tius nobilis genere ſed nobilioꝛ fide. Ambꝛo
ſius filius pᷣfecti rome. Alexius fuit filiꝰ eu⸗

femiani viri nobiliſſimi ⁊ in aula imperato⸗
ris pꝛimi germanꝰ? nobiliſſimus genere. Ber

nardus ex nobiliſſimis parentibus oꝛtus eſt
Egidius ex ſtirpe regia genit. Hieronimus

euſebij viri nobiliſſimi filius. Clemẽs epus

ex nobili romanoꝝ pꝛoſapia oꝛtꝰ. Aucia vir

go ſiracuſana nobilis genere. Anaſtaſia no⸗

biliſſima rõana. Paula fuit nobiliſſima ma⸗
trona romana. Agatha ingenua mẽte ⁊ coꝛ⸗
poꝛe.maria magdalena a caſtro magdalo de⸗
nominata.clariſſimis eſt oꝛta natabbꝰ vt po⸗

te ex ſtirpe regia deſcendẽtibus. Criſtina no

biliſſimis parentibus oꝛta. Ratherina coſti
regis filia.clara claris oꝛt natalibus.Et de
ioſeph ab arimathia ſcribiturAnce.xxiij.Et
Marci vliio.ca. Venit ioſeph ab arimathia
nobilis decurio. Quare videtur ꝙ nobilitas

carnis facit ad extollẽtiã etiam ſctõꝝ.Ex ꝑte

altera videt᷑ ꝓbari poſſe ꝙ nobilitas ꝑni aut
nulliꝰ valoꝛis exiſtat. NHã aplus.i.ad coꝛint.
i.ca. dixit. Ignobilia ⁊ ↄtemptibilia mundi
elegit deus. Ad idẽ facit ca.cũ fm.de pᷣbẽdis

apli nõ dat᷑ intelligi ꝙ nobilitas nõ ſit oꝛna⸗
mentum eoꝝ qui illam habẽt.ſed tm̃ ꝙ deus

non elegit nobiles ⁊ doctos viros ſed piſca⸗

toꝛes ⁊ ſimplices.vt ſic magis nota fieretvir

tus diuina dum per illoꝝ pꝛedicationem in
xpᷣum crederet mundus.Sed notandumqꝙ
tria genera hominũ reperiũtur.

ꝛimi ſunt nobiles oꝛigine ſʒ nõ virtutibus
Sci ſunt nobilcs nõ oꝛigine ſed viriulib⸗

7

mogenitus.regis caroli.regis ſicilie.

li regis ſicilie fuius pꝛimogenitus pꝛout te⸗
ſtatur põtifex maximus Joannes.xxij.ĩ bul
la canonizationis.
dendum eſt vtrũ nobilitas ſanguinis ? car
ine nalis oꝛiginis.ſanctis ad laudem ſit aſcribẽ⸗
erili qꝛ abundãter tibi lac dñs dabit. Imple⸗
uit anꝰſcti mãdatũ ⁊ ſtatim octogenarie ma
me lactis copiã effuderũt.qð ſactuʒ innotuit
multis tam viris qᷓ; mulieribꝰ.qͥ oẽs deũ lau

obicaut

gi⸗
ini
nchecbe
aldeg
noꝛes
catſu
ponto
pꝛobit
liusin
maort
hohot
notieeſ
ſinſt
Monnt

ſio tden
latepere
Puniebot
Gtevorg
ſeinpo
Uherr
nihiin
gtein
brodel
gonh⸗
ſapame
hecein
ſenccnſi
ſſo Aid
hla Etſu
Ucetir
fwoign
Ntuion
fnsing
ſoblis
Upatri
et⸗
odlee
deſuan
oſn
n 6
Heccmn⸗
Cſio
utodili
Inani
ake!
Müins⸗
factcn
Qne
hue.
nobiiea
inlis
tlca.

Aer

iſcen

Wn

nberbo,
noniͤr⸗
nſtte
ſnr ;
Nütent⸗
rerii
nmeo⸗
nerini
Statchin
Pgoen

zudendee

Pichrus
edurn. R
Nſoeer

muine⸗

abrstn

Deoms
Aucin
ſtiſane
Nllnan
umarto/
onac*
N
Cu.
mud
ab
urnut
pmmum
gnnig
iel
“
ſsonn,
ümnti
ſtid
Neſeds
ao
hmhgnn
nsſelhe
on
Zin
n

= .—
==

Tercij ſunt nobiles ⁊ oꝛigine ⁊ virtutibus.
Pꝛimi quidem ſatis obſcuri ſunt infames ⁊

repꝛehenſibiles.pꝛo quibus Claudianus di
cit Degenerant homines vitijs fiuntq; mi⸗

noꝛes ⁊ Seneca in tragedijs. Qui genꝰ ia⸗

ctat ſuũ aliena laudat. Et Ouidius libꝛo de

ponto nõ cenſus nec clarũ nomẽ auoꝝ. Sʒ

pꝛobitas magnũ ingeniũq; facit. hinc Tul⸗

lius in inuectiua cõtra ſaluſtiũ dicebat.Ego

maioꝛibus meis virtute mea pꝛeluſi.vt ſi pꝛi
us noti nõ fuerant a me accipiant initiũ me⸗

moꝛie ſue.Lu vero tuos q; turpiter offendi⸗
ſti. vt ſi fuerant egregij ciues in obliuionem
venerint. Quare noli mihi antiquos viros
obiectare.hec ille.inueniũtur multi qui flagi

tijs ⁊ dedecoꝛe affecti gloꝛiãtur ſic de nobi⸗

litate parentum. Alij verovitijs ſoꝛdentes de
patrie nobili conditione letãtur.Cõtra quos
eſt exemplũ quod refert ioannes ſolobꝛien⸗
ſis in policatone de anatharſiſtita.hic cũ vi⸗

tuperaretur ab archico quoniam ſcita foꝛet.

mihi inquit dedecus patria.Lu vero patrie
at etiã temiſtocles vt ſcribit᷑ a Cicerone in li
bꝛo de ſenectute.fertur ſerifio cuidam in iur⸗
gio reſpondiſſe.cum ille dixiſſet. HNõ em̃ ſua
ſed patrie gloꝛia ſplendoꝛem aſſecutum. nec
Hercle inquit.Si ergo ſerifius eſſet igno bi
lis.nec tu ſi athenienſis eſſes clarus vnq; fu⸗
iſſes. Alij dicũt nec ego ſerifius ſi eſſem no⸗
bilis. Et ſaluo melioꝛe iudicio vtrunq; ſtare
poteſt.ſcʒ nobilis ⁊ ignobilis.nam ſi dixeri⸗

mus ignobilis. poteſt eſſe ſenſus nec ego cuʒ

virtutibo meis eſſem ignobilis ſi eſſem ſeri⸗

fius in pstria.ſ.humili natus.Et ſi dicamꝰ.
nobilis poteſt intelligi ſic.nec ego qui ſciliczʒ
in patria gloꝛioſa ſum natus. ſſi eſſem ſeriſiꝰ

ſcilicet vitioſus eſſem nobilis. Secũdi ſunt

nobiles.⁊ ſi non oꝛigine tamẽ virtutibo.qui

de ſuoꝛum parentum humilitate ↄfundi nõ
poſſunt.nã vt inquit Hieronymus ad cellã
tiam. Sola apud deũ libertas eſt nõ ſeruire
peccatis ⁊ vera nobilitas claꝝ eſſe virtutibo.
⁊ Caſſiodoꝛus in epiſtolis.hec eſt indubita
ta nobilitas q̃ moꝛibus pꝛobatur oꝛnata.Et
Juuenalis.nobilitas ſola eſt atq; vnica vir⸗
tus.Et Ariſto.in.iiij politice ingenuitas eſt
virtus.⁊ Seneca ad lucillũ.animꝰ nobilem

facit cui ex q̃cũq; cã lʒ ſupᷣ foꝛtunã ſurgere.?

