mendãtis. Ubi ſciẽdũ eſt mãme ſponſi
pñt intelligi minoꝛes doctoꝛes.q lac ſim/
plicis doctrine ꝑuuł ꝓpinãt.⁊ cũ mãmeĩ⸗/

decẽtes videri ſoleãt ꝓpter groſſiciem. płꝰ
tñ placet ſpõſo groſſicies ſimplicꝭ doctrie

q; ſubtilitas.iõ laudat mãmas dicẽs.. qᷓ;
pulcre ſũt mãmetue⁊c.płcrioꝛa ſũt vbera

tua vĩo ·.ſ.lac qð fluit ab vberibo.ſ.ſimplex
doctria mag ↄpetit ꝑuuł qᷓ vinũ ſbᷣtilitatꝭ

Et nota verbum gloſe hic ⁊ odoꝛ vn

gentoꝝ tuoꝝ ſuꝑ omnia aromata lid eſt.
fama fidei ſpũalium que excharitate ꝓce
dit ⁊ virtutũ.ſuperat omnẽ delectatiõem

. terrenã. Tlel dic ſicut gloſa.. Fau diſtil/
lans labia tua ſpõſa .i.ſacra eloquia Dic

cõſequenter ſicut gloſa. mel ⁊ lac ſub lin

„

ſam vide in gloſa. Dicit g.

gua tna .i.ſermo tuꝰdulcioꝛ eſt omi lacte

7 melle ⁊ odoꝛ veſtimẽtoꝝ tuoꝝ .i.fama
opeꝝ ſicut odoꝛ thuris.id eſt.ſicut vir/
ius orationis.vel veſtimenta ſponſe ſunt
—Septima pirirs
ARttus cõcluſus ſoꝛoꝛ mea ſponſa:

o oꝛtus ↄcluſus Uox eſt ſpoſi. ſpõ
ſe pulcritudinẽ aliter q; pꝛius de/

ſcribẽtis. Cõparauerat em̃ eã mulieri foꝛ
moſe.nẽ oꝛto ſeu culture fructuoſe.⁊ cau
Oꝛtus ↄclu/
ſus ⁊c. ⁊ bis dic̃ oꝛtus de quo vide glo
ſam ⁊ quare ↄcluſus .vide ibidẽ. Eſt

aũuũt hic notandũ ꝙ oꝛtus iſte eſt ille quem

plãtauit dñs ab initio Geñ.j.in quo ſin /

gule plante cuʒ diuerſis arboꝛibi.diuerſi

ſunt ſancti. Lignũ aũt vite xpᷣus eſt. ſed li
gnum ſciẽtie vite boni ⁊ mali ſunt docto/
res qͥ habẽt ſciam boni ⁊ mali In h̊ igit

oꝛto ſunt diuerſe arboꝛes. Sunt em̃ ibi

palme.i.ↄſtantes ⁊ victoꝛioſi.cedri.i.hũi/

les ⁊ timoꝛati. oliue.i.miſericoꝛdes et pij.
amigdali.i.illi qͥ ſunt i fructu ſolidi.⁊ alie

innumerabiles arboꝛes pᷣcioſe.id ẽ.diuer
ſi virtuoſi. Ibi etiã ſunt aues. Nã hic ſũt
alaude.i.alte laudãtes.philomenc.i.amo

re languẽtes. dicunt᷑ em a philos amoꝛ.⁊

mene defectꝰ.qꝛ ⁊c.cigni id eſt ꝓpter xpᷣum

diſſolui cupiẽtes.coꝛui.id eſt. ꝓphete ſub
obſcuritatis nigredine futura pᷣſtolantes

ergo. oꝛtus ↄcluſus ⁊c̃ ſed etiã fons ſi

gnatus .quia ↄtinet plenitudinẽ aquaꝝ
vinentiũ.fons aque.i.doctrine ſalientis ĩ
vitam eternã. Joh.nij. ſignat qꝛ nemo

hunc fontẽ aperit niſi qͥ habet clauem da

uid. vel dicendũ ſicut gloſa dicit. Se/
quit᷑. Emiſſiones tue Emiſſionesppꝛie

ſunt aquaꝝ ⁊ fontiũ. Ideo dicit ꝙ emiſſi⸗

ones pᷣdieti fontis ſunt aque mnlte.i.ꝓpli
multi. q efficient᷑ paradiſus. Uel dicẽduʒ

radiſus maloꝝpunicoꝝ cũ pomoꝝ fru/
ctih. Per malapunica q̃ pᷣmo ponit ĩtel
ligit martyreſ.ꝑ poma vero cõmunia.alij

ꝙ emiſſiones tue.i.populi multi ſunt pa/

monte celeſt

fideles intelligunt. alij om̃s ipᷣm ſpõſuʒ

delectant velut paradiſus. Uel ſunt pa/

radiſus .i.oꝛtus quietꝰ ⁊c̃. Item emiſſi
ones tue ſunt ĩ cipri cũ nardo .cypꝛꝰnõ
capitur hic ꝓ inſula.ſed ꝓ quadaʒ arboꝛe

aromatica.cuiꝰ ſemẽ eſt candidũ.cui adhi

betur oleũ.⁊ inde efficit᷑ vngentuʒ regale.
ꝑ hoc aũt ſignificat᷑ caſtitas.de qua dicit
Saß.iiij. Quã pulcra eſt caſta generatio
cũ charitate. Sed qꝛ ex caſtitate plerũq;

oꝛitur tumoꝛ ſuꝑbie.ideo recte nardus cy
pro cõiungit᷑quia nardus ſpicã habet et

aliũ fructũ nõ habet.⁊ humiles ſignificat
quia cũ omĩa bñ fecerint dicũt.ſerui inuti
les ſumꝰ.Cetera que ſequunt᷑ exponant᷑ſi
cut gloſa diẽ. Summa aũt hub littere
eſt. ꝙ eccleſia eſt fons.cuiꝰ emiſſiones ſũt
paradiſus.i.delectabilis abundãtia ma/
loꝛũpunicoꝝ ⁊ alioꝝ que in lr̃a ponũtur.
que oia ſub varijs ſimilitudinibo ⁊ metha
foꝛis ſignãt diuerſas vᷣtutes vel diuerſos
virtuoſos de fonte ecciĩe ꝑ ſacrã doctrinã
ſuauiter emanãtes Etqꝛ ſponſus ſpõſam
fonti cõparauerat.adhuc ↄtinuãdo et de
clarando qð dixerat ſubdit. fons oꝛtoꝝ

id eſt. tu es fons ex quo ꝓcedit aqua lacri

maꝝ ⁊ graꝝ ꝑ quã irrigant᷑ om̃s oꝛti.id ẽ.
om̃es qͥ; fructũ faciũt.ſed nõ ſolũ fons oꝛ/
toꝛum.ſʒ etiã tu es puteꝰ qquaꝝ viuẽti/
um .i.ſpũaliter viuere facientiũ. Jo.uij.
vide gloſam quare fons ⁊ puteus dicat᷑.
que fluũt impetu de libano.i.q̃ fluunt
abungater de monte dei cãdido.ſcilicʒ ð
OOctana prrs
VUrlrge aquilo Uox eſt ſpõſi ſpon
s ſam ad patiam inuitãtis. Ipſius

*

em̃ pulcritudinẽ ↄmendauerat ſub ſpecie

mulieris alliciẽtis foꝛmoſitatis.⁊ ſub ſiłi
tudine oꝛti redolẽtis ſuauitatꝭ. Sed qͥa ĩ
tribulatõe foꝛmoſitas ſpõſe multũ relucʒ
2 ſuauitas multũ redolet.ideo ſpõſus ſpõ

