oꝛtũ habuit idolatria:et ad hoc aſſignari ſo⸗
lent tres oꝛiginales cauſe.
ðꝛ inoꝛdinata affectio.

Lercia negligẽs cõſideratio.
Rima ca fuit inoꝛdinata affectio q; tãgit
Zactantiuſli.i.diuin aꝝ inſti.⁊ Iſido.vbi õ
Nã fuerũt qͥdã vꝛbiũ cõditoꝛes aut viri foꝛ⸗

tes:quibo moꝛtuis hoĩes qui eos dilexerunt

ſimulacra finxerũt:vt haberẽt aliqð ex ima⸗
ginis cõtemplatõe ſolatiũ Et vt recitat mgr
in hiſtoꝛia ſcholaſtica a Nino oꝛta ſunt ido⸗
la mõ qͥ ſeqᷣt᷑. Hoꝛtuo ſiquidẽ belo pr̃e:ninꝰ

in ſolatiũ doloꝛis fieri fecit imaginẽ pr̃iſſui

cui multã exhibebat reuerẽtiã:hinc hoĩes re
gionis vt ei adularent᷑ ⁊ nõnulli timoꝛe vuc
ti diuinos honoꝛes imagini exhibere cepe⸗
rũt huiꝰ exẽplo pluris charis ſuis moꝛtuis
imagines dedicare ceperũt.Et ſicut ab ido⸗
lo beli cetera traxerũt oꝛiginẽ:ſic ab eiꝰ noĩe:
noĩa generaliter acceperũt. Sicut enĩ belus
dictus eſt ab aſſirijs:ſic ⁊ alie nationes ſcõᷣm
ideomata et linguarũ varietates:alie bel:alie
baal:alie baalim:alie befel goꝛ alie beelʒebub
eoꝝ idola vocauerũt.Diophantus vero lace
demonũ auctoꝛ libꝛos ſcripſit antiquitatuʒ.
xiiij. In quib ait. Sirofanẽ egyptiũ fami⸗
lia ſubſtãtia locupletẽ filiũ genuiſſe quẽ ve⸗
lut enoꝛmis ſubſtãtie ſucceſſoꝛẽ:ineffabili vl⸗

tra ; paternitas exigebat affectu diligebat:
is dũ aduerſus foꝛtune ĩ curſib rapet᷑ patrẽ
inſuꝑabili affecit meroꝛe. Qui filij ſimula⸗
crũ ĩ ſuis edibs inſtituit: vniuerſa vero fami⸗
lia in dñi adulatõe aut coꝛonas plectere aut
floꝛes inferre aut odoꝛamẽta ſimulacra ſuc⸗
cendere cõſueuit. Nõnulli etiã ſeruoꝝ culpa
biles dñi furiã euitãtes ad ſimulacrũ ꝓfugi
veniã merebant᷑.hec et hmõi facta ſunt poſt
diluuiũ. Nã vt ait tho.vbi.S.arti.iiij.in rñ⸗
ſione ad ſcᷣm articulũ. In pꝛima etate nõ fu
it idolatria ꝓpter recentẽ memoꝛiã creatõnis
mundiex q̃ adhuc vigebat cognitio vnius
dei ĩ mẽte hoĩm. In ſexta etiã etate idolatria
eſt excluſa:ꝑ virtutẽ et doctrinã xpᷣi qͥ de dia⸗
bolo triũphauit. Scðdða cã oꝛiginalis vñ oꝛ⸗
tum habuit idolatria fuit naturalis delecta⸗
tio.hõ enĩ naturaliter de repꝛeſentatione dele

ctatur.iõ hoĩes rudes a pᷣncipio vidẽtes per
diligentiã artificũ imagines hoĩm fieri diui

nitatis cultũ eis impenderũt. Quidã inſuꝑ

p quandã nephariã artẽ imagies quaſdã cõ
ſtituebãt qᷓ virtute demonũ aliq̃s certos effe
ctus habebãt vñ putabãt in ipᷣis imaginib

eſſe aliqͥd diuinitatis? ꝑ ↄſequẽs diuinũ cul
tũ illis exhibebãt. Et hec fuit opinio herme
tis termegiſti.vt Augꝰ. dicit in.viij.de ciui.
dei. Tercia cauſa oꝛiginalis vñ oꝛta eſt ido⸗

latria ð dei incõſideratio. NHegligẽteſ quidẽ

hoiĩes ad ↄſiderandã excellentiã deiveri:qui
buſdã creaturis ꝓpter aliquã excellentẽ virtu
te diuinitatꝭ cultũ exhibuerũt. ſiẽ diximꝰ in
ſermone de ſimplieitate dei.et in ſermone de
aĩa. Uñ Lactantiꝰ li.diui.inſti.ait.illos q̃s

de impiti ⁊ inſipiẽtes tãq; deos et nuncupã

tur et adoꝛãt:nẽo eſt cã incõſideratus qͥ nõ in

telligat fuiſſe moꝛtaleſ. Quõ &̊ inqͥt aliqͥs dij

crediti ſunt nimirũ qꝛ reges maximi ac potẽ
tiſſimi fuerũt:ob merita ſagrũ virtutum aut
munerũ aut artiũ repertarũ:cũ chari fuiſſent
his qͥbus ĩperauerãt in memoꝛiã ſũt ↄſecra⸗
ti:qð ſi qͥs dubitet res eoꝝ geſtas et facta ↄſi
deret q̃ vniuerſa tã poete q; hiſtoꝛici veteres
ꝓdiderũt.hec ille.Cũ &̊ ſingulis dijs ſtatue
dedicarent᷑:demones hoĩbo errãtib colẽdoſ
ſe exhibuerũt in idolis dãdo reſpõſa et aliq̃
q̃ videbant᷑ hoĩb mirabilia faciẽdo.¶ Ter⸗
ciũ qð erat declarandũ vtrũ idolatria ſit gra
uiſſimũ pctõꝝ. Etad hᷓ rũdet᷑ ꝑ glo. ſup.xv.
ca. Leuit᷑.qᷓ ait. O m̃e pctm̃ immũdicia ẽ aĩe.
ſʒ idolatria maxia. Aduertendũ tñ ſ̃ᷣm Tho.
ꝙ grauitas alicui pctĩ pᷣt attẽdi dupliciter.
Vno mõ ex ꝑte ipᷣ pctũ:et ſic pctm̃ idolatrie
eſt grauiſſimũ. Sicut enĩ in terrena republi
ca grauiſſimũ eẽ videt᷑ ꝙ aliqs honoꝛẽ regiũ
t 1

galteri impendat &;ᷓ vero regi:qꝛ quantũ in ſe
eſt totũ reipublice ꝑturbat oꝛdinẽ:ita in pec⸗

catis qᷓ deũ cõmittunt᷑:q̃ tũ ſunt maxima:

gra iſſimũ eſſe videt᷑ ꝙ aliqs honoꝛẽ diui⸗
nũ creature impendat:qꝛ q;tuʒ in ſe eſt facit

