nem. vt deſtruat regnũ erroꝛis ⁊ ignoꝛan
tie. Regnũ ſcilicʒ gratie diuine ꝑ ſpũaleʒ
inhabitationẽ.vt deſtruat regnũ peccati
⁊ malicie. Regnũ tuuʒ.ſcilicʒ vniuerſalis
ecleſie ꝑ chꝛiſtiane fidei declarationẽ ⁊ ex

altationẽ.vt deſtruat regnũ antixpᷣi ⁊ fal/
ſe ſynagoge.Regnum tuũ ſcilicet celeſtis
gloꝛie.ꝑ eternaʒ pᷣmiationẽ.vt deſtruat re

gnum pᷣſentis ⁊ future miſerioe.
Sequitur tercia petitio Fiat volũtaſ

tua. In qua petimus donũ gꝛatie quia ꝑ

ratiam fit voluntas dei in nobis ⁊ a no/
is.QLicet em̃ voluntas dei ſemꝑ fiat.ta/
men ꝑ gratiam fit ꝙ voluntas pᷣceptoꝛuʒ
ſuoꝝ a libertate noſtra impleatur. Fiat g
voluntas tua in peccatoꝛũ ↄuerſione per

opus penitẽtie. In ↄuerſoꝛũ ſanctificati

one ꝑ munus gratie. In ſanctificatoꝝ ſal
uatione ꝑ bonum ꝑſeuerantie. In ſalua/
toꝛũ ꝑpetua clarificatione per donũ glo/

rie. Fiat inquã ſicut in celo ⁊ in terꝛa.

quod quadrupliciter exponitur.ſcʒ. ſicut

in angelis ſic in hominiby.ſicut in iuſtꝭ ita
in peccatoꝛibi.ſicut in chꝛiſto ita in eccle
ſia.⁊ ſicut in ſyndereſi id eſt in poꝛtiõe ſu/
perioꝛi rationis.ſic in inferioꝛi poꝛtõe ſen

ſualitatis. Declarationẽ aũt iſtoꝝ ꝑ ↄcoꝛ

dantias ſcripturarũ trãſeo cã bꝛeuitatis.

inſtrumentaliter. Ubi pꝛimo notãd

Sequitur quarta petitio. Panẽ noſty
⁊ẽ. In qua petitis illis quead beatitudi/
nem ꝑtinent directe ⁊ pncipaliter. conſe/
quenter illud petimus quod ad eã ꝑtinet

eſt ꝙ hoc ad litterã poteſt dupliciter erpo
ni. Uno modo de pane ſacramẽtali. cuiꝰ

quotidianus vſus cum debitis ↄditioni
bus pꝛoficit homini. Unde ipſum paneʒ
noſtrũ quotidianũ dicimus.licet in euan

gelio Matthei ſcriptũ ſit ſuꝑſubſtãtialẽ.
id eſt pᷣcipuũ vt exponit Hieronymus.p
quod intelligimus eukariſtiã.quod eſtpᷣ
cipuũ ſacramentũ.vnde ⁊ in ipſo oĩa alia
ſacramenta ſubintelligunt᷑. Alio mõ põt

exponi de pane coꝛpoꝛali.vt etiã ꝑ paneʒ

intelligatur oĩs ſufficientia victus.ſic di/

cit Auguſtinꝰ.quem ſuꝑſubſtantialẽ di/

cimus. id eſt ſupadditu ad ſubſtãtie ſuſt
tationem. Lucas vᷣo dicit quotidianũ.id

eſt nõ annuũ.vel a decem annis pꝛouiſũ
vel in hoꝛreis reſeruatuʒ. Ideo ipᷣm peti
mus hodie id eſt in pᷣſenti quia neſcimus
ſi ad craſtinũ pueniamus. Unde per hoc
inoꝛdinata ſollicitudo excluditur et ſuꝑ/
fluitas condemnat᷑.quia ſolum qð eſt na
ture neceſſariũ ⁊ ↄuenies petitur.iuxta il
lud eceleſiaſtici. xxix. Initiũ vite hominii
aqua ⁊ panis. Becundo notanduʒ eſt

ꝙ dicimus panẽ noſtrũ.⁊ da nobis qua/
druplici ratione. Pꝛimo vt nemo ſibi tẽ/
poꝛalia appꝛopꝛiet. Unde Criſ.Omnia

inquit que nobis dat deus.nõ ſolum no
bis dat ſed alijs ꝑ nos.vt ð eo quod acce
pimus ꝑ nos partem impotẽtibus facia/
mus. Secundo vt nemo aliena vſurpet.
Unge idẽ Cri.Qui de iuſticia panẽ ac
quiſitum mãducat.panẽ ſuum mãducat.
qui aũt cum peccato.alienum. Tertio
vt nemo pꝛo ſe ſolũ ſed etiã pꝛo alijs oꝛet
Unde Cypanuslibꝛo deoꝛatiõe dñica.
Igeo inquit nõ dicimus pater meus ſed
noſter.nec da mihi ſed da nobis.qꝛ vnita
tis magiſter noluit puatim pᷣcem fieri vt
ſcʒ quis tm̃ pꝛo ſe pꝛecet᷑. Unũ em̃ p om̃i

bus oꝛare voluit.quõ in vno omnes ipſe

poꝛtauit. Quarto dicimꝰ da vt nemo de
ſe pᷣſumat quaſi ſine deo.vel paneʒ vel ali
quid minimũ habere poſſet. Unde pſal.

Qui dat eſcaz omni carni. Tercio no

tandũ eſt. certendendo iſtam petitionez
ad ſenſum miſticũ vł moꝛalem.ipſam de

l 3

Tractatus de

quintuplici pane poſſumus exponere.vt
dicamus da panem penitetie ad releuatõ
nem languoꝛis.iuxta illud pſalmi.Sur/
gite poſtq; ſederitis qͥ manducatis panez
doloꝛis. Secũdo panem intelligẽtie cõ/
tra famẽ erroꝛũ. De quo pane Eccleſiaſti
ci.xv. Cibauit illũ pane ſapientie ⁊ intel/
lectus. Tercio panè eukariſtie ad impin/
guationẽ amoꝛis.quẽ panem xpᷣus in me
moꝛiaʒ ſue amaroſe paſſiõis ſuis tradidit
diſcipulis. Quotienſcũq; inquit mandu
cabitis panẽ hunc moꝛtẽ dñi annũciabi/
tis donec veniat.Quarto panẽ gloꝛie ad
delectationẽ ſapoꝛis.De quo ſcribit᷑. Pa
nẽ angeloꝛũ manducauit hõ. Quinto ad
litterã panẽ nature.ad ſuſtentationẽ indi
gentie naturalis ſen ad ↄfoꝛtationẽ natu
ralis vigoꝛis.et de iſto pane dicit᷑hic.Et
ſic habebimus quinq; panes qͥbus ſacia
uit dñs qͥnq; milia hominũ Joh. vj. capi.
NQuarto moꝛaliter notandũ eſt. ꝙ licet
ad deũ ꝑtineat panẽ nobis dare ꝓpter qðᷣ
petimus panem noſtrũ quotidianum da
nobis ⁊c.tamẽ ad hoĩes ꝑtinet ipᷣm diſpẽ
ſare.videlicet panẽ coꝛpoꝛalẽ diſpenſant
filijs ſuis patres carnales.ſpũalem vᷣo di

