fertur affligit animã Pꝛouerb.xiiij. Ideo
deſideꝛabat apoſtołꝰdiſſolui ⁊ eſſe cũ xpᷣo
Phił.i.Et ſanctꝰ Danid de ſeipᷣo dicebat
Heu mihi quia incolatꝰ meꝰ plongateſt

Et in ꝑſona oĩm ſanctoꝝidẽ ipᷣe deflebat

dicens. Duper flumina babylonis. id eſt

mũdane habitationis.illic ſedimꝰ ⁊ fleui/

mus dũ recoꝛdaremur ſyon.i.eterne ciui
catis. Quomodo inquit cantabimꝰ canti
cum dñi in terra aliena.i.in hac miſerabi

H

Deomnibus ſanctis

DOuarto aneri patiunt inerius wepe

rum infernaliũ ↄſideratisem. Nam te

ſte pheta. Dilatauit infernꝰ os ſuũ abſq;

vllo tenino⸗C d. Ideo nemo tam ſan ur
e la ſecuritas. Jõ dicebat ꝓpha. xultabüt
ſancti in glia letabunt᷑ in cubiliba.i.cõſciẽ
tijs ſuis ps. Eſt em cubile ſuauiſſimum.
cõſcientia pura tranquilla ſecura. Ut ſit
beate anime culcitra.ↄſciẽtie ſue puritas

ctus eſt in terra qͥ merito nõ timeat.neos
eius inſatiabile ipᷣm deglutiẽdo deuoꝛet.
7 ne ad hoꝛrendũu illud cabos trabat᷑ vbi

nullus oꝛdo ſed ſempiternꝰ hoꝛꝛoꝛ inba /

bitat. Job. x. Quinto ſancti patiũtur a
dertris ꝓpter ſuoꝝ ꝓpximoꝝ compaſſioneʒ
Sancti em̃ qͥ hanc terrã incolũt.ꝓximo/
rum cõpaſſionẽ quaſi ſuas faciũt. Uñ di/
cebat apłus. Quis infirmat᷑ ⁊ ego non in
firmoꝛ.qͥs ſcandaliʒat᷑ ⁊ ego nõ vꝛoꝛ. ſcðᷣa
Coꝝ. xcj. DSexto ſancti patiũtur a ſini/
ſtris ꝓpter ſuoꝝ aduerſarioꝝ infeſtantẽ tri
bulatiõem. Sancti em̃ in hoc mundo ab
aduerſarijs.i.a demonibo vel hominibus
malis ſemꝑ patiunt᷑ cõtraria. Uſñ hoc eis
p̃dixerat xpᷣs. Si me inqͥͥ t perſecuti ſunt:

7 vos ꝑſequẽtur. Johᷣ xj.c. Septimo

ſancti patiunt᷑ ab ante ꝓpter futuri indicij
expectationẽ. Sancti em futurũ expecta
tes iudiciũ nimiũ timẽt ſciẽtes ꝙ nõ eſt

de manu iudicꝭ poſſit eruere. Job.x. Uñn

etiam columne celi.id eſt.angeli cõtremi/
ſcunt ⁊ pauẽt ad nutũ eius. Job. xxx.
Octauo ſancti patiũtura retro ꝓpter pᷣ
teritoꝝ peccatoꝝ recoꝛdationeʒ. Sancti
em̃ ex pꝛeteritoꝝ recoꝛdatiõe peccatoꝛum

coꝛdis cõpunctionem ⁊ anime amaritu/

dinem patiunt᷑. Unde dicebat eoꝝ vnus
Recogitabo tibi om̃s annos meos ĩgma

ritudine aĩme mee. Iſaie.xxxviij. His er/

go modis ſancti temꝑalem periecutiõem
patiunt᷑ in terra.per quã eternã ↄſolatio/

nem meretur in celo.quã eis chꝛiſtus p/

mittit in euangelio hodierno dicens ver
bum pꝛopoſitum. Ipſoꝛum eſt regnü ce

a ta ſit in terra ſanctoꝝ pugna ſʒ qͥn
ta ſit in celo ſue pngne victoꝛia.vi

ctoꝛie gloꝛia. glłie coꝛona.nũc ſi placʒ ad/

uertite. Ipſoꝝ namqʒ triſticia iuxta ꝓmiſ

ſum xpᷣi Joh.xvj. verſa eſt ĩ gaudium.pu

gna in triumphũ. militia in regnũ. Et ſic
ip̃i vt declaratũ eſt pꝛius in terra vndiq;
circũdati fuerũt anguſtia.ſic coꝛreſpõdẽt᷑
ad pᷣdicta nunc ſunt in regno celoꝛuʒ vm
diq; vallati leticia.⁊ leticie głia coꝛonati

Pꝛimo ſiquidẽ in regno celoꝛuʒ ſancti

gs eeſſmSn. gaudebitis ⁊ exultabitis in ſempiterni
Vldiſtis ergo fratres cariſſimi qn ſpiterm

o gata. quam teſte

leticiam habẽtinterd de 2ſcietie ctatiöe

quia nulla eſt ĩ eis inter carnẽ ⁊ ſpiritũ re

ballioſciam inquictas ſzeſt eis dſciecſſe

pfecta puritas.pura trãquillitas.⁊ trãqͥl/

ſit capitale trãquillitas.ſit opertoꝛiũ eius
ſecuruàs.De hoc cubili dicebat aima de
uota. In pace in idipᷣm doꝛmiã ⁊ requi/
eſcam. pᷣs. In pace ſiquidẽ ↄſcientie doꝛ/

mit aĩma delectabiliter ⁊ feliciter reqeſcit
quãdo exijt de terra illa que ſpinas et tri /

b ↄſciẽtie aculeos germinabat
ſido ſancti in głia leticiã habẽt ex
terius de celeſtis patrie habitatõe qꝛ cele/
ſtis patria.i.ſanctoꝝ ciuitas.ſicut Apoc̃.

los.id eſt.

xxj.legitur. auro ⁊ omĩ lapide pᷣcioſo adoꝛ

nata deſcribit. Ideo ſancti nõ mediocreʒ
habet leticiã exterꝰ de hmõi habitatiõis
amenitate.Que quidẽ leticia in eis dupli

(abitur in ſuoꝝ coꝛpoꝝ gloꝛificatione fu⸗

tura. Tunc em vt ait pheta. In terra ſua
duplicia poſſidebũt.i. duplicẽ habebunt
ſtolam. Iſa.lxj. Tertio ſancti in gloꝛia

quia ibi vidẽt regẽ in decoꝛe ſuo.⁊ intuen
tur facie ad faciẽ vultum eiꝰ/Cuius eius

Eius certe in quẽ deſiderant angeliꝓſpi
cere.vt ex eius aſpectu leticiã pcipiãt ſem

piternã/Eius deniq; ex cu aſpectu mẽs

aſpiciẽtis inenarrabili repletur leticia di

cẽæte pꝛopheta. Adimplebis me leticia cũ

vultu tuo.pſalmo.xy Quarto ſancti in
gloꝛia leticiam habet inferius de futura
mũdi renouatione.quia ſcriptũ eſt. Ecee
ego creo celos nouos ⁊ terram nouam.et
ſa⸗

in his que ego creo. Apocalipᷣ.xxj.?

