cietis habentes vobiſcũ deũ celi. Ambulate

cum hominibe in ſimplicitate coꝛdis. ¶ De
cimũ eſt teſtimoniũ ʒabulon. Videbitis de⸗
um in foꝛma hois qm̃ iam elegit dñs nomẽ
ei.Et rurſum in malicia ſermonũveſtroꝛum
ad iracundiã ꝓuocabitis eũ et abieeg eritis
vſq; ad tempus cõſummationis.¶ Vndeci
mum dictũ eſt patriarche Joſepacici qm̃
ex iuda nata eſt virgo habens ſtolã byſſinã.
Etex ipᷣis pdijt agnus immaculatus gratia
dei ſaluans oẽg gentes.regnũ aũt eiꝰ eternũ
a nonibir uodecimũ eſt dictũ Benia
min.Adoꝛabitis regẽ celoꝝ qͥ in terra appa⸗
rebit in foꝛma hoĩs. Et quotq̃t credidere eũ
in terra ↄgaudebũt ei. AUltra hec patriarcha

rũ et ꝓphetarũ ac ſibillarũ teſtimonia diuini

tas xpᷣi ſufficientiſſime demonſtrata fuit qñ
ſibi obediebãt venti et mare.qñ curabant᷑ in⸗
firmi et ad vocẽ ipᷣius moꝛtui ſuſcitabantur
ꝓpter que oĩa ipᷣe dicebat iudeis Johis.x.c.
O pera q̃ ego facio in noĩe patris mei hec te⸗
ſtimoniũ phibent de me. Hinc Bꝛegoꝛiꝰ in
omel.de epiphania inqͥt.O mnia elemẽta au

ctoꝛem ſuũ veniſſe teſtata ſunt.vt enĩ de his

quaſi quodã vſu humano loquer.deũ hunc
celi eſſe cognouerũt qꝛ ꝓtinus ſtellã miſerũt.
Mare cognouitqꝛ ſub eius plantis ſe calca
bile pᷣbuit. Terra cognouit:qꝛ eo moꝛiente
cõtremuit. Sol cognouit:qꝛ lucis ſue radi⸗
os abſcondit. Sarxa et parietes agnouerũt:
qꝛ tꝑe moꝛtis eius ſciſſa ſunt. Infernꝰ agno
uit:qꝛ hos quos tenebat moꝛtuos reddidit.
Et tñ hũc quẽ oĩa elemẽta inſenſibilia ſenſe⸗
rũt adhuc infideliũ iudeoꝝ coꝛda deũ eſſe mi
nime cognouerũt.Et durioꝛa ſaxis ad peni
tentiã ſcindi nolũt eũq; cõfiteri abnegãt quẽ
elemẽta vt diximus ſignis aut ſciſſionib de
um clamãt.hec ille. S
rxps iã venit quẽ iudei veniſſe negãt et
g aduentꝰ eius pᷣterijt. Capitulũ.ij.
Ecundo errãt iudei circa xpᷣm incar
natũ q;ᷓtũ ad tꝑalitatẽ.nolũt quidẽ ac
ceptare vxpᷣm veniſſe:ſed illũ dicũt vẽ
turũi.Quibo veritatẽ aduent xpᷣi iam pᷣteriti
et ↄpleti oſtẽdere poſſumꝰ maxime ꝓpter tria
in e iudaici regni defectionẽ.
coõoꝓpter imperij romani ſubiection-.·
Fercio ꝓpter generalẽ cõſfeſſione. 1.
ꝛimo ꝓbamꝰ vxpᷣm veniſſe ꝓpter iudaici
regni defectionẽ. Nã vt dicit Augꝰ.li.xviij.
de ciui.dei.ca.xlv. Regnante herode alieni⸗
gena natꝰ eſt xpᷣs.iam enĩ venerat plenitudo
tꝑis ſignificata ꝓphetico ſpũ ꝑ os patriarche
iacob:vbi ait. Nõ auferet᷑ ſceptrũ de iuda et
dux de femoꝛe eiꝰ donec veniatqͥ mittendus
eſt et ipe erit expectatio gentiũ. Sed iudei di

cunt ꝙ hec auctoꝛitas q̃ ponit᷑ G eneſ.xlix.

ca. loquit᷑ de NHabuchodonoſoꝛ rege baby⸗

lonis qͥ miſſus eſt ex oꝛdinatõe diuina p hie⸗
ruſalẽ ꝓpter pctã ꝓpli.vt habet᷑.iij. Re.xxiiij.

ca.Et extunc defecit regnũ iudeoꝝ:qꝛ cepit

DSedechiã regẽ et eũ excecauit:et filios eius

occidit.vt habet᷑ ibið.xxv.c.nec poſtea aliqͥs
de eiꝰ ſtirpe regnauit. Sed hoc ptʒ eſſe fal⸗
ſum.qꝛ poſt captiuitatẽ babylonicam habue
rũt duces ⁊ pᷣncipes ſicut patet de zoꝛobabel
eſdra neemia habuerũt etiã reges. Nã vt po
nit Augꝰ.li.xviij.de ci.dei. Ariſtobolus aſ⸗
ſumpto diademate rex ⁊ põtifex factꝰ eſt. Ari
ſtobulo ſucceſſit Alexander etiã ipe rex ⁊ põ
tifex.poſt hũcvxoꝛ eiꝰ alexãdra regina iudeo
rum fuit. Cuiꝰ tꝑe mala ſunt eos ſecuta gra
uioꝛa. Nã filij huiꝰ alexãdre ariſtobulłlꝰ⁊ hir
canus inter ſe de imꝑio dimicãtes vires ad⸗
uerſus iſraeliticã gentẽ ꝓuocauerunt roma⸗

nas. Hircanus nãq; ↄtra fratrẽ popoſcit au

Miũ venitq; pompeius pᷣclariſſimꝰ pnceps
q̃ iudeã cũ exercitu ingreſſus ciuitatẽ hieru⸗
ſalẽ cepit templũ reſerauit nõ deuotõne ſup⸗

plicis ſed iure victoꝛis.qꝛ vt ipᷣemet teſtat᷑ nõ

colebat deũ iudeoꝝ. Vñ dixit vt ſcribit Lu⸗
canꝰ.Cappadoces mea ſigna timẽt. et dedi⸗
ta ſacris. Incerti iudea dei molleſq; ſophene
⁊c̃.Et ad ſancta ſanctoꝝ q̊ nõ niſi ſummum
pontificẽ intrare licebat nõ vt veneratoꝛ ſed
vt ꝓphanatoꝛ acceſſit:cõfirmatoq; hircani põ
tificatu et ſubiugate gẽti ĩpoſito cuſtode an
tipatre vinctũ ſecum ariſtobolũ duxit.Et ex
tunc iudei tributarij romanoꝝ eſſe ceperũt:
fm Eutropiũ li.vi.Deinde poſt paucos an
nos herodẽ alienigenã habuerũt.De iſto he