ſpenſare debẽt ſpũales ſcʒ pꝛelati ⁊ docto

res. Sed iam querit᷑ inter diſpenſatoꝛes

vt fidelis qͥs inueniat᷑. Quis em̃ eſt his tẽ

poꝛibus fidelis ſeruus ⁊ pꝛudens quẽ cõ
ſtituit dominus ſuꝑ familiã ſuã.vt det il/
lis cibum in tempoꝛe fideliter ⁊ pꝛudẽter.
Fideliter q;tum ꝑtinet ad deũ.pꝛudẽter
;tum ad homines.Fideliter q;tuʒ ad de

um. vt ſcʒ cum tanta fide.tãto timoꝛe.tan

ta inſtantia.tãta diligentia quantũ ſibi cõ
miſſum eſt verbũ dei diſpenſet. Pꝛudẽter
vᷣo q;tum ad ho mines.vt ſᷣm capacitatezʒ
vnicuiuſq; ſingłos erudiat ⁊ ſpũaliter nu
triat. Ideo oꝛemus deuote. Panẽ noſtrũ
quotidianũ da nobis hodie Panẽ ſcʒ nõ
ſolũ coꝛꝑalem.ſed ſpũalem. vt inſpires pᷣ
latis ⁊ doctoꝛibus eccleſie tue.vt verita/
tem tuã nobis ſtudeant fideliter ⁊ pꝛudẽ/
ter diſpenſare.Et ſi illi nobis panẽ iſtum
frangere negligant aut ↄtemnant.tu ipſe
da nobis ⁊ paſce nos ꝑ occultam ſpũſian
cti inſpirationẽ.vt intus per te capiamus
panem.quo exterius fraudamur ꝑ ipſoꝝ
taciturnitatẽ.alioquin moꝛiunt᷑ ⁊ſame ꝑe
unt paruuli eccleſie tue filij.quia nõ eſt qͥ
frangat eis panem fidei ⁊ ſpũaliter eos re

ta noſtra. tt B
rendi ſequunt᷑ petitiones mali auferendi
Et pꝛimo ponitur quinta petitio ꝓ amo/

eſt
ter Unom enlatn.X
neceſſitatis.qꝛ tenemur om̃es diligere ex

ficiat verbo dei. LZn ergo pater clementii
ſime panẽ noſtrũ quotidianũ da nob ho
die. Segintur. t dimitte nobis debi
Abi poſt petitiones boni conte

tione mali pꝛeteriti ſcilicʒ pꝛeterite culpe.
Vbi bᷣmo notandũ eſt oa beatitudine cõ
ſequẽda pꝛohibet nos triplex malũ.Pꝛi/

mo peccatũ iam cõmiſſum. Secũdo pec
catũ de pꝛoximo cõmittendũ. Tercio ma

lum pᷣſens ad peccatum inclinatiuñn.
Pꝛimũ ergo petimus amoueri dicẽdo
dimitte nobis.ſ.peccatoꝛibus.quia ſi di⸗/

cimus quoniã peccatũ nõ habemus.noſ

ipſos ſeducimus.et veritas in nobis nõ ẽ

vt dicit ſcriptura. Ideo om̃es dicere poſ

ſumus dimitte nobis debita noſtra id eſt

peccata cõmiſſa.⁊ tum ad culpam ⁊ c;/

tum ad penam.quia aliter nõ poſſumꝰ in
gredi beatitudinẽ eternam. Quia vᷣo nobᷣ

eſt regula impoſita ꝙ ſi nos volumus no

bis dimitti peccatũ noſtrũ.nos etiam de
bemus dimittere ꝓximo noſtro peccatuʒ
in nos ↄmiſſum. Ideo ſubdit᷑.ſicut ⁊ nos
dimittimus debitoꝛibo noſtris. Uñ poſt
banc dñicam oꝛationẽ ſtatim poſuit chꝛi

ſtus huius dicti rationẽ dicens. Si eniʒ
dimiſeritis ⁊c. Ubi ſecundo notandũ

Tiſt dimiſſio poteſt intelligi duplici
Ino mõ q;tum ad offenſam.⁊ hoc eſ

caritate. Alio modo q;tum ad iniuriã.⁊ qᷣ

non eſt neceſſitatis ſed ſuꝑerogationis.ſi

cut em̃ pecuniã ablatã non tenet᷑ quis au
ferenti dimittere.ſed eã poteſt licite repe/

tere.ſic iniuria ſibi illata poteſt recõpen/

ſationẽ ꝑ emendam petere ſ̃m oꝛdinẽ iu/
ſticie. Tercio moꝛaliter notandũ eſt ꝙ;
dimittere alteri peccata eſt magni meriti
apud deũ.quia ceꝛta fiducia datur dimit
tenti ꝙ etiã peccata ſua dimittent᷑ ei. Uñ
dicit xpᷣs. Si em̃ dimiſeritis hoĩbo pecca
ta eoꝝ. dimittet ⁊ vobis pr̃ veſter celeſtis
peccata vr̃a. Si aũt nõ dimiſeritis hoĩbo
nec pr̃ vr̃ dimittet vobis peccata veſtra.

Ubi gloſa. Hoc inqͥtĩ fine ↄcludit vt cer
tiũ ſit nobis qͥd in oꝛatiõe ꝓmiſerimꝰ.neq
aliud exigit iudex quẽ rogamus. niſi vt ta

les ſimus fratribo qᷓlem nobis eũ expoſci

mus.⁊ qͥ hoc nõ facit dupliciter reus eſt.
Pꝛimoi quia peccauit debet deinde

aui⸗
ſick
nal
ſlos⸗
bito:
cupt
hom
anm he
lmẽe
reßſi
bitan
ſund
nunti
eſeen
ſsdun
Gnti
nit
moct
bitäs
güͤtr
juri⸗
for
imno
lese
dun
deht
ſen
ſiede
nil⸗
buom
ſemen
nor
cam
eſt
runm
bito
obſe
goy
uol
lenſt
geret⸗
debitn
mib.
hosin
nnn
tngtt⸗a
badi,
tmene
n
och
lane

deyte
ob ho
8debi
ſconte
fnndt
demo⸗
ncue.
And
WNE
icoper
Meoms
ti.
ndci,
ſidi,
s nel
wbisdoi
done
nick
lpamti
oſunu
iufoſob
lomuo o
aum de
paam,
mrtnos
ie
ſrchi
Nan;
ni
duplch
hocct
ligeree
iunäth
Nioniofl
tgnisdn
cle ce
neopen⸗
crdine in/
mti
Mn
unnt
gili
bpech
vccetis
ſishoip
aren.
ind neq
giävtts
i hl
rrivoe
dids

oꝛtione vominica

quia monitus a iudice fratri nõ indulget
Et ideo multis timenda ⁊ multis ꝑiculo
ſa eſt iſta ſententia.qui ſcʒ ꝑ longã odioꝛũ
malignitatẽ ⁊ odioſam maliciaʒ indurati
illos qui ꝑ aliquã iniuriã eis facti ſunt de
bitoꝛes.modis oĩb ledere ⁊ ↄfundere cõ

