litate nomẽ dñi fidẽ xp̃i.a ̊ nominant᷑

xpᷣiani Et laudẽ eꝰ in hierm .i.laudan

do gloꝛificãdo oꝑa er q̃ ſunt celeſti hie

ruſalẽ. ſ.eccĩa triũphãte.de qua ðꝛ. Gloſa
dicta ſunt de te ciuitas dei.Et hec ita an
nunciẽt vt annũciãdo ꝓficiãt. In q̊. In
ↄueniẽdo ꝓpłos in vnũ ⁊ reges vt ſeruiãt
dño Moc eſt vt ꝓpłos diuerſaꝝ gẽtium ⁊
reges diſperſoꝝꝓpłoꝝouenire faciat i vni
tatẽ fidei xp̃ᷣi ⁊ moꝝ fideliũ.vt nõ ſeruiant

mũdo.carni.vł dyabolo.ſʒ vt ſeruiãt dño

deo ſuo.de q̊ ðꝛ. Dñm deũ tuũ adoꝛabis.
⁊ illi ſoli ̃nies.Sʒ qͥd ſequit᷑. Rñdut eiĩ
via vᷣtutis ſue Quis eſt qͥ rñdit ei. Quis
hic rñ dendo loquit᷑ dño.Ouis ĩ ſupꝑioꝛi/
bus vᷣbis expmit᷑.cui ↄgruit rñſio. Supᷣ
em̃ cõmemoꝛant᷑ cõpediti ⁊ interempti re
ges ⁊ ppli ſyon ⁊ hierm. aũt ſingulari
ter ðꝛ rũdit ei.nõ ad eos videt᷑ poſſe refer/

ri qͥ pluraliter noĩant Sʒ ſciendũ eſt

hic rñdit vnitas ꝓ plurib.i.tota ecciĩa q̃ ĩ
rvpo vna eſt p cũctis fidelibo. Ipᷣa q̃ vnum
eſt coꝛpꝰ ꝓ oĩba mẽbꝛis eiꝰ rũdit dño.gra
tias ei agẽdo ꝙ eã ꝓſpicere.eam audire.eã
a vinculis ſoluere.eã ad ſui laudẽ nomĩs
excitari.eã deniq; ex varijs ꝓplłis ad vniuſ
dei fᷣuitutẽ ↄgregare dignatꝰeſt. Rñdit ̊

ei nõ voce ſed coꝛde nõ lingua ſed vita. nõ
in via infirmitatis ſue ſed virtutis ſue.ſcʒ
in fidei firmitate.que fideſ via eſt ad patri

am.⁊ eſt virtꝰ huiꝰ vie.que in patria ñ ma
nebit. ſſed eius obſcuritatẽ euacuabit clari
tas gloꝛie. Reſpõdit ergo eccleſia domĩo.
Et qͥd dixit. Paucitatẽ inquit dierum

meoꝝ nũcia mihi Rũdendo ꝙ oꝛat.qua
ſi dicat.O deꝰ?meus nũcia mihi paucita/

tem ⁊ bꝛeuitatẽ dieꝝ meoꝝ.Hoc eſt.quia
dixiſti ꝙ eccia manebit ⁊ tu cũ ea eris vſ/

q; ad ↄſummationẽ ſeculi.fac mecogno/⸗

ſcere ⁊ diligẽter attẽdere qᷓ; bꝛeue ⁊ exigu/

um eſt hoc tpꝑs duratõis mee in cõꝑatiõöe
tem idẽ ipᷣe es Tu qͥ dixiſti ego ſum qͥ ſuʒ
idem ipᷣe es. Et licet omĩa ſint exte.⁊ ꝑ te
⁊in te.nõ tamen ſunt quod ipᷣe es.qui es

eternitatis tue.Oꝛo ergo vt adueniat re/
gnũ tuũ.Cupio hꝰ ſeculi finẽ vt cito veni
am ad regni tui beatitudinẽ. Deſidero di

erum meoꝝ bꝛeuitatẽ.vt cito trãſeã ad di
uens ſed immutabiliter manẽs. Et liõ
Lanni tui non deficient ..in generatiõe ⁊
generationem erunt.et indeſinenter ma/
nebunt.quia anni tui eternitas tua ſunt.

erum tuoꝝ eternitatẽ.Et iõ Ne reuoces

meji dimidio dieꝝ meoꝝ. Hoc eſt. ne ſi/

nas me reuocaria deſiderio eternoꝛuz.vt

hereã cure tꝑaliũ.in dimidio dieꝝ; meoꝝ.
ſczʒ dieꝝ pñtium.qͥ medij ſunt pᷣteritoꝛũ et Dum ergo . 4
tem. dũ tuã eternitatẽ. ⁊ creaturaꝝ oium

futuroꝝ. qᷣ oẽs ſunt dimidij ⁊ imꝑfecti.ni

ſi addant᷑ eterni. Et merito peto nõ reuo/
cari ad terrena qͥ tendo ad eterna. q̃ iõ ſũt
auidiꝰ appetẽda.qꝛ in generatõne ⁊ gene
ratiõem anni tui ſine fine ⁊ ſine pꝛĩcipio
duraturi.ergo nõ ſunt anni tui ſicut dies
mei.qꝛ anni tui eterni.⁊ dies mei exigui.
Anni tui nõ tranſeũt ſiẽ dies mei.ſʒ ſʒ ma
nent.qꝛ eternitas tua q̃ nihil aliud ẽ qᷓ; ſſᷣ
ſtãtia tua nihil hñs mutabile.nil pᷣterituʒ
nil futuꝝ.Et qꝛ eternitate pᷣcedis omĩa q̃
feciſti.iõ ſequit᷑. Initio tu dñe terrã fun/
daſti Initio ſcʒ tꝑis.tu qͥ es ſine tꝑe.ſine

initio.ſine fine immutabilit᷑ manẽs ĩ eter

nitate Et oꝑa manuum tuaꝝ ſunt celi .
Plec tñ falſum eſt qð alibi ðꝛ. Uerbo dñi
celi firmati ſunt. Nam qd verbo facꝭ.hoc
etiam manu.id eſt. virtute tua oꝑarꝭ. Nõ
eſt em̃ deus diſtinctꝰ coꝛpoꝛeis membꝛis

Verbũ aũt dei manus eius Ippᷣi ꝑibunt

tu aũt pmanes.Tu em̃ ſemper ſtabilis.

dans cũcta moueri immutabiliter. ꝑma/
nes.id eſt.in tua eternitate ꝑſeuerãter ma

nes Sed ip̃i celi qͥ in temꝑe verbo tuo fir

mati ſunt.nõ ſicut tu firmi erunt.ſʒ iuben

te verbo tuo peribunt. Unde Petrus ait
Terra aũt ⁊ celi qui nũc ſunt eodẽ verbo
repoſiti.ſunt igni reſeruãdi De celis ergo
terre ꝓpximis.ſcʒ de regionibo gereis ↄſtat
ꝙ quãtum ad eoꝝ qualitatẽ peribũt.ſʒ de
ſuperioꝛib celis celoꝝ nõ eſt certum. Si
tñ mãſerint.nõ in ſe ſed in deo manebunt
quia ſolo dei verbo perire pñt.Et oẽs.
ſcʒ tã celi qᷓ; cetere res mutabiles.etiã an/
li ſicut veſtimẽtum veteraſcẽt Hoc eſt.

