ribus nocumẽta inferre. Qñq; vero ſinit illũ

dey talia facere vel ad ſue gloꝛie manitfeſtatio
nẽ ſicut duenit in illis qͥ vexati ſuo noĩe⁊ ſan
ctoꝛũ meritis liberant᷑. Uel ad bonoꝝ exerci
tationẽ atq; illoꝝ patiẽtie ↄmendatiõʒ: ſicut

factũ eſt in Job ⁊ Antonio. VUel ad iniquoꝝ
vindictã et punitionẽ ſicut cõtigit illos q̊s

demoniũ interfecit. Nã vt inqͥt tho.i.ꝑte.q.

cxiiij.ar.i.demones impugnãt hoĩes dupli

citer. Mno mõ inducẽdo ad peccatũ et ſic nõ

mittunt᷑ a deo ſed aliqũ ꝑmittunt᷑ ſᷣm dei iu-

ſta iudicia. Aliqũ impugnãt boĩes punien⸗
do et ſic nõ tm̃ ꝑmittuntur:ſed etiã mittunt᷑
a deo:pena enĩ refert᷑ in deũ ſicut in pꝛimum
actoꝛem. Et tñ demones ad puniendũ miſſi
alia intentõne puniũt q; mittant᷑. Nã ipᷣi pu
niunt ex odio vel inuidia:mittunt᷑ aũt a deo

ter eius iuſticiã. Et licet poſſint vt iam ta

ctum eſt humana coꝛpoꝛa ledere:nõ tñ tanta

eſt illoꝝ poteſtas vt valeãt coꝛꝑis liniamen⸗

ta in mẽbꝛa bꝛutoꝝ animaliũ tãſfoꝛmare:de
qua materia plene dictũ eſt in tractatu de ti⸗
moꝛe iudicioꝛum dei.in ſermone de bello de

demones poſſint hoĩbus viſibiliter appare⸗
re.Et ad hoc reſpondeo ꝙ ſinente deo apa⸗
rent qñq; in aſſump tis coꝛpoꝛib:qð etiaʒ ex
illis que diebus noſtris euenerũt pbare poſ
ſumus. Nam anno dni. Mcccclxvij. dum
eram apud Albengã in ꝓuincia ianue affui
examinationi quarundã mulierũ que maleſi
ce putabãtur:audiuiq; ex oꝛe illarũ quatliter
dem ones familiares habebãt qͥ eis aparere

coõſueuerunt in humana effigie et multa veri

ſimilia de eoꝛũ cõmertio retulerũt.In ꝓuin
cia ſancti Franciſci apud Noceriã fuit alia

mulier Santucia noĩe que multa ſecreta ho

minibus reuelabat.Cõſtruxerat vero ſibi do
munculã extra ↄmunẽ habitationẽ in pᷣdio
ſuo in quo duo ſui filij cõmoꝛabant᷑ in tento
rijs vt venientibo ad matrẽ venderẽt vinũ et
alia neceſſaria. Quidã aũt ruſticus dũ pecu
niã in panno ligatã ꝑdidiſſet ad eã ſe cõtulit.
Ibiq; hoſpitatvt manea ſantucia de ſua pe
cunia infoꝛmaretur. Media nocte audiuit
extra tuguriũ ſantuciã cũ alio loquentẽ:ille

diabolꝰ? erat:nã ſurrexit ruſticꝰ ⁊ caute explo

rãs qͥnã hec foꝛẽt:vidit ſantuciã denudataʒ:
audinitq; illã dicentẽ:vbi ẽ pecunia huiꝰru⸗
ſtici. Ad q ᷣba audiuit diabolũ reſpõdentẽ
licet illũ oculis nõ videret. Pecunia iſtiꝰ eſt
in vẽtre poꝛci ſui q̃ cecidit dũ erat ĩ ſtabulo ⁊
poꝛcꝰ ibicomedens cũ alijs immũdicijſ illã
deglutiuit:dicas tñ ei qꝛ vxoꝛ eius furata eſt
vt ſic diſcoꝛdia ſeminet᷑ inter vxoꝛem et ipᷣm
Statim ruſticꝰ inde diſceſſit ⁊ cõcito greſſu

ad ꝓpꝛia feſtinãs poꝛcũ ſuũ interfecit in cuꝰ
viſceribo pecuniã ꝑditã inuenit:deinde ꝑuſi⸗

um ſe ↄtulit maleficã accuſauit:q̃ ad iudiciũ
deducta:et de ſuis cõuicta ſcelerib igne cre⸗
mata eſt. ¶ Lerciũ dubiũ fuit vtrũ peccet qᷓ

adoꝛat diabolũ cũ ſe trãſfigurat i angelũ lu⸗
cis. Ad qðd ita dicit dĩõs Bonauẽ.i.iij.di.ix.
Arti.i.q.vi.q; honoꝛ latrie pᷣt aduerſario xpi
dupliciter exhiberi. aut ſimplr̃ aut ſub cõdi⸗

tione Si ſimpliciter dico ꝙ nõ pᷣt eẽ ſine pec
cato:offert᷑ eni cultus latrie alteri q́; deo et iõ
eſt ibi peccatũ idolatrie:nec excuſat᷑ rõe igno
rantie. Habet enĩ hõ triplex adiutoꝛiũ ꝑ qð
pᷣt erroꝛẽ deuitare. Pꝛimũ eſt remediũ admo
nitõis ſacre ſcripture q̃ dicit ꝙ multi vẽturi

ſunt in noĩe xpᷣi mẽdaciter. Scðm eſt reme⸗

dium ſancte oꝛõnis qua ad deũ debet homo

recurrere vt coꝛ eius illuminet. Terciũ eſt ſu

ſpenſio credulitatis ſue. Nõ enĩ debet hõ oĩ
ſpũi credere ſʒ ꝓbare ſi ex deo ſunt. Qui enĩ
cito credit in talibo leuis eſt coꝛde:⁊ foꝛtaſſis

inflatꝰ in coꝛde ad tales viſiones ⁊ reuelatrio

nes idoneũ ſe eẽ exiſtimat:vñ taleſ apparitões

potius ſunt foꝛmidande q;ᷓ deſiderãde. Nar

rat᷑ enĩ de quodã ſccõ pr̃e ꝙ cũ ei diabolus i
ſpecie xpᷣi apparuiſſet: ule clauſis oculis dixit
ſe in hac vita nolle xpᷣm videre.At diabolus

eciꝰ hũilitate cõfuſus ſtatim euanuit. Ecõtra

de pluribo ðꝛ qͥ ſe ad viſiones idoneos repu
tauerũt et deſiderauerũt ꝙ in multas inſani
as ⁊ erroꝛes pcipitati ſunt. Etiõ ſi ſimplicit
adoꝛat qͥs xpᷣi aduerſariũ nõ excuſat᷑ a pctõ:
etiã ſi credat ipᷣm eẽ xpᷣm. Si etiã adoꝛet ſub
cõditione hoc pᷣt eſſe dupliciter aut qꝛ eſt illa
coditio habitualiter aut actualiter ↄſiderata
ſiue oppoſita. Si actualit᷑ ſic nõ adoꝛat ipᷣm
luciferũ:ſʒ magis xpᷣm.qꝛ nõ ſtat oꝛõ niſi ſtã
te ↄditõe ⁊ ad eũ refert᷑ adoꝛatio ad quẽ refer
tur adoꝛatõis impletio vel intẽtio. Si aũt il
la ↄditio ſit ſub ↄditõe habituali ̊ mõ non
ſufficit ad vitandũ pctm̃ idolatrie reſpectu
puiꝰ apparitõis ſiue tranffiguratõis:ſufficit
tñ reſpectu ſacramẽti altaris. Nã talis traſfi.
guratio ẽ inſolita.Et iõ nõ debet ad eã pcipi
tanter ſeqͥ adoꝛatio:ſed cũ maturitate et pᷣu ia
oꝛõe. Sʒ ↄſecratio hoſtie ẽ ↄſueta:iõ ſufficit
ꝙ adoꝛãs ĩ habitu hãc habeat ↄditionẽ vicʒ

