ſpũ et turbauit ſemetipᷣm et dixit.vbi poſui⸗
ſtis eũ. Hic dicit Beda. Nõ oia dixit maria
q̃ martha ꝓtulerat.qꝛ ↄſueto hoim moꝛepᷣ

lachꝛy mis nõ oĩa ꝗ voluit ꝓferre potuit. Et·

de xpᷣo ait Criſo Marie loquẽti nihil xpᷣus

loquit᷑.neq; ea dicit q̃ ſoꝛoꝛi dixerat. Turba

eni aderat multa et nõ erat tꝑs illoꝝ verboꝝ

Seld cõdeſcendit et humiliat᷑ humanã natu

ram denudans. Infremuit ergo ſpũ et tur⸗

bauit ſeipᷣm. Dicit Nico. de lira. Fremitus

coõſurgit ex indignatõe. Iſte ergo xpᷣi fremi⸗

tus pꝓcedebat ex indignatõne eius ↄtra dia
bolũ per cuius ſuggeſtionẽ moꝛs intrauit in
mundũ.quẽ erat cuo debellaturus. Turba

tio aũt illa ꝓcedebat ex cõpaſſione laʒari⁊ ſo
roꝛum eius. Sciendũ tũ ꝙ iſte paſſiones et
cõſimiles nõ fuerũt in xpᷣo vicioſe ſed magii

vixrtuoſe.quia nõ erãt ꝑuertentes iudiciũ ro⸗

nis ſed magis ſequẽtes et per ipᷣm excitate.
Aduertendu inſuper ꝓ eo ꝙ chꝛiſtus dixit.

nmoꝛtuis Quia a eſttale g eſſentiaz eck
ã oĩm alioꝝ ꝗᷓ ſunt ꝑ ꝑticipationẽ vt habek

4 . „
rün

Cipoit
narbisdin.
dehelſeafi
gütdixenu.
numentüc
mabatun
rushomo⸗
poſonte
venturcr
ſengodict
ndoadtn
ſchuentim
menbiian
d monun
go hocleen
laeamore⸗
ſobili
nn deinſens
boigancer
Cad indeie
Ecegkoa
isdiccit
loocecinani
Monina
ltuginemi⸗

Gla⸗
Waürczen
Wc
mde

Fi g,
mu
Nintli
6 Ami
ntnütoirtr
fenidin in
nlenitſreng

ſihmnoftire
prites. Eran

Wontei

ſowocner
nndirt
nhrnte
Aenmhd
Demhni⸗

nckkif
ſichdeid
vobri ſi
oſadir
ſiortlin
utuig
nicenſe
Ctrßioze

cMaindhe
unmaiſnon,

bor Fitgſ
ſatnni.
miAinea.

kiinmgan
n ahnen iſh⸗
Echidigiir
Cocntigns
Mhidiningiſ⸗
Tawopetin

nquiinbücn

neſd anaD

Nniſa athoi
mi ſui ſlenod

Neroent geſiſcd

twaliſentꝛ

õ
nn. octan

iiienäiic,
dgiehguſ
Drr u iur
rindälen
uII
nponorch.
ge
uagn
daiter
na ein .

”ä

n hin ui
ninnk

s onde

uepn
en nnd

apfin

nu ClSN

lenſeig

Pumü eſt ſepulcri deſcriptio.

vbi poſuiſtis eũ.qꝛ ſjm Augnſtinũ in li.de
verbis dñi. Nõ locũ ſepulti ignoꝛare credi
debet ſed fidẽ populi apꝛobare volebat. At

aũt dixerũt ei veni et vide et iter verſus mo⸗

numentũ cepit.lachꝛymat eſt ieſus ¶LQachꝛy
ma bat᷑ quidẽ ex cõpaſſione et pietate tãqᷓ; ve
rus homo.lachꝛymabat᷑ etiãvt pie ↄſiderare
poſſumꝰ ꝓpter ea qᷓ quintadecima futura die
ventura erant ſuꝑ eũ. Itaq; intra ſemetiᷣm
flendo dicebat.O laʒare mi dilecte ego plo⸗

rando ad tuũ monumẽtũ accedo. Et.xv.die

ſequenti magdalena cũ mulieribus et matre
mea bñdicta decruce depoſitũ ploꝛando me
ad monumentũ nouũ adducẽt O laʒare mi
ego hodie eruã te a faucibus moꝛtis ⁊ quin
tadecima die egoꝓ ſalute hoĩm illiꝰ ptãti me
ſubdã. O laʒare mi aĩa tua exaudietvocẽ me
am de inferis et coꝛꝑi vniet᷑.et.xv.die clama

bo in cruce ⁊ ingrati hoĩes nõ audiẽt me vo
cantẽ.iudei aũt videntes xpᷣm flere dicebãt.

Ecce quõ amabat laʒarum. Quidã inſuꝑ ex
ip̃ᷣs dicebãt. Hõ potuit hic qui aperuit ocu
los ceci nati facere vt hic nõ moꝛere.
¶ Aÿ quinq; ſunt ↄditiones q̃ oſtendũt cer⸗

titudinẽ miraculi in reſurrectõe laʒari.
Lapitulũ terciũ.

Erciũ my ſteriü oremnla ndũ de laʒ aro
1

reſuſcitato ðꝛ reſurrectõis mirabilis.in
quo quinq; ſunt cõſideranda q̃ faciũt ad mi⸗
raculi certitudinẽ et magnificentiiã.

Secundi lapidis amoto.
Terciũ txpi oꝛatio. ᷣð

uartũ laʒari vocatio.

Raann ae vocar rrectio. . .
imũ ↄſiderandũ eſt ſepulcri deſcriptio

yt aut dixit textus euangelij. Jeſus rurſus
fremẽs in ſemetipᷣo venit ad monumentũ.i.
puenit ſiue applicuit:Fremitus aũt ille ⁊ in⸗

dignatio fuit ꝓpter iudeos de illo iniqᷓ mur⸗

murãtes.Erat aũt ſpelũca et lapis ſuꝑpoſi⸗

tus erat ei. Opelũcavt dicit hic Beda eſt ru
pis vocata.

8 vocata cõᷣm ↄſiderandũ ðꝛ lapidis
amotio.dixit quidẽ ieſus tollite lapidẽ. Cri
ſo.hoc dixitvt eos teſtes faciat miraculi.Rñ

dit martha. Dñe iã fetet q̃triduanus eſt.̃m
Theophilũ hoc martha tãq; diffidẽs dixit.
veluti impoſſibite credẽs poſſe fratrẽ ſuſcita

ri ob dierũ diuturnitatẽ. Vel ſᷣm alios.hec

verba nõ ſunt deſperatõis ſʒ potius admira

cionis. Dixit illis ieſus. Nõ ne dixi tibi qm̃
ſi credideris videbis głãz dei.i.gloꝛioſaʒ eiꝰ

virtutẽ in ſuſcitatõe fratris tui.Lulerũt la

pidẽ ad pᷣceptũ xpᷣi.¶ erciũ ↄſiderandum
eſt xpi oꝛõ. Noluit quidẽ oꝛare vtↄfunderet

hanni vir gini dei electo acqeſcere recuſatis.
Ißpe vtiq; lazʒari reſuſcitati texuit hiſtoꝛiã qͥ

