good
pbatr
ſudie
Wulte
n

üde
ccin/
lupli
e⸗
ii⸗
icher
rtu,
noni
Mns
abe⸗
ceno
blimi
bis
frſ
do /
n

pacientie. docẽs nos ꝑ exeplũ ↄſtantis ꝑ
ſeuerãtie cuncta mũdi.carnis.ac diaboli

oblectamẽta peccataq; vitare. Et hec de

pma conſideratione ſufficiant.
OVInſideremus deinde q̃liter pſal
c miſte in ſecũdo evᷣſiculo huiꝰbe
Ati viri exemplo docet nos vᷣtuteſ
amare Odia em̃ ſᷣm Caſſiodoꝝ Nõ eſtꝑ
fecta laus fugere vituꝑanda niſi ſequant
laudãda.Et vt Gꝛegoꝛiꝰ ait. Minꝰ ẽ ma
la ñ agere niſi qͥſq; ſtudeat etiã bonis oꝑi
bus inſudare Ideo ſequit᷑. Sʒ in legedo
mini fuit volũtas eiꝰ ⁊ in lege eiꝰ medita/

bit᷑ die ac nocte.O vere digna bti viri cõ

mendatio. Nõ em̃ abſq; miſterio dictum

In lege dñi fuit volũtas eiꝰ.Aliud qppe

eſt eſſe in lege.aliud ſub lege.Qui in lege

eſt ſᷣm legẽ agit.volũtarie legi obediens.
Neq̃́ apis ait. Juſto nõ ẽ lerpoſita. Qui
Ho ſub lege eſt. ᷣm legẽ agit᷑ neceſſitatꝭ ti/
moꝛe coactꝰ. Ille liber.iſte ſeruꝰeſt. ¶nð
notãter de vtroq; egregius poeta dic O/
derũt peccare boni vᷣtut amoꝛe.Oderũt
peccare mali foꝛmidie pene. Merito ů̊ ðᷣ
hoc ſcõ martyre dictũ eſt. In lege dñi fu
it volũtas eius.qꝛ volũtarie legi obedie/

bat. Et nõ ſub lege. gen ex triſticia vł ti
moꝛe legi ſeruiebat. SDʒ vt volũtas eius
oñdat᷑ nõ fuiſſe ocioſa.aut leui mutabili/

tati obnoxia.ptinꝰaddit᷑.Et in lege eiꝰme

ditabit᷑ die ac nocte.hoc ẽ meditabat᷑ aſſi/

due. Hec aũt aſſidua legis meditatio ni/

Hil aliud eſt m Caſſiodoꝝ q; ſcĩtatꝭ iugꝭ

obſeruatio.ad quã hobti viri deuotio to⸗
tis coꝛdis aut coꝛpoꝛis viribo intẽdebat.
Veꝝ aꝛ diei claritas leticiã.et noctis ob/

ſcuritas triſticiã ↄueniẽter deſignat.ĩ die

ꝓſperitatẽ. et ĩ nocte aduerſitatẽ intellige
re poſſumꝰ.vt ſic in ꝓſꝑis ⁊ aduerſis ſꝑ in

lege dñi fuit meditatio eiꝰ. Hoc autẽ q̃lit

verũ ſit andiamꝰ. Ipᷣe nãq; vir illuſtrꝭ in
magna ꝓſpitate fu eꝛat.⁊ ſi fallacibo ſeculi
blãdicijs acqͥ eſcere voluiſſet in maioꝛi eẽ

potuerat. Jã vᷣo ĩ magna aduerſitate po/
ſitꝰ.iã duro carceri mãcipatꝰ.iam fame ⁊
multiplici verxatꝰ inopia.nõ minꝰa iugi le

gis dñi meditatiõe ceſſabat. Uñ ad hꝰ rei

ꝓbationẽ de eo legimꝰ.ꝙ cũ ꝑ biẽniũ iuſ/

ſu diocleciani ↄiectus eſſet in vincła. vbi

multa ꝑpeſſus.ſancte anaſtaſie alimonijſ
fouebat᷑.Landẽ cũ ipſa a viro ſuo infide
limłtis oppmeret᷑ anguſtijs.eã ex ſaluta/

tanq; lignũ Hõ vtiq; aridũ aut ſterile ꝓpt
defectũ viriditatꝭ.ſʒ oĩno viride ⁊ fecũdũ
ꝓter abũdantiã vᷣtutꝭ.Quipe hů lignũ fi⸗
de radicat᷑.ſpe erigit᷑.caritate ſublimat᷑.ſʒ

dabit

SDerúmo

ri meditatiõe legis diuine cõſolatꝰ ẽ. Ita
vt eiꝰepłam legẽs anaſtaſia foꝛtioꝛes fidᷣi
vires acceꝑit.Et cepit tantuʒ de paciẽtie
virtute głiari.quantũ pᷣus de oppᷣſſiõe in
fideliſſimi viri ſe cauſabat᷑affligi. Ecce
q̃liter vir iſte beatꝰ.coꝛde ⁊ aĩo.vᷣbo ⁊ oꝑe
in lege dũi meditari.eiuſq; pᷣcepta ſerua/
re docuit.⁊ virtutes amare.Et hec de ſe/
cũda ↄſideratiõe ſufficicld.
OIrnſideremꝰoᷣniq; q̃lit᷑ pſalmꝰiſte
c in tertio eiꝰ vᷣſicło hꝰbti viri exem
plo docʒ nos pᷣmia ſperare.qꝛ enĩ
ſpes btĩtudinis q̃ nõ ꝓuenit ex meritꝭ.nõ
ſpes ſʒ pᷣumptio dicẽda ẽ.iõ qͥ vitia odi/
ens pctã vitauit.⁊ vᷣtutes amãs pꝛecepta
ſeruauit.ñ abſq; merito pᷣmia ſpare poetu

it. qᷓ pꝛopter ð eo recte ſubiũgit᷑.Et erit tã

qᷓ; lignũ qð plãtatũ ẽ ſecꝰdecurſus aq̃rũ.
qð fructũ ſuũ dabit in tꝑe ſuo. O fructu
oſum hꝰ martyrꝭ pᷣmiũ.O dignuʒ laudis
eiꝰpᷣconiũ.qꝛ ↄꝑat᷑ ligno iuxta decurrẽteſ

qgq;ꝝ riuulos plãtato.qð ſuauit᷑ irrigatuzʒ

tꝑe ntĩtatꝭ vberẽ affert fructum. Erit igit

H̊ᷣ maxie ſue plãtatiõi dat increm̃tũ.qꝛ aq̃
dinie gre ⁊ ſpũſſcĩ roꝛe fouet᷑. Jdᷣo ðꝛ.qð

