cut latria dicit᷑ cultus ſoli deo debitus et

exhibitus. vnde et ydolatria eſt qua id qð

ſoli deo debet ydolis datur.ſic dulia ap/
pꝛopꝛiate nuncupatur honoꝛ ſen cult?de

bitus et exhibitus creature. Aliud aũt
eſt quod ⁊ creatoꝛi ⁊ creature debetur.et

vtriq; licet fᷣm magis ⁊ minus exhibet vt
reuerentia et obediẽtia. De pᷣdictis vᷣo
et his que ad ea ꝑtinent multa eſſent dicẽ

da que maius opus requirerent. Ampli/

us inter ea que inferioꝛi debent᷑ ſpecialit᷑
eſt coꝛrectio ſeu diſciplina. Et hec ẽ mul

tiplex. vna eſt omniba cõmunis.quã debe
iamus ſpiritui.quod fit abſtinentia ieiu
boꝛe vigiliarũ.ꝑegꝛinationũ.verbeꝝ.⁊ ſi

que ſunt ſimilia. Alia eſt etiam genera
lis quam debemus ꝓximo. vicʒ fraterna

coꝛrectio.qͥſquis em̃ peccat in hoc dam

mõ pꝛoxĩo ſubijcit᷑vt ab eo ſecreta diſci/
plina fra ternaliter coꝛrigat᷑. Alia ẽ ſpe
cialis quam maioꝛes debent populo ſibi

ſubdito.et hec duplex.vna ſpũalis perti/

nẽs ſpecialiter ad pꝛelatos eccleſiaſticos

vt eſt contumacium excommunicatio.

2 . = =
L—— 4 — K —— 2

2

conſioerationis

Aluuiullia eſt tempoꝛalis magis pertinẽs ad

bncipes terrenos.vt malefactoꝛũ punitõ

que fit materiali gladio. Amplius ĩter
ea que pari ſeu equali debemus.ſpeciali /

ter eſt equitas.que eſt equalitatꝭ amoꝛ in
his in quibus debet eſſe equalitas.et hec
valde neceſſaria eſt diſpenſatoꝛiba in rerũ
adminiſtratione. mercatoꝛibꝛ in venaliũ
cõmutatione.iudicibus in cauſaꝝ exami
natione. De ſingulis aũt iuſticie aliarũ
q; pᷣmiſſarum virtutum ꝑtibus pꝛoſequi
pᷣſentis operis bꝛeuitas nõ patitur.ſed ſo

lum earũ diſtinctionẽ hic ſuꝑficialiter te
tigimus vt deuotus quiſq; in oꝛto ſpiritu

ali anime ſue ↄſideret quantũ earũ plan/

tatio fructificet.⁊ ex earum fructu quaãtũ

deguſtatio mentem eius vel reficiat vł ad
eternoꝛum pᷣmioꝛũ ſuauitatem pᷣguſtan/
dam alliciat.
Lercia pars.
Terciam couſiderationẽ pꝛoſequitur

tercie partis capitulum pꝛimum.

vpeditiſitaqʒ

e dDuabus conſiderationibo p/
oꝛibus.iam terciam aggredi
mur. quam de pᷣguſtatiöe p/
mioꝛũ intitulauimus. Expurgatis em̃
vitijs ⁊ plantatis virtutib.dignuʒ eſt vt
exoꝛto ſpũali fructus bonoꝛũ operũ ⁊vir
tuoſoꝛũ meritoꝛũ in hac vita colligamus
et in futura eternoꝛũ pꝛemioꝛũ ſuauitateʒ
guſtemus. Bunt aũt nõnulli qui hãc
ſuauitatem fructuoſiſſimã etiã in vita pᷣ/
ſenti quodãmodo pᷣguſtare merent᷑ Inqͥ

bus illud ꝓpheticũ impletur Guſtate qm̃
ſuauis eſt dominus.Quod vtiq; hi facili
us aſſequunt᷑ in ocio religionis q; in pᷣla
cionis officio.facilius in ſolitudine ſpiri/
tuali q; in tempoꝛali ſollicitudine.faciliꝰ
in vacatione ↄtemplatiue vite qᷓ; in occu

patione actiue.dicente domino ꝑ ꝓphetaʒ
acate et videte quoniã ego ſum deus.

Per vacationẽ igitur ⁊ ſpũalem qͥeteʒ ad
diuinam viſionẽ ⁊ ↄtẽplationẽ ꝑtingimꝰ.
ac per hoc ad illam pᷣmioꝛũ ſuauẽ pꝛegu/

ſtationẽ quã hic inqͥrimus.⁊ ideo de con

templatione et quomodo ad eam ꝑueni/
mus agendum eſt .
Deactiue ⁊ cõtemplatiue vite compa / vbi nullus eſurit. Nec c pe
tiꝛs agit.quia eis non ibi opus erit.

. *

„Lapitulum ſecundu.
Unt igitur duodecim pᷣrogatiue

f que a ſapientibaſſignant᷑. in qui
bbous vita ↄteplatiua videtur acti/
ue pᷣminere. Pꝛima quia ꝑfectioꝛ.eo ꝙ;
rei ꝑfectioꝛi ac melioꝛi intendit ſcilicʒ ðo.
tiua vᷣo pꝛoximo. Unde inter hãc ⁊ il/
lam hec diſtantia eſt.quia actiua in oꝑib⸗
iuſticie ⁊ pꝛoximi vtilitate verſatur.Ron
templatiua aũt vacans ab omni negocio
in ſola dei dilectione defigit᷑illa munda/
nis rebus bene vtitur.iſta mundo renun
cians ſoli deo viuere delectat᷑. dicẽs cum

ꝓpheta.mihi adherere deo bonum eſt.

Secunda.quia eſt in dei cognitõe cla
rioꝛ.quod figuratũ eſt in Lya que lyppis
erat oculis. Mens em̃ que contẽplando
ocia appetit ſicut Rachel melius et clariꝰ
videt ſed paucioꝛes filios deo generat.q̃ᷓ
vᷣo ad laboꝛẽ actionis et pꝛedicationis ſe
dirigit.ſicut lya minus videt ſʒ amplius
parit. Tercia ꝙ eſt mundioꝛ ⁊ pulcrioꝛ
Hinc de Rachel dicitur ꝙerat decoꝛa fa

cie ⁊ venuſto aſpectu.⁊ de ↄtemplatiõe ſa

pientie ſcriptum eſt. vie eius vie pulcre.

