Bꝛego.ait.xlvi.di.c.i.Habet hoc ꝓpꝛiũ do⸗
ctrina arrogantiũ vt neſciant humillter do⸗
cere quod ſciunt. ¶ Quarto debẽt pᷣdicato⸗
res cauere a ſcandalis pꝛelatoꝛũ et alioꝝ ma
ioꝛum vt nõ dicantur irrationabiliter eoꝛũ
vicia.vnde ſequit᷑ ꝙ nec illi emendantur nec
populi pꝛopter edificantur aut melioꝛes fi⸗
unt. Et pꝛecipue caute agendũ cum loquũt
ꝛedicatoꝛes de clericis:qꝛ vt ſcribit᷑ extra
de immu. eccle. c. clericis. Clericis laicos in
feſtos oppido id ẽ valde.ſᷣm gloſaʒ tradit an
tiquitas. JIdẽ.ij.q.vij.ca.laicos.et ca.laici.
Muinto debent pᷣdicatoꝛes pꝛudentes ca⸗
uere a cõtentionibus cum alijs pꝛedicatoꝛi
hns. Unde Apoſtolus.i.ad Thimo. ij. ca.
ait. Noli cõtendere verbis:ad nil enim vtile
eſt niſi adſubuerſionẽ audientiũ Necex hoc
ꝙ alius habeat maioꝛẽ cõcurſum qui ſit etiã
minꝰ ſciens pᷣdicatoꝛ indignationẽ oſtendit.

ecundo

Ham et chꝛiſtus indignatus non fuit a⸗
liquando iohanes baptiſta fuerit in maioꝛi

opinione populi q; iße. Si Nũt audit alum

pꝛedicatoꝛem dicere aliqua que non ſunt re⸗
pꝛobata nec cõtra fidẽ nec bonos moꝛes ſed
Dubia:q;uis ipᷣe nõ ſit illius opinionis ſuffi
cit ſibi dicere opinionẽ ſuã cum ſuis rationi
bus et nõ impugnet alium odioſe:qꝛ hoc eſb

intrare cõtentiones et ſcandaliʒare populos

Si etiam audit pꝛedicatoꝛẽ alium dirſne c
tra fidm et bonos moꝛes vel determiſfata ꝑ

eccleſiam nõ credat faciliter niſi andiata fi-
dedignis. Et tũc coꝛrigat eum fraternalitẽr
vt retractet.Quod ſi ille noluerit facere tunc

publice pꝛedicandũ cõtra ipᷣm. Si autẽ pꝛe⸗
dicatoꝛ ipᷣe admonitus errauit debet patien⸗
ter audire et ſe coꝛrigere dictaq; ſua erronea
emendare. ¶Bexto pꝛedicatoꝛes pꝛudẽtes
debent abſtinere a ſuperfluitate et nimia ꝓli
xitate: quia vt pꝛouerbio dicitur. Gaudent

bꝛeuitate moderni.ff. quod metus cauſa.l.i.
et. C. de appellationibus.l.amplioꝛẽ.S.in re
futatoꝛijs. Et.C. de pꝛecibo impera. offeren..

l.ſimili. Vnde GBꝛego.in omełait. Alimẽta
que minꝰ ſufficiunt auidius ſumunt᷑.¶ De
piimo abſtinere debent pᷣdicatoꝛes a leu itate
ne dicant verba ocioſa et fabnlas ad ꝓuocã
dum riſum.Et ſi aliquando opus eſt facere
populũ attentum cum aliqua modeſta face⸗

cia temperate fiat et raro. Non ſit etiam le⸗

uis pꝛedicatoꝛ ad ferendã ſententiã de quoli

bet actu ꝙ ſit pęccatũ moꝛtale. Et in omnib⸗
vtatur grauntaſe ſicut bos lapſus qͥ foꝛtiter fi

git pedem. ¶ Octauo abſtinere debent pꝛe⸗

dicatoꝛe&᷑ ab indiſcretione. NHam quidaʒ in

ter mulierculas de ſubtilitatibus theologie
pꝛedicant. Alij doctis et ſapientibus viris

fabulas narrant. HNõnulli in pꝛecipuis? ma

ximis ieſu chꝛiſti et virginis matris alioꝛũ⸗
q; ſanctoꝛuʒ ſolennitatibus de ludo alee:de
blaſphemia:de vſura et ſintilibus pꝛedicant
Nihil de copioſa materia feſtiuitatũ occur⸗
rente tangentes. Heu nõ poſſum nõ accuſa⸗
re quendã qui in die natiuitatis ieſu chꝛiſti
in ciuitate neritonẽſi de ſodomia totũ ſermo
nem cõtexuit:cum tamẽ miranda occurrant
de natiuitate chꝛiſti iocunda. Pleriq; etiam
dum contra vicia inuehunt omni honeſtate
demiſſa talia loquunt᷑ et dicunt qualia etiam
in oꝛe lenonũ turpiſſima viderent᷑.Hi nolũt
audire verba ſancti franciſci qui ſic in regi⸗
la fratrũ minoꝛũ ſanctiſſime retulit. Ooneo