Claudianus.exaltat virtus nobilitando ge⸗

nus. Et licet vt refert Seneca in tragedijs.

nobiles nõ ſunt mihi aui nec altis inclitũ ti⸗
tulis genus ſed clara virtꝰ.Et in decretis di.

xl.ca.nos.ðꝛ nos qͥ pᷣſumus nõ ex locoꝝ vel
generis dignitate ſed moꝝ nobilitate inno-
teſcere debemus. nec vrbiũ claritate ſed fidei

puritate. ¶ Zerti ſunt nobiles ⁊ oꝛigine x

virtutibo qui inter hoĩes ſplendent. vt ſol in

firmamento celi. Satis vuq; decoꝛat homi⸗
nem nobilitas ſanguinis cũ nobilitate bono
rũ moꝝ.Quiſnã nõ magnitaciet ſctm̃ ludo⸗-
uicũ qͥ regis ⁊ regine furꝰ foꝛmoſus coꝛpoꝛe
diuitijs affluẽs.Etate floꝛẽs ingenio acutꝰ.
ac qbuſſibet tpalibo bonis afſluẽs. vitia ſpꝛe
uit. terrena calcauit.⁊ xpᷣm ieſum bñ btẽq; vi
uendo q̃ſiuit. Iſta tñ in ſeq̃nti ſplendoꝛe dif⸗
fuſius expꝛimẽteur.
NDualiter ſctũs ludouicus ſpꝛeto mũdo v
ali regno. vitã ſpũalem elegit.ꝑmanẽs vſq;
in finem in virginitate.. ¶Lapi. ij.
cũdus ſplendoꝛ ſctĩ ludonici ðꝛ ſcti
tatis.qnta vero fuerit ſctitas eius depᷣ⸗
hendere poſſumus pꝛecipue ex tribſus.

ercio ex virginitatis diʒ .—
Pꝛimo dephendimus q; grandis fuit ſan
ctitas ludouici ex mũdi deſpectione. nam vt
inqᷣt ioannes.xxij.in bulla canoniʒationis.
cõſiderãs ſctũs iſte. mũdus totus ſit poſi⸗
tus in maligno ꝙq; cũ ↄcupiſcentia ſua tri⸗
ſijt.ipᷣm fugiendo deſeruit totaliter ⁊ cõtem⸗
pſit.nã rediens de catalonia.votũ qð fecerat
de intrãdo oꝛdinẽ minoꝝ in cõuentu ſancti
frãciſci de mõte peſulano voluit adimplere.

ſed cũ frẽs timoꝛe patris ipᷣm recipe nõ aulde
rent.votũ ipᷣm ibi publice iterauit. Et cuma

bonifacio papa pᷣdeceſſoꝛe ipᷣius ioannis re⸗

quireret᷑ ꝙ aſſenſum pᷣſtaret pꝛouiſioni de ſe

facte.eccleñe tholoſane. rñdit ſe hoc facturũ
nullatenus quoaduſq; votuʒ qð fecerat ad⸗
impleret. Cuiꝰ deuotioni annuẽte pontifice
habitũ oꝛdinis minoꝝ ſuſcepit in pñtia ge⸗
neralis miniſtri.qͥ fuit poſtea ioãnes epᷣs poꝛ
tuentis.atq; flexis genibxfecit ꝓfeſſonẽ quo
facto ꝓuiſionẽ de ſe factaʒ eccleſie tholoſane
acceptauit mãdatiſq; aplicis obediuit. itaq;

hꝛabitu ſcti frãciſci veſtitus.põtificalẽ digni⸗

tatẽ ſuſcepit.Quẽ habitũ ſꝑ vſq; ad moꝛtẽ de
tulit ſᷣm tñ cõdecentiaʒ epᷣalis gradus.Et in
hoc minoꝝ oꝛdinis excellẽtia demõſtrat᷑ cu
ius habitũ deferre nõ erubuerũt tot inſignes
⁊ celebꝛatiſſimi viri.vt ſctũs ludouicus deq̃

loqͥmur. Et alij plurimi qͥ nõ ſunt omittẽdi.

HNam vt habemus in cronicis oꝛdinis.fer⸗
dinandus rex caſtillie dimiſſo regno nepoti
ſuo intrauit hũc ſctm̃ oꝛdinẽ moꝛtuuſq; ẽ fra
ter minoꝛ ſepultus colibꝛie. Rex iacoby in re⸗
gno arragonie moꝛtuus eſt cũ habitu fratrũ
minoꝝ ⁊ ſepultus barchinone. In eodem re

gno. Rex alfonſus moꝛtuus eſt cũ habitu

u j

em tei

ſep ultus bilerde. Federicus rex inſule ſici⸗

lie moꝛtuus cuʒ habitu ⁊ ſepultus meſſane.
Robertus rerx ſicilie frater ſcti LQudouici per
tres dies añ moꝛtẽ ſuſcepto habitu ⁊ facta ꝓ
feſſione ſepultus ẽ neapoli in ſancta clara.be
atus Henricus rex Cipꝛi virgo puriſſimus
factus frater minoꝛ obijt cũ habuu ⁊ ſepultꝰ

F nicoſie. Tanta qͥdẽ eſt xᷣianoꝝ deuotio ad

habitũ bti frãciſci vt q illũ in vita nõ ferũt ſe
penumero cupiant hr̃e in moꝛte ⁊ ſepultura.
ODo quã cãm põtifices ſummi ſpũſctõ edocti

deuotionẽ hãc ampliare volẽtes ſpũalibo gra
tijs ſic deferẽetes habituz donare voluerunt.
Naʒ vrbanus quartus cõceſſit remiſſionem

quarte ꝑtis pctõꝝ moꝛiẽtibo cũ habitu fratꝝ
minoꝝ.bulle habent᷑ ianue ⁊ in monte peſu
lano. Siliter ⁊ nicholaus quartus ↄcedit re
miſſionem quarte ꝑtis. Idem facit Clemẽs
tercius bulle habẽiur ianue.peruſij.medio⸗
lani ⁊ venetijs.dicta ſunt hec ad extollendaʒ

merite bũilitatẽ habitus oꝛdinis mioꝝ quẽ
btus I nicus tãto ardoꝛe ac deuotione ge
ſtauit.