quãtum ĩ ſe eſt.niſi eos fuares verbo tuo
ſicut veſtis qᷓ vetuſtate ↄſumit᷑ deficerẽt.
UVngde ſequit᷑. Et ſicut opertoꝛiũ muta/
bis eos.⁊ mutabũtur Celos em̃ qui coꝛ

poꝛalia ⁊ cũcta mutabilia operiũt verbo
tuo moues.⁊ ſicut eos mutas localit᷑.ita

ſolo verbi tui arbitrio.ſi volueris totalit᷑

mutabũtur ⁊ in nihilũ redigẽtur Tuau

mutans nõ mutatus.faciẽs nõ factuſ.mo

Dum ergo dñe. dum tuam immutabilita

——¶. rN— —

nunbt
ſCeron
deſerea
utſpen
Uaritri⸗
diogo
büt .
nck.
bonitßi
Ouiflin
fonen
ccöm mn
ſctleri
Nögen
Eölunto
Dinge
ſtabdor
doner
nm
ſuüiue
is ego
danth
ſecnot
aleoſ⸗
Phiano
Ulur
lumnen
ſnſe
ſealid
cectün
bitord
docſen
cume
ſeche
adte⸗
bibi
lide⸗

ln⸗
Gumm
Ggi
corciet
Uagr⸗
nisſß
nce
Ugua

ſuper ſeptem pſalmos penitentiales

H

diun

on mutabilem varietatẽ vanãq; vanitatẽ cõ intẽdentes in vocẽ depcatõis mee Nec
iene ſidero. nimiꝝ ad te venire ⁊ tecũ habitare fruſtra ſepe ⁊ iteꝝ atq; iteꝝ.varijs verbis
nine deſidero.nec a deſi iderio meo fraudari. eandẽ oꝛõis deuotõʒ explico. ꝗqꝛ ad expmẽ
adi aut ſpe mea fruſtrari aut habitatõetua p dum mẽtis mee affectu nõ ſufficit oꝛganũ
gi uari triſtis diffido. Quare. Quia letᷣ au/ mee vocj. nec deſt ideriũ coꝛdis ſatis pᷣt de
igen dio qʒ ſequit᷑. Silij ſeruoꝝ tuoꝝ habita pꝛomere lingua carnis Nec ĩmerito ad te
iz bũt · Jã mihi em̃ leta ↄfidetia oꝛit᷑.qꝛ filij clamo de ꝓfundis coꝛdis.qͥ me eſſe ſentio
. 6 ſeruoꝝ.i.ſanctoꝝ tuoꝝ tecũ habitabũt. ſ. nõ in vno ſolũ ꝓfundo.ſʒ in plurib pfun
Nmm boni tpiani.de quoꝝ numero eſſe cupio. dis fluctibo.tã interioꝛis qᷓ; exterioꝛ? miſe
omit Qui filij ſanctoꝝ ſunt.nõ ꝑ carnalepaga rie. q;diu ſum in via huiꝰ miſerabilis vite.
mifun tionem.ſed ꝑ ſpũalem ꝑticipatiõem.ſicut Nã qui ſic de ꝓfundis clamat de ꝓfundiſ
ehelte ecõtra mali filij ſunt ſpirituũ malignoꝛũ. ſurgit.nec ipᷣe clamoꝛ eũ diu Iꝓfundis eẽ
laer ſicut ſcriptũ eſt. Uoſ ex patre diabolo eſtꝭ ſinit.qꝛ voxhꝰ om̃e pfundũ penetrat ⁊ ad
mdi nõ ꝑ generatiõem.ſʒ ꝑ imitationẽ. Uel fi / dei aures vſq; ꝑuenit. Ecõtra vero qdaz
Hdodi lij ſunt oꝑa bona ſine quibo nulł habita/ valde in ꝓfundo maloꝛũ ſunt. qͥ nec ad te
ho bit in glia. Qui ergo ibi vult habitare nõ clamãt.cũ ſe viderint q̃tidianis pctis ⁊ in
ohed e ſit a bonis oꝑibo ſterilis.ſed pᷣmittat fetis iquitatibo obꝛutos ⁊ oppꝛeſſos.ſʒ potiꝰ il/
8nanbs bonoꝝ opeꝝ quos ſequat᷑.vt intret in ter los irridẽt qui eos ad te clamare monẽt.
Finber ram viuentiũ.Sic Joſeph añceſſit pr̃eʒ Hoc eſt ꝓfundũ maloꝝ deqᷓ ſcriptura di
lhbis ſuũ iacob in egyptũ.dicẽs ei ⁊ fratribi ſu/ cit.Pctõꝛ cũ venerit ꝓfundũ ↄtẽnit.Ab
in or is.ego pᷣneni parare vobis eſcas.ita pꝛece ſit hoc a me dñe.ſz ad te clamo ð pfundis
min dant filij tui.i.oꝑa tua tibi parare eſcã re/ coꝛdis omniũq; interioꝝ viriũ.vt me cle
chonoir fectioni eterne. Quales filios pꝛemiſeris menter eripias de ꝓfundis iniquitatum.
ntzube cales ſequeris Et ſemẽ eoꝝ .ſ.bonoꝛum Oꝛ ſi iniqtates obſuaueris dñje.dñe qᷣs
enett Epianoꝝ vel meritoꝛioꝝ opeꝝ De qboſcri ſuſtinebit O magnũ ꝓfundũ.O abyſſuſ
wi to bitur. Qui ſeminãat in lacrimis.ſcʒ h ĩ via multa ꝓfunda valde.nimiſq; ꝑiculoſa Ec
MWõl cum exultatõe metẽt in celeſti pria Hoc ce em̃ vndiq; omnibʒ circũſpectis.nulluʒ
H inqm ſemen de quo fructꝰ glłie metit᷑ in bonũ ſed vbiq; malũ vidẽſ.cateruas ſcele
iigoe ſeculũ diriget Hoc eſt in celũ directuʒ 2 rum meoꝝ cernẽs nimiꝝ paueſcens excla
S rectu in eternũ ibitanq; in hoꝛeo ſerua mo.O djne ſi iniqͥtates obᷣnaueris.id eſt.
cn bitur. Da ergo mihi vñe da. ⁊ fac me ita ad vindicta eternã ſᷣnaueris. dñe qͥs ſuſti
s boc ſemẽ bñ oꝑando ſè eminare.yt ide fru/ nebit te iudicẽ. Nõ tm̃ ego ſolus nõ ſuſti/
im ctum gloꝛie poſſim moꝛiẽdo ſ uſcipe. Daz nebo.ſed nec quis alius.qꝛ nullꝰ alius eſt
dac. fac hoc ſemen ita in me ꝑ te fructifſicare ? niſi ſeductue⁊ veritate vacu.qui ſe nõ co
Tna ad te dirigere vt in tua eternitate ſine fine gnoſcat peccatoꝛc.Nã ſi dixerimꝰ.qͥa pec
* babitãdo valea ꝑmanere Ccaagtum nõ habem. noſipſos ſeducimus.⁊
ac⸗ HMegitatio ſuꝑ ſexto pſalmo penitẽtia veritas in nobis nõ eſt.Nõ gſumam de
ian uDepfundis. . weningei e mAiaebnaͤte.
i „6 Piciatio eſt Bi em̃ iniqͥtates ſic obfua/
uinn Dmine ieſu chꝛ res vt eaꝝ iudex ſolꝰeſſe velles.⁊ eẽ nolles
– d ſte ſons ⁊ oꝛigo toti pietatis ⁊ ẽ/niſericoꝛs.vtiq; nulla mihi eſſet ſpes.nul
o pl HD tie dũ ego ſicut ceruus ad fontes la conlolatio. Be ideo nõ deſpero.quia
Luun naquaꝝ ad te venire deſidero.tãto imperfe apudte eſtpꝛopiciatio E tꝓpter legem tu
maſ ctum meũ ampli recognoſcẽs.ð me mea am Legẽ amoꝛis ⁊ gratie.in qua das re
mahte q; ia vᷣtute diffido. Jõ ꝑ auxiliũ miſeri is veniam ſuſtinui te domine patienter
8,Clc⸗ coꝛdie tue refugiũ miſerie mee q̃rẽs ad te ſperans.⁊ ſperando expectans tuam miſe
enſn clamãdo fugio dices De pfundis clama ricoꝛdiam.Et hoc domine.quia omĩa n .0
E1, ni ad te dñe Hõ ſolũ de exterioꝛibolabijſ ſti. Non ſolum tibi confiteoꝛ ſed etiam ali
ie oꝛis.ſʒ de pfundis ⁊ intimis coꝛdis lacri is.vt omnibus notum ſit manifeſto. di⸗/
nter nu/ mia clamaui ad te. Quid clamaui. Dne cens. Suſtinuit anima. mea in verbo.
mu ſun exaudi voceʒ meã Deinde alijs ꝑbis idẽ, eius Cuius eius. In verbo eius Cu⸗
Guubiiu repeto. Fiat aures li.audit clemtie tue ius verbum non fallit nec fallitur.

