ſet.etiã pctõ hoĩs nõ interueniente.¶ Quar
ta rõ eſt humane nature exaltatio. In incax⸗

natione ſiquidẽ filij dei humana naturae
plurimũ exaltata. Si ergo deus incarnat᷑ ex

hoc ꝙ humana natura peccat videt᷑ ꝙ homo
repoꝛtat cõmodũ de malicia ſua.qð nõ decet

iuſtũ retributoꝛẽ. ¶ Quinta ratio dicit᷑ meri

ti cõparatio.Tante vtiq; nobilitatis et diffi
cultatis eſt mereri et vendi care ſiue acquire⸗

re ſibi infinitũ bonũ.ſicut ſatiſfacere ꝓ offen

ſa q̃ eſt cõtra infinitũ bonũ. Si ergo homo

nõ poterat ſatiſfacere ꝓ ſe de offenſa q̃ offen⸗
derat deum.ſic nec ꝑ ſe pᷣCt mereri habere de⸗
um. ergoſicut opoꝛtunum fuit filium dei in
carnari homine cadente vt ꝓ hoie ſatiſface⸗
ret.ſic videt᷑ ꝙ opoꝛtunũ fun dei filiũ incar⸗
ri hoĩe ſtante vt hoc mereri poſſit per cũ.
Sean rõ dicit᷑ matrimonij ſignificatio.
Siequidẽ homo lapſus non fuiſſet:nihilo⸗
minus fuiſſet ſacramentũ matrimonij. Si
vero ſacramentũ matrimonij in ↄiunctione
ſexuũ dicit ſiue ſignificat cõiunctionẽ xp̃ᷣi et
eccleſie quantũ ad naturarũ vnionẽ ꝓpter in⸗
ſeperabilitatẽ. Unde aplus ad Ephe. v. ait.
Sacramentũ hoc magnũ eſt. Ego autẽ dico
in xpᷣo et in eccleſia.ergo ſi homo ſtetiſſet aut
ſacramentũ matrimonij eſſet falſum ſignuʒ:
aut dei filiꝰ fuiſſet incarnatus. Leenm

ratio dicit᷑ aĩe chꝛiſti nobilis cõditio. Si in

carnatio facta eſt pꝛincipaliter ꝓpter peccati
expiationẽ ſequeret᷑ ꝙ aĩa chꝛiſti facta ſit nõ
pꝛincipali intentione:ſed quadã quaſi occa⸗
ſione. Sed incõueniens eſt nobiliſſimã crea
turã occaſionaliter eſſe introductã cũ agens
intẽdat pꝛincipaliter oꝑa nobilioꝛa. Igitur
videtur ꝙ incõueniens ſit dicere incarnatio

hem factã eſſe ꝓpter hoĩs reparationẽ. Pꝛedi

cua:ſed adhuc vniret᷑ cum diuina natura.
¶ Zercia ratio dicit᷑ dei manifeſtatio. Nam

ctis itaq; rõnib⸗ muniti affirmẽt pleriq;. q; i
nõ peccaſſet adã adhuc xpᷣs carnẽ aſſumere
nõ refugiſſet. Sed alioꝝ ſecunda opinio eſt.

wꝓvſi nõ fuiſſet peccatũ hoĩs.neq; fuiſſet aliid

pacto incarnatio ſubſecuta.Et iſti quidẽ rõ
nes ꝓ alia ꝑte ſiue opinione ꝓductas pꝛim
ſoluere et nil illas valere cõtendunt.Deinde
ſeipᷣ̃os muniunt viriliter et defendũt tam rã
nibus catholicis qᷓ; auctoꝛitatiba fidedignis
Dicũt ergo ꝙ pꝛima rõ debiliſſima eſt.qꝛ dũ

dicit ꝙ deũ cõueniebat incarnari ꝓpter perre
ctionem vniuerſi quodammõ deũ intra ꝑfe-
ctionẽ vniuerſi cõcludit.et quandã neceſſita

tem incarnatõis imponit ei.qð cõtra mentt

phᷣi qui.xi.meth aphi.ait.q deus ſupꝛa oem

oꝛdinẽevniuerſi ponẽdus eſt.ſicut nõ diciiur
eſſe dux de exercitu ſʒ ſupꝛa exercitũ. Et ad
illud qð dicit᷑ de multiplici mõ educendi ho

minẽ. Rñdetur ꝙ ille quartus modus educẽ?
di hominèẽ nõ eſt de ꝑfectione vniuerſi: ſʒ ſu

pꝛa ꝑfectionẽ. Ideo Jere.xxxi.ca. dicit. Ho⸗
uum fecit ð ñs ſuꝑ terrã femina circundabit

virũ.ex quo nõ ſequit᷑.ꝙ ſi homo ſtetiſſet q/

talis modus ꝓducẽdi hoĩem eſſʒ:nec ex hec
ſequit᷑ ꝙ vniuerſum ſua ꝑfectione careret.
Dicut etiã nõ põt argni imꝑfectio vniuerſi
qᷓ;tũ ad ſuſcitationẽ moꝛtui quã deꝰ nõ feciſ⸗
ſet ſi homo ꝑſtitiſſet. Poſſet etiã dici ꝙ de il⸗
lo mõ ꝓductõis nõ pᷣt argui veritas incarna
tionis.qꝛ deꝰ poſſet ꝓducere hoĩem de mulie
re abſq; viro qͥ tñ nõ eſſet deu s.Ad alind ve
ro qð ſequebat᷑ in pᷣfata rõe ꝙ incarnatio fa⸗
cit ad ꝑfectionẽ hoĩs q;tũ ad illud qð reſpi⸗
cit gratiã exquo xpᷣs eſt caput eccleſie ſm hu
manã naturã. Rñdet᷑ ꝙ duplex eſt ppꝛietas
capitis. Vna q̃ attendit᷑ ᷣm cõfoꝛmitatẽ ad
mẽbꝛa.Alia q̃ attendit᷑ ᷣm gratuiã donoꝛũ
influentiã. Rõne pꝛime ꝓpꝛietatis xpᷣs eſt ca
put eccleſie inquantũ homo. Rõne vero ſe⸗
cunde caput eſt inq;ũ deus.Et hac rõnc pn
cipaliter tenet rõem capitis. Ideo eſto ꝙ in⸗
carnatus nõ eſſet adhuc eccleſia capite nõ ca
reret.qꝛ ſicut eccleſia angeloꝝ hʒ caput deũ:
ita eccleſia hoĩm.quare nõ ſequit᷑ ꝙ coꝛpꝰ ec
cleſie eſſet acephalũ.q;uis nõ haberet caput
ſᷣm oẽm /ꝓpꝛietatẽ.De illo vero qð dicit᷑ ꝙ in
carnatio facit ad ꝑfectionẽ hoĩs q;tũ ad glo⸗
riã. Rñdet᷑ ꝙ illa nõ eſt rõ pᷣcipua incarnati⸗
onis ſed annexa pᷣncipali.ꝓ eo ꝙ ſi nũq; deꝰ
incarnatus eſſet.homo gloꝛificatõne coꝛpo⸗
ris ſui et viſione dei ꝑfecte ⁊ totaliter beatus
eſſet. Viſio enim xpᷣi coꝛpoꝛalis ſpectat nõ
ad eſſentialẽ cõpletionẽ beatitudinis ſed ad
quoddã accidẽtale gaudiũ. Nam gloꝛia coꝛ
poꝛis et ſenſuũ externioꝛũ erit ꝑ redundantiꝗ

