dñs Bonauen. di. xij. ſecidi libꝛi. ꝙ quattu⸗
oꝛ a pꝛincipio fuerũt ſimul creata.ſ.angelica

.

]

natura:celi empirreũ: materia pꝛima et tos
late illud accipiendo ꝓ qualibet ſucceſſione.
Ratio eſt quia ncrutpꝛuma in omni ge⸗

nere rerũ creari tã in menſuris qᷓ; in ſubſtan⸗

tijs. Pꝛimũ in mẽſuris eſt ts. pꝛimũ in ulb

ſtantijs coꝛpoꝛalibo paſſiuis eſt materia:pꝛi⸗

mum in ſubſtatijs coꝛpoꝛalib actiuis eſtce
liũ empirreũ. Pꝛimũ vero in ſubſtãtijs ſpiri⸗
tualibus eſt angelica natura. Iccirco at⸗

tuoꝛ hec credunt᷑ fuiſſe pꝛimo creata. er
cio cõſideremus angeloꝝ ꝓductionẽ qdtum
ad locum:vbi.ſ.fuerunt angeli creati. Et ad
hoc dicit ſtrabus ſuꝑ illo verbo. In pꝛinci⸗
pio cre auit deus celũ ⁊c. Celũ nõ viſibile fir
mamentũ hic appellat:ſed empirreũ.i.igneũ

dõ nõ ab ardoꝛe ſed a ſplendoꝛe ðꝛ:qðᷣ ſtatim
factũ an gelis eſt replerum. Ideo tho. vbi. ẽ.

ait. ꝙ cũ vniuerſum cõſtet er creaturis coꝛpo
ribus ⁊ ſpũalibo:ſic create ſunt ſpũales crea⸗

ture ꝙ ad creaturã coꝛpoꝛalẽ aliquẽ oꝛdinez

habẽt ⁊ toti creature coꝛꝑali pᷣſident: vñ ↄue

niens fuit vt angeli in ſuᷣmo coꝛꝑe crearent

tãqᷓ; toti nature coꝛꝑee pᷣſidentes. Et ſi obij⸗
ceret᷑ ꝙ angeli nõ dependent a coꝛpe ſᷣm ſuũ
eſſe. ⁊ ꝑ ↄſequẽs neq; ſᷣm ſi uũ fieri: ergo ãgeli
nõ ſunt cregti in loco coꝛpoꝛeo. Rñdet tho.
ꝙ angeli nõ ſunt creati in loco coꝛpoꝛeo:ſed
vt pꝛedictũ eſt in hoc oſtendit᷑ oꝛdo eoꝛũ ad
naturã coꝛpoꝛeã:et ꝙ ſua virtute coꝛpoꝛa cõ

rum ꝓqnctiõe vel ad copiendũ difficilia: vel

ad plene intelligendũ dura cuiq; viderent:·

tanto magis excitare nos debent ad extollen

dam totis viribo ſapientiã altiſſimi dei:cuiꝰ

opera tam ſtupenda ſunt et inſcrutabilia.vt

nullo humano ſenſu ꝑcipi valeãt. Pꝛo qui⸗
bus dicere poſſumus illud pᷣs. Quãmagni
ſicata ſunt opera tna dñe:omnia in ſapientia
feciſti. Qniuerſus nãq; mundus iſte ſenſibi
lis quaſi quidã liber eſt ſcriptus digito dei:
et ſingule creature quaſi figure quedã ſi unt
nõ humano placito ſed diuinitatis arbitrio
inſtitute ad maniſeſtandã quodammõ et ſi⸗
gnandã inuiſibilẽ potentia:ſapientiã: et bo⸗
nitatem diuinã. Inter cetera vero ſuoꝛũ in⸗
ſtitutoꝛum mirabilia angelos cõdidit: quo⸗
rum aliquos ꝓpter ſuperbiã in quã eruperũt
eternis abindicauit ſupplicijs. Alios vero qͥ
ipi factoꝛi ſuo humiliter adheſerũt: plena be
atitudine fecit eſſe felices.
Mualliter angeli ad nos mittunt᷑qͥ hoĩes
ciſſtodiũt neq; dolent de malis eoꝝ quos cu
iunt. 6 Lapitulũ.iij.
Ercilũ myſteriũ deangelis manifeſtan⸗
dum dicit᷑ miſſionis. In quo tria ſunt
o. iiij

Dubia declaranda.
Pꝛimũ vtrũ angeli mittanr. ·
Hcm vtmũ hotes ab angelis cuſtodiant.
EZerciũ vtrũ angeli doleant de malis coꝛum
quos cuſtodiunt.

pꝛimu dubiũ ſe offert veritas ſcriptu⸗

rarũ in q bus angelos mitti perhibet. Et vt

inqͥt tho.i.te.q.cxij. Ille mitti dicit qui ali⸗
quo mõ ab alio pcedit vt incipiat eẽ vbi pꝛi
us uõ erat ꝑ aliũ modũ. Fili eni aut ſpiritꝰ
ſanctus mitti dicit᷑ vt a patre ꝓcedens ꝑ oꝛi

ginẽ. Et incipit eſſe nouo mõ. i. ꝑ gratiã vel
ꝑ naturã aſſumptãvbi pꝛius erat per diuini

ciũ ſit vniuerſale agens virtus eius attingit

taris pñtiam. Dei enim / ꝓpꝛiüũ eſt vbiq; eſſe: qꝛ

oĩa entia.ideo eſt in oibi rebus. VUirtus aũt

—

angeli cũ ſit ꝑticulare agens nõ attingit totũ

vniuerſum:ſed ſic attingitvnũ ꝙ nõ attingit

gliud. Ideo ita eſt hic qð nõ eſt alibi.Cũ igi

—

tur aliqd eſt fiendũ ꝑ aliquẽ angelũ circa ali

quã creaturã coꝛpoꝛeã de nouo applicat᷑ an⸗

gelus illi coꝛꝑi ſua virtute:x ſic angelłꝰ de no
uo ibi incipit eſſe:et hoc totũ ſequit᷑ ex impe⸗
rio diuino. Sed actio quã angelꝰ miſſus ex
ercet: ꝓcedit a deo ſicut a pᷣmo pꝛincipio:cu
ius nutu ⁊ auctoꝛitate angeli oꝑant᷑ ⁊ in deũ

reducit᷑ ſicut in vltimũ finẽ. Et hoc facit rõo⸗

ne miniſtri. Nã miniſter eſt ſicut inſtrumen
tũ et intelligẽs. Inſtrumentũ aũt ab alio mo
netur:et eiꝰ actio ad aliud oꝛdinat᷑. Jõ actio⸗
nes angeloꝝ miniſteria vocant᷑ et ipi dicunt᷑
in miniſteriũ mitti. Si vero aliqͥs quereret
quõ angeli mittunt᷑ cũ celũ empirreũ ſit locꝰ

ꝑtinens ad dignitatẽ eoꝝ:ſi igit᷑ mitterentur
ad nos dignitati eoꝝ aliqd deperiret. Rñdet