plãtatũ ẽ ſecꝰdecurſus aq̃ꝝ.qꝛ ſᷣm fulgen

tiũ.aq̃ ſpm̃ſcm̃ ſignificãt. Juxta illð.qui
crediderit ĩ me.flumiĩia ð vẽtre e fluẽt aq̃
viue.i.ſpũal gre.q̃ ſic aq̊ ignẽ ſic vitioꝝ ex
tinguit ardoꝛẽ.Et h̊ ðꝛ flumĩa.⁊ ibi ðcur
ſus aq̃ꝝ płalit pter młtifoꝛmis gr̃e ſpũſi/
ſctĩ infuſa cariſmata. Hoc itaq; lignũ ſic
firmit᷑ plãtatũ.ſic felicit᷑ irrigatũ.fructuʒ
ſuũ dabit ĩ tꝑe ſuo.Quid ẽ in tꝑe ſuo.An
foꝛte lignũ iſtò tꝑe aliq̃ fuit infructuoſuʒ
Abſit. Sʒ ĩ tꝑe nõ ſuo.i.nõ ſibi ꝓſꝑo.h̊ ẽ
tꝑe ꝑſecutiõis.dedit fructũ vᷣtuoſoꝝ me/
ritoꝝ. 3 n tꝑe aũt ſuo.̊ eſt tꝑe retributõii
abit fructũ et᷑noꝝ pᷣmioꝝ. Illð qpe nõ
ĩmerito ðꝛ tpᷣs ſuũ.q̊ implet᷑ illð ꝓpheticũ
Qui ſeminãt in lacrimis.in exultatõe me
tẽt. Tũc ̊ abũdãtiꝰdabit fructũ ſuũ. Nõ
iquã a ſeipᷣo dabit.ſʒ veriꝰex ði dono reci
piet fructũ ſuũ pᷣmiũ ſuũ oiʒ bonoꝝaggꝛe
gatõe ꝑfectũ. Ofelicẽ ⁊ młtiplicẽ fructũ.
Uulq audire hũc frem̃ młtiplicẽ.ibi ſani
tas ſñ ĩfirmitate.iuuẽtꝰſñ ſenectute ipaſſi
pilitaſſũ moꝛte.pulcritudo ſñ ðᷣfoꝛmitate

De ſancto udouico

lbi libertas ſine ſeruitute vel coactõe.pax
ſine turbatiõe.ſecuritas ſine timoꝛe. ſacie
tas ſine faſtiditate vel eſurie. Ibi abũdan
tia ſine ĩdigẽtia vł pauptate.cognitio ſine
ignoꝛãtia vel erroꝛe.głia ſine ignominia

vel dedecoꝛe.ibi gaudiuʒ ſine triſticia vel

* „ ☛W *

doloꝛe. Hij ſane intelligi pñt illi duodeci

fructus ligni vite q̊s Johãnes in apocali
pſi cõmemoꝛaſſe legit᷑.qͥ oĩno maioꝛes ſũt
q; cogitare aut dicere valeamus.quia vt
apls ait. Nec oculus vidit nec aurꝭ audi/
uit nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit.q̃ pᷣparauit deꝰ
diligẽtiby ſe. Patet ̊ huiꝰ beati viri exẽ
plo ꝙ peccata vitãdo ⁊ vᷣtutes amãdo.etx᷑/
ne fructũ gloꝛie et celeſtia pᷣmia ſꝑare de/
befnꝰ.qꝛ ſicut diuina teſtat᷑ ſcriptura Bo

noꝝ laboꝛũ gloꝛioſus eſt fructꝰ.Et hec ð

tertia ↄſideratione ſufficiãt.
Egd iã audiamus qͥ d in eodẽ pſal/
ſ mo ſubiũgit᷑.Hõ ſic impij non ſic
ſed tan; puluis quẽ pijcit vẽtꝰ a
facie terre. Audiuimꝰgloꝛiã ſancti marty
ris.audiamꝰmiſeriã ſui ꝑſecutoꝛis. Non
ſic inqͥ t nõ ſic impij Non ſic vtiq; impius
ille dyoclecianꝰcrudeliſſimꝰ tyrãnus ⁊ ſe
niſſimꝰ fideliuʒ ꝑſecutoꝛ.Nõ ſic impij ſui

ſatellites.nõ ſic deniq; nõ ſic ceteri fidei ?ꝰ

eccłie impij aduerſarij.qꝛ nõ ſic fructũ fa
ciunt quẽadmodũ fructiferũ illud lignũ.
plãtatũ ſecꝰdecurſus aquaꝝ. Sed erunt
tanq; puluis quẽ pijcit ventꝰ a facie terre

PNã ſicut puluis humoꝛe carens nec ter⸗/
re adherẽs cito a vẽto ꝓiectus diſꝑgit᷑.ſic
ipij qꝛ carẽt hũoꝛe diuine gratie q̃ ꝑ vallẽz
hũilitatꝭ in terrã nr̃e hũanitatꝭ diffundit᷑

ꝑ ventũ alta petẽtẽ ſuꝑbia deſignat᷑ cito
ꝓiecti defluũt.coꝛruũt.deficiũt.diſſipant

Hujirei exẽplũ eſt illiꝰſuꝑbia dyoclecia⸗/

nĩ tũc nimiũ eleuata nüc ad inferni pfũ
da demerſa eſt.ipſiuſq; fama ⁊ głia in in/

ſuꝑbia.o ꝑpuerſitas tyrãnica.vento et pul

gere ſupbie excecata. Credebat ſuꝑb ille

hüilem iſtũ depmere. credebat pᷣcioſi illi

ligni fructũ.martirẽ ðᷣcollãdo ⁊ eꝰcoꝛpꝰiĩi
mare pijciendo penitꝰextirpare Econtra

Ho ã̊ mag ipᷣm depmere ⁊ oppꝛimere ſtu

duit. eo amplireiꝰfamãt gliazy ſublimauit

Et qntũ id qð ab illo ĩpijſſimo tyrãno in

6 pijſſimo martire geſtũ eſt ad ſublimita/

cẽ ⁊ excellẽtiaʒ tꝑat fame ⁊ eterne głie ipſiꝰ

xpᷣianoꝝ eccłia in canone miſſe inter ſan/
ctiſſimos martiresilliꝰ nomẽ ob hꝰ?mar/
tirij reuerẽtiã ↄmemoꝛat.Ecce ꝙ ipᷣm pꝰ
martiriũ pᷣcioſam gemmã laurẽtiuʒ pᷣmũ
noĩat.⁊ pꝰeũ iohãnẽ ⁊ paulũ.coſmã ⁊ da/

mianũ clara eccłie luĩia.Et ipſoꝝ ſpãliter

oĩmq; alioꝝ generaliter ſcõꝝ pᷣces ⁊ meri
ta intpellat.vt in oĩbo ꝓtectiõis ſue muni
at᷑auxilio. Ubi attẽdite o fideles xpᷣi.attẽ
dite q̃ſo q̃ntũ eccłia xpᷣiana q̃ q̊tidie in ſa/
cre hoſtie oblatõne ſpeciałr ad huiꝰſancti
martirꝭ recurrit ſuffragia.de erꝰſingulari

auxilio debeat ↄfidere.

Non videt᷑ iſte ſermo de ſancto Gꝛiſogo/
no eſſe finitus.⁊ in exemplari vident᷑ aliq̃

rige delete vel abꝛaſe.

Scdtur ſermo factꝰ ꝑ reuerendiſſimũ

in xpᷣo prem dñm Pe.de Aillyaco.cardi

nalẽ cameraceñ.in ↄcilio generali. Anno

dñi. M. cccc. xvij. ð ſctõ ludouico. Karo

li reg Sicilie filio. eo Tholoſano.