rode ſic habet᷑ in hiſtoꝛia ſcolaſtica ſuo ma⸗

chabioꝝ libꝛis Eutropio ↄcoꝛdãte.Gayus
caſſius vnꝰ ex pꝛincipalioꝛibo in ↄiuratione
moꝛtis ceſaris occiſo eo fugit in ſyria:vbi pᷣ
ſes fuerat colligẽs exercitũ ↄtra Auguſtum
adoleſcentẽ et marcũ antoniũ nepotes Julij

ceſaris.mox herodes de galilea veniẽs auri

et bellatoꝝ ſibi duxit auxilia.Qua ꝓpt᷑ fauo
rem caſſij meruit intm̃ ꝙ ei ꝓmiſerit obtẽta
victoꝛia iudeoꝝ regnũ. Herodes igit᷑ cũ caſ
ſio ad bella ꝓfectus eſt. Sed dũ in campis
philippicis occubuit.Caſſius octauianꝰ au⸗
guſtus Romã ⁊ marcus antonius prexit ad
ſyriã. Tunc herodes munerib placauit an⸗
toniũ.qui herodẽ et fratres iudee tetrarchas
fecit. O perãte poſt hoc antonio cum Augu
ſto et ſenatu idẽ herodes fuit coꝛonatus rex
iudee.Deinde cõmiſſo pᷣlio inter Marcũ an
tonium et O ctauianũ auguſtũ herodes nõ

interfuit miſſus ab antonio cõtra regẽ arabũ

onree
a. Vice

ſa hoe

gioe
ſonio e
cofuiſte
Menta
ihige
ſmiyon
gcife
ſaluns
Oullun
ſegost
(liin
indeſe
deſe
eſr
Ppol
VD
O
ſfictsn
io
hr
clſmte
Mſſene
Weden
Wog
boct
ec
phaliy
ocal
a
nleh
(tiſn
ecyen
Mnye
hrtn
Nefus
ſndl
(ꝛdr
fo
(hinp
Dmirnt
Pencam
enten
Eppe
holin

aunis:

u Nemi
G 9 cit
Laflios ans
Xpoſe ig
Ne ptzeſſeſl⸗
nican hebne
1dezoroblbe⸗
6s. Pino
nitobolist⸗
rfack Si
iißenrtp
rggnaiude
dsſenn g
ſtobalerbir
esviresad⸗
eruniron⸗
nipohoſctan
riſin pnens
ciitihinn⸗
dangini⸗
tiartti
nril
oniſſnmn
twnam
binn
iocuſtun
üdurd
Ncſecri.
otuuddsN
iODrhh
Kpc.
irbin⸗
Hunmnen
uwi
uonn
Gs il
n r iud
mnt obli
gigttcial
incanpss
Minn u
Pgreniid
cauitan⸗
archus
un Augn
natus
Oman
goces /r
regenti

= „

ad bñplacitũ clespatre. moliebat᷑ enĩ moꝛte
omniũ regũ oꝛientaliũvt ꝓ oibus ipᷣa regna

ret. Victo itaq; antonio cũ octauianꝰ veniſ
ſet Rhodũ.herodes ſibi occurrit depoſito

rregio habitu dicẽſ. Fateoꝛ me vtilẽ fuiſſe an

tonio et fidelẽ quod exꝑtus fuiſſem ſi cum
co fuiſſem ĩ bello. Verũ nec oĩno defui fru⸗
menta et auxilia mittẽs. Hec mõ deeſſem ſi

mihi acquieſcẽs occidiſſet cleopatrã odij ve

ſtri vomitẽ.vna & cũ victovictꝰ ſum coꝛonã

q; cũ foꝛtuna depoſui.Ad te aũt venio ſpes
ſalutis de tua virtute pᷣumẽs. Ad hec ceſar

Daluus eſto ⁊ nũc certiꝰ regna meritꝰ esvt

regas plurimos cũ amicinã tanta fide tuea⸗

ris.Cu aũt ꝓperauit Auguſtꝰ in egiptũ non

ſolũ iu pᷣlijs vireꝰ herodis emicuit verũetiã

in deſerto ita parauit neceſſaria vt nec aqua
deeſſet nec quicq; vtenſiliũ adeo vt miraret
ceſar. Dicit de ipo Joſ. aph'. xvij. ãtiquitaſi
libꝛo.qꝙ ex idumearũ gente paternũ genꝰ &r

aAaAaarabu vero materni ſanguinis oꝛiginẽ du⸗

xit.Qui cõfirmato ſibi regno in ſuꝑbiã eru

pit et iudeis mala plurima intulit. NHã ?2 poõ

tifices nõ iã ſᷣm generis oꝛdinẽ cõſtituebat.

ſegd ignobilibo quibuſcũq; ſacerdotia ꝑmit⸗

tebat. Dacrã etã veſtẽ potificis ſummi ob⸗
cluſam ſignaculo retinuit nõ omiſſa vlteriꝰ
poteſtate vſus eiꝰ deſtruxuq; libꝛos q̃s ha⸗

bere potuit. In quib iudeoꝝ nobilitas erat

deſcripta ne ipᷣe ignobilis putaret᷑. Diximꝰ

hec oĩa vt ꝑfidi iudei enarrata hiſtoꝛie veri⸗
tate cognoſcant xpᷣm natũ tꝑe annotato ĩ ꝓ

phetia iacob patriarche. Et q;uis ipi mul⸗

tis calliditatibo et falſis expoſitõibo conent᷑

illiꝰ ꝓphetie vᷣba ꝑuertere atq; coꝛrũpere di⸗
centea: ꝙ nõ ſint dicta de xpo. Tñ ↄtra ipos
eſt trãſſatio caldaica:qꝛ vbi Hiero. trãſtulit
donec veniat qͥ mittendꝰ eſt. Caldaicũ habet

dDdonec veniat meſſias. Et rabi ieſu exponẽs

meſſias vonec extenderit ſe regnũ nequã ſuꝑ

.

verba iacob dicit. HNõ veniet filius dauid.i.

iſrael.Glo.rabi Salomonis dicit. i. Roma
no. Exꝑ giſamini o iudei ⁊ nolite obdurare
coꝛda vra. Cõfitemini veniſſe xp̃ᷣm ⁊ memo
res eſtote ꝙ ab eiꝰ aduẽtu vſqʒ ad pñtem diẽ

eo ꝙ impleta ſunt oĩa ꝑdidiſtis oẽm pᷣteritã

dignitatẽ. Dicite qᷓſo mihi:vbi ſunt illa ſtu⸗

ppenda miracula q opabat᷑ virtꝰ diuina añe;

.

