
bi apud te ad hieroſolyme ꝑtes volo aſcẽde

re vt videã illũ venerabilẽ iacobũ qͥ cognoĩa

tur iuſtuſ quẽ referũt xpᷣo ieſu ſimilimũ facie

vita ⁊ modo ↄuerſatõis ac ſi eiuſdẽ vteri: fra
ter eſſet geminus. Quẽ dicũt ſi videro:vide⸗
ro ⁊ ipᷣm chꝛiſtũ ſᷣm oĩa coꝛꝑis lineamenta.

¶ Werciuʒz radicale pꝛiuilegiũ iuſticie beati

ſacobi ðꝛ ſpecialis ſanctiſicatio: vt enĩ colli⸗
gitur ex dich Hiero. in li. de viris illuſtrib⸗
et egeſippi qͥ fuit apłoꝝ ↄtempoꝛaneus fuit
btũs iacobo in vtero mr̃is ſcificatꝰ. Ex qua
ſcificatõe ↄſecutus eſt mundatõʒ ab oꝛigina
liculpa debilitationẽ fomitis ⁊ pᷣſeruatõʒ a
pccẽo moꝛtali.Et licet dicat᷑ ꝙ in moꝛte xpᷣi
oẽs apłi peccauetit. Yoꝛte ab iſta generalita

te iacob excipit᷑. Ham videtur ꝙ fidẽ reſur⸗

rectõis xpᷣi nunq; amiſerit. Inqͥt enĩ Hiero.
in li.de viris illuſtribj. O votũ vouit ſe nõ
ↄmeſturũ donec videret dñũm a moꝛtuis ſur
rexiſſe. Jpᷣa aũt die reſurrectõnis apparuit ei
dñs ac eis qui erãt cũ eo ⁊ dixit ponitc men⸗
ſam eet panẽ: deinde panẽ accipiẽs bñdixit et
dedit iacobo dicens:ſurge frater mi comede
qꝛ filius hoĩs a moꝛtuis reſurrexit.Et Bͤ eſt
qð aſſerit paulus.i.ad Coꝛint.xv.c.deinde
viſus eſt icobo. Concurrerũt ita in illo oĩa
tria pᷣdicta ꝓpter q̃ iuſte et ſancte mundiſſime

q; viuere iuuentus eſt. Cuiꝰ ſanctitatẽ admi

ra bilẽ explicabimus in ſeq̃nti myſterio.

ualiter btũs Jacobus fuit go puriſ⸗

imus qui carnẽ ſuã moꝛtificauit et oꝛatõni
alſſiduus fuit.

¶Kapitulum. ij.

„

Ecundũ myſteriũ ↄtemplandũ de iuſti
cia btĩ Jacobi dicit determinatõis. vbi

determinandũ eſt in quo pᷣcipue ipe inſtus et
ſanctus fuit exiſtimatus. Et dicimus ꝙ ſin

gulariter in tribus.

Pe in vir ginitatis obſeruatione.
c

Zo in carnis moꝛtificatöne.
Tercio in oꝛatõnis exercitatione.
¶ Pꝛimo quidẽ in vir ginitatis obſeruatõe.
vt ait Hiero.in li.de viris illuſtribꝰ. Jacoby
in ꝑpetua vᷣ ginitate ꝑmanſit.In hoc ſeq̃ns

redemptoꝛẽ mundi qui virgo de virgine na

ſci dignatus eſt Nec audiendi ſunt illiqͥ vir
ginitati detrabũt aſſerentes illã aut nullius

aut parui foꝛe pᷣmij:qm̃ vt Hiero.inquit in

epla ad fuliã Mauritij de ↄmendatõe virgi⸗
nitatis. Quiſquis pudicitiã aut nulliꝰ pᷣmij
aut ꝑui foꝛe exiſtimatcertũ eſt illũ aut igno⸗
rare aut non voluntariũ eius ferre laboꝛem.
Quiſnã nõ ↄſideret:ideo devᷣ gine natũ xpᷣm
vt virginitatis amplitudinẽ ſic moꝛtalibus
oſtentaret. Hinc Hieroꝰ. ad fuiã Mauritij
vbi. S. ait. Vt illuſtrius virginitatis meritũ
clareat et q;digna ſit deo manifeſtius poſſit
intelligi illud recogitet᷑ ꝙ dñs ⁊ ſaluatoꝛ nr̃

cũ ꝓpter hũani generis ſalutẽ hoĩeʒ dignare
tur acciꝑe nõ aliũ qᷓ; virginalẽ elegit vteruʒ :
virginẽ habuit mrezʒ: virgo manſurꝰ:in ſe yvi
ris:et in mr̃e feminis:vᷣginitatis pᷣbuit exẽ⸗
plũ.hec ille. Dʒz de virginta pᷣconijs alio

loco copioſius diſſeremꝰ.¶ Scðo btũs Ja

cobus iuſtus ⁊ ſanct valde viſus eſt in car⸗
nis moꝛtificatõne. Nã vt Hiero. zeſertli.de
viris illuſtrib. Vinũ et ſicerã nõ bibit: car⸗

nes nunq; comedit ferrũ in caput eiꝰ nõ aſcẽ

dit:oleo nõ eſt vnctꝰ:balneo nõ eſt vſus.Ex

quibs verbis axparet ipᷣm in cũctis curãcoꝛ⸗

poꝛis neglexiſſe. YFaciebat quidẽ hoc ne leui
ſaltẽ maculare vitã famine poſſet. Pcca nãq;
venialia ⁊ ſi charitatẽ nõ extinguat illius tñ
feruoꝛẽ diminuũt.Ideo et ſcĩ viri adhuc in
gra ↄfirmati euitare illa totis virib ſtudue⸗

runt.Et vt imquit Tho.ſa ſe.q.xliij.ar.vij

ad vltimũ argumentũ. Quãuis ꝑ pccẽm ve⸗
niale gra nõ tollat᷑ ꝑ quã eſt hoĩ ſalus:inquã
tum tñ veniale diſpõit ad moꝛtale: vergit in

detrimentũ ſalutꝭ. Huius rei gra:queritura
multis an peccatũ veniale ſit cõmittendũ vt
ꝓximo ſubueniat᷑ ne moꝛtale incurrat Et vt
refert Tho. quidã dixerũt ꝙ ſic. Sʒ hoc im
plicat ↄtradictoꝛiã. Si eni ↄmittendũ eſt:iã

— —

nõ eſt malũ neq; peccatũ. Nam pcẽm etiã ve

niale nõ pt eſſe eligibile. Cötin git tñ aliquid

ꝓpter aliquã circũſtantiã nõ eſſe peccatũ veni

ale:qð illa circũſtantia ſublata: pccẽm veniale

Aunpeh

Exi

nialeqis
ſatöͤnabil
ti. Ou
atumno⸗
pcco moꝛt
cobipnui
adiutoꝛio
nuare. (
abomnib
UWeni m
lens inord
bus ſau

Mnlamn aithi

itteostur i⸗
onimmola
(fhcentiin
Knscortgdi
neralos⸗
Videyee
diianipei
(loſiardl
hon celcbꝛi
deoity mi⸗⸗
derligaity
Cumenas, .
ns Hlorizi⸗
Npontöote⸗
delrimiguin
btceyi,
ndinerſa
aier

tignipe
hunntr
in.

