re poſſumus ſ̃ᷣm Bonauẽ.di. xxiij. ſecũdi li⸗
bꝛi. AUno mõ ſic vt dicamus: ꝙ cu triplex ſit
tentatio:ſiue a triplici pꝛincipio: vna. ſ.a Zeo
alia a carne:et tercia a diabolo. Pꝛim tenta⸗

—

tio ſimpliciter attendẽda eit: qꝛ de/ nõ tentat

nos nili ad bonũ. Altera vero tentatio q eſt a

2 „

*

*

eſſe abſqs peccato: ſicut ma giſter docet in. ij.

di. xxi. ercia vero ꝗᷓ eſt a diabolo aliquib⸗

fugienda eſt: aliquibs appeteda.pis enia vir⸗
tute foꝛtes ſunt nec de facili in tentatione in⸗

duci pñt etiã ſi tentant᷑ appetibiliten eſt tenta

ri ad ſue virtutis exercitiũ et cumulũ merito
rũ. Infirmis vero minime: qr umer⸗ pñt ne
ex ipᷣo impulſu ĩ tentation? inducant᷑: ꝙ oẽs

per xp̃us dixit Mat. xxvi. Aigilate et periunt:quos 8

„*½

peratis aggregatus fuit ſocietati iocundiſſi⸗

me angeloꝝ bonohuũü.

₰ℳ-

conatus eſt anto niũ ſuꝑare.
Ec iũ cõ
Luattuoꝛ nãq; modis diabolus eũ inualſ it:
querẽs illũ a virtutũ amoꝛe reuocare.
Pꝛimus ðᷣ naturalis affectionis.
Secũdus carnalis ſtimulationis.

Tercius coꝛ palis fla gellatös.

debet retugere. Nam ſitentari malũ nõ ſit in
tentationè induci ſemꝑ malũ eſt: qꝛ hoc eſt a

.

tentatione ſuꝑari. E icit
li. xiiij. de ci. dei. Sicut ſe habet firmitas ele⸗

Et hoc eſt qd dicit Augꝰ.

ctoꝛum ſic metuũt cupiuntq; tentari. Alius
modus dicendi eſt: ꝙ dupliciter eſt loqui de

„

tentatione. aut ſub rõe ꝓpꝛia:et ſic tentatio eſt
impulſus ad illicitũ: ſm ꝙ de en fit ſermo in
ꝓoſito. Loquimur enĩ hic de tentatõne dia

boli que fit per mali culpe ſuggeſtionẽ: qua

diabolus hoĩeʒ ad malũ nitit᷑ incuruare: nõ
De tentatione dei que fit ꝑ flagellationẽ illaz:
ergo tentationẽ ꝑ ſe ↄſ ideratã: nullus debet
aſpetere: immo abhoꝛrere refugere maxime
coſiderando finẽ. Aliter eſt cõſiderare tenta⸗
tionẽ ꝓut eſt materia exercende virtutis:⁊ ſic
a viris iuſtis deſiderari pᷣt: ab eis potiſſime
ni in charitate feruent:adeo ꝙ ignis deuo⸗
tionis ipoꝝ poti⸗ aſlammat᷑ ex pntia cõtra⸗
rij q; extinguit᷑. Ab eis aũt qͥ modice ſũt cha
ritatis nõ ſic deſiderari debet.Et exemplum
eſt qꝛ ventus ꝑflans foꝛnacẽ magis et magis
accendit ſed candelam extinguit. Et iõ tenta
tionis impulſus:⁊ ſi qᷓtũ in ſe eſt refugiendꝰ
ſit ab oĩb:et ab infirmis potiſſime. Inq;tũ
tñ eſt virtutis exercende materia a viris fer⸗

uentibus ⁊ pfectis appeti pᷣt. Illud tñ genus

tentationis potiſſime appetüt viri iuſti qð eſt
in flagelloꝝ perpeſſione. Sicut paſſus ẽ iob
et thobias et ſancti marty res ab impijs ʒelo
diabolico excitatis:et hbec ſoluuntur obiecta
ad vtrãq; ꝑtẽ:ꝑ tentationũ itaq; ſemitaʒ nos

„ — — —

ire cõuenit: qꝛ regnũ celoꝝ vim patit᷑:et vio⸗

„ -

lenti npiun illud:ſicut Mat. xij.c.ſaluatoꝛ
dixit. Sʒ ꝓfecto dolendũñ eſt qꝛ rariſſimi re

Auart eti et auri oſtenſionis.

us arg

ſcripſit. Antoni us nobilibs parentiby in egy
pto natus eit:tanta ſuoꝝ nutritꝰ cura: vt ii⸗

hil aliud pᷣter parẽtes vomũq; co gnoſceret:
et cũ iam puer eſſet nõ ſe litteris erudiri:non

ineptis infantiũ iungi paſſus? fabulis. Ad

eccleſiã cũ parentibo ſepe cõueniens totuʒ ſe
deu otioni pᷣbebat: poſt moꝛtẽ autẽ parentu:
ciũ eſſet annoꝝ. xx.cũ ſoꝛoꝛe admodũ paruu⸗

—

la derelictus: et domꝰ ſoꝛoꝛis honeſtã curã
gerebat. Veruntñ vt ſaluatoꝛẽ inkitaret᷑ in il
la etate floꝛenti:venditis oĩbus et pauperibd
ꝛoꝛe ſeruatis:ſoꝛoꝛe fi

diſpenſatis:puis ꝓ ſo
delibus ac deuotis virginibus cõmendata:
ad dei ſeruitiũ ſe cõtulit.Cũq; vigilijs oꝛõ⸗
nibus ⁊ ieiunijs inſiſteret:volens diabolus

illuʒz accepto inſtituto retrahere: immittebat

ei memoꝛiã poſſeſſionũ ſoꝛoꝛis defenſionem:
gener nobilitatẽ: am oꝛẽ reꝝ:fluxã ſeculi glo
riã :eẽ variã delectatõʒ: et reliq vite ↄmiſſiorꝭ
blandimẽta:poſtremo virtutis arduũ finẽ:et
maximũ ꝑueniendi laboꝛẽ: necnõ ⁊ coꝛpoꝛis

fragilitatẽ:et etatis ſpacia ꝓlixa. Antonius

vero oĩa oꝛationęæſua fideli a ſuo coꝛde peni⸗
tus expellebat.

ſtimulationis. qu
adoleſcentes arma ſuſcipiens: nocturnis eu
inquietabat illecebꝛis. Conabaturq; cogita
tiones ſoꝛdidas inſerere. Et antoniꝰ eas oꝛa

tu ſubmouebat aſſiduo Ille titillabat ſenſus

.

