de pꝛecepto et diſpenſatione ait. Audire vul
tis a me:vnde inter cetera penitentie inſtitu⸗
ta monaſterialis diſciplina bãc merueru p-⸗

rogatiuã: 2 ſecunduz baptiſma nuncupetur..

Arbitroꝛ ob perfectam mundi renumtiatio
nem et ſingularem erxcellentia yue ſpiritua⸗

lis:que pᷣeminet vniuerſis vite humane ge⸗

neribus huiuſmodi cõuerſ⸗ atio. Pꝛofeſſoꝛes
et amatoꝛes ſuos diſſimiles hominibo: ſimi⸗
les angelis facit:immo diuinã in hoĩe refoꝛ⸗
mat imaginez: cõfigurans xpᷣo inſtar baptiſ
mi: dum per id q moꝛtificamus mebꝛa no⸗
ſtra que ſunt ſuꝑ terrazʒ: rurſus chꝛiſtũ indui
mus:cõplantãti ſimilitudini moꝛtis eiꝰ.hec
ille. Pꝛopter dicta nõ videreui incõuenienſ
vt ingrediẽtes religionẽ cõſequerent᷑ eandẽ
gratiã ſcʒ quo ad peccatoꝛũ remiſſionẽ quã
cõſequuntur baptiʒati. vt ponit Tho. ſcðᷣa
ſcõðe.q.vltima.
excedit ſtatum ſecularẽ ratione abſolutõnis:
nam abſoluit ab omni voto tempoꝛali quod
quis in ſeculo implere poſſet. vnde ſcribitur
extra de voto et vo.redemp.c. ſcripture. Re⸗
us fracti voti aliquatenus: nõ habetur qui

tempoꝛale obſequiũ in perpetuã religionis

obſeru antiã noſcitur cõmutaſſe.Etvt ait Ri
cardus in.iiij.di.xxxviij. exceptis ꝑſonis ali
cuius dignitatis: que debẽt cõſulere ſummũ
pontif icem:quilibet alius obligaturvoto ad
viſitandũ terram ſanctã: poteſt abſq; alia ab⸗
ſolutionereligionẽ ingredi: et per ꝓfeſſioneʒ
in illa abſolutus eſt a voto:et ita abſoluitur:
vt pꝛedictũ eſt ab omni alio voto. Nam cu
obedientia ſit maximũ votoꝛũ pꝛo omni vo⸗
to ſufficientiſſime recõpenſat. ercio ſta⸗
cus religionis escedit ſtatũ ſecularẽ rõne diſ

ſolutionis. nam diſſoluit matrimoniũ cõtra

ctum per verba de pꝛeſenti nõ coſumar n
tali enĩ caſu poteſt alter cõiugum etiã allero
inuito in trare religionẽ. Et facta ꝓfeſſione
ille qui remanet in ſeculo poteſt libere nube⸗
re.vt notat᷑ extra de cõuer. cõinga.c.verum.
c. ex pte. el. ij. c. ex publico. ¶ Duarto ſtatus
religionis excedit ſtatũ ſecularẽ ratione dere
lictionis. Nam licʒz füijs parentes relinque
re:dummõ nõ ſint in extrema neceſſitate po⸗
ſiti:atq; ipᷣis inuitis religionẽ intrare. Cuiꝰ
ratio eſt: quia magis vnuſquiſq; tenetur deũ
et animã ꝓpꝛiaʒ q; parentes diligere. Exhoc
inquit Hieronymus in epiſtola ad furiã de
viduitate ſeruanda. Sola cauſa pietatis eſt

ecũdo ſtatus religionis

vbi carnis nijlla noticia eſt: honoꝛa patrem
tuum: ſʒ ſi te a vero patre nõ ſeparat: tamdiu
ſcito ſanguinis copulã q;diu nouerit cõdito
rem. Alioquin tibi dauid pꝛotinus clamat.
Audi filia et vide et inclina aurẽ tuam:et ob
liuiſcere populũ tuum et domũ patris tui:et
cõcupiſcet rex decoꝛẽ tuuʒ. Et in epiſtola ad
peliodoꝛũ de cõtemptu mundi ait.Licet par
uulus ex collo pendeat nepos: licet in limi⸗
ne iaceat pater: ſed ſparſo crine et ſ. ciſſis veſti
bus vbera quibo te nutrierat mater oſtendat

percalcato perge patre: ſiccis oculis ad ve⸗

xillum crucis euola. Solum pietatis genꝰ
eſt in hac re fuiſſe crudelẽ. hec ille.Et cũ iſta
de religione loquimur:quidã nobis obijce⸗
re ſolent Quid ſiomnes religioſi eſſemꝰ eſſet
de mundo:que obiectio non niſi ex fatuitate

ꝓcedit cum gubernatio mundi ſpectet ad de
um. Dinc eſt ꝙ hiero. aduerſus vigilantiuz

ait. Argumẽtaris et dicis. Si om̃es ſe clau
ſerint et fuerint in ſolitudine quis celebꝛabit
eccleſias quis ſeculares hoĩes lucrifacit? Et
quis peccantes ad penitentiã poterit cohoꝛ⸗
tare. Hoc enim modo ſi omnes tecũ fatui eſ⸗

ſent: ſapiẽs quis eſſe poterit. Infantes in cu⸗

nis nõ vagient: obſtetrices abſq; mercedibus

mmendicabunt: et in lectulo ſuo frigidus atq;

cõtractus doꝛmitantius vigilabit. Raro vir
tus eſt nec a pluribus appetitur atq; vtinam
hoc omnes eſſent ꝙ pauci ſunt de quibus di
citur. Multi ſunt vocati pauci vero electi.
Aerciũ cõſiderandũ de religone dicit᷑ exal
tatio Ham vt de reli gione beati benedicti lo
quamur exaltatam illam videmus qu adru⸗
plici ratione. S=

z 2 ꝛimo ratione dignitatis.
cdoratione ſanctitatis.

