redinis ſitibũdus abſcedit.oĩbuſq; eũ inuo⸗
cantibus pꝛeſto ẽ. Et vt veriſſime cãtat eccle
ſia. Ad ſacrũ eius tumulũ freq̃nter membꝛa
languentiũ:mõ ſanitati quolibet moꝛbo fue⸗
rint grauata reſtituũtur. Pꝛopterea ne bñfi⸗

cioꝝ illius immemoꝛes accuſemur.in ſolẽni
tate pnjᷣti ad ſue laudis pᷣconia extollẽda.om̃i

ſtudio.om̃i diligentia:om̃iq; vi dicendi debe
innus incũbere.Eſt quippe in eccleſia deivelut
ciuitas poſita in cacumine montis.q̃ ab oĩ⸗
vᷣus videri põt.vt verba ꝓpoſua dicunt. Om̃
multa in hoc ſancto reꝑiũtur q̃ fulgẽt in do⸗
mo dñi:lucentq; oĩbo qͥ ſunt in illa.ꝓpter que
Earran qui eſt in celis gloꝛificãt ⁊ bñdicunt
Ded vt iſta clarius habeant᷑ de ſancto anto
Mio in pnñ̃narũ verba facturi.Triplicẽ excel⸗

lentiam eius poꝛabimunus.
LBin dicitur religionnis

Texcda gloꝛificationts.

Qualiter brũd antonius etate tenellus ba
buũ canonicoꝝ regularium ſancti au guſtini

ſuſcepit. Indeq; zelo martyrij ſuccenſus trã⸗
ſijt ad religionẽ minoꝝ. apitulum.i.
Ridma excellentia ſancti antonij:vꝛ reli⸗
Agionis. Dedicauit nãq; ſe deo.⁊ in reli⸗
gione ſctã laudabiliter vſq; ad moꝛtẽ ꝑſeue⸗

rauit. Vt em ſcribit᷑ in cronicis oꝛdinis nr̃i
minoꝝ. Fuerũt ãni vite beati antonij.æxxvi:

Ham fuit in domo parentũ annis qndecim
In monaſterio vero ſancti vincẽtij annis du

obus. Et in monaſterio ſancte crucis de co⸗
limbꝛia nouẽ annis. Poſtremo in oꝛdine be
gti franciſci multis miraculis clarus decem
Annos feliciter ↄſummauit. Et licet ĩ eo mul
ta cõueniãt.qᷓ ſue religionispfeſſionẽ extollũt
nos tamẽ tria dũtaxat explcabimus.

Secudum cauſalitas:

Terciüchariis.
IPꝛimo quo extollit᷑ pfeſſio aſſumpte reli⸗

gionis a btõ ãtonio ðꝛ ctas. Nõ cm̃ expecta⸗

uit ſenectã. nõ inuenilibo annis pꝛius voluit
obtemꝑare:ſed vbi ſextũdecimũ attigit annũ

ſpꝛetis mũdi ⁊ carnis illecebꝛis ad quoddaʒ

cenobiũñ oꝛdinis ſancti Auguſtini vlixpoone
ciuitatis de qua ipᷣe oꝛiũdus erat vicinũ ſe cõ

tulit. Ibiq; deuotus habitũ religiõis aſſum⸗
pſit.vbi biennio exacto: amicoꝝ carnaliũ fre
Intia turbabat᷑.ne vt cupiebat ſedulo ↄtẽpla
tioni vacaret. q̃re ad ſancte crucis de colim⸗
bꝛiꝗ cũ ſuperioꝛis licenua aliud.ſ.eiuſdẽ oꝛ⸗
dinis monaſteriũ cõuolauit. Sed gleriq; cł
hec dicimus:vel Antonio ad iuuenilẽ quaſi
motũ imputãt:qꝛ ad religioneʒ ſe tranſtulit:
vel detrahunt viris religioſis:qͥ inducere co
nantur laicos vt ⁊ ipᷣi fiant religioſi. aut reli⸗
gionẽ dãnant.q̃viros quandoq; flagitioſos
atq; ſceleſtos recipit.Pꝛo qͥbo tria ſunt de ne⸗
ceſſitate dubia declarand.
ecũdum vtrũ peccet illequi hoꝛtat᷑ quoſ⸗
cũq; ad religionis ingreſſum. S
erciũ vtrum peccatoꝛib ſi denegãdus re⸗
ionis ingreſſus.
d pꝛimũ dubiũ rñdet tho.ſe.ſe.q.vlti.q;
diuturna deliberatio ⁊ multa cõſilia reqͥrunt
in magnis dubijs.vt dicit Ariſto.in.iij.eth̊.
In his aũt q̃ ſunt certa ⁊ determinata nõ reqͥ
ritur ↄſuliũ. Circa aũt ingreſum religionis

—

tria pñt ↄſiderari. Pꝛimũ eſt ipe ingreſſus re
ligionis ſ m ſe. Et ſicẽ certũ ꝙ ẽ melius bo⸗

nũ,/2 qui de hoc dubitat quantũ de ſe eſt de⸗

il
AV
cu
felig
Vina
mina
glie
mmita⸗
ae
lii
impe
flg
honc
ſo
Pepe
ſhum
ho
gantes
luitgri
fioccc
Neqnn
f
dilcol
ſenbit
licml
ſugzon

ultcel

latei
un
poer
ſounci⸗
lencin
emio⸗
Cici
ſtelbe
indin
dedi⸗
lerin
llhyi⸗
rii
iynni
hloheer
ſuent 3
lolnitas
Cloſlas
ligtin
guianf
ſelnarei
ſinian
agiteni
nntdef
onetr

ni⸗
fl⸗
⸗
⸗
it

N
he

li

.
nni
,
ne

n⸗
ife
e
9
1

100
di⸗

0

ß
1
ſis
8le
/

ogakrpo qͥ hoe eöſiliu dedit. Secundo pöt

ↄſiderari rigionis ingreſſus ꝑ cõpationem

dd vires eins qꝗᷣ eſt ingreſſurus.Et ſic non eſt
locus dubitationis quia illi qͥ ingrediuntur

religionẽ.nõ confidũt de virtute ſua.ſed di⸗

uina fm illud Eſaie.xl.ca. Qui ſperãt in do⸗ em ingrediat
mino mutabũt foꝛtitudinem. Si tamẽ eſſet. · aſperitatẽ ⁊ tentationũ bella vel negat vel ta⸗
aliquod ſpeciale impedimentum.puta infir: cet.Aut qꝛ multos religioſos cũ xpᷣo loqͥ fa⸗
mitas coꝛpoꝛalis:vel onera debitoꝝ.vel ali⸗
quid huiuſmodi requiritur deliberatio:con⸗

iliũ habendũ eſt cũ his qui pꝛodeſie pñt nõ
impedire.Tercio poteſt cõſiderari ingreſſus
religionis quantũ ad modum:⁊quã religio

nem quis in gredi debeat. Et in talibs habe⸗
ri poteſt cõſiliũ a viris timentibo deũ. Sed

pene om̃es que ſua ſunt querũt nõ q̃ ihu xp̃i
ſuam religionem omnibo pꝛeferentes.⁊ plerũ

q; quod granius eſt alijs derogantes nõ attẽ
gentes ad quã quis vocetur a domino. Vo
luit quippe ipᷣe deus cuius ſapientie non eſt fi
nis eccleſiaʒ religionũ mulctiplicitate decoꝛa⸗
re.qᷓ tamen omnes vni xpᷣo famulant᷑: vnũq;
iu gu ſuaue illius trabuũt. Sicut ⁊ de equis
diſcoloꝛ ibo. Hiero.ĩ epiſtola ad palmachiũ