delectationis venientis ab anima ex viſione
dei. vt dicit Auguſ.in epła ad dioſcoꝝ. VUñ

multũ derogire videt᷑ ſummo bono.qui di—«⸗

cit ipᷣm nõ ſufficere abſq; bono creato ſibiad
iuncto ad hoĩem ꝑfecte beatificandũA. Se
cunda rõ ſoluit᷑.qꝛ illa idoneitas et congrui⸗
tas data humane nature ad incarnationẽ at
tenditur ex ꝑte reparabilitatis hoĩs pꝛinci⸗
paliter q;uis rõne dignitatis et aliarũ condi
tionum aliq̊ mõ attendat᷑. Ideo ſicut homo

nõ fuiſſet reparatꝰ ſi nõ cecidiſſet q;uis eſſet

reparabilis deitati nõ eſſet vnitus q;uis eſ⸗
ſet vnibilis. NHec tñ fruſtra fuiſſet illa poten⸗
tia qꝛ multe ſunt potentie et idoneitates que
ad actũ nõ reducunt᷑ et tñ fruſtra nõ ſunt:qꝛ
dignitati et nobilitati nature atteſtant᷑. Nec
dicit᷑ potẽtia fruſtra ſi nõ reducit᷑ ad actũ ſed
tunc fruſtra eſt cũ ad actũ nõ reducit᷑:et tũ ad
actũ exigit eã reduci tꝑs et locus. ¶ Cercia
ratio friuola cenſet᷑ ex eo ꝙ deus ſufficienter
mani feſtauit ſuã potentiã ſapientiã ⁊ bonita
tem ꝑ opus creationis rerũ diſtinctõis et oꝛ

natus. licet iſtã manifeſtauerit in oꝑe incar-

nationis dũ ꝓpter hoĩs lapſum decuit xpᷣm
carnẽ aſſu mere

natura nõ tũ ſequit᷑ ꝙ homo ex hoc repoꝛtet

cõmodũ de malitia ſua.qꝛ incarnatio nõ fu-
it ex malitia hoĩs:ſed ex ſumma benignitate
et ſapientia dei.Quia enĩ ſapientia deivincit
maliciã. Hinc eſt ꝙ nõ patit᷑ eſſe malũ aliq dG
de quo nõ eliciat bonũ et etiiĩẽ maius bonũ.
Alioquin nõ ꝑfecte maliciãvinceret.Pꝛopte
rea cõtra pᷣuaricationẽ ade qui totũ genꝰ hu

manũ interfecit ſtatuit rectitudinẽ ſecundi

ade qui ꝓ toto genere humano poſſet ſatiſfa
cere.Et cuius obediẽtia multo plus ſibi pla
ceret qᷓ; inobediẽtia ade potuit ſibi diſplicere
Quare filiũ dei incarnati nõ fecit noſtra ma

licia ſed dei charitas nimia et miſericoꝛdia.

offenſa. Nã ad meritũ vite eterne ſufficit cõ⸗
placentia ex ꝑte merentis.ad hanc aũt cõpla
centiã ſufficit diuina gratia.Et qꝛ gratiã di⸗

uinã poterat homo habereꝑ miſſionẽ ſpirit

ſancti ⁊ filij in mẽte abſq; filij miſſione in car

nem. Hinc eſt ꝙ ad ꝑfectionẽ meritivite eter

ne nõ opoꝛtuit incarnatõʒ interuenire. Ad
ſatiſfſaciendũ autẽ nõ ſolũ requirit᷑ ſatiſſa
ctio placeat ſed ꝙ damnũ recõpenſare vale⸗
at. et honoꝛẽ deo ſublatum reſtituat. Et ideo
nõ tãta fuit neceſſitas incarnatõnis ꝓpter ne⸗
ceſſitatẽ merendi ſicut ꝓpter neceſſit atẽ ſatiſ⸗
faciendi. Et ꝙ iſtud ſit verũ ptʒ in angelis

carnẽ aſſumere¶ Quarta adhuc rõ inficit
qꝛ licet ꝑ xpᷣm incarnatũ ſit exaltata humana

¶Muinta rõ nihil cõcludit qm̃ nõ eodẽ mõ
ſe habent meritũ vite eterne et ſatiſfactio pꝛo

quoꝛũ natura nõ eſt vnita verbo et tñ merue
runt vitã eternã. Inſuꝑ eſto ꝙ tante difficul
tatis ſit mereri vitã eternã ſicut ſatiſfacere ꝓ

offenſa.tñ nõ opoꝛtet ꝙ ꝓpter hoc neceſſaria

ſit incarnatio xpi ꝓ eo ꝙ ſpũs ſanctus ipſeqͥ
pꝓ charitatẽ mouet aĩam dignã eã facit gloꝛia
ſempiterna Sed ad ſatiſffaciendũ neceſſaria

eſt incarnatio.qꝛ vt aiunt oẽs theologi.Cõ⸗

gruentiſſimus modus ſatiſfaciendi fuit per
moꝛtẽ et paſſionẽ xpᷣi.ſicut cõgruentiſſimus
eſt ad merendũ per charitatem et dilectionẽ.
Bexta rõ ad hoc nõ pᷣt militare qꝛ matri
moniũ duplicẽ habet ſignificationẽ.ſignifi⸗
cat enĩ cõiunctionẽ dei ad eccleſiã ſᷣ m chari⸗
tatem. Et ſignificat etiã cõiunctionẽ natura

S

rũ ĩ ꝑſone vnitate.dictãq; ſignificationẽ ha⸗

bet ſᷣm ſtatũ nature lapſe.pꝛimã vero habu.

iſſet ſi ſtetiſſet homo.Et ideo nõ eſſet falſum

ſignũ.ſicut enĩ matrimoniũ nũc eſt in ofiiid
um eet in remediũ tunc autẽ ſolũ in officiũ ſic
mõò habet duplex ſignificatũ tunc vero vnũ.

