im? De ed qð in/
ter hec amariſſime flenduʒ eſt tres ille qᷓ ⸗
dixi male vitis id eſt mũdane vanitat p/
pagines adeo vſq; iã creuerunt vt non ſo
lũ ipſe vineã magnã ſed ingentẽ ſiluã effe

trus amariſſimꝰ Deut xxxij. S

cerint.ſub cuiꝰ ſilue latebꝛis paſcunt᷑ fere

peſſime ⁊ crudeles nimiuʒ beſtie.diabolꝰ
ſcʒ ⁊ miniſtri eius qͥ eccłie vineã extermi/
nant. Uñ ꝑ ꝓphetam dictũ eſt. Extermĩa
uit eam aper de ſilua ⁊ ſingularẽ ferus de
paſtus eſt eã. Pſal. Aper ſiqͥdem de ſilua

diabolus intelligit᷑qͥ ſingłaris ferus id ẽ

ſingulariter ferox ⁊ ſuꝑbyeſſe nõ ambigit᷑

SDed hic vtiq; nequaq; ſolus in ſaua vi/

tioꝝ latitans vineã noſtrã exterminat.qͥn
imo plures hodie viles beſtias id eſt vici
oſos ⁊ beſtiales hoĩes ↄgregat.vt ꝑ mini

ſtros ſuos fructꝰ eccleſiaſtice vinec depa

ſcat᷑. Nec aliqͥs miret᷑ ſi vicioſos hoĩes be

ſtias dixerim. Sic em̃ Boeciꝰ iiij.li. ð cõ
ſolatõe phie docuit. Euenit inqͥt vt quex
iem eſtima
re nõ poſſis.auaricia feꝛuet alienaꝝ opuʒ
violentus ereptoꝛ.lupi ſimilẽ dixeris.fe/

roxatq; inqes linguã litigijs exercet.cani

cõparabis.inſidiatoꝛ occultus ſubꝛipuiſ
ſe fraudibus gaudet vulpeculis exequet᷑
ire intẽperãs fremit leonis animũ geſta/
re credat᷑.pauidꝰ ac fugaxnon metuenda

foꝛmidat ceruis ſimilis habeat᷑ ſegnis ac
ſtupidus toꝛpet aſinũ viuit.leuis atq; in

cõſtans ſtudia ꝑmutat nihil auibo differt
fedis immũdiſq; libidinibo immergit᷑ ſoꝛ
dide ſuis voluptate detinet᷑. Uñ poſtre/

mo ↄcludens ait. Ita fit vt qͥ ꝓbitate de/

ſerta hõ eſſe deſierit. cum in dinina condi
tionẽ tranſire non poſſit vertat᷑ in beluã.

Hec ille. Oꝛemus ergo dñm fratres
cariſſimi vt ab hmõi beluis monſtruoſii

qʒ beſtijs eccleſiaſticã vineam eripiat. Et
nos ceteroſq; viros eccleſiaſticos ydone

os ſibi mĩſtros ⁊ tales oꝑarios efficiaide

bus ad eius laudem et ecełie vtilitatem

ſinguli dicere valeant pᷣmiſſam xp̃i ſentẽ/

tiã. Miſit illos in vineã ſuã.Qð ipſe pꝛe

ſtare dignet qͥ ſine fine viuit? regnat in ſe

cula ſeculoꝛum Amen.
Explicit ſermo factus ꝑ dũm Petruʒ

epᷣm Kameracenſem., de ſeptuageſima.

Gagti

Siſini ſe

Alaumß.
clo enen
ccyr .

phointro
bꝛigle
ruſaleete
kann. 2
tericzfran
ciaſermo
üeeand
ciegyotia
lergccel⸗
(emuie⸗
flneclon
kamele
lomiſu
llihien
laicecin
tigterra
tgohuic
hitcilent
tionegn
Hnarin. 8
Uhociern
biernſch
Pnſpücte
ſolus
ctuseſte
cüfilijo
queſurtu
materno
queecifi
ſt Hec
hd ec
blptem
Stlich
quenulte
Wlitanse
anoeide
püale
ecrage
tummiſe
gtdicens⸗

1

Unmerico

Mnktiere
etudicdab
Meiedermi⸗
Enemi

lantewode

ten deſtna
nofemoſge

nöanbige

Zinſia ni⸗
Lenmingtn
sſet nei
Nrnnini
Vnecdepe
boͤhoitsbe
Piiilics
nqrnrave;
ienckine
ropr;
Nreris e⸗
rerani
ſbnon.
ctequet
i ge/
netnenta
ſegnioge
lisatq in
idſfiert
mnangklo
oſre⸗
biatede/
iniconei
iin belui.
n funts
ikmoll
ir Et
s ſcone
fcilde
luaem
Hiſenti/
pſepre
nmmine

1Pon;
ℳne⸗

Sequitur ſermo factus per reueren

Adiſſimũ in chꝛiſto patrẽ dñũm Petrum de
Aillyaco Cardinalẽcameracẽſem in cõ/
cilio generali Conſtañ. Anno dñi. ο,

cecc.xvij. In medio q̃dra geſime.

Etare hieruſa

lHlem. Hoc bꝛeue verbum
magni gaudij expᷣſſiuum ho

UUlie celebꝛiter canit᷑ in pꝛinci
pio introitus miſſe.Et ſumitur ex fine li/

bꝛi vſaie. vbi dicitur. Letamini cum hie/

ruſalẽ et exultate in ea omnes qui diligitꝭ
eam. Hogdie reuerendiſſimi patres ce/
teriq; fratres cariſſimi.quia de ſpũali leti
cia ſermo nobis habendus eſt Inchoan
dũ eò arbitroꝛ vt ꝓ impetrãda huius leti
cie gratia.ad illam virginẽ matrẽ humili
ter accedamus que nõ ſolũ ciuitati hieru

ſalẽ militanti eccleſie.ſed toti hũano gene

ri.nec ſolum hoĩbo ſed etiam angelis gra/
tiam ⁊ leticiã ſalutarẽ genuit.Quã de ce/

lo miſſus angelus Babꝛielꝓpe terrenam
illã hieruſalem nunciauit In cuius oꝛtu
leti cecinerũt angeli.Gloꝛia ĩ excelſis vᷣo.

⁊ in terra pax hoĩbo bone volũtatis. Eya
ergo huic virgini matri gratie ſalutarꝭ ge
nitrici leticie ſpũalis illam letiſſimã ſalu/⸗
tationẽ angelicã pᷣſentemꝰ dicentes.Aue
maria. Scõðm apli ſententiã in epiſto/
la hodierna duplex nobis oſtẽdit᷑ ciuitas

hieruſalẽ. Una ſᷣ̃m litteralẽ ſenſum. Alia

ſm ſpũalem intellectũ.De pma inqͥt apo
ſtolus. Syna mons eſt in arabia qͥ ↄiun
ctus eſt ei que nunc eſt hieruſaleʒ ⁊ ſeruit
cũ filijs ſuis.De ſecunda vᷣo ait. Illa aũt
que ſurſum eſt hieruſalẽ libera eſt que eſt
mater noſtra Hec igit᷑ ſpũalis hieruſaleʒ
que edificat᷑ vt ciuitas.ſicut inqͥt pſalmi/
ſta Hec vtiq; eſt ſancta⁊ immaculata mr
noſtra eccłia que ſurſuʒ eſt q́;tum ad illã
ſui ꝑtem que triumphans exultat in celis
Sed adhuc deoꝛſum manet qᷓ;tũ ad illaʒ
que militans laboꝛat in terris. Sed hec
militans eccłia ad illã triumphantẽ aſpi
rans eidem vniri ac copulari deſiderat.

