cius poterũt penetrare qᷓ; ignis vel aer. Unñᷓ

Anſel.ĩ li.de ſilitudinibo inter pᷣncipiũ ⁊ me
dliũ de qlibet btõ dicit. ꝙ intm̃ erit foꝛtis vt
etiam ſi velit terrã ↄmouere poſſit. Quarta
dos coꝛꝑm btõꝝ erit agilitas.de q̃ Sap̃.iij.
ca.ſcribit᷑. Cãqᷓ; ſcintille ĩ arundineto diſcur
rent.ſ.btati volabũt ⁊ nõ deficiẽt. Ad qð in⸗
telligenqũ dicit Landul.ꝙ tria ↄcurrunt ad
agilitatẽ. Pꝛimũ eſt potẽtia aĩie motiua.Du⸗
plex enĩ motꝰ eſt in hoie. Unus qͥ eſt ᷣm ele⸗
mentũ pᷣdominãs q̃ mouet᷑ deoꝛſum. et iſte

motus nõ ineſt ſibi ꝑ aĩiam.Alius eſt motus

ꝓgreſſiuus cuiꝰ pꝛincipiũ eſt aĩa.qͥ motꝰ tri⸗
pliciter differũt. Pꝛimo qꝛ vnus eſt ab ala.ſ.
pꝓgreſſiuus.alius aũt nõ. Scðo qꝛ motꝰ pꝛi
mus eſt ad vnũ tm̃ eo ꝙ ſequit᷑ grauitatẽ.ſe⸗

cundus pᷣt eẽ ad diuerſa ſᷣm diuerſam appꝛe

henſionẽ ſenſus quã ſequit᷑ aia Tercio qꝛ in
pꝛimo motu grauitas q̃ eſt pꝛincipiũ eiꝰ nõ
tdeſiſtere.ſed in ſcõo motu pᷣt aĩa deſiſtere.
hʒ nihilominꝰaĩa potentiã nõ ſolũ ad motũ
ꝓgreſſiuũ oꝛganice ſed ad mouendũ coꝛpuſ

nõ oꝛganice. Dicit᷑ autẽ aĩia mouere oꝛgani⸗

A

ceqñ mouet vnã partẽ mediãte alia. ſicut mo

uendo coꝛ mouet alia mẽbꝛa:et ſic fit motus
ꝓgreſſiuus. Mouet enĩ immediate vnã ꝑtẽ

mediante illa mouet aliã. et ſic mouet᷑ totus

hõ ſucceſſiue. Dicit᷑ etiã mouere nõ oꝛganice
mouẽdo totũ ſil.Et ſic aĩa btã poterit coꝛpꝰ
ſubito mouere licet nõ in inſtanti de loco ad
locũ. Secundũ qð occurrit ad agilitatẽ erit

multiplicatio ſpirituũ puriſſimo ꝝ.tũ qꝛ ſpi-

ritus vitales erunt puriſſimi ⁊ vi goꝛoſiſſimi
tũ qꝛ coꝛpus replebit᷑ aliq̃ puriſſimo elemen
to.ſ.puriſſimo aerevt nõ ſit vacuũ qꝛ nõ erũt
tunc feces.Terciũ qð concurrit ad agilitatẽ
erit remotio oĩs indiſpoſitõis q̃ eſt in neruis
et in coꝛꝑe.et oĩs ponderoſitas q̃ nõ eſt de eſ⸗
ſentia nature.Et tunc aĩa poterit mouerefa

ciliter tale coꝛpus vel motu ꝓgreſſiuo velto
tum ſimul. Si dicas quõ ſtabũt coꝛpoꝛa in
celo empirreo. Rñdeo ꝙ ambulabũt ⁊ moue
bunt᷑ ſubito ꝓ libito.ſi qñ ſtabũt credit᷑ ꝙ ſta

hunt erecta.licet enĩ coꝛpoꝛi inq;tũ coꝛpꝰeſt

magis cõpetat ſederevel iacere.Cñ inq;dtum
eſt inſtrumentũ aĩe magis cõpetit ſibi ſtare p

pter participationẽ ad operandũ. Unde ſte⸗
phanꝰ vidit ieſum ſtantẽ a dextris dei.Act.
ingens erit leticia btõʒ
t in celo empirreo.

e reo habita
Lapitulũu. in.

Nan oſtendimꝰq;ᷓ ſit copioſum gaudi
a

Nunm btõr ꝓpter loci habitatõʒ. qꝛ habi⸗
ſit ĩ celo.vbi tria dubia merito declarem

recte denunciiee.
Scom vtrũ celũ ſit vnũ vel pluurnſes.
vtrũ celũ ſit locus beatox.
Ca paimn dubiũ oꝛit᷑ ambiguitas et qui⸗
lem nõ parua. qm̃ Gene.i.c.ſcribit᷑. In pᷣn
cipio creauit deus celum et terrã.vbi aſſerit
ſcriptura celum pꝛima die creatũ. Deinde ſe
quitur.vocauit deus firmamentũ celũ quod
cõfirmat ſecunda die factũ. Ad hoc reſpon⸗

det Tho.i.pte.q.lxviij. Pꝛimo ſᷣm Criſo. qͥ

aſſerit ꝙ moiſes ſummarie dixit qð deus fe⸗
cit pᷣmittens. In pꝛincipio creauit deus ⁊c̃.
oſtea per ꝑtes explicauit.ſicut ſi quis dicat
dic artifex fecit hanc domũ.et poſtea ſubda⸗
tur.pꝛimo iecit fundamẽta.ſecũdo erexit pa⸗
rietes.tercio ſuppoſuit tectũ.Et ſic nõ opoꝛ⸗
tet nos aliud celũ intelligere cũ dicit᷑. In bᷣn
cipio creauit deus celũ et terrã. Et cum dici
tur ꝙ ſecunda die factũ eſt firmamentũ. Se
cundo poteſt dici aliud eẽ celũ quod legit᷑ in

pꝛincipio c reatum et quod legitur ſecunda
die factum. et hoc diuerſimode. NHam ſcöom

Ausuſtinũ: Celum qð legit᷑ pꝛima die facti

Pꝛimũ vtrũ ſcriptura ſacra celi ꝓduction-

Enatute
lurſcddd
Bei
cicſtccl
ſcͤndie
citccel⸗
ficöſinel
imeſe
Veturmno
(öſ
Dulhiüitnin
ſmmi po⸗
Haii
aſnſcipen
Peakror
ba
cins i⸗
blen
ſnthutl
olart

lielr .

Cldr-l
Rpernſant
hei Open
Shoein. i
gaclidihen⸗
Crſotom
GDoralirer:
Wrdlg
N
Ltüändai⸗
gütetde⸗
hec diuer
Criſoſto
ſupteri
dlcunten.
ope ſanr.
lusponitp
conſcen
Felrſenpen

er aſicee
oſornacta

WriEter
Miteriuci
lotclierd
iſthlin
cigügen
inocto⸗

ſpenoy

dickce
eleſtis⸗
lisactn

(eſteb
bonity⸗

n eſtnon
it
monlbüttnne

itbitartiige

hatſbitr
ed

üching
ii;/
mmiwOedn

4

.