ſi conſecratio ſit debito mõ facta. Uñ pauci
yel nulli fideles ĩ hac adoꝛatõe peccãt. Oẽs

eni accedũt cũ cõditione iia.
¶ De ſelici martyrio beati Jacobi ad qð cõ⸗

currit ſanitas paralitici ⁊ ↄuerſio 1 ie atq;

ſepulture miraculoſa diſpoſitio.¶ api.ij.
cundũ myſteriũ ↄtemplandũ de btõ
. Jacobo ðꝛ virtuoſe toleratõnis. Nã ꝓ
rpᷣo martyriũ capitis obtruncatõe ſuſtinuit

cceirca qð tria pꝛiuilegia cõſideremus.

* ꝛimũ fuit paralitici ſanatio.
Scöm Joſie cõuerſio.
uũ ſepulture d

Lerci iſpoſitto.
Erimi Puilegiñ fuit ꝑalitici ſanatio. Cũ

enĩ iuſſu herodis ad decollandũ duceretur

q uidã paraliticꝰ in via iacẽs ad eũ clamauit
vt ſibi lanitatẽ cõferret. Cui Jacob ait. In

nchoie ieſu xpᷣi ꝓ cuiꝰ fide ducoꝛ ad decollãdũ

cerurge ſanꝰ:et bñdic creatoꝛẽ tuũ:qͥ ſtatim ſa
nus fact ſurrexit ⁊ dñm bñdixit.¶Scðᷣm
pꝛiuilegiũ fuit Joſie ↄuerſio. Is enĩ funẽ ĩ

collo eius miſerat illũq; trahebat:qͥ viſu mi-

raculo paralitici ad pedes Jacobi ſe pſtrauit

et veniã petẽs xpᷣianũ fieri ſe poſtulauit: qd

cuũ vidiſſet Abiachar pontifex ſibi dixit: niſi
nomẽ xpᷣi maledixerꝭ cũ ipᷣo Jacobo decolla
beris. ui ioſias. Maledici tu. H
yi nr̃ i ieſu xp̃ᷣi ſit bñdictũ in ſecula. Tunc

Abiachar os eiꝰpugnis cedi iuſſit ⁊ miſſa de
eo legatõe ad herodẽ impetrauit vt cũ Jaco

bo decollarek. Cũ aũt decollari deberẽt Ja⸗

omẽ añt

cobus a ſpiculatoꝛe lagenã aque petit et ibi

dem Joſiam ꝓtinꝰ baptizauit:et ſtatim capi
tis obtruncatõe martyriũ cõſummauit.De⸗
collatꝰ eſt aũt beatꝰ Jacobo.viij.Ral.apꝛilis
in annunciatõe dñe ⁊.viij.Ralł.auguſti in cõ
poſtellã tranſtatꝰ:et.iij.Ral.ianuarij ſepultꝰ.

qꝛ ſepultura eiꝰ fabꝛicata fuit ab auguſto vſ⸗
q; ad ianuariũ ꝓlongata. Statui t tñ eccle⸗

ſia vt feſtũ eius. viij.Ral. auguſti tpe. ſ. magiſ
cõgruo celebꝛaret᷑. ¶ Terciũ pꝛiuilegiũ fuit
ſepulture diſpoſitio.vt enĩ refert Johannes

Beleth. decollato Jacobo diſcipuli coꝛpus

eius nocte timoꝛe iudeoꝝ rapiẽteſ naui illud

impoſuerũt:et ſepulturã diuie ꝓuidẽtie cõ⸗

mittẽtes nauim ſine remige cõſcenderũt.Et
angelo dñi duce in galiciã in regno lupeap

plicuerũt.Erat ibi regia ſic dicta Lupa no⸗

mine ⁊ merito vite: deponẽtes ergo coꝛpꝰ de

naui ſnkanend⸗ magnũ lapidẽ illud poſue
rũt:qui lapis mox yt cera coꝛpoꝛi ceſſit et in

ſarcophagũ coꝛꝑi ſe mirabiliter coaptauit.

Ingredietes igit᷑ diſcipuli ad Qupã dixerüt

Dñs ieſus xpᷣs mittit ad te coꝛpus diſcipuli
vt quẽ noluiſti ſuſciꝑe viuũ ſuſcipias nũc de

—

functũ.Et narrãtes ei miraculũ qualiter. ſil
luc ſine remige adueniſſent locũ ei ſepultu⸗

4*

re ↄgruũ peti

eius ſuꝑ hoc cõſenſum haberẽt. Qui eos ce⸗
pitꝛ in carcerẽ recluſit.Cũ aũt ille diſcũberet
angelꝰ dñi apparuit et eos libere abire pmiſit
Qui ad reginã redeũtes iterũ peterũt locũ
ſepulture ꝓ coꝛꝑe beatiſſimi Jacobi. qbus
illa rñdit. Accipite boues quos habeo ĩ tali

monte et plauſtrũ iungite ac coꝛpꝰ dñi veſtri

deferte:etlocũ ſicut volueritꝭ edificate. Hoc

aüũt lupa doloſe dicebat. ſciebat enĩ boues eẽ
tauroſ indomitos ⁊ ſilueſtres. Et iõ putauit

„

qynõ poſſent iungi nec applicari: vel ſi iunge 4

rẽtur huc illucq; diſcurrerẽt ⁊ ſiccurrũ diſſi
parẽt et coꝛpus eijcerẽt et ipos necarẽt. Sʒ

nõ eſt ſapĩa ↄtra deũ Nã ülli dolũ nõ cogitã

tes montẽ aſcenderũt: et draconem quendaʒ

₰ .

ignẽ ſpirantẽ et in eos irruentẽ cruce opoſi

ta ꝑ mediũ ventrẽ ſcindunt:facto etiã ſuper

tauros ſigno crucis velut agni ꝓtinus man

ſueuer̃t. Eteos iungentes coꝛpus ſancti Ja
cobi cũ lapide ſuꝑ quẽ poſitũ fuerat in cur⸗

ru poſuerũt. Boues auũt ſine alicuiꝰ regimi⸗
ne coꝛpꝰ in mediũ palatiũ Lupe adduxerũt