QNuarta quia eſt ſecurioꝛ.facile em̃ la/

queos peccatoꝛũ euadit in terris qui ocu
los habet in celis Ideo de tali viro ↄtem
platiuo ſcriptum legimus Amantiſſimꝰ

domini habitabit conſidenter. Quin/
ta ꝙ eſt quietioꝛ.ideo de Maria dicit᷑ ꝗ;
ſedens ſecus pedes domini audiebat ver

bum illius. Maria ergo ſedet.quia con/
templatiua pacatis vicioꝛũ tumultibus.

optata iam in chꝛiſto mentis quiete fruit᷑

Martcha ſtat.quia actiua laboꝛioſo deſu

dat certamine. Nam?ꝰ ſollicita eſt ⁊ turba

tur erga plurima. Sexta.quia eſt iocũ

dioꝛ. Martha enim cõuiuium parat do/
mino. Maria vero iam in conuiuio do/

mini iocundat᷑. Contemplatiua ergo vi/

ta merito maioꝛ eſt q; actiua.quia hec in
vſu pꝛeſentis oꝑis laboꝛat.illa vero ſapo

re intimo venturam iam requiẽ deguſtat
Sewptima. ꝙ eſt ꝑmanentioꝛ. Ideo di
ctum eſt Maria optimã partem elegit qᷓ
non auferetur ab ea. Contemplatiua emʒ

incipit hic et in celeſti patria perficietur.
Actiua vero cum coꝛpoꝛe deficit.quia in

eterna vita panem eſurienti non poꝛrigit

vbi nullus eſurit. Hec cetera opera pieta

=

Octaua eſt quia deuotior. vnde maria
chꝛiſtum vnxiſſe in euangelijs legit. Inq̊
vnguento deuotionis dulcedo. ⁊ in Wa

ria contẽplatio deſignatur. Nona e. a

deo familiarioꝛ ꝓpterea per Johannẽ eu
angeliſtam figurat᷑.qui in cena ſupꝛa pec
tus domini recubuit. vbi celeſtia ſecreta
contẽplando didicit. Decima quia pᷣci
oſioꝛ. eoq ſit rarioꝛ. Actiua em̃ cõmunis

multoꝛũ eſt. Cõtemplatiua vo paucoꝛuz

quod in archa noe figuratuʒ eſt que infe/
rius valde lata ⁊ i ſummitate ſecreta erat.
Vndecima ꝙ eſt celeſti vite ſimilioꝛ qꝛ

ſimilia opera ad ↄtemplatiuã ꝑtinent J/
lia ad vitam beatam. Ibi nanq; vacabi/

mus ⁊ videbimus.videbimꝰ ⁊ amabimꝰ.
amabimus ⁊? laudabimꝰ. Duodecima.
quia eſt vltimo fini ꝓpinquioꝛ.nam acti/
ua ad cõtemplatiuã Cõtemplatiua vᷣo in
deum immediate oꝛdinat᷑.Qui ergo pus
in actiua vita pficit bene ad ↄtemplatõeʒ
aſcendit. quod in Jacob figurat᷑ ad queʒ
QZya buſq; Rachel introducta legit᷑. In
quo etiam deſignat᷑ ꝙ pᷣlatus debet ſe pꝛi
us in campo actionis exercere.deinð ad
montẽ ↄtemplationis aſcendere ſicut mo

vſes feciſſe ſcribit. Sic em̃ vtriq; vite de
bet intendere vt qũq; cũ Martha ꝑ acti/

uam in varietate curaꝝ quaſi a ſe recedẽeſ
circa pximũ ſollicitus laboꝛet.quandoq;
vSo eum Maria ꝑ ↄtemplatiuam in vni/
tate cogitationũ.quaſi ad ſe rediens erga
deum ſolitarius vacet.⁊ in illud vnũom/
nes anime vires recolligat. de quo dicit᷑
poꝛro vnũ eſt neceſſarin.

De his que ad contemplationẽ diſpo/
nendo pꝛeuenunt.
Capitulum terciũ.
DO hanc autẽ ↄtẽplationẽ quedaʒ
a dlſſponendo pᷣueniunt. quedã ad
iuuando ꝓficiunt.quedam ↄſum
mãdo pficiunt.de quibus hic bꝛeuiter ꝓ/
ſeãmur In pmis gů dicimus ꝙſex ſunt
que inter alia ſpecialiter ad ↄtẽplatõeʒ di
ſponẽdo pᷣueniũt ⁊ pueniendo diſponũt.
videlicʒ.quies.ſolitudo.ſilentiũ.lectio.o/
ratio.⁊ meditatio. In trib pᷣmis hoc dili
genter obſeruandũ eſt.vt nõ ſint implica
ta terrenis affectionibo.nõ ocioſa a medi/
tationib ſpũalibo.nõ infructuoſa in vir/
tuoſis oꝑibo.Et tunc implebit᷑ qd de his
triba bꝛeui verbo Hieremias ait. Sede/

. . — —— „
. . 5 5 “ . * ₰ .

bit ſolitarius ⁊ tacebit.qꝛ leuabit ſe ſuplta
ſe. Onid eſt leuare ſe ſupꝛa ſe niſi per ↄtę⸗
plationẽ ſupna aſcẽdere. Ad hoc aũt etii
alijs trib adiuuamur. Nam lectiõe ĩſtrui
mur.oꝛatione erigimur. meditatione diri
gimur. His nancq; quaſi triba ſcale gradi
bus ad celeſtia ſubleuamur. Nec ad hoc

bmus gradus ſine alioꝛũ connexione ſuf

ficit.qꝛ ad ſapientie ↄtemplationẽ non at
tingit lectionis inſtructio.niſi aſſitad ere
ctioneʒ mentis oꝛationis deuotio. QOuip
pecum em̃ illa donũ dei ſit.fatuꝰ eſſe pba

tur quia ſine diuino auxilio ſua induſtria
ad eam ꝑuenire pꝛeſumit. dicente ſcriptu

ra.qui indiget ſapientia poſtulet eã a deo.

licet tamẽ contẽplatio ſapientie pꝛincipa

liter pꝛocedit a diuina gratia.iuuari nibi
lominus poteſt humana induſtria ⁊ ad ̊

p meditationẽ id eſt intentam mentis cõ

ſ iderationẽ dirigimur. Solet autem int
meditationẽ ſeu ↄſiderationẽ ⁊ ↄtempla/

tionẽ aſſignari diſtinctio.licet ſepe pꝛo in

uicem indifferenter vtamur. Meditatio

em̃ ſen conſideratio ꝓpꝛie ad rerum inqui
ſitionẽ. contemplatio vᷣo ad earum certi/
tudinẽ ꝑtinet vt conſideratio ſit intẽta ad

inueſtigandũ cogitatio.contemplatio au
tẽ indubia rei ſeu veri appꝛehenſio ſen in

tuitio.