Et ſpũaleʒ huius deſid erij leticiã in hac

quadrageſimali dñica repᷣſentãs. introi/
tum miſie a verbo ꝓphetico iubilãs incho

at dicens. Letare hieruſalem. Ubi nõ ũ ad peio: u vide .
immerito ãritur.cũ hoc ſacrũ quadrage cdeies filij videtis me matrẽ veſtrã chꝛiſti

Hermo

ſimale tempus oꝛdinet᷑ad penitentiã. cur
hodie militantẽ ⁊ adhuc in terris laboꝛaã

tem eccleſiam ad leticiam excitamus d

ſciendũ nobis eſi o ciues egregij huiꝰ ci/

uitatis hie: uſalẽ ꝙ actenus ab initio ne
Arageſimalis ieiunij ſuſpendimꝰ oꝛgang

leticie.vt nobis inſinuaret᷑ medicinalis a
maritudo.q̃ pꝛecedere debet in penitẽtia.
Ded iam relaxant᷑ oꝛgana noſtra vt ĩi no

bis excitet᷑ ſpũalis exultatio ꝑ ↄſideratio
nem futuri gaudij quod ſuccedere debet
in patria. Uñ in huius leticie ſignũ ſum/

mus pontifex romane eccłieque oĩum ec

cleſiarũ mater eſt ⁊ magiſtra toſam aure
am cum muſto⁊ balſamo hodie in publi-

cam fideliũ pꝛeſentiã exhibere conſueuit.

qua ſi vniuerſam excitãs eccleſiã diceret.

Letare hieruſalen B
Etare igitur o hieruſalẽfidelis ci
l uitas id eſt fideliũ ciuium vnits
lkleerare nunc et gaudenter intellige

verbũ hoc ꝓpheticũ ad te maxime ꝑtinere
multomagis q; ad illã infidelẽ ⁊ infeliceʒ
hieruſalẽ.quã Hieremias in libꝛo Tre/
noꝝ lamẽtabiliter ↄquerit᷑ deſolataʒ. Et

de qua in euangelio legitur Uidens Je/

ſus ciuitatẽ hieruſalẽ fleuit ſuꝑ eã. Nõad

illã vtiq; ſed ad te vniuerſalẽ eccleſiã mili
tantẽ.Et ad hoc ſacrũ generale conciliũ

te repᷣſentãteʒ maxime ꝑtinet quod hodie
canendo dicit᷑.Letare hieruſalẽ. Sed
iam videre mihi videoꝛ matrẽ eccleſiã tri
ſtem ⁊ lacrimoſam ad hec q̃ruloſe reſpõ/

dentẽ atq; dicentẽ Quõ inqt fiet iſtud. O
fideles filij quõ.aut qͥ pacto letari potero

q̃ triſticie cauſas.ſignaq; triſtiũ enentuũun
vndiq; ↄſpicio,. Ecce inqͥt ipſa. Ecce ego
mater oli felici ꝓple fecũda.iãdiu ⁊ ꝓchdo
loꝛ nimis a repꝛobis filijs q̊s enutriui et

exaltaui ſpꝛeta ſum. Nec ſpꝛeta ſolũ ſʒ nõ
minus q; vetus illa hieruſalem multipli

citer ↄculcata Ego dudum a xpᷣo ſponſo

meo ſupꝛa firmã petrã fundata.eius ſan
guine ↄſecrata.apłoꝝ pᷣdicatiõe ſolidata.
Tot martyꝝ totq; ſanctoꝝ meritis et vir

tutibus aucta.Tã magnitfice fideliuʒ ypn

cipũ ⁊ xpᷣiani vopglidehotige dotatg in;
diuq; diuitijs ⁊ honoꝛiboꝓſperata. Jam
innumerꝭ ꝑiculis ⁊ aduerſitatibo circũda

eta ſum.⁊ exlonga maloꝝ expientia timeo

. *

pᷣcipiciũ ad peioꝛa. Heu heu videtꝭ.O fi

Dominica in medio quaoꝛ:ageſume

ſponſam multipliciter diuiſam mirabilr

ceratã. miſerabiliter öfoꝛmatã. Si hec

ſpijs oculis videtis vtiq; lacrimari ma/
gis vobis ↄuenit q; letari. mihiq; dulciꝰ
eſt meã deflere triſticiazx q; audire A etare
hieruſale. Ad hmõi vo lacrimoſas qᷓre
las mr̃is eccłie deuoti eius filij in hac ſa/
cra ſynodo ↄgregati eam ↄſolãdo rñdent
Letare inqunt hieꝛuſalẽ.exulta xpᷣi ſpõſa
oĩm fideliũ mr eccleſia.qꝛ cãm huius leti
cie ⁊ exultatiõis tue ſequẽtia introitmiſ/
ſe ᷣba declarãt.qͥb dicit᷑ Cõuentũ facite
id eſt ad generale ↄcilium ↄuenite.oẽs qͥ
Diligitis eã.qͥ ideo filiali deuotione ex ma
tris dilectione ↄueniſtis.vt eam diuiſam
reunire.laceratã reparare.⁊ defoꝛmatam
refoꝛmare.diuina fauente gra valeatis.
Et qꝛ hoc pie ſperãdũ eſt.iõ ſubdit᷑. Gau
dete in leticia ꝗ in triſticia fuiſtis. Pꝛeceſ
ſit igit᷑ magna triſticia ſed iam maioꝛ leti/
cia ſubſequat᷑.fiat cã maioꝛis leticie pꝛio
ris triſticie memoꝛia.ſic em iuxta Tlirgi/
lij ſententiaʒ Pꝛeterita olim mala memi/
niſſe inuabit. Scimꝰitaq; młtas cauſas
multaq; ſigna pᷣceſſiſſe triſticie ⁊ meꝛoꝛis
Ddiſcoꝛdie ⁊ furoꝛis.milerie⁊ doloꝛis.cau
ſas videlicet atq; ſigna ſciſmatice diuiſio
nis ⁊ eccleſiaſtice defoꝛmatiõis. Jã ᷣo

dqd5 gaudęéter referimus videmꝰ ſigna io/

cunditatis ⁊ leticie.ſigna caritatis ⁊ ↄcoꝛ
die.ſigna ꝓſꝑitatis ⁊ ↄplacẽtie.ſigna vicʒ

