meli ⁊ zona pellicea circa lumbos eiꝰ:et locu
ſtas mel ſilueſtre edebat. Jdẽ habet᷑ matth.
iij.ca. vbi Hicolł. de lira inq t. ¶ocuſte ſunt

parua aĩalia volitantia per modũ ſaltus ⁊ re

periunt᷑ in deſerto iudee et frixa cũ oleo ſunt
cib paupeꝝ. Quidã vero putãt locuſtas hic
appellari nõ gnimalia illa:ſed genus herba⸗

—-

qð vſui humano cõuenire pᷣt. Veſcebat᷑ ita⸗
q; Johannes qͥcũq; mõ locuſte accipiant᷑ ci
bo nõ lauto immo tenui et inſipido atq; au⸗
ſtero. Sumebat etiã mel ſilueſtre qð ſᷣm Ni
colaum de lira reperitur in truncis arboꝛũ.
¶ Kercio apparet ſanctitas Johãnis ex hu⸗
mili cõfeſſione. Nã qñ iudei miſerũt ad eum
ſacerdotes ⁊ leuitas vt ſcribit᷑ Johis.i.ca.vt
interogarẽt eũ. Tu quis es:nõ ſuperbe lo⸗
cutuſ eſt quaſi de ſeipᷣo pᷣumens:quinimmo
humiliter reſpõdit:et cõfeſſus eſt veritatẽ di⸗
cens:qꝛ nõ erat xpᷣs:neq; helias in ꝑſona:ne
q́; ꝓpheta ille vicʒ quẽ ipᷣi querebãt:ſed dixit.
Ego vox clamãtis in deſerto:dirigite viam
dñi.Coõgrue autẽ ſe vocẽ appellauit. Pꝛimo
quia vox oꝛdinat᷑ ad verbi expꝛeſſionẽ. No⸗

ces enim ſunt earũ que ſunt in anima paſſio

num note:vt dicit Ariſto.in pꝛimo ꝑiherme
niaꝝ. Sic Johannes expᷣſſit verbũ incarna
tum. Scðo de rõne vocis eſt ꝙ reſpectu ver
bi ſit noticia pꝛioꝛ:oꝛigine tñ poſterioꝛ. NHã
ſim rationẽ oꝛiginis pꝛius verbũ cõcipit᷑ qᷓ;
vox foꝛmet᷑. Johãnes ergo fuit vox qꝛ reſpe
cLtu xp̃ᷣi fuit noticia pꝛioꝛ licet eſſet et oꝛigine
poſterioꝛ.Tercio vox tranſit:verbũ autẽ ma
net. Johãnes ergo cũ dicit ſevocẽ inſinuat ſe

tranſiturũ:xpᷣm vero ꝑmanſurũ. Tandẽ de
xpᷣo alta ꝓtulit:de ſe hu milima cũ ſubdidit.
Ego baptiʒo in aqua. Medius aũt veſtruʒ
ſtetit quẽvos neſcitis.Et ðꝛ medius ᷣm Hi

colañ de lira.i.cõiter viuens inter hoĩes:quẽ
iudei q;tuʒ ad diuinitatẽ neſciebãt. Subdi⸗

dit Johãnes. Jpe eſt qͥ poſt meventurꝰ eſt. ſ.

ad pᷣdicandũ ⁊ myſteriũ redemptõis cõplen
dũ.Qui añ me fact c.i.mihi pᷣlatꝰ in digni
tate cuiꝰ nõ ſum dignus vt ſoluã eius coꝛri
giam calciamẽti.¶ Quarto oñdit᷑ ſanctitas
iohãnis ex feruẽti pꝛedicatõe. Nã vt ðꝛ Lu

ce.iij. ca.actũ eſt verbũ dñi.i.diuina inſpi⸗
ratio ſuꝑ iohannẽ Zacharie filiũ in deſerto
et venit in oẽm regionẽ ioꝛdanis pᷣdicãs ba⸗

ptiſmũ pnie.Etvt ait Matth.iij. ca. Exibat

ad eũ hieroſolima.i.pꝓpłs de hieruſalẽ.et acciſ⸗ bat io
pitur hic cõtiens ꝓ cõtento. Etoĩs iudea.i. cture.At ille rũdens dicebat.Qui hʒ duas
tunicas det vnã nõ habenti.quod intelligi

multi.Eteſt hic quedã figura ſᷣm Nico.de

lira qᷓ vocat᷑ iperbole.i.locutio multũ expꝛeſ

ſiua. Inchoauit aũt pᷣdicationẽ ſuã ſicut et
xpᷣs dicẽs. Penitentiã agite:deinde q̃ttuoꝛ

—

vt ſcribit᷑ matth. iij. c. Nidẽs Johanes mul
tos phariſeoꝝ et ſaduceoꝝ venientes ad ba⸗
ptiſmũ ſuũ:nõ tñ credẽtes ſᷣm veritatẽ vt di⸗

cit Nico.de lira. ſed magis ad ſimulationẽ?l⸗

et inſidiationẽ.Ex q̃ xps vt ptʒ matth.xxi.c.
queres de baptiſmo Johãnis an eſſet e celo

onzeract, et in ignẽ mittek. Secundũ

vel ab hoĩby cũ nõ fuiſſent phariſei auſi ri⸗

dere dixit. Quare nõ credidiſtis ei. Idẽ di⸗
cit Joſephꝰ in.xix.antiqui.li.Ipᷣe iohannes
dixit illis. ꝓgenies viperarũ qꝛ venenũ erro⸗
ris et ipocriſis a ſuis ꝓgenitoꝛib traxerant.
Quis demonſtrabit vobis fugere aventura
ira:q̃ſi dicat.licet falſitas vr̃a lateat in cõſpe⸗

ctu populi:tñ nõ poterit latere ĩ cõſpectu dei

facite ergo fructus dignos pnĩe:⁊ ne velitis

dicere intra vos patrem habemꝰ Abꝛaã. VUt

enĩ ait Nico.de lira.phariſei de hoc gloꝛia⸗

bantur qꝛ de Abꝛaã deſcenderãt.Et ideo ex

keni ione facta abꝛae ſine oꝑibus ſalutẽ cõ
equi pᷣſumebant.Et hoc eſt expꝛeſſe falſum:

qꝛ nõ dicunt᷑ filij abꝛae ex carnali ꝓpagatiõe
ſed magis ex fidei imitatõe.vt ðꝛ ad Ro.üiij.
ca.Et ideo qꝛ phariſei et legiſꝑiti fidẽ abꝛae

de xpᷣo reſpuerũt.ideo nomẽ filiatõis abꝛae
ꝑdiderũt.Et hoc eſt qdð dicit Johãnes. Et

ne velitis dicere intravos ꝑ falſam.ſ.extima

tionẽ patrẽ habemꝰ abꝛaã qꝛ nõ eſt ſic ſᷣm ve

ritatẽ.Ecõuerſo gentiles fidẽ xpᷣi deuotead
pꝛedicationẽ apłoꝝ receperũt:ideo filij abꝛae

