ꝛimũ vtrũ xpᷣs debuit de virgine naſci.

Becundũu vtrũ beata vir go aliqͥd actiueege

rit in cõceptione coꝛpis xpi.
CTerciũ vtrũ ſanctiſſima virgo fuit vera ma⸗

—

Agd pꝛimũ dubiũ dicit tho.iij.pte.q.xxxi.

Oe licet filiꝰ dei carnẽ humanã aſſumere po⸗

tuerit de quacũ q; materia voluiſſet ↄueniẽs
tamẽ fuitvt illã aſſumeret de muliere triplici
ratione. . ”
· Pꝛunoꝓpter muliebꝛẽ ſexũ cõfoꝛtandũ.
Secundo ꝓpter veritatẽ aſtruendd.
Tercio ꝓpter vniuerſutatẽ generationũ adim
plendam. =

„r

intelligetia clarioꝛi tria erunt hic dubia elu⸗

uei
aũt xpᷣi in ſola materia coꝛꝑali ꝑ diuinã po⸗

pus generatõis ſexũ maris et femine: niſi eſ⸗
ſet diſtincta operatio maris ab operatõne ſe⸗
n. mine. In generatõe aũt diſtin guit᷑ operatio
Pꝛimo fuit cõueniens ꝓpter mulibꝛẽ ſexũ

cfoꝛtandũvt cõfoꝛtarent᷑ mulieres ſperaret

q; et ipᷣe ꝑ xpᷣm debere ſaluari nõ obſtante q;

euã tanta oĩibus mala ꝓuenerãt. Hinc Au

guſti. in li. xxxiij.queſtionũ ait. Hois libera
tio in vtroq; ſexu debuit apparere Nã quia
ſexus maſculinus eſt nobilioꝛ:ideo xpᷣs hu⸗

manã naturã in maſculino ſexu aſſumpſit.
Quia vero ſexus femineus liberandus erat

Hinc apparet ꝙ vir ille de femina natus eſt.

Et idem in li.de a gone xpᷣiano inqͥt. Nolite
voſipos cõtemnere femine filius dei virũ ſu
ſcepit. Nolitevoſipᷣas cõten nere femine filiꝰ
dei de femina natus eſt. ¶ Secũdo fuit vuue
niens ꝓpter veritatẽ aſtruendã vt ſic veritas
incarnatõis nota fieret. Et de hoc ſic loquit᷑
Au gꝰ.in epła ad Voluſianũ. Si omnipo⸗

tens deus hoĩem vtrũq; foꝛmatũ nõ ex ma⸗

terno vtero crearet ſed repentinũ inferret a⸗

ſpectibus nõne opinionẽ ↄfoꝛmaret erroꝛis

vt hoĩem verũ nullo mõ ſuſcepiſſe crederetur
oet dũ oĩa mirabiliter facit auferret qð miſeri

coꝛditer fecit. Nũc vᷣo ita inter deũ et hoĩem
mediatoꝛ apparuit vt in vnitate ꝑſone copu⸗
lans vtrãq; naturã et ſolita ſublimaret inſo
litis et inſolita ſolitis temperaret.

Hã pꝛimus homo ꝓductus eſt de limo ter⸗

re ſine viro et femina. Eua ex viro ſine femi
na. Ceteri hoĩes a viro et femina generant᷑.

Vñ et quartus quaſi xpᷣo vltimus relinque

baturvt ꝓduceret᷑ ex fem na ſine viro SGe

cundũ dubiũ elucidandũ erat vtrũ beata vir
go aliqͥd actiue egerit in conceptione coꝛꝑis

xõi. Ad qð rũdet ſanctus tho.ꝙ licet quidãa
velint dicere virginẽ aliqͥd actiue eſſe opera⸗

tam in ↄceptõe xpᷣi. Tñ melius et verius vi⸗
detur ſibi tenere ꝙ in ipᷣa cõceptione xpᷣi ni⸗

hil actiue operata eſt: ſed ſolũ materiã mini⸗
ſtrauit: operata tñ eſt ante cõceptionẽ᷑ aliquid

actiue pᷣparando materiã vt eſſet apta conce
ptui. Rõ vero quare in cõceptione nihil eſt

actiui opata ſumi pᷣt ex dictis Auguſtini in
x. ſuꝑ Geneſim ad lam hꝛineihin nãq; acti

*

n generatõe ratio ſeminalis. Coꝛpus

tentiã cõceptionis foꝛmationiſq; rationẽ de
virgine aſſumptũ eſt:nõ aũt ſ m aliquã ratio

„

nem ſeminalẽ humanã. Inſuꝑ cũ qlibet res

ſiit ꝓpter ſuã operationẽ vt dicit Ariſto.ij. de

celo et mũdo. Natura nõ diſtingueret ad o⸗

„

agentis et patientis. Vnde relinquit᷑ ꝙ tota

7

Cercio
fuit cõueniens vt xpᷣs de femina naſceretur
ꝓpter vniuerſitatẽ generationũ adimplendã.

yimooctin
nrfomit
mnq vis
ſenine.⸗O
iſetpater t
cepit polen
gliqdactin

mumbeids

dꝛin ſcnon
Vvñ Luute
Lunipi
amunecn
ili Fli⸗
Sumunri
erſendinmn
facclogenien
lioffond⸗
ſchunupet⸗
igloraced
iſatureer
inemuturee
Ptionenoag
toainvra

beret Fn
VrEiiho,

Aumimnt

otni Ert,

mtonomian
ſochamumi⸗
ſoſtifünpi
lhnogneris
nmari
ſctitee
Ghmiontone
Wecnannd
cüchtnntei
lannödeg
na Ltuani
Uuraſocaſen
p oorſi
aſe Cirg
mnvenrec
fſinlone
ſchünmen

ſiniei

Ggiociee
ſfienu
Pöeiv

dunhedn
pemrſii
Wlirieien,
lin ſ ſni
deſcnimuns
enamüffn
inefliuseni
cennorſui

twendien.

1 Ohrſein
imi ie
ig kenii
eunen
Giniſtauen
duin Gn
ninm Mig hein
zniaoreape
nen To⸗
NNr
Moni iNN
nseſtde in

4

afeminenm

—– RRl /
he

mnud
ctoneſh
tcchnon .

inlein

vere paternitatis vel maternitatis et filiatio⸗

virtus actiua ſit ex ꝑte maris:paſſiuavero ex
parte femine: ꝓpter qð in plantis in quibus
vtraqʒ vis cõmiſcet᷑ nõ eſt diſtinctio maris?
femine.Quia ergo virgo nõ hoc accepit: vt

eſſet pater xpi.ſed mater ↄſequẽs eſt ꝙ nõ aGd

cepit potentiã actiuam in ↄceptione xpᷣi ſiue
aliqͥd actiue egerit. erciũ dubiũ erat v⸗
trum beata vᷣgo fuit vera mater rpᷣi. Sic eni

ðꝛ in ſcripturis ꝙ fuerit mater et xpᷣs filius.

vñ Quce.i.c.dixit angelus. paries filiũ. Et

Auce.ij. peꝑit filiũ. Et matth.ij. Accipe pue

rũ et matrẽ eius.Et Luc.ij. dixit mater eius
ad illũ. Fili qͥd feciſti nobis ſic. Et Jo.ij. ca.

