ui aut leui diſcurſione ſed longa et gꝛaui

diſcuſſione ꝑlegat.legendo intelligat.ĩtel

ligendo ſapiat.ſapiendo in dei cognitõne

dirigat. ⁊ de cognitione ad dilectionẽ. de

dilectione ad feruoꝛem.de feruoꝛe ad ſua
uitatem tranſeat.vt ſic tandem de pꝛeſen/
ti ſuauitate ad futuram felicitatẽ perueni
at. eo duce qui ẽ via veritas ⁊ vita.via di/
rigens. veritas erudiens. vita reficiens.
vnus deus benedictus in ſecula ſeculo/

rEicſt ſpeculum conſiderationis pe

Lompendium

Incipit compendium contemplatio /
nis editum a domino Petro quondã epi
ſcopo Cameraceñ.poſtea cardinali.⁊c̃.

Pꝛologus.

Voniã mul/

ti ſapientes

multa de ſapientie cõtem

platione ſcripſerunt.que
orpmnia habeꝛe. aut habita
legere difficile eſt. Ideo in libello quem
ſpeculum conſiderationis intitulaui.ali/
qua vtilia ex eoꝛuʒ ſententijs bꝛeuiter col
ligere ſtudui. Ad quoꝛum tamen declara
tionem atq; complementũ hoc contẽpla/
tionis compendium ſuperaddere dignũ

duxi.ipᷣm diuidens in tres partiales tra/

ctatus. “

Pꝛimus eſt de quibuſdam vtilibus p̃
ambulis ad contemplationis cognitionẽ

pꝛeparantibus.
Secundus eſt de aliquibus figurali/

bus exemplis ad contemplationis acqui

ſitionem pꝛoficientibus.
Tercius de ſpiritualibus ſenſibus ho
minis ad contemplationis ꝑfectionem ꝑ

tingentibus.

Pꝛimus pertinet ad doctrinalem intro

ductionem incipientium. Secundus

ad exemplarem manuductioneʒ ꝓficien/·
tium Tercius ad experimentalẽ erudi

tionem ꝑfectoꝛum.

Pꝛimus ergo tractat? ex doctrina ſan/

.„

cti Thome in ſecunda ſecunde.quedã vti
lia ſub duodecim capitulis complectit᷑.
Capitula pꝛimitractatus.
tiua diſtinguantur. Decundũ qualit᷑
in ſe comparent᷑. Tercium qualiter ad

innicem oꝛdinen. Quartum de his qᷓ

actiue vite attribuuntur. Quintum de
his que ad contẽplatiuã pertinere dicunt᷑
Sextum de ſubiecto in quo cõtempla

tiua ſubſiſtere ponitur. Deptimũ ð ob
iecto circa quod verſatur. Octauũ de

ſpeciebo ⁊ motibo in quos contẽplatio di/

uidit᷑. Nonũ ad quantum diuine ↄgni
tiõis gradũ ↄtẽplatio eleuaf. Decimuʒ

de raptu qui exↄtemplatione ſequitur.

Pꝛimũ qualiter vita actiua et ↄtempla

1
amu
npe

ſtine

lt/
lichi
l.,

hol
ts

nechten
nunt ve
nlbobin
oguen
ann. al⸗
Uiercol
1dede
conenan⸗
ne digni
ſles

rübus
ognitone

ſcunli⸗
sacvi

hus ho
nene

nintro
undus
ficten/
Kandl

finſan⸗
velimn
Hpleent
1s
nienpl⸗
iguult
liad
chis .
unde
bicunt
emola
jdͤob
nü de
ſodi/
ℳ
imoz
Ur.

mana ſi oꝛdinentur ad nece

contemplationis

VUndecimũ ad quam vim animerap/

tus pꝛopꝛie pertinere videÜatur Duode
cimũ de eo ꝙ paulus in tercium celum ſe

raptum fuiſſe teſtatur.

Incipit pꝛimus tractatus huius com
pendij de vite actiue et contemplatiue di

ſtinctieonrr.
LCapitulum pꝛimum.
Eecun oũ Gꝛe
ſſ ̃gorium ſuper Eʒechieleʒ
MM due ſunt vite in qbus nos
omnipotens deus per ſa⸗

ffrum eloquium erudit. vi
delicet.actiua et contemplatiua. Que vt
idem ait ſexto moꝛaliũ ſignificantur ꝑ du
as vxoꝛes Jacob. Actiua quidem ꝑ Lv/
am. Contemplatiua vero per Rachelem
Et per duas mulieres que dominum ho

ſpitio receperunt. Cõtẽplatiuna per Ma⸗/

riam.Actiua per Marthã. In hoc ergo

Differunt. quia cõtemplatiua pꝛecipue in

tendit circa veritatis ſpeculationẽ. Acti/
ua vero circa exterioꝛẽ occupationem.
Vnge patet ꝙhec non eſt diuiſio vite vti
liter ſumpte.que ſᷣm philoſophuʒ diuidi/
tur in vegetatiuam.ſenſitiuam.et intelle/

ctiuaʒ. Ded eſt diuiſio vite humane.que

pꝛincipaliter attenditur ſ̃m intellectuʒ a
quo homo ſpecieʒ ſoꝛtitur. Ideo ſicut in
tellectus diuiditur per actiuum et intelle
ctiuum.quia finis intellectiue cognitõis
vel eſt ipſa cognitio veritatis quod perti
net ad intellectum ſpeculatiuũ. vel eſt ali
qua exterioꝛ operatio vel actio.quod ꝑti
net ad intellectum pꝛacticum. Sic vita
humana ſufficienter diuiditur per actiuã
et contemplatiuam. Nec obuiat huic di9/

uiſioni dictum philoſophi.j.Ethicoꝛũ q;

tres ſunt vite maxime excellentes. ſcilicet

voluptuoſa et ciuilis.que eadem videtur
eſſe actiue et contemplatiue.Nã vita vo/

luptuoſa ponit finem in delectatione coꝛ
poꝛali.que cõmunis eſt nobis et bꝛutis.
Ungde dicit ibidem philoſophus ꝙ eſt vi

ta beſtialis.ideo non compꝛehẽditur ſub

diuiſiõe pꝛedicta.Omnia ergo ſtudia hu
nane itatẽ pꝛeſen/
tis vite ſᷣm rationem rectam.pertinẽt ad

vitam actiuam. que per actiones oꝛdina

tas conſulit neceſſitati vite pꝛeſentis. Gi

„

autem deſerui

ant cõcupiſcentie pertinẽt

ad vitam voluptuoſamque non comptite
henditur ſub actiua vita. Humana vero
ſtudia que oꝛdinantur ad cõſiderationeʒ

yeritatis ad contemplatiuã vitam perti⸗/

te dei ponit tria vite genera.ſcilicet. Ocio
ſum. quod pertinet ad contemplatiuam.
Actuoſum.quod ꝑtinet ad vitam actiuã.
Et illud tercium ex vtroq; compoſitum.
non impugnat diuiſionẽ pꝛedictaʒ. Nam

nent. Qdð autem Auguſtinꝰ. xix. de ciuita

cum medium conficiatur ex extremis ert
ideo virtualiter contineat᷑ in eis.ſicut te

pidum in calido et frigido. Pꝛopterea ſi/
militer ſub actiuo ⁊ cõtemplatiuo cõpꝛe/
henditur id quod eſt ex vtroq; ↄpoſitum
Et ſicut in quolibet mixto pꝛedomiĩiatur
aliquod ſimplicium.ita etiã in medio ge/
nere vite ſuperabundat.quandoq; quidẽ
contemplatiuum.quandoq; vero actiuũ

De comparatione actiue et contempla

tiue ad innien.
Capitulum ſecundgn.
Iſo de vite actiue et contemplati

v ue diſtinctione Uidendũ eſt ð aa

rum comparatione.videlicʒ q̃ po

tioꝛ ſit vel dignioꝛ ac maioꝛis meriti.Oi-
cendum ergo eſt ꝙ vita contẽplatiua ſin
pliciter melioꝛ ẽ q; actiua.qð philoſoppꝰ

pꝛobat octo rationibus in pᷣmo Echico.

