mo iohãnis paulꝰ baptiʒauit baptiſmo xpᷣi.
HNotandũ iñ ſᷣm Bona. O quoꝛundã opi⸗

nio fuit ꝙ baptizati baptiſmo iohis ſi nõ ha

bebãt fidẽ trinitaꝶ rebaptiʒãdi erãt. Si aũt
habebãt fidẽ trinitaꝶ nõ opoꝛtebat eos reba
tiſari.ſed ſufficiebat manꝰ imponi qꝛ tales
abebãt ablutionẽ exterioꝛẽ ⁊ habebãt fidẽ
trinitatis q̃ interiꝰ inſigniebant᷑ tãq; chara⸗
cter. ⁊ habebãt ſom̃ ſanctũ ꝑ impoſitionẽ ma
nuũ.et iõ nõ erãt rebaptiʒãdi. cotus vero
in.ij.di.ſui q̃rti dicit.ꝙ dupliciter pᷣt intelli⸗

gi baptiſmꝰ iohãnis. VUno mõ in foꝛma ba⸗
ptiſmi xpi quã potuit didiciſſea diſcipulis

xp̃i vel ab alijs audientib eos baptiʒare. et
tũc nõ ðꝛ ꝓpꝛie baptiſmus iohãnis ſicut ne
baptiſmꝰ petri vel pauli.Et tales ſic baptiza
ti nõ erãt rebaptiʒandi. Alio mõ pᷣt intelligi
baptiſmꝰ iohãnis nõ ĩ foꝛma xp̃i ſed in aliq̃ᷓ
alia foꝛma ꝓpꝛia.ſ.in noĩeventuri.vt ðꝛ Act.
xix.c.vel abſq; aliq̃ foꝛma.Et de ſic baptiʒa
tis ſatis videt᷑ neceſſariũ ꝙ erãt baptiʒandi
baptiſmo xpᷣiꝓpter pᷣceptũ generale obligãs
oẽs:quos nõ implebãt ſic baptiʒati a iohãne
Igdeo in hoc paſſu nõ tenet᷑ a doctoꝛibo opi⸗
nio magiſtri cõtrariũ ſentiẽétis.
e triplici circũſtãtia xpᷣi baptiʒati.ſ.cau
(apitulũ ſecundũ.
Ecundũ myſteriũ cõtemplandũ de
xpᷣo baptiʒato ðꝛ circũſtãtie ↄgruen
tis.Triplex nãq; circumſtãtia ĩ illo
baptiſmo cõſiderari pt.
Quare xpᷣs in quo nulla immũdicia fuit vo⸗
luit baptizarii.
Rꝛima dicitur cauſe.

Secunda tempoꝛis.

ercia loci.

—

ima circumſtãtia ↄſideranda in baptiſ

mo xp̃i ðꝛ cauſe.q̃re.ſ.voluit xpᷣs a iohanne

baptiʒari cũ in eo nulla fuerit immundicia.

Et ad hoc dicit Ambꝛo.ſuꝑ Lucã. Bapti⸗

zatus eſt dñs nõ mũdari volẽs ſed mundare
aqᷓs vt ablute ꝑ carnẽ xp̃i q̃ pctm̃ nõ cogno⸗
uit baptiſmatis vim haberẽt.et vt ſanctifica
tas relinqret poſtmodũ baptiʒãdis. Cũ aut
dicim xpᷣm a io hãne baptiʒatũ.nõ puremꝰ

intelligendũ de baptiſmo ꝓpꝛio quẽ ipe poſt⸗

modũ inſtituit.ſʒ de baptiſmo q̃ baptiʒabat
iohãnes.vt inqͥt Augꝰ.ſuꝑ iohannẽ. Scðo
xpᷣs baptiʒari voluit vt inqͥt Beda ad appꝛo
bationẽ baptiſmi iopᷣis. Tercio voluit xpᷣs
baptiʒari ſm tho.in.iij.ꝑte.q.xxxix.vt nos

ſuo exemplo induceret ad bap tiſmũ. Et idᷣo

ad hoc ꝙ eſſet efficatioꝛ eius inductio voluit
baptiz ari baptiſmo quo maniteſte nõ ind ige
bat vt hoĩes ad baptiſmũ accederẽt quo indi
gebant. Di vero aliqͥs qreret cur noluit xpᷣs
baptiʒari baptiſmo /ꝓpꝛio qͥ erat optimꝰ. Di⸗

cit tho. ꝙ baptiſm? xp̃i eſt quoddã ſpiritua⸗
le remediũ quo xpᷣs nõ indigebat qͥ a pꝛinci⸗

pio ſue ↄceptõis gratia ſpũs ſancti repletus
fuit. ¶ Dcda circumſtãtia ↄſiderãda in ba⸗
ptiſmo xp̃i ꝛ tꝑis. Nĩ vt dicit᷑ luẽ.iij.c. Oñ
baptiʒ atꝰ eſt erat incipiẽs q̃ſi annoꝝ trigĩta.

Hoc aũt ↄueniẽs fuit.vt inqͥt ſanctꝰ tho.tri⸗

plici rõne.Pꝛimo rõne pᷣdicationis.qꝛ xpᷣus

baptizabat᷑ quaſi extunc incipiens docere et

pꝛedicare ad qð requirit᷑ ꝑfecta etas qualis

eſttriginta annoꝝ. Vñ Geñ. xli.c. legit.
triginta annoꝝ erat ioſeph cũ regnare cepiſ

ſet in egypto ſub pharaone.Silr.ij. Re. v. c.
ðꝛ de dauid.qꝙ triginta annoꝝ erat cũ ad re⸗
gnũ fuit ſublimat.Et eʒechiel anno trigeſi⸗

mo cepit ꝓphetare. vt ptzʒ Eʒzech.i. c. Et ſi qͥs
obiceret ꝙ deꝰ reuelauit ſapiam daniet pue
ri vel iuuenis. vt ðꝛ.xiij.c.eiuſdẽ.ergo a foꝛ⸗
tioꝛi debuit manifeſtari ſapiẽtia xpᷣi añ trige
ſimũ annũ qð factũ fuiſſet ſi docuiſſet añ illã
etatẽ. Dicendũ ꝙ xpᷣs ꝓponebat᷑ hoĩbus ĩ ex
emplũ oĩm.et ideo opoꝛtuit in eo oñdi illud
qð cõpetit oĩb ſᷣm legẽ cõem vt. ſ. in etate ꝑ⸗
fecta doceret. Sed ſicut dicit Gꝛego.naczʒa⸗
ʒenus.nõ eſt lex eccleſie q̃ raro cõtin git. ſicut
nec vna hyrundo ver facit. Aliquibo enĩ ex
quadã ſpeciali diſpenſatõe ſᷣm diuine ſapie
rõem conceſſum eſt pᷣter lege cõmunẽ vt ante
perfectã etatẽ officiũ vel pᷣſidendi vel docẽdi
haberẽt. Sicut fuit Balomon Daniel ⁊ Je
remias. Secũda rõ quare xpᷣs baptizari vo

