ſg, teri rogabãt apoſtolos:vt eos a ſerpentibus Jacobi minoꝛis in eᷣmhieroſolymitanum
in i occidi ꝑmitterent. Quibus apoſtoli reſpon⸗ ab apoſtolis vnanimiter eſt electus. Et ante
ni dere ſe miſſos reducere a moꝛte ad viti non moꝛtẽ ſuam triginta moꝛtuos ſi uſcitaſſe nar
4 aũñt a vita pᷣcipitare in moꝛtẽ. Cum autẽ maz ratur.um autẽ eccleſiã hieroſolymitanã x
hun gi in/ malitia pſeueraſſent ab apoſtolis ſani annos multos rexiſſet et centeſimũ atq; vi⸗
inn, dimiſſi inde aufugerũt. Poſt hoc filia cuiuſ geſimum annũ etatis ageret tempoꝛe Traia
m, dam ducis ex foꝛnicatõne cõcepit et filiũ par ni imperatoꝛis Atticus cõſularis ipᷣm cruci
dne turiens: quendã ſanctũ diaconẽ infamauit. affigi iuſſit:omnibus qui aderant et ipo iu⸗
d Cum autẽ paretes puelle diaconẽ occidere dice admirantibus.qꝙ centũviginti annoꝛũu
un, vellent. Aduenientes apoſtoli infantẽ addu ſenex crucis ſuppliciũ pertuliſſet. HNonnulli
dhi ci fecerũt:qui die illa natus fuerat. Et coꝛa,ʒ vero dicũt ſicnt eſt rei veritas. nõ fuit ſi⸗
lun⸗ diacone interro gauerũt dicẽtes:dic infans mon chananeus qͥ fuit crucifixus. ſed fuit
in noie dñi ſi iſte diaconus hoc pꝛeſumpſit. alius filius cleophe. Oð etiã Euſebius ceſa
M adhec infans iſte inquit:diaconus caſtus et rienſis epᷣs in ſua cronica teſtat. Idẽ dicunt
lmud ſanctus eſt nec vnq; carnẽ ſuã coinquinauit ¶Iſidoꝛꝰ et Beda in ſuis cronicis. Nã Iſi⸗
ne Lum aüt parentes inſtarent vt apoſtoli que doꝛus et euſebius qðᷣ pꝛius dixerũt poſtmo
aufe rerent quis actoꝛ huius ſceleris fuiſſet. Re⸗

dum in cronicis coꝛrexerunt. Quod ptʒ etiã

cain

per Bedam:qui ſe ſenſiſſe redarguit in retra
ctionibus ſuis. Laudemus igit᷑ dominũ in

ſanctis ſuis quibus tantã gratiã cõtulit: vt

cunctis inimicis ꝓbiſſime cõſternatis ad ce

lorum regna gloꝛioſi migrauerint vbi cum

chꝛiſto letantur:Qui viuit et regnat in ſccu

la ſeculoꝛum amen.

¶ Sermo q̃drageſimuſ quart?de ſe acris ad⸗
mira ndiſq; ſtigmatibo ſeraphici Franciſci.

BGo enim ſtigma
ta domini ieſu ĩ coꝛpoꝛe meo poꝛ⸗
to Doctoꝛis gentium verba ſunt
iſta ad galatas vltimo. c. Elegit pater om⸗
nium deus bim̃ franciſcũ qͥ nõ ſolũ euãgeli⸗

ca doctrina viteq; ꝑſectõe:ſed mirabili ſigno

ſtigmatũ excitaret hominũ coꝛda ad deſide⸗
riũ eternevite.Duobo quidẽ annis picturam
crucis in manib pedibus ⁊ latere viſibiliter
tulit.Et ſicut apoſtoli virtute magna redde⸗
bant teſtimoniũ reſurrectiõis ieſu xpᷣi.ita frã
ciſcus in ſe ipᷣo ĩ ꝓpꝛio ſuo coꝛpoꝛe xpᷣm reſu⸗
ſcitatum luculentiſſime demõſtrabat. Sed
pleriq; dũ hec audiũt vel credere nolunt frã
ciſcum ſigno crucifixi fuiſſe inſignitum:vel
quid leue ⁊ nõ admirandũ id aſſeuerãt. Qua

pꝛopter vt nouitas tante rei cũ deuotõne fi⸗

delibus innoteſcat: repꝛimaturq; temeritas
curioſoꝝ in hoc ſermone de ſacris franciſci
ſtigmatibo tractare decreui.O ſtendã aũt cõ⸗

ſignationẽ franciſci:nõ niſi inter dei mirabi

lia magna foꝛe deputandã:ob qð cõuenien⸗
tiſſime ſanct iſte ſublimis verba ꝓpoſita di⸗
cere pᷣt.In qᷣbus de ſtigmatiba ipᷣis tria my⸗
ſteria ꝓponimus cõtemplanda.
Pꝛimũ dicit᷑ veritatis.
Secundũ ſublimitatis.
Lerciũ cõgruitatis.

ndeſkfictio an quicqͥd dicit᷑ de ſtigmatiby
franciſci: cum veritas tante rei multipliciter

cofirmetur. ¶ Lapuulü.i.
Rimũ myſteriũ cõtemplandũ dicit᷑ ve⸗
rritatis. In quo ſpeculari libet an ſit ve
rum ꝙ ſanctus franciſcus habuit ſtigmata
in ſuo coꝛpoꝛe virtute diuina et ſuꝑnaturali
impꝛeſſa. Nã poſſet aliqͥs dicere multa fuiſſe
ab exquiſitis ingenijs cõficta et in ſcriptis
tradita. que tñ ſunt penitus a veritate aliena
Iccirco Augꝰ.li.xviij.de ci.dei.c.xiij.inqͥt.
Fabule facte ſunt de minotauro ꝙ beſtia fue
rit incluſa laboꝛinto:quo cũ intraſſent hoĩes
inextricabili erroꝛe inde exire nõ poterãt.De
centau ꝙ equoꝝ hoĩmq; fuerint natura cõ

„*

iuncti.De cerbero ꝙ ſit triceps inferioꝛũ ca⸗

nis.De frixo et helle eius ſoꝛoꝛeꝙ vecti arie
e volauerunt.De goꝛgone ꝙ fuerit crinita
ſerpentibo:et aſpicientes cõuertebat in lapi⸗
des.De belloꝛofonte ꝙ equo pennis volãte
ſitvectus qͥ equus pegaſus dictus eſt.De an
ſione vel arione ꝙ cythare ſuauitate lapides
mulſerit:et attraxerit.De fabꝛo dedalo et eiꝰ
icaro filio ꝙ ſibi coaptat pennis volauerũt.

hec ille. Si igit᷑ iſta ⁊ alia huius excogitare

potuerũt qͥd mirũ inquiũt increduli ſide frã
ciſco aliqs fingẽdo ⁊ mentiẽdo dixerit ꝙ in

manibs pedibo et latere plagas:q̃ſi crucifix ꝰ

habuit. Sed tales incredulos nos facile cõ⸗
uincere poſſumus dũ veritatẽ ſtigmatũ fran
ciſci ex tribus ad lucẽ deducimus.