Ktgueon
gidi,
at.
focui

mini
Meiziz
me

eNe
iensehent.
it hhri⸗
Miſuntüi
Dieim
ckülü
nsfneher
epginenis⸗
leſicnoni
füBn
Tinitnnset
nmniktſtins
Nitſlunr
boicz i
licdegetrien
nunſorint
Knnsinit⸗
d dcont
RKriüstic,

/
5

—

4
4 6
e

GidsNN,
ſet enm
ignillunn
inniaohuet
rih ſd
fegtiicn

—
=

sggine

—
—
—
=—
S
—-
— =

eſſet. Sicut verbum iocoſum eſt peccatũ ve
niale:qñ abſq; vtilitate dicit. Si aũt ex cau⸗
ſa rõnabili ꝓferatur nõ eſt ocioſum neq; pec
catũ.Quare ſi pcẽm veniale remaneret pec⸗
catum nõ deberet ſieri vt ꝓximus liberaret᷑ a
pceẽo moꝛtali:diximus iſta exemplo btiĩ Ja⸗
cobi vnuſquiſq; quantũ pᷣt conetur cum dei
adiutoꝛio venialia peccata effugere ac decli⸗
nare.(¶ Cercio btũs Jacobus iuſtus ⁊ ſcũs
ab om nib ꝓbatus eſt ꝓpter oꝛõis freqᷓntatõʒ
Vct enĩ tradit Hiero.in li.de vi.illuſtri.To
tiens in oꝛõne genna flectebat vt calos in ge
nibus ſicut calcaneis videret᷑ habere.O b ni
miam aũt ſanctitatẽ ſuã ſolus inter aplos ꝑ⸗
mittebatur in ſancta ſanctoꝝ intrare:nõ qͥ⸗
dem immolatõis cauſa:ſʒ oꝛõis.Tante etiã
reuerentie in pplo extitit vt fimbꝛiã veſtimẽti
euius certatim tangere cuperẽt. Hic pꝛimus
inter aplos miſſam celebꝛauit hieroſolymis
Vñ de dſe. di. i. c. iacob. ita ðꝛ Jacobo frater
Dñi cui pꝛimũ credita eſt hieroſolymitana ec
cleſia:tradidit nobis miſſe celebꝛatõʒ.i.oꝛdi⸗
nem celebꝛãdi miſſe. Qð nõ eſt inteiligendũ
de oĩby miſſe ſol ennitatibo ⁊ oꝛdinatõibo:ſed
de aliquibo. Om̃ vt ſcribit Hugo li.ij.de ſa⸗
cramentis. Introitũ in miſſa poſuit Celeſti⸗
nus. Gloꝛia in excelſis deo. decreuit ↄciliũ.
vt ponit᷑ ðᷣ ↄſe. di.i.c.ð hymniſ.dñs vobiſcũ
vꝛ ex antiquiſſimo vſu. Collcãs oꝛdinauit
Grego. et pr̃ nr̃ Gꝛego.et ſic a diuerſis vidẽ
tur diuerſa ⁊ multa addiia. M
Mualiterpeatus Jacobus ꝓpter veritateʒ
Lonatus eſt.

btĩ Jacobi ðꝛ ↄſi ummatõis. Cõſt umma
a quippe fuit dum violentã moꝛtẽ ꝓ xpᷣo nõ
onnurde qua ↄſideremus tria.videlicʒ:

Egein opſideremus de moꝛte Jacobi vio
lenta cauſam. Et hec fuit libera atq; publica

pᷣdicatio veritatiſ. Hec eſt nanq; illa veritas
quã deus in nobis diligit:qꝛ ipᷣe veritas eſt.
ad Ro.iij.c.Eſt aũt deus verax. De hac inqͥt
Eſaias.xxxiij.c.Qui loquit᷑ veritatẽ in ex⸗
celſis habitat. Et ſapiens Sapiĩe.üiij.c. Nõ
cõtradicas verbo veritatis vllo modo. Hec
eſt que ↄſuetudini iure pᷣponitur:de qua Au
guiſti. di. viij.c. veritate.ait. Cedat ↄſuetudo
veritati.Et eadẽ di.ca.ſi ↄſuetudinẽ.ſubdit᷑
vſus qui veritati eſt ↄtrarius abolendus eſt.
Idem ↄfir mat᷑ in.c.qui ↄtempta.et in.c. con
liiuetudo. Hec ẽ quã Zoꝛobabel tã ampliſſi⸗

quam pꝛedicabat martyrio .
¶ Aapitulum. iij.
Egendl ↄtemplandũ de iuſticia

rexp
tur. Quidã alius pᷣtulit vinũ:eo ꝙ vinũ ani⸗

me ↄmendauit coꝛã Dario pſaꝝ rege. Nam
yt colligit ex.iij.li.Eſdre.ca.iij.dum ꝓpoſita
fuiſſet coꝛã Dario queſtio.Quid de tribo foꝛ
tius videretur. Rege vino ⁊ muliere. Anus
rñdit ꝙ rex:qꝛ cum hõ pꝛeſit ceteris aĩantib⸗
homini ⁊ ad nutũ eius oĩa diſponũ⸗
mi foꝛtitudinẽ ſuꝑat.Zoꝛababel vero mulie
rem vtroq; foꝛtioꝛeʒ aſſeruit. Nam regibo et
his qui vitẽ Ptaneant mulieres dñantur.Et
ꝓ mulieribo hoĩes cuiuſcũq; ſtatus aĩas po⸗
nere nõ ſoꝛmidãt. Suꝑ hec aũt oĩa veritateʒ⸗
dixit eſſe foꝛtioꝛẽ:quã oĩs terra inuocat:etce

lum bñdicit: et manet ineternũ. Pꝛopter hãc
aut veritatẽ ꝓferendã hoꝛtatus eſt chꝛiſtꝰ di⸗

