naturalis vel phia. Cõcoꝛdat his Chomas
pꝛima ꝑte.q.xiij.cuius verba ſunt iſta. De⸗
cundũ ꝙ aliqͥd a nobis intellectu ↄgnoſci pᷣt
ſic a nobis põt noĩari cũ ergo deus cogno⸗
ſcatur a nobis ex creaturis:ſic poterit noĩa⸗

ri nõ tũ ita ꝙ nomẽſi ignificãs ipᷣm expꝛimat
diu inã eſſentiã ſᷣm ꝙ eſt. Sicut boc nomen
homo:expꝛimat ſua ſignificatõe eſſentiã ho⸗

minis ſᷣ m ꝙ eſt. Significat enĩ eius diffini

tionẽ declarantẽ eſſentiã eiꝰ. Ratio enĩ quã
ſignificat nomẽ eſt eiꝰ diffinitio:vt dicit Ari

ſto. iiij. metaphyſice. Dicit᷑ ergo deus nõ ha
bere nomẽ: vel eſſe ſupꝛa narrationẽ.qꝛ eſſen
tia eius eſt ſupꝛa id qð de eo intelligimus et
voce ſignificamus. Rorꝰ vero in ſuo pᷣmo
Di. xxij.inqͥt. licet viatoꝛ nõ poſſit diſtin⸗
cte cognoſcere diuinã eſſentiã põt nihilomi⸗
nus illã noĩare aliquo noiĩe diſtincte eã ſigni

ficante:reuelato vel impoſito ſiue ab angelo

ſiue ab ipſo deo. ſicut ptz de noĩe dei thetra⸗
gramaton:qð ſcᷣm rabi Moyſes ſignificat
ſolã eſſentiã diuinã cũ intrinſecis ſuis ꝓpꝛie⸗
tatibus.Et licet quidã putẽt in hoc Scotũ

cõtradicere tã dño Bonauenture: qᷓ; ſancto

Thome. Ego tñ aliud ſentio:qm̃ doctoꝛes il

li pclariſſimi de noĩe dei loquunt᷑ qd viribꝰ

ingenij et vi nature adinueniri põt. Doctoꝛ
vexo ſubtilis extendit ſead nomẽ qð vel an⸗

gelus vel deus ipᷣe nobis reuelauerũt.¶ De

cundũ dubiũ erat:vtrum deus noĩari poſſit
pluribo noibus.Ad qð rñũdet Ricar.de me⸗
dia villa.di.xxij.pꝛimi libꝛi.ꝙ ſic.nã quedã
noĩa ſignificant deũ ſ̃m ſe:quedã in cõpara
tione ad cregturas. Nominũ autẽ ſignifican
tiũ deũ ſᷣm ſe.Queda ſignificant eſſentiam.
Quedã ꝑſonas. Quedam notiones. Noĩa q̃
ſignificant eſſentiã: plura ſunt:q;uis diuina
eſſentia ſit ſumme ſimplex tñ ꝓpter infinitatẽ
ꝑfectionis ſue:et noſtri intellectus debilitatẽ
nõpᷣt homo illã perfectionẽ vnico conceptu
expꝛimere:ſed de illa foꝛmat plures ↄceptꝰ.

Et nihilominus ſi de illa foꝛmaret cõceptus

ſine fine nunq; ꝑ illos conceptus expꝛimeret

eam perfecte. Facit aũt intellectus noſter ali
um cõceptum de diuina perfectione ſub ra⸗

tione qua potentia: alium ſub ratione quaꝰ-
ſapientia:et ſic de alijs attributis. Unde q;
uis plurima nomia dicta de deo ſignificent
rem eandẽ:tñ ullãſigniſicant ſub diuerſis ro⸗
nibus:et a d iuerſis rõnibo imponunt᷑. Ideo

talia noĩa nõ ſunt ſinonima:qꝛ noĩa ſinoni⸗
ma ſola voce differũt. Noĩa inſuꝑ que ſigni⸗
ficant pſonas plurificant᷑: qꝛ plures ſunt ꝑ⸗
ſone diuine. ſic et noĩa que ſignificant notio

nes.ſᷣm Bonauen. in bꝛeuiloquio. Relatio⸗
nes in diuinis ſunt quattuoꝛ.ſ.paternitas:fi
liatio:ſpiratio: ꝓceſſio. Hotiones vero ſunt
relatõnes pᷣdictoꝛũ cũ in naſcibilitate: noi=a

que ſignit icãt deũ in cõparatione ad creatu⸗
ras plurificant᷑ Quia ſᷣm dioniſiũ ca.vl.de
diuinis noĩbus.Deũ per creaturas triplici⸗
ter cognoſcimus. Aut ꝑ ablationẽ cõditio⸗

——

ut ꝑ ſupereminentiã cõditionũ perfectarũ

aut per cauſalitatẽ creaturarũ. Et ſcõm hoc

deum tripliciter nominamus.Illa vero no⸗
mina quibus noĩamus deũ remouendo plu
rificantur:quia plures ſunt cõditiones im⸗
perfecte in creaturis quas noĩiando a deo re

mouemus. Quarũ vna eſt finitas:quã remo

uemus cũ dicimuſ.Deus eſt infinitus. Alia
eſt creatura:quã remouemus cum dicimus.
Deus eſt increatus. Similiter dicimus de⸗
um immenſum:qꝛ ſine menſura.incoꝛrupti⸗
bilem: quia ſine coꝛruptõe. immoꝛtalẽ:quia
vita eſt ſine defectu moꝛtis.incoꝛpoꝛeũ:quia
ſine coꝛpoꝛali materia. Noĩa autẽ quib no⸗
minamus deũ ſibi attribuendo ſupeminen⸗
tes cõditiones q̃ ſunt in creaturis:plurificãt᷑
ſ̃m ꝙ ſunt plures ꝑfecte ↄditões ĩ creaturꝭ qᷣ
ꝑ ſupereminentiã deo attribuuni: ſicut ſunt
lux:vita:bonitas:et ſic de alijs. Hoĩa etiam
quibus noĩamus deũ ſub rõne qua eſt cauſa
creaturarũ:plura ſunt:ſ m ꝙ creature referũ⸗

tur ad ipᷣm ſub alia et alia habitudine cauſe.

Referunt᷑ enĩ ad ipᷣm vt ad cauſam efficientẽ
ſui eſſe. et ſic noĩatur creatoꝛi et ad cauſam ex
emplarẽ:et ſic dicit᷑ exemplar.et ad cauſam fi
nalẽ:et ſicvocat᷑ finis. ODagnus itaq; de eſt

ℳ₰

et excelſus valde:cui tãta noĩa cõpetũt q nos

inſtruunt vt cõtemplemur eũ ſuꝑ oĩia exiſten⸗
tẽ ſuperantẽq; oẽm intellectũ cuiuſlibet crea

ture. ¶ erciũ dubiũ fuit vtrũ hoc nomen

deus inueniat᷑ in ſcripturis expꝛeſſum. Pꝛo
quo audiende ſunt voces oĩm ſcnpturarũ:
tam diuinarũ q; humanarũ:in qbus ꝓphete:
atriarche:apoſtoli:euãgeliſte:doctoꝛes:im⸗

ꝑatoꝛeſiphiloſophi:medici:aſtrologi:? po ete⸗

um imperfectarũ q̃ reperiunt᷑ in creaturis.

