ahondin rum hoſtiũ:oppidoꝛũ et vrbiũ cenin triginta la de qua ðꝛ Hũeri.ix c. ꝙ operuit taberna⸗
Elüee quattuoꝛz. Aureas coꝛonas ducentas nigin culũ et ᷣm ꝙ mouebat᷑ vel ſtabat ita faciebãt
Qugar . Hauattuoꝛ. Vaſa aurea et argentea numero filij iſrael. mouebat᷑ angelico pᷣſidio. vt inqt
aze infinita. Pꝛincipes vrbiũ ⁊ duces ecentos Mico. de lira. Hubes inſuꝑ in qᷓ ſpũs ſanct⸗
Anden vigintiſex:cũ uibus et adoleſcentẽ filiũ An Aparnit in tranffiguratõe xpᷣi lucida fuit.vt
re thiochi pꝛetulit ante ſe:fuerũt ⁊ aln quib tri ſcribit᷑ mat. xvij.c ercio xpᷣs aſcẽdit patẽ
n umphi gloꝛia cõceſſa fuit qᷓs omittimus ne ter. qꝛ voluit a diſcipulis videri in manifeſtto
Fna i tedio auditoꝛes afficiamꝰ. Illud tñ ſciendũ Abi aduertendũ ꝙ ipᷣa die aſcenſio nis bis
agi⸗ wꝓvtriumphus erat honoꝛ maximꝰ qui dari apparuit diſcipulis. Pꝛimo apparuit vnde⸗
poterata romanis. nã erat triplex notabilis cim aplis recũbentibo in cenaculo:oẽs enĩ tã
tn i letitia triumphantis. Erat hꝛima ꝙ cũ ad v?· apli q;ᷓ alij diſcipuli necnõ et mulieres habi
n bem triu mphalis ciuis rediret ei cũ effuſa le tabãt in illa ꝑte hierlm qᷓ dicebat᷑ mello.ſ. in
iie uicia occurrebat populus vniuerſus. Erat möte ſyon. vbi dauid ↄſtruxerat ſibi palatiũ
miſecua leticia trüphantis zurru pcegebaͤt et erat ibi cenaculuʒ grande ſtratü in qᷓ dũs
nnnin manibo poſt terga legatis coptini oẽs. Ter⸗ ſcepit ſibi parari paſca. Et in illo cenaculo
Rans M 4 cia leticia erat maxima: qñ triumphãs lauro tũc xpᷣiani apli habitabãt. Ceteri aijt diſcipu
ebmmüne coꝛonatus indutus aurea veſte aſcendebat li et mulieres habitabãt circũquaq; ꝑ Diuer⸗
ncn ſe curtu aureũ triumphalẽ tractũ a q̃ttnoꝛ al⸗ ſa hoſpitia. Cum ergo in iſto cenaculo come
b 4 bis equis. Sicq; dux bompaticius peunte gerẽt dñs eis apparuit ⁊ expꝛobꝛanit incredu
n ſennatu i capitolio:albos tauros ſacrificabat litatẽ illoꝝ et duriciã coꝛdis. et officiũ pꝛedi
mmmnlin ioui.multaq; alia fiebãt ad gloꝛiã ducis tri⸗ candi cõm iſit ⁊ foꝛmã baptiſmi inſtituit at⸗
vsbolts ni umphantis. Attamẽ oĩa illa vana fuerũt fri qʒ gratiã miraculoꝝ cõtu lit.vt ptʒ Marci et
ſi hug nols. et tranſitoꝛia ludiſq; pueroꝛũ cparan mat. vlti. c. Deinde fuit cũ eis fa miliariſſime
nintue AAddda:- Erigꝗamus er go metis noſtre oculos ad pꝛanſus. vt dicit Act. i. c. vt ꝑ effectũ come⸗
leun ini rege regu beatoꝛũ ducem inuictiſſimũ ieſum ſtionis ſᷣm Bꝛego. veritas pateſceret carnis.
dcsrin xpᷣm aſcendentè ad celos. et cõſideremus ci Et in his omnbns credendũ eſt matrẽ ſuam
tren MUWUw h iiij