Ns
Nee.
7
ic,
nrißin
nidil

—
☛
R

ctũ ſcdᷣa die intelligit᷑ celũ ſidereũ.

eſt natura ſpſ̃alis ĩ foꝛmis. Celũ aũt qd legi

tur ſcdᷣa die factũ eſt celũ coꝛpoꝛeũ.ſᷣm vero

Begdã ⁊ Serabiũ. Celũ qdð legit᷑ pᷣma die fa⸗

ctũ eſt celũ empireũ. Firmamẽtũ vᷣo qð legit᷑

ſcda die factũ ẽ celũ ſidereũ.Damaſce.vo di

cit ꝙ celũ pᷣma die factũ eſt quoddã celũ ſpe⸗

ricũ ſine ſtellis.de quo phi loquunt᷑ dicẽtes

ipᷣm eſſe nonã ſperã et pꝛimũ mobile qð mo
uetur motu diurno.Per firmamentũ Ve fa⸗
Scöm
dubiũ fuitvtrũ celũ ſit vnũ vel plures.Et ꝙ;
ſit vnũ ꝓbari poſſet. qꝛ ðꝛ celũ in ſingulari.

Beñ.i.c.vbi.S. SDed hec obiectio debilis eſt

qm ſcriptura ſepi celos noiat in plurali.vñ

Deutro.xxxiiij.ca. Audite celi q̃ loquar. Et
ij. Re. xxij.c. Inclinauit celos et deſcẽdit. et
Job. xv. ca. Celi nõ ſunt mundi in cõſpectu
eius. Et p̃s.ij. Qui habitat in celis irride⸗
bit eos.Etpᷣs.xxxij. Verbo dñi celi firmati

ſunt.et pᷣs.xlix. Annũciabũt celi iuſticiã eiꝰ.
et pᷣs.lxxxviij.Tui ſunt celi et tua eſt terra.et

Sapie.ix.Que ĩ celis ſunt qͥs inueſtigabit
et Eſa. xlv. Roꝛate celi deſuꝑ.et Ezechie.i.
Aperti ſunt celi et vidi viſiones.et ad He⸗
bꝛe.i.O pera manuũ tuarũ ſunt celi. Rñdet

&̊ tho.in.i.ꝑte vbi.s.O circa hoc videt᷑ eſſe

quedã diuerſitas inter Baſiliũ et Criſoſto.

Criſoſtomꝰeni dicit nõ eſſe niſi vnũ celũ.Et
ꝙ pluraliter dicit᷑.celi celoꝝ.hoc eſt ꝓpter ꝓ⸗
ꝛiecatẽ lingue hebꝛee in qua ↄſuetũ eſt vt ce

lũ ſolũ pluraliter ſignificet᷑. Siẽ ſunt multa
etiã noĩa in latino q̃ ſingulari carẽt. Baſiliꝰ

aut et Damaſcenꝰ dicũt plures eẽ celos. Sʒ

hec diuerſitas magis eſt invoce q; in re. Hã
ACriſoſto.vnũ celũ noĩat totũ coꝛpus qð eſt

ſupᷣ terrã et aquã.nã etiã aues q̃ volãt in aere

dicunt᷑ ꝓpter hoc volucres celi. Sʒ qꝛ in iſto

coꝛꝑe ſunt multe diſtinctões ꝓpter hoc Baſi⸗

lius ponit plures celos.Ad diſtinctiõʒ ergo

celoꝝ ſciendã ↄſiderandũ eſt ꝙ celũ triplicit᷑

Sè in ſcripturis. Qñq; enĩ ð ꝓpꝛie ⁊ naturali
ter. et ſic ðꝛ celũ coꝛpꝰ aliqð ſublime et lumi
noſum actuvel potẽtia ⁊ incoꝛ ruptibile ꝑ na
turã.Et ſᷣm hoc ponunt᷑ tres celi.Pꝛimũ to

taliter lucidũ qð vocant empireũ.Secundũ
totaliter dyafanũ qð vocant celũ aqueũ vel
criſtallinũ.Terciũ ꝑtim dyafanũ et ꝑtim lu⸗
cidũ actu qð vocãt celũ ſidereũ. Et diuidit᷑

in octo ſperas.ſ.ſperã ſtellarũ fixarũ et ſeptẽ
ſperas planetarũ q̃ pñt dici octo celi. Scdᷣo
dicit᷑ celũ ꝑ participationẽ alicuiꝰ ꝓpꝛietatis
celeſtis coꝛpis.ſ.ſublimitatis et luminoſita⸗
tis actu vel potẽtia. Et ſic totũ iſtud ſpaciuʒ
qð eſt ab qaqͥs vſq; ad oꝛbẽ lune. Damaſcenꝰ
ponit vnũ celũ noĩans illud aereũet ſicf m

eum ſunt tres celi. aereũ. ſidereũ.et aliud ſu⸗

perius de quo intelligit ꝙ apls legit᷑ raptus

vſq; ad terciũ celũ. Sed qꝛ iſtud ſpaciũ cõti
net duo elementa.ignis et aeris.et in vtroq1Rʒ
eoꝝ vocat᷑ inferioꝛ ⁊ ſuꝑioꝛ regio. Jdo iſtud
celũ Rabanꝰ diſtinxit in qᷓttuoꝛ. Supꝛemã
regionẽ ignis noĩans celũ igneun. Inferioꝛẽ
vero regionẽ celũ olimpiũ ab altitudine cu⸗
iuſdam montis qͥ vocat᷑ olimpus. Supꝛe⸗

mam vero regionẽ aeris vocauit celũ ethereũ

ꝓpter inflammationẽ. Interioꝛẽ vero regio⸗
nẽ celũ gereũ.Et ſic cum iſti quattuoꝛ celi tri
bus ſuperioꝛibo cõnu merant᷑ fiunt invniuer
ſo ᷣm Rabanũ ſeptẽ celi coꝛpoꝛei. Tercium
dicit᷑ celũ metaphoꝛice.et ſic qũq; ipᷣa ſancta

trinitas dicit᷑ celũ ꝓpter eius ſpiritualẽ ſubli⸗

mitatẽ et lucẽ. Qnq; etiã ſpiritualia bona in

quibus eſt ſanctoꝝ remuneratio ꝓpter eoꝛuʒ

eminentiã celi nominant᷑.Qñnq; vero tria ge

nera ſupernaliũ viſionũ.ſ.coꝛpoꝛalis.imagi

narie.et intellectualis tres celi noĩiantur. de
quibus exponit Augꝰ.ꝙ paulus eſt raptus
vſq; ad terciũ celum.¶ Cercium dubiũ fuit
vtrum celũ ſit locus beatoꝛũ. Et ꝙ ſic patet
ex teſtimonio ſcripturarũ. Inquit enim ſal⸗
uatoꝛ noſter matth.v.c. Beati pauperes ſpi
ritu quoniã ipᷣoꝛum eſt regnũ celoꝝ. Et.vi.
ca. Merces veſtra copioſa eſt in celis ct. xxij.

