ſub quata altitudine:latitudine:et intimita

tea deo virgo aſpiciat᷑. Ideo ex cõſequenti

9

ſuꝑ oẽs alios in gloꝛia coꝛonat᷑.¶Vnñn Hiero.

in ſermone de aſſumptõne ait. Hecin mũdo

. „

Di

oꝛ regali ſelio quo mariã marie filius ſubli⸗

mauit. ¶ Quart.

uanta virginis dignitas capaci

tas dicta eſt. m enĩ Dioniſiũ. O mnia infe⸗ q̊
rioꝛũ dona in ſuperioꝛibo in tanta excellẽtia

ſunt ꝙ q̃ſi nulla ↄpatio eſt niſi ſicut eſt ĩ cir⸗

cumferentia ad ſuũ centrũ.Cũ beatavirgo
ſupꝛa oẽm oꝛdinẽ ſit intantũ ſe faciat oꝛ

dinẽ incõicabilẽ ſicut pꝛedictũ eſt:ſequit᷑ ſu

pea oẽs inferioꝛes oꝛdines ta angeloꝝ q; ha
minũ ſimul ſumptoꝝ ipᷣa impꝛopoꝛtionabi

liter eſt plata. Et quicqͥd eſt gloꝛie in oĩ infe⸗
rioꝛi gloꝛificata natura tã angelica q́ᷓ; hũana
multo pᷣexcellentius eſt in virgine matre dei
nec dubiũ hoc reddat alioꝝ beatitudo nu me
roſa:mlta:et magna qꝛ ̊ nibil facit ad rẽ ma

ioꝛitatis gloꝛie eſſentialis ſeu ſubſtantialis.

Nã in ſpᷣalibus idẽ maiꝰ qdð melius reputa
tur. Na plus de ſubſtãtiali gloꝛia eſt in vno
ſeraphin q; ſit in oĩibus inferioꝛib angelis:
etiã ſi ꝑ impoſſibile ſᷣm naturã multiplicarẽ
nullꝰ inter puras creaturaſ oꝛdo in celis tmᷣ
ſupat oꝛdinẽ immediate ſibi cõiunctũ q;tum

gloꝛia matris dei ſuꝑat oẽ qð ei inferius eſt.
Ac að intelligendu cõſideremꝰ ꝙ in coꝛpo

ribus vniuerſi ſuperio

18 vninert rioza cõtinent inferioꝛa?
inextimabiliter plus.

Muinta virginis di

gnitas q illius gloꝛiã declarat dicit᷑ vnitas.

Quãto enim beatimagis vniunt᷑ cum deo:
tanto gloꝛioſioꝛes ſunt in eo. Oẽs aũt crea⸗

ture ſimul inncte nõ tm̃ vniunt᷑ deo q;tum

ſola beata virgo. Ad cuius intelligentiã no⸗

tandũ eſt ꝙ ſex ſunt gradus vnionis in de⸗

um auibus crenure in illum gradatim aſcẽ

ꝛimus eſt vnio geationis.

Secundus cognitionis.
Tercius d ectionis.
Huartus gloꝛificationis.

ceptionis.
Bextus perſonalis vnionis.
Pꝛimus gra

eimus grad eſt creationis.i.p participa
onẽ eſſendiꝑ quã entia coniungunt᷑ deo vt

5

dignioꝛ locus fuit virginalis vteri templo
in quo dei filiũ ſuſcepit:nec in celis ſublimi⸗

le filij impij. Qð quidẽ veri

tur in infinitũ. Duperaddendũ ergo eſt q

cauſe efficienti etexemplari atq; finali. Se⸗
cundus gradus eſt vnio cognitõis.ſ.ꝑ vim
intelligendiꝑ quã intellectualia vniunt᷑ deo
vt ſuꝑnaturali credibili:etvt credito ⁊ credẽ⸗
do. Tercius gradus eſtvnio dilectõis qᷓ ami
ci dei in pñti vitavniunt᷑ illi ꝑ amoꝛc. Quar

tus gradus ðᷣꝛ gloꝛiſicatõis.ſ.ꝑ donũ gloꝛi
ficationis ꝑ viſionẽ ⁊ fruitionẽ gloꝛie ſempi
terne ꝑ quꝗ aiavnit᷑ deo vt obiecto beatifico
faciliter viſo. Quintus eſt vnio maternalis

☛

coceptionis ꝑ quã beata virgo eſt facta ma⸗

ter dei:ita vt vna atq; eadẽ eſſet caro virginii
et caro xpᷣi nõ conſiderata in xpᷣo diuinitate
eiꝰ. Sextus auũt eſt gradꝰ ꝑſonalis vnionis
cõpetit xpᷣo qui fuit deus et bõ ꝓpter vnio
nẽe naturarũ in pſona verbi. In quolibet aũt

iſtoꝝ graduũ qlibet excedit altep in infinitũ
qꝛ inferioꝛ in ſua ſpecie multiplicatꝰ in infi⸗

nitũ:ſupioꝛi equiparari nõ valet. Qõð ſic pa⸗

tere p̃t. Oꝛimũ eni ptʒ. qꝛ eſſe in infinitũ exce
dit nõ eſſe qꝛ talia infinita nõ entia nõ equa⸗
lent minimo puncto eſſendi. Secundũ etiaz

ptʒz.qꝛ infinita non intellectualia vni intelle
ctui equalere nõ pñt.Terciũ ſilłr patz. qꝛ oẽs
intellectus infideles ⁊ inimici dei nõ equiua
lent vni fideli et amico dei.vñ ꝓuer. xvi.ca.
ſcriptũ eſt. Melioꝛ eſt vnꝰ timẽs deũ q; mil⸗
ilij Oð quidẽ verũ eſt niſi ꝓ quãto
quidã ex eis in dei pᷣdeſtinatione p tpe futu⸗
ro habent vt dei fideles atq; amici. Quartü
etiã ptʒ. NHam quicqͥd dari pᷣt circa viſioneʒ
dei nõ eqͥualetvni beato:qꝛ oĩa ſimul ſumpta

nõ faceret vnũ beatũ. Quintũ etiã ptʒ. Hã

illa vnio ſiue acceſſus qͥ eſt p maternalẽ coõce⸗
ptionẽ tranſcendit oẽs inferioꝛes ⁊ in infini

tum ꝓut in hoc acceſſu includit᷑ maxrimus
amoꝛ ſibi coꝛreſpondens ac plenarie cõſum⸗

*

mans.: qꝛ ſicut cõmunis qamoꝛis gradus cõ⸗

ſummat in gloꝛia:ſic maternus dei amoꝛ cõ
ſummatur in maria,. Sextũ et vltimũ inſuꝑ
patet. Nam gradus vnionis ꝑſonalis tante
eſt tranſcendentie ꝙ reliqui citra ipᷣm infini

ties multiplicati ei equalere no pit. Ecceq;
gquintus aſcenſus vnionis in deũ.ſ. ꝑ mater

nalem cõceptionẽ in infinitũ excedit omnes
alios pꝛecedentes. Ex quo manitfeſte awaret

ꝙ qtum in pñ̃ti ſeculo talis vnio exceſſit ali
as vniones in gratia tm nũc in paradiſo ex⸗

cedit in gloꝛia.

