ſpeciẽ. Lux aũt poteſt exſe in dyaphano ſu
am ſpeciẽ generare.coloꝛ aũt nõ põt niſi lu
mine ſuꝑ ipᷣm cadente.Si aũt ſuꝑ lucẽ ſi/
ue lucidũ caderet lumẽ alienũ ſaltẽ maius
qᷓ; ſit lumẽ ꝓpꝛiũ.impedit ipᷣm ſaltẽ ne vide

atur diſtincte.iõ maius lumẽ minꝰlumen

dicitur offuſcare.ſicut patet de ſtellis ĩ die
Serxrta ꝑs de auditu.
OPꝛganũ vero auditus eſt ĩ auribi.⁊ eſt
quidã aer cõnaturalis poſitus intra cõca/
uitatẽ auris.ad quẽ dirigit᷑ neruꝰquidã ꝓ/
tenſus a cerebꝛo ↄtinẽs ſpiritũ audibilem
Mediũ aũt ſenſus huiꝰeſt aer extrinſecus

ſfp̃i geri ſupꝛadicto ↄnaturali ⁊ intrinſeco

ↄtinuatus. Szʒ obiectũ ipᷣius eſtſonus
qui fit in aere ex colliſione duoꝝ coꝛpoꝝ ſo
lidoꝝ ſiue duroꝝ ad ĩuicẽ ꝑ quã fit tremoꝛ

in aere.qui ↄtinuat᷑ vſq; ad aurẽ ꝑ. modum

ſpere.cuius centrũ eſt locus colliſionis.et
circularit ptenditotinue debilitãdo:cuiuſ

*

ſimile eſt cũ picit᷑ lapis in aquã. Uñ patet
liter fit ſonus reflelklk.

Beptima ꝑs de olfactu.

Oꝛganũ aũt olfacteſt in duabo carũcu

lis deſcẽdẽtibo a cerebꝛo qᷓ ſimiles ſunt du /
obus capitibo mamillaꝝꝑ quas ꝑuenit ſpi

„

ritus odoꝛabilis Mediũ vero huiꝰſenſus
eſt ger vel aqua.⁊ licet idẽ ſit mediũ in hoc
ſenſu ⁊ alijs duobo ſcʒ viſu.⁊ auditu.̊ tam
niuſq; ſenſ no. medio obiecto Et eſt different. Eſt em̃ h̊ mediũ in viſu ſcõm
bᷣmo de viſu tanq; de nobilioꝛi.Oꝛganũ S
viſus eſt oculus ad quẽ ꝑuenit neruꝰ opti

quod eſt coꝛpꝰdyaphanũ.ſʒ ſcdᷣm hanc di
ſpoſitionẽ nõ eſt mediũ hmõi in alijs ſenſi

bus. Sed obiectũ ip̃ᷣius eſt odoꝛ qdmu
niter multiplicat᷑ cũ quadã fumali euapo/
ratione ꝑ caloꝛẽ a coꝛꝑe odoꝛifero reſolu/

ta. Octanua pꝑs de guſu.

Oꝛganũ guſteſt in lingua perquã res

ſapoꝛifera ↄiungit᷑ humiditati ſaliuari q̃ ĩ

mutat᷑ ab ea mediãte carne ſpongioſa q̃ eſt

in ſuꝑficie lingue.⁊ reddit ſapoꝛẽ ſuũ ſpiri/
tui qui eſt in neruo ĩterioꝛi. Uñ patet ꝙ du
plex eſt mediũ in h̊ ſenſu ĩtrinſecũ ſcʒ caro
lingue.⁊ extrinſecũ ſcʒ humiditas ſaliuarꝭ
iõ ſi ipᷣa fuerit infecta amaritudine guſtꝰiu
dicat cibũ amaꝝ.O biectũ aũt huiꝰſenſus
eſt ſapoꝛ.cuiꝰduo ſunt extrema ↄtraria.ſcʒ

dulcedo ⁊ amaritudo. Media aũt ſũt plu

rima.⁊ hoc ↄmune eſt pᷣdictis om̃ibo ſenſi/
bus.ſcʒ ꝙ qͥlibet ſit ſẽſitiuꝰ vniꝰ ↄtrarietatꝭ
medioꝝ ißigs.
B MHona ꝑs de taccun.
Oꝛganũ tactꝰſcdᷣm quoſdã eſt in coꝛde
vel aliqͥd iuxta coꝛ valde reductũ ad medi
um qualitatũ tangibiliũ.vñ talẽ ꝓpoꝛtionẽ
qualẽ ipᷣm habet nõ ſentit.ſʒ ſolũ excellẽti/
as tangibiliũ. Szʒ ſcᷣm alios aũt opoꝛ
tet oꝛganũ tactꝰeſſe extẽſum ꝑ oĩa membꝛa
ad euitãdũ excellẽtias tangibiliũ q̃ ſũt coꝛ
ruptiue animaliũ.vñ illa ſupᷣdicta ꝓpoꝛtio

reducta ad mediũ qualitatũ tangibiliũ vi

detur ponẽda in neruis ꝑ totũ coꝛpꝰ aĩalis
expanſis. Mediuʒ aũt huiꝰ ſenſus ſicut ⁊
ſenſus guſtus eſt caro.vt ſupꝛa tactũ eſt.et
̊ͥ eſt mediũ coniunctũ. Poteſt tamẽ hoꝛũ

ſenfuũ ſicut ⁊ alioꝝ eẽ quoddã mediũ extra

neum.ſed nõ hʒ ad ſenſatõʒ niſi accidẽtali
ter.qꝛ ſi nõ eſſet nõ minꝰſenſatio fieret.
SDz obiectũ huiꝰſenſus eſt tangibile.
Hõ eſt aũt vnũ ꝓximũ genus omniu qua/

litatũ tangibiliũ.ſicut coloꝛ eſt genꝰñsmniũ

coloꝝ.ſʒ ſunt in eis plures ↄtrarietates.ſci
licet calidũ.frigidum.humidũ.ſiccũ.durũ
p ꝛ

Tractatus

molle. aſperũ. lene. grane. ⁊ leue. Unð
oꝛitur q̃ſtio vtꝝ ſenſus tactus ſit vnus ſen
ſus vel plures. Et dixerũt aliqͥ e ſi tactus
nominet ab eo ꝙ ſentit. ſic eſt ynus ſenſus
ſi vero ab hüs que ſentit. ſic eltplures ſen,
ſus ꝓpter plures ↄtrarietates tãgibiles ſu/⸗
pꝛ⸗ Rrtng. Sed ſ̊ͤ nõ ſufficit quia ſic nec
eẽt ponẽd'niſi vnꝰ ſenſus cũ nõ ſit niſi vnũ
gõ ſentit. ſcʒ ipᷣa aia Jðo meliꝰdicit ſen/
ſus tacteſt vnꝰ materialiter. qꝛ vnũ eſt oꝛ/
ganũ ſcðᷣm materiã ⁊ quãtitateʒ.ſʒ eſt plu/
reo ſenſus fſoꝛmalit᷑.nõ ſcdᷣm foꝛmã ſubſtã
tialẽ ſed accidentalẽ.qꝛ ſcdᷣm aliã qualitati
nam diſpoſitionẽ eſt ꝑceptiuꝰ calidi ⁊ frigi

WD
⏑ H.

di.⁊ ſcdᷣm aliã humidi ⁊ ſicci. Et ſic tactuſ
eſt duo ſenſus.⁊ nõ plures.qꝛ ↄtrarietates
pdicte nõ arguũt pluralitatẽ diſpoſt. itionũ
qlitatiuaꝝ in oꝛgano ꝓpter h̊ ꝙ ſunt ſenſibi
lia ↄmunia.vel ſentiunt᷑ modo ſenſibilium

oↄmuniũ.ſcʒ ſcdᷣm figurã aut motũ. Jõ ſuf

ſicit ꝙ oꝛganũ ſit quantũ vt ſentiant᷑ ſcoᷣm
oiuerſos ſitus mor aut figuras ipoꝛum.

