pta eſſent euangelia ꝑ mattheũ quippe in iu-⸗ tas vt eni refert HNicolaus de lira. Quidam Mtnin
dea:ꝑ marcũ in italia:ſcõ inſtigante ſpũ Lu⸗ pſeudo euangeliſte ſub noĩe diſcipuloꝝ xpᷣi uohen
rxas in achaye ꝑtibo ſcripſit euangeliũ: vñ eni vtpote thome ⁊ matthie ſcripſerunt euange⸗ omnumn
inquit Aug. voluit dñs duos teſtes habere lig inſerentes hereſes vt ſub noie diſcipuloꝝ oboftrt
de viſis ſcʒ mattheũ et iohannẽ.Et duos de chꝛiſti facilius ſeducerẽt ſimplices quoꝝ fal flemüln
auditis ſcʒ marcũ ⁊ lucã. Et qm̃ teſtimoniũ ſuus ex deſcriptõe euangelij luce depꝛehen⸗ oneſat
gqð eſt de viſis firmius eſt et certius q; illud ditur:ſicut ꝑ alia euangelia a mattheo mar⸗ mnndeb
dʒõ eſt de auditis:ideo duo euangelia q̃ ſunt co et iohanne deſcripta.Et vt Hiero.aſſerit wmüne
de viſis ponunt᷑ extrema: et alia duo q̃ ſunt in ꝓlogo in Actus aploꝝ.poſtq; LQucas in Ueenune
de auditis ponuntur media:vt hec media tã⸗ achaxye ꝑtib euangeliũ ſcribens grecis fide⸗ Ulrdeßße
q;ᷓ infirmioꝛa ab illis extremis que ſunt cer⸗ libus incarnationẽ dñi fideli narratõne oſtẽ⸗ het be
tioꝛa hinc inde fulciantur ⁊ roboꝛent᷑. Neqʒꝰ dit eundẽq; ex ſtirpe dauid deſcendiſſe mon⸗ ocgatur⸗
Pterea inualidũ eſt marci et luce teſtimoniũ ſtrauit ſibi non immerito ſcribendoꝝ apłloꝝ ſononst
ꝗ⁊ audita nõ viſa referũt:cum illi a quib au actuũ poteſtas ⁊ myſteriuʒ datur. In ꝓlogo Wstig
dierunt fuerint qui cũ xpᷣo cõuerſati fuerant ad hoc in epla ad hebꝛeos Hiero. lucam cõ⸗ ſtingee
ct veritatis defenſoꝛes falſa nequaqᷓ; dicere mendat de illius traductione.ait enim bane Enn
Uſaln
Mnꝛſan

*

icutmtenn
Möge
göiain
nciiin
usaun

ronee.

immn
NA—N

Nbicoe
lgu
tbaülden

0
xpiſtolam fertur aplłs ad hebꝛeos ↄſcriptam
hebꝛaica lingua miſiſſe. Cuius ſeuſum et oꝛ S Snn
dinẽ retinẽs lucas euangeliſta poſt exceſſum EZercius ignis tyrannice pſecutöntis.
beati pauli apli greco ſermone ↄpoſuit. Ca⸗ ¶ Dugliter btüs laurentius examinatus fu
dem Hiero.ad paulinũ lucã ita extollit.actꝰ it igne diuini amoꝛis:et de ꝑfectõe diuine di⸗

itur dinine di

̃=òZ

inquit apłloꝝ nudã quidẽ videret᷑ ſonare hi⸗ e lectõnis ⁊ magnitudine illius pcepti: atq; de
ſtoꝛiam et naſcentis eccleſie infantiaʒ texere. E=
SDzʒ ſi nouerimus ſcriptoꝛẽ eoꝝ lucã eſſe me

inductiuis ad amoꝛẽ dei. ¶ Capitulum. i.
imus ignis in quo examinatus eſt et

Satis ſu

dicũ:cuius laus eſt in euangelio animaduer⸗/

timus piter oĩa verba illius aĩe languentis
eſſe medicinã. Et in ꝓlogo Actuũ aploꝝ ita
Hiero.ſequit᷑.lucam ita diuina ſubſecuta eſt

gra vt non ſolũ coꝛpoꝛibo ſed etiã aiab eius
Micee medicina. Salutat ergo lucas fide
es et credentes in xpᷣm.i.eternã illis om̃ibꝰ

ſalutẽ exoptat quos inſtruit et monet doctri⸗
na et exeplo euangelio ſcripto vt dñũm ieſum

verbis ⁊ factis ↄfiteant᷑:qui a moꝛtuis reſur⸗

gens videntibo poſt diſcipulis aſcendit in ce⸗

lum vbi cũ ſuis angelis ſcĩs ac beatiſſimo lu
ca viuit et regnat in ſecula ſeculoꝝ.Amen.

¶ Sermo quinquageſimuſquartus de bea

to Laurentio martyre qui ꝓbatus a deo tri
plici igne inuentus eſt ſine iniquitate.

né me erxami/

que ab eccleſia cũ grandi veneratõe celebꝛat᷑:

nam inter martyres facit ipᷣm ſingularẽ in ie
iuuio qꝛ in vigilia eius ſtatuit ieiunandũ: in
officio advuc ipᷣm honoꝛat dum p octauumm Scom
de ipo laurentio:ſicut ⁊ de ſtephano ſinguliſ tur!
canonicis hoꝛis eius memoꝛiaʒ facit feſtũq;
illius ſolenniter obſeruanduʒ ac ſanctifican:
dum cunctis fidelib ſub pᷣcepto iubet. Pꝛo⸗
pterea in matutinis legitur ſermo venuſtiſſi⸗

mus beati Auguſtini qui ait. Cum oẽs bea
tos martyres quos nobis tradidit antiqui:

tas honoꝛificentia digna veneremur: pcipue
tñ beatũ laurentiũ martirẽ debemus tota de
uotione ſuſcipe. hec ille. Werito itaq; hodi⸗

erna die huius martyris laudibo eſt incum⸗
bendũ:vt ſic valeant efficacius ad illius re⸗

naſti ⁊ nõ eſt inuenta in me iniqui⸗ t ima ſupare
tas. Scribunt᷑ hec verba.pᷣs.xvi. ge ardentius veritatis radijs mens eius accẽ
erq; pia eſt paſſio beati Laurentij ſa feruebat. Sʒ hoc loco cũ loquamur de di

pbatus inuentus eſt abſq; defectu inich
tatis btũs laurentius dicit᷑ diuine diectis:
amoꝛ eni dei ignis eſt de q̊ dicebat xpᷣs.Lu⸗
ce.xij.c. Ignẽ veni mittere in terrã:et quid vo
lo niſi vt ardeat.Et de iſto myſtice dixit de⸗