pacifice vnionis ⁊ refoꝛmatiõis eccleſia

ſtice. O mirabilis mutatio dextere ex
celſi.O pᷣclarũ diẽ ⁊ quẽ merito fauſtũ di

xerim ſub q̊ hoc ſieri ↄtigerit O btõs ocu

los qͥ hoc videre meruerint O felicem lo
cũ hanc videlicʒ ↄſtantienſem ciuitatem
uam dominus ad ꝑ̊ͤ eligere dignatꝰ eſt.
3 0 mag laudãda atq; extollẽda iĩmen.
ſa dei clemẽtia qᷓ pulſis pᷣteritis malis.tã
ingẽs ſue largitatis bñficiũ ↄferre diſpo/
ſuit. Eya poſt taãta tãq; triſtia mala hoꝛ
rẽdi ſciſmatis.qᷓ mẽs hũana vix rememo
rari ſufficiat. Jã merito letetur hieruſalẽ
lam exultet ⁊ gaudeat mr̃ eccłia de innũe
ris⁊ inenarrabiliba bonis ã ex hac vniõe
ſimul ⁊ refoꝛmatiõe ſperamꝰ. Speramꝰ
eæq dem verã vnionẽ nõ abſq; refoꝛmatõe
ſperamꝰ verã refoꝛmationẽ nõ abſq; vni
one Una qppe ſine altera eſſe neqͥt. dicẽt
plal. Znſicta⸗ paxoſculate ſunt. He due
teſte Auguſtio ſoꝛoꝛes ſunt ⁊ ſeſe inſeꝝa/

biliter ↄmitant᷑ Si ergo vnionis pacẽ qᷓ

rimus refoꝛmatiõis iuſticiã pſequamur.
Zũc em̃ mri eccłlie rite dicere poterimus

id qð in libꝛo Thobie de hieruſalẽ ſcribi

tur. Tu aũt letaberꝭ in filijs tuis.qm̃ oẽs
bñdicent᷑ ⁊o gregabunt᷑ ad dñm Beati eĩ
oẽs qͥ diligũt te ⁊ à laudent iiꝑ pacẽ tuã.
Letare g̊ hieruſalẽ. Hijs itaq;ʒ verb cõ
ſolatoꝛijs exhilarata hieruſalẽ et letifica/
ta mr̃ eccłia.Nos deuotos filios ſuos vi
ceuerſa ad gaudiũ exhoꝛtat᷑.ct ꝑ apoſtoli/
ca verba ad leticiã excitat dicẽs. Gaude/
te in dño ſꝑ iteruʒ dico gaudete modeſtia
veſtra nota ſit oib hoĩb.dũs/ꝓpe eſt In

quibo verbis tria ſpecialr notare⁊ noran
ter ↄſiderare debemꝰ. Pꝛimo in qꝗᷓ ſit gau

dendũ. Scdᷣo.quõ gaudendũ.Lercio q̃

re gaudendũ. In pmo gaudij notas ma/

teria. In ſecũdo gaudij foꝛma. In tercio

gaudij cã. In pmo ↄſiſtit gaudij perfe
ctio ⁊ excellentia.Gaudete in dño. In ſe /
cundo ↄſiſtit gaudij duratio ⁊ ↄſiſtentia.

GBaugete ſemꝑ ⁊ iterũ gaudete.In tertio
ꝓficit gaudij rõ ⁊ efficacia.Oñeꝓpe eſt.
Onſideremus itaq; pᷣmo et in his
c veꝛbis notemus o viri doctiſſimi
gaudij noſtri materiã ⁊ in quo ſit

gaudẽedũu. Gaudete inq t in dño. Ubi nõ

me ſed Auguſtinũ audite. Gaudete inqᷣt
nõ in ſeculo ſed in dño. Hoc eſt oẽ bonũ
in quo gaudendũ eſt ſtatuite in deo.non

extra deuz. Sicut em̃ nõ põt hõ duobus

dñis ſeruire.ſic nemo põt in ſecłlo gaude
re ⁊ in dño. Multuʒ em hec duo gaudia
differũt q̃ oĩno ↄtraria ſunt nec ſimł ĩ eo/
dem eſſe pñt. Uincat gaudiũ in dño do
nec finiat᷑ gaudiũ in ſeculo. Illud ſꝑau/
geat.hoc ſemꝑ minuat᷑ donec finiat᷑ Hec
ille. Attẽdite ergo ꝙ młtiplex nobis gan
diũ ꝓponit᷑. Gaudiũ tꝑale.quod eſt fugiẽ
dũ. Gaudiũ ſpũale qð eſt amplectenduzʒ
Baudiũ eternale qð eſt expectandũ.Pꝛi
mũ eſt gaudiũ in ſeculo. Secundũ ⁊ ter/
ciũ eſt gaudiũ in dñno. Fugiẽdũ eſt ita
q; gaudiũ tꝑale.qꝛ vanũ ⁊ erroneũ.qꝛ ꝑ⸗/

mixtũ ⁊ impuꝝ.qꝛ bꝛeue ⁊ momẽtaneũ

Attẽdite gaudiũ vanũ ⁊ erroneũ. Ri/
ſum inqͥt ſapiẽs reputaui erꝛoꝛem.⁊ gau
dio dixi.qͥd fruſtra deciꝑis. Attẽdite gau
diũ ꝑmixtũ ⁊ impuꝝ Riſus inquit ille do
loꝛe miſcebit᷑ ⁊ extrema gaudij luctus oc/

cupat. Hulla qpe eſt pura et ſincera ſecli

tn.
Coneon
Aicgvalt
inpodu
glrnginl
grore.
taofravc
timoꝛ T
cicüͦeſt
niplicin
peccato
Cipienni
Geton
ane
Peini
Cocd
ribcouen
cultuteqe
Hecit
Mecvod
nniͤſcs⸗
Eſimüͤne
Owde
luütaen
nuniſe⸗
matorie
etrtge
debetg
Alterlert
hiengl.
ſeftüge
lnſecnoo⸗
mücoſien
Diſcetis
nioſcnib
piſcii
binvi
candbdin
gintuͤta
ſefelicie

he⸗

Hispacei
eqnamur.
okerimus
ſaleſenbi
Eafoes
n Bentei
bacernz.
cderbc
eerlenfi,
losſogy
tpotoli⸗

6s Dinde⸗
lenogeſti

Peeſt
merhornn
nnſtgen
Teoq
Potasmna,
Inteno
zuchperte
fo. Juſ⸗
Miſenri.
Intenno
ͤpect.
octinbhis
doctiſini
inoſit
Ubin
gue ingt
oeboni
o gon
obvs
Gue
Gnd
ſwkieo⸗
ndfodo
Ns ſoen/
niot Hee
obis en
cſ fuge
ccenaz
ngipei
itler⸗
ſick ia
ſce/
faneü
nei⸗ Ri
n10u
itegan
Killedo
tnso⸗/
gaſd

leticia. Sed vt boeciꝰ ait. Habet hoc vo

luptas omnis.ſtimul agit fruẽtes. Atten

dite gaudiũ bꝛeue ⁊ momentaneũ.Laus
impioꝝ bꝛeuis ẽ inqt Job.⁊ gaudiũ ypo
crite ad inſtar pũcti. Hoc ̊ gaudium aĩe
nr̃e ꝑiculoſum eſt.qꝛ in eo rõ excecat᷑ per
erroꝛẽ. Mernoꝛia turbat᷑̃ꝑ doloꝛẽ UVUolũ
tas fraudat᷑ ꝓpter bꝛeuitatẽ. Ideoq; fugiẽ
dũ eſt.qꝛ in acqͥrẽdo laboꝛ.in poſſidendo
timoꝛ.⁊ in ꝑdendo doloꝛ. ed ample
ctẽdũ eſt gaudiũ ſpũale Et hoc in nobis