¶ Septima inſuꝑ ratio nõ admittit᷑ nec ac
ceptat᷑ qm deꝰ ab eterno pᷣſciuit lapſum hu⸗
mani generis qð tñ fecit qꝛ ſe reparaturũ co
gnouit.Et ideo pꝛincipalius in intentione

fuit reꝑatio lapſi qᷓ; cõditio eius ad lapſum

poſſibilis.Et ꝓpterea nõ ſequit᷑ ꝙ aĩa xpᷣi fa⸗
cta ſit quadã occaſione et nõ pꝛincipali intẽ⸗
tione.hoc enĩ teneret ſi deus in cõditione ge

neris humani nõ pᷣcognouiſſet hoĩs lapſum
Ex quibs oĩbus qui tenẽt ꝙ nõ fuiſſet incx

natus xpᷣs ſi nõ peccaſſet adã:aſſerũt ꝙ opi⸗

nio iſta eoꝝ magis deũ honoꝛat q; pꝛima q

deũ intra ꝑfectionẽ vniuerſi includit.hocve

ro ſupꝛa oẽm oꝛdinẽ vniuerſi ponit illũ.De
quo vide Bonauen. in.ij. di. xv. q.iiij. in lit
tera: Inſuꝑ foꝛtificat᷑ eoꝝ ſnĩa tali rõne.Si

deus aſſumpſit humanã naturã. Aut hoc fu
it ꝓpter humanã dignitatẽ.Aut ꝓpter neceſſi
tatẽ. Si ꝓpter dignitatẽ cũ angelica natura
ſit dignioꝛ q; humana magis debuit aſſum
pſiſſe angelicã. Si ꝓpter neceſſitatẽ et neceſ⸗

ſitas indigẽtie nõ ſit niſi ꝓpter peccatũ.ergo

videt᷑ ꝙ pᷣcipua rõ incarnatõis fuit redem⸗

ptio humam generis lapſi. Accedit ad hoc

ad firmioꝛẽ cõfirmationẽ ꝙ oẽs doctoꝛes fa
moſi celeberrimi ita expᷣſſe tenẽtet loquunt᷑

Vñ ſuꝑ illo verbo Matthei. xviij.ca. VUe⸗

nit filius hoĩs q̃rere et ſaluũ facere qð ꝑie⸗
rat.Auguſ.in li.de verbis apli ſic dicit. Si
homo nõ peccaſſet filiꝰ hoĩs nõ veniſſet.Et
iterũ ſuꝑ illo dicto apłi.i.ad thi.i.c. Chꝛiſtꝰ
ieſus venit in hũc mundũ ſaluos facere pec
catoꝛes. Augꝰ.ait. Nulla cauſa fuit venien
di chꝛiſto dño niſi peccatoꝛes ſaluos facere.

Lolemo
ſamncsian
miſlluüt
Augert
epenſe
ſchoſon
woine
deus lan
iogenni
hiti⸗
ln Glhe
dectono:
Prgonin
Piat l
nipoen
ſannuue
nlinci
Gennnn
vernusi
nide
Merue
Gopin
Cſſeh
(600
Cknobt
hhi
eumne
EVit
Wpi⸗
Ght
ſhüy
ilün⸗
Hler
popan
My
aann
Pecarer
gety
Gn⸗
Moeamal
ſlofrche
nragir
Pentne
nete
nig
Gen
WMep⸗
nn
eneng

ndffial
ninen
NM
mmande
dünenfni

holg
dendifnie

Tuenniſinns
adllegine
reqem,
none ſini
üfnchan⸗
Noninumn
fcnonehe⸗
iyoobabe⸗
chafiſun
icinoſic

üinoſficäe.
mmcrNſi.

Wminir
ſenmi⸗
itgü
ncoinon
tboislayy⸗
zfuiſſe u
enteß
“
uin
NNid
☛
iunun

ghogun .

in ,, 0
n gof⸗
ſnc⸗ 9
ſſcniſee⸗
s ſoen i
fuitronn
los imn

ſpectu angeluet reſpectu hoĩs.

Tolle moꝛbos tollevulnera ⁊ nulla erit caun
ſa medicine. Et ſuꝑ illo verbo Mat. i. Ipſe
eni ſaluũ faciet populũ ſuũ a peccatis eoꝛꝛũ.

Augꝰ.refert.ſi homo nõ peccaſſet virgo nõ

peperiſſet. Et idẽ ſuꝑ iſto verbo pſalmi. In⸗
fixus ſum in limo ꝓfundi.vtinã maneret ho
mo in eo qð de fecit. Si maneret in eo qðd
deus fecit nõ in limo infixus eſſet quem de⸗
us genuit.Et iteruʒ Augꝰ.ſuper illo verbo
Jo hã.xi.ca. Dñe ecce quem amas infirma⸗
tur. Si peccatoꝛes dñs nõ amaret ad terrã

de celo nõ deſcendiſſet. Et ad idem eſt dictũ

Bꝛegoꝛij in hymno. Exultet iam angelica.

vbi ait. Nihil enim nobis naſci ꝓfuit niſi re
dimi pꝛofuiſſet. Et ¶eo papa in ſermone de

natiuitate inquit. Si homo ad imaginẽ et

ſimilitudinẽ factus in ſuo honoꝛe manſiſſet

creatoꝛ mundi creatura nõ fieret neq; ſempi
ternus tempoꝛalitatẽ ſubiret. aut equaliſ deo
patri dei filius foꝛmã ſerui aſſumeret.Et næ
vlterius fatigent᷑ animi audit
q ; opinio ſtare poſſit. Ego dico
caſſet homo:quid fuiſſet: nobis reuelatũ nõ

eſt. Sufficere nobis debet ꝙ chꝛiſtus factꝰ

eſt nobis vt peccatum generis bumani de⸗

leret hic dirigẽda eſt ↄtemplatio noſtra hoc

piead mentẽ reuocandũ. Cõſideremus er⸗
go quãta fuit admirãda charitas dei patris
qui ꝓpꝛio filio ſuo nõ pepercit ſed pꝛo nobis
omnib tradidit illũ.De hoc ſic ſcribit᷑ Jo⸗
han. üj. ca. Dic deus dilexit mundũ vt filüin
ſuũ vnigenitũ daret vt omnis qui credit in
üillũ nõ pereat ſed habeat vitam eternaʒ. Qð
Miero.admirans in epiſtola ad Damaſum
papam inquit. Que maioꝛ poteſt eſſe clemen
ſia q; vt dei filius:filius hominis putaretur
decem menſium faſtidia ſuſtineret. partus ex
pectaretaduentum. per ſingulas adoleret e⸗
tates.et poſt cõtumelias vocũ alapas et fla⸗

gella cruciſq; pꝛo nobis fieret maledictũ vt
nos a maledicto legis abſolueret.Et Grego

rius reclamando ſic patrẽ eternũ alloquitur
O inextimabilis dilectio charitatis. vt ſer⸗
uum red imeres filiũ tradidiſti. Et merito qͥ⸗
llbet in ſtupoꝛẽ verti debet cum audit deum
carne veſtitum paſſibili.et humiliatum vſq;
Qd foꝛmã ſerui.nõ pꝛopter ſuam ſed ꝓpter no
ſtram indigentiã vt nobis pereuntibus fer⸗

tempus incarnationis chꝛiſti merito

itur tempus plenitudinis reſpectu dei:re

2 apitulum ſecundũ.
Ecundumi myſteriũ declarandũ de
incarnatione chꝛiſti dicitur tardita⸗

dicabit in nationibo implebit ruinas.
lumeret. cio dicit᷑ tempus plenitudinis reſpectu hoĩs
toꝛu cum vcra⸗
q ſi nõ pec⸗