Ariſtotiles aũt in enumeratione quin/

q, ſenſui.illos duos ſenſus tanq; vnũ po/

ſuit ſcdᷣm modũ loquẽdi vulgareʒ.vt dicit

omentatoꝛ.qꝛ in nullo mẽbꝛo inuenit᷑ vnꝰ
ſine alio. Et ad eundẽ ſenſum dicit Ariſto
tiles. ꝙy guſteſt quidã tactꝰ* Decima ꝑs
de diuiſionibo ſenſibilil..
SꝛzZ ad maioꝛ?ẽ intelligentiã pᷣdictoꝛuzʒ
vidende ſunt qᷓdam diuiſiones ſenſibiliuzʒ
Hã ſcᷣm Ariſtotilẽ ſenſibiliũ quedã ſunt
ſenſibilia ꝑ ſe. alia ſenſibilia ꝑ accidẽs. Et
eoꝝ que dicunt᷑ ſenſibilia ꝑ ſe.quedã dicũ/
tur ſenſibilia ꝓpꝛia.quedã ↄmunia. Sẽ/
libile ꝓpꝛiũ dicit᷑ qð ſentit᷑ vnico ſenſu ſcðʒ
ſpeciẽ ſic ꝙ nõ alio.vt coloꝛ viſu.⁊ ſonꝰau/
ditu. enſibile ↄmune dicit᷑e qð oĩbuſ
vel plurib ſenſibo eſt ſenſibile. vt motus et
qWuies. numerus magnitudo ⁊ figura.⁊ ſi q
ſunt alia. Benſibilia ꝑ ſe ſunt illa qᷓ di/
cta ſunt.ſcʒ ſenſibilia ꝓpꝛia ⁊ ↄmunia ⁊ ma
gis ſenſibilia ꝓpꝛia q; ↄmunia.qꝛ ſcᷣm eoꝝ
ſpecificã diſtinctõʒ ſumit᷑ ſpecifica diſtin/
ctio ſenſuũ. Senſibilia ꝑ accidẽs ſunt
ſicut hõ.aʒinꝰ.ſoꝛtes.⁊ bꝛunelb.quoꝝ neu
trũ ſentit᷑ in quantũ tale.ſʒ in quantũ albũ
vel figuratũ. Unñ patet ꝙ pᷣdicta diuiſio

nö ſic dat᷑ ꝑ oppoſita.quin emembꝛa ſup/

ponãt ꝓ eodẽ. Quia nõ ſolũ coloꝛ eſſet viſi
bilis.ĩmo coloꝛatũ. Nec videt᷑ ꝙ ſenſus
decoloꝛe iudicet abſtractea ſubiecto. ſʒ cõ

fuſe de coloꝛato. Etita de magnitudineet

magno.figura ⁊ figurato.numero ⁊ nume
rato.ſiue ponant᷑ accidẽtia quedã diſticta
a ſuis ſubiectis.ſiue nõ. Ideo cũ idem ſoꝛ/
tes ſit albus ſigurat ⁊ hõ.ſequit᷑ ꝙ ipᷣe idẽ

eſt ſenſibile ꝓpꝛiũ.ſenſibile mune.ſenſibile
ꝑ ſe. ⁊ ſenſibile ꝑ accidẽs.ſʒ hoc eſt ſcdᷣm di
nerſos ↄceptus.quia in quantũ eſt albꝛ.di
citur ſenſibile ꝓpꝛiũ.qꝛ ſcdᷣm conceptuʒ a qᷓ
ſumitur iſte terminus albũ vnico ſenſu ſen

titur.ſed in quantũ figuratus dicitur ſenſi

bile ↄmune.quia ſcᷣm illũ conceptũ plu/

ribus ſenſibus percipitur.ſed in quantuʒ

albus vel figuratus dicitur ſenſibile ꝑ ſe.
quia ſcdᷣm talẽ conceptũ res ſenſu percipi
tur. Sed in quantũ homo vel ſoꝛtes dicit
ſenſibile per accideng.quia ſcdᷣm hmõi cõ
ceptum nõ ſentitur. Senſus em̃ exterioꝛñ
iudicat de re ſcdᷣm conceptũ ſubſtãtialẽ ſʒ
accidentalẽ. vnde ad diuerſitatẽ accidẽtiũ
variatur iudiciũ ſenſus.nõ ad variationẽ
ſubſtannne.
LALVLaapitulũ quart·
ꝛima pars de interioꝛibo ſenſibo gene/
raliter.
SIcccto de anime ſenſitiue potentia
d appꝛehenſiua exterioꝛi. dicendũ ?
de interioꝛi que ſicut pᷣma etiã mł

tiplex eſt Hã alia eſt ſenſitiua cognoſcitina

alia eſt ſpecien ſenſibiliũ reſeruatiua. Un
de ꝙ pꝛeter omnẽ potẽtiã cognoſcitiuã po
nenada ſit alia potẽtia nõ cognoſcitiua ſʒ re
ſeruatiua. patet ex hoc quia in abſentia ſen
ſibiliũ. ⁊ omi actu cognoſcẽdi ceſſante.ap
paret ꝙ ſpecies ſenſibiliũ reſeruant᷑ in no/
bis.vt patet in ſompnijs.Et patet ꝙ; nõ re
ſeruantur in potẽtijs cognoſcitiuis. hoc ẽ
in oꝛganis.in quibo ania nata eſt foꝛmare
actũ cognoſcendi.quia tunc nõ apparet ra
tio quare deberet ceſſare act cognoſcendi
cũ nihil deficeret requiſitũ ad eius foꝛma/
tionẽ ideo opoꝛtzʒ ꝙ ſit alia potẽtia reſerua
tiua hmõi ſpecieꝝ. Alia quideʒ nõ exparte
anime.ſed ex parte oꝛgani ⁊ operis. Et
ſcðᷣz hoc quidã philoſophi ponũt ſolũ du/
as tales potentias interioꝛes.vnã cogno/
ſcitiuã.id eſt in qua foꝛmat᷑ actualis ſenſa/
tio.quã vocant ſenſum ↄmunẽ ⁊ eã dicunt
eſſe ĩ coꝛde.aliã reſeruatiuã quã vocãt fan
taſiam ⁊ eazʒ dicunt eſſe in cerebꝛo.Et hijs
potentijs ſcᷣm eos diuerſa attribuunt᷑ no
mina ſcdᷣm earũ diuerſa opera. Unde con

