c vt inſinuet᷑ ꝙ in tercio tꝑe gr̃a dei copioſe in ctũ ad infirmoꝝ curationẽ:⁊ miraculoꝝ ope
ginun d mundũ effuſa ẽ. Nã genꝰ humanũ ſub tripli rationẽ.Dedit nãq; poteſtatẽ illis curãdi lã
S ci ſtatu decurrere ponit᷑ a doctoꝛibj. Pꝛimꝰ guoꝛes:eijciẽdi demones. Sicut ptʒ Mat.
mnin legis nature ab adã vſq; ad moiſen. Secun x.ca. Sed qñ inſufflauit ⁊ dixit eis. Accipi⸗
nianii⸗ 4 dus fuit legis ſcripte:a moiſe vſq; ad xppᷣm. te ſpiritũ ſanctũ:tũc receperũt eũ ad peccato⸗
g ſnn Tercius legis gratię:a xpᷣo vſq; ad cõpletiũ rũ remiſſionẽ ⁊ ſacramentoꝝ miniſtrationẽ.
ibinſtc numeꝝ electoꝝ.Rercia ↄſideratio de mii Et vt refert Auge. iiij.li.de trini. Yla tus il⸗
mna u ſione ſpũs ſctĩ ðꝛ qlitatis.Duplex eſt miſſio le coꝛpoꝛeꝰ ſubſtãtia ſpũs ſancti nõ fuit ſed
Puinnn ſpũs ſancti: vna inuiſibilis qᷓ mittit᷑ ĩ mente demonſtratio ꝑ cõgruam ſigniſicationẽ nõ
nmnifſann ad ſanctificandũ creaturã: ⁊ iſta miſſio fit ad tm̃ a patre ſed a filio ꝓcedere ſpiritũ ſanctũ.
icnin inhabitationẽ creature rõalis. Alia miſſio Et ſpiritus ſanctꝰ? ibi nõ accipit᷑ ꝓut eſt ter
Neſtl viſibilis ſicut aparuit ſuꝑ xpᷣm ĩ colübe ſpe cia in trinitate pſona:ſed pꝛo dono ſpiritus
biugu cie:et ſuꝑ aplos in linguis igneis.Qui ſpiri ſancti: vt ſit ſenſus. Accipite ſpiritũ ſanctũ.i.
linac i tũ ſanctuʒ inuiſibiliter hr̃e cupit opꝰ eſt vt ſe donũ ſy piritus ſancti pꝛout exponit Philip
virnini cõfoꝛmet aplis in qbus ſeptẽ ↄditões deſcri pus de mõte calerio in euangelio Johänis
iinnn Iſta vero die apłi receperũt ſpiritũ ſanctũ ad

buntur fuiſſe. Pꝛima cõditio fuit qꝛ erãt aĩio

tes. i. manẽtes eo mõ q̊ dicit᷑ in Deutro.ca.i.

pabendã intelligentiã ſcripturarũ vt decla⸗
rabimꝰ ĩ ſequẽti myſterio.et noticiã oĩm lin⸗
guarũ ad audaciã et foꝛtitudinẽ:ad oim me⸗

*

ritoꝛũ plenitudinẽ:ad pꝛedicationẽ euãgelij:

ad tolerationẽ martyrij:ad ↄuerſionẽ popu
loꝛũ ⁊ coꝛuſcatiõʒ miraculoꝝ. Ergo repleti
ſunt nõ ſolũ plenitudie ſufficiẽtie ſed etiã ple
uitudine redundantie.
N¶ ¶V apki faciẽte ſpũ ſancto loquebant᷑ va⸗
rijs lin guis ⁊ acceperũt ſciam diuinaru reru
atq; foꝛtes facti fuerũt vt nõ timerẽt cruciat
neq; moꝛtẽ. ¶ LCapitulũ.iij.

——

1 ſctõ ðꝛ operatõnis. Inter cetera qpe

ſtupẽda q ĩ aplis eſt oꝑatus:ſunt pᷣci
pua et ſingulariſſima trid.

Eemum fulr locunn⸗ H
DSecundum illuſtratio.
Zercium foꝛtificatio.

Pzimu opus mirabile fuit locutio:nã ſta
tim fecit illos loꝗͥ ideomata oĩm gentiũ q tñ
antea nõ didicerãt.Et licʒ quidã dicere vo⸗
luerũt:q; apłi lingua ꝓpꝛia loquętes intellig
bant᷑ ab audientiba ac ſi eoꝝ ideomata ꝓfer⸗
rent. Tũ verioꝛ ẽ ſnia illoꝝ tenẽt ꝙ ipᷣi apli
varia linguarũ genera ꝑ ſpiritũ ſanctũ didi⸗
cerũt Un eccleſia de ipᷣis cantat.Linguis lo
quunt᷑ oim turbe pauẽt gentiliũ: muſto ma⸗
dere deputãt quos ſpũs repleuerat.Et Acx.
ij. c. ſcribit᷑. Ceperũt loqui varijs linguis ꝓ⸗
ut ſpũs ſanctus dabat eloqui illis.Eraãt aũt
in hierl'm habitãtes iudei viri religioſi.i. in

naſar regẽ aſſirioꝝ nõ redierũt in iudeã. Si
militer captiuati ꝑ rege chaldeoꝝ nõ redier̃t
oẽs:q;uis haberẽt licentiã redeundi ſed re⸗
manſerũt multi amoꝛe filioꝝ q̊s genuerant
ibi et poſſeſſionũ q̃s acquiſierãt. Qulti ad⸗
huc captiuati ꝑ Anthiochũ regẽ grecoꝛũ et
diuerſis gentib venditi remanſerũt. Nerü⸗
cm aliqͥ eoꝝ magis deuoti ꝓpter reuerentiã tẽ⸗

pli aliqñ in hierm maxime in ſolennitatibꝰ-
magnis quarũ vna erat ſolẽnitas pentheco

ſtes. Et dicit᷑ penthecoſtes a pentha qð eſt
quinq; et coſte qð eſt decẽ. Quinquageſuma
nãq; die a paſcha celeberrima erat apud iude
os in memoꝛiã bñficij legis date q̃ fuit data
in mõte ſynai qnquageſuma die vt ſuꝑius ta
ctũ eſt:poſtq; filij iſrael egreſſi ſũt de egypto

Erciũ myſteriũ ↄtemplandũ de ſpũ

debit loqui:ↄuenit multitude ? mẽteↄfuſa
eſt.i.ſtu pefacta:qm̃ audiebat vnuſquiſq; lin

gua ſua illos loquẽtes:dicebãt aũt cũ admi:

ratõe. Noõne ecce oẽs iſti qui loquunt᷑ galici

ſunt: Et quõ nos audiuimus vnuſqͥſq; lin⸗
guam noſtrã in qua nati ſumꝰ. Parthi⁊ me

diet helamite et qui habitant meſ. opotamiã
iudeã et capadociã pontũ et aſitm:friglaʒ et

par vpiigtearßzfi et ꝑtes libie qᷓ eſt circa cii
nani. Et dicuntur hic ro⸗
mani aduene potius q; alij.tũ qꝛ a remotio⸗

renẽ et adułne ro

ribus ptibus venerũt:tũ qꝛ mare tranſierãt.
Judei qͥq; et pſeliti.i.ↄuerſi de gẽtilitate ad
ĩudaiſmũ. Creteb et atabes audiuimus eos

loquẽtes nr̃is linguis magnalia dei.Al aua·
qͥbus cãtat eccleſia. Huſto madere deputi·4
dq̊s ſpũs repleuerat. ñ petrus veritatẽ reig
ſcripturas declarauit. Et illa die appoſiie
ſunt.i.baptiʒati ⁊ ad numerũ fideliũ ↄgregg
te aie circiter tria milia. Gecundũ opꝰ mira

*

mittet pater in noĩe meo ille vos docebit oĩn
et ſu ggeret vobis oia quecũq; dixero vobis.