2

labolus nõ ſubegerit. O q;
magna multitudo eoꝝ qui dereliquerũt de’n
et diabolo adbeſerũt:oẽe declinauerũt ꝓ ma
ioꝛi pte:et inutiles facti ſunt: nec eſt qui velit
pſeneranter facere bonũ. Antonius vero bea
uiſſimus a demonib⸗ multimode tentatus il⸗
los ſpꝛeuit vt andiemus in ſequẽti myſterio.
Et qꝛ firmiter adheſit chꝛiſto: demonib ſu⸗

carne ſimpliciter fu giẽda eſt:q; illa nõ poteſt EDe qttuoꝛ modis tentationũ qbus diabo
cundũ myſteriũ cõtemplandũ de ten
tatione beati antonij öꝛ modificatõis.

zimus modus quo diabolus anton id
inuaſit fuit naturalis affectõis:qua inclina⸗
batur ſoꝛoꝛẽ ſuã diligere ac ſeipᷣm:vt enĩ nar
rat beatus Athanaſius eps qui vitã eius de

expelle Secundus modus q dia⸗
bolus antoniũ impu gnabat dicit᷑ carnalis
Coõſueta quidẽ aduerſus oẽg

.

(umn

amnis

nnevall

ies ven

Genta .
masctd⸗
nibuoih
lcſauten
gemna ſut
cumani
hoſtis le

Aoaſch
lugſide
finosdee
Mrme
iscſe⸗
Ecocni
Qunbee
NdN⸗
ce
We
whit
ſorct
mac
apu.
mnag⸗

laX.

Uenton
nwot
Eſcpl⸗
tuni
Nhns
Uunban
(Gerſ⸗
dos

ſcere

fiage
umg
fehar
Poni

bffye

eoch

Uern

Mi
n
nch
fn
cti
htont

Anan

lüne
luoch
llagtog

lllse

d
Rdeid
km.
te
foben
tusi⸗
ſu⸗
ndiſſ⸗

id
Lii.
idem
cnis.
iut
.

—

tonid
nclin⸗
mniner
Nz
ee
enon
B
ozſe
mench:
n,
tia
rinl
hth
Nnoeeſ
ur
Bo⸗

carnis ardoꝛe. Hic fideet ieiusijs coꝛpꝰ o⸗

mne vallabat. Ille per noctes in pulcre mu⸗
lieris vertebat᷑ oꝛnatum:nulla dimittens fi⸗
gmenta laſciuie. Hic vltrices gebenne flam⸗

mas et doloꝛẽ vermis recoꝛdans: cogitatio⸗

nibus libidinũ obij ciebat. Ille lubꝛicũ ado⸗

leſcentie iter ad ruinam facile ponebat. Hic

eterna futuri iudicij toꝛmenta cõſiderans:il
leſam anime puritatẽ ſeruabat.Ac poſtremũ
hoſtis ille malignus qualis eſt merito talem
ſe demonſtrabat. Aparebat enĩ puer hoꝛri⸗
dus atq; niger:ad eius genua ſe ꝓuoluens:
et quaſi deſtendo dicẽſ. Multos ſeduxi:plu
rimos decepi:nunc autẽ tuo ſum laboꝛe ſu⸗

peratuſ. Quem cum interrogaſſet antonius
quis eſſet:ait.Ego ſum foꝛnicatõis amicus.

Ego qui a te ſemper ſum paſſus repulſam.
Cum bec audiſſet antonius gratias agens
deo. Aduerſario rũdit. Multum deſpectibi
lis es:multumq; vilis. Ham et obſcuritas
tua et etas infirmarũ ſigna ſunt rerum:nulla
mihi iam de te cura eſt.dominus mihi adiu
toꝛ:etego deſpiciam inimicos meos.Et ſta⸗
tim ad vocẽ canentis fantaſma qð videbat᷑
euanuit. Antonius vero cõfoꝛtatus magis

ac magis ſuũ coꝛpus anime ſeruituti ſubde⸗
bat ¶ Lercius modus quo diabolus tenta⸗

uit antoniũ dicit᷑ coꝛpoꝛalis flagellationis.
Pam volens antonius artioꝛẽ ducere vitã:
ad ſepulcra quedã remota et ſolitaria prexit
vni fratrũ de cognitis mandans:vt ſtatutis
diebus ſibi alimẽta deferret. Et cum in vna
tumba marmoꝛea ſupꝛadictus frater eũ clau
ſiſſet: ſolus ibidẽ moꝛabat᷑.metuens autẽ dia
volus ne acceſſu tempoꝛis heremũ habitari

faceret:ita eum aggregatis ſatellitibo ſuis va

ria cede lacerauit:vt doloꝛis magnitudo mo
tum aufferret et vocẽ. Nam et ipe poſtea refe
rebat vulnera fuiſſe tam grauia:vt vniuerſa
bominũ toꝛmẽta ſuperarẽt. Sed die ſequẽti
is frater quẽ ſupꝛa diximus venit cibos af⸗
ferẽs cõſuetos.Et fractis foꝛibo inuenit eum

in terra iacentẽ quaſi moꝛtuũ:et humeris im

poſituʒz ad villule domiciliũ repoꝛtauit: quo

audito ingens vicinoꝝ atq; affiniũ multitu
do cõcurrẽs triſte in medio poſiti funeris of

ficium reddebat.Et iã media noctis ꝑte de⸗
curſa omniũ oculos deuicerat ſopoꝛ. Tunc
antonius anima paululũ redeunte ſuſpirãs
eleuauit caput:et poſtq; ceteris doꝛmientibʒ

tũ a quo delatus fuerat vigilare cõſpexit: nu
tu aduocans obſecrauitvt nullo penitus ex⸗

citato ad pꝛiſtinũ ſe referret habitaculũ. Re⸗

latus ergo iuxta moꝛem ſolus iteꝝ permane

tus eſt.

batet ſtare quidẽ pter recentes plagas non
poterat. Oꝛans vero pſtratus poſt oꝛation
clara voce dicebat. Ecce hic ſum ego antoni

us:nõ fugio veſtra certamina. Tunc ſonitꝰ

repentinus increpuit:ita vt loco funditus a⸗
gitato:et parietibo patefactis multipharia de
monum exinde turba ſe funderet.

