habundanteʒ ⁊ ſingularẽ plenitudinẽ erat
cum illo. Et ibant inquit parentes eius ꝑ
omes annos in iheruſalẽ in die ſolenni pa
ſche.Etcum factus eſſetiheſus annoꝛum
duodecim aſcendentiba illis iheroſolimã.
dum inde redirent. remanſit ibi puer ihus
⁊ non cognouerunt parentes eius.Exiſti/
mantes aũt illũ in comitatu eſſe.quia eos
tanq; eis humiliter obediens ⁊ ſubditꝰ ſeqͥ
conſueuerat.venerunt iter diei.⁊ require/
bant eum inter cognatos ⁊ notos.Et non
inuenientes regreſſi ſunt in iheruſalẽ Ubi
poſt triduũ inuenerũt illũ in medio docto
rum audientẽ illos ⁊ interroganteʒ.Quid
mirũ ſi puer ihus vt doctoꝛ ſapiẽtie.in me/

dio vocta ſeceet qui iam ſapientia ple
nus erat. Stupebãt tamẽ om̃es qui cũ au
diebant. ſuper pꝛudentia ⁊ reſponſis eius.
Et videntes admirati ſunt Et dixit mater
eius ad illũ.Fili quid feciſti nobis ſic. Ec
ce pater tuus ⁊ ego dolentes querebamus
te. Ubi dei mater ſe ſubditã eſſe ioſeph. hu
militer inſinuauit.dũ eum honoꝛãdo pa/
treʒ xpᷣi nominauit.eũq; nominãdo ſibi re
uerenter pꝛetulit. Ecce inqͥt pater tuus et
ego Eui reſpondens ihus.non eã ſolũ.ſed
etiã ioſeph alloquitur dicens HNeſciebatis
quia in hijs que patrꝭ mei ſunt opoꝛtet me

eſſe.Cuius patris. Non vtiq; patris terre

ni. ſed eius cui dicitur. Pater noſter qͥ es ĩ
celis. Cuius xpᷣus filius erat non pertem

poꝛalẽ creationẽ.ſicut homĩes ſinguli Nec

ſoluʒ per ſpecialem adoptionẽ.ſicut homi
nes ſancti.ſed per eternalẽ generationẽ.q̃/
liter nulli alij.ſed ſolus xpᷣus ſingulariter
dicitur filius dei.de quo ait.Neſcitis quia
in hijs que patris meiſunt opoꝛtet meeſſe.
Non vtiq; patris mei ioſeph.qui nõ eſt pa
ter meus verus ſed putatiuus.ſed in hijs qᷓ
ſunt dei patris.qui eſt ſolus ⁊ verus pater

meus. O altum myſterium. ⁊ nondũ tunc
plene hominibo explicatũ. Ideo ſequitur.

Et ipᷣi non intellexerunt verbũ.qð locutꝰ

eſt ad illos.Quod verbũ. Illud ſane qð iã

pᷣmiſimus. In quo vt tetigimꝰxpᷣs diuine

ſue generatõis.⁊ eterne emanatõis.⁊ ꝑ cõ/

ſequens ſancte trinitatis archanuz verbo
ſuo licet obſcuro voluit innuere. Hoc tam̃

verbum ſicut? alia verba maria cõtempla

batur ꝓfundius. Ideo ſubditur.qð ipᷣa cõ
ſeruabat om̃ia verba hec ↄferens in coꝛde

ſuo. Cõferebat ᷣba vocalia que dicta erãt

de verbo eterno. Cõferebat verba que au

dierat de ſuo ⁊ eterni patrꝭ filio.De hocer
go tam excelſo.⁊ tam excelſi patris filio au

diamus quid ſequit᷑. Et deſcẽdit inquit cũ
illis et venitna ʒaret.et erat ſubditus eis.
Quid eſt hoc Quiboerat ſubditus.deus⁊
dei filius. Utiq; ioſeph ⁊ marie parentib
eius.⁊ pncipaliter ipſi ſancio ioſeph. Cui

etiã maria tanq; vxoꝛ humilis ſubdebatur
Ulere humiliter viro ſuo ſubdita ⁊ obedi/

ens fuit.que om̃ibus vxoꝛibaĩmo virgini/

bus exemplũ humilitatis pᷣbuit.queom̃es

vtriuſq; ſtatus mulieres humilitate pꝛeceſ

ſit. que deo humilitate magis q; viginita
te aut alia virtute placuit.ipᷣa dicente ⁊ hu

mi
hun
timt

omn
ſancil
iſtun

milit
hom
vo?!
leſß,
winie
mͤſe
ſne
ps⸗
lener
nicrn

ſpd.
N

dieg
per
il
din
gui
Or
lir.
ſtute
llepe
tE
cture
Nt E
Ltide
fapaſc
feſuſt
inen
lnnn
hon
amm
prute
narn
ada⸗
opel
pacr
bſean
Pes
An⸗
dolit
nn
eſhet
ogne
origi
leoſe
Mon

upie
au
eins.
er
Ec
Mmus
noha
6ope⸗
lbi
ist
lüſed
chans
ape
ſche
ſoj
nemn
liſſe
theni
lii
Uute
vgin
neche.
öckne
pusij
t
imne
iu⸗
t
pi
me
co/
do
in
np
Hac
cote
ait
nent
hoccr
lioan
n
nocs.
dels?
Cui
datuf
dbeci⸗/
fn⸗
oſnes
nreee
ginn
eibe

aunciri Joſeppy

militer om̃ibo ꝓfitente. Quia reſpexit dũs
humilitatẽ ancille ſue.ecce em̃ ex hoc bea/
tam me dicent om̃es generationes. Nõ ſo
tum ergo maria. ſed etiã iheſus filius eius
ſancto ioſeph humiliter ſubditur. O mira

⁊ ſtupenda nouitas.O nona ⁊ mirãda hu

militas Subditur ſeruo dñs.humiliatur
homĩ deus. ſubditur ⁊ humiliatſeruo par

uo ⁊ humili magnus dñs ⁊ deus om̃ipo/

tens.nõ tamẽ in foꝛma dei.ſed in foꝛma ho
minis pꝛo ſeruis ſuis vt apoſtolus ait foꝛ/
mã ſerui accipiens. Et merito iure nature

xpᷣus ſcdᷣm hominẽ ipᷣi ioſeph ſubditur.a q̃

xpᷣus homo paſcitur.a quo ſibi humanevi

te neceſſaria miniſtrantur. Sed vnde mi/

niſtrantur. Pꝛofecto de laboꝛe manuũ io/

ſeph. Credimus mariã ⁊ ioſeph paupereſ

fuiſſe.nõ tamen legimus eos aliquãdo mẽæ

dicaſſe. Ideo concludimus ſuã ⁊ xpᷣi pau/
perem vitã ꝓpꝛio laboꝛe manuũ ſuſtentaſſe
vt illam patris ſui Dauid ꝓpheticã beatitu
dinem mererent᷑.Laboꝛes manuũ tuaruʒ