Oð ula vidẽs et ſtupens credidit et xpᷣiana
facta:oĩa que peti rũt tribuit et palatiũ in ec
cleſiã ſancto dedicãs magnitice ipᷣam dota⸗

uit et in bonis oꝑibus vitã finiunii.·

erũt Que dũ regina audiſſetyt
p̃fatus Johanes Beleth dicit eos in dolo
ad quendã viruʒ crudeliſſimũ deſtinauit: vt

(Ount

N
mirackt
celeriter
etſufffa
currat
in bacp
numnet
dücaptu
ſtuseſß
ſtaſais.
Glici.
1sdfam
Nialcion
ctbbo⸗
rnolläfu
dam
ranteso
ty onit
relingui
peue mo/
leoſcctt
luudiner?
cligracte
☛
ſiapri
hücnomn
Oil
Gccinen
Gülouga
Gſcs
cnonice
wormi⸗
Pterfige
liine
looltn
lot
onni
ſnci
ugebot
Wrtceo
häer⸗
Mdtſn
tischie
ſant d
cüpf
lengl
cob
fediene
1s voc
Noſo

umnuid

iA
Augad

nuee.

ebenghe
itüc
Auſitelng
i inüiin
imt Phns

cöſcndcis
innego n

dicn Anr

wee
nte coe
inm
ügealal

lwia;ſi

inaudi

Cit cos ind

ü deſman
rudun,
wien
i
Ag⸗
fazun
wreibin
z Etö
ninli
ſcanm Nil

„
4

—

nemi.

ſant᷑. Data vᷣo ſnĩa oĩia que habebãt hoſp

¶ Qualiter beatus Jacobo gratioſus eſt et
benignus his qͥ imploꝛant eꝰ patrociniũ.
Capitulum. iij.
Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ de beato
Jacobo dicit᷑ gratioſe auxiliatõis Res
mira eſt ↄſiderare q; ꝓmpte q; abunde q;ue
celeriter Jacobus in celo btũs ſuis deuotis
et ſuffragia illius expoſcentibo freqnter oc⸗
currat. O miſſis tñ multꝭ q̃ dici poſſent.tria
in hac ꝑte ſtupẽda miracula exponemꝰ.Pꝛi
mum eſt de quodã Bernardo mutinenſe qͥ
dũ captus et cathenatꝰ in ꝓfundo turris po
ſitus eſſi ⁊ ſꝑ beatũ iacobũ inuocaret apparu
it ei ſctũs Jacobo dicẽs. Veni ſequere me in
galliciã. Ille vero vinculis ad collũ ſuſpen
ſis ad ſummitatẽ turris ↄſcendit:et inde ſin

aliqᷓ leſione ſaltũ vnũ fecit cũ turris ſea exagin 1
ta cubitoꝝ altitudinẽ poſſideret. Scom mi
raculũ fuit de triginta viris de lothꝛiugia:qͥ

circa annũ dñi. M.lxx.ad ſctm̃ Jacobũ ꝓpe
rantes oẽs vno excepto fidẽ ſibi mutui ſᷣui⸗
tij ꝓmiſerũt. Unus igit᷑ infirmatꝰ a cũctis
relinquit᷑ ⁊ a ſolo illo qͥ fidẽ nõ ꝓmiſerat ad
pedẽ montis ſci michaelis cuſtodit᷑. Sʒ ad
ueſpaſcẽte die moꝛit᷑:viuus aũt ꝓpter loci ſo
litudinẽ ⁊ defuncti moꝛtẽ ⁊ imminẽtis noctꝭ
caliginẽ:et gentis barbare feritatẽ timuit val
de. Sʒ ſtatim ſcũs Jacob in ſpecie equitis
ſibi apparẽs ⁊ eum ↄſolans ait. Crade mihi
hũc moꝛtuũ et tu aſcende poſt me ſuꝑ equũ.
Sicq; illa nocte ante ſolis oꝛtũ dietaſ quin
decim ꝑagentes ad montẽ gaudij qͥ eſt dimi⸗

dia leu ga circa ſanctũ iacobũ puenerũt. Ibi
q; ſcũs Jacobo vtrũq; depoſuit:pᷣcipiens vt
canonicos ſctĩ iacobi ad ſepeliendũ ꝑegrinũ

moꝛtuũ ↄuocaret ac ſocijs ſuis diceret ꝙ ꝓ⸗

pter fidẽ violatã eoꝝ pegrinatio nil valeret.
Qui iuſſa ↄpleuit ⁊ ſocijs ea que ſcũs Jaco

bus dixerat intimauit. Terciũ miraculũ de

eo legit᷑ de quodã theotonico qͥ cũ filio ſuo
circa annũ dni Milleſimũnonageſimũ ad

ſanctũ Jacobũ ꝑ gens: et in vꝛbe Tholoſa⸗
na gr̃a hoſpitãdi diuertẽs ab hoſpite inebꝛi
atur ⁊ ab eo in malis ciphus argenteus ab⸗
ſconditur. Mane igit᷑ exeuntes quaſi latro⸗

nes inſequit᷑ eos:et ꝙ ciphuʒ fuiſſent furati

eis obiecit.qð cũ inuentũ fuiſſet iudici accu⸗

dantur et vnꝰ eoꝝ ad ſuſpendiũ iudicat᷑.ſed
cũ pr̃ ꝓ fiulio et fuius ꝓ pf̃e moꝛi vellet:tan⸗

dem fiuius ſuſpendit᷑:et pr merẽs ad ſanctũ

Jacobũ ꝓgredit᷑. Igit poſt trigintaſex dies
rediens ad coꝛpꝰ fuij ſui diuertit:lamentabi

les voces emittẽs. Et ecce filiꝰ ſuſpenſus ce⸗

pit ↄſolari eũ dicẽs. Dilectiſſime pr̃ noli fle⸗

„ %

reqm̃ hucuſq; ſanctus Jacobus me ſuſten⸗
tauit et celeſti dulcedine refocillauit. Qð pi
audiens ad vꝛbẽ cucurrit:⁊ veniẽtes populi

pegrini filiũ incolumẽ depoſuerũt ⁊ hoſpitẽ

ſuſpenderũt. Sũt et alia miracula in eiꝰ le⸗

genda poſita qᷓ cauſa bꝛeuitatis dimittimꝰ.

Retulimꝰ tm iſta tria vt ſic inflãment᷑ ad be⸗
ati Jacobi deuotõeʒ oẽs illi qui ſepe nume
ro in hac vita tribulatõibo agitant᷑: habeant
beatũ Jacobũ aduocatũ ⁊ nõ deerit eis auxi
liũ de celo. In quo ipᷣe gloꝛioſus cũ xpᷣo le⸗
tatur ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ. Amen.
Bermo trigeſimuſſeptimus de ſcõ Mat
theo aplo ⁊ euangeliſta qui xpᷣm ſecutus eſt
in obedientia: pauptate ⁊ patienti.

Drgens ſecutus
eſt eũ. Scribunt᷑ hec verba MWat⸗
thei.ix.c.et in euangelio pñtis ſo⸗
lennitatis. Gꝛauiſſima eſt iactura illoꝝ qͥ to⸗
to affectu diuitijs huius ſeculi ſeſe dederũt.