facti ſunt. Et hoc eſt qðᷣ ſubdidit Johãnes.
Dico enĩ vobis qm̃ potẽs eſt deus de lapidi
bus iſtis ſuſcitare filios abꝛae. Scom Ni⸗
co.de lira tenẽt aliqͥ ꝙ iohãnes demõſtrauit
illos lapides quos filij iſrael de ꝓfundo ioꝛ
danis attulerũt.vt habet᷑ Joſue.iiij.ca.ĩ me⸗

moꝛiã miraculi qð dñs in tranſitu eoꝛũ aqds

ſoꝛdanis ſiccauit. Sed ꝑ illos lapides iohã
nes gentiles ſignificauit:qꝛ colebãt idola de
lapidibo facta.Filij ergo abꝛae de lapidibus
ſuſcitati ſunt qñ iudeis ꝑ infidelitatẽ a filia⸗
tione abꝛae recedentiba:gẽtiles fidẽ xpᷣi reci⸗
pientes in locũ eoꝝ ſubſtituti ſunt.Et qꝛ do
ctoꝛ veritatis nõ ſolũ debet vicia ↄfidẽter ar

guere ſʒ eẽ penã pᷣdicere. Jõ ſubdidit iohes
Jam enĩ ſecurꝭ.i.ſecuritas diuini iudicij po

lta eſt ad radicẽ. O ĩs arboꝛ q nõ facit fructũ

Luce. iij.

cebt docuit turbas.nã vt ſcribi

ca. Interro gabãt iohannẽ turbe qͥd eſſent fa

tur ſᷣm Nico.de lira qñ tunica non eſſet ſuꝑ⸗

Mciales impatoꝛis: nibil inqᷣt pluſq; vobis cõ

a. Terciũ pᷣceptũ docuit publicanos offi⸗
pᷣcepta docuit. Pꝛimũ docuit phariſeos.nã Atitutũ eſt faciatis. Hoc aũt dixit qꝛ collecio

res taliũ ſolent eſſe ꝓni ad plus colligendũ
qᷓ;ᷓ ſit eis mandatũ:vt qð ẽ ampliꝰ remaneat.
Anartũ pᷣceptũ docuit milites cũ dixit eis:

1

.

Lnẽ.iij.ca. Neminẽ cõcutiatis.ſ.
Noppꝛimẽdo pauperes et eos deſpiciẽdo. nec;
calumniã faciatis.i. non imponatis falſlum.

ten di
lengibo
lbusbon
ſtpenahe
ans J
ciſeribi
Decollan
Hicrthe
nrisſuiß⸗
Herode⸗
cin ccia
bat qoſb

dioſum.7

gmicos ve
ineplaas.
ptannarni
Yohunn
cbpccnto
Gonpopo

1

Clauitind
Nwüpae
buwd
htiöma
nexca
AM conſ

ſuolẽ

los .
lianogdi⸗
wunbenkge

Wor nobi

nüngun
laberodia
poddde⸗
raento⸗

na man

Stcöni
ir
leubrtf
ohir
rici
Heooe
Gnocliert
Phniſe
nmtondi⸗
kohechere
munakt
ngtii
1o id
(heenglei⸗
nllecria
honitich
intcnnt
giunabe

dolietti⸗
dee il

Neogirs i.

ctanehtir

Nau ſi

D
ict Jobins
etulaman
Eenöckſef

ide öidean

nürdoofilie
WWad Yohir
adasn
r ⸗

ins d

N
lraur
auſimdn
loolipigst
colhiticd⸗
mudohin
Wnugii
iuiiin
iuiiiti
inofuiffii

3

33

ſabeN
m en
rl
ned
gunitſ
mmt
huſznin⸗
noln

67

irsdiN.

nint n
j Nenti/

.
—R

ctitas Jobannis ex martyrij toleratõne. At

vt amara ſit veritas. Videns itaq; herodes

.

crimen diuitibo ⁊ potẽtibo vt occaſionẽ extoꝛ

quendi bona eoꝝ habeatis:qꝛ ꝑ aliã viã a ta
libus bona recipere non pñt.Coõtenti eſtote

ſtipendijs veſtris. ¶ Quinto oſtendit᷑ ſan⸗

enĩ ſcribit᷑ Matth.xiiij.ca.et Marci. vi.ca.

Decollatus fuit Johãnes iubente Herode.
Hic vt habet᷑ in hiſtoꝛia ſcolaſtica vxoꝛẽ fra
tris ſui Philippi abſtulit:et Arethã regem:⁊
Herodẽ agrippã et Philippũ in ſui inimici⸗
cia cõcitauit. Johãnes ergo eũ de hoc argue

bat:qð ſibi de herodi moleſtiſſimũ erat eto⸗
dioſum. Nã vt ait Therentiꝰ.Obſequium
amicos:veritas odiũ parit. Et Hieronimꝰ
in eplła ad occeanũ inqͥt. Ita ſe habet natur

q; Johannes eũ tã dure redar gueret. Et qꝛ
ob pᷣdicationẽ et baptiſmũ ſᷣm Joſephũ ma

ggnum populũ ↄgregaret:ipᷣm in carcere vin

culauit in Macheronta caſtello arabie: in 5
ꝓxoꝛi placere cupiẽs et populi ſequẽtis Jo⸗

hannẽ diſpendiũ pertimeſcẽs. Deſiderabat.
gaũt ipᷣm occidere ſed ꝓpłm foꝛmidabat.Can⸗

dem excogitauit doloſe ⁊ nõ ſine ↄfabulatõe
atq; conſilio berodiadis maligne:vt natalis
ſui diẽ coꝛã pꝛimis galilee ſuiſq; pꝛincipib⸗
celebꝛaret. Iſta enĩ erat ↄſuetudo apud anti

quos.qꝙ pꝛincipes ſolenniʒabãt diẽ ſue nati

uitatis:et diẽ etiã natalis imperij ſui in ̊ co⸗
ronabant᷑:quare Herodes ↄuocatis magna
tibus ⁊ nobilibo multis:cõuiuiũ illis letiſſi⸗
mũ atq; lautiſſimũ pꝛeparauit atq; ſaltauit fi

lia herodiadis.i.tripudiauit.Et hoc fuit ex

diſpoſitõe matris et ipius Herodis:qͥ cũ iu⸗

ramento ꝓmiſit ei dare qð peteret:q̃ pᷣmoni⸗
ta a matre petiuit caput Jo hãnis baptiſte.

