Pꝛimum dicitur conuerſionis.
Becundum comendationis.
Zercium magnificationis.

Be cõuerſione beati auguſtini et de his qj
induxerũt eum ad hereſim et de erroꝛibꝛ ma⸗

beoꝛum. ¶Capitulum. i.

ni

citur.chꝛiſtus purgauit peccata ipſius. hoc

vtitiq; factũ fuit:dum relicta vanitate phoꝝ:
abiectaq; impijſſima hereſi manicheoꝛuʒ in
chꝛiſtũ ꝑfecte credidit ⁊ ſacrũ baptiſma ſuſce
pit:ad qdðᷣ plenius intelligendum tria in hac

parte dubia ꝓponemus.

Pꝛimũ que fuerint cauſe auguſtinũ ad here

ſim manicheoꝝ inducentes. H
Scõðm qui ſunt manicheoꝝ erroꝛes pꝛinci⸗
pales et deteſtandi.

„—

Terciũ que fuerũt media ad penitentiã ⁊ con

onen au guſtini cooperantia.

d pꝛimũ dubiũ rũdemus ꝙ fuerint tres
cauſe pᷣcipue que induxerũt auguſtinũ in er⸗

roꝛes manicheoꝝ.
Pꝛima dicitur intellectus exiſtimatio.
BDecunda affectus inoꝛdinatio.
Cercia coꝛdis obduratio.
ꝛima cauſa fuit cxiſtimatio intellectus:

habuit nãq; ex dono nature tantam ingenj
ſublimitatẽ tantũq; intellectꝰ acumen vt vi⸗

deatur quodãmodo impoſſibile qð ipᷣe de ſe
in veritate fatetur. Ait enĩ ſic in li.ↄfeſſionũ.

O ẽs libꝛos artiũ quas liberales vocãt tunc
nequiſſimus cupiditatũ iniquaꝝ ſeruus per
me ipᷣm legi ⁊ intellexi quoſcũq; legere potui

Quicquid enĩ eſt de arte diſſerendi ⁊ loq̃ndi

Quicqͥd de dimenſionib figuraꝝ ⁊ de mu⸗

ſicis et de numeris ſine magna difficultate

nullo hoĩm tradente intellexi. Scis tu dñe

PPꝛiſtus purgauit

u eius. Sapientis verba ſunt
iſta oꝛiginaliter Ecci.xlvij.c.Ex omi ꝑte re⸗
ſonant laudes eximie auguſtini doctoꝛis pᷣ⸗

ſRimũ myſterium declarandũ de beato
augu ſtino dicit᷑ cõuerſionis de quo di⸗

rant gloꝛiam ſempiternam.

deus meus ꝙ celeritas intelligendi ? diſcen⸗

di acumen donũ tuũ eſt:ſed nõ inde ſacrifica

bam tibi:hoc ideo ſic cõcludit qm̃ nõ ſe hũi⸗
liabat deo neq; ſcripturis ſanctis pᷣbere vole
bat aſſenſum. Et vt Bernar.ſuꝑ cantica aſſe
xrit. Syꝑbo loco veritas nõ videtur.Et ſup

illud Jeremie.xlix.arrogantia tua et ſupbia

coꝛdis tui decepit te.glo.ait.oĩs hereticus ar
rogans qꝛ ſuꝑbia facit hereticũ nõ ignoꝛan⸗
tia. Gꝛego.inſuꝑ dicit.Tanto a dei luce ſu-
bi longe ſunt quanto apud ſe hũiles nõ ſunt
Ad hanc itaq; dementiã ſuperbi deueniunt
vt intellectũ eoꝝ minime limitatũ arbitrent᷑:

intelligibilia. Sic et auguſtinus putabat ſe
abſq; deo ſuo intellectu om nia penetrare: ob
quod ſinebat eum deus ruere in tenebꝛas er⸗
roꝛum.Vngde in libꝛo confeſſionuʒ loquens
ad deum dicit. Tumoꝛe meo ſeꝑabar a te ⁊ ni
mis inflata facies claudebat oculos meos.
Et iterum in eodem libꝛo. Inſtitui animum
intendere in ſcrigturis ſacris:ſed viſa eſt mi⸗
hi ſcriptura indigna quam tuliane dignita⸗
ti compararem. Tumoꝛ enim mentis fu gie⸗

bat modum eius. Illa autem erat que creſce⸗

ret cum paruulis:ſʒ ego dedignabar eſſe par
uulus ęt tumidus fauſtu grandis mihi vide
ba .S ecunda cauſa que induxit auguſti⸗

num in erroꝛes fuit affectus inoꝛdinatio.in⸗

clinauerat quippe affectum ſuum inoꝛdina⸗
te ad iſta tempoꝛalia bona ad diuitias ad glo
riam vanam et ſimilia. Nam de cartagine ro

mam et de roma mediolanũ perrexit:vt rhe⸗
toꝛicam venderet illam ſcilicet legendo ⁊ ſue

cupiditati et gloꝛie ſatiſfaceret. Vnde ipᷣe ait
in libꝛo confeſſionum. Docebam artem rhe⸗
toꝛicam et victoꝛioſam loquacitatem victus
cupiditate vendebam. Et iterum in eodem li
bꝛo. Exalabant nebule de limoſa concupi⸗
ſcentia carnis et ſcatebꝛa pubertatis et obnu
bilabant coꝛ meum vt non diſcerneretur ſere
nitas dulcedinis a caligine libidinis. MHul

ti enim tanto ardoꝛe ad hec tempoꝛalia inflä

mantur vt omnino ceci facti in varios laban
tur erroꝛes.hi licet interduʒ chꝛiſtianos ſuo
oꝛe ſe foꝛe dicant:tamen in coꝛde nil credunt
de vita futura:nec penas timent. neq; deſide
ercia cauſa
que induxit Auguſtinum in erroꝛes dicitur
coꝛdis obduratio:vocatus nanq; a deo mul
totiens et tactus gratia illius nolebat aperi⸗
re coꝛ ſuũ:immo claudebat illud.vñ in libꝛo