Erat mater ieſu ibi. Sed foꝛte inquiũt:ma⸗
ter ſic noĩatur:qꝛ filiũ illũ in ſuo vtero ex mi
raculo genitũ educauit et aluit ita ꝙ ex pieta
tis officio nõ conditione aut ꝓpꝛietate nature

ſic nuncupet᷑. Ad qð rñdemus ſᷣm Auguſti.

in li. de eccle. vog. vbi ait. Natus eſt ſjm veri meruit ↄci x
tatẽ nature ex deo dei filiꝰ. Natus eſt ſᷣm ve hoie nõ pni cõpꝛehendi.
ritatẽ nature ex hoĩe:hoiĩs filius:vt nõ ado⸗

ptione:nõ appellatõe:nõ nuncupatõe:ſed na⸗
tura in vtraq; natiuitate naſcẽdo filij nomen
haberet. Fuit igit᷑ virgo ſanctiſſima vera ma
ter xpi qd pbamus ex dictis ſancti tho.i.pte

ſancto ſpinitu et ſancta virgine ſuꝑ legẽ cõcae
ptionis. Exquo vt inqt tho. ij. ꝑte. q. xrxx.
Exꝑte mr̃is natiuitas illa fuit naturalis ſed

Vñn beata virgo eſt vera 2 naturalis mr̃ xpᷣi.
Quis g explicare queat quãto affectu filiũ il

lum geſtauit invtero peperit in pᷣſepio ſi uoq3

lacte pauitvbere de celo pleno. Quis enara
re ſufficiat quãto gaudio eius infantilia me⸗
bꝛa cõtrectabat dũ inuoluebat pannis ⁊ ſtti
cta cingebat faſcia Quis inſuper excogitare

valeat q́; gratiſſima fuit amborũ cõuerſatio

amoꝛis dulcedine plena. Cõueniebãt pacifi
ce. Colloquebant᷑ benigne Et virgo oꝛe mel
liflua fili mi ſepiꝰ ingem inabat:rudiebat re⸗
ſpondentẽ illũ cũ oĩ reuerentia genitrix mea
colendiſſim. M
beata virgo dei genitrix eſt dicẽda que

meruit ↄciꝑe xpᷣm cuius inſuꝑ pꝛogatiue ab
pitulũ.iej.

l⸗ pꝛiuilegiũ maternitat virginis

Millibate ð: dignitatis. Alie nãq; matres
ri hoĩs:hec hoĩs ⁊ dei mr̃ fuit Sed ꝓ hiun
ius ꝑtis expeditione iocunda tria adhuc du
bia declarenus.

q.xxvij.Et.iij.ꝑte.q.xxxij. Nam ad rationẽę Pꝛimũ vtrũ beata v irgo ſit dei genitrix ap⸗

nis cõcurrunt pᷣcipue tria. ꝛimũ eſt genera
tio viuẽtiũ:vt viuũ generet viuũ.Et ꝓpteren
qꝛ ignis generãs nõ eſt qͥdviuẽs nõ dicit᷑ pa
ter qaut mater ignis generati. Scom eſt colla
tio ſubſtãtie. Ham faber lignoꝝ nõ ðꝛ pater
ſcamni aut cuiuſlibet alteriꝰ artificij qd ipſe

fabꝛicat qꝛ nõ cõicat ſibi ſuã ſubſtantia. Ler

ciũ eſt materie pᷣparate adminiſtratio ꝓpterea
terra nõ ðꝛꝓpꝛie mr̃ hoĩs qꝛ eſt materia remo
ta. Et quartũ addit᷑ qð eſt aſſimilanio in na⸗
tura ſpecifica. Ideo capillus ab hoĩe genera
tus nõ ðꝛ filiꝰ hoĩs qꝛ nõ aſſimilat᷑ hoĩ ſpe⸗
cifice. Cũ ergo beata virgo viuẽs genuerit
xpᷣm viuentẽ cõicauitq; ad foꝛmatõʒ coꝛꝑis
eiꝰ materiã pᷣparatã ⁊ xpᷣs ab ea genitus fuit
ei ſimilis in ſpecie qꝛ ꝑfectus hõ ex aĩa rõna⸗
li et hũana carne ſubſiſtens:ſequit᷑ ꝙ xpᷣs fu

it eius filiꝰ et ſpᷣa illius vera mr. Si aũt ali⸗

quis obijceret ꝙ xpᷣs ex beata virgine mira⸗
culoſe natus eſt ſed miraculoſa generatio nõ
ſufficit ad rõem maternitatis vel filiatõnis.

NHõ eni dicimꝰ euã filiã fuiſſe ade ergo videk
ꝙ xpᷣus nõ debeat dici filius beate virginis.

Rũdere poſſumus ſᷣm Damaſce. in.iij.li.q;

natiuitas tꝑalis qua xpᷣs natus eſt ꝓpter no⸗.
ſtram ſalutẽ eſt quodammõ m nos qm̃ na⸗

tus eſt hõ ex muliere et tpecõceptionis debi⸗

to. Suꝑ nos aũt qm nõ exviri ſemine ſed ex

Beallangdg.
Secundũ vtrũ beata virgo meruit ↄcipere
chꝛiſtum. —

Terciũ vtrũ virginis pᷣrogatiue poſſint lbb
Hoie cõpꝛehendi. —

d pꝛimũ dubiũ rñũdemus q; bene ↄgrue
ac veriſſime virginẽ gloꝛioſam appellamus
genitricẽ dei. Inqͥt nãq; Johãnes Damaſ.
Theothocon vere ſanctã mariã pᷣdicamus
virginẽ. Et in capitulis Cirilli apꝛobatis
in Epheſina ſinodo ðꝛ. Si qͥs nõ cõfitetir
ſanctãvirginẽ genitricẽ dei anathema ſit. Et
ſancta mater eccleſia in diuinis officijs illaz
ſic crebꝛo noĩat. In officio miſſe inducit ver