cdᷣo dephẽdimꝰ q; ſublimis fuit
donici ex ſpũali exercitatione.vt

uinitus qᷓ; humanitus acquiſita. oroni erat
aſſiduus miſſas audiebat deuote. in magnis
yero feſtiuitatibo cũ pᷣparationc multa coꝛpꝰ
ſumebat dñicum factus aũt ſacerdos diebus

quaſi ſingulis celebꝛabat.audiẽtie verbi dei

inſiſtebat attẽte. Mira vero compaſſione ad
paupes ferebat᷑.qͥbo largius tam pꝛiuatas q;

publicas elemoſinas faciebat. vñ factus eßs
tholoſanus ꝑ vnũ ſuũ familiarẽ ſecretarium
mãdauit.qꝙ de ſuoꝝ q̃ntitate reddituũ q̃ntuʒ

ſibi ſufficeret ꝓ moderatis expenſis retineret
volens q; totũ reſiduũ in ſuſtentandis pau⸗

peribo poneret᷑. qᷓ;q; pᷣlatus tam magnus eẽt

ac filius tanti regis. Cũ aũt iret pariſtꝰ pau⸗
eri quẽ qſi nudũ repperit multũ ↄpatiẽs. ab
ſcondit cappam ↄtulit.quꝗ poꝛtabat ſibiq; fe

cit ſecrete aliã appoꝛ tari. Vigintiqͥnq; paupe

res in ſua domo reficiebat quotidie. quoꝛuʒ

depᷣhendimꝰ qnta fuerit ſcitas bii ludouici
ex vir ginitatis dilectione floꝛuit q pe virgi⸗

i opꝛanoiatus Joannes. xxij. ſan
ctus iſte in etate exiſtes tenera religioſiſſime
educatus ẽ bũ vero q̃rtũdecimũ attigit annũ
Ductus fuit in cataloniã cũ duobo ſuis fratri
bus. datus obſes ꝓ liberatõne pr̃is.vbi tam
feruẽter dedicauit ſe ſtudio q infra ſeptẽniũ
quo inibi obſes fuit ſub diſciplina fratrũ mi
noꝝ.quos ſecũ habebat in ſocios in pꝛimi⸗
tiuis ſciẽtijs ⁊ ſacra pagina ſic ꝓfecit.ꝙ vir
dei pollẽs ingenio de pᷣdictis ſciẽtijs nõ ſolũ
publice ac pꝛiuate ſubtiliter duſputare vale⸗
ret ſed ſolẽniter clero ⁊ pplo ꝓponere verbum
dei vt putaret᷑ hec ſcia infuia ſibi magis di⸗

ſpſe aquã maniby inſundebat. aliaq; ſermittia

mẽſe miniſtrabat.viſitabat multotiẽs hoſpi⸗
talia paupeꝝ ⁊ infirmis pmpto animo ſub⸗

neniebat. põtiſicatus officium exercebat cuʒ

duigentia. miſſas dicendo aſſidue.oꝛdines
deuotiſſime celebꝛando.Clericos qͥb de be⸗
neficijs ꝓuidere volebat examinando de arti
culis fidei.vita ⁊ moꝛib diligenter iudeos ⁊

gentiles inducebat ſedulo ad bahticnun ac

quoſdã eoꝝ de ſacro fonte leuauit. ¶ Lercio

nitate puriſſima.de q̃ Joannes.xxij.in bulla
ſepius nomĩata ait. Caſtitatis amoꝛ a puero

gffecerat eius mentẽ adeo ꝙ ob ipſius fidem

cuſtodiã.mulieꝝ ↄſoꝛtia vitabat oĩno.in tan
tũ ꝙ niſi foꝛſan cũ matre ⁊ ſoꝛoꝛib.ſolus cũ
ſola.nullo vnq; tꝑe loq̃batur.verba inhone⸗
ſta hoꝛrebat audire.⁊ loqᷓntes talia grauiter
arguebat frẽs nõ minus q; duo ⁊ interdum

quattuoꝛ in ſua iacebãt camera ĩ ſue teſtimo⸗
niũ nitide puritatis. Cũ aplo etiã paulo ſo⸗
bꝛietate cibi ⁊ potꝰ.coꝛpꝰ ſuũ caſtigabat aſſi

due ſeq; freqnter manu ſua qũq; aũt alicuius
ↄſocij cũ cathenis ferreis diſciplinãs veſtiẽ
do pꝛo camiſia rudẽ ſtamineaʒ ⁊ deferẽdo ad

nudã carnẽ ꝓ cingulo coꝛdã groſſam. ipſam
carnẽ in ſeruitutẽ ſpũs redigebat.

ualiter ſanctus ludouicus migrauit in

uenis ex hac vita. quẽ Joannes.xxij.canoni
ſe aull. qui 7 pluruma eius Der narrat.

apitulum. iij.

FErcius ſplendoꝛ ſancti ludauici ðꝛ cia
Hritatis. voluit nãq; deus ipſum triplici
Claritate niteſcer[.
Pꝛima dicitur felicis conſummation:s.
Secũda eccleſiaſtice canoniſationis.

Cercia miraculoſe coꝛuſcationis.

ꝛima claritas ð felicis cõfummationis.

ert de ißo Joannes. xxij. hec verba. gloꝛio

r. —
ſus iſte ſanctus ad deũ fontẽ viuũ quẽ auide
ſitierat migraturus inſirmitate decũbẽs vlti

ma deuotiſſime ſumpſit dñicũ coꝛpus q;uis
ſatis debilis de lecto exiens in occurſum dñi
ſaluatoꝛis.quo reuerenter ſuſcepto oſculata

q cruce in ſilentio diutius manſit. Tandem

in eũ diuinis cõpletis miniſterijs anima ũla
ſancta carne ſoluta in celũ aſcendit.cuius fa⸗

cies poſt moꝛtẽ pulcrioꝛ qᷓ; añ apparuit. Ipm
q; intuentibo nõ moꝛtuus ſed doꝛmiẽs vide⸗

batur. In ipᷣa aũt ſui tranſiius hoꝛa. Quidã
frater minoꝛ deuotus officio pᷣdicatoꝛ in or̃o
ne exiſtẽs in quodam loco remoto neſciens
de obitu eius.vidit aiam ipſius multitudine

angeloꝝ in celũ dekferri dicentiũ. ſic fit ſeruiẽ

eeſoe
X
1a8:
lendae
oclau⸗
ſepult
fumm
ſope
aſun
Aſſlnn
ibia
Aplan
lblke
loga
degpop⸗
unvit
Cüͤſek
iregs
Nnn
Guli
„pian

dellſtn

dtut
lui
batum
ſtons.
Chncon
rinane
oic
hataso
ſedicde
leuenie
Tere
ſiczr
en
ſüen
finon
Pehon
Mon/
hoſtb⸗
Nerpatren
Mmuni
firi⸗
NWrn
Emp
hibe
Pſue
ien.
fand
eratſe
a die
tenfe
pulc

iü

=
—
—

4

Cberfag

uunn
ushilta
müirng
stinl
nsmmotnn
obipicsite
noingün
9tlügn
o tinotn
miſuegk
ociäpnn

igaiide
luism
t MNN
Oſon. iodn
8migmnin
crl aul
Cyang
oi

nnie

mi
ionſs.
enn
Figie⸗
aha⸗
inuc
no

no 0Cl

1Tnnden
zmimi
diclluß⸗
Vmisne,
oni
rrnn
oo
ltn

ſi

enicte moꝛte id

ti deo in mũditia ⁊ puritate. Fuit aũt totius
vite ſue curſus vigintitriũ annoꝝ ⁊ ſex men⸗

