Poſt partũ vero a ioſeph agnita inuenit᷑ ſppe ꝓcedit. Vñ vt oſtenderet᷑ ꝙ illud coꝛpꝰ eſſet flionoo
cie faciei nõ libidinis tactu. Hiero.aũt cõce⸗ ipius verbi dei:cõueniens fuit vt de incoꝛ wulierestn
dit hoc eſſe intelligendũ de cognitiõe coitus rupto virginis vtero naſceretur. Tercio fuit ſeckineai
ſed dicit ꝙ vſq; vel donec in ſcripturis qñũ; ʒcõueniens ꝓpter incarnatõnis finẽ. Ad hoc Cnagcnin
ſignificat certũ tꝑs.ſᷣm illud ad Galathᷣ.ij. eni venit xpᷣus vt hoĩes renaſcerent᷑ in filios latciſat
ca. Pꝛopter tranſgreſſoꝛes lex poſita eſt do⸗ dei nõ ex volũtate carnis neq; ex volũtate vi Docutn
necvenit ſanctum cui ꝓmiſerat. Qñq; vero ri.i.nõ ex ↄſenſu mulieris ⁊ viri ſed ex deo. i. flanibio
ſignificat infin itũ tꝑs ſᷣm illud. Donec po⸗ ex dei virtute nati ſunt. Vnñ Augꝰ.in li. de ſüigiin
nam inimicos tuos:ponit᷑ ibi donec ꝓſemꝑ ſancta virginitate ait. O poꝛtebat caput nſn radn
Et ſm hunc modũ loquẽdi euãgeliſta oſte⸗ inſigni miraculo ſm coꝛpus naſci de vir gis Galrzi
dit ꝙ ioſeph nõ cognouit eã donec peꝑit.i. ne vt ſigniſficaret ſua mẽbꝛa de virgine eccle ſſicigten
vſq; ad ꝑtũ ⁊ neq; etiã poſt partũ.De eo etiã ſia ſᷣm ſpiritũ naſcitura. ðDðB edſige
ꝙ vpCᷣs qꝛ pꝛimogenitus vt ait Hiero.et poooo “ dehn
nitur de verbo.ſigni.in.c. Joſeph. Nõ poſt ¶ Detribo legis cerimonijs quas beata vir-⸗ N
quẽ aliꝰ ſed ante quẽ nullus. Et de eo quod go ſeruauit ex humilitate. ¶ Capitulü.. crarione
beluidius referebat xpᷣm vicʒ habuiſſe fra⸗ cunda virtus pᷣſtantiſſima quã in vi bamrine
tres Hieronimus ait. ꝙ quattuoꝛ modis in gine benedicta cõtemplari debemus oloon
ſcriptura fare⸗ dicunt᷑.ſ. natura:gente:co⸗ ilitatis. Ob illã nãq; ſubiecit ſe hodier Miumſpe
Enatione:et affectu.vñ fratres dñi dicti ſunt/na die tiplici cerimonie legis. nn

M . „ * * „ „ „ H.2W . „
nia Pꝛima cerimonia fuit purgationis. omne pꝛimogenitũ in iſrael ꝓ eo q; ad libera

