tuit ſanitati:qui excitatus ſe liberatů inuenit

Ecẽi. xlv. ca.

piam deducit᷑ et in eccleſia ſancti petri q ce⸗
lum aureũ dicit᷑ honoꝛifice collocat᷑. (Aer⸗

cio magnificauit deꝰ beatũ auguſtinũ in offi
cij celebꝛatõne. Nam nõ niſi deo inſpirante
factum eſt vt eccleſia ſtatuit vt officiũ quataz
tuoꝛ doctoꝝ pꝛincipaliũ auguſtini vicʒ hie-⸗
ronymi et ambꝛoſij atq; gregoꝛij ſolenniter
ſeu dupliciter celebꝛaret᷑.ſicut ptʒ li.vi. de re⸗ Z
liquijs et venera.ſanctoꝝ.in c.gloꝛioſus de
us. Igitur auguſtinũ doctoꝛẽ magnũ vene⸗
remur in terris:vt ſic ꝑ illius merita cuʒ ißſo
regnare poſſimꝰ in celo. Vbi xpᷣo ieſu frue=⸗

*

ſcientiã penitentiã et patientiꝗ.

dicendi laudes Hieronimi gloꝛioſi peroꝛa⸗

ri poſſint qui tũ doctrine vbertate:tũ eximie

ſanctitatis merito admirabilẽ acyenerandꝝn

ſe cunctis moꝛtalibus pᷣbet. Is nãq; eſt qu

eccleſiã fabꝛicauit. Idem miracnlũ die ſehus
ti in quadã villa epatus terdonenſi is ꝗᷓ dicit
caſelle cõtigit. Et eo modo ibidẽ in honoꝛe
beati auguſtini eccleſiã fabꝛicauit. Inſuper
villã ipᷣam cũ oibus appenditijs cõceſſit ſer⸗
uientibus eccleſie ſancti auguſtini ꝑpetuo
poſſidendã. Sicq; cum magno gaudio pui⸗

mur cum gaudio qui eſt benedictus in ſecu⸗
la ſeculoꝛum. Amen.

Hieronymo:qui gloꝛiã ingentẽ adeptus eſt
AApter

Eatiſicauit illum
in gloꝛia et circumcinxit illũ ʒo⸗
na gloꝛie. Scribũtnr hec verba
eſcio qua copia et facultate

eccleſia ſancta dei pꝛeclariſſimũ veritatis do

ctoꝛem fatetur:eiuſq; ſcripta roboꝛat confir

mat atq; cõpꝛobat et acceptot.ſicut patet.xv.

di. decretoꝝ. c. ſancta romana eccleſia. Js eſt
qui in toto oꝛbe a cunctis ſidelibus ſumma
et ſingulariſſima deuotõe colitur:cuius no⸗
ecõpleuit. Is deniq; eſt

men latitudinis terre cõpleuit. Is deni
qui inter angeloꝝ choꝛos nõ mediocri glo⸗

ria fulget in regno celoꝝ quem deus benedi

ctus ſtola immoꝛtalitatis decoꝛauit. Quis

igitur andebit de hieronimo nõ niſi balbu⸗
tiendo loqui. Veruntñvt debito ſatiſfacieim
cũ in ſolẽnitate ipᷣius de eo verba facere opꝰ
eſit:cum omni qua poterimus affectione de il
lius gloꝛia tractabimus:de qua dicunt᷑ ver—

ba ꝓpoſita. In quibus expꝛimit᷑ magnitudo
gloꝛie hieronimi quã aſſecutꝰ eſt tam in bea⸗

ta vita q; etiã in pꝛeſenti ſeculo. OQuare autẽ⸗
hieronimus ſit a deo gloꝛioſus effectꝰ. Tri

„

plexpᷣt ratio aſſignari. .
aa i

SEt illa verbo et litteris cõmunicaui

¶ Ad pꝛimũ dubiũ rũdere poſſumus ꝗ ſciẽ

Pꝛima dicitur ſcientie. .

Becunda patientie.

ercia benene . .
EAunliter ſcientia hieronimi fuit a magi⸗

ſtris eũ docentibo cauſata: et ꝙ ſimul cũ illa

habuit ſcĩiam infuſam:et qᷓliter alios octo⸗.

res ſuꝑauit in noticia diuerſoꝝ ideomatũ et
multitudine biſtoꝛiarum et in ili ſcripture
ranflatoone. LCapitulũ.i.

ffectus eſt: ⁊ nomen grande ſibi vendi

¶Eauit in celo et in terra dicit ſciẽtie:nã efful⸗
ſit in eo ſciẽtia rerũ humanarũ et diuinarũ.

t. Danie
lis.xij.c.ſcribit. Qui docti fuerint fulgebũt
quaſi ſplendoꝛ firmamẽti:et qui ad iuſticiazʒ
erudiunt multos:quaſi ſtelle in ꝑpetuas eter

nitates. Aeruntñ in bac ꝑte tria ſe ingerunt

Dubia declaranda.

—õ

Pꝛimũ vtrũ ſciẽtia beati bieronimi fuitĩ eo

a magiſtris eũ docentibo cauſata.
Beon m

ſaa hieronimi fuit excelletiſſi

cuv

tia hieronimi fuit in eo cauſata a magiſtris
eũ docentibo. Nam vt colligit᷑ ex dictis eius
in li. de viris illuſtribo:cum ipᷣe genitus eſſet
patre euſebio.xxvi.anno imperij magni Cõ
ſtantini: oppido ſtridonio qð a gothis euer⸗

ſum dalmatie quondã pannonieq; cõfiniuʒ

fuit cum parentibus in pueritia veniens ro⸗
mam: viris inſignibo tradit᷑ inſtruendus:nã
in grammatica donatũ habuit pꝛeceptoꝛẽ:in
hetoꝛica victoꝛinũ.Quantũ vero in diſcen
do laboꝛauerit:ipᷣe aſſerit ĩ epiſtola ad occea⸗
num:vbi ſcribit. Dum eſſem iuuenis nimio

feruebã amoꝛe diſcendi:nec iuxta quorũdã

pꝛeſumptionẽ iſe me:docui:appollinarẽ au⸗

Ainui anthiochiẽ frequẽter et colui. Jã canis

ſpargebat᷑ caput et magiſtrũ potius decebat

̃ diſcipulũ:perrexi tamẽ alexandriam. au⸗

diui dindimũ in multis ei gras ago: qꝛ qᷣ
neſciebã didici:et quod ſciebã illo docẽte nõ

perdidi. veni rurſus hieroſolymã: bethleem

quo laboꝛe:quo pᷣcio baraniã nocturnũ ha⸗
bui pꝛeceptoꝛẽ. Timebat enĩ iudeos:et alte⸗
rum mihi exbibebat Nicodemũ.Et in epla

ad ruſticũ monachũ inquit. Dum eſſem iu--

uenis.et me ſolitudinis deſerta vallarẽt incẽ

tiua vicioꝛum:ardoꝛemq; nature ferre nõ poꝰ

terant. Quam cum crebꝛis ieiunijs frange⸗
rem:mens tamen cogitationibus eſtuabat:
ad quam ebdomadam cuidam fratri qui ex
bebꝛeis crediderat. me in diſciplinam de⸗
di.vt poſt quintiliani acumina. Ciceroniſq;