Tho.qꝙ celũ illud ꝑtinet ad dignitatẽ angeli
fm cõgruentiã quandã:qꝛ ↄgruũ eſt vt ſupꝛe
mũ coꝛpoꝛũ natureq̃ eſt ſupꝛa oĩa coꝛꝑa at⸗
tribuat᷑. Nõ tñ angel⸗ aliqͥd dignitatis acci
pit a celo empirreo. Ideo qñ actu nõ eſt in il
lo nihil eiꝰ dignitati ſubtrahit. Sicut nec re

gi qñ nõ actu ſedet in regali ſolio qdð ↄgruit

eius dignitati. Hinc ſaluatoꝛ noſter loquẽs
de angelis qͥ mittunt᷑ ad cuſtodiã hoĩm dixit
Angeli eoꝝ ſemꝑ vidẽt faciẽ patris mei q eſt
in celis. Ubicũq; itaq; ſint vidẽt eſſentiã dei
in cuiꝰ aſpectu cõplet᷑ gloꝛia et beatitudo il⸗
loꝛũ.¶ Gcom dubiũ fuit vtrũ hoĩes ab an
gelis cuſtodiant᷑.Et licet de hoc dixerim in
quadrageſimali nr̃o:veruntñ aliq̃ erunt hoc
loco nouiter diſcutiẽda. Iccirco pᷣſuppoſito
ſm veritatẽ ꝙ vnaqueq; aĩa angelũ habeat
ſui cuſtodẽ deputatũ:xpo dumtaxat excepto
de qᷣ in ſermone de innocẽtibo dictũ eſt. Pꝛi⸗
mo ſciendũ ꝙ neceſſaria fuit hoĩ cuſtodia an

X

7

geloꝝ cpter adintoꝛiũ liberi arbitrij. Nã vt
inqͥt Lho.i.ꝑte.q.cxiij.Homo ꝑ liberũ arbi
trium ppᷣt aliqu aliter vitare malũ:ſed nõ ſuffi

cienter.qꝛ infirmat᷑ circa aſfecum doni ꝓpter

multiplices aĩe paſſiones. Similiter etiam
vniuerſalis ↄgnitio naturalis legis qͥ homi
ni naturaliter adeſt aliqualiter dirigit hoĩeʒ

ad bonũ:ſed nõ ſufficiẽter.qꝛ in applicando
vniuerſalia pncipia iuris ad ꝑticularia oꝑa

cõtingit hoĩez multipliciter deficere. VUñ di
citur Sapie.ix.ca.Cogitatões moꝛtaliũ tu⸗

mide⁊ incerte puidentie nr̃e. Scðo ſciendũ

qꝙᷓ;h dũñ hoĩes pereunt et multa peccata labunt᷑

nõ eſt aſcribendũ ad negligentiã aliquã an⸗
geloꝝ ſed potius malitie hoĩm imputandũ.
Nam ſicut hoĩes a naturali inſtinctu boni

diſcedũt ꝓpter paſſionẽ peccati:ita etiã diſce⸗

dunt ab inſtigatõe bonoꝝ angeloꝝ q̃ fit inui

ſibiliter pter hoc ꝙ hoĩes illuminãt ad be⸗

ne agendũ.Tercio ſciendũ ꝙ ſicut pᷣſcitiad

pamnationẽ ⁊ infideles ac etiã antixpᷣus nõ

pꝛiuant᷑ interioꝛi auxilio naturaliſ rõnis:ita
etiã nõ pꝛiuant᷑ ex interioꝛi auxilio toti natu
re humano diuinitꝰ cõceſſo.ſ.cuſtodia ange
loꝛum ꝑ quã et ſi nõ iuuent᷑ q;tum ad hoc q;
vitã eternaʒ bonis oꝑibus mereant᷑: iuuant᷑
tñ qᷓtum ad hoc ꝙ aliquibs malis retrabunt᷑
uibo et ſibipᷣis et alijs no cere poſſent. Nã⁊

ipi demones arcent᷑ ꝑ bonos angelos neno

ceant quantũ volũt. Quarto ſciendũ offi⸗

cium cuſtodie angelice oꝛdinat᷑ quidẽ ad il⸗

luminationẽ doctrine ſicut ad vltimũ 1pꝛin
cipalẽ effectũ. Nihilominꝰ ſunt et alij effect
ſ. arcere demones et alia nocumẽta ta coꝑa

lia qᷓ ſpũalia phibere. Quinto ſciendũ ꝙ ci

ca hoĩm cuſtodiã inter angelos qũq ſoleteẽ
pugna ſiue diſe coꝛdia. Hã vt ſcribit᷑ Danieł

ca. x. Dum ipe oꝛaſſet ꝓ liberatõne populi iu
daici qͥ erat in babylonia:apparuit ſibi ange

*

lus modo mirabili:vt patet in textu. dixitq;

illi inter cetera:noli metuere daniel:qꝛ ex die
pꝛimo

̊ poſuiſti coꝛ tuũ ad intelligendũ vt

te affligeres ĩ cõſpectu dei tui: exaudita ſunt
verba tua. Et ego veni ꝓpter ſermones tuos:
pꝛinceps aũt regni perſe 5 reſtitit mihi vigin
tiet vno diebus. Refert bic Hieronym pn
cipem regni perſarũ eſſe angelũ qui ſe opo⸗
ſuit liberationi populi iſraelitici ꝓ quo Da⸗
niel oꝛabat Babꝛiele pᷣces eius deo pᷣſentan⸗

te. Quidã tñ dixerũt ꝙ bec reſiſtentia potuit

fieri eo ꝙ pꝛinceps aliquis demonũ iudeos

in perſidem ductos ad peccatũ induxerat ꝓ⸗

ter quod pꝛeſtabat᷑ impedimentũ oꝛatiom
anielis ꝓ eodẽ populo depꝛecantis. Sed

Biꝛegoꝛiꝰ in. xvij. moꝛaliũ li:concoꝛdat cum

1

Hieo

honus

potatt
angel

fontb

ſuneg
ercen
ſente
indie
contt
ynus
ſoper
ſcren
lſeh
Bici
ſbirep
tten.
ſatco
Uhens
G
nin
iß
lent

vN

lhuen
ſhapn
lcape

(neng
hrde⸗
lche

Angcide
n Ne
(Apo⸗

homin

ines
Dolo

i
mun

lltn.
ord
mmlnc
gont
hilhi
ſin
Curin
den

c⸗

ſien

Wle
ner
loſ
larii
cata
lute

hoe⸗

nnintt

mäſtif
—
Siniran

rls asi
Kiniſti
nan i
8 alnie

i
öesnotlin.

