les.vt ꝓbat᷑.viij.phiſicoꝝ. Ideo ſub . ſi
militudine oꝑationũ. intelligibiliũ differẽ
tie aſſignant᷑. Quia vero tres ſunt differè/
tie motꝰlocalis. Naʒ quidã eſt circularis.

ſcdᷣm quẽ aliqͥd mouet᷑ circularit᷑ circa idẽ
centꝝ ſeu vnifoꝛmit᷑.Alius eſt rectus ſcðᷣʒ
quẽ aliquid mouet᷑ ab vno in aliud. Terti
tius eſt obliquus quaſiↄpoſitex vtroq;.iõ

in opationibo intelligibilibo.id qð ſimpli/
citer habet vnifoꝛmitateʒ. attribuit᷑ motui
circulari. Operatio aũt intelligibilis ſcðʒ

quã ꝓcedit᷑ ð vno in alind attribuit᷑ motui

recto. Illa vero q habet aliqͥd vnifoꝛmita

tis ſimul cũ ꝓceſſuad diuerſa attribuit᷑ mo
tui obliquo. Et ſcdᷣʒ B O yoniſi ponit mo

c 3.

„

contemplationis

tum ecularẽ in anĩa qñ ipᷣa ab exterioꝛib⸗
introi ens ad ſeipaz. ? ceſſante etiã omi diſ
curſu rõis:reductis oĩb⸗ rõnibo aĩc ad ſim/
plicẽptemplationẽ veritatis. ptermiſſis oĩ
bus. vnifoꝛmit in ſola dei ↄtemplatõe pſi/
ſtit ? B eſt qd dicit. Deide ſicut vnifoꝛmis
facta. vnitc. id eſt vnifoꝛmiter vnitis virtu
tibo. ad pulchꝛũ ⁊ bonu manudneif. Wo/
tum aut rectuz ponit in ania. ſcom hꝙ ab
exterioꝛibo ſ̃ enſibilib ꝓcedit ad in telligibi/⸗
liũ cognitionẽ Motu aũt obliquũ poniti
ca ſimulit ex recto ⁊ circulari ↄpoſitũ. ſcʒ ꝓ
ut illuminatõibo diuinis ratiocinãdo vtit᷑
Quia tñ vis intellectiua młto altioꝛ eſt in
angelis. q; in hoĩe.ideo alio mõ Dyo niſiuſ
hos mor aſſignat in angelis ? in ania. ſz H
nõ eſt ad pᷣſens tractandũ. Sʒ etiã Rich.
li.de ↄtemplatõe multas pomit alias diffe/⸗

rentias motuũ.ad ſimilitudinẽ volatiliuz
celi quaꝝ qued nũc ad altioꝛa ſe attollũt
nũc ad intferioꝛa demergunt᷑. Alie dextroꝛ
ſum vel ſiniſtroꝛſuʒ diuertüt. quedã vero
in anterioꝛa vel poſterioꝛa monenł.alia ve
ro q̃i in giꝝ vertunt᷑quedã aũt qi ĩimobilit᷑
vyno loco manẽdo ſu pendunt᷑. Hec auteʒ
differétia ſcdᷣm ſurſuʒ. deoꝛſuʒ dextroꝛſuʒ
ſiniſtroꝛſuʒ. añ ⁊ retro.⁊ ſcðᷣm diuerſos cir
cuitus. oẽs ↄtinent᷑ ſub motu recto vl ob/
liquo. Nã per om̃es deſignat᷑ diſcurſus ra
tionis. qui ſit a genere ad ſpecieʒ vel a toto

ad partẽ.erit vt ipe exponit. ſcoᷣm ſurſum?

deoꝛſum. Di vero ſit ab vno oppoſitoꝝ in
aliud. erit ſeòm dextroꝛſum ſiniſtroꝛſuz.

Si vero ſit a cauſis in effect?erit ante ⁊ re/

tro. Si añt ſit per accedẽetia que circũſtãt
rem ꝓpinqua vel remota ctit circuitus Diſ
curins aut rationis quãdo eſt a ſenſi ibilib⸗
ad intelligibilia ſcõᷣm oꝛdinẽ naturalis ra
tionis. ꝑtinet ad motũ rectũ. quãdo aũt ſi/
mul ſcʒ illuminatões diuinas. ꝑtinet ad
motũ obliquũ.vt ex dictis patet Sola au
tem ĩmobilitas quã ponit. ꝑtinet ad motũ
circularẽ. Unde patet ꝙ D yoniſius mul/
to ſufficienti
diſtinguit ⁊ deſcribit.
Aa quantũ gradũ viſionis diuie cẽn
tie. ↄtemplatio eleaeaei.
Lapitum nonrnum.
Egd iam inqͥrendũ eſt ad

