alicuius meriti excellẽtis Et hec tribo ſta

tibo hominũ aſſignat᷑. doctoꝛibus ſcʒ vir
ginib ⁊ martiribus. Hec itaq; pauca de

pᷣmijs gloꝛie diximus.que om̃ino maio/
ra lunt q; cogitare aut dicere valeamus.

quia vt apoſtolꝰ ait.nec oculus vidit. nec

auris audiuit.nec in coꝛ hominis aſcẽdit
que pᷣparauit deus diligentibus ſe.

Decont plattone in angelicꝭ ſpiritibs.
Caplm duodeciuũuü.
Ed iam ad angelicos ſpiritus no
ſ ſtra conſideratio dirigat᷑. Et vt ðᷣ
malis angelis taceamus quos ſu

perbia a celeſtibus ſedibus eiecit.de illis
loquamur quos fide tenemꝰ in celis gloę/
rioſos eſſe atq; beatos.ĩmoꝛtalitate ꝑpe/

tuos.intellectu ꝑſpicuos.affectu benino
los.mũdicia puros.ſanctimonia ĩtegros

religione pios.pietate ſerenos.ſerenitateꝛ
ac pace ſecuros.Et ſicuta deo ↄditos ſi
diuinis laudib ⁊ obſequijs deditos. Si

cut ab initio ſtabiles.ſic in ꝑfectionis ſta

bilitate ꝑſeuerantes. Sicut in ꝑſonis di

ſtinctos.ſic in diſtinctis oꝛdinibus gradi
bus ⁊ officijs diſpoſitos. Sunt enim an

geli qui in miniſteriũ miſſi.ſinguli ſingu

lis hominib dati credunt᷑. Sunt archã

geli qui minoꝛibo angelis pꝛeſunt.⁊ diui /
noꝛũ miſterioꝛũ conſcij.non niſi ob pꝛeci
puas ⁊ maximas cauſas mittunt᷑. SGunt
virtutes quoꝝ nutu vel opere ſigna⁊ ꝓdi

gia fiunt. Sunt poteſtates ſuꝑioꝛes iſtis
quarũ virtute poteſtas tenebꝛarum ↄpꝛi
mitur ne quantũ vult noceat. Sunt pᷣn/

cipatus.quoꝛũ moderamie omnis in ter
ris pꝛincipatus ↄſtituit᷑ regitur.limitaft᷑.
tranſ fertur atq; mutat᷑.Sũt dominatio
nes ſic pᷣſatis ſuꝑeminẽtes oꝛdinibus vt
hoꝛum reſpectu ceteri videant᷑ om̃es ad
miniſtratoꝛij ſpiritus.⁊ ad iſtos tanq; do

minos referri regimina pncipatuũ.tuta/
mina poteſtatũ.operatiões virtutũ.reue
lationes ctgdozncnrem 7 pꝛouiden
tiam angeloꝛũ. Sunt thꝛoni.qui ex eo ꝙ

alte ſedent thꝛoni dicunt᷑. Et ideo ſedent.
quia in eis ſedet deus altiſſimus.quã ſeſ/

ſionem ſummã tranqͥllitateʒ et tranquil
lam ſerenitatẽ ac pacẽ intelligimꝰ. Sunt
cherubin qui ex oꝛe altiſſimi ſapientiam
haurientes in vniuerſis ciuibo celeſtibus
fontalis ſapientie fluenta refundũt. Sũt
deniq; ſeraphin.qui diuini amoꝛis igne
ſuccenſi.ſingulos illos ciues lucernas ar
dentes caritate ⁊ claritate lucentes effici
unt In his autẽ contẽplari deum poſſu/

mus. Nam cum pᷣmiſſa omnia operẽtur
angelici ſpiritus.ea tamen in eis et ꝑx os
operatur perfectius ille vnus atqʒ idem

=— — — —

—

— — — — ———

—];;];¶M.. — ð

Ne

i

t.

ſio

ce

conſioerationis

ſpũs qui ſingulis diuidit put vult. Nam

illam faciunt angeli non bono quod ſunt
ſed bono quo dei participes fiũt.deꝰ aũt
bono quod ipſe eſt eſſentialiter illa efficit

ſuꝑeminenter. Nã ſuꝑ angelos aſſiſtit et

cuſtodit vt ſupᷣma pietas ſuper archange

los reuelat ⁊ erudit vt intima claritas ſu/
per ᷣtutes oꝑatur vt ſumma virtus.ſuꝑ

poteſtates tueturvt vera ſalus.ſuꝑ pnci/

patus regit vt pꝛincipiũ efficiens.ſuꝑ do
minationes pᷣeſt vt maieſtas oĩpotẽs.ſu/
per thꝛonos ſedet vt ſereniſſima equitas.
ſuꝑ cheꝛubin nouit vt ſapientiſſima veri/
tas.ſuꝑ ſeraphin amat ⁊ ardet vt ſuauiſſi
ma caritas.O q; bonũ eſt iocundũ ibi cũ

celi ciuibus habitare ⁊ ꝑ mentiſ ↄtempla
tionẽ vtcũq; hic poſſumus illas circuire

lucidiſſimas manſiones.⁊ cum ꝓpheta ex
clamare. domine dilexi decoꝛẽ domꝰ tue
⁊ locum habitationis gloꝛie tue.
DODe contemplatione in diuinis ꝑfectio
nibus. Capitulũ tredecimũ
Eirũ multo melius atq; iocundi/
v us eſt hos angelicos alioſq; bea/
teoos ſpũͦs ꝑtranſire.⁊ ad dei diuĩa
rũq; ꝑfectionũ cõtemplationẽ ꝑuenire.et
dicere cum ſponſa in canticis. Panluluʒ
cum ꝑtranſiſſem eos inueni quem diligit
anima mea. In hac itaq; ↄſideratione il/
lud ſciendũ eſt.ꝙdiuinarũ ꝑfectionũ que
dam ſunt non contra ſed ſupꝛa rõnẽ Que
dam vo nõ pꝛeter ſed ᷣm rõnem. Supꝛa
rationẽ ſunt que ad diuinã trinitatẽ perti

nent vt triũ ypoſtaſum id eſt triũ ſuppoſi/
toꝛũñ vel pſonarũ in vna deitate realis di
ſtinctio.illarũ triũ rerum eſſentialis cir/

cũinceſſio.earundẽ ſuppoſitalis emana/
tio.patris pᷣncipians pꝛoductio.filij eter/
na geneꝛatio.ſpũſſancti ab vtroq; ſpiratõ
⁊ alia hmõi.quoꝝ ↄpꝛehenſio magis ba/
beri ſperãda eſt ꝑ beatitudinẽ patrie qᷓ; ꝑ