ſiculũ Sedulij. Salue ait ſancta parẽs eni⸗

xa puerpera regẽ qͥ celũ terrãq; regit in ſecu⸗
la ſeculoꝝ.virgo dei genitrix quẽ totus non
capit oꝛbis in tua ſe clauſit viſcera factꝰ hõ.
Et in offertoꝛio. Poſt partũ virgo inuiola-
ta ꝑmanſiſti dei genitrix intercede ꝓ nobis.
Et in veſpis.Aue maris ſtella dei mater al⸗
ma. Et in cõpletoꝛio. Sub tuũ pᷣſidiũ cõfu⸗
gimꝰ ſancta dei genitrix.Etĩ letanijs. DHan⸗
cta dei genitrix oꝛa ꝓ nobis. Quare aũt ſir
cõueniens ⁊ ꝓpꝛia iſta locutio declarat᷑a Bo
nauen.in.iij.dil.iiij. Et a Tho. in.iij.pte.q.

xxxv. qꝛ omne nomẽ ſignificans in cõcreto

naturã aliquã pᷣt ſuponere ꝓ qualibet ypo⸗
ſtaſi illius nature.Eũ autvnio incarnatonis

ex ꝑte operatõis ſpũs ſancti fuit miraculon

ſona. coneniens eſt ꝙ, vere poſſit dici deu eſſe
cgSceptiͦ etnatu de virgine. Er hoc aut dicit
aliqua mulier alicuius mater e eu cõcepit ?

nit ad terminũ meret᷑ illud meri
gunũi: qꝛ; pꝛemiũ illud excedit laboꝛẽ ſed meri
to digni. Quia ex q̊ᷓ ſic placuit regi vel pꝛin
cipi vt qui ad talẽ terminũ currendo ꝑ tinge

ſit facta in vpoſtaſ i manifeſtum eſt q hoc no
men deus pt ſuwponere ypoſtaſi habente bu⸗

manã naturã et diuinã. Et ideo quicqd cõ⸗
uenit diuine nature et humane pᷣt att

fuerit humana natura aſſumptaa diuina p⸗

ui it
li pſone. Cocipi aut et naſci pſone attribuit
et ypoſtaſiſm naturã illa in qua cõcipit᷑ ⁊ na

ſcitur. Lũ ergo in ipo pꝛincipio ↄceptionis etm⸗ rpeminentr 1
tutũ qꝗᷓ indudunt in verbis eius. Pꝛima fuit

ne diſpolita ů religne mulieres que potne⸗

2

rint eſſe in omni mundo. At vbi verba illa
ſanctiſſima ptulit. Ecce ancilla dñi et ſuum
cõſenſum verbo firmauit ilico meruit meri⸗
to digni ↄcipere xpᷣmet effici mater dei. Luc
ſiquidẽ inuẽta eſt exceſſiſſe merita oĩm electo

rũ et maxime ꝓpter peminentiã quattuoꝛ vir-

eſſe obedientia dũ dixit. ecce. Exhibui nanq; ſe

genuit. Quare et btã virgo vere dicit᷑ mater

dei ꝙ ſi

pentis diuinitatẽ et hũanitatẽ eſt mater ſᷣm
bumanitatẽ ꝓpter cõicationem ideomatum.
Secundũ dubiũ erat vtrũ beatavirgo me
muit cõcipere xpᷣm. Ad qð Bonauen. in. ij.
di.iiij. ait. ꝙ meritũ diſtinguitur tripliciter.
E ſt enĩ meritũ cõdigni. meritũ cõgrui.⁊ me

ritum digni. In merito cõdigni attenditur

qualitas: vtputa dum qs per die vei menſez
ernit alicui p cõnenienti mercedelaboꝛe de⸗

bito finito meret᷑ mercedẽ illam de cõdigno.
Quanti eni laboꝛauit et quãto tꝑe tantũ ſi⸗
bi debet. In merito cõgrui attendit᷑ diſpoſi⸗
tio ad aliquã mercedẽ cõt equendam in futu

ro. puta ſi rex vel pꝛinceps aliqs ꝓ ſua ma⸗
mari feciſſet ꝙ ſis vno cur

gnificentia ꝓcla

„

lu p determinatũ ſpaciũ pcederet relis cur

rentes lucraret᷑ libꝛã vnã auri:tũc multi hoc

audientes ad currendũ ſe pꝛeparent. Inter

quos eſſet vnus agilis valde et ad currendũ

plus ceteris expeditus licet nondũ eſſent in
curſu:vel poſt q; currere ceperint anteq;ᷓ pue
nirent ad terminũ diceret᷑ de iſto vno ꝙ me⸗
retur pꝛemiũ merito cogrui. At poſtq; pue⸗
to non cõdi

ret aurũ ſibi daret᷑. Ille qui ſic currendo pꝛi⸗

us ceteris applicuit ad locũ pꝛefiruʒ factus
eſt dign' mio erx liberalitate pᷣparato. Sic
in ꝓpoſito beata virgo nõ meruit cõciꝑe xpᷣm

merito cõdigni qm̃ incarnatõis beneficium

itũ ad ſuam ſubſtantiã vel eſſentiã eſt ſupꝛa

merita oĩm hominũ et angeloꝝ et ipius vir⸗

ginis benedicte. Sed qꝛ ex benignitate ſua

Diffiniuit deus vt carnẽ ſnmeret ꝓ ſalute bu

mani geniris. et de muliere vna naſcen et de⸗
et homo. Beata virgo a pꝛincipio
ficationis et toto tpe intermedio vſq; ad in⸗

carnationẽ merebat᷑ eſſe mater dei merito cõ

grui. qꝛ ꝓpter excellentiã ſanctitatis ſue ⁊ hHz⸗

„

fectionẽ virtutũ ad hoc erat mag idonea ſi⸗

t mater diuinitatis. ſed qꝛ perſone ha

poſſe obtulit voluntarie deo.¶erciu dur⸗
8O progatiue poſſint

bium erat vtrumvirgini

ncipio ſue ſancti

adeo ꝓmptiſſimã ad obediendũ deo q;tum

fieri pᷣt a pura creatura. Intenſiſſima fuit il⸗
lius volũtas ad talẽ obedientiã q;tũ intendi

—

potuit:neq; tantuũ intenſa fuit volũtas abꝛae
vuũ voluit fil iũ immolare:aut quoꝛumcũq;:ꝗq
p dei obedientia dura ⁊ aſperrima queq; vſa
ci nõ recuſarũt. Secũda virtus fuit humili⸗

tas quã expꝛeſſit dũ ſubdidit. Ancilla dñi:

tunc vtiq; tm̃ reſpectu dei deſcendit in nihi⸗
lum et deſpectũ ſui ꝙ nulla vnq; alia creatu⸗

ra iia viluerit ſibi ipi ꝓ deo ſ icut ipa. Et licet
magna fuit humilitas abꝛae cũ dixit Heneß
xviij. ca. Loquar ad dnm meũ cum ſim pul⸗

nis et cinis. Et Job cum dicit. xvij. c. Putre

dini dixi pr̃ meus es mater meg et ſoꝛoꝛ mea
vermibus. Et Johãnis baptiſte dũ ſe voce
appellauit:nihilominus humilitas virginis

ſupauit humilitate iſtoꝝ ? quoꝛumcũq; alio
rum. p

xit humilitatẽ ancille ſue: ecce eni ex hoc bea⸗
tam me dicẽt oẽs generatoes.