Men
cum
fiteh
bn

nit
fut
a.

len
cun
ſe
min
ſir

„

1

ns.
n bor
wo
Jeob
e
den
A.½
„ .
3
Cnus.
s de⸗

e

hoc nomen deus in auribo omnium ſonant:

cum eximia laude.Ergo incipiamus a vete

ri teſtamento et ſequamur ea que ponunt᷑ in
nouo.Deinde q̃ a pꝛenominatis tanguntur.
Scribit᷑ nãq; Benef.i.ca. In pᷣncipio crea
uit deus celũ et terrã. Eodẽ ca. Dixit deus:
fiat lux.Etiterũ. Uidit deus lucẽ ꝙ eſſet bo
na.Et ibidẽ ſepius repetit᷑. Dixit quoq; de⸗
us.Dixit vero deus. Et.iij.ca. Dixit ſerpẽs
ad mulierẽ. Cur pᷣcepit vobis deus ne come

deretis ex omni ligno ꝑadiſi.Eodẽ ca. No⸗

cauit dñs deꝰ adã.Et.v.ca.Hiceſt liber ge⸗
nerationis adã in die qua creauit deus ho⸗
minẽ.Et.vi.ca.Dixitq; deus:nõ ꝑmanebit
ſpiritus meus in hoĩe in eternũ:qꝛ caro eſt.
Et.ix.ca. Benedixitq; deos noe et fuijs eiꝰ:
dixitq; ad eos. creſcite ⁊ multiplicamini.Et
xv.ca. Credidit abꝛaã deo:et reputatũ eſt ei
ad iuſticiã. Et.xvij.ca.Ego ſum deus oĩpo
tens:ambola coꝛã me. Et.xviij.ca. Nunqͥd
deo eſt quicq; difficile.et.xxij.ca. Tẽtauit de
us abꝛaã.eodẽ loco. Venerũt ad locũ quem

oſtenderat ei deus.et.xxvij.ca.Det tibi deus

de roꝛe celi.⁊.xxviij.ca.Deus omnipotẽs be
nedicat tibi:et creſcere te faciat atq; multipli
cet.eodẽ ca. Nõ eſt hic aliud niſi domꝰ dei ⁊
poꝛta celi.ct.xxx.c.Exaudiuit deꝰ pᷣces eiꝰ.ſ.
Lie. eodẽ ca. Dixit Rachel.abſtulit deus ob
pꝛobꝛiũ meum.et.xxxv.ca:Apparuit Jacob
deus cum fu garet fratrẽ ſuũ.eodẽ ca. Ego
ſum deus oĩpotens creſce et multiplicare. et
xl.ca.dixit ioſeph. Nunqͥd nõ dei eſt interp⸗
tatio.et.xli.ca.O ſtẽdit tibi deus oĩa q̃ locutꝰ
es.et.xlviij.ca. Dixit iacob. En ego moꝛioꝛ:
ct deus erit vobiſcũ.Et exo.ij.ca.dixit moy⸗
ſes. Deus pr̃is mei:adiutoꝛ meꝰ eruit me de
manu pharaonis.et.iij.ca.dixit deus. Ego
ſum deꝰ pr̃is tui:deus abꝛaã:deꝰ iſaac.eodẽ
ca.dixit moyſes. Dens patrũ noſtroꝝ miſit
me ad vos.et.v.ca. Deus hebꝛeoꝝ vocauit
nos vt eamus viã triũ dierũ in ſolitudinẽ et
ſacrificemus dño deo nr̃o.et.vi.ca.ait dñs.
Scietis ꝙ ego ſum dñs deus veſter. et. xv.

ca.ſcribit᷑. Iſte deus meus:et gloꝛificabo eũ

de pr̃is mei ⁊ exaltabo eũ.et.xviij.ca. Eſto

ꝓpo in his q̃ ad deũ ſunt.et.xx.ca.Ego ſum

dññs deus tuus:qui eduxi te de terra egipti:⁊
de doms ſeruitutis.eodẽ ca. Vt ꝓbaret vos
venit deus. et. xxiiij.ca. Dñatoꝛ dñe deus:
miſericoꝛs et clemẽs.Et ¶eui.xi.ca. Cuſto⸗
dite oĩa q̃ ſcripſi:vt ſim vr deꝰ.et.xviij. Ego
dñs deus veſter:cuſtodite leges meas.et.xix
ca. Sanctificaminiꝛ eſtote ſancti:qꝛ ego ſan
ctus ſum:dñs deus vr̃.et.xxiiij.ca. Homo
qͥ maledixerit deo ſuo poꝛtabit peccatũ ſuũ.

et. xxvi. ca. Ambulabo inter vos ? ero veſter

deus. Et nume. xvi.ca. Foꝛtiſſime deus ſpi⸗

rituũ vniuerſe carnis nũ vno peccãte cõtra

oẽs ira tua deſeuiet.et.xxiij.ca. Nõ eſt deus

quaſi hõ vt mentiat᷑.Et Deutro.iij.ca. Neq;
eni eſt alius de vel in celo vel in terra. qͥ poſ

ſit facere oꝑa tua:et cõꝑari foꝛtitudini tue. et

iiij.ca. Nõ eſt aliq̃ natio tã grãdis q̃ habeat
deoſappꝛopinquates ſib i:ſicut adeſt nob de
us nr.et.vi.c. Diliges dñm deũ tuũ.eodẽ ca.
Hõ tẽtabis dñm deũ tuũ.et.vij.c. Populus

ſanctus es dño deo tuo.et.viij.ca. O bſerua

et caue ne qñ obliuiſcaris dñi dei tui.et.x.ca.

Dñi dei tui celũ eſt et celi celoꝝ:et oĩa q̃ in eo
ſunt.eodẽ ca.Deus noſter ipᷣe eſt deus deoꝝ
et dñs dñantium deus magn et potẽs ⁊ ter
ribilis.et.xiij.c.Dñm deũ veſtrũ ſequimini?
ipᷣm timete.et.xiiij.c.Filij eſtote dm dei ve⸗
ſtri. et.xviij.c. Perfectus eris et abſq; macu⸗
la coꝛã dño deo tuo.et.xxiij.c.Cũ votũ voue

ris dño deo tuo:nõ tardabiſ reddere.et.x xxij
ca. Deus fidelis et abſq;vlla iniquitate:iuſtꝰ
et rectus.Et Joſue.ij.c.Oñs eni deꝰ noſter

