gi aliqͥd ꝑ qð fit hoc. Quia eſt hoc ꝑ ſuã foꝛ⸗

mãꝑ quã hʒ eſſe. Subſtãtia ò̊ immaterialis

nõ pᷣt pducere aliã ſubſtantiã immateriale ſi
bi ſilłem q;ᷓtũ ad eiꝰ eſſe.ſed q;tũ ad aliquam

pfectionẽ ſuꝑadditã. Sicut ſi dicamꝰ ꝙ ſu⸗

perioꝛ angelus illuminat inferioꝛẽ.vt Dioni
ſius dicit.Ex q̃ aparet ꝙ nullũ ens creatum
pt creare aliqͥd niſi pᷣſi npſic aliquo qð re⸗
pugnat rõni creationis.SE ecundũ dubiũ

ꝓpoſitũ fuit vtrũ aĩa ſit ꝓducta a deo de ſub⸗

ſtantia dei. et vt refert Aug. in. vij. ſup Be⸗
neſim ad Ir̃am. Et in libꝛis õ Fau ſtũ. Et in
li. de duab aĩ abo. Pꝛiſtilligniſte Oanichei

et Hnoſtici heretici tenuerũt aĩaʒ foꝛe de ſub

ſtantia dei. Euripides etiã phs teſte Tullio
in q̃ ſtionib tuſculanis dicebat alam deũ eé.
Ipᷣe adhuc Tulliꝰ in pᷣfato li.dixit. Huma

——

nins anim er diuina mẽte cõceptus cũ nul⸗

* *

lo alio niſi cum ipᷣo deo ↄpararipᷣt. Seneca
aa hoc ſcribẽs ad Qucillũ inqt. NHihil eſt ali
ud nr̃a rõ q ꝑs diuini ſpũs in coꝛpꝰ nr̃mim
merſa. Idẽ ꝓfeſſus eſt macrobi ſuꝑ ſomniũ
Scipioniſ. Cõtra ̊s oẽs Aug. in li. de oꝛr
gine aie ait. Nõ aliter audiendi ſunt qᷓ; here

tici qui aĩam deũ eſſe dicũt. Nã ſi ſic eſlet nec

in meliꝰnec in peius labi poſſet. Et vt ſcribit

tho. i. pte. q. xci. Dicere aiam eſſe deſ ubſtãtia
dei manifeſtã impꝛobabilitatẽ cõtinet. Nam

aĩa hũana qnq; ẽ intelligẽs ĩ potẽtia ⁊ ſciam
quodãmõ a rebo acqᷣrit ⁊ hʒ diuerſas poten⸗
tias q̃ oĩa aliena ſunta dei natura q; eſt actus
purus et nihil ab alio accipiẽs nullã diuer
ſitatẽ hʒ in ſe. Sed pleriq; dubitãt qꝛ Bene⸗

ſis ca. ij. ſcribit. Foꝛmaui deus hoĩem de li⸗

mao terre et inſpirauiit in fociẽ eiꝰ ſpiraculũ vi
teet factus eſt hõ in aiam v iuentẽ. Sed ille
qui ſpirat aliqd a ſe emittit.ergo ala qua hõ

viuit ẽ aliqͥd de ſubſtatia dei. Ad hoc rũder

Tho.4
ſter S
ſenode
corpolu
tiaſuat
lercoi
pducn
lateim
loꝛigt
Denoe
bꝛoit
lliuſen
ttigne
ſillanti⸗
ige pfirt
ſanis
DVumb
Fertbe

Lonhls

ſcohenn
seſc
Direi
Dioge
o inl
dicbet
lnij de
wloxii
nuochuna
ntagbuct
lboinlide
nnctatorn
agear
ſnia Zag
exbis no
qsiſtis
exterra n
neqerbi

bopoſta

endeib ſa
ſorbikin
tiuglioſul
oushun
ſcheipfe
Kyirtutes
lahgtie
Mhgtn
ugiin
menen
hoitk
leyy
tolbbe
deemn
ſhlisi
eſteken
tio K

R
disaligi
nanmdimt
ſiſeii
dumnimin
Nnumichir
luraiinöend
wünnligi.
uu tcr ſbiti
uayſiſe⸗
uzinmaris
nmücnen
Viv Aigunn
Sunuin
enadedel
in. vo. ſy

*

85 Fmli

riih Se

S ae
G n
dſni⸗

s,

Tho. ꝙ inſpirare nõ eſt accipiendũ coꝛpoꝛa

liter. Ded idẽ eſt deũ inſpirare qð ſpm̃ face⸗
re nõ de ſubſtãtia ſua ſed de nihilo.nã et hõ
coꝛꝑaliter ſpirãs nõ emittit aliqͥd de ſubſtan
tia ſua ſed de natura extranea. Iccirco firmi
ter cõfitemurvt in ſuꝑioꝛib diximus.x aĩa

pꝓducta eſt in eſſe a deo de nihilo.Qua veri⸗

tate immobiliter ꝑſiſtente repꝛobat᷑ opinio il

loꝛũ qui dixerũt aiam foꝛe ignẽ. Hãc tenuit

Democritus vt ait Ariſto.in.i.de aĩa. In li⸗
bꝛo aũt de vita et moꝛte Ariſto.legit᷑ Hera⸗

clitũ ſemꝑ affirmaſſe deos oẽs ex igne eſſe. et ſi

ex igne vniuerſa conſtare et aĩiam fauillã eſſe

ſtillantis eſſentie.Zeno inſuꝑ ⁊ Leuncippus

idẽ pfitebant᷑ iᷣm Tulliũ in q̃ſtionibstuſcu⸗
lanis. Idẽ affirmabat Iparcus ꝓut ſcribit
Hacxrobiꝰ in.i.li.ſuper ſomniũ ſcipionis.
Fuerũt huiꝰ opinionis ſomnia. aĩa pᷣſen
te coꝛpus caleat et recedẽte frigeſcit.Et foꝛte
ſic opinantes ignei erãt et humoꝛibo coleri⸗
cis affluentes. Sed qͥd referemus de alijs qᷣ
dixerũt.qꝙ aĩa ſit aer ſeu ventus.hoc docuit
Diogenes ᷣm Ariſto.in.i.de aĩa.Anaxima
nes inſuꝑ nõ tm̃ aĩas ſʒ deos et quecũqʒ alia
dicebat ab aere genita. vt cõmemoꝛat Augꝰ.
li. viij. de ciui. dei. hic ßm ·Pliniũ inuenit ho

rologiũ.At et hi gaerei ſanguineiſq; humoꝛi

bus abundãtes credi rõnabiliter pñt. Erra⸗

nit adhuc thales meleſius qͥ vt ſcripſit Tul
lius in li.de natura deoꝝ.dixit deũ ex aqua

cuncta foꝛmaſſe.ideoq; ⁊ aiam aquã eſſe.Cõ
tra quẽ et reliquos pᷣnominatos phos extat