ſcribit dicens. Diſcoloꝛes equi ſed volũtate

rõcoꝛdes vnũ aurige iugũ trahunt. Non eſt
itaq; detrahendũ alicui religioni quã appꝛo
bauit eccleſia. Sed omnib honoꝛ eſt exhi⸗
bendus:in quibus diuerſe conſtitutõnes re⸗
periũtur.vt ſic ſatiſfiat diuerſis inclinatõni

us volentium deo in religione ſeruire ¶ Ad
ſecundũ dubiũ dicit.Tho.vbi.S. Cilli qui

inducũt aliquos ad religioneʒ: magno ſunt
pꝛemio digni. Nam ſcribitur Jacobi.v. ca.

Qui cõuerti fecerit peccatoꝛem ab erroꝛe vie

ſiue liberabit anumã eius a moꝛte:⁊opꝑit mul⸗
titudinẽ peccatoꝝ. Ad hoc etiam facit quod

ðↄꝛ di. xv.c.tria ſunt. Poſſet tamẽ ↄtingere tri

„

plex inoꝛdinatio.Pꝛima eſt ſi violenter aliqͥs

aliquẽ ad religionẽ cõpelleren vt em̃ ſcribitur
xx. q.iij.c.pñs clericus. Nullü bonũ niſi vo
luntariũ.Et Hiero.ait de cõſe.di.v. Quic⸗

quid neceſſitate fit cito ſoluit᷑ q volũtate ꝑ⸗

ſeuerat. Aduertant ad hoc parentes hi qͥ fili

as inuitas monaſterijs recludũt quãto peri

culo illas exponũt. Conſiderẽt ⁊religionũ pᷣ

lati qui moniales ſic factas inuitas recipiũt

quid rñſuri eterno iudici qui neminem vult
ſaluare inuitũ. Audiant aũt omnes Augu⸗
ſtinũ qui li.i.cõfeſſionũ ait. Nemo inuitꝰ bñ
agit.etiã ſi bonũ eſt qð agit. Secũda inoꝛdi
natio eſt. Si aliquis ſimoniace aliuʒ ad reli
gionẽtrahat pᷣcio dato vel recepto.qð ꝓhi⸗
betur.i.ꝗ.ij.c.quã pio. Nota ꝓpterea ꝙ licet

p ingreſſu religiõis ſiue monachoꝝ ſiue mo

feſſio aſſumpte religt . dicit
Muſalitas. Cauſa q pe finalis ꝓpter quã reli

niali no liceat aliquid accipe vel exigere ſid6

pꝛeciuʒ. Spõte m oblata non interueniente

Aliqua coꝛrupta intentõne licet recipere: ſicut

ꝓbatur.i. q.ij.c.ſicut epiſcopũ.Tercia inoꝛ⸗
dinatio eſt cũ quis mendacijs allicit quẽpiꝗ

vt religionem ingrediat᷑.puta qꝛ religionis

miliariter mentit᷑ ⁊ ſimilia.qᷓ ⁊ ſi quãdoq; ve

ra inueniant᷑:tamen de pleriſq; falſo confin⸗

gũtur. Illicitũ ẽ talibo fallacijs deciꝑe iuue⸗

nes:vt ſic mũdũ ↄtemnãt:qꝛ vt refert Augu.

lus ducendus ẽ opitulante mendacio.Ad
tereiũ dubiũ ſanctus tho. vbũ.S. rñdet ꝙ in⸗
greſſus religionis:nõ ſolũ cõgruit ⁊ expedit
exercitatis in obſeruantia pᷣceptoꝝ:vt ad ma
ioꝛẽ ꝑfectionẽ pueniant.ſed etiã nõ exercita⸗

tis ⁊ pctõꝛibo. Nã ⁊ dñs Mattheũ publicinũ
q nõ erat exercitatus in pceptoꝝ obſeruantia
vocauit ad obſeruantiã cõſilioꝛũ. Ad hoc fa

cit ꝙ hubet᷑. xxxiij.q.ij.c,. admonere. AUbi ſte⸗
phanus papa ↄſulit cuidã vxoꝛicide. ꝙ in⸗

grediat᷑ monaſteriũ dicẽs. Relinq̃ hoc maxi

mũ pcti facinus:ingredere monaſterinʒ. Ad

antoniũ itaq; redeundo dicimꝰ ꝙ ipᷣe ſpũſctõ
inſt igãte reli gionis ſtatũ elegit. quidẽ lieʒ
ex euẽtu rei.qꝛ de bono in melius ſemꝑ pꝛofe

cit dep̃hẽdere poſſumus id nihilominus ma

niteſtat eius conditio anteq; a mũdo diſcede

ret. Natus quiſpe ex venerabilib honeſtiſſi
miſq; parẽtibo:atq; ab eis in pꝛimo floꝛe ge⸗

nitus iuuẽtutis:vocatuſq; ĩ ſacro baptimaæ

te ferdinãdus.traditus ab eis fuit educãdua

⁊ lr̃is imbuẽdus in eccĩa gloꝛioſe virginis
marie:in q̃ btĩ vincẽtij mererls coꝛpus ho
noꝛifice reqͥeſcit. Qua de rech ipᷣe ſic a teneris
annis bonis moꝛibo fuiſſet. inſtructus nõ ni
ſi vera pꝛudentia comitante in religione deo
ſeruire diſpoſuit. ¶¶ Gcdm q extollitur pꝛo
onis a btõ antonio dicit

gioſus effectus ẽ:ſpꝛetis qbuſſibet tꝑalibꝛ bo
nis fuit vite religioſe ꝑfectio:de qua ꝑfectios
ne tria declaranda ſe ingerununt.
Pꝛimũ in quo cõſiſtit ꝑfectio religionis. .
Secundũ quõ in tribus votis integrat᷑ꝛp⸗
ficitur ſtatus religionis.

.

