hne
gſinde⸗
Umsinte⸗
Inir.
immm
iſtügan
Thata
ſusdund
gomgit
Nchuſucng

Cnnoni
A NNe
Lgitr
omindee⸗
Geniotlen
oeg.
ninoſnu
Nr uGhn

merenc

rin
guianna
All, 1
Alamin
. Nidn

eſnsdit

Ginonel

Ewe*
zir
niu⸗
mmi
anot
Setunt
ſnelen
Uonmin
nti

Mnuinn

nopmi⸗
nan
eſe
nd di⸗

diſertas linguã meã erudias ꝛ⁊ in lobijs meis

gram ⁊ benedictionẽ infundas. Da mihi in
telligẽdi acumẽ.addiſcẽdi facilitatẽ: retinẽdi
capacitatẽ.interpᷣtandi ſubtilitateʒ.loquendi
gratiam copioſam.ingreſſum inſtruas.pꝛo⸗

greſſum dirigas. Egreſſum compleas p xpᷣm
dominũ noſtrũ Amẽ.Dum itaq; gradũ ma⸗-

giſterij deberet ſuſcipere.⁊ oꝛationi feruenter

intenderet aliquantulũ obdoꝛmiuit.Apparu
it autem illi ſic doꝛmienti angelus confoꝛtãs
cum vt magiſteriũ acceptaret.ꝓponeretq; in
ſuo examine illud publice. Rigans mõtes de
ſuperioꝛibus tuis.in fructu opeꝝ tuoꝝ ſatia

bitur tera.

¶ Qualiter doctrina ſctĩ thome ẽ ſatis vtił.

eo ꝙ eſt copioſa facilis ⁊ meruo ſapientib ⁊
inſipientibo gragt. ¶[Tapitulum. ij.

tas. Pꝛofuit nãq; mirũimmodũ ecclie
eo ꝙ nõ tm̃ fuit ĩ ſe ſciens.ſed alios docu

It pᷣdicado ⁊ legendo.⁊ vt ꝑpetua fierẽt q̃ do⸗
cebat ſcribendi officiũ accepit.Eius aũt ſcri⸗

pta triplicem habent conditionem.
Pꝛima dicitur copioſuatis.
ecunda facilitatis.
Tercia gratioſitatis

q̃ ſpectãt ad naturalẽ vel etiã moꝛalẽ phᷣiam.
S: ſuꝑ oĩa res diuinas abũdãtes notauit.
Scripſit ſuꝑ q̃ttuoꝛ libꝛos ſentẽtiaꝝ.ſum⸗

mã theologie quã in tribꝰ volumĩbꝰ cõpila⸗

uit. Sũmã ) gẽtiles opus ſuꝑ q̃ttuoꝛ euãge
lia.Et pᷣter Hoc aliã poſtillã ſuꝑ euãgelia.ſu:

per eplłas pauli.ſuꝑ Iſaiaʒ ſuꝑ Jeremiã.ſuꝑ

cantica.ſuꝑ iob.ſuꝑ magnã ꝑtẽ pſalterij. Cõ
pendiũ theologie.qᷓſtiones de veritate. q̃ſtio
nes de quolibet. q̃ſtiones de aĩma ſuꝑ dyoni

ſiũ de angelica ierarchia. ⁊ de diuinis noibꝛ.

ſuꝑ boetiũ de trinitate. ⁊ ebdomadibus.⁊ de
duabus naturis.ↄtra auerrois de vnitatei⸗
tellectus.ↄtra guilelmũ de ſctõ amoꝛeq; dice⸗
bat religioſos mendicãtes nõ laboꝛãtes ma⸗
nibus nõ poſſe ſaluari. Scripſit etiã officiũ
de coꝛpe xpᷣi. Et q;plura opuſcula de diuer⸗
ſis materijs vt in hoc videat᷑ de eo tam ſtupẽ
dum miraculũ.x vnus hõ modico tꝑe. tot
potuerit ſubtilitates qõnuʒ ⁊ ꝓfunditates tã
ſubtiliter penetrare ſtilo tam cõpoſito ⁊ ſuc⸗
cineto diſcurrere. Que in tot voluminibus
reduxit in ſcriptis.vigintiquinq; anni fluxe
runt inter eius magiſteriũ ⁊ obitũ.Obijt nã⸗
q; ãnno dñi. M. cc.lxxiiij.pontificatus gre⸗
goꝛij.x.anno.iuj.Et vite ſue anno.xlviij.ſe⸗

ptima die marcij. hoꝛa matutinali.vt igitur

cũda excellẽtia ſcĩe ſcũ thome ðꝛ vtili

ꝛima oditio eoꝝ qᷓ ſctũs thomas ſcripſit
ðꝛ copioſitatis. Scripſit nãq; copioſe.tã ea

vbertatem doctrine ſanca thome magnifice
mus dicere poſſumus. ſi oẽs libꝛi phie
theologie perirẽt.Et illiquos thomas ſcri⸗
pſit ſoli regierent᷑. nunq; lux ſcie ⁊ veritatis
poſſet extingui.¶ Scda ↄditio eoꝝ ꝗq tho⸗
mas ſcripſit ðꝛ facilitatis. habet em doctri
na illa qndam claritatẽ ⁊ oꝛdineʒ ita ſuauẽ vt
abſq; multa difficultate imbibi valeat. Neq;
ꝓpterea eſt paruipendẽda.qꝛ cũ facilitate ſi
tradita.cũ in quolibet genere ſiue docendi ſi
ue dicendi a cũctis viris doctis facilitas ex⸗
tollat᷑. Inqͥt em̃ Cicero li.de oꝛatoꝛe.Js ẽ elo
quens qͥ alta humiliter. hũulia grauuer ⁊ me
diocra tem ꝑate dicere põt. In eodeʒ inſuꝑer
libꝛo magis cõpꝛobare videt᷑ ſentẽtias gra⸗
ues abſq; oꝛnatu.qᷓ; fucataverba ſine ſnĩa.ait
ergo.Quid ẽ tam furioſuʒ q; verboꝝ vł opti
moꝝ atq; oꝛnatiſſimoꝝ ſonitus inanis nul⸗
la ſubiecta ſnĩa.nec ſcia. Sunt nonnulli qui
gloꝛiant᷑ ſi id qd docent aut ꝑſuadent.ꝓpter
inuſitata verba.aut ↄfuſas ⁊ implicitas rões
ſub auditoꝛibus cũ laboꝛe intelligant᷑. Con⸗
tra quos auluſgelius.li.x. noctiũ acticaꝝ ita
ſcribit. Verbis vti nouis⁊ incognitis duriꝰ
F.qᷓ; verbis ſoꝛdentibus. Rome quidam cele
bꝛatus homo in cauſis cũ apud pᷣfectũ vꝛbis
verba faceret.Et dicere vellet.inopeʒ q̃ndam
miſero victu viuere ⁊ furfureũ rodere paneʒs
vinũq; fetidũ potare.hic inqͥt.Eques roma⸗
nus.apludam edit.⁊ floꝛes bibit q̃ verba cũ⸗
ctoꝝ aſtantiũ animos pꝛouocarũt ad riſum.
ille em̃ legerat:apludam veteres ruſticos fru
menti furfureuʒ dixiſſe. item floꝛes audierat