triplici radice naſcit᷑. Pꝛimo de euaſione

—

pereatosliqn eſt gaudiũ penitentiũ ⁊ in/
cipientiũ. Secũdo de adeptiõe meritoꝝ.
qð eſt gaudiũ ꝓficientiũ.Tercio de expe
ctatione pᷣmioꝛũ.qð eſt gaudiũ ꝑfectoꝛũ
Pꝛimũ eſt ſpũale. Secundũ ſpiritua
liꝰ. Terciũ ſpũaliſſimũ. Ideoq; ꝑfectio/
ribo cõuenit.Quibaa xpᷣo ðꝛ. Gaudete et
exultate qm̃ merces veſtra multa eſt in ce
lo Hec itaq; merces eſt illud gaudiũ eter
nale quod eſt epectidi. 6α nö eſt
vanũ ſed pleniſſimũ.nõ eſt ꝓꝑmixtũ i pu/
riſſimũ.non eſt bꝛeue ſed ꝑmanẽtiſſimuʒ
O valde deſiderabile gaudiũ Uere ꝑpe/
tuũ ⁊ eternũ. In q̊ amans ab eo qdð amat᷑

nunqᷓ; ſeꝑat᷑.nunq; diuidit᷑. OQð xpᷣs ſuis

amatoꝛibo ꝓmittit dicens. Gaudebit coꝛ
veſtꝝ ⁊ gaudiũ veſtꝝ nemo tollet a vobis
De ſpe igit᷑ ⁊ expectatione tãti gaudij ſpũ
aliter letat᷑ eccłia ⁊ exultãs canit. Letare
hieruſalẽ. Baugete igit᷑ o ſpũales eccle
ſie filij gaudete ſpũałr in dño.nõ tꝑaliter
in ſeculo. In ſeculo gaudẽt qͥ in hijs q̃ in
mũdo ſunt nimiũ delectant᷑.id eſt in ↄcu/
piſcẽtijis mũdi De qb in canonica Johã
nis ſcribit᷑.Oẽ qð eſt in mo aut eſt ↄcu/
piſcẽtia carnis aut ↄcupĩa oculoꝝ.aut ſu
ꝑbia vite. O vicioꝝ voꝛaginẽ.o ſillã.o

caribdim.o nimiũ infelicẽ.maleq; ſecuꝝ.

qͥ in tãta tanq; ꝑiculoſa mũdi tẽpeſtate ſe
ſe feliciter ſtare aut ſtabiliter gaudere fal
laciter ſeductꝰexiſtimat.⁊ nõ potiꝰab hu/
iuſmodi turbido mari in poꝛtũ quiete ſa/

lutis effugeꝛe ⁊ vicioꝝ ꝑicła euadere ſtu/

deat. Cõſiderate igit᷑ o paſtoꝛes gregꝭ

dpñici.q̊t ⁊ qᷓ varie vos circũueniũt in ſta
tu pᷣſidẽtie tẽtatiões⁊ occaſiões peccatoꝝ
iaweice bidinuntic ibinonpulares

onoꝛes Ex qͥbo triplex illa quã ſupꝛa me

cijs ſcʒ ↄcupiſcetia carnis.ex diuitijs cõ/

— . „* 4 . . . .
—RR „ . .
5 . . 7 „ 7
N

cupiſcentia oculoꝛuʒz.ex honoꝛib ſupbia
vite. Et quis neſciat nimis eſſe difficile
nõ dicam vincere ſed fugere ĩ delicijs gu
leluxurie volupłatẽ. In diuitijs inoꝛdia
te auaricie cupiditatẽ. In honoꝛibo ſuꝑ/
be gloꝛie vanitatẽ. Quis pᷣterea ex hac p/
cella enatare poterit ſine multiplici ꝑtur
batiõe vite.leſione fame.ac ꝑplexitate cõ
ſcientie. Nũc vita in ſua virtute ↄcutitur.
nũc fama in ſuo honoꝛe ſcãdaliſat᷑ nunc
ↄſcia ĩ ſua pace moleſtat᷑. Quid dico mo
leſtat.imo pene dijcit᷑. Quis em̃ ꝑplexos
ↄſcĩe nodos euoluat.qͥb ſtatꝰ paſtoꝛał et
maxime ſublimitas papalis inuoluit᷑. qͥs

curas enumeret animũ lacerãtes ac in di

uerſa ⁊ aduerſa trahẽtes.q̃ mẽtis qͥeteʒ et
ſpũaleʒ trãqͥllitatẽ ꝑturbãt.cũ miris et in
enarrabilibo modis pctõꝝ occaſionẽ pᷣbe
ant. Heu heu q; inſuaue iugũ et vere onꝰ
grauiſſimũ angeli etiã hũeris foꝛmida
dũ Unñ nõ ſatis admirari poſſum q̃ſdam
honoꝛis auidos tati oner? põdꝰnõ ꝑtime
ſcere.ſed magꝭ ambicioſe qrere.⁊ hitũ ꝑ/
tinaciter retinere.nec tãti põderis ꝑicula
foꝛmidare cũ ſint fragiles⁊ ifirmi.⁊ ad tã
impoꝛta buii oncr debiles et impfecti.
Ecõtra vᷣo illũ feliceʒ multiplicẽ dixerĩ qͥ
impfectuũ ſuũ recognoſceẽs ta põderoſum
iugũ a doꝛſo ſuo excutit.ac tã oneꝛoſo ꝑi/
culo ⁊ ꝑiculoſo oneri libẽs cedit.vt de il/
loꝛũ nu ero fiat qui młtiplicẽ pꝛelationis
laqueũ innũeris tribulatioibo inuolutuʒ
hũilitatis pede ↄterũt.vt ad ſpũalẽ liber
tatẽ ⁊ liberã qetem euadãt. In qᷓ; ꝑſona
p pſalmiſtã canit᷑. Laqᷓus ↄtritꝰeſt.⁊ nos
liberati ſumꝰ.Et hec de pma ↄſideratiõe
DOnſideremus ſecũdo gaudij nr̃i
c foꝛmã ⁊ quõ ſit gaudendũ. Gau/
Aete inqᷣt in dno ſꝑp. Ubiglo. Hõ
ad hoꝛã ſed Ka i diceret. Nõ leuiter ſʒ ꝑp
ſeueranter. Sane q ſpũalr gaudẽt in do
mino. etiã ſi tꝑałr ↄtriſtari videant᷑ tñ ſꝑ
gaudẽt ⁊ ꝑſeuerantm illud apłi.Quaſi
triſtes ſꝑ aũt gaudẽteſ Qui vo tꝑalr gau
dẽt in ſecło lehiter gandet 2 iſtab lr Ore
ſcriptũ eſt. Extrema gaudij luctoccupat
Baugete igit᷑ ſꝑo ſpũales viri ſpũaligau
dio nõ carnali. nec ſoluʒ interiꝰſediteꝝ ex

oterius. Jõ ſubdit apłs Iteꝝ dico gaude

te q̃ſi duplex nobis gaudiuʒ ingerat do/

ceatq; nõ ſolum leticiã interioꝛẽ in coꝛde
* 3

Donminica in medio quavꝛageſime

ſeed iterũ exnltationẽ exterioꝛem in coꝛpe
D pſal. Letamini in vño et ex/⸗
ultate iuſti. Hoc eſt ;̊ gaudiũ iubilatõ