Pꝛima.quia vita contẽplatiua ↄuenit
homini m id qð eſt optimũ in ipſo.ſcilzʒ.

ſm intellectum.⁊ reſpectu pꝛioꝝ obiecto
rum.ſcilicʒ intelligibiliũ.vita autẽ actiua

occupat᷑ circa exterioꝛa. Secunda.qa
vita contemplatiua poteſt eſſe magis cõ/⸗

tinua.licet non q;dtum ad ſupꝛemũ contẽ

plationis graduʒ. Tercia.quia maioꝛ
eſt contemplatio vite contẽplatiue qᷓ; acti

ue. Unde Auguſtinꝰdicit in libꝛo ð ver/
bo domini.ꝙ martha turbabatur. Ma/

ria epulabatur. Quarta.qꝛ in vita con

templatiua eſt homo magis ſufficiẽs.nã

paucioꝛibus ad eam indiget. Unde dicit᷑

QLuce decimo. Martha ſollicita es ⁊ tur
baris erga piurima. Quinto.quia con
templatiua magis pꝛo ſe diligitur. Uita
autem actiua adaliud oꝛdinatur. Unde
dicitur pſal. Unam petij a dño hanc reqͥ
ram vt inhabitem in domo domini?cc.

Compenoium

GSerto quia conteplatiua cõſiſtit in qᷓ
dam vacatione ? quiete. Juxta illud Tla

cate ⁊ videte quoniam ego ſum deus

pinina. vita auͦt actiua m humana. Un

dicit Aug'. libꝛo de bis domini. In on
cipio erat verbum. Ecce qð maria audie
bat. verbum caro factũ eſt. ecce cui mar/
tha miniſtrabat. Octauo.quia vita cõ

templatiua eſt m id qð eſt magis ꝓpꝛiuʒ

homini id eſt m intellectum. In opatio
nibus aũt vite actiue cõicant etiam infe/
rioꝛes vires que ſunt nobis et bꝛutis cõ
munes. Clñ in pſal.poſtq; dictũ eſt. Ho/
mines et iumẽta ſaluabis domine. ſcribi
tur id qð eſt hoĩbs ſpeciale. In lumĩe tuo
videbimus lumẽ. Nonã rõnem addit do
minus QLu.x.dicens.optimã ꝑtem elegit

Maria ꝗᷓ nõ auferet᷑ ab ea.qð exponens
Auguſti. libꝛo de verbis domini dic. NHõ
tu malam. ſed illa melioꝛẽ. Audi vnde me

lioꝛem. quia nõ auferetur ab ea. A te aufe

retur aliqñ onus neceſſitatꝭ.eterna ẽ dul/

cedo veritatis. Licet aũt vita contẽplati/
napter pꝛedicta ſimpliciteꝛ ſit melioꝛ ſᷣm
qͥd. tamen ⁊ in caſu magis eligenda ẽ vi/

ta actiua pter neceſſitatẽ pꝛeſentis vite.ſi

cut dicit philoſophꝰ ꝙ philoſophari me/

lius eſt qᷓ ditari.ſed melius eſt ditari ne/

ceſſitatẽ patienti.Et ideo qñq; aliqͥs a cõ
templatione aduocatur ad opera vite ac/
tiue ꝓpter neceſſitateʒ pꝛeſentis vite.nõ tñ
ſic ꝙ cogatur totaliter ↄtemplationẽ deſe
rere.ſicut docet Auguſtinus. xix.de ciui/

tate dei. Et ſic patet ꝙ cum aliquis a con

templatiua vita ad actiuam vocatur. hoc

non fit ꝑ modum ſubtractionis ſed ꝑ mo

dum additionis. Ideo in illis quide re/
ligione tranſ ferunt᷑ ad ſtatum pᷣlationis.
non fit tranſitus de melioꝛi ad minus bo
num cum aplus dicat.j.Coꝛinth. xiij. E/

mulamini cariſmata melioꝛa. Nã ad ſta⸗/

tum pᷣlationis nõ ſolum ꝑtinet vita acti/
ua.ſed etiam pᷣlati debent eſſe excellentes
in ↄtemplatiua. Unde Gꝛego.dicit in pa
ſtoꝛali. Sit rectoꝛ ↄtemplatiõe pᷣcipuus

Expmiſſis etiam patet ꝙvita ↄtempla
tiua ex ſuo genere ſimpliciter eſt maioꝛis
actiua Ethoc eſt quod diẽ Gꝛe

—

go. iij. OQmelia ſuꝑ Eʒechielem. Cötẽpla

tiua maioꝛ eſt merito qᷓ; actiua.Et.vj.mo

rał. Magna ſunt actiue merita. ſed ↄtem

platiue potio:a. Ratio eſt. quia ↄtemplati
ua directe ꝑtinet ad dilectioneʒ dei. Acti
na vo directius ⁊ immediatius ad dilecti
onẽ pꝛoximi.Diligere aũt deum fm ſe eſt

mag meritoꝛiũ q; diligere pꝛoximũ. Po

teſt tamẽ ↄtingere ꝙ aliquis in oꝑibo vite
actiue plus meretur q;ᷓ alius in oꝑibovite

ↄtemplatiue.vt ſi quis ꝓpter abundantiä
diuini amoꝛis ad dei gloꝛiam interdũ ſu

ſtineat ꝓpter pꝛoximũ a dulcedine diuine
ↄtemplatõis ad tempus ſeꝑari.Et ſic ex/
ponit Criſoſtom in libꝛo de cõpunctõe
illud apłi ad Ro.ix. Optabã egoipſe ana

thema eſſe a chꝛ ſſto lroerit⸗ meis. Ad B;
etiã trabi põt illud ᷓ

ꝛego.ſuꝑ Eʒzechieł.
Nullũ ſacrificiuzʒ eſt deo magis acceptuʒ
q;ᷓ ʒelus aĩaꝝ Per hoc em̃ nõ pᷣfert᷑ ſimpli
citer meritũ vite actiue merito vite ↄtem
platiue.ſed oñdit᷑ magis eſſe meritoꝛiũ ſi
q̃s offerat deo aĩam ſuã et alioꝛũ q; q̃cun

q; alia exterioꝛa dona. Nam pmo debz qᷣl

offerre deo aiam ſuam. ſecũdo aĩas alioꝝꝛ

Et magis acceptũ eſt deo ſacrificiuʒ quo

qͥs aĩam ſuam et alioꝛum applicat ↄtẽpla
tioni q; actioni. aũt apłus ait.j. Coꝛi.
iij. Unuſquiſq; ꝓpꝛiam mercedẽ accipiet