litees
hume
ſtien
nlor,

heide
aibie
Ondi
lyoi
heg⸗
nfſeli
üpo,
N;
eoſe
mhi
del
niid
wini
liß
agäii
gtone

tingit q' vna diuerſis noĩb nominet᷑ diuer
ſis tamẽ rationibj. Sʒ quidã ꝑticulari
us ↄſiderãtes ponũt quinq; potetias inte/
rioꝛes.q ſunt ſenſus ↄmunis imaginatiua

eſtimatiua.fantaſia ⁊ memoꝛatiua. Uerũ/

tamẽ ꝓpter occultã dictaꝝ potentiaꝝ oꝑati
onẽ ⁊ ſuoꝝ oꝛganoꝝ diſtinctionẽ ⁊ ſituatio
nem ac variã dictoꝝ nominũ ſignitficatõʒ
ipᷣis ſepe vtimur aut ꝓmiſcue aut eqͥuoce.
Unge aliqui qð hic vocamꝰ imaginatiuã
vocant fantaſiã ⁊ econtra. Sʒ de nomib⸗
minus curemꝰꝛ reb videamꝰ. Secun
da ꝑs de ſenſu ↄmuni Eſt igit᷑ſenſus cõ
munis.potẽtia ſenſitiua que omniũ ſenſu/

um pticulariũ obiecta apꝛehẽdit. Nõ em̃

ↄmunia appꝛehẽdit vt quidã crediderunt.

Nã appꝛehendere illa ſenſibilia ↄmunia.ð
quibs ſupꝛadictũ eſt ↄuenit etiã ſenſui par

ticulari ſcdm Ariſtotilẽ.ſʒ dicit᷑ hmunis.

qꝛ om̃es ſenſus exterioꝛes ab eo velut a cõ
muni centro exeunt vt ſuoꝝ obiectoꝝ ſimi
litudines ad deũ reducãt.quibo mediãtib⸗

de ſingulis iudicat ⁊ diſcernit. Uñ hu

ius potẽtie tres ſunt actus. Pꝛimus eſt

cognoſcere obiecta omniũ ꝑticulariũ ſen/
ſuũ.⁊ ↄuenientiã ⁊ differẽtiã taliũ obiecto

rum.vt ꝙ hoc albuʒz nõ eſt dulce. vel ꝙ hoc

eſt dulce. ⁊ illud dulcius. Secundus ẽ

cognoſcere actus ꝑticulariũ ſenſuũ. Licʒ
em̃ quibuſdã viſum ſit ꝙ actualis ſenſatio
ſolũ fiat in coꝛde ſiue in ſenſu ↄmuni tamẽ
videt᷑ eẽ de intẽtione Ariſtotilis ꝙ ſenſatio
nes fiant in oꝛgano ſenſuũ exterioꝝ.q;uis ĩ
eis nõ ꝑcipiamꝰnos ſentire.qꝛ ſenſibile exi
ſtens in oꝛgano nõ ſentit᷑iõ ꝑ ſenſum cõeʒ

ſentimꝰ?nos ſentire.ſcʒ videre vel audire.?
ſic de alijs. Tertius eldact? eſt cognoſce
re carentiã ſiue abſentiã ſenſibiliũ.ſicut iu

dicamꝰ de tenebꝛa vel ſilentio. iudicãdo q;

viſus a nullo viſibili mouet᷑.vel auditus a

nullo ſono. Et hoc fit ꝑ ſenſum interioꝛẽ qͥ
pcipit ꝑ actũ exterioꝛẽ ⁊ eius carẽtiã ⁊ nõ ꝑ
ſenſum exterioꝛẽ.qͥ ſpecies ſeuſibiliũ in ab
ſentia eoꝝ.ſaltẽ longo tꝑe nõ reſeruat iõ ni
ſi in eoꝝ pᷣſentia nihil iudicat. De oꝛga/
no aũt ſenſus cõmunis altricatio eſt inter
philoſophos ⁊ medicos que foꝛte magis ẽ
verbalis qᷓ; realis Dicũt em̃ philoſophi fu
iſſe opinionẽ Ariſtotilis ꝙ oꝛganũ ſenſus
cõis ſcʒ in quo ſubiectiue foꝛmãtur pᷣdicti

actus ſenſitiui eſt coꝛ. vel in coꝛde in habẽ

tibus ĩ coꝛ.in nõ habẽtib aũt aliqnid ꝓpoꝛ

tionale. Dicũt aũt philoſophi pꝛactici ſiue
medici fuiſſe opinionẽ galieni? auicẽne
hec virtus eſt ĩ cerebꝛo ſcʒ ĩ anterioꝛi parte
cerebꝛi.vt ↄcurrũt nerui ſenſitiuiqnq; ſen
ſuum qui locus medulloſus ⁊ humidus ẽ.
Hec aũt apares ↄtrarietas videtur poſſe
ↄcoꝛdari.dicẽdo ꝙ oꝛganũ ſenſus cõis eſt
in coꝛde.ſcʒ ſubiectiue ⁊ ↄpletiue.ſed eſt in
cerebꝛo diſpoſitiue nõ ꝙ ibi fiat ſenſatio.ſʒ
quia om̃es ſpecies ſeuſibiliũ pᷣus ↄgregã/
tur in ipᷣo.⁊ inde per quãdam viã tranſeũt
ad coꝛ vbi fit ſenſatio. Tetia ꝑs deima⸗/
ginatiua. Imaginatiua eſt potẽtia re/

ſeruatiua ſpecieꝝ ſenſibiliũ a ſenſu ↄmuni

receptarũ.ſpecies em̃ reꝝ hic vocãtur ima
gines ipᷣarum. ⁊ inde imaginatiua accipit

nomẽ. Hec aũt potẽtia differt a ſenſu cõi.

quia nõ eſt potẽtia iudicatiua.ſed ſolum re
ſeruatiua. Etiam quia ſenſus cõis nõ acci
pit foꝛmã ſiue ſpecieʒ niſi pᷣſente re illa aut

eam reſeruat etiaʒ re abſente. Hec vero po
lentia in anterioꝛi parte cerebꝛi ponitur.in

qua etiam ſenſus cõmunis ad ſenſum pꝛi⸗
us dictum eſſe conceditur.ſed differenter.
Nã ſcdᷣm anathomiã cerebꝛũ ſcᷣm ſui lõ/
gitudinem in tres ventriculos diuiditur.
⁊ quilibet duoꝛum ſcʒ anterioꝛ ⁊ medius ĩ
duas partes ſubdiuiditur.quarũ quelibʒ
maioꝛ eſt q; ſit ventriculis poſterioꝛ. Inp
ma ergo parte anterioꝛis ventriculi conue
niunt omes ſenſuũ exterioꝛũ nerui. In ſe/
cunda vero eſſe videtur imaginatiua reti/

nens impꝛeſſiones receptas a ſenſu cõmu

ni.⁊ hec pars frigidioꝛ ⁊ durioꝛ eſt qᷓ; pꝛi/
ma. naʒ virtus que bene recipit perficitur
calido ⁊ humido ſed virtus que bene reti
net.perficitur frigido ⁊ ſicco.nõ tamẽ exceſ
ſiuo.ſed debito pꝛopoꝛtionato. Quar
ta pars de eſtimatiua. Eſtimatiua eſt
potẽtia que ex ſpeciebus ſenſibilibus intẽ/
tiones elicit nõ ſenſatas. Dico autẽ inten/
tiones nõ quidẽ ratõis ſed nature. Nõ eſnj
appꝛehẽdit quid ſit ſimilis nomẽ autverbũ
ſed amiciciam. commodũ vel incõmoduʒ.
verbigratia. Quis vidẽs lupuʒ nũq; alias
viſum fugit ipᷣm tanq; ſibi inimicũ.⁊ fic ex
eius ſpecie ſenſibili elicit ſpeciem ſiue intẽ/
tionem inimicie que nõ poterat per ſenſuʒ
appꝛehendi Hec ergo potẽtia differt ab
imaginatiua.quia illa ſolum retinet ſpeci/
es per ſenſum ↄmunẽ apꝛehenſas.hec ve