Sdn Secunda peeſentations. nonem pli iſrael pcuſſerat pꝛimogenita egy
hocei Tgcia oblationis. ppuliiab hoie vſq; ad pecus:pꝛimogenitis filio
H Peimd cerimonia s purgatõis. Quadran rum iſracl reſeruatis. Et q; xps fuit pꝛimo⸗
insckn gelſimo nãq; die a natiuitate dñi venit ad te⸗ genitus marie vir ginis mr̃is:vtrũq; fuit fa⸗
i nin pflui vt ſ̃m ↄſuetudinẽ legis mundaret᷑ cũ ctum circa eũ. Pꝛimo q;tũ id qð erat ſpeciale
fmniiin iIñ ſub illa lege nõ teneret᷑. Ad qð plene intel- et ꝑtinet ad pꝛimogenitos.Ob qð dicit ¶u
nüteie. ligendũ ponderãda ſunt ea qͥ ſrribunt᷑ Leui cas. Aulere ipᷣm in hieruſalẽ vt ĩ iſteret eü. i.
1i tici. xij. c. vbi ſic habet in ſnia:q mulier ſi ſu offerrẽt dño:qꝛ oẽ maſculinũ adaperiẽs vul
. — ſcepto ſemine peꝑiſſet maſculũ immũda eſſet nam.i. pꝛimo naſcens ſᷣm Hico. de lira.Cu
N ſeptẽ diebus: immunda.ſ.a cõſoꝛtio hoim et iuſmodi erãt pꝛimogeniti: ſanciũ dño voca⸗
W b ingreſſu templi. Sed cõpletis ſeptẽ diebꝰ bitur. Scðo factũ fuit circa xpᷣm id qð cõi⸗
ch munda quideẽ efficiebat᷑ quo ad cõſoꝛtiũ hoz⸗ ter ꝑtinet ad oẽs.Et hoc n otat᷑ cũ ðꝛ. Et vt
oflocine minũ. Sʒ adhuc vſq; ad trigeſimũterciũ di darent hoſtiã ſᷣm ꝙ dictũ erat in lege dñi par
n em quo ad ingreſſum templi immũda erat: turturũ aut dnos pullos columbarũ. Quia
dern tandẽ cõpletis quadraginta diebo q̃drageſi-⸗ vero ðꝛ.Om̃e maſculinũ adaperiẽs vuluã:
eſtr ma die templũ intrabat⁊ puerũ cũ muneripp ptzʒ ꝙ loquit᷑ de maſculo cõcepto et nato per
däiiin dffercbat. l vero feminã peperiſſet dupli⸗ aperitionẽ clauſtri virginalis:qð nõ habuit
ddan h cabant᷑ dics et quo ad cõſoꝛtiũ hoĩm et ̊ ad locũ in beata virgine:q̃ virgo ꝑmanſit in cõ⸗
aOumm ingreſſuʒ templi. Beatiſſima vero virgo nul ceptu et partu:cñ hanc legẽ ex humilitate vo
Wrirgiie lam habuit immundiciã a qua purgaret᷑ ne luit obſeruare.¶ Cercia cerimonia cui ſe vir
ncdmim q, filiũ ↄcepitvirili ſemine:quare nec legi pu go ſubiecit dicit᷑ oblationis. Nam obtulere
Eur s rificationis obligabat᷑ voluit tñ pꝛedictã le⸗ ipᷣa et ioſeph pꝛo dño par turturũ aut duss
8ou Ne gem humiliter adimplere. Nã vt inqͥttho. pullos columbarũ. Hec erat oblatio paupe⸗
NMö,Kxꝑn iij.ꝑte.q.xxvij. Sicut plenitudo gr̃e a xᷣo rum:ſed agnus oblatio diuitũ. Neruntamẽ
Der iinat᷑ in matrẽ:ita decuit vt mater humili/⸗ tres difficultates hic oꝛiunt᷑. Pꝛima an con
“W tate filij ↄfoꝛmaret᷑. Et io ſiẽ xpᷣs licʒ legi nõ zueniens fuit aliquid offerre deo. Secunda
eſſet obnoxius voluit nihilominꝰ circumci⸗ quare oblatio fiebat de aliquibo determina⸗
= ſionem aliaq; onera legis ſubire:ad demon⸗ te nõ de oĩbus.Terxciaq nare aialia offerebz
e Giu ſtrandũ hũuilitatis ⁊ obediẽtie exemplũ et vt tur occiſa. Pꝛo pꝛima difficultate poſſet às
risA/ aſpꝛobaret lege: et vt occaſionẽ ſcandali a iu arguere iſto modo. NHihil eſt offerengũ ali⸗
ridumti eis tolleret ꝓpter eaſdem rõnes voluit et ma cui quod ſuũ eſt et ipe non indiget. Sed dei
iis trẽ ſuã implere legis obſeruãtias qb tñ nõ erant omnia que in ſacrificijs offerebanturrę
5 eerrat obnoxia. Ideo Bernardus ad virginẽ illis nõ indigebat:quia advſum hominis il
miß) . ſic deuote loquit᷑. Vere btã virgo nõ habes la deputauerat:ergo non erãt deo offerenaa.
in cauſam nec tibi opꝰ eſt purificatõe:ſed nũd Cõfirmant᷑ iſta:qꝛ Dauid in ps.Dñi eſt ter⸗
S filio tuo opus erat circũciſione? Eſto inter ra et plenitudo eius:oꝛbis terrarũ et vniuer
yiual mulieres tanq; vna illarũ:nã et filius iuus ſi qui habitant in ea.Et iterũ. Sacrificiũ er
NAN d ſic eſt ĩ medio pueroꝝ:hec Bernardꝰ.¶ De oblationem noluiſti. Et in alio ps. Inducit
e, cunda cerimonia legis cui ſe ᷣgo ſancta ſub loquentẽ deũ. Nunqͥd manducabo carnes
sini iecit ðꝛ pᷣſentationis.vt enĩ ſcribit Exo.xiij. tauroꝝ aut ſanguinẽ hircoꝝ potabo. In cõ
Niantuf ca. Locutus eſt dñs ad moiſen dicẽs. San rrarium autẽ eſt illud qð ponit᷑ ¶euit᷑.i.ca.
ga ctifica mihi oẽ pꝛimogenitũ qð aꝑit vuluss AVbi deuſ dixit oblata oĩa adolebit ſacerdos
nſcdcn. in filijs iſrael. Ubi ſciendũ ꝙ de ꝓle nata du ſuꝑ altare in holocauſtũ ⁊ odoꝛẽ ſuauiſſimũ
Auul plex pꝛeceptuʒ tradebat᷑ in lege. Lnũ quidẽ dño.Et ꝓpterea ſanctus Tho. pma ße.q.cij.
gcpunn generale q;tũ ad oẽs:vt.ſ.cõpletis diebꝛ pu⸗ dicit.qꝙ deus voluit ſibi offerri ſacrificia tri
nMainc rificationis matris offeret᷑ ſacrificiũ ꝓ filio plici ration. ”
ee ſiue ꝓ filia.vt habet᷑ ¶euitici.xij.ca. Et hoc Pꝛimo ꝓpter mentis oꝛdination.
quidẽ ſacrificiũ erat ad expiationẽ peccati nn Scdo ꝓpter idolatrie excuſation-.
quo ꝓles erat cõcepta et nata:et etiã ad conſe Eerxcio ꝓpter figurationee.
gunsbe crationẽ quandã ipᷣius:qꝛ tũc pꝛimo pᷣſenta Pꝛimo voluit deus offerni ſibi ſacrificia p⸗
FAE batur in templo.Et ideo aliqd offerebat᷑ in pter mentis oꝛdinationẽ. Ad hanc ꝑtinet vt
iſinuau olocauſtũ:aliqd ꝓ peccato. Aliud apce⸗ oĩa qᷓ quis habʒ recognoſcat a deo.vt ðꝛ.xvi
minans Reumn erlalede Runo genieis in oĩibus q.i.in.c.reuertimini.et oꝛdinet in deũ tanq;
bicitis ᷓ in iumentis,. Sibi enĩ vñs deputauerat in vltimũ fine. Et hoc repꝛeſentabat in ob⸗

lationib et ſacrificijs. Hinc eſt ꝙ dauid vt
ſcribit᷑.i.Paralip.c.xxix.dicebat.Tua ſunt
dia et que de manu tua accepimus dedimus
tibi. Scðᷣo voluit deuſ offerri ſibi ſacrifſicia
ꝓpter idoloꝝ excuſationẽ vt ꝑ honoꝛẽ qͥ red-
debat᷑ deo retraheret᷑ ꝓpła a cultu idoloꝛum
Haã pcepta de ſacrificijs nõ fuerũt data po⸗

pulo iudeoꝝ niſi poſtq; declinauitad idola⸗
triam adoꝛando Utulit conſlatilt. Dercia roö

fuit ꝓpter figurationẽ. Futurꝰ nãq; erat xpᷣs

qui ſe offerre pꝛo hoĩm ſalute debebat. Ideo

oblatõnes veteris legis xpᷣm figurabãt:de qᷓ
ſic inqͥt apłs ad Ephef᷑.v.c.Cradidit ſemet
ipᷣm ꝓ nobis oblationẽ et hoſtiã deo in odo
rem ſuauitatis.Et ad Hebꝛe.x.ca.Xpᷣs vnã
ſemel ꝓ peccatis hoſtiaʒ obtulit in ſempiter
num. Cõcludimus ergo ꝙ licet dei ſint oĩa
qͥbus nec indiget:oblatõnes tñ ſibi fieri vo⸗
luit ꝓpter hoĩm vtilitatẽ rõnibus pꝛedictis.
cõa difficultas erat q̃re oblatio fiebat
deo de aliquib determinate et nõ de oibus.
Mam de generib animaliũ quadrupedũ of
ferebant᷑ boues oues capꝛe.Et de auibo tur⸗

tur et colũba:et in mundatõne lepꝛoſi de paſ/
ſeribus. Quare nõ offerebant᷑ piſces:aquile:
leones:et ſilia.Et rñdet tho. vbi. S. ꝙ, hoc fie

cõmunẽ abilitatt.

roblationis ng laritatẽ.