— *

gliũ deũ in mũdo minuens pꝛincipatũ diui

num. Di vero obijceret᷑: ꝙ peſſimũ optimo
opponit᷑.vt ðꝛ.viij.ethicẽ. Sʒ cultus interioꝛ
q conſiſtit in fide ſpe ⁊ charitate eſt melioꝛ qᷓ
cultus exterioꝛ.ergo infidelitas deſperatio ⁊
odiũ dei q̃ opponunt᷑ cultui interioꝛi ſũt gra
nioꝛa pctã ꝙ; idolatria q̃ opponit᷑ cultui exte
rioꝛi. Rũdere poſſumꝰ ſ̃ᷣm Tho.qꝙ idolatria
pCſupponit interioꝛẽ infidelitatẽ et aducit exte
rius indebitũ cultũ. Si vero ſit exterioꝛ tm̃
idolatria abſq; interioꝛi infidelitate additur

culpa falſitatis. Scdo põt attendi grauitas

pcti ex ꝑte peccãtis:ſicut grauiꝰ eſt pctm̃ eiꝰ
qui peccat ſciẽter qᷓ; peccat ignoꝛãter:et ſᷣm
boc grauius peccãt heretici qͥ ſciẽter coꝛrum

punt fidẽ quã acceperũt q; idolatre ignoꝛan

ter peccãtes. Et ſilr etiã aliq̃ᷓ alia pctã pũt eẽ
maioꝛa ꝓpter maioꝛẽ cõtemptũ peccãtis. Cõ

tra peccatũ igit᷑ idolatrie pᷣdicauit efficaciſſi

me beatꝰ Bartholomeus qð ĩ puincia indie
pt dictũ eſt virtuoſe deleuit
¶ NQualiter in albano maioꝛis armenie bea⸗
tus bartholome? paſſus eſt martyriũ de cu⸗

— —

ius paſſione varia eſt opinio iin con⸗

d pitulũ.ij.
cũda excellẽtia btĩ bartholomei oſtẽ⸗
dens magnitudinẽ gloꝛie illi ðꝛ mar⸗
ij toleratio. Tranſiuit q pe ex hoc mũdo
gloꝛioſo martyrio coꝛonatus. Nã poſtqᷓ; rex
polemius ſacrũ baptiſma ſuſcepit vt ponit
in legẽda oẽs temploꝝ pontifices cõgregati
ad aſtragẽ regẽ fratrẽ eius conuenerũt Et de
deoꝝ ſuoꝝ amiſſione et templi ſubuerſione:
et regis ꝑ artẽ magicã deceptõe )̊ aplm ſunt
cõqueſti. Aſtrages ergo rex indignat mille
viros armatoſ ad capiendũ apłi deſtinauit
q̃ cũ adductꝰ fuiſſet coꝛã eo dixit ei rex. Tu
ne es ille qͥ euertiſti frm meũ.Cui apls.ego
cllũ nõ euerti ſed cõuerti.cui rex.ſicut tu feci
ſti fratrẽ meũ deũ ſuũ relinquere et tuo crede

extat opinio. “
Pꝛima eoꝝ qui dicũt ꝙ fuit crucifixus.
Scða eoꝝ qui aſſerũt ꝙ fuit excoꝛiatus.
ercia alioꝝ qͥ tenẽt ꝙ fuit capite truncatus
epꝛima opinione loquit᷑ beatus doꝛo⸗
theus.bartholomeus indis pᷣdicauit qͥ euã⸗
gelium ſᷣm mattheũ in ꝓpꝛia eoꝝ lingua eis
tradidit.Doꝛmiuit ĩ albano ciuitate magne
armenie crucifixus deoꝛſum hñs caput.De
ſcða et tercia opinione ita ſcripſit theodoꝛus
abbas et doctoꝛ pᷣcipuus.apls dei Bartho

de genere autez paſſionis bulus apki triplex

lomeus pꝛimũ in licaonia pᷣdicauit poſtmo⸗

dũ in india ad vltimũ in albano vrbe.ſ. ma⸗
ioꝛis armenie.vbi pꝛimo excoꝛiatus tandem
capite plexus ibidẽ ſepultus eſt. Sʒ ↄtrarie
tas iſta facile ſolui pᷣt:vt dicat᷑ ꝙ pꝛimo cruci
fixus fuit deinde anq; ĩ cruce moꝛeret᷑:depo⸗
ſitus excoꝛiatꝰ fuit.Et poſtremo capite trun
catus:cuius coꝛpus xpᷣiani tulerũt ⁊ honoꝛi
fice ſepelierũt. Rex aũt aſtrages et temploꝛũ
pontifices a demonibo arrepti moꝛtui ſunt.
Rex vero polemius in epᷣm oꝛdinat᷑ ⁊ vigin
ti anniſ officiũ epᷣatus laudabiliter implens
plenus virtutibo in pace quieuit. Sʒ mirari
foꝛte qͥs poſſet quõ bartholomeꝰ in albano

maioꝛis armenie ſit paſſus:cũ in india pꝛedi

cando idoloꝝ cultũ cuacuerit.Ad qð rñdeo
qꝛ veriſimile ẽ ꝙ rex aſtrages armenie regno
pᷣſidebat. NHã vt ait Iſido.xiiij.ethi.li.arme
nia ſita eſt inter taurũ et caucaſum a capado
cia vſq; ad caſpiũ mare ꝓtẽſa hũñs a ſeptentri

one Cerannos mõtes ex cuicollibo Tigris

fluuius naſcit᷑ et in cuius montibe arca poſt
diluuiũ ſediſſe phibet᷑:hec ẽ terra ararach in

quã fugerũt filij Sennacherib:qñ ipᷣm in tẽ

plo dei ſui oꝛantẽ interfecerũt.vt ſcribit᷑.iiij.
Re. xix.ca.Ex quibo colligimus ꝙ armenia

Qualiter coꝛpus apli cõſeruatũ eſt mira⸗
iter qñ piectũ in mari deuenit ad inſulã li
paritanã. Et inde collectis oſſibo q̃ a ſarrace
nis fuerũt diſpſa:delatũ fuit beneuentũ vbi
deuotione ſingulariſſima venerat᷑.

8 cit aplmn bartholomeũ.

re:ſic et ego te faciã deũ tuũ relinq̃re ⁊ meo ſa ¶ Capitulũ.iij.
criſicare. cui apłus.Ego deũ quẽ colebat fra yErcia excellẽtia beati bartholomei glo
ter tuus ligaui ⁊ ligatũ oñdi:et vt ſimulacrũ riã eiꝰ manifeſtans ðꝛ coꝛpoꝛis cõſerua

frangeret coegi:et ſic poteris facere deo meo
poteris me ad ſimulacrum adoꝛandum ꝓ⸗
uocare:ſin aũt deos tuos ↄminuã ⁊ tu crede
deo meo: hec illo dicẽte nunciat᷑ regi:ꝙ deus
ſuns baldach cecidiſſet et cõminutus fuiſſet:
qð rex audiẽs purpurã qua indutus erat ſci
dit. Et apłm fuſtib cedi iuſſit atqʒ; interfici.

tio:placuit quidẽaltiſſimo deo coꝛpus apli
ſui mirabiliter cõſeruare oſſiũq; eius curam
gerere ſpecialẽ.Et hoc tripliciter.

