cũ aut ſarracenũ reꝑiunt latratibo et moꝛſibꝰ
vſq; ad moꝛtẽ inſequũtur.Ex odoꝛatu quio

pe chꝛiſtianos ab alijs diſcernũt. Sʒ nõ eſt

omittendũ quod experimur de ſanctoꝝ reli

quijs in quilv tanta eſt odoꝛis fragrantia vyt
merito cõfiteri cogamur oſſa illa felicia ſica

deo reſeruata: cũ ſuis alabus tandẽ gloꝛiſi⸗
canda. ¶ Scum genus miraculoꝝ dicitur
ſcaturitõnis. Utiq; ſᷣm naturã fieri non pnñt

vt ex aridis oſſibus ⁊ inaiatis:liquoꝛ ꝓfluat

indeſinenter q tñ fieri negare nõ poſſumus
Nam ⁊ ſi nõ oim tñũ multoꝝ ſanctoꝝ coꝛda
Singe.

mãna ſcaturiũt. Die ſcĩ nicolai apð ER
Sciĩ Andree apud Amalfia. Sci a
apud Salernu. ¶QZerciũ genu
rum dicitur ↄditõis. VUnde

vero ligno crucis vt in igne piectu ? ſi inſtſůẽ

metur nanq; tñ cõburat᷑ ſi ponatur in aqua

nõ natet ſed ſubmergar niſi er miraculo dei.

De ſpina coꝛone dñi adbuca pleriſq; aceepi
ꝙ rhodi in paraſceue floꝛet. De colũna que.

7

.

viſu referre poſſumꝰ:ꝙ ibi vexati a demone

liberant᷑. Aiunt quidẽ ullã eſſe in qua dũ ie⸗
ſus pᷣdicabat in templo in hieruſalẽ quieſce⸗
re ſolebat. In Apulia ꝓpe pulignanũ eſtec⸗
cleſia in qua coꝛpꝰ ſci viti requieſcit: in qua
illi qui moꝛſu rabidoꝝ canũ timent interire

abſq; vlla medicina liberantur. In ciuitaſe

Brunduſij reſeruat᷑ aduſtũ coꝛpus ſcĩ The

odoꝛi martyris cũ veneratõe et denotõe pli.

The vero ſiccitatis cũ pceſſionibo et letanns
coꝛpus illud extrahit᷑:et ſepiſſime immo oo
dem die plunia de celo deſcẽdit. Sũt et alia
multa hmõi in religione nr̃a xpᷣiana ꝓpterq
merito dicere poſſumus. nõ eit glis nacio

udi

Cerd
isſbiſcu
Genturtic⸗
znbalantt
Nteinpit
ſanpiern⸗
Demd
larlclecnot
laumaſin

Utobenim
tonezon
Peſemmoefn
Grthlide
orchluc
guebiho
denonltn
uſthon⸗
gollolise
aron⸗
muoqinr
hanlſiniv
iniotgn

Cuncunne⸗
Lcchmvddl

Utee

Nnnarasf

tonts. t⸗
Uuntſupper
Auimni
Mmartbi
Uocegon
ge
tone I
unedn

Dlcgn

4

N
fflin
ſtnc
ſinn
nenn
wolllan

warltge
hth
Nedti
ocäent
esennn
ilcagfi
mmn ionte
mnan
rnrgridnd
aſe Oun
nisct ioi
e Rhodige
olrmianm
n die im
Mique iwan
ietin
Erodoanc
undeſenaen
eisſiggelt
gn
anlar lin
rifeiwan
sliguer i
rnoheſim

D

eam grandis que habeat deos appꝛopinquã
tes ſibi ſicut adeſt nobis deus noſter Jgitu·
letentur fideles qui credunt in chꝛiſtũ:qꝛ nõ
ambulant in tenebꝛis: ſed habebunt lumen

Vite: in pñti ꝑ gratiam et in futuro ꝑ gloꝛiaʒ
ſempiternam. Amen.

lari electione ſancti Matthie qua ad apoſto

Nnumeratus eſt

lur hec verba Actuuz. i.cet in epi
ſtola hodierne feſtiuitatis. Cupientes laudi

bus beati matchie inſiſtere: bene eſt vt illins
electioneʒ qua ad apoſtolatũ fuit aſſumptus
perſcrutemur. De ipſa quippe copioſe loqui
tur epiſtola pꝛeſens:in qua multa pulcra et
Bnomnibus tamen
que ibi ponuntur: matthie ſanctitas eximia

notabilia continentur.

demonſtratur. Ipſe enim apoſtolatum obti⸗

nuit non aliqua elatione commotus: ſed ab
apoſtolis oꝛantibo et deo reuelante vocatus.
Idcirco vt iſta oĩa deuotius meditari poſſi⸗

mus tria myſteria de electõne huius apoſtoli
beatiſſimi ꝓponimus ↄtemplanda.
Pꝛimũ dicitur cauſalitatis.

ercium vtilitatis.

runt ſutxplere. at im. 1
AQKuimũ myſteriũ ↄtemplandũ de electõe
Amatthie dicit᷑ cauſalitatis. YFuit nanc;

erunt bic dubia declaranna.
dꝛimum quare iudas damnatus fuit.

voluerunt ſupplererr.
[10 pzim
multa fuer

mi du
unt grat

arem: cui multa benignitatẽ oſtendit. Ipe ve
W illu impie ꝓdidit. Sed quedã hic
difficultas. An iudas fuit electus axpo. Nã

los ſuos ⁊ elegit dnuodecim ex ipſis quos et
oplos noĩauit, Et inter iſtos annumerat᷑ iu⸗

—

Sermo quadrageſimuſpꝛimus de ſingu

cum vndecim apoſtolis. Scribũ⸗

naliter pter hercatũ deſperatõis iudas
damnatus fuit:et de grauitate peccati deſpe⸗
rationis.Et cur apoſtoli locum iude volue⸗
apitalum i.

talis electõnis cauſa vt numerus duodena⸗
rius apłoꝝ impleretur. Nam ex caſu ⁊ pua-⸗
ncatione Jude vndecim tm̃ remanſerãt apo
ſtoli. Sʒ vt ꝑs iſta melius intelligatun:tria

