ſi vllo moꝛtis termino clauderet᷑ ¶ Hecima

ratio ðꝛʒ reſurrectõis. Eſt articulus fidei ꝙ

mortlite
guadrag
generali.
ynionea
dillina.1

üiüpoſt

necele⸗
lis.
pdemne
gaoriop
ſſtimmo⸗
nonis
ſonmagd
coꝛruptb
pmanen
ſein
(ſbile
nhrbleft
dho⸗
neepuf
perng
one O
gontaiz
iſino /

ſlrit.
W
unmccan
nüeren

Abienone
nözſinepen
Waofforre
Gaworce
ſirpmwin
weniameeß
ri Cn
Ponoi
loſeciie.
Et ucunn
bigann
imigrann
Deantest;
no Eterfomn
ſuſacnnce
thoneſtnet

inn ſli

muſcllmnsn
Vinisiluen

„

—EEEce
da Dena NE

.„ 2
e meiſe e

L.N

Ste

. 1
. .
heiman

„—
1, Ge

3 *
R N

2
EEW W.
/ „ Wn 2 4

4
.„2 ℳ
eie 8
1 4
EE . 7

”
0 * W
1 2

17
. uNNen
. E
„ 7 NV
A

AATNRö. N

i f

. . 4 SS
,

en .
rL drurwd
9. NME*&
—„ 4
An MRRWK- H6

47 —
N, ,9
RW 2
. OS 4
.N. es wotE
S 4
0 ℳ4
Reee
4 e H
0 3
AGA N
AERN
RE e

uſbuin un,
I 1800 10
n

ſenſibile.

moꝛtui reſurgẽt. Et de hoc diffuſe ſcripſt iin

quadrageſimali in ſermone de reſurrectõne

generali. Quia itaq; erit reſurrectio qᷓ fiet ꝑ½
vnionẽ aĩarum ad ſua ꝓpꝛia coꝛpoꝛa virtute

diuina.Et qꝛ xpᷣus ſurrexit a moꝛtuis. Et

alij poſt moꝛtẽ miraculoſe redierũt ad vitaʒ
D habemus cõfiteri ꝙ aĩa ſit immoꝛta⸗

lis.¶ Undecima rõ ð: oꝛõis. Oꝛat eccleſia
ꝓ defunctisꝛ ſuffragia facit ꝓ aiabus in pur

gatoꝛio penale debitũ exoluentibo. Igit᷑ aia

eſt immoꝛtalis.¶ Duodecima rõ ðꝛ cõpara

tionis. Cõparando quippe aĩiam q̃ eſt vltima
foꝛma ad pꝛimã materiã ponenda eſt aĩia in⸗
coꝛruptibilis. Nã ſicut eſſe intelligibile eſt

pꝓmanentiꝰ qᷓ; eſſe ſenſibile. Sic ⁊ recipiens
eſſe intelligibile eſt ꝑmanentiꝰ qᷓ; recipiẽs eẽ
Cea recipiẽs eſſe ſenſibile eſt incoꝛ
ruptibile ſᷣm ſuã ſubſtantiã.ſ. materia pma.

ergo multo foꝛtiꝰ intellectus poſſibilis qͥ eſt

receptiuꝰ foꝛmarũ intelligibiliũ. ¶ Cerciꝗ

aopparet ꝙ ſit immoꝛtal aĩa ex clara exempla⸗
tione. Sunt tria exempla lucidiſſima qᷓ oſtẽ
dqunt aĩaʒ eſſe imoꝛtalẽ in qbus tãq; in ſlen
didiſſimo ſpeculo qͥlibet tante rei vetitatẽ in⸗
ſpicerep̃t.

Rꝛimü exemplũ ⸗ to leratöis.
Becundũu apparitonis.

WE AD

. ) i

Aa

Tercium exauditionis. 1mm
Fhind exemplũ ð: toleratõis.vt eni ſcri⸗

t Cicero in q̃ſtionibo tuſculanis. Nemo
vnq; ſine magna ſpe immoꝛtalitatis ſe ꝓ pa
tria offerret ad moꝛtẽ.De martyribo clarum
eſt ꝙ moꝛtẽ nõ timuer̃t quãvitare potuiſſent

ſi xpᷣm relinquere voluiſſent. Sed ad pos

veniamꝰ. Recitat Au gꝰ.li.i.de ciui.dei.ca.
xxij. quidaʒ pᷣs Theobꝛetus noĩe lecto
Platonis li.de ĩmoꝛtalitate animarũ.de mu
ro ſe pᷣcipitẽ dedit.itaq; interfecit ſemetipᷣm.
Et Lactantiꝰ li.iij.diui.inſti.ait. Hulti ex

his qͥ eternas eſſe aias ſuſpicati ſunt tãq; in

celũ migraturi ſibipis manus intulerunt.vt

Cleantes vt Criſippꝰ vt Empedocles et Ze

no. Et ex romanis Latho qui fuit in oĩ vita

ſua ſocratice vanitat is imitatoꝛ. et qꝛ de ca⸗
thone fit mẽtio. Sciendũ ꝙ multi fuerũt ſic
noĩati. Nã fuit quidã catho cenſoꝛinꝰ de q̊

fit mentio in li.de amicicia.et in q̃ſtionibus

tuſculanis a Cicerone. Et a Plinio in li.de
viris illuſtribo. Et a Valerio in rubꝛica de
ſtudio et induſtria. Hic fuit eloquentiſſimꝰ
lr̃is grecis et latinis eruditus.multaq; fecit
magnitfica ꝓ rep ublica et ↄſulendo et pᷣlian
do.Qui vt ſcribit᷑ in ſpeculo geſtoꝝ mundi
tedio duplicis quartane affectus vt beatioꝛe
vita frueret᷑ ſemetipᷣm interfecit. Fuit et aliꝰ

quẽ foꝛtiter recuperauit ⁊ vulneratis hoſtib

ad ſuos redijt. Qð exemplũ adeo romanos

animauit ad pᷣliũ ⁊ macedones terruit vt ipᷣi

tho filiꝰ ſupᷣdicti et nepos cenſoꝛini qͥ cõſul
in affrica diẽ clauſit exxremũ.Catho aũt vti⸗
cenſis qͥ et poꝛtius fuit fuiꝰ pᷣcedentis marci
cathonis qͥ vticenſis ðꝛ eo ꝙ invtica libie ci
uitate ſe occidit.cauſa vero fuit vt nõ ſubijce
retur ceſari.qm̃ ipᷣe pompeianas ptes ſecutꝰ
fuerat. Nam vt ait Tullius in.i.de officijs.
Moꝛs turpitudini ac ſeruituti anteponẽda

eſt. Ex hoc arguũt quidã ꝓbantes aia ſit
immoꝛtalis ex auẽte. Ariito.in.iij.ethicoꝝ.