ſm ſuum laboꝛẽ.nõ ꝓbat vitam actiuam

cui attribuit᷑ laboꝛ maioꝛis eſſe meriti qᷓ
ↄtemplatiuam.cui appꝛopꝛiat᷑ quies. Nã
licet laboꝛ exterioꝛ oꝑetur ad augmentuʒ

pmij accidentalis. tamẽ augmentũ meri/
ti reſpectu pᷣmij eſſentialis pᷣncipaliter in
caritate conſiſtit Cuius quoddã ſignum
eſt laboꝛ exterioꝛ toleratus pꝛo chꝛiſto.ſʒ

multo expꝛeſſius ſignuʒ ẽ ꝙ aliquis pᷣter /
miſſis omnibus que ad hanc vitam per/
tinent. ſoli diuine ↄtẽplationi vacare de/

lectetur.

Deoꝛdine vite actiue ⁊ contemplatiue

LCLapitulum tercium. .

O ſt hec ↄſiderandũ eſt de oꝛdine

p vite actiue ⁊ contemplatiue inui/
ceum. De quo dicit Hꝛego. Omel.
iij. ſuꝑ Ezechielẽ.qꝙ vita actiua poꝛẽ tꝑe

q; ↄtẽplatiua.qꝛ ex bono oꝑe tẽdit᷑ ad cõ/
templationẽ.

. ciendum aũt eſt ꝙ; glidͤ
dicitur alio pꝛiuſ dupliciter. Uno modo
ſcdᷣm ſuam naturam. Et hoc modo vita
contemplatiua eſt pꝛioꝛ q; vita actiua.in
quantum pꝛioꝛibus et melioꝛibus inſiſtit
Inde et actiuam mouet et dirigit.
Ratio enim ſuperioꝛ que contemplatõni

hdep
uur⸗
plri
nltat

nae

nplati
dei
Dlecni
d. o
Wyite
ibrite
mncanti
terdi ſu
ediuine
Aſcer⸗
naoe
Pleana
6 Ab
zechick.
ccpen
giſimnpii
neoten
motüſ
i; qun
odehz
iustlor
ninil
rtip
Coi
pia
iunn
mmqᷓ
ſi
cnnz
nen/
rin
nun
locß
ſno/
mnper/
mede⸗

plene

tonline
leinui⸗
Oncl⸗
niſpe
gdc/
vdligd
modo
goni
fint in
zipli

ompendium

deputat᷑ comꝑat᷑ ad inferioꝛẽ que deputã
tur actioni.ſicut vir ad mulierẽ que eſt per

virũ regenda.vt Auguſtinꝰdicit.xj.de tri ⸗

nitate Alio mõ dicit᷑ aliqͥd ppus q̊ adnos.ſ.

qꝛ eſt pus via generatõis ⁊ ̊ mõ vita acti/
nua eſt pꝛioꝛ contemplatiua. quia diſponit
ad contemplatiuam. vt infra patebit. ipſa

em̃ pᷣcedit ſicut id qð eſt cõmune pluriũ pᷣ

cedit via generatõis id qð eſt ppꝛiũ pfecto⸗/
rum. Nã vita ↄtemplatiua nõ oꝛdinat᷑ ad
gqualẽcunq; dilectionẽ dei ſʒ ad ꝑfectaʒ ad

quã pᷣcedit dilectio pximi ꝓpter deũ qui ꝑ/
tinet ad actiuã. Sʒ ſicuta vita actiua pce

dit ad vitã ↄtemplatiuã ſcdᷣm oꝛdinẽ gene
rationis.ſic qũq; a vita ↄtemplatiua redit᷑
ad vitã actiuã ꝑ viã dilectionis.vt ſcʒ vita
actiua ꝑ ↄtemplatiuã dirigat᷑.ſicut ꝑ oꝑa/

tiones acqͥrunt᷑ habitꝰ.ꝑ habitũ acqͥ ſitũ ꝑ
fectiꝰaliqͥs oꝑat᷑.vt dicit᷑.ij.ethi. Jdᷣo dicit
Bꝛeg.ſuꝑ Eʒech.ꝙ ſicut bonꝰoꝛdo viuen
di eſt. vt ab actiua in ↄtemplatiuã tendat᷑

ita plerũq; vtilia cõtemplatiua animꝰ ad
actiuã reflectit᷑. Hoc aũt intelligendũ eſt ĩ
hijs qui ad h̊ apti ſunt. Nã illi qui ſunt pꝛo
ni ad paſſiones ꝓpter eoꝝ impetũ ad agen/

dum.ſunt ſimiliter magis apti ad vitã acti

uam /ꝓpter ſpiritꝰ inqetudinẽ. Uñ dic Gꝛe⸗

goꝛius in.vj.moꝛalł.ꝙ nõnulli ita iniqͥ ſũt

vt ſi vacatõʒ laboꝝ habuerint grauiꝰ labo

rant.quia tanto deterioꝛes coꝛdis tumult⸗
tolerat.quato eis licẽti ad cogitatões va/
cat. Quidã vero habẽt naturalitanimi pu

ritatẽ ⁊ quietẽ ꝑ quã adↄtemplationẽ ſunt

apti.qui ſi totalit᷑ actõib putent᷑ detrimẽ
tum ſuſtinebũt. Uñ Bꝛeg.Xibidẽ dicit q̃rũ

dam hoĩm ita ocioſe mentes ſunt.vt ſi eos
laboꝛ occupatõisexcipiat ĩ ĩa oꝑis incho
atione ſuccũbant. Sʒ ſicut ipᷣe poſtea ſub

dit ſepe ⁊ pigras mẽtes amoꝛ ad opus exci

tat.⁊ inqetas inↄtemplatõe timoꝛ refrenat

Uñ ⁊ illi qui ſunt magis apti ad vitã acti/
nam.pñt ꝑ exercitiũ actiue adotemplatiuã

pparari. ⁊ illi nihilominꝰ qͥ ſunt magis ad

ↄtemplationẽ apti.pñt exercitia actiue ſub
ire.vt ꝑ hocad ↄtemplatõeʒ ꝑatioꝛes red/
dant᷑. Ex pᷣmiſſis patet q̃liter vitatempla
tiua impediat᷑ ꝑ actiuã.⁊ q̃liter ꝑ eam adiu

uetur. Nã vita actiua ↄſiderari põt q̃ntuʒ

ad duo. Uno modo quãtũ ad ipᷣm ſtudiũ
⁊ exercitiũ exterioꝛũ actionũ.⁊ ſic manife/

