gelica ſic nec humanã dimiſiſſet impunem.
ed ꝓpter pꝛecipuã reuerentiã quã advirgi
nem habebat qꝛ eã ab eterno ſuꝑ oẽs creatu⸗
ras vniend

ũ eiꝰ nulla creatura poſ

Augeo dicere pler virginẽ in mẽte diui⸗
na coceptã ꝑ multa annoꝝ milia anteq; na⸗

Et diuina vltio q̃ acce⸗

as deo q̃ creande erant dilexit/

li dů a pncipio ſue beatitudinis cognouerut
xpᷣm incarnandũ ⁊ ex ↄſequẽti de virgine na

ZKnmb. d as plehe intelligendũ dicit ſane

ctus tho. i. pte. q. lvij. ꝙ ĩ angel eſt duplex co
gnitio. VUna naturalis ſᷣm quã cognoſcunt
res tũ ꝑ exiſtentiã ſuã tũ ꝑ ſpecies innatas et
hac cognitione myſteria gre cognoſcere non⸗
pñit qꝛ ex pura dei voluntate dependent. Si
enĩ vnus angelus nõ pᷣt cognoſcere cogita⸗
tiones/ alteriꝰ ex volũtatate eiꝰ dependentes

multo minꝰpᷣt cognoſcere ea q̃ ex ſola dei vo

luntate dependẽt. Eſt qute alia angeloꝝ co⸗
gnitio q̃ eos beatos facit qua vidẽt verbũ et

res in verbo:et hac quidẽ viſione cognoſcũt

ſceret humanũ genus fuit pꝛeſeruatũ in eſſie.
Eoſtat eni ꝙ ꝓ pꝛima tranſgreſſione Adam
et eua nõ ſolũ moꝛtis ſed annihilationis ex⸗

in generali ſum

myỹ̃ſteria gratie quidẽ oĩa nec equaliter oẽs
ſed ſᷣm ꝙ deus eis voluerit reuelare: ita tñ q;

ſuperioꝛes angeli ꝑſpicacius diui nã ſapien
tiã cõtemplantes plura myſteria et altioꝛa in

ipa dei viſione cognoſcũt qᷓ inferioꝛib mani
feſtant eos illuminando.Et hoꝝ etiã myſte⸗

rioꝛũ:quedã a pꝛincipio ſue creatõis cogno⸗

uerũt:quedã vero poſtmodũ ſᷣm ꝙ eoꝝ offi⸗
cijs cõgruit. Quare et myſteriũ incarnatois
tũ olbus reuelatũ eſt a pnci
pio ſue beatitudiniſ. Cuius rõ eſt. ꝗꝛ hoc eſt

quoddã generale pꝛincipiũ ad qð oĩa eoꝝ of

pᷣſeruati ſunt ꝓthoplaſti nec in nihilũ reda⸗

ti. hec puella erat ĩ lũbis ade ſᷣm
rationẽ ſem inalẽ: et potẽtia ꝓpducende puelle
erat impꝛeſſa in pꝛimis parẽtibus donec in
actũ educeret᷑. De ea autem debebat naſci ie⸗
ſus qui in adam erat ſolũ ſcõᷣm coꝛpulentaʒ

ſubſtantiã de virgine educendꝰ et de nulla

alia. Indulſit ergo deus pꝛimiſ parentibus

nec eos annihilauit:qꝛ ſi nõ fuiſſet nata bea
ta virgo et ꝑ ↄſequens nec ieſus ſiue deꝰ car
nem humanã veſtiſſet. Ergo ꝑ iſtã nobilem
creaturã ſaluauit deꝰ pꝛimos paretes de pꝛi
ma trãſgreſſione:et Noe de diluuio. et Abꝛa

——.. .⁸GseO ‚vv⸗

anm de cege regũ: Iſaac de iſmaele: Jacob de

eſau. Populũ iudaicum de egypto:de manu

pharaonis:de mari rubꝛo:de ptãte diuerſoꝝ

uitate babilonica: Oauid deleone:de Holia
et de Baul. Et bꝛeuiter 4

Bar Das e Dc, H

regũ tyrannoꝝ:de Nabuchodonoſoꝛ ⁊ c⸗ ti
tde S 8 indulgetias et
liberationes factas in veteri teſtamẽto nõ du
bito deũ feciſſe niſi ꝓ huiꝰ amoꝛe puelle⁊ re

cunctis oꝑibus pponendã.

gine naſciturum. Lapitulũ. ij.

ðꝛ ſuꝑnalis. Cõceperũt quidẽ illã ange

.

* eerd ejr 3

uerẽtia quã deus ab eterno poꝛdinauit ſuia
Ox angeli a pncipio cognonerũt xpᷣm de

Ecunda aceptio virginis admirande

cia oꝛdinant᷑. Oes eni ſunt adminiſtratoꝛij
ſpiritus in miniſteriũ miſſi ꝓpter eos qui he⸗
reditatẽ capiunt ſalutis.vt dicit᷑ ad Hebꝛe.
ca.ij.qð quidẽ fit ꝑ incarnatõis myſterium.
Vñ opoꝛtuit de hoc myſterio oẽs a pᷣncipio
cõmuniter edoceri.de hocſic dicit Augꝰ.li.

v. ſuꝑ Geneſ.ad lr̃am. Sic fuit incarnatio
nis myſteriũ abſconditũ a ſeculis in deo vt

V.

m innoteſceret pᷣncipibo et poteſtatiba in cele
ſtibus.oquedo tñ de ſacramento incarna⸗
tionis qᷓ;tũ ad ſpeciales ↄditõnes. Sic non
oẽs angeli a pncipio de oĩb ſunt edocti: im⸗ 8
mo quidã etiã ſuꝑioꝛes angeli poſtmodũ di
dicerũt.vt refert Dioniſiꝰ.vij.ca. de celeſti ie
rarchia. VUñ Paulus ad Ephe.iij.ca.dice⸗
bat. Mihi autẽ oĩm ſanctoꝝ.i.aploꝝ mini⸗
mo data eſt gra hec in gentib⸗ euã geliʒare in

ueſtigabiles diuitias xpᷣi et illuminare oẽs q̃
ſit diſpẽſatio ſacramẽti.ſ.redemptõis ꝑ xpᷣm

facte qᷓ diſpẽſabilis eſt gentibo ſicut et iudeis
ſim glo. Nico. de lira.abſconditi a ſeculis in

deo ꝗͥ oĩa creauitvt innoteſcat pꝛincipibus ⁊

poteſtatibo in celeſtibus ꝑ eccleſiã multifoꝛ⸗
mis ſapiẽtia dei ſᷣm pꝛefinitionẽ ſeculoꝛum
quã fecit in xpo ieſu dño noſtro.hec ibi. Hoc

tendendũ et dilectioneʒvſq; ad vocationem

loco dicit Nico. delira e angeli ſancti nõ co
gnouerũtad plenũ myſteriũ xpᷣi incarnati ex

gentiũ: donec pꝛedicantibo aplis fuit imple⸗

WnA&αι net ana! us ſανvα%e, . 2
ä

1 uz

* . O
veqg ſa 9 a ͤ Grunsrn

min. Ouia ante habuerũt tm̃ ſimplicẽ noti

ciam qᷓ p̃t dici abſtractiua inqtũ eſt rei non

pñtis. Sed qñ fuit impletũ habuerũt non⸗
ciã experimentalẽ ſiue intuitiuã. Sic aſtro⸗

logus pꝑ motũ celi certitudinaliter 2gnoſcit
eclipſim futurã tñ adhuc ꝑfectius ea cogno⸗
ſcit qñ videt eã actu exiſtentẽ. Alij vero di⸗

*⁹ *.