O mirandũ pꝛodigiuʒ. Exlaboꝛe ioſeph
illi vita miniſtratur qui ſine laboꝛe mini/
ſtrat omnibus vitam. Exlaboꝛe Joſeph

ille paſcitur qui ſua virtute eſurientes refi
cit.Ex laboꝛe ioſeph ille terreno pane reti-

citur.qui in celo ſine eſurie ſemper viuens
ait. Ego ſum panis qui de celo deſcendit.
Et ideo quia de celo deſcendit ideo in ter/⸗

ra paſcitur.⁊ a ſancto ioſeph terreno labo/

re ſuſtentatur. Sed quo laboꝛe. Hoc ſane
in euangelio expꝛeſſe nõ legitur.ſed ex hoc
innuitur quia mattheꝰrecitat ꝙ cũ veniſſʒ
ih̊s in patriã ⁊ doceret in ſynagogis iudei
admirantes dicebant. UVñ huic ſapiẽtia et
vᷣtutes. Nõne h̊ eſt fabꝛi filiꝰ. Uel vt lucas

narrat. Nõne hic eſt faber ⁊ filimarie. Ex

q̊ dat᷑ intelligi ioſeph fabꝛũ fuiſſe. ⁊ fabꝛili

⁊ patrẽ ſuũ putatiuũ eſtimaſſe. Uñ ⁊ ꝓpter
H̊ᷣ ſcandaliʒabant᷑ in eo. JIhus aũt dixit ei.
Nõ eſt ꝓpheta ſine honoꝛe.niſi ĩ patria ſua.
Et nõ fecit ibi virtutes multas ꝓpter incre
dulitatẽ eoꝝ. O ꝑuerſa iudeoꝝ icredulitaſ
O magna increduloꝝcecitas Quẽ verbis
⁊ factis.quẽ virtutib ⁊ miraculis xpᷣm eẽ
cognoſcũt.ob generis noticiãꝛ parentalis
oꝛiginis pauꝑtatẽ ↄtempnũt.Et eũ vocã/
tes fabꝛũ ⁊ fabꝛi filiũ.ſuperbe deſpiciunt.
Non tamen abſq; myſterio xpᷣs faber ⁊ fa⸗

bꝛi filius dici voluit.⁊ hoc ab euangeliſis
recitari. Nõ ytiq; illius fabꝛi quẽ putabãt
uli. ſed dei fabꝛicatoꝛis omniũ.cuiꝰ diuine
pꝛopagationis ſpirituale oꝛiginẽ carnaleſ
iudei ignoꝛabant. Ideo humane genera/
tionis carnalẽ pꝛoſapiã ſolum cogitantes.
nec tamẽ ſatis ⁊ vt dignũ erat conſideran/
tes xpᷣm ignobilẽ reputabant. Non ſic aũt

nos. ſed in xpo dinine ⁊ humane oꝛiginis

nobilitatẽ cognoſcentes.⁊ in eo parentes
eius ⁊ eũ in ſuis parentibd veneramur.
H D xpᷣi ergo venerationẽ ⁊ ſacra⸗
tiſtime virginis matris eiꝰ ſimul
G)lanctiſſimi ioſeph. qui eius vt
peꝛemiſimus fuit ĩ hac moꝛtali vi
iigg multiplici familiaritate? fami
liari ſocietateꝰiunctus.⁊ nunc in vita eter
na eſt eis mirabili iocunditate ⁊ iocũda fe

licitate 2 ſocius. Nos pꝛedicta laudũ ho/
noꝛũq; pconia.eoꝛũ adiuti meritis pſecu/
ti ſumus. ⁊? ex hijs que de eo ſparſim in enã
erent. — al gelijs ſcripta ſũt pᷣnotatos duodeci hono
quia mãducabis.beatus es ⁊ benetibi erit

rum titulos collegimꝰ.ex qb ſancx? iſte q̃ſi
coꝛona ſtellarũ duodeci ſeu totidẽ pᷣcioſo/
rum lapidũ honoꝛatus fulget in terris. ⁊ ĩ
celis rutilat coꝛonat. Un quia ſcriptũ eſt

hoc honoꝛe dignus eſt quẽ rexvoluerit ho

noꝛare. Dignũ arbitramur eũ ab homĩby

valde honoꝛandũ.⁊ magna veneratõe ve/
nerandaq; celebꝛitate ac celebꝛi feſtiuitate
colendũ.quẽ rex regũ tot honoꝝ inſignijs
voluit extollere. Sʒ cur iſte ſanct? tantum
meruit honoꝛari. Sane qꝛ multuʒ voluit
humiliari. Sic em̃ in eo impletũ eſt illud
qð xpᷣs ait.Qui ſe humiliat exaltabit᷑. Etil

lud quod mater eius maria cecinit. Depo
ſuit potentes de ſede.⁊ exaltauit humiles.

NHoc nãq; beata illa virgo nõ ſolũ de ſeipᷣa

ſʒ etiã de beato ſponſo ſuo ſpecialiter dixiſ
oſep! t f. ſe credẽda eſt. quẽ deus cũ ea licet nõ eque
oꝑe laboꝛaſſe.ac iõ iudeos xpᷣm fabꝛũ ſicut

ſingulariter.tamẽ valde ſublimiter exalta/

uit. Vnde ſecũ illud canticũ merito decã/
tare po cuit. Magnificat anima mea dñm
Et cxultauit ſpũs meꝰ in deo ſalutari meo
Quia reſpexit humilitatẽ ancille ſue.ſʒ eti
am ſerui ſui.ecce em̃ ex hoc beatã me dicẽt
om̃es generationes Quia fecit mihi domi
nus magna.Quomõ magna Quia inquit
me miritfice magnificanit ⁊ magnifice aug

mẽtauit Et iõ nomẽ ioſeph ĩterpᷣtat᷑ augm

tũ.qꝛ ipe puꝰ ⁊ hũilis de mañꝛ ſublimido
mo dauid.de ꝑuo magn de hũili ſublimis

0 4

Cractatus de.xij.ponoꝛbus ſancti ioſepyb

fieri meruit. Et per bumilitateʒ queeſt vir omnia ſecula ſeculoꝛum. Amen·
tutum omnium fundamentum. augmen/

tum gratie ⁊ gloꝛie conſequi dignus fuit. Erxplicit tractatus Petri epiſcopi
O magna ſancte huũilitatis merita. O ma/ Eameracenſis. de duodecim ho/
gna diuine largitatis munera. O ; vere noꝛibus ſancti Joſephpp.
dicere potuit ſanctus ioſeph Quia fecit mi Deo gratias. . cr
hi dominꝰ magna. Sed quare fecit. Quia ͦUMVMẽ is
inquit potens eſt ⁊ ſanctum nomen einuns. òLUWMWU õä
Ac ſi diceret. Non ex me.ſed ex ſe fecit. nõö M no
ex mea ſed ex ſna poteſtate. Non er mea ſed “ — 1Cn
ex ſua pietate hec magnalia fecit. Nec aliũ èM
de fecit.niſi quia potuit ⁊ voluit. Potuit ſũ SJ i
ma poteſtate. quia inquit potens eſt. Et iG J
ſingulariter potens.quia ſolus omipotẽs. dan
Voluit ſumma pietate.quia ſanctum no/ g⸗
men eius. Cuius eius. Illius de quo dici aa
tur. Uocatum eſt nomen eius iheſus. Et l
quia iheſus ideo pius. Sola enim ⁊ ſum/ d
ma pietate fieri voluit nobis iheſus. O igi
tur ſanctum nomen eius.quia inter pluri/ .
ma ſancta dei nomina. vere ſpecialiter ſan m
ctum eſt nomen iheſus. Nomen in ſe ſan/ M
ctum. ⁊? in nobis ſanctificatum. Nomen död 9 — .
quo dicere poſſumus ſanctificetur noemn 7 U
tunm. Homen de quo ipſemet ait. Quid/ M
quid petieritis patrem in nomine meo fiet “ =ðèð
vobis. Ouia ergo in te ⁊ per teo potentiſiiu
me⁊ pijſſime ibeſu. fecit dominus magna
ſancto ſuo ioſeph. ideo te magnificarede-
cet.⁊ ad laudem tui nominis hunc tracta/, 1
tum in huius oꝛationis verba finier. di

Oꝛatio.

