mas cũ lachꝛvmis dicere cepit O filia cathe
rina tuis oꝛatõnibus ſuccurre nobis in hoc
tam crudeli ꝑiculo. Quibus verbis ꝓlatis
latrũculi taliter ſunt immutati:q; nõ modo
vitam ſed cuncta que illis abſtulerãt reſtitue
runt:et ita ad monaſterium quo ibant inco⸗
umes ꝑuenerunt. Cum autẽ poſtmodũ Se
nas redijſſent cõperijt pꝛedictus frater tho⸗
mas ꝙ in illo puncto in quo inuocauerat ca
therinam:ipᷣa ſocie dixit:pater meus me vo⸗
cat:et ſcio ꝙ magna neceſſitas eum vrget: et
hec dicens ad locum oꝛõnis acceſſit. Ex cu⸗
ius virtute creditur latrunculoꝝ illoꝛũ fuiſ⸗
ſe mentẽ mutatã. Pꝛedixit futurũ ſciſma poſt
moꝛtem Gregoꝛij vndecimi: et alia plurima
pꝛenunciauit: que videre poteris in legenda.
Tercia gratia qua catherina ſublimata fu
dicit cõſolabilis viſio. Supernziu alib⸗

. . . .
3 . == . 6
ðèððBð l
aa v

. . *
quippe viſionibus a dño meruit ↄſolarũ:quẽ
vt in pluribus ſibi fiebant:in raptu et extaſi
mentis:de quo ſic refert Pius. Rapiebatur
ſepe a ſpiritu ⁊ in aere ſuſpẽſa:diuinis cõtem
plationibus paſcebatur:adeo extra ſe actavt
expuncta percuſſaq; nibil omnino ſentiret.

hec ille. Obmiſſis vero multis viſionibus
oritum redderet celo deferret. Hon derogent

cius:cam vnã referam: pꝛo qua inter mino⸗
res et pꝛedicatoꝛes cõtentio videtur exdꝛta.

Lũ catherina eſſet in ciuitate piſana:et quo⸗

dam mane in eccleſia ſancte chꝛiſtinc cõmu⸗
nicaſſet: ac iuxta altare rapta maneret in ſpũ:
poſtq; diu ſic ſteterat:vidit xpᷣm cruci affixũ
magno ſuper ſe cum lumine deſcendentẽ: ra
dioſq; ſangu ineos ex ſuis quinq; ſacratiſſi⸗
mis cicatricibus emittentẽ.Cũq; tunc vidẽ⸗
tibus pluribus vtriuſq; ſexus ipᷣam expectã
tibus:virgo ſe erigeret:et ſuꝑ genua ſua ſtãs
facie rutilante bꝛachia eleuaſſet ac manꝰ:oꝛa
retq; ne cicatrices in coꝛpoꝛe ſuo apparerent
exterius:tunc ex radijs ſanguinibus in ſola
ribus immutatis a cicatribus crucifixi ꝓce⸗
dentibus et ad manus pedes et ad c& illius
eruenientiba valde intrinſecus doloꝛ ſenſi⸗
ilis in dictis partibo coꝛpoꝛis eſt relictus.
Ex quo cum coꝛpus eius diu ſic ſtaret rigi⸗
dum et oculis clauſis tandem cecidit ac ſi fu
iſſet letaliter vulneratuʒ. Poſt modicũ ad ſe
reducta tanto doloꝛe cõcutiebatur:vt a cun
ctis putaretur in bꝛeui moꝛitura. Dominica
vero ſequenti ibi cõmunicans a doloꝛe exti⸗
tit liberata.Ex viſione pᷣtacta in pleriſq; lo⸗
cis nõnulli ſanctam catherinã ſuſcipientem
ſtigmata a chꝛiſto depingi fecerunt:qui ſi ea
intentione id egerint:vt per viſibilia inuiſi⸗
bilia cognoſcant᷑:et per picturã illam viſibilẽ
doloꝛ erꝰ inuiſibilis licet ſenſibilis deſignet
foꝛte nõ obſtante erroꝛe inde ſequẽte: quo cre
di poſſet ſtigmata eam viſibilia ſuſcepiſſe to⸗
lerari vtiq; poſſent. Sed ſi hec facta ſunt:vt
ſic equiparet᷑ beato franciſco cui ſoli vſq; in
pꝛeſens ſingulari modo ſtigmata diuinuus

ſunt impꝛeſſa vtiq; repꝛehenſibile eſt. Nam.

vt dixi in ſermone de ſacris ſtigmatibo beati
Franciſci. Inter miracula grandia nr̃e fidei

fran ciſci cõſignatio ſupꝛemũ obtinet gradũ

Fuerũt quippe ſtigmata et viſibiliter et ſenſi
biliter a chꝛiſto ſibi impꝛeſſa. Tulit illa duo
bus annis cõtinuis:et in vita et in moꝛte eti
am a viris ſanctis et grauiſſimis viſa ⁊ tacta

Summi pontifices Gꝛegoꝛius nonus.Ale

xander quartus. Benedictus Hicolaus et
alij illa apꝛ obantes fatent᷑ ſinguli miraculo
in franciſci pedibus manibus ec latere fuiſſe

pontifex pꝛefatus ſpiritu ſancte

dantiã deſerere et deteſtari cogant᷑.

depicta:ab eo artifice ſapientiſſimo quicrea⸗
uit celum et terrã. Quid vero de cetero ſit fa⸗
cturus cuiꝰ qrchana niſi ipᷣo reuelante ꝑſcru
tari nequimus ipᷣe nouit. Unum ſcio et qui
demabſq; vllo erroꝛe:ꝙ franciſcus vſq; ad
pꝛeſens electꝰ fuit a dño ieſu chꝛiſto vt in coꝛ
poꝛe /ꝓpꝛio vexillum crucis biennio:anteq; ſpi

iſta dignitati beate catherine:nec alterius ſan
cti. Ego peccatoꝛ qui hunc ſermonẽ confeci
ſanctam ipᷣam denotione qua poſſu et colo
et veneroꝛ.Erãq; rome Anno dñi. M. cccc.
lxi.anno tercio Pij pontificis maximi. Qñ

ctam catherinã ſolenni celebꝛitate canoniʒa⸗
uit. Nulla tunc a referentibus et vita et mi⸗
racula catherine de ſtigmatibus facta eſt mẽ
tio. Nulla pictura cum ſtigmatibus fuit de⸗
lata. Nulla inſuper in bulla quã ſuperiꝰ fre⸗
quenter allegauimus de ſtigmatibo mentio