Et cõtriſtatus eſt rex:ficte tũ et ſᷣm apparen⸗
tiã. Nã vt inqͥt Beda.licʒ cõtriſtarer᷑ in facie
letabat᷑ m̃ in coꝛde. Simulabat aũt cõtriſta⸗

tionẽ ꝓpter iuſiurandũ qð infringere iudica

bat uũlicitũ. Sed vt ait Ambꝛo.li.de officijs
Herodes ſaltatrici pꝛemiũ turpiter ꝓmiſit:
crudeliter ſoluit.nã vt refert Nicola.de lira.
In ꝓmiſſione facta in generali etiã cũ iura⸗
mento nõ intelligit᷑ aliqͥd illicitũ ſub obliga
tione cadere:cuiuſmodi erat interfectio Jo⸗
hannis.Et de hoc plene habetur in decretii

xxij.q.iiij.quaſi per totũ. Miſſo itaq; hero

des ſpiculatoꝛe decollanit Johannẽ in car⸗

cere:et allatũ eſt caput eiꝰ in diſco:et datũ eſt

puelle:et illa tulit matri ſue.Oiſcipuli aũt ac

cipientes coꝛpꝰ ſepelierũt illud in ſebaſte.vt

ponit i.xij.li.hiſtoꝛie eccleſiaſtice. Herodias
aũt caput Johanis in hieruſalẽ fecit deferri
et iuxta herodis habitaculum caute ſepeliri.

Fuit vero Johãnes decollatꝰ circa dies azi

moꝛũ anno pꝛecedente paſſionẽ xpᷣi.De q̊ ſic

ioquit᷑ Criſo. Johes ſcholas virtutũ: magi
ſteriũ vite:ſanctitatis foꝛma:noꝛma iuſticie:
vir ginitatis ſpeculũ:pudicitie titulus:caſti⸗
tatis exemplũ:penitẽetie via:peccatoꝝ venia:
figdei diſciplia. Johãnes maioꝛ hoĩe: par an

gelis legis ſumma:euãgelij ſanctio:apłoꝛuʒ
vox:ſilentiũ ꝓphetarũ:lucerna mũdi:pᷣcurſoꝛ
iudicis:xpᷣi mediatoꝛ:dñi teſtis:totiꝰ medi⸗
us trinitatis.Et hic tantus dat᷑ inceſtui:tra
r adultere:adducit᷑ ſaltatriei.

* * .

rciũ myſteriũ ↄtemplandũ de beato
Johãne baptiſta ðꝛ ſublimitatis. In q̊

Iſublimis inter ſanctos ſit aperiemus: poſ⸗
ſumꝰ aũt id facile ↄpꝛehẽdere ſi ↄſiderare vo

luerimus quinq; illiꝰ pᷣcipue dignitates.

Becunda cõmendatio

ꝛima dignitas

Vnñ eccleſia dicit de eo illud Jere.i.ca.Ante

ᷓ; exires de ventre ſanctificaui te. Ob iſtam
ſanctificationẽ purgatus fuit a plaga oꝛigi⸗

nalis culpe:vñ ſi in vtero mr̃is deceſſiſſet ad

ſinũ abꝛae euolaſſet:cũ ceteri vadãt in infer⸗
numq ibi moꝛiunt᷑. Fnit inſuꝑ in vtero ma⸗
tris letificat: cũ tñ ceteri ibi ſint cũ triſticia.

Multaq; alia ſpiritualia dona eſt conſecu⸗

tus: quare Gabꝛiel pᷣdixit patri. Spũ ſancto
replebit᷑ adhuc ex vtero matris ſue. Secun⸗
da dignitas beati Johãnis ðꝛ ↄmendatoõis
Quidnã certius et firmius oſtẽdere pᷣt pemi

nentiã alicuius qᷓ; ſnĩa et laus ex oꝛe diuino

ꝓcedens.CTurpe eſt laudari a malis viris:ꝓ
quibo ait Seneca in ꝓuerbijs. Tã turpe eit

laudaria turpibus q; ſi lauderis ob turpia.

Bloꝛioſum ergo eſt cũ qͥs laudat᷑ a ſapietib⸗
a viris grauiba et pᷣſtantiſſimis. Sʒ ſuꝑ oĩa
grãde eſt: ineffabile donũ dũ qͥs extollit᷑ lan
dibus ab oꝛe diuino. At enĩ inqͥt Hiero.in

ſermone ad paulã et euſtochiũ.Quicqͥd hu

manis dici pᷣt verbis minꝰ ẽ a laude dei. Ex
pis aũt quos de dignatus eſt ↄmedare nul

lus tãtis laudibo fulget quãtis Johes bapti
ſta. Dixit enĩ deꝰ Noe GBeneſ.vij.ca.Te enĩ
vidi iuſtũ coꝛã me ex oĩbus gentibus. Et de

Dauid ps.lxxxviij. Inueni inqͥt dauid ſer⸗

uũ meũ oleo ſancto meo vnxi eũ.Et de Job

De quinq; dign itatibo ꝗᷓ oſtendũt qᷓ;ſubli
mis inter ſanctos Johanes beri⸗ e

Mapitulũ.iij.

Tercia celebꝛ ation1is.
NQuarta venerationnis.

Wꝛima dignitas beati Johãnis ðꝛ ſancti
ficationis. Fuit quidẽ in vtero ſanctificatꝰ.

vt ptʒ eiuſdẽ.i.ca. Nunquid ↄſideraſti ſeruũ
meũ Job ꝙ nõ ſit ei ſiłis in terra. Et de pau

lo Aci.x.c. Aas electõis eſt mihi. Et de cen

turione matth.viij.ca. Nõ inueni tantã fidẽ
in iſrael.Et petro dixit xpᷣus matth.xvi.ca.
Beatꝰ es ſimon bariona. Sed de Johaͤne

multo plura multaq; maioꝛa locutꝰ eſt. Nꝗ

vt ſcribit᷑ matth.xi.ca. dixit ieſus turbis de
Johãne. Quid exiſtis in deſertũ videre ⁊c̃.
vbi ↄmendauit eũ de qᷓ̃ttuoꝛ.Dꝛimo de ſoli⸗
ditate fidei ⁊ ↄſtantia cũ dixit. Quid exiſtis ĩ
deſertũ videre arundinẽ vẽto agitatã.q̃ſi di⸗
cat:nõ.qꝛ Johãnes fuit ita cõpoſitꝰ ꝙ nec ti
moꝛe nec fauoꝛe a veritate decliabat. Scõo
coõmendauit eũ ab auſtaritate pnie:dũ ſubdi
dit hoĩem molliba veſtitũ.q̃ſi dicat nõ. Ter⸗
cio cõmendauit eũ a claritate noticie dũ ſe⸗
quitur ꝓphetã. Etiã dico vobis pluſq; ꝓphe
tam.Et ðꝛ pluſq; ꝓpheta qꝛ nõ ſolũ xpᷣm pᷣui
dit venturũ et pᷣdixit ſicut alij ꝓphete ſʒ etiã
ipᷣm digito oſtendit. Quarto ↄ mendauit eũ
ab auctoꝛitate doctrine dicẽs. Hic eſt de quo

