pſone diuine ſed etiã ꝑſonaꝝ attributa et
appꝛopata notant᷑. Qua in re illud nobis
ſciendũ eſt.qꝙ; licʒ patris filij et ſpũſſancti
eadẽ ſit potentia ſapiẽtia ⁊ bonitas.tamẽ
ne ſicut in creaturꝭ exꝑimur.pat᷑ tanq; ſe/
nex debilis videatur⁊ impotẽs.ſibi attri/
buitur potentia Ne aũt filius tanq; iuue
nis credat᷑ inexꝑtꝰaut minꝰſapiẽs.ſibi at
tribuit᷑ ſapiẽtia. Ne vo ſpũſſanciꝰ q̃ſi flatꝰ
aut ſpũs vẽtoſus eſtimetRmpetuoſus ſeu
violẽter irruens.ſibi attribuit᷑ bonitas ſi
ne clemẽtia. Expvᷣmit᷑ itaq; in huiꝰ feſti/
uitatis euãgelio ꝑſona pr̃is cũ ſua poten

tia.cũ dicit᷑. Nemo põt hec ſigna facere qᷓ

tu facꝭ niſi fuerit deꝰ cũ eo. Miracloꝝ eiĩ
ſigna facere ad diuie volũtat ſpectat po/

Qllpaliter nobis merito ↄſiderĩda ¶ ſetiã. de q̃ ſcribit᷑. Oĩa qcũq; voluit fecit.

De ſancta trinitate

tis tñ ↄueniẽter poterit.non ꝑuerſe obſti
natis ſed pie affectatis mẽtibꝰ.tribꝛ argu/
mẽtoꝝ generiby ſuaderi. videlicʒ ſcriptu
rarũ teſtimonijs.creaturarũ veſtigijs ⁊? fſi
guraꝝ ↄgruẽtijs. Pꝛimo nãq; hãc ve⸗

Expꝛimit᷑ aũt pſona filij cum ſua ſapi

entia. cum ſubdit᷑ A deo veniſti magiſter
Ad magiſtrũ nanq; ꝑtinet veram doceꝛe

ſapientiã.ad illũ maxime cui dicit᷑. Ogr
ſcimus qꝛ verax es.⁊ viam dei in veritate
doces Expmit᷑ vo ꝑſona ſpũſſancti cũ
ſua bonitate ſiue clemẽtia.cum ſubiũgit᷑.

Spũs vbi vult ſpirat. Nam ꝙ ipſe nõ ex

opeꝝ aut meritoꝝ noſtroꝝ iuſticia vł bo/

nitate.ſed ſua gratuita volũtate nr̃is mẽ/

tibo ſe diffundit.ſuã indicat clemẽtiã atq;
miſcdiam.de qua ſcribit apłus.Hõ ex o/⸗
peribo iuſticie que fecimus nos ſed m ſu
am miſcdᷣiam ſaluos nos fecit. Et hec de
oꝛaculo euãgelico ſufficiät. Tercio pᷣ᷑/

mũi ꝙ xpᷣs hanc trinitatẽ fideli ſignaculo
id eſt ſigno baptiſmatis roboꝛauit ipᷣo di

cente. Ite docete oẽs gentes baptiʒãtes
eos in noie patris ⁊ filij.⁊ſſ. Hec em̃ foꝛ/
ma baptiſmi triũ diuinaꝝ ꝑſonaꝝ equali
tatẽ deſignat. Uñ ſicut narꝛat Eutropiꝰ
Cũ quidam ſacerdos Arrianus hãc foꝛ
maʒ baptiſando mutaret dicẽs Baptizo
te in noie patris ꝑ filiuʒ in ſpũſancto.vo
lens oſtendere filiũ ⁊ ſpũmſanctũ patri ñ
eſſe equalẽ.ſubito aqua diſparuit.⁊ bap/
tizandus ad eccleſiam cacholicã cõfugit.
VUñ hic notari poteſt theologicum do
cumentũ ꝙ hec foꝛma baptiſmi non ex vi
verbi vocalis ſed in virtute trinitatis.⁊ ĩ
eius fide ac fidei ↄfeſſione habʒ in anima
efficaciã purgãdi criminũ ſoꝛdes ⁊ ſpũa/
les infundẽdi virtutes. Illud quoq; cir/
ca hanc baptiſmi efficaciã ſpũalem ad tri
nitatis fidẽe ⁊ fidei ↄfirmationẽ accedit.q;

nõ ſolum ſpũaliter in animab ſʒ qñq; vi

ſibiłr in coꝛꝑib.moꝛboꝝ peſtilentie hui
fidei virtute fugant᷑. NHã ſicut recitat Da/
maſcenus.Cũ apud Cõſtantinopoliʒ qᷓ/
dam peſtilẽtia grauis eſſet.qdam puer ðᷣ
medio populi in celũ raptus ab angeł.il/
lud canticũ trinitatis edoctus eſt. San/
cte deus ſancte foꝛtꝭ ſancte ⁊ miſicoꝛs ſal
natoꝛ miſerere nobis.Qui rediẽs cũ illð
coꝛã populo decãtaſſet oĩs mox peſtilen/
tia fugata eſt. Et hec de pᷣmo articulo.
Elꝑꝗiam ad ſecundũ noſtri pꝛime
cõſideratiõis articulũ accedamꝰ.
orldhſtendęetes qualiter huitrinitatiſ
fides ⁊ fidei veritas argumento autẽtico
yõnabiliter cõfirmat᷑. Licet aũt nõ poſſit
argumẽtis aut rõnibo euidenter ꝓbari.ſa

ritatẽ pbabiliter argueꝛe poſſumus extri

bus infallibilib⸗ teſtimonijs ſcxipturarũ
diuino ſcz angelico atq; ꝓphetiko. Au/

di teſtimoniũ diuinũ ad ↄfuſionẽ iudai/

ce pfidie.in pncipio legis moyſaice reci/
tatũ. Faciamꝰ inqͥt hominẽ ad ymaginez

⁊ ſimilitudinẽ noſtrã Non em̃ angel hoc
verbo loquit᷑ ad angelos.cũ angelus ho
minẽ facere aut creare nõ poſſit.ſʒ loquit
oĩpotens creatoꝛ oĩm rerum deus Eum

&̊ᷓ pluraliter ait.faciamꝰ pluralitatẽ indi/

cat ꝑſonaꝝ.que ſi in deo nõ eſſet. vtiq; nõ
diceret. faciamus.ſed faciam.nec dicexet
noſtrã.ſed meam. Cum vo ſingularit᷑ ait

ad ymaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ inſinuat diuiĩe
ſubſtantie vnitatẽ Audi teſtimoniũ an

gelicũ. Legimus in yſaia angelos conti/

nue clamare ⁊ dicere. Sanctus ſanctus

ſanct? dñs deus exercituũ plena eſt om̃is
terra gloꝛia eius. aũt ter dicunt ſctũs.
pſonarũ indicat trinitatem. vᷣo ſemel

dicunt dũs deꝰ.⁊ ſingłariter gloꝛia eius.

inſinuat vnã diuini dominij et diuĩe głie
maieſtatẽ. Audi deniq; teſtimoniuʒ ꝓ/
pheticũ.vt ſit triplex natura.diuina ſcilʒ
angelica ⁊ humana.in huius trinitatꝭ ap
pꝛobatione concoꝛdent.⁊ iuxta legẽ moy
ſaicã contra pᷣuaricationẽ iudaica in oꝛe
triũ teſtiũ.hoc verbũ veritatis ſolida ſta⸗/

bilitate firmet. Dic ergo ꝓpheta Dauid.

dic teſtimoniũ trinitati. GBenedicat ĩquit

nos deus deus noſter bñũdicat nos deus.