habita eſt. Ego inſuper ea die canoniʒatõis

ſermonẽ ad populũ habui:poſt pꝛandiũ in

eccleſia minerue oꝛdinis pꝛedicatoꝝ. Inſpe

xi legi et quidẽ ſepius omnia que ſcripta erãt
de laudibus hu ius ſancte:nil aliud inuenire
potui:niſi qð ſuperius expꝛeſſum eſt de illo
doloꝛe quẽ tulit abſq; ſignis in ſuo extatico
raptu.Et ſi noĩe ſtigmatũ doloꝛẽ illum intel
ligi volumus:nõ tamẽ in illo cõtinent᷑ et in⸗
cluduntur cõditiones miraculoſe ſtigmatũ
beati franciſci. Igitur cum deus non egeat
noſtro mendacio:ea ꝓferamps de ſanctis q̃
ſim reiveritatẽ non inuentionẽ hominũ illis
poſſunt accõmodari. Fuit catherina vt patʒ
ex dictis:et ex his que ſequent᷑ an pliſſimis
pꝛiuilegijs et gratijs decoꝛata. Sed ſtigma
tum ſpecie non fuit vt franciſcus inſignita.
Que ſi ad nos gloꝛioſa rediret:dura increpa

tione feriret illos qui ſub ſpecie pietatis men

dacijs vellent ſuam gloꝛiã ampliare.Oꝛo tñ
patres meos pᷣditatoꝛes ⁊ minoꝛes ne popu
los ſcandalizent. Quib tam multa mira de
ſanctis ſe offerunt ⁊ pꝛecipue de catherinavt
mendacia et/ꝓter ſe ipᷣa et ꝓpter veritatis abũ
Muar
ta gr̃a btẽ catherine dicit᷑ ſuauis cibatio:vſu
nanq; et frequẽtia ſacramenti tanta ſuauita⸗
te cõſolationeq; ſpiritus repleta fuit:vt aſſe⸗

rat ſic de illa Pius vbi.S. Inuenta eſt aliqũ

a die cinerũ vſq; in penthecoſten ieiuniũ ꝓ⸗
duxiſſe:ſola euchariſtie cõmunione cõtenta
ꝑ annos circiter octo minimo herbarũ ſuc⸗
co eoq; parũ retento et cõmunione ſacra ſu-

ſtentata eſt. Ad cibũ quaſi ad ſu plicii ꝑge⸗

bat. Ad cõmunionẽ altaris:quaſi ad celeſtes
nuptias inuitata eſſet ſummacum alacritate

Pficiſcebatur. hec ille. Tam efficax erat eius
ad ſacramentum illud ineffabile reuerentia:
vt mens. Gregorij.xi.flecteretur ad cõceden
duʒz catherine ꝙ poſſet eligere confeſſorẽ:qͥ ẽ
am abſolueret:et ſibi euchariſtiam miniſtra⸗

ret et cum altari viatico abſq; alia licentia a

nutum catherine celebꝛaret QAuinta gra⸗
tia et pꝛerogatiua ſingularis beate cathæine:
fuit mibaculoſa coꝛuſcatio. Fecit illam deus
in vita et moꝛte multꝭ clarere miraculis. Ex
quibo aliqa explicabimus. In ciuitaie. Se
narũ quedam nobilis domina Aleria habi⸗

tuʒ oꝛdinis de penitentia ſuaſu catherine re

cepit:que illã coegit vt ſecũ in domo ſua coõ⸗

moretur. Contigit autẽ ex chariſtia tũc illos
de domo pꝛefate domie alexie veſci panibus
farine putride. Superueniẽte tritico nouo
conſuluit alexia catherinã:an certum reſidu
um pꝛefate farine pijciendũ foret. Que neq̃
; ꝓijciendum aſſeruit:ſed parari aquã iuſſit

⁊ farinam afferri. Intriuit ergo pmo maſſaʒ
et tandem panes de parua quantitate illiꝰ fa

rine quouis etiam expulſo fetoꝛe tam celerit

⁊ tot confecit.quot de quadꝛuplici aut quĩtu

plici quantitate fere tot facti fuiſſent:cuʒ ſtu⸗
pore ſoꝛoꝛis Alexie et alioꝛũ de domo. Cuʒ⸗
autez panes de clibano depoꝛtati fuiſſent.in
uenti ſunt adeo ſapidiſſimi:vt oĩno immuta
tio ſapoꝛis ad miraculumpꝛocederet.Et cũ
daretur de ipſis panibus pauperib et fratri
bus atq; illos comederent:omnibus de do⸗
mo ſuffecerunt diebus plurib:etiam ĩ archa
multiplièati. De quibus aliqui a q;plurib⸗
ſunt tam pꝛo reliquijs qᷓ; in argumentuʒ mi
raculi reſeruati. Tẽpoꝛe etiã quo catherina

fuit in vꝛbe:et ibi in regione colũpne cuʒ ſua

familia viueret de mẽdicitate et nibilominꝰ
aduenientes hoſpites reciꝑiebat:ita vt cõti⸗
nuo quaſi triginta ꝑſone in domo ſuo come
derent. Cõtigit ſemel ꝙ die quadã deficien⸗
te pane ꝙ cum catherine fuiſſet renunciatuʒ
mandauit vt ſic ad menſam ſe ponerẽt:et mo
dico pane qui ibi reperiebat᷑ inciperẽt come
ſtionẽ. Jpᷣa vero ad oꝛationẽ acceſſit. Quid

plura: Edentibus illis famelicis et ieiunis
panis ille modicus ſuffecit oibus abundan

ter. Tantũq; etiã ſuperfuit:vt ex illo plures
elemoſyne pauperibo largirent᷑. Dum eſſʒ in
ciuitate ſenarũ:audiẽs quendã dñm matth?⸗
um rectoꝛẽ hoſpitalis miſericoꝛdie ſibi deuo
tiſſimũ ex moꝛbo peſtilenti grauiter egrotare

acceſſit ad eum dixitq; cum magno feruoꝛe.
Durgatis dñe matthee ſurgatis:quia nõ eſt

