ſine ſenatus auẽte deificatũ aiebãt:qð ipi de
noĩe fieri ꝓhibuerãt.vt ſcribit᷑ in hiſtoꝛia ec
cleſiaſtica. NHã cum Pilatus quadã vice ad
Tiberiũ eplas de xpᷣo miſiſſet:ipᷣeq; Tiberꝰ
eius fidẽ a romanis recipi aſſentiret:ſenatus
oĩno reſpuit:ex eo ꝙ nõ ſui auẽte deus voca
tus fuit. Et licet Titus liuiꝰ in phpemio di
cat in laudẽ romanoꝝ. Ceterũ aut me amoꝛ
negocij ſuſcepti fallit:aut nullavnq; reſpubli
ca:nec maioꝛ:nec ſanctioꝛ:nec bonis exẽplis
ditioꝛ fuit:nec vnq; ciuitatẽ tã ſero auaricia

luxuriaq; immigrauer̃t. Tñ neſciuit aut no

luit ip̃ᷣe Citus liuius agnoſcere romanoꝝ ſu
perbiã q ſe deos extimabãt:et vt Augꝰ.dicit

in pncipio pꝛimi li.de ciui.dei.Hoc qð deiẽ

affectabãt amabãtq; ſibi in laudibo dici:pce⸗

re ſubiectis ⁊ debellare ſuꝑbos.Et vt pᷣdictũ

eſt nolebãt vt qͥs ꝓ deo coleret᷑ abſq; illoꝛuʒ

licentia et auctoꝛitate.Ocðm qð cõcurrit vt
apli ſancti violenta moꝛte extin guerent᷑:fuit

neronis ſeuitia. Ipᷣe tũc romaniſ imperabat
qui vt Hoꝛoſius Eutropius et reliqui ſcri
ptoꝛes romanoꝝ rerũ tradũt flagitioſiſimꝰ
et iniquiſſimus fuit.De quo etiã Johannes

de ſabergs in policratone li.i.ita ait. Intan
ta mole imperij oẽm ꝑoſus eſt grauitatẽ:phi

loſophiã pſequens quaſi maieſtatis imperij)

inimicã.Et nobilioꝛa ingenia veritus ſe cõ
ſilijs ſubdidit hiſtrionũ. Cũ vero eſſet oĩm
auariſſimus adeo vt nulli quodcũq; officiũ
delegaret:quin ꝓſequeret᷑:noſti qͥd mihi opꝰ

eſt:aut illud ſubijceret. Qui oĩbus pᷣeſt oib

indiget hiſtrionibo et mimis pecunias infi⸗

nitas erogare nõ grauabat᷑. Singulos ꝓut

qbuſq; placuerat ampliſſime dignitat noĩe

ſublimabat. Alios patricioſ:alios ſenatoꝛes

dicere hos illuſtriũ ſpectabiliũue noĩbo illu⸗
ſtrabat. hec ille. Qui aliter appellari ſolet po⸗
licratus:et fuit natione anglicus. Et ne vi⸗
cijs neronis diutius immoꝛemur: illud tm̃
afferamus in mediũ qꝙ anno etatis ſue.xxxij
Eutropiũ fugiẽs ad quartũ ab vrbe lapidẽ
ſemetipᷣm interfecit. Terciũ qð concurrit vt
ſanctiſſimi petrus et paulus martyrio coꝛo⸗

narent᷑ fuit Simonis magi malitia. Hic vt

ſcribit᷑ in itinerario clementis ſerpentes ene⸗

os faciebat moueri:ſtatuas eneas lapideaſq;

ridere et cantare:multaq; huiuſmodi exerce⸗
bat veneficijs et incantationibus magicis:
ꝓpter que neroni chariſſimus erat. Nictus
virtute xpᷣi:cũ tentaſſet volare:vt Qeo papa

tamẽ ⁊ ſuꝑatus q;ſepe ab aplis petroꝛ paulo

rotu

gls ſahann

eimn chli,

innitOn
nanippan

ditcos in

lii peeſſin
lafigerßi⸗
apiteceiſ
itategno⸗
(uontiſin
miopggite⸗
mothel.
is bſuos
lanqh alien
veroqrcin
ſubijtqna
chimother
fop defte
Oionoͤfe
tregreſun
Ntpoplusd⸗
gouiitent
ſuueſjvx.
lunmnutsi
eitcolumnn
Gerintploran
rrcifmnan
N
Uukinpact
e ſcluns
Pinnict ſocn

feodevicde

Unsigtoe⸗
us bede
ſocryt e
uſchieg
Dieimnitnnt
ſapeui T
Porinn;
ulimi
bunnn
miniganmn
Micftotgeg
neniſt
hllchi
(dtinm
ſochmnad
doſtſßn

Rſ

ſgi
digin

udinieg
eg Dn
amran
rdasnt
immeme
mnöt
donerinn
ouunt
Waiontn⸗
kronnanead
tArgeden
Mcqodeis
idigee⸗
Snthaici
zc
Gcham
mlen
San
i n
iuait u
grmiciſ⸗
ſtsr
DANXE
ol
ejticn
RH
igihugli
Ginnet
l
enoinlt
iſoc G

capite ceſi ſunt.

.

rebant cõtinuo coꝛruit:

teſtatur oꝛante paulo et petro imperante an
gelis ſathane vteñ mlinguerer aue gera fe
ractiſq; ceruicibo ex

pirauit.Qua de re iratus Hero dedit eos in

manibo paulini viri clariſſimi:et paulinꝰ tra
didit cos in cuſtodia mamoꝛtini ſub cura mi

litũ ꝓceſſi ⁊ martiniani.Quos milites petrꝰ
ad fidẽ xpᷣi ↄuertit:et cõperto ꝙ xpᷣiani eſſent

coꝛonati ſunt.Et in hoc ſtandũ eſt Dioniſis

¶ Cercio cõſi. ideremꝰ moda
litatẽ:quo.ſ.mõ petrus et paulus martyrio

ariopagite qͥ de hoc ſcribit in epla ad Thi⸗

motheũ. Hã poſt multa ſigna et ꝓdigia que

dñs ꝑ ſuos apłos dignatꝰ fuit oꝑari:petrus

tanq; alienigena iuſſus eſt crucifigi: paulus

yero qꝛ ciuis erat romanus capitaleʒ ſniam

ſubijt:qua lata dicit Dioniſius.O frater mi

ipᷣoꝝ defeciſſes quideʒ pꝛe triſticia ⁊ doloꝛe.