te hoĩm:nõ ſic leones aqͥlevel piſces Secun
do hoc fiebat ꝓpter mundiciã et puritatẽ qꝛ
illa aialia mundũ habent nutrimentũ ſicut
Dicit Rabi moiſes.nõ ſic gallina et poꝛcus.
Tercia rõ erat ꝓpter oblationis ſingularitatẽ
vt eſſet ſingularis oblatio q̃ fiebat deo: difſe
rens ab oblatione q̃ fiebat idolis.Et qꝛ egy⸗
ptij colebat oues et venerabant᷑ hircos eo q;

demones in illa foꝛma eis apparebãt. Bouel

vero habebat inter res ſacras oh reuerentiã

vſis quã deã habebãt Hec fuit ſoꝛoꝛ foꝛonei
que nauigãs in egiptũ multa egyptioſ de a⸗
gricultura docuit. Iccirco offerebãtur deo
oues:hirci:capꝛe:et boues. Inſuꝑ yt ait Ra
bi moiſes. In columbis melioꝛes ſunt pulli

5

in turturibus melioꝛes maioꝛes. ¶ Zercia

Difficultas erat quare aĩalia offerebant᷑ occi⸗
ſa.Ad qð dicit ſanctꝰ Zho.ꝙ hoc fiebat tri
plici rõne. Pꝛimo ꝓpter cõfoꝛmationẽ: qꝛ ſic
veniunt in yſum hoĩm. Scðo ꝓpter ſignifi⸗
cationẽ:q; ſignificabant occiſionẽ quã pec⸗
catoꝛ meret᷑ et deus miſericoꝛs ꝓpter humili
tatẽ et reuerentiã ſibi factã tolerat illũ 1 pter

Pꝛimo hoc fieb at ꝓpter cõem abilitatẽ: quia
illa q̃ offerebant᷑ facile haberi poterãt a cõita

penitentia indulget ſibi. Tetcio ſic fiebat Pp⸗

pter figurationẽ xpᷣi qui occiſus debebat im
molari.His ergo dimiſſis redeamus ad ob

lationẽ factã ꝓ xpᷣo. Nã licet ex paupertatis
amoꝛe pauperũ oblationẽ elegerit.tñ vt in’gt
Tho.iij.ꝑte.q.xxxvij.urtures et colũbi fi

gure cõgruunt.Nam turtur qꝛ eſt auis lo⸗

quax pꝛedicationẽ et cõfeſſionẽ fidei ſignifſio⸗
cat.qꝛ vero eſt aial caſtum ſignificat caſtitatẽ
quia vero eſt aĩal ſolitariũ ſignificat cõtem⸗
plationẽ. Columba vero eſt aial manſuetũO
ſimplex ideo manſuetudinẽ et ſimplicitatem

e liberali

Ercia virtus pꝛincipalis quã in virgi

—

Tercio ꝓpter beniuolã cõdeſcenſationẽ.

¶ Paꝛimo poſſum deprehendereliberalita⸗
tem virginis benedicte ꝓpter munerũ diſpen

ſationẽ Nã vt ſenbit mattheus cn. . Ma⸗
gi obtulerũt xpᷣo munera pᷣcioſa:aurũ:thus:

et myrrbam.veruntũ vt pie credit᷑ oĩa pau⸗

peribo diſpẽſauit. Neq; putandũ eſt ꝙ tres

reges vilia dona regi regũ poꝛrexiſſent: licet
aliqui hoc velint aſſerere qui dicũt talia fuiſ
ſe facta ꝓpter myſticam ſignificationeʒ. Alij

vero cõſentientes opinioni eoꝝ qui dicunt

magna auri pondera fuiſſe chꝛiſto donata:

fin gunt virginẽ illa reſeruaſſe ꝓ peregrina⸗

tione in egypto. Sed reuera qð pꝛius dixi⸗
mus magis eſt veriſimile atq; credibile vir⸗
ginem.ſ.illam pijſſimã cuncta pauperibus
diſtribuiſſe.

iſſe. Secundo poſſumus ve 2e⸗
hendere virginis liberalitatem ꝓpter filij ſui

gratioſam coceſſionẽ: quãdo viczʒ cõceſſit eũ

tionem iſrael et ſpiritus ſanctus erat in eo.
ſᷣm Hicolaũ de lira hoc intelligit᷑ quantum
ad gratie plenitudinẽ:quia nõ ſolum habuit
gratiam iuſtificantẽ pꝛout habetur cõmuni

ter a iuſtis.ſed etiam q;tum ad illuminatio⸗

nes diuinas et cõſolationes ſpeciales. Ideo
ſubditur. Et reſponſum acceperat a ſpiritu

ſancto.ſ.in oꝛõnibus ſuis deuotis: no viſu⸗
rum ſe moꝛtẽ niſi videret chꝛiſtũ dni.Lune

ur Oin
tate virginis q̃ manifeſtat᷑ in Onliſinen
diſpenſatõne munerũ et cõceſſione filij at
in omnes eam inuocantes beniuola conde⸗

ne beatiſſima cõtemplari debem? dꝛ li⸗
eralitatis :quã depꝛehendere poſſumꝰ ma⸗
Yime ꝓpter trſiiiia.
Pꝛimo ꝓpter munerũ diſpenſation.

ſimeoni ſancto qui accepit illum in vlnas ſu
as:de hoc ſic refert Lucas. Et ecce homo e⸗
rat in hieruſalẽ cui nomen Simeon:et ho⸗
mo iſte iuſtus ⁊ timoꝛatus expectans cõſola

Diinsam

enierate
Hineba⸗
pbetis⸗
Uentius
bitcr
latione
pmiſſn
facienc
(piteut
Gaudio⸗
enumſ

neonacce
cin Ouen
Döanrion
Coctifi
Geuhi
Momnpn
limigen
ohe
anas
ltcq ni⸗
lorenri
liſet o⸗
nnnr⸗
ſeahnte
Ubrofnari
Aoſccbani
Naumgrane
t ont
banwnr
hacvita
gerütoa
ſcendere
baſtlon
impch
Moſnt⸗
huchleni⸗

