gelus de reſurrectõe vt dictũ eſt mulieres in⸗
ſtruxerat.ipᷣe cõſternate mẽte abire ceperunt.

Etcũ nondũ plene capaces eſſent tãti myſte

zi uͤtabar fortergi coꝛpꝰ a iudeis fuiſſe ſub
latui ⁊ in aliq̃ vili loco collocatũ. Quare mag

dalena qᷓ xpᷣm ardentiſſime diligebat anteqᷓ;

aliqͥd diligentius ſcrutaret᷑.ipᷣm ſublatũ pio
certo eſſe ſupponẽs.petro et iohanni nuncia
re cucurrit.vt ſcribit Jo. dicens. Tulerunt
dum de monumento et neſcimus vbi poſue
runt eum. Illi vero venerũt ad monumentũ
et Johannes cucurrit citius Petro et incli
nauit caput ad ſepulcrum. viditq; poſita lin
theamina nec tñ intrauit illud. Petrus vero

poſtea veniẽs intrauit in illud.viditq; poſita

lintheamina et ſudariũ capitis ſtans ad ꝑtẽ

deinde iohanes intrauit ⁊ vidit et credidit

qð dixerat magdalena.ſ.dñm eile ſublatü de
monumẽto. Hondũ eni ſciebant ſcripturas

q opoꝛtebat eũ a moꝛtuis reſurgere. poſt h̊
aũt diſcipuli ↄtriſtati ad ꝓpꝛia redierunt.Et
magdalena cũ bis mulierib ad ſepulcrũ re⸗
dierunt.a q̃ illis duabo recedentibi.maria ſta
bat ad monu mentũ foꝛis ploꝛans.⁊ dum ſic

fleret inclinanit ſe et ꝓᷣſpexit in monumentũ

Scom eni Bꝛego. Amanti ſemel aſpexiſſe

nõ ſufficit.qꝛ vis amoꝛis multiplicat affectũ

inqͥ ſitõis.et tũc vidit duos angelos ſedẽtes

vnũ ad caput ⁊ vnũ ad pedesvbi poſitũ fue
rat coꝛpꝰ ieſu.dicũt ei illi.mulier qͥd ploꝛas.

dicit eis. Lulerũt dũm meũ et neſcio vbi po

ſuerüt eũ.Cũ boc dixiſſet ↄuerſavidit ieſum

oſt paſſionẽ xpᷣi ruptis vinculis moꝛtis. qd ploꝛas. Jpa die tercia pcedente viderat

ſtants et nelciebat qꝛ ieſus eſſzt dixit ei ielus

Mulier qͥd ploꝛas: Quẽ qͥris. O bone ieſu

deſideriũ aie ſue. Cur interrogas qͥd ploꝛas
quẽ queris. Jpᷣa paulo ante oculis viderat te

ſpem ſunã ſuſpendi in ligno et tu nune dicOis.

manus tuas qbus ſepe bñdicta fuerat et p⸗e⸗
des qͥs lachꝛymis rigauerat clauis affigi. t·
nũc tu dicis qͥd ploꝛas. Nũc inſup coꝛpus
tuũ ſublatũ extimat.ad qð vnguenduʒ vt ſe

quodãmõ cõſolaret᷑ veniebat.et tu dicis qͥd

te ſolu diligit. ꝓte oĩa Otẽnit.⁊ tu dicis qu jq
ris. Cu cã qrele. Tu cã ploꝛatꝰ tu ea dilectẽ?

diſcipulã totam ad te attraxiſti. At illa exiſti

mansde hoꝛtulanꝰ eſſʒ. dixit ad eũ. Dñe ſi tu
ſuſtuliſti dicio mihi vbi poſuiſti eũ et ego eũ

tollã. O admirabilis muliens andacia. O

maria. ſi foꝛte coꝛpꝰ ieſu poſitũ eſt ĩ atrio pn⸗
cipis ſacerdotũ vbi aploꝝ pꝛinceps calefa⸗

ciebat ſe ad ignẽ qͥd factura es ego eũ tollam

Seld ſi in platea foꝛet cũ multitudie iudeoꝝ

liquefiebat. Abſolute ꝓmitiit. ego eũ tollã.
Dicit ei ieſus. Maria.hec ſiquidẽ vox᷑ pene
trauit aiam eius. Cognouitq; ieſum ⁊ dixit.
Raboni.i.magiſter.et cucurrit ad pedes eiꝰ.
Cuiieſus.Noli me tangere.nondũ enĩ aſcẽ
di ad patrẽ meũ.ſ.ᷣm tuũ iudiciũ infidele ac

ſi apte dicat. Libi nõ aſcendi.qꝛ nõ credidi⸗

ſti ꝑfecte me equalẽ pri.vel foꝛte hoc ait: vt il
lam humillaret ne nimis pſumeret. qꝛ iöhm re
ſuſcitatũ pᷣma oĩm ↄſpexiſſet.diſtulitq; ei cõ
cedere tactũ donec ſcðᷣa vice cũ alijs appare⸗

ret. Et addidit dñs marie dicens. NMade ad
fres meos et dic eis.Aſcẽdo ad pfem meũ et

patrẽ veſtruũ.deũ meũ ⁊ deũ vrm. Statimqʒ

diſparuit. At et magdalena in fide ſolidata

agio iocunda egrediẽs hoꝛtũ. pgebat vt iuſſa
dñi et mgri ꝑficeret. Cuq; feſtina rediret ſoci
as ſuas in itinere infra ſepulcrũt h ierłm ad

inuentci qͥbus xpᷣm in ſpecie hoꝛmlani ſe vi⸗
Adilſe narrauit. Euq; feſtino greſſuverſus hie
ruſalẽ piter irẽt. ecce ieſus occurrit eis dicẽs.

Auete. Iſte aut gcceſſerũt ⁊ tennerũt pedes
eius.et adoꝛauerũt eũ adoꝛatõe latrie.in fi de
iã roboꝛate.Lũc ait illis ielſus. Nolite time

re. Ite nũciate fratribꝰ meis vt eãt in galileã

ibienĩ me vigebũt. Nocat aut diſcipłos fra⸗
tres amantiſſimꝰ pꝛinceps. tũ vt oſtendat ſe
ſurrexiſſe in carne generis nr̃i.tum vtad ſui
amoꝛẽ magis eos accendat.et ad fiduciã ſo⸗

cietatis ſue ac viſionis coꝛroboꝛet et ↄfirmet

E

tũ vero vt filios eterni pr̃is ⁊ xpᷣi ſe ha ceret

qd nũc ageres:? E go eũ tollã.O ↄſtantia.)
ardoꝛ inflammatiſſime q̊ mens magdalene

coheredes. O huius almi regis benignitas
qui relictus in bello pauidos ſuos foꝛmido
ſos et fugitiuos ſocios cũ euaſit noĩat fres ¶Ad pꝛ
uenit xpᷣo tris.
aliunt ita de xpᷣo loquẽtes. Pꝛimũ n
poꝛale cõpetit deo qͥ ſpũs eſt. Sed

nouitatẽ celeſtẽ in ſuo coꝛꝑe oſtendere repꝛo

mittit. Et ſicut ðꝛ Jo. xx.ca. Venit maria.ſ.
cuũ alijs marijs annunciãs diſcipulis qꝛvidi
dñm. et hec dixit mihi. Curramꝰ igit᷑ ⁊ nos
fide ac deuotõne ad xpᷣm oĩ ſtudio requiren⸗

dum. qͥ ad ſe euntes nõ eijcit foꝛas.cõcedens
illis et in pnti gratiã et in futuro gloꝛiã ſem⸗
iternam. Amen.

uatoꝛis nr̃i ieſu xpᷣi qñ videntibo diſcipulis
celos aſcendit.