⁊ metuãt eũ omnes fines terre. In hoc ſi

qͥdem ꝙ ter nominatr᷑deus qͥd aliud q; ꝑ/
ſonalis trinitas.in hoc aut ẽ ſingularit
dicitur noſter qͥd aliud qᷓ; eſſentialis vni/

tas oſtendiX᷑. Hijs inſuꝑ ſcripturaruʒ
teſtimonijs alludit ſecunda ꝓbatio ſum/
pta ex veſtigijs ⁊ ſimilitudimibo creatura
rũ. Licet em nulla ſit aut eſſe poſſit crea/
tura huic increate trinitati ſimilis.ſic nec
vmbꝛa coꝛꝑi.nec veſtigiũ pedi.nec yma/
go vere rei.põt tñ aliqua ſimilitudo tenu
is in tribo rebo creatis videlicet ſuꝑioꝛibo.
inferioꝛib ⁊ medijs inueniri In ſuꝑioꝛi/
bus eſt exẽplũ de ſole. In intferioꝛibo ẽ ex
emplũ de fonte. In medijs eſt exempluʒ

ſui⸗

debol
in/
ſolola

nitl

no
hirn!

not

Ctta⸗

pſone

videm
Ce

Gi
Fone
locui
gicke
ſube.
oſtend
nonci⸗
eñno⸗
feos not
ſament
gtonst.
clkpn
ginede
Cltad⸗
batio⸗

fin
ſſine
ilbe

bunto
Aorann

ats

heril

pinco

teſtat
tefigt
etiäh
mond
tresd
nume
treod
tres
karer:

ſwdivi,

pſri
latꝛ.
tid⸗

obn
ſas

sſn

kobſi
orgu/ de hoĩe. In ſole nãq; ſᷣm Auguſtinum tico rõnabiliter cõfirmatur. In huius tũ
enpen tria ↄſiderant᷑ꝙ eſt.qꝙ lucet.⁊ ꝙ calet.id ẽ confirmatõe fidei illð ſumope cauendusz
orfl ſolis ſuba.radius.⁊ caloꝛ. Radiꝰg de ſole eſt.neargumẽtũ aut ratio euidens reara
ic ve· naſcit᷑ſicut filiꝰ de pr̃e generat᷑. Caloꝛ ab tur.cũ apłus fideʒ diffiniat.ꝙ eſt argumẽ?
ani vtroq; ꝓgredit᷑ ſicut ſpſſanctab vtroqʒ tum nõ apparentiũ.Et Gꝛegoꝛiꝰ dicat.fi/
NuN ſpirat᷑. Sol aũta nullo iſtoꝝ ꝓcedit ſicut des nõ habet meritũ cni rõ humana pᷣbet
An pr̃ nõ eſt faaus.nec genitus.nec ꝓcedens exꝑimentũ. Ideo ſicut ait Bernardꝰ In
kidei⸗ Et tamẽ hec omnia ſunt vnus ſol.ſiẽ tres quirere de trinitate ſcʒ ꝑ euidentẽ ratiõeʒ
icee ꝑſone ſunt vnus deus In fonte quoq; pꝑuerſa curioſitas eſt. Credere de ea ſicut
mone videmus ꝙ ipſe generat riuuʒ.ſicut pater eccleſia ſancta tenet.fides ⁊ ſecuritas eſt.
hngebet generat filiũ.fons aũt et riuus faciunt ſta Uidere aũt eã ꝑfecta ⁊ ſumma felicitas ẽ
rlus ho gnũ.ſicut pater ⁊ filius ſpirant ſpũmſctm̃ aernd Bernardus ad eugeniũ papã
zlognit Fons vÿoa nullo ꝓcedit ſicut pater a nul ſcrihit.qꝙ ſcrutari hoc temeritas eſt.crede
Cun lo exiſtit.Et tñ in fonte.riuo.⁊ ſtagno ea/ re pietas eſt.noſſe vita eſt.⁊ vita eterna iux
tiind⸗ dẽ eſt aq.ſicut in patre filio ⁊ ſpũſcõ eadẽ ta illud. Hec eſt vita eterna vt cognoſcit
niir ſuba. In hoie deniq; hãc ſimilitudinẽ tedeũ veꝝ. Exqᷣbo põt colligi theologi
cdiege oſtendit Auguſtinus ita dicẽs. Dens et cũ documentũ.ꝙ nõ minoꝛis eſt ſtulticie
lartii noncia eius ⁊ amoꝛ tria qdem ſunt. Mẽſ velle ↄſeq in hac vita clarã huiꝰtrinitatis
rdiie em̃ nouit ſe et amat ſe.nec amare ſe poſſet cognitionẽ ⁊ euidentiã.qᷓ; in eadẽ moꝛta

Hermo

gniüen niſi ſe noſſet. Ipſa aũt mens eſt quaſi pa/ li⁊ infelici vita velle conſeqͥ vitam?⁊ felici
rẽs.noticia eius quaſi ples.amoꝛ vᷣo ex ip tatem eternã. Neutrũ ergo hic queramꝰ.