lonen gen
Mholvcban

Guctenin

uſacie

Patgengt

preogr

figäfun
bisquen

eltzden

Eiiliss
meonein
imgaſa

gic eni erat opinio cõis apud intelligẽtes q im nedicere populũ.Et nõ ſolum benedixit ſed
ns eoen minebat aduent xpᷣi ᷣm ſignaa pr̃iarchis ⁊ etiaʒ futura pꝛedixit.Ecce inquit poſitus eſt
Ma Aphetis data. Et ideo ſimeon de hoc deũ fer hic in ruinam et in reſurrectionẽ multoꝝ in
er es uentius oꝛabat et in oꝛone reſponſum acce⸗ irrael.quia ſcʒ in paſſione chꝛiſti que ſutura
Z pit ꝙ xpᷣm natũ videret anteq; vitã pñtem fi erant multi iudei fuerunt excecati a veritate
unmnte niret. Et venit in ſpiritu in templũ.i.ꝑ reue⸗ cadentes. Et multi fuerunt illuminati qͥ pꝛi⸗
rnrinn lgtionẽ ſpũs ſancti vtvideret xpᷣm ſiẽ erat ei us erant ſimplices et ignoꝛantes.vt patet de
ioeftiig Pmiſſuʒ. Et cum induceret puerũ ieſum ad apoſtolis quibus poſt paſſionẽ chꝛiſti data
nignäiaee faciendũ que pᷣdicta ſunt ſm legẽ. Et ipᷣe ac⸗ elſt intelligẽtia ſcripturarũ.ſm ꝙ dicitur Cu
ge Lcpit eum in vlnas ſuas cũ maximo coꝛdis cevlti. ca. Cunc aperuit illis ſenſum vt intel
cktilun gaudio.ſm ꝓꝙ dici? puerbioꝝ. xiij. ca. Deſi-⸗ ligerent ſcripturas. Subſecutus eſt SBime
aſnm „ Qerium ſi cõpleatur delectat aiam. Intuea⸗ onꝛet in ſignü ſcʒ federis inter homines ⁊ de
Mur Simeonẽ a virgine filiũ expoſcentẽ:cõ um cui cõtradicetur a ſcribis et phariſeis et
jn (Alideremuſq; q; blandeq́; benigne q;ue libe⸗ alijs. Et tu ipius animi pertranſibit gladi
ſ mliſſime mater illa illũ ſibi cõſignauit. O ſi⸗ us. id eſt doloꝛ paſſi ionis eius ꝑtranſibitani
Gdaniti meon cccepiſti illum in vlnas tuas.i.in bꝛa- mam tuam per ↄpaſſionẽvt reuelent᷑ ex mul
. chia. Quem accepiſti.et regẽ regũ ⁊ dominũ tis coꝛdibus cogitationes:quia licet virgo
ne dñantium. Quẽ ad tunũ pectus dulciter de⸗ tpe paſſionis in fide perſeuerauit:alij tamen
* duxiſti: filiũ dei et virginis illibate. Quem diſcipuli diuerſas fluctuationes cogitatio⸗
aſpexiſti.deũ et hoĩem xpᷣm humani generis num habuerũt quouſq; viderunt ipᷣm a moꝛ
redemptoꝛẽ.O felicia bꝛachia.O beati ocu⸗, ntuis reſi Prrexidſe aerie poſſumus depꝛe
li tui qm̃ meruiſti tanto pꝛiuilegio dotari. hendere vir ginis liberalitatẽ ꝓpter benignngz
BDußp hoc Auguſtin in ſermone pñtis ſolẽ cõdeſcenſionem. Cõdeſcendit quippe olbuas
nitatis ait. Hec ſunt teſtimonia tua dne ieſu eius pꝛeſidium imploꝛantibo. Jpa eſt dulce⸗
den Anteq; tibi ſternerent᷑ fluctus maris: campi do et ſpes noſtra vt cantat ecclæſia. ipᷣa eſt ſtel
Nhangiri. cegcerent imperanti. anteqᷓ;ventꝰ te iubente ſi la maris que naufragantes in mare huius
mII luiſſet: mortui te vocante reſurrexiſſent: ſol te mũdi ad poꝛtũ ſalutis dirigit. Ipᷣa ꝓpinqua
pi moꝛiente palluiſſſ: terra te reſurgẽte tremuiſ eſt valde peccatoꝛibo ſicut luna inter plane⸗
uimk ſet. celum te aſcendiſſe patuiſſet. Adhue ma⸗ tas ꝓpinquioꝛ eſt terre:vt accedamus ad eaz
endtuo · nibus matris poꝛtabaris: et iam dns oꝛbis cofidenter inducit nos deuotus. Gernard?
— agnoſcebaris. Et ꝓpterea ſimeon benedixit bis verbis. Securũ inquit habes o homo
aemie deum gratias agendo ꝓ tanto beneficio ⁊ di acceſſum apud deũ:vbi habes filiũ ante pa⸗
griann xit. HNuncdimittis dñe ſeruũ tuum ſᷣm ver⸗ trem: ⁊ matrẽ ante filium. Filius oſtendit paj
ſotfand bum tuũ in pace.i.de cetero dimittes me de ni cicatrices et vulnera mater o ſtendit filio
iningni⸗ hac vita tranſire in coꝛdis quiete. Quia vi⸗ pectus et vbera. Nec vlla poteſteſſe repulſa:
ene derũr oculi mei ſalutare tuũ.etanter eni de vbitot occurrunt charitatis inſignia. Et te
ni V ſcendere volebat ad limbũ patrũ:exquo vide, n m Bernardus. Quido miſereri nõ pote⸗
gnünt bat ſaluatoꝛẽ natũ.Quod par aſti nte Kce it mater oĩp otentie. Quãdo miſereri nollet
mn “l oĩm populoꝛũ.i.coꝛã omnibus populis qu zmater miſericoꝛdie. Et idem. Reuolue totaz
ga bus myſteriũ incarnatiõis et redemptionis ſeriem euangelij et ſi quid aſperũ:ſi quid du⸗
–– Ppaeꝛedicatũ eſt p apoſtolos. Lumen ad reuela rum inueneris in maria deinceps eam ſuſpe
ün Hteonem gentiũ:quia pꝛius erroꝛum tenebꝛis ctam habegs et ad e accedere verearis. Igit᷑
ncii inuoluebant᷑.⁊ gloꝛiã plebis tue iſrael.Da ſub alis eius cõfu giamus vt ſic tuti eſſe poſ⸗
ton, not gna eſt enim gloꝛia iudeis ad xpᷣi ſfidem con ſimus:et in hoc ſeculo filij ſui gratiãõ merea⸗
nn n uerſis ꝙ xps m carnẽ natus eſt de ipis. Et mur accipere et tandem gloꝛiam ſempiter⸗
ae 4 pgter eius.ſ.ioſeph qui meruit vocari pater ngm. Amen.
n Ei:eo nutricius eius fuit. et mater. ſ. ma⸗ Bermo vigeſimuſnonus de aſſumptöne
dA ia fuit mater eins vera erant mirãtes ſuꝓ et exaltatione vir ginis ſacratiſſime in q ma⸗
amnn, His dueniecbank deitlorrune Du baneir xima relucet diuina potẽtiaa.
ligt pꝛius a magis et a paſtoꝛibus:et a ʒachariaz &à Wrr i mangna
Gen, liiz etb reſtirnro puero virgini benedci Cit m mag na
eln, xit illis Simeon. ſ. virgini et ioſeph. QOuã⸗ Neanui potens eſt. Gloꝛioſe virginis
n Giun uis eni maria et ioſeph eſſent maioꝛes. D marie verba ſunt iſta oꝛiginaliter
sſei meone in ſanctitate: ille tamẽ erat maioꝛ q; · Luce pmo ca.Et ſi omnia que in virgine be
grnei, uqm ad ſacerdotis officiũ ad quẽ ſpectat be nedicta diuina largitas dignata fuit operari

paſſionẽ ſui filij:et ſic ſexagenaria ſit aſſum⸗
pꝓta cum apoſtoli totidem anniſpᷣdicauerint
in indea et circa pꝑtes illas.ſicut eccleſiaſtica
5 dit hiſtoꝛia. Scdo videndũ eſt qͥd virgo