ca. Erũt ſicut angeli dei in celo. Et paulus

Act.xiiij.c.O poꝛtet nos ꝑ multas tribula⸗
tiones intrare in regnũ celoꝝ.et CPetrꝰ.i.ehi
ſtola c.ij. Benedictꝰ deus et pr̃ dñi nr̃i ieſu

xp̃i qͥ regenerauit nos in ſpem viuã.pꝑ reſur⸗
rectionẽ ieſu xpᷣi filij ſui et dñi nr̃i in heredi⸗
tatem incoꝛruptibilẽ et incõtaminatã in ce⸗
lis. Et etiã eccleſia cantat. Gaudent in celis
ggnime ſanctoꝛũ qui chꝛiſtiveſtigia ſunt ſecu
ti. Et iteruʒ in officio vnius martyris. Iſte
eſt qui cõtempſit vitam mundi et ꝑuenit ad

celeſtia regna.Et Macropius ſuper ſomni⸗

um Scipionis. Sic habeto omnibus qui

patriam ſeruauerint iuuerint au xerint cer⸗

tum eſſe in celo diffinitum locũ vbi beati euo
ſempiterno fruantur. Et Lucretius deqnuo

refert ¶Qactantius li.vij. Cedit ideʒ retro de
terra quod fuit ante in terram. Ged quod
miſſum eſt ex etheris oꝛis. Id rurſuʒ celi ful
entia templa receptant. Cõueniunt itaq; in
oc omnes viri ſapientes ꝙ beati habita⸗
bunt in celo.Theologi vero explicant illud

foꝛe celum empireũ.quod ſᷣm Tho. i.pte.q.
lxvi. dicitur empireum.id ẽ igneum nonab
ardoꝛe ſed a ſplendoꝛe. Qualiter vero acce⸗

dit ad leticiam ſanctoꝛum eſſe in illo celo ſa⸗

tis cõſtare pᷣt ex his que dicunt᷑ in ſermone

de aĩe rönalis admirandis pᷣro gatiuis. Igi
tur dicere poſſumꝰ cũ ꝓpheta. Beatiqᷓ habi⸗
tant in domo tua dñe in ſecula ſeculoꝝ lau⸗

dabunt te. Ibi erit ex omni ꝑte quies et dele

ctatio.et ſancti oẽs eterna pace fruentur. Ad

quã nos ꝑducat dei et virginis filius ieſus

chꝛiſtus qui viuit et regnat in ſecula ſeculo⸗
ruam. Amen. .. .
WBorma vigeſimullereins de eximia nobi
litate et pᷣſtantia aĩe rõnalis tã coꝛpoꝛi vmi⸗
g coꝛꝑe ſeꝑate.

wme mee ſunt. Dei viuentis verba
ſunt iſta oꝛiginaliter E ʒech. xviij
ca. Dolendu 1
pereuntiũ.qui cõcupiſcentias pꝛauas inſe⸗
quentes.virtutib ieiuni oẽ vicioꝝ turpitu⸗
dini ſeſe dederũt.Hi equidẽ obliti excellẽtie
ac dignitatis animarũ ſuarũ deſluunt luxu⸗
ria.et delicate atq; molliter viuũt abhoꝛrẽt
q; parcitatẽ. cõtinentiã.ſobꝛietatẽ.et quicqd
eſt qd viros bonos deceat. Fidei vero docu
menta irrident.doctrinã euangelicã ſpernũt
de regno celoꝝ deſperãt. negant atq; penas

te

inferni:LZalibus aũt erroꝛibo inuoluuntur:

qm̃ de aĩa rõnali minus bene ſentiunt.qũq;
affirmantes aias nõ reperiri. Aliqũñ et illas
nõ multe nobilitatis foꝛe ſuadentes. Inter⸗
dum vero et eas cũ ſuis coꝛpoꝛibus impꝛo⸗
be ſatis cõtendentes coꝛrumpi. Quos quid

aliud dixerim niſi pecoꝛa immundiſſima at⸗

q; indomitas feris immo quibuſcũq; beluiſ
immaniſſimis deterioꝛes. Inqͥt eni Dauie
in ps. Homo cũ in honoꝛe eſſet nõ intellexit
cõparatus eſt iu mentis inſipiẽtibo ⁊ ſimilis
factus eſt illis. Ham ſummus ille pater qui
ſapientia ſua cõdidit oĩa.minuit hoĩem pau
lominus ab angelis. coꝛonans gloꝛia ⁊ ho⸗
noꝛ:e dum intellectiuã aĩam illi dedit.qua de
re vt aperiant᷑ mentes cunctoꝝ ad aĩe veriſſi

mam cognitionẽ illamq; vnuſquiſq; ſtudeat

bonis et ſanctis moꝛibo exoꝛnare decreui in

pñᷣti ſermone de ipᷣa aĩa verba facere. de qua

tria myſteria ꝓponimus cõtemplanda.
Cimu dieſ diffin itionlnis.
Becun uctionis.
Tercium ſeparationis

¶ Muid ſit aia q nõ eſt coꝛpus necex ſemi⸗

nẽ cauſata.et q̃ vna ſola eſt in bomine.

Rimũ myſteriũ cõtemplandũ de aĩa

declaremus. Dicitenim Albertus in
õpendio theologie.ꝙ a quibuſdã aĩia diffi⸗

Cce omnes am/

i pfecto eſt de multitudine hoim

¶ Kapitulũ pꝛimũ.

dicit᷑ diffinitõis.in quo quid ſit aĩia

nitur vt ſpus. a quibuſdã vtala.a quibuſc

vero vt ſpiritus et aĩa. Inquantũ cõſiderat᷑
vt ſpirit diffinit᷑ ſic ab Au guſtino in li. de

motu coꝛdis. Aĩa eſt ſubſtãtia incoꝛpoꝛea in
tellectualis illu minationis a pꝛimo vltima
reuelatõe ꝑceptiua.vltima dicit᷑.qꝛ medianti

bus an gelis ꝑcipit.Ex qua diff initione co⸗

gnoſcimus. ſpiritus humanus eſt aia.
inter oẽs creaturas im mediate poſt angelos
illuminationis diuine ſit ꝑceptiuus. Inquã
tum aia diffinit᷑ ſic a Remigio. Aia eſt ſub⸗

ſtantia incoꝛpoꝛea regẽs coꝛpus.Et ab Ari

ſtote. in. ij. de aĩa dicit᷑. Aia eſt endelechia.i.
actꝰ ſiue foꝛma coꝛꝑis oꝛganici phiſici potẽ
tia vitã habentis.Ex qbus verbis dat᷑ intel
ligi.ꝙ aĩa vnibilis eſt coꝛpoꝛi nec oĩ ſed ſoli
oꝛganico vel phiſico.i.naturali ad ſuſceptio
nem aie rõnalis diſpoſito. JInquantũ autẽ
ſpiritus et aĩa diffinit ab Auguſti. ſic. Ala
eſt oĩm ſimilitudo:q diffinitio data eſt ꝑ cõo⸗
parationẽ ad creaturas. Aia eni ex ſui natu⸗
ra ad ſuſcipiendas oĩm rerũ ſimilitudines

tãa coꝛpoꝛaliũ q; ſpiritualiũ apta eſt. Etſᷣm
Augẽ.li. de ſpiritu et aĩa. multipliciter noia⸗

tur. ſ. Aia. mens. rõ. ſpiritus. ſenſus. memo⸗

ria.volũtas.Anima dicit᷑ inquantũ aiat coꝛ
pus ſiue viuificat. Hens inquantũ recolit.