Rima rõ quare hieronimus gloꝛioſus

Auuios grauitatemq; frontonis etleuita-

tem Plinij alphabetum diſcerem ſtridentia
anhelantiaq; verba meditarer:quid ibi labo

ris ſumpſerim:quid ſuſtinuerim difſicultat

quotiens deſperauerim:quotienſq; ceſſaue⸗
rim:et cõtentionẽ diſcendi rurſus inceperim
teſtis eſt cõſcientia tam mea qui paſſus ſum:
q; eoꝝ qui mecũ vitam duxerunt:et gratias
ago dño ꝙ de amaro ſemine litterarũ dulce⸗

dinis fructus capio. hec ibi. Perrexit etiam

cõſtantinopolim vbi audiuit gregoꝛiũ naʒã

zenũ.vt ipᷣe teſtat᷑ in.iij.Eſaie explanationũ

libꝛo. Sed obuiare quis pᷣt ꝙ vnꝰ homo ali

unmdocere nequeat.dicit nãq; dñs mat.xxiij.

ca. Nolite vocari rabi.vbi dicit glo. Hiero.
ne diuinũ honoꝛẽ hoĩbus tribuatis:eẽ ergo
magiſtrũ ꝑtinet ꝓpꝛie ad diuinũ honoꝛẽ. Sʒ
docere eſt ꝓpꝛiũ magiſtri:homo ergo nõ põt
docere. Ded hoc eſt ꝓpꝛiũ dei. Rndet tho.i.
Pte.q.cxvij.O circa hoc diuerſe fuerũt opi⸗

niones. Auerrois eĩ in cõmento tercij de aiꝰ
poſuit vnũ intellectũ poſſibilẽ eẽ oĩm hoeim.
Et ex hoc ſequeret᷑ ꝙ eedẽ ſpẽs intelligibilles

ſunt oĩm hominũ.Et ſᷣm hoc ponit ꝙ vnus

hbomo ꝑ doctrinã nõ cauſat aliã ſcĩam in al⸗

tero ab ea quã ipᷣe habet:ſʒ cõmunicat ei ean⸗

dem ſcientiã quã ipᷣe habet per hoc ꝙ mouer
eum ad oꝛdinandũ fantaſmata in aĩa ſua. ad
boc ꝙ ſit diſpoſita cõuenienter ad intelligibb

lem appꝛehenſionẽ.Que quidẽ opinio qᷓ;iuʒ

ad hoc vera eſt:qꝙ eſt eadẽ ſciẽtia in diſcipulo

et magiſtro ſi cõſideret᷑ identitas ſᷣm vnitatẽ

rei ſcite.Eadẽ enĩ rei veritas eſt:quã cogno ⸗
ſcit et diſcipulꝰ et magiſter. Sed q;tũ ad hoc
ꝙ ponit vnũ intellectũ poſſibilẽ oim homi⸗

nũ et eaſdẽ ſpẽs intelligibiles differẽtes ſolũ
ſm diuerſa fantaſmata:falſa eſt eius opinio.
alia eſt opinio plato nicoꝝ:qͥ poſuerũt ꝙ ſcia

ineſt a pꝛincipio aĩabus noſtris ꝑ participa

tionẽ foꝛmarũ ſeparatarũ. ſicut etiã ponit᷑.i.

pte. q.lxxxiiij.ſed aĩa ex vnione coꝛꝑis impe

ditur ne poſſit ↄſiderare libere ea quoꝝ ſcien
tiam habet. Et ſᷣm hoc diſcipulꝰ a magiſtro
nõ acquirit ſcientiã de nouo:ſed ab eo exerce

tur ad ↄſiderandũ ea quoꝝ ſciaʒ habet:vt ſic

addiſcere nil aliud eſt q; quodammõ remini
ſci. Sed hoc falſum eſt.qꝛ intellectꝰ poſſibi⸗
lis aĩe humane ẽ in potẽtia pura ad intelligi
bilia. vt dicit Ariſto.in.iij.de aĩa. Et iõ ali⸗
ter dicendũ eſt. docens cauſat ſciam in di
ſcipulo reducendo ipᷣm de potẽtia in actum.

ſicut dicit᷑.viij.phiſycoꝝ.Ad cuius euiden⸗

tiam cõſiderandũ eſt:qꝙ effectuũ qui ſunt ab

exterioꝛi pꝛincipio: aliqs ẽ ab exterioꝛi pꝛin
cipio tm:ſicut foꝛma domus cauſat᷑ in mate⸗

Eiahnen
lrl

noli
60bid
intenio:
Gnid
gicine⸗
alsl
lboot
gewin
cinan
achele
no
geſa
ſaſeue
Nihvonn
lemcet

Munnt
irtnt
iper

1

umſcia

Goſcunt
linmu
tline
uckan
lcheiten
ſenpt
Ploroes
atoerh
uthd
o
gſeſc

Mariiä

wonnnde
gliqugan
lense⸗

Pnnte
ſlcog

lfe Peye
Murar
Kubus
Wllcgg
Gch

””ä .
.
1

tu
le

hRcſanng

nagte

Nü

Ns
ibonie
feſtrüg⸗
uolenel
ioitnan

ponunen

RA

un. .

è

Nnn
NeS
iaſn
UintlaD

Cinpi
in ni,
ginnuc
Piug⸗
hinre

in en

ðl
ius ,

—
.

90 P,
4 Nn
go

mgin .
boo ce

ritenin

ſb-.

