die iterũ redijt ſeq; multa ꝑdidiſſe pauca rece valeas impetrare:ſtatimq; ab eo diſparuit. rai
piſſe ꝑhibuit:qui cum ab eo totidem arglge. “” Wlugſil
teos recepiſſet. Iterũ tercia die reuerſus miſe ¶ Oe deus multipliciter magnificauit bea⸗ nin
reri ſibi impoꝛtunis vocibo et clamoꝛibo po- m gregoꝛiũ ꝓpter liberalitatt. . nnltlam
ſtulabat. Sed cum gregoꝛius a pcuratoꝛe n „ Capitulü. iij. unt
ſui monaſterij didiciſſet nihil dari poſſe pᷣter yErcium myſteriũ cõtemplandũ de libe bnſ,
ſcutellam argenteã quã mater ſua cum legu ralitate beati gregoꝛij dicit etributio. nacän
min ibus mittere ſolebat illã ſtatim dari p⸗ Voluit quidẽ deus retribuere ſancto grego indieli
cepit.quã ille libenter accipiens letus abſceſ-⸗ rio abundantẽ mercedẽ:quia nõ vult de libe anſͤic
ſit. Hic vero angelus dei fuit: vt in ſequenti- ralitate a nobis ſuperari. Iccirco eũ magni d g
bus declarabit.Dum vero pontificalẽ hono ficauit pᷣcipue in trituus. hupgteni
rem fuit aſſecutus:nõ ſolũ pꝛeſentib ſed eeiẽ Pꝛimo in aſſumptione. nugteuim
longe poſitis et irfmonte ſinai monachis ne HcSo in erxaunditione. — „ Aubüpe
. ceſſaria miniſtrabat. Nomina inſuꝑ indige⸗ TZercio in comendatione. Ainſiae
tium ſcripta habebat et eis liberaliter ſubse ¶Pꝛimo magnificauit deus beatũ grego⸗ lbgſeniſo/
niebat. Monaſteriũ hieroſolymis inſtituit: rium in aſſumptione. Nam cum electus fuiſ nſpoln
et dei famulis in illo degẽtibo neceſſaria mit⸗ ſetab omni plebe pontifer maximꝰ moꝛtuo l,gine
tere ꝓcurabat. Tribus qͥq; milibus ancillis Pelagio papa fugere voluit.Et cum nõ poſ ogmient
dei ꝓ quottidianis ſtipendijs octoginta li-⸗ ſet ꝓpterea quia die noctuq; ꝓpter eũ poꝛtas ulluni
Hiagnuri gonualiter offerebat. ¶ Cerciũ qd vrbis romane cuſtodiebant: mutato habitu W
illu de riner litaie beati gregoꝛij dicit᷑ beni a quibuſdã negociatoꝛibo obtinuit:vt ĩ quo ſnbenz
Saaiſene te nãq; in ſua mẽſa ꝑe⸗ dam dolio ſuꝑ quadrigã de vrbe educeretur W
afar une hee muicabat Incer quos die qui mox ſiluas expetijt ⁊ cauernarũ latibula +☛☚
A bamttre ae il manibo dũ ipe requiſiuit:ibiq; tribus diebus latuit. Nerun danisd
F. bnm uate. aquã fundere vellet cõöuerſus tamẽ dum die ſollicite quereret᷑: columna lu uidinitin
nichusg Geik Sed hente cn in eius ma⸗ cis pᷣfulgida a celo dependens ſuper locum nociſe
Cüh boc factu ſe re vo uit: mox euanuit: in quo latitabat apparuit. In qua columna ſlecid
cu ipe miraretur: eadẽ no angelos aſcendẽtes et deſcendentes quidam auani
die

is nein
minme⸗
Ducancc⸗
andiüin⸗

dunit

tdecinnn
urcömi
nphertre⸗
is unti
nibinöſunt
egon vi⸗
lcbromun
ſbiventi

Ne ſenlodo

hanrirnhe
büſbie
ddtqno
nbie
fugs ai
inieet
Nelbipeer
ibiſeſee⸗
ſeöſclen
ninstn
ulr
ien
gran.

wibe⸗

piniͤii
Nüdelbe
ſanbund.
oge⸗
udelbe
myn

illius amoꝛe nihit ex ſeculi diuitijs poſſide⸗
ret. Quadã ergo nocte ſibi reuelat᷑ vt cũ gre

goꝛio romano pontifice manſionẽ ſibi ſpera ¶ Ulã etenĩ fuit acceptus deo. Sed vt melius

9

recluſus aſpexit. Moxq; ab vnigerſo popu⸗
lo capitur trahituret ſummus pontifex cõſe
cCcratur. ecundo magnificauit deus bea
tum gregoꝛium in exauditiõe. Ham exaudi

uit ülũ ꝓ trayano depꝛecantẽ ſicut ſcripſi in
quadrageſimali noſtro ĩ tractatu de iuſticia
dei. Exaudite inſuꝑ fuerũt pꝛeces illius: dũ

peſtis vꝛbem crudeliſſime deuaſtaret. Oꝛdi⸗
nauit enim tũc quodã paſcali tempoꝛe ꝓpceſ⸗
ſiones cumletanijs ꝑ ciuitatis circumitũ fie
ri. Dum vero depoꝛtaret᷑ imago beate virgi
nis quã beatus lucas depinxerat. Ecce tota

geris infectio ⁊ turbulentia imagini cedebat
ac ſi ißfam imaginem fugeret:et eius pñtiam

ferre nõ poſſet. Sicq; poſt imaginẽ mira ſe⸗

renitas et geris puritas reman ebat:tunc in
gere iuxta imaginẽ audite ſunt voces ange⸗

loꝛum canentiũ. Regina celi letare alleluia:

quia quẽ meruiſti poꝛtare alleluia. Reſurre⸗
xit ſicut dixit alleluia. Statimq; beatus gre

goꝛius qð ſequitur adiunxit. Oꝛa ꝓ nobis

deum alleluia. Tunc gregoꝛius vidit ſuper
caſtrũ creſcentij angelũ dñi qui gladiũ cruen
tatum detergens in vaginã reuocabat. In⸗

tellexitq; gregoꝛius ꝙ peſtis illa ceſſaſſet. Et
deinde caſtrũ illud caſtrum ſancti angeli eſt

vocatũ.Amplius qᷓ; grate fuerũt deo oꝛatio

nes eius oſtedit angelus qͥ ſibi in miſſa clara

voce rũdit. Cũ eni in die paſce apud ſanctã
mariã maioꝛem miſſam celebꝛaꝛet:et pax dñi
ꝓnunciaret. Angelus dñi alta voce reſpon⸗

dit. Et cum ſpiritu tuo. Unde papa apud il⸗
lam eccleſiã in die paſce ſtationem facit:nec ſi