us Leuit.vi.c. Ignis in altari meo ſp arde⸗

bit:hic ignis amoꝛ dei intelligit᷑: qui iugiter
ardere debet in altari.i.in aĩa: que aĩla alta eſt
eo ꝙ ad imaginẽ ⁊ dei ſimilitudinem creata.
Altare quippe quaſi alt i res interpᷣtatur: duʒ
ergo igniſ diuini amoꝛis in aĩa eſt ſuccenſus
facit tꝑalia cũcta ↄtẽnere ⁊ deũ ſummũ bonũ
diligere ſuꝑ oĩa vitãq; pñtem omni ꝑiculo
moꝛtis libenter exponere: ſic factuʒ legimus
in beato laurentio vt videbit᷑ in ſequentibꝰ
qui nec toꝛmenta timuit nec moꝛtẽ acerbiſſi⸗
mã hoꝛruit:de quo ſic inquit Ambꝛo.in ſer⸗
mone huius diel. foꝛtiſſumũ martyrẽ ſeuiſſi⸗
ma pſecutoꝛis flãma ſuꝑare nõ potuit qꝛ lon

lectione dei tria erũt dubia ſoluenda.

ꝛimũ vtrũ poſſit aliqua creatura deũ perfe
cte et totaliter diligere. —

m quare pꝛeceptũ de dilectoͤne dei dici
zimu et maxiim.
Terciũ que ſunt illa que incitant nos vt dili

62

amus ſuꝑ omnia deaoun.
pꝛimũ dubiũ rũdet tho.ſa.ſe.q.xriiij

ꝙ pfectio dilectõnis pᷣt dupliciter intelligi.
Vno modo ex pte diligibilis:alio modo ex
ꝑte diligentis. Ex parte diligibilis ꝑfecta eſt
dilectio:cũ aliquid diligitur quantũ diligi⸗

bile eſt: deus aũt tantũ diligibilis eſt quantũ

eſt bonus:bonitas aũt eius eſt infinita vñ in⸗

finite diligibilis eſt:nulla aũt creatura pᷣt ea“n

diligere infinite cũ quelibet virtus creata ſit

uerentiam coꝛda fideliũ inflãmari. Quapꝛo finita. vñ ꝑ hunc modũ nulla creatura pᷣt de⸗
pter de ipᷣo verba facturi de illius examinati um eꝑfecte ⁊ totaliter diligere. Scðo ꝑfectio
one ⁊ ꝓbatõe facta ꝑ ignẽ dicemus. nam in⸗ dilectõnis pᷣt ↄſiderari ex ꝑte diligentis:et ſic

troducitur quaſi ad deũ loquens laurentius. dicitur eſſe ꝑfecta qñ aliquis ſᷣm totuʒ ſuum

gloꝛioſus in verbis pᷣmiſſis in themate in poſſe diligit:qð quidẽ ↄtingit in dilectõe dei

bus triplicẽ ignẽ ꝓbatõis ⁊ examinatõis ſue

diſtinguemus oſtendentes ꝙ non fuit in ũlo

inuenta iniqᷣtas qui ſe totũ ardentiſſime ob⸗

tulit ſaluatoꝛi nr̃o ieſu xpᷣo.patiens quecũq;
dura ⁊ ſeuiſſima illata ſibi ſupplicia.

tripliciter. UHno modo ſic ꝙ totum coꝛ hoĩs

actualiter ſemꝑ feratur in deũ.et hec eſt perfe

ctio dilectõis pꝛime que non eſt poſſibilis in

hac vita in qua impoſſibile eſt pter hamane
aoditõnis infirmitatẽ ſꝑ actu cogitare de dee

et moueri dilectõe ad ipm. Scðdᷣo ↄtingit vt

hõ m ſuũ poſſe diligat deũ:ita vt om̃e ſuum
ſtudiũ deputet ad vacandũ deo ⁊ rebus diui
nis pᷣtermiſſis alijs niſi quantũ neceſſitas vi

te pntis requirit:et iſta eſt ꝑfectio dilectõnis:
que eſt poſſibilis in via nõ tñ eſt cõis om̃ib⸗
nec oẽs obligant᷑ ad illã. Tercio cõtingit vt

hõ ſᷣm ſuũ poſſe diligat deũ ſic ꝙ habituali⸗
ter aliquis coꝛ ſuũ ponat in deo:ita ſcʒ ꝙ ni⸗
hil cogitet vel velit qð ſit diuine dileciõi con
trariñ ⁊ hec eſt ꝑfectio cõis omnibo poſſibilis
ad quã oẽs tenent᷑. Ex his ↄcludimus cum
dño Bonauẽ. in. iij. di. xxvij. ꝑfectio cha⸗
ritatis ⁊ dilectõis diuine que in hac pñ̃ti vi⸗
ta ex ꝑte hoĩm diligentiũ deũ exigit tm̃ vt ex

cludat oẽm affectũ otrariũ non aũt oẽm affe

ctum extraneũ. ¶ Gcðm dubiuz fuit quare
pꝛeceptũ de dilectõe dei dicit᷑ pꝛimũ ⁊ maxi⸗

mũi:ſicut dixit xps Math.xxij.c. Ad qð re

ſpondemus ꝙ hoc eſt multiplici rõe. Pꝛima
qꝛ dilectio dei eſt vita aie.vñ Deutro.iij.c.di
citur.Elige tibi vitã vt tu viuas et ſemẽ tuũ
diligas duũm deũ tuũ. Et Joh.i.Canonica.

c.iij. Qui nõ diligit manet in moꝛte.et Apo

calipf.iij.c.ðꝛ de illo qui ſine dei dilectõe pu
tat ſe viuere hũs virtutes alias:nomẽ habes

ꝙ viuas ⁊ moꝛtuus es. Scða rõ eſt qꝛ oẽs

virtutes abſq; amoꝛe dei ſunt imꝑfecte:nec
pᷣt aliquis ſine dei amoꝛe ſunpliciter virtuo⸗
ſus teneri:ideo aplłs ad Roma. xiij.dixit.ple
nitudo legis eſt dilectio.Et grego.in omelia
inquit.nõ habet aliqd viriditatis ramus bo⸗
ni oꝑis ſi non manſerit in radice charitatis.
Tercia rõ eſt qꝛ dilectio dei dum eſt in coꝛde
rõnalis creature facit eã ꝓmptã foꝛtẽ ⁊ expe⸗
ditiſſumã ad q̃cunq; ardua ⁊ difficillima tole

randa.ideo Bꝛego.in O melia ait. Amoꝛ dei

nunq́; eſt ocioſus: oꝑatur enĩ magna ſi eſt. ſi
aũt oꝑari negligit amoꝛ nõ eſt. Et Hiero.ad

euſtochiũ ita ſcribit. Amemus chꝛiſtũ ⁊ eius
ſp qramus amplexus:et facile videbit᷑ omne

