pter odiũ et inuidiã acꝓpꝛiũ amoꝛẽc.ita iudei
ſecuti ſunt xm.
Ercia rõ pꝛincipalis qua pbamꝰ in⸗
ocentiã xpᷣi ðꝛ exemploꝝ młtitudo.
Sunt nãq; in ꝓmptu exempla plu⸗
rima in ſcripturis diuinis et humanis.inqͥ⸗
bus oſtendit᷑ q; ſepenumero qui mali fuerũt
et peſtilentes.innocentib et bonis ac iuſtis
agduerſati fuere.Qõ factũ ↄperimus triplici
de cauſa.
vPꝛima ꝓpter odiũ veritatis.
Bcda ꝓpter inuidi aliene felicitatis.
ercia ꝓpter ſatiſfactionẽ cupiditatis.
Pꝛima cã qᷓ̃re multi ſcelerati hoĩes iuſtis
et bñ viuentibo fuerũt aduerſati fuit odiũ ve

ritatis. Nã qꝛ illi vt debebãt veritatẽ loque⸗

bantur odio ſunt habiti. Inqͥt eni Theren⸗

tius.O bſequiũ amicos veritas odiũ parit.

et Hiero.ad occeanũ.Ita ſe hʒ natura
mara ſit veritas.vicia vero dulcia exiſtimi
Sʒ quõ inqͥs hoc ẽ credibile vt veritas odi

da ſit cũ Lactantius dicat in.i.li.diui.inſti.

Aullus eſt ſuauioꝛ aĩe cibus qᷓ; cognitio ve
ritatis.Et rũdet dñs Bonauẽ. in ꝓlogo pꝛi
mi li.ſnĩaꝝ.ꝙ duplex eſt effectus veritatis.
Pꝛimus et illuminare et q;tũ ad iſtũ nemo
ipᷣam odit.q; oẽs naturaliter illuminari de⸗
ſiderãt. Scoseſfect eſt arguereet hũc hz in
malis manifeſtando enĩ mala redarguit illa

facientẽ.Ex quo mali odiũt veritatẽ. Añ ſal

natonnk ſol i cd dicit. Oiaq maleagit
oditlucẽEt vyt veniar us ad re eſt exemplũ

¶ apitulũ terciũ.

E ſaie innocentis qͥ ꝓpterveritatẽ fuit ſerra ſe

catus.de q̊ inqt DHiero.in ꝓlogo in Eſaiã.
Eſaias in hieruſalẽ nobili genere oꝛtus eſt.
ibiq; ꝓphetauit ſub manaſſe rege.ſectus ĩ du

as ꝑtes occubuit. Manaſſes idolatra fuit:
et Eſaiã auũ maternũ ſᷣm hebꝛeosvel affin
ſuũ eiectũ extra ciuitatẽ hierlm circa piſcinꝰ

ſiloe ſerra lignea ꝑ mediũ ſecari fecit. De Je
remia inſuꝑ diximus in ſermoniby de timo⸗
re diuinoꝝ iudicioꝛũ.qualiter grauiſſimas

ꝓPter veritatẽ paſſus eſt ꝑſecutiones et iniun⸗
rias:tandẽ lapidatus eſt. Uñ Jero.in ꝓlo⸗
go in Jeremiã dicit. Jeremias anathothiteſ
qui eſt viculus tribs ab hierlis diſtans milia
ribus apud taphnas in egypto de ꝓplo lapNi
dibus obrutus occubuit. Jacet vero ĩ eo lo⸗

co ſepultus q̊ͥ dudũ pharao rex habitauerat
Et qm̃ poſtulatõe ſua defugatis ab eodẽ lo

co ſerpentibus.egvptios a tactu aſpidũ facit
eẽ ſecuros. Magna eũ ibi religione egyptij

venerant᷑.hec Hiero. Daniel ꝓpter veritatez

leonibo deputatus fuit in quoꝝ lacu ꝑmãſit

ſex dieb.Ad quẽ adductꝰ eſt ꝑ angelũ Aba

cucvt cibaret eũ.vt ſcribit᷑ Danie.vlti.oj. Jo
hannes baptiſta quia arguebat herodẽ ppter

herodiadem quã tulerat fratri ſuo phuupo
vxoꝛẽ vt refert Marcus ca.vi. In vinculis

poſitus eſt ⁊ capite truncatus. Anaxagoꝛas
apud athenienſes reus factus eſt qꝛ dixit ſo

lem eſſe lampadẽ ardentẽ. negãs vtiq; eẽ de⸗
um. vt dicit Augꝰ.xviij.de ciui.dei. Socra⸗
tes ꝓpter veritatis patrociniũ veneno perijt.

Cicero vt ſcribit Plutarcus quartũ et ſexa⸗
geſimũ ageẽs annũ.iuſſu Marci antonij ꝓpt
brilipicns quas ↄtra eũ ſcripſerat capite et
dextera truncatus eſt. Sed Lactanti defen

dere volẽs verũ cultũ xpᷣi aduerſus deos fal

ſos gentiliũ Ciceronẽ repꝛehẽdit. q;ꝛ in reb

diuinis timuit veritatẽ ſua eloquẽtia ptege
re. Inqt enĩ li.ij.ſic. Cũ intellexiſſet Cicero
falſa eſie q hoĩes adoꝛarẽt multaq; dixiſſetqᷓ

ad euerſionẽ religionũ valerẽt.ſubdidit illa

imer. nõ eſſevul go diſputãda. Et infra ſequit᷑. Si

qͥd tibivirtutis eſt Cicero experire ꝓplm face

re ſapientẽ.di gna res eſt vbi oẽs eloquentie

tue vires exeras. Hõ eni verendũ eſt ne tibi

in tã bona cã deficiat oꝛõ.q ſepe etiaz malas
copioſe ac foꝛtit᷑ defendiſti. Sʒ nimiꝝ So.
cratis carcerẽ times.ideoq; patrociniũ veri⸗
tatis ſuſcipere nõ audes.At moꝛtẽ vt ſapiẽs
coõtemnere debuiſti. Et erat multo pulcrius
vt ob benedicta q; maledicta moꝛereris. nec
tibi laudis plus philippice afferre potuerũt

qᷓ; diſcuſſus erroꝛ humani generis ⁊ mentes

boĩm ad ſanitatẽ ua diſputatiõe reuocare.

beeLuct
irthfo
gentlii
tonins ll
lera tccer.a
Bna
Plerſuu
interalen
Auutan
qrierbin
ginqua
maln die
bus mag
loquetes
lur.(Sa
lloſcgeie
nedehnr
Piginſen
anil
Mentus
cafen
äprn
Vonüi
baG
Gultem
ma⸗
nabini
ſo Etnp
Kmce
Weywen
Wüdrin
gueuin
mnaſads
Deluan
loe no⸗
Nlemnnti
omini
o ſulai⸗

Roninari

Olunmn
taumd
nſinioih
apodͤc⸗
atäüe
Onnep
gefume
ullasſen
diſſh⸗
poſini
igt es⸗
inancit⸗
acuoſe
ſioneſi

Luizen

lamus⸗

uilin
Knang
engei
ſsenſin

+–

= =

etin.

