Gb667_fol
author: Peter, von Ailly, Kardinal

N 125 11942361 021

UIIIIIIIInIEIIIIII

. . 5
— . — — — 4 * — —
=– — * .
1 .
*
7
-
-
4 .
8
.
„
.
.
.
2
. .
— —
.

5

reuerendiſſumo
o de dlilliaco. ſacre the⸗

rmones compila
domino oomio

.—
4
.
ℳ 4
772
„

—
„

4

—

ontenta in boc uolumine

In hboc volumine otinentur tractat⸗
et ſermones compilati a reuerendiſſimo
domino.domino Petro ð Ailliaco ſacre
theologie doctoꝛe.quondam cancellario
Pariſieñ.poſtea Anicieũ.epiſcopo ⁊ Cꝗ
meraceñ. Deinde ſancte romane eccleſie
cardinali.Et pꝛimo
Speculum conſiderationis. 2
Eompendinm ↄtemplationis.Et habet
duos traccatus. 13 %½
De quatuoꝛ gꝛadibus ſcale ſpiritualis ex
dDictis beati Bernarii. ?

UWerbum abbꝛeuiatum ſuꝑ pſalterio. 2/

Deuota meditatio ſeu expoſitio ſuper ſex

tis Benedicti pape.xiij.que facta ẽ occa⸗
ſione pꝛedicti ſermonis.
Sermo de ſancto Gꝛiſogono martire. .!
Sermo de ſancto Ludouico Karoli re
gis Sicilie filio eo Tholoſano. £ —
Sermo adbuc de eodem.—
Sermo de omnibus ſanctis. S
Sermo adhuc de eadem feſtiuitate.

Sermo factus in ſynodo Cameraceñũ.

Item adhuc ſermo de ⁊ in odem. 5£
Omelia facta in ſynodo ſuperillo euãge
lio Deſignauit dũs ⁊ alios.lxxjij. ·ꝰ⸗
Sermo de ſancto Dominico.

mis vᷣſib pſalmi Inte dñe ſperaui. 2 Sermo de ſancto Franciſco. ⸗

Item deuota meditatio ſeu expoſitio ſuꝑ
reliquos verſus eiuſdem pſalmi..&
Alia deuota meditatio ſuꝑ pſalmum Ju
dica me deus? c. &
Expoſitio ſuper cantica canticoꝛum. /
cractatus ſuper ſeptem pſalmos penitẽ

Wractatus deoꝛatione dominica.?
MPꝛatio dominica anagogice expoſita.
Deuota meditatio ſuꝑ Aue Maria.
Wractatus ſuper cantico beate marie.
Wractatus ſuper cantico Zacharie.
Tractatus ſuper cantico S
hete.

Epylogus de quadruplici erercicio ſpi⸗

„α

rituaii. —— 485
Tractatna de duodecim honoꝛibus ſan
cti Joſeph viri Marie

9

—

2

=

ymeonis p/

Tractatus de anima. 8 29
Sermo pbᷣmus deaduentu dominn o⸗
Sermo ſecundus deeogden. 3
Sermo tertius de aduẽtu domini ⁊ ſpe-
cialiter de aduentu ad iudicium. ⸗?
Sermo de natiuitate doming. 20°
en adhuc ſermo de eadem feſtiuitatte. 2*
ermo de circumciſione. 127
Sermo de ſeptuageſima 1ſ12

nerali.dñica in medio quadrageſime.

Sermo in die reſurrectionis.

SDermo factus Conſtantie in cõcilio ge 126

— 131
Sermo in die Penthecoſtes. 4 7
Item adhuc ſermo de eodem feto. 2
Maogus vel foꝛma eligendi ſummuʒ põ
Sermo de ſancta trinitate.

Item conſtitutio eiuſdem ſancte trinita

— — —

— —

Lapitula ſpecu. conſi.

Incipit ſpeculũ conſiderationis edi

tum ſiue compilatũ per reuerendũ in chꝛi
ſto patrẽ dominũ Petrũ de Aillyaco ſa/
cre theologie doctoꝛem.ac epiſcopũ Ca⸗âl⸗i
meracenſem.⁊ poſtea cardinalẽ ⁊c.

t ¶ quens qui ſpeculum con

ſideratõnis intitulat᷑ tres

partes ſᷣm tres ↄſiderati/

”M”M”VUMF ones continet. Pꝛima
pars habet ſex capituia.
Gimo triplicem conſiderationẽ ꝓponit.

ecũdo pꝛimã ↄſiderationẽ pꝛoſeqͥtur.

Tertio ꝑiculum pᷣlationis ↄcludit.
AQAuartum de tentationibus ⁊ turbatiõi/
bvus cure paſtoꝛalis.
Nuintũ de laude vite quiete et clauſtra-/

lis.

Serxtum de his que iuuant ad purgatio

nem vicioꝛum.

Secũda pars habet nouem capitula.
Sime ſecundã ↄſiderationẽ pꝛoſeqͥtur.

ecundum de tribus virtutibus theo/
logicis.

Terciũ de quatuoꝛ virtutib cardinalibꝰ
Quartum de diſtinctione virtutum car-

dinaliũ ſᷣm qunoſdam philoſophos.

DODuintum de virtutũ diltinctiõe m phi⸗
p

loſophos peripathethicos.

Sextũ de vtutib ꝑtinẽtibo ad pꝛudẽtiã.
Septimum de virtutibus pertinẽtibus

ad temperantiim.
Octauum de virtutibus pertinentibus
da foꝛtitudinem.

Monũ de virtutibo ꝑtinentibo ad iuſticiã.

LTeercia pars.xxj.capitula continet.
D eeaterthn ↄſideꝛationẽ pſequitur.
Secundum de actiue et contemplatiue
viile comparatione.
Tercium de his que ad contemplationẽ

diſponendo pꝛeueniuntt.
Quartum de his que ad contemplatio/

nem iuuando pꝛoſiciuunt.
Quintum de his que contemplationem
conſummando perficiunt.

Sextum de conſideratione eoꝛuʒ q̃ nos
ſumus vel que in nobis ſunt.

Septimum de conſideratione eoꝛuʒ que

inuxta ſeu pꝛope nos ſunt.
Octauum de conſideratione eoꝛum que

contra nos ſunt.
Nonum de conſideratione eoꝛum que ꝓ

nobis ſeu pꝛopter nos ſunt.

Decimum de contemplatione eoꝛuʒ que

Zactatus ſe

Ungdecimum de conteplatõne in beatis

ſupꝛa nos ſunt.