ipe eſt deus in celo ſurſum:et ĩ terra deoꝛſuʒ
Et Judicũ.vi.ca.Ego deusveſter nõ timea
tis deos amoꝛreoꝝ.Et.i. Regũ.ca.ij. Deus
ſcientiarũ dñs ẽ. et.vi.c.Auxiliatꝰ eſt nobis
dey. et. ix.ca. Eſt vir dei in ciuitate hac.et.ij.
Regũ.xiiij.ca. Nõ vult deus perire aiam. et
xxij.ca. Quis foꝛtis pᷣter deũ noſtrũ. Et.iij.
Regũ.iiij.ca.Dedit q̊ʒ deus ſapientiã Sa⸗
lomoni et pꝛudentiã multã nimis et latitudi
nẽ coꝛdis.Et.iiij. Re.v.c.Ponunt᷑ verba re
gis iſrael:nunqd deus ſum ego vt occidere
poſſim et viuificare. eodẽ ca. ſcribit᷑ ꝙ dixit
naaman. Vere ſcio ꝙ nõ ſit alius deus ĩ vni
uerſa terra:niſi tm̃ deꝰ iſrael.Et.i. Paralip.
xvij.ca. Dixit natan ad dauid. Oiĩa qᷓ in coꝛ
de tuo ſunt fac:deus enĩ tecũ eſt. Et.ij. Para
lippo.xxy.c.dicit. Dei eſt adiunare ⁊ in fugã
vertere. Et.i.Eſdre.i.ca.Cyrus rex ꝑpſarũ re
tulit.Oĩa regna terre dedit mihi dñs deus

celi. Et thobie. vi.ca. ſcribunt᷑ verba angeli
ad Thobiã loquẽtis.O ſtendã inqͥt tibi que
ſunt qbus pᷣualere pᷣt demoniũ:hi nãq; ſunt

qui ↄiugiũ ita ſuſcipiũt vt deũ a ſeet ſua mẽ

te excludant. Et Judith.xiiij.ca. Achioꝛ vi⸗

dens virtutẽ quã fecit deus iſrael:relicte gen

tilitatis ritu credidit deo. Et Job. xxiij.ca.
Deus molliuit coꝛ meu et omnipotẽs cõtur

bauit me. Et in pᷣs.iiij. Cũ inuocarẽ exaudi
uit me deus. et. vij. Oñe deus meus in te ſi pe⸗

raui.et.ix. Pꝛopter qð irritauit impius deũ.

et.xvij.Deus meus adiutoꝛ meus⁊ ſperabo

in eũ.et.xviij.Celi enarrãt gloꝛiã dei.et.xxiiij

a H

Domü dei iacob. et. vi. c.
bant:ſanctꝰ:ſcũs:ſcũs dñs deus ſabaoth. et

Vibera deus iſraelex oĩbus tribulationibꝰ
ſuis.et.xli. Quemadmodũ deſiderat ceruus
ad fontes aquarũ:ita deſiderat aĩa mea ad te
deus. et. xlij. Quia tu es deus foꝛtitudo mea⸗

et. xliij. Deus auribo nr̃is audiuimꝰ.et.xliiij
Pꝛopterea vnxit te deus deus tuus.et.xlv.
Deus refu giũ nr̃m et virt.et.xlvi.O ẽs gen
tes plaudite manibo:iubilate deo in voce ex⸗
ultatõis. eodẽ pᷣs. Am̃ rex oĩs terre deꝰ:pſal
lite ſapiẽter.et.xlvij. Hic eſt deus nð in eter⸗

nũüi:et in ſeculũ ſeculi.et.xlix. Deuſdeoꝝ dñs

locutus eſt. et. l. Oiſerere mei d eus ſᷣm ma

gnã miam tuã.et lij.Deus de celo ꝓſpexit ſu

per filios hoĩm.et.liij. Deus in noĩe tuo ſal⸗
uũ me fac.et.lxxx.Deus docuiſti me a iuuẽtu
te mea.et.lxxij.qᷓ; donus iſrael deus his qͥ re⸗
cto ſunt coꝛde.et.lxxvi. Viderũt te aqᷓ̃ deus:
viderunt te aque et timuerũt ⁊ turbate ſunt

abyſſi. et. xxxij. De? qͥs ſilis eſt tibi.⁊.lxxxiiij

Audiã qͥd in me loquat᷑ dñs deus.et.lxxxv.

Magnus es tu et faciẽs mirabilia:tu es deꝰ

ſolus.Et Ecci.i.ca.Oĩs ſapĩa a dño deo eſt
et.ij.ca. Fili accedẽs ad ſeruitutẽ dei:ſta ĩ iu⸗
ſticia et in timoꝛe.et.iij.ca.Qui timet deũ ho
noꝛat parẽtes.et.vij.ca. Nõ te iuſtifices ante
deũ.et.x.ca. Perdit deug memoꝛiã ſuꝑboꝝ.
et.xv.ca. Deus ab initiõ conſtituit hoĩem.et
xlv.c. Delectus deo ⁊ hoĩb:moyſes.Et Sa
pientie.i.ca.Deus moꝛtẽ nõ facit. Et Eſaie
ij.ca. Venite aſcendamꝰ ad montẽ dñi:ct ad
Seraphin clama⸗

xl.ca. Cõſolamini ↄſolamini ꝓple meꝰ: dicit
deus noſter. Et Hiere.iij.c. Vere ĩ dño deo
nðr̃o ſalus iſrael.Et Danieł.i.c.Dedit aũt ðᷣs
danieli gratiã in ↄſpcũ pncipis eunuchoꝛũ.
et. ij. ca. Daniel bñdixit deo celi.et.iij.ca. Am
bulabãt in medio flamme:laudãtes ⁊ bñdicẽ
tes deũ. Et.xi.ca.Aduerſus deũ deoꝝ loque
tur. et.xiij.c. Deus eterne qͥ abſcõditoꝝ es co
gnitoꝛ.Et O ſee.xxij.c.Deũ abſq; me neſcies
Et Jone.iiij.ca. Tu es deus clemẽs et miſe⸗
ricoꝛs.Et michee.vi.ca.Curuabo genu deo
excelſo. Et pme Petri.v.ca.Deus oĩs gratie
vocauit nos in eternã gloꝛiã ſuã.et eodẽ ca.
Humiliamini ſub potenti manu dei.Et ad
NRo. i.ca. Cũ deũ cognouiſſent:nõ ſicut deũ
gloꝛificauerũt.et.viij.ca. Si deus ꝓ nobis
ds ↄtra nos.Et.i.ad coꝛinth.xiiij.ca. Nõ eſt
diſſenſionis deus:ſed pacis.Et.ij. ad coꝛin.
⁊.ca. Nõ enĩ qͥ ſeipᷣm cõmendat ille ꝓbatꝰ eſt
ſed quẽ deꝰ cõmendat. Et ad ephe.ij.ca. De⸗ꝰ
diues eſt in mĩa. et ad Philip.ij.c. Deus ex⸗
altauit illũ. et. i. ad Theſſalo.v.ca.Deus pa⸗

is ſanctificet vos. et Actuũ.v. ca. Obedire

4

opoꝛtet deo.et.xviij.ca. Inueni aram in qua

ſcriptũ erat:ignoto deo.et Apocalł.i.ca. Sl
gnificauit deus q̃ opoꝛtet fieri cito.et.vij.ca.