nisꝛ laudis qð ad ſpeculatiuos ſeu ↄtem
Beice maxie ptinet. De q in pſal. dicit

n cõuertẽdo dñs captiuitatẽ ſyõ. facti
umus ſicut ↄſolati. Dyõ qppe ſpecla in
terpᷣtat᷑ q̃ ĩ captiuitate manet qñ qð vide/

re deſiderat nõ videt. Gaudiũ em̃ ↄtẽpla

tionis a dño nõ dat᷑ niſi cui vult.qñ vult.
⁊ qntũ vult. Sed captiuitas ſyon cõuer/
tit᷑ qñ tenebꝛis effugatis velut nimboꝝ ⁊
ventoꝝ nubilis celũ ↄſcĩe ſerenat᷑.et tunc
diu deſideratũ diuq; expectatũ dũm ſuũ
àĩa ↄtẽplat᷑ Ipſa quoq; velut a mũdana
captiuitate ſibera in diuina ſpeculatõe cõ
ſolat᷑. Et ſic verificat᷑ quod ſequit᷑. Tunc

impletũ eſt gaudio os noſtꝝ ⁊ lingua nr̃a

exultatiõe. Implet᷑quippe gaudio coꝛdis
impletur etiã exultatõe coꝛꝑis.Exultatio
em̃ dicit᷑ q̃ſi extra ſe ſaltatio. Sicut ag⸗
ni nouelli in pꝛato viridi ſaliũt et exultãt.
ſic anime deuote ꝑ altitudinẽ ↄtẽplatõis
eleuate gaudiũ ſuum intra ſe ↄtinere neq
unt.ſed q̃ſi extra ſe ſaliẽdo exultãädo mani
feſtãt.De qͥb in pſalmo figuralr dicitur.

Moöotes exultauerũt vt arietes et colles ſi

cut agni oniũ Talibo ſic ſpũaliter exultã
tibo.iã dant᷑ pᷣmicie ꝑadiſi.dant᷑ arre glo/
rie.dant᷑ pignoꝛa ſpũſſctĩi.O felices aĩas
qbus datur ad tante ꝑfectõis culmẽ aſcẽ
dere. Sed qꝛ vt ait poeta.eſt modus ĩ re/
bus ſunt certi deniq; fines Quoſ vltra ci
traq; neqͥt ↄſiſtere rectũ. Ideo ne gaudiũ
noſtꝝ röõnis modũ excedat ſed rectitudĩs
mediũ teneat.notãter ſubdit apłus. Mo
deſtia veſtra nota ſit oĩbo hoĩbo.Sic no
ta fiat modeſtia nr̃a vt oĩbo pateat ꝙ non
ſit ĩmoderata leticia nr̃a.Ut ſi ſit ĩteriꝰle/
ticia ⁊ hylaritas.ſit etiã exteriꝰmaturitas
⁊ honeſtas. O vtinã viri patres et frẽs
vtinã nobis in hoc ſacro ↄcilio ↄgregatꝭ
vtinã nobis det᷑ in oibw hanc modeſtiam
obſeruare.Oibo adde modũ inqt ille.mo
dus eſt pulcerrima vᷣtꝰ. Utinã g̊ debi⸗/
ta modeſtia.vtinã vᷣtuoſus modus nobiſ
der generaliter in oĩbi.ſed ſpecialłr in reb
arduis ⁊ cauſis maioꝛibo.⁊ ſingłariter ac
ſpecialiſſime in cauſis fidẽ tãgẽtibo Uti/

nã nobis det in hijs modeſte ſape.qd vo½

cat apłs ſape ad ſobꝛietatem. Certe au
deo dicere ꝙ nec modeſte. necad ſpũſleʒ

ſobꝛietatẽ ſapiũt qͥ in hijs qᷓ fidei ſunt bn
mana iura nimis extollunt ⁊ diuĩa nimis
depmũt qͥba hũana iura debẽt in iudicijs
fidei ſubiacere ⁊ ſe illis adaptare ⁊ cõfoꝛ⸗
mare.ne fides ⁊ fidei fama q̃ leuiter ⁊ faci
liter ledit᷑ in fideli populo ſcãdalũ patiat᷑.
Dicã boc clarius.Certe nõ fnodeſte nec
ad ſpũalem ſobꝛietateʒ ſapiũt.imo nimis
deſipiũt qͥ in cauſis fidẽ tãgentibs.huma
nas traditões diuinis mãdatꝭ pᷣferunt.et
honoꝛẽ hoĩs honoꝛi dei añponũt.⁊ ĩ ſuis

iudicijſꝓceſſibo vł ſentẽtijs magꝭ attẽdũt

intereſſe hoĩs.intereſſe vniꝰꝑſone ſingu⸗/
laris q; intereſſe dei.q;ᷓ intereſſe fiðᷣi.qᷓ; in
tereſſe totius reipublice xpᷣiane. Dicã
ampliꝰ. Certeñ modeſte nec ad ſpũalẽ ſo
bꝛietatẽ ſapiũt qͥ ꝓpter q̃dã hũana iura po
ſitiua ſepe minꝰbñ ĩtellecta.⁊ ꝓpter qndã
ſtilũ quẽ iuridicũ vocant.legẽ dei minꝰre
uerẽter ꝑtractãt.dũ ſentẽtias in fauoꝛẽ fi
dei latas.in graue fideliũ ſcandaluʒ ſine
cauſe declaratiõe.ſimpłr et ſine ↄditione
annullãt ⁊ nullas eſſe ꝓnunciãt. Caueãt
illi ne eos tãgat illud iudaicũ impꝛoperi

um a xpᷣo dictũ. Irritũ feciſtis mandatũ

dei ꝓpter traditões veſtras.Et illð Hie/
re. Vere mẽdaciũ oꝑatus eſt ſtilus men/
daxſcribaꝝ. Certe videt᷑ młtis ⁊ magnis
doctoꝛibo nõ ſolũ in theologia ſed in iure
ꝙ nõ eſt ſtilus verax nec vere iuridicꝰ.ſed
mẽdaxet falſidicꝰ.in q̊ fundat᷑ aliq̃ ſnĩa q̃
veriſimiłr eſſe põt fidei catholice et fideli
popło ſcãdaloſa. Jura eĩ bona ſunt ⁊ ſti/
lus iuridicꝰbonus eſt Jõ eis bñ vti oĩno
bonũ eſt. Sʒ ipſis ſicut etiã virtutiba cõ/

tingit male vti qd certe ꝑiculoſiſſimũ eſt.
audacter aſſero.E ſt qͥdã ſpecialł ſtilłꝰthe/
ologicus qͥ debet in cauſis fidei obſerua/

ri. Nec miret᷑ aliqͥs ſi ſtilũ theologicũ di/
xerim in cauſ fidei mag obſeruari debe /

re q;ᷓ ſtilũ iuridicum. Quis eĩ neſciat niſi

valde ignarꝰ ꝙ qlibet ſcĩa imo ars q̃libet
etiã mechanica habet ſtilũ ſuũ.i.modũ ꝓ
cedẽdi ſibiꝓpꝛiũ.Quid ei eſt ſtilꝰniſi ꝓce/

dendi modꝰ cuiq; ſcĩe appꝛopꝛiatꝰ.Cũ g̊

ſacra theologia ſit oĩm ſciaꝝ ſupᷣma hʒ ſu

um ſtilũ ſiue modũ ſibi apꝛopꝛiatũ Siẽ
ſcia canonica habet ſuũ ſtilũ iuridicũ Et

ſiẽ ſcia canonica ꝓ maioꝛi et dignioꝛi ſui
te ſubalternata eſt ſacre theologie. ſic ſti
us iuridicꝰſtilo theologico maxie in can

