ſuſtinuit ⁊ occulte ⁊ manifeſte.a qͥb etiaʒ

poſt xpᷣi aduentũ penit immunis nõ fuit
Honet &ů̊ pſalmꝰ iſte relictꝭ cerimonijs le
gis ⁊ ydolatrie ſuꝑſtitõe ad nouũ teſtam̃

tũ accedere Et pmo inducit eccłiam ex

pectaſſe deũ ⁊ accepiſſe eũ.⁊ ab eo nouuʒ
teſtamẽtũ qð ⁊ multi ſecuturi ſunt. vñ ꝑ/⸗

cutit om̃s ſuꝑſtitiões ⁊ inuitatad mirabi
lia dei Secũdo exponit mirabilia que

ſunt incarnatio.iuſticia pᷣdicatiõis.libera

tio hoĩm ab iniqͥtatib.ↄfuſio inimicoꝛuʒ

leticia ſperãtiũ. Ibi.Annũciaui.Et loqͥ
in h̊ pſalmo xpᷣs in ꝑſona mebꝛoꝛ
Earꝰqͥ intelligit ſuꝑ.Titulꝰ In fi

b nẽ pſalmꝰ Dauid. Uel ſic Hiero

nimꝰ trãſfert. In finẽ intellectꝰ fi/

lijs choꝛe.Siẽ legit᷑ in libꝛo numeri Cho

re cũ dathan ⁊ abyron mouit ſeditiöõem õ
Moyſen ⁊ Aaron.ꝓ q̃ a deo grauit᷑ puni
ti ſunt. Fuerũt aũt qdã filioꝝ choꝛe qͥ pa/
tris nequitiã nõ ſunt ſecuti. vñ ⁊ poſtea a
dauid ĩ miniſteriũ domꝰdñi ſunt ⁊ aſſum

pti ⁊ a dño bñdicti ꝓpt᷑ qð etiã in tituł pſal
moꝝ ſepe fit mẽtio de eis.maxime tnpter
nouin interpᷣtatõem ex q̃ ſpũalis intellige
tia aperit᷑ vt ̊ Choꝛe nag calua ria inter
pᷣtat᷑ ꝗfuit loc dñice paſſiõis. U
uariã xppᷣi paſſio intelligit᷑.filijů caluarie fi
lij ſunt paſſionis.qͥ in cruce dñi cũ aplo
gloꝛiant᷑. Et his huiꝰ pſalmi ĩtellect attri
buitur. qͥ credũt xpᷣm.⁊ ſi pauperem eſſe ⁊
moꝛtuũ.tñ veꝝ deu./ Et ſic ẽ ſenſus titu

li. Intellectꝰ ho pſalmi tendes in finem. i.

xpᷣm.attribuit᷑ filijs choꝛe.i.filijs crucis.
Honsẽs vt xpᷣs ⁊ ſi pauꝑ ⁊ paſſus.crela
tur tñ deꝰ Et pᷣmo ꝓpha intelligeẽtesꝭ ſup
egenũ ⁊ pauperẽ ↄcelebꝛat Secũdo xpſ/
de paſſione ſua agitꝗqᷓ ̃m egenũ fuit. Jbi.
Inimici mei.⁊c. Tertio agit de refurre /
ctione.q̃ eſt gł ia egeni.ad ↄfirmãdã ſpem
fideliũ. Ibi. Zu aũt dñe. Et eſt in ho

pſalmo voxtotiꝰxpᷣi.i.capitꝭ ⁊ coꝛꝑis quas

ſi vnihoĩs. Quedã em̃ vᷣba capiti ueni /

unt. qd mẽbris. qdã ꝓphe. ꝛi? phha lodh
tur ĩ ſui ꝑſona.poſtea inducit xpᷣm loqntẽ

⁊ in mẽbꝛis ⁊ i ſe. In mẽbꝛis ibi.Ego di/
xi. In ſe.ibi. Inimici mei.

Uemadmodũ deſiderat. Tituluſ
q In finẽ intellectꝰ vł in ĩtellectu fi
Iiliiujs choꝛe.vt ſupᷣ. Filij choꝛe ſunt
filij calui.i.xpi. in caluo Heliſeo pᷣſignati
q tropheũ xpᷣi.i.ſignũ crucis ĩ frõte coꝛdii-

⁊ coꝛꝑis ſuſceperũt.qͥbo intellectꝰ hꝰ pſal,

mi attribuit Et eſt pſalmiſte ↄtra triſti
cias ſeculi ne nos a dᷣo retrahãt vbi ẽ vor
fidelis deũ deſiderãtis qͥ ſpꝛetꝭ vicjs ad

—

ſonte gre velareplatis diuie aſcedere cu

pit. Honẽs ne ſeculi triſticie aim ĩ deſpe
ratiõem vł tediũ trahat.⁊ a ſancto deſide
rio retrahät Et pmo ofñe deſideriũ hꝰ

fidelis ð eſſe ad deũ Secũdo agit ð cõ

turbatiõibo ↄrra qs rõ ↄfoꝛtat ſenſualita⸗
tem.ſpe ↄſolationis diuine. Ibi. Quare

triſtis es

Udica me deꝰ.Litulꝰ In finem.
i pſalmꝰdauid. Hic loquit᷑ in ꝑſo⸗
nbä⸗pDg eccie int ʒzizania ↄſtitute.ð pꝛei
ſuras ſeculi.petẽs ne ipᷣe a deo retrahant.
Et ppᷣmo ↄq̃rit᷑ de ꝑmixtiõe maloꝝ.⁊ pᷣcat
ab eis ſeꝑari. Secũdo agit de leticia fina
li. p q̃ laudat deuũ in tribulatõe.ibi. Et in/
troibo. Et exh̊ ſepfoꝛtat qui pꝛius triſtis
crat.ꝛd?.
Ervus aurib. Titulꝰ In finẽ pſal /
dð mi filijſchoꝛe ad ĩtellectũ Pſalmꝰ
iſte dirigẽs in finẽ.i.in xpᷣum.attri
buit᷑ filjs choꝛe.i.filijs paſſiõis.ſ.ſanctis

caluaria inter martyribo. ad itellectũ.i.vt ĩtelligant cur
ôis. Uñ ꝑ cal-

martyres deꝰ videt᷑ relinq̃re ſubtrahẽdo

tꝑalia bona ⁊ affligi ꝑmutẽdo.cũ pr̃es an

tiquos iuuerit ĩ manu valida ⁊ eis tꝑalia
abũdant᷑ ↄtulerit.Oð iõ facit.i.tꝑalia ꝑ/

fectis ſubtrahit. vt ampldeſiderẽt᷑ etxna.
⁊ aduerſa infert vt feruẽtiꝰ qᷓ̃rant᷑ futura

e 4

Ver bü abbꝛeuiat.

Aumpfect tꝑalia ↄtulit. vt eos ad credẽdũ
üͤgii⸗ voluit figurari Monets pſalmꝰ
iſte ad ↄtẽptũ terrenoꝝ ⁊ ad appetitũ cele

ſtiũ. Et pmo diſtinguit bñficia dei.oſten
Dens q̃ incipiẽtibo data ſũt in mũdo.⁊ q̃ ꝑ
fect dabunt᷑ in celo Secũdo enumerat

magia qᷓ hic feruũt boni nõ tñ obliti ði Nñc
auũt repuliſti Tertio p̃ᷣcat᷑ auxiliũ vt h̊ af

Hlctis tpe reſurrectõis xpᷣs ſubueniat.Ex
nvrge ⁊c̃.Loquit᷑ aũt ꝓpha in ꝑſona marty

rum ſeu fideliũ ꝑſecutiõem patietium.,.
Ructanit coꝛ men Zitulꝰ In finẽ

e pꝓ bis qᷣ ↄmutabũt᷑ filijs choꝛe.ad
nnntellectũ cãticũ ꝓ dilecto. Canti

xcũ iſtud tẽdens ĩ finẽ.i.in xpᷣm vel ĩ ↄſum
matiõʒ eterne beatitudĩs.habitũ ꝓ hisqͥ
cõmutabũt᷑.i.de veteri hoĩe in nouũ mu⸗/
tabunt᷑ Etꝓ dilecto.ſ.xpᷣo eccĩe ſpõſo.cã/

vt intelligãt myſteriũ ↄiũctõnis dilecti ?