Rulta fuerunr orauiſſinn peernen uge ꝛ⸗
mum fuit peccatũ ingratitudinis. Ham xpeᷣ

ed quedã hic oꝛitur

das. Johᷣ.vero. c. xiij. vᷣs dixit. Beati eritia
ſi keceritis ea.nõ de omnibo vobis dico: ego
ſcio quos elegerim. vbi videt᷑ dicere ꝙ nõ ele
giſſet iudã. Ad qð dicendũ. ꝙ; iudas electus
fuit ad apoſtolatũ ſᷣm tꝑs.Et hoc dici Cu⸗
ce.vi.c.vbi.S.ſed nõ fuit electus ad finalen
gram ⁊ gloꝛia.Et hoc expꝛimit᷑ a xpᷣo ſupe⸗⸗
rius Joß.xiij.ca. Si quis vᷣo vlterius que⸗-
rerer. Cur tpCs elegit iuda ad apoſtolatũ quẽ
ſciebat fururũ ꝓditoꝛt᷑. Rſñdemus quia tũõc
erat idoneus. vnde ſicut nõ debuit intermit⸗
tere creationẽ luciferi ⁊ alioꝝ quos ſciebat fo
re damnandos:ita nec aſſumptõeʒ iſtius ad
aplłum. Inſuꝑ xps id facit vt nobis exema
plum patientie daren dũ iudã tolerauit ⁊ ilii
tanta beninolẽtie ſigna ondit. Scom pecca⸗
tum iude fuit auaricia.qꝛ vt ð Joh. xij. ca.
Fur erat t loculos habens vYecerat iᷣm xvs⸗
Zſeruatoꝛẽ elemoſy naꝝ que ſibi donabant᷑.
lle vero furto ſurripiebat decimaʒ ptem vr
quidã vicũt.Et ideo ꝓ decima pte quã in vn
guento amiſerat ꝓ triginta denarijs vſm v·
didit. Cercuũ peccatuz iude fuit pditio.qauia
xpᷣm ſigno oſculi tradidit. Nam vt ðꝛ Mat

☛

thei. xxvi.c. dedit ſignũ his qui vpᷣm capere

volebãt vlcẽſ. Quẽcunq; oſculatus fuero ide
eſt tenete eũ. Quartũ pcẽm iude fnit pꝛeſum⸗
prio qꝛ pᷣſumpſit oſculari faciẽ illã in quã de
ſiderant angeli ꝓſpicere. Quintuũ pccm iude
fuit ſimulatio.dũ dixit Aue Rabi cũ tũ illi
moꝛtẽ ꝓcuraret. Sextũ peccatũ fuit obldura
tio. qꝛ nullo obſequio:nullis blandicijs:nuł
lis cõminatõibo voluit a ſuo malo ꝓpoſito re
ſiſtere. Deptimũ pcem dicitur deſperanio: o?=

abiens laqueo ſe ſuſpendit.hoc vno ſolo pie

cta fuit damnatio iude. Si eni nõ deſperaſſ-
⁊ penitentiã verãegiſſet vtiq; poſt tot cõmiſl⸗

ſa flagicia: poſt tot enoꝛmia mala: poſt tot ne
phanda facinoꝛa:vei fuiſſe miſeslam aſeca
tus. O ineſtimabilis pietas bñdicti dei:diſ⸗
plicent illi qᷓcunq; petã:ſʒ ſuꝑ oĩa deſperatõöes⸗
abhoꝛret. Et ſumo hic deſperatõʒ quã cõco
mitatur impenitẽtia finalis:pbamus qð di⸗
cimus. Nam Hiero.ad Ruſticũ monachuũ
inquit. Nihil ſic offendit deu ſicut coꝛ ĩpent
tens. Solũ deſperatõis crimen eiſt q veniäö

ſeqii nõ poteſt. Et Qeo papa de pe. di. iij.

2
c.inter omnia.iudam ſic alloquitur. Scele⸗
ratioꝛ omnibo o iuda ⁊ infelicioꝛ extitiſti qu?
nõ penitentia reuocauit ꝗag dñm: ſed deſpera
tio traxit ad laqueum. ¶ Secundũ dubiuʒ

fnit vtrum deſperatio ſit maximũ peccatoꝝ.
Ad quod rñdet Tho.fa fᷣe.q.xx.q; peccata

que opponunt᷑ virtutibo theologicꝭ funt m

ſuu gelus als peccatis grauioꝛa. Qum eni

virtutes theologice habeuͤt deum p obiecto:

2

pcca eis oppoſita impoꝛtãt directe ⁊ pᷣncipa⸗
liter auerſionẽ a deo.In qͥlibet autẽ peccato
moꝛtali pꝛincipalis rõ mali ⁊ grauitas eſt ex
hoc ꝙ auertit a deo. Si enĩ eſſe poſſet ↄuer⸗
ſio ad bonũ ↄmutabile ſine auerſione a deo:
q;uis eſſet inoꝛdinata nõ eſſet peccat ũmoꝛta
le. Et ideo illud qð pꝛimo ⁊ ſe habet auer⸗
ſionẽ a deo ẽ grauiſſimũ inter peccata moꝛta
lia. Virtutibo aũt theologicis oꝑponunt᷑ in⸗
ſidelitas:odiũ dei et deſperatio. Inter q̃ odi⸗

um ⁊ intidelitas ſi deſperatõi ↄꝑent᷑ inueniẽ⸗

tur ſm ſe quidẽ.i.ſᷣm rõnem pꝛie ſpeciei gra
nioꝛa. Infidelitas enim ꝓuenit ex hoc ꝙ hõ

ipᷣam dei veritatẽ nõ credit. O diũ dei ꝓuenit

ex hoc ꝙ voluntas hoĩs ipᷣi diuine bonitati
ↄtrariat᷑. Deſperatio aũt ex hoc ꝙ homo nõ
ſperat ſe bonitatẽ dei ꝑticipare. Ex quo patʒ

qꝙ infidelitas ⁊ odiũ ſunt cõtra deũ ſᷣm ꝙ in

ſe eſt. deſperatio aũt ſᷣm ꝙ eius bonũ ꝑticipa
tur a nobis. Vñ maius peccatũ eſt ſm ſe lo⸗
quendo nõ credere dei veritatẽ vel odire deũ
q; nõ ſperare ↄſequi gr̃am ⁊ gl oꝛiã ab ipᷣo.ſʒ
ſi ↄꝑetur deſperatio ad iſta duo ex ꝑte nr̃a:ſic
deſperatio eſt periculoſioꝛ:qꝛ ꝑ ſpem reuoca⸗
mur a malis:⁊ introducimur in bona ꝓſeq̃n
da:et ideo ſublata ſpe in effrenata hoĩes labũ
tur vicia ⁊ a bonis oꝑibus retrabunt᷑. Unde
glo.ſuꝑ li. Numeroꝝ.ait.nihil eſt execrabili

us deſperatõe:quã qui habet ⁊ in generalibꝰ

huius vite laboꝛibus:et qð pꝛius eſt in fidei
certamine ↄſtantiã ꝑdit. Et Iſido.li.de ſum
mo bono ait.Perpetrare flagiciũ aliqdðᷣ moꝛſ
aie eſt. ſʒ deſperare eſt deſcendere in infernũ.
hec ille. Peccato itaq; deſperatõis iudas ob⸗
rutus ⁊ ab apłatu cecidit et hereditate celeſti
pꝛiuatus eſt
dente iuda voluerunt apli ꝑ electionẽ Hat

thie numerũ duodenariũ ↄplere. Ad qð re⸗

ſpondemus ꝙ apoſtoli chꝛiſti debebant eſſe
duodecim ꝓpter tria.
Pꝛimopter electionem.
Scdοpter pꝛedicationẽ.