De his que ad contemplationem adiu

uando pꝛoficiunt .
Looapitulum quartum.
Itcet autem virtutes omnes gene
raliter.tamẽ ſpecialiter dona ſpi/
rituſſancti ad contemplationẽ ad

iuuando pꝛoficiunt hac videlicet ratione
quia animã iuuant ad opeꝛandũ faciliter

et expedite.Cuius rei gratia ſcienduʒ eſt
q cũ ſepteʒ pꝛincipales virtutes ſint de qͥ
bus ſuperius diximus.ſunt tamen ſepteʒ
ſpũſſancti dona que yſa. loquens enume
rat. Reqͥ eſcet inquit ſuper eũ ſpũs dñi ſpi
ritus ſapientie ⁊ intellectus.ſpũs ↄſilij et
foꝛtitudinis.ſpũs ſcĩe et pietatis ⁊ ſpũs ti
moꝛis domini. Sunt etiam octo beatitu

aines dns xpᷣs in monte diſcipulis pᷣdi/

cauit. Sũt pᷣterea duodecim fructꝰſpũſ/
ſancti q̊s apłs noĩat.caritas.gaudiũ.pax
patietia. lõganimitas. bonitas benignitaſ
mãſuetudo.fides modeſtia.ↄtinẽtia.caſti

tas. Et licet hec oĩa tã dona q; beatitudi
nes⁊ fructus ſint vᷣtutes aut vᷣtutũ effeclꝰ

—— — — — —

— —

conſioerationis

tamẽ inter hec qnidam ita diſtinguũt vt

virtutes dicant inq;tum aĩam inclinant

ad operandum recte Dona inq;tum eam

adiuuant ad oꝑandum faciliter et expedi
te. Beatitudines inq;tum eleuãt ad ope/
randũ ꝑfecte. YFructus vᷣo inq;tum allici
unt ⁊ reficiũt ad oꝑandum delectabiliter

⁊ iocunde.Sed quia pꝛedicti fructus cũ

virtutibus donis ac beatitudinibus ma
nifeſte cõueniunt.de eis nihil.de alijs vᷣo
pauca dicemus. Et pꝛimo ſeptem do/
na hoc modo diſtinguimus. Nã ꝑ ea ſpi/
rituſſanctus contra ſeptẽ tentamẽta nos

muniendo inſtruit.contra ſtulticiam ſa/

pientia.contra hebetudinẽ intellectu.cõ/
tra pᷣcipitationẽ conſilio.contra malũ ti/
moꝛẽ foꝛtitudine.contra ignoꝛantiã ſcien
tia.cõtra duriciã pietate.contra ſuꝑbiam
diuino timoꝛe.Quatuoꝛ aũt pꝛedictoꝛuʒ
maloꝛũ ad intellectũ.alia tria ad affectuʒ
vid ent᷑ ꝑtinere. Nam ſtulticia ſiue inſipi/

entia eſt quando intellectus ſapoꝛe terre/

noꝝ impeditur a guſtatione celeſtiũ et ſu

ꝓnoꝛum. Hebetudo eſt groſſicies intelle

ctus qua impeditur ne in creaturꝭ creato

rem agnoſcens penetret interna miſterio

rũ. Pꝛecipitatio eſt defectus delibera/
tionis in his que ſunt ardua ⁊ ad ꝑfectio
nem ſalutis ꝑtinent. Ignoꝛantia eſt de
fectus diſcretionis in his que cõmuniter
agenda ſunt. Contra pꝛimũ eſt donũ ſa/
pientie quo agnoſcunt᷑ ſuꝑioꝛa. Cõtra ſe
cundũ eſt donũ intellectus quo agnoſcũ
tur interioꝛa. Unde ab intus legendo di
cit᷑ intellectus.⁊ intellectio quaſi intus le
ctio. Contra terciũ eſt donũ conſilij quo

agnoſcunt᷑ ꝑiculoſioꝛa. Contra quartuʒ

eſt donũ ſcientie quo agnoſcunt᷑ inferio/
ra ⁊ agibilia minoꝛa. Triũ aũt maloꝛũ
que ad affectũ ꝑtinent.vnum eſt reſpectu
Dei. ſcilicet ſuꝑbia que eſt inoꝛdiata excel
lentia animi.contra quã eſt donum timo
ris. Aliud reſpectu ꝓximi.ſcilicʒ duricies
cõtra quam eſt pietas. Tercium reſpectu
inimici ſeu mali aduerſi videlicʒ timoꝛis
puſillanimitas.contra quã eſt foꝛtitudo.
Hoꝛũ quoq; donoꝛũ tria ꝑtinẽt ad di
uina. Nã dono intellectꝰ cognoſcitur dei
veritas Dono ſapiẽtie guſtatur eius ſua/
uitas. Dono timoꝛis honoꝛatur eius ſub
limitas. Alia aũt ꝑtinẽtad humana. q̃

diuidunt᷑ in ea que agenda ſunt cõmuni/

ter ab omnibo ? ſic ſunt ſub pꝛecepto qðᷣ

tinet ad ſalutꝭ neceſſitatem.⁊ ſic circa hec
eſt donum pietatis. cui in his lumẽ pᷣſtat
donũ ſciẽtie. Uel in ea que ſpecialia et ar

dua ſunt ⁊ cadunt ſub conſilio tanq; ꝑti/

nentia ad ſalutis ꝑfectionẽ.⁊ circa hec eſt

donum foꝛtitudinis.cui in his lumè pꝛe/
ſtat donum cõſilij. Hoꝛũ pꝛeterea do⸗/

noꝛũ tria ꝑtinent ad intellectum.ſcilʒ.do
na ſciẽtie.cõſilij.⁊ intellectus. Tria ad af
fectũ.videlicʒ dona pietatis.foꝛtitudinis
⁊ timoꝛis.Donum vo ſapientie quodam
modo ad vtrũq; videtur ꝑtinere.quia eſt
eius ꝓpꝛium nõ ſolum videre ſed guſtare.
Ungdeet ſapiẽtia dicitquaſi ſapida ſeu ſa
poꝛoſa ſcientia. Hoꝛũ deniq; donoꝛũ
duo ꝑtinent ad contẽplatiuã.videlicet ſa
pientia ⁊ intellectus.quia dono ſapientie
deum contẽplamur in ſe.dono aũt intel/
lectus in creaturis.Alia qͥnq; ptinentad

actiuam.qꝛ timoꝛe declinamus mala.pie

tate aũt ⁊ foꝛtitudine adiuuãte lumie ſci/
entie ⁊ conſilij bona pꝛoſeàmur. Licet
tamen inter dona ſapientia pꝛimo loco et
timoꝛ vltimo nomĩet᷑.nihilominus a do/

no timoꝛis ſapientie ↄteplatio inchoatur

ſicut ſcriptũ eſt Initiũ ſapiẽtietimoꝛ dñi.

