quãta opoꝛteat eũ pati ꝓ noĩe meo.Et abijt
ananias et introiuit in domũ et imponens

ei manũ dixit. Saule frater dñs ieſus ad te

rum ad pᷣtendendũ pietatẽ oꝛd inauerunt: ꝙ
de illo numero aliqͥd minueret᷑ plus vel mi⸗

me miſit qui apparuit tibi in via qua venie⸗

bas vt videas et implearis ſpiritu ſancto.
¶ Sextũ qð cõcurrit in cõuerſione pauli fu
it illuminatio. Cõfeſtim nãq; ceciderũt tãq;
ſquame ab oculis eius et viſum recepit:⁊ ſur
gens baptiʒatus eſt. ¶ Geptimũ qð coõcur⸗

videt᷑ ꝙ hic ſit aliqua ↄtradictio qꝛ pꝛius di rit in ilta ↄu erſione fuit cõfoꝛtatio. Cũ acce
citur ꝙ audierunt vocẽ: poſtea paulus affir⸗
mabat ↄtrariũ aſſerẽs ꝙ voceno audierunt.
Ad boc ita loquit᷑ Beda ſuꝑ actus aplon.

piſſet cibũ cõfoꝛtatus eſt duplici cõfoꝛtatio⸗
ne.ſ. coꝛpꝑis ⁊ ſpũs. Qõð ptʒ:qꝛ ↄtinuo ingrel
ſus in ſina gogas pᷣdicabat ieſum et iudeos

viriliter ↄfundebat. Hec oĩa facta ſunt eodẽ

anno quo xpᷣs paſſus eſt et ſtephanus lapi⸗

datus. Hã rpᷣs octauo kalendas apꝛilis paſ
ſus eſt. Stephanus codẽ anno tercio die aun

guſti lapidatus eſt. Paulus vero octauo ka⸗
lendas febꝛuarij conuerſus eſt. Et vt refert
HMico.de lira.nõ ſtatim poſt baptiſmũ ſuum
iuit de damaſco in hieruſalem:ſicut ipᷣe dicit
ad Galath.i.ca.Sed pꝛius abijt in arabiaʒ:
qua luſtrata pᷣdicando reuerſus eſt damaſcũ

Et in iſta reuerſione voluerũt eũ iudei cape⸗

—— „ .

re:et per murũ euaſit ſubmiſſus in ſpoꝛta:de
inde iam tribus annis a ſua cõuerſione de⸗

curſis aſcendit in hieruſalẽ videre perum et
manſit apud euz diebus tribus. V bi ſunto
paule dure cõminationes tue? vbi cõtume⸗

lioſa verba qulpns diſcipulos afficiebas:
Vbi cathene quas
los in hieruſalẽ pduceres?: Mutatus es in
alterũ virũ. Hec vtiq; eſt mutatio dextre ex⸗
celſi. Yactus es euãgelica tuba:xpᷣi pꝛeco et
inuictiſſimꝰ miles religionis xpᷣiane. Nõ ti
mes laboꝛes.nõ hoꝛres ꝑicula: nõ vitas pla
gas:nõ fugis moꝛtẽ.Lu ꝓ xpo vt.ij.ad Co
rinth. ca. xi. ptʒ: fuiſti in laboꝛibo plurimis.
Zu in carceribus abundantiꝰ. Zu in pla⸗

gis ſupꝛa modũ.O quãta cõſtantia: quãtaue

fuit eius aĩe foꝛtitudo. A iudeis quinquies
quadragenasvna minuſ accepit. Refert Ni
co. de lira ſuꝑ hoc paſſu qð Deutro.xxv.ca.
cõmittit᷑ iudicibus vt ꝓ minoꝛibo culpis ꝓ
quibus moꝛs nõ eſt inferenda imponãt pla⸗
gas ⁊ verbera:ita tũ ꝙ; quadregenariũ nume
rum ictũ nõ excedant. Sapietes vero iudeo

nus ꝓut rõnabiliter videret᷑ rõne delicti vel

cõditionis verberandi:et ſic de alijs circum

ſtantijs. Quia vero paulus erat eis odioſus
ſubtraxerũt de dicto numero quinquiesyn’i

„

ictũ ꝓ vice qualibet.Ter virgis ceſus fuit. ſi
cut ptʒ Actuũ.xvi.ca. Semel lapidatus fu⸗

it in ciuitate lichaonia:vt ponit᷑ Act.xiiij. c.

Ter naufragium fecit. Et ne ſingula repete
mus ꝓ xp in vrbe maxĩa capitis truncatoe

deferebas vt vinctos il⸗

goꝛi
S

No
lser
ſuor
ſenb
poe
ſiue
ſ;
incoꝛ
foptu
deiqn
dechy⸗
lateg/
ſſopat

len

S
ſorir
Dio
inpn
Sna
1
mi.
nyn
ginnacn
nlisffn
Oivinie
sſen
ſalen
Prerm
Nver
cine
Wile
adp⸗
ſint
ſaa
glihn
benvr
Dale
Cennh⸗
huuli⸗
Ginefn
nnsf
tavid
meng
nͤn
lltſan
gn
lin
netd

WE
8ſirnn
nigarti;
umn
tdapicicin
du ine
Xoiir
taſchbmm.

nsen
giusck nn

nſtenſai
waſscke
8 r: hids
Hos ofet
dsN
Dtaus
zwonntio
ubr
onis un

„

S
lug 5 ir

mn bi
icͤlnuſt
Zuuue,
ſaghi ⸗
Da,

ioſum martyriũ cõſummauit.

ditionibo illi⸗ raptus. Lapitulũ.iij.
Brciũ my ſteriũ cõtemplandũ de paulo
ðꝛ viſionis. Voluit quidẽ benignꝰ de⸗

e raptu pauli in q̃ vidit egialanue

is ex puilegio ſpeciali cõcedere paulo vt in

ſuo raptu diuinã eſſentiã videret:de q ipᷣe ita
ſcribit.ij.ad Coꝛinth.ca.xij. Scio hoĩem in

xpᷣo ante annos quattuoꝛdecim ſiueĩ coꝛpe

ſiue extra coꝛpꝰ neſcio deus ſcit raptũ hmõi

vſq; ad terciũ celũ.Et ſcio hmõi hoĩem ſiue
in coꝛꝑe ſiue extra coꝛpus neſcio deꝰ ſcit qm
raptus eſt in paradiſum ⁊ audiuit archana
dei q̃ nõ licʒ hoĩ loqui.Pꝛo quoꝝ verboꝛuʒ

declaratõe notãde ſunt ſeptẽ theologice veri⸗
tates. Pꝛima veritas ſᷣm Nicol.de lira ſuꝑ

iſto paſſu. raptus ꝓpꝛie impoꝛtat quandã

violentiã alicui rei Rtra motũ naturalẽ ſibi

terminũ motus vt ſi lapis moueat᷑ ſurſum.

