ſenſibilia nõ ſenſata intelligere in aliq̃ con
ceptu compoſito ſibi ꝓpꝛio.ſed bene in con
ceptu ↄmuni ſeu ↄfuio.ᷣbigratig. Siqs
nunq; vidiſſet albedinẽe licet poſſet foꝛma
re hunc conceptũ ↄpoſitũ ſeu ↄplexum.ſcʒ
diſgregatiuũ viſus qui eſt pꝛius a lbedis.
tamẽ nõ cognoſceret illũ ↄceptũ eſſe veruʒ
ſignũ alicuius rei ſenſibilis.nec ipm veri/
ficari de aliqua re.⁊ ideo in illo ↄceptu nõ
cognoſceret albedinẽ cũ neſciret ipᷣm veri/
ſicari de albedine. Sʒ tame talis poſſʒ foꝛ

—¶ — ——

murrh.

ſnſbil
cptus
Goſer
locoon

fibus.

ue
ſenſbil
Li

aſtin

ſenſvi

tellecu

guclie
ſuntie

lligar

(goedi
((guſat
ſaufo⸗
biligl
erſin
fuma

trele

(tumm.

ſytati
ſeintel
eintell
ſonere⸗

dopealt

ſſece
perinn

teligen

(Ndari

ſpeci

terit
cctiby

erunt

igam
tetqui

rinoh

ileiß⸗
ſuntia
copar

Cünns

DU

ſoaligs
Eealieſeq
ne oſß
ſient
Mflu
Snnlnen
dicendun
aſbilup
pisgin
Ouſaned
blliſpenn
Nernhe⸗
lhrs
leno⸗
8Nonns
ſiblis
dlatbi
6. T
ofumns
Nrinel⸗
gibinn
t ls.
udipo⸗
Wilg
nunns
sro
unal
ſtercs
munẽ
Neſttor
ſonſ;
nerce
ghügn⸗
Abecis
Ciuſtbe
hediſin⸗
Nüfme
g nitenl.
ſenubt
mnwole
ns hnno
ioon
tnchn
Dics
tforma
um/
lbecis⸗
ſevern;
ner,
eptu⸗
n en
polzſe

Abſtractis.vt patebit. 2
DNDiuinta ps de intellectõe ſubſtãtiaz. rum ſeparatarrim.ex
AVVngeẽð¶ ſpecialis difficultas.qũo ſub- Adhuc aũt eſt ſpecialis difficultas q̃/
ſtantia ꝗᷓ nõ eſt ipamet anuma ſit ab ea in/ꝰ
telligibilis cũ ipᷣa nõ ſit ꝑ ſe ſeu ꝓpꝛie ſenſi /
Bilis. De q̃ oĩino videt᷑ eẽ dicendũ ꝙ hmõi ſtantie ſeparate vt deꝰ⁊ intelligẽtie. Cũ em̃
ſubſtãtia nõ ĩtelligit᷑ imediate in ſeipᷣa.nec dehijs multas cognoſcamꝰ veritates com

GO& eren

marehunc cõceptũ ↄplexum ſcʒ qualitas in ſpecie ab ea canſata loquẽdo de intelle/
ſenſibilis? ꝑ tactũ cognoſcere ꝙ illeeſt cõ ctione eius ꝓpꝛia diſtincta. ſʒ ſic intelligit
ceptus alicupentis.⁊ ꝑ ↄſequẽs in illo co- in aliquo concepᷣtu foꝛmato ab intellectu.

gnoſcere om̃ia quoꝝ eſtoceptus.⁊ iõ in i/ Quis aũt ſit ille ↄceptus ꝓpꝛiꝰ. ⁊ an ſit ſim/
lo cognoſcere coloꝛes cũ ſit ↄmunis colo/ plex vł ↄplexus nõ eſt facile diffinire.q;;uis

ribus.⁊ ſic patet poſitum. quidã dicat illũ nceptũ eſſe iſtũ, ſcʒ ens na
DOnarta pars de intellectione rerum in turaliterꝑ ſe exiſtens. quẽ aceptũ ꝓbamus

ſenſibilium. verilicari de aliquo.exeo qꝛ nõ eſt ꝓceſſus

Xiũ igit᷑ dictũ ſit de intellectione reruʒ in infinitũ in entiba.quoꝝ vnũ ſit alteri in/

* — *

ſenſibiliũ. dicendũ eſt de intellectõe reꝝ in herens ſeu in alio ſubiectiue aut aliq̊ alio

ſenſibiliũ ⁊ mere intelligibiliũ.ſicut ſunti mõ.qꝙ aũt ꝑ hoc ſcʒ naturalit᷑ per ſe exiſtere

tellectus noſter ⁊ illa que in ipo ſunt.⁊ etiã⸗ diſtinguant᷑ ſub ſtãtia ⁊ accidens ſiue ꝙ il/⸗
quedã que extra ipᷣm exiſtunt.vt deꝰ⁊ ſub/ lud ſubſtãtie ↄueniat ũ video.nec de B nũc

„

ſtantie ſepate. Dicamꝰ igit᷑ ꝙ quedã inſenſi diſputarepono. Mogqu aut intelligen

bilia a nobis naturalit᷑ itelligunt᷑ in ſeiſßis di ſubſtãtia Ariſtotiles tetigit cũ dixit Ac
qued vero in ſuis ſpeciebꝓpꝛijs ab ipſis cidentia magnã ꝑtem ↄferread cognoſcẽ
cauſatis.⁊ quedã in ↄceptibo ꝑ animã fict dum qð quid eſt. exꝑimur em̃ noticiã acci
ſeu foꝛmatis. Etpmo ꝙaliqua inſenſi dentiũ multũ facere ad noticiã ſubſtãtiaꝝ
bilia intelligamus ĩmediate in ſeipis pa; Sz qualit h̊ fiat nõ eſt oĩno nobis cla
ex ſupꝛadictis de ſpecieba ſeu imaginib re rũ.Aliqͥ aũt aſſignant hũc modũ Dicunt
rum abſentiũ exꝑimur etiã nos intelligere em̃ ꝙ intellect? ab ipſo fantaſmate indiget
⁊ velle. ⁊ tales actus cognoſcimꝰ ꝑ intelle / moueri ſicutſenſus ab obiecto exterioꝛi.
ctum. ⁊ nõ per aliquod obiectũ mediũ reß Dicũt vlterius ꝙ ſenſus ⁊ fantaſia nõ ſunt
ſentatiuũ.ipᷣe etiã intellectus intelligendo niſiaccidentiũ ⁊ nõ apꝛehendũt quidita/
ſe intelligere ſeu habere actũ videt᷑ imedia tes reꝝ. Uñn ↄcludunt ꝙ ſicut fantaſia ſiue
te intelligere ſeipᷣm. qꝛ non aparet neceſſe imaginatiua aut eſtimatiua ſcʒ Auicẽnã
ponere obiectũ mediũ cognitũ. Secun elicit ex ſpecieb ſenſatis intentoes nõ ſen/
do qaliqua hmõi ĩſenſibilia intelligamus ſatas vt ſupꝛa dictũ eſt Sic intellectus cũ
in ſpeciebus ab eis cauſatis. patet quia ex/ ſit virtꝰſuperioꝛ põt ex illis intentõibo ima
perimur poſt pᷣteritionẽ pᷣdictoꝝ actuũ in ginatis elicere intentionẽ nõ imaginatam.
tellbigendi ? volendi nos dehmõi actibꝛre ¶Et ſic exintentõibo accidentiũ ſub imagi/
coꝛdari. quod nõ poteſt eſſe niſi mediãtibꝰ

