rant tuo gremio cõtuliſti. At⁊ in ꝑſona eiiua
ita cunctos fideles affatur. Cõgratulamini

m in

„„ e 2 56 e * D 4 . . 17 Ar „ 1 . . „SFen Scdor
mihi oẽs qui diligitis me q: cum eſſem par⸗ Ter rõabile fuit ex ꝑte noſtra. pꝛimo e
uiiſia placui altiſſimo et de meis viſceribs ge⸗ ᷓquidẽ eo teſtimonio io eph cõpꝛobatũ eſft achr
nui deũ et hoĩem. Hec eſt iſta pulcra et deco xpm ex virg natu. Unde Ambꝛoſius di⸗ in
r nimis ſilia hieruſalẽ: cui dixit deus illud cit ſuper Luc⸗ Aocupletioꝛ teſtis pudoꝛis Aiuerin
Canticoꝝ.vi.ca. Pulcra es amica mea ſua⸗ maritus adhibet᷑ qui poſſit delere iniuriã et hangel
nis ⁊ decoꝛq.Hec eſt de qua ibidẽ ſubſequir vendicare obpꝛobꝛiũ ſi nõ agnoſceret ſacra⸗ dicirſl
AUna eſt colũba mea: pfecta mea:hec eſt quĩ mentũ. Secu ndo ꝑ hoc deſignat᷑ vniuerſa danſot
vigerũt filie ſion et beatiſſimã pᷣdicauerũt et eccleſia q̃ cũ virgo ſit deſponſata eſt vni viro agcidil
regine laudauerũt eã.O felix puella. O cell xpᷣo.vt inqͥt Augꝰ.li.de ſancta virginitate. Niſici⸗
regina merito qlibet hõ vel angel? dicere ti⸗ Et tercio qꝛ mr dni fuit deſponſata ⁊ virgo olllpat⸗
bißpt ulud ꝓuerbioꝝ vlti. c. Oulte filie vgre in pſona ipius ⁊ virginitas ⁊ matrimonium pcocgli
gluerũt diuitias:tu ſuꝑgreſſa es vniuerſas. honoꝛat᷑ʒ hereticos alteri hoꝝ detrahentes ſndenoh⸗e
Ad ipᷣam ſolã miſſus fuit de aula ſumme dei Et vt ait Oꝛigenes ſuꝑ mattheũ. Beatavir (lte dot,
legatꝰ? ſingularis ⁊ inſignisvt ipa virgo cõo⸗ go ſponſa fuit ioſeph.nõ tñ in ↄcupiſcentiã anlu ch⸗
tentaret᷑ xpᷣm q de ipᷣa carnẽ ſuſciꝑe cupiebat iuncta. Et vt ſcribit᷑ Matchei.xiij. Eratio⸗ (onrdii⸗
Erat inqͥ t euãgeliſta deſponſata viro cui no ſeph faber lignarius. Ideo Criſo.ſup Mat Non I
men erat ioſeph ⁊ nomen virginis maria.de theum inqᷣt. Yabꝛo lignario maria deſponſa unulieit
lectabile eſt illud nomen qð interpꝛetat᷑ ſtel ta crat.qm xpᷣs eccleſie ſponſus oẽm ſalutez nemgii
la maris vel illuminas et dnaſſiue amarum hoĩim operaturꝰ erat ꝑ lignũ crucis. Puta⸗- uncenl
mare qꝛ ipᷣa fuit ſtella in ſanctificatõe:illumi batur inqt Mattheus fabꝛi filius qꝛ vt di⸗ enainun⸗
nans in cõuerſatione amarũ mare in filij ſui ait Ambꝛo.ſuꝑ Lucaʒ. Maluit dñs deſuo düdekin
paſſione:et dña in aſſumptõe.Sed in hoc lo oꝛtu q; de matriſ pudoꝛe dubitari.ſcribit eni gici nd
co circa eius deſponſationẽ aliquãdiu inſi: tenerã eſſevirginis verecundiã lubꝛicã famã lonnin
ſtere libet. Cur voluit xpᷣ matrè ſuã virginę pudoꝛiſinec putauit oꝛtus ſui fidẽ matris in nni G
deſponſari. Et ad boc aſſignantur plures iurijs aſtruendã. Dũ igit ita eſſet diſpoſita ſeniglmn,
onegs. wuella illa cüctis virtutiby redimita ꝙ et vir pi M
Pꝛimo ex parte xi. go erat et ioſeph deſponſata ⁊ tꝑs inſtabatvt oninon
ecudo ex ꝑte matri8. iam mere ſuos radios deꝰ effunderet ſuper fahoin
cde genſtirg. reerra. Angelus gabꝛiel vt puto cũ oim ange Eumtidup
¶Konabiluer virgo deſponſata fuit pᷣmo, loꝛũ noticia vocat eſt. Cui deus pr:vadeo Nono
ex pte xpi. tũ ne ob infidelibo tãcq; illegitime/ Mangele mi ad virginẽ in nazarech ↄ moꝛantẽ Ciob e
natus obijceref. Uñ Ambꝛo. dicit ſuꝑ lucã. eãq; meo noie ſalutando requires illã vt me Gingtauſe
Quid iudeis:qͥd herodi poſſet aſcribi ſ ĩna⸗:ꝰ acceptare velit ſuũ caſtiſſimũ ſponſum cui di adver
tum viderẽt ex adulterio pſecuti. Tum vt cõ lectũ filiũ meũ mihi coequalẽ ab eterno geni eda
ſueto mõ eius genealo gia deſcriberet p viriñ tũ ita dare diſpono vt ex ea natus ex tpefßm dig geff
Igeo Ambꝛoſiꝰ vbi. S. Qui in ſeculũ venit carnẽ meus mm ſit et ipius filius. Joſe vero prijrii
ſeculi debuit moꝛe deſcribi. Tum vt partus filius ſubſecutꝰ eſt.O angele gabꝛiel conabe tudofiel
eius ßᷣm J gnatium diabolo celarek Et licet ris virginẽ illã inſtruere ꝙ ipᷣam elegi mr̃em niſneßn
diabolus virtute ſue nature potuiſſet cogno dulciſſimã in cuiꝰ vtero nouẽ menſibo habi⸗ ſoadtn
ſcere matrẽ dei nõ fuiſſe coꝛruptã ſʒ virginẽ tCtabo ettandẽ immaculata ⁊ incoꝛrupta pa- Epbril
ꝓhibebatk tñ a deo ↄ gnoſcere modũ ꝑtus di riet deũ ⁊ hoĩem. Subdidit et ſpũs ſancitus nienſnridon
uini. Ham vt docet Augꝰ. in.iij.de tri. Dia E go illũ armariũ gratie mee inſtitutã ⁊ ↄce⸗ lhtiſchzf
bolus multa pᷣt virtute ſue nature a quibus ptioni filij vr ſancta ſit et mirabilis coopera . ſüſtiſi⸗
m̃ ꝓhibetur virtute diuina. Si aũt poſtmo⸗ boꝛ.O quale tripudiũ illa hoꝛa fuit in ange itein
dum aliqualiter cognouit xpᷣm eſſe filiũ dei licis choꝛis.O quãta leticie cantica dũ tota Umimnd
nõ obſtat quia iam tempus erat vt xpᷣs ſuũ celeſtis curia benedixit et gratias dedit im⸗ nöckpi
Virtute dininã oſtenderet. Sed in infantia moꝛtali et benigniſſimo do. Igken
opoꝛtebat impedire maliciã diaboli ne eum Mualiter angelꝰ ſalutauit vᷣ ginẽ:et q̃ re vir gean
gerius ꝑſequerer qñ xpᷣs nec pati diſpoſue⸗ go turbata fui:et de gra virginis copioſa at quaßth P
rat nec ſu virtutẽ oſtendere:ſed in omnibus q; de ſuꝑuentione ſpũs ſancti in ißam. dicf
infantibo ſe ſimilẽ exhibebat. Similiter ⁊ ſez (¶ Lapitulüũ.ij. hebenn
cundo fuit rõnabile ex pte matris. tum q vm Ecundũ myſteriũ cõtemplandũ circa enntclet
hoc reddit᷑immunis a pena ne lap.idaretur Jannunciationẽ virginis ðꝛ mutue col⸗ eSin
a iudeis tanq; adultera. tum vt ad puerũ ie⸗ itionis. In q̃ tria cõſideremas. grniſ