AVidi alterũ angelũ aſcendentẽ ab oꝛtu ſolis
habentẽ ſignum dei vini.et. xiiij. ca. Timete

deũ et date illi gloꝛiã et honoꝛẽ.et.xxi.c. Ab
ſterget deꝰ oẽm lachꝛymã ab oculis eoꝝ. Et
Johãnes pᷣme ſue cononice ca.i. Deũ nemo
vidit vnq;.Et in ſuo euãgelio.i.c. Nerbum
erat apud deũ.et.viij.c.Qui ex deo eſt verba
dei audit.et.iij.ca.Sic deus dilexit mundũ.
et Math. v. c. Beati mundo coꝛde:qm̃ ipſi
deũ videbũt.et.vi.ca. Nõ poteſtis deo ſenri⸗
re et mãmone.eodẽ c.Pꝛimũ q̃rue regnũ dei.

et.xix.ca.O uos deꝰ cõiunxit hõ nõ ſeꝑat. et

xxij.c. Reddite q̃ ſunt ceſaris ceſari:et q̃ ſunt
dei deo. et Luce.i.c.QOõð enĩ ex te naſcet᷑ ſan⸗
ctũ:vocabit᷑ filius dei.et.vij.ca.Deus viſita
uit plebẽ ſuã.et.xviij.ca.Deus/pitiꝰ eſto mi
tʒi peccatoꝛi.et Caſſiodoꝛꝰ ſuꝑ pſalmũ. Ma
gnus deus et laudabilis nimis. Deus inqͥt
eſt virtus inexplicabilis:pietas incõpꝛehen

ſibilis: ſapĩa ineffabilis:cuiꝰ vera diffinitio

*

eſt finẽ in ſuis laudibs nõ habere. Et Boet.
in li.de trinitate.Deus eſt pulcherrimũ:foꝛ⸗
tiſſimũq; vere vnũ in quo nullꝰ numerꝰ:nul⸗
lum ĩ eo aliud pᷣterq; id qð eſt.et Anſel.in ꝓ⸗
ſologion. Deus eſt pulchꝛitudo q̃ nõ videt᷑
odoꝛ qͥ olfactu nõ ꝑcipit᷑ſapoꝛ qͥ nõ ↄgnoſci
tur:bonitas q̃ nõ ſentit᷑. Et Augꝰ.in li.de li
bero arbitrio. Deus eſt quo nihil ſuꝑius eſſe
cõſtat eternus incõmutabilis.et in li.de ve⸗
ra religione. Deꝰ eſt incõmutabilis natura:

pꝛima vita:pꝛima eſſentia⸗ pꝛima ſubſtantia.
C. de vete. iur̃.enu.
l.i.inquit.Deo auctoꝛe:et noſtrũ gubernãte
imperiũ bella feliciter ꝑagimus et pacẽ deco
ramus:⁊ ſtatum reipublice ſuſtentamus.Et

Et Juſtinianꝰ imꝑatoꝛ.

C. de off i. pfec. pᷣtoꝛio.aphꝛice.l.i. Dultas
quidẽ et antea a deo ꝓmeruimus largitates:

et innumerabilia eiꝰ circa nos beneficia cõfi
temur. Et. C. de rebo creditis.et iureiurã.l.i.
Juriſiurandi ↄtẽpta religio ſatis deũ hʒ vl⸗

toꝛẽ.et.ff.de legiby.l.ij. ſcribit᷑. Oĩs lex inuen

tio et domũ dei eſt. Et ideo habes in epiſto⸗

la Inter claras.C. de ſumma trinita. et fide

catho. Et in ꝓemio inſtituti.et. C. ne faius

ꝓ patre.in auten. habita.et.C. de iudeis.l.iu

deis.et.C. de raptoꝛibo virginũ.l.raptoꝛes.

et. f. de iureiurando.l.ait p̃toꝛ.et. C. de epi⸗
ſco. et cleri.l.deo nobis.et in auten.vt nõ lu⸗

xurientur ↄtra naturã.et in auten.de manda

tis pꝛincipũ.in..opoꝛtet.et in anten.de fið.
inſtrumen. in. 5. cũ igit᷑.et in auten. de q̃ſtoꝛe
in pꝛincipio.Et ſibilla heretica:cuius verba

futon
Gaͤm

bitc

Din

Xil
ſum

uii

nüſe
cno
ſuioꝛ
gom
cllun
gn
ein
ſg⸗
cguͤn
ön

ſu⸗
i

lun/
ſilibt
deimi
rte
ſepeno
aAbn
nomd⸗
nom

Pine

1
1 9
Aman
Sir⸗
hoin.
bno⸗
deop.
denso
Gor
e
oe
ab
leck.
Gcke
oee
müͤg⸗
toe
ahce
ir
oin
ſaln
vene

4

mminqar
daS
rnſolis
a Diner
uic A
lgedn. Et
Deänme
Uoabun
octyohe
MImoni.
Weqnioi
odeoſenn⸗
engnüdei.
oͤ ſeat e
nic jſunt
naſcckſun⸗
Nas viin
dwbchoni
Mami Dr
8. Das n⸗
8 icinrin
W Mun
be
1ai
oonntt
no.
Gin lde!
liuginsch
nm.. de
Plis um.

nuũ ſemꝑ viuẽs.et rex Auicẽna in ꝓlogo
canonis. In pꝛimis deo grãs agamꝰ:ſicut

ponit Lactantius li. pꝛimo diuinarũ inſti⸗
tutionũ.ita loquit᷑. VUnus deus q vnꝰ eſt iſ⸗
qʒ; ampliſſimus increatꝰ. Et plato ĩ thimeo.
Pcerffectus et purgatus hinc exiens habita⸗
bit cũ deo.Et vt Hiero.aſſerit ſuꝑ pᷣmo ca.

Daniel. Hic dixit fabꝛicatoꝛẽ mũdi deũ.et

Ariſto. in pmo de celo et mũdo.Oẽs quidẽ
ſummũ locũ deo tribuũt:et greci et barbari.

7„

et ĩ.xij.metaphi. Dicimꝰ deũ aĩal ſempiter⸗

ſui oꝛdinis celſitudo ⁊ bñficij ipius multitu
do meret᷑.et in eodẽ ꝓlogo.Si mihi deꝰ au
xiliatus fuerit:et hũc cõfirm auero libꝛũ:ad⸗
dam poſtea in vno libꝛo Anthĩdotariũ. Et
idẽ in pꝛima fen.pᷣmi libꝛi canonis.doctrĩa
iij.ca.ij.de cõplexionibus mẽbꝛoꝝ.Deꝰ cui⸗
q; aĩali ⁊ cuiq; mẽbꝛo donauit ex cõplexione
qð magis meret᷑. Et Galienꝰ medicoꝝ pn⸗
eps: ſuꝑ pᷣma ꝑticula ꝓnoſticoꝝ hypocatꝭ
ò inuenimꝰhypocratẽ dicere ĩ aliq̃ libꝛoꝝ
ſuoꝝ:ꝙ deus bñdictus et ſublimis cauſaſſet
aliquã egritudinẽ.et Raſis ĩ ꝓlogo libꝛi ad
Almanſoꝛiũ regẽ. Regi almanſoꝛio cuiꝰ vi⸗
tam ꝓlonget deus. et Damaſcenꝰ in plogo