„ ⸗
tempus in lecto quieſcendi. mox ad eius vo

cem febꝛis et inguinis apoſtema pꝛefatũ pe⸗
nitus dimiſerũt. Sanauit et multos alios

peſte ꝑcuſſos ſug oꝛatione fideli. Sicut fue⸗
kunt magiſter Raymundus ⁊ magiſter Bar
tholomeus catherine cõfeſſoꝛes. Et ne ſin⸗

gula coõplectamur: ita de ipſa loquit᷑ Pius.
Hagnũ et ſanctũ erat in plebibus catheri⸗

ne nomẽ:vndiq; ad eam egroti et maligni ve

xati ſpiritibo deducebant᷑. Et multi curaban

tur languoꝛibus ⁊ febꝛibus. In xpᷣi noie im

perabat et demones cogebat ab obſeſſis abi
re coꝛpoꝛibus. Pꝛopter quas res duob ro⸗
manis pontificibus Gꝛegoꝛio vndecimo et
Vrbano ſexto acceptiſſima fuit adeo vt lega
tionibus eòꝝ fun geret᷑: multiſq; et magnis
ſpiritualibus gratijs ab eis donaret᷑.hec ibi.
Abi adhuc interſerit quedã nõ niſi virtute
dei cooperante per catherinã fieri potuiſſent
Ait eni. Diſſidentes ſummo ſtudio cõpo ne⸗
bant:multa extin xit odia.et moꝛtales inimi⸗
citias ꝓ pace floꝛentinoꝝ qui cũ eccleſia diſ
ſidebant et interdicto ſuppoſiti erant eccleſia
ſtico. Appenninũꝛ alpes tranſire atq; vſq; in
quinionẽ ad Gꝛegoꝛiũ vndecimiũ pꝛoficiſci
nõ dubitauit cum votũ ſuñ ipe Gꝛego.de pe
tenda vrbe roma in occulto factũ:et ſoli ſibi

Ac deo notũ ſeſe diu initus cognouiſſe mon⸗

ſtrauit. ¶ Sexta gratia qua deus catherinã
ſublimauit: ꝛicit᷑ felix reuelatio. Cum eni in
vrbe romana ipᷣa poſt multa ſignoꝝ experi⸗
menta echoꝛtationes ſp irituales aliaq; exer
citia religioſa moꝛientiũ dñica die circa ho⸗
ram terciã die.xxix.apꝛilis. H.ccc.lxx᷑t.mi⸗
graſſet ad patrẽ. Eadẽ die magiſter raymun

dus vltimus eius confeſſoꝛ in cõuentu Ja⸗
nuenſi erat diſpoſitione piſas deinde bono⸗
niam ad capitulũ generale ꝑgere: depꝛecaba
turq; xpᷣi matrẽ coꝛam quadãa imagine vt eũ
pꝓtegeret a periculis. Moxquandã vocẽ au
diuit dicentẽ ſibi. Netimeas: quia ego ſum
hic ꝓ te:ego ſum in celo ꝓ te.Ego pꝛo te ꝓte

gam ſis ſecurus.Et heſitans pꝛo tune vnde

vox ꝓdiret:tandem inuenit qualiter eadẽ ho
ra catherina migrauerat:pꝑuenit tandẽ pꝛefa
tus magiſter bononiã vbi magiſter genera⸗
lis canonice fuit electus.qð iam ſibi catheri⸗
na indubitater pᷣdixerat:vt aũt ſequit᷑ Cius
in bulla. Tactu coꝛꝑis eius poſt illiꝰ felicẽ
tranſiiũ pleriq; egroti ſalutem cõſecuti ſunt
adeo vt nõnullis ſaluti fuerit:ea tetigiſſe que
ſacrata catherine mebꝛa tetigere. Poſtea ve.
ro virgo ipᷣa iam celo recepta vota ſupplican
tiũ benigne audiuit:et vt a ſponſo et dño ſuo
xpᷣo ſaluatoꝛe exaudirent᷑ curauit alti enĩ
iiij

ex diuerſis egritudinibus curati ſunt:q̃ au⸗
dita beate catherine gloꝛioſiſſima fama eius

patrociniũ ſupplices petiuere. hecille. Pla⸗

cuit itaq; benigniſſimo deo ſponſe ſue gloꝛi
am innumeris vt ſic dicã yſc; in pñtem die
miraculis manifeſtare. ¶ Deptimg catheri⸗
ne gratia et pꝛo gatiua ſingularis eſt dicta ſo
lennis canoniʒatio. Rome ſiquidẽ in baſili⸗
ca beati petri apłoꝝ pꝛincipis aſtante popu

lo⁊ clero habitoq; ſermone ab ipo Pio pon
tifice de vita et miraculis eius miſſarũ ſolen

nijs celebꝛatis et cõſuetis cerimonijs riteꝑ⸗
actis ad canonizʒatiõʒ ſancte ꝓceſſit:ſub his
verbis. Ad honoꝛẽ om nipotẽtis ⁊ eterne dei
patris ⁊ filij et ſpiritus ſanctiad exaltationẽ

fidei catholice et xpᷣiane religionis augmen
¶E cõmendatur pᷣdicatio ſancti bernardi⸗
ni:pꝛopter humilitatem:charitatem: et patiẽ

¶ Lapitulũ.i.

tum:auctoꝛitate dni noſtri ieſu xpᷣi et beatoꝝ
petri et pauli apłoꝝ eius ac noſtra:catherinã
ſe

ſua virtus diuina ſuffra gante gratia meruit:

iam pꝛidẽ fuiſſe receptam:et eterne gloꝛie co⸗

rona donatã de fratrũ noſtroꝝ cõſilio decla⸗
ramus eamq; tanq; ſanctã publice pꝛiuatim

q; colendã eſie decernimꝰ et diffinimus:atq;

in ſanctarũ cathalago virginũ:quas roma⸗

na venerat᷑ eccleſia redigi et aſſcribi manda⸗

mus. Statuentes feſtum eius ſingulis an⸗

nis:pꝛima mẽſis maij dominica die ab vni
uerſali eccleſia celebꝛandũ eſſe. Sicq; deꝰ in

ſanctis ſuis admirabilis catherinã in vtrac;
eccleſia triumphante.ſ.ac militante ſublimi⸗

ter exaltauit.Quẽ depꝛecemur:vt illius meri

tis interueniẽtibo: dignetur et nos aſſcribere
beate vite. Qui ſit benedictus in ſecula ſecu⸗

loꝛum. Amen.
RFinis
¶ Sermo de ſancto Bernardino pꝛedicato
rum noſtri tꝑis pꝛincio.

