noſtre ſalutis.vñn ſicut exhibemꝰ reuerentiã
ſacramentis. qꝛ eſt in eis aliq̃ mõ nr̃e ſalutis
cauſalitas. Sic cruci xpᷣi ⁊ clauis eius aliq̃

reuerẽtia eſt exbibẽda. Etreſpectu iſtius ho

noꝛis hʒ crux in ſe aliqͥd pter qð debet ho⸗

noꝛari.Honoꝛ aũt adoꝛatõis oſfert᷑ ipi cruci
rõne crucifixi. Nemo enĩ intendit ei placere

vel aliqͥd impetrare ab ea.ſed ei qͥ in ea affixꝰ

fuit.Et ſic nõ debetur ei niſi adoꝛatio latrie.
Sic igit᷑ cruci xpᷣi duplex honoꝛ debet et v⸗
nus ẽ latria. Alius vᷣo nõ dð ʒ dici neclatria
neq; dulia. qꝛ nõ eſt ſpẽs adoꝛatõis.ſed voca
ri pᷣt honoꝛ veneratõis.hec Bonauen. Wul
ta itaq; ſunt crucis pᷣconia ꝓpter q̃ a cunctis

fidelib cruxvenerabilis eſt colenda.qꝛ hecẽ

ſcala ꝑ quã patet electis aditus ad regna ce⸗

loꝛum.in quo viuit et reg nat in ꝑpetuũ xpᷣs

filius dei qͥ ſit in ſecula benedictus.Amen.
„ ermo quintuſdecimus de amoꝛe xp̃ᷣi ex
hibitus humano generi qͥ expꝛimit᷑ myſtice
in euangelio ſamaritrarrg.

£

c eſt vere ſal/⸗

ä☛

uatoꝛ mũdi.Scribunt᷑ hec ver

angeliſta de benignitate miran

da ſaluatoꝛis noſtri ieſu xpᷣi exhibita mulie⸗
ri ſamaritane.grata iocundiſſimaq; debent

eſſe fidelibo cũctis qm̃ in illis myſtice ac ſpi⸗
ritualiter deſignat᷑ amoꝛ ardentiſſimꝰ quem
ſaluatoꝛ noſter dignatuſ eſt humano generi
demoſtrare.O mnia equidẽ q̃ fecit queq; di⸗

xit ab vtero virginis vſq; ad patibulũ cru⸗

cis ad ſalutẽ hoĩm oꝛdinauit. Pꝛopterea nã
qʒ deus factus eſt hõvt ꝑditũ hoĩem redime
ret atq; ad regna celeſtia reuocaret. ꝓcurauit
aũt q;tu m in ſe fuit nõ ſolũ mulieris ſamari⸗
tane ſed inſuꝑ oĩm qui ſibi adherere volunt
hereditatẽ incoꝛruptã im marceſſibilẽ et incõ
taminatã in celis. Qua ꝓpter vt iſta deuotiꝰ

attentiuſq; cõtemplari poſſimus.in pñti ſer⸗

mone ꝑcurremus hiſtoꝛiã ſamaritane ſub ti

tulo de amoꝛe xpᷣi erga humanũ genꝰ qð ſua

beniuolentia charitateq; reparauit. ſicut ver
ba ꝓpoſita dicũt. hic eſt vere ſaluatoꝛ mundi
diſtinguere poſſ umꝰ.
ꝛimus dicit᷑ amoꝛ pegrinans.
ecundus amoꝛ manifeſtans.
ercius amoꝛ cõfoꝛtans.
Qualiter vxpᷣs pegrinãdo

Rimus amoꝛ vpᷣi hoĩ lapſo mõſtratus

7 diſcurrẽdo q̃rere oues errãtes.qð notat᷑ in
pncipio euãgelij ſiue in pꝛima ꝑte. Dicit᷑ nã

q; ibi. Aenit ieſus ĩ ciuitatẽ ſamarie qᷣ ↄꝛ ſi⸗

char. Eſt aũt ſamaria vt inqͥt Beda inſignis
paleſtie ꝓuintie ciuitas adeo vt tota regio ei

ſociata ſamaria dicat᷑. De hac inſuꝑ ita di⸗

ba Jo. üij.c. Que deſcripſit eu⸗

npauptate ? pe
nalitate q̃ſiuit hoĩeʒ lapſi gn⸗Aigiui i.

NJõꝛ gegrinãs. WMoluit nãq; ꝑegrinando

icor
ſekinenb
ſocbiſan
ſelinuc
oturhecn

igit dic⸗
Jcoeit
mneonet
guit obi
Gitioobio
YPot

cgrüabenne

bitnuitiurn
ſiſunthabie⸗
ſnpoſſeſinn
U Beirr
miam fis
feingaior
gacecni
Msiſode
(Whurn
nig Rug
onorſe
Noima
b Giauri,
diet Giai
lowat xrno⸗
ſeudh
locköhe
Pc
Echmd
dſſer
Mrndiitl
ayni
chenmn
inn 3
Sunnnni
oſrgon
kſchenii

dzd n
Gcnͤsl
de Bamh
u nitann
ckcotncnghe
Witns re
1gnr in gaui⸗
benediang u
msdennarni
idapeini mi

fvor

Sawuther
Oudedonoſs
Nanigniige nir
ntierhibia
ndiſinac r
is nrſtier
mNiſin
Abunmmo ger
eiſtaneg;
z1d Mh/
mit. de⸗
Ndicdeie
UnenoeI
iſhiurmnnn
orriAN
iiiif⸗
vrmi, u
lu nun

r .

s.

unni

innmihe

cit Iſidoꝛꝰ xiiij.i. echimoł Samaria regio
paleſtine ab oppido quodã nomẽ accepit qd

yocabat᷑ ſamaria. ciuitas quondã regalis in
iſrael.qᷓ nüc ab auguſti noie ſebaſtia nuncu⸗
patur.hec regio inter iudeã et galileã media

lacet. iuitaſ & ſichar erat ĩ illa regione qᷓ an
liquit dicebat᷑ ſichem. vt ptʒ Geñ. xxxiij.c.

Igeo ait Criſo.locꝰille erat vbi ꝓ Dina Si

meon et Leui grauẽ occaſionẽ fecerũt. Se⸗

quit᷑ Johãnes in euãgelio iuxta pᷣdiũ qd de

dit iacob ioſeph filio ſuo. Dicit Nico. de li⸗
ra.ꝙ Jacob veniens de meſopotamia emit

agrũ ab emoꝛ pᷣncipe ſichem ⁊ ibi ad tꝑs ha
bitauit iuxta vrbẽ. Sʒ ppter raptũ dine occi
ſi ſunt habitatoꝛes illiꝰ ciuitatis.et ſic ceſſat
in poſſeſſione eius.et illũ locũ dedit ioſeph.

