Wcr roõnalis beata virgo ſanctificata nõ fuit. Et in beata virgine nõ inclinans ad malum eſt
Lacchen, bhoc figuratũ fuit ꝑ ſanctificationẽ taberna-⸗ ponere duo oppoſita ſimul. Similiter nõ eſt
ninn culi.Exoð.vlti.c.de quo dicit᷑. Poſtq; cũcta intelligibile ꝙ remanſit fomes inq;tum pꝑti
beneh Pfecta ſunt oꝑuit nubeſ tabernaculũ teſtimo net ad coꝛreptionẽ nature nõ in quantũ per⸗
mored nij et gloꝛia dñi impleuit illud. Tabernacu⸗ tinet ad coꝛruptionẽ perſone.Reſtat ergo vt·
usi N⸗ lum virginẽ ſignificat de qua ðꝛ in pᷣs. Han dicamus ꝙ vel totaliter fomes fuerit ab ea
Vinnn ctificauit tabernaculũ ſuũ altiſſimus. qᷓ ſan⸗ ſublatus ꝑ pꝛimã ſanctificatio nẽ:vel ꝙ fue⸗
ei ctikicata fuit poſte; cũcta eius ꝑfecta ſunt. ſ. rit ligatus. Poſſet tamen quis dicere ꝙ to⸗
lundade⸗ coꝛpus et aĩa vel in ipᷣa animatione ſi fuerit taliter fomes fuit ſublatus hoc modo.q; cõo⸗
n/ ab oꝛiginali pꝛeſeruata. vel ſtatim poſt ißam ceſſum fuit anime beate virginis ex abundã
outn animationẽ ſi oꝛiginale cõtraxit.Et ſi obijcc tia gratie deſcendentis in ipam vt talis eſſet
en retur ꝙ alij ſanctificati ſunt ante animatio⸗ diſpoſitio virium anime ꝙ inferioꝛes vires
ftonund nem ergo et virgo. Nã Jeremie dictuʒ fuit. nunq; mouerentur ſine arbitrio rationis ſi⸗
tonn Pꝛiuſq; te foꝛmarẽ in vtero noui te. NHõ aũt cut dictũ eſt fuiſſe in chꝛiſto quẽ cõſtat pecca
mmocth infundit᷑ aĩa ante coꝛpoꝛis ſoꝛmationẽ. Silłr ti fomitẽ nõ habuiſſe.Et ſicut fuit in Adam

etiã de Johanne baptiſta dicit Ambꝛoſius
ſuꝑ Lucã.qꝙ nondum inerat ei ſpũs vite et

Inte peccatũ per oꝛiginalẽ iuſticiã ltag chti

ad hoc gratia ſanctificationis in virgine ba

rin iam inergteiſpinitus gratie. Ad hocreſpon buit vim oꝛiginalis iuſticie. Et quis hec po
Sd det ſanctꝰ Tho.ꝙ dña dicit ante foꝛmatio⸗ ſitio ad dignitatẽ virginia matris pertinere
ſen nem in vtero Jeremiã nouiſſe noticia pᷣdeſti videatur: derogat tamẽ in aliquo dignitati
enuns nationis:ſed ſanctificaſſe ſe dicit eum nõ afn chꝛiſti abſq; cuius virtute nullus a pꝛima
t
af,

damnatione liberatus eſt: q;uis per fidẽ xpᷣi
aliqui ante eius incarnationẽ ſint ſᷣm ſpiri⸗
tũ ab illa damnatione liberati:tñ ꝙ ſᷣm carnẽ
aliquis ab illa damnatõe liberet᷑ nõ videtur
fieri debuiſſe niſi poſt incarnationẽ eius in

qua pꝛimo debuit immunitas damnatõnis

apparere. Et ideo ſicut ante immoꝛtalitatem
carnis xpᷣi reſurgẽtis nullꝰ adeptus fuit car

nis immoꝛtalitatẽ. Ita incõueniens etiã vi⸗

etur dicere ꝙ antecarnẽ xp̃i in qua nullũ fu
i peccatũ.caro virginis matris eius vel cu⸗
iuſcũq; alterius fuerit abſq; fomite qui dicit̃
ex carnis ſiue membꝛoꝝ.⁊ ideo melius vide
tur dicendũ ꝙ ꝑ ſanctificationẽ in vtero nõ
fuerit ſublatus virgini fomes ſᷣm eſſentiã ſʒ
remanſit ligatus nõ quidẽ per actũ rõnis ſue
ſicut in viris ſanctis.quia nõ ſtatim habuit
vſum liberi arbitrij adhuc in ventre matris

exiſtens.hoc enĩ ſpeciale pꝛiuilegiũ fuit xpᷣi:

ſed per gratiã abundantẽ quã in ſanctifica⸗
tione receperat et etiã ꝑfectius ꝑ diuinã ꝓui⸗
dentiã ſenſualitatẽ eiꝰ ab oĩ motu inoꝛdina⸗
to ꝓhibentẽ. Poſtmodũ vero in ipᷣa ↄceptio
nẽ carnis xpᷣi in qua pꝛimo debuit refulgere

peccati immu nitas credendũ eſt ꝙ ex ple re⸗
dundauerit ĩ matrẽ totaliter a fomite ſubtra⸗

ctio. Et hoc ſignificat᷑ Eʒechiel.xliij.ca.vbi
dicit. Ecce gloꝛia dei iſrael ingrediebat᷑ per
viã oꝛientalc.i.p beatã virginẽ et terra.i.ca⸗

xpᷣi. Si gũt inſtaret aliqs ꝙ apls.ij. ad Co⸗
rinth̊.cij.ca.ait. Mirtus in infirmitate ꝑfici
tur:et loquit᷑ de infirmitate fomitis ſ̃ᷣm quã
patiebat᷑ ſtimulũ carnis. Sed nihil qð ꝑti⸗
net ad ꝑfectionẽ virtu fuit beate vᷣgini ſub
trahendũ.ergo neq; fomes. Rñdetur ꝙ in⸗

firmitas carnis ad fomitẽ ꝑtinens eſt quide

in ſanctis viris:pfecte virtutis occaſio nõ tñ
cauſa ſine qua ꝑfectio haberi nõ poſſit. Suf
ficit aũt in beata virgine ponere perfectã vir
tutẽ et abundantiã gratie. Nec in ea opoꝛtet
ponere oẽm occaſionẽ ꝑfectionis.¶ ¶ercia
ifficultas amouenda erat vtrũ ꝑ ſanctifica⸗
AAX tionẽ in vtero fuit virgo pſeuerata ab omni
9 peccato actuali. Et de hoc ſic loquit᷑ ſanctꝰ
Tho.qꝙ illos quos deus ad aliqͥd elegit ita
pᷣparat et diſponit vt ad id ad qð eliguntur
inueniant᷑ idonei. Beagta igit᷑ virgo fuit ele⸗
cta diuinitꝰ vt eſſet mr dei.Et ideo nõ eſt du

breietandũ ꝙ deus ꝑ ſuã gratiã eam ad hoc ido

neam reddidit:ſm ꝙ angelus ad eam dixit.
Inueniſti gratiã apud dñm. Ecce cõcipies
⁊c̃. N aũt fuiſſet idonea mater dei ſi peccaſ⸗