*

Terciũ cur inter tria vota pꝛincipalius eſt t

eſſentialius ipᷣa obedienina.
Ad pꝛimũ rñdere poſſumꝰ ꝙ pꝑfectuʒ dꝛ eui
nihi deeſt. vt vult Ariſ.iij.phiſi.⁊.v. mecha.
Et ↄmẽtatoꝛ ibidẽ ↄmẽto.xxi.⁊ Tho.i.ꝑ.q

iiij. Conſiſtit ergo ꝑfectio hoĩs in adoption⸗
chharitatis, iuxta illð ad Coloſen.iij. c. Su⸗

L . – —

p omnia charitatẽ habete qᷓ eſt vinculum e diſpeſ atonem exterioꝝ reꝝ qᷓ ampntat ꝑvotſi

fectõnis. Amoꝛ. n. habet virtutẽ rãſſoꝛmati pauptatis. Ołdo circa gubernatõeʒ vxoꝛia
uam ⁊ vnitinã diligeus ĩ dilectũ ꝑ intellectuuz ⁊ſuioꝝ q tollit᷑ ꝑ caſtitatẽ. Cercio ꝑ diſpöem
⁊affectuʒ.Eti boc pficit᷑ creatura ꝙ vniat᷑ ꝓꝛioꝝx actuũ qͥ tollit᷑ ꝑ obediẽtiã. Silr bolo 1
affectũ cũ creatoꝛe cui nipil deeſt. Eſt aũt tri cauſtũ ðꝛ cũ aliqͥs totũ qò hʒ deo offert. Ha
plex ꝑfectio m tho.fa fe.q.clxxxiiij. arti. j. bet aũt bõ triplex bonũ. Pꝛimũ ẽ rey exterio .
Pꝛima abſoluta q̃ nõ ſolũ attendit᷑ ſm totali. Jũu.q̃s totaliter offert deo ꝑ paupꝑtatẽ. Scom 0
tatẽ ex ꝑte diligẽtis:ſed etiã ex ꝑte diligibꝛis: bonũ ꝓpꝛij coꝛpis qð offert deo pcipueꝑ voe g
vt.ſ. diligat᷑ deus q; tũ ẽ diligibilis.⁊ talis ⸗ tũ caſtitat: q abrenuciat maxis delectatõibo 4
fectio nõ eſt poſſibilis alicui creature ſed ſoli carnis.Terciũ ẽ bonũ aĩe:qð totaliser offert ſen
deo puenit. Scðdᷣa pfectio ẽ abſoluta ſᷣm to⸗ deo ꝑ votũ obediẽtieꝑ qð hõ offert deoppꝛiã
talitatẽ abſolutã ex pte diligentis put.ſ.affe⸗ volũtatẽ ꝑ quã hõ vnt᷑ oib potentijs ⁊ hitib in
rtio ſᷣm totũ ſuũ poſſe ſꝑ actualiter feratur in aĩe.Oẽs aũt alie obſᷣnãtie religionũ oꝛdinãt᷑ o
deũ.⁊talis ꝑfectio nõ ẽ poſſibilis in via eum ad pᷣdicta tria vota.nã laboꝛ manuũ ⁊ mẽdici i
hõ ⁊ doꝛmiat ⁊ alijs in qbb occupetur mẽtis tas ad pauꝑtatẽ vigilie ieiuniũ ⁊ diſciplĩa ad
acm nõ fert᷑ in deuzʒ. Et iſta ẽ ꝑfectio pr̃ie. Et caſtitatẽ.Alia exercitia vt lectio:oro:viſitatio
Dde hac dðꝛ de pe.di.ij. charitas. ꝑfecta chari⸗ inſirmoꝝ ⁊ hmõi ad obediẽtiã. Determĩatio d
ititas in hac vita hr̃i nõ p̃t. Tercia aũt ẽ ꝑpfectio aũt hitus ꝑtinet ad oĩa tria pᷣdicta tãq; ſignũ i
. q̃ neq; attendit᷑ ſᷣm totalitatẽ ex ꝑte diigibi-⸗ obligatõnis. Interioꝛes aũt actꝰ virtutis:vt Hon
lis neq; ſᷣm totalitatẽ ex ꝑte diligẽcis.vt.ſ.ſo buũilitas patientia ⁊ hmõi:nõ cadũt ſub voto i
actu ferat᷑ in deũ. Sʒ qtũ ad hoc ꝙ excludã religionis.qꝛ oĩm virtutuʒ mr̃ ẽ charitas ad ni
tur ea q̃ motui dilectionis in deũ repugnãt:? quã oꝛdinat᷑ ſtatus religionis vt ad fint᷑. Ad ni
hoc põt hr̃i in pñti vita.Et hoc dupir. Uno terciũ qð erat declarandũ.rñdet tho.ſᷣa ſᷣe.q. he⸗
mõ inq̃ntũ ab effectu hoĩs excludit᷑ om̃e ilõ clxxxv.arti.viij.ꝙ inter tria vota pncipalius ſe
qð charitati cõtrariat᷑ ſiẽ eſpctm̃ moꝛtale.vt eſſentialius religioni ẽ obedientia. Et hoc D
l.nihil co gitet vel velit deliberare qð ſu diui triplici rõne. Pꝛimo qꝛ qͥd ꝑ eam maius deo “W
ne dilectioni õriũ.⁊ ſine tali ꝑfectione chari⸗ offert᷑ q; ꝑ alia.ſ.ꝓpꝛia volũtas. Scðo quia ncin
tas eẽ nõ põt.Alio mõ vt hõ ſtudiũ ſuũ deꝑa votũ obedientie continet ſub ſe alia vota.ſed RrH0
tet ad vacandũ deo ⁊reb diuinis:pᷣtermiſſus nõ ccõuerſo:Tercio qꝛ votũ obedientie pꝛo⸗ ſoft
alijs:excludẽdo oẽm affectũ extraneũ niſi q́; pꝛie ie extendit ad accus ꝓpꝛios pꝛopinquos uſbe
tũ neceſſitas vite pñtis reqͥrit.Er ad iſtã oꝛdi fini religionis q̃nto autẽ aliqͥd ẽ pꝛopinqͥus inin
natt religio vt ad finẽ. VUñ ſtatus religionis ẽ fini tanto melius. Notanduům tñ hoc loco ꝙ; ſin
q̃dam diſciplina ⁊exercitiũ ꝑueniendi ad ꝑa multa ſunt in qb religioſi nõ tenẽtur obedi⸗ ſie
Aerton?. & Wegmas erat declarandũ qu?à replato. Pꝛimo ſi pᷣlatus pᷣciꝑet odei mãda⸗ imm
in tribo votis integrat᷑ ⁊ ꝑficit᷑ ſtatus religio-⸗ ta.vt crimẽ occultũ reuelari ſibi.nõ ſᷣuato oꝛ un
nis. Et ad hoc reſpõdemus ᷣ̃m tho.ſᷣa fe.q. dine fraterne coꝛrectionis. vel pꝛeter manda Ur
clxexvi.arti.vij.ꝙ ſtatus religionis poteſt tri ta. vt mendacium officioſum. Nõ em̃ debet te
pliciter ↄſiderari. VUno mõ ſᷣm qð ẽ q̊ddã ex hmõi pceptis parere.vt ptʒ.xi.q. iij.c.ſi dñs. 1
ercitiũ tendendi in efectõnẽ charitatis. Alio Secũdo ſi ↄtra oꝛdinatõnes eccleſie.vt non .R