cupiſcunt.nec ꝓ timoꝛe dei.nec ꝓ pᷣcibus

hominũ ſatiſfactionẽ reciꝑe.ac concoꝛdi

am habere volüt Qui cũ tales ſint ſecuri
tamẽ ad eccleſiã confluũt ⁊ coꝛã deo dice

re pᷣſumunt Pater noſter.dimitte nobᷣ de
bita noſtra ſicut ⁊c̃. Ideoq; aduerſum ſe
iram dei puocare vident᷑.qꝛ hoĩbus ſer/
nant irã.⁊ a deo querũt miſericoꝛdiã. Ne
ceſſe ergo eſt vt ſaltem tunc debitoꝛibo ſu/
is dimittãt debita cũ ipſi debitoꝛes ĩdut/
gentiã ab eis ſibi poſtulauerint.ſicut do
minꝰ ſeruo ſuo nequã feciſſe legit᷑quẽad/
modũ ſcriptũ eſt.Serue nequã omne de
bitũ dimiſi tibi qm̃ rogaſti me Quicunq;
aũt rogatꝰa debitoꝛe debitũ cuiuſlibet in

iurie dimittere ↄtemnit.in vanũ a domi/

no dimitti ſibi debitum peccati ſui petit.
imo magis peccatũ ſuũ coꝛã oculis iudi/
cis aggrauat qᷓ; alleuiet. Quarto notã
dum eſt ꝙ quis imꝑfectis ↄcedat᷑ ſic ſua
debita poſſe relinqueꝛe vt a debitoꝛibo de
indulgentia rogari debeant et ſatiſ factio

nẽ de ülata ſibi iniuria reciꝑe valeant.ta/
mẽ ſi ↄtingat nihil hoꝛũ fieri.debent om̃i

bus modis irã ꝓpꝛij coꝛdis refrenare.⁊ de
ſemetipſis tenebꝛas odioꝛũ repellere.me
moꝛes illius quod ſcribit᷑. Ira viri iuſti/
ciam dei nõ oꝑat᷑. Sed tñ viroꝝ ꝑfectoꝝ

eſt. ſine pᷣcibo ⁊ ſine ſatiſ factione iniuria

rum coꝛde puro ⁊ vultu iocundo ſuis de

bitoꝛiby indulgere.inſuꝑ ⁊ ſua tribuere.⁊

obſeqͥa caritatis exhibere. Pꝛouideat er/

go vnuſquiſq; ſibi in hac oꝛatõe dñica vt

qualem indulgẽtiã a deo cupit acciꝑe.ta/
lem ſtudeat alijs facere.alioqͥn ↄſultiꝰvi/

deret᷑ tacendũ qᷓ; dicendũ.dimitte nobis

debita noſtra ſicut ⁊ nos dimittimꝰdebi/
toꝛibo ⁊c. Sequit᷑ ſexta petitio. Et ne
nos inducas in tẽtationẽ. In q̃ petimꝰa⸗/
moueri malũ de ꝓxio ↄmittẽdũ.⁊ hoc cõ
tingit qñ ſumꝰpoſiti in gui tẽtatiõe cuip/

babiliter timemus ſuccũbere.⁊ iõ petimꝰ

⁊ ne nos inducas.id induci ꝑmittas in tẽ

ptationẽ. Ubi pmo notandũ eſt ꝙ per

oc nõ ſimpłr petimus vt nõ tẽtemur.qͥa

ctentari no eſt ꝑ ſe malũ: ſed qñq; ad vinu

tis exercitiuz. qñ ſcʒ viriliter reſiſtit᷑. ſpter

Aoc veit pſal. Pꝛoba me dñer tenta me
Sed petimꝰne in tentationẽ inducamur

id eſt ab ipſa vicamur.quaſi dicamꝰ Etſi

nos ꝑmittas duci ꝑ ſenſuʒ vt exeꝛcitemur

nõ tñ ꝑmittas induci ꝑ ↄſenſum vt ſuce.nn

bamus.tũc inducimur.i.intus ducimur
qñ intꝰ a tentatiõe vincimur. Secũdo
notandũ eſt duplex eſt tentatio.q̃dã ad
bonũ.alia ad malũ.Pꝛima tentat nos de
us.nõ vt de nouo aliqͥd ſciat.niſi imꝓpꝛie
loqndo ð ſcire.eo mõ loq̃ndi q̊ ðꝛ ſcireqꝛ
facit alios ſcire Uñ dicit᷑ Deutx.xiij. Ten
tat vos dñs deus vr̃ vt palã faciat vtruzʒ
diligatis euz. Et de illa intelligit᷑ autoꝛi⸗/
tas pſal.ſupꝛadicta.Et illð Geñ.xxij. Tẽ
tauit deꝰ abꝛahã ⁊c̃.Alia vᷣo tentatiõe ſcʒ
ad malũ deus nullũ tentat ſcʒ ꝑ ſe ⁊ ime/
diate. Uñ diẽ ſcriptura Deus intẽtatoꝛ
maloꝝ.vnnſquiſq; tẽtata cõcupĩa ſua ab
ſtractus et illectus. Iſta tũ tentatio ſicut
⁊ q̃libet alia res eſt a deo. Tercio notã
dũ eſt ꝙtria ſunt q̃ nos tentãt ad malũ.ſ.
mũdꝰ.caro ⁊ diabolꝰ Hũdꝰtẽtat ꝑ pſpe
ra et aduerſa. Caro ꝑ carnalia deſideria.
Diabolꝰꝑ varia deceptionũ genera.Uñ
licet infirmitati hũane ſufficeretad exerci
tiũ tentatio q̃ eſt a mũdo ⁊ a carne.tñ hoc
nõ ſufficit vðᷣmonũ malicie.ſed vtroq; vtũ

tur ad hoĩm impugnationẽ. Hec em̃ ĩpu

gnatio ꝓcedit ex demonũ malicia qͥ ꝓpter
inuidiã pfectũ hoĩm impedire nitunt᷑ De
us aũt hmõi ĩpugnationẽ ⁊ tẽtationẽ per
mittit. Jmo ad eã cãliter ⁊ pᷣncipłr ↄcur/
rit.nõ tñ ad malũ ſcʒ culpe oꝛdiat.nec ta⸗/
le malũ intẽdit.ſʒ ipſe qͥ oꝛdĩate nouit vti
malis.eã ad bonũ oꝛdiat. Uñ ⁊ ex eiꝰoꝛ⸗/
dinatiõe hmõitẽtatio ad bonũ ⁊ gloꝛiam

electoꝝ puenit.qꝛ ꝑ tẽtationuʒ victoꝛiã ꝑ

ueniũt ad coꝛonã.ſic btũs iacobo teſtat᷑ di
cẽs. Btũs vir qͥ ſuffert tẽtatiõeʒ.qm̃ cũip