Pꝛimo in pꝛoiectione.

Scdo in diſperſione.
rcio in veneratione. MVM
iliter ↄſeruauit coꝛpꝰ

indie ſit cõtigua:ad quã rex aſtrages dedu⸗

potolii⸗
e ſigni
Feneraru
marehci⸗

us Lhec

iuderegi
fümarext

(fueräti

ätmorbi⸗
quiu quo
inptes ſi

ſicutepo

fuieyenit
yeniadig
Uitod meit
Cgoqruo⸗
cumaptn
Haicosct
ingoesy
le Ni
niſteran
egori
iumai
hocleſux
oben
elluenina
Gtu⸗
Chnsze
cte
guicch
fingen
holen
nonac
diſoli
ligeren
musch
bigin
meiod
hinioin
thuoij⸗
hohae
lucgin
Wibi
N
Nakr

.
banhe
aſid
liod
repo
ſtoi
noy
hes

ti apoſtoli in ꝓiectione:dũ enĩ pagani viderẽt deũ in ſuo ſancto ↄueniũt. Gaudeo bñuen⸗
miin ꝓpter ſignoꝝ frequentiã coꝛpus eiꝰ plurimũ tana ciuitas: ditata tanto munere ad deũ pꝛe
ͤů venerari:indignati loculo plũbeo ipoſitũ in ces tuas cõfidenter effunde:ſperãs indubi⸗
W . mare pcipitauerũt. Et de hoc ita ſeripſit bea tanter barthomei meritis impetrare qð petꝭ
K tus Cheodorſupᷣdictus. mota eſt cĩ impe⸗ nõ ab re diſponit ſapientia dei: vtex liparira
zieniin⸗ tu de regionibo armenie arca cũ q̃ttuoꝛ alio⸗ na inſula ſacrũ hoc pignus ad te deferretur
arlde rũ martyrũ arcis qᷓ ſilr dũ ſigna oꝑarent᷑ c Igitur. Bartholomei pꝛeſidiũ indeſinenter
knguen ea fueraãt in mare piecte:⁊ ꝑ tm̃ ſpaciũ maris imploꝛa.vt per interceſſionẽ illiꝰliberet te de
atn 4. qttuoꝛ his pᷣcedentibo et taq; miniſtris obſe⸗ us ab omĩ malo et in ſua gratia conſeruet
nd quiũ quodammõ aplo facientibo: venerunt ermo quadrageſimuſtercius de victo⸗
benn in ꝑtes ſicilie in inſulã q̃ liparis nuncupat᷑: ria quã habuerũt ſcti apli Simon et Judas
luide ſkureßo ho lenlid tanc de erat ranelatnn in qua oſtendit᷑ virtus dei q erat in illiis.
Nrr fuit:venit ad pauꝑculã theſaurꝰ ditiſſius: O⸗ fact ſi 3*
Mnodene venit ad ignobilẽ pᷣcioſiſſima margaritg: ve⸗ — 2tes 3 Cti unt
rinnginn nit ad meſtã ſplendidiſſimũ luminare.Alijs in bello. Doctoꝛis gentiũ verbo
ctSnm ergo q̃ttuoꝛ ad diuerſas terras euntibus ſan· Aſunt iſta ad Hebꝛe. xi. Si abſq;
konmman ctum apli in dicta inſula reliquerũt.Et eni vlla ↄtradictione pᷣdicaſſent apli fidẽ xpᷣi fa⸗
moride p̃dictos q̃ttuoꝛ martyres aplłs retroꝛſum re- clle fuiſſet ꝑſuadere gentibo vti illũ crederẽt
mochie linquẽs vnũ.ſ.papinũ ĩ ciuiuitate ſicilie mi: Sed ꝓfecto vbiq; duriſſimã reſiſtentiã inue
lenürthori las. Aliũ vero Lucianũ noĩe meſſinã tranſ-⸗ nerũt.Ob quã opꝰ fuit illos nõ niſi foꝛti aĩo
Get Ne miſit:reliquos vero duos ĩ calabꝛiã direxit: docere euangelicã virtutẽ.O miſſis aũt aljs
iworniin gregoꝛiũ quidẽ in ciuitatẽ columnã.Acha⸗ ſimonẽ et iudã inſpiciamꝰ qͥ ꝑſarũ ꝓplłos ab
Ndinitng cium aũt in ciuitatẽ q̃ chale vocat᷑. Qui vſqʒ idolatrie ſuꝑſtitione reuocar̃t. Ipᷣi nãq; mul
lirrinen bhodie ſuffragijs ſuis ſplendẽt. Suſceptus ẽ ta viriliter egerũt ad expugnandos veritat
1 Gninmn ergo beatꝰ aplłs cũ multis hymnis laudibꝰ inimicos.Quos tñ cooperãte deo potẽtiſſi⸗
ir abane et luminaribo et templũ ſibi magnifice fabꝛi⸗ me debellarũt:veruntñ vt iſta faciliꝰ capian f
ingungeed catur. ¶ Scdo deus mirabiliter cõſeruauit in pñti ſermõe de victoꝛia ſanctoꝝ ſimonis
Ulgonide coꝛpus apli in diſperſione. anno quippe dni et iude diſſeremꝰ. Fuerũt quippe victoꝛes et
nenie reg⸗ cccxxxi. Sarraceni ſiciliã inuadẽtes lippari⸗ foꝛtes in bello:ita vt aduerſarij turpiſſime cõ
cbiliemn tanã inſulã vbi coꝛpus ſancti Bartbolomei fuſi deficerent:hi aurem tripliciter diſtingui
nicn quieſcebat vaſtaucrũt ac eius ſepulcrũ con⸗ poſſunt.
gllem fringẽtes oſſa ipius diſperſerunt. Illis autẽ ꝛimi fuerunt diaboli.
ulß poſtea inde recedentiby amaruit apłs cuidã Secundi magi.
ung monacho dices. Dur ge collige oſſa me, q Terci idoloꝝ pontiticoees.
nmdn diſpſa ſunt. Cui ille. Qua rõneoſſa tua col: A ualiter Dumon ⁊ Judas deuicerũt dia
Miinti ligere aut aliquẽ honoꝛ? tibi exhibere debe⸗ bolos. Et vtrũ demones habeãt ſciam futu
iinn mus cũ nos deleri ꝑmiſeris nec auxiliũ no⸗ roꝛũ ↄtingentiũ. Et quõ habent ꝓphetas fal
pm bis impẽderis.Cui ille:p multũ tꝑs meritis ſos atq; qualiter veritatẽ fatent᷑:quã odii‚=t.
e ln meis dñs huic pplo peꝑcit. Sʒ eoꝝ peccatii · »y ¶ ¶ Capitulü. i.
nimis inualeſcentibo et vſq; ad celũ claman Rimi aduerſarij Simonis ⁊ Judeq̊s
icnir tibus iã ꝓ eis nõ potui veniã obtinere. Sʒ.X deuicerũt fuerunt diaboli:dũ enĩ in çſi
iui cũ monachꝰ diceret. quõ inter tot alioꝝ oſſa dem applicuiſſent. Baradach dux regis babi
nne ſua qq; inueniri poſſent ait. nocte ad ea colli lonie coͤtra indos ad pꝛeliũ ꝓfecturꝰ:nullũ a
ämi genda ibis. Et ea qᷓ vt ignẽ ſplendentia vide dijs ſuis potuit habere rñũſum ꝑgentes autẽ
m ris ꝓtinus hec leuabis.q oĩa vt dixerat inue ad fanũ ꝓxime ciu itatis rũſum ibidẽ habuc
ii. niens: apli oſſa leuauit.Et ſuꝑ quandã na⸗ runt. Ppter aplos qui venerũt dij rũdere
nauem cõſcendens beneuentũ ea tranſtulit. nõ poſſent. Lũc dux eos inqniri fecit. Et in
wohe ercio deus cõſeruat mirabiliter coꝛpus nuentos qui nã eſſentvel pꝛo qua re veniſſent
cſli bartholomei ĩ veneratõe. Ault equidẽ illud inquiſiuit.Qui reſponderũt. Si genꝰ qris
nnn a fidelibo deuotiſſime venerari:nã licʒ ſingu hebꝛei ſumus. Si cõditionẽ ſeruos ieſu xpᷣi
csn lis diebo anni eccleſia in q̃ oſſa illa felicia fũt nos eſſe fatemur. Si cauſam:ſalutis vr̃e cau
. repoſita a fidelib frequentet᷑. veruntñ in fe- ſa buc venimꝰ.qͥbus dux rñũdit. Cũ felix re⸗
ſto ipius ſancti innumerabilis ſi dici ptxpia uerſus fuero audiãvos Cni aplimo magis
noꝝ multitudo ad eandẽ ↄfugit:vbi etiã evpi cõgruũ ẽ recognoſcere illũ cuiꝰ oꝑe poſſitis Z
f oẽs ſuffraganei abbates ⁊ alij ad laudandũ vincere:vel Erte rebelleſ placatiſſimos inue⸗

