ta cecilia.Eſt etiã alius oꝛdo ſoꝛoꝛũ de peni

tentia beati dñici:quarũ religionẽ confirma

uit eccleſia romana et multis pꝛiuilegijs do⸗
tauit:in quo oꝛdine floꝛuerũt beata margari⸗
ta filia regis vngarie.ſancta katherina de ſe
nis.beata iohanna de caſtello.beata beneuẽ
nuta de ciuitate auſtria:et multe alie. Se

cundũ pꝛiuilegiũ beati dñici dicitur fratrum

multiplicatio.nõ enĩ fieri potuit abſq; virtu

te dei.: vt in oꝛdine ſancti dñici tam bꝛeui ſpa

cio tot fratres multiplicarent᷑. Quoꝝ aliqui

excellentes fuerũt rõne martyrij:ſicut ſanctꝰ

petrus martyr: frater dñicus ſocius eius:fra
ter coꝛradus theotonicus. frater guilbelmꝰ

et frater bernardꝰ de rupe foꝛti. frater ſtepha

nus de narbona.frater raymundus carboni
qui in caſtro auinioneti dioceſis tholoſane

ab hereticis ꝓ fide chꝛiſti et obedientia ſan⸗

cte romane eccleſie occiſi fuerunt cantando.
Te deum laundamus. Alij fuerüt pꝛeſtantes
merito vite:qui et miraculis coꝛuſcarunt.ſi⸗

cut frater reginaldꝰ ſancti auiani.frater hen
ricus altiſiodoꝛen᷑.frater ioꝛdanꝰ.frater pe
lagius hiſpanꝰ. frater petrus golſalnij hiſpa
nus.frater mauricius toletanꝰ.frater dñicui

de vallerica:frater bernardꝰ de cantro.frater
gualterus baſilienſis. frater bernardꝰ de va

ſconia. frater iohãnes devalẽtia.fr cabertus

lugdunẽſis.fr dñicꝰ ſegobiẽſis:fr̃ ambꝛoſiꝰ

ſenenſis: frater iacobus de anagnia:frater ia

ſofran
perfmm
mnibab
numne
hevirg
ſurisce
Paym
liumtr
ſumme
uo fut
homncys

vxlijoll

nuntaGe/
ſlaortea
lolausde
les Do
ns detan
☛
Phine⸗
fferme⸗
tuumpr
Minatio
nbonie
oum
uilitey
unert
i
Kaädiane
Hachuck
dimias
TDan⸗
ninton
fumm nitj
ſummnovi
lnae
öco
mafim
dolneon
Gdhoß⸗
lai
ſnn.i
nnnarlo

hſcnen

Chinn⸗
Auhan
ulcte
chiin
ede

fter

Coꝛun

wiman

mn
W
ſbc

tünce
ericni
Atonidiit
nnodi..
oceNt
dineſun
narü apri
ndeſcanid
ipetfntte⸗

onaſnüſ⸗
ugletin
wrüde a

econfirni
ulegis de
amnargen
Pan
benuboe
ei
nraih

₰ * 9„ – „ 5 „
cobus de venetijs:frater marcolinꝰ furliuiẽ

ſis:frater ſimon ariminenſis. Nõnulli inſu⸗

per fratres oꝛdinis ſancti dñici ſingulariſſi⸗

mi habiti ſunt ꝓpter ſcientiã et doctrinã quo
rum noĩa explicabimꝰ ĩ ſermone de cõceptio

ne virgis gloꝛioſe.vltra ̊s adhuc ꝑitiſſimi.

iuris conſulti de illo oꝛdine ꝓdierũt. Sicut

Raymundꝰ de penna foꝛti cõpilatoꝛ decreta

lium.frater iohannes coloniẽſis: cõpilatoꝛ
ſum me cõfeſſoꝝ.frater bꝛocardus theotoni⸗
cus.frater rogerius bꝛixienſis.frater bartho
lomeus piſanꝰ.frater vlricus argentinẽſis.
et alij plurimi.O b qð ⁊ pleriq; aſſumpti fue
runt ad eccleſie dignitates. Sicut hugo po
ſtillatoꝛ totiꝰ biblie. Robertus anglicꝰ. Ni⸗
colaus de pꝛato.⁊ alij multi qui fuerũt cardi
nales. Pontifices vero maximi fuerunt pe⸗
trus de tarantaſia dictus innocẽtiꝰquintus.

Micolaus de treuiſio dictus benedictus.xi.

Johãnes de vercellis q electus ſi nnm gon
tifex moꝛte pᷣuentus nõ fuit coꝛonatꝰ ¶ Cer
cium pꝛiuilegiũ beati dñici ðꝛ ꝓphetica ũllu⸗

minatio:habuit quidẽlumẽ ꝓphetie. Sicut

ꝓbatũ eſt indicijs maniteſtis.pᷣdicante nãq;
ipᷣo patre gloꝛioſo in ꝑtibus tholoſanis.cũ
quidã heretici eſſent incendio deputati.aſpe

xit ſanctꝰoñicus vnũ eoꝝ:et officialibo curie

dixit. Iſtũ reſeruate qð factũ eſt. conuerſuſq;

ad eũ blandeq; alloquẽs. Scio inqͥt fili mi

ꝙ adhuc licet tarde:bonꝰ hõ eris et ſanctus.

dimiſſus ille ꝑ annos multos in hereſi ꝑmã

ſit. Tandẽ dei gratia illuſtrat? ad lumen ve⸗
ritatis venit.Et ſactꝰ frater oꝛdinis pᷣdicato

rum vitã ſuã laudabiliter duxit et feliciter cõ

ſummauit. Rome inſuper dum habitaret in
ſancto Sixto quadã die fratribus ad capi⸗

tulũ cõuocatis palã oĩbus nunciauit:quat⸗

tuoꝛ fratres ex ipᷣis in bꝛeui duos in aĩa du⸗
os in coꝛpoꝛe moꝛituros. Indead aliqs di⸗
es duo fratres migrauerũt ad dñm.duo vero

daa ſeculũ tendentes penitus de oꝛdine receſ

ſerunt. ¶ Quartũ pꝛiuiuegiũ beati dñici ðꝛ
miraculoſa coꝛuſcatio.voluit enĩ deus illum

coꝛuſcare miraculis.Ex quibo aliqua expli⸗

cabimus. Rome die quadã adoleſcẽs cõſan
guineus dñni ſtephani cardinalis de foſſa no
ua.lapſus equi pᷣcipiti grauiter colliſus defe
rebat᷑ examinis:plangentib cunctis cõtigit
illuc beatũ dñicum ꝓperare.Quidam bonus

ſue ſuffragio vite ſimul et ſanitati reſtituit.
In eodẽ loco cũ eſſent fratres circiter quin⸗

qua ginta die quadã imminẽte refectõis ho⸗
ra. ꝓcuratoꝛ.ſ.frater iacobꝛ romanus ad ſan
ctum dñicum acceſſit.Expoſuitq; nõ eſſe pa
nem ad ſufficientiã. At ſanctꝰ dnicus id qð

erardiuidi et ſuꝑ menſam poni mandauit.