pꝛiſca voce ſignificare vini fecẽ vitiatijs ex⸗

pꝛeſſaʒ.pꝛimũ verbũ legerat in plauto.ſcõm
apud ceciliũ in polimenis.qͥ ſibi ad oꝛnamẽ
ta oronũ ſeruauerat.diximus iſtavt oñdamꝰ
qᷓ; ſit laudabile ſnias ſubtiliſſimas cũ oĩ qua
fieri põt facilitatẽ explicare.ſicut ſanctus tho
mas feciſſe pꝛobat᷑. rcia ↄditio doctri⸗
ne ſctĩ thome ðꝛ gratioſitas.Eſt qͥpe vniuer
ſaliter grata doctis ꝑiter ⁊ indoctis.Quod
verũ eſſe ego expertus ſum in pꝛedicatõnibꝰ
quas feci in omnibus fere italice ciuitatibus
nam fauente deo vbiq; ad me audiendũ po⸗
puli in multitudine copioſiſſuma cõuenerũt

Quibus pꝛo maioꝛi parte ſcti Thome. ⁊ dñi
bonauenture dubia ⁊ queſtiones de diuerſis

occurrẽtibus rebꝰ declaraui. Accepi nanq; a

patre meo ſancto franciſco documẽtũ vt an⸗

nuciarem vitia ⁊ virtutes.de qͥbus nemo vel
abũdantius vel meliꝰ.vt ſic dixerim. thoma
diſſeruit. De geſtis vero ſaluatoꝛis nr̃i ieſu
xp̃ᷣi.⁊ gratia ac pꝛeeminentiavirginis matris

nullus eo diffuſius atq; dulcius locutus eſt.

.

Quod ipius benigniſſimi ieſu teſtimonio in

dubitabili fuit cõpꝛobatum. Nam dum pꝛe

in conuentu nepolitano tertiã

fatus ſanctus

partem:ſcriberet. nocte quadam ad oꝛanduʒ
ſicut conſueuerat ante pulſationem oꝛologij/

ad eccleſiaʒ in capellam ſancti nicholai deſcẽ

dit. Et dũ ibi oꝛaret ante imaginẽ cruciſixi.
frater dñicus de caſerta cõuerſus.qui erat ſa

₰ —

*„

tis. ſanctũ doctoꝛem curioſius obſeruãs. vi

dit ipſum miro modo in ofone ſuſpenſum.
Et coꝛpoꝛe eleuatũ a terra.audiuitq; a cruci

fixi imagine pcedere vocem dicentẽ ſibi.tho
ma vera de me ſcripſiſti. quã mercedem ꝓ la
boꝛe tuo recipies.Qui reſpõdit dñe teipſuʒ.

Quid referam de quattuoꝛ euã gelioꝝ Mat

thei. ſ. marci luce ⁊ ioãnis declaratõe.inſpi⸗
ciatur opus illud.qð recte cathena aurea nũ
cupatur. in quo ipᷣe tam oꝛdinate collegit do
ctoꝛum tam grecoꝝ q; latinoꝛũ ſentẽtias s
ipᷣe pꝛoſequendo pꝛo clarioꝛe intelligẽtia mi
rabiliter ampliauit.non mirũ igitur.ſi ego qͥ
minimus ſum pꝛedicatoꝝ eccleſie dei. tanti
doctoꝛis obſeruauerim documenta ſiue ee
dicando ſiue pꝛedicabiles ſermones ſcriben

do. ſᷣm gratiam a dño mihi datam. cũ vt pꝛe
dixi videam ſatis pꝛoficere ad veritatis illu

ſtrationem atq; conſolationẽ ſideliuʒ: ſancti
thome doctrinam ſequendo.

¶ Dualiter ſanctus thomas.nõ ſolũ fuit do

ctus ſed virtutib oꝛnatus.qui mũdo ſpꝛeto
religioſus effectus.munde vixit.⁊ vitam fe⸗
liciter cõſummauit. Capitulum. iij.

Ercia excellentia ſcie ſancti thome dici

tur ſanctitas.parũ quidẽ eſt ĩimo nihil
multa ſcire.multa cognoſcere.multa docere:
nõ ſolũ nature ſecreta. ⁊ ꝓpꝛietates elemento
rũ aſtroꝛũq; motus.ſed etiã fidei rudimenta.
niſi bñ beateq; uiuat᷑. Ideoq; beatꝰ iacobo⸗

nus dicere ſolebat. Sciẽtia acquiſita moꝛ⸗

talis da ferita ſi non ſera veſtita decoꝛe hũili
ato.ſanctus vero Auguſtinus in pꝛincipio
cõuerſionis ſue.dũ audiuit famã antonij ma
gni.vt ſcribitur in libꝛo cõfeſſionũ exclamã⸗

do dixit. Surgunt indocti ⁊ rapiũt regnũ

celoꝛum. Nos auteʒ cum noſtris doctrinis
demergimur in pꝛofundum.que omnia cõ⸗
ſiderans thomas gloꝛioſus dedit operam vt
ſumul cum doctrina fulgeret in ipſo ſancti⸗
tas vite. Poteſt vero ſanctitas eiꝰ potiſſime
ex tribo mouſtrari. .

Muimo ex mũdi deſpectione.

Secũdo ex religioſa cõuerſatione.
¶ Pꝛimo monſtrat᷑ ſanctitas thome ex nũ⸗

criſta. vir vti; magne deuotõnis ⁊ ſanctita

di deſpectioue.deſpexit quidem mundumꝰ

omnẽ pompam eius vt xpᷣm lucrifaceret.q̃⸗

liter vero id expleuerit. audiamus ea q̃ in ei*

legenda ſcribũtur. Hic nanq; ex nobili pꝛo

ſapia dominoꝛũ de acquino oꝛiginem duxit

patre landulfo.⁊ matre theodoꝛa nũcupatis
dum vero mater puerulum nondum natum
geſtaret in vtero. Quidam heremita bonus

re ⁊ nomine dei reuelatõne ei pꝛed ixit.quali
ter filium eſſet paritura quẽ tomam voca⸗

rent.⁊ qui ordinem fratrum pꝛedicatoꝛũ eſ⸗

ſet ingreſſurus. in quo ita pꝛoficeret.ꝙ ſuo
tempoꝛe tam in ſcientia q;ᷓ in virtute: vixpa
rem haberet. nato igitur infante cum ingẽ⸗

ti parentum leticia quod heremita pꝛedixe⸗
rat iam viſum eſt fuiſſe impletum.dũ quintũ

attigiſſet annũ miſſus fuit a parentibus ad

monaſterium montis caſini vt ibi ſub ſpeci
gli vita imbueretur litteris ⁊ moꝛiba. abbas

monaſterij videns in puero poſt paruũ tem
pus in genij ſubtilitatem. conſulit patri ſuo
domino laudulfo vt eum neapolim mitte⸗

ret ad ſtudendum. Sicq; factum eſt.⁊ ibine
apoli ſub magiſtro martino grammatice. ⁊
ſub magiſtro petro de hibernia logice ope⸗
ram dedit.adultus aũt oꝛdinem pꝛedicatoꝝ
intrauit quod vt mater audiuit que erat in
rocca ſicca.feſtina neapolim acceſſit.vt fuliũ
in ſeruitio domini confoꝛtaret:fratres vero