¶U Ev pie credere poſſumꝰ et veriſimiliter de⸗

„ .

bemus tenere virginẽa moꝛtuis reſuſcitatã:
aſſumptã in coꝛpoꝛeꝛ aiĩa in celum.
rE C(Capitulü. iif.
Erciũ q fecit deus magnũ in virgine
gloꝛiola ðꝛ aſſumptio t enĩ pie credit᷑
0 1

tercia die poſtq; coꝛpus vᷣ ginis fuit ſepultů. pturarũ firmare conant᷑ ꝙ hiiam cl xore⸗
Gnent reſuſcitati in eternã ſocietatẽ: qð quia
it dDeo nõ eſt impoſſibile nec nos de beata ma⸗
Sax vobis. qui rñderunt. Gloꝛia tibi deus ria factũ abnuimus. Secunda ratio pbans
vir ginẽ cũ coꝛpoꝛe et aia aſſumpta öꝛhono⸗
rationis.Dicit enĩ Bernardꝰ Sancov coꝛ
poꝛa deus pᷣcioſa ſublimiũ tã gloꝛioſe vene⸗
rabilia reddidit et honoꝛe tã mirifico ſubli⸗
mauit:vt et ipᷣis deputet᷑ locus eoꝝ venera⸗
tioni cõgruus et ad ip̃a mundus ꝓperet vni⸗
nerſus. Si ergo marie coꝛpus ſup terrã eſſe
Dicat᷑ cũ nec deuota frequentet᷑ viſitatione fi
delium nec eidẽ locus deputet᷑ honoꝛis: ni⸗
mirũ videbit᷑ xpᷣm honoꝛẽ materni coꝛꝑis cõ
tempſiſſe:cum tñ ſuꝑ terrã alioꝝ ſanctoꝛum
coꝛpoꝛa ſic honoꝛet.ercia rõ ðꝛ ſanctifica⸗

6

du ibidẽ ↄmemoꝛarẽet᷑ apli aduenit ieſus cũ
multitudine angeloꝝ ipoſq; ſalutauit duces

q̃ ficis mirabilia magna ſolus. unc ſalua
toꝛ locutus eſt dicẽs. Surge colũba meꝛ ta
bernaculũ gloꝛietemplũ celeſte:ſtatunq; ſur⸗
rerit et de tumulo ab aplis patefacto ꝓdijt.
Sicq; gloꝛioſe cũ coꝛpoꝛe ad celeſtia regna
prexit. Et licet boc nõ ſit nobis certitudina⸗
liter reuelatu: tũ ſic habet coõmunis oĩm ſan⸗
ctoꝛũ opinio. Jpᷣi nãq; ad hoc tenendũ con⸗
gruentiſſimis ronibus inducunt᷑.Ex quibs
nos quinq; annotabimus.
Pꝛima ðꝛ cõpletionis.
indã Bonoꝛationis.

6 6. . . .
/ „
„

Auinta gratificationis. .
ima ro ꝓbans virginẽ aſſumptã cũ coꝛ⸗
poꝛe et aia ðꝛ cõpletionis. Credit᷑ nanq; q;
multoꝝ ſanctoꝝ ſit reſurrectio ↄpleta qui cũ
gĩa ſimul et coꝛpoꝛe poſſidẽt regnũ celeſte cũ
xpᷣo. Multo magis hoc cõuenire dz virgini
gloꝛioſe. Uñ ⁊ de hoc Hiero.in ſermone ad

. —— —-— — „ . „
paulã ⁊ euſtochiũ inqͥt. Quõ aũt vel quo tꝑe

aut aqͥbus ꝑſonis ſanctiſſimũ coꝛpus virgi/c

nis a ſepulcro ablatũ fuerit.vel vbi tranſpo
ſitũ:vtrumue reſurrexit neſcit᷑ q;ᷓn is nõnulli
aſtruere velint eã iam reſuſcitatã et beatã cũ

xpo immoꝛtalitate in celeſtib veſtiri. Qb et

de beato Johãne euãgeliſta eiꝰ miniſtro: cui
virgini a xpᷣo virgo cõmiſſa eſt plurimi aſſe
ruerãt:qꝛ in ſepulcro eiꝰ vt fert᷑ nõ niſi man
na innenit᷑ qo eſcaturire cernitur. Ueruntũ

qd hoꝝ verius cenſeat᷑ ambigimus. Mel? 1s eins bene
cctus in oibus gratus maternis bñficijs in⸗

m deo totũ cui nihil impoſſibile eſt cõmitti⸗
timus:q; aliqͥd temere diffinirevelimꝰ aucto
ritate nr̃a. Dicuti et de his qͥ cũ dño teſte eu
angelio reſurrexiſſe credunt᷑. Sed vtꝝ redie
rint in terre puluerẽ an nõ:certũ nõ habemꝰ
niſi qðᷣ legimꝰ qꝛ multa coꝛꝑa ſanctoꝛũ qui
doꝛmierãt ſurrexeꝛũt ac venerũt in ſanctã ci
nitatẽ.ſ.hieruſalẽ et apparuerũt multis. De
quibo ꝓfecto nõnulli doctoꝝ ſenſerunt et in
ſuis reliquerũt ſcriptis ꝙ iam in illis perpe
tua ſit cõpleta reſurrectio. VUñ et beatus pe⸗
trus dixiſſe legit᷑ cũ de dauid loqueret᷑ in te⸗

ſtimoniũ. Et ſepulcrũ inqͥt eiꝰ apud vos eſt:

quaſi non ſit auſus dicere ꝙ ipᷣe aut coꝛdus
eins apud vos eſt:ſed tm̃ ſepuicrũ q̊ͥ cõditus
fuerat. Hinc eni aiũt reſurrexiſſe ⁊ im cum
ceteris ſanctis.Et ideo vacuũremãſiſſe mo⸗
numentũ:vt nũc beate marie cernit᷑. Qð ſa⸗
ne factum et de alijs quibuſſibet locis ſcri⸗

*

tionis.vt eni dictũ eſt in pcedentibo: qꝛ bea⸗
naria periectionis. aaa virgo ſanctificata fuit anteq; naſceret: fo.
mMmMaes in ea nunq; aliquẽ actũ babuit:et per ſe
cundã ſanctificati onẽ totaliter ab ea fuu ſub

latus.Cũ ergo viciũ fomitis inducat debi⸗
tum incineratõnis in carne:videt᷑ ꝙ coꝛpus
virginis a tali debito oĩno fuerit abſoluta:
et per cõſequens nec eius coꝛpus debuit in⸗
cinerari. Iſta eſt rõ Ricardi in.iiij. dil.xliij.
Vt plene diximus in ſermone de reſurrectio
expᷣi. Quarta rõ ðꝛ ꝑfectionis. Sicut eni

maria fuit plena gratia pᷣ ceteris puris crea⸗

coꝛpoꝛe glorificanda ante reſurrectionẽ alio

rum. De hoc ſic dicit Augꝰ. Si merito pꝛe
oĩbus viuentib marie donata eſt gratia:mo?ꝛ
te erit minuenda. Abſit: cũ moꝛs alioꝛũ ſan⸗