—— .

Et. xvi.c.Cũ venerit üle ſpũs veritatis do⸗
cebit vos oẽm veritatẽ. Et Luẽc.xxi.c. Ego

dabo vobis os er ſapĩam cui nõ poterũt õdi

cere aduerſarijvr̃i. Res eſt ꝓfecto ſtupẽdaxp
cultu diuino deuoti ſᷣm Nico. de lira.ex oi
natione q̃ ſub celo eſt.qͥ cõuenerant in hieru
ſalẽ rõne feſti. Nã iudei captiuati ꝑ Salma

tã celeriter abſq; doctoꝛeſſpus ſcti ſola pñtia

noticiã apłi pleniſſimã acceper̃t de oibus q
a moiſe et pꝛophetis fuerãt cõſcripta. Hin
Hiero.ad Paulinũ ait. Phariſei ſtupentinn·
Doctrina dni et mirant᷑ in petro et Johanne
quõ legẽ ſcit cũ litteraſ nõ didicerint.Quic
quid eni alijs exercitatio et quotidiana in le

ge dũi meditatio tribuere ſolet illis ſpiritus

ſanctus ſuggerebat et erant iuxta qð ſcripbtrũ

eſt docibiles deo. Quinimmo de ſecretis di

uninis magis fuerũt illuminati q; phete ve⸗
teris teſtamenti: ⁊ in maioꝛi plenitudine qgag
tiam ſpiritus ſancti receperũt:atq; donũ z-z

phetandi excellentius habuerũt. aũt apo
ſtoli ꝓphetie munere fuerunt pꝛediti.patet
Actuũ.ij.ca.v.ca. vi.ca.xi.ca.xiij.ca.xxvij.

ca. Tanta aũt fuit in illis vis doctrine ꝙtin

*

omnes gentes et nanones mundi ꝑ eos lux

eritatis effulſit. Cerciuz opus mirabileqð

Facta igit᷑ hac voce.ſ.ſpũs vehemẽtis ane biru ſanctus operat“ eſt in apoſtolis dici

ii vel tonitrui q̃ ab alijs audita fuit.vel apo
ſtoloꝝ ⁊ alioꝝ cũ eis exiſtentiũ deũ voce ma
gna laudantiũ qii pꝛius timoꝛe ducti nõ au

tur foꝛtificatio. qꝛ coꝛda eoꝝ adeo foꝛtiſica⸗

uit:vt nullo timoꝛe: nullo terroꝛe nullaq; cõᷣ
minatione a xpᷣi pꝛedicatõne retardarentur.

bile ꝗqo ſpug ſanctꝰ in aplis fuit oꝑatus illu
ſtratio ðz. Hã intellectũ eoꝝ illuminauit.t
de diuinis q̃ ad ſalutẽ ſunt neceſſaria nihii

penitꝰ ignoꝛarẽt: hoc ꝓmilſerat eis xpᷣs ciu di
xit Jo. xiiij.c. Paraclitꝰ aũt ſpũs ſanct/ quẽ?

Poinſen
Prego.alt.
cos ornan
ontiü Oun
merat dicen
Zliſerno⸗
ges incode
ſoi. Etiuf
oꝛnamenci

Vabooſich

ois nimseo

diſpüs di

is vatase
ſunpuct
Nöpſumar
ſolaaſtth
ſenn cuent

Weni llo

CQLhpicimus
ceedebilitan
Venüpob
ſiadicat vn
mori muit
lguuct in
Oagn
lokaauennu/
Vsnugidraan
Wrplsreinn
nungorn
Mmgsh⸗

licneliden
hhsſtusthi
Mozggäto⸗
Wenriscöſt⸗
wuseryigin
Gucerorc
ſurppoien
Crvoercnud
66Scaapt
llnirceſpi⸗
gtn. enm.
imnpn
Uribuguf
ſes spe
rtns ſuncb:
einſpice
Kamedeie
henioefi
engteri

hte Jdeo in ſermone qui legit᷑ in officio aploꝝ. niſi ſpũs ſanctꝰ: Abi admirari plurimũ ſi⸗

anen Brego. ait. Scriptũ eſt. ſpiritus dñi oꝛauit mul et in fide ↄſolidari debemꝰ dũ ſupᷣdicta
uike celos:oꝛnamẽta enĩ celoꝝ ſunt virtutes pᷣdi⸗ oia in ſexu fragili mulieꝝ inu eniri ↄſpicimꝰ
REK cantiũ. Que vicz oꝛnamenta Haulus enu⸗ P vere ſtupenda virtſpũs ſcti ꝗqᷓ tot boies
iunen merat dicens. Alij oat p ſpiritũ ſermo ſapie. ſup hoĩes elenauit. O gfa dei electis copio⸗
ſchec⸗ Alij ſermo ſciẽtie ſᷣm eundẽ ſpiritũ. Alij fi ſiſſime diſpẽſata q terrenos hoĩes celeſtes et

Nie
Nalrictem

des in eodẽ ſpũ. Alij gratia ſanitatũ in vno fecit. O fons indeficiẽs bonitatꝭ dei ad quẽ
ſpũ.Et infra. Quot ſunt bona pᷣdicantiũ tot cũcti moꝛtales cõfu gere ſecuri debẽt. qm̃ vt
Anamẽta celoʒ. Hinc rurſum ſcriptum eſt. inqt Cypꝛianꝰ in epla ad Donatü. ꝛ:oflu⸗
Aerbo dñi celifirmati ſunt er ſpuͦ oꝛis eins ens largiter ſos nullis finibo pꝛemit necxł·
ols virtus eoꝝ. Uerbũ eni oni eſt filiꝰ pris. lis cohercentib dauſtris intra certa metaz
ſpacia refrenat. Manat iu giter: exuberat aft⸗