Cractatus

ro elicit ex eis intẽtiones nõ ſenſatas ſicut
amicicie vel inimicicie ex quib ſequũt᷑ acti
ones pſecutionis vel fuge. Unge ſciẽ/
duz elt ꝙ licet ſpecies ſit nomẽ generale. ta
men quandoq; philoſ. opiin modo loquẽ
di videntur poneredi erentiã inter ſpeci/
es ⁊ intentiones. Species em̃ ſunt q̃ mul

tiplicantur ab obiectis ad oꝛgana ſenſunz

exterioꝛum. ſed intentiones multiplicãtur

ab oꝛganis ſenſuũ exterioꝝ ad ſenſum com

munẽ ⁊ oꝛgana aliarũ potentiariũ. Et
eſt inter ipᷣas triplex differentia. Pꝛima ꝗꝛ
ſpecies nõ ſunt repꝛeſentatiue niſiſ. enſibüli
um exterioꝛum. intẽtiones aũt nõ ſolũ ipᷣo
rum ſed etiã ſenſationũ eoꝝn. Secũda
quia ſpecies fiunt in ſuis ſubiectis ſine co
gnitione pꝛima.intentõcs aũt fiunt ab ipiſ
ſenſationibo.ideo ipas repᷣſentant. Ter
tia quia ſpecies aliquas diſpoſitiones reqͥ
runt in ſuis ſubiectis.quas nõ requirunt

intentiones. ſicut ſpecies lucis vel coloꝛis

requirit dyaphaneitatẽ ĩ ſuo ſubiecto.quã
nõ requirit intentio ad ſenſum ↄmunẽ mł
tiplicata.⁊ ſic patet q uid per intentiones ð
bemus intelligere. cũ dicim? eſtimatiuã in
tentiones eligere. Hec vero potentia
eſtimatiua in pꝛĩa parte medij veutriculiſi
ue medie cellule cerebꝛi ponit᷑qᷓ qual ſit ſiẽ
2 de alijs adqanathomiã ꝑtinetↄſiderare.
Quinta ꝑs de faãtaſia. Fantaſia quea
qͥbuſdã foꝛmatiua.a q buſdã imaginatiua
dicitur quocunq; nomine vocet᷑.tamen vt
hic ſumitur eſt potẽtia foꝛmans imagines
cũ imaginib id eſt ſpecies ſiue intentioneſ
cũ ſpecieb vel intentionibo ↄponendo eas
vel diuidendo ⁊ ideo fingit cimeras ⁊ mõ/
ſtraꝛ facit caſtra in hyſpania.⁊ oꝑat᷑ in ſom
no ſicut in vigilia. Hec aũt potentia ab ali
quibus ĩ bꝛutis vocat᷑ fantaſia ſiue imagi

natio.in homib vero cogitatiua.Quãdo

vero ipᷣa eſtoiuncta rationi ſicut in homie
tunc in ſua oꝑatione dirigit᷑ ⁊ regit᷑ a rone.
Et quia in homĩbs ratiocinatio diuerſifi⸗

catur ideo operationes fantaſie in homibꝰ

variant᷑.ſʒ quãdo ipᷣa nõ eſt cũ rõne.ſicut ĩ
bꝛutis.tunc regitur ſolũ quodaʒ inſtinctu
nature.Et quia ſimilis eſt inſtinciꝰ in ha/
bentib eandẽ ſpecieʒ.ideo in talibꝛ oꝑatio
funtaſie nõ variat᷑. Inde eſt ꝙ om̃is hyrũ/
do ↄſimili modo facit nidũ ſuũ⁊ om̃is ara
nea telam ſuũ. Hec vero potentia ſe/
cunda parte medie cellule cerebꝛi ponitur

tanẽ;ᷓ centrũ inter imaginatiuã ⁊ memoꝛa
tiuã.quia ↄuertitſe ſup imagines in vtra/
q; eaꝝ reuatas.⁊ tũc ↄponit ⁊ diuidit eas
Serxta ps de memoꝛatina.
NMemoꝛia eſt potẽtia reſeruatina ſpeci

erum ſiue intentionũ.nõ ſolũ a ſenſu ↄmu
ni receptarũ.ſed etiã ab eſtimatiua ⁊ fanta
ſtica. vnde yt quidã dicunt ipᷣa ſe habet ad
eſtimatiuã ſicut imaginatiua ad ſenſuʒ cõ/

munẽ Et in hoc hec potẽtia differt ab ima

ginatiua. Differt etiaʒ ab ea quia hec reſer/
uat ſpecies ſiue intentiones ſenſatoꝝ cum
differentia tꝑis pᷣteriti in quo illa ſentiebã
tur. Illa vero ſine differentia tꝑis certiap

pꝛehenſi per ſenſum ↄmunẽ. differt aũt ab

eſtimatina ⁊ fantaſtica.qꝛ ille ſunt appꝛchẽ

ſiue. hec aũt ſolum reſeruatiua. Oemoꝛia
quoq; differta reminiſcentia.qꝛ memoꝛia
vt dicit ↄmentatoꝛ eſt ↄtinua obſeruatio il

lius qdð ſemel fuerit appꝛchenſuʒ;ʒ. Remi/

niſcentia vero eſt eiꝰ qd poſtq; appꝛehẽſum
fuit oblitũ eſt ⁊ iteꝝ rememeꝛatũ. Uñ difft
nit reminiſcentiã ꝙ eſt iterata acceptio rei
pterite de facili ſine inuentione ⁊ doctrina
Et iõ dicit ꝙ reminiſcentia eſt memoꝛia ſi
ne ↄſeruatio quaſi abſciſa.ſcʒ ꝑ obliuionẽ
nõ in toto ſed in ꝑte.⁊ ſunt hee.vna virt in
ſubiecto. due vero ſcdᷣm modũ.id eſt diffe/

runt ſcm rationẽ vel ↄceptũ. Et dicit

Ariſtotiles qꝙ memoꝛatiui ſunt tardi inge

nij. reminiſcitiui vero capacis ⁊ velocis.qꝛ

in memoꝛatiuis magis viget ſenſus q; in/

tellectu. Hec aũt potẽtia in poſterioꝛi

parte cerebꝛi ponit᷑.qui locus ſiccus eſt p/

pter neruos motiuos qui oꝛiunt᷑ ab ipᷣo.
CLapitulũ quintũ.