Kiü
ſümdd
unnun
Gs ichn

——

in.i.poſtexioꝝ. qꝙ oĩs doctrĩ
ex pexiſtenti fit ↄgnitõe.Ducit aũt magiſter
diſcipulũ ex pᷣcognitis in cognitionẽ igno⸗
toꝛum dupliciter. Pꝛimo quidẽ ꝓponẽdo ei
aliqua auxilia vel inſtrumẽta qbus intelle⸗

ria ſolũ ab arte.Aliquis aũt eſt effectus: qn⸗
q; quidẽ ab exterioꝛi pꝛincipio:qñq; aũt ab
interioꝛi:ſicut ſanitas cauſat᷑ in infirmo.qñ⸗
q; quidẽ ab exterioꝛi pꝛincipio.ſ.ab arte me⸗
dicine:qñq; aũt ab interioꝛi pꝛincipio.cum
aliqs ſanat᷑ virtute nature. Et in talib⸗ effe⸗
ctibus duo ſunt attendenda. Pꝛimo quidẽ
ꝙ ars imitat᷑ naturã in ſua operatiõe. Sicut
enĩ natura ſanat infirmũ alterãdo:dirigẽdo
et expellendo materiã que cauſat moꝛbũ: ita
et ars. Secũdo attendendũ eſt. ꝙ pꝛincipiũ

cxtrteri. ſ.ars nõ operat᷑ ſicut pꝛincipale ages

ſed ſicut coadiuuãs pꝛincipale agens: qð eſt

pꝛincipiũ interius:cõfoꝛtando ipᷣm et mini⸗

ſtrando ei inſtrumẽta et auxilia qbus vtatur
ad ꝓducendũ. Sicut medicus cõfoꝛtat na⸗
turã et adhibet ei cibos et medicinas quibꝰ

natura vtat᷑ ad finẽ intentũ. Sciẽtia aũt ac⸗

quirit᷑ in hoie:et ab interioꝛi pꝛinci/vt ptz in
ro quui per intentionẽ ꝓpꝛia ſcientiã acquirit.
Et a pᷣncipio exterioꝛi:vt ptʒ in eo qui addi

ſcit. Ineſt eni vnicuiq; hoĩ quoddã pꝛincipi

um ſciẽtie.ſ.lumẽ intellectus agetis ꝑ qðᷣ co⸗

gnoſcunt᷑ ſtatim a pꝛincipio naturaliter que
dam vniuerſalia pncipia oĩm ſcientiarũ. Cũ

aute aliquis hmõi vniuerſalia pꝛincipia ap⸗

plicat ad aliqua ꝓticularia: quoꝛũ memoꝛiã
et experimentũ ꝑ ſenſum accipit:ꝑ inuentio⸗
nem ꝓpꝛiã acqrit ſcientiã eoꝝ que neſciebat

ex notis ad ignota pcedens. Vñ et quilibet
docens ex his qᷓ diſcipulus
in cognitionẽ eoꝝ qͥ ignoꝛabat ſᷣ̃m qð dicit᷑

a et oĩs diſciplia

ctus eiꝰ ytat᷑ ad ſclam acquirendã. puta cuʒ
ꝓoonit ei aliquas ꝓpoſitiones minus vniuer

ſales:quas tñ ex pcognitis diſcipulꝰ diiudi

care pᷣt: vel cũ ꝓponit ei aliqua ſenſibilia exẽ⸗

pla vel ſimilia vel oppoſita vel aliqua hmoi

ex quibus intellectus addiſcẽtis manuduci
tur ad cognitionẽ veritatis ignote.Alio mõ
cum cõfoꝛtat intellectũ addiſcẽtis: nõ quidẽe
aliqua virtute actiua:quaſi ſupioꝛis nature:

qn oes intellectus humani ſuntvnius gradꝰ
in oꝛdine nature. Sed inq; tum mwonit diſci
pulo oꝛdinẽ pꝛincipioꝝ ad cõcluſiones: qui

ſoꝛte ꝑ ſeipᷣm nõ haberet tantã virtutẽ colla⸗
tius:vt ex pꝛincipijs poſſet cõcluſiones dedu
cere. Et ideo dicit᷑ in.i.poſterioꝝ.qꝙ ſß vllogiſ
mus eſt demonſtratio faciẽs ſcire:et ꝑ hunc

modũ ille qui demonſtrat auditoꝛẽ ſcientem

ſacit homo ergo docens ſolummõ exterius

nouit:ducit euz

miniſterium adhibet ſicut medicus ſanans.
Dzʒ natura interioꝛ ẽ pꝛincipalis cã ſanatio
nis. Ita et interius lumẽ intellectus eſt pꝛin⸗

cipalis cauſa ſcientie:vtrũq; autẽ hoꝛũ eſta

deo. Et ldeo ſicut de deo dicitur. Qui ſanat

oẽs infirmitates tuas: ita de eo dicit᷑ qui do
cet hominẽ ſcientiã inq;tum lumẽ vultꝰ eius

ſuꝑ nos ſignat᷑. ¶ Becundũ dubiũ fuit vtꝝ
ſcientia hieronimi fuit acquiſita. Ad qð re⸗

ſpondemꝰ q reperiunt᷑ tria hoĩm genera:qui

dam habet ſcientia ſimpliciter acquiſitam ſi

cut hi qui ea que humanã rationẽ nõ tranſcẽ

dunt inueſtigando et ab alijs audiẽdo didi⸗
cerunt. Tales fuerũt illi de quibʒ hieronimꝰ
in epla ad paulinũ ait. Legimus in veteriby
hiſtoꝛijs quoſdaʒ luſtraſſe puincias nouos
adijſſe populos mari
ex libꝛis nouerãt coꝛã q̃q; viderent:ſic picta
goꝛas mẽphiticos vates: ſic plato egyptum

et archita tarentinũ eandẽq; oꝛam italie que
quondã magna grecia dicebat᷑ laboꝛioſiſſi⸗

me gagrauit:vt qui athenis magiſter erat et

potẽs cuiuſq; doctrinas achademie gymna
ſia pſonabant fieret ꝑegrinus atq; diſcipulꝰ:
malens aliena verecunde diſcere q; ſua im⸗
pudenter ingerere:deniq; cum litteras toto

quaſi oꝛbe fugientes pſequitur captus a pi⸗

ratis et venundatus tyranno crudeliſſimo⸗

2 % „

paruit vinctus et ſeruus. Tñ qꝛ phs maioꝛ

emente ſe fuit. Ad titũ liuiũ lacteo eloquẽtie
fonte manantẽ ex vltimis hiſpanie galliarũ⸗
c finibo quoſdã veniſſe nobiles legimuſ. Et
quos ad ſui cõtemplationẽ romã nõ traxe⸗
ratvn ius hoĩs fama puxit:habuit illa etas
inauditũ oibus ſeculis celebꝛandũq; mira⸗

– .

culũ:vt vrbem tantã ingreſſi aliud pᷣter vrbẽ

q̃reret. Appollonius ille ſiue magus vt vul⸗

gus loquit᷑ ſiue ph̊s vt mictagoꝛici tradunt
intrauit ꝑſas: ptranſiuit cqucaſum albanos:
ſcitas:maſiagetas opuletiſſima indie regna

penetrauit et ad extremum latiſſime phyſon
amne tranſmiſſo peruenit ad bꝛagmanas vt
hiarcam in trono ſedentẽ aureo et de tantali
fonte potantẽ:inter paucoſ diſcipulos de na

tura: de moꝛibo: de curſu dierũ et ſyderũ au⸗
diret docentẽ:inde per elamitas:babylonios

chaldeos:medos:aſſyrios:parthos: fenices
arabes:paleſtinos.reuerſus alexandriã: pue
.dnit ethiopia. vt gym noſophiſtas et famoſiſſi
mam menſam ſolis videret in ſabulo. Inue

nit vbiq;vir ille quid diſcere:vt ſemꝑ ꝓfici⸗

ens ſemper ſe melioꝛ fieret. Scripſit ſuper

hoc pleniſſime octo voluminibus philoſtra

tus. hec Hiero. Qui oſtendit quanto labo:e
et ſtudio pictagoꝛas et plato acafPolonmius