Tercio ratione numeroſitatis.

uarto ratione gratioſitatis. .
imo exaltata fuit religio ſancti benedi⸗

cti rõne dignitatis. Habuit enĩ viros in di⸗

gnitatibus eccleſiaſticis cõſtitutos pene in⸗

numeros. Nam Johannes vigeſ⸗ imuſſecun
dus extrabi illos fecit de archinis ſummoꝝ
pontificum:et inuenit ꝙ a tempoꝛe ſancti be
nedicti vſq; ad pontificatũ eiꝰ fuerãt de oꝛdi
ne ſancti benedicti quindecim milia ſeptin⸗
genti et quattuoꝛ abbates quoꝝ cõfirmatio
ſpectat ad papam. Et epiſcopi qu inq; milia
et quattuoꝛ. Archiepiſcopi ſeptingenti. car⸗
dinales tricentitriginta. ſummi vero ponti⸗
fices vigintiquinq;. ecũdo exaltata fu⸗
it religio ſancti benedicti ratione ſanctitatis

vt enim cõpertum eſt in cathalogo ſanctoꝛũ

ninent
guinen
1
dcin
fisel
Pinonl

7

junſen

Gu⸗
ſancin
marle
N .
Ra
Un
ſonns⸗
Kn⸗
Dan
No
ſ
toben
miac
Beg
deſe
chbli
ſupun
giusel

ſeerde

ſugne⸗
ichloa
Ahng
NG
Lanrue
nn
ſton
deſdi⸗
claule

Morgen

en

tc⸗
mnscene.
re unnaoo

parsir

ingninua

int innr
gloniglin⸗
eaſclisncd
mucciner
oalisu
Dpiemisg
cieän
inobisohie⸗
Golcſeri
niüicrini⸗
Giſr
ſus wiglnen
Sionistt
guischhn
Blngina.

ipornien

Nolttifui

ninee
neuti

nnen

i Rorof

1 ac winn
degoibugn
ncieen
conedig

n
nufun
4

=

£
fuerunt in ea trigintaquattuoꝛ milia canoni

zati. ¶ LZercio exaltata fuis eligio ſancti be⸗

nelicti rõne numeroſitatis. Sub iſta nanq;
ſancti benedicti militãt monachi nigri:deq⸗

bus fit mentio in clemẽtina.ne in agro.Qui
cum eſſent relaxati refoꝛmati ſunt in ↄgrega

tione que dicitur ſancte iuſtine habentes ſpe
ciales cõſtitutiones et exemptiones per Eun

genium papã quartum cõfirmatas. Sub re

gula inſuꝑ ſancti benedicti militãt ciſtercien
ſes.quos beatus Bernardus mirabiliter di
latauit:camaldulenſes inſtituti per beatum

Roncaldum. Oꝛdo vallis vmbꝛoſe. Oꝛdo
humiliatoꝛũ.Oꝛdo montis oliuarum.Clu⸗
niacenſes. Silueſtrini.et Celeſtini.quoꝛum

oꝛdinem inſtituit ſanctus petrus de murro⸗
ne ¶ MHuarto exaltata fuit religio ſancti be⸗

nedicti rõne gratioſitatis. NHam ſummi pon
tif ices eidem cõceſſerunt ampliſſimas grati⸗

as indulgentias et exemptiones. Religionz

ipam ſemꝑ affectu paterno fouentes.

¶ Dualiter ſanctus Benedictus fuit etiam

mundi.
⸗ Eapitulũ. ij.
Ecunda pꝛerogatiua ſancti benedicti
quare memoꝛia eius in benedictõe eſt:
dicitur ſanctitatis ꝑfectio:quã colligere poſ
ſumus ex tribus. H

NPꝛimo ex miraculoꝝ rutilatione.

ecundo ex ꝓphetica illuſtratione.
Tercio ex mundi cõmotione.
ꝛmo colligimus perfectioneʒ ſanctita⸗
tis beati benedicti ex miraculoſa coꝛuſcatio⸗
ne. Fecit enim deus illum coꝛuſcare multis
miraculis: ex quibus aliqua recitabimus q̃
Bꝛegoꝛi in ſecũdo dialogoꝝ libꝛo fideliter
deſcripſit.Et pꝛimũ eſt de capiſterio fracto ⁊
cõſolidato. Natus enim benedictus ex nur⸗

—

ſia ꝓuincia cum rome liberalibo ſtudijs tra⸗

ditus eſſet:in ipᷣa ſui infantia litteras deſeru⸗

it:et deſertum petere decreuit. Quem nutrix
ſua que eũ tenerrime diligebat vſq; in quen⸗
dam locum qui dicitur effide ſecuta eſt. Ubi
ad purgandũ triticum mutuo capiſterium
petijt. Sed ſuper menſam incaute ponens:

et coꝛruens in duabus partibus fractũ vidit

quam benedictus flere pꝛoſpitiens partes ca

piſterij accepit:et ab oꝛatione ſurgens inte⸗
gre ſolidatũ inuenit. Poſtmodum nutricem
occulte fugiens in quendã locum venit:vbi

ne vſq; ad inferioꝛa deſcendat.

tribus annis hominibus incognitus man⸗

ſit. Excepto quodam monacho romano no

mine:qui ſibi ſedule neceſſaria miniſtrabat.

Becundum miraculum fuit de aqua edu
cta in monte. NHam dum vndecim monaſte⸗
ria cõſtruxiſſet:ex quibus tria ſurſum in ru⸗

pibus montis erant. Fratres deoꝛſum cum

magno laboꝛe aquas hauriebant. Cunq; vi
rum dei ſepe rogarent vt monaſteria illa mu
taret:quadam nocte cum quodã puero mon

tem aſcendit:vbi diutius oꝛans petras in eo

dem loco pꝛo ſigno poſuit.Cunq; domũ re⸗
dijſſet:et fratres pꝛo eadem aqua ad eum ve
niſſent dixit. Ite in illam rupem in qua tres
petras inuenietis:in modico cauate. Valet
dominus inde vobis aquam ꝓducere.Qui
euntes et iam rupem illam ſudantẽ inueniẽ
tes cõcauum locum fecerunt:et mox aqua re

pletum inuenerunt. Que vſq; nunc tam ſuf

ficienter emanat:vt ab illo montis cacumi⸗
B ad in erciũ mi
raculum fuit de ferro natante et redeunte ad

1 etiam manubꝛium. Quadam enim vice:cum circa
ſanctitate perfectus:quod oſtendunt eius mi
racula:et ſpiritus pꝛophetie atq; commotio

monaſteriumviri dei:quidam cum falcaſtro
vepꝛes abſcinderet:ferrum de manubꝛio exi⸗
liens in quendam lacum pꝛofundiſſimũ ce⸗
cidit.Cunq; de hoc ille nimium anguſtiare

tur:vir dei pietate motus manubꝛium in la⸗
cum poſuit.et mox ferrum vſq; ad ſuum ma

nubꝛium enatauit.Ouartum miraculũ fuit
de puero moꝛtuo reſuſcitato. Dum enim fa⸗
ciente hoſte maligno cecidiſſet pars cuiuſdã
parietis:interfeciſſetq monachum quendã
vir dei puerum illum moꝛtuum et laceratũ
ad ſe in ſacco adduci fecit. Et oꝛatione facta
a moꝛtuis ſuſcitauit.