luit in etate triginta annoꝝ fuit legis imple

tionis. Inquit enĩ Criſo.ſuꝑ matth. Futu⸗
rum erat vt poſt baptiſmũ xpᷣi lex ceſſare in⸗
ciperet. Ideo bac etate xpᷣs ad baptiſmũ ve⸗
nit qͥ põt oĩa peccata ſuſciperevt lege ſeruata
nullꝰ dicat ꝙ ideo eã ſoluit qꝛ implere nõ p
tuit. Si ergo aliqͥs q̃reret cur fideles xpᷣi lau
dabiliter baptiʒant᷑ nõ ſolũ añ trigeſimũ an⸗
num ſed etiã in infantili etate ⁊ xpᷣs baptiʒa
tus eſt te pᷣnotato. Rũdet tho.ꝙ vt ptz ex di
ctis.xpᷣs nõ eſt baptiʒatꝰ indigẽs purgatiõe
nec aliqð illi potuit imminere ꝓpter dilatio⸗
nẽ ꝑiculũ. Sʒ cuiuis alij nõ in ꝑuũ redũdat
piculũ ſi ex hac vita diſcedat ſine baptiſmo.
Tercia rõ quare xpᷣs voluit baptiʒari in illa
etate ðꝛ pfectõis.Dat᷑ enĩ intelligi ꝙ baptiſ⸗
mus parit viros perfectos ſm illud apli ad
Ephe.iiij.ca.Donec occurramꝰ oẽs in vni⸗
tate fidei et agnitõis filij dei in virũ ꝑfectum
in menſurã etatis plenitudinis xpᷣi. Unde⁊
ipᷣa ꝓpꝛietas numeri ad hoc ꝑtinere videtur.
Cõſurgit enĩ trigenariꝰ numerus ex ductu
ternarij in denariũ.per ternariũ aũt intelligi
tur fides trinitatis ꝑ denariũ autẽ impletio
mandatoꝝ legis.Et in his duobo ꝑfectio vi
te xpᷣiane cõſiſtit.¶ Eercia circumſtãtia cõ⸗
ſideranda ĩ baptiſmo xpᷣi ðꝛ loci. Baptiʒat⸗
nãq; fuit ĩ ioꝛdane vbi difficultas oꝛit᷑. Cur
nõ in mari rubꝛo potiꝰvoluit baptiʒari. Nã
veritas dʒ rñdere figure. Sʒ figura baptiſ⸗
mi pᷣceſſit in tranſitu maris rubꝛi vbi egiptij
ſunt ſubmerſi:ſicut pctã delent᷑ in baptiſmo
ergo videt᷑ ꝙ magis debuit baptizari ĩ mari
rubꝛo q; in flumine ioꝛdanis. Inſuꝑ ioꝛda⸗

zari voluit vt
ptiſmũ quo nos baptizari debebamus. Et
ideo in baptiſmo ſuo ea demonſtrari debue⸗
rũt q pertinẽt ad efficaciã baptiſmi nr̃i. Cir

nis interpꝛetat᷑ deſcendẽs.ſed ꝑ baptiſmũ ali
quis plus aſcẽdit qᷓ; deſcẽdit. VUn math.iij.

ca. ðꝛ. O baptizat ieſus cõfeſtim aſcẽdit de

aqua.igit᷑ videt᷑ incõueniens fuiſſe ꝙ bapti⸗
zaret᷑ ĩ ioꝛdane. Rñdet his ſanct?tho.vbi.s.
ꝙ trãſitꝰ maris rubꝛi pᷣfigurauit baptiſmuʒ
q́;tũ ad hoc ꝙ baptiſmꝰ delet pctã. Sʒ trãſi⸗
tus ioꝛdanis q;tũ ad hoc ꝙ aperit ianuã re⸗
gni celeſtis qͥ eſt pncipalioꝛ effectus baptiſ⸗
mi ⁊ ꝑ ſolũ xpᷣm impletꝰ.Fluuiꝰ nãq; ioꝛda⸗
nis fuit ꝑ quẽ filij irrael in terrã ꝓmiſſionis
intrauerũt. Baptiſmꝰ aũt xpᷣi introducit in
regnũ dei qð ꝑ terrã ꝓmiſſionis ſignificat᷑
ñ ðꝛ Jo.iij.ca. Niſi qͥs renatus fuerit ex
aqua et ſpũ ſancto nõ pᷣt introire ĩ regnũ dei
Agd h̊ etiã ꝑtinet ꝙ helias diuiſit aq̃s ioꝛda
nis qͥ erat in curru igneo rapiendꝰ in celũ.vt
ð. iiij. Re.ij.ca.qꝛ.ſ.tranſeuntibo ꝑ aquã ba⸗
ptiſmi ꝑ ignẽ ſpũs ſancti ptʒ aditꝰ ĩ celũ Eſt

ætiã in baptiſmo aſcẽſus ꝑ ꝓfectũ gr̃e q̃ reqͥ⸗

rit hũilitatis deſcenſum.ſm illud Jaco.iiij.
Deꝰ ſuꝑbis reſiſtit:hũilibo aũt dat gr̃aʒ ſuã.
Et ad talẽ deſcenſum referenduʒ eſt nomen

ioꝛdanis.
II S e tribo excellẽtiſſimis ſignis qᷓ̃ aparue⸗
t in baptiſmo xpᷣi. apitulũ terciũ.
Erciũ myſteriũ ↄtẽplandũ ð xpᷣo ba
ptiʒato ðꝛ apparitõis excellẽtis. Ap⸗
paruerũt qͥ pe mox vt de aqua exiuit
tria excellentiſſima ſigna.
Pꝛimũ fuit celoꝝ apertio ⁊ patefactio.
Secundũ ſpũs ſancti deſcenſio.
Zerciũ paterne vocis auditio. .
¶ RBꝛimũ excelles ſignũ fuit celoꝝ reſeratio.
Dicit᷑ quidẽ Mat. iij. c. Baptizatus aut cõ⸗
feſtim aſcendit de aqᷓ et ecce aꝑti ſunt ei celi.
Et Marẽ.i.c. Statim aſcendẽſ de aq̃ vidit
celos aꝑtos.Et Luc.iij.c. Jeſu baptiʒato et

oꝛante apertũ eſt celũ. Hoc aũt ſᷣm cõmunẽ

doctoꝝ expoſitionẽ intelligendũ eſt.ꝙ circa
xpᷣm baptiʒz atũ tantus ſplendoꝛ diuinit? ef⸗

*

fulſit in aere vt viderent᷑ aperti celi ſicut in

coꝛuſcatõne videt᷑ fieri.vt dicit Nico.de lira
Rõ vero huiꝰ claritatis celeſtis fuit ſm tho.
vor'. arrxrixtercie ꝑtis. Quia vxpᷣs bapti
uo baptiſmo conſecraret ba⸗

ca quã tria ſüt ↄſiderãda.ꝛimo quidẽ pn⸗
cipalis virtus exqᷓ baptiſimꝰ eff icacia habet
qᷓ eſt virtꝰ celeſtis. Et iõ baptiʒato xpo aptu
eſt celũ vt oſtenderet᷑ ꝙ de cetero virtus cele

ſtis baptiſma ſanctificaret Scdo ↄſiderãda
eſt fides eccleſie el qͥ baptiʒat᷑ que oper at