ſcriptũ eſt.ſ.p Malachiã. Ecce ego mittam

angelũ meũ.i.Johannẽqͥ vitã duxit angeli⸗
cam ante faciẽ meã:qui pᷣparabit viã tuã an⸗
te te. Amen dico vobis:inter natos mulierũ
nõ ſurrexit maioꝛ iohãne baptiſta. ¶ Cercia
dignitas beati Johãnis dðꝛ celebꝛatõis. De

neq; baptiſta narrant᷑ pconia natiuitatꝭi. Ic⸗
circo eccleſia ſolẽniter celebꝛat natinitatẽ eo⸗
rum. Hinc Aug'.in ſermoneq legit᷑ in offi⸗

cio pñtis ſolẽnitatis ait. Poſt illũ ſacroſan⸗

ciũ dñi natalis diẽ nullius hoĩs natiuitateʒ
legimꝰ celebꝛari niſi ſolã Johãnis baptiſte.
In alijs eni ſanctis ⁊ electis dei nouimꝰ diẽ
illũ coti qͥ ilos poſt ↄſummationẽ laboꝛũ et
deuiciũ triumphatũq; mundum in ꝑpetuas
eternitates pñs hec vita parturijt. In alijs
coõſum mata vltimi diei merita celebꝛant᷑. In
hoc etiã pꝛima dies ⁊ ipᷣa hoĩs initia cõſecrã
tur. Muarta dignitas beati Johannis dꝛ
veneratõis. Voluit nãq; deus cõcurrentib
miraculis plurimis reliquias coꝛpis eius a
fidelib venerari.¶egit᷑ enĩ in hiſtoꝛia eccle
ſiaſtica.q cũ ad tumulũ Jobãnis multa mi
racula fierẽt:iubente Juliano apoſtata gen⸗
tiles oſſa eius ſparſerũt. Et cũ miracula nõ
ceſſarẽt:poſtea collecta et in igne cõcremata

inpuluerẽ redegerũt ⁊ ꝑ agros ventilauerũt

Tandẽ cineres illi collectia quibuſdã mona
chis hieroſolimã fuere delati: deinde poſt a⸗
liqua tꝑa ianuã tranſſati vbi nũc deuote co⸗
luntur. Sicut Alexander terciꝰ et Innocẽ⸗

tius quartus:rei veritate co gnita ſuis pꝛiui⸗

legijs appꝛobarũt. Caput vero eiꝰ tpe ar

ciani pꝛincipis inuentũ eſt. Duobquidem

monachis beat? Johãnes caput ſuũ in viſu
manitfeſtauit:qui ad locũ ꝓperãtes vbi ſepyul

tum tamdiu latuerat inuen erũt. illud ſaccis

cilicinis inuolutũ:qð poſtmodũ Coõſtanti⸗

nopolim:inde ad galliaſ regnãte CPipino eſt
tranſſatũ. Ultimo advrbẽ deductũ ⁊ in eccle

ſia ſancti Silueſtri honoꝛifice reſeruatũ Di

gitus inſuꝑ ille qͥ dñm oſtederat cõburi nõ

potuit vt refert mgr̃ Johãnes Beleth. quia
fidelibo ↄſeruatus:poſtmodũ a ſancta Cecla
de vltramarinis ꝑtibus in noꝛmandiã dela

tus eſt. Muinta dignitas beati Johãnis
ðꝛ gloꝛificatõis. Credendũ quippe eſt q ĩ ce⸗

lo magna ſit gloꝛia eiꝰ.et ꝙ poſitus ſit in ſu⸗
emo oꝛdine angeloꝝ atq; iĩ ſede luciteri col

locatus. Nã illa ſedes nõ fuit repata p xp̃m
qꝛ ſtat ad dexterã patris: nec ꝑ virginẽ quia

ſtat ſuꝑ choꝛos angeloꝝ:necꝑ aliũ ſanctum:
quia vt pꝛedictũ eſt. Inter natos mulierũ nõ
ſurrexit maioꝛ Johanne baptiſta. Et ſieut

magnus fuit meritis et ſanctitate:ita magnꝰ

eſt gloꝛia et felicitate. Cuius patrociniũ de⸗
uote imploꝛantes ſperare poſſunt illius in⸗
terceſſione conſequi in ſeculo dei gratiã et in

futuro gloꝛiã ſempiternã. In qua viuitet re

eati Johãnis ðᷣ De gnat deus oĩa ſecula ſeculoꝝ. Amen.
ſolo nanq; ieſu xpo et virgine matre Johan
Sermo trigeſimuſſecundꝰ de ſancto pau
loa

poſtolo doctoꝛe ſummo gentiũ.

As electionis eſt
Amihi.dñi nf̃i ieſu xpᷣi verba ſunt
Mta oꝛiginaliter Actuũ.ix.ca. Ad

ſionis exemplo peccatoꝛibo ad penitentiã re⸗

dire volentibo ſpem de venia cõſequenda de

dit.Ipᷣe vtiq; verbis et factis adeo clarechꝛi

ſtum a moꝛtuis reſuſcitatũ atq; in dexteram
dei patris ſedentẽ oſtendit:vt nullus ampli
us niſi volẽs de fide xpᷣi dubitare queat.Ad

ipᷣm igitur ſermonẽ vertamus qui pꝛius no
minis Jeſu ardentiſſimus ꝑſecutoꝛ:expoſt
factus eſt illius defenſoꝛ acerrimus et pꝛedi
catoꝛ eximius:in quo poſt emendatũ delictũ

tanta ſuperabundanit gratia vtetiam in bac

vita moꝛtali ad viſionẽ diuine eſſentie rape⸗
retur.De ipᷣo pijſſimus ieſus Ananie diſci⸗

pulo ſuo fideliſſimo retulit verba in thema⸗

te poſita. In qbus de Paulo gloꝛioſiſſimo
tria myſteria ponimus cõtemplanda.

laudes ingentes beati apoſtoli Pauli extcol
lendas hodierna die merito eſt elaboꝛandũ
Iſßpe nãq; ſua eruditione mirabili:xpᷣi bene⸗

uOei e bicen
dicti nomen gentiby patefecit. Ipᷣe ſue cõuer irl

nieyirot
fainbie
inclige
eime
Genn
Tan
lun
Nlnt

—

Bareo
in
m

honen⸗
Ncnret
fuegnone
Soingo
logrüde
gamlie⸗
oſend
voctn
Benes
lroer⸗
ſchoo⸗
ihrin
Elgeni
s Ca
seonle
hecn n
anwon
Ncc
tDi
Mluntar
fuitbin
rſart

fürenan
nvirgtis
Aaliäſae
rnatosmar;
nheſunc;
oi
iaun
r

neWoo
md .

ctone

1n Jaie

Sl

i Fenech

Aheninmmi,

S

ingnn

uing

dum licʒ mutare nomẽ vt ꝑ mutationẽ noĩs ſe ciuẽ romanũ:vt habet᷑ Actuũ.ca.xxij. Et

idem coꝛã tribuno cõfirmanit. Ad qð rũdet

ꝛimum dicitur perſecutionis.
ecundum cõnerſionis.