ODifficile bꝛeuiaq; putabimꝰ vniuerſa q̃ lõga
ſunt:et iaculo illius vulnerati ꝑ hoꝛaꝝ mo⸗
menta dicemꝰ. heu mihi qꝛ incolatus meus
ꝓlongatus eſt. Quarta rõ eſt qꝛ dilectio dei
magis vnit aĩam cũ deo q; quelibet alia vir⸗
tus. Vñ apls.i.ad Coꝛinthᷣ.vi.c.dicit.Qui

adheret deo vnus ſpũs eſt cũ deo. et Hugo
in li.de arra ſpõ.dicit. Scio aĩa mea ꝙ dum

aliũ diligis in eius ſiſitudinẽ tranſfoꝛmaris
Et Aug' ſuꝑ Johannem inquit. Talis eſt
vnuſquiſq; qlis eſt dilectio ſua:ſi deũ diligiſ
deus es:ſi hoĩem hõ:ſi terrã terra Quinta rõ
qꝛ dilectio dei magis letificat ⁊ delectat aiam

qᷓ; quecũq; virtus.Et vt inqͥt aplus ad Ro.

viij. c. Diligentib deñ oĩa coopantur in bo⸗

num:qꝛ in ꝓſperitate ⁊ aduerſitate ſ ſunt in

leticia.ideo biũs Jacobo de tudecto dicebat.
Amoꝛe diuino amoꝛe.amoꝛe che nõ ſey ama
to amoꝛe la tua amicitia e piena di delicia nõ
cade may in triſticia lo coꝛ chi te ha aſſagia⸗
to. Terciũ dubiũ fuit que ſunt illa qᷓ nos in⸗

citant vt diligamꝰ deum ſuꝑ oĩa: et licʒ ſint

multa tñ nos dicemus de quinq;.

Pꝛimũ i

ecundũ eſt factura.
ereium creatura.

Bummiun gratina.
Luintũ amicitia.

Pꝛimüũ eſt ipa ſcriptura. vñ Deutro. vi.c. ſeri
bitur. Audi iſrael dũs deus tuuſ vnus eſt: di

liges dñm deũ tuuʒ ex toto coꝛde tuo:ex tota
gia tua et ex tota foꝛtitudine tua. Et eiuſdeʒ.

xi.c. Ama dñm deũ tuũ. et Matt. xxij. Dar
ci.xij.et LQuce.x.Diliges dñm deũ tuũ ⁊ ꝓxi
mum tuũ ſicut teipᷣm. In his duobo pᷣceptis
tota lex pendet et ꝓphete. Scoõm qð nos in⸗

ducit vt diligamus deũ eſt factura qꝛ ipſe fe⸗

cit nos. Si enĩ naturaliter amat filiꝰ patrẽ a
q̊ habet ꝑtẽ coꝛꝑis ſui:quanto magis amare

debet deũ qui coꝛpus ⁊ aĩam fecit. Ideo ſapi
ens Ecci.vij.c.ait. In tota aĩa tua dilige eũ
qui te fecit. Nam ſi diligenter quis attendat
quantũ eſt bñficium qð illi deus tribuit duzʒ
coꝛpus dedit vtiq; dignum amoꝛe cenſebit.

Quot enĩ ſunt membꝛa in coꝛꝑe tot dei bene
ficia inueniunt᷑ ⁊ magna.Et ꝓ minimo mẽ⸗

bꝛo plus debet᷑ hõ amare deũ q; ament eum
multi ꝓ cũctis bñficijs que ab eo receperunt
Si quis eni amiſerit oculũ:quantũ amaret

eum qui ſibi reſtitueret. Et ſi quis meruiſſet

amittere eum:quantuʒ diligerec illũ qui ſibi
oculũ ↄſeruaret. Nõ minus ergo amandus
eſt qui eũ ab initio dedit et datũ ↄſeruauit cũ
ſepenumero vtendo illo ↄtra deũ eum amit⸗

tere meruerit homo. Sic referre poſſumꝰ de

ſingulis membꝛis.Et ſi tantũ amandus eſt
qui dedit coꝛpꝰ:quãto foꝛtius qui dedit aĩaʒ
Clamant igitur oĩa que in hoĩe ſunt a deo

facta. Ama deũ.Clamant oculi:ama deum.

amant aures:ama deum.Clamat lingua
ama deũ. clamant dentes:ama deuʒ.clamant
manus:ama deũ.clamant pedes:ama deum
Tlamat ratio:ama deũ.clamat memoꝛia:ama
deum. clamat intellectus:ama deum.clamat
voluntas:ama deuz 2 ab ipſo ſunt oĩa.Ob
qð Bernar.inquit. Valde oĩno mihi aman
dus eſt ꝑ quẽ ſum:viuo et ſapio. Terciuʒ qð
nos inducit vt duigamus deũ eſt oĩs creatu
ra:ait enĩ de ̊ Augꝰ.li.x.ↄfeſſionũ.Celũ et

ſetetot
bidicun
busvtſu
Crtuturen
Gendoeu
cnirniue
funclo⸗
Zlonoe⸗
bibendon
ſanafne
Cvoldo⸗
Lorſtclen
ſuneron
Naranad
iunnord
Nulgmus
lundaus⸗
Auniochor
lltbrme
ſtiucäg
inens⸗
onit
nini
uyso
llloco
Ganonine
ohcris⸗
tipſenzd
necohal
lrmmecit
enandre
laluaib:
lacoꝛ
lcnröne
ſtſenſi
onnisc
mneing
eto
Gloinli
gn dſoy
noopene
tnenh
a
npſe
in
Cndn
ſeincſe
kocon
inquan
Aliate
clyehe
Nit
mnollitt

fWare
Mopp

Mntrtbe⸗
nreſ
deſͤgen
1didaicuß⸗
Lehetlt
liwi⸗
Kaigie

uurnede

uſpscen
ge noate
4. Eteud,
rri r

deiiin

duotyzens
n göeß⸗
migeic
1 ilani
pamun
eoſ
adiigẽ
is Mendr
bu
et in
enti⸗
nin 6
S
Uuymn
münmmd
önn
ligit
vunmin

uuuit 4
mAN H

ume
nons et
dditaia;
untadeo
nn deun⸗
natlingen
sdnn
orin
un

terra et omnia que in eis ſunt:ecce vndiq; ii
hi dicunt vt te amem:nec ceſſant dicere omi⸗
bus vt ſint inexcuſabiles.Dupliciter dicunt