quoq; et exhoꝛtoꝛ eoſdẽ fratres meos in do⸗

mino ieſu chꝛiſto vt in pᷣdicatione quam fa⸗

ciunt ſint examinata et caſta eoꝛum eloquia

ad vtilitatẽ et edificationẽ populi.Annunci
ando vicia et virtutes:penam et gloꝛiã cum
bꝛeuitate ſermonis. In omnibus pꝛedictis

fru dentiſſimus fuit pꝛe ceteris pᷣdicatoꝛibo

oꝛum tempoꝛũ dux ille verbi ſanctus ber⸗

nardinus. Nam ſemper recte inceſſit pᷣdica⸗

uitq; veritatẽ ſine falſitate:ſine fictionibus:
ſine adulatione cum honoꝛe et reuerentia pᷣ⸗
latoꝛum et totius cleri:cum humilitate in ver
bis et factis:cum patientia ad cõtentiones vi
tandas:cum menſura et modo:cum grauita
te et diſcretione:multa adeo ꝙ exceptis emu

lis eius ſermo gratus dulcis et delectabilis

fuit omnibus doctis pariter et indoctis vi⸗
ris et mulieriba cunctiſq; generibo hominũ
pꝛout on nis italia clare firmiterq; teſtatur.
Vercia cõditio pᷣdicatõis ſancti bernardi
ni ðꝛ efficacia. Pꝛedicauit enĩ cũ admirabili

animaꝝ fructu adeo ꝙ oẽs italie ciuitates et

maioꝛes⁊ mediocreſꝛ minoꝛesꝓ maioꝛe ꝑte
ſua doctrĩa reduxit ad xpᷣm. Ipe peccatoꝛes
ↄuerlit. Ipᷣevſuras extinxit Ipᷣe multos ha
bitum religionis induit. Ipie fratrũ de ob⸗

ſeruantia loca et monaſteria ↄſtrui fecit. Jpe
diſcoꝛdantes ad pacẽ reduxit. Ipſe ad feſta

colenda populos traxit. Ipᷣe deniq; cunctoſ
mares ac mulieres vt deum timerẽt amarẽt
allexit. Teſtantur hec omnia pᷣclariſſime in⸗
cliteq; italie vrbes. Roma:ſena:peruſia:floꝛẽ
tia:bononia: ferraria: venetia:padua:verona
vincentia:bꝛixia:mediolanũ:ianua: et alie qᷓ
plures. In quibus ita efficaciter ſeminauit
verba vite vt vſq; in pꝛeſentẽ diem adhuc gu

ſtentur fructus pꝛedicationũ ſuarum. Quin
immo ct ſiqui poſt ipſum in officio pꝛedicã⸗

di clari ſunt habiti vt fratres Jobannes de
capiſtrano. Jacobus de marchia. Matthe⸗
us de ſicilia. Antoniꝰ de botonto Andreas

de ſctõ geminio. Jab Ines de pꝛato. Jacobꝰ

de donzellis de bononia. Herculanꝰ de pu⸗
ſio. Franciſcꝰ de treuio. Silueſter de ſenis.

Antonius de arimino. Michael de medio⸗
lano. Bartholomeus de ayano. Antonius

de vercellis. Seraphinus de gaieta. Cheru

binus de ſpoleto. Franciſcꝰ de ſpoleto. Hie⸗

ronymus de floꝛentia. Dominicus de goneſ
ſa. Jacobus de gallio. omnes fratres mino⸗
res in hoc genere dicendi famoſiſſimi ⁊ qui⸗
cunq; alij etiam de alijs oꝛdinibus mendicã
tium ꝓ maioꝛi ꝑte conati ſunt imitari modũ
et regulã atq; ſtilũ ipᷣius ſancti bernardini.
Adhuc ⁊ mwulti ex his ſermones illiꝰ:popuł
ꝓnunciarũt qͥ fructus vberrimos ꝓduxerũt.