Dillecte.i.xpᷣi ⁊ eccie ſpõſeſue ad quoꝝ lau

ſe eructatuꝝ ꝓmittit Secũdo ĩcipit de
laude ſpõſi laudãs eũ quadrifoꝛmit. foꝛ
ma.a ptãte.a iudicio.ab oꝛnatu.ibi.Spe

cioſus foꝛma.⁊c̃. Tertio laus ſpõſe cãtat᷑

ſubmiſſt etiã quadruplicit᷑.a foꝛma.a gła
ab amictibus.a ꝓle.Ibi.Audi filia Hoc
g̊ canticuʒ merito ðꝛ epythalamiũ.i.laus
tchalami.qꝛ laus ſpõſi ⁊ ſpõſe ⁊ deſpõſatio

nis eoꝝ

nus n refugiũ. Titulꝰ In fineʒ

d plſalmꝰ dauid.filijs choꝛe ꝓ archa
nirs. Pſalmꝰ iſte tendens ĩ finem
id eſt in cp̃m. eſt dauid.i.cuiſſibet fideliſ.⁊
attribuit᷑ filijs choꝛe.i.filijs cruc. habituſ
ꝓ archanis.i.pꝓ manifeſtatõe archanoꝛuzʒ
aduẽtꝰxpᷣi.de qͥb h̊ agiꝭ Pꝛimo nãq; ꝙ;
in aduęetu dñi oĩs ſpes habẽda ſit oñdit᷑ ⁊

in trãſitu apłoꝝ ad gẽétes. Secũdo diẽ

ꝙ eccĩa fundat᷑ in xpᷣo cui gẽtes ⁊ reñ ſubij

ciunkt᷑.ibi. YFlumĩs impetꝰ. Tertio nar/
rat magnalia ĩcarnatõis tꝑe facta.ibi Ue

nite ⁊ videte oꝑa. Ulidẽes pha in xp̃i ad/
uẽtu multas inſurgere tribulatões 3ᷣ eas
2ſolatõe pᷣmuniẽſ.ĩ ꝑſona filioꝝ choꝛe ſen

2

pvona. Ill aũt antiqᷣs taqᷓ rudib: ⁊ adhone

⁊ ſerniẽdũ alliceꝛet.⁊ ꝑ illoꝝ tꝑalia noſrra

uſcũq; fidet de iudea.ad fidei ↄſtantiã

Bnes gẽetes. In finem pſalmus
o dauid ꝓ filijs choꝛe. Pſalmꝰ iſte
eelſt dauid ꝓphe qͥ hic loquit᷑ ĩ voc·
apłoꝝ.habit p filijs choꝛe.i ꝓ ↄuerſis.di
rigẽs ĩ finẽ.i.in xpᷣi laudẽ. Vñ pᷣmo gẽtes
ad q̊s gra trãſiuit ad dei laudẽ ĩuitat. Se
cundo aſcẽſio ⁊ regnũ dei deſcribit᷑ vñ in

ſtãter pſallere monet.ibi. Aſcẽdit

Agn' dñs.Titulꝰ pſalmꝰ vłlaus
m catici filioꝝ vł filijs choꝛe ſecũda
ſabbati. Pſalmꝰiſte qͥ eſt laus cãti

ci eſt filioꝝ vł cantat᷑ filis choꝛe.habitus
ſcdᷣa ſabbati.i.ſcðᷣa die pꝰ ſabbatũ.ſ.die q̃

fec dñs firmamẽtũ.ꝑ qð h intelligit᷑ eccia
ſup̃ᷣ petrã firmata.ð q̃ hic agit᷑. quã vocat

ciuitatẽ.eã ⁊ dñm ei cõmẽdãs. Uñ pᷣmo
agit de fundatõe ciuitatꝭ. quã cõmẽdati/

ue deſcribit Secũdo agẽs gr̃as de aduẽ
tu xp̃i. monet de gdib ecciĩe diſtribuẽdis:

p qs ſaluatoꝛ agnoſci poſſit. Jbi. Suſce/⸗

pimus deus

.— Uaite hec. Tituluſ In finẽ filijs

Ollecte. l. cie 4 a cchoꝛe pſalmꝰdauid Hic agit ꝓpha
dẽ⁊ veneratõzʒ monet pſalmꝰiſte Etpmo
ꝓpha celeſtib epulis ſaginat⸗ pᷣconia dei
S

de amatoꝛiba mũdi. oñdẽs eos cũ
ſua głia ꝑituros.⁊ illos redarguẽs qͥ co/

lũt deũ vt h̊ bñ ſit eis murmurãtes qꝛ ma

li floꝛẽt ⁊ ii pᷣmunt᷑q̃ſi deꝰ ̊ ignoꝛet vł ñ
curet. Un monet filios choꝛe.i.fideles
xpᷣi.vt ĩ mũdo deiecti nõ iõ apꝛeciẽtur ela

tos.Et pᷣmo attẽtos fac ad ea q̃ dicturꝰ ẽ.
Secundo ĩcipit pſeqͥ illa dicẽs ꝙ; xpᷣuſ
nõ redimet ipioſ.ibi.Curtimebo.Tertio
diẽ q̃ impijs ⁊ iuſtis reddẽda ſunt.ibi Di
cut oues Quarto ammonet ne timeãtur
potẽtes.qͥ oĩa cũ luce relinquũt.ibi. Ne ti

mucris
Eus deoꝝ.CTituł pſalmꝰ aſaph.

d. Ulc ſup dictũ eſt aſaph cum alijs

mult pᷣfect? fuit cantoꝛiba ĩ taber/
naculo dñi.hebꝛavce ĩterpᷣtat᷑ ↄgregatio.
grece vᷣo ſynagoga Que h̊ loqͥ? in ꝑſona fi

deliũ xpᷣm expectãtiũ Agit aũt pſalmuſ
de mutatõe legaliũ ſacrificioꝝ ĩ ſacrificiũ
laudis.ſic ſupᷣ egit de mutatõe eoꝝ ĩ ſacri/
ficiũ dñici coꝛꝑis ⁊ ſanguis. Agit etiã p/
mo de vtroq; aduẽtu dni.p pmũ blãdiẽs
p ſecũdũ terrẽs Secũdo vox xpᷣi induci
tur monẽtꝭ. vt relici ſacrificis pecuduʒ
fiat ſacrificiũ laudis. Audi popul?meus.
TCcertio diẽ a ꝗb velit ſacrificiuʒ laudis.
vbi pctõꝛi ſue neqͥtie iputant᷑. Ibi Pctoꝛi
Aagüt, Duo pmivſus ad pmu aduentum. ſe

ltoi
Voꝛe

litateg

fedarg
eni
deniuo
deimt
Men
deleri

Auerte

al
4

inde
gün
llleq
mina
pato
fegni
ci
Nus. 0
dentbi
ftume
tenen
Niir
aſgn
lhen
flos
ſtem
ligſ⸗
duol
liſen
fineh

