtinſo

omriſuebe⸗

den muin
Natoneſnie
egn deni
nnan Nnng
reſpicinos
ſeiilunn
maauunn
tbi do gwwi
ddulg Cth
uiteum Etpi
Kunnann
uugiillsintn
Gacfu
ſo Qui anire⸗
innocik nomen
mminenth ib.
cam cogrr.
len Nr
w madion di
i ſantir
gaugiolv
Ginitniam
canilgil

Pdeiuan

biamim
thois on
ſubnmſo
anpuemnil
öur m/
i n
Apühfen
ietunndno
uyiͤniuir⸗
üniu/
l
1nt tine
ſthnefnn⸗
Gifmu
nmndumi
Pibnmſons
uſfn
munic
obesi
rN

4

deniq; noĩe roboꝛant᷑ et foꝛtificant᷑ certãtes
ꝓ xpᷣo ⁊ alia aduerſa queq; tolerãtes. Eſt de
poc exẽmꝑlũ ſancti Ignatij qͥ diſcipulꝰ fuit
beati Johãnis euãgeliſte et es Antiocenꝰ
cuius tata fuit auctoꝛitas ꝙ etiã dioniſius
verba illius ad confirmationẽ dictoꝝ ſuoꝛũ
adduxit. Cum eni vt ipᷣe in libꝛo de diuinis
noĩbus atteſtat᷑ quidã nomẽ amoꝛis in diui
nis repꝛehenderẽt dicentes nomẽ dilectõnis
nõ amoꝛis in diuinis ponẽdo volens oſten
dere hoc noĩe amoꝛis per oĩa vtendũ in diui

meus crucifixus eſt. Hic cũ traiani impera⸗

ius noĩs vocatꝰ fuit Paulus deq̃ dixit xjs⸗
Ananie vt ſcribit᷑ Act.ix.ca. Vas eleccõnis
eſt mihi vt poꝛtet nomẽ meũ coꝛã gentiboet
regibus et pꝛincipibs terre. De hoc dicebat
ipᷣe Paulus Act.xxi.ca.Ego in hieruſalem
nõ ſolũ alligari ſed et moꝛi paratus ſum pꝛo
noĩe eiꝰ.Et cũ decollatus ẽ rome ⁊ caput eiꝰ
a coꝛpꝑe exiliret ieſus xpᷣs qͥ ſibi in vita ſua tã
dulcis extiterat hebꝛaice clara voce inſonuit
Dicit᷑ enĩ ꝙ in ſuis eꝑłis ieſum xpᷣm quingẽ⸗
tis vicibo noĩauit. ¶ Tercio ↄſigerandũ de

reuerẽtia exhibẽda:qꝛ oẽs creature celi ⁊ ter⸗

nis ait. Scribit aũt diuus Ignatiꝰ.Amoꝛ (fuarir o noie ieſu ðꝛ reuerẽtia. Eſt huic noĩ

toꝛis iuſſu a militibꝛvinetꝰ fuiſſet romã per⸗
ductus vt eccleſiaſtica docet hiſtoꝛia cũ ido
lis ſacrificare noluiſſet pᷣcepit. Traianꝰ pꝛi⸗
mo plũbatis ſcapulis eius cõtundi et vngu
lis latera laniari et duris lapidibo eiꝰ vulne⸗

ra cõfricari.deinde carbones viuos afferri.

et ipᷣm ſuꝑ illos nudis plantis ambulare cõ
pelli.Et iterũ cũ h̊ feciſſet illeſus doꝛſum ei
vngulis laniari eiuſq; plagas ſale ꝑfundi.et
vltimo tradi duob leonibo pᷣfocandus. In⸗
ter tot aũt genera toꝛmentoꝝ nunq; ab inuo
catõe noĩs ieſu xpᷣi ceſſabat.Quẽ cũ toꝛtoꝛes
requirerẽt.cur hoc nomẽ totiens inuocaret:
ait.hoc nomen coꝛdi meo inſcriptũ habeo.et

ideo ab eiꝰ inuocatiõe ceſſare nõ valeo. Poſt
moꝛtẽ cius quidã volẽtes curioſius experiri

cũ coꝛ eiꝰ a coꝛpoꝛe euellerẽt et illud ſcindẽ⸗
tes ꝑ mediũ totũ inſcriptũ hoc noĩe litteris
quaſi aureis inuenerũt.et qꝛ foꝛte hoc apud
pleroſq; incredibile videret᷑. Extat exemplũ
ſimile noſtro ſeculo manifeſtũ. Inſpexi ego
ꝓpꝛijs oculis et manibo cõtrectaui paſſionis
xpᷣi imaginẽ in coꝛde ſancte clare de mõte fal

cone miraculoſe foꝛmatã.De illo quippe cõ⸗
pacta ſunt nõ humano artificio ſed diuino

miraculo.crux claui lancea ſpongia colũna
et flagella. Inſuꝑ et in coꝛde illo inuenti ſunt
tres lapides puuli et rotundi qͥ vt dicebãt ſi
in ſtatera ponant᷑ ⁊ exꝑte altera pondꝰ equa⸗
le coaptet᷑ ſublato vno adhuc duo ſunt pon

deris eiuſdẽ cuiuset tres.ſublatis duobo eti

am vnꝰ eq̃lis eſt ponderis cuiꝰ erãt oẽs tres

ſimul in qbus inſinuari videt᷑ trinitas pſo⸗

narũ diuinarũ ⁊ eq̃litas.quia nõ tres dij ſed
vnus eſt deꝰ.Et qualis pr̃ talis filiꝰtalis ſpi
ritus ſanctus.Ad nomen ieſu iã redeamus
De hoc inq̊t denot? Bernardꝰ? Jeſu dulcis
memoꝛia dans vera coꝛdis gaudia. Sed ſu
per mel et oĩa eiꝰdulcis pñtia.Et iterũ ibidẽ
ait. Si ſcribas non ſapit mihi niſi legero ibi
ieſum. Si diſputes ac cõferas nõ ſapit mihi

niſi inſonuerit ibi ieſus. Ad pᷣdicationẽ hu⸗

re angeli ⁊ demones licʒ diſpari mõ venerãt
illud. Uñ aplłs ad Philip.c.ij. In noĩe ieſu
omne genu flectat᷑ celeſtiũ terreſtriũ et infer⸗
noꝛũ.Exultãt quidẽ ad huiꝰ noĩs ꝓclama⸗
tionẽ oẽs angeli dei.terrent᷑ demones et tar⸗
taree legiones. Hoĩes vero qͥ credũt in ieſuʒ
vt pᷣdiximus iubilantes illud laudãt et bñdi
cunt. Nõ eſt ergo nomẽ hoc blaſphemandũ
non ꝑiurandũ in illo.ſed honoꝛificentiſſime
audiendũ et noĩandũ.Et vt ſcribit᷑ in.c.de⸗
cet.de immuni.eccle.li.vi.Cõuenientes fide
les in eccleſia nomẽ illud exhibitõe reueren⸗
tie ſpecialis attollant flectant genua mentis
ð in capitis inclinatõe ꝓteſtent᷑. ””MB
We multiplici effuſione ſanguinis xpᷣi quo