xtris exiocundiſſima beatoꝛũ congrega/

tione. Sicut enim vt ait Seneca nulliꝰ

boni ſine ſocio iocunda eſt poſſeſſio.ſic il
la beatoꝝ omniũ ſocietas.ex omnibs gen/
tibus ⁊ tribub ⁊ pobolie ⁊ linguis cõgre
ſcriptura dinumerare ne
mo poteſt. Apocal.vi i

ma eſt. in q̃ abiecta ꝓ:

ie xxvj. Quinto leticiam habet a de /

NHNimiꝝ iocundiſſi
ſus inuidia. vnuſqᷣſ
tantũdem gaudet de bono alieno q;tũ
de bono ꝓpꝛio.vt ait doctoꝛ exim Augꝰ.

tie
ire
dit
Ne
uun.
lſt
us
eius
de
gni⸗
dor/
tm⸗
Nt
cele⸗
do⸗
e;
tös
upli
eſo⸗/
ſu
vnt

reuerediſſimũ in xpᷣo prem dñm Petrum
cameracẽſem ehfßß̃ß.

d

Serto leticiã habẽtla ſiniſtris ex iuſtiſ
ſima repꝛoboꝝ punitõe. Sicut em̃ ſancti

gaudẽt de bonoꝝ remuneratõne.ſic ⁊ de

iuſtꝰ cũ viderit vindictã

1 vigern Beptimo leti
ciam ha bẽt añ ſe de eterna ga

udioꝝ ſeu pᷣ

mioꝝ duratõe. Jõ em̃ ſcriptũ eſt. Letent᷑
oſs qͥ; ſperãt in te.in eternũ exultabũt et

habitabis ĩ eis.in Habitat
qͥpe xps in ſanctꝭ ſuis.ex cuo oꝛtio.gau
dio exultãt inſeꝑabili ⁊ eternalit᷑ ꝑdurãte
ipᷣo dicẽte. Iteꝝ aũt videbo vos ⁊ gande
bit coꝛ veſtꝝ.⁊ gaudiũ veſtꝝ nemo tollet
a vobis. Joh.xvxj ¶ Octauo leticiã habẽt
retro ſe de ꝑpetua miſeriaꝝ ſeu ꝑiculoꝛuʒ
euaſione. Jõ em̃ dicit ſcriptura. Abſter/
get de omnẽ lacrimã ab oculis ſanctoꝛũ

⁊ iã nõ erit Bunpll na; luctꝰ neq; clamoꝛ.
ſed nec vlle vol
Apoc. xxj. Et iteꝝ de ipᷣis ſcriptũ ẽ ꝙ gau

oꝛ.qm̃ pꝛioꝛa tranſierunt.

dium ꝛ⁊ leticiã obtinebũt ⁊ fugiet doloꝛ et
gemin. la.. O anta eſt iuſtoꝝ felicitas
⁊ q; immęſa leticia qͥ ab omni penitꝰ mole

ſtia liberi. recogitãt annos ſuos.nõ ĩ ama

ritudine ſʒ in dulcedine aĩe ſue.letant᷑ pꝛo
dieb bo humiliati ſunt annis qb vidert
mala. Qui picula q̃ euaſerũt. laboꝛes q̊s
ꝑtulerũt.⁊ certamia q̃ vicerũt.cũ iocũda

ammiratõne ⁊ mira iocũditate ↄſiderant
Qui deniq; de recoꝛdatõe trãſacte ꝑſecu

tionis. de ethibitõe pñtis qͥetis. de ſecuri/

tate eterne felicitatis exultãt Hoꝝ ̊ ſctõ/
rum aĩe quib datũ eſt ad hãc requiẽ ꝑne/
nire ↄfidenter dicere poſſunt illud verbũ
leticie. quod ꝑ ꝓphetam nõ in perſona mi/
litis adhuc certãtis.ſed iam triũphantis
dictũ eſt Cõuertere inqͥt aĩa mea in requi
em tuã.quia dñs bñfecit tibi.OQnia eripu

it aiam meã de moꝛte. oculos meos a la-
crimis.pedes meos a lapſu.i.ab oĩ pecca
to ⁊qâ peccati pena.⁊ a timoꝛe ⁊ ꝑiculo re/

cidædi penit lberauit Dics farrfa cha
riſſimi.ſancti quoꝝ hodie feſtũ colimus
A pſecutõe quã in terra paſſi ſunt.iã in ce/
lo liberari meruerũt.ſ icꝓ terreno ⁊ tꝑali
merito dakt eis celeſte ⁊ eternũ pᷣmiũ.Om̃
ipᷣoꝝ eſt regnũ celoꝝ. Cuinos regni ꝑti/
cipes efficiat. Qui ſine fine vi.⁊ re. Amen

Erplicit ſermo de omnibo ſanctꝭ Per

maloꝝ punitõe letant dicẽte pᷣs. Letabik

⸗
7

Sequitur ſermo eiuſdẽ de eodem

s

recitatũ. Bicut er lectiõe li

bꝛi apocalips bodie frẽs chariſſimi audi

re potuimꝰ beat euãgeliſta Johes tanqᷓ;
regꝭ celeſtis ererar; iniſopoſcr ar⸗
chanoꝝ beatoꝝ ſpirituũ głam ſibi diuini
tus reuelatã.nobᷣ familiariſſime reſerauit
Vidi inqͥt ⁊ audiui vocẽ angeloꝝ młtoꝛũ
in circuitu thꝛoni ⁊ aĩaliũ ⁊ ſenioꝛum. Et

erat numerꝰ eoꝝ milia miliũ.⁊c.Apo⁊.v.
Et paulo añ ſanctoꝝ oĩm leticiã quã ho/

dierna feſtiuitate cõmemoꝛat eccłia. licet
bꝛeuiter.tñ ↄueniẽter expᷣſſit dicẽs vᷣbum
ꝓoſitũ.Canta bãt canticũ nand. Wbi
nõ immerito q̃ſtionis oꝛit᷑ materia. Quõ
em̃ affirmat euãgeliſta ſe vel beatoꝝ vidiſ
ſe gliam vel ſanctoꝝ leticiã audiuiſſe.cuzʒ
alibi dicatapłs.ꝙ nec ocuł vidit.nec au/
ris audiuit.nec in coꝛ homĩs aſcẽdit que

pᷣparauit deus diligẽtibo ſe.j. Coꝝ.vltio.
SDed vt ait beatꝰ Hieronymꝰ. hoc ſenſu

apłus illud dixiſſe credẽdus eſt.ꝙ carna/
libus oculis ⁊ qaure coꝛꝑali aut cogitatõe

moꝛtali nõ poſſunt ſpũalia cõpꝛehẽdi Si

cut idẽ apłus vſq; ad tertiũ celũ raptus
ipſomet teſte.audiuit archana vᷣba q̃ non
licet homĩ loqui.ij.Coꝝ.xiij. Sic noſter
euãgeliſta nõ coꝛꝑali ſʒ ſpũali ſenſu vidit
⁊ audiuit ſecreta celeſtia.ipᷣamq; celeſtem

