eternũ. In cuiꝰ rei veneratiõʒ pſalmꝰ iſte on
hoꝛa cõpletoꝛij canitqñ in eccleſia diurni †ια

ſeruitij diuinũ officiũ cõſummatur. Igit᷑
domine.da mihi dñe.da mihi huiꝰ ta di⸗
gni tãq; venerãdi verbi tui notare myſte/
rium.da vt digne tibi dicere valeam. In

manꝰtuas cõmendo ſpũm meũ.Hoc eſt.

quia tu ſolłꝰ potes me pꝛotegere.ideo ſpi⸗
ritum meũ cõmendo in pꝛotectioneʒ tue
potẽtie· S

—MrrSðñõ

95 *

ed huiꝰ potẽtie tue due ſùt ma

lanus poten
R

nus. nõ qͥdem carnaliter ſed ſpũaliter itel dei ciae

ligende.vna eſt manꝰ iuſticie. alia mipicoꝛ

die. De quibs ðꝛ. Manꝰtue dñe fecerunt
me. Manu iuſticie puniẽdo ꝑcutis. Ma
nu miſericoꝛdie ꝑcendo ꝓtegis. Manu
iuſticie quaſi ſiniſtra.manu miſericoꝛdie
quaſi dextra vteris potentiã tuã parcen/

do maxime ⁊ miſerando manifeſtas. Ad

vtrãq; ergo manũ ad vtriuſq; manꝰauxi/
lium ↄfugio.dũ in manꝰtuas ſpũm com/⸗
mendo. Ecce ergo dñe ego ſum ſeruꝰ tuꝰ
7 peccatoꝛ indignꝰ.qui aureʒ iuſticie uc

homn

Deuota meoitatio ſu. pſal.in te do.ſpe.

pulſare non pᷣſumo.quia me inſufficientẽ
reputo expꝛop:ijs meritis. Ad manuʒ tñ
inſticie tue refugere audeo.non ex merito
mee actionis ſed tue redemptõis. In ma/
nus tuas cõmendãs ſpũm meum.:quia re
demiſti me dñe deus veritatis. O domi/⸗
ne qui es deꝰ veritatis.vtiq; me vere rede
miſti.⁊ in tua vera redemptõe ſpem meaʒ
collocaſti.O deus veritatis qui verꝰ ⁊ ve
rax es. Uerus deꝰ.quia tu es deus ⁊ pᷣter
te nõ eſt alius. VUerax deus.quia falũ ab/
hoꝛres ⁊ veꝝ doces. Utiq; te docente cre
do.quia me vere redemiſti.⁊ ĩ ea qua me
redemiſti paſſione.me veraciter docuiſti.
dicens. In manꝰtuas cõmendo ſpiritum
meũ.O doctoꝛ optime.tu nõ ſolũ in vita.
ſed in moꝛte ⁊ in cruce pendẽs.quaſi in ca
thedra ſedens docere voluiſti. Tu cruci
affixus.cũ iam nõ doctrine ſed paſſionis
tue ageretur negociũ. Ultima quedã ver
ba pꝛoducis ĩ mediũ.quibo euãgelica do/
gmata tam diffuſe dicta iterũ recapitulaſ
⁊ quaſi bꝛeuibo coartas capitulis. em̃
deo patri te derelictũ cõquereris q latro

ni paradiſum ꝓmittis/ ꝙ inter ſupplicia pi

etate matris afficeris ꝙ tu fons vite te ſiti
re aſſerisi tu ꝓ tuis crucifixoꝛibo veniaʒ

D

petis den

militer cõmendare vis. O inq; hec omĩa
in cruce dicis.in his certe tantis inſtruis
documẽtis.vt in illo verboꝝ cõpendio:ſi

cut qdam deuot tuus animꝰ.totius xpᷣia
ne fidei ratio ſplendeat vel pendeat.et qſi

de ſemine exiguo ſeges vniuerſitati credẽ
cium pꝛofutura cõſurgat Sed q;uis do/⸗
mine his tuis ſanctis veꝛbis magna debe
atur reuerẽtia.ego tamẽ ſumma deuotio/
ne venerandũ eſſe puto verbũ illud tuum

vltimo in cruce ꝓlatũ.⁊ longe antea ſan⸗/
cto ꝓpheta tuo in perſona tni pꝛedictum.
In manꝰ tuas cõmendo ſpiritũ meũ. O
verbũ lr̃is aureis dignũ.O vtinã det᷑ mi

hi verbi huiꝰ virtutẽ intelligere ⁊ doctrĩe
ipſi ſubtilitatẽ attingere. Nõne dñe nõne
tu qui deo patri cõmendas ſpiritũ tuum.
nõne tu idẽ ipᷣe es qͥ latroni ꝓmittis ⁊ do⸗
nas paradiſum. Nec ꝓ latrone patreʒ ro
gas.ſed poteſtatiue indultis ei reatib re/
pente flagicioſum ſanctificas.⁊ celeſtibuſ
inuehis ſedibo ⁊ tecuʒ in gloꝛia locas. O

magnũ ⁊ ammirabile fidei ſacramentum

eniq; ꝙ omnib ↄſummatis cõni/
ctoꝛ migras ad patrẽ.ei ſpiritũ tamen hu

in vno humanitatꝭ tue humilitatẽ.in alio
ſublimitatẽ tue diuinitatis oñdis.Qꝛ vt
deꝰ latronẽ ſaluas.⁊ vt hõ patreʒ rogas.
In hoc igit᷑tanq; mgf̃ bonꝰ facere ⁊ doce

re ⁊ exeẽplo doctrinã ↄſũmare ſatagis Oꝛ

humilitatẽ quã ſumoꝑe docuiſti dicens.

Diſcite a me qꝛ mit ſum ⁊ humilis coꝛde.

tandẽ in moꝛt articulo ex.ipᷣa crucꝭ cathe
dꝛa. ſcole tue diſcipul ſcz imoͤmere volui
ſti.nos em̃ in teipᷣo deo.humilitatẽ humi
lemq; obediẽtiã fᷣuare.ac eĩ ſpm̃ noſtrum
humilit᷑ reuerẽterq; ſuhmittẽdo cõmitte/
re mones ⁊ inſtruis.dũ illo tuo vᷣbo vltio
vitã doctrinãq; tuã parit᷑ finiẽdo ↄcludis
In manꝰ? tuas dñe cõmẽdo ſpm̃ meũ.Da
mihig dñe.da mihi fᷣuo tuo vt exẽplo tus
doctꝰ doctrinaq; tua inſtructꝰ.vᷣe hũilis
eſſe merear ⁊ in vᷣa hũilitate tecũ dicã. In
manꝰ tuas dñe cõmẽdo ſpm̃ meũ. Da vt
nũc ⁊ ſꝑ ⁊ ſpecialit᷑in agone moꝛtis. ſicut
tu in ↄſũmatione paſſionis.bũ tuũ vlti/
mũ hũili ⁊ cõtrito coꝛde ⁊ deuoto tibi oꝛe
dicere valeã. In ma nenas Damihi hoc
dñe nõ meis meritꝭ.ſʒ qꝛ redemiſti me deꝰ
veritatꝭ O bone Ihu. vᷣe deꝰmeꝰ ⁊ redem
ptoꝛ me.hec tua qᷓ me redemiſti gra.eſt il/
la iuſticia tua ꝓpter quã in te ſperaui.ne in
eternũ ↄfundar.ſʒ in q̃ te liberate ab eter/
na ↄfuſione eripiar. O liberatoꝛ meꝰ.o ꝓ
tectoꝛ meꝰ. o domꝰ.o refugiũ.o ſalꝰ.o foꝛ/⸗
titudo mea ꝓpter nomẽ tuũ qð eſt Jeſus.
ꝓpter nomẽ tuũ qð interpᷣtat᷑ ſaluatoꝛ.de
Duces me ⁊ enutries me.Pꝛopt᷑ h nomen