Wcaue
wininpnn
Aüſtinaan

Cuiitacie

ngeor qir

uminit

irſctſii

cnämiſee

nimtdo

Koſtrd

vnuiennti
Nepolſent
ngee
noſoendi⸗

Gingi

ni/

71
ſAEI
i m

iephlii
Pannüſping

Hieronymo. dicit ꝙ pꝛinceps regni perſarũ
bonus angelus fuit cuſtodie illius regni de

putatus.Ad intelligendũ ergo qualiter vnꝰ

angelus alteri reſiſtere dicitur. Notandum
ſim tho.vbi.S.qꝙ diuina iudicia circa diuer⸗
ſa regna et diuerſos homines ꝑ angelos ex⸗
ercent᷑. In ſuis autẽ actionibus ſᷣm diuinã

ſententiã regulantur. Cõtingit quãdoq; ꝙ;

in diuerſis regnis vel in diuerſis hominib⸗

contraria merita vel demerita inueniunt᷑:vt

vnus alteri ſubdatur aut pꝛeſit. Quid autẽ
ſuper hoc oꝛdo diuine ſapiẽtie exigat cogno
ſcere nõ poſſunt:niſi deo reuelãte. Unde ne⸗

ceſſe habent ſuper his ſapientiã dei cõſulere

Sic igitur inquantũ de cõtrarijs meritis et

ſibi repugnantibus cõſulunt diuinã volun⸗
tatem. Reſiſtere ſibi inuicẽ dicũtur:nõ quia
ſint eoꝛum cõtrarie voluntates:cum in hoc
omnes cõcoꝛdent ꝙ dei ſententia impleatur
Sed quia ea de quibus cõſulunt ſunt repu⸗
gnantia. Cum ergo archangelus cuſtos re⸗
gni perſarum ꝓcuraret q;tum in eo erat ſalu
tem illoꝛũ qui erant in dicto regno:videretq;
ꝙ ex cõuerſione iudeoꝛum multi de perſis
cõuertebantur:erat cõtentus ꝙ populus ille
in captiuitate ꝑſeueraret. Alter vero qui pᷣſi⸗

debat populo iudeoꝛuʒ illius populi libera⸗
tionem pꝓcurabat:pꝛeceſq; Danielis pꝛeſen⸗
tabat deo: omnes tamẽ dei voluntatẽ imple
ercium dubium erat vtruz

rivolebant.
angeli doleant de malis eoꝛũ quos cuſtodi⸗
unt. Ad quod reſpondet Tho.vbi.S. ꝙ an⸗
geli non dolent nec de peccatis nec de penis
bhominũ:quoniã cum ſint ꝑfecte beati doloꝛ
in eis eſſe nõ poteſt. Inſuꝑ vt inquit Augꝰ.
Doloꝛ eſt de his que cõtrariantur voluntati
Nihil autem accidit in mundo quod ſit cõ⸗
trarium voluntati angeloꝛũ et alioꝛum bea⸗

toꝛum:quia voluntas eoꝛum totaliter inbe⸗

ret oꝛdini diuine iuſticie. Hihil autem fit in
mundo niſi qð per diuinaʒ iuſticiam fit aut
permittitur. Et ideo ſimpticiter loquẽdo ni
Hhil fit in mundo cõtra voluntatẽ beatoꝛum

vt enim phᷣus dicit in.iij.ethicoꝝ. Illud di⸗
citur ſimpliciter voluntariũ qð aliquis vult
in particulari ſᷣm q; agitur:cõſideratis.ſ. oi⸗

bus que circumſtant:q;uis in vniuerſali

ſideratũ nõ eſſetvoluntariũ. Sicut nauta nõ

vult abſolute piectionẽ merciũ in mari ⁊ vni

nerſaliter cõſiderando:ſed imminente ꝑicu⸗

lo ſalutis hoc vult vnde magis eſt hoc volũ
tariũ q; inuoluntariũ. Sic ergo angeli dee⸗
o⸗

cata et penas hominũ vniuerſaliter et ab
lute loquendo nõ volunt:volunt tñ ꝙ circa
hoc oꝛdo diuine iuſticie ſeruet᷑ fᷣm quẽ qui⸗

dam penis ſubdunt᷑ et peœare ꝑmittuntur.
Sed oꝛit᷑ hic difficultas exverbis E ſaie ca.
xxxiij.dicẽtis. Angeli pacis amare ſiebant.
Quã ſoluit tho.aſſerẽs ꝙ verba illa triplici

ter poſſunt intelligi. Ano mõ ſᷣm ſenſum lit

teralẽ:et ſic angeli dicunt᷑ nuncij E zechieqͥ
fleuerunt ꝓpter verba blaſphema rabſacis.

Alio mõ iᷣm ſenſum allegoꝛicũ et ſic angeli

pacis ſunt apłi ⁊ alij pᷣdicatoꝛes qͥ flentꝓ pec
catis hoĩm. Tercio ᷣm ſenſum anagogicũ:⁊
ſic intelligũt᷑ angeli beati. Locutio tñ eſt me⸗

thaphoꝛica ꝑ quã deſignat᷑ ꝙ ipᷣi volunt in

vniuerſali hoĩm ſalutẽ vt iã eſt pꝛedictũ.Ex
his oĩbus depꝛehendere poſſumꝰ quãta ſit
erga hoĩes dei pietas q;ta largitas: quãtaue
eiꝰ clemẽtia:dũ dignat᷑ ꝑ angelos ſuos nos
ad patriã ſuꝑnã deducere:in q̃libet etate nõ
ceſſant angeli cõmodis nr̃is adeſſe:nunc in⸗

feſtiſſimos hoſtes ne nobis noceant debellẽã
do:nunc ad bene viuendũ nos alliciẽdo:nũc
a malis retrahendo:nũc ab innumeris ꝑicu

lis liberãdo.Et tñ nos illis pñtibo nõ erube
ſcimus demonũ pꝛaua ↄſilia:turpeſq; ſugge
ſtiones implere:gerere vitã pecudũ:ac oĩ co
natu ad religiones tartareas ꝓperare. O aĩa
ſoꝛdida.O aĩa tot ignominioſiſſimis vicijs
fedata. Aperi oculos mẽtis ⁊ vide an gelũ ſpʒ
tibi aſſiſtenteʒ in quouis angulo:in q̊uis di
uerſoꝛio:in quouis exercitio. Exhibe illi re
uerentiã ⁊ a flagicijs deſine cõſuetis:vſq; ad
moꝛtẽ cõmoꝛabit᷑ tecũ:vt ſic appareat ſi teno
lueris coꝛrigere ꝙ pater oĩm deus iuſto iu⸗
dicio impenitẽtes ⁊ obſtinatos a ↄſoꝛtio ſan
ctoꝛũ et viſione ſua pꝛiuatos ꝓijcit in ignẽ
eternũ. Curemꝰ igit᷑ demonũ abhoꝛrere cõ
ſoꝛtia atq; angeloꝝ ſocietatẽ oĩ affectu deſide
rare vt ſic digni efficiamur gr̃a xpᷣi:qua me⸗
diante angeloꝝ choꝛis mereamur adiũ gi in
illo felici regno in quo deus viuit ꝑ infinita
ſecula ſeculoꝝ. Imen. D
Sermo trigeſimuſpꝛimus de ſancto Jo
banne baptiſta pᷣcurſoꝛi dñi nr̃i ieſu xpi.
Nter natos mu/
lierũ nõ ſurrexit maioꝛ Johanne
aptiſta. Uerba ſunt redempto⸗
ris nr̃i oꝛiginaliter Matthei.xi.ca. Sicut
ſol in lumine reliquos planetas excedit:ita
laus Johãnis baptiſte poſt xpᷣm et virginẽ
mr̃em alioꝝ ſanctoꝝ pᷣconia ſuꝑat Nã neq;
in veteri neq; ĩ nouo teſtamẽto inuenteſt ali
quis quacũq; ſanctitate: pᷣeminentia fulgẽs
qͥ Johãni baptiſte valeat ↄparari.Quecũq;