Alio mõ q;tũ ad modũ motus vtſi lapis p

impulſum violentũ ferat᷑ deoꝛſum velocius
qᷓ; natus eſt moueri. Sic aĩa hoĩs ðꝛ rapi in
id qd eſt pᷣter naturã. Uno mõ qᷓ;tum ad ter
minũ raptus puta qñ rapit᷑ ad penas. Alio

mõ q;tũ ad modũ hoĩ cõnaturalẽ. Et ſic licʒ

aĩa nata ſit moueriin deũ:tñ modus cõnatu

ralis ſᷣm ſtatũ vite pñtis eſt ꝙ in cognitionẽ

diuinã aſcẽdat ꝑ cognitionẽ ſenſibiliũ vt ſic
vtẽs ſenſibo.iõ qñ ducit᷑ in cognitõʒ diuino⸗

rũ a ſenſibo abſtractã ðꝛ rapi:inq;tum hoc fit
pᷣter modũ ſibi ↄnaturalẽ. Poſt reſurrectio⸗

nẽ vero qũ erit in coꝛꝑe gloꝛioſo opꝰ intelle⸗

ciue nullo mõ impediẽte raptus nõ habebit

ibi locũ.¶ Ocðda veritas ꝙ paulꝰ in raptu

vigit eſſentiã diuinaʒ:ſic determinat Augꝰ.
ad paulã de vidẽdo deũ:et in.xij.ſuꝑ GBene⸗

ſim ad lr̃aʒ qðꝛ verba apli deſignãt:dicit enĩ

ſe audiuiſſe ineffabilia verba q̃ nõ licʒ hoĩ lo

qui:hmoõi aũt vident ea q ꝑtinẽt ad viſioneʒ
beatoꝝ qᷓ excedit ſtatũvie:m illud Eſa.lxiiij
Oculus nõ vidit deꝰ abſq; te q̃ pparaſti dili

gentibo te. Quare ſpernẽdi ſunt illi qͥ dixerũt

paulũ nõ vidiſſe ipam dei eſſentiꝗ ſed quan⸗
dã refulgentiã claritatis ipius.¶ Eerciave
ritas ſm tho.ſᷣa ſe.q.clxxv.ꝙ diuina eſſen⸗

tia videri ab intellectu creato nõ pᷣt niſi p lu⸗

men gloꝛie: qð tñ duplr̃ ꝑticipari põt. Uno
mõ ꝑ modũ foꝛme immanẽtis ⁊ ſicbeatos fa
cit ſanctos in patria.Alio mõ ꝑ modũ cuiuſ

dam paſſionis tranſeũtis:et hoc mõ lumẽ fu

it in paulo qñ fuit raptus. Et iõ extali viſio⸗
ne nõ fuit ſimpliciter beatꝰ vt fieret redundã

tia ad coꝛpus ſed ſolũ ſᷣmqͥd. Et ſic nõ fuit
beatus habitualiter ſʒ ſolũ habuit actũ bea⸗

ſum recte delectatois cõſequentis.Qu
ta veritas ꝙ paulus in raptu fuit a ſenſibus
alienatus. Hã vt inqͥt Augꝰ. xij. ſuꝑ Gene⸗

nõ eſt ſilis rõ de eo et alijs viatoꝛibo.

toꝛũ. ¶ Quarta veritas q; noĩe terciᷣ celi pᷣt
intelligi aliqͥd coꝛpoꝛeũ:et ſic terciũ celuz eſt

empirreũ qð dicit᷑ terciũ reſpectu celi aerei et
celi ſiderei:vel reſpectu celi ſiderei:⁊ reſpectu

celi aquei ſiue criſtallini. Et ðꝛ rapt ad ter⸗

ciũ celũ:nõ qꝛ raptus ſit ad videndũ ſimilitu
dinẽ alicuiꝰ rei coꝛpoꝛee:ſed ꝓpt᷑ hoc ꝙ locus
ille eſt cõtemplationis beatoꝝ. Ibi ů dicit ſe
raptũ qꝛ deꝰ oſtẽdit ei vitã in qua videndus
eſt in eternũ Et qꝛ viſio dei nõ pᷣt eſſe ſine de
lectatõe:ꝓpterea nõ ſolũ ſe dicit raptũ ad ter⸗
ciũ celũ roõne ↄ templatõis ſed etiã Auin
uin

ſim ad lr̃am. Niſi ab hacvita qͥſq; quodam⸗

mõ moꝛiat᷑ ſiue oĩno exiẽs de coꝛꝑe ſiue auer
ſus et alienatus a ſenſibo in illã non ſubue⸗

hitur viſionẽ. Rõ eſt ſᷣm tho.qꝛ opoꝛtet ctum

intellectus hoĩs eleuat᷑ ad altiſſimã dei eſſen
tie viſionẽ: vt tota metis intẽtio illuc aduoce
tur ita.ſ.qꝙ nihil intelligat aliud ex fantaſmma

tibo:ſʒ totaliter ferat᷑ in deũ. Nõ enĩ ꝑ aliqðᷣ

fantaſma põt dei eſſentia videri quinimmo
nec ꝑ aliquã ſpeciẽ intelligibilẽ crcatã: qꝛ eſ⸗
ſentia dei in infinitũ excedit nõ ſolũ oĩa coꝛ⸗

poꝛa quoꝝ ſunt fantaſmata:ſed etiã oẽm in⸗

ſtatu vie videat deũ p eſſentiã ſine abſtractio
ne a ſenſibo. Notandũ tñ ꝙ aĩa xp̃ᷣi ĩ ſtatu vie

videbat diu inã eſſentiam abſq; abſtractiea

ſenſibo. n intellectus illiꝰ aie erat gloꝛificatꝰ
ꝑ habituale lumen gloꝛie qͥ diuinà eſſentiam

videbat multo ampliꝰ q; aliqs angelꝰvel ho

mo. Erat qũt viatoꝛ ⁊ diſpenſatiue patiebat᷑
nõ ꝓpter aliquẽ defectũ ex ꝑte ri e⸗
dD

viatoꝛzibo. [Berx
ta veritas ꝙ paulꝰ poſtq; ceſſauit videre

ſione cognouerat p aliq̃s ſpecies intelligibi⸗
les habitualiter ex hoc in eius intellectu reli

ctas:ſicut etiã abeunte ſenſibili remanẽt aliq̃

impꝛeſſiones in aĩia quas poſtea cõuertens
ad fantaſmata memoꝛat᷑. VUñ nec totã illam

cognitionẽ aut cogitare poterat aut verbis
expꝛimere. hec tho. ſa fe. ꝗq. vbi. S. arti.iiij. in

rñſione ad terciũ argu. eptima veritas

wlicʒz aĩa pauli fuerit a fantaſmatibo et ſenſi
piliũ ꝑceptione abſtracta:nõ tñ fuit ita a coꝛ

poꝛe ſeꝑata vt ei nõ vniret᷑ q̃ſi foꝛma licet de
hoc dubitari poſſit ꝓpter ipᷣus apli verba qͥ