Ofs ole⸗ cunt ꝙ angelis innotuit myſteriñ xpᷣi de vo

catiõe gentiũ ſimpliciter ⁊ oĩ mõ ꝑ eccleſiã.i.

8 ——

p pꝛedicationẽ aploꝝ qð tñ q;tũ ad hoc an⸗

tea nullo mõ cognouerãt. Qu icqd ſit nega⸗

re nõ poſſumꝰ ꝙ a pncipio ſue beatitudinis
vt eſt pdictũ reuelatiõʒ habuerũt de xpᷣo de

virgine naſcituro. Ruto nãq; poſt illa ſao⸗
lenniſſimã victoꝛiã quã habuerũt de lucife⸗

ro ⁊ ſequacib ſuis dũ plenã beatitudinẽ ob
tinuiſſent. Quia angeloꝝ ruentiũ ſedes erãt
vacuebenigne rex celoꝛum excelſus de ſuo
mõ oĩbus dirxerit.O aſtra matutina. O mee

creature nobiliſſime. Gaudeteꝛ exultate qmm̃

ex hoĩbus ſaluãdis/iuxta vniuſcuiuſq; meri
ta vri oꝛdines ꝑficient᷑ ⁊ implebunt᷑ ruine.
Ag id vero exequendũ dũ venerit plenitu⸗
do tpis. Sponſam accipiã puellã vnãvir gi

næẽ et plenã gra ĩ cuiꝰ vtero ſpũ ſancto coope
rante incarnabit᷑ filiꝰ meus vnigenitus ⁊ di

lectus. Sonuit hec vox cũ ingenti leticia in

mentibo angeloꝝ qͥ p multa annoꝝ miliavir
ginẽ pijſſimã pꝛeſtolãtes miro ullaã colebant

affectu:nec angelis tm innotuitvirgo dei fi
liũ in ſuo vtero geſtatura. Sʒ inſuꝑ multis
patribo patriarchis atq; ꝓphetis bas incar
natõis myſteriũ fuit diuinitus reſeratiũꝗ.

beata virgo abſq; infa mia culpã oꝛigi

uoꝛi

nalẽ cõtraxit a qua ſm opinionẽ alio
pꝛeſeruata fuitt. ¶ LCapitul

re pleriq; cupiũt:vtrũ beata vᷣgo fuit cũ pctõ
oꝛiginali cõcepta. Et vt clare oĩa denudent᷑
tria ſunt in hac ꝑte notanda. Pꝛimũ ꝙ cõce
ptio pᷣt dupliciter ſumi. Uno mõ ꝓ ↄmixtio

ne ſeminum in copulaviri⁊ mulieris.Alio
mõ ꝓ animatione q̃ fit dũ aia ſimul creat᷑ et

infundit᷑ a deo in coꝛꝑe iã foꝛmato. Secun

dũ notandũ ꝙ peccatũ oꝛiginale duob mo

do ↄceptionẽ pꝛimo mõ:virgo nõ habuito⸗

riginale foꝛmaliter.qꝛ oꝛiginale foꝛmaliter
in aĩa et ſolũ cuiuſſibet peccati eſt aia ſubie⸗

ctũ vt declarat Franciſcꝰ de marone in ſuo
iij. Petrus de candia et ſanctꝰ tho.iij.pte.q.

Ercia ↄceptio virginis ſacratiſſime ðꝛ
Mmaternałqñ cõcepit eã mr̃ ſua. Et qm̃
ceptõnis officiũ publice fit in eccleſia. Sci

xxvij. Dicut enĩ virtuſ eſt qlitas ſpũalis ita

et vicin. Terciũ notandũ q; radicaliter et in
cauſa peccatũ oꝛiginale ẽ in carne. Vñ doc.
theologi dicũt ꝙ peccatũ oꝛiginale eſt infe⸗
ctio quedã in aĩa ↄtracta ex e vnione ad car

nẽ cõcupiſcibiliter ſeminatã. vt eni ait Fran

ciſcus de marone in ſuis ſermonib. Sicuat
coꝛpus qð induit᷑ ſoꝛdido veſtimẽto inqui⸗

natur ab eo. ſic ſpũs rõnalis qñ induit᷑ coꝛ⸗
poꝛe infecto ꝑ ↄcupiſcentiã genito ðꝛ macula

ri. Et ſicut in veteri teſtamẽto fuit lex poſiia
Leuitici.xiiij.ca.q quicunq; intraret domũ

lepꝛoſam efficeret᷑ mmundꝰ. ita aĩa ex eo ꝗ⸗

intrat coꝛpꝰ q̃ſi domũ lepꝛoſaʒ efficit᷑ immũ

da. Et vt inqt Petrꝰ de candia. Cõtrabere

— 5*

oꝛiginale cõpetit hoĩbus ꝓpter demeritũ pꝛi⸗

mi parẽtis ⁊ diuinũ decretum liberare obli⸗
gans filios Ade ad penã dãni ꝓ crimineta⸗

li. Nec ſufficit ſolũ demeritũ pꝛimi parentis
ad hoc ꝙ ↄcupiſcibiliter ab eo deſcendẽs cõ

trahat peccatũ oꝛiginale ſed requirit᷑ diuinũ

decretu. Sanctiſſima ergo virgo licet exr bo
neſtiſſimis parẽtibo carnẽ ↄtraxerit.iñ caro il

la fuit ↄcupiſcibiliter agata. Nec admittẽ

da eſt illi vulgi falſa ſnĩia ꝙ.ſ.virgo ↄcebta

fuerit ſpũ ſancto cooperãte ſine virili ſemine

et abſq; viri ⁊ mulieris copula. Heretica eſt
et ꝑnicioſiſſima opinio iſta licet apparẽter vi⸗
deat᷑ ad virginis laudẽ accedere. Sʒ nõ eget
des mẽdacio nro. Et vt refert Augꝰ.in li.de

mendacio. Mendaciũ maxime ꝑnitioſum
qð fit in his q̃ ad xpᷣianam religionẽ pꝑtinẽt
Et iterũ idẽ Augꝰ.ptractans illud apli.i.ad
Coꝛinth.xv. ca. Inuenimur falſi teſtes ait.
Perhoꝛrendũ eſt aliquid falſe de deo dicere

etiã ſi ad laudẽ eius videat᷑ ꝑtinere nõ eni ini
noꝛi ſed maioꝛi foꝛtaſſe ſcelere in deo laudat᷑

falſitas quã vituperet veritas. Sic damna⸗
biliter cum falſitate virginẽ laudant qui eaz
de ſpiritu ſancto cõceptam temere pꝛedicant
Vidi et ego in pleriſq; locis depictas imagi
nes Joachim et anne ſeſe oſculo obuiantii

inferiuſq; rubꝛicã ſic cõtinentẽ. Qualiter an
na accepto oſculo a ſuo viro Joachim con⸗
cepit in vtero virginẽ mariam. Deliramẽta