„

maliciã iudeoꝝ qui ſibi imponebãt ꝙ; facie⸗
bat miracula virtute demonũ. Quare eleua
tis oculis ſurſuʒ dixit. CPater grãs ago tibi
qm audiſti me.Deus eniĩ pr̃ celeſtis magni⸗
ficentiſſimꝰ eſt. Et iõ ex graꝝ actõe de pᷣteri⸗
tis ad pᷣſtanda bñficia ſequẽtia ꝓuocat᷑. hoc
vtiq; eſt pꝛiũ magnitici.vt habet᷑.iiij.ethico
rũ. Subiũxit in oꝛõe xpᷣs Ego aũt ſciebã qꝛ
ſo me audis.ſʒ ꝓpter ꝓplm qͥ circũſtat dixi.vt

credãt.qꝛ tu me miſiſti. Sciendũ h̊ ꝙ oꝛare

preʒ ↄuenit xpᷣo rõe hũanitatis in minoꝛ: ẽ
pre nõ rõe diuinitatꝭ in ꝗᷓ eſt ei eq̃liſ.¶ Quar
tũ ↄſiderandũ eſt laʒari vocatio.poſtq; eĩ ſic
oꝛauit clamauit voce magna.laʒare veni fo⸗
ras.Dicit hic Theophilꝰ.Altius clamauit
vt gẽtiliũ oꝛa refrenet fabulantiũ in tumuliſ

eẽ aias defunctoꝝ.Clamat igit᷑ qſi aduocãs

de lon ginq̊. Vel ᷣm Nico. de lira. Clama⸗
uit voce magna qꝛ ſi dixiſſet ĩ ſilẽtio.poſſent

aduerſarij dicere ꝙ verba magica ꝓtuliſſet.
uintũ ↄ ſiderandũ ðꝛ ſubita reſurrectio

Statim nãq; ꝓdijt qͥ fuerat moꝛtuꝰ ligatus
manꝰ et pedes inſtitis.ᷣet facies ſudario erat
ligata.hic declarat᷑ virtꝰdiuina.nõ ſolũ ſuſci
tando moꝛtuũ ſʒ etiã faciẽs exire ligatũ. In

hoc inſuꝑ apparet certitudo miraculi inq;tũ

exiuit laʒarus eo mõ garl ſepulcro poſi

tus. Dixit eis ieſus. Soluite eũ. YFecit hoc

vt accedẽtes de ꝓpe ⁊ tangẽtes exviſu ⁊ tactu
eſſent teſteſ miraculi.ſubiũxit xpᷣs. Et ſinite
abirevt oſtendat᷑ vere ſuſcitatꝰ ꝑ oꝑa vite.cu
iuſmodi ẽ ambulatio ⁊ comeſtioꝛ ſilia Dul

ti & ex eis qͥ venerãt ad mariã et marthã et vi⸗
derãaãt q̃ fecit ieſus crediderũt in eũ. Quidam
auũt ex ipᷣis abierũt ad phariſeos ⁊ dixerunt
eis qꝗͥ fecit ieſus. Dicũt doctoꝛes aliqͥ ꝙ id fe⸗

cerũt bono ʒzelo moti.volẽtes ex miraculovi
ſo refrenare irã eoꝝ õ ieſum tãq́; irrõnalem.
Alij vero aſſerũt ꝙ; ex malignitate moti fue.⸗
rũt ad hoc.qꝛ ex viſis ſignis boni et electi cõ⸗

uertunt᷑.mali obdurãt᷑.Et hoc magis vide⸗

tur ex lr̃a ſequẽti.vbi agit᷑ de ↄgregatõe pha
riſeoꝝ ad tractandũ de moꝛte xpᷣi. Expimur
ſic eſſe in ꝓplo xpᷣiano in q̊ͥ miti audiẽteſ enar
rari exqͥ ſita oꝑa xpᷣi:afficiũtur ſpũali leticia.
pleriq; vero illa deridere ſolẽt.et qd grauius

eſt negãt et impugnãtveritatẽ ꝓphetarũ aplo

rũ martyrũ doctoꝛũq; teſtimonio cõpꝛobatã
Mendaciũ inquiũt eſt ꝙ laʒarꝰ reſurrexit.
O ſtulti. o tardi coꝛde ad credendũ.vos mẽ⸗
daces eſtis vos filij diaboli. Aenageliſte io⸗
cere recuſatis.

oĩa oculate ꝑſpexit. Ergo oĩ infidelitate de

poſita. demus gr as xpᷣo noſtro redẽptoꝛi qͥ

g in

2

=èò

ſicut laʒarũ quatriduanũ ſuſcitauit a monu

mento ita in fine ſeculi reſuſcitari faciet oẽs

hoies mũdi vt in eternũ damnent᷑ iniꝗͥ. Ju⸗
ſtig vero tribuat᷑ pꝛemiũ vite eterne. Amen.
Sermo decimuſſeptimus de puſſima paſ

ne ſaluatoꝛis noſtri ieſu xbYi.

—

ſeri dʒ. quiſqͥs ille ſitꝗͥ ad tanti my ſterij me⸗
moꝛiã nõ cõpungit᷑. Si enĩ abſq; lachꝛy miſ

nõ ſolũ narrari vel dici.immo nec excogita⸗
ri pñt qᷓ de moꝛte Ceſaris aut Pompei ma⸗
gni aut Hectoꝛis troiani.aut Darij ꝑſarũ re

gis.vel Alexãdri macedonis.alioꝛũq; regũ

vel imperatoꝝ cõſcripta ſunt.quãto magis
moꝛs regis regũ plangentibs oculis ad men
tem eſt reuocãda.Accedit ad hoc ꝙ illeqͥ pec
catũ nõ fecit.nec dolus inuentꝰ eſt in oꝛe eiꝰ.
moꝛtuus eſt ꝓ nobis debitoꝛ ibo moꝛtis.vt
nos redimeret.vt nos ſaluos faceret.vt n os
ad celeſtẽ patriã reduceret.ĩ ligno crucis pe⸗
pendit.Cõpatiendũ itaq; illi eſt qͥ tã dura p/⸗
nobis tulit toꝛmẽta.ne in die iudicij cũ ve⸗

nerit in gloꝛia maieſtatis ſue inueniemur ir

grati in cõſpectu eius. Nã vt quidã deuotꝰ

ait. Hodie xpᷣs de cruce ſic alloquit᷑ vnũquẽ

q;. Vide hõ q̃ ꝓ te patioꝛ.vide penas q bus
afficioꝛ.vide clauos quibs ↄfodioꝛ.nõ eſt do
loꝛ ſicut q̊ͥ crutioꝛ.cũ ſit tãtus doloꝛ exterioꝛ

intus tñ doloꝛ eſt grauioꝛ.tam ingratũ dũ te
experioꝛ.Deponamꝰ igit᷑ duriciã animi.in⸗

duamuſq; viſcera pietatis et deuotõe q̃ poſ-⸗
ſumus cxpᷣm in cruce paſſum ꝑiter lugeamꝰ.
Nec vile aut muliebꝛe putandũ eſt hoc offi
ciũ exoluere.quinimmo et piũ⁊ laudabile fo
re exempla luculẽtiſſima manifeſtãt. Scri⸗
bitur nãq; Beñ. l. c. O ioſeph ruit ſuꝑ faciẽ

patris ſui defuncti flens ⁊ deoſculans eũ.Et

GB eñ.xxv.c.Qualiter abꝛaã fleuit ſarã vxoꝛẽ
ſuã defunctã.Et.ij. Re.i.c.Quõ dauid plan
xit ſuꝑ Saul et Jonatha interfectos in pᷣlio
Et.ij. Regũ.iij.ca.Quemadmodũ dauid le⸗

uauitvocẽ ſuã ⁊ fleuit ſuꝑ tumulũ abner quẽ

Joabet abiſai interfecerãt.Et.ij. Re.xviij.