Ractio cum rem iudicat. Spiritus dum ſpi

rat.vel qꝛ ſpiritualẽ naturã habet. Senſus

dum ſentu. MWemoꝛia dũ recoꝛdat᷑. Volun

tas dum cõſentit. Hec noĩa diuerſe ſuntaĩe

nõ ꝓpter eſſentie pluralitatẽ ſʒ ꝓvter effecuuni
multiplicitatẽ et operationẽ.ſed ꝓ huiꝰ par
ꝗ tis intelligẽtia plenioꝛi quattuoꝛ ſũt dubia.
Abſoluenda.

vimum vtrũ ſit aĩa.
Dcoõm vtrũ aia ſit coꝛpu0s.
Terciũ vtrũ aia cauſet ex ſemine.

pꝛimo dubio expugnandaeſt et oino

repꝛobanda ꝑditiſſima opinio illoꝝ qui te⸗

nent aĩam nõ eſſe aſſerentes nõ niſi coꝛpoꝛa
aut coꝛpales ſubſtãtias reperiri.Quos nos
cõuincere poſſumꝰ triplici lumine.
Pꝛimũ dicit᷑ teſtificationis.
Secundũ operationis.
Tercium figurationis.

¶Pꝛimũ lumen a oſtendit᷑ aia ſit dicit te
ſtificationis.Teſtant᷑ quidẽ oẽs tã diuine
humane ſcripture aiam eſſe.atq; de illa ſubli

miter ſemꝑ loquunt᷑. De hac itaq; ſcribit ſa⸗
piens Ecẽi. ca.ij. Fili in manſuetudine ſer⸗

ua aĩaʒ tuã.Et.iiij.c. Humilia coꝛã deo qni

mam tuã. Et eodẽ ca. Nõ cõfundaris ꝓaia

tua dicere verũ.Et.x.c. Qui multis vcitur

Bbitvſa

bisled
fuepat⸗
menes de

c Inn
teodec
ce. cxx.c
den.xer.
tui Et⸗
vidiſtis.
giamene
lectuset
lemusi
etanin
Ouitun
Deauen
EM
Nũ Maud

Meins d

Guſickkaian
a. Pövutt
Tole iun
fegizmei.
e Etyij⸗
. Möden
meaffamn
oſelenauie
finet Dmk.
(afon
nde.
lcri Ros
ur dixitl
ra Nol
gutno pñ
hoiſi vnin
mieiiponan

iln Et,

s Etln
iit B⸗
Niginee
unpnt
Ouiconnen
ſellnddite
fuuniineſtn
nungyetr
Mov⸗
ſtinnere⸗
aduofig
püſlimeft
quicßse
tetimere
fatengi,
nonibye⸗

(iöp

lcſih

lineunz,
rqudifinnnn
sbunmmgi
nedinine
ſuegechnnn de
Lwig Ra

Satktg

w. Jgnami

1 Auguſt ie

naodanch,

Aaiceſtia

ℳ

inmirguan
riens Ms

717

nioniſec⸗

igumndn

6
n
Ed. .

—

verbis ledit animã ſuã.et.xxix. ca. Qui cuim
fuire ꝑticipat ledit aiam ſuã. et. xxxiiij. ca. Ti

mentis deũ beata eſt aia illius.et.li.c. Lau⸗

dabit vſq; ad moꝛtẽ aia mea dñm. et Sapie
i. ca. In maliuolã aiam nõ intrabit ſapietia.
et eodẽ ca.Os qð mentit᷑ occidit aĩaʒ.et Ec

cle.xxx.ca. Milſerere aĩe tue placẽs deo.eiuſ⸗
dem. xxxvij.ca. A cõſiliario malo ſerua aĩiam
tuã.Et Cantico.i.c. Nũ quẽ diligit aĩa mea
vidiſtis.eiuſdẽ.iij.ca. Queſiui quem diligit
aĩa mea.et.vi.ca.Aia mea liquefacta eſt vt di

lectus eſt locut?.Et Judicth.viij. c. Humi⸗

liemus illi aias noſtras. Et Job.x.ca. Te⸗

get animã meã vite mee. Et Chobie. xij. c..
Qui faciunt peccatũ hoſtes ſunt aĩe ſue. Et

Deutro.iiij.ca. Cuſtodite ſollicite aias vr̃as
Et Joſue.ij.c.Eruatis aias veſtras de moꝛ

te.et Abacuc.ij.ca. Qui incredulꝰ eſt nõ erit
recta eius aĩa.et.i. Re.ca.xxvi.ſcribit᷑. OHa⸗
gnuficet᷑ aia mea in oculis dñi.et.ij. Re.xiiij.
ca. Nõ vult deus ꝑire aĩam. et.iij. Re.xix. c.
Tolle nĩam meã.et.iiij. Re.i.c. Noli deſpice
re aiaʒ meã.Et pᷣs.vi.Aia mea turbata ẽval
de.Et.vij. Ne qũ rapiat vt leo aĩaʒ meã.Et
xv. Hõ derelinqᷓs aiaʒ meã ĩ inferno. Et.xx
Erue a framea deꝰ aiam meã. Et. xxiiij.Ad
te dnᷣe leuaui aiaʒ meã Et. xxxij. Aia mea ſu⸗
ſtinet dũm Et.xli.Quemadmodũ deſiderat

ceruꝰ ad fontes aquaꝝ ita deſiderat aia mea
ad te deꝰ.Et.lxij. Sictiuit in te aia mea.et pᷣs
lxxi. Alas paupeꝝ ſaluas faciet.Et ſaluatoꝛ
nr dixit Matth.vi.ca. aĩa plus ẽ qᷓ; eſca. Et
x.ca. Nolite timere eos qͥ occidũt coꝛpꝰ aiam

aũt nõ pñt occidere.Et.xvi.ca.Quid ꝓdeſt

hoĩ ſi vniuerſũ mũdũ lucret᷑ aievo ſue detri

mẽtũ patiat᷑ aut quã dabit hõ cõmutatiõʒ ꝓ
aĩa ſua.Et.xxvi.ca.CTriſtis ẽ aia meavſq; ad
moꝛtẽ Et luce.ij. Btã virgo ĩ ſuo cantico ita
cecinit. Magnificat aia mea dñm. et Sime

on vir ginẽ eodẽ ca.ſic allocutꝰ eſt. Luã ipᷣiꝰ

aiam ꝑtranſibit gladius. et Jacobo. v. c. ait.
NQui conuerti fecerit peccatoꝛẽ ab erroꝛe vie