Tercio ꝓpter fſiguration-.

Pꝛimo ꝓpter electionem. Nam xps elegerat
duodecim vt pᷣdictum eſt:ergo cadente iuda

numerus ille vacuuſ remanebat. Et ſicut in
natura nõ datur vacuũ:ita nec in eccleſiaſti⸗
ca ierarchia ſiue in eccleſia triũphante ſiue

militante. Pꝛopterea cadente lucifero ⁊ cete⸗
ris angelis eum ſeq̃ntibo:ſucceſſit loco eoꝛuʒ

bumana natura. Ideo Augꝰ in Enchiridi⸗

on ait illud qð ponitur in.ij. Sententiarũ.

di. x. Superna hieruſalẽ mater noſtra: ciui⸗

tas dei:nulla ciuiũ ſuoꝝ numeroſitate frau⸗

. „

erciũ dubiuʒz fuit Cur ca⸗

gabiturgut etiam vberloꝛe foꝛtaſſe copia re⸗
gnadic. Neq; enĩ numerũ immundoxꝝ ſpiri⸗
tuũ nouimus:in quoꝝ locũ ſuccedentes filij

catholice mr̃is que ſterilis apparebat in ter⸗

ris in ea pace de qua illi ceciderunt ſine vllo

tpis termino ꝑmanebũt.hec ille. Sic a ſumi⸗

li in locũ a xpᷣo pᷣoꝛdinatuʒ a quo iudas ceci⸗
derat:aliquis alius erat reponendus Scdðo

apli debuerũt eſſe duodecim pter pᷣdicatõeʒ
Nam ipſi pᷣdicaturi erãt fidem trinitatis in

quattuoꝛ ꝑtes mundi ſcʒ oꝛientẽ:occidentẽ:
meridiẽ ⁊ ſeptentrionẽ.multiplicato aũt ter
in quattuoꝛ ↄſtitnit duodecim.ᷣm etiã Pto
lomeuʒz in.ij.quadripartiti. Duodecim ſunt
ꝓuincie pꝛincipales mundi:circa mediũ ha
bitationis: ſᷣm ꝙ ſunt duodecim ſigna celi.
Tercio apłi debuerũt eſſe duodecim ꝓpter fi⸗
gurationẽ.nam numerus iſte in veteri teſta⸗
mento fuit multipliciter figuratuſ. Pꝛima fi
gura fuit in duodeci ducibuſ.de quibo dixit
deus abꝛae. Suꝑ hiſmael exaudiui te.Ecce
bñdicam ei ⁊ augebo et multiplicabo eũ val
de.xij.du ces generabit:et faciã illũ in gentẽ
magnam. Iſti duces figurarunt apłos qui
duxerunt nos ad deum. Secunda figura fu
it in duodecim patriarchis filijs iacob et pa
tribus totius populi a iacob deſcendentis:q̊
rum uomina ponuntur Gene.xlix.ca. Iſti
apoſtolos duodecim pꝛeſignarũt:qꝛ ipſi fu⸗
erunt pꝛecipui filij dñi noſtri ieſu chꝛiſti: ex
quodam ſpeciali dilectõnis munere:qui pa⸗
tres vocari poſſunt totius populi chꝛiſtiani
Tercia figura fuit in duodecim fontiba aq⸗
rum.de quibs dicitur Exodi.xv.c⸗¶Aenerũt
filij iſrael in helim:vbi erãt duodecim fontes
aquaꝝ.Apli nãq; fontes fuerũt de qbo hau⸗
ſta fuit aqua ſapiẽtie ſalutaris.Quarta figu
ra fuit in duodecim vituloꝝ oblatõe in dedi
catione altaris poſt ↄpletũ tabernaculũ.deqͥ
bus ſcribit᷑. Numeri.vij.c. Hi figura fuerũt
apłoꝝ qui obtulerũt dño coꝛꝑa in martyrio
ad eccleſie catholice dedicatõʒ. Quinta ſigu
ra fuit in duodecim exploꝛatoꝛibus miſſis a
moiſe ad exploꝛandũ terrã ꝓmiſſionis:ſicut

habet᷑. Numeri.xiij.c. Apłi tanq; vere ↄtem

platiui ⁊ ꝑ ↄtemplatõʒ iuerunt pꝛimi ad pa⸗
triam celeſtem vt dicerent id ꝗqð ponitur ad
Philippenſes.iij.c. Noſtra cõuerſatio in ce⸗
lis eſt. Sexta figura fuit in duodecim viris
qui de mandato domini tulerunt duodecim
lapides de medio ioꝛdanis alueo:qñ ioꝛda⸗
nis conuerſus fuit retroꝛſum:ſicut ſcribitur
Joſue.iiij.c. Hi pꝛeſignarũt aplos qui poꝛ
tarũt duodecim articulos in ſimbolo ab eis
ↄpoſito. Septima figura fuit in duodecim

Gen
inns

ancnlis⸗
emetio.
libha der
ſytb⸗
einmtii
cinbobis
Res n
bapeiinie
dicit os
ols genles
is bolint
ij Reghin
larötaturde
ſuiell
ſoliciniiſ.
s Dunn
wo Decina
ſocgerece⸗
Writkams
woccdrn
agrösten
Cpitnns
la An
eracis,
s pc
Cnturlcget
icag
Cocionan
ſnsdooden
COucir
thierahe
Gireſpeomn

ferſincnn
uorebe

W
gcore
oi⸗

D
inliamtfi⸗
Cinicrcs
Gonad
dhiegſe
funt Pam
n Dione
Patrüideg
woꝛfheri
beimüfi
gecnione
d non im
Qugni
yc.
nntſpegn