dictione ẽ. Sapiẽtis verba ſunt

in epiſtola hodierne feſtiuitatis. Vellẽ hoc

tem poꝛe tanto eloquẽtie ſplendoꝛe fulgerevt
nõ ſolum alterũ demoſthenẽ pꝛincipẽ oꝛato⸗

rum grecie:aut Ciceronẽ latinũ me putarent
oẽs aſtantes:ſed angelũ crederẽt de celo miſ⸗
ſum vt fari poſſem eximias laudes illiꝰ ſan⸗

nenſem illuſtris et indelibilis memoꝛievir
ginem:cuius coꝛpus in eccleſia pꝛedicatoꝛũ
que de minerua dicit᷑ hic rome iacet in celeſti
hieruſalẽ inter beatoꝝvirginũ choꝛos qñ id

Alectus deo et
hoĩbus:cuius memoꝛia in bene

iſta oꝛiginaliter Ecẽi.xlv.c. Et

cti bernardini qͥ ſua pꝛedicatõe nomẽ gloꝛio
ſum ieſu xpᷣi ma abiliter exaltauit. Ipſe q ppe
alter paulus ⁊ vas electõis xpᷣianã religionẽ
ſua doctrina refoꝛmauit. IJpᷣe italie populos
per abꝛupta vicioꝝ deuiantes ad ſemitã vir
tutum et iuſticie reduxit.Jpᷣe deniq;ʒ religio⸗
nem ſacram minoꝛum numero et ſanctitate
gllauxit. Merito itaq; in eius ſolẽnitate pᷣco
nia pᷣdicationis eiꝰ enarrare debemus. Ob

nimus declarandas.
Pꝛima ðꝛ cõmendationis.
Becunda cõditionis.
Tercia honoꝛationis.

tiam.
5

*

. Rima excellẽtia pᷣdicationis ſancti ber

me ꝓpter trig.
Pꝛimo ꝓpter humilitatem.
Becundo ꝓpter charitatem.
Tercio ꝓpter patientiam.

7

nardini ꝓpter humilitateʒ. Nõ enĩ pᷣdicauit

illã tzanq; deo et hominibo dilectus eſt ⁊ me⸗
moꝛia ey benedicta in ſempiternũ manebit.
De qua in pñti ſermone tres excellentias ꝓpo

imo cõmendatur pꝛedicatio ſancti ber

nardini ðᷣꝛ cõmendationis. Sua quip⸗
pe pꝛedicatio ſatis eſt cõmendanda Et maxi

pᷣſumptuoſe aut ſuperbe ſe ingerens ſed miſ⸗-

ſus.O fficiũ nanq; pꝛedicatoꝛum officium

ait. Annunciauerũt opera dei. Angeli autẽ
nõ ex ſe veniunt.ſed vt dicit aplłs ad Hebꝛe⸗

manos.x. Niſi mittant᷑. autẽ Eſaias nõ

eſt angeloꝝ:quia ſicut angeli annunciãt di⸗
uina:ita et pᷣdicatoꝛes de qͥbus Dauid in pᷣs

os.ij.ca. In miniſteriũ miſſi ſunt.Sic et pᷣdi
catoꝛes. Quõ pꝛedicabunt ait apłlus ad Ro

vocatus ſe obtulit ad pꝛedicandũ cum dixit.
Ecce ego:mitte me:E ſaie.vi.ca.Et cõtra cũ
Jeremias mitteret᷑ a deo ſe excuſauit dicens:

fonte dilectõis emanauit. Duo quippe ſunt
pᷣcepta charitatis vt ait hꝛego.Amoꝛ ſczʒ dei
et ꝓximi. Per actiuaʒ vitam ꝓdeſſe ꝓximis

Per cõtemplationem vero Jeremias ſedule
amoꝛi cõditoꝛis inberere deſiderãs ne mitti
ad pꝑꝛedicandũ debeat cõtradicit.Qð lauda⸗

. A aa dñſe deus.ecce neſcio loqui. Jere.i.ca.
Et ſi diuerſa vox extra ꝓdijt:nõ tñ a diuerſo

cupiens Eſaiã officiũ pꝛedicatõnis appetijt.

bilitervnus appetijt:hoc laudabiliter alter erx

pauit. Iſte ne tacite cõtemplationis lucrũ lo

quendo ꝑderet. Ille ne damna ſtudioſi ope⸗

— ==—

—
R—

— 2

— —. —=

ris tacendo ſentiret. Sed hoc in vtriſq; eſt
ſubtiliter intuenduzʒ quia et isqui recuſauit
plene nõ reſiſtit:et is qui mitti voluit ante ſe
per altaris calculũ purgatũ vidit. Et paulo
ſupꝛa Gꝛegoꝛiꝰ dicit. Sicut toto deſiderio

occupationẽ fugere debemus:ia ſi deſit qui
pꝛedicet occupatiõis onus libenti ncceſſe eſt

animo ſubire. Hec oĩa.viij.q.i.c.in ſcriptũ⸗
ris.Et qꝛ difficileeſt et earũ videre ſe purga
tum. Quia nemo ſcit vtrũ odio vel amoese di
gnus ſtt:vt dicit᷑ Ecẽs.ix.ca.Ideo nullꝰ de⸗
bet pᷣſumere ex ſe ire ad pꝛedicandũ. Sed ex⸗
pectare debet vt mittat᷑ vel a deo vel ab eccle

ſia. AUnde de iohanne baptiſta dicit᷑ Jo. i.c.

Fuit homo miſſus a deo. Nõ tamẽ creditur
alicui dicenti ſe miſſum a deo qui ab eccleſia
nõ eſt miſſus niſi pꝛobet per miraculũ ſicut
moyſes.extra de hereticis.c.cũ ex iniuncto.

Et argu.de cõſe.di.ij.c.reuera. Sic fuit miſ

ſus Equicius cui apparuit in ſomnis ange⸗
lus et eũ ad pꝛedicandũ miſit.xvi.q.i.S.hoc
idem.Ab eccleſia aũt mittit᷑ quis vel oꝛdina
rievt quilibet curatus ſaltẽ quo ad ſubditos
Ad rectoꝛes enĩ eccleſie maxime pertinet pᷣdi
care ꝑ ſe vel per aliũ ſubditis ſuis.vnde pꝛi⸗

mis rectoꝛibus dixit xpᷣs mar.vl.c. Euntes
in mundũ vniuerſum pᷣdicate euangeliũ oĩ
creature.Et Gꝛegoꝛiꝰ dicit in paſtoꝛa.xliij.

di. c. ſi rectoꝛ. O fficiũ pꝛedicationis ſuſcipit
quiſquis ad ſacerdotiũ accedit vt ante aduẽ⸗
tum iudicis qui terribiliter ſequit᷑ ipe ſcʒ cla
mando gradiaẽ.i.pꝛedicando.Et loquitur