pſcirent oĩa futura tunc ſcirẽt qͥd eras vnuſ-

gire. Quibus dux: dijs noſtris potentioꝛes quiſq; debeatvelle vel cogitare. Ded hoc eſt iutinqun
vos video:finem belli vobis rogo pꝛedicite. falſum:qꝛ q;to aliqd eſt magis pũs alicui tã⸗ Gitdiuina
Zni apłi:vt deos tuos mẽdaces eſſe cogno to certus eſt ei.ſed volũtas vniuſcuiuſq; ſibi epcceſttn
ſcas iubemꝰ illis ad q̃ſita dare rñſa:vt dũ di⸗ pñtioꝛ ẽ qᷓ; alij.ergo certioꝛ eſt ſibi ꝙ velle de na rotio
xerint q̃ ignoꝛãt ꝓbemus eos ꝑ oĩa eſſe men beat q;ᷓ alij.ſed nullꝰ certitudinaliter ſcit qd gins faur⸗
titos.Lũc fantaſtici:grande bellũ dixerũt fu debeat cras velle vł cogitare.ergo multo mi gloſcntetn
turũ et multũ pp'm hincinde ruituru. Tunc nus nec alia creatura. Diſtin guendũ ergo ẽ Ginini
apli ridere ceperũt:dixit eis dux.me timoꝛ in ſm Bonauen. in. ij. di. vij. de futuris. Hã il⸗ ccniſoui
uaſit ⁊ vos ridetis. Cui apłi.noli timere:qꝛ loꝝ triplex genuſ reperit᷑. Quedã enĩ ſunt fu arporönun
pax huc nobiſcũ intrauit.Et cras hoꝛa diei tura q̃ habẽt cãm determinatã ⁊ infalliblieʒ. Hieo ſoo
tercia legati indoꝝ ad te veniẽt:et tue ſe pote vtpute ſunt illa q̃ attendunt᷑ circa motũ coꝛ⸗ lngenat
ſtati cũ pace ſubijciẽt. Tũc pontifices riſuy poꝝ ſuperioꝛũ.in quibꝰ eſt determinatio. et onegicudd
leuauerũt:et duci dixerũt.Ad hoc iſti ſecurũ omnis impedimẽti remotõ.Talia pñt certi⸗ Nehertpoten
te reddere volũt: vt dũ incautꝰ fueris ab ad: tudinaliter ſciri nõ ſolũ a deo ſed a creatura ſopoſntnt⸗
nerſarijs occuperiſ. Cui apłi.nõ diximꝰ tibi Et hocĩ ſua cã ſicut tꝑs eclipſis ſolis ⁊ ſilia lginite
expecta vnũ menſem ſʒ vnũ diẽ et cras in pa Quedã futura ſunt q̃ hñt cãm deterninatã ſʒ ſtckgunn
ce victoꝛ exiſtes. Tũc dux vtroſq; cuſtodiri tñ fallibilẽ. vtpute ſunt illa que ſunt ſᷣm infe ſnbemin
fecit: vt ex rei exitu veraces honoꝛarent᷑ ⁊ mẽ rioꝛẽ natura.qᷓ ideo hñt cãm determinatã qꝛ animin
daces p crimine punirent᷑ Cũ ergo in craſti intẽtio nature mouet determinatelad vnum. ogare
nũ qð apli pᷣdixerãt eueniſſet ⁊ dux põtifices Igeo vero fallibilẽ qꝛ multiplicit põtoccur⸗ Gimnn
intẽdere vellet phibuerũt aplłi ne hoc fieret rere impedimentũ.Sicut ſi ager ſeminatus Ngnclin
cũ ip̃i nõ irruẽtes occidere:ſʒ moꝛtuos viuifi ſiterra pinguis ẽet bona diſpoſitio ſuperio umnie ve
care miſſi eſſent:itaq;ʒ demonũ fallacia ab a⸗ rũ coꝛpoꝝ afferũt pinguẽ fructuʒ. Et hec fu eunnun
poſtolis vera narrantibo fuit detecta. Tñ vt ctura pᷣſciri pñt a creatura tñ fallibiliter ꝓpter lwolncen
ps iſta clarioꝛ fiat tria hoc loco erunt dubia impedimẽta qᷓ poſſent euenire.aut tempeſta⸗ imetnt.
Diſputannas. tuum aut bꝛutoꝝ ⁊ locuſtarũ et hmõi.Quedã unn⸗
im vtꝝ. ĩ demoĩb ſit pᷣcognitio futuroꝝ auũt ſunt futura qͥ bñt cauſam indeterminatã o⸗
BScõͤm vꝝ a demoiba eẽ poſlit aliqᷓ ꝓphetia. et fallabillẽ. Sicut ſunt ea q̃ ſunt avoluntate ⸗“
Terciũ vtru de 63 poſ⸗ noſtra.q̃ indeterminata eſt eo ꝙ eſt ad opoſi i ͤ
ſint veritatẽ fateri. ta. fallibilis etiã qꝛ pñt etiã volẽti ꝓficere ot ontin
¶ Pꝛo pꝛimi dubij explanatõe aduertendũ currere impedimẽta.Et talia nõ pñt certitu cric