Quis nõ fleret illa hoꝛa qñ pꝛeceptũ ſenten⸗

tie egreſſum eſt in eos vt petrus crucifigeret᷑
et paulus decollaret᷑. Nidiſſes tũc ꝛturbã iu⸗

deoꝛũ ⁊ gentiliũ ꝑcutiẽtes eos et expuẽtes in

faciẽ ipoꝝ. Adueniente aũt terribili tge con
ſummatõis ipᷣoꝝ cũ ſeꝑarent ab inuicẽ:liga⸗

uerũt columnas mũdi nõ vtiq; abſq; fratrũ
gemitu ⁊ ploꝛatu.Tunc inqt paulus petro.
Parx tecũ fundamentũ eccleſiaꝝ ⁊ paſtoꝛ oui

Vage in pace pᷣdicatoꝝ bonoꝝ mediatoꝛ et
dux ſalutis iuſtoꝝ. Cũ aũt elongaſſent eos

um et agnoꝝ xpᷣi. Petrus aũtad igur ait.

ab inuicẽ ſecutꝰ ſum magiſtrũ meũ. Nõ eni

in eodẽ vico occiderũt eos.hec dioniſiꝰ. Pe⸗

trus igit᷑ ꝑductus ad paſſionis locũ crucifi⸗
xus eſt habens pedes ſurſum et manus deoꝛ
ſum:vt Leo et Marcellꝰ teſtant᷑. Tũc petrꝰ
vt ſcribit egiſippus de cruce dicere cepit. Te
dñe imitari optaui:ſed rectuſ crucifigi nõv⸗
ſurpaui. Lu ſemꝑ rectus et excelſus ⁊ altus
Nos pꝛimi hoiĩs filij qͥ caput ſuuʒ demerſit
in terrã:cuiꝰ lapſum ſignificat ſpeciei gene⸗

ratõis humane.Sic enĩ naſcimurvt ꝓni in

terrã videamur effundi. Inter hec ⁊ ſilia ver

ba gras agẽs deo et fideles cõmendãs ſpiri⸗
tum emiſit.Tũc marcellꝰet apuleius fratres
diſcipuli eiꝰ eũ de cruce depoſuerũt et diuer
ſis cõdientes aromatibo ſepelierũt. Paulus

vero cum ad locũ paſſionis duceret᷑ in poꝛꝛta

hoſtiẽſi ſᷣm Dioniſi.matronã quandã noĩe

Elaner obuiã habuit q̃ flens oꝛõnibo ſuis
e

ↄmẽdabat. Cui paulꝰ. Vade plãtilla eter
ne ſalutis filia:comoda mihi veluʒ q̊ caput

tuũ tegis et inde oculos meos ligaboꝝ poſt⸗
modũ illud tibi reſtituã:qdð illa libẽter effecit
Cuũ aũt ad locũ palſionis veniſſet ad oꝛientẽ

verſus ⁊ manibo in celum extenſis oꝛauit cůꝗ
lachꝛymis et gras egit.poſt hec valefaciens
fratribo ſuſpexit in celũ muniẽs frontẽ et pe
ctus ſuũ ſigno crucis oculoſq; ſuos de velo

plantille ligauit:etvtrũq; genu in terrã deti⸗

gens abſq; triſticia et cõpulſione collũ exten
dit:et ſic decollatus eſt. Moxq; caput eius a
coꝛꝑe exiliens ieſus xpᷣs hebꝛaice clara voce
inſonuit.De eius vero vulnere vnda lactis
vſq; ad veſtimẽta militis emanauit:et poſtea

ſanguis effluxit. In aere lux immẽſa emicu⸗

it: de coꝛꝑe odoꝛ ſuauiſſimꝰ ſpirauit:pꝑcutien
te aũt carnifice et amputãte caput pauli: tũc

in ipᷣo ictu paulus explicuit velũ et collegit
ſanguinẽ ꝓpꝛiũ et inuoluit eũ illaq; hoꝛa ap⸗

paruit plantille tradiditq; velũ cũ ſanguine

g die mi Et reuerſo militi carnifici dixit plãtilla:vbi
thimothee ſi vidiſſes agones ↄſummatõöis

dimiſiſti magiſtrũ meũ paulũ:? Rñdet miles
cũ ſocio iacet ibi extra vrbẽ in valle pugiiũ

et velo tuo velata eſt facies eius. Ipᷣa aut rũ⸗
dens ait. Ecce nũc intrauerũt petrus ⁊ pauu⸗

lus induti veſte pᷣclara et coꝛonas fulgenttes
habebãt in capitibo ſuis.Et ꝓtulit velũ ſan⸗

guine cruentatũ et monſtrauit eis:ꝓpier qdᷣ

opus qplures crediderunt dño et facti ſunt
xpᷣiani:Aſſerit etiã Dioniſiꝰ apłos ibi apa⸗

ruiſſe. Attende inqͥt miraculũ. Uide ꝓdigi⸗

um frater mi Thimothee die victimatõnis
illoꝝ. Hã pᷣſens fui in tꝑe ſeparationis eoꝝ
poſt moꝛtẽ autẽ illoꝝ vidi eos ad inuicẽ ma⸗
nu ad manũ intrantes poꝛtas vrbis et indu
tos veſte luminis et coꝛonis claritatis et lu⸗
cis oꝛnatos.hec Dioniſiꝰ.Cui de his rebuſ
loquenti plena eſt adhibenda fides.tũ qꝛ ex

gentili et phᷣo ſummo fact? fuit nõ ab re puuꝝn
li diſcipulus.tum qꝛ ſapiẽtia et virtute pol-⸗
lebat.tum qꝛ ꝓpter xpᷣm et ipᷣe non ſine cauſna

iutoꝛio q́;tum poſſumꝰ ſanctoꝝ imitari ve⸗

ſtigia vt ſic ſocietatꝭ eoꝝ ꝑticipes mereamur

eſſe in illo felicitatis regno in quo pax ſum⸗
ma eſt. Ad qð nos ꝑducat clemẽtia xp̃ᷣi qͥ vi
uit et regnat in ſecula ſeculoꝝ.Amen.

Samo trigeſimuſquartus de ſancto an-
Nrea aplo frẽ ſimonis petri 2 ĩ paſſione ſocio

Rat aute andre-
as frater ſimonis petri vnꝰ ex vuuo
hus q audierant a Johãne et ſetu
eſum. Gcribunt᷑ hec verba Jo. i.

ca. Celebꝛe nomẽ beati Andree ꝑ terrarũ oꝛꝛ

in hac vita virtutibo plurimis floꝛuit et in re

gno celeſti fulget gloꝛia mirabili ſed inſuper

patrociniũ eius expoſcentibus petita bene⸗

ficia impetrare nõ ceſſat. Placuit aũt pꝛoui⸗

dentie diuine vt ex oſſibus eius cõtinnue mã

na ſca turiat vt tali ſigno ad eius deuotionẽ

cuncti fideles ardentiꝰ inflamment᷑. Et licʒ

coꝛpus eius a maximilla xpᷣo amabili vxoꝛe

Egee:vt dicemꝰ apud patres fuerit recõditũ

mñ inde ule caſtantinopolin delatũ. Poſtre⸗
mo ad cinitateʒ Amalfie fuit deductum vbi
nunc ſacrũ illud pignus honoꝛabiliter ↄſer

natur. Quapꝛopter vt in ſolẽnitate eiꝰ illius

laudibo reficiamur ſtatui in pñti ſermone de
iᷣo aplo gloꝛioſiſſimo verba facere atq; qᷓ;tũ
potero cũ dei adiutoꝛio ſuã pᷣeminentiã ex⸗
plicare.Ad eiꝰvero cõmendationẽ aſſumpta

ſunt verba ꝓpoſita in qbus triplicẽ excellen⸗

tiam beati andree curabimus enarrare.
Pꝛima dicit diligentia.
BSecunda obedientia.
Tercia patientia. J
Qualiter beatꝰ andreas fuit diligẽs ↄuer

lijs cõicando q̃ audiuit. ¶ Capitulũ.i.
Kima exccellentia beati andree dicit᷑ dili

õͤuerſationxẽ.
auditionẽ

N
△

eundẽet vidit et pꝛedicantẽ audiuit: factus
eſt diſcipulus eius vt refert Johannes.i.ca.