de ipo dicunt᷑ admirãdis pᷣrogatiuis oꝛnant
atq; ex omni parte in ipo videt᷑ ſupereffluere

gratia dei. Hoc nomẽ eius expꝛimit: qꝛ Jo⸗

hannes in q̊ eſt gratia interpꝛetat᷑. AUt aũt ha

rum rerũ noticiã habeamus in pñti ſermone

de magnikficentijs Johannis baptiſte meri⸗
to diſſeremus quo teſte ſaluatoꝛe nullus ma
ioꝛ ſurrexit. Qð vtiq; intelligendũ eſt de ma

gnitudinevirtutis. Nam vt inquit Alex.de
ales in. iij. ſumme. Et tho.i.ꝑte.q.xlij. Ha⸗

ius et minus in foꝛmis ſpiritualibo nõ dicit᷑

ſicut in foꝛmis coꝛpoꝛalib. Scõm enĩ Au

guſti.in li.de quãtitate aĩe.in foꝛmis coꝛpo⸗

ralibo ð aliqd maiusvel minꝰ ſᷣm q;titatem
molisvel dimenſiuã:qꝛ ſunt materiales. Jn

foꝛmis vero ſpũalibo iſta dicunt᷑ ſᷣm q;titatẽ

virtualẽ. VUnde ipᷣe Augꝰ.in.vi.de trini.ait.

In his q̃ nõ mole magna ſunt:hoc eſt maiꝰ
eſſe qð eſt meliꝰ eſſe. Welius aũt ðꝛ qð eſt ꝑ⸗
fectius. Sicq; Johãnes nõ fuit ceteris ma
ioꝛ ſᷣm ſtaturã coꝛꝑis.cũ in hoc ſibi pleriq;
p̃ᷣſtent. Sicut fuit O grex baſan. de q̊ ſcribit
Deutro.ij.et.iij.ca.ꝙ monſtrat᷑ lectus eiꝰ fer

reus nouẽ cubitos habens.Et Bolias qͥ vt
ponit᷑.i. Re.xv.ca.erat altitudinis ſex cubi⸗
toꝛũ et palmo. Et gigantes alij multi. Fuit
ergo magnus pfectione virtutis ⁊ gratie:de
qjuo tria myſteria ꝓponimus cõtemplanda.

—

imũ dicit

Bralanenl
Mercii

ati t

8.

—

ſublimitatis.

¶ Bequinq; excellentijs natiuitatis Jobã

nis baptiſtee. ¶ apitulũ.i.
Rimũ myſteriũ cõtemplandũ de Johã
ne baptiſta ðꝛ natiuitatis. YFuit quidem
natiuitas eius digniſſima et ſingularis pᷣci⸗
pue ꝓpter quinq; excellentis.
Pꝛima dicit᷑ angelica nunciatio.
ecunda paterna ꝑcuſſio.
Zercia miraculoſa generatio
Quarta iocunda parturitio.

Quinta ſan noig

angelica nunciatio. Fuit nãq; ab angelo an⸗

nunciata patri ſuo ʒzacharie exiſtenti in loco

ſacro.i.in templo ⁊ in rebus ſacris occupato

ad denotandũ ſanctitatẽ futurã ꝓlis vt dicit

HNico.de lira.Erat aũt Zacharias ſacerdos
vt ſcribit᷑ ¶uce.i.ca.et foꝛte exijtvt incenſuʒ
honeret.Nã vt habet᷑.i.Paraliꝓpo.xxiiij.ca.
Danid volens ampliare cultũ dei. xxiiij.ſa⸗
cerdotes inſtituit quoꝝ vnus maioꝛ erat qui

dicebat᷑ pnceps ſacerdotũ.Et hi ſucceſſiueꝑ

ebdomadas ſeruiebãt in tẽplo dñi. vtrũ
ʒacharias fuit pontifex vel ſummꝰſacerdos
apud nõnullos vertit᷑ ĩ dubiũ. Nã Ambꝛo.
et Beda ſuꝑ Lucã vident᷑ dicere ſic:eo ꝙ

Pꝛima excellẽtia natiuitatis Johãnis dð

incenſum ponere ſemel in anno intra ſancti
ſanctoꝝ.ſ.in feſto expiatõònis ſoli ſummo ſa
cerdoti erat licitũ. Et tẽpus cõceptionis p⸗-
curſoꝛis videt᷑ cõcoꝛdare: qꝛ feſtũ expiatõis
celebꝛat᷑ decima die ſeptembꝛis: et poſt illud
fuit cõceptio Johãnis circa finẽ eiuſdẽ men
ſis:reuerſo ʒacharia ad domũ ſuã poſt cõple
tionẽ ſui officij.Et ſic ab illo tꝑe vſq; ad na⸗
tiuitatẽ beati Johanis fluxerũt nouẽ mẽſes

qui cõtinent periodum a cõceptione vſq; ad
ad natiuitatẽ. Addũt alij ad declarationem

pᷣfate opinionis ꝙ. xxiiij. ſacerdotes pꝛedicti
erant equales in oꝛdine ac etiã dignitate:· nõ
tñ ſimul ſed ſucceſſiue:qꝛ ille in cuius ebdo⸗

mada feſtũ expiationis cadebat erat ſummꝰ
ſacerdos toto illo anno.Et ad hoc cõfirmã⸗

dum inducũt illud qð dicit᷑ Johis.xi.ca.ꝓ

Cayphas erat pontifex anni illius. Zacha⸗
rias ergo fuit ſummꝰ ſacerdos illo anno eo

Ekeeclctn feſtũ cecidit in ebdomada ipius.
ed vt dicit Nico.de lira qꝛ nulla ſcripta

ra autentica:nec Joſephus nec alij deſcribẽ

tes ſacerdotiũ iudeoꝛum mentionẽ faciũt de
ſummo ſacerdotio huius zacharie. Ideo ſal

uo melioꝛi iudicio videtur melius dicendũ

eum fuiſſe ſimplicẽ ſacerdotẽ: tum quia in⸗

greſſus fuit templũ ad ponenduʒ incenſum
tantũ quod licitũ erat minoꝛibus ſacerdoti⸗
bus vt dicitur ad Hebꝛe.ix.ca. Cum qꝛ an

gelus apparuit ei ſtans a dextris altaris in-
cenſi:quod ſᷣm Hiero.nõ erat intra ſanctum

ſanctoꝛũ:ad quod intrare erat officium ſum
mi ſacerdotis.Et illud quod dicit᷑ de.xxiiij.

