a deo:et quõ meritoꝛi

ua fides et foꝛmata:qm̃ deus infudit illã eiꝰ
mẽti atq; feruẽter xpᷣm cõfeſſa eſt: in quẽ pfe⸗
cte credadit. Sed in hac parte tria dubia de⸗
claremuuis.?ͤ
ꝛimũ vtrũ credere ſit meritoꝛiũ.
Bcõm vtrũ fides ſit aie infuſa a deo.
Serciũ vtru fides infoꝛmis ſit donũ dei.
Ad pꝛunũ dubiũ .ſuꝑ Jobã

nem dicẽs. Sicut ĩ radice arboꝛis nulla ab⸗

paret ſpẽs pulcritudinis:et tñ quicqͥd eſt in

arboꝛe decoꝛis ex illa ꝓcedit. Sic ex fidei hu

militate:quicqͥd meriti:quicqͥd beatitudinis
aĩia ſuſceptura eſt:ex fidei fundamẽto ꝓcedit
Banctus vero tho. ſᷣa ſe.q.iij.ait. O actus

nr̃i ſunt meritoꝛij: inquantũ ꝓcedũt ex libe⸗
ro arbitrio moto a deo ꝑ gratiã. Ex quo oli

actus humanus q ſubijcit᷑ libero arbitrio ſi
ſit relat? in deũ pᷣt eſſe meritoꝛius. Ipᷣm aüt
credere eſt actus intellectus aſſentiẽtis veri⸗
tati diuine:ex imperio volũtatis a deo mote

ℳ

p gfram. Et ſic ſubiacet libero arbitrio in oꝛ⸗

qine ad deũ:vñ actus ſidei pᷣt eſſe meritoꝛiꝰ.

cui credendo:aut hʒ cãm ſufficiẽter inducen

I tem ipm ad credenduũ:aut nõ. Si ſic tũcnon
parate erãt intrauerũt cũ eo ad nu⸗

videt᷑ hoc ei eſſe meritoꝛiũ:qꝛ nõ eſt ei iã libe

rũ credere:et nõ credere.Si aũt nõ habet ſut

ficiẽs inductiuũ ad credendũ:tũc leuitatꝭ eſt
credere. Juxta illud Ecci.xix.c.Qui cito cre
dit leuis eſt coꝛde.et ſic nõ videt᷑ meritoꝛium
eſſe. Ad hoc ita rũdet Cho. O ille qui credit
habet ſufficiẽs inductiuũ ad credendũ. In⸗
ducit᷑ enĩ auctoꝛitate diuine doctrine mira⸗
culis cõfirmate:et ꝙ plus eſt interioꝛi inſtin

ctu ducit dictantis vñ nõ leuiter credit:qꝛ tũ
nõ bʒ ſufficies inductiuũ ad tollendũ.ideo

be

s

infuſa fuit aĩe beate lucie

nã tollitur ratio meriti.¶ Scðᷣm dubiũ fuit

vtrũ fides ſit infuſa aĩe a deo. Et ad hoc rn⸗
det apłs ad Ephef.ij. c. dicẽſ. H ratia ſaluati

eſtis ꝑ fidẽ et nõ ex vobis: dei enĩ donuʒ eſt.
Hotandũ tñ ſᷣm tho.ſa ſe.q.vij. O ad fidẽ
duo requirunt᷑.quoꝝ vnũ eſt:vt hoĩ cred ibi
lia ꝓponant᷑:qð requirit᷑ ad hoc ꝙ hõ aliquid
explicite credat. Aliud aũt qð ad fidẽ requi⸗
ritur eſt allenſus credentis ad ea q ꝓonu nt᷑.
QDuantũ ergo ad pꝛimũ hoꝝ neceſſe eſt ꝙ fi⸗

ges ſit a deo. Ea eni ꝗᷓ ſunt fidei excedũt po⸗
tentiã humanã.vñ nõ cadũt in cõtemplatio⸗
ne hoĩs:ſiue cognitõe niſi deo reuelante. Sʒ

quibuſdã quidẽ immediate reuelant᷑ a deo:

ſicut ſunt reuelata apłis et ꝓphetis.Quibuſ⸗

dam aũt ꝓponunt᷑ a deo mittente fidei pᷣdica
toꝛes. Quantũ vero ad ſecundũ.ſ.ad aſſen⸗
ſum boĩs ad ea q̃ ſunt fidei pᷣt cauſa ↄſidera⸗

ri dupliciter. Ana quidẽ exterius inducens

ſicut miraculũ viſum:vel pſuaſio hoĩs fidẽ
docẽtis:quoꝝ neutrũ eſt ſufficiẽs cãvidendu
enĩ idẽ miraculũ et audiendũ eandẽq; pᷣdica

tionẽ ſiue doctrinã:quidã credũt:quidaʒ nõ

credũt.Et ideo opoꝛtet ponere alia cãm inte

rioꝛẽ q̃ mouet holeʒ interius ad aſſentiendũ

bis:q ſunt fidei:hãc aũt cãm pelagiani pone

bant ſolũ liberũ arbitriũ hoĩs. Et ꝓpter hoc
Dicebãt ꝙ initiũ fidei eſt ex nobis inquantũ
ſcʒ ex nobis eſt:ꝙ parati ſumꝰ ad aſſentiendũ
bis q̃ fidei ſunt. Sed cõſummatio fidei eſta
deo:ꝑ quẽ nobis ꝓponunt᷑ ea q credere debe⸗
mus.
do bis qꝗᷓ̃ ſunt fidei eleuet᷑ ſuꝑ naturã ſuã:o⸗
poꝛtet ꝙ hoc inſit ei ex ſupernaturali pꝛinci⸗
pio interius mouẽte:qð eſt deus. Et ideo fi
des q;tũ ad aſſenſum qͥ eſt pꝛincipalis ꝗctus
fidei eſt a deo interiꝰ mouẽteꝑ gr̃am. ¶ Ter⸗

—

cium dubiũ fuit vtrũ fides infoꝛmis ſit do⸗

nũ dei.Ad hoc rnũdet᷑ ꝙ ſic. Nã glo.i.ad o
rinth.xiij.c.ait. Fides q̃ eſt ſine charitate eſt
donũ dei. Si aũt obijceret᷑ ꝙ fides infoꝛmis
eſt qͥd impertectũ:et oꝑa dei ſunt ꝑfecta.vt ð⸗
Deutro.xxxij.c.&̊ fides infoꝛmis nõ eſt opꝰ
dei. Rñdet tho.ꝙ fides infoꝛmis et ſi non ſit
pfecta ſimpliciter ꝑfectione virtutis:eſt tñ ꝑ⸗
fecta quadã ꝑfectõe:q̃ ſufficit ad fidei rõnem.
Iterũ poſſet quis inſtare ſicB. Quecũq; deus
ſanat totaliter ſanat.vñ xpᷣs dixit Jo.vij.ca.
Totũ hoĩem ſanũ feci:ſed ꝑ fidẽ homo ſana
tur ab infidelitate.Quicũq; &̊ donũ dei acci
pit ſimul ſanat᷑ ab oĩbus peccatis.Sed hoc
nõ fit niſi ꝑ fidẽ foꝛmatã: ergo ſola fides foꝛ⸗
mata eſt donũ dei:et nõ fides infoꝛmis. Ad
boc ita dicit tho.qꝙ ille qͥ accipit fidẽ a deo qᷓ;
nis abſq; charitate nõ ſimpliciter ſanat᷑:ſed