ainan i
Enonidinn
ln gmilins

unoneggi.

iJmagn⸗
us nahoni
ſsdiünnsni
ode golri
Marpewicnh
rbebiten
ngabevde
an iiiſ
igoneegrh

mi⸗

18 Ahrcige

oeſt ardivtd
cu.de. Sen
züvenmon

ee
Omimeg

Uiutipi
m unh
qnenu gee
leriſalum
luugdiii
hinſani⸗

18 Cognene

Jtiz nin
unpenn ,
nninſ
nulnhuln
1pomenss. n
lin potnen
mse menn
Kereuoan

ſunt ab ini

qᷓ diſſiparẽt.

hec Lactantius. Aeruntñ et ſi cicero nõ oĩa

dixit q foꝛte nouit de ſupſtitionibus noxijs
gentiliũ. Nobis debet eſſe ſatis ꝙ marcꝰ an⸗
tonius illũ occidi fecit.qm̃ vicia illius ⁊ ſce⸗

lera tacere noluit. At eni tradit Plutarcus
Marcus antonius odio erat cunctis bonis
Apter ſuã laſciuã vitãverſabat᷑ quidẽ libent

inter aleatoꝛes.ſcoꝛta.mimos.et hiſtriones.

Qui tandẽ ab Octauiano ſuꝑatus Alexan

drie vbi fugiẽs ſe collegerat anno etatis ſue
quinquageſimoſexto gladio ſe ꝑemit. Et ne
multa dicamus iniquis ⁊ depꝛauatis menti
bus magis placent adulatoꝛes blandi falſa
loquẽtes q;qͥ vera dicere quocũq; mõ conan
tur.¶¶ Scðda cã quare mali inſidiant᷑ bonis

illoſq; ꝑſequunt᷑.eſt inuidia felicitatis alie⸗

ne. de hacvero plene dixi in qᷓdrageſimali de
pniĩa in ſermone de inuidia.vbi cõmemoꝛan

dum eſt ãliter innocẽs Abel a fratre chaym
pemptus fuit vt ſcribit᷑ G eñ.iiij. ca. Et Jo⸗

ſeph a fratribus venditꝰ iſmaelitis.vt dicit᷑

BGBeñ.xxxvij.c.Et dauid a ſaule tẽtatꝰ occidi

yvt ponit.i. Re.xviij.c. IJbiq; de furio camil
lo et Scipione affricano explicatũ eſt quãta

„⸗ X85 „ „t

ercia cã quare innocẽtes et iuſti oppᷣſſi
tis. Exemplũ eſt de naboth deq̊ ſcribit᷑.iij.
Re.xxi.c.x occiſus eſt pcurãte doloſa iecza

bele vxoꝛe regis agab eo ꝙ noluit dare vineẽ⸗

——

ſuã q̃ erat iuxta palaciũ achab regis ſamarie

quarea falſis teſtiba cõnictus tanq; blaſphe
maſſet deũ et regẽ extra ciuitatẽ lapidatꝰ eſt.

De ſuſanna inſuꝑ legimꝰ Daniel xiij. c. O&

eo qꝛ nõ cõſenſit in libidinẽ illoꝝ ſenũ qͥ ex⸗

arſerant in cõcupiſcentiã eius ꝓcurabãt illi

ignominioſam eiꝰ moꝛtẽ.qᷓ ſecuta fuiſſet niſi
dens ſuſcitaſſet ſpiritũ danieł qͥ ſenes de fal⸗

ſa criminatõe cõuicit.q̃re et ipi lapidati ſunt

Duſanna vero de infamia ⁊ moꝛte diuinit⸗ꝰ
releuata. Dñs igit᷑ nr̃ ieſus xpᷣs vt diximus
in ſuꝑioꝛib veritatẽ docebat arguebatq; vi⸗
cia publica phariſeoꝝ. Inſup et turbe ſeque
bant᷑ eũ eratq; fama illiꝰ in plo fulgẽtiſſima

Quare phariſei odiebãt eũ ⁊ inuidebãt głie

ac fame ſue. Inſuꝑ timebãt ne foꝛte aliq̃ no⸗
uitas ſequeret᷑ ex q indignati romani ſe ſua⸗

Rr,

inaudita.O excogitata malicia. Couenerũt
aduerſus ſanctũ ſciõꝝ et paratũ nos ſua paſ

ſione ſaluos facere moꝛte vio lẽta pemerunt.
Cuiꝰ nomẽ benedictõe deuotiſſime benedi⸗

camus laudemuſq; in ſecula ſeculoꝝ amen.

iniuſte tulerũt eis ab ĩuidis ciuib irrogata.

quis ꝓpter ſatiſfactionẽ cupiduta⸗

ris et reuelatõe atq; inuenti

iſſiparẽt. Jõ oĩ hũanitate ac veritate de⸗
poſita qſierũt pilatũ vt eũ moꝛti traderet.O
igit᷑ gẽs crudeliſſima iudeoꝝ. O crudelitas

et magniticẽtia crucis in qua xpᷣs operatus
eſt ſalutẽ humani generis.

BHmiliauit ſeme

BSermo quartuſdecimus de ſublimitate

et
ip̃m fact? obedies vſq; ad moꝛtẽ
mmMmMoꝛtẽ aũt crucis ꝓpter qð ⁊ deus
exaltauit illũ et dedit illi nomẽ qð eſt ſuꝑ oẽ
nomen. Doctoꝛis gentiũ verba ſunt iſta ad
Philip.ca.ij. Pijſſima verba de cruce xpᷣi p⸗
clamata offendüt aures maliuolas iniquoꝝ
ꝓ quibus ita loquit᷑ paulꝰ.i.ad Coꝛint.c.i.
UVerbũ eni crucis geuntib quidẽ ſtulticia ẽ
his aũt qͥ ſalui fiũt.i.nobisvirtus dei eſt. Et
infra. Judei ſigna petũt greci ſapiaʒ querũt
Nos aũt pᷣdicamꝰxpᷣm crucifixũ iudeis qͥde
ſcandalũ. gentibo aũt ſtulticiã. Quia vo bu
mani gener redẽptio facta eſt ꝑ xpᷣm ĩ cruco.
Indeq; oĩs gr̃e ⁊ ſalutis emanat plenitudo
vt letentur fideles deuoto coꝛde colẽtes xpᷣm
Pengentẽ in ligno. terreantq; iudei et incre⸗
duli oẽs. In hoc ſermone de laudibo crucis
xpᷣi dicemꝰ. Ad illã vtiqʒ auctoꝛ vite hũilis
et mãſuetꝰↄſcendit.vt vñ moꝛs oꝛiebat᷑ inde

Pꝛimũ dicit᷑ magnificatois.
Secundũ exaltationlnnis..
Cerciu adoꝛationlnis.
De dignitate crucis que colligi pᷣt ex figu
One ißins.
M apitu lũ pꝛimũ.
Rimũ myſteriũ ↄtemplandũ de cru
ce xp̃ᷣi ꝛ magnificatõis.diligent᷑ qui
gem epſcrutari debemꝰquãta ſit digni
tas et magnificẽtia crucis. Qð poterimꝰ fa⸗⸗
cile depꝛehẽdere ſi voluerimꝰ de illa ↄſidera

locuturi tria myſteria ꝓponimꝰ ↄtemplãda.