——

intellectũ in obſequiũ dei:crediditq; ſimpli⸗

citer et puriſſime quecũq; ſibi fuerãt ꝑ ange⸗

lum intimata. Hinc eliʒabetb omendando

illã dixit. Beata qᷓ credidiſti qm̃ perficientur

*

in te qᷓ dicta ſunt tibia dño. Quarta virtus

fuit charitas ꝗᷓ expꝛeſſa eſt dum ptulit:ſcoᷣm
verbũ tuum. Omne coꝛ ſuũ:omne eſſe omne
. erciũ du⸗
ab homine cõpꝛehendi. Ad qðo reſ pondemꝰ?
q ſicut perfectiones diu ine omni intellectui
ſunt incõpꝛehenſibiles: ſi ꝑfectiones gratia
rum quas virgo ſuſcepit in ↄceptõe filij dei
ſolo diuino intellectui et xpᷣi fuerũt ↄpꝛeben

ſibiles. vñ credit᷑ ꝙ ad illã abyſſum impſeru

nn . ercia virtus
fuit eius fides quã explicauit du pſecuta eſt
Fiat mihi. Lunc ſiquidẽ captiuauiſ omnẽ

terea in ſuo cantico dixit. Quia reſpe

tabilẽ oĩm chariſmatũ ſpũs ſancti qᷓ in beo⸗

tam virginẽ deſcenderunt in hoꝛa cõceptio⸗
s vel angeli

nis filij dei: intellectus humanus v
cus nunq; potuerũt attingere. Dulto nach

plura operatus eſt deus in vin gine et quidẽ

grandia q; ea que ſcripta ſu nt aut ex ogita⸗
ta. Iccirco Hieronimꝰ in ſermone ad paul

et euſtochiũ. dũ de virginis peminentia eſeex

cenmai⸗

ditufus
eginel
eſoteſiu
Gatoꝛ inu
aungiaſu
nen digt
tear quula
eſtalan
ccllentin
pbenisu
gunscen
ſserhibi
fobilct arg
glloernl
rciti⸗
Nochet vin
Gageat
NWpncen
Morbesd
Coꝛiciz
glatorde
ca Egot
Gultuuin
Awnmn.
Diſitad,
ſennonni⸗
ſabſme
Nlginii
tinpeion
mniniet
liannss
Denno
nndas d
ſopurice

bor ninmt
mococfin
pginquit,
leTllisft
ſtdlcipin
Remdäil
forabüir⸗
s e
ſetici
tuit. De
eytin
nitatis
ſancto
Misga

RZ
Ammie

neluin

Fünui
Renanininen

naigune.

dacn tun
1. Soduing

äina
rumm

eſnrin
umöti
vſanßet⸗
draidid⸗

ndcriek

4
I.
8

dicturus ita locutus eſt. Timeo ſatis et val⸗
de ꝑtimeſco dũ veſtris cupio parere ꝓfectib

ne foꝛte ſicut impꝛobus ita et indignus lau⸗

datoꝛ inueniar ꝓfecto cũ nec ſanctitas nec fa

cundia ſu ppetãt vt beatã et gloꝛioſam virgi⸗

nem digne laudare queam. OQm̃ vt verũ fa⸗

tear quicqͥd humanis dici pᷣt verbis minus
eſt a laude dei qꝛ diuinis et angelicis eſt ex⸗
cellentius p̃dicata et laudata pᷣconijs. A ꝓp⸗
phetis quidẽ pꝛenunciata. A patriarchis fi

guris et enigmatibo pᷣſignata. Ab euan geli⸗
ſtis exhibita et monſtrata. Ab angelo vene⸗

rabilit᷑ atq; officioſiſſime ſalutata. CPꝛeterea

qualis et quãta eſſet ab eodẽ diuinitꝰ declara

tur cũ ait.Aue gratia plena ⁊c̃.Taliba nanq;

decebat virginẽ oppignerari muneribus vt
eſſet gratia plena: qᷓ dedit celis gloꝛiã: terris
deũ:pacem gentib:finẽ vicijs:vite oꝛdinẽ:et

moꝛibus diſciplinã. hec ille. Pꝛopter q̃ oĩa

coꝛã eliʒabeth deũ ipᷣa magnificauit.que di⸗-
gnatur de ſe nobis dicere illud Ecci.xxiiij.
ca. Ego mater pulcre dilectõis timoꝛis ⁊ ma

ghitudinis et ſancte ſpei. In me oĩs grᷣa vie

et veritaſ. In me omnis ſpes vite ⁊ virtutis.

Trãſite ad me oẽs qui cõcupiſcitis me⁊ a ge
nerationibo meis adimplemini Spirit? eni
mens ſuꝑ mel dulcis et hereditas mea ſuper
mel et fauũ.Ad eã ergo crebꝛo cõfugiamus

vt ſua ꝓtectione liberemur ab oĩibus malis
imminẽtib ⁊ benefaciedo mereamur filij eiꝰ

gratiã et tandẽ gloꝛiã ſempiternã. Amen.

¶ Sermo vigeſimuſoctauus de tribus vir⸗
tutibus cõtemp

landis virginis gloꝛioſe in

te.Lalis fuit maria vt eius vnius vita oim

ſit diſciplina. Pꝛopterea quecũq; geſta ſunt
p eam dũ illũ paruulũ pũtauit in templo ra-

tionabiliter facta fuiſſe indubitãter tenendũ

eſt. Qð vt et nos deuotius cõtemplari poſſe
mus.Sancta mr̃ eccleſia purificatõis eius

feſtũ cũ benedictõne candelarũ agendũ ſta⸗

nitatis inſtitutoꝛ. Sergius papa qͥ a ſpiritu

ſuncto edoctus voluit vt xpᷣiani ſingulis an
nis ad honoꝛẽ genitricis dei hac die totum

et in euã gelio pꝛeſentis ſolennitatis. Ople⸗
doꝛ virtutum gloꝛioſe virginis marie miro
modo effunditur in celo ⁊ in terra. NHam de
ipᷣa inquit Ambꝛoſius in libꝛo de virginita

mundũ cũ accenſis et benedictis cereis illus
ſtrarent. Inductus vero ad id fuit qm̃ Ro⸗
mani tẽpoꝛe gentilitatis et ſuꝑſticioſi cultus
idoloꝝ in Rkalendis februarij ad honoꝛeʒ fe⸗
brue matris martis qui deus erat belloꝛũ ðr
bem de qninto in quintũ annũ cũ cereis ⁊ ſfa
cibus tota nocte luſtrabãt vt filius eius illi
victoꝛiã de inimicis concederet cuius matré
tam ſolẽniter honoꝛarẽt. Similiter in febu
ario ſacrificabãt febꝛuo.i.Plutoni et ceteris
dijs infernalibus pꝛo animabus anteceſſoꝝ
ſuoꝝ.ideo ei ſolennes hoſtias offerebãt ⁊ to
ta nocte laudibo inſiſtentes cũ cereis et aceen