Johis inqt de chꝛiſto. Iter i

tis. In quo fideliter cõfitemur chꝛiſtũ ratio⸗
nabiliter diſtuliſſe tempus incarnationis vſ

q; ad ſextã etatẽ mundi. Quare autẽ nõ an⸗

le voluerit incarnari dixi in quodã ſermone
de annunciatõne virginis. qui licet alibi ſit
nNotatus tamẽ ꝓ huius operis perfectõe eti⸗

am in hoc libꝛo ſcribitur. Nunc vero aperiẽ

dum eſt cur tẽpus illud quo deus homo fa⸗

ctus eſt ab apoſtolo tẽpus plenitudinis ap⸗
pellatur. Et ad hoc reſpõdet dñs Bonauen.

in. iij. diſt. i. in declaratõe littere ꝙ ſic dicitur
ꝛimo reſpectu dei.qꝛ in incarnatõne eſt

facta plena ꝑticipatio diuinitatis. VUnde ad

Coloß.ij. ca. dicit aplus. In chꝛiſto habitat

.

A⸗ plenitudo diuinitatis coꝛpoꝛaliter.

ecundo dicitur tempus plenitudinis.

reſpectu angeli:qꝛ per chꝛiſtũ reparata eſt an

geloꝛũ ruina. Ideo dauid in pᷣs.cix.ait. Ju
Eer

Zum qꝛ plene a culpa liberat᷑ tum qꝛ plene

eſt de veritate neceſſaria edoctus.tũ qꝛ plena
gratia diffuſa eſt in credẽtes. VUnde dicitur

Johis.i.ca.ꝙ; Johãnes baptiſta teſtimoniũ

phibens de chꝛiſto ait. De plenitudine eius
accepimus omnes & gratiã ꝓ gratia. qꝛ lex
per moyſen data eſt: gratia ⁊ veritas ꝑ ieſum

chꝛiſtum facta eſt.

Qualiter accipiendũ ſit mediũ tempoꝛis

in quo chꝛiſtus incarnatus eſt.

apitulũ tercium:
rcium myſteriũ declarandũ de in⸗
arnatõe chꝛiſti dicit᷑ tempoꝛalitatis.
Et in hoc inueſtigandũ eſt. An xpᷣs
incarnatus ſit in medio tꝑis.Et quidã arbi

trantur ꝙ ſic. ꝓpter verba Abacuc ꝓphete di
centis.ca.iij. Oñe audiui auditionẽ tuam et
timui. Dñe opus tuũ in medio annoꝝ viui⸗
fica illud. In medio annoꝝ notũ facies. Cũ
iratꝰ fueris miſericoꝛdie recoꝛdaberis. Que
yerba vt dicit᷑ in argumento in Abacuc in⸗

telligunt᷑ de chꝛiſto.Et qbus id videt᷑ affir⸗

mariꝙ deus homo factus eſt in medio tꝑis
At et alij cõtrariũ ſentiunt tenentes ꝙ chꝛi⸗

ſtus in vltimis tꝑibus viſibiliter deus et ho
mo mundo apparuit. NHim Augꝰ ſuꝑ.iiij.c.
ipius eſt caro ꝓ
nobis aſſumpta.Qui enĩ vbiq; eſt quo it.ni

ſiqꝛ ad nos nõ veniret ſi foꝛmãviſibilis car⸗
nis nõ aſſumeret. Ideo fati gatus erit ab iti⸗
nere. quid eſt aliud q; fatigatꝰ ĩ carne. Qua
re ergo hoꝛa ſexta.qꝛ etate ſeculi ſexta.Cõpu
ta tanq; vnã hoꝛam. Vnã etatẽ ab adam vſ⸗

q; ad noe. Secundã a noevſq; ad abꝛaham.
Terciã ab abꝛahã vſq; ad dauid. Quanam
b i

a dauid vſq; ad tranſmigrationt᷑ babylonis.
Quintã vſq; ad baptiſmũ iohãnis. Sextã
vſq; ad cõſummationẽ ſeculi.hec ille. õſtat
guũt ꝙ ſexta etas in q̃ xpᷣs venit nõ eſt in me⸗
dio tꝑis cum ſit vltima. ergo magna reſtat in
hHoc pꝑplexitas quã ammouendã puto neĩ du
bio animus in cõtemptũ cadat ſcripturarũ
ſanctarũ. Et ꝓpterea dicere poſſumꝰ ꝙ medi⸗
um ſumit᷑ dupliciter. ſ. ſtricte et punctaliter

pꝓ eo tꝑe qð equaliter diſtat ab extremis.ſcJ /

ꝛincipio et fine tꝑis.Et accipit᷑ large ꝓ eo
ſcʒ qð eſt inter illa extrema verba.itaq; Aba
cuc mediũ tꝑis deſignãt. Hoc mõ ſecundo
ſi ſtricte vellemus intelligere tũc nobis eſ

ſet certitudinaliter cognita hoꝛa iudicij qðd

in fine tempoꝛũ et cõſummatione ſeculi fiet
cõtra id qð ſaluatoꝛ noſter dixit Marc̃.xiij.
et Mat. xxiiij.c. De die aũt illa et hoꝛa nemo
ſcit.Ob qð Augꝰ.li.xviij.de ciuitate dei di⸗
cit. Fruſtra annos qͥ remanẽt huic ſeculo cõ
putare ac diffinire conamur.cũ hoc nõ eẽ no

ſtrum ex oꝛe veritatis audiuimꝰ. Sufficiat

igit᷑ nobis agnoſcere ꝙ incarnat eſt xpᷣs in⸗

ter pncipiũ et finẽ tꝑis qð eſt mediũvaldela

tum nõ aũt in extremitatib in pncipio.ſ. et

fine.De annis vero qͥ flxerũt a pᷣncipio mũ
di vſq; ad incarnationẽ Tpᷣi varia eſt opinio.
Nã ſᷣm Bedã fuerũt anni quinq; milia cen

tũ nonagintanouẽ. Alij vero cõputãt ãnos
tria milia nongẽtos ſexaginta. Non tñ ꝓpter
hoc cuiq; durũ videri debet.cũ difficillimũ
credã pᷣuncta licere poſſe ſeruari memoꝛiã an
noꝛũ in reb geſtis. Debemꝰ itaq; nos omni
curioſitate depoſita redemptoꝛi noſtro gras
quas poſſumus dicere.qꝛ nõ expectamꝰ am

plius eum in carnẽ venturũ qui iam venitet
viã fecit oĩbus vt facile ſaluari poſſumꝰ ape

ruitq; ianuam regni celoꝛum ad quod nos
ipᷣe perducat qui viuit et regnat in ſecula ſe⸗

um. “
¶ BSermo quartus in quo tractat᷑ de incar⸗

natione dñi noſtriieſu xpᷣi a cuius explicita
fide iam nullu xcludit᷑.