Etiĩ hoc exemplũ nobis dedit vt q;tũ poſſu
maus bonoꝝ viroꝛũ conſoꝛtia ſemp expectaæ0
mus. Hinc ſapiẽs Pꝛouer.xiij.ca.ait. Qui

cum ſapientiba gradit᷑ ſapiẽs erit. amicꝰ ſtul

toꝛum ſimilis efficit. Et Dauid in pᷣs.xvij.
Auũ ſancto ſanctꝰ eris:et cũ viro innocẽte in

nocens eris:et cum peruerſo puerteris Et

xxviij.q.i.c.ſepe maloꝝ.ðꝛ.Sepe maloꝛum
cõſoꝛtia etiãẽ bonos coꝛrumpũt:qᷓ;dto magis
eeos q; ad vicia ꝓni ſunt.Et.xxiij.q.iiij.c.quiſ/
quis.Quõ incoꝛruptus poteris pꝑmaneredq
coꝛruptis ſociaris. Et de hoc inqt Seneca
mn. iij. de ira. Sumunt a cõuerſantibo moꝛei

Et idẽ ad Lucillũ.Cũ his cõuerſare qui te

melioꝛẽ facturi ſunt. Illos admitte q̊s tu po
tes facere melioꝛes.Et iterũ ad eundẽ. Nul⸗

la res magis animũ induit honeſtate:nulla⸗

q dubios et inclinatos ad pꝛaua magis ad
rectu reuocat q; bonoꝝ aſſidua cõuerſatio.
Etide.in.iij. deira. non tm̃ valitudini pfuit

ſando cũ bonis ⁊ audiẽdo verbumdei atq; a

gentia: quã cõſideremus pꝛecipue q;⸗

ercio q;tum ad comunicationz.
Pꝛimo ↄſideremdiligentiã beati andree
qᷓ;tũ ad ↄuerſationẽ.Fuit quippe diligens et
ſollicitus cõuerſari cũ Johãne baptiſta: dũ
eniĩ famã eius ſanctitatis accepit: poſtmodũ

ſana regio ſalubꝛeq; celũ gytuz animis paru

firmis cõuerſatio melioꝛis:qð intelliges ſi

ſferas mãſueſcere videris cõuictu noſtro. Et

Iſidoꝛꝰ in.ij.li.ſoliloquioꝝ. AVita malos:ca
ue iniquos.Sed aliqͥs obijcere ↄtra hocpᷣt:
qm xpᷣs cũ publicanis ⁊ peccatoꝛibo cõuerſa
batur:ita ⁊ ſanctiviri feciſſe ꝓbati ſũt.Ad qð

declarandũ audiẽda ſunt verba Aug'. in ſer

mone de verbis euangelij q̃ ponunt᷑.xxiij.q.

iiij.c.a malis.ibi ſic loquit᷑. A malis ſꝑ coꝛ⸗

de diſiungimini.Ad tꝑs caute coꝛꝑe copu⸗
lamini:duobus modis nõ te maculat maluſ

ſi ei nõ cõſentias:et ſi redarguas:hoceſt non
cõmunicare:nõ cõſentire. Cõmunicat᷑ q ppe

qñ facto eius cõſoꝛtiũ volũtatis vel apꝛoba
tionis adiungit᷑. Neq; enĩ cõſentientes ſitis
malis vt nõ appꝛobetis:neq; negligentes vt

nõ arguatis. Et eadẽ ſentẽtia cõfirmat᷑ pᷣdi⸗
cta cauſa et queſtione.c.ita.c.ſi qs.et.c.recedi
te. Igit᷑ cõuerſatio xpᷣi cũ peccatoꝛib ex qua

ipᷣi boni fieri poterãt et ob quã familiarẽ ſe il

lis exhibebat laudabilis erat ⁊ ex radice cha
ritatis ꝓcedens. Silr apli inter idolatraſ cõ
ueniebant vt eos ad verã religionẽ euocarẽt
Sicut de Andrea legimus ꝙ conſiſtens in

Achaya poſtq; ſuſcepit ſpm̃ ſanctuʒ eã totã

eccleſijs impleuit:effugataq; idolatrie peſte:
populos ad xp̃ᷣi fidẽ cõuertit. Vxoꝛeʒ quod;
Egee ꝓcõſulis ſacro baptiſmatis fonte rege
nerauit.

erauit. ¶ Ocdo cõſideremus diligentiam
beati andree q;tũ ad auditionẽ. Voluit eni
attentius audire Johannẽ de xpᷣo loquentẽ

atq; dicentẽ. Ecce agnus dei ecce qui tollit

peccata mundi.Quo audito ſecutꝰ eſt ieſum

cũ alio cõdiſcipulo:dixit vero illis ieſus.qͥd

q̃ritis.At illi reſponderũt ei. Rabi vbi habi

tas.dixit eis.venite et videte. venerũt itaq; ⁊
vigderũt ⁊ manſerũt apud eum die illo.vt ptʒ
Jo.i.ca. Quantũ autẽ ꝓſit vnicuiq; audire
verba ⁊ doctrinã xpᷣi:licet dixerim in quadra
geſimali noſtro in ſermone de verbo dei: tũ

adhuc expedit aliqᷓ exẽplo id aperire. Scri⸗

bitur enim Actuũ.ij.ca. pᷣdicante Petro
audientes verba eius cõpuncti ſunt coꝛdeet
dixerũt ad Petrũ et ad reliquos apłlos. Ni⸗

ri fratres quid faciemus Petrus autẽ ait ad

illos. penitentiã agite et baptiʒetur vnuſaͤſ⸗
q; veſtrũ. Qui vero receperũt ſermonẽ eius

baptiſati ſunt:et appoſite ſunt in illa die ani⸗

me circiter tria milia. Etvt inquit Jeremias

ca. xxiij Verbum dei ſicut malleus cõterens

petras.i.coꝛda durgꝗ. Pꝛedicatione inſuper
apoſtoloꝝ crediderũt omnes gẽtes dum in
omnẽ terram exiuit ſonus eoꝝ.qꝛ vt dicitur
ad Roma.viij.ca. Fides ex auditu:auditus