Vnñ Beñ. xlviij.c.dixit Jacob. do tibi ptem
vnã extra frẽs tuos quã tuli de manu amoꝛ⸗

re in gladio ⁊ arcu meo. Ampliauerat iacob
agruũ quẽ emit addẽs et cõuicinas poſſeſſio⸗

nes iuſto bello /q̃ſitas. Ibi aũt erat fons ia⸗

cob.ſ.puteus quẽ effodi iacob fecerat.Dicit
nãq; Augꝰ. in omel. pñtis lectõis.O ĩs pute
us fons:ſed nõ oĩs fons puteꝰ.vbi enĩ aqua

deterra manat et vſum pbet hauriẽtibo fons

ðꝛ. Di aũt in ꝓmptu et ſupficie ſit fons tm̃

dicik. Di aũt in alto ⁊ in ꝓfundo ſit ita pute

us vocat᷑ vt nomẽ fontis nõ admittat. In ᷣ
loco ſic ait Theophilus.Ex cõmemoꝛatiõe
fontis et pᷣdj edocemur ꝙ ea q̃ patriarche ꝓ

pter fidẽ quã in deo habebãt adepti ſunt iu⸗

dei pter impietatẽ eoꝝ ꝑdiderũt.et eoꝛũ loca
getibo tradua ſunt. Fatigatꝰ ̊ ieſus qꝛ hoꝛa

erat q̃ſi ſexta ſedebat ſic ſuper fontẽ diſcipuli

aũt iuerãt ĩ ciuitatẽ vt cibos emerẽt. Seſſio
illa vt Criſo. dicit ꝓpter laboꝛẽ facta eſt et vt
expectaret diſcipulos.⁊ ꝓpter eſtũ refrigerãs
coꝛpꝰ apud fontẽ.dũ ſic ſederet venit mulier

de ſamaria haurire aquã. ſᷣm Nico.de lira.

Samaria nõ eſt hic nomẽ ciuitatis ſed gen⸗
tis vel regionis.qꝛ illa mulier erat de ciuita⸗
te ſichem q̃ tũc erat metropolis ſamaritano⸗

ri.vt dicit Joſaphus.xi.antiquitatũ li. Di⸗

xit ieſus illi mulieri.da mihi bibere. Rñdit
illa.Quõ tu cũ iudeꝰ ſis a me bibere poſcis qᷓ

ſum mulier ſamaritana. Refert Criſo. Jude

—

um eũ eſtimauit a figura ⁊ locutõe. Nico.ve
ro de lira dicit. ꝙ cognouit eũ eſſe iudeũ per
habitũ quẽ poꝛtabat.qꝛ ſiẽ erãt iudei diſtin⸗
cti ab alijs ĩ cultu dei et circũciſione ita et in
veſte. Quare vero iudei abominabant᷑ ſama

ritanos multiplex rõ aſſignari p̃t. Et pꝛima
hm Criſo.qꝛ ſamaritani ſolũ ea q̃ moiſi ſunt
ſuſcipiẽtes ꝓphetarũ nõ multã curã habebãt
Scða qꝛ ſamaritani colebãt deũ et idola et

riea

errabãt dicentes deu eſſecoꝛpus. Zercia roõ

ſm Pico.de lira.quia ſamaritani moleſtias

multas intulerũt iudeis in reedificatõe tem

pli et ciuitatis. vt ptʒ Eſdre.i.c. Sedq ĩ hac
Ete lr̃a euãgelij dimiſſa ad PRegrinantẽ illum
oculos metis nr̃e vertamꝰ. Ipᷣe vtiq; deus
incarnatꝰ ꝑegrinãdo et diſcurrẽdo aias no⸗
ſtras vt paſtoꝛ ſollicitiſſimus ꝑquiſiuit.ha⸗
buit aũt pegrinatio ſua tres cõditiones.
ima fuit cõditio penalitatis.
Secundapaüperaas.
a diuturnitaiwis.
ma fuit cõditio penalitatis. Molunta
qpe languoꝛes nr̃os tulit doloꝛeſq; poꝛ⸗
tauit. Quiſnã enarrare ſufficiat laboꝛes xp̃i.
qs tulit vigilãdo.oꝛãdo ꝓ peccatis ⁊ ingra⸗
titudine hoĩm. ſepiſſime lugẽdo.ambulãdo.
pᷣdicando.ieiunado.et tandẽ paſſionẽ acer⸗
biſſimã ſuſtinẽdo. Exꝑgiſcere fidelis aĩa et
intuere regẽ celoꝝ ⁊ dũm nõ ſolũ hac vice de
atigatũꝛ ſedentẽ ſup fontẽ. Sʒ fatigatũ in

p̃ſepio anguſto.fatigatũ ĩ bꝛachijs maternik

dũ fugit herodẽ. fatigatũ in egipto.fatigatũ
in ieiunio.fatigatũ in oꝛõe.fatigatũ ĩ ſudoꝛe
ſanguineo. fatigatũ ſub pedib⸗ capientiũ illũ
fatigatũ in vinculis. fatigatũ in illuſionibo.
fatigatũ in ſputis ⁊ fetidis oſ- culis. fatigatũ
in colũna.fatigatũ ĩ cruce.O dura mẽs ho⸗
minũ.o duricies coꝛdiũ nr̃oꝝ. fatigat᷑ xpᷣs
examoꝛe.patit ex amoꝛe.effũdit ſanguinẽ ex
amoꝛe. Moꝛit᷑ ex amoꝛe.et nos eũ qͥ nos tm̃
diligit diligere nolumꝰ Pꝛopterea Augꝰ.in
li.ð qnq; hereſes. inducit xpᷣm ita ad hoĩiem
ingratũ loquentẽ.Cũ eſſes inimicꝰpr̃is mei
recõciliaui te. Cũ inter mõtes ⁊ ſiluas erra⸗
res qſiui te.hũeris meiſ poꝛtaui te. laboꝛaui

ſudaui.caput meũ ſpinis oppoſui.manꝰ me⸗

28 ? pedes clauis obieci. vt te mihi copularẽ

et tu diuideris a me¶ Scda aditio Pegri⸗
natõis xpᷣi fuit pauꝑtatis.dũ enĩ in hac vita
mãſit pauperẽ vitã geſſit. Exq̊ dicebat mat.
viij.ca. Aulpes foueas hñt et volucres celi
nidos:filiꝰ aũt hoĩs nõ hʒ vbi caput ſuũ re⸗

cdinet. Notanduzʒ tñ ꝙ qñq; hr̃e voluit cum

aplis aliqͥd ĩ cõi qð colligit᷑ ex euãgelio.vbi
ðꝛ diſcipuli aũt abierãt in ciuitatẽ vt cibos
emerẽt. Sʒ ꝓpter hoc dicit Aug. xij. q. i. .. c.
habebat. hẽbat dñs loculos a fidelib obla⸗
ta cõſeruans et ſuoꝝ neceſſitatibo ⁊ alijs indi
gentiby tribuebat. Et ſuꝑ pᷣs. Cui idẽ Aug.
inqt. Habuit dñs loculos ſiẽ dictũ eſt deq⸗
buſdã religioſis feis ꝙminiſtrabãt ei de ſua
ſubſtantia futurus erat paulus nihil tale ali
quando querens et omnia puincialibus do
nans. SDed qꝛ multi infirmi iſta qſituri erãt

magis infirmoꝝ ꝑſonam ſuſcepit chꝛiſtus.
ſublimius paulus.nunDd et xpᷣo ſublimius
xpᷣs qꝛ miſericoꝛdius.Cũ eni videret paulũ
iſta nõ eſſe queſiturũ.ꝓuidit ne damnaretꝗq⸗
ſiturũ et pᷣbuit exemplũ infirmo.hec ille.Et
licet ita eſſe firmiter ſit tenendũ nihilominꝰ
paupertatẽ ſemꝑ verbo et exemplo ſublimi⸗
¶ Tercia cõditio gꝑegrinaz⸗
uturnitas. Triginta etenin

ter comendauit.
tionis vpᷣi dicit᷑ di

. *

tribus annis multipliciter patiendo vt pdi⸗
ctum eſt. aĩias noſtras errabundas queſiuit.