ſiũ. Tranſiuit ex hoc mũdo in loco qͥ bꝛundu

la ðᷣꝛ anno dñi. M.cc.lxxxix.qᷓrtodecimo ka
lendas ſeptẽbꝛis media nocte.ferie ſcðᷣe infra
octauã aſſumptionis btẽ marie virginis. Et
ſepultus in regia ciuitate marſylie in eccleſia
fratrũ minoꝝ. ꝓut ipᷣe iã dũ viueret oꝛdiauit

Pꝛopter hec oĩa ⁊ illa q̃ dicẽda erũt audien⸗
da ſunt verba grauiſſima Joannis.xxij. Ait

em̃ laudet᷑ magnifice deus noſter cuiꝰ dexte⸗

ra huic epᷣo cõtulit ſtelliferũ regiuʒ diadema.

Applaudant ⁊ ipᷣi celi ciues quoꝝ cetibo ſan⸗

ctus iſte ſole ſplendidioꝛ eſt inſertꝰ. Canant
quoq; altiſone francie ſicilie ⁊ vngarie regna
de quoꝝ oꝛto cãdoꝛis muci flos erupit.Quo
rum vitis germinat dulcẽ vuam cuiꝰ liquoꝛ
celũ letiſicãs.abunde effundit᷑ in calice ſum⸗

mi regis.Letet᷑ inſuꝑ ciuitas tholoſana tãto

ditata pᷣſule.q̃ apud deũ aduocatũ habet ſe⸗

dulũ ⁊ patronũ. Sed ⁊ fratrũ minoꝝ oꝛdo

ↄſpicuus.noue laudis canticũ pꝛomere non
deſiſtat.in aula celeſti tam pᷣclarũ alũnũ feſti
ne diuinis cõſpectibo repᷣſentans hec igitur.
ecũda claritas qua deus ſplendere fecit
beatum ludouicũ dicit᷑ eccleſiaſtice canoni⸗

ſationis. Joannes qdem ſcdᷣus ipᷣm cathala⸗
go ſanctoꝝ aſcripſit ſeruatis oĩbo q̃ requirũ⸗

tur in canoniſatòne ſanctoꝝ. Nam pᷣdeceſſo

res ſui.ſ. Bonifacius octauus cuius temꝑe

beatus ludouic ex hac luce migrauit.Et be
nedictus vndecimus.⁊ clemens quintus in
id cõplere non valuerunt
ercia claritas ðꝛ miraculoſe coꝛuſcatõis
nãq; vt pᷣfatus Joãnes.xxij.aſſerit magnis
miraculis deus ſanctũ ludouicũ poſt er obi⸗
tũ clarũ fecit.quoꝝ aliqua certis pꝛobata te⸗

ſtimonijs ad declarandã huius ſancti gloꝛiã

ipᷣe narrat.q̃ etiãẽ nos hoc loco duximus inſe
frenda. Quedã duoꝝ annoꝛũ puella duobus

menſibo paſſa febꝛes expirauit.facto vᷣo voto
per patrem iſti ſancto mox ſuſcitata eſt ⁊ vbe

ra matris ſuxit. Quidam puer quinq; anno⸗
rũ febꝛib extinctus. facto voto ꝑ pr̃em eius

ad vitam redijt ſanus ⁊ abſq; febꝛib. Que⸗
dam puella annoꝝ ſeptẽ ꝑ dies aliquos fe⸗
zibe cruciata tandẽ expirauit. facto vo voto
ꝑ ſuos ad dictũ ſanctũ.recuꝑauit ſpũm ⁊ re⸗
uixit.Quedã puella nobilis q̃ ex caſu ad ter⸗
ram de nutricis bꝛachijs ꝑ.vij.ãnos paſſa fu
erat ſurditatẽ ad inuocationem huius ſancti
ad plenũ extitit liberata.Quidã qui poſt foꝛ⸗
tem febꝛem loqlam ꝑ menſem ꝑdiderat.ad ſe
pulcrũ ſancti huius delatus illam recupera⸗

uit.Quedã mulier cũ ex partu quodam vio⸗

1
5 .
*L

lento de puero moꝛtuo ⁊ in eius vtero tmhnſi⸗

nerſato contracta in manibo? pedibus ac fe⸗
moꝛibus biennio permanſiſſet.facto voto ad

iſtum ſanctũ.ꝙ ſi eam ſuis meritis adiuuaret
toto temꝑe viie ſue viſitaret eccleſiã vbi coꝛ⸗
pus ſancti iacebat. ſubiuto cepit doꝛmire. Et

exꝑgefacta repperit ſe aanatam. Mulier que⸗
dam pꝑ octo annos moꝛbo epilentico fatiga⸗
ta emiſſo voto ꝙ ſingulis annis ſepulcrũ ſan
ctiviſitaret mox extitit lberata. Monialis q̃ᷓ

dam poſt longã febꝛẽ quã paſſa fuerat dolo⸗

rem incurrerat in omnibo mẽbꝛis ſuis in tan
tũ ꝙ dieb duodecim non niſi alieno adiuto⸗
rio de lecto poterat ſe mouere. Jnuocato vo
huius ſancti patrocinio ſana ⁊ incolumisẽ
effecta. Cũ homo quidam qui miraculis hu⸗
ius ſancti detrahere nitebatur euerſionem fa
ciei ⁊ oculoꝝ turpiter incurriſſʒ. ſicq; manẽs
per duos dies huic ſancto cũ om̃i deuotõne
ꝗ poterat ſe vouiſſet ad ſepulcrũ eiꝰ veniẽs ⁊

offerẽs caput cere anteq; exiret eccleſiã repe⸗

rit ſe ſanatũ. Hec inquit Joannes.xxij.ſunt
mirabilia ſoliꝰ altiſſimi quibo ⁊ q;pluribus

alijs mirificare voluit ſanctũ ſuũ ac toti mũi⸗
cemur illũ vt ſua interuentione obtineamus
dei gratiã ⁊ tandem gloꝛiã ſempiternã. Amẽ.