H ſtum ẽꝙ ipᷣa impedit vitã ↄtemplatiuã in
gquantũ ümpoſſibile ẽ ꝙ qͥs ſimul occupet᷑

circa exterioꝛes actões ⁊ diuine vacet ↄte/

plationi. Alio mõ põtoſiderari vita actiua

qntũ ad h̊ ꝙ interioꝛes anime paſſiões cõ/

ponit ⁊ oꝛdinat ⁊ quãtũ ad h̊ ĩa adiuuat
ad ↄtemplatõʒ q̃ impedit᷑ꝑ inoꝛdinatõʒ in

terioꝝ paſſionũ. Un Gꝛeg.dicit in.vj.mo
ralł.Qui ↄtemplatõiſ arcẽ tenere deſiderãt

bus ſe in campo ꝑ exercitiũ oꝑis ꝓbent. vt
ſollicite ſciant.ſi nulla iã mala pximis irro

Ent ſi irrogata a ꝓximis eq̊nimit᷑ poꝛtant
di obiectis bonis tꝑalibo neq̃q; mens le/
ticia ſoluit᷑.ſi ſubtractis nõ nimio meroꝛe
ſauciat᷑. Ac deinde ꝑpendãt.ſi cũ ad ſemet

ipos ĩtroꝛſus redeũt.in eo ꝙ ſpũalia rimã

tur.nequaq; reꝝcoꝛꝑaliũ ſeriẽ vmbꝛas tra
hunt. vel foꝛtaſſis tractas manu diſcretõiſ
De hijs que actiue vite attribuunt᷑.
CLapitulũ quartum.
Eingde ſpecialius inqͥrendũ eſt.qͥd ad
v́y3ytrãq; ꝑtem ꝑtineat.Et ömo qͥdem ðᷣ

—

vita actiua ſciẽdũ eſt ꝙ om̃es virtutes mo

rales ꝑtinẽt eẽntialiter ad eã. Uñ ⁊ phs di
cit in.x.ethi.q; vᷣtutes moꝛales oꝛdinãt ad
felicitatẽ actiuã. Et Iſido.li.de ſũmo bo/
no dicit ꝙ in actiua vita pus ꝑ exercitium
boni oꝑis cuncta exhaurienda ſunt vitia.
vt in ↄtemplatiua iã pura mẽtis acie ad cõ
templãdũ diuina qͥſq; ꝑtranſeat. Quia tñ
inter virtutes moꝛales pᷣcipua ẽ iuſticia q̃
quis ad alteꝝ oꝛdinat᷑.vt ph̊s ꝓbat.v.ethi.
Jõ quãdoq; vita actiua deſcribit᷑ ꝑ ea que
ad alteꝝ oꝛdinant᷑. Nõ qꝛ in hijs ſolũ.ſʒ qꝛ

in hijs pᷣncipaliꝰↄſiſtit. Et ꝓpter h̊ Bꝛeg. ſu

per Ezech.dicit ꝙ actiua vita eſt.panẽ eſu

rienti tribuere ⁊ in fine multis enumeratꝭ
que ad alteꝝ ꝑtinent ſubdit.⁊ q̃ ſingulis qͥ/

buſq; expediũt diſpẽſare Licetaũt pꝛudẽ

tia ꝓpꝛie ſumpta ꝓut de ea loquit᷑ phᷣus. vj.

ethi. ſit virtꝰ intellectualis tñ ipſe in.x. ethi.

dicit pꝛudentiã ꝑtinere ad felicitatẽactiuã

Cuſpꝰratio põt aſſignari qꝛ illud qð oꝛdina

tur ad aliud ſicut ad finẽ pᷣcipue in moꝛali

bus trahit᷑ in ſpeciẽ eiad qð oꝛdinat᷑.ſicut

illeq mechat᷑ vt furet᷑ magꝭ dicit᷑ fur qᷓ; me
chus ſcdᷣm phm.v.ethicoꝝ.Cognitio aũt

pꝛudẽtie oꝛdinat᷑ ad oꝑatões vᷣtutũ moꝛa/
lium ſicut ad finẽ qꝛ eſt recta rõ agibilium
vt dicit᷑.vj.ethi. Jõ cognitio pꝛudẽtie ꝑti/
net ad vitã actiuam. Uñ pꝛudẽtia põt dici

quodãmõ media inter vᷣtutes intellectua/
les ⁊ moꝛales.quãtũ ad h̊ ꝙ in ſubiecto cõ

ð
—

5

uenit cũ virtutibo ĩtellectualibo. in materia
pero totaliter ↄuenit cuʒ moꝛalib. Ideo

Lontemplationis

pertinet ad vitã actiuã ſicut virtutes mo/

rales. Inſuper ad actiuã vitã pertinet do/
cere de verbo ſapiẽtie ſicut dicit Negoꝛiꝰ
ſuper Eʒzech.quia licet habitꝰ ſapientie ꝑ/
tineat ad vitãↄtemplatiuã ⁊ etiã actꝰin qn
tum interius reſpicit veritatẽ intelligibilẽ
In cubcõſideratione ⁊ amoꝛe delectat᷑.tñ
in quantũ act?huiuſmodi tranſit exterius
per doctrinã pertinetad actiuã. Ex pmiſ/
ſis patet quare vita actiua in nobis non re
manet in patria. Dicit nanq; Bꝛego.ſuper
Eʒech.ꝙ cũ pꝛeſenti ſecło vita aufert᷑acti/
ua. Cõtemplatiua aũt hic incipĩ vt in ce/
leſti patria ꝑficiat᷑ Ratio eſt quia actiua ha
bet finẽ in exterioꝛibo actibo a ſi referant᷑ ad
quietẽ ↄtemplationis iã pertinent ad vitã
ↄtemplatiuã. In futura aũt vita beatoꝛuʒ

ceſſabit occupatio exterioꝝ actuuʒ.⁊ ſi qui

actus exterioꝛes fuerint referent᷑ ad finem
ↄtemplatõis quia vt Auguſt. dicit in fine
de ciuitate dei. Ibi vacabim? ⁊ videbimꝰ.
videbimꝰ amabimꝰ. amabim ⁊ laudabi/

mus. Etibidẽ pᷣmittit q; deꝰ ibi ſine fine vi

debitur.ſine faſtidio amabit᷑ſine fatigatio

ne laudabit᷑. Licet ergo virtutes moꝛa

les que pertinẽt ad vitã actiuã remaneant

poſt hanc vitaz. ſicut Auguſtin dicit. xiiij.

de trinitate Nõ tamẽ remanebũt ſcoᷣm actꝰ

— —

quos nũc habẽt circa finẽ exterioꝛẽ.ſʒ actꝰ?
eaꝝ referent᷑ in quietẽ ↄtemplatiõis quam
Augunſtinꝰ in verbis pᷣmiſſis intelligit per
vacationẽ que eſt intelligenda non ſolũ ab
exterioꝛibo tumultibo ſʒ etiã ab ĩterioꝛi tur/
batione paſſionũ. In angelis vero quãtũ

ag diſpenſationẽ miniſterioꝝ dei aliqͥd re/

manebit de vita actiua q;diu mund dura
bit qꝛ vn aliũ illuminat purgat⁊ perficit
vt patet per Dyoniſiũ.vij.c.celeſtis iherar

cchie. Ipᷣi etiã adminiſtratõi inferioꝛꝝ crea/
ture intendũt qð figurat᷑ ꝑ hoc qð q acob
vidit angelos in ſcala aſcendẽtes ⁊ deſcen/

dentes quoꝝ pᷣmũ pextinet ad ↄtemplatio
nẽ ſcᷣm ad actionẽ. Sʒ ſicut dicit Gꝛego.
in moꝛal.li.ij. Nõ ſica diuina viſione foꝛis

exeunt vt interne ↄtemplatõis gaudijs pꝛi
uent᷑.Et iõ in eis nõ diſtinguit᷑ vita actiua

