reſiſtere etiã rhetoꝛes et phi quos ad fidẽ cõ⸗
uertit. WLapitulu. ij⸗
Sannan myſteriũ ↄtẽplandũ de btã ca

cellenſla:ad quã plene intelligendã ſciendũ
ꝙ triplex eſt ſcientia.

ma ſapia increata eſt ipᷣius dei.de qua
paulꝰ ad Ro.xi.c.ait. O altitudo diuitiarũ
ſapie et ſcĩe dei. Iſta aũt ſapia nihil aliud eſt
q; ipᷣe deꝰ q̃ m̃ ſolet attribui filio ꝑ appꝛopꝛia⸗

tionẽ:ſicut pr̃i potẽtia:et ſpũi ſancto clemẽtia

Vñ Ecẽ̃i.xxiiij.c.ðꝛ.E go ſapia ꝓdij ex oꝛe

altiſſimi pꝛ imo genita añ oẽʒ creaturꝗ. Et.i.

ea. Fons ſapie verbũ dñi iĩ excelſis.¶ Gcda
ſapĩa eſt cõdemnata:vt eni colligit᷑ ex dictis

tho.ſa ſe.q.xlv. Sicut bonũ ðꝛ dupir̃.aliqũ

yvere illud.ſ.qð eſt ſimplłr bonũ.aliqũ ſimi⸗
litudinarie: vel abuſiue.ſicut cũ ðꝛ.ille eſt bo
nus vel optimꝰ latro:ita ſapĩa aliqñ vr vere
aliqñ ſilitudinarie Cũ qͥs ſapiẽs eſt ad ma

le agendũ: ſapia in eo eſt ꝑ ſiłitudinẽ dicta.

de q̃ Jere.iiij.c.ſcribit᷑. Sapiẽtes ſunt vt fa
ciant mala:bñ oũt facere neſcierũt. Et Jaco.
iij.c. Nolite gloꝛiari et mẽdaces eſſe aduerſꝰ
veritatẽ. Nõ eſt iſta ſapia deſurſum deſcen⸗

dẽs:ſʒ tenena:aĩalis:diabolica. Et declarat
iſta diniſio a ſancta tho.vbi.S.ſic. Quicũq;

auertit᷑ a fine debito:neceſſe eſt ꝙ aliquẽ finẽ
indebitũ ſibi pᷣſtituat:qꝛ oẽ agẽs agit ꝓpter fi
nem. Vñ ſi pᷣſtituat ſibi finẽ a bonis exterio
ribus terrenis vocat᷑ ſapia terrena. Si ĩ bo
nis coꝛꝑalib:vocat᷑ ſapia aĩalis. Si autẽ in
aliqᷓ excellẽtia aĩ:vocat᷑ ſapia diabolica.Siẽ

fuit ſapia tyrannoꝝ ⁊ phoꝝ. De hac ita loqͥt
Bꝛego.ĩ moꝛał. Huio mũdi ſapia eſt coꝛ ma

chinationib tegere: ſenſum verbis velare: q̃
falſa ſunt vera oñdere:q̃ vera ſũt falſa demõ⸗
ſtrare: hãc qͥ ſciunt:ceteros ſuꝑbiendo deſpi⸗
ciunt. Sʒ de ipᷣis phis ſuꝑbientibo: qͥ ſapiẽ

tes vocari voluerũt:donec pictagoꝛas: phᷣm

id ẽ amatoꝛẽ ſapiẽtie ſe noĩauit.vt Iſið.viij.

ethi. meminit. Et qugꝰ.li.xviij.de ci.dei.itaꝰ

inqͥt. Apls ad Ro.i.c.Cũ deũ cognoniſſent
ſ.rõne naturali nõ ſicut deũ gloꝛificauerunt.
qꝛ nõ cogitauerũt.ſ.q; impꝛopoꝛtionabiliter
excedit cognitionẽ nr̃am:et ꝑ ↄſi equẽs ſuper
oĩa eſt gloꝛiſicandꝰ:neq; gr̃as egerũt.ſ.de co

erina ðꝛ ſapiĩe.et hec eſt ſcᷣa illius ex

gnitõe naturali ſibi a deo data. Sed euanue
runt in cogitatõibo ſuis.ſ.ſuꝑbiendo de ipᷣa

naturali cognitõe dei:et obſcuraiũ eſt inſipi

ens coꝛ eoꝛũ.ſ.iuſto iudicio dei:et dicẽtes ſe
eſſe ſapiẽtes:ſtulti facti ſunt. Wercia eſt ſa⸗

pientia cõmendata. et hec aliqñ ponit᷑ virtꝰ

inxellectualis ab Ariſto.in.vi.ethi.q̃ nil ali⸗
ud eſt Ĩm Augꝰ.in.xiiij.de trini.qᷓ; cognitio
diuinoꝝ:q̃ m̃ vt inqͥt Tho.rõne naturali ad
quirit᷑ vel habet᷑. Aliqñ a ſctis accipit᷑ ꝓ gra
gratis data. Juxta illud apłi.Alij dat᷑ ꝑ ſpi⸗
ritũ ſermo ſapiĩe.ſ.cogniiio diuinoꝝ ꝑ lumẽ
infuſum:qð quidẽ poſſet eſſe etiã in peccato⸗
ribus. Quia dona gfe gratis date ſᷣm Alex.
in ſuo.iij. Pñt eſſe qnq; a ſpũ ſancto:ſed non
cũ ſpiritu ſancto. Aliqñ iſta ſapieẽtia cõmen⸗
data ponit᷑ vnũ de ſeptẽ donis ſpiritus ſan⸗

cLti:q̃ cõſiſtit in cognitõne diuinoꝝ illoꝛumq;

ſapoꝛoſo guſtu et eſſe non põt ſine charitate
et gratia gratũ faciente. Juxta illud Sapie
i.c. In maliuolã aiam nõ intrabit ſapientia:
nec hꝗbitabit in coꝛꝑe ſubdito peccatis.Sa
pientia igit᷑ fuit in beata catherina:q̃ nõ ſolũ
in humanis ſed etiã in diuinis illuminatiſſi
ma fuit.atq; ea que dei ſunt:⁊ fidei ſue ſancte
cognouit et deguſtauit.Cũ hac ſapiẽtia ſu⸗
perauit maxentiũ:cõuertit phos et reginam
atq; poꝛphiriũ:cũ ducentis militiba ad xpm
attraxit: axentio quippe dixit. Dij q̊s co⸗
lis nec te nec alios iuuare pñt. Cui rex. ſi ita
eſt vt aſſeris:ergo totus mũdus errat ⁊ tu ſo
la verũ dicis:cum tñ om̃e verbũ in oꝛe duoꝝ
vel triũ teſtiũ cõfirmet᷑. Si angelꝰ eſſes:ſi ce⸗

lica virtus:adhuc nemo tibi credere deberet

quãto minus cum femina fragilis eſſe ꝓbe⸗
ris.Et poſt multa verba videns ceſar ꝙ eius