ↄfeſſionũ dicebat. Vocaſti me et nõ erat qui

rñderet tibi dicẽti mihi. Surge qui doꝛmis

et exurge a moꝛtuis:ligatus enim eram non

——

glieno ferro ſed mea ferea voluntate. Molu⸗

alia pntrida iunt: alta ſana q, ppter hoc non

tabatur ergo Auguſtinus in perditiſſimis credit ea nõ poſſe eſſe ex eadẽ arboꝛe: nec ali⸗ W
erroꝛibus manicheoꝛum necnon et alioꝛum quis credat duas mulieres nõ poſſe habere Perſe
Pam ad has nugas adductus eſt vt arboꝛ? vnam mr̃em:eo ꝙ vna virgo alia coꝛrupta. ſintinci
fici ploꝛare diceret:cum ab ea ficus vel foliũ Dic nihil ꝓhibet diabolũ eſſe bonũ creatõe une⸗
tolleretur. ,xel factũ a deo:malũ vero ſua volũtate.¶ er gaſiroon
¶ Decundum dubium fuit:qui ſunt nani⸗- cio arguũt manichei qꝛ Joh.viij.c. ſcribitur , Ta
cheoꝛum erroꝛes pꝛincipales ⁊ deteſtandi:et Vos ex pf̃e diabolo eſtis:ergo diabolus eſt loatici
ad hoc dicimus ꝙ ſunt tres. creatoꝛ illoꝛũ:quibo verba illa ſic dicta ſunt. d i
Pꝛi cõtra pꝛincipij vnitatem. Rũñqdetur ꝙ non ſequitur:nam pater dicitur a
Dcõs ↄtra incarnatois chꝛiſti veritatẽ. gliquis alteriꝰ:vel qꝛ ab eo habet ſubſtantiã: ann
Tercius ↄtra legis antique bonitatt. vel qꝛ ab eo habet moꝛes ſuſcipiẽdo eius do onen
Pꝛimus erroꝛ manicheoꝝ eſt contra pꝛin ctrinam:vel imitando vitaʒ:hoc ſcðo modo Dedee
cipij vnitatem. nam vt dicitur in. c. de ſum. diabolus erat pater phariſeoꝛuʒ. ¶ Quarto monnan
trini.et fide. ca. vnum vniuerſoꝛum pꝛinci⸗ arguũt Johᷣ.xiiij.chꝛiſtus dixit de diabolo. ſnunn
pium. Quod Ariſto.et phi.viij. phyſicoꝝ. yvenit enĩ pꝛinceps mundi huius ⁊ in me nõ “
Anum mouens:et in libꝛo de cauſis vnam habet quicq;.diabolus pꝛinceps mundi vo ſonguen
pꝛimam cauſaʒ.et in.xij.methaphyſice.vnũ catur:ergo mundus eſt ab eo. Rñdetur ꝙ; nõ D
pꝛincipem appellat. Sed Auguſtinus con-⸗ oẽs pꝛincipes ſunt dij vel creatoꝛes:pꝛeterea neng
ſcribit in li. de natura boni. Manichei duo ipſe pꝛinceps erat vſurpatõe: vnde iudicio a muſe
pꝛincipia ponũt vnũ mali aliud boni: vnus mungdo erat eijciendus:ſ̃m illud Johañ. xij lcoe
ſm eos pꝛinceps lucis eſt. Cuius habitatio Nic iudiciũ eſt mundi:nũc pꝛinceps mun⸗ Nilgebon
regio lucis ſuꝑ iſta viſibilia. Alter eſt pꝛin⸗ di huius eijcietur foꝛas.¶ Quinto argunnt unffuſe
ceps tenebꝛaruʒ ex aduerſo:cuius habitatio qꝛ Joh̊.xix.dixit chꝛiſtus.regnuʒ meũ non ſe Oec
eſt regio tenebꝛarum:et vterq; pꝛinceps ha- eſt de hoc mundo:ergo xpᷣs nõ eſt rex huius bognili
bet populum ſuum et a pꝛincipio tenebꝛarũ mundi:ergo mundus eſt regnũ diaboli. Re ſpoghonn
dicunt eſſe coꝛruptibilia et mutabilia. Iſte er ſpondetur ꝙ regnũ chꝛiſti fideles vocantur ſn .
roꝛ valde contumelioſus eſt:et creatoꝛi ⁊ ce qui nõ ſunt de hoc mundo:qꝛ nõ ſunt dediti nmahr
aturis. Creatoꝛi quippe quia magnam par-⸗ mungdanis ſunt tñ in mundo ſed quaſi exul hnimnm⸗
tem ſui regni et gloꝛie ſue aufert ei dominiuz tantes ⁊ eternũ regnũ deſiderantes. (Ber⸗ nhil
creaturarum viſibilium alteri tribuit. Crea-⸗ arguunt quia apls.ij.ad Coꝛinthios.iiij.c. uiitti
turis etiam contumelioſus eſt: quas retrahit ait. Deus huius ſeculi excecauit mentes infi nßnici
a domino tam honoꝛabili et ſubdit eas tam delium: diabolus ergo deus huius ſeculi eſt rnoiſs:
vili ſeruituti:vt eſt ſeruitus diaboli. Sed vyvt Reſpondet᷑ ꝙ diabolus nuncupatõne deus ftllarin⸗
appareat huiꝰ erroꝛis falſitas ſubdemus au⸗ eſt vel dñs ⁊ nõ ſm veritateʒ. Nam et venter ſuluer
ctoꝛitates et rationes quibus innititur vt ſi deus vocatur ad Phiſippent.iij.c.quoꝝ de⸗ Gtibangan
debilitas eius facilius coꝛruat. Arguunt er us venter eſt:tñ venter nõ eſt creatoꝛ:O ſten⸗ mmncheile
go pꝛimo manichei.quia matthei.vi.c.dixcit dendũ eſt igitur manicheis q; oĩa ſunt crea⸗ nheantmn
chꝛiſtus.nemo poteſt duobus dominis ſer⸗ ta ab ipſo deo viſibilia et inuiſibilia. Scribi ſtpinoie
uire:vocans diabolum dominum eo ꝙ ipſe tur nanq; Matthei. vi. c. Reſpicite volatilia tnotͤni
ſit dominus mundi:vt ipſi aiunt: ergo ipſe celi ⁊c.Et ſubditur Pater veſter celeſtis pa⸗ oiuoptoſ
eſt deus vel creatoꝛ ipſius. Sed argumentũ ſcit illa:ergo cibus coꝛruptibilis quo aues tliucen⸗
non concludit.cum reges gentium dominẽ⸗ paſcuntur a patre celeſti eſt. Et Matthei. v. c Utanb⸗
tur. Luce.xxij.ſed tamẽ non ſunt dij vel cre⸗ dicitur de pane celeſti.pluit ſuper iuſtus et in Phtgni
atoꝛes. Secundo arguunt quia MWatthei. iuſtos:ergo plunuia eſt ab eo.Et matthei.viij NN
vij.c.ſcribitur. Non poteſt arboꝛ bona fru⸗ ca.ſcribitur de chꝛiſto.e venti ⁊ mare tanq; Cnatzie
ctus malos facere.Ex quo inferũt:ergo ma-⸗ domino obediebãt ei. Et iohãnis.i.c. Om2 Cllane
la non poſſunt eſſe ab eodeʒz pꝛincipio a quos nia per ipſum facta ſunt. Et iterum ibi. In Odod
ſunt bona. Ergo ſunt duo pꝛincipia vnum pꝛopꝛia venit ⁊ ſui eum nõ receperunt. Sed Apnnie
4 bonoꝛum:aliud maloꝛum. Quibus reſponꝰ non etrant per gratiam ſui:cum eſſent mali:er Nſbenig
demus ꝙ licet arboꝛ bona non faciat maluz 0 ſui erant per creationem. Item mutauit Gdicene
fructum:tamen nihil pꝛohibet fructuʒ quem aquam in vinũ coꝛruptibile. Johannis. ij. c. nodeipt
arboꝛ bona bonum pꝛoduxit poſſe putrefie⸗ ergo ⁊ coꝛruptibilia ſunt ab ipᷣo. Et apłis ad ſhieit
ri et coꝛrumpi:et nemo adeo fatuus eſt vt c¶ Roma.ij.c.ait. ex ipſo ⁊ per ipſum et in ioſo Megſimo⸗
videt diuerſa pira in arca vel in menſa:quoꝝ ſunt oĩa.Et.i.ad Coꝛinth.x.c. Ex deo oia. iui