BVVge ſerue bo
ne ? fidelis.quia in pauca fu
. iſti fidelis.ſupꝛa młta te con

ſtituã.intra in gaudium dñi

tui Mat. xxv. Ad laudẽ ſci

? beatiſſimi ↄſeſſoꝛis atq; hõtificd Ludo
uici.cuiꝰ hodie feſtũ colimꝰ.multũ ptine

re dinoſcit᷑.qð ĩ vᷣbis ꝓpoſitꝭ ſibi tanq; ſpe
ciali amico ⁊ familiari a dño ſuo ðꝛ. Eu/⸗
ge ſerue bone et fideł.qꝛ nimiꝝ fideł ſeruꝰ
dño qſi alter ipſe mutua dilectiõe ↄiungi
tur. Uñ in eccleſiaſtico ſcriptũ ẽ. Seruꝰ

fidetł eſt tibi.ſit tibi q̃ſi aia tua. Ecci. xxiij.
Sʒ qꝛ raro ſeruꝰbonꝰ et fideł inuenit᷑.iõ

qrit dñs in euãgelio.Quiſputas eſt fideł

emerſ pſi ſeruꝰ⁊ pꝛudẽs quẽ ↄſtituit dñs ſuꝑ fami/
famiã et ignominiã ↄuerſa. O ventoſa dat. xxiiij. u
ſatiſfacimꝰ ſi hũc głioſum pontiticẽ de q̊

liã ſuã Mat. xxiiij. Cui q̃ſtioni ↄueniẽter

nüc agit᷑ exbibemꝰ. Fuit ei ipſe fidelis et

pꝛudẽs ſeruꝰ.⁊ ꝓpterea merito dictꝰ eſt ſer

uus bonꝰ.qꝛ hec duo ſidelitas.ſ.⁊ pꝛudẽ
tia.in ſᷣuo bono nõ ĩmerito ↄiũgunt᷑ Pꝛu
dẽtia qͥppe ſine fidelitate decliat ĩ maliciã
Figelitas vᷣo ſine pꝛudẽtia declĩat ĩ ſtul/
ticiã. Fuit itaq; ſeruꝰbonꝰ.qꝛ fidelis ⁊
pꝛudẽs.fideł in intẽtiõe.pꝛudẽs ĩ oꝑatõe.

ec exceuenaʒ eternegli cidel in exeqᷓndo bonũ.pꝛudẽs ĩ pᷣcauẽdo
martirꝭ ꝑtinet. Ecce inquã ecce iã vlia

4

malũ.fideł i miſtrãdo.pꝛudeſi diſcerũdo

ſen⸗
har/
n
mü
da/
iter

nmni
nh⸗

ie

ſco,

ſici
cardi

delẽ ⁊ pꝛudentẽ ſeruum in ſuũ ſeruitium
ſpecialiter acceptauit Nec t ipᷣm ſtatĩ ad

maioꝛa ꝓmouit.ſed pᷣus in minoꝛibo ꝓba

tũ.poſtea merito ↄſtituit ſuꝑ familiã ſuazʒ
Conſtituit inquã pmo intra familiã ſuaʒ
cũ eũ vocauit.Cõſtituit deinde ſupꝛa fa/
miliã ſuã cũ eũ pmonit Cõſtituit poſtre/
mo ſupꝛa totã terrã ſuã cũ eum gloꝛifica/
uit. Ubi queſo attẽdite huiꝰalmi põti/
ficis diuinã ꝓmotionẽ.ſueq; ꝓmotionis
oꝛdinẽ.Pꝛimo qͥdem ſue ſtifice vocatõis
intra familiã xpᷣianã. Scðo ſue magnifi/
ce ꝓmotiõis ſupꝛa eccłiaſticã familiaʒ.ſcʒ
eccłiam Tholoſanã.Teꝛtio ſue beatifice
gloꝛificatiõis ſupꝛa oẽm habitationẽ ter/⸗
renã ⁊ ifra celeſtẽ patriXã. Hec eſt itaq;

criplex ipſ ꝓmotio. Pꝛima ad gram bap

tiſmaleé. Scðdᷣa ad pᷣſidentiaʒ paſtoꝛalem
Tertia ad głiaʒ etnã ⁊ finalẽ. Huic igi
tur ſeruo bono ⁊ fideli iuxta euangelice le
ctiõis ꝑabolã fidelit᷑ negociãti.⁊ de talen
tis a dno ſibi traditis.pꝛudẽter vtiliterqʒ
ſupꝑplucrãti magna abundanſq; remunera
tio pᷣſentat᷑dũ eũ dñs ſuauit᷑ alloqͥtur di/
xcns. Euge ſerue bone ⁊ fi.⁊c̃. In qͥbo ver

vis iuxta pᷣmiſſa tria nobis ↄſiderãda no

tant᷑. Pꝛimo nãq; pᷣmittit᷑ gratifica voca/
tio Euge ſᷣue bone ⁊ fidelis. Scðo pmit
tit᷑ magnifica ꝓmotio.qꝛ ĩ pau.fu.fide.ſu/
pꝛa młta te ↄſtituã.intra in gaudiũ domi
ni tui. In pᷣmo notat᷑ merituʒ virtuoſe
opationis. In ſecundo debitũ fructuoſe

retributõis. In tertio pᷣmiũ gaudioſe ex/

ultationis. In q̊ꝝ declaratione ſub ↄſide
atione triplici totiꝰnr̃i ſermonis oꝛdo at
q; decurſus pncipaliter verſabitur.
OVonſideremꝰitaq; pmo q̃liter ĩ hiſ
cCc sðpbis pᷣmittit᷑ gratifica vocatio.in
dqᷓ notat᷑ meritũ vᷣtuoſe oꝑationis.
qꝛ ſibi a dño ꝛ. Euge ſerue bone⁊ fidelis
Sane hic ſanct? põtifex iõ factꝰeſt bonus
⁊ fidelis ſeruꝰ.qꝛ ad hoc eum gratuite vo
cauit ſupᷣmꝰ dñs. Nã vt ait aplus.Quos
vocauit hos iuſtificauit.quia ̊ hũc voca

nit ꝑ gratuitã electionẽ.hũc ⁊ iuſtificauit

ꝑ vᷣtuoſam oꝑationẽ. Sʒ inter vᷣtuoſa eiꝰ
oꝑa ⁊ laudabilia merita ipſiꝰ fidelitas ni/

mirũ ſpecialłr ↄmendat᷑. Quia vt in ꝓuer⸗

bijs ſcriptũ eſt. UVir fideł młtũ laudabit᷑.

Magnus ergo et admirabilis dñs qͥ ſer/
uũ malũ aut ſeruũ ſtultũ nõ eligit.hũc fi/

p oĩa fidelis inuenit᷑. Fideł inquã ad de/
um. fidel ad ſißm ncekad nennl Jr
oĩa pᷣma ſibi cura fuit vt eſſet fidel deo.qꝛ
qͥ cũ deo infileliter agit. necdũ ſibijpſi fi/
delis exiſtit.qͥ vo ſibijpſi neqnã eſt. vt ſapi
ens ait.cui bonꝰ erit.Ecci.xiiij. Ut ſibi
ipſi fidelis eſſet ac ꝓꝑximo.ſũmope ſtudu/
it fidelis eſſe deo. Sed quo ſtudio.q̃ arte
qua ve doctrina ſic egerit.ſi placʒ attendi
te. Sane vt oĩpotẽti dño ſe fidelẽ exhibe
ret ſernũ.oẽm eiꝰ abiecit ⁊ ſubiecit inimi/
cũ.mũdũ videlʒ carnẽ atq; diabolũ Hãc
qpe doctrinã in euangelica ſcola didicit.
hac arteʒ ibixpᷣs eũ docuit.vbi ait Nemo
põt duob dñis pᷣuire.duobo.ſ. dñis ſidiin
uicẽ ↄtrarijs ⁊ aduerſis Igit᷑ vt fieret ipᷣe
fideł ſeruꝰxpᷣi rẽnuit fieriſeruꝰ mundi.ſer
nus carnis.ſeruus diaboli. Sciebat qᷣp
pe hoꝝ infidũ eſſe ſeruitiũ ⁊ ðᷣiſeruitio pe
nitꝰↄtrariũ ⁊ aduerſum. Juxta illð qð ge
mẽs canit eccłia Mũdus caro demonia
diuerſa mouẽt pᷣlia. Sʒ audiamꝰ q̃lit
ↄtra diuerſa ⁊ aduerſa huiuſcemodi bel/
la hic vin beat potẽti dei vᷣtute ⁊ ſibi diui
nitꝰ collgtis ſpũalibo armis dimicauerit
vt fidelit᷑ xpᷣo ſeruiẽs tyrãnicũ mũdi.car⸗/
nis.⁊ diaboli fugeret dominiũ eoꝝq; vile
⁊ ꝑiculoſum ſeruitiũ deuitaret. Pꝛeceſſit