głiam beatoꝝ ſpirituũ ⁊ beatificã leticiax

ſanctoꝝ oĩm.nõ inueſtigatione humana.
ſed diuina inſpiratiõe cognouit.⁊ tm ſpi/
ritualem eoꝝ delectatiõem ꝑ ſenſibiliũ re/
rum ſimilitudinẽ nobis nõ irrationabili/
ter indicauit dicẽs verbũ pꝛopoſitũ. Cã/
tabant canticũ.⁊c̃. O¶ Pꝛo quo ſciendum
eſt. ꝙ ſicut docet excellens doctoꝛ beatus
Gregoꝛiꝰ. Regnũ celoꝛũ idcirco terrenis
reb ſimile ðꝛ.vt ex his que animus nouit
ſurgat ad incognita que nõ nouit.q̃tenuſ
exemplo viſibiliũ ſead inuiſibilia rapiat.
⁊T ꝑ ea que vſu didicit quaſi ↄfricatꝰ inca/
leſcat.vt ꝑ hoc ꝙ ſcit notũ diligere.diſcat
⁊ incognita amare.Sic ̊ beatꝰ euãgeli/
ſta Johãnes ſpũalia dei ꝑ coꝛꝑalia mun
Di pꝛudenter inſinuãs ⁊ ad amoꝛez regni
deleſtꝭ ꝑ dulcedinẽ terrene delectatõis po

cẽt alliciẽſ.qꝛ intoᷣlectabilia hꝰ vite muſicaã

abant can:

c ticum nouũ.Scrip ſe Apo H

Deomnibus ſanctis

melodiam nonit nõ infimũ tenere locum
ſed ad excitandã expꝛimendq; leticiã ma
ioꝛis eſſe potẽtie.ideo heatitudinẽ ſancto
rum ⁊ p ſimilitudinẽ cantãtium deſcribe
re voluit dicẽs verbũ pꝛopoſitũ. Canta/
bant canticũ nouũ. Aoferc. Ubi tria

—

notant᷑ ꝛimo leta moo

tabant Secũdo grata iubilatio.qꝛ Can

ticum Zertio mira delectatio.quia Ho/
num Pꝛimũ pꝛobat repletio gaudioꝛum

⁊ ipſoꝝ expꝛeſſio. Jdeo Cantabãt/Secũ

dum ꝓbat deuotio animoꝝ ⁊ amoꝛis cõ/
nexio.Que ſignat᷑ ꝑ canticũ Certiũ pꝛo/

bat᷑ receptio pꝛemioꝝ ⁊ gratiaꝝactio. Et

bo beatoꝝ can/

hoc ðꝛ per nouũ ¶ lbi trip
uitur. Pꝛima quare ſpiriti
tare cõuenia
ſpirituũ intelligi debeat Terti⸗
celeſte canticũ nouũ dici valeat.

tudinẽ ſanctoꝛũ notatur leta modulatio.
quã pꝛobat repletio gaudioꝝ ⁊ ipſoꝛũ ex/
pꝛeſſio.Et ex hoc ſoluitur queſtio.quare

ſpiritibo beatoꝝ cantare cõueniat. Pꝛo
quo ſciendũ eſt ꝙ de celeſti muſica diuer

ſa fuit ⁊ aduerſa phoꝝ ſentẽtia. Nam cele

tem xpᷣiana philoſophia ſuadet ⁊ pia fideſ

ſuggerit in celis eſſe ꝑpetuas qacpꝛedulceſ

voces.⁊ ſi nõ celoꝝ tamẽ celeſtiũ incolaꝝ.
deũ celi ſine fine ac ſine faſtidio laudãtiũ.
NDula vt ait beat Auguſtinus. In illa
vbeatiti
dio amatur.ſine fatigatiõe laudat᷑
cti ergo om̃es inceſſanter deũ laudãat.l
dando exultãt.exultãdo gaudẽt.gauden/

an/

do canũt.⁊ cãtu ſuauiſſimo beatã illaʒ le/⸗

ticiam expꝛimũt.ac eterna quibus repleti
ſunt gaudia ſibi inuicẽ manifeſtãt. Quid
plerio gaudione bonoꝝ oĩm plenitudo
Si ibi ſit melodioſa cantilena vbi ẽ amo
roſa ſocietas ⁊ feſtiuitas gaudioſa. Pꝛeß/
tim cũ dicat Auguſtinꝰ ꝙꝙ vbi de erit om
nia in omniba.ibi erit ⁊ in diſpari clarita/
te par gaudiũ.vt qð habebũt ſinguli cõ/
mune ſit omnib Ex quibo verbis ᷣm Pe
tri lombardi ſnĩam dat᷑ intelligi.q omes
ſancti par gaudiũ habebũt.vel qꝛ tantuʒ
quiſq; gaudebit de bono alteriꝰ.quantuzʒ

gauderet ſi in ſeipſo haberet.vel qꝛ de om

ulatio. quia Ca/

Tertia quõ hoc virtus angeli.qua interioꝛẽ mentis cõce/

dine de ſine fine videtur.ſine faſti

at. lau

ni re dequa gaudebit vnꝰ.gaudebũt?⁊ om
nes. Unde liquide patet ꝙ ſpiritib begto
rum ſua inuicẽ gaudia nec celare nec ſile/
re cõuenit.ſed ad ea excitanda et exrbᷣmẽda
celeſtẽ ac ſuauẽ melodiã ſibi mutuo decãa
tare. Et her de pꝛimo. Dicòſecundo.
ꝙ in verbo/ꝓpoſito circa beatitudinẽ ſan /
ctoꝛum notatur grata iubilatio quã pꝛo/
bat deuotio animoꝝ ⁊ amoꝛis connexio.
Et ex hoc ſoluit᷑ queſtio qualiter canticũ

ſpirituũ intelligi debeat. Pꝛo quo ſcii⸗⸗·
iet BGilingui⸗

dum eſt. ꝙ licet apoſto
hominũ loquar ⁊ angeloꝝ pma ad Coꝛ.
iij.nõ tamẽ ita hoc accipiendũ eſt.vt ange
lici aut alij beati ſpũs coꝛpoꝛalẽ linguam
aut alia oꝛgana vocis habere credantur.
ſed angeloꝝ lingua methaphoꝛice ðᷣꝛ ipla

ptum exteriꝰ alteri manifeſtat.quod qua⸗/
liter fiat nõ eſt pᷣſentis negocij ſpeculari:
Hec eſt ergo ſpũalis illa locutio.de q̃ ſe
cundo libꝛo moꝛaliũ dicit beatꝰ Gregoꝛi
us ꝙ dignü eſt vt mens noſtra qualitate-ʒ
coꝛpoꝛee locutiõis excellens ad ſublimeſ
atq; incognitos modos locutiõis intime
ſuſpendat᷑. Sic igit᷑ illud beatoꝝ ſpiritu/
um canticũ nõ vocaliter ſed mẽtaliter fie
ri intelligit᷑.nec oꝛis aut coꝛꝑalis lingue
officio.ſed coꝛdis ac mentis intima tut .
foꝛmatur. Ideoq; nil aliud eſt illa ſctõꝛuz v*αh.
grata inbilatio.niſi deuotio animoꝛum? lano 4 e
amoꝝ ſpiritualiũ mutua cõnexio. Nã iu⸗ 2
xta dictũ Bernardi Hoc canticũ non eſt
ſtrepitꝰ oꝛis ſed iubilꝰ coꝛdis.nõ ſonus la
bioꝝ ſed motus gaudioꝝ.nõ vocũ ſed vo
luntatũ ↄſonãtia. Eſt quippe illð carmẽ
expꝛimẽs caſtos iocũdoſq; cõplexus ani/
moꝝ.moꝝ ↄcoꝛdiã affectuũq; cõſentane/
am ad alterutrũ charitatẽ.Et hec de ſecũ
do. ¶Dico tertio ꝙ in verbo poſito cir
ca beatitudinẽ ſanctoꝛũ notat᷑ mira dile/
ctio.quã ꝓbat receptio pꝛemioꝝ ⁊c̃.Et ex
Btnri i alcnt hoc celeſte nouũ

canticũ dici valeat · Pꝛo q̊ ſciendum eſt
ꝙ ſicut Cycerone teſte Idemptitas ẽ ma
ter faſtidij.ſic nouitas mire delectationis
et delectabilis admiratõis cauſa eſt. Jõ/
qʒ illud celeſte canticũ merito nouũ dicit
oquia in eo beati ſine fſaſtidio delectantur.
⁊ hec mira dilectio ex receptiõe pᷣmioꝛum
ac noua ſemꝑ ⁊ aſſidua gratiarũactione
cauſatur. Nam largitoꝛ bonoꝛũ omninzʒ

0/
i.
i
ie⸗
le
m

n
1
n
6
i
63
ne
1/
je

.