ꝙ quida incõſiderate dixert demones oĩa fu dinaliter ſciri aliqua creatura:ſʒ ſolũ a deovl .* im⸗
tura p̃ſcire. Et h̊ ↄtendũt ꝓbare. Pꝛimo per P reuelationẽ diuinã. Rõ eſt.qꝛ ↄ gnitio crea 4 s
ſile: qꝛ aſtronomi et mathematici per curſum ture pendet ex re. Quoniã igit᷑ rès incerta ẽ . ſffech
aſtroꝝ pᷣco gnoſcũt ⁊ dicũt multa futura:⁊ vi et in ſe et in ſua cauſa.ideo cratura nõ pᷣt illã linau⸗
demus ꝙ in multis vera dicũt.& ſi maioꝛ eſt certitudinaliter noſcere et pᷣſcire:diuina autẽ Ceinge
intelligẽtia ⁊ cognitio ĩ demoĩb:videt᷑ ꝙ ipi cognitio nõ depẽdet a re aliq̃ immo ola q̃ no lafe
futura pᷣciant. Scdo id oñdit᷑ ab effectu: qe uit ſjm modũ ſue veritatis nouit. Et qꝛ veri⸗ krn
magi et diuini ꝑ pacta cũ demoĩbo multa ve tas ſua ẽ certiſſima certiſſime cognoſcit ↄtin nudn
ra pdicũt:et ñ pũt niſi ꝑ reuelatõʒ demonũ.ꝭ?: getia vt neceſſaria. Et ſi iecertiſſime nouit ita zmnn
videt᷑ ꝙ ipᷣi futura pᷣcognoſcãt. Sʒ ᷓ ſic aſ⸗ Pe certitudinaliter demöſtrare ⁊ reuelare. Jõ i; in
ſerẽtes eſt auctoꝛitas E ſa.ca. xli. vbi ðꝛ. an⸗ bec pᷣcognitio futuroꝛũ vel dei eſt vela deo. 1 g
nũciate q̃ vẽtura ſũt ĩ futurũ:et ſciemꝰ qꝛ dij Et iõ cũ talia futura pᷣdicunt᷑.pᷣditio dicit᷑ di unndi
eſtis.et iterũ Aug. xxvi.q.i.c.futura.ait.fu ninatio.Et qꝛ demones ſupbi maxime deſi⸗ lͤngfin
tura pᷣſcire ſoliꝰ dei eſt qͥ in ſui ↄtemplatõe il derãt honoꝛari vt de?R maxime conant᷑ oſten netam
la qũq; ãgelos videre facit. Et Hiero.ſuꝑ il dere hocĩ ſehr̃e.Et ideo dicere ꝙ demones bmnti
lo verbo Daniel.qð dixerũt ſapiẽtes babilo E ſe ipos futura ↄtin gẽtia pᷣſciant certitudi ocnnntin
nis Habuchodonoſoꝛ.ſermo quẽ tu rex q̃⸗ naliter hoc eſt eis attribuere qð dei eſt. JIdeo huſclnr
ris grauis ẽ nec reꝑit᷑ qͥſq; quiſindicet illũ:ex eſt ibi infidelitas et infidelitati frequẽter an⸗ oſlpcſen
ceptis dijs qn nõ eſt cum hoĩbus ↄuerſatio. nexa idolatria. Ideo diuinatio eſt hibita. tofifeg
inqͥt. Cõfitent᷑ ma gi ↄfitent᷑ arioli ⁊ ois ſcaa Nã vt ſanct⸗ tho. pᷣa ſᷣe.q.xcv.ait. Si qͥs fu icinn
ſecularis litterature pᷣſcientiã futuroꝝ nõ eẽ tura contingentia pᷣnoſcere aut pꝛenunciare I W
hois ſʒ dei: ex q̊ ꝓbat᷑ pphetas dei ſpũ locu-⸗ quocũq;ʒ mõp̃ſe umpſerit niſi deo reuelãte ma fbordinis
tos qͥ futura cecinerũt. Pꝛeterea ſi demones nifeſtevſurpat quod dei eſt. Et ex hoc aliqui tongcog
dicunt᷑ diuini ſcdᷣm Iſido.li.viij.ethi.quaſi nitlen

Slegk
Rligti⸗
nlainsſbi
ſbiene

Thomdon.
Genctäaggt
fuuns fir
Gigiiſnt
irintibt⸗

Caupiten
ſecr au
pſisſolstl
ndennuni
eſuntfnn
etemimi
natenenm
lict tcn
gerſomun
oſſto irn

.

lcn, Etd
bilter g

uernotk

1

Hnii Ouel
gaenminoti
n wountat
ckadop
aipfirn
o piton
rſſünr
S
mnk
Irbuunde

enſn

NH
olN
neroulus
ne
ntndo,
unnctd
rinedl⸗
onant Ne
denonts

X

deo pleni. diuinitate eni ſe plenos ſimulãt et

aſtutia quadã frandulẽtie hoĩbꝰ fu tura cõie⸗
ctqt: diuinatio &̊ nõ dicit᷑ ſi qͥs pᷣnunciet ea qᷓ
ex neceſſitate eueniunt.velvt in pluribo q̃ hu
mana ratione cognoſci poſſunt Neq; etiã ſi

*

gius futura aliq̃ ↄtingentia deo reuelãte co

gnoſcat et nunciet.tunc eni ille nõ diuinat.i.
qð diu inũ eſt facit: ſed qdð diuinũ ẽ ſuſcepit.