1

ca. et in euã

facti oñderit clarũ ad ſuꝑos iter. Qð miche

as pᷣdixit ca.ij. Aſcendit pandẽs iter añ eos.
Pꝛofecto res clariſſima et admirãda fuit.dũ

xßs. xl. die poſtq; ſurrexit a moꝛtuis.viden⸗

tibo diſcipulis eiꝰ alijſq; deuotis q;plurimis
et bñdicta mr̃e.de mõte oliueti celũ ↄſcendit.
Qua pter vt hec oĩa cunctis innoteſcãt. ad dñm dicẽſ. Dixit o ledeg .
meis. Et ſi iudei negarẽt teſtimoniũ pauli et

xpᷣi aſcenſionẽ dirigamꝰ? aĩm et verba. De q̃ᷓ
in pñti ſermone tria myſteria pꝛoponimus
Ccoötemplanda.
Eimi 182 dignitatis.
ecundũ cõgruitatis.
CLerciũ qualitatis. .

⸗

p hoc ꝙ ſedet a dextris deie

Rimũ myſteriũ oten

apitulũ pꝛimũ.

tur ſiue in hoc ſeculo ſiue in futuro. Sed ꝓ

„

clarioꝛe huius ꝑtis intelligetia tria ſunt bic

dubia declaranda.
patris.
Becundũ vtrũ ſedere ad dexterã patris cõ⸗
ueniat xpo mꝙ bom.

Pꝛimũ vtrũ xpo cõneniat ſedere ad dexterã tera tus .
. pes.xx.Dextera tua inueniat oẽs qͥ te oderũt.

dexterã patris.
d

Sermo decimuſnonus de aſcenſione ſal

Bſumptus eſtin
celũ ⁊ ſedet a dextris dei. Scribũt᷑
hec verba oꝛiginaliter Warci vl.
— gelio pñtis ſolẽnitatis. Jocun⸗
diſſimũ nouũ aſcẽſionis ieſu xpᷣi fiij dei me
nint excitare dʒ mẽtes nr̃as.ſubleuareq; oim
coꝛda ad ardentiſſime deſiderandũ bonũ il⸗
lud ſummũ ac copioſum.qð cũ qᷣſqᷓ; acq ſie⸗-
rit nũq; amittet. Neq; ampliꝰ excuſare ſe ho
mines pñ̃t ſi ſe ignaros ꝓmiſſe felicitatis di
cãt. Cũ ipᷣe ieſus nõ ſolũ vᷣbo ſed exꝑientia

edignitate et peminentia xpiꝗᷓ notatur
tqd dexteram

nplandũ de aſcen⸗
aſſione xp̃ᷣi ðꝛ dignitatis.qꝛ aſcẽdit et ſe.-
det a dextris dei.i.pᷣeminet oĩbus creaturis
et angelis ⁊ hoĩbo. Juxta illð qð ſcribit apla
ad Ephe.i.c.Cõſtituit illũ ſuꝑ omnẽ pꝛin⸗
cipatũ et poteſtatẽ ⁊ ſup omne nomẽ qð noſĩa

Terciũ vtrũ alijs a xpᷣo conneniat ſedere ad

dubiũ arguunt quidã qꝙ nõ cõ

ere ad dexterã patris.neq; b

ſiniſtra ſunt differẽtie poſitionũ coꝛpoꝛaliũ:
ergo nõ ↄueniunt deo. Scðo ſi filius ſedet
ad dexterã. & pr ad ſiniſtrã.ſed dextera nobi-
lioꝛ eſt ſiniſtra.&̊ pater ſedet in ꝑte ignobilio
ri.Tercio ſtare et ſedere ſũt oꝓpoſita.ſʒ Act᷑.

vij.ca. Stephanus vidit ieſum ſtantẽ a derx

tris virtutis dei.̊ nõ ſedet.Sed ↄtra ſic ar⸗

Guẽtes pꝛius opponam“ teſtimonia ſcriptu⸗

rarũ. deinde ſolnemꝰ obiecta. In ſimbolo nã
q; aploꝝ ðꝛ. Aſcedit ad celos ſedet ad dexte

rã dei pris oĩpotentis.Et in ſimbolo patriũ.

Aſcẽdit in celũ ſedet ad dexterã pr̃is. Et ad

Epheb.i.c.ſcribit᷑. Cõſtituens illũ ad dexte

rã in celeſtib.Et ad Colo.iij.c. Chꝛiſtus eſt

in dertera dei ſedens. Et ad YHebꝛe. c. De⸗

cetlad dexterã maieſtatis in excelſis. Et. . c.
Seget ĩ dexterã dei pr̃is.Et ad Roma.viij

ca. Xpus ieſus eſt ad dexterã dei qͥ etiã inter⸗

baar p nobis. Et Marẽ xiiij. Luce. xxij.
Hath. xxyvi. Erit filiꝰ hoĩs ſedẽs a dexcris

virtutis dei. Hoc pᷣdixit Dauid p̃ᷣs.cix.Di⸗

xit dñs dño meo ſede a dextris meis. aũrt

hec verba de xpᷣo dicant᷑ ptʒ ex eo ꝙ pauluus
ad Hebꝛe.i.c.ait. Ad quẽ aũt angeloꝝ dixrdit

aliqñ deus. ſedea dextris meis? Et xpᷣs mat
thei. xxij.dixit. Quõ dauid vocat eũ in ſpũ
dñm diceſ. Dixit dñs dño meo ſedea dextris

xpᷣi aſſerẽtes.verba iſta de alio nõ de ipᷣo xpᷣo

affirmari debere.ſtatim incredulitatẽ eon cõ

uincimus ꝑ doctoꝛes ipoꝝ. Nã Rabi iona⸗
than apud hebꝛeos ꝓbatiſſimus in ſua trai
latöne chaldaica ait.Dixit dñs verbo ſuo.