ſunt iſta qᷓ et virgini ſumme diſplicent qua⸗
re et depeccato oꝛiginali foꝛmaliter ſumpto
reſtat veritas diſſerenda. An.ſ.dum aia coꝛ
poꝛi ſuo fuit vnita oꝛiginalẽ maculã contra⸗
xit. Et circa hoc diuerſimode doctoꝛes lo⸗
quuntur. Ex quo duplex eſt huiuſmodi rei
famoſa opinio. Pꝛima eoꝛum qui dicit vix·
ginem oꝛiginale habuiſſe a quo ſtatim ꝑ ſan
ctificationẽ fuit mundata. Secũda opinio
modernoꝝ qui aſſerũt virginẽ a peccato oꝛit:⸗
ginalipꝛeſeruatã. Pꝛima opinio habet tria

7

Anade

Paule

emit
linem⸗
ſcn den
docuerüt
fralen
ſem ino⸗
Anſelmun
Begaine
Cſioobo⸗
Hubonn!
Alanuou.
Glulbelnun
Hulbeinvs
Henricuode
SBoüheiro⸗
Ene
Omnens
Dugocrdit
Abermotne
Pornsdet
ddusde
Durmndus
Henons
Hemsde
NMoboo
ugodea

6Paolauor

ſobemoha⸗
Drinsee
Vugind
1
Aauarusbi
Pbannes
Pobertus
Aeranger
Bononuent
Nonoust
ahinlae
Munes

Uingde

Banndns:

Brrhoonne

Dinlcnsod
keon

Berming

Jobnmna⸗
Fortnnn

Phane

heig

nine,
nut iin
dliir
wond Jan
Ntninin
Sciintti ge
nienut
ewſnlep

Ng ueen

Pinügog
Wincfnm

dn.

denmiip,
unlbame
iipannines
imn onen
oNcenges i

girkdti.
nirgolcnh

ruuent
. Herni
Ylrr*

Oi
Auginin

we Mhinoun
igoniin

giluigi

% 4
63

n flithn
lerwiN
SDS

veiNW.

Gumt

Nmehlic
Nicnsini

„
.

ſcʒ Firmitatẽ: rationũ cõ gruitatẽ: et impecca

bilitatem. Pꝛimo habet firmitatẽ qm̃ multi

ſancti deuotiſſimi clariſſimiq; doctoꝛes illã

docuerũt. Ex quibus aliquos explicabimꝰ.
Infraſcripti naq; oẽs expꝛeſſe fatent᷑ virgi⸗
nem in oꝛiginali cõceptam.
Anſelmus in libꝛo Cur deus homo.
Beda in omelia ſuꝑ Miſſus eſt.
Caſſiodoꝛus.
Hugo in libꝛo de ſacramentis.
Alanus in expoſitione ſimboli athanaſij.
Builhelmus altiſiodoꝛenſis. ”
Guilhelmus cancellarius pariſienſis.
Henricus de gandauo in quolibet.
Builhelmꝰ durãdi in rõnali diuinoꝝ offi.
((Et de oꝛdine fratũ pꝛedicatoꝝ.
Sanctus Thomas de aquino.
Hugo cardinalis in expoſitõe luce.

Allbertus magnus. Mr
Petrus de tarantaſio qͥ fuit Inno.quintꝰ.
Jacobus de voꝛagine. .
Durandus poſtea epᷣs meldenſis. *

Hoerueus generalis oꝛdinis.

Petrus de palude. “?VMV
Jacobus de lauſana epᷣs lauſanenſis.
Hugo de argentina.
Micolaus treueth.
Robertus holcoth.

Martinus qui fecit cronicas.
Vincentius qui fecit ſpecula.
eoꝛdine minoꝛum.
Aluarus hiſpeꝛnuus.
Johannes de rupella.

Kobertus conton.
Alexander de ales.
Bonauentura.

Ricardus de media vilala.
Reginaldus archiepᷣs rothomagenſis.
Johannes Rigaldi. rJ
HNicolaus de lira.

Beltrandus de turri ca rdinalis.

Bartholomeus de piſis. M
Biraldus oddonis in libꝛo de figuris.
e oꝛdine heremitarum.

Egidius de romaa.
Bregoꝛius de arimino.
Bernardus oliueri.
Johannes theotonicius

Joꝛdanus theotonicus.

Johg hes ſteringacij.
SDe oꝛdine carmelitarum.
Buido epᷣs maioꝛicenſis.

Paulus de peruſio.
¶De collegio canoniſtarum.

Johannes theotonic? gloſatoꝛ derreti in.

ꝓnunciandũ.de con.di.

.„%

Bartholomeus bꝛixenſis. et Raymundus

in titulo de ferijs.

Guilhelmꝰ durandi in ſpeculo iudiciali.

Johannes andree in.c.cõqueſtus.de ferijs.

BGuido archidiaconꝰ in.c.firmiſſime.de co⸗

Bernardus inſuper virginis amatoꝛ pꝛeci⸗
puus in epiſtola ad canonicos lugdonẽſes

repꝛehendit celebꝛ antes feſtũ conceptionis.
De quo quidã aiũt et foꝛte ficte.ꝙ poſt moꝛ

tem viſus eſt cuidam ſuo diſcipulo in veſte

fulgenti in qua erat macula quedã cui indi⸗

cauit hoc ſignificare maculam eius:quia te⸗
nuerat virginẽ in peccato oꝛiginali cõceptã.
Sanctus vero Zho. et Bonauentura di⸗

cunt ꝙ per feſtum cõceptionis de virgine ce⸗
lebꝛatum nõ datur intelligi ꝙ in ſua conce⸗
tione fuerit ſancta aut ꝙ fuerit ſine oꝛigina

i. Sed quia quo tempoꝛe ſanctificata fue⸗

rit ignoꝛatur. celebꝛat᷑ feſtum ſanctificatõis

eius potius q; cceptionis in die cõceptio⸗
nis ipius

go oꝛiginale cõtraxit.Et pꝛima eſt quia ſoli

chꝛiſto filio dei ac ipius virginis benedicte
cõuenit immunitas ab omni peccato.qð ꝓp⸗
batur auctoꝛitate ſanctoꝛum. Inquit enim
SBSBeꝛego. li.xij. moꝛaliũ. Hullus ſine peccato
eeſt niſi ille qͥ in hunc mundũ nõ venit ex pec⸗
cato.Et Hiro.in euan gelio filij ꝓdigi. So
Ius deus eſt in quem peccatũ cadere nõ poot.
Et Augꝰ. in expoſitione pſalmi.xxx. Chꝛi⸗

