. cti et ceteris obmiſſis:ad ambꝛoſiũ mẽtis o⸗
culoꝰ reuoluamꝰ:q ob merita ſanctitatis et

det cũ xpᷣo. Et in terris a cunctis fidelilbus
colit᷑ et venerat᷑. Iccirco in pñti ſermone lau
des ꝓmere cupientes:ſub titulo de illius ſan
ctitate dicemus:de qua tria myſteria ꝓponi⸗
mus cõtemplan.
Pꝛimũ ðꝛ digne aſſimilationio.
cõm virtuoſe fectionis.
CTerciũ lucide manifeſtationis.

anctitas beati ambꝛoſij aſſimilat᷑ ſan⸗
ctitat i quinq; ꝑſonarũ digniſſimarũ veteris
ſtament. LNLapitulu. i.
a Rimũ myſteriũ cõtemplandũ de ſan⸗
ctiute btĩ ambꝛoſij ðꝛ digne aſſimilatö
nis.Aſſimilat᷑ nãq; ſanctitati quinq; ꝑſona

rum digniſſimarũ veteris teſtamẽti.
Pꝛimo ſanctitati abel in virginitate.
Co ſanctitati abꝛae in fidei ſinceritate.

Tercio ſanctitati moiſi in piet.
Nuarto ſccitati helie in victus parcitate.

into ſanctitati dauid in hũiliiate.
Pꝛimo ſanctitas beati ambꝛoſq aſſimilat

ctĩtate abel ĩ virginitate. Fuit quidẽ abel vir

go puriſſimꝰ.vt refert Augꝰ.iĩ li.i.de mirabi
libus ſacre ſcripture.Erat ei ßᷣm ↄputationẽ
methodij:qñ occidit eũ caym annoꝝ.xl. NHãꝗI
vt ipe ait caym natꝰeſt anno trigeſimo ade
cũ ſoꝛoꝛe ſua calmana:et poſt annos.xxx.ali
os natꝰ eſt abel cũ delboꝛa ſoꝛoꝛe ſua. Cente
ſimo vero anno ade interfectꝰ eſt abel. Vtrũ
aũt ſi longioꝛi tꝑevixiſſet ↄgaxiſſet matrimo
niũ.Augꝰ.in pᷣdicto li.videt᷑ opinari ꝙ ſic.
vt impleret pᷣceptũ dñ̃i q̃ dixerat. Creſcite et
milltiplicamini.niſi deꝰ ſecũ diſpẽſaſſet. Sʒ
nobis eſſe ſatis debet:qꝛ cũ virginitate inno
centiã ſuã obtulit deo. Sic et beatus ambꝛo
ſius in virginitate ꝑpetua deo ſeruiuit. Nã
vt Hiero.teſtat᷑. Ambꝛoſius ipſe de ſe dixit.
UVirginitatẽ nõ ſolũ efferimus: ſed cuſtodi⸗
mus. hinc eſt ꝙ de ipa ſemper magnifice lo⸗
quebatur.qꝙ nõ feciſſet niſi virginitatẽ dili⸗
geret. inquit enim Hieronymꝰ ad filiã mau
ritij: de cõmendatione virginitatis. Luxu⸗
rioſo verbum caſtitatis offenſio eſt:quoꝛum
venter deus: cultũ nolunt amare ieiunij. Et
Criſoſtomus ait. Cum audis aliquẽ de deo
loquentem. Intellige ꝙ coꝛ lius amoꝛe dei

admirabilẽ pᷣꝛo gatiuã virtutũ.in celis gauu

repletũ eſt qui libidinis theſauruʒ habet in

coꝛde de puellis dicere delectat᷑ ⁊ audire.gi
tur Ambꝛo. et de virginitate ampliſſime di

xit. atq; in laudẽ virginitatis de virginibo li

bꝛũ copioſiſſimũ ſcripſit.¶ Gcðo ſanctitas
beati ambꝛoſij aſſimilat᷑ ſanctitati abꝛae:in fi
dei ſinceritate.fuit ipe abꝛaã deo chariſſimꝰ
maxime ꝓpter fidẽ. Uñ Bene.xv.c.ðꝛ.Ccedi
dit abꝛaam deo et reputatũ eſt ei ad iuſticiã.

Credidit vtiq; qð illi ꝓmiſerat deus.ſ.q; nõ

eſſet hiſmael heres eius ſed filius legitimus
qui eſſet egreſſurus ex vtero ſuo: ex quo mul
tiplicandũ foꝛet ſemẽ eius ad ſimilitudinem
ſtellarũ celi. Sicet beatus ambꝛoſiꝰ in fide
firmus inuentus eſt atq; ſincerus qͥ credidit
oẽs articulos fidei.et hereſim arrianoꝝ vali
diſſime expugnauit.Ex quo ipᷣe dicebat de
imperatoꝛe petẽte ab eo baſilicã.vt no.xxiij.
q.viij.c.cõuenioꝛ.pꝛius eſt vt aiam mihi qᷓ;
fidẽ auferat
ſij aſſimilat᷑ ſanctitati moyſi in pietate et cõ⸗
paſſione. Nã vt ſcribit᷑ Exo.xxxij.ca, Iratũ

deũ cõtra populũ idolatrantẽ lachꝛymis ſu

is et oꝛõne placauit.Erat enĩ populo illi pi⸗

us et manſueł.vt ptʒ. xlv. di.c. diſciplina.et

xxiij.q.iiij.c.quid crudele. Sic ⁊ beatus am

bꝛoſius lachꝛymabat᷑ ſepius ex pietate. NHã

dum aliqͥs lapſum ſibi cõfitebat᷑ ſic amariſſi
me flebat:qꝙ illũ flere ſiłr cõpellebat. Vñ et pᷣ⸗
tacto ca.cõuenioꝛ.ipᷣe dicebat.Aduerſus ar⸗
ma milites gothos q̊q; lachꝛyme mee arma
mea ſunt.Et.xxiij.q.viij.c.nõ pila.ait. Non
pila querũt ferrea:nõ arma xpᷣi militeſ coactꝰ
repugnare nõ noui:ſed doloꝛ:fletus:oꝛõnes:
lachꝛyme fuerunt mihi arma aduerſus mili⸗
tes.Lalia enĩ ſunt munimẽta ſacerdotis pᷣ⸗

ter hmõi lachꝛymas erãt in eo lachꝛyme de⸗

uotionis ꝓ eternis deſiderns.Cũ enĩ alicu⸗
ius ſancti ſacerdotis vel ep̃i obitus nuncia
batur.ſic amariſſũne flebatvt vix cõſolari va
leret. Cũq; interro garet᷑. Cur viros ſanctos
qui ad gloꝛiã ꝓficiſcebant᷑ ſic fleret:aiebat⸗
Ne putetis me flere qꝛ receſſerit ſed quia me

pceſſerit:et qꝛ difficile inueniet᷑ qui tã dignꝰ

eius officio habeat᷑ Quarto ſanctitas bea
ti ambꝛoſij:aſſimilat᷑ ſanctitati helie in parci
tate et abſtinẽtia.vt enĩ ſcribit᷑.iij. Re.xix.ca.
Jeiunauit helias.xl.diebus et.xl.noctibus.
Beatus vero ambꝛoſius tante abſtinẽtie fu⸗
it ꝙ quotidie niſi in ſabbato et die dñica ⁊ fe