fanctiſſimã affuiſſe. Hã vt haber᷑ Ack. i. ca. ſinuoluebat: ꝑ ipᷣos deniq; via regni celoi ahnßi
Poſtq; vpᷣs aſcedit reuerſi ſunt diſcipuli in moꝛtalibo facta fuit nota. Lata q ppe virtute dehitin
domũvbi manebãt cũ mulieribo ⁊ matre ieſu ex alto pᷣditi ſpũ ſancto cooperãte fuerevt ſic nnſnchoe
et fratribo eiꝰ. Iſta aüt regreſſio denotat ꝙ in ps. refert. In oẽm terrã exiuit ſonus eoꝝ.cũ iuitiiſuncn
de exierãt. Refectõe aũt cõpleta pcepit eis vt fructu 7 vtilitate oĩm gentiũ. atch; in fines oꝛ doecle gente
in montẽ oliueti verſus bethaniã irent. Ali bis terre verba eoꝝn. Mopterea vt tãti miræ— fliatſpirin
qui dicũt ꝙꝙ xp̈s iuit cũ eis: ex eo ꝙ lucas ait culi memoꝛes eſſe poſſimus:in pñti ſermone ſngorept
Eduxit illos foꝛas in bethaniã. Aliqͥ vo te⸗ de ſpũ ſancto in apłos miſſo erimꝰ verba fa⸗ Ghinmsſ
nent ꝙ poſtẽe dixit vt irent ad montẽ oliueti cturi: de ̊ tria ꝓponimꝰ myſteria ↄtempläda ANplenet
diſparuit ab eis: et iterum in möte awaruit. Kind ieregmtinis⸗ M Shinnol.
Erat aũt mõs ille ᷣm Pico.de lira extra hie ecundũ miſſionis. thennel
ruſalẽ ĩ via eundi verſus bethaniã. Ibi ali⸗ eraconinsz. lunnbuinſon
quãdiu ſtetit xpᷣs cũ bñdicta mre ?⁊ diſcipulii ¶ vi nature ſpus ſanctus nõ eſt cognoſccd ſnna d⸗
ſuis ſiẽ amici valefaciẽtes ſolẽt figere gradũ bilis: ſed tm̃ ꝑ reuelationẽ. et qualiter ſpiri- nalanhi
Ibi diſcipulos docuit ꝙ nõ erat eoꝛũ noſſe ſanctus eſt deus ꝓcedẽs a patre et filio iwrßvis riſontoi
tꝑa vel momẽta qᷓ pr poſuit ĩ ſua ptate : cũ pe⸗ coequalis. ¶ Capitulũ.i. ſoguru ſpn
terẽt. Si in illo the reſtituendũ eſſet regnũ iſ KRimũ myſteriũ ↄtem landũ de ſpũ ſan rtſtept
rael. Ibi pᷣcepit eis ne diſcederẽt a hierlin q̊ Acto ðᷣꝛ cognitõis. In nokande ſũt rters Clfli⸗c,.
uſq; reciperẽt ſpiritũ ſanctũ. Ibi tandẽ poſt theologoꝝ veritates. Pꝛima ꝙ nullꝰ viatto: Urcſchiſt
multa blanda 7 cõſolatoꝛia ba bũdixit eis pᷣt cognoſcere ꝓpꝛia vi nature terciã ꝑſonãin 1cCrius
Pie quidẽ ptemplari poſſum ꝙ du dixiſſet dieiniſ quã dicim ſi m̃ ſanctũ. An Hilarꝰ fiapaſthen
Dmf mea bñdicta. O genetrix ſuauiſ ima. in li. de tri. ait. Hõ putet hõ ſua intelligétfiua faſuncdin
O düecti meid ſcipuli. Ecce compieta ſunt ſacramentũ generatõis ⁊ pceſſionis ſe poſſe wintsl.
oĩa. Zps ẽ vt reuertar ad eũ me miſit. Igit cõſequi.Et Dloniſi⸗ in li.de diui.no. Hon Ursſume
ſuſcipite benedictionẽ meã ꝙ oẽs cadentes eſt audendũ dicere aliqd nec co gitare de ſug ygbuchhi
in terrã adoꝛauerũt eu? benedictõne accepta ſubſtatiali occulta diuinitate pter ea ͥ dini⸗· phoirius
genua tenebãt in terrã defixa: aſpiciebãtq; fa nirnobis ex ſacris eloquijs ſunt expſſa. Et linooie
ciem in quã angeli deſiderãt pſpicere. At ie⸗ de hoc pauls. iad Coꝛint. ca. j. oirit. oqui S rni nei⸗
ſus ad oꝛientẽ reſpiciẽs foꝛte in geminãdo be mur dei ſapientiã quã nemo pꝛincipũ huiuns nnineno
nedicta ſis mater mea:bñdicti vos diſcipuli ſeculi nouit. ſ. phoꝝ m glo. Scda veritts Grpftort
mei: leuatis manibo paulatim ferebat in cell ꝙ nobis reuelatũ eſt in diuinis eſſe terciäp.p· hirano⸗
O noua ꝓdigia.O miracula inaudita. Ille ſonã ꝓcedentẽ ꝑ modũ amoꝛis q̊ ðꝛ ſpiru Mannriſe
qui de virgine natuſ moꝛtẽ tulit abiectiſſime ſanct?. Nã in veteri ac in nouo teſtamẽto fit 15Oniſacs
crucis nõ ſolũ ſurrexit a moꝛtuis ⁊ ſuã reſur mentio de ſpiritu dei. VUñ Beñ. i. c. dꝛ. D pi odede
rectionẽ ſignis euidentiſſimis cõpꝛobauit. ritus dñi ferebat᷑ ſuꝑ ads. Et. vi. c. Hõpma pcadſd
Seld poſt hec oĩa palã? hoꝛa nonavt credik nebit ſpiritus meus in Hoie. Et. xli. Hundcd n Bonan
viſibiliter a monte oliueti ad celos pgredi inuenire poterim? tal⸗ virũ qͥ ſpũ dei plenns inſolritta
Currite gentes vndiq; ⁊ adoꝛate illũ qͥ ẽ rex ſit? Et Judic.iij.ca. Fuit in eo ſpiritus diun Era corpu
regũ ? dñs dominantiũ. Poſtq; vero videri et iudicauit iſrael.et. xi. ca. Factus eſt ſux (laon
amplx?nõ potuit regreſſi ſunt apłi ⁊ ceteri in pte ſpũs vñi. et. i. Re. x. c. Inſiluit ſup ſaulẽ ſ Delal
Hhierim laudantes et benedicentes deum in ſpiritus oñi et phetanit. et Ps. xxxij. Cerdo (lurſpis. 5
audio et leticia. Amen. päjiceli firmati ſunt:et ſpiritu oꝛis eius ois iſceſtnoms
ermo vigeſimꝰ de ſpũ ſancto qͥ miſſus virtus eoꝝ.et pᷣs.l. Spiritũ ſanctum tuune lponeqj
eſt aplis in ſigno viſibili ignearũ linguarũ. auferas a me. et ps. ciij. Emitte ſpiritũ tuũ x· Pirnnlie
E Wiritus ſ anctus creabunt᷑. Et pᷣs. cxlij. Spiritue un⸗⸗ bo fpimin
——II ! eSnus deducet me in terrã recta. et Sapie. i.. Wntin
quẽ mittet pater in nole meo ille Spiritus dñi repleuit oꝛbẽ terrarũ. Et.xij. Bllapo
V835vos docebit oĩla. Verba ſunt re⸗ ca. O q; bon et ſu auis eſt ſpirit' tuus in no ſigſnc⸗
demptois nr̃i oꝛiginaliter Jo. xiiij.c. et in bis. et E ſa.i.ca. Requieſcet ſuꝑ eũ ſpũs dni. tocſtmnh
ã gelio pñtis ſolẽnitatis. Ampliſſimũ do et. xli. c. Dedi ſpiritũ meũ ſuꝑ eũ. et. xlviij. ca. ’ ſncingn
nũ hodierna die collatũ fuit humano generi Dus miſit me⁊ ſpiritus eius. et. lxi. ca. Spi repſin
cũ ſpũs ſanctꝰ vilibilit miſſus ẽ ĩ apłkos fun ritus dñi ſuꝑ me. et Johelis.ij. ca. Effundi giedite
datoꝛes militãt eccleſie. Per illos eni ĩxym ſpiritũ me et dabo ꝓdigia in celo ⁊ in terra iſinn
credidit mundꝰ. Per ipos deleta fuit penit? Eod ca. Effundã ſpiritu meũ ſuꝑ oẽm ca⸗ vlten

et extincta ꝑnicies idolatrie: qᷓ oẽs q̃ſi wplos nem et ꝓphetabunt filij veſt ri et ſilie veſtre.

ciferſ
kugni

ra floͤ
Cinii
ncüdeſpüſ
wanceſütte
Ynul'vind

mcii MNdii

Caniſti
Nni Log⸗
mmciziuin
Sovenids
schewai

„
—

ED.
. . 4
ir;
ℳ .
1 .

ann .

et Matth. i. c. J nuenta eſt in vtero habene⸗

de ſpiritu ſancto.et.iij.c. Baptizabit vos ſpi

nitu ſancto.et.xij.c.Qui dixerit verbũ cõtra

ſpiritũ ſanciũ nõ remittet᷑ ei.⁊ vlti.c.Euntes

*

docete gentes baptizantes in noĩe patris et
filij et ſpiritus ſancti. Et Luc.i.c. Spiritu
ſancto replebit᷑ ex vtero matris ſue.eodẽ ca.
Spiritus ſanctus ſuꝑueniet in te.eodẽ ca.