batꝰ fueꝛit accipiet coꝛonã vite ⁊c̃. Jõ oꝛa

mꝰ.⁊ ne nos inducas in tẽtatõeʒ.i.ne nos

ꝑmittas tẽtari vltra id qdð poſſumꝰ.ſʒ fac

cũ tẽtatiõe ꝓuẽtũ.vt ꝑ tẽtatiões ꝓbemur

nõ repbemur.nec vicamur a tẽtatõe mdᷣi

ꝑ cupiditatẽ.a tẽtatõe carnis ꝑ voluptatẽ
a tentatione diaboli per iniq tatem.
Sequitur ſeptima petitio Sed libera
nosa malo In qua petimꝰamoueri ma/
lum pñᷣs ad mala pꝛedicta.ſ.ad pctã incli

natiuũ. ſicut ẽ fomes pcti qͥ eſt zdaz hena

expeccato pꝛimoꝛũ parentũ derelicta.ꝛ h
malũ pene ? generaliter omnia mala pꝛe/
catuz inducere petimus amoueri ⁊ ab eis
liberari. Hec aũt liberatio ſᷣm gloſam q̊/
tidie eſt neceſſaria dũ in malo anime? coꝛ
poꝛis nunc viuit᷑ ſed in fine complebit᷑ qñ
Immoꝛtales ⁊ impaſſibiles erimꝰ.Et hec
ſufficiant de ſeptẽ petitioniby Amen.
Equitur tertia ꝑs.ſcʒ in qua poſt
ſecrxoꝛdiũ ⁊ tractatũ ponitur cõclu

ſio ſcilicʒ pdictaꝝ petitionũ cõfir /

matio. Nam amẽ eſt dictio hebꝛaica q̃ la
tina lingua interpᷣtat᷑ vere ⁊ fideliter et fi/
at. Et ſic optamus vt vere fiant omnia ꝗ
ſupꝛa fideliter petiuimus. Uñ patet ꝙ li/
cet oꝛatio ſit actus intellectus ⁊ rationis.
tamẽ pꝛeſupponit actum voluntatis ſcili/
cet deſideriũ optatiuũ illius quod oꝛatio
petit. Unde cũ oꝛatio ſit quodãmodo de
ſiderij interpꝛes.deſideriũ eſt cauſa petẽ/
di ⁊ oꝛandi.iuxta illud pſalmi.Deſideriñ
paupeꝝ exaudiuit dominus. Sʒz poſt
pᷣdicta que ad ſenſum litteralem ſeptẽ pe
titionũ oꝛatõnis dñice poſita ſunt adhuc
ad ſenſum miſticũ vel moꝛalẽ quedaʒ bꝛe
uiter ſunt notanda. Pꝛimo ergo notãdũ
eſt ꝙ numerus pᷣdictaꝝ petitionũ põt ſep

tem virtutibus adaptari. Ita ꝙ ſumit᷑ pꝛi

ma ſcʒ ſanctificetur nomen tuũ penes fi⸗
dem cuius eſt coꝛda ſanctificare. Secun
da adueniat regnũ tuũ penes ſpem.cuius
eſt regnũ expectare.Tercia fiat ⁊c.penes
caritatem.cuius eſt volũtatẽ dei comple/
re. Quarta panẽ noſtrũ ⁊c̃.penes foꝛtitu
dinẽ cuius eſt in aduerſis ↄfoꝛtare.Quin
ta dimitte nobis ⁊c̃.penes iuſticiaʒ cuius
eſt vnicuiq; ius ſuuʒ reddere. Sexta ⁊ ne
nos ⁊c̃.penes pꝛudẽtiãa.cuius eſt mala fu
tura pᷣcauere. Septima.ſed libera ⁊c.pe/
nes temperantiã. cuius eſt a malis pꝛeſen
tibus abſtinere. Secundo notandum
eſt ꝙ iſte ſeptẽ petitiones poſſunt donis ⁊
beatitudiniba ↄuenienter aptari. Uñ Au
guſtinꝰli.de ſermone dñi in mõte eas ap/
tando ſic dicit. Si timoꝛ dei eſt quo bea
ti ſunt pauꝑes ſpũ.petamus vt ſanctifice
tur in hominibus nomẽ dei.timoꝛe caſto
ꝑmanente in ſeculũ ſeculi.Si pietas eſt.
qua beati fiũt mites.petamus vt adueni/
at regnum eius.vt miteſcamus nec ei reſi

ſtamus. Si ſcietia eſt. qua beati ſunt qui

lugent. oꝛemus vt fiat voluntas eius.qꝛ
ſic nõ lugebimus ſi caro ſpiritui ↄſentiat.
Si foꝛtitudo eſt qua beati ſunt qui eſuri
unt et ſitiunt iuſticiã. oꝛemus vt detur no
bis panis quo ad iuſticie ſacietatẽ ꝑueni/
amus. Si conſiliũ eſt quo beati ſunt mi/
ſericoꝛdes dimittamus et nobis dimitti
oꝛemus. Si intellectus eſt quo beati ſũt
mundo coꝛde.qm̃ ipſi deum videbũt.oꝛe
mus non induci in tentationẽ.que ex im/
mundo coꝛde ꝓcedit. Si ſapiẽtia eſt qua
beati ſunt pacifici quoniam filij dei voca
bunt᷑. oꝛemus vt liberemura malo. qꝛ li⸗
beratio facit liberos id eſt filios dei. Sie
igitur vt dicit gloſa pᷣcibus laboꝛandũ ẽ
vt dona pcipiamus ex gratia.donis vero
agendũ eſt vt veniamus ad merita ⁊ tunc
beatitudo pꝛo meritis eſt ſperäda Ter
cio notandũ eſt ꝙ pꝛedicte ſeptem petitio
nes contra ſeptem vitia capitalia poſſunt
aptari.Pꝛima petitio ↄtra luxuriam.que

non ſanctificat ſed polluit Secunda con

tra auariciã que nõ regnũ dei nec diuiti⸗
as celi ſed terre cupit.Tercia contra acci
diam.que voluntatem dei fieri non qrit.
ſed in ocio nihil facit.Quarta contra gu/
lam.cui panis nõ ſufficit.Quinta contra
iram. que rancoꝛẽ nõ dimittit. Sexta cõ/
tra ſupbiam.que in tentationem inducit
Septima ↄtra inuidiã que malũ alteriꝰ

querit. ⁊ de bono alterius ſibimale facit.