Auintum miraculum fuit de vaſe vitreo
pꝛoiecto:⁊ oleo multiplicato.Quodã tempo
re dum totam pꝛouinciã in qua erat ſanctus

Benedictus fames vꝗlida occuparet.Etvir
dei omnia que inuenire poterat egentibus
Dminiſtraret. Itaq; nihil in monaſterio pꝛe⸗
ter modicum olei in quodam vaſe vitrio re⸗

manſiſſet. Juſſit cellerario vt illud modicuzʒ
olei cuidam egenti daret. Ille vero ibidem

pau perem audiuit:ſed obedire contempſit.
Quod vir dei vbi cõperijt vas vitreuʒ cum
oleo per feneſtram pꝛoijci iuſſit:ne quid in
monaſterio per inobedientiam remaneret.
Pꝛoiectum itaq; cum per ſaxa ingentia ce⸗

cidiſſet: Nec vas fractum nec oleum eſt effu⸗

ſum. Quod ille leuari iuſſit: et dari integruʒ

egenti foꝛis poſtulãti. Monachum autem

illum de inobedientia ⁊ diffidentia increpãs

ſeſe in oꝛõe dedit et cõtinuo quoddã magnũ
dolium quod ibi erat vacuũ oleo plenũ fuit.

Quod adeo excreuit vt per pauimentũ effun

deretur. Sunt et alia eius miracula qᷓ pᷣter⸗
mittimus ne ꝓlixitate dicendi tedium audi
entibus ingeramus.¶ Secũdo colligim

perfectionẽ ſanctitatis beati benedicti ex ꝓ⸗

phetica illuſtratione:habuit quidem lumen
Apheticum:vt cognoſceret ea que naturaliter

*

cognoſci nõ e unt. Sicut pꝛobatur mul

tis exemplis.Pꝛimum exemplum eſt de

₰ℳ

placido quem rapuerãt aque. Cum enĩ ille

puer et monachus ad hauriendã aquã egref

ſus in fluuiũ cecidiſſet:et pene aqua illum in
vnius curſu ſagitte retraxiſſetvir dei in cella

cõſiſtens hoc in ſpiritu ſtatim cognouit. Et

maurũ vocans:quid puero acciderit indica⸗
uit.ac vt ad ipᷣm eripiendũ pergeret impera⸗
uit. Accepta benedictione cõcitus maurus

ſurrexit:et quaſi per terrã ſe exiſtimans am⸗

bulare ſuꝑ aquasvſq; ad puerũ venit:eumq;
per capillos tenenſ de aqua extraxit.Quiad
virũ dei veniens retulit quid acciderat.QOð

benedictus non ſuis meritis ſed obedientie

mauri deputabat. ¶ Secundũ exemplũ fu⸗

it de pane venenato quẽ cognouit. NHã qui⸗

dam pꝛeſbyter floꝛentinus noĩe:viro dei in⸗
uidens ad tantã deuenit inſaniã ſiue malitiã
vt panẽ veneno infectũ viro dei tanq; ꝓ be⸗
nedictione tranſmitteret.quem ſanctus gra⸗
tãter accepit:et coꝛuo qui de eius manu pa⸗
nem accipere cõſueuerat ipᷣm ꝓiecit dicens.

In noie ieſu xpᷣi hunc panem tolle:eteum in

tali loco vbi a nullo hoĩe ſumi valeat ꝓijce.
Zunc coꝛuus aperto oꝛe et expanſis alis cir
ca eundẽ panẽ cepit diſcurrere atq; clamare
ac ſi aperte diceret.et obedire ſe velle et iuſſa

imptlere nõ poſſe. Cui ſanctus iterũ atq; iteꝝ
pᷣcipiebat dicens. Aua leua eum ſecurus ac
ipᷣm vt dixi pijce. Qui eum tollens poſttres

hoꝛas redijt:et de manu eius annonã quã cõ

ſueuerat accepit.¶ erciũ exemplũ fuit de

ſpatario totile. Cotila enĩ rex gothoꝝ exꝑiri
volens vtrũ vir dei ſpiritũ ꝓphetie haberet:

cuidam ſuo ſpatario veſtimenta regalia tri⸗

buit et cum omni aparatu regio eum ad mo
naſterium ſancti benedicti deſtinauit:quẽ il⸗
le venientẽ cõſpiciens dixit.Fili pone pone

quod poꝛtas nõ eſt tuum.qui ꝓtinus in ter⸗

ra cecidit:et quia tanto viro illudere pꝛeſum
pſiſſet expauit. Cũq; redijſſet ad totilã retu⸗
lit que viderat et audierat.Tunc acceſſit toti
las ad ſanctum benedictũ:cui ille multa pꝛe⸗

abſcondente flaſconẽ vini. Quidã enim vir
duos flaſcones vini per quendã puerũ miſit

ſancto benedicto. Sed ille in via vnum ab⸗
ſcondit et aliũ detulit.vir autẽ dei vinũ cum
gkłatiarũ actione ſuſcepit.et deſcendentẽ pue
rum admonuit dicẽs. Uide fili ne de illo fla
ſcone quẽ abſcondiſti bibas.ſed inclinaeum
caute et inuenias quid intus habes. Quicõ
fuſus valde ab eo exiuit:et reuerſus volens

adhuc ꝓbarequod audierat cum flaſconem
inclinaſſet de eo pꝛotinus ſerpens exiuit.
Quintũ exemplũ fuit de monacho tenente.