Cunundz
l
Paggoiee,
Niie⸗
zceinint
lihlchi
Nainina
. dooten
W
Sikennt
aduldeqnrn
isflisinen
jars ci
ricgt⸗
Ri ai⸗
popllei,
NiNr

leunculis in thꝛono Salomonis de quib⸗
fit mẽtio.iij.Regũ.x.c. Hi aplos denotabãt

quibo a deo dictu fuit Matt. xix.c. Sedebi⸗

tis ſuꝑ thꝛonos duodecim iudicãtes duode
cim trib iſrael Octaua figura fuit in duode
cim bobus ſuſtinentibo mare eneũ vt ptʒ.iij.
Reg.vij.c.Aplłi quidẽ fuerũt pꝛimi miniſtri

baptiſmi qð ꝑ mare eneũ figurari pᷣt.quibuſ
dixit xpᷣus Matth.vlti.c. Euntes baptiſate

oẽs gentes. Nona figura fuit in duodecĩ iu⸗
gis boũ in quib arabat heliſeus. vt ſcribit᷑
iij. Regũ.xix.c. Heliſeus figurat xpᷣm qui in
terpᷣtatur deus meus ſaluatoꝛ qui arat agrũ
ſuũ.i.eccleſiã duodecim aplis quoꝝ etiã apo
ſtolicã vitã ſuadet alios acciꝑe ꝑ imitatõʒ di
cens Matth. xi. c. Tollite iugũ meum ſuꝑ
vos. Decima figura fuit in duodecim ꝓphe⸗
tis que recte ↄuenit apłis qui fuerunt ꝓphete
noui teſtamẽti. Numerus inſuꝑ duodenari

us celebꝛatus fuit a romanis qui acceperũt

a grecis legẽ duodecim tabulaꝝ ſicut nos ac

cepimus ab aplis legẽ duodecim articuloꝝ

fidei. Nam vt notat᷑.ff.de oꝛigine iuris.l.ij.
S. exactis. Romani miſerũt decem viros ad
grecos ꝓ copia illaꝝ legũ habenda:que vo⸗

cantur leges duodecim tabulaꝝ. Igit᷑ a ſpũ

ſcõ edocti apli moti fuerũt:vt videbimus ad
electionem Matchie:vt ſic in eis eſſet nume⸗
rus duodenarius pfectus. M
Ouali ſingularis fuit ⁊ ſcã electio mat⸗
thie reſpectu eligentiũ:reſpectu modi eligen
di:xeſpectu electi.
cundũ myſteriũ ↄtemplandũ de ele⸗

ebimus qualiter electio illa fuit debite iu

ſte et ſanctiſſime celebꝛata: triplici reſpectu.
1. reſpeciu eligentum.
cðo reſ

o reſpeciu modi eligendi.
ercio reſpectu electi.

ritatis:qꝛ fuerũt aplłi qui ſunt pꝛincipes mũ

di:ianitoꝛes ecc̃ie:et iudices ſeculi. Ad ipos
ergo nõ ad alios ſpectabat talis electio: qui
ad hãc ꝑficiendã:cõſulte:vt aparebit ↄuene⸗

runt. Nam vt inquit Bonauen. in ſuo.i.di.

xi. Sicut quattuoꝛ fuerũt ↄcilia pᷣncipalia
patrũ:de quibo ðꝛ.xv.di.c. Canones.ita q̃t⸗

tuoꝛ fuerũt ↄcilia aploꝝ in pꝛimitiua eccia.

Pꝛimũ fuit ad electionẽ matthie. Scoᷣm ad

electionẽ ſeptẽ diaconoꝝ.Act᷑.vi.c. Terciuʒ
ad non imponenda legalia gentibo. Act᷑. xv.
c. Qu ad toleranda legalia ad tꝑs.Acx᷑.

ℳ

apitulum. ij.

ction? Matthie ðꝛ qualitatis. In quo

mo inq; fuit debite celebꝛata reſpectu
eligentiũ.Electoꝛes enĩ fuerũt magne aucto

co electi illa fuit debite celebꝛa
a reſpectu modi eligendi. Inchoata quideʒ

fuit ab exhoꝛtatõne ſ. alutifera: dum petrus

aploꝝ pꝛinceps exurgens in medio vbi erat
turba boĩm fere centũ viginti dixit. Viri fra
tres opoꝛtʒ implere ſcturã:quã pᷣdixit ſpũs

ſcũs os Dauid de Juda:qͥ fuit dux eoꝝid
opꝛeh

enderũt ieſum:qui ↄnumeratꝰ erat in
nobis.et ſoꝛtitus eſt ſoꝛtẽ miniſterij huiꝰ. Et
accipit᷑ hic ſoꝛs ꝓ ꝑte ſᷣm Nico.de lira. Et
hic quideʒ poſſedit agrũ.i.poſſideri fecit de
mercede iniqtatꝭ.qꝛ triginta denarios quib⸗

inique vẽdiderat xpᷣm in tẽplo ꝓiecit.Ex qͥ⸗
bus pncipes ſacerdotũ emerũt agrũ ꝓ ſepui

tura pegrinoꝝ. vt habet᷑ Matt. xxvij.c. Alij
aũt dicũt ꝙ iudas fuit ibi ſepultus ⁊ ſic poſ⸗
ſedit agrũ ilũ. Sʒ vt dic Hico. de lira.hoc
nõ eſt veriſilłe:qꝛ pᷣncipes ſacerdotũ erãt intẽ
ti circa moꝛtẽ xpᷣi ꝓcurandã:ꝓpter qdð nõ ita
cito emerũt illũ agrũ. Nec etiã ager ille ẽptuſ
ſtatim fuit ꝓ ſepultura diſpoſiꝰ:et ſic vide
fuiſſe tꝑs intermediũ. Judas aũt eadẽ die q̃
piecit argẽteos videt᷑ ſe ſuſpendiſſe:ꝓpter 48
expoſitio pᷣma melioꝛ videt᷑. Sequunt᷑ ꝰba
petri.Et ſuſpenſus.ſ.iudas crepuit medius:
et diffuſa ſunt oĩa viſcera eiꝰ.Et notũ factũ
eſt oĩbo habitantib hierlim.ſ.enoꝛme factũ in
de:ita vt appellaret᷑ ager ille lingna eoꝝ agel⸗
demach. hoc eſt ager ſanguinis. Scienduʒ
boc loco ſᷣm Nico.de lira.ꝙ ille due dictõeſ
ageldemach:agrũ ſanguinis:in latinũ ſigni
cantes:nõ ſunt ꝓpꝛie hebꝛaice:ſʒ magis ſyria

ce.Tñ lingua hebꝛaica et ſyriaca ſunt valde
Aꝓinque.vt dicit Hiero.in pꝛologo galeato.
Judei aũt notabiliter lr̃ati magꝭ vtebantur

lingua ſyra et hebꝛaica. Vñ et libꝛi eoꝝ qui
ſunt extra bibliã:ꝓ magna ꝑte ſcripti ſunt in
ſyro ideomate lr̃is tũ hebꝛaicis:qð de facili
pt fieri:qꝛ lr̃e hic et ibi ſunt eiuſdẽ numeri et
ſoni:differentes tñ in caracterib.. Subdidix
petrus. Scriptũ eſt enĩ in ꝛtibꝛo pſalmoꝝ.fi
at habitatio eoꝝ deſerta:et nõ ſit qui habitet
in ea.Et epᷣatum eius accipiat alter. Notan⸗

dum ꝙ verbũ illud:fiat habitatio eoꝝ deſera

ta.ponitur.ps.lxviij. Et illud qð ſequitur.
Epiſcopatũ eius accipiat alter.ſcribit᷑.cviij.

vterq; m pſalmꝰ intitulatur a Dauid tanq;

ab auctoꝛe.Coniũxit aũt petrus iſtas duas
auctoꝛitates ſimul: qꝛ loquuntur de pena ꝓ
moꝛte chꝛiſti inflicta. Pꝛima loquit᷑ de pena