eIDH Sec eoſdé celos vicʒz ſanctos apłos vt tota
uaſideginn ſimul trinitas oſtendat᷑ oꝑata repẽte de ſan⸗ fluenter:noſtrũ tantũ pectus ſitiat et pateat.
es MNIn cti ſpũs diuinitate adiungit᷑. Et ſpũ oꝛis ei?ꝰ Quantü illuc filij capacis afferimꝰ tm̃ inde
en oĩs virtus eoꝝ.Celoꝝ igit᷑ virtus de ſpiritu g undãtis haurimꝰ.
wibgeniinn ſumpta eſt qꝛ mũdi huiꝰ poteſtatibo cõtrarie ci coꝛde igit᷑ poſtulemꝰ vt pijſſimus deꝰ ſpũ
ne noô pſumerent niſi eos ſancti ſpũs foꝛtitudo ſancto ſuo repleat coꝛda nr̃a.Qui ſit benedi

gratie inundãtis haurimꝰ.hec ille.S nwpli⸗

nanii „ ſolidaſſet Quales nãq; doctoꝛes ſancte eccle ctus in ſecula ſeculoꝝ. Amen. MUM
1 Audie poe D ſie anñ aduentũ huiꝰſpũs fuerint ſcimꝰ:⁊ poſt ermo vigeſimuſpꝛimꝰ de beatitudine
Mi idtlüge aduentũ illius cuius foꝛtitudinis facti ſunt ſanctoꝝ in ̊ cõfutatur fatu itas hoĩm müdaæ
Stncih · CTöoſpicimus. Certe ipᷣe paſtoꝛ eccleſie. Petꝰ noꝛũ qui nõ credũt aliqͥd de vita futura··
= Ste debilitatis quãteq; foꝛmidinis antead Waere
ventü bui⸗ ſpũs fuerit ancilla oſtiaria redui C rces Vé Hraco
n edn ſita dicat.vna eniĩ mulieris voce ꝑcuſſus: dũi pioſa eſt in celis. Uerba ſunt re
Nirin moꝛi timuit vitam negauit. Et tũc Pettus aemptoꝛis nr̃i oꝛiginaliter mat-·
MEE— NN „* ☚ „
üͤpii negauit in terma: cum latro confitebatur in thei. v. c. Tanta eſt quoꝛundã ſtulticia vt ar
nwarkn cruce. Sed vir iſte tante ſoꝛmidinis qualis bitrentur nullaeſſe bona pter ea que in pñti

isa

ſäsvonans d
. 2 . 6,
.
nih

NCeen

. „ %7 9
NEN..
erNCXG. N

= mus et vidimꝰ nõ loqui. Et illi quidẽ ibant in pñ̃ti ſermone de beatitudine verba fecero.
hunih gaudeẽtcs a cõſpectu cõſilij qm̃ digni habiti Bomla cuncti deſiderare debẽt que meri
nontinn ſunt ꝓ noie ieſu ↄtumeliã pati.hec ille.Se⸗ ꝗto pᷣponenda eſt oibus que ab hoĩe pᷣcio ha⸗
alle cnrtus et gaudes ad cruc pperauit petr ita beri ſolet: de bac quilibet iuſtus atq; fidelis
ntupn n et frater eius andreas.qꝛ ſpũs ſanct erat in aſſerit illud Sapie. ca. vij. ꝛepoſui illa re⸗
noNen eis. Sic et aplłi ceteri moꝛtẽ violentã letãter gnis et ſedibꝛ. et dinitias nibil eſſe dixi in cõ
minnit in tulerũt. qꝛ ſpũs ſanct oẽm ab eis timoꝛẽ eie paratione illius:nec cõparaui illi lapidẽ pꝛe
inigonmuni cerat. Nectm aplis hec foꝛtitudo ſupꝑnatu⸗ cioſum:qm̃ oẽ aurũ in cõparatione ulius ha
miuNAE. raliter tributa ẽ. Quinimmo et ſanctis vt ſic rena eſt exigua:et tanq; lutũ exiſtimabit᷑ ar⸗
PriC dicã innumeris ↄfeſſoꝛib.virginibo.et mar gentũ in cõſpectu illius. Suꝑ ſalutẽ⁊ ſpẽem
prtin tvyribus. Quiſna fecit tpaliũ bonoꝝ ↄtẽpto⸗ dilexi eã:et poſui ꝓ luce habere illã qm in⸗
dadia res eos qͥ xpᷣm nudũ nudi ſecuti ſunt niſi ſpi extinguibile eſt lumen illius: venerũt autem
SNnit ritus ſanctꝰ? Quis habitare fecit in ſolitudi mihi oia bona pariter cũ illa. ¶t igit diſpo
–☛ ne in ſpelücis amicos dei vigilates oꝛites. namus ea qꝗᷓ tractaturi ſumus oꝛdine debito
eiete, et carnẽ dulciſſimiſ ieiunijs diſciplinis ⁊ ver beatitu diniſq; laudes mirificentiſſimas cõ⸗
Hberiba affligẽtes: niſi ſpoũs ſanct?? Quis de⸗ plectamur q copioſa merces a nr̃o ſaluatoe
. ng ſenr niq; fecit RS aio itrepido tot illata toꝛ merito nuncupat᷑:de ipᷣa tria myſteria pꝛinci
rnin mela ⁊ exqſitiſſima cruciatuũ genera ꝑpeti palia pꝛoponemus cõtemplangna.
fienm H

poſt aduentũ ſpũs exiſtat audiamꝰ. Fit ↄuẽ

tus magiſtratuũ atq; ſenioꝝ:ceſis denuncia

tur aplis ne in noĩe ieſu loqui debeãt. Petrꝰ

magna auctoꝛitate rũdit. O bedire opoꝛtet
deo magis qᷓ; hoibus.Et rurſum. Si in cõ

ſpectu dni iuſtũ eſt vos potiꝰ audire qᷓ; deũ:

iudicate:libens beatus Andreas ꝑſecutoꝛi⸗
bus ſuis rñdit. Tãto eni ero regi meo acce⸗
ptioꝛ quãto ꝓ eiꝰ noĩe fuero ꝑmanẽs in toꝛ⸗
mentis cõſtantioꝛ. Nõ eni poſſumꝰq̃ audiui

vita a pijſſimo deo vſibo humanis cõcedun⸗
tur, Hil credunit:nil cogitant. Nihil deniq
ſperant de futura celeſtis regni hereditate.
Somnũ putãt immo fictionẽ ⁊ fabulã:quic

—

quid m omnẽ veritatẽ de ſanctoꝝ beatitu⸗
dine ꝓclamatur. Hi omnẽ diligentiã adhi⸗

bent:vt coꝛpoꝛeis ſenſibo in ſuis delectatio⸗

. .
. ð

bus voluptuoſis ſatiſfiat. Animã vero vir

tutib honeſtiſq; moꝛibi inſtruere ⁊ negligũt

et cõtemnunt. Pꝛopterea equũ eſſe cenſui ſi

vpeatitudinẽ dirigãtcoꝛdis affectũ:illaq;
bus totis conent᷑ adipiſci. Nam? de hoc ita

Pꝛimum vtrum bomini cõueniat agere p⸗
Seild um vtrum finis humanevite ſit be
atitudo. ——
Tercium vtrum

Rꝛimũ dicit᷑ beatitudinis deſideriũã.