Acheciil
cheurabar
ſpiantoe
autcit
zuogptiſi
cficüͤb
ſtis qusin
ſafhernet
ſuntalunt

celj Norn

ticnoꝛin
laüdelen
betfnensn,
lgienn
bypnfnicu
obnioti
perchE
fnitinbupe
asten
(Ndaini,
Uhietner
gbicgaf⸗
ſenumo
Osauna
ſuciine,
nutbinc
Wotenc
ipde⸗
ün
innöfn
pliect
ſuegas
hrcoc⸗
Nöcg
ſan be
Nplütlo
run
ſangiſeört
lun⸗
Wickinni
urannpnn
genidick
Cterofliu
engoſpüse
colorhero⸗
nherd
ſihifen⸗

ſoncie,
cie
dick e
be Gi
lunbene

iſiniiin
n ilneg⸗
lncbhdhz
mmaunbmming

Aai Sniß
Pcpent untir
Gcſſtcno hnnn
ſune if⸗
Wriomiſind
tüinewadra
ſonis ſigninte
enatus fuente
woireiregnün
diniſit qsiot
Peng;inccin
unnhpaqnin
ibictill
D
fmilad Aoi
wuütdugßti
inmdrzck vne

igsm
Muiiinn
uce

.
iucntn
õ

S=

—

.

nunric
liri,
ſeubwpa
zütfnin
ndidfuld
4
idi
Godenitn
gfut

S=

zntho,
nadhs di
mienmudr

Sõ
nnhn dr
Cpnini il
Niwauilie

ad efficaciã baptiſmi. Uñ baptizati fidẽ ꝓfi
tentur.et baptiſmꝰ ðᷣ fidei ſacrm.ꝑ fidẽ autẽ
inſpicimꝰ celeſtia q̃ ſenſum et rům humanã
excedũt.Etad hoc ſignificandũ xpᷣo bapti⸗
zato apti ſunt celi. Tercio ↄſiderãda eſt circa
eff icaciã baptiſmi reſeratio ianue regni cele⸗
ſtis quã intramꝰ baptiʒati qᷓ pꝛius hoĩ pᷣclu
ſa fuerat ꝑ peccatũ.vñ baptizʒato xpᷣo aperti
ſunt celi vt oſtenderet᷑ ꝙ baptiʒatis ptʒ viaĩ

celũ. Notandũ vero in hac ꝑte ꝙ celũ aꝑtũ

eſt ieſu oꝛãte in q̊ xpᷣs dedit exemplũ ſᷣm Ni⸗
colaũ de lyra.O in receptõe ſacramẽtoꝝ de⸗
bet mens nr̃a in deũ eleuari. Vel vt det᷑ intel
ligi ᷣm Criſoſto.ſuꝑ math.x hoc ipᷣm ꝑ
baptiſmũ celũ aperit᷑ credẽtib eſt ex virtute
oꝛõnis xpᷣi Ideo ðꝛ apertũ eſt ei celũ.i.oĩbus
pter erumag excellẽs ſignũ qð appa
ruit in baptiſmo xpᷣi ꝛ ſpũs ſancti deſcẽſio.
Deſcẽdit enĩ ſpũs ſanct coꝛꝑali ſpecie ſicut
colũba in ipᷣm.vt ðꝛ Luẽ.iij.ca. Hoc vero cõ.
uenienter eſſe factũ inqͥt Crtſoſto. Quoniã
quicqͥd factũ eſt ĩ baptiſmo xpᷣi ꝑtinet ad my
ſterium oĩm qui poſtmodũ erãt baptiʒandi.
Oẽs autẽ qͥ baptiſmo xpᷣi baptizant᷑ ſpiritũ
ſanctũ recipiunt:niſi ficte accedant ſᷣm illud
math. iij. c. Jpe vos baptiʒabit in ſpũ ſancto
Aduertendũ tñ eſt in hoc loco.qꝛ Augꝰ.di⸗
cit li.xv.de tri. Abſurdiſſimũ ẽ dicere ꝙ xpᷣs
cũ eſſet iã triginta annoꝝ accepiſſet ſpm̃ ſan
ctũ. Sed venit ad baptiſmũ ſicut ſine pctõ
ita nõ ſine ſpũ ſancto.Si enĩ de iohãne ſcri

ptü eſt ꝙ replebit᷑ ſpũ ſancto ex vtero matris

ſue.qͥd de hoĩe xpᷣo dicendũ eſt.cuiꝰ carnis
ipᷣa cõceptio nõ carnalis ſed ſpiritualis fuit.
uũc ergo.i.in baptiſmo coꝛpus ſuũ.i.eccle
ſiam pᷣfigurare dignat᷑.in q̃ baptiʒati pᷣcipue

accipiũt ſpiritũ ſanctũ. Sciendũ ad hoc qꝛ

vt Augẽè. dicit li.ij. de tri. Spũs ſanctus de⸗

ſcendiſſe ð ſuꝑ xpᷣm ſpecie coꝛpoꝛali ſicut co

lumba nõ qꝛ ipᷣa ſubſtãtia ſpũs ſanctividere
tur qͥ eſt inuiſibił.neq; ita ꝙ illa viſibilis cre
atura in vnitatẽ ꝑſone diuine aſſumeret. ne⸗
q; enĩ dicit᷑ ꝙ ſpũs ſanctꝰ ſit colũba ſicut di⸗
citur ꝙ filius dei eſt homo rõne vnionis.ðꝛ
ergo ſpũs ſanctdeſcẽdiſſe ſuꝑ xpᷣm in ſpecie
columbe rõne columbe ſignificãtis ſpirituʒ
ſanctũ. Quare aũt apparuit in colũbe ſpecie
triplex rõ aſſignat᷑ a ſancto ho. Pꝛimo ad
ſignificandũ diſpoſitionẽ q̃ requirit᷑ ĩ bapti⸗

Szato qꝗ eſt vt nõ fictus accedat.ſi vult ſpiritũ
ſanctũ recipere.hoc aũt denotat columba q̃̊
eſt alal ſimplex aſtutia ⁊ dolo carens. Unde

dicik Math. x. c. Eſtote ſimplices ſicut colũ
be. Secũdo apparuit ſpũs ſanct ĩ ſpecie co⸗

lumbe ad ſignificãdũ effectũ ꝓpꝛiũ baptiſmi.

qui eſt remiſſio peccatoꝛũ et reconciliatio ad
deũ.Columba enim eſt aĩial manſuetum.Ezł

ideo ſicut Criſoſto.dicit ſuꝑ math. In dilu⸗
uio apparuit hoc aĩal ramũ ferens oliue ⁊ cõ
munẽ oꝛbis terrarũ trãquillitatẽ annunciãs