ꝓpoſitum eius ignoꝛantes timenteſq; ne fi⸗

liũ matrena pietate turbaret.ipᷣm romam mi
ſerunt at ibi mater eum ſecuta eſt.quem fra⸗
tres inde fugauerunt.pariſius tentantes il⸗

lum deſtinare de quo matre turbuta ad fili⸗

os ſuos qͥ erãt cũ imperatoꝛe in caſtro aque
pendentis miſu nunciũ ſpecialem. mandãs
eis ꝙ thomã ſuũ filiũ.fratrem ipſoꝛũ.quem

fratres pꝛedicatoꝛes fugabãt q̃rerent. ita vt

eum in ſuis haberẽt manibo.qui obtenta ab
imperatoꝛe licentia ꝑ vias miſerũt famulos
tandẽ cõtigit illos pᷣdictũ frẽm ſuũ iuxta cu

iuſdã fontis irrigua qᷣeſcentẽ.cum quattuoꝛ

fratribo dicti oꝛdinis inuenire.quẽ cõfeſtim
matri tranſmiſerũt.ipᷣa vero eũ cuſtodiri fe⸗

cit in carcere.vſq; ad filioꝛũ aduentum. Et

interim vt experireturvoluntatem eius.mo

nuit eum ⁊ moneri fecit.vt habitum depo⸗
neret. Ad quod thomas nunq; cõſenſu. In
carcere ſic exiſtens:bibliam totam legit ⁊ te

xtum ſententiarũ ⁊ cõpilauit tractatum fal

latiarum. Etquandam ſuam ſoꝛoꝛem ad dei

ſeruitiũ induxit.q̃ monacha ſancti benedicti

facta eſt:venerũt tandẽ fratres ſui.qͥ tentaue
mit eum verbis ſuaſionis:iniurijs.⁊ lacera⸗
tone habitus. a ſuo ſctõ ꝓpoſuo remouere.

nex
cram
üm
tactu
loch.
ruern
Ete
nuleo
ſtoq
tuma
plame
miit.
fatres
hepon
cltasb

4prinen

lertſ.

chben
humin
wig
Ment
confe
plem
Alem
Nala
fuur⸗
Nhan ii
ſnup
Nt
gamnis
varawh
ſocns
Civer⸗
nü
buss:
eſea
(
(una
loppu
lna
Cfonil
lunini

E

fleti
thann
ade
Peen

nsgined
Endhüd
ummapnis

NMduuon

miuben
Z
une⸗
Nüicnniͦ⸗

ſemng,n
mtepe
e amning⸗

nin nui⸗
n düggini

enabas d

biſbihen

oely. bbos

Hporui een

Wepemſn
Wn mi

unck.tder.

gummnm

eden

itne el

cceſit mi

tfmur
enſoti
önwrn-
dckaaft
RZ
nudi⸗
antn
mntuis

n

m un
icmun
fi amuhs
iin

1atue V

un⸗ ⅓

emensn
vwundc⸗
n)

*

nec valuerunt.introduxerũt poſtmodũ pul⸗

cram puellam oꝛnatam habitu meretriciovt
eũ molliret. Quã expulit indignãter. Et in⸗

tactus remanens ſigno crucis ſe muniens cũ

lachrimis obdoꝛmiuit.tũc duo angeli apa⸗
ruerũt ſibi. ⁊ ſtringẽtes ipᷣm in lũbis dixerũt
Ex ꝑte dei te cingimus cingulo caſtitat.qð
nulla poſſit diabolica impugnatõne diſſolui
itaq; verbo virginitatis donũ in ſe confuma
tum accepit.ſtetit ꝑ bienniũ carceratus.quẽ

vltimo mater diſſimulata cuſtodia abire per⸗
miſit. de feneſtra caſtri ꝑ funẽ vbi parati erãt
fratres p̃dicatoꝛes.quẽ ſuſceptuʒ cũ gaudio.
ne.polim duxerũt.

cdðo monſtrat᷑ ſan⸗
ctitas beati thome.ex religioſa conuerſatõne
a pꝛincipio quippe vſq; ad finẽ adeo laudabi
liter ⁊ ſancte cõuerſatõnis fuit.vt nihil in eo

rephenſibile potuerit inueniri. fuit equidem
bumilis deuotus.pius.ſobꝛius.temꝑatus.

⁊ virgo puriſſimus.nõ ſoluʒ coꝛꝑe.ſed etiam

mente.frater raymũdus ſeueri.qui pariſiꝰ in

confeſſione.thomã audiebat.iurauit.ꝙ in ſe

ptem annis quibi fuerat ſecũ in ſtudio ⁊ au⸗

dierat eum in confeſſione.q; nunq; conſenſit

in aliquã cogitationẽ carnalem. Quidã aliꝰ
frater petrus nomine.qui in extremis cõfeſſi

onem ſuam audierat.generale in pꝛedicatõe
ſua ad ꝓpłlum teſtimoniũ referens ſue laudis
dixit. ſua confeſſio fuerat ſic pura ⁊ mũda
a carnis cogitatõne ſicut confeſſio vniꝰpueri

paruuli. Idem reſtatus eſt frater bernardus

ſocius eius qui eum adhuc in cõfeſſone au⸗
dqiuerat. Cui puritati tota vita ſua teſtimo⸗
niũ ꝑhibuit veritatis q̃ ſic fuit virtutũ acti⸗
bus dedita vt nullus cõtrarijs moꝛibo poſſit
eſſe collapſa.nã veriſile de eo cõꝑtũ ẽ. & no⸗
cturno tꝑe hũane deputato qͥeti.poſt bꝛeuem

ſomnũ in orone ꝓſtratus.impetrabat qð di⸗

ctando vel ſcribẽdo docebat. Et pꝛeter illud
tempus modicũ qð ſomno vel refectõni pꝛo
valitudine coꝛpoꝛis indulſiſſet.reliquũ tpᷣus

ofoni lectioni dictamini.vel ſcribendis vo⸗

lum inibo occupabat. vt nullũ tẽpus eſſet va⸗
qð non foꝛet ſancta actione repletum.