mõ ſᷣm qð quietat hũanũ animũ ab exterioꝛi ieiunct die ſtatuta ab ecclia ⁊ ſimilia ſicut ꝓ⸗
brus ſollicitudibo. Tercio mõ ſᷣm qoð ẽ q̊ddaʒ batur.xi.q.iij.c.ſi qͥ eᷣus. Tercio ſi contra
holocanſtũ ꝑ qð aliqͥs ſe ⁊ ſua offert deo. Et oꝛdinationes ſue regule vel conſtitutionum.
ſim hoc in triba votis integrat᷑ ſtatus religio Quarto ſipcipit ea ad q̃ nõ ſe extẽdit pᷣlature
nis.Pꝛimo quidẽ q;tum ad exercitiũ ꝑfectio auctoꝛitas.vt ſi pᷣciperet peccata cõfeſſa iterũ
nis reqͥritur ꝙ aliquis a ſe remoueat ũla ꝑ ᷓ ↄtiteri ſine cã. ⁊ ſimilia. Quinto ſi pᷣciꝑet qdᷣ

poſſet impediri ne totaliter affectus eius ten habet ſpẽm mali vt q; nudaret ſe coꝛã oĩbo qꝛ 8
dat in deuʒ in quo cõſiſtit ꝑfectio charitatis. obedientia intelligit᷑ in licitis ⁊ honeſtis:vt unr
H mõi aũt ſunt tria. Pꝛimũ ẽ cupiditas ex. ꝓbat. xi.q.inj.nõ ẽ. Sexto ſi pciperet vt ſub⸗
terioꝝ bonoꝝ.q̃ tollitur ꝑ votum pauꝑtatis: ditus reſpiceret aues volãtes ꝑ aera.licz aliqͥ D
Scõm ẽ cõcupiſcentia ſenſibiliũ delectatio- dicant ꝙ etiã in his laudabilius ſit obedire.
nũ inter quas pcellũt delectatõnes veneree ᷓ ſicut diximus in ſermõe de ſancto Mattheo Cn
tollit᷑ ꝑ votũ còtinẽtie. Lerciũ ẽ inoꝛdinatio Terciũ quo extollit᷑ ꝓfeſſio aſſumpte reli⸗ ft,
D volũtatis hũane q̃ excludit᷑ ꝑ votũ obediẽtie. Gionis a btõ antonio dicitur charitas.Tãto llc
. Sindmuit ſollicitudis ſecularis inqͥetudo p⸗ nãq; feruoꝛe charitatis ſuccenſus fuit ꝙ non Wan
cipue ingerit᷑ bomini circa ria. Pꝛimo circa ob aliã cãm. niſi vt martyriũ pateret᷑ ꝓ xpᷣo a mun
tdui

tione decoꝛa

. . OJ”ðäͤ W . . . . . 8
teligione ſancti auguſtini traſierit ad religio
nem fraciſci. ⁊ lz vt inqͥt tho. ſa ße.q. clxxxix.

Hõ liceattrãſire de vna religione ad aliaz tũ

qꝛ ſcandaliʒant᷑ illi qͥ relinquũtur:tũ qꝛ faci⸗

lius ꝓficit aliquis in religione in quaviuere
cõſueuit q;ᷓ in alia:tñ qñ hoc fit vel ꝓpter m'f
Enã vtilitatẽ:ſiue ꝓpter neceſſitatẽ laudabile
eſt. Hodie vero qſt oẽs oꝛdines obtinuerũt
ne poſſit quis ꝓfeſſus ꝓ libito oꝛdine ſuo di
miſſo ad aliũ ↄmeare.Olim etiã fiebat trãſi⸗
tus ab oꝛdinibo mendicantiũ ad oꝛdines mo

nachales quoſcũ; ſine diſpeſatoe pape. Et
reputabat᷑ licitus in foꝛo iudiciali eccie tãq̃s

trãſitus ad pfectioꝛẽ ſtatũ.ſ. cõtemplatõis cũ

tñ in rei veritate nõ hoc intenderẽt trãſeũtes
ſed vt maioꝛi libertate ad malũ vterent᷑: ſicut
apparebat in cõuerſatõne eoꝝ.Sed ꝑ ↄſtitu⸗
tionẽ martini qnti in cõcillo cõſtantienſi de⸗
cretũ ẽ vt de oꝛdie mẽdicantiuʒ nullus Kon
ĩcar⸗

trãſire ad aliquẽ oꝛdinẽ monachalẽ:ni

tuſienſiũ:etiã cũ licẽtia ſui oꝛdinis niſi ſuper
hoc hfet diſpeſationẽ a papa. ⁊oibulla di⸗
ſpenſatõnis fieret mentio de ↄſtitutõe marti⸗

ni:als eſſet iſte apoſtata: nec poſſet manere in

2

illo oꝛdine ad quẽ trãſi. Sciũs ; antonius

audiens famã qũdam fratũ minoꝝ qͥ ĩ mar⸗

rochio ꝓ xp̃o martyrium paſſi fuerãt ↄcepit
cio fratrũ minoꝝ ſocietati ſe copulare vt cuz

cis liberius ad martyriũ ꝑgeret: etiã pᷣlati ſui

licentia ⁊ ſi cũ oficultate obtenta venientib⸗
ad ſuũ monaſteriũ fratrib mioꝛibus habitũ
ſcti frãciſci deuotus recepit:moxq; cũ ipᷣis in
ge receſſit. Quidã vero ex canonicis ſuꝑ hac
grauiter dolens:abeunti antonio in amaritu

dine coꝛdis dixit. Vade vade qꝛ foꝛſitã ſan⸗

ctus eris. Cui hu militer ſic reſpondit. Cum

me ſctm̃ audieris:deum vtiq; collaudabis.

¶ De pdicatione bti antonij qͥ ſciam habuit

nõ ſolũ acqͥſitam:ſed infuſam:quare cũ hũili

tate pᷣdicans: meruit q;plurimis ſignis ⁊ mi⸗

Capitulũ.ij.
Ecũda excellentia ſctĩ antonij ðꝛ pᷣdica
tionis. Nam feruentiſſme xpᷣi euãgeliũ
cauit. Fuit aũt ſua pᷣdicatio triplici cõdi⸗
ta.
Pꝛiuma conditio fuit clara intelligentia.
Secunda humilis obedientia.

ercia gratioſa aſſiſtentia.

raculis coꝛuſcare.