Tractatus ſuper

Põ in verbo hoĩs qͥ mendax eſt.ſʒ in vᷣbo
dei qͥ veraxeſt. Uñ ſubditur. Sperauit
gnima mea in dño ·.nõ in hoĩce.ſz ĩ ðo ſpe
rauit.qͥ verbo ſuo infallibili ꝑ peccatoꝛũ
veniã regni celoꝝ glłiam repꝛomiſi Spe
rauit inq; Acuſtodia matutina vſq; ad
noctẽ Jõ dicit a cuſtodia ſeu vigilia ma
tutina.q̃ eſt pncipiũ diei ſperandum vſe;
ad noctẽ.qꝛ in dño ſperare dʒ aĩa a pnci/
pio vite vſq; ad moꝛtẽ. Nã qͥ vſq; ad moꝛ/
tem pſeuerauerit.ſaluꝰ erit. Sic ergo ſpe

ret iſrael in dño NHõ ſolũ ſperet vnꝰ ſoluſ

ſed totꝰ fidelis ꝓpłus.qm̃ nõ vni ſoli.ſed
multis dictũ eſt. Sperate in dño oĩs cõ/
gregatio ꝓpli.effundite coꝛã illo coꝛda ve
ſtra. Et merito ſperet iſrael.ſ.oĩs eccłia et
ↄgregatio fideliũ in dñõo Quia apð dñʒ
eſt mia nõ magna ſolũ.ſʒ maxima. Nam
copioſa eſt apud eũ redẽptio . Sʒ quõ
veꝝ eſt ꝙ copioſa fuit redeẽptio tꝑe dauid.
ciũ nãdũ tꝑs redẽptõis adueniſſʒ. Sane
ſemꝑ copioſa fuit redeptio ſʒ vt ipᷣe dauid
ꝓphetice innuit.hec fuitapud deũ.hoc eſt
ꝗapud diuinũ ſecretũ ſꝑ pᷣuiſa.ſemꝑq; ꝓui
ſa. ac eterna pᷣdeſtinatõe diſpoſita.ſʒ nõ ſꝑ

copioſe ac plene apud hoĩes exhibita.qͥa

nõ tꝑe legis nature aut legis moſayce ſed
tꝑe legis gre.De qᷣ ſcriptũ eſt.Quãdo ve/
nit plenitudo tꝑis.miſit deꝰ filiũ ſuum fa

ctum ſub lege vt eos qͥ ſub lege erãt redi/

—

meret. Uñ tandẽ impletũ eſt qð olim da
uid pᷣdixerat Et ipᷣe redimet iſfraelex om
nibo iniqͥtatibo eꝰ ..Nũc ̊ dñe.nũc maxĩe
eſt opoꝛtunũ vt de ꝓfundis fluctibo miſe/
riaꝝ ad te fontẽ miſericoꝛdiaꝝ clamando
ↄſurgã.⁊ de me meaq ꝓpꝛia vᷣtute diffidẽs
de te tuaq; gr̃a ⁊ pietate ſperãdo cõfidam

⁊ ad tuã clemẽtiſſimã ꝓpitiationẽ ↄfugiaʒ.

Dignũ quoq; ⁊ iuſtũ eſt vt tibi o pijſſime

pe gratias agam.apud quẽ eſt copioſa re
demptio. Ideo copioſa ſpecialiter eſſe di

citur.quia tua in cruce paſſio.tuiq; pꝛeci/

oſi ſanguinis oblatio.nõ ſoluʒ ꝓ vniꝰ aut

paucoꝝ hoĩm ſalute.ſʒ ꝓ totiꝰ iſrael ꝓ toti

us eccĩe ꝓ totius mũdi.pluriũqʒ ſi foꝛent
mundoꝝ redemptõe copioſe ſufficere per
hibetur. Per hurꝰ ergo paſſionis vᷣtutem

p hub ſanguinis effuſionẽ te depꝛecoꝛ.vt

a pctis meis ⁊ a penis quas ꝓ his mere/
oꝛ me redimas.redẽptũq; ab eis eripias.

⁊ ereptũ a malis meis tecũ in bonis tuis

habitare ↄcedas

Melditatio ſuper ſeptimo pſalmo pe/
nitentiali

d ſte q ſperãtes in te nõ deſerꝭ. cla⸗/
mãtes ad te nõ deſpicis. qͥ q̃ren/
tes te nõ fugis.te deſiderãtes nõ reſpuis.
ſed de ſe diffidẽtes.in te aũt ↄfidẽtes ↄſo/
laris.Tibi hu milit᷑ ſuplico.vt mihi qͥ in
p̃cedẽti pſalmo ↄfeſſus ſum diffldentiã vᷣ
tutis ꝓpꝛie.tua potẽti vᷣtute largiri digne/
ris ſobꝛiã exultationem ſpũalis leticie.ad
quã impetrandã ſuſpirãs dico. Dñe ex/
audi oꝛõʒ meã auribo ꝑcipe obſe. meam
Oð ſepe dixi iteꝝ repeto.vt oꝛõnis repeti
tio ſit deuotõnis ↄfirmatio.⁊ me non te/
det ſepe iterare vᷣba oꝛõnis.q ſepiꝰ iteraui

oꝑa iniqᷣtatis.nec peto exaudiri ĩ mea iu/

ſticia ſʒ in vᷣitate tua exaudi me in tua iu

ſticia Hoc eſt. tu qͥ veraxes ⁊ in veritate

tua penitẽtib veniam ꝓmiſiſti.exaudi me
penitẽtem.nõ in mea ſʒ in tua inſticia.ſ.in
miĩa tua.q̃ penitetes iuſtificat.Peto enim
iuſticiã mie.quã exerces in pñti ſecło.nõ
iudiciũ illiꝰ iuſticie.quã facturꝰes ĩ ſutu/

ro. Jõ ſequit᷑. Et nõ intres ĩ iudiciũ cuʒ
ſuo tuo Ego em̃ nõ ſum dignus vocari

amicꝰ vl fili tuꝰ.ſʒ tñ ſeruꝰtuꝰ ſum.qͥ mĩa

indigeo.ad te fugitiuꝰ redeo.pacẽ quero.