donis vero medijs pꝛoficiendo ad perfe/

ctionem appꝛopinquatur.ſed dono ſapi/
entie contemplationis perfectio conſum

De his que ad contemplationẽ cõſum

mando perficiunt.
Capitulum quintum.
Mtter illa vo que contemplatiõis

i cöſummationez ꝑficiunt ſeu eius

pfectionẽ efficiunt.ſpecialiter po
nẽde ſunt octo beatitudines euãgelice.ex
eo videlicʒ qꝛ mentẽ eleuant ad oꝑanduʒ
ꝑfecte vt ſupꝛa tetigimꝰ. In illis em̃ octo
doctrine ſue regulis expᷣſſit xpᷣs cõpendi/
um totius euãgelice legis ⁊ xpᷣiane ꝑfecti
onis.ex qͥbus alia dependent oĩa. Uñ vt
illius doctrine ꝑfectionẽ ⁊ ſublimitatem
oſtẽderet.eam daturꝰaſcendit in montẽ.
Igdeo aũt beatitudies noĩant᷑.qꝛ in eis
conſiſtit btitudo vie quodãmõ /ꝓpinq̃ᷓ bea
titudini patrie.⁊ ei in aliquibus ꝑfectiõi/
bus conſimilis Naʒ hmõi beatitudo no/
bis in via pꝛeſentis vite poſſibilis.in tribo

conſiſtere dicif᷑. In altitud ine ſapientie

ſuauitate cõſcientie.virtutis ſublimitate.

PBpeculum

pas igitur beatitudies ita poſſumus
diſtinguere. In illis em anima ad bonuʒ
2 contra malum ꝑfecte oꝛdinat᷑ Ad bonũ
quippe oꝛdinate ſe habet ſi modica bona
modicũ diligat.ſi vᷣa bona eſuriat ⁊ ſitiat
⁊ ſieis ita adhereat vt nulla pena ab eis ſe
pari valeat. Ad pᷣmũ pertinet Biĩ paupe
res ſpiritu. Ad ſecũduzʒ Beati qui eſuriũt

„

⁊ ſitiunt iuſticiã.Ad tertiũ Beati qui ꝑſe

cutionẽ patiunt᷑ pꝛopter iuſticiaʒ. Ad ma
lum vᷣo quis oꝛdinate ſe habet ſi nulli ma

lum inferat.ſed ſibi illatum vel gratis aſ/

ſumptũ equanimiter ferat.ſi alteri illatuz

pꝓ poſſe auferat.ſi ſtudioſe cauet vt nec in
Inet᷑ a malo culpe nec ꝑturbet᷑a malo pe
ne.Ad pꝛimũ ꝑtinet.beati mites.Ad ſecũ
dum. beati qui lugent. Ad tercium.beati
miſericoꝛdes Ad qrtũ.beati mũdo coꝛð.

Ad quintum. beati pacifici. In pꝛima

aũt beatitudine eſt ꝑfectionis inchoatio.
ſcilicʒ in pauꝑtate ſpũs ſen humilitate.qꝛ
pꝛima virtus chꝛiſtianoꝛũ eſt humilitas.
in beatitudinibo medijs eſt ꝑfectionis cõ

ſummatio. In vltima vᷣo ꝑfectionis oſtẽè//
ſio. Ad pfectionẽ itaq; duo ꝑtinent ſcilicʒ

purgaria noxijs.⁊ repleri bonis Pꝛimuʒ
ad pauꝑtatem ſpũs ⁊ ad mãſuetudinẽ ꝑti

net quia pauptas ſpũs fugat mala qᷓ no/
bis pꝓueniunt a bonis que in nobis vł cir

ca nos ſunt.ſicut amoꝛem ⁊ ſollicitudinẽ
ſeculi. Manſuetudo vᷣo fugat mala q̃ ve
niũt nobis ab aduerſis que ↄtra nos ſũt.
videlicet ꝑturbatiões animi. Secun/

dum aũt.id eſt repletio boni ad alias qᷣn/
q; beatitudines ꝑtinet Eſt em̃ duplex bo

num. videlicʒ bonũ expediẽs ſᷣm quid vt
eſt medicina vł inciſio mẽbꝛiꝓ ſalute coꝛ
poꝛis Et eſt bonũ ſimpłr ⁊ abſolute expe
diens. Ad pꝛimũ ꝑtinent luctus.peniten
tia ⁊ ꝑſecutionis patientia.quibo ſalubꝛi/
ter quis bhic eligit cruciari vt poſſit in fu/
turo cõſolari Ad bonum aũt ſimplicit

ptinent quatuoꝛ ſequentes beatitudines

Due pme ad actiuã.Alie ad ↄtemplatiuã
Beati qͥ eſuriũt iuſticiã reſpicit bonũ qð
debemus de neceſſitate. Beati miſericoꝛ
des bonũ quod facimus ex ſupererogatõ
ne. Aliarũ duarũ que ꝑtinent ad contem
platiuaʒ pꝛioꝛ ꝑtinet ad intellectũ.videlʒ
coꝛdis mundicia. cuius eſt videre deum.
Poſterioꝛ ad affectũ.ſcʒ pacis tranquilli
tas.cuius eſt pᷣparare deo mẽtꝭ habitacu

lum.dicente ꝓpheta. In pace factus eſt lo
cus eius. His itaq; octo gradibus mira/
bilem ꝑfectionis ſcalaʒ xpᷣus nobis erexit
cuius vtraq; extremitas celũ tangit. Jo
in ↄmendatione pꝛime beatitudinis ⁊ vl/
time dicitur.qm̃ ipſoꝛũ eſt regnũ celoꝛũ.

hic videlicet in ſpe ⁊ finaliter in re.quam

iam quodãmõ poſſident in celeſtis ſuaui
tatis pꝛeguſtatione.

