quo pfecte et plenarie requieſcit hũana vita.
Alio mõ ꝓ ꝑfecta quiete humane vite in ü⸗

lo bono que cõſi iſtit in ꝑfeeta hoĩs ↄiunctõe

cñ illo bono. Pꝛimo mõ beatitudo accipit
pꝛo beatitudinis obiecto.et ſic beatitudo eſt

quid increatũ.ſ.ipᷣe deus. Beatitudo autẽſe

cundo mõ accepta eſt aliqᷣd exiſtẽs in beato
tãq;ᷓ eius vltimata et plenaria ꝑfectio: et ſic ẽ

aliqͥd creatũ. Cum enĩ beatitudo cõſiſtat in

viſione dei:videre deũ eſt actus creature vi⸗
dentis. ¶ S

pliciter cõſiderari.

Lercio ali reſtrictc.
AEPꝛimo pᷣt beatitudo cõſiderari in ſua im⸗
perfectõe. ꝓut.ſ.beatitudo eſt illa imꝑfecta q̃ᷓ
litas q̃ in hac vita haberi pᷣt ſiue ſit felicitas

cõtemplatiua ſiue ſit actiua:hec quidẽ amit⸗

ti p̃t licet nõ de facili:ſicut ptz in felicitate cõ⸗
templatiua q̃ amittit᷑ vel per obliuionẽ.puta
cum coꝛrumpit᷑ ſcia ex aliqua egritudine vel
etiã ꝑ aliquas occupatões.qbus totaliter ab
ſtrabit᷑ aliqͥs a ↄtemplatione. Patet etiã idẽ
in felicitate actiua: volũtas enĩ hoĩs trãſmu

tari pᷣt vt in viciũ d egeneret a virtute. Ideo
phs dicit in. i. ethicoꝝ aliquos eſſe in hac vi

ia beatos nõ ſimpliciter: ſed ſicut hoĩes quo
rum natura mutationi ſubiecta eſt. Secun⸗
do pᷣt beatitudo cõſiderari in ſua generali ra
tione:et ſic beatitudo nõ pᷣt amitti.Cũ enĩ ſit
pfectũ bonũ et ſufficiẽs opoꝛtet q; deſideriũ
hoĩs quietet:et oẽ malũ excludat. Naturali⸗
ter auũt homo deſiderat retinere bonũ qð ha⸗
bet et ꝙ eius retinendi ſecuritateʒ obtineat.
Alioquin neceſſe eſt ꝙ vel timoꝛe amittendi
vel doloꝛe de certitudine amiſſionis affligat᷑

ERꝛimo in ſua imperfectione.
Secundo in ſua generali rone.
in ſua ſpeci

ecundũ dubiũ fuitvtrũ beatitu
go poſſit amitti. Et ad hoc dicimus ex ſnia
ſancti tho. pᷣma ſe.q.v.q; beatitudo põt tri-⸗

„

Requiritw᷑ ergo ad verã beatitudinẽ ꝙ homo
certã opinionẽ habeat bonũ qð habet nüqᷓ;
ſe amiſſurũ:que quidẽ opinio ſi vera ſit: cõſe
quens eſt ꝙ beatitudinẽ nunq; amittet. Si

aũt falſa ſit:hoc ipᷣm ẽ quoddã malũ.ſ.falſaʒ

opinionẽ bre. Nã falſum eſt malũ intellectꝰ

ſicut verũ eſt bonũ ipᷣius.vt ðꝛ in.vi.ethico.
PNõ er go iã erit vere beatꝰ ſi aliqðᷣ malũ ei in

eſt. Lercio pᷣt beatitudo ↄ ſiderari in ſua ſpe
ciali re ſtrictõe inq;tũ.ſ.pfecta beatitudo cõſi

ſtit in viſione diuine eſſentie. Et ſic beatitu⸗

do nullo mõ põt amitti neq; ex ꝑte videntis
nec ex ꝑte dei.neq;ʒ etiã ex ꝑte alicuius alteriꝰ
agentis. Hõ ex ꝑte videntis.qꝛ impoſſibile
eſt ꝙ aliqs vidẽs diuinã eſſentiã velit eã nõ
videre. Rõ eſt:qm̃ omne bonũ habitũ q̊ qͥs

carere vult:aut eſt inſufficiẽs ⁊ q̃rit᷑ aliqͥd ſuf

ficiẽs loco eius:aut habet aliqð incõmodũ

annexũ ꝓpter quod in faſtidiũ venit. Uiſio
aüt diuine eſſentie replet aiam oibus bonis:
et nõ bzelias incõmodũ adiunctuʒ. Quare
ꝓpꝛia volũtate nõ pᷣt beat beatitudinẽ deſer
re. Silłr beatus nõ pᷣt beatitudinẽ ꝑdere deo
ſubtrahẽte:qꝛ cũ ſubtractio beatitudinis ſit
quedã pena nõ pᷣt talis pena a deo iuſto iudi
ce ꝓuenire niſi ꝓ aliqua culpa q̃ cadere non
p̃t in eũ q; dei eſſentiã videt:cũ ad hãc viſionẽ

de neceſſitate ſequatur rectitudo volũtatis.
HNõ pt etiã beatitudo amitti ex ꝑte alicuius

alterius agẽtis.qꝛ mens deo cõiuncta ſuper
oĩa alia eleuat᷑.et ſic ab hmõi ↄiunctiõe nul⸗
lum aliud agens pᷣt ipam excludere.Eſter⸗:⸗

go beatitudo ꝑfectio cõſummata q̃ oẽm defe
ctũ excludit a beato. Et ideo abſq; mutabili

tate adducat eã habẽti: faciente hoc virtute
diu ina q̃ hoĩeʒ ſubleuat in ꝑticipationẽ eter
nitatis tranſcendẽtis oẽ m mutationẽ. Jccir
co male dixit Oꝛigenes ſequẽs quoꝛundam
atonicoꝝ erroꝛẽ ꝙ; Zolt riin beatitudinz
J rciũ dubiũ fuit vtru
beatitudo poſſit haberi in hac vita. Etaddß
reſpondemꝰ ꝙ nõ:loquẽdo de lege cõi.⁊ boc
ꝓpterea qꝛ dñs noſter ieſus xpᷣs fuit viatoꝛ; +.uG
cõpꝛehenſoꝛ. Quare vero in hac vita qͥs bea
tus eſſe non pᷣt aſſignari poſſunt tres rõònes
Pꝛecihne.
Pꝛima dicit i

omo pt fieri miſer.

k inſatiabilitatis.
ecunda penalitatis.
ercia moꝛtalitatis.

dñs B onauen. di. v. iiij. libꝛi. Beatitudo eſt

finis ſatiãs appetitũ. Sʒ bona pñtis vite nõ
ſatiãt a ppetitũ:nõ diuitie:nõ delitie:nõ hono
res:nõ fama: nõ gloꝛia: nõ quecũq; deſidera
bilia ⁊ delectabilia excogitari pñt:vt docet ex
perientia. Ergo nec in hmõi bonis beatus

qͥs reputari dʒ. Cho. v̈o. i. ꝑte. q.ij. dicit. Im

poſſibile ẽ beatitudinẽ hoĩs eẽ in aliqᷓ bono

creato. qꝛ beatitudo eſt bonũ ꝑfectũ qd totali
ter aner appetitũ: alioqᷣn nõ eſſetvltimꝰ ſi⸗
nis ſi adhuc reſtaret aliqͥd appetendũ. O bie⸗

——

ctũ aũt volũtatis ẽ vniuerſale bonũ ſicut ob⸗

iectũ intellectus eſt vniuerſale verũ. Ex quo
s ꝙ nihil põt quietare voluntatẽ hoĩs niſi

onumvniuerſale:qð nõ inuenit᷑ in aliquo
creato ſed ſolum in deo. qꝛ oĩs creatura ha⸗
het bonitatẽ ꝑticipatã. VUñ ſoldeus volũta
tẽ hoĩs implere pᷣt. Ideo dauid in pᷣs.dixit.