ſpeciebo a talibo actib derelictis.nã ſitales ſit ubſtätie Hec aũt opinio nõ vider᷑ oĩno

pteriti ⁊ de facto nõ ſunt. ita poſſet dici de o apat zri 5 ſon

⁊ fantaſiã nõ appꝛehẽdere ſubſtãtiã.cũ ipᷣe/

erunt. Tertio ꝙ aliqua inſenſibilia intel ꝑaccidens.iĩmo videt᷑ ꝙ ſenſus ꝑcipit ſub/

ligamus in ↄceptiba ꝑ animã foꝛmatis.pa ſtantiã cũ accidente ↄfuſe pot q; accidẽs

tet quia aliquis põt cognoſcere animã alte ꝑſe⁊ diſtincte. vt ſupꝛa dictuʒ eſt. Uñ põt

rius homis excertis operatõibo ⁊ motibuſ ↄcludiꝙ cũ ſenſus appꝛehedat ↄfuſe ſimul

in ſeipᷣo exꝑtis poſſumetiã ↄgnoſcere ſub ſubſtãtiã ⁊ accidẽs intellectꝰpõt abſtrahe/

untias ſehatas arguendo? diſcurrendo reerilla ↄfuſione ↄceptũ ꝓpꝛiũ ſubſtãtie et
ex oꝑationib ſuis. ⁊ↄſtat ꝙ talia nõ cogno alium /ꝓpꝛiũ ⁊ diſtinctũ accidẽtis.⁊ ꝑ hunc

ſcimus in ſeip̃is nec in ſpeciebo ab eis cau/ modũ noticia accidentiũ facit ad noticiaʒ

ſatis. ſed in ↄceptiboa reba notis foꝛmatis ſubſtantiarum.

Berxta pars de intellectione ſi ubſtantia

modo ſubſtãtia ſit intelligibilis que nõ eſt
nec ꝑ ſe nec ꝑ accidens ſenſibilis ſicut ſub

T

ne cadentiuʒ põt intellectelicerepcepium

Tractatus

opoꝛtet ꝙ cognoſcameas in aliqͥb medijſ

repñtatiuis ſcʒ ꝑ animã fictis.iõ videndũ
eſt de illis. Et bᷣmo qͥdem dicendũ eſt

bis cognoſcibilis in aliquo ↄceptu ſimpli
ci ſibi pꝛio ſimplici᷑ abſoluto.ſeu nõ ↄno
tatiuo.qꝛ ꝑ nullũ talẽ ↄcex

nec talis ↄceptus habet᷑ naturalit᷑ de aliq̃

re niſi q̃ ĩmediate cognoſcit᷑ in ſeipᷣa.vel in

ſpecie ab ipᷣa cauſata dũ fuit ſic cognita.ſiẽ
patet ꝑ ſupꝛa dicta. Secũdo dicenduʒ
eſt ꝙ talis ſubſtãtia eſta nobis cognoſcibitł
in aliq̊ ↄceptu ſibiꝓpꝛioↄpoſito ſeu ↄplexo
exoceptibo ſimplicibi ex alijs reb abſtraciꝭ
Uerbigra.Deũ cognoſcimin hijs ↄcepti
bus ↄpoſitis ſcʒ ſummũ bonũ.ſapientia in
finita.ens neceſſariũ.ſubſtãtia pᷣma.⁊ ſic ðᷣ
plurib alijs. Ipᷣas etiã ſubſtãtias alias ſe
paratas cognoſcimus in cõceptu ↄpoſito
eis ꝓpꝛio.quẽ exvceptibo ſimplicibo abſtra⸗
ctis a rebo foꝛman.⁊ de aliq verificari p/
bamꝰ. Uerbigr̃a.Ex motu celi queʒ vide/

mus.ↄcludimꝰcelũ moueri ab aliq̃ alio.et

ꝑ alias rõnes.qð illud mouẽs eſt ſubſtãtia
7 qꝛ circularit mouet᷑ↄcludimꝰ ꝙ mouẽs
eſt intelligens.⁊ ex duratõe mot ꝙ mouẽs
eſt imateriale ⁊ incoꝛpoꝛeũ.⁊ ſic colligimꝰ
qꝙaliqð ens eſt ſubſtatia intellectualis.im
materialis ⁊ incoꝛpoꝛea.qͥ eſt ↄceptꝰ ꝓpꝛiuſ

ſubſtãtiaꝝ ſeꝑataꝝ.licet nõ ſit ꝓpꝛiꝰalicuiuſ

eaꝝ. Uñ hũc ↄceptũ intuẽtes mediãte ha/
bituali noticia q̃ cozâſcimꝰ ipᷣm eẽ ↄceptuʒ
alicuiꝰentis ſeu ſupponere ꝓ aliq̃ re.in ipſo
cognoſcimꝰhmõi ſubſtãtias determĩate li
cet nõ quãlibet eaꝝ diſtincte. Tertio di
cẽdũ eſt ꝙ talis ſubſtãtia eſt cognoſcibilis
in aliq̊ ↄceptu ſimplici ſibipꝛio ↄnotati/

uo ſen negatiuo. Uerbigr̃a.Deũ cognoſci

mus inoceptibo quib coꝛreſpondẽt iſte vo
ces ſcʒ creatiuũ infinitũ.⁊ ſubſtãtias alias
ſeꝑatas in hijs ↄceptib ĩmateriale incoꝛ/
poꝛeñ.Talis aũt ↄceptus videt᷑eẽ ſimplex
in ſe q;uis plura ſignificet ſicut et illa vox
cui corelpondet. A

affirmatiuꝰ ſiue negatiuꝰeſt ad placitũ ⁊ ex

inſti

plexas.opoꝛtet ꝙ de hijs habeamꝰ notici⸗/ 0
conceptus naturaliter repꝛeſentatiuꝰ p̃ci⸗/

ag incõplexas.Qũ aũt notũ ſit ꝙ naturali
ter tales ſubſtãtias nõ inselligimꝰin ſeipᷣiſ

ullu tale ceptũ aliqd cogno
ſcit᷑ q non ſit pᷣcognitũ iĩmediate in ſeipo.

u coꝛr lit em̃ inter ipᷣm ⁊ ſuaʒ
Diffinitionẽ quid noĩs nõ eſſet in mente dit
ferentia.videt᷑ aũt aliqͥba ꝙ talis ↄcept im pꝛiate vocant᷑ paſſiões.de quibo poſtea ſpe
mo generalit om̃is ↄceptusonotatiiſiue cialiter eſt dicendũ.ideo nũc ſolũ de actib
volitiuis eſt dicẽdũ. Quia vero ac bhmöi

— „

tutõe ⁊? nõ naturalit repᷣſentatiuꝰ quia

ſe illã rem repñtat ꝓ qua ſupponit ſiue ſup

ponere põt. Naʒ hmõi ↄceptus talis eſt in
eſſe ficto qualis res eſt cui eſt in eſſe vero.