ſnia Auguſti.q in li.de quãtitate aĩe ait. Nõͤ

ex his notis vſitatiſq; naturis anima factaẽ
q̃s iſtis coꝛpoꝛeis ſenſib⸗ tangimꝰ. Nã neq;
ex terra neq; ex aqᷓ neq; ex igne neq; ex aere

neq; ex his oĩbus neq; ex aliquiba cõiunctis

boꝝ ↄſtare aĩaʒ puto.Quare abiectis phᷣoꝝ
erroꝛibo ſequamur dicta catholicoꝝ tenẽtes
vt ſcribi? in ↄpen dio theologie. aĩa ẽ ſpi
ritualis ſubſtãtia et rõnalis ad viuificandũ

coꝛpus humanũ de nihilo creata. Creata eſt
inq; aĩa ꝑfectibilis ⁊ imperfecta q;tũ ad ſciaʒ

et virtutes. ꝑfectiſſima tñ eſt q;tũ ad natura⸗
les potẽtias.qᷓ;titatẽ habet nõ diffuſiuã ſed

poteſtatiuã ⁊ virtualeʒ.Et ꝛ eſt ſimplex nec

au gmẽti nec detrimẽti eſt ſuſceptiua. Et nec

in coꝛpe maioꝛi maioꝛ.nec minoꝛi minoꝛ re⸗

perit᷑.Eſt ad imaginẽ dei facta capax virtu⸗
tis vel vicij ſuſceptibilis pene vel pᷣmij arbi⸗
trio libera.potẽtijs ⁊ habitibo et affectionib⸗

decoꝛata. Caret pondere figura ⁊ coloꝛe.paſ

ſibilis ẽ et mutabilis. Eo magis eſt q̊ capax
eſt eternitatis. Eo recta qᷓͥ appetẽs eſt bonita⸗
tis. Eo beata quo particeps eſt diuinuatis

EVerciñ dubiũ fuit vtrũ oẽs aĩe fuerant ſi⸗
mul create.Et phi quidã cũ Platone aſſerẽ
tes. ꝗ aie intellectiue accidat vniri coꝛpoꝛi
ponẽtes eã eſſe eiuſdẽ ↄditõis cũ ſub ſtantijs
ſpũalibo q̃ coꝛpoꝛi nõ vniunt᷑tenueru nt oẽs
aĩas hoĩm ſimula pᷣncipio cũ an gelis fuiſſe
creatas.Quã opinionẽ ſequẽs Oꝛigenes di
xit. oẽs aĩe fuerunt cũ angelis create ⁊ ad
ſuggeſtionẽ dei tenebꝛarũ rebellauerũt deo.

quare datũ eſt illis coꝛpus loco carceris òt

ibi puniantur.poſt ſeparationẽ vero ab illo
ic purgate ad celos redeũt. Sed ꝓfecto ex
oĩ ꝑte impia ẽ atq; falſiſſima opinio iſta. Nã
vt inqᷣt tho.i.ꝑte.q.cxviij. Si accidẽtaliter
cõueniret aĩevniri coꝛpoꝛi ſequeret᷑ ꝙ homo
qui cõſtituit᷑ ex iſta vnione eſſet ens per acci⸗
dens.qꝙ etiã ala humana nõ ſit eiuſdẽ natu⸗
re cum angelis ipᷣe diuerſus modus intelli⸗
gendi oſtendit. Homo eni intelligit accipie⸗
do a ſenſibiliba et cõuertendo ſe ad fantaſma
ta. Angelus vero nõ ſic. Nã vt ſcribit᷑ in cõ⸗
pendio theologie. Intellectus diuinus co⸗
gnoſcit ſeipᷣm. Intellestus angeli cognoſcit
res ꝑ ſpecies cõcretas. Intellectꝰ vero hüa⸗
nus cognoſcit ꝑ ſpecies abſtractas a reb pti
cularibo ꝑ ſenſum pꝛius cognitiſ. Et p̃ᷣcipue
in q̃ttuoꝛ differũt permaxime angelꝰ et aĩa.
Pꝛimo differũt penes eẽ naturale.qꝛ aĩa eſt
vnibilis coꝛpoꝛi etiã actu ſeꝑata:angelꝰ nõ.
Scðo differũt penes eſſe logicũ.i.diffinitio
nẽ.qꝛ aĩa rõnalis eſt:ſʒ angelꝰ intellectualis
Aia eni appꝛehendit inquirẽdo et ↄferendo.
angel? aũt intuendo.Tercio differũt penes
eſſe metaphyſicũ.i.ſepatũ a materia ⁊ motu.
qꝛ angelꝰ nõ hʒ paſſibilitatẽ niſi reſpectu ſu
perioꝝ. Aiĩa vero reſpectu inferioꝝ qꝛ immu
tatur a ſenſibil ho. Quarto differũt penes eẽ
theologicũ.qꝛ aĩa vertibilis eſt a bono ĩ ma⸗
lum ⁊ ecõuerſo.angelꝰ vero nõ qꝛ manet in
eo ad qð ſe cõuertit:ſiue bonũ ſiue malũ. Jn
ſuper ↄ fidẽ eſt ⁊ totã ſcripturã ſacrã ponere
nullã aiam debere damnari. Quare in hoc
acceptanda eſt ſnĩia Auguſti.qͥ in li.de eccle⸗
ſiaſticis dogma.ait. Credendũ eſt ⁊ firmiter
tenendũ.qꝙ aĩe nõ ſũt ab initio create vt Oꝛi
genes finxit.nec cum coꝛpibus ſeminant᷑.vt
Quciferani et Cirillus et quidã latinoꝝ af⸗
firmant. Sed a deo aĩam creari ſimul et in⸗
fundi in coꝛpoꝛe cõpoſito ⁊ foꝛmato. Si ve
ro obijceret᷑ ꝙ deus ceſſauit a creatione rerũ
qꝛ vt ſcribit᷑ Genef.c.ij. Ceſſauit ab oĩ opere
qð patrarat. Rñdet tho.vbi.S.q; deus ðᷣꝛ ceſ
ſaſſe die. vij.nõ quidẽ ab omni oꝑe. cũ dicat᷑