ait. ſiue in coꝛꝑe ſiue extra coꝛpus neſcio deꝰ

ſcit. Hoc aũt vt Hiero ait in ꝓlogo ſuꝑ Da
nielẽ.quidã intelligere voluert ꝙ apls igno

rabat an coꝛpuſ eius fuerit raptũ ſimul cum

p iij

sl

⸗
um p eſſentiã memoꝛ fuit illoꝛũ que in illa vi

anima vel nõ. Sed Augꝰ. xij. ſup Seneſim defecerũt. Ibi nunc colit᷑ crucifixus deus et E n⸗
ad litterã dicit. ꝙ apls ſciuit ſe fuiſſe raptum homo verus q ſedet ad dexterã patris. Jbi tin
Sm aiam et nõ m coꝛpus: neſciuit tũ quali: ſacra templa dei veri virgini⸗ matris:aplo A rdi
ter aĩa ſe haberet ad coꝛpus. Vñ poſt longa x. um:martyrũ:virginũ:et cõfeſſoꝝ a cunctis (aur
nquiſitionẽ Augꝰ.ↄcludit dicẽs. Reſtat fſorꝛ fidelibus frequentant᷑. IJbi ſedes petri a cun Kiac
taſſe vt hoc ipᷣm eũ ignoꝛaſſe intelligamus. ciis fidelibo regibz et pꝛincipibus deuotõne aal
vtrũ qñ in tercif celũ raptus eſt in coꝛpe fue⸗ Pcipug honoꝛat. Ob qað Qeo hapa in ſermo tcn
rit aĩa: quõ eſt aia in coꝛpe cũ coꝛpus viuere ne feſtiuitatis hodierne ita eleganter roma, (ſipemm
SZꝛ ſiue vigilantisſiue doꝛmiẽtis: ſiue in e alloquitur. O mniũ quidẽ ſanctarũ ſolenni⸗ (can
taſi a ſenſiba coꝛpis alienati: an oĩno de coꝛ⸗ tatum chariſſimi totus mundus eſt ꝑticeps cvoctſ/
poꝛe exierit vt coꝛpus moꝛtuũ iaceret. Sed et vnius fidei pietas exigit vt quicqͥd ꝓ ſalu notſam
vt idẽ Augꝰ. poſtmodũ refert dubitãte aplo te vniuerſoꝛũ geſtum eſſe recolit᷑:cõmunibus uraulei
qs veſtrũ inde certus ⁊ potuit.vñ qͥ ſuꝑ hoc vbiq; gaudijs celebꝛetur. Ueruntamẽ hodi Lick nian
loquit᷑ magis cõiecturaliter q;ᷓ ꝑ certitudinę erna feſtiuitas pꝛeter illã reuerentiã quã to⸗ ficinige
loquit᷑.Ex his apparet q;ᷓ repᷣhenſibiles inue to terrarũ oꝛbe ꝓmeruit ſpeciali et ꝓpꝛia no⸗ nmnhennn
niunt᷑ hi qͥ bonoꝝ tꝑalium falſa venenoſaq; ſtre vrbis exultatõe veneranda eſt vtvbi pꝛe⸗ Mnang
dulcedine decepti:alienã vitã felicitatẽq; ⸗ cipuoꝛũ apoſtoloꝝ gloꝛificatus eſt exitus: G
miſſam: aut negãt aut acquirere nolũt. O ;ᷓ ibi in die martyrij eoꝝ ſit leticie pꝛincipatus lennas
magna multitudo dulcedinis tue deus. O Aſtfi ſunt eni viriꝑ quos tibi euangeliũ xpi ſo e⸗
iocunda facies tua et decoꝛa nimis. O beati roma reſplenduit: ⁊ que pꝛius eras magiſtra ſolon
qui habitãt in domo tua.Oſtediſti te paulo erroꝛis: facta es diſcipulaveritatis. Iſti ſunt ſndeß
doctoꝛi gentiũ: ſicut? moiſi bᷣmo doctoꝛiiu ſancti pr̃es tui veriq; paſtoꝛes:qui te regnis oe
deoꝝ. Voluiſti vt ille a te e ectus nõ ſolũ au celeſtiba inſerendã multo melius multoq; fe omnſeg
dita ſed viſa referret. Et vñ in ea tantus fer⸗ licius cõdiderunt q;ᷓ illi quoꝝ ſtudio pꝛima nendlici⸗
uoꝛ tanta cõſtantia:tãta ſollicitudo: tãta dili meniũ tuox funda menta locata ſunt:e qui⸗ Abſßn
gentia:tata deniq; patiẽtia: niſi qꝛ te viderat bus is tibi nomen dedit qui te fraterna cede ang
in via cui te exhibuiſti m bũanitatẽ lʒ immẽ fedauit. Iſti ſunt qui te ad hanc gloꝛiam ꝓ⸗ nccl C
ſa luce rutilantẽ.Et tandẽ ad terciũ celũ ra⸗ uexerũtvt ſis ciuitas ſacerdotalis et ſancta: Afoestun.
pto demoõſtrare dignat es diuinitatẽ tuã. cia et ꝑ ſanci beati petri ſedẽ caput totius oꝛbiſ Banciw.
mat paulꝰ. upio diſſolui et eſſe cũ xpo. Et effecta latius pſidens religione diuina ; do inchn
mihi viuere xpᷣs eſt ⁊ moꝛi lucrũ ad Philip. minatione terrena. Quãuis eni ius imperij nalns
i.ca. Cur o paule niſi qꝛ illa eſt vera vita ila tui terra mariq; diſtenderis: minus tm̃ eſt qd Ghinuf
quieta: illa trãquilla:illa pacifica:illa delitio tibi bellicus laboꝛ ſubdidit q́; ꝙ pax xpᷣiana aaſic
ſa: lla ꝑpetua: illa deniq; oibo boniſrepleta qᷓ ſubiecit. hec Leo. At aũt tantoꝝ beneficioꝝ igo vt
ſequit᷑ poſt moꝛtẽ ꝓ xpo: ad quã ꝑuenire no veritatẽ plenius agnoſcamus deipo aploꝝ diut Ha⸗
pñt niſi qui moꝛiunt᷑ cũ xo. Hanc paulus pꝛincipe petro pncipaliter: et demũ de ipo et opelri
pᷣdicauit:hanc deſiderauit:hãc tandẽ gloꝛio paulo in hoc ſermone verba faciemꝰ. Dicere Mun mt
ſe adeptus eſt. Ad quã nos ꝑducat ieſus filiꝰ quidẽe poſſumꝰ cũ xpᷣo verba / ꝓpoſita. Tu es ouian
deiq viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ. Amẽ. petrus.i.inter apłos cõfeſſoꝛ fidei ſingulari funbie⸗
? ſimus qui et vrbi et toti mũdo lumen euan⸗ Piſfnn
¶ Sermo trigeſimuſterciꝰ de pꝛimatu ſcti gelicũ ꝓtuliſti: vbi de ipo ſanctiſſimo petro n
petri apłi et de illius eximij virtutiby atq; de tria my ſteria ponimus cõtemplanda. Atemnen
ip̃ins petri et pauli martyrio. NMꝛimü dicit peminentii. rfrßlin
PE P US.ſunt re CTercium patienttiie. ſe
Nemptoꝛis nr̃i oꝛiginalit᷑ mat. xvi. 4 Peatiſſimꝰ petrus pnceps aploꝝ fuit? tideen
ca.et in enãgelio pñtis ſolẽnitatis digniſſimũ caput eccleſie. Aapltul. an
Rutilantia fidei xpᷣiane miracula ſatis ĩ vr⸗ ¶ VRimũ myſteriũ cõtemplandũ de beato l
be maxima claruerũt. Inter qᷓ illud vnũ ꝑad ¶¶ petro dꝛ peminentie. In quo cõſidere⸗ pabie
mirandũ fuit ↄuerſiovicʒ gẽtiũ romanoꝛiq; mus dignitatẽ eius ex eo q fuit pꝛinceps et mni
ciuiũ facta ꝑ apłoꝝ petri ⁊ pauli pᷣdicationẽ?. caput apoſtoloꝛum:quod ꝓbare poſſumus giitni
Erant ibi tot ſuꝑſtitiones noxie:tot ad ido⸗ tripliciter. èòM Aſaſe