⁊ↄtẽplatiua ſicut in nobisq per opera acti

ne impedimur a ↄtemplatione. Iñ cũ no
bis pꝓmittit᷑ ꝙ in futura vita ſimiles erimꝰ
angelis dei. nõ ꝓmittit᷑ illa ſimilitudo ange

loꝝ quantũ ad adminiſtratiõeʒ creatureꝗ

nobis nõ ↄpetit ſcõʒ oꝛdinẽ nature noſtre
Jõ in nobis nõ remanebit ibi cõditio vite
actiue. Quod ergo dicit Gꝛeg. ſuper Eʒe.
qꝙ in vita actiua fixa permanere poſſumꝰ.ĩ
ↄtemplatiua aũt intẽta mente manere nul

lomodo valemꝰ.nõ ꝓbat qꝙ vita actiua ſin
pliciter ſit durabilioꝛ q; ptemplatiua. Nẽäͤ

hec durabilitas vite actiue in ſtatu pᷣſenti.
excedens durabilitatẽ ↄtemplatiue.non ꝓ
uenit ex ppꝛietate vtriuſq; vite ſcõᷣm ſe ↄſi/
derate.ſʒ ex defectu noſtro qͥ ex coꝛdis gra
uitate retrahimur ab altitudine ↄtempla/
tionis. Uñ ibidẽ ſubdit Gꝛeg. qꝙ ipᷣa ſua in

firmitate tãte celſitudinis repulſus animꝰ

in ſemetipᷣo relabit.
De his que adotemplatinam vitã per
tinere dicuntur.
LALALL.aeapitulũ quintůũ.

i platiuã pertinẽt tranſeamꝰ. Et di
coaqmus ꝙ ad eã poteſt aliquid per
tinere dupliciter. Uno modo diſpoſitiue.
Alio modo eſſentialiter. Pꝛimo mõ virtu
tes moꝛales pertinent ad ↄtẽplatiuã. Im
peditur em̃ actus ↄtemplatõis.in quo eẽn

tialiter ↄſiſtit vita ↄtemplatiua.⁊ per vehe

mentiã paſſionũ per quã abſtrahit᷑ intẽtio
anime ab intelligibilib ad ſenſibilia ⁊ per
tumult?exterioꝛes. Uirtutes aũt moꝛales
impediũt vehementiã paſſionũ.⁊ ſedant ex
terioꝝ occupationũ tumultꝰ. Et ideo vir/

tutes moꝛales diſpoſitiue ad vitã ↄtempla

tiuã pertinẽt. Et inter alias maxime ad eã

cauſat᷑ ex virtutibo que ſunt ↄtra paſſiones
impediẽtes puritatẽ ratõis. Ideo de eo di
citur Matth.v. Beati mundo coꝛde.quo

niã ipᷣi deũ videbũt. Pax etiã.que ſubtra -/

hit litigioꝝ ⁊ tumultuũ occaſiones. Ideo

de hijs duab virtutibo ſpecialiter dicitad
Heb.vltimo.Pacẽſeqͥmini cũ om̃ibj⁊ ſan

ctimoniã.ſine qᷓ nemo videbit deũ. Hec ãt
ſanctimonia nõ ſolũ põt intelligi mũdicia
coꝛdis.ſed etiã mundicia coꝛpoꝛis.id eſt tẽ

perantia ſeu virtus caſtitaᷣ. que repᷣmit cõ
cupiſcẽtias maxime obſcurãtes lumẽ rati ⸗
onis.⁊ iõ maxime reddit hominẽ aptuʒ ad

ↄtemplationẽ.in quantũ delectatões vene
ree maxime depmüt mentem ad ſenſibilia.
vt Aug. dicit in li. ſoliloq *ι. Sʒz ſcðo mõ

Am vero ad ea que ad vitã ↄdDtem

pertinent.ſanctimonia ⁊ pax. Pꝛimo qui/
dem ſanctimonia.id eſt mũdicia coꝛdis.q

mreq
tnoſtre
Woylte
NSe
Munb
nge nu
uraſir
ng Ri
möͤln.
e o 5
nleoſ⸗
on
moh/,
Alui
3uind

Wün

ViNen
m..Eni
Niguisper
poſcie
onmöyin
Unni. Jn
ngvocin
ꝛperehe
it inteno
lunt per
morales
ſecanter
ldeovir/
Nempia
mmeade
nimoqu⸗
Acordis
paſſones
leodecod
e. quo
elubmn⸗
. N
Hpiatid

tn

Hecit
nüdicia
getttᷣ
omitch
nerat/
ptuz ad
ebs vene
ſcbilu.
vonno

Kompenoium

ſeʒ eſſentialiter. virtutes moꝛales nõ perti
nent ad vitã ↄtemplatiuã ſed actiuã.vt di/

ctuʒ eſt. Nꝗ finis vite actiue.eſt ↄſideratio
veritatis. Et ideo vita ↄtemplatiua eſſen/

tialiter vnũ actũ habet.in quo finalit᷑ ꝑfici

tur.ſcʒ ↄtemplationẽ veritatis.a quo ha/

bet vnitatẽ. Quia tũ ſcdᷣm Dyoniſiũ ſexto

„*

capitulo de diuinis nominibj. Differetia
eit in cognitione homĩs⁊ angeli eo ꝙ ange
lus ſimplici appꝛehenſioneveritatẽ inuenit

Hõ aũt quodã ꝓceſſu ex młtis ꝑtingit ad
intuitũ ſimplicis veritatis. Jõ ille vnꝰactꝰ
ↄtemplatõis in homĩe habet multos actꝰ
quibo ad eũ finaliter ꝑuenit. Quoꝝ quidaʒ

ꝑtinent ad acceptionẽ pᷣncipioꝛũ ex qͥb ce

dit ad veritatis ↄtemplatõʒ. Alij in dedu/
ctionẽ pᷣncipioꝝ in veritatẽ cuiꝰ cognitio ĩ
quirit Ultimꝰaũt ↄpletiuꝰactus eſt ipa cõ
templatio veritatis. Et ſcdᷣm hoc Richar

dus de ſancto victoꝛe diſtinguit tres actꝰ

qui vident᷑ ad vitã ↄtemplatiuã ꝑtinere.ſ.
cogitationẽ.meditationẽ.⁊ ↄtempilationeʒ
Vn ſcõᷣm eũ cogitatio ꝑtinere videt᷑ ad eo
rum inſpectionẽ ex quibo aliquis colligere
intendit vnã ſimplicẽ veritatẽ Etſic ſub co
gitationeↄpꝛehendi poſſunt.⁊ perceptões