ed eſt falſum:qꝛ cũ homo aſſentien⸗

ſanat m quid/ſ. vt ceſſet de tali pctõ. hoc aũt

frequẽter cõtingit: ꝙ aliquis deſiſtit ab vno

actu peccati:etiã deo boc faciẽte:qͥ tñ ab actu

alterius peccati nõ deſiſtit: ꝓpꝛia iniqtate ſug

gerẽete. Et ꝑ hunc modũ dat᷑ aliqũ a deo hoĩ

qꝙ credat:non tñ dat᷑ ei charitas. Sicut etiã
aliquib dat᷑ abſq; charitate donũ ꝓphetie: vkł
aliqͥd ſilłe. In boc itaq; relucet bonitas ſum

mi dei:ꝙ etiã peccatoꝛibo ſua dona gratis da

ta largitur. O enĩ multi abſq; charimte ope⸗
rentur actus bonos ex genere:vt deo ⁊ eccle⸗

ſie obediẽt:a deo ꝓuenit. alij abſq; chari⸗

tate firmiter ⁊ ſimpliciter credãt:ex fonte di⸗
uine pietatis hoĩem adiunantis ꝓcedit.Si

vero aliqͥ fidẽ foꝛmatã habeãt ꝑ charitatẽ et

opa bona a bono deo efficiẽte idipᷣm recipiũt
Ipe ergo hanc fidẽ lucie virgini tribuit:quã
ipᷣa libẽter cõplexa totã ſe diuine volũtati cõ
miſit.Erãtq; oꝑa eius ſancta:iuſta:recta:mũ
(Beie decet ꝓſequi credẽtes in xpᷣm.

beate lucie. ¶¶ Capitulü. ij.

beate lucie:ðꝛ roboꝛatio. Fuit enĩ a deo
ldes eius roboꝛata triplici miraculo.
ꝛimũ fuit ſancte agathe viſio.
com matris ſanatio.

Terciũ coꝛpoꝛis firmatio.

¶ Pꝛimum miraculũ quo fuit fides lucie ro

boꝛata ⁊ magnitficata ðꝛ ſancte agathe viſio.

Audiẽs enĩ famã ſancte agathe ꝑ totã ſiciliã
diuulgari:ſepu:crũ eiꝰ adijt eũ matre ſua eu⸗
ticia:longo iam ſatis tꝑe fluxũ ſan guinis in
curabiliter patientẽ. Inter ipᷣa igiè miſſaruʒ
ſolẽnia cõti git vt illud euangeliũ legeret᷑:in
q̊ dũm mulierẽ ab hac paſſione ſanaſſe nar⸗

ratur. Luũc lucia matri dixit. Si credis his

q̃ legunt᷑ crede agathã illũ ſp habere pñtem:
ꝓ cuius noie ſuſtinuit paſſionẽ. Si & eiꝰ ſe⸗
pulcrũ credẽs cõtigeris ꝑfecte:cõtinuo ſani⸗

tate gaudebis. Igit᷑ recedẽtibo cũctis:et mr̃e
et filia:iuxta ſepulcrũ in oꝛõne exiſtentibo: lu

ciam ſomnꝰ arripuit:viditq; agathã in me⸗
dio angeloꝝ:gemmis oꝛnatã ſtantẽ et dicen⸗
tem ſibi. Soꝛoꝛ mea lucia virgo deo deuo⸗

ta:qͥd a me petis:qð ipᷣa poteris pᷣſtare conti

nuo matri tue. Nã ecce ꝑ fidẽ tuã ſanata eſt.
Sed dũ iſta loquimur increduli nos accu⸗

ſare cõtendũt. Muliebꝛia inquiũt ſunt iſta

.leuibus ꝑſonis enarrãda. Nã dixit ſapiens
Multos fecerũt errare ſomnia et exciderunt
ſperantes in illis. Quibus nos reſpondemꝰ
ꝙ licet ſomnia poſſint euenire:vel a cauſa na

turali:vel a cauſa voluntaria:vel ab inſluen⸗

tia celi: vel ab illuſione:tamẽ et ſepe eueniſſe

etriba miraculis:qbus roboꝛata fuitfi

cundũ myſt eriũ ↄtemplandũ de fide

ſeri
ſuitin
ſebe
ſcalan
ense
deſcer
tenſi
toied
ſeſs⸗
piſto
nior⸗
Llice
ſinit
goba
fütt⸗
feytal
ijb in/
ſemiel
40
ſguite
Non
pohic
Muni
ſomni
Mi
Mor//
.
Kul
ucphet
Publcn
nterci
Gituctnm
Nicret⸗
lichllen
ſcſeib
ac
Noac
. ſſig
ſenm
hoci
peotin
Onnioy
Pdeni
ſone
fußfie
Liid
Mr
Peccor
lcon
dawrn⸗
nnte
ohcie
Gmon
Doot

der
edio⸗

fſicli
reſga⸗

ginoin
nllang
gneiin
ſenmm
giobis,
epſen:
lit, “R
voſan⸗
g
hl
mne⸗
cen
⸗
4G
s
ntin
ſhies

reperimus a voluntate creatoꝛis: qͥ ſic diſpo
ſuit in ſomnis multa myſteria reuelare. Nõ
ne Beneſis.xxviij.ca. Vidit iacob in ſomnis

ſcalam ſtantẽ ſuꝑ terram⁊ cacumẽ illius tan
gens celuʒ angelos quoq; dei aſcendentes ⁊

deſcendentes ꝑ eam. ⁊ dũm innixũ ſcale dicõ
tem ſibi. Ego ſum dñs deus abꝛahaʒ patris
tui ⁊ deus Iſaac. Joſeph etiã vt ſcribit᷑ Ge⸗
neſis.xc. Interpᷣtatus ẽ ſomnũ pincerne ⁊
piſtoꝛis pharaonis.⁊ ſomnũ ipᷣius pharao⸗
nis:vt patet Geneſis.xli.ca.Et Danielis.iij.