la vana ⁊ ad demones ſacrificia: eimo roneteſtificationi
ana ad demo ficia:tot extructa eim⸗ õne teſtificationis. A
Atiſcie. mirabili templa falſoꝛũ deoꝛum er Scdᷣo rõneoꝛdinationis. ete
alia bmõi,ꝗoiâαpetro et paulo pdicantibus I rone exercitationis

4

nne
mom

=

1

—
=S=ꝛ

ae

Aoptags

Wen

asain

H

nansckan
1aickei
Aannanid
Kutligrun
Cnockin

biangtiß,

arienn

cins nul
orkrdoope
Nonnori
e Corun/
sc ſanatr
winsob!
dinmön
milins imn/
Nh
ninh
trN
poini
aingn
Iuman dudn

thino en

undn

pbeſi
Peni
ebauo
i dehen
⸗ oee⸗

upine

¶ Pꝛimo pbamus petrũ fuiſſe aploꝝ caput

et pꝛincipeʒ rõne teſtificationis. Ita quippe
teſtificant᷑ canones ſacri.ſicut ptzʒ. xxi.di.c.i.
§S.hoꝝ diſcretio. et.c.ĩ nouo.et.l.di.c.qꝛ tua.
c.hi qui.el.ij.c.ↄſiderandũ.c.fidelioꝛ.lxxix.
di. c. opoꝛtebit.lxxx.di.in illis.i.q.i.c.eos.iij.
q.vi.c.duduz. vij.q.i.c. mutationes.viij.q.i.

c.ſi petrus.xxiiij.q.i.c.rogamus. Et de elec.

c.fundamẽta.li.vi.Et qꝛ papa canonice ele⸗

ctus eſt ſucceſſoꝛ petri.vt ptʒ. xxi.di..c.in no

no teſtamẽto. et. ix. q.iij.c.alioꝝ. Ideo eſt ca⸗
put eccleſie.vt dicit᷑xcvi.di.c.cõſtantinus.
Eteſt vicarius xpᷣi.vt ponit᷑ extra de trãſſa.

epᷣi.c.inter coꝛpoꝛalia.et.c.licet.Et in cle.ro⸗

mani pꝛincipes.de iureiuran. Et gerit vicẽ

dei in terris.vt habet᷑ extra de tranſac.c.quã
to. ¶ Secũdo pbamus petrũ fuiſſe apoſto

loꝛum et totius eccleſie caput rõne oꝛdinatio

nis. Sic vtiq; ſtatuit xpᷣs vt poſtq; ipᷣe con⸗
ſcenderet celũ:petrus curam gereret eccleſie
ſancte. Nam ſibi dixit Matth. xvi. ca. Tibi
dabo claues regni celoꝝ ad deſignandũ q;

omnes alij quibus poteſtas ligandi atq; ſol

Dicxit. Paſce agnos meos.

uendi cõcedenda erat:dependentiã haberent
ab ipᷣo.vt ſcribit᷑.xxiiij.q.i.c.manet.c.quod⸗
cunq;. Inſuper Luce.xxij.ca.dixit xpᷣs be⸗
nedictꝰ.Ego ꝓ te rogaui petre vt nõ defici⸗
at fides tua.ſ.finaliter fᷣm Hicolaũ de lira.
Non eni rogauit vt petrus non caderet:ſed
vt in caſu nõ remaneret. Ideo ſequitur. Et
tu aliquãdo cõuerſus.i.de peccato ad gratiã
cõfirma fratres tuos. QOõ dicit᷑ ei qꝛ eccleſia
erat ſibi cõmittenda. Impeltum vero id fuit
quãdo vt dicitur Jo.vlti.ca.ter chriſtus illi
ercio pꝛoba⸗
mus petrũ fuiſſe apoſtolis ceteris et eccleſie
pꝛelatũ ratione exercitatõnis.vt enĩ ſcribit
Actuũ.i.ca.Primus ſermonẽ fecit in electio
ne matthie. Et Actuũ.ij.ca.poſt ſuſceptum
ſpiritũ ſanctũ pꝛimꝰ populo pᷣdicauit. Ideo
Anaclerus pᷣallegato ca. in nouo teſtamẽto.

ait. Petrus pꝛimus ad fidẽ populum virtu⸗
te ſue pᷣdicationis adduxit. Et poſt aſcenſio
nem xp̃i pꝛimũ miraculũ factum fuit per pe

trum aſſociatũ cũ Johanne:cum dirxit clau⸗
do. Argentum et aurũ nõ eſt mihi:quod aũt
habeo hoc tibi do. In noĩe ieſu ſurge et am⸗
bula:ꝓpter que omnia nõ eſt aſcribendũ ſu⸗
perbie ꝙ petrus ſit paſſus in cathedra exal⸗

tari. Cum humilitate quippe honoꝛẽ ſue di⸗

gnitati a chꝛiſto vt pꝛedictũ eſt inſtitute libẽ⸗

pꝛedicauit:populũq; illum ad fidem cõuer⸗

ter ſuſcepit. NHNam vt colligitur ex itinerario
clementis. Poſtq; beatus petrus Antiochie

4

enim ſcribitur Matthei. iiij. ca. Ambulanse

tit. Theophilus pꝛinceps ciuitatis illiꝰ do⸗

mum ſuã in baſilicam fecit cõſecrari. In cu⸗
ius medio excelſam cathedrã fabꝛicauerunt
et petrũ vt ab omnibus videri et audiri poſ⸗
ſet:exaltauerũt. In qua ſedit honoꝛifice ten
poꝛibus cõgruis annis ſeptem. Sed poſt⸗

modum veniens Romã anno ſecundo im

perij Claudij in romana cathedra ſedit an⸗

nis vigintiquinq; et vltra. De pꝛimo vero

honoꝛe eccleſia feſtũ celebꝛat: qꝛ tunc pꝛimo
pꝛelati eccleſie ceperunt loco poteſtate et no⸗
mine ſublimari.Ex quibus oĩbus depꝛehẽ⸗
dere poſſumus q; repꝛehenſibilis ſit multoꝝ

ignoꝛantia: temeritas et malitia qui pᷣlatos
eccleſie pꝛecipue pontificem maximũ:deſpe⸗

ctos:viles:cõtemptibileſq; inſpicere vellent.