ſtis pcipuis ieiunabat. Vñ in hiſtoꝛia eccle⸗*

ſiaſtica ðꝛ de eo. Aduerſus luxuriefuroꝛem
nõ ſe manu defenſabat vel telo. Sʒ ieiunijs
et cotinuatis vigilijs ſub altari poſitus:ꝑ ob
ſecratõnes defenſoꝛez ſibuatq; eccleſie deum

Zercio ſanctitas beati ambꝛo

parabat. Mato ſanctitas beati ambꝛoſĩ
aſſimilat᷑ ſanctitati dauid ĩ humilitate. Oui
vt ſcribit᷑.ij. Re.vi.ca. Vidẽs oʒam ꝑcuſſum
a dño eo ꝙ tetigerat arcam pᷣſumptuoſe exti⸗
muit in die illa dicẽs. Quõ ingrediet᷑ ad me
arca domini.Et noluit diuertere arcam do⸗

minilin ciuitatem dauid:ſed diuertit eam in

—

domũ obededõ gethei.et habitauit arca důi

in domo obededom gethei tribo mẽſibo et be
nedixit dñs obededõ et oẽm domũ eiꝰ. Nun
ciatũq; eſt regi dauid:quia benedixiſſet dñs
obededom:et oĩa eius pter arcam dñi dixit.
ibo et reducã arcam dñi cũ benedictõe in do

mum meã qð ⁊ fecit.Adduxitq; arcã cũ gau

dio:ipᷣeq; ſaltabat coꝛã dño. Cũq; pactis oĩ

bus repꝛehenderet᷑ a michol filia ſaul vxoꝛe

ſua ꝙ ſaltaſſet coꝛam dño.Dixit dauid viuit
dñs:qꝛ ludã ante dñm:qͥ elegit me potius qᷓ;

patrẽ tuũ:et qᷓ; oẽm domũ eius:⁊ pᷣcepit mihi

vt eſſem dux ſuꝑ populũ dñi iſrael:et ludã et
vilioꝛ fiam pluſq; factus ſum et ero humilis
in oculis meis.Sic beatꝰ ambꝛoſius ex hu
militate timuit acceptare dignitatẽ epiſcopa
lem.O ſtenditq; ſe habere tria q̃ ſunt officio
pᷣlationis mimica. Pꝛimo crudelitatẽ. Naʒ

tribunal cõſcendit et contra cõſuetudinẽ ſuã
toꝛmẽta ꝑſonis adhiberi iuſſi. Scõo vani
tatẽ phicaʒ.Cũ enĩ ꝓpłs acclamaret peccatũ

tuũ ſuꝑ nos:turbatus domũ redijtet phiam
ꝓfiteri voluit.Tercio oñdit ſe habere inho⸗
neſtatẽ. Nã publicas mulieres ad ſevenire fe
cit:vt ſic ꝓpłm a ſua intentõe reuocaret. Sʒ
cũ nec ſic ꝓficeret populo acclamãte peccatũ
tuũ ſuꝑ nos. Fugã media nocte pętijt. cunq;

ticinũ ꝑgere ſe putaret:mane ad poꝛtã ciuita

tis mediolanenſis q̃ romana ðʒ ſe inuenit:qͥ
inuentus cũ cuſtodiret᷑ a populo:miſſa eſt re⸗
latio ad clementiſſimũ imperatorẽ Ualenti
nianũ.Qui cũ ſummo gaudio accepit q; iu⸗

dices a ſe directi ad ſacerdotiũ peterent᷑. Le

tabat᷑ etiã ꝓbus pᷣfectus ꝙ verbuʒ ſuũ in eo
fuerat adimpletũ. Dixerat enĩ cũ ꝓficiſcenti
mãdata daret. Vade:age non vt iudex ſed vt
epᷣs.pendente relatõe iterũ abſcondit᷑ ſed in⸗

nentus cũ adhuc eſſet cathecuminꝰ baptiʒzat᷑

Et tandẽ in epᷣalem cathedrã ſublimat᷑. Au
diuimꝰ iam q; humiliter poſt tot ↄtradictio
nes Ambꝛoſiꝰ curã epiſcopalẽ ſuſcepit. Si
ita fieret tempoꝛibo iſtis vtiq; ſoꝛdidis et ob
ſcuris:populi abundantius in viã dñi diri⸗
gerentur. Eccleſie in dies in oꝛnamentis et
reparationibus magis pꝛoficerent:⁊ diuinꝰ
cultus deuotius ſanctiuſq; celebꝛaret᷑. Sed
nunc coꝛrupta eſt omnis iuſticia⁊ virtus cõ
temptibilis facta. omnes que ſua ſunt que⸗

venott
Anbopt
(Deaut

boſiſꝛere
citatept⸗

tat
1
ſepuisri

olur
omt

mrmoin
Ootmon
lino
lberalite
fanteqby
Gepicop
peniO
incpirg⸗
niorſen
Nuigſe
ſnalpmn
Olengnr
dltonn
honbon
tnocnion
optcoo
Phöliei⸗
beinne
ſmint
Gnbootnsg
alerovti⸗
lmrio
cödened
Goſäin⸗
Cnramd
ſpcheire

CCune
ſuoſennt
chudee⸗
Wogble
1öenit
fnſoren
Ukinbite
Wenir
Nonmg
ſnnn
nercs
beden
nunt
mnlt:
Chehio⸗
nbes