OPmine iheſu chꝛiſte eternaliter
d deus de deo. ⁊ ineffabili humili
tate tempoꝛaliter homo factus
dDdee virgine qui ſanctum ioſeph
beate Marie matri tue.virginem virgini
deſponſari. ⁊ humilem humili ſociari vo/
luiſti. ⁊ eum de paruo magnum. de humi/
li excelſuʒ multis virtutibus ⁊ magnis ho
noꝛibus augmentatum mirabiliter ſubli/⸗
maſti. Da nobis queſumus eius exemplo
meritis ⁊ pꝛecibus cum coꝛdis ⁊ coꝛpoꝛis
mundicia veraʒ humilitatis virtutem.no
biſq; in humilitate fundatis. da fidei ſpeiꝛ
charitatis.omniumq; virtutum augmen/
tum.vt per virtuoſa merita.gloꝛioſa ſecuzʒ
pꝛemia conſequi valeamus. Qui cum p.o/
tre ⁊ ſpirituſancto viuis ⁊ regnas de Per

ſopi

nbo

oꝛdine pceſſurus.

Pwlosus

KEFractatus de anima Incipit pꝛologus.
Eterũ tradit auctoꝛitas.diuinũ eſſe illud apollinis oꝛaculũ. Noſcete/
ipᷣm. Nimis ergo errat qͥ ſeipᷣm ignoꝛana.alia noſcere deſiderat. Nõ pt
vV aũt homo noſcere ſeipᷣm.ſi ignoꝛet id qð in eo eſt diuiniſſimũ.̊ eſt aiaʒ
ſuam. reʒ in eo deo ſimillimã. Quapꝛopter de aĩa ⁊ bijs q̃ ſunt in ea tra
ctatũ hunc bꝛeuẽ.nõ ad ꝓuectoꝝ eruditionẽ.ſʒ ad meijpᷣius inſtructõez
ex pbabilioꝛiba ſapientũ ſentẽtijs cũ dei auxilio ↄpilabo.a cõioꝛiba ad ſpecialioꝛa hoc
Explicit pꝛologus.
Sequũtcapitula eiuſdẽ tractatus de ania ↄpilatus a reuerẽdiſſimo dño dño Pe

tro de aillyaco ſacre theologie doctoꝛe.qndã ccaellario pariſieñ.poſtea Anicieñ.epo

⁊ Cameraceñ.deinde ſctẽ romane ecckłie.tit.ſctĩ griſogonipᷣſ bytero Cardinali. HW
. teun arahn ulũ erit de anime diffinitõe ⁊ ediuiſione in vegetatiuã ſenſitiuax ⁊
intellectiuã. Secundũ deaia vegetatiua ⁊ er potetijs. Tertiũ de ania ſenſitiua
quantũ ad eius potẽtias defoꝛis apꝛehenſiuas. Quartũ de ea quantũ ad eiꝰ potẽ/⸗
tiag ab intus apꝛehenſiuas. Quintũ de ea quantũ ad eiꝰpotentias motiuas.
extũ de aia intellectiua quantũ ad eius potentiã cognoſcitiuũ Septimũ de

enquantũ ad eins potentiã volitiuũ. Octauũ de hüs que ſunt in anĩa.⁊ pmo de ſpe
ciebus rerũ ſenſibiliũ in medio. Nonũ deſpeciebo reꝝ ſenſibiliũ in ſenſu vel oꝛgano

Decimũ de ſpeciebo in ĩtellectu humano. Vlndecimũ deactib⸗ aĩe.⁊ pmo deacti

bus cognoſcendi aĩe ſenſitiue. Duodecimũ de actibꝰ cognoſcẽdi anĩe intellectiue.

iũdecimũ de actiba apetẽdi potetie volinue. Quartũdecimũ de paſſionib
anie.̊ eſt deactibo apetẽdi potentie ſenſitiue. Quintũdecimũ de habitibo anie tam
potentie ſenſitiue qᷓ; intellectiue ac etiã volitiuue.
—= Diuiſio anime quo ad ſua accidentia.
Senſibilis

eelliibi
Intelligibillis
Senſationes
Cognitödes
Intellectiones
Accidẽtia aie Actꝰ èꝰẽð
MB Volitdes Aumo:.odiũ
Affectões H Appetitꝰↄeupiſ. ðᷣſidriũ fuga
’aſſiöes ðdlectatõ doloꝛ
Avpetit iraſci. ſpes. ðᷣſpatio
audacia timoꝛ
Sẽſuale Pꝛactici
Habit Intellectuales .—

Affectõnales Speculatini

2 ſigur⸗ tnetinfeviutſoneanime quoadſnuei potẽtias. D

Uegeratina

Sb

Intellectiua

Beneratia Expulſiua

7 ites esat bime Semſitina

Lognitina

Attractiuag M
S Rerentina.
Hurritina
Aungthtatia Digeſtina

viſiuag
YU auugitiua
Exterius olkfactiua
“ Snaſonnn ..
tactiua.

. üümaginatia
Interius eſtimatina

memoꝛatia

Eiccntinn Vitalis
agnimalis

2 ntellecsus agens
Intellectus poſſibilis

3— ntellectus ſpeculatiuus
Intellectus pꝛacticus –

2 Affectiua que dicitur voluntas
Volitiua
Imperatiua q dicitur libertas

iraſcibilis

naturalis

ſotits
mipos
fantel
tio ni
ccont
Difiniti
nütul⸗
meche
Diati
orint
diſfin
ſndic⸗
chiue
l :
hepꝛo
Iceo
clgron
etqno
cppiene
ſntelea
ggene
ſerrem
cumſ
nenit
ſnop
lbbeta
quoc
purg⸗

eraet

getus⸗
unrop
mino⸗
kendi
genst
tolisd
ſuntoe
Pbiic,
pr
ingun

aae

cun
e
a

tie⸗
in

unmns

ens

exactu ⁊ potentia.

Eractatus veanima

Sequitur pꝛedictus tractatus de aia

. CLCLapitulum pꝛimũ.
Peiꝛima ꝑs. Anime diffinitio.