2

*
. .
„

7. 1
„-—ʒ—

veniret meſſias a vobis deſideratꝰ. Vbi vo⸗

„

ces ꝓphetarũ.vbi victoꝛie.i.inimicoꝝ vr̃oꝝ
Abi dignitas regia honoꝛabilis ⁊ decoꝛa.
Diſpſi eſtis p oꝛbẽ terrarũ cũctis gentibo ab⸗
Hoiabiles facti. Quo peccato q̃ culpa irrita⸗
ſtis deüvt a mille qdringẽtis ſeptuagita ſer

veAounnis deſeruerit vos q̊s ſecerat antea wpim

ſibi peculiarẽ niſi qꝛ vnigenitũ tiliũ ſuũ
nobis incarnatũ contempſiſtis. Venit vtiq;

venit qui iam nõ amplius q;ad gicanduʒ
yenturꝰ veraciſſime pᷣdica tur.1Becnnde

peꝛobamus chꝛiſtum veniſſe pꝛopter imperij
Romani ſubiectionem. Hullus vtiq; ſa⸗
ne mẽ ambigit imperiũ romanũ fuiſſe lon
ge lateq; diffuſum oꝛbẽq; terrarũ ſubegiſſe.
HNihilominus ſubiecit ſibi illud dus ieſus
xpᷣs cuiꝰ regni nõ erit finis.J mperatoꝛ ꝗp⸗
pe romanoꝝ ſubdit? eſt vicario xpᷣi a q̊ inſti
tui et deſtitui põt et ab ipᷣo benedicit᷑ et coꝛo
natur. vt ptʒ de maioꝛitate et obe. in. c. ſolite.

c in clemen. romani pontifices.de iureiurã.

Eſt aũt imperatoꝛ ille ſ uꝑ oẽs reges. vij. q. i.
ca. in apibus.et oẽs nationes ſub eo.xi.q.i.

S.bec ſi quis. Jpeeſt pꝛinceps mundi? dñs
H. ad. l. rodiã. l.depꝛecatꝰ. Et etiã iudei ſunt

ſub eo. C. de iudeis.l. iudei.et oẽs ꝓuintie.

ſubijciunt᷑ illi. lxiij.di.ca. Adrianus. Et oĩæ
ſunt in poteſtate imꝑatoꝛis.di.viij.c. quo iu
re.Et. xxiij.q.viij.c.Cõuenioꝛ. Et ſi obijce⸗
ret aliqͥs ↄtra dicta. Pꝛimo qꝛ imperatoꝛ ex
electõne hʒ ius in imꝑio et põt adminiſtrare
ante ↄfirmationẽ pape.vt pbat᷑.xciij. di. c. le

gimus.et hoc dicit Inno.et Hoſti.extra de

elec. in. c. venerabilẽ. Secũdo qꝛ xpᷣs ſoluit

tributũ. ſicut habet Mat. xvij. c. et. xxiij. q.

viij.c. tributũ.et.xi.q.i.c.ſi tributũ.Et iterir
q; xpᷣus dixit Johis.xix. Regnũ meũ nõ eſt
de hoc mũdo.ergo imꝑatoꝛ nõ ſubijcit pape
q̃ vicẽ xpᷣi gerit in terris. Rñdere poſſumua

ad pꝛimũ ꝙ ius qð habet imꝑatoꝛ eſt qꝛ eli⸗

gitur ab illis q̊s papa et eccleſia inſtituit ele
ctoꝛes. HNã illi qui eligũt imperatoꝛẽ a papa

hnt hoc ius eligẽdi vt in pᷣdictoc. venerabi⸗

lem. et in pᷣfata clemẽ. romani põtiſices. Ad
illud autẽ qꝛ ſolutione tributi dicimus ſᷣm
gloſam in pᷣallegato ca.ſi tributũ. xpᷣs fe⸗

cit illud nõ ex debito ſʒ neſcandaliʒaret. e

aut xp̃s dixerit nõ eſſe de hoc mundo regnã
ſuum verũ dixit:qꝛ ante paſſionẽ cũ illa ver⸗
ba ꝓtulit nõ venerat miniſtrari ſed miniſtra
re et humilis in foꝛma ſerui cũ hoĩbus ↄuer

ſari.poſt paſſionẽ autẽ ⁊ reſurrectionẽ dixit
diſcipulis Math. vlti. ca. Data eſt mihi oĩs
ptãs in celo ⁊ in terra.Quare cũ papa gerat
in terris vicẽ xpᷣi ſuꝑioꝛ eſt imꝑatoꝛe oĩbuſq;
pꝛincipiba terre. in qua re perſcrutandũ eſt
quãta fueritvirtus ⁊ potẽtia xp̃i qͥ nõ armis
et legionibus militũ nõ ꝓmiſſis bonoꝝ tem
hpoꝛaliij vrbẽ maximã imperiũq; romanũ ad
ſuũ cultũ attraxit.neq; alia cauſa tante noui

tatis dari poteſt niſi patiẽtia? miracula mar
tyrum poſt pꝛedicationẽ apoſtoloꝛum petri

et pauli atq; ex poſt cõuerſio miraculoſa cõ⸗
ſtantini. FHã imperiũ vſq; ad eius tꝑa ſemꝑ
in vrbe fuit.qꝛ lepꝛa liberatus ex deuotione
ſuſcepti baptiſmatis data libertate eccleſias
edificandi templa deoꝛum claudi iuſſit. De
quo ſic ſcribit᷑.xij.q.i.in capi.futurã. Vir re
ligioſiſſimus Cõſtantinꝰ pꝛimus ſcʒ inter
pꝛincipes fidẽ veritatis patenter adeptus li
centiã dedit ꝑ vniuerſum oꝛbem ſub ſuo de⸗
gentibo imperio nõ ſolũ fieri xpᷣianos ſed eti
am fabꝛicandi eccleſias et pᷣdia cõſtituit tri⸗
buenda.Deniq; idẽ pᷣfatꝰ pꝛinceps donaria
immẽſa cõtulit et fabꝛicã tẽpli pꝛime ſedis.i.

lateranenſis ſᷣm gloſam beati Petri inſtitu⸗

it adeovt ſedẽ imperialẽ relinqueret et beato
petro ſuiſq; ſucceſ ſoꝛibꝓfuturã cõderet.hec
ibi. Hic Conſtantinus biʒantiũ ſe cõtulitq̃
ciuitas cõdita fuit in trachia tꝑe tulij hoſti⸗
lij tercij regis romanoꝝ.quam ampliauit et
ſuo noĩe appellauit conſtantinopolim.Ex q̊
dicta eſt noua roma.vt ptʒ.xxi.di.decretoꝝ.
ca.ſacroſancta.ca.cõſtantinopolitane.ca.re⸗
nouantes.c.diffinimꝰ Pleriq; iudeis ĩ hac
pte deterioꝛes negãt cõſtantinũ tã alte tamq;

gloꝛioſiſſime eccleſiã etp̈ter ſedẽ ſublimaſſe
Lactantij ſnia ĩ pᷣmo

Quos impꝛobamꝰ ex
li. diuinarũ inſti.ſicad cõſtantinũ loquẽtis.
Hoc opus nũc noĩs tui auſpicio inchoamꝰ
cõſtantine impatoꝛ maxime qͥ pꝛimus roma
noꝛũ pꝛincipuũ repudiatis erroꝛibo maieſtatẽ
dei ſin gularis ac veri et cognouiſti et hono
raſti. Sed poſt iſtũ cõſtantinũ fuerũt tot im⸗
peratoꝛes vſq; ad tꝑa noſtra qͥ multis fauo⸗
ribus multa reuerẽtia multaq; deuotõe xpᷣm

et ſuã eccleſiã ſunt ꝓſecuti. Inter qᷣs fuit ille
Juſtinianus qui tanta edidit in honoꝛẽ dñni
ĩeſu xpᷣi et xpᷣiane religionis augmentũ. Si

4

cut ptz in libꝛo Codicis.in cuius pꝛincipio

ttactat de fide xpᷣi tenenda.Dicit nãq;.C. de
ſum. trini. et fide catho.in.l.i. Cunctos po⸗

pulos q̊s clemẽtie noſtre regit imperiũ in ta
li volumꝰ religione vᷣſari quã diuinũ petrũ

apłm tradidiſſe Romanis religio vſq; ad⸗
huc ab ipo inſinuata declarat. Et ne ſingu⸗
la cõplectamur arguimꝰ ↄtra iudeos. ꝙ ille
cui ſubijciendũ erat imperiũ romanoꝛuʒ eſt
xpᷣs. Sed ieſu filio virginis marie ſubeſt im
periũ romanoꝝ.& ipᷣe fuit xpᷣus. O imperiũ

romanoꝝ ſub xpᷣo deberet eſſe ꝓbat᷑ ꝑ id qð.