Jo. v. Pater meus operat᷑ vſq; modo et ego

operoꝛ. Sed ceſſauit a nouis rerũ generib

K iij

et ſpeciebus cõdendis. Nã vt idẽ Lho. po⸗
nit.i. pte. q.lxxiij. Poſt opera ſex dierũ a deo
multa facta ſunt. et fiũt a deo quotidie. ſicut
noua indiuidna in q̃libet ſpecie.⁊ noue ſpẽs
que frequẽter apparẽt in aĩalibus ex putrefa
ctione generatiſ.et noua miracula ⁊ noue aie
Zñ nibil ex his factũ eſt nouũ quin aliqua
liter in oꝑibus ſex dierũ pᷣceſſerit aut pextue⸗
rit. Sius materialiter ſicut de coſta Ade foꝛ
manit mulierẽ: ſiue cauſaliter ſiẽ indiuidua
que nunc generant᷑ pceſſerũt in pꝛimis indi
uiduis ſuarũ ſpecierũ. Species etia noueſi
que apparẽt pᷣextiterunt in quibuſdã actiuis
virtutibus.ſicut ꝙ aĩalia ex putrefactõne ge
nerata pducant᷑ ex virtutibo ſtellarũ et elemẽ
toꝛum quas a pꝛincipio acceperũt.etiã ſi no⸗
ue ſpecies taliũ aĩalium ꝓducant᷑.aut quedã
pꝛeceſſerũt ſᷣm ſimilitudinẽ ſi icut aĩe que nũc
creant᷑.ideo nihil nouũ ſub ſole. Eccle.i.ca.
Dõ de aiabus de nouo creatis intelligi etiã
St. eo ꝙ aĩa ade in operibo illis ſex dierũ crea
ta fuit cui oẽs alie qᷓ̃ ꝓducuntur ſigũlatim
ſimiles ſunt. Sed adhuc oꝛit᷑ difficultas de
aia pꝛimi hoĩs an.ſ.fuerit creata ſimul cum
coꝛꝑevel ante coꝛpus.Et Augꝰ.ſuꝑ Geneſ.
ad IFam videt᷑ ſentire ꝙ creata fuit ante coꝛ⸗
pus cũ angelis.ſed hoc nõ dicit aſſerẽdo Et
in li. de eccleſiaſti.dogma.expꝛeſſe ↄtrariũ aſ
ſerit. Sanctꝰ vero tho.i.ꝑte.q.xci. cũ aĩa
vniat᷑ coꝛpi vt foꝛma.⁊ ſit naturaliter ꝑs hu
mane nature eſſe nõ pᷣt ꝙ fuerit ante coꝛpus
creata. NHã deus pꝛimas res inſtituit inper⸗
fecto ſtatu ſue nature ſᷣm ꝙ vniuſcuiuſq; rei
ſpecies exigebat.Aĩa aũt cum ſit ꝑs huma⸗
ne nature non babet naturalẽ ꝑfectionẽ niſi
ſm ꝙ eſt coꝛpoꝛi vnita.vñ nõ fuiſſet ↄueniẽſ
aĩam ſine coꝛꝑe creari.¶ Quartũ dubiũ ꝓp⸗
poſitũ fuit vtrũ deus debuit aiam tali coꝛꝑi
vnire. Eſt quidẽ vt apparet coꝛpꝰ humanũ
paſſibile coꝛruptibile moꝛtale debile ſatis et
imbecille. Supꝑatur a coꝛpoꝛibus celeſtibuſ
in impaſſibilitate in ſplendoꝛe in decoꝛe. A
lince in viſu.a cane ⁊ vulture in odoꝛe.a poꝛ
co in auditu.a ſimea in guſtu.et aranea in ta
ctu. a volucribo in agilitate et hmõi. Si aĩa
nobiliſſima eſt creatura cur coꝛpoꝛi tam infi
mo deus illã copulauit.Ad qð rũdet Bona
uen. in. ij. di. xvij. O hoc cõuenienter factuz
eſt quattuoꝛ rationibus. Z
Peims qꝛ ſic requirebat oꝛdo hoĩs in ſe.
ecũda qꝛ ſic requirebat oꝛdo hoĩs ad crea
erxcia quia ſic requirebat oꝛdo holĩs ad cre
agturam parem. . —
uarta qꝛ ſic requirebat oꝛdo hoĩs ad fin.·

imo requirebat oꝛdo hoĩs ad ſe vt ani

ma tali coꝛpoꝛivniretur. Nã homo cõditus

fuit vt natus multa cognoſceret nõ ſolũ co⸗

gnitione intellectiua ſed etiã ſenſitiua. ideo
debuit ei dari coꝛpus multifoꝛme vt diuerſa

oꝛgana diuerſitati ſenſuũ deſeruirent ad di⸗
uerſa obiecta cognoſcenda.Quia etiã cõdi⸗
tus fuit in vertilitate arbitrij vt potens viue
re in iuſticia et moꝛi per culpã. Dari debuit
etiã ei coꝛpus qð nõ tm̃ eſſet abile ad viuen⸗
dum ſed etiã poſſet fieri abile ad coꝛrumpen
dum ſiue moꝛiendũ. Ideo coꝛpus illud nõ
debuit eſſe celeſte ſed elementare· Secũdo

requirebat oꝛdo hoĩs ad creaturã inferioꝛẽ

vt tale coꝛpus ſibi daret᷑. Quia enĩ coꝛpoꝛa⸗
les nature inferioꝛes facte ſunt vt deſeruirẽt

creature rõnali.hinc eſt ꝙ debuit fieri rõna⸗

lis creatura taliter cõpoſita ꝙ obſequiũ crea
turarũ inferioꝛũ eſſet ei vtile. Quare nõ de⸗
buit coꝛpus hoiĩs tã ex natura ſuperioꝛũ coꝛ
oꝛũ q; ex natura elementoꝝ cõſtitui.
co ſic requirebat oꝛdo hominis ad creaturã
parẽ. Sicut enĩ facta eſt vna creatura rõna⸗
lis ꝓpe deũ ⁊ in loco ſupꝛemo.ſ.celo empirreo

—

ſic debuit fieri alia rationalis creatura ĩ loco
infimo.ſ.in terra.Et ideo coꝛpꝰ eius debuit
inſtitui ex natura tali habitationi ↄuenienti
Quarto oꝛdo hoĩs ad finẽ requirebat vt

ſubijci deo per abiectionẽ humulitatis vt ſic
aſcenderet vñ angelus ceciderat ꝑ electionẽ.
Igeo ei da ri debuit coꝛpus in quo puluerẽ
ereputãs deo ꝑ oĩa ſubiaceret. Et ſi obijce⸗

retur ꝙ ꝑfectioꝛis foꝛme debet eſſe gfectius

ſuſceptibile. Sed aĩa intellectiua eſt pfectiſ⸗

ſima animaꝝ. Cum oĩm alioꝝ animaliũ coꝛ

poꝛa habeãt naturaliter inſita tegumẽta pu⸗
ta piloꝝ loco veſtium.et vnguiũ loco calcia
mentoꝝ.habeant etiaz arma naturaliter ſibi
data ſicut vngues dentes aut coꝛnua. vide
tur ꝙ aĩa intellectiua nõ debuerit vniri coꝛ⸗
poꝛi imꝑfecto tãq; talibus auxilijs pꝛiuato

Ad h̊ rũdet tho.i.ꝑte.q.lxxvi.arti.v.ĩ rũſio⸗

ne ad quartũ ar. O aĩa intellectius qꝛ eſt vni
uerſaliũ ↄpꝛehẽſiua hʒ vᷣtutẽ ad infinita. Et

1iõ nõ potuerũt ſibi determinari a natura de

terminate extimatões naturales vel etiã de⸗
terminata auxilia vel defenſionũ l tegumẽto
rũ ſiẽ alijs aĩalibo quoꝝ aĩe hũt appꝛehenſio⸗
nem et virtutẽ ad aliqua ꝑticularia determi⸗
nata.ſed loco hoꝛũ oĩm hõ naturaliter habet
rõnem et manus q̃ ſunt oꝛgana oꝛganoꝝ. q