peccatoꝛes inducunt vxnõ deſperẽét.
HM EKapitulum tercium.
Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ dexpᷣo

circũciſo ðꝛ ſanguinis effuſio.hodie
nãq; ſanguinẽ ſuũ ꝓ nobis effunde⸗

re cepitꝗ poſtmodũ pluries ipᷣm effundere
voluit. Quinq; eteni vicibo xpᷣs effudit ſan⸗

guinẽ. Pꝛimo in circũciſione.Scõo in oꝛõ
ne.Tercio in flagellatõne. Quarto in cruci⸗
fixione. Quinto in lateris apertõe. Fecit aũt
hoc vt peccatoꝛes attraheret ꝓ qͥbo tã copio
ſiſſime ſatiſſecit. VUñ Bernar.ſuper cantica
ſermone.xxij.ait.Ad cumulũ pietatis tradi⸗
dit in moꝛtẽ aĩam ſuã et de ꝓpꝛio latere ꝓtu⸗
lit pᷣciũ ſatiſfactõis. Vñ ad ſe verſiculũ illum
traxit.Apud dñm miſericoꝛdia et copioſa a⸗
pud eum redemptio. Inſuꝑ induxit nos vt
q́;dtum poſſumꝰ euitemus peccata agnoſcen⸗

tes aĩe noſtre nobilitatem. Vel dicere poſſu

mus ꝙ xpᷣs ſuũ effundere voluit ſanguinẽ.

Pꝛimo ꝓpter patrũ ⁊ iuſtoꝛum liberationẽ.

Juxta illud Zacha.ix.ca. Tu q̊ʒ in ſangui⸗
ne teſtamẽti tui eduxiſti vinctos tuos de la⸗
cu in q̊ non erat aqua.Facit ad hoc exemplũ
qð legit᷑ in hiſtoꝛia ſcolaſtica vb i narratur

Oe ſalomon habebat ſtrutionẽ h abentẽ pul⸗

lum quem ſalomon in quadam cauea vitris.

nutriri faciebat. Cũ vero pater pullũ ſuũ hba

bere nõ poſſet vermẽ quẽdã de deſerto poꝛta
uit de cuiꝰ ſanguine caueã ipam liniuit.⁊ cõ
tinuo fracta fuit:ſicq; pullum inde dedu xit.
Iſte vermis eſt xpᷣs qͥ dicit in ps. Ego ſum
vermis ⁊ nõ hõ. VUermis enĩ nõ naſcit᷑ ꝑ ge⸗
nerationẽ carnalẽ:ſed de humoꝛe terre virtu
te radij ſolis ꝓducit᷑. Et ſicvermis patrẽ ha
bet in celo.ſ.ſolẽ.et matrẽ hʒ in terra.ſcʒ terre
humoꝛẽ. Sic etiã xpᷣus hʒ in celo patrẽ ſine
matre.et in terra matrẽ ſine patre.Pulli in⸗
cluſi in cauea erãt ſancti pr̃es in limbo deten
ti. Sed venit iſte vermiculꝰ et infernũ ofre⸗
git atq; ſanctos pres inde liberauit. Scðo
xpᷣs fudit ſanguinẽ ſuũ ꝓpter debiliũ cõfoꝛta
tionẽ. Inqͥt enĩ Gꝛego.Si paſſio xpᷣi ad me
moꝛiã reuocet᷑ nihil eſt qðᷣ nõ equo aio tole⸗
ratur. Refert Ariſto. O ſi fiat vas ð cera no
na et diligenter claud at᷑ et in mari ponat᷑ aq̃

q̃ ꝑ poꝛos ſubintrabit dulcis efficiet᷑. Iſtud

vas cereũ eſt coꝛpus dñicum. Sicut enĩ cera
generat᷑ ab apib ſine ↄmixtione ſic caro xpᷣi
fuit generata a virgine ſine coꝛruptõe.Fuit

gũt caro noua qꝛ nulla peccati vetuſtate vici

ata. fuit etiã clauſa:qꝛ nulli diabolici tenta⸗

tioni fuit aꝑta.poꝛi eius ſunt vulnera eius.
Si igit᷑ nr̃as amaritudines ꝑ recoꝛdationẽ
et deuotionẽ in vulnera ei miſerimus mox

in dulcedinẽ cõuertent᷑. Ideo aplus ad He⸗
bꝛe. xij. ca. ait. Recogitate eũ qͥ talẽ ſuſtinuit
a peccatoꝛibo aduerſus ſemetipᷣm cõtradictio
nem vt nõ fatigemini animis veſtris deficiẽ
tes. Lercio xpᷣs ſanguinem fudit ꝓpter coꝛ⸗
dium cõpunctionem. Nam vt naturales tra

dunt. Adamas lapis nõ frangit᷑ mallei per⸗
cuſtiione nec ignis aduſtione nec aliqua ttis

diuturnitate ſed ſola ſanguinis hircini infu
ſione. Sic multi ſunt qͥ per pniam nõ fran⸗
guntur nec ꝑ diuinã cõminationẽ nec ꝑ ſpi
ritus ſancti internã inſpirationẽ:nec ꝑ ſene⸗
ctutẽ Frangunt᷑ aũt ꝑ dñici ſanguinis medi
tationẽ atq; virtutẽ. Ideo ieſu xpᷣo grãs oẽs
dicamus qͥ ſua liberalitate pᷣcioſo ſanguine
ſuo nos redemit.quẽ etiã humiliter depꝛece⸗
mur vt ꝑducat nos in illã requiẽ in qua vi⸗
uit et regnat ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ Amẽ.
S ermo nonus de pcipua ſingulariſſima
ꝙᷓ;ᷓ deuotione triũ reguũ qui xpᷣm queſierũt et
inuentũ humiliter adorarunt offerentes illi
munera aurũ chus et myrrham.

„*

9-

Agi ab oꝛiete ve
nerũt hieroſolimã. Scribuntur
hec verba oꝛiginaliter Matb. ij.

Mgelio pꝛeſentis ſolennitatis.Cõ

mendatur hodierna die ſapiẽtia triũ regum

oꝛientaliũ qui mox vt xpᷣm natũ agnouerũt
ipᷣm ſtudioſiſſime q̃rere ſunt conati.Queſie⸗
runt quippe illũ qui totius oꝛbis conditoꝛ et
dus erat ⁊ ꝓ ſalute hoĩm dignatus eſt devir
gine naſci. Hec laboꝛauerũt fruſtra quoniã
adepti ſunt qdð volebant. Inuenerũtvtiq; cũ

incredibili leticia quẽ diligebat anima eoꝝ.