ca.dicit᷑ adhuc de dauid.qꝙ cũ audiſſet moꝛtẽ

filij ſui abſolon flebat dicẽs. Abſolon fili mi
fili mi abſolon.Et Nume.xx.c. Laudat᷑ po
pulus qꝗ moꝛtuo Aarõ fleuit ꝑ triginta dies

——

Loꝛemuſante do
minũ q fecit nos qꝛ ipᷣe eſt vñs deꝰ
noſter. Ad paſſionẽ nos inuitãtis
phete illuminati verba ſunt iſta pᷣs.xciiij.
Neſcio qͥd flebilius ac pietate et comiſeratõe
magis dignũ cõmemoꝛari pᷣt.q;; abiectiſſima
paſſio moꝛſq; acerbiſſima Jeſu xp̃ᷣi filij dei.
Atiq; oĩ fera crudelioꝛ durioꝛq; petris cen⸗

BSecundũu humili

Et.i. Re.xxviij. Samuel moꝛtuꝰ eſt plan⸗

xitq; eũ oĩs ꝓpłs.Et.ij. Machab.ix.c.poni

tur.qꝙ poſtq; iudas machabeus cecidit et oc

ciſus fuit in pᷣlio fleuit eũ oĩs ꝓplus planctu
magno. Narrat etiã Juſtinus.q cũ nuncia
tum fuiſſet Alexandro vxoꝛẽ darij quã deti⸗
nebat captiuã in partu moꝛtuã fleuit ex hůüa-
nitate. Inſuꝑ ꝙ dũ alexãder expoſt exinime
coꝛpus darij inuenit quẽ ſui interfecerantſu
dit lachꝛymaſ.Quis ergo abſq; gemitu au-
dire põt ꝙ illeqͥ oĩbus pᷣſtat vitã ẽ moꝛtuꝰ in
cruce.O xpᷣiani oẽs.O viri.O mulieres.O

»*

iuuenes. o ſen es. o virgines. o vidue. o nu⸗

pte.o pie matres.o populi cuncti nobis oĩbꝰ⸗

dicit eccleſia verba in themate ppoſita. Plo⸗
remus ante dũm affixum patibulo crucis qꝛ
ipᷣe eſt dũs deꝰ nr̃. Ad quẽ ploꝛatũ poſſumꝰ
deo ꝓpitio puenire. ſi diligẽter voluerimꝰ ac
fideliter ↄſiderare ignominiã crucis dñi nr̃i
ieſu xpᷣi. Iccirco in pñti ſermone de ipᷣa paſ⸗
ſtone dñica tria myſteria ꝓponemꝰↄtẽplãda.
Pꝛimũ dicit᷑ voluntaills.
Cerciũ acerbitatis.

ſus eſt et de voluntatis eius qualitate.

„

—

rũ in xpᷣo fuerũt plures volũtates
vtru in xpo fuit orietas voluntatũ.

imũ dubiũ dicere debem⸗

Auter neceſſitatt.

7

— 3

paſſio xpᷣi fuit bona et meritoꝛia ergo volũta

ria. VUñ Augꝰ.li.i.cõfeſſionũ ait. Nemo in⸗
nitus bñ agit etiã ſi bonũ eſt qð agit. Et hec
ſnia cõfirmat᷑.xx.q.iij.c.pñs clericus. Nul⸗
lũ bonũ niſi voluntariũ.Et.xv.q.i.c.nõ eſt.
Voluntariũ ſibi militẽ elegit xb:ᷣs. Quare et

ipᷣe volũtarie paſſus eſt. Dicit nãq; Alex. de

ales in.iij.volumine ſumme ſequendo Da⸗
maſcenũ Hilariũ et Hugo. in li.de ſacramYę
tis.x aliter fuit potẽtia patiendi in xpᷣo q;
ſit in nobis in ſtatu miſerie et in adã in ſtatu
innocentie. Nã in ſtatu innocentie fuit po⸗
tentia patiedi ſine neceſſitate ⁊ ſinevolũtate.

quare Adã impaſſibilis erat ex vᷣtute diuine

xp̃ᷣs ex ardentiſſimo amoꝛe voles paſ⸗

NLEapitulum pꝛimũ.
Rimũ myſteriu cõtemplandũ de paſ
ſione ieſu xpᷣi ð volũtatis.Ad cuius
clarã explanatio nẽ tria dubia occur⸗
Nrũt enucleanda. M
Pꝛimũ vtrũ chꝛ iſtus paſſus ſit ex volũtate

voluũtate paſſionẽ ſuſtinuit. Hoc vtiq; ꝓba⸗
mus abunde.ðᷣꝛ enĩ ꝑ Eſaiã.liij.c.Oblatus
eſt qꝛ ipᷣe voluit.Et Damaſcenꝰ inqͥ t. Nihil
coactũ in xpᷣo ſed oĩa volũtaria.volẽs eſuri⸗
uit volens ſitiuit volẽs moꝛtuus eſt. Inſu-

plectöisn
ttpotetia
nte Jndn
gumnötn
ſialeytin
Gumetch)
Piſi
potentine
ütani poti
Hunjre J
ntapoten
ſeroſn ſu
luntasn’h
feei wlette
buitetpotis
PotiegiMun
lieg Noane
gr. iin oinx.
noͤfen riän
ponratmnutan
Ginengrure,n
Corp'anarur
Prliatarib
coip Alion
ulrmn ynimi
bute ſtinin

66or

iſnmehz
Pwpdrkna
War⸗
Dorneſien
fuge d
ſioilaaſin
tönis ha

isaſſüplit

uusa

d

lſn. Poun
bentſum/

llonitſepen
Urifliäbois

hebenyidi
Ckintclig
mnmepeſ
Wegilud;
Tpntitain
deicnbdit
nunchri
nantlapere
deed Et

tnsſunch,

lblgioi
töochſſlmn

Grerte
tem
doenalint
gdisgiginan
inggann
normiſanigdi,
ſuiinriennt
urtiinn,
Uin. m
Dnes onnn
Wlncihui⸗
mneſn d
nbne
Ai brnn vſun

ummi sdiif,
tnndeiet⸗
upnmnd i.
8

RDG—WE

3
wmnensi
le
ptmlunpeii
tenponci de

—

EN

Hrucz por

nc,
en nd

Urin il
Netulsd i
ructd
Dnüm aon⸗
,tnicoel⸗
1ch Oumet

de.N,
rris SBerd

neſcgen der

ptectiõis no er ſua natura. In ſtatu miſerie

eſt potẽtia patiẽdi cũ neceſſitate ⁊ ſinevolun

tate. In dño ieſu xpo fuit patiẽtia ad patien
qum nõ tñ indiſpoſita.vt in adã nec cũ neceſ