Pꝛima pars de potentia motiua gene/

Iſo de anie ſenſitiue potentia ap
v pꝛehenſiua.nunc videndũ eſt de
potentia motiua. Mouet aut ani
ma ſenſitiua quãdoq; ſpiritualiter ⁊ du/
pliciter. ſcʒ cognoſcitiue appetitiue.qñq;
aũt coꝛꝑaliter ſcʒ mouendo mẽbꝛa coꝛꝑa/
lia executiue. UVñ ad motũ anĩalis ⁊ ma
xime ſcðʒ locũ de quo pᷣncipaliter loqmur
tria requirunt᷑. Nã cũ talis ſit ad aliqd ꝓſe

quendũ vel fugiendũ.pᷣmo opoꝛtet cogno
ſcere ꝙ illud ſit bonũ ⁊ ꝓſequendũ vel ma
Scðdðo opoꝛtet inclinari

lũ ⁊ fugiendũ.
ad ipᷣius ꝓſecutionẽ vel fugam. Tertio

opoꝛtet exequi talem inclinationẽ mouen/

morg
Vta/
itas

lſhecl
ynn
1funn
an
lizco⸗

Dig

C
mann
enncbi
lenie
tnüͤtab
weche
Mnorid
nemoria
ruatool
Pemi⸗
chelun
Ciot
pto ri
anin
nono ſi
o
i
dife⸗
dict
nnge
v
Pi⸗
gini
et
⸗

1gene

nn9
ickhe
itonl
hoo/
qi
N

314

imur
e
oono
alma
clinon
Celno
ouc⸗

4

do coꝛpns ⁊ membꝛa. Pꝛimũ pertinet

hanc diuiſionẽ quidã ſub alijs verbis tra/
dunt dicentes. ꝙ duplexeſt potentia moti

ua: quedam imperans ⁊? quedã imperata.
intelligentes per potentiã imp:rantẽ ipᷣaʒ

cognoſcitiuã ⁊ appetitiuã ⁊ per potentiã ĩ/⸗
Deraran ißan potentiã executiuã in mem
ꝛis coꝛpoꝛalibo ſituatã. Sed iſte locutio

nis modus habet locũ in ratione vtentibo.

in quibus ſolũ ꝓpꝛie eſt imperiũ ſicut libe/
rum arbitrium.
tentia apetittiunnn.
Quia vero de pꝛima potentia motiua
ſcʒ cognoſcitiua ſatiua ſatis dictum eſt. de
ſecunda ſcilicet de appetitiua eſt dicendum
NHec aũt mouet duplititer. ſcʒ diligẽdo vl
odiendo.

tra malũ. ⁊ fertur in arduũ. Ab hijs oꝛiun
tur quatuoꝛ affectiones pꝛĩcipales.ſcilicet
gaudiũ.ſpes.doloꝛ.⁊ timoꝛ. Nam per con
cupiſcibilẽ gaudemus ð bono pᷣſenti.⁊ ſpe
ramus de bono abſenti. per iraſcibilẽ autẽ
dolemus ð malo pᷣſenti.⁊ timemus de ma/

lo abſenti. Senſualitas aũt eſt vis appeti/

tiua.⁊ ad idẽ mouet ad qð ↄcupiſcibilis ⁊
iraſcibilis.ſed in quantũ ſen ui ſiue coꝛpo/
ri cõiungitur ⁊ a ratione nõ regitur ſenſua
litas vocatur.ſiue irrationabilis appetitus
Tertia ꝑs de potẽtia executiua.

De potentia aũt executiua.ſiue coꝛpa/

Secunda pars oe po

a4 potentiã cognoſcitiuã. ſcdᷣm ad potenti
anm appetitiuã.tertiũ ad virtutẽ executiuaʒ
gquã ↄmuniter vocamus motiunuõ. Et

Et diuidit᷑ in concupiſcibilẽ?
⁊ iraſcibilẽ. Concupiſcibilis mouetad bo
num.:vel aparens bonũ.cõmodũ.vel ap/
parens cõmodũ. Iraſcibilis inſurgit con/

liter motiua dicũt qͥdã ꝙ ipᷣa eſt triplex.ſcʒ

naturalis vitalis ⁊ animalis. Quaꝝ bma
ſitã ſuũ habet in epate.ſecũda in coꝛde.ter⸗/

tia in capite vt in pncipio ꝓpinquo.ſʒ eſt in

coꝛde tãq; in pncipali ⁊ pᷣmo pncipio. Uir

tus naturalis eſt motiua humoꝝ. vitalis ẽ

motliua pulſuũ.aĩalis eſt motina mẽbꝛoꝛũ

Dʒ de hac tertia pᷣncipaliter intendunꝰ.q̃ᷓ

niam alic.⁊ ſpecialit᷑ pᷣma videt᷑eſſe potẽtie

vegetatiue ⁊ ↄuenire plantis.licet nõ eodẽ

modo ſicut aĩalib. Jpᷣa vero motiua ſcõʒ

locũ que fit ꝑ mẽbꝛa ſolũ eſt in anĩalib ꝑ/
fectis.⁊ nõ in anĩaliho imꝑfectis que ſoluz
habẽt ſenſum tact ſicut ſunt anialia terre

affixa vt oſtree ⁊ conche. Nã licet in plannꝭ

⁊ augmentant᷑ ſit quidã mot ſcdᷣm locum
qui dicitdilatationis ⁊ ↄſtrictionis.licetñ
eodẽ modo ſit in eis.quia ĩ plantis ſine ap
pꝛ ehenſione pꝛeuia.in illis vero animalib
cum delectatione vel triſticia.tamen in pꝛe

dictis non eſt motus ſcdᷣm locũ qui fit per

membꝛa coꝛpoꝛalia qualis eſt motus pꝛo/
greſſiuus vel ſaltatiuus.aut alius de loco
ad locum delatiuus. Hunc autem motuʒ
natura ĩigeniauit animalibus perfectis ad

vniendum ſibi obiectum conueniẽs quod

non eſt in eis coniunctum. ſicut in plantis
potentia cõiungitur ſuo obiecto.vt nutri/⸗
tiua cũ cubo.
Ouarta pars de potentia motiua natu/
ralfttſuVuus
De pꝛedictis tamen potentijs coꝛpoꝛs
liter motiuis q;uis de eis ad medicum ſpe
ctet pꝛincipaliter cõſiderare.pauca nihilo/
minus ſunt dicenda.Eſt ergo virtus natu
ralis.potentia motiua humoꝛum median
tibus venis.que ſcdᷣm galienuʒ radicãtur
in capite.ſcdᷣm Ariſtotilem in coꝛde.Et hᷣ
mouet ſiue operatur per ſpirituʒ animaleʒ
a coꝛde per venas pꝛocedentem ⁊ coꝛpus
vegetantem. Eſt autem ſpiritus naturalis
ſubſtantia ſubtilis aerea in coꝛde vi caloꝛꝭ
exſanguine generata.⁊ ideo eſt valde leuii
⁊ faciliter mobililss.
Quinta pars de potentia motiua vitali
U—lirtus vitalis eſt motiua pulłſuũ.me
diantiby arterijs que radicantur in coꝛde.
Et hec operatur per ſpiritum vitalẽ a coꝛ/
de in membꝛa per arterias pꝛocedentem ⁊
coꝛpus viuiłicantem. Eſt aũt idem ſcoᷣm
ſubſtantiã ſpiritus naturalis vitalis ⁊ aĩa
lis.ſʒ differunt ſcdðᷣm oꝑationẽ Dicitur em̃