ſtus omnes peccatoꝛes innenit:ſolꝰ ſine pec

cato venit. Et idem in li.de nuptijs et cõcu⸗

piſcentia.O mnes ſub peccato naſcimur et
per vnũ ſolum qui ſine peccato natus eſt li⸗

beramur. Et idem in Encheridion. Per me
dliatoꝛem qui ſolus ſine peccato natus eſt re
conciliari nos opoꝛtebat. Et hanc ſententiã
idem Auguſtinus refert libꝛo.i.et.ij.contra
Julianum. Et li.iij. de baptiſmo paruulo⸗
rum. Et in li.de fide ad petrũ.Et in li.de ꝑfe
ctione iuſticie.Et in epiſtola ad optatũ epi⸗
ſcopum. Et in epiſtola ad Valeriũ. Ex qui
bus apparet ꝙ cum de ſolo chꝛiſto doctoꝛes
affirment ꝙ fuerit ſine peccato et virgo mun
da fuit ab omni culpa moꝛtali et veniali igit
Dabitur ſibi culpa oꝛiginalis. Secunda ra⸗

tio ad hoc inſinuandũ eſt quia xpᷣs fuit vni⸗

uerſalis redemptoꝛ:ergo redemit virginẽ. ſʒ
ſi nullũ habuiſſet peccatũ nõ fuiſſet redẽprtt.

. Becundo opinio iſta habet ra
tionum congruitatẽ. Adducunt᷑ aũt plures
cõgruentes rationes quibus oſtendit᷑ ꝙ vir

ergo aut ipᷣa habuit oꝛiginale:aut xpᷣs nõ fu
it vniuerſalis redemptoꝛ. Hinc Leo papa
in ſermone de natiuitate ait. Oñs noſter ie⸗
ſus xpᷣs moꝛtis peccatiq; deſtructoꝛ ſic nul⸗

lum a reatu liberũ repperit ita liberãdis oĩbꝰ

venit. Et Hiero. in Omel. ſup Matth. inqt
Notandũ in genealogia ſaluatoꝛis nullam
ſanctarũ aſſumi mulierũ ſʒ eas qᷓs ſcriptura

repꝛehẽdit vt qͥ peccatoꝛibo venerat de pecca

tricibus naſcens oĩm peccata deleret. Et ad
Ro. iij. ca. apls dicit. O ẽs enĩ peccauerũt et
egent gloꝛia dei.Et.v.ca.Pervnũ hoĩem in
bunc mundũ peccatũ intrauit et ꝑ peccatum
moꝛs et ita in oẽs hoĩes moꝛs ꝑtranſiuit in
q̃ oẽs peccauerunt.Tercia rõ quare videt᷑ q;
virgo oꝛiginali culpe ſubiacuit ẽ qꝛ de neceſ⸗
ſitate penas illi culpe debitas incurrit. Nã ⁊

penalitates cõtraxit ⁊ moꝛtẽ euitare nõ potu

it ⁊ ſi añ xpᷣm deceſſiſſet nõ intraſſet celũ quſ

q; fuiſſet ꝑ xpᷣm ⸗ apta ſed cũ patribus

iuiſſet ad limbũ.¶ Cercio iſta opinio habet
di nec blaſphemi cenſendi qui de virgine ſic
loquunt᷑ cũ peccatũ oꝛiginale culpa ſit cõtra
cta nõ acta ꝓ cuiꝰ deletõne ac remiſſione xpᷣo
filio ſuo oẽs ingentes debemꝰ gras. ¶ Be⸗
cunda opinio que magis innitit᷑ pietati eſt il
loꝛum qui aſſerũt virginẽ ab oĩ labe culpeo⸗
riginalis immunẽ a qua pᷣſeruata fuit. Et vt
inqnit Franciſcus in ſermonibus ſuis.non
obſtante tali pᷣſeruatione mater dñi dici põt
fuiſſe peccato obnoxia. Quia quãdocũq; ali
quis defectus ↄuenit alicui ex ſua natura pᷣt
ei attribui qᷓ;tumcũq; ille defectus ei auferat᷑

vt cũ dicit᷑. Oẽs declinauerũt ſimul inutiles

facti ſunt.et tñ hoc de facto nũqᷓ; fuit verũ.qꝛ
ſemꝑ aliqui inuenti ſunt boni. Sed hoc ðꝛ
quia q;tum eſt ex ſe ita eſſet niſi eſſent diuina

gratia pᷣſeruati. Itẽ ðꝛ in pᷣs. Omnis homo

mẽdax.ergo arguit Augꝰ.martyres fuerũt
mendaceſ. Ideo dicendũ ꝙ martyres fuerũt

mendaces q;tũ erat de ſe niſi ſpũ diuino illu

ſtrati fuiſſent veraces. Inſuꝑ Job.iiij. c. ſcri
bitur. Ecce qui ſeruiũt ei nõ ſunt ſtabiles et
in angelis ſuis repperit pꝛauitatẽ.quoꝛũ pꝛi⸗

mũ ad beatoſ angelos ſcõm ad malos refer
vt exponit Gꝛego.in moꝛalibo.et tũ boni an⸗

geli nõ ſunt inſtabiles cũ ſint ĩ gra ↄfirmati.
vt ptʒ in.ij.ſententiarũ.dicit᷑ ergo iſtud ꝙ qᷓ;
tum eſt ex ſe ſunt inſtabiles niſi eſſent gratia
cofirmati. Sic et beata virgo q;tũ erat de ſe
ex cõditione nature erat apta nata cõtrahere
eirerd Sagnale ſ⸗ ulna nõ ↄtraxit ex pꝛi
1 lpeciali.Ad qð dũ indu
infraſcripte rõnes. ſugdendzil inducunt

⸗

ecũda poſſibilis pᷣſeruatio.

Tercia virginis exceptuatio.
Quarta puritatis coparatio.

uinta honoꝛis exhibitio.

Sexta gratie cõplettio.
3 tima diuina reuelatio.
Pꝛima rõ 8ε ↄtrarioꝝ ſolutio. NHã rõnes

inducte pꝛo pꝛima opinione ſolui facile pñt.