Satiaboꝛ cũ apparuerit gloꝛia tua.Et Au⸗

guſti. li. i. cõfeſſionũ. Yeciſti nos dũe ad te et
inquietũ eſt coꝛ noſtrũ donec quieſcat in te.
Et i.iiij.li:Redite inqt puaricatoꝛes ad coꝛ
et inherete ei qͥ fecit vos: ſtate in eo ⁊ ſtabitis:

Pꝛima rõ ðꝛ inſatiabilitatis. At eni inquit

gnieſeit
rnqies
trgia⸗
ccpseſ
circont
let S⸗
beac'di
fegp⸗
gutpis
jniamn
etinoruin
nulapptaat
legtecopi
busbeni
catit ho
herepecrt
liodor
mnorne
en
lictuisd
cundacl
felinerin
laſoꝛol
gunt Ne
c ſitſtn/
lercel onin
git Gener
Penodeſh
li Houih
nareevertit
lebent.
Pcrand
Tul
Kticec
ſoꝛtune⸗
hutoi
giigeßo⸗
bgleie
Moolharen
opoucoo
ſaohnenetn
enchaln
lin crc⸗
Ueitccht
lipenief
Denm

Migae

gſuntn
finif
UCſtes
Caffici
lubſal
b eſe be
noꝛè le
nullo in

cinaſn
nRoiuncing
crduden i⸗
nnmni
Gnſg nuhl
r bonin
Nucpanonen
nunnoni N
Gesqactund
ninäbenindi

i ddüfuüm

rrinn Lru
adelegechthe
sris iitnmn
nbue
Rur ziN
.

—

uninſn
niNri
imnigdͤ

irANAh

6

quieſcite in eo quieti eritis. Quo itis ĩ aſ/ pe
ri:q̃ itis.bonũ qð q̃ritis ab illo eſt. Quia igi
tur aĩa eo imago dei eſt ̊ eiꝰ capax eſt et ꝑti⸗
ceps eſſe pᷣt.vt ſcribit Augꝰ.xiiij.de trini. Ic
circo nulla creatura aie capacitatẽ iplere va⸗
let. Scða rõ cur in hac vua nõ poſſit qͥs eſſe
beatꝰ dicit penalitatis.vt enĩ ait Tho. pma
e.q.v. Beatitudo excludit oẽ ma lum. Vita
aũt pũs multis malis⸗ penalitatibo ſubiacet
q̃ vitari nõ pñt.Et ignoꝛãtie ex ꝑte intellectꝰ
et inoꝛdinate affectõis ex parte appetitus: et
multiplicibo laboꝛib: calamitatibo ⁊ erũnis
exꝑte coꝛꝑis.quõ igit᷑ in tot influctuationi⸗
bus beatũ ſe credere quiſpiã hz. Inqͥt Job

ca.xiij. Homo natus de muliere bꝛeuiviuẽs
the replet᷑ multis miſerijs. Et Hiero. ad he⸗
liodoꝝ. AUbiq; luctus:vbiq; gemitꝰ et pluri
ma moꝛuis imago.Et boetius li.ij.de cõſo⸗
latõe. Quã multiſ amaritudinib- humane fe

licitatis dulcedo reſperſa eſt:qᷓ ⁊ ſi fruenti to
cunda eſſe videat᷑ tũ quo minꝰ cũ velit abire
retineri nõ pᷣt. Et Seneca in tragedijs. Nul
la ſoꝛs lõga eſt:doloꝛ atq; voluptas inuicẽ ce
dunt. Nemo vtiq; reperit᷑ qͥ diutius in quo
cũq; ſit ſtatu delectani poſſit et abſq; turbatio
ne vel qnimi vel coꝛpis ptranſire. Nemo in
quit Seneca vbi. S. ↄfidat nimiũ ſecundis
Nemo deſperet melioꝛa lapſis. Et ad Lu⸗
cillũ. Noli huic trãq;llitati ↄfidere momẽto
mare euertit᷑ ⁊ eodẽ die vbi luſerunt nauigia
ſoꝛbent᷑. Quiſnã felicioꝛ iudicari potuiſſet
Policrato tyranno ſamioꝝ. de ipᷣo qͥppe re⸗

fert Tulli in li. de finibo bonoꝝ et maloꝛũ.
Et idẽ cõfirmat valerius de mutatõe moꝝ et
foꝛtune.qꝙ adeo ſibi foꝛtunã obſequioſaʒ ha
buit ꝙ oĩa deſiderata ꝑficiebat. Ad moderã⸗

dã igit᷑ foꝛtune inuidiã ſumpto e manu anu
lo quẽ pᷣcioſum poſſidebat in mare iecit. Sʒ

inopinate illũ repete recuperauit. Nã poſt di
es paucos a piſcatoꝛib piſcis captꝰ qͥ anulũ

ſoꝛbuerat tyranno donatus eſt. Accidit tan
dem ꝙ aduerſus Dariũ ꝑſarũ regẽ duxit ex⸗
ercitũ.et ꝙ Oꝛtuthes pᷣfectus darij illũ acie
fuderit cepitq; et in ſummo megalenſis mõ⸗
tis vertice ſuſpendi iuſſerit. Et relictꝰ auiba

lacerandus. ꝗ vbiq; feliciſſime in terra vixe⸗

rat in aere miſerrime expirauit. Hutant᷑ oĩa

qᷓ ſunt in hoc mũdo.et nihil eſt ſtabile. nihil
firmũ.nihil deniq; tutũ. Ideo ſapiẽs Eccle

ſiaſtes.ij. c. dicebat. Vidi in oĩbus vanitatẽ

et afflictionẽ ſpũs et animi ⁊ nihil ꝑmanere
ſub ſo le Lercia rõ q̃re in pñti vita nullus
pt eſſe beatꝰ dð moꝛtalitatis. O ẽs qiuppe ad
moꝛt tendimꝰ cuius manus potentiſſimas
nullo ingenio.nulla vi.nulla arte. nullo pᷣ⸗

delectatio.

cio euitare valemus. Inſtat ceruicibonfis.
Di qͥs igit᷑ dixerit aliquẽ beatũ eo ꝓ diuitijs
affluat ſtatim reſpõdebo. Hõ ſic nõ ſic. qꝛ di
uites moꝛiunt᷑. Siqͥs aff irmauerit aliũ eſſe
beatũ eo ꝙ oĩbus delitijs huiꝰ ſeculi fruat᷑