ſum nutriendu haberet ioſeph in auxilium.

4

Pꝛimo vir gis ſalutatiõz qliter fuit ſalutata.

vnriNpvn
ſnsoin d
ianas bun⸗
zilinsnd
Midis den
Rinabi
ntüludeits
8ſuüifinnn
titnin
twi
vcigint⸗
as e
—
gures im
üſonng!
ipa
Auus
Aegtuontr
voerründ
rüunmmu/
aſpisſme
inſtundi,.
bis
mna dilci
ins dhuid

. „2
zgnititn
gnscnin
nin en,
nhlndicn/
dennluc

nug..

rfuulllu

Scvo virgis turbatoʒ q̃liter fuit turbata.
Terciovirgis declaraiõʒ q̃l

. it declarata
Aliter fuit ſalutata. Ingreſi

dicit. Quo ingreſſus in ſecreto cubiculo vbi

clauſo ſuꝑ ſe oſtio oꝛabat patrẽ in abſcõdito:
ad eã dicit oꝛantẽ: ſuſpirantẽ: lachꝛymantẽ.
Hã ſi cõceptio pᷣcurſoꝛis fuit denũciata prfi
occupato i ſacro officio multo ꝓbabilius eſt
wvvwcõceptio ſaluatoꝛis denũciata fuit virgini
in deuotõe feruetiſſima exiſteti. Erat aut vt
Citer doctoꝛes tenẽt tũc hoꝛa cõpletoꝛij:⁊ ſa
cra illa cõfabulatio ꝓtracta fuit vſq; ad no⸗

ctis mediũ.Dixit ergo blandavoce angelus

vir gini. Aue gr̃a plena dñs tecũ bñdicta tu
in mulieribo. Ubilzʒ ſalutando eam ampliſſi
me ma gnifficauerit de eue ↄmutatõe:qꝛ ſicut
ęua oẽ malũ occaſionaliter induxit humano
generi:ita vir go illo ablato ꝓtulit oẽ bonuʒ
uü dedit nobis deũ et de ſingulari mõ eſſen?ꝰ
di cũ ipᷣa deũ atq; de benedictiõe ĩ mulieribꝰ

nihilominꝰ illud magnuz eſt cũ dixit eã gr̃a

plenã. Sed hic inſurgit dubitatio quõ vᷣgo
ferit plena gra cũ hoc ſit ꝓpꝛiũ xp̃i. de quo
ðꝛ Jo.i. Vidimus gloꝛiã eius gloꝛiã quaſi
vnigeniti a pr̃e plenũ gre ⁊ veritatis.Ad qð

rñdet tho.iij.ꝑte.q.vij. plenitudo gratie

p̃t attendi dupliciter. VUno mõ ex ꝑte ipᷣius
gre.Alio mõ ex ꝑte hũtis gratiã.Ex ꝑte qui
dem ip̃ᷣiꝰ gr̃e ð eſſe plenitudo ex eo q; alids
ptin git ad ſummũ gr̃e:et qtuʒ ad eſſentiã:et
q;tũ ad virtutẽ:qꝛ.ſ.hʒ gratiã ⁊ in maxima ex
cellẽtia q pᷣt haberi ⁊ in maxia extenſione ad
oẽs gre effeciꝰ et talis gratie plenitudo eſt p

pꝛia xpᷣi.Ex ꝑtevero ſubiecti ðꝛ eſſe gre pleni

tudo qñ aliqͥs hʒ plene gratiã ſᷣm ſuã ↄditio
nẽ ſiue ſᷣm intenſionẽ put in eo eſt intẽſa gra
vſqʒ ad terminũ pꝛefixũ ei a deo m illud ad
Ephe.iiij. Unicuiq; veſtrũ data eſt gra ᷣm
menſurã donatõis xpᷣi ſiue etiã ſᷣm virtutem
inq;tũ.ſ.hʒ facultatẽ gre ad oĩa q̃ ꝑtinent ad
ſuũ ſtatũ ſiue officiũ ſicut apłs dicebat. Mi⸗
hi aũt oĩm ſanctoꝝ minimo data eſt gr̃a hbec
iuluminare hoĩes ⁊c. Et talis gr̃e plenitudo
noõ eſt ꝓpꝛia xpᷣo ſed cõmunicat᷑ alijs ꝑ xpᷣm.
Igit᷑ beata virgo ðꝛ gr̃a plena nõ ex ꝑte ipᷣiꝰ
gre:qꝛ nõ habuit gratiã in ſumma excellẽtia
qua pᷣt haberi nec ad oẽs effectus gr̃e. Sed

dicit᷑ plena gr̃a ꝑ cõparationẽ ad ipam:qꝛ.ſ.
habebat graʒ ſufficientẽ ad ſtatũ illũ ad quẽ

erat electa a deo. vt.ſ.eſſʒ mater dei. Et ſimili
ter Stephanus ðꝛ plena gratia qꝛ habebat
gratia ſufficientẽ ad hoc vt eſſet idoneus mi

4

inis ſalutationẽ
eſſus inqt euãgeli⸗
ſta angelꝰ ad eã.vbi Bernar. ſuꝑ miſſus eſt.