Eercium viſionis. S .
AHualiter Paulus feruebat in ꝑſecutionẽ

Rimũ myſterium ↄtemplandũ de pau
lo ðꝛ ꝑſecutionis. Jpᷣe nãq; validiſſime

₰

Aciui.ix.ca.dicit. Saulꝰ aũt adhuc ſpirãs
idd eſt ex vehemeti ſpũ ignẽ ꝑſecutõis accen⸗
dens in ſe et in alios:contra eccleſiã ming. W

in verbis iniurioſis:et cedis.i.in verberibu
et flagellis in diſcipulos dñi acceſſit ad pn⸗

cipẽ ſacerdotũ et petijt ab eo eplłas in dama⸗
ſcum ad ſinagogas vt ſi q̊s inueniſſet huius
vie viros ac mulieres vinctos illos pduce⸗ ad
ret in hieruſalẽ. Sed ꝓ huius ꝑtis plenioꝛe

te

*

intelligẽtia circa ſep dubitare cõtingit.

Nuarto circa mie cõſecution-.

Zuinto cinea liberi arbitrij diſpoſitionẽ.
Sexto circa diſcipnj on dlſtinekions⸗

eplimo circa poteſtatis acceptionẽ.

Wꝛimo dubitat᷑ circa nois mutationẽ.q̃re
Pauli mutatũ eſt cũ pꝛius ſaulus
vocaret᷑. Nã mutatio noĩs ẽ phibita.C. de
mutatis no.l.i. Sed ad hoc rndet Jo. an. in

ſ. nomen

glo. in ꝓlogo ſexti libꝛi decretaliũ.ꝙ lex illa
loquit᷑ de mutatione fraudulenta. Tñ inter

oſtendat᷑ facta mutatio hois. Sicut Jacob
voca tus fuit iſrael ex eo ꝓ vidit dñm. vt ptz
Beneß. xxxij.ca. Et Simon vocatꝰ eſt Pe⸗

₰

trus ex cõfeſſione di

EKEugenius.iiij. Gabꝛiel. Nicolaus.v. Cho
mas. Calixtus.iiij. Alfonſus. Pius.ij. Ene
as. Paulus. ij.petrus. Et Sixtus.iiij. dice⸗
batur Franciſcus. Rõ vero talis mutatõig

eſt:qꝛ nomẽ debet cõuenire rei.ſicut ptz. xxi.

di. c. cleroſ. et de pᷣben.⁊ digni.c.cũ ſecundũ.
Et. xvi.q.i.c.ſi cupis.Et inſtitu.de dona. §H.
eſt. Tñ de noie Pauli tres opiniones inue⸗
niuntur. Pꝛima eſt Oꝛigenis qui d icit. ꝙ ſo
fuit binomius et vocatus ſit ſemꝑ Saulus
et Paulus. Scoꝗ eſt Rabani qͥ ait añ cõo⸗
uer ſionẽ dict? ẽ Saulus a ſaule ſupbo. poſt
cõuerſionẽ dictus eſt Paulus q̃ſi ꝑuulus a
virtute humilitatis. Ande nomẽ ſuũ inter⸗
eetando.i. ad Coꝛinp̃. xv. ca. ait. Ego ſum
minimus aploꝝ. Tercia eſtopinio Dieroni

cccleſiã expugnare tentauit. Vnde Paulus

uinitatis in xp̃o vt ſcribi
bitur Matth. xvi. ca. Et in romanis ponti⸗
ficibus mutari ſolet nomẽ. NHã Martinugs
gquintꝰ antea vocatus eſt oddo de columna.

miet Bede qui aſſerut ꝗ vocatus ſit Hau⸗
lus a pꝛimo ſpolio qð cotulit eccleſie.ſ. Ser

gio paulo ꝓconſule que ad fidẽ cõuertit ſi⸗

cut ptʒ Act.xiij.c. Secũdo dubitat᷑ circa ſu

perbie occaſionẽ:quare vicʒ paulus erat ita
ſuꝑbus vt ſponte ingereret ſe ad ꝑſequendũ
xpᷣm:nã non vocatus acceſſit ad pꝛincipẽ ſa
cerdotũ. Et ad hoc dicere poſſumus ꝙ tria

ert in illo q bus diſponebat᷑ ad extollendũ.

erciũ etas floꝛees.
¶Pꝛimũ qð erat in paulo fuit nobilitas ge
neris.Inqͥt enĩ Augꝰ.in ſermone. Erat aũt
paulus de tribu beniamin. ſicut ipᷣe teſtat᷑ et
ad Ro.xi.ca.ipᷣe ait.E go iſraelita ſum ex le⸗

mine abꝛae de tribu beniamin. Ex quo dicit

glo. in. c. venerabilis.de pben. et digni. ꝙ fu
it nobilis. Tribi vero beniamin ſatis in ſcri
ptura magnificat᷑:tum qꝛ illi in diuiſione ter

re ꝓmiſſionis hieruſalẽ fuit diſtributa: ſicut
ptz Joſue.xviij.ca.Tũ qꝛ habuit bellatoꝛes

ſtrennuos ſicut notat᷑ Judicũ.xx.ca. tũ etiã
qꝛ ex illa tribu ſᷣm Hiero. fuerunt ꝓ maioꝛi

ꝑte innocẽtes interfecti. Aeruntñ pleriq; mi

rari ſolent ex his q̃ audiũt dũ de ſe Paulus
loquitur. Actuũ nãq; ca.xx.dicit. Ego ſum
vir iudeus tharſo cilitie natus.Et. h. ad Co
rinth.xi.ca.hebꝛei ſunt et ego. Et Act. xxiij.
ca. Phariſeus inqͥt ſum ⁊ filius phariſeoꝛũ.
Tñ cum centurio iuſſiſſet eũ verberari dixit

Pico.de lira ſuꝑ.xxij.ca. Actuũ.et ſt up. iiij.

ca.ij. ad Chimo. ꝙ pater pauli a romaniſob

tinuerat romanã ciuitatẽ. Ideo cũ tribunꝰ
dixiſſet. Ego multa ſumma pecunie ciuilita

tem hanc adeptus ſu m. Paulus rñdit.Ego
dauũt natus ſum. Iccirco NHico. de lira expo⸗

nens illa verba Pauli ad Thbimotheũ. Pe⸗

nulam quã reliqui troade apud carpũ veni⸗

ens affer tecũ ⁊ libꝛos ait.Dũ eſſet paulus in

carcere Neronis ſeribebat thimotheo vt fer

ret ſibi penulã. Erat aũt penula veſtis ↄſula

ris qᷓ̃ a romanis data fuit pr̃i pauli in ſ ignũ

amicitie cum ipᷣo ⁊ ꝙ eſſet factus ciuis roma
nus quã reſeruauerat paulus ob memoꝛiaʒ

patris:et in ſignum ꝙ eſſet romanus ciuis:ſi
neceſſitas incumberet hoc oſtendẽdi. Erat
ergo paulꝰ natione iſraelita. dignitate roma
nus cinis:et religione phariſeus ob iſta diui
na magnanimus erat et audax. Uerũ vt in
quit Seneca in li.de quattuoꝛ virtutibus.
Magnanimitas ſi ſe ſupꝛa modũ extollit fa
cit virũ minacẽ:inflatũ:inquietũ:et turbidũ:
P 1

et in quaſcũq; excellentias dictoꝝ fackoꝛũq;
neglecta honeſtate feſtinũ. Scom qð erat in
paulo fuit claritas ſciẽtie.Dicit nãq; de illo
Hieronimꝰ. Cur paulus apłs vas electõis