De conſideratiõe eoꝛum que nos ſu/

mus vel que in nobis ſunt.
Capitulũ ſerttum.
AGſtinximꝰ plura q̃ aliqualiter ad
d dtemplationẽ pertineꝛe videntur
INlunc aũt ea diſtinguamus circa
que contemplationis cõſideratio verſat᷑.
Licet em̃ pꝛopꝛie et pᷣncipaliter contẽpla

tio ſolum reſpectu dei ſit.tamen etiã eius

ↄſideratio quodãmodo ſe extendit ad res

alias put in deum ⁊ in eius cognitionem

ad dilectionez referunt᷑. Tria ſunt igit ad
que huiuſmodi cõſideratio extendit᷑.vide
licet ea que nos ſumus vel que in nobis
ſunt.ea que circa nos ſunt.⁊ ea que ſupꝛa
nos ſunt.de quibus bꝛeuiter eſt dicendũ
Igitur q;tum ad ea que nos ſumus vlł q̃ᷓ
in nobis ſunt tria conſiderare debemus.
ſcilicet mirabilem humani coꝛpoꝛis cõ/
poſitionẽ. mirabilioꝛẽ coꝛpoꝛis et ſpirit⸗
connexionẽ. ⁊ mirabiliſſimã anime ratio
nalis condition. Circa pꝛimũ cõſide/
randũ ⁊ admirandũ eſt dei artificiũ in de
bita vniuerſoꝝ membꝛoꝝ/poꝛtiõe.in oꝛ/
dinata tam exterioꝛũ q; interioꝛum ſenſu

num diſtinctione. In pulcra deniq; hu/
mani vultus decoꝛatione.quem pꝛopte/

rea ſurſum erectũ foꝛmare voluit vt ho/

minem ad celeſtium diuinoꝛumq; contẽ/

plationem factum eſſe oſtenderet. Ideo
vt poeta inquit. Pꝛonaq; cum ſpectẽt a/
nimalia cetera terram Os homini ſubli/
me dedit celumq; videre Juſſit? erectos
ad ſydera tollere vultus.

CLirca ſecundũ vero in ipſa cõnexione

anime ad coꝛpus illud ſingulariter admi

ratione dignum eſt quod nõ ſolũ ipᷣm ad

vitam ⁊ ad ſenſum animare poteſt. ſed in
hoc etiam quodãmodo ſimileʒ deo habi

tudineʒ tenet. NHam quemadmodũ deus

in omni creatura ſua inuenitur vbiq; to/

tus.ſic anima licet ſimplex ſit ⁊ indiuiſibi

lis per omnia coꝛpoꝛis mẽhꝛa diffuſa eſt.

— -—N
—

—— — — UG

S

— —— — —ä

conſioerationis

Et ſicut deus in mundo omnia ſolo vo/

luntatis nutu creauit.omnia mouet.om/
nia regit atq; diſponit.ſic anĩa in toto coꝛ
poꝛe vbiq; tota quaſi in ſuo quodam mũ
do omnia mẽbꝛa mouens eis vires influ
it.actiuitatẽ pꝛeſtat ⁊ ſepe ſola voluntatis
libertate agere imperat vt ideo merito ſa/
pientes quidam hominẽ microcoſmũ id

eſt minoꝛẽ mundũ nominare voluerint.

Circa tertiũ aũt ipſam conditionẽ ra/
tionalis anime diligẽter meditari ⁊ vehe/
menter mirari debemus. Nam anima ni
hil recte exiſtimat que ſeipſasꝭ ignoꝛat. Ne
ſcit ꝙ ſub pedibus ſuis omnis mundana

gloꝛia iacet.que ↄditionis ſue dignitateʒ

non penſat. Neſcit omnino quid de ſpiri
tu angelico.quid de diuino ſentire debe
at.que ſeipſam pꝛius nõ cogitat. Cogita
igit᷑ o anima nature tue excellentiam quõ

te fecerit deus ad ymaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ

ſuam.quomõ in triplici anĩie potentia.me
moꝛatiua ſcʒ intellectiua et volitiua in te
ſancte trinitatis ymaginem impꝛeſſerit.q̃
modo in virtutibus varijs in te ſuã ſimili
tudinem expꝛeſſerit.quõ te ſuꝑ omnẽ coꝛ
poꝛeam creaturaʒ ſublimauerit.quõ in te
omniũ creaturaꝝ ꝑfectionẽ quodãmodo

in vnum collegerit. et tibi cũ inſenſibilib⸗

eſſe.cũ plantis viuere.cum bꝛutis ſentire
cum angelis intellectualiter ↄgnoſceꝛe et
libere velle ↄtulerit.quomodo cum eis te
indiuiſibilem ac ꝑpetuam ⁊ dei capacẽ at
q; in eo ſolo quietabilẽ de nihilo creaue/
rit. Cogita etiam circa oꝑatões anime
volubilitatẽ cogitationis.agilitateʒ yma
ginationis.ingenij acumẽ.diſcretõis exa
men.capacitatẽ memoꝛie.viuacitateʒ in/
telligentie.⁊ circa hec alia plura ſtupẽda.
de quibus in tractatu noſtro de ania cõ/
pendioſe multa collegim Sed ne tue
naturalis dignitatis cõſideratio te extol/
lat.tue etiam imꝑfectionis defectum con

ſiderare neceſſe eſt vt vnum ꝑ aliud tẽpe/

retur. Agnoſce itaq; quid fueris.quid ſis
quid eſſe debueris.quid eſſe poteriſ.quid

fueris per naturã.quid ſis per culpaʒ.qͥd
eſſe debueris per tuam induſtriam.qͥd ad

huc eſſe poſſis per diuinam gratiaʒ. Nũc
maloꝛum tuoꝛũ reminiſcens.ↄſidera vbi
fueris.nunc diuinoꝝ iudicioꝛũ ſententiã
metuens.cogita vbi eris.nunc mala pᷣſen
tis vite attendens.ſolerter merens.agno

ſce vbi ſis.nunc bona ſuꝑne patrie contè
plans.ſalubꝛiter lugens.conſpice vbi nõ
ſis. Conſidera deniq; o homo diffinitõeʒ
tuam.qꝛ animal es rònale moꝛtale. vnde
quia rationalis es.cum deo et angelis ꝑ/
ticipans mentem in celum erigere.⁊ quia
moꝛtalis es cum terrenis animalibus vi
uens moꝛtem meditari ⁊ metuere finẽ de
bes. Hinc a poeta dictuʒ eſt. O felix moꝛ
tale genus ſi ſemper haberet Eternũ pꝛe
mente bonũ.finemq; timeret.
De cõſideratione eoꝛum que iuxta ſeun
pꝛope nos ſunt. WM
L.ooaapitulum ſeptinluim.
Is conſideratis que nos ſumus.
h aut que in nobis ſunt.ad ea conſi
deranda tranſeamꝰque circa nos
ſunt. Et hec rripharie diſtinguunt᷑ Nam
quedam iuxta vel pꝛope nos.quedam cõ
tra nos.quedam pꝛo nobis ſen ꝓpter nos
ſunt. Pꝛimo ergo q;tum ad ea que iux
ta vel pꝛope nos ſunt.id eſt ꝓximos nr̃os
ↄſiderãda ſunt eoꝝ oĩa.hoc eſt tã ꝑfectoꝝ
qᷓ; ꝑpuerſoꝝ bona ⁊ mala.vt inde eluceſcat