BGꝛegoꝛius de curatis.Qni etiam figurã in⸗
ducit.Exꝑdi.xx viij.ca.vbi dicitur.q ſacer⸗

dos ingrẽdiens tabernaculum tintinnabu:

lis ambiaturvt audiatur ſonitus quãdo in⸗

greditur et non moꝛiatur. Quia vt exponit
Bꝛegoꝛius dicto ca. Si rectoꝛ. Jram cõtra
ſe occulti iudicis exigit ſi ſine pꝛedicationis
ſonitu incedit. Et ſic moꝛiur ſpiritualiter.
Vnde dominus Eʒechielł pꝛophete. xviij.

ca. Fili hominis ſpeculatoꝛẽ dedi te domui

iſrael. Si dicente me ad impium moꝛte mo⸗
rieris tu nõ annunciaueris ipſe in iniquita⸗
te ſua moꝛietur. Sanguinẽ vero eius de ma
nu tua requ iram. Confirmat idem Nicola
us papa.xliij.di. Diſpenſatio inquit celeſtis
ſeminis nobis iniuncta eſt:vhe ſi nõ ſparſeri
mus:vhe ſi tacuerimus. Uel ab eccleſia mit⸗
titur quis ad pꝛedicandum ex pꝛiuilegio v
pꝛedicatoꝛes ⁊ minoꝛes.au guſtinenſes ⁊ ca
melite:et ſeruite ſaltem in eccleſijs ſuis. In a⸗
lijs eccleſijs nõ niſi vocati. Et hi etiam de⸗

bent mitti a pꝛelatis ſuis.De quibus fit me⸗

tio in clemẽtina dudum de ſepultu. Qui au

tem vocatus ſeu miſſus ad hoc pertinaciter

recuſat:ab eccleſia et deo cõtemnitur. Quod

figuratum fuit in eo qui nolebat ducere vxro
rem fratris moꝛtui:et pꝛopterea diſcalciabat᷑

vno pede vt exponit Auguſtinus.viij.q.i.
ca.olim. Nunc inquit euan gelij quiſq; pꝛe⸗
dietoꝛ ita debet in eccleſia pꝛedicare ſiue la⸗
boꝛare vt defuncto fratri id eſt chꝛiſto ſuſci⸗

tet ſanctum qui ꝓ nobis moꝛtuus eſt. Et qðᷣ

ſuſcitatũ fuerit eius nomen accipiat. Vt igi⸗
tur ad ſanctum bernardinũ cõuertamus ſer
monem. Ipſe ſicut experientia facti manife⸗
ſtauit a deo electus et a pꝛelatis oꝛdinis per

obedientiam aſtrictus officium pꝛedicandi

ſuſcepit. Natus enim in ciuitate maſſa pꝛo⸗

uincie thuſcie ex honeſtiſſimis parentibo pa
tre videlicet tollo et matre niera nobilibus ſe

nenſibus ante cõpletum ſeptennium vtroq;
barente oꝛbatus remanſit ſub cura et regimi
ne cuiuſdaʒ venerabilis domine ſoꝛoꝛis ma
tris eius cui nomen erat diana:que puerulũ

induxit ad virginis gloꝛioſe pꝛecipuã deuo
tionem. Et operam dedit vt litteris vacaret

ac moꝛibus bonis.Creuit autem de virtute
in virtutem honeſtus affabilis et pauperibꝰ
liberaliſſimꝰ. tantaq; fuit in eo aptitudo in⸗
genij et ſubtilitas intellectus ꝙ ante compile
tum annum quintumdecimũ in grãmatica
logica et moꝛali philoſophia ſatis mediocri
ter fuit inſtructus. Indeq; cepit lectionẽ iu⸗
ris canonici frequẽtare.Eratq; vita eius ita
mundavt omnibus alijs cederet in exemplũ
Nam vt retulit mihi quidam vir fidedignꝰ
cancellarius dominij ſenenſis nomine leo⸗
nardus qui cõſocius eius fuerat in ſcholis
in etate illa adoleſcentie ad malũ ꝓna. Nul⸗
lus audebat coꝛam bernardino verbum tur
pe aut laſciuũ pꝛoferre. Quinimmo ſi quan⸗
doq; alij adoleſcentuli et ſcholares abſente
bernardino aliqua inter ſe verba ocioſa refer
rent ſi vidiſſent ex poſt bernardinum adue⸗

mnnientem mox alter alteri loquebatur. Tacea

mus inquit quia bernardinus venit.Quid
plura. Anno etatis ſue xviij. Dum peſtis
truculentiſſima ſeuiret quaſi in tota italia.
In hoſpitali magno ſenenſi iacebat multitu
do egrotantium ex peſte et vix erat qui illis
miniſtraret. Ham et famuli omnes pꝛo ma⸗
ioꝛi parte et aromatarij et illo hoſpitali com
moꝛantes et capellani atq; alij plurimi peſte
percuſſi obierant. Erat illis tempoꝛibus re⸗
ctoꝛ hoſpitalis quidam vir deuotus et pꝛo⸗
bus dominus iohannes de gẽnaroniboqui

⸗ „ „ † — oy . „
videns ſibi humanũ deeſſe auxiliũ ad virgi

nem pijſſimã ſe cõuertit:illam depꝛecans vt
tã extreme infirmoꝝ neceſſitati ſuccurreret.
Oſelix adoleſcentia bernardini.O ardentiſ
ſima charitas coꝛdis eius.O pietas omnib⸗
poſteris pᷣdicanda.Morx vt bernardinꝰ au⸗
diuit q̃ de infirmis patiẽtibo dicebant᷑ monu
it q;plures iuuenes etvna cum illis ad hoſpi
tale ſe contulit. Nec timuit moꝛi:nec hoꝛtuit
peſtem:neq; laboꝛes refugit. Manſit ibi q̃t⸗
tuoꝛ menſibo die noctuq; miniſtrãs egrotis
Ipter deũ. Exinde cum peſtis ceſſaſſet repetijt
Domũ et quattuoꝛ menſibus egrotans quaſi
ſemꝑ in lectulo iacuit. Adepta vero bona va
litudine ſenſit ꝙ quedã dña bartholomea ſo
roꝛ patris eius ceca et ſurda et in lectulo vali
tudinaria neminẽ habebat qui illaʒ iuuaret

Mox ad illã ſe cõtulit eiq; plures menſes
i

vſq; ad moꝛtem obſequioſiſſime miniſtrauit
nNulla fractꝰ nauſea nulloq; laboꝛe turbatus