Vlhtbni

ißroverbĩ

Uiñrſmnicse,
nluode
gentaudit
wcibotpint
nlil itaglos
ngereptt
(ſideremnus
6icationeln
consſuin

ro Honrti

eiitei Jnue

umclen,

iitdittgili

.urvocberioce
obitergoon
Cigenruth
rosKopin
ſenetmnene.
. Wncnic
Ged miio
ſynrinſene
rounmag/

(mnentiu
anlitipe ina

Adovo olln⸗
hlenncoEri

urrrockin
Aniſehatos

ſunnsos ndn
lencätagin
Pmcchewiſur

(ndous der

Aciite
Miite
idan

ens enini

ſnteß rſni
pſatnstti
gun sfien
ſuchelinte
mndrn

ocn

e

Rerh⸗

duii

nedt
Nqgonuigt
Amaie
neang
Eueshein
fünrsr

egz Negl
clise
tartdat

K.lel 1

lre
. Voe
iimmisſon,
rennsdie
Ntl
n wiin

ſaundelon⸗

Niannn

Ummin
iantßen
aſnad
. uini

autẽ ꝑ verbum xpᷣi. Pꝛopterea ſapiens Ecci
vi.Pꝛouerbioꝛũ.iij.ca.ait.Di dilexeris au
dire ſapiẽs eris. Et Ariſto.in.i.Metaphy.

Auditus deſeruit diſcipline.ideo aĩalia que

carent auditu ſicut apes et muſce nõ obediẽt

voci hominis. nec ſunt diſciplinabilia. qua⸗
re nil ita aĩos hoĩm ad bene beateq;viuendũ
dirigere põt ſicut auditus verbi.

ercio
cõſideremus beati andree diligentiã q;tũ ad
cõicationẽ dũ xpᷣm agnouit ſtatim illumina

tionẽ ſuã cõmunicare ꝓcurauit fratri ſuo pe

tro. Nam vt ſcribit᷑ Jo.i.ca.mox eo inuento

diryxit ei. Inuenimus meſſiã: et adduxit eũ ad
ieſum.:cui etiã xpᷣs benigne ſeipᷣm manifeſta

uit dixitq; illi. Tu es ſimon filius iohanna
tu vocaberis cephas qð interpꝛetat᷑ petrus.

Noluit ergo andreas bonuʒ ſalutis eſſe ſibi

ſoli: pcuranit et illud ꝓ fratre ſuo petro. Sic

et nos ſi cupimꝰ regnare cũ xpᷣo: ꝓ ximis opẽ
ferre tenemur. Inqt nãq; ſapiẽs Ecci.xvij.

ca. Unicuiq; mandauit deus de ꝓximo ſuo

Sed mirũ certe quõ nõ cõfundunt᷑ et erube
ſcunt in ſemetipᷣis hi qͥ xpᷣiano noĩe decoꝛan

tur: oĩa tñ ad ꝓpꝛiũ amoꝛẽ reflectunt:dũ cõtra
ſe loquentẽ audiũt:adhuc Ciceronẽ gentilẽ.

Retulit ipᷣe in oꝛõne p quinto ligurio:hoĩes

ad deos nulla re ꝓpius accedũt q;ᷓ ſalutẽ hoĩ⸗
bus dando.Et in queſtionibus tuſculanis.
Que melioꝛ eſt in hoĩm genere natura q; eo⸗

rum qui ſe natos ad hoĩes adiuuãdos et cõ⸗

ſeruandos arbitrant᷑. Sed quõ aliene ſaluti

intendẽt qui ꝓpꝛiã negligunt. Heu hen qua
pauciſſimi ſunt qui nõ magis inuigilãt pꝛo
coꝛpoꝛis beneficio qᷓ; ꝓ aĩe atq; conſcientie
tranquillitate. ́́JMẽꝑ
nalinr btũs andreas rõnabiliter obedi
uit rpᷣo eũ vocãti ſimul cũ petro ꝗð ſatis ſtul

tequidã impꝛobare ſunt auſi.¶ Capitulũ.ij.
Scunda excellẽtia beati andree ðꝛ obe
aientia. Mox enĩ vt ipᷣm atq; fratrem
ius petrũ xpᷣs vocauit:relictis oĩbus ſecuti

e
ſunt eũ.vt ſcribi᷑ MHatth.iiij. ca Erant enĩ

piſcatoꝛes ⁊ xpᷣs dixit eis. Venite poſt me fa

*

ciam vos fieri piſcatoꝛes hoĩm. Habuit aũt

ſſta obedientia tres cõditiones mirificas.
Mima der ionabilitas.
SDcvda ſocietas.

Lertia velociitigs.

¶ Pꝛima conditio illius obedientie rõnabi
litas ðꝛ. Fuit nanq; rõnabile obedire xpᷣo qͥ
Deus erat qͥ imperauit ventis et mari ⁊ facta

eſt tranquillitas magna:vt ðꝛ Matth. viij.

ca. Qui curauit infirmos:illuminauit cecoſ
mũdauit lepꝛoſos:demones a coꝛpoꝛibꝛ ob⸗
ſeſſis eiecit moꝛtuos ſuſcitauit.Ad quẽ ac⸗

ceſſerunt poſt ieiuniũ angeli ⁊ miniſtrabant
ei vt ðꝛ mat.iiij.ca. Neruntũ vt refert Hie⸗
ro.ſuꝑ mattheũ.Arguit in hoc poꝛphyrius
et iulianus auguſtus vel impericiã hiſtoꝛici

mentientis veliſtulciciã eoꝝ qui ſtatim ſecuti
ſunt ſaluatoꝛeʒ quaſi irrõnabiliter quẽlibet

vocantẽ hoĩeʒ ſunt ſecuti.Sed certe fulgoꝛ
ipᷣe et maieſtas diuinitatis occulta q̃ in hu⸗
mana facie relucebat.Ex pꝛimo ad ſe veniẽ⸗
tes trahere poterat aſpectu. Si enim in ma

gnete lapide virtꝰ hec eſſe öꝛ.vt anulos et fe
ſtucas ſibi copulet q;ẽto magis dũs oim crea

turarũ ad ſe trahere poterat s volebat.hec
hiero. Sed poꝛphyriꝰ pꝛiuatus ſacrilegus

et blaſphemꝰ xpᷣm vocantẽ pᷣſumit culpare

aſſerẽs ex malicia piſcatoꝛes ruſticos ⁊ indo
ctos ad ſe ſequendũ vocaſſe. Nã cũ illiꝰ facta

et geſta fraude et deceptõe vt ipᷣe falſo aſſerit

fuerint plena:voluit eos habere comites ůs
facile erat deciꝑe.O vᷣba oĩ execratiõe digna
O falſitas ab oĩbus exhoꝛrenda Nõ fuit de

ceptoꝛ xpᷣs in q̊ oĩs gr̃e plenitudo ſuꝑabun⸗

dauit:oĩs ꝑfectio ſanctitatis emicuit:oĩs de

niq; ſplẽdoꝛ virtutis effulſit. Sed iõ paupe

res nõ diuites ⁊ potẽtes:piſcatoꝛes nõ phos
ad ſe vocauit:vt in ↄuerſione mũdi fienda ꝑ

eos virtꝰ diu ina clareſceret:et veritas ꝑ eos
p̃dicanda diuine gr̃e nõ humanis fauoꝛib⸗
aſcriberet᷑. Iccirco paulus,i.ad Coꝛinth.i.
ca. inqͥt. Que ſtulta ſunt mũdi elegit deus vt
cõfundat ſapiẽtes:⁊ infirma mũdi elegit deꝰ
vt cõfundat foꝛtia.Et mũdi ignobilia ⁊ con

temptibilia elegit deus et ea ꝗᷓ nõ ſuntvt ea qᷓ
ſunt deſtrueretvt nõ gloꝛiet ols caro in ſbe
ctu eiꝰ. Suꝑ hoc paſſu ita dicit Augꝰ. Si