BPꝛumq ↄditio q decoꝛã fecit beati antonij

Hdicatõem: fuit clara intelligẽtia. ſ. ſcriptura
rũ ſctãrũ:quãꝛ legẽdo ⁊oꝛãdo atq; ↄtẽplãdo

cõpꝑauit:nã vt ſcribit᷑ ĩ eiꝰ legẽda. Poſtqᷓʒ ad

monaſteriuʒ ſctẽ crucis de colimbꝛia puenit

Ppellabat eũ iam ſpũs q̃dã futuroꝛũ pᷣſagio

ad diuinaꝝ ſtudia ̃aꝝ in qͥbus iugiter me⸗

*

ditando nõò ſolu qliter ĩ agro alieno vicia ex⸗
tirpãdo vᷣtutes ĩſereret:ſemetipᷣm ſollicite pꝛi
mitꝰ excolẽdo cognouit:verũetiã q̃liter fidei
noꝛmã aſtrueret: ac ↄfutaret erroꝛes: ſirmiſſt
mis patrũ ſentẽtijs ſe muniuit. Sicq; factũ
EW illo inſpirãte qͥ interuallo tpia in docẽdo
nõ idqiget.nõ milto poſt vir dei ſapie plenꝰeẽt.
hec ĩ legẽda. Et vt cronicis oꝛdis notat᷑ ci⸗
tpe generalis ↄcilij rome coꝛã papa ⁊ eardina
libꝰ vniuerſoq; pplo pdicaſſz ſi uaq; natiua lin
gua ſatiſfeciſſet natõibꝰ varijs: q̃ referebãt di
ſtincte illiꝰ ᷣba intellexiſſe:cuʒ oẽs fuiſſent in
admiratõe ſuſpenſi: papa ipᷣm arcã teſtamẽti
vocauit. In ipis adhuc cronicis ſcribit᷑ ꝗꝙ be
atus qtoniꝰde bnplacito pr̃is frãciſci fuit Pp⸗
mus ſtudẽs ĩ theologia cũ frẽ adã ðð mariſco
anglico ĩ oꝛdie ꝑ generale capłm oꝛdĩatus.?=
acceſſerũt ad abbatẽ ſctĩ andree de vollis
clariſſimꝰ theologꝰ libꝛos btiĩ dionyſij noui
ter ex greco trãſtulerat ĩ latinũ atq; pulcher⸗
rime cõmetauerat. Abbas vero eos benigne
recepit:⁊ cũ iſpexiſſet aĩmi puritatẽ.⁊ĩtelligẽ
nie limpitudinẽ ĩ btõ antonio in ſuo ↄmento
ſuꝑ dionyſiũ de myſtica theologia. ca.iij. de
btõ antonio ſic dixerit.· Freq̃nter amoꝛ pene
trat vbi cognitio phiſica foꝛis ſtat. Legimꝰ?
em̃ q̃ſdã ſctõs epᷣos minus ĩbutos fuiſie phi
ſicis:qͥ ⁊myſticã theologiã captu mẽtis hau
rientes.celos penetrabãt.oẽm pbiſicã cogni
tionẽ ſubtiliſſime trãſcendentes:vſq; ad beae
tiſſimã trimtatẽ. qðᷣ ⁊ ego in ſcto frẽ antonio
de oꝛdine fratrũ mĩoꝝ peculiari familiarita⸗
teexꝑtus ſum.qͥ cũ eſſet minus imbutus lit⸗
teris ſecularibus.animi puritate ⁊ mẽtis ar⸗
doꝛe ſucceſus myſticã theologiã captu men⸗
tis ⁊ feruẽter deſiderauit.⁊ abundãter hauſit⸗

yt poſſim dicere de eo qa ſcribit᷑ de ioaãne ba⸗
ptiſta. JIpe erat lucerna ardẽs ⁊ lucens qꝛ em̃

amoꝛe ardebit interiꝰlucebat exteriꝰ:hec ille.

fanciſci theolo giã fratribo eũ ro

. Olo gia antibus le
git. Cui tale in ſeriptig ſanctus fraciſcus de⸗
dit reſpõſum. Chariſſimo meo fratri ãtonio
Frater franciſcus ſalutem in xpo. ſolacet mi
biꝙ ſctäm theologia legas fratrib dũmõ
pter hmõi ſtudiũ ſcte oronis ⁊ deuotõnis ſpi
ritũ nõ extinguãt. ſicut ĩ regla cõcinet᷑. Vale.
Pꝛopter theologie ſacre cognitionẽ atq; ſpe⸗
culationẽ reꝝ diuinaruʒ introducit᷑q̃ſi deſe
loquens beatus Antonius in epla hodierna
3 ſcribit Sapientie. vij. ca. Optaui ꝛ2datuo? L
mihi ſenſus. Inuocaui ⁊ venit in me ſpiritꝰ
ſapie. ⁊ ppoſui illaʒ regnis ⁊ ſedibꝰ⁊ diuitinas⸗

„ „ „

nihil eſſe dixi in ↄpatõne illius. nec cõparaut

illi lpide pcioſum,qm omeauꝑ in ↄpatoni

Alinsarena?criguas tane luti eſtimabitur pepignaban?. Quareſanctna ontonius des
orgentũ in cõſpectu. cda ↄditio q;̃ deco⸗ inſpirante acceſſit qdam die ad os fluminis

rem fecit p̃dicationẽ btiãtonij ðꝛ hũilis obe⸗ iuxta mare. ⁊ ſtans in ripa qꝗᷓ mari apꝛopin⸗

— ℳ

dientia. Hã dpᷣdicanduʒ nõſe pᷣumptuoſe quabat ⁊ flumini incepit piſces aduocare di⸗

vel arro gãter ĩgeſſit ſed platoꝝ ſuoꝛũ pcepto cens.Audite verbũ dñi piſces maris ⁊ flumi
monitus ⁊ aſtrictus.Et yt ſcribit in.c. niſt cl ⸗ nis. ex quo illud audire ↄtemnũt heretici in

pꝛidẽ.de renũciatõnibo. Tuc in te verã huni fideles. Et ecce ↄuenit ſtatim ibi tanta piſciũ
litatẽ cuſtodies:cũ p eã locũ ſublimẽ affngies multitudo ꝙ nunq; tãta ſimul in illis ꝑtib⸗
⁊ꝑ obedientiã nõ dimittes. Cum eni tẽtaſſet fuit viſa.⁊ oẽs tenebãt capita alianuſ extra
ad ptes ſarracenoꝝ nauigare cũ licentia pᷣla⸗ aquã. Quibus ſctũs antonius oleẽniter pdi
toꝝ aduerſa grauiq; valitudine impeditꝰ ad care cepu dicens. Frẽs mei piſces multum te
ptes ſideliũ tandẽredire ↄpulſus fuit? dum nemini ꝓ veſtro modulo referre gratias crea
nau igantes hiſpaniã tentaſſent petere vẽtis toꝛi qͥ in veſtrũ habitaculuʒ dedit vobis tam
flantibo nõ ſecũdis ad ſicile inſulam applicue nobile elementũ. ita vt aquas dulces ⁊ ſalſas
rũt. Inſtabat aut eo tpe generale capitulum pꝓut expedit habeatis refugia. Inſuꝑ multi⸗
fratri minon aſſiſij prxime celebꝛanduʒ. Ad plicia contulit. vt euitetis incõmoda tepeſta
qõ antonius debilis ⁊ infirmꝰ ꝑuenit. Soz tis.Erhibuit inſuꝑ vobis elementumd afa
nũ ⁊limpiduʒ. vt vias ꝑ q̃s incedatis ⁊eſcas

luto vero ex moꝛe ca itulo frater gratianus

tũc romãdiole miniſter ſe anctũ antoniũ ſecu,ʒ pleniꝰ videatis vt viuere poſſitis. idẽ creatoꝛ
duxit. Miſitq; ülu ad qᷓndam locũ ↄtempla eſcas vobis neceſſarias admiſtrat.vos ĩ crea