Mꝛimo ex eccleſie auctoꝛitate.
BDecũdo ex teſtiũ ſanctitate.

Tercio ex miraculoꝝ claritate.
¶ Wꝛimo ꝓbamus veritatẽ ſtigmatũ fran⸗
ciſci ex eccleſie auctoꝛitate. Nã vt xpᷣs dixit
matth.xviij.c.Qui eccleſiã nõ audierit ſit ti
bi ſicut ethnicus et publicanꝰ. Igit᷑ pontifi
ces et cardinales de illis ſtigmatibo clarũ ꝑ⸗
hibent teſtimoniũ. Nã dũs Bonauẽ. cardi⸗

nalis epᷣs albanenſis vir eximie ſanctitatꝭ le

gendã ſancti frãciſci elegãter ſcripſit:in qua
diffuſe loquit᷑ de ſtigmatibo illis.Oñs Rav

nerius cardinalis de viterbio cõpoſuit hym

num q incipit. Plaude turba pauꝑcula.vbi

de ſtigmatib ſequentẽ verſiculũ interpoſuit

vili cõtentus tegmine ſancto caleſcẽs flami⸗
ne vicit algoꝛe caumata xpᷣi dũ geſtat ſtigma
ta. ODñs tho.cardĩalis de capua edidit hym
num qͥ; incipit. In celeſti collegio.e hymnũ
qui incipit.Decus moꝛũ dux minoꝝ:⁊ ĩ hoc

de ſtigmatibo ita inqͥt. Regis ſignũ ducẽ di⸗

gnum inſignit manu latere. Genedict papa

xij.bullã fecit de ſtigmatibo ſacris qua ſtatu

it vt fratres minoꝛes publice in eccleſia offi⸗
cium ſtigmatũ annuatim poſſent celebꝛare.
Nicolaus papa.iij.in extrauaganti q̃ ponit᷑

in. vi.decretal.et incipit.Exijt qͥ ſeminat ⁊c̃.

dum regulã beati franciſci in multis extolle
ret poſtea ita ſubdidit. Hec eſt cui atteſtante
paulo nullꝰ? de cetero debet eẽ moleſtus quã
xp̃s ſuis ſacris ſtigmatibo cõfirmari volens
inſtitutoꝛẽ ipᷣius paſſionis ſue ſignis nota⸗
biliter inſigniuit. Alerander papar in pꝑ ſu⸗
as apoſtolicas lr̃as franciſci ſtigmata cõpꝛo
bauit. Pꝛima eiꝰ bulla incipit.grãdeac ſin⸗
gulare miraculũ. Secũda. Si noue leticie
militantis ecdleſie. Tercia. Benigna diuine

operatõis volũtas.In hac ita de ſtigmatibꝰ
loquit᷑ iocunda dñice paſſionis inſignia in
eiuſdẽ ſancti coꝛpoꝛe dũ adhuc vitali ſpiritu

acretu
ſc Etie
eſa
lo Mie
cregtönt
dis Boe
rander⸗
multis
llaſtig
cſperi
cathalo
Loeſſo
tiveſtre
riczqy⸗
ciampe
mäauitt
tumdit
Muphe
gnuct⸗
laas
ſpinüp
guanal
otorpl
Beego⸗
go nae
beicguo.
unſcuen
nmisbe
ldeniieet
licacion
gidercvt
lviscd
Peei. Er
öwre
Vöoder
goioß
mong
tonefe
ytli
ſoſchen
lſte
noqoa

ſntse

anäͤve
WMuͤf⸗
gin⸗
Rpe
düſ
ſign
fentce
chlen
poſſe
(ame
gon
hulka

n

bannin
ton⸗
Nehnei
nctden

ls
Nien

iowant
Pag
wtiſei
Nrmngi

giſne

fionin

s⸗

.
Ronuit

inten

Audatii.

Jimri
muthpani⸗
onntiat
ieſt
din
Hoſuth
ngallan
Gintopen
udt
iriR
gimin

G

Maf⸗
umn
innt
inet 1
aple
kent.
tusd
Weßs

ſoueretur manus celeſtis operatoꝛis impꝛeſ
ſit. Et iterũ ibidẽ in manibus eius et pedib⸗
expꝛeſſa vndiq; ſimilitudo clauoꝝ de ſubie⸗
cto ꝓpꝛie carnis excreuit vel de materia noue
creatõnis accreuit. De iſto Alexandro dicit
Ddñs Bonauen. in legenda maioꝛi.dñs Ale⸗
xander quartus dũ publice pᷣdicaret coꝛam
multis fratribo et audiẽte me aſſeruit ſe ſacra
illa ſtigmata dũ ſanctꝰ viueret ꝓpꝛijs oculis

cõſpexiſſe. Gꝛego.papa.ix.qͥ beatũ franciſcũ

cathalogo ſanctoꝝ aſcripſit ĩ bulla q̃ incipit.

Cõſfeſſoꝛ dñi gloꝛioſus.q̃ dirigit᷑ vniuerſita

ti veſtre:nõ indigne duximus expꝛimenduʒ
vicʒ ꝙꝙ ſanctus franciſcus dũ adhuc vite ſpa
cium ꝑcurreret pñtis et poſtq; feliciter ↄ ſum
mauit manibo latere et pedibo ſpecie ſtigma⸗

tum diuinitꝰ extitit inſignitus. Hic Gꝛego.

antiphonã fecit q̃ cantatur in veſꝑis et de ſti
gmatibo clare ſic loquit᷑.plange turba pauꝑ⸗
cula ad patrẽ clama pauperũ hoc lugubꝛe ſu