—

ſet aliqn:tum qꝛ honoꝛ parentũ redundatin
pꝛolem. ᷣm illud ꝓuerbio.xvij. Gloꝛia filio

qꝛ ſingule

lius qui eſt dei ſap

ro ipᷣius virginis ſplẽdebat a maieſtate eiꝰ.i.

dicit᷑. Generationẽ eius qͥs enarrabit. Inſu
per vt ex Joſephi dictis colligim? in.xvij.

inia matris ad filiũ redundaſſet. tum etiã
z affinitatẽ habuit ad xpᷣm qͥ ab
lẽtia in ipᷣa habitauit. nõ
ſolũ in aĩa ſed etiã incoꝛpoꝛe ſiue vtero.Dici
tur autẽ Sapie.i. In maliuolã aĩam nõ in⸗

trabit ſapientia nec habitabit in coꝛꝑe ſubdi

to peccatis. Et ideo ſimpliciter fatendũ ẽ q;

beata virgo nullũ actu ale peccatum cõmiſit
nec moꝛtale nec veniale vt impleat᷑ qð dicit
Lantico.iiij.ca. Lota pulcra es amica mea

et macula nõ eſt inte.
¶ De nobilitate vir ginis gloꝛio

Capitulũ.ij.

tis nobilitatẽ. Jpᷣa qpe fuit nobilius
indiuiduũ oĩbus indiuiduis q̃ in humana

natura fuerũt aut potuerint generari.Etqͥ⸗
dem mattheꝰ.i.c.deſcribit eã natã de quattu

oꝛdecim patriarchis:de quattuoꝛdecim regi
bus:et de quattuordecim duciba.Exquo cũ
cũ ipᷣa ſit vera mater xpᷣi:et chꝛiſtus ſit eius

verus filius:oĩs nobilitas xpᷣi ſᷣm carnẽ oꝛ⸗
tum habuit a virgine benedicta.Et cum ipe
ſit vltimus rex:vltimus dux:vltimus patri
archa populi iudaici:hoc totũ habuit a vir⸗

gine benedicta. Quia igit᷑ oẽs pꝛeclaritates:

ingenuitates:pᷣfecturas:dignitates:et nobi⸗
litates qᷓ poſſent eſſe in aliquo indiuiduo hu

mano ſᷣm oꝛiginẽ ſanguinis deſcribũt euan
geliſte in hac puella.O poꝛtet nos eoꝝ teſti⸗
monio eam pᷣferre oĩbus pꝛincipibo et pꝛin⸗
cipiſſis. Regibo et reginis. Imperatoꝛibo et

imperatricibus et oibus poteſtatibo tribub⸗

et linguis. Eccleſia vero ſancta dei oĩa iſta

cõſiderans in officijs ita illã extollit. Nati⸗

uitas inqͥt gloꝛioſe virginis marie ex ſemine
abꝛae oꝛta de tribu iuda clara ex ſtirpe dauid

Et iterũ. Regali ex ꝓgenie maria exoꝛta re⸗
fullget. Sed hic tria oꝛiuntur dubia decla⸗
randa. 4
Kaima vnn mattheus potuit genealogiam
cheiſti der

.

ſcribere.

gie nobilitas virginis demonſtret.
erciũ vtrũ eadem ſit deſcriptio genealogie
p̃i facta ꝑ mattheũ que et ꝑ luecij.

d pꝛimũ dubiũ poſſet qͥs argu gt
theus nequiuerit deſcribere genealogiã xpi
et ſue virginis matris. Pꝛimo qꝛ Eſa.liij.6.

um patres eoꝝ. Ande eti ꝑ ofpoſitũ igno

. loꝛioſe deſcripta
ab euan geliſta mattheo:et cõcoꝛdia matthei
et luce in huius deſcriptione.

Ecundo cõtemplemur virginis naſcen

Secundũu vtrũ ex deſcriptiõe hmõi genealo

rabit. Inſuu „
abit. Inſ ð

nanit
ſucron
archie
Herode
ſa igno
eſet. Ou
fermeq
cuangel
agneen
Eſca⸗

VyEi

umblt:
phercſe⸗
ſſtonbien⸗
ſonediuint

nnnIm
indnciri⸗

Mtilkuer
Hcliadd
nncdicr
senarrodr
fncarne
woscrde
Sbal⸗
ul imefit
ſöius Lex⸗
Orig ani
ſitesge⸗
o goset
nbosdo
Waarhi
chensdeh

fuefütült
tbichpar
iſdichti⸗
ltdomnic⸗
onoriemn
Minta
Noorsn
ſoſnlege
fliſerind
lepanuit
Mnna fben

⸗ mug

cirdere
ngiaig
cundn
ſohri
ioſept
oternt
ſamen
merir

bepira

anl
tutun
Nfemde
dtnayil
ein mii
kunniin

eigd
WNse

2

riigusaatn
grinit woolits
säabenae
ugnermS
ünmi Ndn
mumnandinie
ch en
achitsiis
Phi/nair
Ma Etani
urplimus,
tübehai
esrdnir
dighiernd
gnoinlahn
nis Mi
en
nabunin

Auude dnſt
iapli.
nmeglnme

Arfimcuil
Nrucone
Grdad

Ciij

reparauit cunctaq; leg

Antiquitatum libꝛo. Et Beda illud refertin

ſua cronica. Cum oẽs generatoes hebꝛeoꝛũ
in archiuis templi ſecretioꝛ iarentur.
Herogdes alien 6 cẽdi:vt ſic
ſua ignobilitas iudeis minus ↄtemptibilis

eſſet. Quõ igit᷑ mattheus elapſis iam annis
ferme quadraginta deletione hmõi libꝛoꝛũ

cuangeliũ ſcribens potuit hanc genealo gii

agnoſcere. Ad qdᷣrñndemꝰ et pꝛimo ad illud
Eſaie cũ Hieronimo in omelia ſic dicente.