Repleta eſt ſpiritu ſancto eliʒabeth. et.ij. ca.
Spiritus ſanctus erat in eo.et.iij.ca.Deſcẽc⸗
dit ſpiritus ſanctus coꝛpoꝛali ſpecie ſicut co
lumba in ipᷣm. Et Jo.xx.c. Accipite ſpiritũ

ſanctũ.et Actuũ.i.c.Accipietis virtutẽ ſuꝑ⸗

uenientis ſpiritus ſancti in vos. et.ij.ca. Re
pleti ſunt oẽs ſpiritu ſancto.et.x.c. In natio
nes gratia ſpiritus ſancti effuſa eſt. et. vi. ca.
Elegerũt ſteph anũ plenũ fide et ſpiritu ſen⸗
los

cto.et.viij. ca. Imponebãt manus ſuꝑ illos
ct accipiebãt ſpiritũ ſanctũ.Et ad Romañ.

v. c. Charitas dei diffuſa eſt in coꝛdibus ve

7

ſtris per ſpiritũ ſanctũ. Et.ij.petri.i.ca. Hpi

.

ritu ſancto i

ercia veritas

verbũ et ſpiritus ſanctus.⸗ ve
iter. Pꝛimo pꝛo

q ſpiritus accipit᷑ multiplic

ſubſtãtia aĩe. VUñ Act. vij.c. Dñe ieſu accipe

ſpiritũ men. Et pᷣs. xxx. In manus tuas ðdo
mine cõmendo ſpiritũ meũ. Secũdo accipi

tur p vento vt ibi Jo. iij. c. Spirit/ vbi vult
ſpirat. Tercio p aere vt in ps. Os meũ ape⸗

rui et attraxi ſpiritũ. Quarto ꝓ angelo vt in
ps.Qui facis angelos tuos i⸗ piritus. Quin
to ꝓ deo. Jo.iiij. ca. Spũs eſt dens. Dexto

ꝓ tercia ꝑſona in trinitate Sed aduertendũ
m Bonauen. in pmo di. x. ꝙ ſpũs in ſubſtẽ

tia ſpirituali ðꝛ dupliciter.ſ.a ſpiritualitate.

cõtra coꝛpulentiã. Et ſic ſubſtantia rõnalis
vel intellectualis aut eiꝰ potẽtia interioꝛ öZ
ſopũs. Vela ſpiratõe et ſic amoꝛ vel affect? di
citur ſpũs. Pꝛimo mõ cõuenit toti trinitati:

—

et ſic eſt nomẽ abſolutũ. Secũdo mõ ↄuenit
illi ꝑſone qᷓ ꝓcedit vt amoꝛ. Spirari enĩ in
ſpiritualib eſt ſolius amoꝛis. Et qm̃ amoꝛ
pᷣt ſpirari recte ⁊ oꝛdinate et ſic eſt purus: vel

indirecte et immunde. et ſic eſt libidinoſus.
Igeo illa ꝑſona q eſt amoꝛ nõ tm ðꝛ ſpũs ſed

ſpũs ſanctꝰ. ſic filꝰ ðꝛ ſ⸗ anct?. qꝛ genera⸗
tio eſt motꝰ naturalis circa quẽ nõ attendit᷑

ſanctitas vel purit as:ſiẽ attendit᷑ circa amo⸗

rẽ volũtatis. Albert aũt in dbendi theolo
gie dicit. q; ſpus ſanct?multa hʒ noĩa. Dicit᷑

enĩ ſpiritus a ſpirãdo actiue eo ꝙ ſpiret vbi
vult. Et ſic cõuenit tribo ꝑſonis:ſed ſpiritui

èò

8 „

itu ſancto inſpirati locuti ſũt ſancti dei ho⸗.
mines.Et Johes pꝛime ſue canonice.v.ca.
Tres ſunt qui teſtimoniũ dant in celo pater

ſancto per afpꝛopꝛiationẽ. Alio mo dicit ſpi
ritus a ſpirando paſſiue eo ꝙ ſpirat᷑. Et hoc

mõ /ꝓpꝛiũ eſt ſpiritui ſancto qͥ ꝓcedit ꝓ modũ
ſpiratõis.nõ ſolũ aũt ðꝛ ſpũs ſed addit᷑ ſan⸗
ctus.qꝛ ſanctꝰ idẽ eſt mundꝰ vel firmꝰ vel
ſine terra. Que cõueniunt nõ ſolũ ei quo ad
ſe ſed in cõparatione quo ad nos. Hã ꝑ gra⸗

tiam ſpiritus ſancti a peccatis mundamur.

in bono firmamur.a terrenis ſeꝑamur. In⸗
ſuper ſpũs ſanctꝰ vocat᷑ nexus vnitas et am⸗
plexus.et hoc ꝓut ↄparatur ad patrẽ et filiũ.

Item dicit᷑ donũ dei altiſſimi. qꝛ om̃e donũ
ab ipo fluit. Dicit᷑ fons viuus quia ſitienti=⸗
bus gratiã largitur. Dicitur ignis quia af⸗
fectum accendit. Dicit᷑ charitas nõ ſolum qꝛ

eſt amoꝛ patris et filij:ſed qꝛ nos amantes fa
cit.Dicit᷑ ſpiritalis vnctio.qꝛ omnes tribu⸗
lationes mundanas ſuaues facit et iocũdas

Fm illud. In laboꝛe requies ĩ eſtu temperies

Dicitur dextere dei digitus.qꝛ ſicut oẽs coꝛ
poꝛales res digito demonſtrant᷑.ita p ſpiritũ
ſanctũ oſtendunt᷑ res ſpũales oculo ſpiritua

li. Dicit᷑ paraclitus.qꝛ cõſolationes celeſtes
mentib inſtillat. Dicit᷑ magiſtroꝝ optimus
quia intellectũ ad cognitionẽ dei et ſui ipius
illuminat. Eſt itaq; ſpũs ſanctus vt colligik
ex dictis Auguſtini in li.de trini.deus ter⸗

cia pſona in trinitate ꝓducta a patre et filio
per modũ volũtatis. Deus nãq; eſt umme
ſimplex.vt ptʒ.xij. meraphy.vbi phᷣ̊s dicit.
ꝙ deus eſt actus puriſſimus abſq; aliqua cõ
poſitione. ergo omne qð eſt in deo eſt deus.

Et ꝑ cõſequens ſcientia ſapientia intellectꝰ
cognitio volũtas et amoꝛ dei eſt deus.Con

ſtat autẽ ſpiritus ſanctus eſt amoꝛ patris
ad filiũ. Deus enim pater per intellectũ ſuũ
cognoſcit eſſentiã ſuã eſſe infinite bonitatis:

ergo eque amat amoꝛe infinito. Sicut ergo

qua ſeipᷣm cognoſcit/co gnitio eſt filius: ita
amoꝛ q ſeipᷣm amat eſt ſpiritus ſanctus. Hʒ
cõtra pᷣdicta tres inueniunt᷑ hereticoꝛũ opi⸗
niones damnate. Pꝛima fnit opinio Arrij
qui vt dicit ſanctus tho.in.iiij.ſumme.ↄtra
gentiles ca. xvi. docuit filiũ et ſpiritũ ſancxũ
eſſe creaturas:filiũ tamẽ maioꝛẽ ſpiritu ſan⸗

cto:et filiũ minoꝛẽ patre:quẽ erroꝛẽ quantu,ʒ

ad ſpiritũ ſanctũ ſecutus eſt Macedoniꝰ qͥ
de patre et filio recte ſenſit:ꝙ vnius eiuſdem

ſubſtãtie ſint. Sed hoc de ſpiritu ſancto cre
gere noluit creaturã eẽ cõteſtans. VUñn quidã

Macedonianos ſemi arrianos vocat:co ꝙꝙ
cũ arrianis in ꝑte ↄueniũt ⁊ ĩ ꝑte diferũt ab
eiſdẽ. quos tñ oẽs ↄuincimꝰ teſtimonio ſcri

ptur arũ ſanctaꝝ: ex ab⸗ veriſſime colligim⸗

ꝙ ſpũs ſanctus eſt deꝰ. Nã nulli templũ cõ⸗
ſtruit᷑ ⁊ ↄſecrat᷑ niſi deo.vñ in pᷣs ðꝛ.Dñs in

temnpio ſctõ ſuo. Sʒ templũ deputat᷑ ſpiritui
ſctõ.Dicit eĩ apłs.i.ad Coꝛinth̊.vi.c. An ne