nempe qꝛ vas legis et ſcripturarũ ſanctarũ

armariũ eſt. Et Actuũ. xxi· ca. vixit ſe erudi⸗
tum ad pedes Gamalielis. et. ij. ad Coꝛint.
xi. ca. ait. nã ⁊ ſi imperitus ſermone:nõ tamẽę
ſciẽtia. At aũt inqt. Sciẽtia inflat. Terciuz

qð erat in paulo erat fioꝛens etas. Erat qui⸗
dem adoleſcẽs VUñ Actuũ.vij ca. Sðz. Teſtes

depoſuerũt veſtimẽta ſecus pedes adoleſcen
tis qͥ vocabat᷑ Saulus. Et ſi qs obſtaret
potuerit ille fuiſſe alter qui ſic noĩaret᷑: facili

cõuinci pᷣt.qm̃ Actuũ.xxij.ca.Paulus cum
hũilitate ⁊ penitẽtia loquẽs ad dum ait. Cũ
funderet᷑ ſanguis ſtephani teſtis tui ego aſta
bam et cõſentiebã ⁊ cuſtodiebã veſtimẽta in⸗

terficientiũ illũ.Cũ ergo eſſet in etate fioꝛen⸗
ti mouebat᷑ ardenter ad ꝑſecutionẽ diſcibu⸗

loꝛũ. NHã vt inqͥt Ariſto.in.ij.rethoꝛice. Ju⸗
uenes ſunt cõcupiſcitiui talia facere quecũ⸗

q; cõcupiſcũt. Ideo valde amant valde deſi⸗
derant:et ſiłia. Et vtvulgariter dicit᷑ in iuue
nibus eſt recens et buliens ſanguis. Tercio
dubitat᷑ de paulo circa tꝑis dilationẽ. cur. ſ.

tãdiu diſtulit xps vocare illũ ⁊ nõ cum alijs

aplis. Ad qð rñdere poſſumus ꝙ ſic factuʒ

eſt ꝓpter tria.

—

Pꝛuno ꝓpter xp̃ᷣi potentiꝗ.

cðo /ꝓpter xpᷣi ſapientii.
Tercio ꝓpter vpᷣi clementiã.

Pꝛimo ꝓpter xpᷣi potentiã vt ſic oſtenderet

ꝙ poſt moꝛtẽ xpᷣs qui ſurrexit a moꝛtuis po⸗
tuit inimicos etiã benigne ſuperare. Scðᷣo
ꝓpter ſap ientiã: vt ſic innoteſceret multifoꝛ⸗
mis ſapia dei:q ui varios hʒ vocandi et ſal⸗
uandi modos. Tercio ꝓpter clementiã q̃ vo

luit vt oĩs fraudis ſuſpitio tolleret᷑ cõuerten
dis gentibus:dũ talis magiſter eſt electus q

nõ ſolũ nõ fuiſſet de ſocijs xpᷣi hic viuentis:

immo fuiſſet acerbiſſimꝰ ꝑſecutoꝛ oĩm qͥ inz⸗
uocabãt nomẽ eius.Et nullo cõmodovel in
cõmodo tpali timoꝛe vel fauoꝛe humano fu
it ad fidẽ cõuerſus et illius noĩs qð antea ex
tinguere nitebat᷑ defenſoꝛ fuit validiſſimus
¶ Ouar to dubitat᷑ de paulo circa miſericoꝛ
die cõſecutionẽ:quare cõſecut eſt miam dei

adeo vt in actu furibunde ꝑſecutõis xpᷣmvi⸗

derit ⁊ audierit vocantẽ.Et licʒ Augꝰ dicat
Sijꝗqris quare hũc trahat:illũ nõ trahat: no
li diiudicareſi nonvis errare:nihilominꝰ re
ctiſſime pietas diuina egit cũ paulo dum il⸗

lum ad ſe tã mirabiliter traxit ꝓpter tria
Pumo ter zelun. ip

D

BSecundo ꝓpter meritum.

Lercio ꝓpter exemplum.

Pꝛimo ꝓpter zelum quo mouebatur paulus

ignoꝛãs in tali ꝑſecutione qᷓ; grauiter offen⸗

debat: putabat nãq; ſacrificiũ ſe offerre deo

ſi xpᷣi nomẽ deleret.Hoc ipᷣe confirmat.i.ad

Thimo.i.ca.vbi ait.Gratias ago ei qͥ me cõ

foꝛtauit ĩ xpᷣo ieſu dño nr̃o:qꝛ fidelẽ me exiſti
mauit:ponẽs in miniſterio qͥ pꝛius fui blaſ⸗

phemus ⁊ pſecutoꝛ. Sed miaʒ cõſecutꝰ ſum
qꝛ ignoꝛãs feci in incredulitate. Et ad Gala

thas.i.ca.inqͥt. Audiſtis enĩ ↄuerſationem

meã in iudaiſmo qm̃ ſupꝛa modũ ꝑſequebar
eccleſiã dei ⁊ expu gnabã illã:et ꝓficiebã in
iudaiſmo ſupꝛa multos coetaneos meos in
genere meo. abundantiꝰ emulatoꝛ exiſtens
paternarũ meaꝝ traditionũ. AUt inqᷣt Nico.

de lira ſuꝑ hoc paſſu. Apud iudeos erãt ali⸗

qua tradita patribs a moyſe.ſ.qᷓ ſcripta ſunt

in lege Et aliqua erant tradita a patrib aliji

ptz Matth. v. ca. et ambarũ traditionũ erat

apls zelatiſſimꝰ ante ſuã cõuerſionẽ. Scðo
miſericoꝛditer actũ fuit cũ paulo/ꝓpter meri⸗
tum. nã ſᷣm Augꝰ.in ſermone. dũ Stepha⸗
nus lapidaret᷑ in oꝛõne quã fecit ꝓ his q aad
eius necem inſiſtebãt ſingulariter oꝛauit ꝓ

paulo quẽ ↄſpiciebat ↄtra ſe plus ceteris coꝛ

de et aĩo deſeuire:nõ enĩ poterat manu ilum
lapidibo duris ferire.qꝛ nõ ſpectabat niſi te⸗
ſtibus aliquẽ lapidare:m paulus illoꝛũ reti⸗
nens veſtimẽta aĩabat eos vt viriliter extin

guerẽt innocentẽ. Tercio remiſſionẽ ⁊ gẽam

inuenit paulus ꝓpter exemplũ:vt ſic in ioſ⸗o
tanq; in ſpeculo clare peccatoꝛes intuerenrk
de hoc.i.ad Thi.i.õc.
ita ſcripſit. Yidelis ſermo et omni acceptõne
dignus qꝛ ieſus xpᷣs venit in hunc mundũ
ſaluos facere peccatoꝛes quoꝛũ pꝛimus eggog
ſum. Sed ideo miſericoꝛdiã cõſecutus ſum
vt in me pꝛimo oſtẽderet xpᷣs ieſus omnẽ pa

magnitudinẽ mie dei.