———— ——

gnos autẽ ſpiritus videre cur metuis c eo⸗

rum ſuperbiã tua bumilitate cõtriueris fiat

7

m voluntas tua vt ipᷣos no videas Hisdi. .

ctis abſceſſit angelus. Aiunt aut nonulli

magna ſint et ſtupenda:veruntñ exaltatio it fecerit illo tpe vſq; ad ſuã depoſitionẽ. Etad ſumn
lius ſuꝑ omnẽ celeſtẽ miliciã cunctos in ſtu ad hoc dicunt quidam ꝙ remanſit in domo geke⸗
poꝛẽ et admirationẽ cõmouere debet. Quid iuxta montẽ ſyon poſita: oĩaq; loca fin ſuua alalam
eni excogitari mirabilius pᷣt q; ꝙ vna muli⸗ ſcz baptiſmi:ieiun ij:paſſionis: ſe lture: ree⸗ ntſte on
er tranſcenderit beatitudinẽ quoꝛumcũq; ci⸗ ſurrectionis:aſcenſionis:deuotõe ſedula viſi anhi
tra filiũ hoĩm et angeloꝛũ eũq; locũ in empi· tabat. Hieronimꝰ aũt ad paulã et euſtochiũ ahet
reo celo ↄſcendit:ad quẽ nulla alia pura creaa itaſe cribit. Si querit᷑ poſt aſcenſionẽ qͥd ege⸗ cogreb
tu ravllo vnq; tꝑe ꝓperare valebit. Hec oia tri rit vnu ꝓ certo eſt ꝙ vᷣgo ſancta coꝛpe ⁊ men uinns uu
cum ingenti leticia deuotioneq; ardentiſſi⸗ te ꝑmanſit. Quia ſane angelus gabꝛiel ac ſi gini n
ma a nobis cõmemoꝛari debent. Hinc Hie celeſtis paranimphus intactã cuſtodiuit.Et virhinns
ronim in ſermone ad paulã et euſtochiũ in Johãnes apls atq; euangeliſta cui chꝛiſttis Thimot
quit. Hodie gloꝛioſa ſemꝑ virgo maria ce⸗ de cruce eã cõmiſit virgo virginẽ ſeruauit: ſu liſancto
los aſcẽdit. rogo:gaudete:qꝛ vtita fatear in⸗ iſq; ei deſeruiuit obſequijs. Nõ ꝙ eximius ſonem co
effabiliter ſublimata cũ xpᷣo regnat in eternũ ille ſanctoꝝ choꝛus aploꝝ eã deſeruerit inter ſuſcepil
Regina mundi hodie de terris et de pñti ſe quos poſt reſurrectionẽ intrans ? exiens fa olligkn
culo neq; eripit᷑. Iterũ dico gaudete:q; ſecu⸗ miliarius cõtulit de xpᷣi incarnatõe tanto ſi⸗ fcdicante.
ra de ſua immarceſcibili gloꝛia ad celi iĩẽ pue quidẽ verius quãto ab initio pleniꝰ ꝑ ſpiri⸗ lonblla
nit palatiũ. Exultate inq; et gaudete et leter tum ſanctũ cũcta didicerat et ꝑſpexerat ocn⸗ ptucnante
oĩs oꝛbis qꝛ hodie nobis oĩbo eiꝰ interueni lis vniuerſa:licet et apłi ꝑ eundẽ ſpiritũ ſan⸗ Goftüin⸗
entibus meritis ſalus aucta eſt. Nobis q̊q; ctũ oĩa cognouerint et in oẽm edocti puene nirapell
diligentib eã honoꝛ et virtus vna cũ relids cint veritatẽ.hec Hieronimꝰ. Tercio in eſti (hynusc
virginibus ſacris amplioꝛ pꝛeſtat᷑ et gratia. gandũ eſt an ſit incõueniens de tranſitu vir Hunncs
Iccirco dilectiſſime letamini ⁊ laudate:qꝛ ſi ginis acceptare q̃ in libꝛo apocripho qͥ Jo⸗ hao eib
deũ oꝛe ꝓphetico in ſanctis ſuis laudare iube hanni euãgeliſte aſcribit᷑ edocent᷑. Ad qð ita AuE
mur: multo magis eũ in hac celebꝛitate beate rñdet Hiero.vbi.S.Si venerit in manibus Atonlon
virginis matris eiꝰ opoꝛtet cũ hymnis? can veſtris illud apocriphũ de tranſitu eiuſdem Vu mume
tis diligentiꝰ extollere et dignis deo iubila⸗ virginis dubia ꝓ certis nõ recipiatis quecd Etpran/
re pᷣconijs ac miſticis honoꝛare muneribus multi latinoꝝ pietatis amoꝛe ſtudioq; legen rſcumo
Hec Hieronimꝰ: Vt aũt mens noſtra virgi i carius amplectunt᷑. Quarto ꝑſcrutari de lecinnor
nis in celũ aduolãtis miſteria H bemus ꝗ ſint illa qᷓ vt pie tenere poſſumꝰ oc⸗ lunns.Tu
ſit:de ipſa in pñti ſermone dicemꝰ. In q̃ tria currerũt in virginis feliciſſimo obitu. Et vt lnedar
magna notabimꝰ qᷓ fecit daus. „ olligit a ſanctis fuerũt pᷣcipue ſex. Pꝛimum Kſehadci.
Z ꝛimũ ðꝛ cõſummationis. fuit vir ginis cõſolatio. Die nãq; quadã du nces
Becundũ gloꝛificationis. ingfilij deſideriũ coꝛ eius vehemẽter accende Rion
an afn lngini⸗ eurrrrretur. Angelus cũ multo lumine ei aſtitit et esdign
Sefelici tranſitu virginis et de bis qᷓ oc reuereter ſalutauit. Aue inqt benedicta fili (in
rrerunt in ilo. (Lapitulü. i. tuus ad te me miſit qͥ et genitricẽ reuerendã ctunten
Rimũ qð fecit deus magnũ in virgine expectat: die itaq; tercia aſſumeris ad regna ſebbiein
matre ðꝛ ↄſummatõis. Nã pñtem vitã celeſtia. cui vir o. Qupio inqᷣt vt filij etfra⸗ s Ouen
eliciter cõſummauit eiuſq; tranſitus decoꝛa tres mei apii ad me pariter cõgregent: vteos ſimutcä
tttus extitit multis pꝛiuilegijs et pᷣrogatiuis. anteq; moꝛiar coꝛpoꝛalibo oculis videã et ab Cllutterof
Ad qð plenius intelligendũ.Pꝛimo queri- eis ſepeliri valeã et ipis pnñtibus ſpiritũ deo (Tciis
mus quot annis poſtq;ᷓ xpᷣs aſcẽdit ad celos reddã. Iterũ exopto valde vt aia mea de coꝛ (ſedoo
illa mater ſanctiſſima ſuperuixit. Et ad hoc poꝛe exiens:nullum ſpiritũ teterrimũ videat: Pmmünail
quidã Epiphanius dicit ꝙ beata virgo qũ nullao; ſathane poteſtas occurrat uiange ſoce
cõcepit xpᷣm erat annoꝝ quattuoꝛdecim ⁊ in lus.Ecce omnes ad tecõgregabunt apoſto Uoroc
quindecimo ipᷣm peperit et manſit cũ eo an⸗ liqui nobiles tibi exhibebũt exequias fune Moc
nis trigintatrib:et poſt moꝛtẽ ſupuixit an-⸗ ris:et in eoꝝ cõſpectu ſpiritũ exhalabis. Nã ſicann
nis vigintiquattuoꝛ. et m boc qũ obijt erat qui olim ꝓphetam de iudea in babyloniã in mein
annoꝝ ſeptuagintaduoꝝ. Aliquib tñ pbabi crine attulit: ſubito ipe ꝓculdubio ad te apo Muu
lius videtur ꝙ duodecim annis vixerit poſt ſtolos adducere poterit in momento.⸗ ali⸗