lucernã. Dum enĩ quadã vice vir dei ſero ce

naret:quidã monachus nobilis genere ei aſ

ſiſtens et lucernã tenens ꝑ ſpiritũ ſuꝑbie in⸗
tra ſe cogitare cepit.Quis eſt hic cui mandu

canti aſſiſto:lucernã teneo:ſeruitiũ impendo
qͥs ſum ego vt iſti ſeruiã.Cui ſtatim vir dei

ait. Signa coꝛ tuũ frater quid ẽ qð cogitas

vocatiſq; fratribus lucernã iuſſ it de manib

eius tolli ipᷣm vero ad monaſteriũ accedere⁊

quietum ſedere.¶ Zercio colligimus ſancti
tatem beati benedicti ex mundi cõmotione:
mira res eſt pfecto ꝙ audito nomine ſancti
benedicti reges pꝛincipes et populi chꝛiſtia
ni ad tantam deuotionẽ erga illuʒ exarſerint
vt in toto terraruʒ oꝛbe tam ſumptuoſa ⁊ do
tibus copioſiſſimis ditata cõſtruxerint mo⸗
naſteria. Quoꝛum pꝛimũ et alioꝛum caput
eſt monaſterium montis caſſini. NHam ad il⸗
lum monteʒ ꝑuenit ſanctus benedictus. Et

templũ appollinis quod ibi ſitum erax in bo

noꝛem ſancti iohannis baptiſte oꝛatoꝛiũ fa⸗
bꝛicauit:et circum adiacentẽ populuʒ ab ido
latria cõuertit. Illum autẽ montẽ totum ex
integro cum omnibus pertinentijs eius:et
caſtra villas et poſſeſſiones donauit ſancto
benedicto tertullus nobiliſſimus romanus
ex gente flauia pater placidi. Nam ex vxoꝛe
ſua que erat ex familia octauie gentis habuit

tres filios ſcʒ. placidum euticium et victoꝛi⸗

num:et vnã filiã nomine flauiam. Qui audi
ta fama ſancti benedicti qui apud ſublacum
moꝛabatur:acceſſit ad euʒ:obtulitq; ſibi pla⸗
cidũ iam ſeptennẽ:eoq; relicto et benedictiõe
accepta a ſancto viro dei romã redijt. Poſt⸗

;ᷓ vero ſenſit beatum benedictũ ad montem

caſſinũ perrexiſſe iuit ad eum cuʒ multis no
diliſſimis romanis.Et tunc fecit donationẽ
pꝛefatam. Donauit etiã et multas poſſeſſio⸗
nes quas habebat in ſicilia. Cum aũt placi⸗
dus ad etatẽ peruenit virilẽ miſit illũ beatus

dirxit: ſicut diffuſius ponit Gꝛego. in. ij. libꝛo
dialo goꝝ.¶ Quartũ exemplũ fuit de puero

lendlen
gico⸗
Hobenig
rHuan
recapirs
gbeo n⸗
cuins vi
moſun⸗
giaiſife
gtledeus
ciarh⸗
borante
aowa
cunſche
Tankrii
pumtine
Gſpi
ugiuhe
opmuont
Nlenunm
egtn
rillnnk
n wn
einsenticl
Molasa
chacpim
ſbipume⸗
ſpewn,
Mepanci
Cntbeg
nnſenp
Gllſtt
golavn
Clspatre
minnsd
Guorun
ſeei
ſachien
„ l
Goren
En
tei
Wyirpi
Eeyiritin
Gplont
Contit
Pinüfn
Gnin
rüd
„ (Kini
Obirvsſn
lum yero
umin

5

lbe⸗
Nn
hnn
fünit
umch⸗
nüan
mi⸗
eilet
Gnacun
is
8ls
lcden
ini.
mar.
Niſoc
mmran
nobeein
Iimmd
impan⸗
mNN
Hcoges
demmde
noſnci
motione

eſnai
chiſfuu
rſerinr

oſarde
rimmo⸗
n c
lmv/
as
mun
wit

SE
”

benedictus in ſiciliam cum quibuſdã alijs:

qui capuam veniẽs a ſancto germano epiſco

po benigne ſuſceptus multa ibi miracula fe

cit. Nam pꝛimiceriũ eccleſie capuane dolo⸗
re capitis oppꝛeſſum ſanauit:rogatus quidẽ

ab eo vt ꝓ ſe oꝛaret.dixit ei. In noie ieſu xpᷣi

cuius virtute ab aquis quibus trabebar ere
ptus ſum:adiutuſq; meritis patris mei bene

dicti:ſi fidẽ habes tante credulitatis reſtitu⸗
at te deus pꝛiſtine ſanitati. Liberauit et vnũ

cecũ atq; filiũ cuiuſdã mulieris in vltimis la
boꝛantẽ: venit deinde beneuentũ ſuſceptꝰ a

ſancto marſiano epᷣo vbi liberauit claudum

cum ſcabellis ambulantẽ ſuꝑ genua: poſtea

tranſtulit ſe canuſiũ ad ſanctũ ſabinũ epiſco

pum:inde acceſſit regiũ ad ſanctũ ſiſiminum

epiſcopũ:tandẽ applicuit meſſanã.Et ibi de
redditibus poꝛtus et poſſeſſionũ patris qᷓs
donauerat ſancto bñdicto fecit edificari mo⸗

naſterium in honoꝛẽ ſancti iohannis bapti⸗

ſte. Quo cõpleto poſt multa ſigna que deus

per illum fecerat martyrij coꝛonã adeptꝰ eſt.
Nam venerant ad eum videndum fratres
eius euticius et victoꝛinus ac ſoꝛoꝛ flauia cũ
multis alijs ex vrbe. Et ecce quidã manu⸗
cha capitaneus:abdale ſarraceni qui tunc to

ti hiſpanie pᷣſidebat cũ claſſi minutiſſima ce

pit poꝛtum meſſane fregit monaſteriũ et ca⸗
ptos placidũ et fratres ac ſoꝛoꝛẽ virginẽ:co⸗
gebat abnegare fidem. Quod cum illi facere
rennuiſſent poſt dies aliquos flagellatos et
ceſos iuſſit tandẽ decollari.Diximus iſta vt

ctitas patris Benedicti: quẽ vt ſuperiꝰ enar
rauimus ſdt inſignes viri deuotione pᷣcipua
coluerunt.

e felici tranſitu patris benedicti:qui die

ſui obitus pꝛedixit:et de mira ipᷣius deuotio
ne et qualiter eius gloꝛia fuit dnobus mona
chis reuelata.
Ercia pᷣrogatiua ſancti benedicti qua⸗
reeius memoꝛia in benedictõne eſt dici
r vite pñtis cõſummatio. Nam ſicut ſan⸗

cte vixit:ita et ſanctiſſime vite pñtis curſum

expleuit. In eius quippe felici tranſitu tria
occurrerũt ſanctitatẽ eius pᷣſignanti.
Pꝛimũ fuit vera pᷣnunciatio.

Scoõnm ſingularis deuotio.