ſpiriũ pater franciſce ſuſcipe:et ꝓde xpᷣo ſti⸗

gmata lateris peduʒ manuũq;:vt nobis red

dat oꝛphanis tanti patris vicariũ. Inſuper
Bꝛego. p̃fatus añq; beatũ franciſcũ catholo

go lanctoꝝ aſcriberet ſcrupulũ in coꝛde ha⸗
buit:quo ad vulnꝰ laterale. Nocte vero qua
dam ſicut idẽ pontifex poſt referebat cum la⸗
chꝛymis beatꝰ franciſcus quadã faciei ꝓten
ſa duritie ei in ſomnis apparuit.Et heſitatio
nẽ coꝛdis redarguens:eleuauit bꝛachiũ dex
trũ detexit vulnus:fialãq; popoſcit:q̃ poꝛre
cta videbat᷑ ſanguine ex latere defluente im⸗

pleri.Ex tunc vt inqͥt Bonauen. ad illud ſa

crũ miraculũ tãta cepit deuotõe affici ⁊ emu⸗
latione feruere:vt nullo mõ pati poſſet ꝙ ali⸗
quis pᷣfulgentia illa ſigna:ſuꝑba pꝛeſumeret
impugnatõe fuſcare:quin cũ ſeuera increpa⸗
tio ne ferret.Et vt ipᷣe Bonauen.teſtat᷑.vide⸗
runt ſtigmata illa ex familiaritate quã cũ vi

ro ſancto habebãt aliqͥ cardinales:laudes ſa
croꝛũ ſtigmatũ ꝓſis et hymnisac antipho⸗
nis qs ad ipᷣius ediderũt honoꝛẽ veracit᷑ in⸗

ferentes qͥ tã verbo qᷓ; ſcripto ꝑhibuerũt teſti
moniũ veritati. cõᷣo ꝓbamꝰ veritatẽ ſti
gmatũ franciſci ex teſtiũ multiplicitate. Pꝛe
ter enĩ pontifices ⁊ cardinales eccleſie ſancte
de ꝗbus diximꝰ:fuerũt et alij q;plurimi qͥ et
dũ ſanctꝰ viueret et poſtq; volauit ad ſuꝑos

ſtigmata illa viderũt.nã vt dñs Bonauẽ. re⸗

fert cernẽs xpᷣi ſeruus ꝙ ſtigmata carni tã lu
culenter impᷣſſa ſocios familiares latere non
poſſent:timẽs nihilominꝰ publicare dñi ſa⸗
cramentũ in magno fuit poſitꝰ dubitationis

agone:vtꝝ qðviderat diceret vel taceret. Cõ
pulſus tñ ↄſciẽtie ſtimulo quibuſdã ex fratri

bus intimioꝛibus ſibi cum multo timoꝛe ſe⸗
riem retulit viſionis pᷣfate. Iſti fuerunt fra⸗

ter Illuminatus.frater ¶eo.frater Rufinꝰ.

frater pacificus.et alij eius ſocij de q bus di⸗
cit Bonauen. ꝙ licet eſſent ꝓpter ſanctitrarem
pᷣcipuã viri per oĩa fidedigni:tñ ad ome du
bium ammouendũ:ſic eſſe:ac ſevidiſſe tactis
ſacroſanctis iuramẽto firmauerũt. Viderũt
etiã in moꝛte illa ſigna mirifica pluſqᷓ; quin⸗
quaginta frẽs:virgoq; deo deuotiſſima cla⸗
ra cũ ceteris ſoꝛoꝛiba ſuis⁊ ſeculares innume
ri ex q bus qᷓ;plurimi ⁊ oſculati ſunt ex deuo⸗
tionis affectu: et ↄtractauerũt ad teſtimonij

firmitatẽ. Et in ca.de tranſſatõnibo.ſiue trãſi

tu tanti patris ita ſcribit Bonauen. Audito
tranſitu patris et fama diffuſa miraculi acce
lerans populus cõfluebat ad locũ.vt id cer⸗
neret oculis carnis:qð a rõne dubiuʒ omne
repelleret ⁊ affectioni gaudiũ cumularet.Ad
miſſi ſũt itaq; ciues aſſiſinates q;plurimi ad
ſtigmata illa ſacra cõtemplanda oculis er la⸗
bijs oſculanda.vnus autẽ ex eis Hieronv⸗
mus noie miles litteratꝰ pꝛudens coꝛã omni
bus mouebat clauos ſtatimq; manus pedeſ
et latus manibus ſuis cõtractabat ꝓpter qðᷣ
teſtis huius veritatis conſtans effectus eit.
CTercio ꝓbamus veritatẽ ſtigmatũ franci
ſci ex miraculoꝝ claritate. Oulta quippe mi
racula oꝑatus eſt deus:poſtq; illa ſigna fran
ciſco donauit. Nam vt ſcribit Bona uen. in

ca. de ſtigmatib.circa montẽ aluerne gran⸗

dinis violenta tempeſtas fructus terre ↄſue

tudinarie deuaſtabat. Sed poſt illã appari⸗
tionẽ felicem nõ ſine incolarũ admiratione

grando ceſſauit vt celeſtis illius viſionis ex
cellentiã et ſtigmatũ ibidẽ impꝛeſſoꝛũ virtu⸗
tem ſerenata pꝛeter moꝛẽ ipᷣa celi facies decla
raret. In pꝛouintia retina peſtis inu aluerat

valde grauis:que oues⁊ houes et omnes ſic

conſumabat crudeliter ꝙ nullum poterat re

medium adhiberi:vir autẽ quidam timens

deũ nocte fuit per viſionẽ cõmonitus vt ad
heremitoꝛiũ fratrũ feſtinanter accederet:⁊ ‚lo
turam manuũ ac peduʒ famuli dei franciſci
qui tunc tempoꝛis moꝛabatur ibidem acce.-
ptam:ſuper animalia cuncta reſpargeret:ma
ne itaq; ſurgens venit ad locuʒ loturaq; hu
ius ꝑ ſocios ſancti viri latẽter obtenta:oues
et boues languentes ex ea reſperſit. Statim
q; aĩalia languida et in terra iacentia recupe
rato vigoꝛe ſurgebãt cõtinuo:et tãq; nil ma⸗
li ſenſiſſent ad paſcua feſtinabant. Sicq; fa⸗
ctum eſt vt ad virtutẽ mirandã aque illius q̃ᷓ

ſacras plagasↄtingerat:oĩs pꝛſus pla ga ceſ

ſaret. apud hilerdã ciuitatẽ catalonie accidit

virum quendã nomine Johannẽ: beato fra
ciſco deuotum:quodã ſero per quandã ince
dere viam:in qua ꝓ inferenda moꝛte latita⸗
bant inſidie non quidẽ ipᷣi:ſed alteri cuidam
qui videbat᷑ ſimilis eius:et tunc erat in comi

tatu ipᷣius.Exurgens autẽ quidã ex inſid,z
cum hoſtem ſuũ hunc eſſe putaret tam letali
ter eum plagis plurimis gladiauit vt nulla
pꝛoꝛſus ſu pereſſet ſpes recuperande ſalutis.
Siquidẽ pꝛimo inflicta ꝑcuſſio humerũ cũ