1

tranſiſſe: vt eos quos

ſiſſime habuiſſe. ¶ Cercio fuit excellens ſci⸗

no:

ſcientiã adepti fuerunt. Sunt et alij qui ſci⸗
entiã habẽt ſimpliciter infuſ. am: ſicut de apo &ẽtia hieronymi in trãſlationis vtilitate.Cun ſandt
ſtolis diximꝰ:qui a ſpiritu ſancto didicerunt cta nanq; volumina veteris teſtamẽti pꝛiꝰ de gbent
oẽm veritatẽ ad ſalutẽ neceſſariã. Terc vero⸗ greco:poſtea vero veratioꝛe editione de he⸗ lexbi
habẽt ſcientiã acquiſitã:et pᷣter illã adbuc ha bꝛ⸗aico tranſtulit in latinũ. Ex qua trãſlatio lco
bent ſcientiã infulam. hi fuerũt doctoꝛes eca ne lucet eccie dei veritas ſcripturaꝝ ſanctaꝝ ſaripv
cleſie ſancte:qͥ li; hũano ſtudio liberalęs di e oꝛdinauit inſuꝑ officiũ eccleſiaſticũ.vt enĩ re gſlert
ſciolinas didicerint:tñ de reb⸗ diuiniſ nõ ni⸗ fert ioannes beleth. Cum olĩ vnuſquiſq; ca⸗ chian
ſi a fonte ſpiritꝰ ſancti acceper̃t tã multa tãq; ueret qð volebat:tbeodoſius imperatoꝛ ro⸗ lymi.
ſtupenda q̃ docuerũt et redegerũt in ſcriptis gauit damaſum papã vt alicui viro docto ol coſtan
et vt de ceteris taceamus inſpiciant᷑ libꝛi s ficiũ eccleſiaſticũ ↄmitteret oꝛdinandũ. Qui .
Hiero.ſcripſit ⁊ atꝑte Pacebir m ſpiritu ſan ſciens bieronymũ in oĩ ſcientia ſummũ eidẽ nN
cto inſpiratũ locutũ iſſe. r iũ dubiũ officium pᷣdictuʒ cõmiſit.hieronymus itag Vict
fuit vtrũ ſciẽtia hieronymi fuit excellentiſſi: pſalteriũ per ferias diſtinxit. Et vnicuiq; fe⸗ ſoreln
ma:et ad boc rdere poſſumus:ꝙ in tribus rie nocturnũ ꝓpꝛium aſſignauit ac gloꝛia pa⸗ Aic
vieronymus alios doctoꝛes exceſſit. nmnii in fine cuiuſſibet pſalmi dicendũ inſtituit Pah
Pꝛimo in linguarũ varietate. Deinde eplas ⁊ euãgelia ꝑ anni circulum de mnin
””M cdo in biſtoꝛiarũi multiplicita cãtandaſ.ceteraq; ad officiũ ꝑtinentia pꝛeter
Tercio in tranlſationis vtilitate. cantũ rationabiliter oꝛdinauit miſit quod fe ge
ꝛimo fuit excellẽtiſſima ſcia ꝛ. ieronimi cerat de bethleem ad ſummũ pontificẽ et ab 1
q; doctoꝛes alios ſupauit in linguarũ ſeu lit eo autenticatũ ꝑpetuo fuit ⁊ appꝛobatum. nin
terarũ varietate. Fuit enĩ pitiſſimus in lr̃is ¶ De patiencia hierony mi in perſecutioni⸗ n 4
latinis grecis et hebꝛaicis. Uñ de eo ſic ſcri⸗ bus maloꝝ clericoꝛũ et alioꝛum qui ſibi inui uman
bit Augꝰ. Sanctꝰ hieronimus pᷣſbyter gre debãtac bereticoꝝ quos cõuĩicebat. Agdi
co latino ⁊ hebꝛeo eloquio eruditꝰ ĩ loc ſan⸗ apitulũ.ij. Nun
ctis atqʒ in ̃is ſacris vſq; ad decrepitã vixit Ecunda rõ quare hieronimus gloꝛiam uinn
etatẽ cuius nobis eloquij ab oꝛiente vſq; in & grandẽ adeptus eſt dicit patientie ꝓba ſenan
occidentẽ inſtar ſolis lãpas reſplenduit. Et tus quippe fuit et eraminatus in foꝛnace ꝑęſe .
Iſido.i li.ethi.ait. Hieronimꝰ triũ linguaꝝ cutionũ quas iniuſte paſſus eſt:q̃ in triplici Arſa
ꝑitus extitit:cuiꝰ interpᷣtatio ceteriſ antefer?k diſferẽtia diſtin gui poſſunt ſcz. inn
qm̃ et verboꝝ tenacioꝛ ẽ ⁊ pſpicuitate ſnie cla Elcricoꝛum. —.“ luun
rioꝛ atq; vtpote a xpᷣiano interpꝛete verioꝛ.i Emuloꝛum. hutni
dialogo vero ſeueri ſic de hieronymo dicif᷑. 2 ereticoꝛum. frde
Hieronym' pᷣter fidei meritũ dotẽq; virrutũ INꝛimo paſſus eſt ꝑſecutiones cłgicoꝛum gnng
nõ ſoli latinis ſed grecis atq; hebꝛaicis litte E ã vt in ſua legenda narrat᷑:dũ eſſetannox Aiari
ris inſtruct? c. itq vt ſe illi in oĩ ſcia nemo au⸗ triginta vel paulo plus in romans eccleſia uhn
deat Löpafare⸗AS ecundo fuit excellẽs do⸗ pꝛelbyter cardinalis oꝛdinatus eſt Moꝛtuo nern
ctrina hieronymi in hiſtoriaxꝝ multiplicita⸗ vero liberio papa:hieronimus dignus ſum lokt
te. Ob quod ipſeĩ expoſitõne danielis pphe mo ſacerdotio ab oĩbus acclamabat᷑ Sʒz dĩia ſtloyo
te ait. Ad intelligendas extremas danielis ꝓ quoꝛundã clericoꝝ ⁊ monachoꝝ laſciuiã in⸗ Etilua
res multipler grecoꝛũ hiſtoꝛia neceſſaria eit creparet:illi nimiũ indignati inſidias ei pa⸗ nonc
Snutoꝛij videlicʒ callinici: diodoꝛi: polibi: rauerũt et ꝑ veſtẽ muliebꝛẽ. vt ait Jo. beleth nmuit⸗
poſſidonij:theonis ⁊ andꝛonici. ioſephi q̊; turpiter ẽ deriſus. NHã cũ hieronimꝰ ad ma ſhr
⁊ eoꝝ quos ponit ioſephus:noſtriq; liuij ac tutinũ ſolito moꝛe ſurgeret veſtem mulieris leſpu
põpei tro gi: qui omnes extreme viſiõis nar quã emuli iuxta lectũ poſuerãt repperit: ſuã⸗ cd
rãt biſtoꝛiã. Et poſt alexand:ũ vſq; ad ceſarẽę qꝙ; credẽs eſſe induit et in eccleſia ſic ꝓceſſit: Gin
auguſtũ Scelenci ⁊ anthiochi ſirie ⁊ egypti veriſimile eſt q veſtis illa aliquã ↄfoꝛmitatẽ Wlen
ac ptolomeoꝝ bella deſcribũt. Etſi qñ cogi-⸗ ad veſtẽ eius habuiſſet. Et in eccleſia ſic ꝓ⸗ clinn
mur ſeculariũ litteraꝝ recoꝛdari:⁊ aliqua di⸗ ceſſit:hoc aũt illi nequã faciebant vt mulierẽ men
cere ex his que olĩ obmiſimꝰ:nõ noſtre ? vo-⸗ in thalamo habere crederet᷑. Qõð ille videns ſliu
luntatis: ſ. ed grauiſſime vt ita dicã neceſſitatꝭ locũ ire dare diſpoſuit. Itah er vrbe diſceſ⸗ Pene
vt pꝛobemus ea quea ſanctis ꝓphetis ãte ſe ſit: et de ſuo receſſu ſic ipe ſcribit ĩ epła ad ru adbe
cula multa pᷣdicta ſunt tam grecoꝛũ q;ᷓ latino finum. Menſe auguſto flatibus ethereis cũ quin
rũ ac aliaxꝝ gentiũ litteris ↄtineri. hec ibi.vbi ſancto vincentio pꝛeſbytero et adoleſcẽte fra ceyer
Hiero.oſt endit ſe hiſtoꝛiarũ noticiã copio⸗ tre et alijs monachis qui nunc bieroſolyxme