ſ gradũ viſionis diuinee entie in
AEac vita ↄtemplatio elenet. Rei
ad eiꝰ clarã viſionẽ ñ ſe extendat teſtat᷑ Sꝛe

entiꝰ⁊ vtiliꝰ motus ↄtemplationiſ

goꝛiſuper Eʒech. vbiait. Quãdiu in hac
moꝛtali carne viuit᷑ nullus ita in ↄtempla
tioms vᷣtute pꝓficit. vt in ipᷣo incircũſcripti

luminis radio.mentis oculos figat. Sed

ſciendũ eſt ꝙ; ſicut Auguſtinvicit.xij. ſuꝑp
Geneſim ad litterã Nemo viuens deũ vi⸗/
dit. iſta vita qua moꝛtaliter viuit᷑ ĩ iſtis ſen
ſib coꝛpoꝛis.ſed niſi ab hac vita quiſq; qd
ammodo moꝛiaf.ſiue omino exiens a coꝛ/
poꝛe.ſiue alienat a coꝛpꝑa libo ſenſibo. in illã
nõ ſubucehit᷑ viſionẽ Dic ergo dicendũ eſt
ꝙ in hac vita poteſt aliquis eſſe dupliciter
Vno mõ ſcdᷣm actũ.in quantũ ſcʒ actuali
ter vtitur ſenſibo coꝛꝑis.⁊ ſic nullo mõ con

templatio pᷣſentis vite.poteſtad clarã viſi /

onẽ diuine eſſentie ꝑtingere Alio modo pᷣt
quis eſſe in hac vita potentialit ⁊ nõ ſcoᷣm
actũ.in quãtũ ſcʒ anĩa eiꝰ eſt coꝛpoꝛi moꝛ/

tali ↄiuncta vt foꝛma.ita tamẽ ꝙ nõ vtitur

coꝛpis ſenſib.aut etiã imaginatõe ſicut ac
cidit in raptu.⁊ ſic poteſt ↄtemplatio hud
vite ptingere ad viſionẽ diuĩeeſſentie. Un
de ſupꝛemꝰgradus ↄtemplatõis pᷣſentis vi
te eſt. talẽ habere viſionẽ qualẽ habuit pau
lus in raptu.ſcᷣm quẽ fuit medio modo ſe
habens inter ſtatũ pꝛeſentis vite ⁊ future.
Per hoc aũt ꝙ Jacob dicit. Vidi dñm fa⸗
cie ad faciẽ. ⁊ ſalua facta eſt anĩa mea Beñ.
xxxij.nõ eſt intelligendũ ꝙ dei eſſentiã vide
rit. ſz ꝙ foꝛmã ſcz imagina riã vidit.in qua
de'eſt ei locutus. Uel qꝛ ꝑ faciẽ aliquid co
gnoſcimus.faciẽ.eins cognitionẽ vocauit
ſicut gloſa Bꝛegoꝛij ibidẽ dicit. Et iðo eti
am ců Bꝛeg. in. ij. dialogoꝛũ dicit. Anime
videnti deũ creatoꝛẽ.anguſta eſt omis cre
atura. Tlir ergo dei ſcʒ beat Benedictꝰ qͥ
intrare globũ igneũ.angelos quoq; ad ce/
los redeũtes videbat.⁊ h ꝓculdubio cerne

renõ niſi in dei lumie poterat. Exhijs ver

bis Gꝛegoꝛij nõ dat intelligi ꝙ beat? Be/
nedictus deum in illa viſione ꝑ eſſentiam
viderit. ſed vult oſtendere ꝙ quia videnti
creatoꝛẽ.anguſta eſt omis creatura. conſe
quens eſt ꝙ illuſtrationẽ diuini luminis
de facili poſſfint quecunq; videri. Uñ ſub
dit. Ouantülibet em paꝝ de luce creatoꝛꝭ
aſpexerit. bꝛene ei fit oẽ qd creatũ eſt.
De raptu er ↄtemplatione.
Capitulũ decimi.