Möhean

daril⸗
Wpeſdlae.

ſeborine.

iarſd
dGiſhin
kvodihoo
lſcdiſe.
enpanzcn
he ſtn
chiigann
boe Gone⸗
nenz Dm
rdedich
niustianeß⸗
ps muneitn
Ridcuren
morcspram
nnCe iucten
ud Poheng
–—
Nmo
negnozwa

nöcker uu

gnitithi .
ldcarun
enöͤſindil
ſed ien
nns ſon
Ninbwmie
münus
hegtmuict
cannN
munhi

gͦſunt x
iuSi

iewinli
alto.
.l cs
Nhe.

inscin

narho

Eta

*

rõne docentes multas fatuitates. Scöus
erroꝛ manicheoꝝ eſt ↄtra incarnatõis xpᷣi ve
ritatem:dicũt eni chꝛiſtũ nõ habuiſſe verã hu
manam naturã. Sed ↄtra iſtos eſt ſcriptura
ſacra:que xpᷣm affirmat deũ ⁊ hoĩem: hoĩem
yero ꝑfectũ ex aia rõnali et hũana carne ſub⸗
ſiſtentẽ: atq; verum redemptoꝛẽ mundi affir
aui nos redemit pꝛecioſo ſanguine ſuo.

ercius erroꝛ manicheoꝝ eſt cõtra legis

*

antique bonitatẽ.dicũt enĩ pres veteris teſta
menti fuiſſe damnatos qꝛ legunt᷑ aliqñ pec⸗
caſſe. Ded ſiłr dicendũ foꝛet de petro et au⸗
lo qui aliqũ peccauerũt.qð ipi negant. ed
nos ꝓbamus teſtimonijs noui teſtamẽti qð
1 pihrantiqnos pr̃es bonos fuiſſe atq

*

ipſi reci .
aluatos: Ham legit᷑ Matth. viij. c. Wulti
ab oꝛiente et occidente venient et recumbent

cum abꝛaqã iſaac ⁊ iacob in regno celoꝝ:ergo
abꝛaa iſaac ⁊ iacob ſunt in regno celoꝝ. Itez
matth.vij.c.in tranſfiguratõne dñi apparue⸗

2

runt moiſes ⁊ helias cũ eo loquẽtes:ſi dĩna-
ti fuiſſent intranſſiguratõe illa nõ affuiſſent.
Inſuꝑ luce.xvi.laʒarus moꝛtuus poꝛtatus

eſt ab angelis in ſinum abꝛae. Tenẽt adhuc

manichellegẽ veterem dai eſſea pꝛincipete

nebꝛaꝝ ⁊ malã eſſe. Cui erroꝛi occaſionẽ de⸗

9*

bus nõ fuiſſe deum benignũ qui tam graue

onus ꝓplo impoſuerit. Ad quod dicendũ ꝗq⸗

coꝛda iudeoꝝ erecta erant ꝑ pᷣſumptõcʒ. Nãꝗ
dicebant Exodi.xviij.c. Nõ deeſt qui imple
at:ſʒ deeſt qui iubeat. Et Exodi.xxiiij.c. Re
ſpondit vniuerſus ꝓpłs ſimul cũcta que lo⸗
culus eſt dũs faciemus:ideo humiliandi erãt
graui onere legis:vt ad auxiliũ gre currertet

Scðo dedit occaſionem huic erroꝛi iuſticia

*

að dicendũ ꝙ cum pꝛincipiũ ſapientie ſit ti⸗
moꝛ dei.: vt ſcribit᷑ Pꝛouerb.i.c. ꝑfectio vero
ſapiẽtie ſit amoꝛ dei.pꝛima lex debuit incho
are a timoꝛe malos acriter puniendo: ſecũda
lex debuit ſapientiã ꝑficere cũ amoꝛe multis

ammonitoniby 3 pmiſſionib bñficioꝝ ex⸗

Ephef. ij. c ipſius factura ſumus. Et
eiuſdẽ.iij.c. In deo qui creauit oĩa. Et ad co
loſenſes.iij. In ipᷣo cõdita ſunt vniuerſa que
ſunt in celo et in terra viſibilia et inuiſibilia.
Etad Hebꝛeos ·i.c. Initio tu dñe terrã fun⸗
daſti ⁊ oꝑa manũ tuaꝝ ſunt celi. et Acct᷑. iij. c.
ðꝛ. Tu feciſti celũ terrãꝗ. Et eiuſdẽ. xvij.c. de
us qui fecit mundũ ⁊ oĩa q̃ in eo ſunt.et apo⸗
calipf.x.c.iurauit ꝑ viuentẽ in ſecula ſ- eculo⸗
mũ qui creauit celũ et terraʒ mare ⁊ oĩa que in
eis ſunt.mouẽtur itaq; manichei abſ. q; vlla

lachꝛymoſa oꝛatio.