Terciũ diuina reuelatio.
ꝛimũ fuit vera pᷣnunciatio.Eodẽ quidẽ
anno:quo de hac vita vir dei erat exiturus:
obitus ſui diẽ fratribus nunciauit. Ante ſex
tum vero diem ſui exitus aperiri ſibi ſepul⸗
crum iuſſit. Et licet ſapiens dicat Eccleſia⸗

ſtes,.ix. c. Neſcit homo finẽ ſuũ.Et ↄmunia

–—

apitulũ.iij.

agnoſcat vnuſquiſqʒ; q; admirabilis fuit ſan

li voluit diẽ ſuiexitꝰ reuelare.

cto domim

extat ſentẽtia ; nil incertius hoꝛa moꝛtie:il⸗

lud nihilominꝰ intelligendũ eſt ſᷣm cõem llz

gem. Sed pleriſq; deus ex briuleg io ſpecin

qð occurrit in tranſitu beati benedicti dicit᷑
ſingularis deuotio. Febꝛibus nãq; coꝛreptꝰ
cũ per ſingulos dies languoꝛ ingraueſceret:

ſexto ie in oꝛatoꝛiũ ſe poꝛtari fecit. Ibiq; eri

tum ſuũ dominici coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis ꝑce
ptione muninit.atq; inter diſcipuloꝝ manꝰ
imbecillia mẽbꝛa ſuſtentans erectis in celuʒ
manibus ſtetit et vltimũ ſpiritũ inter verba
ꝛõnis efflauit erciuʒ quod occurrit in

tranſitu beati benedicti dicit᷑ diuina reucla⸗

tio. Ipᷣa quippe die duobus fratribusvni in
cella moꝛanti:alteri lõge poſito reuelatio ea⸗
dem monſtrata eſt:viderũt nãq; viã pallis
ſtratã atq; innumeris coꝛuſcantẽ lam padib⸗
a cella ſancti benedicti verſus oꝛientẽ vſq; ad
celũ tendentem. Cui venerando habitu vir
quidã clarus aſſiſtens:cuius eſſet via quam
cerneret inquiſiuit.Qni cum neſcire ſe dice⸗
ret ait:hec eſt via qua dilectus deo benedictꝰ
celũ aſcendit. Sepultus vero eſt in oꝛatoꝛio
ſancti iobannis baptiſte:qð deſtructa eccle⸗
ſia appollinis ipᷣe cõſtruxit.anima vero illa
tantis redimita virtutibo de quibus pᷣdictẽ
eſt cum xpᷣo letatur in vita beata:ad quã nos
ipᷣe ieſus perducat qui eſt benedictus in ſecu
la ſeculoꝝ. Amen.
Sermo quinquageſimuſoctauus de ſan
Dominico inſtitutoꝛe oꝛdinis ſacri pꝛe⸗

0
Aagnus vocabi/
tur in regno celoꝝ. Scribuntur
hec verba matth̊.v.c.que tñ ſan⸗
o appꝛopꝛiari pñt. YFuit quondã
ſalutatus magnus a grecis alexander mace⸗
do.qꝛ bꝛeui ſpacio et paraa manu totũ fere
ſubegit oꝛientẽ. Pompeus etiã dux pᷣclariſſi⸗
mus dictus eſt magnus a romanis ob rerũ
geſtarũ magnitudinẽ. Nam ſᷣm Hoꝛoſiũvi

gintiduos reges oꝛientales et populos innu

merab iles ſubdidit romane reipublice. Ob
quod Lucanus ipᷣm de ſe ſic inducit loqu?⸗
tem.

Ante bis exactũ qᷓ; cinthia cõderet oꝛbẽ.

Omne fretu metues pelagi pyrata reliqdt.

ran aq; domũu terrarũ a ſede popoſcit.

ſithici querẽs diuoꝛtia ponti.
ndomitu rege romanaq; fata moꝛantẽ.
moꝛtẽ ſcijlla felicioꝛ ire coegl.
Pars mihi nulla vacat mũdi ſʒ tota tene᷑.

Terra meis quocũiq; iacet ſub ſole tropbeis.

ecundi

Archos hʒ calida mediꝰ mihi cõditus axis.

Egypto aiq; vmbꝛas nuſq; flectente ſiene.
O ccaſus mea iura timet.thethimq; fugacẽ.

Qui ferit exꝑtus poſt oĩa flumina bethis.
He domit?gnouitarabſ me marte feroceſ
Emoti:notiſq; erepto vellere colchi.

Zappadoces mea ſigna timẽtꝛ dedita ſaucris

Incertim dea dei molleſq; ſuphene.

„ 4

Armenios cilicaſq; feros tauroſq; ſubegi.
Quid ſocero bellũ pᷣter ciuile reliqdui.
hec ille. Pꝛopter q̃ oia Lucanꝰ de eodẽ dicit

Bꝛunduſij tucas cõſcendit magn in arces.

Sed Alexandri atq; pompeij memoꝛia pe-
rijt cũ ſonitu:et dñs in eternũ ꝑmanet:qͥ vo⸗

luit longe meliꝰ honoꝛare ſanctos eiꝰ q; po⸗

puli ſuos pncipes⁊ dñs terre.Ideo nos ma
gnũ inter ſanctos dñicum gloꝛioſum voca⸗

mus qͥ pꝰ deuictũ mundũ dominataqʒ vicia

coꝛonatꝰ reſidet in regno celoꝝ. Cũ aũt hoz⸗

dierna die feſtiuitas eius ab eccleſia celebꝛet᷑

equũ eſſe arbitroꝛ:vt tanti patris laudes ex.
plicemus de quo verba in themate dicunt:ꝓ

magnus vocabit᷑ in regno celoꝝ.i. in eccle⸗
ſia militante.vt enĩ ait Gꝛego.in omel. Re⸗

gnũ celoꝝ pñtis tꝑis eccleſia dicit᷑ in qua p⸗-⸗
fecto beatus dñicus magnus merito pᷣdicat᷑

Et maxime ꝓpter triplicẽ illius excellentiX.