EKercio monſtrat᷑ ſanctitas beati thome ex

finali ↄſummatõne vt em̃ Ouidius in li.me
thamoꝛphoſios cecinit. vltima ſemꝑ expectã
da dies homi.diciq; btũs añ obitũ. nemo ſu
pꝛemaq; funera. Felix itaq; tranſitus thome
vltimiq; diei ↄſummatio fuit.mõ qui ſeqͥ tur.
CTũ ſummus põtifex gregoꝛius decimus ge

nerale ↄciliũ induxiſſet celebꝛare lugduni ad

qð greci conuenire debebãt mandauit fratri
thome vt contra erroꝛes grecoꝛũ de quibus

crant in concilio cõuincendi opus quod fece

otio ſummoq; ſtudio vnuſqͥ ſq; laboꝛare de⸗

rat de mandato ſui pꝛedeceſſoꝛis vrbani pas

pe ad cõciliũ ſecum deferret. Qð cum execu⸗
tioni vellet mandare. frater paulus de aqui⸗
la exiſtens neapoli.vidit in ſomnis noctepᷣ⸗
cedẽte diẽ quo dictus doctoꝛ debebat iter ar⸗
ripere.bim̃ paulũ in gredientẽ ſcholas dicti
octoꝛis.cui cũ occurreret interrogauit ipᷣm
ſi bene expoſuerat ſuas epłas.qui dixit ei bñ
expoſuiſti. Sed tempus eſtvt mecuʒ venias
ad patriã. vbi melius intelliges. Et trabens
ipm per cappam videbatur ipᷣm ſecuʒ ducere.
quẽ thomas libenter ſequebatur.tunc frater
paulus clamans in ſomnis dicebat.ſuccurri
te fratres qꝛ frater thomas recedit.Et cũ di⸗
cto clamoꝛe euigilãs oĩa alijs fratribo enarra
uit ipᷣe vero ſctũs thomas iter inchoans iuit
Ecampaniã verſus romã. Infoꝛmatus autẽ
in itinere diuertit ad monaſteriuʒ foſſe noune
quod cũ ingrederetur dixit. hec requies mea
in ſeculuʒ ſeculi.hic habitabo qm̃ elegi eam.
¶Qũ vero cepiſſet grauius infirmari petijt ſa

cramenta eccleſie. cunq; depoꝛtata fuiſſent il

la accepit ⁊ poſt modicum cum laude ⁊ bñ⸗
dictione dei ſancta illa aĩa faciliter diſceſſit a

coꝛpoꝛe que ab angelis ad ſuperos fuit dela

ta ipᷣm vero coꝛpus in eodem monaſterio ſe⸗
pultũ honoꝛificentiſſime.ad cuius exequias
multi nobiles ac religioſi tam pᷣdicatoꝛes qᷓ;
minoꝛes ac alij cõuenerũt.nec defuit ibi vir⸗

tus diuina in miraculoꝝ operatione quãdo

ſuperioꝛ dicti monaſterij patiẽs in oculis cõ

mendanſq; ſe thome liberatus eſt. Et quidã

frater perrus. q̃rtanã patiens. meritis buius
ſanitatem recepit.ſicq; ⁊ alij plurimi benefi⸗
cia ſanitatis impetrarũt.igitur hũc ſanctum

pio veneremur affectu. qui nũc ĩ celis cũ xpᷣo

letatur ꝑ infinita ſecula ſeculoꝝ Amen.
ermo quadrageſmuſoctauꝰ de ſancto
lao ſamoſiſſimo confeſſoꝝ.

Ndiebus ſinſ pla

cuit deo. ex lib. eccleſiaſtici aſſu⸗
mit mater hec verba ſctã eccleſia
ibi. xliiij. ca. deſcripta. maximo

nicho

bet vt placeat i oĩb vijs ſuis altiſſimo creato

ri nr̃o qm̃ eos qͥ ſtudent ſuã volũtatẽ implere

⁊ in hoc ↄplacere maieſtati ſue.nõ ſolũ in fu⸗
tura im moꝛtali vita. verũetiã ⁊ in pñti ſecu⸗
lo.ſublimiter magnificat ⁊ exaltat.qͥſnã expli
care queat quata ſit beatiſſimi nicholai glo⸗
ria.nõ ſolũ in illa ſocietate ſctõꝝ vbi paxẽ ꝑ⸗

fecta. ⁊ poſſeſſio ſecura indeficiẽtis boni.ſed

adhuc in eccleſia militante.vbi ſpe currimua

ad hereditatẽ ꝓmiſſaʒ. vbiq; ꝓfecio ceebꝛeẽ

c..

nomẽ ſctĩſſimi nicholai. vbiq; illius miracu

la fulget vbiq; tandẽ a fidelibꝰ deuotõe ſin⸗
Galarudin colit᷑.qꝛ vero eiꝰ hodierna die fe
ũ celebꝛat᷑ equũ eſſe cenſui ad eiingẽtes am
pliſſimaſq; laudes poꝛãdas cũ dei adiutoꝛio
oẽm dare operã.de quo dicũt᷑ verba ĩ thema⸗
te poſua ꝙ in diebus ſuis placuit deo.Et li⸗

cet hoc fuerit ꝓpter plurimas vᷣtutes ſuas tũ
illis tres pcipuas colligemus quas explica⸗

re ſigillatim curabimis.
ꝛima dicitur pꝛudentia ſpiritualis.
Decũda miſericoꝛdia pꝛoximalis.

Tercia obſeruantia paſtoꝛalis.

pter pꝛudentiam ſpũalem qua ſpꝛeuit terre⸗
na ⁊ celeſtia concupiuit. apitulũ.i.
Rima bti nicholai virtus qua placuit
deo ðᷣꝛ pꝛudẽtia ſpũalis. de hac dixit ſa
piens ꝓpuerbioꝝ.iij. ca. In omni poſſeſſione
tua acqre pꝛudentiã.Et.xvi.ca.acqͥre pꝛudẽ⸗
tiã qꝛ pcioſioꝛ ẽ argẽto.⁊ xps Matthei.x.ca.
E ſtote pꝛudentes ſicut ſerpentes. eſt aũt hec