Lia de raptu qui ex ↄtemplatoe

ſequit᷑iã aliqualiter tactũ eſt. de
eo ſpecialiter tractareↄuenit. Et

4
*

nae pꝛimo quid taptus ſit.t in qua vi ſeu potẽ lud bonũ capeſcendũ adiuuetur. Ideo ci
me tia anime ↄſiſtit. Raptus aut a quibuſdaʒ neceſſe eſt quantũ ad ea que excedunt ſuazʒ
Wei diffinitur ab eo qð eſt ſcvᷣm naturaʒ in id facultatem. vtquadaʒ foꝛtioꝛi operatione
Id qð eſt ſupꝛa naturã.vi ſuperioꝛis naturee/ eleuetur. Et hic eſt raptus qui quantũ ad
leuatio.⁊ ſic raptus violentiã quandã im/ aliquid poteſt dici violẽtia ſeu coactio.ſc,z
poꝛtat. Unde ſuper illo verbo apoſtoli.ij. ſi attendatur operationis modus. nona u.

tiſen Choꝛꝝ.xij. Scio hominẽ in xpᷣo raptũ vſ/ tem ſiattendatur operationis terminus.i
igg q; ad tertiũ celũ dicit gloſa.raptũ id eſt cõ/ quem natura hominis ⁊ intentio eius otꝛ
ach tra naturam eleuatum. Scienduʒ ergo ꝙ dinatur.
ninlli aliquid poteſt violentari dupliciter. UIno Ad quam vim anime raptus pertine
dict J modo quantũ ad finẽ inclinatiõis. ſicut ſi re videatur.
lecte lapis qui naturaliter inclinat᷑ ferri deoꝛſu· Capitulum vndecim.
enel. ꝓiciatur ſurſum. Alio modo quantum gac=k Ed iam videndũ eſt ad quã potẽ-/ H

iciat ſ tiam anime.cognoſcitiuaʒ ſcilicet

ii, deoꝛſuʒ q; ſit motus ernaturalis. Sic igg velaffectiui. raptus magis perti-
Nhiͦ umur anima bomis dieit rapiin id qd eſt cõ neat. Unde pmo ſciedũ eſt æ deraptu du
*“ tra vel pᷣter naturã. Uno modo quantum pliciter loquſpoſſumus. Uno modo qufßü,/

inn ad termini raptus vt cũ rapitur ad penag tumad id in quod aliquis fapit᷑ ⁊ ſic pꝛie
onm ſcom illud ps. fjequando rapiat: nõ ſitqᷓ raptus no poteſt pertineread vim appeciti
ſent eripiat. Alio modo quantũ ad modum ho uam ſed ſolum ad cognoſcitiuam. quia di,⸗·
tohi⸗ mini ↄnaturale. qui eſt vtper ſenſibilia in ctum eſt ꝙ raptus eſt pꝛeter pꝛiã inclinati
nc telligat vericate. Et ideo quando abſtrabi onem illius quod rapitur. ꝗpe at motus
ſansn tura ſenſibiliũ amꝛehenſione. dicit rapi. et appetitiue virtutis eſt quedã inclinatio in
WM ſi eleuet᷑ ad ea ad que naturaliter oꝛdinat. bonuz appetibile. Unde ꝓpꝛie loquendo ex
ce dũ tamẽhec abſtractio nõ ſiat exmotu vel hoc ꝙ quis appetit aliquid nõ rapit᷑. Cno
. inclinatiõe nature. ſicut acciditin ſompno modo poteſt ↄſiderari raptus quantuʒ ad
in naturali qui pꝛie ũ poteſt raptidici. Hec ſu cauſam. ⁊ ſicporeſt haberecauſaʒ cxk⸗
aũt abſtractio poteſt extriplici cauſa ↄtin/ te appetitiue virtutis. Ex hoc nanq; awpe
g gere. Pꝛima excauſa naturali ⁊ coꝛpoꝛali. titus ad aliquid vehementer afficit poteſt
inte ſicut patet in multis.quipteraliquã infir ↄtingere ꝙ ex violentia affectus.homo ab
ſen mitatẽ alienationẽ patiunt᷑. Secundo ex omnibʒ alijs alienat. Habet etiã effectum
n yirtute demonũ.ſicut patet in arrepticijs. in appetitiua virtute.cñ ſcʒ aliquis delecta
cant Tentio ex virtute diuina.⁊ ſic loqmurnũc tur in hijs ad q̃ rapitur. vnde ⁊ apoſtolus
hoh de raptu / ꝓutſcʒ quis diuino ſpiritu eleua nõ ſolũ dicit ſe raptũ ad tertiũ celũ.qð per
ine tur ad aliqua ſuꝑnaturalia. cũ abſtractiõe tinet ad ↄtemplationẽ intellectus. ſed etii⸗
a ſenſibo ſcm illud Eʒech.viij. Dpiritus in paradiſum qʒ etia pertinetad delectati

ch
zc
e
bie
650
Nnun
en
cone

winis

Güſd

gnung
4

ine
de
ikt

eleuauit me in viſioniba dei. Unde licet na
turale ſit hominivt in diuina tendat.ſcdᷣm
illud Auguſtini pmo ↄfef. Feciſti nos do