ſcipulos:vt moꝛi nõ ꝑtimeſcerẽt: dixit enim
Matth. x. c. Nolite timere eos qui occidũt
coꝛpus:aĩam aũt nõ pñt occidere. Sʒ ve no
bis:nos ſumus in quos fines ſeculoꝝ deue
nerunt. Ab omnibo ꝓ maioꝛi ꝑte veritas cõ⸗

culcatur. Cũcta mendacijs:dolo:fraude:de³ll

ceptionibo:et falſitatibo fedata cernunt᷑ vbiq;
adulatões: iuſticiã ⁊ veritatẽ deciũt. Nõ eſt

hec doctrina phoꝝ.inquit Ariſto. iiij. Topi

coꝝ. et.iiij.Ethicoꝝ.ꝑ ſe mendaciũ pꝛauũ et

fugiendũ eſt: verũ aũt et bonũ ⁊ laudabile eſt

Ded mundi redemptoꝛ veritatẽ nos excole
re docuit.qꝛ ipᷣe eſt veritas ⁊ vita. Hinc ⁊ be
atus Jacobo ülã ſuo ſanguine defendere nõ
recuſauit.dum enĩ vt Egiſippus refert. Ju⸗
dei requiſiuiſſent eũ vt ↄtra xpᷣm pᷣdicaret in
die ſolenni paſce.aſcendẽs ſupꝛa pinnaculũ
templi voce magna rñũdit.Quid me interro⸗
gatis de filio hoĩs. Ecce ipſe ſedet in celis a
dextris ſumme virtutꝭ:viuos ⁊ moꝛtuus iu

dicare venturus. Que verba et ſiłia iudeos

et iuſtus errauit:interficiamus eũ. cðo
ↄſideremus de moꝛte Jacobi penã. Statim
quidẽ aſcendẽtes iudei pcipitauerũt eum:de
inde lapidauerũt. Ipᷣe vero ſuꝑ genua pcũ⸗
bens dicebat. Rogo dñe dimitte eis: qꝛ neſci
unt quid faciũt. Quidã vero ſacerdos excla⸗
mauit ꝑcite queſo quid facitis? ꝓ nobis hic
oꝛat:iuſtus:quẽ lapidatis. Tũc vnus pticã
fullonis arripiẽs valido ictu caput eius im⸗
petijt ⁊ cerebꝛũ excuſſit. Taliq; martyrio mi⸗
grauit ad dũm.anno trigeſimo ep̃atus eius
Depultuſq; eſt ibidẽ ꝓpe templũ.Cũ autem
ꝓplłs moꝛtẽ eius vindicare ⁊ malefactoꝛes ca
ere ac punire vellet pꝛotinus aufugerunt.
ercio ↄſideremus de moꝛte iacobi vin⸗
dictã. Nam iudei et ꝓpter hoc peccatũ 2 pꝛin
cipalius qꝛ xpᷣm occederũt diuina vltioneg
cuſſi fuerũt: qꝝ deſolationẽ ac deſtructionẽ

in tantũ leſerũt:vt exclamantes S 0

ciuitatis narranimus in tractatu de timoꝛe
ſudicioꝛũ dei. Nunc vero ſufficit intellexiſſe
quantũ beatuſ Jacobo deo celi fuerit gratus
guẽ in hoc ſeculo tot virtutib pollere fecit ⁊
in futuro eterno bono donauit. Ad qð nos
pgducat clemẽtia xpᷣi. Qui eſt bñdictus ⁊ lau
Agbilis in ſecula ſeculoꝝ. Amen.
Germo quadrageſimus de laudibo fidei
chꝛiſtiane:q veriſſima ꝓbatur extra quã nul
lus ↄſequi pᷣt eternã ſalutẽ. In feſto ſanctoꝝ.
Pbilippi et Jacobi recitandus.

N me credite. eb

demptoꝛis nr̃i. Joh.xiiij.c.⁊ in eu

Flerie⸗ no debili paruiſſimoq; ingenio no

unt acceptare illa qͥ deus nobis ſua benigni

xate reuelauit. Reputãt quippe ſtultũ foꝛe ac
ſatis leue ſi credant᷑ pure ⁊ ſimpliciter altiſſi⸗
ma fidei chꝛiſtiane myſteria. Cõtra q̊s loqui
tur ſcriptura oñdens q; ſu laudabile qᷓ;q; vti
le ⁊ meritoꝛiũ credere diuinis abſq; inquiſi⸗
tõe curioſa vel ↄtradictõe. Scribit᷑ nãq; Ge⸗
neſis. xv. c. Credidit abꝛaã deo ⁊ reputatũ eſt

ci ad iuſticiã.Et.ij. Paralip.xx.c. Credite in

dño deo vðr̃o ⁊ ſecuni eritis.et Ecci.ij.c.Qui

timetis deũ credite illi ⁊ nõ euacuabitur mer

ces vra.Et ad Roma.x. c. Coꝛde enĩ credit᷑

ad iuſticiã. et Marci vlti.c. Qui crediderit ?

baptiſatus fuerit ſaluꝰ erit.qui vero nõ cre⸗
diderit ↄdem nabitur. Et Joh̊.i.c.Dedit eis

ptãtem filios dei fieri his qui credũt in noĩie

eius. Et.iij.c. Sic deus dilexit mundũ vt fi
lium ſuũ vnigenituʒ daret:vt oĩs qui credit
in illũ nõ pereat ſʒ habeat vitã eternã. Et.vij
ca. Qui credit in me ſicut dicit ſcriptura flu⸗
mina de ventre eius fluẽt aq̃ viue. Et.viij.c.
Si nõ credidevitis moꝛiemini in pcco vr̃o.

Et. xi.c. Qui credit in me eriã ſi moꝛtuus fu

erit viuet. Et.xx.c.Biĩ qui nõ viderũt ⁊ cre⸗
diderũt.Et vlti.c. Credentes vitã habeatis

in noie eius. Et QLuce.ij. ca. Eliʒabeth a ſpũ

ſcõ mota dixit immaculate virgini. Btã que
credidiſti. Et licʒ iſta ſufficerẽt ad extinguẽ⸗
dam nequiciã hoĩm elatoꝝ.verũtũ oñdemꝰ
in pñti ſermone fidei nr̃e clariſſimã veritateʒ.

Hanc pᷣdicauerũt philippus ⁊ iacobo apliqʒ

ceteri. hãc didicerũt a xpᷣo:hanc deniq; ꝓpꝛio
ſanguine defender̃t. Neq; dari pᷣt alia fides
ter iſtam in qua ſperari palle⸗ eterna ſalus.
na inquit textus in.c.firmiter.de ſum. tri.
et fi. ca.eſt fideliũ vniuerſalis eccia extra quã
nullus oĩno ſaluat᷑.Et aplłs ad Epheſios.v
c.ait. Unus deus vna fides q̃ ſcʒ credit xᷣm

deũ ⁊ hoĩem de virgine natũ ſaluatoꝛẽ mun⸗

.

di añt iſta ides veriſſima ſit: mdubitun

ꝓbare poſſumus triplici rööne.
ꝛima dicitur mundialis acceptatõis.
Scdöa paſſionalis toleratönis.

ngelio pñtis ſolennitatis.decepti

Lercia diuinalis magniticatöis.