R ſa mente ⁊ noticia pcedit Et hec eſt in cre ſed in futuꝝ vtrũq; conſequi poſſe fidelit
Koßs aturis maioꝛ ſimilitudo trinitatis.iðo vo credamꝰ. credẽdo ſperemꝰ.ſperãdo ame/
Niis cat᷑ymago. Uñ ⁊ homo ſpecialłr ad vma mus.ꝛ ſic fide.ſpe.⁊ caritate q eſt trinitas
ſ ginẽ dei factus eſſe ðvꝛ. Poſtremo acce creata ad increatã trinitatẽ nos erigẽs.il
* dit ad ↄfirmationẽ pꝛemiſſoꝛũ tertia pꝛo lud tam feliciter ↄſequemur. Et hec deſe
rice batio accepta ex congruentijs figurarum cundo articunullo. .
lon HNõne igit᷑ hec ꝑſonarũ trinitas cõgrue Xpeditis itaq; duoby noſtre pme
nnd⸗ tiſſime figurata eſt in tribo illis angelis q e coõſideꝛationis articulis.iã ad ter
nſh in libꝛo Geneſis Abꝛahe apparuiſſe ſcri, cium veniamꝰ. In q̊ oſtenſuri ſu/
uſin bunt. de qbus dicitur ꝙ tres vidit ⁊vnuʒ mus qualiter hec ſancta trinitas feſto ec/
eno⸗ adoꝛauit.Geñ.xviij. Ubi ſᷣm gloſam tri/ cleſiaſtico ſolenniter publicat᷑.Eccłia nã
in en nitatis ⁊ vnitatis miſteriũ denotat᷑ Non q; pᷣmiſſis documẽtis inſtructa.ad crudi
Gaſt/ ne ⁊ ille tres ꝓpagines in eadem vite quaſ tionẽ cunctoꝛũ fideliũ beatiſſimã illã tri
Dauct. pincernã pharaonis vidiſſe libꝛi eiuſdez nitatẽ hodierno feſto ſolenniter publicã/
Niguit teſtat᷑ hyſtoꝛia.tres ꝑſonas in vna deita/ dã.publice honoꝛandãaã.⁊ honoꝛifice ado
sdens. te figuraliter ſignificãt Genef.xl. Nonne randã atq; colendã eſſe decreuit.Licet eĩ
hboeſi etiã huiꝰfigura miſterij in Danielis libꝛo olim hoc feſtũ ab eccłia nõ fieret.qꝛ ↄten
diͤb/ monſtrata eſt. Ubi dicit᷑ ꝙ apparuerunt ta eratilla cõmuni laude trinitatis in ſctã
guln tres digiti quaſi hoĩs ſcribentis.appendit ſynodo nicena edita.quã beatꝰ Hierony
ſom’ numerauit ⁊ diuiſit.Dañ.v.Licet em̃ hij mus in fine pſalmoꝛũ decãtari inſtituit.qᷣ
manz tres digiti diuine manus ſiue potẽtie.ſcʒ dðꝛ GBlia pfi⁊ filioꝛ ſpũiſcõ.Tñ poſtea iꝛ
un⸗/ tres ꝑſone ſimul habeant appendere.nũe circa hũc articulũ fideimłte hereſes ſuc/
ura rare ⁊ diuidere.qꝛ trinitatis oꝑa penitus creſcebãt.ad rogatuʒ Karoli xpᷣianiſſimi
cea/ indiuiſa ſunt ad extra.appꝛopꝛiate tũ pat᷑ imꝑatoꝛis alcuinus mgr̃ ſuꝰvir eruditiſ/
ienee ꝑ ſuã potentiã oĩa appendit.id eſt oĩia poꝛ ſimꝰſubq̃ ſtudiũ lr̃aꝝ qð olĩ in grecia.de
ſnn tat ⁊ cuſtodit.filiꝰ ꝑ ſuã ſapientiã oĩa nũe inde rome floꝛuerat.in galliã ꝑiſius trãſ/
lenu rat.id eſt inueſtigat ⁊ cognoſcit.ſpũſſctũs latũ eſt.legẽdã detrinitate ↄpoſuit.ꝑ quã
nb⸗ 2 ſuã clementiã oĩa diuidit.id ẽ dona ſua eliminatis erroꝛib fideʒ catholicã robo
giori/ hoiby ꝓut vult diſtribuit Expᷣmiſſis ᷑ o rauit.Qua occaſione plurib in locis hec
ween ſatis ac multipłr oſtẽſum eſt. qualiter hu feſtiuitas cepit ſolẽniter celebꝛari.qᷓ tamẽ
nplu ius ſancte trinitatis fides argumẽto autẽ nõ vnifoꝛmiter ab oĩb obſeruat᷑. Nã pin

De ſancta trinitate

ves eam celebꝛãt hac dñica poſt pẽtheco/
ſen.q̃ eſt pma aliaꝝ ſeq̃ntiũ ad inſinuan/
dũ ꝙ ſancta trinitas eſt pncipiũ ⁊ pma re
rũ oĩm cã efficiẽs.Quid vᷣo hãc ſolẽnita
rtẽ faciũt vltima dñica añ dñicũ aduentũ
ad deſignandũ qpipſa eſt vltimꝰ oĩm reruʒ
finis Que aũt obſeruãtia melioꝛ ſit nõ eſt

meũ diffinire.cũ vtraq; ad honoꝛẽ illiꝰfi/

at qͥ ait. Ego ſum alpha ⁊ o.pncipiũ et fi/

nis. Dz hic foꝛte q̃rit aliqᷣs q̃ fuerit vti

litas obſeruãtie huiꝰfeſtiuitatis.cum q̃li/
bet dñica ſit feſtũ deitatis q̃ ſine trinitate
venerari nõ põt. Nõ em̃ videt᷑ poſſe vene
rari.ſicut nec poſſe videri diuina eſſentia
ſine ꝑſona.nec ꝑſona vna ſine alia. dicẽte
xpᷣo.Qui videt me videt ⁊ patrẽ.Cuiꝰ rõ
eſt. qꝛ eſſentia eſt indiſtincta realiter a ꝑſo
na.⁊ licet vna ꝑſona ſit ab alia diſticta.tñ
q̃libet ꝑſonaꝝ ꝑ circũinceſſionẽ eſt eſſenti
aliter in alia.iuxta illð.E go in pr̃e ⁊ p in
me eſt. Sane hijs nõ obſtãtib q̃ oĩno
vera eſſe ꝓfiteoꝛ.credo eccłliam rõnabilit᷑
feſtiuare de diuina eſſentia ſub noĩe trini
tatis.ſicut etiã ipſa diuinis ꝑſonis ꝑ quã
dam ↄgruã appꝛopꝛiationeʒ varias feſti/
uitates attribuit.Cuiꝰ rei vtilitas ẽ vt ſu
pꝛa tetigimꝰ eruditio fidelium.extirpatio
hereſum.⁊ publicatio catholicaꝝ verita⸗/
tũ.vᷣbi gratia. Celebꝛauimꝰ em̃ feſtũ de fi
lio.magnũ illud donũ eteꝛni patrꝭ ad me
moꝛiã reducẽtes.qͥ coeternũ ſibi filiũ tꝑa

liter nobis miſit ad nr̃am ſalutarẽ redem
ptionẽ.Celebꝛauimꝰetiã feſtũ de ſpũſan⸗/

cto magnificantes illð munꝰ qð ſuꝑaddi
dit qñ ſpũmſanctũ coꝛꝑali ſpẽ viſibiłr no
bis exhibuit ad noſtrã filialẽ adoptioneʒ
Celebꝛaturi tandẽ ſumꝰfeſtũ de pr̃e eter/
no.videlicʒ in celeſti pr̃ia.recipiẽtes ibi il
lud oĩm donoꝝ maximũ facialẽ ſcʒ vultꝰ
ſui viſionẽ.ad nr̃e btĩtudinis finalẽ cõſũ/
mationẽ. Hodie vᷣo ſimul celebꝛamus fe
ſtũ oĩm triũ.id eſt ſcẽ ⁊ indiuidue trinita/
tis.vt inter eos q̊ꝝ eſt indiuiſa vnitas nul
ſatenus videamur ponere diuiſioneʒ aut
Ddiuidere vnionę Exhijs ů̊ que diximꝰ
cludi põt theologicũ documentũ.q ec/
cleſia nõ minoꝛẽ debet agere feſtiuitatem
De tota trinitate.qᷓ; de filij natiuitate.aut
ſpũſſctĩ viſibili miſſiõe.⁊ ꝑ ↄñs a foꝛtioꝛi

; de btẽ marie aut vlteriꝰcuiuſ cũq; crea *

ture ſanctitate.Et hoc ſuaderi põt tripli⸗/
cirõne. Pꝛimo qͥ ad pᷣmã ꝑtem qꝛ ſicſᷣt

eccłia docet in hac trinitate nibil maiuus
aut minꝰ.ſed totas tres ꝑſonas coeternaf