ſapientie obuiare nõ poſſet: mandauit occul

te per litteras vt omnes grãmatici et rhetho
res ad pꝛetoꝛium alexanᷣrie feſtinanter veni
rent immenſa munera recepturi:ſi conciona
ricem virginẽ ſuis aſſertionibus ſuperarẽt.
dducti ſunt igit᷑ de diuerſis puintijs quin
quaginta rhetoꝛes:qui omnes moꝛtales in

omni mũdana ſapiẽtia excellebãt. Quibus

interroganubo cur de tam remotis ꝑtibus
euocati fuiſſent. eſar reſpondit. Eſt apnud
nos quedã puella ſenſu et pꝛudentia incõpa
rabilis:que omnes ſapiẽtes cõfutat: et deos
nr̃os demones eſſe affirmat:quã ſi ſuꝑaueri⸗
tis:cũ magno honoꝛe ad/ꝓpꝛia redibitiſ. Cui
illi dixerũt. Adducat᷑ coꝛaʒ nobis puella vt
ſua temeritate cõuicta:nũqᷓ; ſe ſapiẽtes vidiſ

ſe cognoſcat. Sed cũ virgo certamẽ qð ſibi
imminebat didiciſſet:totã ſe dũo ↄmẽdauit.

Et ecce angelꝰ dñi aſtitit.etvt ↄſtanter ſtaret

„

admonuit aſſerens: q; nõ ſolũ ab illis vinci
noõ poterat:ſed inſuꝑ illos ipᷣa ad palmã mar
tyrij deſtinaret. Cũ & coꝛã oꝛatoꝛibo adducta

fuiſſet. Dixit imꝑatoꝛi:q̃li iudicio ↄtra vnã
puellã quinq̃ ginta oꝛatoꝛes apponis:q̊s ⁊ ꝓ

victoꝛia remunerãdos ꝓmittis:⁊ me ſine ſpoe
mercedis pugnare ↄpellis Erit tũ mihi mer

ces dñs ieſus xpᷣs:qͥ eſt ſpes ⁊ coꝛona ꝓ ſecer
tantiũ. Cũ vᷣo catherina cũ oꝛatoꝛibo ſapien
tiſſime diſputaret:et eos aꝑtis rõnibo cõfuta
ret.O bſtupefacti illi etqͥd dicere nõ inueniẽ
tes:muti penitꝰ ſunt effecti.Lũc imꝑatoꝛ ni
miũ õ eos furoꝛe replet increpare eos cepit.
Aur abvna puella tã turpiter ſe vinci ꝑmitte

rent.Tũc vnꝰ magiſter alioꝝ ſic ait. Houe⸗

ris imꝑatoꝛ ꝙ nullus vnq; añ nos ſtare po⸗

tuit:quin cõtinuo vinceret᷑. Hec autẽ puella
in q̃ ſpũs deiloquit᷑:ſic nos in admirationẽ

cõuertit vt cõtra xpᷣm aliqͥd dicere:aut oĩno

neſciamus:aut penitꝰ foꝛmidemus. Uñ im⸗
peratoꝛ cõſtanter fatemur:qꝙ niſi ꝓbabilioꝛẽ

ſniam de dijs q̊s vſq; nunc colimꝰ ꝓtuleris

ecce oẽs ad xpᷣm cõuertimur. Audiẽs bec ty
rannus nimio furoꝛe ſuccẽſus:oẽs ĩ medio

ciuitatis cremari iuſſit. At virgo catherina

ipᷣos cõfoꝛtans ad martyriũ cõſtantes effecit

et de fide diligẽter inſtruxit.Cũ ergo ſigno

crucis muniti flãmis fuiſſent iniecti:ita aaas

dñno reddiderũt:vt nec capilli necveſtimenta

eoꝝ ab igne in aliquo lederent᷑.Qualiter ve⸗
ro reginã vxoꝛẽ maxentij:et poꝛphiriũ cũ du
centis militibus ad fidẽ xp̃i deduxit dicemꝰ

in ſequẽti myſterio.
¶ De patientia ſancte catherine:et gloꝛioſo

rvrio eius. ap ituli ii.
Erciũ myſteriũ cõtemp! andũ de beata
aQcatherina ðᷣ patiẽtie. Tulit quidẽ pa⸗

Cienter ꝓxpᷣo: maxime tria.
Pꝛ imo incarcerationẽ.

Becundo rotationꝛ.
Lercio decollation-.

ſam in obſcurũ carcerẽ trudi. Ibiq;.xij.die⸗
bus fame cruciari. Rege autem ꝓ quibuſdã
cauſis inſtantiba extra regionis confinia p⸗
cedente. Regina eius nimio amoꝛe ſuccenſa:
cum pꝛincipe militũ nomine poꝛphirio me⸗
dia nocte ad carcerẽ virginis ꝓperauit. Quo
cum regina introiſſet: vidit carcerẽ ineſtima⸗
bili daritate fulgentẽ:et angelos plagas vir
ginis perungentes. Incipiẽſq; virgo ei eter
na gaudia pᷣdicare:et ad fidẽ cõuertens mar
cyrij coꝛonã eidẽ pᷣdixit. Sicq; vſq; ad medi

imo tulit incarcerationẽ. idens nãq;.
maxentiꝰ ꝙ nõ poſſet animũ catherine molli
re.Juſſit eam ſpoliatã ſcoꝛpionibo cedi:et ce

am noctẽ ſermonẽ ptraxerunt:que cũ oĩa poꝛ
phirius auduutſſei:ad pedes virginis pꝛoci
dit:et cũ ducentis militibo fidẽ recepit:qꝛ ve⸗

ro per duodecim dies ſine cibo tryrannꝰeam
eſſe iuſſerat:xpᷣs ꝑ hos dies miſſa de celo can

dida columba celeſti eam cibo refouebat.De

inde dñs cum multitudine angeloꝝ et virgi

pum eidẽ apparuit dicẽs.Agnoſce filia crea⸗
toꝛem tuũ ꝓ cuius noĩe laboꝛioſuʒ ſubiſti cõ
flictum: cõſtans eſto:qꝛ ego tecum ſuen. Re⸗
diens igit᷑ imperatoꝛ:et vidẽs eã ſplendidio
rem:quã tanto ieiunio eſtimabat afflictã:cu⸗
ſtodes carceris toꝛqueri pᷣcepit. Illa vero ait
Ego cibũ nõ ab hoĩe accepi:ſed xpᷣs me ꝑ ſu

um angeluʒ enutriuit.Cui cũ dixiſſet multa

verba. Imperatoꝛ vidẽs firmitatẽ eius indi

gnatus ait.E duob elige tibi vnũ:aut ſacri
ficare vt viuas:aut exquiſita ſubire toꝛmẽta