Coõuenerũt ergo fratres dũq; ꝑ oꝛdinẽ reſi⸗
derent et vnuſqͥſq; buccellã cum gaudio ſulci
peret.Ecce duo iuuenes eiuſdẽ habitus foꝛ⸗
meq; cõſimilis refectoꝛiũ intrauerũt pallios
plenos panib ferentes ⁊ beato dñico in capi

te menſe ſilenter obtulerũt et ſubito diſceſſe⸗

runt ita ꝙ nullus vnq; ſcire potuit vñ vene⸗

runt vel quo diuertiſſent. In eodeʒ loco dũ

pꝛenoĩatus frater Jacobovnctione ſuſcepta

laboꝛaret in extremis. dolẽtiba fratribus qꝛ

vtilẽ hoĩem ꝑdebant dñicus cõpaſſione mo⸗
tus excluſis oĩbus clauſoq; oſtio oꝛõniſſe de
dit:fratribuſq; vocatis incolumẽ fratrẽ ipᷣis
ꝑ manũ pñtauit. In ꝑtibus tholoſanis cum
tranſiſſet nauigio quandã aquã:nauta im⸗
poꝛtune pꝛeciũ petebat:cui beatꝰ dñicus mer
cedẽ eterne vite pollicebat᷑ aſſerẽs. Argentũ
et aurũ nõ eſt mihi. At ille ad irã ꝓuocatus
ꝑ cappã eũ appꝛehendit inquiens.niſi ſoluerꝭ
nõ te di mittã. Tunc vir dei erectis in celum
oculiſpaululũ intra ſeipᷣm oꝛans.mox in ter
ram ꝓſpiciens denariũ diuino nutu pcura⸗-
tum aſpexit dixitq; illi.Tolle et me dimitte.
BSunt et alia ciꝰ miracula multa in vita ipᷣiꝰ
et in moꝛte veriſſime cõpꝛobꝛata. Quintũ

pꝛiuilegiũ beati beati dñici dicit᷑ diabolica ef

fugatio. Ad ſanctitatẽ nãq; eius ↄpꝛobandã

voluit deus vt demones ab obſeiſis coꝛpoꝛi
bus ad eius imperiũ cager Ein multos

a demonibus liberauit. ¶ Gextũ pꝛ iuilegi⸗
um beati dñici dicit᷑ felix cõſummatio.appꝛo
pinquante nãq; ſue ꝑegrinationis termino
cõſtitutus apud bononiã.graui cepit coꝛpo⸗
ris infirmitate languere vbi poſt multa dez-
uotionis ſigna ad extremã hoꝛam veniens.
Anno dñi. Mccxxi. doꝛmiuit in dño. Ea
die frater Guale pꝛioꝛ bꝛixie poſtmodũ eiuſ⸗

dem ciuitatis epiſcopus. cũ ſe ſopoꝛi paulu

lum dediſſet vidit in ſomnis quaſi apertũ ce

lum et duas ſcalas quarũ vnã in ſummitate

retinebat xpᷣs.aliã virgo mater. Angeli aũt
aſcendebãt et deſcendebant.Et in imo ſcala⸗

frater Tanchredus noĩe beatũ dominicum * rum ſedes poſita erat in qua ſedebat quidam

cxoꝛauit vt oꝛaret ꝓ illo. Quare beatus do⸗

minmcus fecit illud coꝛpus in cõclaue repoꝛ⸗
tari.Et facta oꝛatione ꝓtinus eum vite reſti

mit. In loco ſancti Sixti architectũ cõtritũ
ſub quadã ruina de cauerna ſubductũ oꝛõis

frater pᷣdicatoꝝ faciẽ habẽs velatã caputio ſi
cut ſolent fratres ſepeliri. Jeſus aũt ⁊ mater

eiꝰ ſcalas ſurſum retrahebãt donec ſedẽte in
celũ eleuato aꝑtura celi clauſa ẽ Intellexit ex

poſt pᷣdictꝰ frater ſcem̃ dñicũ eadẽ die ⁊ hoꝛa

ex hac vita migraſſe. Eadẽ die frater Rabo:
tibu re exiſtens qꝛ audierat ſanctũ patrẽ boæ⸗

nonie egrotare celebꝛans miſſam cum veniſ

ſet ad illũ locum in quo de viuis cõmemoꝛa

tio fieri cõſueuit oꝛans ꝓ patre factus eſt in
extaſi. Raptuſq; in ſpiritu vidit virũ dei do⸗
minicũ coꝛona quadã laureatũ totũq; mira:⸗
bili ſplendoꝛe fulgentẽ duobus quibuſdã re

uerendis viris comitatũ hincinde extra bo

noniam via regia ꝓcedentẽ. Intellexitq; qꝙ

eadeʒ hoꝛa domicus ad celos migrauerat.ſ.

hoꝛa ſexta feria ſexta. ¶ Geptimũ pꝛiuilegi

um beati dnici dicit᷑ eccleſiaſtica veneratio.

Pam eccleſia ſancta dei ſtatuit dominicũ ab

oĩbus xpᷣi fidelibus venerandũ cuius feſtuzʒ

celebꝛat annuatim oꝛdinẽq; ſuum multis fa

uoꝛibus et gratijs ſpiritualibꝰ ꝓſequit᷑.Sic

enĩ placet ſum mo deo qui vt pꝛediximus in

pꝛima pte elegit dominicũ ducẽ populi ſui ?ꝰ
pꝛedicatoꝛẽ euangelice doctrine. Hic igitur
eſt ille pater et patriarcha eximius qui tetrũ

et hoꝛridũ ſeculũ ſua vita et ſcientia illuſtra
nit. Cuiuſq; filij in dies pꝛauitatẽ hereticaʒ

validiſſime perſequunt᷑. Hunc deuotõe ſin⸗

gulari colamus per quẽ deus tanta magna

lia dignatus eſt operari.qui onere carnis de

poſito nunc gaudet atq; letatur inter agmi⸗
na angeloꝝ laudans et benedicẽs xpᷣm ꝑ in⸗
finita ſecula ſeculoꝝ.Amen.
Sermo quinquageſimuſnonus de ſan⸗
cto Uincentio doctoꝛe eximio ac celeberri
mo famoſiſſimoq; pꝛedicatoꝛe oꝛdinis pꝛe⸗
dicatolun. S