Et Rabi Joden ſuꝑ illud pſalmi.xvij.De-

diſti mihi ꝓtectionem ſalutis tue et dextera
tua ſuſcepitme. Inqͥt. In futurũ deus ſan⸗
ctus et benedictus cõuertere faciet regẽ meſ⸗
ſiam ad dexterã ſuam. Sicut ſcriptũ eſt. Di⸗
xit dñs dño meo ſede a dextris meis. Iſtud
inſuꝑ tenet Rabi moiſes addarſan. Pꝛo ſo⸗
lutione igit᷑ obiectoꝝ notande ſunt tres ve⸗
ritates. Pꝛima veritas ꝙ hoc nomẽ dextera
in ſcripturꝭ inuenit᷑ de deo dictũ. VUñ Exo.
xv. c. Dextera tua dñne magnificata eſt in vir⸗
tute dextera tua ꝑcuſſit inimicũ. Et pᷣs.xv.
Delectatões in dextera tua vſq; in finẽ. Et

Et pᷣs.xlvij. Juſticia plena ẽ dextera.Et pᷣs.

cxvij· Dextera dñi fecit virtutem dextera dñi

dextera

nlin
hetterat
anſck
necllide
cinus v,
ginusp
eſt metap
Dul bꝛa⸗
tuales g.
Damma
lederten
ſcripnbt
lig verit
Gorud
leſtas.
noſe
niichmn
initiu
biltrareg
iofiodic
ingandeifi
patrichſab
Pte.glyi
a derteri
ſonaleimp
groou nut
Ohinis obo⸗
Ccerne ibi⸗
Porsdecn
(Cpalerde
ideſinbon
Nlnr gen
ltho pbi
Aderteri
tus ſanc
60Syſpi
leri pfis n.
lſinuan
glitns. C
flioegutlit
nczcnero.
fifummey⸗
mporradi
Nonead ⸗
hzſoüsſan⸗
daneripfn
poſtunns.
lefani
nlidinin
inpſonie
coegan
ndiuin
ne etſee

malli de
ic Witusck
horie e
arls Elre
Du muri
nidädtünn⸗
tii an
visſtnigmn
snes hin
acng in⸗
in mece
s, En
R
ctinit
uuic⸗
li
ſmuiyluni
gis rabo ſin

NAndpide

ismes .
nmimt

eſttind⸗ .

tſonit

s
dun

inten

H

exaltauit me. Et pᷣs.cxxxvij. Saluũ me fecit

menſa eſt celos Et Abacuc.ij.c. Circũdabit

te calix dextere dñi. Scda veritas.x cũ di⸗
cimus xpᷣm ad dexterã pfis ſedere nõ intelli
gimus ꝑ dexterã aliqͥd coꝛꝑale. Sʒ locutio
eſt metaphoꝛica q̃les ⁊ alie cũ dicimꝰ oculos
dñi. bꝛachiũ dñi et ſilia.ꝑ q̃ deſignant᷑ ſpiri⸗
cuales ꝓpꝛietates ſiue oꝑatões diuine. Hinc
Damaſcenus.in.iij.ſuarũ ſniaꝝ ait. Nõ loca

lẽ dexterã pr̃is dicimꝰ.qualiter enĩ qͥ incircũ

ſcriptibilis eſt localẽ adipiſcet᷑ dexterã. Ter
cia veritas ꝙ noie dextere intelligunt᷑ tria.ſ.

gloꝛia diuinitat. beatitudo.et iudiciaria po

teſtas. Exqͥ ᷣm Aug'. li.de ſimbolo.et Da⸗
maſce. Sedere ad dexterã pr̃is nil aliud eſt
niſi cũ patre hr̃e gloꝛiã diuinitatis ⁊ beatitu
dinẽ et iudiciariã poteſtatẽ ⁊ hoc incõmuta⸗
biliter et regaliter. Uñ Damaſce.inqͥt.Dex⸗

terã pr̃is dicimꝰ gloꝛiã et honoꝛẽ diuinitatꝭ

in qua dei filius extitit ante ſeculavt deus et
patri cõſubſtantialis. Scom vero Tho. üf.
Rte.q.lvij. Hec pᷣpoſitio ad vel in cũ dicimꝰ

ad dexterã vel in dextris ſolã diſtinctionẽ ꝑ⸗

ſonalẽ impoꝛtat ⁊ oꝛiginis oꝛdinẽ.nõ autem
gradũ nature vel dignitatis. qͥ nullus eſt in
diuinis ꝑſonis.qꝛ ſᷣm Athanaſiũ.tres ꝑſone
coeterne ſibi ſunt et coeq̃les. Et ſic ſoluimꝰ

pꝛimũ obiectũ oſtendẽtes ꝙ; non ðꝛ dextera

coꝛꝑaliter de deo. Ad ſᷣm vᷣo rũdet Augꝰ.ĩ
li.de ſimbolo. In illa beatitudine oĩa dexte⸗

ra ſunt.qꝛ nulla eſt ibi miſeria.veruntñ vt in

quit tho.vbi S.nullo mõ pᷣt dici ꝙ pr̃ ſedeat

ad dexterã filij vel ſpũs ſancti qꝛ filiꝰ et ſpiri

tus ſanctꝰ trahũt oꝛiginẽ a pre.et nõ ecõuer

ſo. Sʒz ſpus ſea anct ꝓpꝛie pᷣt dici ſedere ad dex
terã pris vel fuij ſᷣm ſenſuʒ pᷣdictũ. Verun⸗

tiñ pm quandꝗ appꝛopꝛiationẽ attribuit᷑ filio
cæq̃litas. VUñ Augꝰ. ait. In pꝛe eſt vnitas. in

filio equalitas.in ſpñ ſancto vnitatis eq̃lita
tiſq; cõnexio. Cõfirmat hanc ſniam Alex.in
iij. ſumme.vbi ait. Sedere ad dexterã pr̃is

impoꝛtat diſtinctionẽ ꝑſonarũ et equalitatẽ

ſone ad ꝑſonã in gloꝛia et honoꝛe. ſed ſic ſe
bʒ3 ſpũs ſanct? ad prem. & ei ↄuenit ſedere ad

dexterã pr̃is. Sʒ de eq̃litate dupliciter loqj

poſſumus.ſ. ꝓpꝛie vel ꝑ apꝛopꝛiationẽſᷣm ꝙ;

ꝓꝛie ſumit᷑ nõ dicit aliud eqlitas in diuinis
niſi diuinã eſſentiã vel virtutẽ q nõ eſt maioꝛ

in ꝑſonis in vna q; in alia ſed vna eadẽ in q̃ᷓ
coequant perſone.hoc mõ eſt vna equalitas
in diuinis ꝑſonis ſiẽ vna eſſentia. Alio mõ

ſumit᷑ equalitas in diuinis ᷣm appꝛopꝛiatio

nẽ.et ſic appꝛopꝛiat᷑ filio. Ad ſecundũ obie⸗

ctũ dicimus ꝙ viſio ſtephani fuit eodẽ mõ qᷓ

dicit in li. de ſimbolo. Sedere ad dexterã eſt
habitare in eiꝰ beatitudie. Sʒ oẽs electi ſũt

xp̃ᷣs au xiliũ ſibi pſtare iã erat paratꝰ?. Vnde
Bꝛego. in omel.inqͥt. Sedere iudicantis eſt