vt ꝑeas.Et illa.quecũq; toꝛmẽta potes cogi
tare ne differas: qꝛ carnẽ et ſanguinẽ meum
xpᷣo offerre deſidero ſicut ipᷣe ꝓ me ſmetipᷣm
obtulit. Ipᷣe eſt deus meus amatoꝛ meus pa
ſtoꝛ ⁊ ſponſus vnicus meus.¶ Scõðo beata
catherina tulit patiẽter rotationẽ. Suaſit eĩ
quidã pᷣfectus regi furenti vt infra triduũ q̃t
tuoꝛ rotas ferris ferreis et clauis acutiſſimii
circuũtectas pᷣpararet:vt tã terribile detrimẽ
tum virginẽ diſſecaret et ceteros xpᷣianos tã
dire moꝛt exemplũ terreret. Oꝛdinatũqʒ eſt

vt due rote vno oꝛdine voluerent᷑:due aũt cõ

trario impetu agerent᷑ vt ille deoꝛſum lacerã

do ↄtraheret. Iſte repugnãteb ſurſum deuo
rantes ipingerẽt.Lũc virgo catherina dũm

exoꝛauit vt ad laudẽ ſui noĩs ⁊ ↄus ſionẽ po

puli circumaſtãtis ipam machinã diſſiparet
Et ecce angelꝰmolã illã cũ tãto impetu diuel
lendo cõcuſſit:q; quattuoꝛ milia gentiliũ in⸗
teremit. Regina aũt q̃ deſuꝑ hoc aſpiciebatꝛ?
vſq; tũc ſe celauerat:ſtatim deſcendẽs impe⸗

ratoꝛẽ de tanta ſeuicia duriꝰ increpauit. Rex
aũt cũ regina ſacrificare cõtemneret:iuſſit eã

extractis pꝛius mamillis decollari. Que cũ

ad martyriũ deduceret᷑ catherinã rogauit vt
pꝓ ſe dñũm pꝛecaret᷑. Querũdit. Ne timeas a

eo dilecta regina:qꝛ tibi hodie ꝓ trãſitoꝛio

regno cõmutabit᷑ eternũ.Et ꝓ moꝛtali ſpon⸗
ſo:tibi immoꝛtalẽ acquires Educta igit᷑ fuit
extra ciuitatẽ et miniſtri mamillas eius fer⸗

reis haſtiliba euellẽtes:tandẽ caput pᷣciderũt

Cuius coꝛpus poꝛphirius rapiẽs ſepeliuit

BSDequenti auteʒ die cum de coꝛpoꝛe regine
queſtio fieret:et multos ex hoc ad ſupplicium
pertrahi tyrannus iuberet. Poꝛphirius p⸗

rumpens in medio exclamauit. Ego ſum qͥ

chꝛiſti famulã ſepeliui: et fidẽ chꝛiſti recepi.

Lontel
ſſcepin
decolla
ciobe⸗
PNoal
ſisafi⸗
taſupe
ad locu
orouite
decuoel
Coteyt
Gentlen
ſnenei
Urefecn
ſiddect
cethica
Paſiori
mitode
Deeius
im
ſoun
Clumu
Cintin
CAlnnrox⸗
Myiicco

ture

boacrb
Chne

iiinhor
nonei
Mgwe⸗
Anpn
ccocn
ncherde
rapng
flugn⸗
ſcbiſich
ſm he⸗
Nenicdio
flcuia⸗
Amvat
smnegſa
ſammin
ciusitt
Autſ

toen

7

olescig

Eedun
ſtnjn

masg
Zobenn
Dluſti
noli
W
i
nsti
Mich
Wi
umdan⸗
in din
ſoſepo
ſipen
moil
tlüim
lcchore
inpe⸗
N
ſiu
Na
un
6464
ori⸗
hon⸗
Gkfot
sſc⸗
Gaigont

Confeſſi adhuc ſunt cõmilitones eius fidẽ
ſuſcepiſſe ieſu chꝛiſti. Quare pᷣcepit ceſar oẽs
decollari:et coꝑa eoꝝ canibo dimitti? Cer⸗
cio beata chaterina patiẽter tulit decollatiõʒ.
Nõ cum nullo terroꝛe nec pᷣcibus aut pꝓmiſ
ſis a fide et amoꝛe chꝛiſti poſſet amoueri:da
ta ſuꝑ eam ſentẽtia decollari iubet᷑ Que cum
ad locum ducta fuiſſet erectis in celũ oculis
oꝛauit digens.O ſpes et ſalus credentiũ. O
decus et gloꝛia virginũ.Jeſu rex bone obſe⸗
cro te:vt quicũq; paſſionis mee memoꝛiã e⸗
gerit:ſeu in exitu aĩe ſue vel in quacũq; neceſ
ſitate me inuocauerit tue ꝓpiciatõnis ↄſequa
tur effectũ. Factaq; eſtvox ad eam dicẽs. ¶
ni dilecta mea:ſponſa mea ſpecioſa mea.

ce tibi celi ianua eſt aperta. Nam et his qui

paſſionẽ tuã celebꝛauerint:o ptata pᷣſidia ꝓ⸗
mitto de celis. Deinde cum decollata fuiſſet
de eius coꝛꝑe ꝓ ſanguine lac emanauit. An
geli aũt coꝛpus eius accipiẽtes:ab illo loco

vſq; ad montẽ ſinay itinere dierũ viginti de

duxerunt:et ibidẽ honoꝛifice ſepelierũt. Ex
cuius oſſibus oleũ indeſinenter emanat:qð
cunctoꝝ debiliũ mẽbꝛa ſanat. Paſſa eſt autẽ

anno dñi. ccc.et.x. Anime vero illiꝰ ad ethe⸗

rea regna volauit permanens leta cum chꝛi⸗

ſto. Qui ſit benedictus per omnia ſecula ſe⸗

culoꝛum. Amen.

(Sermo ſexageſimuſſextus de fide ſancte

cecilie virginis es martyris:ob quã xpᷣs eam

hi in fide dei viuẽtis. VUerba ſũt
iſta oꝛiginaliter O ſee.ij.c. Cum
alĩa rõnalis fide foꝛmata ſe exoꝛnat adeo gra
ta efficit᷑ regi ſeculoꝛũ immoꝛtali et inuiſibi⸗
li deo vt illã dignet᷑ ſpirituali caſtoq; matri⸗
monio ſibi copulare. Nec retrahit᷑ celſitudi⸗
ne maieſtatꝭ ſue:que infinita eſt. quinimmo
ex abundanti charitate ſua creaturam ipam
ad ſui vnionẽ trahit. Facitqʒ illã extra termi
nos nature ꝓcedere.Quãdo enĩ potuit ope⸗
rari natura illa q̃ de beata virgine cecilia le⸗

guntur:vnde in ea tanta puritas mentis vt

virginitatẽvnq; voluerit deſerere:vñ tanta ſa
pientia tantaue facundia:vt valerianũ ſpon
ſum ſuũ fratrẽq; eius tiburtiũ nõ ſolũ ad fi⸗
dem:ſed etiã ad maryrij triumphũ ꝑduxerit
Vngde deniq; tanta cõſtantia vt nec toꝛmẽta
nec vi olentã moꝛtẽ hoꝛruerit niſi ex pᷣſentia
ſpõſi ſui:qͥ graʒ illi poꝛrigebat indeſinenter.
Pꝛopterea in pñti ſermone de ipᷣa puella ſan
ctiſſima locuturi:ad fidẽ eius mẽtes noſtras

cat

animoſq; vertemus. Quoniã vt verba pꝛo⸗
poſita dicunt:deſponſata fuit chꝛiſto:in fide
perfecta. de qua tria myſteria ponimus co⸗
templanaag.
Pꝛimũ ðꝛ cõmendationis.
Bcöm appꝛobationis.