ꝑ eas hõ pt ſibi pparare inſtrumẽta infinito⸗

rum modoꝛuz et ad infinitos effectus. Cun
cta ergo qᷓ ſunt in hoĩe tã ex ꝑte aĩe q; ex ꝑte

tale coꝛpus baberet. Debebat quidẽ homo

fecit en
glammna
niopune
Poroan
nrchnſh
ntepinen
baconisf
trorun

ſdi
Hmaadel

eeunde

npꝛin
danewo⸗
horeio/
muemorql
inimi
Oandür

(Wimmd
faſtünme
nunt Jgt
uinc
tonigegna
hoſerlein
ſcegoin⸗
Uymornlgi
Anocrge
caotr⸗
anba
ſhtn
refälife
Acelemin
coinſerm
celladiti
eritti

Etice

bitie⸗

utrn,
waiins
ſemnitie⸗
üſatin
nmnmt
Neumud⸗
naaii⸗
mnhomnsfe⸗
hi dr
ſatdieni
biennm
doces uls⸗
Guntun, Den
Mugi an
ut r Nini
Nhuit ſentn
gcblbi
le Oure nödr
unſugeronic
Kn. C.
ninis adcun
matnmtis
noſamn
uisgumie
Cng id
Cuoni v
muirhe
Nr guide do⸗
umiarsr
AANdcne
8 indno
WRL l
ti
uübej An
umninſh
tcenm’
Caurun ,
ucius hinnn
“
tN
kidg 3
6 inlon

miiunn

exeunt de coꝛpoꝛibus.

Secũdo ex euidenti rõne.

4 .

coꝛpoꝛis q; etiã ex parte vtriuſq; bene opti⸗

meq; diſpoſuit ſapientiſſimꝰ artifex ille deꝰ

Ob qð Licero in li.de legibus dicebat. Ani
mal hoc ꝓuidũ ſagax multiplex. acutũ me⸗
moꝛia.plenũ rõnis et conſilij quẽ vocamus
hoĩem pᷣclara quadã cõditione generatũ eſſe
a deo cõſtat.Et Bernardus in ſermonibus
inqͥt. Parũ ne tibi videt᷑ hoc.cogita qualẽ te
fecit.nempe ſᷣm coꝛpuſegregiã creaturã.ſᷣm
gĩam magis imaginẽ creatoꝛis inſignẽ.rõ⸗
nis participẽ.beatitudinis eterne capacem.
Poꝛro ambo ſibi coherere fecit artificio incõ
pꝛehenſibili et ſapia inueſtigabili. NHec hoc
ante ꝓmeruit qui ante nõ fuit.nec ſpes retri⸗
butionis fuit. Nec ideo fecit quia bonoꝛum

noſtroꝛum eget.

¶ Deala ſeparata que immoꝛtalis eſt et ꝑpe⸗
tua et de locis ad que aĩe tranfferunt᷑ poſtq;
Erciũ myſteriũ de aĩa ↄtemplandũ ð⸗
ſepationis. Pꝛopter tranſgreſſionẽ qui

Jem pꝛimoꝝ parentũ moꝛs ĩ oẽs filios adã

decreto dei iuſte deſeuit. QOuare ⁊ aĩam a coꝛ
poꝛe ſuo ſeꝑari neceſſe eſt.De qua in hac ꝑte

Auattuoꝛ dubia declaremus.

eimd vai ia a coꝛpe ſepata ſit ĩmoꝛtalis.
Secundũ vtrũ aie ſeꝑate tranſferant᷑ ad ali

Terciüu vtrũ loca faciant ad delectationẽ vel

penã aiabus ſeparatis.

NQuartũ vtrum anime exeant de locis ad que
raniferunr.ee
imũ dubi
it immoꝛtalis Hã pleriq; temere affirma

12

æe nõ erubeſcũt. aĩe ſimul cũ coꝛpoꝛib⸗ mo
riant᷑. In quoꝝ pſona inqͥt ſapiẽs Eccleſia⸗

ſtes.iij.c. Unus interitus eſt hoĩm et iumẽ⸗
toꝛũ et equa vtriuſq; cõditio. Sicut moꝛit
hõ ſic ⁊ illa moꝛiunt᷑.Cõtra q̊s eſt auctoꝛitaſ

fidei et oim ſapientũ doctrina. Apparet autẽ
immoꝛtalẽ aĩam atq; incoꝛruptibilẽ ex triba.

Pꝛimo ex generali cõfeſſione.

Tercio ex clara exemplatione.

*

Pꝛimo apparet ꝙ ſit immoꝛtalis aĩa ex ge

nerali cõfeſſione. Id nãq; cõfitent᷑ ⁊ pdicant
phpᷓi. poete. doctoꝛeſ.immoꝛ qlibet magno et
excellenti ingenio viri.quoꝝ dicta in hoclo

co inſeramus.Auerrois ſuꝑ.xi.metaphyſi⸗
ce ita dixit. Aĩa manet poſt mo ꝛtẽ et finis p⸗
ſperitatis eius erit ſi iun gat pꝛimo motoꝛi.
Et Auicenna.v.pte naturaliũ.Cũ aĩa libe⸗

rabit a coꝛpoꝛe ⁊ ab accidẽtibi coꝛꝑis tũc po

—

ũ eſt vtrũ aĩa a coꝛpoꝛe ſeꝑi⸗

terit cõiungi intelligetie agẽti. Et tunc inue⸗
niet in ea pulcritudin del
ctationẽ ꝑhennem. et vocat intelligentiam
agentẽ deũ. Balienus in li.de ſpermate. Si⸗

cut lumen ſolis quod eſt incoꝛruptibile ſepa

ratur ab aere et ab oĩ oculoꝝ intuitu. ſic ſine
ſui coꝛruptõne ſeꝑatur a coꝛpoꝛe aĩa. lato

intelligibilem et dele⸗

bᷣm Macrobiũ in li.ſaturnaliũ.et Au gelliiũ

in li.noctiũ acticarũ.libꝛũ ſcripſit de immoꝛ
talitate aie quẽ Tullius trãſtulit in latinũ.
denoĩauitq; illũ a phedone quodã ſocrati et
platoni dilecto.ibi ſicait. Perfectꝰ et purga⸗
tus hinc exiens habitabit cũ deo. Idẽ in thi
meo.Aiĩa eſt immoꝛtalis et ſᷣm ꝙ vicerit pat
ſiones vel victa fuerit pꝛemiabit᷑ vel puniet᷑
poſt hanc vitã. Macrobius ſuꝑ ſomniũ ſci⸗
pionis. Sic habeto oĩbus qͥ patriã ſernaue
rint.iuuerint.auxerint certũ eſſe in celo defi
nitũ locuʒ vbi beati euo ſempiterno fruant᷑.
Lactantius li.vij.diui.inſti.aduerſus gen⸗
tes dicit.ꝙ quidã cõſuluit Apollinẽ mileſiũ
vtrũ aia maneat poſt moꝛtẽ.qͥ rũdit. Aĩa qᷓ;
diu vinculis detinet᷑ in coꝛꝑe coꝛruptibiles
paſſiones ſentiẽs moꝛtaliba cedit doloꝛibus.