ſacerdotũ moꝛtẽ xpᷣi ꝓcurantiũ. In penã ent

moꝛtis xpᷣi templũ et ciuitas hierim fuerunt
deſtructa ꝑ Romanos:et ſacerdotes partim
interfecti et partim captiuati.Et hoc eſt qd pᷣ

dixit Dauid.ſiat cõmoꝛatio.i.habitatio eoꝝ

deſerta. Si vero loquit᷑ de pena iude ꝓdito

ris.Et hoc eſt qð dicit: Epatum eiꝰ accipiat

alter. Concluſit itaq; petrus dicẽs.opoꝛtet

ergo ex his viris qui nobiſcũ ſunt ↄgregati

omni tꝑe quo intrauit et exiuit inter nos do
minus Jeſus incipiens a baptiſmate iohan

nis vſq; in diem qua aſſumptus eſt a nobis

teſtem reſurrectõis eius nobiſcũ fieri: vnum
ex his. Et ſtatuerunt ſcʒ elegerũt duos: Jo⸗
ſeph qui vocabatur barſabas:qui cognomi⸗

natus eſt iuſtus.et Matthiam. ſᷣm aliquos

iſte barſabas fuit ille qui cum Paulo ad apo

ſtolatum aſſumptus fuit. de quo fu mentio.
Actuiũ.xiij.c. Sed Hico.de lira ſuꝑ.i.ca.et
iiij. c. Actuũ aploꝝ:aſſerit alium fuiſſe. Nã

iſte cognominatus eſt barſabas. Ille vᷣo bar

nabas. Iſte barſabas fuit filius alphei:et ſic
de galilea oꝛiundus.Ille vero barnabas di
citur cypꝛinus.i.de cypꝛo natus.de qͥ men⸗
tionem facit Hiero.in li.de viris illuſtribꝰ.
diuinitus emiſſus:ꝑ quem ipᷣe oſtendebatur

Conſeq̃nter ap łi ꝓſecuti ſunt electionẽ mat⸗

thie cum oꝛõne deuota. Nam oꝛantes dixe⸗

runt. Tu dũe qui coꝛda noſti oĩm oñde quẽ
elegeris ex his duob:vnũ acciꝑe locum mi⸗
niſterij huius et apłatus:de quo pᷣuaricatus

eſt iudas:vt abiret in locũ ſuum:et dederunt

ſoꝛtes eis.Quidã dicunt vt Hiero.et Beda

ꝙ he ſoꝛtes tales fuerũt quales ille quaꝝ in

lege veteri creberrimus vſus erat.de quibus
ſcribitur Pꝛouerbhᷣ.xvi. Soꝛtes mittunt᷑ in
ſinum:ſed a dño temperant᷑. Ex quo inquit
MNico.de lira. vti ſoꝛtibo eſt vario euentu
ſeu diſpoſitõne alicuius rei ſenſibilis ppoſue
terminare aliquod dubiũ vel incertum. Si⸗
cut ex feſtucis ꝓpoſitis:ꝑ hoc ꝙ aliquis acci⸗
pit bꝛeuioꝛẽ vel longioꝛem:ſeu in ꝓiectione
taxilloꝝ:ꝑ hoc ꝙ aliquis pꝛoijcit plura vel
pauca puncta:vel ex ↄſunilibo aliquod du⸗
bium inter hoĩes determinatur.Et ſi hoc fi⸗
at ad alicuius rei diuiſionẽ inter hoĩes vt

hoc determinetux quis:quam ꝑtem accipiat

vocatur ſoꝛs diuiſoꝛia. Si autẽ hoc fiat ad
aliquid determinate agendum:vocatur ſoꝛs
ↄſultoꝛia.Si vero fiat vt pᷣcognoſcatur ali⸗
quod futurũ ↄtingens:vt inquit Tho.ſcdᷣa
ſcðᷣe.q,xcv.ar.iij.vocatur ſoꝛs diuinatoꝛia.
vti ſoꝛte diuiſoꝛia licitũ eſt dũmodo non ad

ſit ibi aliqua ſuꝑſtitio:puta inuocatio demo⸗

nis vel expectatio euentus rei ab influentia
planetaꝝ et ſimilia. Soꝛtib vero ↄſultoꝛijs
et diuinatoꝛijs maxime in electõnibo pᷣlatoꝝ
eccie abſtinendũ eſt.vt ſcribit᷑.xxvi.q.ij.c.nõ
ſtatim.c.hi qui.c.nõ exemplo. Et de ſoꝛtile⸗
gijs.ꝑ totum.nec obſtat quia in electöõe Mat
thie vſi ſunt ſoꝛtib.Quia vt ait Beda.pꝛi⸗
uilegia paucoꝝ ↄmunẽ legem non faciunt.
Et apli in hoc moti fuerunt ex familiari cõ⸗

Hlendus eccleſie ſtatus.

XLercio

.
ſoꝛtio ſpiritus ſancti et ſine aliqua ſupſtitio⸗
ne. ¶ Lercio fuit illa electio debite celebꝛata
reſpectu electi.qui fuit Hatthias rect:ſum⸗

plex: ꝓbus:mundus:iuſtus:innocẽs:impol

lutus.Cecidit enim ſoꝛs ſuper illum. Et fa
ctus eſt duodecimus pn impleuitq; nume
rum illum. Notandũ hoc loco ꝙ Dionyſiꝰ
qui fuit Pauli diſcipulus:videtur aliud ſen
tire de ſoꝛte illa qᷓ; ceteri. Ait nanq; ſic in li.
Eccleſiaſtice ierarchie de diuina ſoꝛte que ſu
per Matthiam cecidit. Alij quedam alia di
xerunt nõ religioſe ſicut arbitroꝛ:Meam aũt

intentionẽ et ipſe dicã. Videtur enĩ mihi elo

quia diuina ſoꝛtem noĩare thearticũ quod⸗
dam donũ demonſtrans illi theartico choꝛo
a diuina electõne ſuſceptũ:hec ille. In quib
verbis innuit ꝙ illa ſoꝛs nihil aliud fuit ni⸗
ſi quidã ſplendoꝛ et radius ſuꝑ Matthiam

in apoſtolũ aſſumendus. Sed re vera eſſe pᷣt
vtrũq;:et ꝙ apoſtoli vſi ſunt ſoꝛtibo nea lege
diſcreparent in qua ſummus ſacerdos ſoꝛte

querebatur. Et ꝙ radius emicuerit ſuꝑ mat⸗

thiam qui apoſtolicã dignitatem cum tanta
deuotione ac intentõne recta tam ex parte ſui

qᷓ́;; ex parte apoſtoloꝝ fuit aſſecutus.O q; mi

ſerabilis eſt tempoꝝ hoꝝ conditio.O q; de⸗
qᷓ; lugenda chꝛiſti
ane religionis iactura.qm̃ dignitates eccle⸗
ſie q;ſepe ↄferuntur indignis: nihil vtiq; eſt
qð magis officiat eccleſie dei: qᷓ; ꝙ indigni

aſſu muntur pꝛelati ad regimen animaꝝ: Sʒ
de hoc ſatis dictum eſt in ſermone de ambi⸗

tione in quadrageſumali noſtro.
ualiter beatus Matth

ias pᷣdicauit cõ⸗

ſtanter veritatem euangelicam ſequentibo ſi⸗

gnis ob quam martyrij coꝛonã accepit.
(¶¶Lapitulum. iij.
Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ de electõe
Matthie ðꝛ vtilitatis.fuit nãq; electio
illa et aſſumptio vtilis ꝓpter tria.
Pꝛimo ꝓpter veritatis pꝛedicationẽ.