ſcribit᷑ Daniebl.ij.c. vbi habet᷑.ꝙ Nabucho⸗
donoſoꝛ vidit ſtatuã magnã cuius caput ex
auro optiĩo erat:pectꝰ et bꝛachia de argento.

poꝛro venter et femoꝛa ex ere.tibie aũt feree.
Et ſequit᷑. Abſciſus eſt de monte lapis ſine
ferreis

manib, et ꝑcuſſit ſtatuã in pedibo ei

et fictiliboꝛ cõminuit eos.Per hãc ſtatuã de
ſignant᷑ q̃ttuoꝛ regna magna ſibi ĩ oꝛbe ſuc⸗
cedentia ſᷣm ꝙ Daniel diuinitꝰinſpiratꝰ ibi
exponit. Pꝛimũ eſt regnũ chaldeoꝝ quod ſi

gnificatur per caput aureũ. Secundũ eſt re-

gnum perſarum quod ſignificat᷑ per argen⸗
tum.Tercium eſt regnũ grecoꝛum ſeu Alex
xandri quod ſignificat᷑ per es. Quartum eſt
regnum Romanoꝛũ qð ſignificatur per fer
rum.qð ſubiecit ſibi omnia regna mundi ſi⸗
cut ferrũ domat oĩa metalla. Per lapidẽ aũt
abſciſum de monte ſine manib deſignat᷑ ipᷣe
chꝛiſtus ſiue regnum eius cui vt rent icitur
ſubijciendũ erat regnum romanoꝛũ. Ler⸗
cio ꝓbamus chꝛiſtũ veniſſe ꝓpter generalem
cõfeſſionem. omnes quidẽ nationes mundi
chꝛiſtũ veniſſe affirmant. Judei ſoli obſtina
to coꝛde hoc acceptare nolunt qui facile cõ⸗
fundi poſſunt pꝛeter ea que dicta ſunt ex au⸗
coꝛitate Aggei ꝓphete ca.ij.vbi ait. Nolite
nimere:quia hec dicit dñs exercituũ.Adhuc
vnum modicũ eſt et ego mouebo celũ et terrã

et mare et aridam et mouebo oẽs gẽtes et ve

niet deſideratus cunctis gentibus et imple⸗

bo domum iſtam gloꝛia. Et infra. Oagna

erit gloꝛia domꝰ iſtius nouiſſime pluſq; pꝛi⸗
me. Scõðm oẽs expoſitoꝛes hebꝛeoꝛũ iſte de
ſideratꝰ eſt rex meſſias ſiue ehꝛiſtus. Loquit᷑
ergo ꝓpheta de gloꝛia domus dñ̃i edificatea
iudeis poſt reditũ captiuitatis babylonice.

ergo ſtante illa domo venit xpᷣs.qꝛ ꝓpheta di

cit eã replendã gloꝛia deſiderati cunctis gen
tibus ad eã.Domꝰ aũt illa deſtructa eſt ꝑ ti⸗

tum et veſpaſianũ quadrageſimoſecũdo an⸗

no poſt paſſionẽ xpᷣi. Inſuꝑ et ĩ pᷣallegata au
ctoꝛitate ðꝛ. Hagna erit gloꝛia domꝰ iſtius

nouiſſime magis qᷓ; pꝛime.Cõſtat ꝙ loque⸗

batur ꝓpheta de domo edificata poſt captiui
tatẽ babylonicã vt dictũ eſt. Ad cuiꝰ edifica⸗
tionẽ inducebat ꝓplm et pꝛedixit gloꝛiã eius
futurã maioꝛẽ qᷓ; fuerit gloꝛie domus edifi⸗
cate ꝑ Salomonẽ. Hoc autẽ nõ pᷣt intelligi
ꝓpter maioꝛes diuitias ſeu honoꝛes vel cul⸗
tũ diuinũ vel ſtructuras et oꝛnamẽta qꝛ ſta⸗
tus ꝓpłi illo tꝑe erat q̃ſi nullꝰ reſpectu illius
ſtatus qͥ fuit ſub ſalomõe.Pꝛopter hoc ðꝛ in
ij. Eſdre.qꝙ ſacerdotes qͥ viderãt pᷣmũ domũ
lachꝛymabant᷑ alijs exultãtib in dedicatiõe
domꝰ ſecũde.:qꝛ q̃ſi nulliꝰ momẽti erat reſpe
ctu alteriꝰ. Quare nõ pᷣt intelligi maioꝛ gła
eiꝰ niſi ꝑ aduentũ ipᷣius deſiderati cũctis gẽ
tibus qͥ eã gloꝛificauit pñtia ſua qñ ĩ ea fuita
matre oblatꝰ ſᷣm ꝙ pᷣdixerat Malach. ꝓphᷣa
iij. c. Statim veiĩet ad tẽplũ ſctm ſuũ dñatoꝛ
quẽ vos q̃ritꝭ ⁊ angelꝰ teſti quẽ vos vultis.

Planent
equcterd
uliudeie
ſcieit
hocpov
rithoct
ignomin
erdehon
ſuitibiab
bolamol
nachabe
guitani⸗
güſonp
pensta
Abocot
Utpins
ounoen
GNA
cncke
ſepteßnn
inſou
lit hit
leuth
ſio Gen
lione iie
ſis Ounn
tinllig
fufritrt
ed
chr
luize
chomn
4 ſon
ſocrin
o,
ſotphen
oirers
Uncinr
Iom⸗
nop Ctf
rleſoi
ſonege
ugpnan
hofe
Kpnten
nndebhl
nont

fü
Ceinn

leronein
nola
Kecipiben
lufra nn
ſeopon

hiimide
hhlobeſac⸗
noͤthmn
llenrn
Beontichw
cnke n⸗
rum ſa Ber
8. Oumnc
nifcanrhef
regnamundit
Perlmniiii
ihdeſguß

iyt ealcnt

manori
Per ganann
Utoones nunti
ndeiſolioptin
nn quifacleci
dichlunterer
iwian Poi
wrini Ab⸗
hoiai
sgiN
ba ie
uf Hgn
nepalchd⸗
coniiſede
iſus. Docei
Diicdifan
is dadfone
shen
minasg
dchun co
–
iilcn.
un in

.