Nualiter beatus nicholaus placuit deo ꝓ

pꝛudentia vt docet Ariſto.in. vi.ethi. Recta
rõ agibiliũ.qua homo in quibuſcũq; agen?æ⸗
dis finẽ cõſiderat.atq; ad illũ media cõueniẽ

tia accomodat ⁊ diſponit.qꝛ vt boetius inqͥt
in. ij. de cõſolatione. qð ante oculos ſitum eſt
nõ ſufficit intueri. rerum exitus pꝛudẽtia me

titur. tamenvt ait Tho. ᷣa Fe.q.xlvij.triplex

pꝛudentia diſtingui poteſt.
Secunda ver.
ꝛima eſt pꝛudentia falſa ꝑ ſimilitudines

dicta que in malis ⁊ peccatoꝛibus reꝑitur. ?
de hac xpᷣs Luce.xvi.ca. dixit.filij huius ſe⸗

culi pꝛudentioꝛes filijs lucis in generatione
ſua ſunt ⁊ Paulus ad Roma.viij.ca. Pꝛudẽ
tia carnis moꝛs eſt. CTũ em̃ pꝛudens ſu qͥ bñ
diſponit q̃ ſunt agenda ꝓpter aliquẽ bonũ fi⸗
nem. Ille quiꝓpter aliquẽ malũ ſineʒ aliqua
diſponit cõgruætia illi fini habet falſam pꝛu⸗
dentiã inquãtũ illud quod accipit ꝓ fine.nõ
eſt verũ bonũ ſed ſᷣm ſimilitudinem. ſicut di
citur aliqs bonus latro. Hoc em̃ mõ põt ſᷣm
ſumilitudinẽ dici pꝛudẽs latro. qui conueniẽ
tes vias inuenit ad latrocinandũ. Secũda
ẽ pꝛudẽtia vera.ſed imꝑfecta.q̃ inuenit vias

ꝗaccomodas ad finẽ bonũ ſed eſt imꝑfecta du

pliciter. Uno modo qꝛ illud bonum qð acci
pit pꝛo ſine nõ eſt cõmunis finis totius hu⸗
mane vite. ſed alicuiꝰ ſpãlis negocij puta cuʒ
aliquis adinuenit vias acoomodas ad naui

gandũ vel negociãdum dicitur pꝛudẽs nau
ta vel negociatoꝛ.Alio mõ pꝛudentia dicitur

●

impfecta qꝛ defecit in pꝛincipali actu pꝛudẽ⸗
tis.puta cũ aliqͥs bñ ↄſiliatur ⁊ recte iudcat
de his q̃ ꝑtinent ad totã vitã.ſed nõ efficaci⸗
ter ꝑcipit. ¶ Xercia ẽ pꝛudẽtia vera ⁊ ꝑfecta

Et hec eſt que recte conſiliatur ⁊ recte iudicat

ad bonum finem totius vite ac etiam perci⸗

pit. Et hecĩ ſolis bonis reperit᷑. de hac dicit
Sapiens Pꝛouerb.i.ca. Pꝛudẽtia ſeruabit

te vt eruaris a via mala.hec autẽ in pauciſſi⸗

mis reperitur.quoniã omnes pꝛo maioꝛi ꝑte
ſolliciti ſunt de terrenis ⁊ tꝑalibo bonis.deqᷣ
bus dicit᷑ Baruth. iij. ca. Exquiſierũt pꝛudẽ
tiam que de terra eſt. Et de celeſtib aut nul⸗

la aut modca ẽ illis cura. Hi ſunt qui in die

iudicij videntes electos ⁊ amicos deiafflue⸗

re omni bonoꝝ copia. Et ſeipᷣos cõſiderãtes

eternis foꝛe deputatos ſupplicijs dicent illud

Sapiẽtie v.ca. Nos inſenſati vitã illoꝝ eſti

mabamus inſaniã. ⁊ finem illoꝝ ſine hono⸗
re.Ecce quomõ cõputati ſunt inter filios dei
⁊2 inter ſanctos ſoꝛs illoꝝ ẽ. Pꝛopterea btus

nicholaus pꝛudentiam veram ſpũalem ⁊ ꝑ⸗
fectam ſectatus eſt. nam ex diuitibo ⁊ ſanctis
parentibo oꝛiginem duxit. Cuius pater epifa

nius mater ioãna ex ciuitate patere ciues cuʒ
in pꝛimo iuuentutis ſue floꝛe euʒ genuiſſent

continenter viuentes celibem vitaʒ duxerũt.
Hic pꝛima die dum balnearet᷑ erectus ſtetit

in pelui. inſuper quarta ⁊ ſexta feria ſemel tm̃
ſugebat vbera. Factus aũt iuuenis alioꝛum
iuuenũ deuitãs laſciuias eccleſiaꝝ potius te
rebat limina. Et quicquid ibidẽ de ſacra ſcri

ptura ĩtelligere poterat memoꝛiter rennebat.
Parentibo vero defunctis nõ cogitauit vxo⸗
rem ducere non multiplicare diuitias nõ ſa⸗
tiſfacere coꝛpoꝛis voluptati.ſed qualiter tan

ta diuitiarũ copiam.non ad laudem huma⸗

nam ſed ad laudem dei diſpenſaret. vt ſic the

ſauriſaret theſauros in celo. iuxta pſceptuʒ ſa
luberrimũ noſtri ſaluatoꝛis Matchei. vi. ca.

HNolite inquit theſauriſare vobis theſauros
in terra vbi fures effodiũt ⁊ furant᷑. theſauni
ſate vobis theſauros in celo.quo fur nõ ap⸗

pꝛopiat neq; tinea demolitur. Ad bona igit᷑

ſempiterna dedicauit animũ ⁊ ꝓ illis adipi⸗

ſcendis omnẽ adhibuit diligentiam.
ualiter ſanctus nicholaus ex miſericoꝛ

L ſubuenit ciui pauperi qui tres filias nu⸗

m quam nicho
t. Lapitulum. ij.
Ecũda beati nicholai virtus.qua pla⸗
cuit deo. ðꝛ miſericoꝛdia ꝓximalis.de
redemptoꝛ mũdi dixit Matthei. v. ca. be

ptui gadidit pter elemoſina

„1
S

ati miſericoꝛdes qm̃ ipᷣi miſe ericoꝛdiã conſe⸗
quẽtur. Hanc Hiero, cõmendauit in ca. qui

ſoͤhabe
iuisſp
bꝛoſine
loꝛdia
ommnib̃
cbom
milesee
1ne
ſohobea
onic
lenoſi
noſto⸗
lenwut
Nrtvget/
Cöne
honi
rück
ſeO
Ngins
nit ⸗
otO
Menſes
yſa
innu
ni pint
lüſ
Wrieg
Mro.u
onon