ſis facibus vi gilabãt.Et qm̃ difficile eſt cõ⸗

ſueta relinquere xp̃ᷣiani de gentilitate cõuerſi
agdhuc pᷣdictas cerimonias obſeruabãt q̃ de

re Pontifex maximus vt extingueret paga⸗

noꝛũ erroꝛẽ indixit vt benedicta luminaria
ad honoꝛẽ regine celoꝝ ab oibus fidelibſus
poꝛtarent᷑. Ipa nãq; nõ martis ſed ieſu xpᷣi fi

lij dei dulciſſima mater a nobis colenda eſt

cuiꝰ meritis ⁊ interceſſione innumera:vt ſic
dicã: eã innocantibo bñficia donant᷑. Ad cu⸗
ius laudeſ explicandas hodierna die incum

bere debemꝰ qᷓ vagientẽ filiã ad templũ ꝑdu

xit ibiq; oĩa gfecit q moiſes in lege lubebat.
In qbus ꝑ ipᷣam laudabiliſſime geſtis tribli
ci eius virtutẽ pꝛe ceteris eligimus contem⸗

plandaoam.“
Pꝛima ðꝛ virginitatis.

cia bereeeiggeͤiesz..
ificatois ei He ppetun virginitate ſancte marie q fuit
feſto g gletii ʒʒʒWAA phelis pᷣnunciata ab ipᷣa vot
.R purgatõis marie ᷣm legem moiſi. 1
BGcribunt᷑ hec verba QLuce. ij. ca.

ſꝑ inniolabiliter obſeruata. ¶ ¶apitulũ.i.

Secunda bumilitalis.

Rima virt excellẽtiſſima illiꝰ feliciſſti⸗
me matris quãa Cõtemplari debemus ðꝛ
virginitatis. Hec deſignat᷑ in verbis moiſi.

HNa Leuit.xij.c. Ex oꝛd inatõne dei moiſes

dixit. Mulier ſi ſuſcepto ſemine peꝑit imma
da erit. Iſta cõditio ſi appoſita dat intellige⸗
re:qꝙ qñqʒ mulier eſſet paritura maſculũ non
ſuſcepto ſemine.Exquo doctoꝛes dicũt ꝙ ſi
gnanter moiſes fuit ita locutus ad excipien
dã matrẽ dei ab immũdicia. Et vt Bernar.
ait. qꝛ timuit in matrẽ dũi blaſphemiã irro⸗
gare. Ded vt vir ginitatẽ illã ardentiꝰ vene⸗
remur: in hac pte tria dubia ſant aperiẽda.
ſꝛimũ vtrũ virginitas marie fuit ante pꝛe-⸗
tuit. Deferunt᷑ vero accenſe cãdele iũle bñũdi EMim mna a et aute Ppee⸗
cte:vt innuatur q; virgo ſacratiſſima tota ſit
ſplendida et luminoſa. Fuit aũt pñtis ſolen⸗

—- .

nunciaaas.

maaaaat.—
Zerciũ vta vᷣginitas marie fuit ſo obẽuata
¶ Ad pꝛimũ dubiũ rũdemꝰꝙ placuit altiſii
mo deo ꝑ multa añ retroacta ſeculavginitatẽ

1

i

marie a ſuis ꝓpbetis ⁊ alijs qb rẽ tã grandẽ?) ꝙ Ezechias erat.xxv.annoꝝ qñ cepit rena itod
notã effecit mirabiliter pꝛeconiʒ ari. O mitto repoſt Achas patrẽ ſuũ immediate.vt habe iraſan
ſibillarũ oꝛacula. Zꝗceo multoꝝ priarchaꝝ tur.iiij. Re.xviij. c. Achas regnauittm̃.xvi. aöa
teſtimonia. m̃ referã qͥd in hiſtoꝛis hiſpa annis. vt habet᷑.iiij. re.xvi.c.Ergoĩ pncipio runkſe
nie:qͥd in E ʒechieli: qͥd in Eſaia fideliſſime regni Achas añq; diceret ꝓphetia Eʒechias m
ſcribit᷑ In oꝛiginali libꝛo hiſtoꝛie hiſpanice erat nat?⁊ erat nouẽ annoꝝ.Et ꝓpt hoc dicit ean
ca. xl. de nõnuillis incidẽtibo tꝑe Fernandi re Rabi ſalomon ꝙ hec ꝓphetia eſt intelligeda 4 ſbile
gis:ita babet. Cü apud tolerũ quidã iude? defilio Eſaie acceperat vxoꝛẽ iuuenculär all
gfęa ampliãdi vineã ſuã rupẽ cõminuiſſet in iam cõceperat de eo.Et qꝛ de puero exiſtente depe 1
medio ſaxi cõcauitas reꝑta eſt: vbi liber erat in matris vtero neſcit᷑ ſi ſit maſculus vel fe⸗
ſolia lignea hñs deſcriptus triba linguis:Pe mina:ideo Eſaias dabat achas ſignũ libera nba
bꝛeis: grecis: ⁊ latinis:ſcriptura qſi vnꝰ pſal tionis a duobo regibo illũ inuadere volenti⸗ nne
terij videbat᷑. Hic liber de triplici mũdo diſ bus. ſicut ptzʒ.iiij. Re.xvi.ca.ꝙ vxoꝛ ſua gra non ſpſel
ſerebat: ab Adã vſq; ad antixpᷣm Pꝛincipiiũ uida pareret filiũ maſculũ. Sʒ vt refert hi· nch ⸗
vero tercij libꝛi incipiebat a xpo ſi ic exoꝛdies colaꝰ de lira.iſta expoſitio ſtare nõ pᷣt:qꝛ ca.ſe narch,
In tercio mũdo filiꝰ dei naſcet᷑ in mundo ex quenti ðꝛ de puero illo. Et erit extenſio alax Aoan⸗
virgie maria:patiet᷑ ; p ſalute hoĩm. Qð cũ eius implens latitudinẽ terre tue o emanuel. n ninn
iudeus ↄſpiceret ſtatim cũ familia ſua ſaro Et loquit᷑ de terra regni iudee cuiꝰnũq; fuitt nudching
fonte renatꝰ eſt. In fine vero libꝛi erat tee dñs Eſaias.Et ꝓpterea ad litterã intelligt ntagi
ſernandi regis inueniri debebat. Ad ꝓp gec de xpᷣo qui dnatur iudee ⁊ oibus q̃ ſunt ince Ponn
Eʒzechielẽ iã veniamꝰ cui virginitas marie Jo et in terra.Ad pꝛimũ vero obiectum dicect nen
reuelata eſt. vñ ait.c. xliiij. Cõuerti me adviã Nico. de lira ꝙ halma ĩ hebꝛeo ſignificatab· unn vr
protte ſanctuarij exterioꝛis q̃ reſpiciebat ad ſconditã ita ꝙ nõ dubitat᷑ de integritate illix. inſtium.
oꝛientẽ ⁊ erat clauſa.Et dixit dñs ad me:poꝛ Et ſcribit᷑ per h.et nõ inueniunt᷑ niſi tres ia doplerck
ta hec clauſa erit et nõ aꝑiet᷑:et vir nõ tranſiet deſcripte.ꝛima eſt rebecca de qua Ieneſis mu lpn⸗
p eã:qm̃ dñs deus iſrael ingreſſurꝰ eſt per eĩ. xxiiij.ca.ðꝛ. Puella decoꝛa nimis. Sequit᷑. liur. Oc