ſam ſuã ad tribulationũ patientiã exhoꝛ/

tatur dicens. Surge aquilo et veni au/

ſter Quaſi diceret. ſurgat aqͥlo .i. ven/

tus tribulatõis.⁊ veniat auſter.i.vent ad

iutoꝛij ſpũſſancti ſeu diuine cõſolationis

perſfla oꝛtũ meum .i.fideles eccleſiel vt
fluãt aromata illiꝰ .id eſt.vt ſnauꝰꝰ redo/
leant fideliũ virtutes. Uel Surge aqui

lo.·i. infer tribulationẽ vel blandiẽdo vr
ꝑſequendo. ⁊c. ſicut gloſa.lel dyabolus

poteſto
Lauſter

dicetek

ſercit⸗
teralnt
lentol

„

eſt worl
dicerat
lemptat
ootr⸗
ſomne
ſhoꝛ
fütun
moce
letur⸗
ortül
lande
lack⸗

leeruc

opoſor
(Ueni
dum pe
Nce
deadus
tucorpe
Kid

deo

figene
fumm
feoci
honor
fitri
recc
Dunſ⸗
maqne
hloen
Necſi
nb,
bant

phee

N
N

n

in ſoein
Aſunt pa⸗
ten enic
mäczudar
dicüinch
enmznegt
8deghade
lagenenet
kepleig
Lnurho
i bee
sſciſan
lnintuci
ichenmel
ineadt
miſicnaſi
Undätun
in pohinr
nibtmem
Veldiuet
gidoanni
nius ſön
linuicocde
roor
tmbe
ßsom vi⸗
Nlior⸗
un nnin
u⸗
nodict
1 öuun
loſcls

—
S
=„ 12
S
—
—
S

dirxerat rñdentis.

ſuper cantices canticomi

poteſt dici aquilo qũ teptat ꝑ aduerſitatẽ

⁊ auſter qñ ꝑ pſperitatẽ. Silr ſpũſſanctꝰ
diceret᷑ aquilo qñ immittit timoꝛẽ.ſed au
ſter cũ accẽdit amoꝛẽ.⁊ ſic de vtroq; pt lit
tera intelligi ⁊ remanet eadẽ ↄſtructio ⁊ ĩ
tentio littere M
LCeoeoapitulum ntum
E niat dilect meꝰ in oꝛtum ſuuʒ
v Hoc eſt qntum capitulũ hꝰ libꝛi
dqð ↄtinet nouẽ ꝑtes. Quaꝝ pꝛima
eſt vox ſpõſead ea que ſpõſus immediate
Liäig⸗ eccĩa audiuit ſe
temptatiõibo ꝓbandã.ipᷣa ꝓuiſioni dilecti
nõ ↄtradicit.ſʒ ne ſuperet᷑ auxiliũ ipſiꝰ q̃/
rit.qͥ nõ patitur temptari ſupꝛa id qð poſ⸗
ſumus.Dicit ergo. Ueniat dilectꝰmeuſ
in oꝛtũ ſuũ Quaſi diceret.Qui ꝓmiſit ſe
futuꝝ mecũ vſq; ad ↄſummationẽ ſeculi.
modo cũ magis indigeo eiꝰ pñtia me ↄſo

letur ⁊ maioꝛi gra me viſitet.veniẽdo in

oꝛtũ ſuũ ⁊ oꝛtũ quẽ plantauit ampliirri

gando ⁊ comedat fructũ pomoꝝ ſuoꝛũ

id eſt.totũ ſibi vẽdicet.vel comedat ne foꝛ

te eruca vel locuſta vel bꝛucus vł rubigo

opa ſanctoꝛuʒ vel filios ſpũales deuoꝛet.
LUeniat & ad irrigandũ ⁊ ad cuſtodien
dum. vel ad ſpaciandũ.vel ad comedẽdũ.
Hic aũt eſt notandũ ꝙ h̊ poteſt exponi

de aduẽtu xpᷣi ſpũali in mẽte.vel de aduẽ

tu coꝛꝑali ad moꝛtẽ.vel de aduentu finali
ꝗd iudiciimq
Seecuüda pacs
Eni in oꝛtũ meũ Hec eſt vox ſpõ
v ſie ad ea q ſponſa dixerat rñdentis
Quaſi diceret.qð petis iam feci.⁊

ideo veni mecũ in oꝛtũ .ſ.errãtes coꝛ

rigendo ⁊ cetera.vt ĩ gloſa. Meſſui mir
ram meã cũ aromatibo meis ⁊c..i.marty
res cũ ↄfeſſoꝛibo ⁊ omnib alijs.qui fama
bonoꝝ opeꝝ ſunt inſignes.ĩ hoꝛrea cele/
ſtia trãſpoꝛtaui. Uel poteſt exponi vt ſit
vox eccie pᷣmitiue ad ecciam modernam.
Quaſi diceret.Tu inuitas me ſolũ ad po
ma que mirram ⁊ aromata.i.martyres et

apkos metere ſiue colligere cõſueui. Ho/
die em̃ in ecciĩa colligunt᷑ poma.i.fructus
min ꝑfecti.ſʒ tũc in eccĩa pᷣmitiua collige

bant᷑ fruct magis ꝑfecti. Melieſt tamẽ
becſit vorſpoſi ad ipõſam ꝛc. Sed/⸗

tur. Comedi fauũ cũ melle meo. Come

di .i.in coꝛpꝰ meũ myſticum traduxi. fa

uum. pi.cetũ ↄfeſſoꝝ.pabulũ luminis.va

ſa dulcedinis cũ melle meo li. cum ipſa
dulcedine q̃ eos repleui bibi vinum me
um.·.i.doctoꝛes ſpũ feruẽteſ.lacrimis flu
entes. alios inebꝛiantes cũ lacte meo j.i.
cũ infirmis ⁊ debilib ⁊ ſimplicib Ulł dic
ſicut gloſa. Sʒ qꝛ iuſtũ eſt vt ſatiato dño
famuliin ſecũda mẽſa comedãt ⁊ reficiãt᷑
ideo ſubdit Comedite amici .i.ↄgaude
te mihi in ſpũali cõuiuio.hic in prti. Uel
CLomedite.ſ.fauũ.i.eloquia mea dul/
cia.ſʒz tñ difficilia. ⁊ bibite .i. facilia.A
hocꝓpoſitũ allega verbuz gloſe. Uel dic.

KComedite ·ſ.bic dura pᷣceptoꝝ ⁊ tribu⸗

lationũ.vt bibatis in futuro vinũ omniũ
ↄſolationũ.⁊ ibi inebꝛiamĩ Juxta dẽm
pſalmi. Inebꝛiabunt᷑ab vbertate domuſ
tue.⁊ toꝛrẽte voluptatis tue potabis eos.
⁊ ideo hic amici ſʒ in futuro chariſſi/
mi Ulel amici qꝛ amãtes vel amati.ſʒ
Lchariſſimi qꝛ care empti
KLaaeaertia pars.
BSBo doꝛmio Pec eſt voxeccĩe te
e pidos exhoꝛtãtis.vt ĩ oꝛtũ ſponſi
venliãt ſeipam dans ĩ exemplũ di
cene. Ego doꝛmio Quaſi diceret. Nõ