mine adte.⁊ inquietũ eſt coꝛ noſtrũ donec
requieſcat in te.tam̃ iſte modus ꝙ; quis ad

diuina eleuetur cũ abſtractione a ſenſibuſ

nõ eſt homini naturalis.ſed ꝙ ad ea ꝑ ſenſi
bilia deducatur ſcdᷣm illud apoſtoli. Jnui
ſibilia dei ꝑ ea que facta ſunt ⁊c̃. Non eſtta
men huiuſmodi raptus om̃ino ↄtra natu
ram.ſed pꝛeter vel ſupꝛa facultateʒ nature
quia ad dignitatẽ hominis qui ad imagi/
nem dei factus eſt naturalit᷑ pertinet.ꝙin
deũ eleuet᷑ſed quia deus eſt bonũ infinitũ

excedẽs humanã facultatẽ indiget homo

beneficio gratie.vt ſupernaturaliter ad il/

onem affectus. Pꝛeterea notandũ eſt ꝙra
ptus addit aliquid ſupꝛa extaſim. NHam ex
taſis impoꝛtat ſimpliciter exceſſuʒ a ſeiß=5o
Unge ſuper illo verbo pᷣs. In te dñe ſpoe⸗-

*

raui dicit gloſa.Extaſi

*„

nus amoꝛ. in quantũ ſcilicet facit apetiti

bominis tendere in res amatas. vnde po/
ſtea ſubdit.ꝙ etiã ipᷣe deus per habundan/

tia amatiue b onitatis.extra ſeip̃m fit per p
uidentia ad omia exiſtentia. Sed iterũ ſci
endum.qꝙ homo dupliciter poteſt ſcõm ap

c 4

8 grece. latine dicic
exceſſus mẽtis. DSed raptus ſuper hoc an
dit quandã violẽtiã. ideo poteſt extaſis acd
vim appetitiuã pertinere. ſcilicet cũ alicuiiꝰ
appetitus tendit in ea que extra ipᷣm ſũt. Ex
ſcom diẽ hDyoniſius e extaſim facit diui

petitum fieri excra ſeim. Uno modo quã
do appetitus intellectiuus totaliter in diui
na tendit pᷣtermiſſis hijs in que ĩclinat ap
petitus ſenſitiuus. et ſic dicit Oxoniſius.
iiij. caplło de diuinis nominib ꝙ Paulus
ex virtute diuini amoꝛis. extaſim faciente
dicit Tiuo ego iam non ego.viuit vero in
mexp̃us. Alio modo quando pꝛetermiſſo
appetitu ſuperioꝛi. homo totaliter fertur ĩ
ea que pertinent ad appetitũ inferioꝛem. et

ſic dicit Gꝛegoꝛius in.ij.dvał.ꝙ ille q poꝛ/
cos pauit.vagatione mentis ⁊ immũditie.
ſub ſemetipo cecidit. Et iſte exceſſus vlł ex

taſis plus appꝛopinquat ad rationẽ raptuſ

qᷓ; pꝛimus.quia ſcilicet ſuperioꝛ appetit eſt

*

magis hominiꝓpꝛius. vnde quãdo homo
ex violentia appetitus inferioꝛis.abſtrabit᷑

a motu appetitus ſuperioꝛio. magis abſtra
hitur ab eo qð eſt ſibi pꝛopꝛiũ.quiatamen
non eſt ibi violentia eo ꝙ voluntas poteſt

reſiſtere paſſioni. deficit a vera ratione ra/
ptus.niſi foꝛte ta m vehemens ſit paſſio. ꝙ
vſum rationis totaliter tollat. ſicutcontin
git in hijs. qui ꝓpter vehementiaʒ ire vel a/
moꝛis inſaniunt. Conſiderandũ tamen eſt
vtercq; exceſſus virtu appetitiue. poteſt
cauſare exceſſum cognoſcitiue.vel qꝛ mẽs
aa quedam intelligibilia rapiatur. aliena/
ta a ſenſibus.vł quia rapiat᷑ ad aliquã ima
ginariã viſioneʒ. vel fantaſticam apparitõʒ
De raptu Pauli in tertiũ celum.
OO ſtremo de raptu Pauli ſpecia/
opo liter tractandũ eſt. De quo q dam
direrunt eum tunc non vidilſſe di
ninam eſſentiam.ſed quandã refulgentiaʒ
viuince claritatis. Sed oppoſitũ determi/⸗
nat Auguſtinus non ſolũ in libꝛo de vidẽ
do deũ ad paulinã.ſed etiã.xij.ſuper Geñ.
ad litterã. ⁊ habetur in gloſa.ij. Choꝝ.xij.
Et hoc etiã ibi ipa verba apoſtoli ðᷣſignãt
quia dicit ſe audiuiſſe verba ĩeffabilia que

non licet hominiloqui. Hec aũt videntur

eſſe ea que pertinent ad viſionẽ beatoꝛum.
que excedit ſtatũ vie ſcm illud Iſa.xliiij.
Oculus non vidit deus abſq; te.que pᷣpa⸗/

raſti diligentibo te. Sciendũ aũt eſt ꝙ mẽſ

humana dininitus rapitur ad ↄtemplan/
dam veritatẽ diuinã tripliciter. Uno mo/

do vt contempletur eam per ſimilitudines

imaginarias. ⁊ ſic de Petro legitur Actu
um .x. ꝙ; cecidit ſuper eum mentis exceſſus