qd imitari ⁊ quid vitari expediat.vt ex bo

nis diſcas vnde deo gratias agere.ex ma
lis vero quid coꝛrigere debeas.Ad hanc
ↄſiderationẽ ꝑtinet bona ꝓximoꝛũ medi/
tari ad imitationis emulationem ⁊ ad dei
laudem ⁊ graꝝ actionẽ.mala vᷣo ad nr̃am
eruditionẽ ⁊ eoꝝ emẽdationẽac cõpaſſio
nẽ. Nam cum er caritate pꝛoximos nr̃os
etiã inimicos ſicut noſipſos diligere.id ẽ
eoꝝ ꝑfectionẽ ⁊ ſalutẽ ⁊ eis gr̃am ⁊ gliam
optare debeamꝰ. ↄñs eſt vt eoꝝ bonis cõ/
gaudere⁊ eoꝝ malis cõdolere.ſicut pꝛijsz
teneamur. Ideo dicit apłus Caritas nõ
querit q̃ ſua ſunt.quia ſua reputat aliena
⁊ q̃ alioꝝ ſunt q̃rit tanq; ꝓpꝛia Igitur qui
hanc habet om̃es ꝓpter deũ amat.Sic tñũ
in homine amat naturã vt culpam odiat.
nullũ tñũ ꝓpter culpã ſꝑnit.nullũ ↄtemnit.
nullũ iudicat.nullũ ſe indignioꝛẽ qᷓ;tũ ad
gratuitã dei electionẽ aut finalẽ dilectio/
nẽ reputat. Sed qꝛ nemo ſcit an amo/
re vł odio dignus ſit.ipſe ſua vł alioꝝ pec
cata tanc; ꝓpꝛia defles.ſibi⁊ oĩb ↄgruen

tia bona deſiderat. In H̊ aũt deſideꝛio ita

debitũ ſapietie oꝛdinẽ ſeruat vtbona ma
ioꝛa minoꝛibo pᷣferat.ſicut coꝛꝑa reb.ani

mas coꝛꝑib.ſpũalia tꝑalibꝰ.et᷑na caducꝭ

Deↄpſideratiõe eoꝝ qᷓ ↄtra nos ſunt.

Capitulum Octauum.
Einde q;tum ad ea que ↄtra nos
d ſunt.id eſt nobis aduerſa conſide
randum eſt ea in triplici diffeꝛen/
tia conſiſtere. Nam quedam ſunt patien/

ter toleranda. quedax potenter impugnã

da.quedam pꝛudenter foꝛmidanda.

Aid pꝛimam differentiã ꝑtinent aduer
ſa tribulationis que iterum triplexeſt.ſcJ.
diuine coꝛrectionis.humaue ꝑſecutiõis.
⁊ diabolice impugnatiõis.Et pꝛo his nõ
ſolum patienter ſed etiam gaudenter tole

randis nos conſolatur ſcriptura dicens.

Per multas tribulationes opoꝛtet intra
re in regnum celoꝝ.O magna tribulatio
nis vtilitas. Cũq; eiꝰ alias multiplex vti
litas aſſignetur.hec vna ſufficit ꝙ ꝑ eã ceè/
leſtis regni introitus aperitur. ⁊ nobis ad

huc in terris iacentibus noſtra mens di/
nine viſionis celeſtiũq; ↄtemplatiõe ſub/

leuatur. Hinc Jacob ab Eſau perſecutꝰ

vidit dominũ facie ad facieʒ. Hinc Ste
phanus in tribulatione poſitus vidit glo

riam dei. Hinc Johannes in exilium re/
ligatus reuelatões diuinas habuit de qͥ/

bne Apocalipſim ſcripſit. Ad ſecundã
Olffferentiam ꝑtinent triplicis hoſtis.mũ

di. carnis ⁊ demonis pꝛelia.quibus con/
tra nosindeſinenter inſultantibus poten

ter repugnare debemus.vt nec mũdi tur

bpatio. nec carnis inquinatio.nec demo/

nis tentatio in nos pꝛeualeant.nec eoꝛuʒ

vicijs ſuccumbamus. Alioquin ad con/

templationis ſcala m nõ reſurgimus ere/
cti.ſed eiecti ab ea cadimus. Ad terciaʒ
OIltifferentiam ꝑtinent pᷣcipue tria.que pꝛu
denter foꝛmidare ac foꝛmidando cauere
tenemur. videlicet peccati defoꝛmitas.in vt
fernoꝝ vt timeant᷑ Omniuʒ quoq; tã bo
noꝛũ qᷓ; maloꝛũ ſapoꝛem habet. UVnde ſa

ferni penalitas.purgatoꝛij acerbitas. In

Ddefoꝛmitate peccati conſideremus dei of
fenſam ineſtimabilem ꝓpter infinitatẽ ſue
excellentie. In penalitate inferni dei fer/

uoꝛem ſeu vindictam implacabileʒ ꝓpter

rigoꝛez ſue iuſticie. In acerbitate purga
toꝛij dei iram mitigabilem ꝓpter dulcoꝛẽ
ſuue clemẽtie. Hec ↄſiderãs pꝛopheta oꝛa
bat dicens. Domine ne in furoꝛe tuo ⁊c.
Et ad hoc non ſuoꝛum meritoꝛũ iuſticiã
ſed ſue infirmitatis miſeriam ⁊ diuine bo
nitatis miſericoꝛdiã allegauit. Diſerere
mei dñje quoniã infirmus ſum. Et iteruz

Miſerere mei deus ᷣm mag. mi tu. Tlbi

ſane magnam deploꝛat miſeriam qui ma
gnam imploꝛat miſcdiam. Heu q; foꝛmi

dandi.heu q; cauẽdi ſunt furoꝛ iſte et hec

ira dei. Igitur ne in furoꝛe arguamur.et
ne in ira coꝛripiamur.imploꝛata magna

dei miſericoꝛdia noſipſos arguamꝰ ⁊ coꝛ

ripiamus. Arguamus nos de multiplici

negligentia. de multiplici ↄcupiſcentia.ðᷣ

multiplici nequicia.De negligentia in pe
nitẽtia peccatoꝝ.in reſiſtentia tentationũ

in ꝓfectu ac ꝑſeuerantia bonoꝛũ operum
Arguamus nos de multiplici ↄcupiſcen
tia voluptatis.vanitatis et curioſitatis.
De ↄcupiſcentia voluptatis in veſtimen
tis delicioſis.in cibarijs ſapoꝛoſis.in ob/
lectamentis luxurioſis. De ↄcupĩa vani

tatis.fauoꝛis.laudis et honoꝛis. De ↄcu

piſcentia curioſitatis.ad ſciendũ occulta

vel minus vtilia.ad vidẽdũ pulchꝛa et ni

mis allectiua. ad habendum cara ⁊ valde

ſumptuoſa. Arguamus nos de multipli

ci nequicia iracundie.inuidie et accidie.