.

Dſtnen

de boc ita pulcre loani kHieronimꝰ ĩ ſernd
nead paulã et euſtochiũ. Ad eius ꝓfecto exrre
quias q;tum phas eſt credere famulabantur

pꝛeſentauit angelusvirgini palmã qua attu
lſit e ꝑadiſo q̃ nimia claritate ſplendebat. Et
erat virge viriditati cõſimilis: ſed folia illiꝰ

mo e⸗ 6 . . èð „ è „ en
inn vt ſtella matutina fulgebant quã ante phere angeli et vniuerſe celoꝝ cõ gratulabant coz⸗
elcn trum poꝛtandã angelus dixit Secundũ qʒ rie.nec mirũ qꝛ honoꝛ maternus eius eſt uu

d. Ni⸗
Acchignigte
R

Miaſbte ginis eueniſſe:ac vnumquẽq; in laudẽ xpi ? ad ſepulturas quoꝛũlibet ſanctoꝝ angelos
ceihaics, virginis ſermonem feciſſe:loquens nãq; acd agdueniſſe et ad exequias eoꝝ obſequia pꝛeſti
ace Thimotheũ ait. Nos vt noſti et ipe et mul⸗ tiſſe:necnõ et aias electoꝛũ vſq; ad celos cq
ouſnat ti ſanctoꝝ noſtroꝛũ fratrũ cõuenimus ad vi⸗ hymnis et laudibo detuliſſe: vbi et vtriuſqq
1 Pgen ſionem coꝛpoꝛis vite pꝛincipis:et que deum ſexus choꝛi cõmemoꝛantur frequẽter auditi
aNN ſuſcepit. Qualiter vero ibi apoſtoli venerũt laudes ceciniſſe.Et in terra ⁊ qdð ꝑſpicacius
mmsrs colligit᷑ vt puto ex illo libꝛo apocripho:Nã eſt multo nonnũq; lumine coſdem reſplen⸗
anaöe pdaicante Johãne in Epheſo celũ repẽte in⸗ duiſſe. Inſuꝑ et adhuc viuentes in carne ibi
nopleno tonuit et nubes candida ipſum ſuſtulit acra dem miri odoꝛis fragrantiã diutius perſen⸗
kapſperant ptum ante marie ianuã collocauit:ꝑcutienſ-⸗ ſiſſe.Quod ſiad recreandã ſpem ⁊ coꝛoboꝛã
nceſoinii qq;3 oſtiũ interius introiuit et virginẽ ſaluta⸗ dam fidem interdũ aſtantiũ ſaluatoꝛ noſter
dencdoci uit:quẽ illa vidẽs obſtupuit:et pᷣ gaudio la⸗ xpᷣus ob merita ſuoꝝ amplius cõpꝛobanda:

occurrit ĩ virginis obitu fuita

7

chꝛymas cõtinere nequiuit. Dixitq; fili J⸗

virginis nit gplop omniu
cõgregatio. Refert nãq; Dioniſi in li.de di
uinis noĩbus.Apoſtolos in doꝛmitione vir

natus eſt ex ea: quẽ oĩs celoꝝ oꝛdo venerat Lb

adoꝛat ſuꝑ ſe eleuatũ cum patre in ſede maie⸗

ſtatis denũ. Legimus ergo q́;ſepe ad funera ?

tanta et talia dignatꝰ eſt exhib

—

ere ꝑ ſuos co⸗
e D har ſe.

derm hoannes memoꝛ eſto verboꝝ magiſtritui qut li miniſtros circa defunctos: q;to magis bo
or, bus me tibi in matiẽ ⁊ te mihi in filiũ ↄmen dierna die credendũ eſt milicia celoꝝ cũ ſuis
doent AM dauit. Ecce a dño vocata debitũ humani cõ agminibus feſtiue obuiam adueniſſe genitri

ditionis exoluo:et coꝛpus meũ tibi ſollicita

ce dei:eãq; in genti lumine circũfulſiſſe:et vſ⸗

vrindt cura recõmendo.Audiui enĩ iudeos dicen⸗ q; ad thronũ olim ſibi etiã ante mundi cõſtt
eminbſn tes. Expectemus viri fratres quoaduſq; il tutionẽ paratũ cum laudibo et canticis ſpiri
riigegtn A que ieſum poꝛtauit ſubeat moꝛteʒ ? coꝛpꝰ tualibus ꝑduxiſſe. NHulli dubiũ oem illã ceæ
rnnen eciius cõtinuo rapiemus:ac iniectũ ignib, cõ⸗ leſtem hieruſalẽ tunc exulta e ineffabili leti⸗
un buremus. Zu igitur hãc palmã deferri faci cia. tunc iocundatã eſſe inextimabili charita