tientiã ad infoꝛmationẽ eoꝝ qͥ credituri ſunt

illi in vitã eternã. ¶ Quinto dubitat᷑ circa li

*

beri arbitrij diſpoſitionẽ: an vicʒ fuit liberũ
arbitriũ eius violentatũ. Ad qð intelligen⸗
dum notanda eſt illa ſentẽtia ðdñi Bonauẽ.
in. ij. di. xxv. de qua plene dixi in quadrage⸗
ſimali de penitẽtia: ſermone pᷣmo. ꝙ aliud ẽ?

voluntateʒ induci:aliud voluntatẽ mutan:

aliud voluntatẽ cogi.Tunc enĩ induci dicit
qñ aliqᷓ ꝑſuaſio ei fit qua diſponit᷑ vt ad ali⸗
quod appetibile inclinet᷑:ꝗᷓ ſi valde intẽſa eſt
nomẽ coactõis ſoꝛtit᷑q;uis nõ ſit vᷣa coactio
Tunc aũt volũtas mutat᷑ qñ ipᷣa nolẽte vim
potẽti virtute aſfectio ei immittit᷑ in ↄcrariẽ⸗

minoꝛiboq̃ vocabant᷑ traditõnes ſenioꝝ.t·

Khepolente
elktoͤris
Ptlüfact
no ðꝛ Cogl
ſeetrepugn
gliena virtn
ad aliq in
ginoptab
amutany
liberüarbi
immutatu
(Seuot

ve Näs:

Exbocq
dicit Nie
xöm. Di
apliſicut
duogeann
ptuaguut⸗
polis ban
vt Euſebi
hobetinſi
Grunmt?
puliomn
ruo loiul⸗

mn

chrone Oo⸗
falepallnsoe
imnperene a
Geibebcnit
pcriminir
phanümors
leſtes depol
hoclenbi
.leſteg en
Mulys placl
un legein
enſnolfin
nnberſoae
ſhennno⸗
nloiblilos
ſülgbbinoe
Wiangin!
ihieg
a
hgtgn
finder
holeilo

AA
ech

Gaurer
Veo
Mn

Mr
aüloſny
tnſii
1 Godien
Pidtinni
insſiis
zciſort
tar Ltub
iuginn
nocäſener
Kapctit
Canchs nu
nulano min

ziugeosgi

önes nigz
fidbonin
oanio an

e i owk

tri gbis

ic otali
Nus ns4
rummmilun

õ
nsdlou
mwiriür
miſonin
wüntſti
uunm imn
luCh

Mur mnin
eiinnsc
ans in

dosonne 1

minſun
tial

impetrare. Ad qð rñdet

et de nolente fit volens:ita q; vna affectio ex

pellit᷑ oria inducit᷑. Sicut cũ deꝰamatoꝛẽ
tpaliũ facit tꝑaliũ ↄtemptoꝛẽ. Tũc aũt volũ

tas ðꝛ cogi qñ itelligit᷑ iᷣaʒ inuitã aliqͥd vel

le et repugnãte actu volutatis deliberatiuo:
gliena virtute mouẽte ⁊ repu gnãtia manente

dd aliqͥd inclinari nolẽdo. Uolũtas igit᷑ co⸗

gi nõ pᷣt ab aliquo:ſed induci ab agẽte creato

et mutari valet ab agente increato. Quare et
liberũ arbitriũ pauli nõ fuit coactũ: ſed bene
immutatu m:et de nolẽte factum eſt volens.

¶ DSexto dubitat᷑ circa diſcipuloꝝ diſtinctõ
nẽ. Nã ðꝛ ꝙ paulus pſequebat᷑ diſcipulos
Ex hoc querũt aliqui:q erãt iſti diſcipuli Et
dicit Nico.de lira ꝙ erant oẽs credentes in
xpᷣm. Nã diſcipuli aliqũ dicunt᷑ duodecim
apli:ſicut ibi matth.xix.ca.Aſſumpſit ieſus
duogdecim diſcipulos ſuos ⁊c̃. Aliquãdo ſe⸗

ptuagiutaduo.ſicut LQuce vlti.Ouo ex diſci
pulis ibant ipᷣa die ⁊c̃.Aliqñ oẽs fideles:nã

vt Euſebiꝰ tradit in hiſtoꝛia eccleſiaſtica. et
habet᷑ inſuꝑ Act.xi.ca.Anteq; eccleſia ↄgre⸗

gregaret᷑ Antiochie:omnes credẽtes diſci⸗

puli nominabant᷑.At vbi credentiuʒ nume⸗

rus ibi multiplicatꝰ fuit:vxpᷣiani noĩari cepe⸗

runt. ¶ Septimo dubitat᷑ circa poteſtatꝭ ac

ceptionẽ.Quõ cũ iudei nullã haberẽt pote⸗

ſtatẽ paulus potuit a pncipe ſacerdotũ illaʒ

dei habebãt poteſtatẽ ſubdelegatã a romaniſ

ꝓ criminiba in legẽ eoꝝ cõmiſſis. Nã Ste⸗
phanũ moꝛe iudiciario lapidaſſe dicunt᷑: qñ

teſtes depoſitis veſtiba lapidabãt eum. Et in

hoc ſeruabãt oꝛdinẽ iudicij in lege ſtatutum

. ſ. teſtes eſſent pꝛimi lapidatoꝛes. Dũ itaqd

paulus videbat q̃ fiebãtꝑ aplos timẽs anti⸗
quam legẽ in qua nutritus erat euacnuari:ira

uccenſus lr̃as impetranit: aduocauitq; fa⸗

mulos et ſocios negocij ſui. Eamus inqͥ tfra

tres eamus cõcitu geſſu in damaſcũ:inueni

emus ibi illos deſtructoꝛes noſtraꝝ traditio

nũ:ligabimꝰ eos affligemuſqʒ verberibo ⁊ ie

iunijs atq; in hieruſalẽ ꝑducemus.O paule
qͥd cogitas. O paule qͥd loqueris. O paule
cur tanto indiſcreto feruoꝛe moueris: Tu
caꝑe /ꝓponis et eris captus.Tu ↄtra diſcipu
los paras manũ.Et deus manu tua tetra⸗
het ad gremiũ diſcipuloꝝ. Et nomẽ xp̃i cõ⸗
fundere ſatagis:et neſcis adhuc ꝙ in bꝛeui ꝓ

noĩe illo paratiſſimus eris ligari et moꝛi:nõ

eſt aſiliũ cõtra dũm. HWl
Ede cõuerſione pauli et ſeptẽ mirabilibꝛ j

coõcurrerũt in il. (Lapitulũ. ij.
Ecundũ myſterium ↄtemplandum de
oajulo ð cõuerſionis. Fuit qᷣpe cõuer⸗

ſio eius miranda etſingularis maxime pter
ſeptem que ibi cõcurrerun..
Pꝛimum fuit illuſtrato.

pioſa. ¶ Scom qð concurrit in cõueri
pauli ð ꝓſtratio. Cecidit enĩ in terrã vt ptʒ

lotu ill Act. ix.ca.et ca.xxvi.Paulus retulit.Oẽſq;
ico.de lira. ꝙ iu⸗

Septimum cofoꝛtatio.