Eerai defenſionis.

¶ maxime cõmendanda eſt beata cecilia
eo ꝙ habuit fidẽ:qᷓ virtus eſt:et pꝛima in oꝛ⸗
dine aliarũ virtutũ:et in cecilia magna fuit.
—(ESaapitulũ.i.
Rimũ myſteriũ cõtemplandum de fide
beate cecilie dicit᷑ svmendationis. HNHam
fuit in ea fides xpᷣi:de qua in ſua legenda ſic
cõmendat᷑.Ceciliavirgo clariſſima ex nobili
genere exoꝛta ab ipᷣis cunabulis in fide xpᷣi
nutrita abſconditũ ſemꝑ euangeliũ xpᷣi gere
bat in pectoꝛe:et nõ in diebus neq; noctibus
ex colloquijs diuinis et oꝛatione ceſſabat:ſu
amq; vji ginitatẽ cõſeruari a dño exoꝛabat.
Ded in hac parte de ipᷣa fide:tria ponimꝰ
dubia declarangnd.
ꝛimũ vtrũ fides ſit virtus.
Scðm vtrũ fides ſit pꝛima virtutũ.
Eerciũ vtrum fides poſſit eſſe maioꝛ in nnno

; in alio.
PAd pꝛimiü dubiuz reſpondemus ꝙ fides
ſit virtus.Et hoc pꝛobari poteſt m Bona.
in ſuo.iij.di. cxiij. Et Tho. pᷣa ße. q.iiij.mulł
tiplici rõe. Pꝛima eſt.qꝛ fides hoĩeʒ iuſtifi⸗
Vnde ad Ro.v.c.ait apłs. Juſtificati ex
fide pacẽ habeamus. Et vt Ariſto. docet in
v. ethico. Juſticia eſt tota virtus. ¶ Secun
da rõ eſt.quia fides eſt pꝛincipiũ/noſtre ſalu
tis. VUñ xpᷣs Quce.vij.c. Mar. v. c. Matt.
ix.c.et Luc̃.xviij.dicit.Fides tua ſaluũ te fe
cit.Et Marci nlte. Oyieredidezii et bapti
ſatus fuerit ſaluus erit.Tercia ratio.quia fi
des placet deo.vñ Ecc̃i.i.c.ſcribit᷑. Benepla
cisaum eſt deo fides et manſuetudo.et ad He
bꝛeos.xi.c. Sine fide impoſſibile eſt placere
deo.et ad Galath.iij.ca. Qui ex fide ſunt hi
ſunt filij abꝛae.et Johis.i.c.Dedit eis pote
ſtatem filios dei fieri:his qui credũt in noſe
eius. Quarta ratio quare fides eſt virtus. qeꝛ
opponit᷑ infidelitati que eſt vicium. Hinc elt
fides a ſanctis magnificat᷑.vnde.i. Petri
dicit᷑. Reſiſtite foꝛtes in fide.et ad Ephe.vi.
*ca. In omnibo ſumentes ſcutũ fidei.⁊ ad He
bꝛe. xi.ca. Sancii per fidẽ vicerũt regna:ope
rati ſũt iuſticiã adepti ſunt repꝛsomiſſiones.
Et ibi apłs magnificat fidẽ ſanctoꝝ patrũ.
Sed contira obijciunt aliqui pꝛobantes q;/
fides non ſit virtus. Ham virtus oꝛdinat᷑

ad bonũ.quia vt inquit Ariſto.ij.ethicoꝛũ.
Virtus eſt que bonũ facit habentẽ. Sed fi⸗
des oꝛdinat᷑ ad verũ:ergo nõ eſt virtus. Ad
hoc rũdet tho.vbi.S.ꝙ verũ eſt.bonũ intelle
ctus:cũ ſit ꝑfectio ipᷣius.et ideo inquantũ ꝑ
fidem intellectꝰ determinat᷑ inverũ:fides ha
bet oꝛdinẽ in quoddã bonũ.Credere nanq;
eſt actus intellectus aſſentientis vero ex im⸗
perio voluntatis.Ad hoc aũt ꝙ iſte actus ſit
pfectus duo requirunt᷑. Quoꝝ vnũ eſtvt in⸗

fallibiliter intellectus tendat ad ſuũ bonum
qdð eſt verũ. Aliud eſt vt infallibiliter oꝛdine
tur qd vltimũ finẽ: ꝓpter quẽ voluntas aſſen
tit vero.Jterũ arguunt ꝙ fides nõ ſitvirtus

qꝛ nulla virtus eſt in demonibo:ſed fides eſt

in demonibus. De qbus dicit᷑ Jacobi.ij. c.

Demones credũt et cõtrem iſcunt:ergo fides
nõ eſt virtus. Ad hoc iterũ dicit tho.qꝙ volũ
tas pᷣt mouere intellectũ ad aſſentiendũ que

ſunt fidei ex duobus. VUno modo ex oꝛdine
voluntatis ad bonum:et ſic credere eſt actus

laudabilis. Alio mõ quia intellectus cõuin⸗
citur ad hoc ꝙ iudicet eſſe credendũ:his qua
dicunt᷑ licet nõ cõuincatur per euidentiã rei
Sicut ſi aliquis ꝓpheta pꝛonunciaret in ſer
mone dũñi aliquid futurũ adhibens ſignum
moꝛtuũ ſuſcitando:ex hoc ſigno cõuinceret᷑

intellectus videntis:vt cognoſceret manife⸗

ſte hec dici a deo: qui nõ mentitur licet futu⸗
rum quod pꝛedicit᷑ in ſe euidens nõ eſſet. In
fidelibo ergo chꝛiſti laudat᷑ fides ſᷣm pꝛimuʒ

modũ:et ſcdᷣm hoc nõ eſt in demonibus ſed
ſolum ſecundo modo.vident enĩ multa ma⸗