nt runt:non que ieſu chꝛiſti. Ideo lugebit terra
De quinq; pꝛecipuis virtutibo ſanctiam⸗
.“KM bꝛoſij: ex quibo colligit᷑ q;tum fuerit in ſan⸗
ute c fectus. (Tapitulu. ij.
nunda⸗ Ecundũ myſteriũ ↄtemplandũ de ſan
amann ctitate beati ambꝛoſij dicit᷑ virtuoſe ꝑfe
madii chionis. Hã pꝛeter ea q̃ dicta ſunt in quinq;
niſhebe pᷣcipuis virtutibus ꝑfectus fuuit.
tuchhn Pꝛimo in liberalitate.
uiſune cõo in rigiditate.
ndide Terciõ iñ magnanimitate.
4iorin Quartõ in charitate.
äͤcien NHuinto in veritate. .
ichncti S imo beatus ambꝛoſius fuit ꝑfectus in
üuſuleme liberalitate.q nia oia q̃ habebat pauperume⸗
tdauckriun rant:qbo liberaliſſime ſubueniebat.Et h̊ vti
ne ponis; q; epiſcopo cõuenit qui pater eſſe debet pau⸗
1pccirdi perũ. VUnde Hieronymus.xij.q.ij.c.gloꝛia.
Aterlit inquit: gloꝛia epiſcopi eſt pauperũ opibo pꝛo
erobunis uidere:ignominia ſacerdotis ꝓpꝛijs ſtudere
voſiush diuitijſ. JAdeo dicebat ambroſiꝰ. xxiij.q. viij
tae hlagt in ca. ſuperius allegato. conuenioꝛ O mnia
gſunt ohdad que mea ſunt pauperũ ſunt.Et cũ ſuo tẽpo⸗
gelicue⸗ re radicẽ omnium maloꝝ auariciã magis ac
etuginiid magis in hominibo increſcerevidiſſet.maxie
Gon in his qui erant in poteſtate cõſtituti. apud
nn pelli gquos pꝛecio omnia vẽdebantur necnõ etiaz
itetphi⸗ in his qui erãt ſacris myſterijs deputati ve⸗
Nbereitt⸗ hemẽter in gemuit: et ſe de huiꝰ ſeculi erũna
ſornnt liberari inſtantiꝰ oꝛauit.¶ Secũdo beatus
noan5 ambꝛoſius fuit ꝑfectus in rigiditate. Nã ſi⸗
— cut cato vticenſis.vt refert. Saluſtius in ca
— tilinario. cia hominũ rigideexpugnabat
nin et cõdẽnabat. Ita et ambꝛoſius. Hã ettheo⸗
eimj doſiũ imꝑatoꝛẽ de crudelitate occiſoꝝ inno⸗
nlcr⸗ centum dure redarguit: ab igreſſu eccleſie ſu
ſpendit:et publicã penitentiã eidẽ iniunxit:
u = PpPout ponitur. in hiſtoꝛia triꝑtita.⁊.xi.q.iij.
n 1 c.cum apud theſſolonicã.et ego idem diffu⸗
m ſius ſcripſi in ſermone de diuino cultu.ĩ tra
n ctatu de timoꝛe iudicioꝝ dei.¶ Tercio bea⸗
m tusambꝛoſius fuit ꝑfectus in magnanimita
i te. Nõ eni foꝛmidabat picula neq; moꝛtẽ pꝛo
ee defenſione fidei ⁊ eccleſiaſtice libertatis. AUñ
n N dicit᷑ in hiſtoꝛia eccleſiaſtica. O iuſtina ma⸗
en ter valentiniani imperatoꝛis arriane hereſis
nug alumna:ↄturbare cepit eccleſie ſtatum cõmi
ſſo,. nari ſacerdotibo depulſiones ⁊ exilia:niſi ari
D minenſis cõſilij decreta reuocaret. Quo bel⸗
i e lo eccleſie murũ et turrim validiſſimã pulſa⸗
vunnbe bat ambꝛoſiũ: qui in omnibo imperterritus
emnnn manſit. Adhuc vt dicit᷑ in ſepiꝰ allegato ca.
mi cõuenioꝛ. Cũ imperatoꝛ valentinianꝰ quan
dam baſilicã vſurpare vellet Ambꝛoſius ſic

reſpondit. Noli grauarete imperatoꝛ vt piᷣ
tas te in ea que dei ſunt imperiale ius vllum
babere. Tributũ ceſaris elt: nõ negetur. Ec⸗
cleſia dei eſt: cearivtiq; nõ donet᷑ Et dum p⸗
poſitus valentiniani dixiſſet ambꝛoſio. Tu
otemnis valentinianũ:caput tibi tollo. Re⸗
.oſpondit. deus ꝑmittat tibi vt facias qð mi⸗
naris atq; vtinã deus auertat milites ab ec⸗

cleſia.et in me oĩa tela ſua ↄuertant.et ſangui

ne meo ſitim ſuã expleant. In eius vero pfa
tione ſic de eo cantat᷑. Lanta ambꝛoſiũ virtu
te ſolidaſti cõſtantie tanto munere celitus de
coꝛaſti vt ꝑ euʒ excluſa toꝛquerent᷑ demonia
grrianoꝝ impietas ꝓpulſa tabeſceret.ac ſecu⸗
lariũ pꝛincipum colla tuo iugo ſubacta red⸗

derentur humilima. ¶ Quarto beatus amu2/

bꝛoſius ꝑfectus fuit in charitate.p dei quip
pe amoꝛe et ꝓximoꝝ ſalute ſepiſſime clero ⁊
populo pꝛedicabat. Id facere debẽt pᷣlati.vt
dicit᷑ in ca. inter cetera.de officio iudicis oꝛ⸗
dinarij. Hoc exercitio vſus ẽ xpᷣs. Iſtud in⸗
ſuper dosuit apoſtolos exercere. Inquit enĩ
Lucas de xpᷣo.viij.ca. Iter faciebat ꝑ ciuita
tes et caſtella pᷣdicans ⁊ euangeliʒans regnũ
dei.Et poſt reſurrectionẽ die qua gloꝛioſus
celum cõſcendit.dixit aplis Marci vlti.ca.
Euntes in mundũ vniuerſum pᷣdicate euan
gelium omni creature.pꝛedicatio enĩ diuini
verbi lux eſt humanarũ mentiũ.iuxta illud
ps.Lucerna pedib meis verbũ tuũ:et lumẽ
ſemitis meis.Et iterũ.declaratio inquit ſer⸗
monum tuoꝝ illuminat et intellectũ dat par
uulis. Et ne multa loquamur cum ceſſabũt
in eccleſia deivoceſ pꝛedicantiũ extinguetur
in populis lux veritatis et bonoꝛũ moꝛum.
Rogate o fideles chꝛiſticole rogate dominũ

meſſis:vt mittat operarios in vineã ſuã:med6

ſis quidẽ multa operarij autẽ pauci. Neſcio
qquid futura pariet dies:vesuntũ timeo ſatis
et valde pertimeſco:ne ꝓpter ingratitudinẽ et
obſtinationẽ chꝛiſtianoꝝ fiet ſilentiũ in ter⸗
ra: Fuerunt ſiquidẽ diebus meis in italia ex

oĩbus oꝛdinibus religioſoꝛũ et pᷣcipue ex oeꝛ

dine minoꝛũ multi eruditiſſimi pᷣdicatoꝛes
quoꝛũ ſonus exiuit in oĩbus finibeius.Pꝛe
dicauit ille dux verbi ſanctus bernardinus
pꝛedicauerũt et alij ſtilũ eius imitantes in oi
bus italie ciuitatibus.Et t̃ nunq́; mundun
fuit ita poſit' in maligno ſicut eſt hodie. O
. pijſſime deus:o benigniſſime pater:o creatoꝛ
celi et terre:et vniuerſe cõditoꝛ creature. He
reminiſcaris delicta mea vel xpᷣianoꝝ delin⸗
quentiũ:neq; vindictã ſumas de peccatis no
ſtris. Ded cum reuerentia ad vos pᷣlatos di
gniſſimos clamito:non relinquatis gregem

heretici. Ille nãq; acerrimus diſputatoꝛ et
Durus incõuertibilis ad fidẽ:cũ audiret am⸗

lupoꝛũ moꝛſibus tradendũ. Exaltate quaſi
tubã vocem veſtrã:et annunciate ouibus ve