qui ait.q foꝛtis dʒ ſe exponere moꝛti ꝓ ſalu

catho filius ſupꝛadictivir bellicoſus.qui vt
ſcribit Frontinꝰ cũ in bello ↄ macedonie re⸗
gem pugnaret equo ꝓlapſus cũ ſe recollegiſ
ſet animaduertit gladium cecidiſſe e vagina

macedones vincerent᷑. Fuit aliꝰ marcus ca

7

te patrie.et h̊ ſᷣm iudiciũ naturalis rõis.Sʒ
niſi aĩa eſſet incoꝛru ptibilis nõ deberet hoc

appetere.qꝛ nõ eſſe ſimplicit᷑ nõ cadit ſub ap

petitu. Sʒ hoc nõnulli obijciũt dicẽtes qꝗ;

ſtinere moꝛtẽ ꝓ liberatione patrie et ꝓ repu⸗
blica eſſʒ ſᷣm iudiciũ rectũ rõnis. Nã melioꝛ

etiã ſi ala moꝛeret᷑ cũ coꝛpoꝛe adhuc velle ſu⸗

eſt modicus actus virtutis intenſus qᷓ; vita

vicioſa vel cũ actu remiſſo ꝑ magnũ tꝑs.er⸗
go foꝛtis debet exponere ꝓ bono virtutis.et

qꝛ ie eſt ꝑs cõitatis cuius bonũ cõmune na

turaliter eſt magis diligendũ q; bonũ pꝛiua

ſicut lex ⁊ rõ naturalis pᷣualet oĩ legi et rõni

tum. Et iſta videt᷑ fuiſſe opinio Scoti quI
impꝛobat ¶andul.in ſuo.iiij.di.xliij.Quia

maxime create. Ita bonũ entitatis naturalis

pᷣualet oĩ bono cuiuſcũq; virtutis.vñ longe
videt᷑ ꝙ ſit eligibilius babere eẽ ꝑpetualiter
et nõ virtuoſum eſſe moꝛtaliter nõ dicovicio

ſum eſſe ſed nõ virtuoſum q hr̃e eſſe moꝛale
ad modicũ tempus et poſtea habere ppetuũ
non eſſe. Similiter puto eligibilius habere

perpetuã entitatẽ incoꝛruptibilẽ ſine gloꝛia

patrie q; habere gloꝛioſum eſſeꝑ vnũ diem⁊
poſtea ꝑpetuo annihilari.et tamẽ maius eſt

bonũ patrie qᷓ; bonũ virtutis. hec Landul⸗
fus. Ricardus etiã de media villa in.iij.diſt.

xxxiij.ita ſcribit. Si anima moꝛeret᷑ cũ coꝛ⸗

poꝛe vt falſo quidã ſunt opinati.homo non

deberet velle ſuſtinere moꝛtẽ ꝓ liberatõe pa⸗
trie. Pꝛimo quia ſᷣm Au guſti.in.i.de libero

arbi. Quiſquis recte aliquid eligit appeten⸗

dum neceſſe eſt vt melioꝛ fiat cũ ad id perue
nerit quod elegit. Melioꝛ autẽ eſſe nõ poſſet
qui nõ eſſet. Sed ſi anima moꝛeret᷑ cum coꝛ⸗
poꝛe homo per moꝛtẽ totaliter deſineret eſſe

excepta materia pꝛima. Ergo moꝛiendo vo⸗
lu ntarie pꝓ liberatõe patrie melioꝛ nõ eſſet. et

ſic nõ eſſet electio recia. Secũdo nõ debet bo

mo vuluntarie intermittere actũ virtutiſ ali
cuiꝰ niſi vt liberiꝰvacet exercitio maioꝛis vir
tutis. Sed multomagis eſſet cõtra rationẽ
recta eligere illud ad qð ſequeret᷑ ꝑpetua im⸗

poſſibilitas operandi ſ̃ᷣm quamcũq; virtutẽ
q; ad tempus intermittere actus vnius vir⸗

tutis nõ ꝓpter exercitiũ alterius virtutis. Sʒ
ſi aia moꝛeret᷑ cũ coꝛpoꝛe hõ eligẽdo moꝛi:e⸗
ligeret ilud ad qð ſequeret᷑ ꝙ ampliꝰ in ꝑpe
tuum ſᷣm virtutẽ oꝑari nõ poſſet. Iſta cauſa
exercitij dicta ſunt ⁊ vt ſilentiũ unponat᷑ his
qui dicunt nõ eſſe ſufficiens immoꝛtalitatis

argu mentũ.ꝙ illi de quibus mentionẽ feci⸗

mus ſuperius etreliqui qui patriã dilexerũt
immo et martyres qui xpᷣm cõfeſſi ſunt moꝛ⸗
tem nõ hoꝛruerũt.. Secundũ exemplũ in
qquo lucet aĩie immoꝛtalitas dicit᷑ apparitõis.
de apparitõne animarũ diximus in ſermone
de tranffiguratione ieſu xpᷣi benedicti.ideo
tantũ id nũc aſſerimꝰ ꝙ volente deo ad cõſo
lationẽ viuoꝝ ſepius aĩie ſeꝑate diuerſimode
apparuerũt. In legenda ſancte Lucie ſcribit᷑
ꝙ oꝛante ipᷣa cum matre iuxta ſepulcrũ ſan⸗
cte Agathe. Luciã ſomnus arripuit viditqʒ
agacham in medio angeloꝝ gemmis oꝛnatã
ſtantẽ et dicentẽ ſibi. Soꝛoꝛ mea lucia qͥda
me petis qo ipᷣa poteris pᷣſtare cõtinuo ma⸗
tri tue. Nã ecce ꝑ fidẽ tuã ſanata eſt. Euigi⸗

lans lucia ita inuenit. Nã paſſa fuerat eius
mater annis multis fluxũ ſanguinis. Hiero

nimus in vita pauli pꝛime heremite narrat

qualiter Antoniꝰ longe poſitusa cella pauli

vidit angelos aĩam eius deferẽtes qui mox
currẽs inuenit coꝛpus pauli flexis genibus
in modũ oꝛantis erectũ ita vt ipᷣm viuere ex⸗
timaret. Sed cũ ipᷣm moꝛtuũ didiciſſet dixit
O ſancta aĩa qðᷣ gerebas in vita ĩ moꝛte mõ⸗
ſtraſti. Cum aũt nõ haberet vnde ſepulturã
faceret venerũt duo leones et foueã paraue⸗
runt:ſepultoq; eo redierũt ad ſiluã. Ambꝛo⸗
ſius refert de beata agnete ꝙ eius ꝑacto mar