ont ndge am ⁊ be
ſtiariet ſerpentum foꝛmas induentes: oẽm

pꝛotinus locum repleuerũt fantaſijs:leonũ:

tauroꝛũ:lupoꝛũ:aſpidum:ſcoꝛpionũ:vrſoꝛiu
et pardoꝝ Et hec ſingula ſ̃ᷣm ſuã fremebant

naturam. Antonius vero inimicos delux
dens dicebat. Di virium aliquid haberettis

ſufficeret ad pꝛeliũ. Si dominus vobis me
in poteſtatẽ dedit ecce pꝛeſto ſum deuoꝛate.
Di vero non poteſtis:cur fruſtra nitimini?ꝰ/
Deniq; cum leuaſſet oculos vidit deſuꝑ cul
men aperiri et deductis tenebꝛis radium ad
ſe lucis influere. Poſt cuius ſplendoꝛis ad⸗
uentu m:nec demonũ aliquis apparuit:⁊ coꝛ⸗
poꝛis doloꝛ ↄtinuo ceſſauit Edificiũ q; qðᷣ
paulo an diſſolutũ videbat᷑:inſtauratuʒ eſt.
Ilico pꝛeſentiam domini intellexit antoniꝰ
et ex ymo pectoꝛis trahens longa ſuſpiria di
cebat. Abi eras o ieſu:vbi eras? quare a pPpn-
cipio nõ affuiſti vt ſanares vulnera mea: Et
vox ad eũ facta eſt. Antoni hic eram ſed expe
ctabam videre certamen tuum. Hunc auteʒ
quia viriliter dimicaſti ſemper auxiliaboꝛ ti
bi:⁊ faciã te in omni oꝛbe nominari.his per⸗
actis et coꝛpoꝛe et animo mirabiliter cõfoꝛta
uartus modus quo diabołꝰ ten
tauit antonium dicitur argenti et auri oſten
ſionis. Volens nãq; antonius mutare lociũi
cõtend it ad montem et heremi adhuc mona
chis ignote:rupto metu viã conatus eſt pan
dere. Sed nec tunc ceſſauit impoꝛtunus ad
unerſarius. Nam argenteum diſcum in itine
re pꝛoiecit. Quo viſo angonius diaboli co⸗
gnouit aſtutiam:ſtanſq; intrepidus et diſcũ
toꝛuis intuẽs oculis:inter ſe dicebat vbi hic
In deſerto diſcus:auiũ hoc iter eſt:nulla ſunt
veſtigia cõmeantium:lapſus de ſarcina pꝛe
magnitudine latere nõ potuit Sed qui ꝑdi
derat reuerſus ad ſolitudines locoꝛum inue
niſſet ro quod ſuum fuerat.hoc artificiũ
diabole tuum eſt:argentũ tuum tecum ſit in
perditione. hec illo dicente diſcusvt fumus
euanuit. Dehinc ingentẽ maſſam auri iacen
tem in itinere conſpexit:at ille rapido curſu

quaſi quoddã vitaret incendiũ ad montẽ vſ

q; ꝑrexit:vbi flumine trãſuadato inuenit ca⸗

ſtellum deſertum:plenum ob tempus ⁊ ſoli⸗

tudinẽ venenatoꝛũ aĩalium. In quo ſe con⸗

ſtituens nouus boſpes habitauit. Statim⸗
q; ad eius aduentũ ingens turba ſerpentum
ſi ꝑſecutoꝛẽ paſſa pfugit.
6 Seguattnor excellentiſſimis pᷣꝛogatiuis

beati antonij. In quibus manifeſtat᷑ gloꝛia

cius:quã habuit etiã in boc mundo.
NLapitulũ. iij.

tatione ſancti antonij dicit᷑ coꝛonatio.
Coꝛonauit quippe illum deus nõ ſolũ in ce⸗
leſti regno gioꝛia ⁊ honoꝛe.Sed etiã in hoc
mundo admirandis pᷣrogatiuis ex quibus
nos quattuoꝛ pᷣcipue decurremus.
Pꝛima dicit᷑ coꝛpoꝛis cõſeruatio.
Bcda mentis illuſtratio.
Tercia mudialis cmotio.
Quarta ſancta cõſummatio.
Pꝛima pꝛerogatiua ſancti Antonij dicit
coꝛpoꝛis cõſeruatio. Nam vt aſſerit athana
ſius cñ poſt viginti annos in ſolitudine exa⸗
ctos inuentus eſſet:tam ab his qui ꝓpoſitum
eius imitari cupiebant:q; ab alijs amicis et
notis obſtupuerunt vniuerſi: et oꝛis gratiaʒ
et coꝛpoꝛis dignitatẽ: quod nec per quietem
intumuerat:nec ieiunijs demonũq; certami
ne decoꝛem amiſerat:que in eo ſine dei gratia
fieri minime potuiſſent. Secunda pꝛeroga⸗
tiua beati antonij dicitur mentis illuſtratio
Nam licet litteras nõ didicerit:mira tamẽ ſa
gacitate pollebat ingenij et venuſtate dicen⸗
di.Aliquando philoſophi duo gentiles ve⸗
nerunt ad eum putantes antoniũ ſe poſſe de
cipere:quos cum vidiſſet paganos intellexit
cx vultu.Et pꝛocedens ad eos per interpꝛe⸗

tem ita dicere cepit.Quare tam longe ſtultũ

hominẽ ſapientes viſitare voluerunt. Illis
dicentibus non eſſe illum ſtultum ſed nimiũ
ſapientem:vigilanter reſpondit.Si ad ſtul⸗
tum veniſtis ſuperduus laboꝛveſter eſt:ſi au
tem putatis me ſapien tẽ eſſe:et ſapientia bo⸗

na eſt:imitamini que pꝛobatis:quia bona cꝗõ

uenit imitari:ſi ego ad vos veniſſem voõ
imitarer. Sed quia vos ad me quaſi ad ſa⸗
ientem veniſtis:eſtote chꝛiſtiani ſicut ⁊ ego
um. Abſceſſerunt philoſophi vtrũq; miran
tes et acumen ingenij et elegantiam loquen⸗

di. Alios quoq; mundi ſapiẽtes qui eum ir⸗

ridere cupiebant:quia litteras ignoꝛaret:ta⸗
li diſputatione colligauit dicens. Reſponde
te mihi quid pꝛius eſt ſenſus an littere:et qui
dem cuius exoꝛdium eſt. Senſus ex litteris:
an littere oꝛiuntur ex ſenſu? Illis allerenti⸗
bus qꝛ ſenſus eſſet auctoꝛ litterarũ.ait. Igit᷑

cui ſenſus incolumis eſt hic litteras non re⸗
quirit.O bſtupuerunt illi tantã in viro dei