ſtris ꝑicula iparum. Et quod ꝑ voſipᷣos nõ
poteſtis facere vel nõ vultis:religioſos qui⸗

bus a ſummis pontificib pᷣdicandi lnĩa eſt
cõceſſa:cũ benedictõe dei et veſtra explere ſi⸗

natis:hucuſq; deuenimus:qꝛ nõ poſſum nã
cõqueri de animaꝝ iactura quã immtinerevi
deo ex defectu pꝛedicationũ. Sanctus am⸗
ꝛoſius igit᷑ merito extollendus eſt:q popu⸗
lum ſibi creditũ pauit cibo ſpũalis doctrine

in qua ſpũs ſanctus indubitãter aderat eiꝰ

lingue.QOð ptʒ tũ ex cõuerſione beati augu⸗
ſtini et alioꝝ:tum inſuꝑ ex viſione cuiuſdaʒ

bꝛoſium pꝛedicantẽ vidit ad aures eius an⸗

gelum loquentẽ verba q̃ populo pꝛedicabat
Quo vilo lidem quam perſequebat᷑ cepit de

fendere. ¶ Quinto beatus ambꝛoſius perfe
ctus fuit in veritate.hanc vtiq; dilexit:hanc

pᷣdicauit:et cum hac libꝛos:ſermosles:: ome

lias ſcripſit.Quare et Auguſtinꝰ eius dicta
in maxima veneratõe ſemꝑ habuit. Vũ in li

bꝛo de nupths et cõcupiſcentia inqͥt. Pelagi
us hereſiarcha ſic laudat ambꝛoſiũ:vt dicat.

Beatus ambꝛoſiꝰ eps in cuius pᷣcipue libꝛiſ
romana lucet fides:quaſi ſcriptoꝝ inter lati

nos ſlos quidã emicuit.Et ſubdit Augꝰ.cu

ius fidem et puriſſimũ in ſcripturis ſenſum:

nec inimicus quidẽ auſus eſt repꝛehendere.
Et Augꝰ.in epla ad Januariũ.et ponit᷑ xij.

Di. ca. illa ait. &α cũ mater eius imitata eum

fuiſſet mediolanũ:inueniſſetq; eccleſiã ſabba

to nõ ieiunantẽ:ex quo cepit fluctuare ⁊ ad⸗
mirari. Auguſtinꝰ vt ſatiſfaceret matri:cõſu
luit ambꝛoſiũ.Qui rñdit.Cũ romã venio ie
iuno ſabbato:cũ vero ſum mediolani ſabba

to nõ ieiuno. Occ et tu ad quã foꝛte eccleſiã
veneris:eius moꝛẽ ſerua.ſi cuiqᷓ; nõ vis ſcan

dalum eſſe:nec quẽqᷓ; tibi. Et ſubdit Augꝰ.
Ego de hac ſententia etiã atq; etiã cogitans

iita ſemper habui tanq; eã celeſti oꝛaculo ac⸗

NPꝛimo in doꝛmitione.
Becundo in electione.
. ercio in expuſſione.

ceperinm. .
quinq; modis ma nifen ta eſt lucidiſſi

me ſanctitas bti ambꝛoſij. ¶ Zapitulü.iij.
„ rciũ myſteriũ cõtemptandũ de ſancti
Nate beati ambꝛoſij ð lucide maniteſta⸗

tionis. In quinq; enĩ lucide maniteſtata eſt.

Auarto in punitione.

–

Quinto in cõſummatione.

4

¶ Pꝛimo manifeltata fuit anctitas ambzo⸗

xit.Et ſtatim vox intenis in onuit dicens:
ambꝛoſiũ epᷣm. C

ℳ

ſij in doꝛmetione. Iße en filiꝰ ambꝛoſij pfe

cti rome cũ in cu nabilis in atrio pᷣtoꝛij eſſet
poſitus⁊ doꝛmiret:examen apũ ſubito adue
niens faciẽ eius ⁊ os ita impleuitvt q̃ſi in al
ueolũ ſuũ intrarent pariter et exirẽt: q̃ poſtea
euolãtes in tantã aeris altitudinẽ ſubleuate
ſunt:vt vix humanis oculis viderent᷑. Quo

pacto territus pater ait. Si vixerit infantu⸗

lus iſte aliqͥd magni erit:nec impoſſibile qͥs
hoc exiſtimare debet de ambꝛoſio qͥ ſanctus

futurꝰ erat:cũ et de platone aliqͥd ſimile AUa

lerius referat pꝛimo li.c.iiij.Doꝛmieẽtis qͥ pe
paruuli platonis in cuius libellis apes mel
inſeruere. Quare audita ꝓdigioꝝ interpꝛe⸗
tes ſingularẽ ega itaee oꝛi eius ema⸗
naturam dixerũt. ¶ Scdo fuit manitfeſtata

ſanctitas ambꝛoſij in electione. YFuit enĩ ele⸗

ctus in epᷣm ex miraculo dei Nam dũ fuiſſet
rome litteris eruditꝰ:cũ cauſe as pᷣtoꝛij ſplen⸗
dide ꝑoꝛaret a valentiniano imꝑatoꝛe ad re⸗

gendã liguriã emiliãq; ꝓuinciã directus eſt
CTiq; mediolanũ venület:et ibidẽ epus tunc
deeſſet: cõuenit populus vt ſibi de epo ꝓpui⸗

deret. Igitur cũ inter arrianos et catholicoſ

de eligendo epᷣo ſeditio nõ modica oꝛiret᷑ il⸗

luc ambꝛoſius cauſa ſedande ſeditionis ꝑre

5 Eui voci oës vnanimiter cõ
ſenſerũt ambꝛoſiũ epᷣm acclamãtes.¶ Cer⸗

cio manifeſtata fuit ſanctitas ambꝛoſij in er
pulſione. Hã a mulitis eiecit demones qui il
los vexabãat. Accidit aũt ꝙ multi demones
P oꝛa illoꝝ quos obſidebãt clamarẽet et dice⸗
rent ab ambꝛoſio ſe toꝛqueri. Juſtina aũt et

multi arrianoꝛũ dicebant pecunia ambꝛoſiũ

hojes cõparare:qͥ ſe ab immũdis ſpiritibus

vexari mentirent᷑:et ab ambꝛoſio dicerent ſe
toꝛqueri.Tũc ſubito vnꝰ ex illis arrianis qͥ
aſtabat arreptus a demonio in medio pꝓſili⸗
uit atq; clamare cepit. Utinã ſic toꝛqueant᷑
vt toꝛqueoꝛ qͥ nõ credũt ambꝛoſio.At illi cõ⸗
fuſi in piſcinã demerſum hoĩem necauerunt
uarto manifeſtata fuit ſanctitas beati
ambꝛoſij in punitione. Nã deꝰ multos acri⸗
ter puniuit q illũ vel in vita ſua vel poſt moꝛ
tẽ ꝑſequi pᷣſumpſerũt.Dũ ad quandã ciui⸗

tatẽ ꝓ quoda epᷣo oꝛdinãdo iuiſſet:et eiꝰ elez⸗

ctioni iuſtina imꝑatrix et alij heretici ↄtradi
cerẽt. Una de arrianoꝝ virginiba impuden
tioꝛ eeteris beatũ ambꝛoſiũ ꝑ veſtimentũ ap⸗