14

ne
y
./
c̃
71

Vbium dei patris ſcriptũ p ſpũmſanctumĩ

5

mi-

õäõ
5 „

ſcibeng

5 . –
n
. 7

. . .
virei

dens ſanctis ſuis digna ꝓ meritis pᷣmia
diſtribuit.ipi quoq; diuine gratie non in
grati perceptis pᷣmijs iuges graꝝactio
nes referre conãtur/ Hinc ergo nouꝰ ille
celeſtiũ canticoꝝ iubilus. NHinc mutuus
dei ⁊ ſancto omniũ cant SDed quod ſit
voꝝ canticũ nos quantũ noſtꝛe fragilitati

„ —

ↄuenit cõcoꝛditer audiamꝰ/æp̃s nãq; nõ

oſ& eodẽ modo cantat ſanctis omnib.ſed ali/

ter ⁊ aliter ᷣm meritoꝝ decentiã. ⁊ ſuoꝛuʒ
exigentiã pᷣmioꝛum Qantat qpe angeli⸗/

cis ſpiritibo illud canticũ pſalmi. Benedi

cite dño oẽs angeli eius potetes virtute q

facitis verbũ ei ad audiendã vocẽ ſermo
num e uẽ cantũ xpᷣi rñũdent angeli
ſancti illud Apoc.vij. GBenedictio ⁊ clari
taò ⁊ ſapietia ⁊ gratiarũactio honoꝛ vᷣtus
⁊ foꝛtitudo deo noſtro in ſecula ſeculoꝛũ.
Cantat vᷣo patriarchis ⁊ ſanctis patribꝰ
illud qð cantauit Moyſi in viſione rubi
Exo.iij. Deus abꝛaã deꝰ yſaac ⁊ de iacob
deus patꝝ veſtroꝝ miſit mead vos.Et il
lud Exo.xix. Uos eritis mihi regnũ ſacer
l

dotale ⁊ gens ſancta Ad. ntũ reſpõ
dent illud Apoc̃.v. Dign es dñe aperire
libꝛum ⁊ ſoluere ſeptẽ ſignacula eius.qm̃
occiſus es ⁊ redemiſti nos in ſanguie tuo
⁊ feciſti nos deo noſtro regnũ ⁊ ſacerdo/
tes. Tu em̃ dñe ſolus dignꝰ es aperire li⸗

ꝑgameno virgineo tue carnis.Tu quoq;
dignꝰ es ſolus ſoluere ſeptẽ ſignacula eiꝰ
id eſt.ſeptẽ tue incarnatõis myſteria.vł ſe
ptem eccie ſacramẽta Cantat pᷣterea xpᷣs
apoſtolis ⁊ alijs diſcipulis quos ſocios
babuit in ſuis ꝑſecutionibo illud canticũ
dulciſſimũ Uos eſtis qͥ ꝑmanſiſtis mecũ
in temptationibo meis.⁊ ego diſpoſni vo/
bis regnũ vt edatis ⁊ bibatis ſuꝑ meſam
m eã in regno meo.Luẽ.xxij. nẽ can
tum rñdent apoſtoli illud Jo don
ne ad quẽ ibimꝰ. verba vite eterne habes.
Quaſi dicãt. Herito tecũ debuimꝰ ꝑma

nere. quia nõ erat alius ad quem ire poſſe.

mus P vite cternerefectione Aantat inſu
per xs ſanctis martyribs illud ath.x
Beati qͥ pſecutiõem patiunt ppter iuſticiã
qim̃ ipſoꝝ eſt regnum celoꝝ.Quaſi dicat.

ſtre paſſionis

ad futuragl

ctus quia regnũ celoꝛuʒ poſſidebitis Ad
hunc cantũ rñdent ſancti ⁊ gloꝛioſi mar⸗/
tyres illud.ij. ꝗfd Thimo,vj. Si moꝛtui
ſumus ⁊ cõuiuemꝰ.ſi ſuſtinuimꝰ ⁊ conre/
gnabimꝰ. Ac ſi dicãt. Modicꝰ ẽ laboꝛ no
rer rehecru inine retributõis
quia nõ ſunt cõdigne paſſiones hui tꝑis
loꝛiam que reuelabit᷑ in nobiſ
ribus illud Perrt vit, os eſtis genus
electũ regale ſacerdotiũ. gens ſancta pre
acquiſitionis Ad hũc cantũ rñũdent illud
pſalmi. Beati quoſ elegiſti vñe habitabũt
in atrijs tuis. etenim clamabũt ⁊ hymmuz
dicent. Tranſiuimꝰ ꝑ ignẽ ⁊ aquã ⁊ indu
xiſti nos in refrigeriũ. Cranſiuimꝰ inqui
unt ꝑ ignẽ foꝛtes in aduerſis.⁊? ꝑ aquã hu
miles in ꝓᷣſperis.⁊ induxiſti nos ĩ refrige/
rium eterne felicitatis⸗antat poſtremo
xp̃s ſanctis virginibo illo Sapie quarto
O qᷓ; pulcra eſt caſta generatio cũ chari/
tate/ Ad hüc cantũ reipõdent illud Can.

△

pmo. leu effuſum nomẽtuũ.ideo adole

xpᷣs ſanctis omnibo illud Mathxxv. Ue
nite benedicti patris mei poſſidete regnũ

quod vobis paratũ eſt ab oꝛigine mundi

At illi enlrüen anis fantztes illoᷣ
ma ad Zhimo.i.c.Regi ſecłoꝝ immoꝛta
li inuiſibili ſolideo honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecu
la ſeculoꝝ.Ipᷣiquoq; pariter cantãt alter
ad alteꝝ hymnũ illũ deo gratiſſimũ. Sã
ctus. Sanctꝰ. Sanctꝰ domin? de) ſaba⸗

oth.pleni ſunt celi ⁊ terra gloꝛia eiꝰ. Iſa.
vj. c. Cuiꝰtanta eſt virtꝰᷣm Damaſcenũ.
qyqͥ dicit illum a moꝛte ſubita ⁊ fulgure.⁊
omnibo tribulationiby eſt ſecurꝰ. Pꝛopter
qð vt idemait ſancta ſynodꝰcalcedonen
quarta ſtatuit hoc trüagiũ ſancte trinita

tis a fideliba dici cõtra omnes ſtellionatꝰ

id eſt.minas diuinas.Audiuimꝰ g̊ canti⸗/
cum nouũ dei ⁊ ſanctoꝝ.de quo dictũ eſt
verbũ ꝓpoſitũ. Cantabãt canticũ nouum
Echec de tertteis
Actenꝰ igit᷑ de celeſti muſica Hũ
dana quedã ad moꝝ edificatõem
logquamur. Sicut em ſanctos ĩ ce
lo ad dei laudẽ cantare pᷣdiximꝰ.ſic nos ĩ