Pꝛebet nãq; ſeipᷣm volentibus eũ. nec eſt qͥ
ſe abſcondat a caloꝛe eiꝰ. Viderũt magi iðᷣm
paruulũ in pᷣſepio pannis inuolutum. NHos
vero ſi voluerimus intuebimur gloꝛiſam fa
ciem ipᷣius regnãtis in celo. Inſuper et aꝑte
diuinitatẽ ꝓſpiciemus. Curramus ad ipᷣm
ad quẽ fide ſpe et charitate poterimꝰ ꝑuenire
his virtutibo moniti reges inclyti meruerũt
ducatu noue ſtelle ad xpᷣi dei et hoĩs pꝛeſen⸗
tiam ꝓperare.Cum ergo in hac ſolẽnitate ce⸗
leberrima eccleſia ſancta recolat iſtoꝛũ dñoꝝ

erga ieſum xpᷣm deuotionẽ ardentiſſimã pꝛe

cipuamq; ac ſingulariſſimã affectionẽ. NHos
in hoc ſermone ſub titulo de ipis magis di⸗
cemus. De quibus tria myſteria erunt decla

ognouerũt vpᷣm veraciter. Cognitũ inqui

ſierunt diligenter. Queſitũ vero inuenerunt

Aaauner magi cognouerũt vxpᷣm natũ et
quomodo illuminati fuerũt vt crederẽt ipᷣm
Lapitulum pꝛimũ.
Rimũ myſteriũ declarandũ de ipſis
magis ðꝛ cognitio. VUbi querit᷑ quõ
ecum ip̃i in remotiſ agerent xpᷣm natũ
cognoſcere potuerũt.Et ad hoc dico ꝙ tri⸗
inſtructi fuerũt de chꝛiſti natiuitate

deum.

pliciter i
locunda. ð
Pꝛimo per ſignũ mirabile.
Secundo per vocẽ audibilem.
Tercio per gratiã inuiſ ibilem.
De ſtella que magis apparuit.
¶ Pꝛimo illuminati fuerũtvt cognoſcerent
xpᷣm natũ p ſignũ mirabile.qꝛ viderunt ocu
lis coꝛpis ſtellã fulgentiſſimã ad hoca deo
ꝓductã vt ſignificaret illis xpᷣi natiuitatem.
SDed de hac ſtella tres varie dicunt᷑ opinio⸗
nes. Pꝛima eſt eoꝝ qui dicũt ꝙ fuit ſpiritus
ſanct qͥ ſicut apparuit in linguis igneis apo
ſtolis.ita et magis in ſigno ſtelle. Sed ſaluo
melioꝛi iudicio hoc ſtare non p̃ᷣt.qm̃ vt inqᷣt
Alex.in pꝛimo volumine ſumme.Miſſio vi
ſibilis ſpiritus ſancti eſt ad manifeſtationẽ
plenitudinis redundãtis qualia fuit in xpᷣo

tolanon
fluitinfue

Onodud

Amarori

üadh
fuentag
mines.

foinp

ticiven
niusſi
lumbect
Cilline
goteeſp
ſhiono
Hidept
doennn
icenüi⸗
oon
Wisy
lurtg
Cherar
augort
Je
ſbiuli
lunti/
Aprruit
lunptoa
erlent,
lgi
Wausd
(Gae
Our
lopnt
aae
luoſon
töhent
debvit⸗
coguo
Doroncun
fiuldie,
Gmmneig
Uedu
ſoͤſtiong

fdeocn

ſconant
Ukpen
Düfecn
höfata
Doce

dine

upiüenn
M oneni
cnm. Oucti⸗
ſdenditne
cnmatdern
irfihgmi
nneneirpt
eba Mina dr,
bug ii ut
Ndeiinngi,
innolumn Ros

dimur gnin

o lge
Ammnsi
epotennouai
Binchn nmei
daia os ger
nbuſginnune
Colritorüdie
imdantilnnin
ninfaioni

euandn

—

Cogitöinge

coinnenen

Ciunin
miintn
Neev
nikiuiurar

et aliquo mõ in apoſtolis. In xp̃ᷣo ſiquidem
fuit influentia plenitudinis ꝑ modũ cauſe?
modũ doctrine.ꝑ modũ cauſe efficientis q̊
ad naturã diuinã. et ꝑ modũ cauſe meritoꝛie

qᷓ;tũ ad humanã.Et his duob modis eſt in
fluentia gre in ſacramẽtis ꝑ q̃ regenerant᷑ ho
mines. Influentia ꝑ modũ doctrine fuit in
xpᷣo in pꝛedicatõe eius ꝑ quã accepimus no

ticiã veritatis. Ideo apparuit viſibiliter ſpi⸗

ritus ſanctꝰſupꝛa xpᷣm baptizatũ in ſigno co

lumbe et ſupᷣ ipᷣm tranffiguratũ in ſigno luci
diſſime nubis. In aplis etiã fuit plenitudo
gratie ſpũs ſancti deſcendens a plenitudine
xpᷣi ꝑ modũ doctrine et ꝑ modũ miniſterij.
Hã de plenitudie veritatis xpᷣi accepimꝰ erxr
doctrina aploꝝ.Et de plenitudine gr̃e ꝑ mi
niſteriũ ipoꝝ in diſpenſatõne ſacramentoꝛũ.
Igeo qñ data fuit auctoꝛitas generalis apo
ſtolis pᷣdicandi et baptiʒandi.datus eſt viſi
bil iter ſpũs ſanctꝰ.Qñ vero tribo magis de⸗
clarata fuit natiuitas xp̃ᷣi.non fuit ipis daſa
auctoꝛitas generalis pᷣdicandi vel baptizan
di. Ideo nec ſpũs ſanctꝰ illis miſſus eſt in vi

ſibili ſigno. Secũda opinio eſt alioꝝ qui di

cunt ꝙ ſtella illa fuit angelus qͥ in illa ſpecie
apparuit magis:ſicut aparuit paſtoꝛib in aſ
ſumpto coꝛpe. Sed doctoꝛes ↄtrariũ ſenti-
re vident᷑. Uñ Augꝰ.in ſermone de ephia in
quit. Paſtoꝛibo angeli:magis ſtella xpᷣm de⸗
mõſtrat. vtriſq; lingua celoꝝ. qꝛ lingua iam
ceſſauerat ꝓphetarũ.Et Gꝛego. in O melia.
Querendũ nobis eſt qͥd nã ſit redemptoꝛe na
to paſtoꝛibo in iudea angelus apparuit.atq;
ad adoꝛandũ hũc ab oꝛiente magos nõ ange
lus ſed ſtella ꝑduxit. Quia vicʒ iudeis tanq;
rõne vtentibo.rõnale aial.i.angelus pᷣdicare
debuit. Bentiles vero qui vti rõne neſciebãt
ad cognoſcendũ deũ nõ per vocẽ ſed ꝑ ſigna
perducunt᷑.Tercia opinio eſt mathematico
rũ qui dicũt ꝙ illa fuit ſtella fatalis ſub cuiꝰ

cõſtellatõne natus eſt chꝛiſtus. Ded hoc eſt
Oõtra veritatẽ fidei et dignitatẽ xpᷣi naſcẽtis.
Vnde Augꝰ.cõtra fauſtũ ait. Nulli aſtrolo

gi ↄſtituerunt ita naſcentiũ hoĩm fata in ſtel
lis vt aliquã ſtellarum hoĩe aliquo nato cur
ſus ſui oꝛdinẽ reliquiſſe.et ad eũ qui natꝰ eſt
perrexiſſe aſſererent. Ex quo verius dicimꝰ.
hſm oẽs catholicos tractatoꝛes vt dicit gloſa
ſuꝑ mattheũ.et Tho.iij.ꝑte.q.xxxvi. illa
fuit vera ſtella de nouo ꝓducta que ab alijs
differebat in multis.Pꝛimo in oꝛigine.quia
nõ fuit cum alijs ſtellis die quarta foꝛmata.
Dicit᷑ enĩ Geñ.i.c.ꝙ quarta die fuerũta deo
diſtincta luminaria celi. Et vt inqͥt Tho.i.