— 9—

pꝛehendit:volẽs ipᷣm ad ꝑtẽ mulierũ trahere

vt ab eis ceſus de eccleſia cũ iniuria expelle⸗
retur. Cui ambꝛoſius ait. Et ſi ego indignꝰ

tanto ſacerdotio ſum:tñ nõ cõuenit te in qua
ncũq; ſacerdotẽ manus inijcere vñ timere

Nbnicti
Cröf
lumo.
tinſtar⸗
uminet
corinc
ann dom
Normih
ia
ſo die
arigadee
lanpſb⸗
lſanco⸗
moplag⸗
Cutmnad
onſicit
lonbegto
olliö-
Oail
epiret
Gu
Doſcin⸗
Pſinten
N⸗
ſa
lilentcj
ſbionia
sapn
ſſuncke
Peor
ßne
fmnarg
ſefnedio
Aetanto⸗
MRerii
ccdere
ſibiadf
it
ſthecn
Lopei
ite
Gope
ſlerſin
liciſen
Mercdan
Gterttie
legerit:
hklanbe
iſerpo⸗
gecemd
lni o
il deit
rpanh
ſfunit
Gii

Corinone⸗

ielsee

Umanicte
Fiügit⸗
ndiiſt
ptorg en
noreggte
iensd
chstune
Röhe
acate,
dictcit,
onitden
Pnaninri
niͦes C
nboe
denonwanl
Nula
Nicals
Anut

VnütNen

4s hri⸗
3 nf
omnol
edio
ne
,A.
aaumnt
ſisbenl
losoo

NNe

Vndi dn

ſeuche,

ntidnI

ninhnt
Cinenmt,
loince

debuiſti iudiciũ dei: nealiqd mali tibi cõtin⸗

gat:qð factũ exitus cõfirmauit. Nam die al⸗
tera moꝛtuã ad ſepulcrũ deduxerũt.Cũ mul
ti inſtarẽt cũ iuſtina imperatricevt ambꝛoſi
um in exiliũ mitterẽt.vnus eoꝝ ceteriſ infeli
cioꝛ in tm furoꝛẽ excitatus eſt:vt iuxta eccleſi
am domũ ſibi locaret:ac in eadẽ quadrigam
paratã haberet:quo ꝓcurãte iuſtina faciliuſ

raptũ ad exiliũ depoꝛtaret. Sed dei iudicio
ipᷣo die q̃ ſe eũ rapere arbitrabat᷑ in eadẽ qua
driga de eadẽ domo exilio damnatꝰ eſt.Qui

dam pᷣſbyter dũ in ↄuiuio cum multis eſſet

et ſancto ambꝛoſio detrahere cepiſſet eũ ↄti

nuo plaga pꝑtulit:et de ↄuiuio ad lectũ addu
ctum adduct? finiuit vitã. In vrbe cartagi⸗
nenſi cũ tres ep̃i inſimul cõuiuarent:etvnus
eoꝝ beato ambꝛoſio detraxiſſet:relatũ eſt illi
qd illi pᷣſ bytero qͥ ſibi detraxerat accidiſſet.
Oõð cũ illi vilipẽderet:ſubito letale vulnus
accepit:et ad extremum cõtinuo diẽ clauſit.
(Wurnto manitfeſtata fuit ſctitas beati am⸗
bꝛoſij in ↄſummatõe. Nã obit ſui diẽ ante

pᷣſciuit:reuelauitq; fratribo cũ gaudio:quali

tervſq; ad reſurrectõʒ dñicam eſſet cũ eis mã
ſurus. Ante vero paucos dies qᷓ; lectulo de⸗

tineret᷑:cũ.xliiij.pſalmũ cũ notario dictaret:

ſubito vidẽte notario in modũ ſcuti: bꝛeuis
ignis caput eiꝰ cooꝑuit:et facies eiꝰ tãq; nix
effecta eſt: et poſtmodũ ad ſuã ſpeciẽ reuerſa.

Jbo ergo die ſcribẽdi et dictandi finẽ fecit.

nec ipᷣm pſalmũ explere potuit. Cũ vero in⸗
firmitate grauari cepiſſet. Comes italie qui
tũc mediolani erat nobiles ↄuocauit dicẽs.

O tanto vvro recedente ꝑiculũ eſſet:ne italie
interitꝰ immineret. Rogauitq; vt ad viꝝ dei
accederẽt depᷣcantes vt adhuc ſpaciũ viuẽdi
ſibia dno impetraret:qð ille vbi audiuit rũ⸗

dit. Hõ ita inter vos vixi vt me viuere pude

at:nec moꝛi timeo:cũ bonũ dñm habeamus.

Eo tꝑe q̃ttuoꝛ eius diaconi inuicẽ ↄuenerũt

tractãtes in ſe qͥs poſt eiꝰ obitũ bonus eſſet.
Luũ ergo a loco in q̊ vir dei iacebat longe eſ⸗
ſent:vt ſimplicianũ ita plane noĩaſſentvt vix
inuicẽ ſe audirẽt. Ille ab eis lõge poſitꝰ cõti⸗

nuo exclamauit ſener ſed bonꝰ:qð illi audiẽ⸗
tes territi fugerũt:⁊ nõ niſi illũ poſt eiꝰ obitũ

elegerũt. Honoꝛatꝰ vero epᷣs vercellenſis qͥ

bti ambꝛoſij exitũ expectabat:cũ ſe ſopoꝛi de

diſſet: vocẽ tercio ſe clamantẽ audiuit. Sur⸗
ge qꝛ mõ eſt receſſurus. Qui ↄſurgẽs medio
lanũ cõcitus venit:et ei dñici coꝛpis ſacramẽ

expandit:et vltimũ ſpm̃ inter verba oꝛõnis

efflauit. Floꝛuit aũt circa annos dñi.ccc. xc.
Añ aut in nocte paſce coꝛpus eiꝰ ad eccleſliãs.