Abi Augꝰ. in ſermone ait. Hirabilis phe puella que egrediet᷑iĩ hebꝛeo ponit᷑: halma qᷓ H ſicutlier/

te viſio ſed mirabilioꝛ ẽ ꝓphetie adimpletio. egrediet᷑. Secũda fuit maria ſoꝛoꝛ moiſi. de ninpnic,
NQNuuig eſt poꝛta ĩ domo dũi clauſa niſi ma qua ðꝛ Exo.ij.ca. Juit puella:in peoꝛeo p uunſeß
ria ſempꝑ erit intacta? Et qd eſt:hõ nõ tranſi: mitur halma. Juit halma. Et iſte due fuerüt Umniciin
bit ꝑ eã niſi ꝙ ioſeph nõ cognouit eã: Etqd virgines puriſſime qñ fuerũt ſic noĩate Cer ekpog
eſt ſolꝰoñs intrat ⁊ egrediec ꝑ eã niſi qꝛ ſpũs cia ergo fuit virgo maria ĩ hac ꝓphetia.Qua Mmühnen
ſanctꝰ impꝛegnauit eã. Et qͥd eſt clauſa erit rehalma virginem ſignificat. Ad illudyverro Aigoda
in eternũ:niſi qꝛ maria fuit virgo an partũ ?⁊ qð adducebat᷑ de noĩe emanuel. Rñdent o Auuntr
vir go poſt partũ. Dicat ̊ maria. Poꝛta facra ctoꝛes vt etiã tactũ eſt in ſermone de circmn uini
ſum celi ianua fctã ſum filio dei:illi facta ſuy cilſione.qꝙ duplex eſt nomẽ.ſ.nature vt hõ. et RNS
ianua clauſa:qui poſt ſuaʒ reſurrectionẽ in⸗ impoſitionis vt petrus et antonius. Ema⸗ ſuſtin
greſſus eſt ꝑ oſtia clauſa:ꝑ q̃ egreſſus eſt ad nuel itaq; eſt nomẽ nature. Jeſus vero nomẽ Mläce
ſuos crucifixoꝛes. Ad diſcipulos autẽ ſuos impoſitõis. ¶ Secundũ dubiũ aperienduꝗu: (yſc
clauſo oſtio cenaculi ingreſſus eſt clauſtra:qͥ/trũ virginitas marie fuit voto cõfirmata. Fylci
natus de ventre meo:me matrẽ dimiſit inta-⸗ 3Ad qðoð rñdet Ricar.in.iiij.di.xxx. Ettꝛho. oyh.
ctam. Adimpleuit ventrẽ meũ diuinitate: etiij.ꝑte.q.xxviij.ꝙ cum perfectõis opera ma⸗ indiet
vterũ meum nõ euacuauit caſtitate.hec ille. gis ſint laudabilia ſi ex voto fiãt q; ſinevo⸗ ni ſ
Eſaias vero ſatis aꝑte ca.vij.virginitatem to. virginitaſ aũt in mĩ̃e dei pcipue debet poll uum
marie pᷣnunciauit.Ecce int virgo cõcipiet lere.ideo cõueniens fuit vt virginitas eiuis Prinni⸗
et pariet filiũ et vocabit᷑ nomẽ ed emanuel. eſſet exvoto deo cõſecrata. Veruntũ qꝛt e le e
Sed iudei g̊ nos arguunt. Pꝛimo qꝛ in he gis opoꝛtebat generatõni inſiſtere ta muliez⸗ mnft
pꝛeo nõ ðꝛ virgo ſed halma:⁊ ſigniſicat puel res q; viros:qꝛ ſᷣm carnis oꝛiginis cultꝰ dei Din
lanm abſconditã ſiue ſit virgo ſiue coꝛrupta. au gebat᷑ anqᷓ; ex illo pplo xpᷣs naſcerek. Ma aoi
Scðdðo qꝛ ðꝛ ꝙ nomẽ eius vocabit᷑ emanuel. ter dei non credit᷑ anteq; deſponſaret᷑ ioſepyp cͤtitl

Filius aũt virginis vocatus eſt ieſus xᷣus abſolute vir ginitatẽ vouiſſe:licet eã in deſie⸗ ptini⸗
Et ideo aiũt iudei ꝙ hec ꝓphetia nõ intelligi derio habuiſſet. Suꝑ hoc tñ voluntatẽ ſuã lf
tur de xpᷣo et virgine matre: ſed de Eʒechia diuino cõmiſit arbitrio. Poſtmodũ veroac⸗ ön d
filio regis achas:qui poſt dictũ ꝓphete nat cepto ſponſo ſᷣm ꝙꝙ moꝛes illius tpis etige⸗ umn.
elſt. Sed hoc impugnat Rabi ſalomõ ꝑ hoc bant ſimul cũ eo votũ virginitatis emiſit.o binn