⁊.iiij.ca.habet᷑.qualiter ipſe daniel reuelauit

ſignificationẽ ſomnioꝝ nabuchodonoſoꝛ re
gis babylonie. Oagi adhuc poſtq; adoꝛaue
rũt xpᷣm ammoniti fuerũt in ſomnis:ne redi
rent ad herodẽ. Et Joſeph ab ãgelo in ſom
nijs inſtructus fuit. vt cũ puero ihu ⁊ virgi⸗
ne mfe ſugeret ĩ egyptũ.ſicut recitat Matth.

ij.ca. Apud gentiles etiã ſomnia ſepe aliquid
ſignificare ↄperta ſunt. VUñ Valerius multa

de fomnijs ſcripſit li.i. Sicut de ſomnio ſi⸗

monidis qͥ naufragium euaſit.Et de ſomnio

matris diony ſij qᷓ cũ cõceptũ vtero haberet.
ſomniauit ſe ſatiriſtum parere:ſatiriſtus ſer⸗

pens ẽ de quo tiriaca conficit᷑. Conſultoq; ꝓ
digioꝝ interpᷣte clariſſimũ ac potentiſſimũ fi
liũ dixit parituram.Et ita refert alia q;pluri

ma.Tullius aũt in.i.de diuinatione ait.Eſt
apud platonẽ:q; cũ ſocrates eſſet in cuſtodia
publica: dixit Enon ſamilian ſuo ſe poſt di
em terciũ moꝛurũ:vidiſſetqʒ in ſomnis pul
critudinis eximie feminã: q̃ ſe noĩe appeellans
diceret.homericũ quendam verſum. Tercla
tichile tẽpeſtas leta leuabit.qð vt eſt dictum
ſic ſcribit᷑ cõtigiſſe. Suetonius aũt in lib.de
xij. ceſaribus recitat.x nocte pᷣcedente diem
qua ceſar occiſus fuit:vxoꝛ cius in qͥete vidit
faſtigiũ domus labi: ⁊ceſarẽ in ſinu ſuo iacẽ
tem multis vulneribo ꝑfoꝛatũ:quare ſomnij
atrocitate ꝑterrita eũ rogare nõ deſiſtit: vt die
pꝛoxima ſe a curia abſtineret. Dicta ſunt hec

omnia vt oſtendamus nõ eſſe qͥd fabuloſum
qd de viſiõe beate lucie ſuꝑius explicauimꝰ:

ſicut rei exitus:vt apparebit plene confirmat.
ecundũ miraculũ quo fides lucie robo⸗

rata fuit ⁊ vera declarata:ðꝛ matris ſanatio.

Euigilans quidẽ a ſomno lucia matri dixit.
Mater mea ecce ſanata es: ꝑ ipam ergo te de
pꝛecoꝛ: q̃ ſuis or̃0onibo te ſanauit.ne mihi de

cetero nomines ſponſuʒ. Sed quicqͥd mihi

datura eras ꝓ dote: pauꝑibus elargire. Cui
mater. Cege pꝛius oculos meos ⁊ quicquid
volueris de facultatibo facito. Ad quã lucia.
qð moꝛiens das: ideo das qꝛ tecum ferre nõ
potes. Da igitur dum viuis z mercedem ha⸗

bebis. Aſ erge rediſſent fit quotidie detras
ctio rerũ: ⁊ dant᷑ in neceſſitatib paupeꝝ. Jn⸗
terea dũ patrimoniũ diſtribuit᷑: ſponſus lu⸗

vendentiũ

cie de his nutricè eius interro gauit. Rnditil
la caute q; vtilioꝛẽ poſſeſſionẽ ſpõſa ſua inue⸗
niſſet quã volebat emere. Et ideo videbat᷑ ali

Lerciũ miraculũ quo fides lu⸗
cie roboꝛata fuit. dicitur coꝛpoꝛis firmatio:
Nam venditis om̃ibo ⁊ pauꝑibus erogatis:
Sponſus trahit eã coꝛam paſcaſio cõſulari
dicens eam xpᷣianam eſſe ⁊ contra leges agerẽ

qusta düſtrager. credidit ille ⁊cepit auctoꝛ eẽ

auguſtoꝝ. Inuitante eã paſcaſio ad ſacrifi⸗

cia idoloꝝ. Rñdit.ſacrificiũ placens deo eſt.

viſitare paupes. ? in neceſſitatin ſubuenire:
⁊qꝛ iam ampliꝰ nõ habeo qͥd offerã. meipam

ſibi offerendã tribuo. Cui paſcaſiꝰ. Iſta ver
ba tibi ſiłi ſtulto xpᷣiano narrare poteris:mi⸗

hi aũt qͥpꝛ incipi decreta cuſtodio: fuſtra .
ſeq̃ris.Ad quẽlucia. Tu pꝛincipũ tuoꝝ de⸗

creta euſtodis:⁊ ego legem dei mei cuſtodiã:.

ribus expendiſti:⁊ ideo quaſi meretrix loq

ris.Cui lucia patrimoniũ meũ ĩ tuto loco cõ
ſtitui: coꝛruptoꝛes aũt mentis ⁊ coꝛpis nũqᷓ;ᷓ

ſciui. Rñdit paſcaſius qui ſunt coꝛruptoꝛes
mẽtis ⁊ coꝛpoꝛis.Qucia dixit. Coꝛruptoꝛes
mentis vos eſtis.qͥ ſuadetis vt aĩa ſuũ deſe⸗
rat creatoꝛem. Coꝛruptoꝛes coꝛpoꝛuʒ ſunt.qͥ
tꝑpalem delectationẽ pꝛeponũt epulis ſempi⸗
ternis.Paſcaſius dixit. Ceſſabũt verba cuzʒ
peruentũ fuerit ad verbera. Cui lucia. verba
Dei ceſſare nõ poſſunt. Cui paſcaſius tu ergo
deus es. Lucia rũdit. Ancilla dei ſuim. Qui
dixit. Dũ ſteteritis ante reges ⁊ pſides nolite
cogitare quõ aut quid loquamini:dahit᷑ emr’ñm
vobis in illa hoꝛa quid loquimini. Non emm
vos eſtis qui loquamini:ſed ſpũs pr̃is veſtri

te ergo ſpũſſanctus eſt. Cui lucia:qui caſte vi

o nũt templuz ſunt ſpũſſancti. Cui paſcaſius.

Ego faciã te duci ad lupanar:vt ibi violatio
nem accipias.⁊ ſpũmſanctũ ꝑdas.Ciui lucia
HNon inquinat᷑ coꝛpus niſi de conſenſu mẽ⸗
tis:nam ſi inuitam violari me feceris caſtitas

tem meam ad cõſenſum poteris pꝛouocare⸗

Hoc loco doctoꝛes dicũt. ꝙ ſi aliqua virgo
violenter oppꝛimatur virginitatis coꝛonam
non amittit. Sicut patet. xxxij.q.v.ca.quod

aũt.ca.tolerabilius.ca.reuera.ca.non poteſt.

ca.pꝛopoſito.ca.de pudicitia.ca.magis time
amus.Sanctus vero Cho.ĩ ſuo quarto.di⸗
xlix. arti.v.ita ait. Si aliqua virgo ꝑ violen⸗
tiam oppꝛeſſa fuerit. non amittit pꝛopter Hos