tyrio cum parentes eius octaua die iuxta tu

mulũ vigilarẽt viderũtchoꝛũ virginũ veſti⸗
bus fulgentibus radiantẽ inter quas vide⸗
runt beatã agnetem ſimili veſte ful gentẽ et a
dextris eius agnũ candidioꝛẽ niue ſtantem:
quibus illa ait. Videte ne me q̃ſi moꝛtuã lu⸗
geatis: ſed cõgaudete mecũ et cõgratulami⸗
ni. quia cũ his oĩbus lucidas ſedes accepi.
Pꝛopter quã viſionẽ eccleſia celebꝛat feſtum
agnetis ſecũdo. Cõſtantina autẽ virgo filia
coõſtantini lepꝛa grauiſſima laboꝛans cũ bãc

viſionẽ? audiſſet tumulũ eius adijt:et ibi dũ
oꝛõni inſiſteret:obdoꝛmiuit.viditq; beata,ʒ
agnetẽ ſibi dicentẽ.ſi in xpᷣm credideris ↄti⸗

nuo liberaberis.ad quã vocẽ euigilãs ꝑfecte
ſe ſanatã inuenit. qᷓ baptiſmuʒ recipiens ſuꝑ
coꝛpꝰ beate agnetis baſilicã fecit et ibi in vir

ginitate pmanſit. In vita ſanctarũ Rufine
et Secunde ponit᷑ qualiter apparuerũt cui⸗

dam matrone noĩe plantille he due ſoꝛoꝛes
fuerũt virgines romane:parentibus clariſſi

mis genite. Aſterio.ſ.et aurelia q̃ nupſerunt

armentario et verino:qui accuſauerũt eas q;

xpᷣiane eſſent tꝑe Tlaleriani impatoꝛis etca⸗
pte ac tradite donato pᷣfecto poſt multa ver-⸗

ba iuſſit rufinã pꝛius cedi.qð videns ſoꝛoꝛ
clamare cepit ad iudicẽ. Quid eſt ꝙ ſoꝛoꝛem
meã gloꝛificas⁊ me inhonoꝛas.Tandẽ poſt
multa vtriſq; illata toꝛmenta ducte fuerunt

in ſiluã ĩ via coꝛnelia abvrbe roma miliario

.decimo in fundo qui vocat᷑ buxeco:ibiq;ru⸗

fina capite truncat᷑. Secunda ꝑcutit᷑ etearũ

coꝛpoꝛa feris voꝛãda linquunt᷑.Deniq; plã
tilla matrona in cuius pᷣdio hoc factũ eſt vi⸗
dit eas in viſu ſedentes gemmatas in thala
mo et dicentes ſibi. Plantilla deſine a fla⸗
gitijs idoloꝝ ⁊ crede in xpᷣm et veni in pᷣdiũ
tuũ et coꝛpoꝛa noſtra ſepeli qꝗð illa fecit.Gꝛe
go. in. ij. dialogoꝝ libꝛo affirmat de ſancto
Benedicto ꝙ dũ moꝛaret᷑ apud montẽ caſſi

num:nocte quadã dũ ꝑ feneſtrã cellule cõſpi
ceret et oꝛaret vidit fuſam lucẽ deſuꝑ cũctas

noctis tenebꝛas effugaſſe. Subito aũt totꝰ
mundus velut ſub vno ſolis radio collectuſ
ante oculos eiꝰ adductus eſt.ibiq; aiam Ger
mani ep̃ᷣi capuani ad celũ deferri vidẽs. Cõ

perit autẽ poſtea ꝙ illa hoꝛa migraſſet a coꝛ⸗

poꝛe.De ſanctis geruaſio et pꝛothaſio gemi
nis fratribus qͥ martyrio coꝛonati fuerũt in
ciuitate mediolani ſcribit Ambꝛoſius in ſer
mone qui legit᷑ in officio matutinali feſtiui⸗
tatis eoꝝ: qualiter cũ eoꝝ coꝛpoꝛa trecentis
annis et vltra latuiſſent ab eo reꝑta ſunt mõ

qui ſequit᷑. Quodam nãq; quadrageſimali
tꝑe ipᷣi in oꝛationi poſito:nec apꝑte vigilanti

nec integre doꝛmienti apparuerũt duo pul⸗

cerrimi inuenes veſtiba candidiſſimis.i.co⸗
lobio et pallio induti caligulis calciati ſecãũ

manibus extenſis oꝛantes.qua viſione ela⸗
pſa rogauit dũm vt eum ludificare nõ ſine⸗
ret.ſi vero aliqͥd viſio illa expeteret boni ite⸗
rum appareret. Simili modo canente gallo
oꝛantes ſecũ iuuenes aparuerũt.Tercia ve
ro nocte nõ doꝛmiẽti ſed ſtupenti cũ tercia ſi

bi apparuerũt ꝑſona que ſimilis paulo aplo

videbat᷑ ſᷣm ꝙ in pictura pꝛoſpexerat illiſq;

oguiaſe

enti.
ſnenu
guont
duocee
camren
olust
illaco⸗
nocat
pꝛioꝛt
ſebipal
veroſt
ſcntpo
rlbat
ruſcari
Fiüle
lluir
Me
ſumn
mninpe
rininrr
Cckdis⸗
loFnncie
tranſinse
falobonis,
noci iar

umepat
Aemnbe⸗
mert be⸗
ſrtaſſen
NMi
Adormoui
neacceſſe
ſcus ioan
lingueree
neſimen
ſſiuun uu
Udnaligre
ſiniinnonn
Penin
lngieſcte
hbtiterte
un
üritare
umlie
coneſnne
lenunge

lneclti
borisco
cla ſant⸗
numglin
oboiedi
nbusſan

unn
aktigize

liäſadin

m mamniſer
Uammnmig

Ntilebedet

Z
maſni

nmimonnn⸗

W. göridane

Ouckir

norns Tindn
nonar ducrin
bndefomn
ibarecode
Cundapaucke

wie

unri
cicnemiiti

PwfniN

tp
Eukid

in nede?

Pſis indn

momifuin

quon coꝛpoꝛa in eo re

cam repe

tacentibs apłs ſibi dixit. Iliſunt qui nihil

terrenũ ſunt ſecuti:
o reperies lo 0 in q̊ ſtas
uͦ altitudine terre coopertã ar
et ad caput eoꝝ libellũ in quo
oꝛtus eoꝝ cõtinet᷑ et finis. Ita enĩ ſepelierat

lla coꝛpoꝛa phili pus quida chꝛiſtianꝰ. 6

uocatis ergo vicinis coepᷣis.ipᷣe Ambꝛoſiꝰ

pꝛioꝛ terre foſſoꝛ acceſſit.Et oĩa ꝓut dixerat
ſibi paulus in illa viſione inuenit. Coꝛpoꝛa

vYero ita ſunt repta ac ſi ipᷣa hoꝛa ibidẽ fuiſ⸗
ſent poſita. Inſuꝑꝛ odoꝛ mirabilis inde fra
grabat:multaq; ibi miracula illoꝝ meritiſ co

ruſcarũt. Et vt inqͥt Augꝰ. li.xxij.de ci.dei.