parte. . lxx. Pꝛima die fuit pducta lux m
coõmunẽ lucis naturã.quarta vero die attri⸗

buta eſt luminaribo determinatavirt' ad de⸗
termi natos effectus ſᷣm ꝙ videmꝰ alios ef⸗

fectus hr̃e radios ſolis ⁊ alios radiũ lune et

ſic dealijs.Et ꝓpter hãc determinationẽ vix
tutis dicit Dioniſiꝰ.iiij.c.de diuinis noĩbo.
lumẽ ſolis qð erat infoꝛme pꝛimo quar⸗
ta die foꝛmatũ eſt. Stella vero q magis ap⸗

paruit ſᷣm ranciſ.de marone in quodã ſer⸗
mone. HNõ fuit quarta die foꝛmata.ſed de no
uo de aliq̃ poꝛtiuncula illiꝰ lucis pꝛimo crea

te de q̃ foꝛmata ſunt alia coꝛpoꝛa celeſtia.que

poꝛciuncula fuit diuina ꝓuidentia pᷣſeruata

vt de ipᷣa foꝛmaret illa ſtella tꝑe quo xpᷣs na
ſciturus erat q̃ eſſet de natura aliarũ ſtellarũ

Ad cõfirmationẽ aũt dictoꝝ afferamꝰ teſti⸗
mMonia merito accipienda. Inqͥ t leo papa in
ſermone de epiphania. Tribus magis in re
gione oꝛientis ſtella noue claritatis apparuit

q̃ illuſtrioꝛ ceteris pulcrioꝛq; ſideribo facile

in ſe intuentiũ oculos animoſq; cõuerteret.
Et Aug.ↄtra fauſtũ ait. Nõ ex illis erat ſtel
lis q̃ ab initio creature itinerũ ſuoꝝ oꝛdineʒ

creatoꝛis lege cuſtodiãt. ſed nouo virginis
ꝑtu nouũ ſidus apparuit. Et idẽ in ſermone

de ephia dicit. Dũ pendet ad vbera ⁊ vilium
patit᷑ deus inuolu mẽta pannoꝝ repẽte nouũ
de celo ſidus effulſit Secũdo differebat illa
ſtella ab alijs in officio.quia ille facte ſunt vt
ſint in ſigna et tꝑa et dies ⁊ annos et luceant

in firmamẽto celi.hec vero facta eſt ad ſigni

ficandũ xpᷣm natũ et magos dirigendũ.Ex

quo damnant᷑ illi qͥ aſſerũt fuiſſe cometã.Cõ

tra q̊s ita loquit᷑ Calcidius ſuꝑ timeũ plato
nis. Hõ fuit ſtella illa moꝛbos et moꝛtẽ de⸗

nunciãs ſed aduentũ dei venerabilis.quã cũ

ſuſpexiſſent chaldeoꝝ ꝓfecto viri ſapientes
et in reb aſtroꝝ exercitati q̃ſiſſe dicunt᷑ recen

tem oꝛtũ dei.Tercio differebat in duratione

qꝛ alie ſtelle ſunt ꝑpetue. hec ꝑacto officio re

redijt in pꝛeiacentẽ materiã.licʒ quidã tene⸗

ant illã foꝛe reſeruatã in celo empirreo vſq;

in diẽ iudicij.et tũcaparebit ad cõfuſionem

iudeoꝝ ſicut et inſtrumẽta paſſionis. Quar⸗

to ſtella illa differebat ab alijs in ſitu.qꝛ non
erat localiter ſita in firmamẽeto ſed pendebat
in meditullio aeris ꝓxima terre.Et licet di⸗

cctum ſit ſuperiꝰ ꝙ apparuit in celo.in ſcriptu

ra tñ ſacra aer dicit᷑ celũ. Vñi pᷣs. Volucres

celi ⁊ piſces maris. Quinto differebat in mo

tu.tũ qꝛ ille ſtelle naturales incedũtvia circu

lari. hec aũt ſᷣm Criſoſto. incedebatvia trian
gulari. ſ. ab oꝛiẽte ꝑ perſidẽ in hieruſalẽ. Hã

d ii

SS

iaßm trian guliũ.verbi gr̃a vide figurã.
Hieruſalem .

oꝛiens terra iuda ⁊ ꝑſida inuicẽ ſunt diſpoſi

„

—

—,— .
4 — . .

Tum etiã differebat i;tum ad motũ interci⸗
ſum. nã oẽs alie ſtelle vel ꝑ accidẽs vel per ſe

ſempꝑ mouent᷑ et nũq; ſtant. Et licet ſint aliqͥ

planete ſtationarij aliqñ ceſſantes a motuꝑ

ſe quẽ habent in oꝛbe ſuo tũ mouent᷑ cõtinue
et ſp motu ꝑ accidens quẽ habẽt ex motu nõ⸗
ſuo qð ẽ firmamẽtũ ſeu octaua ſpera:hec aũt
ſtella habebat motũ quietibus interciſum ſi
cut habebãt magi qui nõ ſemꝑ ambulabant.