ſenſuũ ad cognoſcendũ aliquos effectu s⁊

imaginationes ⁊ diſcurſus rõnis circa q̃/

cunq; perducẽtia in cognitionẽ veritatis ĩ
tente. Licet ſcᷣm Auguſt. xiiij. de trini
tate. Cogitatio generaliter dici poſſit om/

nis actualis operatio intellectus. Medi/
ritas ꝑtineat ad intellectũ.ipᷣa tame habet
rationẽ boni appetibilis ⁊ amabilis.ac de/
lectabilis.⁊ ſedᷣm hoc ꝑtinet ad vim affecti

tatio vero ꝑtinere videt̃ad ꝓceſſum ratõis

ex pncipijs aliqͥbo ꝑtingentibbad veritatis
alicuius ↄtemplationẽ. Et ad idem ꝑtinet
cõſideratio ſcõm Bernardũ. Licet ſcom
hm ſecũdo de anĩia. Omnis oꝑatio intel
ectus ↄſideratio dicat?᷑ Sed ↄtemplatio ꝑ
tinet ad ipᷣm ſimplicẽ intuitũ veritatꝭ. Uñn
Richardꝰdicit ꝙ ↄtemplatio eſt ꝑſpicaxet

liber animiptuit in res ꝑſpiciendas. Me
ditatio aũt eſt intuitꝰanimi in veritatis in/

qſitione occupatꝰ. Cogitatio vo eſt animi
reſpect?ad euagationẽ pnus. Adↄtem/
plationẽ aũt miniſterialit᷑ ꝑtinet nõ ſolum

cogitatio ſeu meditatio vt dictũ eſt. ſʒ etiaʒ
lectio ⁊ oꝛatio qua hõ ad cognitionẽverita
tis ꝑtingit dupliciter. Uno mõa ſeipᷣo ſeu

Eꝑapꝛiũ ſtudiũ ⁊ ſic requirit᷑ meditatio Alio

mõ ꝑ ea que recipit ab alio.⁊ hoc duplicit

quia vel in quantũ hõ recipit a deo ⁊ ſicne

ceſſaria eſt oꝛatio.ſcdʒ illud Sap̃.vij. In⸗

quantũ homo recipit ab homiĩe ⁊ ſic neceſ

raʒ.vel doctrina que accipit᷑ ꝑ auditũ exvo

„

ce loquentis.ſicut de maria guedtempla/

tiuã animaʒ ſignificat. dicit Luce. x. ſe⸗
dens ſecus pedes domini audiebat verba
UIInns.

RWür De ſubiecto in quootemplatiua ſub

CLapitulum ſeru.

mouet om̃es alias pot

lectationẽ que ↄſequitexeius viſione. Et
igdeo Gꝛeg.ſuꝑ Ezech.oↄſtituit vitã cõtem/
platiuã in charitate dei in quantũ aliqͥs ex
dilectione dei inardeſcitad eiꝰpulchꝛitudi
nem ↄſpiciendã. Et qꝛ vnuſquiſq; delecta
tur cũ adeptus fuerit id quod amat. iõ vi/ .
ta ↄtemplatiua terminat᷑ad delectationeʒ
que eſt in affectu.exqua etiã amoꝛ incendi
tur. Licet ergo finis ↄtemplatiõis ſit veri/

tas.ſcdᷣm phᷣm ſecũdo methaphiſice. ⁊ ve/

uam. Igeo de ſapientia ſeu ↄtemplatione

veritatis dicit᷑ Dap.viij. Hon habet ama
ritudinẽ ↄuerſatio illiꝰ.nec tediũ cõnictus
eius. ſed leticiã ⁊ gaudiũ. Et Gꝛeg.dicit ſu

per Eʒech.ꝙ vita ↄtemplatiua amabilis

valde dulcedo eſt Uñ eius dulcedo ſeu de
lectatio omnẽ delectationẽ humanã exce⸗
dit. Nam ⁊ delectatio ſpũalis potioꝛ eſt ᷓ

carnalis ⁊ ipᷣe amoꝛ quo excharitate deus

Diligit᷑.omnẽ aliũ amoꝛẽ excellit. Unde in

ps.dicit᷑. Guſtate ⁊ videte quoniã ſuauis
eſt dñs. Ticet ergo ↄtemplatio diuino/

rum q̃ habet᷑ in via.ſitvalde imꝑfecta reſpe

ctu illque habet᷑ in patria. tam delectabi
lioꝛ omni aliaↄtemplatione quantũcunq;
Efecta ꝓpter excellentiã rei ↄtemplate. CIn
phus dicit in pꝛimo departibʒ animalin;

C 2

Ed adhuc inquirendũ reſtat d
ſ ſitppꝛiũ ſubiectũ.⁊ quid adequatii
obiectum viteotemplatiue. QOuã
tũ autẽ ad pꝛimũ dicendũ eſt ꝙ vita cõtem
platiua quantũ ad ipᷣam eentiã actionis.ſ.
ↄtemplationis ſubiectiue eſt in intellectu
quantũ vero ad id qd mouet ad exercendu
talẽ oꝑationẽ eſt in affectu quia voluntas
is potẽtias etiã intellectũ
Houet aũt hec vis appetitiua ad aliquid
inſpiciendũ pter amoꝛẽ rei viſe.velꝓpter ð

contemplationis

ꝙ accidit circa illas diuĩas ſubſtãtias mi/
noꝛes nobis exiſtere theoꝛicas ſʒ et ſiſcõᷣm
modicũ attingamꝰcao.tũ ꝓpter honoꝛabi/
litatẽ ↄgnoſcẽdi delectabiliꝰ aliqͥd habent
qᷓ; que apud nos oĩa. Si vero obiciat᷑ e ĩ
ↄtempiatõe nõ ſit delectatio.qꝛ ſcðõᷣm Gꝛe
goꝛiũ ſuꝑ Eʒzech. in ea eſtↄtentio ⁊ certa/⸗
men. Clũ mens in ercertamine poſita qñ/
q; ſuꝑat qñq; ſuccũbit.ex eo etiã ſequit qñ
q́; coꝛꝑalis leſio.q̃ delectatõʒ ĩpedit. Unoð
BGeñ.xxxij dicit᷑ ꝙ Jacob poſteß dixerat. vi
di dñm facie ad faciẽ claudicabat pede eo
ꝙ tetigit neruũ femoꝛis eiꝰ.⁊ obſtupuerit.
Dicendũ eſt ꝙↄtentio vel certamẽ qñ ꝓpue
nit ex ↄtrarictate exterioꝛis rei.impedit illi
us rei delectationẽ. Nõ em̃ delectat᷑ qͥs in
reg quã pugnat.ſjʒ in re ꝓqua qs pugnat.
cũ eã adepi fuerit.ceteris paribo magis ð
lectat᷑. Sicut Aug. dicit. viij. ↄfeß. quã/
to fuit maꝰꝑiculũ in pᷣlio.tanto ẽ mar gau
diüũ in triũpho. Hõ eſt aũt in ↄtemplatiõe
ↄtentio vel certamẽ ex ↄtrarietate veritatꝭ
quã ↄtemplamur. ſʒ ex defectu nri intelle/
ctus ⁊ ex coꝛruptibili coꝛꝑe.qð nos ach in⸗/
ferioꝛa retrahit. Scoʒ illud Sap̃. ix. Coꝛ
pus qðᷣ coꝛrũpit᷑ aggrauat animã ⁊c̃.Etĩ⸗
de eſt qũ hõ ꝑtingit adↄtemplatõʒ veritat
qpardentieã amat. Dʒ magis odit ꝓpꝛiuʒ
fectũ a grauitate coꝛruptibilis coꝛpis. vt
dicat cũ apło Infelixego hõ. s me libera