v ſides xpᷣi vera ſit oſtendit᷑ eo ꝙ mũdus

totus illã acceptauit mediante pᷣdicatõe apło
rum qð fieri nõ potuiſſet abiq; virtute dei et

miraculis cuidentibd. (Capitulũ. i.
Ruma rõ qua ꝓbat᷑ ꝙ vera ſit ſides xpᷣi
ðꝛ mũdialis acceptatõis. Nõ enĩ abſq;

virtute dei fides iſta acceptata fuit in toto ter

rarum oꝛbe a pplis:a phis:a regib ⁊ imꝑato

ribus.Clarũ quippe eſt ꝙ ante pᷣdicatõʒ apo

ſtoloꝝ mundus totus ſuꝑſtitõibo varijs no⸗

xijſq; crat immerſus. Et vt in ſermone ſcðᷣo

ↄuius oꝑis diximus. Alij colebãt ꝓ deo ce⸗

leſtia coꝛꝑa. Alij clementa inſenſibilia. Alij
coꝛruptibiles hoĩes ac moꝛtales.Alij beſti⸗
as ⁊ ſerpentes.Alij deniq; idola vana ſurda
et muta.Ob qð et innumera flagicia ꝑpetra
bant atq; ritus deteſtabiles obſeruabãt. Nã

vt inquit Euſebeus panphili li.i.de euange

lica pꝛeparatõe. Perſe mr̃eg ꝓpꝛias nephan⸗

dis nuptijs cognoſcebãt. Scite carnibo ve⸗

ſccbantur hũanis. Maſſagete ⁊ derbices p⸗

pinquos ⁊ affines ſuos ſenectute ↄfectos mi

ſerrimos putantes interficiebãt immolando
ipᷣos idolis:deniq; comedebãt. Tibareni ſe⸗

nioꝛes ſuos viuos pᷣcipitabãt.Et vt tradunt

Manethus hiſtoꝛicus Egyptius ? Apol⸗
lodoꝛus:⁊ Philo qui fenicũ ſcripſu hinoꝛiã

Et Dioniſius alicarnaſea vir romane hiſto

rie ac italice ꝑitiſſimus:ita pr̃ vnicũ fuiũ di⸗
lectum:mater filiã demoni tanq; ouẽ ſacrini⸗

cabant.Oiĩa tñ iſta ⁊ ſilia pᷣdicatõe aplłoꝝ pe⸗

nitus ſunt deleta. O miſſis aũt ceteris. Flöne
philippus apłs Scitaꝝ gentes ad xpᷣm con

uertit? Ipſe quidẽ illis euan geliũ xpᷣi ꝑ an⸗
nos.xx.feruentiſſime pᷣdicauit. Abi quattu⸗
oꝛ miranda fecit. Pꝛimo dꝛaconem expulit:

nam cum aĩal illud immaniſſimũ ſub ſtatua
martis lateret indeq; exiuiſſet interfeciſſetq;
fiuliũ pontificis et duos tribunos:iuſſu beati

philippi in locũ deſertũ deſcendit:nulliq; de

cetero nocuit. Scðdðo idolũ martis cõfringi

iuſſit:et loco eius crucẽ xpᷣi erexit quã oẽs fi⸗
deliter adoꝛauerũt.Tercio om̃es moꝛbidos
flatu dꝛaconis perfecte ſanauit:et illis tribus
moꝛtuis vite beneficiũ reſtituit:qui oẽs cre⸗
diderũt in xpᷣm et baptiſati ſunt. Quanto he
reſim ebionitaꝝ qui carnẽ xpᷣi fantaſticã do⸗

gmatiſabant extinxit.Erant aũt illi due fllie

ſacratiſſime virgines ꝑ quas dñs multos ad

ſidẽ conuertit. Notandũ tñ hoc loco ꝙ lait

2 4

glius

dequoſ
Hiero.

ſignis?

qgienit
ſuntna
Pꝛinn
llefuit
icropol
aofllus
rincccli

ulibabi

f

hocmag.
ſuc opto
lactobiti
Tpmbarb
nariocce
Gpornid
nigceern
ulazc⸗
lanono
Sdicant
ſinedeo
chiſenb
pbig oñ.
ocntlly/⸗
ſenonne
gußgia⸗
litendea
utnonri
flädevi⸗
Gungen
ca die
(os aſc
rige
Cubten.
Rlemi⸗
aunune
funſae
rn
j
tofſen
wearcia
ſiſranir
oſch
NWdornß
ſuſon⸗
flinin
Chegen
lTer
etenn
Pdicin
☛
Mam
larn

“

bgn
onmti⸗
hian nghin

gfiin
tminſann
liatcin
n ininil
igioum
nanſegu
Aes obnui
hbüiliian
nin gibre
Gutant
wrrdopie
naunt )ſn
Gci. Ohn
mdi nu
ghni

alius philippus vnus ex ſeptem diaconibus
de quo ſcribitur in actibs aplłoꝝ:de quo dicit
Hiero.in martilogio ꝙ octauo idus Julij
ſignis ⁊ virtutibo inclitus apud Ceſareã re⸗

quieuit:iuxta quem filie eius tres tumulate
ſunt nam quarta apud epheſum requieſcit.

Pꝛimus ergo philippus ab iſto differt: quia

ille fuit apls iſte diaconꝰ. Ille quieſcit apud
ieropolim. Iſte apud ceſareã Ille habuit du
as filias ꝓphetiſſas. Iſte quattuoꝛ:licʒ hiſto⸗
ria eccliaſtica videat᷑ dicere ꝙ fuit philippus

qui habuit quattuoꝛ filias ꝓphetiſſas.ſed in

hoc magis Hiero.eſt credendũ.De philippo

itaq; aplo ita ſcribit Ambꝛoſius in li. de vi⸗
ta et obitu ſcõꝝ. Philippus gentilib⸗ pᷣdicat
xpᷣm:barbaraſq; gentes vicinaſq; tenebꝛis et

mari occeano ↄiunctas ad ſciẽtie lumẽ fidei

qʒ; poꝛiũ deducit:demũ in Jerapoli frigie p⸗

uincie vꝛbe crucifixus:lapidatuſq; obijt ſi⸗

mulq; cũ filiabo ſuis ibi requieſcit. Diximus
liam ↄuerſionẽ ſcitaꝝ aliarũq; gentiũ factam
pᷣdicante philippo:apliſq; ceteris. Qð vtiq;

ſine deo adiuuãate ꝑfci minime potuiſſet.vt
enĩ ſcribitur Marci vlti.c. Apłi pᷣdicauerũt
vbiq; dño cooꝑante ⁊ ſermone ↄfirmante ſe⸗

quentibo ſignis. Non ↄfirmaſſet deus illoꝝ
ſermonẽ: neq; ſigna fuiſſent ſecuta: niſi fides

quã pᷣdicabãt vera fuiſſet. Pꝛopterea Augꝰ.
li. xxij.de ciui.dei inquit. Tria eſſe magna et
ſm naturã incredibilia. Pꝛimũ eſt xpᷣm dei

filiũ de virgine natũ ⁊ paſſuʒ ⁊ in cruce moꝛ⸗
tuum atq; in ſepulchꝛo poſitum:reſurrexiſſe

tercia die:⁊ quadra geſima poſtq; ſurrexit ad

celos aſcendiſſe. Dum phi: Stoici:E picuri

et reliqui audiebãt Athenis paulũ iſta pᷣdi⸗

cantem. Aliqui dicebãt eum ſemiuerbiũ.id
eſt ſeminatoꝛẽ verboꝝ. Alij vero addebant:

annunciatoꝛẽ nouoꝝ demonioꝝ id eſt noua
rum ſcientiaꝝ videtur eſſe.vt dicitur Actuũ
xvij.c. Scðm magnũ et incredibile eſt totũ
mundũ credidiſſe ulud pꝛimũ. Nam vt pa⸗
tet om̃es natões relictis ſuꝑſtitionibo idola⸗
trie crediderũt in chꝛiſtũ. Quod etiã ↄfirma

ri p̃t:quia Roma abiecta idolatrie ſpurcicia

ſ

xpᷣm ↄfeſſa eſt et vſq; in pñs illum crucifixũ
adoꝛat. Neq; vt quidã aiunt indocta plebs
ſuaſioni apłoꝝ conſenſit:quinimo ⁊ phi cla

riſſimi ⁊ ciues honoꝛatiſſimi ⁊ reges ⁊ pꝛin⸗
cipes ac ſapientiſſimi viri xpᷣm ſunt venera⸗
ti. Terciũ magnum ⁊ ſm naturã incredibile
eſt mundũ totũ pꝛimũ incredibile credidiſſe
pᷣdicatione apłoꝝ qui neq; pollicebant᷑ tem:-
poꝛalia bona:neq; voluptati fauebant: neq;
vitam tꝑalem tuendam dicebãt. Sed pᷣdica

bant mundi ↄtemptũ:paſſionũ tolerantiã: et

N

moꝛtis violente deſiderium: non in pulcri⸗
tudine ⁊ elegantia oꝛõis:nõ in vi armoꝛꝝ po⸗

pulos attraxerũt vt crucifixo ieſu chꝛiſto di
uinum exhiberẽt honoꝛẽ. O res agmodum
ſtupendiſſima. O inuicta virtus oĩpotentis

dei duodeci ſimplices hoĩes a xpᷣo electi po⸗

tuerunt in oẽs pplos et nationes veritatẽ eu⸗

angelicam diſſeminare. Aut igitur miracu⸗
lis et ſignis fidẽ quã pᷣdicabant vt infideles
illam acceptarent ↄfirmauerunt. Et ſic appa
ret ꝙ in eis tanq;; fideliba nuncijs eterne vi⸗
te ef fluxit diuina gr̃a. Aut ſi abſq; miraculis
id fuit effectũ:et hoc vtiq; miraculũ pmaxi⸗
mũ erit cenſendũ:vt ſimplici ꝑſuaſioni apto
rum crediderit totus mundus:rem pꝛimam
tam grandẽ et vt pꝛedictũ eſt ſᷣm naturã in⸗
credibilẽ. Sed quidã inſenſati obijciũt no⸗
bis. ꝙ ſi ideo eſt vera fides chꝛiſti qꝛ ab om̃i⸗
bus nationibo fuit ſuſcepta:pari modo dice⸗
re poſſumꝰ ſ ſecta Magumethi iam quaſi
vbiq; dilatata fuerit a deo:et p ↄſequens ma

gu metani pñt ſperare futurã ſalutẽ. Ad hoc

rndemus. Pꝛimo qꝛ ſecta illa multa cõtinet
ſtulta ⁊ irrõnabilia et pᷣter illa que vitã Ma⸗

gumechanoꝝ voluptuoſam ⁊ bꝛutalẽ oſten⸗

qunt:id maxime eſt attendendũ:videlicet q;
illoꝝ beatitudo adhuc in voluptate finietur
Ham vt aſſerunt:ꝓmiſit deus ſeruantibo le⸗

gem Magumech adiſum.i.hoꝛtũ delitiaꝝ
aquis pꝛeterfluentib irrigatuʒ: in quo ſedes
habebũt ꝑpetuas:nec frigoꝛe aut eſtu aliquo

alfligentur: omnibo ciboꝝ veſcent᷑ generiby
Bericis veſtimentis oĩs coloꝛis induent᷑:et
virginibs ſpecioſiſſimis cõiungent᷑. In deli⸗
tijs oibo accumulabũt:quib angeli pincer⸗

narum moꝛe cũ vaſis aureis ⁊ argenteis mi

niſtrabunt offerentes eis vinũ lac et mel.di⸗
centes.comedite et bibite in leticia. Tria nan

ꝙ; flumina ſcʒ lactis et mellis et vini optimi
aromatici eos habere dixit DHagumeth in

paradiſo: et angelos pulcerrimos ſunt vi
ſuri adeo magnos ꝙ ab vno oculo angeli

vſq; ad celũ ſitiſt pacium vnius diei. Contra
quas fatuitates inquit Auicenna.ix. meta⸗

phyſice. c. vij. lex nr̃a quã dedit Hagume⸗
tus oſtendit diſpoſitionẽ felicitatis ⁊ miſerie
que ſunt ſᷣm coꝛpus.Sed eſt alia pmiſſio qᷓ
appꝛehendit ab intellectu. Sequitur. Sapi
entibus multo magis fuit cupiditas ad cõſe⸗

quendum hanc felicitatẽ q; coꝛpoꝝ: que q;⸗

uis daretur eis tũ non attenderũt nec appꝛeci

ati ſunt eam ↄpatione felicitatis que eſt con⸗

iuncta pꝛime veritati. Scdᷣo lex ülla multo
veneno cõmixta eſt. Nam aſſerit in ſuo alco⸗
rano Magumech. ꝙ, Moiſes fuit magnus
. 6 U

gꝓpheta:ſed chꝛiſtus maioꝛ ⁊ ſummus pheta
rum natus ex maria vᷣgine virtute dei abſq;

hoĩs ſemine. Sʒ venenũ immiſcuit:qꝛ xᷣm

nõ vere paſſum nec vere reſurrexiſſe dixit:ſʒ

aliũ quendaʒ hoĩiem ſibi ſilem hoc egiſſe vel

paſſum eſſe docuit. Tercio ipᷣe maximus fuit
deceptoꝛ qui rudes ꝓplos facile ꝑuertere po⸗
tuit. Nam ſecutus Epicuri doctrinã cũ fin⸗
xiſſet multa falſa:ſibi credẽtib indulget oẽʒ
laſciuiã. De epicuro quippe ſic ait Lactantiꝰ
li. diui.inſtitu. Epicuri diſciplina multo ce⸗
lebꝛioꝛ ſemꝑ fuit q; ceteroꝝ:nõ qꝛ veri aliqᷣd
affert:ſʒ qꝛ multos ad populare nomẽ volu⸗
ptatis inuitat. HNemo enĩ nõ in vicia ꝓnus
eſt. Pꝛeterea ad ſe multitudinẽ ↄtrahat:oppo
ſita ſingulis quibuſq; moꝛibo loquit᷑ deſidio
ſum. Vetat lr̃as diſcere:auarũ populari lar⸗
gitione liberat:ignauum ꝓhibet accedere ad
rempublicã:pigrũ exercere:timidũ militare:
hec ille. Pari modo magumeth ſeq̃ntibo illũ
ad luxuriandũ ⁊ foꝛnicandũ liberã licentiaʒ
largitur.Fuit aũt tꝑe bonifacij quarti ⁊ He
raclij imꝑatoꝛis ex gente arabũ qui vt aiunt
conſilio cuiuſdã Sergij monachi apoſtate:

multa calliditate ⁊ aſtutia decepit arabes: de

inde vſq; ad tꝑa nr̃a: neſcimus quo iudicio
dei maximã oꝛbis ꝑtem coꝛrupit. Cui nihil
efficacius obijcere poſſum q; ſua deliramẽta
q̃ in libꝛis ſarracenoꝝ inueniunt᷑ deſcripta.
In alcoꝛano quippe Bagumeth ait. Lauſ
eius ſit qui tranſire fecit ſeruũ ſub vna nocte
ab oꝛatoꝛio hellaꝝ que eſt domus Mecque
vſq; ad otatoꝛiũ remotiſſimũ que eſt domus
ſancta in hierlm quã bñdiximus Expoſitio
huius ſnie eſt in li.qui ðꝛ arabice halmaeriſ
qʒðõ latine interpᷣtatur in altũ aſcendere.Et iõ
vulgariter ðᷣꝛ ſcala magumeth. Ibi inducit᷑
magumeth qui de ſe loquens dicit ridendas

Ac deteſtandas ſmicates Peinag cum doꝛ

miret ⁊ in lecto iuxta vxoꝛeʒ in Mecqua in

arabia apparuit ei gabꝛiel an gelus et dixit ei

BSurge ⁊ veni poſt me.cũq; ſurrexiſſet et ve⸗
niſſet ad poꝛtã domus vidit ꝙ gabꝛiel tene⸗
bat ꝑ habenas quandã beſtiã cui nomẽ erat

Alboꝛath q̃ erat grandioꝛ aſino: et habebat
faciẽ hoĩs:et crines de perlis:pectus de ſma⸗

raldo:caudã de rubino:oculos clarioꝛes ſo:
le:pedes ⁊ vngulas ad modũ cameli: Sellã
pᷣcioſam de perlis et auro. Et erat illa beſtia
circũdata angelis qui cuſtodiebant eam. Et
cum dixiſſet angelus Magumeth aſcende?
equita.beſtia ſtare nolebat. Cui dixit angelꝰ.
Alboꝛath ſta in pace:qꝛ nunq; talis hõ equi
tauit ſuꝑ te nec equitabit.Tũc beſtia interro
gauit. Quis eſt iſte: et gabꝛiel rũdit. Hic eſt

magumeth dei nuncius et pheta magnus.
vt hec audiuit beſtia ſtetit ⁊ ma gumeth eqauu
tauit:et gabꝛiel tenuit ſibi ſcandile ſiue ſtaf⸗
fam. Scðdᷣa fatuitas ꝙ alboꝛat ↄfeſtim ire co

pit cito ⁊ ſuauiter: Et paſſus eius ita magni
erãt ꝙ inter vnũ paſſum ⁊ aliũ erat tantũ ſpa⸗
cij quantũ poſſit hõ longius ꝓpꝛijs oculis re
ſpicere a remotis. Tercia fatuitas q ſic aſſo⸗
ciatuſ ab angelo ꝑuenit ad templũ in hierlm
et inuenit oẽs ꝓphetas ſtantes ibi quos deus

fecerat exire De ſeulch io vi honoꝛarẽt ipᷣm
alutauerũt eum gaudẽtes et
amplexantes. Quarta fatuitas ; exuntes tẽ

magumecth:qui

plum angelus oſtendit ei quandã ſcalã que

durabat a terra vſq; ad pꝛimũ celũ et erãt gra
dus illius de lapidib pᷣcioſis ⁊ angeli circũ⸗

dabant eam. Tũc gabꝛiel dixit illi. Aſcende

magumeth:et aſcendit:et gabꝛiel ⁊ alij ange⸗
li aſſociabãt eum. Cũq; aſcendiſſʒ inuenit in

via vnũ angelũ ita magnuʒ ꝙ tenebat caput
ſuũ ſupꝛa celũ et pedes eius in abyſſum. Et

erat factus ad modũ galli:cui deus oſtende⸗
bat qn erat oꝛandũ.nam veniebat ad eũ que

dam vox de celo dicẽs. Tu creatura que deo
es obediens lauda deũ.Et mox ille angelus
dicebat alta voce. Bñdicat᷑ deus rex ſanctil⸗

ſimus. quo dicto: galli qui ſunt in terra canz⸗
tabant. Quinta fatuitas.ꝙ vidit quendã ali

um angelũ cuius medietas erat ignis ⁊ me⸗

dietas nix:nec ignis deſtruebat niuẽ nec ecöo⸗

tra.qui etiã laudabat deũ oꝛans ꝙ ſicut ineo
ↄiunxerat igneʒ et niuẽ ſic cõiungeret coꝛda

gentiũ que ipᷣi deo eſſent obedientes. Sexta

fatuitas q; ꝑuenit ad celũ lune qð trat totuʒ
ferreũ.Et cũ pulſaret gabꝛiel ad poꝛtã:venit

quidã angelus ita magnus ꝙ ipᷣe habebat in
longitudine ſpaciũ itineris hoĩs ꝑ mille an⸗
nos et tantundẽ in latitudine.Et poꝛtis aꝑ⸗

tis ab iſto angelo ma gumeth intrauit. Se⸗

ptima fatuitas q; cũ intraſſet ibi vidit ange⸗
los qui habebãt facies hoĩm ⁊ coꝛꝑa ad mo⸗
dũ vaccaꝝ ⁊ alas ad modũ aquilaꝝ. Et crãt
in numeeo ſeptuaginta milia capita. Et qð⸗
libet caput ſeptuaginta milia coꝛnua. Et qð
libet coꝛnu ſeptuaginta milia nodoꝝ:⁊ inter
vnũ nodũ ⁊ aliũ erat ſpaciũ itineris hoĩs per

quadraginta annos Et in quolibet pᷣdictoꝝ.