ꝛima dicit᷑ diuina reuelatio.
ecunda virtuoſa decoꝛatio.
Tercia ſublimis pꝛiuilegiatio.

fnit multiplici⸗

ualiter ſanctus dnicusi

eccleſiã pꝛedicatõe ſua et ſuoꝝ rrer
Capitulũ.i.
MRima excellentia beati dñici quare ma⸗
gnus pꝛedicat᷑ ðꝛ diuina reuelatio quia
eio ſanctitas fuit diuinitus reuelata:qð oſtẽ

dimꝰ in ſeptẽ reuslationibo de eo factis. Pꝛi⸗

ma reuelatio fuit facta ſybille heritree q̃ pꝛe⸗

dixit ſanctũ dñicum velut ſtellã mundo ixra
diantẽ venturũ:ſicut diximus in ſermone ſe
cundo de beato franciſco.Et pꝛeter illa q̃ ibi

poſuimꝰ ſubdidit ipᷣa ſybilla loquẽs de bea⸗

to dñico et de beato franciſco. Erũt in diebb
vltimis due ſtelle lucidiſſimeqbus erũt q̃t⸗
tuoꝛ aĩalium facies. Tubã pꝛioꝛis ſtelle reſu
ment in pauꝑtate et directõe ſpernẽtes diui⸗

tias:vociferabũt nomen agni. Scõda reuela

tio fuit facta abbati Joachim:hic pᷣter illa q̃.
diximꝰ in ſermone de beato frãciſco ſuxꝑ Je⸗
remiã ait.Sicut ꝑ moiſen et ioſue chanane⸗
os dũñs iſraelitis ſubiecerat:xpᷣianis ꝑ paulũ
et iohannẽ euangeliſtã ſtrauit idolatras:ſic

ct nũc ꝑ duos futuros oꝛdies ſignatos in il

Hinc me victoꝛẽ gelidas ad faſidis vndas.

reuelatꝰ tanq; is qui a deo electus fuit:vt

lis getes inereulas ſubijciet et ouertet. Et
iterũ ibidẽ.E xpectabitis lucẽ.i.duos futu⸗

ros oꝛdines in moiſe et helia in montẽ eccle⸗

ſie cũ dño aparẽtes:ꝙ ſi nõ acquieueritis ve
ritati ploꝛabit in abſcondito aia mea.Et ite⸗

rum ibidẽ refert. Sicut ſodomã duo an geli

o euerterũt.et ſinagogã ſimiliter duo angeli io

hannes et xpᷣs:ſic et nũc opoꝛtet vt duo ange
li officiũ pꝛedicatõis habeãt in duoboꝛdi⸗
nibus deſignati in moiſe et helya. Etibideʒ
adhuc ſequit᷑ Heceſſe ẽ vt qdð linguis igneis

apfbis eſt oſtenſum plenioꝛe myſterio in futu

ris viris euãgelicis reuelãdis in mundo tꝑe

iſto ſexto cõpleat᷑.Et in eodẽ li.ita loquitur.
Maoab ⁊ amon duo filij loth qͥ nati ſuntde
inceſtu duos oꝛdies extremos in ꝓxio reue
landos inſinuãt q̊s tanto durius afflictio ſe

culi depꝛimet q;to inſtantiꝰ ↄtra ipᷣm eoꝝ ve

xatio ſub eccleſie fluctuatõe ↄſurget.Etrur:
ſus ibidẽ inqͥ t. Sicut deficiẽtibus patribĩ

deſerto:ſub ioſue et caleph terrã ſunt filij iſra
el ꝓmiſſionis ingreſſi:ta nunc ſub euangeli
zantibus teſtib ſecuturis ſpiritualiũ intelli⸗
gentiã aſſequent᷑.vita enĩ illoꝝ ꝓpter vtriuſq;
ſcĩam teſtamẽti in melle ſimul et lacteverſabi
tur:vt de verbis ſimplicibꝰ ꝓficiat iuſtus:et

de eloquijs myſticis ſtupeat eruditus. Ter⸗

cia reuelatio fuit facta matri ipᷣiꝰſancti dnici

Fuit eni ipᷣe ex hiſpanie ꝑtibo villa q̃ ðꝛ cala
roga exomenſis dioceſis:pꝛe felice matre aũt
iobanna. hec anq;ᷓ puulus naſceret᷑ vidit in
in ſomnis ſe geſtare catulũ ĩ ſuo vtero arden

tẽ in oꝛe faculã baiulantẽ:qͥ egreſſus ex vtero
totũ mundũ incẽdere videbat᷑:nes inanis fu
it hmõi viſio cũ pꝛedicatoꝛes in ſcriptura ca
nesvocent᷑.ſiẽptzʒ.xliij.di.c.ſit rectoꝛ.Quar

ta reuelatio facta fuit cuidã matrone que eũ

de ſacro fonte leuauerat:videbat᷑ ſiquidẽ illi
p ſomnũ puer dñicus:quaſi ſtellã habens in
fronte:que totã terrã ſuo lumine ꝑluſtrabat.
Quinta reuelatio fuit cuidam magiſtro in
theologia famoſiſſimo apud tholoſam: hic
dum quodã mane ante diẽ ſuas lectiones pᷣ⸗
uideret: oppꝛeſſus graui ſomno caput ſuũ in
cathedra reclinauit ⁊ doꝛmire cepit:viſumq;

eſt ſibi ꝙ ſeptem ſtelle ſibi pꝛeſentarent. Qui
dum de nouitate talis enxenij plurimũ mira

retur ſubito in lumine et quãtitate tantũ ex⸗
creuerunt ꝙ totã patriã et mundũ illumina
bant. Qui euigilans quid nam ſibi hoc vel
let plurimuʒ mirabat᷑:et ecce dũ ſcholas in⸗
traſſet ⁊ legeret beatꝰ dñicus cũ ſex ſocqs eiuſ
dem habitus ad ipᷣm magiſtrũ hũiliter acceſ

ſerũt: intimãtes eidẽ ꝙ fratres eſſent ꝗͥ euan⸗
geliũ dei in partibus tholoſanis pꝛedicarẽt:

ſti
fegue
ſacüc
jost
lenns:
Jnoe
adiön
hoſtuia
buso:
gliquat
llequa
lenn
Oodi
diiase
llicaii
nüden
wlenet
fauchri
(.dnt
ddinis⸗
Pmn
nente
loctert
nii
jsple
Eru⸗
Duyryi⸗
finenie
Phrnͤ
aiſuTe
abtbeve
Alwbiqd
Unmodo
güſbiine
Nenbir
adtan
lanciödo
muscte
adieick
haherin
Ounena
dligenr
glnercl
Wineindi
n
WN

dne: .

fin⸗
Mece:
tsre
d.D .
None i
Wengl
ndunte
ahec⸗
1 Biheg
nantiges
Kroudn
ummnnne
lahbgie
gusinn
in gne
s ſiaen
Nönazt
gen.
bus rd⸗
iſanfui
ſubangl
tiutu