In illis diebo ipᷣo pñte et imperatoꝛe ac mul

titudine gentiũ:cecus quidã ad coꝛpoꝛa mar

tyrum geruaſij et pꝛothaſij lumẽ recepit. In
ac inuentione pax inter longobardos 7 ro
manũ imperiũ refoꝛmata fuit. Ideo Gꝛego.
papa in introitu miſſe cantari inſtituit. Lo⸗

quet᷑ dñs pacẽ in plebẽ ſuã. De pr̃e vero beaꝰ

7o Franciſco narrat onñs Bonauen. ꝙ hoꝛa
tranſitus eius miniſter fratrũ tũc tꝑis in ter

ra laboꝛis Auguſtinꝰ noĩe in extremis labo

rans cũ iam diu ꝑdidiſſet loquelã audienti⸗

bus qui aſtabãt ſubito clamauit ⁊ dixit. Ex.
pecta me pater expecta ecce iam venio teci.
Querentiba aũt fratribus et mirantibo cui ſic
loqueret᷑.beatũ Franciſcũ euntem in celũ ſe
videre aſſeruit. Statimq; hoc dictoꝛ ipᷣe feli

citer requieuit.Eadẽ hoꝛa ep̃o aſſiſmati qui

ad oꝛatoꝛiũ michaelis archangeli pᷣ deuotio
ne acceſſerat in mõte gargano beatꝰ Franci⸗
ſcus iocundus apparens mundũ ſe dixit re
linquere et ad celũ cũ exultatõe tranſire. Oa
ne ſurgens ep̃ᷣs ſocijs narrauit q̃ vidit.Et aſ

ſiſium rediens cum ꝑquiſiſſet ſollicite certi⸗
tudinaliter cõperit. ꝙ ea hoꝛa qua ſibi ꝑ vi⸗
ſionẽ innotuit beat pater ex hac vita migra
uit. Inueniunt᷑ et alij hmõi apparitões quas
longũ eſſet enarrare. Ex quibo cogimur in⸗
dubitãter tenere qꝙ; aĩa ſit immoꝛtalis.¶ Ter
cium exemplũ dicit᷑ exauditionis.Ouiſnam

noõ videat et ꝑ experientiã cõpꝛehendat q̃t et
viri et mulieres qui in ſuis neceſſitatibo ſan

ctoꝛũ et ſanctarũ pᷣcipue virginis immacula

te matris dei imploꝛãt patrociniũ:exaudian

tur. Caceamus miracula qᷓ ſuper hoc indies
in eccleſia clareſcũt.Oculos tm̃ coꝛdis ⁊ coꝛ

poꝛis cõuertamus ad ſacra templa q̃ in dei ?
celoꝝ regine alioꝛũq; honoꝛe ꝑ oꝛbem cõſtru
cta ſunt. Cur nõ miremur in tantarũ imagi⸗
num aliarũq; reꝝ aſpectu in qbus indicant᷑

ꝙ hoĩes in tribulationibo poſiti interuenien

tibus ſanctis liberati fuerũt. Sunt in italia

eccleſie deuotiſſime virginis noĩe dedicate.
Sancta maria de martyribus apud melfi⸗

ccum in Apulia. Sancta maria de caſali a⸗

coꝝ q́ᷓ di

mus. Inquit eni Ric⸗ . .
tra illam nõ tm̃ eſt ſcriptura ſacra immo oĩs

pud Grunduſiũ. Sancta maria de angelis
duc Aſſiſiũ.Sancta maria de loꝛeto apud
achanetũ. Sancta maria annũciata Flo⸗
rentie. Et alie ſic vulgo noĩate:in qbus cer⸗
nunt᷑ in imaginibo cereis et argenteis alijſq;
reb oblatis bñſficia ſuſcepta ab illis qͥ ſe vir
gini cõmendarũt. Quid rõnes querimus?
Quid phoꝝ ſnĩas exquirimus.cũ ipᷣi effu⸗
gere nõ valeamus tã varia tamq; lucidiſſima
immoꝛtalitatis animarũ exempla.¶ Secun
dum dubiũ pꝛincipalefuit vtrũ aĩe ſeparate
tranſferant᷑ ad aliqua loca.Et circa hoc tri-
plex inuenit᷑ opinio falſa quoꝛundã. Pꝛima
erũt aĩas trãſire de coꝛꝑe in coꝛpꝰ:
ita ꝙ cñũ ſeparat᷑ ab vno vnit᷑ alteri et poſtea

alteri vſq; ad coꝛꝑa beſtiarũ. Et hec opinio
aſcribit᷑ ipi Platoni. deqͥ ita ſcripſit Augꝰ.
li. x.de ci.dei.c.iij. Platonẽ aĩas oĩm poſt
moꝛtẽ reſoluivſq; ad coꝛpoꝛa beſtiarũ dixiſſe
certiſſimũ eſt Sed mirandũ eſt pfecto plato

nẽ talia fuiſſe locutũ:de quo Valeriꝰ in ru⸗

bꝛica de ſtudio et induſtria inqͥt.Plato cun
ctoꝝ moꝛtaliũ ſapientiſſimus habebat᷑ adeo
ꝙ ſi a celo iupiter deſcendiſſet nec elegantio
ri nec beatioꝛi facundia eſſet vſurus. Refert

adhuc de ipᷣo Apuleius in li. de vita OPlat
nis.qꝙ cum Ariſton pater eiꝰ ad ipᷣm inſtruẽ̃

dum deferret ad ſocratẽ nocte pᷣcedente vide⸗
rat in quiete doctoꝛ ſocrates ꝙ pullus odo⸗
ris et candoꝛis eximij vociſq; ſonoꝛis ipᷣius
volabat in ſinũ poſtmodũ deſinu exiẽs can
tando volabat in celũ. Cũ mane vidiſſet pue
rum ſibi adductũ dixit ſomniũ cõpletũ eſſe.
Quid plura: vt ſuꝑius cõmemoꝛauimꝰ de
immoꝛtalitate animarum copioſe diſſeruit.
NQuõ igit᷑ ad tantã inſaniã deueniſſe ceden
dus eſt vt circulationẽ illã animarũ poſuerit
niſi foꝛte dixerimus qꝛ vt homo errare potu
it ac ſibimet ↄtradicere.Tñ quicqͥd ſit de eo
opinionẽ iſtam imp ijſſimã expugnare debe
icar.in.iiij.di.xliij.qꝙ cõ

phia. VUnde Ariſto.in.i.de aĩa redarguit pi

—

thagoꝛicas fabulas dicẽtes quamlibet aĩiam

quodlibet coꝛpus poſſe ingredi ex eo ꝙ vide

tur vnũqðq; coꝛpus habere ſpecie et foꝛmaʒ

ꝓpꝛiã.Et.ij.de aia dicit.ꝙ nõ ↄtingit aĩaʒ ac

cipere qdᷣlibet coꝛpꝰ. qꝛ vniuſcuiuſq; actus
aptus natus eſt fieri in ꝓpꝛia materia. Et in⸗