De his ergo alijſq; peccat arguamꝰ nos

et coꝛripiamus per coꝛdis contritionem

oꝛis confeſſionem.⁊ operis ſatiſfactionẽ

quia ſine his tribus gradibus ſealam cõ
templationis aſcendeꝛe non valemus.
De conſideratione eoꝛum que pꝛo no
bis ſeu pꝛopter nos ſunt.

Capitulum nonum

DODſtq; diximus de his queõ nos

p etiam de his que pꝛo nobis ſeu ꝓ
pter nos ſunt dicendum eſt Nam

ſapia ↄſiderat pꝛo et cõtra.hoc eſt pꝛoſpe
ra et aduerſa. bona ⁊ mala. Ipſa a fine vſ

q; ad finem attingens oĩm habet nociciã.

celeſtiũ.terreſtriũ ⁊ infernoꝛũ.Celeſtium

vt appetantur.terreſtriuʒ vt contẽnant᷑.in

pientia quaſi ſapida ſcĩa dicta eſt.quia ſi
biomnia ſapiunt vt debent.ſcʒ mala cul

pe vt amara.mala pene vt inſipida.bona
tempoꝛalia vt vilia.bona ſpũalia vt cara

bona gr̃e vt ſapoꝛoſa.bona głie vt fructu

oſa. Ideo bñ dictum eſt Inueniſti ſapiẽ

tiã ſitibi ſingula ſapiũt ꝓut ſunt.Per hãc

igitur ſapere debemꝰea que ꝓ nobis ſeu ꝓ
pter nos ſunt.hoc eſt dei auxilia et benefi

cia. Et hoꝛum q̃dam ſunt generalia. que
dam ſpecialia.quedam ſingularia.Et ite
rũ generalia diuidunt᷑ ĩ bñficia creatõis.

lti⸗ nirabilio
ſerbene
ſenckene
negpatierr⸗

muchuerſi
Igtensiuſtfi.
oo o de

foſteruolern

lacleinnſ
chlcnichſing

niscorpon
Mndoni
(odn
ie
pophett
lrndn
ſcio ben
torlima
buiicere⸗
nmnapgen
fichsqua
reOnun⸗
glijs bütee
tocömun
ſopbus,
Decon
ſunt.

U

pentigo⸗
archſplcit
ſderris?
Ihnscon
memle
Mrerita
ſiphera.
ſuepplabo
fiyalmer
hemia⸗
nliscde
mi
gnüciſch
a

nquima
achformi
nihe ethec
1Wamur er
Nnhade
tgrantcor
de multhlic
Dhpiſcentin 5
Gigenti nnpe
uatenrtatoni
horlopemm
iapiſen
cnnoſttn.
g inveſtinen
moſsinob/
Nupia vni
orss Deyen
engi occulen
ulchuerni
atte wlge
de mulnpti
cetacecde.
gvam? w⸗
ntitogen
Nnſficnon⸗
lalun o
onus,.
epro ho

ne' nos
bis ſen p
1cſt flam
n poſpe
aafiner
betnoclcii.
Ccſtum
nimii
nogz labo
. Uuen
auis ſ
ula cul
bona
yt ra
fructu
iſapié
erhic
ſeup
enefi
„que
tite
tois

—

conſierationis

reꝑationis ⁊ gloꝛificatõnis.Pꝛimo nãq;
hu“mana natura creatur vt ſit Secundo

reꝑatur ſeu iuſtificat᷑ vt bona ſit.Tertio

gloꝛificatur vt beata ſit. Per creationem
ad bonum iniciat᷑.ꝑ iuſtificationẽ in bo/
no dilatatur.ꝑ gloꝛificationẽ in bono cõ/
ſummat. In nullis aũt alijs dei oꝑib ap

paret vel eius potẽtia ſublimioꝛ.vel ſapi/

entia mirabilioꝛ.vel miſcdia iocundioꝛ.
Inſuper beneficia dei ſpecialia tria ſunt.
Pꝛimũ eſt expectationis.quo deus pecca
toꝛes patieter expectat ad penitentiã Se
cundũ cõuerſiõis.quo diu expectatos cõ
Uertens iuſtificat ꝑ gram. Terciũ ↄſerua
tiõis.quo ↄuerſos a caſu pᷣſeruat et in bo
no ſtatu ↄſeruat per ꝑſeuerantiã. Ampli/
us quedam ſunt dei bñficia ſingularia q̃
vvnicuiq; ſingulariter exhibent᷑.vel in bo/
nis coꝛpoꝛalibo.tꝑalibus:aut ſpiritualibꝰ
vel in bonis nature.foꝛtune.aut gre.que
gquiſq; diligenter ↄſiderãs nõ dicã renũe
rare ſed vix enumerare ſufficiet. Hinc ait
pꝛopheta Quid retribuaʒ dño p omnibꝰ
ꝗᷓ retribuit mihi. Itaq; in his oib dei bñ
ficijs benefactoꝛẽ noſtꝝ meditari atq; mi
rari ipᷣmq; ꝓ qualicunq; eoꝛũ retributõe
bñdicere ac laudare tenemur. Et non mi
nus ꝓ generalibo q; ꝓ ſingularibus bene/

ficijs quas poſſumus graꝝactiões refer/

De contemplatiõe eoꝛum ꝗᷓ ſupꝛa nos

ſunt. CLapitulũ decimũ.
ODDlſthec ad ea tandem ↄtemplãda

p que ſupꝛa nos ſunt coꝛda lenemꝰ

NVlt em ad eoꝛũ cõtemplationẽ ſa
pientia ↄſcendere poſſit.alia oĩa vndiqʒ
circũſpicit.intus ſcʒ ⁊ extra.ante ⁊ retro.