Et nüc etiã columba apparet in baptiſmo li⸗
berationẽ nobis demonſtrans.Tercio appa
ruit ſpũs ſanctus in ſpecie columbe ſuꝑ xpᷣm
baptiʒatũ ad ſignificandũ cõmunẽ effectum
baptiſmi qui eſt cõſtructio eccleſiaſtice vnio⸗
nis.Columba eni eſt aĩal cõgregabile et ami
cabile. Vñ et Canticoꝝ.v. dicit᷑ de eccleſia.
Vna eſt columba mea. Pꝛopter dicta necnõ
et ꝓpter ſequẽtia de voce patris audita pleri
q; ſcire cupiunt.vtrum ſpecies ſiue voces in
quibus apparuit patervel filius vel ſpũs ſan
ctus ſint adminiſtrate ꝑ angelos.Et reſpon
det Alex.de ales in pᷣmovolumine ſumme ſe
quẽdo Au guſti.in.iij.de trini. oẽs appa⸗
ritiones tã noui qᷓ; veteris teſtamẽti excepta
illa apparitõe qua filius apparuit in carneꝑ
angelos ſunt adminiſtrate.vñ ſpecies et vo⸗
ces ꝑ angelos foꝛmate ſunt. Si aũt querere
tur quare ſpũs ſanctꝰnõ foꝛmauit illã colum
bam vel pater vocẽ immediate. Rñdet Alex.
ꝙ hoc ꝑtinet ad excellentiã diuinã et etiã ad
excellentiã rõnalis creature. Ad excellentii
quippe diuinã ꝑtinet operari per miniſtrum
in his in q bus põt miniſter. Ad excellentiã
etiaʒ miniſtri pertinet miniſtrare creatoꝛü in
quibus põt. Unde cum angeli ſuperioꝛẽ ha
beant deũ. Inferioꝛes coꝛpoꝛales creaturas
pares rõnales competit et ſibi et creatoꝛi vt
ſint medij in adminiſtratõe creaturarũ coꝛ⸗
poꝛalium et rationalium. VUnde etiam ſicut
dicit Auguſtinꝰ. In operibus miraculoſis
ſunt miniſtri angeli quantũ ad ea que pñt.
vt eſt pꝛeparare materiã vel hmõi. Nam nõ
omnia ſubiecta ſunt potẽtie angelice. Lnde
etiã in opere incarnatõis fuerunt angeli nun
cij. Et etiã in operibus iuſtificatis ſunt an⸗
gelij medij in his que poſſunt.vt eſt excitare
intellectũ vel affectum.et etiã in generali re⸗
ſurrectione in collectõne puluerũ. Cõgruit
ergo ſuꝑioꝛi operari ꝑ miniſtrũ.Cõpetit eti
am miniſtro habere auctoꝛitatẽ reſpectu eoꝝ
que infra ipᷣm ſunt. VUnde cum aſſumit᷑ coꝛ⸗
poꝛalis creatura irrationalis ad oſtenden⸗

dum pꝛeſentiã diuinã cõpetit vt adminiſtret᷑

per angelicã tanq; mediã inter ip̃am ⁊ ſuum

creatoꝛẽ. Sed cõtra iſta poſſet qͥs obijcere ꝙ
carnem in qua apparuit xpᷣs filius dei nõ foꝛ
mauit angelus ſed immediate ipſe deus.er⸗

* „

go columbã in qua apparuit ſpũs ſanct nõ
debuit foꝛmare angel ſed ĩmediate ipe de?.

Ad hoc dicit Alexan.qꝙ non eſt ſimile:qꝛ ca⸗
ro illa fuit aſſumpta in vnitate ꝑſone. VUnde

xpᷣus vniebat᷑ illi carni nobiliſſima vnione.

Nec in illa vnione cõgruebat vt eſſet pꝛinci⸗
pium alia natura q;ᷓ diuina cui vniebat᷑.ſed
ab eo moueret᷑ cui vniebat᷑.Angelꝰ etiam in
his q̃ oꝛdinabant᷑ immediate ad recõciliatio
nem humani generis nõ debuit eſſe medius
ſed ſolũ ille qui debebat eſſe mediatoꝛ qui.ſ.

erat deus et homo.Et ideo in foꝛmatõe coꝛ⸗

poꝛis xpᷣi vel in adminiſtratõe eoꝝ que in ꝑ⸗
ſona xpᷣi agebant᷑ nõ debuit eſſe angelus ad

miniſtratoꝛ ſed ſolus ille qᷣ erat mediatoꝛ. Jl

le aũt ſpecies in qbus apparuit pater vel ſpi⸗
ritus ſanct? nõ fuerũt vnite ei ita vt ex illis
et ſpũ ſancto fieret vnũ in ꝑſona. Nec oꝛdi⸗
nabanft niſi ad oſtendendã pᷣſentiã ipᷣius dei
ſ.pr̃is vel ſpũs ſancti. Vñ mediãte alia crea⸗
tura nobilioꝛi potuit mouere hmõi creaturã
aſſumptã ad oſtendendã ſuã pnñtiam.ſ.medi
ante creatura angelica.Oꝛit᷑ tũ hic difficul⸗
tas quedã.qꝛ ſi illas ſpẽs ⁊ voces foꝛmauit
et mouit angelꝰ? et vniebat᷑ illis ſicut motoꝛ.
ergo in illis ſpeciebo nõ poteratvere dici mit

ti vel aparere ſpũs ſanctus aut loqͥ paterſʒ

potiꝰ angelus. Soluit hec oĩa Aug'. in. iij.
de trini. licet angelus eſſet ille qͥ foꝛmaret

voces illas et ſpẽs.qꝛ tñ nõ in ꝑſona ſua ſed

in ꝑſona dñi loquebat᷑.nec pꝛeſentiã ſuã ſed
pñtiam dñi demonſtrabat.ideo dicit᷑ nõ an⸗
gelus ſed ſpũs ſanctꝰ apparere et pater loqui.
qꝛ oĩa hec ſunt ad indicandã pnñtiam dñi et
non angeli. Ex pꝛemiſſis inſurgit dubitatio
quedã.ſ.q̃liter ſpũs ſanctꝰ dicat᷑ eſſe in illis
ſenſibilibo creaturis in qbe aparuit. Ad qðᷣ
ita dicit Alexan. deus ĩ creaturis irrõna⸗
bilibus dicit᷑ eſſe dupliciter. Vel ſicut cauſa
in effectu.vel ſicut ſignatũ ĩ ſigno. Sicut cã
in effectu ðꝛ eſſe generaliter in oĩba creaturis
eſſentialiter pᷣſentialiter ⁊ potentionaliter.qꝛ
iðÿße habet eſſe in eis ſicut tenẽs ineſſe ⁊ regẽs
eas.qꝛ q̃ltibet creatura q;tũ ad hoc recipit in⸗
uentiã a deo.aliter tenderet in nihilũ. Si⸗

cut aũt ſignatũ in ſigno dicit᷑ eſſe dupliciẽ. B
ſatiſfaceret eſſet deus et homo. deus qͥ pote⸗

Nã eſt quoddã ſignũ qð eſt in creatura irra
tionali a natura.quoddã ex inſtitutione.Ex
natura dicit᷑ oĩs creatura irrõnalis eẽ ſignũ
totius trinitatis q;tum ad cõditiones penes
s determinat᷑ veſtigiũ trinitatis q̃ ſunt in

oĩbo creaturis. Sicut eſt vnitas veritas bo-

nitas naturalis modus ſpecies ⁊ oꝛdo ⁊ bu
inſmodi penes q deuenit᷑ in ↄ gnitionẽ trini
tatis qͥ ad ea qͥ ſunt appꝛopꝛiata ꝑſonis. Et

hoc mõ ſi
pꝛeſſo a creatoꝛe ðꝛ eſſe tota trinitas in oĩb

cut ĩ veſtigio vel ſigno naturaliim

creaturis. Ex inſtitione etiã dicit᷑ aliqñ crea

tura eſſe ſignum pñtie creatoꝛis. Et hoc mõ

nõ ðꝛ deꝰ eſſe in oĩbo irrõnabilibo creaturis:
ſed in aliquibo. Nã eſt quoddã ſignũ inſtitu

tũ ad ſignificandũ pñtiam diuinã qͥ ad ali⸗
quẽ effectũ.et hoc ſimpliciter et nõ ad ts ſi⸗
cuteſt ĩ ſacramẽtis q̃ inſtituta ſunt ad ſigni⸗

ficandã pntiam diuinã ſiue ſpiritũ ſanctũ q
ad aliquẽ effectũ gr̃e. Vnñ quotienſcũq; trãſe
unt verba ſuꝑ elementũ ad hoc inſtitutũ.eo

mõ qᷣ inſtitutũ eſt hʒ rõem ſacramẽti. VUnde
ſacramentũ baptiſmi inſtitutũ eſt in aq̃ vt ſp
habeat fieri in aqᷓ ⁊ nõ in alio elemẽto ⁊ ſic de
alijs. Et hoc mõ ðꝛ deus eſſe in ſacramẽtis.
Alio mõ q; in creaturis alijs irrõnabilibus