Nec ardoꝛ huiuſcemodi ſitis de animabus
inueniendis vllo vnq; tꝑe potuit in eo extin

gui. Sitio dixit ſamaritane da mihi bibere.
Ditio inſuꝑ clamauit in cruce.Sitiebatvti

q; noſtrã ſalute. O ieſu benedicte. O fili dei
altiſſimi.tu ſitis ſalutẽ noſtrã et nos totis vi

ribus illã recuſamus.Lu pꝛeciũ tui ſangui
nis ꝓ debito noſtro ſoluis:et nos illud cõ⸗

temnimus. Tu pie dolens in cruce clamãs.
Sitio ſitio ſitio.et nos obaudiuimus.Etq̃

uitia? Auctoꝛẽ vite audire nolumus qꝛ ma⸗
litia noſtra nos excecauit.diximus de amo⸗

veritatẽ ſummiboni.falſi
limitat em dei.

uuit quidẽ multa ſamaritane.q̃ inſuꝑ
omnibo nobis fecit ac voluit eſſe nota. et pꝛe⸗
cipue tria. OJMB
Pꝛimũ eſt ſummi boni veritas.

Secundũ eſt mundi falſittas.
Lerciũ eſt dei ſublimitas.

¶RPꝛimũ qð maniteſtauit ieſus eſt ſummi
boni veritas. Errabat quippe mundus va⸗
rijs diuerſiſq; opinionibo circa ſummũ bo⸗
nũ.nec inter phos inuẽtus eſt quiſpiã qͥ ſuo

ingenio illud valeret attingere. Quinimmo
cũ de illo varia fuiſſent locuti.tandem abſq;

immoꝛtalitate cõcludebant hoĩem fieri poſſe

beatũ. Ideo inqͥt Lactantiꝰ in.iij.li.diuina.

inſti.cõtra tales.hummũ bonũ qð beatũ fa
cit nõ pᷣt eſſe niſi in ea religione atq; doctri⸗
na cui ſpes immoꝛtalitatis adiuncta eſt.hec
ille.Quiſnã beatũ cenſeat eum qui vel volu⸗
ptate animi ſiue coꝛꝑis oblectet᷑.vel ingenio

et ſciẽtia polleat vel honeſtate niteſcat.vel di

uitijs affluat.vel gloꝛia tꝑali pᷣfulgeat et hu⸗
iuſmodi.cum oĩa iſta velociſſime tranſeãt at⸗
qʒ deficiant. Pꝛoptea xpᷣs dicebat. Qui bibe
rit ex aqua qua ego dabo ei nõ ſitiet in eter⸗
num. ſed fiet in eo fons aque ſalientis in vitã

reperegrinane.
(ualiter xpᷣs ex amoꝛe manifeſtauit hoĩ
tatẽ mundi.et ſub⸗
Zapitulũ ſecundũ.
Ecundꝰamoꝛ xpᷣi generi humano ex
bibitus ö manifeſtãs. Manifeſta⸗

cocupiſcenda. Hoc

eternã.Aqua chꝛiſti eſt dei gratia qua medi
ante acquiritur eterna vita. Apparet itaq; ꝓ
ſummũ bonũ eſſe nõ poteſt vbi eternitas de⸗
eſt. Hanc autẽ eternitatẽ xpᷣus pᷣconiʒauit cid

dixit Jo.ij.c. Sic deus dilexit mundũ vt fi

liũ ſuũ vnigenitũ daret vt oĩs qͥ credit in ilũ
nõ pereat ſed habeat vitã eternã.Et iterum
vi. ca. Hec eſt volũtas pr̃is mei qͥ miſit meyt
qui videt filiũ et credit in eũ nõ ꝑeat ſed ha-

beat vitã eternã.Et.x.c. Oues mee vocẽ me

am audiunt et ego do eis vitã eternã. Et mat

thei.xix.c.Ois qͥ reliquerit domũ aut agros

⁊c̃.ꝓpter nomẽ meũ centuplũ accipiet et vitã
eternã poſſidebit.Et.xxv.ca. Ibũt hi in ignẽ
eternũ.iuſti aũt in vitã eternã.
qð manifeſtauit ieſus eſt mũdi falſitas dum
dixit. Ois qͥ biberit ex hac aqua ſitiet iterꝗ.

Zn hoc ſiquidẽ decipit mundus dilectoꝛes

ſuos ꝙ dũ deſiderata bona tꝑalia largit᷑. nũ
q; tñ aim ſatiare mentemq; quietare pᷣt.Hin
diui⸗ Miero. ad demetriadẽ virginẽ ita pulcre di⸗
eſt noſtra ingratitudo.que ꝑtinacia.queue ſe

cebat.Diuitiarũ amoꝛ inſatiabilis eſt. exple

ri neſcit.bonoꝝ cupido celerẽ rei habiture fi

nẽ ſine fine querunt᷑. Nõ ab re igit᷑ xpᷣs dice
bat ſamaritane.O ſi ſcires donũ dei et quis

eſt q dicit da mihi bibere. foꝛſan et tn petiſ⸗
ſes ab eoꝛc̃.qꝛ xpᷣs ieſus paratus eſt benigne

gratiã ſuã cõcedere oĩbus illã poſtulantib.

Sed moꝛtales miſeri qñq; cũ deo cõtende⸗
re nõ erubeſcũt. Cur inquiũt quos damnan
dos ſpᷣſciuit crearevoluit.Cur nõ oẽs ante;
peccarent in gratia ſua cõfirmatos impecca
biles reddidit. Cur hoĩ peccare volenti im⸗
pedimentũ nõ pᷣſtat et ſiłia. Quib cõſulimꝰ
iſta nõ eſſe querenda:cũ bonus deus oĩa be⸗
nefecerit.ſed tm̃ cõſideremꝰ ꝙ; quiſqͥs iſlle ſit
qè ſaluari velit ⁊ gratiã dei deſiderat nũqᷓ; ſi⸗
bi denegat᷑. HNolunt gratiã dei qui tempoꝛa⸗
lium bonoꝛuʒz amoꝛe decepti in illoꝝ fragili
bꝛeuiq; vſu beatos ſe putant. HNõ percipiunt

hi ea que dei ſunt. Quinimmo inflammaue⸗

re indies ad terrena iſta et tranſitoꝛia bonz
ſtice apparet in ſama⸗
ritana.que dum audiſſet a xᷣo cõditionẽ a
ſpiritualis coꝛpoꝛalẽ aquã intelligebat ⁊ af⸗
ſeraba Aiebat enĩ.dñe da mihi hanc aquã
vt nõ ſitiã neq; veniã huc haurire. Ubi di-
cit Augꝰ. Adhuc iſta mulier canẽ ſapit.dele
ctata eſt ſitire.et putabat hoc ſᷣm carnẽ a vo,0.
ſibi eſſe ꝓmiſſum. Declarat enĩ deꝰ aliqñ ſer
uo ſuo helie vt per quadraginta dies nec eſu
riret nec ſitiret. Qui hoc potuit dare ꝑ qua⸗
draginta dies non poterit dare ſemꝑ? Dele⸗
ctata ergo tali munere rogat vt ei aquã vius
daret. Dixit aũt ieſus illi. Noca virũ tuũ i.