Ercium myſteriũ cõtemplandũ deten

ſagacitatem anini admirantes. Quid plura

carnuit et ſpiritu ꝓphetico:et diuinas reuela⸗
tiones habuit:ſicut ꝑtʒ in exemplis ſequen⸗
tibus. Uirgo quedã que a tripolitane regio

nis ciuitate buſiride erat:moꝛbo ꝑaliſis gra⸗

uiſſime vexata a parentibus ad antoniũ ad⸗
Aucebatur. Erant aũt in eoꝝ ſocietate mona

chi quidã qͥ iter oſtendebãt. Illi vero mona
chi noluerunt puellã vſq; ad antoniũ ꝑdu⸗
cere: ſed eam cum parentib dimiſerũt apud

beatũ cõfeſſoꝛem monachũ pannuciũ:qui ef
foſſo ꝓ chꝛiſto oculo ſub maximiano ꝑſecu⸗
toꝛe:tali dehonaſtamento coꝛpoꝛis plurimũ
gloꝛiabat᷑:peruenerũt itaq; monachi ad an⸗

tonium. Cũq; de puelle moꝛbo referre diſpo

nerent:relationẽ eoꝛum ſenis ſermo pꝛeuenit
et omnẽ debilitatis et itineris vſq; ad ſanctũ
pannuciu m cauſam:quaſi ipᷣe interfuiſſetex
poſuit. Rogantibns autem eum monachis
vt parentibus cum filia permitteretur ingreſ

ſus:nõ cõſenſit:ſed ait. Ite et inuenietis puel
lam curatã. Et adiecit:nullus debet ad meã
humilitatẽ venire:quia largitio curationum
nõ eſt humane miſericoꝛdie:ſed ieſu chꝛiſti qͥ
vbiq; in ſe credentibus pꝛeſtare cõſueuit au⸗

xiliũ. Quamobꝛẽ et illa pꝛo qua petiſtis ſu⸗

is pꝛecibus liberata eſt. Et cum ego oꝛarem

ad dominũ mihi pñtia ſanitatis eius indul
ta eſt. Exeũtes igit᷑ monachi foꝛas ad beatũ

pannuciũ et filiã ſoſpitẽ et parentes letos in
uenerũt. Nõ multos aũt poſt dies cũ duob
fratribus euntibo ad antoniũ:aqua in itinere
defeciſſet:vt vno ſiti moꝛtuo: alter iaceret in
terra moꝛtẽ expectans. Antoniu ſedẽs ad
ſe duos monachos vocat:qui foꝛte ibidem
ſunt reperti:p̃ᷣcepitq; vt lagenã aque aſſumẽ⸗

tes:inuaderẽt iter qð ducit ad egyptũ:dixit⸗

q; vnus e fratriba huc aduenientiba mõ mi⸗
grau it ad dñm:alter ſi nõ occurritis addet᷑:

hoc enĩ mihi nunc oꝛanti reuelatũ eſt. Sta⸗
tim monachi feſtinãtes extinctũ coꝛpus inæ⸗
ueniunt:terraq; id operientes alterũ refocil⸗

latum ſuo iunxere comitatui:dei nãq; iudici
um fuit vt vnus moꝛeret᷑:alter ſuperuiueret.
hoc tamẽ in antonio mirabile eſt:ꝙ in mon⸗

te remotiſſimo ſedens rem illã dño indican⸗

te cognouit.Alio rurſus tꝑe cum ſederet in
monte et oculos ſubito lenaſſet in celũ vidit

quandã aĩam letantibo in eius occurſum an
gelis ad celũ ꝑgere.orauitq; vt ei pñtis agni

tio panderet᷑:et ſtatim vox ad eũ facta eſt:in⸗

quiẽs iſtã eſſe Amus monachi aĩaʒ qͥ nittie
moꝛabat᷑. Erat aũt Amus vir grandeuꝰ q
pueritia vſq; ad ſenectutẽ dño in ſanctitate

ſeruierat:dieꝝ q̃q; tredecim a nitria locus in

R

goſe
hoen
depꝛel
Ouib
nerun
denici
lcorep
domie
niusic
borüone
lon
Glurmnu
clauise
gicolo
nt Col
a
oacehr⸗
beeonde
uee
Prluns
uar
chee
horie
ia
Nomuu
lox /i
cheb ſola
Konmn
Kkanen
Plueretar
Natbant⸗
Goti R
fappo
Aod
ſonach
Wos wi
Adebil
. on
lhiftl
Nr
wee ſyii
loo
(ge
cöunn
Uneſerͤ⸗
Mnonein
nocüſen
ſis verba
furbus
humo ie
ach

fpßler

mhconſi
conistt
nund

g⸗
gnen⸗
engio
ſogen
gii ac⸗
emona
onone
i au⸗
itcd
ingric
ool⸗
luriri
aan⸗
ndihe
Mevent
dſnci
fullea
oneche⸗

rugh i

Cspul
unri
Nonun
chiti
WMa⸗
ü⸗
en
nul
Wbed
cosin
idon
ninme
5
hiden
ſunO
dirt⸗
n

9
hal⸗
did
gac.
N.
hia
gacn
iin
ſonn
i610

jue

MA

.

auin

ie

quo ſedebat antonius diuidebet᷑. Vlidentes

ergo eum admirantur monachi qui venerãt

Depꝛecati ſunt vt cauſam hilaritatis ediceret

Quibus ait Amũ qͥeuiſſe:quẽ illi optime no
uerant.At illi notauerũt diem:et venientib⸗
de nitria fratribus poſt dies triginta ſciſcitã
tes reppererunt ꝙ illo die illaq; hoꝛa Amus
doꝛmierat:qua animã eius ferri ſenex anto⸗

nius vidęrat. Sepe etiaʒ ad ſe venientiũ tur

barũ ante dies et menſes ⁊ cauſas dixit ⁊ tem
poꝛa. ¶ Cercia pᷣrogatiua beati antonij di⸗
citur mundialis cõmotio. Intantũ enĩ ſan⸗
ctitatis eiꝰ nomẽ reſplenduit:vt etiaʒ pagani
et idoloꝝ ſacerdotes ad eũ videndũ cõuola⸗
rent. Cõſtantinus vero auguſtus et eiꝰ libe⸗

ri. Cõſtans atq; cõſtantius famã eius audiẽ
tes crebꝛo ad eũ quaſi ad patrẽ miſſis litteris

obſecrabãt:vt recipꝛocis eos ſcriptis exhila

raret.qͥ ad ſuſceptas eplas cõuenienter reſcri

pſit:laudauit pꝛimũ xpᷣm colerent: deinde
ſalutaria ꝑſuaſit:ne magnã putarẽt regiã po

teſtatẽ ne pñtis carnis imperio tumentes ſe
honmies eſſe neſcirẽt. Ad poſtremũ clementie

circa ſubiectos et iuſticie cure q̊ʒ inopũ ad⸗

monuit:atq; vnũ ſempiternũ eſſe regẽ oĩim ſe

culoꝝ ieſum xpᷣm eplis teſtatꝰ eſt. His pꝛi

cipes ſuſceptis litteris letabant᷑. Cõfluebãt

ad eum multi vt doctrins et exemplo illius
edificarent᷑. Alij vt oꝛationibus eius ſeſe cõ

mitterẽt:atq; ſic multi a demoniby oöſeſſi li⸗
berabant᷑:et a varijs inf irmitatibo ſanabant᷑

egroti. Archelaus comes rogauit eũ vt oꝛa⸗

retꝓ policrtia q̃ in laoditia erat admirabili
et xpᷣo dedifa virgine:patiebat᷑ enĩ peſſimos