ſacerdotibus: ꝙ ille erat ſummus ſacerdos

et pontifex per annũ in cuius ebdomadaca⸗

debat expiationis feſtum videt᷑ eſſe ficticiũ.

Tum quia hoc in nulla ſcriptura autentica

inuenitur. Tum qꝛ ſummus ſacerdos nõ pͦÜ2⸗
ſidebat per annũ tantũ ſed per totã vitãſuã.

Et ita cõmuniter factũ eſt vſq; ad tꝑs Ma⸗

chabeoꝝ.in quo greci obtinuerũt dominiũn

ſuper indeos.Et tunc ex cupiditate grecoꝝ

et ambitione iudeoꝝ aliqui fuerũt amoti de

ſacerdotio ante moꝛtẽ ⁊ alij inſtituti. Sicut

patet.ij. Machabeox. iij. c. de Jaſone: De
nelao et Liſimacho. Et. xiiij. ca. de Alchi⸗

mo.Et eodẽ modo poſtea factũ eſt q roma⸗
ni ceperũt iudeis dñari:qꝛ tũc erat venaleſa⸗

cerdotiũ. VUnde dicit Joſephꝰ ꝙ; Cayphas
emit ſacerdotiũ vnius anni. Potuit etiã eſſe
ꝙ iudei inter ſe oꝛdinauerũt pter iſtas ↄten

tiones ⁊ ambitiones ꝙ ſacerdotiũ vnius du
raret tm̃ ꝑ annũ.Et ſic ↄcludit᷑ ꝙ zacharias
nõ fuit pontifex vel ſummus ſacerdos. Am

bꝛo. vero ⁊ Beda dixerũt priũ nõ aſſerẽdo ſʒ

Glund⸗
acochin

maffee
noparen
trault it
poneret
ſoꝛio
im atnin
coꝛpoliot
guitnel.
Nuo del
neſſerde
ſbipnun
fiettibif
Keritgen
mentein
nocſier
cbon
ſtenont
Datiuita
mndie
biberert
numsſ⸗
NMi
aerane
onrco⸗
Almnenis:
Nin

idadde

Nipctc
ctinarin
liaapens
ſitinoi
obibnof
Cllns.
tone
hamſez
Nnigon
Momo⸗
Nehemnnnn
Pungtiu
Gnnrgtt
beummn
lmnlid
lohane
ſng
ſinſen
ſeſponci
letheen
Meoq
hunrur
chenig

is Aie

mminen

umümn
guan
ai u
l
igs on
o;
nuiz ihc
rihusſactr
Ica. Tu

anim
t muitut
L 4 .
nsN⸗

Nusd,

ANAn.
ſu H
Gncür domn.

mnimhe
uſnitin
iuſimd.
iand

opinando. Nihilominns Hiero. in epla ad

euſtochiũ ait. Johãnes baptiſta ſanctã ma⸗

trem habuit:pontificiſq; filiꝰ erat tñ nec ma⸗

tris affectu nec pr̃is opibs vincebat᷑ vt in do
mo parentũ cũ ꝑiculo viueret caſtitatis. In⸗
trauit itaq; Zacharias templũ vt incenſum
poneret:et oĩs multitudo populi erat oꝛans
foꝛis qꝛ nõ erat licitũ plo ingredi templũ ſʒ
tm̃ atriũ. Aꝓparuit aũt illi angelꝰ in viſione

coꝛꝑali dixitq; illi.ne timeas zacharia qm̃ ex

audita eſtoꝛatio tua. Frequenter enĩ vt dicit

Nico.de lira depꝛecatꝰfuerat deũ de aduẽtu

meſſie ⁊ de habende ꝓle.Etiõ angelꝰ vtrũq;
ſibi ꝓnunciat dicẽs. Axoꝛ tua eliʒabeth pa
riet tibi filiũ et vocabis nomẽ eiꝰ Johannẽ:
et erit gaudiũ tibi et exultatio. Gaudiũ.ſ.in
mente interius:et exultatio exteriꝰ:ðꝛ exulta
tio q̃ſi extra ſaltatio.Et hoc ꝓpꝛie qũ gaudiũ
tm̃ abundat in coꝛde qð nõ ppᷣt cõtineri quin
oſtendat᷑ exteriꝰ.Et ſequit᷑ angelus:multi in
natiuitate eiꝰ gaudebũt. Erit enĩ magnꝰ co⸗
ram dño:vinũ ⁊ ſicerã.i.potũ inebꝛiatiuũ nõ
bibet:et ſpũ ſancto replebibit᷑ adhuc exvtero
matris ſue.Eimultos filioꝝ iſrael cõuertet

ad dñm.i.ad xpᷣm ꝑ ſuã pᷣdicationẽ. Et ipſe

pcedet ante illũ in ſpũ et virtute Helie vt cõ⸗
uertat coꝛda patrũ in filios.i.patrũ veteris
teſtamẽti ad diſcipłos xpᷣi. Quia vt dicit Ni
co.de lira.plures de ſacerdotibo⁊ ſenioꝛibus
iudeoꝝ ꝗ dicebant᷑ patres ꝓpli ↄuerſi fuerũt
Papoſtolos ad fidẽ xpᷣi. Subdidit angelus
et incredulos.i.illos qͥ pꝛius fuerãt incredu
li ad pꝛudentiã iuſtoꝝ:que pꝛudẽtia nõ cõſi i⸗
ſtit in oꝑibus legis q̃ non iuſtificabat:ſed in

.)

oꝑibus fidei charitate foꝛmate. Sequit᷑ an⸗
gelus. Pargre dño plebẽ ꝑfectã ꝑ euãgelij ſu
cm aliquos iſte angelus qͥ; ap
paruit zacharie fuit:ille idẽ qui apparuit vir⸗

ſceptionẽ.

gini gloꝛioſe. Sed iſtud ſtare nõ pᷣt ſi tenere
volumus opinionẽ q̃ recitata fuit in ſermo⸗
ne de annunciatõevirginis benedicte vbi ðꝛ
ꝙ angelꝰ ille fuit de oꝛdine ſeraphin.¶ Se⸗
cunda excellẽtia natiuitatis beati Johãnis
ðꝛ paterna ꝑcuſſio:vt enĩ cantat eccleſi ia. Il⸗
le ꝓmiſſi dubius ſuꝑni pdidit pmpte modu
los loquele. NHãvt ſcribit᷑ Luce.i.ca. dixit 34

charias ad angeluʒ. vñ hoc ſciam? E go enĩ

ſum ſenex. vxoꝛ mea ꝓceſſit in dieb ſuis. Et

reſpondẽs angelus dixit ei. Ego ſum gabꝛi

el qui aſto ante deũ.et miſſus ſum loqui ad
te ⁊ hec tibi euangeliʒare.Et ecce eris tacens