7

tont uſpolittipm ipe ſuppliciter epoſtu⸗ nione mũdi p benedictoca deo multiplicu
lauerat. vbi totũ ſe oronib⸗ ⁊alijs ſpũalibo ex nis pceptũ habuiſtis: vos in diluuio ceteris
cercitijs dedicauit:ſicut diffuſius ponit᷑ in le⸗ aĩalib extra archaʒ peuntibus abſq; leſione
= ſicq; aliquãdiu dono ſapiẽtie pienus reſeruati fuiſtis. Mobis data fuit ex imꝑio
ſumplicem inter ſumplices vitã durt. Cũ ve Jonã ꝓphetã dñi reſeruare ⁊ ulũ poſt triduũ
ro frẽs ꝓ ſuſcipitdis oꝛdinibo miſſi ad ciuita in terra reponere. Vos ⁊ cẽſum dño ihu xpᷣo
tem foꝛliuij ↄflu xerũt inter quos affuit ꝛ bea⸗ cũ tanq; pauꝑ nõ haberet vñ ſtaterẽ ſolueret
tus ãtonius. Epᷣus loci ꝑquiſiuit religioſos obtuliſtis vos ante reſurrectõnem. poſt fui⸗
oꝛdinũ qͥ ibi cõuenerãt:an aliqͥs verbů dñiß ſtis cibus eterni regis dñi ihu xpᷣi. ꝓpter que
gicare eſſet diſpoſitus. Et cũ om̃es id recuſa oia laudate ⁊ bñdicite deũ. a q̊ tot bnſicia ſin
rẽt ad antoniũ ſe vertit:impoꝛtuneq; ſatis el.· gu laria ſceelie aĩalibus recepiſtis. Ad hec

vt id pficeret exoꝛauit. Cũ vero ipe ſepiꝰ re⸗ verba? milia exultabãt piſces aperiebãt oꝛa

„

cuſaſſet:tandẽ deo ſic diſponẽte epi volũtatezʒ ⁊ ſignis bus poterãt altiſſimũ gollaudabãt
ni ſumpliciter fari: in ꝓgreſſu aũt ſᷣ monis dei eternus qꝛ magis honoꝛãt piſces deũ q;ᷓ ho⸗

eloqᷣa: ita ꝓfunde:ita ſubtihiter. ita etia effica⸗ mines heretici. Ad qð miraculũ ↄcurrit po
citer eructauit. vt oẽs in vehementẽ ſtupoꝛez pulus ciuitatis:qð vidẽtes heretici ↄpuncti
onerterit. Fratribonũt ipᷣis minoꝛibo res vi⸗ coꝛde ad pedes ſancti antonij vt pᷣdicationeʒ
Adebat᷑ hec noua.qm lʒ ſctũs antonius tantaʒ illis faceret ↄſederũt. Tũc ſanctus antonius
Deſupꝑ gram accepiſſet. vt memoꝛia ꝓ codici⸗ de fide illis efficaciter adeo p̃dicauit ꝙom̃es
bvus vter et.nullũ m in eo ſcie aliud ꝑpendo- ↄuertit hereticos.⁊ fideles in fide roboꝛatos
batur indicium.niſi ꝙ pauca perraro l̃aliter cũ gaudio ⁊ bñdictione remiſit. Piſces etiam
loqᷣbatur. Cuz vero virtus tãti pr̃is generali licentiati a ſancto antonio q̃ſi gaudẽtes ⁊ ca
miniſtro nota fuit:mox in publicũ ꝓdire co⸗ pitibus ſancto applaudẽtes:ad maris partes
pelleng antoniũ: officiũ ſibi pᷣdicatonis iniu⸗ varias ab icrũt. Aliud miraculũ fuit de plu⸗
xit. ¶ ercia ↄditio qᷓ decoꝛau it antonij hdi nia qꝗᷓ nõ tetigit auditoꝛes eius. CLuzʒ.n. ſemel
cationt ðꝛ gloꝛioſa aſſiſtentia. Aſtitit üli qp⸗ in ciuitare leniſarcenſi ꝓplło pᷣdicaret in quo⸗
pe pdicanti yeriſſime gratia dei:q vtiq; mt⸗ dam latiſſimo campo.turbatus eſt aer toni⸗
ta de illo miracula veriſſime ſcripta teſtant. “ trua ſonare ceperũt ⁊ pluuia ſpargi. timẽs ve
Ex quib aliqua enarremꝰ. Pꝛimũ de piſci⸗ ro ꝓplus abire diſponebat. At ſanctus ſilen
bus ad pꝛedicatõnem ſuã nõ niſi miraculoſe tio imperato oꝛauit ad dñm. Statim in lo⸗
cxoõſluentibo. Dũ. n. ipſe ariminũ pᷣdicaret.vbi co illo ceſſauit pluuia. cũ tñ in circſitu vndi⸗
bereticoꝝ magna copia moꝛabatur ↄtra eoꝝn q; pluuia efflueret abu ndanter. Finito itaq;
roꝛes diſputis cupiebat eos ad lujnẽ reln ſermonc oẽs gfas dederunt omipottn ne
tere veritatis. Ipſi vero nec eius verba audi? In ciuitate ad buc paduana. qdam nomine
*

☛ u .

um
in
ib⸗
int
fül
mme

en

q⸗
⸗
ins

69 N[R ꝗ
petrus filiam ſuam q̃ paduana dicebatur ad
ſanctũ adduxit:erat illa annoꝝ quattuoꝛ: pe
dũ greſſu pꝛiuata:ac moꝛe ſerpentũ reptans:
⁊ moꝛbo caduco laboꝛans:hãc dũ ad pces pa
tris antonius in ſancte trinitatis nomine cõ

ſignaſſet:mox omnis aduerſa valitudo dim?

