na gratia ſuꝑauit:ſuꝑbiam:auaritiã:⁊ luxu⸗

mit?᷑: nec vllis eoercẽtibus clauſtris intra cer⸗
ta metaꝝ ſpacia refrenat᷑manat iugiter exu⸗
berat affluenter:nrm tñ pect⸗ ſitiat ⁊ pateat qᷓ;
tum illuc fidei capacis afferimus tantũ inde
gratie inundãtis haurimus.hec ille. Igitur
vt inqt Ariſto.in li.de cauſis.pꝛima cã ineſt
oĩbz reb m diſpoſitionem vnã nõ tamẽ oẽs
eam recipiũt ſᷣm eandem diſpoſitõnem: q̃re ⁊

aliqͥ gram nec in minimo hñt qꝛ illã hr̃e con

temnũt:⁊ loquoꝛ de gratia gratuʒ faciente: qͥ
dam gratiã hñt ſeruãtes in charitate diuina
mãdata. Alij aĩo feruentioꝛes qᷓ; pꝛimi ad ob
ſeruantiã cõſilioꝝ aſcendũt:quare gra maioꝛ
eſſe põt in vno q; in alio. Uñ Auguſ.ad dar⸗
danum ait. In qͥbus habitat deus nõ equali
ter habitat. Et ideʒ ad Bonifaciũ gr̃a meret
augeri.qð ſᷣm Alexandrũ in tercio intelligẽ⸗
dũ eſt de magnitudine ⁊ augmento ſᷣm q̃nti⸗
tatẽ virtualẽ.nõ ſᷣ m q̃ntitatem dimenſi lnam.
Auare vicit beatus ſtephanus cum adiu
toꝛio dei tria pᷣlia in quoꝝ quolibet affuit ſia
bi diuinũ au xiliim. ELapitulum. ij.
Ecũdũ pꝛiuilegiũ btĩ ſtephani ðꝛ victo
Jðrie.vicit equidẽ cum adiutoꝛio diuino
malos hoĩes eũ ꝑſeq̃ntes:mos nanq; malox.
eſt bonis ⁊ virtuoſis moleſtiaʒ inferre.qꝛ ᷣm
phoꝛũ ſniam oria ſimul ſtare nõ poſſunt:ſed
mutuo ſe expellunt vt docetAriſto.x.metha
phiſice ⁊ in pdicamentis. Sicut caliduʒ nõ
ſtat cũ frigido:aut albũ cũ nigro ſiue tenebꝛa
cũ lumine.ideo.xxiij.q.iiij.ca.q̃ͥ ſᷣm carnem.
Hiero.ait.Qui ſᷣm carnẽ natus ẽ ꝑſeq̃batur
ſpũalem:nunq; vero ſpũalis carnalẽ ꝑſequi
ed ignoſcit quaſi ruſtico:ſurrexerũt ergo vi⸗
ri magni cõtra ſtephanũ ꝓcurãtes moꝛtẽ eiꝰꝭ
interueniẽte triplici pꝛelio.

Pꝛimũ fuit diſputationis.

Decũdum fuit accuſatſonis.
Ferciũ cominatiouis.
Pꝛimũ fuit pliũ diſputationis. dequo 2⸗
ſurrexerũt aũt quidã de ſinagoga que appella
batur libertinoꝝ a regione ſic nomiatoꝝ ſᷣm
Nicholaũ de lira.⁊ cirenenſiũ a cirene ciui⸗
tate.⁊ alexandrinoꝝ ab alexandria metropo
li egypti ⁊ eoꝝ qͥ erant a cilicia ⁊ aſia:qͥ ſunt
regiones ꝓpinque iudee.diſpntantes cum ſte
phano in quo pᷣlio datus eſt ſibi ſpũſſanctus
q ſibi facundia miniſtrauit ſᷣm xpi ꝓmiſſum
q Qu. xxi.ca.dixit.Ego dabo vobis os ⁊ ſa⸗
pientiã cui nõ poterũt reſiſtere aduerſarij ve
ſtri. Ex hoc ðᷣꝛ de ſtephano.nõ poterũt reſiſte
re ſapiẽtie ⁊ ſpũi qui loquebat᷑.¶ Secundũ
plium fuit accuſatõnis.videntes em̃ iudei q
diſputando ſuccubuerũt callide ſubmiſerũt
duos falſos teſtes ʒ eũ in indicio accuſarent
ii;

dixerũtq; eũ blaſphemaſſe deũ movſen tabe

naculũ ⁊ templũ:q omnia potentiſſime cõfu⸗

tauit.Et dũ loq̃retur affuit ſibi diuinũ auxi⸗

liũ qm intuentes in eũ oẽs qui erant in conſi
lio viderũt faciem eius tanq; faciem angeliqͥ
bus ipᷣe declarauit magnificando deum. lgẽ
moyſen:⁊ templuʒ. de deo dixit: ipſum fuiſſe
locutum patribus qui ẽ deus gloꝛie.de moy
ſe. ꝙ amicus dei fuerit. de lege ꝙ fuerat a deo
data de templo ꝗð inſtructum fuerat ex diui
no pꝛecepto. ¶ Cerciũ pꝛeliũ fuit cõminatio
nis. nã cũ ſtephanus fuiſſet multa locutus
bus iudei ↄtradicere nõ valebant:audientes

q̃ dicebantur:diſſecabãtur coꝛdibo ſuis ⁊ſtri

debãt dentibo in eũ. Tunc videns imminere
ſibi de pꝛoximo moꝛtẽ:intendens in celũ vi⸗

Ait gloꝛiã dei ⁊ ait. Ecce video celos aꝑtos ⁊

ihm ſtantẽa dextris virtutis dei. Hic dubi⸗

tatur a quibuſdã vtrum viſio beati ſteppha⸗
ni fuerit mentalis aut imaginaria vel coꝛpo

ralis.Aliqͥ dicunt ꝙ fuit mẽtalis tm̃:ita ꝙ ex
gratia ſpãli fuit cõceſſum ſtephanovidere nõ
ſolũ humanitatẽ xpᷣi ſed etiã deitatẽ. Sicut
⁊paulo de quo dicit Auguſ.ad paulã de vi⸗
dendo deũ. ꝙ ſibi fuit cõceſſum videre diui⸗
nã eſſentiaʒ eo ꝙ erat doctoꝛ gentiũ ⁊moyſi qͥ
fuit doctoꝛ iudeoꝝ. Et hoc videt᷑ dicere q̃dã
glo.ſuꝑ locũ iſtũ q talis ẽ.qͥdã electoꝝ adhuc
in hac vita detenti mũdato coꝛdis oculo vi⸗
dere meruerũt gloꝛiam dei:vt hic ſtephanus
⁊paulus ad terciũ celũ raptus. Sʒ hoc di⸗
ctũ non videt᷑ ſufficiens.quoniã vt doctoꝛes
Dicunt viſio diuine eſſentie non ẽ cõceſſa ali
cui in vita pᷣſenti:vtenti ſenſib exterioꝛibus
niſi homĩ xpᷣo.vñ paulus non dicit᷑ deuʒ ſic