Vnñ pter illũ modũ quo eſt ibi ſicut cauſa in

effectu eſt etiã ſicut ſignatũ in ſigno ⁊ ad hoc
ſpeeialiter et ad ſemꝑ inſtituto. Eſt aũt aliud
ſignũ inſtitutũ ad ſignificandã pᷣſentiã diui⸗
nam. nõ q́;tũ ad omne tꝑs ſed q;tũ ad aliqð

tꝑs.Et hoc mõ dicit᷑ fuiſſe ſpũs ſanctꝰ in co

lumba flatu et igne qñ apparuit ſuꝑ xpᷣm ⁊ ſu

per apłos. Nõ enĩ columba aſſumpta ſignũ

erat naturale ſed inſtitutũ a deo ſiue a ſpiri⸗

tu ſancto ad ſignificandã pꝛeſentiã ſuam nõ
ſp ſed ad tꝑs.ſ.qᷓ;diu mãſit ſuꝑ xpᷣm. Et ipᷣa

aſſumptio ad hoc demõſtrandũ erat epinſti

tutio.Et q;diu fuit aſſumptio:tãdiu fuit ſi⸗

gnũ.Erat ergo ſpũs ſanct in colũba ſicut ſi

gnatũ in ſigno inſtituto ſiue aſſumpto ad tÜ⸗

pus ad ei pꝛeſentiã demonſtrandãa. In xpᷣo
aüt erat deus nõ ſolũ ſicut in ſigno:ſed ſicut

vnitus carni vnitate ꝑſonali et hoc nõad tẽ
pus ſed ad ſemp. Et bic eſt modus ſingula⸗

ris qͥ nõ reperit in alia creatura. Sed nõ ad
mittunt q̃ dicta ſunt pleriq;ʒ curioſi dicẽtes.

ꝙ cũ eque nobilis ſit ꝑſona ſpũs ſancti ſicut

pꝑſona filij.ergo in eque nobili creatura de⸗

buit maniteſtari ſpũs ſanctꝰ ſicut manifeſta

tus eſt filius.Ad qð ita rũdet Alex.q aſſum

ptio carnis nõ oꝛdinabat᷑ ſolũ ad oſtenden⸗
dam pꝛeſentiã filij in carne ſed ad ſatiffacien
dum ꝓ humano genere et ad reconciliandũ

humanũ genus deo. O poꝛtuit aũt q ille qͥ

rat et homo qui debebat. Similiter vt ille q

erat mediatoꝛ inter deũ ⁊ hoĩem eſſet deus ⁊

homo Et ideo filius apparnit vt vnitus illi

creature ꝓ q̃ debebat ſatiſfacere. Sed aſſum
ptio colũbe ſiue alterius creature nõ oꝛdina
batur niſi ad oſtendendã pꝛeſentiã ſpũs ſan
cti ad teſtimoniũ in habitatõis xpᷣi vłlaplłos
eius. Vngde erat in illa creatura vt pᷣdiximꝰ

ſicut ſignatũ in ſigno non in vnione ꝑſone.
Quia ergo nihil eſt perfecte deo vnibile niſi

tanifcbbit
loperquas
ſino Joes
ſalirnoqe
ſoniſined
gentarnir
fcurpnita
ſpügſane
ni Nſ
Plonapien
Awparebatn
iſnce⸗
curnbis
pnruirinb
gito Aua
Heckri⸗
Aüͤtſontadoe
guovoliine
boman.
intas a⸗
1c Dr
lunbehe
ionetin
baprz
nmuem
odocaco
nnoctfil
Nncheiip
Nmüdcce
idcs
hade
Dnee
cninnos
Ptoneden
Pperpoan
unneeh
lngiſc⸗
MClcs
ſlhrtirili
lunſnin
nliunon,
Clodſiae
odkapn
ſintirng

Quigi
decetero

Nnſocanei n
nlimickitit
nalochneptien
geſein ſnmi⸗
is inönebin
dckbiſiataan
minſignorast
tinn Tritin
ſetchäni
nile hüsinntin
riptinin
mmäinef
ptioticiutt
Pin cüͤbein
ine ſunns
onſtrmai ,
minſ
Pnuititi
un Hahl
ganiiits
ſisſhnilan
blienum de⸗
6ſon nunfa
Nn an
lid oenle⸗
ſuuluifen
un tantind
oruttitgu
no.daus lor
Sinlini
mi
unain
ſui ſhit
Gthinn⸗
Iyt Pdlen
ayt bo,
nione ht⸗
M

beatificabile et hoc ſolũ eſt ſubſtantia rõna⸗

lis per quã debebat fieri redemptio et recõci
liatio. IJIdeo filiꝰ apparuit ſolũ in creatura rõ
nali ⁊ nõ quacũq; ſed reparabili. Sed ſigna
tioni ſiue demõſtrationi pure.magis ↄuenit
creatura irrõnalis q; rönalis.ne foꝛte crede⸗
retur vnitavnitate ꝑſonali ſicut filius.Et iõ

ſpũs ſanctus apparuit in creatura irrönali

tm. Inſuꝑ cõgruebat vt ſicut erat diſtinctio
pꝑſonaꝝ ita eſſet diſtinctio ſignoꝝ.vñ qꝛ filiꝰ
apparebat in natura humana.nõ debuit ſpi
ritꝰ ſanctꝰ apparere ĩ illa nec ĩ angelica.qꝛ nõ
eratvnibilis

ditio. Audita q pe fuit vox patris dicentis.