Alio modo vtotempletur veritatẽ diuinã

per itelligibiles effectus. ſicut fuit exceſſus

Danid dicentis. Ego dixi in exceſſu meo
omnis hõ mendax. Tertio modo vt contẽ
lerur eam in ſua eſſentia. talis fuit ſcðᷣm
Auguſtinũ raptus pauli ⁊ etiã moyſi.⁊ ſa/

tis ↄgruenter. Nam ſicut moyſes pꝛimus

doctoꝛ iudeoꝛum. ita Paulus pꝛimus do
ctoꝛ gentiuʒ. Nec tamen ex hoc ſequiturꝓ
Paulus ĩ hoc raptu fuerit beatus.quia li/
cet diuina eſſentia non poſſit videri ab in/
tellectu creato niſi per lumẽ gloꝛie.de quo
dicitur in pᷣs.in lumine tuo videbimꝰ lu/

men. hoc tamen dupliciter participari po/
teſt. vno modo per modũ foꝛme ĩmanentꝭ.

⁊ ſic beatos facit ſanctos ĩ patria Alio mo
do per modũ cuiuſdã paſſionis tranſeuntꝭ

ſicut etiã dicitur de lumine pphetie.: ſic lu⸗
men illud fuit in Daulo. ideo tunc nõ fuit

ſimpliciter beatus nec habitualiter.ſed ſo/
lum quodãmodo habuit actum beatoꝛuʒ
ideo etiã tunc in eo non fuit fidei actug.ſed
bene habitus.cũ illa actuali viſione. Sed
quantum ad hoc ꝙ dicit ſe raptuʒ vſq; ad
tertium celũ ſciendũ eſt. ꝙ nomine tertij ce

li poteſt vno modo intelligi aliquid coꝛpo

reum. ⁊ ſic tertiũ celuʒz eſt celũ empireũ.qð
dicitur tertiũ reſpectu celi aerei ⁊ celi ſide/

rei. vel potius reſpectu celi ſiderei ⁊ reſpe/

ctu celiaquei ſiue criſtallini. Et diciturra

ptus ad tertiũ celũ.nõ quia raptus ſit advi

dendũ ſimilitudineʒ alicuius rei coꝛpoꝛee

ſed pꝛopter hoc ꝙ locus eſt cõtemplatiõis
beatoꝛum. in quo ſcdᷣm gloſam deus oſten

dit ei vitam in qua videndus eſt in eternũ
Alio modo per tertiũ celuʒ poteſt intelligi
aliqua viſio ſupermundana. que poteſt di
ci tertiũ celuʒ triplici ratione. Uno modo
ſcdᷣm oꝛdinẽ potentiaꝝ cognoſcitiuarũ. vt
pꝛimũ celuʒ dicatur viſio ſupermundana
coꝛpoꝛalis.que fit per ſenſum. ſicut viſa eſt
manus ſcribẽtis in pariete. Danieł. v. Se
cundũ aũt celũ ſit viſio imaginaria.ſicut il
la quã vidit Iſaias ⁊ Johanes in apocali
pſi. Tertiũ vero celũ dicat᷑ viſio intellectu
alis vt Auguſtinus exponit.xij.ſnper Geñ.

ad litterã. Secundo modo poteſt diciter/
tium celum ſcᷣm oꝛdinẽ cognoſcibiliũ. vt

pꝛimũ celum dicatur cognitio ſpiritus hu
mani ⁊ ſuarũ ſpiritualiũ virtutũ.ſcdᷣm co/
gnitio celeſtiũ ſpirituũ.tertiũ cognitio ipᷣi

us ſpũs diuini.ſeu ↄtemplatio dei. Tertio

noͤß
ton⸗
ſmnei
ſius
clato⸗
lüfot
diſun
tüad

dinins
reſs
ſumeo
Neonee
rſcn

Mimds
imnsdo
gninre⸗
gninl⸗
nibin⸗
dequo⸗
binblu/
oripo/
ment.
Mon
meung
kaſcle⸗
ncnöfuit
eſadſo⸗
denonz
incnaſes
ſone Gel
nneeme
nidcnpe
iri9
alſe⸗
pe
nurn
un
npre⸗
tös
soſen
can.
ntlig
horeſdi
nonos
nnn
muncan
nrnick
rS
ſti
gpocali
telleau
erbeß⸗
diclter/
bllii, N
imsbu
tönco/
nino lp
to⸗