ↄtemplationẽ vie. Sed alia ſunt ſᷣm ratõ
nem que ad diuinaʒ ꝑtinent vnitatẽ.vtq;
vna ſit ði eſſentia ſimpliciſſima immenſa

infinita immobilis omnipotẽs liberꝛima
⁊ generaliter ꝑfectiſſima.que licet huma

„

ne modũ intenigei excedant.tamẽ ratõi

conſonant. In his vo fides rationẽ ↄfoꝛ

tat ⁊ ad eoꝛum ↄtẽplationẽ adiuuat Qui
dam aũt oẽm hmõi pfectionũ ↄſideratio
nem in quadruplicẽ ſpeciẽ colligũt. Pꝛi/
ma eſt admiratio maieſtatis ⁊ hecmaxia.

⁊ que requirit coꝛ purgatuz vta vichjs li/

beꝝ.facile ſe ad ſuꝑna leuet. Secũda hu

ic neceſſaria intuitio iudicioꝝ del.que pa

uido aſpectu dum vehemẽtius cõcutit in

tuentem fugat vitia.fundat virtutes.ini⸗
ciat ad ſapientiã. humilitatẽ ſeruat. Ter/
cia eſt memoꝛia bñficioꝝ que ne dimittat
ingratũ ſollicitat memoꝛantẽ ad amoꝛeʒ

benefactoꝛis.Quarta expectatio pmiſſo

rũ ⁊ meditatio eternitatis.qꝛ enim ꝗᷓ pꝛo/
mittunt᷑ eterna ſunt.hec lõganimitatẽ alit
⁊ ꝑſeuerãtie dat vigoꝛẽe. Ad hec vᷣo cõo⸗

uenienter adaptat᷑ illud apłi.vt poſſitꝭ cõ
pꝛehẽdere cum omnibo ſanctis que ſit lõ/

gitudo.latitudo.ſublimitas et pꝛofundũ.
Longitudinem appᷣhendit meditatio p/
miſſoꝛũ.Latitudinẽ recoꝛdatio benefici/
oꝛũ. Sublimitatẽ contemplatio maieſta
tis. Pꝛofundũ inſpectio iudicioꝛũ. Hec
in deo vnag res ſunt.q̃ lõgitudo dicitur p
pter eternitatem.latitudo ꝓpter caritateʒ.
ſublimitas pꝛopter maieſtateʒ. pfunditaſ
ꝓpter ſapientiam Hec autẽ diſputatio nõ
comphendit ſed affectio ſancta et ipſa ge/

mina eſt.ſ.timoꝛ domini ſa nctus ⁊ ſanctꝰ
amoꝛ.Et timoꝛ qͥdem ſublimi ⁊ pꝛofun/

do.amoꝛ lato longoq; reſpõdet.Quid tã

timendũ q; poteſtas cui nõ potes reſiſte/

req́; ſapiẽtia cui abſcõdi nõ potes.OH uid
tã amabile q; amoꝛ ipſe quo aman. Ama
bilioꝛẽ tamẽ iũcta eternitas facit Stupẽ
da itaq; ſublimitas maieſtatis paneda a/
biſſus iudicioꝛũ feruoꝛem exigit caritas.
eternitas ꝑſeuerantiã ſuſtinendi. Ad hos
gautem contemplatiõis modos reducere
poſſumus quicquid de diuinis ꝑfectiõi/

bus meditamur aut loquimur vt ꝙ deuſ

eſt vnitas indiuiſa.trinitas incõſuſa.fecũ
ditas immẽſa.felicitas infinita.maieſtas

imꝑſcrutabilis.poteſtas impturbabilis.

firmitas immobilis.eternitas intermina

bilis. veritas om̃iſciens. volũtas om̃ipo

tens.bonitas om̃ia cõmunicans.caritaſ

omnia amans.incõmutabilis ratio.ratõ

nabilis diſpoſitio. diſpoſita pꝛedeſtinatõ
pꝛedeſtinata beatitudo.beatoꝛũ gloꝛia.p

uerſoꝛũ pena.gloꝛificandoꝛũ electio gra

tiſſima.puniendoꝝ repꝛobatio iuſtiſſima

ſumma iuſticie equitas ſumma miſericoꝛ
die pietas.ſumma beniuolentie largitas.

ſumma beneficentie benignitas. Cuiꝰ be
niuolentie ac deneficentislat giſſiina⸗ be

D

— l

nigniſſima virtus creat mentes ad ſe par
ticipandũ. viuificat ad ſapiendum. afficit
ad appetendũ.dilatat ad capiendũ. iuſtifi
cat ad ꝓmerendũ.beatificat ad ↄpꝛehen/

dendiũi.illuminat ad ↄgnitionẽ.viſitat ad

conſolationẽ.roboꝛat ad virtutẽ ꝑpetuat
gad immoꝛtalitatẽ.implet ad felicitatẽ.cir

cũdat ad ſecuritatẽ. Hinc recte dictũ eſt.
In ipſo viuimꝰ mouemur ⁊ ſumus.li/
uimus vita nature ⁊ intelligẽtie rationa/

lis. Mouemur vita gtie ⁊ meritoꝛie actõ

nis.et ſumus vita gloꝛie ac ſtabilite con/
firmationis. Nec ſolũ nos in ipſo ſic ſpe/

cialiter ſumus ſed etiã in eo geneꝛałr ſunt

omnia.dicẽte apło.Exquo omnia ꝑ quẽ
oĩa in quo omnia.Ex quo oĩa non quaſi
ex ſemine vel materia pꝛeiacente ſed vt ex
vdea vel exemplo pᷣcedente. Per quẽ oĩa
non tanq; alio artifice indigenteʒ.ſed ꝑ ſe

tanq; pꝛimũ ⁊ vnicũ omniũ pꝛincipiũ p/
ducere ſufficientẽ. In quo oĩa non quaſi

in loco ↄtinente ſed vt in virtute ↄſeruãte

Cunq; oĩa ſint in eo ipſe quoq; eſt oĩa in
omniby non realiter ſed virtualiter nec in
rebus localiter ſed in eis vbiq; eſt eſſenti/

aliter. Ipſe deniq; infra omia ⁊ ſupꝛa oĩa
Infra omia nõ incluſus.ſupꝛa oĩa nõ ex
cluſus. Sed cũ dicat euangeliſta. in mũ
do erat ⁊ mũdus ꝑ ipſum factus eſt.ante/
q; mundus fieret vbi erat Sane in ſeipᷣo
⁊ ſemꝑ eſt ⁊ eternaliter erat. Sic ergo de