Et ſic patet ſufficientia huius oꝛationis.
vt ſicut dicit gloſa.nihil oĩno deſit ꝙhijs
ſeptem petitionibo nõ ↄtineatur.ſiue ad pᷣ
ſentem ſiue ad futuram ꝑtineat vitam.
Segd adhuc circa hanc oꝛationẽ dñi/

cam tria occurrunt dubia. Pꝛimũ eſt. qꝛ

hec oꝛatio nõ videtur ſufficiẽs.ex eo ꝙnõ
docet oꝛare ꝓ inimicis.et tamen chꝛiſtus
pꝛo eis oꝛare docuit Mat. v. Oꝛate ꝓ ꝑ/
ſequẽtib ⁊ calũniãtibs vos Et ꝑ ↄñs hec
oꝛatio nõ ↄtinet omnia de qͥb eſt oꝛandũ
quare ⁊c. Pꝛo huius dubij ſolutõne.b
mo notandũ eſt ꝙnon ſolũ pꝛo nobis oꝛa
re debemus.ſed etiam pꝛo alijs.iuxta illð
Jaco.v.Oꝛate pꝛo inuicem ⁊c̃.Et ratio

eſt. quia illud debemꝰoꝛãdo petere qð de

bemus deſiderare. Sed deſiderare debe
mus bona nõ ſolum nobis ſed et alijs. qꝛ
hoc pꝑtinet ad rationem caritatis. Unde
Krib.ſu Mathe. Pꝛo ſe oꝛare neceſſitas

cogit.pꝛo altero vero caritas fraternitatꝭ

hotus
fonon
gugme
Ge
ceſt⸗
tumter
nemur
dliger
gligüt
nianin
Aluerin
leſſni
ſpecali
ſaoreg
ya
ine
tütte
cſtnon
Ten
nocoß⸗
cooꝛon
ſertlie
ſhudi
nwbion
inora
anoſt
lnicisſ.
noſie⸗
Mure
aheen
guiavid
busce
GWpn
eahn
repoi
gono
mihie
ſcnon
imie
tolllaa
1.
dueſto
Naueren

ntigt.
gleſuri
Curho
hend,
untmd⸗
8dinier
bennt
hürore
neeim
lcke
dalpoc
logeli
ncü
niswero
nurmre
A T
en end
iupoſunt
um gee

Ondte

nacdiuin⸗
vnrac
inon qni.
mmng
N
c,
wnat
Aen⸗
efnct
nons
tabis
fueuß
finm.
ſone di
nücke
cccogto
nchtis
urp?
jishee
te
obiso:
untllb
Et uno
regode
gedehe
alis

oꝛatione vominica

hoꝛtat. Onlcioꝛ eſt antem ante deum oꝛa

tio non quam neceſſitas tranſmittit.ſed

quꝗm caritas fraternitatis cõmendat.
Secundo notandũ eſt ꝙ quia ſicut di

ctũ eſt.oꝛare ꝓ alio caritatis eſt.ideo quã/

tum tenemur aliũ diligere ſic ⁊ tantum te
nemur ꝓ eo oꝛare.Et ideo quia inimicos

Diligere in generali eſt de pᷣcepto.in ſpeci

ali aũt non eſt de pᷣcepto niſi ̃ᷣm pᷣparatio
nẽ animi.vt ſcʒ quis ſit paratus etiã ſpeci
aliter inimicũ diligere ⁊ eum iuuare in ne
ceſſitatis articulo ⁊ ſi veniã petierit.ſed in
ſpeciali abſolute inimicos diligere et eos
iuuare ꝑfectionis eſt. Sic etiã neceſſitatꝭ

eſt vt a cõmunibo noſtris oꝛationibꝛ quaſ

ꝓ alijs facimus inimicos non excludamꝰ
qꝙ aũt ſpecialiter ꝓ eis oꝛemus ꝑfectõnis
eſt non neceſſitatis.niſi in aliquo caſu.
Tercio notandũ eſt ꝙ in oꝛatõe dñica

modo pᷣdicto ſcilicet in generali 4 inimi/

cis oꝛamus.qꝛ in ea nõ ſolũ ꝓ nobis ſʒ ge

neraliter ꝓꝑ omnibo alijs petimus.ideo vt

ſupꝛa dictũ eſt nõ dicimus da mihi. ſʒ da
nobis.nec dimitte mihi ſed dimitte nobiſ
⁊ ita oꝛamus nõ ſolũ nobis dimitti pecca
ta noſtra.ſed etiã omniba alijs non ſolum
amicis ſed etiaʒ debitoꝛibo.id eſt inimicis
noſtris.⁊ ſic ꝓ ſalute omniũ oꝛamꝰ.quare
patet reſponſio ad illud dubium Sed
ex hac reſponſione oꝛitſecundũ dubium.

quia videt᷑ ꝙ nõ debeamus oꝛare p omni

bus.quia ꝓ bonis non opoꝛtet oꝛare.cuʒ

ipſi pꝛo ſeipſis oꝛãtes exaudiant᷑. ⁊ ſic fru

ſtra pꝛo eis ab alijs oꝛat᷑. Sʒ ꝓ malis oꝛa
re ꝓhibemur iuxta illud Hiere.vij. Tu er
go noli oꝛare p populo iſto.et nõ obſiſtas

mihi quia nõ exaudiã te.⁊c̃. Similiter in

ſcriptura ſacra ↄtra malos ⁊ pᷣcipue ↄtra
inimicos młte maledictiões impᷣcant᷑ iux
ta illud pſalmi. Conturbent᷑ oẽs inimici
mei ⁊c̃. Igit᷑ꝓ illis nõ eſt oꝛanduʒ.quare
⁊c̃. Ad iſtud dicendũ eſt ; p peccatoꝛi
bus eſt oꝛandũ vt ↄuertant᷑.⁊ ꝓ iuſtis vt
ꝑſeuerent ⁊ pꝛoficiant.tamẽ nõ pꝛo omni

bus peccatoꝛib exauditur oꝛatio.ſed pꝛo

qͥbuſdam. Exaudit᷑ enim oꝛatio pꝛo pᷣde/

ſtinatis.nõ aũt pꝛo pᷣſcitꝭ ad moꝛtem. Uñ

j⸗Joh.v.Qui ſcit fratrẽ ſuũ peccare pec/
catũ non ad moꝛtẽ oꝛet.et dabit ei deꝰ vi/
tam. Et ſubdit. Eſt aũt peccatũ ad moꝛtẽ
non Dedillo dico vt oꝛet quis. Sed quia
non poſſumus diſtingueꝛe pᷣdeſtinatos a

repꝛobis.ideo nulli in vita pᷣſenti eſt öne/
gandũ oꝛationis ſuffragiũ. Et ſic pꝛo oĩ/
bus generaliter eſtoꝛandi. Secundo
dicendũ eſt ꝙ; pꝛo iuſtis eſt oꝛandũ tripli

impetrabile. Secũdo vt cũ multꝭ gra

tia agat᷑ deo de beneficijs que ↄfert iuſtis

que etiam in vtilitatẽ multoꝛũ vergũt.vt

patet.ij. Coꝝ.j. Tercio vt maioꝛes nõ

non ſuꝑbiant dũ ↄſiderant ſe minoꝛũ ſuf

ſragijs indigere. Ultimo dicendũ eſt
ꝙ licet ꝓ malis etiam inimicis ſit oꝛandũ
tamen in ſcriptura quandoq; eis maledi

ctiones impꝛecant᷑. Sed iſte quatuoꝛ pᷣ/
cationes quadrupliciter poſſunt intelli/
gi. Uno modo vt non optando ſed pᷣdicẽ

do intelligant᷑. NHam pꝛophete ſolẽt ſub fi
gura impꝛecantis futura pᷣdicere.vt dicit

Auguſtinus li. de ſer. dñi in monte. Se/⸗
cundo pꝛout quedam tẽpoꝛalia mala pec

catoꝛibus quandoq; a deo ad eoꝛũ coꝛre

ctionem inſliguntur. Lercio quia intelli

guntur petere nõ contra ipſos homines.