— Aluit vᷣo deſponſari ex familiari inſtinctu ſpt ſeph marie cuſtos fuit potiꝰ q;ᷓ maritus. Di⸗
ckn nitus ſancti: confidens de diuino auxilio ꝙ cendũ ꝙ Hiero. accipit maritũ ab actu ma⸗
e nunq; ad copulãcarnalẽ ꝑueniſſent. Cõ fir⸗ trimonij cõſummati. Silr intelligẽda ſunt
n enndin mant iſta ꝑ magiſtrũ ſniaꝝ in.iiij.diſ. xxx. et verba Hieronimi in mattheũ. vbi ait. Eum
dr S etiã ꝑ illud qð ſeribit᷑ xxvij.qiij.c.ſufficiat. uptig

uiu

§. beata maria. Landul. tñ dicit ĩ ſuo.iiij.q;
poſſibile fuit virginẽ expꝛeſſe vouiſſe anteq;
deſponſaret᷑:et nihilominus cum vero voto

virginitatis potuit cõtrahere. Nã matrimo

virũ audieris ſuſpitio tibi nõ ſubeat nuptia
rum:ſed recoꝛdare cõſuetudinis ſcripturaꝝ

qua ſponſi viri et ſponſe vocant᷑ vxoꝛes.qð

Hieronimꝰ vocat nuptias nuptialẽ cõcubi⸗

iu rginita i here. Ha mo tum. Oia pᷣdicta facile teneri pñt: et ꝙ virgo
Nhuſfin niũ eſt cõſenſus in carnalẽ copulã altero cõ⸗ vel anteq;ᷓ cũ ioſepſeph pheret: vei poſte co⸗
nnun iugum petente. Si ergo cõſtaret ꝑ reuelatio traxit ex dei reuelatõne virginitatẽ vouiſſet.

nem ipᷣi femine ꝙ nũqᷓ; vir ab ea debitũ pete⸗

agmi em ipi tem luc vir 36 ea d. Et ioſeph illuminat? a deo qͥ elegit eũ tan
. Gnn ret cu vero voto virginitatis:poſſet ſtare ve-⸗ te virginis ſponſum et ſui filij alumnũ virgi
Pmſüſt rum murimoniũ: qꝛ nuq carnaliſ copula ſe nitatẽ voto fuerit cõplexuscũ ꝑpendimus
Smiamt queret᷑. Et ita fuit in ꝓpoſito:qꝛ virgini glo⸗ ip̃ius virginis benedicte moꝛes et actus di
menroen neſe fu it reuelatũ ꝙ nunq ioſeph peteret ab uinitus regulatos. In quadã tamẽ hiſtoꝛia
uder ar niz ca debitũ:et foꝛte etiã ipᷣi ioſeph:cũ dicatur a/ ſic habet ꝙ beata virgo cõpleto ablactatõis

Vlimi nt multis ep ipe inſup ex inſtinctu ſpũs ſancti¶ Ariennio ad templũ dni a parentib fuit pdu⸗
ſn ir ginitat noucrat. as obſtante aut tali vo cta vbi remanſit cum alijs vi ginibo et puel⸗
H o inter maria et ioſeph:verũ fuit matrimoni lis in oĩ ſanctitate ſeruiẽs altiſſimo deo:viſi

cntdiguun (um vtreleit mailten niaꝝ. Et. xxvij.q.ij. c

tabaturq; ab angelis frequẽtius ⁊ ſpũalibus

tnimgin⸗ titutii. H vt inqr Ricar et ſancrus tho. cöſolationibo replebqt. Auattodecimo vere
imtioͤn· up lex eſt pfectio rei. pꝛima. ſ.et ſecũda. Oꝛi⸗ eratis ſue anno pontifer publice denuciauit
Nu hi ma in ipa rei foꝛma cõſiſtit er qua ſpeciẽ ſoꝛ⸗ vt Fienes qᷓ erant in templo ⁊ etatis tẽpus
lnins Cill titur. Ocdᷣa ↄ ſiſtit in operatõe rei ꝑ quã res impleſſent domũ reuerterentvt matrimonia
n itj Aliqualiter ſuũ finẽ attingit. Foꝛma aũtn aρ Cötraberét: cuius mandato cũ cetere paruiſ⸗
mieuin imnt oſiſtieln duada indiuiſibili piunz? ſent ſola virgo maria hoc ſefacere non poſſe
chntwn ctione alox h quaãvn cõiugũ indiuiſibiliter rũñdit:tum qꝛ paretes ſni eã dñi ſeruitio man
nctini alteri fidẽ ſeruare tenet᷑. Finis auũt matrimo⸗ cipaſſent:tum qꝛ virginitatẽ ſuã dño ipᷣa vo
milcninn nij eſt ꝓles generada ⁊ educanda. Ad quoꝝ unſſet. Zunc antiatus pontifer ꝓ nouitate
ſargee⸗ pꝛimũ puenit ꝑ ↄcubitũ cõiugalẽ. Ad ſcm reiimminente feſtiuitate iudeoꝝ ſenioꝛibus
ibupen P alia oꝑa uiri et vxoꝛis q ſiblinuicẽ obſe⸗ Ccõuocatis: oim vna hec fuit ſententia vt dñi
fen d quuntur ad ꝓlem nutrieddã. Sic ergo qdtũ coõſilium quereret᷑. Cum aũt oꝛõni inſiſteret

n N penna olno v. et pontifex ad cõſulendũ dñm acceſſiſſet: mox
nn mũ vir ginis matris dei ⁊ ioſeph qꝛ vterq; cõ de loco oꝛatoꝛij cunctis aduenientibus vox
nilum ſenſit in copulã ↄiugalẽ nõ aũt expꝛeſſe in o inſonuit:vt quicũq; de domo dauid nuptijſ
nmnis D pulã car nalẽ:niſi ſub cõditione ſi deo place: abiles cõiugati non eſſent:ſinguli virgas ad
ien ret. vñ et angelus vocat maniã cõiugẽ diccs. altare delerrent:et cuiuſcũq; virgula germi⸗
Wihant HNoli timere accipe mariã cõiugem tuã. Qð naret et in cacumine eius ſpũs ſanctus in co
wncnn expones Aug'.in li. de nuptijs: cõcupiſcen lumbe ſpecie conſederet: ipe pculdubio eſſet
nim bin tia dicit. Cõiunx vocat᷑ ex pꝛima deſponſa⸗ cui virgo deſponſari deberet. Erat inter ce⸗
bs olin tionis fidequã ↄcubitu nec cognouerat nee teros ioͤſeph de domo dauid cui cũ incõgru
oofüͦz inn fuerat cogniturꝰ.Quantũ vero ad ſecundã um videretur ſi vir iam ꝓuecte etatis tã tene
S ꝑpfectionẽ ꝗᷓ eſt ꝑ actũ matrimonij ſi hocrefe⸗ ram yirginẽ duceret in vxoꝛem. Ceteris vir
nigninn ratur ad carnalẽ ↄcubitũ ꝑ quẽ ꝓles genera gas ſuis afferentib: ſolus ipᷣe virgã nõ atiu⸗
Genni tur nõ fuit iſtud matrimoniũ conſummatũ. iſit vñ cũ nihil diuine voci cõſonuz appareret
Fürtiot Habuit tũ illud matrimoniũ etiã ſcam ꝑfe pontifer iterato dñm coſulendũ putauit:qui
ns cnonẽ q;tũ ad plis educationẽ Uñ Augꝰ.di trñdit ꝙ ſolus ille virgã ſuã nõ attulit cui vix
rd, cit in li. de nuptijs et ↄcupiſcẽtia. O mne nu go deſponſari debebat Inductꝰ itaq; ioſeph
uimi⸗ ptiarũ bonũ impletũ eſt in illis paretib xpi yt virgã ſuã ferret: cum hoc feciſſet ilico ger
Muin, ples fides: ſacramentũ. plem cognoſcimus minauitet in eiug cacumine columba coſe⸗
üimtan im Aum ieſum. Fidem aꝛ nullum adulteri dit:quare ſibi deſponſata fuitvirgo:qui iam
ceret iſta:qꝛ Hiero.ↄtra heluidiũ ait. Jo⸗ . Die