Nmedio eccleſie
aperuit os eius. Sapiẽtis verba
ſunt iſta oꝛiginaliter Ecci.xv.ca.
Inſtante neceſ
mundus quaſit

tauit deus ſpiritũ ſancti vincentij:qui ſuapᷣ⸗

dicatione innumerabiles populos cõuertit

et refoꝛmauit.hunc nõ ab re ſancta romana
eccleſia cathalago ſanctoꝝ aſcripſit. Quem
Calixtus tercius in vrbe maxima ſolẽniter
canoniʒzauit.ſtatuitq; illũ a cunctis fidelib⸗
venerandũ. Quapꝛopter vt eiꝰ feſtiuitas de

uotione feruentiſſima cclebꝛet᷑: dignuʒ duxi

in hoc ſermone illius pᷣdicationis laudeſ exi
mias recenſere.de quo cõuenientiſſime dici
pnñt verba in themate poſita:in quibus tria
myſteria ꝓponimus cõtemplangdga.
S if idoneitatis.
Secundu ſingularitatis.
Terciũ vtilitatis. Rti⸗

—

MR

ceenutge hoꝛũ tempoꝛũ quibus
nu uaſi tołus vicijs erat obrutus:et
xpᷣiana religio naufragiũ pati videbat᷑.ſuſci

beatus vincentius fuit idoneus ad p⸗

dicandũ tum qꝛ gratia dei fuit in illo:tum ꝓ

it quippe ipᷣe idoneus ad pᷣdicandũ euangeli
um xp̃i triplici rõne.
Pꝛimo rõne gratie inſpirantis
SDcdo rõne ſcientie excellentis.
Tercio roõne vite reſplendentis.

*

lia ferrarioꝝ parentibus clariſſimis et hone

ſtis. Qui tres filios genuerũt.ſ.petrũ vincen
tium et bonifaciũ.hic bonifacius fuit iuris
vtriuſq; doctoꝛ peritiſſimꝰ.qui extincta vxo
re ſuaſu beati vincẽtij carthuſienſiũ habitũ
ſuſcepit:in quodaʒ monaſterio extra muros

valentie:qð ab incolis vocat᷑ poꝛta celi. Et
ob ſue vite grauitatẽq; moꝛũ:poſt quattuoꝛ
annos illius oꝛdinis electus fuit rectoꝛ gene
ralis.Et vt de beato vincentio dicamꝰ qui⸗

buſdam inditijs quantus euaſurus eſſet oſtẽ

ſum eſt. Patri nãq; eius doꝛmiẽti nocte qua
dã viſum eſt ꝙ cũ in eccleſia fratꝝ pꝛedicato
rum eſſet quendã virũ venerabilẽ in habitu

ſancti dñici pꝛedicantẽ audiebat. Cũq; illuzʒ

attente deuotiſſimeq; audiret. Ille dicebat.

Loõ gratuloꝛ tibi o fili dilectiſſime, poſt pau
cos enĩ dies vxoꝛ tua pariet tibi filiũ: cuius
erit tãta vite ĩtegritas:tãta doctrinevtilitas:
tãta fame ac mirabiliũ operũ claritas:ꝙ oẽs
hiſpaniarũ galliarũq; populi:eũ tanq; vnũ

ex veteribus apoſtolis venerabunt᷑. Eritq;
frater oꝛdinis cuius me eſſe vides poſt q̃ di-
cta multitudo que ibi adeſſe videbatur ma

gnis vocibo deo gratias referebat. IJItaq; dũ

et ipe in illiꝰ modi gratiarũ actione ſeſe mul
titudini cõfoꝛmẽ reddere conaret᷑:ſtatim exci

tatus eſt conatuq; vocis doꝛmientẽ vxoꝛꝛeem

excitanit. Mater inſuꝑ ipᷣius vincentij dum

coõcepiſſet ſatis leuiter eũ poꝛtauit. Et dum

eum geſtabat in vtero audiebat ſepetanq; vo

ces canis latrãtis emitti qð a multis dei ſer
uis pꝛecipue a iohanne valentie vrbis epo.

Interpꝛetatũ eſt ꝙ filius quẽ retinebat in v⸗

tero futurus eſſet euangelij xp̃ᷣi feruentiſſimꝰ

pᷣdicatoꝛ.Dum aũt ex vtero infans ꝓdijtet
ad baptiʒandũ delatus eſſet:multa erat inter

ſuos de noĩe ei imponendo diſſentio. At ſa⸗

cerdos illum baptizans. Vincentius inqᷣt

pter ſcientiã: tum etiam ꝓpter ſanctitatẽ vitc.
2 (Wapitulü .i.
imũ myſteriũ ↄtemplandũ de pᷣdica
ione ſancti vincentij ðꝛ idoneitat. Fu

ꝛimo fuit idoneus ad pꝛedicandũ rõne
gratie inſpirãtis.pie quidẽ tenere poſſumus
beatũ vincentiũ fuiſſe inſpiratũ a deo:vt oꝛ
dinem ſancti dñici ingrederet᷑. Nã vt in eiꝰ
legenda narrat᷑ ipe natus eſt valentie ex fami

Mcturqg

gueus e
llusfach
gatzliben
notuſq
bat Tand
ſnni Jn
logumq/
Dumaute
reinsal
igerar⸗
namcuri
fmite
giolomdi
poſitüina
Gperits
ſapieüla
nnnt (Se.
luoaspee
ends
Niinc
haboden
neqjfn
Nigpoſt
Vociuii.
ſnorecie
kannn
fäkuce
Naſennon
Ltad en
fnntancn
Gnla In
Gunci
Mumrerin
Ceoreb⸗
Dia
mmnoan
fitinig
Noriſtce
llenin
lbyo n
aeiener
rep⸗
mmenn
nng
Clne
noſenn
dA
glvine

ltdonec

cnred
Piheent
hergre

cona

m⸗

emn H

ni.
Plii.
Nida
kig f
Gengei

Mͤſn
ſun

e

ginnc
igei
nisghor⸗
cünin
Giuns
mmw
iinbii
nnms
c.
G

Nn

Mund

oſſetad
noctegt

predp
in bn
Cisli
autt
u
lias
lcs
ot

vocetur quod et factum eſt. Jninfantia ſua
quietus erat et aſpectu decoꝛus:et grandiu⸗

ſculus factus frequentabat eccleſias: audie⸗

batq; libenter pᷣdicantes quoꝝ geſta et vocẽ

motuſq; quaſi pꝛedicãs alijs puerislrefere⸗
bat. Candẽ lir̃is traditꝰ euaſit in virũ doctiſ⸗
ſimũ. Ita vt inter eos qͥ valentie phiam:theo

logiamq; ꝓfitebant᷑: ſummus oĩm haberet᷑.