Ddoctus eligeret᷑ foꝛtaſſe iõ ſe diceret electũ:qꝛ

ſua doctrina eligi meruit. Dñs aũt nr̃ ieſus

xyps volẽs ſuꝑboꝝ frangere ceruices nõ q̃ſi⸗
uit ꝑ oꝛatoꝛẽ piſcatoꝛẽ.ſed de piſcatoꝛe lucra
tus eſt imperatoꝛẽ llũ
dientie ð ſocietas. Habuit eni ſecũ obediẽ⸗

Scda cõditio illiꝰ obe

tem et ſociũ fratrẽ ſuũ petrũ. Simul quideʒ
vocati ſunt ⁊ inſimul vocanteʒ ſecuti. Hinc
Criſo.ſuꝑ mattheũ ait de ipᷣis.Erant habi⸗

tatõne ciues:dilectõe cõcoꝛdes:artificio pa⸗

res:fraternitatꝭ pietate cõiuncti:iõ ſimul eos

vocauit: ne hoĩes itaↄiunctos diſſimilis vo
catio ſeꝑaret.hec ille. Sciendũ tñ ꝙ ↄiũctio
fraternitatis alqñ habet diſparitatẽ ſicut in

caym et abel:quoꝝ vnus deo gratus fuit:al

505%½

ter exoſus.vt ptʒ Gene.iiij.ca. Iſaac etiam

hereditatẽ obtinuit Iſmael vero frater eius

illã amiſit. vt ſcribitur Genef.xxi.ca. Et ad

BGGalath.iiij. ca. Eijce ancillã et filiũ eius: nõ
eni erit heres filius ancille cum filio libere.

a 1¹

„ 8 „ „ „ 24 » nbili 6
Jacob inſuꝑ amabilis fuit deo.nõ ſic Eſau chariſſimi qꝛ ad vniꝰ iuſſionis vocẽ perus nſhli
frater. de qbus Malachie.i.ca.dixit deꝰ. Ja et andreas relictis rhetibo ſecuti ſunt redem⸗ binich .
cob dilexi:eſau odio habui.Qñq; aũt copu-⸗ ptoꝛc. Nulla vero hũc facere adhuc miracu⸗ oeimn er
la fraternitatis habet paritatẽ. Vñ valerius la viderãt:nihil ab eo de pᷣmio eterne retrioa viechil
maximus li.i.recitat de poliſtrato et pipoci tionis audierãt et tñ ad vnũ dũi pꝛeceptum RZBrandn
de phis ꝙ fuerunt eodẽ die nati: eiuſdẽq; p⸗ hoc qð poſſidere videbant᷑ obliti ſũt. Quan Higege
ceptoꝛis.Epicuri ſectã ſecuti:patrimonij eti ta nos eius miracula videmus.Quot flagel liet ceſn
am poſſidẽdi alendeq; ſchole cõmunione cõ lis affligimur: Quantis minarũ aſperitati ſelo
iuncti:eodẽq; momento tꝑis vltima ſenectu bus deterremur:et iñ vocantẽ ſequi cõtemin ii
te extincti. Sic cognatio petri et andree pa⸗ mus. In celo iam ſedetq̊ de cõuerſione nos ce⸗ 8
rem in multis habuit cõditionẽ.nà fuerunt admonet. Jam iugo fidei colla gentiũ ſubdi un
ab eodẽ artificio vocati.dicit nãq; mattheus chit. Jam mũdi gloꝛiã ſtrauit.Jã ruinis cce in
iiij.ca.Ambulans Jeſus iuxta mare galilee bꝛeſcentibo diſtricti ſui iudicijꝓpinquum de⸗ uc
vidit duos fratres ſimonẽ qui vocatur po- nunciat diẽ. Et tñ ſuꝑba mens nr̃a nõ vult Miezdcck
trus et andreã fratrẽ eius mittentes rbete in hoc ſponte deſerere q; qu otidie pdit in via ulcindin
5 mare:erant enĩ piſcatoꝛes.Et ait illis.eni Quid ergo frẽs chariſſimi:qͥd in eius iunliö;: üdeſten
te poſt me ⁊c. YFuerũt eidẽ officio deputati.ſ. cio dicturi ſumus qͥ ab amoꝛe pꝛeſentis ſeuuu· ſorſins
apoſtolatui xpᷣi. Añ Luẽ. vi.ca et Matth. li:nec pꝛeceptis flectimur:nec verberibo emẽ⸗ ſnattutnl
T.ca.ſcribit᷑. Elegit duodecim q̊s aplos no- damur. hec ille. gochmui
minanit.ſimonẽ quẽ cognominauit perrum ¶ Qualiter beatus andreas iubente Egea unminn
æt andreã fratrẽ eius. Fuerũt inſuꝑ eodẽ pꝛi is martyriũ paſſus eſt. ap itulü. iij. Kkneg
nilegio dotati in miraculoꝝ operatione.vñ Ercia excellẽtia beati andree ðꝛ patien yti
Matth. x. ca.ðᷣꝛ.cõuocatis ieſus duodecim Nelahe⸗ illlũ violentã moꝛtẽ aĩo cõſtanti S ſinene
diſcipulis eius:dedit illis poteſtatẽ ſpirituũ ctolerare fecit: nõ enĩ aufugit illata ſupplicia W rli
immundoꝝ vt eijcerẽt ees et curarẽt omnẽ et ꝓ xpᷣo martyriũ pati non recuſauit. de ilo0t rlis
Tan guoꝛẽ et oẽm infirmitatẽ. Noĩa aũt duo⸗ tñ tria ſunt cõſideranda. ZMV LLbch
decim apłoꝝ ſunt hec. pꝛimus ſimon qͥ dici· )Pꝛimo illiꝰ martyrij cauſa. i n
petrus et andreas frater eiꝰ. Altimo fuerüt Scdo illiꝰ martyri modunuss/ rNſ
codẽ genere martyrij coꝛonati:qꝛ ambo oru⸗ Tercio illꝰ martyrij gloꝛia. MD iunui
cis ſuppliciũ ꝑtulerunt. Ideo eccleſia cantat. ¶ Pꝛimo cõſideràda eſt de martyrio ſancti PpNis
Andreas xpᷣi famulus dignus dei aplłs: ger andree cauſa.q̃re.ſ.paſſus eſt. Nõ equidem Gipe
ma nus petri et in paſſione ſocius ¶ Cercia paſſus ẽ ꝓpter aliqð ꝑpetratũ fla giciũ autle: Alutpedepon
cõditio illius obediẽtie ðꝛ velocitatis. Obe⸗ ſe maieſtatis crimen:ſiue qöcunq; pctm̃ ad⸗ cndihͤ
diuit q pe andreas ſtatim ſine moꝛa ſine di⸗ huc minimũ. Sed qꝛ idolatriã deteſtabat᷑ ⁊ bich
latione. Sed hoc tꝑe moꝛtales miſeri aures Egeã pꝓconſulẽ redarguebat:cruciſq; myſte adei
hñt et nõ audiũt:vocant᷑ ad penitentiã et tñ̃ ria efficaciſſime oompꝛobabat.Ab ipo Egaa Mmltum
vix e mule cõuertit᷑ñ vnus. Eoꝝ vero rũſio iniquiſſuno cruci ſuit adiudicatus. In cini Augin
eſt vel tacita vel expᷣſſa. Reuertemur ad dũm tate nãq; patras Egeas xpᷣianos ad idolox. edei
in ſenectute.Reuertemur ad dũm in infirmi ſacrificia pellebat:cui occurrẽs andreas di hdei
tate. Reuertemur ad dñm poſt aliquos an- xit.O poꝛtebat vt tu qͥ iudex hoĩm eſſe merui uuckſui
nos.O peccatoꝛes duri.O peccatoꝛes exce⸗ ſti:iudicẽ tuum qui eſt in celo cognoſceres et Ar De,
cati:nolite differre:nolite pcraſtinare.hodie agnitũ coleres et colendo animũ tuũ a falſltis lirni
inqͥt Dauid in pᷣs. Si vocẽ eius audieritis dijs penitus reuocares.Cui Egeas.Tu es ditog
nolite obdurare coꝛda veſtra.hodie inqͥt nõ andreas qͥ ſuperſtitioſam pᷣdicas ſectã quã erheg
cras:de futuro quidẽ nil certũ habemꝰ:pñs romani pꝛincipes exterminare iuſſerũt. Aid chei
tm̃ tꝑs noſtrũ eſt. Dũ tꝑs habemus ait pauu-⸗ quẽ andreas. Romani pꝛincipes nondũ co tnln
lus ad Halathas.vi.operemur bonũ.Et ſa⸗ gnouerũt quõ dei filiꝰ veniẽs docueritidos ngſt
piens Ecci.v.ca. Ne tardes cõuerti ad dĩim Rc edemonia. Cui Egeas. iſta vana ieſus üäüinln
et ne differas de die in diẽ. ſubito enimvenit veſter pᷣdicans crucis patibulo eſt affirus. Wymin
⸗ ira illins et in tꝑe vindicte diſperdet te.O q Rñdit andreas ꝓ reſtauratõe noſtra nõo po liſe
grãdis è numerꝰ ꝑeuntiũ.O q; magna mul⸗ ſua culpa crucis patibulũ ſpõte ſuſcepit.Et M ,
titudo dei mandata ſpernentiũ. Vocat o? ſatis copioſe crucis fructũ et gloꝛiã aiq; tri⸗ Müi
benignus pater tã dulciter:et hoĩes ingrati umphũ coꝛã oĩbus explicauit.Quare indi lle
ei obedire poſtponũt. Propter dicta Gꝛego. gnatus Egeasvt idolis ſacrificaret cũ comi ilſea