bꝛachio pene totũ abſciderat. Et ictus aliuſ
ſub mamilla tantã reliquerat aperturã:vt fla
tus inde pꝛocedens circa ſex candelas ſimul
iunctas extingueret. Cũ igitur iudicio medi
coꝛum ipᷣius impoſſibilis eſſet curatio ꝓ eo
ꝙ putreſcentibo plagis ex eis fetoꝛ tam into⸗
lerabilis exhalaret:vt etiã ipᷣa eius vxoꝛvehe
menter hoꝛreret:nulliſq; iam humanis iuua
ri poſſet remedijs. Conuertit ſe ad beati pa⸗
tris patrociniũ quãta poterat deuotione po
ſcendum.Et ecce aſtitit quidã in habitu fra⸗
tris minoꝛis per feneſtrãvt ei videbat᷑ ingreſ
ſus:qui vocans eũ ex noĩe dixit. Quia fidu⸗
ciam in me habuiſti ecce dñs liberabit te. A

quo cũ eger qͥ eſſet inquireret:franciſcũ illuʒ

ſe eſſe rũdit. Et ſtatim vulnerũ illiꝰ ligaturas

reſoluit ſuiſq; manibo tetigit. Cuius ↄtactũ

mox pꝛiſtine datus ẽ ſanitati.quo facto bea⸗
tus pater abſceſſit.Et ipᷣe ſentiens ſe ſanatũ
et in vocẽ diuine laudis et beati franciſci le⸗
tanter erumpens vocauit vxoꝛẽ. At illa cele
rius currẽs et ſtare iam videns quẽ ſepelien
dum credebat in craſtino cũ eſſet ſtupoꝛe ꝑ⸗
territa viciniã totã clamoꝛe cõpleuit. Accur
rentes aũt ſui cum illũ crederẽt tanq; freneti
cum in lectulo reponere:et ille cõtra renitens
aſſereret.et oſtenderet ſe ſanatũ:tãto ſunt ſtu⸗

poꝛe attoniti:vt quaſi ſine mente oẽs effecti

fantaſticũ eſſe creꝗerent quodvidebãt.Quia
quem pauloante conſpexerant plagis atro
ciſſimis laniatum et totum iam marcidũ:ple
na cernebant incolumitate iocundũ. Ad q̊s
ille qui factus fuerat ſanus nolite timere in⸗
qquit.nolite credere inane qð cernitis:qꝛ ſan
ctus franciſcus mõ a loco receſſit et illarũ ſa
crarũ manuũ cactu me integre ab oĩ plaga cu
rauit. Quo miraculo viſo oẽs deuʒz pariter
laudauerũt. Cõcludit ergo dñs Bonauen.
dicens. Digne quidẽ beatꝰ pater carne iam

moꝛtuus et viuẽs cũ xpᷣo.pñtie ſue oſtẽſione

mirabili:et manuũ ſuaꝝ palpatõe ſuaui vul

nerato letaliter viro ſanitatẽ cõceſſit cũ illiꝰ

in ſe ſtigmata tulerit:qͥ miſericoꝛditer moꝛiẽſ

et mirabiliter ſurgẽs vulneratũ genꝰ huma⸗
num et ſemiuiuũ relictũ plagarũ ſuarũvirtu

WD

te ſanauit. Ecce qð ex omni pte relucet veri⸗

tas ſtigmatũ franciſciqᷓ a viris pꝛeſtantiſſi⸗
mis et ſanctitate mira fulgẽtibo:vt patuit tã

multipliciter cõfirmatur.

¶ O ex impꝛeſſione ſtigmatũ triplici decoꝛa

uo diligenter ꝑſcrutari debemus: q;ſubli⸗
mis inter ſanctos franciſcus fuerit effectus

pꝛopter ſtigmata ſibi data.Et hoc triplici ra
tione.

imo rõne operis excedẽtis.
Dcvo rõne ſimilitudinis excellẽtis.
. gloꝛie reſurgetis.

coꝛꝑe illo fecit opus ſuꝑnaturale naturã ex⸗
cedens. Ad qð clarius intelligendũ tres dif
ficultates erunt abſoluende.

a natura vel artificioo.

Pꝛima vtrũ ſtigmata franciſci potuerũt eſſe

Secũda vtrũ ſtigmatiʒatio franciſci annu⸗

meranda ſit inter maxima miracula dei.

Tercia vtrũ illud miraculuʒ fuit ꝑmanens

gui ꝑtranſiens aut ſucceſſiuũ.
Ad pꝛimã difficultatẽ dicimus ꝙ franciſci
ſtigmata nõ fuerũt a natura neq; ab arte:ſed
a virtute oĩpotentis dei. Oõð colligere poſſu
mus ex his q̃ dicta ſunt in pᷣcedentibus teſti
monio Gꝛego.et Alex. et alioꝝ. Sed foꝛtiꝰ
id oſtendimꝰ triplici rõne. 4
Mimsronematerie.
Secũdo rõne foꝛme. „
Tercio võne vi.
Pꝛimo rõne materie. nam ſtigmata illa im⸗
pꝛeſſa fuerũt in materia dura in loco oſſoſo
et neruoſo vbi nõ facit caſuʒ imaginatio.qð

ꝓpterea dicimus qꝛ pleriq; cõtendere ſatagüt

potuiſſe fieri ꝙ ex vehementiſſima imagina⸗
tione paſſionis xp̃ᷣi:franciſcus illas plagas
habuerit.qꝛ vt dicit Auicenna in ſexta ꝑte na
turaliũ imaginatio foꝛtis pᷣt coꝛpus trãſmu
tare. Sed hoc nõ eſt intelligendũ in oĩbus.
Vnñ Tho. in.iij. ꝑte.q.xiij.diſputãs vtrũ aĩa

xpᷣi habuit omnipotentiã reſpectu ꝓpꝛij co:⸗
poꝛis in rñſione ad terciũ argu.ait ꝙ imagi
nationi ſi ſit foꝛtis naturaliter obedit coꝛpꝰ
I;tum ad aliqua.puta q́;dtum ad caſum detra

be in alto poſita quia imaginatio nata eſt eſſe
pꝛincipiũ motus localis vt dicit᷑iij. de aia.
Similiter etiã q;dtum ad alterationẽ:que eſt

fßfm caloꝛẽ et frigus.et alia cõſequentia eo ꝙ;

ex imaginatõne ↄſequenter nate ſunt ↄſequi
paſſiones aĩe ſᷣm quas mouet᷑ coꝛ.et ſicꝑ cõ

ſublimi p̃rogatiua franciſcus. CMKaii.
Ecundũ myſteriũ cõtemplandũ de ſti-⸗
gmatibo illis ſacris ðꝛ ſublimitatis. In

ꝛimo apparet ſublimitas er pꝛerogatiua
franciſci rõne oꝑis excedẽtis. Quia deus in

o dil
uraleo
ore
nunfi
Hect⸗
copis
imalin
dumus
nina v.
nennoe
bus 21
bantur
ſadiat
ganit
Chpint
Gomapp
busera
nirpe
mobo
ſorcen
ſcheui
henst
lolbe
ruat
ſmir
ſeaar⸗
deriſin
chme
lban
ſar
nur
Nlope
lond.