niſter et teſtis dei ad qd erat electus. Et eadè

rõne dicendũ eſt de aljs. Harũ tñ plenitudi
nũ:vna eſt plenioꝛ alia ſᷣm ꝙ aliquis diuini
tus eſt poꝛdinatus ad altioꝛẽ vel inferioꝛem
ſtatũ.Queſtione aũt.xxvij.tercie ꝑtis ita ha⸗
betur.qꝙ quanto aliqͥd magis appꝛopinquat
pꝛincipio in quolibet genere tãto magis par
ticipat effectũ illius pꝛincipij. Uñ dicit Dio
niſius.ᷣiiij.c. celeſtis ierarchie. angeli qui
ſunt deo ꝓpinquioꝛ es magis ꝑticipat de bo
nitatibo diuinis q; homies Chꝛiſtus aũt eſt

pꝛincipiũ gratie ſᷣm diuinitatẽ quidẽ aucto

ritatiue ſcõm huma nitatẽ inſtrumentaliter.
Beata autẽ virgo maria ꝓpinquiſſima fuit

chꝛiſto 'm h uma nitatẽ: qꝛ ex ea accepit hu⸗
manã naturã. Ideo pᷣ ceteris maioꝛẽ debuit

a xpᷣo plenitudinẽ gratie obtinere. Sciendũ
tñ ꝙ in ipᷣa virgine fuit triplex ꝑfectio gratie
Pꝛima quidẽ quaſi diſpoſi itiua per quã red

debat᷑ idonea ad hoc ꝙ eſſet mater xpᷣi: et hec

fuit ꝑfectio ſea anctificatõnis. Secũda ꝑfectio
gratie fuit ex pᷣſentia filij dei in eius vtero in-
carnati:et hec fuit ꝑfectio cõceptionis. Ter⸗

cia aũt eſt perfectio finis quã habet in gloꝛia

autẽ ſecũda ꝑfectio ſit potioꝛ qᷓ; pꝛima et
tercia q; ſecunda patet quidẽ vno modo per
liberationẽ a malo. Nam pꝛimo in ſua ſatiſ⸗
factione fuit liberata a culpa oꝛiginali. S e⸗
cũdo in cõceptione filij dei fuit totaliter mũ⸗

gata a fomite. Tercio in ſui gloꝛificatõne fu⸗
it liberata ab omni miſeria. Alio mõ per oꝛ⸗
dinẽ ad bonũ.nã pꝛimo in ſua ſanctificatöe
agepta eſt gratiã inclinantẽ eam ad bonum.
In oceptione aũt filij dei ↄſirmata eſt ei gra
tia cõfirmans eã in bono. In ſui vero gloꝛi⸗
ficatione cõſummata eſt eius gratia ꝑficiens
eaqm in fruitione omnis boni. Sed oꝛit᷑ hic
Difficultas an beata virgo habuit aliq̃s gra
tias gratis datas:puta ſapiẽtie et virtutũ et
miracu loꝝ ex eo ꝙ non legitur docuiſſe qdᷣ

ſpectat ad ſapientiã:aut miracula feciſſe.Ad

quod ita dicit ſanctus Tho. Ho eſt dubitÜ⸗
dum quin beata virgo acceperit excellenter

donũ ſapiẽtie et gratiã virtutũ et etiã gratiã

Aphetie.nõ tñ accepit vt haberet oẽs vſus ha
rũ et ſimiliũ gratiarũ ſicut habuit chꝛiſtꝰ ſed
ſᷣm ꝙ cõueniebat cõditioni ipᷣius.habuit nã
q; vſum ſapientie in cõtemplando ſᷣm illud

Luce.ij.ca. Maria aũt cõſeruabat oĩa verba

hec cõferens in coꝛde ſuo. Non autẽ habuit
vſum ſapientie q;tum ad docendũ eo q; non
cõueniebat ſexui muliebꝛi. Nam vt dicit a⸗

poſtolꝰ. Mulieri docere in eccleſia nõ ꝑmit

to. Miraculoꝝ vero vſus ſibi nõ cõpetebat

S õ

dum viueret.qꝛ tũc tpis doctrina cõfirman

2 .

da erat miraculis xpi. Et ideo ſoli xpᷣo ⁊ e

diſcipulis qui erat baiuli doctrine xpᷣi cõne⸗
niebat miracula facere: ꝓpter qð etiam de

hanne baptiſta dicit᷑ Jo. x. O ſignũ nullum
fecit vt.ſ.oẽs in xpᷣo intenderẽt. Uſum autẽ
ꝓphitie habuit virgo vt ptʒ in cantico qð fe⸗
cit. Magnificat aĩia mea dñm. cõo cõö⸗
ſideremus virginis turbationẽ.de qua ſcri⸗

bit Lucas.que cũ audiſſet turbata eſt in ſer⸗

mone eius et cogitabat qualis eſſet iſta ſalu⸗
tatio:vbi apparet laus virginis. In auditu:
in affectu:et cogitatu. In auditu laudat᷑ mo
deſtia qꝛ audit et tacet. In affectu verecũdia
vnde turbata eſt. In cogitatu pꝛudentia:qꝛ
cogitabat qualis eſſet iſta ſalutatio. Turbata
eſt aut de angeli ſermone nõ de eius viſione:
qm̃ angelos ſepe viderat ſed nunq; talia lo⸗

quẽtes audierat.ob nouitatẽ i git᷑ ſalutatõis
admirari cõpulſa fuit. Nã vt Hieronimꝰait

Iniungit᷑ noua legatio angelo et virgo no⸗

uam pꝓfeſſa virtutẽ noue ſalutatõis honoꝛat

obſequio. Franciſcus de marone in ſuo.iij.
di.iiij.dicit. ꝙ; virgo ſanctiſſima ĩ hac ſua tur
batione co gitabat myſteriũ incarnatõis ver⸗
bi qð ſibi in ſalutatõe extitit reuelatũ.Et di⸗
cunt quidã ꝙ ſibi etiã fuit cũ hoc reuelatum
myſteriũ paſſionis filij ſui.Alij vero tenẽtet
melius ꝙ myſteriũ incarnationis in ea con⸗

plendũ fuit ſibi reuelatũ non tñ modus.ſ.
virgo pareret:et ideo timebat ne hoc eſſetvel

fieret cum virginitatis diminutõne. iccirco
de hoc timebat. Et foꝛte plus appetebat eẽvir
go q; verbũ cõcipere ſine virginitate.virgi⸗
nitas enĩ eſt de numero laudabiliũ.verbũ ve
ro cõcipere eſt de numero honoꝛabiliũ circa

qð nõ eſt virtus ſed pꝛemiũ virtutis. Pꝛemi
um vero honoꝛabile ſed virtus laudabilis:

ſed virtus eſt magis appetẽda qᷓ; pꝛemiũ vir

tutis:qꝛ hõ circa virtutẽ meret᷑:nõ aũt circa

pꝛemiũ:qꝛ nec eſt in ſua ptãte. ¶ Te
deremus virginis declarationẽ qualiter fuit

ab angelo declarata ⁊ cõfoꝛtata.ne timeas in

quit maria.ſ.de ſalutatõe inſolita:cuiꝰ cauſa

ſubdit᷑. Inueniſti enĩ gratiã apud deũ nõ ſo⸗
lum ꝓ te ſed pꝛo toto genere humano. Ubi