ſum tepida.nec ſum toꝛpoꝛi dedita.quia

Ego doꝛmio ·.i.exteriꝰotẽplatiõi vaco.
⁊ ab ipetu ꝑſecutionũ ⁊ ſtrepitu actionuʒ
⁊ coꝛꝑali ſolicitudine qͥeſco ⁊ coꝛ meum
vigilat .i. rõis t intẽtionis ocułꝰ vigilat.
7 netꝑe qͥetis ꝑ blandicias fallat᷑ puidʒ ⁊
laboꝛat.vl de ſomno coꝛꝑis ego doꝛmio
⁊c̃..i.iuxia vᷣbũ xpᷣi.Spũs qͥdẽ pꝓmptx eſt
caro aũt infirma. Cauſam vᷣo q̃re coꝛ ſuũ
vigilat ſubdit cum dic. UVox dilecti mei

pulſantis Quaſi diceret.Ego volo qui/

eſcere.ſʒ ipᷣe ad laboꝛẽ inuitat. Uñ vox

id eſt.inſpiratio dilecti mei facta eſt mi

hiad coꝛ meũ qð vigilat pulſantis .ſcʒ
vtraq; manu.i.bñficijs ⁊ flagellis.⁊ dicẽ⸗
tis aperi mihi .iſ.auditoꝝ coꝛda. vt ĩtrẽ
⁊ cenã faciã cũ illis ⁊ ipᷣi mecũ.Apoca.iij.
Uel vt dicit glo.Et quare h̊ facere debe/
at ſubdit cauſas.qꝛ ſoꝛoꝛ mea .i.cohereſ
regni amica mea ſecretoꝝ ↄſcia colum
ba mea ſimplexnõ inuida immaculata
mea qꝛ in flumine ſanguĩs mei lota. Uetl
vt dicit gloſa. Uel ſoꝛoꝛ mea.in incar/
natione amica expaſſione columba j.
ex ſpũſſancti receptõne immaculata ..ex
baptiſmi lotiöe Sequit᷑. Quia caput
meũ Alia cauſa quare dzʒ ſponſa ſurgere

„
Expoſitio—

.

quia caput meũ.i. ego qͥ ſum caput. ſcʒ
agel n iaen quãtũ eſt ĩ ob/
ſtinatis abſq; hoſpitio remanet. ⁊ noctur
no roꝛi ſeu pluuie noctꝭ exponit᷑ ⁊ cincin
ni mei i. capilli criſpi.q ſunt fideles inui
cem amoꝛe mutuo colligati. ⁊ xpᷣo capiti
coherẽtes pleni ſunt guttio noctiũ ..i.pa
tiunt᷑ frigoꝛa ꝑſecutionũ ⁊ temptationuʒ
demonũ. Uel dic vt gloſa. Uel moꝛaliteꝛ
quia caput .i.clerꝰ abundat roꝛe .id ẽ
pelicijs cincinni .i.fideles ſubditi abũ
Dant guttis noctiũ.i.ignoꝛãtijs et pctĩs
ideo ſure “=“
NDuuarta pars Capituli nti.
Xvpoliaui me tunica mea Hec eſt
e vyor ſpõſe ſuã obedientiã oñdentꝭ.
ſedd iñ timoꝛẽ ⁊ tremoꝛẽ ſuũ decla

rantis.vñ quia ſpõſus ſpõſaʒ excitauerat
vt de doꝛmitiõe ↄtemplatiõis ſurgerʒ ad

ſolicitudinẽ regendaꝝ aĩiaꝝ.iõ ipᷣa nõ ino
bsdiens.ſʒ de iniũcto officio metuẽs.rñ/
det dicẽs Expoliaui me tunica.. Uñ tu
nica iſta eſt tꝑaliũ eura.vł vita actiua.vł

peccatoꝝ macula.Dicit &̊ eccĩa in ↄtẽpla

tione exiſtẽés Expoliaui me tunica mea
id eſt.oĩbo pᷣdictis renũciaui quõ induar
ea ·.i.quõ iteꝝad pᷣdicta reuertar Laui
ſczʒ lacrimis cõpunctiõis vel deuotionis
vel exultatiõis pedes meos i.om̃e lutũ
peccati.⁊ oẽm puluerẽ affectꝰterreni. qͥ/
modo inqͥnabo eos Quaſi diceret.Non
otero foꝛꝭ ambulare niſi aut lutũ cõtra/
dam aut puluerẽ. Uel dic cũ gloſa Sʒ
quia ſpõſa timoꝛis ⁊ ꝑiculi cauſas pᷣmiſit

pſequẽter vigoꝛis ⁊ auxilij rõem inducit.

ſcʒ quia dilectꝰ meꝰ miſit manũ ſuã ꝑ fo
ramẽ ..Qu aſi diceret.Et ſi ꝑicula egredi
endi timeã.tñ in dilecti mei auxilio ↄfidẽt᷑
agam. Naã dileccmeꝰ miſit manũ ſuaʒ .
id eſt.vᷣtutẽ ſuã ⁊ auxiliũ ſuũ ⁊ vigoꝛẽ. ꝑ

foꝛamẽ timoꝛꝭ⁊ vẽter meꝰ intremuitad

tactũ eiꝰ .i.molles ⁊ debiles cõpũctiſũt.
NHlige gloſam. Etiõ ſurrexi/ſ.a doꝛmi/
tione ⁊ qete vite ↄtẽplatiuead laboꝛẽ acti
ue. vt aperirẽ dilecto meo ſ.pᷣdicando
⁊Ddocẽdo.ſʒ pᷣus cepi facere ⁊ poſt docere
Uñ manꝰ mee .i.opa mea diſtillaue/
runt·.i.alijs circũquaq; expᷣſſerũt mir/
ram ·..i.exemplũ amara patiedi ſ̃m gloſã.
Vel manꝰiſte pñt dici pᷣlati.qͥ mirrã.id ẽ.
vniaʒ debẽt alijs diſtillare.⁊ digiti mei
igd eſt. illi q ſubcilioraꝛ ſpũalia pᷣdicãtl ple

niſunt mirra ꝓbatiſſima .i.pnia ꝑfectoꝝ
vñ mirra pᷣma eſt aſperitas diſcipline.ſe/
cunda vᷣo increpatio doctrine.ſʒ tertia ex
ecutio ſnĩe.⁊ iſta eſt mirra ꝓbatiſſima Uł
mirra pᷣma eſt pnia peccatoꝛũ.ſcdᷣa pnĩa
iuſtoꝝ.tertia pnĩa ꝑfectoꝝ.Pꝛima eſt pꝛo
bata.ſecũda ꝓbatioꝛ.ſʒ tertia pbatiſſima.

peſſulũ hoſtij mei.i.omne illud qð gr̃e

diuine reſiſtere potuit. aperui dilecto
meo .i.a coꝛdibo ſubditoꝝpᷣdicãdo remo

ui vt itraret at ille declinauerat atq; trãſi
erat .qꝛ hic nõ ad plenũ ſʒ exilit᷑.vide glo

ſam. ? iõ aĩa mea liquefacta eſt.i.ĩ aquã
lacrimaꝝ reſoluta.vł cũ gloſa. Ut .id ẽ
poſtq; dileciꝰmeꝰ locutꝰ eſt .Dũ em ᷣuꝰ

ſcʒ moyſes locuiꝰeſt.aĩa eccĩe timoꝛe ↄge/

lata eſt. ʒʒ vt dilecꝰ . ſ. deꝰ pr locutꝰ ᷣ.
in filio aĩa eccie liquefacta eſt .ſ.ĩ di/
lectionis ferune l
DDO uinta pars.
NUeeſiui Hec ẽ vox ecciĩe ſine ſpõ/
gꝗq ſe ſpõſum ſuũ querẽtis. Uñ quia
ůÿppßga dixerat ſpõſum ab ea declinaſ
ſe ⁊ trãſiſſe.ne ipᷣe clare ⁊ plenarie videret