vitalis in quãtũ a coꝛde ꝓcedit ⁊ coꝛpus ĩ/

ſtrumentaliter viuificat.Dicitur aũt natu
ralis in quantũ a coꝛde pꝛocedeng ꝑ epar
tranſit ⁊ coꝛpus nutrit ⁊ vegetat. Sed di/
citur animalis quando ad cerebꝛum per/⸗
uenerit ⁊ in quantum ad ſenſum ⁊ motum
diſponit ⁊ abilitat.⁊ ſic ideʒ ſpiritus diuer
ſis rationib diuerſa habet nomina.
Sexta ꝑs de potẽtia motiua anĩali.
Llirtaĩalis eſt potẽtia motiua mẽbꝛoꝝ.
ſcʒ officialiũ mediãtibo neruis qͥ radicant᷑i
capite.Et h̊ oꝑat᷑ꝑ ſpm̃ aĩalem ꝑ cerebꝛuʒ
traſeuntẽ qͥ ꝑ neruos ⁊ oꝛgana ſentiẽdi di
rectſubtiliat᷑: ĩ aĩali ſenſũ⁊ mebꝛoꝝ motũ

⁊ in dictis anĩalibo imꝑfectis qñ nutriunt opa? Sũt antmeb:a coꝛkistiplicis. Jaa.

Tractatus

radicalia vt epar. coꝛ. cerebꝛũ. ⁊ genitalia.

inter que illa tria pma in quiby ſunt. ſpiritꝰ

naturalis vitalis ⁊ animalis ſunt de ein/
diuidui.ſʒ genitalia ſunt adↄſeruationem
ſpeciei. Alia ſunt mẽbꝛa deſeruiẽtia vt ve /
ne arterie ⁊ nerui que deſeruiũt illi triplici
ſpiritui. Alia ſunt mẽbꝛa officiglia vt ma
nus pes ⁊ hmõi.⁊ iſta mouet virtus aĩalis
cta circũſcripta fide⁊ ſequẽdo apparenti?
rationis naturalis interoẽs ꝓbabilioꝛ vi/

ad officiũ motus localis. In hoc auteʒ

motu talis eſt oꝛdo ſcᷣm Ariſtotilẽ.quia ẽ
vnũ mouens nõ motũ.ſcʒ obiectũ appetit⸗/
qð eſt bonũ vel apparẽs bonũ. Appetiaut
mouet᷑ ab obiecto ⁊ mouet mẽbꝛa⁊ ĩter ip̃a

vnũ mẽbꝛũ mouet aliud. Pars em̃ mẽbꝛi

que eſt citra iuncturã mouet aliã parteʒ d
eſt vltra ſicut ꝑ virtutẽ que in bꝛachio po/
tes monere manũ ſuꝑ iũcturã bꝛachij ipᷣo

etiã nõ moto ⁊ ſic de digito reſpectu man⸗

Deide ipᷣa mẽbꝛa mota mouẽt ipᷣm totale

animal. qð eſt tanq; vltimũ motũ.
SS CLapitulũ ſextũ.

Pꝛima pars deanima rationali genera

Oſtep dictũ eſt ð anima ſenſitina

p dicendũ eſt de anĩa rationali ſeu

ittellectiua. de qua tres fuerũt opi
niones magis famoſe. Una fuit Alexã
dꝛi ꝙ aĩa intellectiua humana ẽ foꝛma ma

terialis. generabilis.⁊ coꝛruptibilis.edu/

cta de potẽtia materie diuiſibilis ⁊ extenſa
Alia fuit opinio ↄmentatoꝛis.qeſt foꝛma

ingenerabilis ⁊ incoꝛruptibilis nõ educta

de potẽtia materie nec extẽſa. ⁊ gilla ẽ vni/
ca in oĩbus homibo cuilibet eoꝝ indiſtant
aſſiſtens. ſz tñ nulli inberens. Tertia

via eſt veritas catholica. q; nõ eſt tanq; opi
nio tenenda.ſʒ tanq; fides firma.ſcʒ ꝙ aĩa
intellectiua humana nõ eſt vnica in oibus
homibo. ſʒ eſt foꝛma ſubſtãtialis hoĩs coꝛ/
pus infoꝛmãs.⁊ cũ eo vnũ ↄponẽs nõ edu

cta de potẽtia materie.Et iõ ꝓpꝛie nõ inhe/

rens.qꝛ inherere pꝛie vt diſtinguitotra in
foꝛmare ĩpoꝛtat materialit᷑ dependere.õ
generabil nec coꝛruptibil ſʒ tñ nõ ſimpli/
citer ꝑpetua.qꝛ de nouo ſcʒ in vnione ipᷣꝰ
cuʒ coꝛpꝑea deo creata.⁊ a ꝑte poſt ꝑpetua.

Rõ exteſa ſʒ indiniſibił.⁊ iõ tota in toto. et

tota in qlibet ꝑte coꝛpis. UVnñ falſa ẽ qrũ
dã antiqꝶ theologoꝝopinio dicẽtiũ ꝙ aĩa
nũõ eſt ſcõm eentiã in toto coꝛꝑe. ſz in pteð
terminata ſcz in centro coꝛdis poſita. totũ
coꝛpꝰ viuificat atq; mouet.Et ad h ponũt

exemplũ calcidij de aranea qᷓ in centro tele
ſue reſidẽs ſentit quẽlibet motũ in tela fa/

ctum. Que aüũt fuerit opinio Ariſtotil
De aĩla intellectiua humana.quãtũ ad ea q̃

dicta ſunt exeius libꝛis autenticis pſpicue
nõ habet᷑quia de hijs que tangũt ſectas ?

religiones hominũ.ↄmunit᷑ obſcure ⁊ am
bigue loqui?. Pꝛima tñ opinio ſuꝑius di/

derek. Secunda pars de potentia ani

me rationalis. Sed ad potentias anĩie
ratiõalis accedamus que generaliter due
ſunt.ſcʒ cognoſcitiua⁊ motiua.quas intel
lectum ⁊ affectũ vocamus. In quantũ em̃

eſt potentia cognoſcitiua dicitur intellect⸗

ſed in quantũ eſt potentia motiua.dicitur

affectus ſeu volũtas. Ungelicet de ani

ina rationali diuerſa nomĩa dicant᷑.ſicut

dicimus q ipᷣa eſt intellectus.ratio.ingeni

um.memoꝛia.voluntas.liberũ arbitrium
tñ hec nomina nõ dicũt aliquã diſtinctös
in eſſentia anĩe.ſed differũt rõne.quia ipſa
dicit᷑ intellectus ĩ quantũ appꝛehẽdit.ratio

in quantũ diſcernit. ingeniũ in quantũ in/

ueſtigat.memoꝛia in quantũ ↄſeruat.volũ

tas in quantũ appetit.libeꝝ arbitriũ in q̃n

tũ eligit. Hec aũt oĩa reducunt᷑ad duaſ

rõnes generales ſcʒ cognoſcẽdi ⁊ ꝗffectan
di a qbus duepotẽtie denominant᷑. ſcʒ in/

tellectiua ? volitiua.de qͥba ⁊ phmo de intel

lectiua eſt agendun.