in pmis ad hoc ſpũale certamẽ. pceſſit in

quã pꝰvocantẽ ⁊ pᷣuenientẽ dei gẽ̃am. bo
na moꝛũ inſtitutio et adoleſcetie diſciplia
Nam vt fidedignis teſtimonijs de eo pa/⸗
pa Zobane⸗ atteſtat᷑in etate exiſtẽs tene/
ra.ſub mgri religioſa diligẽtia tenebatur
Ita tñ vt maturis moꝛib incedendo ſub
tenello pectoꝛe ſe geſtare ſenilẽ aĩm oſten
deret.Sic q we pᷣma illa etas adoleſcẽtie
inſtitutꝭ moꝛalibo imbuta eſt.vt ſꝑ poſtea
bonũ virtut odoꝛẽ diu tenaciterq; ſerua
ret. Juxta egregiũ illð oꝛacij. QOuo ſemel
imbuta eſt recens f̃ᷣuabit odoꝛẽ.teſta diu.
Aq̊ tractũ eſt illud vulgatũ.Qð noua te
ſta capit inueterata ſapit. Acceſſit deinde
frequẽs lectio ⁊ diuinaꝝ feruens ſtudiuz

ſcripturaꝝ Sciebat illð hieronimi Ama
ſciam ſcripturaꝝ ⁊ carnis vitia nõ amab
Jõq; ſicut de eo legit᷑.audiẽtie vᷣbi dei in/

ſiſtebat.⁊ ꝓ paſtu aĩe in ſcripturis ſanctis
ſtudebat attẽtiꝰ In quibo ſic pfecit ꝙ ſolẽ
nit᷑ clero ⁊ populo ſufficiebat ꝓponere ver
bum dei. adeo vt putaret᷑ ſcia hec ĩfuſa ſi/

O igit᷑ beatũ virũ młta laude dignũ q didiuinitus magis qᷓ; humanit acqᷣſita.

6

De ſancto Audouico

Quid mirii. Acceſſit nẽpe ſtudio ſacre le
ctionis.etiã deuotio ſa ncte oꝛatiõis. Naʒ
in oꝛatõiby ſedulis ⁊ denotig mentẽ eleua
tam tenuit. In qͥb tam feruens extitit. vt
factus lacerdos etiã diebꝰ Aüningul ece
bꝛaret. Quid plura. Hijs ſanct ⁊ deuotꝭ
eius getib ad impugnãdũ vitia. comites
acceſſerũt. abſtinẽtia. ſobꝛietas. pudicicia
caſtitas.totiuſq; vite honeſtas icoꝛrupta
q̃ ↄtra oĩa vitioꝛũ incitamęeta cñ dei adiu
toꝛio potiſſima ↄſtat eſſe remedia Et in pᷣ
mis qꝛ iuxta vulgatũ Lerentij puerbiuʒ
Sine cerere ⁊ bacho friget venus.ipᷣe cũ
aplꝓ Paulo ſobꝛietate cibi? potus coꝛp⸗
ſuũ caſtigabat aſſidue.qðq; mirũ dictu ẽ
carnẽ ſua teneraʒ freqnter catenis ferreis
diſciplinans ꝓ camiſia rudẽ ſtaminã ve/
ſtiens.etiã ad nudam carnè coꝛdã gꝛoſſaʒ
ꝓ eingulo deferebat.ſicq; cũ apoſtolo di/

Quid mirii.

cere poterat. Caſtigo coꝛpꝰmeũ ⁊ in ſerui
tutẽ redigo. Hec imerito. qꝛ coꝛpus ſpũi
an Pif co ſeruire dignũ eſt. Jõ egre
gie dicebat Seneca. Maioꝛ ſuʒ ⁊ ad ma
ioꝛa genitꝰ qᷓ; vt maãcipiũ coꝛꝑis mei ſim.

Coꝛpus & ſuuʒ vir ſanetꝰſpuũi ſubijcies a
puero tanto caſtitatis amoꝛe fernebat. q/

ob ipſins fidam cuſtodiam oiĩno mulierũ
vitabat ↄſoꝛtia.adeo vt vix cũ mr̃e ⁊ ſoꝛo
ribo ſolus cũ ſola.vllo vnq; tꝑe loqueret᷑
Verba etia inhoneſta hoꝛrebat andire.et
loquẽtes talia grauiter arguebat.pꝛuden
ter attẽdens illud apłi. Coꝛruput moꝛes
bonos colloqͥa pꝛaua. Ubi rane ↄſiderã
da eſt etas foꝛmoſitaſq; ſua. Recogirãdũ
q; eſt q̊ in tꝑe pudiciciã ſeruauerit. Illo ĩ
quã tꝑe ꝑditiſſimo ac coꝛruptiſſimo q̃ͥ ꝓ/
digiũ quoddã eſt caſtitas ⁊ in ̊ maxiĩe in/
tidit illud poeticũ Rara eſt concoꝛdia foꝛ
me atq; pudicicie. O igit᷑ mire vite ho/

neſtas ⁊ puritas incoꝛrupta.q̃ nõ immeri
to miracłoꝛũ ſplenduit claritate. qm̃ teſte
Hieronimo ↄ iouinianũ Ubi multa et p

clara dat vᷣginitatis pconia. puritatiſ vite
⁊ p̃eipue virginitatꝭ pᷣmiũ in młtꝭ etia ĩfi/
delibo⁊ ydolatris fuit dininatio ⁊ miracu

loꝝ opatio. Pꝛout de ſibillis decẽ ⁊ de caſ

ſandra ⁊ de clandia qᷓ cingulo nauẽ traxit
exempla poſuit. Quid igit᷑ miꝝ ſi vir tã
te caſtitatꝭ atq; puritatis inter xpᷣicolas fi
de clariſſimus multis ac magnis merue/
rit clarere miraculis. Sed dũ in ſue ſan/⸗
ctitatis ammirationẽ mouet ipſa miracu