Pꝛimũ qð cocurrit in ↄuerſione pauli
illuſtratio.Dicit᷑ enĩ Act.ix.ca.Cũ iter face⸗

ret cõtigit vt apopinquaret damaſco. Re⸗
migius inqͥt. Damaſcus eſt ciuitaſ metropo

lis ſyrie quã edificauit Damaſcꝰ Elieʒer ſer
uus Abꝛae. Sequit᷑ textus. Et ſubito cir⸗
cumfulſit eum lux de celo.De iſta luce poſſet
q aſſerere ꝙ fuerit irrumpẽtis auroꝛe vel ſo
lis oꝛientis et hmõi. Sed ꝓfecto ipᷣe paulꝰ

me declarauit Actuũ.xxvi.ca. Loquẽs nãq;
cũ Agrippa dixit.dũ irem damaſcũ cum po⸗
teſtate et ꝓmiſſo pꝛincipum et ſacerdotũ die
media invia vidi o rex ſupꝛa ſplendoꝛẽ ſolis

circumfulſiſſe me lumẽ et eos qͥ mecũ erant:

Actuũ vero ca. xxij. dixit ꝙ lux illa fuit co⸗
Scöm qð concurrit in cõuerſione

nos cũ cecidiſſemꝰ in terrã quare videt᷑ ꝙ et
ſocij eiꝰ fuerunt ꝓſtrati verſus faciẽ ſ̃ᷣm glo.
erciũ qð in tali cõuerſione cõcurrit vOʒ
allocutio:nã audiuit vocẽ loquentẽ ideoma
hebꝛeũ vt ſcribit᷑ Actuũ.xxvi.ca.et dicentẽ.

Saule ſaule cur me ꝑſequeris. Hec vox u

it pꝛimo repᷣhenſiua eo ꝙ ſaulus pſequebat᷑
xpᷣm in mẽbꝛis ſuis. Scdo fuit inſtructiua.
Querenti enĩ qͥs es dñe:rñdit xpᷣs.E go ſum

ieſus naʒarenꝰ quẽ tu ꝑſequeris. Vbi nota

ꝙꝙ qꝛ ex luce ſumma et ex alto ſitu celi in qua

et in q̃ ſibi apparebat et exinde ſaulũ: eius ſo

cios terribiliter ꝓſternente:aꝑte ſe ingerebat

ei maieſtatiuũ et oĩpotentẽ. Ideo ſuã humi⸗

lem oꝛiginẽ ſᷣm quã fuit naʒarenus.i.in na⸗-

zareth cõceptus et nutritus ei in ſua reuela⸗

tione ſpecialiter expꝛimit:vt oſtendat ꝙ ille

idẽ òᷣ fuit inter iudeos humilis eſt ad celos
in tãta gloꝛia tanq; dei filiꝰ exaltatus.pꝛo⸗

pterea xpᷣs ſubdidit.durũ eſt tibi ↄtra ſtimu

lum calcitrare.i.potẽtioꝛi te incõparabiliter
reſiſtere. Tercio vox illa ⁊ allocutio fuit pᷣce
ptiua. Tremens qpe paulus ac ſtupẽs de co
gnita xpᷣi poteſtate ac maieſtate:totus ↄpun
ctus dixit.Oñe quid me vis facere:quaſi di
cat ex nunc paratus ſum tibi in oĩbus obe⸗
dire.Cui xpᷣs. Surge et ingredere ciuitatẽ
b ij

.

c dicetur tibi quid te opoꝛteat facere. Socij
autẽ ſtabant ſtupefacti:audiẽtes quidẽ vocc
neminẽ aũt videntes. Hic aliquãtiſper im⸗

moꝛandũ eſt:qm̃ Actuũ.xxij.ca. paulus di⸗
xit.Et qui mecũ erant lumen quidẽ viderũt:

vocẽ tñ non audierũt eius qͥ loquebat᷑ mecũ:

*

ꝙ cõfuſum vocis ſonũ:nõ auũt articulatã eiꝰ

diſtinctionẽ audierunt. Et cõſimiliter vide⸗
runt lucẽ a xpᷣo irradiantẽ:no aũt ſui coꝛxRis

foꝛmãet faciẽ. Daulus vero et vidit xpᷣmet
diſtincta verba eius audiuit. ¶ Quartũ q
cõcurrit in illa ↄuerſione ðꝛ coꝛꝑis excecatio
Surrexit aũt ſaulus de terra aptiſq; oculis
nihil videbat. Ad manus itaqʒ ſocij trahen
tes illũ introduxerunt damaſcũ. Et erat ibi
tribus diebus nõ videns et nõ ma nducauit
neq; bibit. In hoc triduo ait Beda paulum

oꝛationi vacaſſe:fuiſſeq; raptũ vſq; ad terciũ
celum. Idem refert Nico.de lira ſuꝑ.ij epla
Bege venera⸗

ad Coꝛinth.ca. xi. Sunt aũt Bege vener
bilis verba hmõi: apparet ꝙ per triduũ quo

*

creatus lucis gratiã expectabat nõ ocijs toꝛ

pebat:ſed dunina potius illuſtratõe ſublima
tus archana celeſtia rimabat᷑. Eſtq; niſi fal⸗

loꝛ credibile:q eo tꝑe myſterium euangelice

diſpenſationis edoctus fuerit de quo ipe glo
riatur ad Galathas dicẽs. Neq; enĩ ego ab

„

hoie accepi illud nea digin ꝑ reuelatio⸗

nem ieſu xp̃i.bec ille.¶ Quintũ qð cõcurrit
in cõuerſione pauli fuit eius viſitatio. NHam
inſtruxit xps Ananiã vt paulũ viſitaret. ſcri
bitur enĩ Actuũ.ix.ca.ſic.Erat aũt quidã di
ſcipulus damaſci noĩe Ananias hicvt habe
tur Act. xxij. ca. erat de iudeis ad xpᷣm cõuer
ſus ſciẽtia et vita famoſus.Et dixit ad illuʒ
in viſu dominus. Anania. At ille ait. Ecce
ego due. Et dñs ad eũ. Surge vade in vicũ
qui vocat᷑ rectus:et quere in domo iude ſau

lum noie tharſenſem. Ecce enĩ oꝛat et vidit

— *

id eſt ſibi reuelatũ eſt:virũ ananiã noĩe:nam
reuelatio fuit facta paulo nõ ſolũ de ꝑſona ſʒ
de ꝓpꝛio noĩe:introeuntẽ ⁊ imponentem ſibi
manũ vt viſum recipiat. Zimens ananias
rñdit:dñe audiui a multis de viro hoc q;ta
mala ſanctis tuis fecerit in hieruſalẽ ⁊ quare
buc ſe cõtulit: Cui deus. Vade anania qm̃

vas electõnis eſt mihi:vt poꝛtet nomẽ meunOz

coꝛã gentiba ct regib. Ego autẽ oſtendã illi