In Eſaia legimus. Generationẽ eius quis
enarrabit:? Hõ ergo putemus euangeliſtam

ꝓphete eſſe ↄtrariũ vt ꝙ ille impoſſibile dixit

affatu:hic narrare incipiat:qꝛ ibi de genera⸗
tione diuinitatis:hic de incarnationis eſt di
ctum. Veruntñ ↄtra iſtã reſponſionẽ pleriq;
inducũt ſniam Leonis pape in ſermone de
natiuitate xpᷣi vbi ait. In dñno nr̃o ieſu xpo
noõ ſolũ ad diuinã ſed humanã ſpectat natu⸗
ram qð dictũ eſt ꝑ ꝓphetã. Generationẽ eius
qͥs enarrabit. Igit᷑ nec generatio tꝑalis xpᷣᷣ
Ffm carnẽ eſt explicabilis. Ad hoc reſponde⸗
mus ex doctrina ſancti Tho.iij.ꝑte.q.xxxi.
verba iſta intelligunt᷑ de mõ incarnatönis

qui ineffabilis eſt qð ex verbis ſequentibus

ip̃ius Leonis pape concludit᷑. Inquit enim
Utrãq; enĩ naturã in vnã cõueniſſe ꝑſonam
niſi fides credat ſermo nõ explicat Ad aliud
vcero quod obiectũ eſt de cõbuſtione libꝛoꝝ

in qbus deſcripta erat oꝛigo nobilis iudeoꝝ

Rñdet Nico.de lira ſuꝑ mattheum.q; mat⸗

theus habuit ꝑ reuelationẽ qdðᷣ nõ habuitꝑ

fſcripturã. VUñ apłiet euangeliſte n minus
fuerũt illuminati immo magis de myſterijs

xp̃i qᷓ patriarche et antiquiꝗꝓphete. Quidaʒ
tñ dicũt ꝙ nõ oẽs illi libꝛi cõbuſti fuerunt cũ
et domi cõſeruarent᷑ a multis.Etiã et aliqui

memoꝛie mandauerãt q̃ de hmõi nobilitate

didicerant a ꝓauis.nã et ſi Eſdras ſcriba vt

Iſidoꝛus narrat in.vi.ethimologiaꝝ.li.in⸗

cenſam legem a chaldeis ou m iudei regreſſi
fuiſſent in hieruſalẽ dluinò aff

afflatus ſpiritu
9 legis ac phetarũ volu⸗
mina q fuerũt a gentibus coꝛrupta coꝛrexit:

quãto magis potuit mattheus xpᷣi genera⸗

nonẽ retexere qui ſpiritũ.ſ.cũ alijs aplis in
linguis igneis deſcendentẽ accepit. Ad ſecũ

dqum dubiũ rñũdet Hico.de lira. ꝙ q;uis io⸗
ſeph nõ fuerit pater ieſu tñ beatiſſima virgo

et ioſeph fuerũt ex eadẽ tribu:qꝛ mulier non

poterat nubere cũ viro alterius tribus qũ ad
ißp̃ᷣam pꝑtinebat hereditas paterna.vt ptʒ NHu
meri.xxxvi. Beata aũt virgo maria fuit vni

ta Joachim patri ſuo.et ideo cogebat᷑ ex le⸗

ge viro ſue tribus nubere ꝓprer boc etiã iuit

ioꝛibus poſuit. Aut vnus erat ioſeph nat
ralis pater. Alter eũ optauerat: aut moꝛe iu⸗

aun ioſcpb in betbleem cinitatz dauid yt pe

„

fiteretur cum eo vt ſcribit᷑ Luce.ij.c. ¶ Ter⸗
cium dubiũ fuit vtrũ ſit eadẽ deſcriptio xpᷣi

facta ꝑ mattheũ q per lucã.Et videt᷑ ꝙ ſu di
uerſa. Hã mattheus dicit ꝙ Jacob genuit

„ — „

ioſeph virũ marie.

Cucas autẽ dicit ioſeph

eſſe filiũ heli vt ptz.iij.ca.Ad hoc rñdet Au⸗

guſti. li.de ↄſenſu euangeliſtaꝝ dicẽs. Tres

cauſe occurrũt quarũ aliquã euangeliſta ſe⸗
cutus eſt. Aut eni vnus euangeliſta patrem

ioſeph a quo genitus eſt noĩauit. Alter vero
vel auũ maternũ vel aliquẽ de cognatis ma⸗

deoꝛũ cum ſine filijs vnus deceſſiſſet eiꝰ vxo

rem/ꝓpinquus accipiẽs filiũ quẽ genuit ꝓpin
quo moꝛtuo deputauit ꝙ eſt quoddã genus
adoptionis legalis.Et hec vltima cauſa eſt

verioꝛ ſᷣm ſanctũ tho.iij.ꝑte.q.xxxi.quã etiã

Hierony.ſuꝑ mattheũ ponit. Et Euſebius

ceſarienſis in eccleſiaſtica hiſtoꝛia ab affrica⸗

no hiſtoꝛ io grapho traduũ aſſerit. dicũt eni
ꝙ mathan et mathat diuerſis tꝑibo de vna eaau

dẽq; vxoꝛe Eſta noĩe filios ꝓcrearũt de ma⸗

than natuſ eſt iacob. de mathat heli ita he
li et iacob fuerũt fratres vterini. Sed de du

obus fratrib a dauid diuerſimode deſcendẽ
tibus.heli aũt accepta vxoꝛe moꝛtuus elt ſi⸗
ne ſemine:et ideo iacob frater eiꝰ accepit vxo

rem fratris ſui:vt ei ſuſcitaret ſemen:⁊ genuit

ioſeph ita ꝙ ioſeph fuit filius naturalis ipᷣiꝰ

iacob. Et ſic accepit eum in genealogia mat
theus. Et fuit filiꝰ legalis leui:et ſic accepit

eum lucas. Hã filius qui mõ dicto naſcebat᷑

Eſm naturꝗ erat filius generantis:ſᷣm aũt lez⸗
gem erat filius defuncti. Idẽ etiã dicit Jo⸗

bannes Damaſcenꝰ li.iiij. ca.vi. Quare non
eſt mirandum ſi aliter xpᷣi genealogiã ſcribit

mattheus q; lucas cũ vterq; ꝓferat veritatẽ
MHã et ſi multa noĩa vel alia dicat lucas que
tacet mattheus illud eſt ſft̃m Auguſtinũ de cõ
ſenſu euangel. qꝛ mattheus in xpᷣo regiã in⸗