capitũ erant ſeptuaginta milia facies.Et q̃li

bet facies habebat ſeptuaginta milia oꝛa Et
quodlibet os ſeptuaginta milia linguas:etq

libet ex illis linguis ſciebat ſeptuaginta mi⸗

lia loquelas ⁊ laudabãt deũ ſeptuaginta mi
libus hoꝛis in die. Octaua fatuitas ꝙ ꝑue⸗

nit ad ſcpᷣm celũ qð erat encũ. inde ad tercii’ũ
qð erat argenteum poſtea ad quartũ qð qrat

atonre
M
i
lue

ſchtimid
diverc
goldck
den wün
fltheren
ſäinlan
gpegtrin
lolasue
Gunni
Ninueinue
mübonet
umvtine
hiſenenta
holliger:
florgignus
nquigei
chniduinen,
Nhamnu
ſineauid⸗
ſugcgiun
Wivenda
Awaremne⸗
ſwuaror.
ſaſcan
ſeoplde
Upolpen
i⸗
e
ſonurhn

wan
Cndiei⸗
unannün
Aontn
nesidigrne
tboneeni
itangaus
ninsgan
ndißzinnein
tnd
1g inthrſind
nidans ain
nichn gais
ucaurqu
tnorileme
snr
unrin
rii gendin
an igisnn
nininn
unsq i
id gn
SS
ine lien
binmm ,
1ℳNαα⁷
anilEih
crnu.
1AlN
aſbeſti

aniun

lulng⸗

pndg

ipmuge,

glanm 6

aureũ.Et in hoc vidit ſeptuaginta milia an⸗
geloꝝ:qui oẽs habebat facies qquilaꝝ.Et q̃
libet ala habebat ſeptuaginta milia pennas:
et quelibet penna habebat in longitudine ſe⸗
ptua ginta milia cubitoꝝ. Nona fatuitas q;
poſtea puenit ad quintũ celũ qð erat totũ de
perla:et hic vidit vnũ angelũ qui totus erat

de igne:?⁊ habebat ſeptuaginta milia bꝛachia
Et in q̃libet ſeptuaginta milia manus Et in

qᷓlibet manu ſeptuagita milia digitos. Deiñ

venit ad ſextũ celũ qð erat de ſmaraldo.⁊ ad
ſeptimũ qð erat de rubino. Et tandẽ ad octa
uum qð erat de topaſion: ⁊ hic inuenit deũ qͥ

dixit qliter elegerat eum ⁊ oꝛdinauit ei legeʒ

et ola qᷓ debebat facere.Et tandẽ redijt ꝑ ean⸗
dem viã vſq; ad finẽ ſcale ⁊ equitauit Albo⸗

rath et venit ad domũ ſuã et inuenit vxoꝛem
ſuã in lecto que doꝛmiebat:narrauitq; ei oia
que geſta fuerãt.Ecce qualib figmentis dia
bolicis vſus eſt magumeth:in quib nil con
gruum:nil rectũ:nil rõnabile:nil deniq; ve⸗
riſimile inuenit᷑. Sed et fidei nr̃e decoꝛa my
ſteria honeſtiſſima et vera ac rõnabilia ſunt.

HNam vt inquit Scotus in ꝓlogo pꝛimi li⸗

bꝛi ſententiaꝝ.Quid rõnabilius qᷓ; deũ ſuꝑ

oiĩa diligere ⁊ ꝓximũ ſicut ſeipᷣm.De deo aũt

nil credimus qð aliquã imꝑfectõʒ impoꝛtat
immo quicquid de illo dicimus atteſtat᷑ ꝑfe⸗
ctioni diuine:ſicut patʒ de trinitate ꝑſonaꝝ:
de incarnaton enerbi ⁊ hmõi. Ob qð Augꝰ.
li.ij. de ciui.dei.c.xxviij.ait. Nihil turpe aut
flagicioſum ſpectandũ: imitandũq; ꝓponit᷑:
vbi veri dei aut pᷣcepta mandant᷑ aut miracu

la narran::aut dona laudant᷑:aut bñficia po
ſtulantur. Quicqͥd igi᷑ magumeth fecit vt

ſua ſecta reciget᷑ malicia ⁊ dolo ↄpleuit. Nõ
ſic apli de quiby iã pᷣdictũ eſt: ꝙ toalia bona
oĩno ſpernẽda:vicia deteſtanda: ſeqndas vir
1 deſiderandãq; futurã vitã ſuaſerüt,.
vera eſt fides xp̃i ex eo ꝙ ꝓ illius ↄfeſ⸗
ſione tot hoĩes ⁊ mulieres moꝛtẽ violentam
foꝛti aio tulerũt. Capitulũ. ij.
Ecunda rõ qua ꝓbatur q vera ſut fides
rypi ðꝛ paſſionalis toleratõnis.Pꝛo iſta
quippe fide tot milia milium vtriuſq; ſexus
martyriũ pati vſq; ad moꝛtẽ ↄſtantiſſime vo
luerunt.in quibo tria ſunt ↄſideranda.
Pꝛimũ eſt nu tas.

imũ qð eſt oſi

ſi pauci eſſent foꝛtaſſis quis diceret illos fu⸗
iſte deluſos:Sʒ quõ illos numerare valebi⸗

mus cũ ꝑſecutio xpianoꝝ facta fuerit ꝑ oꝛbẽ

e andũ in his qui ꝓ cri
ſto martyriũ paſſi ſunt:ðꝛ numeroſitas. NHã

a tot impatoꝛib ſicceſſiue. Nã vt inquit aun
guſti.li.xviij.de ci.dei. Quidã voluerũt de⸗
cem fuiſſe ꝑſecutões eccleſie. Oꝛima fuit PFe⸗
ronis. Scda Domitiani. Lercia Traiani.
Quarta Antonini.Quinta Seueri. Sex⸗
tu maximini.Septima Decij:Octaua Ua⸗
leriani. NHona Aureliani. Decima Diocletia
ni ⁊ Waximiani. Sub quibus innumera⸗
biles viri et mulieres ꝓ ↄfeſſione fidei exqui
ſitiſſimis cruciatibo afflicti:moꝛtem foꝛti aĩio

tulerunt.Et vt refert Hiero.in martilogio.

Te diocletiani ⁊ maximiani intra vnũ mẽ
ſem decẽ et octo milia xpᷣianoꝝ martyrio co⸗
ronati ſunt.Si igit᷑ in oꝛe duoꝝ vel triũ te⸗
ſtium ſtet omne verbũ. vt ðꝛ Deut. xix.c. Et
Matth. xviij.c. Et extra de teſti.c.licʒ.Quã
to ma gis ſtandũ erit veraciſſimo teſtimonio

ſcõꝝ. mirvrl Pꝛopteren inquit Hieroꝰ.in

queſtionibo ad helbidiã. Triumphus dei eſt
paſſio martyrũ:ꝓ xpᷣi noĩe cruoꝛis effuſio et
inter toꝛmenta leticia. Cum enĩ quis viderit
tanta ↄſtantia ſtare martyres atq; toꝛqueri ⁊
in ſuis cruciatibo delectari: odoꝛ noticie dei
diſſeminat᷑ in gentibo ⁊ ſubit tacita cogitatio
niſi verũ eſſet euãgeliũ nunq; ſanguine de
fenderet᷑.¶ Gcom qð eſt ↄſiderandũ in hiſ
qui ꝓ xpᷣo martyriuʒ paſſi ſunt: ðꝛ bonitas.
Nõ eni erãt vicioꝝ amatoꝛes aut tꝑaliũ bo⸗
noꝝ auidi:qñ vt aparet vitã ꝓpꝛiã ↄtẽnebant
Igeo ſuſpecti eſſe de mendacio aut falſitate
no pnt. Ha vt inquit A actantiꝰ li.i.diui.in⸗
ſtitu. Nolũtas fingendi ac mentiendi eoꝝ eſt
qui opes appetũt:qui lucra deſiderãt:que res
ꝓcul a ſcis viris fuit.Et vt ait Hiero.ad pal