reoꝛ mirũ illud ⁊ pᷣelarũ opus caritatis q

in paupeꝝ ↄpaſſione ſanctiſſimi ↄfeſſoꝛis
Martini exemplũ laude ꝑpetnua ↄmẽdꝗ
dũ.nõ min laudãda imitatiõe ſecutus eſt
Lum em̃ vt narrat hyvſtoꝛia vir dei Pari
ſiꝰ iret. pauꝑi quẽ q̃ſi nudũ repꝑit multuʒ
ↄpatiens.abſcondite ↄtulit.nõ qͥdẽ medi
am clamidẽ vt martinꝰ ſed integrã cappã
quã poꝛtabat. O igit᷑ eximie caritatꝭ ex
emplũ.O vere ſᷣuũ bonũ ⁊ fidelẽ.et iuxta
euangelicã ſententiã oĩno fidelẽ diſpenſa
toꝛẽ.quẽ ↄſtituit dñs ſuꝑ familiã ſuam vt
det illis cibũ in tꝑe. O vere fidelẽ diſpen/
ſatoꝛẽ qͥ nõ ſibi retinet qð diſpẽſare debet
nec diſpeſat extraneis ſed hijs qͥ ſunt ð fa/
milia dñi ſui.ſcʒ eccleſie miſtrꝭ et pauꝑiba
mẽbꝛis xpᷣi. Nec vendit turpiter qð debrxt
dare gratis⁊ liberaliter. Nec dat indiſcre
te ſed pꝛudenter ⁊ moderate.qꝛ dictũ ẽ vt
det illis cibũ in tꝑe. Nec dat rem inutileʒ
2 dãnoſam. ſed ſalutarẽ ⁊ fructuoſam. qa
ſequit᷑. Ut det illis in tꝑe tritici mẽſuram
vbi intellige triticũ.i.cibũ ſpũał doctrie.
⁊ cibũ tꝑalis ſube. O vtinam ſcã mr̃ ec
cleſia nunc ꝓchdoloꝛ acephala et apłico
paſtoꝛe nr̃is demeritis diutiꝰq; expediret
ðᷣſtituta.talẽ ſeruũ bonũ ⁊ fidelẽ.talẽ ſum
mũ põtificẽ ſeruũ ſeruoꝝ dei ꝑ canonicã
electionẽ celeriter hr̃e mereat᷑ O vtinã ta
lis hodie repiatur in eccłia fidelis diſpen

ſatoꝛ. Ultinã talis nobis fiat ſummus põ

tifex eccłie gubnatoꝛ atq; diſpoſitoꝛ. Uti
nã eceleſie miniſtri talẽ ſibi diſpẽſatoꝛẽ cõ
ſtitui querãt quẽ in exeplũ vite ⁊ ↄuerſati
onis honeſte ſue mẽd ocul añponãt.O fe
licẽ illũ.o ter qterq; beatũ.qͥ huius ſancti
põtificis exẽplo ꝑa ferit.eccłiaſticoꝝ mo/
res erroꝛeiſq; coꝛrigere.deſolatam eccłiaʒ
ↄſolari.deiectã erigere.diſſipatã diuiſam
q; recolligere ⁊ reunire. Quis erit h̊ ⁊ lau
dabimus eũ. Laudabimꝰ inquã eũ.ſʒ ma
gis deũ.qͥ talẽ nobis ſua gr̃a donatur? eſt
atq; ei dicturus. Euge ſerue bone ⁊ fideł
Et bec de pma ↄſideratõe ſufficiant.

Onſideremꝰ ſcdᷣo q̃liter ĩ pᷣmiſſis

Ebis ꝓmittit᷑ magnifica ꝓmotio.
Inã notat᷑ debitũ fructuoſe retri

butõis.cũ ſubdit᷑.qꝛ in pauca fuiſti fideliſ

qupꝛa multa te ↄſtituã. Certe pauca ⁊ par
ua fuerunt in quibe vir iſte ſanctus fidełr
miſtrauit in ↄꝑatiõe ad ea młta et magna

nedo
ni d
chat
dend
gulla
ete
vobis
Nde
hs
topmn
ſchog
niſtra
cigliea
diſt
Oulan
Je
ſupat
fegnit
tranſtn
llediat
ſupuam
pendid
tuitap
mamns
tumno
cratt
föͤim
Feen
rolor⸗
goc
güho
Pſore
recuſar
egi⸗
necqe
pagin
deeos
direſt
1ſut
dlesm
recita
ſeayt
lloꝛes
1hacn
ttige
bisht
lanie
pellat
alt
a
ſunn
Pert

que dominus ſibi finaliter retribnit.Og̊ᷣ

vtiq; de eterna retributiõe manifeſtuʒ eſt
cũ ea que nũc fideliter ſeruiẽdo gerimus.
ad ea que tũc recepturi ſumꝰcõparata q̃ſi
nulla vel inutilia reputare debeamꝰ.xpᷣo
teſte qͥ ait. Cuʒ feceritis oĩa q̃ pᷣcepta ſunt

vobis.dictte ſerui inutiles ſum. Sed
vt de tꝑali retributiõe loquamur.id ẽ.de

hijs q̃ huic fideli ſeꝛuo in hac vita ex debi
to ꝓmiſſionis.nõ quidẽ ex debito ↄdigni
ſed ↄgrui.ꝓ fideli adminiſtratiõe.et admi
niſtrationis retributione ↄmiſſa ſunt ſpe
cialiter pſequamur.Ecce añ oculos vr̃e

diſcretiõis ponimꝰ.qꝙ hic ſanctus põtifex

quia in pauca ⁊ ꝑua id eſt tꝑalia fideł fu/

it Ideo dñs eum ſupꝛa multa ⁊ magna.i.

ſupꝛa ſpũalia ↄſtituit.Cũ ergo dñs euʒ a
regni tꝑalis regimine ad ſpũale regimen

tranſtulerit ac magnifice ſublimauerit re

cte dictum eſt. Quia in pauca fuiſti fideł.
ſupꝛa multa te ↄſtituã. Parua qͥdẽ ac ꝑui
pendẽda eſſe tꝑalia reſpectu ſpũalium no
tauit apłs dicẽs. Si vobis ſpũalia ſemi/

namus non magnũ eſt ſi tꝑalia veſtra me

tamus Uideamus itaq; pᷣmũ qualiter
circa tꝑalia fidelis extiterit.ac deinde q̃lit
nõ immerito ſupꝛa ſpũalia ↄſtitutꝰfuerit.
Ipſe nãq; ex regali ꝓſapia patre vicʒ Ra

rolo rege ſicilie.matre vᷣo maria ſicilie re/

gina ac vngarie oꝛiginẽ ſuam traxit. Ma
gnũ hoc laudis pᷣconiũ.ſed maiꝰ qð in eꝰ
hyſtoꝛia ſubdit᷑.qꝛ altũ ſui generis ſapere
recuſauit.ſꝑ hũilia diligẽs. Laudamꝰ
ergò in hoc viro ſancto regalẽ pꝛoſapiaʒ.
nec qualẽcũq; ſed illaʒ que pᷣclariſſime p
pagini regũ frãcie pꝛoxima extitit ꝓpterea
de eo canit᷑. Yos oꝛtꝰ inter lilia quoꝝ ra/
dix eſt frãcia. Illa videlʒ frãcia q̃ caputẽ.
⁊ ſuꝑioꝛ ac maioꝛ poꝛtio gallie. Cuiꝰ lau
des me alias allegaſſe memini ⁊ nũc etiaʒ
recitare curaui.nõ ſolũ ad hꝰſancti laudẽ
ſed vt erubeſcãt ⁊ ↄ fundãtur gallie detra
ctoꝛes.ſuiq; honoꝛis ⁊ głie atq; pſpitatis