Cũ ðꝛ ꝙ eſſe abſq; peccato cõuenit ſoli xjo

ergo nõ virgini. Rñdet᷑ ꝙ xpᷣo cõuenit ꝑ na
turã virgini nõ ꝑ naturã ſʒ ꝑ gratiã.Et ad ũᷣ
lud qð adducebat᷑ ꝙ xpᷣs fuit vniuerſalis re

demptoꝛ ergo redemit virginẽ ergo ab oꝛigi

nali.Dicit᷑ ꝙ redemit eã ab oꝛiginali pꝛeſer⸗
uando. Si qͥs vero quereret quõ xpᷣs potu⸗
it virginẽ redimere pᷣſeruando qͥ nondũ erat
incarnatus cũ aĩa vᷣginis coꝛpoꝛi ſuo vnita
fuit. Rñdere poſſumꝰ ꝙ beneficia incarna⸗

tionis xpᷣi cõmunicata ſunt nõ ſolũ pũtibus
1 imbu. iſta e oet futuris ſed etiaʒ pᷣteritis. Nã ipᷣe caput eſt
impeccabilitatẽ. Nõ equidẽ rei ſunt haben⸗

oĩm electoꝝ et patrũ et patriarcharũ et ꝓphe⸗
tarum veteris teſtamẽti vt docet Alex.in.iij.

ſumme.qui anteq; xpᷣus incarnaret᷑ exeo

ipᷣm fide incarnandũ cognoſcebãt atq; cre⸗
debant diligebãtq; ieſum meruerũt fieri mẽ⸗
bꝛa eius qui licʒ nondũ eſſet homo in re erat
m homo et deus incarnandus in ſpe. cuius

gratia mlta illiꝰ beneficia fuerũt pᷣſtita. Sic
et in ꝓppoſito cũ deus pᷣelegiſſet virginẽ ſui fi
lij futurã matrẽ merito ipᷣius filij incarnan⸗

dia cõtagione culpe oꝛiginalis voluit pᷣſer⸗

uare.Ad terciã vero rationẽ qua dicebat᷑ q;

virgo de neceſſitate incurrit penas oꝛigi

debitas. Rñdemus ꝙ penas illas incurrit

de neceſſitate nature queq;tũ in ſe erat coꝛrũ
pere habebat ꝑſonã virginis niſi fuiſſetab
oꝛiginali pᷣſeruata. Et ſicut circũciſio vel ba

ptiſmus penalitates cõpatiunt᷑. Hã illi qb-
circumciſionẽ oꝛiginalis culpa remittebaf
et illi qbus ꝑ baptiſmũ nũc dimittit᷑ a penali

tatibus nõ liberant᷑. Et ſancti patres qͥ ſine
aliq̃ peccato decedebãt trahebant᷑ ad limbũ
Ita licet beatiſſima virgo pꝛeſeruationẽ hãc

habuiſſet. nihilominꝰ penalitatibo et moꝛti

iuſte obligata fuit. Nã vt vtar verbis ſancti
tho.iij. ꝑte.q.xxvij.arti.i.ĩ reſpõſione ad ter⸗

ciũ ar. Beata vᷣgo ſanctificata fuit ⁊ nos ada

dimus pᷣſeruata a peccato oꝛiginali q;tũ ad
maculã ꝑſonalẽ nõ tñ fuit liberata a reatu qᷓ
totũ natura tenebat᷑ obnoxia.¶ Gcda rõq̊ᷓ
ꝓbat᷑ virgis immunitas ab oꝛiginali culpa

ðꝛ poſſibilis pᷣſernatio. otuit nãq; deꝰ ilia
ſic pᷣſeruare.et ſi potuit debuit:cum pelegiſſet
eam ſuã immaculatã ⁊ dilectiſſimã ſponſan

Cuyef
ſbit
lustln
teſtag
ectüſui
ie gener
naliqu
hoſtusl
minusi
magioin
dileaion
oilige
virgineo
dilligeree
naliculpe
reßtinle
crevoiun
fehticnia
ſcntieat
mgärn

ſonttuian

ecöera
Nunderei⸗
ſmncikicide
Gwlape
inteleus
Piannrr i⸗
Ciſe
Meflürpen
hdntin
lalndrer
Gunltuer
ntſordit
Wanepani
eeſpectu
nborerpe
agcnennlt
(ipeani
Giinzi
dihvhotr
girncen
ſtna dce
Unhnnog

klaſmnore

ccige⸗
uflail
W
vefſii
chrabihnd
lurgnd

d Joben

ſegiocire

mnn

.

.
.
2
ueſclita

h nn.

Pröcinmin
oonidg
uurisr
reniaghri
borgmiſe
uqröchs
woq noncie
orporiſron
Nnöſcüpic
Näöean
urchnicr
ſabwun
Wsin r
initztu
lanit i
Amnaman
ais vOirß

.

Ons Apim
õ

Gu niſfitöO

tcncäclo Nd
unt⸗Niii

luntnin

cdininitipn

6

mciong ,e

ehunln
wannniti

aut eſt agẽſpfectiſſim

het

oẽs ci
mi alie
ad Johannẽ hieroſolima ⁊ oĩs iudea et oĩs
regio circa ioꝛdanẽ. j
firmandã opinionẽ iſtã oꝛ puritatis cõopa

òẽ
—..

Quare Franciſeus de marone in ſuo.iij. ſic
gẽs eſt pfecti

ſcribit. Quãto aliqð a ecti?tanto ci
ſſum. deus

tius pᷣt ſuũ effectũ ind
Sz ages naturale ef

fectũ ſuũ inducit in pꝛimoi
qꝛ generatio lucis a ſole fit ĩ inſtanti. Inſi up
qñ aliqua potẽtia pᷣt in duas operatões op⸗
poſitas ſi in pꝛimo inſtanti pᷣt in illã ad quã
minus inclinat᷑ multo foꝛtius in illã ad quã
magis inclinat᷑. Sed potẽtia volitiua pᷣt in
Dilectionẽ et odiũ.et deus maxime inclinat
ad diligendũ. Sed in pꝛimo inſtanti potuit
virginẽ odire.q̊ multo foꝛtius potuit ipam
diligere.et hocpᷣſeruando ne inficeret᷑ oꝛigi⸗
nali culpa. Adhuc legiſlatoꝛ qͥ pᷣt legẽ cõde⸗
re pᷣt in legẽ diſpẽſare ⁊ illã deſtruere. Sʒ de

creto diuino ꝓpter actualẽ culpã pꝛimoꝝ pa

rentũ factũ eſt vt oẽs ab eo ↄcupiſcibiliter de
ſcendẽtes naſcerẽt filij ire. ergo eodẽ decreto
potuit cũvirgine diſpẽſari vt ꝓ nullo inſtã⸗

iI fuerit filia ire. Sicut enĩ potuit deꝰ ſi oꝛi⸗
ginale cõtraxit in pꝛima ſanctificatõne illam
mungdare ita eque potuit ſimul et ſemel eam
ſanctificãdo pᷣſeruare. Sʒ reuera nõ dubiũ
wmulta poſſit facere deus ⁊ multoplura qᷓ