in Aruc
nlicrint
ckraretid
ſetſevirün⸗
glitreuele

adeſ
ſublimitus⸗
poreütyle

iglarelatt
guanthiois
niq vtMi
Raunek ne d
goginmorn

Pben estuoe

funterposdi
wiadcure
licchatoꝛaren
ſmao. Jar
umin mote

nt mons ge

ſruntdeñ gi
ocabiri⸗
mn ſoo ſin
ſucllron
Migie
guhrte
atioqͤe⸗
vello
Miguuge⸗
ſcwpoꝛal
uginunr

—

Pri
. s)
sient
NAmiinf

adiaatli

—

9
„

— —
— =

1

NISMeld

4

Ducsren

udoinnen

a piͦdag
niiſlirs
X AAnaſita ti
nundes dilern
upala hroti

neneindlan
sdonüni
nan
us.in
sili poſtulane
gcäded d
niütggosnn

n Oahin

7
2 16 ,

õ

Siquivonon,

ginlofani.

Dönn
nmoitmn
rmänun

2
W
—
—
— —
—,—

——
☛
=☛
—
SS
—
S=.

=
—
. – —
—
==
S=

— =
—
–☚
— —
☛
S =
= =

X
S=
— —
=

—₰
S=S
—
=
—
=
S= — —

—
—

„* .⸗

—
—
— –—

GSm Au guſti.

ſet. poſt 22 moꝛtẽ ſucceſſiue adulteriũ ac⸗
ſublimitas.qꝛ nõ eſt ip̃e dñs oĩm aliqͥd coꝛ⸗

bus dixi in pꝛimo ſermone huiꝰ oꝑis. Pꝛo⸗

nãq; vt Criſo.ait.A xpᷣo repꝛehẽſa nõ cõtri
ſtata eſt.neq; dimittẽs fugit ſed admiratma T
gis et immoꝛat᷑dixitq; xpo. dñe vt video ꝓ⸗
pheta es tu.patres noſtri in mõte adoꝛaue⸗

dum in mõte ſamarie ſᷣm NHico. de lira. Ille
erxrat mons gariʒim in quo filij iſrael benedi⸗
erunt deũ qñ intrauerũt terrã ꝓmiſſionis.

cꝛ ſalus ex iudeis eſt. Dicit Criſo. Samari
lani quidẽ qð neſciebãt adoꝛabãt qm̃ localẽ
ct coꝛpoꝛalẽ eſtimabãt deũ nihil de eo plus
imaginantẽ q; de idolis.et iccirco cultũ dei
(i cultu demonũ miſcuerũt. Subdidit xpᷣs
SDed venit hoꝛa et nũc eſt qñ veri adoꝛato⸗

et eos qͥ adoꝛãt eũ in ſpũ et veritate adoꝛare
oboꝛtet. Nã placuit mulieri ſnĩa xpᷣi.voluiſ

tuũ. ſed lit:
bat xpᷣs vt de⸗

uã Nã cũ illa dixii

Au guſtr. neeſonta intellectũ t
teraliter intelligendo!

clararet ſibi turpitudinẽ

„

ſet ſe virũ nõ habere. xpᷣs illã benigne redar⸗

guit reuelando ſibi ꝙ quinq; viros habuiſ⸗

cepiſſet. ¶ Cerciũ qð xpᷣs manifeſtauit eſt dei

poꝛeũ et vile vt falſo eſtimarũt pleriq;. de qͥ⸗

pPterea cõfundit᷑ ſtulticia gentiũ qᷓ poſt idola
cucurrerũt. et ineptia illoꝛũ ꝗ vel hoĩes vel
ialia vel celeſtia coꝛꝑa deos eſſe dixerũt. Au

diant hi oẽs xpᷣm ſamaritane loquentẽ. Illa

runt.et vos dicitis qꝛ hieroſolymis ẽ locus

vbi adoꝛare opoꝛtet. iudei q pe dicunt ꝙ nõ*
licebat oꝛare niſi in tẽplo a?

aglomone con⸗

ſtructo. Samaritani vero aſſerebãt eẽ oꝛan

Et vocabãt ſamaritani Jacob et priarchas

patres ſuos.ſiue qꝛ ipᷣi legẽ moiſi tenebant.

ſiue qꝛ ille mons ex hereditate iacob ad eos

uenerat. Rñdit itaq; ieſus mulieri. Crede
mihi qꝛ veniet hoꝛa qñũ neq;ʒ in mõte hoc ne⸗

qʒ in hieroſolymis adoꝛabitis pr̃ez vos ado
ratis qð neſcitis:nos adoꝛamus qð ſcimus

res adoꝛabũt patrẽ in ſpũ et veritate.nã ⁊ pa
ter tales qrit qui adoꝛẽt eũ. Spũs eſt deus

ſet enĩ ꝙ xpᷣs diceret in mõte illo eẽ oꝛandũ.

Et ꝓpterea dixit.ſcio qꝛ melſſias veniet qͥ dꝛ cib
Xps.cũ ergo venerit ille nobis annunciabit

oĩa. Dicit ei ieſus Ego ſum qͥ loq̃r tecũ. Et
cotinuo venerũt diſcipuli eius et miraban

cũ muliere loquebat᷑ xpᷣus. Admiraban
inqt ſicꝑ abundantẽ xpᷣi maſuetudinẽ ⁊ hu⸗
militatẽ qm̃ ita ꝑſpicuus exiſtẽs ſuſtinuitlo

qui cũ tanta benignitate mulieri inopi et ſa
maritane. Relicta vo idria ſua abijt feſtina
mulier in ciuitatẽ dicẽs. Venite et videte ho
minẽ ꝗͥ dixit mihi oĩa que feci.nunqͥd ipe eſt

xpᷣs: Quare multi de ciuitate venerüt ad il ⸗

Q

lum audientes q̃ ſamaritana referebat. Hã
vt dicit Nico.de lira. Samaritani erant in
ſuſpẽſo de aduentu xpᷣi de ꝓximo. tum ꝓpter
impletionẽ tꝑis.tũ ꝓpter pꝛedicationẽ Johã

nis cuius pᷣdicatio tũc erat famoſa ⁊ de xpo
ꝓclamata. Ideo facilius crediderunt verbo

ulieris.

¶ Qualiter xpᷣs ex amoꝛe confoꝛtauit diſci
5

ulos vt pᷣdicarent. ¶ LCapitulũ terciũ.
EFrcius amoꝛ xpᷣi generi hũano exhbi
Obitus ðꝛ cõfoꝛtans.Cõfoꝛtauit ſiqui
Aem diſcipulosvt ꝓ ſalute hoĩm pᷣdi
et. Et vt eoꝝ pdicatio efficax fructuoſaq;
haberet᷑ tripliciter illã docuit exercendã.