ſtituerat inſinuare pſonã. Lucas aũt ſacer⸗

dotalẽ. Exquo mattheus explicat illos qͥ re⸗

gia coꝛona fuerũt coꝛonati. ¶ucaſ alios qbꝰ

dignitas ſacerdotalis fuit cõceſſa. Mattheꝰ

poſuit carnales patres. Lucas poſuit pr̃es

ſpũales.ſ.iuſtos viros qͥ dicunt᷑ pr̃es ꝓpter ſi

7

militudinẽ honeſtatis. Mattheus deſcribit

genealogiã xpᷣi deſcendendo a dauid ⁊ abꝛa⸗

am vſcq; ad ioſeph:ex eo ꝙ deſcripſit aſſum⸗

ptionẽ noſtre humanitatꝭ a deo. ¶Qucas aũt
ꝓgreſſus eſt aſcendẽdo a ioſeph vſq; ad deũ

qꝛ deſcripſit redemptionẽ noſtrã in deũ que

fitꝑ gratiã adoptionis. Sʒ adhuc poſt oĩa

L

iſta in dubium vertik animus qm̃ vt Hiero. ris ad altare accedẽs oblatisʒ ſuã offerre vo mn
iar ſit uper Dantiele eoantoks e malgeri⸗ luit quẽ videns ſacrdos cũ incignatgne ni nac
pres dicunt. Lu igit᷑ in generatõe xpᷣi multi mia repulit:et cũ ad altare accedere pᷣſume⸗ Ge⸗
fuerint amieber plures eges quare inm ret incte uit aſſerens nõ eſſe ↄueniens ma⸗ 4 hirn
filius dauid ⁊ abꝛaã nücupat᷑. Ad qð rũdet ledictołegis obnoxiũ oblationẽ dno legis nuitan
Hiero.in omeł.dicens.Ideo aũt ceteris pᷣ⸗ offerre:nec inter fecundos infecundũ et qui ien
termiſſis hoꝝ filiũ nũcupauit.qꝛ ad hos fa⸗ ꝓplm dei nõ auxit aſtare. Joachim &̊ ſic cofu eins f
cta eſt de xpᷣo tm̃ repꝛomiſſio.Ad abꝛaã inqͥt ſum ſe videns pᷣ pudoꝛe domũ redire noluit go yren
In ſemine tuo benedicent᷑ oẽs gẽteſ. Ad da ne ſimiliter a ↄtribulibo ſuis qͥ hoc audierãt anoſaln
uigd. de fructu ventris tui pona ſuꝑ ſedẽ meã tm̃ obpꝛobꝛiũ ſuſtineret: itaq; ad ſuos paſto⸗ nne
Dauid & fuit pncipalis inter reges. Abꝛaaʒ res ſeceſſit ¶ Dcðo apparet dignitas natiui dnuſn
inter patriarchas. Abꝛaã fuit pꝛimus ꝗ fidẽ . virginis rõne angelice nunciatioms. ⸗
vnius dei publice cõfeſſus.Et in ſignũ huiꝰ uit nãq; ab angelo Joachim et anne moqᷣ Auadl
accepit circumciſionẽ que fuit ſignũ diſtin⸗ ſequit᷑ annũciata. vt eniĩ ſcribit in legenda na n
guéẽs fideles ab infideliv. Dauid autem fuit tiuitatis. Cũ Joachim aliquãdiun cum ſuis mrüntnlo⸗
pꝛimus rex electus a deo m voluntatẽ dni paſtoꝛibo moꝛã traxiſſet quadã die ei ſoli aneæ munictne
ad fidelẽ pplm regendũ. Vnñ ðꝛ.i. Re.c.xiiij. gelus cũ ingenti claritate apparuit:et de eius ſonainbar
Queſiuit dñs virũ iuxta coꝛ ſuũ. Saul ault viſione turbatũ ne timeret admonuit diccs. hocfunm⸗
licet pꝛimo fuerit electus a dño hoc tũ nõ fu eEgo ſum angelus dñi miſſus ad tevt annüu⸗ dieithone
it ſᷣm coꝛ dñi ſed ſᷣm exauditiõʒ ꝓpli:ꝓpterea ciem tibi pᷣces tuas exauditas eſſe:et elemo⸗ Güwinen
dixit deus ſamueli. Audi vocẽ populi.ſ.pe⸗ (ynas in cõſpectu dñi aſcendiſſe.vidi eni pu Collenns
tentis regẽ. Etob hanc cauſam mattheꝰ no doꝛẽ tuũ et audiui ſterilitatis obpꝛobꝛiũ nõ oaltsd
minat ipᷣm ſolũ regẽ cũ dicit. Jeſſe aũt genu⸗ recte tibi obiectum:pectati quippe nõ natue uni
it dauid regem. dauid autem rex genuit ſals vltdꝛ eſt de? Et ideo cũ alicuius vterũ dau⸗ Auncti
monẽ. cum tamẽ et ſalomon rex fuerit et ro⸗ dit.ad hoc facit vt mirabiliꝰ denuo aperiat deghoch.
boam et manaſſes.et ioſaphat.et eʒechias et et nõ libidinis eſſe qð naſcit᷑ ſed diuini foꝛe lnaroñm
reliqui. Pꝛeponit᷑ vero dauid ipᷣi abꝛaã licet ꝙ muneris cognoſcat᷑.Pꝛima gentis vre ma⸗ lulit E
fuerit tꝑe poſterioꝛ ꝓpter eminentiã regie di-⸗ ter ſara nõne vſq; ad nonageſimũ annũ ſteri ſireporuun
gnitatis. ülietatis obpꝛ obꝛiũ ꝑtulit:et tñ Iſaac cui repꝛo weni Etit
¶ O natiuitas virginis fuit digna rõne bo miſſa erat oim gentiũ benedictio generauit. Umunnlie
atis parentũ qbus fuit ꝑ angelũ nũciata. ꝙ Rachel etiã nõne diu ſterilis fuit et tamẽ io Noli Da
¶ apitulũ.iij. ſeph genuit qͥ totius egipti dnium habuit. Kgnende
Ercio cõtemplemur virginis naſcẽtis Quis foꝛtioꝛ ſamſone vel ſanctioꝛ ſamuele: Grpcäcn.
ignitaté, uit equidẽ natiuitas eiꝰ digniſ⸗ et tñ hi ambo matres ſteriles habuerũt. Ra⸗ lndocdf
ſima triplici röne. tioni igit᷑ et exemplis crede dilatos diu coꝛ⸗ Na Rac⸗
Pꝛimo rõne parentalis cõditionis. ceptus ct ſteriles partus mirabilioꝛes eẽ ſole Eggrne
2* Scõdðo rõne angelice nunciationis. „ ꝓinde anna vxoꝛ tua agriet tibi filiã ⁊ vo n
, ercio rõne diuine reuelatõis. . . . “ abis nomẽ eius mariã. ec vt vouiſtis erit . Reypirgin
Pꝛimo apparet dignitas natiuitatis vir ab infantia dño conſecrata ⁊ ad huc ex vtero
re tiſlumos et timez ter populares ſed intemplo dni ſꝑ moꝛgbuit.
tes deñ Joachim et Annã. Joachim quidẽ Echiene Neſtertit matre ipa naſcef ita mirabbi
ex galilea et ciuitate naʒaretb: ſanctã Annã liter ex ea filiꝰ altiſſimi generabit: cuius no⸗ uſtlltite
ex bethleẽ duxit vxoꝛẽ. Ambo aũt iuſti erant men erit ieſus et ꝑ eũ oibus gentibo erit ſal?. CLiigagi
et ſine repꝛehenſione in oibus mandatis do Et tibi hoc ſignũ cũ ꝑueneris ad aureã hie⸗ Mnnlei
mini incedebãt omneq; ſu ſubſtantiã triſa⸗ roſolyme poꝛtã annã vxoꝛẽ tuã obniã habe dhcuup
ie denatenn beenn remplo et templi ſer bis: que de tua tardatione mõ ſollicita c in mdi⸗
pertbus aodabattacm Rons per eie theorrnte Mar ddrenmanare Wetd uara
ſuaq; familia reſeruabãt. Et ita nnon vi⸗ ab es diſceſſtr. Sun⸗ SS mene angel?) Puc
intt peole n ahee ne a vi ei, guonã vir ſuus iuiſſet ignoꝛarert idẽ ancie. infh
ginti pꝛolẽ nõ habẽtes vouerũt dño ꝙ ſi eis ſibi apparuit eteadẽ qᷓviro annunciauerat pba rctiſr
ſobolẽ cõcederet eã ſeruitio dñi manciparẽt. tefecit· pv ſiano hieruſalẽ ad aurem Hog
ee eeerniro onimanc tefecit:addens q; ꝓ ſigno hieruſalẽ ad aurez odier
Luius rei gr̃a cũ ſingulis annis in tribo fe t et ibidẽ viro ſuo redeunti b- ([ß
X ſtis pᷣcipuis hieruſalẽ frequentarẽt. In feſto porta geretet Mile eiro ino een ſiooodod cnd
Ivencenioꝝ ci ſuis hie ſele ntarct. In keſto niaret. Igit iuxta angeli pꝛeceptũ ambo ſiihd if
vy 2 cu luis hieruſalẽ aſccdit:et cũ ceteæ inuicẽ obuiantes de mutua viſione letati et ufcii
Dõ
92