de eſt vt ponit tho.i.pꝑte.q.cxvij.qꝙ aia ſepa⸗

ta ſua naturalivirtute nõ pᷣt mouere aliquod

coꝛpuo.Et licet coꝛpoꝛa obediãt angelis ad

i

motum localẽ nõ tamẽ obediũt aie ſeparate. ſpiritus ſunt in aliquibus coꝛpoꝛalibꝰlocio hei
PRõ qꝛ angeli ſunt ſubſtãtie ſpirituales qua⸗ no circumſcriptiue ſed diffinitiue:ſic et aia prrntss
rum virtutes nõ determinant᷑ ad aliqua coꝛ⸗ ſeparata nõ obſtante ꝙ ſit ſpiri Et q́;uis ceptacn
poꝛa ⁊ ſunt naturaliter a coꝛpoꝛibꝰ abſea olute. ala ſeparata nõ magis cõueniat cu vno looo Nectatie
SEt iõ diuerſa coꝛpoꝛa ei obedire pnñt ad mo q;eum alio rõne ſue eſſentie cũ ex loco natuu· uuineſch
S cũ. Sed cũ alicuiꝰ ſubſtantie ſpũñalis ſegate ra eiue nõ ependeat: tamẽ ꝓpter operatůes etſli
viirrts motiua determinet᷑ naturaliter ad mo⸗ quas in loco exercere debet vel circa eaam de glioll
uendũ aliqð coꝛpus nõ poterit illa ſubſtãtia bent exercere magis ſibi cõuenit vnus locꝰ⸗ lumplun
mouere coꝛpus maius ſed minus. Vñ cum q; alius. Ex quo duplex illi locus debetur. dLiquac
gia m ſuã naturã determinet᷑ ad mouendũ Pꝛimus penalis.ſ.infernus.de quo ait WRde uunbol
coꝛpus cuius eſt foꝛma nullũ aliud coꝛpus neca in tragedijs. Ingens voꝛago faucibu quuſei
ſua naturali virtute pᷣt mouere. Quare meri vaſtis ptʒ.Latumq; pandit oibus populis ſun
io vondemnank bid fallacijs demonũ facile iter. Dunt vero in inferno duattuoꝛ maãſio⸗ Nalſun
credunt dũ ipᷣi quoꝛundã viuoꝝ coꝛꝑa obſi nes. Pꝛima inferioꝛ in qua ſunt aĩe damnngz⸗ ponerp
dentes ſimulãt ſe eſſe aias defunctoꝝ. Fue⸗ teꝓ ſolo peccato moꝛtali actuali que puniũ⸗ Gncſ
runt eiuſmodi deluſiones q;plurime dieb tur pena ſenſus. De hoc dicitur in tragedijs r li
meis ſicut ſcripſi in libꝛo de timoꝛe indicio⸗ Senece. Ipᷣaq; moꝛte peioꝛ eſt moꝛtis lo. unuli
rum dei de illa q̃ neapoli obſeſſa fuit et q;polu Scðᷣa manſio in qua ſunt aĩe ꝓ ſolo pecca⸗ hinlue
rimos in erroꝛẽ ducebat. dũ diabolus qui lo to oꝛiginali damnate que puniunt᷑ tm pena elin
quebat᷑ ꝑ eã fatebat᷑ ſe eſſe aiam comitis iaco damni. Tercia manſio eſt in qua de lege cõ⸗ guünnnis
bi piccinini.Anno inſuꝑ dñi. M. cccc. xl.in muni purgant᷑ aĩe que deceſſerũt in charita: Euger
ꝑtibus terre ydronti ⁊ terre bari multi ſic ob te cõferentes ſecũ aliquod purgabile. Qurr ytllc
ſeſſi aiebant ſe eſſe aias quoꝛundã qui dieb ta vero manſio eſt in qua requieſcebat aĩie q gffictonee
illis ex hac vita migrauerãt.In vr epꝛedi⸗ decedebant cũ charitate que nihil purgabi⸗ ſp Peima
cante meibi Anno dñi. O. cccc xxiin. deca le ſecũ poꝛtabant: vel que poꝛtaueruter but un iuſ
pitatus fuit quidã iudeus eo ꝙ aliũ de ſuo gate erant. bec ante chꝛiſti aduentũ dicebeotkxk unpckol
genere interfecerat. Poſt paucos vero dies ſinus abꝛae. Quia eni abꝛaam pꝛimꝰ ab infnn ummnu
puella quedã hebꝛea loqui cepit nũc in ꝑſo⸗ delibus ſeparauit ſe et fidei ſignaculũ diſtin Gillfg
na vnius illoꝝ nũc in ꝑſona alterius.Et diũ ctiuũ accepit. deo locus requiei qui debe⸗ Drhiuea.
amboꝝ ptes cõcurrerẽt ad nouũ ſpectaculũ batur aie Ppter fidẽ charitate foꝛmatã ſinuug Pngbant
aperiebat multa ſecreta domus illoꝝ reſpon abꝛae dictus eſt. Poſt chꝛiſti vero aduentuy niliſif
debantq; ad interrogata ſicut faciebant dũ quarta iſta manſio vacua eſt: qm̃ abta eſt in⸗ öitgiusn
viuerẽt hoꝛtabãturq; ſuos vt ſe inuicẽ pacifi nua celi merito paſſionis chꝛiſti: et aie dece calin
carent. Multaq; cõfinxerũt mendacia polli dentes in charitate nihil purgabile ſecu ferẽ M mröͤtinge
cẽtes iudeis eternã ſalutẽ. Landẽ demones tes ſtatim euolant. Vnge patet ꝙ nõ eund? inodiͤr
illi reliquerũt puellã et ſic ceſſauit rumoꝛ ex⸗ locũ intelligimus mõ ſinũ abꝛae cũ rogam/ iiitneet c
oꝛtus in plebe. Scda falſa opinio fuitalioꝝ aiĩas in illũ deferri:cum eo ante xpᷣi aduen; dddilinni
q crediderunt aĩas ſeꝑatas latitare in ſepul⸗ tum ſinus abꝛae dicebat᷑. Secũdus locus q̊ ineGn
cris ſuoꝝ coꝛpoꝛũ ſeu in locis vbi oſſa vel ci debet᷑ aĩab ſetatis eſt locus delectabilis ce ffigihi
neres ſuoꝝ coꝛpoꝛũ ſeruarent᷑ Ideo dexpo lum vicʒ empirreũ.de quo ſuo loco abunde umßan
vt ſcripſimus in ſermone de reſurrectõe laʒa dicemus. Pꝛopter ꝗ oĩa vt ponit Lactantt egliigti
ri inqͥt Theophilꝰ altius clamauit vt refre⸗ li. iij. diu ina. inſti. Eſſe inferos Zeno ſtoicꝰ Abii in