Ad hoc rñdebo.nequaq; ſic ẽ. qꝛ poſt bꝛeuẽ

hanc vitã oẽs hoies moꝛient᷑. Diqͥs beatũ
reputauerit eũ qͥ oꝛbi vniuerſo dñaret᷑ Lla⸗
mabo et ego ꝙꝙ nec regna ſiue imperia beatũ
hoĩem reddũt.qm̃ pꝛincipes et reges ⁊ pur
purati ⁊ imꝑatoꝛes oẽſq; dñi moꝛient᷑. Et iõ
cũ Lactantio cõcludimꝰ dicẽte. iij.li. Sum
mum bonũ qðo beatos facit nõ pᷣt eſſe niſi in
ea religione atqʒ doctrina cui ſpes immoꝛta
litatis adiuncta eſt. Igit᷑ demus operã ne de
cipiamur tempoꝛaliũ bonoꝝ ſuauitate. atq;
mundũ audacter ſub pedibus habeamus.eo
q; tm̃ vtamur vt ſic tandem ꝑueniamus ad
fruitionẽ illã beatã.ad quã nos pducat ieſus

filius dei qui cũ patre et ſpũ ſancto viuit ⁊ re
in ſecula ſeculoꝝ. Amen.

dermo vigeſt imuſſecundꝰ de gaudijs be
atoꝛũ ꝗ letabunt᷑ ex viſione dei ⁊ dotatione
coꝛpoꝛũ atq; habitatõe in celo empirreo.

Eultabunt ſancti

in gloꝛia. Illuminati ꝓphete ver⸗

ba ſunt iſta oꝛiginaliter pᷣs.cxlix.
Licet arta ſit via q̃ ducit ad vitã qtum eſt ex

pte virtuoſoꝝ actuũ. Nihilominꝰ facillima

atq; ſuauis ex ↄſideratõe futuri pᷣmij. Inqᷣt
eni Oꝛigenes ſuꝑ eplas pauli. Spes futu⸗

roꝛũ laboꝛibo requiẽ parit.HincHieronim⸗

Euſtochiũ virginẽ in epla ad eandẽ como⸗
net. vt allicientes blanditias ſeculi ad q̃ mẽs
hũana cõiter inclinat᷑ paradiſi recoꝛdatõe cõ

culcet. Ait ergo. Quotiẽs te vana ſeculi dele

ctat ambitio.Quotiẽs ibi videris aliqͥd glo
rioſum.ad paradiſum mente trãſgredere. et
eſſe incipe futura es E gredere qſo pauliſꝑ
de carcere coꝛꝑis tui et pñtis laboꝛis merce⸗
dem añ oculos depinge.quã oculus nõ vi⸗
dit et auris nõ audiuit. nec in coꝛ hois aſcen
dit.hec ille. Iccirco vt in via dñi expeditius
foꝛtiuſq; bñ viuẽdo ambulemus. decreui in
pñti ſermone de gaudio beatoꝝ verba facere
Oð vtiq; q; ſit immenſum oſtendemus ma⸗

xime ꝓpter tria.

ꝛimo ꝓpter dei viſionẽ.

SGGoꝗpter coꝛpoꝛis dotations.
Eexrcio ꝓpter loci habitatione.

Qualiter poteſt videre eſſentiã diuinã ho
mo vel angelus.⁊ quõ nõ oẽs vidẽt illã equa
liter et quata ſit in illa viſione iocunditas ec
apitulũ.i.
iii

z Rimo oſtendamus ẽ ſit copioſuʒ gau⸗

tria ſunt cõſideranda.

Pꝛimũ dicit᷑ poſſibilitas.
Wecundu inequatitas. —

T ℳ

Terciũ iocunditas. “
(Bꝛimũ ↄſiderandũ ð⸗ poſſibilitas. Vbi

inueſtigandũ eſt vtrũ poſſit ꝗͥs hõ vel ange⸗
lus videre deũ in ſui eſſentia ſiue facie ad fa⸗
ciẽ. Et p pte vera et affirmatiua dicimd ꝙ ſic
Pjã vt dicũt doctoꝛes in.iiij. di. xlix. tẽ de
poc gloſa ſuꝑ illud ps. Oſtenda illi ſalutare
mei. Lota merces ẽ viſio et ad hoc facit au⸗
ccoꝛitas apłi q.i.ad oꝛint. xihh. c. git. ide⸗
mus nũc ꝑ ſpeculũ in enigmate tũc aũt facie
ad faciẽ.Et literũ ibi. Nũc cognoſco ex ꝑte:

tüc cognoſcã ſicẽ et cognit?ſum. Et xpᷣs mat.
v. ait. Beati mundo coꝛde qm̃ ipᷣi deũ vide⸗
but. Et mat.vxviij. Angeli eoꝝ ſꝑ vidẽt faciẽ

pfris mei qᷣ eſt ĩ celis. Oʒ nõnulii arguũt cõ⸗
tendentes pbare ꝙ nulla cteatura pᷣt videre
diuinã eſſentiã.Et hoc tripliciter. Pꝛimo au
ctoꝛitate. Scdᷣo rõne. Tercio exemplo. Pꝛi

mo ꝓbant auẽte. Nã ſcribit᷑ Jo.i.ca.Deum

nemo vidit vnq;. Que verba ſic ꝓſequitur
Aug ad paulũ de vidẽdo deũ.qm ſiẽ natu⸗
ea incoꝛruptibilis ita ⁊ natura inuiſibilis Et
VYriſo.ſuꝑ Jo. exponẽs dictũ pᷣallegatũ in⸗
quit. Idipᷣm qᷣ de eſt nõ ſolũ ꝓphete ſʒ nec
aungeli viderũt nec archan geli. Oð enĩ crea⸗
bilis nature ẽ qualit᷑ videre poterit qð increa
bile eſt. Et apłs.i.ad Thimo. vlti. c. dicit de
deo. Sol? hʒ immoꝛtalitatẽ et lucẽ habitat

—

inacceſſibilẽ quã nullus vnq; videre potuit.

ſed neq; pᷣt. Et Dioniſi li. de myſtica theo⸗
logia ait. Deꝰ inuiſibilis eſt ⁊ incognoſcibi⸗
lis oẽm ſenſum ſuperans ⁊ oẽm intellectũ.
Scdᷣo arguũt rõe. Nã ↄgnoſcæetis ad cogni

*

tũ opoꝛtet eẽ ppoꝛtionẽ.cũ cognitũ ſit ꝑfectio

cognoſcẽtis. Sʒ nulla ẽ ꝓpoꝛtio creature ad

creatoꝛẽ. q; in inſinitũ diſtãt. nulla creatu⸗
ra p̃t videre diuinã eſſentiã. Tercio iſtud vi⸗

detur poſſe pbari exẽplo. Nã Exodi.xxxiij.
ca. babet᷑. OQualit᷑ dũ loqueret᷑ deꝰ moiſi cui
apparebat in ſigno vel ſubiecta creatura moi
ſes dixit. O ſtende mihi gloꝛiã tuã.i.ſᷣm Ni
co. de lirg. O ſtende mibi teipᷣm ſic videris ĩ
gloꝛia. Et dñs rũdit ei.nõ poteris videre fa
ciem meã. Nõ videbit me hõ ⁊ viuet. Et in⸗
fra. Poſterioꝛa mea videbis: faciẽ autẽ meã

videre nõ poteris. Pꝛo ſolutõne pᷣdictoꝝ et

intelligẽtia veritatis notare debemꝰ tres ca⸗

tholicas/ ꝓpoſitões ſequetes Alex. de ales in

==
SS H

dium beatoꝝ ꝓpter dei viſionẽ. de qua

i.volumine ſumme. Et Bonauen. in ſuo. i.