Nic eſt fili⸗ meus d ilectus.ſ.naturalis.Alij
aũt ſunt adoptiui in q̊ͥ mihi bñ ↄplacui.i.in

quo volũtas mea cõplebit᷑ de ſalute generis
humani. UVbi claret ꝙ in baptiſmo xpᷣi tota
trinitas apparuit. vt dicit Nico. de lira ſuꝑ
i. ca. Marci. Pater ĩ voce.ſpũs ſanctꝰ in co
lumbe ſpecie.et filiꝰ in carne.Etꝑ talẽ appari

tionẽ trinitat demonſtratũ fuit ꝙ baptiſmꝰ

q̊ baptiʒant᷑ fideles cõſecrat᷑ in inuocatõe et
virtute trinitatis.ſᷣm illud Mat.vlti. Eun⸗
tes docete oẽs gẽtes baptiʒantes eos in noĩe
patris et filij et ſpũs ſancti. Hilariꝰ aũt ſuꝑ
mattheũ ita pulcre loquitur. Suꝑ ieſum ba
ptiʒatũ deſcẽdit ſpũs ſanctus et vox pr̃is au
dita ẽ dicetis. Hic eſt filiꝰ meus dilectus.vt
ex his qᷓ ↄſummabant᷑ in xpᷣo cognoſceremꝰ

poſt aque lauacrũ et de celeſtib ꝑtibus ſan

ctũ in nos ſpiritũ aduolare ⁊ pr̃nevocis ado
ptione dei filios fieri. Notandũ vero hic eſt
ꝓpter vocabulũ apparitõis ſᷣm Alex.in pᷣmo
ſumme. apparitio aliqñ ðꝛ maifeſtatio fa⸗
cia in aliq́ effectu intelligibili oblato intelle⸗
ccui. Et ſic ð᷑ꝛ Sapie.i.c. Apparet aũt his qᷣ
ſidẽ hñt in illũ· Secũdo apparitio ðꝛ manife
ſtatio facta in aliqᷓ ſiłitudine coꝛpali oblata
imaginationi.Et hoc mõ ðꝛ matth̊.ij.c.An⸗
gelus dñi apparuit in ſomnis ioſeph. Ter⸗

cio dicit᷑ apparitio manifeſtatio facta in aliqj

ſilitudine coꝛꝑali ſenſibili oblata viſui. et ſic
vſitato mõ ðꝛ apparitio.Quarto mõ appari⸗
tio dicit᷑ manifeſtatio facta ĩ aliq̃ ſigno ſenſi
bili repñtato ſenſui ſiue illud ſignũ ſit viſibi
le ſiue audibile.Et hoc mõ apparuit pater in
voce in nouo teſtamento. Inſupꝑ ſciendũ vt
inqͥt ſanct tho. filius ⁊ ſpũs ſanctus qui
ſunt ab alio dicunt᷑ nõ ſolũ apparere ſed etiaʒ
viſibiliter mitti. Pater autẽ qꝛ nõ eſt ab alio
awparere quidẽ pᷣt ſed viſibiliter mitti nõp̃t.
Quis igit᷑ tã ineptus tã durus aut tã ptinax
de cetero pᷣſumat eſſe vt nõ humili coꝛde ſu⸗

nibili⸗ erciũ excellẽs ſignũ qð ap
paruit in baptiſmo xpᷣi ðꝛ paterne vocis au⸗

ſcipiat q̃ de ꝑſonarũ diuinarũ numero oꝛigi
ne et ꝓpꝛietate tradunt᷑.de celis ad nos veri⸗
tas iſta deſcẽdit. NHec doceri potuit a thalete
mileſio vno ex ſeptem ſapiẽtibo aſtrologo et
philoſopho.nõ ab eius auditoꝛe anaximan⸗
dro.nõ ab iſtius diſcipulo anaximane.nõ a
diſcipulo anaximanis anaxagoꝛa.nõ ab ar⸗
chelao diſcipulo anaxagoꝛe. HNõ a famoſiſſi
mo ſocrate ab anaxagoꝛa inſtructo.nõ a pla
tone diſcipulo ſocratis.nõ deniq; ab ariſto⸗
tele auditoꝛe platonis.qͥ oẽs ſucceſſiueſcho⸗
lam tenuerũt vnus poſt aliũ. Non ab oĩbus
hmõi phis credimus ⁊ ſimpliciter ↄfitemur
patrẽ filiũ ⁊ ſpiritũ ſanctũ tres ꝑſonas⁊ vnã

eſſentiã.qm̃ dignatus eſt deus clemẽtia? pie

tate ſua nobis iſta reuelare. O quãtus erroꝛ
vtiq; deteſtandꝰ illoꝝ qͥ fabulã narrare nos
putant.cũ xpᷣi myſteria pᷣdicamus cũ loqui⸗
mur de ꝑſonis diuinis.dum ſacrũ baptiſma
ianuã eſſe celeſtis regni docemꝰ.Ecce bapti⸗
zatur xpᷣs a iohãne.et tãta de ſuꝑnis offerũt
ſe teſtimonia diuinitatis ſue. Quare letẽtur
cuncti fideles ex aq̃ et ſpũ ſancto regenerati.
ſperãtes ꝑ chꝛiſtianã vitã indubitãter poſſe
ad eternã beatitudinẽ ꝑuenire.Ad quã nos
ꝑducat filius dei qͥ cũ pr̃e et ſpiritu ſanctovi

uit in ſecula ſeculoꝝ.Amen.
S

DSermo vndecimus de ieiunio fame⁊ tẽ⸗
tatione xpᷣi ꝓ pꝛima dñica in q̃drageſima.

Dctus eſt ieſus

in deſertũ a ſpirituvt tentaret᷑a
diabolo. Scribunt᷑ hec verba
— math.iiij. ca. Docuit nos exem
plo ſuo dñs nr̃ ieſus xpᷣs equo aĩio ferre q̃q;
ardua et difficillima ſi cupimꝰ ad regna cele

ſtia ꝓperare.qm̃ vt inqͥt Gꝛeg.in omelia.Ad

magna pᷣmia ꝑueniri nõ pᷣt niſi ꝑ magnos la
boꝛes.Et Hiero.ad Paulinum. Nihil ſine
magno laboꝛe dedit hec vita moꝛtalibo. Ob
quod doctoꝛ gentiũ et vas electõnis dicebat
Act.xiiij.ca.O poꝛtet nos per multas tribu
lationes intrare in regnũ ceee⸗ At et ipe re⸗
demptoꝛ oim Math. xi. ca. aſſerit. Regnum
celoꝝ vim patit᷑ et violenti rapiũt illud.Oð
ſuo mõ ꝓtulit Seneca in tragedijs dicens.
Non eſt mollis e terris ad aſtra via. Igitur
dei filius poſtq; baptiʒatus eſt deſertũ petijt
vbi quadraginta diebo et noctibo ieiunauit.
Et cũ eſuriret aggreſſus eſt illũ ſathanas.va
rijſq; tentationũ pꝛelijs eũ credidit ſuperare
quod cum facere nequiuiſſet cõfuſus abſceſ⸗
ſit et xᷣo dño angeli miniſtrabãt. Quare vt
hec oĩa clari intelligant᷑. noſq; ꝓmptioꝛes
reddamur ad penitentie crucem tolerandũ
e i

atq; animoſius cõfligamus cum hoſte ma⸗

ligno. In pñti ſermone de ieiunio fame et tẽ

tatione xpᷣi dicemꝰ.vbi tria myſteria induci
mus cõtemplangd.
Pꝛimum dicit᷑ abſtinentie.
ecundum pugne.