ſtare vero pugnãtis vel adiuuãtis. Stepha
nus & in laboꝛe certaminis poſit⸗ ſtantẽ vi⸗

dit quẽ adiutoꝛẽ habuit. Sed hũc poſt aſcẽ

ſionẽ marcus ſedere deſcribit. qꝛ poſt allum⸗
ptõis ſue gloꝛiã iudex in fine videbit᷑ Se

cundũ dubiũ erat vtrũ ſedere ad dexterã pa⸗

tris ↄueniat xpᷣo ſᷣm ꝙ hõ. Et ad hoc dicũt
ſanctꝰ Tho. et Alex.x cũ noie dextre intel⸗
ligant᷑ tria ſupᷣdicta.ſ.glia diuinitatis beati⸗
tudo ⁊ iudiciaria ptãs hec pᷣpoſitio ad quẽ⸗
dã ad dexterã acceſſum ſignificat. in q̊ deſi⸗

gnat᷑ ↄuenientia cũ quadã diſtinctõe. qð pᷣt

eſſe tripliciter. Pꝛimo vt ſit ↄueniẽtia in na⸗
tura et diſtinctio in ꝑſona. Et ſic xpᷣs ſᷣm q;

filius dei ſedet ad dexterã pr̃is qꝛ hʒ eandeʒ
naturã cũ pr̃e. Vñ glia diuinitatꝭ beatitudo
et iudiciaria ptãs ↄueniũt eſſentialit᷑ filio ſi6
et pri: ⁊ B eſt eẽ in eqlitate pr̃is. Scdo pᷣt in
telligi m gratiãvnion is q̃ impoꝛtat ecouner

ſo diſtinctõʒ nature et vnitatẽ ſuppoſiti ſiue
ꝑſone.Et ſᷣm hoc xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ eſt filius dei

et ꝑ ↄſequẽs ſedet ad dexterã pr̃is ſᷣm equali

tatẽ honoꝛiſ inq;tũ eodẽ honoꝛeveneramur
ipᷣm filiũ dei cũ eadẽ natura aſſumpta.bũani
tas quidẽ xp̃i ſᷣm ↄditionẽ ſue nature nõ hʒ
gloꝛiã vel honoꝛẽ diuinitatis quã tñ hʒ rõne
ꝑſone cui vnit᷑. VUñ Damaſce.ait. In gloꝛia
diuinitatis dei filius exiſtẽs añ ſecula vt de"ꝰ

et pri cõſubſtantialis ſedet cum gloꝛificata ei
carne eiꝰ. Adoꝛat᷑ enĩ vna ipoſtaſis vna ado
ratione eius cũ carne eiꝰ ab oĩ creatura.Ler
cio pt intelligi ̃ᷣm ꝙ hõ ſᷣm ↄditionẽ nature
et hoc ſᷣ m gram habitualẽ q abundantioꝛ eſt

in xpᷣ̃o pᷣ oibus alijs creaturis. intm̃ ꝙ ipſa
natura hũana in xpo beatioꝛ eſt et ſuꝑ oẽs a⸗
lias creaturas hñs regulã et iudiciariã ptã⸗

tem. ⁊? ſic eẽ in eq̃litate pr̃is nõ ꝑtinet ad ipaz

naturã humana xpᷣi ſʒ ſolũ ad pſonã aſſumẽ
tẽ. Nihilominꝰ ſic ſᷣm ꝙ hõ ſedet ad dexterã
pr̃is.i.ᷣm Auguſti.in bonis paternis potio
riba pᷣ ceteris creaturꝭ.qꝛ oẽs alias creaturas
pcellit in beatitudie ⁊ iudiciaria ptãte vt pᷣdi
ctũ = dubiũ erat vtrũ alijs a xõo
cõueniat ſedere ad dexterã pris. Hã Aug

bti. oẽs ſedẽt ad dexterã: Qõð cõfirmari pt
pillud Hatth. xxv. Statuet oues quidẽ a
dertris. Cõtrariũ tñ videt᷑ eſſe ex eo ꝙ apła
ad Hebꝛe.i.c.ait. Cui aliqũ angeloꝛũ dirxit.
ſede a dextris meiſ.quaſi dicat nulli. Rñũdet
ergo ſanct tho. xp̃s ſedet ad dexterã pris
ini;tum ſm diuinã naturã eſt in equalitate

patris. Scom bumanã vero eſt in excellẽti

poſſeſſione bonoꝝ diuinoꝝ p̃ ceteris creatu

ris.qð nutlli homini vel angelo ↄuenit. Se
gere ergo in dextera nõ ſignificat ſimplicix
elſe in beatitudine.ſed hr̃e beatitudinẽ cum

quada dnatiua ptãte ⁊ qſi ꝓpꝛiã naturalẽ.qdðᷣ

ſoli xpo cõuenit. Poteſt tñ dici ꝙ oĩs beat ⁊
ſi nõ ſedeat ſit tñ ad dexterã dei cõſtitutꝰ.Cõ
ſideremꝰ itaq; ex his q̃ dicta ſunt q;ta eſt glo
ria filij virginis beate.quem adoꝛãt angeli.
cui oẽs obediunt creature:in cu ius noiĩe fle⸗
ctitur omne genu. WMhe ſtultis gentib' ipᷣm

deſpicientibo. Ue duris iudeis in eũ nõ cre
dentibus. AUe malis xpᷣianis illũ nõ ſequen
tibus. Hic eſt ille ieſus qͥ ꝓ nobis carnẽ aſſu

mens deꝰ et hõ trigintatrib annis cũ hoĩb⸗
habitauit. Hic eſt ille qͥ affix-us pepedit in li

gno in medio latronũ ſpinis coꝛonatus.hic

qui tercia die ſurrexit a moꝛtuis. Hic qui re
gnabit ĩ eternũ cuius regni nõ erit finis ſᷣm
angeli ſententiã Luce.i.c. Hic eſt deniq; de
quo dũ aſcenderet ad celos angeli dixerunt
tanta pᷣconia. Hã poſtq; nube tectus videri
deſujt diſcipuli intuebant᷑ in celuʒ ſuſpenſis
vultibus et erectis luminibus. Et ecce duo
viri.i.an geli in ſpecie viroꝝ apparẽtes iuxta
illos in ꝓpinquo.ſ.aere in veſtib albis in ſi⸗

gnũ ſolennitatis et leticie qͥ et dixerũt vt ha⸗
betur Act.i.c. Viri galilei cur ſtatis aſpiciẽ

tes in celũ quaſi admirãtes ⁊ ſtupidi de hoc
qð vidiſtis.et q̃ſi triſtes ⁊ deſolati de hoc ꝙ
magiſtri vri pᷣſentiã coꝛpoꝛalẽ ꝑdidiſtis.hic

ieſus qͥ aſſumptus eſt a vobis in celũ ⁊ aſcen

gere potuit.qꝛ opus a patre ſibi impoſitum
cõſummauerat.nec cõtriſtemini.qꝛ ſic veni⸗
et quẽadmodũ vidiſtis eũ euntẽ in celũ.O
felix regnũ qð nõ deficiet.O rex inclite qui ⁊
ſeruos tecũ regnare pmittis.O gens ſancta
amicoꝝ tuoꝛũ qͥ vocẽ tuã dulciſſimaʒ erunt
audituri. Venite bñdicti patris mei poſſide
te paratũ vobis regnũ a cõſtitutione mundi

XTu igit᷑ rex gloꝛie xpᷣe. Tu patris ſempiter⸗

nus es filius. Lu ad dexterã dei ſedes in glo

cioſo ſanguine redemiſti.

aſcenſio xpᷣi cõgrue celebʒata eſt reſpe⸗
Ecundũ myſteriũ ↄtemplandũ de aſcẽ

ctu tpis ꝑſone et termini.