vidiſſe:niſi in raptu ab iſtis ſenſib.ſtepyphanꝰ
auliem non videtur tunc fuiſſe raptus ſed ma

gisvtens ſenſibus: Nam loquebatur iudeis
gudientibus. Alij opinant᷑. O fuit viſio ima
ginaria.ita ꝙ in eius imaginationem fuerũt
effigies diuinitus foꝛmate ad repꝛeſentandũ
deum:⁊ hominẽ xpᷣm.ſicut legitur de Eſaia.
ca.vi.O vidit dominũ ſedentem ſuper ſoliũ
⁊ mente cognouit ſignificatuʒ illius:ita⁊ ſte

phanus habuit viſioneʒ imaginariã: ⁊agno

uit ſignificatum illius repꝛeſentationis. Et
ſic q;tum ad hoc fuit nõ ſolũ imaginaria vi⸗
ſio ſed etiam mentalis ſicut viſiones ꝓpheta
rum. Et nõ eſt dubiũ ꝙ potuit ſic fieri:ſed ex
modo loqndi ſcripture videt᷑ ꝙ fuerit coꝛꝑa
lis qꝛ ðꝛ.intendens in celũ vidit gloꝛiam dei
Pꝛopter qð aliqui dixerũtꝙ viſus ſtephani
fuit a deo foꝛtificatus intantũ ꝙ vidit ieſuʒ

exiſtentẽ in celo empirreo celos acutie viſus
penetrando: ſed iſtud nõ videt᷑ poſſe ſtare: qꝛ

ſic viſus fuiſſet extramittendo ab oculo: ꝛ⁊ no

intus ſuſcipiẽdo ab obiecto quod impꝛobat

phus li. de ſenſu ⁊ ſenſato. ꝓpter qð vt refert
PNicholaus de lira ſuꝑ hoc paſſu pꝛobabiliꝰ

videt᷑ dicendũ ꝙ a coꝛpꝑe xpᷣi exiſtentis ĩ celo

fuit immutatus oculus ſtephani ad viſionẽ
humanitatis xpᷣi. naʒ in ptãte eius ẽ ꝙ coꝛpꝰ
eius ſic videat᷑ a longe ſicut de ꝓpe. Et foꝛte
idem eſt de quolibet alio coꝛpoꝛe gloꝛioſo.qꝛ

totaliter ẽ ſubiectũ anime ꝓpter qð videt᷑ ad
nutũ eius poſſit immutare viſum indifferen⸗
ter a longe⁊ de ꝓpe. Sicut in ptãte elus eſt q

immutet viſum ⁊ videat᷑ in/ ꝓpꝛia vel in aliena
effigie. deitatẽ vero videre nõ potuit iſto mõ
ſed ſicut in viſſone imaginaria foꝛmat᷑ invir
tute imaginatiua aliqua effigies ad repꝛeſen
tandũ deũvt dictũ eſt. Ita exterius põt diui⸗
nitus foꝛmari ad immutationẽ coꝛꝑalis ocu
li ſicut ſuo mõ fit in aparitõne ãgeloꝝ qñ ap

parent in coꝛpoꝛibus aſſumptis q̃ coꝛpoꝛali
ter vidẽtur:ita aliqua effigies coꝛpoꝛalis nõ
a deo aſſumpta:ſed foꝛmata põt ipᷣm repſen⸗
tare oculo coꝛꝑali. Et ſic pꝛobabiliter abſq;

vlla ↄtradictõne poteſt dici.ꝙ ſic fuit in viſi⸗

one ſtephani.mẽtaliter tũ cognouit ꝗ illa el⸗
figies nõ erat ipſa deitas niſi tm̃ repᷣſentati⸗

ue.Et huic mõ dicendi concoꝛdat lr̃a cũ di⸗

cit.Ecce video celos apꝑtos.ſi igit᷑ viſio pᷣta⸗

cta ſtep hani fuit coꝛꝑalis.tũc tria ibi fucrũt

miracula.Pꝛimũ qꝛ vidit celos aꝑtos quod

ſm Nicholaũ de lira intelligenduʒ eſt. nõ ꝙ
celi fuerũt diuiſi cũ ſint incoꝛ ruptibiles. ſed

dqꝛ ſic clare vidit ac ſi nullũ eſſet obſtaculũ in⸗
ter mediũ. Scdm miraculũ fuit qꝛ vidit iez
ſum in gloꝛia pr̃ is:cũ ſᷣm naturã impoſſibi⸗
le ſivt coꝛpus gloꝛificatum in ſua gloꝛia ab
oculo coꝛpoꝛali nõ gloꝛificato videri poſſit.
Terciũ miraculũ fuit qꝛ cũ coꝛpus xpᷣi ſit in
celo empirreo. vidẽdo ipᷣm vidit vltra celũ ſi
ereũ aereũ ⁊ criſtallinũ. Impoſſibile ẽ auteʒ

ſm naturã ꝙ oculus coꝛꝑalis in tanta diſtã⸗
tia poſſit videre. Si inſuꝑ viſio ſtephani fu⸗

it mẽtalis vt pᷣdictũ cẽ.tũc factũ ẽ vt eius mẽs

eſſet a deo illuminata ad noticiã gloꝛie dei?
domini ihu chriſti filij ſui.ꝙ nihil aliud poſ
ſet velvellet deſiderare:nec moꝛteʒ quã om̃es
naturaliter timẽt ⁊ fugiũt timeret ſicut ⁊ facto
oſtendit. Judei aũt cũ audiſſent eũ talia dicẽ
tem:ↄtinuerũt aures ſuas ſᷣm glo.ne audirẽt
blaſphemantẽ. Sic em̃ falſo extimabãt ipᷣm
blaſphemare. Quare educẽtes eũ extra ciui⸗
tatẽ lapidabãt:⁊teſtes depoſuerũtveſtimenta
ſua vt celerius interficerẽt:ad pedes adoleſcẽ
tis qͥ vocabat᷑ ſaulus:poſtea vᷣo fuit paulus

vas electõnis.ipᷣe aũt lapidatus:vulneratus

tepfi
ſebeume
gaulpare
gnicosmn.
iuſlul lo
Ali direat
ſeſtatnos
gormtuuttt
Cormionte
Niegonss:
buist
uleisnin
Ghcnnsei
+ FEri
fiooe

Molr

Tacapen
ſineece
ſatüinznen
Hunmne
Minuome.
hunerrv r⸗
ironurm
ſoopbepb⸗
Nrosrepe
fhlinrri
Mvontce
lanunco
Phrodiritc
huocholan
Pacranihen
penaiana
punom
ſenſonen
Paſilunrg
ipotenit
Gleborher⸗
ſepbanngg
MWgfegun
tmanen
Nuene
hmnig
Wenecic
lushn⸗
neinrep
ls dign
fuben
ii dict⸗
hifſtepb
mortno

helem
mee
Pmin
h
mmiisicc,
eMot⸗
de Lſre
Geroon
ilci

iciſ

Kchsckg
Nelinden
witiſtona
Ematimt

Ghrdii
Npelsscl

in

cotpol
porisn
Pnnhen
Nluerd
fuitinni
gilnt⸗
Gnmn⸗
ffacidi⸗
Noßta⸗
wifucit
Mosu
azckii
üi,
ri⸗

nnlo⸗

gaiſt.
Gthilti⸗
ſmaiit
leiaußs
molſti⸗
bmnif⸗
is mes
nedein
iuchof
Nions
ulte
glindi
e uin
ubin
A⸗
ous
lns