re atq; inſpicere maxime tltiia.
Pꝛimo eius figurationn.
SDecundo eius reuelatione.
Tercio eius inuentioeee.
ualiter crux q;tũ ad materiã figurata fuit
Nimo poſſumꝰ? cognoſcere magnificen⸗
tiã et dignitatẽ crucis ſi ↄſideremꝰ eius figu
rationẽ. Inuenimꝰ nãq; młta magnalia dei
nõ ſine my ſterio in ligno celebꝛata.q vtiq; li
gnũ illug venerabile crucis in q̃ ſaluatoꝛ nr̃
pepẽdit pᷣmonſtrarũt et figurarũt vt Augꝰ.
dicit in ſermone de paſſione. In.. nãq;. ca.
Beñ. legimꝰ. ꝓduxit deus lgnu vite in
medio ꝑadiſi cuiꝰ fructus ſenætutẽ impedie
bat ſm Augꝰ. li. xiiij. de ci. dei. q ita decla⸗
rat Nico.de lira. Ad vitã inqͥt vniuerſalem
cõtinuando reqrit᷑ ciba ꝑ quẽ reſtituit᷑ humi⸗
dũ deꝑditũ ꝑ actiõʒ caloꝛis uatmial. verſlin

7

vita reſurgeret. De ipᷣa itaq; benedicta cruce

iſta reſtauratio nõ fit ᷣm equiualentiã vt di⸗ ꝑ xpm in eo crucifitũ amaritudo peccatoꝛũ letaſtrmo⸗
cit ph̊s in.i.de generatõe. Quia caro genera hoimvertit᷑ in dulcedinẽ b⸗ darches ran ſntpodeſc̃
ta ex alimẽto impurioꝛ eſt q; pꝛima.ſic̃ et vi⸗ cia venie ↄſequẽde.Exo.etiã:c.xxvij. fit men ((Ainubit
nũ generatũ ꝑ aq̃ apoſitionẽ ⁊ ↄuerſionẽ q tio de arca quã fecit heſleel de lignis ſethbiim. ngtideſce
ſi ↄtinuaret᷑ talis appoſitio vinũ fieret aquo inꝗ;ᷓ recõdita fuergt virga in memoꝛiã libe jius igni⸗
ſum et tandẽ deficeret ſpẽs vini.Et eodẽ mõ ratõis de egypto⸗ ana ĩ memoꝛiã refectio ucfigide
qꝛ caro generata ꝑ alimentũ impurioꝛ eſt ⁊ ꝑ nis in deſerto et tabule in memoꝛiã date leg miraculoſen
talẽ ↄtinuationẽ inducit᷑ ſenect in qᷓ carnes Ethec arca figura eẽ potuit crucis de ligngeg runtetere
ſunt iĩpurioꝛes et tandẽ deficit vita. Ad hoc fabꝛicande.in qᷓ reponi debebat ſaluatoꝛ mũ poſinndn
ergo qꝙ pᷣdicta reſtauratio fieret in adã ſᷣm e⸗ di. In ipᷣo nãq; fuerũt tres nature in vna ꝑ· tücucs
quuiualentiã ? ꝑ ↄſequẽs impediret᷑ ſenectus ſona diuina. ſ. increata ⁊ ſpũalis creata ⁊ coꝛ pottöipni
dabat ſibi edere de ligno vite. Potuit hoc fi poꝛalis. diuina natura deſignat᷑ ꝑ virgã.nã itapannoe
gura eẽ ligni crucis xpᷣi cuiꝰ fructusa fideli: ſm eã ipe dei fili eſt dei virtꝰ. Spũalis etiã Jyuenn ven
bus deguſtat vitã gre cõſeruat in aĩa. Fru-⸗ natura xpᷣi.ſ.aĩa eiꝰ ſetiſſima ꝑ duas tabulal noiſoge
cctus eni crucis eſt dñs ieſus xpᷣs p nob pec legis expꝛimit᷑ in q bus erat lex diuina ↄſcri eſeſticnt
catoꝛibꝰcrucifixus. In. vi. aũt. c. Beñ. habe pta. ꝑ duas nanq; tabulas duo deſignant᷑ q ſinezgevn
tur. O volẽs de tꝑe diluuij ĩ noe ⁊ filijs eo ſunt in aia xpᷣi.intellectꝰ vicʒ ĩ ꝗᷓ erat oĩs ſda fordebann
rũq; vxoꝛibꝰ humanũ gen ſaluare pᷣcepit ar et volũtas in qᷓ fuit oĩs rectitudo ⁊ bonitas. gtinist
cam fieri de lignis leuigatis.potuiſſet niq p mãana vero denotat᷑ natura carnis xpᷣi que ochlosgscen
de abſq; tãta inundatõe aquaruũ in aliq̊ mõ fuit puriſſima ab oĩ labe pcti. Vltio ad men Actentii⸗
te aqͥs diſcooꝑto vel alia via ſaluos facere il⸗ q to euocandũ cenſeo illud qðᷣ Nume.ca. xxi lgriges
los. Voluit mm vt id fieret in arca lignea ad ponit᷑.qñ miſit deus in pplm de ipo male lo⸗ Edonet
denotandũ ꝙ ĩ lignea cruce erat hũani gene quentẽ ſerpẽtes ignitos. et oꝛãti ꝓ pplo moi Miwliore
ris ſalꝰ ꝓcurãda. Scribit᷑ ad hoc Exo.iiij. ſe dixit dñs.fac ſerpentẽ eneũ ⁊ pone in pèrii utit
ca. O cũ de clemẽtiſſimus miſit monſen et cã eminentẽ in medio ꝓpli ⁊ quicũq; ꝑcuſſuz ſczinbo
aaron ad pharaonẽ ꝓ liberãdo ꝓplo ſuo.cñ fuerit a ſerpẽte reſpiciat eũ ⁊ viuet. et factu eſt iiulnin
allegaſſet moiſes inabilitatẽ ſuã eo ꝙ impez⸗ ita. Hic ſerpẽs figura fuit xpᷣi qͥ in ꝑtica cru⸗ ſeciſnnt
dite et tardioꝛis eſſet lingue.dixit dñs ad eůũ cis effigendꝰ erat.ꝑ cuiꝰ intuitũ fide acdeuo Pennſſinus
Aaron loquet᷑ ꝓ te ad ꝓplin et erit os tuũ.tu tioneſanamura moꝛſibo demonioꝝn. Exdia fültönan
aut eris in his q ad deu ꝑtinẽt.virgã q̊ʒ hãc ctis clarere pᷣt q; ſit pꝛecelſa q;ue ſublimis ar anhrſi⸗
ſume in manu tua in ꝗᷓ facturꝰ es ſigna. hec boꝛ crucis xpᷣi.q deputata fuit vt eſſz inſttm ndi
fuit illa virga q̃ ↄuerſa eſt in ſerpentẽ coꝛam inqͥ dei filiꝰ hoĩm pctã ſanaret. ¶ Secũdo Sibttü
pharade rurſumĩ virgã redijt.vt pt; Exo. poſſum cognoſcere dignitatẽ ? magnificen D
vij. c. Hec fuit vᷣ ga qᷓ moiſes culli⸗ aqs flu tiã crucis ſi ↄſideremꝰ eius reuelationẽ. In⸗ Ueinencet
minis q;ᷓ mox velut ſanguis facte potari nõ notuitqpe regine Sabe ꝙ in cruce pati de ſunnieft
poterãt.hec fuit virga in qͥ ↄpleta ſũt alia ſi⸗ bebat dei filiꝰ incarnat qð nõ ex vi ſuiinge oltiliri
gna qᷓ omittam cã bꝛeuitatis. Nõ eſt tñ pꝛe⸗ nij ſʒ dei reuelatiõe pᷣuenit. Sicut eni de my lcicß⸗ 1
tereundũ ſilẽtio id qð factũ eſt dũ opus fuit ſterijs rpiephcrics ſhi ſibille locute ſunt. ita Cingne,
pugnare amalechitas. vt eni ſcriptura tra hec regia Saba pᷣdixit ĩ ligno xpᷣm foꝛe paſ ſico on
dit Exoð. xvij.c. Luc dixit moiſes ad ioſue ſurũ.Qualit aũt hoc factũ ſit audiamꝰ. Re⸗ nei tl
Elige viros ⁊ egreſſus pugna ↄtra amalech fertmgf in hiſtoꝛia ſcolaſtica. O regia Da⸗ Weſen
as ego ſtabo ĩ vertice collis bũs virgã dei ba viditiĩ quadã domo ſalomonis q diceba᷑ meinie
in manu mea. Fecit ioſue iuxta verba moiſi domus ſaltus lignũ quoddã pulcerimũ di akü
et pugnauit amalech. Moiſes aũt et aarõ xitq; ſalomoni ꝙ in illo eſſet crucifigendus e ben
et hur aſcenderũt ſuꝑverticẽ collis.oꝛauitq; vnus.ꝑ cuiꝰ moꝛtẽ regnũ iudeoꝝ deleri de⸗ nehehn
ibi moiſes expãſis manibo? ſecuta ẽ victoꝛia bebat. Iſtud aũt lignũ vtaſſerit iohanes be güncbin
Quig ĩ tot pdigijs dei vᷣtute ac potẽtia opa let remaſerat in pᷣtacta domo.qm cũ ſatis re⸗ ibnn
tis virga illa ſo ↄcreta fuit vſq; ad hãc victo ctũ et pulcerrimũ videret᷑ nũq; potuit alicui W
niſi vtpᷣſignaret᷑ virga crucis xpᷣi in q̊ c opificio deputari.dũ aũt qñq; longitudine anchi
ſummãda erat hũani generis redẽptio et po-⸗ ſuꝑabat.aliqñ vᷣo bꝛeuitate deficiebat. Qua Mard
teſtas diabouca ſuperanda. In. xv. inſuper. re artifices illud dimiſerunt. Salomõ ita Preiu
Exo.ca.narrat᷑ quẽadmodũ aq marath fluæ⸗ verba regie Sabe magnifaciẽs. Iignũ ibim B chſei
minis ama iſſime in dulcedinẽ verſe ſunt o in ꝓfundis terre viſceriby iuſſit ſepeliri. In engtenit
gnw er paſult ibi lignũ qoᷣdã qð oñdit ei o aũt loco poſtea ꝓbatica piſcina fuit ↄſtru toſuſn
deus. Et ̊ lignũ crucis xpi pſignauit. qi’n ta. de qua dicit Jo. v.c. in circuitu iace⸗ Smnn