nifeſta indicia ex quibus percipiũt doctrinã
eccleſie eſſe a deo:qʒuis ipᷣi res ipᷣas quas ec⸗
cleſia docet nõ vident:puta deũ eſſe trinuʒ et
vnum:vel aliqua huiuſmodi. Quare fides
demonũ eſt quodammodo coacta ex ſigno⸗
rum euidentia.et ideo nõ pertinet ad laudeʒ
volũtatis ipᷣoꝛunquod credunt. ecun
dum dubiũ fuit vtrũ fides ſit pꝛima virtutũ
Et ad hoc reſpondet tho.qꝙ aliquid põt eſje
pꝛius alteri dupliciter. Uno mõ per ſe. Alio
modo per accidens.Per ſe quidem inter oẽs

virtutes pꝛima eſt fides. Cum enim in agibi
libus finis ſit pꝛincipium neceſſe eſt virtu⸗
tes theologicas quaꝛũ obiectuʒ eſt vltimus
finis eſſe pꝛioꝛes ceteris virtutibo. Ipe au⸗
tem vltimus finis opoꝛtetvt pꝛius ſit in in⸗

tellectu q;; in voluntate: quia voluntas non
fertur in aliquid:niſi ꝓut eſt in intellectu ap

pꝛehenſum. AUnde cumvltimus finis ſit qui

dem in voluntate per ſpem et charitatẽ. In
intellectu autẽ per fidem neceſſe eſt ꝙ fides
ſit pꝛima inter omnes virtutes:quia natura-

Julianum.

lis cognitio nõ poteſt attingere ad deum ſᷣm
quod eſt obiettum beatudinis ꝓut tendit in

ipᷣm ſpes et charitas. Sed per accidens põt

aliqua virtus pꝛioꝛ eſſe fide:inquantũ remo⸗
uet impedimenta credendi:ſicut foꝛtitudo re
mouet inoꝛdinatũ timoꝛẽ impedientẽ fidem
et humilitas remouet ſuperbiã:per quã in⸗
tellectus recuſat ſe ſubmittere veritati ſidei:

et ſic de alijs virtutibus. quis non ſint vere

virtutes niſi pᷣſuppoſita fide ſᷣm Angꝰ. cõtra
nli Kerciũ dubium fuit vtrum fi
ges poſſit eſſe maioꝛ in vno q;ᷓ alio. Et dicit
Tho. ᷣa pe.q.v.qꝙ ſic. Quia vbicunq; inue

nitur paruum et magnũ ibi inuenit᷑ magis ⁊
minus.ſed in fide inuenitur magnum et par

uum. Dixit enĩ dominus petro Mat. xiiij.

Hogice fidei quare dubitaſti. Et chananee

dixit Matth. xv. O mulier magna eſt fides
tua.quare fides poteſt eẽ maioꝛ in vno q; in
alio. Sciendũ tamẽ ꝙ quãtitas habitus ex
duobus attendi poteſt. Uno modo ex obie⸗

cto.Alio modo ſᷣm participationẽ ſubiecti.

O biectũ autẽ fidei poteſt dupliciter cõſide⸗
rari. VUno modo ſᷣm foꝛmalẽ rationẽ.Alio
mõ tᷣm ea que materialiter ꝓponunt᷑. Foꝛma
le obiectũ fidei eſt vnum et ſimplex.ſ.veritas
pꝛima. vnde ex hac ꝑte fides nõ diuerſificat̃
in credentibus ſed eſt vna ſpecie in omnibs.

Sed eaq̃ materialiter credenda ꝓponuntur

ſunt plura. Et ſᷣm hoc põt vnus homo plu
ra explicite credere q;ᷓ alius.et ſic in vno po⸗
teſt eſſe maioꝛ fides ſᷣm matoꝛeʒ fidei expli⸗
cationẽ. Sivero cõſideret᷑ fides ſᷣm ꝑticipa

tionem ſubiecti.hoc cõtingit dupliciter. Nã

actus fidei pꝛocedit ex intellectu et ex volun
tate:poteſt ergo fides in vno dici maioꝛ qᷓ; in
alio ex parte intellectus pꝛopter maioꝛẽ cer⸗
titudinem et firmitatem. Alio modo ex par
te voluntatis pꝛopter maioꝛẽ pꝛomptitudi⸗
nem ſeu deuotionẽ vel cõſidentiam. Magna
ergo fuit fides beate cecilie que ꝓpter chꝛiſtũ
omnia huius ſeculi bona cõtempſit.Et cum
cuidam iuueni nomine valeriano deſponſa⸗

ta fuiſſet:et dies nuptiaruʒ inſtituta eſſet:il⸗
la ſubtus ad carnem cilitio erat induta et ſu⸗

per deauratis veſtibus tegebatur:et cantan⸗
tibus oꝛganis illa in coꝛde ſuo ſoli deo decã
tabat dicẽs. Fiat dñe coꝛ meũ et coꝛpus me⸗
um immaculatũ vt nõ cõfundar.Et bidua⸗

agmina omnia xpᷣo famulantia exoꝛabat.vt

ſuis eã depᷣcationiba adiuuarẽt ſuo dño pu⸗
diciciã cõmendantẽ.O illuminata puella.

genc⸗
ſn
der

nneo
yiſo
Virti
6
Ga
lio⸗
bobon
Han
G
cel
F
devert
ebit
(lae
Wpi⸗
ei⸗
noͤt
uc
umnt
la.
niozeo⸗
Uirlen
Eolun
linen
Geſin
Ceteſi
Ain
Rared
edde
Giei
iia
„ be
o.
yy
D⸗

((si

nis ac triduanis ieiunijs oꝛans ↄmendabat
dño qð timebat. Inuitabat angelos pᷣcibus
lachꝛvmis interpellabat apoſtolos:⁊ ſancta

hbeoſt
ln ſie
aſczeb
Gn⸗
rerka⸗
etninn
lei
celi⸗
cſſioſe
aliaſen
cliafan
Ndrui

nen
ditin

ledot
mumno⸗
udore
leſden
rriig⸗
ltniſii
ſinepere
ecin

INun

.Etdct
Ung inne
iemgs:
nunger
Danii
tchannne
nackfic⸗
nwoöin
Minser

lo d⸗

—

eſubiegi
lerciſc⸗
ioni l⸗
ni ſn
ſens
untur
N
wwohe⸗
eierg⸗
hnudt
iai fi
tayoln
nniorijin
giortic⸗
ocrhet
ppeinoi⸗
N
dui
u
volu
ſeru⸗
gaſu⸗
Cmdun⸗
deoden
pos
Ibidue⸗
en
vhs

t

Olſidelis cecilia. O femina of laude digna iu
uencula erat:pulcra:nobilis:èt ſponſo clariſ

ſimo tradita:et tũ cuncta ſeculi blandimeta
¶ Dualiter fides beate cecilie fuit appꝛoba⸗
ta eo ꝙ valerianus fuit de illa cõmonitus ex

viſione:et qꝛ angelũ viſibiliter inſpexit:atq;
virtute dei frater eius fuit ad fidem conuer⸗

ſus. Capitulũ.ij.
Vundi myſteriũ cõtemplandũ de fide
beate cecilie dicit᷑ appꝛobatõis. Fuit nã
ꝙ fides eiꝰ a deo appꝛobata et cõfirmata: dũ
Li docere conata eſt ſuũ ſponſumvalerianũ
habuit quidẽ illa tria veritatis teſtimonia.