⁊ pacis inuaſoꝛes⁊ ꝑturbatoꝛes. Jpſa

eſt igit᷑ quã veteres ſapiẽtes inter alias oꝛ
bis ꝑtes maximis laudib extulerunt. IJl
la nãq; gallia nobilis vt eam Lucanꝰ ap/
pellat. Illa bello a nte romanos gloꝛioſa.
vt ſaluſtiꝰait. Illa felix ſtrenuiſſima mili/

cia.vt Claudiꝰait. Illa audax ⁊ anĩoſa inꝰ

ſuꝑ paſcuis vberrima. vt Oꝛacius. Illa

ſpecie hoĩm aurea atq; lactea.cultuq; ni/

tidiſſima. vt VUirgilius. Illa potẽtiſſima

cuiꝰpleno cõſenſui nec ipſe oꝛbis obſiſtat

vt ceſar Inlius. Illa aſꝑa bellicoſa. ⁊ q pᷣ
ma poſt herciſlẽ.inuicta alpiũ iuga tran
ſcẽdit.vt Juſtinꝰ. Illa terra mole coꝛpo
rũ ⁊ oĩ pꝛoꝛſus genere terribilis.vt anne
us floꝛus. Illa fios atq; firmamẽtum ro
maniimꝑij.vt inquit Tulliꝰ. Illa parẽs
diſciplinaꝝ.vt iulius celſus. Illa viroꝛũ
acris ingenio.vt ait yſidoꝛus. Illa carenſ
oĩ mõſtro.vt qͥntilianꝰ.Et poſt eũ Hiero
nymus. Illa nutrix religionis non negli
gens. vt inqͥt titꝰ liuius. Poſtremo vt bꝛe
ui verbo multa ↄcludã.illa cuncta regna
pcellens.vt ait Gꝛegoꝛiꝰ.Sed qð oẽm pᷣ
cellit laudẽ illa lãpas ſplendidiſſima q̃ eo
deʒ teſte fidei oꝛthodoxe radioſa claritate
inter obſcurã gentiũ aliaꝝ ꝑfidiã choꝛu/
ſcat. Certe hurꝰ gallie fides. ſueq; fidei ac
religiõis claritas.quã dudũ Bꝛegoꝛiꝰ ſic
extulit.nũc etiã in h̊ generali ↄcilio młtũ
emicuit.⁊ de die in diẽ mag ac mag cla/

reſcit.licet nõnulli eãẽ obſcurare fruſtra ni

tant᷑. Jõq; vt inſipientes ↄfundant᷑.qꝛ vt
egregie Baluſtiꝰait. Fruſtra niti ⁊ nõ ni
ſiodiũ qrere.extreme demẽtie eſt. Jam
vᷣo ad ꝓpoſita edeat oꝛatio. Hic g̊ ſanctꝰ
tã ex patre qᷓ; ex ꝓſapie nobilitate landan
Qeſt.cui tũ natał pr̃ia aut regal ꝓſapia a
qbo oꝛiginẽ traxit nequaq; tantũ laudis ĩ
tulit q̃ntũ eis ipſe contulit. Uñ nec in ipᷣoᷣ

magnoꝑe aut miroꝛ aut laudo ꝙ nobile,z

oꝛtũ habuerit. Iſtð em̃ nature eſt aut foꝛ
tune. Miroꝛ potiz maximis laudibi di/
gnũ iudico ꝙ hãc oꝛiginis ſue claritatem
nequaq; ꝑuerſoꝝ moꝝ tenebꝛis obfuſca/

uit.ſed mag ac magis illuſtrauit.adeo vt

etiã ſi obſcurꝰei oꝛtꝰfuiſſet.nihilominꝰ ve
rã nobilitatẽ que nõ niſi ꝑ virtutem vnqᷓ;
parta eſt.ſibijpſi ↄtuliſſʒ. Pꝛout apð Sa
luſtium feciſt głiatur. marius ⁊ tullius
inuectiua quam in eundẽ Saluſtium ha
buit. cuius hec verba ſunt.Ego inqͥt me/
is maioꝛibo vᷣtute mea ꝑluxi.Et pꝰpauca.
Satiꝰẽ etem me meis rebo geſtj floꝛere qᷓ
maioꝝ opiniõe niti.⁊ ita viueꝛe vt ego ſim
poſterꝭ meis nobilitatꝭ initiũ.et vᷣtutꝭ exẽ/
plũ. Ab hac itaq; ſui generis claritate
quia extrĩſecus eſt ⁊ nõnunq; malis pꝛo⸗
pꝛia. hunc virtuoſum virum nequaq; cõö/
endarem niſi pꝛeceptoꝛem in hoc ſehue
rer philoſophuʒ in rhetoꝛicꝭ.niſi etiam in

De ſancto Audouico

ſacris litteris plures ⁊ noĩatim xpᷣm ma/
trẽq; eius ↄmendatos cernerẽ.quia ex re
gali ſtirpe dauid exoꝛti ſunt.niſi inſuꝑad
mirãda magis redderet᷑tãta ipſius hũili/
tas in tanta ſublimitate.tantaq;ʒ vite puri
tas in eo qͥ potuit tranſgredi et nõ eſt trãſ
greſſus facere mala ⁊ nõ fecit. O vtinã
hec attete ↄſiderent multi hodie ad eccle/
ſiaſticas dignitates ⁊ bñficia titulo nobi
litatis pmoti.qͥ de parentũ laudib abſq;
ꝓpꝛijs imo cũ multis vicioꝛũ obpꝛobꝛijs
tumida elatiõe ſuꝑbiunt.⁊ dũ inde gloꝛio
ſi eſſe putãt fallunt᷑. Hã irriſioni potius ⁊
. ↄtemptni ne dicã eterne damnatõni ſunt
pvmi. Pꝛeclare qͥdem apð Saluſtiũ pꝛe
noĩatꝰ Marius ait Pꝛofecto ita res ſe ha
bet. maioꝛũ gloꝛia poſteris quaſi lumẽ eſt
necq; bona neq; mala eoꝝ in occulto patit᷑
ideo q̃nto vita pᷣdeceſſoꝛũ pᷣclarioꝛ tanto
hoĩm ſecoꝛdia flagitioſioꝛ.ideo ſiqͥdẽ ſapi
ens eleganter eos ſimee cõparauit. qꝛ q̃n
to ĩ excelſioꝛi ac clarioꝛi loco ponit᷑ eo am
plius defoꝛmis eius effigies irridet᷑. Ecõ

tra vo iſte ſanctus quanto altiꝰ ſublima/

tus eſt.tãto ſuis virtutibo eius clara nobi
litas euidentiꝰpatefacta laudat᷑. Si er
go laudamus in eo generis claritatẽ quã
natura dedit.laudemꝰeã multo amplius
quã diuina donãte gr̃a ipᷣi ſibi bonis mo

rib cõparauit. Si laudamus ꝙ in libeꝛa

familia genitus eſt. laudemꝰmag qꝙ libe/

rã mentẽ habuit a ſeruiliba moꝛib alienã

Si lauda me denich generoſum a rega
li ſtirpe oꝛtũ traxit. lanudemus potiꝰ altuzʒ
generoſumq; eiꝰanimũ.regni terreni ⁊ di
nitiarũ regaliũ quaſi rerũ viliũ ↄtempto
rem. Sũmo nãq; ſtudio vt de eo legimꝰ.
terrena cuncta calcare voluit.Cõſiderãſ
em̃ ꝙ mũdus iſte cũ om̃i ↄcupiſcẽtia ſua
tranſit ipſum fugiẽs totaliter dᷣſeruit ⁊ cõ
tempſit. Jõq; altiſſime ⁊ artiſſime pauꝑ/
tatis regulã beatiſſimi ſcʒ Frãciſci religi
onẽq; fratrũ minoꝛũ ꝓfeſſus eſt.O mira
res ⁊ alias ĩaudita. Hic nãq; btũs vir iu/
ri pmogeniture ac regno volũtarie renũ
cians xpᷣi pauꝑtatẽ elegit. HNec hoc qͥdem
infructuoſe aut inutiliter egit.ſed miro et
felici ↄmertio regał ſolij ſpꝛeta põpa ꝓ re

gno coꝛruptibili eternũ regnũ fidelr mer ena. r
o cet de bonis eccleſie que vltra moderatũ

cat ac felicit᷑ lucrat? eet.
a Uldiuimꝰigit᷑ qualiter vir iſte ſan

ctus circa tꝑalia fidelis extiterit.