ancsde
be lumnni
Snanmtimen,

2

Modeſinnt;
gigaois i
nncor bonins
namorßigne
l tonmen
5 Fome ari
nRiöoma ⸗
nriipgo
inori
lrgncig mis
tingu
inmtida
roit.
ue ihut
enci

miiag⸗
3Nncato,
gincnuxd
rpend
GuuaiN
uru
vochnbory⸗
miin d
rreci
nonsint
iglimm
1fgi
Gin n e⸗
irMhinsbe
gailisſt
6 nginain.
cen
lul.
ihtin
u ftü,ſi
crciiat⸗

bat infirmoꝝ multitudo. Angelus vero dni
hſm tꝑs deſcẽdebat in piſcinã ⁊ monebat᷑ ad

et ſanabat᷑ vnus. Que vtiq; fiebãt nõ ſolum
angeli deſcendentis pñtia.ſed etiã ſᷣm aliq̊s

ip̃ius ligni virtute. Inſtante aũt die q̃ xᷣnus
crucifigi debebat.pꝛetactũ lignũ ſupnataſſe

miraculoſe ꝑhibet. qð vidẽtes indei gccepe⸗
runt et ex eo crucẽ dno parauerũt.¶ Lercio
poſſumꝰ cognoſcere dignitatẽ ⁊ magnificen

tiã crucis ſi aſideremus eiꝰ inuentionẽ. Nã
poſt xpᷣi paſſionẽ iterũ a iudeis abſcõdita fu⸗

it.et ꝑ annos ducẽtos⁊ vltra ſub terra latuit

Inuẽta vero fuit ab helena cõſtantini mr̃e
mõò qui ſequit. Cũ eniĩ ipᷣe Cõſtantinꝰ vt Ec

cleſiaſtica teſtat᷑ hiſtoꝛia cũ hoſtibo copioſiſ⸗

ſime ↄgregatis iuxta danubiũ manus cõſe⸗

das am babo manibus plauderet ac dicerert.

rere deberet. nocte ſui exercitꝰ ꝑicula cogitaaãa

et timẽs ſuoꝝ ſtragẽ ⁊ ſanguinis effuſionem
oculos ad celuʒ leuauit.Et in ſomnis vidit
ad oꝛientalẽ ꝑtẽ ſignũ crucis in celo.ſ.aereo

fulgoꝛe igneo rutilare. Angeloſq; aſtare ſibi.

qᷓ; dicere.Cõſtantine in h̊ ſignovinces.Qui

tali viſione cõfoꝛtatus ſimilitudinẽ ipius ex

N

quro fecit.⁊ ante ſuũ exercitũ ferri iuſſitirru

enſq; in hoſtes ipos in fugã cõuertit.⁊ mul⸗
titudinẽ maximã interfecit. Scoᷣm quoſdã
iſte cõſtantinus fuit pfr illius cõſtantini quẽ
beatiſſimus ſilueſter baptiʒauit qͥ poſt victo
riã in xpᷣm credidit.Et poſtmodũ ab Euſe⸗

bio papa ſuſcepit ſacrũ baptiſma. Moꝛtuo

vero eo Cõſtantinus filius memoꝛ victoꝛie

pfis quã v irtute ſa ncte crucis habuerat hele
nam matrẽ ſuã hieroſolymã ꝓ ipᷣa cruce in

uenienda tranſmiſit. Alij vo tenent ꝙ iſte cõ
ſtantinꝰ fuit idẽ quẽ baptiʒauit Silueſter qͥ

vero ſex extrahi ſe petijt et crucẽ ſe indicatuꝝ

ꝓmiſit. Eũ & extractus veniſſet ad locũ ⁊ ibi
dem oꝛaſſet.locus ſubito cõmouet᷑ et ſumus
aromatũ miri odoꝛis ſentit᷑ ita vt miratꝰ iu⸗