(äre
chig
nnu⸗
ico
ve
lcſti,
cſen
(tdei
horf
fiale

hie
iih

Mi guẽtes ad ſecundũ pting odelecte ei ponit iriſio.ibi. Nidebunt
me I Aſerere meide. Pfalm dauid cũ ¶Quartodiẽ quõ bomʒ eũ ſe habeat cum
* m venit ad eũ nathan phᷣa. qm̃ itra laude ꝑtcis ↄtrarie.ibi.Ego aut
naſin piſcei Vit ad berſabee. Tituliſte patz er Irit inſipléo. Titulus In finem
iiin hiſtoꝛia libꝛiregũ ð adulterio dauid uum d Intellect? dauid pamalech. Ta/
ni⸗ Vxoꝛe vꝛie. Uñ h̊ pſalmꝰ agit ð mia hkü git hiſtoꝛia libꝛi regũ ð amalechi/
“l litate quã habuit dauid q ſuꝑ ̊ eũ ꝓpha tis à abſence dauid ĩuaſerut ſychelech ci/
n, redarquit. monẽs nos exeplo ipp ad peni nitatẽ eꝰ. Amalech aut ĩterptatptus lu/
ny'rlhoys tẽtiã.Et pmo ponit᷑ depcatio.vbi iudicis gens terrã.⁊ ſignificat antixpᷣm ⁊ eiꝰppłm
weſerice beniuoletia captat᷑ Scdo exauctoꝛitate amaãtes terrena.qͥ in fine mũdi pꝓ viribus
khnscit Dei mãifeſtatꝭ. ↄfidẽtia ablutõis oñdit᷑.ibi vaſtabũt ecciam. Sʒ danid.i. xpᷣs.pcuſſꝰ
chubine Incerta Tertio ex ↄfidentia ſecurꝰ petit amalechitis eã liberabit. Uel km aliã lit/
iſdei Deletiõʒ oĩm pctõꝝ ⁊ plenã reſtitutõʒ.ibi. teram in qua onit Augꝰ ꝓ amalech me/
likerci Auerte Quarto dic qd reſtitutꝰ ꝑſoluat. lech.qꝛ melech interpᷣtatoolẽs vel ꝑturi/
guüon ibi. Docebo ⁊c̃. Quiĩto de edificatõe hie ens. Hic ſignificat᷑ q nũc dolet.⁊ maxime
8 Wihno ruſalẽ ꝓphetat.ibi. Benigne falt. dolebit tꝑe antixpᷣi refrigeſcẽte charitate
i öniini,/ ALiliigd gloꝛiarꝭ.Titulꝰ In finẽ In/ multoꝝ.⁊ parturit donec foꝛmet᷑ xpᷣs in il
Fusdenee gq tellectꝰ dauid cum veniſſʒ dohet lis. ꝓqᷓ increpant᷑ hic hoĩeſ inter q̊s gemit
iſribricis lgladumeꝰ⁊ nüciaſſʒ ſauli.veit dauid · UIñ hic intedit ꝓpha ecciam g antixpᷣm
NbiSle⸗ in domũ abymelech. Ab hiſtoꝛia libꝛi re / vl xuerſos q̃ eᷣ mẽbꝛa ſunt roboꝛare ⁊ cõ
gũ nõ diſcrepat titulꝰiſte.niſi qꝛ ſacerdos ſolari Et pꝛimo ponit᷑ increpatio maloꝝ
Inſniflis ille qͥ hoᷣꝛ abymelech. ibi achymelech no Secundo cõminatio ꝑ finẽ eoꝝ.ibi. Nõ/⸗
Hicigiphe minat᷑.Hiſtoꝛie at myſteriũ ex noĩm ĩter/ ne. Tertio diẽ ꝙ ſalꝰ ſu ꝑturiẽti eccĩe.ibi.
ditisloli Statõe attẽdendũ eſt. Abymelech patr? Quis dabit
—KZ regni interptat x ſt iudeos.æ⁊ vomeiu Eusin noĩetuo. Titul In finez
ringenn regnũ iudeoꝝ. Dohet motꝰ.vydu me?terre d in carminib⸗ vel hymnis. Intelle
mun i nus.ſaul petitio.dauid manufoꝛt vł deſi ctus dauid. cũ veniſſent ʒipheiad
veles derabil aſpectu. .iõ dauid ſit xpᷣʒ.? dohet ſanl ⁊ nuciaſſent ſaul.nõne dauid abſcon
ninrc vdume.i.moiꝰterrenꝰ deſ igt antixp̃um:qͥ ditus eſt apð nos. ¶egit᷑ in libꝛo reguz q;
un⸗ terrenũ genꝰmaloꝝ hoĩm 2 celeſte genꝰfi dauid fugiens venit in deſertũ ziph ⁊ ibi

Ggtill Deliũ ⁊ ſpũaliũ hoĩm. mouebit ꝑ mirabi latuit.qð ziphei nüciauerũt ſaul.ied inde

Tero lia ſignoꝝ. Saul vᷣo ſigt diabolũ quẽ ma fugies ⁊ ĩ ſpelũca latẽs euaſit. Vñ ſumit
rbSi li petũt ĩ regẽ ſuũ.vñ rexfactꝰeſt ſuꝑ om̃s titulus. qʒ tñ nõ de hiſtoꝛia ſʒ de ei ſignifi
düntitur. filios ſupbie. Hic ãt terrenũ regnũ ⁊ cele cato agit pſalmꝰ. Ziphei em̃ interpᷣtãt ſio
bi heii ſte mixta ſüt.i. boni q ſunt regnũ xpᷣi ⁊ ma retes.⁊ ſignificãt illos qͥ iu pñti floꝛẽt co/
bn li q ſunt regnũ diaboli ⁊ antixpᷣi.⁊ de his pia tꝑa liũ.q̊ꝝ głia eſt ve flos feni.qͥ hodie
Umpiard. dDuohby generiboagit iſte pſalmꝰ.Eſt ̊ titu floꝛet ⁊ cras ĩ clibanũ mittit᷑ Inter hos la

baumtis liſenſus. Intellectꝰdauid ꝓphᷣe.tendẽs in tet dauid.i:ſancti moꝛtui mũdo. qᷣꝛũ vita

niuten fiuinẽ h aperit᷑.quẽ habuit deh̊ qð factũ eſt abſcõdita eſt cũ xpᷣo in deo. Hos ꝓdũt ʒi
hnin 5 ci veniſſʒ dohet ydumeꝰ.i.antixpᷣs ył ter phei regi ſoul.cũ ad regnũ moꝛtis trahe/
. renũ genꝰ hoĩm impioꝝ.qͥ ſunt coꝛpꝰeiꝰ.? re moliũtur.Et h̊ eſt intellecꝰ Dauid.i.x
fnvan annũüciaſſʒ ſauli.i.diabolo eiꝰ qauxiliũ pe / phete vel alteriꝰ cuiuſcũq; viri ſpũalis. qͥ
nefi tedo.vl eũ in regẽ poſtulãdo. Annũciaſſʒ intelligit floꝛẽ maloꝝ tranſituꝝ. Et iſte in
ſine inq;. veit dauid/ i.cps.iĩ domũ abymelech tellectꝰ eſtin carminibo vel hymnis. id eſt
. len, ideſt.ĩ regnũ vl ſynagogã iudeoꝝ.⁊ iñ ad in laudibo.qꝛ hoc intelligẽs ſcit ꝙ etiam ĩ
iĩ eccĩam fideliũ q̃ ſynagoge ſucceſſit:⁊ fctã aduerſis laudãdꝰeſt deꝰ.Et h̊ ſcit ille qdi
blinlis eſt dei regnu. Monet ů h̊ pſalmꝰ vt ro rigit aciẽ mẽetis in finẽ.i.in nouiſſima nõ
SD boꝛent᷑ fideles ↄ antixpᷣm ⁊ cõplices er.qͥ in pñtia Monet ůᷣ in aduerſis laudare
ecuan finalit inuaſun ſunt xpᷣm ⁊ e regnũ.Ethᷣ tdeũ Et pᷣmo ſunt vᷣba ecciĩe oꝛãtis ⁊ latẽ
nlenee. mMo iĩiuehit in doech.i.antixpᷣm. vt gᷣ euʒ fi/ tis inter ziphęos cuiꝰbonũ int? eſt ⁊ mer
nlice. deles roboꝛet. Scðdo agit ð celeri fine in ces occulta Scðo dic qͥd ſibi ⁊ zippeis
iſu iqui.ibi.Pꝛopterea de deſtruet te Tertio faciat deꝰ.vũ ſoluit laudes.ibi.Ecce em̃
num

e 3

.
.