Peuvn fuit mirabilis aparitio.
Secon

nan gelica collocutio.
Terciũ fraternalis cõöuerſſio.
Pꝛimũ teſtimoniũ qð habuit valerianus
de veritate fidei ðꝛ mirabilis apꝓparitio.vt eĩ

ſcribit᷑ in legẽda. Dũ venit nox in qua cũ ce⸗

cilia ſuſcipere debebat ſecreta cubilis ſilẽtia

dixit ei cecilia. O dulciſſime atq; amantiſſi⸗
me iuuenis.Eſt myſteriũ qð tibi cõfitear ſi
mõ tu iuratus aſſeras tota te illud obſeruan

tia cuſtodire. Jurat valerianꝰ ſe illud nulla
neceſſitate detegere:nulla ꝓdere rõne.Tunc
illa ait. Angelum dei habeo amatoꝛẽ qui ni⸗
mio zelo cuſtodit coꝛpus meum:hic ſi vel le⸗
uiter ſenſerit ꝙ tu me polluto amoꝛe contin⸗
gas: ſtatim feriet te et amittes floꝛem tue gra

tiſſime iuuentutis. Si autem cognouerit

ꝙ me ſincero qmoꝛe diligas ita quoq; dili⸗

get te ſicut meet oſtendet tibi gram ſuã.Tũc

valerianas nutu dei coꝛreptus ait. Si vis
vt credãtibi ipᷣm angelũ mihi oſtẽede et:ſi ve
re ꝓbauero ꝙ angelus ſit:faciã qð hoꝛtaris.
Di aũt virũ aliũ diligis te et illũ gladio ferã
Cui cecilia dixit.Si in deũ verũ credideris
et baptiʒzari te ꝑmiſeris:ipᷣm videre valebis.
Vade igit᷑ in terciuʒ miliariũ ab vrbe:via q̃
aꝓpia nuncupat᷑:et pauperib quos illic inue
nies dices. Cecilia me miſit ad vos:vt oſten

gatis mihi ſanctũ ſenem vrbanũ:qm̃ ad ipᷣm

habeo ſecreta mandata que perferam. Hunc
cum videris:indica ei omnia verba mea:et
poſtq;ᷓ ab eo purificatus fueris:⁊ redieris an
gelum ipᷣm videbis. Tunc valerianus per⸗

rexit.⁊ ſᷣm ſigna q̃ acceperat ſanctuʒ vrbanũ

epᷣm intra ſepulcra martvrũ latitantẽ inuenit

Liũuq; ei ola verba cecilie dixiſſet:ille manus

ad celũ expandẽs ait.Dũe ieſu xpᷣe ſeminatoꝛ
caſti ↄſilij ſuſcipe ſeminũ fructus quos in ce
cilia ſeminaſti.Dñe ieſu xpᷣe paſtoꝛ bone.Ce

cilia famula tua quaſi apis tibi argumẽtoſa

deſeruit. Nã ſponſuʒ quẽ quaſi leonẽ ferocẽ

accepit ad te quaſi agnũ mãſuetiſſimũ deſti
nauit. Et ecce ſubito apparuit ſenex quidã ni
ueis veſtibus indutus:tenẽs libꝛũ aureis lit
teris ſcriptũ. Quẽ videns valerianus pᷣ ni⸗
mio terroꝛe quaſi moꝛtuus cecidit.Et a ſene
leuatus ſic legit. Anus deus:vna fides:vnũ
baptiſma:vnus deus et pater oĩm qui eſt ſu
Perdes reſ uꝑ oĩa et in olbus nobis. Cungq
ec legiſſet dixit ei ſenioꝛ. Credis ita eſſe: an

adhuc dubitas: Tunc ille exclamans dixit.

Hõ eſt aliud qð verius poſſit credi ſub celo
Statimq; illo diſparetevalerianus a ſancto
vrbano baptlſina ſuſcepit. Gecundũ teſti
moniũ qð habuit valerianꝰ de veritate fidei
dicit᷑ angelica collocutio. Rediẽs nãq; ad ce
ciliam illã cum angelo loquentẽ inuenit. An
gelus aũt duas coꝛonas ex roſis⁊ lilijs ĩ ma
nu habebat:et vnam cecilie:alterã valeriano
tradidit dicens. Iſtas coꝛonas immaculato
coꝛde et mundo coꝛꝑe cuſtodite quas de pa⸗

radiſo dei ad vos attuli:nec vnqᷓ; marceſcẽt:

nec odoꝛẽ amittent:nec ab alijs niſi qbus ca
ſtitas placuerit videri poterũt.Tu aüt vale⸗

riane:quia vtili cõſilio credidiſti:pete qdᷣcũ⸗
q; volueris. Cui valerianus. Nihil mibi in

hac vita dulciꝰ extitit:q; vnicus fratris mei
gffectus. Peto igit᷑ vt et ie mecũ veritatem

agnoſcat. Cui angelꝰ.placet dno petitio tua
et ambo cũ palma martyrij ad deũ venietis.
¶Bercid teſtimoniũ qð habuit valerianus
de veritate fidei ðꝛ fraternalis cõuerſio. In⸗
greſſus nãq; tiburtius frater valeriani. Kuũ
nimiũ roſarũ ſenſiſſet odoꝛẽ.dixit. Miroꝛ H̊
tꝑe. Roſeus hic odoꝛ et lilioꝝ vnde reſpirat.
Lui valerianus Coꝛonas habemus q̊s ocu
li videre nõ pꝛeualẽt:roſeo coloꝛe⁊ niueo can
doꝛe vernantes.Et ſicut me interpellante o⸗
doꝛem ſenſiſti. Sic et ſi credideris videreva

lebis. Eui tiburtius. Is ſomnis hoc audio:
an in veritate iſta tu loqueris valeriane.Cui

valerianus. In ſomnis vſq; mõ fuimus: ſed
eiam nũc in veritate manemus.Ad quẽ tibur

tius. Vñ hec noſti: Et valerianus. Angelꝰ

dei me docuit:quẽ tu videre poteris ſi purifi
catus fueris:et oĩbus idolis abrenunciauerꝭ
Tunc cecilia euidenter oſtendit ei oĩa idola

eſſe ſpernenda. Itavt tiburtius diceret. Qui

iſta nõ credit pecus eſt. Tunc cecilia oſculãt
pectus eius dixit Hodie fateoꝛ te meũ eſſe co
gnatum.Sicut enĩ amoꝛ dei fratrẽ tuũ mihi
cõiugem fecit:ita te mihi cognatũ faciet con
temptꝰ idoloꝛũ. Vade ergo cũ fratre tuovt
purificatõʒ recipias:⁊ angelicos vultꝰ videre
valeas.dixitq; tiburtiꝰfratri ſuo.O bſecro te

— *

fr̃ vt mihi dicas ad quẽ me ducturꝰ es.ui

nus ſe vidiſſe ait.Glaciali tpe ocioſos iocan
tes et operarios agricolas deridentes. Sed
eſtiuo tpe dũ adueniſſent gloꝛioſi fructus la
boꝛũ gaudentibus illis:qui putabant᷑ vani
ceperũt flere qui videbant᷑ vrbani.ſic ⁊ nos.