Duogdecimum de contemplatione in an/
gelicis ſpiritibus. M

Tredecimum decontemplatiõe in diui /
nis perfectionibus.

Decimũquartum de tribus gꝛadibus cõ

ſiderationis

Decimũquintum de differentia cogitati

onis.meditationis.⁊ ↄtemplationis.

Decimüũſextum de ſex generibus cõtem/

plationis.

Decimumſeptimũ de triplici celo anime
er de ſex coꝛreſpõdẽtibo alis ↄtẽplatõis
Decimũoctauum de varijs modis et q̃/

litatibus ↄtemplationis.
Decimũnonum de varijs gradibus triü
mogdoꝛum ↄtemplationis.
Uiceſimũ de ſex documentis acquirẽde
et conſeruande contemplationis.

Uiceſimũpꝛimum de quibuſdã notãdis
circa perfectionẽ contemplationis.

Incipit ſpeculum ↄſiderationis.

Bilſquiſes qui
Aꝗq a munai ſollicitudine elonga
ſti fugiens ⁊ iuxta verbũ ꝓphe/
te manẽs in ſolitudie ad tran

quillitatem vite quietioꝛis migraſti vtp/
poſitum tuuʒz firmius ſta bilias. ſtabiliuſ

qʒ confirmes.Teipſum ad quid veneris
diligenter interroga.⁊ aſſidua meditatio

ne per ea que in hoc conſiderationis ſpe/

culo perſpexeris tibi ipſe reſponaens⸗ .

Soeculum

XXx riplicem conſiderationem pꝛoponit
capitulum pꝛimum. —

Npꝛimiſigi
tur cõſioera
1 te ncipaliter ad tria.ad

que omnis humane vite
tendere debet intentio.

Hoc eſt ad vicioꝛũ pur/

ggggggtioné. ad virtutũ plan
tationem.et per hec ad pꝛemioꝛũ qualem
cunq; pꝛeguſtationẽ veniſſe. Nam ve/
re ſic eſt ꝙ quicunq; ab exterioꝛũ tẽpoꝛali
um turbatione ad interioꝛẽ ſpũalium va
cationẽ ꝑ diuinã vocationẽ quaſi ð ſcola
vanitat ꝑ ſcalã vᷣitatis attrahũtur.nõ ni/
ſi pꝛius expurgatis vicijs et complãtatis
virtutibus.ad illam eternoꝛũ pꝛemioꝛuʒ
ſuauitatem quantũ in hac tranſitoꝛia vi/

ta conceditur videndã.et vtrũq; pᷣguſtã/

dam ſubleuant᷑.talibus enim ꝑ ꝓphetã di
citur Guſtate et videte quoniam ſuauis
eſt domins.
Pꝛimam conſiderationẽ pꝛoſequit᷑ ca
pitulum ſecundum.
NNUaantũ aũt ad huius ↄſideratio/
q ns pꝛincipium id eſt ad purgati/
onem vicioꝛũ ꝑtinet.audi et dili/
genter attende terribilem diuine ſcriptu/
re ſententiã O mne inquit quod eſt in mũ
do.aut eſt concupiſcentia carnis.aut con
cupiſcentia oculoꝝ.aut ſuperbia vite.O
vicioꝛũ voꝛaginem.O nimiũ infelicẽ ma
leq; ſecurũ qui in tanta tamq; periculoſa
tẽpeſtate ſeſe feliciter aut ſecure ſtare falla
citer ſeductus exiſtimat. Quid eꝛgo aliud
reſtat niſi vt ab huius mũdi turbido ma/
ri.in poꝛtũ quiete ſalutis euadas.vbi nõ
ſolum tuoꝛũ ſed et alienoꝛũ vicioꝛũ carib
dim ac ſcillaʒ effugias. Sed vbi hũc poꝛ
tum queras aut vbi inuenias conſidera.
pꝛofecto ſi exꝑientie credis illum queꝛere
ſecurius ⁊ faciliꝰinuenire poteris in clau
ſtrali ſolitudine.q; in ſollicitudine paſto/
rali.Queris cur ita ſit. NHNam illa ſuoꝛum
tm̃.iſta vᷣo ⁊ ſnoꝛũ et alienoꝛũ peccatoꝛuzʒ
curam gerit. Uis ſcire quoꝛũ.Certe oui
um et agnoꝛũ.certe hedoꝛũ ⁊ quod terri/
bilius eſt ⁊ lupoꝛũ.ſi enim paſtoꝛ es curã

habes ouium id eſt ſimplicium ſi ubditoꝝ

S

Amm agnchn ſ eſt mediocriũ ⁊ maioꝝ

Luram!

m hedoꝛũ ac lupoꝛũ id eſt ꝑuerſoꝝ
errantium ⁊ ſeuientiũ.Quot enĩ tales lu

pos ⁊ ſeculares ⁊ eccleſiaſticos hodie xpi

patiat ouile quibus paſtoꝛalis cure ſolli
citudo iugiter ꝑturbatur. quis enumera

re ſufficiat.Et tamen tuũ eſt officium.pu
ſillum gꝛegem ab huiuſmodi lupoꝛũ ſeui

cia defendere.tuum eſt officiũ eccleſiaſti/
cũ ouiule nunc verbo pᷣdicationis.nũc ex/
emplo conuerſationis.nũc ſubſidio tem/
poꝛalis ſuſtentatiõis ſuauiter paſcere.qñ
q; vᷣo baculo ſpũalis coꝛrectiõis ſalubꝛi/
ter ꝑcutere.et nõnunq;ᷓ gladio ſeuerioꝛis
excõicationis ſeuientis obſtinationis cõ
tumaciã coercendo ferire. Tuum ergo ẽ
officiũ ſic omniũ peccata quodãmodo tu
is hũeris ſuppoꝛtare. Heu qᷓ; inſuaue iu/
gum ⁊ vere onꝰ grauiſſimũ angelicis etiã
humeris foꝛmidandum.
Periculum pꝛelationis concludit ca/
pitulum terceum.
Erte huius oneris põdus exper

c tus erat ſanctꝰ ille rex ? pheta da

uigd qui ad deum lacrima bilit᷑ ex
clamabat Indurxiſti nos in laqueum. po
ſuiſti tribulationes in doꝛſo noſtro.impo
ſuiſti homines.i.hoĩum peccata ſuꝑ capi
ta noſtra.O qualis ⁊ quãtus ⁊ q; foꝛtis ⁊
multiplex tribulationũ laqueus. O te ſe
licem ſi de illoꝛũ numero fueris in quoꝝ
ꝑſona ꝑ pſalmiſtazꝭ canit᷑.laqueus contri
tus eſt ⁊ nos liberati ſumꝰ.Quid ergo di
cemus An paſtoꝛalẽ ſollicitudinẽ condẽ
namus Abſit. Sed etiam laudãtes ⁊ ve
nerantes eius onera ꝑtimeſcimus fragi/
les⁊ infirmi.eius ꝑicula foꝛmidamus de
biles ⁊ multipliciter imꝑfecti.Qui foꝛteſ
et ꝑfecti ſunt cum Dauid ſarcinam hanc
a deo tamen ſibi impoſitam patienter ſu