ſui libꝛi.de ↄſolatione medicinarũ. In noĩe

dei miſericoꝛdis cuius noĩatu ſermo recepit

gratiã et doctrina ꝑfectionẽ. et idẽ in plogo
ſue pꝛactice. Sanat ſolus languoꝛes deus
et Albumaſar in ſuo introductoꝛio in aſtro⸗

nomiã. Deus eſt mouẽſ oĩa immobilis:cuiꝰ

nomẽ eſt benedictũ et exaltatũ exaltatõe ma⸗

xima.Et Seneca in tragedijs. Sequit᷑ ſu⸗

erbos victoꝛ a tergo deꝰ.et ad ¶ucillũ. NHi
hil deo clauſum eſt. et O uidius in li. de arte
amandi. Flectit᷑ iratus voce rogãte deus.et
Sirvxtus pitagoꝛicus in ſentetijs.Cogitatio
hoim nõ latet deũ.et Cicero in libꝛo de legi⸗

bus. Nihil eſt pᷣſtantius deo.et li.de natura

deoꝝ. Nulli eſt nature obedies aut ſubiect

deus:oẽm ergo regit ipᷣe naturã. et iterũ ibi.

Copꝛehende aio:et ꝓpone añ oculos deũ.etĩ
codẽ.Quid eſſe pᷣt in rerũ natura hoĩe meliꝰ

In eo enĩ ſolo eſt rõ qua nihil pᷣt eſſe pᷣſtanti
us.Eſſe aũt hoĩem q nihil in oĩ mũdo meli
us eſſe q;ᷓ ſe putet deſipiẽtis arrogãtie eſt.Er
go eſt aliqͥd meliꝰ:eſt ergo ꝓfecto deꝰ. Quid
amodo audebũt dicere curioſi:an tantoꝝ vi
roꝛũ quoꝝ teſtimonia retulimꝰ:ſnĩa inanis
eſt. O ſtulti et tardi coꝛde ad credendũ.O ce

ci peccatoꝛes:et inimici dei. O maligne men
tes iniquoꝝ exꝑgiſcimini et intuemini eũ qͥ
oia cõdidit: oibus pᷣeſt:et nos ꝑdere põt atq;

ſaluare. Sed qͥ illũ nõ timẽt:nõ diligũt neq;
venerant᷑:ſtatim inflatis bucchiſ mihi detra

go ſui

ritualis.et ſic dici

hunt ſic loquenti. Supꝑflua inquiunt ac tu⸗
mida eſt tanta pᷣcedens turba auctoꝛitatũ de
deo:cũ eum agnoſcamꝰ:cõfiteamurq; creato

rẽ celi et terre:viſibiliũ oĩm et inuiſibiliũ.O

infelix eſt hoꝝ cõditio tom dũ cõpletũ ex⸗

perimur id qð apls ſcribit ad Titũ.i.ca. Cõ
fitent ſe noſſe deũ:factis aũt negãẽt.
deus vocat᷑ pater noſter in quo oſten⸗
ditur eius benignitas q̃ nos allicit ad eũ di⸗
ligendum. Capitulũ ſecundũ.
cundũ nomẽ quo deus noĩiat᷑a no
bis ẽ nomẽ amoꝛis:illud ẽ pater Mi
Irg res ꝓfecto:qꝙ ille qͥ condidit celũ et
terrã et oĩa q̃ in eis ſunt:dignet᷑ a nobis ver
niculis pater appellari. Nos tñ ipᷣrꝰ filij dei
eſſe refugimus dũ magis hec infima vilia at
qʒ terrena:qᷓ; ißm ſummũ bonũ diligimus.

O bid ipᷣe cõquerit᷑ dicens Eſa.i.ca.Filios

enutriui et exaltaui:ipᷣi aũt ſpꝛeuerũt me. Ve
runtñ vt ad tãti pr̃is dilectionẽ coꝛda inflam
mentur humana: de ipᷣa paternitate tres cõſi

deratões faciemus.

Zercia ſignificationis.
ꝛima cõſidemtio dicit᷑ diſtinctõis in qᷓ
bet: ꝙ patres et multiplici
untur. Ham “”èMBẽg
ꝛimus dicitur carnalis.
ecundus ſpiritualis.
Tercius ſacramentalis.
uartus infernalis.
¶Muintus ce is. — W
mus pater dicit᷑ carnalis:aut rõne im
diate generatiõis:de quo dicit᷑ Exo.xx.c.
Honoꝛa patrẽ tuũ.Aut rõne oꝛiginis. et ſic

oẽs aui:paui:aitaui:tritaui dicunt᷑ pr̃eſ. Añ

Hiero. ſuꝑ Danielẽ aſſerit de Balthaſar 4
vocat patrẽ NHabuchodonoſoꝛ. vt ſcribitur
Daniel.v.ca. nõ facit erroꝛẽ ſcientibo ſcri
pture ſancte ↄſuetudinẽ:qua paui oẽs ⁊ ma
ioꝛes patres vocant᷑. Nã ſᷣm Beroſum chal
deum:et Joſephum Habuchodonoſoꝛ re⸗

gnauit annis quadra gintatrib:cui ſucceſſit

filius qͥ vocatus eſt Euilmeridach.huic ſuc

ceſſit fil dictus Hegliſar.qᷓ̃ moꝛtuo regna⸗
uit filius eiꝰ Laboꝛſodoc.huius filius fuit

Balthaſar.Et nihilominꝰ ipᷣe dicebat Da⸗

nieli. Tu es daniel de filijs captiuitatis iu⸗
da:quẽ adduxit egPare meꝰ.ſ. Nabucho⸗

donoſoꝛ de iudea.

Secũdus patereſt ſpi⸗
pater qlibet ſacerdos.vt
patet. xcvi.di.c.qͥs dubitet.vbi dicit. Quis
dubitet ſacerdotes chꝛiſti regũ oĩm et princi
pum pf̃ es et magiſtros cenſeri.¶ Eſt inſuꝑ
3 iH

pater ſpiritualis ſacerdos qui audit cõfeſſio
nes: ſicut ptʒz. xxx.q.i.c.oẽs. Similiter q eru
dit ⁊ docet aliquos vocat᷑ pater. Hinc macro

bius in plogo ſuꝑ ſomniũ Scipionis.Eu⸗
ſtachiũ diſcipulũ filiũ vocat.Et Paulus ad
BGBala.iiij.ca.dicit.Filioli:quos iterũ ꝑturio
donec xpᷣs firmet᷑ invobis.

epᷣus cõfirmans:et quicũq; alius tenẽs ĩ ba⸗
ptiſmo vel ↄfirmatõe illũ qͥ baptizat᷑ aut cõ⸗

firmat᷑. Pꝛobant᷑ iſta.xxx.q.i.c.ad limina.S.

filia. Et.xxx.q.iij.c.ita.Et de conſe.di.iiij.c.

vos ante oia. Et extra de cognatõe ſpiritua⸗

li.c.vlu. Qð populis ẽ declarandũ ꝓpter eos

qui falſo tenẽt ſacerdotẽ baptiʒantẽ nõ fieri

cõpatrẽ.¶ Quartus eſt pater infernalis.hic
eſt diabolꝰ pater iniquoꝝ.De quo dicit Am