ꝛimo feruenter.

cuit diſcipulos p̃dicare feruen
ter cũ deſiderio.ſ.ſalutis pximi.nã de illa ma
gis dz eſſe pᷣdicatoꝛ ſollicitus qᷓ; de ꝓpꝛia coꝛ
poꝛali neceſſitate.Hinc eſt ꝙ cũ tꝑs inſtaret

comedendi voluit benignus ieſus differre.
yt intederet pᷣdicationi.dans exemplũ alijs

ſilr faciẽdi.Et hoc eſt qdð dicit᷑ in euãgelio.
Interea.i.añqᷓ; veniſſent ſamaritani roga⸗
bant eũ diſcipuli eiꝰ dicẽtes. Rabbi mãduca
Ille aũt dixit eis.E go aliũ cibũ habeo mã⸗
ducare quẽ vos neſcitis. Hic Theophilus
ait. Dñs ſciens ꝙ ſamaritana totã ciuitatem
ad eũ attraheret hoc diſcipulis ſignificauit
dicẽs. Ego cibũ habeo manducare quẽ vos
neſcitis.Et Criſo.hoĩm ſalutẽ hic cibũ vo⸗

cauit. oſtend ẽs q; tũ deſideriũ hʒ nr̃e ſalutits
Dicebant diſcipuli adinuicẽ. Nunqͥd ali⸗
quuuiis attulit ei manducare: Rudes adbuc e⸗

rant et de cibo coꝛpali putabãt xpᷣm loqui.

At iße ſubdidit. Meus cibus ẽ vt facã vo⸗
luntatẽ eius qͥ miſit me.ſ.vt ꝑficiã opꝰ eius.
vt pᷣdicando ſamaritanos ↄuertã ⁊ in cruce
moꝛiẽdo ac meũ ſanguinẽ fundẽdo ꝓ pctis

hoĩm ſatiſmaciã.O ſi videremꝰxpᷣm labia ſua
dulcioꝛa ſuꝑ mel et fauũ aperientẽ. audire⸗
muſq; ſuauiſſimã vocẽ eius dicentẽ. Heus
cibus eſt vt faciã voluntatẽ pr̃is mei q miſit

me. pieq; cõſiderare vellemus ardoꝛẽ ſui coꝛ
dis quo feruetiſſime noſtrã ſalntem exoptat

vtiq; viſcera nr̃a cõmouerent᷑Oõ ſinõ fie⸗
et durioꝛes petris immanioꝛes bauis ⁊ in
domitis feris crudelioꝛes merito cẽſendi eri

mus. Dicebat ergo diſcipulis ecpoſt. Nõne

vos dicitꝭ ꝙ adhue qᷓ̃ttuoꝛ mẽſes ſunt ⁊ meſ
ſis venit. qſi dicat. licet tps meſſis coꝛpalis
adhuc diſtet. tñ tꝑs meſſis ſpũalis inſtat Di
citur aũt meſſis collectio frugũ. et ad ſi ilim⸗
dinem huius meſſis ſpũaliter dicit᷑ vocatio

poiĩm ad fidẽ. ꝑ quã cõgregabunt᷑ hoĩes in

oñi hoꝛreũ. Vñ lequit᷑ Ecce dico vobis le⸗
nate oculos vros ⁊ videre regiones qꝛ iã al
be ſunt ad meſſem. hoc dicebat ꝓpter ſamari⸗
nuanos venliẽtes ad ipᷣm iã diſpoſitos ad cre⸗
dendũ ¶Scoo docuit diſciplos pᷣdicarele
tanter. vt. ſ. ↄſideratõe pᷣmij nõ euitarẽt pᷣdi⸗
candi laboꝛes. Sicut enĩ ſamaritanti ia erat
diſpoſiti ad credendũ per pᷣdicatione xpi.ua
etiã xpᷣs videbat multitudinẽ gentiũ ꝑ totu
mundũ cito ↄgregandã in hoꝛreũ eccleſie ꝑ
p̃dicationẽ aplłoꝝ.ex qua ꝛedicatõe merue⸗
runt p miũ eterne vue. Et hoc eſt ꝙ dicit. Et
qui metit mercedẽ accipit.in pnti enĩ eſt pꝛi⸗
ma meſſis ꝑ quã hoĩes adducunt᷑ ad fidẽ. et
in hac meſſe meſſoꝛes fuerũt apli. Altia vᷣo
melſſis erit ĩ iudicio qũcolligẽt fideles intra
hoꝛreũ glie.et tũc meſſoꝛes erũt angeli. Et iõ

ſequit᷑. Qui ↄgregat fructũ.i. multitudinẽ fi

deliũ reponendã in vitã eternã.qꝛ ꝑacto iudi
cio reponent᷑ ĩ hoꝛreo głie ꝑ miniſteriũ ange
loꝝ.Et qꝛ xpᷣs locutꝰ ẽ de meſſe ſpũali ꝑ ſili
tudinẽ meſſis coꝛꝑalis.iõ oñdit in q̃ eſt ſilis

et in ̊ diſſimilis. Ad cuiꝰ intellectũ ſciendũ

ꝙ apud indeos erat ꝓuerbiũ de hocꝙ qñ ali
qu is multũ laboꝛabat in re aliq̃ et aliꝰ repoꝛ

tabat fructũ dicebat᷑ ꝓuerbialiter. VUnus ſe⸗
minat et alius metit.qſi diceret᷑.vnꝰ laboꝛat
et alius gaudet. Et ſic aliqñ ↄtingit de meſſe
coꝛpoꝛali.que ab vno aliqũ ſeminat᷑.et ab eiꝰ

hoſſte irruente colligit. De meſſe vero ſpiri⸗
tuali ſic eſt. ꝙ alij ſeminauerũt et alij meſſue

runt. qꝛ patriarche et ꝓphete antiqui ſemina
ucrũt pꝛima ſemina fidei ſed apłi meſſuerũt.
inquantũ populũ ad ꝑfectionẽ fidei reduxe⸗

runt. Aeruntñ vterq; repoꝛtat gaudiũ.quia eug
Igeo in peꝛſenti ſermone de laʒaro reſuſciira
to dicemus. de quo tria erunt myſteria con-:·

7

tam ꝓphete antiqui q; etiz apoſtoli ꝓpter meri
tum laboꝛis ſui recepti ſũt ad celeſte gaudiũ

Et in hoc nõ tenet ꝓuerbiũ de meſſe coꝛpo⸗
rali de qua nõ gaudet ſeminãs ſi ab alio me⸗ irmita cure
Becundũ moꝛtis indubitabilis.

tatur. Et hoc eſt qð dicit᷑ vt etqͥ ſeminat ſi⸗
mul gaugeat et qͥ metit. ſ. ꝓpheteꝛ abti. in hoc
eni verbo verũ eſt. i. puerbiũ eccleſie ꝓ
habet locũ in ꝓpoſito. qꝛ aliꝰ eſt qͥ ſeminat.ſ.
patriarche ⁊ ꝓphete. et alius eſt qͥ metit. ſ.apo
ſtoli. Jdo ſequit᷑. Ego miſi vos merere.i. ad
pfectionẽ fidei adducere.qð vos nõ laboꝛa⸗
ſtis ꝓphete enĩ et patriarche multũ laboꝛaue⸗
runt indenunciando aduentũ xpᷣi ⁊ arguen
do fideliatẽ ꝓpłi. ꝓpterea ſubaudit᷑ Alij labo
rauerũtt vos in laboꝛes eoꝝ introiſtis. qꝛ. ſ.
ꝓphetias ab aljs ꝓnunciatas pꝛedicabitis.