„ „7

eę minibo vl hymnis ĩtellec dauid

Per dauid hic ĩtelligit eccia. que
ſũmope aduertere dʒ in q̊ malo nunc eſt.

a ᷣ liberari optat plangẽs int mala ſecki.
quia nõ eſt in pñti incolatu locꝰ gaudij ſʒ
meroꝛis.⁊ huiꝰrei intellect eſt in carmi/
nib vel hymnis.i. in laudibi. vt hoc intel
ligens ſy deũ laudet.qꝛ ſy laudãdus ẽ ſi/
ue erudiat nos aduerſis
qð fit ſi dirigit mẽtis acies in finẽ.id eſt in
Fmreliamnen tiõem.⁊ loquit᷑
.

ꝑſona hoĩs puſillanimis ĩ tẽpeſtate poſi/
ti Et pꝛimo ponitoꝛõ ↄtra fluctꝰ ſeculi
Secũdo iſte puſillanimis iã in ſolitudie
ſaluꝰ:ſperat auxiliũ dei ⁊ impᷣcat᷑ ci
Ihi. Expectabã Tertio affirmat qͥd ſibi

Z illis fiat alternatim ꝓcedendo.ibi.Ego
biſte vn? qͥ de paſſiõe xpᷣi

aüt. Et eſt pſal

„

reſurrectiõe lat? agunt

Ilerere mei. Titulus In finem
m pꝓpplo qa ſanctꝭ lõge factus ẽ ipſi
Odlaguid ĩ tituli inſcriptõe cũ teneꝛẽt

ecũ allophili in geth. Hictituł ꝑtim ſum/

ptus eſt ex euãgelio.vbi legit᷑ ð inſcriptõe

tituli ꝑ pilatũ in cruce xpᷣi ꝑtim ex libꝛo re
gum. vbi habet᷑ ꝙ dauid fugiẽs ſaulẽ veit
ad achis regẽ geth.qᷓ eſt ciuitas allop hilo
rum. vbi legit᷑ fuiſſe ꝑegrinꝰ ſʒ nõ retetus
iõ nõ litteraliter ſʒſ pũaliter intelligẽdum
eſt. vt ſit ſenſus. Pſalmꝰiſte tendẽs in finẽ?
id eſt in xpᷣm. eſt ꝓꝓplło ſaluãdo.qͥ a ſanct·

lõge facteſt.b appꝛopinquãt quixpᷣum
recipiũt in tituli inſcriptõe. Populꝰ autẽ

qui eſta ſanctis lõge fact.eſt in tituli ĩſcri

ptione.cui ↄtradicit.eſt tam popułiude⸗
q; oĩs qui nõ vult habere regẽ xpᷣm.⁊ ipſi

idem ſunt qͥ tribulãt eccĩam.i allophili.i.
alienigene a xpᷣi noĩe alieni.cõtradicentes
inſcriptioni tituli. factꝰ ſcʒ ipᷣi dauid.id c.
xpᷣo in cruce pẽdenti.cũ tenerẽt eum allo/
phili.i.pſecutoꝛes ſui. in geth.i. in toꝛcula
ri.ſ. in pſſurꝭ paſſionis.ſicut ⁊ adhucĩ co2ꝛ J 2
RPiipe me. Titulꝰ In finẽ. ne coꝛ
e rumpas vel diſperdas dauid ĩ ti/

poꝛe ⁊ mẽbꝛis eccĩe multipliciter pᷣmitur

Igeo hic pᷣmo eccĩa velut vua in toꝛcu
lari ab allophilis pᷣſſa.ſummatim tagens

tribulatiões.finꝗliter in deo ſi perãs. dicit
ſe nõ timere n

is ſiue ↄſolet᷑ letis.

ic eccĩa ſiue in ꝑſona ſua ſiue xpᷣiquaſi ĩ

uibus

lere Secundo enumerat mala
qWue ſuſtinet.exq;bus tandẽ fit inimicoꝛuz
ↄuerſio. Ibi. Tota die. Tertio iam ve
lut de malis ſeculi libera.laudẽ cãtare ſe

Xaudi deꝰ. Zitulꝰ In finez icar pPmittit. IJbi. In me ſunt dex.
AIſerere mei deus. Titul? In fin⸗

m ne diſperdas vel conumpas Da/

uid in tituli inſcriptõe cum fugez
a facie Saul in ſpelũcam. Legit᷑ in libꝛo
regum ꝙ; Dauid fugiẽs ſaul venit ad lo
ca tutiſſima engaddi.vbi abſcõditꝰ ĩ ſpe/
lunca latuit.qð tangit titulꝰ ſed hoc ab hi
ſtoꝛia retrabit.qð de tituli inſcriptiõe diẽ
quia nullꝰtitulꝰ legitur fuiſſe inſcriptꝰda
uid quẽ ſaul vellet coꝛrumꝑe.ſed xpᷣus q
de dauid natꝰeſt. inſcriptꝰeſt titułꝰ quẽ po
pulus iudeoꝝ coꝛrumꝑe voluit.ſʒ qa per

ſanctũ ſpũm ſcriptũ erat.ne coꝛrũpas.qit

Pilatus.Qð ſcripſi ſcripſi. Spelũca vᷣo

caro vel ſepulcrũ xpᷣi accipitur. vbi latuit

iudeis incognitus. E ſt ergo tituli ſenſus

Plalmus iſte diniges nos in finem. id eſt.
in xpᷣm. hoc agit ne tu pilate vel alius qui

cunq; diſperdas vel coꝛrumpas dauid.i.

xpᷣm in tituli inſcriptione.id eſt.negando
xpᷣm eſſe regem.quod tituli inſcriptio cõ/
firmabat. Cum fugereta facie
eſt. cognitiõe iudeoꝝ in ſpeluncã.ſ.carnis
id eſt. carne tectꝰ.vel in ſepulcro abſcõdi, ½
tus. LCaro em̃ vel mors que in ſepulcro
patuit: iudeis xpᷣi diuinitatem abſcondit.