ſitate vt in nobis. ſed cũ diſpoſitõe ad patiẽ
dum et cũ volũtate potete phibere paſſionẽ.
Nã cũ ſit duplex potẽtia.ſcʒ actia et paſſiua
potentia actiua in nobis eſt ſolũ ſubiecta vo⸗
lũtati.potẽtia paſſiua nõ ⁊ ſequit᷑ cõditionẽ

nature. In dño vero ieſu potentia paſſiua ſi⸗
cut et potẽtia actiua fuit ſubiecta volũtati vt

eſſet dña ſui actus ⁊ ſue paſſionis.vt ſicutvo
luntas nr̃a hʒ dñium ſui actus potẽs ꝓhibe
re eũ vel equcere.ita xpᷣi volũtas dnium ha⸗
buit et potẽs fuit phibere paſſionẽa potẽtia
patiẽdi aſſumpta vel ipam educere in actũ pa

tiẽqi. Notandũ tñ hic ſᷣm tho.iij.ꝑte.q.xiij.

ar.iiij.ꝙ aĩa xpᷣi pᷣt duplicit᷑ ↄſi iderari. Uno
mõ ſᷣm ꝓpꝛiavirtutẽ ⁊ naturã.Et h mõ ſic nõ
poterat mutare coꝛꝑa exterioꝛa a curſu etoꝛ⸗
dine nature. ita etiã ñ poterat ĩmutare ꝓpꝛia
coꝛpꝰ a naturali diſpoſitõe.qꝛ aĩa xpᷣi ᷣm ꝓ⸗
pꝛiã naturã hʒ determinatã ꝓpoꝛtiõʒ ad ſuũ
coꝛpꝰ.Alio mõ pᷣt ↄſiderari aĩa xpᷣi ſᷣm ꝙ eſt
inſtr̃m vnitũ verbo dei in ꝑſona.⁊ ſic ſubde⸗
bat᷑ eiꝰptãti totalit᷑ oĩs diſpoſitio pꝛij coꝛpo
ris. Quia tñ virtꝰ actõnis nõ ꝓpꝛie attribuit᷑
inſtrumẽto ſʒ pᷣncipali agenti.iõ talis poten
tia attribuit᷑ magis xpᷣo verbo dei q; ale xpᷣi

Diximꝰ iſta ↄcludẽtes ꝙ potuiſſet xpᷣs phi

bere paſſi lonẽ ſʒ pati voluit vt ꝓ nobis ſatiſ⸗
faceret. Et vt inqͥt tho.iij.pꝑte.q.xlvi. qꝛ paſ⸗
ſio illa aſſumpta fuit volũtarie ꝓpter finẽ libe

ratõnis hoĩm a pctõ. Jõ tantã qtitatẽ dolo⸗

ris aſſũpſit q̃ eſſet ꝓpoꝛtionata magnitudini

—

fructus ei?qͥ inde ſeq̃ᷓbat᷑. Sʒ arguũt pleriq;

cõtra dicta aſſerẽtes xpᷣm de neceſſitate fuiſie

paſſum. Pꝛimo ex ꝑce nr̃aqͥ x eiꝰ paſſionẽ li
berati ſumꝰ.ſᷣm illð Jo.iij.c. Sicut moiſes

exaltauit ſerpentẽ in deſerto ſic opoꝛtet exal⸗
tari filiũ hoĩs vt oĩs qͥ credit in eũ nõ pereat

ſzʒ habeat vitã eternã.qð qͥdẽ de exaltatiõe in
ernce intelligit. Scdo ex ꝑte ipᷣiꝰ xpi qͥ ꝑ hu

militatẽ paſſionis meruit gloꝛiã exaltatõis.

iuxta illud Luc.vltio ca. Hec opoꝛtuit pati

xpᷣm? ita intrare ĩ gloꝛiã ſuã.Tercio ex pte
dei cui diffinitio circa paſſionẽ xpᷣi fuit pꝛe⸗

nunciata in ſcripturis ⁊ pᷣfigurata in obſer⸗

uantia veteris teſtamẽti ᷣm ꝙ ðꝛ Luc. xxij.
ca. Filiꝰ quidẽ hoĩs vadit ſᷣm ꝙ diff initũ ẽ
de eo. Et Luc.vlti. c. Hec ſunt verba q̃ locu
tus ſum cũ adhuc eſſem vobiſcũ.qm̃ neceſſe
eſt ipleri oĩa q̃ ſcripta ſunt ĩ lege moiſi? ꝓphe
tis et pſalmis de me.et qm̃ ſcriptũ eſt. qm o⸗
poꝛtebat pati chꝛiſtũ ⁊ reſurgere a moꝛtuis.

—

Pꝛo declaratõe iſtoꝝ notãde ſunt de neceſſa
rio tres diſtinctões. Pꝛima eſt Alexãdri in
iij. ſumme qꝗ ait. m Ariſto. v. metaphy.
Neceſſariũ ðꝛ qᷓ̃ttuoꝛ modis ſᷣm q̃ttuoꝛ ge⸗
nera cauſarũ. Eſt enĩ neceſſitas ſᷣm cauſam
foꝛmalẽ ſᷣm ꝙ ðꝛ calidũ de neceſſitate calefa⸗
cit ſiue patiẽs de neceſſitate patit. Etẽ neceſ⸗
ſitas ſ m cãm materialẽ ſcᷣm q; ðꝛ.ꝙ calidũ
in ſummo neceſſe eſt fieri ignẽ m qꝙ diceret
ꝙ paſſibile in ſummo neceſſe eſt pati.Etẽ ne
ceſſitas ſᷣm cãm eff icientẽ q̃ vocat᷑ neceſſitas
ſm violentiã ſᷣm ꝙ ðꝛ ꝙ lapidẽ foꝛtit᷑ impu
ſum neceſſe eſt moueri. Eteſt neceſſitas m
cãm finalẽ ſᷣm ꝙ ðꝛ ꝙ ſerrã neceſſe ẽ eẽ ex fer⸗
ro et calibe eo ꝙ eſt ad diuidendũ dura et ſo⸗
lida In dño g ieſu xpᷣo fuit neceſſitas ad mo

reindũ ſᷣm rõem cãe finalis ſolũ. VUt enĩ ðꝛ

„*

ad Galathas.iiij. c. Miſit deus filiũ ſuũ vt

nos redimeret. Iſta redẽptio nõ potuit eẽ ni

ſiꝑ ſatiffactionẽ. nec ſatiffactio niſi ꝑ paſſio⸗

nẽ. Nõ aũt fuit ĩ xpᷣo neceſſi itas ad moꝛiendũ

m rationẽ cauſe efficietis.qꝛ nulla cã creata
poterat en cogere ad moꝛiendũ. Neq; neceſ⸗