Ddeo ⁊ diuinis ꝑfectionibus vt poſſumus
cogitãtes eum ↄtemplãdo querimꝰ. Sʒ
quantũcunq; in altum noſtra cogitatio ꝓ

ficiat vltra eſt nec infra id quod humana
mẽs cogitare poteſt. ſed ſemꝑ vltra ſupꝛa

qqʒ ipſe altiſſimus q̃rẽdus eſt quẽ pia oꝛa
tione ⁊ deuotiõe.quem noſtra inueſtiga/
tione aut diſputatione ⁊ querimus digni
us ⁊ inuenimus facilius.

Detribus gradibus ↄſiderationis.
Laapitulum. xiiij.

Oſtq; autem diximus de reb cõ⸗/

p templandis.reſtat vt dicamus ðᷣ
varijs modis et ſpeciebb ↄtempla

tionis. Et quia conſideratio eſt genuſ ad
contemplationẽ ſtricte et ꝓpꝛie dictam. de
tribus cõſiderationis gradibus vel ſpeci
ebus pꝛius agendũ eſt.Quarũ ſpecieruz

gradus quidãa ita diſtinguunt.dicẽtes il/

ſequatur.

nendo in ſuam ⁊ multoꝛũ ſalutem. Jlluz
vᷣo non maioꝛẽ qui hunc ſibi gradũ ad ii

la inuiſibilia philoſophando cõſtituit ni/

ſi ꝙ hoc dulcius illud vtilius. hoc feliciꝰ
illud foꝛtius eſſe ↄſtat. Illum autem ma
ximũ qui ſpꝛeto ipſo vſu rerũ ⁊ ſenſuũ q̊n
tum q dem humane fragilitati fas eſt non
aſcenſoꝛijs gradib ſed inopinatis exceſſi

bus auolare interdũ contemplãdo ad il/

la ſublimia ↄſuenit.Ad hoc vltimũ perti
nent exceſſus pauli.exceſſus nõ aſcenſus

nam potius raptuʒ fuiſſe q; aſcẽdiſſe ipſe
ſe perhibet. Has itaq; ↄſiderationis ſpe
cies ꝓpꝛijſ diſtinguũt nominibus.Pꝛimã
vocant diſpenſatiuã.ſecundã eſtimatiuã
terciã ſpeculatiuã. Diſpenſatiua eſt conſi
deratio ſenſibus ſenſibilibiq; rebus oꝛdi

nate ⁊ ſocialiter vtens ad pꝛomerendum
deum. Eſtimatiua eſt cõſideratio pꝛudẽ⸗
ter ac diligenter queq; ſcrutans ⁊ ponde

rans ad inueſtigandũ deum. Speculati
na eſt conſideratio ſe in ſe colligens et q̃n
tum diuinitus adiuuatur rebus hũanis
eximens ad ↄtemplãdũ deum. Quod pᷣ⸗

ma optat ſcdᷣa odoꝛat tcia guſtat. ad qu?
tamẽ guſtum ꝑducunt ⁊ cetere licet tardi

us. Ded pꝛima laboꝛioſins.ſecunda qͥe/
tius ꝑuenitur. Uerũ quia ea que ſupꝛa
nos ſunt ad quoꝛũ ↄtemplationẽ aſcẽde

re querimus nõ tam verbo docent᷑ q; ſpi
ritu reuelantur.dicente apoſtolo. vobᷣ re

uelauit deus per ſpiritũ ſuum.ideo quod
ſermo non explicat. conſideratio querat.
oꝛatio expectet.mereatur vita.puritas ai
De differentia cogitationis meditatio
nis et contemplatiõis.
Capitulum. xv.
Dhuc autẽ quidam hanc materi
a am tractantes ſubtilius inter co
gitationẽ meditationem ⁊ contẽ/

plationẽ diſtinguunt. Nam eandẽ rẽ ali/
ter ꝑ cogitationẽ intuemur.aliter ꝑ medi
tationẽ rimamur.aliter ꝑ contemplatõeʒ

miramur. In cogitatione eſt euagatio.in

meditatione inueſtigatio.in ↄtemplatiõe
admiratio Nam cogitatio eſt impꝛoui

dus animi aſpectꝰ huc illucq; ad euaga/

tionẽ pꝛonꝰ. Meditatio aũt eſt pꝛouiduſ
in ganimi intuitus in veritatis inquiſitiõe ve
lum magnũ eſſe qui vſum ſenſuũ velut q̃ſ
dam ciuiũ opes expendere ſatagit. diſpo/

hementer occupatus. LContemplatio

Ho perſpicax et liber animi contuitus in

lun

ton
ton

ee

tumm
n
tor

Jl5

had il
mitni⸗
ſcicis
n m
dlan
8eſtnon
nsereeſt
doadih
müpen
eenis
E
ons he
bini
imnuii
ſckeni
dal
Grendun
voprce⸗
thonde
Ppecnlai
nscq
8hünma
Daß⸗
nroi
a de⸗
eſupra
ſſcede
ti ſpi
vob re
oquoch
gberat.

rtss

neditnto

venuei
inter o
cont/

conſioerationis

ſapientie ſpectacula cum admiratione vſ

q;quaq; diſfuſus. Speculatio itaq; et

contemplatio licet pꝛo inuicem poni ſole
ant.tamen quodãmodo diſcernunt᷑ quia
ſpeculationẽ dicimus quando per ſpecu
lum cernimus. Contemplationẽ quãdo

ſine inuolucro vmbꝛarũq; velamine ve/

ritatem in ſua puritate videmꝰ. Et ſic cõ/
templatio valde ſtricte accipitur. Con

templationis vᷣo foꝛmam in celi volatili/

bus cõſiderare poſſumus. Nam videmꝰ
alia et alia nunc ad inferioꝛa nunc ad ſu/
perioꝛa.nunc dextroꝛſum.nunc ſiniſtroꝛ