diſt. iij. Et Tho.i.ꝑte.q.xij. Pꝛima veritas.

eſſentia dei videri nõ pᷣt oculis coꝛpalibꝰ
qꝛ deus incoꝛpoꝛeus ẽ vñ nec ſenſu nec ima

ginatione videri pᷣt ſed ſolo intellectu. Et ſi
diceret᷑ ꝙ de; pᷣt videri ab hoĩe viſione ima⸗
ginaria.qꝛ dicit᷑ E ſa.vi.c. Nidi dũm ſeden⸗
tem ſuꝑ ſoliũ excelſuʒ et eleuatũ.vt viſio ima
ginaria a ſenſu oꝛiginẽ habet. qꝛ fantaſia eſt
motus factꝰ a ſenſu ſᷣm actũ.vt ðꝛ.iij.de aĩa.
ergo dey ſenſibiliter viſionevideri pᷣt. Rñdet
Tho.qꝙ in viſione ima ginaria nõ videt᷑ ipᷣa

dei eſſentia. ſed aliᷓ foꝛma in imaginatione
foꝛmata repᷣſentans deũ ſm aliquẽ modũ ſi⸗
militudinis. ꝓut in ſcriptura diuina per res

ſenſibiles metaphoꝛice deſcrib unt᷑. Scdða

ꝓpoſitio ꝙ nullus hõ vel angelus pᷣt videre
diu inã eſſentiã viſione intellectualiꝓpꝛia v

nature. Rõ eſt ſᷣm tho.in.iij. ſumme õ genti
læ. qꝛ qdð eſt ſuꝑioꝛis nature ꝓpꝛiũ.nõ pᷣt cõſe
qui natura inferioꝛ niſi per actionẽ ſuꝑioꝛis
nature cutꝰ eſt ꝓpꝛiũ. Sicut aqᷓ nõ pᷣt eſſeca⸗
lida niſi ꝑ actionẽ ignis. Uidere aũt deũ per
ipam eſſentiã diuinã eſt ꝓpꝛiũ nature diuine.

Operari enĩ ᷣ m ꝓpꝛiã foꝛmã eſt/ ꝓpꝛiũ cuiuſſi

bet operantis. nulla & intellectualis ſubſtam
tia pt videre deu vel viuinã ellenti niſi de h
faciente. Et hoc eſt qdð dicit᷑ ad Roma.vi.ca-

Bꝛatia dei vita eterna.qꝛ videre diuinã eſſen

tiã ↄuenit intellectui creato p gratiã nõꝑ na
turã. Zercia ꝓpoſitio. vidẽtes ꝑ eſſentiaz

deũ licet apꝛehendãt eſſentiã diuinã.nõ tñ ił

lam ↄpꝛehendũt.vidẽt nãq; eſſentiã diuinã

infinitã ſed mõ finito.nã illud ↄpꝛebendi ð

qð ꝑfecte cognoſcit᷑ ꝑfecte aüt cognoſcit᷑ qðᷣ

tm̃ cognoſcit᷑ qtũ cognoſcibile eſt. Aäſiu⸗

lud qð eſt cognoſcibileꝑ ſcientiã demonſtra
tiuã opinione teneat᷑ ex aliqᷓ rõne ꝓbabili cõ
cepta. nõ cõpꝛehendit᷑.puta ſi hoc qð eſt tri⸗
angulüu bfre tres angulos equales duobo re⸗
ctis aliqͥs ꝑ demonſtrationẽ cognoſcat ↄpꝛe

hendit illud. Si vero aliqs opinionẽ eiꝰ ac
cipiat ꝑ hoc ꝙ a ſapientibo et phis ita dicik.

nõ cõpꝛehendit ipᷣm.q nõ ptinget ad illũ p⸗

fectũ modũ cognitõis quo cognoſcibile eſt.
Nullus aũt intellectus creatus ꝑtingere pt·

ad illũ ꝑfectum modũ cognitönis dinine el

ſentie quo cognoſcibilis eſt. Quia cũ eſſen⸗

. „

tia diuina ſit infinita infinite cognoſcibilis
eſt. ⁊ intellectus creatus nõ pᷣt illa infinite co
gnoſcere. Intm eni aliqs intellect? creatus
Diuinã eſſentiã ꝑfectius vel minus pfecte co
gnoſcit inq;tũ maioꝛi vł minoꝛi lumine glo

rie pfundit᷑. Eiũi ergo lumẽ gloꝛie in quocũu⸗

gintele
iii.In
ceatus?
perBug
git. Den
Lijlide
Pechene
iceaop
re, liuc
Gann
ernal
it Ciai
Ntopychen
lertcolla
dei gpelig
corevigcit
mefcice ſu
tennlummmn
ſuttmede
ſaſti ſan
ſummen
gahhein
néum

anplidie

ſoͤßt riiin
ſoheinela
igiwri⸗
1oiualecrä,
Pricani,

Ccheſonss
Mrüaaa

nhlc,
Gaadse
N ad
Regtarei
usade
ntellegen
gundei
ofnq
ls ſo
nnerdeie
gnngiger
aſeckpe
Geennieni
miinel
didri⸗
Ungende
bl
gedeid
angelor
0esen
ii
mnulteſe
cca

boegi⸗

hmaig
Pamnn
dalsenic
Kſann
nrlai
Memiſaenr

m Roin
„ . 4
1 . .

Mi ni

nduuingen
ibont. Oa
Gelns itiin
Nmalipruan
ſunme;gen
Prü Nöhtti

ioni ſans

tinöeche
nic iai
nus idin
v* . 4
. aeors

lä,

N11 „

miumwuf
ige eile⸗

orſcin,
s donde

l

CN .
Wbhe, 16

N

WAARKU
„ ſie ME
coM 1

qʒ intellectu creato receptũ nõ poſſit eſſe infi
nitũ. Impoſſibile eſt ꝙ aliquis intellectus

creatus deũ infinite cognoſcat. Pꝛobãt᷑ iſta

per Auguſti.qui in li.de cognitiõe vere vite
git. Deus eſt ſpũs incõpꝛehenſibilis. Et in

xij.li.de ci.dei.c.xviij.inqͥt. Quicqͥd ſcia cõ⸗

pꝛehendit᷑ ſcientis awꝛehenſione finit᷑. Et

idẽ ad paulã de vidẽdo deũ.Aliud eſt vide⸗
re. aliudtotũ videndo cõpꝛehendere.videt
ꝙ neceſſariũ pñs ſentit᷑. Cõpꝛehendit᷑ qð ita
videt᷑ vt eius nihil lateat cuius fines ↄſpici
pñt. Vñ cũ deus ſit infinitus nulli creature

eſt ↄpꝛehenſibilis.Quis igit᷑ nõ admiret᷑ pa

riter ⁊ collaudet infinitã celſitudinẽ ſummi
dei. quẽ licʒ tot milia miliũ angeloꝝ ⁊ hoim
clare videãt et intelligãt ſumme bonũ.ſum⸗
me felicẽ.ſumme gloꝛioſum. ſumme ſapien⸗
tem. ſumme pulcrum. ſumme delectabilem.
ſumme deſiderabilẽ.ſumme potentẽ.ſumme
iuſtũ.ſamme clementẽ. ſumme dominantẽ
ſumme regnantẽ.et ſilia. Tñ in his excedit᷑
adhuc incõꝑabiliter cognitõʒ illoꝝ. Soluẽ
da & iam ſunt obiecta. Et ad auẽtes atq; ex⸗
emplũ dicimꝰ.x deus in ſui eſſentia videri

nõ pᷣt viſione coꝛꝑali.neq; ꝓpꝛia vi nature vi

ſione intellectuali. Sʒ tali viſione videri pᷣt
ců adiutoꝛio ipᷣius dei illuminãtis et eleuan
tis intellectũ creatũ ad ſuam beatã viſionẽ.