Secundũ beatitudinis ſubiectu.
Zerxrciũ beatitudinis obiectũ.

bonum quod cuncti deſi
¶ Lapitulũ pꝛimũ.

Ov beatit
derare debent.

citur beatitudinis deſideriũ. in quo
inducenda eſt cunctoꝝ mens vt ad
viri

pulcre loquiẽ Seneca ad Qucillũ.Ad ſum

mum inquit bonũ et ꝓpoſitũ totius vite tue

reſpice Illi enĩ cõſentire debet quicquid agi
mus:ido peccamus quia de partibo vite oẽs
deliberamus de tota vero nemo deliderat.

Errant cõſilia noſtra qꝛ nõ habent quo diri
Fannn. Ignoꝛanti quẽ poꝛtuʒ petat: nulluſ

inus certus eſt. hec ille. Sed vt ꝑs iſta luci
dioꝛ fiat opus eſt vt ad tria dubia reſpo
deamus.

derabile.

. pꝛimũ dubium reſt ponget ſanct/ tho.

pma ſcdᷣe.q.i.ꝙ actionũ que ab hoĩe agunt:

hominis inquantũ eſt homo.differt aute ho

mo abalijs rönalibus creaturiſ in hoc ꝙ eſt
dũs ſuoꝝ actuũ qð fit per rationẽ et volun-

tatẽ. Ille itaq; actiones ꝓpꝛie humane dicun

tur ꝗᷓ ex voluntate deliberata ꝓcedunt, Alie

vero non ꝓpꝛie humane ſunt ſicut dů mouet

pedẽ: vel fricat barbã alijs intentus ⁊ ſimilia
licet ſint hoĩs iſte actiones ſecũdenõ ſunt ꝓ

pter finez ex abus homo nec mereri põt nec

*

voni. Eum itaq; finis ſit qui mouet agentẽ.
et licet in executõe ſit poſterioꝛ tñ pꝛioꝛ eſt in

intentione agentis et habet rationem cauſe.
Vpterea ad hominẽ ſpectat vt agat ꝓpter finẽ.

Ad ſecundũ dubiũ reſpondet Ricar. in. iiij.
i. xlix. ꝙ vltimus finis humane vite eſt bea

uiunttudovt ait Augꝰ.li.viij.de ciui.dei. Finis
boni appellat᷑ quo quiſq; cũ ꝑuenerit beatus
elt. Et idem li. xix. de ciui.dei. Illud eſt finis
boni ꝓpter qð appetenda ſunt cetera:ipᷣm aũt

—

Pꝛimũ myſteriũ cõtemplandum di⸗

beata ſint.

4

.

Vpter ſeipᷣm. Et xxij li de cini dei. Einie in?
quit noſter eſt ꝑuenire ad illud regnũ cuaiuus

nullus finis eſt. Et aplłs ad Roma. vi. DHa⸗

niam cũ beatitudo ſit in ipᷣo deo.et beautu⸗

tudo eſt finis bumaneviteetiam erit finis o
mnium creaturarum. Nam vt inquit Dio⸗.
niſius in li.de diuinis nominibj. Deus co⸗

uertit oĩa ad ſeipᷣm tanq; ad vltimũ finẽ. Ad
qð dicit Tho. ma fᷣe.q.i.qꝙ ſicut colligit ex

dictis Ariſto. ij. phy ſico⁊.et.v.metaphꝰſice

Finis dicit᷑ dupliciter.ſ.vel eius terminus
in quo id ẽ ipᷣa res in qua rõ boni inuenitur
vel vſus ſiue adeptio uũlius rei. Sicut ſi di⸗

camus ꝙ; motus coꝛꝑis grauis finis eſt vel

locus inferioꝛ vt res vel hoc qð eſt eſſe in lo⸗

co inferioꝛi vt vſus. Et finis auari eſt vel pe

cu nia vt res. vel poſſeſſio pecunie vt yſus.
Si ergo loq̃mur devltimo fine hoĩs q;dtum
. ad ipᷣam rem q̃ eſt finis. Sic in vltimo fine
hois oia creata cõueniunt:quia deus eſt vli
mus finis hoĩs ⁊ oim aliarũ rerũ.Si gqũtlo
uamur de vltimo fine hois q;tum ad coſe⸗
beatitudo ſit bonum deſi-⸗ cutionẽ finis. Sic in fine hoĩis nõ cõmuni⸗
ü᷑᷑᷑iit creature irrationales. Ha et homo ⁊ alie
creature rõnales conſequnt᷑ vltimũ finẽ co⸗
gnoſcendo et amãdo deũ:qð nõ cõpetit alis

creaturis q̃ adipiſcunt᷑ vltimũ finẽ inquantũ

ꝑticipant aliquã ſimilitudinẽ dei m ꝙ ſunt

vel viuũt vel etiã cognoſcunt ᷣ m inſtinctuʒ

tionalẽ vt ſummũ bonũ intelligeret: intelli⸗
gendo amaret:amando poſſideret:et poſſidẽ

do frueret᷑. Quare vt Auguſtin? docet inli.
Non cadit in aliqᷓ rõne carentia vt
Kerciũ dubiũ fuit vtrũ beatitaꝛ

lxxxiij.q.

.

demereri. Sed pꝛime actiones ad finẽ ſunt do ſit bonũ deſiderabile Et poſſet qͥs argue
dirigende. Inquit nãq; phs in. ij. phvſico.
Finis eſt pꝛincipiũ in operabilib ab hoĩe.et
in. ij. ethicoꝝ aſſerit. YFine omnes operant.
Et iterũ in.ij.phyſicoꝝ. Hõ ſolum intelle⸗
ctus ſed natura agit ꝓpter finẽ.Et in.ij. mez—3
taphy. Qui infinitũ faciunt auferũt naturã

reꝙ nõ.nam nullũ bonũ incognitũ eſt deſi⸗
derabile.hoc ptʒ. Quia bonũ appꝛehenſum
eſt obiectũ appetitus vt inqᷣt Ariſto.in. üj. de
aia. Ideo Augꝰ. li. x. de trini.c.i.ait. Firmiſ
ſime nouimus amari niſi nota nõ poſſe. Sʒ

beatitudo eſt bonũ incognitũ ergo nõ eſt bo

num deſiderabile Ohiloſophi quidẽ multo

ſubtiliter elaboꝛarut vt de beatitudie ac ſum

mo bono cognitionẽ innenirent. Et vt La⸗
ctantius ſcribit in pncipio pꝛimi li. diuina.

inſtitu. Neq; adepti ſunt qð volebant et ope

ram ſimul atq; induſtriã ꝑdiderũt: hoc ideo
dixit.qꝛ vt recitat Augꝰ.li.xix.de ciui. dei.