—ꝑꝰ

dum vt viuamꝰ ꝑ eũ. Verba ſunt Johis pꝛi
me ſue canonice ca.iiij. Refugit quoꝛundaʒx
animꝰ deũ ĩcarnatũ audire qͥ blaſphemiã ar

bitrantur qð nos ad laudeʒ creatoꝛis noſtri

accedere cõfitemur. Tunc quidem illum be⸗

negicimus cum ſtabili fide credimus eum

pꝛo nobis hominẽ factũ. Vt autẽ cõfundan
tur increduli et mens bonoꝛũ in ipᷣa veritate

EZerxcium credulitalis.
Mualiter fuit poſſi deum carnem aſſu

Pehoc apparnit
charitas dei in nobis qm filiũ ſu
um vnigenitũ miſit deꝰ in mun⸗

letetur in hoc ſermone de incarnatione Jeſu
xp̃i benedicti verba faciemꝰ.de qua locutus
eſt Johãnes ĩ verbis in themate poſitis vbi
tria myſteria occurrũt cõſideranda.

Primũ dicitur poſſibilitatis.
Secundum neceſſitatis.

mere. ¶CLapitulum pꝛimum.
Rimũ myſteriũ ↄ ſiderandũ dicitur
poſſibilitatis.in quo oſtendemus q;
deũ incarnari fuit poſſibile. Et hoc

„„ „ ⸗ 5

Fm tho. iij.pte.q.i.triplici rõne.

ꝛimo rõne omnipotentie..
Hecundo rone excedentie.
Tercio ronec .
Pꝛimo oſtendit᷑ impoſſibilitas incarna⸗
tionis rõne oĩpotentie. Nam cũ deus ſit oĩ⸗

potens pᷣt omne illud ꝙ nec cõtradictionem
iacludit nec aliquẽ defectũ ĩ deo ponit.iuxta
verbũ angeli ad virginẽ beatiſſunã Quce.i.

dicẽtis. Hõ erit impoſſibile apud deũ omne

verbũ. Sed deum humanã naturã aſſume⸗

re nec cõtradictionem includit.nec aliquem

defectum in deo ponit.quod patet.quia diui

na natura vniri humane in vnitatẽ pſone nõ

eſt aliud qᷓ; diu inã perſonã que ab eterno fu⸗
it bypoſtaſis reſpectu diuine nature:eſſe hy
poſtaſim reſpectu humane nature in tempo
re.hoc aũt nõ dicit aliquã imperfectionẽ ſed

potius dignitatẽ et nobilitatẽ. Sicut enĩ cũ
de ſit bonuſ ab eterno in nullo fit derogatio
bonitati ſue dũ ẽ cauſa bonitatiſ creature in

tꝑe.q;ᷓuis bonitas creata lõge ſit inferioꝛ bo

nitate increata. Dic cũ ꝑſona filij dei ſit hy
poſtaſis intelligibũlis intellectualis et ſpiri⸗

tualis et increata ab eterno.in nullo derogat
ei ſi fit hypoſtaſis rõnalł nature create in tꝑe

Et quemadmodũ deus de nõ creante fit cre
ans in actu abſq; aliq̃ ſui mutatõe.ſed ſoluʒ
facta mutatõe ex ꝑte nature create. Sic pſo⸗
na filij dei q̃ nõ erat hypoſtaſis humane na⸗
ture in actu abſq; aliq̃ ſui mutatõe vel inno
uatione facta eſt hypoſtaſis ipᷣius ſola muta
tione facta ex ꝑte aſſumpte nature. Hinc leo
papa in ſermone ait. In vtraq; eius natura
idem eſt dei filius.noſtra ſuſcipiens et ꝓpꝛia
nõ amittens.in hoĩe hominẽ renouãs in ſe

incõmutabilis ꝑſeuerans. Deitas enim que

illi cũ patre cõmunis eſt nullũ detrimentuʒ
oĩpotentie ſubijt nec dei foꝛmã ſerui foꝛma

violauit:qꝛ ſumma et ſempiterna eſſentia qᷓ

ſe ad humani generiſ inclinauit ſalutẽ. Hos
quidẽ in ſuã gloꝛiã tranſtulit.ſed qð erat eſſe
nõ deſijt. Secundo oſtenditur poſſibilitas

gune
Hlanuus.
ausintel
dicgeetn
ſuepotel
ſcaron
ſumppo
lentc
lunci
nen.
narions
lommoog
Oadbon
luonana⸗
nuornuur
nſen
Slono⸗
ann
ſümnnn
Giklur
ſble
1600
Ceckon
grninu
Monuun
loedw⸗
ſnllucoe
guiniſ
ſchinun
Lpw
ucee
blish
gumdi
ſumond
Mußea
holmmi⸗
ll gö
Adei.
Rgench
menatk
badige
ansdig
fonals⸗
gualier
ſeancoa
lengein
Cnglipe
reoen
Nliggan
Cinus
hludl
angeby
ſuop

ione
u bchnns
polns wi

4

amentſt
uumpinmn.
noädieine

tendenns
bie Sthe

inemn⸗
idensſuc⸗
radicionen
oponit urn
Hini ui
dus dainr
Pammofn
reclihy
rinenpo
Knoneſel
cc
zadaognn
aemri
ſtininrt
iifr
oaßn

anrſtan
elu b⸗
6N**
mnmnen
eel ino
ſolamuna
Hincles
iusnatr
lisin
1 in q⸗
unenu;
mni forn
lue. ⸗
anſ
oſbls

“

incarnationis rõne excedentie:vt enĩ inquit
Hilarius. Plura põt deus facere q; intelle⸗
ctus intelligerc. Sed homo põt rõnabiliter
dicereet intelligere deũ incarnatũ. Tũ ꝓpter
ſue potẽtie ſapie et bonitatis eminentẽ mani
feſtationẽ que facta eſt ĩ bumani generis aſ⸗
ſumptione. Tũ ꝓpter operũ diuinoꝝ excel⸗
lentẽ cõſummationẽ q̃ facta eſt cũ vltimũ cõ
iunctũ eęſt pꝛimo.tũ ꝓpter peccati ſatiſfactio⸗
nem. C ercio oſtendit᷑ poſſibilitas incar⸗
nationis rõne cõuenientie. Nam eoꝝ eſt faci
lis vnio que adinuicẽ ſimilitudinẽ habent.
Sed homo creatus eſt ad imaginẽ et ſimili
tudinem dei.ergo ſibi vniri potuit humana
natura in vnitatẽ ꝑſone.Sed ex iſta rõe tria
poſſʒ qͥs querere. An humana natura ſit ma
gis aſſumptibilis a filio dei qᷓ; quelibet alia
natura. Et poſſet aliqs arguendopbare ꝙ;
nõ:maxime ex duob. Pꝛimo quia Kug in