ſione xpᷣi ð ↄgruitas. Cõgrue naq; cõ
mientiſſimeq; facta fuit aſcẽſio illa. Et boc

(enen reſpectu.

ꝛimo reſpectu tꝑis.
Becundo reſpectu pſone
Tercio reſpectu termim.

ein tꝑis.Quia die q̃drageſimo. poſtqᷓ;
vite auctoꝛ a moꝛtuis ſurrexit aſcendit ad ce
lIos.potuiſſet quidẽ antea aſcẽduſſe. Sed ſic
differre voluit vt veritatẽ reſurrectõis pba⸗

ret.difficilius enĩ erat ꝓbare veritatẽ reſur⸗
rectõnis qᷓ; paſſio nis.qꝛ a pꝛima die vſq; ad

terciã vere ꝓbare poterat moꝛs. Sed ad ve⸗
ram reſurrectionẽ ꝓbandã plures dies reqͥ⸗
rebant᷑.Et hoc eſt qð dicit᷑ Act.i.c. Pꝛebuit
ſeipᷣm viuũ poſt paſſionẽ ſuã in multis argu

mentis ꝑ dies q̃draginta apparẽs et loquẽs
de regno dei. Hinc Leo papa in ſermone de
aſcenſione inqͥt. Quadragenariꝰ hodie die⸗
rũ cõpletus eſt numerus ſacratiſſima oꝛdina

tione diſpoſitus.et ad vtilitatẽ nr̃e eruditõis
impenſus vt dũ a dño in hoc ſpacio moꝛapᷣ

ſentie coꝛpalis extendit᷑ fides reſurrectionis

documẽtis neceſſarijs muniret᷑.Et iterũ in
eodẽ ſermone ait. Nõ hi dies qͥ inter reſurre
ctionẽ dñi aſcenſionẽq; flu xerũt ocioſo trãſi
ere diſcurſu.ſed magna in eis ↄfirmata ſunt
ſacramenta. magna ſunt reuelata myſteria.
In his metus dire moꝛtis aufert᷑ et nõ ſolũ
aie ſed etiã carniſ immoꝛtalitas declarat᷑. In
his per inſufflationẽ dñi infundit᷑ apoſtolis
ſpũs ſanctꝰ.⁊ beato petro ſupᷣ ceteros poſt re

gni claues ouilis dñnici cura mãdat᷑. In his

duobo diſcipulis tercius in via dñs iungit
comes et ad omnẽ noſtre ambiguitatis cali⸗
ginẽ detergendã pauentiu mvel trepidantiũ
tarditas increpat᷑.flammazʒ fidei illuminata

coꝛda ↄcipiũt. et ꝗᷓ erãt tepida reſerante dño

ſcripturas efficiũt᷑ ardẽtia.hec ille. ¶ Scdo
fuit ↄgrue aſcẽſio xpᷣi ꝑpacta reſpectu pſone.

vbi a doctoꝛib queritur. An fuit cõueniens
xpᷣm aſcendere.Et poſſit qͥ arguẽdo dicere
ꝙ nõ. Pꝛimo qꝛ phs dicit in.ij.de celo ⁊ mũ
do.Illa q̃ optimo mõ ſe hñt poſſidẽt ſuũ bo
num ſine motu. Sed xpᷣus optimo mõ ſehba
buit ⁊ ſ̃ᷣm diuinã naturã qꝛ eſt ſummũ bonũ

et ſᷣm humanã qꝛ erat optime gloꝛificat?.er⸗

He Dertenae go nõ ↄueniebat illi aliqs motus. Sʒ aſceon
ria patris. Judex crederis eſſe venturus.Ce
ergo qᷓſumus tuis famulis ſubueni quos pᷣ

ſio eſt quidã motus q̃re videt᷑ ꝙ nõ debebat

aſcẽdere. Scðo oẽ qð mouet᷑ moue?᷑ pter a⸗
liquid melius.ſed xpᷣo nõ fuit melius eſſein

celo q;ᷓ in terra nec q́;ũ ad aĩam nec qtũ ad
coꝛpus.qꝛ vbiq; eque beatus.ergo nõ debe⸗
bat aſcendere. Cercio ſi poſt reſurrectionem
ſuã fuiſſet cũ hoĩbus cõuerſatus vel gloꝛio⸗
ſus regnaſſet ĩ terris multo plures eũ ſeque
rentur q;ᷓ mõ.ergo debuit nobiſcũ manere et

noö aſcendere in celũ. zo declaratone verita
tis et hoꝛũ ſolutione. Reſpondet ſanctꝰ tho.

iij.ꝑte.q.lvij. locus dʒ eſſe ꝓpoꝛtionatus

ꝛimo fuit cõgrue aſcenſio xp̃i celebꝛata

bato h
nortaleti
winquol
ccorupn
corrupton
ſeträſtoli
auipoſti
mutabilis
mo mutab
alfnn
miſtroreut

msalttribu.

rpogſcene
deeſſentug
gecrenttalin
heneeſlego⸗
ſcbͤis auton
ckiſcaſol
Winom
acdea
Pücdenon
Neit ſel
rrinpletn⸗
inu coa
linitnno,
nenoalcana
noſbgo⸗
Mlosſtingnn
munns dieh
iciptis:
Gblis gaytd
fun vdicgd
Wanneſegde
ſtendoytdie
wicktßo
dinigegopo
ſcno defci

ſuc, ihn

i .

Neiin,
ini
igamng
känmn

ite
Rpune

ZZ
airanni⸗
ocſhrcid
Gfeſumeinn

nint Etieni
sqhinner reſn

toütocicſon

dsofmunt
maann untt

2e 12.

mnidt N.

undilsl
S

Ihitinn
Een, n

t
poſceſtic
ohenonͤn
ctſunnie

negnil in

nans in

gnnn

inlisdſl

in rzein
in

moꝛtalẽ ⁊ incoꝛruptibilẽ inchoauit.locꝰ ve⸗

ꝓꝙ tüc de nouo gaudere inciperet qñ in celum
aſcẽdit.ſed qꝛ nouo mõ gauiſus eſt ſicut de ¶

bus. Ob qð Mat. vlti. dũ aſcendẽdo diſci⸗
pnulos relinquebat dixit. Ecce ego vobiſcũ
ſum oĩbus diebo vſq; ad ↄſummatõʒ ſeculi.
Fuit cũ apłis aſſiſtendo eis in oꝑibus mira

in ſermone de aſcenſione ita pulcre loquit᷑

do ſub fragilitate nr̃a miracula edidit nobis

fſcendit ipᷣe eſt et qͥ aſcẽdit ſuꝑ oẽs celos vtim

locato. Chꝛiſtus aũt ꝑ reſurrectionẽ vitã im

ro in quo habitamus eſt locus generatõnis
et coꝛruptõis.ſed locus celeſtis eſt locus in⸗
coꝛruptõnis. Jõ ↄgruenter xpᷣs ad locũ illũ
ſe trãſtulit. Ad pꝛimũ &̊ dicit tho. deuſ eſft
qui poſſidet ſuũ bonũ ſine motu:qꝛ oĩno im

mutabilis eſt. Quelibet aũt creatura eſt aliqͥ

mõ mutabilis ſᷣm Augꝰ.viij.ſuꝑ Geneſim.
ad lr̃am.Et qꝛ natura aſſumpta a filio dei re
mãſit creata.nõ eſt incõuenies ſi ei aliqsmo
tus attribuat᷑. Ad ſcõᷣm rñũdet ſanctꝰ tho.