ſtineant.⁊ tamẽ cum Dauid eam lamẽta

biliter defleant. Qui aũt debilis ⁊ imꝑfe
ctus eſt eã a doꝛſo ſuo excutiat.ac tã one/
roſo periculo et periculoſo oneri libẽs ce
dat. ꝙ ſi hoc facere ſuꝑioꝛis ſui non ſinat
autoꝛitas.tunc illeſic oneris obedientiã
reuerenter ferat.vt honoꝛis reuerentiam
non arroganter ſuſcipiat.nec eam ſibi ſed
deo attribuẽs.illud dauiticũ memoꝛiter
teneat Nõ nobis dñe nõ nob.ſed noĩtuo
da gloꝛiam.

D etetatiõiby ⁊ turbatõib cure paſtoꝛal.

—

CLapitulum quarf.
Evg hec hactenꝰ de alienis pecca/
ſ tis.nũc deꝓpꝛijs videamus.Coõſi

Nera ergo in ſollicitudine paſtoꝛa

li quot ⁊ qᷓ; varie occurꝛant tentationes ?
occaſiones peccatoꝛũ.Ibi quippe delicie
ibi diuicie.ibi populares honoꝛes.Exqͥè/
bus triplex illa quam ſupꝛa meminimꝰvi
cioꝛũ voꝛago naſcitur.Ex delicijs.ſ.ↄcu

piſcentia carnis.ex diuicijs ↄcupiſcẽtia o

culoꝛũ.ex honoꝛiba ſuꝑbia vite Etqͥs ne/
ſciat nimis eſſe difficile.non dicam vince

re ſed fugere.in delicijs gule ⁊ luxurie vo

luptatem.in diuitijs inoꝛdinate anaricie

cupiditatẽ. in honoꝛibo ſuperbe gloꝛie va

re poterit ſine multiplici perturbatõe vi/

te.leſione fame.ac ꝑplexitate conſcientie.

Nunc vita in ſua virtute concutit᷑.nũc fa
ma in ſuo honoꝛe ſcandaliſat᷑nunc ↄſciẽ
tia in ſua pace moleſtat᷑ imo pene dᷣijcitur
Quis enim ꝑplexas cõſciẽtie nodos euol
uat.quibo iſte ſtatus inuoluit᷑. nunc in gu

bernatione domus ac familie.officiario/
rũ quoq; ⁊ literaliũ miniſtroꝛũ.nũc in ac

quiſitione.conſeruatione ac diſpenſatio/

netempoꝛaliuʒ.in defenſione iuriũ.in di/
ſcuſſione litium.nunc in adminiſtratõne
ſpũalium.in coꝛrectione moꝛũ.in vana q̃
q; ambiguitate.ac ambigua fluctuatione
caſuũ dubioꝛũ inceſſanter emergentium
animũ lacerantiũ ac in diuerſa ⁊ aduerſa
trahẽtiuʒ. Hec ſunt igit᷑ aliaq; innumera
magis deflenda lacrimis qᷓ; literis deſcri
benda.que in paſtoꝛali ſollicitudine men
tis quietem ⁊ ſpũalem tranqͥllitatẽ ꝑtur/
bant. que cum miris ⁊ inenarꝛabilibo mo
dis vicioꝝ occaſionẽ pᷣbeant.minime ad
eoꝛũ expurgationẽ pꝛoficiunt.ſed offici/
unt maxime. HM

Delaude vite quiete et clauſtralis.

apitulum quintum.

CVCotra vᷣo clauſtralis ſolitudo ab
eę huliuſcemodi ꝑturbatõibo quieta

qQa purganda peccata liberius po
terit intendere.⁊ coꝛrigenda pᷣterita.⁊ fu/

gienda pꝛeſentia.⁊ p̃ᷣcauẽda futura. Cur
ita.quia cum tres ſint aduerſarij. mũdus

caro.diabolus.quibus impugnat᷑huma

ac machinamẽtis reſiſtit᷑ Ibi quiwe mii

di vanitas ↄtemnit᷑ carnis vilitas deſpi/
citur ⁊ fallax diaboli malignitas facilius
euitatur Ibi contra hoꝝ adueꝛſarioꝛum
inſultus. tres turres foꝛtiſſime firmit᷑ ſta
bilite ac ſtabiliter firmate ſüt Cõtra mi/
di auariciã volũtaria pauꝑtas.ↄtra car-
nis concupiſcentiã mundicia et caſtitas.

contra diaboli ſupbiam obedientia ? hu

militas.Quid pła. Ibi aduerſus huiuſ/
modi hoſtiũ ictus ⁊ iacula.ieiunijs.vigi/
lijs.oꝛationibo.alijſq; regularibi diſcipli
nis tanq; armis ſpũalib humana fragili
tas pugnado ac reſiſtedo pꝛotegit᷑. OQuid
dico pugnando ac reſiſtendo ptegit.imo
vo ibi non ſufficit peccatis atq; vicijs pu
gnando reſiſtere.ſed ea deuota religio ſa
tagit vincẽdo repellere.repellẽdo purga
re.purgando radicitꝰ extirpre.
De his que iuuãtad purgationẽ vitio

Lapitulum ſerttunm.
Ed quomõ inqͥes hoc poteſt hũꝗ
ſ nag fragilitas efficeꝛe.ſane cũ hoc
non poſſit virtute ꝓpꝛia ſed dei ſpe
cialiter auxiliãte gratia Ipa tamẽ ad hoc
ex ſua erga deum humiliatiõe roboꝛat᷑ et
ab humili ſue cõditionis meditatione iu
uat᷑. Hoc eſt ſi hũiliter meditet᷑ ſue ge/
nerationis ingreſſum miſerabilẽ.ſue con
nerſationis ꝓgꝛeſſum culpabilẽ.ſue diſſo
lutionis egreſſum damnabilẽ. Si diligẽ
ter ↄſideret ſue carnalis oꝛiginis vilitatẽ
vite pᷣſentis labilitateʒ.future moꝛtis ne/i
ceſſitatem. UVtilitas oꝛiginis humane

oſtendit᷑.quia homo de humo imo dehn

moꝛe ſpermatico foꝛmat᷑. In culpa ↄcipi
tur.in pena naſcit᷑. Labilitas pᷣſentꝭ vi
te declarat᷑ ex ifirmitate coꝛꝑiſ ex debilita

te ſenectutis.ex inſtabilitate tempoꝛis.