„

ꝛimo fuit vtilis aſſumptio

apoſtolatũ ꝓpter veritatis euangelice pꝛedi⸗

cationem. Nam pᷣdicauit euangeliuʒ chꝛiſti
in Macedonia ⁊ in iudea de quo ſic ſcribit᷑

in quadã legenda:qᷓ treueris inuenit᷑: Mat⸗

thias de tribu iuda ⁊ in ciuitate bethleẽ illu⸗
ſtri ꝓſapia oꝛiundꝰ fuit.Qui lr̃is traditꝰ oẽʒ
in bꝛeui leg ⁊ ꝓhetaꝝ ſcĩiam appꝛehendit:la
ſciuiam q̊ʒ abhoꝛrens pueriles annos moꝛũ
maturitate vinccebat. Infoꝛmatus qq; ani⸗

mus eius qd virtutẽ. vt eſſet ad intelligentiã

Neliui
nsinntn

e ea N. „
NbgDi

— =

Gde i .
R.E
L U W

Ae ,1
IAmmgtt

õ

.
Mdrmide

Nethemän

. 4

nbilalinsten

s ſno Den

Selerm
mſorthut
nus ſacese
ims ht
nigniurg ale
o .
PNi ttN1.
Doobuin
andäde
fun niedn
u,
Ngtionch
Mo.

₰D

. 2

habilis: ad miſcdᷣiam facilis: in pſpcris non
ęlatus:in aduerſis ↄſtans:et in trepidis ſata⸗
gebat:vt qð ſenſu ꝑceꝑat oꝑe ↄpleret:et oꝛis
Doctrinã manus opatõe monſtraret. Hic cũ

ꝑ iudeã pᷣdicaret ⁊ coꝛã põtifice accuſaret᷑ in
multis. Rñdit de obiectis:q̃ crimina dicitis

nõ opoꝛtet me cũcta dicere:qm chꝛiſtianũ eſ⸗
ſe nõ eſt criminis ſʒ gloꝛie. Cui põtifex. Si

tibi dant᷑ inducie vis penitere.et ille.abſit vt

veritate quã ſemel inueni ꝑ apoſtaſiã digre
diar. Cõſtantiſſime itaq; xpᷣm pᷣdicando ma
guniſicauit.
pter miraculoꝝ oꝑationẽ multa nanq; mira
cula ꝑ illũ oꝑatus eſt deus. Hã in macedo⸗
nia quandã potionẽ toxicatã q̃ viſu cũctios
pꝛiuabat qua ſibi dederũt in noie xpᷣi bibit et
nullaã leſionẽ incurrit Et cũ illa potio qᷓ;plu
res alios excecaſſet ille ſingulis manũ impo
nens om̃es in xpᷣi noĩe illuminauit:multaq;

Scdo fuit aſſumptio vtilis ꝓ

alia ſigna fecit ꝓpter que multi crediderũt in
xp̃ ercio fuit vtilis aſſumptio matthie
APpter martyrij toleratõeʒ. Nã licet aliqͥ dicãt
ꝙ poſt multa bona oꝑa in pace quieuit.tamẽ
credit᷑ ꝙ martyrio fuerit coꝛonatus:de quo
etiã diuerſa narrant᷑. Nã quidã aſſerũt eũ fu⸗
iſſe lapidib obꝛutũ Alij fuiſſe crucifixũ.Nõ
nulli vero ſecuri moꝛe romano ꝑcuſſuʒ. Po
tuit eſſe ꝙ oĩa ↄcurrerint et ꝙ fuit cruci affi⸗
xus et cũ nõ cito extingueret᷑ ꝙ fuerit lapida

tus ⁊ anteq; ſpm̃ exbalaret ꝙ fuerit ſecuri ꝑ⸗

cuſſus. Huius coꝛpus rome in eccia ſancte
marie maiorꝭ ſub lapide poꝛphirico ſepultũ

eſſe ꝑhidᷣetur. Et ibidẽ caput eius ppło demõ

ſtratur. Quidã vero aiunt ꝙ coꝛpuſ illud de
iudea romã deinde treuerim fuit tranſiatum
aĩa vero cũ angelis ⁊ ſanctis gaudet in celis

ybi fruitur eterno bono. Ad qð nos ꝑducat
ille Jeſus ſilius dei qui cũ pr̃e et ſpũ ſcõ vi⸗

nit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ.Amen.
ermo quadrageſumſſecũdus de gloꝛia
beati Bartholomei apli que magna oſtendi
tur ex triplici eius excellentia.

Sgna eſt gloꝛia
eius. Scribunt᷑ hec verba. pᷣs.
S Licet ingentiſſima ſu gloꝛia

m et illa qua in eccleſia militante illuſtrãtur
admirabilis eſt ⁊ copioſa. Abiq; nãq; ⁊ quo⸗

Pꝛima dicitur idolatrie deſtructio.
Scõa martyrij tolera

dikfinitõe oꝛiginatõe ⁊ graui offenſione.

Acceſſit quideʒ ibi ad templum in quo erar
idolum noie aſtaroth in quo quidã demon
habitabat qui ſe languentes curare dicebat.

lis quẽ ainnt nonnulli ex nobilibo parentib

oꝛtum: ſcz rege indie et cum diutino detẽtus
erroꝛe idoloꝝ fuiſſet tandem audita fama et
ſanctitate ac miraculis Jeſu chꝛiſti in iudeã
abijt: vhi ad chꝛiſiũ ↄuerſus ꝑpetuo ei adhe
ſit ⁊ poſt ſuſceptũ ſpm̃ ſanctum euangelium

feruentiſſime pdicauit. Merito igit᷑ in hoc
ſermone de ipſius gloꝛia traccare debemus:

quã dixit magnaʒ illuminatus ꝓpheta ꝓpten
triplicem eius excellentiam.,

ercia coꝛp

AHualt er beatus Bartholomeus p̃dicãs
in in

dia idolatriam extinxit. Et de idolatrie
Rima excellentia beati Bartholomei

/oſtendens magnitudinẽ gloꝛie eins di
citur idolatrie deſtructio. Ham in india ido
la deſtruxit et populos ad chꝛiſtũ conuertit.