Nõ ̊ in futuro intres mecũ in diſtrictum
iudiciũ.qꝛ ego volo intrare tecũ. Intrãt ĩ
iudiciũ cũ dño qͥ iuſticiã ſuã iactates ð ea
pᷣſumũt. Quib p ꝓpham diẽ dñs. Quid
vultis mecũ iudicio ↄtẽdere.Oms dereli
quiſtis me.Nõ ſic ego.ſʒ iuſticiã meã co/

ram me eſſe nullã reputo OQꝛ nõ iuſtifica

bit᷑ in ↄſpectu tuo oĩis viuẽs Oꝛ⁊ ſi apð
ſe qͥs ſuo iudicio iuſtificet.tñ oĩs hõ ĩ hoc
moꝛtali coꝛꝑe viuẽs nõ iuſtificabit᷑in con
ſpectu tuo.qꝛ interioꝛa ⁊ occulta hoĩs vi/

des. in qͥbe nemo bñ plene iuſtꝰ aut mũdꝰ

eſt tuo iudicio.qᷓ;tũlibet ſctũs hoĩbo vide/
atur. Jõ paułꝰait. Nibil mihi ↄſciꝰſum. ſʒ
nõ in ̊ iuſtificatſum. Vel ĩtelligi pᷣt nõ
iuſtificabit᷑ in ↄſpectu.i.in tui cõꝑatiõe.
nõ ſolñ oĩs bõ.ſʒ nec oĩs viuẽs etiã ange/
lus.qꝛ ſolꝰ deeſt in q̊ pctm̃ cadere nõ põt
in cuiꝰ ↄſpectu etiã aſtra nõ ſunt munda.
HNõ ; intres mecũ ĩ iudicio rigoꝛoſo ſʒ me
cũ pie ⁊ mifficoꝛdit age Oꝛ ꝑſecutꝰ ẽ ini/
mic .i.dyabolłꝰ vlł qͥſq; alꝰ aduerſarius
Laĩam meã.⁊ hũiliauit ĩ terra vitã meã .

Dmine ieſu chu

oe
ſnit
A
cgton⸗
ſcutc
netes.

tes. J

fuſnet

mi
auriat⸗
cltenta
cölat
tnor
itatis⸗
Pülis
.D
ſolin
lbos.
füin⸗
mecd
mann
bus
ſactio

u f

ſcer
bllind⸗
unt ſen
Etide⸗
nopen
ttoa
onebor
pane
do
terrg
dim
Etin
ſicu
erpia
noͤſen
N
ſcani

foͤpor.

nine a
ntenie
Dfen
Floden
loftas
torbe
kemed
tboine⸗
Ge⸗
Uli

nope

W
Ne

iſn⸗
Vhus
Ni ,
nige
ori⸗
nd
aead
Dieen⸗
en
uc
gkinn
ſinar
rintu
nwue
Chaine
ticuin
avatmn
lſich
wiam⸗/
cüa;
ewan
nani
gen⸗
mii
ed
1 Oud
sdoti
finei
öiutfah
riins
sböibo⸗
Cbitnnoon
laboigrt
Paurni
inrie
amg

2„

igotl.
ctde
ciüsn
geropit
t gundr.

ſeptem pſal.pnia.

Hoc eſt.quantũ in ſe fuit eã vt celeſtia re

linãret ⁊ terrena ſapeꝛet inclinauit.Et ite

rũ Collocauit me in obſcuris id ẽ ĩ pec
catoꝝ tenebꝛis. ſicut moꝛtuos ſecłi idẽ
ſicut ceteros peccatoꝛes non ſpũaliter vi
uẽtes.ſed ſeculariter in peccatis moꝛien/
tes. Ideo anxiatus eſt ſuꝑ me ſpũs meꝰ.
in me turbatũ eſt coꝛ meũ Sʒ ecce poſt
q; triſtia receſſerũt leta ſequuntur.poſtqᷓ;
anxiatꝰ fui ⁊ turbatus ꝑ multiplicẽ inimi
ci tentationẽ̃.letus fact ſum ꝑ ſpũalẽ dei
cõſolationẽ Quia memoꝛ fui dierũ an/
tiquoꝝ ſcʒ dieꝝ eternoꝝ. hoc eſt tue eter
nitatis diuine.cuius memoꝛia maxĩa cã ẽ
ſpũalis delectatiõis ⁊ leticie. Un ſcriptũ
eſt. Oemoꝛ fui ði ⁊ delectatus ſum. Nec
ſolũ in diebus eternis ſeu rebus inuiſibi
libus.ſed etiã in creaturis tꝑalibi.te eter/
nũ inuiſibilem deũ ↄtẽplatus ſum. Nam
meditatꝰſum in oĩbo oꝑibo tuis.in factis

manuũ tuaꝝ meditabar Queſiui in oꝑi

bus artificẽ.in creaturis creatoꝛẽ.in reb⸗
factis te eaꝝ mirabilẽ ↄditoꝛẽᷣ. Creatura
tua facta eſt mihi ſpeculũ vtĩ ea te ↄgno/
ſcerẽ deum meũ.quia vt ait apłus.inuiſi
bilia dei ꝑ ea q̃ facta ſunt intellecta ↄſpici
unt᷑.ſempiterna q̃ʒ virtꝰ eius ⁊ diuinitas.
Et ideo Expãdi manꝰmeas ad te quia
in operibo tuis cognoui ꝙ oĩa bona ſunt.
⁊ nõ a ſe ſed a te tueq; bonitatis ꝑticipati
one bona exiſtũt.ideo tibi gratias agens.

expandi in oꝛatõe manꝰ meas ad tetanq;

ad bonoꝛũ oĩm largitoꝛc. Et aĩa mea ſiẽ
terra ſine aqua tibi Non ſolũ ad te expã

di manꝰcoꝛꝑis mei ſed ⁊ oẽs vires animi

Et merito.qꝛ aĩa mea a te derelicta. eſt

ſicut terra ſine aqua Jdo debet ſe ad te

expãdere.⁊ nõ ſibijpᷣi ſed tibi adherere.qꝛ
nõ ſeipſam.ſed tu ſolus eã potes roꝛe gre
irrigare Sicut aũt terra ſine aq̃ ſterilis ẽ
ſic anima ſine gre tue plunia fructũ ferre
nõ põt.Tu ergol velociter exaudi me do
mine cito dando pluuiã gratie.qꝛ ſitiuit
in te aia mea. Ideo ſi aquã dare longius
differas deficiet ſpũs meꝰ la te tanq; ſte