Wioitatez ani
me vmbꝛatice ſompniantes
4 phi. de ea diuerſa et aduerſa

ſenſerũt.que om̃ia diſſerere

longum eſſet. Sʒz quia Ari/

ſtotiles inter eos obtinens pncipatum ani

mã ꝓbabilius diffiniuit dicẽs. ꝙ ipᷣa ẽ ſub
ſtantialis coꝛpoꝛis phiſici oꝛganici.habẽ/

tis vitã in potẽtia. Ideo huius diffinitõis
explanationẽ pſequamur. Eſt igithec

diffinitio nõ ſimpliciter quiditatiua.quo/

niã talẽ dare nõ ad phiſicum ꝑtinet.ſed ad

methaphiſicũ cuius eſt ↄſiderare rõnes qͥ

ditatiuas reꝝ.quas phiſicus conſideratĩ
oꝛdine ad motus ⁊ operatões eaꝝ. Sed ẽ
diffinitio naturalis explicite ⁊ ↄuertibilit᷑
indicans nõ ſolum quid eſt anima.ſed etiã
cuius eſt. quoniã coꝛpoꝛis phiſici oꝛgani⸗
ci.Pꝛopter quid eſt quia pꝛopter vitam.ſi

ue pꝛopter vitalẽ operationẽ exercendam.

Ideo Ariſtotiles pꝛedictã diffinitionẽ de
clarans per aliaʒ notioꝛẽ dicens ꝙanima
eſt quo viuimus.id eſt quo aliquid viuit.

capiendo viuere vt ſe extendit ad omnem
operationẽ vitalẽ ſiue ſit nutritio.ſenſatio.

intellectio.ſiue alia vitalis motio.Anima/⸗
ta em̃ ab inanimatis nõ apparent aliter dit
ferre.niſi exercendo aliquod opus vite.
Eſt qũt pꝛima diffinitio conuertibilis
cum ſuo diffinito.quoniã om̃i anime con/
nenit vt patet inductiue⁊ nulli alteri.qnin
ĩmo per partes diffinitionis anima a quo
libet alio concluditur differre. Per hoc eĩ
quod dicit᷑ actus differt a materia pᷣma q̃ ẽ
pura potẽtia.⁊ a compoſito quod reſultat
Per hoc quod dicit᷑
actus pꝛimus differt ab actib ſecundis.qͥ

ſunt operationes vitales. O mnis em̃ foꝛ/

ma in oꝛdine ad operationẽ ab ea pꝛocedẽ/
tem dicitur actus pmus. ⁊ talis operatio
actus ſecũdus.Per hoc quod dicit᷑ ſubſtã
tialis differta ſcientia.⁊ alijs habitibo qui
ſunt accidentia. Per h̊ ꝙ dicitur coꝛpis

phiſici.explicatur cauſa materialis anime

Coꝛpus em̃ non in quantũ artificiale.ſed

in quantũ phiſicum.id eſt naturale ẽ ſubie
ctum anime. Per hoc ꝙ dicitur oꝛgani/
ci.anima differt a foꝛmis coꝛpoꝛũ ſimplici

um vel elementoꝝ vel homogenioꝝ. quoę
rum nullum eſt oꝛganicũ. id eſt inſtrumen
tale ſiue inſtrumentũ partiale alicuius to

tius coꝛ
tur vitam habentis in potẽtia. intelligitur

ꝙ anima eſt actus coꝛpoꝛis vitam ha ben /

7

tis ⁊ eſt in potenti

ſubſtantialis coꝛpoꝛis viuentis. potens

in eo vitales operationes exercere. Ethec

»

eſt clara completa diffinitio anime.

Anima vero diuiditur in vegetatiuam,.

ſenſitiuam. ? ratioualem.ſeu intellectiuaʒ.
Que diuiſio ex ipᷣis actib ſiue operationi/

bus concluditur. Licet em̃ quelibet res a
qualibet alia. ſeipᷣa foꝛmaliter ⁊ intrinſece

diſtinguatur. tamen ſcm Ariſtotilẽ potẽ

tie diſtinguuntur per actus.ᷣ id eſt per actꝰ
cognoſcuntur ⁊ concluduntur diſtingui.

„

Quia ergo experimur in diſtinctis up

poſitis actũ anime triplicem in generè. ſci

licet vegetare.ſentire.ratiocinari. Igeo ex

hoc concludimus tripliceʒ eſſe ammã. ſei

licet vegetatiuam vt in plantis.ſenſitiuam
in bꝛutis. rationalem in hominibus.
Qnidam vero dicunt has animas ſuis

vniri coꝛpoꝛibo diuerſimode ſcdᷣm diuer/
ſas lucis eſſentias. ? eſt vna lux celi ſide/
reique diſponit ad ſuſceptioneʒ anime ve

getatiue Alia eſt luxceli criſtallini.que diſ

ponit ad ſuſceptionem ſenſitiue. Et alia ẽ
lux celi empirei. que diſponit ad ſuſceptio
nem intellectiue. Hoc autem magis vide/

tur voluntarie dictum.qᷓ; ratione pꝛobatũ

ideo tranſeundum eſt velut ſuperſtitioſuʒ

OQuintaꝗ pars. Triplicis queſtionis ſo
lutio. Ded circa pꝛedictam anime di
uiſionem.triplex occurrit queſtio. Pꝛima
eſt ytrum in eodem ſuppoſito anima vege⸗
tatiua.ſenſitiua ⁊ intellectiua ſitualiter diſj
tinguantur. Secunda dato.ꝙ non. vtruz
tamen realiter diſtinguantur. Tertia licet
eſſent realiter idem. vtrum ipᷣa qanima a ſu
is potẽtijs diſtiguant᷑.De hijs em̃ ẽ int᷑ do
ctos altricatio s nõ eſt h̊ niſi ſub bꝛeuita
te tractäda. &E

poꝛis oꝛganici. Per hoc ꝙ dici

a ſcilicet ad operationes
vitales. vel eſt actus quo coꝛpus habeng
eam dicitur actu viuens ⁊ qua circumſcri
pta non eſſet viuens niſi in potentia. Et ꝑ
hoc quocunq; pꝛedictoꝛum modoꝛum in
telligatur differt anima a foꝛma oui vel ſe
minis Exquibus talem poſſumus anime
diffinitionem colligere. Anima eſt foꝛma

olutio bme qᷓſtionis.