quia videlicʒ ea fideliter eſtimauit nõ ma
gna reputans.ſed reſpectu ſpũaliũ ꝑuipẽ
dens ⁊ quaſi vilia ↄtẽnens Et ꝓpterea qͥd
inde a dño meruerit audiamꝰ. Sup mul
ta te ↄſtituã. Supꝛa multa qpppe et ſupꝛa
magna id eſt ſupꝛa ſpũalia cõſtitutus fuit
⁊ magnifice ſublimatus.nõ ſoei in celeſti
⁊ eterna ſed etiã in pᷣſenti terrena et tranſi
toꝛia vita. In qua ad ſpũale regimen ve/
nerande eccleſie Tholoſane nõ tã hũana
qᷓ; diuĩa electiõe vocatꝰeſt. Non em̃ teme
rarie hũc ſibi honoꝛeʒ aſſumpſit. Sed vt
apkus ait. Uocatꝰa dño tanq́; Aarõ. Nã

teſte Johanne papa Cũ felicis memoꝛie
papa Bonefaciꝰ pᷣdeceſſoꝛ ſuus eidẽ ſua/

deret vt pᷣbeꝛet aſſenſum electiõti ð ſe facte
ad dictã eccłiam Rñdit ſe nullatenꝰfactu
rum hoc.quſq; votũ pus ſecretũ ⁊ deinð
ſolenniter iteratũ de intrãdo oꝛdineʒ fra/
trũ minoꝝ efficaciter ↄpleuiſſet.q̊ facto.ꝓ
uiſioni pᷣmiſſe ſuũ pꝛebẽs aſſenſuʒ.non tã
pᷣeſſe cupiens q; pdeſſe hũiliter mandatꝭ
apoſtolicis obediuit. Cui tñ eccłie ex ma
gna hũilitate poſtea renũciarevoluit.
O felicẽ eccłiaʒ q̃ talẽ ac tantũ hr̃e me
ruit põtificẽ.qͥ licʒ in eiꝰ regimie młtis cla
ruerit meritꝭ⁊ magnis choꝛuſcauerit vᷣtu
tibo.illð tñ in eiꝰ laudẽ pᷣcipuã memoꝛan/
dũ eſt ꝙ mira ↄpaſſiõe ferebat᷑ad paupe/
res. Uñ factꝰepᷣs ꝑ vnũ ſibi familiarẽ ſe/
cretariũ mãdauit inqͥri ð ſuoꝝ quãtitate
reddituũ.q̃ntũq; ſibi ſufficeret ꝓ rõnabili
bus ⁊ moderatꝭ expenſis.volẽs ꝙ totũ re
ſiduũ daret᷑ p ſuſtẽtandis pauꝑiba.qͥba tã
puatas q; publicas elemoſinas largit᷑ di
ſpgebat.vt de eo merito diceret᷑ illð pſal.
Diſpꝑſit dedit pauperibus.iuſticia eiꝰ ma
net in ſeculũ ſeculi. O magnũ caritati/
ue compaſſionis exemplũ.in tam magno
pꝛelato ⁊ tam magni regis filio qui ſibi ⁊
ſuis parcus erat vt xpᷣi pauperibo largus
fieret. O vtinã hoc exemplum imitari ſtu
deant pᷣlati eccleſie.vt ſic euitare valeant
diuinã maledictionẽ Eʒzechielis ꝓphete.
VUe paſtoꝛib iſrael qͥ paſcebãt ſemetipᷣos
vt nõ ſint de illis qui iuxta ſententiaʒ apo
ſtoli querunt que ſua ſunt.non q̃ ieſu xpᷣi.
ſeu potius qui non ſoluʒ ſua querunt.ſed
non ſua capiunt.rapiunt aliena.vt videli

victũ ipſoꝝ ⁊ veſtitum ad pauperũ ꝑtinẽt
vſum.ſeipſos paſcant id eſt ſuꝑflue viuãt

4

pmy

nodi
iſtie
ntend
1 anii
milita
adſup
ad ſup
oſtent

ſſione

noch
gtczit
ſnder
loͤlio
ſpen
codlcl.
ruſhre
buder
ola nie
centſua
Frwirꝛ
igtem⸗
ſewee
Dicunt
ſormis
dbeccl

MyA

tohep

Mun

nceer
toeccde
odinen
ſonmnit
pericn
tatist.
Nqu
bum
declg
pugen
düͦec
biſion
fumu
guod
negni
luſti
ladi
deſe⸗

glua

öm
ipe
d
emul
Upra
aſuit
cdeki
an
nwe⸗
üna
biene
d
orie
eſug/
eſocte
ſnenn
dein
afn⸗
o,
vonti
ndan
x
it
fene
loch.
itu
nan⸗
npe/
e
nee
bai
üte
wti
ſedi
p.
Pna
ſati⸗
go
ſci
ſos
fitu
nt
cte⸗
pos
n
l.
ſec
eli
gti
tnni
ſuit

O vtinã nõ ſoluʒ ſuꝑflue.vtinã nõ ſuper
modũ ⁊ debitũ oꝛdinẽ vicioſe viuerẽt mi
niſtri eccleſie.vtinã nõ in crapula ⁊ ebꝛie/
tate.nõ in luxuria ⁊ feditate.nõ in ſuꝑbia
⁊ vanitate.nõ in muliebꝛi laſciuia.non in
militari fanailia.nõ in ſeculari pompa.nõ
ad ſuꝑabundantiã.ſed ad ſufficiẽtiã.non
ad ſuperfluitatẽ.ſed ad neceſſitatẽ.nõ ad
oſtentatiõem ſed ad ſuſtẽtationẽ. nõ cum
leſione paupeꝝ.nõ cũ grauamine ouium

nõ cũ ſcandalo ſubditoꝝ.Sed ve ⁊ iterũ

atq; iteꝝ ve vobis.quia hec omnia vicia
in clero experimur. ⁊ cõtra hec in h̊ ſacro
cõcilio multa de refoꝛmatione loquimur.
ſed pauca vel nulla exequimur. Gulta ĩ
codicibo ſcribimꝰ.pauca in coꝛdiba de mo
rum refoꝛmatione ſentimꝰ. Clamant mẽ
bꝛa de refoꝛmatiõe capitis ipᷣis in mõſtru
oſa vicioꝝ defoꝛmatione manentibo.Ta
cent ſua vicia.accuſant aliena.Alioꝛũ in
firmitatẽ ſanare cõtendunt ⁊ pꝛopꝛiã ſani
tatem cõtemnũt.nec ſolũ eam negligunt.
ſed medicine opem ferre volentibꝰ cõtra/

dicunt O monſtruoſa defoꝛmitas ⁊ de

foꝛmis refoꝛmatio.Ecce iaʒ pꝛochpudoꝛ
ab eccleſia caput ſubtrahitur.iamq; ache
phala derelinquit᷑ vt membꝛoꝝ refoꝛma