Jpſam etiã demum honoꝛauit quando ibi

qui iudei ad hoc: ꝙ maioꝛ fuit gloꝛia dom?
ſecũde q; pme in anniſ:qꝛ plus durauit. Sʒ
hoc nõ valet:qꝛ licet verũ ſit ꝙ plus duraue
rit:hoc tñ nõ fuit ad eius gloꝛiã ſed potius
ignominiã qꝛ plurib tpibus fuit cõculcata

et dehonoꝛata. Hã antiochus epifanes po-

ſuit ibi abbominandũ idolũ et fecit ibi pſti⸗
bula mulieꝝ.ſicut ptʒ in pmo ⁊ ſecũdo libꝛo

machabeoꝝ. Idẽ dicit ioſephus li.xiij.anti

quitatũ. Similiter domꝰ ipa fuit ꝓphanata
qñ Pompeius cepit hieruſalẽ vt diximus ſu

perius.et qñvltimo per Titũ fuit deſtructa.

Ad hoc dicũt aliqui ꝙ pꝛima domus dura⸗
uit plus q; ſecũda:qꝛ plures anni fluxerũta

quarto anno ſalomonis in q̃ fundata eſt vſ⸗

qꝙ; ad vndecimũ annũ Sedechie in qᷓ deſtru

cta eſt.qꝛ fluxerũt anni quadringentiviginti

ſeptẽ ſm ꝙ pᷣt ↄputari ꝑ tꝑa regu intermedioꝰ

rũ inſpiciendũ terciũ et quartuʒ regũ. Pfecta

aũt fuit vndecimo anno regis Salomonis

et ſtetit ꝑfecta quadringẽtis vigintitribo an⸗

—

nis. Secũda vero domus durauit ſᷣm cõpu
tationẽ iudeoꝝ quadringentis viginti an⸗

nis.Quare gloꝛia domꝰ iſtius ſecũde nõ ali

ter intelligi pᷣt niſi vt eſt pꝛedictũ:qꝛ xpᷣi pᷣſen
tia fuit illuſtrata et decoꝛata. Eſt inſi upꝑ ↄtra
iudeos perfidos ꝓphetia Danielca.ix. Ipſe
quippe angelus gabꝛiel ex volütate dei reue⸗
lauit tos aduentus xpᷣi dicẽs. Deptuaginte
ebdomade abbꝛeuiate ſunt ſuꝑ populũ tuũ

et ſuꝑ vrbẽ ſanctã tuã:aut ↄſummet᷑ puarica
tio et finẽ accipiet peccatũ et deleat᷑ iniq tas
ctadducat᷑ iuſticia ſempiterna ⁊ impleat᷑ Eu

ſio ⁊ ꝓphetia et vngat᷑ ſancta ſanctoꝝ.

quoꝛũ verboꝝ plenioꝛẽ habendã noticiã no

tandũ ſim PHicolaũ de lira. ĩ ſacra ſcriptu

ra vno mõ accipit᷑ hebdomada ꝓ tꝑe ſeptem
annoꝝ. Et ſic ſumit᷑ Leui.xxiij.ca.vbi dici ſi
tur. O ſeptẽ hebdomade ſunt accipiẽde a fe⸗
ſto paſce que fuerũt quadragintanouẽ dies

et in quinquageſimo die celebꝛandũ eſt feſtũ

da ꝓ tpe ſeptẽ annoꝝ. Et ſic loquit᷑ ſcriptu⸗

ra de hebdomada Leuit.xxxv. ca. vbi dicit᷑.

Humerabitis ſeptẽ hebdomas annoꝝ que
faciũt qnadragintanouẽ annos.et quinqua
geſimus annꝰ immediate ſequẽs dicit᷑ iubi⸗

leus:nec inuenit᷑ hebdomada accipi pluribꝰ

modis. Nõ pt aũt in dicta ꝓphetia danielis
accipi hedomoda pᷣmo mõ qꝛ fuiſſet cõpleta

infra annũ et dimidiũ.ergo ꝑ locũ a diuiſio
ne opoꝛtet ꝙ accipiat p hebdomada annoꝝ.
Et in hoc oẽs expoſitoꝛes cõueniunt catho

nauit quando ibi liciet hebꝛei. Septuaginta vero bebdoma⸗
frequẽter docuit et pᷣdicauit.Dicunt autẽ ali

de annoꝝ faciũt annos quadringẽtos nona
ginta quod tempus pᷣteriſſe nullus dubitat.
Oꝛanti ergo danieli:angelus gabꝛiel denun
ciauit liberationẽ populi a captiuitate baby

lonica et perfectã liberationẽ fiendã ꝑ xpᷣm.

His oĩbus q̃ iam retulimus territi iudei ad
impugnandũ nos ad alia ↄfu giunt:et dicũt
ꝙ xpᷣs nõ venit.Et hoc multipliciter ꝓbare
conant᷑.Et pꝛimo adducũt Eſ aiã. ij. ca. di⸗
centẽ.Erit in nouiſſimis diebus pᷣparatus

mons dñi in vertice montiũ et eleuabit᷑ ſuꝑp

colles:et fluent ad eũ omnes gentes.Et in⸗

fra. Cõflabunt gladios ſuos in vomeres et
lanceas ſuas in falces. Nõ leuabit gens cõ⸗
iIra gentẽ gladium:nec exibunt vltra ad pꝛe⸗

lium. Ex iſtis verbis foꝛmant quadrupler
argumentũ. ꝛimũ qꝛ dicitur hic. Erit

in nouiſſimis diebus. Jeſus naʒarenus nõ

fuit in nouiſſimis diebus.qu ia poſt natiui⸗

tatem eius et moꝛtẽ multa tempoꝛa fluxerunt
ergo nõ fuit vere chꝛiſtus cuiꝰ aduentus ꝓ⸗
mittitur in nouiſſunis diebus.

HBecundũ
argumentũ quia dicitur ꝙ mons dñi erit in
vertice montiũ. Mons ille ẽ mons ſi ion vbi
fuit templũ qui nõ eſt in aliquo eleuatus.nã
vt dicũt aliq doctoꝛes hebꝛei:dñs debet ap⸗
poꝛtare montẽ Taboꝛ et montẽ ſinai ?⁊ mon
tem carmeli ad locum vbi eſt hieruſalẽ:et ſu⸗
per verticem iſtoꝛũ montiũ ponere montem
ſyon. hoc autẽ nongũ eſt adimpletum: ergo
chꝛiſtus nõ venit.¶ Tercium argumentum
quia in pᷣfatis verbis dicitur:fluent ad eum

omnes gentes. Sed nõ omnes gentes cre⸗

diderũt in ieſum naʒarenũ: ergo nõ fuitxps.
Muartũ argumentũ.quia ſequitur in ver

bis mmin is. Non leuabit gens cõtra gentẽ

⁊c̃. Sed poſt moꝛtẽ ieſu naʒareni fuerunt et
in iudea bella atrociſſima tempoꝛetiti et ve⸗
paſiani:ergo nõ fuitvere chꝛiſtus. ¶ Ad pꝛi