creature nobis vt deũ amemus.vno mõ oſtẽ
dendo eum digniſſimũ amoꝛe nr̃o. GBonitas

enĩ vniuerſitatis creaturaꝝ oſtendit creato⸗
rem eſſe optimũ:et ideo amoꝛe digniſſimum
Alio modo dicunt nobis vt amemus deũ ex

hibendo nobis tot innumera bñficia. Nam
terra et fructus eius aqua ⁊ piſces marꝭ.Aer
et volucres celi.ignis ⁊ claritas ſolis. et ſplẽ

doꝛ ſtellaꝝ ⁊ lune:et oĩa alia que homini pꝛe

ſtant:non ceſſant ſuo modo hoĩ dicere.Ama
deũ:ama deũ:ama deũ:qui cuncta ad vſum

tuum oꝛdinauit. Quartũ qð nos inducit vt

diligamus deuz eſt gratia ſcʒ nobis tributa:

cum deus ꝓ nobis incarnatus trigintatribꝰ

annis cũ om̃ib ↄuerſando pati ꝓ nobis vo
luit famẽ:ſitim:frigus:caloꝛẽ:et tandem ſub⸗

ijt iugũ grauiſſime crucis in qua ſanguineʒ

fundens moꝛte pꝛecioſa genus humanũ re⸗
demit. Nam ſi puerulũ ipᷣm in pᷣſepio naſcẽ⸗

tem inſpicimus:audimus illũ dicentẽ.amoꝛ

tuus o ala facit me deũ celi carne veſtitũ hoc
vili loco teneri. Si pannis inuolutũ vel va⸗
gientem in cuna:aut herodis iram ꝑegrinã⸗
do in vlnis matris fu gientẽ miramur. Hox

et ipſe rũdet.Oaĩa mea amoꝛ tuꝰ ad hec oia

me cõpellit. Si ſin gulos eius actus ſubtili⸗
ter meditamur om̃es ab amoꝛe ardentiſſimo
emanare videmus.Quid plura vincula:ſpu

ta:ludibꝛia:verbera:ↄtumelie: deriſiones:fla

gella:coꝛdqha ſpinea:crux:claui:ſpongia:lan
cea:nõne ſuo modo ſonũ faciunt amoꝛis.O

inſenſibilis rõnalis creatura.O mens ferrea
omni adamante durioꝛ.O deniq; ingratiſſi

ma aĩa quã nõ infläãmant nõ adurunt chꝛiſti

ieſu amoꝛis incendia. ꝓpter hec ola Bernar⸗

dus in li.de diligendo deũ ait.Quid retribu
am dño ꝓ omnibo que retribuit mihi.in pꝛi⸗
mo oꝑe me mihi dedit:in ſcðo ſe:et vbi ſe de⸗
dit me mihi reddidit:datus ergo ⁊ redditus

me ꝓ me debeo et bis debeo. Quid deo retri⸗

buam ꝓ ſe:nam etiaʒ ſi me milies rependere
poſſem quid ſum ego ad dñm.Et ideʒ ſuper
Can. Dupꝑ oĩa reddit te mihi amabilẽ bone
ieſu calix quẽ bibiſti:opus redemptõnis nr̃e

hoc amoꝛẽ nr̃m facile vendicat:totũ ſibi hoc

inquam eſt qð noſtrã deuotionẽ et blandius
allicit ⁊ iuſtius exigit et artius ſtringit ⁊ affi
cit vehementiꝰ.Et iterũ in ſermonibo Berñ.
dicit. O duri ⁊ indurati filij adam quos nõ

emollit tanta benignitas tanta flãma tam in
gens ardoꝛ amoꝛis tam vehemens amatoꝛ:
qui ꝓ viliba ſarcinulis tam pᷣcioſas merces

expendit. Quintũ qd nos incitat ad amoꝛeꝭ
dei ðꝛ amicitia. de ſolo quippe deo certi eſſe
valemus:et ſi eum diligimus nobis ſit fide⸗
lis ⁊ verus amicus.Alij vero amici inueni⸗
untur tripliciter infideles. Pꝛimo qꝛ aliquã⸗

do nõ amant licʒ ament᷑ ſed nõ ſic eſt de deo:

qui Pꝛouer.viij.c.ait.Ego diligentes me di
ligo.et de hoc xpᷣs dixit Joh.xiiij.c. Qui di

ligit me diliget᷑ a pr̃e meo:et ego diligã eum.

Scðo qꝛ multi ſunt amici tꝑe ꝓſperitatis et
in aduerſitate deficiũt:ideo ſapiẽs Ecẽi.vi.
c. ait. eſt amicus ſᷣm tꝑus ſuũ:et nõ ꝑmanebit
in tꝑe tribulatõis. Sed non ſic eſt in deo de
quo dicitur in pᷣs. Juxta eſt dñs his qui tri⸗
bulato ſunt coꝛde.et q́;uis amicos ſuos ⁊ eo

rum vtilitatẽ fla gellari ſepe ꝑmittat:illos nũ

q; deſerit quos in tribulatõe ↄfoꝛtat. Tercio
pleriq; amant amicos dũ viuũt ſed in moꝛte
inimici effictunt᷑:moꝛtuos expoliantes et bo

— —-

na eoꝝ pauperibo diſpenſanda tanq; lupi ra

pientes. Sed deus ſpm̃ a coꝛpꝑe exeunteʒ ad
ſe ſuſcipit:illũq; delitijs ac diuitijs eterne vi⸗

te facit participẽ. Conſiderans oĩa ſupꝛadi⸗
cta beatus laurentius patriaʒ ſcʒ hiſpaniã et

parẽtes reliquit:terrena oĩa calcauit ſpꝛeuit
qʒ hereditatẽ:cũ filius fuiſſʒ vt aiunt nobiliſ⸗

ſimi ducis:atq; beatũ ſixtũ papã ſecutus roꝛ

mam vſq; ꝑuenit:ibi a btõ ſixto factus eſt ar
chidiaconus:qͥ tanto fidei ʒelo ductus fuit:
vt nec comminatõnes nec verbera dura nec
ignis incendiũ hoꝛreret. Ideo ambꝛo. in ſer
mone ſic ſcripſit de illo. ardebat cxtrinſecus
martyr laurentius tytanni ſeuientis incen⸗
dijs ſed maioꝛ illum intrinſecus chꝛiſti amo
ris flamma toꝛrebat. ÿU?D
ualiter beatus laurentius ꝓbatus fuit
igne ꝓximalis miſeratõis:et an poſſit elemo
ſyna dari abſq; charitate:q&ᷣ ſi fieri pᷣt de illici
te acquiſitis:et quõ pᷣt cauſare ſ