ſicut ↄceptus albedinis talis eſt in eẽ ficto
⁊ intẽtionali qualis albedo extra ineẽ reali
ideo talis ↄceptus nihil ſignificat niſi rem
cui eſt ſic ſimilis ⁊ ꝓꝑ qua eſt verificabilis.
Quarto dicendũ eſt ꝙ talis ſubſtãtia ẽ
cognoſcibilis in aliq̃ ↄceptu ſimplici ⁊ ab/
ſoluto.nõ aũt ꝓpꝛio ſʒ ↄmuni ⁊ ↄfuſo.quia

om̃is ↄceptus ↄnotatiuꝰ aliquẽ ↄceptum

abſolutũ pᷣſupponit cui attribuit᷑. ſicut al/
bum attribuit᷑ alicui abſoluto.ſiue ſit cõce

ptus entis ſiue ſubſtantie ſiue alꝰ cõcept

ſpecialis. vt patet ex eius deſcriptõe qͥd no
minis.Et ideo cũ deꝰ vel alia ſubſtantia ſe
ꝑata ſit ↄgnoſcibilis in ↄ ceptu ↄnotatiuo

opoꝛtet ꝙ ſit cognoſcibilis in ↄceptu abſo
luto ⁊ ſimplici ſibi ⁊ alis ↄpmuni. Jmmo

talis res pus cognoſcit᷑ in tali ↄceptu ſim/

plici qᷓ; ↄplexo. Uerbigr̃a in exemplo pus
poſito de intellectõe ſubſtãtiaꝝ ſeparataꝝ.

RNã ↄceptũ ſubſtantie fſoꝛman ex noticia
ſubſtãtiaꝝ ſenſibiliũ.pceptũ aũt intellectu
alitatis babemꝰex noticia noſtri intellectꝰ.
ↄceptũ aũt coꝛpoꝛeitatis ⁊ materialitatis
foꝛmamꝰex coꝛpoꝛiboq̃ videmꝰ.ac ꝑ conſe
quens ↄceptũ negatiuũ foꝛmare poſſumꝰ
ſiue ex reb illis ſiue ex reb ĩmaterialibo ⁊ ĩ
coꝛpoꝛeis exñtibꝛ in nobis. Cõſtat autẽ q;
qlibet pᷣdictoꝝ 2ceptuũ ſimpliciũ eſt ↄmu
nis etiã ſubſtãtijs ſeꝑatis ⁊ nulłꝰ ꝓpꝛius eiſ

⁊T ſic in qͥlibet taliũ pᷣus cognoſcunt᷑ ſubſtã

tie hmõiqᷓ; in ↄceptu ↄplexo abſoluto pꝛo
pꝛio ſiue incõplexo ↄnotatiuo ꝓpꝛio illig.
Vñ patet ꝙ opoꝛtet eẽ aliquẽ ↄceptuʒ
ſimplicẽ ↄmunẽ deo ⁊ creaturis abſolute ⁊

eſſentialicpᷣdicabilẽ de illis. ſiue ſit ↄceptꝰ
ſubſtãtie vel entis.vel glius ſpecialis. Ali
ter em̃ nõ poſſʒ ſaluari ꝙ ſit naturalit᷑ a no
bis cognoſcibilis. Et hec de actibsꝛ cogno

ſcendia ſapientibo recollecta ſufficiant.
Capitulũ.xiijj.

Pꝛima ps de quiditate act volendi.
Ircto deactib cognoſcitiuis.di/

d cendũ eſt de actibo appetitiuis Et
quia actappetendi ſenſitiuiappꝛo

cuite

lunn

fafn
lcrco⸗

goyoli
ſoͤccbut
Holitios
mociye
tatlin
funtien
cltgi
dancog
Folto
plun
etalent
alsetmn
taſeen
(bent⸗
uſoͤle
ſoſs
fioſon
1gene
gued
were
es i
ſpecty⸗
bieni
loje⸗
feinog
onito⸗
lenttio
obſan⸗
turgen
eſſeno
eiuſde
lianot
tinetn
gliat
fes ip
lumus
aliano
reißl
icjs?.
ſtouin
eſfcacs
deture
ena
opon⸗
ntig
ceſt⸗
Usp

cep;
hur
ſtxr,
e
Nitano
cogno⸗
nt.
di
iis. di⸗
nisEt

De qnima

agquibilluminat᷑ appetitus rõnalis ſeu vo
luntas ſunt volitio ⁊ nolitio.idcirco hᷣmo
inqrendũ eſt quid ſit talis actus ⁊ an ſitre
Aliter cognitio De h̊ aũt quidã dicũt ꝙ om

nis volitio eſt quedãoplexa cognitio.licet
nõ ecõuerſo.quia ponũt ꝙ oĩs volitio vel

nolitio eſt quedã oꝛatio mentalis optatiui
modi vel eqͥualẽs tali oꝛationi. Nerbigra /
tia tali mentali. Utinã haberẽ hoc. vel vti
nam fieret hoc vel ↄſimilit. Ali vero di
cunt ꝙ licet om̃is volitio vel nolitio ſit q̃/
dam cognitio.tamẽ aliqua eſt incõplexavt
yolitio qua volo aliqð bonũ Alia eſt ↄple

xa vt illa qua volo aliquid eẽ.Etiã aliqua
eſt aſſenſus.vtvolitio qua gaudeo ꝙ inimi
cus eſt moꝛtuꝰ.Alia aũt eſt ↄplexa que nec

eſt aſſenſus nec diſſenſus vt volitio qᷓ̃ opto
elſle beatꝰ. Noticie em̃ optatiue ⁊ depcati/
ue nõ ſunt vere vel falſe.ſole aũt ille ſunt aſ

ſenſus que ſunt vere vel falſe. Hec aũt opi

nio fundat᷑ in hoc ꝙ oĩs volitio vł nolitio

⁊ generaliter oĩs actus appetendi videt᷑ eẽ
quedã exꝑentia ſui obiecti. Aliter em̃ non
apparet q̃liter eſſet actus vitalis plus q; ſpe
cies pᷣuia om̃i actui vel habitꝰ infuſus re/
ſpectu ſui obiecti.ſ̊ oĩs exꝑie ntia alicuius

obiecti ſiue appꝛehenſio.eſt q̃daʒ ipᷣiꝰcogni
tio.q̃re ⁊c̃. Uñ ſi nõ ſic eẽt anĩa poſſet ama/
re incognitũ.qꝛ ſi eius amoꝛ nõ eẽt realiter
cognitio.vnũ poſſp ſaltẽ ꝑ abſolutã dei po

tentlã ↄſeruari ſine reli. Sʒ hijs non
obſtantibo eſt cõis opinio ↄtraria.nã vide
tur ꝙ ſuꝑflua ponat᷑ ipᷣa volitio vel nolitio

eſſe noticia. Cũ ſcom ſic ponẽtes reſpectu

eiuſdẽ obiecti.⁊ in eodẽ ſubiecto ſemꝑ ſita
lia noticia om̃ino idẽ ſignificãs ab illa diſ
tin cta ꝑ quã id eque ꝑfecte coãſcit᷑.ſicut cũ

alia ⁊ ſine qua naturalit᷑ ꝑ aliaʒ nõ cogſcit

res ipᷣa.q̃re ⁊c̃. Cũ etiã aliquid denouovo

lumus qð pus ↄgnoſcebamꝰ.nõ exꝑimur
aliã noticiã habere vł aliter rem cognoſce

re q; pus cuius oppoſitũptingit in alijs no

ticijs ⁊ actibo.Quare cũ ꝑ exꝑientiã nõ poſ
ſit ↄuinci talis multitudo noticiaꝝ nec per

efficacẽ rationẽ aut cogentẽ auctoꝛitatẽ.vi

HW detun hoc ponere ſit oĩno ſuꝑfluũ. Nec
opoꝛtet ꝙ oĩs act appetendi ſit quedã expe
rientia ſui obiecti. iĩmo hoc aſſumere ẽ pe/
tere pncipiũ.nec iõ dicit᷑actus vitalis.ſed
q eſt act ſecũdus ⁊ ꝓpꝛia oꝑatio viteſeu vi
talis potẽtie Hec id qð infer aiam ꝑ dei ab

ↄuincit motiuũ oppoſitum.qꝛ nõ

ſtandi.