ſtomachi ⁊ lateris doloꝛes:quos ieiunijs ni

miüs vigilijſq; cõtraxerat: et erat penitus to
ta debilis coꝛpoꝛe.Orauit antonius:et dieʒ

quo oꝛatio erat facta annotauit. Archelaus
redijt laoditiaʒ inuenit virginem incolumẽ

percunctatus diẽ ſanitatis reperit eo tem⸗

poꝛe fuiſſe a doloꝛib liberatã:quo oꝛãs ãto⸗

nNius pꝛo ipᷣa bonitatẽ ſaluatoꝛis inuocauit.
AAan pᷣrogatiua ſancti antonij ðꝛ ſan⸗
cta cõſummatio. Cñ enĩ centũ quinq; anno

rum eſſet:pᷣdixit monachis ſui coꝛꝑis diſſo⸗
lutionẽ iam imminere. Cũq; mediocre incõ
modũ ſenia mebꝛa turbaſſet:poſt exhoꝛtatio
nis verba grauiſſima vocatis ad ſe duobus
fratribus qͥ ſibi familiares erãt. Uos inquit

humo tegite: vos pr̃is operite coꝛpuſculũ.et
illud qʒ ſenisveſtri cuſtodite mandatũ:vt ne
mo pᷣter veſtrã dilectionẽ locũ tumuli noue⸗
rit:confidite in dño:quia neceſſario reſurre⸗

ctionis tꝑe:hoc coꝛpuſculũ reſiliet incoꝛru⸗

ptum:Vieſtimentoꝝ aut meoꝛũ ſit iſta diui⸗

ſio:melotẽ et paliũ tritũ cui ſupiaceo athanaz
ſio epiſcopo date: qdð mihi nouũ ipᷣe detule⸗
rat. Serapion aũt epiſcopꝰ aliũ accipiet me⸗
lotem vos cilicinũ habetote veſtimẽtũ:et va⸗

nõ erit in pñti ſeculo vobiſcũ.verba finierat

et oſeulantibo ſe diſcipulis extendens paulu
lum pedes:moꝛtẽ letus aſpexit:ita vt ex hila⸗
ritate vultus eius angeloꝝ ſanctoꝝ qͥ ad ꝑe
rendã aĩam eius venerant pñtia noſceretur.
Seruauerunt mandata diſcipuli et inuolu
tum coꝛpus humo operuerũt.Hic fuit anto
nij magni terminus vite:cuius anima gau⸗
det in celis. Nos vero deuotõe ardentiſſima
illum venerari conemur:vt ſic eius interue-
nientibus meritis puenire valeamus ad illẽ
gloꝛiã in qua ieſus filius dei viuit et regnat
per infinita ſecula ſeculoꝝ.Amen. Z

ermo ſexageſe⸗ imuſtercius de liberalita⸗
te ſancti gregoꝛij pape:ꝓpter quã deo et homi
nibus ſe amabilẽ exhibuit.

Alarem enim da
oꝛem diligit deus. Doctoꝛis gen⸗
lium vᷣ̈bla ſunt iſta oꝛiginaliter.ij.
oꝛinth. ix. ca. Dat deꝰ pijſſimus pater
creaturis beneficia ſua affluẽter:et nõ impꝛo
perat:vt Jacobo aſſerit.i.c.ſue cano. Pꝛopte
rea diligit ũlos qui eum imitari conant᷑. eſt
enim ſimilitudo amoꝛis cauſatiua.Et vt in⸗
quit Seneca in,iij. de beneficijs. Wagni a⸗
nimi eſt et magniſici iuuare ꝓdeſſe:q dat be⸗
neficia deos imitat᷑. Cum auüt hoc ex liberali
tate ꝓueniat:ideo gregoꝛius diuitias quas
poſſidebat liberaliſſime diſpenſauit.Eſt aũt
liberalitas que hominẽ nõ tm̃ deo ſed etiam
hominibo amabilẽ reddit, Uñ Zullius in
pꝛimo de officijs ait. Quanqᷓ; omnis virtus
nos ad ſe allicit:facitq; vt eos diligamus: in
quibo ipᷣa eſſe videat᷑:tñ iuſticia et liberalitaſ
id maxime efficit. Pꝛopterea beatũ gregoꝛiũ
cõmendare cupiẽtes de ipᷣius liberalitate in
pñti ſermone dicemus. Ob ipᷣam nãq; dilez⸗
xit eum deus:qꝛ vidit eũ hilarem in donãdo.
Decuius liberalitate tria myſteria ꝓponimꝰ
cõtemplanda.
ꝛimũ dicit᷑ opoſitionis.
Becundũ determinationis.

Terciuũ retributionis. UMUw
Qualiter beatus gregoꝛiꝰ oppoſuit libera
litatem vicio auaricie. Et quare liberalitas
eſt virtus:cuius officiũ eſt donare. Etquo⸗
modo eſt pars iuſticie.