ꝛ0. xxij. q. v. c. cauete frẽs. O ẽs qͥ amant mẽYæ

daciũ filij ſũt diaboli. Et dũs ieſus dicebat
indeis Jo.viij.ca. Vos ex pf̃e diabolo eſtis:
et deſideria pr̃is veſtri facitis.¶ Quint? eſt
pater celeſtials qui eſt deꝰ bñdictus:de quo

clarũ eſt ꝙ ſic noiatur. Vñ E ſa. xiij.c. ſcribi
tur. Tu dñe pater noſter ⁊ redemptoꝛ noſter

Et Jere.iij.ca. Voca me pater meus.et.xxxi
ca. Yactus ſum iſraeli pałgr. Et Malach. ij.
ca. Nunqͥd non pater vnls oĩm noſtrũ.Et
Mat. v. ca. Pater tuus qui videt in abſcõdi
to:reddet tibi.Et iteꝝ ibi.Sitis filij patris
veſtri qui ſolẽ ſuũ oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ ma
los.Et.x.c. Nõ enĩ vos eſtis qui loquimini
ſed ſpiritꝰ patris veſtri qui loquit᷑ in vobis.
et.xxiij.ca. AUnus eſt enĩ pater veſter qͥ in ce⸗
lis eſt. Et Luc.vi.ca.Eſtote miſericoꝛdes ſi
cut et pater veſter celeſtis miſericoꝛs eſt. Et
Matthei.vi.ca. Cũ oꝛaueritis dicite:pater
noſter qͥ es in celis⁊c̃. Et.i.ad Coꝛint.viij.c.

Vnus eſt de pater ex quo oĩa.Et de hoc ita

loquit᷑. Mirgił.in pᷣmo Eneiõ. At pater oĩ⸗

potens ſpelũcis addidit atris.Eti.x.At pa⸗

ter oĩpotens rerũ:cui ſumma poteſtas.Et in
pmo Geoꝛgicoꝝ.Ter pater extructos:deie⸗
cit fulmine mõtes.Et Oꝛatius odda ſecũda
Jam ſatis terris niuis atq; dire grãdina mi
ſit pater. Et rubente dextra ſacras iaculat᷑ ar
ces.Terruit vrbem terruit gentes. Scribit
Oꝛoſius ꝙ; Pyrrhus rex epirotarũ:qͥ in au

xiliũ tarentinoꝝ venit:fretus viribo theſſalie

ac macedonie totiuſq; grecie:dũ in pꝛima pu
gna in campania Aaleriũ leuiniũ cõſulem.
omnẽq;ʒ quaſi exercitũ romanoꝝ deuiciſſet:
cum extraq; ꝑte multi fuiſſent interfecti:atq;
numerus occiſoꝝ ex ꝑte Pyrrhi pᷣgrandis

fuiſſet:poſt habitã illã victoꝛiã:affixit titnlũ illo. Secundũ d ubiũ fuit:vtꝝ hoc nomẽ

pater ꝑ pꝛius dicatur in deo reſpectu filij:

in tẽplo Jouis:in quo ita ſcriptũ erat. Qui

ter ſacramẽtalis:is eſt ſacerdos baptiſans et

ante hac inuicti fuereviri pater optime olym
pi. Hos ego in pugna vici:et ab eis vicuus
ſum. Cum redargueret᷑ a ſuis qꝛ ſe victũ faet
batur. Rñdit ſi rurſus ſunili mõvincã:reuer
tar ſine militibo in epirũ.Ecce itaq; ꝙ apud
oẽs nationes de deo nomẽ patris ꝓclamat.

Sed dũ iſta tractamꝰ opus eſt vt in hac ꝑte
trig dubia diſputemmgs.
Pꝛim vtrũ ſit vna paternitas filij dei et

Hecundũ vtrũ hoc nomen pater ꝑ pꝛeius

.

r.,

dicat᷑ in deo reſpectu filij ab eterno geniti. q;
reſi eenn hois et creature.

ꝛo declaratõe pꝛimi dubi .
unt. ꝙ filij dei et creature nõ ſit vna paterni⸗

tas:ſed diuerſa. Pꝛ ima qꝛ vbi ſunt diuerſe

relatões oppoſite ibi diuerſa rõ paternitatis.

Sced in paternitate qua deꝰ eſt pater filij ab
eterno geniti: et qui eſt pater creature ſunt di
uerſe relatões oppoſite.ergo diuerſa rõ pater
nitatis. Relatio enĩ qua refert᷑ pater ad fiiũ
eſt increata.illa qua ad creaturã creata. ⸗
q;videt᷑ hec paternitas ſit alia ab illa. e
cundo arguit᷑.qꝛ vbi ſunt diuerſi reſpectus

paternitatis:ibi diuerſe paternitates. Sed
alio reſpectu eſt deus pr filij:alio reſpectu eſt
pater creature. Nã vt dicit gloſa Auguſ.ſuꝑ
illoverbo Johannis.xx.capitulo.Aſcendo
ad patrem meum et patrem veſtrum: meum
natura: veſtrum vero gratia. Ergo. alia eſt
aternitas filij et alia creature. Reſpõdet ad
oc Alex.de ales in tercio ſumme.ꝙ in rela⸗

tione qua deus eſt pater filij:et pater craatu⸗-

re tria ſunt cõſideranda.ſ. Pꝛincipiũ:termi⸗

nũi:et modus. Pꝛincipiũ eſt pater. Termini

ſunt filius dei et creatura. Mogus deus eſt

pater filij ꝑſonaliter et pater creature eſſentia

liter. Licet ergo termini huius relatõis plu⸗
rificent᷑ et modus ſit dinerſus. tñ pꝛincipiũ
eſt vnũ nõ diuerſum nec plurificatũ. Unde
Aug'. li. de trinitate ait. Pater dicit᷑ pꝛinci⸗
ium filij:qꝛ genuit eũ:et pꝛincipiũ ſpiritus

ſancti:qꝛ ſpũs ſanctus eſt donũ eius:et pꝛin⸗

cipiũ creature:quia creauit eam. Et tñ/ꝓpter

has diuerſas rõnes nõ multiplicat᷑ rõ pꝛinci
pij. Ergo cũ dicit᷑ pater filij et pater creatu⸗
re:nõ multiplicabit᷑ ratio patris reſpectu fi⸗

lij et reſpectu rõnalis creature. Et ſic ſolutuzʒ

eſt pꝛimũ argumentũ.Ad ſea ecundũ dicit Ale

xan.qꝙ gratia ⁊ natura faciũt diſtinctionenõ

ex pte illiuſ a quo:ſed ex ꝑte eoꝝ que ſunt ab

erciũ cur in diuinis maternũ nomen ta

dubij pleriq; argu⸗

ſeſpett
*
quod
lende
ſuope
totar⸗
uator
milit
olax
noma
leoni⸗
hoiei
Npor
ſimii
foͤpate
omeal
anrt
Ventn
ſonſ
inal
ittin
fato
hale/
fonabt
aOn
kofmi
lincins
Aiaiin
Naſi
go
ſepp⸗
GS
mune
homen
hiumg
ſtpern
ſennat
alurrep
spare
ioſater
lenirch
lnDoe
Nliein
Gha
icſen
Gurden
hporn
dun
nlug
enlpd
Uige
Göpan
liment

uoln
8picns
üſene
Areuer
S ead
hmat.
indane

füüdeig

raptis
ogenia;

nomenn

noang⸗
1puemni⸗
A dinate
mimns.
Nerfün do
meſamdi
Kianöpa
u f
iaen e
ithens
ünn
uerou⸗
nüem
Tanuni
gdaock
Urcſenit
inn
ai Gni⸗
ici no⸗
h ſinins
nollgult
Etng
troen
0 nn⸗
nſonſ/
ſcolunh
inic

reſpeetu hominie et creature. ¶ Et ad hoc

reſpondet Tho.i.parte.q.xxxiij.ꝙ ſic. Nã
quod eternũ eſt pꝛius eſt tꝑali. Ab eterno au
tem deꝰ eſt pater filij ⁊ ex tꝑe p̃ creature. In