ad pꝛimã ꝑfectionẽ oĩno verũ fuit matrimo⸗

mum parentũ in naʒarceth feiſerſe eſt. Abi

in diebus illis angelus gabꝛiel ei oꝛanti a⸗ non m naturã quaſi ab eadẽ matre nat ſed hn
paruit:et de ea naſciturũ dei filiũ nũciauit: ſm cognationẽ quaſi conſanguinei eius exi Vnnit
bec in legẽda natinitat virginis.¶ Cerciũ ſtentes. Deteſtandus itaq; eſt erroꝛ ꝑnitioo⸗ cob
ubiũ fuit vtrü vᷣginitas marie fuit ſo obſer ſiſſimus heluidij vt inqͥt tho.iij.ꝑte.q/xxviij (umg
4 3 uata. Ad qð nequã beluidius bereticꝰ oꝛe ſa Pꝛimo ſicut qꝛ dero gat xpi ꝑfectioni quiſ. ino ni
gilego et blaphemo auſus eſt dicere: ꝙ poſt Sm diuinã naturã vmgenitus eſt pris tans· umvß
partũ nõ manſit virgo:licet fueritvirgo ante ꝑfectus ꝑ oĩa fili eius:ita etiã decuit vt eſſet ſobil
partũ et in ꝑtu. Sumpſit aũt occaſionẽ erro vnigenitus matris tãq; ꝑfectiſſimũ germen ligenüp
ris qꝛ male intellexit ſcripturas.Hã in.i.c. cius. Scdo hicerroꝛ iniuriã facit ſpũi ſan⸗ licl ei
Matthei ſcribit de ioſeph. Nõ ↄgnoſcebat cto cuiꝰ ſacrariũ fuit vterus virginalis in ſopoſen
cæã donec peperit filiũ ſuũ pꝛimogenitũ. Ar⸗ carnẽ xpᷣi fſoꝛmauit. VUñ nõ decebat vt de ce⸗ ſcpledich⸗
guit heluidius et dicit hoc aduerbiũ donec tero violaret᷑ ꝑ cõmixtionẽ virile.Tercio de bingreſe
cõſueuit determinatũ tempus ſignificare ᷓ rogat dignitati ⁊ ſanctitati matris dei q in⸗ mungaon
coõpleto fiat id qð vſq; ad illud tꝑs nõ fiebat: gratiſſima videret᷑ ſi tanto filio cõtenta nõ ei mnini O
verbũt aũt cognoſcendi ibi ad coitũ refertur ſet:⁊ ſi virginitatẽ q̃ in ea mir aculoſe cõſerua nquomd
Sicut et Hene.iiij.ca.ðꝛ.q Adã cognouit ta fuerat ſponte ꝑdere vellet ꝑ carnis cõcubi lungecoe⸗
vxoꝛẽ ſuã:ergo poſt partũ beata virgo fuit a tum. Quarto inſuꝑ ipᷣi ioſeph eſſet ad maxri mdieten
ioſeph cognita. Inſuꝑ et Jeſus nolatur pꝛi mam pſumptionẽ imputandũ:ſi eã qui rene Gflnchn
mogenitus:ergo habuit fratres ſubſequẽtes lantie angelo de ſpũ ſancto deũ cõcepiſſe co⸗ Cbenkdicbe
Et hoc cõfirmat᷑.qꝛ Jo.ij.ca.ðꝛ. Heſcendit gnoucrat: polluere tentaret. Quare virginẽ nocſyn
in capharnaũ ipe.i.xpᷣs et mater ei frẽs eius. ante partũ: virginẽ in partu: virginẽ et poſt Unhtnit
9 Pꝛo ↄfuſione heluidij et veritatis defſenſio Partũ genitricẽ dei veriſſime pᷣdicamus. Si “ ggfflüoen
ne notandũ ꝓ illo verbo cognoſcebat:q qui vęro vlterius aliqs qᷓreret: Cur voluit xᷣqus nictons
dam dixerũt hoc nõ eſſe intelligendũ de co⸗/de virgine naſci. Rñdere poſſumꝰ ex dictis Cnhun
gnitione carnis: ſed de cognitoc noticie. Dit pfati doctoꝛis ſancti tho.vbi..ꝙ hoc ſactũ r
cit enĩ Criſoſto.ꝙ nõ cognouit eã ioſeph an eſttriplici de cann. mniutinn
teq; pareret cuiꝰ fuerit dignitatis:ſed poſt )Pꝛimoꝓpter dignitate patris. nefliotn
peperit tũc cognouit eã:qꝛ ipᷣius plem ſpeccia Scðo ꝓpter puritatẽ fili. ſtobnogius
lioꝛ et dignioꝛ facta fuerit q́; totus mundus Tercio ꝓpter incarnatois fin. ſonngicgo
ꝗqꝛ quẽ totus mundꝰ caꝑe nõ poterat in angu Pꝛimoꝓpter atris dignitatẽ cõſeruandã. M ſenmai bälira
ſto vtero ſuo ſola ſuſcepit. Quidã aũt hãc co u eni xpᷣs ſit verus ⁊ naturalis dei ſili?:nõ Poomalege
gnitionẽ referũt ad noticiã viſus. Sicut eni fuit cõueniens vt aliũ patrẽ baberetq; duauum gasileag
moiſi cũ dño colloquẽtis gloꝛificata eſt faci ne dignitas tranlferret᷑ in aliuʒ. DScoo hoc Naſgäinpe
es vt nõ poſſent ĩ eũ intẽdere filij iſrael. Sic fuit ↄueniens ꝓpter puritatẽ filij. Jbenand emobnori
maria claritate virtutis altiſſimi obumbꝛata eſt verbũ dei:verbũ vo abſq; oĩ coꝛruptione ſicdenoren
cognoſci nõ poterat a ioſeph donec pareret. coꝛdis cõcipit᷑ et ex coꝛde abſq; coꝛruptione canſamnec