—

aureolam virginitatis. dinnmõ pꝛopoſitum
pꝓpetuo virginitatem ſeruandi inuiolabiliter
feneat. Et hoc ſiue pꝛo fide ſiue ꝓ quacunq;
alia cauſa violenter coꝛrũpatur. Sed ſi hoc
ꝓ fide ſuſtineat erit ei meritoꝛiũ.⁊ad genus
martyrij ꝑtinebit. VUnde lucia dixit.ſi inuitã
me feceris violari: caſtitas mibi duplieabit᷑
od coꝛonam.nõ ꝙ habeat duas virginitatis
aureolas.ſed ꝙ duplex pᷣmiũ repoꝛtabit vnũ
pꝓ virginitate cuſtodita. aliud ꝓ iniuria quã
paſſia ẽ. Dato etiam ꝙ talis violenter oppꝛeſſa
cõcipiat.nec ex hoc meritũ virginitatis per⸗
dit. hec tho. 20 luciam iam redeamus. que
paſcaſio addidit. Ecce coꝛpus meũ ad omne
ſuppliciũ paratum.quid moꝛaris. Incipe fi⸗
li diaboli deſideria tuarũ penarum erxercere.
Tũc paſcaſius lenones ad ſe venire fecit di⸗
cens eis. Inuitate ad cam omnẽ populũ ⁊ tã
diu illudatur:donec moꝛtua nũciet᷑. O ſtu⸗
pendum miraculum. O inuincibilis virtus
dei viui volentes eam trahere. Tantoponde
re ſpũſſanctus eaʒ fixit. vt omnino ipᷣam mo
uere nequirent. Yecitq; paſcaſius milleviros
accedere:⁊ manus⁊ pedes ligare.ſed eã nul⸗

latenus poterãt mouere. Tũc etiam cũ viris

mille paria boum adhibuit.ſed tamen virgo

domini immobilis ꝑmanſit. vocatis aũt ma

gicis vt ſuis incantationibo moueret᷑ omni⸗
no moueri non potuit. Dixitq; Paſcaſius.
Que ſunt iſta malcficia.ꝙ vna puella a mille
bhominibo nõ mouet᷑. Lucia dixit. Non ſunt
iſta maleficia.ſed beneficia xpi. .
Qualiter beata Lucia voluit pꝛo fide xpᷣ᷑
vitam pꝛeſentem per martyrij tolerantiam cõ
ymare.. agi umn ih⸗
Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ de fide btẽ
ucie dicitur cõſummationis. Voluit
quidem pꝛo fide xſji pᷣſentem vitam ꝑ mar⸗
tvrij tolerantiam ↄſummare. In quo tria cõ
currerunt.

Neꝛimum amoꝛte pꝛeſeruatio. DWUDU
Becũdũ ſecretoꝛum reuelato.
Eerciu coꝛpoꝛis xpᷣi ſuſceptio.
ꝛzumũ qð cõcurrit circa tolerantiam mar

cyrij beate lucie. dicitur a moꝛte pꝛeſe eruatio.

NHon em toꝛmenta potuerũt extinguere illã:

ita cito ſicut feciſſent.quia deus pᷣſeruabat eã

yſq; ad tempus. Ham cum paſcaſius angu⸗

ſtiaretur nimis:videns illam adeo immobi⸗
lem effectam. iuſſit copioſum ignẽ circa eam

accendi picemq; ⁊reſinam ac feruens oleum

ſuꝑ eam fundi. Dixitq; lucia. Indutias im⸗
peitraui martyrij mei. vt credentib- timoꝛem
guferam paſſionis ⁊ non credentibo vocẽin⸗
ſultationis. videtes autem amici paſcaſ:j eũ

anguſtiarl. in gutture eius gladiũ immerſe⸗
rũt.q̃ nec ſic extincta eſt.nec loquelam amiſit
roo⸗eieitelte martyriũ btẽ luci
Sꝛ ſecretoꝝ reuelatõ. Reuelauit em̃ ea q̃ ſecre
ta erant:⁊ ſciri nõ poterant:ꝓpter diſtãtiã loci
Ddixitq;. Znnũcio vobis pacẽ eccleſie redditã
maximiano hodie moꝛtuo ⁊ de regno ſuo di
ocletiano expulſo.Et ſicut ciuitati cathaniẽ
ſi ſoꝛoꝛ mea qgatha data eſt pꝛotecitix. Sic
ego ciuitati ſiracuſane cõceſſa ſum interuẽ⸗
trix. Dũ hec verba loquit᷑. Ecce mĩſtri roma⸗
noꝝ venerũt⁊ paſcaſiũ appꝛehendentes:vin
ctũ ad ceſarẽ ſecũ duxerũt.Audierat em̃ ceſar
ꝙ multa rapuerat.Quare deſuis ſcelenbo cõ
ulctus capitali ſententia fuit punitus Ter
ciũ qð cõcurrit in martyrio beate lucie. dicit
coꝛꝑis xpᷣi ſuſceptio. Nã de loco in quo per⸗
cuſſa ẽ:nõ ẽ mota:nec ſpũm tradidit.q̊aduſ⸗
q; venirẽt ⁊ coꝛpus dñi ſacerdotes ei traderẽt
⁊om̃es aſtantes amẽ dño rñderent. In codẽ
aũt loco eſt ſepulta ⁊ eccia fabꝛicata. Fuit alia
lucia cuius officiũ eccĩa celebꝛat mẽſe ſeptẽ⸗
bꝛis.hec tꝑe diocleciani ⁊maximiani ĩ vidui
tate ꝑ annos.xxx.⁊ ſex mãſerat. Cuiuſq; an⸗
ni totius vute fuerũt ſeptuagintaqͥnq;: ꝓut le
gitur in ſuo officio. Iſta accuſata a filio Eirx
pꝛepio ꝙ xpᷣiana eſſet iuſſu diocleciani carce
ni mancipata fuit. vbi cõſolationẽ diuinã p
meruit. Deinde coꝛã diocleciano ſedente pꝛo
tribunali extenſa eſt. ⁊ fuſtibdintiſſime ver⸗
berata. Poſtea in ollam plũbo plenam in cir
cumitu igne copioſo ſuccenſam demerſa eſt.
Vbi ſancta dei pſallens tridno vit vltimo
gladio animaduerſa ẽ. Itaq; pꝛima lucia in
virginitate ꝑmanẽs. martyriũ pꝛo xpᷣo paſſa
eſt. Iſta vᷣo ĩ vidu itate ꝑſeuerãs moꝛi p xpᷣo

nõ recuſauit. Quaꝝ aie gloꝛiã celeſtis regni

in eternum paciſice poſſidebũt. Ad quã nos —
perducat ihus ſilius dei:qui ſit benedict in

ſecula ſeculoꝝ. Amen.

Hermo ſexageſimuſoctauns de laudibus
vere amicitie:q̃ hoĩes in ſanctitate conſeruat.