R
₰ 0
– *

CTractatus

De pꝛima igitur qſtione dixerũt dã fu
iſſeopimonẽ platonis ꝙ ille erant diuerſe
anime ? in diuerſis oꝛganis ſituate.ſcʒ ſen
ſitiua in cerebꝛo.nutritiua in epate.appeti/
tiua in coꝛde.vegetatiua in mẽbꝛis genera
tiuis. Sʒz ariſtotiles cõtra hanc opinio

nem pꝓpbat qꝙ in eodẽ ſuwoſito aĩa vegetati

ua ⁊ lenſitiua nõ ſunt ſic ſi itualiter diſticte.
ſz per totũ coꝛpus aĩalis eſt ſimul vegeta/
tiua ⁊ ſenſitiua. Nam ſicut in plantis licet
potentia ſumendi alimentũᷣ ſit in radicibo.
7 potẽtia generãdi folia floꝛes? fructus eſt
in ramis. t ſi abſcindant᷑ ramia radicib.
⁊ radices pullulãt nouos ramos ferentes
folia.floꝛes. ⁊ fructus.⁊ rami abſciſi ſi re/
plantent᷑ reſumũt radices. qð nõ eſſet niſi
vtraq; dictaꝝ potẽtiaꝝ ſcʒ potẽtia ſumen/
di alimentũ.⁊ potẽtia generãdi eẽt tam in
radicib qᷓ; in ramis Dic ꝓpoꝛtionaliter eſt
de multis aĩalibo imꝑfectis.quaꝝ ꝑtes ab/

ſciſe viuũt ⁊ ſentiunt. Nec h̊ min cõceden/⸗

dum eſt de aĩalib pfectis. que diuiſa viue/
re nõ poſſunt.quia ad ſui ꝑtinẽtiã perfecti/
oꝛem oꝛganiʒatõʒ reqͥrunt. Sic em̃ equuſ
2 nutrit᷑ ⁊ auget᷑ ⁊ ſentit ⁊ in capite ⁊ in pe/
de. quare in qlibet eꝰꝑte eſt ſimul vegetati
na ⁊ ſenſitiua.nec hec ab illa ẽ ſitualiter ſe⸗
parata. Solutio ſecũde queſtionis.
De ſecunda q̃ſtione fuerũt opiniones
diuerſe.⁊ dixerũt quidã nõ ſolũ animã ve/
getatiuã ⁊ ſenſitiuã in eodẽſt uppoſito differ
re.ſ tot eẽ foꝛmas ſubſtãtiales in eodeʒ.qᷣt
ſibi coꝛreſpondẽt pᷣdicata quiditatiua eẽn
tialiter ſuboꝛdĩata. Uerbigratia. In equo
eſt pᷣma foꝛma q̃ eſt ſubſtãtia. alia q eſt coꝛ⸗
pus.alia ꝗᷓ eſt viuẽs.alia q̃ eſt animal. alia
ſpecifica qᷓ eſt equus.⁊ ſicut materia pᷣmaẽ
pura potẽtia ad pᷣmã foꝛmã.ſic illa eſt pmꝰ
actmaterie ⁊ eſt potẽtia lis ad aliã foꝛmaʒ
ſola aũt vltima eſt ſimpliciter actualis.
Ticet aũt hanc opinionẽ repꝛobare ge
neraliter ꝑtineat a methaphiſicũ.tũ quan
tum ſufficit ad ꝓpoſitũ.videt᷑ ꝙ talis diffe/
rẽtia ſiue diſtinctio ſit oĩno ſuperflua.quia
nunq pluralitas eſt ponẽda ſine neceſſita
te.id eſt ſine experiẽtia. ratione. vel auctoꝛi
tate cogente.ſz nullũ iſtoꝝ triũ cogit talem
pluralitatẽ foꝛmaꝝ ponere. vt patet indu/
ctiue. Ideo ꝓbabilius dixerunt quidã ani
mã vegetatiuã⁊ ſenſitiuã in eodẽ ſuppoſito
eẽ realiter idem. Aicet vt Ari ſtotiles dicit
differant ſcðʒ rationẽ.id eſt alia rõne intel

ligimus eãdẽ animã eſſe vegetatiuã.⁊ alia
rone ſenſitiuũ Et idẽ videt᷑ eſſe dicendũ
de aĩa intellectiua in hoĩe.ſequẽdo rõnem
naturalẽ.q;uis de h̊ͥ nõ habeamꝰclarã ari/
ſtotilis determinatõzʒ. Nec obſtat ꝙ in ho/
mine ipᷣa aĩia ſcõᷣʒ illas potẽtias ſucceſſiue
manitfeſtat ꝓpter quod dicit᷑ ꝙ embꝛio pꝛi/
mo viuit vita plante. id ẽ vegetatiua. poſt/
ea vita animalis.id eſt ſenſitiua.poſtea vi/
ta homĩs.id eſt intellectiua. Nã qꝛ natura
ſucceſſiue operat᷑ virtꝰ naturalis foꝛmati/
ua pꝛius rõnabiliter diſponit ad vitã q; ad
ſenſum.⁊ pus ad ſenſum q; ad rationẽ.
Sʒ ſcðʒ fidei veritatẽ ſpecialis difficul
tas eſt de aĩa intellectiua.vtrũ ipᷣa in hoĩe

fſit eadẽ cũ vegetatiua ⁊ ſenſitiua.qꝛ ſcõʒ fi
dem ipᷣaẽ indiuiſi ibilis. ingenerabilis. in
coꝛruptibilis. Ipᷣa aũt vegetatiua ⁊ ſ. enſi⸗
tiua in hoĩbo ⁊ in bꝛutis videt᷑ eẽ eiuſdẽ ra
tionis. ? ꝑ ↄſequens extenſa generabilis ⁊
coꝛruptibilis. Sʒ ⁊ ipᷣa ſenſatio hoĩs cuʒ
ſit quedã qualitas extenſa non videt᷑ poſſe
e in ſubiecto indiuiſibili Ipᷣius quoq; aĩe
ſenſitiue ⁊ aĩe intellectiue in hoĩe iudicia et
appetitus ſepe ſunt ↄtrarij. dicẽte Ariſtoti
le. ꝙ ſenſualitas ſepe aduerſat᷑ ⁊ obuiat ra/

°

tioni. Eontraria aũt nõ poſſunt ſimul eſſe

in eodẽ ſubiecto.nec in eadẽ aĩa indiuiſibi

„

li. Ideo ꝓpter iſta pncipaliter dam dixe/

runt ꝙ nõ eſt in hoĩe eadẽ aĩa ſe enſitiua i/

tellectiua. Sʒ cũ h ſit pbleuma neutrũ cu
ius vtraq; ꝑs eſt pbabilis. Cui placet tene
re oppoſitũ.poteſt dicere ꝙ aĩa ſ. enſitiua ho
minis eſt indiuiſibilis. nec ipᷣa eſt eiuſdẽ ra
tionis in hoĩb ⁊ in bꝛutis. Et ſe ubiectũ
ſenſatõis ac iudicij ſiue appetitus ſenſitiui
nõ eſt ipᷣa ſola ania indiuiſibilis ſʒ totũ cõ/
poſitũ quod eſt diuiſ⸗ ibile Subiectũ vero

intellectionis ac iudicijſi iue appetir intelle

ctiui.eſt ipᷣa ſola aĩa indiuiſibilis.quare nõ
erunt ↄtraria in eodẽ ſubiecto adequato.