apitulũ.l. W

imum myſteriũ cõtemplandũ de libe
ralitate beati gregoꝛij dicit᷑ oppoſitõnis
O poſuit nãqʒ illã auaritie que mater eſt et
radix cunctoꝛũ maloꝛũ. VUnde tullius in ſe⸗
cundo de officijs dicebat. nullũ viciũ deteri
us q; auaritia:et pᷣſertim in pꝛincipiba ⁊ rem⸗
publicam gubernantibo. Et Marcialis co⸗
cus aif. Hõ ſibi nec alijs ꝓdeſt dũ viuisaua
rus.Et Saluſtia in catilinario inqͥt. Auari
tia fidem et pꝛobitatẽ ceteraſq; bonas artes
ſubuertit. Et valerius libꝛo nono. Auaritia
eſt latentium indagatrix lucroꝛum maniteſte
pꝛede voꝛago auidiſſima:neq; habendi fru⸗
ctu felix et qᷓrendi cupiditate miſeria.Et ite⸗
rum Saluſtius in catilinario. Auaritia pe⸗
cunie ſtudiũ habet quã nemo ſapiẽs amauit
vel cõcupiuit:hec quaſi malis venenis imbu

ta coꝛpus animũq; virilẽ effeminat:ſemꝑ in⸗

finita inſatiabilis eſt:neq; co pia neq; inopia
minuitur. Coõtra iſtam inſatiabilẽ beſtiã vo⸗
luit beatiſſimus gregoꝛius liberalitatis ſcu⸗
to ſe munire. Ueruntũ vt ꝑs iſta iocyndius
expediat᷑ tria dubia declaremus.
ꝛimũ vtrũ liberalitas ſit virtus.
ecundũ vtrũ ad liberalem maxime perti⸗

neat dare.
ciũ vtrũ liberalitas ſit ꝑs iuſticie.
Ad pꝛimũ dubium reſpondet Tho.ſᷣa ſe
q.cxvij.ꝙ ſicut dicit Augꝰ.in li.de libero ar
bitrio. Bene vti his quibus male vti poſſu⸗
mus:pertinet ad virtutẽ. Poſſumus autem
bene et male vti:nõ ſolum his que intra nos
ſunt.ſ.potentijs et paſſionibus anime. Sed
etiam his que extra nos ſunt.ſ.rebus huius
mu ndi cõceſſis nobis ad ſuſtentationẽ vite.
Et ideo cum bene vti his rebus pertineat ad

liberalitatẽ cõſequens eſt vt liberalitas vir⸗

tus ſit.Eſt enim liberalitas vt dicit Ariſto.
iinj.ethicoꝛum. megietas quedam circa pecu
nias. Vnde ad liberalem pertinet emiſſiuũ
eſſe. vnde et alio nomine liberalitas largitas
nominatur.quia quod largum eſt nõ eſt re⸗
tentiuum:ſed emiſſiuũ quare materia libera
litatis remota eſt ipſa pecunia et quicquid
pecunia menſurari poteſt. Hã vt dicit Ari⸗

ſtote.iiij.ethicoꝛum. Pecunias eſſe dicimus
omnia quoꝛum dignitas numiſmate menſu

ratur: materia vero pꝛopinqua ſunt paſſio⸗

nes interioꝛes ſcõᷣm quas homo afficitur cir

ca pecuniaʒ. Et ideo ad liberalitatẽ pꝛecipue
pertinet:vt homo pꝛopter inoꝛdinatam affe⸗
cionem ad pecun iam nõ prohibeatur aquo
cunq; debito vſu eius.Eſt autẽ duplexvſus
pecunmie. vnus autem ad ſeipᷣm qui videtur
ad ſumptus vel expenſas pertinere. Alius

£

autem quo qujis vtitur ad alios quod perti
net ad dationes:vt videbitur in ſequenti du

bio. Is ergo liberalis eſt qui neq; ꝓpter im⸗

moderatum amoꝛẽ pecunie impeditur a cõ⸗
uenientibus expenſis:neq; a cõuenientibus
dationibus. Ideo Ariſtote.dicit ꝙ circa da

tiones et ſumptus liberalitas conſiſtit. Sed

hic oꝛitur difficultas vtrũ liberalitas ſit ma
xima virtutum:et ſic poſſet pꝛobari. Nam
homines maxime amantur et honvꝛantur
pꝛopter virtutem. Sed Ariſtoteles dicit in
iiij. ethicoꝛum.qꝙ inter virtuoſos maxime li
berales amantur:ergo liberalitas eſt maxi⸗
ma virtutum. In cõtrarium videtur eſſe au
ctoꝛitas ambꝛoſij:qui in pꝛimo de officijs
ait. Juſticia excellentioꝛ videtur liberalita⸗
te:ſed liberalitas gratioꝛ. Et Ariſto.in.iij.
rhetoꝛice inquit. Foꝛtes et iuſti maxime ho⸗

noꝛantur:et poſt eos liberales.Dicendũ ita⸗

q́; ſᷣm Tho. ꝙ quelibet virtus tendit in ali⸗
quod bonũ:vnde quanto aliqua virtꝰ in me
lius bonũ tendit tanto melioꝛ eſt. ¶iberali⸗
tas autẽ tendit in aliquod bonũ dupliciter.
vno modo pꝛimo et per ſe:alio modo ex cõſe
quenti. Pꝛimo quidẽ et per ſe tendit ad oꝛ⸗
dinandã ꝓpꝛiam affectionẽ:circa pecuniarũ
et poſſeſſionũ vſum.Et ſic ſᷣm hoc pᷣfertur li

beralitati temperantia que moderatur cõcu⸗

piſcentias et delectationes ꝑtinentes ad ꝓpꝛi

um coꝛpus.Et etiã liberalitati pᷣferuntur:iu

ſticia et foꝛtitudo que oꝛdingꝗnt᷑ ad bonũ cõ⸗
mune.Vna in tempoꝛe pacis:altera in tem⸗
poꝛe belli. Et omnibo pꝛeferuntur virtutes
que oꝛdinantur ad bonuʒ diuinũ. Ham bo⸗
num diuinum pᷣeminet cuilibet bono huma

no et in bonis humanis bonũ publicũ pemi
net bono pꝛiuato. In quibus bonũ coꝛpoꝛiſi

pꝛeeminet bono exterioꝛum rerũ. Alio mo⸗
do oꝛdinatur liberalitas ad aliquod bonum
ex cõſequenti.Et ſᷣm hoc liberalitas oꝛdina
tur in omnia bona pꝛedicta. Ex hoc enim ꝙ
homo nõ eſt amatiuus pecunie:ſequit᷑ ꝙ de
facili vtatur ea:et ad ſeipᷣm ⁊ ad vtilitatẽ alio
rũ et ad honoꝛẽ dei.Et ſᷣm hoc habet quan

dam excellentiã ex hoc ꝙ vtilis eſt ad multa:
quia tamẽ vnumqðq; magis iudicat᷑ ſᷣm il⸗

lud quod pꝛimo et per ſe competit ei qᷓ; ſᷣm id

quod cõſequenter ſe habet. Ideo dicendum

eſt liberalitatẽ nõ eſſe maximãvirtutum. Ad

.argumentũ vero reſpondendum ꝙ liberales
maxime amantur:nõ quidẽ amicitia hone⸗
ſti.ſ.vt melioꝛes:ſed amicitia vtilis:qꝛ ſunt

vtilioꝛes in exterioꝛibus bonis:que ↄmuni
ter hom ines cupiũt.Et ꝓpter eandẽ etiã cau