In veritate xpᷣe tu es ſaluatoꝛ mundi. Erat
aũt in illo loco ſiẽ in hiſtoꝛia eccleſiaſtica le⸗
git᷑ templũ veneris qð Adrianꝰ ĩpatoꝛ ibidẽ
ↄſtruxerat.vt ſi qͥs xpᷣianoꝝ in illo loco ado
rare volniſſetvideret venerẽ adoꝛare.Ob qð
pene oblinioni locus fuerat datus. Regina
aũt templũ funditꝰ fecit deſtrui ⁊ locũ arari.
Poſt hoc indas pcin ges ſe virilit᷑ fodere ce⸗
pit.et viginti paſſus ſodiẽs tres cruces ab⸗

ſcõditas repperitq̃s ad reginã ꝓtinus depoꝛ
tauit.Cũ aũt crucẽ xpᷣi ab illis latronũ neſci

rent diſcernere eas in ciuitatis medio poſne-
rũt:ibidẽ gloꝛiã dñi pᷣſtolantes.Et ecce circa
hoꝛã nonã quidã iuuenis moꝛtuus deferk.
iudas feretrũ tenuit ⁊ pꝛimã et ſcdõam crucẽ
ſuꝑ coꝛpꝰ defuncti poſuit ſʒ nequaq; ille ſur
rexit. Appoſita vero tercia ptinus redut de⸗

funcrt ad viti. poſt h̊ iudas baptiʒat ꝛ qria⸗
cus appellat qͥ defuncto hieroſolomitanoꝝ

epo eſt ep̃s oꝛdinatꝰ.Cũ aũt beata helena cla
uos dñi nõ haberet rogauit epᷣm quiriacũvt
ad locũ ꝑgeret et clauos inquireret.qͥ dũ ve⸗
niſſet ad locũ ⁊ oꝛaſſet cõtinuo clauivelut au
rũ ĩ terra fulgẽtes apparuer̃t.q̃s ille accipiẽs

regie deiulit. Crucis vᷣo ptẽ helena detulit fi

lio. pꝑtẽvero argẽto oꝛnatã reliqͥt in loco. ¶la

poſt illã victoꝛiã habitã perfecte nõ credidit

nec tũc ſacrũ baptiſma ſuſcepit Sʒ aliquãto

tꝑis interiectoviſionẽ illã petri⁊ pauli vidit

et ſacro baptiſmate eſt renatus et a lepꝛa mũ
datus in xpᷣm deinceps pfecte credidit et ſic
matrẽ ſuã hieroſolimã miſit vt crucẽ dñi reqͥ
reret. Cũ aũt hieroſolimã helenaveniſſʒ:oẽs
iudeoꝝ ſapiẽtes qͥ ꝑ totã regionẽ reꝑti ſunt
ad ſe ↄgregari pᷣcepit q̊s de cruce xpᷣi et paſ⸗

7

ſionis loco interrogauit. ↄminataq; eſt illis

H niſi veritatem patefacerẽt. faceret eos oẽs
igne cremari. At illi timẽtes tradiderũt quẽ

dam apud eos multe auctoꝛitatis virum cui

nomẽ erat indas dicẽtes. Hico dña iuſti et/
ꝓPhete filius optime nouit legẽ.et tibi oĩa qᷓ
ab eo qſieris indicabit.Tũc illa oẽs dimit⸗
tens tenuit iuda. Cui dixit. moꝛs et vita ap⸗
poſitꝗ ſunt tibi q̃ malueris elige.oſtẽde mihi
lignũ ſancte crucis. Qui dũ hoc ſe ſcire ne

garet duro eſt carceri mancipatꝰ. Poſt dies

uos inſuꝑ obtulit filio.Ex qͥb vt refert Eu⸗
ſebius ceſarienſis frena qbus vteret᷑ ad bella
ↄpoſuit.⁊ ex alijs galeã ſuã armauit. Grego.
vero turonẽſis aſſerit fuiſſe qttuoꝛ clauos.ex
qb helena duos in freno imꝑatoꝛis poſuit
terciũ in imagini cõſtantini ꝗᷓ rome ſuꝑemi⸗

nebat vrbi locauit.Et quartũ in mare adria

nũ qð vſq; tũc fuerat nauigantiũ voꝛago pie
cit. Patet iã q; excelſa ſit gla cruq qũ vt Cri
ſoſto. dicit. Crux de penis latronũ trãſit ad
frontes imperatoꝛũ.

QAualiter crux exaltata fuit dũ xp̃s in illa

pepẽdit.et poſt tꝑe heraclij imꝑatoꝛis et in fi

ne in die iundicij. ¶ Capuulũ ſecundũ.
Ecundũ myſterin ↄteplandũ de cruce
Vpi ðꝛ exaltatõiſ.pt aũt diſtin gui triplex

BPꝛima exaltatio crucis ð: paſſionał tune
iquidẽ exaltata fuit qñ in ea exaltatꝰ eſt dei

filius qui Jo.xij.ca.dixit.E go ſi exaltatus

fuero a terra oia trahã ad meipᷣm. Sed hic

poſſet aliqͥs qᷓrere. Cur xpᷣus moꝛi noluit in
aliq̃ domo ſiue ſub tectu:ſed erucifix ĩ aere
Ad qðd rũdemꝰ ꝙ hoc cõgrue factũ eſt tripli
ci ratioane. .
Pꝛimo rõtione medietatis.
cðdo rõne comunitatis.
Lercio rone ſanctitattis. “
¶ BPꝛimo xpps moꝛivoluit in aereröne medi
etatis ad innuendũ ꝙ ſicut aer eſt medius in
ter celũ ⁊ terrã.ſic ipᷣe fuit mediatoꝛ inter deũ
et hoiem. Scribit tñ Augꝰ. li. ix. de ci. dei. q⸗
qͥdã phi dixer̃t mediatoꝛes eẽ int᷑ nos ⁊ deũ
demones. qm̃ de eſt ĩmoꝛtalis ⁊ ſine oĩ miſe

ria. hoĩes miſeri? moꝛtales demones miſeri

et ĩmoꝛtales.Cũ & ĩmoꝛtale ⁊ miſerũ mediũ
ſit int᷑ ĩmoꝛtale ⁊ beatũ ⁊ moꝛtale ⁊ miſerũ.vi
geret᷑ ꝙ demöes inter deũ ⁊ hoĩes debeãt eẽ
mediatoꝛes. Sʒ hoc eſſe nõ pᷣt.qꝛ demones
ſeparãt et impediũt acceſſum ad beatitudinẽ
Jõ dicit Augꝰ.Alius eſt mediꝰ malus qͥ ſe⸗

Parat amicos ſiẽ eſt diabolꝰ Alius eſt mediꝰ
onꝰ qͥ recõciliat inimicos.ſ.dñs ieſus xps.,.