Graue fuit vobis martyvrij pondꝰ.quia ꝓ mũdo ad dei ⁊ ſanctoꝝ honoꝛẽ in hac pᷣci

ſecutionẽ paſſi eſtis.ſed dign fuit marty/
rij titulus qꝛ ꝓpter iuſticia nõ ꝓpter culpaʒ
ſuſtinuiſtis. ⁊ ideo magnꝰ eſt martyrij u

pue ſolenitate cantare debemꝰ. Ex cantu
nãq; vt quidã elegaäter inqͥt dulcedo mul
ta ⁊ ſepe vtilis ac ſancta ꝑcipit᷑. Unde ug

Ca feilor bda⸗ mE

V egin 19

*
● H G C C UDU
. — . . —— . —„ . ree . 8
. .* 4 „ .

ſine cauſa iuini plato vir ingenij muſicã
Arbitratꝰeſtad moꝛes ⁊ ſtatũ reipublice ꝑ
tcinere Sʒ notandũ eſtꝙ put idẽ plato
ait.cubiam dictũ memini.Eſt indubie in

tinere

animis hoĩm generoſis potẽtiſſima muſi
ca.ſʒ effectꝰ ſupꝛa fidẽ varij/U
quib res nõ eget.hos ad letic

Althanaſiꝰ vanitatẽ fugitãs canẽdi vſum
in eccleſijs interdiri Ambꝛoſi pietatem
axpetens vt caneret᷑ inſtituu

cium dubietatꝭ exoꝛtũ inter ↄfeſſiões ſu/

as pie meminit. Uñ liæ.ita dic. Cantãdi

ↄſuetudo iõ aꝓpꝛobata eſt ĩ eccia.vt ꝑ ob/
lectamẽta auriũ infirmoꝝ animꝰ ĩ affectũ
pietatis ↄſurgat.Cũ aũt mihi accidit. vt

meampliꝰcãtus qᷓ; res q̃ canit᷑ moueat pe

naliter me peccare fateoꝛ. Cantemus
frẽs chariſſimi.cantemꝰ nõ voluptat aut
vanitatis cauſa.ſʒ pietatꝭ ⁊ charitatꝭ affe/
en⸗
lup len
lectatur. de qb beatꝰ Augꝰ.li. de decẽ coꝛ
dis ita loquit᷑ Quare inqͥt delectamur va
nis canticis nulli rei ꝓfuturis.ad tꝑs dul
clibo. in poſteꝝ amaris. O q; meliꝰeſſet la/
crimis atq ſuſpirijs delectari. Quãto p/
ſtantieſt ſiendo ad gaudiũ.qᷓ; gaudendo
ad gemitũ ꝑuenire. Caueamꝰo qð ſcptũ

Sunt em̃ qͥdã cantãtes canticũ vo/

eſt. Extrema gaudij luctꝰ occupat.Etrur
ſus. Ante ruinã exaltabit᷑ ſpũs. Naʒ ſicut

aranea vt aiũt anteq; mordeat.⁊ ſcoꝛpio
linit anteq; feriat.⁊ auceps ⁊ mulier queʒ
fallere vult delinit.ſic voluptas.vt ſene/

ce placet.ad hoc nos amplectit᷑ vt ſträgu/

let. Sunt ⁊ alij qͥ cantãt canticũ vanitatꝭ

qui ſcʒ nõ ad honoꝛẽ dei.ſʒ vanã gloꝛiam

mũqdi.aut ad rei alicuiꝰ tꝑalis cõmodũ al

te intonãt. Hi ſunt qͥ cantãt vt placeãt po

pulo magis q; deo.Qui ſicut qͥdã ſapienſ
ait. HNõ cantãt in choꝛo cum maria ſoꝛoꝛe

ant herodi.Hi pᷣterea nõ cantãt cum xpᷣo
ſz cũ lucifero.quia cantꝰ xpᷣi eſt humilis ⁊
pia charitas.ipo docente. Diſcite a me qꝛ
mitis ſum ⁊ humilis coꝛde. Math̊.xj.ca.
Cantꝰ aũt luciferi eſt ſublimis ⁊ ſuperba
vanitas.Aſcendã inqͥt in celũ ⁊ ero ſimił

Altiſſimo. Iſaie xiiij. Cant igit xpia baſ/⸗

lcq; omittä
bos ad planctũ ⁊ deuotũ gandiuʒ. piaſ;
noõnunq; lacrimas mouet.q̃ varietas ĩ di
nerlſas ſnias magna traxit ingenia Hepe

frigidũ pect?.

atꝭ.qͥ ſcʒ cãtilenis amoꝛis venerei ob

mo ß⸗ in palatio cũ herodiade vt placeꝰ

ſo in altũ ꝓcedit.ſʒ cantꝰ luciferi ab alto ĩ
baſſum.i.de celo in infernũ deſcendit.Et
hi ſicut delectãt alios altitudine vocis.ſic
delectãtur elatione metis Hemo tñ altiꝰ
cantat q; quẽ dñs audire
te ſancto ſuo. Nemo dulciꝰ qcui inclinat

aurẽ ſus Cantemꝰ ̊ fratres vt deꝰnoſtrꝭ

cantiboinclinet᷑.cantemꝰ itaq; nõ canticũ
voluptatis aut vanitatꝭ.ſʒ canticũ chari/

tatis de quo beatꝰ Berñ.ait. & canticu,z

huiuſcemodi ſola vnctio.i.charitas docʒ

tem ſola diſcit experietia.qꝛ qui non amatfru/
nſtitnit. Auguſtinus
vũq; ſe paſſum.⁊ difficile hinc ſibi nego

ſtra ad cantandũ amoꝛis carmẽ accedit.
niam oĩno poteſt ignitũ eloquiũ

ro ꝑ gloꝛis. Oõð nobis cõcedat qͥ ſine fine
viuit ⁊ regnat Amen. S=
Eſpplicit ſermo de omniby ſanctis
SDeguit᷑ ſermo fact in ſynodo ꝑ reue
rendiſſimũ in xpo patrẽ ac dñm dnũm e

trum de aillyaco cameracẽſem epᷣm ac ſa/

cre theologie doctoꝛem.
Blfſecro uos ut
o digne ambuletis vocatione q̃
yocati eſtis. Ephe.iiij. Uer
bg hec aplica reuerẽdi patres
⁊ in xpᷣo frẽs chariſſimi q̃ ab ißo ſummo pᷣ
dicatoꝛe ꝓlata ⁊ nüc a me indigno pctõꝛe

ꝓpoſita ſunt ſi diligẽti ↄſideratiõe penſent

pñti noſtre intẽtioni inſtructõiq; ſalutari

ↄgruũt aptiſſimeq;ↄueniü Nua in eil⸗
r

lud nobis in pmis notandũ eſt ꝙ in ſac

eloquijſ diuiniſq; ſcriptur triplex legitur e
vocatio/ P⸗ ica rerfiuto
nem Secũda eſt ad gratificã iuſtificatio