EXTTTer . Ee A L n r C ETE E- geGa fer ſaaefals sel

NR KE PFr' P ſve.s †* me Pder . AMP — α — Res acedlore v. F Hõä nak
† enaſhe ew an zn Mu apepyn QCu Eα. „² Dic Wtρ zu fteren σ☛ Prodi

Krf †πω ο ταα— tovie ſde 9* l re olae G. &△nn*αα = PS& . ◻ S G e ve⸗

ngitſnni
mdigezu
Nhing mni
nbenirun
di dieaiſi
Pprruirerdein
Wmonit dicd
en
mislnn
fisbnei)
Girrvd

*

erreuſb

uhncimn

Ne
Mss

de pꝛole pmiſſa ſecuri adoꝛato dño redier

diuinũ ꝓmiſſum hilariter expectantes. An⸗
na ergo cõcepit et filiã ſuot it qᷓ voca
ta fuit maria. ¶ Tercio⸗ dignitas na
tiuitatis viginis rõe reuelatõis diuine: poſt

q; eni in celũ aſſumpta fuit dies natiuitatis
eius aliquãto tꝑe fideles latuit. Cotigit er⸗
go vt refert iohanes beleth ꝙ quidã vir ſan⸗
ctus ſedule cõtemplationi inſiſtens ſingulis
annis.vi.ydus ſeptẽbꝛis in oꝛõne poſitꝰ io⸗
cundiſſimã angeloꝝ ſolennitatẽ audiret ĩ ce⸗

lo. Cũq; deuotiſſime ſibi reuelare peteret cur

quolibet anno illa tm̃ die et nõ alia hoc audi
ret:diuinuʒ accepit rũſum ꝙ virgo gloꝛioſa

maria tali die mundo fuiſſet nata. Et iõ hod

maniteſtaret filijs ſancte eccie vt concoꝛdes
fierẽt in hac celebꝛitate celeſti curie. Cũ vero
hoc ſummo pontifici ⁊ alijs intimaſſet hunc
diẽ in honoꝛẽ natiuitatis virginis celebꝛan

dũ vniuerſaliter ſtatuere. Gaudeamꝰ igit᷑ et

exultemus de tot ampliſſimis nobis oĩlbus

collatis donis. Nã virgo q̃ nata eſt ſalutẽ at
tulit mũdo.Et vt inqͥ t Augꝰ.in ſermone.pᷣ⸗

ciſum eſt in ea illud eue infelicitatis elogium

de quo ðꝛ. In triſticia paries filios:qꝛ iſta in
leticia dñm parturiuit. Eua enĩ luxit:iſta ex⸗

ultauit. Eua lacheymas: maria gaudiuʒ in
vetre poꝛtauit:qꝛ illa peccatoꝛẽ:iſta edidit in⸗

nocentẽ.Et iterũ in eodẽ ſermone. Benedi⸗-

cia tu in mulieribo q̃ vitãet viris ⁊ mulierib⸗
peꝑiſti. Mater generis nr̃i penã intulit mũ⸗

do:genetrix dei nr̃i ſalutẽ attulit mũdo. Au⸗

ctrix pcti eua.auctrix meriti maria. Eua occi

dendo obfuit. maria viuificando ꝓfuit. er
cuſſit illa:ſanauit iſta q̃ ſimul cũ filio collau

de r in eternũ ⁊ in ſecula ſeculoꝝ.Amen.

ermo vigeſimuſſextus de annunciatio

ne vir ginis beatiſſime. ððMB
Nueniſti gratiã
apud deũ. Angeli gabꝛielis re⸗
uerẽtiſſime virginẽ genitricem

dei ſalutãtis verba ſunt iſta oꝛiginaliter Lu

ce.i.ca.et in euangelio pñtis ſolẽnitatis. Cũ

ingenti leticia mentis dies iſta eſt ꝑcurren⸗

da in qua virgo beata de celo ad ſuũ vterum
traxit deũ. Hodie nãq; melliflui facti ſunt ce
li et p̃ eternꝰ ira depoſita miaʒ ſuã humano
generi demõſtrauit. Hodie facta eſt mira il⸗

la ineffabiliſq;ʒ vnio diuine et humane natu⸗

re:et in vtero virginis habitauit deus et hõ.