₰

gonn⸗
Teci

funtm
Narwri
ſun
(M
lin
Min
hello
Pnni⸗
ſcnt

Ouinen

Urdlegaige

ſaiponend

mncli

iclude⸗

3füpnn

g fndl
Geb mnen
Genbosti

ln
Ngnnnd
N

minto⸗
N N
rn
Noimma
nois⸗

iormriedua.

ucher
ſin
hebten
ung,
ſonun

Ser

Gtii
tole⸗
glent
rH

☛

=

=
=

motionẽ ſpirituũ totuʒ coꝛpuæalterat᷑. Alie
vero diſpoſitiones coꝛpoꝛales q̃ nõ hũtna⸗
turalẽ oꝛdinẽ ad imaginationẽ:nõ tranſmu⸗

tantur ab imaginatõne q;tumcũq;ʒ ſit foꝛtis.

puta figura manꝰ vel pedis:vel aliqͥd ſimile

Hec tho. Materia igit illa oſſiũ et neruoꝛũ
coꝛꝑis franciſci nõ habebat diſpoſuõʒ vt per
imaginatõʒ illo mõ trãſmutaret᷑. Scðo oñ

dimus ꝙ ſtigmata fuerũt ſuꝑnaturaliter? di
uina virtute coꝛꝑi franciſci depicta rõne foꝛ
me.nõ enĩ tm̃ erat apertura in manibo pedi⸗
bus ⁊ latere. Sʒ in maniboet pedibus vide

bantur claui dei artificio fabꝛefacti. De qb
ita dicit Bonauẽ.in.c.de ſtig. In manibo eiꝰ

et pedibo apparere ceper̃t ſigna clauoꝝ ipoꝝ

capitibo in interioꝛi ꝑte manuũ et ſuꝑioꝛi pe

dum apparẽtib:et eoꝝ acuminibus exiſtenti
bus ex aduerſo. Eraãtq; clauoꝝ capita ĩ ma⸗-
nibo ⁊ pedibo rotũda ⁊ nigra. Jha vᷣo acumi
na oblonga retoꝛta ⁊ reꝑcuſſa:q̃ de ipᷣa carne
ſurgẽtia:carnẽ aliquã excedebãt. Si quideʒ

reꝑcuſſio ipᷣa clauoꝝ ſub pedibo adeo ꝓmi⸗
nens erat ⁊ extra ꝓtenſa:vt nõ ſolũ plãtas ſo

lo libere applicari non ſineret.verũ etiã intra
curuationẽ circualẽ ipoꝝ acuminũ faciliter
immitti valeret digitꝰ manus.ſicut et ab eis

ipᷣe accepiqͥ oculis ꝓpꝛijs ↄſperxerũt. Et in.c.
de trãſitu moꝛtis Bonauen. ita ſequit᷑. Cer

nebant᷑ quidẽ in mẽbꝛis illis felicib claui ex
eius carne virtute diuina mirifice fabꝛefacti

ſicq; carni eidẽ vniti ꝙ dũ a ꝑte q̃libet pᷣme⸗

rentur ꝓtinus quaſi nerui ↄtinuret durrad
ptẽ oppoſitã reſultabãt.Si qͥs igit᷑ cõſideret

illoꝝ clauoꝛũ ↄditionẽ facile depᷣhendet ſti⸗
gmata illa dei ſola potentia fuiſſe foꝛmata.

Zercio oſtendimꝰ ꝙ ſtigmata franciſci fue⸗
runt miraculoſa rõne vite.nõ enĩ potu iſſet ꝑ
naturã viuere duobo annis beatꝰ franciſcus

plagatus ĩ quinq; locis ſpaſmoſis.ex qbus

cotinuo fluebat ſanguis cũ doloꝛe vehemen

tiſſimo:nõ ſolũ coꝛꝑis immo et coꝛdis ex me

moꝛia paſſionis dñice. Neq; vſus eſt ꝓ toto

tꝑe illo aliquo vnguẽto vel medicia. Sʒ im̃
panniſ reſtringebat ſanguinẽ emanantẽ:quẽ
ſexta feria libere ꝓdire ſinebat.Et qð ad hoc
miraculũ aget erant ille plage odoꝛe fragran

tiſſime:ex qͥb nulla vnq; putredo vel immũ

dicia cauſata fuit. Secunda difficultas erat

vtrũ ſtigmatiʒatio franciſci annumerãda ſit
inter maxia miracula dei.Et vt hoc melius
intelligat᷑ andiẽda eſt ſnĩa ſancti tho.i.ꝑte.q.
cy.ar. vl. vbi ait ꝙ nihil pᷣt dici miraculũ ex
cõparatione diuine potẽtie. qꝛ qdᷣcũq; factũ
diuine potẽtie ↄpꝑatũ eſt minimũ. Un Augꝰ
in epla ad voluſianũ inqͥt. in rebo mirabilix

*

ſilio dei. Notanduũ tñ ꝙ triplex ſimilitudo pt

factis tota rõ facti eſt potẽtia faciẽtis.qᷓ ſcʒ eſt

eadẽ ex qua vniuerſa miracula fiut. Sed ðꝛ
aliqd miraculũ ꝑ cõparationẽ ad facultateʒ

nature quã excedit.et ideo ſᷣm ꝙ magis exce

dit facultatẽ nature.ſᷣm hoc ðꝛ maius mira-
culũ.Excedit aũt aliqͥd facultatẽ nature tri
pliciter. Pꝛimo q;tũ ad ſubſtantiã facti ſicut
ꝙ duo coꝛꝑa ſint ſimul vel ꝙ ſol retrocedat
aut ꝙ coꝛpꝰ humanũ gloꝛificet᷑qðᷣ nullo mõ
natura facere p̃t.et iſta tenent ſummũ gradũ
in miraculis. Scðdo aliqͥd excedit facultatẽ
nature nõ q;tũ ad id qð fit ſed q;tũ ad id in ̊ᷓ
fit. Sicut reſuſcitatio moꝛtuoꝝ et illumina⸗
tio cecoꝝ et ſilia.pᷣt enĩ natura cauſare vitã:
ſed nõ in moꝛtuo.pᷣt pᷣſtare viſum:ſed non in
ceco.Et hoc tenẽt ſᷣm locũ ĩ miraculis.Ter⸗
cio excedit aliqͥd facultatẽ nature q;tũ ad mo
dum ⁊ oꝛdinẽ faciendi. Sicut cũ aliqͥs ſubi⸗
to ꝑ virtutẽ diuinã a febꝛe curat᷑: abſq; ↄſue
to ꝓceſſu nature in talibo. Et cũ ſtatim mare
cõdenſat᷑ in pluuias virtute diuina abſq; na
turaliba cauſis.ſicut factũ eſt ad pᷣces ſamue
lis et helie. Et hec tenẽt infimũ locũ in mira
culis.Quelibet tũ hoꝝ hũt diuerſos gradꝰ
ſᷣm ꝙ diuerſimode excedũt facultatẽ nature
hec tho. Cũ itaq; ſtigmatizatio franciſci ſit
opus tale quale neq; natura fecit:neq; facere