Moꝛtua illa a deo inſpiratus relicto ſeculo

et oibus ſuis bonis pauperib erogatis ha⸗
bitum religionis minoꝛũ deuotuſ accepit in
die natiu itatis virginis gloꝛioſe qua etiam
die natus fuerat ex vtero matris. Anno eta⸗

tis ſue.xx.ante altare maius ſancti franciſci

de ſenis. Quẽ habitũ ſibi dedit frater ioban
nes riſtoꝛij vir ſanctus et in dei ſeruitio ꝓba
tus. Inde ad locũ de columbaria de volun⸗
tate pꝛelatoꝝ ſe cõtulit vbi in omni deuotio
ne et perfectione ab obſeruãtia regule ſuum
noniciatũ expleuit. Facta vero ꝓfeſſione in
die ſcʒ natiuitatis virginis oꝛationi ⁊ ſtudio
litterarũ ſe dedit.Et cum factꝰ eſſet ſacerdos
pꝛimã miſſam in die natiuitatis virginis ce
lebꝛauit.Qua etiã die mandato accepto a ge
nerali miniſtro de penitentia pᷣdicanda:pꝛi⸗
mum ſermonẽ ad populũ habuit. ¶ Secun
do cõmendat᷑ pꝛedicatio ſancti bearnardini
ꝓpter charitatẽ. Pꝛedicauit enim ad honoꝛẽ
dei et ſalutẽ animaꝝ. Iſte enĩ debet eſſe finis
pꝛedicatoꝝ verbi dei. Nã qui ꝓpter cupidita

tem pᷣdicant vel vanitatẽ et gloꝛiã mundi fi⸗

guranturꝑ balaã.De quibo dicit Petrus in
ij. epla. Decuti ſuntviã balaam ex boſoꝛ qui
mercedẽ iniquitatis amauit:coꝛreptionẽ ve⸗
ro habuit ſue veſanie:ſubiugale mutũ. Suꝑ
quibus verbis dicit Beda.ij.q.vij.c.ſecuti.
Oe multi catholicoꝝ intantũ amant merce⸗
dem iniquitatis vt etiã docti ab indoctis:cle
rici a laicis merito redarguant᷑. Qui iure cõ⸗
parant᷑ ꝓphete qui verbis aſine cõtra naturã
loquẽtis coꝛripit᷑:nec tñ a ꝓpoſito pꝛimi ope
ris retardat᷑.hec ille. Quãuis tamẽ pᷣdicato⸗
res nõ debeant pᷣdicare pꝛincipaliter ꝓpter tẽ

poꝛalia habenda. Alias tãq; venditoꝛes bo
um de templo jciu nt᷑. Debet tamẽ populus

ſubminiſtrare c᷑is neceſſaria:iuxta illudi:ad

Coꝛint.ix.ca. Nõ alligabis os bouis trim⸗
rantis. VUnde Hiero.xvi.q.i.c.penulti.ait.
Apõoſtolicis viris ⁊ euangelizantibus in ne

ceſſarijs vſibo nolle tribuere ſeipᷣm cõdemna
eſt. Et Aug'.in libꝛo de baptiſmo guulo
rum. Non eſt venale euangeliũ vt ꝓ tempo
ralihus pᷣdicetur. Qui eni ſic vendunt ma⸗
gnam rem vili vendũt. Accipiant ergo pᷣdi⸗

catoꝛes ſuſtentationẽ neceſſitatis a populo:
mercedẽ diſpenſationis a deo. Nõ eni a po⸗
pulo reddit᷑ quaſi merces illis qͥ ſibi in chari
tate euangelij ſeruiunt:ſed tanq; ſtivendium
datur quo vt poſſint laboꝛare paſcant᷑.hec il
le.Et Paulus.i.ad Coꝛinth̊.x.ca.Quis mi

litat ſuis ſtipendijs vnqᷓ;. Et iterũ. Si nos

vobis ſpiritualia ſeminamus nõ magnũ eſt
ſi nos carnalia veſtra metamus. Et iterum.

Dñs oꝛdinauit his qui enangeliũ annunci⸗

ant de euangelio viuere. Dixi hec oĩa ꝓpter
indiſcretionẽ quoꝛundã populoꝝ qui vellẽt

pᷣdicatoꝛes viuere de aere vel vento. Nolo tñ
excuſare pᷣdicatoꝛes cupidos ⁊ auaros ambi

tioſos honoꝛũ et dignitatũ. Qui imitari de
bent ſanctũ bernardinũ rerũ tempoꝛaliũ cõ⸗
temptoꝛem. Nam et tervocatus ad epiſcopa
lem dignitatem minime acquieuit.Diuitias

nõ cõgregauit dicens cum paulo Actuũ.xx.
ca. Argentũ et aurum aut veſtem nullius ve

ſtrum cõcupiui.Et licet in oĩ vita ſuaverus
fuerit paupertatis amatoꝛ:dilcipuluſq; et fi
lius beati franciſci.Tamen illud eſt de ipſo
notabile inter cetera qd mediolant oſtendit
exemplum charitatis necnõ ⁊ cõtemptus pe
cunie. Dum enĩ ibi populo diebus plurib
pᷣdicaſſet illuſtriſſimus dux eiuſdẽvrbis phi
lippus eidem per fidelẽ nunciũ multam auri
copiam in elemoſynã miſit. Nuncius itaq;

auri pondere reuerenter aſſumpto ad cõuen

tum fratrũ feſtinanter acceſſit. Et pergẽs ad
cellam ſancti bernardini auruʒ ſibi ex parte
dñi ducis benigne et reuerentiſſime pᷣſenta⸗
uit. Ipᷣe vero vir dei hilari vultu gratulanti
q; aio pꝛedictũ aureũ munus et ſi in ꝓꝛios

vſus accipere recuſaret:charitatis tamẽ ʒelo

in redemptionẽ captiuoꝛũ et pauperũ vſus
miſericoꝛditer exhibere decreuit. Accerſito

igitur quodã ꝓbo venerandoq; ciue ſocioq;

vocato ſumptaq; ab ipo ciue pecunia ad car
ceres clam et incunctanter acceſſit et q;pluri⸗
mos inde captiuos redemit reliquãq; ꝑtem

erib⸗ cũ magna aĩ hilaritate diſtribuit.
ciens autem illluſtriſſumus ille dux que

debent pꝛo ſalute populoꝛũ irrepꝛe

facta fuerant ſanctũ bernardinũ mirabiliter
cõmendauit.