Tũc eni ſolũ ðꝛ diuinare qñ ſibi ĩ debito mõ

vſurpat pᷣnunciationẽ futuroꝝ euentuũ. vñ
Hiero.ſuꝑ Qucã dicit ꝙ diuinatio ſp in ma
lam ꝑtèe accipit᷑.qꝛ nõ ðꝛ ab oꝛdinata pticipa

tione alicuiꝰ diuini.ſʒ ab indebitavſi urpatio
ne. hec cho. ſequit᷑ Bonauẽ. ꝙ quis demöes

nõ poſſint ꝑ ſeipos futura ↄtingẽtia ſcire cer
titudinaliter. Tñ frequẽtervero p̃dicũt. hoc
aũt eſt quadrupliciter ᷣm Auguſti. in tercio
ſuꝑ Geneſim ad litteraʒ. Aut eni ſenſus vel
ingenij acrimonia:aut multa experietia.aut
doloſa cautela. aut gliena doctrina Senſus
acrimonia vt qnñ vidẽt diligẽter et cõſiderant
ad quid inclinat᷑ affectio noſtra.vel que ſint
inducentia vel retrahentia. Experientia tem

poꝛum.quia ex talibus viderunt accidere ta

lia doloſa cautela quando/ꝓponunt aliquid
facere ⁊ pꝛedicunt. Aliena doctrina qũ iuſto
dei iudicio permittunt᷑ addiſcere ab angelis.
De aſtrologis ergo ꝙ frequẽter vera pꝛedi⸗
cũt tenendũ eſt. q hoc ſolũ eſt cõiecturando

ſiue ßm legẽ aſtroꝝ: ſiue fm diabolica coõmer
tia. Scom legẽ aſtroꝝ vtpote qñ dñatur ſtel
la q̃ habet impꝛeſſionẽ ſuꝑ diuerſos humo⸗

res diſponẽs ſᷣm hoc hoĩeʒ ad diuerſos mo
res ⁊ affectiones. Scðm diabolica cõmertia

yt qñ volũt vim aſtroꝝ vltra ꝓtendere qᷓᷓ ad
illud ſuꝑ qð pñt.Tunc enĩ niſi diabolꝰ ad⸗

eſſet ita frequẽter falſum ſicut verũ dicerent.

licet frequẽter falſa pꝛedicãt ⁊ decipiantur.

Hinc Aug. li.v.deci. dei. c. vij. ait. Nõ im⸗
merito credit᷑ cũ aſtrologi mirabiliter multa

vera rũdent occulto inſtinctu fieri ſpirituũ

nõ bonoꝝ quoꝛũ cura eſt. falſas ⁊ noxias opi

niones de aſtralibo fatis inſerere hũanis mẽ
tibus atq; firmare. Silr ⁊ malefici ſiue diui
ni:qñq; vera pᷣdicũt.q̃ pᷣcognoſci in ſi uis cau
ſis naturaliterpñt. Futura vero cõtingentia
nõ certitudinaliter ſed ex cõiectura qñq; pꝛe⸗
nunciant. ¶ Secundũ dubiũ fuit vtrũ a de
monibʒ eſſe poſſit aliq ꝓphetia.Ad qð rñdet

tho. a fe.q.clxxij ꝙ ꝓphetia impoꝛtat cogni

tionẽ quandã ꝓcul exiſtentẽ a cognitõe hu⸗

mana. Manifeſtü eſt aũt intellectu ſupio
ris oꝛdinis aliq cognoſcere poteſt q̃ ſunt re⸗
mota a co gnitõe intellectus inferioꝛis. SBu⸗
bpꝛa intellectũ aut bumanũ eit nõ ſolũ intelle

ctus diuinus:ſed etiã intellectus angeloꝛuz
bonoꝝ ⁊ maloꝛũ:ſm nature oꝛdine. Et ideo
quedã cognoſcunt demones ſua naturali co
gnitione q poſſunt hoĩbus reuelare. tanq; re
mota a cognitõe hominũ. Simpliciter aũt
et maxime remota ſunt:q̃ ſolus deus cogno
ſcit. Et ideo ꝓphetia ꝓpꝛie et ſimpliciter dicta
fit ſolũ ꝑ reuelationẽ diuinã. Sʒ etiã ipa re⸗
uelatio facta per demones pᷣt ᷣm qͥd dici p⸗
phetia.vñ illi quibus aliqͥd p demones reue
latur: nõ dicunt᷑ in ſcripturis ꝓphete ſi impli⸗
citer ſed ꝓphete falſi ſiue idoloꝝ fictio ſiue cũ
aliqua alia aditione. Uñ Augꝰ. xij. ſuꝑ Be⸗
neſim ad litterã ait. Cũ malus ſpiritus arri⸗

pit hoĩes in hac vita:aut demoniacos facit

aut arrepticios:aut falſos ꝓphetas. Notan⸗

dum ꝙ demones ea q̃ ſciũt hoĩbo manifeſtãt

nõ quidẽ ꝑ illuminationẽ intellectus ſed per
aliquã ima ginariꝗ viſionẽ aut etiãviſibiliter
colloquendo. ¶ erciũ dubiũ fuit vtrũ de⸗
mones ꝑp ſe vel ꝑ alios poſſint veritatẽ fateri
Et videt᷑ ꝙ nõ. Nã dicit᷑ Jo.vinj.ca. de dia⸗
bolo.mendax eſt et pater eius.ſ.mendacij.et
xxij.q.v.c.cauete fratres. O mnes qui amãt

7

mendaciũ filij ſunt diaboli. Cũ ergo diabo⸗

lus ſitveritatis inimicus:ergo illum cõfiteri
refugit. Ad qð rñdemus: ꝙ licet diabolo ve
ritas ſit exoſa tñ illã quãdoq; pᷣdicat et cõfite

tur pter trris.
Pꝛimo ꝓpᷣter coactiones.
5cdo ꝓpter accuſationẽ.

BDꝛimo diabolus veritatẽ fa ter pter coa⸗
ctione:qñ cogit᷑ ab ipo deo. Sicut factũ le⸗
gimus qñ clamãs in idolis ſanctoꝝ apoſto⸗

loꝛum virtutẽ et gratiã ſuis cultoꝛibo ſignifi

cabat. Sic etiã in virtute xpᷣi a ſanctis demo
nes interrogati ſepè in obſeſſis coꝛpoꝛibus
vera reſpondẽt licet inuiti.¶ Gcðo diabo⸗
lus veritatẽ fatet᷑ ppter accu ationẽ dum. ſ.
hominũ peccata ad cõfuſionẽ illoꝝ accuſat.
Nã licet deus hoĩm peccata cognoſcat: vult
tamen vt diabolus illa declaret ad maioꝛem
peccantium expꝛobꝛationẽ. Ille vero hoſtis
malignus tunc veritatẽ quã odit ꝓpter odiũ
animarũ fatetur.