in omelia iia pulqe loquit᷑ Audiſtis fratra nando requiſiuit.Et cum cõminaret multa

ſonin
ſatien
Ne
tennant

ni Anenn
more Nete
rcöde

4. E
inini
i nciii

ſi
Rni
1tt. Den
müſgin
Brint

terribilia contra illũ facturũ niſi ſue iuſſioni

pareret. Andreas audaciter rũdit. Quicqd
tibi videt᷑ in ſupllicijs maius excogita.Tan
to enim ero regi meo acceptioꝛ q;to fi
noĩe eiꝰ in toꝛmẽtis cõſtantioꝛ. Scðo co⸗/
ſigerandus eſt de martyrio andree modus.
Naãq; egeas iuſſit illũ a vigintivno hoibus
cedi et ceſum manibo et pedibus cruci alliga
ri vt ſiclongioꝛẽ reciꝑet cruciatũ. Cũq; du⸗-
ceret᷑ ad crucẽ factꝰ eſt cõcurſus ꝓploꝝ dicen
tiũ. Innocẽs ſan guis eiꝰ ſine cauſa damnaf
quos tñ rogauit apls ne ſuũ martyriũ impe
dirẽt. Uidẽs aũt andreas a longe crucẽ ſalu

pulcritudinẽ de membꝛis dñi mei ſuſcepiſti:
diu deſiderata:ſollicite amata:ſine intermiſ⸗
ſione q̃ſita. Securus et gaudẽs ad te veni
ita et tu exultans ſuſcipias me viſeing eiꝰ
qͥ pependit in te:qꝛ amatoꝛ tuus ſꝑ fui ⁊ deſi
deraui amplecti te. Accipe me ab hoĩb ⁊ red
de me magiſtro meo:vt per te me recipiat qͥ pꝓp
te me redemit.Et hec ac ſilia dicẽs exuit ſe et
veſtimẽta carnificibo tradidit. Sicq; eum in
cruce v: iuſſum fuerat ſuſpenderũt. In q̃ bi
guo viuẽs.xx.milibo hoĩm aſtantiũ pᷣdicauit
J ¶Tercio cõſideranda ẽ de martyrio andree
gloꝛia. Minante quidẽ turba E gee moꝛtẽ ?⁊
dicẽte.virũ ſanctũ manſuetũ ⁊ piũ nõ debe⸗
re iſta pati venit vt ipᷣm deponeret. Quẽ vi⸗
dens andreas dixit. Quid ad nos tu veniſti
egea. Si ꝓ pnia ipᷣam cõſequeris. Si aut
vt me deponas ſcias ꝙ ego viuꝰ de cruce nõ
deſcendã:iã enĩ video regem meũ qͥ me expe
ctat.Et cũ vellẽt eũ ſoluere nullo mõ potue⸗
rũt ad eũ ꝑtingere. Uidẽs aũt andreas ꝙ ve
lent eum de cruce deponere oꝛauit vt ſcri
Aug'ꝰ.in li.de pnĩa.et dixit. Ne ꝑmittas me
dñe deſcẽdere viuũ de cruce: ſed tpᷣs eſt vt cõ
mendes terre coꝛpus meũ et reſurrecturũ ſer
uet et reddat ⁊ ipᷣm qͥq; meritũ ſui laboꝛis re
cipiat.Terre illud cõmendo vt meamplius
vigilare nõ opoꝛteat ⁊ libere ad te fontẽ in⸗
deſiciẽtis gaudij tendere anxiantẽ iã nõ re
trabat:hec et ſilia eo loquẽte:ſplẽdoꝛ nimius
de celo veniens dimidia hoꝛa eũ circũdedit:
ita vt nullus eũ videre poſſet. Et abſcedente
lu mine ſpiritũ cũ lumĩe ſimul tradidit. Ma
ximilla vo tulit coꝛpꝰ eius ⁊ optimo loco cũ
gAromatibo ſepeliuit. Egeas aũt añq; domũ

rediſſet arreptꝰ a demone ĩ via coꝛã oĩbo exrvi
rauit. Felixigit᷑ ⁊ gloꝛioſiſſimꝰ fuit illiꝰ mar
tyrij finis:dũ andreas ꝑ illud meruit ſecreta
ſcandere celi:vbi cũ xpᷣo fruitur eterna pace
in ſecula ſeculoꝛũ. Amen.“