hibitõnib incitando. Zercio huic erros: 664
caſionem dedit verbum apli ad Ro ma. vi. c.
ybi ait. nũc ſoluti ſumus a lege moꝛtis: et vo
catur ab aplo lex moꝛtis. Ad qð dicendũ q
lex moꝛtis fuit ſuis trãſgreſſoꝛibo: ſʒz lex vite
fuit intentõe dãtis: ſed lex moꝛtis vicio trãſa⸗

glredientis. vnde ſubdit ibi apłs Quid ergo

dicemus:lex peccatũ eſt abſit. Süt ⁊ alij maz⸗
nicheoꝝ erroꝛes nidendi quos cquſa bꝛeuitq
tis omittimus. Si quis aũt de illis plenius
edoceri velit legat ſummã de virtutibuſ ⁊ ibi
materiã iſtaʒ bene copioſeq; digeſtã inueniet.
rrcii dubiũ fuit. Que fuerunt m edia ad
penitentiã ⁊ ↄuerſionẽ auguſtini coo peran⸗
tia. Et dicimus ꝙ tria:Pꝛimuʒ fuit pie mr̃is
Secundũ ambꝛoſij facũ
da pᷣdicatio. Tercium exemploꝝ ꝓuocatio.
Pꝛimũ fuit pie matris lachꝛymola oꝛatio. 4
Ipſe nãq; in ꝓuincia africe ciuitate vero ca-

taginenſi oꝛtus honeſtis parentibo genitiuz

eſt ex patre ſcʒ patritio: matre vero monicha
nuncupata:hec religioſa valde:et in xpᷣi amo
re fundata plurimuʒ flebat ꝓ filio:et ipᷣm ad
vnitatẽ fidei reducere ſatagebat. Quadã aütt
vice et ipe in libꝛo ↄfeſſionũ teſtat᷑ mater illa
ſancta vidit ſe ſtare in quadã line lignea lic,z
triſtẽ:et quidã ei pulcerrimus iuuenis aſtitit

et cau ſaz tante triſticie requiſt iuit. Que cuim
diceret ꝑditionẽ filij mei auguſtini deploꝛo.

Ille reſpondit:eſto ſecura:qꝛ vbi tu ibi ille:et

ecce cõtinuo fuiũ ſuũ iuxta ſe ſtare vidit: hHe-

poſt dum au guſtino retuliſſet. Ille ait fallez⸗

ris mater nõ tibi ſic dictum eſt. Sed vbi ege
ibi tu. econtra illa dicebat. Non fui mibi di
ctum eſt vbi ille ibi tu. Sʒ vbi tu ibi ille. Ro
gabat ergo ſedula mater quaſi impoꝛtuna

.V . . ne de⸗ quendam epiſcopũ vt ꝓ ſuo filio intercedere
dit pꝛimo legis grauitas. Viſum eſt enĩ alich

dignaretur. Cui tanta quodãmodo impoꝛ⸗

tunitate deuictus ꝓphetica voce reſpondit:

yade ſecura quia impoſſibile eſt vt filius tan H
tarum lachꝛymaꝝ pereat. De ipſa itaq; refer⸗
fe poſſumus id quod chꝛiſtus ſermo ne qui
legitur in feſto beati iacobi maioꝛ is dixit.nõö
ſentiebat inquit illa ſi icut cetere mres que coꝛ
pus natoꝝ amant aĩam aũt contẽnunt. Deſs

£

derant eni illos valere in hoc ſeculo: et non

lon ic erre curant quid in alio ſint paſſuri. Alij milici⸗
qua puniebant᷑ criminoſi. vñ dicũt nõ fuiſſe
deũ benignũ qui legẽ tam crudelẽ dedit. ATd

as filijs pꝛouident: alij honoꝛes et nemo fi⸗
tijs pꝛouidet dominum:perditio nem illoꝛruũ
cum magno pꝛecio comparant: et ſalutem “
lis nec dono accipere volunt. Si vident il⸗
los paupꝑes triſtantur ⁊ ſuſpirant. Si aũt v·
derint peccantes nemo triſtatur: vt oſtendãt

coꝛpoꝝ ſunt parentes nõ animaꝝ. bec ille
Scom mediũ qð concurin qd penitentiaam

et ↄuerſionem an guſtini fuit ambꝛoſij facun
da pᷣdicatio.Cum enĩ auguſtinus apud car

ta ginẽ multis annis rhetoꝛicã docuiſſet oc⸗

culte mr̃e neſciente romã venit:et ibidẽ mul⸗
tos diſcipulos cõgregauit:bis tꝑib⸗ megio⸗

Lelgmanit Quid patimur quid audimus:
Surgunt indo cti ⁊ celũ rapiunt et nos cum
doctrinis nr̃is in infernũ demergimur:⁊ ac⸗
currens in quendã hoꝛtũ ſub quadã ficu ſeꝓ

iecit vt ipᷣe narrat in li.confeſſionũ ⁊ amariſſi

lanenſes a ſynaco pᷣfecto romanoꝝ petiere ſt

bi doctoꝛem in rhetoꝛica deſtinari. Erat ibi

tũc pᷣſul vir dei ambꝛoſius ⁊ ad pᷣces medio⸗

lanenſiũ illuc mittit᷑ auguſtinus:mater auteʒ

cius quieſcere nõ valens cũ multa difficulta

tead eum venit:et ipſum iam nec vere mani

cheũ:nec vere catholicũ repperit. Cepit auteʒ

auguſtinus beato ambꝛoſio adherere et eius
pꝛedicatões frequẽter audire. Erat eni in pꝛe

dicatione ſatis ſuſpenſus ne quid ptra iam
manicheoꝝ hereſim vel ꝓ ipſa diceret. qua⸗
dam vice ↄtra illũ erroꝛẽ ambꝛoſius diutius

diſputauit ⁊ ipᷣm aꝑtis rõib ⁊ auẽtib⸗ confu
tauit:ita vt erroꝛ a coꝛde auguſtini penitus
pelleretur. Tercium mediũ qð concurrit ad
penitentiã ⁊ ↄuerſionẽ au guſtini dicitur ex⸗
emploꝝ ꝓuocatio ⁊ inflãmatio. Cum eni ſi⸗

mc flens lamentabiles voces dabat. Cũ aũt
amariſſume fleret audiuit vocem dicentẽ ſibi.