Marcus varro notauit ducentas octuagin
taocto falſas opiniones de beatitudine ds

phi ſuo ingenio adinuenerũt. Augetiam

ro vitã eterna. Sed hic oꝛit᷑ diff icultas. que

nature: licet nõ ꝑ rationẽ vel intellectũ. IJdeo
magiſter.i.di.ij.dicit. Yecit deus creaturã ra

ſtit⸗
gine in
eal qo
cthicor
tius li
bonüͤn
pusin
nonnoe
lanxen
ſumn
dolend
coꝛpo?
ſcietia
fequo⸗
ſo. in
Colon
ſcli
ſnpcit
eiſed
Woy
Pors
h⸗
hinur.
nũ pooa
bacun
linioiimn/
ſahhent⸗

fmnre
loor
anaſ
necin
nsbisg
gineſie⸗
cſthöͤat
ll eg de
uguei⸗
lglaſnia⸗
lheroseſe
Gniſummme
cenoꝛho
nochic⸗
enesb
oicon
hräe⸗
tae w
lepprs
accigin
bimno
Oecn
Zc
.
Knl

unfͤ in. xi⸗ ſda poſuill 1mum t ſic eſt olbus nota. Quilibet enĩ ſcit
aſeng dinẽ in voluptate coꝛ ꝑis:quoſdã ĩ volupta quid eſt bonũ et quid eſt ſuff icientiſſimũ. Et·
l te aĩ: quoſdã in alijs reb; puta i dinitijs vel hoc mõ oẽs beatitudinẽ appetunt. Nam ſic
ginie bonoꝛiba ꝛ hmoõuxt etiẽ ſcribit Ariſto. in. i. apetere beatitudinẽ nihil eſt aliuc q; apete⸗
nin ethicoꝝ. Dehis ad hoc ita loquit actan⸗ re vt volũtas ſatict q quilibet vnlt. Et poc
nmeſ tius li.iij.diuinarũ inſti.Epicurus ſummũ eſt qð Boetius dixit in. iij. ð cõſolatõe. Oĩs
Rn bonũ in voluptate animi eſſe cenſet. Anſtio nanq; moꝛtaliũ cura q; multipliciũ ſtudio⸗
munden pus in voluptate coꝛꝑis. Caliphon et Di⸗ rũ laboꝛ exercet:diuerſo qͥdẽ calle ꝓcedu: ad
G nomochus cirenaici honeſtatẽ cũ voluptate vnũ tñ beatitudinis finẽ nitit᷑ peruenire.Et
Li iunxerunt Diodoꝛus in pꝛiuatione doloꝛis ſumit᷑ h̊ vnꝰ finis ᷣm Beraldũ oddonis ſuꝑ
gihiangt ſummũ bonum poſuit. Hieronymus in nõ pꝛimũ ethicoꝝ nõ ſm ſpeciem opinionis ſed
da Ddolendo. Peripatetici aũt in bonis animi et vm ꝓpoꝛtionẽ. Nam ſicut leuia Pabent vnii
Wanni coꝛpoꝛis et foꝛtune.Et illi ſummũ bonũ eſt finẽ m ſpeciem nature.ſ.locũ ſurſũ.Et gra⸗
uröden n ſciẽtia. Zenonis cũ natura cõgruenter viue nia habeãt aliũ finẽ ſ m ſpeciẽ nature.ſ.locũ
linsm Sani⸗ re quoꝛũdam ſtoicoꝛum virtutem ſequi Ari deoꝛſum.tñ grauia et leuia habent vnũ finẽ
smnsfine, ſto. in honeſtate ac virtute ſummũ bonum fſm ꝓpoꝛtionẽ nature.Eo qꝙ; e aber oes
Ahoecckn collocauit.hec ille. Sʒ infra de Epicuro ita deoꝛſum ad grauia.ſicut loc ſurſũ ad leuia
küninnn ſequit᷑. Epicuri diſciplina multo celebꝛioꝛ Ita ⁊ oẽs hoiĩes tẽdũt ad vnũ finẽ ſᷣm ꝓpoꝛti
ſoeauennis ſemꝑ fuit q ceteroꝝ:no quia veri aliquid au / onẽ opinionis.eo ꝙ ita ſe habet pecunia ad
ino irhian ferret:ſed quia multos ad populare nomen auarum in qua opinatur ſe fieri poſſe vnũ ſi⸗
Sicinnnnd voluptatis inuitat. NHemo enim nõ in vicia cut delectatõ libidinis ad luxurioſum.qui in
rgnuast; ꝓnus eſt. ꝛoptereavt ad ſe multitudinẽ cõ ſua luxuria putat cõſtare beatitudinẽ. Qe8
Hmii Dn trahat appoſita ſingulis qbuſq; moꝛibus lo⸗ quippe appetunt quidquid etiã indebite a tpe
Diaihinn. quitur. Deſidioſum vetat lr̃as diſcere.Aua tunt tanq;ᷓ cõſummatũ bonũ.Secũdo po
uchöniin rũ populari largitione liberat. Ignauũ ꝓhibeatitudo accipi in ſuo eſſe ſpeciali inquatũ
l bet accedene ad rempublicã: pigrũ exercere: ſcilicet conſiſtit nõ in bonispᷣſentis vite.ſed
u'ninin timidũ militare. Cõſtat itaq; ex his q; erro⸗ in clara dei viſ ione et ꝑfecta eius diiectõne et
inichi nea fuerit philoſophoꝝ mens circa beatitu⸗ gaud io qð habet᷑ de dei bonitate pñti ꝑ cla⸗
riinnmi oοα⁰αdine agnoſcengz Deg pᷣ⸗ter illos aghuc cõo⸗ ram eius viſionẽ et perfectam dilectionẽ. Et
nuitirt firmare poſſum ꝙ beatitudo nõ eſt cogno⸗ hoc modo beatitudo non fuit nota philoſo
wimintkg ſcibilis ꝑ verba pauli qui pꝛimead Coꝛint. phis quã tñ poſtq; xpᷣus dei filius venit in
Neniuäri ca.ij. ait. Oculus nõ vidit et auris nõ audi⸗ mundũ oẽs qui volunt agnoſcere de ſidera⸗
Fnidopnt uit nec in coꝛ hoĩs aſcendit q pꝛeparauit de re et acquirere valẽt. Jpe quide qͥ lux ſuit et
r us his qui diligũt illũ.Sed iſta de beatitu-⸗ ſplendoꝛ oĩs veritatis viã nobis ſummi bo⸗
iurtfi, dine ſic Paulus locutꝰ eſt. Ergo tale bonũ ni oſtẽdit. Ipᷣe clamauit Mat. iiij. dicẽſ. Pe
n eſt qdᷣ a nobis ꝑcipi minime pt et ex ꝓſequen nitentiã agite aꝓpꝛopinquabit regnũ ceioꝛũ.
unit ti neq; deſiderari. At in cõtrariũ eſt ſenteétia Et.v.c. Merces veſtra copioſa eſt in celis.

gläimwibecn

in. xiij. de tri. allerit quoſd iſſe beatit

Auguſtini q li. x.de ciui.deĩ.c.i.ait. Omniũ

certa ſnĩa eſt qui rõne quoquo modovti pñt

. „

Et. vi.c. Nolite theſauriʒare vobis theſau⸗
ros in terra:theſauriʒatevobis theſauros in

beatos eſſe oẽs hoĩes velle. Et in. xiij. de tri.
Ag apetendũ beatitudinẽ natura cõpellit
n cui ſumme bonus et immutabiliter beatus

celo. Et Jo. xvij. ca. Hec eſt vita eterna vt co
gnoſcant.iſ.facie ad faciẽ te veruʒ deũ:et qu?
miſiſti ieſum xpᷣm filiũ tuũ.Et cõpletis hu-