Hec ſic eti videri pᷣt a creatura viſione cõ⸗
pꝛeheéſionis vt iã pꝛedictũ eſt. Ad rõem q̃ in
2ↄtrariũ adducta fuit. Rñdet tho. ꝙ; ꝓpoꝛtio

ðꝛ dupliciter. Uno mõ certa hĩtudo vnius
q; titatis ad alterã.Alio mõ q̃libet habitudo
vniꝰ ad alterũ hoc mõ ſecũdo pᷣt eſſe poꝛtio
creature in deũ inq;tũ ſe habet ad ipᷣm vt effe
ctus ad cãm aut potẽtia ad actũ. Et ſ̃m boc
intellectus ꝓpoꝛtionatus eſſepᷣGt ad cognoſcẽ
dum deũ.Et vt clarius loquar. Alia eſt ꝓpoꝛ

tio ſ m q;titatẽ vtputa eſt ꝓpoꝛtio aque ĩ dus

bus vaſis eiuſdẽ ↄtinẽtie.et ſic nõ eſt ppoꝛtio
inter deũ et creaturã. Eſt alia ꝓppoꝛtio ſcõm

quanda attingentiã ſiue oꝛdinis ↄuenientiã

et ſic eſt poꝛtio inter guttulã aque etaquam
oceani etiã ſi eſſet infinita.hoc mõ eſt ꝓpoꝛtio
inter intellectũ creatũ angeli vel hoĩs ⁊ ipᷣm

deu. Exq̃ Augꝰ. dicit li. xiiij. de tri. Eo aĩa

imaga dei eſt qᷓ eius capax eſt et ꝑticeps eſſe
pt.¶Becundũ cõſiderandũ de beata viſio⸗
ne dei ðꝛ inequalitas.licʒ enĩ tot milia miliũ
angeloꝝ et hoĩm videãt eſſentiã dei.tñ non
oẽs equaliter vidẽt. VUñ ſaluatoꝛ noſter Jo.
xiiij.c.dixit. In domo pr̃is mei manſiones
multe ſunt.vbi glo.i.dinerſe pᷣmia meritoꝝ.
Hec autẽ inequalitas ſm Tho. vbi. S. erit ꝑ
boc ꝙ intellectus vnius habebit maioꝛẽ vir

intellectui creato ſm ſuã naturã,ſed ꝑ lumen
glie qð intellectũ in quadã dei foꝛmitate cõ⸗
ſtituit. Uñ intellectus plus ꝑticipãs de lu⸗

mine gloꝛie ꝑfectius deũ videbit.Plus autẽ

ꝑtieipabit de lumine gloꝛieqͥ plus habet de

charitate. Quia vbi eſt maioꝛ charitas ibi ẽ

maius deſideriũ et deſideriũ quodãmõ facit
deſiderantẽ aptũ ⁊ paratũ ad ſuſceptionẽ de

ſiderati. Vñ qͥ plus hʒ de charitate ꝑfectius

eũ videt et cũ maioꝛi beatitudine. Si vᷣo ali

quis obſtaret ex verbo Johãnis qͥ.i.canoni

ca.c.iij.ait. Nidebimus eũ ſicuti eit.ſed ipſe
vno mõ eſt. ergo vno mõ videbit᷑ ab oibus

et ſic nõ ꝑfectius ab vno qᷓ; ab alio. Rñũdere

poſſumꝰ ſᷣm tho.ꝙ cũ dicimꝰ videbimꝰ eũ

itaſicuti eſt. aduerbiũ determinat modũ vi⸗

ſionis ex ꝑte rei viſe vt ſit ſenſus. Nidebimꝰ

eũ eſſe ſicuti eſt.qꝛ iᷣm eſſe eius videbimusz
qð eſt eꝰ eſſentia. Nõ aũt determinat modũ

viſionis ex ꝑte vidẽtiſ.vt ſit ſenſus ꝙ ita erit
pꝑfectus modus videndi.ſicut eſt in deo per⸗

fectus modus eſſendi.Quare diuerſitas il⸗

la videndi nõ erit ex ꝑte obiecti.qꝛ idẽ obie⸗

ctũ oĩbus pᷣſentabit᷑.ſ.dei eſſentia. Sed erit

p diuerſam facultatẽ intellectus nõ naturalẽ
ſed gloꝛiã.
deũ tanta iocunditas ⁊ plena leticia vt in it
la oẽ hoĩs deſideriũ quieſcat. Nihilq; ampli
us appetat. Rõ eſt ſᷣm Ricar in.iiij.diſt.xlix.

Cen ſeſc⸗ naturaliter appetit ſuã ꝑfectionẽ

ecundaria vero humani intellectus ꝑfe⸗

ctio cõſiſtit in ꝑfectione ſui actus qͥ eſt intelli
gere. Hunq; autẽ actus intelligendi eſt pfe⸗
ctus niſi ſit reſpectu nobiliſſimi ĩtelligibilis

et nobiliſſimo mõ intelligẽdi. Nobiliſſimũ

intelligibile eſt deus. nobiliſſimꝰ modus in⸗
telligendi eſt intelligere ipᷣm in ſui ſubſtan⸗

tia. Ex q̊ͥ ti amabilis tanq; gratiſſima eſt vi⸗
ſio illa ꝙ ſi quis pponeret alicui beato.vellet
ne ꝑ milia miliũ annoꝛũ eſſe in boc mundo

abſq; hoc ꝙ videret deum. baberetq;dsomnes

diuitias. omnes theſauros.omnes pecuniaſ
omnes pꝛecioſos lapideſ.omnia iocalia.om
nia regna mundi.omnia delicata cibaria.o⸗
mnem viroꝛum clariſſimoꝛum famam et glo
rlam.ac deſiderabilia queq; que in hoc ſecu
lo poſſunt eſſe.ſtatim clamaret.Diſcede a me
et ſine me eſſe in delitijs viſionis dei qᷓ ſola
incoꝛpaliter excedit quelibet tꝑalia bona. qᷓ

libet toalia gaudia.quãlibet philoſophoꝛã

ſcientiã.quamlibet regũ: imperatoꝛum pꝛe

eminentiam. Hinc Auguſti.li. iin. de libero

gloꝛiã. ¶ Terciũ ↄſiderandũ de viſione
dei dicit᷑ iocunditas. Erit vnicuiq; videnti

tutẽ ſeu facultatẽ ad videndũ deũ q; ali. Fvzz
cultas vᷣo videndi deũ vt dictũ eſt nõ ↄpetit