MNeceſſitas moꝛtis future demonſtrat᷑

ab oꝛigiali culpa.a tempoꝛali pena.a coꝛ
poꝛali miſeria. Sed heu cũ moꝛs iſta ſit
ineuitabilis ac irreuocabilis.tñ incerta ẽ

moꝛtis hoꝛa et indeterminabilis. Cunq;

eam multa ? magna mala pꝛecedãt. ⁊ ma
ioꝛa plerũq; ↄmitent᷑maxima deniq; ſub

ſequunt᷑ videlʒ terribilitas iudicij.acerbi

na tas purgatoꝛij vl hoꝛrẽda pẽalitas infer
nũ genus ⁊ ad peccata atq; vicia puoca
illa ſolitaria et ſpũalis trãquillitatis ẽ ve/
lut caſtrum munitiſſimũ vbi eoꝝ inſidijs

ni. Hec ſunt nouiſſima noſtra ad q̃ ſa

pienter intelligenda ⁊ iugiter memoꝛãda

ſcriptura diuina nos excitat. Utinã inqͥt
az

Spechlam

fſaperent ⁊ intelligerent ac nouiſſima pꝛo
unigerent. Etiteꝝ Demoꝛare noniſſima
tua ⁊ in eternum nõ peccabis. Sane vbi
frequens ac feruens hoꝛũ meditatio mẽè//
tem occupat.non ibi peccatoꝛũ ac vicioꝝ
radix pullulat.non ibi gula carnis ↄcupi

ſcentiã pꝛonocat.nõ luxuria maculat.nõ
ſuperbia inflat.nõ inuidia murmurat.nõ

ira inflammat.non auaricia ſtimulat.nõ

accidia inquietat.Ac ideo cũ ſeptifoꝛmis

huius nequitie radix extirpat᷑. omnis plã

tatio vitioſa purgatur.

Secunda parse

Secunde partis pꝛimum capitulũ ſe⸗
cundam conſiderationem pꝛoſequitur.

. Yrumus ergo

vicioꝛũ. Nunc quod ad ſecũ

dam attinet de plantatione virtutũ pꝛoſe
quamur. Hec autẽ adeo ↄnexa ſunt vt

vnum ad aliud inſeꝑabiliter conſeqᷓmur.

Eſt quippe humanus animꝰ velut ager
ſpũalis in quo dum expurgant᷑ vicioꝛum
ſpine.cõſequens eſt vt in eo virtutum plã

tule inſerank. Sicut ergo pmum ſic et ſe⸗
cundũ. Facilins in ſolitudine religionis
qᷓ; in pᷣlatõis ſollicitudine oꝑamur. Qua
in re lud ↄſiderandum nobis eſt.qꝙ reli/
gio eſt quaſi ſcola virtutis acquirende et
ↄſeruande. Pꝛelatio vero quaſi ſcala vir

tutis iam acquiſite et ꝑfecte.ac non ſoluzʒ

in ſe ſed in alios exercende.illa ergo infe/⸗
rioꝛ.iſta ſuperioꝛ.illa ſuauioꝛ.iſta ſublimi

oꝛ.illa quietioꝛ.ideo facilioꝛ.iſta cõmuni
oꝛ. ideo fertilioꝛ Quapꝛopter ſumopere
cauendũ.ne vel religioſus pᷣlationis ſolli
citudinẽ velut infructuoſam deſpiciat vł
pꝛelatus religionis ſolitudinẽ velut inu/
tilem contemnat.ſed ille pᷣlationi honoꝛẽ

iſte religioni amoꝛẽ exhibeat. Qui vᷣo pa
ſtoꝛalem curam habet.ac ideo vitã clau/
ſtralem ⁊ ſolitariam tranquillitatem non
omnino ſequi valet.hanc tamen ſuſpirãs

deſideret.⁊ eam vtcũq; poteſt imitari ſtu

deat.⁊ in animo ſuo clauſtrũ ſibi ac ſpũa/
lem ſolitudinem conſtituat.vbi ſeſe vireſ

q; ſuas recolligat vt ſic facilius vel virtu
tes acquirat.vel acquiſitas cuſtodiat

DODe tribus virtutibus theologicis
Lapitulum ſecundũ.
ExAd iam de virtutuʒ plantatione
ſ loquamur. ⁊earum numerũ atq;
ooꝛdinem deſcribamus. Sunt ita
q; ſeptem virtutes quaſi pꝛelate ſeptẽ pᷣn/
cipales in oꝛto ſpirituali.Ex quibus cete
rarum virtutum rami naſcuntur. Harũ
tres pꝛime ac pꝛecipue ſunt fides.ſpes.ca
ritas.que theologice.id eſt diuine nomi/
nant᷑.quia pꝛincipaliter animã oꝛdinent
ad finem ſupꝛemũ qui deus eſt. Uirtuteſ
gutem alie circa ea que ad finem ſunt ver

ſantur. Fide ergo bonitatẽ finis agnoſci

mus.caritate deſideramus.ſpe vᷣo fiduci
am obtinẽdi habemus. Fide agnoſcimꝰ
quo debemus tẽdere.caritate ad illud a/
mamus peruenire.ſpe confidimus ꝑtin/

gere. Cunq; anime noſtre vires impꝑfecte

in ſuis actibus ac diminute ſint.vis rati

onalis in cognoſcendo.vis con cupiſcibi

lis in volendo.vis iraſcibilis in exequen

do. Fides eſt directio cognitionis in rõ/

nali. Caritas eſt oꝛdinatio volitiõis in cõ
cupiſcibili. Spes eſt foꝛtificatio executõ
nis in iraſcibili. Quia vero ardua eſt via
qua in deum tenditur ⁊ anime viribo in/
acceſſibilis niſi diuĩa virtute iuuetur. Jõ
fides diuine veritati.ſpes diuine poteſta
ti. caritas diuine bonitati penitus innitit
Per fidem deus ſue veritatis lumineani
mam dirigit. Per ſpem ſue poteſtatis iu/
uamen erigit. Per caritatem ſue bonita/