P

ctruoꝛe pfuſus. nõ dicebat hen me dolentem

nõ heu me iuuenẽ:nõ heu me qꝛ moꝛioꝛ abſ⸗
q; culpa:relinquo mũdum:parentes deſero ⁊
ꝗqmicos:moꝛte violenta occiſus:nõ hec vel ſi
milia loq̃batur. Sed animo hilari:facie ad
celũ directa.dñe inqͥt ihu accipe ſpm̃ meuʒ:⁊
ne ſtatuas illis hoc pctm̃.qð cũ dixiſſet ob⸗
doꝛmiuit in dũo.vbi glo.pulcre dictũ eſt ob⸗
doꝛmiuit ⁊ nõ moꝛtuꝰẽ:qꝛ obtulit ſacrificiuʒ

dilectõnis:⁊obdoꝛmiuit ĩ ſpe reſurrectõnis.

X btũs ſtephanus ðꝛ pmꝰmartyr ⁊ q̃liter
multis miraculis coꝛuſcauit. qͥ iam plene be
gtificatus ẽ in celis. apitulum. iij.
Erciũ pꝛiuilegiũ beati ſtephani ðꝛ glo
prie:adeptus nãq; fuit ꝓpter eius merita
opioſa triplicem gloꝛiã. ðU;
ima dicitur ſpecialis honoꝛationis.
Secũda miraculoꝝ operationis.
Tercia plene beatiſicationis.
ꝛima gloꝛia ðꝛ ſpãlis honoꝛatõnis.Eſt
em̃ in eccleſia dei inter martyres pᷣmus cuiꝰ
feſtũ immediate poſt natiuitatẽ dñi celebꝛat᷑
Ded pleriq; dubitare ſolent quõ ſtephanus
pꝛimus martyr dicatur:cũ ante ipᷣm etiã alij

—

martyres pꝛedicentur. nam abel martyr: in-

nocẽtes martyres:ioannes baptiſta martyr
nõ ergo ſtephano pꝛioꝛitas martyrij debet.
Ad quod reſpõdemus ꝙ ideo pꝛimus mar⸗
tyr dicitur.quia ipᷣe pꝛius ceteris paſſus eſt.
poſt noui teſtamẽti cõſummationẽ que facta
fuit:quando omnino ceſſarunt legalia dum
xpᷣus dixit cõſummatum eſt.etiam quia pꝛi⸗
mus euolauit.nã alij licet martyriuʒ fuiſſent
paſſi añ ipᷣm:nihilominus quia nonduʒ erat
aperta ianua non euolauerunt. Dicit᷑ inſuꝑ

pꝛimus martyr quia paſſus eſt pter fidei de
fenſionem ⁊ confeſſionem. Innocentes qͥppe

paſſi ſunt pꝛo chriſto ſed nondum illum ↄfi
teri poterãt. Joannes baptiſta paſſus ẽ.qꝛ ar
guebat herodeʒ. abel ꝓpter inuidiam fratris
ſtephanus aũt quia xpᷣm pꝛedicabat filiũ dei
regem regum ⁊ dominũ dominantiũ. Notã⸗
dum tamen ꝙ beatus ſtephanus paſſus fuit
die qua eius inuentio celebꝛatur.inuentũ nã
ꝙ; fuit tunc coꝛpus eius anno dñi.cccc.xvij.
honoꝛij pꝛincipis anno ſeptimo mutauit ta
men eccleſia feſtiuitates vt feſtum paſſionis

eius cum amplioꝛe deuotione celebꝛaret᷑ im⸗

mediate poſt natiuitateʒ domini quia paſſio
eius dignioꝛ eſt q; inuentio. ¶ Secũda glo
ria beati ſtephami dicit᷑ miraculoꝝ operatio⸗

nis.dicit em̃ Auguſtinus li.xxij.de ciui.dei.

btm̃ ſtephanũ innũeris miraculis coꝛuſcaſſe

⁊moꝛtuo ſex ſuis meritis ſuſcitaſſe multoſ-⸗

q; curaſſea varijs languoꝛbus. Et vt ibi re⸗

—

fert: floꝛes de altari ſancti ſtephani affſumpti
cuiuſdam mulieris cece oculis impoſiti ſunt
que continuo lumẽ recepit. quidam inſuper
nobilis marcialis nomine:cuʒ infidelis eſſet
⁊ nequaq̃ʒ conuerti vellet:cum plurimũ egro
taret gener ſuus valde fidelis ad eceleſiaʒ be
ati ſtephani venit. Et de ipᷣis floꝛibus qui ſu
per altare erant accipiẽs ad caput ſoceri latẽ⸗
ter poſuit. Super quos cum ille doꝛmiſſet ꝓ
tinus ante diluculum clamauit vt ad epiſco⸗
pum mitteretur. cũ autẽ epiſcopus abeſſet ſa
cerdos ad cum venit:⁊cum ſe credere dicerei
baptiʒzatus eſt. Qui q̃ʒdiu vixit hoc verbum
ſemper in oꝛe habuit. Chriſte accipe ſpirituz
meum:cum tamen ignoꝛaret:hec fuiſſe verba
vltima ſancti ſtephani.(¶ ¶ercia gloꝛia dici⸗

tur plene beatificationis.hac habet in rengga

celoꝝ dñm clare videndo:tenendo: atq; fruz
do:ibi factus eſt in pace locus eiꝰ ibi poſſeſſi
onem habet epulentam:ibi coꝛonatur aureo

a: que datur doctoꝛibo: virginibe: ⁊ martyri⸗

bus de qua plenius in ſermonibo de virgini

bus diſſeremus. O igitur felix iuuentus be⸗

ati ſtephani:q̃ moꝛte ⁊ martyrio fuit in meliꝰ
ↄmutata.O pꝛecioſa ⁊ delicata tolerantia.O
dulces lapides toꝛrentis quibo tam grãädep⸗
miũ eterne vite ſtephanus ipᷣe ꝓmeruit.moꝛ
tuus fuit ꝓ chriſto ⁊ ecce in eternũ regnat cuʒ
chriſto qui eſt benedictus in ſecula ſeculoꝛũ

Drrmnoquinquogeſimus de innocentib⸗
occiſis ab herode aſcalonita qui xpᷣm pueru

Wrgee
BDrge etaccie
puerũ ⁊ fuge in egyptũ.ãgeli ad ioa⸗
eph loqntis verba ſunt iſta oꝛigi⸗
naliter Matchei.i.ca.⁊in enangelio pᷣſentis
ſeſtiuitatis iniq tas male mentis herodis im
pij ⁊ cuudelis xpᷣm ihm in cuna vagientem ꝑ