ſuꝑ per pꝛius dicit᷑ nomẽ de illo in q̃ ſaluat

tota ratio noĩs perfecte qᷓᷓ de illo in quo ſal⸗
uatur ſᷣm aliquid.De hoc ſiquidẽ dicit᷑ ꝑ ſi⸗
militudinẽ ad illud in quo ꝑfecte ſaluat᷑.qꝛ
oĩa ꝑfecta ſumunt᷑ a ꝑfectis. Inde eſt ꝙ hoc
nomẽ leo ꝑ pꝛius dicit᷑ de aĩali in quo tota rõ
leonis ſaluat᷑:qð ꝓpꝛie dicit᷑ leo:qᷓ; de aliquo
hoĩe in quo inuenit᷑ aliquid de rõne leonis.
vtputa audacia vel foꝛtitudo:de hoc nãq; ꝑ
ſimilitudinẽ dicit᷑manifeſtũ eſt aũt q; ꝑfecta
rõ paternitatis et filiationis inuenit᷑ in deo
patre et in deo filio:quia patris et filij eſtvna
natura et gloꝛia:in creatura vero filiatio in⸗
uenitur reſpectu dei nõ ſᷣm ꝑfectã rõem:cum
non ſit vna natura creatoꝛis et creature. ſed
ſm aliquã ſimilitudinẽ q̃ quãto ꝑfectioꝛ fiee
rit:tãto ꝓpinquius accedit adverã filiatõnis
rationẽ.Dicit᷑ autẽ deus al icuius creature
pater ꝓpter ſimilitudinẽeveſtigij tm̃:vtpote ir

rõnabiliũ creaturarũ.ſᷣm illud Job.xxxviij.

ca. Quis eſt pluuie pater aut qͥs genuit ſtel⸗
las roꝛis. Alicuiꝰ etiã dicit᷑ pater ꝓpter ſimi
litudinẽ imaginis:et ſic dicit᷑ pater hominũ
Alicuius pater vocat᷑ ſᷣm ſimilitudinẽ gra⸗
tie:et ſic homo dicit᷑ filius dei adoptiuꝰ ſᷣm
ꝙ oꝛdinat᷑ ad hereditatẽ eterne gloꝛie.Qua⸗
re ꝑ pꝛiuſ dicit᷑ pater reſpectu filij quẽ ſibi co
equalẽ genuit:q; reſpectu alicuius creature.
Ses ↄtra iſta poſſet quis ita arguere.Cõ
mune ſ̃m intellectũ eſt pꝛius ꝓpꝛio.ſed hoc
nomen pater ſᷣm ꝙ ꝑſonaliter ſumit᷑:eſt pꝛo⸗
pꝛium ꝑſone patris reſpectu ꝑſone:et patris
reſpectu ꝑſone filij. Scðm ve ro ꝙ ſumitur
eſſentialiter eſt cõmune toti trinitati:et ſic di⸗
citur reſpectu creature. nã toti trinitati dici
mus pater noſter. Ergo ſequit᷑ ꝙ pꝛincipali
us pater dicat᷑ reſpectu creature qᷓ;ᷓ filij coe⸗
terni ⁊ cõſubſtantialis. Soluit hoc argumẽ
tum Tho. vbi. S. cõia abſolute dicta vᷣm
oꝛdinẽ intellectus noſtri ſunt pꝛioꝛa qᷓ; ꝓpꝛia
qꝛ includunt᷑ in intellectu ꝓpꝛioꝝ ſed nõ ecõ
uerſo. In intellectu enĩ ꝑſone patris intelli⸗

gitur deus:ſed nõ cõuertit᷑. Cõmunia vero ᷓ

impoꝛtant reſpectũ ad creaturã:per poſteri
dicunt᷑ qᷓ; pꝛia que impoꝛtant reſpectus ꝑſo
nales.qꝛ pſona ꝓcedens in diuinis ꝓcedit
vt pꝛincipiũ ꝓductionis creaturarũ. Sicut
enĩ verbũ cõceptum in mente artificis ꝑ pꝛi⸗
us intelligit᷑ pcedere ab artifice qᷓ; artificiatũ
qð ꝓducitur ad ſi imilitud inẽ verbi cõcepti
in mente.Ita ꝑ pꝛius ꝓcedit filius a patre qᷓ;

creatura de qua nomen filiationis dicit m
ꝙ aliqd ꝑticipat de ſimilitudine filij. ¶ er
cium dubiũ fuit:cur in diuinis nomẽ mater

num tacet᷑:paternuʒ vero expꝛimit᷑. Ad hoc

ita dicit důs Bonauen. di. v. pꝛimi libꝛi.ĩ de
claratõne littere: vbi allegat Anſel.in pſolo⸗
gion. pᷣncipiũ maternũ pᷣexigit aliud pn⸗
cipium pꝛius.qꝛ mater eſt pꝛincipiũ paſſiuũ:
et omne tale mouet᷑ ab alio.ergo ante ipᷣm eſt
pꝛincipiũ aliud:Om̃ ergo pꝛincipiũ genera
tionis filij in diuinis eſt pꝛimũ:et eſt purum
actuale. Ideo nullo mõ tranſſfertur maternũ
pꝛincipiũ ad diuina.Dicta ſunt hec de filio
dei yt agnoſcamus q; benignuſ eſt pater eiꝰ
qui hoĩes tanti dignos facit honoꝛis:vt fi⸗
lios etiã ipos habeat:et ſi nõ ſᷣm veritatẽ na⸗
ture:ſm t aliquã ſimilitudinẽ vel ꝑticipatio
nem. ¶ GBecunda cõſideratio de paternitate