CTalia quipe oĩa trãſitoꝛia ſunt ⁊ cito depe

reunt. Pꝛopterea inqͥ t Dauidin.pᷣs.doꝛmie

runt ſomniũ ſuũ et nihil inuenerũt oẽs viri

diuitiaꝝ in manib ſuis. Saluberrimũ ita⸗
qʒ ⁊ ab oĩbo acceptandũ ſaluatoꝛiſ nr̃i ẽ docu
mentũ.qui Matth.vi.ca.dixit. Nolite the⸗
ſauriſare vobis theſauros in terra.Theſau⸗
riſate in celo vbi nec fures timent᷑ neq; finis
foꝛmidat᷑.Audiuit hec verba ſcũs MHatthe
us et vocatus achꝛiſto calcatis oĩbo huius
mũdi bonis apoſtolicã vitã ſeruauit. Tñ vt
ꝑ eũ geſta magnifica ↄpᷣhendamus.in hoc
ſermone conabimur laudes eiꝰ depꝛomere:

ſub titulo de xp̃ᷣi ſequela. Notabimꝰ aũt pᷣn
cipaliter tria in quibo ipᷣe ſecutus eſt chꝛiſtuʒ

undum pauper
um patientig.
e btũs Mattheus obediuit xpᷣo vocan
ti.Et qualiter in om̃iba obediendũ eſt deo et
quare obedientia ſit homini pᷣſtanda. Et de
ſeptem obedientie gradibus

Hecl

2ð Capitulum. i.
Rimũ in quo Mattheus ſecutus fuit
chꝛiſtũ eſt obediẽtia. Erat ipᷣe natõe iu⸗

ddeus vt Hiero.aſſerit in ꝓlogo in Matthe⸗

um.officio publicanꝰ.i.curã hñs de publicꝭ
actibo ſᷣm Nico.de lira. Erãt enĩ tunc iudei
tributarij Romanoꝝ. Et illi qui collegebãt
tributũ romanis mittendũ dicebant᷑ publi⸗

cani. Hmõi cõmuniter ſunt campſoꝛes ⁊ pe

cuuiarum numeratoꝛes. Vidit ergo ieſus il
lum ſedentem in theloneo. Et theloneum

pvnunciatur penultima ꝓducta. Dixitq; ulli.
Sequere me.Confeſtim obediuit. Nõ repli
cauit:nõ cauſam exegit:nõ ↄtradixit: nõ de⸗
niq;ʒ paſſus eſt moꝛã In hoc xpᷣo quantũ po
tuit ſe fecit ↄfoꝛmẽ qͥ pr̃i eterno eſt factꝰ obe⸗
diens vſq; ad moꝛtẽ.vt dicit᷑ ad Philip.ij.
Szʒ vt obediẽtie virtꝰ clarius eluceſcat in h
loco tria dubia ſe ingerũt declaranda.

vtrũ hoĩ ſit obediendum.

TCTercium qualiter eſt obediendun.
¶Adq pꝛimũ vubiũ arguunt quidã ſic. Ni⸗

Hil eſt faciendũ ↄtra virtutẽ:ſʒ inueniunt᷑ q⸗

dam pcepta dei cõtra virtutẽ: ergo deo nõ eſt
in illis obediendum. Pꝛecepit nãq;ʒ abꝛae vt
occideret filiũ innocentẽ.ſicut ptʒ Geñ.xxij.
ca. Et indeis vt furent᷑ res egvyptioꝝ. vt po⸗

nitur E xodi. xij. ca. qð fuit ↄtra iuſticiã. Et
O ſee vt acciꝑet mulierẽ adulterã qð eſt ↄtra

caſtitatẽ. Sʒ ſcũs LZho.iᷣa ſe.q.ciiij.ad hoc
ita rñdet: ſicut deus nihil oꝑatur ↄtra na
turã:qꝛ hoc ẽ natura vniuſcuiuſq; rei qð in
ea deus oꝑat᷑ vt dicit Augꝰ. xix.de ciui.dei.

et etiã glo. ad romanos.xi.c.oꝑatur tñ aliqd

pn ſolitũ curſum nature. Ita etiã deus ni⸗
hil pᷣt pciꝑe ↄtra virtutẽ:qꝛ in hoc pᷣncipali⸗
ter ↄſiſtit virtꝰ et rectitudo volũtatis hũane
q; dei volũtati ↄfoꝛmet᷑ ⁊ eius ſequat᷑ imꝑiũ

q;uis ſit ↄtra virtutis modũ. Scðm hocer⸗

go pceptũ Abꝛae factũ ꝙ filiũ innocentẽ oc
cideret nõ fuit cõtra iuſticiã:qꝛ deus eſt dñs
moꝛ ⁊ vite. Silr nõ fuit ↄtra iuſticiã ꝙ mã
dauit iudeis vt res egyptioꝝ acciꝑent:quia
eiꝰ ſunt oĩa:et cui voluerit dat illa. VUñ.xiiij
q.v. c. dixit dñs.ðꝛ. Nec iſraelite furtũ fece⸗
runt ſʒ deo iubenti miniſterium exhibuerüũt.
Mec fuit ↄtra caſtitatẽ pᷣceptum O ſee factuʒ
qꝛ ipe deus eſt hũane generatõis oꝛdinatoꝛ.
Et ille eſt debitus modus vtendi mulierib-

quẽ deus inſtituit. Cõcoꝛdat his dñs Bo⸗

nauẽ.in ſuo pᷣmo di.xlvij.vbi ait. ꝙ de? nõ

pᷣt pꝛecipe malũ manens malũ.ex eo ꝙ illud
qð pcipit ſꝑ eſt bonũ:licʒ qũq; aliqd eſſet ma
lum anq; ab ipᷣo pꝛeciꝑet᷑. Juſtũ itaq; ⁊ debi

tum eſt in om̃ibo obedire deo cui oĩs creatu⸗
ra famulat᷑. Ipi nãq; obediũt oẽs an geli ſol
et luna ⁊ oĩa ſidera celi.Inſe enſibilia elemen
ta et cũcta que in celis ⁊ in terris reꝑiuntur.
Quãtomagis eius imꝑio ſubiacere tenet᷑ hõ
cui tot innumera largitus eſt bñficia: et ꝓpter
obedientiã pollicet᷑ eterna pꝛemia Scoõm
dubiñ fuit vtrũ hoiſit obediẽdũ. Ad qð ita
rñdet ſcũs Tho.vbi.S.ꝙ ſicut actiones reꝝ

naturaliũ ꝓcedũt ex potẽtijs naturalibo ita

etiã oꝑatões hũane ꝓcedunt ex hũana volũ⸗

Pꝛimũ vtrũ deo ſit in om̃ib⸗ obediendum.