2

ſequi cepit. Nam volens illum ꝑimere alios

paruulos occidi iuſſit credens in nũero eoꝝ
xpᷣm ↄcludere.Qua de re beatiſſimis illis in
nocentibo eccleſia ſctã honoꝛẽ debitũ tribuit
ſtatuẽs hanc ſolẽnitatẽ ad eoꝝ reuerentiãa fi
delibo celebꝛandã.vt aũt mẽs xpᷣiana ꝑcipere
valeat quãta ſit obligatio nr̃a ad filiũ virgi⸗
nis diligenduʒ qͥ in qualibet etate pꝛo nobis
pati nõ recuſauit.in pñti ſermone decurremꝰ

ea ꝗᷓ de illius pegrinatione in egyptum ꝛ pbue

roꝛũ interfectione euangelica tradit hiſtoꝛiaz
vbi tria myſteria ſe offerũt contemplanda.
Lunum niclur xpᷣi peregrinatio.
Secundum herodis malignatio.
Tercium innocentium coꝛonatio·

i.

–—

1

¶Onaliterioſep h monẽte angelo fugit enz
leſu ⁊ virgine mr̃e in egyptũ. ¶ Capitulũi.
Rimũ miſteriũ cõt emplandũ ðꝛ xpᷣi ꝑe⸗
grinatõ. Et hoc notat᷑ in pꝛima ꝑte eua⸗

gelij. cũ ðꝛ. Angelus dñi apparuit in ſomnis
Joſeph dicens. Surge ⁊ accipe puerum ⁊ c.

Ad quoꝝ verboꝛuʒ explanatonem mittoꝛem
tria ſunt hoc loco dubia diſceptanga.
ꝛimũ vtrum xpᷣus habuit angelũ ad ſui cu

Terciũ quare in ſua fuga xpᷣus egvyptũ petit

odiam deputatum.
cöm curg

ruit ioſeph ĩ ſomnis

Ad pꝛimũ dixerunt aliqui ꝙ; xpᷣus habuit
angelũ ad ſui cuſtodiã.nã Luce.ij.ſcribitur.
ꝙ angelus annũciauit paſtoꝛibo xpᷣi natiuita
tem qui potuit eſſe angelus eius cuſtos. Et
Luc.xxij.ca.dicit᷑. Ecce aparuit ei angelus
dñi confoꝛtans eum.vbi Beda ait. In teſti⸗
moniũ vtriuſq; nature angelus eum confoꝛ⸗
taſſe ⁊ ãgelus ei miniſtraſſe deſcribit᷑. Inſuꝑ
xpᷣus ihus ſᷣm humanã naturã ⁊ paſſibilita
tis ſtatum fuit paulominus ab angelis mi⸗
noꝛatus.vt docet mꝗr ſenten.in.i.diſ.xvi.vñ

q;tum ad hoc videbatur angelico indigereß

ſidio. Adhuc angelica cuſtodia facit ad ani⸗
me dignitatẽ. VUnde Hieronymꝰ ſuꝑ.xviij.
ca. Matthei. Magna inquit ẽ dignitas ani
marũ vt vna queq; ab oꝛtu natiuitatis ſue in

ſui ꝓfectũ ⁊ cuſtodiã habeat ãgelum ſpãliter

deputatũ. Aĩma aũt xpᷣi cũ ſit nobiliſſma nõ
debet tanta dignitate pꝛiuari. Sed ↄtrariuz
tenẽt Doc.in.ij.ſen.di.xi.vbi dicit dĩũs Bo⸗
nauen. O xpᷣus nõ indigebat angelo cuſto⸗

diente:aduerſarius nõ poterat oppꝛim ere per

violẽtiã coꝛpꝰdiuinitati vnitũ:nec poterat ſe

ducere ꝑ aſtutiã intellectũ plenarie a verbo il
iuſtratũ:nec poterat allicere ꝑ blãditias affe⸗

ctũ plenitudine ge confirmatũ. Ideo xpᷣus
nõ indigebat angelo bono:nec q;tũ ad coꝛpo
ris defenſionẽ:nec q;tum ad eruditõem rõis:
nec q;tum ad incitationẽ affectõnis.nõ cõpe
tebat etiã ipᷣi xpᷣo habere ãgelũ cuſtodẽ: qꝛ cu
ſtodia in cuſtodiente reſpectu cuſtoditi dicit
pꝛeſidentiã quandam. Etqꝛ angeli xpᷣo dño
ſuberãt:ideo nullũ officiũ pꝛeſidẽtie ipis an⸗
gelis reſpectu xpᷣi cõmitti debebat. Quicqͥd
aũt de ſcripturis allegatũ ẽ in ↄtrariũ:de ãge⸗
lis adminiſtrantibo ⁊ ſeruientib ipſi xpᷣo nõ

de pꝛeſidentiboeſt intelligendũ:nunq; em̃ ſic

minoꝛatus eſt xpᷣus ab angelisvt aliqͥs ãge⸗
lus auderet ei pꝛeſidere:cũ ita bene ſit adoꝛã

dus chriſtus in cruce ⁊ in ſua infirmitate ſi⸗

cut cũ apparebit in ſua virtute.Cũ vero dice⸗
bat ꝙ angelica cuſtodia facit ad hoĩs digni
tatem. Dicendũ ꝙ cuſtodiri ab angelis ita di

cit dignitatem in aĩa reſpectu aliaꝝ creatura
rũ q̃ nõ cõmittũtur angelice cuſtodie:vt tñ di
cat imꝑfectionem reſpectu angeloꝝ beatoꝛũ
qͥ aliena cuſtodia nũq; egẽt. Et qꝛ anima xpᷣi
ab inſtanti ſue conceptionis erat pfecte beata

angelũ cuſtodientẽ nõ debebat habere:ſed be

ne miniſtranteʒ nõ vnũ tm̃ ſed etiam plures.
¶ Scõðm dubiüũ fuit. Cur angelus apparuit
ioſeph in ſomnis. Ad qð rñdet Criſo.ĩ ome
lia dicens. Ideo nõ apparuit maniteſte ſicut
paſtoꝛ ibo qꝛ valde fidelis erat: paſtoꝛcs indi
gebant quaſi rudes.virgo indiguit quaſi de
maximis inſtruẽda. Similiter ʒacharias in
diguit añ ꝓlis cõceptõnem viſione mirabili.