Lũ vero poſt humanã ſolutionẽvelociſſimã

poſt ſolutũ coꝛpus inuenit᷑ oĩno e terra fer᷑.

nunq; ſeneſcens.et manet in eternũ.Lucre⸗

idẽ retro de terra qð fuit ante in terrã. Sed
qð miſſum eſt ex etheris oꝛis. id rurſum celi
fulgentia templa receptãt. Iterũ ¶actantiꝰ

ibi de Fericide. mmoꝛtales eſſe aias ferecl

des diſputauit.hec vero ꝓpria eſt in nr̃a reli⸗

gione doctrina.Ergo Dicearcus cũ Demo

crito errauit qui ꝑire cum coꝛpoꝛe ac diſſol⸗

tius vt ibidẽ Lactantius refert:dixit. Cedit

ui argumentatus eſt. Quintilianꝰ ita retu-

lit. Si qͥs ſciat quis ſit finis bonoꝝ.que ve

ra felicitas:nunq; ſibi videbit᷑ pᷣmitura moꝛ

te perire.Et Ouidius li.iij.methamoꝛpho.
ltima ſe n ger expectanda dies homini di
ciq; beatua.⸗
nera debet. Saluſtius in libꝛo de republi.
Ingenia et egregia facinoꝛa ſicut aia immoꝛ
talia ſunt. Valerius maximus li.ij.c.i.Aſſe⸗

„

rriit moꝛem fuiſſe galloꝝ mutuare pecunias:

vt eas reciperent apud inferos. Seneca ad
Lucillũ ita ſcribit. Si tranquille volumus
viuere in expedito habenda eſt anima vt ſiue
illã inſidie ſiue egritudines petant.quid ali⸗
ud debeo niſi vt exeat exhoꝛtari et cũ oĩbus
eam bonis emittere. Uade inq; vade foꝛti⸗

ter.vade feliciter. nihil dubitans en rerũ na

tura q̃ te generauit expectat.et locus iſte meli

nte obitũ nemo ſupꝛemaqʒ fu

oꝛ ⁊ tutioꝛ.Didimꝰad Alexandrũ ita loquit

Hos nõ ſumus huius mũdi incole ſed ad⸗

—

7„

uene. nec ita in oꝛbẽ terrarũ venimꝰ tanq in

eo cõſiſtere libeat:ſed tranſire.ꝓperamus eni
ad patriũ larẽ nullis delictoꝝ ponderibo pꝛe
grauati.Tullius in q̃ſtionibus tuſculanis
clamat. Nõ eſt lugẽda moꝛs quã immoꝛtali⸗
tas conſequit᷑. Idẽ in li.de ſenectute inducit
cathonẽ conferentẽ cum Publio ſcipioneet
Gayo lelio.Ego inqͥt patresvros viuere ar
bitroꝛ et ea quidẽ vita q̃ eſt ſola vita noĩanda
PNã dũ ſumus incluſi in his ꝓpaginiba coꝛ⸗
poꝛis munere quodã neceſſitatꝭ ⁊ graui oꝑe
ꝑpfungimur. Eſt eni celeſtis animus ex altiſ⸗
ſimo domicilio depꝛeſſus et quaſi demerſus
integrũ locũ diuine nature eternitatiq; riũ
Sed credo deos immoꝛtales ſpiraſſe aĩos ĩ
hũana coꝛꝑa vt eſſent qͥ terra vterent᷑.quiq;
celeſtiũ oꝛdinẽ ↄtemplãtes imitarent᷑ eũvite
mõ atq; cõſtantia. Nec ſolũ me rõ impulit vt
ita crederẽ ſed nobititas etiã ſummoꝝ phoꝝ
et auctoꝛitas demonſtrabunt᷑ mihi pᷣterea qᷓ
Socrates ſupᷣmo die vite de immoꝛtalitate
aĩoꝝ diſſeruiſſet. Is qͥ eſſʒ oĩm ſapientiſſimꝰ
oꝛaculo appollinis iudicatꝰ.Quid multa ſic
mihi ↄſuaſi ſic ſentio cũ tãta ſit celeritas aĩo
rum memoꝛia pᷣteritoꝝ.futuroꝛũ pꝛudentia

rã q̃ res ipᷣas cõtineat eſſe moꝛtalẽ. cðo

tot artes.tot ſcĩe.tot inuẽta nõ poſ Ei natu⸗

apparet ꝙ aĩa ſit immoꝛtalis ex euideti rõne

q̃ multiplex aſſignari pᷣt.
ꝛima dicit᷑ ceſſationis.
SBecunda ſuperationis.
Cerciã operationis. =
Quarta inctinationis.
uinta perfectionis. .
DBextã oꝛdinationis.
ima iuſtificationis.
Oectaua remunerationis.
Hona aſſimilationis.
Pecima reſurrectionis.
AUndecima oꝛationis.
Duodecima coparationis. è
zima olligit᷑ ꝙ ſit ĩmoꝛtalis aĩa
ðꝛ ceſſationis.CLeſſat quidẽ in ea materia cũ
ſit ſuba ſimplex ⁊ nõ ſit ↄpoſita ex materia et
foꝛma. Vñ Augꝰ.in.vij.ſuꝑ Geneſim ad lit
terã ait. O aĩa nõ eſt facta ex materia coꝛꝑali
neq; ex materia ſpũali. Et hoc manitfeſtũ eſt
ſim tho.i.ꝑte.q.lxxv.pᷣcipue ex rõne hũane
aĩe inq;tuzʒ eſt intellectiua. Nã oẽ qð recipit
in aliquo recipit᷑k modũ recipiẽtis. Sic aũt
cognoſcit᷑ vnũqðq; ſᷣm ꝙ foꝛma eius eſt in
cognoſcente. Aia aũt intellectiua cognoſcit
rẽ aliquã in ſua natura abſoluta puta lapidẽ

inq;tũ eſt lapis abſolute.Eſt & foꝛma lapidiſ

Abſolute ſ m rõnem ꝓpꝛiã foꝛmalẽ in aĩa intel

lectiua. Quare et ipᷣa ala intellectiua eſt foꝛ⸗
ma abſoluta ⁊ nõ cõpoſita ex materia et foꝛ⸗
ma.Nã ſi ſic eſſet cõpoſita.foꝛme rerũ recipe
rent᷑ in ea vt indiuiduales.et ſic nõ cognoſce
ret niſi ſingu lare vt accidit in potẽtijs ſenſiti
uis q̃ recipiũt foꝛmas rerũ ĩ oꝛgano coꝛꝑali.
Mater ia enĩ eſt pᷣncipiũ indiuiduatõis foꝛ⸗
marũ. Relinquit᷑ ̊ ꝙ aĩa intellectiua et oĩs
intellectualis ſubſtãtia cognoſcens foꝛmas
abſolute. caret ↄpoſitione materieet foꝛme.
Oiĩs aũt coꝛruptio ꝓcedit a ↄditõe materie.

licet enĩ ſit incoꝛruptibilis et ingenita ſᷣm ſe

vt ðꝛ.i.phyſicoꝝ.tñ eſt cã coꝛruptõis eo ꝙ in

potẽtia ad multas foꝛmas nec ſatiſfit apeti⸗
tui ſuo ꝑ aliquã foꝛmã coꝛꝑm inferioꝝ. Nũ

licet materiaꝓpꝛie nõ coꝛrumpat᷑ ꝑ ſe nec foꝛ
ma ꝑ ſe ſed ſolũ ↄpoſitũ.tñ coꝛruptõis huiui
cã eſt materia.Cũ igit᷑ vt dictũ ẽ aĩa nõ ſit cõ
poſita ex materia ⁊ foꝛma qꝛ tunc nõ diceret
aĩa ſʒ animatũ.& ptʒ ꝙ aĩa ẽ incoꝛruptibilis.