mum argumentũ reſpondet᷑ ꝙ dies meſſie in

ſacra ſcriptura dicuntur dies noniſſimi:tũc
nõ ſolum dies meſſie ſed etiã aliqua tempoꝛa

ipᷣm pᷣcedentia.vt patʒ Bene.xlix.ca. Ubi

patriarcha iacob dixit filijs ſuis. Congre⸗

gamini vt annunciẽ que ventura ſunt nobis
in diebus nouiſſimis.Et ibi cõſequenter an
nunciat nõ ſoluũ aduentũ chꝛiſti:ſed etiã mul
impleta ſunt tꝑe regũ iſrael et iudi
Ud ſecundũ dicendũ.ꝙ eleuatio mõ
tis ſyon nõ eſt intelligenda m eleuationem
localem ſed ſᷣm nobilitatẽ et extimationẽ p⸗
nt etiã exponit Rabi ſalomon. E leuatio era
go illa fuit multitudo ſignoꝛũ et claritas mi

raculoꝛũ que xpᷣs operatus eſt in mõte ſyon.

pꝛius ad inuicẽ nociui et odioſi pacifice ſi⸗
mul habitauerũt cõuerſi ad fidẽ xpᷣi. Unde
ſcribit᷑ Act.iiij.ca. Hultitudinis credentiũ
eratcoꝛ vnũ et aia vna.Et eodẽ modo dicen
dum eſt de pueris et aialibus venenoſis:qꝛ
ſimplices et puri non ledunt᷑ ab eis qui ante
cõuerſionẽ ad fidẽ xpᷣi erant veneno infideli
tatis et ꝑfidei repleti. aũt tal is modus lo

Vbi nanq; illuminauit cecum natũ. ibi ſana
ut languidũ ĩ ꝓabtica piſcing. Ibidẽ ſpiri⸗
tum ſanctũ apoſtolis dedit. .
ro dicimus ꝙ ibi eſt diſtributio ꝓp generib⸗
ſinguloꝝ nõ ꝓ ſingulis generũ. Sicut dici
tur omne aial fuit in arca noe:quia de ſingu
lis ſpeciebus animaliũ fuerũt ibi aliqua in
diuidua. Similiter de oĩbus generibus ali⸗
qui crediderũt chꝛiſto.vt patet ꝑ diffuſionẽ
filgei in toto oꝛbe. Aliter põt dici ꝙ oẽs in ſa
cra ſcriptura intelligunt᷑ multi. VUnde.ij. Re
gujm. vij.ca. Dixit abſalon et oẽs viri iſrael.
melius eſt cõſilium chuſi ⁊c. Certũ eſt enĩvt
. 23 erãt oẽs filij iſ
ſic

d terciũ ve⸗

—„„⸗

quendi ſit in pᷣdicto ca. patet ꝑ id qð ibi pꝛe
mittitur ꝛ ſtirpẽ vocat radicẽ ieſſe et chꝛiſtũ

flioꝛem. Similiter metaphoꝛica eſt locutio.

Erit iuſticia cingulũ lumboꝝ eius. ¶ Ler⸗

cio iudei arguũt cõtra nos.qꝛ Zacha.vi.ca.

gel ibi pᷣſentesſed multi
eſt in ꝓpoſito. ¶ Ad quartũ reſpondet᷑
circa tẽpoꝛa xp̃ᷣi fuit pax diuturna ſicut oſten
Aitur in ſequẽti ſermone.Et vbi dicit᷑. Hon
leuabit gens cõtra gentẽ gladiũ ⁊c. Aduer⸗
tendum ꝙ vltra nõ impoꝛtat pacis eternita⸗
tem ſed diuturnitatẽ. VUn.iiij. Re.vi.ca. Vl⸗
tra nõ venerũt latrones ſyrie in terrã iſrael.
qʒð dicit᷑ ꝓpter diturnitatẽ nõ ꝓpter eternitatẽ
qꝛ poſtea frequenter legunt᷑ inuaſiſſe terrã iſ⸗
rael et depꝛedaſſe.iiij. Re.xiij.
iudei cõtra nos inducũt ad hec verba Eſa.
ca. xi. dicẽtis. Egrediet᷑ virga de radice ieſſe
c⁊cc̃.vbi loquit᷑ de aduentu meſſie ſᷣm oẽs. Et
ſequit᷑ ibidẽ. habitabit lupus cũ agno et par
Adus cũ ede cubabit.Et ſequit᷑. Et delectabi⸗
tur infans abvbere ſuꝑ foꝛamen aſpidis.Et
in cauerna reguli qͥ ablactatus fuerit manũ
ſuam mittet. Dicunt iudei ꝙ in aduentu xpᷣi
Alalia ſilueſtria ſic deberẽt domeſticari ꝙ pa
cifice habitabũt cũ aĩalibus naturaliter mã⸗
ſiuuetis.Et ꝙ aĩalia venenoſa nõ nocebũt ho
minibo vel pueris immo infantes ſecure lu⸗
Aent cũ eis.Et hoc nõ eſt impletũ:ergo xpᷣs
noõ veit. Rñdetur ꝙ iſta eſt locutio metapho
rica.et noiantur ibi hoĩes nominibo anima⸗
lium. Sicut GBeñ.xlix. Beniamin lupus ra
parx. et dan ſicut coluber in via. Sic ad ꝓpoſi
tum eſt dicendũ.qꝛ iudei et gentiles qui erãt

merus ꝓ plurali ⁊ ecouerſo. ¶
nunt ſe nobis iudei allegãtes illud qð habe
tur Deutro. xxx.ca. Si ad cardines celi fue⸗

¶ Becundo

„**
*

ſcribit᷑ E cce vir oꝛiens nomẽ eius.vbi trãſia

tio chaldaica habet meſſias nomẽ eius. Et
ſeq uit᷑ textus.⁊ edificabit templũ dño.Sed
ieſus naʒarenꝰnõ edificauit aliqd templum
dño:ergo nõ fuit xpᷣs. Rñdetur ꝙ edificauit
templũ de lapidibo viuis et ſpiritualibo vicʒ
de ipis fideliba.et talis edificatio cõueniebat

rpo q̃ eſt ꝑfectiſſima:qꝛ regnũ eius eſt ſpiri⸗
tuale:et ſic eius templũ. Rabi tñ ſalomon di

cit ꝙ hec auctoꝛitas intelligit᷑ de templo ſe⸗

cundo edificato ꝑ Zoꝛobabel. Ego vero di⸗
co ꝙ etiã ſi intelligat᷑ de xpᷣo adhuc litterali⸗
ter eſt impleta. qꝛ xpᷣi vᷣtute edificata ſunt in
honoꝛẽ dei nõ vnũ ſed tot vbiq; terrarũ ⁊ po
tiſſiminũ vrbe roma templa mirifica.Et nõ

eſt incõueniens ꝙ aliqñ ponat᷑ ſigularis nu⸗
Quarto oppo

vis diſſipatus inde retrahet te dñs deus tu⸗
us:et aſſumet atq; introducet in terrã quam