.

ma deaquino külrſenea

ginaliter Sapientie. x. cap̃. Obli⸗
gatur xpᷣiana religio colere ac venerari deuo

tione pᷣcipua ſanctũ thomã de aquino qͥ ſua
eruditione mirabili ſingulariſſimaq; doctri

na eccleſiam dei ma gnopgre decoꝛauit. Naʒ
tempibo noſtris nullus eſt adeo ſapiens ⁊ do
ctus qui ſancti thome pꝛeſidio non indige⸗

at. vt em̃ in hoc ſermone clariꝰexplicabimns

de rebus tam humanis q; diuinis. tanta do
cuit.tantaq; ſcripſit.ꝙ quilibet in quacunq;
facultate peritiſſimus.ſancti thome libꝛos le
gendo doctioꝛ fieri poſſit. Qua de re de ſcien
tia eius diſſerere equũ eſt ac rõnabile quã ma
gis illi a deo infuſam q; humanitus aquiſi⸗

tam pie fateri poſſumꝰ.in qͥb triplicẽ excellẽ?

tiã ſcie ſancti thome ꝓponimus extollendam.
Pꝛima dicitur ſublimitatis.
Becunda vtilitatis. MDW
ercia ſanctitatis. Jl
ualiter ſcts thomas fuit doctoꝛ theo⸗

logie. 2 de igastheologte en ſcie laudibo.

apitulum. v

. Sermo quadrageſimuſſeptimus de ſctõ

cientiam

ſanctoꝝ. Scribũtur hec verba oꝛꝛ

=

Rima exeellentia ſcientie ſaneti tbome
dicit᷑ ſublimitatis. NHam docioꝛ fuit ſa
cre theologie que dignitate ſua pꝛeponit᷑ cũ⸗

ctis ſcientijs naturalibo ⁊ moꝛalib. Sed ꝓ

intelligentia plenioꝛe huius partis.tria du⸗
bia ſunt abſoluena.
41 „TS

eolo gia ſit ſcientia.

—

qpꝛimũ dubiũ rñ̃det Tho. i. pte. . i. O
cheologia ſcia ẽ. Sed ſciendũ q duplex ẽ ge⸗
nus ſciaꝝ. Quedã em̃ ſunt ãpcedũt ex pꝛin⸗

cipijs notis. lumine naturalis intellectus ſi-⸗

cut ariſmetrica. geometria. muſica. ⁊ hmõi.
Quedã vero q̃ pcedunt ex pꝛincipijs notis
lumine ſupi na †
ex pꝛincipijs notificatis ꝑ geometriã.Et mu
ſica ex pꝛincipijs notis per ariſmetricam. Et
hoc modo ſacra doctrina ẽ ſcia.qꝛ ꝓcedit ex
pꝛincipijs notis lumine ſuꝑioꝛis ſcie.q̃.ſ.eſt
dei ⁊ beatoꝝ. Vñ ſicut mulica credit pꝛinci⸗

pia tradita ab ariſmetrica. ita ſacra doctrina

credit pꝛincipia reuelata a deo. Sed obijce⸗
re quis põt. theologia nõ ſit ſca. nam vt

inquit Ariſto.in pꝛin.methaphiſice.exꝑien⸗

tia ſin gulariũ ẽ.ars vero vniuerſaliũ.fit autẽ

ars cũ ex multis exꝑimẽtis in intellectu vna

fit de ſilibo acceptio. Sʒ doctrina theologie
ꝓ magna ꝑte nõ ẽ vniuerſaliũ.ſed ſingulariũ

—

tractat em̃ de geſtis abꝛahã vſaac ⁊ ſilib.er⸗

gd nõ ẽ ars vel ſcia. Ad hoc ita rũdet Alexã.
de ales in.i. ſumme. x vniuerſale ðꝛ q̃ttuoꝛ
mogdis. In pᷣdicando vt hõ. In exemplando
vt foꝛma ſotularis ad multos ſotulares. Et
vita iob ad vitã multoꝝ hoĩm. In ſignificã:
do vt iacob ad ſigniſicanduʒ iuſtũ qͥ cõtrahit
cũ Rachele ⁊ Lya qꝛ exercet ſe in vita actiua
⁊ contemplatiua. In cauſando vt deꝰ cã vni
uerſalis oĩm reꝝ. Et xpᷣs cã vniuerſalis repa
rationis hoĩm. ſᷣm hoc ergo dicendũ. eſt
vniuer ſale in ſcriptura ſacra:habʒ em̃ ſnĩas
generales.vt ibi.initiũ ſapĩe timoꝛ dñi.habʒ
ſnias pticulares.vt q̃ ꝓponuntur hiſtoꝛice in
dqb q;tũ ad ſenſum exterioꝛẽ ẽ vniuerſale.ſe⸗
cũdo mõ dictũ.ſ.in exemplãdo.vt verbi gr̃a.
In litterali hiſtoꝛia abꝛahbe ⁊ iob.qð narrat
ẽ ſingulare.Sʒ adhuc in ſcriptura narrat᷑ vt
exemplar ſit vite ⁊ ↄuerſatõnis bonoꝝ.hinc
ad Roma.xv.ca.ait aplus. Quecũq; ſcripta
ſunt ad nr̃am doctrinaʒ ſcripta ſunt.q;tũ vᷣo
ad ſenſum interioꝛẽ ⁊ ſpũalẽ ẽ vniuerſale ter⸗
tio mõ in ꝑticularib ſentẽ:ijs.ſ.vtile in ſigni
ſicando.qꝛ ẽ ſignũ rei vniuerſalis ad multa.
Stum vero ad vtrũq; ſenſum interioꝛẽ ⁊ ex⸗

Secũdũ vtrũ ſit alijs ſcientijs dignio.
Zerciũ vtrũ ſcia in generali ſumpta ſit exti⸗
9. S

oꝛis ſcie.ſicut perſpectiua ꝓcedit

. .

terioꝛ? ſiue in ſentethjs pticularibo ſine gnne⸗

ralibus ſᷣm ꝙ fit reductio ad deũ qͥ eſt cã vni

uerſalis ↄditionis reꝝ.vel ad xpᷣmqͥ ẽ vniuer
ſalis cã reparatõnis. Vniuerſale eſt q̃rto mõ

in cauſando.ſᷣm ergo hũc modũ ⁊ diſtinctio

nem ẽ dicere doctrinã ſacrã eſſe reꝝ vniuerſa

liũ. ¶ Secundũ dubiuz fuit vtrũ theologia
ſit alijs ſcientijs dignioꝛ.Ad qð rñdetTho.

vbi ſupꝛa ꝙ ſic. Nã cũ iſta ſcĩa qtũ ad aliqͥd
ſit ſpeculatiua ⁊ pꝛactica oẽs alias trãſcẽdit.
tam ſpeculatiuas qᷓ; pꝛacticas. Speculatiua

rũ em ſcĩaꝝ vna altera dignioꝛ ðꝛ.tũ ꝓpter cer
titudinẽ.tũ/pter dignitatẽ materie.Etq;tuʒ

advtrũq; hec ſcĩa alias ſcias ſpeculatiuas ex

cedit.ſᷣm certitudinẽ qͥdẽ.qꝛ alie ſcĩe certitu⸗
dinem hũt ex naturali lumine rõnis huma⸗
ne q̃ põt errare.hec aũt ſcĩa certitudinẽ habet
ex lum ine diuine ſcie q̃ decipi nõ põt.ſᷣm di⸗
gnitatẽ vero materie.qꝛ iſta ſcĩa ẽ pꝛincipali⸗

ter de his q̃ ſua altitudine rõnem tranſcẽdũt
Alie vero ſcie ↄſiderãt ea tm̃ q̃ rõni ſubdunt