Alt Remigiꝰ aliã rõnẽ aſſignat moꝛalẽ dicẽs

ꝑ hoc ꝙ ãgelus in ſomnis apparuiſſe ðꝛ:my⸗
ſtice deſignat᷑: qꝛ illi qͥ a curis terrenis ⁊ ſecu
lanib negocijs reqͥeſcũt:pfrui ãgelica viſio⸗
ne meretur. Dixit ergo angelus ſic apparens
ioſeph.acciꝑe puerum ⁊ mr̃em eius.nõ dicit
acciꝑe matrẽ ⁊ puerũ eius qꝛ vt dicit Criſo.
nõ ꝓpter matrẽ puer natus ẽ ſed ꝓpter puerum
mater pꝛeparata. Et notanter dixit mrem ei
nõ ↄiugem tuam :ſicut anteq; xpᷣm peperiſſet
yt oſtenderet᷑ matris xpᷣi virginitas.vt ponit
Jlarius ſuꝑ Matheũ.(¶ erciũ dubiũ fuit
cur in ſua fuga xpᷣus egyptũ petijt.ad qð rũ⸗
det euãgeliſta.vt impleret᷑ inquit qð ſcriptuʒ
ẽꝑꝓphetam. Ex egypto vocaui filiũ meũ.in
ſuꝑ Eſaias.xix.ca.ita ꝓphetauit. aſcẽdet dñs
ſuꝑ nubẽ leuẽ ⁊ ingrediet᷑ egyptũ ⁊ mouebũ
tur ſimulacra egvpti a facie eius. Narrat ma
giſter in hiſtoꝛia ſcholaſtica.q eanocte xpᷣus
cũ matre intrauit egyptũ qua pcepto ſuo exi
uerant filij iſrael.Et ſicut tũc nõ fuit domus
in qua nõ iaceret moꝛtuꝰan gelo ꝑcutiente ſic
ipſo ingrediente nõ fuit templũ in quo ido⸗
lum nõ coꝛruerit de egypto Iſidoꝛꝰ in.xiiij.
ethimologiaꝝ libꝛo.ita ſcribit.egyptꝰ pꝛius
area dicebat᷑ deinde egyptus vocata ab egy⸗
pto danai fratre ibi regnãte. hec ab oꝛiente ſt
rie eſt ⁊ mari rubꝛo coniũcta.Ab occaſu libiã
habet:a ſeptẽtrione mare magnũ. Regio ce⸗
li imbꝛibus inſueta ⁊ pluuiarum ignara.ni⸗
lus ſolus circũfluens eam irrigat ⁊ inũdatio
ne ſua fecundat. vnde multã terrarum partẽ
fenũ alit. Ceteroꝝ quoq; negocioꝝ adeo co⸗

pioſa vt impleat mercibo ſuis etiaʒ oꝛbem ter
rarũ. Jam ad pijſſimã Jeſu matrẽ redeundc—u

eſt que egyptũ petere a ioſeph monita fuit re⸗
tulit foꝛte illi ſponſus ioſeph caſtiſſimus ex⸗
citatus a ſomno.O virgo digniſſima fugia⸗
mꝰ repẽte qꝛ ab angelo didici ꝙ herodes tuũ
q̃rit extinguere filiũ.qͥ ſnã explicet quãtus ti⸗

moꝛ virgineam mentẽ inuaſerit.quantuſue

H

ffnen
ſeaniſi
Fofeitinn
fond
ſo
Dpencin
podf
Nnnco
Nonal

(Mnow⸗

.

Gliginuser
ſthevces⸗⸗
noicßs Go
lifutſt
dichgsda
crceraritr
fuitinnocen
rwoſufferd
umgespue

(ogtemon

pahen
Ufieren
ginite
eNhhat⸗
ſnhi
binanut
ſtapus:
ſtären
Centüge
fchamn
ado⸗
oiupcn
pere
betbleen
erttabie
manne
Qliaſſe
oſ inne
dosgn