Kida
ſiet⸗
ngſen
Linci
mn boc⸗
erdiet
Lſauchit
nncii⸗
miige
onis deg
ri eude
auenul⸗
guiinde
Niofſe⸗
ſCerins
Mtilud
lopcki
chono⸗
iosdi⸗
neabeis
on
ſne
erept,

lirch

durerit.
us Kun
ſemeltm
Aionn
niig
ro
muürw⸗
ioröl
NrA
umnt⸗
lſchhe
won
ſu
en
logp/
nige
dig'⸗

inan
lust⸗
iit
weng
gup
is
r

0
7

n/
1ℳ

dementiam. ixxxvi. diſ. vbi ait. Oui clemeti

nõ habet nec indutus ẽ viſcera miſericoꝛdie.
;uis ſpũalis ſut nõ impleret lege xpᷣi.⁊ Am⸗
bꝛoſius eadẽ di.ca.ĩ ſingulis.inqͥt. Miſeri

coꝛdia ↄmunis ẽ vſus. ideo ↄmune pᷣceptuʒ

omnib officijs. omnibo etatibo neceſſaria.⁊
ab omnibo deferẽda. Non publicanus.non

miles excipit᷑.nõ agricola.nõvrbanus diues

⁊ pauꝑ oẽs in cõmuni admonent᷑.vt ↄferant
nõ habenti. Hãc miſericoꝛdiã in ſe fuiſſe bea
tus nicholaus aptiſſume demonſtrauit.dum
exlemoſinã indigenti ⁊ in extrema neceſſitate
poſito ↄuicinio ſuo benigne tribuit habebat
ille tres filias virgines q̃s pꝛe inopia ꝓſtitu
ere cogebat᷑ vt ſic infami eaꝝ cõmertio aleret

Dð vt ad aures viri ſcti deuenit ſcelus ab-⸗

hoꝛruit.⁊ maſſam auri panno inuolutam in
domũ ei feneſtrã clam ꝓiecit clamq; receſ⸗
ſit. Mane ſurgẽs hõ maſſam auri repperit.⁊
deo gr̃as ages pꝛimogenite nuptias celebꝛa⸗
uit. Inde ad aliqͥ̊s dies ſilje opus.dei famulꝰ

egit.Qð rurſum ille repiens ⁊ in laudes im⸗

menſas ꝓrũpens de cetero vigilare ꝓpoſuit.
vt ſciret qͥs eſſet qͥ ſue inopie ſubueniſſet.poſt
etiã paucos dies duplicatã auri maſſam ĩ do
mũ ꝓiecit. Ad curꝰ ſonitũ ille excitatur. ⁊ ni⸗
cholaũ fugientẽ inſeqtur taliq; voce alloqui
tur ſiſte gradum teq; aſpectui nõ ſubtrahas
meo.Et accurrẽs velocius nicholaũ hũc eſſe
cognouit. Mox humi pſtratus oſculari vo
lebat pedes eius. ꝙ ille refugiẽs ab eo petijt
ne factũ alicui quãdiu viueret reuelaret. In
hac verg elemoſina obſeruauit nicholaꝰ tres
illius conditiones neceſſarias.
Pꝛima conditio quia fuit pꝛompta.
Becunda quia fuit copioſa.

Cercia quia fuit ſecre.
Pꝛima conditio illius elemoſine fuit pmpta
qꝛ nõ multis pꝛecibus data vel impetrata.in
quit Seneca.libꝛo de beneficijs. Ingratuzʒ
eſt beneficiũ quod diu inter dantis manꝰ he
ſu.Et idem. Nulla res carnis emitur qᷓ; que

pꝛecibus empta eſt. Et licet deo grata ſit eleæ⸗

moſina que datur pauperibus illam petenti⸗
bus. Gratiſſuma tamen eſt conſpectui ſuo cũ
tribnitur pauperi.⁊ egeno.pꝛe verecũdia pe⸗
tere non audenti.Ex hoc ait Ambꝛo.libꝛo.i.
de officijs. Sunt multi qui malũt miſeria ta
cite egeſtatis aſtringi q publica petitione cõ

fundi.hi querendi ſunt ⁊ adiuuadi.vt ꝑ hoc

pudoꝛi. ¶ Secũda cõditio illius elemoſine

amplius gaudeant.qꝙ paupertati conſulãt ⁊
gder e tantũ dedit quantũ ſufficere

iudicauit pꝛo puellis virginibꝛ maritandis

ſm cõſtitutionem Thobie.qͥ. iiij. ca. ait. Si

multu tibi fuerit abdanter tribne ¶ Zereia

Tercio i populi do

cõditio fuit ſecreta.qꝛ obſeruauit documen⸗
tũ ſaluatoꝛis noſtri q Matthei. v. cap. dixit.
Cuz facis elemoſinam noli tuba canere ſicut
vpocrite faciũt o qᷓnta tepiditate his tꝑibo du
cũtur moꝛtales in quibꝰ charitas non ſolus
friguit. Sedvt videt᷑ penitus ẽ extincta.oẽs
q̃ ſua ſunt q̃runt omes tm̃ ſeipᷣos diligunt.qͥ

re vera etiã gentilium voce confundi merito

pñt.inqͥt Seneca ad lucillũ.nõ poteſt quiſqᷓ;ᷓ
beate degere. qui ſe tm̃ intuet᷑ qͥ oĩa ad vtilita
tes ſuas ↄuertit.alteriviuas opoꝛtet.iſi vis vi
uere tibi. Et idẽ in li.de beata vita. Vbicũq
homo eſt beneficio locus eſt. Et Ouidius li
bꝛo de ponto. Regia crede mihi res eſt ſuc⸗
currere lapſis. Conueniens homini hoiem
ſeruare voluptas.ſed pᷣter voces ⁊ documen⸗
ta paganoꝝ:aſſunt nobis xpᷣi ⁊ ſanctoꝝ mo⸗
nita pariter ⁊ exempla.inter que vnuʒ quod
de beato nicholao iam pꝛediximus notabileè
valde eſt ac ſingnlar.
Mualiter beatus nicholaus obuauitof⸗
ficium boni paſtoꝛis.circa regimen animaꝝ
ꝓmotus ad temꝑalem dignitatem ex volüta
tedelll. ((Lapitulü. lij.
Ercia virtus qᷓ placuit deo almus con
feſſoꝛ nicholaus ðꝛ obſeruantia paſto⸗
ralis.obſeruauit qͥdem officiũ paſtoꝛis boni
circa curam ⁊ regimen animarum. qð oſten

.

in paupeꝝ ſubuentione.
Pꝛimo oſtendimus biũm nicholaũ fniſſe
paſtoꝛẽ bonũ in ſua pꝛomotione.nõ em̃ pꝓmo
tus fuit ad ep̃alem dignitatẽ pꝛece vel pꝛecio
vt fieri ſolet tꝑibo his malignis.ſed cũ humi
litate acceptauit onus regiminis vocatus ad
illud ex diſpenſatõne dłuina.hodierna vero
die nullus ꝓmouet᷑ inuitus.immo eccleſiaſti
ca bñjficia ⁊ dignitates nõ niſi impoꝛtune pe
tentibus diſpenſantur.Ex quo facti ſunt ho
mines ambitioſi.⁊ dũ ſuſcipiunt cathedram
paſtoꝛalẽ nõ niſi de terrenis ⁊ tranſitoꝛijs cu
rant. Sed audiãt id qð Criſo.ſcribit diſ.xl.
ca.multi.in fi. Quicũq; deſiderauerit pꝛima
tũ in terra inueniet ↄfuſionẽ in celo nec inter
ſeruos xpᷣi ↄputabit᷑ qͥ de pꝛimatu tractauez=z
rit. Ad btm itaq; nich olaũ redeũtes ↄſidere⸗

mus qliter epalẽ honoꝛẽ ſuſcepit defuncto qᷣ

dem epᷣo mirree ciuitatis.vbi ipᷣe moꝛabatur
cõuenerũt epᷣi ↄuicini illi eccleſie de epᷣo ꝓui