tvt inqͥt tho. vbi.S.dato ꝙ aĩa eſſet cõpoſi
ta ex materia ⁊ foꝛma.tñ adhuc opoꝛteret po⸗

nere eã incoꝛru ptibilẽ.nõ enĩ inuenit᷑ coꝛru⸗
ptio niſi vbi inuenit᷑ ↄrietas. Generatõnes
nãq; et coꝛruptões ex ↄtrarijs in cõtraria ſũt
Vñ coꝛꝑa celeſtia qꝛ nõ hñt materiã õrietati

ſubiectã incoꝛruptibilia ſunt. In aĩa aũt in⸗

tellectiua nõ põt eſſe aliq̃ ↄtrarietas.recipit
enĩ ſᷣm modũ ſui eſſe.ea vero q̃ in ipᷣa recipiũ
tur ſunt abſq; orietate. Nã intelligit ignẽet
ꝗqquã abſq; orietate. Rõnes quidẽ ↄtrarioꝝ
in intellectu nõ ſunt ↄtrarie ſed eſt vna ſnia
cõtrarioꝝ. Impoſſibile eſt ̊ ꝙ aĩia intellecti⸗
ua ſit coꝛruptibilis. ¶ Scda rõ qua oñdit᷑

qꝙ aĩa ſit immoꝛtalis ðꝛ ſuꝑationis. Supe⸗

rat aĩa intellectiua et excedit nobilitatẽ et di⸗

gnitatẽ quoꝛũcũq; coꝛꝑm tã elementariũ q;

celeſtiũ.qð ꝓbat᷑ ex dictis oĩm ſapientũ. In⸗
quit Aug.ĩ li.de libero arbi.Oĩs aĩa omni
coꝛpꝑe eſt nobilioꝛ ſeu melioꝛ.Etidẽ li.lxxxiij
queſtio.Oĩs aĩa melioꝛ eſt omni coꝛpoꝛe.et
idẽ in li.de duabo aĩabus. Aĩa luce iſta quã
hoĩes venerant᷑ melioꝛ eſt qmquidẽ illa intel
ligit᷑ mẽte. hec ſenſu coꝛꝑis innoteſcit.Et idẽ
Viij. de ciui. dei. c. xx. Omni coꝛpoꝛi pᷣferun⸗
tur anime.Et in li.ſoliloquioꝛũ. Quicquid
celi ambitu cõtinetur inferius ab anima hu
mana eſt. Et Criſto.in libꝛo de lapſu mundi
Quanto ait celum terra pulcrius tanto ani⸗
me pulcritudo omnẽ foꝛmam q;uis pulcerri
mi coꝛpoꝛis ſuperat. Ad idẽ eſt glo.c.cũ ſit.
de eta.et quali.oꝛdi.et.xij.q.i.c.pꝛecipimus.
Et cõfirmat᷑ xxiiij.q.iij.c.ſi habes.Et de pe
niten. et re.c.cũ infirmitas. Et.C. de ſacro⸗

ſanc.ec.l. ſancimus. Et Ariſto.in pncipio

audo
unicnict
ſitjonatt
honounbili
hiueleei
asnabe
biectn
ſgcſenig
pzetpoon
fupabie
Tcorrupt
uullümi
lenecülu
ſubioct.
Hunwvomn
inhuroe
wuͤtſeſ⸗
Cenureq̃
iliones
jbabentel
ponuntor
gere Cien
iparabilini
ſbucaiain
hpop ccleſ
ſechnerscee

(enuenein

denatianc
uſtbbenie

fa durat

defeauqel

Vaie ſug
Mbit Yob

mullo ey⸗
nolglicri/
Mltpciu ſi
Digniehe
deſagnndiy
mnpoſtbileck

ſunhrt
enöcktfruc

Uurnnöftctl
oſkkian
(Cmganic.

ihr

Vitzlesſpig

reng

etgilii
tur nerci
lcüean

teleinge,
andug

ningezi
Kiagmnet
ogelenin

e mein

W
octiſuſt
cenhösefi
Vsninhid
in ot
micitaunoii
ncti dic
Niicenptbi
gticain
Whecodouneg
öaiimmien
s. bamnin
udr
öünmijin
äN
squide
meſeckn
cdaiͤir⸗
nniall
vmidb,
Gommi
nutphl
ini it
vicgifimn
rusbinnd
Gun

iide aĩa docet. qualiter ſcia de aĩa q;tum ad
bonitatẽet honoꝛabilitatẽ eſt pᷣponẽda aliss ⸗
ſciẽtijs naturalib q̃ ſunt de numero bonoꝝ
honoꝛabiliũ ꝓpter nobilitateʒ ſubiecti qð eſt
AQaia intellectiug. Iterũ in.i.de aĩa ait. Aĩa aũt
aliqd meliꝰ eſſe et antiquiꝰ.i.nobiliꝰ impoſſi
bile eſt. Impoſſibilius aũt adhuc intellectu
ſcʒ eſſe aliqͥd nobilius.rõnabiliſſimũ enĩ eſſe
hʒ et nobiliſſimũ ſᷣm naturã.Ex his arguit᷑
ſic. Omne qð nõ ſubijcit᷑ motui celi eſt incoꝛ
ruptibile. Nã motus celi eſt cᷓ generatõnis
⁊ coꝛruptõis.ſʒ aĩa nõ ſubijcit᷑ motui celi.nã
nullũ minus nobile pᷣt agere in maius nobi
le nec illud deſtruere. Sic itaq; cũ aĩa rõna⸗
lis q̃ eſt ſpũs nobilioꝛ ſit celo qð eſt coꝛpꝰ nõ
ſubijciet᷑ celo. Inſuꝑ B̊ demõſtrari pᷣt.OQuia
tanto creatura eſt nobilioꝛ q;to magis appꝛo
penquneveo. e creature que ſunt tm̃ et ſolũ
hꝛ abẽt eſſe ſunt in infimo gradu nobilitatis
XCTõreature q̃ᷓ habent eſſe ⁊ viuere ſunt illis no
ilioꝛes. Multo dignioꝛes vᷣo ſunt creature*
q̃ habent eſſe viuere ⁊ ſentire.Quibo oibus p
ponunt creatureq̃ habẽt diſcernere ⁊ intelli⸗
gere. Cũ ergo celi habeãt tm̃ eſſe.ſequit᷑ ꝙ in
cõparabiliter illis ſit excellentioꝛ aĩa. Poteſt
adhuc aĩa inclinatões coꝛꝑis ex influentijs
coꝛpoꝝ celeſtiũ repꝛimere ⁊ refrenare. Qua⸗
re cũ nec a celo cauſet᷑ nec le biſcier erit g
coſequens incoꝛruptibilis. ¶ Tercia rõ oſtẽ
dens aĩam eſſe immoꝛtalẽ dꝛ operatõis.Cu⸗
iuſtibet nãq; ſubſtãtie coꝛruptibiliſ operatio
ſua duratõe debilitat᷑ ⁊ deficitvſq; ad vltimũ
defectũ qͥ eſt coꝛruptio vel moꝛs.Sed opera
tio aĩe ſua duratõe inualeſcit et ꝓficit.qꝛ vt
ſcribit᷑ Job. xij. c. In antiqͥs eſt

piẽtia ⁊ in

multo ipe pꝛudẽtia.ideo apparet ꝙ aĩa ſit im

moꝛtalis et incoꝛruptibilis. Quarta rõ qua
ꝓbat᷑ ꝙ aĩa ſitimmoꝛtalis dicit᷑ inclinatõis.