Pꝛacticaꝝ vero ſciẽtiaꝝ illa dignioꝛ eſt.que
non ad vlterioꝛem finem oꝛdinatur ſicut ci⸗
uilis militari. Naʒ bonũ exercitus ad bonũ
ciuitatis oꝛdinatur.finis autem theologie ſi
ue doctrine ſacre.inq;tum eſt pꝛactica.eſt bea
titudo eterna.ad quam ſicut ad vltimũ finẽ

oꝛdinantur omnes alij fines ſcientiarum pꝛa

cticarũ. Franciſcus vero de mayronis in li.

de veritatibus dionyſij quem ſcripſit ad in⸗

ſtantiam regis Roberti. ſuper libꝛũ de myſti

ca theolo gia ait. O mnes ſcientie ancillantur
theologie ⁊ aliquo modo ſubalternãtur. Sʒ

notandũ ꝙ quattuoꝛ modis vna cientia di
citur alteri ſubalternari. Pꝛimo modo qꝛ efft
ciens ſub efficiente.vt quia pꝛincipiũ ſub pᷣn

cipio.ponendo q; pꝛincipia ſunt cauſe ↄclu⸗

ſionuʒ effectiue. Et ſic ſubalternatur muſica

ariſmetrice ⁊ perſpectiua geometrie.qꝛ con⸗
cluſiones ſuperioꝛum ſunt pꝛincipia inferio

rũ. Et iſta dicit᷑ ꝓpꝛia ſubalternatio. Secun
do mõ qꝛ materia ſub materia.⁊ qꝛ ſubieciuʒ
ſub ſubiecto. Sicut phiſica ſuboꝛdinat᷑ me⸗

taphiſice. Quia coꝛpꝰ mobile qð ẽ ſubiectuʒ

phiſice ↄtinetur ſub ente.qð ẽ ſubiectum me
taphiſice. Tercio mõ qꝛ foꝛma ſub foꝛma.vt

pote quia modus agendi ſub modo agendi.
CLt ſic omnis alia ſcientia ſuboꝛdinatur logi

ce qꝛ ipᷣa tradit modũ ſilogiſandi ⁊ demon⸗
ſtrandi vniuerſis. Quarto modo quia finis
ſub fine. frenefactiua equeſtri.qꝛ finis illius
eſt ꝓpter finem iſtius. Alie ergo ſcientie non
ſubalternãtur theologie pꝛimo modo.quia
cius pꝛ incipia nõ ſunt cõmunia. vtpote ar⸗

niculi fidei. Hec ſecudo modo quia ſubiccũ

aeti
fon pꝛoe
notad
funlont
cturſub⸗
ine
generali
inT
irpog
cronot
Gdoc
ucen
Peimi
onanen

ſogene

guleei⸗
ſaenge ⸗
Abeopan
eſicen
niscreot
ſos ircön
ſcens
honektin
Purus,1

li
ſpſimu

cor dei/
prraliia
Nulveſen
iliger di
itvecogr
Netvpns
Gos. Ltn⸗
ſacdae
duscen
ninim
ſmenoo
hkino:
Uoiggne
ſehgre
Paggtcd
nus
ſſinnser
lnalncel
ſarneſn
Maſane
lpent⸗
nnütn
nc
inpret⸗
dnn
feſcont
bebinat
lumſeg⸗
Plauire
Wne⸗

piefe.

nepenrt
föniſchen
uurian

Nneen

ntw
Nialr
lani fne
funp
onienl
ürnt
enr
lmisc,
nn
hutt
⸗
rnuid
cA;
gulc
9
ſobec⸗
Givatne
ſbic

fiedn

eins eſt ſingulariſſimũ. Nec tersio modo qꝛ

non pꝛocedit per regulas quas alijs ſcien⸗

tijs tradat. Sed quarto modo qꝛ fines alia⸗

rum ſunt ꝓpter finem iſtius.medius tamẽ di⸗

citur ſuboꝛdinatio q; ſubalternatio.hec fra⸗
ciſcus.

MKerciũ dubiũ fuit vtrũ ſcientia in
generali ſumpta ſit magnifacienda.Et vt re

fert Tho.iij.parte.q.ix.ſcientia large accipi⸗

tur pꝛo qualibet cognitione intellectus. ſunt

ergo nonnulli qui ſciennã repꝛobant viroſ-

q; doctos aſpernãtur. Contra quos duo ad

laudem ſcientie merito duximus inſpiciẽda
Pꝛimũ in quibo ſcientia repitur cuʒ decoꝛe ⁊

oꝛnamento maximo. Secũdũ quantã bũa⸗
no generi ſcientia attulit vtilitatem. Accedit
quidẽ pꝛimo ad ↄmendationem ⁊ extollẽtiã

ſcientie.ꝙ ipᷣa reꝑitur in deo ⁊ in quibuſtibet

ab eo ꝓductis electiſq; creaturis.De condi⸗

oꝛe ſiqͥdem oĩm aiũt theologi in rebꝛ diui⸗
nis exercitati.ꝙ ſicut bonus ẽ eternus immẽz

ſus incõmutabilis ⁊ beatiſſimus. Ita ⁊ oĩg
ſciens. SOcientia tñ vt ponit tho.i.ꝑte.q.xiiij
non eſt in eo qualitas vel habitus.ſed actus

purus.⁊ ſubſtantia.qm̃ nõ per aliud a ſe in⸗

telligit. Et q;uis alia a ſe cognoſcat.tamẽ vt
ſcripſimus in ſermone pꝛimo de timoꝛe iudi
cioꝝ dei. intellectus ille diuinus infinitꝰ nõ

recipit aliũde ꝑfectionẽ.cuius ꝑfectio eſt ſola

diu ina eſſentia.Quo fit vt materialia imma⸗
terialiter diuiſibilia indiuiſibiliter ⁊ multa
vnitiue cognoſcat.qꝛ ipᷣe immaterialis ẽ ſun
plex ⁊ vnus.vñ qualis ẽ ipᷣe.talis ⁊ cognitio

eius. Et ne in his diutius imoꝛemur.in deo

ſcia qua cognoſcit ſeipᷣm. Et quicqͥd ẽ in re

bus creatiq ſiue in celo ſiue in terra ſiueĩ ma
ri.q nimm̃o ſapia ſua ↄdidit tam varias di⸗