Agit ergo pialmꝰ iſte de paſſione xpᷣi⁊

reſurrectiõe monẽs ne quis titulo crucis
ↄtradicat.ſʒ xpᷣm regẽ credat. Et pmo
ppheta loquens in ꝑſona dñi. quaſi inter
mala exclamat ⁊ pꝛedicit liberationem
Secũdo ꝑ quid liberatus ſit.⁊ de ùb di

cit. IJbi. Miſit deꝰ Tertio poſt reſurre

ctionem laudes pꝛomittit. Ibi. Paratuzʒ

coꝛ meum

— vere vtiq;. Zitułꝰ In finem. ne

s coꝛrumpas vel diſperdas Dauid
in tituli inſcriptiõe. Patet vt ſupᷣ.
Et pmo ponitur expꝛobꝛatio iudeoꝛum.
ne ſimilia faciamus. Secũdo que eis fit
retributio dicit.ibi. Deꝰↄteret. Tertio oñ

*

bi. Letabit

tuuli inſcriptõe.qñ miſit ſaul et cu/

ſtodiuit domũ eiꝰ vt ĩterficeret eũ. Patet
vt ſupꝛa.niſi ꝙ addit᷑ exli.regũ.qꝙ ſaul q/
rẽs interficere dðᷣ.miſit ſatellites ſuos vt
cuſtodirẽt domũ eꝰ.⁊ eũ mãe exeũtẽ occi
derẽt. ð q̃ tũ hiſto.ñ agit pᷣs.ſʒ dee ſigto.

Saul. id .

ditur coꝛrectio iudeoꝝ de vltiõe iniꝛtum

Uid
cüxp
direſe
corpa
ieſt.
nopo
ne qs
hat⸗
puste
noo
ltg,o⸗
gfim
ſodeo⸗
lioaff

lc

d

ſuc
kin
ny
lip
mo⸗
ſiliü
qa
ooin
diai
dan
Poſer
ml.
wöͤlee
dicte

ſicie

crin
eſſ
ſub
ſmie
elat
oſhs

ccax

Et he

eken.
eteri

lſcep

guity
luin⸗

ſif
Gnt
boop
ins
or

Dind
as da⸗
mfugez
Ulnlbo
mitad lo,
ditiſpe⸗

Tbocsbhi

npröedic
ſmnorda
Utöus
vareho
caper
ios
üc ſo
Wünit
wliſenrs
miack.
tliusqyi
danidi.
neganco
monoco/
Aulid
iamis
ablii/
lo
(orar.
nette
ucs
töno
ſüinter
Nen.
de
Lwone⸗
Panmg;

fineme
1sdand
n nn
own.
ſt
moon
nichum

ſuper lbꝛo pſalmonfi

VUnñ dauid xpᷣm ſignificat. domꝰ eꝰ ſepul
crũ xp̃ᷣi.ſaul regnũ iudeoꝝ.qͥ miſer̃t cuſto

dire ſepulcꝝ vt ĩiterficerẽt eũ.⁊ ſi nõ tunc
coꝛꝑaliter.qꝛ iã interfecteſt.tñ ſpũaliter.
id eſt.nomẽ eiꝰ⁊ famã ſue reſurrectõis qð
nõ potuerũt.Qõð pᷣuidit hic ꝓpha.monẽs
ne qͥs regno eiꝰ qð in tituli inſcriptõe deſi

gnat᷑ ↄtradicat.⁊ loquit᷑ hic totꝰ xpᷣs.i.ca/

pus ⁊ coꝛpꝰ.q̃ſi ab inimicꝭ⸗ obſeſſus. Et pᷣ
mo oꝛat liberari aſcendendo ab imis ad

alta. oꝛãs etiã ꝓ ſalute gentiũ. Secundo
affirmat ſalutẽ gentiũ.oꝛans etiã p ſalute

iudeoꝝ. Ibi.Cõuertent᷑ ad veſperã.Ter
tio affirmat᷑ ſaꝰ iudeoꝝ.⁊ vtroq; ꝑiete col
lecto gtes agunt᷑. Ibi.Cõuertẽtur
Eus repuliſti. Titulꝰ In finẽ pꝛo
d hies qͥ cõmutabunt᷑ in tituli inſcri
Prltione ipᷣi Danid ĩ doctrinã:cum
ſuccẽdit meſopotamiã ſyrie.vł ſyriã ⁊ ſy/
riam ſobal.⁊ ↄuertit ioab.⁊ ꝑcuſſit edom

in valle ſalinaꝝ duodeciĩ milia. JIn Para

lippomenõ legit᷑ꝙ naas rege amonitarũ

moꝛtuo.miſit dauid nũcios ad ↄſolandũ

filiũ e amon.Cui ſuggeſſer̃t pᷣncipes ſui
ꝙ cauiſa exploꝛãdi miſiſſet.iõ amon nũci/

os iniurioſe remiſit. vñ poſtea dauid vin/
Ddictã ſumpfſit. Legit᷑ etiã in libꝛo Regum

ꝙ dauid ꝑcuſſit adadeʒzer regẽ iobal.q̃ eſt

ꝑs ſyrie.capta vᷣo ſyria ꝑcuſſit ðᷣ edom.xi
milia. Has hiſtoꝛias tagit titulłꝰ.ſʒ qꝛ ibi
nõ legit᷑ ꝙ dauid ↄuertit Joab.vel q in pᷣ
Dictis vaſtatiõibo aliqͥd ſuccẽderit.iõ ſup

ficie relicta ad ſpũalẽ ſenſum dirigũtur. 4

ex interpᷣtatiõe nominũ ſumit᷑. Interpᷣtat

em̃ meſopotamia eleuata vocatio Syria
ſublimis. Sobal vana vetuſtas. Joabi/
imicꝰ. Edom terrenꝰ. His oĩb ſignificãt᷑
elati magnuiudine terrene vanitatꝭ.quos
om̃s xpᷣs igne charitatꝭ quẽ miſit in terrã
accẽdit.⁊ ↄuertit inimicũ ad fidem ſuam.
Et ꝑcuſſit edom.i.terrenos:vt viuerẽt ce
leſtes. Pꝛo his g qui ſiccõmutabunt᷑o
veteri vita in nouã.in tituli inſcriptiõe.i.
ſuſcepto xpᷣi regno.pꝑ fidei ſue doctrinã lo
quit᷑ pſalmus iſte & aũt duodecim mi

lia in valle ſalinaꝝ pcuſſos eſſe diẽ titulꝰ.
ſignificat ꝙ totꝰmũdꝰqͥ in duodenario tã
q; in numero ꝑfecto deſignat᷑a q̃ttuoꝛ oꝛ
bis ꝑtibo ad fidẽ ſancte trinitat. ammoni
tus ꝑ duodecim apłoꝝ doctrinaã.pcuſſuſ
ad ↄtritionẽ᷑.⁊ vocat:eſt ad ſalutẽ. Et h̊ ĩ
valle ſalinax iin humilitate ſapietie xpᷣi/

ane. Uallis em̃ humilitatẽ ⁊ ſaline.ſapiẽ/
tie ſapoꝛẽ ſignificat. Intẽdit ů̊ pꝛophe/
ta docere beatã eſſe ↄtritiõem ſeculi.ꝑ q̃m
ꝓbat om̃s hoĩes cõmutãdos de tpalibus

ad eterna Et pꝛimo referunt᷑ ꝑcuſſiones

facte ꝓ eternis penis vitandis Secũdo

agit de lib eratone. gua pᷣcatur ⁊ affirmat.

Ibi. Ut liberent᷑. Loquit᷑ autẽ in voceꝑ/

cuſſoꝝ in meliꝰ mutatoꝝ

Faudi deus.Titulus In finem.

e in hymnis pſalmꝰ dauid. Hic eſt
„ vYox eccleſie laboꝛãtiſin terra.qua
ſi vniꝰ homĩs.ſed nõ eſt vnus homo qui

a finibus terre clamat.que ⁊ ſi laboꝛet in/

ter impedimẽta ſeculi.deũ tamẽ laudare

nõ deſinit. ideo intitulatpſalmus in hym

nis.id eſt.in laudibo exhibitis Dauid.id ẽ

xpᷣo. Etpꝛimo eccleſia vndiq; pᷣſſa oꝛat

ſeperſeueraturã. ⁊ ꝑ qd indi
do iam audita de hereditate habẽda affir

mat. vnde laudes ꝓmittit. IJbi.Quoniaʒ

tu deus .
Onne deo. Titulus In finẽ p idi
n thim pſalmꝰ dauid. Patet ſupꝛa.
Pſalmꝰ iſte eſt dauid ꝓphete habi
tus ꝓ ydithim.id eſt. ꝓ tranſiliẽte.ſcʒ a ter
renis ad celeſtia. Monẽs pigros illuc ſe/
qui ⁊ laudãs locũ quo tranſiliẽdo puenit
Et pmo/pheta loquẽs in ꝑſona trãſili

cat Becũ‚/

entig.rũdet inuidis volentibus decipere.