ſanctũ tnũ deduces me a te errantẽ.⁊ enu
tries me ad te eſurientẽ. OQuia/ꝓpter huiuſ
tui noĩs vᷣtuteʒ ꝓpter tue ſaluatiõis miſeri

coꝛdiſſimã pietatẽ.in illa tue redẽptionis
gr̃a ⁊ gratuita iuſticia.totã ſpem totamq;
fiduciã meã pono/ In illa fidelit᷑ firmitq;
ↄfidẽs humilit᷑ ⁊ reueret᷑ poſtulo.vt ð ma
nib inimicoꝝ meoꝝ ⁊ a laqo quẽ abſcon

derũt mihi ſpm̃ meũ potẽter educas.ipᷣm

q; ĩ manꝰ tuas cõmẽdatũ miſericoꝛdit᷑ ſu
ſcipias ⁊ finalit᷑ poſt hãc moꝛtalẽ ⁊ erum/

noſam vitã feliciter tecũ viuã.QOð tu pꝛe

ſtare digneris qͥ viuis ⁊ regnas in ſecula
ſeculoꝛum Amen

Exrplicit meditatio deuota a dño pe
tro epᷣo cameracenſi cõpoſita ſuper
pſalmo In te dñje ſperaui ⁊c.

Nennge
ütfn

Iinmnt
münd

nnb

umndel
gto⸗
ſſeſux

ineot
ſonacu
Mo

(lrunm

fſeroman

Muntici

ftuucei
erdle
atore
hono⸗
ſabent
ſuona⸗

heclini

tno at
zinbi⸗
Uantge⸗
Aviui⸗

.

tiinglio
Ay
rogts.
rndace
ungs
nnden.

Imliscede,

ngache,
mmer wini
lni puni
inotrum
hciniw⸗
tbo lio
nds
räd
ncan
c dchils
üdici
nci. Dan
nortis. ſn
bütuäivn⸗
vototbiat
Dandiboe
miſhned⸗
Wtnden
lligacki⸗
emein
ircbar/
nto
loſen
is.
atorde
ehroen
miac
enbuin
mösni
ehronis
entonngh
lcltinmits
noöng
inſſn
s.yn
nordit il
ler cerunm/
Oonhe
inlea⸗

adioe
itn eer

elſe eſticio⸗ enan itaq; ꝑti
netq ie Nal iobbujantes vanita
ſuꝑuacue. Sʒ qͥ ſunt hi qͥ ſupu

tatis

Erxpoſſitio ſu. pſai. in te vo. ſpe.

p ittas fraterna quod oĩno ne/
geeaſre non poſſum. videlicet vt

pfſlalmũ In te domine ſpera⸗
ui.ad finẽ vſq; pſequar.quẽ vſq; ad vᷣſum

In manus tuas dñe cõmendo ſpũm me/

Alirs igitur illa

p pꝛima gratuitã dei mißicoꝛ

Ddiam cõmendauit. docẽs in

dDeo ſolo eſſe vtuoſe ſperan/

creatoꝛis veritate.ſʒ in creatu 63 nitate

acue vani

tates obpuant. Dane hi ſpecialit᷑ intelli /
gedi ſunt q in vanis obſeruãtijs artiñ ma
gicarum ſuꝑſtitioſe ↄfidũt.vt geomãtici.

vdromantici.auruſpices.augures.nigro
mantici.alijq; magici dyabolica fraude.

fraudulẽtaq; illuſione decepti.Sʒ tñ ge,
neralithi om̃s ſuꝑuacuaꝝ vanitatũ obp/

natoꝛes merito itelligi pñt.qui in diuitijs

honoꝛibo.potẽtia. gloꝛia. aliaq; vana ⁊ fal

ſa beatitudine ſeculi.nõ ſolũ vacue.ſʒ etiã
ſuꝑuacue ſpem ſuã oſtituũt.Quippe cum
hec ſint oĩa illa de qͥbo ꝑ ſapientẽ ðꝛ.vani/

tas vanitatũ vanitas ⁊ oĩa vanitas. Qui
8̊ in his oĩb, tꝑalibo ſperãt vanitatẽ obſer
uant. qꝛ dũ in eis ſperãt tũc expirant.aut
duũ viuũt tũc ſepe pereũt ⁊ in ſpe ſua defi/⸗
ciunt.Etqꝛ ꝓ appetitu vanitatis deũ veri
itis deſerũt.iõ merito ei odioſi ſũt. Odi
nqt obſeruãtes va nitates ſuperuacue
tus mea ſpũalis.Et oſſa mea.i.oĩm viriũ
meaꝝ foꝛtitudo nõ ſolũ deficiũt aut infir/

„

igit᷑ dñe de veritatis qͥ me miſericoꝛ

diter redemiſti ac ꝑ hoc me nõ odire ſed qᷓ

tuite diligere pietate tua mirabili declara

ſti. fac me nõ ſuꝑuacue obſeruareſʒ peni/
tus odire ⁊ deſerere fallacẽ ſeculi vanita/
tem. vt te ſequar ⁊ te pfecte diligã infalli/
bilem veritatẽ fac itaq; vt cũ ſanctoꝓpha

BSequit᷑ meditatio ſeu expoſitio ſuꝑto
tum eundẽ pſalmũ.i.ſuꝑ reliquos veri
ab eode cõpoſita Rogãte dño Raymũdo

gna eſt miſeria mea Qm̃ defecit in dolo

ſequit᷑ Suꝑ om̃s inimico
ſuin oppꝛobꝛiu vlcinis

vᷣacit dicere valeã Ego aũt iĩ dño ſperqui

exultabo ⁊ letaboꝛ ĩ miſericoꝛdia tua. O

vtinã nõ in dno terreno ſed eterno. Uti/
nam in dño ; nõ eſt vanitas ſʒ veritas.di

gne ſperare valeã.? cũ magna animi ala/
critate exultare.cũ tꝑata vᷣo animi affectõ

ne letari in te dñe ⁊ in tua vera miſericoꝛ/

dia.nõ in me ⁊ ĩ mea vana milſeria.Et me

ito in tenõ in me ſperare. exultare. ꝛletari

debeo. Om̃ reſpexiſti bumilitatem meam

7

infirmitatẽ meã oculo tue miſeri

Hoc

coꝛdiſſimẽ pietatis ↄſideraſti.⁊ iõ nõ mea

ſed tua tute. Seruaſti de neceſſitatibus

aiam meꝗ eã ab infinitis ta mẽtis q; coꝛ/

poꝛis miſerijs tue paſſionis merito libe/
rando. luſiſtime.i.ↄcludi ꝑmiſiſti.
in maniba inimici.h̊ᷣ eſt in poteſtate dyabo
li. In qua tñ ↄcluſus erã ꝑ oꝛiginale pec/

catũ.niſi ab ea excluſus fuiſſem ꝑ tue paſ/
di Pars vo que ſequit᷑: va/
nanm hois ſuꝑbia repᷣhendit.q̃ miſicoꝛdi
anm dei gꝛatuitã ꝑuipendes:ſuadet non in