Tertia ps de intellectn agete ꝛ? poſſibili

Intellectꝰigit ſcõm Ariſtotilẽ diuidit᷑
in intellectũ agentẽ ⁊ intellectũ poſſibilem
ſiue potentialẽ. Intellectus agens eſt potẽ

tia actiua intellectionũ.ſed intellect? poſſi/
bilis eſt potẽtia paſſiua nõ paſſione coꝛru/

ptiua.ſʒ ꝑfectiua.ſcʒ recipiendo in ſe intel⸗
lectiones ab intellectu agente. Deipſe
aũt intellectu agente duplex eſt opinio.nã

uaavien e elgtelleetna Den ei

lij dicunt ꝙ eſt idẽ ſcðm eſſentiã cũ intel
lectu poſſibili.ſed dicit᷑ poſſibilis.in quan
tũ eſt receptiuus.ſed dicit agens in quãtũ
eſt ſua intellectuali opatione actuatus Et
ad hũc ſenſuʒ dixit᷑ nobilioꝛ intellectu poſ/
ſibili. Secunda autẽ opinio vera eſt.

Pꝛima aũt nõ negat᷑.qꝛ ñ negamꝰdiuinuʒ

intellectũ agerea dnoſtrã intellectõeʒ ĩmo
opoꝛtet ipᷣm pᷣncipalit᷑ ↄcurrere.eũ in om̃i

actõe oꝑteat eẽ aliqð agẽs nobilpaſſo.

rotele
cnſa,

orr
Aai

Wicne

ſons:
rtnn
Nlsdi⸗
Mmtis
lrd
nami
nomi.
lerdue
Linrcl
mtüe
nalee
dicir
adenni
nt.ſ
bingen
birnn
ſinai;
up
lurno
müiy
.wli
nin
ua
zin⸗
ind

iict
ien
Kpo
Hhoſt
cor
inrch
deßſ
ſoM
us.
intcl
Glan
niti
=
jeſt.
ginu;
ino
noßt
ſo

⁊ pꝛactico.
Intellectus inſuper diuidit᷑ in ĩtellectũ

OQuarta pars de intellectu ſpeculatiuo

ſpeculatiuũ ⁊ pꝛacticũ.Et dicit᷑ſpeculati/

uus in quantũ cognoſcit veꝝ in rõne veri.
pꝛacticus aũt in quantũ cognoſcit verũ in
rõne boni.Uel dicitſpeculatiuꝰ ſcʒ in quã

tũ finis eeſt cognitio.ſed dicit᷑ nõ ſpecula

tiuus ſiue pꝛacticus in quantũ finis ei eſt

operatio. Uł magis ꝓpꝛie loquẽdo dicitur
ſpeculatiuꝰin quãtũ eſt ꝓductiuus noticie

ſpeculatine. Pꝛacticus aũt in quãtũ eſt p/

Ductiuꝰnoticie pꝛactice.De quaꝝ noticia/

rum differentia poſten dicetur inferius
Intellectus aũt pꝛacticus diuidit᷑ ĩſyn
dereſim rõneʒ ⁊ ↄſcientiã. Unde in ſylogiſ

mo pꝛactico ſyndereſis ꝓponit maioꝛem.ſi

cut ꝙ nullũ malũ eſt facieudũ.ratio aũt aſ
ſumit minoꝛẽ.ſcʒ hoc eſt malum.⁊ ↄſciẽtia
cõcludit ↄcluſionẽ ſcʒ ̊ nõ eſt faciẽdũ. Et

ſic ſyndereſis eſt circa vniuerſalia pncipia

in bus ↄmuniter nõ cõtingit errare.ideo
ſyndereſis nũq;ᷓ totaliter extinguit᷑. Ratio
aũt eſt circa ꝑticularia circa que quãdoq;
eſt erroꝛ.⁊ inde ſequit᷑ ꝙ ↄſcientia eſt erro/
nea. Ratio aũt diuidit᷑ in partẽ ſuperio/
rem ⁊ inferioꝛc̃.nõ ꝙ in ea ſint ꝑtes diſtin/
cte ſʒ ſicut ocuło eodẽ videmꝰſurſum ⁊ de/

oꝛſum ſic dicit᷑ poꝛtio ſuꝑioꝛ que ratiocina

tur de diuinis ⁊ eternis.Et ſi hoc ſic ſoluʒ
ſpeculatiue vocat᷑ intelligẽtia.Dicit᷑ auteʒ
poꝛtio inferioꝛ que ↄcinat᷑ de tempoꝛalib
⁊ tranſitoꝛijs. Pꝛedicta vᷣo noĩa a doctꝭ
qñũq; ſumunt᷑ vt ĩpoꝛtant nõ ſolũ potẽtiam
cognoſcitiuã.ſʒ etiã potẽtiã affectiuã.Ca/
piunt᷑ etiã equiuoce qũq; ꝓ ipᷣa potẽtia.qñ
q; ꝓ oꝑatione ipius. Quinta ꝑs deↄꝑa/
tionibo ſenſus vel intellectus. H
MNõ ſunt aũt hic pᷣtermittende quedã cõ

pationes quas Ariſtotiles ponit inter ſen

ſuʒ ⁊ intellectũ. Pꝛima eſt ꝙ ſicut ſenſus

reducit᷑ad actũ a ſenſibili ſibi obiecto.ſicĩ

tellectus ab intelligibili ſiue a fſantaſmate

vel obiecto. Scðda eſt ꝙ tam ſenſus q; in
tellectus quodãmodo patit᷑ab obiecto nõ
tũ paſſione coꝛruptiua vel generatiua ſub
ſtantie. Tertia ꝙ pm actꝰvtriuſq; ẽ ſim
plex differentie.id eſt ſine ↄplexione.⁊ nõẽ
differentie affirmatiuũ vel negatiunun.
Quarta ꝙ vterq; pꝛeaffirmãs aliqͥd eſſe
delectabile vel triſtabile mouet appetitum

vtrobiq; fit appetitus mediante indicio.ſc,
de bono vel malo.tamẽ differenter.qꝛ ſen/