epiſtola ad voluſianũ inquit. In rebus mi

rabiliter factis tota rõ facti eſt potẽtia facien
tis. Sed potẽtia dei facientis incarnationẽ
que eſt opus maxime mirabile nõ limitatur
ad vnã naturã cum potentia dei ſit infinita.
ergo natura humana nõ eſt magis aſſumpti
bilis a deo qᷓ; aliqua alia creatura. Secũdo
ſimilitudo eſt rõ faciens ad incarnatõnis cõ
gruitatẽ.ſed in natura angelica inuenit᷑ expᷣſ
ſioꝛ ſimilitudo dei qᷓ; ĩ humana. vt dicit Hꝛe
go. xxxvij.li.moꝛaliũ.et in O melia de centũ
ouibo.ergo natura angelica magis erat vni⸗
bilis q;ᷓ; humana. Ad hoc plene intelligen⸗
dum dicit Tho.in.iij.ꝑte.q.iiij. aliqͥd aſ
ſumptibile dicit᷑ quaſi aptum ſumia diuina
ꝑſonaqᷓ quidẽ aptitudo nõ põt intelligi ſᷣm
potentiã paſſiuã naturalẽ q̃ nõ ſe extẽdit ad
illud qð tranſcendit vnio ꝑſonalis creature
ad deũ. Vñ relinquit᷑ ꝙ aſſumptibile dicat᷑
aliqd ᷣ m cõgruentiã ad vnionem pꝛedictã q̃
attendit᷑ ſm duo in humana natura.ſ.ſcoᷣm
eius dignitatẽ ⁊ ᷣm eius neceſſitatẽ. Scom
eius dignitatẽ:qꝛ humana natura inq; tũ eſt
rõnalis ⁊ intellectualis nata eſt attingere ali
qualiter ipᷣm verbũ ꝑ ſuã operationẽ cogno⸗
ſcendo et amando ipᷣm. Scõdᷣm neceſſitatẽ au
tem:qꝛ indigebat reparatõe cũ ſubiaceret oꝛi
ginali peccato. Hec duo aũt ſoli humane na
ture ↄueniũt.nam creature irrõnali deeſt di⸗
gnitas:angelice vero neceſſitas.Cũ ergo di

cimus ꝙ creatura irrõnalis nõ eſt aſſumpti⸗
bilis.nõ ita dicimus ꝙ ſubtrahamus aliqͥd

diuine potẽne.ſed ad oſtendendũ cõditionẽ
creature que ad hoc aptitudinẽ nõ habet.de

angelo vero iam dictũ eſt ꝙ nõ erat ĩ eo neceſ

ſitas ꝓpter peccati angelici irremiſſibilitatẽ.

5
.

Xquinq; rationibo pcipuis fuit neceſſa⸗

rium ex ꝑte hoĩs xpᷣm incarnarr.
zanndn myſteriũ cõſiderandũ de in

arnatõe xpᷣi ðꝛ neccſſitatis. Vbi qᷓri
tur an fuit neceſſariũ xpᷣm incarnari
Etad hoc dicit ſanctꝰ tho.iij.ꝑte.q.i.q; ne⸗
ceſſitas iſta refert᷑ ad hoĩem ꝑ xpᷣm incarnatũ
redimendũ.Et ſᷣm hoc neceſſariũ dicit᷑ du⸗
pliciter. Uno mõ ſine q̊ nõ pᷣt quis cõſequi
finẽ vt cibus neceſſariꝰ eſt ad vite ſuſtẽtatio
nẽ.Alio mõ ꝑ qð meliꝰꝑuenit᷑ ĩ finẽ.vt equꝰ
eſt neceſſarius etiã homini ſano vt meliꝰ iter
ꝑficiat Nõ fuit neceſſariũ pꝛimo mõ xpᷣm in
carrnari.qꝛ deus cuius ſapiẽtie nõ eſt nume
rus.nec eſt finis potẽtie et virtutis eius.po⸗
tuiſſet ſua volũtate auctoꝛitate hoĩ lapſo ſuc
currere.Fuit tñ ſecũdo mõ neceſſariũ.qꝛ per
xpᷣm incarnatũ homo melius pᷣt in finẽ ſuũ
uenire. Et hoc multiplici rõne.
ꝛima dicit᷑ fidei roboꝛatio.
Decunda ſpei ſubleuatio.
Cerciã charitatis inflammatio.

Nuarta vite exemplatio.
Pnt hoĩs inſtructio.

Pꝛima ratio dicꝙ fidei roboꝛatio: magis
quidẽ roboꝛat᷑ homo in fide ex eo ꝙ ipe deo
incarnato loquenti de myſterijs inuiſibilib
credit. Uñ Auguſ.li.ix.de ciui.dei. Vt ho⸗
mo inqͥ t fidentius ambularet ad veritatem:
a veritas dei filius homine aſſumpto co⸗
tituit atq; fundauit fidẽ.¶Hotandũ hic ꝓ
pter illud verbũ hoĩe aſſumpto.qꝙ epheſina
ſinodus dicit q; pſona nõ aſſumpſit hoĩem.
Ex quo ſanctꝰ tho.iij.pꝑte.q.viij.ait. lo⸗
cutiones doctoꝝ qui dicũt xpᷣm aſſumpſiſſe
hoĩem nõ ſunt extendende tãq; ꝓpꝛie ſed pie
exponẽde.vt dicamꝰ homineʒ aſſumptũ.qꝛ
eius natura eſt aſſumpta. Et qꝛ aſſumptio
terminata eſt ad hoc ꝙ filius dei ſit homo.
¶ Secũda rõ quare meliꝰ homo ſaluat᷑ per
xpᷣm incar natũ dicit᷑ ſpei ſubleuatio Suble
uatur quippe ſpes noſtra vt futurã beatitudi
nem expectemus dũ xpᷣs in ſua incarnatõne

— O—

nobis oſtẽ dit quãta eſt erga nos dilectio dei

atris. Hinc Aug. li. xiij.de trini.inqt. Ni
il tã neceſſariũ fuit ad erigendã ſpem nr̃am
qᷓ; vt demonſtraret᷑ nobis qᷓ;tũ diligeret nos
deus. Quid vero huius rei iſto iudicio ma⸗
nifeſtius q; ꝙ dei filiug noſtre nature digna
tus eſt inire cõſoꝛtiũ. rcia rõ dicit᷑ cha-
ritatis inflammatio. Quis nam tã durus tä
inhumanus tã ferreus ſit qui deũ nõ diligat
a quo tm̃ ſe diligi cõſpicit vt nõ niſi amoꝛe
dignet᷑ aſſumere foꝛmã ſemn. Jdeo ug li.