tione poſtpoſita:capitis refoꝛmatio pꝛefe
ratur.cũ tamen canonica ꝓuiſio ſuper fu

ra electione ſit pma ⁊ hne palis refoꝛma/
tio eccleſie pᷣ ceteris neceſſaria.ac debito
oꝛdine nullatenꝰpoſtponẽda.quia hec de
foꝛmitas ſcʒ ꝙ eccia maneat achephala ẽ
periculoſiſſima.⁊ ꝑ ↄſequẽs huiꝰdetoꝛmi
tatis refoꝛmatio eſt pꝛe ceteris neceſſaria
vt quidã egregij doctoꝛes tam dinino q;
humano iure coꝛã iudicibo in cauſis fidei
declarare pꝛoponũt. qͥbus ecõtra alij re/
pugnare cõtendunt. Inter hec ꝓchdoloꝛ
dũ eccleſie vnionẽ querimꝰ.in varias di/
uiſionũ cõtentiones ac diſcoꝛdias ober/
ramus.vt merito nobis timendũ ſit illud
quod ab infallibili veritate dicit. Omne
regnũ in ſe diuiſum deſolabit᷑. Et illð ſa/
luſtij. Sicut cõcoꝛdia parue res creſcunt
ita diſcoꝛdia maxime dilabunt᷑. Et hec

de ſecũda ↄſideraties.
OVnſideremꝰtertio qualiter ĩ verb

Iſficatio.in quo notat᷑pꝛemiũ gau
dioſe exultationis.quia cõcludit. Intra ĩ
gaudiũ dñi tui. O magnũ beatifice gließ

8

mium. o gaudioſum ⁊ ſumme exultatiõis

verbuͦ jntra gauiuz vomint wi. Diẽ
de hoꝛꝛendũ eſt audire illud quod eis ſub
euangelica parabola de fatuis virgini/
bus dicit. Ite. quia clauſa eſtianuga. ſic ꝓ

fecto huic fideli ſeruo quid iocundiꝰ eſſe

potuit.qᷓ; audire Intra in gaudiũ domi/
ni tui. In gaudiũ videlicet nõ terrenum?
tranſitoꝛiũ.ſed celeſte atq; perpetuũ Ubi
xpᷣs celum ſibi pᷣparat hoſpitiũ.vbi celici

ues ſibi pꝛeſtãt cõſoꝛtium.vbi cũ eis cele/

ſte participat ↄuiuiũ.de quo dicit. Intra
in gaudiũ dñi tui. In gaudiũ inq; eterne
beatitudinis.que ſola recte a Boecio de/

ſcribitur. ꝙ eſt ſtatꝰ omniũ bonoꝝ aggre/

gatione ꝑfectus. ui ſtatus ꝑfectionem

nequit lingua deſcribere.quia nec eã ſen

ſus aut intellect?ẽ humanus capere ſuffi/
cit dicente apoſtolo. Nec oculꝰ vidit. nec
auris audiuit nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit q̃ p/

parauit deꝰ diligẽtib ſe.

Ec ergo actenus de laudibs huiꝰ
h ſancti pontificis ⁊ ſerui fidelis di/
riruimus. Jã vero de moꝛibo eccleſi
aſticoꝝ ſeruoꝝ ſeu miſtroꝝ noſtri tem ꝑis
aliqua bꝛeuiter diſſeramꝰ. UVbi diligẽter
attẽdat veſtra diſcretio ⁊ cũ timoꝛe et tre/⸗
moꝛe veſtra deuotõ feruẽter intẽdat Heu
heu q;ᷓ pauci ſunt hodie eccleſie miniſtri.
q̃ huiꝰ fidelis ſerui exemplo audire merceã
tur. Euge ſerue bone ⁊ fidelis.qꝛ ĩ pauca
fuiſti fidelis.ſupꝛa multa te cõſtituã.intra
in gaudiũ dũi tui. Sed nunqͥd multi ſũt
ſerui dei.nunqͥd multi miniſtri xpᷣi. Sa⸗
ne multi ſunt ⁊ pauci.multi numero.pau
ci merito.multi mali.pauci boni. Multi

nãq; clerici ⁊ ſacerdotes.multi epiſcopi ?
pᷣſules.multi religionũ oꝛdines.multi vo

cati religioſi fratres.multi vocati mgr̃i et

doctoꝛes.multi vocati eccĩe miniſtri ⁊ di

ſpenſatoꝛes.vt merito de tali oneroſa mł/
titudine dictũ fuerit ꝑpham. Multipli
caſti gentẽ ⁊ nõ magnificaſti leticiã. Un/
de in refoꝛmatõe huiꝰ ſacri cõcilij vt alibi
dixi.nã inutile videret᷑ talem exceſſiuã imł

titudinẽ reſtringere. Nec hoc eſſet vt qui/

dam cõtentioſe arguũt ſtatũ eccleſiaſtico⸗
rum aut religioſoꝝ deſtruere ſed mag cõ
ſtruere. nec diminuere ſed augere. ulti
ergo imo generaliter om̃es vniꝰ dñi ſerui
ſumus,ſed pauci ſerui fideles aulagalire

De ſancto Au oouico

mereamur. Intra in gaudiũ domini tui.

meratis quibuſdã exceſſiuis abuſibus ec

Cur ita.Quia ꝓfecto ad illud gaudiũ do cleſiaſticoꝝ Subdit.Olim peedictns
mini. ipo teſte. multi vocati pauci electi. 2 nunctemp⸗ ebn acuer E v⸗
Secd quare pauci electiꝰ Quia videlicet cein pace amaritudo mea amariſſima. fn
pauci boni⁊ fideles ſerui. Raꝝ quippe efſt Amara pꝛius in nece ma rtyruʒ. amarioꝛ og⸗
2 valde difficile.ſeruũ bonũ ⁊ fidelẽ repe poſt ĩ ↄflictu hereticoꝝ.amariſſima nũc ĩ ſtnr
rire. Hinc ſapies in ꝓuerbijs ait. Uirum moꝛibus domeſticoꝝ. nõ fugare. nõ fuge rch
fidelẽ q inueniet. Hinc in euãgelio que/ re eos poteſt. Ita innaluerut 2 multipli/ ſ
rit xpᷣs. Quiſputas eſt fidelis ſeruꝰ ⁊ pꝛn/ cati ſunt ſuper numerũ. Inteſtina ⁊ inſa/ nſtse
dens. Hinc etiã dicit aplus. Jam querit᷑ nabilis eſt plaga eccleſie ⁊ io ĩ pace ama n
inter diſpeſatoꝛes qͥs fidelis inueniatur ritudo eius amariſſima. Sed in qua pa/ wimi
Heu heu viri patres ⁊ fratres.ſi hectunc ce. Et pax eſt.⁊ nõ eſt pax. Paxa paganis niden
dicta ſunt. q nüc dicturi ſumus. Quid par ab hereticis. ſed non pꝛofectoa filijs cnun
inqm dicem in hoc fedo ⁊ inſami temꝑe Uorx plangẽtis in tempe iſto. Filios enu ie
auo fidei feruoꝛ. ſpei vigoꝛ. ⁊ charitatj ar triui ⁊ exaltaui.ipſi autem ſpꝛeuerunt me euon
Doꝛ in ſeruis ⁊ miniſtris eccleſiaſticis fe· Spꝛeuerũt? maculauerũt mea turpi vi bans⸗
re wog irer cuannit. Poc naq; miſerabile ta.a turpi cõmertio.a negocio deniq; per busn