rilis derelictus. Etꝓpter hoc ¶ Non auer

tas faciẽ tuã a me ſpũm meũ derelinqn/
do ⁊ ab eo auferendo.vel ei differẽdo gra

tie tue donũ.Alioqͥni ſimilis ero deſcẽdẽ

tibo in lacũ Hoc eſt in pfundũ peccato/
rũ. Sed potius Auditaʒ fac mihi mane

miſericoꝛdiã tua Fac inquã mihi mile⸗

ricoꝛdiã tuã auditã.ſcʒ a ſphetis manite/
ſtatã in ſcripturis. Fac me interius ſenti/
re quod exterius facis audire.Et hoc fac
nane. id eſt cito ⁊ nõ tarde quia in te ſpe
raui Et ideo ſperaui.qꝛ audiui Pꝛope ẽ
dñs oĩb inuocãtibo eũ oĩbo inuocãtibo eũ
in veritate.Et vt cito facias mihi miſeri/
coꝛdiã tuã notã fac mihi viam in q̃ am/

bulem vt ſit lucerna pedibus meis vᷣbũ

tuũ ad recte ambulandũ in via mandato
rũ tuoꝝ quia ad te h qͥ tanq; a pre lumi/
nũ deſcendit oẽ bonũ.⁊ qͥ iluminas oẽm
hominẽ venientẽ in hunc mũdũ.ad te in⸗
quã ⁊ nõ ↄtra te leuaui aiam meã Et iõ
Eripe me ab inimicis meiſ dñe ad te cõ
fugi Nõ a te fugi ↄtenendo⁊ poſtponen
do lucẽ tuã.ſed ad te ↄfugi q̃rẽdo ⁊ poſtu
lando eã. Ideo Eripe me de inimic me
is dñe ſcʒ a diabolo ⁊ miniſtris ſuis qͥ tẽ
tant me.vt ambuleʒ in tenebꝛis. Et vt ab
eis eripias me doce me facere volũtateʒ
tuã qꝛ ſi nõ doces me.faciã volũtatẽ me
am nõ tuã.⁊ ſic deſeꝛis me deus meus dũ
ego te deſero. Ergo doce me qꝛ deꝰ meꝰ
es tu Ao aliũ currerẽ ſi aliũ creatoꝛẽ ha
berẽ. Sed qꝛ tu ſolus es deus meus iðo
doce me vt mgr̃ meus.QOð vtiq; facies.
qꝛ. Spũs tuus bonus deducʒ me in ter
rã rectaʒ Ecce qꝛ ſupꝛa in memoꝛia eter
noꝛũ ⁊ in ↄtemplatione tua ⁊ tuoꝛũ opeꝝ
delectatus ſum.ne magnitudo ↄtẽeplatio
nis extolleret me.ne ſuperba fieret leticia
mea.letis miſcui triſtia.ſed iam poſt triſti
ciã ↄuertoꝛ ad gaudiũ. Jaʒ em̃ plene ſpe
ro ꝙ ſpũs meus malus non pducet me in
terrã ꝑpuerſam infernaliũ penarũ.qꝛ ſpi⸗
ritus tuus bonus deducet me in terrã re
ctam ĩ terrã ſcʒ gaudioꝝ de q̃ dici᷑ Poꝛ
tio mea in terra viuentiũ Et hoc nõ pꝛo/
pter meritũ meũ.ſed ꝓpter nomẽ tuũ do
mine viuificabiſ me in equitatetnua ſnon
in iuſticia mea.Ego em̃ me occidi ꝑ pec/
catũ meuʒz.ſed tu me viuificabis pter no
men tuũ.quod eſt Jeſus.⁊ interpᷣtat᷑ ſal/

uatoꝛ. Ut rẽ noĩs tui impleas. tu eris mi
hi ieſus.⁊ me viuificando ſanabis.Et ſic

Educes de tribulatione Buiꝰſeculi. a
nimã meaʒ et in mĩa tua non in merito
meo diſperdes oẽs inimicos meos q̃s
etiã inimicos tuos merito dixerim.quia ĩ
me ſeruo tuo te dominũ meũ quantuʒ in

ſe eſt ꝑſequunt᷑ ⁊ gloꝛiã nomĩs tui. Cui⸗

CTractatüs de

non mihi. ſalutẽ me attribuo. dicẽs. Nõ
nobis dñie nõ nobis.ſed noĩ tuo da głiazʒ
Hãc inquã gloꝛiam ſaluti mee aduerſan
do auferre conant᷑. Uñ ↄueniẽter ſubdit᷑
Et ꝑdes oẽs qͥ tribulant aiammeã ſcʒ.
diabolũ ⁊ oẽs obſtinatos.et merito ꝑdes

me tribulantes. Om̃ ego ſeruus tuꝰ ſum

Ad te in mea tribulatione recurrẽs.ſicut
ſeruꝰ humilis ⁊ fidelis vaſſallus recurrit
ad dñm. Ecce ergo huius pſalmi alio/
rũq; pſalmoꝛũ penitentialiũ leta conclu/
ſio. Ecce ſpũalis leticie exultatio quã ſa/
lutaris penitẽtie ↄtriſtatio finaliter oꝑat
Vñ qui ꝑ penitentiã affligit᷑tãdem dicit.
conſolationes tue letiticauerunt animaʒ
meeaom. .M
Aeergo mihi dñe hos quos peni/
d tentiales pſalmos eccleſia tua no
minat.⁊ a penitentib tibi pſallen
dos eſſe pꝛedicat.tã digne ac deuote non
ſoluʒ oꝛe ſed coꝛde penitẽdo pſallere.vt ꝑ
contriſtationẽ penitentie ſalutaris exul/
tationẽ cõſequi valeam leticie ſpũalis.vt
poſt ſalutarẽ penitentiã tandem ꝑ ſpiritu
alẽ leticiã exultando dicã. Spũs tiꝰ bo/
nus deducet me in terrã rectaz. Da mihi
dyjte hoc ſeptenariũ penitentiũ pſalmoꝛũ
eſſe remediũ ↄtra ſeptenariuʒ moꝛtalium
peccatoꝛũ.mihiq; eſſe auxiliũ ad ſeptena

riũ virtutũ pꝛincipaliũ.ad ſeptenariũ do

noꝝ ſpũaliũ.ad ſeptenariũ beatitudinuʒ
ad ſeptenariũ deniq; petitionũ in oꝛatiõe

dñica ↄtentaꝝ Da mihi dñe in hoꝛum

pſalmoꝛũ meditatione timoꝛẽ pene.dolo
rẽ culpe.ſpem venie.amoꝛẽ coꝛdial mun
dicie.deſideriũ celeſtis patrie.diffidentiã
xirtutis ꝓpꝛie.exultationẽ deniq; ſpũabł le
ticie.De hoc em̃ ſeptenario mentaliũ affe
ctuũ pꝛincipaliter agit᷑ in hoc ſeptenario
deuotoꝛũ pſalmoꝛũ. His ſepteʒ affectib⸗
quaſi ſeptẽ ſcale pnĩe gradib ad terrã pa

trie celeſtis aſcendit᷑quo me finaliter de/

duci ⁊ felicitaſcẽdere ⁊ tecũ habitare ꝑen
niterq; regnare.tu miſericoꝛditer pᷣſtare
digneris Qui viuis ⁊ regnas in ſecula ſe
culoꝛũ Amen. 2ððUMD

Erplicit liber de ſeptẽ gradibo ſcale cõ
tinens meditationes deuotas ſuꝑ ſepteʒ
Anos penitentiales A dño Petro de
Aillyaco Cameracenſi epiſcop.