ſcitis qm̃ mẽebꝛavr̃a templũ ſunt ſpũs ſancti

g ſpũs ſanct? ẽ deus. Inſuꝑ ↄpꝛehẽdere oĩa
ꝓfunda dei nõ eſt alicuiꝰ creature:ſed ſpũs

ſanctꝰ ↄpꝛehẽdit oĩa ꝓfunda dei igit᷑ nõ eſt

creatura.dicit᷑ eni.i.ad Coꝛint.ij.c. Que dei

ſunt nẽo ↄgnouit niſi ſpũs dei. Itẽ de locu
tus eſt ꝑ æhas: vñ Nume.xij.c.ſcribit᷑. Si

qs fuerit inter vos ꝓpheta dñi in viſione ap⸗

parebo ei vel ꝑ ſomniũ loq̃r ad illũ. Sʒ ſpi⸗
ius ſanctꝰ locutus ẽ ꝑ ꝓphetas:&̊ eſt de?. PHã
Act.i.ſcribit᷑. O poꝛtʒ impleri ſcripturã quã

pdixit ſpũs ſanctꝰ ꝑ os dauid. Et.ij. Pe.i.c.

Spiritu ſctõ inſpirati locuti ſunt ſancti dei
hoĩes. Itẽ interiꝰdocere ꝓpꝛiũ opꝰ dei eſt. vn
m. Deg hoc eſt

in pᷣs. Qui docet hoĩem ſcia

opꝰ ſpũs ſcti:ů̊ eſt deꝰ. Nã Jo.xiiij.ca.dicit᷑

Paraclytus aũt ſpũs ſanctꝰ quẽ mittet pr in

noie meo ille vos docebit oĩa. Adhuc. Quo
rũ eſt eadẽ oꝑatio opoꝛtet eandẽ eſſe naturã:
eſt aũt eadẽ oꝑatio filij et ſpũs ſcti:nã xpᷣs lo
quit᷑ in ſctis. Jõ paulꝰ.ij.qad Coꝛint.vlti.ca.

dicebat. An exꝑimentũ ritis eis in melo⸗
quit᷑ xpᷣs. Spũs ſanctꝰ etiã loqͥt᷑iuxta illud

mat. x.c. Hõ enĩ vos eſtis qͥ loqu imini ſʒ ſpi
ritus pfr̃is vri qͥ loquit᷑ in vobis. Ergo eadẽ
eſt natu ra filij et ſpũs ſcti ⁊ ꝑ ↄſequẽs pfr̃is.
Ampli?. Eſſevbiq;ʒ eſt pꝛiũ dei qͥ dicit Jere.
xxiij.c.Celũ ⁊ terrã ego impleo:hoc ſpiritui
ſciõ ↄuenit.ſᷣm illud Sapie.i.c. Spũs dñi
repleuit oꝛbẽ terrarũ.ꝗ̊ eſt deꝰ. Pꝛeterea Act.
v.c.petrꝰdixit.Anania cur tẽtauit ſathanas
coꝛ tuũ mẽtiri te ſpũi ſctõ. Et poſtea ſubdit.
Nõ es mentitꝰ hoib ſʒ deo:̊ð ſpũs ſanctꝰ eſt
deus. Paulus etiã in pᷣma ad Loꝛint.ca.xij.
ita ſcribit. Nemo pᷣt dicere dñs ieſus niſi in
ſpũ ſancto:diuiſiones vᷣo gratiarũ ſunt:idẽ
aũt ſpũs.Et diuiſiones miniſtrationũ ſunt.
idẽ aũt dñs. Et diuiſiones opationũ ſunt.
idẽ vᷣo deꝰ qͥ oꝑat᷑ oĩa in oĩbo. Unicuiq; autẽ
dat᷑ manifeſtatio ſpũs ad vtilitatẽ. Alij qͥdẽ
ꝑ ſpm̃ dat᷑ ſermo ſapie.Alij aũt ſermo ſciẽtie
ſm eundẽ ſpm̃.Alteri fides in eodẽ ſpiritu.
Alij gratia ſanitatũ in vno ſpiritu. alij ope⸗
ratio virtutũ.alij ꝓphetia. alij diſcretio ſpiri⸗

tuũ.alij genera lin guarũ.alij interpᷣtatio ſer⸗

monũ.Hec aũt oĩa opatur vnꝰ atq; idẽ ſpiri
tus diuides ſingulis ꝓut vult. In qbusver
bis manifeſte expꝛimit ſpm̃ ſanctũ eſſe deũ.
eoa opinio dãnata de ſpũ ſctõ ꝙ nõ ꝓce
dit a filio ſed a ſolo pr̃e. Que ſᷣm tho.i. pte. q

xxvi.inueta fuita Heſtoꝛianis vt patet in

. —
D “

quodã ſimbolo damnato ab Epheſina ſino

do. Pꝛopterea in ſimbolo patrũ dꝛ. Et in ſpi
ritũ ſanctũ dñm ⁊ viuificantẽ qͥ ex pf̃e filioq;
ꝓcedit.Athanaſius etiã hoc retulit eũ dixgit
Spũs ſanctꝰ a pr̃e ⁊ filio nõ factꝰ nec creua⸗
tus nec genit' ſʒ ꝓcedẽs. Idipᷣm ꝓfitet᷑ Ci,.,
rillus in epla ſua quã ſinodus calcedonẽſis
recepit. Idẽ fatet᷑ didimuſ in libꝛo de ſpiriun
ſctõ. Augo etiã ſic aſſerit ſuꝑ iohannẽ.etĩ li⸗

bꝛis de tri. Sʒ greci ↄ hoc inſtãt. Pꝛimo q

vps de ſco ſpuᷣ loques cũ a pre ꝓcedere diri

nulla mentione facta de filio.vñ Jo. xv. ait.
A venerit paraclytus quẽ ego mittãvobis

a patre ſpiritũ veritatis q a pre ꝓcedit. Se⸗
cundo q: Johanes Damalce. dicit. Spiri⸗

tũ ſanctũ ex pr̃e dicimꝰ et ſpiritũ pr̃is nomi⸗

namus. Ex filio autẽ ſom nõ dicimꝰ:ſpiritũ

vero filij noĩiamꝰ.Tercio ſpũs ſanctꝰ ꝑfecte

Pꝓcedit a pfe &̊ ſuperfluũ eſt ꝙ ꝓcedat a filio.
Dzʒ ad pꝛimũ rũdet ſanct tho.i.ꝑte.q.xxxvi

et in.iiij. ſum me cõtra gẽtiles ca.xxv. O ꝓpt

* vnitatẽ eſſentie qð in ſcripturis de vna ꝑſo⸗
na ðꝛ de alia opoꝛtet intelligi niſi repugnet
ꝓpꝛietati ꝑſonali ipᷣius:etiã ſi dicto excluſiua
adderet᷑:licet enĩ dicat᷑ Mat.xi.c. Nemo no
uit filiũ niſi pr:nõ tñ a cognitõe filij vel ipſe
filiꝰ vel ſpũs ſanct? excludit᷑. VUñ etiã ſi dice⸗
retur in euãgelio ꝙ ſpũs ſanctꝰ nõ pcedit ni

ſi a pr̃e nõ ꝑ hoc remoueret᷑ quin ꝓcedereta

filio: cum hoc pꝛopꝛietati filij nõ repugnet.