¶ Tercio diabolus veritatẽ loquit᷑ pter de

ceptionẽ. Nam vt inquit Tho. vbi. S. intel⸗
lectus ad falſum deducit pter apparentiã ve
ritatis:ſicut voluntas ad malũ per aparen⸗
tiam bonitatis. Interdũ igitur diabolus ve
ritatem oſtendit: vt ſic falſitas eius ſecurius
acceptetur. Hinc chꝛiſtus nõ ſinebat loqui
demones qui erant in coꝛpoꝛib obſeſſis:et

dicebat ipm eſſe chꝛiſtum: ne miſcerent veris

t iij

falſa vt dicit Nicola. delira ſuper pꝛimo ca.
MWarci. Et. iiij. ca. Luce. Dicta ſunt iſta vt

ſciamus vera eſſe q̃ de apoſtoloꝝ victoꝛia p⸗
miſimus qui deo reuelante imminentẽ futu⸗
ram pacẽ illi duci pꝛedixerũt cũ iũñ demones
contrariũ mentiendo ſuaſiſſenr.
¶ Qualiter Simon et Judas deuicerunt
magos.Et qui dicunt᷑ magi:atq; de dra mi⸗
raculoꝝ dei ⁊ ſanctoꝝ a miraculig magoꝝ.

— Ecundi aduerſarij Simonis et Jude

tria cõſiderare debemus.
Pſꝛimũ qui dicunt᷑ magi.
Secundũ quõ ma

nõ magoꝝ mi
veris miraculis diſtin guunt.

im
magi ſunt qui
noꝛum magnitudinẽ:hi ⁊ elemẽta cõcutiunt
turbant mentes hominũ ac ſine vllo veneni

hauſtu violẽtia tñ carminis interimũt. VUñ
et Lucanus. Mens hauſti nulla ſanie pol⸗

luta: v eneni incantata perijt. Oagoꝛũ autẽ
pꝛimuſ Zaroaſtes rex batrianoꝝ fuit de quo

Augẽ. li. xxi. de ciui.dei ait. O quando pꝛi⸗

mo natus eſt riſit. hũc poſtremo Ninus rex
aſſirioꝛum interfecit.licet pleriq; teneant illũ

*„

Hec autẽ vani ar.
ditione angeloꝛum maloꝛũ in toto terrarum
oꝛbe plurimis ſeculis inualuit. Nec mirum

de magoꝛum pꝛeſtigijs quãdo intantũ pꝛo⸗
diere maleficoꝛũ artes vt etiam moiſes ſimili
mis ſignis reſiſtere vertentes virgas in dra
cones aquas in ſanguinẽ.hec Iſidoꝛꝰ.Sed

*

vt Auge li. x. de ciui. dei. ca. viij. aſſerit. facie
bant illi veneficijs et incantationibus magi
cis quibus ſunt angeli mali.i.demones de⸗

diti. Moiſes autẽ tanto iuſtius quanto po⸗
tentius dei noĩe qui fecit celuʒ et terram eos
facile ſuꝑabat.Deniq; in tercia plaga deficiẽ
tibus magis decẽ plage ꝑ i
myſterioꝝ diſpenſatõne complete ſunt. Hec

Augꝰ. Quãta vero ſit virtus demonũ cum

a deo permittunt᷑ ſiue ad deludendũ huma⸗

nos ſenſus: ſiue ad operandũ licet ſm natu⸗
ram effectus mirabiles ſiue etiaʒ ad coꝛpoꝛa

vexandũ ⁊ moleſtandũ dixi plene.In tracta

tn de timoꝛe iudicioꝝ dei. Ueruntñ hic nar⸗
rabo qð ſuꝑioꝛibus dieb legi ĩ quodã libꝛo
nouiter cõfecto qui vocat᷑ foꝛtalitiũ fidei. In
regno francie:cum iudei maleficijs vterent᷑

apitulu. ij.

quos ipᷣi euicerũt fuerũt magi. Et hic

racula apparẽtia a

ciũ qualiter hi ap mag os ſuperarüt.
ũ reſpondet Iſidoꝛꝰ.viij.li.ethi.
vulgo malefici vocant᷑ ob faci

Moiſen magna

accidit ſemel ꝙ iudeus quidã crudeliſſimus

factus eſt amicus cuiuſdaʒ miniſtri iuſticie.
Quadã vero die rogauit eũ inſtantiſſime vt

vnius hois daret ei coꝛ fingens ſe illo egere
ꝓ medicina.Et coloꝛãdo factũ ſuũ dixit
quidaʒ homo dabat viginti coꝛonas auri ſi
eum ſanaret. Et ꝙ ipe daret ſibi decẽ illarũ
ſi ei tribueret coꝛ ſupꝛadictũ. Ille tum ex cu-

piditate:tũ amicitia pmiſit Extrahẽſq; illud
coꝛ a quodã xpᷣiano:quẽ iuſticia exigente: in
ꝑtes diuiſerat tradidit vxoꝛi ſue cuſtodien⸗
dum dicens ei.ꝙ decẽ coꝛonas eſſet receptu⸗
rus ꝓ illo:quas ſibi iudeꝰ ꝓmiſerat ſe datu⸗

rum. Cü ergo mulier illa co gnouiſſet iudeũ

illũ relatu multoꝝ foꝛe maleficũ dure repꝛe⸗
hendit maritũ. Ille vero ecõtrario ea argue⸗
bat dicẽdo: ꝙ ipᷣa faceret eũ ꝑdere decẽ coꝛo⸗

nas et alia pmiſſa. Tandẽ deduxit virũ mu⸗

liervt iudeo coꝛ poꝛci tribueret᷑. Adimpleuit
vir qð vxoꝛ conſuluit:iudeu s vero coꝛ hoĩs
xpᷣiani credens ſe accepiſſe tradidit illi decẽ
coꝛonas. Quo facto:iudeꝰ hilaris ſuis vtẽs
maleficijs ſepeliuit coꝛ illud in quodã cam⸗
po latiſſimo. In quo poſt paucos dies con⸗
gregata eſt innumerabilis multitudo poꝛco
rum:nõ ſolũ domeſticoꝛũ ſed etiã ſilueſtriũ.
Et tãta fuit lis et pꝛeliũ inter eos:ꝙ oẽs mu
tuo rabidis moꝛſib ſe dilacerãtes occiderũt

a demone ſuffocatum. Artem vero magicam ſic vt nec vnus remaneret viuus.QOð factuʒ

multa poſt ſecula democritus ampliauit.qũ
et Hipocratis medicine diſciplina effloꝛuit:
tas magicarũ artium:ex tra⸗

a rege francie qͥ tũc erat cognitũ iudeo capto
apta eſt veritas: ꝙ ſic fuiſſet factũ de homini
bus xpᷣianis illius puincie ſicut de poꝛcis ſi
coꝛ ſepeliſſet hoĩs xpᷣiani. Pꝛofecto niſi ma⸗
nu dei diabolica poteſtas cõpeſceret᷑ multa
incredibilia mala malefici oꝑa diabdolis co⸗
operantib⸗ exercerẽt. Secundũ qð erat cõſi
derandum quomodo diſcernunt᷑ miracula
demonũ a miraculis veris. Et dicuntur illa
miracula largo modo:quia licet eſſ poſſint
mira opa nõ tamẽ miracula. Ideo dñs Bo⸗
nauen. in. ij. di. vij. ait. O differunt illa a mi⸗
raculis veris. . è
Pꝛimo ex ꝑte pꝛincipalis agentis. Nam in