tis dulcedine trabit.trahẽdo ſuauiter al/

licit. alliciendo ſecũ eam ſpiritualit᷑ vnit.
⁊ tanq; virginem caſtam ſibi deſpõſando
coniungit. Uirginitas em̃ mentis in hoc

cõſiſtit vt fides ſit integra.ſpes ſolida.ca/

ritas ſinceeer.
ęM De quatuoꝛ virtutibus cardinali/
AVAVvv gpitulum tercium.
Vnt autem alie quatuoꝛ virtuteſ
ſEPꝛudentia.temperantia.foꝛtitu
Qao. iuſticia. que cardinales cõmu
niter nominant᷑. Uel pꝛopter earũ pꝛemi

nentiam.aut pᷣncipalitatẽ qua ceteris vir

tutibus moꝛalibus pꝛeferunt᷑.vt alie ad
eas quodãmodo reducuntur. Uel quia
ſicut hoſtium cardini ſic moꝛalis conuer
ſatio eis innititur. Vel quia ſicut cardo

ſtabilis manet in quo hoſtium vertit ſic

Em quoſdam philoſophos.
ꝗqg.

conſiderationis

be virtutes ſtabiles ſunt. licʒ es circa que

„

ver ſant᷑ illa videlicet quibus ad vltimuʒ
ſinem vtendum eſt continua mutabilita-
tee voluant᷑. Pꝛudẽtia igitur animã tenet
in rationabili veritate.ne ab ea per igno/
rantiam.erroꝛem aut curioſitatẽ recedat.
CTemperantia eã tenet in mediocri neceſ/
ſiitate.ne ꝑ ſuꝑfluitatem ant diminutionẽ
cexcedat. Yoꝛtitudo tenet in animi equali
gate ⁊ quadaʒ equali ſtabilitate ne aduer/
ſiitas eum deijciat. Juſticia in pꝛoximi vti

litate ne ei noceat ſed vtiliter pficiat. He

itaq; virtutes in homine motus viriũ aĩe
Dirigunt. Pꝛudentia actum rationalis qͥ
eeſt bonum et malum diſcernere. Tempe
rantia actũ ↄcupiſcibilis.qui eſt velle bo
num delectabile Foꝛtitudo actum iraſci
brilis.qui eſt aggredi arduum et ſuſtinere
Olrifficile. Juſticia o actus homĩs quos
aulie virtutes dirigunt reſpectu ſui.vires
ouñinnes circuiendo dirigit reſpectu primi
Harũ quocq; virtutũ numerus et ſufficiẽ
tia ex eoꝛũ officijs ðᷣclaratur. Pꝛudentia

uaſi lumẽ pꝛeferens intellectum dirigit
riplex aũt alia virtus eam quaſi lucer/

nam ſequens affectũ ꝑficit.videlicʒ tẽpe/
rantia reſpectu eius qð infra Beseſt. or,
titudo reſpectu eius quod contra nos eſt
Iuuſticia vᷣo reſpectu eius quod iuxta noſ
eeſt.aut ſupꝛa nos eſt id eſt pꝛoximi ⁊ dei.
pꝛudentia eꝛgo eſt in eligẽdis.temperan
ta in vtendis.foꝛtitudo in tolerandis.iu
ſticia in diſtribuendis. Haꝝ pꝛeterea vir
tutũ effectus ↄtra quatuoꝛ oꝛiginales de
fectus militant. contra ignoꝛantiã pꝛudẽ
tie cognitio.contra ↄcupiſcẽtiã tẽperãtie
mMogeratio.contra infirmitatẽ foꝛtitudĩs
roboꝛatio.contra malignitatẽ iuſticie re/

ctitudo. His deniq; quatuoꝛ virtutibus

velut quatuoꝛ pᷣcioſis lapidibo chꝛiſti ſpõ
ſe coꝛona quaſi totidem ſtellis rutilãs de
coꝛat᷑. Pꝛudentiã habet a parte anterioꝛi
v́vt caueat a malis futuris. Juſticiã a par
te poſterioꝛi.vt ſatiſ faciat de pꝛeteritꝭ.tẽ/
perantiam a dextris ne eleuet in pꝛoſperꝭ
foꝛtitudinẽ a ſiniſtris ne ſuccumbat in ad
er ſis. ”l.l
De diſtinctione virtutum cardinaliuʒ

LCapitulum quartum.

agere. nihilq; niſi zurp

q Uligam autem philoſophi pꝛedi
Cctas vᷣtutes varijs gradibo diſtin

xerunt. dicentes quatuoꝛ eſſe quaternax
genera virtutũ.Ex his pꝛime politice no
minant᷑.ſecunde purgatoꝛie.tercie animi

iam purgati.quarte exemplares. Poli
tice ſunt hoĩs inq;tum ſociale animaleſt.

beꝛos amant ꝓximos diligunt Pꝛudetie
yero hominis politici offciü eſt vniuer /
ſa que cogitat velagit ad rõnis noꝛmam
dirigere ac nihil pꝛeter rectum velle vł fa

cere. Temperãtie nihil appetere peniten/

dũiũ.in nullo moderatiõis legem excedere
ſub iugo rõnis cupiditatẽ domare. Foꝛ

titudinis eſt animũ ſupꝛa periculi metuʒ

. ia timere. tolerare
foꝛtiter vel aduerſa v

Secunde virtutes quas purgatoꝛias

vocant.hominis ſunt inq;tum diuinita/

tis capax eſt.ſolũq; animũ eius expediũt.
qui decernit ſea coꝛpoꝛis cõtagione pur/
gare.⁊ quadaʒ humanoꝝ fuga.ſolis ſe in

gereꝛe diuinis. He ſunt ocioſoꝛũ qͥ reruʒ

publicarũ actibus ſe ſequeſtrant. Has qͥ

dam virtutes philoſophantiũ nominant
apud quos virtutũ officia ſic diſpenſant.
Pꝛudentie eſſe dicũt mundũ iſtum et oĩa
que in mũdo ſunt diuinoꝛũ ↄtemplatiõe

deſpicere.oẽmq; animi cogitationẽ in ſo/

la diuina dirigere. Temperãtie omnia re
linquere inquãtum natura patitur q̃ coꝛ

poꝛis vſus requirit. Foꝛtitudinis nõ ter

reri animã a coꝛpoꝛe quodãmodo ductu
philoſophie recedentẽ. nec altitudineʒ ꝑ

fecte ad ſuperna aſcenſiouis hoꝛrere. Ju
ſticie ad vnã pꝛopoſiti huius ↄſentire vi/

am. ⁊ in hanc dirigere vnicuiuſq; virtu/
tis obſequium. Tercie virtutes ſunt
purgati defecatiq; animi.et ab omni mũ
di huius aſpergine deterſi. Illic pꝛuden
tie eſt diuina non quaſi in electionẽ pᷣfer/
re ſed ſola noſſe.et hec tanq; nihil alið ſic
intueri. Temperantie terrenas cupidita
tes non repꝛimere ſed penitus obliuiſci.