ſionis meritũ.a quo effectuʒ ſumpſit mee
regeneratõis lauacrũ. Hoc itaq; tuo non
meo merito.me a laqueo inimici liberaſti

7 ſic ſ tuiſti in loco ſpacioſo pedes meos
Pedes mei affectꝰ mei ſunt.q̃s ĩ loco ſpa/

cioſo ſtatuis dũ eos in lege tua inſtituis.iĩ

qua multiplex eſt ⁊ ſpacioſa.ſpecioſaq; vᷣ⸗
tutũ via.incipientiũ videlicet ꝓficiẽtium
⁊ ꝑfectoꝝ.vbi ambulãt fideles tui de vᷣtu/
te in virtutẽ donec videat᷑ deꝰdeoꝝ ĩ ſyon

Seg heu me miſeꝝ.qꝛ poſt baptiſmalem

gram ꝑ moꝛtalẽ culpã a lege tua multipli

citer oberraui.iõ ſupplex oꝛo Misßere mei
dñe qm̃ tribuloꝛ.ex multitudine ⁊ magni

tudie pctõꝝ. adeo ꝙ ↄturbat eſt ĩ ira ocu
lus me. aia mea ⁊ veter meꝰ. Oculꝰmeus
rõ mea.qꝛ aia mea ſenſualitas mea. vẽter
meꝰ caro mea.⁊ hec omia in me ↄturbata
ſunt in ira tua.h̊ eſt ex indignatõe tua.qᷓm
demeruer᷑̃t pctã mea. Miſerere ergo mei
dñe. qm̃ magna opꝰeſt mia tua.vbi tã ma

vita mea.⁊ anni mei ĩ gemitib. Intirma/⸗

ta eſtipaugtate ᷣtus mea oſſa meaↄtur
ata ſunt Ecce q́;ta ĩ me eſt interioꝛ tribu

atio.qꝛ nõ ſolũ vita mea coꝛꝑalis.ſed ⁊ v

mant.ſʒ etiã ↄturbant᷑i. ſe inuicẽ turbã
tun Sʒ iteꝝ ve mihiqꝛ huic tãte interioꝛi

turbatõi nõ deeſt tribulatio exterioꝛ. Uñ

6 7

Expoſitio ſuper pſalmũ

notis meis. O ingens tribulatio qꝛ ſi ini/
mici mei maledixiſſent mihi ſuſtinuiſſem
vtiq;.ſʒ ſupꝛa ⁊ vltra oẽs inimicos meos
vicini ⁊ noti mei qͥ dᷣus videbant᷑amici.in
oppꝛobꝛiũ ⁊ timoꝛẽ facti ſunt michi.Qui
videbãt me bus tanq; amici ↄuiuendo.ſo

2

ras fugerũt a me.⁊ apud eos obliniõi da

. .

tus ſum tanc; moai a conde. Quata vo
ſit hec tribulatio inſinuat ſequẽs turbatõ
Factſum tanq; vas ꝑditũ.Ex tribulatõ
nis em̃ magnitudine viſus ſum mihi pe⸗
riſſe.quaſi factꝰſim tanqᷓ; vas ꝑdituʒ.vas
ↄfractũ.vas inutile.qð abiectũ foꝛas ꝓij
citur. Et hoc ideo. Om̃ audiui vitupera/
tionẽ nõ ſolũ inimicoꝝ ſed vicinoꝝ et no/
toꝛũ meoꝝ cõmoꝛantiũ in circuitu In eo
dũ cõuenirẽt ſimul aduerſum me hon ſo⸗
lum pauci.ſʒ ſimul multi vt grau ſit qð

oſilio gerit᷑ plurimoꝝ.Dũ inq; in meo

vituꝑio ↄuenirẽt. accige qĩiam meã 2ſilia
ti ſunt. Nõ ſolũ vitupera uerũt famã meã.

ſed ↄſiliati ſunt acciꝑe aĩiam meã. hoc eſt.
ad ſe caꝑe ↄſciam meã ⁊ facere vt eis ↄſen
tiret ↄſciẽtia anime mee.vt cũ eis obſᷣua/
ret vanitatẽ ⁊ deſereret veritatẽ Sed

ſit hoc a me.dicã poti cũ pꝛopheta. Ego

aüt in te ſpe Scio dñe ⁊ ĩ me ſen
tio ꝙ magna valdeꝛ nimis magna eſt hec

tribulatio.⁊ niſi te iuuãte intolerabilis eſ l.
Scio ⁊ exꝑtus fateoꝛ.

ſet mihi turbatio.
ꝙ nulla peioꝛ.nulla ꝑiculoſioꝛ peſtis ẽ.q
familiaris inimicꝰ ſed nõ p̃ualebit ĩ me vl
lius inimici poteſtas.ſi ſueris mihi amicꝰ
illo teſte qͥ ait. Si deꝰ nobis qͥs nos.
Nihil ergo ſalubꝛiꝰ mihi.nihil ſecuri.qᷓ;
ſperare in te dñe.nõ in me aut alio quouiſ

hHoie.qꝛ maledict oĩs qͥ ſpem ſuam ponit
in hoĩie Qui eĩ hoc facit ſimilis eſt puero

q̃ͥ adhuc lacte nutriri vult.⁊ flet qꝛ diutiꝰ
querit vbera ſugereqᷓ; deceat.cũ ydoneuſ

ſit ad mẽſam vbi validioꝛi cibo paſcatur.

Zu ergo dñe de meꝰ. tu ideo foꝛte ꝑmiſi⸗/
ſti me incidere in malũ hoĩem. quẽ bonũ

putabã.vt quaſi ĩ vbere materno amari/
tudinẽ inuenirẽ.⁊ ea offenſione repellerer
⁊ ad te deũ meũ quaſiad cibũ validioꝛeʒ

inuitarer.aut ſi paꝝ eſſet inuitari cogerer
Hoc tu quaſi pia nutrix: aliaꝝ nutricum

moꝛe feciſti.q̃ puerulis ſuis aliq ponunt
amara in papillis.quib offenſi ꝑuuli ab
vbere reſiliat.⁊ vberioꝛis cibi mẽſam que
rant Sic igit ego quaſia puericia reſili⸗