intellectus intelligere. nipilominꝰ nõ niſi ex
pietate ⁊ ſingulari deuotõe cogimur accepta

re ſic feciſſe deũ ſicut facere potuit ⁊ virginẽę

age filiã a peccato pᷣſeruaſſe.¶ Tercia rõ ad

aſtendendã virginis mundiciã ab oꝛigina

li culpa ðꝛ exceptuatio. Sicut enĩ excipit᷑a
generalitate mulierũ q;tũ ad ↄceptũ ⁊ pꝑtum
qꝛ vt ſcribit᷑ Geñ.iij.c.Et dictũ fuit eue. In
doloꝛe paries filios qð et ad oẽs alias mulie

res ſpectare cognoſcimꝰ.vᷣgo tñ cõcepit ſine

ruboꝛe ⁊ pepit ſine doloꝛe. Ita etiã excludit
a generalitate mulierũ ⁊ viroꝝ qᷓ;tũ ad nequi

ciã peccati. Vñ Aug. in li.de coꝛreptione et

gra inqͥt. Cũ de peccatiſagit᷑ nullã de matre

duivolo facere queſtionẽ qᷓ̃ excepta ſi oẽs ſan

cti et ſancte interrogarent ſi peccatũ haberẽt
qd aliud dicerẽt niſi ꝗq; Johãnes ait. Si di
Lenimus qꝛ peccatũ nõ habemus ipᷣi nos ſe⸗

ducimus ꝛ⁊ veritas in nobis nõ eſt. Et qꝛ ðꝛ
ꝙ oẽs peccauerũt. Rũdet᷑ ꝙ duplex eſt vni⸗
uerſalitas. Una pollitica.alia logica. In v⸗
ninerſali logica vna pꝑticular interimit vni⸗

uerſalẽ. Uniuerſali aũt pollitice nõ ↄtradi⸗
cũt ab ipᷣa diſtrahẽtes vnã vel plures pticu⸗
lares vt dicẽdo oẽs de iſta ciuitate ſunt ſani.
8 currunt ad ſpectacula. tñ aliqͥ ſunt infir⸗
Ain domo. Et ſic math.ij. ðꝛ. Exibat

uarta rõ faciẽs ad

4 4 .
1
.
* S ”

nſtanti ſicut ptzʒ

1

ratio. Debuit quidẽ virginis puritas ſuperx
cedere puritatẽ quarũcũq; aliarũ creaturarũ
et angeloꝝ et hoĩm. VUñ Anſel.li.de ↄceptu
virginali inqᷣt. Decuit vt illiꝰ hoĩs ↄceptio

de matre puriſſima fieret q̃ ea puritate nite⸗

ret qua ſub deo maioꝛ nequit intelligi cui de

us pater vnicum filiũ ſuum ſibi equalem de

coꝛde ſuo genitum ita dare diſpoſuit vt eſſet

vnus idẽq; dei et virginis filius. Sanctug

tho. in.i.ſnĩaꝝ.di.xliiij.arti.iij.in rñſione ad

iij.ar. dicit. Puritas intendit᷑ ꝑ receſſi uma coõ

trario. In reb aũt creatis nil purius eo qᷣ
eſt ſine ↄtagione peccati q̃lis fu it puritas be

ate virginis qᷓ a pctõ oꝛiginali et actuali im⸗
munis fuit. Si ergo beata vgo peccatũ oꝛi⸗
ginale cõtraxiſſet tũc puritas eiꝰ nõ exceſſiſ⸗

ſet puritatẽ alioꝝ. Nã angelus creatꝰ fuit ſi

ne aliq heveccatt ci et aia pꝛimi hoĩs ⁊
is ½ uinta rõ ꝓ hac opinione dicit
honoꝛis exhibitio. Debet vtiq; filius hono

mulieris

rare matrẽ q;tũ pᷣt.qm̃ vt inquit Hiero.parẽ

tibus nemo pᷣt reddere qð tenet᷑. Sʒ xpᷣs po

tuit honoꝛare matrẽ illã pᷣſe eruando ab oꝛigi
nali culpa.igit᷑ debu it ita facere S exta rõ
ðꝛ gre cõp letio. Fuit equidẽ in virgine tanta
gre plenitudo q;ẽtam capere potuit aliqᷓ pu⸗

ra creatura Ideo angelus eã dixit plenã gra

Xuẽ.i.c. Et Hiero.in ſermone ad Paulã et
Euſtochiũ inqt. Ceteris ꝑ partes pꝛeſtatur
Harie vero totã ſe refudit gratie plenitudo
Quare ꝓ nullo inſtanti defecit illi gratia.qdᷣ

tñ non fuiſſet ſi ad modicũ oꝛiginalis culpa

habitaſſet in aia eius. Itẽ vt inqͥt Franciſcꝰ
Jpa fuit virgo virginũ. Si cõtraxiſſet oꝛi⸗

ginale virginitas eius fuiſſet diminuta. Hã

virginitas angeloꝛum que ſpiritualis eſt de

qua Hiero.dicit. Semgꝑ eſt angelis cogna⸗

ta vir ginitas.ᷣ eſt maioꝛ virginitate coꝛꝑali.
Et ideo ſi fuiſſet virginitas aĩe marie ꝑ oꝛi⸗

ginale coꝛru pta non eſſet par cũ virginitate

angelica ¶ Deptima rõ dꝛ dinina reuelatio
Cepit nãq; celebꝛari feſtũ ↄceptõis virginis
marie reuelatõe dei. Nã vt ſcribit Anſelmꝰ

cantuarienſis dũ quidaʒ venerabilis abbas

remenſis cenobij helſinꝰ noĩe miſſus fuiſſet
a Bnilhelmo angloꝛum rege in daciam du
peractis que ſibi commiſſa fuerant:ad angli

am redire cuperet ingreſſus ẽ mare vbi poſt

qᷓ; per ſpaciũ ꝓſpere nauigauit:vt ſolet eſſe.
tempeſtas valida cepit nauigãtes terrere.Fa
tigatis igitur nautis nec vltra valentibo ſe

iuuare:remis fractis:funibus ruptis:caden⸗

tibus velis: ſpes ſalutis amittitur. et nihil
ſibi niſi ſubmerſionis iudicium expectatur
Cuq; eſſent de coꝛpoꝝ ſalute deſperati curã