(Jims myſteriũ ↄtemplan

Supauit nãq; amoꝛ ille amoꝛẽ alioꝝ diſci⸗

„

¶ Sermo trigeſimuſquintus de amoꝛe duk
ciſſimo dñi noſtri ieſu xpᷣi quẽ habuit ad io⸗

bannem euangeliſtam.

Alectus meuſmi
hi et ego illi. Johãnis euangeliſte
vyerba ſunt iſta oꝛiginaliter Canti

coꝝ. ij.ca. Immẽiſa beatiſſimi euãgeliſte io⸗

hannis pᷣconia oẽm ſuꝑant dicẽdi facultatẽ
Quiſnã tã eloques reperit᷑ tãoꝛnatꝰ ĩ expli
cando:tãq; potẽs in ꝑſuadẽdovt eiꝰ innume
ras:vt ſic dicã:laudes effari queat: Tñ et ſi

et. Mid u nõ q;tũ ſibi debet᷑ q;tũ nos poſſumus illius
tauit eã dicẽs. Salue crux pcioſa q̃ decoꝛẽ et

pꝛogatinas tenemur extollere dignas. Co⸗

lendus quippe eſt ab oĩbus et ſingulari deuo
tione honoꝛandꝰ cui dei filiꝰ tã pꝛecipuã di
lectionẽ exhibuit quẽ itachariſſimũ habuit
cui deniq; tanta cõtulit bñficia. Ut aũt ha⸗

beat mens nr̃a lumẽ intelligetie q̊ iohannis
ſublimitatẽ ꝑcipiat de ipᷣo in hoc ſermone di
cemus:quẽ ⁊ merito fundabimꝰ in amoꝛeil
lo dulciſſimo q̊ eũ xpᷣs pᷣ ceteris apłlisvoluit
exoꝛnare:de quo ipᷣe verba in themate poſi-
ta dicit. Dilectus meꝰmihi ⁊ ego illi. In quu
bus verbis tria myſteria de illo amoꝛe ꝓponi
mus cõtemplan.
Pꝛimũ ðꝛ ſu

erationis.
Becundũ oſtenſionis.

erciũ cõcluſionis. H
xps dilexit iohannẽ amoꝛe pᷣcipuo et

ſm ꝙ hõ et ᷣm ꝙ de ⁊ de differentia amoꝛis
eiꝰ et petri:et qᷓ; rõnabiliter xpᷣs eũ ita dilexit.
— Lapitulũ. i.
ũ de amoꝛe
quo xpᷣs iohannẽ dilexit ðꝛ ſupationis

puloꝝ. Vñ Jo.xiij.ca.ſcribit᷑. Erat recum⸗
bens vnus ex diſcipulis eiꝰ in ſinu ieſu quẽ
diligebat ieſus.Et.ix.c.Cũvidiſſʒ ieſus ma
trẽ et diſcipulũ ſtantẽ quẽ diligebat. Et. xx.
ca. Vna ſabbati maria magdalene venit ma
ne cũ adhuc tenebꝛe eſſent ad monumentũ ⁊
vidit lapidẽ ſublatũ a monumẽto. Cucurrit
ergo ⁊ venit ad ſimonẽ petrũ et ad aliũ diſci⸗
pulũ quẽ amabat ieſus.Et.xxi.c.Cõuerſus
petrꝰvidit illũ diſcipulũ quẽ diligebat ieſus

ſequentẽ. Eccleſia vᷣo cãtat illuq Bede. Hic
eſt iohãnes qͥ pꝛiuilegio amoꝛis pᷣcipui cete⸗

ris altius a dño meruit honoꝛari. Sʒ vt ꝑtẽ
iſtãclarius expediamus tria dubia ꝓponimꝰ2
diſputanag. DM
imũ vtrũ xp̃s dilexit iohannẽ m ꝙ de.

x. xp̃s pl dilexit iohannẽ q; peru
erciu vtrũ xpᷣs debuit ita intenſe iohanne

ä

—— 22

q in

¶ Ad pꝛimũ dubiũ poſſet quis arguẽdo re⸗
ſpondere.qꝙ xpᷣs nõ dilexit iohannẽ ᷣm ꝙ de

us ſʒ im vᷣm ꝙ; S 6: ꝓbat. qꝛ cũ amoꝛ ſit pal⸗
ſio ẽt nulla paſſio cadit in deo:ideo de nibil

amare p̃t. Sed cõtra eſt auctoꝛitas ſcripture

q̃ deum diligere amareq; in pleriſq; locis te

ſtatur. VUñ Dauid in ps.clxvi.ait. Dñs di⸗

ligit iuſtos. Et ſapiens ꝓuer.iij. ca. Quẽ enĩ

diligit deus coꝛripit. Et ſapĩe.xi. ca. Diligiſ
oĩa que ſunt. Et Ecci.xlv.ca. Dilectus deo
et hoĩbus moiſes.Et Malach.i. ca. Dilexi
vos dicit dñs. et paulus.ij.ad Coꝛinth.ᷣix.
ca. Hilarẽ enĩ datoꝛẽ diligit deus.et Johan
nes pᷣma ſua canonica ca.iiij.Sicut deꝰ di⸗

lexit nos et nos debemus inuicẽ diligere. et

ſaluatoꝛ noſter Jo.iij. ca. Deus dilexit mun
dum. et.xiiij.ca. Qui diligit me diliget᷑ a pr̃e
meo.codẽ ca. Si qͥs diligit me ſermonẽ me⸗

um ſeruabit ⁊ pater meꝰdiliget eũ.et.xvi.ca.