ii fabul anti in tumulis la⸗ docuit ſedes quidẽ pꝛioꝝ ab impije eſle d icſdele

naret oꝛa genti ep or⸗
titare aiag efunctop:quare alta voce dixit. ſcretas. Et illos quidẽ quietas ac delectabi- aitgn
Laʒare veni foꝛas: quaſi aduocaret de lon⸗ les incolere regiones. Hos vero penas ue-: ann
ginquo. Nõ eſt igit᷑ oꝑinio illa vera neq; vl⸗ re in tenebꝛoſis locis et ceni voꝛa ginib⸗ hboꝛ A keu
lo pacto admittẽda. Zercia falſa opinio eſt rendis. Et Seneca in tragedijs inducittbhe innde
quoꝛundã qui dixerunt ꝙ aĩa nõ eſt in locis ſeum dicentẽ. Quiſqͥs placide potens dñſc; Leaonl
coꝛpoꝛalibus ſed coꝛpoꝛaliũ ſimilibs ſiue in vite ſeruat in vacuas manus.Et in cruenti Rnn
requie ſiue in doloꝛibo:qꝛ aĩa ſeparata nõ de- mitis imperiũ regit. Animeq; parcit longa “
pendet a loco coꝛꝑali. Sʒ huic opinioni ob⸗ pꝓmenſus diu. Felicis eui ſpacia vel celũ pez ſerl
ſtat tota theolo goꝝ turba qui oẽs in hãc ſen tit. Ael leta felix nemoꝛis heliſij loca. ſecim „o ne

tentiã cõueniunt. vicz: ꝙ aĩe poſt moꝛtè ſunt oẽs poetas heliſij campi pioꝛũ apud inferos
in aliquibo receptaculis. Hã vt inquit Ri-⸗ ſunt in quibus vt ipßi dicut bonoꝛum ſedent “ elig ſ
caandus.in. iiij.dixlv. Sicut angeli quiſunt gie. MWerciü dubiii pꝛincipale fuit virum isd

ns oagiiin
nditodesun
ogeunti
uuſunt iedm⸗
imnaliquenni
darintg

Gucknann
tieſolo oa

dpuniunt ine
tunqu delege⸗
ritinchen
prgthl 0

arntcinii
ntnilee

leic/
tamzrinin
ii
tiigin
e ſounti ins
i uu

emſi,

Bu

NNn
vl er, D
NK

aliqs mitti ex moꝛtuis. Pꝛo hac ambigui⸗

loca facidt ad delectationẽ vel penã aĩabo ſe⸗

paratis.Et ad hoc ita rũdet Ricar.vbi. S. q
receptacula coꝛꝑalia aĩarum i aliquo augẽt
delectationẽ earũ vel afflictionẽ.Celũ enĩ em
pirreũ q;uis in nullo augeat aiarum beataꝝ
deleetationẽ eſſentialẽ in aliquo tñ auget de⸗
lectationẽ accidentalẽ inq;tũ ille aĩe locũ il⸗
lum pluſq; alia dili gũt:pñtia aũt rei dilecte

aliquã cauſat delectationẽ. Rõ aũt quareil⸗

lum locũ pꝛe ceteris diligũt triplex eſt. Una
quia ſciũt locuʒ illũ ſibi eſſe deputatũ a deo
quẽ ſumme diligunt.Alia quia in illo ꝓpter
exceſſum nobilitatis ſue nature ſuꝑ alia coꝛ⸗

poꝛa expꝛeſſius qᷓ; in alijs locis refulgeretã⸗

ꝙ; in effectu diuinã bonitatẽ cõſpiciunt.Ter
cia qꝛ illius loci ſublimitas luminoſitas et

immobilitas ſuã ſpiritualẽ ſublimitatẽ ⁊ lu-⸗

minoſitatẽ et quietis ꝑpetuitatẽ expᷣſſius qᷓ
qualitates alioꝝ locoꝛũ repᷣſentant. Anuſqͥ i

q; aũt ceteris paribus plus diligit illud 3
eſt magis repꝛeſentatiuũ ſue nobilitatis. Re.

ceptacula etiã damnatoꝝ in aliqͥ augent eoꝝ
afflictionẽ qꝛ locũ illũ odiunt triplici de cau

ſa. Pꝛima qꝛ ſciunt ipᷣm ſibi foꝛe deputatũ a
diuina iuſticia quã odiũt. Alia qꝛ illius loci

vilitas eſt obligatõis ſue ad penã ꝑpetuã re⸗
memoꝛatiua ſeu repꝛeſentatiua Tercia qꝛ eſt
cõtentiuus ignis illius q̃ affligunt᷑. Ex hoc
Tho.i.pte.q.lxiij.dicit ꝙ locus nõ eſt pena
lis angelo aut aĩe quaſi afficiẽs alterando na
turã:ſed q̃ſi afficiens voluntatẽ cõtriſtando

duũ angelus vel aia appꝛehendit ſe eſſe in loco
nõ cõuenienti. Receptaculũ aũt in q̊ͥ purgan
tur aĩe in aliquo auget earũ afflictionẽ nõ qꝛ
ipᷣm odiãt volũtate deliberatiua cũ ſintĩi cha

ritate et ſciant illũ ſibi eſſe aſſignatũ ad tos
a diuina iuſticia quã diligũt ad earũ purga⸗

tionẽ. Sed qꝛ ipᷣm naturali motu volũtatis

refugiũt ſub rõne qua ſuã obligationẽ ad pe

nam q;uis temperaneã repᷣſentant et ſub rõ⸗
ne qua ignẽ cõtinet q̃ affligunt᷑.¶ Q

uartuz

dubiũ pꝛincipale fuit vtrũ aĩe ſeparate exeãt
aliqñ delocis ad q̃ tranſferunt᷑.Et quidã di
cunt ꝙ non. ex eo ꝙ Job. vij. ſcribitur. Qui
deſcendit ad inferos non aſcendit. Inſuper

Augꝰ.li.de cura ꝓ moꝛtuis agendãa ait. Si

in rebus viuentiũ intereſſent aĩe moꝛtuoꝛũ
me pia mater nulla nocte deſereret q̃ me ter⸗

ra mariq; ſecuta eſt vt mecũ viueret.Si er
exirẽt aliqñ de receptaculis ſuis aliqñ inter⸗
ſtent rebus viuentiũ. Alij ↄtrariũ ꝓbant ex
eo ꝙ vt ſcribit᷑ Matth. xvij.ca. in tranſfigu
ratione ſaluatoꝛis noſtri moiſes apparuit cũ
helia. Ob qð Augꝰ. li.pᷣtacto ait. Ad viuos