Ecundus ignis quo examinatus eſt et

ꝓbatus inuentus abſq; crimine beatus
aurentius dicitur ꝓximalis miſeratõis:naʒ

ad ꝓximos miſericoꝛs fuit:quib theſauros
eccleſie diſpenſauit:nam vt recitat᷑ in legen⸗⸗
da. Te beati ſixti philippus impatoꝛ: et fili⸗
us ſuus noie philippus fidẽ chꝛiſti recepant:

et eccleſiã ſublimare plurimũ intendebãt. Re

gnauit aũt iſte philippus anno milleſimo ab
vꝛbe cõdita:vt milleſimus rome annus xpo
potius q; idolis dicaret᷑:qui annus milleſi⸗

mus fuit a romanis cũ ingenti ludoꝝ et ſpe⸗
ctaculoꝛum apparatu celebꝛatus.Erat aũt cũ

phbilippo imꝑatoꝛe miles quidã noĩe decius

quẽ miſit in galliã vt eam rebellanteʒ imꝑio
3 13

piritualẽ effe⸗

1

vomano ſubiugaret. Qui pgens eum ererci

ti ꝓſperecũcta geſſit: victoꝛe; ad vꝛbẽ redi⸗

bat.audiens imꝑatoꝛ eius aduentũ honoꝛa⸗

re eũ volens eidẽ a roma vſq; ad veronã obz⸗

nius luit:nec videri debʒ cuiq; durũ hoc qð
dicit᷑ de verona:q̃ſi vellet eam nouã foꝛe ci⸗

uitatem: qm vt in cronica ricobaldi ſcribttur
tꝑe tarquinij pꝛiſci quinti regis romanoꝛũ:

congite fuerũt in italia gallie vꝛbes ſcʒ medi
olanũ bꝛixia verona vincentia. Decius igit᷑

gmbitõe imꝑij papilionẽ imꝑatoꝛis latenter
introiuit ⁊ doꝛmientẽ dñm iugulanit.attra⸗
xit aũt exercitũ ⁊ illos qui cũ imꝑatoꝛe vene⸗
rant pᷣce pᷣcio ⁊ munerib:atq; cũ eis ad vꝛbeʒ

gradu cito ꝓperauit.audiẽs hoc philippus iu

nioꝛ vehementer extimuit: et totũ theſauruzʒ

pris ⁊ ſuũ beato ſixto ⁊ ſancto laurentio com

mendauit vt ſi ipᷣm a decio interfici ↄtinge⸗
ret theſaurũ ipᷣm eccleſqs ⁊ pauꝑibo erogarẽt
nec te moueat ꝙ theſauri q́̊s laurentius di⸗
ſpenſauit:nõ dicunt᷑ th eſauri imꝑatoꝛis ſʒ ec
cleſie qꝛ potuit eſſe ꝙ cum ipᷣis theſauris phi
lippi aliquẽ etiã theſaurũ eccleſie diſpenſauit
Vel foꝛte ideo dicunt᷑ theſauri eccleſie quia
philipus eos reliquerat eccleſijs diſpenſan
dos.Senatus ergo obuiam decio ꝓceſſit et

ipᷣm in imperiuʒ ↄfirmauit:ne vero ꝓditoꝛie

ſʒ ʒelo idolatrie dũm ſuũ occidiſſe videretur
chꝛiſtianos cepit crudeliſſime perſequi adeo
vt multi martyrio coꝛonarent᷑ inter quos eti
am philippus lunioꝛ annumeratus fuit: poſt
hoc oblatus eſt decio btũs ſixtus tanq; qui

xpᷣm coleret ⁊ imꝑatoꝛis theſauros haberet:

tũc decius in carcere recipi ipᷣm iuſſit donec
Pillata toꝛmẽta ⁊ theſauros ꝓderet ⁊ chꝛiſtũ
negaret. btũs aũt laurentius ipᷣm pſequens
poſt eũ clamabat:quo ꝓgrederis ſine fiio pa

ter:quo ſacerdos ſaucie ſine miniſtro ꝓperas.
Zu nunq; ſine minſſtro ſacrificiũ offerre cõ⸗

ſueueras. Quid in me diſplicuit paternitati
tue:nũquid degenerẽ me hbacti experire cer

te vtrũ idoneũ miniſtrũ elegeris cui ↄmiſiſti

dñici ſanguinis diſpenſationẽ. Cui beatus
ſixtus dixit:nõ ego te deſero fili neq; te dere⸗
linquo:ſʒ maioꝛa tibi debent᷑ ꝓ fide xpᷣi certa

mina: nos quaſi ſenes leuioꝛis pugne curſuʒ
recipimus:te aũt quaſi iuuenẽ manet gloꝛio⸗

ſioꝛ de tiranno triũphus. poſt triduũ me ſeq̃⸗
ris ſacerdotẽ leuita. deditq; ei oẽs theſauros
Pcipiens vt eccleſijs et pauꝑibo erogaret.qui

chhꝛiſtianos diligenter die ac nocte queſiuit
et vnicuiq; ꝓut opus fuerat miniſtrauit oẽs

de eo id pſalmiſte qdð ponit᷑.ij.ad Coꝛinth.

ix. diſperſit dedit pauperibo iuſticia eius ma

nHet in ſeculũ ſeculi. Que verba ponderanda

ſunt diſperſit enĩ dicit᷑ qꝛ pluribo condiniſit.

et nõ vni:diſperſit ⁊ nõ auare retinuit: dedit
et nõ vendidit dedit libere ſine ſpe mercedis

lucri cõmodi aut obſequij tꝑalis dedit non

.dandũ poſt moꝛtẽ dereliquit pau ꝑibo ſcʒ xpᷣi

nõ parẽtibo nõ diuitib:ideo iuſticia eius ma

net in ſeculũ ſeculi:qꝛ merces iuſticie eius eſt

eterna:vt exponit nicolaus delira. Sʒ quia
boc loco elemoſyna beati laurentij tam ſubli
miter magniſicatur libet tria de ipſa dubia

diſputare.

ꝛimum vtrum elemoſynam dare ſit actus
charitatitis.