pᷣt.videt᷑ ꝙ ꝓpter ſubſtantiã facti ſit cõnume⸗

randa inter maxĩa miracula dei.Tercia dif
ficultas an miraculũ ſtigmatiʒatõis fuit ꝑ⸗

mansẽs vel ꝑtranſiens et ſucceſſiuũ. NHã in il

luminatõe ceci q;uis potẽtia viſiua miracu⸗
loſe det᷑ tñ poſt acceptã illã potentiã cecꝰ na⸗

turaliter videt ita ꝙ miracula amplius non

permanent. licet illuminatio fuerit miracu⸗

loſa. Stigmatiʒatio franciſci miraculoſa fu

it:dum ſtigmata uli ſunt impᷣſſa. Sed mira
culũ idẽ ꝑmãſit.qꝛ ſo videbat᷑ res ſuꝑnatura
lis.videbant᷑ quippe manꝰ ⁊ pedes cõclauati
cũ illlis cõditioniba q̃ ſuꝑius poſite ſunt.Et
erant illi claui ſepati a carſte mouebãturq; in
vulneribo illis.nec poterant inde extrahi ꝓ⸗
pter repercuſſionẽ. Yertur quippe ꝙ dũ coꝛ⸗
pus ſancti trãſpoꝛtaret᷑ a ſancta maria de an

gelis verſus aſſiſiũ:delatuʒ fuit ad monaſte

rium ſancti Damiani:in quo moꝛabaturvir
go feruentiſſima clara:que accipiens manũ
coꝛpoꝛis iam defuncti pꝛe deuotione nimia
illam o ſculabatur:tentauit autem ex vulne⸗
re clauum extrahere neq; potuit quod et de⸗
mum dimiſit. H

Scvðdo apparet ſublimitas et progatina fran

ciſci ꝓpter ſtigmatiʒationẽ rõne ſimilitudi⸗
nis excellentis. Ipᷣe quidẽ ſimilis factus eſt

„

diſtingui. Pꝛima dicit perſonalis et oĩmode
idemptitatis q̃ eſt ꝑ ↄuenientiã oĩmodãi na
tura.et ſic vna ꝑſona eſt alteri ſimilis in trini
tate vt dicit dñs Bonauẽ.ĩn.ij.di.xv.et hoc
non pᷣt ↄuenire alicui creature neq; humane
neq; angelice.vñ in pᷣs.dixit ꝓpheta.deus ꝗs
ſimilis erit tibi:quaſi diceret nullus. Scðᷣa
eſt ſimilitudo ꝓpoꝛtionalis dicta ſᷣ m ꝓpoꝛtio
tionẽ. Sicut cõueniunt et ſimiles ſunt nau⸗
ta et auriga:hoc modo aĩa aſſimilat᷑ deo in⸗
quantũ in ea vna:ſunt tres potẽtie realiter di
ſtincte:ſicut in vna eſſentia diuina tres ꝑſo⸗
ne. Similiter oĩa q̃ ſunta deo aſſimilant᷑ ei
vt dicit tho.i. pte.q.v.inquantũ ſunt entia:
vt peimo et vniuerſali pꝛincipio totius eſſe.

Tercia eſt ſimilitudo coꝛpoꝛalis ĩ manibus

pedibus et latere miraculoſe ſignatis:et hoc
vſq; nunc conuenit ſoli franciſco de quo ſic
ſcribit Bonauẽ. Deſcẽdit angelicꝰ vir fran
ciſcus de monte ſecũ ferens crucifixi effigiẽ

non in tabulis lapideis vel ligneis manu fi

guratã artificis:ſʒ in carneis mẽebꝛis deſcri⸗
ptã digito dei viui. Et iterũ de eo dicit. Dex

trum q̊q; latus q̃ſi lancea tranſfixũ rubea ci⸗

catrice obductũ erat:qð ſepe ſanguinẽ ſacrũ
effundens tunicã ⁊ femoꝛalia in tanta copia
reſpergebat:vt poſtmodũ fratres ſocij:ea la⸗
uantes:ꝓ tꝑe indubitãter aduerterẽt:ꝙ ſicut
in manibo et pedibus:ſic⁊ in latere famulus
domini expꝛeſſe haberet impꝛeſſam ſimilitu
dinem crucifixi. Tercio apparet ſublimis pᷣ⸗

rogatiua franciſci ꝓpter eiꝰ ſtigmatiʒationẽ

rõne gloꝛie reſurgentis. Hã ſicut de marty⸗
ribus refert Augꝰ.li.xxij.de ciui.dei.ꝙ reſur
gent cũ cicatricibo que ad oꝛnatũ facient et
ecoꝛem coꝛpoꝝ:nõ ad aliquã defoꝛmitatẽ.
Ita pie tenere poſſumus ꝙ franciſcus cũ il⸗
lis ſignis cũ quibus ex hac vita diſceſſit ad

vitam immoꝛtalẽ reſurget.

cõgrue reſpectu ꝑſone loci et modi.

Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ de ſtigma
tibus beati franciſci dicit᷑ cõgruitatis:
licet enim inueſtigabiles ſint vie dei nihil tñ
ab eo fieri arbitrandũ eſt niſi in pondere nu⸗
mero et menſura. Iccirco dum franciſcũ vo
luit cõſignare cõunenienter ac rõnabiliter id

effecit:põt aũt colligi cõgruitas talis ſtigma

tizationis ex triplici reſpectu.
imorfſhectnaſone.
Secundo reſpectuloc.
reeem modi.
Pꝛimo quidẽ congrue ſunt illa ſtigmata
ſmpꝛe

lunium requieuit arca in montib armenie
vt ſcribit Gene. viij. c. In mote bethel ſtetit
abꝛaã egreſſus a patria vt ptʒ Bene.xiij.ca.