ſolutã potentiã poſſe amare incognitũ. p/
batur eẽ impoſſibile.licet ̊ nõ ſit poſſi bile
de potẽtia naturali.ex eo ꝙ; noticia obiecti
eſt naturaliter cauſa ꝑcialis effectina actꝰ

volẽdi quare nõ põt naturalit᷑ eẽ reſpectu

Secunda pars de actibus diligendi et
odiendi.
Hijs aũt pᷣmiſſis dicenduʒ eſt ſpecialiꝰ
de actibo volũtatis.Dicamꝰ ergo ꝙ cũ oĩs
actus volũtatis ſit volitio vel nolitio ſcdᷣʒ
om̃es.ſeu ꝓſecutio vel fuga.vt innuit Ari/
ſtotiles ſexto ethicoꝝ.q̃ noĩa idẽ ſignificãt.
Et cũ om̃is volitio ſit dilectio.⁊ econuer/
ſo. ⁊ omis nolitio ſit odiũ.⁊ ecõuerſo ſumẽ
do generalit᷑ iſtos termĩios odiũ ⁊ dilectio
⁊ loquẽdo de odio ⁊ dilectõe appetitus in/
tellect?ſiue volũtatis.ↄſequens eſt ꝙ omis
actꝰvolũtatis ſit dilectio vel odiũ.nõ diſti
guendo tñ pꝛo nũc inter amoꝛẽ ⁊ dilectio/⸗
nẽ. Nõ poteſt aũt ideʒ act eſſe volitio ⁊ no
litio.ſiue odiũ⁊ dilectio reſpectu eiuſdẽ ob
iecti.Sʒ nihil ꝓhibet reſpectu diuerſoꝛũ.
nam volitio alicuiꝰeſt nolitio ſui oppoſiti.ſi
militer ſi odio ſoꝛtẽ volo ſoꝛtem nõ eſſe.vel
male eẽ.⁊ ſic eodẽactu odio ſoꝛtẽ ⁊ diligo ſi

ue deſidero ſoꝛtẽ nõ eſſe vel male eẽ. Etper

ↄſequẽs idẽ acteſt odiũ dilectio ⁊ deſideri
um. Uñ patet ꝙ amoꝛ ⁊ odiũ nõ ſunt ſim/
pliciter ↄtraria ſʒ ſolũ reſpectu eiuſdẽ obie
cti.nã illi termini ſuponũtp eodẽ reſpectu

diuerſoꝛum. Hl
CTertia pars de actibus delectandi ⁊ tri

Sz adhuc ſpecialiꝰdicendũ eſt deacti/
bus volũtatis qͥ ſunt delectatio ⁊ triſticia.
Vñ inquirenduʒ eſt vtꝝ delectatio ſit alia

res a dilectione.⁊ triſticia ab odio. Et licʒ

circa ̊ ↄtraria ſit doctoꝝ ſentẽtia tñ ꝓbabi
lius videt᷑ ꝙ om̃is delectatio ſit dilectio.ſʒ
nõ ecõtra. em̃ om̃is delectatio ſit dile/
ctio ex iam dictis apparet.quia cũ om̃is de
lectatio ſit operatio ſiue actꝰ volũtatꝭ ſcðᷣʒ
phm ſeptimo ethicoꝝ.⁊ om̃is actꝰvolũta/
tis ſit volitio vel nolitio.⁊ dilectio vel odi
um.opoꝛtet ꝙ delectatio ſit nolitio ⁊ dile/
ctio.⁊ triſticia ei oppoſita ſit nolitio ⁊ odiũ.

O mnis etiã ↄplacẽtia eſt dilectio.⁊ diſpli
ocentia oppoſita eſt odiũ. om̃is aũt delecta/

tio eſt ↄplacẽtia.⁊ triſticia ei ↄtraria eſt diſ
plicẽtia.quare ſequit poſitũ. Uñ ſiẽ ſe ha

bet deſideriũ ad dilectionem vel amoꝛẽ nõ

2

Tractatus

habiti. ſz om̃e deſideriũ.cũ ſit qneci voli /
tio eſt eſſentialit᷑ quidaʒ amoꝛ ſiue dilectio
habẽdi.quare ſiłiter oĩs electatio erit eſ/
ſentialit᷑ dam amoꝛ iã habiti.⁊ ſic de eoꝝ
oppoſitis reſpectu odij. Naũt nõ ois di
lectio ſit delectatio.⁊ ꝑ ↄſequẽs nec om̃eo
Diüũ ſit triſticia exh̊ apparet.qꝛ vt iã dictũ ẽ.
ofe deſideriũ eſt dilectio.⁊ tñ deſiderium
nõ eſt delectatio.ĩmo ſcõʒ ↄmentatoꝛẽ.xij.
metbapbiſice. deſideriũ pᷣcedẽs ↄpᷣhenſio
nẽ rei deſiderate. eſt magis doloꝛ q; volu/
ptas. quare ⁊c. Si vero dicat᷑ ſicut qͥdã di
cnnt ꝙ licet nõ om̃is dilectio ſit delectatio
tñ oĩs dilectio eſt delectatio vel deſideriuʒ
hoc adhuc nõ videt᷑ eẽ verũ.qð ſic apparet.
qꝛ nõ om̃e odiũ eſt triſticia vel timoꝛ.ergo

nec om̃is dilectio eſt delectatio vel deſide/

riũñ. Cõſequẽtia patet qꝛ illa ſunt diſtincta
gquon oppoſita ſunt oiſtincta. Owoſitũ aüt
Dilectionis eſt odiũ.delectatõis triſticia.⁊
deſideriũ timoꝛ. triſticia enim ſicut ⁊ dele/
ctatio reſpicit obiectum actualit pᷣſens ſed
timoꝛ ꝓpꝛie ſic ⁊ deſideriũ reſpicit actualit᷑
abſens. Sz aſſumptũ ꝓbat᷑. Luz pmo
qꝛ in deo ⁊ in beatis eſt odiũ peccatoꝝ.⁊ iñ
nõ eſt in eis triſticia vel timoꝛ. Cum ſecun
do qꝛᷣ ſcðʒ ph̊m ſecũdo rethoꝛice.aliquod
odiũ eſt de aliq̃ malo in vniuerſali tantum
appꝛehẽſo.vt cũ qͥs odit furẽ vel furtũ ſcõʒ
aceptũ ↄfuſum. ſʒ tale odiũ nõ eſt triſticia
vel timoꝛ.qꝛ triſticia cauſatex apꝛehẽſiõe

alicuiꝰſingularis mali actu habiti. timoꝛ e
lendi.