ſam clari reddunt᷑ ¶ Geðm dubiũ fuit vtriũ

eſtſops

alben
leto B
umekl
nieck
(lnien
Emiſe
ſannus
ctptzit
Virte,
bociat
Pümel
idquod
cloqge
beraie
urico
ſeptz⸗
l pe
dchetal
ltegri
adonen
Afde⸗
Ma⸗
Hoin
ual.
ſmmi,
wolloe
Cnn ſe
nencbe
Cdannde
Lig.
woſer
boſte
ſaten
ſoeni
Kheni
Fr
rch⸗
ſunte
nnl
uii,
oan
Memniie
ntoofn
thonned
donde
linse⸗
lrbune⸗
Ueniente
fſcordii
ſgliaen
hvedici
chonm
88 dum
bilte

Wperi
enn de
Ppicim⸗
iunni,
hnienubas
PCrcade
tit Gel
us ſtma
r. Nun
Ndranar
es dieitin
mgrineli
eſt ma⸗
tur eſean
deoffcs
lberalitv⸗
llo.in i.
tinebo⸗
ndüita⸗
ditinali⸗
winwe
Pherli⸗
Wlictn

enc

S

S

funtur.

lbonüch
mainten⸗
Irvirus
,Humboe
Nohun
Nicjzen
icoponl
Aono⸗
bonum
uin
Ginng
e
eais
goan
wit.
fmi⸗
icencum
un.
lbens
inhon⸗⸗
gl
onunn
iia

naS

tho in oꝛõne in catilinã:quã Saluſtius reci
at ait. Jam pꝛidẽ equidẽ nos vera vocabu⸗

ad liberalẽ moxime ptineat dare. Etq; ſic pa
tet ꝑ Ariſto.qui dicit in.iiij.ethi.ꝙ liberalis

eſt ſuꝑabundare in datione. Ratio eſt:qꝛ ꝓpꝛi
um eſt liberalis vti pecunia:vſus autẽ pecu⸗
nie eſt in emiſſione ipᷣius:nam acquiſitio pe⸗

cunie magis aſſimilatur generatione q; vſui

Emiſſio aũt alicuius rei qto fit ad aliqͥd di⸗

ſtantius tanto a maioꝛi virtute ꝓcedit. Si⸗
cut ptʒin his qᷓ ꝓijciunt᷑. Et ideo ex maioꝛi
virtute ꝓcedit ꝙ aliqͥs emittat pecuniã dan

do eã alijs q; expendendo eã circa ſeipᷣm. ꝓ⸗

piꝛium eſt autẽ virtutis vt pᷣcipue tendat in

id quod perfectius eſt. Nam virtus eſt ꝑfe⸗

clioquedã.vt dicit᷑ in.vij.phyſicoꝝ.Et ideo
liberalis maxime laudat᷑ ex datione. Quare

uuriſconſulti donationẽ liberalitatẽ vocant.
ſic ptzʒ.C.de donatõibo.l.ſi donatio.l.ſi auia

et. I.ſi patri.ffmandati.l.idemq;.ꝭ.finali.Et

debet eſſe donatio ex liberalitate nõ in neceſſi
tate:qꝛ in neceſſitatibo nemo liberalis exiſtit:

ei donari videt᷑ nullo iure cogente cõcedi

vt.ff. de donationibo.l.donari. debet etiã qui
donat donare de ſuo nõ de alieno. Undeca

la rerũ a miſimus.quia bona aliena largiri li

beralitas:malarũ rerũ audacia foꝛtitudo vo

catur. Hec ad liberalitatẽ ſpectat donare me
retricibo et hiſtrionib.vt. C. de donatõi bo.
l.donationih.⁊.lxxxvi.di.c.qui venatoꝛibo.
el.i. et el.ij. ¶ Cerciũ dubiũ fuit vtrũ liberali

tas ſit ꝑs iuſticieet ꝙ ſic videt᷑ ex verbis am
bꝛoſij:qui in pmo de officijs ait. Juſticia ad

ſocietatẽ deneris humani refertur. Societa

tis eni ratio diuiditur in ꝑtes duas iuſticiã
et beniſicentiã quã quidam benignitatẽ aut
liberalitatẽ vocant.Et ſi obijceret᷑:quia iuſti
cia reſpicit debitũ: liberalitas autẽ non. Re⸗
ſpondet tho.qꝙ liberalitas ⁊ ſi nõ attendat de
bitum legale:qð attendit iuſticia.attendit tũ

quodda moꝛale:quod attendit᷑ er quadã ipᷣi
us decentia nõ ex hoc ꝙ ſit alteri obligatus:

vnde minimũ habet de rõne debiti Ham da

toꝛ nõ obſtantibus omnibo quadã vrbanita

te donare debet quaſi ex debito.vñ in. c.i. de

Dona. dicit textus. hanc ſibi quodammõ no
bilitas legẽ impoſuit:vt debere ſe qð ſponte

tribuit exiſtimet. Ad hec inſtaret aliquis: cõ

uenienter oare ꝑtinet ad beneficentiã et miſe .

ricoꝛdiã: que pertinẽtad charitatẽ. ergo libe
ralitas magis eſt ꝑs charitat q; iuſticie. Ad

Hoc dicit tho. ꝙ datio beneficij ꝓcedit exeo
ho mo eſt aliqualiter affectus circa pecuni
98 dum eas nõ ↄcupiſcit neq; amat ſed dele⸗
ctabiliter exponit:vu nõ ſolũ amicis ſed etiã

SSH

ſunt tria.

Secundũ pia largitio.
Perciũ benigna .

ignotis dar . opoꝛtet:licet ergo liberalitas
a iuſticia differat. o hoc qꝛ iuſticia alteri qð ẽ
eius:liberalitas aũt exhibet qð eſt ſuũ:habet
tñ quandã cũ iuſticia ↄuenientiã. qꝛ pꝛinci⸗
paliter eſt ad alteruʒ: ſicut et iuſticia licet ßm

liberalis ẽ voluntariã paupertatẽ nõ hoꝛret

ex qua vere diuitie et animi libertas ſequun
tur. Uñ Valerius li.iiij.ait. Locupletem fa⸗
bꝛicium faciebat nõ multa poſſidere ſed paun
ca deſiderare. Liberalitas enĩ ad charitatem
ad miſericoꝛdiã ad ben eficentiã:et ad magni
fica queq; inclinat atq; diſponit. Sicut cla⸗
rius in ſequẽti myſterio apparebit:in quo li⸗

beralitas beati gregoꝛij pleniꝰ explicabit᷑

¶ Qualiter beatus gregoꝛiꝰ ꝓpter liberalita

tem expoſuit pecunias ad cõſtruenda mona
ſteria et ſubuenit pauperibus et egenis:atq;

pegrinos et pauperes benigne cibauit.
58

3 (Wapitulu. ij.
Ecundũ myſteriũ cõtemplandũ de libe
ralitate beati gregoꝛij dicit᷑ determina⸗

s: in quo videre debemus in quo deter⸗

tioni
minate cõſiſtit liberalitas beati gregoꝛij.Et
Puis poſſet oſtendi ꝙ multa ſint que libera⸗
litatem gregoꝛij illuſtrãt:illa tamẽ pꝛecipua