Nec eſt mirũ ſi dũs ſpm̃ ſanctũ a pre ꝓcede
re dixit de ſe mentõe nõ facta.qꝛ oĩa qad pr̃em
referre ſolet a ̊ habet quicqͥd habet. Sicut
cũ dicit Jo. vij. c. Mea doctrina nõ eſt mea

ſed eius ꝗ miſit me pris. Et multa bmoõi in

verbis dñi inueniunt᷑ ad cõmendandã in pa
tre auctoꝛitatẽ pꝛincipij nec tñ in verbis alle
gatis omnino obticuit eſſe ſe ſpiritus ſancti

pꝛincipiũ. Cum dixit eñ ſpiritũ veritatis ete
ſe pꝛius dixerat veritatẽ. Pꝛeterea ſhirtue

4

ſanctus a filio mittitur ſᷣm illud Jo.xv.c

Cũ venerit paraclitus quẽ ego mittã vobis
ſed mittẽs auctoꝛitatẽ habet aliquẽ in miſu,
Opoꝛtet ergo dicere ꝙ filius habeat aliqui’;
auctoꝛitatẽ reſpectu ſpiritꝰ ſancti:nõ aute do
minij vel maioꝛitatis:ſed ſm ſoluʒ oꝛigine.
SDiqͥ autẽ obijceret ꝙ filiꝰ mittit᷑ a ſpiritu
ſancto.qꝛ dicit᷑ Luce.iiij.ca.ꝙ dñs dixit in
ſe impletũ illud Eſaie. Spiritus dñi ſuper

me euangeliʒare pauperibo miſit me. Rñde⸗

re poſſumꝰ ꝙ filius a ſpũ ſancto mittit᷑ ſcᷣm
naturã aſſumptã. Spiritus autẽ ſanctꝰ? nõ
aſſumpſit naturã creatã.vt ſᷣm eã poſſit dici

miſſus a filio.vel filius habere auctoꝛitateʒ

reſpectu ipſius. Relinquit᷑ ergo ꝙ reſpectu

nehaben

no dicil
us izuis

ſnnlang
pervopi
pfis dich
plectepe
cereqy p
ynaeſtv
necelleel
repngne
Jot pf

aſp
c(tlone

pſoneſt
actonec
ſpüſna
ſpbohe
banren
heckſan
fllhn⸗
liſĩ⸗
ſrctfünt
Ardler.
W v
ſpeora
eno ſos,
btfi
Iarimi

Fflochar
Umiicendn

ti do
nichar. S
voqnerak
pocengi
noͤßtetine

Ppotrer filio

fecroneiß

nologiongi
Nbertiton
mila. San
rqhſianen
loinflioee⸗
Phergener
ſſtagui
Pholtige
quäpaer
dans E
arefo⸗
ficannran
cendamne
ekfili

doigeg
whrsdern
rnican
oguide iin
ir Ciain
ſine ini
ci an Mder
i nnore
ſncie
keiczabeid

4 4

Münulni
rüinmiel
täiſrünis
A o
nicgominin

Unme
Seum hi
betalicveinn

Pinsbitetan
ie ſmminint

frdin gil
a gdiodſin

.
.

bniunme)
on niſ⸗
ins Mii
fnaiin

bar uulin
it eg

Srrnsn .

4

ſom̃ ſanctũ eſſe a filio:ita etiã nõ negat ex v.
verboꝝ illoꝝ. Ad terciũ de ꝓductõne ꝑfecta
pris dicit ſanct? tho. 7 ꝑ hoc ſpũs ſanctꝰ
Pfecte ꝓcedit a pre:nõ ſo
cere ꝙ ꝓcedat a filio ſed oĩno neceſſariũ.qꝛ

neceſſe eſt eſſe a filio niſi ꝓpꝛietati filiationis Zerxci⸗

pf filio qꝛ creatoꝛẽ genuit pater.filiꝰ nõ ge⸗ f in m
nuit creatoꝛc. Neq; enĩ nõ potuit ſʒ nõ opoꝛ ca. Miſit meviuẽs pꝛ.Et.viij.ca.Qui miſt ic
tuit.i.nõ ex impotẽtia fecit ſed qꝛ ſibi nõ Zue
niebat. Similiter pᷣt dici in ꝓpoſito. Si ve⸗ clitus quẽ ego mittã vobis.E

in patre qua potuit generare. Sic eadem e

tris ⁊ filij q̃ pũt dare.i.ſpirare. VUñ Augꝰ.li.

rare:filiꝰ aũt habet eã vt accipiẽs.⁊ hoc ſigni
ficatur cum dicit᷑ poteſt generari. Idem di⸗
cendum eſt de ſpiritu ſancto reſpectu patris

pſone eterne filius ſuꝑ ſpiritũ ſanctũ auctoꝛi ¶ Quid ſit miſſio in diuinis:et qualiter ſpi⸗
tatẽ habeat. Ad ſecundũ obiectũ de Dama⸗ ritus ſauctꝰ mittit᷑ inuiſibiliter ⁊ viſibiliter: ?-·
ſceno dicit ſanctꝰ tho.qꝙ in hoc nõ eſt audiẽ6⸗ de cõgruitate tꝑis quo ſpũs datus fuit apo⸗
dus q;uis a ꝗbuſdã dicat᷑ ꝙ ſicut nõ confite ſtolis in ſigno viſibſil.

(Wapitulü. ij.
Ecundũ myſteriũ ↄtemplandũ de ſpiri
tu ſancto dicit᷑ miſſionis. In quo tres
cõſiderationes faciemus.
ima dicit᷑ qui

Secun

lũ nõ eſt ſuꝑſftuũ di⸗-

vna eſt virtꝰ pr̃is et filij. Et quicqͥd eſt a pr̃e

Pꝛima ↄſideratio ðꝛ quidditatis:vbi qͥd
ſit miſſio ĩ diuiniſẽ aperiendũ.Ad qð ita ait
Ricardus in pmo di.xv. Miſſio eſt perſone
emanãtis vel emanatõis ꝑſone ꝑ aliqͥd ſibi
appꝛopꝛiatũ actuvel habitu maiĩfeſtatio. NHã