ſit. Sanaq; facta ẽ ꝛa moꝛbo caduco ⁊ab ã⸗
bulandi impedimẽto. In eadem ciuitate pa⸗
duana:dam nomine leonardus cõſfeſſus eſt
beato antonio:q; pede percuſſeratmr̃em ſuã:
ita ꝙ ex vehementi impulſu in terram cecide
rat. ꝙ vir dei hoꝛrens ipᷣm dure redarguit. ?
inter cetera ei dixit. Pes qͥ ꝑcutit patrem aut
matrẽ debet ꝓtinus amputari. Hoc autẽ vir
ſimplex nõ recte intelligens ⁊ ꝓpter cul pam ⁊
ſancti exaſperationẽ triſtis effectus domũ cõ
citer edijt: pedemq; ꝓpꝛ iũ ilico mutilauit.qð
ybi mater aſpexit ad ſanctũ ãtoniũ feſtina ꝑ⸗
rexit. Conqueſtaq; de ipᷣo ꝙ filiũ ſuũ ita in⸗
ſtruxerat:⁊cõfidens tñ in ſanctitate illius pᷣ⸗
cabatur yvt ꝓ ipᷣo dñm exoꝛaret. Sanctꝰ aũt
ipᷣam cõſolando ſe legitime excuſauit.⁊ mox
ad ipᷣm pueniẽs oꝛatione pᷣmiſſa pedem con⸗
iun gẽs tibie:facto pariter ſigno crucis ſacris
manibus aliquãdiu deſuꝑ liniẽs ſtatim pes
ita inſertus ⁊ conſolidatus eſt tibie ꝙ ibidem
ſurrexit homo alacer ⁊ incolumis exultans ⁊
laudans omnipotentem deum. MMW
¶ deus gloꝛificauit ſctm̃ antoniũ ꝑ reue⸗
lationem moꝛtis eius ⁊ canoniʒationem atq;
Neauentem exauditionem illoꝝ qui inuocãt
patrociniũ eius. apitulum. iij.
EFErci beati antonij excelletia dicit᷑ glo
rificationis.Pꝛeter quippe gloꝛiam illam bea
tam quã adeptus ẽ in regno celoꝝ gloꝛiſica⸗
uit deus ſanctum ſuum in eccleſia militante
triplici gloꝛia. ðð
L.
ccunda canoniʒation

— 1i8. .
Eĩcia exauditionis.
4 gloꝛia ðꝛ reuelatõnis. Voluit de⸗
felicẽ illius trãſitũ mirabiliter reuelare.nam
yt ſcribit᷑ in cronicis oꝛdinis. Eodẽ die quo
beatꝰ antonius padue ex hac vita migrauit.
Abbas vercellenſis erat in camera ſua diui⸗
nis meditationiba intentus. Tũc ad eum ſo⸗
lus ingrediens antonius poſt nimiã ſaluta⸗
tionem beniuolam vir ſanctus adiens. Ecce .
domine abbasꝙ' relicto aſello meo padue vaꝰ
do ad patriam feſtinãter. Et cõfeſtim cũ ab⸗
batem in gutture vbi tũc grauiter patiebatur
familiarius tetigiſſet. ⁊ ctinuo ab egritudi⸗
ne liheraſſet:exiens foꝛas nõ eſt amplius vi⸗
ſus. Ille vero abbas conſiderans ꝙ foꝛtend
natiuam patriam.,ſ.hiſpaniam pergeret:eius

migraſſe.

.

deceſſum totaliter ignoꝛans ſurrerit vt iſmm
aliquantulũ retineret: zexiens extra cellã cuʒ
non inueniret anxie a monachis requirebat
vbi eſſet frater antonius. Quibus reſpoõden⸗
tibus ipſum nonveniſſe ⁊ vbi eſſet ſe penitus
ignoꝛare. Ille firmiter aſſeruit ſe modo illuz
vidiſſe:a quo etiam ⁊ curatum ſe atq; ſanatuʒ
aſſerebat. Et cum nullibi reperiretur pꝛefa⸗
tus abbas ad coꝛ rediens certiſſime intellexit
beatum patrem per moꝛtis exceſſum ad po-
trie celeſtis cõuiuiũ perrexiſſe.Et notans t⸗
pus diligẽter poſtmodũ liquido repperit ea⸗
dem hoꝛa qua ſibi apparuit ipſuʒ ex hac vita
. ecunda gloꝛia qua deus hũc
ſanctum ſublimauit dicitur canoniʒzationis
Gregoꝛius em̃ nonus obſeruatis omnibus
in ſanctoꝝ canoniʒzatione debitis.ipſum ſan

cũ cathalago ſanctoꝝ aſcripſit.a die ſui obi;ꝛ
tus menſe.xi.Eodem die vniuerſus vlirboꝝꝛ

nenſig populus vnde iſte ſanctus fuerat oꝛi
undus ſolennitate maxima letabatur: ⁊ cau⸗
ſam exultatõnis hmõi omnes penitus igno
rabant. Nam de ipſius canonizatione nihiſ
ſciebant. ⁊vt aiũt campane ciuitatis per ſe ſo
nabant. Cõpertumq; eſt ponea qꝙ; eodem die
fuerat beatuſimus antoeius ſolenniter cano

niʒatus. Annovero dominice incarnatõnis

MW. cclxiij. Conſtructa pꝛegrandi eccleſia in
eius honoꝛe. Coꝛpus ibi tranſlatum eſt. ⁊ cũ
diu ſub terra iacuiſſet inueta eſt lingua eius
adeo recens rubicũda ⁊ pulcra.quaſi eadẽ ho
ra pater ſanctiſſimus diſceſſiſſet. cum tamen
elapſi fuiſſent a die moꝛtis anni.xxiiij.⁊ ama
plius. Ipam autem lin guam Dominus bo⸗
nauentura tũc oꝛdinis generalis miniſterG
poſtmodum fuit cardinalis epiſcopus alba⸗
nenſis cũ pꝛeſens eſſet illius trãſlatõnis gau
dijs ĩ maibo reuerẽter accipies cũ lachrimis
cepit deuotiſſime huiuſcemodi verbis affari.
ingu⸗ bñdicta q̃ ſʒ dñm bñdixiſti alios
icere feciſti.nũc manifeſte apparet quanti

exiſtis meriti apud deũ. Et infiges ei dulcia
0 runn eã ſeoꝛſum honoꝛifice collocari.

ercia gloꝛia bti antonij ðꝛ exauditõnis.
e ppe ta. poſcẽtibo cũq; inuocãti⸗
bus liberaliter ↄdeſcẽdit.pᷣceſq; acvota ſuoꝝ

deuotoꝝ exaudit. Qualitervero ſctitbtĩ ofo
nes nr̃as agnoſeãt.oſtendit Ricar.in.iiij.di.

xlv.dicens. ipᷣi cognoſcũt om̃es ſupplica⸗

tiones noſtras quas eis poꝛrigimus in ver⸗
bo dei quod clare vident.qᷓ;uis em̃ non vide
ant omnia que videt verbum tamen ꝓbabile
Eꝙ in illo videãt om̃ia q̃ facimus ⁊ dicimus
⁊q̃ in coꝛde geſtam?ad reuerentiã eoꝝ. Et qͥs
enarrarevaleret:q̃t a diuerſis periculis beati

è
s

pater. Conuerſa mater ad beatũ antpniũ di⸗

xit cũ lachrimis. Frater mi ſi pius extraneis

es.noli mihi ſoꝛroꝛi tue eſſe crudelis ꝛdurus
Eſto mihiꝓpicius ⁊ mihi filiũ redde:quẽ tuo

cognoſcis nos.Etille cognoſco vos eſſe fra

„

tres minoꝛes.ſed nõ habeo noticiã ꝑſonarũ.