ſue ſaluabit aĩiam eius a moꝛte.et.i.c. In mã
ſuetudine ſuſcipite inſitũ verbũ qð pᷣt ſalua⸗
re alĩas veſtras.et Petrꝰ.i.epła ca.ij.inquit.
Obſecro vos tãqᷓ; aduenas ⁊ pꝑegrinos ab⸗
ſtinere vos a carnalibo deſiderijs q̃ militant

aduerſus aĩam. In ſacris vero canonibo ſe—

piſſime fit mentio de aĩa.ſicut ptʒ.xxiij.di.c.
qui epᷣs.et.xi.q iij.c.placuit.c.abſit.c.noli⸗
te timere.c.audi.et.xiij.q.ij.c.tpᷣs.c.hunc.c.
fatendũ.c.aĩe defunctoꝝ.et.xvi.q.i.c.in ca⸗
nonibo.et. xxi.q.i.in.c.relatio.et.xxiij.q.iiij.
ca.ipᷣa pietas.c.ꝙ xpᷣs.c.diſplicet.et.xxiiij.q

iij.c. ſi habes. et. xxvi.q.vi.c.agnouimus. et

4

et di.ij. c. charitas.c.ergo.et di.iij.c.pt.c.ſi qͥs
c.qͥd ergo.et di.v.c.cõſideret.et de cõſe.di.ij.
c.reuera.et di.iiij.c.ſi baptiʒata.et de maio.et

obe.c. ſolite. et de ſumma trini. et fide ca. fir⸗

miter.etſde pe.et remiſ.c.cũ infirmitas. et de

renuncia.c.niſi cum pꝛidẽ.et de cele.miſſa.c.

in quadã.et de decimis.cũ nõ ſit in hoĩe. In
clemen. de ſum ma trini. et fi. ca. damnant il⸗
li qui dicunt aĩiam nõ eſſe foꝛmã coꝛꝑis. Nã

Ariſto.viij.metaphy. dicit. O differẽtia ſu⸗
mitur de foꝛma rei. Sed differẽtia cõſtituti

na hoiĩs eſt rõnale qð dicit᷑ de hoie rõne aĩe

intellectiue ſeu intellectiui pꝛincipij.vt inqᷣt
Tho.i.pte.q.lxxvi.ergo aia eſt hoĩis foꝛma.

Ad gentiles iam veniamꝰ qui naturalis ra⸗
tionis lumine illuſtrati ma gnificẽtiſſime de
gĩa ſunt locuti. Inqͥt Cicero in paradoxis.
Deus et mater oĩm natura dedit tibi animũ
quo nihil pᷣt eſſe pꝛſtantiꝰ nihil diuiniuſ.Et

idem in li.de natura deoꝝ.Quid eſſe pᷣt in re

rum natura hoiĩe melius.in eo enĩ ſolo eſt ra

tio qua nihil pt eſſe pᷣſtantius.Et idem inli.
de republi. Ut mundũ deus eternus regit
ſic fragile coꝛpus animus ſempiternus mo⸗
uet. Et Plato in thimeo. Deus virtutibus

aĩam pᷣire iuſſit ip̃amq; dñam noſtri coꝛpo⸗

xxx.q.i.c.ad limina.et.xxxij.q.ij.ca.q; vero.
ſi illud. ca. moyſes. et. xxxiij.q.ij.ca.alo natu
re.et de pe.di.i.ca.reſuſcitatus.c.voluiſſent.

ris foꝛe voluit.qð ipᷣa tuetur. Et Saluſtius

in iugurtino. VNt genus humanũ cõpoſituʒ

ex coꝛꝑe et aĩa eſt.ita res ſtudiaq; oĩia noſtra

alia coꝛpoꝛis alia animi naturã ſequunt᷑.Et

O uidius in li.de remedio amoꝛis. Vt coꝛ⸗
pus redimas ferrum patieris et ignes. VUtq;
aĩo valeas quicq; tolerare negabis.Et ne ſin

guloꝝ repetamus dicta ↄcludimus. oẽs
ſcti.oẽs eruditi viri. oẽs deniq; phᷣi et ſtoici
et peripatetici ac alij quicũq; aĩlam eſſe et do⸗
cent et ofirnk eBecungi lumẽ quo oſtẽ⸗
dimus ꝙ ſit aĩa ðꝛ operatõnis.vt eni ſcribit

Alex.de ales in ſcdo volumine ſumme.Vi⸗

demus quedã coꝛpoꝛa que nõ nutriunt᷑ ne⸗

q; augent᷑ neq; generant᷑ nec mouent᷑ motu
voluntario vt lapides. Quedã que nutriun
tur augent᷑ et generant᷑ vt plante. Quedã q̃ᷓ
vltra hec mouenkt et ſentiũt vt aĩalia.Quedã

autẽ que agunt rõne.Si ergo pꝛincipiũ ha⸗
rum operationũ eſſet coꝛpoꝛeitas.inueniret᷑

tunc in oĩbus coꝛpoꝛibus.ergo illud a q̊ iſte

operationes ꝓueniũt erit aĩa.Et ſic in plan⸗

tis eſt aia vegetatiua.in alalibus bꝛutis aia

ſenſitiua.in hominib vero aĩa intellectiua.

Quiſnã nõ miret᷑ quãta ſit humani ingenij

perſpicitas.q; ſtupẽda intellectꝰ ſablimitas
i

q;ue admirabilis vigoꝛ rõnis. Et vnde ꝓhe

nit niſi ex animi ſapia.vt volantes aues per

aera. habitantes in aquarũ pfundis piſces.
et diſcurretes ꝑ nemoꝛa ferociſſimas beſtias
bõ ad ſuũ vſum ꝑducat. Hõ ꝓdeſt aquilis
altus volatus.nõ leonib foꝛtitudo. nõ ele⸗

phantibo magnitudo. nõ venenoſitas draco

nibus et ſerpentibo. nõ ceruis agilitas. non

—

deniq; marinis beluis latitudo.vaſtitaſq; a⸗

quan.cũ ab hoĩby artificijs pene innumeris

xapiũt᷑. Quid de artiũ inuentõe exercitatio⸗

neq; dicemꝰ. Inſpici amus agriculturã lani

ficium architecturã fabꝛefactiuã et reliquas
in quaꝝ effectibo depꝛehẽdit᷑ aliquid in hoĩe

eſſe vltra coꝛpus. Que antiqui vulgares cũ
pꝛiuſtalia nõ fuiſſent exꝑti illos qui ea pᷣmo
in aliqᷓ ꝓpuincia facere docuerũt.crediderũt
eſſe deos. Iſis Inachi filia regis arginon .
5

ſoꝛoꝛ foꝛonei nauigãs ĩ egyptũ qꝛ lr̃as q̃
ægyptijs dedit ⁊ de agricultura młta eos do

cuit poſt moꝛtẽ in numero dearũ recepta eſt.
Saturnus vt recitat paulus in hiſtoꝛia ro⸗
manoꝝ.Jouem filiũ e grecia fugiẽs in ciui⸗

tate qᷓ ex eius noĩe ſaturnia dicta eſt.haud ꝓ⸗

cul ab vrbe rudes pplos domoſ edificare.ter
ras incolere.plantarevineas docuit.atq; hu

manis moꝛibo viuere cũ antea ſemiferi glan

dium tantummõ alimẽtis vitã ſuſtentarent.

Et aut in ſpeluncis aut fr ondibavirgultiſq;
coõtextis caſulis habitarẽt ab indocili et ru-

ſtica multitudine deus eſt apellatꝰ. Romu⸗

lus qꝛ vrbẽ fundauit vallauitq; muro apud

paludẽ capꝛe.nuſqᷓ; cõparuiſſet anno regni

trigeſimonono ad deos trãſiſſe creditus eſt.