xpo aſcendæeti nihil accreuit qtũ ad ea qᷓ ſunt

de eſſentia gle ſiue m coꝛpꝰſiue ſᷣm aĩaʒ.Tñ
accreuit aliqᷣd q;tũ ad loci decentiã qð eſt de
bene eſſe gloꝛie.nõ ꝙ coꝛpoꝛi eiꝰ aliqͥd aut ꝑ⸗
fectõis aut ↄſeruatõis acquireret᷑ ex coꝛpoꝛe
celeſti.ſed ſolummõ ꝑ quandã decentiã.hoc
gqũt aliquo mõ ꝑtinebat ad eius gloꝛiã.Et de
hac decẽtia gaudiũ quoddã habuit.nõ qdez

——

—

re impleta. Ad terciũ argumentuʒ ðᷣꝛ ꝙ licet
pñtia coꝛꝑalis eiꝰ fuiſſet ſubtracta nõ tñ di⸗
uinitatis. Adeſt inſuꝑ ſemꝑ nobucũ in ſacra
mento altaris licet nõ videat᷑ oculis coꝛpꝑali

pleret oĩa m Nico. de lira ſupꝑ hoc paſi ſu nõ

eſt intelligendũ ꝙ aſcenderit totaliterſi up ce

lum empireũ vbi nullus eſt locus nec creatu
ra aliqua. SDed ꝙ aſcenderit ad ꝑtẽ dignio⸗

rẽ celi empirei.qð eſt locus beatoꝝ et celũ ſu

pꝛemũ.locus aũt ille debet᷑ etiã ſubſtãtijs ſpi
ritualiba ſᷣm quandã ↄgruentiã qꝛ ille ſub⸗
ſtantie ſunt ſupᷣme in oꝛdine ſubſtãtiarũ. Et
tñ xpᷣs aſcẽdit ſuꝑ oẽs ſubſtãtias ſpirituales
et ſupꝛa oẽs oꝛdines angeloꝝ nec eſt incöoue-
niens coꝛpꝰ xpᷣi pᷣponi ſubſtãtijs ſpũalibus
cũ ſpũs ſimplicit᷑ nobilioꝛ ſit oĩ coꝛpe.Quia
vt inqͥt ſanctꝰ tho.icet coꝛpus iſtud ↄſide
rando cõditionem nature coꝛpoꝛee ſit inrra
ſubſtãtias ſpũales.Cõſiderando tñ dignita
tẽ vnionis qua eſt ꝑſonaliter deo ↄiunctũ ex
cellit nobilitatẽ ⁊ peminentiã oĩm ſubſtãtia⸗

rum ſpiritualiũ et oĩm angeloꝝ.

Mualiter xpᷣs aſcendit cũ poteſtate et ma⸗
icentia vidẽtibus pateter diſcipulis.
(ELapitulü terciũ.
Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ de aſcen⸗/
ſione xpᷣi ðꝛ qualitatis. In quo ꝑſcruta
ri debemus qualiter xpᷣs aſcendit.Ad qð di

gni

cimus qꝛ aſcedit tripliciter.
ecundo magnitice.

culoſis.qꝛ vt dicit Harcꝰ vlti. Pꝛedicane⸗
runt vbiq; dño cooperãte et ſermonẽ cõfir⸗
mante ſequẽtiba ſignis.Aſſiſtit nobiſcũ exi⸗
ſtendo vt dictũ eſt in ſacramento euchariſtie
vbi eſt xpᷣs totus.Aſſiſtit etiã eccleſieſꝑ ipa,ʒ
dirigẽdo ꝑ occultos inſtruct ſpũs ſancti vt
ſic nõ deficiat fides petri. Pꝛopterea Augꝰ.

Oia chariſſimi q̃ dñs ieſus xpᷣs in hoc mun

ꝓficiũt. Qui dũ humanã ↄditionẽ ſyderib⸗
impoꝛtauit.credẽtibo celũ patere poſſe mon⸗
ſtrauit.Et dũ victoꝛẽ eiuſdẽ moꝛtis in cele⸗
ſtia eleuauit victoꝛẽ eiuſdẽ moꝛtis q̊ ſequere
mur oſtẽdit.Aſcẽſio ̊ dñi cacholice fidei cõ⸗
firmatio fuit vt ſecuri impoſterũ crederemꝰ⸗
miraculi ipᷣius donũ.cuius in pñti ꝑcepiſſe
mus effectũ.et fidelis qͥſqʒ cũ iã tãta ꝑceperit
ꝑ ea qᷓ agnoſcit pᷣſtita diſcat ſyare ꝓmiſſa.ac
dei ſui pᷣterita pntiq; bonitate q̃ſi futuroꝝ te

neat cautionẽ. hec Augꝰ. Tercio aſcẽſio xpᷣi

fuit ↄgrue celebꝛata reſpectu termini.qꝛ aſcẽ

dit ſuꝑ oẽm creaturã tã ſpiritualẽ q; etiã coꝛ

poꝛalẽ.Ex q̊ͥ apłs ad Ephe.iiij.c.ait.Qui de

Brcio pafenddter.
teter vbi tres difficulta

tes oꝛiunt᷑. Pꝛimo vtx aſcẽdere ↄueniat xpo
ſm diuinã naturã. Ad hoc ita rũdet ſanctꝰ

tho.ybi.S.qꝙ li ſᷣm duo ppᷣt notare.ſ.oditionẽ

aſcendẽtis:⁊ cãm aſcenſionis. Pꝛimo mõ nõ

pᷣt ↄuenire xpᷣo ſm ↄdicionẽ diuine nature.
tũ qꝛ nihil eſt diuinitate altiꝰ q̊ poſſit aſcẽde

re.tũ qꝛ aſcẽſio eſt mot localis qͥ diuine na⸗
ture nõ cõpetit q̃ eſt immobilis ⁊ inlocalis.
Sed ꝑ hunc modũ ↄpetit xpᷣo ſᷣm humanã
naturã ꝗᷓ cõtinet᷑ loco ⁊ motui ſubiacet. Ita

qʒ xpᷣs aſcẽdit in celũ ſᷣm ꝙ hõ nõ ſᷣm ꝙ deꝰ.