Aegt;

en

inpde
unde⸗
urüte
gſinn
inein
ſgulgn

DC

wde
lumnich
jmasus
Mmiaigt
grun
cüintun
Crallnn
entiper
niitgent
niſcien
de
Nſcanin
auiſbian
.
thal
ogoru
mde
vnnce
in nie

ℳ

me

. ℳ
em⸗
s in
nn
liun⸗
660
M
Vm
le
8
ſ
mmind
ſep/
nm
nn
1 4
ien⸗

— —

cõmoꝛantur: nauem in ronlano poꝛtu con⸗ grecoxꝝ hiſtoꝛias magiſintelligũt qͥ atben9gas
viderint.Et terciũ vir gilij libꝛũ qui a troldde
leuchaten:et a crocherauma ad ſiciliã:⁊ inde

ſcendi:maxima me ſanctoꝝ frequentia pꝛoſe
quente veni regiũ:in ſiculo litoꝛe paululũ ſte

ti:vbi veteres didici fabulas et pᷣcipitem fal
lacis vlyxis curſum:et ſyrenarũ cantica⁊ in⸗
ſatiabilẽ caribdis voꝛaginẽ. deinde vt ibidẽ
aſſerit perrexit cipꝛũ:et poſt ꝓpfectꝰ eſt anthiꝙ
chiam:depoſt mediã:deinde intrauit hieroſo
lymã.inde cõſcendit V. tuʒ: et tandẽ venit
cõſtantinopolim ad ꝛ
ecundo paſſus eſt beatus hieronymus
pſecutiones emuloꝝ:qͥ inuidia moti:ſuo la⸗
boꝛi q; neceſſario et vtiliſſimo:quẽ in tranſia
tione ſcripture ſubijt ſemꝑ detrahebãt. Nam

pleriq;ʒ damnabãt euʒ qm̃ ſupꝑflue egiſſet trãſ

ferendo ea ꝗᷓ iam per ſeptuaginta interpꝛetes
tranſſata fuerãt: p qbus ipe dicit in plogo in
libꝛis paralippomenon ſcribes ad cromatiũ

Si ſeptuaginta interpꝛetũ pura et vt ab eis
in grecũ verſa eſt õ ſuperflue
ime atq; doctiſſime
impelleres vt hebꝛea volumina latino ſermo
ne tranſferrẽ.Qõð eĩ ſemel aures hoĩm occu⸗

pauerat et naſcentis eccleſie roboꝛauerat fi⸗ cis et in latinis codicibus hic noĩm liber vi⸗

cioſus eſt: vt nõ tã hebꝛea q́; barbara quedã

mi cromati epᷣoꝝ ſancti

dem:iuſtũ erat etiã noſtro ſilentio cõpꝛobari

NMHunc vero cũ ꝓ varietate regionũ:diuerſa

ferantur exemplaria et germana illa antiqua
ꝙ; tranflatio coꝛrupta ſit atqʒ; violata: noſtri
arbitrij putas aut pluribo indicareqͥd veruʒ

ſit:aut nouũ opus in veteri oꝑe cudere:illu⸗

dentibuſq; iudeis coꝛnitũvt dicit᷑ oculos cõ

figere.hec ibi.vbi oñdit ꝙ; tranſſatio ſeptua⸗

ginta ꝑ multos coꝛrupta fuerat. Inſuꝑ et ſe⸗

quitur in eadẽ epla oſtendẽs q; erat diminu⸗
ta inquit.Scripſi nuꝑ libꝛũ de optimo ge⸗
nere interpꝛetandi:oſtendens illa de euange
lio.Ex egypto vocaui filiũ meũ.et qm̃ naʒa

reus vocabit᷑. Et videbũt in quẽ ↄpunxerũt

Et illud apli.Que oculus nõ vidit:nec au⸗
ris audiuit:nec in coꝛ hoĩs aſcenderũt:q̃ pꝛie

parauit deus diligentibo ſe:ceteraq; his ſilia
hebꝛeoꝝ libꝛis inuenire certe apli et euãgeti
ſte ſeptuaginta interpꝛetes nouerãt.Etvnde
eis hec dicere q̃ in ſeptuaginta nõ habentur
Chꝛiſtus deus noſter vtriuſq; teſtamẽti ↄdi
toꝛ in enãgelio ſᷣm iohannẽ.Qui credit in⸗

quit in me ſicut dicit ſcriptura: flumina devẽ
tire eins fluent aque viue:vtiq; ſcriptũ eſt qd