.„

aaitn noĩe ↄſecratus.De liberalib autẽ
ciplinis grãmatica.logica.rhetoꝛica. ariſ

et
di

metrica.geometria.muſica.aſtrologia.illarũ .
ria eſt inqu antũ ipᷣa aĩa cuius eſt hec virtus
eſt coꝛpoꝛis foꝛma et terminus generationia
humane. Sic ergo phs dicit in. iij. de aig.
Ov intellectus eſt ſeparatus.qꝛ nõ eſt virtus
alicuius oꝛgani coꝛpoꝛalis.Ex quo apparet

q; rectoꝛibo ꝓlixioꝛ eſſet ſermo habendꝰ. Sʒ
vt cõplectamur oĩa ſuccincte.tantus in illis

eſt decoꝛ hũane vite:tãta intellectus ꝑfectio.

tanta loquẽdi et viuendi moderatio.tãta de

niq; cognitio rerũ.vt qͥ illis inueniũt᷑ imbu⸗
ti ſumma veneratõne celebꝛent᷑ a cunctis.O
Deteſtabilẽ erroꝛẽ.o damnabilẽ cecitatẽ.o de

niq; fatuitatẽ peſtiferã eoꝝ qͥ tanta.vt ſic di⸗
cam aiarum facta mirabilia cõtuent᷑ et aias
nõ eſſe tenẽt. Pꝛo qbus Augꝰ.li.x.ↄfeſſionũ

ait.Eunt hoĩes mirari alta montiũ. ingẽtes

fluctus maris. altiſſimos lapſus fluminum.
oceani ambitũ.et giros ſiderũ.et relinquunt
ſeipos nec mirant᷑. Et in pncipio li.de ſpũ ⁊
aia inqᷣt. Om̃ dictũ eſt mihivt meißm ↄgno
ſcam ſuſtinere nõ poſſum vt me habeã inco⸗

—

mitũ. Magna nã

nitu. na nãq; negligetia ẽ neſcireqd
And ſit q̃ celeſtia plundtenslatgnabt⸗

ralia tã ſubtili indagatõne inneſtigamus. et

de ipᷣo q; creatoꝛe nro iã ꝓfunda deſidera⸗
mus ſcire nec eſt res pꝑegrina neclonge que⸗-

renda. animus qͥ iſta ſapimꝰ ſed et ſꝑ nobi⸗

ſcũ adeſt.tractat loquit᷑ et intus neſcit᷑. Datũ

eſt illi ta ingentiũ rerũ ſcireę ſecreta et ſeipᷣm
cognoſcere nõ pᷣt.hec ũle.¶Terciül
oſtendimꝰ ꝙ ſit aĩia dicit᷑ figuratõnis. Ipſa

quippe coꝛpis hũani figura ad celos erecta.
deſignat aliqᷣd eſſe in hoĩe qð ad celos tende
re debeat. Hinc Ouidiꝰ ĩ.i.methamoꝛpho.

dicit. Pꝛo naq; cũ ſpectent aĩalia cetera terrã

Os hoi ſublime dedit celũq; videre. Juſſit:

et erectos ad ſidera tollere vultꝰ. Et Bernar

dus ſuꝑ cantica ait. Coꝛpoꝛis ſtaturã ideo
deus dedit homini rectã. vt coꝛpoꝛea rectitu
do exterioꝛis vilioꝛiſq; figmẽti.hoĩem inte⸗
rioꝛẽ rectitudinis ſue foꝛmande moueret et
decoꝛ viui defoꝛ mitatẽ argueret animi. he
.Bernardus.Ex qbus cõcludimꝰ ꝙ ĩ nune
ro creaturaꝝ reperi᷑ aia rönalis ad imagin
et ſimilitudinẽ dei creata cuius pꝛeſtantiã ex

bis q̃ amodo diſſeremꝰ vnuſqͥſq; ꝑcipere pᷣt

ecundũ dubiũ abſoluendũ eſt vtrũ ais

ſit coꝛpus. Ad qð reſpondemus ſequẽtes in

bac ꝑte doctrinã fidei et ſacre theologie. x%h
aia eſt ſpiritualis ſubſtãtia. Ariſto.vero i.j.
phyſicoꝝ dicit ꝙ vltima foꝛmarũ naturaliũ
ad quã terminat᷑ ↄſideratio phie naturalis

ſcʒ aia humana eſt quidem ſeꝑata. ſed tamen

in materia. Quod ex hoc ꝓbat. Quia homa
ex materia generat hominẽet ſol. Separata

quidẽ eſt ſᷣm virtuteʒ intellectiuã.qꝛ virtus
intellectiua nõ eſtvirtus alicuius oꝛgani coꝛ
poꝛalis. ſicut virtꝰ viſiua eſt actus oculi.In
telligere eni eſt actus qui nõ pᷣt exerceriꝑ oꝛ⸗
ganum coꝛ poꝛale ſicut viſio. Sed in mate⸗

ineptia illoꝝ qui vt dicit Tho.i.pte.q.lxxv.

l coꝛpoꝛa dicebant eſſe et quod nõ eſt coꝛpꝰ
nihil eſſe. Cõtra iſtos eſt auctoꝛitas ſcriptu⸗
re Eccleſiaſtes vltimo ca. vbi ſic habet᷑. Re⸗

uertatur puluis in terrã ſuam et ſpiriins re⸗

deat ad deum qui dedit illum Aug'. inſuꝑ
li. xix.de ciui.dei ↄmendat Varronẽ qui ho

minem nec animã ſolaʒ nec ſolũ coꝛpus.ſec

animã ſimul et coꝛpus eſſe arbitrabat᷑. Et ſi

obijceret ꝙ mouentis ad motum opoꝛtet eſſe

aliquẽ cõtractum. cõtractus autẽ nõ eſt niſi
coꝛpoꝝ.ergo cũ aia moueat coꝛpus videt ꝙ

Lerciũ lumen

Imaginationẽ tranſcendere nõ valentes ſo⸗

ſtcorpiu
cötractun
corp'd
corpus!
coꝛpus.
nullus
anemnit
ſencik n
hoc fi
tilaſ⸗
tincr
ſirent.
ochlis ñ
etdemon
feavone
ſicinuse
üacsſob
Cont,Hin
Wlaner
an⸗a
Nen
ztneqs
ortylib
fi iſtimn
unn io
ltcl por
veexn
nmie deſ⸗
ſpuo beei

Cilinaſcze
üdodioc

wosſur
NAag.
Nubilab
gueoault
lgennaſ⸗
Hunmß
bhineeto⸗
agn
ſitan⸗
norlin
ominion
Ecogigint
banogene
Chomane
Gotinne
Cobeniene
tibrgtſ
Uinter
benimn
bmpre
vurtnnee
numge
effeaun

inte
iine,
ut
innstäd
nſenti,
(Crin
kſniu)