ompendium

mõ pᷣt dici tertiũ celũ ſcjõm gradꝰↄtempla

tionis dei.quoꝝ hus ꝑtinet ad angelos in

fime ierarchie.ſcdᷣs ad ãgelos medie. ⁊ ter
tius ad angelos ſupᷣme vt dicit glo.ij. coꝝꝛ.

xij. Quia vero viſio dei nõ põt eẽ ſine dele⸗

ctatõe.iõ dicit ſe raptũ nõ ſolũ ad tertiũ ce
lũ rõne diuine ↄtemplatõis.ſʒ etiã in para
diſum rõne ↄſeq̃nti
tũ ad illud qð Paułait:ſiue ĩ coꝛꝑe ſiue ex

tra coꝛpꝰneſcio.deꝰſcit Sciẽdũ.ꝙ ſicut di

cit Aug. xij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃aʒ.niſi ab hac vi
ta q q; qdmodo moꝛiat᷑.ſiue oĩno exies ð
coꝛꝑe.ſiue auerſus ⁊ alienat ab hijs coꝛꝑe

ↄſtat ꝙ paubꝰtũc adhuc exñs in ſtatu vie.ñ

is ſenſib.in illã ñ ſubuehit᷑viſionẽ. Jõ ſatꝭ

vidit deũ ꝑ eẽntiã ſine abſtractõe a ſenſibo.

licet homĩ loqͥ. Utꝝ aũt aĩ

NPotñ illũ raptum qñ ceſſauit illa viſio: me
moꝛ fuit illoꝝ q̃ viderat.nõ ꝑ viʒ memoꝛie
coꝛꝑalis ſeu ſenſitiue ꝑtis.ſʒ ꝑ aliq̃s ſpẽs i
telligibiles. habitualit᷑ exh̊ in e intellectu

relictas. vñ totã illã cognitõʒ.nec cogitare

—

illo fuittotalit᷑a coꝛꝑe ſeꝑata.vł vtrũ ipᷣehᷣ

ignoꝛauerit.dicẽdũ eſt ꝙnõ fuit neceſſariũ

qꝙ aĩa ſic ſeꝑaret᷑a coꝛꝑe.vt einõ vniret ſiẽ
foꝛma. fuit tñ neceſſariũ eiꝰ ĩtellectũ abſtra
hiꝛira fantaſmatibo. 2 ſenſibiliũ ꝑceptõne.qꝛ
talibo pceptõibo nõ eleuat᷑ intellectꝰad alti

ſimã diuĩe eẽntie viſionẽ. Nec tñ opoꝛtuit

Agiaʒ ſeꝑaria viribo aĩe vegetabil.ſiẽ aĩa ſen
ſibilis. qꝛ vires vegetatinen oꝑant᷑ ex intẽ/
tione ſeu cognitõe.ſiẽ ſenſitiue vires.ſʒ per

modũ nature. iõ nõ reqͥrit᷑ ad raptũ abſtra

ctio ab eis ſiẽ a potẽtijs ſenſitiuiſ: ꝑ q̃ꝝ oꝑa
tionẽ minueret᷑ intẽtio aĩe circa ĩtellectiuã

cognitõʒ. Sʒ vtrũ de facto aĩa pauli tunc

fuerit a coꝛꝑe ſeꝑata ?᷑ nõ.⁊ vtꝝ ſᷣ ſit illð qð
apls ſe neſcire dic.ĩcertũ ẽ. Quidã eĩ dicũt
illð qð apłus ait.ſe neſcire an ĩ coꝛꝑe an ex
tra coꝛpꝰ.nõ referre ad eẽ hoĩs rapti.q̃i ig/
rauerit an aĩa eiꝰeẽt in coꝛꝑe ł nõ.ſʒ ad mo

dũ raptꝰ vt igrauerit an coꝛpꝰ fuerit ſil ra⸗

ptũ cũ aĩa in tertiũ celũ ł nõ.ſʒ ſolũ aĩa. ſic

de Eʒech. ðꝛ padduct ẽ in viſiõibo dei in

iheruſalẽ. Sʒ hũc ſenſuʒ ipꝛobatAug.xij.