Nam vt de papa loquar ipᷣea nemine eſt iu⸗
dicandus niſi a fide deuiet.vt ptʒ. xl.diſt.ca.

ſi papa. Et debet quãdoq; oꝛnatus coꝛona ⁊

veſtibus pᷣcioſis populo ſe monſtrarelad ho

noꝛẽ et gloꝛiã xpᷣi qm̃ pape Silueſtro ⁊ eius

ſucceſſoꝛibus Imperatoꝛ cõſtantinus dedit
palatiũ ſuum lateranenſe et coꝛonã capitis ⁊

veſtimenta imperialia.xcvi.di.ca. Cõſtanti⸗
nus. Et licet beatus petrus nõ legatur cum
tanta magniticentia ſediſſe:tamẽ id fuit quia
perſecutio recens et ingentiſſima impugna⸗
bat eccleſiã. Quod ptʒ quiavt ipᷣe nõ infra di
cemus iubente Herone crucifixus fuit. Uñ
Iſidoꝛꝰ inli.de vita et obitu ſanctoꝝ ait.Pe
trus poſtq; anthiochenã fundauit eccleſiam
ſub Claudio ceſare cõtra Simonẽ magum
Romam pergit. ibiq; pꝛedicans euangeliũ
vigintiquinq; annis:eiuſdẽ vrbis epiſcopa
tum tenuit.Et trigeſimoſexto anno a paſio
ne dñi a Neronevt ipᷣe voluit crucifixus eſt.

¶ De abiectione rerum tempoꝛaliũ et cõfeſ⸗
ſione chꝛiſti atq; penitẽtia petri:quibo tanq;
pᷣcioſis gemmis aĩa eius decoꝛata fuit.
(apitulũ. ij.
cundum myſteriũ cõtemplanduʒ de
ppetro apoſtolo dicitur refulgentie. Re⸗
it nanq; et virtutibus claruit:atq; ob ſue

vite ſanctitatẽ ⁊ perfectionẽ ſignis plurimiſ

et miraculis coꝛuſcauit.Et omnibo alijs di⸗
miſſis tres in hac ꝑte virtutes eius pꝛeſtan⸗
tiſſimas cõſideremuugs.
dꝛima ðꝛ bonoꝝ tꝑalium deſpectio.
cdᷣa ieſu xpᷣi filij dei cõfeſſio.
ercia peccati cõmiſſi amara deploꝛatio.

Eeint beati petri virtus a nobis ↄſiderã
a:

dicitur bonoꝝ tempoꝛaliũ deſpectio. Ut

„
4

. . .

ſeſus iuxta mare galilee:viit duos fratres Tho. ka ße.q.clxxxvi.ꝙ ille qui oĩa dimit⸗ AMacti

ſimonẽ qui vocat᷑ petrus: et andreã fratrẽ etꝰ tit ꝓpter xpᷣm nõ exponit ſe piculo:neq; ſoiri. Ru
mittentes rhete in mare. Erant eni piſcato⸗ tuali neq; coꝛpoꝛali. Spirituale eni pericu⸗ woen
res. Et ait illis. Venite poſt me faciam vos lum ex paupertate ꝓuenit quãdo nõ eſt vo⸗ WdN
fieri piſcatoꝛes hominũ.At illi cõtinuo reli luntaria qꝛ ex affectu cõgregandi pecunias DPoppte
ctis rhetibus ſecuti ſunt eũ. Seda quibuſ⸗ gquẽ patiunt illi qui inuoluntarie ſunt pau⸗ feue
dam queritur vtrũ ſit magis ſᷣm virtutẽ poſ poeres:incidit hõ in multa peccata. Iſte autẽ . hiebe
ſidere diuitias q; illas relinquere. Et pleri affectus deponit᷑ ab his qͥ voluntariã puauu⸗ ſfl 5
paupertatẽ damnantes arguũt. Pꝛimo quia pertatẽ ſequunt᷑. Magis aüt dñatur his qui ſſan
nullus debet exponere ſe ꝑiculo. Sʒ qͥ pau dinuitias poſſidẽt.Coꝛpale etiã ꝑiculũ nõ im oniot
pertatẽ ſectatur exponit ſe ꝑiculo ſpirituali minet illis qui intentione ſequendi xpᷣm oĩa Aui e
et coꝛpoꝛali:ergo nõ licet relictis oibus pau relinquunt:diuine puidentie ſe cõmittentes wonihi
perem vitã gerere. Ham ſapiẽs Pꝛouer. c. Vnñ Aug'“. dicit in li. de ſermone dñi demůõö. ckmnui
iij. dicebat. NHe foꝛte egeſtate cõpulſus furer te. Querentibus regnũ dei ⁊ iuſticiã eius nõ ogueocl
er periurem nomen dei mei. Et Ecci. xxvij. debz ſubeſſe ſollicitudone diuitie ſibi deſint ſeloͤfte
Pꝛopter inopiã multi deliquerũt. Et Ecci pterea ſaluatoꝛ noſter LQnce.xxij. dixit diſci ööcsſin
vilj. ca. Dicut ꝓtegit ſapiẽtia:ſic ꝓtegit et pe pulis ſuis.Qnñ miſi vos ſine ſacculo et pera epſn
cunia.Et Ariſto.iiqj.ethicoꝝ. Videtur que etcalciamẽtis nunqͥd aliquid defuit vobis. uenioe
dam pditio ipᷣius hominis eſſe coꝛruptio di ͤ=Ad ſecundũ argumentũ rñũdet ſanctus tho. gd
nitiarũ:quia per has homo viuit. Sunt et ꝙ mediũ virtutis ſᷣm phm in.ij.ethicoꝝ ac⸗ Wbont

de hoc alie auctoꝛitates quas inuenies in ſer cipitur ſm rõem rectã nõ ſᷣm qtitatẽ. Nam
mone de cõtemptu diuitiarũ. Secundo ar⸗ milo crotonienſis vnũ bouẽ comedebat in
guitur cõtra paupertatẽ.qꝛ ſᷣm Ariſto.in.ij. die nõ grauatus ex eo:hic foꝛtiſſimus eratet
ethicoꝝ. Virtus conſiſtit in medio.ſed illeqᷓ robuſtiſſimꝰ valde. Alius aũt fruſto panis
omnia dimittit per voluntariã paupertatem fm ſue nature cõditionẽ ſuſtentat᷑nõ accipit᷑