bicum dicit ax domini in hbuius miraculi
teſtimoniũ reſpondetur.¶ Tercio magniti⸗
cauit deus beatũ gregoꝛiũ in cõmendatione
Tempoꝛe nãq; eius fuit quidã heremita vir
magne virtutis qui oĩa reliquerat ꝓpter deũ:
et nihil pꝛeter vnam gattaʒ poſſidebat. Cui
blandiens crebꝛo:quaſi cohabitatricẽ in ſu⸗

is gremijs reſouebat. Oꝛauit ergo ad dũm
vyt ſibi oſtendere dignaret᷑:cum quo future re

munerationis manſionẽ ſperare debuiſſer.qͥ

re deberet. At ille foꝛtiter ingemiſcens parũ
ſibi voluntariã paupertatẽ ꝓfuiſſe putabat:
ſi cum eo remunerationẽ reciperet:qui tantiſ
mundanis diuitijs abundaret. Cũ ergo gre
goꝛij diuitias ſue pauꝑtati die noctuq; ſuſ pi
rando cõſerret. Alia nocte audiuit deũ ſibi
dicentẽ:cũ diuitẽ nõ poſſeſſio diuitiarũ faci⸗

*

at: ſed cupiditas. Cur audes paupertatẽ tuã
gregoꝛij diuitis cõparare:qui magis illam

gattam quã habes quottidie palpando dili⸗
gere cõpꝛobaris qᷓ;ᷓ ille tantas diuitias quas
nõ amando ſed ↄtemnendo:cunctiſq; libera
liter largiendo diſꝑgit. Itaq; ſolitarius deo
gratiaſ retulit:⁊ qui meritũ ſuũ diminutũ pu
tabat:ſi gregoꝛio cõpararet᷑ oꝛare cepit vt cũ
æo manſionẽ quãdoq; accipe mereret᷑. ꝓpter li
beralitqtẽ itaq; ſuã aliaſq; virtutes tandẽ ad
celeſtia regna deus illũ pduxit. Cum enĩ ſe⸗
diſſet annis tredecim menſibus ſex ⁊ diebus
decem: plenus operibus bonis migrauit a
coꝛpoꝛe:accepitq; coꝛonã vite eterne:ad quã
nos perducat Jeſus benedictus filius dei.
men.

Senno ſexageſimuſquart de miſericoꝛ⸗

ia ſancti martini cõfeſſoꝛis. ðMðMU
Vi miſeretur pau

Nba oꝛiginaliter Pꝛouer. xiiij. c. Ad
laudem ſancti martini cõfeſſoꝛis aſſumpta.
In collegio cõfeſſoꝝ in maxima veneratõne
habet᷑ a cunctis xpᷣicolis beatus martinus.
nam et eccleſia feſtum eius ſtatuit q;tum ad
operum ceeſſationem ſolenniter foꝛe ſeruan
dum:et officiũ illius cum ingenti ſono eius
nominis celebꝛat:quod in pleriſq; eccleſijs

vſq; ad diem octauũ ꝓtrahit᷑ ꝓpterea dignũ

et rõnabile eſt in ſolẽnitate illius laudib eũ

ꝓſequi quibus poſſumus.In quo et ſi mul
te virtutes eximie vere ꝑſtiterint: nihilomi⸗

nus miſericoꝛdiavalde ſydus radiantiſſimũ

fulſit.iccirco in hoc ſermõe ſub titulo de mi
ſericoꝛdia erimus verba facturi. Ob quã de

ipᷣo gloꝛioſiſſimo ſancto dicunt᷑ verba in the

mate poſita. In quibus tria myſteria po⸗

nimus cõtemplanda.
Pꝛimũ dicit acceptationis.
Decundũ exaltationis.

(Bec le miſericoꝛdie:et de his
quẽ inducũt nos ad illã:atq; de miſericoꝛdia
ſancti martin. ¶(Xapitulü. i.
NRiimũ myſteriũ cõtemplandũ de miſeri
Ncoꝛcdlia beati martini ðꝛ acceptatõis:ꝓpt᷑
partẽ iſta ꝑtranſeamus tria ſunt ↄſiderãda.

noatio.

Becundũ inductio.
erciũ dilatatio.
HPꝛimũ qð occurrit
citur ↄmendatio:qtũ.ſ.miſericoꝛdia in ſcri⸗
ptura ↄmendat᷑. Sʒ pꝛius qͥd ſit declaremꝰ
Et ad hoc dicit ſanctus tho.ſᷣa ſe.q.xxxi.ſe⸗

quendo Damaſce, im. ij. li. et Aug'.li. xiiij. de

5 1

peri beatus erit. Scribunt᷑ hecver

rrit ↄſiderandũ de mia di

cini dei. Miſericoꝛdia eſt cõpaſſio miſerieal
terius. id eſt paſſio alien e miſerie in noſtro
coꝛde. Et eſt pꝛopꝛie ad alterũ non ad ſeiᷣm

niſi ̃m quandã ſimilitudinẽ.nã ad ſeip̃m nõ

eſt ꝓpꝛ ie mia ſed doloꝛ.puta cũ patimur ali⸗

quod crudele in nobis Ita etiã ſiſ int alique

ꝑſone nobis cõiuncte: vt ſint quaſi aliqd no

ſiri puta filij vel parẽtes in eoꝝ malis nõ mi
Secun Sct.
Lercio ſpirituali. .
U I Pꝛimo cõpaſſus eſt beatus martinus ex
mia neceſſitati ꝓximoꝝ tꝑali:dũ enĩ eſſet ad⸗

ſeremur: ſʒ dolemus: ſicut in vulneribus ꝓ⸗

pꝛijs. Et ᷣm hoc phs dicit.v. ethiẽ. durũ

eſt expulſiuũ miſeratõis Miſericoꝛdia itaq;

ꝓut dicit triſticiã de alienis malis ſe epiſſume

in ſcripturis laudat᷑. Uñ Zacha.vij.ca. ait.
Hec dicit dñs exercituũ. Judiciũ verũ iudi
cate:mĩam et miſeratões facite vnuſqͥſq; cũ

ꝓximo ſuo.Et ſapiẽs ꝓuerbioꝝ.xxi.c.Face
re miſericoꝛdiã et iudiciũ magis placet dño

q; victime.Et Ecẽi.iiij.c.Eſto pupillis mi⸗

ſericoꝛs vt pater et ꝓ viro matri illoꝝ:⁊ eris
velut filiꝰ altiſſimi obediẽs:et miſerebit᷑ tui.