ens ⁊ ad te rediẽs dixi.deꝰ meus es tn ꝓte
ctoꝛ meus es tu.ſaluatoꝛ meꝰ es tu.noõ ho
mo in q̊ pueriliter ſperabã. Tu em̃ qꝛ im
mutabilis es.nõ ꝓficis aut deficis vt ho/
mo.ſed ⁊ verꝰ deꝰ nõ ꝓficis.qꝛ ſimpliciter
ꝓfectus.nec deficis qꝛ immutabilit᷑ eter⸗
nus.Et ideo. In manibotuis ſoꝛtes mee.
Hec eſt. In poteſtate.in pᷣſciẽtia.in pꝛoui
dentia tua ſoꝛtes mee.i.cauſa ⁊ oꝛdo ſalu
tis mee.q tibi note.omnibo alijs ſũt occul
mali intelligi volumꝰ.nõ de maleficis ſoꝛ ov'⸗
tilegijs.nõ de artibo magicis intendimus
in qbo hi ↄfidũt qͥ vt ſupꝛa diximꝰ ſuꝑua/
cue obſeruãt vanitatẽ. Sʒ catholicã ob/
ſeruãtes veritatẽ.hic ſoꝛtes accipin pin/
effabili ꝓuidẽtia ⁊ electõe diuina.q̃ nõ bu
manis meritis.ſʒ pura dei gra.occulta tũ
iuſticia dũ vnũ ad damnatõem repꝛobat
aliũ ad ſalutẽ eligit ⁊ acceptat.ſuꝑ q̊ apłs
admirãs exclamat.O altitudo ſapientieꝛ
ſciẽtie dei qᷓ; incõpꝛehẽſibilia iudicia eius
⁊ inueſtigabiles vie eiꝰ SBic igit᷑ dñe.ſic ĩ

manifeſta hoib' intene
ſuꝑ me qͥ ſeruꝰ tuꝰ ſum.ne ſuꝑ me qͥ tuum
affecto ſeruitiũ cadat ↄfuſio inimicoꝝ.nõ
ſolũ meoꝝ ſʒ tuoꝝ.Nec tamẽ hoc peto.q̃ſi
de we⸗ Pkises iuſticia. ſʒ Salan melaci
miſericoꝛdia tua dñe.non cõfundar quo
niam inuocaui te Nõ quia ego dignꝰſum
ſed qꝛ tu miſericoꝛs es.inuocaui te vt me
ſalues. Ideo nõ ſm iudicariã ſeueritateʒ
ſed ̃ᷣm miſericoꝛdiſſimã bonitatẽ exaudi
me vt nõ ↄfundar.⁊ coꝛã aduerſarijs eru
beſcam. Sed fiat potius quod ſequitur.

„2

Erubeſcãt imoh de ſua impietate peni
teant in pnti.alioqͥn in ſuturo deducãtut
in infernũ. vt ſic Huta fiant labia dolo/
Que loquuntaduerſus iuſtũ iniqtateʒ
in ſuꝑbia ⁊ abuſione.Exigit em iuſta dei
vltio vt tũc muta fiãt in inferno labia do
loſa q̃ hic garrula fuerũt.nec in maliloqd o
diuinũ iudiciũ timuerr ᷑t
AIrrs hur? pſalmi tertia ſubiũgit᷑ qᷓ
p aduerſus ſupbam puerſoꝝ hoĩm
fſlſuaxq; ꝑſecutionũ ſeuiciaʒ docet

—

.
——

ſume
ſngut
bltane
multu

Olfi,

liodn
lis not
Citem
nembt

is
Onart

mod
Molar
ſteno
deon
dan
Cupt
dar
tuce
tan
qua
gun
gane
rima
dolce
mune,
ghägt
ſconcl
plist
ngig
dei
men
fine
hian
ſo
inte
E
ſſtp
limnen
mnt⸗
fenne
ncd
lopco

utree

gehof
lci⸗
ctint
ugne
ſluet
ſiope
n

tn⸗
nar im
e ho/,
ſohicter
lortes nee.
rcoſals
ſitocgt

lfasl⸗
mcinvs
opos,
cid⸗
cdn
märöde
Locchlai
mreprode
ſupchape⸗
olapientet
ndiciaes
kdieſci
Midanro

r1
Arde

ANlmuür
o
wtu/
Nqum
nicn
Neniſt
inici
d n
irnne
iuium
timinnnl
vninigt
dolſnmn

Ddes eos inal

cie hoĩm ↄfitebunt᷑.in abſcõdito faciei tue

in te vomine ſperau·

in magna dei dulcedine dulciq; bonitate
ſingulariter eſſe gaudendũ. Uñ ꝓpheta ex
ultans ⁊ admirãs exclamat. Quã magna
multitudo dulcedis tue dñe.quaã a bſcon

Diſtitimentibo te. O clemẽs. O pie. O dul
cis dñe. Tu vere fidelis es deꝰ qͥ nõ ꝑmit

tis nos temptari vltra q́; poſſumꝰ.ſʒ das

cũ temptationepuentũ.das cũ temptatio
ne tribulatiõis:puentũ ⁊ ſubſidiũ ↄſolati
onis.Das poſt amara dulcia. Das poſt

amaritudinẽ maloꝝ temꝑaliũ quibo pꝛe/

mis. dulcedinẽ bonoꝝ ſpualium qͥb nos
ↄſolaris Sed qꝛ dulcia guſtare nõ meru

it qͥ nõ pᷣus guſtauerit amara merito de/

beo mala pene nõ ſolũ patiẽter ſʒ etiã gau
denter ſuſtinere.ſi bona gr̃e cũ dulcedine
cupio deguſtare. Vt aũt te largiẽte h̊ fiat

da mi due interi ſentire q;ᷓ magna multi/

tudo dulcedinis tue. Magna inq; ⁊ mul
ta.multiſq; modis copioſa dulcedo tua.

qua nũc coꝛꝛigis.nũc parcis.nũc ↄſolarꝭ.
qua etiã eos quos amas caſtigas.⁊ caſti/
gando emẽdas.⁊ ꝑ temꝑaliũ maloꝝ ama
ritudinẽ.ad tuã ⁊ tuoꝝ ſpũalium bonorũ
dulcedinẽ venire cõpellis.Da mihi̊ do/
mine.da mihi hanc dulcedinẽ deguſtare.
quã abſcõdiſti timetibus te Et merito ab
ſcondiſti ⁊ occultaſti timentib te.vt am/
plius timeant.ne nimiũ ↄfidant.ne ſecuri
negligentiagant.ſed ſemꝑ ⁊ feruẽter eam
deſiderẽt ⁊ appetãt/Uel abſcõdiſti eam ti/
mentiby te.qaillis eam ſeruaſti. vt ſoli eazʒ
finaliter habeãt.ſoli ad eã eternaliter ꝑue
niant.Et hoc eſt qð ſequit. Perfeciſti eis
Hlõ ſolũ eis qui timent te.ſed qui ſperant
in te.vt ſit timoꝛ nõ ſolũ ſeruilis ſʒ filialis

Eis inquã hanc tuã dulcedinẽ ꝑfeciſti.G̊ᷣ

eſt. ꝑfecte cõferre diſpoſuiſti.qui ſperãdo
timent.⁊ timẽdo ſperãt in te.Et qͥ ita ſpe/

rant vt nõ erubeſcãt.ſed ad exemplũ ⁊ edi
ficationẽ alioꝝ.ſpem ⁊ fidẽ ſuã patefaciãt

hoĩm. Et ſic luceat lux

eoꝝ coꝛã hominibo. vt gloꝛificẽt in terris
patrẽ eoꝝ

q eſt in celis. Etideo. Abſcon/

iei tue⸗Quiteĩ fa

abſcõdent᷑a ↄtradictione hominuʒ. Hoc
eſt.in ſecreto tue viſionis beatifice ab im/
pugnatõe hoĩm impioꝝ ſecuri te ptegẽte
ſaluabunt᷑. NHNec ſolũ in futuro ſtatu cele/
ſtis patrie.ſed ĩ pᷣſenti ſtatu vie. Pꝛoteges

eos in tabernaculo tuo.id eſt. in eccĩa tua

cLiet in cii

eſt.hominũ loquentiũ iniqua. ac diuerſa

ðð

catholica. A cõtradictione linguay. hoc

⁊ aduerſa ↄtra veritatẽ fideixpᷣiane ꝑſtre·
pentium. Eſt em ↄtra tales eccleſia mili
tans inexpugnabile fidei tabernaculuʒ. ?