S

ſuiſtet delatũ: plurimi infantes baptiz ati cũ
viderũt:ita vt aliqui eũ ſedentẽ in cathedra

vel tribunali dicerẽt.· Alij aſcendentẽ in celũ
parẽtib ſuis digito demonſtrarẽt. Nõnulli

vero ſtellã ſuꝑ coꝛpus eiꝰ ſe vidiſſe narrarẽt.
Aia igit᷑ illius ad ethera cõuolauit:ibiq; in⸗
* ter angeloꝝ agmia fruit᷑ eterna pace:ad quã
nos ꝑducat ieſus filius dei:qͥ ſit benedictus

in ſecula ſeculoꝝ.Amen.

ermo ſexageſimuſſecundus de ſctõn
tonio abbate:qͥ diaboli tentamẽta cũ dei ad⸗

lutoꝛio viriliter ſuperauititt.

ert tentationẽ: qm̃ cũ ꝓbatus fue⸗
rit accipiet coꝛonã vite:quã repꝛo
deus diligẽtibo ſe. Scribunt᷑ hecverba
oꝛiginaliter Jacobi.i.c.In toto terrarũ oꝛbe
clarus habet᷑ antonius:q ſuffragia eiꝰ poſcẽ
tibus:liberaliſſime cõdeſcẽdere ↄſueuit. Eſt
q ppe magni meriti apud deũ:iõ ſe inuocãtes

aꝑiculiðd grauiſſimis pꝑſepe liberat. Woti ex
hoc fideles diẽ feſtiuitatis eius vbiq; ſolẽni

ter agũt. Aliꝗ cõu iuia pauperib pᷣparantes
Noõnulli diuina ꝑ miniſtros eccleſie celebꝛa
ri faciẽtes.OQuidã vero pia vota exſoluẽtes

ieiunioꝝ et viſitationũ temploꝝ dei:q̃ voca

bulo ſancti antonij ſunt ↄſecrata.Iccirco in
pñ̃iti ſermone de ipᷣo pfr̃e beatiſſimo dicturi e⸗
rimus. Cuius laudes potiſſimũ extollunt᷑:
qꝛ dem ones cõfudit atq; deiecit. paſſus enĩ

eoꝝ impoꝛtunas inſidias nõ ſuccubuit: im⸗
mo ſuꝑbiã illoꝝ cõtriuit atq; deuicit. Jdeo

cõuenientiſſime de illo dicunt᷑ vᷣba in thema
te poſita. In qbus de tentatõne illiꝰ tria my
ſteria ꝓponimus cõtemplanda.
ſPꝛimu ðꝛ verificationis.

NRimũ myſteriũ ↄtẽplandũ de tentatõe
beati autonij ðꝛ verificatõis.vere q ppe

a diabolis tẽtatꝰ fuit q̃rentib eũ a via recta

deuiare. Dʒ ꝓ amplioꝛe hui ptis intelligẽ⸗

tia qttuoꝛ dubia erũt abſoluẽda.
·Pꝛimũ vtrũ ꝓpꝛiũ diaboli ſit tentare.

ſideranc

cc

Eatus Vir qui ſuf

diabolus tentauit antoniũ qᷣ ſemp ten
tat ad malũ:et de q buſdã glula⸗

de tentatõe

Scom vtruz deus pmittere debeat hoĩes a
. abolo kent⸗
tũ dedit Moxq; ille manus in modũ crucis