Bernardꝰ ait.Quã gratiã:dei et hoĩm pacẽ
moꝛt deſtructionẽ ⁊ vite reparationẽ.
didit angelus.ecce cõcipies in vtero ⁊ ꝑies fi
lium et vocabis nomẽ eiꝰ ieſum:hic erit ma

gnus. Sempꝑ eni fuit magnus deus:ſed fu⸗

turus erat magnus homo ⁊ magnus ꝓpheta

ſm ꝙ ðꝛ Luce.vij.ca. Pꝛopheta magnꝰ ſur

rexiu in nobis ⁊ filius altiſſimi vocabitur et

ipᷣius dei q ſolus eſt altiſſimus. Nã vt expo⸗

rcio cõſi

ub

ueniet in te.i.ſupꝛa

nit ico. de lira ſequendo Bernardũ. DHO⸗

angelus altioꝛ:deus ſolus altiſſimꝰ. Iſta au

tem filiatio dei accipit᷑ hic ꝑ naturã in oibuẽ

alijs q;tumcũq; ſanctus eſt tm̃ filiatio dei ꝑ

adoptionẽ. Addidit angelus. dabit illi důĩs
deus ſedẽ dauid patris ſui ⁊ regnabit in do

mo iacob ineternũ:qð ſpũaliter intelligendũ
eſt. Ham xpᷣs nõ ſedit ſuꝑ thꝛonũ dauid lo⸗
quendo de tꝑali regno immo iſtud negauit

coꝛã pilato dicẽs. Regnũ meũ nõ eſt de hoc

mundo:tñ in reſurrectõe ſua accepit poteſta

oĩs poteſtas in celoꝛ in terra. Inquantũ eni

deus nõ accepit aliquã poteſtatẽ de nouo ſi⸗
ue in tꝑe. Angelus ergo loquit᷑ hic de regno
ſpũali et celeſti qð figuratũ fuit per regnũ da
uid tꝑale ſicut et celeſtis hieruſalẽ per tempo
galẽ: ꝓpterea dixit. Regnabit in domo iacob
in eter nũ.i.ſuꝑ electos.Dicit hic Nico.deli

ra ꝙ de domo abꝛaam et iſaac aliqui fuerunt
repꝛobati ſicut iſmael et eſau. Sed in domo

runt tñ egere penitentiã.cõcluſit angelus de

xpo. Et regni eius nõ erit finis. Nam m
dicit Hicolaus de lira. Chꝛiſtus nõ ſolum

inquantũ deus ſed etiã inquantũ hõ regna⸗

tem etiã inquantũ hõ ſuꝑ oẽm creaturã:m
iße dixit Matthei vlti. ca. Data eſt mihi

Jacob oẽs eiꝰ filij a ſanctis doctoꝛibuſ inter
electos ſunt cõputati.qꝛ et ſi aliqui peccaue⸗

bit in eternũ ſuꝑ hoĩes et angelos.Dixit aũt

maria ad angelũ. Quõ fiet iſtud qm̃ virũ nõ

cognoſco.licet enĩ crederet firmiter verbum
angeli implendũ de cõceptione xp̃ᷣi quia ſti
angelus ad plenũ nõ expꝛeſſerat modũ cõcis
piendi. Ideo de hoc queſiuit allegando vir⸗
ginitatis amoꝛẽ.ſᷣm enim ꝙ dicũt doctoꝛes
in. iiij. di. xxx. Beata virgo anteq;ᷓ deſponſa
retur ioſeph habuit obſeruantiã caſtitatꝭ vix
ginalis in ꝓpoſito ex inſtinctu ſpũs ſancti nõ

tñ vouerat expꝛeſſe. Sed cũ poſtea deo oꝛdi

go angelus declarauit modũ cõcipiendi di⸗

multipliciter exponit Zho. in. iij. di. iij. Pꝛi

mo ſuperueniet in te.i.ſuꝑ poſſibilitatẽ ⁊ cur
ſum nature dando fecunditatẽ ⁊ ſeruãdo vir

ginitatẽ. Secũdo ſuperueniet in te.i.ſupꝛa
id qð habes de plenitudine eius:quia ſicut
olim impleuit mentẽ nunc implebit ventrẽ⸗
Tercio ſuperueniet in te.i.ſuper de celis x

Nuanto ſupueniet in te.i. ſupꝛa merita tna ?-

—

ſupꝛa merita oim

oẽs q antete fuerunt. Et

nante eſſet ei deſponſata qui erat in ſimilipz⸗
poſito ſimul emiſerũt votũ. Reſpondens er⸗

cens. Spiritus ſanctꝰ ſuperueniet in te. qd

niet:quia omne datuʒ optimũ deſurſum eſt.

creaturarũ. Quinto ſu⸗

hs
ons

imnool
gutr
Urbrubit
ſovinb⸗:
agonal
loteabſch
deus vel
peſiſa
ctitas din
Pterogt
eſtintho.
Hatione
ECſund
Etnnſetme
itucochten
de.Etpoſte
ſederno⸗
EeCoam
Nüͤſoi
bacogunt
telnn ⸗
Kerlio
Veybüiſ⸗
lido.
niginepe
bro.utu
Bpeperen
ccptuoel,
ſſſciser
Kerch
Mlunitn
Vimn Ten⸗
pengsſoe
luo ptero
neethnm
lo Eaei
Kapean
Ublotclon/
buded⸗
ſhrarnn
1Agens
ſglotnrn
Ulaope
Nchcepei
isatns

cigoali
nimsſen
linelch
anin
utinc
Lacegn

idimidig,
Atenüdnet
n
ü meütöͤchhe
iuugint
Mocnmi
aaa dutt

n Jmid

leſnide u
louitbedtn
füfipnzin
bienſix
bitin d

an Sain
sdo
Raii
ins Mun/n
Hritrsno ſal

guumäübön

vsdlr
zindcn
airmine

õ

ſnmi,

las

õ

,iN;

ginis et tꝑis atq; inauditi muneris.

virtus altiſſimi. ſ. dei filius qui eſt patris ſa⸗
piẽtia ⁊ virtus.vt ð.i.ad Coꝛint.i.ca. Ob⸗

*

umbꝛabit tibi.i.ſub vmbꝛa carnis latebit.qꝛ
ſub vmbꝛa carnis latuit virtꝰ deitatis. Jõqʒ

et qʒᷣ naſcet᷑ ex te ſanctũ. Sanctũ dicit abſo⸗
lute abſq; determinatõne:qꝛ ſi dixiſſet ſanctꝰ
deus vel ſanctus hõ vel aliqͥd cõſimile nõ ex

Sup quo verbo Bernardus ait. Que eſt ta

ſublimis hũilitas q cedere neſcit honoꝛib:
inſoleſcere neſcit gloꝛia. Mater dei eligit᷑ et

ancillã ſe noĩat. His verbis expletꝭ adueniẽ⸗

te ſpũ ſctõ mox verbũ in vtero:mox intra vte
rũ verbũ caro ↄcepitq; virgo filin. Fuit a‚üt

illa cõceptio miraculoſa triplici růõne.

pꝛeſſiſſet ſanctitatẽ eiꝰ cõplete.qꝛ in eo eſt ſan Pꝛimo rone tempoꝛis.
ctitas diuina et humana et quicqͥd ſanctitatꝭ cðo rone virginis.