repu gnet.nõ enĩ filiꝰ eſt a ſeipᷣo licet ſit a pr̃e.
Igit᷑ pf et filiꝰ ſunt vnũ pꝛincipiũ ſpũs ſan⸗
cti ꝓpter vnitatẽ diuine virtutis:et vna ꝓdu⸗
ctione ꝓducunt ſpiritũ ſanctũ:ſicut etiã tres
ꝑſone ſunt vnum pꝛincipiũ creature: et vna latuũ⸗
actõne creaturã ꝓducũt.¶ Tercia opinio de miſſio reſpectu miſſi:duo hʒ ex ſuo intellectu
ſpũ ſancto dãnata fuit aliquoꝝ qͥ dixerũt: ꝓ ema nationẽ et manifeſtationẽ ꝑ effectũ. AUñ
ſpũs ſancc nõ ſit eqlis pr̃i aut filio. Argue⸗ Aug.iiij.li.de trini.inqͥt. Huti eſt cogno⸗
bantvero ſic. Dare ſe totũ ſine ſui diminutio ſci eſſe ab alio.Et qꝛ pater a nullo ideo nũcz
ne eſt ſum me potẽtie:hoc aũt pᷣt pater:hoc ſju dicit᷑ miſſus.Sed vt iſta clariꝰ habeant᷑tria
filiꝰnõ autẽ ſpũs ſanctꝰ:nõ enĩ põt generare in hac ꝑte dubia ſunt aperienda.
fuiũ ſic pr:nec pᷣt ſpirare ſpm̃ ſanctũ ſicut pa Pꝛimũ vtrũ ſit ponere miſſionẽ in dininis.
ter et filiꝰ ergo nõ eſt illis eq̃lis. Ad hoc rmt⸗ Scõm vtrũ miſſio ſit qͥd increatũ vel creatũ

det Alex.in pꝛimovolumine ſumme.qꝙ ſicit ¶ Terciũ vtrum miſſio dicat᷑ de deo ab eterno

eadẽ eſt potẽtia filij qua potuit generari q̃ eſft S tꝑe vel vtroq; mwlKãõ.
ſt Iid pꝛimũ dubiũ rñdet ſcriptura ſancta.
Dicit᷑ enĩ ad Galathas.iiij.c. Miſit diꝰ fili⸗
um ſuũ. Et ibidẽ. Miſit de ſpiritũ filij ſui
ↄtra maximũ inqͥt. Abſit vt ideo ſit potẽtioꝛ in coꝛda vr̃a.Et Jo.iij.c. Nõ enĩ miſit deus
filiũ ſuũ in mundũvt iudicet mundũ.Et.vi

potẽtia ſpũs ſancti q̃ pᷣt dari.i.ſpirari qua pa

ne verax eſt. Et Jo. xvi. ca. Cũvenerit para
iv litt vqbus 2? ſimi
ro querat᷑ vtrũ artata ſiue ligata ſit potentia libus ptʒ ꝙ; filius miſſus eſt etiã et ſpũs ſan⸗
ꝓducendi in ꝑſona ſpũs ſancti.ꝓpter Mauiunat hoc tñ quidã obijciunt. Pꝛimo
1

nõ pᷣt exire in actũ ꝓducẽdi ꝑſonã ſicut pᷣt in/ qꝛ qͥ mittit᷑ ab aliq̃ diſcedit ab eo ⁊ ad aliquz?

patre ⁊ filio. Dicendũ ꝙ nõ immo ex ſumma. Jlocũ de nouo vadit:ſed in diuinis nõ pᷣteſſe
pfectione ip̃iꝰ potẽtie eſt:qꝛ nõ p̃t exire ĩ actũ
hmõi:qꝛ nõ cõgrueret. VUñ Anſelmus inmo n e miſſio. Scoõo omne
nologion ait. Qui pᷣt qd ſibi nõ ꝓdeſt et nõ tur a mittete:ſʒ in diuinis nõ eſt ponere ſepa
debet:tãtomagis aduerſitas ⁊ ꝑuerſitas pñt
in illũ. Sanctꝰ? vero tho.pma ꝑte.q.xlij.di⸗
cit.ꝙ ſicut eadẽ eſſentia q̃ in patre eſt paterni
tas:in filio eſt filiatio.ita eadẽ eſt potetia qua

loci mutatio cũ de) ſit vbiq;:ergo in diuinis
nõ pᷣt eſſe miſſio. Scõo omne qð mittit᷑ ſepa

tionẽ vniꝰ ꝑſone ab alia:ergo nec miſſionẽ.
Tercio nihil ꝑtinens ad inferioꝛitatẽ et ſupe
rioꝛitatẽ dicit᷑ de vna ꝑſona reſpectu alteriꝰ-.
VUnge dicit Damaſcenus ꝙ filius ſcom ꝙ
deus nõ dicitur obediẽs vel inobediens pa
tri: ſubiectoꝛũ enim eſt hoc. Cum ergo illeqd
mittitur inquantũ huius ſit inferioꝛ q; ille q
lationẽ in diuinis:habet ergo eandẽ potẽtiã mittit.et ille qui mittit ſit ſuperioꝛ: nõ dicun
quã pater:ſed cũ aliꝗ relatõne.qꝛ pr̃ hʒ eã vp tur hmõi noĩa mittere et mitti de vna oſona
dans.Et hoc ſigniſicat᷑ cũ dicit pr̃ pᷣt gene⸗ j reſpectu alterius. Ad ſoluenda huiuſmodi

pater generat et qua filiꝰ generat. Vñ verũ
eſt ꝙ quicqͥd p̃ᷣt pater põt filiꝰ. Nõ tñ ſequit᷑
q poſſit generare:nã generatio ſignificat re⸗

obiecta: notandum eſt ſcðᷣm Bonauen tu. in
pꝛimo. diſt. xv. ꝙ miſſio in his inferioꝛibus
habet reſpęcum ad tria.ſcilicet ad pꝛiſcipi⸗