Ptitd
itet
nas
obſequi⸗

üanus

ſecro vo
Netten
concll⸗
gactera
Nlior⸗
rcant
loͤclts
dimodl
ſgdifin
ſtergoe
ſn
Pbecys
cſedebn
hodebe
fafidel
rccic⸗
Gfm⸗
debent
geiin⸗
buser

lacept

eie
horeto:
leſtüücn
uuge re
ſegaude
ſgterbe⸗
dormu
düogn
ſtegane
ſinioq
nöͤinde
loſiln
indis.
indiuit
ambicie
ſecſol

wani

Nrpi
glieabe
lnitera
hecen
lunnic
glemi
legt

e

iſuntbr
g hlmis
liudichs
icoſo⸗⸗
tſaci
ühurgk.
wdeſeee
Wmohimis
th hom
öfennter
nütaiſuis
iti
one ſingu⸗
kſo
e. De
uhigeb
minno
Nrſti
deimine
nfroref
galiz ſne
koaltiore
1 Laeit
inprope,
manoai
lls e⸗
lusmen⸗
tmagris
iniure
E
a fieli
untaſti⸗
zwioino
mtibocs/
ſſſmück.
Alſtiube⸗
ſoblenn/
logicidi
m debe/
cutnii
milbet
poi
niſipce⸗
Kiz
mahz
ti Dl
cil
ſoriſun
geſci
tiein an
us,A

econtra. Quid miꝝ. Si em̃ ſᷣm apem ca/
ptiuare debem intellectũ in obſequiũ fi
dei id ẽ intellectualẽ ⁊ naturalẽ rõeʒ.mul
tomagis captiuãdus eſt ⁊ ſubijciẽdus in

obſequiũ iurꝭ diuini ⁊ ſtili theologici ius

hũanũ⁊ ſtilus hoĩm iuridicꝰ. Hic ob/

ſecro vos siligẽter attẽdamus qͥs ſtilꝰqͥs
ꝓcedendi modus in cauſis fidei.iĩ antiqs
concilijs generalibo fuerit obſeruatꝰ.Au
dacter affirmo. Legat᷑totꝰ liber magnus
ↄcilioꝝ a q̊ Gꝛatianꝰ in ſuo decreto plura
trũcauit. NHõ inueniet᷑ ꝙ antiqͥ pr̃es nr̃i ĩ
cõcilijs generalibo hunc ſtilũ ſiue pceden

di modũ iuridicũ ſed mag theologicum
in diffiniẽdo cauſas fidei ſeruauerit. Ab

ſit ergo abſit oĩno ꝙ hoc ſacrũ ↄciliũ talẽ
ꝓceſium obſeruari decreueꝛit.Certꝰ ſum
ꝙ Bec nõ eſt ſacri ĩtẽtio ↄcilij.nec fuit.nec
eſſe debuit. Non debet g̊ͤ ſacra theologia

nõ debet theologic?ſtilus. nõ debet mate
ria fidei ſub regulis ⁊ ligaminib ſtili iu/

ridici coartari.nõ capiſtrari.non alligari
qꝛ ſᷣm apłm vᷣbuʒ dei nõ eſt alligatũ.Nõ
debent gů̊ͤ dicta theologoꝛũ in materia fi/

dei in vno ſacco ligari.non debẽt in tene

bꝛis examinari.ſed poni ſuꝑ cãdelabꝝ.vt
iuceat veritas fidei om̃ibo qͥ in domo ſũt.

Deq repla dicẽda eſſent ſi ñ ad alia feſti

naret oꝛatio. Jõq; ne illã quã ſuadeo mo

deſtiã excedere videar ad apłica vᷣba pſe/

quẽda redeo. Utinã ò nobis det᷑mode

ſte gaudere ſemꝑ in dño.⁊ iteꝝ atq; iterũ

interiꝰ exteriuſq; gaudere. Sed ꝓchpu/

doꝛ multi ſunt vtinã nõ in nobis qͥ nec in

dño gaudẽt.nec ſemꝑ gaudẽt.nec mode/
ſte gaudent. Hij ſunt qͥ gaudẽt in reb peſ
ſimis qͥ gaudẽt in mũdi ↄcupiſcẽtijs.iðᷣo
nõ in dñno ſʒ in ſecło gaudẽt. Hij ſunt gu/
loſi⁊ luxurioſi.qͥ gaudent in delicijs aſſe/
qᷓndis. Hij ſunt cupidi et auari.qͥ gaudẽt

in diuitijs ↄgregãdis. Hij ſunt ſuperbiꝛ

ambicioſi qͥ gaudẽt ĩ honoꝛibo acqͥrẽdis.

Hec ſolũ hũano moꝛe acqͥrẽdis ſed inbu
manit᷑ fraudulẽter. ſymoniace ⁊ violẽter

vſurpãdis ⁊ tyrãnice ac ꝑtinaciter retinẽ
dis. Hec aũt licʒ ab oĩbo ⁊ ſinguł tñ ſpeci
alit᷑ ab eccłiaſtic virꝭ vitãda ſunt.⁊ ſingu

lariter a pᷣlatis q̊ vita ⁊ ↄuerſatio eſſe de

bet ceterꝭ in exẽpluʒ Et qbo ðꝛ UVos eſtis

lux mũdi. Fugite igit᷑ o pᷣlati eccleſie fu⸗

gite.mũdi gaudiũ fallax ⁊ deceptoꝛiũ fu

*

gite. qꝛ ſicut ait poeta. latet anguis in ber

ficiant.

Bermo

ba. latet ſub hoc gaudi voluptas vene⸗
noſa. Que iuxta ſenece ſnĩiam ad hoc nos
amplectit᷑ vt ſtrãgulet. Fugite itaq; et po
tius eligite in nrũdo ↄtriſtari qᷓ; cũ mũdo
gaudere. Auditexpᷣm. Mũdus inqͥt gau
debit vos aũt cõtriſtabimini.ſed triſticia
veſtra ↄuertet᷑ ĩ gaudiũ. Ubi notate mul
tiphariã eſſe triſticiã que tãdeʒ in gaudiũ
magnũ ↄuertitur.Eſt triſticia ſpualis cõ

tritiõis.qᷓ ꝓcedit ex ↄſideratõe ſui.Eſt tri
ſticia viſceꝛalis ↄpaſſionis.q̃ pcedit ex di

lectione ꝓximi.Eſt triſtitia tꝑalis deſola
tionis qᷓ ꝓcedit ex tribulatiõe mũdi.Depᷣ
ma ait apłs. Que em̃ ſᷣm deuz triſticia eſt
penitentiã in ſalutẽ ſtabilẽ opat᷑ Deſeoũ
da inqͥt pſalmiſta. Queſiui qͥ ſiml ↄtriſta/
ret᷑ ⁊ nõ fuit ⁊ q cõſolaret᷑⁊ nõ inueni.De
tercia ait xpᷣs in euãgelio Uos aũt nunc
triſticiã habetꝭ. Unde qꝛ dicit nũc.notat
hãc triſticiã eſſe bꝛeuẽ ⁊ quaſi momẽtane
am.⁊ iõ paciẽter tolerandũ. Audiuit hoc