Eatus qnimuenit
hamicum vaum Ranlentl verba
ſunt iſta oꝛiginaliter Eccleſiaſtici.
xxv.capitulo.Satis efficax eſt tam in ſpiri⸗

auali q; ciuili vita. vinculum amicitie vereq̃ᷓ

homines cõmunicant ſibipſis vtranq; foꝛtu
nam. Pꝛopterea a macrobio ſpecies iuſticie

ponitur ⁊ ab ipſo atq; a ceteris fapientibus:

miris laudibus pꝛeconiʒat᷑:qꝛ tñ pleriq; fera

les potius q; rõnales hoĩes amicitiã ⁊ ꝑuipẽ

dunt ⁊ fugiunt. Iccirco in pᷣſenti ſermone de

lüz

A

git A
ocoꝛne

bvon

ſonctin

tor E

Vna
cer

nno

lonpe
emie
oſun
hrins
hior
ninus
fo.
Msaoh
hape
ſopnsin
ſchhäs
fictte
aS
Ghes
oon

Poßk

lrn
amnici
phos.
amicie
borine
hlenon⸗
nin
cicie
wmiin
ſnnr

ſert

Momu
hicnn
mici
Inſcun⸗
(08 41
hblua

wweſe⸗

wamnt

blilnct
aſee
inilee
eſedui
hoſuodi

heis

ir Si
numeni⸗
miwone⸗
mmayin
teßccſr
en

16 TE

ci dit
groye:
idli⸗
imatt
Jaoe
frügie
Eeſpi⸗
nilmun
E
laarcè
wä
NNo
mere⸗
n inc
naſc
fmind
lucuin
nſ
lon
o
iſes“

lhs
ma.

auſta.
inſon⸗
teraeg
ſghn
ule
bns:
niſtn
eik

onede

eius landibo erimꝰ verba facturi: de qua tria
myſteria pꝛoponimus contemplandao.
vpꝛimũ dicitur cõmendationis.
Secũdum diſtinctionis.

„7 R

omnes ſancti ⁊ moꝛales

quũtur de amicitia. ¶ Lapitulum. i⸗

Rimũ myſteriũ contemplandũ de ami⸗
citia ðꝛ cõmendationis. Omnes quippe
tam ſaiſtti qᷓ; phi moꝛales de illa gloꝛioſe lo⸗
quũtur. VUnde Sapiẽs Eccleſiaſtici. vi. ca.
ait. Am icus fidelis pꝛotectio foꝛtis.Et caſſi
odoꝛus in libꝛo de amicitia. In humanis re
bus nihil amicitia dulcius inuenitur:nihil

ſanctius appetitur:nihil fructuoſius cuſtodi

tur. Et in eodem li. Amicitia ppꝛia ſuauitate
yirtutes alias cõdit:aduerſa tꝑat: triſtiaq; io
cũdat. Et idem in eplis. Sine amicis oĩs co
gitatio eſſet tediũ omnis oꝑatio laboꝛ:omnis
terra peregrinatio:omnis vita toꝛmentũ. ſi⸗
ne amicoꝝ ſolatio:viuere eſſet moꝛi. Et Am

bꝛoſius li.de offichs. Solatium quippe vite

huius eſt: vt habeas cui pectus tuũ aperias:
cui archana cõices:cui ſecreta tui pectoꝛis cõ

mittas: vt colloces tibi virũ fidelẽ.qͥ in ꝓſpe

ris gratulet᷑ in triſtibo ↄpatiat᷑:in ꝑſecutoni⸗
bus adhoꝛtet᷑. Et Valeriꝰ maximꝰ libꝛo.iiij.

Amicitie vineulũ potẽs ẽ ⁊pᷣualidũ:neq; vl-

la ex ꝑte ſan guinis viribo inferius.⁊ Quinti
lianus in li.declamationũ. Hõ reperio qͥd in

reb hũanis excogitauerit natura pᷣſtantius

amicitia:qͥd ↄcoꝛdia ↄtra foꝛtunã maiꝰ auxi

liũ.⁊ Saluſti.in iugurtino. Hõ exercit ne⸗
q; theſari ſunt regm pᷣſidia: ſed veri amici:

quos neq; armis cogere:neq; auro parare q̃⸗
as:officio ſech parane. ⁊ Sene. in li. de traã
q̃llitate animi. NHihil eq̃ oblectat animuʒ:qᷓ;
amicitia fidelis ⁊ dulcis. Et Theophraſtus
phus. Quãti eſt ſine aĩa coꝛpus.tanti eſt ſine
amicis hõ. Et ſecũdus phus interrogatꝰ ab

adriano ceſare.qͥd ẽ amicus.rũdit.deſidera⸗

qͥes.amãda felicitas.⁊ Ariſto.in.viij.ethico.

ca.i. Amicitia maxime neceſſaria ẽ in vita.ſi
ne amicis nullus eligeretviuere.hñs reliqua
vbona oĩa ⁊ mẽdicantib ⁊ pꝛincipatus ⁊ pote⸗
ſtates poſſidẽtibo.videt᷑ amicis maxime opꝰ
eſſe. ⁊ idẽ in.ij.politice. Amicitiã qͥdem puta
mus maximũ eſſe bonoꝝ ciuibus. ⁊idẽ ĩ.iij.

topicoꝝ. Magis eligeẽda eſt ſupabundanna
amicitie q; pecuniaꝝ.⁊ Zulliꝰin qᷓſtionibus

tuſculanis. Sũmũ genꝰ felicitatis ẽ hr̃e ami
cos. ⁊idẽ in li.illo de amicitia de quo inquit
auluſgelius in.i.noctiũ acticaꝝ.x cuʒ libꝛũ
illũ ↄponeret legit libꝛũ theophraſti de ami⸗