Tolle lege:aperuitq; ſtatim codicẽ apoſtoli⸗

cum ⁊ ↄiectis oculis ad pꝛimũ capᷣ.legit in⸗
duimini dñm ieſum xpᷣm.et ſtatim ab eo oẽs
dubietatis tenebꝛe diffugerũt: interim aũt tã
vehemẽtiſſimo doloꝛe dentiũ toꝛqueri cepit:
vt fere ad credendã opinionem coꝛnelij phi
ſuccenderet᷑ ꝙ ſummũ bonũ aiĩe in ſapientia
ſummũ vero bonũ coꝛꝑis in nullũ ſentiẽdo
doloꝛẽ poſuerat.tam vehemẽs aũt ille doloꝛ

fuit ꝙ etiã loquelã amilit.Quo circa vt in li.
ꝓfeſſionum refert in tabulis cereis ſcripſit vt

oẽs ꝓ eo oꝛarent vt doloꝛem illũ deus miti⸗

garet:ipſe vero cum alijs genua flexit ⁊ ſubi

to ſanum ſe ſenſit. inſinuauit ergo ꝑ l̃as ſan

cut ipſe narrat in li.ↄfeſſionũ iam via chꝛiſti
ſibi placeret ſed ꝑ ipam anguſtã adhuc ire pi

geret immiſit dns in menteʒ eius vt ad ſim⸗

plicianũ in quo lucebat gra diuina ꝑgeret vt

ſibi eſtus ſuos conferenti pꝛoferret quis eſſet

ptus modus ambulandi in via dei in qua

ud tale eſſe arbitrans diſtulit vt illud relege

alius ſic alius ſic ibat: diſplicebat eni ei quic⸗
quid agebat in ſeculo pꝛe dulcedine dei ⁊ de

coꝛe domus eiꝰ quã dilexit. Simplicianus
aũt cepit eum hoꝛtari ipſe quoq; cepit ſeipᷣm
hoꝛtari ac dicere. Quot pueri et puelle intra

eccleſiam oeo ſeruiũt. tu nõ poteris qð iſtiet
iſte? an vero iſti ⁊ iſte in ſeipis poſſunt ⁊ nõ in

deo ſuo:quid in te ſtas ⁊ nõ ſtas:pꝛoijce te in

eum et excipiet te e ſanabit te. Inter hoꝝ col

loquia memoꝛia victoꝛini in medium venit:

vñ exhilaratus ſimplicianus narrat. Quali
ter idem adhuc gentilis ob ſui ſapientiaʒ ro⸗

me qð maximũ erat tunc ſtatuã meruiſſet.Et
qualiter ſe ſepius chꝛiſtianũ dicebat:cui cum

ſimplicianus diceret:nõ credo niſi videro te
in eccleſia:ille iocando dicebat:nũquid pari

etes faciũt hoĩem chꝛiſtianũ:tandeʒ dum ad
eccleſiã veniſſet et ei tanq; verecundo occulte
liber vbi erat ſymboluʒ fidei ad legendũ da⸗
tus fuiſſet:ille in altũ aſcendit ⁊ alta voce ꝓ⸗
nunciauit. Tũc etiã ab africa quidã amicus
au guſtini noĩe pontianus ſuꝑuenit ⁊ vitã et
miracula ipſius magiſtri antonij qui nuꝑ in
egypto ſub Conſtantino imꝑatoꝛe defunctꝰ

fuerat recitauit.hoꝛuʒ exemplis auguſtinus

vehementer exarſit: ita ꝙ ſociũ ſuũ alipium

cã vultu q; mente turbatus inuaſit ⁊ foꝛtiter ⸗

6

cto viro ambꝛoſio votũ ſuũ vt moneret quid
ſibi de libꝛis ſanctis legendũ eſſʒ: quo acrioꝛ
fieret fidei chꝛiſtiane at ille iuſſit Eſaiam ꝓ⸗

phetam eo ꝙ euan gelij et vocatõis gentiũ p⸗
nunciatoꝛ apertioꝛ videatur. Cuius pꝛinci⸗

pium cũ auguſtinus nõ intelligeret totũ ali⸗

ret cum in ſcripturis ſanctis ma gis exercita⸗
tus eſſet. Adueniente vero paſcali tꝑe augu⸗
ſtinus cum eſſet annoꝛum triginta cum filio
ſuo a deodato puero valde ingenioſo: quem
au guſtinus in ſua adoleſcentia dum adhuc
gentilis et phᷣus eſſet genuerat:necnon cum
alippio amico ſuo ſacrum baptiſma ſuſcepit.
de bac auguſtini cõuerſione ſcripſit ſanctus
datius cpᷣus mediolanenſis li.i.ſue cronice.
c. x. de quo datio ꝛegoꝛius meminit in li⸗
bꝛis dialogoꝝ. Tunc in illo baptiſmate am⸗

4 „

bꝛoſius cepit.Te deũ laudamus.&t au guſti⸗
nus rũdit.te dñũm confitemur.Et ſic ibpwi duo

*

hüc hymnũ alternatim ↄpoſuerũt:et vſq; in
finẽ decantauerũt: ꝓtinus aũt in fide catho⸗
lica mirabiliter ↄfirmatus ſpem oẽm quẽ ha
bebat in hoc ſeculo dereliquit: et ſcholis qᷓs

regebat abrenũciauit.o miranda dextere dei

excelſi mutatio que auguſtinũ nõ ſolũ de te⸗
nebꝛis edu xit in lucẽ ſed ülũ luminare gran
de in ſua eccleſia pꝛefecit. .
ehumili penitentia et ſingulari doctri⸗
na atq; integritate vite beati gauguſtini.

Capitulum. ij.

ndatur quide maxime de tribus.

Ecundũ miſteriũ declarandũ de beato
au guſtino dicitur cõmendatio. Comeæ

4
Ndode
kehanlia
giſcttüe
mininan
lolteraca
cbaradp
decvhrt
Noponne
otisſat
ſbencrlege
fonplonb⸗
nenſaparen
gennbpdere
fonmtrwan
opend
(beſctann
lſretiͤ
nictonne
unoneli⸗
ſmno immn
llinooten.
Nroſichun
önclii
ln
lotion
heſcreden

wcires

OWoon
ſugllant
ſfſinnof,
hignos,
Nlor ſin
Ouſinoſon
hnoglli
llnizgni.

nloſtanse

leigtics .

Fulen
Lamman
rommee⸗
Adiſaſtn
itnn

hr. (i .
omiſ.

iaieſo⸗
aplegrin
ncce

nmin tild

Ngncicnt
Ceneti
tin ſpieni
lliſcnti⸗
iit edole
maniale
lahirnt
idas win

lrpne

Ghnt

wonaen

chor

ſuENaH

oel
ius hnn
nawoci
lnd re

sern

ige
nnnanfid

Wpenen Z

dunee
ran
ſnic.
Nns
hi⸗
lriul⸗

ſnein⸗

uoc
ſefino
acn
ecuho⸗
naneh
cholss d⸗
denard
Gſit⸗
tinurn

Nſtind,

inlunh,
ir un

1ℳ.

Nꝛimo de penitentie bumilitate.
Sedo de doctrine ſingularittte.

cCercio de vite tate.