nõ videtur in medio cõſiſtere: ſed magis in ergo mediũ virtutis inter iſtos duos.vt.ſ.ſu Midlan
extremo:ergo nõ agitvirtuoſe,.excio argui peraddat᷑ cui ſufficit fruſtũ panis et deinde iiͦt Alih
tur quia vltima perfectio hominis in beati⸗ diminuat᷑ miloni vt tm̃ vnꝰ qtũ alter come Mlionn
tudine cõſiſtit. Sed diuitie cõferunt ad bea dat, Sed accipit᷑ mediũ ſᷣm ꝙ dictatrõ vicʒ deln
titudinẽ. Dicitur enĩ Eccle.xxxi.GBeatus di ꝙ vnuſqſq; comedatſm qꝙ requirit cõditio 6 Nbei
ues qui inuẽtus eſt ſine macula. Et Ariſto. cõplexionis ſue. Ideo quicqͥd fieri pᷣt ſcdᷣm ſennsdi
dicit in.i. ethicoꝝ. ꝙ diuitie oꝛganice deſer⸗ rõem rectã nõ ẽ vicioſum ex magnitudie qᷓti Mſed
uiunt ad felicitatẽ: ergo relinquere omnia et tatis:ſed magis virtuoſum. Eſſet autẽ p̃ter Fsſi
viuere in paupertate nõ eſt ᷣm virtutẽ. Quar rõem rectam ſi qͥs oĩa ſua ↄſumeret in intem deſnd
to arguit᷑.nam dare elemoſynã eſt actus vir perantia:laſciuia:cõuiuijs et hmõi vel abſq; iigfl
tutis ⁊ deo gratus:ſed pauꝑtas excludit ele⸗ vtilitate.Eſt vero ſᷣm rationẽ rectã ꝙ aliqͥs cjðʒnee
moſynarũ largitionẽ ergo videt᷑ ꝙ pauꝑtas diuitias abijciat vt cõtemplationi vacet at⸗ ctſa
nõ ſpectat ad virtutẽ/Contra iſia eſt aucoꝛi Gꝙ; ; vt xpᷣm ꝑfecle ſequat᷑. Ad terciũ qð obijcie i
Ilz tas DHiero. ̃ aitotra Jouinianu. Legñtur Y batur rñdet ſanctus tho. ꝙ, dupler eſt beati⸗ E
yplurimi phoꝝ diuitias nõ tm cõtempſiſſe ſy tudo ſiue felicitas. VUna quidẽ ꝑfecta quã ex (rr
etiã abieciſſe qᷓſi impedimentũ ſapie et virtu-⸗ pectamus in futura vita. Alia aũt impfecta aichſe
tis. Et de his Lactantius li.i.diui. inſtitu. Em quã aliqui dicunt᷑ in hac vita beati. Pꝛe miG
inqͥt. Ham ⁊ abieciſſe quoſdã res familiares ſentis vero vite felicitas eſt duplex. VUna qauu· ſleiſci
Inas et renunciaſſe vniuerſis voluptatibus dem ſ̃m vitã actiuam. Alia fm vitã cõtem⸗ dect
cõſtat.vt ſolã nudãq; virtutẽ nudi expediti⸗ platiuam.vt ptzʒ ꝑ Ariſto.in. x. ethicoꝝ. Ad (adi
ſequerent᷑. Et Seneca in li.de moꝛibo ita felicitatẽ vite actiue que cõſiſtit in exterioꝛi⸗ Aiie
ſequit᷑. Oultis ad philoſophandũ obſtite⸗ bus operationibus diuitie inſtrumentali⸗ friin
re dinitie: paupertas aũt expedita ſecura eſt. ter coadiuuant.qꝛvt philoſophus dicit in. i. datr
Et de Socrate Hiero.ad paulinũ notauit ethicoꝛum. Multa operamur per amicos: M
illud qð ponit᷑.xij. q·ij. ca. gloꝛia epi. . ſora p diuitias:et cinilem potentiã ſicut per que⸗ neein
ics. Docrates ille Thebanus homo quon⸗ dam oꝛ gana. Ad ſelicitatẽ autẽ cotempiati⸗ ti
danm ditiſſimus cũ ad philoſophandũ athe⸗ ue vite diuitie nõ multũ operant᷑:ſed magis ſusch
nar bgeret:magnũ auri pondus piecit: nec impediunt inquantũ ſua ſollicitudine impe dar
Putauit ſe poſſe ſimul et virtuteʒ et diuitis diũt animi quietẽ qᷓ maxime neceſſaria eſt cõ 4
. poſſidere Ad pꝛimũ itaq; obiectũ reſponde templatõi.Et hoc ẽ qð phs dicit in.x.ethic. labe
DR
4