Dẽs quidẽ hoĩes naturaliter inclinant᷑ ad

deſiderandã vitã ꝑpetuã et beatitudinẽ.ſed
inmpoſſibile eſt appetitũ naturalẽ eẽ fruſtra ex
ij. metaphy. vbi dicit Ariſto.deſideriũ natu
rale nõ eſt fruſtra. Et ĩ li.de celoꝛ mũdo. Na
tura nõ facit aliqð factũ vanũ. Igit᷑ neceſſeẽ
ponere aĩam immoꝛtalẽ. Hec eſt rõ tho.in.ij.
Cotra gentiles.c.lxxviij. Et in.i.pte.q.lxxxv.

Luinta rõ ð pfectõis. Ad ꝑfectionẽ nãq;

vniuerſi requirit᷑ diuerſus gradus creatura
rũ. Vñ Bꝛego.in.iiij.dialogoꝝ dicit. Tres
viltales ſpũs creauit oĩpotens deꝰ. Unũ qui
carne tegit᷑ et cũ carne moꝛit᷑.hic eſt iumento
rũ et aĩaliũ irrationaliũ.Aliũ qͥ carne nõ te⸗
gitur nec cũ carne moꝛit᷑.hic eſt angeloꝝ.Et

terciũ qͥ carne tegit᷑ et nõ cũ carne moꝛit᷑. hic

eſt hoĩm rõne pᷣdictoꝝ. Apparet ů ad ꝑfe⸗

„

E vniuerſi ponẽda eſt aia immoꝛtalis.
exta rõ dicit᷑ oꝛdinatõnis et hoc refert

ad diuinã ſapientiã. Sapiẽtis nãq; eſt oꝛdi
nare bona ad bonũ et optima ad optimũ fi⸗
nem. Si ů deus oĩa oꝛdinauit ad hoĩem vi⸗
detur ꝙ hõ poſt deũ ſit oim creaturaꝝ finis
Finis aũt nobilioꝛ eſt pꝛincipio. Cũ ò̊ mũ⸗
dus ſit ꝑpetuus q;tũ ad ſubſtantiã vt ptʒ de
elemẽtis et coꝛꝑibus celeſtibo.ergo et aĩia erit
Epetua. Hanc rationẽ actantius tan git li.
vij.diui. inſti. vbi ait. Si hoĩm cauſa factꝰ

eſt mundus et ita factus eſt vt eſſet eternus.ſ.

qtum ad ſubſtantiã:cur ipᷣi quoꝝ cauſa fa⸗
ctus eſt nõ ſunt ſempiterni. At nõnulli deo
noſtro ingratiſſimi negare nõ cõfunduntur
ad hoĩm vtilitatẽ cũcta q̃ in celo et q̃ in terra
ſunt eſſe oꝛdinata. Qui audire debent illud

qð ſcribitur Deutro.iiij.ca.Solem et lunã

et oĩa aſtra celi creauit dñs deus in miniſte⸗
rium cunctis gentibo. Et dauid loquens ad

deũ cum admiratione dicebat.Quid eſt ho⸗
mo ꝙ memoꝛ es eius:aut filius hoĩs qm̃ vi

ſitas eum. Minuiſti eũ paulominus ab an⸗
gelis gloꝛia et honoꝛe coꝛonaſti eum et cõſti⸗
tuiſti eum ſuꝑ oꝑa manuũ tuarũ.Oiĩia ſubie

ciſti ſub pedibo eiꝰ:oues et boues vniuerſas

inſuper et pecoꝛa campi. Volucres celi et pi

ſces maris.Et de hoc Augꝰ.adhuc ita lo⸗
quitur.O mnia dñe ſub pedibs hoĩs ſubieci

ſti vt ſolus h omo ſuꝑ oĩa tua tuus eſſet tot?x.
Exterioꝛa nãq; ꝓ coꝛꝑe cuncta creaſti. Jpᷣm
vero ꝓ aĩa animã ꝓ te vt tibi ſoli vacaret te
ſolũ amaret et poſſideret ad ſolatiũ. Lactan⸗

tius autẽ li.vij.diuina.inſti.pꝛius eleganter

ſuadet mundũ ſine cauſa factum nõ eſſe. de⸗
mum et ꝓpter hominem a deo cõditum con⸗

fitetur. Inquit ergo ſic. Cum mundus om⸗
neſq; partes eius vt videmus mirabilis ra⸗

tio gubernet.cum celi temperatio et equalis
in ipſa varietate curſus aſtroꝛum lumin ũq;
celeſtiũ:tempoꝛũ cõſtans ac mira deſcriptio
terrarũ varia fecunditas:plana campoꝛum
munimenta.et aggeries montium:viriditas
vbertaſq; ſiluarũ fontium ſaluberrima eru⸗
ptio. Fluminũ opoꝛtuna inundatio. Mariſ
opulenta et copioſa interfuſio: ventoꝛuʒ di⸗
uerſa et vtilis aſpiratio.terra ceteraq; omnia
ratione ſumma cõſtent. Quis tam cecus eſt
vt exiſtimet ſine cauſa eſſe facta in quibus mi
ra diſpoſitio ꝓuidentiſſime rationis elucet.
Deingde ſequitur Lactantius inſinuans q;
nõ niſi pꝛopter hominẽ cuncta ſint facta et
ait. Quis eſt enĩ tam ineptus vel tã ocioſus
vt aggrediat᷑ aliqͥd facere fruſtra ex quo nul
lam vtilitatẽ nullũ comodũ ſperet.qͥ domũ

edificat. non ideo edificat vt tantummõ do

mus ſit ſʒ vt in ea poſſit habitari. Qui nauẽ

fabꝛicat nõ ideo inſumit operã vt tm̃ nauia
appareat ſed vt ea nauiget᷑. Item qui vas ali
qð inſtituit ac foꝛmat non /ꝓpterea id facit vt
tm feciſſe videat᷑ ſed vt vas ulud effectũ capi

at aliqͥd neceſſariũ. Similiter cetera qᷓ̃cunq;

frugũ cũ ſenſu careat indiget. Sed ne illud
quidẽ dici pᷣt ꝙ deus ꝓpter ſeipᷣm fecit mun⸗
dũ.qm̃ pt eſſe ſine mũdo ſicut fuit antea. Et
pis oibus q̃ in eo ſunt queq; generant᷑ deus
nõ vtit᷑. Apparet ergo animantiũ cauſa mun

dum eſſe cõſtructũ.qm̃ rebus his qͥbus con

ſtat aĩiantes fruunt᷑. Rurſus ceteras aĩantes
hoĩs cauſa eſſe factas ex eo clarũ eſt ꝙ homi⸗
ni ſeruiũt et tutele atq; vſibo eius date ſunt:
qm̃ ſiue terrene ſũt ſiue aquatiles nõ ſentiũt
mũdi rõem ſicẽ homo.hecLactantiꝰ. Vt aũt