arbitrio ait.Tanta eſt illa pulcritudo iuſti-⸗

cie et incõmutabilis lucis eterne ꝙ ſi nõ lice
ret in eo moꝛari pluſq; vniꝰ diei hoꝛa.pter
hoc ſolũ inumerabiles anni hui vite pleni
circumfluentia bonoꝝ tꝑaliũ recte meritoq;
cõtemnerent᷑.Et li.x.de ciui.dei.ca.xv.inat.
Illa nãq; beata viſio dei tãte pulcritudinis
viſio eſt ⁊ tãto amoꝛe digniſſima.vt ſine hac
quibuſſibet alijs bonis pᷣditũ et abundantẽ
nõ dubitem ꝓtinus infeliciſſimũ dicere. Et
apls.i.ad Coꝛint.c.ij.Oculus nõ vidit ⁊ au
ris nõ audiuit nec in coꝛ hoĩs aſcendit:que
pparauit deꝰ his qͥ diligũt illũ. Cũ autẽ ex⸗
periemur ea admirabimur et letabimur ſcien

tes multo vberioꝛẽ eſſe felicitatẽ ipᷣam ſancto

rũ.qᷓ; rumoꝛ qͥ inſonat noſtris aurib in hac

vita. Sicut factũ legimꝰ de regina ſabba qᷓ

venit a finiba terre ad Salomonẽ audita fa⸗
ma ipᷣius.vt ðꝛ.iij. Re.x.c.Hec cũ cõſideraſ⸗

ſet ſapiaz Salomonis vidiſſetq; domũ quã

edificauerat.et cibos menſe eius.⁊ habitacu
la ſeruoꝝ.et oꝛdinẽ miniſtrantiũ veſteſq; eo⸗
rũ et pincernas.et holocauſta q̃ offerebat in

domo dñi. nõ habebat vltra ſpiritũ. Dixitq;ʒ

ad regem. Werus eſt ſermo quẽ audiui in ter
ra mea ſuꝑ ſermonibo tuis et ſuꝑ ſapientia et

nõ credebã narrantibo mihi donec ipᷣa veni

et vidi oculis meis et ꝓbaui ꝙ media pars
mihi nũciata nõ fuerit. Maioꝛ eſt ſapĩa tua
et oꝑa tua qᷓ; rumoꝛ quẽ audiui. Bii viri tui
et beati ſerui tui hi qͥ ſtãt coꝛã te ſ et audiũt
ſapientiã tuã.O igit᷑ pꝛeclarũ illũ diẽ cũ aĩa
nr̃a adviſionẽ illã diuinã attinget Cõperiet
ꝓfecto tantã eſſe illius viſionis delectationẽ
ꝓꝙ merito dicere poterit. O deus dulciſſime
beati qͥ te querũt.beati qui te habẽt:beati qui
te vidẽt.beati qͥ habitãt ĩ domo tua. beati de
niq; qͥ mundo ſpꝛeto te verũ et ſummũ bonũ
¶ De oꝛigine dotiũ coꝛpoꝛũ beatoꝝ.⁊ de nu
nero atq; cõditione illarũ. x
Ecundo oſtendimꝰ q; ſit copioſum et
uimmenſum gaudiũ beatoꝝ ꝓpter coꝛpo
ris dotationẽ.de quibus dotibus tria conſi
deremus.
Pꝛimo oꝛiginationem.
Secundo diſtinctionẽ.
Tercio cõditionen. .
Pꝛimo cõſideremꝰ oꝛiginationẽ.vnde.ſ.
erit oꝛigo dotiũ in coꝛpoꝛibo beatoꝝ.Ad qð
ita dicit Ricar.in.iiij.diſt.xlix.Dotiũ oꝛigo
erit a deo ꝑ creationẽ vt quidã vero impꝛo⸗
babiliter dicunt. Vñ ꝓ tanto dicit᷑ ꝙ dotes
erunt in coꝛꝑe a beatitudine aĩe ꝑ quandã re

qundantiã qꝛ deus illas creauit in coꝛꝑibus

citetcõſummat. ¶ Scdo cſigerem
tibus btõꝝ coꝛꝑm diſtinctionẽ.diſtinguunt
enĩ a ſanctis q̃ttuoꝛ dotes ipᷣm coꝛpus glo⸗

apitulü. ij.

— . . .

beatoꝛũ ꝓpter meritũ animarũ.qꝛ in via ⁊ ſi-
bi et eoꝛpoꝛiba ſuis gloꝛiã meruerũt. Vel pᷣt
dici ꝓbabilit᷑.qꝙ oꝛigo illarũ dotiũ erit a deo
nõ tñ ꝑ creationẽ ſʒ mediãte beatitudine aie
qꝛ ſicut dicit Augꝰ.in epła ad dioſtoꝝ.Tã

potentẽ fecit deꝰ aiam vt ex eius pleniſſima

beatitudine q̃ in fine tym ſanctis pmittit᷑ re
dundet in inferioꝛẽ naturã q̃ eſt coꝛpus non
beatitudo q̃ fruentis et intelligẽtis eſt ꝓpꝛia

ſed plenitudo ſanitatis⁊ incoꝛruptõis vigoꝛ
Dñs aũt Bonauẽ.in ſuo.iiij.di.xlix.ita po⸗
ſuit. eſt loqui de dotibo coꝛꝑis in quibus
eius gloꝛificatio cõſiſtit.vel qᷓ;tũ ad diſpoſi⸗
tionẽ.vel qᷓ;tũ ad cõſummationẽ.Si q;tum
ad diſpoſitionẽ ſic dicunt᷑ diſpoſitões qᷓ ſunt

q̃litates abſolute ipᷣius coꝛpꝑis q̃ ſibi dant᷑a

deo in eiꝰ refectõe. Si qᷓ;tũ ad cõſummatio⸗
nẽ.ſic dico ꝙ ſunt a gloꝛia aĩe ſiue ab aĩa glo
rioſa. Vñ ſicut in pñti aĩa in coꝛpus influit
P illã influentiã coꝛpꝰ eſt coloꝛatius.dura

bilius.virtuoſius.et agilius q; cũ aĩa ſexat᷑.

Sikbr dico in ꝓpoſito ſuo mõ ꝙ aĩa gloꝛioſa
influens in ſuũ coꝛpꝰ oẽs dotes iſtas ad q̃s
ↄiſpoſitionẽ habebat ꝑ ſui refoꝛmatõʒ perti⸗
cðᷣ o cõſideremꝰ de do

rioſum ꝑficientes.vicʒ impaſſibilitas. clari⸗
tas.ſubtilitas.⁊ agilitas. Rõ aũt huiꝰ nume
ri et ſufficiẽtie aſſignat᷑ a Bonauẽ.qꝛ coꝛpus

noſtrũ eſt cõpoſitũ ex q̃ttuoꝛ elemẽetis etqꝛ e⸗

lemẽta ſunt inꝑfecta:quadruplicẽ hʒ ab eis
defectibilitatẽ.Ab aqua q̃ ẽ eiementũ humi
dũ et paſſibile hʒ paſſibilitatẽ ⁊ coꝛruptionẽ
vñ humidũ aqueũ coꝛpꝰ coꝛrũpit.A terra q̃
eſt elementũ opacũ hʒ obſcuritatẽ.Ab igne
aĩalitatẽ qꝛ caloꝛ ↄſumit continue.iõↄtinue
indiget ciboꝝ alimonia. Ab aere hʒ infirmi
tatẽ.Aer enĩ facile immutat᷑ et cedit cuilibet

impellẽti.OQm ergo q̃ttuoꝛ iſti defectus de⸗

bent per bona oppoſita remoueri. Ad hoc q;
coꝛpus ſit ꝑfectũ ꝑfectõe cõpleta. Ideo quat
tuoꝛ ſunt dotes ̊ coꝛruptionẽ ⁊ paſſionẽ in
coꝛruptibilitas vel ipaſſibilitas. Cõtra ob⸗
ſcuritatẽ claritas.Cõtra aĩalitatẽ ſpũalitas.