Dum aũt decimumoctauũ atiigit annũ:pa⸗

ter eius allocutus eſt eñ dicens:vt ex tribus

eligeret vnũ:aut vxoꝛẽ duceret:aut ad roma⸗

alo iam diu cõcepiſſe vt ſancti dñici ſuſcipe-
ret habitũ:quẽ pater ad matrẽ duxit:eiq; filij
ꝓpoſitũ indicauit. Cũ benedictõe itaq; vtriuſ
qʒ parẽtis:ad cõuentũ fratrũ pᷣdicatoꝝ acceſ⸗
ſit:qui eũ letãtes ad ſacrũ ſuũ oꝛdinẽ recepe⸗u

runt.

unt. ¶Secũdo fuit idoneus beatus vincẽ
tius ad pꝛedicandũ verbũ dei rõne ſcietie ex.
cellentis. Quãta debeat eſſe pꝛedicantiũ ſciga.

dixi in quadrageſimali noſtro ĩ ſermone de
verbo dei. Sufficiat igit᷑ in hoc loco expꝛi⸗

mere:qᷓ; fuerit doctus beatus vincentiꝰ. Ipᷣe

pꝛioꝛe cõuentus iniunctũ fuit ei:vt ꝓ fratrũ

adoleſcentuʒ ꝓfectu de dialectica et de pia
aliqd legeret.qð cũ humiliter iocũdeq; acce⸗

ptaſſet:rumoꝛ impleuit aures multoꝝ ciuiũ.

Et ad eius lectionẽ multi ſeculares cõfuge.·

runt audiebantq; eum legentẽ ſupꝛa ſeptua⸗

ginta. In quo exercitio tres cõtinuos annoſ

cõſumpſit.goſtmodũ miſſus fuit barchino⸗
nam.:et inde hileridã in quibus ciuitatib eo
tpe floꝛebant ſtudia liberalium diſciplinarũ

nãq; poſt ſuſceptũ habitũ oꝛõni et lectioni ſe
tolũ dedit. Et cum eius doctrina nota eſſet a

nuit:niſi qñq; ex coꝛꝑi
bat diſcurrendo nõ equitans: ſed ꝓpꝛijs pedi
bus:cõtentꝰ ſolo baculo quẽ manu geſtabat.
ig- Icq; fecit vigintiduoba annis. Sed poſtan
nam curiã ꝑgeret vt ibi exaltaret᷑: aut oꝛdinẽ
frm pᷣdicatoꝝ intraret. Cui vincentiꝰ rñdit

Eercio fuit idoneus beatus Vincentius
pꝛedicandũverbũ dei rõne vite reſplendG

tis. Fuit equidẽ vita eius virtutũ ſplendoꝛe

decoꝛata. Nam q;dtum ꝑtinet ad carnis moꝛ
tificationẽ.xlij.annis cõtinuis ieiunauit ex⸗

ceptis dñicis diebus. Et ſextis et quartis fe

rijs in pane et aqua:a quo ieiunio nũqᷓ; abſti
s infirmitate. Itinera

ex quadã infirmitate ſuperueniente in tibia

grauioꝛ effectus fecit ſibi perquiri aſinũ quo
vehebat᷑ quotiẽs de ciuitate in ciuitatẽ vole⸗
bat ꝓficiſci. Atempoꝛe aũt quo cepit euãge⸗
liʒando diſcurrere:vſq; ad extremũ vite ſue
terminũ:nunq; niſi aut ſuꝑ ſarmentoꝛũ aut
palearũ:aut hmõi rerũ ſtraminibo:aut pauꝑe

ſacculo modica lano pleno cũ eiſdem veſtiby
gquib indutus erat doꝛmiebat. A pꝛima in⸗

ſuꝑ adoleſcẽtia vſq; ad vite ſue terminũ:ſin
gulis noctibus coꝛpus ſuũ diſciplinis fla⸗
gellabat. Et ſi foꝛte egritudinis impedimen
to facere nequiuiſſet:hoc a ſuis fidelibus ſo⸗
cijs fieri volebat. Quid de illius humilitate
dicemus:que tanta:vt quaſcũq; dignitates
eccleſiaſticas animoſus effugerit. Nã nec di

gnitatẽ cardinalatus voluit acceptare. De⸗

functo nãq; clemente auinioni:creatus fuit

petrus de luna: qui fuit benedictus. xij. A qᷓ
per litteras vocatus fuit ſanctus vincentius

et cõfeſſoꝛ eius factus:ac magiſter ſacri pala⸗

tij. Et qm̃ romana eccleſia tunc ſciſmate flu⸗
ctuabat.Erãtq; tres pontifices.vicʒ ipe be⸗

Tandẽ cum theolo gie dediſſet operã:vigeſi
mumoctauũ annũ agens magiſtrali coꝛona
fuit inſignitꝰ:poſtea redijt valentiã. Vbi ho

noꝛifice ſuſceptus eſt:etꝑ ſex annos publice
legit et pᷣdicauit.Ad quẽ etiã ex vicinis ciui

tatibus multi cõfluebant vt eũ et pꝛedicantẽ

audirent:et ſub tam inſigni litterarũ ⁊ moꝛũ

pᷣceptoꝛe ꝓficerẽt. Inter hec tꝑa venit valen⸗

iam: petrus de luna cardinalis.ſ.clemens q

clemens electus fuerat in fundenſi ciuitate:
ab illa ꝑte cardinaliũ:que diſceſſerat ab vrba
no ſexto. Is ergo petrus miſſus erat legatuſ
ad Carolũ francoꝝ regẽ qui audita fama be

ati vincentij eum ſecũ duxit:ac tamdiu tenu
it donec ꝑacto legationis tꝑe ad ipᷣm pontifi

cem redijt. Lantũ auteʒ fuit grata cardinali
vincentij coõuerſatio:ꝙ vix multis pᷣcib im⸗
petrare potuit licentiã:vt rediret valentiam

Aad conſueta legendi et pꝛedicandi exercitia.