pᷣt excogitari in quacũq; creatura eminentiꝰ

eſt in xpᷣo. Ideo dicit ſanctũ abſq; determi⸗
natione. Dicut etiã dixit moiſi Exodi.iij.c.
Ego ſum qͥ ſum:ſic dices filijs iſrael. Qui

elit miſit me ad vos vtꝑ hoc oſtenderet᷑ ꝙ ple

nitudo eſſendi immo infinitas eſt ꝓpꝛia ipiꝰ

Ddei. Et poſtea cõcluſit angelus. MHocabit᷑ fi⸗

lius dei:nõ adoptiuus ſicut alij ſed natura⸗

lis. Et ad maioꝛẽ aſſertionẽ declarat angelꝰ
dictũ ſuũ ꝑ exemplũ inquiẽs. Et ecce eliza⸗

bet cognata tua ⁊ ipᷣa cõcepit filiũ in ſenectu
te ſua.Et hic menſis eſt ſextus illi q̃ vocatur

ſterilis: qꝛ nõ erit impoſſibile apud deũ ome
verbũu.i.factũ.dicere enĩ dei eſt facere.ſᷣm il⸗

lud pᷣs.Dirxit et facta ſunt.Et licet maius ſit
virginẽ parere q; vetulã ſterilem. Cñ vt Am
bꝛo.dicit in exameron. Ob hoc multe ſteri⸗
les pepererũt vt ꝑtus credat᷑ virginis.Et iõ
cõceptus eliʒabeth ſterilis inducit᷑ nõ quaſi
ſufficiẽs argumentũ:ſʒ q̃ſi figurale quoddã
exemplũ.Et ideo ad ↄfirmationẽ huiꝰ exem
pli ſumit᷑ argumentũ efficax ex oĩpotẽtia di⸗
uina. Tempus iã adeſt o ullibata virgo vta⸗
perias ſponſo celeſti pulſanti vt dei filiuz in

tuo vtero leta ſuſcipias vt matrimoniũ diui
ne et hnmane nature tuo ſacro cõſenſu ꝑfici
as.Ecce in celeſtib ſpiritibus tã auidiſſima

eſt expectatio. In patribo in limbo manenti

bus tot clamoꝛes et gemitus. In hoĩib via⸗

toꝛibus de deo recte ſentientibo tot ꝓfunda
ſuſpiria vna vox oĩm:vnus clamoꝛ:vna pᷣca
tio. Angelus gabriel noĩe oĩm te pꝛecat᷑ tibi
ſu ꝓplicat vt ꝑ eũ iam dicta et indubitãter ꝓ⸗
miſſa acceptare benigne digneris.
X cõceptio xpᷣi fuit miraculoſa rõne vir⸗

apitulũ. iij.
Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ circa vir⸗
inis annunciationẽ ðᷣꝛ mirabilis cõce
lonis. Currite gẽtes vndiq;ʒ ⁊ inſpicite coꝛ

dis oculis mariã virginẽ poſt tãta ſibi diui⸗

nitus reuelata cũ incredibili humilitate nõ

ſine lachꝛymis genuflexam et manibo pꝛius

expanſis facieq; ad celũ erecta paulatim ca⸗
put inclinãdo bꝛachiaq; remittendo dicere.
Ecce ancilla dñi fiat mihi ſm verbũ tuum-

Cercio röne muneris. MMV
¶ Wꝛimo fuit illa cõceptio miraculoſa rõne
tpis.qꝛ facta fuit in inſtanti:nr̃a vero ſuccel
ſiue ᷣm Damaſce. Hã vt inqͥ t tho.in.iij.di.
iij. et.iij. ꝑte.q.xxxiij. Cõceptio xpᷣi facta fuit
virtute diuina que cũ ſit infinita effectũ ſuũ
ſubito et in inſtanti ꝓducere põt. Vñ in illa
cõceptione qᷓttuoꝛ ſimul ⁊ ſemel facta fuerũt
virtute dei. Pꝛimũ fuit cõuerſio ſan guinis
puriſſimi beate virginis in carnẽ ⁊ alias ꝑ⸗
tes coꝛꝑis xpᷣi.SGcðm fuit foꝛmatio mẽbꝛo⸗
rũ oꝛganicoꝝ.Terciũ animatio coꝛꝑis oꝛga
niʒzati.Quartũ aſſumptio coꝛꝑis et aĩie a di⸗
uinitate:itavt in eodem inſtanti inuentus ſit
xpᷣs in ventre virgineo verus hõ et verus de
us. ¶ Gcðo fuit illa cõceptio miraculoſa rõ
ne virginis. Magnũ q pe eſt et ſuꝑnatura⸗
le vt virgo cõcipiat. Sed vt ait tho.vbi.ð.

Miraculũ cõtingit eſſe duobo modis. VUno

mõ qñ neq; agens eſt naturale neq; materia
eſt naturalit ꝓpoꝛtionata ad talẽ foꝛmã vt foꝛ
matio hoiĩs de limo terre q̃ eſt miraculoſa tä
eex ꝑte agentis q; patiẽtis. Alio mo cõtingit
miraculũ qũ materia ẽ naturalis:agẽs vero

ſuꝑnaturale:ſic dũ aliqͥs a febꝛe ſanat᷑. Quia
ergo materia quã ᷣgo adminiſtrauit ad foꝛ
mationẽ coꝛꝑis xpᷣi fuit natural ex q̃ natura
liter foꝛmari pᷣt coꝛpꝰhoĩs ⁊ ꝓpt᷑ hãc materiã
naturalẽ xpᷣs ðꝛ naturalis filꝰ virginis. Sʒ
virtꝰ foꝛmãs fuit diuina.Et qꝛvnũqdq; ma
gis iudicat᷑ ſᷣm foꝛmã qᷓ; materiã:et ſᷣm ages

magis q́; ſᷣm patiẽs. Inde eſt ꝙ ↄceptio coꝛ⸗

poꝛis xpᷣi dʒ dici ſimplicit᷑ miraculoſa ⁊ ſuꝑ⸗
naturalis:ſᷣm qͥd vero ex ꝑte materie pᷣt dici
natural.¶ Qercio ↄceptio xpᷣi pᷣt dici mira⸗
culoſa rõe muneriſ.Cõceſſum quidẽ fuit vir
gini ĩ tali cõceptu munꝰ inauditũ.vt.ſ.plus

poſſet ipᷣa facere de deo q; deꝰ de ſeipo. QOue

dam eni cõtraria ⁊ ↄtradictoꝛia inter deũ et

virginẽvidebant᷑ q̃ dum acceſſit deus ad vir

1

ginẽ concoꝛdata ſunt.Puta impoſſibile erat

deum non generare: impoſſibile erat virgi⸗

nem generare. Impoſſſibile erat deũ genera⸗
re niſi deũ. Impoſſibile erat virginẽ genera
re deũ. Impoſſibile erat deũ cum alia ꝑſona

generare. Impoſſibile erat virginẽ ſine alia

perſona generare. Acceſſit deus ad virginẽ

et neceſſe fuit virginẽ generare et non aliũ qᷓ;

deũ ⁊ nõ de alio q; de ſe. Sʒ de? nõ potuit ge

nerare niſi deũ de ſe. et tũñ ᷣgo deũ fecit hoĩez
Deꝰ nõ potuit generare niſi infinitũ:immoꝛ

tale:eternũ:inſenſibilẽ inuiſibilẽ:ĩpalpabilẽ:

ſub foꝛma dei. Sʒ virgo fecit eũ finitũ moꝛ

talẽ:mendicũ:tempoꝛalẽ:palpabilẽ:ſenſibilẽ:
viſibilẽ ſub foꝛma ſerui ſu poſitũ ſub natura

creata. Mirũ certe vna puella neſcio quibuſ

blandicijs maieſtatẽ diuinã inclinauit:veſti
uitq; ſummũ amabile obpꝛobꝛijs:anguſtijs

enalitatibo et ignominijs.qð totũ ꝓ ſalute
büant generis ꝓcreatũ eſt.O igit᷑ res ſtupẽ⸗
da ⁊ oĩ plena pietate.Ecce ꝙ ꝓ recõciliatio⸗
ne hũana paceq; cõponenda inter oĩpotẽtiſſi
mũ deũ offenſum et reũ hoĩem inſcrutabilis

alcitudo diuini ↄſilij matrimoniũ ↄtraben⸗
dum inter dei filiũ et humanã creaturã mira

diſpenſatõe ſtabiliuit. Et qm cõſenſus efficit
matrimoniũ miſſus eſt a patre miſericoꝛdia⸗

rum et luminũ angelus gabꝛiel ad mundiſ⸗ ſ

ſimã vir ginẽ q̃ donis ſublimata diuinis in⸗
cõparabilis erat vniuerſis q̃ tã pie tamq; ſa⸗

lutari diuine diſpoſitioni in totiꝰ nature hu

mane ꝑpſona pᷣberet cõſenſum. O admiranda
legatio et ex oĩ ꝑte veneratõe digniſſima que
nec pꝛimã ſimilẽ viſa eſt:nec hr̃e ſequentem.
Quid enĩ maius.qͥd ſublimius.quid deni⸗
qʒ; ſalubꝛius hũano generi de celo offerri po
tuit plane nihil.Qð enĩ natura non habuit
vſus neſciuit:ignoꝛauit rõ:mens nõ capit hu
mana:pauet celũ:ſtupet terra et oĩs creatura

mirat᷑ hoctotũ ꝑ gabꝛielẽ marie nunciat᷑: p

xpᷣm adimplet᷑. Ha in virginis vtero verbũ
caro factũ eſt. Quiſqs igit᷑ es qͥ xpᷣiano noĩe
gloꝛiaris myſteria huiuſcemodi iuſto ꝑpen⸗

de iudicio. Libi enĩ quondam abiecto.Tibi

excluſo a ꝑadiſi ſedibs.Tibi ꝑ exilia longin⸗
qua moꝛienti. Tibi in puluerẽ ⁊ cinerẽ reſo⸗

luto dũ iñ nulla eſſet ſpes viuendi ꝑ incarna

tionẽ filij dei et virginis poteſtas data eſt vt
a longinquo ad tuũ reuertaris actoꝛẽ:reco⸗

gnoſcas parentẽ:liber efficiaris ex ſeruo: de
extraneo ꝓueharis in filiũ vt qͥ ex coꝛrupti⸗

bili carne nat es ex dei ſpũ renaſcaris ⁊ ob⸗
tineas ꝑ gratiã qð non habes ꝑ naturã.De⸗
mus ergo deo clementiſſimo gras etvirginẽ
matrẽ pijſſimo colamus affectu vt ſic ꝑueni
re poſſimus ad pr̃iam celeſtẽ in q̃ viuit et re
gnat de ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ. Amen.
ermo vigeſimuſſeptimꝰ de pꝛiuilegijs
maternitatis virginis marie ꝓpter q̃ ißa ma

ter pꝛeſtantiſſima et ſingularis merito nun⸗

cupatur.

N

Pae boc mihivt

veniat mater dñi mei ad me. Eliʒa
eth ſanctiſſimeverba ſunt iſta oꝛi

ginaliter Quc.i.c.et in euãgelio hodierne fe

ſtiuitatis.Diẽ feſtũ viſitatõis gloꝛioſe virgi

4
.

nis marie debite celebꝛare volẽtes pſcrutari

laus eius ex eo ꝙ facta fuit tanti filij digniſ⸗
ſima mr. Nã elizabeth vetula nõ a ſemetipᷣa
ſʒ ſpũs ſctĩ radio illuſtrata hoc nõ ſine admi

ratõe grãdi ꝓclamauit.Statim nãq; poſtq;

virgo filiũ dei de ſpũ ſctõ cõcepit exurgens
abijt in mõtana.ſ.hierłm q̃ erat altioꝛ galilea
cũ feſtinatõe ꝓpt᷑ honeſtatẽ ne diutiꝰ videret᷑
in publico ⁊ intrauit ĩ domũ ʒacharie ⁊ ſalu⸗
tauit elizabeth. Ad quã ſalutatõʒ exultauit
infans Joh es ſex mẽſes hñs ĩ vtero mr̃is.

diligenter debemus q;ᷓ excelſa ſupꝛemaq; ſit

Hec vero exultatiovt inqͥt Augꝰ.ad Darda

nũ potuit eſſe ſignificatio rei tãte.ſ.ꝙ mulier
eſſʒ mr̃ dei a maioꝛibo cognoſcẽde nõ a ꝑuu⸗
lo cognite. vñ in euangelio nõ ðᷣꝛ credidit in⸗
fans ĩ vtero eiꝰ ſed exultauit. Nidimꝰ aũtex
ultationẽ nõ ſolũ ꝑuuloꝝ ſʒ pecoꝝ eẽ. Sed
hec inuſitata exiſtit:qꝛ in vtero Et ideo ſic ſo
lent miracula fieri facta eſt diuinitꝰ ĩ infante
nõ humanitꝰ ab infante.quãqᷓ; etiã potuerit

in illo puero acceleratꝰ eẽ vſus rõnis ⁊ volũ
tatis vt intra viſcera materna iã poſſet agno