ſitoꝝ.ſicut domus habitatio qͥeſcentium

—

N igitur vne deus me. pꝛotectoꝛ meꝰ
vt finaliter abſcondi valeã in abſcondito

faciei tue. Da mihi interim ꝓtegi in taber
naculo ecciĩe tue.ac tue ligei piane. vt ab

ea ⁊ veritatiſ eiꝰ regula nõ diſcedẽs.ſic pu
gnem in hac expeditione peregrinꝰ.vt hic

pꝛotectꝰ in tabernaculo feeunae Jon

oſus quieſcã in domo celi Gequitom

nium pᷣcedentiũ ↄcluſio.videlicet pꝛo iã
ſuſceptis ⁊ in futuꝝ ſuſcipiẽdis bñficijs ꝗ
tuita exultatio ⁊ exultans congratulatio.

ſtat niſi laudare deũ ⁊ plenitudinẽ bñfici

oꝛum in exultationẽ laudũ cõcludere.Et

ideo. GBenedictus dñs.qm̃ mirificauit:id

eſt. mirabilẽ fecit. Diſericordiã ſu
hi.nõ ſolũ in pᷣſenti via.ſed mirabilioꝛẽ fa
in cinitate munita. Hoc eſt in celeſti
patria. Que nõ ſolũ abſcõdita eſt a ↄtur/
batione hoĩm.nõ ſolũ pꝛotecta a cõtradi⸗
ctione linguaꝝ ſed etiã munita omniũ cu

mulatione bonoꝝ.Et quia iſtud eſt ineſti

mabile beneficiũ ad imbecillitatẽ meã cõ

patatũ.ideo ſubiungit᷑ Ego aũt dixiĩ ex/
ceſſu mentis mee. pꝛoiectꝰ ſuʒ a facie ocui
loꝛum tuoꝝ. Quaſi dicereʒ. Non reſpicit
me facies tna oculis pietatis.cũ te patien
te igceam pꝛoiectꝰ in penis. Hoc aut pᷣus
dirxi in exceſſu mentis mee.id eſt.in pauo/
re meo pꝛo tribulationũ meaꝝ magnitu/
dine. Qui pauoꝛ exceſſus mętis ðꝛ.duʒ a
ratione timendo exceditur Sed quia nõ
hoc ſuperbe dixi.ſed me humiliter accu/
ſando in tribulatione titubans ad te ↄfu⸗
gi Ideo exaudiſti vocẽ oꝛationis mee dũ

— . — 4

clamarẽ ad te. Non oꝛe ſolũ ſed coꝛde In

4 5

4

tus em coꝛde clamare debemꝰ. vbi audit

deus.qꝛ ſi exteriꝰoꝛe ſolũ ſtrepẽtes clama

mus.nil ĩpetramꝰ Quia v

ad deũ dilatare cupit ⁊ ad pꝛoximũ. ideo

dñe mihi nõ ſufficit ſi ꝓ ſuſceptis bñtficijſ

te laudẽ ⁊ diligã.niſi exemplo meo alios

etiã ad laudandũ ⁊ diligendũ excitẽ Jðᷣo
ſequit. Diligite dominũ om̃es ſancti eiꝰ.
Diligere nãq; deũ tantoꝛũ bentlicig. im

Zxre ſas
rriën

Deuota meditatio ſuper pſalmo

largitoꝛem officiñ eſt ſanctoꝝ qui iõ ſan/

cti ? iuſti ſunt.quia vt dignum eſt deũ di /
ligunt. Una aũt ſubditur diligendi ratio
veritatẽ requiret dominꝰ. Ueri

*

as em̃ ⁊ iuſticia eſt.vt creatura ſuo ſerui

at creatoꝛi. Hanc in futuro ab omnibus

requiret dominꝰ⁊ tũc retribuet abundan
ter facientiby ſuperbiaz. Illis videlicet q
per ſuperbã inobedientiã deum ⁊ eius p/

cepta contemnũt. Superbia enim hic ac
cipitur pꝛo omni criminali vicio ſeu moꝛ

tali peccato. quia ſuperbia radix omniuʒ

vicioꝛum. Hic etiã in pᷣſenti aliquãdo re/

tribuit dominꝰ.vt ſuperbos hũiliet. Oð

„

aliquibo fit ⁊ nõ omni

re diuina iuſticia.ſi vero omnibo hoc face
ret.nõ ſeruaretur diuina patientia. te
go iuſtus ⁊ patiens appareat domin .al

. . .

bus vero in futuro retribuet abundãater:
ſům exigentiã meritoꝝ.ſic tamẽ miſericoꝛ⸗/

diter ꝙ nullũ peccatũ puniet adↄdignü.
Duia ergo dñs oĩm retributoꝛ eſt bonoꝝ
2 maloꝝ. Ideo Uiri itergaiter coſen te-

—

tur coꝛ veſtrũ omn

*

Non enim ſufficit in

*

dñno ſperare. ſed 16

eſt virtuoſe ⁊ ↄſtanter agere. ⁊ ſi aliqua öè/
uia occurrerint coꝛde còfoꝛtari.id eſt.ſpi/
rituali foꝛtitudine roboꝛari. Sicut ergo

fideſ.ſic ⁊ ſpes ſine operiba moꝛtua eſt.nec

ſpes ſine meritis vocanda eſt.ſed magꝭ ſu
perba p̃ᷣſumptio ¶ Da mihi ergo domine

nec ſolũ mihi ſed omnib⸗ pꝛoximis meis ĩ
te digne ſperare.Da nobis in te ſperando

„

ſic viriliter agere vt nõ ſolum in ſpe.ſed fi

.

de ⁊ charitate veraciter radicati ⁊ contra
aduerſa omnia ſpiritualiteꝛ confoꝛtatiad

te valeamus finaliter peruenire. Qõð ipſe

*

pꝛeſtare di

cula ſeculoꝝ Amen

mini Petri de aillyaco epiſcopi ca/
meraceñ.ſuper pſalmo In te domi /

ne ſperaui:nõ ↄfundar in eternn.