toꝛũ pᷣcioſa ſit et gloꝛioſa. Qninta rõ dicit

gratificationis. Decuit quippe virginẽ cum

coꝛpe ad gloꝛiã dedu ci: et filius eius benedi

ueniret᷑. Jhᷣa nãq; fuit qͥ filio ex puriſſimis

ſanguinibo ei? coꝛpnulentã ſubſtantiã dedit.
Sane⸗

que nouẽ menſibus vtero ſuo poꝛtauit.
a ꝗᷓ illũ letanter peꝑit et pannis inuoluit
ac lacte pauit. Ipᷣa ꝗᷓ in ſuis neceſſitatib enz

iunit illiq; tum potuit ſtudioſiſſime ſemꝑ
occurrit. Jpa que eu dulciter ſuũ ieſum dile
xit. Ipa ergo digna regnare cũ filio aſſumi

debuit etia cũ coꝛpe ad regnũ celoꝛũ. Quia

vt Aug' git. Putredo ? vermis hüane eſt ob

ꝛobꝛiu cõditionis:a q̊ obpꝛobꝛio cuʒ ieſus

alienus ſit marie natura excipit᷑ quã ieſus de

ea aſſumpſiſſe ꝓbat᷑. Firmiter credimꝰ ꝙ;

ſaluatoꝛ oĩm ieſus co le nd iſſimã ſuã matrẽ

voluit in coꝛpoꝛe et aĩa facere gloꝛioſam quᷣ

nos laudare conemur. DHec ſiquidem eſt per

quã oĩs maledictio ſoluta eſt: ⁊ celeſtis bñdi

toriit
umiſeniea
lanas. 10
ninbocſea

nitas nei
aparuitn

cexerba ſi

roſums
nñ volen
neficinol
inuiſtbicst
Plaig los
Pvoneünbec
montegarga
Vonwsckin
Genged
todeſenn
poiegarg⸗
lonoeutt
acing
iruena
ulpcmiuc.
Cpolſſerila
guoietac
(esſu
codasd
xitieiuni⸗
rchange
diccs. Eg
ſpecuudel
lancemnih
cllo mmoꝛ 6
ſnoehs⸗
betpeet
fübenta⸗
nfige
ummt
iſti
ſee
in
En
is⸗

Outek bogenz

niclior n
un deſe
lc
neei; nuin
fbebuiter
Hisincucut
rnidcl ge⸗
vofran N
ogisen

züinn

magun
dunmnnenen
Giminnt
Gdgnn
s ii;

catoꝛ ib infatigabiliter intercedit. Hec regi⸗

na miſericoꝛdie ad quã cõfu giẽtes tuti eẽ va
lemus. Hãc oẽs inuocemꝰ vt ꝑ illius meri⸗

„ „

ta in hoc ſeculo impetremꝰ gratiã ſui filij ⁊ in
futuro ꝑueniamꝰ ad eternã requiẽ. Amen.
¶ Sermo trigeſimꝰ de angelis quoꝝ ſolen
nitas in eccleſia celebꝛat pter miraculuʒ qð

aparuit in mõte gargano.

oĩbus vijs tuis. Illuminati ꝓphe⸗

qm̃ volente deo innumera vt ſic loquar: be⸗

neficia nobis pᷣſtare nõ ceſſant. Quia tñ ipi
inuiſibiles ſunt et immateriales ſubſtantie:
pleriq; illos negligũt venerari.Ob qðvt hu

mane imbecillitati cõſuleret᷑ ſingulari mõ in
monte gargano.Anno dñi.ccc.xc.locus in⸗
uentus eſt in q̊ archangeli michaelis alioꝛũ

q; an geloꝝ ingis memoꝛia vſq; ad ↄſumma

„ —

tionẽ ſeculi ꝑmaneret. Nã dũ quidã pᷣdiues

noĩe garganꝰ qͥ ex euentu ſuo montivocabu
lum dedit infinita pecoꝝ multitudine abun
daret cõtigit vt ſemel taurũ ꝑderet. Quẽ ſol
licite querẽs inuenit eundẽ in vertice mõtis
foꝛibo cuiuſdã aſſiſtere ſpelũce:qnẽ cũ ſagitta

afppetiſſet illa velut flamine venti retoꝛta eũ a
quo iactata eſt mox reuerſa ꝑcuſſit. Turbati
ciues et ſtupefacti.Epᷣm Sipontinũ qͥd fa⸗

cto opus eſſet ↄſuluerũt. Qui triduanũ indi
xit ieiuniũ:oꝛandũq; deũ pᷣcepit.Quo ꝑacto
archangelus michael awaruit ꝑviſionẽ epᷣo

dicẽs. Ego ſum michael archangelꝰ q in cõ
ſpectu dei ſꝑ aſſiſto. Volui aũt locũ illiꝰ ſpe⸗

lunce mihi dedicãdũ illo iudicio ſa gitte cun
ctis moꝛtalib declarare:qua viſione letioꝛ

factus epᷣs alijs qð viderat enarrauit. Et ſic

ab eo tꝑe eccleſia ibi ↄſecrata fuit ob reueren

tiã beati archangeli q̃ vſq; in pñtem diema
cunctis fideliba deuotione pᷣcipua frequẽtat

Quapꝛopter et ſolenitas angeloꝛũ a patrib⸗
fuit inſtituta:quã ex debito et obligatõe pᷣce⸗
pti menſe ſeptembꝛis oẽs celebꝛare tenentur
Quia vero in tanta feſtiuitate mens nfr̃a ad
ipos angelos colendos pᷣcandoſq;ʒ eſt inflã⸗
manda. Iccirco de ipᷣis in pñti ſermone di⸗

*

ꝛimũ cognitionis
ecundũ ꝓductionis.
Terciũ miſſionis.

C◻ aliter angelus ab hoie cognoſci p̃t et

quõ ſpũs eſt incoꝛpoꝛeus: qͥ m̃ pᷣt in aſſum
pto coꝛpoꝛe qpparere.

ð
ℳ

E

gelis ſuis dens

mandauit de te vt cuſtodiant te in

teverba ſunt iſta oꝛiginaliter pᷣs.xc. Debito
res ſumus fratres chariſſimi angelis beatis

nnehg. qbus tria myſteria erũt decurrẽda

NMimũ de angeliſ myſteriũ decurrendu
BGcognitionis. In quo tria dubia ppo⸗

nimus illuſtranda.

ꝛimũ vtrũ ſubſtãtie ſepate qᷓ dicunt᷑ angelli
an ſſint cognoſci ab hoĩbo viatoꝛibus.
Scoõom vtrũ angeli habeãt coꝛpoꝛa ſibi na⸗

turalſiter vnita.