ſcere:credere ⁊ ↄſentire ad qð in alijs ꝑuulis

etas expectat᷑. hec Augꝰ.Qui neutrũ deter⸗

minate aſſerit ſʒ ſiue exultatio illa fuerit abſ⸗
q; hoc ꝙ Johãnes ↄgnouerit diuinã pñtiaʒ
ſiue ꝙ illã ↄ gnouerit totũ tñ aſcribit diuiuo
miraculo Repleta igit᷑ fuit eliʒabeth ſpũ ſctõ
⁊ exclamauit voce magna bñdixitq; virginẽ

et fructũ ventris eiꝰ. Indeq; vᷣba ꝓtuliti the

mate poſita in qb ſec humiliãdo licʒ eſſet vir
gine antiquioꝛ tñ qꝛ mr̃ erat virgo xpᷣi:indi⸗

gnã ſe tã vrbana ſalutatõe fatet᷑. Pꝛopterea

itaq; qꝛ ⁊ nos indeficiẽterviſitamur a virgĩe

q̃ blanda ẽ dulcis ⁊ liberaliſſima cũctis moꝛ

talibo mr atq; gratie ac mie nuncupat᷑. Ideo
in pñti ſermone de maternitatiſ eiꝰ pᷣuilegijs

p̃ſſtantiſſimis filio ſuo interueniẽte tractabi⸗

mus.diſtinguemus aũt tria pꝛiuilegia.
Pꝛimũ ð totalitateias.
S ecundũ veritatis.
Terciũ dignitatitis. “
¶ xps traxit totã coꝛpulentã ſubſtantiã
a virgine mr̃e oꝑe ſpũs ſcti.Et quare xpᷣs nõ
filiꝰ ſpũs ſancti.

apitulü. i.
Rimũ pꝛiuilegiũ maternitatꝶ virginis

gloꝛioſe dicit᷑ totalitatis.Alij nãq; filij

corpulentã ſubſtantiã accipiũt ꝑtima pare

ftind
ae
atur id
Peimd.
ſttribun
Gcoöm
Tercii
(Mp
cyoeyt
ſen Ag
nituno i
nlniweo⸗
ſpüiſano⸗

no
ugn

Weitn
Timer
sc
KMbn
ſenl
attnib
oſomt
ſobocẽ
Meſtaſi
lloſnerii.
rhuinn
Arnodts
ſhurrobi
(mlehynnen
ſedtſecen
Migtede
Earre
Cögrwü
lerminan
Clpiebann
boman
ſſfeinnen
ſuchfiar
ij ſanci
optirßit
Geconcp
Decunch
ens:
Cunbiyn
cc
i
Innenn
Clgreinne
irbuſe
(pinsco
cociſil
deiqde⸗
lialitatie

.

8 ⸗ partim a matre. Filius amẽ virginis ab ißa eauſe efficientis. bec aũt ppoſitio de:vtràq
adlitdn tatur. ideo in hac ꝑte tria ſũt dubia apienda. de ſpũ ſctõ ̊ mõ ꝙ efficacia ſi pũs ſci referafß
iri⸗ Pꝛimũ vtrũ efficere conceptionẽ xpᷣi debeat ad coꝛpꝰ aſſi umptũ cõſu bſtantialitas ad ꝑſo
sgaen attribui ſpũi ſancto. „ ua aſſumentẽ. Et quãq; dicamꝰ xpᷣm de ſpũ
Z Scðmyvtꝝ xpᷣs poſſit dici ↄcept de ſpũ ſctẽ ſctõ ↄceptũ nõ tñ dicim? ꝓpꝛie coꝛpus xpᷣi de
triinn alwer ths poſſit appellari fili; ſpũs ſceiſpũ ſctõ Pceptũ:qꝛ nõ ẽↄſubſtãtiale ſpũi ſctõ
R Ag pꝛimũ dubiũ mdet tho.iij.ꝑte.q.xxxij ſed magis dicim coꝛpus xpᷣi ex ſpũ ſancto.
RKWr ꝓ ↄceptõʒ xpᷣi tota trinitas eſt opata.qꝛ vt re Vnñn Ambꝛo. git in li. de ſpũ ſctõ. Oð ex aliq
cie⸗ fert Aug.i.i.de trini. Indiuiſa ſunt oꝑa tri eſt: aut ex ſubſtatia:aut ex ptãte eiꝰ ẽ. Ex ſub
Snnie nitatis ſicut et indiuiſa eſt eſſentia trinitatis ſtantia icut filiꝰ qͥ a pre eſt.Ex ptãte ſicut ex
zuͤmte⸗ efficere vero ↄceptõʒ xpᷣi eſt quoddã opꝰ di-⸗ deo oia quõ et in vtero habuit maria ex ſpũ
chlinn uinũ:ideo cõe eſt toti trinitati. Attribnit᷑ n ſctõ. Notandũ adhuc ſᷣm Augꝰ.i Encheri⸗
arinen ſpũi ſancto triplici röne. Aion.qꝙ nõ eodẽ mõ ðꝛ xpᷣs ↄcept ð ſpũ ſctõ
Anedni Reimo ꝓpter cauſaʒ incarnatõis ex ꝑte dei. et maria virgine:nã de maria virgine mate⸗
niachrit Secũdo ꝓpter cauſam incarnatõis ex parte rialiter de ſpñ ſctõ effectiue. Ex quo apparet
higinmoni ERercio ꝓpter terminũ incarnatönis. ꝙ eſſet ſine pctõ oꝛiginali. Scðm ꝙ eſſet nõ

Augea dn.

.ðẽd
õ ððð

Pꝛimo

er cãam incarnatõis ex pte dei.

puri hoĩs:ſed hoĩs et dei.Terciũ ꝙ eſſet vir

vitirlemn SDpuũs eni ſanct? eſt amoꝛ pris ⁊ filij.ᷣ autẽ ginis. ⁊ hec tria habuit a ſpũ ſancto Et ideo
oſcidenor ex maximo dei amoꝛe ꝓuenit vt filiꝰ dei car diccit Damaſce.qᷓ;tũ ad pꝛimũ.q ſpũs ſanctꝰ

„„
„ 6%
DoRN
. 0 M⸗
8 „
RgerſebG
. „ „
e ⸗
4 e
Ne Ee
LOENK

„ Gai H
N
8

nem ſibi aſſumeret in vtero virginali. Secũ

do attribuit᷑ conceptio xpᷣi ſpũi ſancto ꝓpter
cauſam incarnatõis ex ꝑte nature aſſumpte
qꝛ ꝑ hoc dat᷑ intelligi ꝙ hũana natura aſſum
pta eſt a filio dei ĩ vnitatẽ ꝑſone nõ ex aliqui

bus meritis ſʒ ex ſola gratia qᷓ ſpũi ſancto at

ſuꝑuenit in virgine purgãs ipᷣam.i.pᷣſeruſis
ne cũ pctõ oꝛiginali ↄciperet. Quantũ ad ſe

cundũ dicit ⁊ virtutẽ ſuſceptiuã verbi dei tri

buens.i.vt ↄciperet verbũ dei.Quantũ autẽ

ad terciũ ſubdit ſimul aũt ⁊ generatiuã. vt.ſ.

manẽs virgo poſſet generare. erciũ du⸗

onisn. tribnitur. VUñ Augꝰ. dicit in Encheridion. biũ erat vtrũ xpᷣs pollit appellari filius ſpũs
nüpſtr AIſte modus q eſt nat/ xpᷣs de ſpũ ſancto in- ſcti.Ad qð rũdet Augꝰ. in Encheridion di
Pniznli ſinuat nobis gram dei qua hõ nullis pꝛece⸗ cens.natus eſt xpᷣs de ſpũ ſctõ nõ ſicut filius
rinani der dentibo meritis ex ipo pꝛimo exoꝛdio nature et de maria virgine ſic filius. Etſi diceret᷑ ꝙ
ilafum ſue q̊ eſſe cepit verbo dei copularet᷑ in tantã beata virgo ðꝛ mater xpᷣiꝓpter materiã quazx
cieduutͤi vnitatẽ pſone vt idẽ ipᷣe eſſet filius dei. Cer⸗ in ↄceptõe eius miniſtrauit:ergo videt᷑ ꝙ eti