eitia ait. Excepta ſapia nil melius ? datũ bo⸗
mini a dijs immoꝛtalibo amicitia. Et iteꝝ ibi
Solẽ e mũdo tollere vident᷑: qͥ amicitiã e vi⸗
ta tollũt:qꝛ nihila deo meliꝰhabemꝰ nihil i
cũdius.Etiteꝝ. Ego vos hoꝛtari tm̃ poſſuʒ
vt amicitiã oĩbo rebo hũanis anponatis. Ni⸗
hil em̃ eſt tam nature aptũ canq; ↄueniẽs ad
res vel ſcõᷣas vel aduerſas.Etidẽ lib.i.de fi⸗
nib bonoꝝ ⁊ maloꝝ.Oĩm reꝝ q̃s ad btẽ vi⸗
uendũ ſapia ↄparuit. nihil eſt maiꝰ amicitia:
nihil vberius:nihil iocundius:. Sed pꝛeter
pᷣdictà querũt aliqͥ: vtrũ felix indigeat ami⸗
cis. Et poſſet argui ꝙ nõ.qꝛ qcunq; ſuntꝑ ſe
ſibi ſufficiẽtes ex bonis que hñt:nõ indigen
amicitia alioꝝ: ſed felix ꝑ ſe oĩm bonoꝝ ſuffi
cientiã habet:̊ nõvidet᷑ indigere amicis.In
oppoſitũ vero arguit᷑ tali rõne. Inter oĩa exte
rioꝛa ẽ maximũ bonũ hre amicos.vt ꝓbatuʒ
ẽ paulo ſuꝑiꝰ ꝑ ariſto. Si ergo felici cui oĩa
bona tribuũtur nõ dant᷑ amici:tũc felici dee⸗
rit maximũ bonoꝝ exterioꝝ:ſ. amicitia q
3 rõnʒ felicis. Rñdet᷑ ad iſta ſoluẽda.ꝙ aut
loqͥmur de felicitate celeſtis patrie: aut de feli
citate pñtis vite. Pꝛimo em̃ ſi loqmur de pꝑfe
cta felicitate ꝗᷓ erit in pria.tũc aut oqmur de
neceſſitate btitudinis:aut de bñ eſſe.Pꝛio mõ
dico q; ſocietas amicoꝝ nõ reqritur de neceſ⸗
ſitate ad btitudinẽ pr̃ie.qm̃ ille qͥ habet totaʒ⸗
plenitudinẽ ſue ꝑfectõnis in vno nõ indiget
in alio.ſed btũs in patria habet totam pleni
tudinẽ ſue ꝑfectionis in deo.ergo nõ indiget
alio. Et hoc ẽ qð ſcribit᷑ Sapi.vij. ca. Vené
rũt aũt mihi oia bona piter cũ illa.ſ.cũ diuia
ſapia:q̃ in dei clara viſione ↄſiſtit. vñ Augu.
vinij.li. ſuꝑ Geñ.ad lr̃am dicit.q; creatura ſpi⸗
ritualis ad hoc ꝙ ſit btã nõ niſi intrinſecus
adiunat᷑ eternitate:veritate ⁊ charitate creato
ris. HNã pꝑſectio charitatis ẽ eſſentialis btĩtu⸗
dini q;tũ ad dilectionẽ dei:nõ aũt q;tũ ad di⸗
lectõnẽ ꝓximi. Quare ſi eſſet vna ſola aĩa fru
ens deo nõ hñs ꝓximũ quẽ diligeret: adhuc
o brã eſſet ſed ſuppoſito ꝓximo ſeqͥtur dilectio
eius ex ꝑfecta dilectõe dei. Uñ q̃ſi ↄcomitan
ter ſe habet amicitia ad ꝑfectã btitudinẽ. Se
cũdo vero ſi loq̃mur de bene eſſe britudinis
tũc veꝝ ẽ qꝙ; ad illam facit ſocietas amicoꝝ:ſt
cut btitudo eentialis ẽ quã habʒ btũs apud
deũ ſolũ:ita btĩtudo accidetalis ẽ᷑: quã hʒ bea
tus apud aliũ btm̃. Si vero loqmur de feli⸗
citate impfecta qᷓ nibil aliud ẽ large illa ſumẽ
do qᷓ; ꝓᷣſperitas ⁊ bonoꝝ tꝑaliũ abundantia:
tuc dico ꝙ felix aliãᷓ mõ nõ indiget amicis:?25
aliq̃ mõ indiget. Ham felix nõ indiget amici
tia vtiliiqꝛ exiſtũt ſibi oia bona: indiget tam?
amicis maxime /pter tria. Pꝛimo ꝓpter mi⸗
ins r

—ð

nicationẽ. vt cõicet amicis indigentibo felici⸗
tatẽ ſuꝗ.qm̃ vt inqͥt Plato in 2
nos viros decet comodos eſſe. Et Ouidius
in li.de ponto. Regia crede mihi res ẽ ſuccur
rrere lapſis. Cõueniẽs homini ẽ hoĩem ſerua
re voluptas. Scðo felix indiget amicis ꝓpter

cõſeruationẽ:qꝛ nullus ſufficit ſolus ſeryare
ꝓſperitatẽ ſuam. Ideo inqͥt Tullius in lib.

de amicitia.Om̃ res humane fragiles ſunt⁊

caduce ſꝑ acquirẽdi ſunt: qᷣs diligam? zaqͥ⸗
bus diligagmur. charitate em̃ beniuolentiaq;

ſublata oĩs ẽ ſublata: ⁊ ita iocũditas.Tercio

felix indiget amicis ꝓpter delectatõnem: quia
Delectabile ẽ ↄpuiuere amicis. VUñn ⁊ Tullius

in pᷣfato li.de amicitia dicebat. Quid dulciꝰ
q; habere aliquẽ cũ quo audeas ſic loqͥ om̃ia
vt tecũ.Pꝛopter hec oĩa ↄcludit ſapiẽs Eccle

ſiaſti. vi.ca. qͥ inuenit amicũ fidelẽ inue-⸗

⁊ nõ eſt digna ponderatio auri ⁊argenti con
ira bonitatem fidei illius. JYMDMWU
¶ Beniplici amicitia: mala.ᷣ falſa. ⁊ vᷣa.

nit theſauꝝ. Atico qͥ ppe fideli nullaẽ ↄpatõ

Ecũdũ myſteriũ ↄtemplandũ de ami⸗

ſcripturis diuinis ⁊ hũanis tripliciter. Haʒ
QDuedam eſt amicitia maa.
uedam fall.
QDuedam ver.
Pꝛima amicitia ð: mala. qᷓ è inter eos qui

mali ſunt.ſicut Lu.xxiij.ca.ſcribit. & facti

ſunt amici herodes ⁊ pilatus.vbi glo.nephã
duʒz fedus qð herodes ⁊ pylatus in occidẽdo
xypm pepegerũt ꝓpterea Ariſto.viij.ethic.ait.
ca.iij. pꝓfecta ẽ bonoꝝ amicitia:⁊ ſᷣm virtu

tem ſimiliũ.⁊ Tullius in li.de amicitia inqͥt.

Virtus amicitiam ⁊ gignit ⁊cõtinet:nec ſine

yir tute amicitia eſſe vllo pacto põt. Et iteruz

ibi ſic ocludit. Hoc Eentio niſi in bonis ami
citiꝗ eſſe nõ poſſe.¶ Dcõða eſt amicitia falſa.
yel ſimulata qñ.ſ.aliqͥs diligit ſolo noĩc ⁊ nõ

opꝑe qð vtiq; facile impleri dicit Ambꝛo.libᷣ.ꝰ

ſiiij. de officijs. Facilis inqͥt vox ⁊ cõis tuꝰ ſuʒ
totus:ſed paucoꝝ effectus. Sunt ⁊ alij qui ſe
amicos dicũt: ⁊ nõ niſi ꝓpterppꝛiũ cõmodum
amant. tra quos dicit Sene.ad lucillũ.ne⸗

gociacio ẽ nõ amicitia q̃ ad ↄmoduʒ accedit

Et Hiero.in epla ad paulinũ ait. Uera ami
citia illa ẽ ⁊ xpᷣi glutino copulata quã nõ vti⸗
ltas rei familiaris:nõ pñtia tm̃ coꝛpoꝛis:nõ
ſubdola ⁊ palpans adulatio: ſed dei timoꝛ ?
diuinaꝝ ſcripturaꝝ ſtudia cõciliant.Et idez
ſuꝑ Micheã ꝓphetã. Delicata eſt agmicitia qᷓ
amicoꝝ felicitatem ⁊ diuitias ſequit᷑. In hoc
Benere amicitie hodie voluit᷑ qſi totus mune