7

Luare xpᷣs cõuerſatus eſt inter homines

et quare nõ ſemꝑ duxit auſterã vitã ⁊ cur vo
luit ieiunare. CLapitulum pꝛimũ.
Rimũ myſteriũ cõtemplandũ dicit᷑
abſtinẽtie de q̊ dicit Hath. Ductus
eſt ieſus in deſertũ.qð.ſ.ſᷣm gloſam
eſt inter hieruſalẽ et iericho ſecũdo lapide di
ſtans a iericho iuxta aquas ab heliſeo ſana
tas.et arabes ſtant ibi.Et inde diſcurrebant
et occidebãt tranſeuntes. Juxta qð dũs ſcri
pſit parabolã de illo ꝗ iter faciebat a hierm
in iericho. Luc.x.c.Et mõ dicit᷑ quartana.
Ductus autẽ ieſus in illud deſertũ a ſpiritu
ſancto vt dicit Gꝛeg. in omelia. qð expꝛeſſe
Lucas ca.iiij.ꝓfitetur. Inqͥt enĩ.ieſus ple⸗
nus ſpiritu ſancto egreſius ẽ a ioꝛdaneꝛ age
batur a ſpiritu in deſertũ. Et cum ieiunaſſet
quadraginta diebo et qdraginta noctib po⸗
ſtea eſurqjt. Lucas aũt dicit. et nibil mandu

cauit illis diebus Ubi ꝓ amplioꝛi intelligẽ

cia tria dubia oꝛiuntur.

Pꝛimum eſt de xp̃i cõuerſatione.
Wecundum de xpᷣi manducatione.
Tercium de xpᷣi ieiunatione.
Seimũu dubiu eſt de xpᷣi cõuerſatõe. q̃re.ſ.
nõ fuit ſempꝑ in deſerto et ſolitudine ſed vo
luit inter hoĩes ↄuerſari Ad qð rñdet ſctũs
tho.i.iij.ꝑte.q.xl. ↄuerſatio xpᷣi tal debu
it eſſevt ↄueniret fini incarnatõis ſᷣm quãve
nit ĩ mundũ Veit aũt ĩ mundũ.Pꝛĩo quidẽ

ad maniteſtãdãveritatẽ.ſiẽ ipe dicit Jo.xix.

x. In hoc natꝰ ſum ⁊ ad hoc veni in mundũ
vt teſtimoniũ phibeã veritati.Et iõ nõ debe
bat ſe occultare vitã ſolitariã agẽs ſed in pu
blicũ pcedere publice pᷣdicando. VUñ Luẽc̃.

iiij.ca.dixit illis qͥ volebãt eũ detinere.Quia

et alijs ciuitatibo opoꝛtet me euangelizare re

gnum dei qꝛ iõ miſſus ſum. Secũdo venit

xps in mundũ ad hoc ꝙ hoiĩes a peccato li⸗
beraret.ſᷣm illud.i.ad Thimo.i.ca. ſpᷣus ie
ſus venit in hũc mundũ peccatoꝛes ſaluos
facere.Et iõ vt Criſo.dicit.licet in eodẽ loco
manẽdo poſſet oẽs ad ſe attrahere vt erꝰ pᷣdi
cationẽ audirẽt nõ tñ hoc fecit.pᷣbens nobis
exemplũ vt ꝑambulemus ⁊ requiramꝰ ꝑeun

tes ſicut paſtoꝛ ouẽ ꝑditã et medicus accedit

ad infirmũ. Tercio venit xpᷣs in mundũ vtꝑ
ipᷣm habeamus acceſſum ad deũ.vt dicit᷑ ad

Ro. v. ca. Et ita familiariter cũ hoĩb⸗ cöoner

ſando cõueniens fuitvt olbus fiduciã daret

ad ſe accedendi.Ex hoc ðꝛ mat.ix.ca. Factũ

eſt diſcumbente eo ꝙ in domo ecce publica⸗
ni et peccatoꝛesvenientes diſcumbebãt cũ ie
ſu ⁊ diſcipuk eiꝰ. Supꝑ queverba Hiero.ait

Videãt peccatoꝛes publicanũ a petis ad me
lioꝛa ↄuerſum locũ inueniſſe pnie.Et ob id

etiã ipᷣi nõ deſperẽt ſalutẽ. Sed õ dicta poſ⸗
ſet aliqͥs ar guere oſtendẽs ꝙ xpᷣs debuit ſoli
tariã agere vitã. Pꝛĩo qꝛ opoꝛtebat ipᷣm oſtẽ
dere ſe nõ ſolũ hoĩem ſed etiã deũ. Sed deũ

nõ cõuenit cũ hoĩbo cõuerſari.ðꝛ enĩ Daniel

ij.c.Exceptis dijs quoꝝ nõ eſt cũ hoĩbo cõ⸗

uerſatio. Et ph̊s dicit in.i.politice. O illeqͥ

ſolitariꝰ viuit aut eſt beſtia.ſ.ſi hoc ꝓpter ſeui
am faciat aut eſt deꝰ ſi hoc faciat ꝓpter cõtem
plandã veritatẽ.ergo videt᷑ ꝙ nõ debuit xpᷣs

cũ hoĩbus cõuerſari ſed ſolitariꝰ viuere. Se
cundo debuit xpᷣs vitã ꝑfectiſſimã ducere ꝑ⸗
fectiſſima aũt eſt vita cõtemplatiua. Ad vitã

aũt ↄtemplatiuã maxie cõpetit ſolitudo ſᷣm
illud Oſee.ij.c. Oucã eũ in ſolitudinẽ et lo⸗
quar ad coꝛ eius.&̊ videt᷑ ꝙ xpᷣs debuit ſolita

riã ducere vitã.Tercio ↄuerſatio xpᷣi debuit

eẽvnifoꝛmis.qꝛ ſoĩ eo debuit aparere qð eſt
optimũ.ſed qñq; xpᷣs ſolitaria loca querebat

turbas declinãs vt Remigiꝰ dicit ſuꝑ mat⸗
theũ.Tria refugia legit᷑ dñs habuiſſe. NHa⸗

7

uim montẽ et deſertũ.ad quoꝛũ alterũ quo⸗

tienſcũq; a turbis ↄpꝛimebat᷑ cõdeſcendebat
ergo ſemꝑ debuit ſolitariã vitã agere. Ad pꝛi
mũ argumentũ rñdet ſanct Tho. O xpᷣus

ꝓ humanitatẽ ſuã voluit manifeſtare diuini

tatẽ.Et ideo cum hoĩbus cõuerſando qð eſt
ꝓpꝛiũ hoĩs manifeſtauit diuinitatẽ ſuã pᷣdi⸗
cando et miracula faciẽdo et innocent᷑ ⁊ iuſte
inter hoĩes ↄuiuẽdo.Ad ſecundũ argumen⸗
tum ðꝛ ꝙ vita ↄtẽplatiua ſimpliciter eſt me⸗
lioꝛ qᷓ; actiua q̃ occupat᷑ coꝛꝑales actus. Sʒ
vita actiua ſᷣm quã aliquis pᷣdicando et do⸗
cendo contemplata alijs tradit eſt ꝑfectioꝛ qᷓ;
vita que ſolũ cõtemplat᷑.qꝛ talis vita pᷣſuppo
nit abundantiã ↄtemplationis.Et ideo xpᷣs
talem vitã elegit. Ad terciũ vero dicimꝰ.
chꝛiſtus voluit dare exemplũ pꝛedicatoꝛib⸗
qui nõ ſemꝑ debent eſſe in publico. Ad hoc
aſſignari poſſunt tres rõnes.qꝛ xpᷣs qũq;ʒ ſe
retraxit a turbis. Pꝛima rõ fuit ꝓpter coꝛpo⸗
ralem quietẽ. Vnde ſcribitur Marci.vi.ca.