pit de coꝛpe moꝛtis huiꝰ. Uñ ⁊ Gꝛeg. dicit

ſuꝑ Ezech. Cũ deiam ꝑ deſideriũ⁊ intel
lectũ cognoſcit᷑. oẽm ðᷣlectatõʒ carnis are
facit. Ex h̊ etiã ꝓcedit.ꝙ exotemplatõe qñ
qʒ leſio ſequit᷑ in coꝛꝑe.qði n Jacob figu/
ratũ eſt. qui poſt ↄtemplatõz dei.vno pede
claudicabat.qꝛ neceſſe eſt vt ↄualeſcente a
moꝛe dei.debilitet᷑ amoꝛ ſeculi vt Gꝛeg.ſu
per Eʒech. ait. Et ideo ꝑ agnitõʒ ſuauitatꝭ

dei. vnus in nobis ſa npes remanet. atq; a
lius claudicat.Oĩs em̃ qͥ ex vno pedeclau

dicat.ſolũ illi pedi innitit᷑.quẽ ſoluzʒ amat.
SDic g̊ ex pᷣmiſſis colligit᷑.ꝙ licet vita ↄtem
platiua.quo ad actũa quo denoĩat᷑.qͥ ↄtem
platio dicit᷑ eẽntialit᷑ ↄſiſtat ĩ intellectu.tñ

Pncipiũ habet in affectu.in quantũ videli

cet aliqͥs ex charitate ad ↄtemplatõʒ incita

tür. Et qꝛ finis rñdet pᷣncipio.inde eſt etiã

wꝓꝙ terminꝰ: finis cõtemplatiuevite ad affe/
ctum ꝑtinet. dũ ſcʒ in viſiõe rei amate dele
ctat᷑.⁊ ipᷣa delectatõe ad rei viſe amoꝛẽ.am

plius excitat. Uñ Bꝛeg. dicit ſuꝑ Ezechie

le.ꝙ cũ quis ipᷣm quẽ amat viderit.in amo
re ipᷣius ampliꝰ igneſcit. Et hec eſt vltima
ꝑfectio ↄtemplatiue vite vt ſcʒ nõ ſolũ diui
na veritas videat᷑ ſʒ etiã vt amek.
De ꝓpꝛio ⁊ adequato obiecto vite cõ
templatiue. — =
M Capitulũ.vij. .:
E⸗ꝗd adhuc ſpecialius ĩquirenduʒ
ſ qreſtat qͥd ſit adequatuʒ ſeu appꝛo
pppitꝛiatũ obiectũ vite ↄtemplatiue.
VUñ ſciendũ eſt ꝙ ad eã pᷣncipaliter ꝑtinet
ↄtẽplatio diuine veritatis.qꝛ hmõi ↄtem/

platio eſt finis totiꝰhumane vite. Ideo di

cit Gꝛeg.vj.moꝛał.ꝙ inↄtemplatõe pncipi

um qð de eſt querit᷑. Et Aug. pmo detri/

nitate ꝙ ↄtemplatio dei pmittit᷑ nobis acti
onũ omniũ finis atq; eterna ꝑfectio gaudi
oꝛũ que qͥdeʒ in futura vita erit ꝑfecta qñ
videbimꝰ eũ facie ad faciẽ.vñ ⁊ ꝑfecte bea/
tos faciet HNũc aũt ↄtemplatio veritatis di

uine ↄpetit nobis imꝑfecte videlicet ꝑ ſpe

culũt iĩenigmate.vñ ⁊ ꝑ eã fit nobis quedã
inchoatio beatitudis qᷓ hic incipit.vt in fu
turo terminet᷑. Sed qꝛ ꝑ diuinos effectꝰin

deiptemplatöz manuducimur ſcoᷣm illud

Ro.i.Inuiſibilia dei ꝑ ea que facta ſunt.i/
tellecta ↄſpiciunt᷑inde eſt ꝙtemplatio di

uinoꝝ effectuũ ſecũdariot diſpoſitiue ꝑti

net ad ↄtemplatiuã vitã ꝓut ſcʒ ex hoc ma
nuducit᷑ hõ in deicognitione. Uñ Augu.
dicit in libꝛo de vera religione q in creatu
rarũ ↄſideratione nõ vana ⁊ ꝑitura curio/
ſitas eſt exercenda.ſʒ gradꝰ ad ĩmoꝛtalia et
ſp manentia faciendꝰ. Ideo Dauid cogni/
tionẽ opeꝝ dei querebat. vt er hoc mãudu

ceret᷑ in deũ dicens. Meditaboꝛ in om̃ibꝰ⸗

operibo tuis. Hinc etiã Bernardꝰ in libꝛo
de ↄſideratione dicit.ꝙ oma ↄtemplatio ẽ
admiratio diuine maieſtatis. ſecunda iudi
cioꝛũ dei. tertia beneficioꝝ ipius.quarta ẽ
ꝓmiſſoꝝ.Quoꝝ pmũ ꝑtinet ad diuina ve
ritatẽ. alia tria ꝑtinent ad diuinos effectus
Exↄſideratõne aũt diuinoꝝ iudicioꝝ.hõ
manuducit᷑ in ↄtemplationẽ diuĩe iuſticie
Eroſideratõe vero diuinoꝝ bñficioꝛũ.in
ↄgnitionẽ diuine bonitatis ⁊ miſericoꝛdie
quaſi per effectꝰ exhibitos vel exhibẽdos.
Sic &ᷣ ex pbůqmiſſis patet.q oꝛdine quodam
quattuoꝛ ad vitã ↄtemplatiuã ꝑtinẽt .Pꝛi
mo quidẽ virtutes moꝛales.ſecũdo quidã
alij actꝰpꝛeter cogn itionẽ.tertio vero ↄtem
platio diuinoꝝ effectuũ.quarto eſt ↄpleti/

b

n

namo
lüim
udiui

wc

uirendr;
wapo⸗
wae,
nhuner
en/
Nodi
Mehi
Ndeni
nstai
nogc⸗
indi
ſaeber
niunsdi
caphe
isget,
winir
detadn
Dmiid
inti⸗
odt
nepn⸗
ocma
ugr.
gratu
curio/
glaer
cog/
nünd
noßhi⸗
Filino
mmande
mnoniei
, gann
nuni ve
cfectus
vor ho
cicie
oꝛi,in
corde
belos⸗