Hogievir go regia de ſtirpe dauid dei mater
effecta officiũ intercedẽdi ꝓ nobis apud ſuũ

dilectũ filiũ ſuſcepit.Pꝛopterea ne tanti be⸗

neficij immemoꝛes ingratiq; ſimus de annũ

ciatione virginis in hoc ſermone dicemus.
Jpa quippe inuenit gratiã nõ ſolũ ꝑ ſe ſuffi⸗

cientẽ:ſed ꝓ toto mũdo copioſam et abundã

tem deũ in ſuo vtero dei filio incarnando pa

rauit habitaculũ ſpecioſum. Hinc deuotus
ille Bernardus ſuꝑ Miſſus eſt: ait. Uirgo

regia gemmis oꝛnatavirtutũ geminoq; men

tis ⁊ coꝛpis parit᷑ decoꝛe pfulgida ſpecie ſua
et pulcritudine ſua celi ciuiũ in ſe ꝓuocauit

aſpectũ ita vt regis animũ in ſuã ↄcupiſcen

tiã inclinaret.⁊ celeſtẽ ad ſe nunciũ de ſuꝑnii

induceret.hec ille. Ergo circa annunciatio⸗
nẽ digniſſimã attendere volẽtes tria myſte⸗
ria ꝓponimus cõtemplana. .
Pꝛimũ ðᷣ angelice miſſionis.
cundũ mutue collocutionis

—

virginis.

ercin mirabilis coceptionis

ſingulariſſima fuit annunciatio virgi
nis reſpectu dei:reſpectu angeli:et reſpectu
⸗ ¶ Lapitulü. i.
Rimũ myſteriũ ↄtemplandũ ðꝛ angeli
ce miſſionis. Inqͥt Lucas. Miſſus eſt

an gelgabꝛiel a deo in ciuitatẽ galilee cui no

men naʒareth ad virginẽ deſpõſatã viro cui
nomẽ erat ioſeph de domo dauid et nomen

virginis maria.vbi ponunt᷑ tot noĩa ꝓpꝛia.ſ.

angeli miſſi:virginis ad quã mittebat᷑:ſpon
ſi ſui ⁊ loci ad oſtendendã certitudinẽ hiſtoꝛ
rie vt dicit Nico.de lira.Quantũ vero ſub⸗
limis pꝛeclaraq; fuit iſta miſſio:iſta legatio:

nos cõſiderare debemus maxime triplici re⸗

ſpectu.

ꝛimo reſpectu dei.
Becũdo reſpectu angeli.
Cercio reſpectu virginis. SJ
dꝛimo inqua cõſideremꝰ huius legatöis
pꝛeſtantiã reſpectu dei. Quidnã ipᷣo altius
q cũcta pᷣcellit qui eſt oẽ bonũz oĩm creatura
rũ celi ⁊ terre dñs.ipᷣe vtiq; eſt deꝰ infinitus:
immẽſus:eternꝰ:oĩpotẽs:ineffabilis:deꝰ ma
gnus dñs et rex magnus ſuꝑ oẽs deos qͥ hbu
mano generi lapſo ſubuenire miſericoꝛditer

„0

volẽs:de virgine carnẽ diſponẽs ſumere:ad

eã ſuũ angelũ deſtinauit. Sed mirant᷑ pleri
q; ⁊ curioſe inqrere ſatagũt.Cur tãdiu ille qG
clementiſſimꝰ eſt cui ꝓpꝛiñ eſt miſereri ſemꝑ ?z

etꝑcere cõtinuit ĩ ira miſericoꝛdias ſuas.eſft

quidẽ incarnationis donũ ſumme liberali⸗
tatis ⁊ ardentiſſime charitatis. Vñ et apłlus
ad Ephef.ca.ij.inqͥt.Deus qͥ diues eſt ĩ mi⸗
ſericoꝛdia ꝓpter nimiã charitatẽ ſuã q̃ dilexit
nos cũ eſſemꝰ moꝛtui pctis ↄuiuificauit nos
in xpᷣo.Charitas vero nõ tardat amico ſub
uenire ſᷣm illud ſapiẽtis puerbioꝝ.iij.c. Ne