*

ꝛimũ qð illuſtrat liberalitatẽ beati gre⸗

goꝛij dicitur magnifica diſpenſatio. Ab ipᷣa

quiꝓpe liberalitate pꝛouenit magnificentia
que eſt ſpecialis virtus:vt docet Ariſto. Et
Tho. ſᷣa fe.q.cxxxiiij. Et vt Cicero ait in
ſua rhetoꝛica. Eſt magnificentia magnaruʒ
rerum et excelſarum cum, animi ampla qua⸗
dam et ſplendida/ꝓpoſitiõòe cogitatio atq; ad⸗

miniſtratio. Cogitatio autẽ refertur ad inte⸗

rioꝛem intentionẽ. Ad miniſtratio vero ad
exterioꝛem executionẽ. ꝓpterea inquit Ariſt.
in.iiij.ethicoꝛum.qꝙ non omnis liberalis eſt

magnificus ſcʒ q;tum ad actum:quia deſi⸗

nit ſibi ea quibus vti neceſſe eſt ad actũ ma⸗
gnificum:tamen omnis liberalis habet habi
tum magnificentie vel actum vel in pꝛopin⸗
qua diſpoſitione.Et vt ait Tho. Materie
magniſficẽtie poſſunt dici ⁊ ipᷣi ſu mptus qui
bus vtitur magnificus ad opus magnũ.Et
ipᷣa pecunia quavtitur ad ſumptus magnos
faciendos et amoꝛ pecunie quẽ moderat᷑ ma
gnificus ne ſumptꝰ magni impediant᷑. Hec
magnificẽtia in beato gregoꝛio effulſit. Qui
ſtirpe ſenatoꝛia genitus ex patre coꝛdiano et

matre ſiluia cum ſummũ philoſophie apicę

in ipᷣa ſui adoleſcentia atnigiſſet ac rerũ et di
uitiarũ copia plurimũ abundaret cogitauit

cte dñs ꝑ viſionẽ dixit: ceteris diebus me in

membꝛis meib:heſterno auteʒ die me in me⸗
metipᷣo ſuſcepiſti: Alio aũt tꝑe pᷣcepit cancel⸗

ulibol
(uur.

omnia delerere et in religionẽ ſe tranfferre:et lario vt duodecim ꝑegrinos ad pꝛandiũ in⸗ lun grego⸗
patre oꝛbatus ſex monaſteria in ſicilia ↄſtru uitaret:qui pergens iuſſa cõpleuit: dum aũt itilüp
xit:et ſeptimũ intra menia vrbis in honoꝛẽ ſimul diſcumberẽt intuẽs papa tredecim nu Morohe
ſancti andree in ꝓpꝛia domo fabꝛicauit: in ̊merauit.et accerſito cancellario cur cõtra iuſ deai-Ernud
relictis ſericis auro gemmiſq; radiãtibo vili ſionem ſuã tredecim inuitare pᷣſumpſerat re⸗ oſtis ben
monaſtico habitu tegebatur: vbi ad tantam qjuiſiuit.quos cancellarius numerãs tantũ uitenimt
perfectionẽ in bꝛeui deuenit vt in ipᷣo ſue c? duodecim inueniẽs ait.Crede mihi nõ ſunt ſeo cunt
uerſionis initio poſſet iam in ꝑfectoꝝ nume niſi duodecim:et animaduertit gregoꝛiꝰ vi⸗ ſidamven
ro cõputari.¶ Gecundũ qð illuſtrat libera rum /pius diſcumbentẽ vultũ crebꝛo muta ſiognüben
litatẽ beati gregoꝛij dicit᷑ pia largitio. HNa li re et nunc adoleſcentẽ:nunc vero ſibi vetulũ Vis inſcio
cet largiri elemoſynas ſit act? charitatis:vt veneranda quadã canicie ſimulare. Finito vſijmmin
inquit tho.ſᷣa fe.q.xxxij.tamẽ ꝑtinet ad libe autẽ conuiuio illũ in cubiculũ induxit vehe Metopoſe
ralitatẽ inquantũ liberalitas aufert impedi⸗ menter admirãs:vt ei ſe nomẽq; ſuũ ſibi pꝓde clitio etger.
mentũ huius actus qð eſſe poſſet ex ſuꝑſluo re vellet.Qui reſpondẽs ait.et quid eſt quod Veinenime
amoꝛe diuitiarũ ꝓpter quẽ aliquis efficit᷑ ni: interrogas de noĩe meo qð eſt mirabile. VUe uaten
mis retentiuus earũ.Ideo Ariſto. dicit. iiij. runtamẽ ſcito ꝙ ego ſum ille naufragus cui AMnatine,
ethicoꝝ. ꝙ dare aliquid/ ꝓpter bonũ eſt actus ſcutellam argenteã tribuiſti:quã tibi miſerat fſcncdict
liberalitatis.igit᷑ beatus gregoꝛius in quo⸗ cum leguminibo mater tua.Et hoc tibi p cer Pa
libet ſuo ſtatu ad largiendũ elemoſynas pijſ to ſit cognitũ:qꝛ ab illa die quo mihi ſic feci⸗ Pnſc
ſimus erat. Quadã autẽ vice dum in quodã ſti pᷣdeſtinauit te dũs fieri eccleſie ſue pᷣſulem ci⸗ .
ſuo monaſterio vbi abbas erat ſcriptitaret: et petri apli ſi ucceſſoꝛẽ. Cui gregoꝛius E t tu ſyn d 1
angel dñi in ſpecie naufragi affuit ſibiq; mi quõ hoc noſti.At ille:quoniã angelus ſum: aſn
ſereri lachꝛ ymabiliter poſtulauit. Cui cum et metibi dñs nunc remiſit vt te ſemꝑ debeã itan
gregoꝛius ſex argenteos dari pcepiſſet:eadẽ ptegere:et omne qð petieris ꝑ me apud ipᷣm ene zun