webe „ » ” „ . . d »„ . G 2
en doloꝛ pcuſſerit coꝛ eius benignũ. puto naq direrimꝰ coꝛpa tũc maioꝛis Intitatis fuiſſe.
ne ꝙ; morx filiũ in bꝛachijs ſuſcipiens lachrima⸗ vela bimatu ⁊ infra.i.ab infantibus duoꝛũ
* tibo oculis cũ ioſeph ſene puella iter ad deſer annoꝝ vſq; ad pueros vniꝰ noctis.vt em ait
ncrif ta direxit. Cõtemplare nunc fidelis aĩa. quot Aug'. in ſᷣmone. Timebat herodes ne puer
hltn noctes duxerunt inſomnes. quot vicib ſitis cuiaſtra famulabãtur ſpem ſuaʒ infra etatem
dorie eſtuabãt ardoꝛe.quotiens ⁊ abſq; cibo gno- vel ſupꝛa paulo trãſfoꝛmaret.tũc impletũ eſt
cumAre. ctarũt in heremo. Compatere aia mea creato qð dicti ẽ ꝑ Jeremiã ꝓphetam.vox in rama
Cnomnt ri tuo ꝓ te peregrinãdi.Compatere ioſeph à audita ẽ ploꝛatus ⁊ vlulatus multus rachel
nCn tantũ laboꝛat ꝓ viriba vt neceſſitatibus mrfis ploꝛans filios ſuos.vbi Hieronimus ait.q;
mnickin ac filij ſuccurrat.⁊ qũq; ꝓpter ſolitudinem lo gaũiit dicitur in rama nõ putemus nomen loci
Nabnceinl ci qð querit inuenire non põt. Compatere ⁊ eſſe quod iuxta gabba. Sed rama excelſum
Hgnitgnin virgini ſacratiſſime que nũc terretur nũc pa- interptaret᷑.vt ſit ſenſus.voxĩ excelſo audita
nzachmibn uet nũc filiũ inter vbera ſtringit nunc faciem ẽ longe lateq; diſpſa.vnde Criſoſto.ſuꝑ hoc
ione ninnii eius lachrimis rigat nunc adoꝛat nunc eius loco ait.ploꝛatus fletum paruuloꝛũ oſtendit
tmorlidis aſſumptas deploꝛat penalitate. vyjlulatus güt matrũ ſignificat lamentum. Et
Gmutſeene WPedaſſreti herodis aſcolonite.⁊ alioꝛi qꝛ in euangelio dicitur rachel ploꝛans fulios
terenistrina q̊ ſic vocati ſunt. Etq̃re nõ eodẽ ãno q̊ nat ſuos.ſᷣm Nicholaun de lyra mechaphoꝛiceẽ
igeiani⸗ xpᷣs fuerũt innocẽtes occiſi.Et de herodis ſe intelligendũ quaſirachel ſit mater bethleem
1sſcinen nicogs. apitulum. ij. rone ſue ſepulture. qꝛ ibi ſepulta eſt yt habet
neinsir Ecundũ myſteriũ ↄtẽplandũ in enĩge Geneſis.xxxv.ca. hinc Hiero. ſ̃ upꝑ Matcthenũ
Ndicte lio ðꝛ herodis malignatio.ad qð bñ ex ait. Querit᷑ quõ rachel ſilios alteriꝰ tribus.ſ.
peonr Pplanandũ tria de herode conſideramus. filios bethleem quaſi ſuos ploꝛet. Reſpõde⸗
rdunm Zimodiſterenan. . mus bꝛeuiter qꝛ ſepulta fuit iuxta bethleeʒ in
tönpen Secundo ſufferenti. effrata ⁊ materni coꝛpuſculi hoſpitiũ nomẽ
teſd Zercio malitiiam. .B matris accepit ſiue qm iuda ⁊ beniamin q de
Nöiutn Rimo conſideremus differentiam. vt em̃ rachaele natus eſt oue tribus iũcte erant. Et
nitad colligimus ex hiſtoꝛia ſcholaſtica. Tres fue⸗ herodes pꝛeceperat nõ ſoluʒz in bethleem in⸗
“ rũt herodes. Pꝛimus aſcolonita ſub quo na-: terfici pueros ſed in omnibus finibus eius.
echn tus ẽ xpᷣs. Scdðᷣus antipas qͥ decollouit Jo⸗ vñ ꝑ occiſionẽ bethleem. intelligimus mul⸗
ſlurd annẽ ⁊ fuit filꝰ herodis aſcalonite.Tercius tos etiam de beniamin fuiſſe occiſos.o quale
tt in dictus ẽ agrippa qͥ iacobũ occidit ⁊ petrũ in⸗ edictum irrõnabile ⁊ crudele.o qᷓ; lugubꝛis ?⁊
Nnun carcerauit ⁊ iſte fuit nepos antipatis.pꝛimꝰ flebilis executio.o q; iniuſta ⁊ iniqua occiſio
ns Nnn fuit innocentũ interfectoꝛ.¶ Scðo ↄſidere Rapiebãtur paruuli quidã a pectoꝛibꝰ ma⸗
nunui mus ſufferntiã. nõ em̃ eo ipſo q̊ deluſus fnit trũ.qͥdam in cuna iacẽtes.qdam blande par
ſine a magis pueros occidi mãdauit.ſed poſt ali⸗ tibus alludẽtes.qͥdam vrbane in domibusiꝑ
ſoͦnun quod tempus vt dicit Nicholaus de lyra ſu ambulaãtes. ⁊ ſine vlla pietate.vel pijciebant
Pgoncrl. per Mattheũ.cũ vellet oẽs pueros bethleez ad muros.vel feriebantur gladio.vel ſtrictis
ingnin interficere ne xpᷣs ſibi incognitꝰ euaderet. im in gutture manibus ſuffocabantur. vidiſſes
nll peditus ẽ ab executõne hułꝰ facti.eo ꝙ a ceſa tũc in terra iacere cadauerauuloꝝ.vidiſſes
Gepu re auguſto per eplam fuit citatus.ſilioꝝ accu ⁊ terrã ꝑuuloꝝ ſanguine madefactã vidiſſes
Ciuunth/ ſationibo reſpõſurus.eũdo aũt romã ⁊ manẽ matres in qualibet domo ſparſis crinibus ta
4 nt do in curia ⁊ redeundo ad iudeam. apoſuit hoꝛrendũ flagitiũ.ſingulcibus lachrimis
lbi⸗ annũ ⁊ plus ⁊ ideo fere poſt duos annos ad vlulatibus acclamantes.
ioce⸗ regnũ ſuũ reuerſus ⁊ in regno confrimasð
Crun/, qꝛ ſentẽtiã pꝛo ſe contra filios habuit.tuncc innocẽtes patiendo pꝛo xpᷣo meruerũt
Kripöcero fecit necem pueroꝝ pꝛius in mente conceptã. decoꝛari coꝛona martirij. Rapnullleinn
wompen ercio conſideremus herodis malitiã. tä⸗⸗ Erciũ myſteriũ ↄtẽplãduũ ðᷣꝛ innocẽtũ
dontho/ co nanq; furoꝛe ſuccenſus fuit neq; herodes. coꝛonatio.ipſos vtiqʒ hac die honoꝛat
inato/ ꝙ vt perderet xpᷣm om̃es pueros qui erant in Elia qm ĩ cel coꝛonã hñt martyrij. Sʒ circa
nindn bethleem ⁊ in oĩbo finibo eius occidi manda . Bᷓ triplex reꝑit᷑ dicẽdi modꝰ. Pꝛimꝰ ẽ eoꝝ qͥ
honipen uerit a bimatu ⁊ infra.id eſt ab infantibꝰ duo tenẽt ꝑuulos iſtos occiſos nihil meruiſſe.eo
ſiſmn rum annoꝝ.vſq; ad pueros quinq; annoꝛũ. wi eis nõdũ erat expeditꝰ rõis vſus nec vo⸗
iſivtn, XLui aſſertioni fidem facere videntur quedã luũtarie ꝓ xpᷣo patiebat᷑. Contra as ẽ auẽtas
pemsli oſſa innocentum adeo grandia ꝙ pueroꝛum vlis ecclie. qᷓ illos martyres noĩat ⁊ appellat.
urii duos annos habentium eſſe nõ poſſunt. niſi vnde dicit in oꝛatõne.De cuiꝰ hodierna die

pᷣconiũ innocentes martyres.non loquendo
ſed moꝛiendo cõfeſſi ſunt. ⁊ Auguſ.in ſermo
ne hodierne feſtiuitatis ita pulcre loquit᷑.ho
die frẽs chariſſimi natalẽ illoꝝ infantũ coli⸗
mus quos ab herode crudeliſſimo rege inter
fectos eſſe euãgelij textus eloqᷣtur.Et ideo .
ſumma exultatõne. gaudet terra nr̃a cleſtiũ
militũ ⁊ tantaꝝ parẽs ſecũda virtutũ.Ecce/p
phanus hoſtis nũq; beatis ꝑuulis tantũ ꝓ⸗
deſſe potuiſſet obſeo quantũ ꝓfuit odio nã
ſicut ſacra pñtis diei feſta manitfeſtãt.qntum
ↄtra beatos ꝑuulos iniqtas abũdauit tatum
in eis gra diuine bñdictionis effulſit. Geata
es o bethleẽ terra iuda que herodis regis im
manitatẽ in pueroꝝ extinctionẽ perpeſſa es.
q̃ ſub vno temꝑe candidatam plebẽ imbecil⸗
lis infantie deo offerre meruiſti.digne tamẽ
illoꝝ natalẽ colimus quos beatus eterne vi⸗
te mũdus edidit qᷓ; quos mũdo maternoꝛuʒ
viſcerũ partus effudit.hec Auguſ.qui meri⸗
ta innocentũ elegantiſſime ꝑoꝛauit.¶ Secũ
dus modus dicendi eſt alioꝝ qui tenuerunt
ꝙ innocẽtiba miraculoſe acceleratꝰ fuit vſus
liberi arbitrij.ita ꝙ volũtarie paſſi ſunt. Sʒ
cũ hoc nõ inueniat᷑ in ſcripturis expᷣſſum ne⸗
q a doctoꝛib affirmatuʒ. non eſt a vobis ita
leuiter acceptandũ.qꝛ vt Hiero. refert in epi
ſtola ad paulinuz. Qð de ſcripturis ſanctis
auctoꝛitatem habet eadem facilitate cõtẽnit᷑
qua pꝛobatur. Et ꝓpterea eſt tercius modus
dicendi ſᷣm Tho.ſᷣa fe.q.cxxiiij.O martyrij
gloꝛiam quã in alijs/ꝓpꝛia volũtas meret illi
paruuli occiſi ꝑ dei gratiam ſunt aſſecuti.nã
effuſio ſanguinis pꝛopter xpᷣum vicem gerit
baptiſmi.vũ ſicut pueris baptiſatis ⁊ ꝑ gra⸗ 1.
tiam baptiſmalẽ meritũ xpᷣioꝑatur ad gloꝛiä
obtinendam. Ita in occiſis ꝓpter xpᷣm meri⸗
tum xpᷣi oꝑatur ad palmã martyrij obtinen⸗
dam.Et hoc ẽ q Auguſti.dicit in quodam
ſermone.quaſi alloquẽs innocentes. Ille in⸗
quit de veſtra coꝛona dubitabit in paſſiõe ꝓ
xpᷣo qͥ etiam ꝑuulis baptiſmũ pꝛodeſſe nõ ex
timat nõ habebatis etatem qua in xpᷣm paſſu
rum crederetis.ſed habebatis carnẽ in qua ꝓp
xpᷣo paſſuro paſſonem ſuſtineretis. hec ille.
Cũ itaq; viderimus hos paruulos feliciſſi⸗
mos celicolas eẽ factos.qꝛ pꝛopter xpᷣm paſſi
ſunt. eos ita veneremur vt etiam ꝓ dño ieſu
xpᷣo ſimul cũ eis pati non timeamus.Qui ꝓ
ſe laboꝛantes exaltat in fine ⁊ beatos facit in