Terciũ vtrũ aſſumũt aliqñ coꝛpoꝛ.
¶Pꝛo pꝛimi dubq illuſtratöne diſtinguere
poſſumus triplicẽ noticiã.
Pꝛima ðꝛ ꝓpꝛia et intuitiua.
Scða cõmunis ⁊ effectiua.
Tercia fidelis et reuelatiua.
Pꝛima noticia ðꝛ ꝓpꝛia intuitiua q̃.ſ.cogno⸗

ſcitur angelus in ſui ſubſtantiaſt icuti eſt. Et

hac angelus cognoſci nõ pᷣt a puris viatoꝛi⸗
bus vt inqͥt tho.i.ꝑte.q.lxxxviij.ex eo ꝙ in⸗
tellectus noſter ſᷣm ſtatũ pñitis vite nihil in⸗
telligit niſi cõuertendo ſead fantaſmata. Et
ſic ſubſtãtias immateriales q̃ ſub ſenſu? ima
ginatõe nõ cadũt pꝛimo etꝑ ſe ᷣm modũ coꝛꝝ
gnitionis nobis expertũ intelligere nõ poſſi-
mus.Immo et adã in ſtatu innocẽtie vt etiẽ
dicit ho.i.ꝑte.q.xciiij. Intelligere nõ po-
tuit ſubſtãtias ſepatas:eo ꝙ illi aie cõpetebat
modus intelligedi ꝑ ↄuerſionẽ ad fantalma
ta ſicut ⁊ nobis.Et licʒ plato voluerit ſub
ſtantie immateriales nõ ſolũ a nobis intelli
guntur ſʒ ſint etiã pꝛima a nobis intellecta.
Poſuit enĩ foꝛmas immateriales ſubſiſtenæ⸗
ies i ideas vocabat eſſe ꝓpꝛia obiecta noſtri
intellectꝰ:et ita hmo⁊ ꝑ ſe a nobis intellecta.

Szʒ qꝛ aie cognitio applicat᷑ reb materialibꝰ
fm q intellectui ꝑmiſcet᷑ fantaſia et ſenſus.
Igeo q;to magis intellectꝰ fuerit deputatus

„„„7 2

tãto magis pcipit immaterialiũ intelligibilẽ
veritaté. HNihilom inꝰ ↄtrariũ videt᷑ ſentire
in Thimeo:vt dixit. Inuiſibiliũ diuinaruʒ

poteſtatũ qᷓ demones nuncupant᷑:pᷣſtare r⸗
tionẽ magis eſt opus q; ferrevaleat hoĩs in⸗
geniũ. De cõmendatoꝛevero aſſerit tho.qꝙ; in
ij.metap h;.dixit ſi ſubſtãtie abſtracte nõ poſ
ſent intelligi a nobis tũc natura ocioſe egiſ⸗
ſet:qꝛ feciſſet illud qð eſt in ſe naturaliter in-
tellectũ:nõ intellectũ ab aliq̃. Sed dictũ hoc
deficit pꝛimo qꝛ nõ ſequit᷑ ꝙ ſi ſubſtãtie ſexpa

te nõ intelligunt᷑ a nobis:nõ intelligant᷑ ab

aliquo intellectu:intelligunt᷑ enĩ a ſeipis et a
ſe inuicẽ. Scðo deficit ſnia cõmendatoꝛis:
qꝛ nõ eſt finis ſubſtantiarũ ſeꝑatarũ vt intel
ligant᷑a nobis. ¶ Scda cognitio ðꝛ cõis et
fectiua:qñ cognoſcit᷑ cã ꝑ effectũ:et eſt cogni

tio quedã generalis:hãc cognitionẽ habue⸗
runt philoſophi de angelis? pᷣcipue Ariſto.

in. xi.metaphyſice. qui voluit ꝙ intelligẽtis
0 g

mouerent ſperas celoꝛum ⁊ celeſtia coꝛpoꝛd.
cia vero cognitio vᷣꝛ fidelis ⁊ reuelati

na:q.i.aliqd co gnoſcit᷑ fide qꝛ ſic eſt certitu
dinaliter reuelatũ. Hoc mõ relictis phoꝝva
nitatibo atq; erroꝛib beĩm curioſoꝝ nos fir

miſſime aſſerimus ꝙ angeli ſunt nobiliſſimi
ſpũs deo bono fruẽtes:nobiſvt infra docebi

mus beniuoli et affecti:qbus medijs dei ſe⸗

creta et myſteria gre bolbns ſunt reuelata.
Mali vero penis eterniſ iuſtiſſime deputati

Si vero qͥs q̃reret vñ hec veritas eſt exoꝛta

Rñdemꝰ ꝙ ex latiſſimo campo ſcripture ſa⸗
cre veteri vitzʒ nouoq; teſtamẽto vbi de ange
lis expꝛeſſa fit mentio. Uñ GBeneſ.xvi.ſcribi
tur de Agar du fu geretleſſetq; in ſolitudine:

—

qꝛ affligebat eĩ Sara dña ſua.Cũq; inuenit

ſet eã angelus dñi iuxta fontẽ aque in ſolitu

dinetẽ. dixit ad illam. Agar ancilla ſarai vñ
venis ⁊ quo vadis: q̃ rũdit.A facie dñe mee
ego fugio.Dixitq; ei angelus dũi. Reuertere
ad dñam tuã et humiliare ſub maniba illius
Et G eneſ̃.xix.ca. Aenerũt duo angeli ſodo
mã veſpe.Et. xxij.c. Angelus dñi de celo cla

mauit dicẽs. Abꝛaam abꝛaã.et.xxviij.c. Ni⸗

Ait iacob in ſomnis ſcalã ſtantẽ ſuꝑ terrã et
cacumen illius tangens celũ angelos q̊ʒ dei
aſcendẽtes et deſcendẽtes ꝑ illa.et. xxxij.ca.
Jacob itinere quo ceperat abijt: fuerũtq; ei
Sbunuiã angeli ↄni. Et Exodi.xiiij.ca. Ange⸗
lus dei pᷣcedebat caſtra iſrael:et cum eo piter
um qͥ ꝓcedat te et cuſtodiat ĩ via introducat
ad locũ quẽ pᷣparaui tibi. Et Nume.xxij. ca.
Cũ vidiſſet aſina ſtantem angelũ cecidit ſub
pedibo ſedentis. Et.ij. Re.vlti.ca.Cũ exten⸗
diſſet manũ an gelꝰ dni ſuꝑ bieruſalẽ vt diſtꝑʒ
deret eã miſertꝰ eſt dñs ſuꝑ afflictionẽ et ait
angelo ꝑcutienti. Sufficit nũc cõtine manũ
tuã. erat aũt angelꝰ dñi iuxta areã oꝛnã iebu
ſei. et. iiij. re.i.c. Angelꝰ vñi locut ẽ ad heliã
et. xix. ca. Angelus dñi ꝑcuſſit in caſtris aſſi
rioꝛũ.Et thobie.v.ca.Egreſſus thobias in⸗
uenit iuuenẽ ſplendidiſſimũ ſtantẽ pꝛecinctũ
ad ambulandũ ⁊ ignoꝛãs ꝙ angelꝰ? dei eſſet
ſalutauit eũ et dixit. Uñ te habemꝰ bone iu⸗
uenis.Et Judith.xiij.ca. Viuit dñs qm̃ cu
ſtodiuit me angelus eius. Et ecẽi.v.ca. Ne
dicas coꝛã angelo tuo nõ eſt ꝓuidentia. Et
ps.viij. Minuiſti eũ paulominꝰ ab angelis
ect. xxvi. Adoꝛate eũ oẽs angeli eius.Et.ciij.
Nui facis angelos tuos ſpiritus. et.cxlviij.
Laudate eũ oẽs angeli ee.Et Baruth. vij.
ca. Angelus meus erit vobiſcũ. Et Daniel.
iij. ca. Angelus aũt dñi deſcẽdit cũ aʒaria et
ſocijs eius ĩ foꝛnacẽ et excuſſit ſfiamm ignis