—

„e . 5
—’J ł peculanti ve vel ꝙ fides terent᷑ a fide. Si autem t.
actiones multis opus eſt: ſpeci culannre citur nitate guerterenk a fige. õfeſſione ſidei
icht aneota A d. bano mltädinm driarur decfe faieliürns
alne, ro nunllo taliũ.ſ. exterioꝝ bonoꝛ charitatẽ batio ſta abſq; vtilitate fidei vel fideliũ fi
m. On ro nullo talm. ſe dinat᷑ aliqs ꝑ chat manikeſta abſh vt ſu fidem publice confi
utan vero beatitudinẽ oꝛdinat᷑ lütaria pauptras ma gabile in tali caſu fidem pub Poli
e quã efficaciter ꝑducit volutaria pauꝑ eſt laudabile in icit Watthei. vij. ca.
an 8 dan crt dirie anh ri l aabe⸗ terl. Suacdor Qaus neamarcarlegu
Sna ꝛoptereg xp bes ⁊ da pauperi umentũ te ſanctum dare canibu s ne ↄuerſi diſrum
mnmeſ et vende oĩa qᷓ ba uartü argumentũ s ſpargere ante poꝛcos n a perueniret
ſi i elo. Ad quatti orgumenn ſtras Sed ſi vtilitas aliqua p .
Ncn r bis cheſaurũ in c echielẽ. illi ꝗᷓ ex poſ⸗ ant vos. Sed ſi vtilitas ta turbatio⸗
n H . i nec Xil. ruc cotempta tut vano⸗
Wni rñdet Zrego ſup E⸗ egentibo miniſtrant . vel naeſer nerenl ee id em publice cõfiteri.
imiu ſeſſis rebus ſacrificiũ offerũt ex eo ; ali ne infideliũ deber indo xpᷣm peccauit.
Cikuli⸗ anne derunſace ali ſibi rannn Zrupefrnon danpernto nobis conſide
Rl quid deo immolãt aliq ut holocauſtum ia virtus beati petri loꝛatio.
M qui da eſeruãtofferũt holocauſtum Cerci⸗ cõmiſii amara deploꝛ
2 il ſibi relerua diceret᷑ ꝙ ſic re⸗ ⸗ 2 peccati cõmilli amara deplo. na
ektinan vero nihil ſi ificio. Et ſi diceret ꝙ ſic re randa ðꝛ peccati cõm ondũ in gra cõfirma
een V us ſacrific „ te liberalis q; eni xpᷣm vt hõ nondt ſſet in eü
nmwrehid að eſt maius ſacriti in paupertate liberaus Poſtẽ eni xpᷣi it:cũ reſpexiſſet in eũ
—NG linquẽs oĩa et viuẽs in p ione pecunia⸗ pᷣ timoꝛe negauit: ij. cg. E greſ
atiſtrütsi linquẽs oiget litas in dationce pecunia⸗ tus ter p timoꝛet lbit Quce. xxij. ca. E greſ
R 5 p̃t:cũ libera iſcus in ſuo tracta-⸗ tus t nꝰ ieſu s: vt ſcribit Luce o dili
edunineſbii eſſe nõ pt: ndet Franciſcus in ſuo bi pijſſim? . DSed in boc loco d
*R rũ cõſiſtat. Rñdet Frane eſſe liberalis habi pij foꝛas fleuit amare. Sed in bo ido xpᷣm
emdiini ru coſil ib. ρ paup pt elle libera beret ſus fo ru tandũ an petrꝰ negãdo xpᷣm
u⸗ de virtutibo. ꝙ pauꝑ pᷣt. b qꝛ ſi haber nter eſt ꝑſcru tandũ an petrꝰ Eti ſunt qᷓ
rimbaß m de virtun tibus interioꝛiba/ qꝛ ſi ha o gentere aliter. Et quidã inuẽti ſunt.
* io ex aeulbus intert eſt qꝛ ſubito po cauit moꝛtaliter. ia egauit
udei mgenuot Cuius ſignuze bo peccau nõ:ex eo ꝙ non negai
tis daret. Cunns in⸗ foꝛtune:ſed non icere voluerunt ꝙ nõ:ex eo ꝗ b eo ſepara
ſnmt Crdſl ꝛiuari bonis foꝛtune:ſed non b dicere voli ſed amoꝛe nolẽs ab eo ſepara
ichu teſt poman ltats. xp̃ᷣm imoꝛe⸗ ſi dixiſſet ſe eſſe ilcipntnz
iner acavere⸗ petria nobis chen ⸗ Ebi ſarun fuiſſ Largeris voctoribo impꝛoba
ea Secuidg virt pet ſſio. Cũ eni vt ſcribi opinio falſa eſt a xv. ar. xij. ſi⸗
iſinutn 2 ieſu xp̃i filij dei cõfeſſio. Cũ eni los xps op anct? Tho. ſᷣg ſe.q.xxv.ar. 5
blllaſ ieſu xp̃i filij d ſſet diſcipulos xj ta. HNam ſanctꝰ? The icit. petrus negã
enit Matth. “ liũ hoĩs:et illi ð ue vltimo argu. ij. expꝛi iter. Gꝛego. inſupe
enatünit Quẽ dicunt hoĩes eſſe filiũ hoĩ hannẽ ba⸗ ue vltim uit moꝛtaliter. Gꝛego. inſu
” ut. Alij heliã.alij ierem eremia dicit goxpm o ait. oũ moꝛ Lir
ur. Lili veig. hetis. In Jeremia di in omelia de ipo ait u⸗ Rabanus ſuper
nN Gnda an vniſ er obetie n jhein aduer⸗- gniero ſun matihpei QRaponus ſuper
Süidt Nico.de lira fuit excellẽs In iohanne au ttheü. et Hꝛego. iij. moꝛal. i⸗ eliquiſſe
eain veritatis. J aut qu? mattheu. et Hꝛego. uj. e grauiter deliquule
A Nod ſis. In helia zu e it xᷣus. Vos aũt qu? mat zin illa negatöne grauiten e ita re⸗
idit xpᷣus. Uo⸗ Tu es ſcʒ petrũ in illa nega e de paſſione ita
egumn ie ſteritas ire Suß ns petrus dixit. Tu es 1c3 o papa in ſermone de palſ ĩ ſt petruſ
geiz ſſe dicitis. Rñdens petrus dix tus Et eo papa i heſitare ꝑmiſſus eſt petru
i fo me eſſe dicitis. Rñe At ieſus ait illi. Beatus fert. Ob hoc autẽ heſitare ꝑm penitentie re⸗
aik zg fil vun. Nrleus dlt Bar idẽ fert. Ob hoc au cipe remediũ penitentie 6
unmun, xp̃s filius dei vii i.filius iohanna. Ba tra⸗ yvt in eccleſie pꝛincipe tet de ſua virtute cofi
Srif e ſmon bariona vfuco ionanne on Londerekteteino Aucereoc ſin virth it.
1,m ra umon va it ꝑ diminution conderet:et nemo auderet ne ſic loquit᷑
i uus iona pon Sequit᷑. qꝛ ca õ nſuꝑ in ſermo * le Or,
Mnmiin eſt ꝙ filius iona iohanna. Sequit᷑.qꝛ c⸗ dere.Criſoſto. inſuꝑ in! ſecretuʒ ꝑmiſit vt
media ſillaba ꝓ ioban bi. i. hHomo moꝛ circo diuine ꝓuidentie ſecretuʒ ꝑmiſit vi
bNG cta media ſillab. euelauit tibi.i. homo Iccirco diuine ꝓuidentie no erga peccato
tions ins no reuelagu ſed pater meus ccirco di laberet petrus quo erga pecc
Nui9 ro et ſang it te iſtã veritatẽ ſed pa on⸗ pꝛimus ipelab ꝛzij caſus intuitu tempe
is nõ docuit te 18. id eſtcon⸗ pꝛimus ꝛẽ ſnĩiam ꝓpꝛij caſus inp.
ueminun talis nõ de ibi: qꝛ iu es petrus. id e rã res durio:ẽ ſnĩam ꝓpꝛij rrarũ doctoꝛ et mgr̃
icoht⸗ Et ego dico tibi:qꝛ iu Et ſuꝑ hanc perrã ſes di etrus eni oꝛbis terra indulgen
nnind⸗ vere qᷓ eſt x-pᷣs. Et ſut leſiã raret: petri jz impetrauit: vt hec in
er ben feſſoꝛ petre ver pm edificabo eccleſiã raret it ⁊ venia impetrauii:vt hee k. hec
eriſde Le 8.ſ.ſuꝑ xpᷣm u confelſio peccauit 2 veniã im dicantiba pꝛeberet᷑. hee
gſeen nAd uã cõfeſſus es.ſ.ſuꝑ xj ltas vtrũ confe tie noꝛma ⁊ regula iudicantibo pꝛel tõ ex
Lipirent qua hic oꝛit᷑ difficultas vtrũ Et ad tie noꝛma⁊ regula ii iſ claret petrũ a pctõ ei
zait ittn. eã. Ded hic oꝛit᷑ neceſſaria. Et ꝗ iſoſto. Ex his dictiſ claret petrũ altas nö
iiitit meg. Dear ſit ad ſalutem necelſſa cõfeſſio Criſoſto. Ex h ntũ oꝛit᷑ difficultas nõ
abentr idei ieſu xp̃i ſit ad ßa fe. q.iüij. ꝙ cõtfeſſio uſari nõ poſſe. Neruntñ oꝛ ne de paſ⸗
rri hoc dicit ſanctus T ffirmatiuis que parua ex vᷣbis leonis pape ĩ ſert lit in te qũO s
nolrſe fidei cadit ſub pᷣceptis aff tempoꝛe: et parua ex rũ loquẽtis. Vidit in te
i idei cadit 0. ſed ꝓ loco et tempoꝛ: ſione ſic ad petrũ oguerie rſai ſʒ cõſtan⸗
nnidt pbligant ad ſemper ſed ꝓ loco fm quas ſione ſice a: nõ dilectionẽ auerſain ſʒ cõt 4
obligant ad tias debitas ſm quas 15 fidẽ fictã:nõ dð ctm eſſle noͤr cu dile
1tr ias circumſtantias debit⸗ hoc ꝙ ſit nõ figẽ ficta. a. Sʒ petm̃ eſſe nõ pᷣ dile
e ſ̃m alias cir ũ limitari ad hoc ꝙ ſit iã fuiſſe turbatã. er pecca⸗
ſi in, ꝛtet actũ humanũ! pᷣm nõ ſemper tiã fu itate: ergo minime petrꝰ p SE
opoꝛtet actu h oõfiteri ergo xpᷣm nõ ſempen ione ⁊ charitate:ergo minime didit. Ad
inſte virtutiſ. Cöfite eſſitate ſalutis: ctione ⁊ c tionẽ et charitatẽ nõ ꝑd Q
Phusdun⸗ aeius ibet loco eſt de necell itafe Ehu⸗ uit qui dilectionẽ .S. ꝙ charitas amit
nenn, in quolibet lo omiſſionẽ hu⸗ uj erũd ſanct?tho. vbi. S. q 11 .
mrpe , ſed aliquo loco et tpe:qñ ſe honoꝛ deditus hoc rũd liciter. Ano mõ directe per a zi⸗
ſcn ec dgino voc ſubtraheret honoꝛ dedi⸗ 3 niur vuplictter. 5 sD charitatẽ nõ ami
ſi, des Gaieanis bin Primis nbertcence lem cõtemptũ:et ſcenvec quis committit
nain deo veleaam interrogatus de fide fidem: ſu. Alio modo in ece inn.
unt puta ſi aliquis r vel ꝙ nõ haberet filem: ſu.
len tter bocgecetctur vel g no ban
—RK