D creatoꝛ hoc indidit. Et de hoc Ariſto. in pii mane redemptõnis myſterijs quadrageſima
Nnnittſ mo ethicoꝝ ſic ſcripſit.bene enuncianerunt die poſtq; ſurrexit a moꝛtuis videntibo diſci
hiiuſin 6 dicentes bonũ eſſe q oẽs appetunt. Et in.iij pulis eleuatus eſt et aſcẽdit ad celos. IJccir⸗
mi nli⸗ thopicoꝝ. Maxime bonũ omnes maxime co Lactantiꝰ li.vij.diuinarũ inſtitu. ait. Da
igniquci, appetüt. Pꝛo amouenda igit᷑ omni ambigui ter enĩ veſter ac dñs qͥ cõdiditfirmauitq; ce⸗
Nmenintſe, tate notandũ ex dictis Ricardi in.iiij. diſt. lum qui libꝛatã magnitudine ſua terrã valla
Gninn bi, lxxxix.Et tho.pma ſᷣe.q.v.qꝙ beatitudo põt nuit montib:mare circundedit amnibuſq; di⸗
onnn accipi triplictter. EKinxit. et quicqd eſt in boc mundo mirabile
nct , Nuimo in ſuo eſſe generali. cõflanit ac ꝑfecit ex nihilo. ꝑſpectis erroꝛibb
iilonehn Secundo in ſuo eſſe ſpeciali. hoĩm: ducẽ miſit qͥ nobis viã iuſticie pande⸗
licr , ercio in ſuo elſſe ſpecialiſſimo. rei. Huc ſequamur oẽs:hunc audiam:huic
R Hꝛuno pᷣt beatitudo accipi in ſuo eſſe ge- deuotiſſime pareamus.qm̃ ſolus vt ait Lu⸗
v a erali inq; tũ eſt bonũ quoddã, ſufficientiſli⸗ cretius veridicis bominũ purgauit pectoꝛa

dictis et finẽ ſtatuit toꝛpedinis atq; timoꝛis

oſtenditq; bonũ ſummũ quo tendimus oẽs
quid foꝛet: atq; viã monſtrauit limite paruo
que poſſemus ad id recto contendere curſu.
Hec tm oſtedit ſed enã pᷣceſſit:neqs difficul

iatis gratia iter virtutis hoꝛ reret. Dec ille.
Tercio pᷣt accipi beatitudo in ſuo eſſe ſpecia

iſſimo put. ſ. eſt actualiter in beatis cuiꝰ ma

nulla ſenſibilis experiẽtia quarumcũq; dele
ctationũ pñtis vite minimã ꝑtẽ illius dulce
dinis pᷣt deſignare.Et oculus non vidit nec
auriſ audiuit:neq; humanũ coꝛ excogitauit

vnq; q; ingens ſit illa ſuꝑna felicitas. Hinc

Bꝛego. in omelłinqt. Si cõſideremꝰ fratres
chariſſimi q̃ et quãta ſunt que nobis ꝓmit⸗

tun᷑ in celis vileſcũt animo oĩa q̃ habent᷑ in

terris. Terrena nãq; ſubſtãtia ſuꝑne felicita
ti cõparata:pondus eſt nõ ſubſidiũ. Tꝑalis
vita eterne vite cõparata: moꝛs eſt potiꝰ di⸗
cenda q; vita. Hinc in tranſitu beati Hiero⸗
nimi ſcribit hec verba Augꝰ.ad Cirillũ eo
die et hoꝛa qua Hieronimus ſanctiſſimꝰ ex
hac luce migrauit.dũ Iponie in cellula mea
quieſcẽs de gloꝛia beatoꝝ co gitarẽvellẽq; de
illa tractatũ bꝛeuẽ cõponere ohulſ us pᷣcib⸗·
noſtri ſeueri quondã venerabili

gillariq; ſu ſceptiſ:volui epiſtolã ſcribere ſan
ctiſſimo hieronimo deſtinandã:vt qd ipᷣe in
re tã diff icili ſentiret:rũderet.Cũq; iam ſcri⸗

bens ſalutatõis exoꝛdiũ hieronimo pᷣſenta⸗
rẽ: ineffabile ſubito lumẽ:cũ inaudita odoꝝ

fragrantia cellulã in ꝗᷓ ſtabã intrauit:hoꝛa iã
cõpletoꝛij.Ad quã viſionẽ ꝓpter rei tã admi⸗

rabilis nouitatẽ perterritus eſſe cepi. Cũq;
quidnã id eſſet attentiꝰ co gitarẽ de luce vox

inſonuit dicens. Auguſtine auguſtine quid

queris: putaſne bꝛeui immittere vaſculo ma

re totũ. Hodico includere pugillo terrarũ

oꝛbẽ. Celũ firmare ne ſuos exerceat motus.

Infinite rei qͥs inerit finis. immẽſa q̃ menſu
ra metieris: Potius totũ mare in artiſſimo

auderet᷑ vaſculo:potius oꝛbẽ terrarũ puus
teneret pugillłꝰ:potiuſa motu ↄtinuo celũ de

ſiſteret:q; gaudioꝝ ⁊ gloꝛie bus beatoꝝ aĩe
ſine fine potiunt᷑ minimã ꝑticulam intellige
res:niſi vt ego experietia docearxis: diſcurre
ad hoc bꝛeue tꝑis ſpaciũ ⁊ talia ſata ge oꝑa ex
ercere vt poſtmodũ ibi q̃ hic aliqualit intel⸗

ligere cupis in eternũ habeas. Interroganti
vero mihi quiſnã eſſet qͥ talia tã grauiſſime

loqueret᷑. Rndit benigne:hieronimi illiꝰ pᷣ⸗
ſbyteri cui epiſtolã ſcribere cepiſti ſum aĩia ꝗᷓ
in hac hoꝛa in bechleem carniſ onere depoſi

gnitudinẽ explicare nequaq; poſſumꝰ quia

ot quondã vener 8 Martini
epᷣi turonenſis diſcipuli:charta calamo pu⸗-⸗

to iocunda et gloꝛioſa Pgo ac regna celoꝛi. “
poſt qᷓ alia multa qᷓ mecu cõtulit a meis oorr
lis lux diſparuit. Quãto igit᷑ minꝰ beatitu⸗
dinis ſuꝑne ſublimitas pᷣt ↄpꝛehẽdi tãto ar·

dentius eſt a nobis exoptanda.

. N

elicet et in volütate. (¶Xapituli. i
cundũ myſter iũ ↄtemplandũ ðꝛ beaz

abſoluenda.