4

ſolummõ animarũ creatoꝛi ſuo magnis cla
moꝛib ↄmendaret et beatã genitricẽ dei ma⸗

riã matrẽ miſeroꝝ in ſuũ auxiliũ inuocarẽt:
coõſpiciunt quendã venerãde habitudinis vi
rũ pontificali infula decoꝛatũ ſtantẽ ꝓximũ
naui.Qui aduocãs ad ſe abbatẽ helſinũ his
verbis alloqui cepit. Vis ꝑiculũ maris cua⸗
dere: VUis in patriã tuã ſanus redire? Cũq;
cũ fletu id ſolum deſiderare dixiſſet.Lũc ille
ait. Scias me a dña nr̃a dei genitrice ad te
miſſum vt ſi meis dictis obtemperare volue
ris ſaluꝰ cũ comitantiba ad poꝛtũ deuenies.
Sypopondit ille ſe facturũ oĩa. Cui vir ille.
Pꝓmitte mihi ꝙ diẽ ↄceptõis matris xpᷣi ſolẽ⸗

niter celebrabis et celebꝛandũ pᷣdicabis. At
helſinus. Et q̃ inquit die feſtũ iſtud erit mi⸗
hi celebꝛanduʒ. Sexto ait ydus decembꝛis

vteriſq; officio natiuitatis excepto ꝙ nomẽ
natiuitatis mutabis in nomẽ cõceptionis.

his dictis ille diſparuit. Et ſedata tempeſta⸗
te abbas cum reliq applicuit ad littus Et ᷓ
viderat q bus potuit notificauit. Statuitq

in remenſi cenobio ipᷣm feſtũ celebꝛari. Sic
paulatim excreſcere cepit deuotio chꝛiſtiano
rũ ad ↄceptionẽ virginis excolendã que tñ
tꝑibus iſtis vt aparet vbiq; terrarũ ab oĩb⸗
pconizat᷑. O es clerici oẽs religioſi de conce
pta vir gine feſtiue officiũ dicũt. At ⁊ Sixtꝰ

quartus pontifex maximꝰ ꝑ ſuas Ir̃as ad p⸗

petuã rei memoꝛiã ſtatuitvt ꝑ totã octauam
huiꝰ cõceptionis officiũ ꝓtendat᷑.cõcedens

eandẽ indul gentiã oĩbus qͥ miſſe et hoꝛis c

nonicis adeſſe curauerint q̃ cõcedit᷑ ꝓ feſto ⁊
octaua coꝛꝑis xpᷣi. Planũ iam eſt ꝙ hec opi⸗
nio ſecũda indies roboꝛat᷑ et pficit ⁊ magis
videt᷑ foꝛe cõſona pietati.Etᷣm ſniam Ho⸗
ſtien. alioꝛũq; doctoꝝ.Qñ ſunt diuerſa iura

et opiniones nõ cõtra deũ nec ð bonos mo⸗

res.humanioꝛ ſnĩia eſt pᷣferenda ceteris pari⸗
bus. xextra de tranſac.c.fi.vbi glo.ſuꝑ verbo.

humanioꝛẽc. Pꝛonioꝛes inqͥt eſſe debemꝰ ad G aſſumptʒ pꝛo themate. ꝛedixit quippe Eſai
as virginem ex ꝓgenie dauid unchdeſt⸗
gnatam nomine virge que fuit rectiſſima ſi⸗
ne aliqua curuatione ad mania bona ⁊ tran⸗

abſoluendũ qᷓ; ad ↄdemnandũ.vt in.c. ex lit
teris. de ꝓba. et. ff. de accuſa.et obliga.l.arria
nus. Neq;ʒ tũ vt ex dictis colligi pᷣt feſtũ cõce
ptionis refert᷑ad tranſfuſionẽ ſeminis de qᷓ
fuit foꝛmatũ coꝛpus virginis q̃ ðꝛ pꝛima cõ
ceptio hoĩs.qꝛ licet fuerit ſine peccato paren
tum virginis fuit tñ cũ feditate et deoꝛdina⸗
tione nature vt refert dñs Beltrand' cardi⸗
nalis in expoſitõe eple ſexte ferie q̃ttuoꝛ tem⸗
poꝛũ de aduẽtu. Sed feſtũ illud oꝛdinat᷑ ad
ſecundã cõceptionẽ ſm quã virgo fuit cõce⸗
pta et in eſſe naturali humano et in eſſe ſpiri

to oꝛiginali pᷣſerus⸗ ta ↄcep
moõ ſumpta facimus advirginis laudem fe⸗
ſtum referẽtes gratias oĩpotenti deo qͥ aduo

foꝛſan o⸗
maſculi animat᷑ quadrageſima dic. Yemine
vero octo geſimo.Et hoc mõ ſi fuit de pecca
ruata. de iſta ↄceptione ſcdᷣo

*

catã noſtraʒ tanto pꝛiuilegio decoꝛauit. Si
aũt peccatũ oꝛiginale ↄtraxit a quo tñ ꝑ ſan⸗
ctificationẽ mundata anteq; nata tunc feſtũ

ſub noiĩe ↄceptõnis ad ipᷣam ſanctification

refert᷑. At vero iam finẽ dicendi faciamꝰ co

nemur vir ginẽ affectione ſin gulariſſima ⁊ re
uerentia qua poſſumus ꝓſequi vt ſic merea⸗

mur ipᷣa interueniente ſui filij gratiã acqui⸗

rere et gloꝛiã celeſtem tandem letanter ingre⸗

di.Amen.

¶ Sermo vigeſimuſquintus de ſancta no

bili et digna natiuitate virginis gloꝛioſe.

Gredietur vir/

tiuitatis ᷣ ginis gloꝛioſe debet hũana mens

in ma gna leticiã ꝓſilire. NHam eccleſia legit
ſermonẽ ſancti Auguſtini ſic dicẽtis. Adeſt

nobis dilectiſſimi optatus dies beate ac ve⸗

nerabilis ſemꝑ virginis marie Ideo cũ ſun

ma exultatione gaudeat terra noſtra tãte vir

ginis illuſtrata natali. Hec enĩ eſt fios came⸗
pi de qua oꝛtũ eſt pᷣcioſum liliũ cõualliũ per

cuius partum natura mutat᷑ ꝓthoplaſtoꝛũ
quo delet᷑ et culpa.Et in antiphona ðꝛ.Cũ
iocunditate natiuitatẽ beate marie celebꝛemꝰ
vt ipᷣa ꝓ nobis intercedat ad dñũm ieſum chꝛi

ſtum. Pꝛopterea vt ad natiuitatis huius p⸗
conia extollẽda excitemur in hoc ſermone de

ipᷣa naſcente virgine verba faciemus qꝗᷓ deſi⸗
gnatur noie virge ab Eſaia ꝓpheta inverbis

.