ſtigmata fuerũt impꝛeſſa franciſco ſat

apitulũ. iij.

a franciſco reſpectu ꝑſone. Elegitq⸗

dem deus illum vt tempoꝛibus iſtis nouiſſi
mis verbo et exemplo ad regnum celeſte ho

mines inuitaret pfirmaretq; doctrina ſua in
fide que iam pene vbiq; defecerat. Quis igit

illũ audire recuſet. Quis ei de immoꝛtali vi⸗

ta docenti nõ credat dũ videt᷑ in illo coꝛpoꝛe
regis eterni admirandũ vexillũ. Pꝛopterea

inquit Bonauen.alloquẽs ſanctũ franciſcũ

Exvya nunc ſtrennuiſſime miles chꝛiſti ipius
fer arma inuictiſſimi ducis:quibus munit⸗
inſigniter omẽs aduerſarios ſuperabis Fer
vexillum regis altiſſimi:ad cuius intuitum
omnes pugnatoꝛes diuini exercitus animẽ

tur. Fer nibilominus ſigillũ ſummi pontifi

cis chꝛiſti:quo verba et facta tua tanq; irre⸗
pꝛehenſibilia et autentica merito ab omnib⸗
acceptẽtur. Ita enim ꝓpter ſtigmata domini
ieſu chꝛiſti que in coꝛpoꝛe tuo poꝛtas: nemo
tibi debet eſſe moleſtus quin potius quilibet
chꝛiſti ſeruus debet eſſe deuotus. Jam ꝑ hec

ſigna certiſſima:nõ duobus vel tribus teſti⸗

bus ad ſufficientiã:ſed qplurimis ad ſuper⸗
abundantiã cõpꝛobata teſtimonia dei in te?

per te credibilia facta nimis:omne tollũtin⸗

fidelibus excuſationẽ velamen. hec Bona⸗
uentura. Quare autem alijs a franciſo nõ fu
erunt ſtigmata data nõ eſt noſtruʒ inueſtiga
re ſed nouit ille qui fecit: cuius opera cuncta
optima ſunt cenſenda. ecundo colligi⸗
tur cõgruitas ſtigmatum franciſci reſpectu
loci:impꝛeſſa quidẽ fuerunt in loco cõueni⸗
enti.ſ.in monte aluerne:vt ſic depꝛehẽdi poſ
ſet operis magnitudo. Nam grandia facta
ſunt in montibus celebꝛata legũtur Yolt di⸗
rmenie

In monte galaad ſtetit Jacob fugiẽs laban

Beneß.xxxiij.c. In mõte ſynai moiſes leggz

accepit Exodi.xx.. In monte garizʒim fuij

iſrgel adoꝛauerũt dñm quando pꝛimo intra

rũt terrã ꝓmiſſionis.et Paralipo.iij.c. In

hirelm in mõte moꝛia edificatũ fuit templũ

Salomonis. In monte taboꝛ trãſfiguratꝰ
eſt xpᷣs.matth.xvij.c.De mõte oliueti aſcẽdit
ad celos.Actt᷑.i.Et ne ſingula cõplectamur
In mõote aluerne cõſignatus fuit ſignis paſ
ſionis franciſcus.Ille ſiquidẽ mons ſeꝑatꝰ

eſt ab alijs:ad innuendũ ꝙ franciſcꝰ penitu

fuit alienus ab amoꝛe mũdanoꝝ. Eſt inſuꝑ
eleuatus ad ſignificaandũ ꝙ btũs franciſcꝰ

elauatus erat ad cõtemplatõʒ diuinoꝝ? amo
rem bonoꝛũ celeſtiũ.Et ad hoc ille mons in

pleriſq; locis apertus:vbi ſciſſure vidẽtur:
quaſi violẽter: nõ naturaliter facte:poſſibile

rytt
cleſan
cocoll
ſpectut

git. Fid

cſchal
cumin
nedich
gelimi
lempte
ſppert
fonnme
numal
ſappbi/
etinde
munfir,
cuclig
deutu
Nlan
fagide
muut⸗
locun
Alusi
gamnet⸗
oo, Al
ſoſius⸗
Uwolone
icopn
orche
udiüm
lchiaſh
ferapp⸗
dalench
gnimic
Etinße
chunum
lephie
mntero
likige
Mpenn
Pſoe
Gdoons
Mhſio
Me
Phen
fhen
kon⸗
Uuf
bai
lnan
gale
veln
iage
ciſan
afir⸗