ſanaidi

uqdra
cematrui
ek in
w
ſarn
inof
Cpm
um
megul
igicilt
ihepan
lni
hunhie.
imngß
en

minüne

wloc
Nit

ſignificantes adbuc ꝙ ſcholas ſuas venerãt

freq uentare et lectõnes audire:qð multo tꝑe
factũ eſt. Recolẽs ergo magiſter ille viſionẽ
ipos eſſe ſeptem ſtellas quas viderat nulla⸗
tenus dubitauit. Sexta reuelatio fuit facta
Innocentio pape.dum eni a deo inſi piratus
ad ipᷣm pontificeʒ acceſſiſſet iße dominicus:
poſtulaſſetq; cõfirmari ſibi ſuiſq; ſucceſſoꝛi⸗
bus oꝛdinẽ qui pꝛedicatoꝝ diceret᷑ ⁊ eſſet.cũ
aliquantulũ põtiſex difficilẽ ſe exhiberet:no
cte quadã ipᷣe pontifex videbat in ſomnis ꝓ
lateranenſis eccleſia ſubito minaret᷑ ruinam
Qð dũ tremens aſpiceret:ex aduerſo vir dei
dñicus occurrebat humeriſq; ſuppoſitis totã

lllã caſurã fabꝛicã ſuſtentabat: quare exinde
virũ dei pontifex libenter audiuit: annuitq;

volente deo vocis eius ꝓꝑ omnia. Septima
reuelatio fuit facta ipᷣi patri ſancto domini⸗

co. dum eni ipᷣe rome moꝛaret᷑ inſtans ꝓ ſui

oꝛdinis cõfirmatione: nocte vidit in ſpiritu
xpᷣm in aere exiſtentẽ ⁊ ires lanceas in manu
tenentẽ et cõtra mundũ eas vibꝛantẽ.cui ve⸗
lociter mater occurrens quidnã vellet facere
inquiſiuit.Et ille ecce totus mundꝰ tribo vi
cijs plenus eſt.ſ.ſuꝑbia luxria et auaricia. et
Et ideo his trib lanceis ipᷣm volo pimere.

Tunc virgo ad eiꝰ genua pcidẽs ait.fili cha

riſſime miſerere et tuã iuſticiã tẽpera:cui xpᷣs
HNoõne vides quãte mihi iniurie irrogantur
cui illa. Tempera fili furoꝛẽ et pauliſꝑ expe⸗

cta.habeo eni fidelẽ ſeruũ ⁊ pugilẽ ſtrennuũ

*

qui vbiq; diſcurrẽs mundũ ⁊ vicia expugna
bit ⁊ tuo dominio ſubiugadit. Aliũ q̊ʒ ſeruũ
tuũ ſibi inadiutoꝛiũ dabo:qui ſecũ ſimiliter
decertabit:et xpᷣus rñdebat. Aellẽ videre q̊s
vis ad tantũ officiũ deſtinare. Tüũc illa xpᷣo
ſanctũ dominicũ pñtauit. Cui xpᷣs:vere bo⸗
nus eſt et ſtrennuus pugil iſte et ſtudioſe faci
etq̃ dixiſti obtulit etiã ſanctuʒ franciſcũ. Et
hunc xpᷣus ſicut et pꝛimũ ꝑiter cõmendauit.
DSanctus dñicus ſociũ ſuũ in viſionę ſua
diligẽter ↄſiderãs quẽ ante nõ viderat ĩ cra⸗
ſtino in eccleſia inuentũ ex hisq̃ nocte vide⸗

rat ſine indice recognouit.Et in eius ample

xus ⁊ oſcula ſancta ruens ait.Tu es ſocius
meus: tiu piter curres mecũ:ſtemus ſimulet
nullus aduerſariꝰ pᷣualebit:viſionẽ qq; odi⸗
ctam ſibi ꝑ oꝛdinẽ enarrauit. Et extũc factũ
Eo oꝛ vnlet ala vna in dño
eſeptem pꝛecipuis virtutibus beati do
nici. apitulũ. ij.
Ecunda excellent ia beati dominici q̃re
magnus vocatur dicitur virtuoſa deco
o. Fuit enim ſeptem virtutibus pᷣcipuis

decoꝛaſus.

li mulieri aliter puiſum

Pꝛima dicit coꝛpoꝛis moꝛtificatio.

Secũda ꝓximalis cõpaſſio.
Tacis ſenene ozatio.
Huarta mundialis deſpectio.
Euimra martyrij oeſideratto.
Bexta euangelica pᷣdicatio.

Setima vir ginitatis pfeſſio .
PKeim virtus beati dominici dicit᷑ coꝛpo

ris moꝛtificatio:voluit enĩ coꝛpus caſtigare

et in ſeruitutẽ redigere:ne anima ſenſualiby
delectatõnib pollueret᷑. Et vt in legenda eiꝰ
narratur. Dum eſſʒ adhuc puerulus:nondũ
a nutricis diligentia ſegregatus: depꝛehen⸗
ſus eſt ſepe lectulum dimittere:quaſi carnis
iam delitiaſ abhoꝛreret:quare declinata ſtrʒ
tus mollitie frequentiſſime ſuper terrã doꝛ⸗
miebat. Inſuper dum eſſi palentie in ſtudio

vinum per decenniũ nõ bibit:poſtmodũ la⸗

ceſcente ſtomacho compulſus eſt a bone me

moꝛie Didaco exonienſi epiſcopo modico

vino vti Quid plura per multa tempoꝛa ſin
gulis noctibo: recipiebat manu ſua pꝛopꝛia
de quadam cathena ferrea tres diſciplinas:
vnam pꝛo ſe:alterã pꝛo peccatoꝛibus qui ver
ſantur iu mundo:terciã pꝛo his qui in pur⸗
gatoꝛio cruciantur. Tholoſe cũ ſocio in pa⸗
ne et aqua quotidie totã quadrageſimã per⸗
tranſiuit ſuper tabul as doꝛmien do. Idẽ fe⸗
cit ꝗaliam quadrageſimã apud carcaſonam.
Becunda virtus beati dominici dicitur
pꝛoximalis cõpaſſio:cum eſſet palentie et fa⸗
mes valida multos affligeret:dũ ad huc erat