Jõ ſubdit ſpõſa dicẽs. Queſini vt ab/

undantiꝰ fruerer dilecto.⁊ ꝑfecte cogno/
ſcerem ⁊ nõ inueni illũqꝛ illa duo rep/
uant᷑ in patria vocaui oꝛõe.intẽtione.⁊
opatione. ⁊ nõ rñdit mihi ·.i.nõ ſe mihi ĩ
dicauit.quia coꝛpꝰ qð coꝛꝛumpit᷑ agguat
alam. Dz ne deſperarẽ ex abſentia ſponſi
Linuenerũt me querentẽ anxie ⁊ curioſe.
vigiles .i.pꝛelati doctoꝛes vel pꝛedica/
toꝛes curioſe vigilãtes. qͥ circueunt ciui
tatẽ ..i.eccĩam ex officio circũquaqʒ viſi/

tant. Iſti inuenerũt me ..ſ.anxiã ↄſolan/

do. ⁊ curioſam repmendol ꝑcuſſert me.
id eſt.magꝭ cõpunxerũt me ad querendũ.
⁊ vulnerauerũt me·/ſ.gladio ſpũs.qð ẽ
verbũ dei.i.doloꝛẽ pnĩe intulerũt.lᷣtuler̃t
palliũ meũ ].ſ.vt nuda xpᷣm nudũ ſeqrer.
omnia relinquere fecerũt. Ul dic cũ glo/
ſa. VUel palliũ poſſʒ ĩtelligi velamen legis
veterꝭ teſtamẽti.⁊c̃. M
Soerxig prrs
O ſuro vos ſilie hierlm ſi inuene/
à ritis dilectũ meũ vt nũcietis ei qa
aopwmoꝛe langueo Hec vox ſponſe
adoleſcẽtulas alloquetis. Uñ qꝛ id quod
a pluribo qu erit᷑ citiꝰ inuenit᷑.iõ ipſa eas

hoꝛtat᷑ vt ſpõſum ſuũ ſecũ querãt.vel a
gqnq; minoꝛibo reuelat᷑ qdð maioꝛilbv latet.

hortatun

lmannn
ſet
imn dilig
gloꝛẽſp
Brün
Jhmn.re
3 Jop.
dicitone⸗
cügob.
ſanctas

4

tans 4
dileo
ctad:
ſapet
gualis
ſerdil
Otem
lectuot
fiſtino

(
diuinitat
bicine
Wor
ſncrwe
UArb⸗
niliby
Vos.
hofni
ſapien
entien
loeſti
olegen
tſublin
onnns
Dd
ſpfirmi
Nhbe
epe
ntelig
pnran
ſuo
een
c

or
Ulne ſe⸗
Urig
Inid
ni
mspo
pbnrſſm.
lu⸗ goget⸗
dllegs
itoreno
taig riſi
nuego⸗
limgui
E
Nichf
N
lbact)
c lid

eſirſ⸗

2

Diqni

—

ſui t⸗
r oo⸗
novo fe,
nmone:
ſenhi
kighet
aponi
zaro.
Anla,
nancoi
gugni
Gioinm
Nſentne,
auanci,
hisd
mnn
ire.
Necic⸗
nenlss

ſitvene
cocic⸗
vorſone
ehoc
Mes
, 6
bolue⸗

ſuper cantica canticoꝛũ

vt.j. Coꝝ. xiiij. Jõ ſpõſa adoleſcẽtulas ex

hoꝛtatur vt ſpõſum querãt ⁊ languoꝛẽ ſu
um annũcient eidè nõ dicit ꝙ eũ adducãt

ſed ꝙ ei nũcient.quaſi ſecura ſit ꝙ ipᷣe qui
cm diligit ⁊ qui tantũ diligit᷑ſi ſciret lan/

guoꝛẽ ſponſe non ſuſtineret nec tardaret.
Similiter Johᷣ.xj.vbi dicit Wartha ad
Ihm. veni ⁊ vide.nõ dic.ſuſcita Lasarũ
Et Joh.ij.dicẽ Maria.vinũ nõ hñt.non
dicit ↄuerte aquã in vinum. Ara eſt clara
cũ gloſa. Vel hec poteſt eſſe vox ad aĩas
ſanctas q̃ in celo dilectũ vidẽt ⁊c̃.
BSewptima pars
Valis . Hec eſt vox adoleſcentu
q lan rñdentiũ ⁊ dicentiũ qualiſ
id eſt.cui ſpecioſitatis vel ſuaui/

tatis eſt dilectꝰ tuꝰex dilecto ..i.filiꝰ qͥ eſt

dilectus ex dilecto .i.ex patre.vñ hoc di
cit ad differentiam dilecti qui ex nullo eſt
ſcʒ patris.O igit᷑ pulcerrima mulierum
qualis eſt dilectꝰ tuꝰ m qð ipᷣe pꝛocedit
Lex dilecto ..i.expatre.id eſt dic quał ipſe
eſt m diuinitatẽ. Sʒ iteꝝ qualis eſt di/
lectus tuꝰ .ſ.ſᷣm humanitatẽ qꝛ ſicadiu
raſti nos vt eũ tecũ queramꝰ
Octaua paurrs
Ilectus meꝰcãdidus Hec ẽ vox
d ſpöõſe adoleſcẽtulis rñdentꝭ et di/
centis. dilectꝰ meꝰ candidꝰ .ſᷣm
diuinitatẽ.qꝛ candoꝛ eſt lucis eterne ⁊ ru
bicũdus ſ̃ᷣm humanitatẽ.ſcʒ in paſſione
vel candidꝰ in natiuitate.? rubicũdꝰ
in cruce.vel candidꝰ in domo herodis
⁊rubicũdus in pᷣtoꝛio pilati electuſ ex
milibo].i.p omnibo hominibo et angelis.
Heb.j.vel quia ſpecioſus foꝛma pᷣ filijs
hominũ caput eꝰ ..i.diuinitas vł diuĩa
ſapiẽtia auꝝ optimũ .i.omni alteri ſapi
entie incõparabilis.ſicut auꝝ alijs metal
lis eſt incõparabile. come eiꝰ .i.cogitati
ones eiꝰ ſicut elate palmaꝝ .i.alte.recte.
⁊ ſublimes.ideo elate .i.alte. nigre q̃ſi
coꝛuus .i.humiles ⁊ mũdo deſpicabiles
Uell come ſunt humane fragilitates ⁊
infirmitates que caput xpᷣi.i. diuinitateʒ

velabant Oculi ei .i.dona ſpirituſſcti.

⁊c.pſequere ſicut gloſa.Uel oculi iſti pñt
intelligi doctoꝛes vel pᷣlati.qͥ colũbis cõ/
parant᷑.vt ſupꝛa pᷣmo capitulo Gene ip/
ſius Iſte gene ᷣm gloſam ſunt modeſtia
⁊ pietas xpᷣi.⁊ dic vt gloſa. Zabia eius
id eſt. verba xpᷣi.vt gloſa diẽ. Clel duo la⸗

bia duo ſuntteſtamẽtal Manus eb .i.

tutes tpᷣiopatiue. que fuerũt toꝛnatileſ
id eſt.in nullo repᷣhenſibiles.ad om̃e opꝰ
bonũ volubiles auree ꝑ charitatẽ. ple
ne iacinctis .i.operibo virtuoſis ⁊ pᷣcioſ.
vel dic cũ gloſa. Venter eiꝰ eburneus.
id eſt.humanitatis fragilitas.ſicut gloſa.
crura eiꝰ .i.apoſtoli vel alij foꝛtes eũ ſu
ſtinentes.⁊c.vel dic ſᷣm gloſam alit᷑.⁊ vi/

de Species eiꝰ vt libani .i.vniuerſaliſ-

decoꝛ.vel vniuerſa mebꝛa. vide gloſam.
IJðe eſt candoꝛ lucis eterne.ideo libanus
qui candidꝰinterpᷣtat᷑ipᷣe eſt mons in ver
tice omniũ montiũ.⁊ inter oẽs altiſſimus

Buttur illiꝰ ſuauiſſimũ .internꝰ ſapoꝛ.

dic vt gloſa. Finaliter cõcludit. Talł eſt
dilectus meꝰ quem ego diligo. ⁊ ipᷣeeſt
amicꝰ me quia ipe me diligit. vł cũ glo
ſa. O filie hieruſalem . Et ideo quera/
mus eũ vt dii·
Vo abijt Uorx eſt adoleſcẽtulaꝝ
qꝗqͥ reſpõdentiũ ſponſe et dicentium.