. “

coõgruit termino incarnatõis. Ad hoc enim
terminata eſt incarnatio vt homo ille qui cõ

cio attribuit᷑ cõceptio xpᷣi ſpũi ſancto:qꝛ hoc

cipiebatur eſſet ſanctꝰ ⁊ filius dei:vtrũq; aũt

hoꝛum attribuit᷑ ſpiritui ſancto. Nã ꝑ ipᷣm
efficiuntur hoĩes filij dei. Jpe etiã eſt ſpiritꝰ

am ſpũs ſpũs ſanctus poſſit dici pr eiꝰ ꝓpter
boc ꝙ fuit pꝛincipiũ actiuũ in ↄceptiõe ipᷣiꝰ
Et vt dicit Ariſto.in li.de generõe gialium.
Pater dat pncipiũ actiuũ in generatõe:mr

vero miniſtrat materiã. Ad hoc rũdet Tho.

vbi. S. ꝙ vpᷣs cõceptus eſt de maria virgine

ngchn ſanctificationis. Sic ergo alij ꝑ ſpiritũ ſan materiam miniſtrante in ſimilitudinem ſpoe-
ar ctũ ſanctificant᷑ ſpiritualiter vt ſint filij dei ciei:et ideo dicit᷑ filius eius.Chꝛiſtus autem
ſianinn adoptiui:ita xps ꝑ ſpiritũ ſanctũ eſt in ſaneti ſ̃m ꝙ homo cõceptus eſt de ſpũ ſancto ſicut
ſnucht, tate conceptus vt eſſet filius dei naturalis. de actiuo pncipio nõ tñ ᷣm ſimilitudinẽ ſpe
nuncen Becundũ dubiũ erat vtrũ xpᷣs poſſit di- ciei ſicut homo naſcit᷑ de patre ſuo.Dũs ve⸗
gilchuie ci coceptus de ſpũ ſancto. Et ꝙ ſicptʒ: qꝛ ſi- ro Bonauen. in.iij.di.iiij, dicit. iſta locu
nmmirnin, caiamꝰ ĩ vtroq; ſimbolo. In ſunbolo aploꝝ tio xps eſt filius ſpũs ſancti nullo mõ eſt ad
niuich⸗ Dul cõceprꝰ ẽ de ſpũ ſctõ. Et in ſimbolo pa mittenda.tũ ꝓpter vitandũ erroꝛẽ circa gene⸗
trũ. Incar nat? eſt de ſpũ ſctõ. Et Matth.i. rationẽ eternã qua ꝓpꝛium eſt patris ⁊ nõ ſpi
Inuenta eſt in vtero hñs de ſpũ ſe ctõ. Ad qð ritus ſancti generare:tũ ꝓpter ſeruandã ꝓpꝛie
4 clare intelligendũ dicit tho.ꝙ ↄceptio nõ at⸗ tatẽ circa generationẽ tempoꝛalẽ que eſt vt ſi
lenti ſt,/ tribui? ſoli coꝛ poꝛi xpᷣi ſed enã ipixpᷣo rõne lius aſſimilet᷑ patri et matri ſᷣm ſimilitudinẽ
S ip̃ius coꝛꝑis. In ſpũ aũt ſccõ duplex habiiun ſpeciei:ſi tq; cũ patre et matre eiuſdẽ nature.
FEA do cõſiderat᷑ reſpectu xpᷣi. Ham ad ipᷣm filiñ Chriſtusvero 'm ꝙ homo no eſt eiuſdẽ na⸗
nicn dei q dꝛ eſſe cõceptꝰ hʒ habitudinẽ oſi ubſtan ture cum ſpiritu ſancto neq; illi aſſimila tur
is Ani tialitatis. Ad coꝛpus auũt eiꝰ? hʒ habitudinẽe ſpecifice:ideo nec eins filius poterit eẽ. Igit
üͦtoin

virtus ſpiritus ſancti fuit in virgine ꝗᷓ in cö
ceptione filij ſui oẽs naturas et ꝑtes mundi

vltima ꝑfectione cõpleuit.Et quidẽ deus in
mund i creatõe nihil imperfectũ ꝓduxit: ſed
oia erit perfecta ſicut ipoꝝ natura exigebat.
XTi cõſummatio ꝑfectõis vltimevſq; ad par
tum virginis delata eſt ⁊ ſoli vir gini reſerua
ta. Entia enim appetebant nobiliſſimũ ens.
Spiritualia nobiliſſimũ ſpiruũ.rationalia
nobiliſſimũ rõnale.cõteptiones optimũ cõ⸗
ceptũ. natiuitates optimũ naſcibile. Et bꝛe⸗
niter oẽs creature appetebãt optimum. His
aũt oĩbus exiſtentibo imꝑfectis:ſic ꝓpuiſum
eſt mũdo de femina ſuꝑ olbus bũdicta q̃vni
co ſuo partu oĩbus rerũ generibo ſummã et
vltimã ꝑfectiõʒ adduxit.Et aduertas ꝙ hec
puella tantã ꝑfectionẽ attulit vniuerſo ꝙ nõ
eſt ꝑfectionis vlterioꝛis capax. NHec deus pᷣt
vlterioꝛi ꝑfectione ipᷣm mundũ ꝑficere.Et ſi
ipᷣe pater et ſpũs ſanctꝰ de femina naſcerent᷑
nihil oꝛbi accreſceret ꝑfectionis:qꝛ quicqͥd
nobilitatis quicqͥd deitatis et quicqͥd eterni
tatis eſt totũ in oꝛbe diffuſum eſt et ꝓductuʒ

ꝑ vir ginem in illo eterno ſuppoſuo qð virgo
maria generauit. Nec magnũ eſt virgini ꝓ

pfectionibo oꝛbis vltimã ꝑfectionẽ induxit

CLCui et ipᷣi vniuerſitatis actoꝛi nõnullas ꝑfe⸗

ctiones adiunxerit:puta eterno pᷣncipio ince
ptionis pꝛincipiũ. Eternitati diuine tempo
rale periodũ. Infinitati immenſe quantitatẽ
coꝛpoꝛeã. Speciei eterne pulcritudinẽ no⸗
uam. Dibi igit᷑ ſoli ↄpetit vt virgo ↄceperit
xpᷣm ſitq; illius admirabilis mater.
beata virgo fuit vera mater xpᷣi:et qre
xpᷣs naſci voluit de fſeſlin.
2 CQCLCaapitulũ.ij.
Ecundũ pꝛiuilegiũ maternitatis virgi
nis beatiſſime ðꝛ veritatis.Pꝛo cuius