Oe dñs dixit diſcipulis. Venite ſeoꝛſum in

deſertũ locũ ⁊ requieſcite puſillũ.Erant eniĩ
qui veniebãt et red ibant multi et nec ſpaciũ
manducandi hebebãt. Secunda ratio fuit
Apter oꝛõem. Hinc Lucas ca.vi.inqͥt. Exijt

—

ntont
onͤſer
Vvtis

Sgurre

dochetk
lud D⸗
itinm.
ſedin n
bilado
ſcdoren
Hutare

ucatoe⸗

cr vriot
mnanduch
anonchd
ienniſin
lbinone

linthhixe

Gerane
ſnce

lccger

dane
nalte
bie M
A ſun
ckal
pilcinn
nne N
ſulaqe
worine
imzee
unitg

s
me
Unioo
cigeno
umm
nihoꝛyi

inaneni

nt
annn
hieguni
lagnucr
busarnor
ſtunnnor

ſunmnod-

ſeninn
moopne
nsgr
moytſtt
anil
ca die
Eiſn
rumen

käͤhehcig

Mefüintiene

a ei

A⸗
9

undticie.

Nodhnat

üabeisaun

ſepnie dd⸗

ld⸗

Prösdehute

werhun ön
dei Sl
nreni dug

ckci boibch⸗
Wlince. Cle

übocprrin
n weercö
Pnödcbuitri⸗
wyinge
imädnon
lanin An

n ſolinde

uaſretäiw
pmpt
ntuiſ N
Tns
lnani ſiit⸗
nmocenttut

ndüen

S
dicind

ð

in montẽ ſolus oꝛare et erat pernoctans in
oꝛatõne dei. Ubi dicit Ambꝛo.ꝙ ad pᷣcepta
virtutis ſuo nos infoꝛmat exemplo. CTercia
rõ quare xpᷣs qñq; retraxit ſe a turbis fuit vt
doceret fauoꝛẽ humanũ vitandũ. Vñ ſuꝑ il

lud Math. v. c. Midẽs ieſus turbas aſcen⸗

dit in montẽ vtꝑ hoc ꝙ nõ in ciuitate ⁊ foꝛo
ſed in mõte ⁊ ſolitudine ſedit.erudit nos ni
hil ad oſtentationẽ facere.et a tumultibs ab⸗
ſcedere maxime cũ de neceſſarijs opoꝛteat di
ſputare. ecundũ dubiũ eſt de xpᷣi man⸗
ducatõe cur vicʒ xpᷣs nõ ſꝑ auſterã vitã du⸗

xit.vt iohãnes baptiſta.nec ſꝑ ieiunauit ſed
manducauit ⁊ bibit etiã cũ publicanis ⁊ pec

catoꝛibo. Ad qð ita rũdet ſanct? tho. ↄue
nientiſſimũ eſt cũ qͥs cũ alijs cõuerſat᷑ vt ſe il

lis in ↄuerſatõe cõfoꝛmet ſᷣm illud.i.ad Co⸗

rinth. ix.c. Oĩbus oĩa factſum. Quare xpᷣs
cõuerſans cũ hoĩbo/ꝓpter illoꝝ ſalutẽ.voluit
ſicut ceteri in cibo et potu ſe hr̃e. Sicut eni

licita et laudabilis eſt vita illiꝰqui a ↄſoꝛtidð
hoĩm ſegregatus abſtinentiã ſeruat.ita et vi
ta alteriꝰ qͥ in ſocietate poſitꝰ manducat et bi
bit. Nã abſtinẽtia cibi et potꝰ nõ ꝑ ſe ꝑtinet

ad ſalutẽ ſᷣm illud ad REi. Heng dei

nõ eſt eſca et potus.¶¶ Terciũ dubiũ erat de
xpᷣi ieiu natõe.Cur voluit in deſerto xpᷣs ie⸗
iunare. Nõ eſt dicẽdũ ꝙ ad refrenandã ſen⸗

ſualitatẽ q̃ erat ꝑfecte obediẽs rõni.nec ad ele
uationẽ mẽtis q̃ erat vnita deo ꝑfecte.nec ad
virtutes acquirẽdas qᷓ erãt oẽs ĩ ipᷣo. Ergo

ieiunauit ꝓpter nr̃m exemplũ. VUñ Criſo.ſuꝑ

math. inqͥt. Vt diſcas q; magnũ bonũ eſt ie⸗
iuniũ et qualiter ſtatutũ eſt aduerſum diabo
lum. et qm̃ poſt baptiſmũ nõ laſciuie ſed ie⸗
in nio opoꝛtet intẽdere ipᷣe ieiunauit nõ eo in
digens ſed nos inſtruens. Quare aũt tanto

numero ieiunauit. Rõ eſt ᷣm Criſoſto. Nec
minoꝛ videat᷑ moiſe et helia qui tot diebo ie⸗

inauerũt.nec vlterius ꝓtraxit:ne diabolus
ipᷣm ſupꝛa hoĩem aliqͥd exiſtimaret dũ eximi
os ꝓphetarũ in qtitate dierũ ſuperaret. Sed
hic querũt nõnulli cũ vpᷣs nil comederet il⸗
lis quadraginta diebo et quadraginta nocti
bus et non eſurierit. A quo facta fuit illa ſu⸗

ſtentatio vt nõ eſuriret. Et ad hoc dicere poſ

ſumus ꝙ trib de cauſis poteſt aliquis non

ſentire famẽ. Pꝛimo ex redundãtia gloꝛie aĩe

in coꝛpus ſm ꝙ datur coꝛpoꝛi aliqua quali⸗
tas gloꝛioſa ꝑ modũ habitus vel diſpoſitio

nis vt ſit impaſſibile et ſic erit in beatis ꝑ mo

dum habitus immanẽtis. Uñ Apocal.vij.
ca.dicitur. Non eſurient neq; ſitientampliꝰ
Et ſic potuit fuiſſe ĩ xpᷣo.vt ſicut dimiſit glo

riam anime redundare in coꝛpus q;tum ad

ℳ
25SS

claritatẽ in tranſfiguratõe per modũ diſpo⸗
ſitionis tranſeuntis ⁊ nõ immanẽtis.ita age
re poterat qᷓ;tũ ad impaſſibilitatẽ hũidi a ca

loꝛe. Secũdo pᷣt aliqͥs nõ ſentire famẽ ex ali⸗
qua virtute cibi pᷣaſſumpti foꝛtificantis hu⸗
midũ radicale et ſpeciei virtutẽ.et hoc ſiue il
la virt ſit natural illi cibo ſicut eratĩ ligno
vite. vel ſuꝑnaturaliter data ſicut in cibo da
ta helie.iij. Re.xix.ca. In cuius foꝛtitudine

ambulabat quadraginta diebo et quadragin
ta noctib. Sic potuit eſſe in xpᷣo ꝙ pᷣaſſum
pſiſſet aliquẽ cibũ cui talis virtꝰ fuit diuini⸗
tus data. Tercio pᷣt ↄtingere ꝙ aliqͥs nõ ſen

tiat famẽ ex ſuſpenſione actionis caloꝛis na
turalis ꝑ virtutẽ deitatis immediate ita ꝙ vi
ta remaneat.nulla ex ſuꝑioꝛib cauſis exiſtẽ
te.Et hoc fuit diuini virtuti ſolũ in xpᷣo cu⸗