in ſeculo venditis libꝛis ⁊ omni ſuppellecti⸗

li acceptum pꝛecium. Diſperſit dedit paupe
ribus.Quo exemplo magnos clericos ⁊ di⸗
uites ac magiſtros ad miſericoꝛdie opera ꝓ⸗
uocauit. Narratur adhuc de ipſo ꝙ dum in
pꝛopꝛia patria moꝛaretur:quedaʒ mulier cõ
queſta eſt ei fratrem ſuum pud ſarracenos
detineri captiuũ. Ille vero nimia cõpaſſio⸗
necõmotus:ſeipᷣm pꝛo redem ptione captiui
yendendũ obtulit. Sed deus hoc nõ prmi
ſit qui eum ad alia maioꝛa reſ. eruabat: nam it
fuit:ſanctus dñicus
nõ fuit pᷣcio venditus. ercia virtus bea
ti dominici dicitur feruẽs oꝛatio: nocturnis
quidem hoꝛis nemo vigilijs et obſecrationi
bus per omnẽ modum inſtantioꝛ diem im⸗

partiebatur pꝛoximis: noctem deo. Sepe e⸗

otiam cõtingit vt in via ſuperueniẽtibus plu

uijs ſua ſocioꝛumq; veſtimenta madefierent
cunq; poſt cenam ſocij eius remanerent ad
ignem vt veſtes ad exiccandum extenderent
et coꝛpoꝛa recrearẽt vir dei ſic eum veſtibus

madefactia ad oꝛandum intrabat eccleſiam.

¶ Nuarta virtus beati dominici dicit᷑ mun
dialis deſpectio. Nam ſpꝛeto mundo adhe⸗
ſit exomenii epo a quo in ſua eccleſia factꝰ eſt
canonicus regularis:ibiq; licet inuitus fa⸗
ctus eſt ſuꝑioꝛ monaſterij. ¶ Quinta virtus
dicit᷑ martyrij deſideratio.deſiderabat quip
pe effici martyr ꝓ chꝛiſto. Et dum cõtrahe⸗
reticos pꝛedicaret:illi necem ſibi minabant᷑.
Zyße vero intrepidus ꝑmanebat: ptranſibat
loca in quibus inſidie ſibi parate eraãt ſecu⸗
rus.Et dum ſemel heretici dixiſſent ſibi: qd
faceres ſi te cõpꝛehenderemus?: Reſpondit:
ro garẽ vos ne mihi bꝛeui cõpendio moꝛtem
celerẽ inferretis ſed paulatim ⁊ ſucceſſiue mẽ
bꝛa ſingula mutilantes:deinde oculos meoſ
eruentes ad vltimũ ſemiuiuũ laceratũq; coꝛ⸗
pus ꝑmittereiis ſic cruentatũ in ſuo ſangui⸗
ne volutari.vel pꝛoꝛſus ad libitũ necaretis:
ad que verba heretici cõpuncti deſtiterũt vl⸗
tra inſidiari ei.¶ Bexta virtus dicitur cuã
Gelica pꝛedicatio.pᷣdicau it nanq; longo tem

poꝛe cõtra hereticos:et ꝓpterea oꝛdinem pꝛe⸗-

dicatoꝛum inſtituit de quo ipᷣe talem habuit
viſionẽ. Dum rome in eccleſia ſancti petri ꝓ
dilatione ſui oꝛdinis oꝛaret gloꝛioſos apo⸗
ſtolos petrum et paulũ ad ſe venientes aſpe
xit quoꝛũ pꝛimus petrus videlicet baculuʒ:
paulus vero ſibi libꝛũ tradere videbatur:ad
debantq; dicentes.vade pᷣdica:quoniã a deo
ad hoc miniſteriũ es electus. Moxq; in mo
mento tempoꝛis videbatur ei ꝙ filios ſuos
per totum mundũ diſperſos aſpiceret ince⸗
dentes binos et binos.et verbum dei popu⸗

pulis pꝛedicantes: qua pꝛopter tholoſam re

diens fratres ſuos diſperſit.Et quoſdã qui⸗
dem in hiſpaniam: quoſdâ vero pariſius:a⸗
lios tandem bononiã deſtinauit·SE

tis ꝓfeſſio.pꝛofeſſus quidẽ eſt virginutatem

quãa coꝛde et opere amplexus eſt:illamq; vſq;

ad moꝛtem ſeruauit: ob quod ex oſculo na⸗

nus eius quidam a ſtimulo carnis valde ve

xatus liberatꝰ eſt. Erat ille ſcholaris qui miſ
ſam audiens beati dominici manuʒz eius cũ
reuerẽtia et deuotõe oſculari popoſcit. Quã
deoſculans miram odoꝛis fragrantiã ſenſit.
Et extunc eſtus libidinis mirabiliter in eo
refriguit:vt qui ante erat vanus et lubꝛicus

efficeretur poſtmodũ cõtinens atq; caſtus.
O quanta mundicie puritate eius caro pol⸗

lebat: cuius odoꝛ tã mirabiliter ſoꝛdes men⸗
tis purgaabobdbdbbt.

limem fecit beatũ dominiecd.

eſeptẽ pꝛiuilegijs in quibus deus ſub⸗

deſtinauit Septi⸗
ma virtus beati dominici dicitur virginita

Ercia excdleñtia beati dominici quare
Mmagnus vocat᷑ dicit᷑ ſublimis pꝛiuile⸗
giatio: ſublimẽ quippe fecit illũ deus in ſeptẽ
pꝛiuilegs. .
dꝛimũ dicit᷑ oꝛdinis appꝛobatio.
Decundu ratrü multiplicatio.
Terciũ ꝓphetica illu

minatio.
Quartuũ miraculoſa coꝛuſcatio.

Rainti diabolica effugatio.
extũ felix coſumma —
Heptimũ eccleſiaſtica veneratio.

mup 3Z beatt om r oꝛ
nis appꝛobatio. Inſtituit enĩ ipᷣe oꝛdinẽ pᷣdi
catoꝛum ad docendũ pꝛedicandũ et cõfeſſio
nes audiendũ:ad vtilitatẽ ꝓximoꝛũ ad obſe⸗
quium dei: ad expugnationẽ hereticoꝛũ:ad
defenſionem fideiet ad cõſeruationẽ diuini
cultus. Cepit autẽ oꝛdo ille Anno dni.M.
cc. xvi. Illum appꝛobauit Innocentiꝰ:et cõ
firmauit Honoꝛius: ab iſto oꝛdine ſecutus
fuit oꝛdo ſoꝛoꝛũ incluſarũ.Quarũ caput fu
it monaſteriũ de pꝛuliano: deinde ſecutũ eſt
monaſteriũ de montargis.Cui pꝛefuit bea⸗
ta Anutia de iouiniaco.Et monaſteriũ ſan⸗
cte agnetis de bononia:cui pᷣfuit quedã bea