„

regno gloꝛioſo celoꝝ.in quo viuit ⁊ regnatꝑ

„

infinita ſecula ſeculoꝝ. men.
& Sermo quinquageſumuſpꝛimus de bea⸗

to geoꝛgio martyre qui foꝛtis fuit in bello tẽ

„

Scribũtur hecverba oꝛiginaliter
Eccleſiaſtici. xlvi. ca. Gaudet in ce

is bea
certauit in terris. Coꝛona quippevictoꝛibus
datur vt inquit Auguſtinus ĩ omelia. ⁊ hoc
paulus expꝛeſſit.i.ad thimo.ij.ca. Non coꝛo
nabitur inquit niſi qui legitime certauit.q̃n
ta vero fuerit geoꝛgij pꝛobitas ⁊ animi foꝛti
tudo declarat Ambꝛoſius in pᷣfatõne vbi ait
BGBeoꝛ gius fideliſſimus miles xpᷣi dũ xpᷣiani⸗
tatis pꝛofeſſio ſilentio tegeret᷑ſolus inter xpᷣi
colas dei filiũ eſt cõfeſſus.cui ⁊ tantam fidei

conſtantiam gratia diuina conceſſit. vt tyrã⸗
nice poteſtatis pꝛecepta contemneret ⁊ innu⸗

merabiliũ non foꝛmidaret toꝛmenta penarũ.
hec ille.verũtamẽ vt virtutum eius ⁊ ſanctita
tis excellentiam diffuſius explicemus in ᷣ⸗
ſenti ſermone curabimus aperte. in b bel⸗
lis inclitis hic pᷣliatoꝛ ſoꝛtis inuentus ẽ ⁊ vi
ctoꝛioſus.nam licet verba pꝛopoſua de ioſue
dicantur ad litteram.tñ appꝛopꝛiate cõueni⸗
re poſſunt ſancto geoꝛgio xpᷣi militi inuictiſſi
mo.Qui foꝛtis fuit in triplici bello.
ꝛ imo in bello tempoꝛali.
Decundo in bello feraii.
QDu aliter beatus geoꝛgius miles fuit ſtrẽ
nuus. Et an ſit licitum militare.atq; de duo
decim conditionibus quas habere debẽt hi:
qui volunt laudabiliter militiam exercere.
— (((¶ ,pitulum. i.
Rimo beatus geoꝛgiꝰ fuit ſoꝛtis in bel
lo tempoꝛali.deſeruiuit quippe laudabi⸗
liter exercitio militari.vnde interrogat a da
tiano pᷣſide.vñ eſſet aut quo nomine vocaret᷑
Rũñdit geoꝛgius vocoꝛ ex nobili capadocuʒ
pꝛoſapia. paleſtinam xpᷣo fauente deuici. ſed
deſerui. vt ſeruire poſſim liberiꝰ deo celi. Sʒ
in hac pte qreret aliqͥ s.vtrũ pctm̃ ſit milita⸗
re.Ad qð rñdet Au guſti.li.de verbis domi⸗
ni. Et ponit᷑.xxiij.q.i.ca.militare. MHilitare
inquit nõ ẽ pctm̃.ſed ꝓpter pᷣdã militare pctm̃
=.Et idẽ ad Bonifaciũ.⁊ no.xxiij.q.i.ca.no⸗
li. Noli extimare nemineʒ deo placere poſſe.
qui armis bellicis mĩſtrat. In his erat ſan⸗
ctus dauid cui dñs tam grãde ꝑbibuit teſti⸗

moniũ. In his etiã plurimi illius tꝑis iuſti.

In his erat ille centurio qui dño dixit.

fum dignus vt intres ſub tectũ meũ. Etidẽ

ↄtra manicheos.⁊ habet᷑.xxiij.q.i.ca.qͥd cul

pat᷑.xpᷣus tributa ceſari monet reddi qꝛ pꝛo⸗

eE 8 2 *

pter bella neceſſaria militi ſtipendium pꝛebe

tur. Et de hoc ita ſeribit᷑.xxiij.qi.c.paratus

ſimus geoꝛgius. quoniam legitime

thocpotiu⸗
Codiceret.

eeſabtape

aſiniis E
sſprüͤfi
ligremng

cohenſenti

enmndeliin
Annegwl
etdetc

Ciradoter
Smni

Tipipni
Dnmmanimnn
Onimmnien
poonng
Panacen
Dämpnwd

Dlocaman
imicon
ſo taljoa⸗
Gctſozoñf,
Mngeii i
Plrnomlopn
vernofnaine
Gutonenege
ffmatendeci⸗
Nlaar⸗
da Poden
lo. Böͤetm
lepulnctin
llo ita ynon
Uign at
hlcerſene
aſe pbuuſt,
ſhens Erty
Imncaupacnit
kaernane
neſaencü
ſphnieſnn
necdhänn
Cngrennnnn
Lunri
Choſhnian
ſahyarir
cgolnsfer
Nnap⸗
ſbus tuſcie
upann
ihugin

Naanin
,Bune

nnkee.

Geronde⸗
ontliatde

a Ronen

mamnin
zumin
zieriretint
uennß
tnuntanſl
naſtt md

moatiet

mupenni⸗
ustſcnann
lamusin⸗
Lincbc⸗
nennsitn
Wluderi⸗

rurtin /

müiul

müesctkt
ne hnen
arpcit

nen .