tiã ſcdᷣm phm ibi fit ex fantaſia. id eſt appꝛe/
henſiõe futuri mali aut coꝛruptini aut con
triſtatini. Pꝛopoſitũ inſuꝑ exh̊ patet qꝛ ali
quis diligit aliquod obiectũ pnᷣs.⁊ nõ ſibi
ↄueniẽs.aliqͥs etiã diligit aliqð bonũ eſti/
matũ ſibi ĩpoſſibile ad habendũ.Talis au
tẽ dilectio nõ eſt delectatio vel deſiderium
qꝛ nõ ſunt niſi reſpectu apꝛehẽſiↄueniẽtis
⁊ eſtimati poſſibilis. Sʒ pmũ patet de
illo qͥ ad vitandũ naufragiũ diuicias quaſ
multũ amat ꝓicit in mare.nã ſcõᷣʒ phm ter
tio ethicoꝝ.talis vult ⁊ ꝑ ↄſequẽs diligit il
lam piectionẽ.⁊ tñ illa nõ eſt ſibi ↄueniẽs.
imo multũ diſcõueniẽs ſcdᷣm ſuã inclina/
tionẽ.nec in illa delectat᷑.ĩmo multũ triſta
tur. Quia delectatio ſcdᷣm e deſcriptõʒ ſo
lũ eſt reſpectu pñtis ↄueniẽtis ſcᷣm habi
tiũ vel naturã.id eſt ſcdᷣm habitualẽ vel na/
turalẽ inclinatõ. Secundũ vᷣo patʒ ð
ullo qͥ eſt vᷣtuoſus ⁊ nõ eſt virgo.⁊ tñ vᷣgini⸗

tatẽ diligit in alio quã ſibi reputat ĩpoſſibi

lem.iõ reſpectu illnõ habet deſideriüũ vel
delectatõʒ.q̃re ⁊c.

ta Expdict aũt ſequũ
tur aliq̃̊. Et pmo qͥdẽ ſequit᷑ nõ oĩs cõ
placentia vel diſplicẽtia eſt delectatio vel

triſticia. qꝛ oĩs volitio vel nolitio eſt ↄpla/

centia vel diſplicẽtia.⁊ nõ om̃is talis eſt ðᷣ
lectatio vel triſticia. Scðo ſequit᷑ qa

liqua triſticia ⁊ diſplicẽtia eſt volutaria et

volũtarie placita.qꝛ aliq talis eſt virtuoſa
cũ virtutis ſit delectari ⁊ triſtari in quibi⁊
quãdo opoꝛtet ⁊c.ſecũdo ethicoꝝ.vt triſti/

cia ⁊ diſplicẽtia de malo ꝓximi placet vir/

tuoſo cui diſplicet ꝓximi malũ. Tertio

ſequit᷑ ꝙ delectatio ⁊ triſticia poſſunt ſimł

eẽ in eadeʒ volitiua.qꝛ aliqua triſticia põt

eſſe vtuoſe. ⁊ ꝑ ↄſeques delectabilit elicita
vñ triſticia ſiue diſplicẽtia vł penitẽtia pec
cati pᷣteriti põt eſſe delectabilis virtuoſo qͥ

triſtat᷑ vel dolet circa peccatũ pᷣteritũ.

OQuarto ſequit᷑ ꝙ aliqua dilectio põt eẽ
delectabilis q̃ nõ eit delectatio. ſic patet ð
ſpe ⁊ deſiderio.⁊ inde etiã aparet illud di/

ctum Ariſtotilis.x.ethicoꝝ eẽ veꝝ opatõʒ

pficit delectatio. vñ ðᷣlectatio cũ ſit dilectõ

⁊ operatio põt tamẽ aliam dilectõeʒ ⁊ ope

rationẽ ꝑficere.nõ quidẽ foꝛmalit.ſed aliqᷓ

alio mõ cauſalit.ſcʒ ꝑ modũ finis vł ꝑ mo
dũ obiecti vel agẽtis. ſiẽ nott ibidẽ verba
Ariſtotilis.⁊ ꝑ pꝛedicta poſſunt in ꝓpoſito

4

ſolui multa dubleaiaa.
Quarta pars de pꝛoductioneactus vo

Szʒ cũ dictũ ſit de quiditate actuũ vo/

luntatis ⁊ eoꝝ diſtinctõe etiã aliqͥd dicen/

dũ eſt de ioꝝ ꝓductiõe.ſcʒ an tales actus
a volũtate fiant ſubito vel ſucceſſiue. Unð

circa h̊ ſunt tres modi dicẽdi.Pꝛimꝰ eſt q;
oĩs talis aciꝰtantũ fit in tꝑe.ita ꝙ nõ ſit da/⸗
repmũ inſtans in quo hec ſit vera.volũtaſ
vult. Alius eſt ꝙ volitio põt eẽ ſubito Ter
tius eſt ꝙ act?qui eſt volitio põt eſſe ſubito

ſʒ tñ nõ eſt dare pᷣmũ inſtans ĩ quo illa res

ſit volitio. vel in ip̃a volũtas ꝑ illũ actuʒ

vult. Licet aũt nulłᷣꝰiſtoꝝ modoꝝ ſit e⸗

nidenter ꝓbabilis vel ĩpꝛobabilis tñ pᷣmꝰ
modꝰdicẽdi videt᷑ magis rõnabilis qꝛ nul
la opatio creature ſiue potẽtie natural põt
eẽ ſubita.ſʒ quelibet eſt ſucceſſiua ⁊ tꝑalis.
nam ſubito agere videt᷑ſolũ eẽ potẽtie infi/
nite virtutis. Secũdus aũt modꝰ etiaʒ eſt

ſuſtinibilis.qꝛ ꝙ delectatio fiat in inſtanti

nhi
inwolun
tvolit
atq
ihen
prorim
ſactio.
medite
icno.
ſcachal
Gu
ſp tuii

ug
lioih

nopot
ſppoſt

ſei

dicene
trpplia
tovie⸗
nadial
herili
Nſo⸗
llerte
doccter⸗
gbonet
onen
lieinf
ptione
adbon
tendee