de catheziſandis rudibꝰ ait.Que maioꝛ cau
ſa eſt aduẽtus dũi niſi vt oſtenderet deus d

lectionẽ ſuam in nobis.Et infra ſubdit. Si

et bone beateq; vite. Et iõ Augꝰ.in quodã

ſermone de natinitate dicit. Homo nõ erat
ſequendꝰ qͥ videri poterat. Deus ſequẽdus

erat qͥ videri nõ poterat:vt ergo exhiberetur
homini et qͥ ab hoĩe videret᷑ et quẽ homo ſe⸗
queretur deꝰ factus eſt homo. ¶ Quinta rõ
dicit᷑ hoĩs inſtructio. Inſtruit᷑ enĩ vnuſqͥſq;
vt intelligat quãta ſit hoĩs dignitas:ne illaʒ
coinquinet peccãdo. Pꝛopterea Aug. li.de
vera religione inqt. Demonſtrauit nobis de

us q; excelſum locũ inter creaturas habeat

humana creatura in hoc ꝙ hoibus in vero
hoĩie apparuit. Et leo papa in ſermone de na
tiuitate ſic ſequi. Agnoſce o xpᷣiane digni⸗
tatem tuã et diuine cõſoꝛs factus nature no
li in veterẽ vilitatẽ de graui cõuerſatione re⸗
Aire. Nõ valet ergo quiſpiã recte ſe de cetero
cxcuſare.ſi ad paradiſi delitias nõ feſtinet cũ
iot ac tãta pᷣconia de vite eterne immarceſſi⸗
bili gloꝛia vndiq; ſonant.

myſteriũ xpᷣi incarnati. apitulũ. iij.
Terciũ myſteriũ ↄſiderandũ de in⸗
carnatõe xpᷣi dicit᷑ credulitatis. In q̊
N videndũ eſt. an credere myſteriũ xp̃ᷣi
ſit de neceſſitate apud oẽs.Et ad h̊ dicit ſan
ctus tho.ij.ij.q.ij.O via hoĩs veniẽdi ad iu
ſticiam eſt myſteriũ incarnatõis et paſſionis
xypᷣi.Dicit᷑ enĩ Act.iiij.c. Nõ eſt aliud nomẽ
Datũ hoĩbo in q̊ opoꝛteat credẽtes ſaluos fie
ri.Et Augꝰ.in li.de coꝛreptione ⁊ gratia in⸗
quit. Illa fides ſana eſt qua credimus nullũ

hHoliem ſiue maioꝛis ſiue ꝑue etatis liberare

A cõtagione moꝛtis et obligatõe peccati niſi
per vnũ mediatoꝛẽ dei et hoĩm ieſum xpᷣm.
O poꝛtuit ergo myſteriũ incarnatõis xpᷣi ali
qualiter omni tꝑe eſſe creditum apud oẽs.di
uerſimode tñũ ſᷣ m diuerſitatẽ tempoꝛũ ⁊ per⸗
ſonarum. Ham ante ſtatũ peccati homo ha
buit explicitã fidẽ de xpᷣi incarnatõe ſᷣm ꝙ oꝛ
dinabat᷑ ad cõſummationẽ gloꝛie.nõ aũt ſᷣm
wꝙ oꝛdinabat᷑ ad liberationẽ a peccato ꝑ paſ⸗
ſionẽ et reſurrectionẽ:qꝛ homo nõ fuit pᷣſci⸗
us peccati futuri.videt᷑ aũt incarnatõnis xpᷣi
pſcius fuiſſe:ex eo ꝙ dixit. ꝓpter hoc reliquet
Homo patrẽ et matrẽ et adherebit vxoꝛi ſue.

yt dicit᷑ Ben.ij. c. Ex hoc apls dicit ſacramẽ
tũ magnũ eſſe in xpᷣo ⁊ ĩ eccia.qð quidẽ ſacra

mentũ nõ eſt cred

Xtꝑe iſto oẽs obligint᷑ credere explicite

Poſt peccatũ aũt fuit explicite creditũ myſte
rium xp̃ᷣi: nõ ſolũ ſchan incarnationẽ. ſed
etiã quantũ ad paſſi
Alare pigebat ſaltem reamare non pigeat.
¶¶ Muarta ratio dicit vite exemplatio. Ha⸗
bent nãq; hoĩes xpᷣm exemplar oĩs virtutis

1 onẽ et reſurrectionẽ qb⸗
humanũ genus a peccato liberat᷑. Qualiter

et patres antiqui patriarche.ſ. et ꝓphete pᷣfi⸗

gurarũt xpᷣi paſſionẽ quibuſdã ſacrificijs et
ante legem et ſub lege quoꝛũ quidẽ ſacrificio

rum ſignificatũ explicite maioꝛes cognoſce⸗
bant. minoꝛes autem ſub velamine illoꝝ ſa⸗

crificioꝝ credentes ea diuinitus eſſe diſpoſi

ta.quaſi de xpᷣo venturo habebãt fidẽ velatã

Poſt tꝑs aũt gratie reuelate tam maioꝛes qᷓ;
minoꝛes tenent᷑ habere fidẽ explicitã de my⸗
ſterijs xpᷣi pᷣcipue qᷓ;tũ ad ea q̃ cõiter in eccle⸗
ſia ſolennizant᷑ et ꝓponunt᷑.¶ Ged ↄtra iſta

poſſet qͥs obicere. Pꝛimo qꝛ nullus tenetur
credere qð nõ cognoſcit. Sed hoĩes nõ co⸗

noſcunt myſteriũ incarnatõis.qꝛ iohannes

baptiſta videt᷑ illud ignoꝛaſſe cũ exiſtes ĩ car

cere miſit ad xpᷣm diſcipulos dicẽs.LTu es qͥ
venturꝰes an aliũ expectamꝰ. Scðo qꝛ dio⸗
niſius dicit in li.de celeſti ierarchia. MHulti

gentiliũ ſaluti adepti ſunt ꝑ myſteriũ ãgelo

rum.et tñ iſti nõ habuerũt de xpᷣo fidẽ impli⸗

citam nec explicitã. His rñũdet᷑ ad pꝛimũ q;

iohãnes nõ ignoꝛauit myſteria xpᷣi incarna

ti qui dixerat Johis.i.Ego vidi et teſtimo⸗
nium ꝑhibui qꝛ hic eſt fuius dei. VUñ nõ di⸗
cit. Tu es qͥ veniſti. Sed tu es qui venturꝰ

es.querens de futuro nõ de pᷣterito. Simili
ter nõ eſt credendũ ꝙ ignoꝛauerit eũ ad paſ⸗

ſionẽ venturũ qꝛ dixerat. Ecce agnꝰ dei ⁊c̃.
pꝓnuncians eiꝰ immolationẽ futurã. Poteſt
ergo dici ßᷣm Bꝛego. ꝙ inquiſiuit ignoꝛãs
an ad infernũ in ꝓpꝛia ꝑſona eſſet deſcenſurꝰ
Vel ſᷣm Ambꝛo.nõ q̃ſiuit ex dubitatione ſi

ue ignoꝛãtia ſed magis ex pietate. Vel ſicut

XLriſoſto.dicit.nõ queſiuit q̃ſi ipᷣe ignoꝛaret

ſed vt per chꝛiſtũ ſatiſfieret eius diſcipulis.