Foꝛtitudinis paſſiones ignoꝛare nõ vin
cere.vt neſciat iraſci.cupiat nihil. Juſti/

cie ita cum ſuperna et diuina menie ſoci/
Ari. vt imitãdo perpetuum cum ea fedus
ſernet. Quare virtutes exemplares di/
cuntur que in ipſa diuina mente cõſiſtũt
Aaquarum exemplo ydeali relique om̃es

a 4

uerſa vl pꝛoſpera. Juſticie
veꝛo ſeruare vnicuiq; quod ſuum eſt.

peroꝛdinem deſfluunt. Illic pꝛudẽtia eſt

mens ipᷣa diuina.Lemperantia quoq; qᷓ
in ſe perpetua intentione ↄuerſa eſt. Foꝛ
titudo eſt ꝙ ſemper eadem manet.nec ali/

q̃ndo mutat᷑. Juſticia ꝙ ꝑenni legea ſem

piterna operis ſui continuatione non fle/

cctitur. O felices illos philoſophos

dixerim qui pꝛemiſſos virtuoſe ſublimita

tis gradus non tam verbis eloqui q́; fa/

ctis aſſequi meruerint. Sʒ non ẽ hec
infidelium ſed chꝛiſtianoꝛũ philoſopho/
rum ꝑfectio.nec humane induſtrie opus
ſed diuine gratie. Utinã tamen philoſo/

phi chꝛiſtiani.vtinam theologi.vtinã re/

ligioſi et pꝛelati hec que a gentilibus phi/

loſophis dicta et ſcripta ſunt memoꝛit᷑ te

neant.⁊ ea que illi pꝛopꝛia virtute ſuper/

be pᷣſumere auſi ſunt hũiliter ꝑficere deo

auxiliante ſtudeant.

De virtutum diſtinctione ᷣm philoſo

phos peripathethicos.
Capitulum quintum.

Icet autẽ peripathethicoꝛũ phi/
lloſophoꝝ pnceps Areſtotiles etiã

gqq uandam virtutẽ heroycam ſom
niauerit.quam velut diuinaʒ quaſi ſupꝛa

humanitatis vires poſuit. hanc tamẽ pa/
rum pꝛoſecutus.de virtutibus ſolũ quã/⸗

tum naturalis ratio patitur locutus eſt.⁊
eas in ethycis diſtinguens in intellectua
les ⁊ affectionales diuiſit.Ouarũ nume⸗/
rum et officia in tractatu noſtro ð anima
hoc modo bꝛeuiter collegimus. Intelle/
ctuales enim virtutes dicuntur que ĩtel/
lectum ꝑficiunt Et he quinq; ſunt Ars.
pꝛudentia.ſcientia.intellectus.⁊ ſapiẽtia.
quarum ſufficietia ſic accipitur. Quia o/⸗
mnis huiuſmodi virtus aut eſt circa con
tingens.aut circa neceſſariũ. Sipꝛimuʒ
gut eſt circa contingens factibile.et ſic eſt
ars.qaut circa contingens agibile et ſic eſt
pꝛudentia.Eſt em̃ differentia inter facti/

bile et agibile ſicut inter factionẽ ⁊ actio/
nem. Nam actio eſt operatio manens in

operãte. Factio vᷣo eſt operatio extra ope
rantem tranſiens. Si autẽ virtus ſit cir/
ca neceſſariũ.vel eſt circa neceſſariũ in eſ/
ſendo.ſicut ſunt deus et intelligentie.⁊ſic
eſt ſapientia. vel circa neceſſariũ in ſigni/
ficãdo.⁊ hoc dupliciter.quia vel circa ne
ceſſariũ quod eſt cõcluſio demonſtratio/
nis.2 ſic eſt ſcientia.vel circa neceſſarium

quod eſt demonſtrationis pꝛincipium.et

ſic eſt intellectus. Uirtutes autem affe

ctionales ſunt que affectum ſeu appetituzʒ

⁊pᷣcipue voluntatem ꝑficiunt. Ethemo
rales vocant᷑.quia ex moꝛe.id eſt exaſſue/
factione ⁊ boni operis cõſuetudinegene/
Quaruʒ diſtinctio et ſufficien/
tia ſic aſſignat᷑.quia omnis moꝛalis v᷑tus

rantur.

reſpicit aliquod bonum tanq; obiectũ ꝓ/
ſequendũ.vel eius oppoſitũ tanq; fugien
dum. Omne aũt bonum circa quod ver/
ſant᷑ moꝛes hominuʒ.aut eſt vtile aut ho/
noꝛabile.aut delectabile. Si qͥs ergo vir
tuoſe ſe habʒ circa vtile aut circa vtilia cõ
munia.⁊ ſic eſt iuſticia et maxime cõmuta
tiua.quia capiendo large iuſticiã ad mul

ta alia ſe extendit. Ulł circa vtilia pꝛopꝛia
ſicut ſunt diuitie pꝛopꝛie. Et hoc contin/p

git dupliciter. quia vel ſimpliciter ⁊ abſo
lute.⁊ ſic eſt libeꝛalitas.vel ᷣm quid ⁊ cuʒ
quadam excellentia⁊ arduitate.ſcilicʒ cir

ca magnos ſumptus.⁊ ſic eſt magnificben
tia. Di vᷣo quis ſe habʒ virtuoſe circa hb-
noꝛabile. Uel circa homines mediocres

et hec a buſdã vocatur philotomia. Ukł
circa homines arduos et magnas digni/
tates. ⁊ ſic eſt magnanimitas. Si autem
circa delectabile.hoc cõtingit dupliciter

Vel pꝛiuatiue.videlicet oppoſita delecta

biliũ.id eſt triſtabilia et terribilia aggre/

diendo.⁊ ſic eſt foꝛtitudo.vel poſitiue ſciꝰ
licet delectabilia pꝛoſequẽdo.Et hoc dia
pliciter. vel circa delectabilia ad vitã. auc
ſimpliciter. aut ſᷣm quid neceſſaria.et ſicẽ᷑
temperãtia. Uel circa delectabilia ad cẽ
ueriationẽ humanam decenter ꝑtinẽtia.