tate. O poꝛtuit aũt in reb naturalibus vt ſu

perioꝛa mouerẽt inferioꝛa ad ſuas actõnes ꝑ

excellentiã naturalis virtutis collate diui⸗

nitus. VUnde etiaʒ in reba humanis opoꝛtet
qꝙ; ſuꝑioꝛes moueant inferioꝛes ꝑ ſuã volun
tatem ex vi auctoꝛitatis dininitus oꝛdinate
Mouere aũt ꝑ rõnem et voluntatẽ eſt pᷣciꝑe.
Et ideo ſicut oꝛdĩe naturali diuinitus inſti⸗
tuto inferioꝛa in rebus naturalibꝰ neceſſe ha

bent ſubdi motioni ſuꝑioꝝ. Ita etiã in reb⸗

humanis ex oꝛdine iuris naturalis ⁊ diuini
tenentur inferioꝛes ſuis ſuꝑioꝛ ibus obedire.
Hoc eſt qð aplłs dixit ad Romanos.xiij.c.
O ĩs aĩa poteſtatibo ſublimioꝛibo ſubdita eẽ
debet. Nõ eni eſt ptãs niſi a deo. Sʒ pleriq;

obijciunt huic ſnie cõtendentes ꝓbare ꝙ nõ

debet hõ homini obedire:nam videt᷑ hoc eſ⸗

ſe ↄtra oꝛdinationẽ diuinã cum deus hoĩez

condiderit in libertate arbitrij et reliquerit
illũ in manu cõſilij ſui:quare videt᷑ ꝙ vnuſ⸗
quiſq; ſuo ↄſilio ⁊ volũtate nõ alterius pᷣce
pto ſe regere debz: Ad hoc ita rũdet Tho.qꝙ

deus reliquit hoĩem in manu cõſiulij ſui:non

qꝛ liceat ei facere om̃e qð vult ſʒ qꝛ ad id qð

faciends eſt nõ cogit᷑ neceſſitate nature ſicut

creature irrõnales:ſed libera electõe ex ꝓpꝛio
ↄſilio ꝓcedente.Et ſicut ad alia facienda de
bet ꝓcedere ꝓpꝛio conſilio:ita etiã ad hoc q;
obediat ſuis ſuꝑioꝛibo.Ex quo obedire ho⸗

mini qui ſupioꝛ eſt in his que ſpectãt ad ſuã

ſuꝑioꝛitatẽ debitum eſt et laudabile. Immo

obedientia cũctas virtutes moꝛales excellit.

Nam inter virtutes moꝛales tant aliq̃ po⸗
tioꝛ eſt quãtomagis aliquid ↄtemnit᷑ vt deo
inbereat. Sunt aũt tria genera hũanoꝝ bo⸗
noꝛum que hõ pᷣt ↄtemnere /ꝓter deũ: quoꝛũ
infuma ſunt exterioꝛa bona. Media ſunt bo
na coꝛꝑis. Supꝛema aũt ſunt bona aĩe. In

ter que quodãmodo pᷣcipua eſt voluntas in-

quantũ ſcʒ ꝑ voluntatẽ homo omnibo alijs
bonis vtitur. Et ideo ꝑ ſe loᷓndo laudabili
oꝛ eſt obediẽtie virtus qua quis ꝓpter deum
ↄtemnit ꝓpꝛiã voluntatẽ q; alie virtutes mo
rales que ꝓpter deũ aliq̃ alia bona ↄtemnunt
Ideo Bꝛego.vlti.moꝛaliũ exponens illud

i. Regũ.xv. c. Melioꝛ eſt obedientia q; victi
me inquit.O bedientia victimis iure pponi

tur:qꝛ ꝑ victimas aliena caro:ꝑ obedientiaʒ
vero voluntas ꝓpꝛia mactatur. Quantũ ve⸗
ro obedientia ſu grata deo:oſtendunt nobis
exẽpla ꝓbatiſſima. Nam in vitiſpatrũ nar⸗

ratur:qualiter abbas Paulus pꝛęcepit diſci

pulo ſuo Joanni vt afferret ei fimum boum
quo indigebat. At ille ait. In loco vbi fimꝰ
eſt habitat leena. Cui abbaſ. Di venerit ſuꝑ

ralig
enitle
nareß⸗

dicts⸗

lead en
nentebe
basne
e Gic
ſtiamaoe
oci ſui

qiter

ſuccurre

ſociil

luis
depntnui
Obctiend
ſekefun
cChedtrel
leeni
Nor⸗

ytho

Etb

ae

Heleſe.
gigur.1
fluusob⸗

Ban

hobee

inhlce!
fingäär
Caninare⸗
ldimoler
ſarioſke
( T

ditn an

frisder

frtſ

hho
Cooben

idoror

ndelage
bieniͤd
nonfie
noſcnt

tnrbe
sle

de .
scol,

aetsſiin
Ronmmsa.
ennes dong
cundast

eridn
n Auft

„

mnncOlle

Alis
Rani,
nocbelit,
ſhecin
udadle
oralosa
courral;

niwni!

wlng
vomnni

d,lundi.

is er de⸗
ienmmun

oncns l
lnuf

ohrnenn
Ouni
mduntne⸗

nAAN
ni

ie alliga eam et duc tecũ. Juit Joannes ⁊ in
nenit leenã irruentẽ ſuꝑ eũ qui voluit eã te—
nere ſʒz ipa aufugit. Joannes vᷣo ſequebat᷑ eã
dicẽs. Abbas meus pcepit vt alligatã ducã

ie ad eum:morx beſtia ſubſtitit:et tenẽs eã re⸗

nertebatur ad monaſteriũ. Qõd cũ vidiſſʒ ab
bas ne foꝛte diſcipulus inde extolleret᷑ dixit
ei. Sicut tu inſenſibilis es ita inſenſibilẽ be
ſtiam adduxiſti:ſolue ⁊ dimitte eã vt ꝑgat ad

locũ ſuũ. Refert adhuc Gꝛego.ij.dyalogoꝝ

lli.qliter Maurus miſſus a ſcõ GBndicto vt
ſuccurreret placido puero quẽ rapuerant ad
ſpaciũ ſuꝑ aq̃s ambulauit et puerũ eduxit

ſaluũ:qð ſcũs Benedictus obediẽtie merito

Depnutauit. ¶ Terciũ dubiũ fuit qualiter eſt
obediendũ. Ad qð ſ̃ᷣm Bernardũ dicimꝰ ꝙ;

ſeptẽ ſunt gradus obediẽtie.quoꝝ pꝛimꝰ eſt

obedire libenter quẽ gradũ ipe ait nõ pᷣt aſck
gere qui voluntatẽ pᷣcipientis ſuã nõ fecerit.

Igeo xpᷣs Joh.iiij.c.dicebat. Meus cibus

eſt vt faciã voluntatẽ pr̃is mei qui miſit me.