uum ſcʒ ipᷣa ↄtemplatio diuine veritatꝭ Ex
pᷣdictis etiã apparet qũo vita ↄtemplatiua

diuturna ẽ.pᷣmo qͥdẽ ſcᷣm ſeipᷣaʒ ſiue ſcðʒ

naturã ſuã ⁊ hoc duplicit᷑. vno mõ qꝛ verſa
tur circa incoꝛruptibilia ⁊ imobilia. Alio
mõ qꝛ nõ habetotrarietatẽ.Delectatõi em̃

qque eſt in ↄſiderãdo.nihil eſt ↄtrariũ vt di

cit phᷣus pᷣmo thopi. Sʒ etiaʒ quo ad nos
ipᷣa diuturna eſt.tuʒ qꝛ ↄpetit nobis ſcdᷣm
actionẽ incoꝛruptibilis ꝑtis ſcʒ aĩe intelle/
ctiue.ideo poteſt poſt hanc vitã manere.tũ
qꝛ in oꝑibꝛ ↄtemplatiue coꝛꝑalit᷑ nõ labo/
ramꝰ.vñ magis in hmõi oꝑibo ↄtinue pſi/
ſtere poſſumꝰ ſicut dicit ph̊ᷣs.x.ethi.Ticet g̊

osts intellectiue ꝑfectões huiꝰ vite in futu/

ro euacuabunt᷑ ſcõᷣm apłm.j.choꝝ.xiiij.p/
pter qð modꝰↄtemplãdi nõ erit idẽ hic⁊ ĩ

patria. tñ vita ↄtẽplatiua dicit᷑ manere rõe
charitatis.in qua habet pncipiũ ⁊ finẽ Jõ

dicit᷑ Quẽ.x. Maria ABeuna partẽ elegit.q̃
nõ auferet᷑ ab ea. Et Gꝛeg.ſuꝑ Eʒech.diẽ

Cotemplatiua hic incipit.vt in celeſti pꝛia
pficiat᷑. qꝛ amoꝛis ignis h̊ ardere inchoat.
q cũ ipᷣm quẽ amat viderit.in amoꝛẽ ipᷣius

amplrigneſcit. In hac aũt vita q;uis ↄtẽ/
platioꝓpter cauſas pᷣdictas diuturna ſit.ta
mẽ ei dulcedo raptim trãſit. Uñ HGꝛeg.v.
moꝛal.exponẽs illð Job.iiij. Cũ ſpũs me
pñte trãſiret dicit.ꝙ in ſuauitate ↄtempla/

tionis ĩtime.nõ diu mẽs figit᷑qꝛ ad ſeipam
ipᷣa ĩmenſitate lumĩs reuerberata reuocat

Ratio ẽ.qꝛ nulla actio h̊ diu põt durare in

ſummo ſui. Sũmũ aũt ↄtemplatõis ẽ. vt
altingat ad vniſoꝛmitatẽ diuine ↄtempla
tionis vt dicit dyo. Uñ ⁊ ſi q;tũ ad h̊ ↄtem
platio diu durare nõ poſſit.tñ quãtum ad
aliosotemplatõis actꝰdiu durare poterit.

De ſpecieba ↄtemplatõis ⁊ de moti/

bus in quos diuidit᷑.

Lapitulum octauum.

. Unc vero de ſpecieb ⁊ de moti⸗
n bus ↄtemplatõis diſtinguendũ ẽ

Cũ aũt Berñ.vt ſupꝛa tangit᷑ q̃t/
tuor ei ſpecies aſſignet Richardꝰ in ſex ſpe
ciesↄtemplatõʒ diſtinguit. Pꝛima eſt ſcðʒ

ſolã imaginatõeʒ.dũ attendimꝰ res coꝛꝑa

les. Scðda eſt in imaginatõe ſcdᷣm rõnem.

pPut ſcʒ ſenſibiliũ oꝛdinẽ ⁊ diſpoſitõʒ ↄſide
ramus. Tertia eſt in rõne ſcᷣm imaginati
onẽ.qñ ſcʒ ꝑ inſpectõʒ reꝝ viſibiliũ.ad iui
ſibilia ſubleuamur. Quartaẽ in rõne ſcðʒ
roõnem.qñ ſcʒ animꝰ intendit inuiſibilibo qᷓ

imaginatio nõ nonit. Quinta eſt ſupꝛa rõ/

nem. qñ ex diuina reuelatõe cognoſcimꝰ.qᷓ
hüana roöne ↄpꝛehẽdere nõ poſſumꝰ Sex/
ta aũt eſt ſupꝛa rationẽ ⁊ pᷣter rõneʒ.qñ ſcʒ

ex dinina illuminatõe cognoſcunt᷑ea qͥ hu
mane roni repugnare vident᷑. ſicut ea q̃ di
cunt᷑ de myſterio trinitatis. Per iſtas vero

ſex ſpecies deſignant᷑gradꝰ quib ꝑ crcatu

ras in dei ↄtemplationẽ aſcendit᷑. Nã in p/
mo gradu ponit᷑ ꝑceptio ſenſibiliũ. In ſe/⸗
cundo ꝓgreſſus a ſenſibilib ad intelligibi/
lia. In tertio d udicatio ſenſibiliũ ſcoᷣm iĩ
telligibilia. In quarto abſoluta ↄſidera/
tio intelligibiliũ.ad q̃ ꝑ ſenſibilia peruenit
In quinto ponitotemplatio intelligibili/

um.q ꝑ ſenſibilia inueniri nõ poſſunt.ſʒ be

neꝑ roneʒ capi poſſunt. In ſerto vero cõ/
ſideratio intelligibiliũ.que rõ nec inuenire

nec caꝑe poteſt. Et hͥ pertinet ad ſublimeʒ

ↄtemplationẽ veritatis diuine in qᷓ finalit
ↄtemplatio ꝑfici᷑. De motibo aüt qͥ diſti
gnunt᷑ in oꝑatione ↄtemplatõis ſciendũ ẽ
ꝙᷓ Dyoniſi.iiij.Ode diuinis noĩbe tres mo
tus in ↄtemplatõe diſtinguit ſcʒ circularẽ
rectũ.⁊ obliquũ. Uñ licet cõtemplatio ſit
quedã ſpũalis quies. Juxta illud Sapiẽ
tie. viij. Intrans in domũ meã ↄquieſcam
cũ illa.q̃ quies intelligit᷑ eſſe ab excerioꝛib⸗

occupationiba ⁊ motibo coꝛꝑalib.opponi/

tur tñ oꝑatio intellectꝰ. in q̃ ↄtemplatio cõ
ſiſtit eſſentialit. motꝰ dicit᷑ ſcõᷣm q; morꝰ eſt

actꝰpfecti.vt ph̊s dicit.iij.deania.Et quia

ꝑ ſenſibilia in cognitionẽ intelligibiliũ de/
nenimꝰ.⁊ oꝑatões ſenſibiles ſine motu nõ

ſunt. inde eſt ꝙ operatões etiã intellectua/

les.qi morꝰquidã deſcribunt᷑. In motibui
aũt coꝛꝑalibo perfectioꝛes ⁊ pmi.ſunt loca