Et O ſee.vi.c Miſericoꝛdiã volo et nõ ſacri

ficiũ.Et ſapiẽs ꝓuer.xiiij.c:Honoꝛat deũ qͥ

miſeret᷑ pauperis.et Dauid in pᷣs.cxi. Jocũ

dus homo qui miſeret᷑ et cmodat Et Pau⸗
lus ad Ephe.iiij.c. Eſtote inuicẽ benigni
miſericoꝛdes.et petrus.i.ſua canonica.c.iij.
Oẽs vnanimes in oꝛõne eſtote cõpatientes
fraternitatis amatoꝛes miſericoꝛdes mode⸗
ſti humiles.et Ambꝛo.lxxxiij.di.ca. In ſin

dam hvemali tꝑe ꝑ poꝛtã ambianenſiũ trãſi

2.

rxeris. Terci eſt dei exemplaritas. Eius eni
eſt ꝓpꝛium miſereri:vt ptʒ in oĩ ſcriptura vtri

„

uſq; teſtamenti:ſicut in quadrageſimali nr̃o

ſcripſi in ſermõe de miſericoꝛdia dei.¶ Ter⸗

cium ↄſiderandũ de mĩa dicit᷑ dilatatio.Ad

ipam nãq;ʒ dilatauit coꝛ ſuũ beatus martinꝰ
qui cõpaſſus eſt triplici ꝓximoꝝ neceſſitate.

Pꝛimo tempoꝛali.

huc cathecuminus in adoleſcẽti etate.Quo

ens:pauperẽ quendã nudũ obuiã habuit:qͥ
cum a nullo elemoſynã accepiſſet. Martinꝰ
hunc ſibi ſeruatũ intelligẽs:arrepto enſe:qꝛ
militie deſeruiebat clamidẽ ſuam diuidit:et

partẽ tribuẽs pauꝑi:ta ntũ reliqua rurſus qᷓ
ſuꝑerat induit᷑. Sequẽti igit᷑ nocte xpᷣm claa⸗
midis ſue que pauperẽ texerat ꝑte veſtitũ vi⸗
dit:ipᷣmq; ad circumſtantes angelos ſic lo⸗
quentẽ audiuit. Martinus adhuc cathecu⸗
minus hac me veſte cõtexit. VUñ vir ſanctus
nõ in gloꝛiã eſt elatus:ſʒ dei bonitatẽ ↄgno⸗
ſcens:cũ eſſet annoꝝ.xviij.baptiſari ſe fecit.

Atq; ad inſtantiã et impoꝛt unitatẽ tribuni

ſui ꝑ bienniũ mil itauit. Deinde relicta mili⸗

gulis.miſericoꝛdia plenitudo virtutũ eſt. et

Hiero. xxxvi.di.ca.Qui clementiã nõ habʒ
nec indutus viſcera mĩe: etiaʒ ſi multũ ſpua⸗
lis ſit nõ adimplet legẽ xpᷣi.et Augꝰ.in.xiiij.

de ci. dei. inquit. Longe melius ⁊ humaniuſ

et pioꝝ ſenſibus accomodatius. Qicero in
ccſaris laude locutus eſtvbi ait. Nulla devir

tutibo tuis nec admirabilioꝛ nec gratioꝛ mia

Et ſaluatoꝛ noſter Luẽc.vi.c.Eſtote miſeri⸗
coꝛdes ſicut ⁊ pater veſter celeſtis miſericoꝛs
eſt. et Mat. v. c. Beati miſericoꝛdes:qm̃ ipſi
miam conſequent᷑.

ecundũ qð occurxit

cõſiderandũ circa miſericoꝛdiã ðᷣꝛ inductiõð.

Sunt q pe multa que nos inducũt vt miſe⸗
ricoꝛdes ſimus. Et pꝛimũ eſt pꝛincipij nr̃i
vnitas.Sumꝰ enĩ oẽs ex vno pr̃eet vna ma
tre. Unde Augꝰ. li.de diſciplina xpᷣiana ait.
Si putamus nõ eſſe ꝓximos:niſiqͥ de eiſdẽ
parentibo naſcunt᷑: Adã ⁊ euã intendamus:
et oẽs fratres ſumꝰ.Eſt adhuc in nobis fra
ternitas ſpũalis inquantũ ſumus ex vno pa
tre deo et vna matre eccleſia. Secundũ qð
nos inducit ad mirericoꝛdiã eſt nature ↄfoꝛ
mitas.Oẽs quippe hoiĩes eiuſdẽ ſpeciei ſunt
atq; nature. Pꝛoptea dicebat Eſa.lviij. Cũ

videris nudũ operi cũ:et carnẽ tuã ne deſp⸗=⸗

tia ad ſanctũ hvlariũ pictauienſem epᷣm ꝑpre⸗
xit:a quo fuit acolitus oꝛdinatꝰ. Legit᷑ ad⸗
huc in dialogo ſeueri et gali diſcipuloꝛum
beati martini.q martinũ in quadã feſtiuita⸗

te ad eccleſiã tendentẽ dũ epᷣs erat: panꝑ qui

dam nudus ſecutus eſt. Martineis aut pᷣce⸗

pit archidiacono:vt egentẽ veſtiret. Ded cũ
hoc ille facere diſtuliſſet: ingreſſus martinꝰ

ſecretariũ tunicam ſuã illi tribuit et cõtinuo

abſcedere iuſſit. Cũ ergo archidiaconus mo
neret vt ad ſolẽnia pagenda ꝓcederet ille de

ſe loquẽs rñdit:ſe ire nõ poſſe donec pauꝑ ve
ſtem accipiat. Archidiaconus vero nõ intel

ligen s.qꝛ cuʒ extrinſecus cappa tectus eſſet:

ipᷣm nudũ interius nõ videbat:pauperẽ non
adeſſe rũdit.At ille. Oihi inaͤt velſtis defe⸗

ratur et pauꝑ nõ deerit veſtiendus. Copul⸗
ſus ille ad foꝛũ vadit:et quinq; argenteis tu

nicã vilẽ et curtã rapiẽs ante pedes martini

iratꝰ ꝓiecit. Quã ille ſecreto induit cuiꝰ ma⸗
nice vſq; ad cubitũ et lõgitudovſq; ad genꝝn

ꝓtendebat᷑.et ſic miſſam celebꝛaturꝰ ꝓceſſit.
dum autẽ miſſam celebꝛaret globus igneus
ſuꝑ caput eius apparuit:et a multis ibidẽ vi⸗
ſus erat. ¶ Secũdo cõpaſſus eſt beatꝰ mar⸗

tinus ex abundanti ſua miſericoꝛdia ꝓximo

rum neceſſitati coꝛpoꝛali. Ham inter cetera

geiß⸗
horrio
qbe.
io co⸗
ſpirit
turqu
ſinurea
gart⸗
idi
feſtate
letege
policu
l⸗
lle wul
hben

8
2

in

ſadede
uine
S
6
Nh⸗
unn.
Conus
ncan
Niedu
ſinrnt
goqcon
Gapalr
Puugfai
cepton
wunmlee
umett
Mosn
Lſici
„ Main
höſon
huſterij
hulera⸗
lernuiſ.
bioi
Woch
Mini

ilgeßi
mptn
mnio
Ce
tto Nd
8 marnt
Nlſt,

Minc

Nicſſcac⸗
ctnte Oo

„

nenſigifi.