Ouo abitt dilectꝰ tuꝰ qñ pñtiaʒ

ſuã ſubtraxit O pulcerrima mulierum.
quo dilectꝰ tuꝰ declinauit ..QOñ vbi ſole/
bat inueniri.nõ ampliꝰinuenit᷑ Abijt er/
go a ſyna goga ⁊ declinauit ad gẽtes.Dic
ergo nobis.quo abijt ⁊c. ⁊ queramꝰeum

tecũ qꝛ ſine ↄſoꝛtio eccĩe nõ recte querit᷑

xpᷣs.ideo nec inuenii
CLapitulum ſetum·
Jlectus meꝰ Hoc eſt ſextũ capi/
d tulũ hur libꝛi ↄtinẽs ſeptẽ partes
ODuaꝝ pma eſt voxeccie ad q̃ſtio
nem adoleſcẽtulaꝝ rũdentiſ. Querebant

em̃ pus quo abijt ⁊c̃ Nũc vero ipᷣa rñ/

det. dilectꝰ meꝰ ⁊c]oñdens ꝑ h̊ dilectuʒ
ſuũ in ſeipᷣam deſcẽdiſſe.qꝛ ipᷣa eſt oꝛtꝰ.vt

ſupꝛa patet. dic cũ gloſa. ⁊ ideo vidẽs ſpõ
ſa quãtũ ſpõſus in hoc oꝛto delectetur ait

Ego dilecto meo ſupple in me ⁊ in alijs
locũ pᷣparo ⁊ dilectꝰ meꝰmihi j.ſupple lo
cum pᷣparat receptiõis apud ſei qui paſci
tur inter liliiq MM
Secũda pars

Ullcra es Hec eſt vox ſpõſi.ſpõ/
p ſe ⁊ adoleſcẽtulis q̃rentibo aſſiſtẽę//
tieo. eaꝝq; deuotis affectõibo rñdẽ
tis.vide gloſam. Rñdet igit ſpõſus ⁊ ſuon
ſa m cõmendat dicẽs Pulcra es .l. deſt iͤ⸗/
derio q̊ me queris.ſm gloſaml ⁊ ſuauis/

ſcʒ eloquio q̊ alias adoleſcẽtulas ad me qᷓ
rendũ inuitas. ⁊ decoꝛa .ſ.bonis oꝑib⸗
exter. Uel pulcra es in aſpectu. ſuauiſ
in affectu.⁊ decoꝛa ĩ effectu ſicut hierlm
terribilis .i.nõ minꝰ in tua pulcritudine
admirabilis q; fuit hierłm.i.pᷣmitiua ec/
cleſia aſſumpta de iudeis.hic em̃ loquit᷑
ſpõſus ð eccia aſſumpta ex gẽtibo. Ul dic
terribilis .ſ.hereticis impijs ⁊ ꝑuerſis.
Vel dic terribilis .ſ.exmultis. Pꝛimo
ex numero ⁊ foꝛtitudine bellatoꝝ. Secũ
do ex lõgo exercitio ⁊ laboꝛe armoꝝ.Ter
tio ex 3elo ⁊ vnanimitate pugnatoꝛum.
Quarto ex pᷣſidio ⁊ defenſione angeloꝛũ.
⁊ qð plꝰeſt ex pñtia ⁊ aſſiſtẽtia regis xpᷣi.qͥ

ꝓmptus eſt ad ꝓtectionẽ ſuoꝝ ſubditoꝛũ.

⁊ ideo nõ miꝝ ſi ſit terribilis.qꝛ etiã ipᷣa ẽ
Lvt caſtroꝝ acies oꝛdinata . Habuit eniʒ
Diuerſas acies. In pma xpᷣm regẽ cũ cetu
apoſtoloꝝ. In ſecũda exercitũ martyruʒ
robuſtoꝝ. In tertia cumulũ ſanctoꝝ con
feſſoꝝ. In quarta tꝑe antixpᷣi habebit de
omnigenere electoꝝ Sʒ pꝛochdoloꝛipᷣa
nũc habet in medio iſtaꝝ acieꝝ.turbã ma
gnam.pluriũ inualidoꝝ Quia vᷣo ſpon

ſus dixerat. pulcra es .ſ.ex voluntate et

deſiderio q̊ me queris.ſᷣm qð dicit gloſa.
ideo nũc vt deſiderio querẽdi moderatio
nem ĩponat:ſubdit. Auerte oculos tu/
os a me vbi nõ deſideriũ cognoſcẽdi.ſed
curioſitatẽ inqͥrendi vituꝑat.ꝓ quo vide
glo. Igit᷑ auerte oculos tuos qͥa ipᷣi me
auolare fecer̃t.i.nõ ex toto tuo deſiderio
abeſſe volui qꝛ oculi tui .i.intẽtio ⁊ affe
ctio ad te me auolare fecerũt qͥ em̃ pᷣus

abiüt ⁊ declinauit.nũc auolat.ſ.vt auidiꝰ

requirat᷑.vt gratiꝰ recipiat᷑.vt cautius cu
ſtodiat᷑vt curioſiꝰ cõpeſcat᷑.vt ſubditꝭ im
pendat᷑.vt ardentiꝰ diligat᷑xpᷣs em̃ q̃ren/
tib eũ nõ deficit.ſʒ plerũq; dũ abeſſe cre/
ditur pᷣſens exiſtit. Ideo ipᷣe dicit. Queri
te ⁊ inuenieeis
Lertia prs
Avypilli tui ⁊c· Hec eſt vox ſponſi
c ſpõſam cõmendantis. Uñ ſiẽ di/
cilt gloſa.ne eccĩa grauiter ferret ꝙ
a dilectiõe dilecti ſuſpẽditur. Ideo ſequi
tur deſcriptio eiꝰ. In qua aſſimilat᷑ illi p/
mitiue ecciĩe hierłm. de qua nõ eſt dubiũ.

q̃ͥn amica dei fuerit. Uñ ſciendũ tripli

cem foꝛe ecciam. Pꝛima fuit eccłia pꝛimi
eiua de iudeis.que hieruſalẽ vocat᷑. De/

cunda fulit eccĩa pᷣmitiua de gẽtibus Ter

tia erit de collectõe iudeoꝝ ⁊ gentiũ.⁊ erit

tunc plenitudo eccĩe.que nõ erit quouſq;
reliquie iſrael ſalue fit Secũdo ſcien/
duz ꝙ hic repetunt᷑ ijdẽ verſiculiqͥ ſupꝛa

poſiti ⁊ expoſiti ſunt.vſq; ibi. Sexagin/
ta.⁊ ideo pᷣcedentia exponant᷑ vt pus Et

verſus Sexaginta ⁊c̃.exponat᷑ ſicut gloſa

docet. ⁊ bñ Adoleſcẽtule aũt quaꝝ ñ eſt

numerꝰ ſunt incipiẽtes vel fragiles vł ci
ues celeſtes ſᷣm gloſam. Una eſt quare
vna vide gloſam colũba ꝓpter ſimpli/
citatẽ.fecunditatẽ.mãſuetudinẽ.⁊ amoꝛꝭ
inſeꝑabilitatẽ. GBis aũt ðꝛ vna ꝓpter vnita
tem fidei.⁊ vnitatẽ charitatꝭ ꝑfecta l.qͥa
ꝑ dilectiõem q̃ eſt legis plenitudo ↄſũma
ta.vel qꝛ iã capiti ſuo xpᷣo vnita. vna eſt
matri ſue Hec mr eſt gra.cũ qua.ꝑ quaʒ
⁊ ex qua vna eſt.vel eſt celeſtis hieruſaleʒ.
que mat᷑ eiꝰ ðꝛ.qꝛ eã generat.nutrit.amat