Zyinloni,

rsulbel

ieind?
mngtd

mineroeni

blinte

iñͦſonte/
Gnl⸗
8 Mliare

Uleregcmm

, (a. no/
*
psonſ

ſi⸗ un
ion
1 4
ifni
Ngine
gicmmn⸗

medenH½⅝

in fi Ni ſixpiana diſciplina oĩa be la culpa⸗

gelio diceret᷑. vt abijcerent arma ſeq; oĩno mi
litie ſubtraherẽt.dictũ ẽ aſt eis.neminẽ con⸗
cuſſeritis. Eſtote ↄtenti ſtipendijs vris.qui⸗
bus ꝓpꝛiũ ſtipendiũ ſufficere pꝛecepit debere
militare vtiq; nõ pꝛohibuit.glo.ſuꝑ illo ver⸗

bo concuſſeritis. Concutere eſt aliquid pete⸗
re vltra debitũ rõne officij alicuius. Notan⸗
dũ tamẽ ꝙ volẽs debite ⁊ laudabiliter exerce⸗

re.xij.debet conditiones habere.
Pꝛima dicitur laicalis ſtatus.

Bexta pꝛeuium exercitium.
Beptima victus ſobꝛius.
Octaua pꝛomptum obſequium.
Mona fidelitas ſirmm.
Decima pꝛudentia circũſpecta.
Vndecima miſericoꝛdia bemgna.
Duodecima ſuperna confidentia.

ꝛima conditio ð laicalis ſtatus.nã cle⸗

ricis ⁊ alijs ad cultũ diuinũ deputatis inter
dicit᷑ vſus ⁊ officium artis militaris. Sicut

patet. xxiij.q.viij.ca.i.vbi ðꝛ. Cũ petrus qui

pꝛimus aploꝝ materialẽ gladiũ vellet exerce
re vt mgr̃m a iudeoꝝ iniuria defenderet.au⸗
diuit.ↄuerte gladiũ tuũ in vaginã. Item cõ⸗
firmat᷑ eadẽ cã ⁊ q̃ſtione.ca.cũ a iudeis.ca.nõ
pila.ca.clerici.ca.qcunq;.Et diſt.l.ca.clericũ
8ꝛ. Nõ ↄuenu militibo eccleſie militare ſecu⸗

lo. Rõ eſt ſm tho.ᷣa ſe.q.xl.qꝛ in militariar
te multa eſt inquietudo ↄtraria clericali offi-

cio.ita ꝙ nõ ſunt compatibilia.ꝓpterea dixit
aplus.ij.ad thimo.ij.ca. Nemo militãs deo
implicet ſe negocijs ſecularibus vt ei placeat
cui ſe ꝓbauit.QOõð dictũ ponit᷑.xxx.di.ca.cõ

ſequens.Et. xvi.q.i.ca.ſunt nõnulli.Et.xxi.

q.iij.ca.placuit.Et.xxiij.q.viij.ca.repᷣhenſi⸗
bile. ⁊ extra ne cle.vel mo.ca.multa.⁊ ca.ſed
nec. Notandũ tũ ſ̃ᷣm Tho.⁊ Alex.de ales in
iij.volumĩe ſumme. qꝛ licet clerici nõ poſſint
nec debeãt pugnare manu.pñt tñ in caſu pu⸗

gnare nutu.iuſſu.vel auxilio.ſicut pꝛobatur

xxiij.q.viij.ca.igit᷑.⁊ ca.ſcire nos opoꝛtet.⁊
ca. omni timoꝛe.in ca.hoꝛtatu ðꝛ. Hoꝛtatu ⁊
pcib adriani romani vrbis ep̃ᷣi. Exhoꝛtatus
carolus rex bellũ ↄtra lõgobardos ſuſcepit.
Et in ca.vt pꝛidẽ habet᷑.ꝙ btũs gregoꝛius ci
nibus tuſcie mãdauit.vt ↄtra longobardos

arma pararẽt ⁊ militib ſtipẽdia decreuit.nec

ſolũ pu gnare.ſed etiã arma deferre ĩterdictuʒ

E clericis.vt patʒ de vita ⁊ ho.cler̃.ca,clerici.

et. hoc potius ↄſiliũ ſalutis petentib- in euã

vbi dicit Clerici arma poꝛtantes excsicent᷑

glo. tñ ibi dicit. O ſi tranſitũ faciũt ꝑ loca pe
riculoſa tũc pñt poꝛtare arma. ad terroꝛem la
tronũ.licet ꝑcutere nõ debeãt niſi vim vi rez
pellendo cum moderamine inculpate tutele.

¶ Secunda conditio eius qui militiam ha⸗
bet debitsexercere dicit᷑ virilis ſexus.qui em̃

vult militare vir eẽ debet.nõ mulier.eo q mu

lieribo conditio non eſt apta bellicis artibus
ſunt nanq; mulieres pauide.timide.molles
⁊ delicate.nec ſufficiunt ferre laboꝛes qui re⸗

quirũtur in pᷣliantib. Verũtamẽ quandoq;

inuente ſunt alique mulieres bellicoſe ⁊ ſtrẽ⸗
nue ſatis. Judith quidam vidua vt ſcriptu⸗
ra ſancta tradit.truncauit caput holofernis.

Panthafilea amico regina in auxiliũ troyxa⸗

noꝝ venit. multaq; in bello cuʒ ſuis puellis

egit ſtrennue ac viriliter dimicando. De tha⸗

miri maſſagetarũ regina ſcribunt iuſtinus ⁊
oꝛoſius.ꝙ non muliebꝛiter quãdo cirus bel
lum ſibi intulit.aduentu hoſtiũ territa eſt nã
cum pꝛohibere ipſos trãſito araxis fluminis
poſſet tranſire ꝑmiſit.ſperans ſibi facilioꝛem
victoꝛiam inter terminos ſui regni.⁊ hoſti⸗
bus iugam difficilioꝛẽ obiectu fluminis. Et

cũ cirus flumẽ pertranſiſſet firmaſſetq; aliq̃n

tiſꝑ caſtra.ſimulato metu.quaſi fugiens in⸗
ſtructa caſtra vino epuliſq; deſeruit. Quod
cũ regine denũciatum foꝛet.adoleſcentulũ ſi

lium ad ſequendum eum cum tercia parte co

piarum miſit. Adoleſcens autem rei milita⸗
ris ignarus cũ veniſſet ad caſtra tãq; ad epu

las.nõ ad pꝛelia omiſſis hoſtiba pꝛorupit ad

crupulas.cirus autem per exploꝛatoꝛes edo⸗
ctus nocte reuertitur cunctoſq; cuʒ regine fi

lio interfecit. At virago thamiris.ꝑdito vni.

co filio ⁊ militantium magna parte. non la⸗

chrimis ſed hoſtium ſanguine cogitat iniu

rias vindicare.ſimulata igitur diffidentia ꝓ
pter vulnus recenter acceptum. cirum ſemꝑ

refugiebat quouſq; hoſtem in inſidias traxit

vbi diſpoſitis in inſidijs inter montes ducẽ
ta milia perſarũ cum rege deleuit.adeo ꝙ nec

tante cladis nũcius ſuperfuerit. ciriq; caput