ſibi eſſe ⁊ coequales.ſic docere debet eas
ſimul ⁊ eaꝝ quãlibet equaliter eſſe colen/
das ⁊ honoꝛãdas.⁊ ꝑ ↄñs equali cultu et
honoꝛe feſtiuũdas. Scdðo q̃ ad ſecũdã
ꝑtem.qꝛ cũ hec ſancta trinitas ſit pncipi/
um ⁊ finis oĩm creatoꝝ.oĩs honoꝛ exhibi
tus creature debet in eã finałr oꝛdinari.⁊
ꝑↄñs nulli ſctitati creature debet maioꝛ
cultus vł honoꝛ exhiberi qᷓ; huic trinitati
q̃re nec honoꝛabilioꝛ celebꝛitas aut cele/

bꝛioꝛ feſtiuitas. Tertio qꝛ oppoſitũ fa/

cere eſt ſimplicib erroꝛis occaſio. Scio
em̃ vt expientia docente didici.ꝙ quidaʒ

fideles minus reuerẽter ſapiũt de trinira

te.videntes ꝙ eccleſia de ea minoꝛẽ ⁊ mi/
nus ſolennẽ agit feſtiuitatẽ qᷓ; ð natiiita/
te.aut penthecoſte.vel de beate marie aſ/
ſumptione.Cũ em feſtiuitates ſicut et pi
cture eccłiaſtice ſint q̃dãmõ libꝛi catholi
coꝝ ſimpliciũ.ſepe credũt illius eſſe maio
rẽ dignitatẽ.c eccleſia maioꝛẽ agit ⁊ ma/
gis feſtiuã ſolennitatẽ. Hijs itaq; ratõ

nibo veſtrã pr ſanctiſſime brĩtudinez ſup/

plex moneo. ziteꝝ atq; iten huiliter erhoꝛ
toꝛ qᷓtenus veſtra autoꝛitate apl.ica decer
nat᷑.et decreto ꝑpetuo publicet᷑ vt in hac

die ſancte trinitatis.deinceps eq̃lis ⁊ per

oĩa eque ſolẽnis celebꝛet᷑ feſtiuitas.ſicut ĩ
dieb natalis.penthecoſtes.aſſumptiõis.

alijſq; feſtis annalibo eccłia facere conſne

uit. Et ad hoc agẽduʒ loco diſtributionũ
materialiũ ꝑ largitionẽ indulgentiaꝝ ſpi
ritualiũ inſtar dñi vꝛbani qrti in feſto ſa⸗/

cramẽti. deuotionẽ fideliũ excitetis. Hoc

em̃ ſtatuẽdo in fide ſancte trinitatꝭ.firmã
ſpem habeo qð ipſa adiuuãte ⁊ ĩterueniẽ/
tib pijs xpᷣianoꝝ pᷣcibo.extirpatio nephã/
di ſciſmatis ⁊ ↄcluſio pac eccłiaſtice v/
nionis quã querimꝰpſpeꝛe ſubſequet᷑. Et
hec de pᷣma ↄſideratione.⁊ pᷣma noſtri ſex
monis ꝑte ſufficiãt.
Sequit᷑ de ſecunda.
Irvrimꝰvt potuimꝰ de illa ſpũſſan
d cti cõicatiõe idẽtica.h̊ᷣ eſt de indi/

uidue trinitatꝭ cõi vniõe in vna ei

ſentia deitatꝭ.ſi quõ tñ ab hoĩe ſedẽte in te

nebꝛis. ineffabil illa poſſit dici. Jã vᷣo cõ

ſiderãda nobis eſt illa ſpũſſci cõicatio gti

fica.triũ.ſ.vᷣtutum ſpũgaliuʒ in vna rõnali
ſuba. Hec eſt em̃ triũ theologicaꝝ vir/

nifi
ehiſe
npind⸗
Hee
foͤnalis
eſoe

bilivtn

biliſpee
erentt
nitatis⸗
Tapre⸗
t
diſintt
Matrini
mioꝛh
fomt
qtpean
biploꝛ
ſeeſci
disco
diiger
enust
na⸗
cnt Are
riuſſan
60 Crg
Niiten⸗
donen
itntipee
aiäg
ſeädir