De bijs aũt ꝓ nunc bꝛeuit tranſeo. So
lutio tertie queſtionis. De tertia q̃ſtiõöe

omiſſa opinionũ varietate.dicendũ eſt.q;
aĩa eſt potẽtia. qꝛ eſt pncipiũ actiuum ſiue
paſſiuũ ſue opatõis.ipᷣius aũt anie multi⸗/
plex eſt potẽtia.vna pᷣncipa lis. alia inſtru/
mẽtalis. Pꝛima eſt eſſentialis. ſecũda acti
ualis. Loquẽdo igit de potẽtia pᷣncipali⁊
eſſentiali.aĩa eſt vnica potẽtia.nec eſt verũ
de virtute ſermonuz ꝙ in hoĩe ſint plures
potentie.ſed ad iſtũ ſenſuʒ dicit᷑ g animaẽ

pot
Eln⸗
fonn
rege
guen
lali⸗

ſitb
Enn
ne⸗
cii⸗
igen

ſine
ner
ſeci
to

ſßts
par⸗

huer
ſoten
in
Uin
tgtit
lert
tbe
tfie
ge
ſot

3gli
Ncendi
rönem
miar,,
ginbo⸗
eceſine
dho⸗
wob,
Nan/
humm
oman,
ticzal
e⸗
dffiot
ſheie
chii
Nsain
iſet
tinſcden
cnbis:
hois a;
lckſe
gnogzoie
idener
eGiton
brürn/
nulche
ubi
ndie⸗
ati⸗
ma
catene
tuado
euſcen
bicei
ſſein
zicd
ivo
nuhntle

gno⸗
Go

Hieſt,4
umnſue
emole⸗
günſtm,
icnaet
cighl
t
tplorg
ginae

lntnlS

gäſtüde

ipis per oꝛdinẽ eſt videndũ.

de anima

potens exercere plures oꝑationes.? ſcoᷣm
illas ſupponũt ꝓ ea plura nomia. diuerſaꝝ
rõnuʒ ſignificantia potẽtiã anĩe.ſicut ſunt
vegetatiuũ.ſenſitiuũ.intellectiuũn. Lo/
quendo vero de potẽtia inſtrumẽtaliꝛ acti

uali.aniĩa a ſuis potentijs diſtinguit᷑⁊ ſunt

ipius plures potẽtie.qꝛ licet ania ſit poten
tiq pᷣncipaliter actiua ſuaꝝ operationũ vi/
taliũ.tamẽ ad ipᷣas exercẽdas indiget calo

re naturaliſpiritiba ⁊ multis alijs diſpoſiti

onibo.Et alijs indiget ad nutriendũ. alijs
ad ſentiendũ.alijs ad mouendũ ſcᷣm locũ
⁊ iſte ſunt potẽtie vegetatiue ſenſitiue ⁊ mo
tiue inſtrumẽtales.ab ipᷣa anĩa.⁊ ab inuicẽ
differẽtes. IJdeoↄcedendũ eſt ꝙ anĩia in pe
deeſt eque potẽtia viſiua ſicut in oculo.lo
quendo de potẽtia pncipali.tñ ipᷣa in pede
nõ eſt potẽtia ꝓpinqua ad videndũ qꝛ ani/
ma ſine diſpoſitõibo requiſitis ad ſuã oꝑa/
tionẽ nõ dicit᷑ potentiaꝓpinqua.ſed remo/
ta. Eth de aĩa ⁊ eiꝰpotẽtijs in generali ſuf

„

5

Peima pars de potẽtia vegetatiua gene
Unnci ſpecialitractandũ ẽ de po/
n tentijs anie.⁊ pᷣmo de anĩa vege/
tatiua quia cõmunioꝛ eſt. Poteſt

aũt h̊ potentia ſcdᷣm Ariſtotilẽ diffiniri ꝙ

eſt virtus potens ↄuertere alimẽtũ in coꝛ/
pus animatũ ĩ quo eſt ad ſalutẽ ipᷣius.⁊ ex
eo ipᷣm augere ad ↄplemẽtũ quatitati eiꝰ

⁊ generare coꝛpꝰanimatũ ſue ſpeciei.lnð

patet ꝙ aĩa vegetatiua tres habet potẽtias
ſiue vires ſcʒ nutritiuã augmẽtatiuã ⁊ ge/
neratiuã. Pꝛuna ẽ ad ↄſeruatõʒ indiuidui
ſecũda ad ꝑfectõʒ ſubiecti.tertia adↄtinua
tionẽ ſpeciei.Et habet qͥlibet ꝓpꝛiã oꝑatõʒ
⁊ ꝓpꝛiũ obiectũ exquibo cognoſcitur.iõ de

pars de nutritione.

MNutritio ergo que eſt oꝑatio potentie
nutritiue eſt ↄuerſio nutrimẽti ſcdðᷣm ꝙeſt

potentia coꝛpus anĩatũ in ipᷣm coꝛpꝰ actu

animatũ ꝓpter ſalutẽ ipᷣiꝰ. Ad nutritõʒ aũt
tria reqͥrunt᷑ vnũ eſt alens.⁊ ̊ͥ eſt aia vege
tatiua.ſecũdũ eſt alitũ.⁊ G̊ eſt coꝛpꝰaĩatum
tertiũ eſt q̊ alit᷑.⁊ h̊ eſt duplex Unũ paſſue
⁊ Bᷓ eſt alimentũ quod ẽ obiectũ potẽtie nu
tritiue.alið actiue.⁊ h̊ eſt pncipalit᷑ ipa aĩia
inſtrumẽtalit᷑ tñ eſt q̃litatiua diſpoſitio ad

digeſtionẽ reqͥ ſita. Alimẽtũ em̃ ſcõm Ari/

ſtotilẽ dʒ eẽ qdãmodo ↄtrariũ alito. ⁊ qdã

Secũda

—

modo ſimile ſcʒ a pncipio ↄtrariũ.: in ſine
ſimile. Quia h eſtoditio agentis.ſcʒ aſſimi
lare ſibi paſſum pꝛiusↄtrariũ.Debet autẽ

alimẽtũ ꝑ alteratõʒ ↄuerti in alitũ ⁊ eiaſſi/

milarianq; nutriat ipᷣm. io ad hãc actionẽ
neceſſaria eſt aĩe młtiplexqlitatiua diſpo/
ſitio tanq; inſtrumẽtũ. Vropter. B̊ ergo
ipi potetie nutritiue dicunt᷑ deſeruire q̃tu
oꝛ v̈tutes.ſeʒ attractiua q̃ aſſumit de alimẽ
to illud qð eſt neceſſariũ.retẽtiua q̃ retinet
alimentũ donec debite alteratõis recipiat
ↄplementũ.digeſtiua q̃ alterat ⁊ ſeꝑat puxꝝ
ab ĩpuro.⁊ expulſina q̃ expellit ſuꝑſuum a
neceſſario nutrimẽto. Sic igit᷑ fit cõpleta
nutritio. Tertia ꝑs de augmetatione.
Augmẽtatio aũt q̃ ẽ oꝑatio potetie au
gmẽtatiue.eſt ↄuerſio alimeti ſcõm ꝙ ẽ po
tentia quantũ coꝛpus aĩatũ in ipᷣm coꝛpuſ
actu aĩatũ ꝓpter ↄplemẽtũ ipᷣius. Vñ patz
ꝙ idẽ eſt obiectũ potẽtie nutritiue ⁊ poten/
tie augmẽtatiue.ſcʒ alimẽtũ.Ex eodẽ eniʒ
alimẽto nutrimur ⁊ augemur. Sed tñ nu
tritio ⁊ augmẽtatio differũt.nã licet ſint ex
eodẽ alimẽto.tñ ipᷣm nutrit ſcdðᷣm ꝙ eſt ſub
ſtãtia.⁊ augmẽetat ſcðʒ ꝙ eſt quãtũ.iõ non
ſcõᷣm eandẽ rõnẽ eſt vtriuſq; obiectum.
NQDuarta pars de generate.
Beneratio vᷣo que ẽ opꝑatio potẽtie viuẽ