BSerxto illa ſtella differebat ab alijs in fulgo
re. xerat enĩ ceteris ſplendidioꝛ.nec ſplendoꝛẽ

eius poterat obſcurare ſplendoꝛ ſolis immo
in meridie apparebat lucidiſſima. Septimo

Differebat in aparitõe. Nam qñ magi intra
runt in hieruſalẽ diſpenſatõe dei ſtella ſub⸗
traxit ſe. Et iterũ poſt exitũ de ciuitate vide⸗
runt illã. Factũ eſt aũt hoc. Pꝛimo vt magi
cõfirmarent᷑ de veritate xpᷣi nati eſtimonio

duplicato.ſ.ſtelle ⁊ doctoꝛũ legis. VUñ leo pa

pa in ſermonc ita dicit. Per iudeoꝝ ſcribas
atq; doctoꝛes qð ſacra de oꝛtu xpᷣi pᷣnuncia⸗
uerat ſcriptura didicerũt vt gemino teſtimo
nio cõfirmati ardentioꝛi fide expeterẽt que et

ſtelle claritas et ꝓphetie manifeſtabat auctoꝛi
tas. Scðdo ſubtraxit ſe ſtella vt indei inexcu

ſabiles redderent᷑. Uñ Hiero.ſuꝑ mattheũ
git. Deſerunt᷑ magi ſtelle inditio vt ſacerdo⸗
tes a magis interrogati de xpᷣo inexcuſabi⸗
les fierẽt de aduẽtu eius.Diximus de illius
ſtelle qualitate q̃ magis apparuit et xᷣm na⸗ ſei

tum monſtrauit. Sed quõ inquies hoc ipſi

potuerũt intelligere. Ideo nos pᷣmiſimꝰ q/

ip̃i illuminati fuerũtvt cognoſcerent chꝛiſtũ

—

natũ ꝑ vocẽ audibilẽ:nec hoc repugnat ſnie
Brego. q dixit paulo ante.qꝙ gentiles nõ per
vocẽ ſed ꝑ ſigna ad cognoſcendũ dñm ſunt
Pgducti. Quia verũ dixi qᷓ;tum ad initiũ co⸗
gnitionis.Apparuit quidẽ eis pꝛimo ſignũ
ſtelle quã cũ admiratõe aſpicientes deſidera⸗
bant intelligere qͥd hoc eſſet.Et vel vigilãti⸗
bus vel doꝛmientibus angelus myſteriũ xpᷣi
ngti declarauit.hoc videt᷑ opinando Augꝰ.
aſſerer. Uũñ in ſermone de ephia ait. Si di⸗
cLuruſ es a quibo audierũt ꝙ talis ſtella xöm
natũ ſignificaret. ꝓfecto ab angelis aliq mo
exhiberęt fiduciã Inſuꝑ magus idẽ eſt qð ſa

.

mnuitde reuelatõnis. Qriſo.vero ſuꝑ mattheũ

narrat ſe inueniſſe ĩ quibuſdã libꝛis licʒ apo

criphis.qꝙ in ꝑtibus oꝛientis erãt quidã ſa⸗

pientiſſimi reges qui vel deſcenderãt de ſtir⸗

pe Balaã vel ad eos eiꝰ ꝓphetia ꝑpuenerat in
qqua dixit. Oꝛiet᷑ ſtella ex iacob ex qua diuul
gatũ fuit apud eos.ꝙ naſcẽte xpᷣo ſtella que
dam admirabilis ⁊ inſolita appareret.quare
ſtatuerũtvt eligerent᷑ duodecim qͥ ſollicite cõ

ſiderarẽt oꝛtũ illius ſtelle.OQð vt meliꝰ face⸗

rent in quodã altiſſimo monte vbi ſemꝑ erat

ger puriſſimus ↄſtrui fecerũt pulcerrimũ pa

latium cũ copia rerũ neceſſariarũ ad victum

Et ibi ꝑmanebant iſti deuote pᷣcantes deuz
vt ſtellã hanc ipᷣis oſtenderet.Quibus oꝛan
tibus nocte media quãdo natuſ eſt xpᷣs appa
ruit ſuꝑ eos in aere ſtella pᷣfulgida et pulcer⸗
rima.in cuius ſummitate erat imago pueri

paruuli: ſuꝑ cuius capite crux ſplendebat qͥᷣ
illis dixit. Ite velocius in terrã iuda et ibi re

fenm xpᷣm deũ et hoĩeʒ natũ inuenietis. Har

fauerũt vero iſta ſapientibo regionis illius qͥʒ
de ip̃is tres elegerũt qui irẽt et munera pᷣcio

ſa deferrẽt et puerũ natũ adoꝛarẽt¶ Zercio
illuminati fuerunt hi reges vt xpᷣm natũ co⸗

gnoſcerẽt ꝑ gram inuiſibilẽ. Vñ leo papa in

ſermone ait. Pꝛeter illã ſpeciẽ ſtelle q̃ coꝛpo⸗

reũ excitauit aſpectũ fulgentioꝛ veritatis ra⸗

dius eoꝛũ coꝛda ꝑdocuit. Sicut enĩ ꝓphete

in viſione imaginaria illuſtrabãt᷑ intrinſecꝰ

vt intelligerẽt dei ſecreta vẽtura. Ita potuit

eſſe vt aſpiciẽteſ magi ſignũ viſibi ſtelle illũi
narent᷑ adeo vt ↄgnoſcerẽt ꝙ nat erat xpᷣs.

Quare tres üllireges dicunt᷑ magi.et quo

tempoꝛe venerũt ad xpm et qñ turbatus eſt
.

des. CLapitulũ ſecundũ.
VEcundũ myſteriũ declarandum de
magis ðꝛ inqͥ ſitio. Inquiſierũt xpᷣm
natũ diligẽter vt ptz in littera ſancti
gelij. vbi nos tres ↄſideratões faciemus

„ 2„ —„

8.

Et de hoc ſtat triplex ſnĩa ſᷣm ꝙ mag tripli

citer ði. Nã magꝰ dicit᷑ illuſoꝛ maleficꝰ ⁊ ſa⸗

piens. Dicũt ergo quidã hos reges ab affe⸗
ctu dictos fuiſſe magos.i.illuſoꝛes ex eo.ſ.q;

herodẽ illuſerũt.qꝛ ad eũ nõ redierũt. Magꝰ

iterũ ðꝛ maleficus. vñ malefici pharaonis

dicunt᷑ magi. Et inde aſſerunt aliqͥ hos ma
gos vocatos qꝛ fuerãt ante malefici ſʒ poſtea

cõuerſi.qͥbus dñs voluit natiuitatẽ ſuã reue
larez eos ad ſe adducere vt ꝑ hoc peccatoꝛib

ima coſideratio dicit᷑ noĩationis in
videndũ eſt cur iſti reges nuncupant᷑ magi.

pee⸗
ecep
C(ntur
piene
gvos
Pam
G
minat
fütad
li ſ
gitßit
wurmmi

mos
tiE

Achyre
Cſtün
ſclarn
apee
(gnü⸗
glend
ali⸗
Miel
incpe,
gunipu⸗
Ginnonn

Ettu

Achn.
Poneü
n
Poruon
Done
urrit

imnpon.