Sillr angeli boni nõ pñt eẽ mediatoꝛes qm̃
ipᷣi ſũt ĩmoꝛtales ⁊ bi quoꝝ neutra/ppꝛietas
cõuenit hoĩ.O poꝛtet ů̊ ꝙ aliqͥs fit mediatoꝛ
qᷓ ſit moꝛtalis et beatꝰ moꝛtalł ad tgs.beatus

petuo.vt eo ꝙ moꝛtalis ad tꝑs cõueniat cũ

hoie exiſtẽte in via.ꝑ hoc ꝙ btũs ↄueniat cũ

his ꝗq exiſtũt in pr̃ia:talis eſt xpᷣs deus homo

Jõ Augꝰ.vbi. S. dicit. Querencdł eſt mediꝰ

nõ ſoluũ homo verũ etiã dey ſit.vt hoĩes ex

moꝛtali miſeria ad beatã ĩmoꝛtalitatẽ huiꝰ
medij btã moꝛtalitas interueniẽdo ꝑducat

Quẽ neq; nõ fieri moꝛtalẽ opoꝛtebat neq; p⸗

manere moꝛtalẽ. Moꝛtalis quippe factus eſt

nõ infirmata v̈bi diuinitate. ſed carnis infir
mitate ꝑcepta. HNõ aũt ꝑmanſit in ipᷣa carne

moꝛtal qꝛ reſurrexit a moꝛtuis qm̃ hicẽ fru⸗
ctus mediationis eius.vt nec ipᷣi ꝓpter s li

berãdos mediatoꝛ effecc ẽ.in ꝑpetua carnis

motꝛte remanerent piũ itaq; meditoꝛem inter
nos et deũ et moꝛtalitatẽ hre opoꝛtuit tranſe

untẽ ⁊ beatitudinẽ ꝑmanẽtẽ.vt ꝑ id qð trãſit
congrueret moꝛtuis.⁊ ad id qdð ꝑmanet trãſ⸗
ferret ex moꝛtuis.Ex his colligimus ꝙ xpᷣs
inq;tũ hõ eſt mediatoꝛ int᷑ nos ⁊ deũ.vt dicit
Alex in.iij. Extrema eni ſunt deus immoꝛ⸗
talis et beatꝰ hõ moꝛtalis et miſer. Medius
eſt hõ moꝛtalis ⁊ beatꝰ qͥ fuit xpᷣs qtũ ad na
turã humanã. Sʒ hoc argui poſſet ac mõ
ſtrari ꝙ xpᷣs ino; tũ hõ nõ ſit mediatoꝛ. He⸗

diũ enĩ dʒ cõicare cũ vtroq; extremoꝝ. Sʒ

xyps inq; tũ hõ nõ cõicat niſi cũ altero.ſ.cum

hoĩbo et nõ cũ deo.̊ inq;tũ hõ nõ eſt media⸗
toꝛ. Ad hoc rũdet Alex.ꝙ mediũ ðꝛ triplX᷑̃.

Pꝛimo tũ ad ↄueniẽtiã nature. Scoo q;⸗

cõuenientiã ꝑſone. Pꝛimo modo eſt mediũ
in coloꝛibo.Et ſic nõ eſt mediñ inter deũ ⁊ ho
minẽ qm̃ nõ pᷣt eẽ natura media.Scðo q;tũ

tũ ad ↄuenientiã ꝓpꝛietatis. Tercio q;tũ ad

ad ↄuenientiã ꝓpꝛietatis xpᷣs pᷣt dici medius

q;tũ ad humanã naturã int deũ ⁊ hoĩeʒ.qmſũm̃
hʒ ꝓpꝛietates ↄuenientes cũ vtroq;.cũ deo.ſ.

beatitudinẽ.plenitudinẽ gre ⁊ ſcĩe.Et hʒ ali

as /ꝓpꝛietates in qbs cõicat cũ hoĩe.ſ.moꝛtali

tatẽ et alios ↄmunes defect.Cũ & ðꝛ ꝙ ne⸗

ligendũ ꝙ deꝰ et hõ nõ ſunt extrema ſᷣm ſu⸗
as naturas. ſed q́;tũ ad ſuas ꝓpꝛietates. VUñ
deus dicebat᷑ extremũ rõe ſue ĩmoꝛtalitatis
et btitudinis.hõ vero rõne ſue miſerie ⁊ moꝛ

ſis eſt ex duab naturis. qð ſic

q; in ſua ꝑfectione remanet. Xp̃ᷣus & q;tũ ad
humanitatẽ pᷣt dici mediatoꝛ deiet hoĩm.qꝛ
licʒ q;tũ ad naturã cõicet cũ hoĩbo ſolũ.rõne
tñ ꝑſone cõicat cũ deo.qm̃ ꝑſonã hʒ filij dei
nõ ꝑſonã creatã aut cõpoſitã:ſed eternã ⁊ ſim
plicẽ.¶ Scdo xpᷣs moꝛi voluit crucifixus

in aere rõe cõitatis. Quia ſic aer oĩbus eſt cõ
munis ita eiꝰpaſſio. Nã paſſiones alioꝝ ſan

ctoꝝ fuerũt ꝓpꝛie.qꝛ petrꝰ paſſus eſt ꝓpter ſe.

ceſſariũ eſt mediũ cõicare cũ extremis. Intel

talitatis. Xpᷣs aũt q;tũ ad naturã humanã v⸗
triuſq; cõicat alterã ꝓpꝛietatẽ. Cercio mõ öͤͤ
xps mediꝰ inter deũ et hoĩem.ſ.qᷓ;tũ ad ↄvue⸗
nientiã pſone eo ꝙ eiꝰ ypoſtaſis eſt in duob
naturis. Vñ dicit Damaſce.ꝙ eius ypoſta⸗
onit᷑. i. in
duab naturꝭ ſubſiſtit.ſ.diuina ⁊ hũana nec
mutat᷑ diuina ĩ humanã nec ecõuerſo.ſʒvtra

paulꝰ ꝓpter ſe. ita et ceteri.Chꝛiſtꝰ vᷣo paſſus

cõis illis qͥ ſunt in celo.i.angelis qꝛ ſuntre⸗
parati. Illis qͥ ſunt in mundo iſto.qꝛ ꝑ ſuã

eſt cõiter ꝓpter omnes. Eius enĩ paſiio fuit

paſſionẽ ſunt ſaluati. AUñ ad Coll.i.c aplus

dicit. Pacificans ꝑ ſanguinẽ crucis ep ſiue

q̃ in terris.i.hoĩes.ſiue ꝗ in celis ſi unt.i. ange

los. Fuit etiã cõis illis qͥ erant in inferno.i.