BSecundum vtruʒ elemoſyna fieri poſſit de

illicite acquiſitis.

e
at ſpiritualem effectum.

tem aũt nõ habuero nihil mihi ꝓdeſt. Ad h̊
rñũdet cho.ſᷣa ſᷣe.q.xxxij. aliquid dicit᷑ eſſe

actus virtutis dupliciter:vno modo materi-
aliter ſicut actus iuſticie eſt facere iuſta:et ta⸗
lis actus pt eſſe ſine virtute:nã multi nõ ha⸗
bentes habitum iuſticie oꝑantur iuſta:velex

naturali rõne:vłex timoꝛe: vel ex ſpe aliquid
adipiſcẽdi. Alio modo ðꝛ aliquid eſſe actus

virtutis foꝛmaliter ſicut actꝰ iuſticiseſt actio
iuſta eo modo quo iuſtus facit ſcʒ pꝛsompte

et delectabiliter. Et hoc modo actus virtutꝭ

nã materialiter pᷣt eſſe ſine charitate. dare ve⸗
ro elemoſynã foꝛmaliter id eſt ꝓpter deũ dele⸗

ctabiliter ⁊ ꝓmpte et omni eo modo quo de⸗-

lectet:nõ eſt ſine charitate:elemoſyna quideʒ
eſt opus quo datur alig

hoc rñũdet Tho. vbi.S. ꝙ aliquid pᷣt dici tri⸗

pliciter illicite acquiſitum. VUno modo illuc
qð illicite ab alio accipitur et debet᷑ ei: nec pᷣt
ab eo qui accipit retineri:ſicut ↄtingit inraa
pina furto ⁊ vſuris ⁊ de talib cũ homo tene

atur ad reſtitutõʒ elemoſyna fieri nõ pᷣt. Se⸗

cundo modo eſt aliquid illicite acquiſitũ: qꝛ
ille qui acquiſiuit retinere nõ pᷣt:nec tñ debet᷑
6 pu ei a quo acquiſiuit ſcʒ qꝛ ↄtra iuſticiã accepit
q; pauꝑibo diſpenſauit ideo eccleſia cantat

et alter ↄtra iuſticiã dedit. Sicut cõtingit in

ſymonia in qua dans ⁊ accipiens ↄtra iuſti⸗
ciam legis diuine agit: vnde non debet ſierit

Tercium vtrum elemoſyna coꝛpoꝛalis habe

Ad pꝛimũ dubiũ poſſet quis dicere argu-
endo. actus charitatis nõ pᷣt eſſe ſine cha⸗
ritate:ſʒ largitio elemoſynaꝝ ppᷣt eſſe ſine cho⸗
ritate:igit᷑ nõ erit actus charitatis.nam.i.ad
Coꝛinth.ᷣxiij.c.apłs dixit.Si diſtribnero in
cibos pauperũ oẽs facultates meas charita⸗

nõ eſt ſine virtute.ſᷣm hoc ergo dare elemoſ?

ur aliguid indigenti ex cõo⸗
paſſione ꝓpter deũ. Mcom dubiũ fuit vtru
elemoſy na fieri poſſit de illicite acquiſiꝭ. Ad

icut
aser.
guibo
e⸗
ſogni
igexq
deeog
prey
merar
dei
olrol
Nolnn
Aren
nnorua⸗a
ngoli
cumdul
fllishub
Grö
Gdo
lcors
fiuate
ſemul
nco⸗
wren
lier l.
ror.
in ⸗
hognco
Conos
honbade
Gluce
Aome
Lind ine
Nond
ocaffe
Ecxt
nlnis
lſtcöſiae
nberſpi
msaaip
Mrmoren
humit.
rcdted
ſee
fade
ſtr
chgi
foſe⸗

=S S=
=
—,—

Naco
Pn
dbtnu⸗
gligſui
Rereit
liſerge
dininun

hnhere
ſ.
Nemgts
dadr
nghi
cnauen
n Sni

anſ
badbe

i.

ng

W —

creerge⸗
ſeſnecha⸗
ſeineche⸗
8. N

rinod .

o
iuſtrern⸗
llino ha⸗
intrvalar
ſpeaigui
deſems
cieckine
Gnngn
musning
Netende
te darere
dei ⸗
o,“
mek
nru
,3
ati,
ANaße
gtinr
vonon
Ai
.
GN.

renitutio ei qui dedit. Sed debet in elemoſy-⸗
nas erogari:et eadeʒ ratio eſt in ſunilibus in
4 ib ſcilicʒ datio ⁊ acceptio eſt cõtra legem.

ercio modo eſt aliquid illicite acquiſuũ
nõ quidẽ qꝛ ipſa acquiſitio ſit illicita:ſʒ quia

id ex quo acquiritur eſt illicitũ. Sicut patec
de eo qdð mulier acquirit ꝑ meritriciũ et ho?

ꝓpꝛie vocatur turpe lucrũ. Quia eni muliei

meretriciũ exercet turpiter agit ⁊ contra legẽ

dei. Sed in eo ꝙ accipit non iniuſte agit nec

coõtra legem vnde licite retineri pᷣt et de eo ele

moſina fieri:nõ tñ fit de tali lucro oblatio ad
altare.iuxta illð Deutro.xxiiijic.nõ offeres
mercedẽ ꝓſtibuli in domũ dei tui:tum ꝓpter
ſcandalũ:tum pter ſacroꝝ reuerentiãCer
cium dubium fuit vtrum elemoſyna coꝛpo⸗
ralis habeat ſpiritualẽ effectum et arguitur

ꝙ nõ Nam effectus non eſt potioꝛ ſua cauſa

Ded bona ſpiritualia ſunt potioꝛa coꝛpoꝛa
libus:nõ ergo elemoſyna coꝛpꝑalis habet ſpi⸗
ritualem effectum. Scðdo multiplicata cau⸗
ſa multiplicatur effectus. Si ergo elemoſy⸗
na coꝛꝑalis cauſaret ſpiritualem effectum:ſe⸗
queretur ꝙ maioꝛ elemoſyna magis ſpiritua
liter ꝓficeret. Quod eſt cõtra id quod ſalua⸗
toꝛ dixit Quce.xxi.c.de vidua ponente duo
era in gaʒophilatiũ. Rñdet tho.vbi.S.q; ele⸗
moſyna coꝛpoꝛalis pᷣt tripliciter conſiderari.
Vno modo ſᷣm ſuam ſubſtantiam ⁊ ᷣm hoc
non habet niſi coꝛpoꝛalẽ effectum inquantũ
ſcʒ ſu ꝓplet coꝛpoꝛales defectus pꝛoximoꝝ.
Alio modo poteſt conſiderari ex parte cauſe
eius inquantũ ſcʒ aliquis elemoſynã dat ꝓ⸗
ter dilectionẽ dei et ꝓximi.Et quantum ad
bor anen fructum ſpiritualeʒ:vnde ſapiens
Ecci.xxix.c.ait.Elemoſyna viri gratiaʒ ho⸗
minis quaſi pupillam cõſeruabit. Tercio po
teſt cõſiderari ex parte illius cui datur: et ſic
habet ſpiritualẽ effectum inquantũ ſcʒ ꝓxi⸗
mus cui per coꝛpoꝛalem elemoſynã ſubueni
tur mouetur ad oꝛanduʒ ꝓ benefactoꝛe. Ad
pꝛimum itaq; argumentũ dicendũ ꝙ ratio il

la ꝓcedit de coꝛꝑali elemoſyna ſ̃ᷣm ſubſtanti

am.Ad ſecunduz vero dicitur ꝙ vidua que
minus dedit ſᷣm quantitateʒ plus dedit ᷣm
ſuam ꝓpoꝛtionem:ex quo penſatur in ip̃a ma
ioꝛ charitatis affectus.ex qua charitate ele⸗
moſyna coꝛpoꝛalis ſpiritualẽ efficaciam ha
bet. Igitur btũs laurentius ex hoc maxime
cõmendatur quia totus charitate ſuccenſus
theſauros paupib diſpenſauit. NHec obſtat
quia ſui nõ erant quos ſi voluiſſet potuiſſet