bꝛeu ius hanc ꝑtẽ decurramꝰ. Hu go in li.de

arra ſponſe ſic ad hoĩem dicit. Reſpice vni⸗
uerſuʒ mundũ iſtũ ⁊ ↄſidera ſi aliqͥd in eo ſit
qð tibi nõ ſeruiat.oĩs natura ad hũc finẽ di⸗
rigit curſum ſuũ vt obſequijs tuis famulet᷑:
tuiſq; neceſſitatiba ſᷣm affluentiã indeficien⸗
tẽ occurrat.hoc celũ hoc terra hoc mare hoc
ger cũ his q̃ ſunt in eis vniuerſis explere nõ
ceſſant. hec Hugo. Res eſt ꝓfecto ab oĩbus
ponderãda ꝙ pijſſimꝰ oĩm pater deus tot in
numeris bñficijs tot ampliſſimis munerib⸗
tot abundantiſſimis gratijs voluerit aĩaʒ rõ
nalẽ dotare. Jpᷣi coꝛpus oꝛganicũ mirabili
opificio extructũ cũ ſenſib⸗ copulauit. Jpᷣi

celos et ſidera firmamẽti elemẽtaq; oĩa et ex
illis cõpoſita ſeruire iuſſit. Jhi angelos ad

cuſtodiã deputauit. Ipᷣi leges ⁊ pᷣcepta bene

viuẽdi inſtituit.Et cum nec ſic ſuũ creatoꝛẽ

agnoſceret:miſit vnigenitũ filiũ ſuũ qͥ viã ve

ritatis illã doceret qui errantẽ ad ſemitãvite
pꝑpduceret:qͥ deniq; illã ſanguĩe ſuo pᷣcioſo re-

dimeret. Quis igit᷑ tam egregiã tã inſignẽ tã

pclarã tãq; deo chariſſimã creaturã ad ima⸗
ginẽ et ſuã ſimilitudinẽ foꝛmatã moꝛituraz
audeat affirmare. Aperi oculos tuos o aia
tanto decoꝛe redimita.O aĩa tanta diligẽtia

a tuo creatoꝛe cuſtodita. O aĩa tãto laboꝛea
ieſu filio dei et virginis q̃ſita:tãto doloꝛe re⸗
cuperata: tãta deniq; pᷣcio redempta et ↄſide
ra in teipᷣa ſapiam dei qͥ nõ ab re circa te tan⸗
ta dignatus eſt operari.
oſtendimus ꝙ aĩa ſit imm

cationiſ. Clamãt oẽs ſancti iuſtiſſimũ eſſe de

um. ſicut ptʒ in ſermone de iuſticia dei in q⸗
drageſimali nr̃o. Et vbi eſſi iuſticia dei ſi aĩa

cũ coꝛpe moꝛeret᷑. qũquidẽ tot mala in pñti

remanent impu nita. Sed ꝓfecto nõ ſine pe
na tranſibũt impij qui in ſuis malis ⁊ iniqͥ⸗
inq; tatiba ꝓſperantur.qꝛ in futuravita equiſſimꝰ
fiunt nõ vtiq; in ſuꝑuacuũ ſed ad vſus ali⸗
quos vtiles laboꝛant᷑. Oundus ergo a deo
factus eſt non vtiq; ꝓpter im mundũ. Neq;
enĩ aut caloꝛe ſolis aut lune aut aſpiratione
ventoꝛum aut humoꝛe imbꝛiũ aut alimonia

ille deus reddet vnicuiq; ſᷣm oꝑa ſua.vt la⸗

tius diximus in pᷣtacto ſermone. Hõ gloꝛiẽ
tur peccatoꝛes in malicia ſua:qm̃ de illis in⸗
quit in ps.lxxvi.dauid.Cõſummet᷑ nequi⸗
cia peccatoꝛum.Et pᷣs.xxxi. Multa flagella
peccatoꝛis. Et ſapies puerbᷣ.v.c. Iniqͥtates
ſue capient impiũ. Nã et Seneca in trage
dijs hoc ipᷣm pfitet᷑. Inqͥt aũt ſic.Oð quiſq;

fecit patit᷑ auctoꝛẽ ſcelus repetit Et Plato in

fedrone dixit. Eſt in reuera defunctoꝝ aias

extare:⁊ bonis meliꝰ eſſe malis aũt deterius.

ctaua rõ qua deducit᷑ immoꝛtalitas aie
ðꝛ remuneratõis. Hoc ſpectat ad clementiã
et benignitatẽ dei.qui ſicut nullum malũ im

punitũ:ita nec vllum bonũ irremuneratũ re
linquit. Hoc aũt eſſet ſi ala periret cũ coꝛpo⸗
re qm̃ amici ſui qui coꝛpoꝛa eoꝝ et volunta⸗

rijs caſti gationibo ⁊ illatis paſſionib obtu

lerũt nullã inde repoꝛtaſſent mercedẽ. Intue

amur qd apli:qͥd cõfeſſoꝛes:qͥd virgines:qͥd
et martyres egerint ꝓ dei amoꝛe.et inde ↄclu
damus ꝙ ſi moꝛtua foꝛet illoꝝ aĩa dei manꝰ
vacua eſſet a munere liberalitatis. Errauerũt

in ſolitudiniba illi.in ſpeluncis:in cauernis

in ſciſſuris petrarũ et montiũ affligẽtes cur⸗
nem vigilijs:ieiu nijs: genuflexionibo: verbe
ribus ⁊ diſciplinis. Alij ludibꝛia et vincula

exꝑti ſunt.Alij lapidati ſunt.Alij capite ce⸗

ſi.Alij flammis aduſti. Alij ſagittis vulne⸗

rati. Alij in mareꝛ fluminibus demer ſi. Alij
exquiſitiſſimis cruciatiba necati vt deo glo⸗

riam ⁊ honoꝛẽ impenderẽt. Nunqͥd ſine re⸗
tributõe laboꝛauerũt incaſſuʒ: O pietas dei
benedicti. O charitas pr̃is eterni. Jpᷣe vtiq;

diligentibus ſe bona inuaſibilia pꝛeparauit

que oculus nõ vidit et auris nõ audiuit. Et
ꝓpterea ſaluatoꝛ noſter Matth.v. c. ſuos di⸗

ſcipulos cõfoꝛtabat dicens. Beati eſtis cum

maledixerint vobis homines et ꝑſecuti vos

fuerint et dixerint omne malũ aduerſus vos

mentientes ꝓpter me. gaudete et exultgte qmm
merces veſtra copioſa eſt in celis. Fiona
ratio dicit᷑ aſſimilatõnis.de qua ſic dicit Au
guſti. i li. de ſpiritu ⁊ ala. Immoꝛtalis eſt aia
ne a ſui creatoꝛis ſilitudine diſcrepare videa
tur. Nõ eni poterat eſſe imago et ſil itudo dei
¶ Beptima rõ qua
oꝛtalis ðᷣꝛ iuſtifi⸗