C(critate

adheren
Ouiacd
wpie
temcre⸗
ſalubꝛit

gendo.⸗

gulom
ſhoͤceg
nltaoqe
limm. E
Ggine

Memotia

deroſat

nignori

irinci⸗

Nie S

elmmnin tutũ fidei ſpei ? caritatis cõicatio.qᷓ opan fides ſpes caritas. Fides articuloꝝ pꝛece
rnni teſhuͦſſeti gen aie nediffund t 5 dbo ver proꝛi t ſcrametor. ſpes venie gre r glie
ſarer⸗ apn x: ices manent ides ſs cai cajitas vecdedepuro cgſcia bond. diive
lalnct tas tria hec. Maioꝛ aũt hoꝛũ eſt caritas. nõficta. Pe 8 trinitate vᷣtutũ a l tijs
Aſeiti Hec vo trinitas licet ſit in vna eadeq; reſurgẽtes.⁊ ad e trinitate a q cecidimuſ
ſaici rõnalis aĩe ſuba.tñ triplici eiꝰpotẽtie coꝛ redeũtes.cũ eodẽ Beꝛnardo ſuꝑ cãtica la
ſtheg, reſpõdet.vis ꝭ ronali.iraſcibili?⁊ ↄcupiſci/ crimabiliter exclamemus dicẽtes. O btã
mwnahi bili. vt in potẽtia rõnali ſit fides.in iraſci/ veritas.caritas.eternitas.⁊ beatificãs tri
a biliſpes. in ↄcupiſcibilicariias Hecp̃ nitas. ad te mea miſerabilis trinitas miſe
batmmie terea trinitas creata.q̃dãmõ increate tri/ xabiliter ſuſpirat.qm a te ĩfeliciter exulat.
eiriitad nitatis gerit ymaginẽ. Naã ſicut a pr̃e filiꝰ Diſcedẽs em a te multis ſe intricauit erꝛo
dutcte ⁊ a pre⁊ filio ſpũſſanctꝰ.ſica fide ſpes.⁊ a rib doloꝛibo ⁊ timoꝛibo. Heu me ãlem p
poſti fh, ſide ⁊ ſpe caritas quodãmõ ꝓcedere dino teↄmutauimꝰtrinitatẽ. Rõ ſepiſſime ĩ ſu/
oScd ſcit᷑ In hac tñ ſimilitudine magna valde is iudicijs fallit᷑. Clolũtas multiplici per
uidy diſſimilitudo repit᷑. Cur ita.qꝛ ĩ illa ſum/ turbatioe iactat. Memoꝛia młciplici ab
deninia ma trinitate nihil maiꝰac minꝰ. in hacðᷣo liuioe ↄfundit᷑ Criplici huic vanitati no
ore tmni⸗ maioꝛ hoꝝ eſt caritas vt ait apls Sed pilis creatura ſubiecta eſt. Coꝛ meũ ↄtur
nntickt q̃remaioꝛ: haꝝ vᷣtutum eſtcaritas. Sane batũ eſt.⁊ inde doloꝛ.Dereliqͥt me virtuſ
manegß qꝛ ꝑ eã nobᷣ cõicat᷑ ſpãliter ſouſanet eo⸗ mea. ? inde pauoꝛ.Et lumẽ ocłoꝝ meoꝛũ
ſanerhi dẽ aplo dicẽte.Caritas diffuſa eſt in coꝛ/ nõ eſt mecũ.⁊ inde erroꝛ O anie mee trini
icabol dibonr̃is ꝑ ſpũmſanctuʒ qͥ datus eſt nob. tas.ecce q̃liter exulãs offendiſti. Uerũtñ
Grn cnee e wicttenno. Staule Ar Dd veez neerror voluntrnrdo⸗
. is cõicant᷑ pr̃ ⁊ filiꝰ.dicẽte x-p:ᷣo. Siquis illi.Cũ vicʒ a rõne erroꝛ.a volui o/
zn diligit me⁊ p̃ me diliget eũ.⁊ ad eũ veni loꝛ.⁊ a mẽoꝛia timoꝛ oĩſ receſſerit ⁊ ſucceſ
RKRZ amus ⁊ mãſionẽapð eũ faciemus. Sʒ ſi ſerit illa quã ſꝑamꝰ mira ſerenitas.plena
rabor q̃rꝭ quõ veniũt. Audi qͥd ſuꝑ hoc vbo di/ ſuauitas.⁊ erna ſecuritas.Et h̊ ð ſcdᷣa ↄſi
derer cat Aug. Ueniũt inqᷣt ad nos pr filiꝰ⁊ ſpi deratiõe ⁊ ſecũda nr̃i ßᷣmonis ꝑte.de qua
rindar rituſſanctꝰ.veniũt amãdo.venimꝰimitã/ pla eſſent dicẽda niſi ad finẽ ꝓperaret in/
R do. Ergo ꝑ caritatꝭ dilectionẽ ad nos ve tentio. Sequitur detertiꝗ
ſaui niũt. ⁊ nos mutua ⁊ recipꝛoca ad eos dile Oſtẽ; ů de bma et ſecũda ſpüſſcti
lis. ctione venimꝰ. Sed nunqdad hãc tri p coicatiõe dictum eſt. rect oꝛdo ex
Onſue nitate ꝑ ſolã venim garitatẽ. Abſit. Ceni ppſcit vt de tertia diſſeꝛamꝰ.hoc ẽ
onü metiã ꝑ fidẽ.venimꝰ ⁊ ꝑ ſpeʒ. Per fidẽ ei de oſcatlgc cacholic i, ſaene fidelinz
WKDl ad eã dirigimur.ꝑ ſpem ad eã erigimur.ꝑ in vna vniueſſe licce letis. i⸗ ma b⸗
e caritatẽ vᷣo ad eã ſpaliter ↄiũgimur ſibi ma cõicatiõe ſecun da. 1c dug is ter
hee adheremus ſpũaliter ⁊ vnimur Jõ bñ ðꝛ ciã pcedere ↄgnoſcimꝰ. Hã ſica ſcã trini⸗
7 Qui adheret deo ſcʒ Renitaltsdrerſce; tate q̃ deꝰeſt fit cõicatio triũ vᷣtutũ pᷣdicta
giin vnꝰſpũs eſt cũ eo. Per illã itaq; trinira rũ in aĩa hũana.ſic a deo mediãtibo hmõi
wnan⸗ tem creatã.ad increatã trinitatẽ veniẽdo ptutiba fit triũ ſtatuũ ⁊ vłr oĩm fideliũ cõ
ehi ſalubꝛiter reuertimur.a q̃ culpabiliter caa municatio.i.cõis vnio in eccłia xpᷣiana.
itten dendo.dãnabilit recedimus ⁊ miſerabirr In ea ye triplex oꝛdo ſiue triu ſtatuũ
nitt exulamus. Uñ Berñ.Eſt indOt trinitas a ſignat᷑ oꝛdinata diſtictio.ſ.populariũ.no
oiir q̃ hõ cecidit ſcʒ pr̃ filiꝰ ſpũſſanctꝰ.⁊ ẽ tri biliũ ⁊ clericoꝝ vl ↄiugatoꝝ.ↄtinentiũ 7
Ulas qᷓ rciaie nen oela ntelligeria: vo Egini v epieneiſ pecni tecter
, lũtas. Et eſt trinitas in quaʒ ipſa cecidit. Et hij oẽs ꝑ cõicationẽ fidei ſpei et carita
püſſen ſcʒ impotẽtia.ignoꝛantia ⁊ Rrapic ſiam vnc et coꝛpꝰmiſticũ.i.eccłiaʒ catho
eindi, memoꝛia cecidit ĩ cogitatões affectuoſas licã ↄſtituũt.de qͥ dic apłs.Oẽs vnũ coꝛ⸗
mmuc oneroſas ⁊ ocioſas. Intelligentia cecidit pus ſumꝰin xpᷣo.Alter aũt alterꝰ mẽbꝛa.
reinte in ignoꝛãtiã veri ⁊ falſi.boni ⁊ mali.ↄmo Nã ſicut ait Hieronymꝰ Aliꝰ in eccłia o
ſo di ⁊ incõmodi.Uolũtas cecidit in concu. culus eſt.aliꝰlingua.aliꝰmanꝰ.aliꝰpes au
nogt piſcẽtiã carnis.ↄcupiaʒ ocłoꝝ⁊ ſuꝑbiam ris vẽter Et vt cetera bꝛeniꝰtrãſeam lege
rni yilte.Szʒ ẽ trinitas ꝑ quã ipſa reſurgit.ſcjʒ pauli epłlam pmam ad Con· quo diuleꝛſa

.
☛● .

De ſancta trinitate

mebꝛa vnũ coꝛpus efficiũt. In oculis
itaq; ⁊ lingua ſtat expᷣmit᷑ clericoꝝ.qͥ de/
bst eſſe oculi alios dirigẽdo.⁊ lingua do/
cendo. In manibo ſtatꝰ nobiliũ. qͥ debent

eſſe manꝰ⁊ bꝛachia eccłie eã defendendo.

n pedibo vo auribo ⁊ vẽtre ſtatus popu
lariũ.qͥ debẽt eſſe pedes totũ coꝛpꝰſuppoꝛ
tando.aures audiẽdo ⁊ obediendo. vẽter
aũüt cibũ membꝛis ceteris ac vite neceſſa
ria miniſträdo. O q; pulcra eſt? deco/
ra hec miſtici coꝛꝑis.i.eccłie xpᷣiꝰpoſitio
hmõi mebꝛoꝝ ac ſtatuũ varietate diſtin/
cta.ſi tñ in ea fuerit illa ſpũſſancti cõicatõ
id eſt cõis vnio quã nobis in vᷣbis ꝓpoſit
optauit apłus. Cõicatio inqͥt ſancti ſpũs
ſit ſꝑ cũ oib vob. Illa ſeʒ ad quam alibi
nos hoꝛtat᷑ dicens.Solliciti ſeruare vni
tatẽ ſpũs in vincło pacis. Ideo ad cõ/
mendationẽ eccłie pmitiue in actibo apło
rũ ſcribit᷑. Eccleſia quidẽ habebat pacem
⁊ edificabat᷑ambulas in timoꝛe dei ⁊ con
ſolatione ſpũ ſſancti replebat᷑. O timoꝛ ði
O dſolatio ſpũſſancti Non ſic ꝓchdo/

loꝛ.nõ ſic hodie ſed ecõtra. Jã pacẽ nõ hʒ

ecckłia.ideoq; nõ edificat᷑ ſed deſtruit᷑⁊ iu
xta vᷣbũ illius qͥ edificauit et fundauit eaʒ
altiſſimꝰ. ipſa velut regnũ in ſe diuiſuʒ mi
ſerabiliter deſolaf. Sed cur ita Et vñ
hec tãta int᷑ pꝛimitiuã ⁊ pᷣſentẽ eccłiaʒ diſ
ferentia.vt illa int᷑ aſꝑa ⁊ aduerſa edifica/
ret᷑ ⁊ ↄſolaret᷑hec vᷣo inter blãda ⁊ ꝓſpera
deſtruat᷑ atq; ð ſolef. Dane hᷣ iõ qꝛ illa
ambulabat in timoꝛe dei.⁊ iõ in ↄſolatõe
ſpũſſcti.hec vᷣo nõ ſic ſed ambulauit ⁊ am
bulat in timoꝛe mũdi.⁊ iõ in deſolatõe ſpi
ritus maligni. Perdidit qͥpe eccłia cõſo/
lationẽ diuinã.exq̊ nimiũ q̃ſiuit ↄſolatio
nẽ mũdanã.pdidit deiↄſolationẽ ſpũalẽ.
ex q̊ inoꝛdinate appetere ac tenere curauit
mũdi ↄſolationẽ tꝑalẽ.pdidit ſpũalia do
na dði ex q̊ ſuꝑflue accepit tpalia bona mũ
di. Nã de ſpũſcõ ſcriptũ eſt ꝙ eũ mũdꝰ.id
eſt amatoꝛes mũdi nõ pñt acciꝑe Nec mi
rũ. Sciendũ em̃ eſt ꝙmũdus iſte q̃ndam
trinitatẽ vicioſam ↄtinet.q̃ oĩm pctõꝝ ra
dix eſt ⁊ oꝛigo.Ac iõ trinitati vᷣtutum fiði
ſpei ⁊ caritaꝶ ↄtraria.cõicatiõem ſpũſſctĩ
totãq; ſimł ſanctã trinitatẽ excludit Unð
Dicit ſcriptura.q oẽ qð eſt in mũdo aut ẽ