tiamae

ſzetiä⸗
eptum
ne vel/
volunte
eno fi⸗
fglisoa
huzerten
Noport

Afemo⸗
almolt
Mti⸗
oqqua

turglite

hetntn
egiaſe

de anima

tiyoſſ
ſcenünt videt᷑ fuiſſe opinio ariſtotilis. Sʒ tertius cit᷑ paſſio. Tales igit᷑ oꝑationes appetir
tſegni mocłeſt minꝰ pbabilis.qꝛ poſito illo actu ſenſitiui que pꝛie dicunt paſſiones ⁊ de qͥ‚
noisc in voluntate nõ aparet ratio quare pmo ñ bus eſt ſpeculatio pᷣſentis capituli qũq; di
nio vel eſt volitio ⁊ poſtea eſt volitio.niſi foꝛte di/ cunt᷑ paſſiones coꝛdis.qñq; paſſiones mẽ
cko, catꝙꝑ volitionẽ aliqͥd 2notat᷑ qdð poſtea ẽ tis qq; paſſiones animi.Dicunt᷑ em̃ pal
stiset ⁊ pus nõ fuit ſicut in inſtanti q̊ ignis ẽ ap/ ſiones coꝛdis tanq; ſubiecti pᷣmo ⁊ pncipa
dleguto pꝛoximat ad lignũ caloꝛ ignis nõ eſt cale/ liter patientis.quia in eis coꝛ pncipaliter
wlinue factio.⁊ ĩmediate poſt erit calefactio.qꝛ im patit vt poſt videbit᷑. Dicunt᷑ aut paſſio
cnm mediate poſt babebit ↄtinue caliditateʒz in ones mẽtis tanq; cauſe interioꝝ bᷣmo⁊ pn
miingip ligno.⁊ h̊ impoꝛtat iſte terminꝰ calefactio. cipaliter efficiẽtis quia mens pncipaliter
NrNID ſcʒ ꝙ aliqͥd cauſat caloꝛem in aliq̃̊ ſubiecto mediante cognitõe vel eſtimatõe qua iudi/
Mar ni⸗ Sʒ talẽ reʒ ponere vltra illũ actũ eſt oino cat aliqͥd vtile vel nociuũ efficit paſſioneʒ
„Nno ſuꝑſuũ ⁊ voluntariũ dictũ.⁊ etiã ſi ponere in coꝛde ꝓpter quã cetera mebꝛa coꝛpis im
ſünrſink tur magis ↄcedendũ eſſet ꝙ illa res eẽt vo / mutãtur. Dicunt᷑ etiã paſſion es animi.qꝛ
nicsper litio. q; hoc eſſet ↄcedendũ de illo actn pꝛi animꝰ vtrãq; vim cõpꝛehendit cognitiuaʒ
bltäicn mo poſito. Et hec de hac materia ſufficiãt ſcʒ interioꝛem ⁊ affectiuaʒ ſe eu motiuã.qua
anünde in woſtoo. rim quelibet ad paſſionẽ ↄcurrit ꝓpꝛie di⸗
MK Pꝛima ps de paſſionib generaliter. Secunda pars de paſſionibus ſpecia/
cciopir OIſtq; de actib⸗ anie dictü eſt oſe / liter. JMd?
ſennz p quuenter qꝛ paſſiones anie vident Hijs itaq; generalit pᷣmiſſis.tria ſpecia
cludte Auid actus eẽ de paſſionib anĩe liter ↄſideranda ſunt circa paſſiones ſenſi-
norni, dicendũ eſt. Uñ ſciendũ ꝙ paſſio põt capi tiue virtutis. Pꝛimũ eſt de numero⁊ diſtĩ
ilal tripliciter. Uno mõ citer ⁊ ſicomis oꝑa/ ccione paſſionũ. Secundũ de cauſis ipaꝝ
igtar tio ale poteſt dici paſſio. ſicut tertio de ani Tertiu de effectibs eaꝝ Quantũ aũt ad nu
atal⸗ ma dicit᷑ ꝙ itelligere eſt paſſio. Alio modo merũ ſciendũ eſt ꝙ pᷣme paſſiones coꝛdis
Nono ſpecialiter ⁊ ſic ſola oꝑatio apetitus dicit ad qᷓs omes alie reducunt᷑ due ſunt ſcilicʒ
Syute paſſio. Oʒ adhuc ertio mo magia ſpecia amoꝛ ⁊ odiũ.vł ſcoᷣm aliquos delectatio ⁊
gio liter ⁊ ꝓpꝛie oꝑatio appetitus ſenſitiui.qꝛ ſiẽ doloꝛ. Alie em̃ vel ad delectationẽ ꝑtinent
n docet experientia ipᷣa fit cũ quadã trãſmu/ vt gaudiũ.audacia.⁊ ſpes.vel ad doloꝛem
n tatione coꝛpali.x ſic diffinit euſterctꝰ paſſi/ yt triſticia timoꝛ ⁊ deſperatio. Delectatio
an onem.qꝙ eſt molꝰ appetitiue potentie ſenſibi aũt vt h ſumit᷑ nomẽ ↄmunec̃.tã ad eã que
zan lis in fantaſia boni vel mali. In qua deſcri fit exapꝛehẽſione boni facta ꝑ ſenſus exte/⸗
Cun ptione capit᷑motus ꝓ actuali inclinatione rioꝛes.qᷓ; etia mꝑ vires interioꝛes. Doloꝛ
den ad bonũ ꝓſequendũ vel malii fugiendũ.er vero nomẽ ↄmunetã ad illũ qui fit exapp/⸗
Gign tendẽdo etiã inclinatõʒ nõ ſolũ ad tenden/ henſione mali facta exterioꝛibo ſenſibo qᷓ; in
ine tiam ad bonũ habendũ vel malũvitanduʒ terioꝛibs viribs. Sʒ delectatõʒz cauſatd ab
n,ſtg ſʒ etiã ad fixionẽ ſeu adherẽtiã in bonũ ad/ interioꝛi appꝛeheſione boni.UVſus cõis vo
nöͤſtdn, eptum.Dicit᷑ aũt apetitiue potentie ſenſiti cat leticiã ſeu gaudiũ.doloꝛẽ vero tantum
wwlin ue vel ſenſibilis ad differentiã oꝑationum ab interioꝛi appꝛehẽſione mali noĩat triſtici
hbiv voluntatis.que nõ dicunt᷑ paſſiones ꝓpꝛie. am. Quantũ aũt ad diſtinctionẽ dictaꝝ
ſubio qꝛ nõ fiunt per tranſmutatõʒ oꝛgani coꝛpo paſſionũ ſciendũ eſt qꝙ; ipa attendit᷑ex duo/
ll tes ralis ad quas tamẽ ſi qͥ velit nomẽ paſſio bus Pꝛimo ex ipᷣis potẽtijs a bo ſunt Se
laauz nuz extendere ad h̊ ꝙ illa deſcriptio ↄueni/⸗/ cũdo ex obiectis ꝓpꝛijs circa q̃ ſunt. Preſpe
onſte, at opoꝛtet illã clauſulã potẽtie ſenſitiue ab ctuz ad pmũ dicunt᷑ differre genere. ſz ꝑ re
anpt ea remouere Dicit᷑ etiã in fantaſia boni ſpectũ ad ſcðᷣm differre ſpecie.Peroſidera
ennl vel mali ad explicandũ obiectũ paſſionuʒ. tionẽ ad pᷣmũ aliq paſſiones dicunt᷑ ↄueni
nlpt vel etiã ad differentiã naturalis inclinatio re potentie ↄcupiſcibili ſe icut amoꝛ ⁊ odiũ
galis nis.qua ſcʒ quelibet potentia oꝑatiua na/ ooeſideriũ ⁊ fuga.gaudiũ ⁊ triſticia.qnedã
Keiſ turaliter inclinat᷑ ad ſuã ꝓpꝛiã opationẽ ſi/ vero iraſcibiliſicut ſpes: deſperatio.auda
crhjct ne fantaſia.id eſt apꝛ:ehenſiõe ſeu cognitõe cia ⁊ timoꝛ.ira ⁊ hmõi. Peroſiderationẽ
üntomga pꝛeuia ſine qua nõ eſt illa inclinatio que di vero ad ſcdᷣm aliq poſſtanes ſuntteſhein