bo. quia ſi nulli hoc
faceret nõ videretur ſuꝑ malis pꝛouide/⸗

bus ⁊ nõ omniby in pꝛeſenti retribuitOi

gneris qui viuis ⁊ regnas in ſe

Erplicit meditatio ſeu erpoſitio d/

Incipit alia denota meditatio ſuꝑ pſal

mo Judica me deꝰ ⁊ diſcerne cauſam me
am. Edita ab eodẽ reuerẽdiſſimo pr̃e: do
mino cardinali cameraceñ. apoſtolice ſe/

dis in alamãnia legalos

VYImme ſacer⸗

ſ dos tu benigniſſime xpe ie
ſii ꝗqͥ in ara crucis ꝓ redem/
ptione humani generꝭ deo
prgatri teipſum vnigenitũ ei
filiũ hoſtiã ſacratiſſimã obtuliſti.quiq; in
ſacramẽto altaris obtãtibñſficij memoꝛi
am ꝑ ſacerdotes ecciĩe tue offerri voluiſti.
inter quos me nõ merito ſed numero ag/
gregare dignat? es Ecce indignꝰ ego ⁊ iu

tilis ſeruus ĩ cõſpectu diuine maieſtatis

tuead ſanctũ altare tuũ ingreſſurus cum

eximio ꝓphetaꝝ Dauid tibi pſallam

WVWoica me de⸗

i us ⁊ dſſcerne cauſam meam.
Sed heu me milſerũ qualit
hoc dicere pꝛeſumã Qual

cari ⁊ cauſam meã a te diſcerni petaʒ. qui
multoꝝ ac magnoꝝ peccatoꝝ meoꝝ cõſci
us ex timoꝛe ac terroꝛe hoꝛrẽdi iudicij tui
potius exclamare cõpelloꝛ.Dñe ne ĩ furo
re tuo arguas me.neq; in ira tua coꝛripi⸗
as me.Et iteꝝ.HNõ intres in iudiciũ cum

ſeruo tuo.quia nõ iuſtificabit᷑ in cõſpectu

tuo omiĩs viuẽs. Uerũtamẽ docʒ me dñe
eccleſia tua.que te docẽte inſtructa eſt.vt
dum ad ſanctũ altare tuũ accedo de tuis

meritis ↄfidens.⁊ de meis nil pᷣſumẽs hu

militer tibi dauiticũ pſalmũ dicã. Judi/

ca me deus ⁊ diſcerne cauſam meã. Hoc

pie Jeſu hoc oꝛat myſticũ coꝛpꝰ tuũ qð ẽ
eccia.⁊ hoc oꝛare docet fideles tuos qͥ ſũt

huius coꝛꝑis membꝛa.nec hoc dicẽdo pe

tunt rigoꝛe iudicij tui peccata ſua diſcuti
að vtiq; ꝑiculoſũ ẽ. Que em̃ humana cre
atura hoc iudiciũ nõ hoꝛret.Quid tũc fa

ceret virgula deſerti.vbi cõcutit᷑ cedrꝰ pa

radiſi. Hã ⁊ aſtra nõ ſunt mũda in cõſpe/
ctu tuo.⁊ in angelis reperis pꝛauitatem.

NHõ ergo ꝓ mebꝛis ſuis fidelib tuis petit

eccleſia iudiciũ tue rigoꝛoſe inſticie.quo
in furoꝛe tuo arguis, vlł in ira tua coꝛripiſ

inq;. qua fronte.qua ve audacia me iudi/

ſund
obſeru
diciumm
ribus
nötim
dulto:
tieꝛde
ſidiſ⸗
ſticeein
ci ſen
Nemiſe
oꝛ quin
ſed veln
ſcricon
Wom
reind
umm
Iy
ſom
deqn
neci.
fſiiom
cgoin
rumm
ſfeligue
hommin
mileret
ſeſioni
Dicme
nerd
e
ſtit
aen Lenti
e? fitor
Peruel
lolo
lokcit
chlke⸗
Morettin
larpoli
nepabe
bacon
lladan
hie⸗
ninalig
grogibe
mglin
Pſige

nypal
n ne
nodo
gictdr

ler,/
ne eie
negen,
deo
miic⸗
gigi
nmoni
W⸗
nmodig
gorin
nuietnis
urmnsan
lun

e⸗
nwen.
i
euli/
Ghll
cl
Nifun
nl
cüan
öheen
ee
nancn
odenas
zuunisd

Nam ſi tale iudiciũ exhibuerꝭ ſi iniqͥtates

obſeruaueris.qͥs ſuſtinebit. Sed petit iu
dicium tue pie miſericoꝛdie.quo peccato

ribus ignoſcis ⁊ cõfitentibo parcis.Et iõ

nõ timet iuſticiam. quia ſperat miſericoꝛ/
dDiam. nec te metuit vltoꝛẽ quia agnoſcit ĩ
Dultoꝛem.nã metũ pene ſuperat ſpes gra/
tie ⁊ deſideriũ gloꝛie Cimere igit᷑ poſſem

ſi diſtricte mecũ ageres.ſi me in rigoꝛe iu/

ſticie iudicares. ſed nõ intres in iudicium
cũ ſeruo tuo dñe.qui ſpero in multitudi

ne miſericoꝛdie tue.qui humiliter cõfite/

oꝛ.quia nõ ſum dignus vocari filius tuꝰ.

ſed velutſeruus fugitiuꝰ ad te redeo.miſe
ſericoꝛdiam poſtulo.pacem quero. Indi
gnum eſt ergo dominũ cũ tali ſeruo intra
re iudicium.nec decet vt intres in iudici/
um mecũ.quia nec ego volo intrare tecuzʒz

Intrãt ſerui iudiciũ cũ dño.qui iuſticia,ʒ

Iuam cõſtituẽtes de ſuis meritis pᷣſumũt.

de quibe per pꝛophetã dicit᷑. Quid vultis
mecũ iudicio cõtendere omnes dereliqui

ſtis me dicit dominꝰ Non ſic autẽ non ſic
ego inutilis ſeruꝰ tuus.de iuſticia merito
rum meoꝝ penitꝰ diffidẽs.ſed licʒ ſepe de
reliquerim te.conſoꝛtia viciaq; ꝑuerſoꝛũ

hominũ ſequẽſ.tamẽ nũc de multitudine

miſerationũ tuaꝝ ſperans cũ humilis cõ

ſeſſionis inſtãtia ad te cõfugio dicẽs. Ju

dica me deus.i.cuʒ miſericoꝛdia coꝛripe
me⁊ diſcerne cauſam meã degente ñ ſan

cta.ab hoĩe iniquo ⁊ doloſo erue me Hoc

eſt. ita iudica me.vt diſcernas merita que

IRMmnmihi erũt vite vel moꝛtis cauſa a meritis

4*
66

gentis nõ ſancte.⁊ ita diſcerne cauſaʒ me

ritoꝝ vt eruas me a multitudine hominũ

peruerſoꝝ.ab hoĩe iniquo ↄtra deũ.et do

loſo ptra ꝓximũ.ab hoĩe iniquo qui ma/

la facit aperte.⁊ doloſo qui mala facit oc
culte. Hec eſt gens non ſancta cũ q̃ mihi
par eſt infirmitas.ſed diſpar volũtas.diſ/
par volũtatis deſideriũ. Ideo peto domi
ne vt ab ea celerit᷑eruas me.⁊ in pᷣſenti ne
ab ea coꝛrũpar culpabilit᷑. ⁊ in futuro ne
cũ ea damner eternalit Sʒ heu ĩfelix ego
vtinã eripias me a meipſo.quia in me eſt
animalis hõ.a quo me ſeꝑare nequeo De
quo alibi oꝛat pſalmiſta. Eripe me domi
ne ab hoĩne malo. Jõ etiã peto vt eripias
me ab hoc hoĩe iniquo ⁊ doloſo.Hoc eſt