ꝓ ſe retinere:cum etiam ſi ſemper illos poſſe⸗

diſſet:adhuc diſtribuiſſet pauperibus ꝓpter
diuinum amoꝛem. J

Mugliter beatus laurentius eraminatts
eſt igne tirannice pſecutõnis et de gratia co⸗

antia et gloꝛia beati laurentij. J
—NXapitulum. ij.
Ercius ignis quo examinatus eſt bea⸗
tus laurentius:et non eſt inuenta in illo
imquitas impatientie: dicitur tirannice per⸗
ſecutionis: nam decius ꝑſecutus eſt eum vſl⸗
6 ad moꝛtem:quam ipſe letanter pꝛo chꝛiſto
uſcepit: de hac tamen illius perſecutõe con⸗

ſiderare debemus tria.

R

ecundo con tantiam.

¶ Pꝛimo conſideremus gratiã quam deus
contulit beato laurentio in miraculis facien

dis ⁊ conuertendis gentilib.veniens na nq;
ad domũ cuiuſdam vidue que multos chꝛi⸗
ſtianos in domo ſua abſconderat: quam lon
gus doloꝛ capitis detinebat:impoſita manu
ſuꝑ caput eius eam a doloꝛe capitis libera⸗

uit ⁊ pauperũ pedes lauans omnibo elemo⸗

ſynam degit. Eadẽ nocte in domo cuiuſdaʒ

chꝛiſtiani veniẽs quendã cecum ibi repperit
et facto ſigno crucis eum illuminauit:vñ ec⸗
cleſia cantat de eo. Laurentius bonuʒ opus
ꝑatus eſt: qui ꝑ ſignũ crucis cecos illumi⸗
nauit. Cum autez beatus ſixtus decio nollet
conſentire nec idolis immolare ipᷣm decolla

ri pꝛecepit accurrens aũt beatus laurentius

poſt ipſum exclamabat:noli me derelinquere
pater ſancte qꝛ theſauros tuos iam expendi:
quos tradidiſti mihi.Tunc milites audien⸗
tes theſauros laurentiũ tenuerunt. et perthe⸗
mio tribuno tradiderũt. Ipſe aũt decio eum
pꝛeſentauit. Qui tradidit eum Valeriano p̃⸗

fecto vt aut theſauros ꝓdat ⁊ ſactificet ido

lis:aut diuerſis eum int irc faciat ſuſplicijs
et toꝛmentis. Valerianus aũt cuidam vica⸗
rio noĩe hipolito in cuſtodiam eum tradidit
quẽ ille cum multis alijs in carcere recluſit.
Erat aũt ibi in cuſtodia quidã gentilis noĩe
lucillus qui ploꝛando lumen oculoꝝ amiſe⸗
rat.Cui beatus laurentius lumen ſe reſtaura
re ꝓmiſit:ſi in chꝛiſtũ crederet et ſacrum ba⸗
ptiſmũ ſuſciperet: At ille ſe baptiſare inſtan⸗
tius poſtulauit. Accipiens ergo laurentius
aquam dixit ei:omnia in confeſſione mundʒ
tur. Cunq; illum de articulis fidei interro⸗
gaſſet diligenter. Et ille omnia ſe credere con
feſſus fuiſſet:aquam ſuꝑ eius caput effudit et
ipſum in chꝛiſti noĩe baptiſauit. Statim qui
cecus fuerat lumẽ recepit Quapꝛopter mul⸗
ti ad eũ ceci veniebãt: ⁊ ab eo illuminati redi
bant. Interrogatus ab hipolito de theſauris

ima reſpondit ; ipᷣm ad fidem cõuertit ? eam
omni familia baptizauit. Secundo cõſidere
amus beati laurentij conſtantiam quã habu⸗

*

it in toꝛmentis:poſt omnia quidem ſupꝛadi
cia mandauit valerianus ad hyvpolitum vt
lauren tiũ pꝛeſentaret. cui laurentius ait. am

bulemus pariter quia mihi et tibi gloꝛia p̃⸗

paratur. ad tribunal igitur ambo veniuntet

fit iterum inquiſitio de theſauris: laurẽtius

autem triduo inducias petijt: quas valeria⸗
nus eidem ſub hypoliti pollicitatione cõceſ⸗
ſit:in hoc triduo laurentius pauperes clau⸗
dos cecos et alios collegit:et eos in palatio
ſaluſtiano coꝛam decio pꝛeſentauit dicens.
FE cce iſti ſunt theſauri eterni qui nunq; mi⸗

nuuntur ſed creſcunt:qui in ſingulis diſper

guntur ⁊ in omnibus inueniunt᷑.hoꝛum enĩ
manus theſauros in celum depoꝛtauerunt.
Valerianus pꝛeſente decio dixit. Quid va⸗

riaris per multa:iam nunc ſacrifica et magi
cam artem depone. Cui laurenti. Quis de⸗

bet adoꝛari qui factus eſt an qui fecit. Irat⸗
decius iuſſit eum ſcoꝛpionibus cedi:⁊ omne

genus toꝛmentoꝛũ ante ipſum afferri: quem
cum ſacrificare iuberet et hec toꝛmẽta euade⸗
ret.reſpõdit infelix:has epulas ſemper opta⸗
ui. Lunc iubente decio nudus fuſtibo cedi⸗
tur et ardentes lamine ad latera opponuntur
Dirxitq; laurentius.Domine ieſu chꝛiſte de⸗
us de deo miſerere mihi ſeruo tuo quia accu
ſatus nõ negaui:interrogatus te dominũ cõ