ſaluatoꝛ ſcriptũ eſſe teſtat᷑: vbi ſcriptuʒ eſt ſe⸗
ptuaginta nõ hahẽt: apocrifa neſcit eccleſia.
ad hebꝛeos ergo reuertendũ eſt. vñ et dñs lo
quitur et diſcipuli exempla p̃ſie umunt:hec pa
ce veterũ loquoꝛ:et obtrectationibo meis tm

rũdeo:qͥ canino dente me rodũt.Et in epla
ad domnionẽ et rogatianũ ita ſcribit. Quõ

egoꝛiũ naʒanzenum

ad oſtia tiberina nauigarint. Ita ſanctã ſcri

pturã lucidiꝰ intuebit qui iudeã oculis con

templatꝰ eſt. Et antiquarũ vrbiũ memoꝛias
loeoꝛumq; vel eadẽ vocabula:vel mutata co
gnouerit:vñ et nobis cure fuit cũ eruditiſſi⸗
mis hebꝛeoꝝ hunc laboꝛẽ ſubire vt circũire⸗
mus ꝓuinciã quã vniuerſe xpᷣi eccleſie ſonãt
Fateoꝛ enĩ mi domnion ⁊ rogratiane chariſ
ſimi nunq; me in diuinisvoluminibꝓpꝛijs5
viribo credidiſſe:nec habuiſſe magiſtrã opi-
nionẽ meã. SDed etiã ea de quibo ſcire me ar⸗
bitrabar: interrogare me ſolitũ. Quanto ma
gis de his ſuꝑ quib anceps erã.Deniq; cũ a

me nup litteris flagitaſſetis:vt vobis para⸗
lippomenon latino ſermone tranſferrẽ de ty

beriade legis quendã auctoꝛẽ qͥ apud hebꝛe⸗
os qadmirationi habebat᷑ aſſumpſi. Et cõtu⸗
li cũ eo a vertice vt aiuntvſq; ad extremũ vn
guem. Et ſic cõfirmat? auſus ſum facere qð

2. 92 . —

iubebatj.libere enĩ vobis loquoꝛ:ita et ĩ gre⸗

et ſamaritica nomina cõgeſta arbitrandũ ſit

HNec hoc ſeptuaginta interpꝛetib qui ſpiritu
ſancto pleni erãt ea que vera fuerũt tranſtu⸗

lerunt:ſed ſcriptoꝛũ culpe aſcribendũ:dũ de
inemendatis inemendãda ſcriptitant:et ſepe
tria noĩa ſubtractis e medio ſilabis in nnũu
vocabulũ cogũt:vel e regione vnũ nomẽ ꝓ⸗
pter latitudinẽ ſuã in duo vel tria vocabula
diuidũt.hec ibi. Item in ꝓlogo in libꝛo iob
inquit. Cogoꝛ ꝑ ſingulos diuine ſcripture
libꝛos aduerſarioꝝ rũdere maledici.Etin-
fra. Memini me ob intelligentiã huiꝰ volu⸗

minis iudeũ quendã pᷣceptoꝛẽ qͥ apud hebꝛe

os pꝛimus haberi putabat᷑:nõ ꝑuis redemii

ſe numis.Cuiꝰ doctrina an aliqͥd ꝓfecerim
neſcio:hoc vnũ ſcio nõ potuiſſe me interpꝛe⸗
tari:niſi ꝙ ante intellexerã. Et poſt multa ait
ibi Hiero. Audiãt qua ꝓpter canes mei iccir⸗
co me in hoc volumine laboꝛaſſe:nõ vt inter
pꝛetationẽ antiquam repꝛehenderem: ſed vt
ea q̃ in illa aut obſcura ſunt aut obmiſſa: aut
certe ſcriptoꝝ vicio depꝛauata manifeſtioꝛa
noſtra interpꝛetatõe fierẽt ꝗͥ et hebꝛeũ ſermo⸗-
nem ex ꝑte didicimus. Et in latino pene ab

ip̃is cunabulis inter grãmaticos ⁊ rhetoꝛꝛees

et phos nutriti vł detriti ſumꝰ ꝙ ſiapud gre
cos poſt ſeptuaginta editio nẽ iam xpᷣi euan⸗
gelio coꝛuſcante iudeus aquila.et ſimachus

ac theodotion iudaiʒantes heretici ſunt rece
pti:qui multa myſteria ſaluatoꝛis ſubdola

aga iij

interpꝛetatione celarũt. Et tñ in exemplarijs
habent᷑ apud eccleſias et explanant᷑ ab eccle

—

ſiaſticis viris:quãto magis ego xpᷣianus de
parentibo xpᷣianis et verillum crucis inme
fronte poꝛtans:cuiꝰ ſtudiũ fuit omiſſa repe⸗
tere et depꝛauata coꝛrigere et ſacramet cccle

ſie puro ac fideli aꝑire ſermöe: vel a faſtie
repꝛo⸗

ſt beat hieronimus

bo nõ debeo

ſis vel a malignis lectoꝛi

bari. ¶ Cercio paſſus e

id iv⸗

ꝑſecutiones hereticoꝝ. arrianoꝝ vicz: vt ipe
ſcribit in epła ad damaſum papã: quos oẽs

potẽter euicit ⁊ xpᷣiana documẽta publice de

fenſauit: quãta vero bieronym paſſus ſit a

fictis amicis ipᷣe declarat in ebn oz
In oibus tamẽ modeſtiã ſeruans no

larat in epła ad aſellam.

niſi ꝓ⸗

pter deũ et ꝓximoꝝ vtilitatẽ ſibi falſo detra⸗

Hentes rõnabiliter obiurgabat.

cedem celeſtis regni.

emn

cõſideremus tria.
Peimo auſteritatem.
Gecundo diuturnitatem.
Tercio vtilitatem.

WRꝛimo cõſi
ĩ auſteritatẽ.

1

De auſteritate penitẽtie hieronymi ĩ qua
quatriennio ꝑſeuerauu⸗: ob quã accepit mer
. ¶ Topitulũ.iij.
rca ratio qꝛ hieronymus gloꝛiã ce
lolam obtinuit dicit᷑ penitẽtie: de qua

ꝛiã co⸗

eremus de penitẽtia hierony
E. Hanc ipe decla at in ep iſtola
ad Euſtochiñ:vbi ſic ſcribit. Quotiẽs in he

remo cõſtitutus in illa vaſta ſolitudine: que
exuſta ſolis ardoꝛibus: hoꝛridũ monachis
pꝛeſtat habitaculũ:putabã me romanis deli
tijs intereſſe:hoꝛrebant ſacco membꝛa defoꝛ

mis ſqualida cutis ſitũ ethiopice carnis ob

duxerat: quotidie lachꝛyme: quotidie gemi⸗
tus.Et ſi quãdo repugnantẽ ſomnus immi
nens oppꝛeſſiſſet:nuda humo vix oſſa heren

tia collidebã: de cibis vero et potu taceo: cũ
etiam languentes monachi:aqua frigidavix
vtant᷑:et coctũ aliqd accepiſſe:iu xuria ſit. It

le igitur ego qui ob gebenne metũ tali me car
ſcoꝛpionũ tm̃ ſocius
ferarũ ſep e choꝛis intererã puellaꝝ:pallebãt
oꝛa ieiunijs: et mens deſiderijs eſtuabat fri

ceri ipᷣe damnauerã:

gido coꝛpoꝛe:et ante hoĩem iam ſua carne pᷣ⸗
moꝛtuũ: ſola libidinuʒ incendia bulliebant.
Itaq; omni auxilio deſtitutus ad ieſu iace⸗
bam pedes:rigabã lachꝛymis et crine terge⸗
bã:et repugnantẽ carnẽ ebdomadarũ inedia