ꝛima eſt ad beatificã retributõ

nem. Zertia ẽ ad eccleſiaſticã adminiſtra

tionẽ.Tertia vocatio bona.Secũda me
lioꝛ. Pꝛima optima ẽ.Oꝛ tertia ſine ſcdᷣa.
nut ſecũda ſine pma mime ꝓficit ad ſalutẽ
Pꝛima ů& vocatio eſt eternal p̃deſtinati

onis. de qua diẽ ꝗapłs. Quos pᷣdeſtinauit
hos ⁊ vocauit.⁊ q̃s vocauit hos ⁊ iuſtiti⸗

„O

ueuit de mon

icut em grece loquenteʒ
noõ intelligit qͥ grecũ non nouit.nec latine
loquentẽ qui latinꝰ nõ eſt.ſic lingua aeno
ris eiqͥ nõ amat barbara eſt/ Amemꝰ igik
nec voluptuoſo amoꝛe aut vano amoꝛe
mũdo adhereamꝰ. ſʒ deo charitate iunga
mur vt cũ oib ſanctis canticũ nouum di
gne cantare valeamꝰ.hic ꝑ gr̃am.⁊ ĩ futu/

*

,ℳ 8

101

ſe⸗
lc⸗
von
nat
i
tici
ni
cu;
i
5
le

mno

0e
4
d
/

☛☚ —

—, —

=S. —

—

☛nG

◻ℳ –☚

— —me ne —

.

tñ eternalit᷑ repꝛobant᷑.qdð etiã in ipſo ſan

ctiſſimo aplłoꝝ collegio demõſtrat᷑.qͥbus

a dño ðꝛ. Hõne ego vosduodecim elegi.

⁊ vnꝰ ex vobis dyabob eſt. Joh. vj. O du
rum ac terribile vᷣbũ.ſʒ ꝓpꝓchpudoꝛ iã du/
rius ac incõparabilit terribili eſt ꝙ foꝛte
ogclie inter duodecim qͥ ad fidei ſanctifi/
cationẽ ꝑ baptiſmalem gram vocati ſũt.

oñq; nõ vnꝰ tm̃ ſʒ vndecim dyaboli fiũt.

Dõ HGregoꝛiꝰlamẽtabiliccõquerit᷑ Ad fi

dem inqͥt plures veniũt.ad celeſte regnũ

pauci ꝑducunt᷑.¶ Tertia eſt vocatio pa/
Roꝛalis pᷣlatiõis. De qua dñs inqͥt. Non
vos me elegiſtis ſʒz ego elegi vos. Jo. xv.
vbi oↄſequẽter hꝰ diuine electõis ſeu voca

tionis ad paſtoꝛalẽ curã vel adminiſtrati
onem ecciaſticã ſignũ oñdit.cum ſubdit.

Ult fruetu afferatis ⁊ fruct/ veſter maneat
In cuð rei figurã dicebat dñs.quẽ ex hiſ

elegero germinabit vᷣga eiꝰ. Nüeri. cvij.
VUirga em̃ illa ꝓphetica q̃ in ſignũ diuine

electiõis germinauit ecciaſticã pᷣlationeʒ

figurãs floꝛes ſimul ⁊ fructꝰ habuit. Sic

virga euãgelica.i.pᷣlatoꝝ auctoꝛitaſpaſto
ralis floꝛes vere doctrine ⁊ fructꝰbone vi
te. vel floꝛes vᷣtutũ ⁊ fructꝰ ſanctoꝝ operũ

debet ꝓducere ⁊ abũdanter afferre Sed
heu nobis hodie timendũ eſt ne quoꝛũdã
pᷣlatoꝝ virge nõ vt miſtroꝝ dei.ſʒ vt ma/
goꝝ d yaboli.nõ floꝛes vᷣtutũ ſʒ dꝛacones
vicioꝝ ꝓducãt.Siẽ de magis pharaoniſ

2 eoꝝ virgis figuralit᷑ legi᷑ Exoð.vij.
HMec eſt & diuine vocationis tripartita
diſtinctio.quã idcirco ꝓponere dignũ du
xi. qꝛ pᷣma ⁊ ſecũda vocatões.ſ.eternalł pᷣ/

deſtinatõis⁊ tꝑalis ſanctificatõis om̃i ſta

cauit. Roꝝ.viij.Et rurſus.Elegit nos in
quit añ mũdi ↄſtitutiõem vt eſſemꝰ ſancti
immaculati ĩ ↄſpectu et. Ephᷣj.· Se
cunda eſt vocatio tꝑalis ſanctificationis
Deq̃ xpᷣaait. Multi vocati pauci vᷣo ele/
cti. Math. xx. Multi ſiqͥ dẽ tꝑaliter ad pᷣ/
ſentẽ gre ⁊ iuſticie ſanctificatõzʒ vocant᷑.qͥ

electis.nõ immerito ſpecialiter dirigũtur
yverba ꝑ me veſtris pᷣlibata reuerẽtis O b
ſecro vos vt digne ambuletꝭ vocatõòe q̃ ⁊c
In qᷣbo verbis tria valde ↄſiderãda notã

tur. eimo humilis exhoꝛtatio Obſecro

vos Decijdo vtilis infoꝛmatio. vt digne

ambuletꝭ; Tertio nobilis exaltatio. Tlo/
verbis ppoſitis humił exhoꝛtatio.qꝛ dicit

apfs. Obſecro vos. HNõ em̃ ait pᷣcipio.q̃ſi

auctoꝛitatiua natiõc imperas. ſed obſe/
cro qſi charitatiua dilectõe inuitãs ĩ quo

nobis paſtoꝛibo ⁊ pᷣlatꝭ.ceteriſq; miniſtriſ
eccleſiaſticꝭ dat᷑ imitatõis exemplũ vt ſub

iectos nobis nõ ſicut ſuꝑbi dñi duꝛa ⁊ au
ſtera coꝛrectõe pᷣmamꝰ.ſed ſicut humiles
ↄſerui dulci maſuetudine.mãſueta beni/

ggnitate benignaq; monitiõe ⁊ obſecratõe

pueniamꝰ. Sic em̃ docuit apłoꝝ pᷣlatoꝝ
cq; oim pᷣnceps dicẽs.Obſecro paſcite eũ
qui in vobis eſt gregẽ dei.nõ coacte ſʒ ſpõ
tanee. neq; turpis lucri gra ſʒ voluntarie.
neq; vt dnantes ĩ clero ſʒ foꝛma facti gre/
gis... Pe. v. Ecõtra vᷣo malis ſu ꝑbiſq; pa
ſtoꝛibo pꝓpham ðꝛ. Uos aũt cũ auſterita
te imperabatc eis ⁊ cũ potẽtia.Ezʒechieliſ

xxxiiij. Agc inſtructiõem & 2 coꝛrectiöez EH

—

greg dñici nõ auſteri paſtoꝛes aut poten

tia ſuꝑbi.ſʒ hũiles ac potẽtia mãſueti.ido
nei ſunt dicẽte apło. Frẽs ſi pᷣoccupat fu