Snten

egölttr
Pilachumn
üg itn i
n. Ee
incpon
gniihoin

mmndenout

roene mint
fnnliis Wing
doomiei
NNr i

17

ſmitli
mgne
(hon en
eaſa4

17

Vtrani)
Giifti
ilinn
auzii⸗

Riar ninn
locki

ſit coꝛpus. Rñdet Tho. vbi.S. ꝙ duplex eſt

cõtractus.ſ.qᷓ;titatis et virtutis. Pꝛimo mõ

coꝛpꝰ nõ tangit᷑ niſi a coꝛpoꝛe. Secũdo mõ
coꝛpus habet tangi a re incoꝛpoꝛea q̃ mouet
coꝛpus. Ged adhuc pleriq; inſtant ꝙ aiam

nullus videt.quõ ergo eſt dũ a coꝛꝑe ſeparat᷑

a nemine cõſpicit᷑.qͥd ergo eſt ſi nõ videt᷑ nõ
ſentit᷑ nõ audit᷑.neq; q̊ ſe cõferat ſcimus.Ad

hoc rñdet Bꝛego.in.iiij. dialogoꝛũ li.qꝙ aĩa

eſt illa ſpũalis ſubſtãtia cuius virtute q;diu

eſt in coꝛpoꝛe.coꝛpus viuit.coꝛpꝰ ſentit. ocu

li vident. aures audiunt. et tñ ipa coꝛpoꝛeis
oculis nõ videt᷑. Idem dicimus de angelis
et demoniby et de ipᷣo altiſſimo deo. ꝙ ülloꝛũ

effectus negare nõ poſſumꝰ quos oculis in⸗

ſpicimus et manibus ↄtrectamꝰ ⁊ cuius ſint

ſpũales ſubſtãtie coꝛpoꝛeis ſenſibo nõ ſubij⸗

ciunt᷑. Hinc Lactantius li. vij. diui. inſti de
deo loquens aliqua deducit exempla qbus
cõuinci poſſunt hi qͥ nihil eſſe volũt niſi q

vident. Quia inqᷣt deus ab hoĩe videri non
pt ne qͥs eũ putaret ex eoipᷣo deum nõ eſſe.qꝛ

moꝛtalibus oculis nõ videt᷑ inter cetera ſuo
rũ inſtitutoꝝ mirabilia fecit etiã multa quo⸗
rum vis qu idẽ apparet.ipᷣa aũt nõ vident᷑.ſi⸗
cut eſt vor odoꝛ ventus vt harũ rerũ argu⸗

mento ⁊ exemplo etiã deũ licet ſub oculis nõ

veniret. de ſua tñ vi et effectu et operibo cerne
remus.hec ille.Cari mõ et aĩe virtutũ ſtupẽ

diſſimaſq; operatões vt diximus in pᷣceden⸗

ti dubio cõtuentes animam eſſe depꝛehendi
mus ſubſtantiã ſpiritualem nobiluſimã. Et
vt Aug'. refert in li.de immoꝛtalitate anime
Nihil abſurdius dici pᷣt qᷓ; tantũmõ ea eſſe

que oculis cõſpicimus.et ea nõ eſſe que intel

ligentia ſubſiſtere iudicamus.¶ Lerciũ du⸗
bium abſoluendũ eſt.vtrũ anime cauſent᷑ ex
ſemine.et poſſet qͥs arguere ꝙ ſic. Pꝛimo qꝛ
Geneſis.xlvi.c.ſcribit᷑. Cuncte aĩeq̃ ingreſſe
ſunt cum Jacob in egyptũ et egreſſe ſunt de
femoꝛe illius. Sed nihil egredit᷑ de femoꝛe
homin is niſi inquantũ cauſatur ex ſemine.
ergo aĩa intellectiua cauſat᷑ ex ſemine. Gcðo
homo generat ſibi ſimile ſᷣ m ſpeciẽ.ſed ſpeci
es humana cõſtituitur ꝑ aĩam rationalẽ. er⸗
go aĩa rationalis eſt a generante.Tercio in⸗

cõueniens eſt dicere ꝙ deus cooperet᷑ peccĩo⸗
tibus.ſed ſi aĩe rõnales cauſarentur a deo.de

us interduʒ cooperaret᷑ adulteris.ex quoꝛũ

illicito coitu pꝛoles interdũ generat᷑.Ad ha⸗

bendam huius veritatis noticiã.ſanct tho.
pᷣma pte.q.cxviij.ita dicit. impoſſibile eſt
virtutẽ actiuam que eſt in materia extendere
ſuam actionẽ ad pꝓducendum immaterialeʒ

effectum. Manikeſtum eſt autẽ ꝙ pꝛincipiũn

tum dubi

intellectiuũ in hoĩe eſt pꝛincipiũ tranſcendẽs
materiã.habet enim operationẽ in qua non

cõicat coꝛpus.Et ideo impoſſibile eſt ꝙ vir⸗
tus que eſt in ſemine ſit ꝓductiua intellecti⸗
ui pꝛincipij. Similiter etiã qꝛ virtus que eſt

in ſemine agit in virtute anime generantis
ſᷣm ꝙ anima generantis eſt actus coꝛpoꝛis
vtens ipᷣo coꝛpoꝛe in ſua operatõne. In ope
rationc aũt intellectus nõ cõmunicat coꝛpuſ
Vnge virtus intellectiui pꝛincipij ꝓut intel
lectiuum eſt nõ poteſt ad ſemen ꝑpuenire. Et

ideo ph̊s dicit in li.de generatõne animaliũ

Relinquit᷑ intellectus ſolus defoꝛis adueni⸗
re. Simititer etiã anima intellectiua cũ ha⸗

beat operationẽ ſine coꝛpoꝛe eſt ſubſiſtens et
ita ſibi debet᷑ eſſe et fieri. Et cum ſit immate⸗

rialis ſubſtãtia nõ pᷣt cauſariꝑ generationẽ:
ſed ſolũ ꝑ creationẽ a deo. Ponere ergo aĩaʒ

intellectiuã a generante cauſari nihil alincd

eſt q; ponere eam nõ ſubſiſtentẽ.et ꝑ ↄſequẽs

coꝛrumpi eã cum coꝛpe.Et ideo hereticũ eſt

Dicere ꝙ ala intellectiua traducat᷑ cũ ſemine.
Ad pꝛimũ vero quod adducebat᷑ in oppoſi⸗

tum dicendũ ꝙ in auctoꝛitate illa ponitur ꝑ
ſinodochen pars pꝛo toto.i.anima ꝓ toto ho
mine. Ad ſecundũ vero reſpondemꝰ. ꝙ ho⸗

mo generat ſibi ſimile inquantũ ꝑ virtutem
ſeminis eius diſponit᷑ illa materia ad talem

foꝛmam ſiue ad ſuſceptionẽ talis foꝛme. Ad
terciũ aũt rñũdet᷑. ꝙ in actione adulteroꝛũ id

qð eſt nature bonũ eſt et huic cooperat᷑ deus
qð vero eſt inoꝛdinate voluntatis. malũ eſt

et huic deus nõ cooperat᷑.hec Cho. Quar

iũ declarandũ vtrũ in hoĩe ſit vna
ſola aĩa intellectiua vel plures ꝑ eſſentiã dif⸗
ferentes. Ad hoc rñndet Augꝰ.in li.de eccle⸗
ſiaſti.dogma. Neq; inqͥt duas aĩas eſſe dici⸗
mus in hoiĩe ſicut Jacobo et alij Siroꝝ ſcri
bunt. vnã animalẽ qua animat᷑ coꝛpus ⁊ im
mixta ſit ſanguini. Alterã ſpiritualẽ q̃ rõni
miniſtret. Sed dicimꝰ vnã et eandẽ eſſe aĩiaʒ
in hoĩe q̃ et coꝛpus ſua ſocietate viuificat. et
ſemetipᷣam ſua rõne diſponit.Et licet quidẽ