Secundo ſe ſubijci hoꝛtat᷑⁊ reliq̃s ad
idem monet.ibi. Uerũtame deo ſubiecta
eſto Tertio errãtes expꝛobꝛat ⁊ monet

in deo.nõ in caducisↄfidere.ibi. Uerũtũ

vani.Et h̊ eſt pncipał intẽtio pſalmi.
Eus deꝰ me? Titul? pſalmꝰ Da/⸗
d uid cũ eſſet i deßto idumee. In li/
bꝛo regum legit᷑ ꝙ dauid fugiens

ſaul abſcõdit ſe ĩ deſerto idumeoꝝ deq̊ tñ
nõ agit pſalmꝰ.ſʒ ð e ſignificato Uñ pſal
mẽiſte attribuit᷑ Danid loq̃nti ĩ ꝑſona ec/

cleſie de his q̃ ſuſtinuit cũ eſſʒ ĩ deſto idu
mee.i.ĩ ariditate huiꝰ ſeculi.vbi ipᷣa ſitit ⁊
mĩam a deo pijs pᷣcibo expetit.donec et᷑na
capiat.docẽs nos ſuo exẽplo bñ ↄuerſari
in medio hꝰnatõis pᷣue atq; ꝑuerſe. Et pᷣ⸗

mo dicit eccłia quõ ſe habet in deſerto.vi

delicet ꝙ ipᷣa neceſſitatib huiꝰ vite eſtuãſ

ad deũ clamat ⁊ eũ videre deſiderat.queʒ
⁊ laudat ⁊ id ampliꝰ agere optat. Scdo
exponit bona ⁊ malavtriꝰq; ꝑtꝭ.ſ.ð difficł
tates h ſexli qs patit dſecuritate ſuã eſſe

*

exdeo.in qua memoꝛ eſt eꝰꝰ.memoꝛãs in
imicos perituros.⁊ regẽ ſuũ cũ ſuis leta/
tuꝝ. Ibi. Sic memoꝛ fui.Et loquit᷑ hic ĩ
ꝑſona capitis ⁊ mẽbꝛoꝝꝛ

Faudi deus oꝛoõem meã Titulus

ę In finẽ pſalmꝰ Dauid. Hic agit
de paſſione xpᷣi ⁊ reſurrectõe.⁊ loqͥ
tur totꝰxpᷣs.i.caput ⁊ coꝛpꝰ Honẽs ĩ paſ
ſionibe ſperare ĩ dĩñõo Et ppmo enumerat
que ꝑtulerit ⁊ quõ ſe ↄtra habuerit.vt ĩ ſi⸗/
milib paſſionibo ſpem in dño habeamus
Secũdo iudeoꝝ pꝛauitatẽ irridet.ibi.
Sagite
E decet. Titul? In finez pſalmꝰ
t dautid. canticũ hieremie ⁊ aggei et
ezechielis de vᷣbo pᷣdicatiõis vel

de populo trãſmigratiõis cũ inciperẽt p/

ficiſci.Note ſunt hiſtoꝛie qualit᷑ filij iſra/
el de hieruſalẽ tranſſati ſunt ĩ babiloniaʒ.
Ded qͥa omiĩa in figura noſtri ↄtingebãt
eis.hec ad nos ſpũ aliter referenda ſunt.
Eſt ergo pſalmꝰ iſte canticũ.i.exultatõ
populixpiani pus ꝑ peccatũ in babiloni

am.i.in ciuitatẽ dyaboli tranſmigrantis

In hac quoq; vite miſeria ꝑegrinãtis.ſʒ
poſtea in hieruſalẽ.i.in ciuitate dei ꝑ gra

tiam redeũtis ⁊ incipiẽtis ꝓficiſci.quã ſpi

ritualem liberatiõem pᷣuidẽtes ꝓphete ĩ ti
tulo nominati gaudebãt Intẽedit ̊ hic

pſalmus nos ↄſolari in hoc exilio ne quiſ
deſperet.quia certificat reditũ.? ꝑ quem
fiat.⁊ que diuitie ſint reuerſis. Unde pꝛi

mo ꝓpheta in voce reuertẽtium leiꝰcantat

⁊ affirmat reditũ ⁊ pᷣcatur Secũdo lau/
des dei ⁊ vᷣtutes deſcribit.ibi Spes om/

nium finiũ terre.

Vlbilate deo.Zitulus In finem

¶ canticũ pſalmi reſurrectõis. Can
ticum iſtud dirigẽs nos in fineʒ.i.
in xpᷣm.vel in future beatitudinis cõſum

mationẽ:eſt reſurrectiõis.quia hic ẽ exul/

tatio de reſurrectiõe tam capitis que pᷣceſ
ſit. q;; etiãõ membꝛoꝝ que futura eſt. Et ðᷣꝛ
canticũ pſalmi.quia ꝓ ſpe reſurrectionis
monet ad bñ oꝑandũ ⁊ ad iubilũ et pſal/

mum. Et pmo monet om̃s de reſurre/

ctione xpᷣi gaudere que oĩbus dat vitam.
Secũdo incipietes inuitat ad oꝑa dei
ↄſiderãda.vt vna fides iũgat.q̃s vnũ pꝛe

mium expectat. ibi. Clenite ⁊ vigete Ter
tio monet getes bñdicere deü.qͥ licetpbet ſa.Quin
tribulationibo ñ ducitad regnu ibi⸗.Bu lanctitate poſitiapit. Ego ſum panex

dicite gẽtes Quarto iteꝝ monet nõ iã ru
des ſʒz deuotos exẽplo ſue liberatõis ãpli
us ↄfidere ĩ dño.ibi.Uenite ⁊ audite.⁊c.
Eus miſereat᷑ noſtri. itulꝰ In

d finẽ in hymnis pſalmꝰ cãtici Da/

nigd. Pſalmꝰ iſte dirigẽs in finẽ ðꝛ
canticũ.qꝛ eſt exultatio de bñdictõe q̃ per
aduẽtũ xpᷣi oĩiba dãda erat.Et ðꝛ canticuʒ
pſalmi.qꝛ monet ad bñ oꝑandũ.ſ.ad lau/

dem dei. ⁊ ideo eſt in hymnis.i.in laudibꝰ

exhibendũ Dauid.i.xpo Pꝛimo ergopᷣ
catur benedici vt habeatur noticia ſalua

toꝛis Secũdo hoꝛtat᷑ofiteriꝓ directõ
ne⁊ iudicio.ibi.Cõfiteant᷑. Tertio ea⸗/
dem AeHornr Nad aliud tẽdes

ibi.Cõfiteãtur. Per hoc aũt qꝙ in vltimo
vᷣſu ter nomĩat᷑ deꝰ.notat᷑ trinitas ꝑſona
rum a qua bnñdictio poſtulaa k
XLurgat de. Litul? In finẽ. pſal/
eęe mus cantici dauid. Hic agit phe

tia de exaltatõe xpᷣi ⁊ eccĩe.⁊ inimi
coꝝ deiectõe.vt bonos letificet et malos
terreat. Gonẽs pſallere deo et exultare

Et pꝛimo dicit quid malis boniſq; futu/

rum ſit cũ xpᷣs exurget ad iudiciũ. Secũ/

do agit de verbo euãgelij erhibito hoĩbo
ꝑ xpᷣiegreſſum.i.ꝑ incarnatiõem. q̃ velut

a patre egrediẽs ad hoĩes ingreſſus ẽ.ibi.