pcupiſcẽtia carnis aut ↄcupĩa ocłoꝝ.aut⸗

ſuꝑbia vite. O trinitas monſtruoſa.luxu
tia.auaricia.ſuꝑbia.Certe hec trina mũi/

di vanitas triplicẽ eccłie pmitiue vᷣtutem

vicz caſtitatẽ pauꝑtatẽ ⁊ hũilitateʒ eiecit.

ac ꝑ h̊ ſpũſſancti cõicationẽ reppulit. In
cuꝰlocũ ſubintrãte ⁊ oꝑãte ſpũ maligno
hanc.hãc qᷓ; nũc ꝓchdoloꝛ videmꝰ ſciſma
ticã turbationẽ introduxit. Igit᷑ p̃᷑ be

atiſſime ſid̊ nephãdũ ſciſma wllere.ſi pa/
cẽ cunctis optatã vere fideliby eccłie reſti
tuere deſideras. dic tu qͥ vere es apłicus.

dic nob cũ apło.Cõicatio ſpũſſcti id ẽ cõ
munis vnio ſit ſꝑ cũ oĩb vob.Dic h̊ nob

coꝛde.oꝛe.⁊ oꝑe.Dic anĩo verbo ⁊ exeplo

Si aũt quõ id facturꝰ ſis introgas.re
ſpondeo ꝙ cũ ſancte trinitatis auxilio ex/
cludẽda eſt aut ſaltẽ ꝓ viribo repᷣmenda il
la quã pᷣdiximꝰtrina mundi vanitas.⁊ va
na ac vitioſa trinitas vt in eccleſia floꝛeat
⁊ ferueat ſpecioſa ⁊ virtuoſa trinitas fuꝑi
us memoꝛata.Extirpa igitur vitia.plãta
vᷣtutes.refoꝛma in eccłia iuſticiã ⁊ ſcĩtatẽ
ſi vis in ea ꝓcurare ↄcoꝛdiã vnitatẽ ⁊ pa/
cẽ.qꝛ abſq; dubio nõ erit paxſine iuſticia.
teſte ꝓpha qͥ ait Erit opus iuſticie pax. Et
iteꝝ pſalmiſta dicẽte. Juſticia ⁊ pax oſcu

late ſunt Sup q̊ ᷣbo inqͥt Augꝰ.Due ſüt

amice iuſticia? pax. Tu foꝛte vnã vis ⁊ al
terã nõ facis. Nemo em̃ eſt qͥ nõ velit pa/
cẽ.ſed nõ oẽs volũt oꝑari iuſticiã. Inter/
roga oẽs hoĩes.Uis pacem. Uno oꝛe re
ſpõdet tibi genꝰhũanũ.opto.cupio.amo.
volo. Ama igit᷑ iuſticiã qꝛ due amice ſunt
iuſticia ⁊ pax. Ipſe ſe oſculant᷑ Si amicã

pacis nõ amaueris.nõ te amabit ipſa pax

nec veniet ad te. Hos itaq; vt ꝑ iuſticie
ſanctitatẽ eccłie pacẽ ⁊ vnionẽ ↄſeqͥ mere
amur Oꝛemꝰhũiliter ⁊ ðuote ut cõicatio

ſpũſſcĩ ſit ſpʒ cũ oĩba vobᷣ.hic ꝑ graʒ ⁊ fina

liter ꝑ głiam. Oð ↄcedere dignet᷑ ſctã tri/

nitas vnus deus in ſecula ſeculoꝝ Amẽ.

Explicit ſermo de trinitate factꝰ Ja/
nuecoꝛam dño papa ꝑ dñm P. Camera
ceñ.epᷣm Anno dñi M.cccc.K·˖â)

4 Sequitoſtimio eiuſdẽ ſancte trinita

tis Gñ dicti pape.xiij· facta eſt occaſiõe
pᷣdicti ſermonis.

Erneoictuſ epi

b ſcopus ſeru'ſeruoꝝ dei ad ꝑ
petuã rei memoꝛiã.rerũ oĩm
creatricẽ beatiſſimã trinita/

tẽ.& ſapia ↄditi ſumꝰ⁊ ꝓuidẽtia guberna

mnur
äntn
ſho
eun
500
lchre
eli
ſcul̃
finecl
ee
eper
cae
niuns
Aunus
füytn
cchin
tatst
ſca
notie
ſur⸗
int
enn
imn
telig
nſiſt
(n
ligto
ſlſae
nini
debii
ſonei
cliei
terdir
ſumte
ſe
tre
tand.a
toꝛita
oſlio

Pſiue

penth
Uilate
sc
lsſen
Ceir
ſpibe⸗

S

ſisc

ſechhi

Dreſit
noeat
eitg
nter/
e e
.
lunt
mici
har
nſticie
znee
dicatio⸗
ztfins
gi⸗
Ani.
,
gmnen

aſĩe

l
ſade
oim
finiis
bent

q̃ntum fragilitati noſtre ex ipſiꝰmiſeratio

ne ↄcedit᷑ attollere landũ pᷣconijs.ac eiuſ
dQAQẽꝗ ineffabilẽ gliam aĩe deuoteq; feſtiuita⸗/

tis gaudioſis ⁊ ſpũalibs iubilis ſolẽnit᷑ ce
lebꝛare. Dudn ſige naateta deuotio
fideliũ ipſiꝰ gloꝛioſi

ac alijs officijs eccleſiaſticis agere memo
riã.ad laudẽ ⁊ głiam eiuſdẽ beatiſſime tri
nitatis.ſingularẽꝛ peculiarẽ feſtiuitatem

Aſinua celebꝛitate ſolẽnizãdã adiecit. Ue
rũ vt nõ abſq; graui coꝛdis amaritudie ꝑ
cepimꝰ?circa veneratiõem pᷣlibate feſtiui9/
tatis in pleriſq; eccleſijs ac locꝭ tã eccleſi/

aſtlcoꝝ q;ᷓ alioꝝ xpᷣifideliũ adeo tepuit de
notionis affectꝰ.ꝙ in nõnullis eccłiaꝝ ip