ſuꝑ Geñ ad lr̃aʒ. Jõ alij ſcðʒ aliũ ſenſũ in/⸗

telligũt. vt. ſ. apls ſciuerit ſe fuiſſe raptum
ſcom aĩaʒ ⁊ nõ ſcvᷣm coꝛpꝰ. neſciuit tñ.nec
tic. nec poſtea. q̃lit ſe hẽet aia ad coꝛpꝰ. ſcʒ

.

an fuerit a coꝛpeſeꝑata vł nõ. Unde dicit

sdeleciatõis. Sʒ quã

a Panli in ſtatu

qſitözocludens. Reſtat ̊ foꝛtaſſe vt h̊ ĩm
ignoꝛaſſe intelligimꝰ.vtrũ qñ in tertiũ ce/
raptũ eſt. in coꝛꝑe fuerit aĩa.qũo in coꝛ/
poꝛe eſt qñ coꝛpꝰviuere dicit ſiue vigilãtis
ſiue doꝛmiẽtis.ſiue in extaſi a ſenſib coꝛpo

„*

ris alienati.an ð coꝛꝑe oĩno exierit vt mo:
tnũ coꝛpꝰiaceret.Et iõ cuʒ aplłs ait. Scio

hominẽ in xpᷣo raptũ licet hõ noiet ↄpoſi/
tũ ex ain ⁊ coꝛꝑepᷣt tñ p ſynodochen intel/
ligi.vt pars homĩs hõ noĩet᷑⁊ pᷣcipueanĩa
que eſt pars eminẽtioꝛ. Poteſt etiã intelli/
gi eum quẽ raptũ dicit nõ tunc hominẽ fu
iſſe quãdo raptus fuit. ſʒ poſt annos. xiiij.
Ungde dicit Scio hominèe.⁊ nõ ait.ſcio ra
ptum. licet aͤpi ie differat a moꝛte⸗
nichil tamẽ ꝓhibet moꝛtẽ ſicdiuĩtus pcu/⸗
ratã moꝛtẽ dici.⁊ ſiẽ Auguſt. dicit. xij. ſup
Beñ. ad litterã.dubitãte inde apoſtolo,32
noſtrũ inde certus eſſe potuit. ñ qui ſup
hoc loquunt᷑ magis ↄiecturalit qᷓ certitu/

dinaliter loquunt᷑. Hijs itaq; pᷣmiſſis que
poterat aut verb expmere. ⁊ eſt ꝙ diẽ. q̃ ñ ad

ſpeculatiua ↄtẽpis tõis cogſcẽde ꝑtinẽt
ad pꝛacticã tẽplatiõis acqͥrẽde pceda mꝰ
Tractatſecundꝰcõpendij ↄiemplatio

nis. de ſpũali genealogia Jacob. ? de figu

ralib exẽplis ad ↄtẽplatõʒ ꝓficientib.

NNA„ „ eò D H. =
Ite actiue et cõ
y teẽplatie mutuã habitudinẽ. at/
qᷓq1ũ; oꝛdinẽ gñatõis vᷣtutũ ptinẽ
„ iũ ad vtrãq;.nulleveterꝭ teſtam̃
ti figure aptſignificare.aut ↄgruentrep̃ᷣ
ſentare vident᷑.qᷓ ille que in Geñ.de duobꝰ
vxoꝛibo Jacob ⁊ eaꝝ generatõe legũtur. vt
bñi merito de eaꝝ ꝓle myſtice intellecta p/

pheta dixiſſe credit᷑. Hec eſt generatio que

tium ſeʒ nõ greſſiba pedũ.ſʒ gradibo virtu/

tum. ſic em̃ ꝑ opationẽ virtuoſam. queren

dam eẽ faciẽ dei ideſt ↄtemplatiuã eiꝰviſi/
onẽ idẽ oſtendit qui ait Jbũt de virtute in
virtuteʒ. videbit᷑ de deoꝝ in ſyon. Dehijs
ergo figuris ⁊ eaꝝ ſenſibo miſticis erit tra⸗
ctat pñs.ſolũ.xij.capitula ↄtines.
Lapitilla ſecũditractatus.
Pꝛimũ de iacoh ſpũalit᷑ itellecto Secci
dũ de duab vxoꝛib eiꝰ. Tertiuʒ de duaby
epancillis Quartũ de qᷓ̃tuo: omis lyve filiſſ
Quintum de duobus filijs bale Sextum
de duohus filijs Zelphe. Septimum de

„

quinto lye filio. Octauum de eius filio ſe⸗

xto. Nonum de eius filia ſeptimo genita.