carnalitatis. animalitatis.vel ſenſualita⸗

tis iniquitate ⁊ doloſitate ſepe rationalis

volũtatis deſideriũ ꝑturbante.ne me ini ⸗
quum ⁊ doloſum faciat.⁊ iũgat cũ gente
nõ ſancra tlec hoc peto ſolus. ſed B ſup/
ia tua in hochſalmne pꝛo
ſiquidez ge/

pliciter oꝛat ecc n
vniuerſis mẽbꝛis eius. Ipſa

mit in terris videns plurimos malos cõoõ

miſceri cũ bonis.⁊ cũ tritico creſcere ʒiʒa

ctis malis.interim aũt monet ne inter pᷣſ/

ſuras ſeculi ⁊ temptatiões dyaboli defici
amus ⁊ a deo retrahamur.ſʒ letemur ĩ eo
7 ſuo iudicio cauſam meritoꝝ noſtroꝛum
cõmittamus ac in ſpe ſue miſericoꝛdie de
ſiderioq; pꝛemioꝝ ſuoꝝ ↄſolemur. MDeri
to ergo domine hoc documentũ eccie tue

ſequens.in cauſa mea iudiciũ tuũ peto.?⁊

ad te iudicẽ ſupꝛemũ appello dicẽs. Judi
ca medens ⁊ diſcerne cauſam meã de geè/
te nõ ſancta.ab homine iniquo ⁊ doloſo

erue me. Nam ꝓpter tria que his notant

nia. ⁊ omnia vtriſq; eſſe cõmunia ?⁊ prrmma
xta.quantũ ad bona vel mala nature aut
fortune.ſed nõ quantũ ad merita et dona
gratie.futuraq; pꝛemia gloꝛie. OQuapꝛopt
optat finale iudiciũ.in quo fiet ſepgratio
maloꝝ a bonis.⁊ honoꝝ gloꝛitficatio reie

dD — –

bis humanũ habeo ſuſpectũ iudiciũ.iõgc

ad diuinũ recurrere cõpulſus ſum. Sꝛo⸗
pter teſtiũ falſitatẽ. quia ſepe gens nõ ſan/

cta teſtis eſt ꝓpter iudicũ iniquitatẽ. quia
ſepe homo iniquus iudex eſt ꝓpter aduo/

catoꝝ ⁊ pꝛocuratoꝝ doloſitatẽ.quia ſepe

homo doloſus aduocatꝰ vel pꝛocuratoꝛ

eſt. Ecõtra vo in diuio iudicio teſtis erit

tua infallibilis veritasliudex erit tua ĩob

liquabilis e tas Aduocatꝰ ⁊ pꝛocuratoꝛ
erit. tua imꝑturbabilis pietaſ.mificoꝛdia
bonitas.clemẽtia atq; benignitas. Tu er

go dñe in tuo diuio iudicio cauſam meazʒ

diſcerne. Tu a puerſo hoĩm iudicio erueę

me. Et bñ dixi erne me.qꝛ tu es deus foꝛ
titudo mea. NHõ eſt pᷣter tequi poſſet erue

re me.nõ pꝛeſumo ex me vᷣtutẽ.nõ arrogo
mihi foꝛtitudinẽ.quia tu ſolus es deꝰme/⸗
us ꝑ naturã.⁊ foꝛtitudo mea per gratiam
tu deus meuſ qui me creaſti.tu foꝛtitudo
mea que roboꝛaſti me.Cũ ergo in te ſolo

ſpes mea poſita ſit.quare me repuliſti.i.q̃

re me quaſi repulſum oſtendiſti. vitã eter

nam qm ſpero tam diu differẽdo.Et q̃re

triſtis incedo hurꝰvite miſeriã ſuſtinendo mreirrre

dum affligit me inimicꝰ. videlicʒ diabolꝰ.

vel hic nequã mundus.vł carnis ſtimulꝰ

ſe ſpertu

2

Hic eſt triplex inimic qͥ multipliciteraf/⸗
fligit impugnãdo varijs tẽptatiõib. Uñ
gemẽs canit eccia. mũdus caro demonia
diuerſa mouẽt pᷣlia. His pᷣlijs ſenſualital
impugnata oppꝛimit᷑ ⁊ ſpui acrõi aduerſa
tur. vñ rõ ↄturbata in alio pſalmo cõque

Eees ritur. Quare triſtis es aia mea. i. aĩalitas

vel ſenſualitas mea quare triſtis es in te.
quare extriſticia tua ↄturbas me. Licet
em mũdus foꝛis pſtrepet.⁊ intꝰ caro gra/

uet. ⁊ dyabolꝰ vndiq; impugnet.quare in

triſtis es aia mea. Neſcis quia ꝑ ſapiẽtẽ

tibi ↄſulitur. triſticiã ne des aĩe tue.neſciſ

quia ꝑ apoſtolũ ðꝛ. Triſticia ſeculi moꝛ/
tem oꝑat᷑. Quare g triſtis es de tpalibuſ
diuitijs ſi abundantiã nõ recipis de iniu/
rijs illatis.ſi vindictã nõ capisde alijs q́/
ꝙ; reb mũdane vanitati ſubiectis.ſi ĩ eis
voluntatẽ aut voluptatẽ tuã nõ exequerꝭ
Sed ⁊ quare ↄturbas me.obumbꝛando
vanis fantaſmatibo.quo ad intellectũ.in/
flãmando libidinoſiſ voluptatibo.quo ad
affectũ. grauãdo varijs tribulationibuſ.q̊
ad effectũ. His cõturbata ratio in eodem

pſalmo ſe oblitã lamentat᷑que hic ſe con/
querebat᷑ repulſam. Quare inqt oblitꝰ es
mei. ab his me periculis nõ eripiẽs.ſʒ tue
dulcedinis ↄſolatiõem differẽs. Et qua/

re ↄtriſtatꝰ incedo.id eſt.ſimul mẽte ⁊ coꝛ

poꝛe triſticia turbatꝰ.incedo ꝑ huiꝰ deſo/
late vie miſeriã. vſq; quo accedaʒ ad deſi/
Derate patrie ſperatã leticiã. Sed qꝛ ſpes

que differt affligit animũ. quid min ſi inte
rim incedo ↄtriſtatus. maxime dũ affligit

meinimic ulleccaret miſteri ꝙ in vtro
q; pſalmo hoꝝ verboꝝ fiat iteratio.nõ eſt
em̃ hoc ſuꝑfluũ.quia frequẽtia multipli/
cium tribulationũ frequentiã exigit lamẽ
tabiliũ queſtionũ.ſʒ vt excludat᷑tam fre/
quens tamq; multiplex inimici afflictio.
Igeo te deũ patrẽ inuoco dicẽs. Emitte
ſucẽ tuã ⁊ veritatẽ tuã.i.xpᷣm vnigenitum
filiũ tuũ qͥ ꝑ excelletiam lux eſt ⁊ vitas de
quo ſcriptũ eſt. Erat lux vera q̃ illuminat

omnẽ hoĩem venientẽ in hũc mundũ.Et

qui de ſe ait. Ego ſum via veritas et vita.