et nõ poteris loqui vſq; in die quo bec fiant

ꝓ eo qð non credidiſti verbis meis q̃ imple
buntur in tꝑeſuo. Eterat plebs expectans

acbariam ⁊ mirabant᷑ ꝙ tardaret ipe in tem

plo. E greſſus aũt nõ poterat loqui ad illog
Etcognouerũt ꝙ viſionẽ vidiſſet in templo
et ip̃e erat annuens illis ⁊ ꝑmanſit mutus.
Ded pleriq; ſcire cupiunt cur ʒacharias du
bitando plagam incurrit. Ad qð rñdent do
ctoꝛes id factum fuiſſe multiplici de cauſa.
Pꝛimo ſᷣm Bedã quoniã diſcredendo lociꝝ
tus eſt: ideo ſilentio plectit᷑: vt tacendo crede
re diſcat. Ut enim inquit Nico.de lira. Tot
ſigna veritatis cõcurrebant q; ʒacharias nõ
poterat diſcredere abſq; pctõ. Quia angelus
vt pᷣdictũ eſt aparuit ei ĩ ſacro loco ⁊ exiſtẽti
in miniſterio diuino. Nunciabat etiã ea que
ꝑtinẽt ad ↄmunẽ hoĩm ſalutẽ ⁊ ad dei gloꝛiã
Ex qbus debebat ʒacharie cõſtare ꝙ; erat bo
nus angelus et ꝑ ↄſequẽs q; erat verũ dictũ
eius cũ mentiri nõ poſſet. Secundo mutuz-

effectus fuit zacharias:vt maius miraculi

in natiuitate filij apareret:cũ enĩ in natiuita

te Johãnis loꝗia patri reddit᷑ miraculũ mi⸗

raculo copulat᷑.Tercio ↄgruũ fuit vt ʒacha
rias vocem amitteret:qũ vox naſcebat᷑ legi
ſilentiũ imponebat᷑.¶ Tercia excellẽtia nati
uitatis beati iohãnis ðᷣꝛ miraculoſa genera
tio. Nã poſt ↄpletos dies officij ʒacharie:cũ
redijſſet ad domũ ſuã ↄcepit eliʒabeth vxoꝛ
eius ⁊ occultabat ſe menſibo quinq;: qͥ vt ait

Ambꝛoſius. Partus ſui erubeſcebat etatem

ne in ſenectute vacaſſe libidini videret᷑. Toõ⸗

ceptio aũt illa miraculoſa fuit qꝛ nõ fuit per

naturã tm̃ vt dicit Nico.de lira.ſʒ ꝑ naturã
gra diuina adiutã. Nam vt dicit᷑ Luce.i.c.
Eliʒabeth ſterilis erat:et tã ipᷣa qᷓ; ʒacharias
ꝓceſſerãt in diebus ſuis.i.tranſierant tꝑs ge
nerandi. Vt eni inqͥt Pliniꝰ li.vij.de natu⸗

rali hiſtoꝛia:poſt annũ quinquageſimũ ceſ⸗

ſat fecunditas mulierũ. Vir vero octogeſi⸗

mo anno generat:hec debẽt eſſe vt in pluribꝰ
nam maſſimiſſa rex numidarũ poſt octogeſi

mum ſextũ filiũ genuit. Et catho Cenſoꝛinꝰ
ex filig Salonis clientis ſui genuit cũ iam

tranſiſſet octoginta annos. De Zacharia et

elizabeth cuiꝰ etatis fuerint determinate nõ
inuenio Tm̃ euã gelica lectio teſtat᷑ ꝙ ambo
ad generandũ inabiles erãt. Et de ᷓ̊ angel?*
GBabꝛiel dixit virgini gloꝛioſe genitrici dei
et ſaluatoꝛis noſtri. Ecce elizabeth cognata
tua et ipᷣa cõcepit filiũ in ſenectute ſua: et hic
menſis eſt ſexx illi qᷓ vocat᷑ ſterilis qꝛ nõ erit
impoſſibile apud deũ omne verbũ.¶ Quar
ta excellentia natiuitatis beati Johãnis di⸗
citur iocunda parturitio. De hac ita ſcribit
QLucas.Eliʒabeth impletũ eſt tps pariendi
ſm Nico.de lira.i.nouẽ menſiũ. Notandũ

iñ hoc loco ꝙ vt ait phᷣus.ix. de animalib.

Cunctis animalibo ſtatutũ eſt tenpus par⸗

tus:muliere dũtaxat excepta qᷓ in diuerſ is tẽ
poꝛibus parit nã qñq; parit in mẽſe ſeptimo
qũq; menſe octauo. Verũ frequentioꝛ vſum
eſt humano partui nouẽ menſinũ natura de
dit. Quedã tñ femine decimo menſe pariũt.
Quaſdã inſuꝑ Ariſto.dicit menſe. xi. peꝑiſſe
Luius ſententiã appꝛobat Aulus gelius li.

iij. noctiũ acticaꝝ dicẽs. Feminã bonis atq;
boneſtiſſimis moꝛibus rome.xi.menſe poſt
moꝛtẽ mariti peꝑiſſe:factũq; fuit iudiciũ tãq;

marito moꝛtuo poſtea muliet ↄcepiſſet. Sʒ

cognita cauſa diuus Adrianꝰ cenſuit.xi.mẽ
ſi partũ poſſe edi:reqͥſitis veterũ phᷣoꝝ ac in⸗
ſigniũ medicoꝝ ſententijs. Auicenna.ix.de

alalibus dicit mulierẽ menſe. xiij. peperiſſe.

Tñ eliʒabeth de qua loquimur menſenono
cõpleto Johannẽ peꝑit.Quẽ vt dicunt aliq;

virgo ſacratiſſima a terra leuauit. Cheophi

lus tñ dicit vt refert Nico.de lira.ꝙ imminẽ

te ꝑtu Elizabeth virgo receſſit:tũ quiavirgi
nes in partu mulierũ nõ ſolent adeſſe.Cum

qꝛ alie mulieres iam venerãt ad partũ Eliʒa
beth quare obſequiũ Marie nõ erat ei neceſ
ſariũ. Sed euãgeliſta nil de hoc ſcripſit tm̃

retulit ꝙ menſe ſexto humilis virgo Maria

poſtq; eliʒzabeth Johannẽ cõceperat viſita⸗

uit illã:cum qua manſit menſibuſ tribus ſcʒ
vſq; ad tempus partus Eliʒabech et reuerſa
eſt in domũ ſuã. Si enim noluit ibi tempo⸗
re partus adeſſe:poteſt rõ veriſimilisaſſigna
ri:qꝛ cum cõſuetudo ſit ad mulieres parturiẽ
tes pleraſq; alias cõuenire:virgo ila mode
ſtiſſima nolens cum tot que mundane erant

cõuerſari inde diſceſſit. Audierũt autem vi⸗

cini ⁊ cognati ꝙ Eliʒabeth peperiſſet. Et qꝛ
magnificauit dominus miſericoꝛdiã ſuã cũ

illa id eſt magnã miſericoꝛdiã ei fecit auferen

do ſterilitatis obpꝛobꝛiũ:et dando ei tantuʒ
ac talem filiũ ſic annunciatũ mirabiliter et
cõceptum ſupernaturaliter. Et cõgratulabã
tur ei ſicut pꝛedixerat angelus.
cellentia natiuitatis beati Johannis dicit᷑