dicas amico tuo vade et reuertere cras enim

. m

dabo tibi cum ſtatim poſſis dare. Quare vi⸗ dicimus ꝗ; Guis ſpꝛie angeli dicant illi qui
deretur ꝙ ſtatim poſt lapſum debuiſſet dei fi ſunt in vltimo choꝛo infume ierarchie: ti lar Kinor
lius humanã carnẽ et naturã aſſumere. Ad ge oẽs de qui uſcũq; oꝛdinibo angeli nũcu⸗ nunciab⸗
qð rñũdet᷑ ſᷣm Alex.in.iij.ſumme.⁊ dñm Bo pantur. Hã i. teſtat in. vn. etbimol. li. Soypeniel
nauen. in. iij. di. i. et ſanctũ tho. iij. ꝑte. q. i. Angelus latine nu cius ðꝛ. Oẽs aũtvel me iiiniſidil
nõ fuit ↄueniẽs ſtatim poſt peccatu incarna diate vel immediate diuina nunciat q̃ ab ipo ölliter
ri deũ:ſed dum venit plenitudo tꝑis vt ðꝛ ad deo pꝛius ſeraphin reuelant:et ipi illa cheru ſſoteſtn
HGalath.iiij.c. et hoc triplici rone. bin manikfeſtant:et ſic gradatim vſq; ad vlti⸗ deitui
ꝛimo ꝓpter peccati punitionr. mũ oꝛdinẽ ſᷣm Dioniſiũ.Et ꝓpterea licʒ Lu ienond
Scöo pter moꝛbi curationr. cas dicat miſſus eſt an gelus.nõ tũ ita ſtricte lis ſubin
cxcio ꝓpter xpi pꝛenunciatione. ccccipit᷑ vt nõ potuerit eſſe de aliq̊ oꝛdine ſu⸗ imughun
Pꝛimo ꝓpter peccati punitionẽ.voluit qͥp perioꝛi. Hinc Bernardus ſuꝑ miſſus eſt. ait fuumg⸗
pe deus ondere hoi ;tũ ſibi petm̃ diſpliceaat Nõ arbitroꝛ hũc angelũ ex minoꝛib eſſe qui gliernin
qð ꝑ tot annoꝝ milia tã diuturna caſtigatiõse qualibet ex cã ſoleãt ad terras crebꝛa legatö⸗ agnole
puniuit. Yacilitas eĩ venie tribuit incentiuũ fungi qð ex eius noie palaʒ intelligi dat: qgð fene
delinquẽdi. vt no. de vi. et ho. cle. c. vt cleri⸗ interpꝛetat foꝛtitudo dei.qꝛ nõ ab aliq̃ alio ſaau
coꝛũ.Et di.xxviij.c. q⸗ ſunt. Et di.xlv.c. ſeld foꝛti et excellenti vt ſolet ſpũ ſed ab ipo deo Uunsnea
illud. Et di.l.c.de lapſis.et di. xciij.c. puenit mitti ꝑhibet᷑. Sanctꝰvero tho.in.iij.ſcripto urte
et.i. q. vlti. c. exigunt. et. xxi.q.ij. c. placuit. et ſnĩaꝝ di.iij. Et.iij.ꝑte.q.xxx. dicit.ꝙ illean mean
xxiij. q.iiij. ceſt iniuſta. Et Exv.q.ix.c. loci. gelus fuit de medio oꝛdie infime ierarchie,h cunnens
Quare et ſi fuiſſet ex ꝑte dei liberalius bene⸗ oꝛd archangelox. OQð ↄuenienter videtẽ
ficiũ ſi a ncipio incarnat fuiſſet:nõ tñ fuiſ⸗ eſſe factũ vt ſaluaret᷑ pꝛietas oꝛdinum:qꝛ ad R n ug
ſet vtiliꝰ ex pte huani generis recipiẽtis cui angelos pꝑtinet dirigere actus alicuiꝰ hoĩs q d 6
ex trnareincchetaonlegrani ima cõ ad ipᷣm tm ptinent.vñ dicunt᷑ minima nun⸗ d 11
ditio peccati.¶ Dcda rõ quare fuitↄueniẽs ciare. Ad archangelos vero ptinet dirigere wal,
vät nõ ſtatim poſt peccatũ xpᷣs carnẽ aſſume⸗ actus hoĩs in totã multitudinẽ redundãtes ſam⸗
ret ðꝛ pter moꝛbi cu rationẽ. Nã qꝛ hõ ſu⸗ vñ et medij.i.archangeli dicunt᷑ q̃ſi Pncipel HM ſn
biendo peccauerat eo mõ erat liberãdꝰ vt hu angeli. Quia ergo cõſenſus virginis qui ꝑ& Man
miliatꝰ ↄgnoſceret ſe liberatoꝛe indigere.vñ. angelũ requirebat᷑ erat actus ſingularis p⸗ Umlde
glo. ſuꝑ eplam ad Galath.ait. Hagno cõſi ſone redundãs in vtilitatẽ multitudinis:im⸗ Arszs
lio factu eſt vt poſt hoĩs caſum nõ ilico dei fi mo totiꝰ hũani generꝭ. Ideo credit᷑ fuerit Aimn
lius mitteret. Reliqt enĩ deus hoiem pꝛius deoꝛdine archan geloꝝ 7 ꝙ fuerit ſummus Mluſiil
in libertate arbitrij iĩ lege naturali vt ſicvires in illo oꝛdine. Et hoc videt᷑ hr̃e firmitatẽ ex Auigi
nature ſue cognoſceret vbi cũ deficeret legey eo eccleſia cantat. G abꝛielẽ archangelũ ſic⸗· manhn
accepit. Qua data inualuit moꝛbuſ nõ legis mus diuinitus te eſſe affatũ. Alij aũt opinsgz⸗ eban
ſed nature vicio: vt ita infirmitate ſua cogni tur angelũ illü fuiſſe de oꝛdine ſeraphin.qm unpon
ta clamaret ad medicũ et gre qreret auxiliũ. vt Gꝛego.di cit. Summũ angelũ venire di⸗ n Antn
Tercia rõ illiꝰ dilatõis fuit ꝓpter xpᷣi pe⸗ gnum fuerat qͥ ſummũ oim nunciabat. Hec filifin
nunciationẽ. Debebat quidẽ xp̃i aduentus incõueniens ꝙ p tanta re ſingulariſſima ſin ſſnein
ob excellentiſſimã ſuã dignitatẽ pᷣnunciari ? gularis nuncius mitteret᷑ qͥ eſſet oĩm angel rihkſtn
multo tpe antea ꝓclamari. AUñ ad hoc ⁊ glo. rum excellentiſſimꝰ. Dictus eſt aũt gabꝛiel: mſcito
pᷣdicta inq t. Quãto maioꝛ iudexveniebat tä⸗ qꝛ vt Bꝛego. dicit in omel. hoc nomẽ officio ffindei
to pꝛeconũ ſeries longioꝛ pᷣcedere debebat. ſuo cõgruit. H abꝛiel eni dei foꝛtitudo no henian
[Ses/ Cõſt iderem? an gelice miſſi ionis p⸗ natur.per dei ergo foꝛtitudinẽ nuncianduz eunder
eminentiã reſpectu ipi? angeli. de qᷓ apud vi⸗ erat qꝛ virtutũ dũs et potẽs in pꝛelio ag bel⸗
ros doctiſſimos tripliciter dubitari ſolet. Et , landas poteſtates aereas veniebat. ¶ De⸗ er
geimo de q̊ oꝛdine ſuerit an gelꝰ ille. Secun Vcundo dubitari ſolet an angel ille apparuit in
do an aparuit virgini in viſione coꝛpoꝛali. virgini inviſione coꝛpoꝛali.Et rũdet Tho. DRr
Zercio ſi fuit ↄuenies vt angelꝰ virgini an- iij.pte.q.xxx.ꝙ ſic. Nã aug⸗.in ꝑſona virgi N
nunciaret in ea dei filiũ incarnandũ. Pꝛimo nis loquẽs in ſermone ait. Nenit ad me qui fil
de oꝛdine illiꝰ angeli varia ſolet eſſe opinio. dam magnus paranimphus xpᷣi nõ patriar Mn
Quidã dixerũt ꝙ fuit de oꝛdine infimo.ſ.Dan cha pꝛimus:ant ꝓpheta egregiꝰ. ſed gabꝛiel cliſun
geloꝝ qꝛ ꝑ ilos ↄſueuerũt diuina hoĩbe reue archangelus facie rutilans: veſte coꝛuſcas. Mn
lari. Et hoc videt᷑ innuere textus cũ dicit an inceſſu mirabilis:que ꝑtinere nõ p ſt niſi ald nese
gelus 2 nõ dicit archangelus. Sed ad hoc coꝛpoꝛeã viſionẽ. OHoc aũt conueniens fuit. na
me

l

bengini
duinigth
Dpeuioh

rminchin
intclang
Anöbiln
daaii
soln!
ns nian hif

.
e W
NR w

esn

14

/
N

Nꝛimo rõne ſimilitudinis.qꝛ illud quod an

cõueniens fuit vt ad huius rei declarationẽ
inuiſibilis creatura foꝛmã aſſumeret in q̃ vi

ſibiliter appareret:cũ etiã oẽs apparitões vete
ris teſtamẽti ad hãc apparitionẽ oꝛdinent᷑ q̃

dei filius apparuit in carne. Scdo fauit cõue
niens rõne certitudinis.Ea eniĩ q̃ ſunt ocu⸗
lis ſubiecta certius cõpꝛehendimꝰ q́; ea que
imaginamur. Vñ dicit Criſoſto. ſup Mat

theum.qꝙ angelus nõ in ſomnis immo viſi⸗

biliter vir gini aſtitit. Hã qꝛ magnã valdere
uelationẽ ab angelo accipiebat. Egebat tãte

rei euentꝰ miſſione ſolenni. Tercio fuit c⸗
ueniens vt angeluſ viſibiliter appareret rõne
altitudinis.ſ.ꝓpter altitudinẽ et dignitatem
matris dei q̃ nõ ſolũ in mente ſed ĩ coꝛpoꝛeo

ventre erat dei filiũ receptura. Et ideo nõ ſo

lum mens eius:ſed etiã ſenſus coꝛpoꝛei erãt

viſione angelica delectãdi. Et ſi obiceret᷑

ctualis viſio eſt potioꝛ et dignioꝛ qᷓ; coꝛpoꝛa
lis:et pᷣcipue ipᷣi angelo magis ↄueniẽs. Nã
viſione intellectuali videtur angelus in ſua