poſſederũt pr̃es tui.Et hoc ipᷣi inferũt. Cũ

ſimus diſꝑũi ꝑ totũ mundũ et nõ cõgregati ſe
quitur ꝙ nõ venit xpᷣs.Dicendũ ꝙ iſtud fu⸗
it adimpletũ in reductõe eoꝝ de captiuitate

babylonica. Sed cõtra hoc obijciunt per il

lud qð habet᷑ Ezech.xxxix.c.Scient ꝙ ego

dyjůs illoꝝ eo ꝙ tranſtulerim eos in nationes
et cõgregauerim eos ſuꝑ terrã ⁊ nõ derelique

rim quenq; ex eis.ibi in captiuitate babvlo⸗
nica multi remanſerũt et nõ oẽs reuerſi. Rũ
detur ꝙ tunc fuit impletũ illud qð dictũ eſt:

qꝛ nulli fuerũt ibi derelicti qͥ voluiſſent reuer
ti. Hã cirus qui erat monarcha in oĩbo illis
regnis dedit licentiã generaliter oiĩbus rede⸗
eundi immo dedit munera reuertentibus
vt ptʒ Eſdre.i.c.Et ideo cõpletũ eſt verbum
moliſi et eʒechielis. qꝛ nullus derelicł eſt ibi
qui voluit reuerti OQui aũt noluerũt indigni

„

fuerũt bũficio dei.¶ Quinto iudei obijciũt

p illud qð habet᷑ Jere.xxiij.ca. Ecce dies ve
niunt dicit dñs:et ſuſcitabo dauid germẽ iu
ſtum: qð intelligit de xpᷣo.Et ſequit᷑ ibidem.
In diebus ilis ſaluabit᷑ iuda et iſrgel habi⸗

tabit cõfidenter. Sed nunq; tot miſerie aeci

derunt filijs iſrael ſicut poſt moꝛtẽ ieſu naʒa
reni:ergo nõ fuit xpᷣs. Rñdet᷑ ꝙ ꝓpꝛie loquen

do nõ erãt filij iſrael et iuda.q; erant auerſia

deo ex eo ꝙ xpᷣm negauerat et occiderãt ꝓpter
qð et illã miſeriã meruerũt. Alij aũt qui vere
erãt filij iſrael:et iuda vere ſaluati ſunt.quia
rxypm receperũt nec ſolũ ſaluati ſunt ſpiritua⸗

liter ſed etiã coꝛpoꝛaliter. Ham ſicut dicit᷑ in

hiſtoꝛia eccleſiaſtica. Inminente deſtructõe

ciuitatis bhieroſolimitane facta per Titum:

anmnoin
anglüv⸗
guierate.
deregno
ndio.
Perüln
bamih
liquu
cheiſon
bibuscel
ſcnptun⸗
muncüe
ſcnbital
lennnap
Alentu.
cüſeite
Racüre
oman
Tpmina
reapot
treooli
ghoe
nm gue
gumiſf⸗
ſogem⸗
yaſion
alinep
Gideat
Wangn
Cihtunsn
Mresds
Kd
ſoihr
wy
Möyeni
ma
ſchle
locher
Outtlis
Uünczuren
ungi
figdindi
honbäur
inneſansbi
alinse
Ure
Dc
nane
cllunſe
W
gencſig

ankeins E
din Sg
Ugzmmpun
mgeikenit
Pinnuii
Mocönenche
n ausck hi⸗
Nnſtonondi
de nho ſ⸗
4 Eood
adhuclegnli⸗
icneſuris
lmitp
ninna Etn
kicalansfu⸗
lundog
Uud aöhene
Winoschifue⸗
edis deuse⸗
nintmnigunn
ii inti
Ak
ſobgam
Gam
vs in hunnns
1 ödertig
nünnebab⸗

Mioni⸗
uingni
omUs
ickmtun
tichab
nütinag
dei obiei
gediesſe
Githbin⸗
ide⸗
unietin
tſeuni⸗
peſoeui
taunt
itni nn
guin
1ſunt gu⸗
itſpinun⸗
urdicni
ANrAe

u

angelü vt mranſirent in regnũ regis agrippe
qui erat cõſederatus romanis. Et etiaã illiqͥ

ammoniti ſunt fideles qui crãt in iudea der

de regno biſunt habitant cõfidenter in pa⸗

radiſo. exto iudei dicũt ꝙ xpᷣs nõvenit

ꝓpter illud qð habet᷑ Daniel.iij.ca. Aſpicie⸗

bam in viſione noctis et ecce cũ nubibus ce⸗

li quaſi filiꝰ hoĩs veniebat:hoc intelligit᷑ de

chꝛiſto. Sed ieſus naʒarenus nõ venit ĩ nu

—

bibus celi & nõ fuit xpᷣs.Ad hoc dicendũ q
ſcriptura loquit᷑ de duplici aduẽtu xpᷣi.ſ.in

mundũ et ad iudiciũ. Pꝛimus aduẽtus de⸗

ſcribit᷑ cũ humilitate. Secundꝰ aũt cũ excel
lentia et ptãte. Daniel aũt loquit᷑ de ſeuundo
aduentu. Oõð ptʒ qꝛ paulo poſt dicit. Judi⸗
ciũ ſedit et libꝛi aꝑti ſunt. Judei aũt excecati
neſciũt hunc duplicẽ aduentũ diſtinguere. ?ꝰ

„

ideo multa erronea dicũt. nã aliqui expectãt
xpm in aduentu ſuo in tanta virtute appare⸗

reet poteſtate ꝙ omnia terrena ſibi ſubij ciek

et eos liberabit et regnũ eoꝛuʒ reſtituet. ꝓpter

quod etiã xpᷣi diſcipuli poſt eius reſurrectio⸗
nem querebãt.dñe ſi in tpe hoc reſtitues re

gnum iſrael. Act.i.ca. Alij aũt ꝓpter ſcriptu⸗
ras que manifeſte loquunt᷑ dexpᷣi humanita
teet paſſione.⁊ ꝓpter illas q loquunt᷑ de eius

eminẽtia ?⁊ poteſtate expectãt duos meſſias.
Vnũ qͥ erat occidendꝰ:et aliũ qͥ illũ reſuſci⸗

tabit et regnũ iſrael reſtaurabit. Sed hoc de
ſcripturis nõ habet auctoꝛitatem.licet enim

plures dicti ſint meſſie ſiue vncti quod idem
eſt. vt dauid ⁊ ſaul et qͥ dam alij nullus tñ in
ſcriptura diciturventurus ad ſalutem popu
niſi vnꝰ Septimo iudei arguũt xpᷣs
nõvenit pꝛopter illud quod ſcribitur E ſaie

xxx.ca. Erit lux lune ſicut lux ſolis etlux ſok
ſeptẽpliciter.que verba dicunt ꝙ in aduentu

xbi debeat fieri immutatio coꝛpoꝛũ celeſtiũ
SDed talis immutatio nõ fuit facta in aduẽ⸗
tu naʒareni.ergo chꝛiſtus nõdũ venit.Dicẽ⸗

dqum ꝙ illa verba loquunt᷑ de aquentu chꝛi⸗
ſti ad iudicium. Tunc enĩ mutabuntur et in

nouabũtur quodãmdo coꝛpoꝛa celeſtia. Et

tunc ſanabitur vulnus populi et percuſſura

plage eius vt ðꝛ in textu.qꝛ tũc deſtruet᷑ moꝛ
talitas per peccatũ pꝛimoꝛũ parentum indu
cta ꝗe oẽs hoĩes reſurgent ad vitã immoꝛtalẽ
ctauo impugnãt nos iudei ex dicto da