ſancta nominatio:vt enim dicit Lues.Die

octauo venerunt circumcidere puerũ etvoca

bant eũ noĩe patris ſui Zachariã. Et reſpõ⸗
dens mater eius dixit. Nequaq;: ſed vocabi
tur Johannes. Hoc aũt ſcðᷣm Hico.de lira

fuit ſibi a deo reuelatũ.quia a marito non di
dicit cum eſſet factus mutus anteqᷓ; rediret

ad eam de templo. Dicebant vero ſui Eliʒa

beth. Nemo eſt in cognatõne tua qui voce⸗

tur hoc nomine. Quod nõ eſt intelligenduʒ

gente iudeoꝛũ ſeg pꝛo his qui erant de ge⸗
hnere ſiue ſtirpe Eliʒzabeth et Zacharie. In⸗

ninta ex

nuebant autẽ patri eius.ſ.per ſigna quẽ vel⸗

let vocari eũ.et poſtulans pugillarẽ ſcripſit

*

dicens. Johannes eſt nomen eius id eſt hoc

nomen nõ ei impono ſed impoſitũ eſt a deo.
Et mirati ſunt vniuerſi ex mirabili cõueni⸗
entia pairis et matris in noĩe pueri. Apertũ
eſt autem ilico os Zacharie et lingua eius et
loquebatur benedicens deũ.Et factus eſt ti⸗
moꝛ magnus ſuper vicinos eoꝛum:et ſuper
oĩa montana iudee diuulgabãtur oia verba
hec.Et poſuerũt omnes qui audierãt in coꝛ
de ſuo dicẽtes. Quiſputas puer iſte erit: Ete
nim manus dñi erat cũ illo:id eſt virtus dei
operatiua miraculoꝛũ in eius annunciatone
cõceptione:et natiuitate oſtenſoꝛũ. Exqui⸗
bus rationabiliter ↄcludebatur magnitudo
pueri futura coꝛam deo.Et ʒacharias imple
tus eſt ſpiritu ſancto et ꝓphetauit benedicen⸗
do deum atq; pꝛenunciando imminentia ſa
cramẽta noſtre redemptionis:atq; futura ge
oſta mirandi pueri nati. Dicebat ergo:benedi
ctus dominus omniũ ſcilicet per generalem
gubernetionẽ: deus per creationẽ:iſrael per

ſpecialẽ cultum et deuotionẽ et beneficioꝛuz
ſpecialiũ populo iſrael exhibitionẽ quia vi⸗
ſitauit.i.viſitabit moꝛe pꝛophetico loquit᷑.

Hec viſitatio fuit facta in chꝛiſti natiuitate.
que erat adhuc futura et in ſua cõuerſatione.
Et fecit redemptionẽ.ſ.in ſua benedicta paſ

ſione plebis ſue.Et erexit coꝛnu ſalutis no⸗

bis id eſt virtutẽ cõſequendi ſalutem eternã
in ſua reſurrectione:quia reſurrexit ad vitã
immoꝛtalẽ:educens ſanctos patres de lim⸗
bo:et in ſua aſcenſione:quia illos ad celeſtia
introduxit. In domo dauid pueri ſui:quia
iſta adimpleuit chꝛiſtus in carne aſſumpta
de domo Dauid. Sicut locutus eſt per os
ſanctoꝛum qui a ſeculo ſunt ꝓphetarũ eius:
quia ſic pꝛomiſerat per ꝓphetas. Salutxẽ ex
inimicis noſtris.ſuꝓple cõſecuti ſumus per
chꝛiſtum. de mundo:carne:⁊ diabolo. Et de
manu omniũ qui oderũt nos. Ad faciendã

miſericoꝛdiã cum patribus noſtris:quia my

ſteriũ incarnatõnis impleuit nõ ꝓpter noſtrã

iuſtificationẽ: ſed ꝓpter ſuã miſericoꝛdiãim⸗
plendam quã patribus ꝓmiſit. Et memoꝛa

ri teſtamenti ſui ſancti.i.pacti firmiſſimi qꝗð

habuit cũ patribus veteris teſtamẽeti de xðo

venturo:de quo teſtamẽto ad modũ memo⸗
rantis ſeu recoꝛdantis ſe habuit quãdo pa⸗

ctũ impleuit Juſiurandũ qð iurauit ad abꝛa

am parrẽ noſtrũ daturũ ſe nobis. At ſineti⸗
moꝛe de manu inimicoꝝ noſtroꝛum liberati

ſeruiamꝰ illi. In ſanctitate et iuſticia coꝛim

ipᷣo oĩbus diebo noſtris. Et tu puer ꝓpheta

ſint
A fuüüt
ſeyias
lo,Ad
miſion
coꝛdied
ſcricoꝛ
noso:i
bꝛisty
eriſtent
pncis.
culoaun
rane
laſti⸗O

leperpi

rimelis⸗
etlei
tionineen
poſnind

(NWan
oca

ogbor

ſdean
Peinoe⸗
Schen
Toder
de
(W
ſdere
llevira
mo teli
Ouopꝛ⸗
deſertitr
gopenick
ſo D
gyſe
ino⸗
ginch e
nln
ſangu
Geeyni
lade
Vlin
G
whin
nolem
D
moett
buon

Sllcii
Wont

Rnsnri

e n.

ndo inminn

diapar
ratnrft

„

ceiina

ſuncönere

zſundanrte

*

/

J
seitx

ülelln

Ss

ſeun iun/
“
Ve Ml

nuſrui

ungan,

8
11
DeN9
ininchl

altiſſimi vocaberis. Nunc dirigit ſermonẽ

ad filiũ natũ. Pꝛeibis enĩ ante faciẽ dñi para

re vias eius.ſ.p pꝛedicationẽ xᷣm annunciã
do. Ad dandã ſcientiã ſalutis plebi eiꝰ in re⸗
miſſionẽ peccatoꝝ eoꝛuʒ. Der viſcera miſeri
coꝛdie dei noſtri.i.ꝑ intimã ⁊ occultã dei mi
ſericoꝛdiã facta ſunt hec:in quibus viſitauit
nos oꝛiẽs ex alto. Illuminare his qͥ intene⸗
bꝛis ⁊ vmbꝛa moꝛtis ſedẽt.i.pr̃ibus ĩ limbo

crvxiſtentibo:ad dirigẽdos pedes nr̃os in viã

pacis. O zacharia pr̃ tãti filij deq̊ᷓ tãta mira
cula oculis ↄſpexiſti. O ſenex admodũ vene

rande qͥ ꝓlẽ ex te genitã a deo electã nõ dubi

taſti.O vir ſanctiſſime qͥ ſpm̃ ſanctũ ĩ tua mẽ

te ꝑ exꝑientiã noui luminis ſuauiſſimiq; ſpi

ritualis geſtꝰ ſenſiſti.Et qͥs expli et iocundi
tatẽ ⁊ leiiciã coꝛdis tui. Quis enarrat ↄſola
tionẽ aĩe tue. Nõ miꝝ igit᷑ ſi canticũ qð iã ex

poſuimꝰdeũ laudãdo ac bñdicendo ceciniſti

Se ſanctitate Johannis baptiſte quã de⸗
monſtrant quinq; virtutes illius pᷣcipue et
ndũ myſteriũ cõtemplandũ de Jo
hanne baptiſta dicit᷑ ſanctitatis. Quã⸗
nen ſanctitate fuerit pꝛedituſ colligere poſ
umus pcipue ex quiunpßz.