Et hoc tripliciter. quia vel ᷣm actum po
tentie concupiſcibilis.⁊ ſic eſt amicicia.q̃

alio nomine dicitur ſodalitas.vel ſᷣm ac/
tum potentie iraſcibilis.et ſic eſt manſue
tudo.vel ſᷣm actum potentie rationalis.

Et hoc iterum tripliciter.quia vel hoc cõ
tingit ex eo ꝙ virtuoſus rationabiliter et

delectabiliter ſe habet cum alijs in collo⸗

quijs.⁊ ſic eſt affabilitas. Uel exeo ſea/
lijs nõ exhibet fallaciter.ſed qualis eſt ta
lem ſe oſtendit in factis ⁊ dictis.⁊ hec vi
tus vocatur veritas. Uel in hoc ꝙ com/
placens ſe habet in ludis ⁊ iocis.et hec di
citur eutropelia ab eu quod eſt bonum et

tropos conuerſio.quaſi omnia cõuertẽs

in boſun.

.

8

— ——ʒ— S

—

—+(—

— —

=☛

conſiderationis

De virtutibus pertinentibus ad pꝛu

dentiam.

B Capitulum ſextũ.

£

ta ſubtiliter diſputauerint. Pln/

ra tamẽ et magis ſalubꝛiter de eis tracta/
uerunt theologi et philoſophi chꝛiſtiani
xarũ ſcrutatoꝛes ꝑitiſſimi et ꝑfectiſſimi ſe
ctatoꝛes.Ad illas tamen cardinales vᷣtu

tes quas pᷣnominauimꝰ ſingulas alias qͥ

dez reducere ſatꝭ vtiliter conati ſunt. Ad
pꝛudentiam illas que ſunt circa cõſiliabi

lia. Ad temperãtiã illas que ſunt circa de

lectabilia. Ad foꝛtitudineʒ illas que ſunt
circa terribilia. Ad iuſticiam illas q̃ ſunt
circa cõmunicabilia. Hec auteʒ quali
ter efficere curauerint bꝛeuiter diſcurꝛere
tentabimus. Ad pꝛudentiã igitur ꝑtinẽt
ratio ſiue diſcretio.memoꝛia. intelligẽtia

pꝛouidentia.circumſpectio.cautio.doci/
litas. Rationis ſeu diſcretiõis eſt inter

dbonum ⁊ malũ.vel inter duo bona qd me
lius.aut inter duo mala quid peius ſit ra
tionis iudicio diſcernere. Oemoꝛie ẽ re

coꝛdari pꝛeterita. Intelligentie pꝛoſpice

re pꝛeſentia. Pꝛouidentie pꝛemeditari fu
tura. Nam pꝛudentis animus tribus tẽ
poꝛibo diſpẽſatur.pꝛeterita recoꝛdat᷑.pꝛe/⸗
ſentia oꝛdinat.futura pꝛouidet.Pꝛouidẽ

tia enim dicitur quaſi pꝛocul videns cuiꝰ
officium eſt ex pꝛeteritis ⁊ pꝛeſentibo futu

ra perpẽdere. Circumſpectionis eſt inter
cõtraria vicia mediuʒ tenere.⁊ inter duo
mala minus eligere Unde dicta eſt circũ
ſpectio quaſi circũquaq; inſpectio. Cau

tionis eſt a virtutibus vicia que virtutũ
ſpeciem pꝛeferunt diſcernere ac diſcernẽ
do cauere. NHã illa vicia ꝑnicioſius de
cipiunt que ſe ſub velamĩe virtutis tegũt

quia tanto nequioꝛa ſunt quanto eſſe vi
tia minime cognoſcunt. Docilitas eſt
quid ant qualiter docendũ vel diſcendun
ſit erudire. Hac doctoꝛ efficit vyt docẽdo
inſtruat.inſtruendo placeat. placendo al
liciat.⁊ ad bene agendum pmoueat Hec
diſcipulũ cauere facit in inquirendo va/
nam curioſitatẽ.in ſtudẽdo vagam inſta
bilitatem In tranſcurrẽdo nimiam velo
citatem.ſicq; eum dirigit vt diligenter qjᷓ
rat vtilia.ſtabiliter ſtudeat ſalubꝛia.ꝑſeue
ranter teneat q̃ eſſe didicerit virtuoſa.

rantiam.

Icet autem peripathetici ꝛ alij gs
Itiles philoſophi ð virtutibꝛ mul

De virtutibus pertinentibus ad tepe/

CLapitulum ſeptimi.
O temperantiã pertinent ↄtinen
a tia.clementia.modeſtia.ſobꝛietaſ
fleu abſtinẽtia. caſtitas ſeu pudici
cia. Continẽtia regit animũ q;tum adap

petitum mali alieni. Mogeſtia q́;tuʒ ad

geſtum exterioꝛis modi. Unde mode-
ſtia dicitur quaſi modi temperãtia. Mo
dus em̃ oꝛdinatus ſeruandus eſt exteriꝰ

ESm perſone dignitate vel conditionẽ ſᷣm
tempoꝛis opoꝛtunitatẽ.ſᷣm loci congrui
tatem.ſeruandus eſt modus in verbo. in
riſu.in coꝛpoꝛis motu.in mẽbꝛoꝛũ ſitu.ib
geſtu. in habitu. in cultu.in occupatione
in ocio.vel in quiete.deniq; in omni vir
tutis actu. DSobꝛietas que etiam abſti

nentia vł quandoq; parcitas dicitur.ani
mam regit circa delectatões que ſunt ſᷣm
guſtum CLaſtitas vᷣo que quandoq; pu

dicicia nominatr circa delectatões q̃ ſunt

ſm tactum ⁊ maxime q;tum ad coitum et
hec appꝛopꝛiate ↄtinentia dicitur. licʒ cõ
tinentie nomẽ extendat᷑.non ſoluʒ ad tem

perantiam inoꝛdinati appetitus delectä

di.ſed etiam inoꝛdinati appetitus haben
di.nec ſolum ad voluptatem carnaliũ de
liciarũ ſed etiã ad cupiditatem tempoꝛa
liũ diuiciarũ moderationis gubernatiõe
refrenandã. Magis tamen ↄmuniter cõ