⁊ cuſtodit.nã om̃e donũ ꝑfectũ deſurſum

eſt.cũ qua vna eſt .ſ.vnitate amo?ꝭ. ele
cta genitrici ſue Hec genitrix eſt eccia pᷣ
mitiua de iudeis.q̃ eã in fide genuit. cuiꝰ
electa ðꝛ.qꝛ ipᷣa multas ſpurias ſimul p/
duxit.Eſt aũt ſumma hułꝰlr̃e.qꝛ eccia p/
mo cõmendata eſt exſue pulcritudinis de

ſcriptione capilli ⁊c Secũdo ex ſui ma

gnifici ſtatꝰ declaratõne ſexaginta ⁊c̃..
Tertio ex ſuoꝝ membꝛoꝝ vnitate ⁊ perfe
ctione vna eſt ⁊c. Quarto cõmendat᷑ ex
intuentiũ admiratõne viderunt ⁊c...
Ubi notandũ ꝙ filie ſolũ vidẽt ſpõſaʒ
quia oĩs gloꝛia e ab intus eſt.oculi autẽ
ſtultoꝝ in finibo terre.qͥ interioꝛa eiꝰ nõ at
tendũt.tũ quia viſum habẽt ad terrena to
taliter intentũ.tũ quia luminoſitas ſpõſe
viſum eoꝝ excecat. Jõ ðꝛ. Viderũt eam
filie ſyon ⁊ beatiſſimã pᷣdicauerũt.bcatã

ex diuitijs ſpũalibo.beatioꝛẽ ex ſuis gene/
raliba.ſʒ beatiſſimã ex ſpõſi amplexibo. et
regine ⁊ ↄcubine laudauerũt eã Licet eĩ
ſole filie vᷣe videãt ſpõſam.tñ tam regine

q; Scubine .i.tã boni qᷓ; mali laudãt eã.
ſʒ iſte ſicut veri teſtes.ille o ſicut hyſtrio
nes. Moꝛaliſa hlY„ocic.
Quarta pars =JMM
Ue eſt iſta q̃ ꝓgredit᷑ quaſi auro/

q ra ↄſurgẽs ⁊c. . Hec eſt vox ſyna
goge admirãtis. Ipᷣa em̃ ĩ nouiſ/

ſimis tꝑibo vidẽs ecciam de gentib ꝑ to/

tum oꝛbẽ exteſaʒ inde cõpũcta ⁊ admirãs

guroꝛe
otritis
liinpt
triarch
bentaſ
faino
maſan⸗
opan
inmoꝛt
ſaccliſ
atror
gotich
V

d

N
Eſte.
hith⸗
des4
lauſa⸗
ſn n.
dulcec
Alin⸗
ſunge⸗
vtvid⸗
1ſdie
ſinpa
Plede
a ii
dicyt
tla Et
nto
fnefe
tmaitio
kande
mmnae
digi
nſi
an
ſönt
tgulan
Wn

KhnbDer
mürait
ngonſg
lhſin,
fan
R
minue⸗
Ulſienge
tgnuri
iglest
ek honn
ſnpl⸗
.tanoy
womi
Uemn i
Ndddim
n yuc
nan
bicnſde⸗
Numami
nüdefnun
lemno d
mickai5
ammn as
vſl,
igtainb/
munsde
iho⸗
oalui
nnnchit
Vemmtn
gino h
Hoitan
rit bena
isane⸗
guhe
Uas
n tege
ndirei⸗
auhrro

aſioono/
trorhin
ſjiwuß/
lirelo/

te J

Oueeſt ꝛc

ſuper cantica canticoꝛũ

ait. Que eſt. ⁊ꝛc. UVbi notandũ qꝙ cõpat᷑
AQAuroꝛc.lune ⁊ ſoli.Auroꝛe in penitẽtibo⸗
tritis. Aune in ſecularibo ⁊ actiuis. So
li in ꝑfectioꝛibo ↄtẽplatiuis. Vel ðꝛ auro
raopter lumen ſciĩe.Luna ꝓpter ſplẽdoꝛeʒ
gre. Sol ꝓpter lucẽ głie.UVel auroꝛa ĩ pa
triarchis.luna in ꝓphᷣis.ſol in apłis. Iteʒ
be.ata vᷣgo fuit auroꝛa in annüciatiõe. lu/

na in ↄceptiõe.ſol in aſſumptõe. Itẽ ani/

ma ſancta cõparatauroꝛe in oꝛõe.lune in
odgpatiõe.ſoli in ↄtẽplatiõe.Uel eſt auroꝛa
in moꝛſ termino.luna in purgatoꝛio. ſol
in celi ſolio.Dicit᷑ autẽ ecciĩa terribilis vt

caſtroꝝ acies oꝛdinata. maxime pter tꝑs
antixpᷣi qñ erit crudeliſſimus ↄflictꝰ. Vel

vàvät gloſa

Nuinta pre
Eſcendi in oꝛtũ nucũ Hecẽ vox

d cõſſiad pdictã qſtionẽ rñdentis.

Vnñ ſna goge admirãti ⁊ querẽti
eeſt ⁊c]rñdet ſpõſus. deſcẽdi.⁊c.
Eſt aũt rñſio indirecta.qꝛ queſtionẽ ñ ſol

uit. ſʒ laudibs ſpõſe in q̃ſtione expᷣſſis.lau

des alias ſuꝑaddit cõparãs eã oꝛto ꝓpter
cauſas alias dictas.ſʒ diẽ oꝛtũ nucum

Ffm vnã lr̃am.qꝛ extra amaritudo. interi

dulcedo Deſcẽdi igit᷑ in oꝛtũ meum .
vel in oꝛtũ nucũ ſm aliã lr̃am.i. eccle/
ſiam gentiũ. ⁊ iõ ipa nũc ꝓgredit᷑⁊ aſcen/
dit. Quare vo ipᷣe deſcẽdit cauſaʒ ſubdit.
Lvt viderẽ ⁊c̃.poma ↄualliũ j..i.doctoꝛes

⁊ pᷣdicatoꝛes hũiliũ ſi floꝛuiſſʒ vineai.
ſi ꝑ pᷣdicatiõem doctoꝝ eccĩa initia bone
vite dediſſet. ⁊ germinaſſent malapuni/
ca.·.i.fructũ bonoꝝ opeꝝ ꝓduxiſſent. Vkł
dic vt gloſa Z

Serxta pars
Eſciui h̊ eſt vox ſynagoge ſuã ce
n citatẽ ⁊ ignoꝛantiã accuſantis ⁊ ex
cuſantis.⁊ dic. Neſciui ..ſ.pꝛedi

cta. Et cauſam ſubdit. aĩa mea li.aialis
ratio ↄturbauit me ..i.excecauit ⁊ igno/
rantẽ fecit.ſꝓpter hypocriſim phariſeoꝛũ

traditiones ſcribaꝝ.auariciaʒ ſacerdotũ.
⁊ ambitionẽ pᷣncipũ.⁊ iõ ꝗꝓpter ãdrigas
aminadab pᷣdicta em̃ fuerũt quattuoꝛ q̃

dꝛige q̃ xᷣm ad moꝛtẽ traxerũt.⁊ ſunt q̃

dꝛige aminadab ..i.pꝓplłi volũtarij.ad moꝛ

tem xpᷣi. Aminadab em̃ interpᷣtat populꝰ
ſpõtaneꝰ. Populꝰ g iudeoꝝ ſpõtanee ſine
cauſa iuſta xpᷣm crucifixerũt.dimittentes
boarrabã.⁊ hec fecerũt ꝓpter q̃ttuoꝛ cauſai

pᷣdictas.vt patet ĩ euãgelio.⁊ iſta fuit can
ſa ignoꝛãtie ⁊ ccuatis ſenagoge iudeoꝛũ
Uel dic Neſciui .ſ. ppdicta ⁊c. ſʒ anima
mea ↄturbauit me .i.cõpuncta ſum. ꝓ/

pter qdrigas ⁊c i ꝓpter pdicatiõʒ qttuoꝛ:

euangelioꝝ xpᷣi.⁊ ad ̊ vide gloſam
ð eptima prs
Euertere .. Hec eſt vox xp̃i vel ec
r leſie:ſynagogã iudeoꝝ vta falſi⸗/
tatis cecitate ad fidei ⁊ veritatꝭ cla

ritatẽ reuertat᷑ exhoꝛtatis.Quaſi diceret.