nimeo. Bo⸗

apitulum. if.
citia ðꝛ diſtinctõ. Diſtin guit᷑ quippe in

amicitias vtilitate ꝓbat:illud amicitie quon
dam venerabile nomẽ ꝓſtat ⁊ in queſtu p me
retrice ſedet. Sũt ⁊ adhuc amici falſi: qũ hi
qͥ ſe amicos fatebant᷑amicos deſerunt in ad⸗
uerſis. Nã vt ſcribit ſapiẽs Pꝛouer xvij. ca.
ommi tꝑe diligit qͥ amicus ẽ. ⁊ Valeriꝰ li.iiij.
Dincere fidei amici pᷣcipue in aduerſis reb-

dus. Yñ Oijdiup li ij de ponto ait Aulg⸗

cognoſcũtur: in quibo quicq̃d ſonn totũ

cõſtanti beniuolentia ꝓficiſcit. ob id Tulliꝰ
in qſtio.tuſcu.⁊in.iij.li.de officijs.cõmẽdat
yna ciũ valerio maximo damonẽ ⁊ ficiã picta
goꝛicos qͥ amicitiaꝝ aĩmo adeo ſtricti erãt vt
cũ alteꝝ ex his ſiracuſanus dionyvſius occi⸗
ere terminaſſet. ⁊ his qͥ moꝛti adiectus eſſet:
paucos dies quib domũ ꝓficiſcereta diony-
ſio im petraſſet:ſin aliuʒ ꝓ reditu eius daret:
alter rũdere p amico nõ dubitauit:affirmans

ꝓ niſi rediret alius infra aſſignatum ſibi ter

minũ ipᷣe moꝛeret᷑. O m̃es pꝛimo iſto inſultu
ſunt ĩ gdmiratõnẽ verſi:q;q;ᷓ derideret a plu⸗
nimis ſed cũ tandẽ reuerteret᷑ amicus ſeq; ad
diem termini pñtaſſet: admiratus tyrannus
eoꝝ fidẽ ſuppliciũ remiſit. Rogãs ſe rercium
in ſocietatem recipi. Sed hodierna die tales
minime inueniũtur:qͥnimmo vt Ouidiait.
li. ij. de ponto. Diligit᷑ nemo niſi cuʒ ſoꝛtuna

ſecũda ẽ. Et in li. de triſtib.. Donec eris felix

multos numerabis amicos. Tẽꝑa ſi fuerint
nubila ſolus eris.Et in eodẽ libꝛo.ſic de quo
dam ſuo amico tepido lamentatur.
n caput alta ſuum labent᷑ ab equoꝛe retro.
lumina cõuerſis ſolq; recurret eguss.
Terra feret ſtellas celum ſcindetur aratro.
Vnda dabit flammas:⁊ dabit ignis aquas.
Omnia nature pꝛepoſtera legib ibbitt.
Parſq; ſuum mundi nulla tenebit iter.
Omnia iam fient fieri q̃ poſſe negabam.
Et nihil eſt de quo nõ ſit habenda ſfides.
Hec ego vaticinoꝛ:qꝛ ſum deceptus ab illo/
Zaturum miſero:quem mihi rebar opem.
Illug amicitie ſanctum ⁊ venerabile nomen
Pelibi pꝛo vili ſub pedibuſq; iact.
ercia igit᷑ amicitia ⁊ vera eſt illa quefun⸗
datur ſuper virtuteʒ ⁊ perſeuerat in quolibet
lu ſiue pꝛoſperitatis ſiue aduerſuatis.
De ſignis vere amicitie.

(apitulũ.iij.
Erciũ mrſteris contemplandũ de ami
citia dicit᷑ ſignificatio. Sũt em̃ aliqua
ſigna per que cognoſci poteſt quando quisẽ
verus amicꝰ.Et hec diſtinguũt᷑ in tria. Naʒ
lia ſunt ſigna coꝛdis.
unt ſigna oꝛis.

Alia
Alia ſunt ſigna operis.

.,„& K
— — ——⸗=

ubn

(gicha

ſſand
toned⸗
Wltue
retur.
tnnt
moch
ſigni
af
niſe
ihi
hoi
lcn
Gn
N
noris
ſnünmn
In
theip
Iuns.
Lde

IEne

im
Hai.
muns
Zſaer
fucrint
Regio

o⸗
qe⸗
==Sð
1.

4

imüũ eſt volutatum con

atum concoꝛdatio.
Decũdum ſecretoꝝ cõmunicatio.
Cærciũ animi confirmatio.
Pꝛimũ ſignũ eſt volũtatum cõcoꝛdatio.de q̃̊
ait Tullius li.de amicitia. Idẽ velle ⁊idem
nolle.Ea demũ vera eſt amicitia.qð vtiq; in⸗

telligenduũ ẽ in rebo virtuoſis. debitis ꝛhone⸗
ſtis. Nã cõcoꝛdia maloꝝ nõ vere amicitie ſed

ſm ſumilitudinẽ dici poteſt. Secũdũ ſignũ
eſt ſecretoꝝ ⁊ cõſilioꝝ cõmunicatio. vt em̃ ait
Ambꝛo.li.de officijs. Nihil occultat amicꝰ
ſi verus eſt. Nerũtamen caute agenduʒ eſt vt
ſeruetur regula Senece ad lucillũ dicentis.
Dmnia cũ amico delibera:ſed de ipo pꝛius.
Nam inquit Macrobius li.ſaturnaliũ. Ita
amicũ habeas vt hũc fieri poſſe inimicũ pu⸗

tes. ⁊ Valerius rubꝛica de dilectione tamoꝛe
dicit. Rias giebat opoꝛtere hoies ita in vſu
amicitie verſari vt meminerint eam ad gra-
niſſimas inimicitias poſſe cõuerti. Qò qͥdeʒ

pꝛeceptũ pꝛima ſpecie nimis ſoꝛtaſſe calliduʒ

videbatur:nimiũq; ſimplicitati:qua pᷣcipue

amicitia gaudet cõtrariuz:ſed ſi animi altioꝛ

cogitatio demiſſa fuerit ꝑ qᷓ; vtile reperietur.

Terciũ ſignũ vere amicitie dicit᷑animi cõſir⸗
matio. Hoc vtiq; ad veram amicitiã ſpectare
cognoſcit᷑vt nõ ſtatim mala de amicis credꝗ
tur ſuſurronibo ⁊ bilinguibo.ideo Valeriꝰ li.
iiij. rubꝛica de moderatõne.laudat platonem
qui cũ a quodam audiret xenocratẽ diſcipu⸗
lũ ſuũ de ſe młta impie locutũ ſine vlla cũcta
tione crieninantẽ reſpuit. Inſta bat ille certo
vultu cauſam q̃rens cur ſibi fides nõ adhibe
retur. Adiecit plato. Hõ eſſe credibile vt quẽ
tantopere amaret ab eo nõ diligeret᷑. Poſtre⸗
mo cũ ad iuſiurandũ inim.citias ſerẽtis ma⸗
lignitas cõfugiſſet ne de ꝑiurio eius diſi puta

fuiſſe:niſi ea dic expedire ſibi iudicaſſet. Se
cũdo ſunt alia ſigna oꝛis ⁊ hec diſtin guũtur

xet affirmauit nunq; eſe illa dicturum

Pꝛimũ eſt ſecreta monitio.
ecudum recta locutio.
feſta laudatio.
oꝛis vere amicitie eſt ſecreta

EFercium mam
umũ ſigni

monitio. Cuʒ. ſ. quis dephendens in aliquo
ſuũ amicũ errare ſecrete ſtudet illum monere.