übchrirz

D „ 6 ren ſv 0r EHE —LES
ge= ſof 6

BnG
to elſe e

1 Diticte

ufmfs⸗
Cetint⸗
eſekin.

„ ,
Nosl,

pirians
an
ila.

G.⅝

Camli
Pngre⸗
Ctad⸗
norum
ckute,
Ponec

nilſe⸗
1Se
murit
ctinnn
onusxo
ru lede
n.
iini
cſe:
rinon
gdet⸗
CM
osil
tcubny
N
nihuſt
s ihens
lb
n
9
m

N 1 Ale & e re e õ ** õõ

2„ D .„ 2 Hae l M

de ipo narrat᷑: ꝙ pariſius lepoſum quenda
hoꝛribilẽ ſatis obuiũ habuit quẽ oſculatꝰ eſt
Itq; benedixit qͥ ſtatim mundatꝰ eſt. e⸗

er⸗
cio cõpaſſus eſt martinꝰ neceſſitati primoꝝ

ſpirituali. Hã peccatoꝛes ad pniaʒ hoꝛtaba-

tur:quos ad penitentiã cõuerſos ↄpaſſionis
ſinu recipiebat Cũ aũt diabolꝰ ipᷣm repꝛehẽ.
geret. Cur ſemel lapſos ad pniam reciperet.
Rudit.Si tu ipᷣe o miſerabilis ab hoĩm in⸗

feſtatione deſiſteres et te factoꝝ tuoꝛũ penite

ret. ego cõfiſus in dño tibi eius miſericoꝛdiã
pollicerer. MMMU .
¶ Qugliter deus exaltauit beatũ martinum
quẽ voluit in maxima veneratõe ab hoĩbus
haberi:atq; timeri a demonibus ⁊ clarere mi
rsacali apitulũ.ij.

ſericoꝛdia beati martini:ðꝛ exaltatõnis
Ppter miam quippe ceteraſq; virtutes eius fu
it a deo exaltatus maxime in tribus.

Pꝛimo in hoſtiũ opinione.

Scdo in demonü fugatione.
Tercio in miraculo operatione.
Pꝛimo exaltat/ fuit a deo in hoĩm opinio
nẽ.deo quidẽ faciẽte hoĩes illius tpis marti

num venerari conabant᷑:de quo erat opinio

cõmunis et fama ex euidẽtia facti:qꝛ ſanctus
erat et ꝗ mundo totaliter ſeparatus. Cũ aũt
plebs Turonica epᷣo careret:ipᷣm plurimũ re
nitentem ſibi oꝛdinari petijt. Quidã aũt ex
epᷣis qͥ cõuenexant eo ; defoꝛmis eſſet habi⸗
tu et vultu deſpectꝰ reſiſtebãt:inter quos pᷣci
puus fuit quidã noĩe defenſoꝛ. Sed quidaʒ

accepto pſalterio pꝛimũ qͥ ſibi occurrit pſal⸗

mum legit vbi hic verſus erat.Ex oꝛe infan
tium et lactentiũ deus ꝑfeciſti laudẽ ꝓpter ini

micos tuos vt deſtruas inimicũ et defenſoꝛẽ

St ſic iſte defenſoꝛ fuit ab oĩbus cõfutatus.
Dꝛdinatus itaqʒ epᷣs cum populi tumultuʒ
nõ ferret duob vᷣo miliaribo extra vrbẽ mo
naſteriũ conſtituit.vbi cũ.lxxx.diſcipulis in
multa abſtinẽtiavixit. Nã ibi vinũ nemo no
uerat niſi quẽ infirmitas coegiſſet. Mollioꝛ
babitus ibi ꝓ crimine erat:plurime ciuitateſ
de his epos eligebãt. Quodã tꝑe martinus
valentinianũ imperatoꝛẽ ꝓ quadã nceſſitate
adijt. Sed ille ſciẽs eũ velle petere qð ille no

lebat dare.foꝛes palatij ſibi claudi fecit. At

martinus ſemel et iterũ repulſam paſſus ci
tio obuolutus et cinere cõſperſus ꝑ vnã heb
domadã cibi et potus abſtinentia macerat᷑.

Zunc monente angelo ad palatium venit et
nullo ſibi ꝓhibente ad imperatoꝛẽ vſq; ꝑue

nit.quẽ cũ venientẽ videret:iratus.qꝛ fuiſlet

admiſſus ei aſſurgere noluit donec cellã re⸗

Ecundũ myſteriũ cõtemplandũ de mi⸗

.

7

giam ignis operiret:et ipᷣm imperatoꝛ? a ꝑte
poſterioꝛi ignis ſuccenderet. Lũc ſancto ira
ius aſſurgens virtutẽ diuinã ſe ſenſiſſe cõfeſ
ſus eſt. multũq; ipᷣm cõplectens ſibi oĩa añnq5
rogaret ↄceſſit: multaq; munera obtulit ſed
martinus nõ accepit. ¶ Scðo exaltauit deꝰ
bearũ martinũ in demonũ fugatione. Sepe
nãq; demones ab obſeſſis coꝛpoꝛibo effuga⸗
uit. In dialogo aũt Seueri et Galli legit᷑ ꝗ

quedã vaccaa demonio agitata cũ vbiq; ſe⸗

uiret et multos cõfoderet:et verſus martinũ
et ſocios in itinere furibunda cõcurreret: il⸗

le manu eleuata ipᷣaz ſiſtere iubet:qua immo

bili ꝑmanente:vidit demonẽ doꝛſo illiꝰ inſi⸗
dentem:quẽ increpans: diſcede inqͥt funeſte
de pecude et innoxiũ animal agitare deſiſte.
Quo ꝓtinus diſcedẽete vacca àd pedes illiꝰ
ſtei niren et ad eius imperiũ cũ omni man
uetudine ad gregẽ eſt reuerſa.¶ Tercio exal
tauit deus beatũ martinũ in miraculoꝝ ope
ratione. Ham deus multa miracula opera⸗
tus eſmeritis et fide illius. Hã vice quadã
venenatã herbã inter alias herbas inaduer⸗
tenter in cibũ ſumpſit et vicinã moꝛtem ſen⸗
tiens periculũ et doloꝛem virtute oꝛõnis fu⸗
gauit. Cum quidã iuuenis defunctus fuiſ⸗
ſet: et mater eius ꝓ reſurrectõe filij beatũ mar
tinum cum lachꝛymis exoꝛaret ille in medio
campivbi erat innumerabilis multitudo gẽ⸗

er ſurrexit. Quapꝛopter oẽs illi gentiles ad
fidem cõuerſi ſunt. Cum beatus martinus

quoddã templũ antiquiſſimũ diruiſſet et ar⸗

boꝛem pini diabolo dedicatã vellet excidere
obſiſtentibus ruſticis et gentilibus vnus eo
rum dixit. Bi de deo tuam fiduciam habes
nos hanc arboꝛẽ ſuccidemus:et tu illam ſu⸗
ſcipe:et ſi tecũ deus tuus eſt vt dicis euades
Quo annuente ſucciſe arboꝛi et iam verſus