Ex hB Bernardus ait.Quiſquis occulte ſa⸗

nait vt qð vult ipᷣe hoc ei platus iniungat:

ipe ſe ſeducit ſi foꝛte ſibi q̃ſi de obediẽtia blã⸗
diatur. Neq; eni in ea ipᷣe pᷣlato ſed magis ei

ſatio:ſilatio:impoſſibilitas: aduocatio ami⸗

coꝝ.Añ de vero obediẽte dicit᷑ in ps. In au
ditu auris obediuit mihi. Et Bernardꝰ? ad
frẽs de monte dñi ait. Uerus obediẽs ſtultꝰ

fiat vt ſit ſapiẽs.ad hec oĩs eius ſit diſcretio

yt in hoc nulla ei ſit diſcretio. Tercius gra⸗
dus obedietie eſt obedire hilariter. Hilarem
eni datoꝛẽ diligit deus.vt ðꝛ.ij.ad Coꝛint᷑.
ix.c. Ideo Bernardus ait. Serenitas in vul

tu:dulcedo in ſermonibo multũ coloꝛãt obe⸗

dientiã obſequẽtis. Nubiloſa coꝛpis ↄpoſi⸗
tio:⁊ facies tenehꝛis triſticie obfuſcata deuo
tionem ab aio receſſiſſe ſigniſicãt. Quartus
gradus eſt obedire velociter. Dictũ fuit Za⸗
cheo Luc.xix. Feſtinãs deſcende.Aph inſu
per Petrus ⁊ Andreas. Jacob et Johĩ nes

ac ipe Mattheus a xpᷣo vocati ↄtinuo ſecuti

ſunt eũ. Quintus gradus eſt obedire virili⸗
ter in rebo vicʒ arduis ⁊ duris. AUñ Bernar⸗
dus ait. Mementote fres xpᷣi qui ne ꝑʒderet
obedientiã ꝑdidit vitã. Sextus gradus eſt

obedire bũiliter. Unde ſaluatoꝛ Luc. xxiij.

ait. Cum oſa beneficeritis que pꝛecepta ſunt

vobis: dicite ſerui inutiles ſumus qð debui

mus facere fecimus. Septimus gradus eſt
obedire ꝑſeueranter. qꝛ vt dicit᷑ Matth. x. c.

Qui aũt pſeuerauerit vſq; in finẽ hic ſaluue
erit. Igit biüs Mattheus obedientiã cõple⸗

xus eſt dũ immediate poſt xpᷣm abire cepit.

Duſcepit tñ illũ hoſpitio ⁊ in ſua domo pa⸗

uit ↄuiuiũ: diſcũbente vero xpᷣo:ecce mulci
publicani ⁊ pccoꝛes venientes diſcũbebãt cũ
leſu ⁊ diſcipulis eiuſ.vidẽtes aut phariſei di

cebãt diſcipulis. Quare cũ publicanis ⁊ pee

catoꝛibo manducat magiſter vr: quaſi dicat
os eſtis fatui qꝛ talẽ ingrm ſeqͥmini. At ie⸗

ſus audiens ait:nõ eſt opus valentibo medi⸗

cus:ſed male hñtibb. Medicũ ſe vocat aĩiaꝝ.

ſcʒ de quo in pᷣs.dicit᷑ Miſit verbũ ſuũ ⁊ ſa⸗

nauit eos. Deinde xpᷣus addidit. Euntes di

*

ſcite.i. diligẽter cõſiderate illud qð ſcribitur

O ſee.vi.c. Quid eſt miſcdiaʒ volo ⁊ nõ ſacri

ficiũ:quaſi dicat:ſi hanc ſcripturã diligenter
ↄſideretis inuenietis me facere m ipam:p⸗
pter qð ↄcludit. Nõ eni veni vocare iuſtos
ſʒ peccatoꝛes ad penitentiã. ſcʒ n et ſi aliq̃s
iuſtos vocauerit ad augmentũ gre vt Petrũ
pᷣlatus obedit. Et idẽ Bernardus in ſermo⸗ it ſi
nibo. Maioꝛẽ inqͥt graʒ meret᷑ qui ꝑatũ ſe ex
hibet añ mãdatũ q; qui obedire ſatagit poſt
mandatũ. Scõs gradꝰ obediẽtie eſt obedire
ſumplicit᷑. Wultos enĩ videmꝰ poſt pᷣcipien
tis imꝑiũ multas facere q̃ſtiones ⁊ ſepiꝰ in⸗
geminare:q̃re ̊ fieri debeat: quis valet hboc
adimpleræ et hmõi:inde murmuratio:excu⸗

et Andreã.⁊ 2ↄſiles:tñ pccõꝛes vocauit ſꝑ ad

penitentiaʒ. O pietas ieſu chꝛiſti bñdicti. O

verba dulcioꝛa ſuꝑ mel et fauũ.O deniq; fi⸗
ducia et ſpes indubitabilis lan guentiũ aiax
Nõ veni inquit vocare iuſtos ſʒ peccatoꝛes.
Exꝑgiſcimini ad vocẽ tã blandã:tam ſuau
tãq; benignã Sur gite o peccatoꝛes a vicija

deponite iam ſoꝛdes illoꝝ:vocat vos xp̃us:

4„ „

obedite illi: et cum Mattheo ſequimini eum

qui de ſe dixit. Qui ſequitur me nõ ambulat
in tenebꝛis. Nri

¶ E beatus Mattheus ſecutus fuit chꝛi⸗
ſtum in pauptate que data fuit aplis ſub pꝛe
cepto quã ipſi diligenter obſeruauerũt men⸗

antes. ((ALapitulum. ij.
cundũ in quo Mattheus ſecutus fu

en it chꝛiſtũ eſt pauptas altiſſima: nã cun⸗

ctis diuitijs pauꝑib diſpenſatis nihil de ce⸗

tero poſſedit pꝛin. Pauptatẽ itaq; volunta⸗
riam ꝓfeſſus eſt:vt ad celi diuitias pueuiret

Hendicando igit᷑ ſibi victũ queſiuitet ele⸗

moſinis bonoꝝ viroꝝ ſe ſuſtentauit. Sʒ in
hac pte tria ſunt dubia explanangaa.

aubtas fuit a chꝛiſto data apo

voluntarie duxerunt. L

m apoſtoli vitam pauperem

vtrum ſit licitũ mendicarr.
u dubiu ridemus ſ̃m voctrinã

ſcriptute atq; ſcõꝝ ꝙ chꝛiſtus pꝛecepit aplis

vt eſſent paupes. Vñ Ambꝛoſius expon?s

illud Luce.x.ca. Nihil tuleritis in via in⸗
quit. Qualis debet eſſe qͥ euangelizat regnuz
dei pᷣceptis apoſtolicis deſignat᷑:vt ſine vir⸗

ga:ſine pera.Et glo.ſuꝑ illo verbo Actuum

iij.c. Argentũ et auruʒz nõ eſt mihi.hoc dixit

Petrus paralitico:memoꝛ illius pᷣcepti do⸗
minici: noli poſſidere auruʒ. Et Augꝰ. in li.

de mirabilibo ſacre ſcripture. In excuſatone
ęlemoſine et pauꝑtatis ꝓfeſſione dixit para⸗

litico. Surge et ambula:magiſtri pꝛeceptuʒ

ſeruans dicẽtis: nolite poſſidere aurum. Et

Bernardus ad frẽs de monte dñi Cũ diues

eſſet xpᷣs pauꝑ ꝓ nobis factus eſt.Et qui vo

luntarie dedit pceptuʒ pauꝑtatis ipᷣe eiuſdẽ

in ſe metipſo nobis foꝛmam dignatus eſt de

monſtrare. Et Hiero.ad Euſtochiũ. Diſci⸗

puli ſine calciamẽtoꝝ onere:et vinculis pel⸗

liũ ad pᷣdicatõʒ noui euangelij deſtinant᷑.Et

milites veſlimẽtis ieſu ſoꝛte diuiſis:caligas

nõ habebat quas tollerẽt:neq; enĩ habere po
terat deus qð ꝓhibuerat in ſeruis. Et Cri⸗