ſꝛimo ex mundi derelictione

Dcdo ex coꝛꝑis moꝛtificatione.
Tercio ex humili cõfeſſione.
Nuarto ex ferueti pᷣdicatione. D
Lumto ex martyrij tolergtine.
obãanis ex mũ
i derelictõe. Nã ſpũ ſancto afflatꝰ nõ pueri
li leuitate motus in etate tenera:paterna do⸗
mo relicta:ad ſolitudines deſerti ſe contulit.
Quapꝛopter eccia ipᷣm alloquẽs ait. Antra
deſerti teneris ſub annis ciuiũ turmas fugi
ens petiſti:ne leui ſaltẽ macularevitã famine
poſſes. Manſit aũt ibi abſq; boĩm quoꝛũcũ
q; ↄuerſatõevſq; ad tꝑa ſui baptiſmi ſiue pᷣdi

ꝛimo aſparet ſanctitas

catõnis. NHec eſt heſitandũ ꝙ parẽtes ſui pai

ſi ſint pꝛiuari pñtia vnici filij:cũ ſcirẽt ex bis
ꝗ̃ in eiꝰ cõceptione ⁊ natiuitate pᷣceſſerãt:pue
rũ illũ ad oĩa eius geſta ꝑ ſpiritũ ſanctũ diri
giet regulari. Sed circa hoc poſſet aliquis
Arere vtrũ ſit ꝑfectioꝛ vita ſolitaria q; ſocia⸗
lis.Et quidã foꝛtaſſe dicerẽt ꝙ ſocialis:tũ qꝛ
vt ait ſapiẽs Ecci.iiij.ca. Meliꝰ eſt duos eẽ
; vnũ:qꝛ vnus iuuat᷑ ab alio.tũ qꝛ matth.
xviij.xpᷣs dixit. Ubi fuerint duo vel tres in
noĩe meo congregati in medio eoꝝ ſum. Tũ
etiã qꝛ ſolitaria vita videt᷑ eſſe cõtra naturaʒ
hoĩs. Nã vt phs dicit in pᷣmo pollitice. Ho
mo eſt aĩal ſociale. Sed Augꝰ.in li.de operi
bus monachoꝝ: illos ſanctioꝛes eſſe dicit q;

a conſpectu hoĩm ſeꝑati nullius ad ſe pᷣbens
acceſſum. Ad plenioꝛẽ tñ intelligentiã ⁊ ob⸗
iectoꝝ declarationẽ notãda ſuntverba ſancti
Tho.aqui ᷣa ſe.q.clxxxviij.ar.viij.ait.q; ſo⸗

litudo nõ eſt eſſentia ꝑfectionis: ſed pfectõis

inſtrumentũ:nõ tñ eſt ↄ gruũ actioni ſed con
templationi. Ideo nõ ↄgruit religionibo q̃
ſunt oꝛdinate ad oꝑavite actiue ſiue coꝛꝑalia
ſiue ſpũalia niſi foꝛte ad tous exemplo xpi:qͥ
vt ðꝛ uce.vi.Erat ꝑnoctans in oꝛõne dei.
Cõpetit itaq; ſolitudo religionib q̃ ſuntad
cõtemplationẽ oꝛdinate. Horanau tñ eſt ꝙ;
illud qð eſt ſolitariũ dʒ eſſe ſibiꝑ ſe ſufficiẽs
Hoc aũt eſt cni nihil deeſt qð ꝑtinet ad ratio
nẽ ꝑfecti.Et ideo ſolitudo cõpetit ↄtemplan
ti q iam ad ꝑfectũ peruenit.Qð quidẽ cõtin
git dupliciter. Uno mõ ex ſolo diuino mu⸗
nere:ſicut fuit de iohãne baptiſta:qͥ vt dictũ

eſt repletꝰ fuit ſpũ ſancto adhbuc ex vtero ma

tris ſue. Alio mõ ꝑ exercitiũ virtuoſi actus:
ad qð exercitiũ iuuatur hõ ex alioꝝ ſocietate
dupliciter. Ano mõ qᷓ;tũ ad intellectũvt in⸗
ſtruat᷑ in his q̃ ſunt cõtemplanda. VUñ Hie
ro.dicit ad ruſticuz monachũ. Mihi placet
vt habeas ſacrũ cõtuberniũ:nec ipᷣe te doce⸗
as. Scðdðo q;tũ ad effectũ.vt.ſ.noxie affectio
nes hoĩs repꝛimant᷑ exemplo ⁊ coꝛreptõe a⸗

lioꝝ: qrevita ſolitaria ſi debite aſſumat᷑ pemi
net vite ſociali. Si aũt abſq; pᷣcedenti exerci

tio talis vita aſſumat᷑ eſt ꝑiculoſiſſima niſiꝑ

dinuinã gratiã ſuppleat᷑ qð in alijs ꝑ exercitiũ

acquirit᷑: ſicut ptʒ de beatis Antonio ⁊ Be⸗
nedicto. Et ſic q;uis melius ſit eſſe duos q;
vnũ:dũ vnus indiget au xilio alteriꝰ:tñ boc

au xilio nõ indiget q ſunt ꝑfectionẽ aſſecuti.
Sicut etiã xpᷣs eſt in medio eoꝝ q ſunti ſuo
noĩe congregati.ita vt ðꝛ.i. Jo.iiij.ca.Deus

charitas eſt et qͥ manet in charitate ĩ deo ma⸗
net et deus in eo. Solitarie vero vinere põt

Dupliciter eſſe. Aut ꝓpter animi ſeuiciã ⁊ hoc
eſt beſtiale. Aut ꝓpter ↄtemplationẽ:dũ ali⸗
quis a ↄuerſatõe alioꝝ ſeꝑat vt liberiꝰ vacet
rebus diuinis et ſtudio ſapiẽtie.ꝓpterea Art
ſto. pꝛimo pollitice dixit. ꝙ ille qui alijs nõ
coõmunicat eſt beſtia aut deus id eſt diuinus
vir. ¶ Seðo aparet ſanctitas Johãnis ex

coꝛꝑis moꝛtificatõe. Nam vt ſcribit Mar⸗
cus.i.ca.Erat iohannes veſtitus pilis Ca⸗