ꝛimo ↄmendatur de penitentie bũilita⸗

te.nam licʒ pcca ſua grauia amariſſime defle

uiſſet:tñ ex ipᷣa hũilitate de peccatis que nos

minima reputamus in li.ↄfeſſionũ deo ſe do
lenter accuſat. Sicut de eo ꝙ cũ puer eſſet lu
debat ad pilã cũ ad ſcholas ire deberet. Item

de eo ꝙ non volebat legere vel addiſcere niſi
vi a parentibo vꝛgeret᷑. Iteʒ de eo q; fabulas

poetaꝝ ſicut fabulã enee cũ adhuc eſſet puer
libenter legebat:⁊ didonẽ moꝛtuã ꝓpter amo
rem ploꝛabat. Item de hoc ꝙ de cellario vel
men ſa parentũ aliqua furabat᷑ vt pueris lu⸗
dentibo daret. Item de eo ꝗꝙ in ludos puero⸗
rum fraudulẽtas victoꝛias exercebat. Itẽ de

eo ꝙ pira de quadaʒ arboꝛe vicina vinee ſue
Cciũ eſſet annoꝝ ſexdecim furatus fuerat. Ac⸗
cuſat etiã ſe de eo ꝙ aliqñ nimis libenter canẽ
vidit currentẽ.Et de eo ꝙ ꝑ agrũ tranſiẽs ve

nationẽ libenter ꝓſpexit:et de eo q; domi exi⸗

ſtens araneas muſcas ſuis rhetibo capientes

nimis attente ꝓſperxit. Ideo aũt de his coꝛã
dño ↄfitebatur vt ipᷣe dicit.Quia aliqñ a bo⸗

nis meditatõibo qauertũt ⁊ oꝛõnes interrum⸗

punt. Si quis vero feruoꝛẽ ↄpunctõnes de
uotionẽ ↄtritionẽ au guſtini penitentis ple⸗
ne ſcire deſiderat legat libꝛos ↄfeſſionũ qui

vndiq; reſonant liquefactionẽ coꝛdis ipᷣius

Scðᷣo ↄmendatur auguſtinus de doctrine

ſingularitats. Quam ſingularis ⁊ excellen⸗

tiſſimus fuerit in doctrina oſtendũt nobis li
bꝛi quos ↄpoſuit:ſʒ ad eius gloꝛiam accedit
alioꝝ ſanctoꝝ doctoꝝ teſtimoniũ:qui de au
guſtino loquentes ipᷣm copioſiſſimis laudi⸗

bus attollũt. Vñ ꝓſper in li.de vita ↄtẽpla⸗

tiua inquit. Auguſtinus epᷣs acer erat inge⸗
nio:ſuauis eloquio: ſecularibo lr̃is peritꝰ: in

eccleſiaſticis laboꝛib ſtudioſus:in quotidia

nis diſputatõibo clarus:in omi ſua actõe cõ⸗
poſuus:in queſtioniba ſoluendis acutus:in

ↄuincendis hereticis circũſpectus:in expoſi

tione fidei nre catholicus:in explanãdis ſea cri
pturis canonicis cautus. Quem in libellis

meis ꝓ poſſibilitate mea ſum ſecutus.Etan

ſelmus in plogo monologioñ. nihil potui

inuenire me dixiſſe qd nõ catholicoꝝ patruʒ

et maxime bti auguſtini dictis cohereat. Et

policrates libꝛo.ij.c.xviij.narratõis auctoꝛẽ

magnũ teneo auguſtinũ.Et poſſidonius.au
guſtinus ſapientie lumẽ pꝛefulgidũ ꝓpugna
culum veritat oẽs eccleſie doctoꝛes tam in⸗

genio q; ſcientia vicit. Incõparabiliter flo⸗

rens tam virtutum moꝛib q; influentia do⸗

ctrinarnm. Hugo in didaſcalon.li.iiij.et Jſt
doꝛus li.vi.ethi.De nr̃is apud grecos oꝛige
nes in ſcripturaꝝ laboꝛe tam grecos qᷓ; lati⸗
nos operũ ſuoꝛum numero ſuperauit:deniq;

hieronymus ſex milia libꝛoꝝ eius legiſſe fa⸗

tetur:Poꝝ tamen omniuʒ ſtudia auguſtinus

ingenio et ſcientia ſua vicit. nam tanta ſcri⸗

pſit vt dieb ac noctibus non ſcribere quiſqᷓ
valeat libꝛos ſuos:ſed nec legere quidem oc⸗
currat.Et egeſippus in ꝓlogo libꝛi de floꝛi⸗
bus paradiſi.Inter magnos et egregios ca⸗
tholice doctoꝛes eccleſie pꝛeclarum fuiſſe et
eſſe auguſtinum quis ignoꝛet: quem cum di
uina et humana eruditõne mirabilem om̃es
oꝛthodoxi in toto terrarum oꝛbe venerank·
pꝛecipue cum apoſtolice ſedis antiſtites ſcri⸗
pta eius ſua pꝛobabili auctoꝛitate firmãtes:
tanto maioꝛe ſtudio ſemꝑ amplexi ſunt: quã
to amplioꝛe ſolatio eis vſuros ſe fuiſſe teſtan
tur. Et caſſiodoꝛus in pꝛologo ſuper pſalte
rium. Ad auguſtini facundiſſimi patris con
fugi opulentiſſimam lectionẽ: quo circa me⸗
moꝛ infirmitatis mee mare ipſius quoꝛun⸗
dam pſalmoꝝ fontibus ꝑfuſum:diuina mi⸗

„

ſericoꝛdia largiẽte in riuulos vadoſos com⸗

pendioſe bꝛeuitatis deduxi vno codice tot
diffuſa pplectens quot ille in decades quin
decim mirabiliter explicauit. Sed vt quida

de homero ait. Tale eſt de eius ſenſu aliquid

ſubripere quale herculi clauã de manu tolle
currẽs tanq; fons puriſſimus nulla fece pol
lutus. Sed in integritate fidei perſeuerans:
neſcit hereticis locum dare:vñ ſe poſſint ali⸗
qua colluctatõne defendere Totus catholi⸗

cus:cotus oꝛthodaxus inuenitur: et in eccle

ſia dñi ſuauiſſimo nitoꝛe reſilendẽſ:ſuꝑni lu
minis claritate radiatur. Et haymo in com⸗
mentario ſuꝑ ſcdᷣa epła ad Coꝛinth. ſᷣm bea
tum au guſtinũ:neceſſe eſt ad altioꝛa conſcen
dere:et pꝛofundioꝛa ſcrutari:qui in lucidan

dis queſtionibo oẽs doctoꝛes excellit. Et ite⸗

rum haymo ibidem. Sicut ſol in lumine ex
cedit oẽs planetas ita auguſtinus omnes ex
ceſſit in ſacris exponendis ſcripturis. Et vo
luſianus cui auguſtinus eplas ſcripſit. Le⸗
gi dei deeſt quicqͥd au guſtinũ cõtigerit igno
mre. Et Bꝛego.in epla ad innocentiũ pꝛefe⸗
ctum africe. expoſitionem ſancti iob voꝝ
bis tranſmitti voluiſtis:veſtro ſtudio ↄgau

demus: ſed ſi delitioſo cupitis pabulo ſagi⸗

nari:beati auguſtini ↄpatriote vr̃i opuſcula
legite:et ad ↄparitionẽ illius ſimilaginis no
ſtrũ furfurẽ nõ queratis.Et idem in regiſtro
legitur ꝙ beatuſ au guſtinus nec cum ſoꝛoꝛe