noant,
luralii⸗
hoct ne⸗

elnbyr⸗
Monc fi

ſeoſlede

ſuntmiliar

ocan

Cnriguin
gb eho
cpn
o. Nafe

e Etc
Aprquni
uhedni⸗

roſini⸗
aggilid

guererent

biieb ſo⸗
Nsgignii
Ecceieſi⸗
unerr ig
odarzudl
rrieſclige
anmng
iniſlrg
N Nabi
merbiſnyer
umnin
mnimiufn
orön
Na.Ouhenn
nſin
minchabin
ncias.
onsilins;
ünmune n
eri (Tn
gNrönnnio⸗
eins
nt cüp
ätinn
ual.
anigad
1gödns
Pinliſani
mund
ularitn
nmn ſon
sfcon

gitinsn
onen

piens. Nam per ſe magus. hebꝛaice ſea criba.
Frece philoſophus.latine ſapiẽs dicit. Di⸗
cuntur & magi.i.ſapiẽtes. Vñ magi q̃ſi in ſa
prientia magni. Noiĩa vero ꝓpꝛia iſtoꝝ ſm ali
quos in hebꝛeo ſunt Appelleius. Amecius.
Damaſcꝰ. In greco aut Galgalath. Mal⸗

galat. Sarachim. In latino Caſpar Balda
ſar. Melch WS

rũt ad xpᷣm.Et circa hoc varia ẽ opinio mul
toꝛũ. Quidã eni opinati ſunt ꝙ per bienniũ
an xpᷣi natiuitatẽ apparuit ſtella ⁊ tũc mirabã
tur magi qͥ d eſſet. Xo aũt nato reuelatũ eſt
magis ꝑ angelos ꝙ ſtella ſignificabat xpᷣm

mnatũ.Et tũc inceperũt venire ⁊ in tredecim
Diebovenerũt et puerũ adoꝛauerũt.Alijvero

exiſtimauerũt ꝙ multo tꝑe añ xpᷣi natiuitatẽ

ſtella magis apparuit. Et tũc ceperũt venire

et ꝓpter nimiã diſtantiã poſuerũt totũ illum

annũ ad itinerandũ. In tredecima vero die

alteriꝰ anni cũ xp̃s adhuc erat in cunabilis
applicuerũt ad ipᷣm. Nõnulli inſuꝑ tenẽt ꝙ

in die natiuitatis aparuit ſtella Et fũc magi

inceperũt venire. Et poſt annũ.xiij. die ſcdi

anni ꝑuenerũt ad xpᷣm. Sed cõis opinio hʒ

5„

in natiuitate vñipmo ſtella magis apparu
it. Et tũc ceperũt iter ſuũ et.xiij.die ꝓperarũt

ad xpᷣm. Et ſi diceret᷑ quõ in tã bꝛeui ſpacio
potuerũt longiſſima itinera ꝑtrãſire. Rñdet
Remigi ꝙ puer ad quẽ ꝓperabãt eos in tam
Paruo tꝑe perducere potuit. Vel habuerunt

ODromedarios q ſunt aĩalia velociſſima et tm̃
currüt in vno die q;tum equus in trib. nec
Unpoſſibile videri debet aut difficile ſatis ſi

velocitatẽ venientiũ regũ aſcribimus aut na

turali virtuti animaliũ pꝛedictoꝝ.aut qð ma
ius eſt virtuti diuine. Cũ Solinꝰ veraciſſi

me ſcribat ĩ li.de mirabilibo mũdi. aniſſe⸗
nacon et filonidos Alexãdri magni curſo⸗

res mille ducẽta ſtadia vna die tranſierũt q̃

ſunt miliaria centũ quiquaginta. qm ſtadiũ
eſt octaua ꝑs miliaris. Inquit enĩ Plinius
li.i.de naturali hiſtoꝛia.c.xxiij. Stadiũ vi⸗

Sintiquinq; noſtros efficit paſſus. Vel ſi re

ges pꝛenoĩati de ꝓgenie Balaam fuere. Re
Bio eoꝝ nõ multũ diſtabat a terra pꝛomiſſio

nis. Iccirco potuerũt iter ſuũ tã expedite ꝑfi

cere.Et qð dicit᷑ illos ab oꝛiẽteveniſſe intelli

gipᷣt quaſi ab illa regione venerũt q̃ iudeis
in pte oꝛiẽtali eſt ꝓpinqua.venerũt itaq; hie⸗

roſolimã qꝛ erat ciuitas ſ- acerdotalis ⁊ regia
et ad illã direxit eos ſtella quã ſequebantur.
ercia cõſideratio ðꝛ tu rbatõnis. Cũ eni

quererent magi de xpo nato atq; enar arent
que viderãt. audies rex herodes turbatꝰ eſt

cõᷣa ↄſideratio ðꝛ deter moꝛi ſubiecta eſt. Si

minatõnis.in q̃ querendũ eſt q̊ tꝑe iſti venez

.

5

Pꝛimo ne ipᷣe tanq; alienigena pelleret᷑ re⸗

gno. Vnde Criſe oſto.ſuꝑ mattheũ ait. Ideo
urbat᷑ audiens regẽ natuʒ iudeis ex genere
iudeoꝝ. cũ ipᷣe eſſet ex genere iqumeus ne re⸗

gno reuoluto iterũ ad iudeos ipᷣe a iudeis ex

pelleret᷑ et ſemẽ eius poſt ipᷣm pᷣcideretura re

gno. Semp eni grandis poteſtas maioꝛiti⸗

*

in excelſo poſitarũ etiaʒ ſi leuis aura flauerit

mouet. ſic et ſublimes hoĩes etiã leuis nun⸗

cius cõturbat. Humiles aũt ſicut in cõualle

plerũq; in trãquillitate ↄſiſtunt. Hinc O ui

„

dius li.de triſtibo ait. Uiue tibi et longe no⸗

mina magna fuge. Viue tibi quecũq; potes
pfluſtria vita.Effugit hibernas demiſſa an⸗
tenna ꝓcellas. Aataq; plus puis vela timo⸗
ris habẽt. Ad qð ꝓpoſitũ Seneca in trage⸗

dijs dicit. Stet quicũq; volet potẽs.Aule
culmine lubꝛico me dulcis ſaturet quies. Ec
ceꝙ herodes ex verbis magoꝛũ turbauit ſe
ipᷣm dubitans amittere regnũ cui ſic loquit
etiã in hymno. Hoſtis herodes impie xpᷣm
venire qͥd timeſ nõ arripit moꝛtalia qͥ regna

dat celeſtia. Secundo turbatus eſt herodes
vt dicit gloſa nõ ſolũ ꝓpter ſe ſed ꝓpter irã ro⸗
manoꝝ quã timebat occurrere ſi diſſimulaſ⸗
ſet aut ꝑmiſiſſet ꝙ aliqͥs rex vocaret᷑ ſine illo⸗
rũ ↄſenſu. Et oĩs hieroſolima turbata eſt cũ
herode.i.oẽs hieroſolimitani et ponit᷑ cõti⸗

nens ꝓↄtento.Turbati ſunt ergo illi de hie

ruſalẽ.tũ vt regi turbato adularent᷑ ſ̃m glo.
tũ qꝛ ex hoc timuerũt ne pñte et venturo re
ad inuicẽ certantibo ipᷣi vt dicit Criſoſto.ꝑ⸗

ne pñte et venturo rege

tur batõibo inuoluerent᷑. Tunc herodes oẽs
ſacerdotes et ſcribas ↄ gregãs ſciſcitabat᷑ ab

eis vbi xpᷣus naſceret᷑. Et cũ didiciſſet ꝙ in

bechleem iude aduocatis ad ſe clam magis
diligent didicit ab eiſtꝑs ſtelle dixitq; eisvt
inuẽto puero ad eũ redirẽt ſimulãs eũ velle
adoꝛare quẽ volebat occidere. VUñ CTriſoſto.