eum cadenti ſignũ crucis oꝓpoſuit:et in aliã

ꝓartẽ rediens:ruſticos quiiin tuto loco erat
fere oppꝛeſſit. Quo viſo miraculo ad fidẽ cõ⸗
uerſi ſunt. . . H
deus aſſumpſit ad gloꝛiã ſuam beatum
martinũ:qui pᷣnunciauit diem obitus ſui:et
cum ingenti deuotõe ex hac vita diſceſſit: cu⸗
ius tranſitus fuit diuinitus reuelatus.
Ercium myſteriũ cõtempla

ndũ deli⸗
Aberalitate ſancti martini dicit᷑ gloꝛifi⸗
cãtio. Adeptus quippe eſt gloꝛiã celeſtis re⸗
gni in qua ꝑpetuo cõmoꝛabitur in gaudio ?
exultatione eritq; felix inter ſanctos et ange
los et ipᷣe ſanctus.Sanctitas vero eiꝰ in excx
tremo vite maxime ianotuil pte tria.
d

An re & n è P Ee ehee
ðð

pter pꝛenunciationem.
pꝛopter deuotionem.

Fercio ꝛopter reuelationem. J—⸗⸗
¶Pꝛimo innotuit ſanctitas bti martini p⸗
pter pꝛenunciationẽ. Nam obitũ ſuũ longe

dere:aures erigere:⁊ ſuper ſum mis a rticulis

baculo ſuſtentante ſtare. Sed dum eps pꝛo

eo oꝛaſſet:quaſdaʒ in celo voces audire ſe di⸗

ante pᷣſciuit quẽ et fratrib⸗ pꝛenũcianit. In⸗

terea condacenſem dioceſim cauſa ſedaude
diſcoꝛdie viſitauit. In qua diutius comoꝛa
tus viribo coꝛꝑis cepit deſtitui et diſcipulis

indicat ſe reſolui. Cunc oẽs flentes inquiũt.
Cur nos pater deſeris:aut cui nos deſola⸗

tos relinquis. Inuadent enĩ gregem tuũ lu⸗

pi rapaces. Et ille q́ʒ motꝰ fletibꝰ eoꝛũ fiens

ſic oꝛauit.Dñe ſi adhuc ꝓplo tuo ſum neceſ⸗

ſarius:nõ recuſo laboꝛem: fiat voluntas tua
Dubitauit enĩ pene quid vellet.qꝛ nec hos

deſerere nec a chꝛiſto volebat diutius ſepara

ri. Secũdo innotuit ſanctitas beati martini
Apter deuotionẽ. Cum enĩ aliquãdiu mole⸗

ſtia febꝛiũ teneret᷑ et a diſcipulis rogaret᷑ vt

in lectulo ſuo vbi in cinere et cilitio decum⸗

bebat ſtramentũ aliquod poneret᷑. NHò decet

inquit filij chꝛiſtianũ niſi in cinere et cilitio

moꝛi.Oculis igitur ac manibus in celũ ſem

per intentus inuictũ ab oꝛatõne ſpiritũ non

relaxabat. Et cum ſupinus ſemꝑ iaceret et a

pꝛeſbyteris rogaret᷑ vt coꝛpnuſculũ mutatione
lateris releuaret. Sinite me fratres inquit

ſinite potius celum reſpicere q; terrã:vt ſpiri

tus ad dominũ dirigat᷑.Et hoc dicens vidit

diabolũ aſſiſtere. Quid inquit hic aſtas cru⸗
enta beſtia. Nihil in me funeſtum reperies:
abꝛae me ſinus recipiet.Et in hac voceanno

domini.ccccxlvi.vite vero eius.lxxvi.ſpiritũ

deo reddidit. Uultus aũt eius tanq; angeli

reſplẽeduit:ac choꝛus angeloꝝ ibidẽ ↄcinẽs

a multis auditus fuit.Ad eius autẽ tranſitũ

pictaui ſicut turonici cõöuenerunt. Ibiq; ma
gna altercatio oꝛta eſt. Dicebant enim picta

ui.noſter eſt monachus:nos requirimus cõ

mendatũ. Quibus illi:a nobis eſt ablatus:

nobis autẽ a deo datus. Nocte ergo media
pictaui oẽs penitus ſopiunt᷑.et ſic a turoni⸗
cis per feneſtrã eiectum nauigio ad vrbẽ tu
ronicaʒ cum gaudio depoꝛtat᷑. Wercto in⸗

notuit ſanctitas beati martini in tranſitu eiꝰ

ꝓpter reuelationẽ. Hulta quippe fuerunt de
ipᷣo reuelata. Beatus nãq; ſeuerus epiſcopꝰ
Colonienſis:cum die dominica loca ſancta

poſt matutinas moꝛe ſolito circumiret: illa
hoꝛa qua vir ſanctꝰ obijt: angelos in celo cãa

tantes audiuit:vocanſq; archidiaconẽ inter⸗
rogauit ſi aliquid audiret.et cum ille audire
nihil diceret:et epiſcopus eum diligenter au
ſcultare moneret:cepit collum ſurſum exten

xit. Cui epiſcopus.dominus meus martinꝰ

eſt:qui migrauit e mundo:et nunc angeli eũ

in celum deferunt.demones autẽ affuerunt
Aui eum tenere voluerũt ſed nihil ſuũ ineo
reperientes cõfuſi receſſerunt. Archidiaco⸗
nus ergo diem et hoꝛã notauit et tung marti
num migraſſe cognouit. Beuerus etiã mo⸗
nachus qui vitam eius ſcripſit cum poſt ma
tutinas leuiter obdoꝛmiſſet: ſicut ipᷣe in qua⸗
dam epiſtola teſtatur. Sanctꝰ martinus al-⸗

bis indutus:vultu igneo: ſtillantib oculis:
crine purpureo:tenens libꝛũ in manu dexte
ra:quem de vita eius idem Seuerus ſcripſe
rat eidem apparuit. Cũq; poſt benedictionẽ
in celũ cõſcendere ipᷣm videret:et cum eo aſcẽ
dere cuperet:euigilau it.poſt hec autem nun
cijs venientibo eadẽ nocte ſanctũ martinum
migraſſe cognouit.Eo q̊q; die ſanctus Am
bꝛoſius mediolanenſis epᷣs miſſam celebꝛãs

ſuper altare inter ꝓp hetiã et piſto lã obdoꝛmi

uit:et cum nullus eum excitare pᷣſumeret: et
ſubdiaconus niſi ipᷣo innuente audiret epi⸗
ſtolam legere:tranſacto longo ſpacio excita⸗

uerunt eum dicẽtes. Jam hoꝛa pᷣterijt:et po⸗

pulus valde laſſus expectat:iubeat dñs no⸗

ſter vt clericus epiſtolã legat. Ad quos ille.