nedictus.xij.gregoꝛiꝰ.xij. ⁊ Johãnes.xxiij.
Facto cõcilio cõſtantienſi in quo creatus fu⸗
it papa Martinus quintus. Cũ renunciaſ⸗
ſent Bꝛegoꝛiꝰ et Johannes:beatus vincen⸗

tius ꝓ pace⁊ vnitate eccleſieſuaſit benedicto
vt et ipe cederet.qð cum ille facere recuſaret

licentiã petijt diſcedendi. Pontifex vero ad⸗

uocatis multis ex pᷣlatis qui eiꝰ curiã ſeque⸗

bantur:paratoq; rubeo pileo:voluit eũ face⸗
recardinalẽ:at ille gratias ei referẽs oblatuʒ

ſibi honoꝛẽ penitus recuſauit:et licentiaʒ pe
tijt quã tandẽ obtinuit:vt pergeret ad diuer⸗

ſas mundi partes pᷣdicans regnũ dei.quãte

aũt fuerint munditie ⁊ puritates q́;tumue ca
ſtitatẽ dilexerit:oſtendũt pꝛecipue duo exem

*pla:que de ipᷣo veriſſime recitant᷑ Pꝛimũ eſt:

dum iße pꝛedicabat valentie. Mulier que
dam capta fuit amoꝛe ipᷣiꝰ: que fingens ad⸗
uerſam valitudinẽ atq; in lecto decubẽs vin

centium vt ei confiteretur poſtulabat aduo⸗

cari:qui veniens ad eam nutranc⸗ cameram

b 1

ad pniam cepit puellã exhoꝛtari. At illa blä

dis verbis ei ſuũ ſecretũ apuit: inboneſtoſc;

geſtus coꝛpoꝛis ei exhibuit: qͥ oĩa ille abhoꝛ
rens:pꝛius eã charitatiue cõmonuit. inde ab

illa ſeceſſit:q̃ cõfuſa cogitauit clamando vi-

plis facile inducimurvt eũ virginitatis coꝛo
na credamꝰ redimitũ. Sed adhuc manſue⸗

eius exeuntibus alijs remanſit iße ſolus:qui relicta ſpurcitin meretricali: virũ accepit: ek

de cetero modeſtiſſime vixit.Quibus exem⸗

tudinẽ illius cogimur ad mirari.q̃ tanta fu⸗

ro dei infamiã inferre.Et q;pꝛimũ vocavo⸗2⸗

luit emittere:diabolus eius coꝛpus grauiſſi
me vexare cepit: et cũ id feciſſet dieba multis.

tandẽ cepit dicere. Ex hoc coꝛpoꝛe nunq; me
potueritis expellere: niſi huc veniret vi. ille

qui in medio poſitus igni: nõ potuit ab isne
cõburi. Et cũ audientes neſcirẽt quid vellẽt
hec verba ſigiificare.quidã de circu mſtanti
bus dixit. Aduocet᷑ frater vincentius q con
feſſionẽ eius audiuit:et eſt vir ſanctus et ſa⸗
piens:et intelliget hec:qui vocatus aduenit.
Etecce demon vllulatũ teterrimũ emittens.

heu adeſt inqͥt vir ille qui in medio ignis po

ſitus nõ fuit ab igne cobuſtus. Et hec dicẽcs
tinus abijt: ⁊ coꝛpꝰ ſemimoꝛtuũ dereliquit
ecundũ qð de illo cõpertũ eſt dũ adhucva

lentie fuiſſet narrat᷑. Duggeſſit enĩ diabolꝰ

noõnullis inuidis et malignis: vt mulierem
quandã meretricẽ ſpecioſiſſimã pᷣcio ductazʒ

in cellã eius nocte introducerẽt.Capto ergo

opoꝛtuno tpe q̊ ſcʒ vicentius ipſe ex moꝛe in

cccleſia oꝛõni inſtabat Memoꝛata femina in
cellã eius introducta eſt. Mincentiꝰ aboꝛõe
regrediens clauſo oſtio et in locũ vbi doꝛmi
re ſolebat veniens:repperit mulierẽ ſedentẽ:·

et in pꝛimo aſpectu vehementer obſtupuit:et

anteq; eã alloqueret᷑ multa cogitauit. Sed

„ *

tñ nõ extimauit illã eſſe mulierẽ quinimmo.

putabat diabolũ eſſe: qui in ſ pecie mulierꝭ eũ
decipere voluiſſet. Vñn hoc pacto loctutꝰ eſt.

Que tibi cã fuit vt hucvenires in tali foꝛma

it vt iniurias et inſidias maloꝝ equo aĩo fer

ret: illiſq; pijſſime indulgeret. Inter cetera m̃
ſtupenda q̃ animi ſui benignitatẽ oſtendunt

occurritvnũ explicandũ.qð in ciuitatevalen

ci:nõ tñ qualẽ ſe habiturã ſperabat:eã vt po⸗-
tuit ſecreto emiſit. Illa vero vultũ fratris in⸗
tuita vt vicʒ eũ ꝑ effigiẽ poſſet agnoſcere:an⸗
cellã egrederet᷑ eũ obſecrauit:vt ſibi ſuum
nomẽ indicaret. At ülle vocoꝛ int magiſter
vincentius.Abij meretrix et lenoni eiꝰ mul
tiſq; alijs dixit.ꝙ in cõuentu fratrũ pᷣdicato
rũ ꝑ integrã noctẽ cũ magiſtro vincẽtio doꝛ
miſſet: nec tñ dignã laboꝛis mercedẽ accepiſ

maledicte diabole: qͥ ſeruis dei nouis dolis
ſemper inſidiaris? Meretrix rũdit. Femina

ſum nõ diaboiꝰ. Sed obſecro te vt me patiẽ

ter audias:fere quattuoꝛ menſes ſunt ꝙ tuo

amoꝛe ſum capta:frequẽter tẽtaui vt vel diei
Sʒz nũq;

vl nocti tꝑe ad tevenire potuiſſem.
mihi miſere ſeſe obtulit opoꝛtunitas. Nunc
aũt a nemine hoĩm viſa huc ingreſſa ſum.et
neceſſariũ eſt vt hoc in lectulo ſimul hac no
cte doꝛmiamus.E roq; de cetero tibi ditiſſi⸗
ma et famã tuã cũ ſilentio conſeruabo.hec et