Cerciũ vt rũ ſit pꝛincipaliꝰ in actu volũta
B intellectus. M
Id pꝛimũ dubiũ rñdet Ricar.in.iii
xlix. qꝙ beatitudo eſt actꝰ aĩe tm. Nã beatitu

—

do eſt nobiliſſimũ qð in hoiĩe poſſit eẽ: necin

creaturis infra holes ↄuenire pᷣt. O poꝛtet

cõſiſtat in actuꝓpꝛio hoĩ:nõ qcũq; ſʒ nobi
liſſimo. Actꝰ aũt hoĩs ꝓpꝛius nõ eſt niſi ile
q eſt boĩs p illã foꝛmã ꝗᷓ hõ eſt:hoc eſt aũt aia
intellectiua. Nobiliſſimꝰ ́ actus hoĩs ẽ ile
qͥ ſibi ↄuenit ſᷣm aĩam intellectiuã:ſiue ſit co
gnitio ſiue dilectio.Ex q̊ damnat᷑ opinio il

loꝛũ qͥ dixerũt aiam ſine coꝛꝑe beatã eſſe nõ

„

do de beatitudine pꝑfecta q̃ in dei viſione cõ⸗

tinet:diuina aũt eſſentia ꝑ fantaſmata videri

nõ põt. VUñ cũ viſione diuine eſſentie ꝑfecla

hois beatitudo ↄſiſtat:nõ depẽdet beatitudo
boiĩs a coꝛꝑe q̃re et im coꝛpꝰ ad pfectõʒ bea
titudinis nõ requirit᷑. Sciendũ tñ ꝙ ad ꝑfe

ctionẽ alicuius rei dupirñ aliqͥd ꝑtinet. Ino

„

mõò ad ↄſtituendã eſſentiã rei.ſic aia requitit

ad ꝑfectionẽ hoĩs.Alio mõ requirit᷑ ad pꝑfez-⸗
ccionẽ rei id qð ꝑtinet ad bũ eſſe e:ſicut pul
critudo coꝛpꝑis ⁊ velocitas ingenij ꝑtinet ad

ptfectõʒ hoĩs. Quãuis coꝛpꝰ pmo mõadꝑę

ſectionẽ beatitudis hũane nõ ꝑtineat ptinet

tñ ſcdᷣo mõ. Quare q;to aia pfectioꝛ erit ĩ ſua
natura:ꝑfectiꝰ hẽbit ſuã ꝓpꝛiã operatõʒ in q
ↄſiſtit felicitas:h vᷣo erit cũ ſuo coꝛꝑi ipᷣa btã
reuniet᷑. Pꝛopter illã autvnionẽ nõ erũt boi
neceſſaria exterioꝛa iſta bona:qꝛ coꝛpꝰ ex co⸗

iunctõe ſui ad niam erit gloꝛioſum ac ĩpaſſi⸗

bile. Nã vt ſcribit dũs Bonauen. in ſuo.iij.

di. xxviij. Lõtingit aliqͥd eſſe beatũ triplłr.ſ.

eſſentiã? ꝑ pꝛimã inflnentiã:⁊ ꝑ quandã re
dundantiã. Beatũ ꝑ eſſentiã ẽ ſols de?. Bea
tãꝑ pꝛimã influentiã eſt ſolus rõnalis ſpus.

hearã deniq; ꝑ quandã redundantiã Ecoꝛpꝰ

buanũ ĩ qð gaudiũ glie redudat ex ↄiuncloe

X beatitudo cõſiſtit in aĩa:in intellectuvi

titudinis ſubiectũ:in qͥ tria dubia ſunt

PRuimũ vtrü beatitudo ſit actꝰ nieiem.
Scõm vtrũ ſit actus intellect? ⁊ volũtalis.

poſſe. Hã vt inqᷣt tho. pma ße. q. iiij. loquen⸗
ſiſtit: ſine coꝛpe aĩa ht eẽ beata. qm intellect
ad ſui operationẽ nõ indiget coꝛꝑe niſipter
fantaſma ta in qbus intelligibilẽ veritatẽ cöo⸗

ſiagi⸗
ſtadim

deiimag
iicionbil
mrioꝛib⸗

diuitie

rooine⸗
bio fent

tllgala
coepolud

lligitddk

ſciennuq
hois nigan

nthitveri

fütatsſi.S
ſcwdinis
Gning
Picarling
gclupolün
Aſentinbe
u nione
inchoitrn
ſioginn
Giicroönati
Locnüberi
aide
uiriobie
Negſummi
ed
wincih
obieciiye
bonie
Pamn viſio⸗
Pterpltinĩ
erimegiatee

dopimnediae

deoinät
nrin
ſicdſcre
simalie
nwone
Ricmr
ne. ic⸗
cöcomnit
guſtili.
ſummm
Etiili
ſumman
(esettbe
yiſion⸗

Mdtliineggn

Mnd

nanid
nimud

4 „

Welartnis

4 .

—

Kerii
9 —,μ⸗
iem Nin
boieoſircen

mrit Ooon

„ 0 „ „
nins noctniii
ckhocckmn

4 a⸗S
zwns deii

Mcünäſent

„ 27

NjnN ie!

Apeni

nuinufin
e o W
ugn
lori
1*: „
n N
„Le ſenk
ichec ſon
npnutt,

ℳ.
G, .
,

dgn
n „ 6 4 1
Nnintliie

Gben,

nrgag ,
miad AAD,
vwN

ſui ad aiam beatã. Etlicet coꝛpꝰ bumanũ nõ

*

ſit ad imaginẽ dei ꝑ ſe:tñ vnuũ eſt aĩe q̃ ẽ ad

dei ima ginẽ:et rõne illiꝰ eſt beatitudis ↄpar
ticipabile. Di v̈ aliqs inſtaret g dicta de ex

terioꝛiba bonis qꝛ videt᷑ õriũ Hã cib pstus

Diuitie ⁊ regnũ exterioꝛa bona ſunt et hec p⸗

mittunt᷑ beatis. Uñ Luce.xxij.xpᷣus dixit.
Edatis ⁊ bibatis ſuꝑ menſam meã in regno

meo.Et mat. vi. Theſauriʒate vobis theſau

ros in celo.et mat.xxv. Poſſidete paratũ vo
bis regnũ:ů et iſta ad beatitudinẽ exigunt.
Rũdet tho.ꝙ oia iſta metaphoꝛice ſunt in⸗