e N
r. A 3

et ante marie oſtiũ collocãtur. Qui videntes ronimꝰ. Quintũ qð occurrit Lvirginis raſi 6
Min ſe ibidẽ inſimul cõgregatos mirabant᷑ dicen tu fuit iudeoꝝ pi ecutio:nãvt ſpiritũ tradidit
incsn, tes. Quenam cauſa ẽ ꝓpter quã hic dñs nos virgo ſanctiſſima dixit apłis dñs. Coꝛpus
dinͤrriin⸗ inſimul cõgregauit. Johannes ergo ad os vugims matris in vallẽ ioſaphat deferte v ꝭ
rcgnn criuit et dnam de coꝛpoꝛe receſſurà pꝛedirit. monumẽto nouo qð ibideʒ inuenietis illud
oelle ii⸗ ZTerciũ qdð occurrit in virginis tranſitu fu⸗ recõdite:et me ibidẽ triduo donec ad vos re

,G
iifn
run un

D es ante pheretrũ:cum coꝛpuſ meũ duxeritis
aa ſepulcrũ. Dixitq; Jobaãnes. O vtinã hic

elſſent oẽs apoſtoli fratres mei:vt decẽtes ti⸗
dbi parare poſſemꝰ exequias ac exoluerelau⸗
des dignas. Hec illo dicente:oẽs apli de lo⸗
cis in quibus pꝛedicabãt a nubib⸗ rapiunk

tit ſine doloꝛe coõſumm
v anima illa ſanctiſſima abſq; doloꝛe fuerit

.Pie nãq; credit᷑

deam cxpectate. Statimq; a

te:tuncq; cũ omni exultatõe iubilaſſe:qm̃ fe⸗

ſtiuitas hec qᷓ̃ nobis hodie reuelabit᷑ annua:

illis oĩbus facta eſt continua. nec immerito.
creditur eni ꝙ ſaluato? oim ipᷣe q;tum datur
intelligi ꝑ ſe totus feſtiuus occurrit:et cum
gaudio eã ſecũ ĩ throno collocauit.hec Hie2⸗3

dibus ſuſceperũt dñs vero pheretrũ ⁊ apłlos

pli coꝛpꝰ cũ lan

mnnitie ſuo coꝛpoꝛe ſeꝑata: vt auteʒ ſcribit᷑ in libo nube ꝓtexit itaq ipi nõ videbant᷑ ſʒ tm vor
umit illo apocripho. Cõgregatis aplis circa ho⸗ audiebat᷑ Affuerũt et angeli cũ apłis cõcin⸗
ornit, ram noctis terciã: affuit ieſus cũ angeloꝛũ et nentes etterra tota ſonitu mire ſuauitatis re
diranga, ſanctoꝛuʒ multitudine:dixitq; ieſus virgini plentes.Excitati oẽs ad tã dulcẽ melodiam
füanie, marie ſue. Aeni electa mea ⁊ ponã in te thꝛo de ciuitate velocius exeunt et quidnã hoc ſit
nbnte num meũ:qꝛ ↄcupiui ſpeciẽ tuã. Et illa. Pa diligentius ſciſcitant Tunc extitit qͥ diceret
l ratum dne coꝛ meum paratum coꝛ meũ:ſicq mariã illã matrẽ ieſu efferũt diſcipuli moꝛtu
nonmb⸗ marie aĩa de coꝛpoꝛe ęgredit: fuitq; ſam a do am:tun⸗ oẽs ad arma ↄcurrunt et ſe mutuo
vynmn loꝛe carnis extranea & a coꝛmuptioe extiterat hoꝛtant᷑ dicentes. Venite et omnes diſcipu⸗
iH . aliena. Quartuͦ. occurritin virginis obi-⸗ los occidamuſ aclllud coꝛpus qð ſeductoꝛẽ?
ſie, fr fuit rpi et torius curie celeſtis obuiatio. et poꝛtauit ignibus comburamus. Pꝛincepe

Jir. DHec eſt oi in qua vſq; ad thi
merata mater et virgo ꝓceſſit:
atq; ĩ regni ſolio ſublimata poſt xpᷣm gloꝛio

auũt ſacerdotũ hec videns obſtupuit et ira re

pletus ait.Ecce tabernaculũ illius qui nos
et genus noſtrũ conturbauit qualẽ gloꝛiam
nũc accepit:et hoc dicens manus ad phere⸗
trum miſit volẽs illũ euertere.Cunc manus

eius ambe ſubito aruerũt et pheretro adbeſe
runt ita vt ad pheretrũ manibus penderet et

nimio cruciatu vexatus lamentabiliter eiu⸗

laret. Reliquus auũt populus ab angelis que

erant in nubibocecitate ꝑcuſſus ẽ. Pꝛinceps

vero ſacerdotũ clamabat dicẽs. Bancte pe⸗
tre in hac tribulatõne me nõ deſpicias. Cui
petrus. Si in dũm ieſum ⁊ in hanc qͥ ipſum

poꝛtauit credideris ſanitatis bñficio potie⸗

ris. Cui rũdit. Credo dñm ieſum verũ eſſe fi
lium deuet hanc ſacratiſſimã matrẽ eius:ſta⸗

timq; a pheretro ſuerũt manus eius ſolute:
ſicq; et ceteri qͥ fuerant cecitate ꝑcuſſi in xpᷣm
et matrẽ credeẽtes lumẽ recuperarũt. ¶ Sex⸗
tum qð occurrit in virginis trãſitu fuit coꝛ⸗
poꝛis ſepelitio. Sepelierũt quidẽ apli coꝛpꝰ
illud ſanctiſſimũ iuxta mandatũ dni. Hiero

nimꝰ ad paulam et euſtochiũ. Monſtrat᷑ ſe⸗
pulcrum eius cernentibo vobis vſq; ad pñs
in vallis Joſaphat medio:q̃ vallis eſt intra
montẽ ſyon et montẽ oliueti poſita quã et tu
o paula oculis cõſpexiſti:vbi in eius honoꝛe
fabꝛicata eſt eccleſia miro lapideo tabulatu
in qua ſepulta fuiſſe:vt ſcire poteſtis ab oĩibꝰ

ibidẽ habitantib pꝛedicat᷑. Sed nũc vacuũ
eſſe mauſoleũ cernentibus oſtenditur. Hec
Mieronimugs.