△

ercio cõmedat᷑ pꝛedicatio

ſancti bernardini pꝛopter patientiã. fuit eni

patientiſſimus in laboꝛibus in infirmitati⸗
bus et ꝑſecutionibus.Et vt de ꝑſecutionibo

loquar:accuſatꝰ fuit tanq; hereticus ab emu

lis quibuſdã martino quinto. Qui eum ad

ſe venire pꝛecepit. Ante vero q; ſe cõtuliffeł

ad vrbem ſonabant vndiq; falſi rumoꝛes de
ſancto bernardino. Dicebat enim popli: ve⸗
niet Aniet ille hereticus. Alij cõburetur ille
hereticus et ſimilia. Dum vero vrbem intra
uit oſtendebatur digito et vnus alteri cahi⸗
nando dicebat hic hic eſt ille. Ie vero hec

omnia ꝓ dei amoꝛe equanimiter tolerabat.

Et tandẽ veritate inſpecta et cõperto clariſſi

meꝙ nõ ſolũ catholicus foꝛet ſed etiaʒ fidei
catholice digniſſimus pꝛeco a pontifice gra⸗

tioſe viſus eſt et auditus et cum eius benedi
ctione pᷣdicare cepit in vrbe. Tantã vero gra

tiam deus oꝛi eiꝰ et verbis infudit:vt oĩs po

ulus cõflueret ad eum audiendũ ac ſi fuiſ⸗
ſet angelus dei et quanto pꝛius nomen eius
videbat᷑ omnibus odioſuʒ:tanto poſtea cun
ctis vtriuſq; ſexus factuʒ eſt venerabile. Pꝛe
dicauit ſic multo tempoꝛe cũ incredibili ani
marum fructu:qui etiã perdurat vſq; ad tem
poꝛa noſtra. Paſſus eſt et alias perſecutõnes
eo ꝙ ſempervirtutes perſequitur inuidia.A
nõnullis emulis dicebatur litterarũ ignarꝰ

cum tamẽ in ſcripturis diuinis foꝛet erudi⸗

tiſſimus. Alij vero quadraginta ſermones
dumtaxat eum ſcire aſſeuerabant. Pleriq; ve
ro curioſi et vana eloquentia tumidi igna⸗

uum ineptum et impolitũ fatebant᷑. Qui tũ

in hoc dicendi genere et in his que eccſcant
en henſibi⸗
lis erat. Sed hoc nõ videri debet mirũ ꝙ ſi⸗
bi hoĩes flagitioſi detraherent: cum ſemper

fuuerit hominũ minaloꝛũ cõſuetudo ſanam do

ctrinam ſpernere et deteſtałi. Ande Lactan
tius libꝛo.v. diuina.inſti.de Cypꝛiano ſic re
fert. Anus pꝛecipuus ⁊ clarus extitit cypꝛi⸗
anus:qui magnã ſibi gloꝛiam ex artis oꝛato
rie ꝓfeſſione queſierat et admodũ multa con
ſcripſit in ſuo genere miranda. Erat enĩ in⸗
genio facili copioſo ſuaui et q̃ᷓ ſermonis ma
xima eſt virtus aperto:vt diſcerne nequeas
vtrũ ne oꝛnatioꝛ in loquẽdo an facilioꝛ in ex
plicando an potentioꝛ in ꝑſuadendo quiſ: S
fuerit. Hic tamen placere vltra verba ſacrd⸗

mentũ ignoꝛantibo nõ poteſt:quoniã myſti⸗

& ſunt que locutus eſt et ad id pᷣparata vt a
ſolis fidelibus audiant᷑. Deniq; a doctis hu

ius ſeculi quibus foꝛte ſcripta eius innotue
runt derideri ſolet. Audiui ege quendã ho⸗
minem diſertum ſana qui eum immutatav⸗
na littera copꝛianum vocaret quaſi qui ele⸗
gans ingeniũ et melioꝛiborebus aptum ad
aniles fabulas cõtuliſſet. Hec ille. De beato

hieronymo quid referemus qui lumẽ ſplen
didiſſimũ eccleſie fuit:et tñ dentes maligno⸗
rum non euaſit.Et vt ipᷣe ad nepotianũ ſcri
bit. Per infamiã ⁊ bonà famam cheꝛiſti miles
graditur. Nec laude extollitur: nec vitupera
tione frangit᷑ Per diem ſol nõ vrit eum neq;
luna per noctem. Impleuit iſta ſanctus ber⸗
nardinus:qui dũ falio ſibi multa obijceren
tur:et quãdoq; cõtumelioſe dicerent᷑ in faciẽ
nunq; vultus hilaritatẽ mutauit: nunq; ver
bum ꝓtulit iracundie Sed in oĩbus benedi
cebat deũ. Sicut accepti ab his qui ſecũ fa⸗
miliariter cõuerſati ſunt. H

e ſufficientia ⁊ pꝛudentia atq; ſtupenda
efficacia pᷣdicationis ſancti ber ardini.
9 Lapitulũ.ij.
Ecunda excellentia pꝛedicatõis ſancti
bern ardini dicitur cõditionis. Habu⸗
it quidem ſua pꝛedicatio tres ſingulares cõ
ditiones. .
Pꝛima dicit᷑ ſufficientia. 6

Decunda pꝛudentig.
Tercia effiaccag.
¶ Pꝛima cõditio fuit ſufficientia. Tria enĩ
requirunt᷑ in pꝛedicante:vt populũ inducat
ad bene beateq; viuendũ:ſᷣm Au guſti.iiij. li
bꝛo de doctrina chꝛiſtiana. Pꝛimũ eſt vt do⸗
ceat. Secundũ vt delectet. Terciũ vt flectat
et moueat.Et cũ quis iſta facit induſtria ar⸗
tis rhetoꝛice ad honoꝛẽ dei et ſalutem anima
rum bene eſt et laudabile ſᷣm eundem Anugu
ſtinum. Sed cum ſpititus ſanctus vtit᷑ lin⸗
gna pꝛedicatoꝛis vt inſtrumento ad iſta effi⸗
ciendum:ſicut fuit in apoſtolis qui imperiti
erant. Tunc opus illud eſt gratia gratis da⸗
ta:que dicitur gratia ſermonis et lingua an

geloꝛum. Et ſermo ſapientie dicit᷑ in locutio

ne de diuinis. Sermo ſcientie de humanis:

vt de moꝛihus et vicijs et virtutib et bmõi.
bm tho.xxij.q.clxxiij.erfectius au tem iſta
operat᷑ gratia q;ᷓ natura vel ars. Sed aliqñ
aptitudine naturali in pdicatoꝛe exiſtente et
arte rhetoꝛice adiuncta:aliqñ etiam ſpiritus
ſanctus operatur plenius iſtud ſcʒ inductio
nem auditoꝛum ad faciendum que pꝛedicat
Hominis ergo eſt ſe pꝛeparare ſcilicet vt be⸗
ne dicat. Deum auiem dirigere linguaz. Et

vt dicit Auguſtinug in pꝛefato libꝛo de do⸗
ctrina chꝛiſtiana. Sapiẽtia ſine eloquentia
parũ ꝓfuit quo ad populos.Cloquẽtia ſine