machiũ.Si iocando paſſi ſunt credant᷑ io⸗
cando locuti: ¶ erciũ qð eſt ↄſiderandi in

his qui ꝓ xpᷣo paſſi ſunt vᷣꝛ nouitas. Hã nõ
erant a teneris annis educati in fide xpᷣi:ſʒ p
maioꝛi ꝑte multi ex eis nouiter ad fidẽ ↄuer
ſi:letiſſimi ad martyriũ ↄuolabãt:Hoc aũt fi
eri nõ potuiſſet abſq; interioꝛi auxilio diui⸗

ne gre:’et exterioꝛib ſignis:miraculis ac reue

lationibo. Que coꝛnelius tacitus negare nõ
audens qꝛ gentilis erat: xpᷣianos genus mæ
lencũ appellauit. Sed reuera oĩa illa nõ ma⸗
leficio immo dei virtue fiebant. Quiſnã non
miret᷑ Ciburtiũ et Valerianũ nobiles Ro⸗
manos in gentilitate nutritos a Cecilia vir⸗
gine ad hoc inductos fuiſſe vt moꝛtẽ ꝓ xpᷣo
ſubire no foꝛmidarẽt. Quid de Romano di⸗
cemus qui dum ſemꝑ idola coluiſſet: militiã
q; exercuiſſet: a brõ laurentio martyre bapri⸗
ſari popoſcit. Dum eniĩ iuſſu Decij laurenti⸗
us ſcoꝛpionibo cedebat᷑:is romanus clamã⸗

do dixit. O laurenti video ante te iuuenem
8 iij)

deus illã ↄtinuis miraculis i

pulcerrimum ſtantẽ et membꝛa tua cum lin⸗
theo extergentẽ:adiuro te ergo ꝑ dñm nõ me

derelinquas ſed feſtina me baptiſare. Solu⸗
tus vᷣo laurentius ⁊ in cuſtodia recluſus hv

politi:Romanus afferens vꝛceũ cũ aqua ad

pedes laurentij ꝓcidit: et ſacrũ ab eo baptiſ⸗
ma ſuſcepit.Qð vbi Decius cõperit: fuſtibꝰ
iuſſit eum cedi deinde decollari. Hypolitus

ipſe inſuꝑ qui carceres cuſtodiebat a btõ lau

entio cũ om̃i ſua familia baptiſmũ ſuſcepit.

Qui poſtq; laurentij coꝛpus ſepeliuit:venit

in domũ ſuã:vt in eiꝰ legenda narrat᷑: et dãs
pacẽ ſeruis et ancillis ſuis oẽs ſacro altaris
qð Juſtinꝰ pᷣſbyter obtulerat cõicauit.Poſt
qð appoſita menſa pꝛiuſq; cibũ ſumerent:ve
nientes milites eum rapuerũt ⁊ ad Ceſarem
adduxerũt. Cui Deciuſ. Nunqͥd tu magns

effectus es qͥ coꝛpus laurentij ſepeliſti? Cui

bypolitus. Hec feci nõ quaſi magus ſed vr

xpianus Coõtra quẽ tyrannus deſeuiẽs fecit

cum fuſtibo cedi:et pectinibo laniari.Et cũ in
ter toꝛmenta ſemꝑ xpᷣm ↄfiteret᷑. Decius oẽʒ
ſamiliã eius adduci fecit:iuſſitq; ↄcoꝛdiã de

xpᷣo loquentẽ que nutrix erat hipoliti tãdiu
lumbatis cedi quouſq; ſpm̃ emiſit. Tandẽ
hypolitus cũ oĩ familia extra poꝛtã tyburri⸗

nam adductus fuit: vbi nherr hypoliti
oĩm capita amputata fuerũt. Hypoliti vero
pedes ad colla indomitoꝝ equoꝝ ligati ſunt
atq; ſic ꝑ cardos ⁊ tribulos tãdiu tractus eſt
donec ſpm̃ exhalauit. Eoꝝ aũt coꝛpa Juſti⸗
nus pᷣſbyter rapuit ⁊ iuxta coꝛpus ſancti lan:
rentij ſepeliuit. Si oĩa hmõi vellemus expꝛi
mere:longiſſumis ꝓfecto ſermonibo foꝛet vtẽ
dum. Sʒ pauca hec qᷓ̃ ↄmemoꝛauimuſ ideo
dicta ſunt:vt appareat veritas fidei:quã illis
tpiba ↄfiteri nil aliud erat niſi dira ſu ꝓplicia
et moꝛtẽ exquirere.Et t vt pᷣdiximus innu
merabiles quodãnmtodo ſunt inuẽti:qui mar⸗

tyres toꝛquebant᷑: relicto gentilitatis erroꝛe

publica voce chꝛiſtianos ſe aſſerẽtes:ad moꝛ

fides chꝛiſti vera eſſe pꝛobatur ex co q-

empoꝛibo nfis. 4
Ercia rõ qua ꝓbat᷑ ꝗ; vera ſit fides xpᷣi
3: diuinalis magnificatõis. Maginiſi
a quippe eſt fides iſta ab oĩpotenti deo in

opꝑibo miraculoſis. Et antiquis dimiſſis: pfe
ramus ea q quotidie oculis nr̃is ꝑſpicimus
E in trib generiby diſtin gui pYiit.

ꝛimũ dicitur odoꝛatõis.

Secundum ſcaturitionis.

Teſhmccl 7.
pꝛimum genus miraculoꝝ que quotidie

eſt in ſcõ peiro in vꝛbe maxia teſtimonia de

Lapitulum. ij.

videmue : odoꝛatsie. Flam qui baptiſnt
lauacro ſunt regenerati odoꝛe qnodaʒ ſnaunui

ab infidelibo diſtinguunt᷑. ipᷣi vero infideles
qui nõ ſunt baptiſati fetoꝛe quod

in

dum ſemel Bꝛunguſij pectoꝛis doloꝛem in⸗

curriſſem. Quidã medicus iudeus nõ voca

tus ad me venit: qui q;pꝛimum intrauit celtl
lulam in qua iacebã in lectulo:fetoꝛe ſuo iita
turbauit ſtomachũ meũ vt viderer euomere

velle oĩa viſcera ⁊ inteſtina:nec quieſcere po⸗

tui donec a me licẽtiatus diſceſſit. Quid plu

ra: Audiui ego a qplurimis et fidedignis.

in caſtello ſancti petri ꝓpe Rhodũ qð mi

ſunt canes ferociſſimi qui in die ligantur:in

2 5„

nocte vero ſoluunt᷑ ⁊ extra caſtellũ liberi di⸗

mittuntur:hi ſi chꝛiſtianũ aliquẽ innueniunt

nullã ei moleſtiã inferũt. Si vero aliquẽ tir