tis generatiue Svuerſio alimetiqð eſtſemẽę
in coꝛpꝰaĩatuzʒ nouũ ſimile illi a q̃ ſems eſt

deciſum ꝓpter ↄſeruatõʒ ſpeciei ipᷣiꝰ. Exeo

△

dem & alimẽto nõ totalit ſʒ ꝑtialit᷑ fir nutri

tio. augmẽtatio ⁊ generatio.nõ tñ genera/
tio eiꝰ qui nutrit᷑ vel auget᷑ ſʒ alteriꝰ. Exſu/

pfluo em̃ alimẽti fit generatio.nõ qͥdẽ ex ſu

perfſuo in q̃li.ſʒ in quato.Et dicit Ariſto/
tiles ꝙ generare ſibi ſimile eſt naturaliſſi

mũ opus nature.nõ qꝛ ſit ꝑfectiſſimũ ſim/

pliciter.ſʒ ſcᷣm qͥd ſcʒ int᷑ oꝑatões poten/

tie vegetatiue.vlł qꝛ natura vniuerſał ma/

gis intẽditↄtinuatõʒ ſpeci
huivel ill indiuidui.Ad h̊ etiã ; coꝛpus
aĩatuʒ ſit ſui ſitis generatiuũ opoꝛtetſcõᷣm
Ariſtotilẽ ꝙ ſit ꝑfectũ nõ oꝛbatũ ⁊ nõ hñs
ſpontaneã generationẽ. Pꝛimo ꝙ ſit pfe⸗
ctum tã in qlitate q; in qntitate. Secundo
ꝙ nõ ſit oꝛbatũ id eſt ꝙ nõ ſit diminutũ in
mẽbꝛis genitalib Rertio ꝙ nõ habeat ſpõᷣ
taneã generationẽ.id ẽ ꝙ nõ generet᷑ ꝑ pu/⸗
trefactionẽ.ſicut muſca vel vermis qð em̃
pꝑ putrefactionẽ ſine ſemie generatomunit
ex ſemine nõ generat ſibi ſimile.qꝛ aliter pᷣt
bP

ei q; ↄſeruatõe,ʒ

Cractatus

otinuari in ſpecie.nec tamẽ opoꝛtet hᷣ ĩ oĩb
bmõi ven es. Quinta ps de vegetãtib⸗
⁊ plãtꝭ Ult ãt mãifeſtioꝛa fiatq̃ de aia vege
tatiua? eiꝰpotẽtijs pᷣmiſſa ſunt h̊ devegetã
tib ⁊ plantis aliqᷓ ſunt dicẽda. Planta aũt

generale nomẽ eſt. Etſcom Ariſtotilẽ pläã

tarũ qᷓdaz ſunt arboꝛes ꝗᷓ habẽt ex ſua radi
ce ſtipitẽ vnicũ ex ̊ multi rami naſcuntur
Alie medie int arboꝛes ⁊ herbas vt fruti/
ces ſine ſtipite bñtes ex radicibo ramos. A

lie herbe que nõ hñt ſtipitẽ ex ſua radice ſʒ

folia. Pꝛincipiũ aũt efficiẽs in generati/
one plantaꝝ⁊ eaꝝ vegetatõe eſt ſol ſiue ca⸗/
lo: ſolis Pꝛincipiũ aut materiale aqᷓ ſumi
tur nutrimentũ eſt terra.non tñ terra pura
ſz exqtuoꝛ elemẽtis ↄpoſita ſiue mixta.Ex
qua quoddã ↄpoſitũ ſurgit qð eſt maxime

terreũ.aquaticũ parũ.aereũ minꝰ.igneum

minĩe. Per terrã coherẽs.ꝑ aquaʒ ⁊ aerem
diffũdẽs.⁊ ꝑ ignẽ ſuꝑius ſurgẽs. Nõ tam̃
hmõi elemẽtoꝝ foꝛme ſiue eoꝝvᷣtutes ſunt
in h̊ cauſe pncipales vt in ſcdᷣo de aĩa ↄtra
empedoclẽ pbat Ariſtotiles Mocan
tẽ generatõis plantaꝝ ſcdᷣm Ariſtotilez in

libꝛo de plantis ẽ talis.Quoniã vᷣtute ca/

loꝛis aſcendũt vapoꝛes terrei? aquei ad ſu
ꝑficiẽ terre.ad quã etiã deſcẽdit aer roꝛidꝰ
roꝛificans locũ mixtiõis.in q̊ vir coꝛpoꝝ
celeſtiũ infuſa ipᷣis mixtibilibo ↄmiſcet ea.
⁊ ex eis pꝓducit plantã. In plãtis aũt radix
generat᷑ ex humoꝛe ſeminali.medulla vero

exhumoꝛe cibali.Et ſcdᷣm Ariſtotilẽ ĩ plã

ta dupler eſt digeſtio. pma in radice. ſecun
da in medulla.a q̃ ad alias ꝑtes trãſmittit᷑

ↄueniẽs nutrimẽtũ.⁊ inde gencrant᷑ folia

ex humoꝛe magis aquoſo. Floꝛes vᷣo ex hu
moꝛe magis ſub tili.⁊ qi aereo.fructꝰ aũt ex
humoꝛe aereo mag groſſo ⁊ magis virtu/
oſo. De natura vero plantaꝝ ſpecial dice
re nõ eſt pᷣſentis poſtliit.
Lapitulũ tertiũ.

Pꝛima pars de potentin ſenſitina gene/

raliter.
Oſtq; de anĩa vegetatiua dictum
p eſt.nũc de anĩa ſenſitiua eſt agen/
dum. Habet aũt duplicẽ potẽtiã.
ſcʒ apꝛehẽſinã ⁊ motiuã. Et dicit h appꝛe
henſiua put ſe extẽdit appᷣhenſio ad notici
am iudiciariã Hec vᷣo potẽtia appᷣhenſina
diuidit᷑ in appᷣhenſinã deſoꝛis.⁊ in appᷣhẽ
ſiuã deintꝰ Et ðꝛ appᷣhenſiua defoꝛis que

apphendit ꝑ oꝛganũ qð eſt extra in coꝛꝑe.