Iße enĩ p̃ amat vos.Ergo vt qͥd ſentiendũ
eſt de amoꝛe dei ad creaturaſ inueſtigare poſ
ſumus. Notande ſunt in hac ꝑte tres theo⸗
logoꝝ ꝓpoſitiones.Pꝛima ſᷣm Bonauẽ. di.
xxxij.tercij.et Tho.i.pꝑte.q.xx.q neceſſe ẽ po
nere amoꝛẽ in deo:qꝛ in quocũq; eſt volũtas
yel appetitꝰ opoꝛtet eſſe amoꝛẽ:ille tũ amoꝛ ĩ
deo nõ eſt paſſio. NHã amoꝛ et gaudiũ et dele
ctatio ſᷣm ꝙ ſignificãt actus appetitꝰ ſenſiti⸗
ui comitat᷑ aliq trãſmutatio coꝛꝑis et maxĩe
circa coꝛ qʒ eſt pꝛimũ pꝛincipiũ motꝰ in aĩa⸗
li. Scõðm vero ꝙ pᷣd icta ſignificãt actũ appe
titus intellectiui nõ ſunt paſſiones.Et ſic po

nunt᷑ in deo m effectũ:nõ ſᷣm paſſionis de⸗

fectũ.Odit enĩ cõicando iuſte penã ei quem
odit abſq; ſui tranſmutatõe:diligit creaturã

illi ſua bñficia plus minuſue tribuẽdo:idem

ſꝑ eodẽ mõ ſe habens. VUñ ph̊s.vij.ethicoꝝ
dicit. Deus vna et ſimplici oꝑatione gaudet

et eadẽ rõne ſine paſſione amat. Sciendum

adhuc ꝙ in paſſionibo ſenſitiui appetitus eſt
cõſiderare aliqͥd qð eſt materiale.ſ.coꝛpoꝛalẽ
tranſmutationẽ:et aliqͥd qð eſt foꝛmale:id.ſ.
qð eſt ex pte appetitus:ſicut in ira.vt ðꝛ in.i.
de aĩa. Materiale eſt accẽſio ſanguinis circa

coꝛ:vel circa aliqd hmõi.Foꝛmale vero appe

titus vindicte. Sed rurſus ex ꝑte eiꝰ qð foꝛ

male eſt in quibuſdã paſſioniba deſignat᷑ ali

qua impfectio:ſicut in deſiderio qð eſt boni
nõ habiti:”et in ira q̃ triſticiã pᷣſupponit.Que
dam vero nullã imperfectionẽ deſignãtvta⸗
moꝛ ⁊ gaudiũ.Cũ &̊ nihil hoꝝ deo cõueniat
Em id qð ẽ materiale in eis illa q̃ imꝑfectõʒ
im poꝛtãt etiã foꝛmaliter deo ↄuenire nõ pñt

niſi metaphoꝛice ꝑ ſimilitudinẽ effectꝰ.Que

t foꝛmaliter imꝑfectionẽ nõ impoꝛtãt de

deo ꝓpꝛie dic unt᷑ vt amo: et gaudiũ ſine p‚f⸗
cða ver itas ꝙ; de*

ſione iñ vt eſt pᷣdictũ.
oĩa q̃ ſunt amat. Nã vt inqͥt tho.vbi.s.Oia
exiſtentia inq;tũ ſunt:bona ſunt. Jpᷣm enim
eſſe cuiuſſibet rei quoddã bonũ eſt:et ſilr qli
bet ꝑfectio ipᷣius:cũ ̊ volũtas dei cã ſit oim
rerũ:opoꝛtet ꝙ intm̃ aliqͥd habeat eẽ aut qð⸗
cũq; bonũ inq;tũ eſtvolitũ a deo.Cuilibet ᷣ
exiſtenti deꝰvult aliqdᷣ bonũ.vñ cũ amare nil
gliud ſit q; velle bonũ alicui:maniteſtũ eſt q;

deus oĩa qᷓ ſunt amat:nõ tñ eodẽ mõ ſiẽnos
qꝛ enĩ volũtas nr̃a nõ eſt cã bonitatis rei ſed

ab ea mouet ſicut ab obiecto.Amoꝛ nr̃ quo
bonũ alicui volumꝰ nõ eſt cã bonitatis ipᷣiꝰ
ſed ecõuerſo bonitas eiꝰ vel vera vel extima

ta ꝓuocat amoꝛẽ q̊ ei velimꝰ ⁊ bonũ ↄſeruari

qð bʒ et addi qð nõ hʒ et ad hoc operemur.
Ded amoꝛ dei ẽ ꝓfundens et cauſans boni

tatẽ in reb.Ex his apparet ꝙ deꝰ etiã pecca⸗

toꝛes amet. Nã nihil ꝓhibet vnũ et idẽ ſᷣm
aliqͥd amari ⁊ ᷣm aliud odio haberi:de pec⸗
catoꝛes inq;tũ ſunt nature quedã amat.Sic

eni ⁊ ſunt et ab ipᷣo ſunt:inq;tũ vero pctõꝛes

nõ ſunt:ſʒ ab eſſe deficiũt.et hoc in eis a deo

nõ eſt vñ ſm hoc ab ipᷣo odio habent᷑. Oꝛi
tñ difficultas an deꝰ diligat creaturas irrõ⸗

nales qm̃ cũ duplex ſit amoꝛ ↄ cu piſcẽtie.ſ.⁊
amicitie:illas amoꝛe ↄcupiſcentie nõ diligit:
qꝛ nulliꝰ extra ſe eget:nec amoꝛe amicitie:qꝛ
nõ pᷣt ad res irrõales haberi.vt ptʒ.viij.ethi

co. ergo nullo mõ illas amat. Ad h̊ dicit ſan
ctus tho.qꝙ deus ꝓpꝛie loquẽdo nõ amat crea
turas irrõnales amicitie: qꝛ amicitia nõ pboõt
haberi niſi ad rõnales creaturas in quibus

cõtingit eſſe reamationẽꝛ cõmunicatõʒ i ope
ribus vite qͥbus cõtingit bñ euenire vel ma⸗

leſm foꝛtunã vel felicitatẽ:ſicut et ad eas p⸗
pꝛie beniuolẽtia eſt. Creature autẽ irrõnales

nõ pñt ꝑtingere ad amandũ deũ:necad cõi⸗

cationẽ intellectualis et beate vite qua deus

viu it. Sed diligit illas amoꝛe ↄcupiſcentie

inq;tum oꝛdinat eas ad rõnales creaturas?
etiã ad ſeipᷣm nõ quaſi eis indigeat ſed ꝓpter
ſuã bonitatẽ et noſtrã vtilitatẽ. cõcupiſcimꝰ
ercia veri⸗
tas ꝙ deus nõ oĩa equaliter diligit. Ham vt

enĩ aliquid et nobis et alijs.

inquit Augꝰ.ſuper Johannẽ. Omnia dili⸗
git deꝰ que fecit et inter ea magis diligit crea

turas rõnales et de illis amplius q̃ ſunt mẽ

bꝛa vnigeniti ſui:et multo magis ipᷣm vnige
nitum ſuũ. Notandũ tñ ꝙ cum amare ſit vel
le bonũ alicui:duplici rõne poteſt aliqͥd ma⸗
ius vel minus amari. VUno mõ ex parte ipᷣiꝰ
actus voluntatis qui eſt magis vel minꝰ? in⸗
tenſus. Et ſic deus nõ magis quedã q; alia

cmti

luntatise
jnsbol
mnuralig
iusbonl
Ethocn
ljo mag
nitatort
no vellet
nullippe
debet el/
ſchbito
gpugdenn