ſapientia multũ nocuit. Eſt eni vt gladiꝰ in

manu furioſi. Sapientia cũ eloquentia mul
tum iuuat et operatur. Sanctus bernardi⸗
nus pᷣdicando docebat:quia ipᷣe vere doct⸗
erat vt etiaʒ patet in ſermoniba quos cõpila⸗
uit. Delectabat etiam auditoꝛes:adeo vt vᷣni
uerſaliter omnes verbis ſuis reuocillarent᷑
tanq; ſi ſumerent ſapidiſſimũ cibũ. Flectebat
inſuper et mouebat hominũ affectus:vt oſtẽ
demus in tercia cõditione.Quare ipᷣe ſuffi⸗
cientiſſime docuitet pᷣdicauit. ¶ Secunda
cõditio pꝛedicatõnis ſancti bernardini dicit
pꝛudentia. Fuit enĩ pꝛudentiſſimus ad eui⸗
tandũ omnia illa:a q bus pꝛedicatoꝛes verbi
diuini debent abſtinere:que ſunt. ⸗
Falſiaeaeas.
Adulatio.
Jactantia.
Scandalum.

Lontentio. *

Buperfluitas. .

Indiſcreéetio.
Pꝛimo abſtinere debẽt pᷣdicatoꝛes a falſi⸗
tate. Nõ enim ſunt aſſumenda aliqua falſa ꝓ
quacũq; vtilitate que poſſet inde ſequi: quia
ſic veritas fidei redderet᷑ ſuſpecta.argu. diſ.
ix.c.ſi ad ſcripturas. Jdeo Augꝰ.ait.xxij.q.
ij.c.pꝛimũ.Ad ſalutẽ nõ debet quis ꝑuenire
opitulante mendacio.Et idem ꝑtractans il⸗
lud apłi.i.ad Coꝛinth.xv.c. Jnuenimur fal
ſi teſtes. Perhoꝛrendũ eſt inquit aliqͥd falſe
de deo dicere:etiam ſi ad laudeʒ eius ptinere
videatur. Hõ enim minoꝛe ſed maioꝛe foꝛtaſ
ſis ſcelere in deo laudat᷑ falſitas: qᷓ; vituperet
veritas.Et idẽ in libꝛo de mendacio. Men⸗
dacium maxime permtioſum eſt quod fit in
his q̃ ad religioneʒ chꝛiſtiani ptinent. Ideo
doctoꝛes tenent ꝙ ſi quis nõ ex lapſu lingue

ſed ex induſtria diceret mendaciũ in pᷣdican.

do moꝛtaliter peccaret nec excuſaret᷑ ſi hoc fa
ceret cauſa cõuertendi animas ad deuz:quia
vt ait apłs. Deus nõ eger noſtro mendacio.
Tempoꝛe meo inuenti ſunt aliqui fingentes
et pꝛedicantes miracula falſa viſiones exco⸗
Frotas. ozonphetiss determinatas ſᷣm ſuuʒ
ſenſum:et alia huiuſmodi qui tamẽ euanue⸗
runt in cogitationibo ſuis. Nõnulli vero vt
ignoꝛantibus ſapientes apparerẽt falſas alle
gationes ad ſuum ꝓpoſitum induxerũt. Uñ
dum quidã amicus meus pꝛedicaret neapo

li inducere voluit ad robur et cõfirmationẽ

cuiuſdã ſui dicti ſententiã ↄmendatoꝛis qui
tamen foꝛte neè in aliquo cõmento dictum il
lud tangebat:et dum falſo allegaſſet cõmen⸗
tatoꝛem.pmo de aĩa.iij.de anima.ij.phicoꝝ
iij.metaphyſice.et huiuſmodi.Tandẽ mul⸗
tiplicando verba dixit. Et hoc idẽ cõfirmat

ocmentatoꝛ.i.ethicoꝝ.iij. ethicoꝝ.vij.ethic.

qui tamẽ de ethicis nõ ſe intromiſit. Ille idẽ
fecerat ſibi qu andã cathenam doctoꝝ et fal⸗
ſo illòs indu cebat dicens.Et hoc reꝶrt Au

guſtinꝰ li.ij.de ciui.dei.et.iij.de trini.⁊ in en

cheridion ⁊ hmõi.Ita ꝙ apud imperitosvi
debatur homo mirabilis:ſed apud doctos
ignarus et mendacijs plenus. 6S
pᷣdicatoꝛes abſtinere debent ab adulatõne ne
ſcʒ laudẽt populũ in quibus repꝛehenſibilis
eſt quod eſt peſſimũ. Vel etiam de tempoꝛali
bus magnificentijs niſi foꝛte hoc ſecundum
fiat temperate vt melius ferant coꝛrectionem
duram immediate ſequendã. Adulari enim
peccatoꝛibus eſt graue peccatũ.vt patet.xlvi

. di. c.ſunt nõnulli.Et clericus adulationi ſer

uiens degradari debet.eadem di.c.clericus.
Et nihil eſt miſerius eo qui adulationibus

delectatur.vt dicit᷑.lxxxiij.di.c.nihil illo pa-

ſtoꝛ.Et vtilius eſt peccantẽ ſeuere coꝛrigere
qᷓ; adulando palpare.v.q.v.c.nõ omnis.Et
vtilius eſt et melius ꝓ veritate pati ſuppliciũ
q; pꝛo adulatione beneficiũ.xi.q.iij.c.nemo.
Et adulatio ꝓhibetur.C.ſi quis aliquẽ te⸗
ſtari ꝓhibuerit.Et eſt adulatio ſermo pꝛola
tusvt pla n ertr debẽt pᷣdicatoꝛes ca
uere a iactantia. Sunt enim qui dah ui ſemꝑp
de ſe bene dicũt et alios cõtemnunt᷑de quibꝰ