vel qꝛ foꝛte nõ eſt verũ de ſenſu taci. põt

diciapphenſiua defoꝛis · qꝛ awꝛchẽdit re,
detoꝛis pᷣſenteʒ. Pꝛiꝰaũt eſt de iſta potẽtia

dicendũ ⁊ eius ꝑtibo.poſtea de ſecunda
BScᷣa ps de numero ſenſuũ exterioꝝ.
Vires ̊ appꝛehẽſiue defoꝛis ſunt qͥn/
q; ſenſus ꝑticnlares.ſiue potẽtie exterioꝛeſ
ſcʒ viſus.auditꝰ.odoꝛatꝰ.taciꝰ⁊ guſ.quo

rũ ſufficiẽtia ſic habet᷑OQOuoniã cuʒ media
ꝓ que fit ſenſatio ſint determinata numero
ſcʒ aut caro.aut aqua.aut aer. Cũ etiã ſen /
ſibilia p iſta media ſint terminata numero
quia om̃e qð ſentit᷑ per carnẽ.aut eſt tangi
bue aut guſtabile. ⁊ om̃e qð ſentit᷑ ꝑ aerem
ybaquã.aut ꝑ vtraq;ʒ.eſt ſonus.odoꝛ.vł co
loꝛ.opoꝛtet ſcdᷣm hũc numeꝝ eẽ numeruz

ſenſuũ. Tertia pars de ↄueniẽtia ſenſu⸗/
um Coõueniũt aũt dicti ſenſus in aliqb⸗
ↄditõibo. Pꝛimo qꝛ om̃es ſunt vires paſſi⸗
ue.ſentimꝰ em̃ intus ſuſcipientes nõ extra
mittentes.⁊ ꝓpter h̊ obiecta eoꝛũ dicuntur
paſſibiles qnalitates.quia in ſenſu faciũt
paſſiones. nec tamen ideo dicunt᷑ virtuteſ
paſſiue. quia nõ ſint potentie actiune Se
cundo quia om̃es ſunt ꝑceptiui ſingulari

um. ⁊ nõ vniuerſaliũ.⁊ etiã obiectoꝝ pᷣſen/

„

tiũ ⁊ nõ abſentii’6. Tertio quia ad h̊

actu ſentiãt qtuoꝛ requirunt᷑. duo ex parte

ſenſus. ſcʒ ſpecies ⁊ oꝛganũ.⁊ duo cxtra.ſ.

obiectũ ⁊ mediũ. Et ex parte ſpeciei reqͥrit᷑
ↄueniẽe ppoꝛtio ſẽſibil ad ſenſũ.ex ꝑte oꝛga
ni reqͥritꝙ ſit ↄueniet diſpoſitũ.Ex ꝑte ob
iecti requirit᷑ cõueniẽs p̃ſentia. ⁊ ex ꝑte me
dij Zueniẽs diſtatia. quia ſenſibile poſituzʒ
ſupꝛa ſenſum nõ ſentit᷑. Et iſtis circũſtan/
tijs poſitis ſenſus nõ errat circa ſenſibile p
pꝛiũ.⁊ hoc in magna ꝑte ſiue ĩ magno gra
du. vt exponit ↄmentatoꝛ. uarto con
ueniunt qui
ſenſum cõmunẽ.a quo velut a centro qua/
ſi linee quedã ereunt. Quarta pars de
differentia ſenſuũ. Differunt aüt iſti ſen

ſus etiã in aliquibo. Pꝛimo in oꝛganoꝛum

medioꝛũ ⁊ obiectoꝛũ diuerſitate. Oecũdo
differunt vtilitate. quia duo illoꝝ ſcʒ taciꝰ
1 guſtus ſunt magis neceſſarij.alij ſuntad
bene eſſe aĩalis ⁊ adſcientiã acquirendaʒ.
Per guſtũ em̃ diſcernimꝰcibũ bonũ a noci

uo.⁊per tactũ coꝛruptiuũ a nõ coꝛruptiuo

Igeo hijs duobus ſenſib ingeniauit na/

fura mediũ intrinſecũ ꝓpter eoꝛũ neceſſita
tem. alijs aũt mediũ extrinſecũ.Tertio dit

a om̃es vnã habẽt oꝛiginẽ.ſc,

bꝛise
jpen

autq
ſunte
ſenſu

cuiu
Viſus
cus
guen
cies
lap⸗
ſtrn
vid
ſior
bue
te
cut
nun
tin
guir
obie

ſeci⸗
aun
Dife
termit
eoluc
ſpeci
amſt
mine
nela
iyſt
gtur.
dicit

gnic⸗
litnt
lenfn

ſin
Nlihn
gui⸗
li
inge
ſPere
cken

1. hot
ditre;
oteti
for.
mi⸗
win
ubno
jmnee
Uunen
ciiſen
lungo
ckung
Poen
e
umerz
üſcniu⸗
in dic⸗
rodeſi
öͤcen
icunmnr
i ſciit
innr⸗
Le
ingglan
grien⸗
obe
.
reint
ig
Nec
nene
oſtn
caſan⸗
ſbiey
gohi
mmocon
Gniſ⸗
naal
15
ii
muſt
ecido
guch
ſuntas

nd.

janoch
nhtiuo
nit na⸗
ceſiti/
nmodt⸗

ferũt generalitate. quia tactus eſt in mem/

bꝛis oĩba ⁊ in om̃iba aĩalib. Quarto in ap
pᷣhendendi ⁊ retinẽdi varietate.quia viſus

citius.velocius.⁊ remotiꝰappꝛehẽdit.cact
aũt qꝛ groſſioꝛ ẽ appᷣhenſa foꝛttenet. Hee

ſunt ergo generales ↄuenientie ⁊ differẽtie
ſenſuũ.quãuis ⁊ alique poſſint alie aſſiãri
QDuinta ꝑs de viun.
Sz dicendũ eſt ꝑticulariter de vniuſ/
cuiuſq; ſenſus oꝛgano.medio⁊ obiecto Et

cus ꝓtenſus a cerebꝛo vſq; ad pupillã per
quẽ mittitur ſpiritus viſibilis recipiẽs ſpe
cies viſibiles ab humoꝛe criſtallino.qui ẽ

in pupilla. Sic igitur videmꝰoculo.ſed in

ſtrumentaliter.viſu aũt ſiue virtute viſiua

videmus effectiue pᷣncipaliter.ipᷣa vero vi

ſione videmꝰfoꝛmaliter ⁊ ſic de alijs ſenſi/

bus ꝓpoꝛtionaliter eſt dicendĩũ. MHediũ

pᷣterea huiꝰſenſus eſt aer vel aqua ⁊ quod/

cunq; aliud coꝛpꝰtranſparẽs ſiue dyapha

num. UVñ cũ lumẽ requirat᷑ advidendũ fu
it inter quoſdã philoſophos q̃ſtio.vtrũ re

quiratur ꝓpter mediũ.aut ꝓpter coloꝛẽ.ſiue

obiectũ. Et põt dici ꝙ ꝓpter vtrũq;. tamen
pncipaliter ꝓpter coloꝛẽ.qui nõ ſufficit ſuã

ſpeciẽ agere.ſine ↄiuncto lumine. Obie

ctum vero viſus eſt viſibile ſcʒ coloꝛvł lux
Differũt aũt coloꝛ.lux ⁊ lumẽ.qꝛ lumẽ nõ

terminat viſum.nec ꝓpꝛie videt᷑ ſʒ eſt ſpeci//

es lucis per quã lux videt᷑ ſicut coloꝛ ꝑ ſuã