ſitas ſm rõem cãe materialis qꝛ illaẽ neceſſi
tas 2tracta ex vicio ꝓpagatõis ĩ nobis.neqʒ
neceſſitas ſm rõeʒ cae foꝛmalis q; illa nõp̃t
pꝛohiberi nec eſt volũtaria.Et de xpᷣo dicit
Jo. damaſcenꝰ. O paſſiones ⁊ ſi ſᷣm legẽ na
ture fiebãt in eo nõ tñ coacte ſed voluntarie.
Scda diſtinctio.ꝙ eſt neceſſitas immutabi⸗

litatis et neceſſitas coactionis vel phibitio⸗

nis. Neceſſe fuit xpᷣm moꝛi neceſſitate ĩimu⸗
tabilitatis.qꝛ immutabilit voluit moꝛi.neceſ
ſitate vero coactõis vel ꝓhibitõis minime.
Tercia diſtinctio ſᷣm Anſel.iĩ.ij.li.cur deus
hõ. in. c.xvij.x eſt neceſſitas pᷣcedẽs qᷓ c eſt
vt ſit res. Et eſt neceſſitas ſequẽs quꝗ res fa⸗
cit.pᷣcedens ⁊ efficiẽs eſt neceſſitas cũ ðꝛ celũ
voluiqꝛ neceſſe eſt vt voluat᷑. Sequẽs vero
et qᷓ nihil efficit ſed fit. Cũ dico te ex neceſſita
te loq cũ loqris.Cũ eni hoc dico ſignifico te
nihil facere poſſe vt dũ loq̃ris nõ loq̃ris. nõ
ꝙ aliqᷣd te cogat ad loquendũ. Nã violentia
naturalis ↄditõis cogit celũ volui.te vo nul

la facit neceſſitas loqͥ. Sed vbicunq; eſt pᷣce

dens neceſſitas et ſequẽs.nõ aũt vbi ſequẽs

ibi ſtatim et pcedens. Poſſumus nãq; dice⸗

re neceſſe eſt celũ volui quia voluitur. Sed
nõ ſimiliter eſt verũ.iccirco te loqui qꝛ neceſ⸗

ſe eſt vt loquaris. Iſta ſequẽs neceſſitas cur

rit ꝑ oĩa tꝑa hoc mõ. Quicqͥd fuit neceſſe eſt
fuiſſe.Quicqͥd eſt neceſſe eſt eſſe. Quicqͥd fu⸗
turum eſt neceſſe eſt eſſe futurũ. Sivis ergo

Ooim q xp̃s fecit et q̃ paſſus eſtverã ſcire neceſ

ſitatẽ. ſcio oĩa ex necitate fuiſie.qꝛ ipe voluit
S g iiij

è

voluntatẽ vero eius nulla pceſſit neceſſitas.

Quare ſi nõ fuerũt niſi q̃ ipᷣe voluit.ſi nõ vo

luiſſet nõ fuiſſet. Ex his oibo depꝛehendimꝰ
xps paſſus eſt volũtarie. Et quicqᷣd de ne
ceſſitate ðꝛ a ſua volũtate bñũdicta dependet.

coõᷣm dubiũ erat vtrũ in xpᷣo fuit volu-

tatũ pluralitas. Ad qð rñdet ſanct cho.iij.
pte.q.xviij.q; quidã poſuerũt in xpᷣo ee vna
ſolã voluntatẽ. Sʒ ad hoc ponendũ diuer⸗
ſimode moti eẽ vident᷑.Appollinaris eni nõ
poſuit naturã intellectualẽ in xpᷣo ſed qð ver
bũ eſſet loco aĩe vel loco intellecc. VUñ cũvo
luntas ſit in rõne vt ph̊s dicin.iij.de aĩa.ſe⸗

quebat᷑ ꝙ in xpᷣo nõ eſſʒ volũtas hũana.? ita

in eo nõ eſſet niſi vna volũtas. Macharius
aüt priarcha anthiocenus.et Cyprus alexã
drinus.et Sergius ↄſtantiñ.et quidã eoꝛũ
ſequaces.poſuerũt in xpᷣo vnã voluntatẽ qᷓ;
uis ponerẽt duas naturas ſm ypoſtaſim v⸗
nitas.qꝛ opinabant᷑ ꝙ hũana natura in xpᷣo
nũqᷓ; mouebat᷑ ꝓpꝛio motu ſʒ ſolũ ſᷣm ꝙ erat
mota a diuinitate.vt ptz ĩ eplła ſinodica Aga
thonis pape.Etiõ in ſexta ſinodo apud cõ⸗
ſtãtinopolim celebꝛata determinatũ eſt opoꝛ
tere dici ꝙ in xpᷣo ſint due volũtates.vbi ſic

legit᷑. Pꝛedicamꝰ duas volũtates naturales

in xpᷣo ⁊ duas operatões.Et hoc neceſſariũ
fuit dici. Manifeſtu eſt enĩ ꝙ filiꝰ dei aſſum
ſit humanã naturã ꝑfectã.ad ꝑfectionẽ aũt
potẽtia ſicut et intellectꝰ. Vñ neceſſe eſt dice
re ꝙ filiꝰ dei humanã volũtatẽ aſſumpſit in
hũana natura.ꝑ aſſumptionẽ enĩ hũane na⸗
ture nullã diminutionẽ paſſus eſt filiꝰdei in
his q̃ ꝑtinẽt ad diuinã naturã cui cõpetit vo
luntatẽ hr̃e.Quare neceſſe eſt dicere ꝙ ĩ xpᷣo
fuerũt due volũtates.vna diuina alia hũana
Hoc tenet męr̃ ſnĩaꝝ in.iij.di.xvij. et Johã
nes damaſcenꝰ ceteriq; ſancti doctoꝛes.qꝛve
ro vt inqͥ t tho. Filiꝰ dei ſicut pᷣdictũ eſt hũa
nã naturã aſſumpſit cũ oĩbus q̃ ꝑtinẽt ad ꝑ:
fectionẽ ipᷣius nature. In humana aũt natu
ra includit᷑ etiã natura aĩalis.ſicin ſpẽ inclu⸗
ditur genꝰ. VUñ opoꝛtet ꝙ filiꝰ dei cũ hũana

nature aĩalis inter q̃ eſt appetitus ſenſitiuꝰ qͥ
ſenſualitas ðꝛ. Et iõ opoꝛtet dicere ꝙ in xpᷣo
fuit ſenſualis apꝓpetitꝰ ſiue ſenſualitas. Sen
ſualitas aũt ſiue ſenſualis appetitꝰ inqᷓ; tũ na
tus eſt obedire rõni rõnalis per ꝑticipatõʒ

vt ptʒ ꝑ phm in.i.eęthicoꝝ.Etqꝛ volũtas eſt

in rõne.pᷣt dici ꝙ ſenſualitas ſit volũtas per
pticipationẽ. Quantũ etiã ad rõem volũtas
in rpᷣo plurificat᷑ nõ rõe potẽtie q̃ vna eſt:ſed
rõne actus.Quare dicit Hamaſcenꝰ duplex

ſiane nature ꝑtinet volũtas q̃ eſt naturalis

eſt hois volũtas. Una naturalis q vocat᷑ the

leſis. Alia rõalis q vocat᷑ buliſis.Pꝛima ðꝛ

theleſis.i.ſimplex volũtas q̃ a magiſtris vo
catur voluntas vt natura.hec repudiat ea q̃
ſunt nature oria et q̃ ſunt ſcõm ſe mala puta
moꝛtẽ ⁊ ſilia. Scða volũtas ðꝛ buliſis.i.cõ

ſiliatiua q̃ vocat᷑ volũtas vt rõ.hec illud qðᷣ
volũtas refugere pᷣt vt natura eligit. vt rõ ex
oꝛdie ad finẽ. Sicut etiã in aliq̃ hoĩeſenſua
litatis eius et volũtas abſolute ſiue vt natu⸗

ra cõſiderata refugit vſtionẽ.quã tñ volũtas
ſm rõem eligit ꝓpt᷑ finẽ ſanitatis.Quare ſᷣm

dicta diſtinguimꝰ ĩ xpᷣo voluntatẽ multipli
cẽ.ſ.diuinã ⁊ humanã.Et hãc diuidimus in

voluntatẽ ſenſualitatis et voluntatẽ rõnis.