Nꝛimũ huiꝰlucis ⁊ veritatꝭ aduentũ pe/

Emitte inqͥt illa a ſede magnitudinis tue
ſapiam vt mecũ ſit ⁊ mecũ laboꝛet. Sepe
⁊ multũ h̊ illi petierũt.⁊ diu valdeq; diu
expectauerũt.⁊ tandẽ cum venit plenitu/

do temꝑis miſit deus filiũ ſuũ natũ ð mu
liere factũ ſub lege vt eos qͥ ſub lege erant
redimeret. Et tũc venit luxad cecos.veri
ſritas ad deceptos.ad errãtes via.ad moꝛ

tuos vita/ Jam vo poſt pᷣmũ illũ aduẽtũ
ſecundũ peto quo venturꝰ eſt xpᷣs ad fina

le iudiciũ. Nam ⁊ ipo docente oꝛo.Adue

niat regnũ tuũ. Hoc aũt ideo oꝛans peto
⁊ licet cũ timoꝛe ⁊ tremoꝛe.tamen examo
re ⁊ ʒeli feruoꝛe deſidero.quia nõ exclude
tur nũc illa de qua cõqueſtus ſum inimi/
ci afflictio donec tunc fiat maloꝝ a bonis
ſeꝑpatio. Tũc em̃ mittet angelos ſuos qui
ſeꝑabũt triticũ a paleis ⁊ zizanijs ⁊ colli/

gent de regno eiꝰ oĩa ſcandala Tu ò eter

ne pater qͥ in pᷣmo aduẽtu miſiſti coeter/
nũ tibi filiũ ad redimendũ.vt veniret re/
demptoꝛ ad vẽditoſ.ſaluatoꝛ ad ꝑditoſ.li
beratoꝛ ad captiuos. medicꝰ ad egrotos.
Zu dñe iteꝝ mitte eũ ad iudicandũ vt ſe⸗
paret bonos ⁊ malos.ſaluãs iuſtos.dam
nans ĩpios. Sic & emitte lucẽ tuꝗ.vt illu
minãs diſcernat abſcõdita.⁊ veritatẽ tuã
vt iudicans vnicuiq; reddat⁊ diſtribuat
meritoꝝ pᷣmia. bonis eterna gaudia. mał
eterna ſupplicia Ego v̈o dñe nõ ð mea iu
ſticia. ſz de tua gra ↄfiſus.ſpero exſecũdo
tuo aduẽtu a luce ⁊ veritate tua ↄſolatio/
nẽ reciꝑe.qꝛ iã ex pᷣmo aduẽtu ab ipᷣis ma
gnã ↄſolatõis gr̃am fateoꝛ recepiſſe. Haʒ
Panevecurerſi 7 adduxerũt in mõtem
anctũ tuũ ? i tabernacula tua. Jam ipſa

me deduxerũt a malis ſegregado. ⁊ addu

xerũt cũ bonis aggregãdo.reduxerũt me
ab eccĩa malignãtiũ.⁊ deduxerũt me in ec
cleſiã fideliũ.⁊ H̊ eſt.in montẽ ſanctũ tuuʒ

⁊ in tabernacula tua Hec em̃ militãs ec//

cleſia mons ðꝛ ⁊ tabernaculũ.monappter
altitudinẽ q;tũ ad ſtatũ ↄtemplãtiũ ⁊ pꝑfe/
ctoꝝ. de quo pſalmiſta. Mons in qͥ bene

placitũ eſt deo habitare ĩ eo. Tabernacu

ſond

ſahben na⸗

lum ꝓpter certamẽ.q;tũ ad ſtatũ incipiẽti/ euili

um ⁊ pficientiũ oĩmq; ĩ ha c vita pegrinã/
tium ⁊ militantiũ.Quãdiu em in coꝛpo/
re ſumꝰ:pegrinamur a dñno aduerſus dya

bolum militãtes/Cũ & audis tabernacu

lum. bellũ intellige. hoſtẽ caue. Sʒ tamẽ

in tuo certamĩe ad illud tabernaculuʒ fu

ge. de q̊ ait idẽ pha. Abſcõdit me in taber
naculo ſuoĩ die maloꝝ ꝓtexit me ĩ abſcõ/
dito tabernaculi ſui.Licet eĩ pñs eccleſia
pluralit᷑ dicat᷑ tabernaculapt᷑ plalitateʒ

ſuni
ſpeciul
fͤretat
dieme
fentat
hotri⸗
Audit
labem
taberng
nitate
pt
Gecn
ſntube
bilo⸗
wd
taris⸗
Uree
ſubs
repe
ſobe
gol
ſum
pion
ſog:
llitui.
delae
ſec ſo
ſuben
lbſcoe
ctang
ctuoe
Püan
ſpüa
lati
hon
tuoi
deri
tis de
ſerri⸗
gmoꝛ
ohi
(lmo⸗
liwre.
düdt
en
ſn
lunee
ke

fömn
Kannt
n
AANN
imdnei
Psgdfing
no Adre
mhopceto
merano
oaclude
minim⸗
taboni
sci
tli⸗
Din.
ſica
venunte⸗
docnoll
d egos.
Andänee
uſtos dan
ewi llu
wmni
Nlkrovor
lu mur
Soalt
lrico
ſouno/
iom
ſeſß
ni
Ninddn
Nrenir we
itneine
ngi n S
nltis/
Torepee
iiii
Panden
pegni⸗
ncopo⸗

ſtatuũ ⁊ diuerſitatẽ multoꝝ.tũ ĩ ea habes

ſpeciale qddã tabernaculũ.⁊ q̊ddã ſingu
lare tabernaculi ſecretũ abſcõditũ ſub q̊ ĩ
die maloꝝ.i.in pñti vita q̃ hoĩes mali flo/
rent.⁊ tribulationũ mala feruẽt abſcondi
poteris ⁊ ꝓtegi. Uis ĩtelligere ſecretum.
Audi myſteriũ.vpᷣus ſᷣm humanitatẽ eſt
tabernaculũ.de q̊ͥ ait Ps. Sanctificauit
tabernaculũ ſuũ altiſſimꝰ.Xp̃ᷣs ſ̃m diui/
nitatẽ eſt tabernaculi ſui abſcõditũ ðᷣ quo

aliꝰ ꝓpheta dicẽ. Uere tu es deꝰabſcõdituſ

Secreta em̃ vᷣtus diuinitatꝭ abſcõdita ẽ
in tabernaculo hũanitatis.ſʒ audi mira/

bili. vtraq; tã humanitatꝭ qᷓ; diuinitatis
virtꝰ ſecretiꝰabſcõdita eſt in ſacxamẽto al

taris.vt merito illud intelligi poſſit ſingu
lare eccleſiaſtici tabernaculi abſconditũ.