7

tate remouenda rũdet Ricar. ꝗ; aliqñ aĩas
exire de receptaculis ſuis dupliciter pᷣt intel
pꝛiã. Pꝛimo mõ de interno et de celo exeunt
alique aĩe nõ in ꝑꝓpetuũ ſed ad tꝑs nec de le⸗

ligi. Vel ꝑ diuinã potentiã:vel ꝑ naturã p-⸗

ge cõi ſed ex aliq̃ ſpeciali cã. Sic etiã de pur⸗

gatoꝛio aliq exeunt ad modicũ tꝑs añ exple⸗
tionẽ pene ſue poſt cuiꝰ expletionẽ illuc am⸗
plius nõ reuertunt᷑. In iudicio autẽ oẽs aĩe

tã exiſtentes in celo qᷓ; in inferno exibũt m

cõem legẽ diuine iuſticiead eadẽ iteꝝ loca cũ
ſuis coꝛpoꝛibo reuerſureet in eis in ꝑpetuũ

ppmanſure. Per naturaʒ vero ꝓpꝛiã dixerunt
quidã nõ poſſe aias de ſuis receptaculis exi

re affirmates ꝙ aĩa hũana nullo mõ eſt mo⸗

natur alicubi ꝑ ſubſtantiã ſuã nũqᷓ; mouebit
de vbi ad vbi. Sed articulus iſte excõicatus

eſt a dño Stephano ep̃o pariſiẽſi. JIdeo ᷣm

Ricar.dicendũ eſt ꝙ de ſuis receptaculis exi
re poſſent aĩe q̃ vellent niſi ꝓhiberent᷑ a ſupe

ille q̃ ſunt in purgatoꝛio ante expletã penitẽ

tiam. et ille q̃ᷓ ſunt in inferno ante iudiciũ. Jl

le vero q ſunt in celo exire nolũt vſq; ad tꝑs
reſurrectõis reſumptõis.ſ.coꝛpoꝛũ ſuoꝝ.ni⸗

bilis ſm locũ nec ꝑ ſe necꝑ accidẽs.Et ſi po

rioꝛi virtute. Sed de lege cõi exire phibent

ſi aliqñ videãt placere deo ex aliq̃ ſpeciali cã.

Vnñ videt᷑ aliquib ꝙ oẽs deſcenderũt de ce⸗
lo in obitu beate virginis marie ꝓpter eiꝰ re⸗

uerentiã:et cũ ea iterũ aſcenderũt in celũ Ab

Auguſtino ergo dicũt᷑ aĩe nõ poſſe intereſſe

reb viuoꝝ ꝑ ꝓpꝛiã naturã:qꝛ earũ virtꝰ nõ

p̃tt ↄtrarie ſuperioꝛi virtuti qua pꝛohibent᷑.

deo ꝑ hec dicta ſoluũtur oẽs ꝑplexitates.

Siigit nõ habemꝰ hic ciuitatẽ manentẽ. ſi
tã felix iocundaq; bñfacientibo habitatio di
ſpoſita eſt. Si regnũ celoꝝ pacifice poſſiden
dũ nobis ꝓmittit᷑ ↄtemnamꝰ infima hec at⸗
q; terrena. Et queramꝰ q̃ ſurſum ſunt vt ſic

ꝑuenire poſſimꝰ ad regio nẽ illã opulentiſſi⸗
mã beatoꝝ in qua de benedictus viuit et re
gnat in ſecula ſeſculoꝝ.Amen.

Sermo vigeſimuſquartus de ↄceptõe bea⸗
te marie virginis de q̃ varie ſunt opiniones
doctoꝝ:licet feſtũ ab eccleſia celebꝛet᷑.

ſi et ego iam cõcepta erã. Sapien⸗
tis verba ſunt iſta oꝛ ginaliter CPꝛo
uerbioꝝ. viij. ca. et in epiſtola hodierne feſti⸗
uitatis.Ob ſingularẽ et pᷣcipuã reuerentiaʒ
quã totus mundꝰ ad virginẽ gloꝛioſiſſimã
gerit feſtũ pcer ei gnnuatim ꝑ terrarũ
oꝛbẽ ſolẽniter.· (Sunt eni dr innn⸗
M. ij

NOndũ eraãt abyſ

mera ampliſſimaq; beneficia meritis ꝛ inter⸗

SE 5 ꝛdiuinalis.
Decunda ſupernalis.

diuina anteq eſſent. ergo nõ magis hoc com

fuit pꝛioꝛ oĩ creatura/ rbeepie natura creata /
lue dignitate. Si

ſui dilectiſſimi filij electõe

cut a ſimili dixit de xpᷣo Johannes baptiſta

Antat.⸗

ceſſione illiꝰ pijſſime matris a deo pr̃e ipiuſ⸗ petit virgini digniſſime q; reliquis creatu⸗ coros⸗
q; filio et ſpũ ſancto nobis exhibita vt meri⸗ Wa. E ſi dicimus ꝙ virgo fuit in ꝓpꝛio eſſe iilu
to ad eã colendã laudandã honoꝛandãq; oĩ/vel genere ante omnẽ creatur tunc irridere WS
bus viribus obligemur. Jpᷣa nos ꝓtegit ab nos poſſent fidei et religionis noſtre aduer⸗ pclati
hoſte maligno. Ipa iratũ deũ ꝓpter excreſcẽ ſarij:cũ beata virgo nata fuerit ex Joachim Gltas⸗
tes moꝛtaliũ iniq tates ſepiſſime placat. Ipa et anna ſexta etate mundi:q ieſum peperit ea ltate
nomẽ eius inuocantiba pᷣſidia liberaliſſime dem etateet ab vrbe cõdita anno ſeptingente moniby
p̃ſtat Et nõ eſt qͥ ſe abſcõdat a caloꝛe charita ſimoquinquageſimoſe ido AIHdes i ha pte etſolene
tis? beniuolẽtie ſue. Qua ꝓpter vt hodierna inducimus ſententiã Auguſtini.xij.li. con⸗ ſiniobu
die cõceptionis illius dignitas agnoſcat᷑ de feſ.vbi ait.ꝙ aliquid dicit᷑ pꝛius altero quat⸗ ſianer
ipᷣa in pñti ſermone quedã ꝑpulcra dicemꝰ: tuoꝛ mo dis. Pꝛinio eternitate ſic de? pcedit lanſin
audientes auribo coꝛdis virginẽ benedictã oẽm creaturã. Secũdo oꝛigine ſicut ſonus ſteregu⸗
dicentẽ verba in themate poſita. Nondum p̃cedit cantum. Tercio tꝑe ſic flos pᷣcedit fru nedictap
erant abijſſi et ego iam cõcepta erã. Inqbus cctũ.Quarto electione vel dignitate. ſic alis CNtügpel
triplicẽ virginis cõceptionẽ diſtinguemus. peligit fructuʒ magis q; floꝛem. Virgo igit naee