ſitoꝛia mundi:fuit etiam pleniſſima: quia in
ea fuit omne folium ſanctoꝛuũ ſermonum et
omnes fructꝰ? ſanctarũ operationũ ⁊ omnis
flos ſanctarum virtutũ. Quinimmo ex ipſa

pꝛodijt flos floꝛum et fructus fructuũ bene⸗

dictus ieſus filius eius ⁊ dei.Et ꝙ bec phe
tia ſit dicta de chꝛiſto patet per tranſſationẽ
chaldaicaʒ qᷓ in hoc loco ſic habet. Exurget

rex de filijs yſai et meſſias de filijs filioꝛum

—

octogeſimo die. Nam dicit ꝙ coꝛpus

ga de radice ieſſe et fios de radi⸗
LLLe eius aſcendet Eſaie pꝛophete
verba ſunt iſta ca.xi.Dũ recolit᷑ memoꝛia na

mſoceri
ii ple t
cñ laqg
nentatis .
gindebuite
aisbfuiſe
turergotni

gfui

io e rulga

Vplſt divit
cc repee

Gzinbocto

NI
mnnonen

N mif

opelmneo⸗

Akſmncc thor
QNNoror

d Sencir

donſo
fleunden

lacreztumr

halio beut

hocfigurati

“ muti
Argnia

l Erooy
onſanrop⸗
Maon di

lumſgniſe
afaulben
gfignfitpe
laplscti .
imfnunoneſie
Nencur
hiugen
ufnnilie
eüͤde ſ
ſu ii⸗
laminane

tuali gratioſo.i. in animatiõe illius beuedi- eius. Igit᷑ de ipa naſcentevirgine tria myſte 2ð?ð?ð
cti coꝛpoꝛis qᷓ fuit din poſt pꝛimã cõception? ria cõtemplemur. loplsl

. 20 αναοαGs, gegacfe bes &αRh ra d aptr 4 a 4 .. ☛G
p idt Pνααd an Ps 4 26 G. aſtet BesDrer Er re
E N erE-

. Cap E quddenß e fe : * W Rerl E. “ 4
=èððð ſn-*.NKH g T—Oa e ec FRE * 2 Er ce a
cæAro=ß Brrn RWe eſ - TeP oret Wr⸗ W epo . G e, .
Be Ti ..NL, l⸗ AKeis n I e W LyeS
KEagrnm Tpt e fe e ve F Dadorfer fes , G e R

ſπ d= à „ 92α£ alhes

ihmn Pꝛimũ ſanctitatis. Fuit iſta nati foꝛmationem ſed anteq; exiret de ventre. De-·
Afmin Becui du nobilitatis. as ſcta no⸗ beato inſuper Johanne baptiſta nõ eſt intel
eg Cerciũ dignitatis. digna,. ligendũ ꝙ ſpũs vite dicit᷑ aia viuificans.ſed
Mneſcx ¶ Obeata virgo fuit in ris ſancti fm ꝙ ſpuͦs dicit᷑ aer exterius reſpiratus. ve
luint, lcata.ex qua ſanctificatõe fomes in ea nullũ p̃t dici ꝙ nondũ inerat ei ſpiritus vite.i.aia
Nih actü habuit et ab oĩ peccato p̃ſerua. Istum ad manifeſtas et cõpletas operatiöões
S H Lapitulũ pꝛimũ. ipius. ecunda difficultas erat an beata
wiñͦge⸗ imo cõtemplemur virginis naſcetis/ ¶virgo mundata fuit ab infectõe fomitis. Et
1uneſti anctitatẽ. Fnit nãq; ante ſancta q; ex vad hoc inueſtigandũ ſequamur ſanctũ tho.
Cifcn vytero nata. Et licʒ hoc nõ tradat᷑ in ſcriptu⸗- qui ait.ꝙ circa hoc ſunt diuerſe opiniones
ifadn ra ſacra expᷣſſe.veruntñ vt dicit ſanctꝰ Cho.! Quidã enĩ dixerũt ꝙ in ipᷣa ſanctificatione
ilmtn iiij.pte.q.xxvij. Rationabiliter id credimus: beate virginis qua fuit ſanctificata in vtero
Nienan⸗ qm illa q genuit vnigenitũ a pre plenũ gre ? totaliter fuit ei fomes ſubtractus. Qnidã ve
müm⸗ ver itatis.p̃ oĩbus alijs maioꝛa gratie puile⸗ ro dicũt ꝗ remanſit fomes q;tũ ad hoc ꝙ fa
R—Mã gia debuit acciꝑe. Inuenimꝰ aũt quibuſdax cit difficultatẽ ad bonũ ſublatus tñ fuit q;tũ
alijs h fuiſſe ↄceſſum vt invtero ſanctificarẽ ad hoc facit ꝓnitatẽ ad malũ. Alij vero te
tur ergo ⁊ virgini nõ fuit negatũ. Dictũ nã⸗ nent ꝙ ſublatus fuit fomes q;tum ptinet ad
elncar q; ſuit Jere. ſicut ptʒ eiuſdẽ.i.ca.Anteq; exi coꝛruptionẽ pſone ꝓut impellit ad maluʒ et
Grut. res de vulua ſanctificaui te. Et de Johaͤne diſfficultate facit ad bonũ. Remãſit tñ inq;tũ
baptiſta dixit angelus Luce.i.ca. Spirita ptinet ad coꝛruptionẽ nature ꝓut.ſ.eſt cauſa
Uncto replebit᷑ adhuc ex vtero matris ſue. traducendi oꝛiginale peccatũ in plem. Hõö⸗
ph Sz in hoc loco tres difficultates ſeofferut. “ nulli vero affirmãt ꝙ in pꝛima ſanctificatöe
enaen Pꝛima vtrũ beata vir go fuit ſanctificata an remanſit fomes m eſſentiã ſed ligatus fuit.
nn nimationen.. in ißa aut? ceptõe filij dei fuit totaliter ſub
Biates Scða vtrũ fuit mũdata ab infectõe fomitis latus. Ad hoꝝn aut intellectũ opoꝛtet cõſide⸗ “D
Mg Iytrum ꝑ ſan n vtero fuit rare ꝙ fomes nihil eſt aliud q; inoꝛdinata cõ
ernata aboipeccto.. ¶[Mpiſcentia ſenſualis appetitus habitualis
n ꝛo pꝛume difficultatis decleratõne. Rñ⸗ tũ qꝛ actualis ↄcupiſcẽtia eſt motus peccati.
e, det ſanct? tho. vbi. 5. q, ſanctificatio de qlo Bi ahr Zenpiſcenig ſenſualitatis eſſe inoꝛ⸗
Ntoc⸗ . quimur nõ eſt niſi emũdatio ab oꝛigiali pec dinata inq;tũ repu gnat rõni.qð quidem fit
Katän cato. Sanctitas eni eſt ꝑfecta mũdicia vt di inq;tũ inclinat ad malũ vel difficultatẽ facit
linscn cit Dioniſiꝰ.xij.c. de diui.no.culpa aũt non ad bonũ.Et adeo ad ipᷣam rationẽ fomitis
Guilün pt emundari niſi ꝑ gratiã cuiꝰ ſubiectũ eſt ſo ptinet ꝙ inclinat ad malũ vel diff icultatẽ fa
bnlin la creatura rõnalis. Et ideo añ infuſionẽ aie ciat in bono. Vnñ ponere ꝙ remanſit fomes