Et voluntatẽ rationis adhuc dicimus ali
am ꝓut ager vt natura.aliã ꝓut cõſidera

tur vt rõ. ¶ Cerciũ dubiuʒ erat vtrũ in xpᷣo
fuit voluntatũ orietas.Et ad h̊ rũdet Alex.
in.iij.ſumme. xpᷣus ðꝛ habuiſſe diuerſas
volũtates tribꝛ modis. Pꝛĩo iuxta duas na⸗
chras diuinã ⁊ humanã dicunt᷑ in xpᷣo diuer
ſe volũtates diuina.ſ.et humana.Scðo mõ
ſᷣm humanã naturã dicunt᷑ ĩ xpᷣo diuerſe vo

lũtates. volũtas.ſ.rõnis ⁊ volũtas ſenſuali:

tatis. Tercio mõ dicunt᷑ in xpᷣo ſᷣm rõem di⸗
uerſevolũtates qꝛ rõ hʒ quandã voluntatẽvt

natura eſt vnibilis coꝛꝑiet hʒ voluntatẽ.vt
rõ eſt ↄfoꝛmis diuinitati.et ſᷣm hoc dicerenk
in xpᷣo diuerſe volũtates.volũtas naturalis

et volũtas rõ.is. VMolũtas diuina in xpᷣo erat

vt iße doloꝛes ⁊ paſſiões ⁊ moꝛtẽ pateret᷑.nõ
iſta eſſent a deo volita fm ſe.ſed ex oꝛdine

ad finẽ humane ſalutis. Molũtas rõnis erat

vt volũtas diuina impleret᷑. volũtas aũt ſen
ſualitatis naturaliter iſta refugiebat. Six

volũtas vt natura iſta repudiabat tãqᷓ;ᷓ natu

re ria. Veruntñ licet iſte fuerint volũtates

diuerſe nõ tñ ↄtrarie. Hã hecvolũtas ſenſua
litatis pria volũtati rõis.nec volũtas hũa⸗
na oria volũtati diuine.necvolũtas natural
cõtrariavolũtati rõnis.qꝛ ſᷣm Damaſce.Cõ

traria nata ſunt fieri circa idẽ. voluntas aũt
opoꝛtet ꝙ fil na moꝛiendi ⁊ viuedi nec ſᷣm idẽ in xpᷣo.q; vnũ
natura aſſũpſerit etiã ea q̃ͥ ꝑtinent ad ꝑfectoz

circa ſenſualitatẽ.aliud circa rõeʒ. Ex q̃ inqᷣt

cho. vbi.S. neq; volũtas diuina neq; vo⸗

luntas rõis in xpᷣo ipediebat᷑ aut retardabat᷑

ꝑ volũtatẽ naturalẽ.neq; ꝑ volũtatẽ ſenſuali
tatis. Silr aũt nec ecõuerſo volũtas diuina

vel volũtas rõnis refugiebat aut retardabat
motũ naturalł volũtatis et motũ ſenſualitatꝭ

Placebat enĩ xpᷣo ſᷣm volũtatẽ diuinã.et etiã
Fm voluntatẽ rõnis.vt volũtas naturalis in
ipᷣo et voluntas ſenſualitatis ſᷣm oꝛdinẽ ſue

nature mouerent᷑. Hinc oſtẽdit᷑ magnitudo

4—.

holristßi
eiIaii
fooꝛetetia d
fönisus
liaſupio⸗
pntienteno
ageregden.
ſidiuerſin
Etſiobi
gausing
unuin

iintinott

tofuentr
mnnsfmD
ſtin thoqhi
portitchan
rationi ate
ſcdem müru
vuonmüb
lebisqnope
nocdintho
dakfonpatte
inpleckpol
geheris Fut
ſnſinnäßnm
lmuli imn

Meairioꝛ

nodicenti⸗
Malrikere
Wi
tigzan
turlic
batagdie⸗
tujnelinse
nes fefugi
Cbilitg
lle nimij
ſocin
Cioluserla⸗
hoboin pein
oodihu⸗
Ugingsbeis
e gucigtas
eſungtiſpi
ſbnorglage

higeſclimͤin

ſchrenti
motiate:
ſocin mnan
aggeigy
Ecotnti

cundianie
nnl t

lur ut

ni giii

mitnis nf⸗
Mwinri
aoluncgifz
huecinn

aläiutcſn
He miie
Sid Ae

hihniſedinett
idiorndans
ankinchodi
mm Sc
1Müusdtis

7212„
tucofaH

miran
4w

rin bocde

olänas nanr
diniminti
wole ni
fmſeXE

rigtn
lij
Aniit wlidle
Müͤnsſali
evdaͤns hi
whin
idinnas
Gutihchn
Aig ilit
niin nr
uufturono
giate ſeſiu

wolötss Dilid

aut fundt 1
oi niulen

eoln

doloꝛis xp̃i patiẽ

i patiẽtis.qm̃ ſᷣm Tho.iij.płe.q.
xlvi. In alijs patiẽtibo mitigat᷑ triſticia inte⸗
rioꝛ et etiã doloꝛ exterioꝛ ex aliq̃ ↄſideratõne

rõnis ꝑ quandã deriuationẽ ſeu redundan⸗
tiã a ſu ꝑioꝛibo viriba ad inferioꝛes.qð ĩ xpo

patiente nõ fuit. Unicuiq; eni viriũ ꝑmiſit
agere qð eſt ſibiꝓpꝛiũ.Quare in illavolunta

tũ diuerſitate nulla ↄtrarietas eſt ponenda.
Et ſi obijceret᷑ꝑ id qð ſcribit Lucas.xxij.c.
Factus in agonia ꝓlixius oꝛabat. Sʒ ago⸗

nia videt᷑ impoꝛtare quandã impugnationẽ
animi in ↄtraria tendentis.q̃re videret᷑ ꝙ in

xpᷣo fuerit voluntatũ gᷣrietas. Rñũdere poſſu

mus ſᷣm Damaſce.in.ij.li. agonia nõ fu⸗
it in xpᷣo qtũ ad ꝑtẽ aĩe rationalẽ.ſᷣm ꝙ im⸗
poꝛtat cõcertationẽ voluntatũ ex diuerſitate

rationũ ꝓcedentẽ.puta cũ aliqͥs ſᷣm ꝙ rõ cõ⸗

ſiderat vnũvult illud ⁊ ßᷣm ꝙ ↄſiderat aliud
vult ↄtrariũ.hoc enĩ cõtingit ꝓpter debilita⸗
tẽ rõis q̃ nõ põt diiudicare qͥd ſit ſimplr̃ meli
us.qð in xpᷣo nõ fuit.qꝛ ꝑ ſuã rationẽ iudica
bat ſimpliciter eẽ melius ꝙ ꝑ eius paſſion
impleret᷑ volũtas diuina circa ſalutẽ hũani
generis. Fuit tñ in xpᷣo agonia qᷓ;tũ ad ꝑtem
ſenſitiuã ſᷣm ꝙ impoꝛtat timoꝛeʒs infoꝛtunij
vel mali imminẽtis. Inſpiciamus g ieſum

benedictũ oꝛantẽ illũq; auribo coꝛdis audia

mus dicentẽ. Pater ſi poſſibile eſt tranſeat a
me calix iſte.veruntñ nõ mea ſed tua volun⸗