ſus nõ aſpicit niſi ad pᷣſens.intellect autes
ad futuꝝ.ideo quãdoq; qð eſt pᷣſentialiter
delectabile dimittit ꝓpter ↄſiderationẽ iu/
ſticie fuke. Sexta ꝙ in eis apetitiuũ id
eſt pſecutiuũ ⁊ fugitiuuʒ nõ diſterũt realic

ab inuicẽ nec a ſenſu vel intellectu.ſed ſo/

lum ratiõe. Septima ꝙ fantaſmata ſũt
ĩtellectus.ſicut ſenſibilia ſenſus.ſic ꝙ ſicut
ſenſus nõ ſentit vel mouet ſine ſenſibili.ita
intellectus nõ ſine fantammate. Octaua
eſt ꝙ ſicut obiectum generat ſpeciẽ in ſen/
ſu exterioꝛi.poſtea in ſenſu ↄmuni qͥ diſcer
nit ſenſibilia diuerſa ⁊ ſic eſt quodamodo
vnuo ⁊ quodãmodo plura.ſic fantaſmata
diuerſa mouẽt intellectũ eundẽ exiſtentẽ.
Nona ꝙ ſicut in ſenſu ſi ſit iudiciuʒ ꝙ
hoc eſt bonũ vel malũ.appetitus moueiur
ad ꝓſequendũ vel fugiendũ.ſic per rationæ
fantaſmatũ.ſi intellectus iudicet bonũ vel
malũ.appetitus intellectualis mouet᷑ad ꝓ
ſequendũ vel fugiendũ.ſed hoc differenter
quia appetitus ſenſitiuꝰmouet᷑ naturaliter
ſed appetitus intellectus libere. Deci/
ma ꝙ in vtroq; contingit vere ⁊ falſe.com/
ponere ⁊ diuidere circa bonũ vel malũ.ſʒ
tamẽ differt bonũ ſimpliciter vel apparens
bonũ. Unde ꝙ eſt pñtialiter delectabile.li
cet ad illud ſequit᷑ magnũ malũ.apparʒ ſen
ſui eſſe bonũ.⁊ intellectui nõ ſolũ ad pᷣſen/
tiam delectabile. ſed aſpicieti aparet illud
ſimpliciter eſſe malum. Ungecima eſt
qſenſus nõ ſentit abſtracte.ſed intellectus
intelligit abſtracte. Senſus em̃ videndo

curuũ vel album non diſtinguit inter ſub/

iectum ⁊ curuitatẽ vel albedinẽ. inter que
diſtinguit intelleci.abſtracte intelligendo
hoc ab illo.nec etiaʒ ſenſus abſtrahit a ſin/
gularibo.ſed hoc facit intellectus.intelligẽ
do vniuerſaliter. Duogecima eſt ꝙ in/

tellectus in actu.id eſt intellectus agens ẽ

idem qð intellectus ⁊ intellectio.nõ ſic aũt
de ſenſu. Et hoc intelligendũ de pmo in/
tellectu agente.qui eſt intellectiꝰdiuinꝰ.
Capitulũ ſeptimũ.
Pꝛima pars de potẽtia rõnali motiua.

Iſo de potentia anĩe rationalis

v cognitiua.videndũ eſt de potẽtia
a-ffectiua ſiue volitiua. Ipᷣa nãq;
rõ ſiue rõnalł aĩa ſi iudicat aliqͥd eẽ bonum

ad ꝓſequendũ vel fugiendũ. Quinta ꝙ vbꝑ malũꝛ ibi ſiſtit. dicitur eẽ cognitiua ſiue

, ,.,
as, a4 SSõ
. ̃ ”“ß . .

Cractatus

intellectiua. ſi aũt pꝛocedit amplius. ⁊? iu⸗/

dicat illud eſſe bonũ vt fiat.dicit᷑ motiu.

ſi vero adhuc pcedit vlteri.⁊ nõ ſolũ iudi/⸗

cat illud eſſe bonũ vt fiat ſed etiã illud ape
tat. dicitaffectiua ſiuevolitiun. Eſtigi

—

tur vis aĩe rationalis motiua multiplex.qᷓ

dam conſiliatiua ſicut ſindereſis vel ratio

que iudicat aliquid eſſe bonum vt fiat.aut
malũ vt nõ fiat.quedã aũt eſt affectiua ſcJ
ipᷣa voluntas que appetit id qð iudicat bo-
num. ⁊ refutat id qð iudicat malũ. Quedãa
vero imperatiua.ſcʒ libertas ſiue liberũ ar

bitriũ.que imperat illð fieri qð iudicat᷑ bo

num. vel nõ fieri qð iudicat᷑ malũ Hec aut
vtrãq; ſcʒ conſiliatiuã ⁊ affectiuã ↄplectit
vt patebit. nec tamẽ iſta inter ſe aut ab ipſa

anima vel voluntate in re aliqualiter diſtiĩ

tatis.

Secd anteq de libero arbitrio dicanꝰ
ſciendũ eſt ꝙ libertas viſtinguit᷑ triplex.ſci
licet a neceſſitate. a pctõ. ⁊ a miſeria. CPꝛi/
ma eſt nature ⁊ t bonoꝝ q; maloꝝ. Secũ
da eſt gratie. ⁊ eſt ſolũ bonoꝛuʒ. Tertia eſt
gloꝛie. ⁊ eſt ſolũ beatoꝛũ. Libertas autẽ

a neceſſitate diſtinguit᷑ duplex ſicut neceſſi

„ 9*

tas dupliciter dicit᷑ ſcʒ neceſſitas coactio/

nis ⁊ neceſſitas ieuitabilis. Cibertas a ne

ceſſitate violentie vel coactõis vocatur li/

bertas complacẽtie. Libertas a neceſſita/

te ineuitabilitatis vocatur ↄtingentie.
Libertas aũt contingẽtie adhuc poteſt

diſtingui duplex.ſcʒ libertas indifferentie
⁊ libertas ↄtradictõis.Omis em̃ libertas
indifferentie eſt libertas ↄtradictionis.nõ
econuerſo. quia dicit᷑ libertas indifferetie

quãdo volũtas eſt ſic indifferens ꝙ; nõ ma
gis inclinatur ad vnã partẽ ↄtradictionis
q́; ad aliã. Modo ſtat ꝙ alis habituatus

in aliqua vᷣtute ſicut tꝑantie habet liberta/

tem ↄtradictõis ad agendũ vel nõ agendũ
Fm illã virtutẽ ⁊ tamẽ nõ habet libertatem
indifferẽtie.quia magis ꝓnus ⁊ magis in/

clinatus eſt ad opus virtutis. Omia au

tẽ pᷣ̃dicta noĩa qmodocũq; capiat᷑ libertas
ſupponũt p eadẽ re.ſcʒ ꝓ ipᷣa volũtate.non
tñ ſunt ſynonima.qꝛ in diuerſis acceptio/
niba diuerſa hñt ↄnotata. Nam libertas a

peccato ſupponit pꝛo volũtate.cõnotando

eam eſſe in gratia.Libertas a miſeria no

Secunda pars de diſtinctione liber/

tat eam eſſe ſine pena Libertas a neceſſita

te ↄnotat eam nõ poſſe neceſſitari. Liber ⸗
tas indifferentie ↄnotat eã no n magis in /
clinari ad vnũ oppoſitoꝝ q; ad reliquũ.Li
bertas contradictionis vl oppoſitionis cõ
notat eã ſimpliciter poſſe in vtrũq; oppoſi /
toꝛum. In pꝛopoſito autem cũ loquimur
de libero arbitrio intelligimus de liberta/
te contingentie contradictionis ſiue opo/

ſitionis.

tis

alique conditiones ipius voluntatis
Pꝛima eſt ꝙ voluntas non eſt ſolũ po
tentia paſſiua.ſed actiua. nec ſolum opera
tionũ exterioꝛum.immo ſuoꝛũ interioꝛum

actuum qui ſunt volitio vel nolitio.
Unce poſſet diuidi voluntas in volũ
tatem agentẽ ⁊ voluntatem poſſibilẽ.con/
ſimiliter intel gend ſicut ſupꝛa dictum ẽ

de intellectu. Si enim voluntas foꝛet paſ