R

—

Pꝛopꝛiũñ officiũ diaboli tentare. NHam tentat teret angelũ ſuñ. Oð autẽ beata agatha me⸗ ict
deus. Uñ Bene. xxij.c.dicit᷑. tentauit deus dicinas carnales ↄtẽnebat:et alij ſancti mul Nilgt,
abꝛaã. Et ſapie.iij.c.ſcribit᷑ de iuſtis:deꝰ ten ta ſimilia fecerint:nõ erat ex tentatõe dei ſed Umumn
tauit illos et inuenit illos dignos ſe. Et deu ex familiari inſtinctu ſpũs ſancti.vt inquit ſacltege
tro. xiij. c. Tentat vos dus de veſter vt palã tho. xxij.q.xcvij.Et que a iure cõi exoꝛbitãt ben
fiat vtrũ diligatis eũ aut nõ.Et in pᷣs. Dꝛo⸗ in ↄſequentiã nõ ſunt trahẽda.vt ðᷣꝛ de reg. *
ba me dñe et tẽta me. Inſupꝑ tẽtat caro. vij Ja pe iu Gn erneis lmt taeiunt riſt⸗ nech iee
co.i.c. ſue canonice aĩt.vnuſqͥ ſq; tentat᷑ a ↄcu/⸗q;tũ ad ſuã potentiã. Sicut faciunt illi qͥ in mulii
piſcentia ſua. Tentat adhuc hõ. ſicut de xᷣᷣo iculis poſiti:cum via humana liberari poſn hſͤi
legit᷑ Jo.vi.c. Cũ interrogauit philieũ vñ ſint nolũt:expectãtes liberationẽ a deo. Si⸗ ſnplcin
panes emerent᷑ tentans eũ. Ipᷣe nãq; ſciebat cut fecit iudas machabeus qͥ cũ reperiret ſe fültgelnl
qͥq eſſet facturꝰ. Igit᷑ nõ cõuenit diabolo ſo cum paucis:vt videret exercitũ bachidis nu golnt
li tentare. Sed ex ꝑte altera videt᷑ ppari poſ meroſum:cũ poſſet declinare certamẽ erube⸗ letroa
ſeꝙ diaboli officiũ ſit tentare. N glo.ſuper ſcentia ductus ↄmittẽs ſe deo bellũ inijt in blbafe
ilio verbo ad theſſalonicẽſes ca.iij.pme eple occiſus eſt.vt habet᷑ in pꝛeimo machabeo. li. nſban
ne foꝛte tẽtauerit vos is qͥ tẽtauit ait.i.diabo Duella inſuꝑ aſſumere voluntarie ꝑtinet ad Nſisnid⸗
luſ cuiꝰ officiũ ẽ tẽtare.Et mat.iiij.ca.voca? tentationẽ dei.Jdeo ꝓhibent᷑.ij.q.iiij.c. mo Negettutt
diabolꝰ tẽtatoꝛ. Rñũdendũ & eſt ̃m doctrinã nomachiã.Et ſi obijceret᷑ de dauid qui iniit ſiSht
diñi Bonauẽ:in.ij.diſt.xxi. Et ſancti tho.i. ſingulare certamẽcũ golia.vt ponit᷑.i. Regũ ckrolei
pte.q.cxiiij.ꝙ hoc vocabulũ tentare multas xvi.ca. Reſpõdet Nico.de lira: hoc fecit ex GKcäüinn
habet acceptões. Sicut dicũt illi qͥ ſ igniſter inſtinctu ſpũs ſancti. Fuit etiã figura duelli onuos
tiones vocabuloꝝ ſtudioſe rimati ſuſt. Si qõð xps fecit cũ diabolo ſignato in golia:qui mmnnon
tñ velimꝰ eius pꝛincipalẽ et pᷣcipuã ſigniſira potẽtia et malitia ſua om̃es exterrebat. Sed ſobbi
tionẽ acciꝑe:tẽtare ꝓbare eſt. Vñ tentatio di figurabat in dauid qui interpꝛetat᷑ manus hropri
ci pᷣt quidã tactꝰ quo illud q̊ tangit᷑ pbatur. foꝛtis:qͥ funda humilitatis et lapide foꝛtitu⸗ Mmusl,
Sicut cecus ðꝛ tẽtare q ſuo tactu vult ali⸗ dinis:totus inermis ſuſtinendo humilimã ſuonam,
quã certitudinẽ hr̃e de aliq̃ re quã tangit.ꝑ e paſſionẽ eũ ꝓſtrauit. Nec tentari debet de⸗ gliurashe
bunc modũ in ſpũalibus tentatio quidã ta⸗ q;tum ad ſuam ſapientiam. Sicut ſaciunt liudtne⸗
ctus ð ad ꝓbandũ oꝛdinatꝰ. Hoc aũt põt hi qui inepti ſunt.:et ponũt ſe ad ad pꝛedicã⸗ MdiNund
Ae multipliciter. Aut qꝛ ille qͥ tẽtat intendit dum legenduʒ diſputandũ ſperantes a deo N
3 Pba re et apꝛobare:ſiue apꝛobatũ oñdere.et ſcientiã fibi infundi. Nõ eſt etiã tentandus Pincoman
WW gemd tentat de? qͥ licet ſciat bonitatẽ amico deus quantũ ad ſuã bonitatẽ et clementiã:ſi Nttnchen
rũ ſuoꝝ.vult nihilominꝰ illã ꝑ tentationẽ ſu cut faciũt bi qui peccatis veteribo addentes monespr
am alijs innoteſcere.Aut ille qͥ pulſat inten noua expectantes in fine vite ad penitentiä fnthed
dit ꝓbare et repꝛobare ſiue repꝛobũ facere.et redire ſperant ex dei miſericoꝛdia ſalui fieri. ic demo
ſic tentat diabolus qͥ ſemꝑ tentat in peccatũ Sed hos dimittamus concludentes ꝙ; ſoꝛ ſugnite
pᷣcipitando.Aut qꝛ ille qͥ tentat intẽdit ppa Ius diabolus et ſemꝑ tentat ad malũ/cCaro Fumae
Sð re et experimentũ ſumere.et ſictẽtat hõ ie aũt et mundus dicunt᷑ tentare inſtrumentali utecrt
ri p̃ᷣtbene dũ de hoĩetm̃ querit experimentũ. ter ſeu materialiter: inquantũ ſcʒ põt cogno — * voro
Põt etiã fieri male:dum experimentũ querit᷑ ſci qualis ſit bomo.Ex hoc quod ſequit᷑ ven vlint,
inſidioſe. Sicut faciebãt phariſei tentantes repugnat cõcupiſcentijs carnis. Etex hoc boſni/
xpᷣm dũ interrogabãt. Si licetcenſum dari ꝙ ↄtemnit mundi ꝓſpera et aduerſa:quibus lpleckn⸗
ceſari.Quibo rũdit.qͥd me tẽtatis hypocrite. etiã diabolus vtitur ad tentandũ. Igit᷑ ↄtra ſenſcl
Mat. xxij.c. Sed peſſime facit hõ dũ tentat diabolũ muniti eſſe debemus.de quo inquit imnen
deũ. Et vt dicit glo.ſuꝑ illo verbo Deutro. petrus epla.i.ca.v. Sobꝛij eſtote et vigilate ſcn
vi.ca. Nõ tentabis dñm deũ tuũ/deũ tentat quia aduerſarius veſter diabolus tanq; leo iſme
qui habẽs qð faciatſinerõne cõmittit ſe ʒRicu rugiens circũit querens quẽ deuoꝛet:cui re dend u⸗
lo:experiẽs vtrũ poſſita deo liberari. Nã lic, ſiſtite foꝛtes in fide. Et Paulus ad Ephe. l
in deo pꝛincipaliter oĩs ſpes moꝛtaliũ ſit eri ca.vi.ait.Cõfoꝛtamini in domino:et in po⸗ gual
genda.Cñ debet homo facere qð in ſe eſt ad kentia virtutis eius:induite vos armaturaʒ N
quecũq; ꝑicula euitanda. Noluit enĩ xpᷣs de dei:vt poſſitis ſtare aduerſus inſidias diabo ifn Hl
pinnacuto ſe eijcere qꝛ ꝑiculũ erat ſᷣm natu⸗ li⸗/quia non eſt colluctatio aduerſus carnẽ et uͤ
ram. Et miraculũ facere tũc nõ erat expedi⸗ ſangu inẽ. Sed aduerſus pꝛincipes et pote . lo
ens. Sic paulus de muro ꝑ ſpoꝛtã vt euade⸗ ſtates:aduerſus mundi rectoꝛes tenebꝛaruz mn
ret dimitti ſe iuſſit:nec expectauit ꝙ deꝰ mit⸗ harũ.In quibus verbis admonet nos apl· wna

inn
d
Kinant
deng
aone
benidol
,
ainſe
Chidis
mien⸗
inmnng
htbol
eginanl
inn
4giinn
Al ſegi
Meſater
undachi
Ginni
V
ann

icntien
Had ucr
rumstN

donenüf
v enn
Knirnni
wbo⸗
Caro

unenedli

tcoe
ſguln
Fiuht
whs
en
onag
ga
D
4Ss,

H

mam
unin
6 lin
Ne
hrag
wo

4

multis.Pꝛimo ex ꝓpinquitate:qꝛ colluctant᷑
nobiſcũ ipᷣi demones infernales. Secũdo ex
ſimplicitate. Nõ enĩ ipi demones ſunt mate
riales:et nobis cõicant in materia. Pꝛopte⸗

confoꝛtari in dominoꝛ induerearmaturam
dei.i.quea ſolo deo fabꝛicatur ſcʒ armatura
virtutũ. VUnde ſignanter dicit Induite ⁊ nõ
facite:qꝛ deus arma facit.Illa vero nos de⸗
bemus accipere vt poſſimus reſiſtere in bel

lo grauiſſimo qð nobis mouet hoſtis anti⸗

quus.Cuius grauitatẽ deſignat paulus ex

rea dixit apłs. Aduerſus carnẽ et ſanguinẽ:
id eſt nõ habemus luctari aduerſus hoĩes de
biles et fragiles:vel nõ habemus luctari ad⸗
uerſus carnem et ſanguinem tantũ:id eſt ada
uerſus vicia carnalia:que ex carne et ſangui
ne ꝓcedunt.Tercio ex virtuoſitate. VUñ ſub
dit. Sed aduerſus pꝛincipes et poteſtates:

id eſt nõ ſolũ aduerſum minoꝛes demones:

ſed etiã aduerſus mediocresqͥ minoꝛibo pꝛe⸗
ſunt:quos vocat pꝛincipes.Et aduerſus eti
am maioꝛes quos vocat poteſtates:qꝛ maio
res habẽt poteſtatẽ ſuꝑ mediocres qui mino
ribus pꝛincipant᷑.Et vult dicere apłs:qꝙ ha
bemus luctas occultas ↄtra oẽs demones:
maioꝛes:medios:et infimos. Pꝛopterea ſe⸗
quitur aduerſus mundi rectoꝛeſ.i.aduerſus
multitudinẽ demonũ qui mundũ regũt:nõ
quidẽ mundũ iſtũ ſenſibilẽ:quem deus crea
nit atq; regit Sed mundũ.i.mundanos ho
mines mundanoꝝ. amatoꝛeſ:ꝓpterea ſubiun
git:tenebꝛarũ harũ.Et quia apłs noĩat de⸗
mones pꝛincipes ⁊ poteſtates. Aduertendũ
ſm theolodoꝝ ſententiã in.ij.di.viij. in⸗
ter demones eſt oꝛdinuʒ diſtinctio. Sed vt
inquit Bonauen. de angelis poſſumus loqͥ
itum ad triplicẽ ſtatũ.ſ.gloꝛie:⁊ nature inſti
tute:et lapſe.Quantũ ad ſtatũ gloꝛie ẽ in eis
ponere oꝛdinũ diſtinctionẽ ꝑfectã. Quantũ
ad ſtatũ nature inſtitute oꝛdinũ diſtinctionẽ
perſectã.Quantũ ad ſtatũ culpeſiue nature
lapſe:eſt ponere in eis oꝛdinũ diſtinctionẽ ſʒ
imperfectã et ꝑuerſam. Imperfectã ꝓpter pꝛi
uationẽ gratie que habilitatem nature ꝑficit
peruerſam. ꝓpter penitentiã culpe:que q;uis
ſubſtantiã naturalẽ nõ coꝛrumpat:tñ fedat ⁊
deoꝛdinat.Et hoc maniteſtũ eſt ſi attendat᷑.
illi qui melioꝛa habuerũt naturalia: alijs
grauius peccauerũt et peccãt:tum pter hoc
ardent ap
ti fuerũt:tum qꝛ mõ etiã acriusvexant. Ideo
in ipᷣis eſt oꝛdo ſᷣm pꝛecellentiã naturaliũ ſʒ
peruerſus adiunctione culparũ.Et ſic inter
cos eſt oꝛdo:ita ⁊ pᷣlatio de qua dixi in tracta
tu de timoꝛe iudicioꝝ dei.Demones itaq; tẽ

. -*

tiuerũt: tum qꝛ magis ingra⸗

nt ſemper ad malũ inducere nos ſatagétes
¶ Decundũ dubium fuit vtrũ deus debeat
ꝑmittere hoĩes a diabolo tentari. Et pleri
obijcere ſolẽt ꝙ nõ. Nam nõ eſtequa cõditio
pugne vt infirmus ↄtra foꝛtẽ:ignarus ↄtra
aſtutũ exponat᷑ ad bellũ. Sed hoĩes ſuntin⸗

⏑

firmiet ignari:diabolus aũt potens et aſftu—

tus.de quo dicit᷑ Job.xli.c. Nõ eſt poteſtas
ſup terrã que cõparet᷑ ei.Et habet mille nocẽ
di modos:vt refert Augꝰ.Igit᷑ nõ debet de⸗
us auctoꝛ oĩs iuſticie ꝑmittere vt hoĩes a dia
bolis impugnent᷑.Ad hoc rũdet tho.vbi.vðõ.
ꝙ licʒ inequaliter ſit pugne cõditio inter de
mones et hoĩes ex ꝑte hoĩm tñ fit recõpenſa⸗
tio ex ꝑte dei:qui tentatis ſubuenit:⁊ auxilio
gratie ſue illuminãtis intellectũ:et roboꝛan⸗
tis affectũ.Et etiã angeloꝝ miniſterio.qͥ no
bis in tentatõnibus aſſuni:quare eſt debilis
hoſtis.vt Gꝛego.dicit.et nõ vincit niſi volẽ
tem. Ideo deus ad gloꝛiã electoꝝ ↄcedit dia
bolo tentandi facultatẽ.¶ Terciũ dubiũ fu
it vtrũ diabolus tentans poſtqᷓ; ſuperat᷑ au⸗
deat amplius tentare. Ad boc dicit tho.vbi
ſupꝛa.ꝙ voluerũt quidã demonẽ victũ: nul⸗
lum poſſe de cetero tẽtare:nec de eodẽ nec de
alio peccato. Nam mat.iiij.c.dicit᷑ de xpᷣo ſu
perante.Zunc reliquit eũ diabolus:ſed hoc
videtur ſtare non poſſe:qꝛ chꝛiſtus in pꝛima
tentatione diabolũ vicit:et nihilominus ſez-
cundo et tercio tentauit eundẽ.Alij aũt aſſe⸗

runt q pt alios tentare et etiã eundẽ:licʒ qũdñũ⸗

q; victus tentare ceſſet ad tꝑs.Et huiꝰ rõ du
plex eſt.vna ex parte diuine clemẽtie: quia vt
Criſo.dicit ſuꝑ mattheũ. Nõ tamdiu hoĩes
dei diabolus tentat q;d iu vult:ſed quãdiu de
us pꝓmittit:qui et ſi ꝑmittit pauliſper tetare:
t repellit ꝓpter infirmã naturã Alia rõ ſumi
tur ex aſtutia diaboli. VUñ Ambꝛo. dicit ſuꝑ
lucã.q diabolus inſtare ſdꝛmidat:qꝛ frequẽ⸗
tius refugit triumphantẽ:qꝙ tñ diabolus ali
quãdo redeat ad eum quẽ dimiſit:ptʒ ꝑ illud
qð ſcribit᷑ Hatth̊.xij. Reuertar in domũ me
am vnde exiui uartũ dubiũ fuit vtrum
tẽtationis impulſio ſit deſiderãda. Et ꝙ ſic
videt᷑. Hã Jacoby.i.c.ait. Omne gaudium
exiſtimate fratres cum in tentationes varias
incideritis.Et dauid in pᷣs. Pꝛoba me dñe ⁊
tenta me. Inſuꝑ omne illud eſt deſiderandũ
gõ facit ad exercitationẽ virtutis:et ꝓmotio
nem gratie:et cõſumationẽ meritoꝛũ. Tenta
tio eſt huiuſmodi:ergo eſt deſideranda. Sec
cõtrarium videt᷑:quia nihil eſt deſiderandũ:
cuius cõtrarium eſt cõtinue petendũ. Secd
omnes dicere debent. Et ne nos inducas in
tentationẽ:ergo nullus debet illã eſacraſe
cc iij

2

Inſu
Sꝛate ne intretis in tentationẽ: ergo tentatio
eſt pꝛecauenda nõ deſ ideranda. Ad hãc que⸗

ſtionem determinandã dupliciter reſponde⸗