Incipit tractatus de oꝛatiõe domini/

ca Petri de Aillyaco. ⁊c.

Ic ergo oꝛa
ſlI deiſtis Mat. vj. Hic docet
chꝛiſtus bꝛeuẽ⁊ debitum
modũ oꝛandi q̊ vti debẽt
catholici.Et qꝛ ſicut diẽ
gloſa.nulla oꝛatio mag ſpecialis eſt q;ᷓ il
la q̃ exoꝛe filij qͥ eſt veritas pceſſit.ideo de

oꝛatione tractaturi pᷣmo tractabimus de

oꝛatione dñica in ſpeciali.ſecũdo de oꝛa/
tione aliquas q̃ſtiones ſoluemus in gene
rali. Quantũ ergo ad pꝛimũ hec oꝛatõ
dñica diuiditur in exoꝛdiũ.tractatũ.⁊ cõ

cluſionẽ In exoꝛdio beniuolentia captat᷑

Pater noſter⁊c̃. In tractatu petitiões oꝛ⸗/
dinant᷑.ſanctificet᷑ nomẽ tuũ ⁊c̃. In con⸗
cluſione petitionũ cõfirmatio optat᷑.amẽ
Lirca exoꝛdiũ pꝛimo notandũ eſt ꝙ in
eo dei beniuolẽtia captat᷑ tripliciter. Pꝛi/
mo ex parte rogati.quia pater cuiꝰ filij ſu
mus ꝑ fidem Jo.j. Secũdo ex ꝑte rogã/
tium.qꝛ noſter.nobis datus ꝑ caritatem

Joh.iij. Sed etiã tercio ex ꝑte acceſſoꝛũ

qꝛ dicit᷑qui es in celis.id eſt in ſanctis.q/
rum auxilio erigimur ꝑ ſpem. Dicamꝰ er
go Pater.in quẽ credimꝰ.noſter.quẽ dili
gimus.qͥ es in celis de qͥba ſperamus.
Secundo notandũ eſt ꝙ dei beniuo⸗/
lentiã captamus nõ vt ipᷣm flectamꝰ cum
eius volũtas ſit immutabilis.nec vt eius
beniuolentiã pꝛeueniamꝰ.cũ ipſe ſua be/
niuolentia nos pᷣueniat.qm̃ ipſe poꝛ dile
xit nos.vt dicit᷑.j. Joh. iiij.ſed vt in nobiſ
ipſis de ſua beniuolẽtia certã fiduciã exci
temus.⁊ hoc fit pᷣcipue ex trib q̃ ĩ h exoꝛ/
dio notan᷑. Pꝛimo ↄſiderando eiꝰ ca/

ritatẽ.qua bonũ noſtrũ vult.qꝛ paeer.
e

Secuũdo eius largitatẽ.quia ſeipᷣm no

bis dat. ideo dicitur noſter. Tercio eiꝰ

maieſtatem qua nos iuuare poteſt.quod
nota mus cum dicimus.qͥ es in celis.
Tercio notandũ ꝙ ꝓut trahiturex ſan
ctoꝛũ gloſis deus dicitpater noſter mul/
tis de cauſis. Pꝛimo vt oſtendat᷑ ꝙ ei nõ
timoꝛe ſeruili ſed amoꝛe filiali ſeruire de/
bemus. Secundo vt cum de filiali ado/
ptione cogitamus ei tanq; patri filialẽ af
fectum rependamus.Tercio vt ad amo/

rem fraternitatis admoneamur. Naʒ cũ

cccgſi
ccrepe
aoon
but

fm.

Apon
irebe
uſe

Mrtr
doccet.

Mee
Alijai

nam.
patr
türan
O

O

ſocen

pecci

uns

ſupꝛ⸗

qui
Aulte

inho⸗

disfi

ſand
tot
ſuipan
ptero
loimp⸗
oannt
lundo
tſein
verdal
ſci
ene
disy
dec

fios
en
Ppfun

lem

phu⸗

oltioe

in
Auodi
nr

cſet⸗
bobilt

dellot

nid

W
Nn
ndcder
ſardi
bcköl
kidoode
musde
deon
gee
ac
i1c
nahti
nöcn
R
paatane
ückgin
ien bu⸗
noſiiſi
Neſrgi⸗
gmunm
ctſi
Nans
ne
Gedi
1s
Nino/
Han
ens
uun
De
ni
Näae
iban⸗/
c

Hn t.
mocs
god
rain
hrnn,
Urede
gligco/
Iuef
W
m

oꝛatione vominica

pater noſter dicitur.oĩbus cõmunis eſſe

docet᷑. Ideo nemo dicat pater meus qꝛ B

ppꝛie chꝛiſto ↄuenit qͥ filius eſt ꝑ naturaʒ.
alij aũt ſunt filij eius ſolũ ꝑ adoptionis ꝗᷓ
tiam. Uñ ipſe dicit. Uado ad patrẽ meũ
⁊ patrẽ veſtrũ. Meũ.ſcʒ ſpecialiter ꝑ na/
turam.veſtrũ vᷣo generaliter ꝑ gratiiꝗõ.

Ouarto dicitur pater noſter.vt oĩbus
occaſio ſuꝑbie tollatur.qꝛ nõ vere pñt di

cere pater noſter niſi fratres ſint. NHullus

ergo nobilis aut diues circa minoꝛes ſu/

ꝑbiat.cum eos tanq; fratres recognoſcit

NQuinto in hoc occaſio mundicie ⁊ in/

nocentie dat᷑quia cauẽduʒ eſt vnicuiq; a

peccati ſoꝛdiba ne tanto patre reddat᷑ indi

gnus. Serto in hoc populi chꝛiſtiani

ſupꝛa ppłum iudaicũ excellentia denotat᷑.

qquia antiquis vt ſeruis dicit᷑ dñs.nobis
autem tanq; filijs dicit᷑ pater. Septĩo

in hoc nobis impetrandi qð petimus gn

dis fiducia dat᷑. Quid em̃ negabit filijs qͥ
iam dedit vt pater ſit. Quarto notãdũ

eſt ꝙ hec oꝛatio in ſuo exoꝛdio et in omni
ſui parte bꝛeuis eſt.et hoc fit ſᷣm ſanctos
ꝓpter plures ratiões.Pꝛimo vt fiducia ci
to impetrãdi tribuat᷑.quia fiduciã dat ci/

to annuẽdi qui bꝛeuiter vult rogari. Se

cundo vt diſcamus res de quib oꝛandũ
eſſe inſtruimur. Non em̃ docet hec oꝛatõ
verba ſed res.quia nõ his ſolis verbᷣ oꝛat