Cõtra infirmitatẽ virtꝰ ſiue penetrabilitas.

Hinc apls.i.Coꝛint.xxv.c.ait. Seminat᷑ in
coꝛruptõe ſurget in coꝛruptõe.Ecce impaſſi
bilitas.ſeminat᷑ in ignobilitate.ſurgetĩ glo

ria. Ecce claritas.ſeminat᷑ in infirmitate ſur
get in virtute.Ecce ſubtilitas.ſeminat᷑ aiale

ſurget ſpũale.Ecce agilitaſ. Et Augꝰ.li.xxij
de ci. inqͥt Abijciet᷑ a coꝛpibo nr̃is.oĩs defoꝛ
mitas. oĩs tarditaſ.oĩs infirmitaſ.oĩs coꝛru
ptio.oĩs defoꝛmitas ꝑ claritatẽ.oĩs tarduas

glitn
ascortur
ſfficens
pisdu
ls nobil
ſenanure
chifn
eincpa
cio coſid

(itio

Erüten
ſibllig.
gerſimo
celeme
ti noß
ſtotna
eſtpug
illa en
hockene
ſblog
hunk n
(yeſun

¶ Mοασ

is
Sgñni⸗
holibiliat
ſmnenibil⸗

(amock⸗
(äubucro

fbitſvoiii

„

mibenrop⸗

Colgtccici⸗
ſuneenͤhe
eodw
mdeusne
gütinprt
ſgniag ob
lucoboſti

Mblitao

chedotat
Eiſcoge⸗
Dumnaon.

grafin

tigdotnt⸗
dotniafi

ſionifan

Ayolun

tisdict⸗
ſbiliuc
r nod
abigne

nrügnn⸗
immmi
mdin

K *

Dluas dein
nioſti
ncrns incr
dcoeminsde
usötii
dNigige
Gcibn
wiug
Bonwiun

nd
ü

Pbunhyiin
fauuttcul.
ſkiocſkcs
onn Dde

„ eg
ℳ R

—

7

Mragilitatẽ. oĩs infirmitas p ſpiritualitatẽ

oĩs coꝛruptio ꝑ impaſſibilitatẽ.videt᷑ itaq;

ſufficiens iſta dotiũ enumeratio. Hã dotes
coꝛꝑis dicunt᷑ nõ oẽs qualitates.ſʒ qualita⸗

tes nobiles et pꝛincipales de nouo ſuꝑaddi⸗

te nature.Et qꝛ de nouo ſuꝑaddite debẽt ac

cipi ſᷣm naturales defectus.et hi ſ̃ᷣm cauſas
pꝛincipales q ſunt quattuoꝛ elemẽta. ¶ Ler
cio cõſideremꝰ de dotibus coꝛpoꝛũ beatoꝛũ

ccõditionem. Pꝛima dos eſt impaſſibilitas.

Erũt enĩ co:pa illa incoꝛruptibilia et impaſ
ſibilia. Sed huiꝰ impaſſibilitatis cãm di⸗

uerſimode pleriq; ponũt.Dicũt ergo quidã

ꝙ elemẽta erunt in coꝛꝑe gloꝛioſo ſm ſubſtã
tiã nõ ſᷣm qualitates.Et iõ qꝛ ſubſtãtie nihil

eſt ↄtrariũ.ſed vbi nulla eſt ↄtrarietas nulla

eſt pugna nec diſſolutio ex cõſequenti coꝛpa

illa erunt incoꝛruptibilia ⁊ impaſſibilia:ſed

hoc ſtare nõ pᷣt vt dicit Bonauen. ꝙ a coꝛpo

ribus golꝛioſis vt refert Augꝰ.vicia detra⸗

hunt᷑ natura ſeruabit᷑. Sʒ qualitates elemẽ
tares ſunt eis naturales manebũt. Si diꝰ

cas ꝙ manẽt ſᷣm eſſentiã nõ ſm actũ. Cõtra
qꝛ vnũqsðq; nobiliꝰ eſt qñ eſt ↄiunctũ actui

qᷓ; qñ nõ.Alij dicũt ꝙ; coꝛꝑa beata erunt im⸗

paſſibilia ꝑ hoc ꝙ ceſſabit motus celi q̊ ceſ⸗

ſante nihil pᷣt moueri. Sed articulus iſte ex
cõicatus eſt. Nã ſᷣm Aug“.ſi ceſſaret motus
celi adhuc rota figuli poſſʒ moueri.andul

fus in ſuo.iiij. aſſerit ꝙ cã impaſſibilitatꝭ coꝛ
poꝛũ beatoꝝ eſt ex hoc ꝙ volũtas diuina nõ

coagit cuicũq; cãe ſecũde coꝛrumpenti.Ceſ⸗

ſante enĩ pᷣma cã ab actõe ceſſabit cã ſua ſcõua

Igeo nulla cã ſecũda pᷣt coꝛrũpere coꝛꝑa btã
qꝛ deus nõ coaget illi ſic coꝛꝑa triũ pueroꝛũ

erãt impaſſibilia ab igne.qꝛ deꝰ nõ coagebat

igni ad ↄburendũ eos.licʒ coageret ei ad ta⸗

lia cõbuſtibilia. Si obijcias õ iſta qꝛ tũc im
paſſibilitas nõ eſſet dos qꝛ nihil poneret in

coꝛꝑe dotato niſi pꝛiuationẽ actõnis diuine.
Et ſcdᷣo qꝛ eodẽ mõ erũt ipaſſibilia coꝛpoꝛa
damnatoꝝ.qꝛ deꝰ nõ coaget igni vt coꝛrum
at ea. Rudet Landul. ꝙ nõ opoꝛtet ꝙ dos

ſit in dotato. Hã dos nõ eſt in ſpõſa qᷓ dotat᷑

ſed ſufficit ꝙ ex dote aliqͥd fiat circa ꝑſonaz
dotatã.et ſic eſt in ꝓpoſito. Vel dicere poſſu⸗
mus ꝙ impaſſibilitas ẽ quedã pꝛiuatio paſ⸗
ſionis:ſeu potẽtie recipientis paſſionẽ.et iſta
pꝛiuatio eſt in coꝛꝑe dotato.ſ.coꝛꝑe btõ.ſʒ eſt