Nolꝛite turbari:frater enĩ meus martinꝰ ad
dominũ migrauit. et ego eiꝰ funeri obſequi
um pꝛebui. Sed vltimã oꝛationẽ vobis exci
tantibus explere nõ valui.At illi diem et ho
ram notantes:inu enerunt tunc ſanctũ marti
nũ migraſſe ex hac vita ꝓpter hec omnia bea⸗

tus Ambꝛo. in pꝛefatione ait. Beatus marti

nus ꝓphani erroꝛis templa ⁊d ſtruxit:vexilla
pietatis erexit:moꝛtuos ſuſcitauit:ab obſeſ⸗
ſis coꝛpoꝛibus demonia excluſit.ac varija
laboꝛantes languoꝛiba ſalutis remedio ſub⸗
leuauit.Qui ita ꝑfectus inuentus ẽ:vt xpᷣm

texiſſet in paupertate et veſte quã egenns ac⸗
ceperat mundi dominũ induiſſe.O felix lar⸗

gitas qua diuinitas operit᷑ O clamidis glo

rioſa diuiſio:q̃ militẽ texit⁊ regẽ. O ineſtima

bile donũ:quod veſtire meruit deitatẽ:digne

huic cõfeſſionis tue dñe Prni ↄtuliſti: digne

ei arrianoꝛuzʒ ſubiacuit eritas. Digne amoꝛ
martini ꝑſecutoꝛis toꝛmẽta nõ timuit Quid
erit ꝓ oblatiõe coꝛꝑis integri recepturus:q

ꝓ quãtitate veſtis exigue veſtire deũ meruit

et videre.hec ille. Videt et modo martinus

deum in gloꝛia claritatis ſue.videt vtiq; et

affluit ⁊ dilatatur coꝛ ſuũ.exultãs leticia in⸗
enarrabili in beata vita:ad quã nos deducat

4

iof
Uſecvla
(Sen

Pering

leca.

roᷣnno
nenatũg
chloxte⸗
Pitistrun
ſunt pfen
ii ſi
Noptere⸗
glcre
Utteumate
auglocan
Manda.
herined
VPumi
Ba

D
leni
Kini⸗
fen
Annep
ignicef
Muimeod
Sannd
gcog
Kn
(ini⸗

„ (idttin

lbin⸗
h tidi⸗
rerpi⸗
Catin
lundite
llollue⸗
reſerſh
ns deptl
Eeſtbe
Uaſocnſi
reccng
mgelſit.
ſodign
an
ſone

icnis
ieno
lieſd⸗
marti
Angelici

ffümne

ſuüinen
bicao⸗
Wnmi
3äüne⸗
npotmm
Neinga⸗
mnet⸗
dal.
n
msſahe
ucion
uno
Wen
nedn
ohconi
Unenra
ra⸗
dau
apo⸗
isno⸗
ds üe.
tinde
obſen
bisccta
maho
timan
nuͤber
gmann
Nexla
obe⸗
s
n⸗
l⸗
90
n
dige
ige
Aano⸗
s
sl
on
ntus

⸗
a

—

4

¶ eſus fillus dei cnius nomen ſit benedictũ

in ſecula ſeculoꝝ. Amen.

Dermo ſexageſimuſquint? de ſancta ca⸗
therina virgine et martyre ſponſa chꝛiſti p⸗

7

j. er / Heſter. ij. c. Ex his q̃ ꝓ xpᷣo be
ata catherina virtuoſe ꝑegit. fides noſtra ca
tholica magnopere roboꝛatur. Quis enĩ in

xpᷣm nõ credat verum deũ ⁊ hoĩem de virgi⸗

ne natũ:quẽ catherina tã cõſtantiſſime pᷣdi⸗

cauit:vt etiã dura queq; ſuxꝓplicia vſq; ad ca⸗

pitis truncationẽ nõ timuerit ſubire. Mira
ſunt ꝓfecto ea q̃ de catherina legunt᷑: atq; ab

oĩbus fidelibo non ſine deuotione recolenda
Pꝛopterea in hoc ſermõe illa conabimur ex⸗

plicare. Nam rex regũ dñs ieſus xpᷣus ama⸗

uit eam:atq; benigniſſime ſibi deſpõſauit:de

qqua locuturi tria myſteria ꝓponimus cõtem

planda. In quibus tres excellentie ſancte ca

therine cõtinentur.
Pꝛimũ dicitur mundicitie.
ecundu ſapientie.
Terciũ patienti.·
Mualiter biã catheri
elitate:a luxuria:et a ſuꝑbia.
Rimũ myſteriũ cõtemplandũ de btã ca

uit equidẽ ſe mundã a tribus vicijs:que deꝰ

ecundo a carnali laſciuia.
Tercio a coꝛdiali ſuppbia.
Pꝛimo bta catherina ſeruauit ſe mundaʒ
ab infideli ſtulticia:nã idolatriã ſpꝛeuit:⁊ cre
dqdigit in xpᷣm ieſuʒ filiũ dei. VUñ cũ maxenti⸗
us impatoꝛ prexiſſet alexãdriã: ↄuocaſſerq;
oẽs tã diuites qᷓ; pauꝑes vt idolis immola⸗
rent:⁊ rianos immolare nolentes puniret.

Catherina cũ eſſet annoꝝ.xviij.audiẽs aĩa⸗

lium diuerſoꝝ mugit et cantantiũ plauſus
miſſo illuc nuncio inqͥri iuſſit celeriter quid
bhoc eſſet. Oð cũ didiciſſet:aſſumptis aliqui⸗
bus de palatio:ſigno crucis ſe muniẽs:illuc
acceſſit:ibiq; multos xpᷣianos metu moꝛtis
ad ſacriſicia duci ↄſpexit. Que vehemẽti do

Scribunt᷑ hec verba oꝛiginali⸗

na mũda fuit ab infi
¶ Xapitulũ. i.