ſuꝑ math. inqͥt. Deuotionẽ ꝓmittebat ſzʒ gla

diũ acuebat⁊? malitiã ſui coꝛdis humilitatis
coloꝛe depingebat. Et Bꝛego. in omel. Ado
rare ſe eũ velle ſimulat vt quaſi hũc ſi inueni

repoſſit extinguat.

MMQualiter magi inuentum chꝛiſtum ado⸗
rarunt et de muneribus oblatis chꝛiſto ⁊ de
illoꝛũ reuerſione.

Ercium myſterin declarandũ de ma
gis dicitur inuentio. Queſitũ pe
xpᷣm inuenerũt letanter. Audito enĩ

teſtimonio de chꝛiſto nato de ſcrioturis ac⸗
cepto et verbis herodis de inquiſitõe pueri.

cut eni ramos arboꝛũ

Capitulum terciñũ.

H

tes hieruſalẽ iterũ viderũt ſtellã eos antece⸗
dentẽ queveniẽs ſtetit immobilis ſupꝛa locũ
vhvbi puer erat.Et intrantes domũ inuenerut
ppuerũ cum maria matre eius. Hic vero cõſi
geranda occurrũt pꝛincipaliter tria.
Pꝛimum dicitur adoꝛatio.
ecundumoblati.

Tercium reuerſio. “
¶Bꝛimũ qð occurrit conſiderandũ dicitur
adoꝛatio.qꝛ ꝓcidentes adoꝛauerũt eũ adoꝛa
tione. ſ. latrie. firmiter ipᷣm credentes eſſe de⸗
um. Unde Leo papa in ſermone ait. Ado⸗
rant magi in carne verbũ.in infantia ſapien
tiam. in infirmitate virtutẽ.in hoĩs veritate
thꝛonũ maieſtatis. Et Bernar. deuotiſſime
ſic exclamat. Quid facitis ꝙ aurũ offertis:
ergo rex eſt iſte. Et vbi ẽ aula regia vbi thro
nus vbi curie regalis frequẽtia. Nunqͥd au
la eſt ſtabulũ.thꝛonus pᷣſepiũ curie frequẽtia
ioſeph et maria. Iſti inſipiẽtes facti ſunt vt
fierent ſapiẽtes.¶ Becundũ qð occurrit cõ

ſiderandũ dicit᷑ oblatio Aꝑtis enĩ theſauris

ſuis obtuler̃t ei munera aurũ thus ⁊ mirrhã
HMjã vt Remigiꝰ inqͥt. Yuit traditio antiquo
rũ vt nullus ad deũ vel ad regẽ vacuus in⸗
trroiret. Perſi aũt et chaldei cõſueuerũt offer⸗
re aurũ thus et mirrhã quibo regio eoꝝ abũ
dat. Utrum autẽ oẽs illi tres obtulerunt oĩa

iſta. diuerſimode tenet᷑ a multis. Quidã eni

dicũt ꝙ vnus eoꝝ ꝓ oĩbus obtulit iſta mu⸗
nera. Alij vero ꝙ vnus obtulit auruʒ alius
thus alius mirrhã. Alijs videtur et melius
ꝙ quilibet eoꝝ obtulit iſta tria. Eſt autẽ tali
unm munerũ oblationis ratio myſtica ſcõᷣm
Auguſti. in ſermone de ephia.qꝛ aurũ ad tri

butũ.thus ad ſacrificiũ.mirrha ad ſepultu⸗

ram ptinet moꝛtuoꝛũ. Aurũ ergo ſoluit᷑ q̃ſi
regi magno.thus immolat᷑ vero deo. et mir
rha tãq; ꝓ ſalute hoĩ moꝛituro.ita ꝙ tria pᷣdi
cta ſignificabant in xpᷣo regiã poteſtatẽ diui⸗

nã maieſtatẽ et humanã moꝛtalitatẽ. Quis
mõ explicet quali geſtu qᷓ; blanda facie infan

tulus ille ieſus magos excipiebat.Quis eti

am excogitare valeat q; grauiſſima et admi⸗
randa fuerũt ad magos reſponſa modeſtiſſi
me virginis. Quis adhuc inueſtigare ſuffici
at illoꝝ regũ immobilẽ fidẽ. Crediderũt vt

pꝛedictũ eſt ⁊ adoꝛauerũt xpᷣm deũ quẽ cõſpi

ciebant in paruo tugurio natũ de pauꝑcula

matre. Inuenerũt quippe illã vt Criſoſto.di

cit ſup mattheũ. Hõ diademate coꝛonatam.
nõ in lecto aureo recũbentem. ſed vix tunici

habentẽ vnã nõ ad oꝛnatum coꝛpoꝛis:ſed ad

.. nuditatis tegumentũ qualẽ habere poterat /

.

widancwolults ioh ae baptizari.

iter quod ceperãt ꝑficereſtuduerũt. Et exeun carpentarij vxoꝛ peregrecõſtituta. ¶ Cerciũ

quod occurrit cõſiderandum dicit᷑ reuerſio.
MNam vt dicit᷑ in euangelio. Reſponſo acce⸗
pto in ſomnis ne redirẽt ad herodẽ per aliaʒ
viã reuerſi ſunt in regionẽ ſuam. Cõceperat
quippe ambitioſus et fallax herodes interfi⸗
cere puerũ inuentũ a magis et inſuper ipᷣos
dechꝛiſto loquentes. Quo factũ eſt vt beni⸗
gnitas dei monuerit eos ne ad herodẽ redi⸗
rent.ne ſic agnoſceret natũ puerũ nec magis
inferret iacturaʒ. In ſomnis vero admoniti
eſſe dicũtur vel ab angelo dei nuncio.vel ab
ipᷣo deo immediate. Nec infantulꝰ ieſus ad
ipos locutus eſt vt vera eius humanitas ha
beretur. Mira certe et laudibus attollenda
fuit iſtoꝛũ magoꝝ fides.qm̃ vt Criſoſto.ait
Non ſcandaliʒati ſunt in ſeipᷣis dicẽtes. Si
magnus puer eſt hic que neceſſitas fuge eſt
et occulte receſſionis.Cum vero redierũt ad
pꝛopꝛia multos de xpᷣi myſterijs erudierũt.
Et deniq; cũ thomas apls ad ꝓuinciam illã
applicuiſſet baptiʒzati ſunt.factiq; ſunt adiu⸗
toꝛes pᷣdicationis illius.quoꝛũ coꝛpoꝛa poſt
felicẽ moꝛtẽ pꝛimo ꝑ helenã Cõſtantini ma⸗
trem reperta ⁊ in cõſtantinopolim tranſſata.
Poſtea ꝑ ſanctũ Euſtoꝛgiũ mediolanenſiũ
archiepᷣm Mediolanũ ꝑducta. VUltimo per
Fredericũ imperatoꝛẽ in Coloniã theotho
nie ſunt delata. Anime vero ſimul cum xpᷣo
viuunt in eterna gloꝛia Amen.
Sermo decimus de baptiſmo xp̃i qñ.ſ.in