ercia maternalis. .
deus ab eterno cõcepit virginẽ in ſua A.l. a. joſe eſt noſt me venturus eſt qui Kdon
mente oibus puris creaturis pferendꝗ. Ante mefactus eſt m diuinitatẽ de xpo dici Mugg
. Capitulũ.i. mus genitũ nõ factum:ſᷣm humanitatẽ vero Gcum
Rima virginis illibate cõceptio ðꝛ di⸗ dũ xpᷣm concepit virgo Johannes in vtero ominii⸗
uinalis. qũ. ſ. ab eterno des cocepit illaz matrris agebat ſextũ menſem. Quare Gergo. onel
iñ ſua mẽte. Ad aðs intelligendũ ſcire debe⸗ in Qmel. exponit ante me factꝰ c.i. mihi plæ cilci
mus ꝓpoſitũ coꝛdis ðꝛ cõceptio.vñ cũdqs / tis in dignitate Et ſi obijceretur. qyangeli Laper
deliberat aliqͥd facere dicere ſolet ita concepi/unt pꝛelt⸗ loꝛes et dignioꝛes hoĩbus cum venbubch/
aĩo. Sic des anteq;ᷓ aliqͥd crearet in ſua volũ Jſint intellectuales ſubſtãtie quõ virgo ſancti w en
tate firma et incõmutabili ꝓpoſuit creare vnã?ꝰ ſima angelicam ſublimitatẽ excedere pᷣt. Ad ſouni ſunt
puellã virginẽ ſanctiſſimã qᷓ eſſet filij ſui yni hoc reſpõdere poſſumus ex dictis dñi Bo⸗ höcſt n
geniti futura mlen ſpũs ſanẽti camera: poꝛ⸗ nauen. in.i.di.xliiij. in qᷓſtione vtrũ de? po⸗ Sineſanin
A paradiſi:ac celi regina. Sed hoc loco que tuit virginẽ facere melioꝛẽ. Oe beata virgo Wminpreſa
rendũ eſt vtrũ beata virgo fuit ꝓducta ante pt cõſiderari tripliciter. Pꝛimo q;tũ ad ſtatũ Kücdace
oẽm creaturã. Nã de ipᷣa eccleſia dicit illud naturalis cõditionis:et ſic fuit paulominus ſeciin⸗
Ecci. Liiij. ca. Ab initio et ante ſecula creata ab angelis minoꝛata. Angelus eni ᷣm ſum ſobſtanri
ſum. Et iteꝝ in epła huius ſolẽn itatis indu eſſentialẽ naturã potioꝛ eſt virgine. Secun⸗ r
citur virgo dicens illud ꝓuer. viij.ca. Dñs do q;tum ad gratiã cõceptionis ꝗᷓ data e kei cOG
poſſedit me ab initioviarũ ſuarũ anteq;ᷓ q cq vt cõciperet xpᷣm eſſetq; veriſſima eiꝰ mater. yirgoer
faceret a pꝛincipio.Ab eterno oꝛdinata ſum Etq;tum ad hoc tranſcendit dignitatẽ oim Nenbunn
et ex antiqͥ s anteq; terra fieret. NHec dũ erant creaturarũ:oim hoĩm:oimq; angeloꝝ. NHam anni
abijſſi et ego iam cõcepta erã. Nec dum fon-⸗ in illo vno cõſenſu cum dirit. Ecce ancilla nmnnti
tes aquarũ eruperãt. nec dum montes graui dñi:plus meruit cõſentiendo in ↄceptionem necn⸗
mole cõſtiterant. Ante oẽs colles ego partu xpi q; oẽs creature ſiue angeli ſiue boĩes in bn
riebar. Que verba ita ſonare vident᷑ ꝙ ip̃a ꝓ oibus ſuis actib motibus et cogitationibj. ſunc
ducta fuerit ante pductionẽ quarumcũq; re Et quigẽ oes quicũq;ʒ meruerũt nihil plus ſgi n
Trum. Et ſi diceret᷑ e ipᷣa loquit᷑ q;tum ad eſſe potuerũt mereri niſi ſᷣm diuerſos ſtatus glo ann
A q habuit in mente diuina nõ in ꝓpꝛio gene riam felicitatis eterne. Hec auteʒ yirgo illo dl

gloꝛioſo cõſenſu meruit pꝛimatũ oꝛbis:dnm
vniuerſi:extinctionẽ fomitis et oĩm gratiaz
donoꝛũ et virtutũ plenitu dinẽ ſceptrũ regni
ſuꝑ oes creaturag:fecunditatẽ in virginita⸗

re:neq; ſic erimus de veritate declarati cum
FSyFßm doctrinam dñi Bonauenture ini. di. i.
DODiaqᷓ nunc ſunt queq; fuerũt a deo ꝓducta
ccxt ꝓducent᷑ vſq; in finẽ fuerunt ab eterno in
deo fm cauſatiuã potentiã et ſᷣm ſimilitudi-⸗ te.et maternitatẽ vᷣnigeniti filij dei. et vt ado
nis pꝛeſentiãque tũ habent ex toe actualem retur in regno celoꝝ adoꝛatõne dulie dignio
exiſtentiã. Elementa itaq;ʒ et coꝛpoꝛa celeſtia 7 ris. Tercio pᷣt cõſiderari beata virgo q;'tum
angeli et hoĩes et cũcta q̃ ſunt fuerũt in mẽte ad excellentiã gloꝛificationis.qꝛ vt eccleſſia

„-„

misſcinc⸗
Wig uhen

Zicnne

nnoſehnngrn
Guſnad
Puslngg
iteſt iei
gineſans
ſcſoe i

gnitat

MIuNN
edignianrd
bannes biptn
mmumsds
umndernn
runta

unnegnn

Genmn i

vws idn

innmn i
caerpt

dics dii 38
geri

RRdann,

elas

cantat. Exaltata eſt ſancta dei genitrix ſup

choꝛos angeloꝝ ad celeſtia regna. Jpa nãq;

fuit illud indiuiduũ ſingulare qð et ſi nõ in
natura in gratia tmet gloꝛia oĩb angelis eſt
pꝛelatũ. Dignitas auũt greet multo plus di⸗
gnitas gloꝛie incõparabiliter tranſcẽdit di⸗
gnitatẽ nature. Na ⁊ hoc ſeruat᷑ adhuc in de

monibo in abus dona nature manẽt integra

et ſplendidiſſima cũ tñ ipi viliſſimi et turpiſ⸗

ſimi abiectiſſimi ꝓpter culpã habeant magni

„7

cti. Rõ eſt qꝛ

ficata ergo fuit a deo tam pᷣclare virgo illa de

licatiſſima vt pᷣter fili
ſit exequari.O femina ſup oĩa et ab oĩb be⸗
nedicta:pꝛcelectũ ⁊ digniſſimũ vaſculũ fabꝛi
catũ a pꝛimo artifice:erariũ diuinoꝝ chariſ⸗
matũ.Elegit te deus et pᷣelegit vt in taberna
culo tuo deus et hõ nouẽ menſibo habitaret.
ugeo dice

ſceret

terminiũ meruerũt.
ptionẽ ꝑſonarũ ignoꝛat.ſicut nec cu pa an⸗