Tu ↄfeſſa es tuã tarditatẽ ⁊ cecitatẽ.ſʒ ni

hilominRreuertere ſunamitis .i.capti/

ua. ſcilicz. ſub ignoꝛãtie cecitate ſub legis
grauitate. ſub intelligentie ſenſualitate.

ſub cuiuſſibet poteſtate. Et quare di/

cit quater reuertere.vide gloſam.vt intue
amur te .id ẽ.vt tu me videas ⁊ ego te ⁊c̃.
Coapitulum ſeptinmi
Uligd videbis Hoc eſt capituluʒ
q ſeptimũ hui libꝛi.qð ↄtinet qnq;
ptes. Quaꝝ pma eſt vox ſponſi ad
ſpõſam ecciam de gẽtibo alloquẽtis.vnde
qꝛ ipᷣa pꝛius dixerat ſynagoge reuertere
⁊c̃ .. Jõ ſpõſus dic ei. qͥd videbis ⁊c .q̃/
ſi diceret. Tu mõ doles de cecitate ſyna/
goge./ ꝓpter qð ipᷣam exhoꝛtarꝭ dicens. re
uertere ⁊c..ſʒ cito videbis ea quaſi cho
ros caſtroꝝ .⁊ iõ ↄſolaberis. Uidebis ãt
eã q̃ſi choꝛos caſtroꝝ i.ad ſpũalia bel/
la paratã. Cõparaĩ aũt eccia choꝛis ꝓpter
tꝑs pacis.in qͥ deꝰ auctoꝛ pacis debet glo
rificari ⁊ laudari.ſʒ etiã cõparat᷑ caſtris p
pter tꝑs belli.in q̃ dyabolꝰ auctoꝛ tẽptati
onis dðz foꝛtit impugnari. Uel caſtris cõ/
parat᷑.qꝛ oꝛdinatas hʒ acies.vnã ↄtinẽti/
um.aliã ↄiugaton
Secuda pars H
Vam pulcri ſunt ⁊c̃. Hec ẽ vox
q ſpõſi illã ecciam q̃ ex iudeis ⁊ gen
tibo futura eſt nouiſſimis tꝑibꝰ cõ

mẽdantis. Uñ dic qᷓ; pulcri ſunt greſſꝰ

VUbi ſciendũ ꝙ greſius eccĩe h̊ dicũtur

oꝑa ⁊ ꝓfect eccie in agẽdo ⁊ patiẽdo Tlel

greſſus dicunt᷑ actꝰ p̃dicatõis.qͥ pulcri di

cunt᷑ in calciamẽtis .i.in exẽplis apłoꝝ

⁊ ſanctoꝝ. Uel greſſus pulcri ĩ calciam
tis .qꝛ greſſus iõ pulcri.qꝛ pedes pulcri.
id eſt.doctoꝛes ⁊ pᷣlati.qͥ coꝛpus ſuſtinent
Quoꝝ pulcritudo eſt.pꝛimo vt ſint recti.
ſecũdo ampli.tertio dilatati.qrto mundi

Recti ꝑ iuſticiaʒampliꝑ ſapiam.dilatati

3

KrH

bonã famã.mundi per vitam ſanctam.

ücture feminũ tuoꝝ.i.vnio ⁊ cõcoꝛ/
dia duoꝝ ppłoꝝ in vna fide ⁊ caritate.erit
Lſicut monilia .i.erit vnitiſſima ⁊ indiui

ſibilis q̃ fabꝛicata ſunt manu artificqꝛ

ſolꝰ ille artifex hãc vnionẽ fabꝛicauit.qͥ fa
bꝛicatꝰ eſt auroꝛã ⁊ ſolẽe.⁊ h̊ ſolũ nouit q̃/
re hec iũctura vſq; ad finẽ ſeculi retarda/
ta fuerit.vide gloſam. Umbelicꝰ tuꝰ cra
ter toꝛnatilis Iſte vmbelicꝰ ẽ infirmitaſ
noſtre moꝛtalita. vide gloſam. Uel vm
belic?ꝰ pñt dici doctoꝛes infirmioꝛes ⁊c̃.qͥ
nunq; indigẽt pocuł.qꝛ nõ ſolũ vaſa ſʒ

fontes ſunt aqua ſapie ſcaturietes. Ue/

ter tuꝰ .i.copia ppłi xpᷣiani ſicut aceruus
triticiqꝛ in imo pᷣceptoꝝ multi ſunt.ĩ al

to vᷣo oſilioꝝ pauci vallatlilijs .i.vᷣtuti
bus.Aceruꝰ aũt ideo ðꝛ.qꝛ grana.id eſt.fi

deles abſq; palea ĩmediate ſeſe ↄtingunt
Pꝛo moꝛalitate vide gloſaz Duo vbe
ra Iſte verſiculꝰ ſupꝛa in q̃rto ca.a.habi
tus eſt.iõ exponat᷑ vt ſupꝛa. Oculi tui.
Duo oculi ſunt ꝓuiſoꝛes ſpũaliũ ⁊ tꝑali/

um. ꝗ erũt ſicut piſcine ..i.multas aqs ſa
pietie ↄtinentes in eſebon j.i.in cingulo

meroꝛis.ſ.tꝑe antixpᷣi. q̃ ſunt in poꝛta fi/

lie multitudinis .i.ecciĩe que eſt filia mul
titudinis.ꝛ ex duob ppłis generata.Di/⸗
cunt᷑ aut piſcine eſſe in poꝛta filie multitu

dinis. qꝛ nemo ingrediet᷑ in multitudine
xpᷣianoꝝ niſi qͥ biberit ex hac aq̃.vel niſi qͥ

de ꝗqqᷓ baptiſmi renat? fuerit. ⁊c. NHaſus

tiiꝰ ..i.cetꝰ pᷣdicatoꝝ. qͥ ſpũm vite miſtrãt:
eccĩe.⁊ fetoꝛes peccatoꝛum odoꝛeſq; vᷣtu
tum pꝛudęeter diſcernũt.hi ſunt ſicut tur
ris libani .qꝛ eminẽtioꝛes ceteris.refugi
um infirmis.foꝛtes vᷣtute .fundati in liba
no monte.i.in xpᷣo.vel turris libani.q̃a
ꝑ ſapiam alti.⁊ ꝑ vite mũdiciam candidi.
Lq̃ reſpiſcit damaſcũ ..i.ↄtra malos ⁊ ꝑ
uerſos.ↄtra q̊s pᷣdicatoꝛes ⁊ doctoꝛes re

ſpiciũt. Uide gloſam ð damaſco Caput

tuũ vt carmeł? Carmelꝰ eſt mons altꝰ et
pinguis.qͥ ſciẽtia circũciſionis interpᷣtat᷑.
Caput aũt eccie eſt ſenat apłoꝝ vel cetuſ
pᷣlatoꝝ.qͥ debet eſſe altꝰ excellẽtia vite ſan
cte.⁊ pinguis fructuũ ſpũaliũ fertilitate.
7 nõ tantũ carnis.ſʒ ſiłr ⁊ coꝛdis circũciſi
onis ſciam in ſe ⁊ in alijs exercere. et co/
me capitis tui. come ex capitenaſcentes
⁊ ipᷣm oꝛnates ſunt clerici.qͥ pꝛelatis aſſi/
ſtunt.qͥ debẽteſſe ſicut purpura regis.