ſed etiam alijs.non tamẽ in alio ſed in eo/
dem ſenſu. nam q̃cunq; a deo oꝛãda ſunt
his verbis bꝛeuiter ↄtinent᷑. Tertio vt ea
de quibus oꝛandũ eſt paucis verbis faci/
lililus memoꝛie ↄmendent᷑.Quarto vt pꝛu
dentia ingenioſoꝝ in paucitate verboꝝꝛ 8
pfungditate miſterioꝝ ⁊ rerũ multiplicita
te miret᷑. Unde ſuꝑ illo verbo vſaie Ser
mMonẽ abbꝛeuiatũ fecit dominus ſuꝑ ter/
ram. Has duas rõnes tetigit gloſa dicẽs
ꝙhunc ſermonẽ ita abbꝛeuiauit dñs. vt

in paucis verbis memoꝛiter capi poſſit ⁊

ita rebus ipleuit.vt nemo ſine gratia ſpi/

rituſſancti ꝑciꝑe poſſit. Quinto vt hec

oꝛatio que ꝓpter ſui bꝛeuitatem facilit᷑ ad
diſcitur ⁊ memoꝛiter retinet᷑.etiã frequẽ/

tius dicatur.⁊ ſine faſtidio ſepius repe/

tatur. Sexto vt eius ignoꝛantia nullꝰ ex/
cuſet᷑.quia qð tã faciliter ſcit᷑.nõ niſi cul/

pabiliter ignoꝛat᷑. Septimo vt in mẽtis

Deuotione ⁊ nõ in verboꝝ multiplicatiõe
xvirtus oꝛatiõis oſtendatur. Unde ſupꝛa

Math. vj. dicit᷑. Oꝛantes aũt nolite mui

tum loqui ſicut ethnici.id eſt gentiles fa/

ciunt.putant em̃ ꝙ in multiloqo ſuo exau
diant᷑.Et hec de exoꝛdio huius oꝛatõnis
ſufficiant. “ͦ“ͦͦͦMWG
Anctificet᷑ nomẽ tuũ Poſt exoꝛ⸗
ſ Qdium ſequit᷑ tractatus.in quo ſep
tem petitiones oꝛdinant᷑ Et pᷣmo
circa eas aliqua ſunt pᷣmittenda generali
ter. Secundo ſingule earũ ſunt exponẽ/
de ſpecialiter. Pꝛimo ergo notanduʒ ẽ
qꝙ hec oꝛatio dñica ꝑfectiſſima eſt.quia ſi
cut Aug'. dicit.ſi recte ⁊ ↄgruẽter oꝛamꝰ
nihil aliud dicere poſſumns qᷓ; qd in hac
oꝛatiõe poſitũ eſt.Quia em̃ oꝛatio noſtra
eſt quodãmodo ðᷣſiderij noſtri expꝛeſſiua
illa ſolũ recte oꝛãdo petimꝰ que recte deſi
derare valemus. In hac aũt oꝛatiõe non
ſolũ ponunt᷑ oĩa que recte deſiderare poſ
ſumus.ſed etiã eodẽ oꝛdine petunt᷑q̊ deſi
deranda ſunt.⁊ ſic hec oꝛatio non ſolũ po
ſtulare inſtituit ſed etiã noſtrũ affectũ ad
oꝛdinate deſiderãdũ infoꝛmat. Pꝛo cu
ius declaratione ſecũdo notandũ eſt æin
oꝛdinato deſiderio pᷣmo cadit finis.dein
de oꝛdinata in finẽ. Finis aũt noſter ẽ de
us in quẽ noſter affectus tendit duplicit᷑
Vno modo ꝓut volumꝰ gloꝛiã dei.Alio
mõ ꝓut volumus fruigloꝛia eiuſ.Pꝛimũ

ꝓtinet ad dilectionem qua deum in ſeiſßo

diligimus. ſecundum vᷣo ad dilectionem
qua diligimus nos in deo. Ad pꝛimum
ꝑtinet pꝛima petitio q̃ dicit᷑ ſanctificet᷑ no

men tuũ ꝑ quã petimus gloꝛiã dei.Ad ſe

cunduʒ pꝑtinet ſecunda petitio. Adueniat
regnũ tuũ.per quã petimus ad gloꝛiã eiꝰ
ꝑuenire.Et ſic iſte due petitões oꝛdinan
tur ad noſtrũ vltumũ finẽ ſcʒ ad beatitu/
dinẽ.Pꝛima ad beatitudinẽ obiectiuam.
Secũda ad beatitudinẽ foꝛmalẽ.Ad fi/
nem aũt pᷣdictũ oꝛdinat nos ſeu dirigit a
liquid dupłr. Uno mõ ꝑ ſe.alio mõ ꝑ ac/
cidens.Per ſe quidẽ bonũ qð eſt vtile in
finẽ Eſt aũt aliqd vtile in finẽ beatitudis
dupliciter. Uno modo directe et pꝛinci/
paliter.ſcʒ meritũ quo beatitudinẽ mere/
mur deo obediẽdo.⁊ quantũ ad hoc peti
tur.fiat voluntas tua ſicut in celo et iter
ra. Alio modo inſtrumẽtaliter ⁊ quaſi co
adiuuando nos ad merendũ.⁊ ad hoc ꝑ/
tinet qð dicit᷑.panẽ noſtrũ quotidianum
da nobis hodie.ſiue hoc intelligit de pa/
2