*

telligeda:m ꝗ in ſcripturis ſolent ſ pũalia ꝑ
coꝛꝑalia deſignari. Sicut ꝑ cibũ ⁊ potũ in⸗

telligit᷑ delectatio beatitudis:ꝑ diuitias ſuf⸗

ſicientia q̃ ſufficit hoĩ deꝰ:ꝑ regnũ exaltatio

boĩs vſq; ad ↄiunctõʒ cũ deo. Scom dubi⸗

um fuit vtrũ btĩtudo ſit actus intellectꝰ ⁊ vo

lũtatis ſilł.Et licʒ quidã teneãt ꝙ eſſentia bea
titudinis vite hũane ĩ ſoliꝰ intellectꝰ actu cõ
ſiſtat ita ꝙ nullo mõ in actu voluntatis.Liᷣ
Ricar.i.ilij.vbi.S.dicit.q; btĩtudo ↄſiſtit in
actu volũtatis ⁊ intellectꝰ ſił. Cuis rõ eſt:qꝛ

eſſentia beatitudinis vite hũane ↄſiſtit in ꝑfe

cta vnione aĩe rõnalis cũ deo. Hec aũt vnio
includit vnionẽ aĩe cũ deo ſᷣm oẽm ſui potẽ⸗

tiã ꝑ quã vnibilis eſt cũ eo ĩmediate. Potẽtia

aũt aĩe rönalis nõ tm̃ eſt intellectꝰ ſʒ volũtas

ctr ꝑ quãlibet illaꝝ vnibilis eſt cũ deo ĩmedia

te. Diẽ enĩ deꝰ ſub rõe q̃ ſummũ verũ:eſt im
mediatũ obiectũ intellectꝰ beatoꝝ:ita ſub rõ
ne qͥ ſummũ bonũ eſt ĩmediatũ obiectũ volũ
tatis eoꝝ. Quãuis enĩ ipᷣo ĩmediate nõ frue⸗
rent᷑ niſi ipᷣm ĩmediate viderẽt:tñ immediatũ
obiectũ volũtad eoꝝ nõ eſt ipᷣa viſio ſũmibo
ni:ſʒ ipᷣm ſũmũ bonũ. Nõ enĩ volũt ummũ
bonũ /ꝓpr illã viſionẽ ſiẽ̃ ꝓpter finẽ:ſed volũt

——

ipᷣam viſionẽ ꝓpter ipᷣm ſummũ bonũ ſiẽ p⸗

pter vlcimũ finẽ. JIpm ò ſummũ bonũ pmo
et ĩmediate eſt ab ipᷣis volitũ:& eſt volũtatis

ecoꝝ ĩmediatũ obiectũ. Ergo pfecta vnio aĩe

cñ deo in qᷓ biitudo ↄſiſtitẽ ꝑ intellectũ ⁊ vo
luntatẽ Itaq; ĩ actuvtriuſqʒ ſimul ↄſiſtit.Et
ſi obijceret᷑ ꝙ auctoꝛitates ↄtrariũ nolentib⸗

eas intelligere otrariũ ſonarevident᷑ puta

in viſione dicũt beatitudinẽ ↄſiſtere. Rñdet
Ricar.ꝙ ſemꝑ includũt ↄcomitantẽ dilectio
nẽ. Nã cõſummata dei dilectio inſeꝑabiliter
cõcomitat᷑ clarꝗ eius viſionẽ. Pꝛopterea Au

guſti. li. i. de tri. ca. penultimo dicit. & viſio

eſt ſummũ pᷣmiũ et ipᷣa eſt actus intellectus.

Etĩ.i.li.de doctrina xpᷣiana idẽ dicit. Hecẽ

ſumma merces vt ꝑfruamur deo:ſũma me
ces eſt beatitudo et fruitio eſt actꝰ voluntatꝭ:

ᷓ viſionẽ cõcomitat᷑. ¶ Tercium dubiü erat

yvtrũ beatitudo pꝛincipaliꝰcõſiſtat in actuvo
luntatis q intellectꝰ.Et rñdet Ricar. ſic.
Pꝛimo qꝛ ſicut inter habitꝰ vie charitas eſt
donũ pꝛincipaliꝰ ſᷣm Aug'. xv. de trini. ca.
xviij. Ita inter habitꝰ patrie charitas patrie
eſt donũ pꝛincipalius. Sed in patria nobili
oꝛ habitus hʒ nobilioꝛẽ actũ. Ergo deũ pre⸗
cte diligere qui eſt actus charitatis patrie eſt
actus nobiliſſimꝰ aĩe.cũ ergo in nobiliſſimo
actu pꝛincipaliſſime cõſiſtat beatitudo:et di
ligere ſit actus voluũtatis:pꝛincipaliꝰ cõſiſtit
in actu volũtatis qᷓ; intellect. Secũdo ꝓba
tur ꝙ beatitudo pꝛincipaliꝰ conſiſtit in actu
volũtatis q intellectꝰ exeo ꝙ volũtas ẽ no.
bilioꝛ potẽtia qᷓ ſit intellectus. H Bernar.
in li.de libero arbitrio dicit rõem eſſe quodã
mõ pediſſequã volũtatis. Et Anſel.in li. de
cõceptu virginali.d ñium totiꝰ regni anime
attribuit᷑ volũtati. Et Ariſto.in.vij. politice
ca.v.potẽtia qua eligimꝰ pncipalioꝛ eſt. Ad
huc id ꝓbat᷑ qꝛ volũtas in ſuo actu cogi nõ
pᷣt nec crca ea q ſunt ad finẽ neceſſitari. In⸗
tellectus aũt cogi p̃t et circa ea q̃ ſunt ad finẽ
neceſſitari. Inſuꝑ magis põt tranſfoꝛmare
alam volũtas qᷓ; intellectus et ſuũ obiectum
reſpicit ſub rõne nobilioꝛi. Bonũ enĩ eſtob⸗
iectũ volũtatis. Ens obiectũ intellectus. Rõ
añt boni eſt ꝑfectioꝛ qᷓ; ſit rõ entis. Tercio
batur qꝛ deus eſt vltimus finis maxime ſub
rõne qua bonũ:qð ptz qꝛ ex hoc ꝙ creature
oꝛdinant᷑ in ipᷣm vt in finẽ maxime eſt in eis
ratio bonitatisiſicut ꝑ hoc ꝙ ipᷣm reſpiciũt
vt exemplar:maxime eſt in eis ratio veritatt.
Sed deus ſub rõne qua ſummũ bonum eſt
voluntatis obiectũ ſub ratione qua ſummũ
ens vel verũ eſt intellectus obiectũ. ergo vo
luntas magis reſpicit deũ ſub rõne finis q;
intellectus. Sed deus ſub rõne qua vltimꝰ
finis eſt beatificans.̊ ſub rõne qua eſt beati
tudinis obiectũ:pꝛincipaliꝰ tendit voluntas
in ipᷣm q; intellectus. Et ſic ↄſiſtit beatitudo
pꝛincipaliꝰ in actu volũtatis qᷓ; intellectus.
beatudo nõ poteſt eſſe in bonis pᷣſen⸗
is vie. apitulũ. iij.
Erciũ myſteriũ cõtemplandũ dicit᷑ bea
titudinis obiectũ:in quo tria ſunt du⸗
bia abſoluenda. MMBUñ

NReꝛim virũ beatitudo ſit quid creatũ.
Becundũu vtru beatitudo poſſitamitti.
reiũ vtru biitudo poſſiti hacvita haberi.

Ad pꝛimũ dubiũ rũdet Ricar. vbi. S. E
tho. pma fe.q.iij. beatitudo vite humane
dupliciter pᷣt accipi. Ano mõ ꝓ illo bono in