dei:dicitur rõnis:in qua perſcrutari debemꝰ

qualiter deus dicit᷑ pater noſter quintuplici
ratione.
Eimo rõne generationis.
S ecũdo rõn. . ernationis.
ercio rõne inſtructionis.
Nuarto rõne ꝓtectionis.
Nuinto rõne dosationis.
Pꝛimo dicit deus pater noſter rõne gene
rõnis.pater nãq; eſt qͥ habet filiũ a ſe genitũ
et ſimilẽ ſibi. Deꝰ aũt et ſi nõ a ſe nõ genuerit
fuittũ cauſa nobis vt eſſemꝰ et ſᷣm coꝛpus ⁊
ſm aĩam. Ideo Lactantiꝰ li.ij.diuinarũ in⸗
ſtitutionũ ait.Deus veri pr̃is officio functꝰ
eſt ip̃e coꝛpꝰ effinxit:ipᷣe aiam qua ſpiramꝰ in
fudit.Illius eſt totũ quicqͥd ſumꝰ.Et moy
ſes Deutro.xxxiij.ca. Nunqd nõ ipᷣe eſt pa⸗
ter tuus qui fecit et creauit et poſſidet te. Ibi
gloſa. Fecit coꝛpus:creauit et poſſidet te. Ibi
glo. Fecit coꝛpꝰ:creauit aĩiam:poſſidet vtrũ⸗
q;.Et vidua illa timẽs deũ q̃ filios hoꝛtaba
tur quecũq; ſupplicia ferre:qᷓ; cõtra legẽ poꝛci
nas carnes comedere.vt ſcribit᷑.ij. Hacha⸗
beo.c.vij.ita dicebat. Neſcio qualiter in vte
ro meo apparuiſtis:neq; ego ſpiritũ et aiam
donaui vobis et vitã et ſinguloꝝ mẽbꝛa non
ego ipᷣa cõpegi. ecũdo deus dicit᷑ pr̃ no
ſter rõne gubernatõis. Ipᷣe ſiquidẽ cunctis
creaturis celi et terre mãdauit vt humanis
vſibus indeſinenter deſeruiãt. Ob qð vt di⸗
cit Hugo de ſancto victoꝛe.QOuelibet creatu
ra trina voce alloquit᷑ hoĩem. Accipe:redde:
inge. Accipe beneficiũ ex me in vſum tuum.
Accipe inqͥt celũ a me:et luminarib meis:ii⸗
luminationẽ et motũ. Accipe ait ignis a me
caloꝛẽ. Accipe ab aere reſpirationẽ. Accipe
ab aqua refrigeriũ et lotionẽ. Accipe a terra
a iiij

aialia: fructus:et ſuſtẽtationẽ:et ſimilia. Se
cunda vox eſt redde:ſcʒ obſequiũ tuo bene·

factoꝛi et meo creatoꝛi qui ideo me creauitvt

*

tibi ſeruirẽ. Tercia vox eſt: fuge.ſ. ſupliciũ:⸗
ne illud incurraſ ꝓpter ingratitudinẽ. er
cio deus dicit᷑ pater noſter rõne inſtructõis.

Inſtruxit nos equidẽ triplici lege.ſ.nature:

ſcripture:et gratic.vt ſciremꝰ quid agendũ:
quid fugiendũ:qͥd amandũ:qͥd timendũ: qd
colendũ:quidue deſiderandũ. Neq; cõqueri
debemus ſi neſcimꝰ tot ſecreta nature:aſtro⸗

rũ curſus:motus ſiderũ:occeani ambitũ:na
turas herbarum:futura ↄtingentia:et hmõi
Om̃ vt inqͥt Lactantiꝰ li.ij.diuinarũ inſti⸗
tutionũ. Cũ apiret hoĩ veritatẽ deus:ea ſo⸗
la nos ſcire voluitqᷓ interfuit hoĩem ſcire ad
vitã cõſequendã. Que vero ad curioſam ⁊ ꝓ
phanã alar ꝑtinebãt:retinuit vt archa
na eſſent. Muarto deꝰ dicit᷑ pr noſter rõne
ꝓtectionis:qꝛ ipᷣe nos pꝛotegit et defendit a
piculis ⁊ tentatõibo pene innumeris:·niſi enĩ
ipᷣe auxiliaret᷑ nobis et angelico nos tuere
pſidio vix poſſemꝰ ad hoꝛã ſuꝑ terrã viuere.

nuinto de dicit᷑ pater nr̃ rõne dotatõis:

ipᷣe quippe dicturus eſt electis. Nenite ad nu
ptias: venite ad paradiſj delicias:venite ad
opulentiſſimũ celoꝝ regnũ.O quales erunt
ille ꝓmiſſe diuitie:qualis aĩe et coꝛꝑis glo
ria:q̃lis angeloꝝ ſocietas:qualis deniq; illi
u8 henes. vite iocunditas. O q; felix erit
vox illa ieſu chꝛiſti filij dei q; ſuauis qᷓ; dele⸗
ctabilis cũ dicet in die iudicij.venite bñdicti
patris mei poſſidete paratũ vobis regnũ a
cõſtitutione man ari ↄſideratio cir
ca paternitatẽ dei dicũ ſignificatõis in qua
notãda ſunt quinq; ſigna ꝑ que diſcerni poſ
ſunt filij dei a filijs diabo0oll.
Pꝛimũ dicitur audientia.
Becundũ beniuolentia.
¶erci um obedientia.
Nuartum reuerentia.
Muintũ pꝛouidentig.

— „—

Pꝛimũ ſignũ dicitur audiẽti : qu. ſ. quis

Lo. xps dixit. Quie ex deo eſt verba dei audit.
renen vos nõ auditis qꝛ ex deo nõ eſtis

Becundũ ſignũ eſt beniuolentia. Ille ſi⸗

quidẽ dei filius eſſe cognoſcit᷑ quideũ ſuper
oia diligit. De quo dicit᷑ Mat. xxij.ca. Dili⸗
ges dum deu tuũ ex toto coꝛde tuo et ex tota

aĩa tug et ex tota mente tua et ex oĩibus viribꝰ

tuis. ¶ Cercium ſignũ eſt obediẽtia. de hoc
cchꝛiſtus dixit Johãnis.xiiij.ca. Si Riig

tis me mandata mea ſeruate.Etiterum. Si .

pᷣcepta mea ſeruaueritis manebitis in dile⸗

Libẽter audit verba diuina. Uñ Johis. viij.

—

ctione mea. ¶ Auartũ fignũ dicit᷑ reuerẽtia:
quãdo qͥs reuerentiã deo exhibet: reuerenter
ſe habendo ad eius nomẽ ſanctũ:ad ſacra lo
ca:ad ſacras pſonas:ad ſacras cerimonias:
et ad oĩa que pertinẽt ad cultũ dei.Quin⸗
tum ſignũ vocatur ꝓuidentia. Ille vtiq; bo⸗
nus eſt filius qui patri ꝓuidet in ſuis neceſ⸗
ſitatibus. Sic quicũq; deo ſubuenire ſollici
tus eſt:filius eius credi poteſt.Et licet deus
nullo indigeat qui feliciſſimꝰ ac beatiſſimus
eſt:tñ ſibi aſcribit quicqͥd ꝓ illius amoꝛe pxi

mis noſtris tribuit᷑. Jdeo at. xv. c. dicit᷑.
Qõ vni ex minimis meis feciſtis.O qᷓ; exi⸗

guus eſt numerus filioꝝ dei qũquidẽ a ra⸗

riſſimis audit᷑ minus diligit᷑ et pᷣceptis eius