ſum.nunc in anterioꝛa.nũc in poſterioꝛa
nunc in girum moueri.nunc celeriter ⁊ q̃
ſi ſubito flecti.nunc in vno eodemq; loco

ſi immobiliter figere.Acſi operis executi

one videantur dicere.bonum eſt nos hic
eſſe. Juxta huius ſimilitudinis exemplar

noſtre contemplationis volatus etiam

multipliciter variatur vt ex dictis ⁊ dicẽ/

dis patebit.ſic etiam ſepe cogitatio in me

ditationem. ⁊ meditatio in contemplatio
nem tranſit.dum veritatem diu volitan/

do queſitam mens ſolet per meditationẽ
inuentam cum auiditate ſuſcipere.⁊? tan /
dem per ↄtemplationem mirari cũ exul-

tatione.eiuſq; admirationi diutius inhe

rere.De contẽplatione que ſurſum ⁊ de/
oꝛſum volitat dicit᷑. Aſcendunt vſq; ad ce
los ⁊ deſcendunt vſq; ad abyſſos De illa

que quodammodo ante ⁊ retro fieri ſolet
ſcriptum eſt in Eʒzechiele.ibant animalia
⁊ reuertebantur.De illa que fit quaſi ĩ gi
rũ dicit pꝛopheta.Leua in circuitu ocu/
los tuos ⁊ vide. —ð
De ſexgeneribus ↄtemplationis.
Capitulum. xvj.

Ali vero qui ↄtemplationis vari

i etates ita diſcernunt eam inſuꝑ ĩ
ſex genera ↄuenienter diſtribuũt.
Pꝛimum eſt in ymaginatione ⁊ ſᷣm ſo/

lam ymaginationẽ. Secundũ in yma

ginatione ſᷣm rationem. Tercium ĩt ra/
tione ſ̃ᷣm ymaginationẽ. Quartũ in ra
tione ⁊ fm rationem. QOnintum ſupꝛa

rationem ſʒ non pꝛeter rationem.,. Sex

tum ſupꝛa rõnem eſt.ſed videtur eſſe pᷣter

rationem. Duo itaq; ſunt in ymagina/
tione. Duo in ratione.Ouo in intelligen/

tia. Pꝛimum genus eſt cum attendimꝰ

coꝛpoꝛalia iſta que ſenſu coꝛpoꝛeo hauri
mus q; ſint multa q; magna q; diuerſa q;
pulcra vel iocunda.⁊ in his omnibo crea/

turis creatoꝛis potẽtiã.ſapientiã.magni/

ſicentiam mirando veneramur.⁊ in ope/
ribus ſuis eum mirabilem laudabilem et
amabilem recognoſcimus Hoc autez
genus eſſe debet incipientiũ.? tamẽ in eo
ꝓpheta ſe exercuiſſe oſtendit dicens. Me/
ditatus ſum in omnibus opꝑibus tuiſ.Et
iterum. Delectaſti me dñe in factura tua.

Et rurſus.qᷓ; magnificata ſunt opera tua

domine omnia in ſapientia feciſti. Se
cundum genus.eſt quando ad ea que ad
pꝛimũ genus ꝑtinere iam diximus ratio
nem querimus ⁊ inuenimus.imo inuen/
tam in conſideratione cum admiratione

adducimus. In illo res ipſas. In iſtarũ

rerum cauſas rationẽ.oꝛdinem. diſpoſiti
onem.modum ⁊ vtilitatem ſpeculamur.
atq; miramur.⁊buic pene tota mundana
phbiloſophia ſubminiſtrat. Terciuʒ ge

nus eſt quando ꝑ rerũ viſibiliũ ſimilitu/

dinem in rerũ inuiſibiliũ ſpeculatiõe ſub

leuamur. ⁊ ad hoc pertinent varie ſimili/
tudines quibus ſcriptura diuina vtitur.
cum de rebus ſpũalibus loquimur vt eſt

illud.ſpũs meus ſuper mel dulc ⁊ huiuſ

modi. Quartũ genus eſt quãdo ſemo
to omnis ymaginationis officio multo il

lis ſolis animus intendit q̃ imaginatio ñ

nouit ſed que mens ex ratiocinatiõe colli
git vel per rationẽ cõpꝛehendit.vt quãdo
inuiſibilia noſtra que ꝑ experientiã noui
mus in conſiderationem adduximus: ex

eoꝛũ ↄſideratione in celeſtium ⁊ ſuꝑnoꝛũ

intellectuum ↄtẽplationẽ aſſurgimus. et

ad hoc valet ⁊ multũ homini pꝛodeſt cog

nitio ſuijpſius maxime quo ad animaʒ ſu
am intellectiuam in qua eſt multiplexthe

ſaurus abſconditus vt ſupꝛa tetigimꝰ.

Quintum genus eſt quando ea ex diui

na reuelatiõe cognoſcimus que nulla hu

mana rõne plene inueſtigare vel compꝛe

hengdeꝛe ſufficimus Talia ſunt illa que ðᷣ
ſimplici eſſentia dei credimus ⁊ diuinaꝝ
autoꝛitate ſcripturarũ ꝓbamꝰ que in his

ſupꝛa rationem nec tamen pꝛeter rationẽ

cenſenda eſt. ad que plene cõpꝛebendẽda
ratio non attingit.nec tamen eis penitus
contradicit.ſed potius facile acquieſcit ⁊

ſua atteſtatione alludit. Sextum Fer⸗

„£
,

eſt quando animus illa exdiuini luminis

irradiatione cognoſcit atq; conſiderat qͥ‚/
bus omnis humana ratio declamat. Ta
lia ſunt pene omnia que de perſonarũ tri
nitate credere iubemur. Pꝛime igit᷑ cõ/
templatiõis pꝛopꝛium eſt ſimpliciter ⁊ ſi/
ne vlla ratiocinatione viſibilium admira
tioni inherere. Secunde viſibiliũ ſpe/
culationi ratiocinando inſiſtere. Ter/
cie per viſibilia ad inniſibilia ratiocinan/
do aſcendere. Quarte ex inuiſibilibus
inuiſibilia ratiocinãdo colligere. Quĩ

te in intellectualiũ intelligẽtia rationẽ ad

mittere. Serte in intellectualiũ intelli
gentia omnẽ humanã ratiocinationẽ trã
ſcendere.Ex his itaq; contẽplationis ge/
neribus duo in ymaginatione conſiſtunt

quia ſolis ſenſibilibus intendunt Duo in
ratiõe.quia ſolis intelligibilibus inſiſtũt

Duo in intelligẽtia.quia ſolis intellectu/
alibus inſeruiũt. Senſibilia autẽ dicunt
ſenſu coꝛpoꝛeo perceptibilia. Intelligibi
lia vᷣo inuiſibilia ſiue inſenſibilia.ratione

tamen compꝛehẽſibilia. Sed intellectua

lia illa inuiſibilia que ſola ſunt hũane rõ/
ni incompᷣhenſibilia.Qui autem hec con

templationis genera ſic diſtinguunt ea in
ſuper in varios ſpecierum gradus ſubtili

ter ac vtiliter ſubdiuidunt.de quibus ꝓ/
ſequi quia longum eſſet ad eoꝛum ſcripta

remittimꝰ Ex eis tamen aliqna vtilia ſub

bꝛeuitate notare decreuimus.