columna nubis.et.xxiij.c. Hittã angelũ me

*D

lius dei.i. patris et filij et ſpiritus ſancti vere
id ꝓpꝛium eit vi ſine mmateriali ſubasaa

de foꝛnace. Eteod?è ca. Bñdicite angeli düt

dño laudate et ſupexaltate eũ in ſecula. Et
xiiij.c.dixit angelꝰ dñi ad abacuc.Fer pꝛan
dium qð habes danieli in babylonẽ qͥ eſt in

lacu leonũ.Et Malachie.iij. ca. Dtatim ve
niet ad templũ ſanctũ ſuum dñatoꝛ quẽ vos
q̃ritis et angelꝰ teſtamẽti quẽvos vultis.Et
QLuce.i.ca. Apparuit Zacharie angelus dñi

ſtans a dextris altaris incẽſi.et eodẽ ca. Dit

ſus eſt angelus gabꝛiel a deo in ciuitatẽ gali
lee cui nomẽ nazareth ad virginẽ deſponſa⸗

tam viro. et. ij. ca. Angelus dñi ſtetit iuxta il⸗
los.eodẽ ca. Facta eſt cũ angele multitudo
militie celeſtis exercitus. Et.xxij.ca. Apa⸗
ruit ei angelus dñi de celo cõfoꝛtans eũ.Et
Matthei.i.ca.Angelꝰ dñi apparuit in ſom⸗

nis ioſeph. et. iiij. ca. Acceſſlerũt angeli et mi
niſtrabãt ei.et.xxij.ca.Erunt ſicut angeli dei
in celo et. xviij.ca. Angeli eoꝝ ſꝑ vident faci
ciem pr̃is mei q in celis eſt. et. xxiiij. ca. Oit

tet angelos ſuos cũ tuba. et. xxv. ca. Cü vene
rit filᷣ hoĩs in maieſtate ſua⁊ oẽs angeli eiꝰ
cũ eo.et.xxvi.ca.An putas qꝛ nõ poſſumro

gare patrẽ meñ ⁊ exbibebit mihi mõ pluſq;
duodecim legiones angeloꝝ. Et Joh. v. ca.
Angelus aũt dñi ᷣm tꝑs deſcendebat in pi⸗

ſcinã. Et ad Hebre.i.caà. Cui aliqũ angelo⸗

rum dixit filius meus es tu. Et Act. xij. ca.
Angelus dñi aſtitit et lu mẽ refulſit in habi⸗
taculo carceris. eodẽ ca. Miſit dñs angeluʒ
ſuũ ⁊ eripuit me de manu berodis. Et Apo
calips.i.ca. Significauit deus que opoꝛtet
fieri cito loquẽs ꝑ angelũ ſuũ ſeruo ſuo io⸗
hanni. et.ij. ca. Fit mentio de angelo pgamt
tiatire et ſmirne. Et. uijj.ca. de angelo ſardis:

philadelpbie et laodicie.et.vij.ca. de angelo

aſcendente ab oꝛtu ſolis.et. x. ca. de angelis

amicto nube. Et. xij. capitu. ve angelis pꝛe⸗
liantibus. et.xiiij.ca.de angelo babente eu⸗

angeliũ eternü. et. xvi. ca.de ſeptẽ angelis hñ
tibo ſeptẽ phialas ire dei.et. xviij. ca. de ange⸗
loldeſcendẽte de celo hũte poteſtatẽ magna.
et. xx. ca. de angelo deſcendete de celo babẽte
clauẽ abijſſi ⁊ cathenã ma gnã.⁊.xxij.c.de an.

gelo qͥ nõ ꝑmiſit ſe adoꝛari a iohanne. Etqͥ⸗

bus oĩbus cogimur cõfiteri eſſe angelos licz

illos ꝓ ſtatn iſto in ſna ſubſtãtia videre non
valeamus. De demonibo aut videre potes q;

poſui in tractatu de timoꝛe iudicioꝛum dei⸗
Scõm pꝛincipale dubiũ ꝓppoſitũ fuit vi⸗

angeli babeãt coꝛpoꝛa ſibi naturalitervnug-⸗

Et quidam cõtendunt ꝓbare ꝙ ſic. Pꝛum⸗
quia Oꝛigenes in li. periarchon dicit. So⸗

Prl

lelligati
ſuo cant
ſoo vrſ⸗
ſaoe
in.vi⸗
videka
et ſubti
chtang⸗
pnsſb
ptecno:

UiuVnöſ

goange
tſtdoeni
pijgui⸗
gſenntan
Urülterpt
Cuncd⸗
Mortig
Woon
Mümal
porionea
pno
unisi⸗
ſnelemn
lltnie n
Natai
mläſu
Mplnin
elgcen
ichtg

Uedn

Bunte
Piegen
guiren
Won
pon
mze
dat
brhie
nlſorin
esinli
muinei
gon
e
Nc⸗
doeſe
woi
keſere
gnen
um

annt
doſ fi
ngnu

deigali⸗
ngnien
Räan
ingonn
Mringeit
mtſarengail
shnieni
damia
maG
mndiangil
n
veridini
r. M
NNt,
zu An
gifefaluu⸗
Drdiis
ds en
i ſuüſn ,

N

tet pᷣexiſtere aliquod perfectũ in gen
Bunt ergo alique ſubſtantie intellectuales
pꝓfecte in natura intellectuali nõ indigẽtes ac
quirere ſcientiã a rebus ſenſibilibus. Quare
nõ omnes ſubſtãtie intellectuales ſunt vnite

abſq; vlla coepoꝛee additionis ſocietate in⸗

telligatur exiſtere. Et Bernardus omel. vi.

ſuꝑ cantica ait. Liquet oẽm ſpiritum coꝛpo

reo ꝓrſus indigere ſolatio. Et Augꝰ. in.ij.