ſtinctas oꝛdinataſq; reruʒ naturas vniuerſa

cõſtituẽs in pondere.numero.⁊ menſura.no

nit oĩa anteq;ᷓ eſſent qͥ numerat multitudineʒ

ſtellaꝝ ⁊ gutullas occeani. Sʒ taceamus ſtu
penda q̃ dici poſſent de ſcia dei. Et ad alios

vertamus ſermonẽ. Fecit ille artifex ſapien⸗

tiſſimus angelos a ſue creationis pꝛimoꝛdio
tanta luce ſcie pꝛeditos.vt intellectuales ſub⸗

ſtantie ſpũales mentes ⁊ immaterialia lumi

naa ſanctis intelligẽtieq; a phuoſophis nũi⸗
cupent᷑.At⁊ homĩ pꝛimo hoc donũ ampliſ/⸗
ſimũ tradit᷑ fuiſſe tributũ.ꝙ reꝝ oĩm pꝛopter
ipᷣm cõditaꝝ cognitionẽ accepit vt mgr̃ ſent
tiaꝝ refert di.xxiij.ij.li.cũctiſq; aiantibꝛ no⸗
mina ſᷣm ſuã /ꝓpꝛietatẽ deſignauit. Nõ eſt pte
reũdum ſilentio.ꝙ dũ verbũ caro factũ eſt ⁊
habitauit in nobis.aĩam de nouo creatã ple⸗

4

—

nam ſcia ⁊ gra ſibi vinculo indiſſolubili co⸗
pulauit.omni ignoꝛãtig ſecluſa.vt diximꝰ in
ſermone.v.huiꝰ oꝑis. Apoſtoli inſuꝑ mili⸗

tantis eccleſie fundatoꝛes cum litteris operꝗ

non dediſſent.⁊ ad pꝛedicationem euangelij
foꝛent deſtinandi a ſpirituſancto illuminati

ſunt. vt ſic doctioꝛes effecti euangelicam tu⸗
bam ſonarent. Inde moti patres antiqui ſta
tuerũt.vt nullus officium pꝛedicationis ex⸗
erceat.niſi ſit apꝛꝛime eruditus ⁊ doctus ſi⸗

cut in quadrageſimali ſcripſi in ſermone de

yverbo dei. Cur ergo non erit extollenda ſciẽ?

tia.cur non ſtudioſe querenda. Cur nõ a cũ⸗

ctis moꝛtalib auidiſſime exoptãda. facit aũt

ad eius ↄmendationẽ pᷣter illa qᷓ ↄöↄmemoꝛaui
mus.qꝙ oẽs homics natura ſcire deſiderãt.vt

dicit Ariſto. Et oẽs ducimur⁊ trahimur ad

cognitionis ⁊ ſeĩe cupiditatẽ ſᷣm ꝙ ait Cice
ro.Pꝛopter q̃ oĩa plato in thimeo dixit.Sci

entia ẽ diuina dei.quo nil maius diuina ma

gnificẽtia humano generi ↄmẽdauit. Scðo
perſcrutari debemus. quãto ſit ſcie altitudo

ſublimis ex vberrima vtilitate quã ↄtulit hu
mano generi? in dies afferre nõ deſinit.⁊ in

pꝛimis a iuris cõſultis viris clariſſimis ini⸗
tiũ ſumendi duxi.ipᷣi nanq; legibo ab eis con

ditis.ex qbo inſimul collectis tam grãdia vo

lumina cõplent᷑ gẽtes populoſqʒ inſtruxerũt
vt humanã celibẽq; vitã excolerẽt. Quiſnam
hoĩes rõne pᷣſtantes.nõ ex iſtimet bꝛutis de⸗

terioꝛes vilioꝛeſq; pecudib.ſipaſſionibo vi⸗

tioſis nõ dñent᷑. Ideo lex pꝛodit᷑ vt appetitus
noxius ſub iuris regula limitet᷑ ꝑ quã genꝰ
humanũ vt honeſte viuat.alteꝝ nõ ledat:ius

ſuũ cuiq; tribuat infoꝛmat᷑.ſicut ponit᷑ in ꝓ
logo decretaliũ. ſummo igit᷑ igenio fetẽ ſunt

leges vt ſcribit᷑.di.iiij.ca.fſacte ſunt aũt leges
vt earũ metu humana coherceat᷑ audacia.tu
taq; ſit inter impꝛobos innocentia.Ciues pa

cibfice viuant.maioꝛes minoꝛib fauoꝛẽ impẽ

dant.minoꝛes maioꝛibo reuerentiaʒ exhibe⸗
ant.pares paribo cõcoꝛdiã donẽt.Et oẽs im⸗
moꝛtali deo pie religioſeq; ſamulẽt᷑.De ipſis

ra ſacra dignitatẽ eoꝝ. dũ ſnĩa illa grauiſſi⸗

ma ſapiẽtis oblectat᷑. Honoꝛa inqͥt medicũ.
ꝓter neceſſitatẽ em̃ creauit altiſſimus. Et ite
rũ diſciplina medici exaltabit caput illius. ?
in ↄſpectu magnatoꝝ collaudabit᷑ altiſſimꝰ.
De terra creauit medicinã. ⁊ vir ſapiens nõ
abhoꝛrebit illam. Que verba ponütur Eca
cleſiaſtici.xxxviij.ca. Pꝛofecto coꝛpoꝛa no⸗
ſtra anime intellectiue inſtrumenta ⁊ oꝛga⸗
na delicata a quibus exeunt tanta moꝛboꝛuz
mala perſepe medicoꝛum pᷣſidio curata.gra⸗
tiſſime ſanitati redduntur. ⁊ que ſalua ſunt
⁊ robuſta ne in graues egritudinegincidane V
pꝛeſeruantur. Sed his omnibus maius et
ꝙ theologoꝛum opera factum eẽ nemo ſan

mentis ambigit. Non ne aploꝝ pꝛedicatöne

idolatrie ꝑnicies q̃ totũ pene vaſtauerat oꝛ⸗
bem vndiq; ẽ eiecta. Inſuper tot inſurgen⸗

tes hereſes quis expugnauit qͥs euertit s

penitus ſuffocauit.niſi virtus ⁊ ſapientia eo
rum qui ſe doctrine firmiter dedicarunt.au⸗
Aeo dicere ꝙ ſi doctoꝛes vtriuſq; lingue gre⸗
ce.ſ. ⁊ latine hereticoꝛuʒ venenatas fraudes

oppugnaſſent. xpᷣiana religio foꝛet extincta.