ſed contra regnũ peccati.id eſt non cõtra

hominũ naturã ſed contra culpam.vt ſci
licet coꝛrectione peccatum deſtruat᷑.⁊ ſic
etiam licitum eſt inimicos impugnare et
tẽpoꝛalia mala eis inferre. Sic ettã ſan
cti vindictam de inimicis optant ⁊ qrũt.
iuxta illð Apocalł.ſexto. Uſ;quo nõ vin
dicas ſanguinẽ noſtrũ ⁊c̃. Unde dic Au-

guſtinus ꝙ vindicta martyrũ eſt vt euer/
tatur regnũ peccati.quo regnante tãta ꝑ/
peſſi ſunt.Quarto iſte impꝛecatões fiunt
a ſanctis con foꝛmãdo volũtatẽ ſuam vo/

luntati diuine circa punitionẽ ꝑſeueran/
tium in peccato.et ſic etiam letantur ſan/
cti de vindicta.non ꝓpter ſeipſaʒ ſed pꝛo/
pter dininam iuſticiã. Juxta illud pſalmi

Qetabit᷑ iuſtus cũ viderit vidictaʒ. Et ſic
patet non obſtantibo iſtis qualiter pꝛo oĩ/

bus tã bonis q; malis generaliter eſt oꝛã/
dum. Sed adhuc eſt tercium dubiũ.
quia videtur ꝙ oꝛatio dñica nõ cõueniat

oĩbus ex eo.ſ.ꝙ nõ cõuenit peccatoꝛibus

nã in ea ðꝛ. dimitte nobis ⁊c /ſiẽ ⁊ nos ⁊c

ciratione. Pꝛimo quia multoꝝ pꝛeces
ſacilius exaudiunt᷑ Uñ Ro.xv.ſuꝑ illud
Adiuuetis me in oꝛatiõibo veſtris diẽ glo
ſa. Uñ rogat apłus memoꝛes ꝓſe oꝛare.
Multi em minimi dũ cõgregant᷑ vnani
mes fiunt magni.⁊ multoꝝ pᷣces impoſſi
bile eſt nõ impetrare illud ſcilicʒ quod eſt

EE
—R

ttate ⁊ eiꝰ ꝑfectiõe.

Hoc aiit peccatoꝛes non faciunt. ergo vł
mentiunt᷑ hoc dicendo.⁊ ſic nõ ſunt exau
ditione digni.imo ſic oꝛãdo peccãt nouo

peccato. Uel ſi boc nõ dicãt.nõ exaudiũ/

tur. qꝛ non ſeruant foꝛmã oꝛandi inſtitu/
tam a xpo. ð qua dicit Criſoſt. ſupꝑ Mat.
p pater libenter nõ exaudit oꝛationẽ qua
filius nõ dictauit. Ad hoc dupłr p̃t re
ſponderi. Uno modo ꝙ multi ſunt pecca
toꝛes qͥ peccata alijs dimittũt.iðo ipᷣi oꝛã
tes exa udiunt᷑. Juxta illud Eccleſiaſtici.
xxviij. Relinq ꝓximo tuo nocẽti.⁊ tũc de
pcãti tibi peccata ſoluent᷑.De illis vᷣo pec
catoꝛibo qui hoc nõ faciũt ſed odiũ ⁊ ran
coꝛem ↄtra ꝓximuʒ retinent ſicut iracũdi
⁊ inuidi.locũ haberet illud qð concludit
ſcʒ ꝙ oꝛatio dñica nõ eis ꝓficit imo nocet
ſicut ſupꝛa dictũ eſt.etiã quia mentiendo

nouũ peccatũ ↄmittũt.ſaltem dũ illã pe//

titionẽ dicũt.quare vt ſupꝛa tactũ eſt.con

ſultius illã clauſulã tacerent. Alio mõ

poteſt dici ꝙ oꝛatio dñica pꝛofert᷑ ex pfo/
na ↄmuni totius eccleſie. Et ideo ſi aliqͥs
nolens dimittere debita ꝓximo dicat oꝛa
tionẽ dñicã nõ mentit᷑.q;uis illud qð dic̃

non ſit verũ q;tum ad ꝑſonaʒ ſuam.qꝛ eſt

verũ qᷓ;tum ad eccleſiã. Unde nõ dicit ſi/

cut ego dimitto ſed ſicut nos dimittimuſ

qð ad pluralitatem eccleſie poteſt reſerri

qꝛ tamẽ talis licet ſit de eccleſia q;tum ad
numerũ.nõ eſt tñ de eccleſia q;tum adme

ritum.ideo fructu oꝛationis caret. Et ſic

patet duplex reſponſio ad iſtud dubiũ.vl
tidma tñ mitioꝛ eſtq; pꝛima.Et hec ſuffici/

ant de oꝛatione dniiq

Unc bo poſtq; de oꝛatoõne dñica
n dictũ eſt ſpecialiter. cõſeqnter cir

ca materiã de oꝛatione aliq̃ querẽ

da ſunt generałr. Unde ſicut de oꝛatione
put de ea ad dyaleticũ ꝑtinet conſiderare
queri ſolet q̃ qualis ⁊ quanta.ſic de oꝛati

one ꝓut de ea theologus conſiderat que/

n potelt qᷓ ſit eꝰ diffinitio.qualis ſit e cõ
ditio.et quanta ſit eius ꝑfectio.et ſᷣm hoc

trractabunt᷑ hic tres q̃ſtiones pncipales.

Pꝛima de ationis guigtite eius
diffinitione. Secũda de eius qualita/

te ⁊ eius conditiõe. Tercia de ipſiꝰq̃n/

Uaantũ ergo ad pꝛimuʒ pncipale in
quo videndũ eſt de oꝛationis qͥddi/

tate ⁊ diffinitione.querit᷑ Utrũ bene diffi

Depꝛima.

niat᷑oꝛatio dicendo ꝙ eſt petitio decenti/
uma deo.Et videt᷑ ꝙ non. Pꝛimo qꝛ peti
tio fit alicui vt ei intimemus illud quo in
digemus.vel vt ipſius animũ flectamꝰad
illud faciendũ quod petimus. Sed neu/
trũ iſtoꝝ cadit in deo.quia ſine noſtra in/

timatiõe ſcit oĩa quibus indigemus. Nã

ſicut dicik Math. vj. ſcit em̃ pater veſter.

quia his indigetis. Quia etiã animꝰ di ẽ

imutabilis.nec vlla noſtra actõne ſlectit᷑
ſicut patet.j.Coꝝ.xv. Igit᷑ ꝛc. Secun
do.quia ſᷣm hanc diffinitionẽ ſolus deui
eſſet oꝛandus.hoc tñ eſt falſum.qꝛ non ſo
lũ a deo ſed etiã a ſanctis in oꝛationibo no

ſtris decentia petimus. Tercio.qꝛ hec

diffinitio non ↄuenit oĩbi oꝛatõis ꝑtibus
Nam ſᷣm aplm.j.Thi.ij. Tres ſunt oꝛa/
tionis ꝑtes.ſcʒ obſecratiões.poſtulatões