Tractatus

awꝛehenſiboni yt amoꝛ ⁊ leticia. quedãve

ro reſpectu appꝛehẽſi mali. vt odiũ ⁊ triſti /

cia. Uñ ſcoᷣm pᷣdictã Zuplicẽ 2ſidera/
tionẽ qdam inter paſſiones talẽ aſſignant
diſtinctionẽ. Hã om̃is paſſio vel eſt poten
tie ↄcupiſcibilis vel iralſcibilis. Si poten/
tie ↄcupiſcibilis hů eſt tripliciter. Uel gene
raliter quãtũ ad inclinatõʒ ſic ſi ſit reſpe/⸗
ctu boni eſt dilectio vel amoꝛ. ⁊ ſi reſpectu
mali eſt odiũ vel rancoꝛ. nihil em̃ aliud eſt
rancoꝛ qᷓ; odiũ inneteratu. Uel quantũ ad

motũ ſeu pſecutionẽ.⁊ ſicſi ſit in bonumẽ
deſideriũ.⁊ ſi in malũ eſt fuga vel hoꝛroꝛ.ĩ pᷣ
noĩata em̃ eſt paſſio oppoſita ðᷣſiderio.⁊ qũ

qʒ; vocattimoꝛ vt patet in pcedenti capitu
lo. Uel quantũ ad ↄſecutionẽ.⁊ ſic ſi ſit in
bonũ eſt delectatio gaudiũ vel leticia.⁊ ſi ĩ

9*

malũ eſt doloꝛ vel triſticia. Si vero poten

tie iraſcibilis. vel eſt reſpectu boni aggre/

diendi.⁊ ſic eſt ſpes.vel reſpectu boni fugi

endi.⁊ ſic eſt deſperatio. vl eſt reſpectu ma
li aggrediendi.⁊ ſic eſt audacia.vł reſpectu
mali fugiendi.⁊ ſic eſt timoꝛ. Ira aüt videt᷑

eſſe qdam paſſio ↄpoſita cuinõ eſt alia paſ .
iõ ſanguiĩs diſpoſitio cauſa q̃dam eſt p̃pa/

ſio cõtraria.vel ſi ſit eſt innoĩata Pꝛedicte
aũt diuiſionis modificatio.⁊ pᷣdictaꝝ paſ/
ſionũ appꝛopꝛiata diſtictio magis patet ex
ſenti capitulo.iõ bꝛeu ꝑtranſeo.
Tertia ꝑs de cauſis paſſionſfn.
SDSʒz quantũ ad canſas haꝝ paſſionuʒ
ſciendũ eſt ꝙ due ſunt in genere. extrinſeca
ſcz ⁊ intrinſeca. Extrinſeca cauſa eſt ob
iectũ boni vel mali. Licet em̃ in aliqᷓ paſſi/

pᷣdictis in pᷣcedenti.? etiã ex dicendis in ͤ/

one vt in ira vel ſpe obiectũ habeat ſpeciali

ter rationẽ ardui. tamẽ generalit in quali/
bet obiectũ habet rationẽ bonivel mali. vl

Zueniẽtis aut diſcõueniẽtis.ſiue placentis

aut diſplicentis. Uñ ſcom hoc ad variati
onẽ obiectoꝝ ſequit᷑ variatio paſſionũ. vt
patet in melodijs.ludis.tripudijs.⁊ pictu
ris. Intrinſeca vero cauſa eſt duplex. qᷓ
ruz vna habet rõnez efficiẽtis. ſcʒ imagina
tio ſeu eſtimatio alicup ſub rõe boni vl ma
li.placentis vel diſplicentis. Quicqͥd enizʒz

„

imaginat᷑ ſub rõne tali.ita ꝙ tale eſtimet eẽ

q;uis ſit aliter in re.tamen animu mou
coꝛpus ĩmutat. Uñ vis hmõi motina ima

ginatiue ſeu eſtimatiue virtutis nõſ. olũ paꝰ

tet in vigilijs ſed etiã in ſompnijs in qbus
pter imaginata ⁊ eſtimata contingit doꝛ⸗
mientes oꝑa vigilãtiũ exercere. Alia o

mũ mouet ?

cauſa intrinſeca habet rationẽ diſponẽtis⸗
diſpoſitio aũtad generationeʒ paſſionũ in
tribo pᷣncipaliter ↄſiſtit.ſcʒ ĩ mẽbꝛis ſeu mæę

bꝛoꝝ ↄplexione in ſpiritibo ⁊ ſanguine. In

mẽbꝛis ſiquidẽ ſen mẽbꝛoꝝ ↄplexiõe.quo/⸗

niam diuerſitas ↄplexionis in eis.⁊ maxiĩe
coꝛdis inclinat ad diuerſas paſſiones mẽ/
tis.quia cũ mẽbꝛa ſint inſtrumẽta aqnie ſeu

virtutis.illa cũ eis pꝛomptioperatad que

ipa ex ſui ↄplexionepnius inclinat᷑. In ſpi
ritibo aũt.qm ſpiritus etiã eſt qdammõ vir

tutis inſtrumentũ ſicut ⁊ mẽbꝛuʒ.nõ tamẽ

ncipale ⁊ ĩmediatũ.ſʒ mediatũ ⁊ diſpoſi/

tiuũ.qꝛapꝛie inſtrumentum anie nõ eſt niſi

oꝛganũ cui ipᷣa ſicut foꝛma ⁊ motoꝛ ↄiun/⸗

gitur imediate.ſpiritus tñ aliqualit dicit᷑ ĩ

ſtrumentũ qꝛ mẽbꝛoꝝ ſeu inſtrumẽtoꝝ diſ
poſitiuũ ideo cũ ex dinerſitate inſtru mẽto
rum ſeq̃tur diuerſitas actionũ.ſicut diuer
ſa mẽbꝛoꝝ ↄplexio.ſic ⁊ diuerſa ſpirituum
diſpoſitio. cauſa eſt diſpoſitiua diuerſaruʒ
paſſionũ. In ſanguine vero quoniã taʒ

mẽbꝛũ q; ſpiritus recipiũt diſpoſitõʒ a ſan

guinis diuerſitate. tanq; a ↄmuni materia

rans ad pᷣdicta accidẽtia. Clerbigra Dan

guis ſubtilis ⁊ clarus in ſi ubſtatia. tẽpera/

tus vero ĩ qualitatibo cũ ſpũs generet ſylẽ

didos atq; tẽperatos.diſponit ad leticiam

maioꝛẽ vel minoꝛẽ.ſcdᷣm maioꝛẽ autmino
rẽ ip̃ius qntitatẽ.⁊ ita ꝓpoꝛtionalit ſcõᷣm a

liam vel aliã ſui diſpoſitionẽ ad aliã ⁊ aliã

diſponit paſſionẽ.qð ꝑticularit dearticu /
lare ſpectatlad ſciẽtiã medicine.
Quarta ꝑs de effectib paſſionn.
NQuãtũ ãt ad effectdictaꝝ paſſionũ.cũ
dictũ ſit ad generationẽ eaꝝ pᷣcedere actuʒ
eſtimatõis tanẽ; efficiẽtis.iõ pus dicendũ
eſt de effectibo paſſionũ huvirtutis.circa

quos pꝛimo opoꝛtet conſiderare immutã/

di oꝛdinem.poſtea immutationis impꝛeſ-/
ſionem.
Deoexuactu eſtimationis.
UVUiñ circa bmõi oꝛdinẽ ſciẽdũ eſt ꝙ eſti
matio duplicitimmutat mẽbꝛa coꝛꝑis.qꝛ

qñq; mediãte motu coꝛdis. ſicut patet ĩ ve

hement paſſionatis. qũq; vero ĩmediateſi

ne tali motu.qͥ ſaltẽ ſit manifeſte ⁊ notabili

ter ꝑceptibilis. Uñ licet oĩs eſtimatio cuʒ

ſit placẽtis aut diſplicẽtis aliqualit᷑ ſit mo/

tiua coꝛdis.qꝛ tamẽtalis mot qñq; a con⸗

ſucto ſenſibilit nõ diſcernit immutatio ſe ⸗

gbi⸗
munt
gencd
nioſp
nnaln
dato
tur.
mant
ciſo⸗
tionit
fitis
enti⸗
ſooi
ani
ſoꝛnns
ſnlbi
ſiist⸗
ſö
N
ſe
gei⸗
copt
mnan