therina ðꝛ mũdicitie.Hec eſt pᷣma eiꝰ ex
cellentia: pter quã amauit eamxpᷣs. Serua

ceſare diſputauit. Deinde rediens ad cõmu⸗
ne colloquiũ dixit. Hec tibi tanq; ſapienti ꝓp
fene cura. Nuncaut quare incaſſum cõgre⸗
gaſti hanc multitudinẽ ad colendaʒ ſtulticiã

idoloꝝ Miraris hoc tẽplũ manu artiticum
oꝑatũ Miraris oꝛnamenta pꝛecioſa qᷓ̃ velut
. puluis añ faciẽ venti erũt. Wirare poti⸗ ce
lum terrã mare ⁊ oĩa q̃ in eis ſunt Mirare
oꝛnanẽta celoꝝ:ſoleʒ videlicet lunã et ſtellas
MNirare famulatũ eoꝝ q̃liter a mundi initio
vſq; ad finem die et nocte currunt ad occidẽ
tem:et redeunt ad oꝛiẽtem:necvnq; fatigant᷑
Et cũ hec aĩaduerteris interroga et diſce 48
ſit eoꝝ patratoꝛ. Cũ aũt ipᷣm eo donãte intel
lexeris:nec illi ſimilẽ inuenire valueris:ipᷣm
adoꝛa:ipſum gloꝛifica. Ipᷣe enĩ ẽ deus deoꝝ
et dominꝰ dominantiũ. Cũq; de incarnatõe
filij ſapienter plurima diſputaſſet:ſtupefactꝰ
ceſar nõ valuit ad hec rũdere:Tandem ad ſe
reuerſus dixit ad eã Sineo mulier.ſine noſ
finire ſacrificiũ:et poſt hec tibi rñſa reddemꝰ
Pꝛecepit ergo eam ad palatium ducuet cum
omni diligẽtia cuſtodiri:Ex quibo ptʒ q; fer
uens erat fides catherine:qᷓ;dtumq; infidelita
tem hoꝛrebat. Sed vt ea q̃ dicta ſunt cũ ali⸗
qua doctrine ſpeculatõe auidius capiantur:
tria dubia ſunt declarangd.
Pꝛimũ vtrũ infidelitas ſit peccatũ.
Scõm vtrũ infidelitas gentiliũ ſit grauioꝛ
ceteiis. —
Terciũ vtrũ q̃libet actio infidelis ſit pctm̃.
Ad pꝛimũ dubiũ rũdet tho.ſa ſe.q.x.q infi
delitas eſt peccatũ.qꝛ ↄtrariat᷑ virtuti fidei:
veruntñ pᷣt dupliciter accipi. Vno mõ ſcõᷣm
puraã negationeʒ:vt dicat᷑ qͥs infidelis ex eo
ꝙ nõ habet fidẽ. Alio mõ poteſt infidelitas
intelligi ſᷣm cõtrarietatem ad fidem.quia ſcʒ
aliqͥs repugnat auditui fidei vel etiã ↄtennit
ipam.Et in boc ꝓpꝛie ꝑfieitur rõ infidelitatii
Et ſm hoc infidelitas eſt pecatũ. Si aũt ac
cipiat᷑ infidelitas ſᷣm puraʒ negationẽ ſicut
mn illis qui nihil audierũt de fide nõ hʒ ratio
nem peccati ſed magis pene:qꝛ talis ignoꝛan
tia duuinoꝝ ex pctõ pꝛimi parẽtis eſt cõſecu⸗

ta. Et qui ſic ſunt infideles damnant᷑ quide

6Fpter alia peccata:q ſine fide remitti non pñt:
nõ ꝓpter ipᷣaz infidelitate. Uñ xpᷣs dixit.Si
nõ veniſſem et eis locutus nõ fuiſſem petm̃
nõ haberẽt. Et ſᷣm Augꝰ.loquit᷑ de peccato

loꝛe coꝛdis ſauciata ad imꝑatoꝛẽ ſe audacter. q̊ iudei nõ crediderũt in xpᷣm. Eſt ergo infi⸗

ingeſſit ⁊ ait. Salutatõeʒ tibi ꝓferre etoꝛdi
nis dignitas:et rõnis via moncebat:ſi creato
rem celoꝝ agnoſceres ⁊ a dijs animũ reuoca

res. Stanſq; ante ianuã templi ꝑ varias coõ

cluſiones ſylogiſmoꝛũ doctiſſime multa cũ

delitas ſecũdo mõ dicta grauiſſimũ pctm:qꝛ
cũ om̃e peccatũ foꝛmaliter cõſiſtat in auerſio
nea deo tãto aliqð peccatũ eſt grauiꝰ quãto
ꝑ ipᷣm magis hõ ſeparat᷑ a deo:ꝑ infidelitatẽ
maximea deo bomo dongneck nec verã dei

cognitionẽ habet.ꝑ falſam aũt cognitionem

ipius:nõ appꝛopinquat᷑ ei ſʒ magis ab eo elõ
gatur. Scom dubiũ fuit vtrũ infidelitas gẽ

tiiiũ ſiue paganoꝝ ſit grauioꝛ ceteris. et ad ᷣ
dicit Zho. iĩ infidelitate duo pñt ↄſidera

ri. quoꝝ vnũ eſt ↄꝑatio eiꝰ ad fidẽ:et ex hac

ꝑte grauiꝰ cõtra fidẽ peccat:qͥ fidei ↄtrꝗriat᷑

quã ſuſcepit q; ille qͥ eã nõ ſuſcepit.Et fᷣin ̊
infidelitas bereticoꝝ qͥ ꝓfitent᷑ fidẽ euãgelij

et ei ↄtrariant᷑ coꝛrũpentes ipam grauioꝛ eſt
infidelitate iudeoꝝ q fidẽ euãgelij nũq; ſuſce
perũt ⁊ infidelitas iudeoꝝ qͥ figurã euã gelij
acceperũt in veteri lege:et tñ male interpꝛetã
tes coꝛrumpũt:grauioꝛ ẽ infidelitate gẽtiliũ
Scõm qð pt in infidelitate ↄſiderari.eſt coꝛ

ruptio eoꝛũ q̃ ad fidẽ ꝑtinẽt.et ſᷣm hoc cũ in

pluribo errent gẽtiles q; iudei:et iudei q; here
tici:grauioꝛ ẽ infidelitas gentiliũ q; iudeoꝝ:
et iudeoꝛum q; hereticoꝝ.Terciũ dubiũ fuu
vtrũ q̃libet actio infidelis ſit peccatũ.Et qui
dã dicũt ꝙ ſic. Nã glo.ſuꝑ iſtoverbo apłi ad
Ro. xiiij.c. O m̃e qð eſt ex fide: pctmæſt.ait.

Ois infideliũ vita ẽ pcim̃:ſʒ ad vitã ĩfideliũ
ꝑtinet oẽ qdᷣ agũt ̊ oĩſ actio infideliũ ẽ pecca
tũ. Alij vo ↄtrariũ aſſerũt.qꝛ vt habet᷑ Act᷑.
x.ca.Accepte fuerũt deo elemoſyne coꝛnelij
centurionis in infidelitate adhuc ꝑſiſtentes.

Dicit & tho.qꝙ pctm̃ moꝛtale tollit gram gra
tũ faciẽtẽ:nõ aũt totalit᷑ coꝛrũpit bonũ natu
re.vñ cũ infidelitas ſit qddã moꝛtale pctm̃:
infideleſqͥdẽ gr̃a carẽt:remanet tmĩ eis bonũ
nature:vñ manifeſtũ eſt ꝙ infideles non pũt
oꝑari oꝑa bona:q̃ ſunt ex gra.ſ.oꝑa merito⸗
ria:tñ oꝑa bona ad q̃ ſufficit natura operari

pñt.vñ nõ opoꝛtet ꝙ ĩ oĩ ſuo oꝑe peccẽt. Sʒ

qncũq; aliqð opꝰ operant᷑ ex inſidelitate tũc
peccãt. Et ſic intelligunt᷑verba glo.ſuperius
allegate De coꝛnelio inſuꝑ ſciendũ qꝛ infide
lis nõ erat:habebataũt fidẽ implicitã: nõdũ
manikfeſtata veritate euangelij.Jõ ad eũ fuit
miſſus petrꝰ:vt plene de fide ipᷣm inſtrueret.