Nunc quidẽ ſuſtinemus ignominiã et labo

rem. In futuro aũt recipiemus gloꝛiã ⁊ eter
nam mercedẽ. Vos aũt nunc habetis trãſi⸗
toꝛiũ gaudiũ. In futuro aut eternũ inuenie⸗
tis interitũ.Cui pᷣfectus.Ergo nos inuictiſ
ſimi pᷣncipes eternũ habebimꝰ luctũ ⁊ pſone
viliſſime eternũ poſſidebũt gaudiũ.Cui va⸗
lerianus. Homontones eſtis nõ pꝛincipes
the vro nati citiꝰ moꝛituri:et deo rõem plus
oibus reddituri. Dixit aũt p̃fectꝰq̃d immo⸗

coꝛa et nobilis vltro ſe moꝛti traderet Dixit.
ad eos..Hoc boni iuuenes nõ eſt iuuentuteʒ
ꝑdere ſed mutare. Hultaq; eis de fide xpᷣi et

futura vita beata ꝑſuaſit. Quare exclaman⸗

tes illi dixerũt.Credimꝰ xpᷣm verũ eſſe deũ qͥ

talẽ famulaʒ poſſidet. Uocato ergo vrbano

epᷣo quadringenti et amplius baptiʒati ſunt.
Tunc almachius ſanctã ceciliã ad ſe aduo⸗

cans:diutius cũ ipᷣa de fide ↄtendit.Landẽ

ꝗꝓb ipᷣa rõnabiliter ſuperatuſ iuſſit illã ad do

mum ſuꝗ reduci. Ibiq; tota nocte et die bu⸗
liente balneo cõcremari:q̃ quaſi in loco frigi

do manſit:nec modicũ ſaltẽ ſudoꝛis ꝑſenſit.

Dð cũ audiſſet almachius iuſſit eã in ipſo

balneo decollari:quã ſpiculatoꝛ trib ictibo

4

. 4
valerianus.Advrbanũ epᷣm Cui tyburtius ramur verbis.O fferte dijs libamina et illeſi hol
de illo vrbano dicis qͥ totiens damnatus eſt abſcedite. Sanei rñderunt. Nos deo vero ſehöp
et adhuc in latebꝛis pmoꝛat᷑.tũc cecilia mul quottidie ſacrificiũ expibemus. Quibo pᷣfe⸗ auſion
ig ſibi pᷣdicauit de vita futura:de paſſione ie⸗: ctus.qð eſt nomẽ eius. Cui valerianꝰ. Ho⸗ ente⸗
ſu xpᷣi:et alijs ad fidẽ ꝑtinẽtib. Quare tibur men eius inuenire nõ poteris: etiã ſi pennis gutſu
tius totus cõpunctus:fratri ſuo dixit. Oi⸗ volaueris. Pꝛefectus dixit. ergo nomẽ dei iu tmdi⸗
ſerere mei et perduc me ad hoĩem dei:vt puri piter nõ eſt. Cui valerianus NHomen eſt ho baroe
ficationẽ accipiã. Ouctus ergo et purificatꝰ micideet ſtupꝛatoꝛis.Ad quẽ almachius.er nasin
angelos dei ſepe videbat:et oĩa que poſtula⸗ go totus mundꝰ errat: et tu cũ fratre tuo ve⸗ Ant
bat ꝓtinus obtinebbot. r-rn dei noſcis. Qalerianꝰ rñdit: nos ſqi non ycck
Muare fides cecile fuit inſtrumentũ vt fi⸗ ſumus: ſed innumerabilis multitudo hand pn
des xpᷣi defenderet᷑ triplici martrio. ſanctitatẽ recepit. Tradunt᷑ ergo ſancti in cu ytog
——“ ¶ apitulũ.iij. ſtodiã maximi.Quibo ille ait. O iuuentutis ſchua
Ernai myſteriũ templandũ de fide be flos purpureus.O germanꝰ fraternitatlaffe bonut.
aate cecilie ðꝛ defenſionis. Fuit qͥpein⸗ ctus.Quõ ad moꝛtẽ quaſi ad epulas feſtina oheton
ſtrumentũ vt fides xpᷣi triplici martyrio de⸗ tis Qui valerianꝰ ait. O ſi crediturũ ſe pmit oboct
fenderetur. feeret: gloꝛiã eoꝝ poſt moꝛtem videret. Lredi nulay
Mio martxrio valcrint tiburtij et maximi git maximus et oĩs eiꝰ familia. Ac vniuerſi luchbi
SSmar ede . carnifices crediderũt.et a ſancto vrbanoqͥ i ginen
Fmri nfticig luc occulte venit baptiſma ſuſceperũt. Igit wabe⸗
ꝛimo fides xp̃ᷣi ſuſtentata fuit martyrio dum auroꝛa finẽ daret cecilia ꝑgens adeos ncarc
valeriani:tiburtij:et maximi. Nã poſt ſuſce⸗ exclamauit dicens. Eya milites xpᷣi abijcite ſoczs⸗
ptum baptiſma:valerianꝰ ⁊ tyburtius clemo opera tenebꝛaruʒ et induamini arma lucis. mo
ſynis inſiſtebãt:et ſanctoꝝ coꝛꝑa quos alma Quarto igit᷑ miliario ab vrbe ſancti ad ſtatu lerisa
chius pᷣfectus occiderat ſepulture tradebãät. am iouis ducunt᷑. Et dũ ſacrificare nollent: Auatt
Quos almachius ad ſe vocãs:cur dãnatos xiter decollant᷑. Tunc maximus cũ iuramẽ⸗ Slmwi
ꝓ ſuis ſceleribo ſepeliãt:inqͥ ſiuit. Cui tibur⸗ to aſſeruit ſe in hoꝛa paſſionis eoꝝ angelos lun
tius. vtinã ſerui eſſemus eoꝝ:quos tu da- fulgentes vidiſſe:et alas eoꝝ quaſi virgines Cenſtia⸗
mnatos appellas:qui cõtempſerũt qð videt de thalamo exeuntes q̃s in gremio ſuo in ce MR
eelſſe ⁊ nõ eſt:et inuenerũt illud qð nõ videt᷑ eẽ lum angeli detulerũt. Almachius vero au⸗ nnetk
et eſt. Cui pᷣfectꝰ. Quidnã eſt illud. Et tibur diens maximũ xpᷣianum effectũ eſſe cũ plum eſnc
tius.qð videt᷑ eſſe et nõ eſt:eſt oẽ qð in h mũi-⸗ batis tãdiu cedi fecit quouſq; ſpiritũ exhala sn
do eſt:qð hoĩem ad nõ eſſe pducit. OQð vero uit. Cuia coꝛpus ſancta cecilia iuxta valeria ncpfen
nõ videt᷑ eſſe et eſt:eſt vita iuſtoꝝ et pena ma- num et tiburtüũ ſepeliuit. ¶ Scðdo ſjdes xpᷣi ahotbe
loꝛũ.Cui pᷣfectus. Hõ puto qð mente tua lo autẽticata fuit martyvrio ꝓpꝛio beate cecilie. lEce
quaris.Tunc iubet aſtare valerianũ dicens Inquirẽs enĩ almachius facultates valeria ainde
ei. Qm̃ nõ eſt ſani capitis frater tuus:tu ſal-⸗ niet tiburtij:ceciliã coꝛã ſe fecit aſtare. Juſſit Nllien
tem poteris ſapiẽter dare reſponſuʒ. Cõſtat q; vt idolis immolaret:aut ſniam moꝛtis ac ſon
plurimũ vos errare: S gaudia reſpuitis et ciperet.Cũ autẽ ad hoc ab apparitoꝛib vrge Ulini
ola inimica gandij affectatis. Tunc valeria retur:⁊ illi vehemẽter flerẽt:eo q; puella tã de uſen