Seg cum templũ lan guentibo plenum eſſet
Et nullũ ab idolo rũſum habere poſſent ad
aliam ciuitatẽ ꝑrexerunt:vbi aliud idolũ no

mine berith colebatur. Et interrogãtibo cur

ſibi aſtaroth reſponſum nõ daret. Reſpõdit:

berith. deus veſter cathenis igneis ↄſtrictuæ

nec reſpirare nec loqͥ audet ab illa hoꝛa quæ
aplus dei bartholomeus indiã intranit. Di⸗

cunt illi quis eſt iſte Bartholomeus.Et de⸗

mon reſpondit. Amicus eſt dei omnipoten⸗

tis. Et ideo venit in iſtam ꝓpuinciam:vt om⸗
nes deos inde euacuet.At uli. Dic nobis ſi⸗
gna eius vt eum inuenirę poſſimus. Quiba
demon ait. Capilli eius higri et criſpi. Caro
eius candida:oculi grandes:nares equales
et directe:barba ꝓlixa habẽs paucos canos⸗
ſtatura equalis:induitur pallio albo quod ꝑ&
ſingulos angulos gem mas habet purpure⸗

s. Aiginti ſex anni ſunt ex quo veſtes ⁊ ſan
dalia eius nec veteraſcunt nec ſoꝛdidantur.

quã habẽt in regno celoꝝ:

tidie nomẽ üloꝝ ſanctũ ⁊ venerabile pᷣdicat᷑
atq; de q;plurimis ꝑ anni circulũ feſtiuitas

in eccleſia celebꝛatur. Hodie vero celebꝛis
memoꝛia recolitur beati apoſtoli Bartholo⸗

mei quem omnes fideles deuotiſſime vene⸗
rantur. Hic vnus fuit ex duodecim apoſto⸗

Cencies flexis genibus per diem oꝛat et cen⸗

cies per noctẽ Angeli cum eo ambulant qut

nunq; eũ fatigari nec eſurire ꝑmittũt. Sem⸗

per eodem vultu ⁊ animo letus ac hilaris g⸗
ſeuerat. O mnia pꝛeuidet:omnia nouit: oim
gentiũ linguas intelligit. Et quod vobiſcũ

loquoꝛ ipᷣe iam nouit:et qñ queretis eum ſi
vult oſtendet ſe vobis ſi ant nõ vult non po
teritis inuenire. Rogo aũt vos vt cũ eũ inue
neriis rogate eü ne huc veniat ne angeli ſui

boc mihi faciant qð ſocio meo iam fecerunt.

CLum ergo p duos dies ſollicite querentes
eum minime inueniſſent qnadã die quidam
demoniacus exclamauit dicẽs. Aple dei bar

tholomee:incendũt me oꝛõnes tue.Cui apo⸗

ſtolus obmuteſce ⁊ exi ab eo:et ſtatim libera⸗
tus eſt. Qd audiẽs rex regionis illius Pole

mius cũ haberet filiã lunaticã miſit ad aplm

rogans vt ad ſe veniret ⁊ filiam ſuã ſanaret.
Ad quã cum apls veniſſet et eam cathenis li
gatam videret qꝛ accedentes ad illã moꝛſibo
lacerabat:iuſſit eam ſolui.Et cũ miniſtri ad
eam accedere nõ auderẽt dixit. Ego demoni
um qui in ea erat iã ligatũ teneo ⁊ vos time⸗
tis.et ſtatim ſoluta ⁊ liberata eſt.Tũc rex ca⸗
melos auro ⁊ argento ⁊ lapidibo pᷣcioſis one
rauit et apłm inquiri faciẽs eum nullatenus
inuenire potuit. Mane aũt ſequenti apparẽs

apls cũ ſolo rege in cubiculo dixitei.vt quid

me cum argento ⁊ auro tota die queſiſti. Iſta
munera ſunt neceſſaria his qui terrena reqͥ⸗

runt.Ego nihil terrenũ nihil carnale deſide
ro. Tunc ſcũs Bartholomeus cepit eũ mul
ta de myſterio nr̃e redemptõis docere oſten⸗
dens inter cetera xpᷣm viciſſe diabolũ ꝑ mira

bilem ↄgruentiã:potentiã:iuſticiã et ſapien⸗
tiam:congruũ eni fuit vt qui filiuʒ virginis
id eſt adam factum de terra dum adhuc eſſet
virgo vicerat a filio virginis vinceret᷑. Po⸗

tenter q̊ʒ ipᷣm vicit cũ de ſua dominatõe po⸗

renter eiecit:quã diabolus ꝓ deiectõe pꝛimi
hoĩs vſurpauit.Et ſicut alicuius victoꝛ ty⸗
ranni comites ſuos mittit vt eiꝰ titulos vbi⸗
cq; erigant et tyranni deijciant. Sic xpᷣus vi
ctoꝛ nuncios vbiq; mittit vt diaboli cultum
euacuent ⁊ xpᷣi ſtatuãt: Juſte q̊ʒ diabolũ vi⸗

cit qꝛ iuſtũ eſt vt qui comedentẽ hoĩem vin⸗

cens detinebat:ieiunante hoĩe victuʒ hoĩem
amplius nõ teneret. Gapienter aũt illũ ſupe
rauit dum ars diaboli deluditur arte chꝛiſti
MNam dum xps in deſerto ieiunauit anhela⸗
bat diabolus illũ agnoſcere ſi deus eſſet et ex

hoc cogitabat ꝙ ſi non eſuriret poſt quadra⸗

ginta dies deus erat. Di vero eſuriret ꝙ hõ
eſſet ⁊ tũc ipᷣm vt pꝛimũ hoĩem ꝑ cibũ deuin
ceret. Sed cognoſci deus nõ potuit qꝛ eſuri
uit:nec vinci qꝛ eius tentationi nõ ceſſit. Cũ
er go eidem ſacramẽta fidei pᷣdicaſſet dixit re
i ꝙ ſi baptiſari vellet deum ſuũ cathenis li
Batum ſibi oſtẽderet. Deq̃nti ergo die iuxta
regis palatiũ dum pontifices idolo ſacrifica
rent cepit clamare demon ac dicere. Ceſſate
miſeri ſacrificare nobis ne peioꝛa me patia⸗