miraculis diuinis operat᷑ agens potẽtie in⸗

finiteet ſupꝛa natura. In miraculis demo⸗
num operat᷑ virtus nature multipliciter ad⸗
iute ꝑ naturas alas.
Secundo differunt ex parte finis:quia mi⸗
racula dei fiũt ad vtilitatẽ hominũ et diuina
gloꝛiã ſed magoꝛũ ſiue demonũ:ad deceptio
nem et gloꝛiäã anj.
Tercio differunt ex parte facti:quia demo⸗
nes faciunt hmõi vilia et inutilia.ſ.ranas et
ſerpentes:quia hec de facili ꝓducuntur ope
ratione nature:nõ autẽ pinᷣt facere ea in bus

atare
narece
ethun⸗
Teo⸗
doom
in ege
glſq;
fugan
gache
liom
dilos
lonot
negnil
uens
orgen
Huonthin
loguiant
bis. A
üͤrnu
guidig
Gnag
itten
Jne
coo hoi
feſtmni
om⸗
Clum

ocune,

Pnien
onani
ſſtagdr
urei⸗
benireſe
enicre
mplen
Inno
buolan
li C
loiſog
cclio
geeſen
itavin
Finmnn
nde
Uree

„
natura ſuccumbit ſicut facit deus.ſ.illumi⸗ ſponderunt apoſtoli Nos innocentes abſol
n nare cecum a natiuitate reſuſcitare moꝛtuos Uere decet:nocetes vero ꝑdere nõ debemus.
et puinſmolllll. Hanſerunt poſt hecet alia multa apoſtoli
„ ¶ Terciũ cõſiderandũ qualiter ſimon et iu⸗ in eodẽ loco ꝑ annũ et tres menſes. In quo
das magos ſuperarũt. Et de hoc ita ſcribit ſpacio pluſq; ſexaginta milia hominũ exce⸗
aii in legenda.x in perſide erãt duo famoſi ma ptis paruulis cum regeet pꝛincipibo baptiʒa
nnga⸗ gi. ſc; Zares et Arfaxat quos Mattheus ti ſunt. . ”
dhägi fugauerat de ethiopia. Cũ vero aplłi ꝑ Bara ¶◻B ualiter Simon et Judas debellarunt
alurt dach coꝛã rege adducti fuiſſent.et pntibus il pontifices idoloꝝ patiẽtes moꝛi potiꝰ qᷓ; ſta
aſe lis magis dixiſſet Baradach. Iſtio rex ſunr tuam ſolis adoꝛare. (¶Xapitulũ. iij.
dſannr dij latẽtes in effigie hoĩm:ʒelo inuidie magi Ercij aduerſarij Simonis ⁊ Jude q̊s
ienten cõmoti dixerũt ulos malignos eſſe et contra Nipi debellarunt fuerunt idoloꝝ pontitfi
wlſſtii regnũ ſubtilit cogitare. dixit baradach Si ces.Qum enĩ veniſſent ad quanda ciuitatẽ
dutſee audetis cũ eis ↄfligite. Cui magi. Si vis vi noie ſuamay:inuenerũt ibi magos ſuperius
Ma dere qꝛ nobis pñtibus loqui nõ poterũt ve⸗ noiĩatos qui pontifices idoloꝝ ⁊ populũ cõo
ardaig, niant huc viri eloquẽtiſſimi et ſi coꝛĩ nobis tra apoſtolos concitauerunt.capientes vero
untriin loqui auſi fuerint: nos ꝑ oĩa imperitos ꝓba ipos ad templũ ſolis deduxerunt:vt aut eos
„Adiwe bis. Cũ aũt plurimi adducti eſſent cõtinuuo ſacrificare cõpellerent aut penitus necarent
woondu coꝛã magis ita muti facti ſunt:vt nec nutib⸗ Facto autẽ ſilentio apoſtoli dixerunt.vt ſcia
Giditll quidẽ qð loqui nõ poterãt indicarẽt:dixerüt tis ꝙ hec idola plena ſunt demonibus. ecce
ioſisu qʒ magi ad regem:vt ſcias nos deos eſſe per⸗ eis imperamus vt exeant et ſingula ſ imula⸗
ncvodich mittemus eos loqui ſed ambulare nõ poſſe. cra cõfringant Statimq; de ſimulacris erie
sdice Jterucq; reddem eis greſſum. Sʒ faciemus runt et cõfractis illis cũ diris vocib abſceſ⸗
lincop⸗ cos aꝑtis ocuł nihil videre. Qui cũ hec oia ſerũt. Qõð videntes põtifices in apłlos irrue
ni Aucrii feciſſent dux aduocatos illos turpiter cõfu runt et eos trucidauerũt. In ipᷣa auteʒ hoꝛa
b poisſt ſos ad a poſtolos du xit. Quib⸗ apli idoloꝛũ cũ nimia ſerenitas eſſet tanta fulgura extite⸗
Goccei cultum diſſuadentes vt in xpᷣm crederẽt mo runt vt templum ipᷣm trifarie ſcinderet et illi
Oöſen nuerunt. Quod cum ũlli ex coꝛde ſe facturos duo magi in carbones ictu fulguris verterẽ
deoc⸗ ꝓmiſiſſent apoſtoli ſigno crucis in ſrontibꝛ tur. Rex aũt coꝛꝑa aploꝝ advrbẽ ſuã tranſtu
dehon eos munierunt.Et ſtatim liberi ab omni moa lit et in honoꝛẽ eoꝝ ecciam mire magnitudi
udenu leſtia: ad regẽ coꝛã magis iterũ ingreſſi ſurt nis fabꝛicauit. Notandũ ꝙ de beato Simo
R Quare irati magi multitudinẽ ſerpentũ ad⸗ ne in pluribus locig inuenitur ꝙ crucis pa⸗
a uenire fecerunt. Statimq; ad iuſſum regis tibulo ſit affixus. Quod etiã Iſidoꝛꝰ libꝛo
e yeniẽtes apoſtoli pallia ſua de ſerpentibus de obitu apoſtoloꝝ.Et Euſebius in hiſto⸗
nan⸗ impleuerũt et in magos ꝓiecerunt dicentes. ria eccleſiaſtica. Et Beda ſuꝑ actus apoſto⸗
iien . In nomine dñi nõ moꝛiemini.ſed a ſerpenti loꝛũ. Et magiſter Johãnes Beleth in ſum⸗
in bus lacerati doloꝝ veſtroꝛũ mugitus dabi⸗ ma ſua teſtat.Cũ enĩ vt aiunt in egypto pꝛe
nang tis. Cum ergo magi ſic cruciarent᷑:rex et ce⸗ dicaſſet hieroſolymã redijt. Et poſt moꝛtem