SDi vero li ſcdᷣm dicat cauſam aſcẽſionis cũ

xpᷣs ex virtute diuina in celũ aſcẽderit.dici⸗

mus ꝙ aſcẽdit ſ̃ᷣm ꝙ deus. Scda facultas

vtrũ aſcẽdit ꝓpꝛia vᷣtute.Ad illud tho.dicit.
cũ ĩ xpᷣo ſit duplex natura. diuina.ſ. hu
mana ſᷣm vtrãq; accipi pᷣt ꝓpꝛia virtꝰ.pus

ergo aſcẽdit ꝓpꝛia virtute diuina. de virtute
vero humana diſtinguit tho. ꝙ hoc põt du⸗

pliciter accipi. Una quidẽ eſt virtus natura
lis q̃ ꝓcedit ex pꝛincipijs nature et hac xpᷣs
nõ aſcendit:Alia aũt virtus eſt gloꝛie ſcom
quã xpᷣs in celũ aſcendit. Cuius quidẽ virtu
tis rationẽ quidã accipiũt ex natura quinte

eſſentie qᷓ eſt lux vt dicũt quã ponũt eẽ de cõ⸗
poſitõne coꝛꝑis hũani ⁊ ꝑ eã elemẽta ↄtraria

h uij

cõciliari in vnũ. Ita q; in ſtatu buius moꝛ⸗

talitatis natura elemẽtaris in coꝛpiby hũa⸗
nis dñatur. Et iõ ſm naturã elemẽti pdomi
nantis coꝛpꝰ humanũ naturali virtute deoꝛ

ſum fert. In ſtatu aut gloꝛie pdominabit᷑ na
tura celeſtis ſm cuius inclinatione? virtutẽ
coꝛpꝰ xpᷣi et alia ſanctoꝝ coꝛꝑa ferunt᷑ in celũ

Alij vero aſſignãt rationẽ pᷣdicte virtutis ex

pte aiĩe gloꝛificate ex cuius redundantia glio
rnificabit᷑ coꝛpus. vt dicit Aug.ad dioſcoꝝ.
et. xxij. li. de ciui. dei. Erat eni tãta obedietia
coꝛpꝑis gloꝛioſi ad aĩaz beatã:vt vbi volet ſpi
ritus ibi erit ꝓtinus coꝛpus:licet ergo aſcen
dere ſurſum ſit ↄtra naturã humani coꝛpis
ſm ſtatum pñtis vite tñ nõ erit ↄtra naturãa
coꝛpꝑis gloꝛioſi cuius tota natura erit oino

ſubiecta ſpiritui. Lercia difficultas eſt. An

coꝛpus xpᷣi et qʒd; cũq; gloꝛioſum poſſit locali
ter moueri in inſtanti cũ in tali motu opere
virtus diuina. Ad hoc rũdet Alex.et tho.
licet virtus diuina ſit infinita q;tũ eſt ex ꝑte
operãtis. tñ effectus illiꝰ virtutis recipit᷑ in

rebo ſᷣm capacitatẽ earũ et diſpoſitionẽ. Coꝛ⸗

pus aũt nõ eſt capax vt i inſtati localiter mo

ueat᷑ qꝛ o poꝛtet ꝙ cõmiſceat᷑ ſe ſpacio ſᷣm cu

ius diuiſionẽ diuidit᷑ tꝑs vt ðꝛ.vi.phyſicoꝛ0

Veru niñ licet coꝛpus xpᷣi nõ fuerit motũ in
inſtanti de terra ad celũ nihilominꝰ motus

ille fuit ſatis velox atq; feſtinꝰ oũ eadẽ die de
terra euolauit ad empireũ. qð eſt ſup oẽs ce⸗

los. Refert eni Rabi moiſes maximus phᷣs

ꝙ quilibet circulus cuiuſſibet planete habet
tm̃ ſpaciũ qtũ poſſe t aliqs ire de via plana
in quingentis annis.Et diſtãtia inter celũ ⁊

celũ.i. inter circulũ et circulũ eſt ſitr vt dicit
via quingentoꝝ annoꝝ.et iõ cũ ſint ſeptẽ ce

li erit ſm ipᷣm a centro terre vſ; ad cõcauũ
celi ſaturni qð eſt ſeptimũ celũ via multoꝛũ

miliũ annoꝝ.i.tm̃ ſpaciũ qtũ de via plana
gliqs iret in multis milibo annis ſi tm̃ viue
ret:ita tñ ꝙ iter vniꝰ cuiuſſibet diei ſint qua⸗

draginta miliaria. Qõ ſi verũ eſt nouit deꝰ.

Clarũ tñ eſſe pᷣt ꝙ ſatis lõga diſtãtia eſt a ter

ra vſq; ad celuʒ empireũ qꝛ coꝛpoꝛa celeſtia

ſol et luna cũ excedãt in quã itate oĩa elemen

ta tñ ita pua vident᷑ ecũdo aſcẽdit xpᷣs

magnitſice cũ tripudioꝛ leticia angeloꝝ.Si

enĩ beatiſſimi ſpũs illi alios ſanctos ad celũ

euntes cũ exultatõe recipiũt.q;to mag regi

regũ ſeſe oẽs obſequioſos reuerẽtiſſimos ac

iocundiſſimos echibuerũt. Ex illis vtiq; fue
mt duo illi de qvns diximꝰ in pꝛimo myſte
rio: q; aſt iterũt iuxta diſcipulos in veſtibo al
bis. Sed hoc loco interponendã duco Bꝛe
Goꝛij ſententiã qͥ in omelia inqͥt. Querendu

eſt quidnã ſit ꝗ; nato dſio angeli afparuerůüt
ct tñ nõ legunt in veſtibus albis aparuiſſe.
Alſcendẽte aũt miſſi angeli in albisveſttbus

legunt᷑ apparuiſſe. In albis veſtib gaudiũ

et ſolẽnitas mẽtis attendit᷑.qꝛ magna tũcſo
lennitas angelis facta eſt cũ celũ deus hõ p⸗
netrauit.Quia naſcẽte dño videbat᷑ diuini

tas humiliata:aſcendẽtevero eſt hũanitas ex

altata. Albe etenĩ veſtes exaltatõi magis cöo⸗
gruunt q; humiliationi. In aſcenſione erga
eius angeli in albis veſtibo videri debuerüt
qꝛ qͥ in humanitate ſua aparuit deè humuliſ
in aſcẽſione ſua oſtẽſus eſt deꝰ ſublimis. hec

ille. Ad triumplũ iam xpᷣi redeam etcogite

mus q; ſtupendũ qᷓ;q; mirabile fuit ſpectacu
lum illud: qñ cũ gloꝛiſicata carne ſua regna
celeſtis penetrauit. Superauerat hoſtes: ter
ruerat demones:⁊ pꝛedã innumerabiliũ ſan
ctoꝛũ eduxerat de inferno:ꝓſtrauerat moꝛtẽ

quã ſua moꝛte deſtru xit:⁊ ad pr̃is dexterã ſeſ

ſurus ꝓficiſcebat᷑. Nõ talis nec tãtus fuit il⸗
loꝛũ triumphꝰ quoꝝ hiſtoꝛia romana memi
nit qꝛ iã perijt memoꝛia eoꝝ cũ ſoniuu:ſed ie⸗
ſus xpᷣs in eternũ ꝑmanet. Rem grandẽ pleri
q—rKq putãt dũ legũt vel audiũt:ꝙ ceſar poſt tot
victoꝛias ⁊ finẽ belloꝝ ciuiliũ:moꝛtẽ q; pom
pei:dũ redijtad vrbẽpᷣm Suetoniũ vno mẽæę
ſe ſed interiectis dieb quinquies triumpha⸗