£
–+
habitare ↄſenſerit dicẽs. Que cũ ſoꝛoꝛe mea Eodem tpe pꝛeſoyterũ foꝛtunatũ manicheu⸗ Gun
ſunt ſoꝛoꝛes mee nõ ſunt docti ergo viri cuu et alios hereticos:pᷣcipue rebaptiſatos dona 4 ei⸗
tela ma gna nobis dʒ eſſe inſtructio. Et Hie tiſtas ⁊ manicheos couicit abſtulit ⁊ fugauit ane
ro.in li.de duodecim doctoꝛibo Auguſtinuſ Lepit auteʒ btũs valerius foꝛmidare ne ſibi j
epᷣs volãs ꝑ montiũ cacumina:qſi ala mul. auguſtinus tolleret᷑ ⁊ ab alia ciuitate in eßjm D
ta celoꝝ ſpacia terrarũq; ſitus et aqua cir⸗ peteretur:nam ſibi aliqñ ablatus fuiſſet: niſi iuch
culũ claro ſermone pnunciauit. Et idem in eum ad locũ ſecretũ tranſure curaſſet: ita vttttun ſain
epkła ad auguſtinũ. vnoby libellis tuis erudi ueniri minime potuiſſet. impetrauit igit ab HK
tiſſimis:et oĩs eloqntie ſplendoꝛe fulgentib archiepo cartaginenſu vt ipe cederet: et augu ſſe
rñdere nõ potui.Certe quicqᷣd dici potuit: et ſtinum ypponenſi eccie pᷣficeret in epᷣm: ſʒ cũ un
aſſumi in genio et de ſcripturaxꝝ hauriri fon⸗ hoc auguſtinus oĩmode recuſaret: cõpulſus Hyolnn
tiba te poſitũ eſt atq; diſertũ: ſz queſo reuerẽ tñ ſuccubuit ⁊ epatus curãſi uſcepit. Qð in ſe nd
tiam tu parumꝑ patiarꝭ me tuũ laudare in⸗- poſtea fieri nõ debuiſſe vt ſuo viuente eðo1 oꝛr·· mnigehe
geniũ. Sũt ⁊ alia tã hieronymi q; alioꝝ do⸗ dinaretur:et dixit ⁊ ſcripſit ꝓpter cõcilij vni⸗ .
ctoꝝ teſtimonia de laudib qauguſtini qᷓ nos uerſalis ꝓphibitionẽ. Quam poſtmodũ oꝛdi ANAI
beeuitatis cã ꝑtranſimꝰ.¶ Zercio ↄmendat᷑ natus didicit: qᷓᷓ; ſancte in epatu ſe habuit vi⸗ J ccun
auguſtiuus de vite integritate:poſt ↄuerſio dere poteris in legenda. in diebo aũt eius van MuglaB
nem quidẽ integerrimã vitã atq; ſanctiſſmã dali totam africe ꝓuinciã occuparũt: vaſtan npob
duxit:nã e mediolano diſcedẽs aſſumptis ſe⸗ tes oĩa: nec parcentes ſexui oꝛdini vel etati. un
cum nebꝛidio ⁊ euodio ⁊ mr̃e ad africã reme⸗ Et vt pleriq; tradunt vandali poloni eſſe cre tin
abat. Ded cũ eſſent apud hoſtiã tiberniã: pia duntur a fluminc vandalo polonie dicti. in non
mr eius defuncta eſt:poſt cuius moꝛtẽ reuer⸗ libꝛo vero hiſtoꝛie hiſpanice ſcribit᷑. O tte oeit
ſus elt auguſtinus ad agros ꝓpꝛioſ: vbi cim agenſoꝛici regis vandaloꝝ facta eſi ab ipſo lingſ
his qͥ ſibi adherebãt ieiunijs ⁊ oꝛõibo deo va grauis eccleſie ꝑſecutio in hiſt pania ? afri. en
cabat ſcribebat libꝛos et indoctos docebat. nam multos martyres fecit:confeſſoꝛibuſd mauh
Fama aũt eius vbiq; defundebat᷑ ?⁊ in oibus linguas abſcidit: qui vt Iſidoꝛus narrat ab⸗ kad
libꝛis ſuis ⁊ actibꝛ admirabilis habebat. Re ſciſis linguis perfecte loquebãtur.et de his niuipe
fugiebat aũt ad aliquã ciuitatẽ accedere qᷓ ca⸗ fit mentio. E. de offiẽ. pꝛefec.pꝛeto.africe.cũ ſmn
rerxret epo:ne ipᷣm in pꝛedicto officio occupari tandem vandali ad ypponanſem ciuitate ve Mäin
ↄtingeret.Eodẽ ſꝑe apud vpponẽ erat quida niſſent: au guſtinus cõuocatis fratribo dixit. umg 1
vir magnaꝝ opũ:qui au guſtino miſit ꝙ ſiad Eccerogaui dñm vt aut nos ab his pericu⸗ ncneſec
eũ accederet ⁊ verbũ ex oꝛe ſuo audiret ſeculo lis eruat: aut patientiã tribuat: aut me de hac iilonge
renũciare poſſet.Qdð auguſtinus vbi ↄperit vita ſuſcipiat ne tot calamitates didere com⸗ ngenus⸗
illuc cõcitus iuit:audiẽs aũt valerius yppo⸗ pellar. Et ecce tercium quod petijt obtinuit. (herini
nenſis epᷣs famã eius ipᷣm plurimũ renitentẽ Tercio nanc; obſidionis menſe febꝛib labo Ibus
in ecc̃ia ſua pᷣſbyterũ oꝛdinauit: nõnullis qͥ rans lecto decubuit in quo ſeptem pſalmos K. Ge
dem lachꝛymas ſnas ſuꝑbe interpᷣtantibo: et cum lachꝛymis legẽs:ſumptaq; euchariſtia Clkinün
tanq; eũ cõſolantibo: et dicentibo qꝛ et locus reuerendiſſime integro aſpectu atq; auditu Gbobar
pᷣſbyterij licet iᷣe maioꝛi dignus eſſet apꝛo⸗ coꝛã poſitis fratrib ⁊ oꝛantib⸗ migrauit ad gugukin
pinquaret tñ epᷣatui. Qui ſtatim monalterin deuü anno etatis ſue ſeptuageſimoſexto.epi⸗ Mnnt
clericoꝝ inſtituit. Et cepit viuere m regulaz ſcopatus vero ſui quadrageſimoquinto. Mchris
ſub ſanctis apłis ↄſtitutaʒ vbi nullus aliqd Be miraculis ⁊ tranſiatõe coꝛꝑis beati au Ckoben
Apꝛiũ habebat: ſed oẽs in cõi viuebãt. De cu⸗ guſtini:de quo fu officiũ duplex in eccleſia. lcnodeh
ius monaſterio decẽ ep̃i fuerũt electi. Fratri ‚2 Zabitulum u ſentdoc
bus aũt ſuis quos canonicos regulares vo⸗ Ercium myſteriũ declarandũ de beato cntſui⸗
cauit regulã tradidit ſub qua militant pᷣdica auguſtino dicitur magnificatio.placu⸗ augoktn
toꝛes heremitani: ſeruite: oꝛdo ſancte bꝛigide it quidẽ oipotenti deo hunc ſanctũ magniſi ddor
eh