MV .

id eſt. ip̃is pᷣlatis debẽt eſſe qi oꝛnamentũ
regale.⁊ debẽt eſſe iuncti canalibꝰ.id eſt
ipᷣis doctoꝛibo ⁊ pᷣlatisↄiũcti.ſ.vite ſancte
confoꝛmitate. obedientie pꝛomptitudi/
ne.adiutoꝛij efficacitate.De purpura dic
Tertia prrs.
LUlam pulcra es. Hecẽ vox ſpon

q ſi.qͥ hucuſq; ſpõſaʒ ſuã ad laboꝛee

inuitauit ⁊ eã magis in laboꝛibus

cõmendauit.nũc aũt poſt duoꝝ pploꝝ cõ

iunctionẽ ⁊ poſt certamĩs laboꝛẽ.ſpòſus
ſpõſam ſuã vacantẽ celeſtib delicijs recõ
mendat dicẽs. q; pulcra es fide deco/
ra ope chariſſima in delicijs .i.chariſ
ſima dño tuo.ex h̊ ꝙ celeſtibꝰ vacas deli/
cijs.ſᷣm gloſam. Statura tua aſſimila/
ta eſt palme ..iõ palme cõparat᷑ eccĩe ſta/

tura.vel aĩa q̃ͥ celeſtes diuitias pᷣguſtauit

qꝛ totũ in celũ erigit᷑.⁊ ad terrena deſpi/
cit incuruari.De palma vide gloſam. Et
vbera tua botris.Que ſint vbera eccie
ſuperi dictũ eſt botri autẽ vini ſunt
vaſa.? vbera vaſa ſunt lactis. Ubera
ergo ⁊ botri ſunt pᷣlati.qꝛ ⁊ lac ꝑuulis.et
vinũ ꝓuectis ꝓpinãt Dixi aſcendã Qua
ſi dicat ſpõſus.ꝙ tales habes doctoꝛes ñ
eſt tui meriti ſʒ mei doni.qꝛ dixi lid eſt.
ab eterno diſpoſui. aſcendã in palmã ..i.
in ecciam.quã ipᷣe pᷣus palme cõparauit.
⁊ in quã aſcẽdit.dũ ꝑ gram ⁊ amoꝛẽ ⁊ per

nature vnionẽ in ipᷣam intrauit ⁊ e ſeca

put fecit. Uel in palmã .i.in crucẽ.cuiꝰ
ꝑs de palma fuit ſ̃ᷣm gloſam.⁊ appꝛehen/
dam fructꝰ eiꝰ .qͥ fuerũt ꝓpꝛij coꝛꝑis glo/
rificatio.humani generꝭ redẽptio.antiqͥ

pentis ligatio.⁊ redẽpti hoĩs ſaluatio.s
ita foꝛtiter appꝛehẽdit vt nullo modo deci

dere poſſint. Et erũt vbera tua ſic̃ botri
vinee .i.dulces ſicut botri vinee.nõ ama
ri vt hedere.i.ſynagoge.Uide gloſam et
odoꝛ odoꝛis tui ſic odoꝛ maloꝛũ .i.odoꝛ
fame tue.vel odoꝛ odoꝛis .i.fama pᷣdica
tionis ⁊ laudis ſicut odoꝛ maloꝝ .id eſt
ſicut odoꝛ fructuũ ꝑfectoꝝ.nõ ſicut odor
folioꝝ verboꝝ. Buttur tuũ .i.doctoꝛes
tui.vel pᷣdicatio tua ſic vinũ optimũ .ſ.

coloꝛe.odoꝛe.ſapoꝛe.⁊ vᷣtute pᷣcellens di

gnum dilecto .i.xpᷣo ad potandũ &ps
em̃ libeter calicẽ paſſionis bibit ⁊ alijs ad
potandũ poꝛrexit.vñ ſequit᷑.nõ ſolum vi
num illud eſt dignu dilecto. ſed etial la

airto
laamn
e

umppt

me. Ni

neraſu
raam
wani
mihig
lendo.

N

glog
ſidic
tarc⸗
Ven
dian.
lengi
nier⸗
leca,/
mnuogo
lcolene

leſt t

aſccie
diſort
Didenn
ſignadt
ſoꝛesf
ſequik
ca i
dabot
Dabo
ſſinp
orryn
Heret
lunſup
ſſent
lemio
lege
hplire

n

nnertä
b icck
nſungte
ndi,
mn

tipprſon
ulhbores
borbns
ord
,ſos
lesn
dero,
ſonde
uſind
licieſ
söguſut
rmn depn
Goan E
twhenaei
vin it
a. en
Mdi
ingiſt
nit 1
nci/
1 apte
erget
toane
ſolunois
onothd
nuſihu
inu tinni
con
Liun
mßlia
r ich
ſontoor
idones
Opeind
ns 1
nci
rtſe
6ſunn
ui

ſuper cantica canticoꝛũ

bijs i.p̃ᷣconib e vt Pauloj ⁊ detibo li.

attritoꝛibo ſacre ſcripture.vt Auguſtino.

Lad ruminandinin .
—Rh NDuarta pars

Go dilecto . Bec eſt voxecciead

e ſynagogã.Quaſi diceret. Michi

credite ⁊ ↄuertimĩ ad ſpõſum me

um xpᷣm.qꝛ ipᷣe vos libent᷑ recipiet.ſicut ⁊

me. Hã l ego pus exul pauꝑ ⁊ nuda con

uerſa ſum ad eũ.⁊ ↄiũcta ſũ dilecto meo
⁊ ad me facta eſt ↄuerſio e carnẽ hu/
manã aſſumẽdo.meã penuriã adiuuãdo.

mihi gram conferendo.et gloꝛiam ꝓmit/

Quinta pars S
Eni dilecte mi. Hec eſt vox ſpõ
vy ſe. qꝗᷓ certificata ꝙ; iudea cõpuncta
obedliet ⁊ ↄuertet᷑tpᷣ gaudio ſpõſũ
alloquit᷑ ⁊ dicit Ueni dilecte mi Qua/

ſi diceret. Certa ſum ꝙ iudea licet nimis

tardet.tñ finalit᷑ ↄuertet᷑ ⁊ iõ veni mecum

vtl egrediamur ia grũ ..i.vt tu ⁊ ego egre
Diamur ĩ illos iudeos qͥ adhuc arãdi ⁊ co

lendi ſunt.? cõmoꝛemur ĩ villis .i.ĩ no/
uiter ↄuerſis.in qͥbeſt cõmoꝛandum do
nec ad ꝑfectiõem ꝑueniãt. Mane ſurga
mus ad vineas .i.ſtudioſe laboꝛemꝰ ad
excolendũ.fſouendũ.⁊ nutriẽdũ vineas
id eſt. vᷣtuoſos ad dñm ↄuerſos.Etqꝛ ali
ud faciendũ eſt vinee nondũ floꝛeti.aliud
dũ floꝛet.⁊ aliud dũ fructificat.iõ ſubdit.