Obmitto quãta facta ſint ab inquiſitoꝛibohe
retice pꝛauuatis.pꝛecipue pꝛedicatoꝝ ⁊ mi⸗=
noꝛum oꝛdinũ contra perditiſſimas hereſes
manicheoꝝ.arrianoꝝ.legardoꝝ.fraticelloꝛũ

alioꝛũq; quoꝝ vocabula cauſa bꝛeuitatis ſub
ticemus.Et vt partẽ iſtam bꝛeuꝰ expediam2

dicimꝰ. x ſcia viros doctos reddit ĩ vtroq;
ſeculo gloꝛioſos. Nã ſocrates magnũ nomẽ
adeptus cẽ.de quo Tullius in queſtionibo tu
ſculanis ait. Socrates pꝛimus phiam vo⸗
cauit e celo quã locauit in vrbibo introduxit
in domos ⁊ coegit de vita ⁊ moꝛibo rebuſq;

bonis ⁊ malis q̃rere.Et Hiero.ↄtra iouini

anũ dicit de ſocrate.Hũc oĩm phoꝝ ſecte tan
; ſapientie ⁊ virtutis vnicũ fontẽ venerant᷑
Is tamẽ vt Valerius meminit de his qͥ hu⸗
mili loco nati clari euaſerunt. Matre obſte⸗
rice patre marmorario genitus eſt.cuius no
men ſplendet ꝓpter ſciam. Demoſtenes inſuꝑ
pꝛinceps oꝛatoꝛũ grecie humilimos habuit
genitoꝛes. Auluſgelius etiã li.ij.noctiũ acti⸗
carũ refert ꝙ phebon cuius nomẽ plato. illũ
libꝛum diuinũ de immoꝛtalitate aime dedit.
ſeruus fuit emptus a cebe ſoꝛatico.cuiꝰ ſociꝰ
fuit in phie diſciplinis.ex poſt phs illuſtris
fuit.menippus fuit ſᷣuus poſtea phus.Põpi
lius ſeruꝰtheofraſti peripatetici poſtea phus
Perſeus cenonis ſtoici ſeruus ppᷣus. Dioge

nes cinicus ſeruus ⁊ ex ſeruitute in libertatẽ

venit tandẽ phᷣus. Epicteus ſ̃uus poſtremo

phᷣus.qͥ oẽs ex pvᷣis ꝓpter pitiam litteraꝝ glo

riam ſibi ampliſſimꝗ vendicarũt. Nec ſoluzʒ
ip̃i qui doctrina pollent clariſſimi habentur

Quinimmo ciuitates ⁊ regna in quiba lfaꝝ

ſtudia freqᷓntantur miro fulgẽt decoꝛe. AUn
Auguſ. xviij.li de ci.dei.ait.qᷓ;uis atheniẽſes
in grecia plurimũ claruiſſe fateat᷑. Etiã ſalu
ſtius romanus hiſtoꝛ icus plus tñ fama qᷓ; re
ipᷣa. Nã loquẽs de ulis.athenienſiũ inqͥt res
geſte ſicut ego exiſtimo ſatis ample magniſi
ce fuere verũ aliquãto minoꝛes qᷓ; fama ferũ
tur. Sed qꝛ pꝛouenere ibi ſcriptoꝝ ingenia

pder ter aꝝ oꝛbem athenienſium facta ꝑmaxi

ma celebꝛ antur. Ita eoꝝ qui feceruntvirtus
tanta habetur qnantũ verbis potuerunt ex⸗

vvliere pꝛeclara ingenia. Accedit buic ciuita

ti non paru? etiã ex litteris ex phio gloꝛ ia. p
ibi potiſſimũ talia ſtudia viguerunt.hecille.

In regno vero celoꝝ viri docti fulgebũt qſt
ſplendoꝛ firmamẽti ⁊ quaſi ſtelle in ppetuas

eternitates. vt ðꝛ Daniel.xij.ca.ideo Hiera.

aſſerebat. Diſcamus in terris quoꝝ ſcia no⸗
biſcũ ꝑſeuerat in celo.magna itaq; ſcie ⁊ do⸗

ctrine ẽ excellentia. In qua ſingularis inuẽ⸗

tus eſt beatus Thomas. tm̃ virib in⸗
genij ⁊ exercitij illũ acqͥ ſiuit.ſed munere di⸗
uino poſt factã quidẽ pꝛofeſſionẽ ſuã in oꝛdi
ne pᷣdicatoꝝ. Frater Joannes Theutonicus
magiſter oꝛdinis ipᷣm ſecũ pariſius duxit.de
inde coloniã vbi ſub fratre Alberto magiſtro
in theologia eiuſdẽ oꝛdinis ſloꝛebat ſtudiuʒ
generale. Studio aũt vacans oꝛationi ⁊ ſilẽ
tio quantũ poterat adeo ſe dabat.vt vocarẽt

eũ frates bouẽ mutũ.Cũ aũt magiſter Alber

tus libꝛũ dionyſqͥ de diuinis nominibus le⸗

geret quidã ſtudens tardus ingenio ad ſan

ctum thomam ſecõtulit vt ei lectionem repe
teret.quod ſanctus tho.libẽti animo fecit nõ
ſine admiratione illius.qui mox magiſtro ꝑ
Pigacit tem ingenij ſancti thome reuelauit.
õtigit aũt illis diebo dictũ magiſtrũ diſpu⸗
tare quãdã queſtionẽ difficilem.quã cum fra

ter thomas collectã ſcripſiſſet in cedula.⁊ q́⸗

dam ſtudẽs caſu ipᷣam ante eius cellulam in⸗

ueniens magiſtro alberto oſtendit. qui man

dauit magiſtro ſtudẽtiũ vt q̃ſtionẽ ſatis diff
cilem ei cõmitteret de qua in craſtino reſpon
deret.quã ex obedientia ſuſcepit. Et ad oꝛa⸗

tionẽ cõfugit atq; in craſtino ita rũdit vt di⸗

ceret ei magiſter frater thoma. u nõ vide⸗
ris tenere locũ reſpondentis ſed determinã⸗
tis. fecitq; ſibi quattuoꝛ argumẽta tam ſubti
liſſima vt crederet omnino illũ cõcluſum.ad
que cũ frater thomas ſufficiẽtiſſime reſpon⸗
diſſet.dixit magiſter albertus. Nos vocamꝰ

iſtũ bouẽ mutũ.ſed ipᷣe talẽ mugituʒ dabit.q
ſonabit in toto mũdo.Tandẽ cũ in bꝛeui plu
rimũ ꝓfeciſſet factus fuit baccalarius pariſi⸗

nus.Et ibi pariſius gradũ magiſterij cũ hu
militate ſuſcepit. Omi q ppe tꝑe dũ legere vel
diſputare debebat oꝛare ſolebat deum ⁊ hãc
oꝛationẽ dicebat. Creatoꝛ ineffabilis qui de
theſauris tue ſapientie nouẽ angeloꝝ ierar⸗
chias noſti. ⁊ eas ſupꝛa celũ empirreũ miro
oꝛdine collocaſti atq; elegantiſſime ꝑtes vni
uerſi diſpoſuiſti. Cu inq; qͥ verus fons lu⸗
minis diceris atq; ſuperem inẽs pꝛincipium
infundere digneris ſuꝑ intellectꝰ mei tene⸗
bꝛas lumèẽ claritatis ⁊ iuſticie duplicẽ ĩ q̃ na⸗
tus ſum remoueas puatõem tenebꝛaꝝ.pctm̃

ſ.⁊ ignoꝛantiam. Qui linguas infautiũ facia

Pon
ſubt
line
fegn

gin
ſorn
Mn