2£
Ego relam aui de bernardino et ſi incõpoſi

te tamen nõ ſine deuotione pꝛecipua iſta re⸗
fero:omnẽ italiã illuſtraui pꝛedicauiq; qua⸗
draginta annis euangelium ieſu chꝛiſti:ber⸗
nardinũ habui in ſtilo pꝛsonunciandi necnõ
ſcribendi patrem ⁊ pꝛeceptoꝛẽ.Et licet illum
nõ viderim legi tamẽ ſermones ameniſimoſ
quos compilauit. Pꝛedicaui et illos qudo

q; licet poſtmodũ alias ego ↄfecerim. Quùd

vtiq; nõ ex pꝛeſumptione ſed charitate ac ne

pter ſtudia humanitatis quibus iam com⸗
pleta eſt omnis italia et pꝛopter viroꝛum do⸗
cCLtiſſimoꝛum in qualibet facultate copiam ac

etiam pꝛopter ſubtilitatẽ populoꝛũ qui quo-
dammodo pꝛopter multarum pꝛedicationũ

frequentiam effecti ſunt curioſi:conſulte vi⸗

ſum eſt mihi agere vt ſermones illos cõtexe⸗

rem. Quare vt partem iſtam expediam cõclu
do ꝙ ſanctus bernardinꝰ fructuoſiſſime pꝛe

dicauit. ,B
Aualiter deus honoꝛauit ſanctun ber⸗

nardinum:in miraculis in canoniʒatione: et ſtituta eſt optime ſanitati. Et hec omnia retu

in gloꝛia beata.

Capitulũ.iij.
Ercia excellentia pꝛedicationis ſancti
bernardini:dicitur honoꝛationis. VUo
uit enim deus honoꝛare illum triplici ho⸗
ꝛimus ðꝛ miraculoſe rutilatõis.
Seche ns ſolennis eanom toi.

Tercius ſuperne gloꝛificatõis.

ciuitas tota et fit cõcurſus viroꝛũ ac mulie⸗
rum. Ciues va o coꝛpus ad eccleſiã cũ hym
nis et laudibus et armatoꝛũ cuſtodia deferri
faciũt ſocijs atq; ſancti referunt ne theſaurũ
ipis a deo datũ inde amouere pᷣſumant.vidi
ego illũ paſqualem et ſecũ locutus ſum qui
. tulit omnia que narrata ſunt. Codem die
uencula quedam nomine partia que men⸗
ſibus pluribus iñ lecto iacuerat necꝑ ſeip̃aʒ

quedã que fiſtule dicuntura medicis: audi⸗
eons ſanatum paſqualem ſuppliciter exopſtu
lauit ad coꝛpus ſancti deferri. Quo cum ꝑ⸗

mum nõ ſolũ reſtituta viribus coꝛpoꝛia ſed
etiam eodem inſtanti a fiſtulis pertecie ſana
ta. Hanc ego allocutus ſum et parentes ac
vicin os eius qui omneſaffirmauerũt ſic eſſe
yt expoſitum eſt. Sicilia de ſpolecovxoꝛ no
bilis viri franciſci nõ valens ſe mouere de le

cto cum ſic per plures annos moleſtata fuiſ

ſet: deducta ad coꝛpus ſancti bernardini e

lerunt multi ſpoletini etiam ⁊ ipᷣa que pꝛima
erat in eccleſia maioꝛe dũ ibi vna quadrage
ſima pᷣdicaui. Alia mulier de populo q̃ an⸗
nis trigintaſeptẽ oĩ vſu ambulandi pꝛiua⸗
ta extiterat ducta ad coꝛpus ſancti bernardi
ni mox ſanitatem adepta eſt. Hanc ego vidi
ſanam et robuſtam ac ſi nullum antea maluʒ
paſſa fuiſſet. Sunt et alia iſtius ſancti mira⸗
cula multa vſq; in hodiernũ diem. Ad ſacrũ

zimus honoꝛ fuit miraculoꝛũ rutilanti cuius tumulum frequẽter membꝛa languen

um. Multa equidem miracula viſa ſunt de
ſancto iſto. Nam eo moꝛtuo in vigilia aſcen

ſionis ieſu chꝛiſti:dum fratres eius ſocij in

aquilano cõuentu coꝛpoꝛe in cellula cum lu

minaribus ſolo dimiſſo incederent vt capſa

celeriter fieret in qua coꝛpus illud recõdituz

ſenas tranſpoꝛtarent Quidam adoleſcens

paſqualis noĩe per multos annos claudus

qui nec rectus in cedere poterat ſed manibus
reptando ibat:cuius genua carnoſa dura e⸗

rant et tumida a ſpiritu ſancto inſpiratus ſic

reptando vt potuit ad coʒpus ſancti bernar
dini ꝑuenit:et deuotõne inflammatus tetigit

faciẽ eius et inde genua ſua cum fide infuſa

mirabili ↄmendans ſe ſancto viro. Morx in

pedes ſurrexit ſanus et liber et currendo cũ

lachꝛymis ⁊ clamoꝛibus exultationis ad ec⸗
cleſiam ꝓperauit. Sentiunt omnes voces:vi
ent liberum quẽ viderant vſu ambulandi
pꝛiuatũ. Mirant᷑: gratias referunt omnipo