mini qui cathenis igneis ab angelis ieſu cri

ſti ligatus ſum. Statimq; oẽs miſerunt fu⸗

ues vt ſunulachꝛum euerterẽt ſed nõ potue⸗

tunt. apoſtolus aũt demoni pꝛecepit vt inde

exiens idolũ ipᷣm ↄminueret:qͥ ſtatim exiens
oĩa idola templi ꝑ ſeipᷣm ↄfregit.Deinde fu⸗
ſa oꝛõe ab aplo oẽs infirmi ſanati ſunt.Apo
ſtolus aũt templũ deo dedicauit ⁊ demonem
in deſertum abire pᷣcepit. Tunc angelus dñi
ibidem apparuit et templũ circũuolans in q̃t
tuoꝛ angulis ſignum crucis digito ſuo ſcul
pſit dicens:hec dicit dñs. Sicut vos om̃es
ab infirmitate vr̃a mundaui.ita et templum
hoc ab omni ſoꝛde mundabit᷑ et habitatoꝛes
eius quẽ aplłs in deſertũ locum abire pᷣcepit
pꝛius vobis oſtendã quẽ videntes netimea⸗
tis:Sed quale ſignũ in lapidib his ſculpſi
tale in vr̃is frontibo impꝛimatis. Tũcoſten⸗
dit eis ethiopem nigrioꝛẽ fuligine:facie acu
ca:barba ꝓlixa: crinibo vſq; ad pedes pꝓten⸗
ſis:oculis igneis vt ferrum ignituʒ ſcintilla
emittentibo flãmas ſulfureas ex oculis et oꝛe
ſpirantẽ cathenis igneis vinctũ retro mani⸗
bus.Et dixit ei angelus:qm̃ iuſſioneʒ apo⸗
ſtoli audiſti et de templo oĩia idola cõfregeſti
ſoluam te vt vadas in talẽ locuʒ vbi nullus
homo moꝛatur ⁊ ibidẽ ſis vſq; ad diẽ iudicij
Illeaũt ſolutus cũ magno ſtrepitu ⁊ vlula⸗
tu diſparuit.Angelus aũt dñi in celum cun
ctis videntibo euolauit.tunc rex cũ vxoꝛe et
filijs oĩq; ꝓglo baptiſatus eſt et relicto regno
apli diſcipulus eſt effectus. Sed vt pꝛedicta
clarius intelligant᷑ et ne credantur falſa eſſe
atq; conſicta:tria in hac ꝑte de idolatria ſunt
declaranda.
imum quid eſt idolatti. *

—

ercium vtrũ ſit grauiſſimũ peccatoꝝ.
pꝛimum dicimus ſᷣm ſniam Iſidoꝛi.li.

viij. ethimo.et ſancti Tho.a ſe.q.xciiij. u

idolatria eſt cultus qui ſoli deo debet᷑ exhibi

tus creature. HNã idolatria idoloꝝ ſeruitus

ſiue cultura interpᷣtatur.latria enĩ grece lati⸗
ne ſeruitus dicit᷑ que quantũ ad verã religio
nem attinet nõ niſi vni et ſoli deo debet᷑. hãc

ſicut impia ſuꝑbia ſiue hoĩm ſiue demonũ ſi

bi exhiberi iubet vel cupit. Ita pia hũilitas

yel hoĩm vel angeloꝝ ſcõꝝ ſibi oblatã recu⸗

ſat:⁊ cui debet᷑ oſtendit:ſicut paulus ⁊ barna
bas fecerũt de quibs ſcribit᷑ Actuũ.xl.ca.
cũ liſtrꝭ ꝓpter miracula que fiebãt vellẽt ipis
ꝓpli diuinũ honoꝛẽ tribuere et dare thura:di
centes dij ſiles facti hoĩbus deſcenderũt ad
nos.Et vocabãt barnabã iouẽ Paulũ vero
mercuriũ:qꝛ ipᷣe erat dux verbi. Illi cõſciſſi⸗
tunicis ſuis exilierũt in turbas clamantes et᷑
dicẽtes:viri quid hoc facitis:et nos moꝛta⸗

les ſumus ſiles vobis hoĩes. IJgit᷑ idolatria

Nickalatr

c(go bin

urnvoc⸗
aſormi
degactg
bistorm
Ouicin
Pſiſeron
ninoisin
a niſl
nonnan
pulttimen
nouae
noluuatye
olai iinn
gipinpn
nten
Gurtmont
ſctasnin
Nnnipſet
*“
psver
Utdicitm
gcüjetcod

oguition

günphuiti
Wepeong

Mn

Tcan

Daage

Püfoen
leoigun
ſimule
Gise
übie
linoᷓ
pben
climl⸗
ohlort
ldiinos
fübupen
lwagnes
lobaicn
noigen
donss
ſceonne
bagla
copid
eno
Liig.)
liaſt nl
uten

Mmogänsde
want
Goſoel
Nwson
amnin
nhhing

hndbirig

Mrsfeün
Pheſa
Tner
eſce
Ns
inn ſänd
ocloge
imon
ſiongpe

ucint

rhie
Gindeſ
WENS

unan
irrorea
no negno
1Mecicn
rfiſic
unn

dicit᷑ a latria et idolo. Idolũ aũt eſt ſimula⸗

crũ:qð humana effigie factũ et cõſecratũ eſt:
iuxta vocabuli interpꝛetatõʒ. Idos enĩ gre⸗
ce foꝛmã ſonat:et ab eo ꝑ diminutionẽ:idolũ
deductũ qð apud nos foꝛmulã facit. Igitur
oĩs foꝛma vel foꝛmula idolũ ſe dici expoſcit.
Quidã v imꝑite dicũt idolũ ex dolo ſum
pſiſſe nomẽ eo ꝙ diabolꝰ creature cultũ diui
ni noĩs inuexit. Dicunt᷑ inſuꝑ idola ſimula
cra Nã ſilacra a ſilitudine nuncupant᷑ eo ꝙ
manu artificis ex lapide aliaue materia eoꝛũ
vultꝰ imitant᷑ quoꝝ honoꝛe fungunt᷑ ſimu⸗
lacra dicta:vel ꝓ eo ꝙ ſunt ſilia vel ꝓ eo ꝙ ſi
mulata atq; cõficta. Simulacra pꝛimꝰ ex lu
to fecit hiſmael ſᷣm hebꝛeos.ᷣm vero gẽtiles
pꝛimꝰ fuit ꝓmetheus. Gꝛeci vero referũt ꝙ
fnit cetrops. YZuit aũt ꝓmetheus tꝑe Jacob
frater athlantis aſtrologi de q bus multa lo⸗
quit᷑ Augꝰ.li.xviij.de ci.dei.ca.viij. Hic ꝓ⸗
metheus pꝛimꝰ dictus eſt feciſſe hoĩes:tũ qꝛ
de rudibo fecit doctoſ:tũ qꝛ legit᷑ feciſſe hoĩm
imagies q̃s arte quadã deambulare faciebat
Cetrops vero ſuit ille ͥ metu plagarũ egy⸗
ptivt dicit męr̃ in hiſtoꝛia ſcolaſtica:fugit in
greciã et cõdidit athenas:et pꝛimꝰ bouẽ im⸗
molauit ioui. cõm qdð declarandũ:vñ