ſuꝑ Geneſim ad lr̃am. Et in.iij.detrini.Et
in.viij.de ciui.dei Et in li.de eccleſi.dogma.
videt᷑ aſſerere.q angeli habeãt coꝛpoꝛa aerea
et ſubtiliſſima. Secũdo Gꝛego. in omelł.vo
cat angelũ aĩal rõnale.oẽ aũt aĩlal habet coꝛ⸗

pus ſibi naturalitervnitũ.Tercio arguit᷑.qi

pfectioꝛ eſt vita in angelis qᷓ; in aiabus. Sʒ
ala nõ ſolũ viuit ſed etiã viuificat coꝛpus:er

go angeli habẽt coꝛpora ſibi naturalitervni⸗

ta. Sed cõtra iſtos ita debiliter arguentes

eſt doctrina omniũ theologoꝝ i.ij. ſmaꝝ. di.
viij.qui ſequentes Dioniſiũ et Damaſcenũ

aſſerunt angelos nõ habere coꝛpoꝛa ſibi na⸗

tchraliter vnita. Et ratio ſᷣm Tho. i.ꝑpte. q. v.
Quia qð accidit alicui nature nõ inuenitur
naturaliter in oĩbus in natura ſicut habere

alas qꝛ nõ eſt de rone aĩalis nõ ↄuenit omũᷣi
animali.Cũ aũt intelligere nõ ſit actus coꝛ⸗
poꝛis nec alicuius coꝛpoꝛee virtutis habere
coꝛpus vnitũ nõ eſt de rõne ſubſtãtie intelle⸗
ctualis inquantũ huius. Sʒ accidit alicui
intellectuali ſubſtãtie pter aliquid aliud ſi⸗

cut aĩe rõnali cõpetit vniri coꝛpoꝛi qꝛ eſt im a

barleci et in potẽia exiſtens in genere intel⸗
ectualiũ ſubſtantiarũ nõ habens in ſua na⸗
tura plenitudinẽ ſcientie ſed acquirẽs eã per
ſenſus coꝛpoꝛeos a ſenſibilib rebo. In quo⸗
cũq; aũt genere inuenit᷑ aliqͥd im
genere ülo.

coꝛpoꝛibus ſed alique ſunt a coꝛpoꝛibo ſepa⸗

rate.Ad pꝛimũ ergo obiectũ de ſnĩa Oꝛige⸗ intelligibilẽ ſocietatẽ quã boĩes expectãt cũ

nis dicit Tho. ꝙ audiẽdus nõ eſt qꝛ vt ſcri⸗

bit Hiero.in epla ad deſideriuʒ. Oꝛigenes .RR

melioꝛ in bonis peioꝛ in malis fuit. Cui⸗ he
reſes in libꝛis periarchon quos ipᷣe cõpoſuit

maxime inueniri dicunt᷑. Magiſter in hiſto
ria ſcolaſtica ſuꝑ Geneſim circa pꝛincipiũ.

Periarchon inq̃t eſt liber in quo Oꝛigenes

dirxit xpᷣm adhuc in aere ꝓ demoniby pati de

bere ſicut in terra paſſus eſt ꝓ hoĩbo. Aug.
vero in pᷣtactis locis nõ loquit᷑ aſſerẽdo ſed
referens opinionẽ platonicoꝝ qͥ ponebãt eẽ

quedã aialia aerea qᷓ̃ demones nolabant.Di

ctium ad huc Bernardi intelligendũ eſt ſane
ꝙ ſpũs creati indiget coꝛpoꝛeo inſtrumento

nõ ſibi naturaliter vnito ſed ad aliquid aſ⸗

ſumpto ꝓpter inſtructionẽ noſtrã. Ad ſcõm

ꝑfectũ opoꝛ

de verbo Bꝛego. reſpondet᷑ ꝙ ipᷣe vocat an⸗
gelum rõnale aial methaphoꝛice pter ſimili
tudinẽ rõnis. Ad terciũ inqͥt ſanctus doctoꝛ
ꝙ viuificare effectiue ſimpliciter ꝑfectionis
eſt. vnde et deo cõuenit. Sed viuificare foꝛ⸗
maliter eſt ſubſtantie que ẽ pars alicuiꝰ natu

reet nõ habentis in ſe integrã naturã ſpeciei

Añn ſubſtatia intellectualis que nõ eſt vnita
coꝛpoꝛi eſt gfectioꝛ q; ea que eſt coꝛpoꝛi vni⸗
ta. Hinc Damaſcenꝰ ait. Angelus eſt ſubſtã
tia intellectualis incoꝛpoꝛea.Et Dioniſius.
Angeli ſunt ſpixi alia lumina immateria⸗
les incoꝛpoꝛei¶ Cerciũ dubiñ pncipale fuit
vtrũ angeli aſſumant aliqn coꝛꝑa. Et qoſſic
ptʒ. qꝛ augꝰ.li. xvi. de ciui.dei dicit.ꝙ angeli
in aſſumptis coꝛpoꝛib Abꝛae apparuerunt.
Tho. vero ait q; nõnulli tenuerunt angelos
nũqᷓ; coꝛpoꝛa aſſumpſiſſe. Sed oia q in ſcri⸗
pturis diuinis legunt᷑ de apparitionibo an⸗
geloꝝ contigiſſeſ̃m imaginationẽ. Tñ hoc
nõ videt᷑ conſonũ intentioni ſacre ſcripture.
Qm̃ id qð imaginariaviſione videt᷑ eſt in ſo

la imaginatõe videtis.vñ nõ videt᷑ indifferẽ
ter ab oĩbo. Scriptura aũt diuina ſic intro⸗

ducit interdũ angelos apparẽtes vt cõiter ab
oĩbo viderent᷑. Sic angeli apparẽteſ abꝛae vi
ſi ſunt ab eo ⁊ a tota familia eiꝰ:a Lotha aci
nibus ſodomoꝝ viſi ſunt angeli qͥ venerunt
ſodomã veſpe.Silr angelus qͥ aparuit tho
bie ab oibus videbat᷑.Exquo maiteſta ẽ iſta
ſic cõtigiſſe ᷣm coꝛpoꝛeã viſionẽ q̃ videt᷑ id
ð poſitũ ẽ extra videntẽ.vñ ab oibo videri
pᷣt. Tali aũtviſione nõvidet᷑ niſi coꝛpus.Cũ

ergo angeli neq; ſint coꝛꝑa neq; babeãt coꝛ⸗
poꝛa ſibi naturaliter vnita: relinquit᷑ ꝙ aſſu⸗
mant aliqñ coꝛꝑa.Et licet illis nõ indigeant

pter ſeipos aſſumũt t illa ꝓpter nosvt fami
iariter cũ hoibus cõuerſando demonſtrent

eis habendã in futura vita. Inſuꝑ ꝙ ange⸗

li coꝛpoꝛa aſſumpſerũt in veteri teſtamento

*

fuit quoddã figurale iudiciũ ꝙ verbũ dei aſ⸗

ſumpturũ eſſet coꝛpꝰ humanũ.Oẽs enĩ appa
ritiones veteris teſtamẽti ad illã apparitionẽ
oꝛdinate fuerũt qua filiꝰ dei apparuit in car⸗
ne. Notandũ tñ ꝙ coꝛpus aſſumptũ vnitur
angelo nõ quidẽ vt foꝛme:nec ſolũvt motoꝛi