fi

1
ſacha
ſtiab
ſom
toror
oa
gualn
Cund
meb⸗
lornn
ſcn
coꝛc
mun
tion
let 6
phen
Ani
tniy
ſgel
lrtan
loctle
ditag
tgloig
tatio⸗
orp⸗
linte
comi

ponets
ſſonäin
sſeumẽ
Mne. n
Wegno/
amde
ſonesnti,

nniela

nkure
ni Ni
Anmöi
znöane
1dlhol⸗
Höcknit
or olnn/
Urdcki
wänndi
ſtrumer⸗
ardine
virunume
iuefſanz
voniͤtg
ſtizshn
limacn
nckioe
on
aen/
ni e

cimn

emino
Cöna
1di
nvcu/

ſioni c
eca;
gdicctci

csu

einmn,
ginnch

cocki
apis, .
gnetiſe
hieli
holabli

— — m+ß y . —

quẽs illã eſtimationẽ ſine motu coꝛdis cõ/

muniter fieri dicit᷑ ſiẽ patet in eis qͥ ad min

ri ↄſpiciunt aut imaginant᷑ Simile quoq;

in alijs actib reꝑit᷑ vt in oſcitatõe ⁊ ſpandi

datione ⁊ hmõi.in illis qͥ ad talia diſponũ/
tur. Hec aũt impᷣſſio eſtimatõis nõ ſolum
manifeſtat᷑incoꝛꝑe eſtimãtis.ſʒ qñq; in de
ciſo ab eo ꝑ viã ꝓpagatõis.nã ſi tꝑe genera/
tionis ſeu carnalis ↄmixtionis mens gene
rãtis attente imaginet᷑ circa fedas figuras

erit in generato ad h̊ diſpoſito feda figura

tio aut ↄtraria ſi ecõtrario. Cui põt aſſi

gnari rõ.qꝛ ſpiritus eſt receptiuꝰ ⁊ delatiuꝰ

foꝛinaꝝ ſiue ſpecieꝝ. q̃ licet in ipᷣo non ſint
ſenſibiles.in coꝛꝑiba tamẽ ⁊ mẽbꝛis diſpo/

ſitis faciũt ſenſibiles impᷣſſiones. ſicut aer
nõ viſibilit᷑ recipit ſpecies.quas ꝑ ſpeculũ

viſui repñtat. In ſpiritu ergo velut in aere
ſpẽs eſt ab eſtimatiua ꝓcedẽs multiplicat
qͥ cñ tali ſpecie infoꝛmatſemini aut mẽbꝛo
copulet᷑ vtrobiq; ſcᷣm exigentiã ſue infoꝛ/

matiõis virtutẽ operãtẽ inclinat ſcʒ foꝛma

tiuam in ſemine ⁊ regitiuã in mẽbꝛis.
Quita pars de duplici effectu paſſionũ.

,Sz circa hmõi imutatõis impᷣſſioneʒ
ſciendũ eſt ꝙ duo ſunt effectin genere cau

ſati ab eſtimatione.⁊ generalit᷑ cauſabiles
ab om̃i animi paſſione.ſcʒ mẽbꝛoꝝ altera/
tio ⁊ operationũ ĩmutatio. Hẽbꝛa em̃ ab

eis alterant᷑ ſcdᷣm qualitatẽ ⁊ nõ ſolũ ſcðm

qualitates pᷣmas.ſʒ qñq; ſcdᷣin q̃litates ſe/
cundas.ſicut qũq; ab eſtimatõe vel paſſiõe
mẽbꝛa aliqᷓ calefiũt.aliqᷓ infrigidãt᷑.aliq̃ co
loꝛant᷑aliq̃ diſcoloꝛant᷑ mẽbꝛa etiã ĩmutãt
ſcðᷣm oꝑatõʒ. Et h̊ maxiĩe patʒ in motu
coꝛdis ſcᷣm cumutatõis exigẽtiã ſequit᷑ ĩ
mutatio totiꝰ coꝛꝑis.vᷣbigr̃a. Res ꝑ eſtima
tionẽ app̃henſa alit᷑ ⁊ alidiuerſimode mo

uet coꝛ localit.ſcʒ illa q̃ ſub rõne ↄferetꝭ ap

pᷣhendit᷑ dilatando.q̃ vo ſub rõne oppoſiti
ↄſtringẽdo. Nõ aũt fit in coꝛde hmõi mo/
tnũ vel oꝑationũ variatio a curſu ſolito.ni
ſi ꝑ alterationẽ pᷣus factã in ipᷣo Illis ergo
q̃liuatibo pᷣus alterat᷑ ꝑ q̊s ad pᷣdictos mot

locales maxie diſponit᷑. Hee ſunt aũt cali/

ditas ⁊ frigiditas. Nã illa pncipiũ eſt dila

tatõis.iſta vᷣo ↄſtrictõis.O poꝛtet &̊ ſi dila/

In triſticia vero que oponitur gandio
coꝛ ⁊ coꝛpus ĩmutantur oppoſito modo S
excepto ꝙ ipᷣa nõ calefacit interioꝛa.cuiꝰp

*

paſſionis.

Seddcũ pᷣmiſſa de effectib eſtimatõis
paſſionũ coꝛdis dicta ſunt generaliter.ali -
qua de eis dicenda ſunt ſpecialit.

De gaudio ⁊ letica.

Sciendũ eſtigit᷑ ꝙ in gaudio puro ſine
leticia quia appꝛehẽſuʒ habet rationẽ ↄfe/

rentis ⁊ delectabilis.ð ideo coꝛ q eſt pmnz

mobile coꝛꝑis ⁊ qdᷣlibet aliud mẽbꝛũ ꝓpoꝛ/

tionalit᷑ mouet᷑ ſcðõᷣm foꝛmã occurrẽdi⁊ ap

pꝛopinquãdi rei q talis eſtimat᷑ ſcʒ dilata/
tione vel extenſione.quapꝛopter natura in

tenta pᷣparare mẽbꝛa⁊ maxime oꝛgana ſen

Serta paro deſpeciali effectu cuiuſts

—RM
“

e et Nicir. u 8. in coꝛdddaas.l
gendũ aut vomendũ ꝓuocant᷑ cũ talia fie-

ſus.⁊ motus ad dilatationem ⁊ extenſion
influit eis a coꝛde naturalem caloꝛẽ.⁊ ſpi /--u-
ritus quibus dilatẽtur ⁊ extendantur.Eſt

autem iſte motus non ſubitus aut impetu
oſus ſed ſuauis ⁊ paulatinus.⁊ ideo in om

ni gaudio cõmunis effectus eſt coꝛ paula-

tim dilatare⁊ infrigidare.⁊ per conſeques

interioꝛa frigeſcere. ⁊ exterioꝛa caleſcere te

perato ſiue naturali caloꝛee.
De triſticia.

eſt cã.nã obiectũ eieſt malũ pñs ſiue ↄiun

ctum qð ↄcipit᷑ ſine aliã ſpe vitãdi.ſiue fu/
giẽdo.vt in timoꝛe.ſiue repellẽdo.vt in ira

ſiue repugnando.vt in audacia.iõ ſimplex