uit. Pꝛimo de gallia? britannia. Secũdo de

egypto. Tercio de farnate et ponto.Quarto
de iuba et africa. Quinto et vltimo de hiſpa

nia. Alij nõ ſine maxima voluptate ↄmemo

rant q̃ de q;pluribo ad eoꝝ laudem cõſcripta

ſunt qᷓ oð reipublice libertatẽ:hoſtes rebelleſ
q; Romanoꝝ domuerũt. Scribit nãq; Pli
nius in li.de viris illuſtribo.et Eutropiꝰ li.
iiij. ꝙ Arilius metellus dictus macedonicꝰ

a deuicta macedonia philippũ macedonie re

gem circa tempoꝛa qbus carthago euerſa eſt
Duxit ad vrbẽ:et triumphans ante currũ vin
ctũ trahi fecit. Metellus filius eius dictus
creticus ſcðõᷣm Oꝛoſiũ ⁊ Eutropiũ.qꝛ Cretã

romano populo ſubin gauit: reuerſus romã
triumphauit. Papirius ꝗ lucius papirius

curſoꝛ ſᷣm Titũ liniũ.qꝛ ſamnitũ duriciam
pꝛelijs fregit ⁊ adeo clare cuncta geſſit ꝙ Eu
tropius et Oꝛoſius dicant ꝙ romani bhunc

Alexandro magno ducẽ parẽ eſſe putabant
ſi Aſia domita ĩ Europã arma tentaſſet. Ro
mam rediẽs poſt debellatos hoſtes triũpha
uit. Papirius filius eius cõſul adhuc cõtra
ſamnites qui aquiloniã ciuitatẽ eoꝝ cepitex

pu gnau itq; aliã ciuitatẽ illoꝛum foꝛtiſſimã

ſͦm Zitũ liu iũ:poſt romã rediens triumpha

uit. O ctauian vt refert Oꝛoſius? Eutropi⸗

picto⸗
Vjben
gucer
loꝛ f⸗
cit A
thas.
peran
duce⸗
perat
ſisili
rioſet
nunqᷓ
ſlluefe
ſtrutoo
leonwa
ocal
lroincice
flay
Ubaidor
Grung
Woans
guiasen
lbbenan.
llnrg
niuo lih·
enumn
henau⸗
tcoſel mn.
noſgum
unboſti⸗
Uuuttuor. 8
Gqoannor.
infinin
Ninniſer.
tbiochip⸗
Vmnphige⸗
ſeho aui
Ptr lunph⸗
poterotgron
auinmiun
hentunp⸗
ag oconme
Kichleici
untpoft
lg licig rat

*

igneft victoꝛ rediens ab oꝛiente cũ triplici triũpho quali milicia celũ in gre

Re cũ tr dit᷑ 1 quot innumeri
— vrbem in greſſus tunc pꝛimũ qꝛ rempublicã an geli ei pcedũt obuli. quuiat ſit i eln m
artngi ae erdt. Auguſtus ſaluat? eſt pbus impera motio. O feſtũ tranſcendes oẽm exaltationẽ
kangin toꝛ ſm Rukfinu in annaliba romanoꝝ qͥ vi⸗ ſublimẽ et gloꝛiã quozumcũq; imperatoꝝ et
mn i Alemanos:germanos:gothos:et ſarma regũ qꝗ fuerũt ab initio mundi etqͥ erũt vſq;
ni ii 1 neOb a electus fuit unherator poſtq; ſu in finẽ. Ducebat xpᷣs ſecũ oẽs aide ſancta.
dckting ber aun ello⸗ Kiocon er noſm lpe quas edurxerat de inferno. qꝛ nutla añ iöm
Ain R uces mi erat ad ptidium ga liarũ:at illi un ad epirreü buenerat. ducebat et ſanctos reſu
nnn 8e peratoꝛes ſe dixerant pacata ꝓu incia ⁊ occi ſcitatos qui in coꝛꝑet ala iꝑm feliciter ſeque
Nclluch ſis illis ĩ plio romã redies quinq; diebo glo bant᷑. Ducebat inſuꝑ et aĩas eoꝛum iuſtoꝝ t
ninun rioſe triũphauit Nã inter alia ſpectacula qð ꝑuuloꝛũ fideliũ q in his quadraginta dieb⸗
Pmnigdehnl nNnunq; pꝛius factũ fuerat totũ circũ in ſi bpecie a ꝓpꝛijs coꝛpoꝛibo per moꝛtem diſceſſerant ö
deſcuht ſilue fecit cõſeri arboꝛibs ac ꝑ diuerſos adic quibo oibus aliqui tenent ꝙ a reſurrectione
Finhan en ſtrutiones mille:ceruos mille. Apꝛos mille. xpᷣi vſq; ad aſcenſionẽ eiꝰ fuerũt in paradiſo
inieintin leones centũ. centũq; libicos immiſit leopar terreſtri. Aliqͥ vo aliter opinant. ſ.q em aſ
naneinIn dos. et quotq̃t alias viuas feras hr̃e botuit ſociabãt inuiſibiter in ̊ mũdo cũ hymnis 2
wermndoſr et oĩa cõceſſit dirip iẽda populo. Scipio at⸗ laudibus.Et vtrũq; ẽ poſſibile licʒ nõ ſit au
imunadbilit fricanꝰ vt ponit Titus liuius poſt victũ bha ctoꝛitate firmatũ. Ibi nõ erat opꝰ curru quẽ
mAtN nibalẽ domitãq; cartha ginẽ:vbi romã atti⸗ equi traherent:UVbi coꝛpus q̃druplici dote
rrfsdnni. git triump ho oim clariſſimo capitoliũ hone claritatis agilitatis ĩpaſſibilitatis ⁊ ſubtilita
Mrünsttni ſtauit quẽ ſequebant᷑ captiui omnes rom mi tis eg ſemetipᷣm mirabilit ferebat in celuũ. Et
rümnIe quiad quattuoꝛ milia erãt de manib⸗ holtiũ qñ dicit ꝙ nubes ſuſcepit eũ ab oculis eoꝛũ.
nutcäſona liberati. Scip io frater eiꝰ poſt multa b eũ fe intelligendũ eſt ſᷣm oẽs doctoꝛeſ. ꝙ nubes il
a Rengein liciter geſta domita alia quare vt ſcribit Pli la nõ pbuit adminiculũ xp̃o aſcendenti per
kürycnn nius libꝛo de viris illuſtrib⸗ aſiaticus dictꝰ modũ vehiculi: ſed apparuit in ſignũ diuini⸗
inlüi goit eſt triumphauit. Luius triumphus oculoꝝ tatis. ſed ꝙ gloꝛia dñi aparebat ſup taberna
Snammüm ſpectaculo maioꝛ qᷓ; affricani fuit. Ha boꝛta cyulũ ĩ nube. puto aut nubẽ illã fuiſie lucidã
mniasgnunid uit cõſul triumphans ducenta vigintiquat aſpectu decoꝛã:angelico miſterio foꝛmatã et
ni Scit tuoꝛ ſigna mil itaria hoſtiüũ ſimulacra:capto⸗ ad xpᷣm reuerẽtiſſime ꝑductã. Nã ?: nubes il