ſoſto. omelia vlti.ſuꝑ Hattheũ. Di bonuz

eſſet aurũ hoc vtiq; dediſſet aplis xpᷣs quib⸗
ineffabilia tribuit dona. Nunc aũt nõ ſoluʒ
nõ dedit ſʒ habere ꝓhibuit. ¶¶ Scðm du
um fuit vtrũ apli pꝛeceptũ datũ de pauꝑtate

coõm dubi

impleuerũt.Et ꝙ ſic ptʒ qꝛ ſcribit Matchei

xix. qualiter petrus dixit xpᷣo.Ecce nos reli

quimus oia. Et Matth. iiij. c. dicit. cõtinuo

relictis oĩb ſecuti ſunt eũ. Euſebiꝰ in pᷣmo

li. eceleſiaſtice hiſtoꝛie refert. ꝙ poſt aſcenſio⸗

nem xp̃i cũ Abagarus rex ſanatus a thadeo

aplo pcepiſſet dari ei auruʒ ⁊ argentũ:ille nõ

ſubuolare. Et idẽ ad Helbidiã. Ais pfec
eſſe ⁊ in pᷣmo ſtare faſtigio dignitatꝭ? fac qðᷣ
fecerũt apli: vende oĩa qͥ habes et da pauꝑib⸗
eæt ſequere ſaluatoꝛẽ ⁊ nudã ſolãq; cucẽ ſola
ſequaris. dubiũf 4
mendicare. Ad qð rũdemus ſᷣm Tho. ſcdᷣa

accepit dicẽs. Si nr̃a reliquimus quõ acci⸗
piemus aliena? Et de hoc Hiero. ad Agse⸗
rutbiã ita ſcribit. NHemo apłis pauꝑioꝛ fuit:
ctriadẽ virginẽ. Apoſtolici faſtigij eſt ꝑfecte
qqq; virtutis oĩa vẽdere ⁊ pauꝑibo diſtribuere:
æt ſic leuẽ atq; expeditũ cũ chꝛiſto ad celeſtia

pfecta

ciũ dubiũ fuit vtrũ ſu licitũ

ſcõe.q.clxxxvij. quadruplici de cã poſſet

vel vtilitatẽ vel nec.
vt quis mẽdicare cauſa bũilitatis. Nã actua

q uis mendicare. Pꝛimo cauſa cupiditatis:
Du gnio SHõ vt theſauriſet vt ſic vi
uat de mendicitate:qui victuʒ poſſet acqͥrere
laboꝛando. Vñ lex ciuilis imponit penã va

lidis me nckenntiaut nõ/p ke⸗ baltare
itatẽ mendicãt. Scdðo

mendicatois habet quandã abiectõʒ ſibicon
iunctã:vñ illi abiectiſſimi vident᷑ inter hoĩei
eſſe qui nõ ſolũ ſunt pauꝑes ſʒ intantũ egen⸗
tes ꝙ neceſſe hñt ab alijs victũ acquirere.Et
Fm hoc humilitatis cauſa aliqui laudabili⸗

ter mendicãt. VUnde Hiero.in epła ad O cce

anum ↄmendat fabiolã de hoc ꝙ optabat vt
ſuis diuitijs pauꝑib effuſis ꝓ xpᷣo ſtipes ac

ciperet. Qð btũs Allexius ꝑfecit qui om̃ib
ſuis dimiſſis ꝓpter chꝛiſtũ gaudebat ſe etiaʒ a

ſuis ſeruis elemoſinã accepiſſe. Btũs inſue

Franciſcus in ſua regula ita dixit. Frẽs ni⸗

hil ſibi appꝛopꝛient.nec domũ nec locum necc

aliquã rem ſʒ tanqᷓ; pegrini ⁊ aduene in pau
pertate ⁊ humilitate dño famulantes: vadãt
ꝓ elemoſina ↄfidenter:nec opoꝛtet eos vere⸗
cundari qꝛ dñs ꝓ nobis ſe fecit pauperem in
hoc mũdo:hec ille. VUbi aduertendũ ꝙ dñs
ieſus chꝛiſtus mendicauit vt ſic in hoc hũi⸗
litati ſue nobis pꝛeberet exemplũ. Vñ Bern

ardus ſuꝑ.ij.c. Luce ait. At te dñe ꝑ oĩa no⸗

ſtre pauꝑtati ↄfoꝛmares et oẽs vite humane

calamitates ſuſciperes quaſi vnus in turba

pauperuʒz ſtipem ꝑ oſtia mendicabas.Quis

me dabit illarum buccellaꝝ mendicataꝝ ꝑti
cipem fieri et illius diuini edulij reliquijs ſa

ginari. Tenet Bernarduſ ꝙ in illo triduo q̊

chꝛiſtus ſe ſeꝑauit a matre ⁊ a Joſeph ex ele⸗
moſinis vixit. Et glo.ſuꝑ illo ᷣbo ps. Ego
aũt mẽdicus ſum ⁊ pauꝑ: inquit. Hoc dicit
chꝛiſtus de ſe ex foꝛma ſerui. Mendicus inã

qʒ; fuit qꝛ petens et pauꝑ.i.ſibi nõ ſufficiens:
qꝛ mundanas copias non habebat. Et Hie
ro.in quadam epła. Caueas ne dño tuo ſcʒ

chꝛiſto mendicante alienas diuitias ↄgeras

Tercio pᷣt quis mendicare cauſa neceſſitatis

Sicut cũ aliquis non pᷣt aliqũ habere vnde
viuat niſi mendicet. Quarto pᷣt aliquis men
dicare cauſa vtilitatis cũ ſcʒ aliquis intendit
ad aliqð vtile ꝑficienduʒ:qð ſine elemoſinis
fideliũ facere non pᷣt. Sicut petunt᷑ eemoſi
ne ꝓ ↄſtructione pontis vel eccleſie:vel qui⸗

buſcũq; alijs oꝑibus que vergunt in vtilita

tem cõem: ſicut ſcholares vt poſſint vacare
ſtu dio ſapientie. Ex his apparet q; ſit teme⸗
raria ſiue damnabilis illoꝝ ſententia qui re
ligioſos damnãt eo ꝙ mendicando elemoſi
nas quib ſuſtentantur acquirũt cũ id lauda
biliter fiat. Hã elemoſine religioſis ideo tri⸗
buuntur vt liberius religioſis actibo inſiſte⸗
re poſſintqauon cupin nt ſe fieri ꝑticipes:qui

temꝑalia ſubminiſtrãt. Hmõi aũt actus ſunt

oꝛõnes:diſcipline:ieiunia:officia diuiua: cele
bꝛatio miſſaꝝ: ſtudiũ ſcripture ſancte:pᷣdica⸗
tio cuangelij et huiuſmodi. Vt ergo iamad