*„

ſubiugabã. Et infra memini me diẽ

iunxiſſe cũ nocte: nec pꝛius a pectoꝛis ceſſaſſe

crebꝛo

verberiby q; rediret dno increpante trãquil⸗
litas:ipᷣam q̊q; cellulã meã quaſi cogitatio⸗

num mearũ cõſciam ꝑtimeſcebã:et m

„

ibimer

tratus etrigidusſolus deſerta penetrabam
Sicubi cõcaua valliũ:aſpera montiũ:rupiũ

pꝛerupta cernebã. IJbi mee oꝛõnis locus:ibi

illud miſerrime carnis ergaſtulũ. Et vt mihi
teſtis eſt dñs pꝰ młtas lachꝛymas: poſt celo

oculos inberẽtes: nõnunq; videbat᷑ mihi in⸗

Rreſſe agminibo angeloꝝ.

remus de penitẽtia bieronvmi diuturnitatẽ
Näã licet fuiſſet olbus diebus vite ſue in laz

boꝛibus et penitẽtia: tñ in illa pnĩa ſic dura
quadriennio ꝑſeueranit. Qua ꝑacta ad beth

leem oppiduʒ remeauit:impetrauitq; ab eo
cirillo ocũ babitandi:vbi monaſteriũ ↄſtru
xit:⁊ cũ monachis habitauit:multos aũt ibi
dem diſcipulos coadunans in ſancto ꝓpoſi⸗
to et tran atõe ſcripturarũ quinquagintaan
nis et ſex menſibo deſudauit. Tanta deniq;
laſſitudine fatigat⸗ eſt: vt in ſtratu ſuo iacẽs:
fu niculo ad trabẽ ſuſpenſo ſuppinis manib-

ſe leuaret. ¶ Cercio cõſiderem de pnia hie⸗
ronymi vtilitatẽ: aſſecutꝰ nãq; eſt ꝓ illa ſuiſ⸗

laboꝛibo mercedem ꝑpetuã celeltis regni.

am octuageſimooctauo anno etatis ſue.

Duodecimo vᷣo anno imperij iunioꝛis theo

doſij:in ſenectute bona migrauit ad dominũ

Sis vero aliquid de tranſitu eius noſcere
cupiar:legat tranſitũ eius:qui licet inter ſcri⸗
pturas ap ocrifas nu meret᷑: tamẽ multa ſunt
ibi veriſimilia qᷓ in felici doꝛmitione hiero⸗
eſt deuota
ſacramẽti euchariſtie ſuſceptio:circumaſtan
tium exhoꝛ tatio:et in terra obdoꝛmitio: atq;

nymi occurrere potuerũt. Sicut

aĩe illius ad celũ dedu ctio. Felix igit᷑ aĩa illi

us ꝗᷓ in bethleẽ onere carnis depoſüo: indu⸗

bitanter perauit ad xpᷣm cũ ̊ letat᷑ in eterna
requie. Ad quã nos meritis eius ꝑducat cle⸗

mentia ſaluatoꝛis qui viuit et regnat in ſecu
la ſeculoꝛum. Amen

en.
ermo quinquageſt imuſſeptimꝰ de ſan⸗

cio Benedicto gloꝛioſiſiſſimo patre mona⸗

Alectus deo? bo

minibus cuius memoꝛia in bene⸗
dictione eſt. Scribunt᷑ hec verba

oꝛigin aliter Ecẽi. xlv. c. Co git me ſanctitas

eximia beati benedicti:vt eius ampliſſimas
laudes peroꝛare debeã. De quo licet ſcripſe⸗
rit abunde Gꝛego.in.ij.dialo.libro:tame vt
.hoc dicendi oꝛdine: quo ad populũ loqui cõ
ſueuimus:eius pᷣconia audientibo uluceſcãt:

in pñti ſermone aliqu ul⸗
plicabimus. Nã vt in ſequẽtibus apparebit

inter ſanctoꝝ oꝛdines: nõ mediocrẽ aut infi

mum obtinet locũ:quippe cũ eius nol opera

Secũdo cõſide

a ex multis bꝛeuiter ex⸗

giencs

Gin
hont

g
2

lpoſit
holnben
hooetho⸗
linepte
foghuve⸗
Peimadt
li
Tacurt
n
foenenon
ſaiben

fiedeon
uniirſa
Duainia
Pinüdia
ſnc
Tchme
Ptioquot
dich o⸗
unbyo⸗
er Meim
ocgf
mardu
Gondad
gumag
Ainne
Galy
honn
Phonong
iunpi
guocded.
vumi i
igcſalun
ci dan
epſun
ſeinen V
lernnde
n
Wian

Plen
um
danh
nnd
ich
inhiiv
Coſt
rnia’
ſunl⸗
Aſde
bch
igeei
üntn
nostüb
RZ

agon

nn do,
lſb ui
nisnndt
ehnil
des.
niorte
AAdon
uonoc
rinerſn
ulcaſurt
ge bien⸗
GK dao
fundin
mün 45
G 4
hamn
ocr
uinſ

. ſ

NNN.H
, .

ſo
bend⸗
cveht
moius

et facta cõcoꝛdent: pterea de ipᷣo dicunt᷑ ver⸗

ba /ꝓppoſita in quibo oſtendit᷑ ꝙ memoꝛia illi⸗

us in benedictõne eſt.qꝛ ſcʒ benedictus eſt a

deo et hoĩbus.x vtiq; oſtẽdere poſſumꝰma

xime ꝓpter tria:que dici poſſunt tres eius pꝛe

rogatiue.
Pꝛima dicit᷑ religionis inſtitutio.
Scoa ſanctitatis ꝑfecrtio.
ercia vite pntis cõſummatio.
uot modis accipit᷑ religio:et de magni⸗
ficentijs religionis:⁊ qtũ exaltata eſt religio
ſancti benedictti. Lapitulũ.i.
Ruma progatiua ſancti benedicti:qua⸗
re eius memoꝛia in benedictõe eſt dicit

relligionis inſtitutio. Inſtituit quidẽ inſpi⸗

rãte deo religionẽet regulã ſanctã monacho
rum ipᷣe ſcripſit.Tñ vt ꝑs iſta clarioꝛ ſit:tria

occurrũt de religione coſideranda.