aliquid ↄtrariũ charitati ꝓpter aliquã paſſio
nẽ ↄcupiſcẽtie vel timoꝛis.et hoc mõ petrus
cõtra charitatẽ faciẽs charitatẽ amiſit ſed eã
cito recuperat dũ lachꝛymaſ ↄtritõis effudit
Heq; tãta fuit defoꝛmitas eius culpe quãta
ꝓ illa pnie plenitudo. NHec ſolũ ꝓ peccato cõ

miſſo ploꝛauit. Quinimmo fertur ꝙ ſemper

in ſinũ ſudariũ poꝛtabat quo crebꝛo fluentes
tergebat lachꝛymas.Quia qñ dulcedinis et

locutõnis et penitentie dñi memoꝛ erat pᷣ ni-

mia amoꝛis ſuauitate lachꝛymas continere
nõ poterat.

¶ De martyrio petri pauli qo cõſideratur
reſpectu tempoꝛis:reſpectu E reſpectu
p

i. HM Lapitulũ.iij.
Erciũ myſteriũ cõtem
ppetro dðꝛ patiẽtie.in quo innuemus pa⸗
tria cõſideremus.
ſꝛ imo dubeitatem.
Decundo cauſalitatem.,.
CTercio modalitatem.

¶ Pꝛimo cõſideremus onbietatẽ: an petrus
et paulꝰ paſſi ſint eadẽ die.Et quidã dixerũt

ꝙ eadẽ die reuoluto anno Sed cõtra iſtos ẽ
auctoꝛitas vniuerſalis eccleſie qᷓ in oꝛõne ſic
deũ depꝛecat᷑.Deus qͥ hodiernã diem aploꝝ

tuoꝝ petri et pauli martyrio cõſecraſti:da ec⸗
cleſie tue eoꝝ in oĩbus ſequi pꝛeceptũ ꝑ quoſ

religionis ſumpſit exoꝛdiũ.Et Dionuſiusqͥ
eoꝝ interfuit martyrio vt inferius dicet᷑ nar
rat qualiter eadẽ dei ſimul et anno paſſi ſunt
Igeẽ refert ¶eo papa in ſermone. Hiero. ve
ro in li. de viris illuſtriba inq t. Anno Nero
nis ſecũdo paulus romã vinctus mittit᷑ et ꝑ
bienniũ in libera manẽs cuſtodia aduerſus
iudeos diſputauit.deinde a Nerone dimiſ⸗
ſus euangeliũ in occidentis ꝑtibus pᷣdica⸗

nit. Quartodecimo vero neronis anno eodẽ
die quo crucifixus eſt petrꝰcapite truncatus

eſt. Et in hoc cõcoꝛdant ꝑiter oẽs ſancti. Et
licet eadẽ die paſſi fuerini:oꝛdinauit tũ Gꝛe⸗
go. vt ipa die ſpecialius qͥ ad officiũ fieret ſo

lennitas petri et in ſequẽti die cõmemoꝛatio

pauli.tũ qꝛ eadẽ die fuit dedicata eccleſia ſan
cti petri.tũ qꝛ maioꝛ eſt dignitate.tũ qꝛ pꝛioꝛ
eſt cõuerſione:et pꝛioꝛ vrbẽ intrauit.¶ Ge⸗

cundo cõſideremꝰ cauſalitatẽ:qua.ſ.ex cauſa

petrus et paulus innocẽtes et ſancti ad vio⸗
lentã moꝛtẽ cõdemnati fuerũt.Ad qð reſpõ⸗
gere poſſumus ꝙ tria cõcurrerunt que illos
bonos et omni ſanctitate fulgentes coegerũt
ad moꝛtem. l
Nꝛimũ fuit romanoꝝ ſuꝑbia.
cõm neronis ſeuittii.

andu de beato

tientiã illius in toleratione martyrij:dequo

Kenais ſimonis magi malitia.
ꝛimũ fuit romanoꝝ ſupbia.nam xpᷣianos
ꝑſecuti ſunt:nõ qꝛ xpᷣm pᷣdicabãt:ſed qꝛ iſßᷣßm