Detriplici celo anime et ð ſexcoꝛreſpõ

dentibus alis contemplationis.
LCapitulum. xvij.
Remiſſis geneꝛibus contemplati
p ontis velut ſex aliſa terrenis ſuſpẽ
dimur. ⁊ ad celeſtia leuamur.ſeð
anteq; in celum celoꝛum id eſt cõtempla
tionẽ ſuperceleſtium plene volare valea/
mus.⁊ cum apoſtolo dicere.noſtra cõuer
ſatio in celis eſt.habemus triplex anĩe no
ſtre celum pꝛius tranſeundo penetrare.
In coꝛde enim hominis inuenire licʒ ali

am quandam plenitudinẽ oꝛbis terrarũ.

Ibi ſua quedam terra et ſuum celum nec

vnum tm̃ ſed ſecundũ et tercium. Tenet

Vmaginatio vicem pꝛimi.ratio ſecũdi.in
telligentia tercij. Opoꝛtet autem vt ſit ti/

bitranſitus per pꝛimum.ſicupis euolare

ad ſecundũ veltercium. Ethoꝛum q̃dex
pꝛimum celoꝛũ ↄparatione alioꝛum groſ/
ſum eſt atq; coꝛpulentũ eo ꝙ ſit ymagina

rium poſt ſe trahens et in ſe retinens foꝛ/

mas rerum coꝛpoꝛaliuʒ Reliqua vᷣo duo
ſunt valde ſubtilia ⁊ multum ab illiꝰ gꝛo=z

ſitudine aliena Itaq; duabus pꝛioꝛibus

alis ↄtemplationis poſſumus pꝛimuʒ ce

lum tranſire.Duabus medijs ſecundum
aſcendere. Duabus vltimis tertiũ pene/
trare. Has tamẽ ſexalas ꝑfecti ſoli in hac
vita vix habere poſſunt ſed in futura.ele/
cti eas etiam ꝑfectioꝛes habituri ſunt.vt
de vtraq; natura veraciter dici poſſit.qͥa
ſex ale vni et ſex ale alteri. Si qs ergo ali/
quibus illarum caret citra perfectuʒ ſe eẽ
non dubitet. bene tamen cum illo agitur

cui vnum ex his tribus alaꝝ paribus da/
tur. Quis mihi inquit dabit pẽnas ſicut

columbe.et volabo et requieſcam. Licet
em terrenũ ⁊ nondum celeſte animal ſia.
q;din iam duabus alis contentus fueris.

habes tamen vnde coꝛpus tuuʒ velare et

vnde volare poſſis.Coꝛpus velare ẽ mũ
danoꝛũ concupiſcentiã ex mundane mu/

tabilitatis cõſideratione temperare.imo
in obliuionẽ adducere. Uolare ẽ abamo

re mundi ſe elongare. Paruʒ tamẽ eſſe ti

bi debet has duas alas accepiſſe.ſed vt

bes te celeſte animal eſſe ſtude ⁊ ſatage fal
tem duo paria habere. celeſtia enim ani/
malia erant que vidit Ezechiel.quatuoꝛ
inquit facies vni? quatuoꝛ pẽne vni. Ue

rũtamen ſi vſq; ad terciũ celum penetra/
re deſideras.nunq; id in duobus alaruʒ

paribus poſſe pꝛeſumas.Opoꝛtet em̃ ſex

alas habeꝛe qui cupit ad celeſtia archana

volare.

De varijs modis et qualitatibus con/

templationis.
Capitulũ.xvii.
Epꝛedictis ſex generibus cõtem
d plationis qͥbus ale ſex pꝛeaſſigna
te coꝛreſpondent Hoc quoq; ſci/

endum eſt ꝙ in quatuoꝛ pꝛimis quaſi do

meſticũ eſt ⁊ pene velut ſingulare ſine vl/

la animi alienatione in ↄtemplationeʒ afß
ſurgere In duobus autem nouiſſimis fa
miliare eſt ⁊ quaſi pꝛopꝛium per ment ex
ceſſum videre. q;uis tamen poſſint ommfia

X

ten

e
1eg

com
ſigna
gſci
ſido
jeyh/
64

lisfa

fis

conſioerationis

modo vtroq; contingere. Hoꝛum aũt
qui in ſuis cõtemplationibo ſupꝛa ſemet/
ipſos ducunt᷑.et vſq; ad mentis exceſſum
rapiuntur Alij hoc expectant et accipiũt
exſola vocãte gratia.Alij vero vt poſſint

ſibi comparant.cum gratie tamen cooꝑpa

tione ex magna animi induſtria.⁊ illi qui
dem hoc donum quaſi foꝛtuitum habent
iſti vero iam quodãmodo ex virtute poſ/
ſident. Tribus eꝛgo modis in gratiam
ↄtemplationis pꝛoficimus.Aliquãdo ex
ſola gratia.aliquando ex adiuncta indu/
ſtria.aliquando ex aliena doctrina Nam
ſepe ex aliena doctria etiã iuuat᷑ induſtria
pꝛopꝛia. Inſuper tribus modis videtur

xontemplationis qualitas variari. Mo

do enim agitur mentis dilatatõne.modo
mentis ſubleuatione.aliquando mentis
alienatõe. Mentis dilatatio eſt.quando

animi acies latius expanditur et vehbemẽæ

tius acuitur. modum tamen humane in/
duſtrie non ſupergredit᷑. ẽtis ſubleua

tio eſt quando intelligentie viuacitas di/

uinitus irradiata humane induſtrie me/
tas tranſcendit.nec tamen in mentis alie
nationem tranſit.ita vt ſupꝛa ſe ſit qð vi/
derat.⁊ tamen ab aſſuetis penitus non re
cedat. Mentis alienatio eſt quando pꝛe/
ſentium memoꝛia mẽti excidit.⁊ quaſi pe
regrinando humane induſtrie ſtatum di
uine operationis tranſ figuratione tran/
ſit. Hos tres contemplationis modos
experiuntur qui vſq; ad ſummam huius
gratie arcẽ ſublimari merentur. Pꝛimus
ſurgit ex induſtria humana.Tercius ex

ſola gratia diuina. Medius autẽ ex vtri/

uſq; permixtiõe. De pꝛimo legitur Te/
na in circuitu oculos tuos et vide. De ſe
cundo. Qui ſunt iſti qui vt nubes volant
De tercio Ego dixi in exceſſu meo.