Et ille.Ego ſum ſanctus franciſcus ⁊iſte eſt
ſanctus antonius.⁊ ꝓpter deuotionem quaʒ

*
antonij fuerint meritis liberati Quod ad eũ tes vnns poſt ali aſcendentes confelſiſunt cp
fundẽtes pias pꝛeces exauditi. Obmiſſis iñ abyna perſona terribili ab alto in terrã deici. criß⸗
aliqua p deuotone noſtra inflanda hocloco ⁊ quaſiin furiam verſi fuerũt a cepto ꝓpoſi⸗ giͤt
ſubneciemus. Regina legionis multũ in be⸗ to impediti. Et ſicut dicti fratres pictoꝛes re Güpi
ato antonio confidens tenuit ſiliam. xi. anno ferebant. quidã illoꝝ ſtatim infra bꝛeue tpᷣus ſuc
rũ contra voluntatem regis ⁊ baronũ trihus ſpũm exhalarunt. Audiens hoc memoꝛatus mnn
diebus defunctam oꝛans ⁊ dicẽs. Beate an⸗ papa referentibus demandauit. Dimittatis enu
toni ego fui de patria tua: redde mihi filiam inquit ſtare ſanctũ illu ſicutvult. quia potius nust
meam. Que ſurrexit matriq; dixit. Parcat ti poſſemus cũ eo ꝑdere q; lucrari. Inhegra ca ſſci⸗
bi deus mater. Cum em elſlem intervirgines ſtro regni poꝛtu galie vir qdam petrus nomi 7iber
in gloꝛia beatus antoniꝰ pcibo veſtris aſtri- ne potens ⁊ diues. ⁊oꝛdini fratu minoꝝ ta⸗ nean
ttus a domino impetrauit: vt ad vitam redi ta dilectione aſtrictus.qꝙ eis ibi cõtulit locuzʒ to
rem. Sed vnũ ſciatis q; non ero vobiſcũ ni ꝓedificatoõne ↄuentus ⁊ ꝓedificijs plura de nti
ſi diebus.xv. quod ita impletum eſt ſicut di⸗ dit. Cũ aũt infirmaret᷑ ad moꝛtẽ.q̃ttuoꝛ fraa En
xit. In ciuitate vlixbone filius ſoꝛoꝛis beari tres minoꝛes ⁊alij de ſua familia vigilantes nalr
antonij foꝛte qnquennis ⁊ puerulus:cũ aljs in camera eius eximũ expectabãt. Tenebat ex un
pueris in mari ludẽs: euerſa nauicula ſolus denuotone pᷣdictus petrus habitũ fratrũ cuʒ 4
alijs natantibo ẽ ſubmerſus. Mater vᷣo poſt cuo elegerat ſepeliri. Et ecce duo fratres mi⸗ O
ſpaciũ triũ hoꝛarũ accurrens filiũñ moꝛtuũ a noꝛesvnus ad eius dexterã alius ad ſiniſtrã in
piſcatoꝛibo accepit. Queʒz cum vellet ſepelire ſibi aparuerunt. Cuivnus eoꝝ dixit. Petre

ſet

oꝛdini ſctõ ſi reuixerit dedicabo. Mox puer ſemꝑ ad nos habuiſti. miſſi ſumus ad te ↄſo
ſurrexit incolumis: ⁊ tandem adultus intra-⸗ landũ:⁊ de iſta infirmitate curanduʒ. Et tũc
uit oꝛdinem:⁊ vſq; in finem ſue vite ſancte ac ille rogauit ſanctũ franciſcũ vt habitũ quem
landabiliter pſeuerauit. YFrater Bernardin? ſupꝑ ſe habebat benedicere dignaretur. Quo ie
de parma ex quadam graui egritudine duo⸗ facto ambo diſparuerũt.Etille tanta celerita ni
bus menſibo mutus exiſtens ad tantã debili teↄualuit. ꝙ om̃es pntes in ſtux conertit. uao
tatem puenerat:q nec candelã poterat extin⸗ Et extũc duodecim annis upuixit. reſeruas uni
uere ſuo flatu timẽs de ſuffocationis ꝑicu⸗ ſibi illũ habituʒ bñdictũ in ſerinio cum quo h
o. cũ iam ei diffiderent medici ſubuenire. fe⸗ fuit tandem moꝛtuus ⁊ ſepultus: Dũ filia cu ab
cit ſe ad ſanctuʒ antoniũ paduam adduci. ? luſdam militis ioannis petri.de guarino de W
ante arcam ſancti pꝛoſtratus.oꝛanſq; feruen licio ciuitate mea natiua ſuperioꝛibus annis e
tiſſime cuʒ multis fratriba ⁊ populi frequẽtia ageret in extremis ⁊ iã ꝓ ipa exequiaꝝ pom⸗
ſtatim ibidem ⁊loql am recuꝑauit ⁊ ꝑfectã ſas pa diſponeretur: parareturq; funeralia indu
nitatem rece . Ake; cũ fratribo ſalue regina menta. ⁊luminaria.ceteraq; ſᷣm patrie moꝛẽ:ꝰ eU
lete 2 ſonoꝛola voce cantauit. empe bonifa emiſſo voto ꝑ hr̃em eius pᷣfatũ ad ſanctũ an⸗ in
cij pape octaui reꝑata ẽ tribuna baſilice ſal- toniũ ilico ad ſe redijt. ↄfoꝛtataq; loqui cepit n
uatoꝛ is in laterano. cui depingende oꝑe mo ꝛ die ſeqnti de lectulo ſana ſurrexit. In pꝛefa c
ſaico deputati ſunt duo fratres minoꝛes in il ta cinitate licij euenit qð narro.Erã ego ho⸗ he⸗
la arte valde periti. Deſignatis autem imagi ra miſſarũ in camera mea. ⁊ venit ad me qui⸗ mg
nibo quas idem papa ibidepingi mandaue- dam deterra tricaſij meſtus ⁊ dolens. qm̃ die
rat. videntes illi fratres ꝙ adhuc loca ſupere pꝛecedenti ſacculũ quendã cũ centum duca⸗ n
rant.in quibus alie imagines dollent poni. tis pꝑdiderat. rogabatq; vt in nr̃a pᷣdicatione en
ꝓpꝛio motu vel foꝛte diuino inſtinctu beato- inuẽtoꝛes monerẽ q̃tenus reſtituerẽt ſibi.qð 8
rum franciſci ⁊ ãtonij imagines que etiꝗ ho⸗ bona cõſciẽtia retinere nõ poterãt. At ego il⸗ P
die ibi cernũtur. hinc inde depinrerũt. Quo lũ ↄmonui vtad eccliam pgeret.⁊ſancto an⸗
ad eiuſdem domini pape delato noticiaz mã tonio ſe ↄmendaret. Qui meis ↄſilijs acqui⸗ N