ſegd ſicut motoꝛi repꝛeſentato ꝑ coꝛpꝰ mobile

aſſumptũ.Sicut eni in ſacra ſcriptura ꝓpꝛie
tates en inrelligibiliũ ſub ſi imilituckn hus
rerũ ſenſibiliũ deſcribunt᷑. Ita coꝛpoꝛa foꝛ⸗
mantur ſic ab angelis diuina virtute vt con
gruant ad repꝛeſentandũ angeli intelligibi⸗
les ꝓpꝛietates.Et hoc eſt angelum aſſi numere
coꝛpꝰ.Et ſiqͥs obſtaret ꝙ angeli nõ aſſumũt
o iij

coꝛpus de tena vel aqua qꝛ nõ ſubito diſpa⸗
rerẽt:neq; de igneqꝛ cõburerent ea q cõtinge
rent:nec ex aere qꝛ aer infigurabilis eſt ergo
angeli coꝛꝑa nõ aſſumũt. Rñdetho.ꝙ licet
ger in ſua raritate manẽs nõ retineat figurã
neq; coloꝛẽ: tñ q cõdenſat᷑ et figurari ⁊ colo
rari pᷣt: ſicut ptʒ in nubiba. Et ſic angeli aſſu⸗
munt coꝛpoꝛa ex aere cõdenſando ipᷣm virtu
te diuina q;tum neceſſe eſt ad coꝛꝑis aſſumẽ

di foꝛmationẽ. Sed adhuc oꝛit᷑ hic difficul

₰

tas ꝓpter ea q̃ docent ſacri doctoꝛes. Nã coꝛ⸗

pus aſſumptũ ab angelo videt᷑ quaſi viuũ et
oꝑa vite habẽs ⁊ tñ nõ eſt viuũ nec hñs oꝑa
vite aparet oꝛganiʒatũ hñs oculos ⁊ nares
et alia ſenſuũ inſtrumenta:et tñ ꝑ oꝛgana illa

angelus minime ſentit. In coꝛꝑe ſic aſſum⸗
pto angelꝰ videt᷑ loqui:et tñ nõ eſt ꝓpꝛia locu

tio illa:ſilr comedit ⁊ ila nõ eſtvera comeſtio
Jigitw᷑ in talibus apparitionibo nõ eſt niſi que

dam fictio ſiue deceptio. Ad hoc rñdet tho.
vbi. S. ꝙ ſicut nõ eſt ̊ veritatẽ ꝙ in ſcriptu⸗
ris intelligibilia ſub figuris ſenſibilibo de⸗
ſcribant᷑:qꝛ hoc nõ videt᷑ ad aſtruendũ:q in⸗

telligibilia ſunt ſenſibilia. Sed qꝛ ꝑ figuras

ſenſibiliũ ꝓpꝛietates intelligibiliũ ſᷣm ſimili
tudinẽ quandã dantur intelligi:ita nõ repu

gnatveritati ſanctoꝝ angeloꝝ ꝙ coꝛpoꝛa ab

eis aſſumpta videant᷑ hoĩes viuẽtes:cum nõ
ſint. Nõ enim aſſumunt᷑ niſi vt per ꝓpꝛieta⸗
tes hoĩs et operũ hoĩs ſpũales ꝓpꝛietates an
geloꝝ et eoꝝ ſpũalia oꝑa deſignent᷑:qdð non
ita cõgrue fieret ſi veros hoĩes aſſumerẽt qꝛ

Apꝛietates eoꝝ ducerẽt ĩ ipos hoĩes:nõ in an
gelos. Dilr eſt dicenduʒ ꝙ angeli ꝑ oꝛgana
aſſumptoꝝ coꝛpoꝛũ nullo mõ ſentiũt: nec tũ

ſuꝑflue ſunt foꝛmata Nõ enĩ ad hoc ſunt foꝛ
mata vt ꝑ ea ſentiant:ſed ad hocvt per hmõi
oꝛgana virtutes ſpirituales angeloꝝ denotẽ
tur. Sicut per oculũ denotat᷑ virtus cogno
ſcitiua angeli.et ꝑ alia mẽbꝛa alie eius virtu
tes.vt docet Dioniſius vlti.ca.celeſtis ierar
chie.De locutionevero angeli quã facit ĩ coꝛ

poꝛe aſſumpto verũ eſt ꝙ nõ eſt ꝓpꝛie locutio

ſed aliqͥd ſimile locutioni:inquantũ angelus
in coꝛꝑe ſic aſſumpto foꝛmat voces in gere ſi
miles vocib humanis:q̃ voces foꝛmant᷑ vt
per illas dei ſecreta ad nr̃as aures ꝑueniant.
Comeſtio adhuc angeli nõ eſt vera ſed figu
ratiua ſpiritualis comeſtionis: nã comeſtio
impoꝛtat ſumptionẽ cibi cõuertibilis in ſub

ſtantiã comedẽtiſ. Et qᷓ;uis in coꝛpꝰ xpᷣi poſt
Tho. pmo ſᷣm Aug.li.xi.de ci.dei.qꝙ ange

reſurrectionẽ cibus nõ cõuerteret᷑ ſed reſolue
retur in piacentẽ materiã:tñ xps habebat coꝛ

pus talis nature in qð poſſet cibo cõuerti. vñ
fuit vera comeſtio. Sed cibus aſſumptꝰ ab

Mꝛimo quantũ ad cauſam

angelo neq; ↄuertit᷑ in coꝛpus aſſumptũ:ne
ꝙ; coꝛpus illud eſt talis nature vt ĩ ülud poi
ſit alimentũ ↄuerti: ꝓpterea dixit angelꝰ Tho
bie. xij. ca. Cũ eſſem vobiſcũ ꝑ voluntatẽ dei

videbar quidẽ manducare ⁊ bibere.Sʒ ego
cibo ⁊ potu inuiſibili vtoꝛ.Fiunt igit᷑ oĩa in
aſſumptis coꝛꝑibus ab angelis nõ ad dece⸗

ptionẽ ſed potius ad vtilitatẽ noſtram vtex

pe edictis patet. =èð
deus pduxit angelos ex Enbere nee
irreo.
Ecundũ myſteriũ de angelis aperien⸗
dunm dicit᷑ pductõnis. In q̃ cõſiderare
emꝰ ꝓductionẽ eoꝝ ;tũ ad tria. “

Decu ndo quantũ ad tos.

— —
le

Cercio quantũ ad loc

beat cauſam ſui eſſe et ſit creatꝰ a deo. Et ad

hoc rñũdet ſanctus tho.i.ꝑte.a.xliiij.et.q.lxxi.

O neceſſe ẽ dicere et angelos et oẽ id qð pꝛe
ter deũ eſt a deo eſſe factũ. Si enĩ aliqͥd inue
nitur in aliqͥ per participationẽ neceſſe eſtꝗ⸗

cauſet᷑ in ipo ab eo cui eſſentialiter cõuenit:ſi
cut ferrũ fit ignitũ ab igne:deus aũt eſt ipᷣn
eſſe per ſe ſubſiſtens et eſſe per ſe ſubſiſtensñ
ptoeſt eſſe niſi vnum. Relinquitur ergo æ&
omnia alia a deo non ſunt eſſe ſeà participit
eſſe: quare cauſantur ab vno ente quod per⸗
fectiſſimum eſt. Ex his dixit. Ariſtote.in. ij.
metaphy. Id qð eſt maxime ens et maxime
verũ:eſt cauſa oĩs entis⁊ oĩs veri:ſicut id qðᷣ

eſt maxime calidũ eſt cauſa oĩs calidi.Alga⸗
zeles vero in eodẽ loco inqͥt. Jpᷣm eẽ deo ma

xime cõuenit:qm̃ ipᷣe eſt oꝛigo ⁊ pꝛincipiũ e

ſendi et qð eſt a q̊ eſt:quicqͥd ẽ. Qð cõfirmãs

Auicenna ait.O mne eſſe eſt exuberãs ab eiꝰ

eſſe. Quare ⁊ plato in thimeo ſubdidit:ꝙ no
ſtrum eẽ in ↄparatõne illiꝰ eſt non eſſe. Hinc
Paulus Ad Ro.cxi. ca. ſcripſit. Ex ipᷣo:et ꝑ

ipᷣm:et in ipᷣo ſunt oĩa. Neceſſe eſt ergo ange
los a deo eſſe creatos. Sed mirant᷑ quidã ex

eo ꝙ de his q̃ ſunt a deo creata agit᷑ Geneſis
vbmo ca. ſed nulla mentio fit ibi de angelis:

ergo nõ videt᷑ ꝙ ſint creati a deo. Iterũ Ari⸗
ſto. dicit. viij. metaphy.ꝙ ſi aliqua ſubſtãtia