patribus inde liberatis. licet non fuerit cõis

demonibus ⁊ reliqͥs damnatis ꝑ diffinitinã

ſnĩam qͥ remanſerũt in ſuis ſuꝓplicijs deſola

aere rõe ſanctitatis:vt aerẽ ſctificaret. San⸗

ctificauerat quidẽ terrã trigintatribo annis

ſuꝑ eã ambulãdo. Sanctificauerat aquã in

erat ignẽ ſpiritũ ſanctũ in ſpecie ignis mit⸗

tendo.nõ reſtabat niſi vt ſanctificaret aerem

nõ ſub tecto ſed in ipo moꝛiendo. Ideo Cri

ſoſtom“ in ſermone de paſſione ait. In ex⸗
celſo ligno et non ſub tecto paſſus eſt vt eti⸗
am ip̃ius aeris natura mundaretur. Sed et

ti. ¶ Cercio xpᷣs moꝛi voluit crucifixus in

ipᷣa ſe baptizari faciendo. Sanctificaturus

*

Gten ſleb
delnereſung
ananeruta
huarquiceee⸗
ſſtiealta
Znnothiſ
nichtepen
ſeuntiipage
fegnaſuoi
yenienspl⸗
reliiuttult

dbobys co

Centoetlure
ſolsaclune
oſubtilesen.
deſupinfuna
nuiqoniis
ſerti noyeri
ſgoregnotra
ſGerciuen
ſeobcid
irdeoffa
gengtiih⸗
ſitocofil
ſwopar
oroꝛerex
Neiurr
Nlenit D

1

Piloopont

edenn

Wed⸗
poninn
buchis

vVlũ ſe der

loloneq,
noeo ma
hcnier
Coſtwem
ſhollirt ſi
Nſnoagai⸗

Ueimuſatc
uneö⸗
ſcocfdeen
fanznif

Occkiigt
Nen
Pponizd
ſegogen
lemcicge

vmmgin
o wck mii
Aüimdith
dn chi

Poftniin

Nrdaitdiggi
wogäde
Gerſärbh
tcäberel nen
Ciiter
amen n
memenfnl⸗
nluſi
le inorns

rüemiſnenm

umibunmi⸗
. Toco ni⸗
ntid,.
sckinder
agensſpot
Piccontit
duimntäm
nrcii /
õ
I binſin

Cril

ſdarenin
diuetn

Monegine

aſsat⸗

i an
agin
hliug/1
Clich
oscln
Cisſo
mtin
fuutin,
Anorirt

ipᷣa terra ſile beneficiũ ſentiebat decurrentis
de latere ſan guinis ſtillatõe mũdata. Se
cunda exaltatio crucis ðꝛ ſingularis. Tele⸗
bꝛat quidẽ eccleſia ſolenniter q;‚tũ ad officia

feſtũ exaltatõis ſancte crucis ꝓpt᷑ id qð eueĩt

Anno ppi ſexcenteſi imo quntodecimo. Illo
nãq; tꝑe ꝑmittente dño ſuũ ꝓplm flagellari ꝑ
ſeuitiã paganoꝝ. Coſdroe rex pſarũ multa

regna ſuo imꝑio ſubiugauit. Hieruſalẽ aũt

veniens ꝑtẽ ſancte crucis quã ſctã helena ibt
reliq̃rat tulit ſecũq; aſpoꝛtauit. Volẽs autẽ

2b oĩbus coli vt deus. turrim ex auro et ar⸗
gento et interlucentibo geẽmis fecit. Et ibidẽ
ſolis ac lune ac ſtellarũ imagines collocauit

ſubtiles etiã ⁊ occultos duct? q̃ſi deꝰ aquã

deſuꝑ infundebat. Et in ſubterraneo ſpecu

equi q̃drigas trahẽtes in circũitu ibãt vt q̃ſi
terrã mouerẽt ⁊ tonitruũ ſimularẽt. Filio &
ſuo regno tradito in tali phano ꝓphanus re
ſidet.et iuxta ſe crucẽ dñi collocãs. appellari
ſe ab oĩb deũ iubet. Et ſicut legit᷑ ĩ libꝛo mi⸗
tralide officio. Ipſe coſdroe in thꝛono reſi⸗
gqens tãq;ᷓ pr̃ lignũ crucis ſibi a dextris po⸗

ſuit loco filij. et gallũ aſiniſtris loc⸗ ſpũs ſctiĩ

ſe vero patrẽ voluit noĩari.Tũc heracliꝰ im⸗
peratoꝛ exercitũ copioſum collegit et õ filiũ
coſdroe iuxta danubiũ fluuiũ dimicaturus
aduenit. Tandẽ vtriſq; pncipibo placuit vt
ipi ſuꝑ pontẽ ſoli certarẽt.⁊ q victoꝛ exiſteret

ipe ſine damno vtriuſq; exercit⸗ imperiũ re⸗

tineret. Decretũ etiã exijt vt quicũq; pꝛinci⸗

pem ſuũ inuare pᷣſumeret cruribus exciſis et

bꝛachijs in flumine mergeret᷑. At heraclius

totũ ſe deo obtulitet ſe cruci ſanctiſſime de⸗
uotone q potuit cõmendauit. Factũ eſt autẽ

yt deo ꝓpicio heraclius victoꝛ euaderet.qui
cunctu exerciiũ inimicoꝝ ſue ptãti ſubegit.

Coſdroe vero ignoꝛabat exitũ belli qꝛ cũ ab

oĩbyodiret᷑ ſibi a nemine intimat Quare he
raclius ad eũ ꝑuenit et in thꝛono aureo eũ ſe
gentẽ reperiẽs.interrogauit an vellet ſ geruz
baptiſma ſuſcipꝑe.itaq; vitã cũ regno ꝑpiter cõ
ſeruare. Qð cũ ille acceptare noluiſſet ab he
raclio eſt decollat.Filiũ vᷣo ſuũ decẽ anno⸗

rũ baptiʒari fecit ⁊ de ſctõ fonte ipᷣm ſuſcipi⸗

ens regnũ paternũ ei dimiſit. Turrim vero

illa deſtruẽs argentũ in pꝛedã ſi ui exercitus

tans ad ꝓpꝛia remeauit.

intraret nõ cultu regio ſed humili aſello in⸗

grediens humilitatis exemplũ ſuis cultoꝛi⸗

bus dereliquit: his dictis angelus abſceſſit.
Tũc impatoꝛ ſe vſq; ad camiſ iã exuit. depo⸗
ſuitq; calciamẽta crucẽq; dñi cũ lachꝛy mis

accipiẽs vſq; ad poꝛtã baiulauit. moxq; poꝛ

ta cũctis patuit redeuntib lapidibus ad pꝛi
ſtina loca diuina virtute. Rex aũt deuotiſſi⸗
mus in has crucis laudes pꝛorupit.O crux
ſplendidioꝛ cũctis aſtris.mũdi celebꝛis.hoĩ
bus multũ amabilis.ſanctioꝛ vniuerſt is.q̃ ſo
la fuiſti digna poꝛtare talentũ mũdi dulce li

gnũ dulces clauos dulcia ferẽs pondera ſal

ua pñtem cateruã in tuis hodie laudib con
gregatã. Dicq; pcioſa crux in ſuo loco reſti⸗

tuitur. et antiqua miracula renouanf᷑. Moꝛ
tuus quidaʒ vite reſtituit.paralitici qᷓ̃ttuoꝛ

curant᷑.Lepꝛoſi decẽ mundant᷑.quindecim

ceci illuminant᷑.demones effugant᷑. plurimi
q;a varijs languoꝛibo liberant᷑. Et ita impe
regijs muneribb do

ratoꝛ eccleſias reparãs ⁊

ercia exaltatio
crucis ðꝛ generalis. Erit qͥ pe crux in die iu
dicij exaltata.qꝛ vt cãtat eccleſia. Hoc ſi ignũ
crucis erit in celo cũ dñs ad iudicandũ vene

rit. Et vt ex dictis Lriſoſto.colligi pᷣt.Crux.