Dens cũ egredererꝭ.Tertio agit ð dona⸗/

tionibo xp̃ᷣi aſcẽdentis.ibi.Dum diſcernit

Quarto oꝑpatiões dei exponit.ibi.De no

ſter. Quinto pꝛecat᷑ ⁊ affirmat vt eccia di
latetur ⁊ ↄfirmet᷑.ibi. In eccłijs. Dexto

dicit ꝙ veniet xpᷣs ad ludiciũ qui aſcẽdit.
ibi Pſallite

Aluũ me fac. Titulꝰ In finem p

s bhis qͥ ↄmutabunt᷑ iidauid.Due
ſunt cõmutationes. Una ð bono

in malũ.qua cõmutatꝰeſt Adam. Alia de
malo in bonũ.⁊ de bono in meliꝰ.qua cõ
mutant᷑ fideles ꝑ xpᷣigr̃am. Etꝓ his agit
iſte pſalmꝰ. ⁊ eſt vnꝰ eoꝝ qͥ dexpᷣi paſſione
⁊ reſurrectõe latiꝰtractãt. Monẽs ad lau

dem ꝓ cõmutatõne fideliũ ꝑ ipſum facta.
Et pmo pcatur xpᷣs clamãs ad patreʒ

ſaluꝰ fieri.quia multa patit᷑.quantũ ad ſe

gratis.ſʒ que aliꝰ rapuit ſoluit:· Secũdo

q̃ ſoluerit exponit.ibi.Detu ſcis Tertio
pᷣdictis malis oꝛõem opꝓponit.Ego vero.

Quarto pᷣ aduerſarios ꝓphetat.Fiat mẽ/
ſa.Quinto diſpẽſationẽ incarnationis ⁊

d

ſine⸗
ſdeſtoi
oneq
riaglo⸗
iitſeaot
ſere

cgenos
Ulentt

4

(omer
doſt
dlur
i
in
bi
femi
entin
diri.
pmica
fuerun
ptinea
debion
llsccti
gluhe
flitit
ttonen
Ghin⸗
mcope
p
dib
hoflt
heccat
nicl
erent
neono
ingrocn
wopene
nwom
tdeg
ſneſte
llis.

tl

iäm
sipli
iene,
ad
Sinfined
öeöper
amna;
oolun⸗
Ulnah
vowö
llnr
diras
moer

fne ir
Prbe
ietinmi
tanrios
lulne
nlt
gub..
dona/
Cant
Doo
indi
Oo

dn.

minen,
dnade
öͤbc
1n
Mo
Nng
unticde
Saic⸗
on
Firn
giins
Ne

— — — . —
M è”ůſ =
ʒH

ſuper libꝛo pſalmoꝛi

Eus in adiutoꝛiũ Titulꝰ In finẽ

d plſalmꝰ dauid in rememoratõe ꝙ;

ſalnũ eũ fecit dñs. Pſalmꝰiſte di/⸗

rigens in finẽ᷑.i.in xpᷣm attribuit᷑ Dauid.
id eſt oĩ inſto.qͥ hic loquit᷑in rememoꝛati
one ꝙ ſaluũ eũ fecit dñs. Uñ ĩ hac memo
ria gloꝛiatur.nõ in ſe.ſʒ in vᷣo ſalutari ſuo

t pꝛimo in ꝑſona cuiuſſibet iuſti pe/

tit ſe adiuuari vel ſaluari ⁊ malos erube/

ſcere Secundo monet letari bonos q̃ſ

egenos deus adiuuat ⁊ liberat. Ibi.Ex/

ultent ⁊ letent᷑.
2 Nte dñe ſperaui.Titulꝰ pſalmuſ
i dauid filioꝝ Jonadab ⁊ pꝛioꝛum
captiuoꝝ. Hic pſalmꝰtotus eſt de

cõmendatõe gratie.vt tota ſpes noſtra in
deo ſit. nõ in noſtris virib QOð aũt fili

oꝛum Jonadab fit hic mẽtio.hoc ideo qͥa

iſte cõmendat᷑a hieremia ꝓpter obediẽtiã
quã ipᷣe ⁊ filij eiꝰ deo ſᷣuauerũt. Uñ ⁊ deꝰ
bñ̃dixit eis ꝓpter obediẽtiam.eoſq; ꝑ Hie
remiã obijcit filus iſrael.q ꝓpterinobedi/

entiam trina vice captiuati ſunt. Cuʒ vᷣo

diriſſet filioꝝ ionadab adiecit ⁊ eoꝝ qui
pmi captiui ducti ſunt. non qꝛ illi captiui
fuerunt.ſed potiꝰ oppoſiti ſunt filijs iſrael

captiuãdis peccato inobedietie Sʒ cũ
de his nõ ſonet pſalmꝰ potiꝰ de nobis ſpũ
alis eſt intelligẽdus. Jonadab em̃ interpᷣ
tatur ſpõtaneꝰdñi.i.qui ex volũtate ſᷣuit.

filij aũt eiꝰſunt filij obediẽtie.ſ.qui ex dile
ctione ſeruiũt.Qui pmi captiui dicuntur

qꝛ ꝑ inobedientiã pᷣmi homĩs in quo om
nes peccauer᷑̃t ſub lege carnis captiui ſũt.
vel pᷣmi captiui intelligunt᷑ nõ filij Jona/
dab ꝑ quos intelligimꝰ obediẽtes.ſʒ poti
us filij inobediẽtes qͥ nolũt coꝛrigi.⁊ ideo
peccato captluati. Eſt ̊ pſalmꝰiſte Da
uid ꝓphete.qͥ cantat filijs obediẽtie vt ꝑſe
uerent ⁊ filijs inobediẽtie vt deſiſtãt.om/
nes monẽs ne falſo de ſeipſis pᷣſumant.ſʒ
in gratia dei gtis data ſpem ponat Etpᷣ
mo petit iuſtꝰa captiuitate in qua natꝰeſt
⁊ ab omnib malis liberari. Secundo
agit de gratia danda temꝑe ſenectutꝭ ⁊ ſe
nij. Ibi. Ne pijcias. Tertio dicit cui ꝑ