ſaꝝ memoꝛata ſancte trinitatis feſtiuitas

minime.in nõnullis aũt minꝰqᷓ; deceat ſo

lenniter ac honoꝛifice celebꝛat᷑Nos igit᷑

ipᷣm deũ noſtrũ qͥ put catholica pie pfitet᷑

religio.vnꝰ ⁊ ſimplex in ꝑſonarũ trinitate

ↄſiſtit.miſericoꝛdẽ ⁊ placabilem ſuꝑ mali
cia nouimꝰ.ſi ad eũ in coꝛdeↄtrito ac hũi

liato ſpũ recurrat᷑. optãtes nobis ⁊ popu
lo ſuo ꝓpiiciũ efficere.ac ipᷣi excellentiſſime
rrinitati ꝑ fideliũ ſuoꝝ deuotũ obſequiũ
Deubitã quãtũ moꝛtalitati nr̃e ſinit᷑ veneꝛa
tionẽ impẽdere vt ꝑ hec tandẽ ſue miſertꝰ

eccłie q̃ nũc pꝓchdoloꝛ pctis exigẽtibo neqͥ

ter diuiſa młtiplici ꝑturbatiõe ↄcutit᷑.ip/

ſam toto oꝛbe terraꝝ pacificare ⁊ aduna/
re.⁊ a tot ac tãtis ipſius aduerſitatibo libe
rare dignet᷑.vt tpali tranqllitate directa

tandẽ ipſo iuuãte ꝑueniat ad eterna An/
toꝛitate apłica ſtatuimꝰ⁊ de fratrũ nr̃oꝛũ
olſilio.tenoꝛe pᷣſentiũ oꝛdinamꝰ.ꝙ feſtum

ipſius beatiſſime trinitatcꝭ. die dñica poſt

pencthecoſtẽ ꝑ vniuerſum oꝛbẽ cũ ea ſolẽ/
niltate oĩmoda q̃ natiuitatis ⁊ reſurrectio
nis ac coꝛꝑis dñi nr̃i Jeſu xpᷣi ⁊ alie anna
lees ſeu pncipales feſtiuitates celebꝛari ꝑp
cLlerũ ⁊ ppm ↄſueuerũt.deinceps ꝑpetuiſ
Cꝑpibo ab ipſis clero ⁊ populo celebꝛeẽ.
4 ihilominꝰ vt xpᷣifſideles ad ipſiꝰfe/⸗
ſti celebꝛitatẽ eo feꝛuentiꝰ⁊ auidiꝰin eccle
ſijs cõueniãt q̊ inibi ſpiritalibꝛ alimonijs
ſe copioſiꝰoſpexerint refoueri. Oĩbs vtri/ꝰ bꝛi victꝰſʒ virili foꝛtitudie vtuoſus occur
uſq; ſexꝰ vere penitẽtib ⁊ ↄfeſſis qͥ in ma/

ime trinitatis ꝑ ver
ſiculũ illũ Blia pri ⁊ filio ⁊ ſpniſancto in
fiirne cuiuſſibet pſalmi in ſcã dei eccłia pia
vyeltenꝝ inſtitutiõe decãtari ſolitũ q̊tidianã
⁊ repetitã totiẽs in ſingul hoꝛis canonicꝭ

no. cuititulũ poꝛtabat

. .
4
—
MWX
₰ 5 S 7
M

mur. nos oĩ tge decʒ benedicere. digniſq; tutinali.miſſa. veſptino. tã in vigilia qᷓ in

die nec nõ pᷣme.tertie.ſexte.none.acↄple

toꝛij in eccleſijs ĩ qb celebꝛabunt᷑ ꝑſona/
liter intererũt officijs.ſimiles pares cõ
ceſſis ꝑ felicis ecoꝛdatiõis vꝛbanũ papã
quartũ pᷣdeceſſoꝛẽ noſtꝝ illis qͥ in dicto fe
ſto coꝛꝑis dñi noſtri ieſu xpᷣi in ipſis eccle
ſüs ſimiliter ĩtereſſent.tribo vᷣo dieb ipſaʒ

diẽ dñicam ſeqntibo ſimiles etiã ↄceſſis ꝑ

eundẽpᷣdeceſſoꝛẽ intereſſentibo in ipſis of
ficijs dieba ꝑ octauas dicti feſti coꝛpoꝛis

xpᷣi.alijs aũt diebo octauarũ ipſiꝰ feſti tri/

nitatis qb ne ↄſuetũ coꝛꝑis xpᷣi ipſis die/
bus ꝓpter ↄcurſum impediat᷑ officiũ.non
detrinitate ſed de coꝛpe xpᷣi ipſum offici/⸗
um in eccleſijs fieri volumꝰ deuotã de ĩp
ſa trinitate vmemoꝛationẽ in eccleſijs fe/
cerint.qnquaginta dieꝝ indulgentiã ex li

beralitate apłica ĩ ꝓꝑpetuũ miſericoꝛditer

elargimur. Nullig oim hominũ ⁊c̃.
PDatũ Janue kl.iulij. Anno.xj.pontifi
catꝰ ſupꝛa memoꝛati dñi nr̃i Bndicti pa
pe tertijdecimi.
Hic ſequunt᷑ ſermões reuerẽdi in xpᷣo

patrisae dſi dui Petride Aillyaco car⸗

dinalis E meracen.in feſtiuitatiba aliq́
ſanctoꝝ. quoꝝ qdam ſermones facti vidẽ

turn ponit᷑ ſermo de ſcõ Bꝛiſogo

CECatus uir qui
b nõ abijt in ocilio impioꝛũ. et
rreliqᷓ. In huius bꝛeuis colla
tõnis exoꝛdio ꝓ impetranda

ſpũſſa ncti gra.matrẽ gr̃e ᷣginẽ gloꝛioſaʒ

Zuote ſalutabimꝰ oicẽteſ.Aue ſine ve ma

ria gra ple.do. tecũ ⁊ . Beatꝰ vir qͥ non
abijt in ↄcilio impioꝝ ⁊ reliq̃.

Icet hũc pſalmũ pmum ſeu pſal/
lIl moꝝ ꝓhemiũ deſingulis martyv/
rib in exoꝛdio matutina lis officij
pſallat eccleſia.ad honoꝛẽ tñ et gloꝛiã ſan
cti martiris ⁊ beati viri gꝛiſogoni.cuiꝰho

die feſtũ colimꝰ eundẽ ꝑſalmũ poſſumus
ſpecialitt inducere. Szʒ foꝛte taciti ſecũ

D
22

Arüt aliqᷣ Cur ita. Quibo rũñdet᷑. Jõ meri

to hũc pſalmum ſpeciali pꝛogatiua de eo
poſſe intelligi.qꝛ vir iſte beatꝰ.vir deↄſu
lũ genere oꝛtꝰ.vir vtiq; nõ mollicie mulie

xẽte crudeliſſima ꝑſecutõeeccłie.nõ abit
ncddilliim biceclisbee, 34

De ſancto G

in ocilio impioꝝ. Queritis quoꝝ. Sane

illõimpijſſimi tyranni ac cruentiſſime be
ſtie d vocleciani imꝑatoꝛis.ſuoꝝq; impio
rũ ſatellitũ qͥ ſibi impio ↄſilio ſuadebãt di
cẽtes. Accipe pᷣfecture dignitatẽ ⁊ ↄſula/
tũ generis tui hac tm̃ cõditiõe ſeruata vt
adoꝛes deos nr̃os vl tuos. Sʒ q̃lit nõ
abijt. qualiter nõ ↄſenſit.q̃liter non acqͥe⸗
uit ĩ ↄcilio impioꝝ audite. Ipſe nãq; ſpꝛe
to huius pᷣfecture ac ↄſularis dignitatis
debito ſibi officio.maluit eligere martyri
um q; aſſerere mẽdaciũ. Uñ ſicut vir vir
tuoſe cõſtanterq; rñdit dicẽs. Unũ deuzʒ