a dextris ⁊ a ſiniſtris.ſurſum et deoꝛſum.
Intus conſiderat cogitationes⁊ affectio
nes.extra locutiones ⁊ oꝑatões.retro pec
cata pᷣterita.ante pᷣſentia et futura.A dex
tris ꝓſpera.a ſiniſtris aduerſa.vł a dextrꝭ

xxempla bonoꝝ.a ſiniſtris xempla malo
rũ.vel merita et demerita.Surſuʒ bono

heenn neo:ſun ma loꝛũ ſupplicia. vel

upius celeſte regnum.inferius terrenuʒ
exiliũ. Sed quoꝛſum hec oĩa Sane vt ꝑ
eoꝛũ cõſiderationẽ finaliter ſapie ↄtẽpla/
tio ad ea que ſupꝛa noſ ſunt ꝑueniat. Su

pꝛa nos aũt dico non celũ.nõ ſolem vłlu

nã.aut ſtellas.quia et ſi ſupꝛa nos ſint lo/
ci poſitione.ſunt tñ infra nos pcij ſeu na/
ture dignitate ac ꝑfectione.cuʒ ⁊ ea ⁊ oia
coꝛꝑalia que ſub eis ſunt ꝓpter nos facta
nobis ſubſint. Sed ſupꝛa nos ſunt deus

angelus. ? ſpũs beatus. deus p naturam
angelus ꝑ natura? gratiam ſpus bntus

2*7 - „

bis erit ↄtemplationis cõſideratio. Pꝛi⸗/

ma de beatis animabus. Secũda de an
gelicis ſpiritibus.Tercia de diuinis ꝑfe
ctionibus.vt ſic de minoꝛiba ad maioꝛa ⁊
altioꝛa ꝓcedamus.⁊ mirabilẽ dei potetiã
ſapientiã ⁊ clemẽetiã in ſanctis ſuis ↄtem
plemur pſallentes cum ꝓpheta. Mirabi
lis deus in ſanctis ſuis. Licet autẽ ſta

tum beatitudinis ⁊ modũ gloꝛificatônis

hominũ vel angeloꝝ ſanctoꝛũ ꝓpter mira
bilẽ eius altitudine.nec homis ſenſus ca

pere. nec ratio poſſit còpꝛehendere ꝓpter
quod humana auiditas qð ꝑ exꝑimentũ

vel rationẽ non ꝓbat quãdoq; pꝛo modi /
co vel pene pꝛo nihilo reputat.mẽs tamè
chꝛiſtiana de future beatitudinis certitu

dine fidei atteſtatione ſtabilita.illius ma

gnitudinẽ ꝑ ↄtẽplationẽ meditando atq;

mirando tandem poſt plenã mũdationeʒ
oſcientie.poſt multa exercitia iuſticie.ſe/
re Quia nõ minus ꝓ me fecit qͥ mihi cum
alijs bñfecit.imo eo magis.quo bonũ q̃n
to cõmunius tanto diuinius vt ait philo

pe incipit ſperare ⁊ quodãmõ ſperãdo et

⁊ amãdo pᷣguſtare.quod pꝛius vix potat

credere.⁊ hoc eſt ad quod debemus inde

ſinenter tendere donec future illius pleni

tudinis.plene felicitatis ⁊ felicis ſuauita

tis quantulaſcũq; pꝛimitias accipere va
leamus .
De contẽplatione in ſanctis animabꝰ.

Capitulũ vndecimuz.
OInſideremus ergo in beatis aĩa/
Cc bus mirabilem earũ gloꝛiã.⁊ inð
in angelicis ſpiritibus mirabilio
rem excellentiã.⁊ex his deniq; in diuis ꝑ
fectionibus mirabiliſſimã ſuꝑeminentiã
ↄtemplemur. Igit᷑illa animaꝝ beatifica
gloꝛia pꝛincipaliter cõſiſtit in ſancte ⁊ in/
diuidue trinitatis ↄpꝛehẽſiõe que tria cõ
plectitur. videlicʒ clariſſimã viſionẽ.ſua
uiſſimã fruitionẽ.⁊ ſacratiſſimã delectati
onem. ex viſione fruitio ſiue dilectio.et ex
his delectatio inſeꝑabiliter conſequitur.
Igdeoq; in his tribus beatitudo eſſentia
liter conſi itar dici/ licereamplura alid

getidentalitercomitentur. Unde Jobã/

nes in Apocalipſi ipſaʒ beatitudinis glo
riã vidiſſe intelligit᷑ ſub figura coꝛone du
odecim ſtellarũ In quibo duodecim con

ditiones coꝛone beatifice deſignant᷑ vide
licettres ſupꝛadicte dotes anĩe.viſio.frui

tio ⁊ delectatio.et quatuoꝛ dotes coꝛporꝭ
gloꝛificandi.que ſunt pulcritudinis cla/

ritas.ſubtilitas.agilitas.⁊ impaſſibilitas

ac quinq; ſenſuum ꝑfecta ſatietas. In
ſuꝑ etiam ꝑ duodecim fructus ligni vite
quos ibidẽ Johãnes cõmemoꝛaſſe legit᷑
duodecim puilegia beatoꝛũ poſt genera/
lem reſurrectionẽ coꝛpoꝛũ figurant᷑.vide

licet ſanitas ſine infirmitate.iuuentꝰ ſine

ſenectute.impaſſibilitas ſine moꝛte.pul/
critudo ſine defoꝛmitate.libertas ſine ſer

uitute vel coactione.pax ſine turbatione.

ſecuritas ſine timoꝛe.ſatietas ſine faſtidio
vel eſurie.abũdãatia ſine indigẽtia vł pau
pertate.cognitio ſine ignoꝛantia vel erꝛo
re.gloꝛia ſine ignominia vel ðdecoꝛe.gau
dium ſine triſticia vel doloꝛe. Licz au
tem verũ et eſſentiale beatoꝛũ gaudiũ pn
cipaliter ſit de creatoꝛe et in ipſa beatiſſi/

ma trinitate.tamẽ erit accidẽtaliter ð cre
atura.⁊ in eius multiplici cõſideratione.

Baudebunt quippe de chꝛiſti humanita
te quã cum deitate vnitã videbunt. Gau
debunt de celeſti habitatione et loci ame/
nitate.pulcritudine ⁊ magnitudie quam
poſſidebunt. Gaudebũt de iocunda ſan/

ctoꝛũ tam hominũ qᷓ; angeloꝛũ ſocietate.

ſocietatis multitudine.multitudinis vni
tate ⁊ caritate cũ qua regnabunt. Gaude
bunt de coꝛpoꝛũ gloꝛificatione quaʒ poſt

reſurrectionẽ habebũt. Gaudebũt ð mũ

di periculis que ſuꝑauerunt. Gaudebũt
deniq; de inferni ſupplicijs ⁊ penis a qui/
bus euaſerunt.⁊ in qbus dei offenſam iu
ſta vltione puniri letabũtur.quia ſicut ꝑ.
ꝓhetam dicitur. letabit᷑ iuſtus cum vide
rit vindictã.Eſt pᷣterea alið ſpeciale gau
dium ſeu pᷣmium accidentale quod reſpe
ctu eſſentialis pᷣmij dicitaureola id ẽ par
ua coꝛona que dat᷑ aliquibo ſanctis ratõe