⁊ graꝝactiones. Sola aũt poſtulatio no

mine petitiõis ſignificat᷑.quare ꝛc. Op
poſitũ patet ꝑ Damaſcenũ li.iij.qui dicit
qꝙ oꝛatio eſt petitio decentiũ a deo.
Jurxta materiã triũ argumẽtoꝝ añ op/⸗
poſitũ.tria ſunt hic pncipaliter ↄſideran
da. Quantũ ad pꝛimũ Pꝛimo notãdũ eſt
q rriper fuit circa oꝛationẽ antiquoꝛũ er
roꝛ. Unus ꝙ res humane non regunt᷑ di
uina puidentia. ex quo ſequi ꝙ vanũ ſit
deũ oꝛare. Secũdus fuit ꝙ oĩa etiã in re
bus humanis ex neceſſitate eueniũt.ſiue
ex immutabilitate diuine pꝛouidẽtie.ſiue

ex neceſſitate influentie ſtellaꝝ.ſiue ex cõ/

uentione ⁊ ↄnexiõe cãꝝ.et ſᷣm hoc etiã ex
cludit᷑ oꝛatiõis vtilitas.Terciꝰ erroꝛ fuit
qꝛ res humane diuĩa ꝓuidentia regun
tur. nec tñ ð neceſſitate eueniũt. Jõ opoꝛ
tet dicere diuinã ꝓuidẽtiã mutabilẽ ⁊ va⸗
riabilẽ eſſe.⁊ ꝙ oꝛatiõibo ⁊ alijs q̃ ad diui
nũ cultũ ꝑtinent diſpoſitio diuine puidẽ

tie ĩmutatur. Pꝛeſuppoſito ergo ꝙ bec fal
ſa ſunt ⁊ fidei chꝛiſtiane aduerſa. opoꝛtet

ſic oꝛatiõis vtilitateʒ ſaluare.vt neq; rebs
humanis diuine diſpoſitioni ſubiectꝭ ne
ceſſitas imponat᷑.nec etiã diuina puiden

tia mutabilis aut variabilis eſtimetur

Pꝛo quo ſecundo notandum eſt ꝙ ex

diuina pꝛouidentia non ſolum diſponi/
tur qui effectus fiant. ſed etiam ex quib⸗

cauſis et quo oꝛdine pꝛoueniant. Inter
alias autem cauſas actus humani ſunt qᷣ
rundam effectuum cauſe. Unde opoꝛ

tet homĩes aliqua agere.ſicut deuʒ oꝛare

ec
ſyoſt
ſen
ſpoſtu
muste
dipof
flectan
ſtnioo
ſuicx⸗
poſtnt
tensde⸗
dicitk
Le

titone
hoſtran
mnns⸗
dinin
ne
mns
mus
ſmm
cren
Pos
inpe
cratis
lunmen
naler
dicit
Plores
ſcemt
än
Tade
ns⸗
liene
bb
mur⸗
lloa
Etit
tox.
Ltinen
forey
foln/
niA
neſ
Clgd
luaiſ
bediil
Clnnis
Pneran
bonon⸗
dene

Neius

cni⸗
peti
oin
ad
nen,
nin
cke.
e
eſat.
Ron
lus deut
Pronſ⸗
onihno
octher
Sndhrs
nton,
ulatöes
roſo
O
gidei
0.
Ntſo
eran
Nicick
ri
untdi
üſt
jin te
t ſue
eine
ac
eͦe
fut
fegon
ope

oꝛatione do minica

vel adoꝛare.nõ vt ꝑ tales actus diuinã di
ſpoſitionẽ immutẽt.ſed vt ꝑ hmõi actꝰ im

pleant quoſdã effectus ſᷣm oꝛdinẽ a vðᷣo di

ſpoſitũ. Et ideo patet ꝙ nõ ppter hoc oꝛa

mus ſeu a deo aliqͥd petimus vt diuinam
diſpoſitionẽ immutemus.vł eius animũ
flectamus.ſed vt illud impetremus.⁊ no/
ſtris oꝛatõnibo mereamur qð deus diſpo
ſuit ꝑ oꝛatiões eſſe implendũ.vt ſcʒ hoĩes
poſtulando mereant᷑ acciꝑe qð eis oĩpo/
tens deus añ ſecula diſpoſuit donare.ſiẽ
dicit Gꝛego.libꝛo pᷣmo dyalogoꝛum.
LCercio notandũ ꝙ; deo oꝛationes ⁊ pe
titiones noſtras non ideo poꝛrigimꝰ vt ei
noſtras indigẽtias vł deſideria maniteſte
mus.ſed vt noſipſi conſideremꝰ in his ad
diuinũ auxiliũ eſſe recurꝛendũ.nã deꝰſcit
q̃d nobis ſit vtile.qð qñq; ⁊ ſepius ignoꝛa
mus Et ideo ſicut refert Ualerius maxi/
mus. Socrates nihil vltra petẽdũ a dijs
immoꝛtalibb arbitrabat᷑ qᷓ; vt bona tribu
erent.qꝛ hij ſcirent qͥd vnicuiq; eſſet vtile
Nos aũt plerũq; id votis expetimꝰqð nõ
impetra ſſe melius foꝛet. Hec aũt ſnĩa ſo/

cratis vera eſt qᷓ;tũ ad illa bona q̃ pñt ma

lum euentũ habere.qͥb etiã homo pᷣt bñ⁊
male vti.ſicut ſunt diuitie.de qͥb ibidem
dicit᷑.ꝙ multis exitio fuerunt honoꝛes qͥ
plures peſſundederũt.regna quoꝝ exituſ
ſepe miſerabiles cernunt᷑.ſplẽdida coniu
gia qᷓ nonnunq; funditꝰ domos eueꝛtunt
⁊ ita de ſimilibꝰ Sed tñ ſunt quedã bona
qbus homo male vti nõ poteſt.qᷓ etiã ma
lũ euentũ habere nõ pñt.hec aũt ſunt illa
qbo beatificamur.⁊ qͥba beatitudinẽ mere

mur.⁊ iſta abſolute petere poſſumꝰ.iuxta

illud pſal.Oſtende faciẽ tuã ⁊ ſalui erimꝰ

Et iterũ. Deduc me in ſemitã mãdatoꝛũ

tuoꝝ. Nam iſta petẽdo q̃ ad ſalutẽ noſtrã
ꝑtinent ſcimus nos volũtatẽ noſtrã ↄfoꝛ
mare volũtati diuine.Que ſicut diẽ apo/
ſtolus.j. Thi.ij. Uult oẽs hoĩes ſaluos fi
eri.Alia aũt bona nõ debemus petere ab
ſolute.ſed ſolũ ↄditionaliter.ſub ↄditõne
ſcilicʒ diuine volũtatis ⁊ inq;tuʒ ſunt vti
lia ad ſalutem Sola ergo talis petitio de
bet diei petitio decentiũ.⁊ talis eſt oꝛatio
omnis aũt alia magis eſt execratio.Et ſic
patet qualiter oꝛatio eſt petitio qua deꝰ.ſ.
bonoꝛat᷑.⁊ ꝓpter quid eſt petitio.quia non
vt deus de noſtris indigẽtijs inſtruat᷑ vel