ſuri. Aderat inter eos qͥdam magne auctoꝛi⸗

ratis epᷣs.ad cuiꝰ electionẽ oĩm ſnia depende
bat. cum ergo cunctos ieiunijs ⁊ oꝛationih⸗

2—

.. — — — — —
—

e . .

inſiſtere monniſſet. nocte illa vocẽ audiuit di ałtoꝛem. Oð cũ feciſſent ? eandẽ meſura alc⸗

centem ſibi.vt hoꝛa matutinali foꝛes eccleſie xandrie quã acceperãt reddidiſſent miniſtris
obſeruaret.⁊ quẽ pꝛimũ ad eccleſiã cui nom?æ impꝑatoꝛis miraculũ referũt.⁊ deum in ſuo fa
nicholaus :venire conſpiceret ipᷣm in em cõ mulo magnifica laude attollunt. frumentuʒ
ſecraret. hoc ergo ⁊ alijs reuelãs epis ammo⸗ auũt vnius cuiuſq; indigentiam vir dei diſtri
nuit vt oẽs oroni inſiſterent ⁊ ipe pᷣ foꝛib er buit ita vt miraculoſe duob annis nõ tm̃ ad

cubaret. Et ecce hoꝛa matutinali quaſi a Zo victum ſufficeret ſed etiam abuſum ſeminis

miſſus ante oẽs ad eccleſiã nicholaus ꝓpera abũdaret. ¶ Lercõ oñdimꝰ btm̃ nicholaum
nit. quẽ apꝛꝛehendẽs eps dixit ei.qð tibi no⸗ fuiſſe paſtoꝛẽ bonũ in ꝓphi doctrinatione.nõ
men ẽ. ille vt erat colũbina ſumplicitate ple-⸗ eñm neglexit populũ ſibi ſubiectũ paſcere ci⸗

nus:inclinato capite inquitveſtre ſanctitatis bo ſpũaliqnimmo cũ regio illa idolis deſer⸗

ſeruus nicholaus.quẽ in eccleſia ducẽs licee uiſſet.adhuc poſt cõuerſionẽ ad xpᷣm popu⸗

plurimũ renitentem. in cathedra collocauit. lus nephande dyane adhuc deſeruiebat. Et

neq; in hoc repᷣhenſibilẽ ipᷣm quiſpiã iudicet ſub quadã arboꝛe illi ↄſecrata quoſdaʒ ritus
qui paſſus ẽ in cathedra collocari cũ agnoue gentuũ exercebat.quẽ ritũ de omib finib vir
rit hoc ex dei volũtate ꝓueniſſe.etiaʒ cum ab dei expulit ipamq; arboꝛem pᷣcidi mandauit.
epis ibidem cõgregatis rationabilitcer coge⸗ Tandẽ in ꝑſeuerantia bonoꝝ operũ feliciter
retur. Nam vt ſcribit᷑.viij.q.i.ca.in ſcriptu-⸗ ad xpᷣm migrauit.Et vt ſcribit᷑ in eius legen⸗
ris. Si is qui valet omnipotentis dei oues da ante aie exitũ ãgelos ad ſe veniẽtes vidit.

paſcere renuit.oſtendit ſe ſummũ non amare Et dicto pſalmo. In te dñe ſperanivſq; ĩ ma

paſtoꝛẽ.Accepto itaq; a nicholao pontifica⸗ nus tuas dñe cõmendo ſpm̃ meum. tradidit
tu s officio ſectabat᷑ in omnibo humilitatem. ſpũm.ãno dũñi.ccc.lxiij. vbi apud terrigenas
grauitatem. ꝑuigilabat in oone coꝛpus ma celeſtis audita eſt melodia. Coꝛpus itaq; ho
cerabat. mulierũ vitabat ↄſoꝛtia. affabilis in noꝛifice in tumba marmoꝛea repoſitum fuit

ſuſcipiẽdo.efficax in loq̃ndo.alacer in erho: qð tandẽ barũ tranſiatũ fuit.anno dñi „DM.

tando. ſeuerus in coꝛripiẽdo. Et vt in coni lxxxvij.O igit᷑ felix aĩa nicholai.qᷓ ꝑacto hu
cis legitur. fuit tꝑe conſtantini ſecũdi filij cõ ius bꝛeuis tpis curſu.tandem celeſtia regna
ſtantini magni.Et iulij pape qui congrega⸗ petiuit. ibi cõgaudet xpᷣo ⁊ omnibo electis ꝑ
nit ſinodum apud niceam trecẽtoꝛũ decem ? infinita ſecula ſeculoꝝ. Amen.
octo patrũ ↄtra arrium de qua ſcribit᷑xv.di. ¶ SDermo qdrageſimuſnonus de triba pꝛi⸗
ca. canones.Et ibi fuit nicholaus.cuius te uilegijs beati ſtephani ꝓthomartyris.q̃ coo
floꝛuerũt Euſebius epᷣs vercellenſis. Illaris perante xpᷣo eum gloꝛioſum fecerunt.

epᷣs pictauienſis. Antonius magnꝰ.⁊ Ma⸗D 1 .
channs. ecũdo Kendimus beatiſſimũ Ideo celos aAper
nicholaũ fuiſſe paſtoꝛẽ bonũ in paupeꝝ ſub⸗ tos ⁊ ieſum ſtantẽ a dextris virtu
uentione. nam vt dicit Hiero. ad nepotianũ s dei. Scribũtur hec vᷣba Actu.
⁊ ponit᷑ in decretis.xij.q.ij.ca.gloꝛia.Gloꝛia vij.ca.⁊ in epla pᷣſentis ſolennitatis.in tribu
epi ẽ paupeꝝ opiboꝓuidere:ignominia ſacer latione poſitis ac laboꝛantibo qu.ibuſcũq; ꝓ

dotis ẽ ꝓpꝛijs ſtudere diuitijs.Et in ca.auꝝ. diuino amoꝛe.nũq; deeſt auxiliũ ſupꝑne gra⸗

xij. q.ij. Ambꝛo. ait. auruz habet eccleſia non tie.qua fi.vt quecunq; ardua ⁊ difficillima
vt ſeruet ſed vt eroget. Ex hoc ſanctiſſimus non ſolũ nõ moleſte.ſed equo animo ac iocũ⸗
nicholaus de pauꝑibo ſpecialiter curaʒ ſuſce diſſimo ferant. nihil em̃ terribilius ẽ moꝛte.
pit ob qð pijſſimus deus menſuraʒ tritici ab quã tñ amici dei etiam violentaʒ paſſi ſunt ꝓ