Enit ieſus a gali
lea in ioꝛdanẽ ad iobannẽ vt ba⸗
tiʒaretur ab eo. Scribunt᷑ bec
verba Math. lij. ca. O ia qᷓ geſſit ſaluatoꝛ nr
dñs ieſus xpᷣs etiã ſᷣm hoĩem digne et rõna⸗
biliter facta fuiſſe firmiter eſt tenendum. In
ſingulis enĩ actibus et oꝑib eiꝰ aderat ei im
periũ rõnis et lumẽ diuinitatis. Nihil in eo
repꝛehẽſibile inuenire potuit cuncta rectiſſi⸗
me diſponebat. Cũ autẽ ad iohannẽ acceſſit
popoſcitq; baptiʒari officiũ vtiq; ſanctimo⸗
nie ⁊ virtutis exoluit.nõ ſe aut leuẽ aut pec⸗
catoꝛẽ oñdit. Pꝛopterea vt hoc clarꝰ innote
ſcat in pñti ſermone de xpᷣo baptiʒato verba
faciemꝰ cõtemplabimurq; tria myſteria.
Pꝛimũ dicit᷑ pſone baptizantis.
Côgruentis.
lentis.

Secundũ circumſtantia
erciũ apparitionis excel

, — % . — „
e illiꝰ baptiſmi ↄditõiby. ¶ Xapitulũ.i.
Riiumũ myſteriũ ↄtemplandũ de xpᷣo
baptiz ato dicit perſone baptizantis.

iter vpᷣs baptizatus fuit a iohãneet

Poe
Dcl.
ſohinis h⸗
licperitan
iiAbe
lalediuin
baprilad
ſareinaq
gn de
guibapr.
Dybet⸗
nisyini
fverütau
bmptiſn
ſorpuinr
dohninni4
wriſac⸗
lcpen
Canmni⸗
Mlong
Mutr
goͤctſu
Mntig
Nis G/
Nuſnus/
oſauthn
o Hr
Nhoinann
hciſolver
oroſcch⸗
nſen
Mhedi
faiſer
ſoltio
Gyen
ſinoyfi
Oi
deſeot⸗/
lingoot
Plgauttiot
atdugli
aßſehabe
wobinis
Penti
igb
tiſ
hingif
püniu

Caradin
mungii
inidiin
Piſni S

ſinn Teri
ndit aeto,
o Nenſoag⸗
ibeneh lin
fuan. Gen

cberlgunf;,

ginin i
facichndan
ead he Ninh⸗
puen angs
s Wonnn
da nuncon
mninmbion
dibes wlac
günathe
ſcöisdii
natuſtnsſigt
nycoruiai
ſtens andri
3poincun;
tiicgfamn
cicn
mi Clnm
Lnüth
oſinul n
mnmn.
Niino thici

daphen

ſwugl
hmme
miunker
Nſtlluumt
ndranii
Tumim
Ernan
Graſhlne
tmmmn
pbimi uul
ingennnn
Aleueguthe⸗
mifmnin
numiſen
s
.,
taiobi
nis
plann m
ebepteni

Baptiʒari nãq; voluita iohanne vt ptz etiã
Marci.i.c.et Tuce.iij.c.De baptiſmo vero

iohãnis notande ſunt in hac ꝑte tres catho⸗

lice veritates. Pꝛima veritas ſᷣm Ricar. in
iiij. O baptiſmus ille fuit inſtitutus auctoꝛi
tate diuina. Hoc pbat᷑ꝑ illud qð a iohanne
baptiſta dictũ eſt Jo.i.c. Qui miſit me bapti
ſare in aq̃ ille mihi di rit. Suꝑ quẽ videris

ſpiritũ deſcendentẽ ⁊ manentẽ ſuꝑ eũ ipſe eſt

qui baptiʒat in ſpũ ſancto. Idipᷣm piʒ quia
Hatb. xxi. Fpo querenti de baptiſmo iohã
nis vtrũ eſſet er celo an ex hoĩbus.iudei non
fuerũt auſi dicere ꝙ ex hoĩbus. Et dicit᷑ ille

baptiſmꝰ iohãnis eo ꝙ ipᷣe ſolus fuit mini⸗

ſter pꝛimarie inſtitutionis et executiõis illiꝰ

baptiſmi. Secũda veritas ꝙ ſi extendamus

nomẽ ſacramẽti ad omne ſignũ rei ſacrãtis
ſuſcipientẽ.ſic baptiſmus iohannis erat ſa⸗
cramentũ:quia expꝛeſſe repꝛeſentabat xpᷣi ba
ptiſmuʒ:qui eſt res ſuſcipientẽ ſacrans. Si
aut reſtringamus nomẽ ſacramenti ad illud

gð eſt ſacrerei ſignũ er cauſa ſic nõ erat ſacra
menti quia nõ cõferebat gratiã. Unde dicit

dñs Bonauen. diſt. ij. quarti li. & talis ba⸗
ptiſmus fuit inſtitutus ꝓ quadã pꝛeparatõe

et aſſuefactiõe ad bap tiſmũ xpᷣi. Hinc ẽ ꝙ in
gloſa Mat.iij. ca. ſi nher illo verbo. Ego ba⸗
.

ptiʒo in aqua.dicit᷑ ſic. Cm̃ coꝛpoꝛa lauo qꝛ
Pctã ſoluere neqᷓo.vt ſiẽ naſcẽdo et pᷣdicãdo
pᷣtereo ſic baptiʒando ad xpᷣi baptiſmũ diri⸗
gam. Pꝛopterea dicit mgr ſen.in lr̃a. ba⸗
ptiſmꝰ iohãnis reſpectu baptiſmi xpᷣi dʒ di⸗
ci fuiſſe ſacr̃ale.qꝛ fuit quedã pᷣparatio et di⸗

ſpoſitio ad illius baptiũmi ſuſ. ceptionẽ. Ter

cia veritas ꝙ baptiʒati baptiſmo iohannis

ſimplr iterũ debuerũt rebaptiʒari baptiſmo
xp̃i. Sicut ptʒ ꝑ Augꝰ.ſup iobannẽ.⁊ ponit

de ↄſe. di. iiij. c. aliud. vbi ðꝛ. Si q̊s baptiza
uit iudas hi nõ ſunt iterũ baptiʒati. et q̊s ba
ptiʒauit iohãnes iteꝝ ſunt baptizati. Idẽ di
cit Augꝰ.li.de baptiſmo ̊ donatiſtas.Et G̊

exp̃ſſe habet᷑ Act. ix.c. Qñ baptiʒzatos baptiſ