beatꝰ Petrus aplłs ⁊ coꝛde retinuit et oꝛe

docuit. In q inqͥt exultabitᷣ modicum

nüc ſi opoꝛtet ↄtriſtari. Ecce triſticiã bꝛe
uẽ.qꝛ nũc quaſi ſit inſtãtanea.Ecce triſti

ciã leuẽ.qꝛ modicũ ſi opoꝛtʒ ↄtriſtari.Ec
ce triſticiã vtilẽ.qꝛ in q̊ exultabitꝭ Hec
̊ triſticia/ꝓpter ſui bꝛeuitatẽ.lenitatẽ ⁊ vti
litatẽ nõ plene triſticia dicẽda eſt.ſed q̃ſi
triſticia.cui annerxa eſt ſꝑ iterna leticia.iõ
notanter ait apłus.quaſi triſtes ſemꝑ au

tẽ gaudentes. Hec eſt itaq; triſticia ſalu/

tarꝭ q̃ iuxta ꝓmiſſionẽ xpᷣiꝰuertet᷑in gau/
dium. De quo pꝛemiſſum eſt Gaudete in
domino ſemper iterum dico gaudete.Et
de quo canit eccleſia. Letare Hieruſalẽ.
SEthec de ſecunda conſideratione ſuf/
Onſideremꝰ tercio gaudij noſtri
c cauſaʒ.⁊ q̃re ſit gaudendũ.qꝛ vi⸗/
Aelicet domin? ꝓpe eſt. O vere ma
gnã.o ingentẽ gaudẽdi cãm. Dñs pꝛope
eſt. Parum quippe poſſet eſſe gaudium ſi
ad ſeruos cõſolandum adueniret ſeruus
licet ꝓpe.vel ſi dominus licet longe.Sed
magnũ vtiq; gaudium hic ex duplici cau
ſa notat᷑. Tum exconſolatoꝛis poteſtate.
quia dominus pꝛope eſt. Tum excõſola/
tionis ꝓpinquitate.quia pꝛope eſt. Iteꝝ
ergo gaudete et iterum atq; iteruʒ multũ
gaudete.quia dñs pꝛope eſt. Sed inqui⸗

rendũ nobis eſt.quib pꝛope eldomine:

Dominica in medio quaoꝛage.

ſane qntũcunq; multipliciter ſitpinquꝰ.
nõ tñ ad ſalutis efficaciã ꝓpe eſt oſbo. dicẽ
te pſalmiſta. Lõge a peccasoꝛibo ſalus. qꝛ
iuſtificationes tuas nõ exqſierũt. Exqᷣra
mus & iuſtificatiões dñi.⁊ ad eũ ꝑ iuſtas
opatiões accedam ſi eum ad nos appꝛo/
pinquare cupimꝰ Cõuertimini ad me in
quit oñs p ꝓphetaʒ ⁊ ego auertar ad vos
Sciendũ aũt nobis eſt ꝙ quantuʒ ad
ꝓppoſitũ ꝑtinet ppe eſt dñs tribo hoim gene
riba. Pꝛope eſt inuocãtibo in oꝛatõe ad ex
audiendũ. Pꝛope eſt expectatib in tribu
latione. ad ↄſolandũ. Pꝛope eſt laboꝛãti
bus in ꝑegrinatione ad reficiẽdũ. Au/
diãt in oꝛatiõe inuocãtes qᷓ ꝓpe eſt eis do
minꝰad exaudiendũ. Pꝛope eſt inqͥt pſal.
ꝓe eſt dñs oĩbo inuocãtibo eum oĩb inuo
cãtibo eũ in veritate. In veritate inuocat
q non ſolum oꝛe ſed coꝛde deũ oꝛant Hij
de illoꝝ numero nõ ſunt de qbus dicitir
Populus hic labijs me honoꝛat.coꝛ aũt
eoꝛũ longe eſt a me.Abſita nobis ⁊ ꝓcul
abſit a pceſſionibo ⁊ oꝛatiõib noſtris hoc
impꝛoperiũ.alioqͥn lõge eꝛit a nobis dñs
Audiant deinde in tribulatõe expectã
tes. q ꝓpe eſt eis dñs ad ↄſolandũ. Juxta
eſt dñs inqͥt pſalmiſta hijs qͥ tribulato ſũt
coꝛde. Quibo verbis ↄſolent᷑ expectantes
in hoc ſacro cõcilio pacẽ eccleſie. Quib⸗
ſepe dictum eſt. expecta reexpecta.qui iõ
tribulato ſunt coꝛde.quia vt ait ſapiens.
Spes ã differt affligit animũ. SDʒz nelõ
gioꝛes expectatiõis tedio affligant᷑.audi/
ant qð in eiuſdẽ pſalmi verſu ſubdit᷑ ꝛhu

miles ſpũ ſaluabit. Expectent ergo hũili

ter. expectent pacienter.expectẽt ꝑſeuerã/
ter. ⁊ implebit᷑ in eis illð eiuſdẽ pſalmiſte.
Expectãs expectaui dñm ⁊ intẽdit mihi.
Quid eſt intẽdit mihi. Hoc eſt me in tri/
bulatione expectantẽ⁊ ad eũ clamãteʒ au
diuit et exaudiuit. Clamauit ad me ĩquit
⁊ exaudiã eũ.cũ ipſo ſum in tribulatione.

Eccenõ ſolũ ꝓpe ſum.ſed cũ ipſo ſum. O

magnũ tribulationis puilegiũ q̃ taleʒ ſe/
cum habere meret᷑ hoſpitẽ ⁊ ſociiũ. Au
diant deniq; in ꝑegrinatione laboꝛantes
ꝓpe eſt eis dñs ad reficiendũ Uenite in
quit ad me oẽs q laboꝛatis ⁊ onerati eſtiſ

.

⁊ ego reficiã vos.O verbũ laboꝛantium
minnuta diuiſio peccatoꝝ recoꝛdationem
ſignificat.que fieri debet vſq; ad minima
⁊ cuius amaritudo pctõꝝ cõtritionẽ deſi

cõſolatoꝛiũ ⁊ ꝑegrinantiũ refectiuũu

Secd iam patres fratreſq; pſtantiſſimi
iam ex lectione ſacri euãgelij q̃ hodie re᷑i

tata eſt bꝛeuiter oſtendere ponimus q; ꝓ
pe eſt dñs ad reficiendũ laboꝛãtes ꝑegri/
nanteſq; in via huiꝰmiſerabilis vite.vt ex
dicẽdis appareat quantũ euangeliũ hodi
ernũ ꝑtinens ſit ad illud ſpũale gaudiuʒ.
Deq̃ ſepꝰſupꝛa meminimꝰ. Magnũ qp

pe gaudiũ eſt audire magnã xpᷣi cõpaſſio
nẽ ad illã ꝑegrinantiũ multitudinẽ qᷓ euʒ
ſequebat᷑. Cũ ſubleua ſſet inquit ocłos ie
ſus.oculos pietatis ⁊ miſcðie.⁊ vidiſſʒ qꝛ
multitudo maxia venit ad eũ dixit ad phi
lipũ Uñ ememus panes vt mãducẽt hij
ed maius gaudiũ.qꝛ vtꝓpe fieret mul/
titudini eſurientiũ dixit ieſus. Facite ho
mines diſcũ bere accepitq; panes.Et cũ
gras egiſſet diſtribuit diſcũbentibꝰ Sed
poſtremo maximũ gaudiũ ꝙ ex qnq; ꝑa/
nib oꝛdeaceis ⁊ duob piſcibo q̃ſi quinq;
viroꝝ milia ſatiauit ita vt implerentur ex
reliquijs duodeciʒ cophini fragmentoꝝ.
Et merito hoc maximũ gaudiũ dixerim.
qꝛ pᷣ magnitudine et admiratione tati mi