erit hõ in aliquo delicto vos qͥ ſpiritualei
eſtis hmõi inſtruite in ſpũ lenitac. Gal.v
Et iteꝝ.vhi thema.Cũ omĩ humilitate⁊
mãſuetudine.cũ patiẽtia ſuwpoꝛtãtes inui
cem ĩ charitate. In ſpũ lenitatꝭ debz fieri
coꝛrectio delinquẽtis.qꝛ hʒ ꝓcedere ex ra
dice charitatis.ideoq; maꝗ dulcedo hũi/
litatis ⁊ mãſuetudinis eſſe dʒ in oꝛe pᷣlati
coꝛrigẽtis. qʒ ſignificat᷑ cũ ðꝛ. Mel ⁊ lac
ſub lingua tua. Cañ.iiij. In cułetiã figu
ram legit᷑ in archa teſtamẽti erat virga
cũ mãnaꝗ.qꝛ ſcʒ cũ virga paſtoꝛal coꝛrecti
onis eſſe dʒ mãna mãſuetudinis.Sed h̊

tui hoĩm cõmunes ſunt. Pauca q̃ pᷣmiſi/ꝰ valde notãda ſunt aplłi vᷣba.qꝛ nõ ſolũ di
mus de eis dicta ſufficiant. Sʒ q? tertia
vocatio.i.paſtoꝛalis pᷣlatiõis ſtatui eccle/
ſiaſticoꝝ miniſtroꝝ ꝓpꝛia eſt.diuti de ea lo
qui ad ꝓpoſitũ nr̃i pn‚tis ſᷣmonis perting.
Zõ reuerẽdi pr̃es ⁊ in xpᷣo frẽs chariſſim̃i mple
vobis in hac ſctã ſynodo ↄgregatꝭ.vobis . xp̃i qͥ ait.Diſcitea me qꝛ mitis ſum ⁊ huil
aꝗad ecciaſticã adminiſtratiõem vocatꝭ. vo
bis dñno vocãtead curã paſtoꝛał pᷣlativᷣis

cens cũ hũilitate ⁊ẽ mãſuetudine.ſʒ cũ om

ni hũilitate ꝑ ̊ ſignificãs ꝙ pᷣlatis neceſ/
ſaria eſt oĩs hũilitas ⁊ mãſuetudo.nõ ſo/
lum exterior ſʒ ĩterioꝛ.nõ ſolũ in oꝛe ſed ĩ
coꝛde.nõ ſolũ in lingua ſʒ ĩ ↄſcia exemplo
coꝛde. Math. xj. Alioqͥn nõ eſſet hũilitas
vᷣa ſʒ ficta.De q̃ ſcriptũ eſt ꝑ ſapien Eſt

*

4

.

S½
.

qni ſe neqter humiliqt ⁊ ĩterioꝛa eiꝰplena

ſunt dolo Ecẽi.xix. Sʒ illuq ãs nobis ad
uertendũ eſt qð ibidẽ ſubdit apłs.Cũ pa
tientia ſuppoꝛtãtes inuicẽ. Ad patient᷑ qͥp

pe ſuppoꝛtandũ aliena pctã cogimur ſino

ſtra qͥʒ cognoſcimꝰ ſuppoꝛtãda. Ideo cuʒ
ſupꝛa de inſtructõe delinquẽtis ageret cõ
tinuo addidit.Cõſiderans teipᷣm ne ettu
tẽpteris.Ad qð ꝓpoſitũ dicit beatꝰAugꝰ.
Aihi ad mificoꝛdiã ſic ꝓuocat ſicut ꝓpꝛij
periculi cogitatio. Jõ nãq; dñs pncipem
ecciĩe cadere ꝑmiſit vt i ſemetipᷣo addiſce/

cleſiaſtici. xxxj.Et hec de pᷣmo noſtri ſ̃mo
nis articlloo
Ecuũdo notat᷑ in v̈bis ppoſitis vtił

s infoꝛmatio Quia vt digneambu
llleetis HNulla em̃ infoꝛmatio vtilioꝛ
nulla vobis inſtructio fructuoſioꝛ eſſe pᷣt

q; vt digne ambuletꝭ in via ſcʒ dñi bñ in/

cipiẽtes.meliꝰ ꝓficiẽtes.optime ꝑficiẽtes
⁊ ſic de vᷣtute in vᷣtutẽ vſq; in ſinẽ ꝑſeuerã
do ſalubꝛit᷑ gradientes.qꝛ vt egregie dici

ſolet. In via dei nõ ꝓgredi:regredi eſt.
Szʒ hic diligenter aduertat charitas vr̃a

ꝙ vt digne ambuletis tria pᷣcipue vob ſũt
neceſſaria. Pꝛimo vt ambuletꝭ caute.per

clarã ⁊ circũſpectã cognitionẽ. Secũdo
vt ambuletis recte. ꝑ iuſtã ⁊ ᷣtuoſaʒ oꝑa
tionem Tertio vt ambuletis mũde.ꝑ ſan
ctam ⁊ honeſtã ↄuerſatiõem. Pꝛopter p/
mum in vobis debet eſſe veritas ſapiẽtie
Pꝛopter ſecunduʒ in vobis dʒ eſſe boni/
tas ↄſcĩe. Pꝛopter tertiũ in vobis dʒ eſſe
puritas caſtimonie.Et de his tribus ali/
qua bꝛeuit᷑ dicẽda ſunt Pꝛimo g vt di/
gne ambuletis.neceſſe eſt vobis ambula/
reęe caute ꝑ clarã ⁊ circũſpectã cognitionezʒ
Pꝛopter qð in vobis dʒ eſſe vᷣitas ſapien
tie.dicẽte apło. Uidete quõ caute ambu/
letis. Eph̊.v. Ecce frẽs chariſſimi vt non
digne ambulet ſʒ incaute oberretis ĩ via

dñi vndiq; pedib veſtris.i.cogitationibꝰ⸗

⁊affectioniba pᷣparant᷑ laquei.ecce em̃ ſur
ſum ⁊ deoꝛſum añ 2 retro.ad dextrũ et ad
ſiniſtꝝ laqueos tẽdit mũdus.laqueos ca
ro.laqueos dyabolꝰ. Hinc ꝑ ſapiẽtem ðꝛ
Qui cauet laqueos ſecurꝰ eſt. Pꝛouer.xj.

Uts a tot laqueis caueatꝭ neceſſe eſt vo/
bis vt caute ambuletꝭ.clare ſcʒ circũſpici

endo ⁊ circũſpecte ↄſiderãdo vr̃a veſtro/

ret ꝗliter his miſereri deberet. Uñ ſcptuʒ
Intellige que ſunt:pximiexteipſo.Ec

rumq; ſubditoꝝ picuia ne P defecty mco

gnitiõis ⁊ ignoꝛãtie cecitatẽ in pᷣcipicium

2 foueã damnatõis vos cũ eis q̊s regere

debetis ⁊ ducere miſerabilit᷑ incidatꝭ.iu/
xta illud euangelicũ cõmune tritũq; puer
bium. Si cecꝰ cecũ ducat ambo in foueã
cadũt. Math.xv. Ideoq; ad hãc dãnabi
lem cecitatẽ fugandã in vobis debet eſſe
⁊ tanq; ſupꝛa candelabra oĩb qͥ in domo
dei ſunt relucere vᷣitas ſapĩe.i.vᷣa cognitõ
diuine ſcripture. Hec eſt em̃ lucerna pe/⸗
des a lapſu cuſtodiẽs ⁊ in via dei caute di