vt eius animus flectat᷑ ſed vt illud qð no

bis dare diſpoſuit noſtris petitionibo im

petret᷑.⁊ etiã patet quoꝛũ ſit petitio ſcilicx
decentiũ.id eſt illoꝛũ in quiba noſtra ſalꝰ
cõſiſtit.vel per q̃ pcurat᷑ ⁊ acquirit᷑ Et ſie
patet reſponſio ad pꝛimiũ. Quantũ ad
ſecundũ in quo videndũ eſt a quo fiat hu
inſmodi petitio.ſcʒ vtrum a ſolo deo.⁊ vi
det᷑ꝙ fic.qꝛ fruſtra poꝛrigit᷑oꝛatio ad euz

q oꝛationẽ nõ ↄgnoſcit.ſed ſoliꝰ dei ẽ oꝛa⸗/
tionẽ cognoſcere.tum quia plerũq; oꝛatõ

magis agitur interioꝛi actu quẽ ſolus de
us cognoſcit q; voce Juxta illud.j. Coꝝ.
xiiij.Oꝛabo ſpiritu oꝛabo ⁊ mente. Fum
etiam qꝛ vt dicit Auguſti.in libꝛo de cu/
— agenda.neſciũt moꝛtui ei
ancti quid agant viui.etiã eoꝝ filij. Igit᷑
⁊c̃. Sed oppoſitũ ſerugreccieſta gne n⸗
ctos oꝛat. Igit᷑ ⁊c. Ad hoc bꝛeuiter di
cendũ eſt ꝙ oꝛatio poꝛrigit᷑ alicui dupli/
citer Uno modo quaſi ꝑ ipſum impleda.
Alio modo tanq; ꝑ ipᷣm impetranda.Pꝛi
mo mõ ſoli deo oꝛationeʒ poꝛrigimus.qꝛ
omnes oꝛationes noſtre oꝛdinari debent
ad gratiã ⁊ gloꝛiã cõſequendã.que ſolus
deus dat. Juxta illud pſal.Gꝛatiã ⁊ gloꝛi
am dabit dominus. Sed ſecũdo modo
oꝛationẽ poꝛrigimus ſanctis hominibo et
angelis. non ſcilicet vt per eos deus no/
ſtras petitões cognoſcat.ſicut poſuit apu
leius in libꝛo ſuo de deo ſocrat. ſed vt eo
rum pꝛecibus ⁊ meritis oꝛationes noſtre
ſoꝛtiant᷑ effectum Ideo dicitur Apocali.
vij. Aſcendit fumus aromatũ id eſt oꝛati
ones ſanctoꝛũ de manu angeli coꝛam do
mino. Ad argumentũ autẽ in oppoſi
tum dicendũ eſt ꝙ moꝛtui ea que in H̊ mũ
do agunt᷑ non cognoſcunt naturaliter et
pꝛecipue interioꝛes motus coꝛdis.ſed vt
dicit Gꝛegoꝛius.xij.moꝛal.beatis in ver
bo manifeſtatur illud quod decet eos co
gnoſcere de his q̃ circa nos agunt᷑. maxi/
me autẽ eoꝛum excellentiã decet vt ↄgno
ſcant petitiones ad eos factas vł voce vł
coꝛde.Et ideo ſanctos adhuc viuẽtes vł
in purgatoꝛio exiſtẽtes nõ oꝛamus.qꝛ nõ
dũ fruunt᷑ viſione verbi.vt poſſint ↄgno/
ſcere ea q̃ cogitamꝰvel dicimus.ſed beatꝭ
oꝛatões noſtras poꝛrigimꝰ.tamẽ ſoli deo
petitionẽ facimus q;tum ad finẽ oꝛatiõis
pꝛincipalem.ſcilicet vt impleatur qd pe/
timus.⁊ ſic intelligit damaſcenꝰ ꝙ oꝛatio
ẽ petitio decẽtiũ a deo.Et hec de ſecudo.

CTractatus

Ouantum ad tertium in videndũ de
tribus oꝛationis ꝑtib que ſunt ̃m apm
obſecratões.poſtulationes et gratiaꝝacti
ones Sciendũ eſt ꝙ ad oꝛationẽ tria reqᷣ
runtur. quoꝛũ pꝛimũ eſt vtoꝛans ſpũali/
ter aſcẽdat ad deum quẽ oꝛat.quod ſigni
ficatur noĩe oꝛatiõis.quia oꝛatio 'm Da
maſcenũ eſt aſcenſus intellectus in deum
Secũdo requirit᷑ petitio.que ſignifica
tur nomie poſtulationis ſiue ſupplicatõis

TZercio req ritur ratio impetrãdi qð pe

titur.⁊ hoc vel ex parte ðᷣi a quo petit᷑.vel
ex parte illius qui petit. Rõ aũt impetran
di ex parte dei eſt eius ſanctitas ꝓpter quã
petimus exaudiri. inxta illud Daniel. ix.
ꝛopter temetipſum inclina deus meus
aurẽ tuaʒ. Et ad hoc ꝑtinet obſecratio qᷓ
eſt per ſacra conteſtatio.ſicut cũ dicimus
per incarnationẽ tuã libera nos domine.
Ratio aũt impetrandi exparte petẽtis
eſt gratiarũactio. quia de acceptis benefi
cijs gratias agendo meremur acciꝑe po/
tioꝛa. Et ideo dicit gloſa.j. Thi.ij. ĩĩ miſ
ſa obſecrationes ſunt que pᷣcedunt conſe
crationẽ.in quibo qdam ſacra ↄmemoꝛan
tur. Oꝛationes aũt ſunt in ipſa cõſecratõ
ne in qua mẽs debet maxie eleuari in deũ
Poſtulationes vᷣo ſunt in ſequentibo peti
tionibus.ſed grarũactiones ſunt in fine.
Ecrhis ergo patet ꝙ obſecrationes.po
ſtulationes ⁊ graꝝactiones.nõ ſunt oꝛati
onis ꝑtes ſublectiue. ideo non opoꝛtet ꝙ
diffinitio oꝛatiõis conueniat cuilibet ha/
rũ ꝑtium. Ded ſunt ꝑtes integrales exq;
bus componit᷑ oꝛatio ꝑfectiſſime ſumpta
tñ oꝛatio pncipaliter ↄſiſtit in ipſa poſtu/
latione ſeu petitione.ideo bene diffinit᷑ ꝙ
eſt petitio decentiũ a deo.ſicut patet ex di
ctis.Et ſic apparet reſponſio ad terciũ ar
gumentũ.Et hec de pꝛima pncipali que/
ſtione. ð
De ſecundo pᷣncipali.
Vantũ ad ſecundũ pꝛincipale in
gꝗq quo videndũ eſt de oꝛationis q̃li
tate ⁊ eius cõditione. Sciendum
eſt ꝙ ad debitam ⁊ deo acceptã oꝛationeʒ
quatuoꝛ ↄditiones reqͥrunt᷑. Pꝛimo ꝙ ſit
diſcreta in intentione. Secundo ꝙ ſit de
uota in affectõe. Tercio ꝙ ſit ſancta i oꝑa
tione. Quarto ꝙ ſit certa in expectatione.
Pꝛima ergo ↄditio ad debitam oꝛatio
nẽ requiſita eſt.q ſit diſcreta in intentiõe.