ſit foꝛma ſine materia ſtatim ꝑ ſeipᷣaʒ eſt ens

et vnũ et non habet cauſam q̃ faciat eã ens et
vnũ. Sed angeli ſunt foꝛme immateriales

ergo nõ habent cauſaʒ ſui eſſe. Ad hec rñdet

li nõ ſunt pᷣtermiſſi in illa pꝛima rerũ creatio
ne:ſed ſignificant᷑ noĩe celi vel lucis. Jdeo

aũt vel pᷣtermiſſi ſunt vel noĩbus rerũ coꝛpo

Capitulũ.ij.

ꝛimo cõſideranda eſt angeloꝝ pductio
q;tum ad cauſam. Vbi querit᷑ an angelꝰ ha⸗

lüüſig
bauurgt
naturä.
ſitente⸗
fonmals
agente
in actu:
ſubſtan
undae
periun
heretic
abeten
turas⸗
Hihilt
Cumm
tioexn
Ginezt
poſtr
nihilon
hoſid
porticui
llleei⸗
hocaſtci
fen. Gan
Ntoneab
Copinion
ſcengeif
Mrehed
aaN
hoſnire
lenpor
birrana
Meoecetea
uoei⸗
on ge⸗
loguodie
ſcent Tho⸗
ctoritus
Pnüäinke
fpana
linian
hlin

Neſini,
Aunge

iowln

ddetd

Fumſcin
nn

t
äi
1.

——

inglr n

minnaeH

Wte. tal

*

dotis d
Baninicein
nmtinuct,
ns ilei⸗
CMbſitn
gnicur erge

cnteqaod

sn

rnſen

„* 774
isacH

cin
munue
t 10
Erigde
tag i.
mtcuiſ⸗
ſdengei⸗
ajmidn
aniiin
n g⸗
inummmii
Anr
neig
ani
luce

taine⸗

Ealiũ ſignificati: : moiſes iplo rudi loque⸗

batur qui nondũ capere poterat incoꝛpoꝛeã
naturã.De ſubſtãtijs vero q̃ ſunt foꝛme ſub

ſiſtentes: dicendũ ꝙ nõ habẽt cauſam aliam
foꝛmalẽ ſui eſſeet ſue vnitatis.neq; cauſam

agentẽ ꝑ tranſmutationẽ materie de potẽtia

in actũ:led bene habẽt uſn centẽ totã

ſubſtantiã q̃ eſt iße deus.¶ Secuno cõſide⸗

randa eſt angeloꝝ pductio q;tum ad tẽpus

añ.ſ.fnerũt angeli creati. Et circa h̊ tres re⸗
periunt᷑ opinioneſ. Rꝛima opinio falſa eſt?
heretica q̃ hoc tenet. ꝙ angeli fuerũt ꝓducti

ab eterno:hoc eniĩ eſſe nõ põt:qm̃ ſic deꝰ crea

turas ꝓduxit ꝙ eas ex nihilo fecit.i. poſtq
nihil fuerãt. Et vt inquit Tho.i.ꝑte.q.xlv.
Cum dicit᷑ aliqᷣd ex nihilo fieri:hec pᷣpoſi⸗

tio exnõ deſignat cauſam materialẽ ſed oꝛ⸗
dineʒ tm̃.ſicut cũ dicit᷑ ex mane fit meridies

id poſt mane. Et ſi obijceret᷑ ꝙ phᷣi dicũt.ex

nihilo nihil fit. Rudet Tho. ꝙ philoſophi
nõ ↄſiderauerũt niſi emanationẽ effectuum

particulariũ a cauſis ꝑticu laribus quas ne⸗
ceſſe ẽp̃ſu pponere aliqd in ſua actiõe. Etſm
hoc eſt cõmunis eoꝛũ opinio ex nihilo nihil

fieri. Sed hoc locũ nõ habet in pꝛima ema-
natione ab vniuerſali rerũ pꝛincipio. Secũ

da opinio fuit quoꝛundã doctoꝝ antiquoꝝ

ſ.ꝙ angeli fuerũt creati ante oẽm mundũ coꝛ

poꝛeũ. Nã Hiero.hoc videt᷑ aſſerere ſuꝑ epi

ſtola ad Citũ.ait enim ſic. Sex milia nondũ

noſtri tempoꝛis cõplentur annoꝝ:et quãta

tempoꝛa: quãtaſq; ſeculoꝝ oꝛigines fuiſſie ar
bitrandũ eſt in qbus angeli:thꝛoni:et dñatio
nes:ceteriq; oꝛdines deo ſeruierũt. Damaſce

nus etiam dicit in.ij.li. Quidã dicũt ꝙ ante

oẽm creationẽ angeli geniti ſunt. vt Theo⸗
logus dicit. Gꝛego.ſ.naʒanʒenus.de quo aſ

ſerit Tho. ꝙ tanta eſt in doctrina eiꝰ xpiana
guctoꝛitas:vt nullus vnq; eius dictis calu⸗

mnniã inferre pᷣſumpſerit ſicut nec Athana⸗
ſij documẽtis vt Hiero.dicit.Tercia opinio

alioꝝ q cauſam pᷣcedentẽ nõ repꝛobat: ſed qꝛzꝛ

rõnabilioꝛ foꝛe videt᷑. Iccirco tenet᷑ cõmuni⸗

ter a doctoꝛib:ꝙ angeli ſimul cum creatura

coꝛpoꝛea ſunt creati. Angeli enĩ ſunt quedã
s vniuerſi qꝛ nõ ↄſtituũt ꝑ ſe vnũ vniuer⸗
ſum:ſʒ t ipi q; creatura coꝛpea in aſtitutio⸗
nẽ vnp vniuerſi ↄneniũt:qð apparet ex oꝛdi

ne vnio creature ad aliã. Oꝛdo enĩ rerũ ad in

nicẽ eſt bonũ vniuerſi Nulla aũt ꝑs ꝑpfectaẽ

a toto ſepata. Hõ ergo eſt ꝓbabile vt des cu⸗

ius pfecta ſũt oꝑa creaturãa angelicã ſeoꝛſi uz

ante alias creaturas ꝓquxerit. Et hoc refert