ſone ſit gratia.⁊ que gratia.Deus quis ſi

milis. ..
Euius iudiciũ tuũ. Titulus In ſa
d lomonẽ. Salomon interpᷣtat᷑ pa
Cälificus.qð veriſſime xpᷣo cõgruit.
qui mediatoꝛ dei ⁊ hoĩum nos recõcilia/

nit. Jõ in eu dirigikpſalmiſte. qꝛ cöõmen

datur ipᷣe hic.̃m vtrãq; naturã monẽdo.
vt xpᷣm veꝝ regẽcredamꝰ Et pmo agit

de ludicio optãdo illud dari filio Secũ

do agit de eodẽ affirmãdo qð optauerat.
Ibi. Ju dicabit. Tertio dicit qͥs ⁊ quał
ante veniet rex ille ĩ futuro iudicaturꝰ.De
ſcendet ſicut pluuia Quarto agit ð oꝑi/
bus eiꝰ. Quia liberabit. Quinto agit de
honoꝛificẽtia regis.Et viuet Sexto mo
netom̃s laudes ei dicere.ibi.Sit nomen
eius Septimo ipᷣemet ꝓpheta deo laudeſ
eructat. GBñdictus dñs. Et moꝛe pnci/
pis oĩbo dictꝭ ſubſcriptiõʒ ꝓ ↄfirmatione
ſubiſcit i vit fiiier«
am bonꝰ iſrael. Titulꝰ defecert
q hymni dauid filij Jeſſe pſalmus
aſaph. In titulis ſepe nomen Da
nid reperit᷑ſed pᷣter ſolitũ hic addituʒ eſt.
filij ieſſe.qd ideo factũ eſt qꝛ hic agitur de
hoc fecen tlaudes vel hymni danid ñ
Epi filij dei ſed filij ieſſe.i.iudaici płi qͥ per
illum regem ſignificat᷑. Cuiꝰ laus defice
re dicit᷑.qꝛ illo tꝑe quo latebant ſpũalia ꝓ
regno illo vbi regnabat hõ filius ieſſe ⁊ p
huiuſmodi carnalibo carnalis popułꝰlau

dabat deũ. ſed regno illo ⁊ ceteris tꝑalibꝰ

deficiẽtibs deficit laus nõ dauid filij dei.
ſed dauid filij ieſſe.i.carnalis populi.Et
attribuit᷑hic pſalmꝰ aſaph.i.ſinagoge fi/

deli nõ iam carnaliter ſed ſpũaliter.nec p

temꝑalibo ſʒ ꝓ eternis deo ſeruiẽti. Mo
nens etiã vt nõ ꝓ tꝑaliba ſed⸗ eternis de⸗
um laudemus Et pꝛimo Aſaph deſcri
bens nequiciam maloꝝ dicit ſe zelaſſe p/

ſpera eoꝝ tamẽ inde coꝛꝛectũ et coꝛrectus

alios coꝛrigit. Secundo exponẽs ſuuʒ

alioꝝ erroꝛem dicit ſe inde reuerſum ad

melins cõſilium. Ibi. Ideo cõuertetur.
LTCertio aperit quid didicit in ſanctus/
rie dei. Uerüũtamen Quarto cõparatpᷣ
miũ celeſte volũtati ſue ⁊ ſe arguit.Quid
em̃ mihi M
Xquid deꝰ. CTitulus Intellectuſ
vy alſaph. Aſa ph hebꝛaice. grece ſv/
nagoga.ͥ hic loquit᷑ vñ h̊ aperit᷑ i
tellectꝰ ſynagoge.nõ carnałſʒ iam fidelis
q̃ intelligit ꝙ veritas venit figurꝭ ablatis
7 ꝙ eterna nõ tꝑalia q̃rẽda ſunt. Honẽa
relictꝭ figurꝭ trãſire ad vᷣitatẽ. Et qꝛꝓphe/

ta pᷣuidebat vaſtatiõʒ hiertm ꝓprrepugnã

tiã quã factura erat vᷣitati occidedo xpᷣm.

Ideo hãc vaſtationẽ hieruſalẽ lamen tat᷑
7 deploꝛat. Et omo deſcribẽs enerſiõz

hieruſalẽ:querit cauſam quare fuerit q̃n

ammirãs ⁊ cõquerẽs ⁊ pᷣcaturꝓ repullio

populo ⁊ vltionẽ in deſtructoꝛes Secũ

Do oſtẽdit ſalutẽ vbiq; factã in aduẽtu x-pi

Ibi. De aut ¶ Tertio ꝙ vbiq; fit pᷣeat fi
eri iudeis. Oemoꝛeſto.

Pnfitebimur tibi. In finẽ ne coꝛ
c rumpas vel diſſipes Pſalm? can
tici alaph.Pſalmꝰ iſteqͥ monet ad

bñ operandũ eſt catici.quia de remunera
tione eterna. Et eſt aſaph.i.fidelis ſyna/

goge dirigẽs in finẽ.i.in beatitudinem.ne
coꝛrũpas vel diſſipes.i.ne violes ſpem qᷓ
habetur in ꝓmiſſione dei.ſed ſit tibi certa

eis ꝓmiſſio.vt ꝓſpera ⁊ aduerſa deſpicias
⁊ in dei pmiſſione gaudeas Honet ergo
pſalmꝰiſte ne qͥs ſuꝑbus ð ſe pᷣſumat.nec
humilis de deo deſperet. qͥ licet affligatur
certa t ꝓmiſſione ↄſolatur. Et pmo/ꝓpo
nitur humilis qͥ ⁊ alios inuitat. Secũdo
terret᷑ ſuꝑbo iudicio.qð effugi nõ põt.Ibi
Cũ acceperotts

Dtus in iudea. Zitulꝰ In finem.

n In carminibo canticũ ad aſſyri/
os Pſalmꝰ aſaph. Aſſyrij inter/

tantur dirigetes quaſi erigẽtes.⁊ ſignifi/

cant iudeos.quia erigũt ſe cõtra chꝛiſtuz

ipᷣm ꝑſequẽdo ⁊ eius eccĩaʒ ſicut olim aſ⸗
ſyrij ꝑſequebãtur iudeos⁊ eoꝝ ſynagogã
Toͤtte quos hic loquit᷑aſaph.id eſt ſyna/
goga fidelis.ↄfutãs eos ⁊ dirigens ĩ finẽ
id eſt.in xpᷣm.⁊ hoc in carminibo.id eſt.in
laudibaad quas monzʒ.⁊ eſt canticũ.quia

agit de bonis xpᷣi.vt qð illuminat.⁊ ꝙ ſal /

uat.Et pmo frangit gloꝛiam iudeoꝛum.

Secũdo dicit ꝙ xpᷣs illuminat ꝙ ſaluat.
⁊ iudicat.ibi. Illuminanſ.Tertio ammo
net deuotos ei reddere vota.Jbi.Quoni

am cogitatio

cc mea ad dominũ. In finemp
v ygitũ pſalmus aſaph. Pſalmꝰ iſte

Altttribuit᷑ aſaph.i. cõgregationi fi/
deli que hic loquit᷑.et agit ꝓ yditum.id eſt
ꝓ ſeipſa tranſiliẽte in finẽ.id eſt.in chꝛiſtũ
qui eſt ſuꝑ omĩa.docẽs nil ſibi pꝛepone/
re.ſed ꝓ eo deſiderabilia ⁊ illecebꝛas mun
di calcare.Et pmo dicit quomõ trãſcen/

dens omia deu querit ⁊ inuenit Decun ſna õ inimicos.ibi.Uſq; dñe. ertõ ex
ultatiuaocluſio victoꝝ.ibi. Nos ãt. Ubi

do inueto deo deliberat an ſit eü redeptu
rus.·ibi. Anticipauerut Tertio dicit qd

— —

Derunteee
Teengdite popule meꝰ. Titulus.ĩ/⸗
a tellectꝰ? aſaph. Hic eſt intellecttus
aſaph.i. fidelis ↄgregatõis.qa hic

deliberãdo inuenerit. ibi. Et dixi. OQuar
to exponit q̃ in mũdo xpᷣs oꝑat᷑. Ibi.Ui⸗/

biſtoꝛialiter narrata.in nob ſpũaliter ĩtel

ligenda ſunt. Que em̃ figuraliter illis cõo⸗
tigerũt.eadẽ modo nobis ĩ re fiũt.vndeg
acta in veteri popuio iudeoꝝ.intẽdit mo⸗/

nere nouũ xpᷣianoꝝ ꝓplm ne ſint ingti bñ/
ficijs dei.⁊ eius irã in ſe puocẽt. Et pmo