Cercio oocuit xp̃s diſcipulos pᷣdicare ꝑſe

ueranter. qꝛ manſit ipᷣe cũ ſamaritanis duos
dies. Dicit nãq; ĩ euagelio.Exciuitate aute

ep tanto tate i
randa miſerũt ſoꝛoꝛes eiꝰ

.ſ.ſichar multi crediderũt in eũ ſamarita⸗

Iſtud teſti

moniũ videbat efficax er duobo. ꝛimo q: obi
cebat ↄ honoꝛẽ ſuũ ex ʒelo veritatis. Scðo
ꝗqꝛ oſtendebat eũ ſcire talia q̃ nõ poterat ſcire

via hũana. Veruntñ qꝛ hoc teſtimoniũ non

fuit niſi qdã ꝑſuaſio ad credendũ. qꝛ ꝑfectio
fidei ipoꝝ facta eſt ꝑ xpᷣm. Iceo ſubiungi.
Cum igit᷑ veniſſent ad illũ ſa

ri. qꝛ iã nõ ꝓpter loquelã tuã credimꝰ.ipᷣi enĩ
audiuimꝰ ab ipᷣo.ſ.qͥ eſt deus et hõ.et ſcimꝰ

no:ũ ꝓpter verbũ mulieris teſtimoniũ ꝑhibẽę
tis qꝛ dixit mihi oĩia quecũq; feci. Iſt

Eumigit ve maritani ro ga⸗-⸗
bãt eũ vt ibi maneret ⁊ acqeuit petitioni o
Et mlto plures crediderũt in eũ ꝓpter ſerno
nẽ eius q; a pncipio.et pleriq; dicebãt mulie

firmiter credẽdo qꝛ hicẽ vere ſaluatoꝛ mũidi

uiꝓ tot innumeris bñficijs hũano generi
collatis oẽs debitas gras ꝑſoluamus.vt ſic

mereamur ingredi regnũ celoꝝ. Amen.

₰

¶ Bermo ſextuſdecimus de mirabili reſur
rectione lazari.

oia mirabilia qᷓ fecit xpᷣs mẽ

Tatim pꝛoduit
tur bec verba Jo. xi. ca. Et ſi

tes nras ĩ admiratões ꝑducere debeãt. id tfi

p ceteris efficit ſtupenda reſurrectio laʒari.
Ideo Augẽ. in omel.ita inqͥt. Inter oĩia miæ

racula qᷓ fecit dñs laʒari reſurrectio pᷣcipua
5pdicat᷑. Sed ſi attendimꝰ qs fecerit.delecta
ri debemus potiꝰqᷓ; admirari. Ille ſuſcitauit
hoiem qͥ fecit hoĩeʒ. plus eſt boiem creare qᷓ
reſuſcitare. bec ille. Quia vero in tãto mir⸗
culo ⁊ fides roboꝛat᷑ dum potẽtis diuinitatꝭ
xpᷣi oñdit᷑et ſpes ad immoꝛtalitatẽ ſubleuaẽ.

iu reſurrectôis mirabilis.

W

apitulum pꝛimũ.

bilis. Hoc vtiq; ↄtinet᷑ in.i.pte euan

cientibo qſi viriba et vie nature curari nõ po
terat. Sequit᷑ littera. A bethania de caſtello
martheet marie ſoꝛoꝛũ eiꝰ qꝛ in illo caſtello

— .

lacebat infi

templanggq..
ꝛimũ ð infirmitatis incurabilis.

einfirmitate incurabili lazari p qua cu

nunciũ ad ieſum.

ro reſuſcitato ðꝛ infirmitat incura⸗

gelij vbi ſic ſcribit euãgeliſta.Eratqdã lan:
guens lazarus.dicit Nico. de lua. infir?
mitas eis erat moꝛtalis eo ꝙ ianguebat. defGd⸗/

rmus, Erat autẽ bethania iuxa

inlktäſtt
Gntqneynl
uehlli
mbat. Qn
nirdeqjſerd
Aia Väilt
ſetppterbo
nome hicerp
Sadilaften
ſtier dtuoi⸗
(Narii in
Ceitamanut
nige Jodut⸗
Vnctonehetie

yctioneapds

lonegviloas
ſcyent
huccopinionie
Nehdſeidrn
Genee Ben
mreisdeice
CEdaeamase
hoͤlueritiß⸗
Mo no ue
Ho e reben
ulcitimnilin
en anſech⸗
ſowamrss
Uehiing
Mmonitthiſt
1otbigaermt
etddav
lontcade
Wüſanif
isionunne
Pnihoög
nimiiſa
itit
nci fin
grunng
hgrincligen
flumuofne
fröſiitveren
mucnigeli⸗ .
Ren t. c
beefſctagn
hiſthdnn
W
knn n
ſe darri

n
maniſſtnid

iilnn

riütani
igeiin

unn ſigocn
inog
nn nngn

rging
nätüenſen
Eboekſinmnüng

RM

— ſbing:
Lüngnnn
malgnſnm
iai aediijn
tdansg ho gin
iyer aluamti
ſficishünnoge

1Mluunns ni.

Nücn Inen
msdenirtblit

mo
nunN
r giuil
Vlgit
Mumn Mtri
1rümeno
int Iurun⸗

12

hiernſalẽqſi ſtadijs quindecim. Maria añt
er at que vnxit dñm vnguẽto et exterſit pe

eius capillis ſuis cuius frater laʒarus infir⸗

mabat᷑. Utrũ aũt bec maria fuerit illa pecca
trix de qͥ ſcribit᷑ Quẽ. vij.c.varie loquũt᷑ do⸗

ctoꝛes. Hiero.eni et Criſoſt. dicũt iſtã fuiſſe
aliã. Uñ illa ꝛ peccatrix. hec ſanctaet hone
ſta.et ꝓpter hoc nomẽ illius tacet᷑ iſtius autẽ

nomẽ hic expꝛimit᷑ etambe vnxerunt xpᷣm.

Del illa fecit hoc ex pctõꝝ ſuoꝛũ ↄpunctõe

iſta exr deuotõe. Gꝛego. vero et Augꝰ. dicũt
coõtrariũ.vñ in li.de ↄſenſu euãgeliſtaꝝ dicit
iſta maria bisvnxit dñm.ſumẽs argumẽ
tũ qꝛ Jo.dicit.hec vnxit in pᷣterito expꝛimẽs
vnctionẽ pedũ.et in ſequẽti ca.explicat ſcdᷣaʒ

„

vnctionẽ capitis.pᷣma aũtvnctio fuit exↄtri
tione quã lucas narrat diffuſe ⁊ hic bꝛeuiter
repetit᷑. Scðda vero vnctio fuit ex deuotõne
huic opinioni adheret ſctã mr̃ eccia.vt pleni
us poſuiĩ q̃drageſimali.Ergo ad lazarũ re⸗
gdeamꝰ Miſerũt quidẽ ſoꝛoꝛes eiꝰcurationẽ⸗
fratris deſiderãtes ad ieſum dicẽtes. Dñe ec
ce quẽ amas infirmat᷑. Queret hicaliqͥs cur

nõ iuerũt ipᷣe ꝑſonalit᷑. Ad h̊ ita Criſo.inqͥt.