. „

De varijs gradibus trium modoꝝ cõ
tem plationis.

Capitulum decimũnonum.

Res autem modi pꝛedicti varij3

t poſſunt gradibo ſuboꝛdinari. NHã
llle modus qui fit mentis dilatati
one tribus ſolet gradibus excreſcere.ar/

te. exercitatione attentione. Ars eſt quan

excedit. pꝛa induſtriam
illð humana intelligentia diuinit illumi

doquomodo aliquid agendum ſit veraet

traditioneę ſeu ſagaci inueſtigatione addi

ſcimus. Exercitatio eſt quando id q ar/

te percepimus in vſum adducimus. et in

eius officij executione noſipſos ꝓmotos
et expeditos efficimus. Attentio eſt quan

do ſtudio quod exeqͥmur ſumma diligen

tia inſiſtimus. Ille vero modus cõtẽpla
tionis qui in mentis ſubleuatiõe accidit.
tribus gradibus excreſcit. Intelligentia
nanq; humana diuinitus inſpirata ⁊ in il
lo celeſti lumine irradiata aliquãdo ſub

leuatur ſupꝛa ſcientiã. Aliquando etiã ſu

pꝛa induſtriã. Aliquando ſupꝛa naturazx
Supꝛa ſcientiaʒ quando aliquis tale ali
quid ex diuina reuelatione cognoſcit qð
modum Gobeie ſcientie vel intelligentie
Bupꝛa induſtriam quando ad

natur ad quod nulla ſufficit ſua ſcientia.
nec illa quam habet nec illa quam ſua in
duſtria comparare valet. Supꝛa naturã
quando humana intelligentia diuina in

ſpiratõne afflata nõ cuiuſcunq; hominis
ſed generaliter totius hũane nature mo

dum.induſtrieq; metas tranſgreditur.ſi
cut videre de pꝛeteritis quod iam non eſt
Uidere de futuris quod nõdum eſt. Ui
dere de pᷣſentibus quod ſenſibus abſens
eſt. Uidere ðᷣ alieni coꝛdis ſecretis quod

nulli ſenſui ſubiectum eſt. Ille etimm mo

dus qui mentis alienatõne fit tribus gra

dibus diniditur.quia tribus de cauſis in

huiuſmodi alienationẽ abducimur. Naʒ
modo pꝛe magnitudine deuotionis.mo

do pꝛe magnitudine admiratõnis.modo

pꝛe magnitudine exultationis fit vt meni
ſeipſam non capiat, ſed ſupꝛa ſeipſam ele

uata in alienationeꝭ tranſaeaat. Magni

tudine deuotionis quando tanto celeſtiſ

deſiderij igne ſuccenditur.vt amoꝛis di
nini flamma vltra humanum modum ex
creſcat que animam humanam ad cere ſi

militudinem liquefactam a pꝛiſtino ſtatu

reſoluat.⁊ ad inſtar fumi attenuatam ad

ſuperna emittat. Magnitudine admi

ratõis qñ diuĩo lumie irradiata et in ſum

vehemente ſtupoꝛe cõcutitur vt a ſuo ſta
tu funditus excutiat᷑. ⁊ in modũ fulguꝛis

choꝛuſcatis qnto pfundiꝰh deſpectũ ſut

me pulcritudinis admiratione ſuſpẽſa tä

reſpectu viſe pulcritudinis in ima deijcit
tanto ſublimius tantoq; celerius ꝑ ſum/
moꝛũ deſiderium ſuper ſemetipſaʒ rapta
in ſublimia eleuetur. Magnitudie ex/
ultatõis quando intima illa ſuꝑne ⁊ eter

ne ſuauitatis abundantiga potata imo ple

ne inebꝛiata.quid ſit.quid fuerit.penitus
obliuiſcitur. inſuper mundanũ quendã
affectum ſub quodam mire felicitatis ſta
tu raptim tranſ foꝛmat᷑. Sed cum di/
ctum ſit quibus de cauſis mentis aliena/
tio accidere ſoleat.illud etiam adijciendũ
videtur quibus gradib aſcendat. Aſcen
dit aũt aliquando ſupꝛa ſenſum coꝛpoꝛa

lem.aliquando ſupꝛa vmaginẽ.aliquan/

do vᷣo ſupꝛa rationesꝭ.quis duos pꝛimos
aſcẽſus negare audeat.cum illum quiſu/
pꝛa rationẽ eſt apoſtolica autoꝛitas ↄuin
cat. Scio inquit homineʒ ſiue in coꝛpoꝛe
ſiue extra coꝛpus neſcio.deus ſcit.raptuzʒ

vſq; ad tercium celum. Ecce.quia huma

nam rationem mentis alienatione tranſi
erat.quid circa ſe ageretur diſcernere ne/
quibat. V
De ſexdocumentis acquirende ⁊ con
ſeruande con templationis.