in qᷓ ſaluatoꝛ nr̃ pepẽdit miraculoſe repara⸗
bitur ⁊ apparebit ſole lucentioꝛ. Ipᷣa inſuper

ſigna crucis in coꝛꝑe xpᷣividebunt᷑ ab oibus

quo cunctis ſtupẽtib, angelꝰ dñi ſignũ crus⸗
cis in manibs tenens.ſuꝑ poꝛtã apparuit di⸗
cens. Cũ rex celoꝝ ꝑ hanc p oꝛtã ad paſſionẽ

qͥ in maniby eius pedibus ⁊ latere iõ ſeruata:

ſunt yt in ꝑpetuũ ſue victoꝛie xpᷣs ferret tri⸗
umphũ.Tüc vt ait Hiero.ad heliodoꝛũ de

ↄtemptu mũdi.Tu ruſticanꝰ exultabiſ ac di⸗

ces. Ecce crucifixus de meus. Ecce qͥ obuo
lutus pannis ĩ pᷣſepio vagijt.hic eſt o erarij
ac q̃ſtuarie filiꝰ.hic demoniũ hñs 2 ſamari⸗
tes.hic veſtitꝰ coccino.hic ſentiby coꝛonatꝰ.
Cerne manꝰ iudeeqs fixeras.vide latus ro

mane qð foderas.videte coꝛpꝰ an idẽ ſit q;

dicebatis clam nocte ſuſtuliſſe diſcipulos.
Qualiter adoꝛãda eſt crux in qua xpᷣs pe⸗
endit. et alie cruces inquihus nõ pependit
apitulũ terciũ.

xpᷣi adoꝛatõnis. In quo aperire de⸗

Brciũ myſteriũ cõtemplandũ de cruce
dedit.Aurũ vero et gẽmas ad reparãdas e

cleſias qᷓs tyrannus deſtruxerat reſeruauit.

DSacra igit᷑ crucẽ ſuſcipiẽs hieroſolimã re⸗

poꝛtauit.Cũ aũt de möte oliueti deſcendens
ppoꝛtã q̃ dñs paſſurꝰ trãſierat. in equo ſuo
regio et oꝛnamẽtis imperialib⸗ ingredi vel⸗
let. repente lapides poꝛte deſcenderũ t. et inui

cem q̃ſi eſſet vnus paries ſe clauſerũt. Sug

emꝰ vtrũ cultus latrie ſit exhibendus cruci
xpᷣi. Ad qð rñdet Bonauẽ.i.iij.di.x. hic

eſt multiplex modꝰ dicẽdi. aidã enĩ tenẽt
wip̃i cruci debet᷑ honoꝛ qͥ ↄꝛ vperdulia. Et

rõ huiꝰeſt.qꝛ ipᷣa crux fuit inſtrumentũ toti⸗
redemptõis humane. In ipᷣa eni ſalꝰ et redẽ

ptio totiꝰhũani generis eſt facta.et ideo oẽs

hoĩes debent ei eſſe ſubiecti ſubiectoe notabi
li et ſpeciali.et ꝓpterea dicunt debere adoꝛari

eã excellentioꝛi adoꝛatõe q;ᷓ ſit dulia qᷓ debet᷑
rõnali creature. Quia tñ crux iſta nec eſt de

nec ipᷣi diuinitati aliqͥ d vnitũ.ideo nõ eſt ei

cultus latrie exhibendꝰ ꝓpter hoc ꝙ tenet me

dium inter latriã et duliam. adoꝛatio crucis

vt dicat᷑ yperdulia. Sed qm̃ adoꝛatio ſicut
allocutio videt᷑ eſſe ſolummõ inter res roͤne

capaceſ.Adoꝛatio enĩ quedã oꝛatio eſt ad ali
quid oꝛdinatũ.vñ adoꝛare eſt ad aliqͥd oꝛa⸗
re.crux aũt xpᷣi caret oĩno rõne. Ideo alij di⸗
xerũt eã nõ eſſe adoꝛandã.nec inqtũ ĩ ea ado
ratur xpᷣs.nec aliq̃ eſt ei reuerẽtia exhibenda
honoꝛis niſi rõe crucifixi.ſicut nec imagini
rõne imaginati.Et iõ dixerũt ꝙ cruci xpᷣi eſt

cultus latrie ecxhibendꝰ.et nullus alius nec
dulie nec vperdulie. Rem enĩi inſenſibilẽ ſtul

tũ eſt honoꝛare cũ ꝓ indifferẽti habeat hono

rẽ et vituperiũ.Et hoc innuunt cõfirmare

Damaſce.in.c.de imaginibs.vbi dicit. ꝙ nõ
crucẽ adoꝛamus ſed tipũ.i.figurationẽ. E
ſic nõ videt᷑ ꝙ crux adoꝛet᷑ inquantũ eſt res
aliqua ſed inq;tũ eſt ſignũ. Teruntñ ſi cõſi⸗
deremus verba Damaſceni in. c. de cruce vi
detur.ꝙ nõ ſolummõ cruci xpᷣi ꝓut eſt ſignũ

ſiue inquantũ tipus eſt. ſed in rõe materie ex

hibenda ſit reuerẽtia qꝛ nõ ſolũ eſt venerãda

figura ſed etiãverũ lignũ crucis in quo dñs

pependit. In alijs vero crucibusveneranda
eit ſolũ figura nõ materia.Ait eni. Jpᷣm qui
dem pᷣcioſum lignũ trucis venerabile in q̊
ſeipᷣm ꝓ nobis xpᷣs obtulit vt ſanctificatum
tactu coꝛpoꝛis et ſanguinis decenter eſt ado
randum. Et poſt. Si autẽ ex alia materia fa
cta eſt.nõ materiã adoꝛamus abſit ſed tipũ.
vnge ſi aurũ et pᷣcioſi lapides fuerint poſt ti
pi diſſolutionẽ non ſunt adoꝛanda. Ex quo
colligit᷑ ꝙ aliq̃ ſit ipᷣi cruci reuerẽtia exhiben
da excepta adoꝛatõne latrie.Et huius ſignũ
eſt qꝛ eccleſia ſolenniʒat in crucis intentõne

et exaltatõe ſiẽ in feſtiuitatiba ſanctoꝝ. Et iõ In qbus tres amoꝛes
nenter pꝛedictoꝝ modoꝛũ videt᷑ ſufficiens.

Pꝛopterea dicendũ ꝙ duplici mõ exhibetur

alicui honoꝛ. Aut in obſequiũ reuerẽtie. Et

iſte eſt honoꝛ veneratõnis. Aut in teſtimoni
um virtutis et cõplacentie famulatũ. Et iſte

eſt honoꝛ adoꝛatõnis.vterq; aũt iſtoꝝ hono /

rũ offert᷑ cruci. NHã crucẽ adoꝛamꝰ et crucem
veneramur. Sed in hoc eſt dr̃a.ꝙ honoꝛ ve
neratõis exhibet᷑ ipi cruci tanq; inſtru mẽto