Ad quoꝝ inſtructionẽ rpᷣs rũdit ſigna ope⸗
rum oſtendẽs.Ad dictũ vero dioniſij reſpo⸗
det Tho.ꝙ multis gentiliũ fuit facta reuela

tio de xpᷣo.vt patet de Job qui dixit.xix.ca.

Scio ꝙ redemptoꝛ meus vinit. Et idem de
Sibillis. Si qui tñ ſaluati fuerũt qͥbus re⸗

u elatio nõ fuit facta nõ fuerũt ſaluati abſq;

fide mediatoꝛis.qꝛ ⁊ ſi nõ habuerũt fidẽ ex⸗
plicitã. habuere tñ fidẽ implicitã diuina ꝓui
dentia credẽtes deũ eſſe liberatoꝛẽ hoim ſᷣm
modos ſibi placitos.et ſᷣm ꝙ aliquibo veri⸗
tatẽ ↄgnoſcẽtibo ipᷣe reuelaſſet.hec tho.Qua
recredere myſteriũ chꝛiſti hoc tꝑe obligant᷑
oẽs hoies mũdi.cũ nullus iam de ignoꝛan⸗
tia niſi volũtaria excuſare ſe poſſit. JIpᷣm qͥp⸗

ibile pꝛimũ hoĩeʒ ignoꝛaſſe pe incarnandũ pdixerunt ꝓphete. Incarna⸗

n voro⸗
nerunrap
lomumſ
getotmi
iſünem
Fherüta
le gel
uuntainl

ſingon
ouclidi
ſſtooduce
larbginn
nusw
Coanntar

E
t
Penei

Kragin
iauno⸗
arch
tropi
gemende.
deſeihisy
luleprin
ſodilaban
cirihe
gimnerg,
Hepen
maͤeinbe
igimns
ſominca
wundang
Gnräin
Cesyr
tumbab
lererpen
it O
peinche⸗
Amne
caune
en

ktenge

hariüme
nmoni ſcl
Immion b
Nk dlim
laphffi
ſiſuhhe
oreg chgndſ
lamine lon in
lus eſe din
chätfickni
ummaan;
Aplictiden
icbiterineut
domie
hullasmar
A boies en
is. ge iobenns
cäüeriſtisie
8dices. Lugg
Soognn
mchia Han
1 wtanigt
eriviiin

mid

17

—

—

)

SE

Iije gen
us iſel⸗
itin
onllipe
itſunul
dirie c.
.Cticende
eitabror⸗
ſſum 1w
Mgit ict ⸗
auidiuinghn
ci win /n
lgnibo e⸗
etbo Ol
e oblicn
jbeignonn⸗
ſi. Jnc⸗
te. und

=

tum vero poſt eius aſcenſionẽ in celũ p̃dica⸗

uerunt apoſtoli. quoꝛũ ſonus exiuit in oẽm /
terram. Pꝛo ipᷣo inſuꝑ eiuſq; noĩs cõfeſſio⸗:

ne tot milia viroꝝ ac mulierũ letãter et liben
tiſſime martyriũ violentãq; moꝛtẽ tulerunt.
Fuerũtq; adhuc ſapientiſſimi vtriuſq; lin⸗
gue grece.ſ.et latine eruditiſſimi doctoꝛes qͥ
tanta in laudẽ xpᷣi ſcripſerũt vt nullus eum
iam veniſſe rõnabiliter dubitare poſſit. Ob
qð Maximus in ſermone de martyribo in⸗
quit. Nõ ſine magno diſcrimine religionis
veritatẽ diſputamus quã tantoꝛũ ſanguine
cõfirmatã videmus. Magni piculi res eſt ſi
poſt ꝓphetarum oꝛacula.poſt aploꝝ teſtimo
nia. poſt martyrũ vulnera veterẽ fidẽ quaſi
nouellã diſcutere pᷣſumas.et poſt tam mani
feſtos duces ĩ erroꝛe ꝑmaneas.hec ille.Cre⸗
damꝰ & in xpᷣm illũq; totis viſceribo diliga⸗
musvt ſic mereamur fieri ꝑticipes gr̃e ſueꝑ
quam tandem ad vitam perueniamus etex⸗
nam Amen. „
Sermo quintus de incarnatiõe xpᷣi in q̊
cõfutantur erroꝛes illoꝛũ qui mundanã ſa⸗
pientiã ſectantes male ſenſere de xpᷣo.

it in ſapiẽtia hoĩm ſed in virtu⸗
dei. doctoꝛis gentiũ v̈ba ſunt
iſta oꝛiginaliter.i. ad Coꝛinth. c. ij. Pꝛopter
vanã curioſitatẽ hoĩm qͥ ſe ingenio ac ꝓpꝛijs
ſenſibo archna dei cõpꝛehendere putãt.exoꝛ⸗
te ſunt opiniones multe falſe quidẽ et oĩno
ſpernende. Hic ſiquidẽ mos eſt ſuperboꝝ vt
de ſeipᷣis pᷣſumentes cum dei magnalia vir⸗
tute /ꝓpꝛia nõ poſſint attingere in erroꝛũ foue
as dilabant᷑. Cũ ergo audiũt in incarnatiõe
ieſu xpᷣi factã vnionẽ naturarũ in pſona di⸗
uina.et ꝙ vnꝰ idẽqͥ erat ab eterno deꝰ ipᷣe ex
tꝑe verꝰerat hõ ſtatim averitate diſcedũt.Cõ
tra q̊s in h̊ ſermone de incarnatõe xpᷣi dictu
ri erimus ſub titulo de falſis erroꝛibus circa
xpᷣm incarnatũ.in qb heretici quidã ſapĩa
mundana inflati ceciderunt. Nam et doctoꝛ
gentiũ in verbis ꝓpoſitis admonet cũctos fi
deles vt reiectis naturalibus rõnibus q̃ oꝛ⸗
tum habẽt ab humana ſapĩa credãt ſimplici
ter et pure his q̃ nobis virtus diuina reuela
uit.Ob quod euitare debemus tres erroꝛes
pꝛincipales. ́JMM
Pꝛimus erroꝛ eſt circa verbũ eternale.
Decundus circa animã ronalen. .
cius circa naturã coꝛpoꝛale.
etribus opinionibuũs falſis cirea verbũ
eternale quas heretici maligni inuenerũt.
—èò KEapitulum pꝛimũ.

NRKumus erroꝛ circa xpᷣm incarnatum
Eeſt circa verbũ eternale:in quo triplex
opinio falſa cõtinetur.
Pꝛima dicitur ꝓpductionis.
Becunda cõuerſionis.
erciã filiaãtionis.
ima opinio falſa dicit᷑ pductionis. Cõ
itetur quidẽ fides catholica deuʒ ab eterno
verbũ ꝓduxiſſe qð et deus eſt. At Eunomi
us heretic? dicebatverbũ nõ ab eterno ſed ex
tꝑe ꝓductũ.ſequẽs quoꝛundã philoſophoꝝ