ne ſacramæetali.ſiue de pane coꝛꝑali. Per ni executiõis.ſed cum oꝛatio ſit interpꝛes u
accidens aũt oꝛdinamur in beatitudiney deſiderij coꝛreſpondere debet oꝛdini deſi nnt
p remorionezpolbenrie Eriaalfr ſunt qᷓ derij ſiue intentionis in quo pꝛius ẽ finis Mnnd
nos a beatitudine pꝛobibẽt. Pꝛimo qͥdẽ q; ea queſunt ad fineʒ.⁊ cõſecutio boni qᷓ;
peccatũ quod directe excludit a regno.et remotio mali. Et hec de eis generaliter. .
qᷓ;dtum ad hoc dicit᷑.dimitte nobis debita Sed poſtea de ſingulis haꝝ petition,ũäön 4
noſtra.id eſt peccata. Secũdo phibʒ nos dicendũ eſt. eas exponẽdo ſpecialiter. Et· nid
⁊ impedit tentatio que retrahit ab obedi q;tum ad tres pꝛimas Sciendũ eſt in / *
entia diuine volũtatis et inclinat ad pec/ tellectu litterali earũdẽ ſicut dicit Augu cchn
catũ. Ideo petit᷑.⁊ ne nos inducas in ten ſtinus in libꝛo de ſermone dñi in monte. Pinan
tationẽ.Tercio penalitas pᷣſens.ſcʒ ma / cum dicimus.ſanctificet᷑ nomẽ tuum.nõ gb
lum pene.qð impedit ſufficientiã vite.de hoc petitur.quaſi nomẽ dei nõ ſemper ſit lu
quo ſequit᷑. Sed libeꝛa nos a malo. ſanctũ.ſed vt ſanctum ab omnibo habeat᷑ i
Lercio notandũ eſt ꝙ ſicut patet Lu. ⁊ hoc ꝑtinet ad dᷣi gloꝛiam in omnibo pꝛio gepe
n.⁊ ſicut dicit Augꝰ.in Enchiridion.lu/ pagandam. N autẽ dicit᷑. adueniat re archt
cas in oꝛatiõe dñica non petitiones ſeptẽ gnum tuũ.non ita dictũ eſtquaſideꝰ nũc da
ſed quinq; cõplexꝰeſt. Ut em̃ oſtendat ter nõ regnet. Si em̃ deus rexnõ eſſet aut re 11.
ciam petitionẽ duarũ pꝛemiſſaꝝ eſſe dã gnum non haberet.qͥd eſt ergo quod pſal Ze
modo repetitionẽ pᷣtermittẽdo eaʒ hoc fa miſta ait.rex omnis terre deus.Sed iðo D
cit intelligi.quia ſcʒ ad hoc pᷣcipue dei vo illud dictũ eſt vt ait Augꝰ.vt nobis veni nuiſ
luntas tendit vt eius ſanctitatẽ cognoſca at atq; in eo regnemꝰ.⁊ ſic ad illud regnũ iie
mus ⁊ cum ipſo regnemus.quod etiã ma noſtrũ deſideꝛium excitamus. autẽ f
theus vltio poſuit.libeꝛa nos a malo LQu dicitur fiat voluntas tua ⁊c.nõ ideo dici/ agle
cas nõ poſuit.vt ſciat vnuſquiſq; in eo ſe tur quaſi dei voluntas beneplaciti aliqſf,; lia
liberari a malo ꝙ nõ infertur in tentatio/ non fiat vł impleatur.cũ ſcriptũ ſit omßis Den.
nem. Ideo nec lucas diminute.nec a voluntas mea fiet. vſaie.xlvj.ſed hoc ðᷣ̊ vo le e
theus ſuꝑflue petitiones poſuit.ſi qðᷣ vnꝰ lũtate ſigni intelligitur vt ſitſenſus. O be inhubt
intellexit alius expꝛeſſius poſuiſſe vtile re diat᷑ voluntati tue id eſt pᷣceptis tuis ſiut ꝛmale
putauit. Quarto notandũ eſt ꝙ diſtin / in celo ⁊ in terra.id eſt ſicut ab angelis iz llleſee
ctio.oꝛdo.⁊ ſufficientia harũ petitionum ab hoĩbus. Nec intelligedũ eſt ꝙ ſicut ſit Aton
bꝛeuiter poteſt ſic colligi. Nam iſte ſeptezʒ nota quantitatis.ſed qualitatis.ſcʒ ſimili ſelfug
petitiones omne appetibile ⁊ recte deſide tudinis vt ſimilitudinẽ inſinuet.⁊ nõ eqli Horiep
rabile ↄtinẽt.Omne aũt appetibile ẽ du/ tatem.Et ſic erit intellectus ꝙ ſicut ange Gumf
plex.ſcʒ collatio boni ⁊ amotio mali Bo/ li voluntatẽ ði faciunt in celo ſic homĩes Se
num aũt quod petitur ad ↄferenduʒ ẽ tri eam faciant in terra.et ſi non ſᷣm quanti/ tn.
plex.bonũ celeſte ſcilicet gloꝛie.bonũ ſpi/ tatem ⁊ qualitatẽ.tamẽ ſᷣm ſimilitudineʒ grati
rituale ſcilicet gratie.bonũ tempoꝛale ſcʒ id eſt ſi nõ ſᷣm illoꝛũ ꝑfectionẽ tamẽ fᷣm ꝑ bis 4
nature. Pꝛimũ autẽ bonum ſcilicet ce/ fectionis illoꝛũ imitationẽ Vnde he tres meng
leſte ſeu beatificũ eſt duplex.ſcʒ obiectale petitiones ꝑfecte ↄplebunt᷑ in vita futura ſuope
⁊ foꝛmale. Malum aũt qð petitur aufe/ alie vᷣo quattuoꝛ ſunt pꝛeſenti vite pᷣſidia polun
rendũ eſt triplex.ſcilicʒ pꝛeteritũ.pꝛeſens vt dicit Auguſtinus in Enchiridion. ophs
⁊ futuꝝ. Ideo petit᷑ vt pᷣteritũ remittat᷑.p · Eſtigitur pꝛima petitio.ſanctificet᷑ no oeyn
ſens vitetur.futurũ pꝛecaueat᷑. Sic ergo men tuũ.In qua petimus ſanctificatõesꝝ Untone
quatuoꝛ pꝛedictis bonis coꝛreſpõdẽt q nominis dei.id eſt gloꝛiã ſuam. vtſcʒ ſan nip
tuoꝛ pꝛime petitiones oꝛatiõis dominice ctificet᷑.id eſt in nobis honoꝛet᷑.ſcʒ in ĩteil N.
Tribus aũt malis auferendis coꝛreſpon lectu per veram ↄgnitionẽ.in affectu per got
dẽt tres vltime. Unge licet pꝛiꝰſit ma/ ſanctaʒ dilectionẽ.in memoꝛia per firmã ſange
lum amoueri q; bonũ conferri.non tamẽ inheſionem. Item ſanctiſicet᷑ per beniuꝰ iudee
inconueniẽter pᷣmittunt᷑ petitiones q̃ ꝑi lentiam in coꝛde.per reuerentiam in oꝛꝛ. ſarſe
nent ad ↄſequendũ bonũ petitionib que perꝑſeuerãtiam in opere. Sanctificetuur Peiin
ꝑtinent ad remouendũ malum. Ratio ẽ. inquam nomen tuũ quod eſt pater. vt te ſulin

qꝛ oꝛdo petitionũ non coꝛreſpondet oꝛdi tanq; filij ſemper bonoꝛemus Homẽe tuid ti

ents
ndeſt
difinis
nli
aiie.

iun
nchgiy⸗
1A
Wonte,
nunö
nerſt
Nebet
in
ee.
Ne.
lemn

Cvodgnn

Sl⸗
bseni
Ani
Ani
lunn⸗
Nni i

„

rofo

1s be

noſt
nois
atſt
ſnii
nöc
nng⸗
ponits
ncnund/
Himdine,
mefne
debens

niafing
ſir ſſics

ior.

Gferto

nſq ſun
gin ſte⸗

ſen e
Ner fma

mino⸗

nfcen
nNE

nin

Nnoni

iſonms⸗

oꝛatione vominica

gquod eſt Jeſus.vta te ſaluatoꝛe ſalutẽ ha

beamus. HNomẽ tuũ quod eſt ſpũſſanctꝰ.

yvt in bono gr̃e ſemꝑ ꝑſeueremus.

Egpuit᷑ ſeccunda petitio Adueniat
ſfſ regnũ tuum. In qua petimus be

Atitudinẽ noſtrã ſcilicet regnũ glo
rie.Adueniat id eſtad nos veniat regnuʒ
tuũ.De quo Math. xxv. Uenite benedi
cti patris mei ꝑcipite regnũ quod vobis

paratũ eſt ab oꝛigine mundi.Tunc em̃ re

gnabit deus omnino inter nos.nõ diabo
lus.nõ mundus.nõ carnalis affectus.
MHNic aũt eſt aduertendũ ꝙ regnũ dei q̃
druplex eſt.ſcʒ ſacre ſcripture.de quo di/
cit chꝛiſtꝰiudeis.Aufereta vobis regnuʒ
dei Math. xcj. Secundo regnũ diuie ã/
tie Luce. xvij. Regnum dei intra vos eſt.
Tercio regnũ vniuerſalis eccleſie.De q̃
Math. xiij. Colligent de regno eius om/
nia ſcandala. Quarto regnũ celeſtis glo/
rie. Math. vj. Pꝛimũ querite regnuʒ dei
⁊c.Et ſm hoc quadrupliciter põt exponi

adueniat.id eſt ad nos veniat regnũ tuũ.

ſcilicet ſacre ſcripture ꝑ veram cognitio/