tas fiat. Et cõſiderantes voluntatẽ eius ſen

ſualitatis voluntatẽq; rõnis naturalẽ cõpa⸗
tiamur illi.Scom enĩ has volũtates moue
bat᷑ ad oẽs penas.ad oẽs iniurias.ad oẽs cõ
tu melias.ad oẽs ꝑcuſſiones.ad oẽs paſſio⸗
nes refugiẽdas cũ triſticia et doloꝛe inexpli
cabili.atq; intra ſe dicere poterat. heu me do

ni nocui captus ero hic ad modicũ tanq; ſe⸗

ditioſus et latro. Ego ſpecioſus foꝛma pᷣ fi-

lijs hoĩm velut lepꝛoſus apparebo.Ego qui

meos diſcipulos tm dilexi vt ⁊ pedes illis la
uerim. et ab eis et ab alijs amicis inter verbe

ra et cruciatus relinq̃r. Ego qͥ carnẽ devirgi

ne ſumptã ſpũ ſancto cooꝑante retineo. liuo

ribus ⁊ plagis impleboꝛ.Ego qͥ gloꝛioſus

hieroſolimã intraui acclamantibo cũctis bñ
dictꝰ qͥ venit in noĩe dñi.cõfuſus ⁊ abiectus
extra ciuitatẽ deducar oneratus grauiſſima

cruce.E go qͥ coꝛã turb miracula feci publi⸗

☛

ce coꝛã ioi medio latronũ crucifigar. Cõ⸗
1

fodient᷑ manꝰ mee ⁊ pedes ĩ ligno.⁊ a plan⸗

ta pedis vſq; adverticẽ nõ erit in me ſanitas

Ego qͥ vitã oĩb liberalit᷑ donovt peccatoꝛeſ
viuicẽ vita pꝛiuaboꝛ.O pr mi ⁊ qͥs vnq; ta⸗
lia paſſus eſt,. O mr̃ mea et ꝓ te maxĩe ↄtriſta

boꝛ. Bꝛauis erit mihi filio tuo dilecto igno⸗

minia crucis.ſʒ granioꝛvox lamentatõis tue
DHis et hmõi cogitatõibo intẽtus pijſſimꝰ ie⸗
ſus nõ ſolũ in oꝛõe ſed vſq; ad exitũ aĩevehe

mẽtiſſime affligebat᷑. Altera vᷣo ex ꝑte dũ vo⸗

luntatẽ eiꝰ diuinã voluntatẽq; rõis q̃ vt rõ
cõſiderat᷑ intuemur ad gr̃as illi expibendas

obligatiſſimos nos inuenimus. Flagrabat

quippe deſiderio eſtuatiſſimo q̃q; dura queq;
aſperrima ꝓ ſalute humani generis tolerare

Jõ ↄcludebat dicẽs. Fiat volũtas tua. Ao⸗
luiſti o pr̃ eterne vt ĩ virginis vtero mibi co

pularẽ hũanã naturã ⁊ ↄplacui tibi. Volui⸗
ſti vt coꝛpꝰ mũdiſſime cõceptũ penalitatib⸗
hũane viteĩ alijs ex pctõ debitis ⁊ neceſſariji

volũtarie ſubijcerẽ ⁊ obediui tibi.voluiſtivt
pauperẽ vitã laboꝛioſamq; gererẽ ⁊ nõ ↄtra⸗

dixi tibi.vis vt ꝓ redemptõe mũdi meũ ſan⸗
guinẽ fundã. Vis vt ad man iniquoꝝ de⸗
ueniã. Vis vt hãc mihi ꝑatã de ꝓxio igno⸗

minioſam paſſionẽ ſuſtineã. Nisvt in cruce

cõfixꝰ pendeã. Vis yt ibi ex violẽtia illataꝝ
paſſionũ moꝛiar? Fiat volũtas tua. O cha⸗
ritas inflãmatiſſ ima ieſu xpᷣi filij dei.o amoꝛ

oĩa vincẽs ꝑatũ ſe offerebat oĩa ꝑpeti vt re⸗
Feei ianuã nobis apiret. H

„

X'paſſio xpᷣi fuit abiectiſſima rõne loci tẽ

poꝛis et cõſoꝛtij. apitulũ ſecundũ.

ſione dñi nr̃i ieſu xpᷣi ðꝛ hũilitat. volu⸗
ppe eligere paſſionẽ ⁊ moꝛtẽ ↄtemptibilẽ
hũilitate.qð oſtendimꝰ triplici rõne.
ꝛimo rõne loci. HM

ex

ecundo rone tpis. Z

paſſio et moꝛs xpᷣi rõne loci.qꝛ in ciuitate fa⸗
moſa ⁊ celeberrima hierim q̃ erat diuino cul

tui deputata.Quare aũt ibi et nõ in bethleẽ

vbi natus fuit.in naʒareth vbi nutritus erat
pati voluit. aſſit ignant plures rõnes. Pꝛima
quide qꝛ hieruſalẽ erat locꝰ a deo electus ad

*

ſacriſficia ſibi offerẽda qᷓ quidẽ figuralia ſacri
ficia figurabãt xpᷣi paſſionẽ q̃ eſt verũ ſacrifi

ciũ.ſᷣm illud apłi ad Ephef.v.c.Tradidit ſe

metipᷣm oblationẽ ⁊ hoſtiã deo ĩ odoꝛẽ ſuaui
tatis. VUñ Beda dicit in quadã omel. ap

pꝛopinquãte hoꝛa paſſionis dñs appꝛopin⸗
quare voluit loco paſſiõis.ſ.in hierłm.q̃ ꝑ⸗
uenit añ quinq; dies paſce.ſiẽ agnus paſca⸗
lis ꝗante quinq; dies paſce.i.in decima luna
ſm pᷣcepiũ legis ad locũ immolatõnis duce⸗

batur. Scðdᷣa rõ qre in hierim pati voluit eſt

virtꝰ paſſionis eiꝰ ad totũ mundũ diffun
enda erat. ideo in medio terre habitabilis

Ecundũ my ſteriũ ↄtemplandũ de paſ⸗

Cercio rone coſoꝛti. . HDZ
S Hmõ fuit cõtempribilis et abiecta ſatis

lentẽ nimiũ.Ego q̃ſi agnꝰmãſuetus qͥ nemi

pati voluit. Uñ ðꝛ in pᷣs. Deus autẽ rex nr
añ ſecula oꝑatus ẽ ſalutẽ ĩ medio terre.ſ.hie⸗
ruſalẽ q̃ ðꝛ eſſe terre vmbilicꝰ.Tercia rõ fuit

qꝛ hoc maxime ↄueniebat hũilitati eiꝰ.vt.ſ.