et filij. uunm: ad terininũ: et ad miſſum. Ad pꝛincipiũ

fGGohet

ſiue ad mittentẽ miſſio habet ſub triplici ha poꝛtatex alia pte nouũ modũ exiſtendi in ali . inmniſt
bitudine cõparari.vicʒ vt ad dantẽ eſſe et ſi quo.Sicut filius ð eſſe miſſus a pre in li nilſione
mittit᷑ radius a ſole. VUt ad dantẽ virtutẽ ſic dum ſᷣm ꝙ incipit eẽ in mundo viſibiliter x Ddepedt
mittit᷑ iaculũ a piectoꝛe.Et vt ad dantẽ iurfiſ carnẽ aſſumpta:et tñ antea in mundo eratvt (Decli
ictionẽ et ſic mittit᷑ nuncius a pꝛeceptoꝛe. dicit᷑ Jo.i.ca. NHõ ponit᷑ ergo miſſio in diuui: diojꝛ to⸗
Scoõm oẽm banc ↄparationẽ eſt miſſio ĩ di nis q̃ ſit Eᷣm motũ localẽ.Quare nec ibi eftſte .Mispol
uinis:qꝛ ſpũs ſanctꝰ mittit᷑ a preet filio taqparatio ſʒ ſola diſtinctio oꝛiginis. Neq; · epoſt
rñs eſſe ⁊ virtutẽ et auctoꝛitatẽ ĩ oꝑando in ęc minoꝛatio cũ nõ ſit a ncipio mittẽte. at lchnl
eis. Etiõ miſſio ſcõᷣm hũc reſpectũ cõpletiſ-⸗ ſm imperiũ aut ſᷣm ↄſiliũ:qꝛ imperãſeſtmma lnut Lii
ſime eſt in diuinis. Silx ad terminũ ſub ter ioꝛ et cõſilians ſapiẽtioꝛ. Et vt pᷣdictũ ẽ mii/ ml
cia habitudine cõparat᷑. Mittit᷑ enĩ aliquid ſio illa nõ impoꝛtat niſi ꝓceſſionẽ oꝛiginis q ternfuli
alicubi vbi videlicet quietat᷑ vt lapis mit⸗ eſ ſm equalitatẽ. Secundũ dubiũ fuit vtrũ enmuͤtel
titur deoꝛſum. Mittit etiã aliqͥd alicubi yt/Amiſſio ſit qͥd creatuʒ vel increatũ. Ad qð ita 6ßtn
a q̊ͥ habeat᷑ ſic aliqs mittit alicui donũ Hit rñdet Alex.in bᷣmo ſumme.x miſſio ſiue did lncn
titur inſuꝑ ad aliqᷣd qð oꝑet᷑:et ſic mittit᷑ fuiꝰ catur actiue de pfe reſpectu filij:ſiue de patre biloobi
vel ſpũs ſanctꝰ vt alicubi inhabitãdũ:vt ali et filio reſpectu ſpũs ſcti. Siue dicat᷑ paſſiue tocpiſ⸗
cubiad poſſidendũ vt donũ ad aliqͥd.ſ.ad ef de filio vel ſpũ ſcrõ eſt qd increatũ et idẽ qð olac
fectũ ↄferendũ. Et iõ miſſio ꝑ ↄparationẽ ad deꝰ.nã ꝓceſſio ſpũs ſcii eſt ipᷣe ſpũs ſancius phinqi
terminũ reperit᷑ ↄpletiſſime ĩ diuinis multo ꝓcedẽs.et ſanctificatio ſpũs ſcti eſt ipᷣe ſpũs mmurbi
magis q; in creaturis. Si aſit loquamur de ſanccꝰ ſanctificãs. Sʒ miſſio ſpũs ſci eſt eiꝰ pdecendi
miſſione in ↄparatõe ad miſſuʒ. Sic in his ꝓceſſio a pr̃e ⁊ filio ad ſanctificandũ creatu⸗ miunt.
inferioꝛibo ponit triplicẽ ↄditionẽ imꝑfectio rã:vtrũqʒ aũt ẽ qͥd increatũ qð eſt ſpũs ſanctꝰ barkibber
nis.ſ.ſeꝑgtionẽ: ſubiectionẽ:et mutationẽ.q Sᷓmilſſio q̃ ſpũs ſanctꝰ ẽ miſſus eſt qͥd increa ſeminted
quidẽ nõ ſunt ĩ diuinis Eſt tũ aliqd ꝑfectio tũ. Et eadẽ rõe miſſio q̃ᷓ filiꝰ mittit᷑ et qua p Aobocir
nis ibi iſtis coꝛreſpondẽs. Etrõ huius ptʒ mittit.Terciũ dubiũ fuit vtrui miſſio dicat lano amnil
ſic. In iſtis inferioꝛib õ de deo ex tꝑe vel ab eterno. Et rũdent docoo Auliunio
te:nã cũ mitto aliquẽ Romã qꝛ roma diſtat. eres theologi ꝙ ðꝛ ex tꝑe. Veruntũ Alex.in 1 cuckrau
a me ille quẽ mitto ſeꝑatur a me. In diuinis pꝛimo ſumme dicit ꝙ in miſſione duo ſunt. le dicn
yero qꝛ deꝰ mittẽs eſt vbiq; nulla ẽ diſtãtia: Eſt eni ibi pᷣncipale ſignificatũ qð eſt qd in⸗· nuchriih
ideo nulla ſeꝑatio:loco tũ hui ẽ miſſi a mit⸗ creatũ.Et eſt ibi aliqð ↄnotatũ.ſ.effecx ĩ rõ emn
tente egreſſio ſiueemanatio. Silr in his in- nali creatura qð eſt qͥd creatũ. Nã miſſio eſt 6hennad
ferioꝛ ib eſt in miſſo ſubiectio ꝓpter draʒ mit pꝓceſſio alicuiꝰ ꝑſone manifeſtata ĩ creatura: Cuoimonan
tentis ad miſſum:qꝛ miſſus differt a mitten vel maniteſtatio ꝓceſſionis eterne facta rõ⸗ ihnd
te in ſubſtantia. Sed in diuinis nõ eſt ſub⸗ nali creature:rõne &̊ cõnotati qð tꝑale eſt di⸗ titic
ſtãtialis dr̃a.Et iõ ola ſunt equalis nobili-⸗ citur miſſio tꝑalis. Sed ſanctꝰ tho.in.i.ꝑte. Atteniin
tatis in miſſo ⁊ mittẽte Sic etiã in his infe⸗ vbi. s. dicit.ꝙ in his qᷓ impoꝛtãt oꝛiginẽ di⸗ nes dicunt
rioꝛib eſt ĩ miſſo mutatio ꝓpt᷑ diſtantiã miſſi uinarũ ꝑſonarũ eſt quedaʒ dr̃a attendenda. pontkin 9,
a termino. Quia vero ĩ diuinis miſſus nu Quedã eni in ſua ſignificatõe impoꝛtãt ſolã unftitge⸗
lo loco abeſt.iõ nõ eſt ibi mutatio:ſed alicuiꝰ habitudinẽ ad pꝛincipiũ vt ꝓceſſio ⁊ exitus enniuf
effectus de nouo pꝛoductio. hec Bonauen. Quedã vero cũ habitudine ad pꝛincipiũ de 4 nuntiͦcfi
Sancta vero tho.i.ꝑte.q.xliij. eandẽ ſniam terminant ꝓceſſionis terminũ.Quoꝛũ que⸗= rme
cõfirmãs vt aſſerit:ꝙ in rõne miſſionis duoe dam determinãt terminũ eternũ:ſicut genera gonn r
impoꝛtant᷑.quoꝝ vnũ eſt habitudo miſſi ad tio ⁊ ſpiratio.nã generatio eſt ꝓceſſio diune lafti ſe
cũ a q̊ mittit᷑. Aliud ẽ hitudo miſſi ad termi-⸗ ꝑſone in naturã diuinã. Et ſpiratio paſſiue ch
nũ ad quẽ mittit᷑. Per h autẽ ꝙ aliqͥs mittii accepta impoꝛtat ꝓceſſionem amoꝛis ſubli in diegi
oſtendit᷑ pceſſio quedã miſſi a mittẽtevel im ſtentis. Quedã vero cũ habitudine ad pꝛinæ imnqiut
imperiũ:ſicut dñs mittit ſeruũ:vel ſᷣm ↄſilia cipiũ impoꝛtãt terminũ tempoꝛalẽ:ſicut mi⸗ igtieſ
riũ: vt ſi ↄſiliariꝰdicat᷑ mittere regẽ ad bellã⸗ ſio et datio Mittit᷑ enim aliquid ad hoc vt 2“ n
dũ. Vel ſm oꝛiginẽ vt ſi dicat᷑ flos mitti in aliquo ſitet datur ad hoc vt habeat᷑. Per⸗ l
ab arboꝛe. O ſtedit᷑ etiã habitudo termini ad ſonã autẽ diuinã haberi ab aliqua creatua Niibiunn
quẽ mittit᷑ vt aliq̊ mõ ibi eſſe incipiat.vel q vel eſſe nouo mõ exiſtendi in ea eſt quoddaz crann
pꝛiꝰ ibi oino nõ erat q̊ mittit᷑ Vel qꝛ incipit tꝑale. Vñ miſſio et datio in diuinis diaonk iſnel
ibi aliqᷓ mõ eſſe quo pꝛiꝰnõ erat. Diſſio di ¶tpaliter tm̃. G eneratio autẽ ſpiratio ſolũ lb ſnh
nieine pſone ire p vimdn . RE er ee ee (bformnetg
nine bſone ↄuenire pᷣt ̃ᷣm ꝙ impoꝛtat exvna eterno. Pꝛoceſſio aũt et exitus dicunt᷑ in di⸗ ua
ꝑte ꝓceſſionẽ oꝛiginis a mittete Et ſ̃ᷣm ꝙ im nuinis eternaliter ⁊ tempoꝛaliter. Nã filiꝰ ab Murfn