9*—

Igeo nõ iuerũt ad xpᷣm ſiẽ centurio et regu⸗
lus.qꝛ vehementer cõſidebant de xpᷣo Pter
multã familiaritatẽ quã habebãt ad eũ et qꝛ
9 luctu detinebant᷑. Theophilꝰvo ait. Hu⸗
lieres erant qᷓs nõ decet de facili domũ exire.
Hoc Hiero.in epla ad Euſtochium docet.

arus ait tibi ſit egreſſus ĩ publicũ marty⸗

res tibi querant᷑ in cubiculo. Diſtabat itaq;

a bethania xpᷣs ꝑ dietã.poſtq; enĩ iudei volu
erunt eũ lapidare ex eo ꝙ dixerat. Ego et pr

vnũ ſumꝰ. ipᷣe de manibi eoꝝ euadens abijt
trãs ioꝛdanẽad quẽ nõ iuerũt ſoꝛoꝛes laʒari
rõnibus pᷣdictis.ſed miſerũt nec dixerũt ve

ni.qꝛ amãti ſufficit nũciare neceſſitatẽ amici

Audiẽs aũt ieſus dixit eis.ſ.reſpondẽdo ꝑ
nunciũ. Infirmitas hec nõ eſt ad moꝛté:ſʒ pꝓ
gloꝛia dei.vt gloꝛificet᷑ filiꝰ dei ꝑ eã. HNõ eſt ꝑ

hoc intelligendũ vt doctoꝛes ſancti declarãt

ꝓlaʒarua 'm opinionẽ quoꝛundã heretico

rũ nõ fuit vere moꝛtuus.qꝛ ſic deſtrueret᷑ ve

ritas euã gelij.cũ tñ infra xpᷣs dicat. laʒarus

moꝛtuus eſt. Sed ꝓ tanto ðꝛ. Infirmitas

hec nõ eſt ad moꝛtẽ.qꝛ nõ tendebat ad moꝛtẽé

ibi ſiſtendo ꝓpter reſurrectionẽ. Hinc Theo
philus dicit. Jpa moꝛs nõ erat ad moꝛtẽ. ſʒ
potiꝰ ad miraculũ.quo facto crederẽt hoĩes

in xpᷣm et vitarẽt veram moꝛtẽ. Igeo dixit.

ſed ꝓ gloꝛia dei ⁊c.qꝛ.ſ.in reſurrectiõe lazari

manifeſtari debebat virtus et potẽtia diuini
talis que erat in xpᷣo quiverus homo erat ac
verus deus. Vt aũt audiuit qꝛ infirmabat᷑

Tunc quidem man ſſit in eodẽ loco ſcʒ trãs

ioꝛdanẽ duobus dieb⸗ expectando.vt refert
Triſoſto.vt laʒarus moꝛeret᷑et ſepeliret eſſet
q; quatriduanus anteq; illuc accederet ad
maioꝛẽ certitudinẽ miraculi.
De moꝛte lazari ⁊ de verbis xp̃i cũ apoſtolis
anteq; iuiſſet ad laʒarũ ſuſcitandũ.
— Xapitulũ ſecundũ.
Ecundũ myſteriũ ↄtemplandũ de la
Zꝭaro reſuſcitato ð: moꝛtis indubita⸗
bilis. nã indubitant laʒarꝰ moꝛtuuſ

xpᷣs diſcipulis voluit ſapiẽtiſſi ime ꝓpa

lare. Dixit eni eis. Eamus iteꝝ in iudeã. Di

cũt ei diſcipuli. Rabbi nũc q̃rebãt te iudeila

pidare et tu iterũ vadis illuc.q̃ſi dicãt.nõ eſt

tibi nec nobis ſecurũ. Rñdit ieſus. Honne

duogecim hoꝛe ſunt diei ſi qͥs ambulauerit ĩ

die nõ offendit:qꝛ lucẽ huiꝰ mũdi videt. Si

auũt ambulauerit in nocte offendit.qꝛ lux nõ

eſt in eo. Hic ſm aliq̃s appellat ſe diẽ er duo

decim aplos. xij. hoꝛas. ac ſi dicat. Hoꝛe ſe—
quunt diem et nõ dies hoꝛas. Sic ⁊ vos de
betis ſequi voluntatẽ meã nõ ego veſtrã. Et

iõ ſi voluntatẽ meã qͥ ſum dies ſecuti fuerit
nõ offendetis. ſi aũtvoluntatẽ vr̃aʒ q eſt nox
ſecuti fueritis offendetis. Vel aliter pᷣ̃t intel⸗

ligi ᷣm Nico.de lira. Nõne.xij.hoꝛe ſũt diei
nõ debetis credere ꝙ iudei ꝑſeuerẽt in volũ⸗
tate me lapidãdi.qꝛ ſicut hoꝛe mutabiles fũt

ſic et affectꝰ hoĩm quinimmo ſe epiꝰ in die mu

tatur coꝛ hoĩſq; hoꝛe.Etiõ ſi qs ambulabat

in die. i. ſancte iu ſte et pacifice nõ offendit.et
Im pꝛimã expoſitiõʒ.q́ ambulat in die. i. me
cũ qꝗͥ ſum lux mũdi faciẽs diẽ gre.nõ offend it

id ẽ ſecurus dʒ eſſe.qꝛ lucẽ huimũdividet.i.

meip̃m. Siqͥs aũt ambulauerit in nocte.i.ſi
ne pñtia mea offendit. poſtq; ſic dixit reuela⸗

uit moꝛtẽ laʒari noĩe ſomni expmẽs illã.¶a
zarus inqͥt amicꝰ nr̃ doꝛmit ſed vado vt a ſo

mno excitẽ eũ. Hic Augꝰ ait. O aũt dirit.
doꝛmit verũ dixit. dño doꝛmiebat hoĩb moꝛ

tuus erat q eũ ſuſcitare nõ Poterar. Hã dñs
tãta felicitate excitabat de ſe

excit pulcro quãta tu
excitas doꝛmientẽ de lecto. Dixit ergo doꝛ⸗

mit ſᷣm potentiã ſuã.hãc aũt cauſam ſui iti⸗

neris vt dicit Nico. de lira. aſſignauit vt eſſe
curaret diſciplłos.q̃ſi dicat.nõ debetis time⸗

reqꝛ nõ vado ad diſputandũ cũ iudeis:ſ 3 ad

laʒarũ ſuſcitandũ. At diſcipuli rñdere. Dñe
ſi doꝛmit ſaluus erit.i.exquo doꝛmit ſignum

eſt ſue curatõis.nõ eſt neceſſariũ ꝙ; vadas il⸗

luc. Nondũ eniĩ erãt aſſecurati ad plenũ per
Yerba xpᷣi.q; aduc erãt infirmi et imperfecti.
Sed graue videt᷑ nõnullis ꝙ diſcipuli credi