eo ſuſcepti miraculo ſe ſuppleuit. Quodã nã⸗ xpo gaudẽtes.Ecce in pꝛomptu occurrit no

q; tempe totam ꝓuinciam ſancti nicholai.fa bislexemplũ ſtephani pꝛothomartyris. qͥ in
mes valida ptulit.ita vt omnibo deſicerẽt ali etate floꝛenti lapidationis martyriũ patien⸗
menta. Audiens aũt vir dei naues onuſtas tiſſime tolerauit.cui cum ex debito teneamur
tritico applicuiſſe poꝛtui illuc ſtatim ꝓficiſei honoꝛem queʒ poſſumus exhibere. vt ſic va⸗
tur. Et rogãs nautas vt ſaltẽ in centum mo⸗ leamus interueniẽtibo eius meritis vite ipi⸗
dijs ꝑ qualibet nauẽ fame ꝑiclitantibo ſubue imitatoꝛes fieri.hodierna die ad illũ ſermo⸗
nirent. cũ illi rũdiſſent nõ audemus pater. qꝛ nẽ vertemus.qui vidit xpᷣum ſtantẽa dextris
menſuratũ alexandrie opoꝛtet in hoꝛrea im⸗ dei paratiſſimũ ad eũ adiuuandũ. ꝓut ipᷣe re
patoꝛis nos reddere.ſanctus inqͥ t facite nũc tulit inverbis a nobis miſſis. In quib tria
qð dico. Et vobis in dei veritate ꝓmitto. ꝙ bti ſtephani puilegia diſtin guemꝰ. q̃ coopan
nullã minoꝛationẽ habebitis apud regiũ exe te xpᷣo eũ celeberrimũ glioſiſſimũq; oſtendũt

* ;

8

ſonama

Gunn
lerureaue

SSN

punecnn
oconen
moale⸗
ſopernt
Pyirur
Pauprr
bicbect
ſica
loriby⸗
lroecea
futche
linr
ſcpbuuu
punt och
ichä
fonoei
kyinua
Nlir
ſevoſapr
bonnigze
Mimode
höteti⸗
nnogn
Wmmmoc
phanne
nided
lſine⸗
luxllo⸗
oherp
n
Vrn
ete
Su
N
S
becen
ſang
ſpſi⸗
ſopon
fiam
beren
pe

”

Grit
Emuls
mitſeg
funm
rdadſi
Erönin
nmſents
nichnlun
nmnone
ipacra⸗
olsdee⸗
tönpone⸗
nichn L

oſcnrs

pfinhhnt
nandaut.

riitaar

iuslegen
s vidli.
inſhim
m cidit

dnsingn
in
odii.
Soaohit
ſtunege
nccs

emippi⸗

Nscch

e⸗

ſper
wni
. N
n

bulcis;
iffalin

i⸗
M
ſiſun⸗
unnito

ſone

„ dꝛimü dicitur grate. »
Becundum victoꝛie.

¶ QDualiter beatus ſtephanus fauente diui⸗

m. Capitulum.i.
Rimũ pꝛiuilegiũ btĩ ſtephani ðꝛ gra⸗
tie de quo ſic ðꝛ Actu.vi.ca. Stephanꝰ
plenus gr̃a ⁊ foꝛtitudine faciebat pꝛodigia ⁊

ſigna magna in populo. uit equidem in eo

gratia:qua tria pꝛincipalia peccata ad quece⸗
tera reducũtur ſupauit.Pꝛimũ fuit ſuperbia

Scõm auaritia.Terciũ luxuria.de qͥbo Jo.

pꝛime canonice.ca.ij.ait.Omne qð ẽ in mũ⸗
do concupiſcentia carnis ẽ.aut concupiſcen⸗
ria oculoꝝ.aut ſuꝑbia vite. Superbiã nanq;
ſuperauit ꝑ virtutem humilitatis. Luxuriã
P virtutem caſtitatis, ⁊ Auaritiã ꝑ virtutem
pauꝑtatis. Pꝛimo fuit humilis in honoꝛe ſi
bi ab eccleſia exhibito. Hã vt ſcribit᷑ Actuũ.
vi.ca. IJpᷣe fuit vnus immo pᷣmꝰex ſeptẽ dia
conibo ab aplis oꝛdinatis in mĩſteriũ.Cũ em̃
excreſceret multitudo credentiũ apli decreue
rũt eligere ſepte:qͥ pꝛeeſſent admiſtrationi tpa
li vt ipſi vacarẽt verbo diuino.Et elegerunt
ſtephanũ virũ plenũ fide ⁊ ſpũſctõ:⁊ philip⸗
pum ⁊ ꝓchoꝝ:⁊ nicanoꝛẽ:⁊ timonẽ: ꝓmenã
⁊ nicholaũ aduenã anthiocenũ. In q̃ electõe
⁊ honoꝛe ſibi echibito ſteppanus humiliter
ſe ↄtinuit qðᷣ quantũ ſit laudabile cum qͥs in
dignitatiboꝛ honoꝛib non tumeſcit. patet ex
verbo ſapiẽtis qͥ.ca.iij. Eccleſiaſtici ait.quã⸗
to maioʒ es humilia te in oib:qð Cicero in
pꝛimo dẽ officijs elegãtiſſune retulit. In reb⸗
inqt etiam pꝛoſperis ſuperbia fu gienda eſt ⁊
arrogantia.nã vt aduerſas res ſic ⁊ ſecũdas
immoderate ferre leuitatis ẽ. Scðdo btũs ſte
phanus ſuꝑauit luxuriã ꝑ virtutẽ caſtitatis.
nã ðꝛ de eo ꝙ fuit vir boni teſtimonij ⁊ mun⸗
diſſime fame.hoc vero expleri nõ poteſt abſq;
auxilio diuine gre.qꝛ vt ait Au guſti.in li. de
agone xpᷣiano. Inter oia xpᷣianoꝝ certamina

durioꝛa ſunt pᷣlia caſtitatis.vbi qtidiana pi-

gna ⁊ rara victoꝛia.Tercio ſuꝑauit auaritiã
virtutem pauꝑtatis.nam fuit plenus fide.
Dupꝑ q̃ verba inqͥt Auguſ.qͥ veram fidẽ hñt
de deo.:inõ cupiũt ĩ his miſerijs diuites fieri.
Sed pleriq; obſtinatõne voluntaria in ſuis
peccatis ↄmoꝛantes excuſare ſuã pꝛauitatem
ſatagit aſſerentes nõ poſſe virtuoſe viuere: qꝛ
ipſis deus non poꝛrigit gratiam ſi uam. quib⸗
reſpondemus ꝙ gratiam ad ſalutem neceſſa⸗
riam deus nõ denegat:niſi his qui illam ha⸗
bere nolũt. ideo Cipꝛianꝰ in epla ad donatũ
ait:pꝛoſluẽs largiter ſpũs nullis ſinibo pꝛe⸗