ſilia loquẽs in oſculaet in obſcenos amplez-⸗

xus ruere voluit. Ac vincentius viriliter ei
reſiſtens dure illã increpauit. Que cõpuncta
prupit in lachꝛymas et cauſaʒ q̃re ad ipᷣm tẽ

tandũ acceſſerat:reſerauit:petijtq; humiliter

veniã ꝓmiſitq; meretriciũ relinquere. Sicq;

ab eo cũ multa mentis ↄtritõne diſceſſit atqʒ

tie euenit. Frater quidã theologie magiſter
laſciuus et diſſolutus inuidens fame et opi-

nioni ſancti vincentij.poſt multas detractõ

nes:voluit nomẽ ſancti viri mõ qui ſequitur

maculare. Introduxit quidẽ nocte in ↄuen
tu meretricẽ quandã que ſecũ doꝛmiuit. erat

mulier hec aduena:q et illis diebo valentiaz

aduenerat. Mane aũt ꝑſoluto pᷣcio meretri⸗

ſet. ita factũ eſt vt turpis hec fama ꝑ vniuer⸗

ſam vrbẽ diuulgaret᷑.ꝑ idẽ tꝑs erat valentie
germanus ille ſancti vincentij bonifaci:de

quo in pcedentib fecimus mentionẽ qᷣ et in
illo anno ꝓ patrie illius veteri cõſuetudine

ma giſtratũ gerebat patrũ iuratoꝛum. Huic
multi q̃ de beato vincẽtio dicebant᷑ narraue⸗
runt:q̃ tñ ipᷣe credere nec voluit nee potuit: ſy
exiſtim auit oĩa ex inuidia emuloꝝ ꝓcedere.
Ex eius itaq; cõſultu hi qͥ ſecũ magiſtratũ ge

rebant:ſtatuerũt vt fieret in vrbe generalis ꝓ

ceſſio:in qua oẽs religioſi ↄuenirẽt. Statu⸗
to aũt die bonifaciꝰ ipe et vniuerſa nobilitas
vrbis ſeſe collocauerũt in loco quodã vbi me
retricẽ illã ſtare voluerũt Pꝛocedentib ergo
ſingulis fratibotandẽ trãſeunte magiſtrovin
centio:illi nobiles interrogauerũt eãan ille
eſſet cũ quo doꝛmierat:nõ inquit illa. Et ad⸗
ueniente illo qͥ ſcelus ꝑpetreuerat. Illa digi⸗
to eũ demonſtrans. Ecce inqꝛtiſte eſt illefra⸗
ter in gratus. finita itaq; ꝓceſſione boniſaciꝰ

ceteriq; nobiles: infamatoꝛẽ adu ocauerunt.

ODui peccatũ ſuum celare nõ valens: publice
cõfeſſus eſt. pergenſq; ad beatũ vincentium

qui adhuc factũ ignoꝛ abat: ab eo cũ lachꝛy⸗
mis veniã poſtulauit et obtinuit.

Deinno⸗

De ſingulari excellentia pꝛedicatõis beati
vincentij qͥ et multis annis ⁊ diuerſis plis

ſenticlun

ci⸗
ime
fooonno⸗
deluigel
ſiogunor⸗
ciüpſa
uumannii
bocoii
l Mar
losptes
Conibuso
glopgien
bninie
Nncee
Motionip⸗
Nhonobt
r ietb
herſuen
hibtri⸗
fefliuoni
maßhole
hhheinen
acdie
alenun
eingre
inſe

Pfumddn

ufaitere
efuitmnn
Neniin
ſoniglge

Ratcun

ſunlnlin
ſoreinſ
cncie
ni⸗
Dilin
Ahmen
ſumſ
fli cie
ſeyige⸗
WE
it Oerj
ninſczſ
Uo nor

4

Gre
aen:
nscn
emurſue⸗
junuſo⸗
otiofer
ncagat
Nencun
rnote
emugie
meacht
BNn
niſcguinr
atinan
minng an

DPAne.

io maren;

eic

frumoin
oſcereti
ſbbiſuun
tmagiſter

nichnnu
deen

inctno

TI
onite

D

(Ginch
un M

Nmn

“
uenn,
in
nnlo
Sa⸗

iſtin
tpolo
ifonn
imile
E⸗
d;
lirn
Horink
ent
Ehahie
Ceanun
Gcht⸗

eben
be
ſo

pꝛedicauit dño cooperante:et ſemnonẽ mira
apitulũ. ij.

is cfirmante. Apitulu. ij.
cundũ myſteriũ ↄtemplandũ de pᷣdi
catione ſcti vincentij ðꝛ ſingularitatis.

Fuit equidẽ pᷣdicatio eiꝰ ſingularis et excel⸗
lentiſſima valde maxime ꝓpter tria.

ꝛimo ꝓpter cõtinuationẽ.
Dcdo ꝓpter cõmunication.
ercio ꝓpter cofirmationẽ.
ꝛimo pᷣdicatio eiꝰ fuit
res annoſ. Nã licʒ añ in multis locis verbũ
dei euãgeliʒaſſet:tñ a triceſimooctauo ſue eta
tis anno:cepit ſuarũ pᷣdicationũ cõtinuũ ex⸗
ercitiũ ꝑſeuerauit vſq; ad ſeptuageſi imũquin
tum annũ vite ſue:quo ex hacluce migrauit
In hoc aüut diſcurſu rerũ ſi uarũ oꝛdo talis fu
it. Nocte quinq; hoꝛas quieti tribuebat: re⸗
liquas ꝑtes noctis aut oꝛõnibo aut ſacris le⸗
ctionibus occupabat. Mane vero ad locuʒ
quo ppli euangeliʒaturũ expectabãt ſe cõfere
bat.pꝛimũq; ipᷣe miſſam cantãdo celebꝛabat:
deinde pᷣdicabat:poſtea volens ſatiſfacere de
uotioni populoꝝ:eis manus oſculandas pᷣ⸗
bebat: oblatoſqʒ ſibi infirmos cruce ſigna⸗

bat. Dicebatqʒ. Signa aũt eos qͥ crediderint

hec ſequent᷑. Suꝑ egros manus imponent
et bñ habebüt:deinde adijciebat. Jeſus ma⸗
rie filius mũdi ſalus et dñs:qͥ te traxit ad fi⸗
dem catholicã te cõſeruet in ea ⁊ beatũ faciat

et ab hac infirmitate te liberare dignet. amẽ.
Poſtea cibũ cũ dei benedictõe ſumebat. nũqẽ3
voluit niſi vno ferculo vti.ab eo anno q̊ reli

gionẽ ingreſſus ẽ:vſq; ad terminũ vite a car
nibus ſp a
ſp ſumebat
tij fuit excellẽs et

Cvo pᷣdicatio ſancti vincen
ſingularis:rõe cõicationis

qꝛ fuit multis ꝓpłis et gentibs cõicata. Regio
nes enĩ in qba pᷣdicauit hec fuerũt. Cathalo⸗

nia. Regnũ valentie. Aragonia. vniuerſa hi

ſpania in q̃ ſũt poꝛtugalia:gallitia:nauarra.
8 icauit etia in gallia: in comitatu tholo⸗
ſano:in linguadoch:in delphinatu: in aui⸗
nione:in ſabãdia:in aluernia:in hibernia:in