Pꝛimũ dicit᷑ acceptio.
BSecundũ magniticatio.
Xercium exaltatio.
zimũ de religione cõſiderandũ ðᷣꝛ acce⸗
pᷣtio:quot ſcʒ modis religio accipit᷑ Et ad H
dicit Jo.an.ſuꝑ rubꝛica de regulariboꝛ trãſe
untibus ad religionẽ. accipit quadrupli
citer. Pꝛimo mõ ſolũ ꝓ debito cultu veri dei
quo ad fidẽ:et ſic cõpꝛehendit totã xpᷣianita⸗
tem que dicit᷑ chꝛiſtiana religio Et de hac ac
ceptione habet᷑.xcvij.di.c.i.extra de diuoꝛ.c.

gaudemus.et. C. de ſum.tri.et fi. catho. In
epla.inter claras.circa pᷣn. Scðᷣo ſumit᷑ reli

gio ꝓ cultu veri dei nõ ſolum ꝑ fideʒ ſed per

opera bona. Et ſic cõpꝛehendit vniuerſita-

tem bonoꝛum chꝛiſtianoꝛum.et de hac ſcri⸗
bitur. xvi.qꝗ.i.capi. Juxta. et.xxxiij.q.v.ca.
quod deo.et extra de cõſti.c.eccleſia. Tercio
ſumit᷑ religio ꝓ ſtatu clericali.ſi icut ptz. i. q.
iij.c.ſaluatoꝛ.et.xij.q.i.c.i.et in aut᷑.de ſanc.
epi. 5F. damus.Quarto religio capit᷑ ſtrictiſſi
me ꝓ ſtatu illo in quo qͥs ꝑ ꝓfeſſioneʒ ſubdit

ſe imperio p̃ᷣlati:dedicans ſe totũ deo:vt nota

R extra de vo. et vo. redemptio.c.ex multa.

ecundũ cõſiderandũ de religione dicit᷑
magnificatio. Et in hoc cõfutare debemus
ulticiã quoꝛundã:qui ſtatũ religionis irra
tionabiliter damnãt: aſſerẽtes poſſe multa fie
ri in ſeculo meritoꝛia ⁊ ſalutẽ aĩe cõcernentia
ob que fatuũ eſſe videt᷑ vt quis religionis cu

iuſcũq; vitã aut regulã pꝓfiteat᷑. Ctra quos

ꝓbabimus ſtatum religionis excedere ſtatũ
ſecularẽ quadruplici rõne.
ꝛimo roõne ſuperationis.
Dcdo rõne abſolutionis.
ercio rõne diſſolutionis.
Nuarto rone derelictionis.

3

¶ Pꝛimo ſtatus religionis excedit ſtatũ ſe⸗
cularẽ rõne ſuperationis. Nam licet in ſetu
lo poſſet quis elemoſynas pauꝑibo erogare:
yveſtire nudos:paſcere famelicos et hmõi: iñ
in grediens religionẽ et in ea ꝓfeſſionẽ faci⸗
ens:ſuperat omnia hmõi pietatis oꝑa.Pꝛo⸗

ptereꝗ Hiero.in epla ad Julianũ ait. Holo

tm̃ ea offeras dno q poteſt fur rapere:hoſtis
inuadere:pᷣſcriptio tollere:que accedere poſ⸗-
ſunt et recedere:atqʒ inſtar vndarũ et fluctu⸗
um a ſuccedentibo ſibi dominis occupantur
atq; vt vno cuncta cõplectar ſermone queno

lens in moꝛte dimiſſurꝰ es. Illud offerre ma
gnum eſt qð nullus tibi poſſit hoſtis aufer-

re:nulla eripere tyrannis qð tecũ pergatad
inferos:immo ad regna celoꝝ ⁊ paradiſi de

litias.Extruis monaſteria multus a teppr·
inſulas dalmatie monachoꝝnumerus ſuſtt

tatur. Sʒ melius faceres ſi et ipᷣe ſanctꝰ in-

ter ſctõs viueꝛes. Sancti eſtote qꝛ ego ſanctꝰ

ſum:dicit dñs.Apoſtoli gloꝛiant᷑ qꝛ oĩa di⸗

milerunt et ſecuti ſunt ſaluatoꝛẽ:et certe öter

rhetia et nauẽ nihil eos legimus dimiſiſſe: et
tñ teſtimonio futuri iudicis coꝛonant᷑.qꝛ ſe
offerentes totũ dimiſerãt qð habebant. et in
epiſtola ad palmachiũ ait.Zacheus diues
erat:apoſtoli pauꝑes. Reddidit ille quadru⸗

plum qð rapuerat:dimiſitq; pauperibo ꝑtem

ſubſtantie que remanſerat. Lñ qꝛ puus erat

et in apoſtolicã pꝛoceritatẽ nõ ſe potuit exten

dere:nõ fuit in duodecim aploꝛum numero.

Apoſtoli autẽ q;tum ad diuitias nihil: q;tũ

ad voluntatẽ totũ mundũ pariter reliquerũt

Et glo.ſup.iij.c. Numeroꝝ inquit.Alij vo⸗
uent vitulos:alij arietes:illi domos. Naʒa⸗

reus ſemetipᷣm: hoc eſt enim votuʒ nazarei

quod eſt ſuꝑ omne votũ. Filius enim vel fi⸗

lia aut pecus aut pꝛediũ extra nos eſt.ſemet⸗
ipᷣm deo offerre:nec alieno laboꝛe ſʒ ꝓpꝛio pla
cere ꝑfectius et eminentius eſt oĩbus votis.
hec ibi.Elemoſyna itaq;ʒ illa qua ſeipᷣm qͥſq;
donat deo in religione pᷣeminet quibuſcũq;

generibo elemoſynarũ que fieri poſſent in ſe⸗
culo. Oð adhuc hieronimus in epiſtolaad

paulinũ cõfirmat dicens. Philoſophus glo
rie animalet popularis aure vile mancipiuʒ
totã ſemel ſarcinam depoſuit.Et tu reputas
in virtutũ culmine cõſtitutum ſi partẽ ex to
to offerat:te vult dñs:nõ tua.Te inquit vult

.hoſtiam viuam placentẽ deo. Superat inſu

per ſtatus religionis omne genus penitẽtie:
quam quis poſſet in ſeculo facere. Ob quod

ingredienti religionẽ nulla eſt penitẽtia alia

pꝛo peccatis pꝛeteritis iniungenda:de pec⸗
catis tamen cõmiſſis poſt ingreſſum religio
aag iih

nis imponendaleſt penitentia. vt notat extra

de regularibus et tranſeuntibus ad religio⸗
nem. c.vlti. Hinc deuotus Bernar. in libꝛo