—

Scundũ qd fecit deus magnũ in virgi

xp gloꝛia vniꝰ puelle ſuꝑet oĩm beatoꝝ et an⸗
geloꝝ et hoim peminentiã. Ideo Hiero. vbi
in qua vſq; ad throni cel⸗

ſa reſedit. Sic itaq; vbiq; cõfidenter ſancta

phas eſt credere: vt vltra angeloꝝ vel archan

geloꝝ merita tranſcenderit. hec Hieronim
Quãta vero ſit gloꝛia virginis in celo quin

q illi digni
Pꝛima :
acharitatis.
Tercia tranquillitatis.
Nuarta capacitatis.
NLuinta vnitattlis.

tates declarant.

Maioꝛ nãq; eſt excellẽtia virginis ꝙ ſitma⸗

C gloꝛiavirginis excedit gloꝛiã quoꝛum
cuũq; beatoꝛũ angeloꝛũ cthoien xpo düutarat
epte H Zapitu lu. .

ne bñdicia ᷣ gloꝛificatõis. Mirũ certe

PRꝛuma dignitas virginis ð maternitatiſ

ter dei q;ᷓ ſit dña creaturarũ dei.hoc enĩ dee
det ab illo ſicut ramꝰ a ſua radice.Ergo cer⸗
titudinaliter tenendũ eſt:qꝙ; ipᷣa eſt ſuꝑ oẽs oꝛ
dines angeloꝝ:tanq;ᷓ ꝑ ſe implens ⁊ cõtinꝛs
vnũ integrũ ⁊ totalẽ ſtatũ:cui ſᷣ m rectã ruem
gltera ꝑſona cõgruere nõ Priqe ipße ſtatus ex
ilẽ dignitatẽ exi⸗
git vnitatẽ. Sicut enĩ nullatenus decet plu
res eſſe xpos:nec deũ plures hoĩes.Sic nul
lo mõ decet dei filiũ niſivnã ſolã matrẽ natu
ralẽ habere. Itẽ rõ naturalis aꝑte ac directe
dictat:q; mater regis oĩm eſt in ſede regia ſu—
per oẽs oꝛdines miniſtroꝝ et militũ collocãa

ſui rõne ꝓpter incõmunica

da.vnde qꝛ eſt electa in matrẽe:eſt electa ad di⸗

gnitatẽ excedentẽ dignitatẽ miniſtroꝝ acfa
muloꝛũ. Quia vero rõ materni amoꝛis eſt q
fertur in deũvt in ſuũ filiũ realẽ:a nullo alio
affectu cuiuſcũq; qͥ nõ eſt realiter mater dei:
pᷣterq; ab ipᷣa nũqᷓ; ꝑticipari pᷣt. Nã vt dici᷑
ad Hebꝛe.i.ca. Sicut filius dei xpᷣs ſedetad
dexterã maieſtatis in excelſis:tãto melioꝛan
gelis effectus quãto differẽtius pᷣ illis nomẽz
hereditauit:quod nomen eſt:vt ſit vere deus

per gratiã vnionis. Sic ⁊ mater dñi ieſu glo

rioſa tanto melioꝛ angelus effecta quanto p
oiĩbus creaturis hereditauit vt obtineret di⸗
gniſſime matris nomẽ. VUñ ꝓpheta ait. Ele⸗
uata eſt magnificẽtia tua ſuꝑ celos deus:ma
gnificentia eni dei facta eſt virgo maria. NHN
ſicut in pꝛima cõditione magnificatus eſt de
us qꝛ de nihilo tam ſublime vniuerſum ⁊ tã

ſublimes angelos cõdidit.Sic q̃q; in repa⸗

ratione nõ minus magnitficatuſ eſt:qꝛ de hbu
mana natura infecta ꝑdita et damnata xm
hominẽ ꝓpagauit:et de muliebꝛi ſexu in oꝛdi

ne rationabiliũ ſᷣm cõmunẽ curſum in filio

et matrẽ ſibi dedit et toti celeſti curie.(¶ Ge⸗
cunda excellentia virginis qᷓ magnã ei glo⸗
riam monſtrat:charitas nuncupat᷑. O mnes
nempe oꝛdines et ſtatus gloꝛie pꝛincipaliter
diſtinguunt᷑ ſm ſuperioꝛes et inferioꝛes ro⸗
nes diuini amoꝛis. Nõ enĩ in omni ratione
charitatis diſtingui pñt cum oẽs ꝑticipent
illã:nec ꝑ aliquã rationẽ q̃ nõ ſit ratio diunui⸗
ni amoꝛis pᷣt vnus ſuꝑ alterũ in maioꝛi ꝓpin
quitate ſeu vicinitate ad deũ ſupercollocari.
Maternus ergo amoꝛ incõparabiliter tran
ſcendere debet oẽs alias rõnes amoꝛis in de
um:pter illã que eſt in aĩa xpᷣi:que.ſ.fertur ran
liter in deũ tanq; in perſonã ꝓpꝛiã. ¶ ercia
virginis excellentia magnitudinẽ gloꝛie e“*

oſtendẽs tranquillitas noĩ atur. Xpᷣi eni aſt

ctus filialis ad matrẽ ſingulariſſimꝰ ac ama·
roſiſſimus et tranſcendentiſſimus eſſe deber
ita ꝙ totã celeſtẽ curiã ſimul ſumptam pꝛeter

“ n Hin

une
ſcboꝛdi
loaütde
funutan
inprim
cturac
ſubqyv
tea deo
ſupoes
inſenme
dignio⸗
inquod
orfegel
mault.
tas dice
nioꝛido⸗
ſunt
cumterent
ſopaoen
ickincc
wndisn
winüſ
liereſt
rheia
nulo e
Ndubii
ſcuumlin.
iano
Pinhzür

ſapbiri

Urin ſ
nol ie
omo
Joam
Mc
wuon
hecin
ihoi
Muipe
luntogeo⸗
re ſinat
Cbenn
mliet

chign
Mara

ufnmiin
dlndur

hab

wertdn .

Eninchun
mnargt

WinurN

ii Hindic

SNarheſtan

iguͤn hint
imnsiloe
rnſes
ectn,
vcbthen
ſphemai.
NG
naciimnt
emN1
gu

nenmai

Micintn

mihe
orepin
Zining

Gin enn

NAuintus maternalis cõ

matrẽ nõ debet aſpicere ſub tali reuerẽtia nec

ſub oꝛdine talis aſpectus ſeu amoꝛis. Quan
to aũt dei aſpectus altiꝰ fert᷑ in aliquẽ beato

rum: tanto foꝛtius et altius ſe pꝑ beatitudinẽ
impꝛimit illi: et tanto altiꝰ cõſpicit᷑ et ſuſpi⸗

—„

citur ac acceptat᷑ ab eo Igit᷑ inexplicabile eſt