rigens greſſus veſtros dicente pha.Lu/
cerna pedibo meis v̈bũ tuũ ⁊ lumẽ ſemitiſ

meis.in pſal.cxviij. Secũdo vt digne
ambuletis neceſſario vobis eſt ambulaʒe

recte ⁊ ꝑ iuſtã ⁊ vᷣtuoſam oꝑationẽ.ꝓpter

qð in vobis debet eſſe bonitas cõſcientie

CLerte via q̃ xpᷣo duce vobis ad ambulan
dum /ponit. ip̃o teſte artiſſima eſt.⁊ ab ea
faciliter oberrat᷑ Arta inqͥt eſt via q̃ ducit
ad vitã.⁊ pauci ingrediunt᷑ ꝑ eã. Math.
vij. Ideoq; ab huiꝰvie rectitudine necad
dextrã nec ad ſiniſtrã declinandũ.ſed me
dio itinere gradiendũ eſt. Qõð vtiq; nõ ali
ter fieri poteſt q; ꝑ rectitudinẽ bone ↄſcie
⁊ ꝓcedẽtis ab ea oꝑationis iuſte ⁊ ᷣtuoſe
que ſꝑ inter extrema vicioſa mediũ tenet.
qꝛ vt ph̊ᷣus ait.virtꝰ ſemꝑ in medietate cõ
ſiſtit ꝓpter qðᷣ de vicioſis qͥ a recto medio
Ftutis aberrant.ꝑꝓpham ðꝛ. In circuitu
impij ambulaãt Ecõtra vero de iuſtꝭ ⁊ ſpe

cialiter euageliſtis ⁊ euãgelicis viriſ.qua

les vos ⁊ ſinguli miniſtri eccleſiaſtici eſſe

debetis ſiguraliter ſcriptũ eſt. Pedes eo/

rum pedes recti.i.ad recte ambulandum
diſpoſiti. Ezech.j. Tertio vt digne am

buletis neceſſe eſt vobis ambulare mũde

ſanctã ⁊ honeſtã cõuerſationẽ ꝓpter gð ĩ
vobis debet eſſe puritas caſtimonie Sci
tis em̃ dilectiſſimi ⁊ experiẽtia docẽte co/

gnoſcitis.ꝙ hi qͥ ꝑ luti immũdiciã ambu

lant cito corruunt ⁊ difficult᷑ pedes ſuos

a lapſu cuſtodiũt.h̊ aũt nõ ſolũ coꝛꝑaliteꝛ

ſed etiã ſpũaliter veꝝ eſſe dinoſcit᷑ Jdeoq;

de his qͥ in ſpũñali via dñice legis mundis

pedibo gradiunt᷑ ꝑꝓpham ðꝛ. Beati iĩma/

ulati ĩ via qͥ ambulãt in lege dñi. Hecãt
erba licet ad oẽs ꝑtineãt generalit᷑ x-pᷣia/
nos.tñ ſpecialiter ad vos eccłiaſticos vi-/
rosqᷣbo ſingularit illud ꝓpheticũ dirigit᷑
Müdamini q fertis vaſa dñi Iſa.lij. Di

Dermo pꝛimus

enim müci eſſe edebeãt miniſtri legt moſai
ce.quato magis ⁊ vos miniſtri legis euã/

gelice.quibo nõ ſolũ vaſa dñi ferre.ſʒ ipᷣm
vñnicum coꝛpꝰ offerre cõmittit᷑. In cuius
figuram ꝓpᷣs dũ coꝛpꝰ ſuũ ſacramẽtaliter
cõſecrauit ⁊ cõſecrandũ cõmiſit diſcipło/
rum ſuoꝝ pedes lauit.hoc etiã exemplo ſi
gnificans.qꝙ ipᷣi ſuiq; ſucceſſoꝛes.tanti tã
q; ineſtimabilis ſacramẽti miniſtri habe/
re debebãt nõ ſolũ interioꝛẽ ſed exterioꝛẽ
mundiciã.vt nõ ſolũ eſſent mũdi interiuſ
in conſcientia ꝑ iuſtam ⁊ virtuoſam ope/
rationẽ ſed etiã exteriꝰ in fama ꝑ ſanctam
⁊ honeſtã ↄuerſationẽ.Pꝛima quippe mũ
dicia eis intus neceſſaria eſt ꝓpter ſeipſos
Secũda vero foꝛis pꝛopter pꝛoximos et

ſubiectos. Pꝛima em̃ latet.ſecũda lucet.

Vnge ſcriptũ eſt. Sic luceant opera ve/
ſtra bona coꝛã hominibo vt gloꝛificent pa
trem veſtꝝ qui in celis eſt. Hath.v. SDʒ
hic quoq; illud qð pᷣtetigi rememoꝛãduʒ
eſſe reoꝛ ꝙ ſcʒ ad pᷣdictã mundiciam fame

ſancteq; ac honeſteouerſationis vre ſtabi
literoſeruandã ĩ vobis pᷣcipue dʒ eſſe pu

ritas caſtimonie.Quippe cũ clericoꝛũ fa⸗
mam maxime ſoleat detürpa:e macula lu
xurie.ideoq; cõmuni ac generali doctoꝛũ
omniũ ſentẽtia.mulieꝝ ſuſpecta cõſoꝛtia

cleric phibita legimus. Unde vt de his

taceam audiamꝰ pauca ex his multis que
in epiſtola ad nepocianũ ad hoc ꝓpoſituʒ

ſcribit egregꝰ doctoꝛ Hieronymꝰ. Ho⸗/

ſpiciolum tuũ inquit aut raro aut nunq;
mulieꝝ pedes terãt.Omnes puellas ⁊ vᷣ/
gines xpᷣi aut equaliter ignoꝛa aut equali
ter dilige. Nec cũ eis ſub eodẽ tecto mãaſe
ris.nec in pᷣterita caſtitate cõfidas.nec da
uid ſanctioꝛ.nec ſalomone potes eſſe ſapi
entioꝛ Hemẽto ſemꝑ ꝙ paradiſi colonũ
de poſſeſſione ſua mulier eiecerit.Et iteꝝ
Siꝓpter officiũ clericatꝰ aut vidua viſita
tur aut virgo.nunqᷓ; domũ ſołꝰ introeas.
taleſq; habeto ſocios quoꝝ ↄtubernio nõ

infameris.Et poſt multa hꝰmõi ↄcludit.ꝰ

Caueto omnes ſuſpitiões ⁊ quidqͥd ꝓba
biliter fingi poteſt ne fingatur añ deuita.
Hec ille. Audiſtis frẽs dilectiſſimi qli

ter vt digne ambuletis in vobis requigt᷑

veritas ſapiẽtie.bonitas ↄſcietie.puritas

eaſtimonie. ſed timeo ne in pluribs miĩſtrꝭ
eccleſiaſticis vtinã nõ in nobis ecõtrario
reperiat᷑.Pꝛo ſapiẽtie veritate ignoꝛantie

perbi quidam ⁊ ambicioſi ac va 4 gloꝛia

cecitas Pꝛo cõſcientie bonitate malicie ꝑꝓ

uerſitas. Pꝛo caſtimonie puritate immũ
dicie vilitas. Nã hodie pchdoloꝛ eccleſia
ſticus ſtat ſic ad vicia quelibet ꝓlapſus ẽ