nn ellet: vt tempoꝛe illo ita eueniret: q; petre ille oculi qui meruerũt adhuc in hac vita moꝛias
* ſciſſe ſunt:patiẽte ĩ cruce ieſu filio dei.¶ Cer li tali viſione gaudere.O aures beati Fran⸗
nen cio colligit᷑ cõgruitas ſtigmatũ franciſci re⸗ ſciq̃ a redemptoꝛi mũdi vigilanter ſe vocari
ni N ſpectu modi qui expꝛimi a Bonauen. dum perceperũt.O coꝛpus omni munditia reple⸗
oche ait. Fidelis reuera famulꝰ⁊ miniſterixxpᷣi frran tum:in quo mirabiliter xpᷣi vulnera ſunt re⸗
beynn ciſcus:biennio anteq; ſpirituʒ redderet celo: nouata:hec igit᷑ ſunt illa ſtigmata:ſpeculum
müfmli cum in loco excelſo ſeoꝛſum qui mons aluer immoꝛtalitatis:ſpes vite future:firmitas fi⸗
Schtfin ne dicit᷑ quadragenariũ ad honoꝛẽ archan-⸗ dei:et dñi noſtri ieſu xpᷣi validiſſimũ teſtimo
ndionm geli michaelis ieiuniũ inchoaſſet ſuꝑne con⸗ nium. hec ſunt q̃ tota mentis deuotõe a cun⸗
ſummef templatõnis dulcedine abundantius ſolito ctis fidelib ſunt colenda. Hec ſunt q̃ franci
Us nin ſuperfuſus ac celeſtiũ deſiderioꝝ ardentioꝛe ſcus offert et oſtendit xpᷣo:dum ꝓ fidelibus
ainsgnt flamma ſuccenſus ſupernarũ cepit immiſſio intercedit. Mater quidẽ dei oſtendit pectus
ſumnig num cumulatius dona ſentire. Dum igitur et vbera:filius latus ⁊ vulnera:et franciſcus
tudörn ſeraphicis deſiderioꝝ ardoꝛibo ſurſum age-⸗ ſua ſacra ſtigmata. Quibo interuenientibus
o conm ret᷑ in deũ ⁊ affectus: cõpaſſiua teneritudine eũ inuocantibo impetrat exoptata beneficia
Onan dN iranffoꝛmaret᷑ in eũ:cui ex charitatis nimia et tandem gratiã in pꝛeſenti et in futuro glo
pornen crucifigi cõplacuit.quodã mane circa feſtuz rigam. Ammmen.
tinsgi exaltatõis ſancte crucis in latere mõtis oꝛãs Bermo quadrageſimuſquintus de tribꝰ
ns Inſt Zigi duaſeſpecl Fius ſaabh. ſer Alac las Fellenriſegentt ranelſei
Peltchist ulgidas q; ignitas habentẽ de celoꝝ ſubli⸗ ⸗⸗ WR 94
inigtai mitate deſcẽdere qͥ volatu celerrimo ad aeris ISgia terum an/
oritatr. locum viro dei ꝓpinquũ ꝑueniens:nõ ſoluzʒ gelu aſcendentẽ ab oꝛtu ſolis ha⸗
onneth altus:ſed et crucifixus apparuit. Hanꝰ qui⸗ ntẽ ſignũ dei viui: et clamauit
en behe dem et pedes habens extenſos et cruci affi⸗ voce magna. Scribunt᷑ hec verba Apocalł.
eniſe xos. Alas vero ſic miro modo hincinde di-⸗ vij.ca.pᷣclariſſima beati franciſci pᷣconia ex⸗
nrie ſpoſitas:vt duas ſupꝛa caput erigeret:duas cedunt quidẽ multũq; ſupereminent omneʒ
RZ ad volandũ extenderet: duabo vero reliquis humani eloquij facultatẽ. Abundauit quip⸗
bec totũ coꝛpus circumplectendo velaret. Hoc pe in eo gratia ſaluatoꝛis noſtri quẽ pater mi
oltini vigẽs vehementer obſtupuit:mixtũq; doloꝛi ſericoꝛdiarũ et luminũ tã larga dulcedinis
Ploss gaudiũ mens eius incurrit:dũ et in gratio⸗ benedictõe pꝛeueni.ꝙ ſicut ex vite ipᷣius de⸗
. uus ſo rp̃i aſpectu ſibi tam mirabiliter q; familia curſu luculenter apparet nõ ſoli de mundia⸗
degchug riter apparẽtis:exceſſiuam quandã cõcupie⸗ libus tenebꝛis eduxit in lucẽ:ſed et ꝑfectis eſ
ignch⸗ bat leticiã et dira cõſpecta crucis affixio ipiꝰ fecit virtutũ pᷣrogatiua et meritis celebꝛẽ:nec
e animã cbᷣpaſſiui doloꝛis gladio ꝑtranſibat. nõ pclaris circa eum crucis oſteſis miſterijs
nhying Et infra ſequit᷑.diſparẽs igitur viſio poſt ar inſigniter demõſtrauit illuſtrẽ. ¶icet ergo ĩ
rintt chanum ac familiare colloquiũ mentẽ ipins pꝛecedenti ſermone franciſcũ mira laude fſue
eichic ſeraphico interiꝰ inflammauit ardoꝛe. Car⸗ rimus ꝓſecuti:ex eo ꝙ ſigna crucifixi bien⸗
Giln nerum vero crucifixo cõfoꝛmi exterius inſigni nio tulerit: nihilominus offerũt ſe q́; multa
vlſs uit effigie:tanq; ſi ad ignis liquefactiuã vir memoꝛatu digna de ipſoadhuc diſſerenda:
Nhinfu tutẽ preambulam:ſigillatiua quedã eſſet im: hec vero a iohanne ſunt deſignata in verbis
timoiun pꝛeſſio ſubſecuta.Ex his luculenter apparet aſſumptis pꝛo themate:in quibus triplex ex
wüͤc/ q; digna qᷓ; ſingularis q;ue ſtupenda fuerit cellentia ſancti Franciſci expꝛimitur vel con
fuiti, unpꝛeſſio illoꝝ ſtigmatũ:nec titubare quiſpi tinetur. .
riigs anm debet apparitione xp̃ᷣi qui in ſpecie ſera⸗ ) Pꝛima dicit᷑ diuinalis miſſi
ſiddld phin et veluti crucifixus videri voluit:quo⸗ Scda virtualis ꝑfectionlis.
dn. niã huiuſmodi apparitio cõueniebat tali mi⸗ Tercia ſingularis magnificattionis.
einen ſterio. NHouo quippe modo crucifigenlauus ¶ Ebeatus franciſeꝰ fuit miſſus a deo:qðᷣ
ong erat franciſcus:atq; ardoꝛe ſeraphico debe⸗ pꝓbat᷑ quinq; rõnibus. apitulũ.i.
no bat inflammari.Quare vt diſcipuli eũtes in Rima excellẽtia bi franciſci ðꝛ diuina
Eſtich emaus viderũt illũ in ſpecie ꝑegrini:et mag⸗ is miſſionis qꝗᷓ expꝛimit᷑ a iohãne cũ di
F’ dalena quaſi hoꝛtulanũ inſpexit.et ſteppanꝰ cit:vidi alterũ angelũ.ſ.beatũ Franciſcũ dei
imonin yveluti ſtantẽ a dextris dei agnouit.⁊ paulus nunciũ:amabilẽ xpᷣo:imitabilẽ nobis:etad⸗
lemmen ingenti lumine decoꝛatꝰ intuitus ẽ:ita fran- mirabilẽ mũdo Ipᷣe quidẽ fuit a deo miſſus
renin ciſcus regẽ celoꝝ ⁊ dominũ gloꝛie veluti cru vt hoĩes excitaret ad deſideriũ ſuꝑnoꝝ:neqʒ
ri cifixum ſibi apaarentem adoꝛauit. O felices diaboli ſuggeſtione aut ſpirituũ et humoꝛũ

melanconicoꝛũ abundantia motus: ſed ſpũ mare aquilonare tranſibitvſq; ad nouiſſſing Noer.
ſancto afflatus tres oꝛdines oꝛdinauit. abre tꝑa duraturus:aſpera paſcua guſtabit:regi ill9
nunciauit mũdo:parẽtes reliquit.et xpðᷣm ſtu na auſtri ꝓteget ⁊ fouet eũ in amaritudieſan· vobin
duit imitari. O aũt deꝰ franciſcũ elegerit ve ſlumẽ eufraten trãſibit vndã? impetũ eiuuius Aſui
luti nouũ apłm:qui vitã euangelicã renoua ſua pᷣdicatione mitigabit.Aſpera reducẽéturr ſoſtnt
ret ꝓbari pᷣt ex quinq;. in planũ in ſermone eius. Lerra ſalſuginis Ceru
Pꝛimo ex ꝓphetica pᷣnunciatione. id eſt egypti ad dominũ cõuertet᷑ ꝑ iᷣm. In ctlit
Dcðdo ex ſpeciali vocatione. eadẽ terra ſecure euangeliũ pꝛedicabit: mul⸗ pere
Tercio ex multiplici viſione. te gentes per ipᷣm oꝛdinẽ ad dñm cõuerten⸗ boo