derint dñm velle ire t longã viã ad bominẽ

6 ij

excitandũ. Pꝛo quibo ita refert Criſo. Iſtud

dicemꝰ? qm extimabant hoc enigma eſſe qlia
multa loquebat᷑.qꝛ etiã erãt rudes ⁊ in tino
re poſiti male capiebãt verba xpᷣi. Jo inſta⸗
bant ne redirẽt in iudeã. LZũc manifeſte lo⸗

cutus eſt dicẽs. Laʒarꝰ moꝛtuus eſt et gau⸗

deo nõ.ſ.de moꝛte eiꝰ abſolute. ſed ꝓpter vos

. „

vt credatis ⁊ in fide cõfirmemini.qm no era

ibi et tñ moꝛs illiꝰ mibi nota fuit. Sʒ eamꝰ

ad eũ. Dixit thomas.ſ.alijs diſcipul.Eamꝰ
et nos et moꝛiamur cũ eo. ꝓtulit hec verba
tho. m aliq́s ex quadã deſperatõe. Vel m
Alios ex amoꝛe ⁊ dilectõe.q̃ſi diceret.meliꝰ eſt
nobis cũ illo moꝛi qᷓ ſine ulo viuere. Veĩt ᷣ
ieſus et inuenit eũ q̃ttuoꝛ dies iam in monu
mẽto habentẽ. Quattuoꝛ dies dicit ad oſtẽ⸗

*

dendũ certitudinẽ moꝛtis.qꝛ licet ſint aliq̃ in

firmitates latẽtes quibo videt᷑ aliqs moꝛtuuſ

—

ad tꝑs hoc tñ nõ durat ꝑ q̃ttuoꝛ dies. Dicit

etiã in monumẽto.ſ.intra recluſus.qꝛ dato

q; fuiſſet ibi poſitꝰ viuus.nihilominꝰ in tan
to tꝑe fuiſſʒ ibi moꝛtuꝰ. Oulti gũt ex indeis
venerãt ad marthã ⁊ mariã vt cõſolarent᷑ eas

de fratre ſuo. Sed quõ inqͥt Criſo. iudei cõ⸗

ſolabant᷑ dilectas a xpo.cũ iam ſtatuiſſent ꝙ
ſi qͥs xpᷣm ↄfiteret᷑ extra ſina gogã fieret. Sz
pter calamitatis neceſſitatẽ aut qſi nobiles

pas mulieres reuerẽtes eas cõſolabant᷑. aut

ꝗaꝛ hi aderãt qͥ nõ mali erãt multi eni ex ipis
credebant. hec ille. Hartha ergo vt audiuit
qꝛ venit ieſus.ipᷣa enĩ habebat cura domus.

Et iõ pꝛimo eſt ei nunciat aduẽtus xpᷣiꝑ ali

quẽ qui illũ pᷣuenerat et occurrit illi reuerẽ⸗

ter et deuote. Maria aüt domi ſedebat cum

iudeis qͥ ad eas venerãt. Dixit & martha ad

ieſum. Dñe ſi fuiſſes bic frater meꝰ nõ fuiſſet
moꝛtuꝰ. Ex hoc apparet ꝙ credebat ipᷣm po⸗
tuiſſe pᷣſeruare fratrẽ ſuũ a moꝛte tñ impꝑfecte
credebat. qꝛ videt᷑ innuere ꝙ nõ poſſet xpᷣus
tm̃ abſens q;tum pᷣſens. Subdidit martha.
Sed nũc ſcio qꝛ quecũq; popoſceris a deo

—

dabit tibi deus. Uidet᷑ ꝑ hoc ꝙ nõ fuiſſʒ bñ

edocta de eiꝰ diuinitate qꝛ nõ dixiſſet qcunq;

popoſceris.ſed quecũq; iuſſeris fiẽt. Pir il
li ieſus. Reſurget frater tuus.hoc illa intelle
xit de reſurrectõe futura.ꝓpterea rñdit HBcio
qꝛ reſurget in reſurrectõe in nouiſſimo die.
loquebat᷑ aũt de reſurrectõe generali ſᷣm Cri

ſoſto. vel qꝛ audierat multa a xpo de reſurre⸗
ctiõe loquẽte. Vel qꝛ erat de ſecta phariſeoꝝ

q reſurrectionẽ cõfitebant᷑ ex verbis ſcriptu⸗

——

rarũ.Dixit ei ieſus explicans intentionẽ ſuã
de reſurrectõne ꝓpinqua. Ego ſum reſurre⸗
ctio et vita. Sum.ſ.vita ꝑ eſſentiã ꝓpter qad

2*

ſum cã vite oĩbo viuẽtibus ⁊ poſſum dare vi

fuerit viuet. Et oĩs qͥ viuit et credit in me nõ

moꝛiet᷑ in eternũ.credis hoc: Hõ petit quaſi

ignoꝛãs ſed q̃rens eiꝰ cõfeſſionẽ ad meritũ.
qꝛ oꝛe fit cõfeſſio ad ſalutẽ.Ait illi vtiq; dñe.
pverba eni xpᷣi erat in fide inſtructa.plenius
in fide qᷓ; ante qð ptʒ ex eiꝰſequẽti cõfeſſione

Exr qua pꝛimo expꝛimit᷑ xpᷣi dignitas ſacer⸗
dotalis et regia cum ðꝛ.Ego credidi qꝛ tu es

xpᷣs.i.vnctus.vnctio debebat᷑ regib ⁊ ſacer
dotibo. Scðdo explicat᷑ xpᷣi diuinitas cũ ſeq⸗

tur. filiꝰ dei.ſ.naturalis. Cercio ponit᷑ incar

natõis veritas cũ ſubdit᷑.qui in hũc mundũ

veniſti.nõ ꝑ loci mutationẽ:ſed ꝑ carnis aſ⸗

ſumptionẽ. Et cũ hoc dixiſſet a xpᷣo edocta

abijt ⁊ vocauit mariã ſoꝛoꝛẽ ſuã ſiẽtio. Cri-
ſo.ait. Ideo occulte ſoꝛoꝛẽ vocat.qꝛ ſi ſciuiſ-⸗
ſent indei xpᷣm aduenire receſſiſſent ⁊ nõ fuii
ſent teſtes miraculi.Dixit itaq; martha ſoꝛ
ri. Magiſter adeſt et vocat te. Nõ eſt creden⸗

dum hoc loco marthã fuiſſe mẽtitã. cũ dixit.

vocat te.qꝛ nõ fuit ab euãgeliſta expꝛeſſuʒ cũ

id euãgeliſta fecerit ꝓpter bꝛeuitatẽ. Vt autẽ
maria audiuit marthã ſurrexit cito et venit

ad xpᷣm.qͥ nondũ venerat in caſtellũ ſed erat
adhuc in illo loco vbi occurrerat ei marthbo.
iudei ergo qͥ erat cũ ea in domo ⁊ cõſolabank
eã ſecuti ſunt eã dicentes.qꝛ vadit ad monu-⸗
mentũ vt ploꝛet ibi.maria ergo cum veniſſet

vbi erat ieſus vidẽs eũ cecidit ad pedes eius
⁊ dixit ei.Dñe ſi fuiſſes hic frater meꝰnõ fuii
ſet moꝛtuus. At ieſus vt vidit eã ploꝛantẽ et
iudeos qͥ venerãt cum ea ploꝛãtes infremuit