feſſus ſum. Dixitq; ei decius.ſcio ꝙ per artẽ

magicam toꝛmenta deludis:me tamen delu⸗

dere nõ valebis. Juſſitq; eum plumbatis du

riſſime cedi:laurentius autem oꝛauit dicens

Domine ieſu chꝛiſte accipe ſpiritum meum:
tũc audiẽte decio voꝑ inſonuit.Adhuc mul⸗

ta certamina tibi debentur. Tunc decius fu
roꝛe repletus dixit:viri romani audiſtis de⸗
mones iſtum ſacrilegum cõſolantes:qui nec
deos colit nec toꝛmẽta metuit:nec iratos pᷣn

cipes expaueſcit. Juſſitq; iterũ eum ſcoꝛpio⸗
nibus cedi. Gubꝛidens autem laurentius
gratias egit:et pꝛo aſtantibus exoꝛauit:eadẽ

boꝛa romanus in chꝛiſtum credidit. Reclu⸗
ſus poſt hec iterũ laurentius in cuſtodia hy

politi:nocte ſequenti laurentius ad decium
adducitur.cui decius:aut inquit dijs ſacrifi

cabis aut nox iſta in te cum ſupplicijs expen

detur. Cui laurentius: mea nox obſcurũ nõ
habet:ſed omnia in luce clareſcunt. Dixitq;
decius:afferatur lectus ferreus vt requieſcat

in eo cõtumax laurentius:miniſtri ergo eum
exuentes ſuper craticulam ferream extendgut

et pꝛunis ſuppoſitis eum cum furcis ferreis

. 0

cõöpꝛeſſerunt. Dixitq; laurentius valeriano

diice miſer: quia carbones tui mihi refrigeri
um:tibi antem eternuʒ ſupplicium pꝛeſtant:

quia ipſe dominus nonit ꝙ accuſatus nõ ne
gani eũ:interrogatus chꝛiſtum ↄfeſſus ſum
aſſatus gratias ago:dixitq; hilari vultu ad
decium. Ecce miſer aſſaſti vnam parteʒ girnag
aliam et manduca.deinde ſubdidit. gratis
ago tibi domine qꝛ ianuas tuas ingredi me⸗
ruieet ſic ſpiritum emiſit. Cõfuſus decius cũ

valeriano ambulauit in palatium tyberij re⸗

licto coꝛpoꝛe ſuper igneʒ.Quod hypolitus
mane rapuit et cum iuſtino pꝛeſoytero ina⸗
gro verano cõditum aromatibus ſepeliuit.

¶ Zercio cõſideremus gloꝛiam quam aſſe⸗
cutus eſt beatus laurentius poſt ſuſceptum

martyrium et illa que in celis eſt et nobis eſt

inperſcrutabilis obmiſſa tantum ad eam di⸗
rigamus mentem quã tribuit illi deus in ſua

eccleſia militante fecit quidem deus ſanctuz

ſuum martyrem multis miraculis coꝛuſcare

de quibus pꝛo deuotione noſtra aliqua puauu
ca narremus. Refert Gꝛegoꝛius turonenſis

Oe dum quidam ſacerdos quandam eccleſi⸗
am ſancti laurentij repararet et trabes quedã

nimium bꝛeuis eſſet:rogauit beatum lauren
tinm vt qui pauperes fouerat ſue inopie ſub

ueniret. Que ſubito ſic excreuit vt pars non

modica abundaret Quam partem ſacerdos
minutatim incidit et multas inde infirmita⸗
tes ſanabat Quidã inſuꝑ pᷣſbyter noiĩie San
tulus beati laurentij eccleſiam a longobar⸗

dis incenſam reparare volens artifièes mul
tos conduxit. Quadã autem vice dum quid
eis apponeret nõ haberet pᷣmiſſa oꝛatione re⸗
ſpexit in clibanũ et ibidem candidiſſimũ pa

nem inuenit. Sed cum vix ad vniꝰ pꝛandij
eſum triba ꝑſonis ſufficere videret᷑ laurentiꝰ
artifices ſuos nolens deficere ſic pꝛedictum

„

panem multiplicari fecit ꝙ in alimentum de
cem dierũ operarijs cunctis ſuffecit. Sunt
et alia huius ſancti miracula que cauſa bꝛe⸗
uitatis omittimus.igitur deuotõne qua poſ
ſumus beatuʒz laurentiuʒ depꝛecemur vt ſua

interceſſione nos dignos efficiat qua medi⸗

ante peruenirevaleamus ad illam gloꝛiã ſem
piternam in qua ipſe letatur cum domino ie

ſu chꝛiſto. Cui ſit honoꝛ et gloꝛia in ſecula ſe

Tuloꝛum. Amen.

¶ Sermo quinquageſimuſquintus de ſan

cto Auguſtino pꝛeclariſſimo lumine eccleſie
ſancie dei.

ſhoriginnl
onanzlane
uelini⸗
onniflong
gneropon
deuotbeme
icvratlin
glipebran
uliC
ſjo Colg
giangulin
laſcprengn
debenocug
rinundic
Scnacun
Tadhnn⸗
Rechne
ahraitea
icbeorum
Rimni
u

Umnchltn⸗

ighaufin
ungimoi
ſtipfecee
Udapen
ſe dubia,
Piniueft
y mnichen
nuiſu
Mlocdeteſe
Dicvefu⸗

Pumenang
nn

—
=
S
S
=
—
—
—

in
ienig

=

een.

mmsnöne
lisſnn
ipulns
Nungn
gunn
norine⸗
8detinech
nben
bipins
Nonr
e ſcciui
quan ſe
ſuſcnmn
anobisc⸗
adem d
deusiniu
ms ſnan
iscorun

1dligdan.

wrones

dan adiH

evti
n ANA
nopieſab
porsnon
nſacades
ibini⸗
rnii
snd
dungnid
oreld
Gilnün
nypuntt
nend
vigiaunm
mumde
SH
ſa bre⸗

anol

uryſes
named'
tüſen
onninor⸗
ſcat

o N

1

eccata ipſius et exaltauit ineternũ

ſtantiſſimi.Tanta ex verbo illaꝝ copia eſt vt

non niſi longiſſimis oꝛõnibo explicari que⸗
ant:veruntñ ne in ſolennitate ipᷣius ab eius

deuotõe mens nr̃a ieiunet aliqua de ipᷣo pfe

celebꝛatiſſimo bꝛeuiter diſſeremus. Gaudẽt

quippe bꝛeuitate moderni.vt notat᷑.ff. ꝙ me.

cau.li.i.C. de appelł.l.amplioꝛẽ.ꝭ.in refutato
rijs. Colligimuſq; aliqua ex multis que ſan
cti auguſtini et merita et gloꝛiã expꝛimũt ver

ba ſapientꝭ in themate in quib tria myſteria
de beato auguſtino diſtinguemus.