Laopflm viceſimum.
Os itaq; qui de tanta re nihil p/
n pitꝛia virtute ſapimus aliena dicta
⁊ ex multis pauca.de contempla/
tionis perfectione hic recitauimus. Sʒ
iam de eius acquiſitiõe ac conſeruatione
vtilia quedam documenta ponamus.
Pꝛimum ergo eſt mũdificatio coꝛdis.
Cum enim dicat chꝛiſtus Beati mundo
coꝛde.quoniam ipſi deum videbunt.con
ſtat ꝙ ad dei cõtemplationẽ pꝛoficiũt coꝛ
dis mundicia.⁊ð omnia que eam cum diui
na gratia cooperando efficiunt. Hec au/
tem ſunt.intima veraq; animi compũctio

ſiiue cõtritio ⁊ lacrimarũ effuſio.quas co/

mitari debet deuota oꝛatio. Ideo oꝛabat
pꝛopheta dicens.Coꝛ mundũ crea in me
deus. Eſt autem triplex aqua lacrima
rum ad hoc nobis vtilis.ſcilicet compun

ctionis.compaſſionis.⁊ deuotionis. Pꝛi

ma eſt pꝛo peccatis pꝛopꝛijs.ſecunda pꝛo
miſerijs alienis. tercia pꝛo timoꝛe iudicij
finalis.pꝛo hoꝛroꝛe ſupplicij gehennalis.
pꝛo amoꝛe pꝛemij eternalis.pꝛo incolatu
miſerie pꝛeſentis.pꝛo dilatione patrie ce/

Sdgeculum

leſtis. pꝛo deſiderio diuine viſionis beati

fice fruitionis ac gaudioſe dulcedinis.
Qui ſic ſeminãt in lacrimis.teſte pꝛophe/
ta. in exultatione metent.⁊ vt a chꝛiſto ꝓ/
mittitur. beati qui ſic lugent.quoniaʒ ipſi
conſolabunt. Secundũ eſt maceratio
carnis.cum enĩ dicat apoſtolus.caro cõ/
cupiſcit aduerſus ſpũm opoꝛtet ꝙ ipᷣa ſui

maceratione caſtigata ſpiritui ſeruire co-

gatur.vt ille ad ſuperioꝛa contemplanda
ſublimetur. Ideo idem apoſtolus ait.ca/
ſtigo coꝛpus meum ⁊ in ſeruitutem redi/
go. Dum enim coꝛpus ſui caſtigatiõe de/
bilitatur animus in dei ↄtemplatiõe foꝛ/
tius roboꝛatur.vnde fit vt cuʒ animꝰma/
gis in contẽplationem aſcendat.coꝛpꝰ in

quandam infirmitatis debilitateʒ cadat.

Hinc tres diſcipuli viſa trãſ figuratio
ne chꝛiſti in facies ſuas ceciderunt. Hinc
Paulus in lucis circumfulgentia exceca
tus cecidiſſe legitur. Hinc Daniel ait.
Vidi viſionem hanc grandem et non re/
manſit in me foꝛtitudo. Et Ezechiel. Ui

di inquit ⁊ cecidi in facieʒ, meam Exquo

patet in quantam miſeriã cecidimus qui

ipſum bonuz ferre non poſſumus ad qo

creati ſumus. Cum tamen de volũtaria
carnis maceratione hic loquimur eã mo

deratam eſſe intelligimus. nam tanta eſſe

poſſet ; cõtemplationem ⁊ eius ſuauita/
tem ſuffocaret. Unde in hac re quoꝝ ſan
ctoꝛum auſteritatẽ magis admirandam
qᷓ; imitandam eſſe credimus.ſicut de ſan/
ctiſſimo confeſſoꝛe beato Petro quondã
papa celeſtino in libꝛo quem de eius vita
ſcripſimus aliqualiter tetigiſſe memini/
mus. Tercium eſt feruoꝛ diuine dile
ctionis. In cuius figuram in feruoꝛe dei
Aaron cum igne et thimiamate intrabat
in ſancta ſanctoꝛũ. Si autem ſcire velis
an illum habeas caritatis feruoꝛẽ quem
dicimus.cogita quid ſit quod in vita tua
ardentius dilexiſti.a nxius concupiſti qðᷣ

te iocundius afficiebat pꝛofundiuſq; ðᷣle

ctabat. Conſidera ſi eandem affectionis

violentiam dilectioniſq; abundantiã ſen

tis quando in ſummi dilectoꝛis deſideri
um inardeſcis.quando in eius dilectio/
ne requieſcis.nondum intimum illum af
fectionis tue ſinum tenet.ſi intime dilecti
onis aculeus animaʒ tuam in diuinis af
fectionibus minus penetrat qᷓ; in alienis

.
— — ꝑꝰ

— —— — — — — .

eti

e⸗

affectibus aliquando peñetrare ſolebat.
AQuartum eſt hoꝛroꝛ mũdane delecta
tionis.ſicut em̃ amoꝛ dei amoꝛem mũdi
expellit.ſic feruoꝛ diuine dilectõis hoꝛro
rem mundane delectationis inducit.Si

ergo tantam vel validioꝛẽ dilectionis vi

olentiã in intimis tuis circa diuina ꝑſpe
xeris q; alias vnq; expert fueris.vide ad
huc ſi foꝛte aliud quid ſit in quo delectari
vel ↄſolari poſſis. ſi eſt nondum aude
as diceꝛe dilectum tuum intimũ ardentiſ
ſimi amoꝛis ſinũ tenere Quintũ eſt ob
ſeruatio humilitatis. hinc maria que con
platiue vite figuram tenet in humilitatꝭ ſi
gnum ſecus pedes chꝛiſti ſedet.et videns
ieſum ad pedes eius cecidit et pedes eius
vnxit.⁊ poſt reſurrectionẽ pedes eius tan
gere voluit. Quiſq; ergo tanto eſſe de/
bet humilioꝛ quanto eſt in dei cõtempla/
tiõe ſublimioꝛ. Ideo de anima ↄtempla/
tiua in canticis ſcribit᷑. Que eſt iſta q̃ aſcẽ
dit de deſerto delicijs affluens innixa ſu/
per dilectum ſuum. OQnia per humilitatẽ
non de ſuis viribus pᷣſumit nec aſcenſuʒ
ſuum ſuis meritis aſcribit.ſed dilecto in/

nititur. quia nõ ſua ſed illius virtute ſub/
leuatur. Sextum eſt deuotio oꝛatiõis

et hec ex humilitate naſcit᷑.que quod a ſe

habeꝛe non poſſe cognoſcit.a deo humili
ter ⁊ deuote expoſcit. Unde bene dictum

eſt Oꝛatione dilectus eſt aduocãdus.te/

nendus ⁊ reuocãdus. Ideo em̃ qñq; ſub
trahit ſe vt auidius reuocet᷑ et teneat᷑ foꝛti
us Pꝛeteriens teneri vult.abiens reuoca

ri.
De quibuſdam notandis circa ꝑfectio

nem contemplationis.