adoꝛo. Iſtoꝝ aut deoꝝ ſimulacra q̃ ðmo

nij tecas eſſe noui execroꝛ ⁊ abijcio. O

vere digna vᷣtuoſi viri reſponſio.ſed indi

gna pꝛoꝛſus ⁊ expꝛobꝛãda vitioſi tyranni
ſententia.qꝛ tunc iuſſu dyocleciani decol
latus eſt.et coꝛpꝰ eius in mare ꝓpiectũ.iðo
q; ipſius anĩa in celũ ꝓuecta eſt.⁊ btĩtudi
nẽ aſſecuta.vt de ipſo ſancto martire iam
nõ immerito cũ deuota exultatiõe canere
valeamꝰ pſalmũ pᷣdictũ. Geat vir qͥ non
abijt ⁊c. In q̊ quidẽ pſalmo tria docu/
mẽta ſignanter notare poſſumꝰ q̃ huiꝰbtĩ
viri exẽplo diligẽter imitari debemꝰ. Pꝛi
mũ qͥd euitanduũ.qꝛ nõ abijt in ↄcilio im/
pioꝛũ. Secundũ qͥd exequendũ.qꝛ in le/
ge dñi fuit volũtas eius ⁊c̃. Tertiũ qͥd ex
pectandũ.ꝛ erit tanq; lignũ quod plãta/
tum eſt ⁊c̃. In pᷣmo peccata vitare. In ſe/
cundo vᷣtutes amare. In tertio pᷣmia ſpe
rare ſalubꝛiter edocemur.ſicut hec ꝑ oꝛdi
nem ſub triplici ↄſideratione declarare ꝓp
ponimus.
Ornſideremꝰ itaq; qliter pſalmus
c iſte in pmo eius vᷣſiculo huius btĩ
viri exẽplo docet nos pctã vitare
ꝛ beatꝰ vir qͥ nõ abijt in ↄcilio ĩpioꝛũ ⁊ in
via pctõꝝ nõ ſtetit.⁊ in cathedra peſtilen/
tie nõ ſedit. Ubi tria notate vᷣba.abijt.ſte/
tit.ſedit. In qͥbo ſᷣm doctoꝝ ſniam tria de
ſignant᷑ peccati genera Per abijt peccatũ
volũtatꝭ.ꝑ ſtetit peccatũ oꝑis.ꝑ ſedit pec/

catũ ↄſuetudinis. Hoc aũt ðꝛ ꝑ ſimilitu/

dinẽ in via ꝑambulantiũ.qͥ dũ abeũt faci
lireuocant᷑dũ ſtant difficil.duʒ ſedent
Difficillime. Ita qͥ ſola volũtate peccat. fa
cilius redit.q oꝑe difficiliꝰ egredit᷑qͥ con
ſuetudie difficillime ↄuertit᷑. Sed etiam
nNotare debemꝰ tria qꝗ hijs vᷣbis ↄueniẽter

addunt.videlicʒ ↄciliũ impioꝝ.viã pctã/

doꝛuz. Impiꝰ eſt qͥ peccat in deũ.pctõꝛ eſt
qͥ peccat in ſeipᷣm.peſtilẽs vᷣo qͥ peccatĩ p/
ximũ. His aũt tribb modis pᷣmus adã
peccaſe dinoſcit᷑.et in totũ genꝰ hũanum

pctõꝝ radicẽ ꝓpagaſſe. Peccauit em̃ in de

um ⁊ abijt in ↄcilio impioꝝ.clᷣl ꝑſuaſioni

diaboli ⁊ eue ↄſentieẽs a deo receſſit.et tũc

ſolo conſenſu volũtatis pcti inchoauit.
Peccauit in ſeipᷣm ⁊ ſtetit in via pctõꝝ cũ
pomũ vetitũ comedẽs in eſu delectatꝰ eſt
⁊ tũc effectu oꝑis pctm̃ ↄſummauit. Pec
cauit in ꝓximũ ⁊ ſedit in cathedra peſtilẽ/

tie cũ alijs exẽplũ dedit peccãdi ⁊ ſe ſtulte

excuſando in ſuꝑbia ↄfirmatꝰ.culpã ĩ de/

um retulit dicens. Mlkier quã dediſti mi

hi ſeduxit me.Et tũc qdaʒ obſtinatiõgcõ
ſuetudinis pctm̃ cõfirmauit.Etiõ recte ĩ
cathedra peſtiletie ſediſſe ðꝛ.qꝛ cathedra
ꝓpꝛie doctoꝝ ẽ.ſic thꝛonꝰregũ.et tribunal
iudicũ Ipſe aũt pᷣmꝰdoctoꝛ fuit qͥ ad po/
ſteros peſtilentiã culpe oꝛiginał trãſ fun
dens.peccãdi exẽplũ foꝛmãq; docuiſſe co

gnoſcik. Sʒz quoꝛſuz iſta. Dane b ido

pmiſiſſe dignum ſuit.qꝛ ſanctꝰ martyr nr
Gꝛiſogonꝰin illa atrociſſima tẽtatiõe cru
delis imꝑatoꝛis.nihil tale feciſſe reꝑit᷑q̃/
le ille pmꝰ adã in tentatiõe ſue carnał mu
lieris. Nam ipſe beat vir õᷣ ꝓſpera q̃ tyrã
nus ille blãdiẽdo ꝓmittebat.et ̊ aduerſa
qͥbo euz in carcere affligebatgrauioꝛa ſibi

moꝛt toꝛmenta inferre paratꝰ.virtute fir

mus.in veritare fidei ꝑſeuerabat ĩmobit.
Nec abit in ↄcilio ĩpioꝝ. Qui deũ veꝝ
ipᷣm falſa ydola colere ſuadebant.nec im/
pio ↄſilio ſuadere ↄtẽti impijſſimo ſuppli
cio ipᷣm ad ̊ ſubdere conabant᷑. Nec ſte/
tit in via pctõꝝ.int᷑ ̊s natꝰ⁊ ↄuerſatꝰẽ.il/
loꝛũ videlʒ de q̊ꝝ geneꝛoſa ꝓſapia.tũc per

ydolatriã erronea cecitate decepta.oꝛtuyʒ

habuit tꝑalẽ.q̃ ipᷣm ad eternũ dãnationiſ
occaſum traxiſſet.ſi ipſiꝰſeculi et ſecularis
honoꝛis vt fieri ſolet tenuiſſet illecebꝛa.
HNec ſedit in cathedra peſtilẽtie Hoc ẽ no

luit delectari in terrene dñatiõis ſublimi
tate.E ſt em̃ peſtilẽtia moꝛbo ꝑuagãs oẽs

aut pene oẽs inuoluens.Et ðꝛ a paſtu q̃ſi

paſtulẽtia. Hic eſt vt Aug ait.amoꝛ do/
minãdi q̊ vix caret aliqͥs. Quo tñ dei fan?
te gra caruit beatꝰ vir Gꝛiſogonꝰq ſpꝛeta
illa cathedra peſtilentie.ſedit in catbedra

rũ.cathedrã peſtilẽtie. In b tres pecca
ti differẽtie dant᷑ intelligi. Nã ᷣm caſſyo/

c

obl

ama
fecte
lauc
lañ
bus
win
bik⸗
n
ctenl
eſtft

foſn

moꝛe.

notit

pecc
hocl
ſtvol
bot.
mor⸗
0n
tie
Ul
lue⸗
hlati
e
tioc
ſcur
pce
tepe
lee

mag
blia
potui
ſthi⸗
muln