Pctõ itaq; infidelitatꝭ tꝑe btẽ catherine mũ⸗

dus erat infectꝰ:quꝗ ipᷣa refugitã fide xpᷣi fir
miſſima ꝑſeuerãs.¶ Scdo btã catherina ſer
uauit ſe mundã a carnali laſciuia.fuit quidẽ

virgo ꝑmanẽs ĩ virginitate ꝑpetua:q̃ in ea ſa

tis ↄmendabilis fuit maxĩe/ꝓpter tria.
Mꝛimo ꝓtter foꝛmoſitatt.
cðdo ꝓpter libertatẽ.
Tercio/ ꝓpter impoꝛtunitatẽ.

Pꝛimo fuit cõmendabilis virginitas cathe
rine ꝓpter foꝛmoſitatẽ.ðꝛ enĩ de ea ꝙ erat in⸗
credibilis pulcritudinis et oĩm oculis admi
rabilis videbebat᷑.Eſt aut pulcritudo in iu-
uencula cã ruine.qꝛ vt inqͥt Aureolꝰ theofra

oindumentũ eiꝰ. Scðdðo fuit ↄmendabilis vir

pientis puer. adhuc vl. c. Mulier timẽs deũ

ſtus. Pulcra cito adamat᷑. Et ſapiens pꝓuer.
vl.c. Yallax ſpẽs⁊ vana ẽ pulcritudo.et Eʒe
chiel.c.xvi. Hñs fiduciã in pulcritudĩe tua A
foꝛnicata es. Sed pulcritudo catherine non
obfuit:q̃ aĩm foꝛtitudie decoꝛauit.vñ de ipᷣa
dici pᷣt ilud ꝓuer.vlti.c. Foꝛtitudo et decoꝛ

ginitaſ catherine ꝓpter libertatẽ.qꝛ ſui⁊ ſuoꝝ
Dña remãſerat.iñ ſubdidit ſe totã deoviuens
in filiali timoꝛe illiꝰ.vñ ſibi ↄueniũłiᷣba ſa⸗

ipᷣa laudabit᷑. Tercio fuit cõmendabilis vir⸗
ginitas catherine ꝓpter impoꝛtunit atẽ. Nã
viriliter obſtitit ꝑſuaſioniboĩpoꝛtunis ꝓmii
ſiſq; imꝑatoꝛis.Tentauit qͥdẽ illã vxoꝛẽ hr̃e
Cui dixit:o virgo generoſa:iuuẽtuti tue ↄſu
Ae et poſt reginã ĩ palatio meo ſcdᷣa vocaberꝭ
et imaginẽ tuiĩ medio ciuitatis faciã fabꝛica
ri atq; a cũctis adoꝛaberis velut dea. Cuivir
go deſine talia dicere:q̃ ſcelus ſunt etiã cogi-
tare.Ego me xpᷣo ſpõſaʒ tradidi. Ille gloꝛia
mea:ille amatoꝛ meus:ille dulcedo ⁊ dilectio
mea:ab eius amoꝛe nec blãdimẽta nec toꝛmẽ
ta me poterũt reuocare.Etcũ iteꝝ poſt dies
aliqe imꝑatoꝛ ei diceret. Nõ te q̃ſi famulaʒ ri.
poſſidere cupimꝰ:ſed regina potens ⁊ electa lin

Decoꝛe in regno meo triũphabis. Rñdit.attẽ lo ni⸗
de et tu obſecro ⁊indicij examen veridica ſan ſſlin
cione d iſcerne:quẽ magis eligere debeo.aut nagnei
potentẽ eternũ gloꝛioſum et decoꝝ:yelinfir⸗ i
mũ moꝛtalẽ:ignobilẽ ⁊ defoꝛmẽ. ¶ Cercio Cnti
beata catherina ſeruauit ſe mundã a coꝛdiali icch
ſuperbia.fuerũt quippe in eo tria ex quibus ſeitni
cõſueuerunt homines in ſuperbiam erum⸗ liaßn
Pꝛimü fu it nobilitas. ? den
com abundantia. DWDW
Lerciũ ſcientia. “ð́è”MB in
Pꝛumũ qð fuit in beata catherina fuit nobis = . l
litas oꝛiginis:nã fuit coſti regis filia:et nibi an
olminꝰ impꝑatoꝛi eã interrogãti ⁊ dicenti:p⸗ ĩ⸗
geniẽ tuã requirimꝰ:humiliter rñdi. Scri⸗ i 1
ptum eſt. Nec te collaudes:nec te culpaueriſ 5nn
ipᷣe.Hoc faciũt ſtulti quos gloꝛia vexat in⸗ H
anis. Cõfitear tñ meã ꝓgeniẽ nõ tumoꝛe ia⸗ nie
ctantie ſed hũilitatis amoꝛe.Ego enĩ ſum ca f
therina coſti regis quondaʒ filia:q̃ q;uis in nrdie
purpura nata:⁊ liberalibo diſciplinis medio .
criter inſtructa. Hec tñ oĩa ↄtẽpſi:et ad dñũm evn
deſum cõfũgi.Scõdm qð fuit in beata cathe⸗ chine
rina fuit abundãtia diuitiarũ et bonoꝝ tꝑa⸗ i nnen
lium.ex his ꝓuocant᷑ hoĩes ad ſuperbiã.ver ſie
mis diuitiarũ ſuꝑbia eſt. Jpᷣa tñ virgo cathe ſfnen
rina tꝑalia oĩa velut puluerẽ vilipẽdit. Ter⸗ annoco
ciũ qð ſuit in beata catherina eſt ſcia. Et de ia

oe.
hakz⸗
Wema
Ginenon

wideiie

ocdece
hlispir
ſtirſieg
coriuens

ptſe

nnisd
blioni⸗
ins. Hi
mnsni
inwihf
miitucnin
Aat
Nüiſten
Cuni
en
lonnece
1Mr
rpoldes
ihanuls
raln
ra
iaſan
deo. u
Wintr⸗
Er
Aconiii
obus
an⸗

itnob⸗
ubbi
nuiß⸗
n⸗
neri
nin⸗
nei⸗
ſonci
Gnisin
gmmecio
Aofn
nathe⸗
vuſn
blin
. Lo⸗
Mℳ

eche

bac dicemus in ſequenti myſterio. pꝛo ipᷣa ta

men non intumuit:ſʒ ea ad diuinũ vtebatur

„

bonoꝛẽ.

e ſapia ſancte catherine:cui nõ potuerũt