—

uid in pᷣs.lxxxviij.vbi habet᷑ Sic ponã in ſe

culum ſeculi ſemẽ eius. Sed ieſus naʒerenꝰ

nõ habuit filios ergo non fuitchꝛiſtus. Rñ
dendũ ꝙ habuit filios ſpũales per fidem nõ

er carnalem pꝛopagationem queſemꝑ ha⸗
et turpitudinẽ piunctã. Et talis filiatio ſpi

ritualis ↄpetitei.Oe tali etiã ſpirituali filia⸗

rijs paſſionis eiꝰ.

Tercia de

tione loquit᷑ Danid ĩ ps.lxxxi. Ego dixi dij
eſtis et filij cxcelſi oẽs. Dictũ ſit ꝓ iſta parte
de chriſto qui venit. Jam ad terciũ erroꝛem S

delendum pcedamuXus.
hebairerunt ron paſſurn p ſau—

lam excuſationẽ hr̃e pñt amoniti ⁊ edocti an
teq; xpᷣs veniſſet ꝑ dicta ꝓphetarũ de myſte⸗

„

multipliciter pᷣſignata. et hoc q;tũ ad tti.

Nꝛimo q;tum ad initum.
Becundo q;'tum ad ꝓgreſſum.
Tercio qᷓ;tum ad terminũ.

¶ Pꝛimo paſſio xpᷣi fuit in veteri lege vbis

Pp betan et figuris pꝛenunciata q;tum ad il
lius initium in quo ponunt᷑ ſeptẽ veritates

ꝛima eſt de cõcilij cõgregatione.
Secunda de iude venditione.
i egreſſione.
Quarta de vehementi cõtriſtatione.

BSexta de angeli aparitione.

Coõciliũ inierunt oẽs pꝛincipes ſacerdotũ ᷓ

Quinta detrina oꝛationſe.

Deptima de ſanguinis ſudatione. H
Dath. ca. xxvij.

ieſum vt eũ moꝛti traderẽt. Et Johes. xij. ca.

Kollegerũt pontifices et phariſei cõcilum.

Hoc pᷣdixit patriarcha Jacob Bene. xlix. c. :

ſic. Simeon et leui fratres baſa iniquitatis

bellãtia in ↄcilio eoꝝ nõveniat aĩa mea:qꝛ in

—

furoꝛe ſuo occiderũt virũ. Maledictꝰ furoꝛ
eoꝝ qꝛ pertinax ⁊ indignatio eoꝝ quia dura
Hicolaus de lira ſuꝑ.xi.ca. Johis inquit.
Pontifices erant de tribu leui: phariſei pꝛo
magna ꝑte de tribu ſimeon. Eſt alia phetia
dauid in pᷣs.xxi.vbi dicit. Circundederunt
me canes multi cõſiliũ malignantiũ obſedit
me. Et iterũ Sapie.ij. ca. ſcribit. Dixerunt
impij:cõueniamus iuſtũ qm inutilis eſt no⸗
bis et cõtrarius oꝑibus noſtris. Jere.ſuper

xi. ca.ita in ꝑſona xpᷣi locutus eſt. Suꝑ me

cogitauerunt conſilia dicẽtes. venite mitta⸗
mus lignũ in panẽ eius et eradamꝰ eũ de ter
ra viuentiũ.Lactantiꝰ vero li.iiij. inducit ſi
billã ita vaticinantẽ. Inierũt ↄciliũ deteſtan
dum vt pꝛiuarẽt eũ vita qui vt eos iuſtifica⸗
ret aduenerat.¶ Gecũc itas paſſioni
xp̃i eſt de iude venditõe de qua dicit᷑ Oat.
xxvi.ca.ꝙ ꝓditoꝛille nequã Vend an EPm

Ercio errant iudei circa xᷣm incar-⸗
natũ q;tum ad paſſibilitatẽ. erbi
ſiquidẽ crucis ſcandalũ eſt eis qͥ nul

At aũt incredulitatẽ eox
ytiliter cõfutem aduertendũ eſt ꝙ paſſio x-xpi
in veteri lege fuit verbis ꝓpheticis ⁊ figuris

triginta argenteis. Hoc vtiq; figuratũ fuit
in ioſeph de quo habet᷑ Geñ.xxxvij.c. ex⸗
trabentes eum fratres ſui de ciſterna vendi⸗

derunt iſmaelitis triginta argẽteis. Et iſtuid exn
bi ſcribit᷑ Jo. xviij. ca. Abierũt retroꝛſum ⁊ ce⸗
ciderũt in terrã.De hoc eſt ꝓphetia Jere.qui
6. .xx. ca. ait. Dñs mecũ quaſi bellatoꝛ foꝛtis.ic⸗
de ꝗᷓ ſic ſcribit᷑ Johis. xviij.c. Egreſſus ẽ ie

—„m

pnunciauit Zacharias ĩ ꝑſona xpᷣi.c.xi.vbi

ait. Appenderũt mercedẽ meã triginta argen

teos. rcia veritas eſt de xpᷣi egreſſione.

ſus trãs toꝛrentẽ cedron. Hoc figuratũ fuit

ijj. Reg. xv. ca. vbi habet. O rex dauid tranſ⸗
grediebat᷑ trãſtoꝛrentẽ cedron:oẽs aũt viriqᷣ
erãt cũ eo fiebant. Et iterũ.iij. Re. ca. ij. Fuit
dictü Semei:quocũq; die tranſieris toꝛren

tem cedron ſcito te interficiendũ. ¶ Quarta

peritas eſt de vehemẽeti cõtriſtatione: de qua
dicit᷑ mat.xxvi. c. Cepit ↄtriſtari ⁊ meſt“? eſſe
et ait illis. Lriſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛtẽ.
Hoc figuratũ fuit in Helia dũ fugiebat ꝑſe
cutionẽ Zeʒabelis poſtq; ꝑueit ad ſpeluncã
qui dixit dño vt ſcribit᷑.iij. Re.xix. ca. Dereli
ctus ſum ego ſolꝰ? et querũt aiam meã vt au
ferant eã. Et hoc pꝛedixit Jere.in ꝑſona xpᷣi
Zrenoꝝ.i.ca. Vide dñe afflictionẽ meã qm̃
cõturbat? ſum. Et Daniel. vij.c. Cogitatio
nibus meis cõtriſtabar:et facies mea immu⸗
tata eſt in me.¶ Quinta veritas eſt de trina
oꝛõne.dicit᷑ enĩ mat. xxvij.ca. Oꝛauit tercio