ꝛedi

burgundia:in noꝛmandia. Juitq; ad inſulã
maioꝛicarũ:ad angliã:ad ſcociam deſ. cendit:
n italiã:et vniuerſã regionẽ pedis montis
luſtrans:demũ venit vſq; ianuã ſ einp euãge

liʒans:Pꝛedicauit etiã ale candrie:vbi inter⸗

fuit ſctůs Bernardinꝰ tunc adoleſcens de q̊
ipe vincẽtiꝰ publice retulit ꝓphetico ſpu. Fu

tuꝝ illũ in bꝛeui totiuſ lumẽ italie:qð ſecutũ

eſt. Sctũs quidẽ vincentiꝰ. xxx.annis obijt

pꝛ iuſq; ſctũs bernardinꝰ.Et ſctũs bernardi

nus canoni; M7 quinq; ãnis pꝛiuſq; ſctũs
vincetius.¶ Certio pꝛedicatio ſctĩ vincẽtij

cötinuata ꝑ plu⸗

multa aq̃ cõmixtuz

fuit ſingularis rõne cõfirmationis quia fut
multis miraculis cofirmata. Ex quibus ali
qua referamꝰ. Diſcedenteviro dei exvico q̃ ẽ
ciuitas catalonie:et verſi us barchinonã ſe cõ

ferente ad quoddã hoſpitiũ declinauit. Illi

.

vero quibꝰ erat cura de refectione interroga
erũt hoſpitẽ:ſi quid ſibi eſſet qð viro dei ce
teriſq; eũ comitantibo comedendũ apponeret

Hoſpes rũdit.nihil ſibi eſſe niſi parii farine
parũq; vini in dolio Illi rũderũt:ex farina q̃ᷓ
tibi eſt cõficias tot panes:q̃t potes:vt ſaltim

cibari poſſit hic ſeruus deüet aliqui nobiles

qui eũ comitant᷑:vinũ quoq; de dolio extra⸗
ctũ iuſſerũt reponi: in quodã ligneo vaſe:qy
ab illiꝰ loci incolis poꝛtatoꝛia vocat᷑. O poꝛ

tuno itaq; tꝑe cepit btüs vincenti? ſeſe ad dii

cũbendũ accigere. At viri pdicti ei nüciaue
rũt neq; panẽ neq; vinũ vniuerſe młtitudini

poſſe ſufricere O cũ audiuitvir ſctũs ð ſum
ma dei liberalitate pfiſus:iuſſit eis ne cui di
cerẽt aliud:ſed panes quos habebãt quomõ
meliꝰ poſſent mititudini diſtribuerẽt: vinũ
vero in poꝛtatoꝛia poſitũ:ab oĩbo quẽadmo
ũ cõſueuerant ſi umi ꝑmitterent. Cepit inde
enedictõe facta cũ vniuerſa multitudine fer
me triũ miliũ hoĩim diſcubere. MWox aũt dũ
panes qui erãt quindecim diſtribuerent᷑ vi⸗
numq; ſumeret᷑:nõ ſolũ ex eoʒ multiplicatio
ne eſt illa multitudo ſatiata: 6 etiã ipᷣm vinũ
qð fere acetũ erat:in optimũ mutatũ eſt.Q ᷣ

vbi ppendit hoſpes humi ꝓſtratus a beato

vincentio benedici poſtulauitiquo viſo mi⸗

raculo oẽs deo gratias retulerũt. Altera ve⸗
ro die hoſpes pꝛima luce cõſi urgens: paranſ⸗

q; ꝓ farina et vino ad vrbẽ velle pficiſci: ar⸗

cam farina ⁊ doliũ optimũ vinũ vſq; ad ſum
mũ plenũ pperijt. Aduocatis deinde nonul
lis tranſeuntibo eis rẽ geſtä narrauit. Pꝛedi
cante beato vincentio in quadã villa ↄtigit
vt narraret factũ illud mirabilequo fert᷑:ſan HM
cta mar garita diabolũ in humana ſpecie ſi⸗
bi aparentẽ humi ꝓſtrauiſſe. Erat inter eoas
qui virũ dei ſequebãtur:adoleſcens quidam
lombardus cuiꝰ erat mita ſimplicitas. Ideo
audiẽs duellũ illud cepit intra ſe dicere. Si

deus aliqñ ꝑmiſerit vt viſibili ſpecie diabol⸗
mecũ certare voluerit eũ cõſimili mõ ſternazt

tantũq; pedibo calcabo quouſq; eũ ſuperaue

ro. Ideo circa pꝛimã et vigeſimã boꝛã ex vil

ea egrediẽs captatoq; ſibi opoꝛtuno loco ad
oꝛandũ genua flectens petijta deo ſibi cõce⸗
di vt diabolũ viſibili foꝛma ei aparere ꝑmit
tat:de quo poſſet victoꝛiam repoꝛtare. Inter
hec venit mulier quedã falcẽ manu deferens
miſſa ad metendũ ferraginẽ qua ads cam⸗

4* .

pus plenus erat bec aũt mulier erata natiui⸗
cate muta. Que veniens in locum videnſq

adoleſcentẽ inter ſegetẽ genuflexũ vehemen⸗

ter expauit ac aliquantulũ retrocedens cepit

vocẽè ſine expꝛeſſione ſermonis emittere? ipt
adoleſcenti quibuſdã ſignis manuũ et capl⸗

tis minabat᷑. Ille cernens feminã eſſe decre⸗
pitam coꝛpoꝛe oblongã facie macilentã lace

ratas veſtes habentẽ: voces altas ſine expꝛeſ
ſione verboꝝ emittentẽ ſibi falce qua manu

poꝛt abat minantẽ diabolũ eſſe eſtimauit: cre

cte diabole veniſti. Hõ certe me viſibili cer⸗
tamine ſuperabis:quẽ inuiſibili ſuꝑaſti ten⸗

tatione ſepiſſime. Hec diceẽs crinibus eã huc
et illuc trahens mõ manibus aliqũ falce quã

ipᷣa poꝛtauerat tamdiu verberauit totq; ſibi
vulnera in facie et in ceteris coꝛpoꝛis ptib⸗
intulit:ꝙ eã ſeminecẽ reliquit. Ad vocẽ autẽ
vtriuſq; magna multitudo cucurrit:et vidẽ⸗
tes qð factũ fuerat adoleſcentẽ captũ carceri
Detruſerũt. Relata ſunt hec beato vincentio

qui coꝛpuſ fere exanime ad ſe ilico ferri iuſſit

mox frontẽ deinde pectus vltimo coꝛ mulie
ris cruce ſignauit.Et ecce coꝛpus qð extin⸗
ctum videbat᷑ reſpirare cep it:et femina quã
g natiuitate oĩis catalonia mutã cognouerat
locuta eſt. Et ſacerdotẽ petijt cui cõfiteretur

qui dũ veniſſet cõfeſſa eſt ſin gula ꝓferendo

diſtincte:ac ſi nunq; muta fuiſſet. deinde pe⸗
tijt cetera ſacramẽta ſibi cõferri: poſtremo ſe
moꝛientẽ dño cõmendauit: et loqui nunq; de
ſijt quouſq; ſpiritũ exalauit.Adoleſcẽs vero
beati vincentij pᷣcibus a ſuſpendio liberat᷑:et
(uſſu vincentij in italiam remeauit. In villa