dicere voluerũt.qꝙ ĩ embꝛio ne pᷣmo pᷣexiſtat

gia vegetatiua.qꝛ Ariſto.dicit in li.de aĩali⸗
bus.qꝙ embꝛio pꝛius eſt aĩal q; homo.Et de

inde ſupꝛa aĩaʒ vegetatiuã ſuꝑuenit alia aĩa

que eſt ſenſitiua.et ſupꝛa illaʒ iterũ alia q̃ eſt

intellectiua.et ſic eſſent tres aie in hoĩe. Cñ
hoc impꝛobat tho.i.pte.q.lxxvi.et.cxviij.af
firmans. O cũ generatio vnius ſempꝑ ſit coꝛ
rubptio alterius.neceſſe eſt dicere q tã in hoĩe

q; in alijs aĩalibo qñ ꝑfectioꝛ foꝛma aduenit

fit coꝛruptio pꝛioꝛis ita tñ ꝙ ſequens foꝛma
habet quicqͥd habebat pꝛima ⁊ adhuc ampl.

i

l

us. Quare cũ aĩa intellectiua creat᷑ et infun:⸗

ditur a deo ſimul eſt ſenſitina et vegetatiua
coꝛruptis foꝛmis periſtentibo. Oulta elſent

boc loco dicẽda q ne tedio auditoꝛes afficia

mus ſilentio pterimus. Oſtenſum iã ex di⸗

ctis eſt. ꝙ qlibet aĩazʒ creaturã excellentiſſimã

cognoſcere debet eãq; ſemx mundã ⁊ imma⸗

culatã ſeruare. Nã ſi tãta diligẽtia coꝛrupti⸗

bile coꝛpus gubernamꝰ? q;to magis rõnalẽ
aĩam oĩ ſtudio a qbuſcũq; vicijs tueri tene⸗
mur. Heu heu inqt Bernardꝰ. abſtergit ca⸗
liga et ↄtemnit᷑ aĩa. Pauciſſimi quippe repe⸗

riunt᷑ nõ magis ꝓcoꝛꝑe q; ꝓ aĩa ſubeant

quoſcunq; laboꝛes/

¶ De pauctione aĩe rõnalis que nõ ab an⸗
gelis ſed a deo ꝓducta eſt de nihilo ↄuenien
ter vnita coꝛpoꝛi oꝛganico.et de nouo creata
ectinfuſſa. (apitulũ.ij.
14 cundũ myſteriũ de aĩla ↄtemplandũ

bia ſunt enucleanda.
ꝛimũ vtrũ aĩa ſit pducta ab angelis.

Snerg ala ſit pducta de ſubſtãtia dei.
erciũ vtrũ oẽs aie fuerũt ſimul creaaꝛte.

Quartũ vtrũ deus debuit alam rationalẽ ta

li coꝛpoꝛi vnire. .. UL
do pꝛimi dubij planioꝛe intelligẽtia. qui
dã arguũt ꝓbantes licʒ veritatẽ.ꝙ aia ro⸗

nalis pducta eſt ab angeliſ. Pꝛimo qꝛ maioꝛ
eſt oꝛdo in ſpũalibo q; Icoꝛpalib.ſʒ coꝛpoꝛa
inferioꝛa ꝓducunt᷑ꝑ coꝛꝑa ſuꝑioꝛa vt Dioni
ſius diẽ iij.c. de diui.no. inferioꝛes ſpũs q
ſunt aĩe röonales ꝓducunt᷑ ꝑ ſpũs ſuꝑioꝛes q
ſunt angeli Scðo pꝑfectũ eſt qð pᷣt ſibi ſile fa
cere:ſed ſpũales ſube ſunt multo magis ꝑfe⸗
cte qᷓ coꝛpales. cũ &̊ coꝛꝑa faciãt ſibi ſił ia 'm
ſpeciẽ multo magis angeli poterũt facere a⸗
liqd infra ſe ſᷣm ſpeciẽ nature.ſ.aĩ am rõnalẽ
Sʒ 5 iſtos ita loquẽtes eſt auctoꝛitas gloſe
ſupꝑ illo ̈bo pᷣs.Qui finxit ſigillatim coꝛda

coꝝ. q̃ ait. Ereat deꝰ aĩas ſinguloꝝ ꝑ ſe de ni

hilo. Et iõ inqͥt tho.i.ꝑte.q.xci.qꝙ cũ aĩa rõ⸗

nalis ꝓducat᷑ in eſſe ꝑ creationẽ nõ pᷣtpduci
niſi a deo.qꝛ ſᷣm Augꝰ.in.iij.de tri.nec boni

nec mali angeli pñt eſſe creatoꝛes alicuiꝰ rei.
Etrõ ſumi pᷣt m tho. vbi. ö. qꝛ ſolius pꝛimi
agẽtis eſt a gere nullo pᷣſuppoſito.cũ ſo agẽs

Sm p̃ſupponat aliqͥd a pᷣmo agẽte O aũt agit

aliqͥd ex aliqͥ puppoſito agit trãſmutando.⁊=
ideo nullũ aliud ages agit niſi trãſmutãdo.
ſed ſol'deus agit creando. Et qꝛ aĩa rönalis

noͤßt ꝓduci ꝑ tranſmutationẽ alicuiꝰ mate⸗
rie.iõ nõ pᷣt ꝓduci niſi a deo immediate.Ad

pꝛimũ argumentũ rũdet Tho. ꝙ coꝛꝑa ideo

5: pductõis. In ̊ adbuc quattuoꝛ du

pdncunt coꝛpoꝛa qꝛ agũt p tranſmutation?

materie. Ad ſcõm vᷣo argumentü rñdet la⸗

tius.i.pte.q.xlij.vbi ait.arti.v.in rñſione ad

i. ar. ꝙ aliqd ꝑfectũ ꝑticipãs aliquã naturã

facit ſibi ſile nõ quidẽ pducendo illã naturi
abſolute ſʒ applicãdo eã ad aliqd Nõ eni bic

hõ p⸗t eſſe cã nature hũane abſolute qꝛ ſic eſſʒ

cã ſui iius. Sʒ eſt cã ꝙ natura hũana ſiti
hoc homie generato. Et ſic pᷣſupponit in ſua
actöne determinatã naturã ꝑ quã eſt hic bõ.
Szʒ ſiẽ hic hõ ꝑticipat humanã naturã. ita
qoᷣcũq; ens creatũ ꝑticipat naturã eſſendi qꝛ

ſolus deꝰ eſt ſuũ eſſe. Nullũ &̊ ens creatũ pᷣt

ꝓducere aliqð ens abſ. olute. niſi inq;tum eſſe

cauſat ĩ hoc. Et ſic opoꝛtet ꝙ pᷣintelligat᷑ id

Baabgar eſt hoc actõe qua facit ſibi ſiłe.

n ſubſtãtia aũt immateriali nõ pᷣt pᷣintelli⸗