eterno peeſſit vt ſit deus:tpaliter aũtvt ſitbõ

tirii Selt yfieDei ter anty quieti. Et hoc eſt qð dicit᷑ Act. ij.ca. Dũ co⸗
miſinfii ſm ꝓmiſſionẽ viſibilẽ:velvt ſit in hoĩe ſcõm plerent dies penthecoſtes.i. dies requietõis
dundendlin miſſionẽ inniſibilen. Illud eni feſtũ erat ad req niẽ deputatu. J06
annnirn Pete die et hoꝛa miſſionis ſpus ſancti. dirit deus o Eſa. ca. x. Dup quẽ requielcet
bonilgann⸗ DBecũda ↄſideratio de miſſione ſpũs ſan ſi puũs meus niſi ſuꝑ humile? quietuů. Scoo
Ammgzi cuͤ: aaltatio ju anaauo tte mnicne fnir erat apli dilectõe vniti:q notat᷑ cũ ðꝛ. Ert
cnſe aptis ponderare debemꝰ. H quinq̃ᷓ gen une oẽs pariter. Eior quidẽ eis coꝛ vnum et aĩa
hnaponnirg Die poſt xpᷣi reſurrectionẽ my Ei uitu⸗ nit ena. Sicnbenl puũs hoĩs nõ viuificat mem
iiginrich celebꝛatũ. Et hoc quidẽ ↄgrue factũ eſſe con bꝛa coꝛꝑis niſi vnita. Sic nec ſpũs ſanctus
Etniecin ſtat. Cũ qꝛ in veteri teſtaméeto ſic fuerat figa mẽbꝛa ſi pũalia. ercio ert apli loco ſecreti:
ntciin ratũ:dũ quinq̃ geſima die poſtq; moiſes edqdu de h̊ ſubdit᷑ in eodẽ loco.ſ.ĩ cenaculo. Quar
uotigu xerat filios iſrt de egypto:deſcedit deꝰ i igne to erãt oꝛoni aſſidui.iõ ſubdit᷑ Erant Rneeſ
ndüin in mõte ſynai. Sic? quinq̃ geſima die poſts ra ntes vnanimiter in oꝛõne:de illis cãtat ec⸗
nenmi Ai xps traxerat pr̃es de inferis:deſcẽdit ſpiritꝰ cleſia. Oꝛantib aplłis deũ veniſſe nu nciat.
nr nſtir ſanctus in linguis igneis Tũ etiã vt q in u Quinto erãt humilitate pᷣditi ex eo ꝙ ſcribi
tnſuenen bileo bñficia ls accipiebat data fuiſſe mul tur qꝛ erãt ſedẽtes.i.hũiles.Sexto erãt pace
Dirniliii to copioſioꝛa in xp̃ᷣm credentibea ſpuſancto cõiuncti qꝛ erãt in hierlim q interpꝛetat᷑ viſ i
narmi ali⸗ noſcant᷑. At eĩ colligit᷑ ex.xxv.ca.Leuit᷑. nu pacis.Septimo erãt ↄtemplatõe erecti: ꝑ H̊
tie pisſenn mero quinq̃ genario annoꝝ in iubileo debi⸗ ꝙ dicit᷑. qꝛ receperũt ſpiritũ ſanctũ ĩ ſuꝑioꝛi
is ick iheſhi ta remittebant᷑. Ita ſpũs ſancti gr̃a ĩ apoſto cenaculo.Qualiter autẽ miſſio illa viſ ibilis
loſpüsſcickt los deſcendẽtis penitẽtibo peccata et debita in aplos fuerit cõpleta declarat᷑ Act.ij.c. vvi
Wwincndä remittunt᷑. Silr in illo iubileo ſerui dona? dicit. Factꝰ eſt repẽte de celo ſonꝰ tãqᷓ; adue⸗
icckſisir bant᷑ libertati. Ita nunc ſpũs ſanctꝰ liberata nientis ſpũs vehemẽtis ⁊ repleuit totã do⸗
msch lian ſernitute diaboli in ſpem gloꝛie filioꝛũ dei. mũ vbi erãt ſedẽtes. NHicolaus de lira.ſeden
Wninken Aldhuc in illo iubileo recuperabant᷑ heredi⸗

WAMnin tates amiſſe. Sic ſpũs ſanct eſt pignus he Sediſtis in cadeſ barne multo tꝑe.i.manſi
mEiY/N reditatis nr̃e. Veit etiã ſpũs ſanctꝰ in die dñi ſtis. Nã aplłi tũc erãt in oꝛõne q̃ nõ fit ſedẽdo
mid, ca vt eſſet dies renouatõis qᷓ fuerat et creatio ſed magis flectẽdo genua vel ſtando. Inſuꝑ
rurierui. nis. Dñica nãq; die creatꝰ eſt mundus. Ho Luc. vlti. xpᷣs dixerat eis. Sedete in ciuita⸗
igtitli ra adhuc qᷓ ſoũs ſanctꝰ in apłos deſcẽdit fu⸗ te.i.manete quſq; induamini virtute ex alto
mri i it tercia:vt ptʒ ex auctoꝛitate eccleſt ieq cantat Et apparuerũt illis diſpartite lingue tanc;
üfinne in hymno. Dũ hoꝛa cũctis tercia repẽte mũ ignis:ſeditq; ſup ſingulos coꝝ⁊ repleti ſunt
nithuin dus intonat:oꝛantibo aplłis deũ veniſſe nũci oẽs ſpũ ſctõ Szp Pollz aliqᷣs rere an aptiañ
ermrin at. Idipᷣm habet᷑ ex verbo petri Act.ij. c. Fu/⸗⸗ſtã diẽ acceperant ſpir im ſanctũ.Et rndent
M it aũt iſta hoꝛa ↄuenies.Lũ qꝛ ſpũs ſanctus doctoꝛes ꝙ ſic ſʒ nõ ĩ tãta copia.Cũ eni fue⸗
ge ie eſt tercia in trinitate ꝑſona.tũ qꝛ pꝛimi parẽ⸗rũt vocati ad xpᷣi ſequelã ⁊ apoſtolatũ recepe
atn tes dicunt᷑ in hoꝛa tercia ꝑdidiſſe gratiaʒ: vt rũt ſpiritũ ſanctũ ad ꝓpꝛiã iuſtificatiõʒ ⁊ eſo
man n ponit᷑ in ↄpendio theologie li.i.vnñ cõueni⸗ nalẽ ꝑfectionẽ.QOñ aũt miſit eos ad pᷣdican⸗
enns fuit ꝙ eadẽ hoꝛa aplis redderet᷑. Cũ etiãẽ dum añ ſuã paſſionẽ tũc recepert ſpiritü ſan