ſancti matthei nõ longe diſtante ab vrbe va⸗

lentie:in qua beams vincentius aliquos di
es cõmoꝛatus fuerat.viſus eſt vir quidã ve⸗
nerabilis ſpeciẽ et habitũ gerens hoĩs here⸗
mite: qᷓ ſe vltro obtulit beatũ vincentiũ vna

cum alijs ſecuturũ. YFuit ergo acunctis ma—⸗

gna cũ iocunditate et humanitate ſuſceptus
Itaq; in initio fuit eius cõuerſatio omnib

gratiſſima poſt paucos vero dies cepit detrra

here doctrine beati vincentij:ita vt aliq̊s ſub
uerteret: venerunt hec ad aures officialium.
Qui eum captũ ac cathenis vinctuʒ carceri

manciparũt. Altera vero die volentes eum
examinare: miſſis ad carcerẽ miniſtris qͥ eũ

adducerẽt nemin? niſi cathenas inuenerũt.
Mor ad virũ dei veniẽtes rem geſtã narra⸗
uerunt:qui ſurridens nõ homo inquit vt pu
tabatis ſed diabolus fuit:volens impedire

fructũ quẽ ex pꝛedicatõe mea multi ↄſequũ⸗

tur. Oꝛatione fua in barbaſen ſedata fuittẽ⸗

peſtas que mota eſt: dum volebat populo pᷣ⸗
dicare in feſto apłoꝝ petri et pauli. Idem fa

ctum eſt tholoſe in feſto ſancti martini. In ci
uitate carcaſone a menſe iunio vſq; ad ianua

rium tanta fuit terre ſiccitas vtoẽs de fructi
bus colligendis deſperarẽt. Aduocauerunt

ciues beatũ vincentiũ qui tholoſe pᷣdicabat:

ad quos cum veniſſe et quarto die quo fuerat
ciuitatẽ ingreſſus finito ſermone monuit po

1 re pulum vt oẽs genua flecterent: et dei miſeri⸗
diditq; ſuas p̃ces exauditas.quare in eaamir coꝛdiaʒ imploꝛarẽt:ipᷣe etiã oꝛauit. deindeſe
ruens in terrã deiecit:veniſti inquut maledi⸗

erexit et ĩ aere fecit ſalutare ſignũ:habito in⸗
quiens et dño gras referatis.Exaudite ſunt
oꝛationes veſtre: vix verba finierat cũ ſubi⸗
to aer nubibus plenus eſt et tanta aquarum

*

abundantia eſt e celo dimiſſa q;tam incole il

larum regionuz ſeſe vidiſſe meminerint. In
ciuitate caſtrenſi que eſt in gallia in feſto aſcẽ
ſionis xpᷣi:oblatũ ſibi hominẽ qui paraliſim
ſeptẽ annis paſſus fuerat:benedixit et ſanatꝰ

eſt. In qua ciuitate ꝓxima die maximã tem⸗

peſtatẽ motã dũ pᷣdicaret crucis facto ſigno
penit' fugauit. In monteſquino nõ longea

tholoſa vir quidã gerhardus noĩe:moꝛbum

caducũ patiens:accepta benedictõne a viro

dei liberatus eſt. In loco quẽ dicunt de mö⸗

te oluio ꝓpe carcaſonã:quendã mercatoꝛẽ cui

nomen gnilelmus: tribus annis viſu oꝛbati
poſt factam benedictionẽ ad oculoꝛũ officiũ
reſtituit. Qalentie ductuʒ ad ſe hominẽ qui

fuerat mutꝰ quadraginta annis cruce in oꝛe

ſignauit:et ille ſtatim locur eſt: ſemperch; lin
gue officio vſus fuit q;diu vixit ⸗Surdum
aliũ qui octo annis nunqᷓ; audierat:facto in
eius auribus ſigno crucis ꝑfectiſſime audi⸗

re fecit. Apud murſiam hiſpanie ciuitatem:

quodã eſtatis tempoꝛe:tanta fuit locuſtaruz
et bꝛucoꝝ multitudo.ꝙ in quattuoꝛ dierum
ſpacio fere cõſumpſerant quicqͥd viride ba⸗

bebatur in campis. VUincentiꝰs illis diebus

in ipam vrbem venerat: quẽ ciues lachꝛymã

tes requiſierunt vt ꝓ ipᷣis oꝛaret. Qui ſtatim
iuſſit aquam afferri eamq; benedixit.deinde

extra vrbem egreſſus contra locuſtas et bꝛu
cos ipᷣam aquã aſperſit. Altera vero die no?ꝛ

tua cõperta ſunt illius generis aĩalia. Volu
it etiam deus beatum vincentiũ ſpiritu illu⸗
ſtrari ꝓphetico. Nam et de calixto ſicut etiaʒ

et mibi retulit ſanctitas ſua: pdixit matten
filium futurũ pontificem maximũ. Barchi⸗

none tꝑe quo erat maxima penuria pꝛedicãs
populo:pꝛedixit duas naues ea die onuſtas
foꝛe venturas de quibus nulla erat menno.

Pꝛonunciauit moꝛtẽ cuiuſdam fratris bere

lelt
A
goni⸗
inter
loch:
vultia
Men
gnip
zunt./

tjinc⸗
lü⸗
7 .

A
Ulane
Gn
Peims
Do
Tach

Wnd

nanet
leobo⸗
ſüſn,
mapie
Wamicea
Crti
Ninnen
Maei
hönulte
nsin
is Den
Pabi
Wüle
trices
b
Ohta
leho
emui
hagn
ſgicen
ic
Anin
ocl
tnoc
cun
Cal
leſer
guo
horn
lila
Ppel

guid
bi,
Mnf
ni
Badünn
9 defnci
ocdnen
ezcicher
gnofueu
wonunde

in dacet
ihabiong⸗
undirien
ni i
A Menn