raculi.Cũ vidiſſent ꝙ fecerat ſignũ dice/
bant. qꝛ hic eſt vere ꝓpheta qui venturus

eſt in mundũ. Sʒ ad cumulũ noſtri gau
dij leticieq; ſpũalis accedit.ꝙ idẽ miracu
lũ quod tunc coꝛꝑaliter ⁊ pᷣſentialit᷑ xpᷣus

egit. qtidie ſpũaliter in nobis ſi ꝑ nos nõ
ſteterit adiplet᷑. Pꝛo cuiꝰ rei moꝛali intel/
ligẽtia ſciendũ nobis eſt ꝙ qnq; ſunt pa/

nes ſpuales qͥb aĩa in vite pᷣſentis via re/

ficit᷑ ⁊ ſpũaliter ſuſtentat᷑. Pꝛimus eſt pa/
nis penitẽtie qͥ eſt refectio reuertentium.
Secũdꝰ eſt panis doctrineq eſt refectio
ignoꝛantiũ.Terciꝰeſt panis iuſticie.qͥ eſt

refectio laboꝛantiuʒ Quartus eſt panis

patiẽtie qui eſt refectio pugnantiũ. Quin
tus eſt panis euchariſtie qͥ eſt refectio oĩ/
um fidelium. Ecce ergo vt ait apoſto/
lus Ecce nunc tempus acceptabile.ecce
nunc dies ſalutis in quo ad refectionẽ no
ſtram ſalutarem hos quinq; panes iugi/
ter debemus acciꝑe. Accipite ergo pꝛi
mo panem penitentie. qui eſt refectio re⸗
uertentium id eſt de culpa ad gratiam re

ſurgentiũ. Hic eſt panis de quo dicebat

cabã
Cinis quippe minutus eſt⁊ amarus.cuiꝰ

penitẽes dauid. Cinerẽ tanq; panẽ mãdu
⁊ poculum meum cũ fletu miſcebã.

4

Gti

eſ
i
ſoorde

ſhocſan
Perref
Pekicit
gnoptn
tranſeo
zeket⸗
carnali
naſpiͤ
hotan⸗
auange
gllegati
rerboq
paniso⸗
tnenh⸗
dicpli
Gijſehnn
ſmüaen
ſusope
dobrlte

mndsi
Iclin

punch
Panis

mreacl

rocker⸗

udori

nolen
ciüinte
ſorhek
Püaros
decipic
ſacrod
detent
nond
Pcepte
ckeox
ſultio
veri ſe
Pꝛurier
luteli
zablia
detrahi
Mant.
doctoꝛ⸗
noned
adeca
Doltan
res

no,
begn/
ener
ühodi
Mdinz.
mü
Gheſio
Mqez
clete
gaiße⸗
ntadphi
ucctbi
nermul⸗
neite ho
9 Kt ci
Bed
zncz⸗
Igrin
renurar
mentor.
ditenim.
etitini

Nüdice⸗

rentorps,
otmigen
nina
llttöns
nosno
Mintch,
nupe,
are/
tpa⸗
ninm.
fecno
eqet
ganis
Ouin
tioci
oſto/

eſo.

iog/
worl

note/

am re
icebat
mägu

ſccbi.
zcud
linime
ni del

Hermo

gnat qᷓ eſſe debetamariſſima. luxta ülud

yvlaie. Recogitabo tibi oẽs annos meos ĩ
amaritudine aĩe mee. Wic eſt pꝛimus pa
nis oꝛdeaceus quo marxierefici debemus
in hoc ſacro q̃drageſimali tꝑe. Panis eſt
ꝓpter refectionẽ.oꝛdeaceus ꝓpter aſꝑitatẽ.
Reficit na; ſpũm ſed macerat carnẽ.De
quo plura vtiliter dicẽda bꝛeuitatꝭ gra ꝑ
tranſeo. Accipite ſecũdo panẽ doctrie
q eſt refectio ignoꝛãtiũ. Sicut em panis

carnalis reficit carnẽ eſurientẽ.ſic doctri
na ſpualis reficit mentẽ ignoꝛantẽ. Unð

notanter in Deut.ſcriptum eſt.⁊ a xpᷣo in
euangelio pme dñice huius qᷓdrageſime
allegatũ Hõ in ſolo pane viuit hõ ſʒ in oĩ

verbo qð pcedit de oꝛe dei. Hic ſecũdus
panis oꝛdeaceus etiã cum refectõne aſꝑi

tatem habet.iuxta illud apłi.Omnis aũt
diſciplia in pᷣſenti qdem nõ eſſe videt᷑ gau
dij ſed meroꝛis.poſtea aũt fructũ pacatiſ
ſimũ exercitatis ꝑ eã reddet iuſticie. Hu/
ius vᷣo panis aſꝑitas temperat᷑ dũ ſuauit᷑
ſalubꝛiterq; frangit᷑.ac ꝑ hoc ignoꝛantiũ
mentes in veritatis ↄgnitione reficiũtur.

In cuius figurã de diſcipulis chꝛiſti ſcri
ptum eſt. Cognouerũt dũm in fractione
panis. Hũc panẽ frãgere eſt diuine ſcrip

ture ac ſacre doctrine verba exponere. ve

raciter ⁊ vtiliter aꝑpire Sed hodie pꝛoch

pudoꝛ ſunt nonnulliqͥ hũc panẽ doctrine

male frangunt.imo q;tum in eis eſt ad fi/

deliũ intoxicationẽ coꝛrũpunt ac veneno
ſo ⁊ peſtifero doctrine ſue pane ſimplices

xpᷣianos etiaʒ nõnunq; pncipes ⁊ pᷣlatos
Decipiũt⁊ ſeducũt.qrũ aliqͥ fuerũt in hoc
ſacro dãnati ↄcilio. Sʒ ſunt ⁊ alij qui ad
deſenſionẽ erroꝝ ⁊ excuſationẽ errantiuʒ
noua dogmata cõfingũt.⁊ antiq diuiaq;
pᷣcepta decalogi diſtoꝛte et alit᷑ q; ſpũſſan
ctꝰeoꝝ actoꝛ intellexit exponũt.Qui q̊̃ſdã
ſtultilogie nõ dicã theologie doctoꝛes.ſʒ

yveriꝰſeductoꝛes.quos vocat apłs mgroſ
pꝛurietes auribo.ad ſe ⁊ ſuã ſuoꝝq; erroꝝ
tutelã pᷣce vel pᷣcio.fauoꝛe vl odio.minis

vel blãdicijs attrahunt ⁊ veris doctoꝛib⸗

detrahũt.eis minant᷑.eos lacerant ⁊ diffa

mant. Hij pſeudo magiſtri et adulatoꝛij
doctoꝛes ad fautoꝛiã ſue pꝛaue adulatio/