tinentia ſumit᷑ pꝛo caſtitate ſeu abſtinẽtia
ab omni coitu illicito. Et hec multipha

rie diuiditur. Nam inter ↄtinẽtes q dam
ſic ab illicito coitu abſtinent ꝙ licito vtũ
tur.quoꝛũ continẽtia dicitur caſtitas cõ
iugalis. Quidã vᷣo abſtinent ab vtroq;.⁊
hoc in duplici ſtatu poteſt contingere vł
in eis qͥ habent integritatẽ carnis ⁊ ꝓpoſi

tum ſeruande ꝑpetue incoꝛruptiõis qrũ
eſt caſtitas oirginalis.vel in eis qͥ carnis

integꝛitatẽ non habent quoꝛuʒ continen

tia quo ad ꝑſonas que in matrimonio fu

erũt dicit᷑ caſtitas vidualis.q̊ͥ ad alias bo

nõ eſt ei ſpeciale nomẽ ĩpoſitũ.licʒ aũt cõ

tinẽtia pncipałr reſpiciat delectatõeʒ coi
tus.qꝛ illa pᷣcipua eſt inter delectatões ta
ct.tñ etiã alias voluptates q̃ tactũ allici
unt moderat᷑.vt ĩ ſuauitate veſtiũ.lectoꝝꝛ
vnguẽtoꝝ.balneoꝝ.carnaliũq; ↄtactuuʒ
nõ ſolũ genitaliũ.ſed ⁊ alioꝛũ membꝛoꝝ.

tcribus appꝛopꝛiantur ſenſibo.

Teumperantia inſup adhbibenda eſt nõ
ſpolum circa delectationes ſenſuũ guſtus
tactus.ſed etiã viſus auditus et olfactꝰ.
ſed nõ ſunt vſitata nomia virtutũ que hiſ

3 . Dej virtutibus pertinentibus ad foꝛ/

Eapitulum octauum

D foꝛtitudinẽ pertinẽt magnani/
a mitas.fiducia.ſecuritas.patiẽtia.

conſtantia.magnificentia.quarũ

partium ſufficientia ſic accipit᷑.quia foꝛti
tudo ⁊ animid ebilitatẽ expellit et eiꝰ ma⸗
Inieugine efficit. Inq;tum vᷣo foꝛtitu⸗/

o debilitati opponitur.triplex ꝑ eaʒ ani

mi debilitas expellitur. Pꝛima eſt nimia

2 paſſi ibilitas a malo futuro que timiditas

vocatur. ⁊ contra hanc eſt ſecuritas. Se

cũda eſt nimia paſſibilitas a pᷣſenti malo.

mia inſtabilitas in ppoſito que ſimilis vir
ge debili aut arũdini vento agitate facili/

ter in omnẽ ꝑtem flectitur. et contra hanc
eſt conſtantia. Inq;tum vᷣo foꝛtitudo ani
mi magnitudinẽ efficit tribus partibo di/

ſtinguitur. habet em̃ eius actus oncipiũ.
medium ⁊ finem. Quantũ ad pꝛincipiuʒ

dad eam pertinet magnanimitas. queẽ ra
tionabilis terribiliuʒ aggreſſio. Quantũ
ag medium fiducia queeſt rei inchoate ſe

cura ꝓſecutio.et eam ad finem ꝑducendi
firma ſpes ⁊ expectatio.Quantũ ad fines
magniſicentia. que eſt rerum geſtarũ felix
conſummatio. .

De virtutibus pertinentibus ad iuſti

LCoapitulum nonum.

O iuſticiã ꝑtinent multe virtutes romnwe „*
mus coꝛpoꝛi ꝓpꝛio vt ipᷣm caſtigãdo ſubij

quidam eam diuidũt in ſeuerita/ ciamus ſpir fit abſti i
nioꝛũ.aſperitate veſtiũ.duricie lectoꝛũ.la

tem ⁊? liberalitatẽ. Eſt autẽ ſeueritas vir/
tus debito ſupplicio coercens iniuriã.li/

beralitas vero virtus beneficioꝛũ eroga
trix.quam ꝓ affectu benignitatem. pꝛo ef

fectu beneficentiã vocant.et hec tota con

ſiſtit in tribuendo et retribuẽdo. Quaʒ in
ſeptem ꝑtes diuidunt.religionẽ.pietateʒ.
innocentiã.amiciciam.reuerentiam. con
coꝛdiam.miſericoꝛdiã. Quidam vᷣo iuſti

ciam in quinq; ꝑtes diſtribuunt.videlicʒ
obedientiã que eſt reſpectu ſuꝑioꝛũ.diſci

que teneritudo vel animi mollicies dicit᷑.
et contra hanc eſt patientia. Tercia eſt ni
bet.vt latria que a qbuſdã vocat᷑ religio.

plinã que eſt reſpectn inferioꝛũ.equitate,ʒ
que eſt reſpectu paris.veritatẽ et fidelita/

tẽ que ad omnes pꝑtinent.Quidam auteʒ
duo ad iuſticiaʒ ꝑtineꝛe dicũt.ſ.velle oĩb⸗

pgelſſe ⁊ nulli nocere.que vuobo pᷣceptꝭ le
gis naturalis ↄueniũt. Sed generali/
oꝛ ac ꝑfectioꝛ iuſticie diuiſio hoc mõ pote
rit aſiignari. Nam cũ ſit officium iuſticie
vnicuiq; reddere quod ſuũ eſt.quedã de/

bemus omnibo.vt dilectionẽ caritatẽ ⁊ fi
dem. Quedã vᷣo nõ oĩbus generaliter ſed

ſpecialiter aliquibus debemus.vt quedã

ſuꝑioꝛibus. qᷓdam inferioꝛibo.quedã eq̃li
bus vt iam pᷣtactum eſt. Sedꝛ aliqᷣd ſpe/
ciale debemus nobis ſpecialiter ↄiunctiſ

vt parentibo ⁊ patrie beniuolis ac conſan
guineis pietatẽ. Dis aũt qui beneficia
conferunt gratiã. His qui mala inferunt

vĩdicationẽ His qͥ miſerabiliter mala fe/

runt miſericoꝛdiã. Ampliꝰ inter ea que ſu

perioꝛi debent᷑ aliquid eſt qð ſoli deo de/

Aliud qð ſoli ðᷣbet᷑ creature.vt dulia que
grecum nomẽ eſt.qð latine ſeruitus inter

ptat᷑. Et licet ſeruitus cõmunis deo ⁊ cui

cunq; alteri qũq; dulia vocetur.tamen ſi