A voluntate diuina.de coꝛpibus vero dãna⸗

tis dicit Landul.q nõ habebũt dotẽ impaſ

ſibilitatꝭ. tũ qꝛ foꝛtiſſime patient᷑ ab igne.tũ

qꝛ nõ datur eis ꝓ meritis ꝙ nõ coꝛrumpãt᷑

ab igne. ſed vt ↄtinue crucient᷑. Ricar.vero ĩ

ſuo.iiij. vbi. S:relert ꝙ in impaſſibilitateẽ cõ

⸗ð

ſiderareet illud qð ponitet illud qd exdudit

Quãuis enĩ ſignificet᷑ negatiuo mõ tũ res

eã ſignificata nõ eſt pꝛiuatio ſed habitꝰ.Eſt

enĩ qualitas in coꝛꝑe ex redundãtia beatitu
dinis aĩe cauſata. coꝛpus phibens ab omiin

paſſione coꝛruptõi gria.Obmiſſis itaq; do⸗
ctoꝝ opinionib varijs de cã impaſſibilitatꝭ
illoꝝ coꝛpoꝛũ gloꝛificatoꝝ firmiter et ingau.&C
bitanter tenere debemꝰ ꝙ pᷣtacta coꝛpoꝛa nec
patient᷑ nec poterũt pati nec ab interioꝛi nec
ab exterioꝛi.nõ a frigoꝛe nõ a caloꝛe.nõ a fa

me. nõa ſiti.nõ ab egritudinibo et hmõi qb⸗
moleſtamur in pñti vita quotidie. Jõ Apo-

calipf.xxi.c.ſcribit᷑. Abſterget deus omnẽ la

chꝛymã ab oculis eoꝝ et moꝛs vltra nõ erit

neq; luctus neq; clamoꝛ. Erit itaq; ibi ſani⸗

tas ſine infirmitate. iuuentus ſine ſenectute. H
vita ſine moꝛte. Secũda dos coꝛpoꝛũ btöx

ðꝛ claritas.de hac ſcribit᷑ Sapie.iij.c. Ful⸗
gebunt iuſti. et Marẽ.xiij.c. Fulgebũt iuſti

ſicut ſol in regno patris eoꝝ. Sunt nihilo⸗

minus in hac ꝑte tres theologoꝝ ꝓpoſitiões

attendende. Pꝛima eſt dñi Bonauẽ. et Can
dulfi.qͥ dicũt ꝙ coꝛꝑa beatoꝝ erũt luminoſa

et coloꝛata. Coloꝛata quidẽ ꝓpter naturam

Itttuoꝛ elementoꝝ et eoꝝ qualitates exbus

cõſtabit coꝛpus humanũ.Sed luminoſa ra
tione luminis ſuꝑadditi.nam ⁊ noctiluca de
die apparet coloꝛata:de nocte lucida. Simili

ter carbo ꝑ ſui naturã alicuiꝰ coloꝛis ẽ igne

aũt adueniente efficit᷑ luminoſus ⁊ tũ nihilo
minus eſt coloꝛatus.qꝛ eſt ibi lux materie ter
reſtri incoꝛpoꝛata. Sic coꝛpus reſurgens ꝑ
naturã ſuã habebit coloꝛẽ et claritas lumis⸗

ſuꝑinduet ipᷣm ſicut ignis carbo neʒ. Scoa

ꝓpoſitio ſᷣm Ricar.ꝙ lux elementaris et lux
coꝛꝑis gloꝛificati nõ ſunt eiuſdẽ ſpeciei.ſed

lux eſt qſi quedã imitatio illiꝰſicut lux ſpĩua-

lis alĩe.nõ eſt eiuſdẽ ſpeciei cũ ſpirituali luce

gloꝛie. ſz ẽ quedã imitatio illiꝰ Silr lux ſola
ris eiuſdẽ ſpeciei nõ eſt cũ luce coꝛpoꝛis glo⸗
rificati.ſed vna eſt quedã ſimilitudo ſeu uni⸗
tatio alterius. Et licet dicatẽ Matth̊.xvij. c.

de xpᷣo. Reſplenduit facies eius ſicut ſol.tñ

glo. ibi dicit plus certe q; ſol.ſed non habu⸗

it exemplum maius cui cõpararet.Cercia ꝓp
poſitio eſt ꝙ lux coꝛpoꝛis chꝛiſti eiuſdẽ ſpe⸗

ciei eſt cum luce que poſt reſurrectioneʒ erit

in alijs coꝛpoꝛibus gloꝛificatis. Ideo Apo⸗
ſtolus dixit. Refoꝛmabit coꝛpus humilita⸗
tis noſtre cõfiguratũ coꝛpoꝛi claritatis ſue.

Tamẽ erit differẽtia inter lucẽcoꝛpoꝛis chꝛi⸗
ſti et lucem alioꝛum. Et inter ſe etiã differüt
lux vnius coꝛpoꝛis gloꝛioſi a luce alterius:

ſcdᷣm magis et minus.quod notauit aplus

*

dicens. i. ad Coꝛint. xv. ca. Alia eſt claritas

ſolis. Alia claritas lune.Alia claritas ſtella⸗
rũ. Stella enĩ differt a ſtella in claritate.ſic ⁊
reſurrectio moꝛtuoꝝ Nã ſiẽ dicit męr̃ ſnĩiaꝝ
in l̃a.Claritas coꝛꝑm eſt differẽs ſᷣm dram
gloꝛie alaꝝ.qꝛ ex claritate beatitudĩs aĩe cla⸗
ritas redundabit i coꝛpꝰ. Vñ ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ
q̃ beatitudo aĩe xpᷣi excedit beatitudinẽ cu⸗
iuſſibet alterius aĩe ſic lux coꝛꝑis xpᷣi excedit
lumẽ futuꝝ in qcũq; alio coꝛꝑe.Tercia dos

coꝛꝑm btõꝝ erit ſubtilitas.vbi dicit Ricar.

de media villa ex mẽte phi. res triplici de
cã eſt penetratiua.Aut ꝓpter q;titatis ꝑuitatẽ
maxime ſᷣm latũ et pfundũ. Vñ acus q;uis
longa penetratiua eſt. Aut ꝓpter raritatẽ ⁊ ſic
ger eſt penetratiuꝰ.Aut ꝓpter actiue virtutis
magnitudinẽ.Et ſicvinũ ẽ penetratiuũ mul
to magis q; ſimplex aq̃ q;tumcunq; tenuis.
Qua pꝛopter aq̃ cũ modico vino bibita ma
gis refrigerat ſanũ qᷓ ſi ꝑ ſe bibat᷑.qꝛ vinũ fa
cit eã ad loca coꝛpoꝛis penetrare.ſᷣm pꝛimã
cãm penetrãdi nõ attendit᷑ ſubtilitas coꝛꝑm
btoꝝ:qꝛ in debita qᷓ;titate reſurgẽt. Nec etiã
ſm cãm ſecundã qꝛ tota materia q̃ eſt neceſſa
ria ad eſſentiã eoꝝ reſurget in eis Uñ quidã
errauerũt dicẽtes.ꝙ coꝛꝑa gloꝛioſa erunt ra⸗
rioꝛa aerevel vento.quẽ erroꝛẽ vt ponit Gꝛe
Go.in moꝛalib tenuit Euticius cõſtantino
politanevrbis ep̃s. Igit᷑ ſubtilitas illoꝝ coꝛ
poꝛũ erit m terciã cauſam.ꝑ virtutẽ nãq; be
atitudinis aĩe erit ĩ beatis coꝛꝑiba tanta ma⸗
gnitudo virtutis actiue ꝙ; ꝑ eã multo effica