–=è

Vttt
legünu
blata⸗
pdican⸗
berdue
feppert
vtquol
lepꝛiua
pemütn
ne
greſust
gue Phit
ngopp
lcbanthe

clutE

foginreg
Gerape
ſcondene
ſonptfi
(ücaif⸗
c(eſſrüt⸗
ſcariit
Mron
Giſr C
Nvolyag
unerore:
lcachit⸗
Moslon
Nritmme
Nrcmmg
Geſtpotch
GSinme
lcoſe⸗
ſußcepit
dentesg
Wapar
nacna
Pröni
hegt⸗
etuoe

, Ou

ichnere
Siccoſi
lge ac
äiifgeen
häme
Laigre
ls miſe
hoisle
feigetd
ſibiſac
ns.
ſerun
leptare
Gſbi

gininnne
annghuſ
iehene

1
ſuiitn
nnn
küguntenie
gllut⸗
domünubanr

oſmnlnen
oporutr
ſeftcitpun

tſicinbee

oes ebe

mümon
newihhaul
nnl
atug igun⸗
Met

lopdoſel,

inggit hen
nbeed
s elig
sailiir
aniccſu

ſtibeheer

vſenlgniot
iinisunm

ünedena?
unmitl

uttͤ

nnun

&

anhie,

—

Mattheũ aplen redeamus: de ipſo nõ ſoluz

legimus ꝙ reliquerat omnia:ſed etiaʒ ex poſt
oblata ſibi munera copioſa ↄtempſit. Ham

pᷣdicans in ethiopia in ciuitate qᷓ dicit᷑ vada
ber duos magos noie Zaroes ⁊ Arfaxat ibi
repperit:qui ita hoĩes ſuis actibs dementabãt
vt quoſcũq; vellent mẽbꝛoꝝ officio ⁊ ſanita
te pꝛiuare viderent᷑:qui in tantã ſuꝑbiã eru⸗
perũt vt ſe quaſi deos ab oĩbs facerẽt adoꝛa⸗
ri. Mattheus aũt apls pᷣdictam ciuitatẽ in⸗
greſſus et apud Eunuchũ candacis regine
quẽ Philippus baptiſauerat hoſpitatus ita
magoꝝ pᷣſtigia detegebat:q; quicquid ipᷣi
ciebant hoĩby in ꝑnitie:hoc ipᷣe cõuerteret in

ſalutẽ. Eunucho aũt ſanctũ Mattheũ inter

rogante:quõ tot linguas loqueret᷑ ⁊ intelli⸗
geret expoſuit ei Mattheus quõ ſpũ ſcõ de⸗
ſcendente oĩm linguaꝝ ſcientiã apłi recepiſ⸗
ſent: vt ſicut illi qui ꝑ ſuꝑbiã turrim vſq; in

celũ edificare volebãt pꝛe ↄfuſione linguarũ
ceſſarũt ab edificio:ſic apłi ꝑ oim linguaruʒ
ſcientiã turrim nõ de lapidibo ſʒ de virtutib⸗
ↄſtruant:ꝑ quã oẽs qui crediderint celũ aſcẽ
dant. Lũc venit qui diceret magos illos cũ

duob adueniſſe dꝛaconibo qui ignẽ ſulfure⸗

um ex oꝛe ⁊ naribo euomentes cũctos hoĩes
occidebãt.Apls aũt ſigno crucis ſe muniẽs

ad eos ſecurus exijt.quem mox vt dꝛacones
viderũt ante eius pedes ptinus doꝛmierunt

dixitq; magis. Et vbi eſt ars vr̃a. Excitate

cos ſi poteſtis. Ego autẽ niſi dũm rogaſſem

qð in me cogitaueratꝭ inferre in vos ptinus

extoꝛſiſſet. Cum aũt ꝓpłs ↄueniſſet:in noĩe ie

ſu pcepit d aconibo vt abirent. Et nullũ le⸗

dentes ꝓtinus abierũt. Cepitq; pplo de glo⸗
ria paradiſi terreſtris magnũ ſermonẽ ↄtexe

re a qua ꝓpter peccatũ eiectũ hoĩem dixit:ſed

ꝑ xpᷣm in ꝑadiſum celeſtẽ reuocatũ. Et cum
bec pplło loqueret᷑. Ecce ſubito tumultus ex
oꝛtus eſt in quo regis filius plangebat᷑ moꝛ

tuus.Quẽ cũ magi ſuſcitare nõ poſſent ſua⸗
debant regi ꝙ in deoꝝ cõſoꝛtiũ raptus eſſet.

Et ideo ſimulacrũ ⁊ tẽpluʒ ſibi ↄſtitui opoꝛ
tere.Pꝛedictꝰ aũt Eunuchus magos cuſto⸗

diri faciens:apłm aduocauit:qui oꝛõne fuſa

eũ ꝓtinus ſuſcitauit.Quapꝛopter Rex noĩe
Egippus hoc viſo ꝑ vniuerſas ſuas puinci

as miſit dicẽs. Venite ⁊ videte deũ in effigie

hoĩs latentẽ. Venerũt igit᷑ cum coꝛonis au⸗
reis et diuerſis ſacrificioꝝ generibo volentes
ſibi ſacrificare. Quos mattheus ↄpeſcuit di
cens. Viri quid facitis? Ego deus nõ ſum:
ſʒ ſeruus dñi nr̃i ieſu xpᷣi. JItaq; ⁊ munera ac

ceptare noluit. Illi ergo de auro et argento
qð ſibi attulerãt ipo iubente eccleſiaʒ magnã

fabꝛicauerunt quam infra triginta dien ſpa⸗

cium ↄſummarũt. Rex aũt egipus cũ vxo⸗

re ſua ⁊ omi ppło baptiſatus eſt. Epigeniam
q́ʒ filiã regis aplłs deo dicatã pluſqᷓ́; ducẽétis

—

vir ginibo pfecit. Patet itad quãto amoꝛe be
atiſſimus Mattheus pauꝑtatẽ in omni ſua
vita fuerit ꝓſecutus qui oblatuʒ ſibi theſau⸗

rum accipere recuſauit.
QAualirer beatus Mattheus ſecutus fuit
hꝛiſtũ in patiẽtia quã habuit:equo aĩo feren

Q△

do illatã ſibi moꝛtẽ: ob quã Hitarcus dei iu

m nõ euaſit. pitulũ.iij.
Erciũ in quo btũs Mattheus ſecutus
. eſt chꝛiſtũ fu it patientia. Nam foꝛti ani
mo moꝛtem violentaʒ ꝓ chꝛiſto ſuſtinuit de
qua tria conſideremus.
zimo cauſam.
ecundo modum.
crcio ludiciunm.
ꝛimo ↄſideremus cauſam:quare Mat⸗

theus coꝛonatus ẽ martyrio. Et hec aſſigna
tur. Ira et indignatio Hitarci regis. de q̊ ſic
ſcribit᷑ in legẽda. MHoꝛtuo rege Egippo hic
ei ſucceſſit qui de alieno genere erat Epige