oꝛdo ſancti hieronymi: oꝛdo ſancti iohãnis, care pꝛecipue in tribus.
hieroſolimitani: oꝛdo ſancti anthonij: oꝛdo MPꝛimo in miraculoꝝ rutilatöone. egenter

dgillu

cruciferoꝝ. Cum vero valerius eps eſſet gre n
cus: et minus in latina lingua ⁊ lris doctus n off —S—- Mee e
au guſtino ptãtem tribuit:vt ↄtra moꝛẽ oꝛiẽ⸗ Eꝛimo magnificauit eum deus in mira⸗ NMlteret
talis eccleſie coꝛã ſe in eccia pᷣdicaret: vñ cum culoꝝ rutilatõe. NHam in vita ⁊ in moꝛte mi Ecun
multi epi ↄtradicerẽt ille de hoc nõ curabat: raculis claruit. In li. nanq;. xxij. de ci. dei. di leinge
dumodo ꝑ eũ fieret:qdð ꝑ ſefieri non valebat· cit deſe nomẽ ex humilitate non expꝛimens, uhlei

id

luaden
lrtſgnt

tümteſti

lurincin
8fuiſe ni

aiuta .

rmuicte⸗
dnan
mnönfi
rmchls
giſie
iuenri⸗
oſtnocit
uſeheun
dütalen
tomien

7

Giniet.

Dolotidln

loncdni
bbten

cuch hn.

⸗

nuraße.

eorlbuſ

6arrtb

.

..adeh
o dfficdd
ncänicer
bhosgruu⸗
Uttedcr⸗
foarcon⸗
Anchän

ihinl

n ros
Anlin
unte
Nro—

vim.

Pbenian
tcenn.
Hom..

S

l
4*

Scio chiſconi ſemel pꝛo adoleſcente quem
ſe illũq; ilico demonio caruiſſe
Kũ etiã quidã infirmus incidi deberet:⁊ de
cius moꝛte ob inciſionẽ plurimũ timeret᷑ cũ
infirmus cum multis lachꝛymis deũ exoꝛaſ

nõ vidit oꝛa

ſet:cũ eo et ꝓ eo Auguſtinꝰ oꝛauit:et ſine ali

qbua inciſione integrã ſanitatẽ recepit. hec et
alia in vita ſua facta legunt᷑.poſt moꝛtẽ vero

cõpertum eſt illũ miraculis plurimis coꝛu⸗

ſcaſſe. Ex quibo aliqua enarrabimus. Mo⸗
lendinarius quidã in beatũ Auguſtinũ ſpe

cialem deuotionẽ habens:cum quandã infir

mitatẽ q̃ ðꝛ flegma ſalſuʒ ĩ tibia pateret᷑bea⸗
tum auguſtinũ deuote in ſui adiutoꝛiũ inuo
cabat. Cui per viſum ſanctus auguſtinꝰ ap
paruit:et tibiã manu palpans integre reſti-

*

et deo et beato auguſtino gratias reddidit.
Quidã puer cũ vicio lapidis pꝛemeret᷑:et de
cõſilio medicoꝝ incidi deberet: mater pueri
moꝛtis ſibi timẽs periculũ beatũ auguſtinũ
deuote in ſui filij ſubſidium inuocauit. Sta
timq; fuſa oꝛatione vrinã cum lapide emiſit

et plenã ſanitatẽ recepit. Pꝛepoſitus cuiuſ⸗
dam eccleſie in beatũ auguſtinũ multã deuo⸗
tionem habens:cũ per tres annos grauẽ in
firmitatẽ paſſus fniſſet:itavt de lecto ſurgere

nõ valeret aduenientẽ ſolennitatẽ beati Au⸗

guſtini cũ iam in eiꝰ vigilia ad veſi peras pul

ſareturad rogandũ ſanctũ auguſtinũ tota de
notione ſe cõtulit. Cui in albis ſanctꝰ augu

ſtinus apparẽs dixit. Ecce aſſum totiens ad
te vocatus Aur ge cito et celebꝛa mihi officiũ

veſpertinũ.Qui ſanꝰ ſurgès cunctis ſtupen
tibus ecleſiã intrauit: et officiuʒ deuote pe⸗
git. GBecũdo magnificauit deus beatũ au

guſtinũ in coꝛpoꝛis tranſſatõe. Nam poſtq;
gens barbara africã occupauit fideles coꝛpꝰ

au guſtinni ceperunt:et ipᷣm in ſardin iã trãſ

tulerunt. Tranſactis aũt ab eiꝰ obitu annis

ducentis octoginta. Lupꝛandus deuotus
longobardoꝝ rex audiens ſardiniã a ſarra⸗

cenis depopulatã ſolẽnes illuc nuncios mi

ſit vt doctoꝛis ſancti reliquias papiam defer
rent.Qui magno pꝛecio dato coꝛpus ſancti

auguſtini tulerũt:et vſq; ianuã poꝛtauerũt.
Oõ deuotus rex audiẽs vſqʒ ad pꝛedictã ci⸗

uitatẽ cũ magno gaudio eidẽ obuiauit et re

uerenter excepit. Cum aũt mane vellent coꝛ
pus illud deducere:nullo mõ moueri potuit:

donec rex votũ emiſit ꝙ ſi ſeinde deduci ꝑ⸗
mitteret:ibidem in ſuo noĩe eccleſiã fabꝛica⸗

ret: cum aũt votũ feciſſet ſtatim ſine difficul⸗

tate inde deductũ eſt. Rex autem qð vouerat

impleuit. Et ibidẽ in honoꝛe beati augiſtini