tilee
yero
biſ⸗
e⸗
Dennis
edeiin
bo
binsc
tho ye⸗
innn
cohm
Niina
Nenuts
nmt.
cki
iſcpni
1Ci
pnuat
banotl
it
8 0
icbiet
Als
naſtun
noloxr

s
es
N
W⸗
Pun
bl
en
lai
lali
rn
t
tsa
tid
den
zie
n,
d
wado⸗
ahom.
dt,
Tmnd
licgddo
dehy⸗
Nff⸗
np⸗
Hicte

in collo percuſſit: ſed tũ caput eius amputa⸗
re nõ potuit.Et qꝛ decretũ erat᷑ ne quartã ·

cuſſionioẽ decollandns acciperet:eã ſemiui⸗
uentẽ cruentus carnifex dereliquit:ꝑ triduũ
aũt ſuperuiuẽs:oĩa que habebat pauperibuſ

tradidit. Et oẽs quos ad fidẽ cõuerterat vꝛ⸗
bano epiſcopo cõmendauit dicens. Tridua.
nas inducias mihi poſtulaui:vt hos tue be
atitudini cõmendarem:et hanc vomũ meam

in eccleſi cõſecrares. Sanctus autẽ vrbanꝰ

coꝛpus eius inter epos ſepeliuit:: domũ ſuã
Lercio

vt rogauerat ĩ eccleſiaʒ ↄſecranit.

fides cecilie fuit defenſata martyrio beati vꝛ
bani. Hic vt legit᷑ in officio eccileſie:fuit nati
one romanus:ex patre pontiano:qͥ ſedit an⸗
nos octo mẽſes vndecim:dies vndeci.Poſt
multa vero ab eo circa cõuerſionẽ paganoꝛũ
laudabiliter geſta. Almachbius pꝛenoĩatus i
quiri eum fecitet in quodã antro cuʒ tribus
pꝛeſbyteris:et tribus diaconibus reꝑitur:et

in carcerẽ miſſus eſt. Poſt hoc plũbatis cuzʒ

ſocijs ceſus eſt:et iterũ in carcere recluſꝰ:vbi
tres tribunos ad ſe venientes cũ cuſtode car

ceris anolino ſanctus vꝛbanus baptiʒzauit.

Audito ꝙ anolinus chꝛiſtianus factus eſſet
pᷣfecto reſiſtitur et ſacrificare renuens decol
latur. Sanctus vero vrbanus et ſocij capi-⸗
talem ſniam acceperũt Sed ſtatim almachi
us a demone arripitur et deos ſuos blaſpphe
mans et xpᷣianos inuitus magnificans a de
mone ſdcde Onoa eius vxoꝛ mamernia
ſua lucina et tota familiaa
ſancto foꝛtunato pᷣſoytero baptiſmũ ſuſceꝑgit
et poſt hooſanctoꝝ coꝛꝑa honoꝛitice ſepeli⸗

videns cum fili

uit.Ecce quales fructꝰ ꝓduxit fides cecilie

cuius exemplo miraculis et doctrina:tanta

multitudo ꝑuenit ad xpᷣm. Merito igit᷑ de⸗

ſponſauit eam:tribuitq; coꝛonã eterne beati⸗

titudinis. In qua gloꝛioſa reſidebit ꝑ infini⸗

ta ſecula ſeculoꝝ. Amen.
ermo ſexageſimuſſeptimus de fide in⸗

nctihm⸗ beate lucie virginis ſyracuſane.

Enit ſpõſus⸗ que

R 8. Verba ſũt redemptoꝛis no⸗
ri
lio hodierno. Pꝛomittit᷑ merces eterne vite
oĩbus qui credũt in xpᷣm filiũ dei de virgine

natũ. Vñ ſaluatoꝛ ipᷣe Jo.iij.c.dicebat. Ex⸗.

altari opoꝛtet filiũ hoĩs:vt oĩs qui credit in

65po nõ pereat:ſed habeat vitã eternã. Et.vi.

ca. Hec eſt volũtas patris mei qͥ miſit me:vt

oĩs qui videt filiũ et credit in eũ habeat vitã

cternã. Etiterũ eodẽ ca. Amen amẽ dico vo

inſoꝛmis ſit donũ dei. ¹
Aimũ myſteriũ ↄtemplandũ de fide be
ate lucie ð infuſionis. Nã fuit in ea vi

oꝛiginaliter Matth. xxv.c.et in euange

bis:qͥ credit in me babetvitã eternã. Et. xi.c.

Ego ſum reſurrectio ⁊ vita:qui credit in me
etiã ſi moꝛtuus fuerit viuet.Et oĩs qui viuit
et credit in me nõ moꝛiet᷑ in eternũ. Et eodẽ
ca. Si credideris videbis gloꝛiã dei. Dꝛopte

rea beatiſſima virgo lucia fidẽ ieſu xpᷣi ꝓ ſue
aĩe oꝛnamẽto ſuſcipiẽs:ad nuptias paradiſi

ꝑueſit.Qua de re ipam laudibus pſequi cau
pientes. In ſolennitate eius ad ſuã fidẽ ver⸗
temus ſermonẽ. De qua tria myſteria ꝓponi

mus cõtemplanda.
ꝛimũ ðꝛ infuſionis

tionis.
ſ eſt credere:et ꝙ fides
¶ QXapitulũ. i.