Capłm viceſimũpꝛimũ.
Dhuc aũt circa ↄſummate contẽ
a plationis ꝑfectioneʒ quedam no
tanter recolligenda ſunt. Et pꝛi/
mo quidem notandũ eſt ꝙ pꝛudłęti circũ
ſpectione ⁊ frequenti increpatione opoꝛ/
tet inuigilare.ne vllus mẽtis exceſſus vel

cogitationis enagatio diſcretionis ꝑſpi/

caciã lateat.ne ſine redargutiõe foꝛtiq; ca
ſtigatione ꝑtranſeat. Secundo notandũ
ꝙ ſicut aues cum volare volũt.alas ſuas
expandunt.ſic debemus ⁊ nos coꝛdis no

ſtri alas per deſideriũ extendere.et diuine
reuelationis hoꝛam ſemper expectare. vt

conſiderationis

nacunq; hoꝛa diuina inſpiratiõis aura
mentis noſtre nubila deterſeꝛit.veriq; ſo

lis radios detexerit. excuſſis tandem con

templationis ſue alis.mens noſtra ſe ad
alta eleuet.⁊ fixis obtutiba in illud eterni/

tatis lumen quod deſuꝑ radiat om̃ia mũ

dane volubilitatis nubila trãſcẽdat.Qdð

figuratum eſt in duobus cherubin q̃ erãt

erxpandentes alas. Tercio notandũ ꝙ;
debemus non ſolum ad hoc quod in hac
vita ꝑ contemplationẽ habere poſſumus
verum etiam ad illud diuĩe cõtemplatio/
nis ſpectaculum quod in futura vita ſpe

ramus.animas noſtras ſuſpendere.et in

huius expectatione vehementi deſiderio
euolare. Ideo debet anima perfecta om̃i
hoꝛa ſue peregrinatiõis terminũ cum de
ſiderio expectare. Hinc eſt ꝗq; Abꝛahaz in
in hoſtio tabernaculi ſui ſedebat.et He/
lyas in ſpelunce ſue hoſtio ſtabat.

NQOuarto notandũ eſt q anima ſancta ?z

veri ſponſi amica debet ad dilecti ſui ad/
uentum ſummo cum deſiderio anhelare.
parata ſemꝑ vocãti occurrere.ſemꝑcqʒ ſol
licita ne ſubito adueniens minus paratã
inueniat.vel diu excluſus vllam moleſti
am ſuſtineat. Ecce inquit vox dilecti pul

ſantis.aꝑi mihi ſoꝛoꝛ mea. Uide ergo ne

tunc pꝛimo incipias te ad eius receptiõeʒ
pᷣparare cum iam ipᷣe inceꝑit ad hoſtium
pulſare.ne ei cogaris dicere expecta reex
pecta. Item notandum qꝙ dilectus au

ditur ꝑ recoꝛdationẽ.videtur per admira

tionem. deoſculat᷑ per dilectionẽ.amplex
atur per delectationẽ. Uel auditur per re
uelationẽ.videtur per contemplationeʒ.

deoſculatur per deuotionẽ.amplexat᷑ vel
ſtringitur per dulcedinis ſue infuſionem.

qua dulcedine experta vlterius nõ poteſt
anima pulſanti dilecto aliquas moꝛaſ ne
ctere.ſed pꝛompta eſt aduenientẽ ſuſciꝑe

Inſuper ſciendum eſt ꝙ aliud eſt animã

cum dilecto introire ⁊ alið eſt eam ad ip/
ſum exire.Eam introire eſt ſeipſam totaʒ
in ſe colligere.Eam exire eſt ſeipſaʒ extra
ſemetipſam totam effundere. Eam ſolaʒ
cum ſolo moꝛari.nil aliud eſt qᷓ; exterioꝛũ
omniũ obliuiſci.⁊ in eius dilectione ſum
me ⁊ intime delectari.⁊ ex his que in inti
mis ſuis conſiderat ſe in affectum dilecti
inflãmare.⁊ tã ex bonoꝝ q; ex maloꝝ ſuo
rũ ↄſideratiõe in graꝝactiõʒ aſſurgere.

12

.

Pꝛeterea notandũ ꝙ; ſublimitas diuina/
rum reuelationũ manitfeſtũ eſt diuine di/

lectionis indiciuʒ. Jam non dicã inquit

vos ſeruos ſed amicos.quia omnia qᷓ au

*

diui a patre meo nota feci vobis. Ex ma/

gnitudine itaq; diuine dilectionis pẽdet
modus diuine reuelationis. comedite in/

quit amici ⁊ bibite.⁊ inebꝛiamini cariſſi/
mi.Comedunt illi qui cũ multo ſtudio ?⁊

7

longa meditatione vixpoſſunt ad verita/
tis delicias ꝑtingere.Bibunt aũt illi qͥ ex

Diuĩiſ reuelatõibo cũ facultate⁊ iocũditate

hauriũt qð de intima veritatis ſuauitate

ardenter ↄcupiſcũt. Item deniq; ſciendũ

eſt ꝙ qui ad hanc gratiam ꝓfecerit.cũ eaʒ

ſibi vltra ſolitum ſubtrabi iam ſentit.ha/

bet tamẽ quod facere debeat vt ad eam re
parandã adiuuari valeat. Debet em̃ ani/
mus qui eiuſmodi eſt ꝓpꝛijs meditatiõib⸗
coꝛdis in ſe exultationẽ reꝑare.⁊ impenſa

ſibi diuinoꝝ beneſicioꝛũ munera antere
coꝛdationis ſue oculos reuocare.⁊ hac re

coꝛdatione ſeipſum ad pꝛofundã ⁊ deuo/

tam gratiarũactionem inſtigare.et tandẽ

aliquando internum illud ſpiritualis ar
monie oꝛganuʒ ex affectu in diuinas lau/
des laxare. Hoc itaq; agentes quid aliud
qᷓ; viam ſternimus per quam venientẽ vi

ſitantemq; nos dominũ excibiamus Sa
crificiuʒ inquit laudis honoꝛificabit me

et ülic iter quo oſtendam illi ſalutare dei.

Hoc itaq; compendiũ ex varijs ⁊ hinc

inde diſperſis ſapientũ dictis atq; ſenten
tijs collegimꝰ.quod ſi quis videre digna
tus fuerit eum hoꝛtamur vt ipſum nõ bꝛe