ſubſtantia:viſione aũt coꝛpoꝛalividetur in fi

minus ab angelis minoꝛatus
bꝛeos ca.ij. Sed qꝛ ꝓpᷣs fuit v
henſoꝛ qᷓ;tũ ad cognitionẽ di

virgo mater dei ſuperioꝛ erat angelis. Sed
vt Dioniſius refert ca.vij.celeſtis ierarchie.
Dupꝛemis angelis fit reuelatio immediate
a deo:ergo et ipᷣi virgini. Rndere poſumug
ꝙ mater dei ſuperioꝛ erat angelis q;tũ ad di⸗
gnitatẽ ad quã diuinitus eligebat᷑. Sʒ q;tũ
ad ſtatũ pñtis vite inferioꝛ erat angelis:quia

*E

etiã ipᷣe xpᷣs rõne paſſibilis vite fuit paulo⸗
vt ð ad De⸗

latoꝛ et copꝛe
uinoꝝ nõ indi⸗
gebat ab an gelis inſtrui Sed mater dei no⸗
dum erat ĩ ſtatu cõpꝛehenſoꝝ.Et ideo de di

* d

*

uino coceptu ꝑ angelos inſtruenda erat. Si

vero vlteriꝰ cõtra hoc quiſpiã opponeret di⸗
cens ꝙ beata virgo incarnatõnis fidẽ habe⸗
bat ſine qua nullus eſſe poterat in ſtatu ſalu
tis:ergo nõ egebat ſuꝑ hoc ab angelo inſtrui
Ad boc rñderi p̃ᷣt ꝙ licʒ beatiſſimavirgo ple
1 nam fidem haberet de xpᷣo incarnando tũ qeꝛ
ſim Augꝰ. xij.ſuꝑ Geneſim ad lr̃am. Intellhumilis erat nõ alta de ſe ſentiebat neq; cogi

tabat ſe tanti dñi matrẽ futurã:et ꝓpterea erat
ſuꝑ hoc ab angelo inſtruẽda. Scdo ſuit cõo⸗
ueniens ex ꝑte angeli.ideo inquit Beda in
omeł.Aptũ humane reſtaurationis pꝛinci⸗

unſiinnedd. gura aſſumpta coꝛpoꝛea. Igit᷑ angelꝰ anun⸗ pium vt angelus ad yirginẽ muteret᷑ ꝑtu cõ
ingts cians magis apparere debuiſſet ĩ viſione in- ſiderandã diuino:qꝛ pꝛima ꝑditionis huma
widrsn tellectuali q́; coꝛꝑali. Rñdet tho.vbi.S. ꝙ in ne cauſa fuit cum ſerpens a diabolo mitteba
Cnuunuusn⸗ tellectualis viſio eſt potioꝛ qᷓ; imaginaria vel tur ad mulierẽ ſpiritu ſuꝑbie decipiendam.

z
Sõõ

D/

/
õ

4
„ 4

EV,„
tuu
ochomme N.
i uunl

ſornne

coꝛꝑalis ſi ſit ſola. Sed ipᷣe Aug. dicit ꝙ eſt

excellentioꝛ ꝓphetia q babet ſimul intellectu⸗
alem et imaginariã viſionẽ qᷓ; illa q habet al
terã tm̃. Beata vero virgo nõ ſolũ ꝑcepit vi-⸗

ſionẽ coꝛpoꝛalẽ ſʒ etiã intellectualẽ ilumina⸗

tionẽ. Vñ talis apparitio ſatis nobilis fuit.
Fuiſſet tũ nobilioꝛ ſi ipᷣm angelũ intellectua
li viſione in ſua ſubſtãtiavidiſſet.ſed hoc nõ
patiebat᷑ ſtatus hoĩs viatoꝛis.

tur ſi fuit ↄueniens vt angelus annunciaret

virgini dei filium in ea incarnanduʒ. Et ad
hoc rñdetur ꝙ ſic triplici rõne.
Pꝛin

no ex parte dei.
ex pte angeli.

ſeruaret᷑ oꝛdo quẽ ipᷣe ſtatuit quo mediãtibꝰ

angelis ad hoĩes diuina ꝑueniũt. VUnñ Dio⸗

niſius.iiij.c. celeſtis ierarchie dicit. Diuinũ
ieſu benignitatiſ myſteriũ angeli pꝛimũ edo
cti ſunt poſtea ꝑ ipᷣos ad nos cognitõis gr̃a
traãſiuit. Et in eodẽ libꝛo ait. Diuinas viſio⸗
nes gloꝛioſi pr̃es noſtri adepti ſunt ꝑ medi⸗
as celeſtes virtutes. ho.ſᷣa fe.q.lxxi.inqͥt.

Loquit᷑ deviſionibo ꝓpheticis que facte ſunt
mediantibus angelis. Et ſi aliqs inſtaret

ercio qri

Tercio fuit expediẽs ex ꝑte virginis tũ vt ex
tali nuncio mens eius eleuaret᷑ in deũ. quia

ävt inqͥt Aug'. li. de vir ginitate. Beatioꝛ fuit

maria cõcipiendo fidẽ xpᷣi q; cõcipiendo car
nem xpᷣi. Et poſtea ſubdit. Materna ꝓpin-

quitas nihil marie ꝓfuiſſet niſi felicius xym
coꝛde q; carne geſtaſſet. Tum vt eſſet certioꝛ

teſtis huius ſacramẽti qñ ſuꝑ hoc diuinitꝰ
erat inſtructa. Cum etiã vt eius puritas oſte
deretur. AUñ Hiero.ad paulã et euſtochium

bene inqͥt. Angelus ad virginẽ mittit᷑ qꝛ ſo H

eſt an gelis cognata virginitas. Tũ vt volũ
taria ſui obſequij munera deo offerret: ad qðᷣ

eSS ſſe pmptam obtulit dicẽs. Ecce ancilla dnii.
ergleruginie⸗ ̊JJð
¶ Pꝛimo fuit cõueniens ex ꝑte dei vt in boc

rat eni quoddã ſpũale matrimoniũ inter
eũ et humanã naturã. Et ideo ꝑ annuncia
tionem expetebat᷑ cõſenſusvirginis loco to⸗
tius humane nature. ¶ Qercio cõſiderare de

bemus miſſionis angelice excellentiaʒ reſpe

ctu virginis. Jpᷣa vtiq; ſola facta fuit digna
poꝛtare in vtero regẽ celoꝝ et dñm oĩm crea⸗
turaꝝ.Ob qð eccleſia ſancta ſibi dicit San

cta et immaculata virginitas q bus te launi

bus efferã neſcio:qꝛ quẽ celi capere nõ pote⸗