ſicut turpiſſimũ genꝰ moꝛtis elegit.ita etiaʒ
ad eiꝰ hũilitatẽ ꝑtinet ꝙ in loco tã celebꝛi cõ
fuſionẽ pati non recuſauit. Quarta rõ eſt vt
oſtenderet᷑ a pꝛincipib ꝓpłi oꝛtã eſſe iniquita
tẽ occidentiũ xpᷣm. Et iõ in hieruſalẽvbimo
rabant᷑ voluit pati. Uñ ðꝛ Actuũ.iiij.c. õ
uenerũt in iſta ciuitate aduerſus puerũ ſan⸗
ctũ tuũ ieſum quẽ vnxiſti.herodes ⁊ pontiꝰ
pilatꝰ cũ gẽtiby ? pplis iſrael. Ded poſſet ali
quis qrere cur xpᷣs nõ in tẽplo vbi ſacrificia
offerebant᷑ paſſus eſt aut in ipſa ciuitate ſed
extra poꝛtã.Ad qð rñdet ſanct tho.iij.pte.q
xlv. ꝙ hoc factũ ẽ triplici rõe. Pꝛimo quidẽ

vt veritas reſpõderet᷑ figure. Hã vitulus et

hircus qͥ ſolẽniſſimo ſacrificio ad expiatiõʒ
totius multitudinis offerebant᷑. extra caſtra

coõburebant.vt pᷣcipit᷑ Leuit᷑.xvi.c. Et hoc

eſt qð dixit paulus ad Hebꝛe. xiij.c. Quoꝛũ
aĩalium refert᷑ ſanguis ꝓ pctõ hoꝝ coꝛpoꝛa
cõcremabant᷑ extra caſtra.ꝓpter qð et ieſus vt

ſanctificaret ſuũ ꝓpłm extra poꝛtã paſſus eſt
Scda rõ eſt ꝓpter exemplũ vt.ſ.nos inſtrue⸗

ret exirea mundana ↄuerſatõne. VUñ ibidem
apls ſubdidit. Exeamus igit᷑ ad eũ extra ca
ſtra impꝛoperiũ eius poꝛtãtes.Cercia rõ vt
Criſo.dicit in ſermone de paſſione. Voluit
dñs pati nõ ſub tecto nõ in tẽplo iudaico.ne
iudei ſubtraherẽt ſacrificiũ ſalutare ne puta
rẽt ꝓ ülla tm̃ plebe oblatũ.Et iõ foꝛas ciuita
tẽ foꝛas murosvt ſcias ſacrificiũ eſſe cõe qð
totiꝰ terre eſt oblatio qð cõis eſt purificatio.
Sʒ adhuc dubitat᷑ cur xpᷣs nõ in hebꝛõ vbi
agsꝗ fuit ſepultꝰ.ſed in mõte caluarie voluit
crucifigi. cũ paſſio eiꝰ fuerit medicina õ pec
catũ Ade. Ad qõ rũñdet Hiero. ſuꝑ mattheũ
dicens. Quidã exponũt caluarie locũ in q̊ ſe
pultus eſt adã.Et iõ ſic appellatũ qꝛ ibi anti⸗
qui hoiĩs ſit ↄditũ caput. fauoꝛabilis interpᷣ
tatio et mulcẽs aures pꝓpli nec tũ vera.Extra
vrbẽ en⁊ foꝛis poꝛtã loca ſunt in q bus trun
cant᷑ capita damnatoꝝ et caluarie.i.decolla
toꝛũ ſumpſere nomẽ. ꝓpterea aũt ibi crucifixꝰ
eſt ieſus. vt ibi pꝛiꝰ erãt aera damnatoꝝ ibi
erigerent᷑ vexilla martyvrij. Adã vero ſepul⸗
t iuxta hebꝛõ in libꝛo ieſu filij naue ſepultũ
legimꝰ. Et vt ponit᷑ Joſue.xiiij.c. vbi ſic ha
bet᷑. Nomẽ hebꝛõ antea vocabat᷑ cariatarbe
Adã maximꝰ ibi in terra enachim ſitus erat
JIgit᷑ xpᷣs magis crucifigendꝰ erat ĩ loco cõi
damnatoꝝ q; iuxta ſepulcrũ ade.vt oſtende

retur ꝙ crux xpᷣi nõ ſolũ erat in remediũ ↄtra

peccatũ pſonale ade ſʒ etiã ↄtra petm̃ totius
fuit ↄtemptibilis ⁊ abiecta
paſſio xp̃i rõe tꝑis.qꝛ paſſus eſt in die ſolẽni
paſce qñ ex oĩ iudea ꝓpłi ad bierim ↄfluebãt.

mũdi.

Et vt doctoꝛes declarant paſcale feſtuũ apud
iudeos incipiebat a veſpa diei in q̊ luna erat
xiiij. Dies aũt feſtiuus apud eos incipit a ve
ſpera vniꝰ diei ⁊ durat vſq; ad veſperã ſequẽ
tis diei. vt ptʒ Leui.xxiij.c.Et ſic dies ſolẽ⸗

nis paſce erat luna.xv. ꝓpt᷑ qdð eundẽ diẽ quẽ

Johes noĩiat añ diem feſtũ paſce. ꝓpter diſtin
ctionẽ naturalẽ dierũ. Marc noiat pꝛimũ
diẽ azʒimoꝝ.qꝛ a veſpa pᷣcedẽtis diei incipie
bãt comedere aʒima. Ex quo Hiero. Beda
Augꝰ.et doctoꝛes theologi diſt. xi.dicũt. O

xp̃s fecit cenã luna.xiiij.et paſſus ẽ luna.xv
E rat autẽ equinoctiũ.qꝛ vt inqᷣt Augꝰ.in li.

queſtionũ noui et veteris teſtamẽti. Lũc vo

luit dñs paſſione ſua mundũ redimere et re

foꝛmare qñ eũ creauerat.i.in equinoctio.Et

otũc dies ſuꝑ noctẽ increſcit. qꝛ ꝑ paſſionẽ ſal

uatoꝛis a tenebꝛis ad lucẽ ꝑducimur. In li.

yvero. xviij. de ci. dei. Jdẽ Aug'. refert ꝙ paſ

ſus eſt xpᷣs.viij.Ral.apꝛilis.Si vero quiſqᷓ;
quereret.Cur xpᷣs pati voluit in etate iuue⸗
nili nõ in infantili vel in ſenectute ſua. Rn⸗
det ſanctꝰ tho.iij.ꝑte.q.xlvi. paſſio chꝛiſti

ſubiecta erat eiꝰ volũtati.voluntas aũt eius

regebat᷑ diuina ſapia q̃ oĩia ↄuemiter diſpo⸗

nit. Ideo ad moꝛiendũ tꝑs iuuẽtutis elegit.

qꝛ ſic voluit. AUñ Augꝰ.exponẽs illud Jo.
xiij.c. Sciens ieſus quia venit eius hoꝛa vt

tranſeat ex hoc mundo ad patrẽ inqt. Cantũ

fecit q;tũ ſuff icere iudicauit. Venit hoꝛa ei
nõ neceſſitatis ſed volũtatis. Quare autẽ ſic
voluit aſſignant᷑ tres rões. Pꝛuma quidẽ vt
ex hoc magis ſuã dilectionẽ cõmendaret ꝙ;

vitã ſuã p nobis dedit qñ erat in ꝑfectiſſino
ſtatu. Scõda qꝛ nõ cõueniebat vt in eo appa
reret nature diminutio ſicẽ nec moꝛbus. Cer
cia vt in inuenili etate moꝛiẽs et reſurgẽs.fu
turã reſurgentiũ qualitatẽ in ſeip̃ᷣo pꝛemon⸗

ſtraret. ¶ Tercio fuit cõtemptibilis et abie⸗

cta paſſio chꝛiſti rõe cõſoꝛtij.qꝛ crucifixi fue
runt cũ eo duo latrones.vnus a dextris ali
us a ſiniſtris.hoc aũtvt inqͥt ſanctꝰ Tho.iij
pte. q.xlvi. Alia rõne factũ eſt q;tũ ad inten⸗
tionẽ iudeoꝝ. Alia vero q;tũ ad dei oꝛdina⸗
tionẽ. Quantũ enĩ ad intentionẽ iudeoꝝ vt