tenti deo et ſancto bernardino. Cõmouetur

tum modo ſanitati quolibet moꝛbð fuerint
grauata reſtituuntur. Weenee honoꝛ
quo deus honoꝛauit ſanctũ bernardinũ di⸗
citur ſolennis canoniʒationis. Fuit equidẽ
canonizʒatus cũ multa ſolennitate et magni
ficentia pꝛe ceteris quos vidimus canoniʒa
ri. Nam tem poꝛemneo Eugenius quartꝰ ca
noniʒauit ſanctũ micolaũ de tolentino. Ca⸗
lixtus tercius ſanctum vincentiũ et ſanctu 3
oſimundũ. Pius ſecundus ſanctam catheri
nam de ſenis. Sixtus quartus ſanctũ bo⸗
nauenturã. Et Nicolaus quintus ſanctum
bernardinum. Sed in canonizʒatione iſtius
multa cõcurrerunt facientia ad gloꝛiã eius:
videlicet annus iubileus quo ex omnibus
chꝛiſtianoꝛum partibus multitudo maxima
caſluebat ad vrbem. Et dies penthecoſtes fe
ſtumvtiq; ſolenniſſimũ.Et generale capitu⸗
lum fratrum minoꝛũ in quo cõuenerunt vl
tra quinq; milia fratruʒ.Et ego de ipſo poſt
canoniʒationem ſermonẽ ad populũ habui

¹ . e potaat ambulare:patiebatur etiam ulnera
ceſſitate tempoꝛũ volui tentare. Ham et pꝛo⸗

ueniſſet oꝛationeq; facta incolumis redijt do

in quo cõcurrerunt multa milia viroꝛum ac
mulierũ.¶ Tercius honoꝛ quo deus hono
rare voluit ſanctum bernardinũ dicit᷑ ſuper⸗
ne gloꝛificationis. In celeſti nãq; patria vl⸗
tra eſſentiale pꝛemiũ coꝛonatur aureola que
debetur doctoꝛibus de qua diximus in ope⸗
re de laudibus ſanctoꝛum in ſermone de ſem
cto petro martyre.Dicere itaq; poſſumus il⸗
lud pfalmiſte. Wogna eſt gloꝛia eiꝰ.magna
vtiq; is eccleſia militãte maioꝛ in ecclia tri
umphante.Quare ↄuenienter de ipᷣo referxe
poſſumꝰ qð de paulo pꝛimo heremita in ſua
vita Hieronymꝰ ſcribit. Si mihi inquit le
ctionem optione dñs dignaretur concedere
magis eligerem tunicam pauli cum meritis
eius:ita et ſancti Bernardini q; regum pur⸗
puras cum gemmis ſuis. Depꝛecemur ergo
deum celi vt per merita tanti ſancti dignos

efficiat nos ſua gratia. Et tandem ad vitam

perducat eternam. Amen.

lariſſimi ac celeberrimi pꝛeconis Fra⸗.
tris Roberti Caraʒoli de Licio:oꝛdinis mi
noꝛum. Pontificis Aquinatis:opus de lau
dibus ſanctoꝛũ accuratiſſime per Petrum
Drach Spire impꝛeſſum. Anno dñi Dil⸗
leſimoquadringenteſimononageſimo: finit
feliciter.

—⏑

—ðõs mm n n = er S
3 * „* * 2 „. . . SZ 2
. . . 5 3 2
. . . . ê
3
* ₰△
. .

— 4 .
ð * 4 . 7 . . *
5
8₰ *„ 8 . .

— 3
. .
. 2
—–
.
. .
*
1
9 .*½
*
— . —
,
4
.
— .
— — —
— 2 — —
—
- — —
S

6

+☛ £ S

l .
l . N

———

ND — 5 22 . err x.

188O eleisolng -„Pepuels Toloeſ'esqe-elA ulOO eAlSeUIANXANMMAMA HUIDO JAISEMAXA 666 / MBLAdO

24 A X M 61 4 9 s „

ooueſeg ) Snoo-

X

„
.
—

3 3 — — 5
2 — 5 . . 57 *
. . 2 . „ * .
. * . ◻ ☛
4
.
. e . .
„ 14 3
☛☚ 5 „.
„ 4 „ . . 4
72 — 5
. A 2 . — .
— . — N
⏑ 3 .
* * .
4 * . 8 2
Sl *
— 4* S
2 * 4 4 .
* „ .
. . 4* 7
.☚ R . . 4
„. 6 . . 3 .
2 . MU .