Juxta ſaluatoꝛis noſtri documẽtũ.qͥ Mae⸗

thei. xviij.ca.dixit. Si peccauerit in te frater

tuus: vade ⁊ cꝛripe eum inter teꝛ ipᷣm ſolũ.
Et de hoc ita pulchre loq ultur Ambꝛo.li.iij
de officijs. O biurget amicus amicũ:nõ iactã

tielſtudio:ſed affectu charitatis vt nec ammo

nis oꝛnatꝰ ab amico ſuo ro

—

diæ nitio aſpera ſit nee gbiutgatto oontumelloſa .

Et Seneea in l. de moꝛib. Alires rnag ma⸗
gis amici ſentiã beneficijs q;ᷓ iniurijs. Secũ

dum ſignuʒz oꝛis eſt recta locutio. vt amicus

magis loquatur amico vera ⁊ vtilia q; blanꝰ-
da ⁊ falſa ⁊ cũ ſuo damno illi placentia. Hine
biens ꝓuer.x.ca.ait. Simulatoꝛ oꝛe deci⸗
płt amicũ ſuũ.Et.xvi.ca. Vir inliquus lau=⸗
dat amicũ ſuũ:⁊ ducit eum ꝑ viam nõ bonaz
datur peccatoꝛ in deſiderijs anime ſue. Adu
lantiũ inquit lingue alligant animas in pec⸗
catis:delectat em̃ ea facere in quibus nõ ſolũ
metuit᷑ repꝛehenſoꝛ:ſed etiã laudat᷑ peccatoꝛ:
Terciũ ſignum eſt manifeſta laudatio.vt em̃

inquit Criſo. Hic mos amantiũ eſt vt amo⸗

rem ſuum ſilentio tegere nequeant.¶ Tercõ
ſunt alia ſigna vere amicitie in oge:⁊ becad
Pꝛimum eſt grata conuerſano.
Secundum pꝛompta condeſcenſio.

ꝛimũ ſignũ eſt grata cõuerſatio. Inquit
em̃ Ariſto.ix. Ethicoꝝ. amicus eſt alius
ipᷣe.Et Tullius.Amicus eſt alter ego. Iccir
co qui veri amici ſunt:libenter cõueniunt:fa⸗

miliariter ↄuerſantur. Quare ⁊ Ariſto. dicit.

Ax amicis eligibiliſſimũ eſt conutiuere.Se⸗
cundũ ſignũ eſt pꝛompta condeſcenſio. uʒ
quis ami co cõdeſcendit ſubueniendo ſibi in

neceſſitatibo ſuis. IJdeo phᷣus quidam cũ di⸗

ceretur ei de quodam paupere:ille amicus il⸗
lius diuitis eſt cur inquit illo diuite pauper
eſt:amicus nõ eſt.qui particeps non eſt foꝛtu
ne. Et dum amicus aliquid expoſtulat: non
eſt pꝛocraſtinandũ. Unde ſapiens in puerbᷣ.
dixit. Ne dicas amico tuo vade ⁊ reuertere
cras em̃ dabo tibi cũ ſtatim poſſis dare.Ter⸗
ciũ ſignum eſt honeſtaatiſfaciio. Nec amicꝰ
turpia petere debet. nec alius in his ſatiſface

re tenetur. Hinc Valerius libꝛo.vi. Rubꝛi⸗

ca grauiter dicta aut facta.refert publiu Ku
tilius cum amici cuiſdam iniuſte rogationi
reſiſteret.atq; is per ſummã indignatõnẽ di⸗
xiſſet. Quid ergo opus eſt mihi amicitia tua
ſi quod rogo nõ facis. Reſpondit.immo qͥd
mihi tua:ſi ꝓpter te aliquid inhoneſte factur
ſum.Et Auluſgelius in.i.noctiũ acticarum
querens an pꝛo vtilitate amicoꝝ delinquen:
dum aliquando ſic ait. Chilo lacedemonius
de hoc dubitauit. Per icles athenienſis egre
gius vir ingenio boniſq; omnibus diſcipli⸗
amieo⸗ gatus vt ꝓ re cau
ſaq; eius falſum deieraret. Rñdit. Opus eſt
me amicis cõmodare.ſed vſq; ad aras nrs⸗
te liij

phrafius parua inquit ⁊tenuis vel turpiiu⸗
do vel infamia ſubeũda eſt. Si ea re magna
vtilitas amico queri poteſt rependitur qe
⁊cõpenſatur leue damnuʒ delibate honeſta⸗
tis maioꝛe alia grauioꝛeq; in adiuuãdo ami⸗
co honeſtate. hec Auluſgelius. Sed Cicero

in li.de amicitia ita cõcluſit. Hulla ẽ excuſa-

tio peccati.ſi amicitia peccaueris. Nã cũ c

ſiliatrix amicitie virtutis: opinio fuerit. diffi

cileẽ amicitiaʒ manere.ſi a virtute defeceris.

Hoec de amicitia ſcripta ſunt. vt cognoſcat

vnuſquiſq; quãta ſit vis illius.q̃ tñ a rariſſi⸗
mis obf uat᷑:vt decet:vbiq; etem puat? amoꝛ
alas ſuas iam expandit:vnuſquiſq; qð ſuũ ẽ
Irit ⁊ ſuo tantum cõmodo ſatiſfacere ſtudet.
Mos vero qͥ xpᷣani ſumꝰad amcitiã excolẽ⸗
dam iuducimur:ꝑ legẽ illã diuinã:quã xpᷣus
Deus dei filius devirgine natus verbo docu
it.piter ⁊ exemplo. Diliges ait pximũ tuum.
qð ſi fecerimꝰ pignꝰeterne vite ab eo largiter
accipiemus.qͥ ſuã nobis gr̃am largiet᷑ in pn⸗
ti ſeculo.Et in futuro gloꝛiã ſempiternaein q̃
yvinit ⁊ regnat ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ Amẽ.
1 S ermo ſexageſimuſnonꝰ de biĩſſimo cõ⸗
ſeſſoꝛe Antonio paduano de oꝛdine minoꝝ.

Onpoteſtcmitas

abſcondi ſupꝛa montẽ poſita. Ver
ba ſunt redemptoꝛis nr̃i oꝛiginali
ter Matthei. v. ca. in euãgelio pñtis ſolẽni
tatis. Cũcti fere moꝛtales qͥ baptiſmali cara⸗

ctere ſunt inſigniti:btm̃ antoniũ paduanũ de

uotione ardentiſſima colũt ac venerant᷑.nec
ipᷣe patrociniũ eius expoſcentibi. ita ſit affa⸗
bilis ⁊ ꝓtinus vt videat᷑ quodammõ cũ illis
cõuiuere ⁊ cõmoꝛari. Nullus a fonte ſue dul