C 5

mü de totigenealogie ſpũalis epilogo.
De Jacob ſpuͤalit intellecto.
Lapitulũ pꝛimu.

rũ vᷣtuoſuʒ ⁊ ↄtemplatiuũ ſignat.q ſupplã/
tato Eſau.i.d yabolo ⁊ vitijs ei.ꝑ ſcalã vir

tutũ de terrenis ad celeſtia ↄſcendere.⁊ ad

viſionẽ deisteplando meret ptingere. cui⸗

figure ↄtinẽtia ex alijs qᷓ in Jacob Prigiſſe
ifeſtiſ

legunt᷑id ẽ ex vxoꝛiba ⁊ filijs eiꝰ man

ſime patet.ſicut ĩli.de duodecis pꝛiarchis
ſabelle⸗ tq; vtilit᷑ venerabilis Kich. pſeᷣ
AUñ huplibꝛi ſniaʒ atq; oꝛdinẽ ſub cõ/
— äao ſit bale garrulitas. etiã inuiti quotidia /
no experimento docemur. Ideo nõ ĩmeri

tur. U

pendio colligere dignũ dui.
De duab vxoꝛib⸗ Jacob. noe
to bala.

rulitate inueteratoꝝ moꝛẽimitat.
De quattuoꝛ pmis filijs lee.

4

LCapitulũ ſecundij.
Abet ergo Jacob vxoꝛes duas.

ſecundioꝛ. rachel foꝛmoſioꝛ,. Cya

ccundaſsliparachel veo ſerilig ſo⸗
me ſingularis. va eſt diſciplina virtutis

rachel doctrina veritatis. Lya deſideriuʒ

iuſticie rachel ſtudiũ ſa pietie. Hee ſunt ita

q; dne ſoꝛoꝛes.⁊ ſpiritꝰ rõnał.gemievxoꝛeſ

Rachel eſt rõ qua diſcernimꝰ.lya veroaffe. Ilſtiomte mocobe
be do inoꝛ dinati.ſed cũ oꝛdinatifuerint. tunce
ergo naſci?᷑ timoꝛ.qꝛ ſcriptũ eſt. Jniciũ ſa /

ctio qua diligimꝰ. Ratio ptinet ad veritate
affectio ad vᷣtutẽ. Ex hijs oꝛit᷑ generoſa ꝓ/

*

les. Exrõne oꝛiunt᷑ ↄſilia recta. exaffectõe

deſideria ſancta.Exilla ſpũales ſenſus.ex
iſta oꝛdinata affectio.ex illa deniq; oĩis ve/
ritas exiſta oĩs vᷣtus. Sicut rachelẽme
ditari. ↄtemplari. diſcernere.intelligere.ſic
ptinet ad lyã flere. oolere. gemere. ſuſpira/
re. Nã lya eſt affectio. diuina inſpiratõe in
flãmata rachel eſt rõ. diuĩia reuelatõe illu⸗/

minata. Qya eſt affectio. ad noꝛmã iuſticie

7

ſeipam ↄponẽs.rachel rõ.ſe in celeſtis ſapi

entie ↄtemplationẽ attolles. Uñ recte lya
De duabnancillis eiN.
Apitulũ tertiu.

laboꝛioſa.rachelvᷣo viſuʒ pncipiũ ĩterpᷣtat᷑ nicendo dolet. ableg it ſpes
Ne Agerntiam accipiet. Poſt hec ſequit᷑ ſpes ve/

emie. hic eſt tertius filioꝝ Jacob. qui ideo le
CXYcepit aut vtraq; illaꝝ ancillam uiid eſtad
obus poꝛibo datis hic ſuꝑaddit᷑.quẽ ſic di
uinus ſerme nominat.ne ante timoꝛẽ ⁊ cõ
dignũ pnie doloꝛeʒ.quis de ſpe venie peee

7..

à ſuã.lya zelphã. rachel balã Hocẽ
agagarrffectio ſenſualitati.rõ unaginati/

oniobſequit᷑ ſenſualitas affectioni.ſmagi/

Decimũ depmo racheł filio. Undecimũ natio famulat᷑ roni fijt
nihil ſciret. ſine ſenſualitate affectio nil ſa⸗
peret. Diſcurrit q̊ imaginatio vt ancilla in
ter dñm ⁊ ſeruũ.i.inter rõneʒ ⁊ ſenſum. Et

de ſecũdo eir filio oĩum vltimo. Duodeci/

Acob interpᷣtat᷑ ſupplantatoꝛ.q a
i tfacie Eſau fugies vidit in ſõpnis
ſcalã de terris ad celos qttingetẽ?
urbi. vir videns deũ. CIn pterytutẽ videſ
deũ ꝑↄtemplatõʒ. Hic ̊ ↄgruetiſſime vi /

natio famulat᷑ roni Hã ſine imaginatõe rõ

inſecus haurit.ꝑ ſenſuʒ carnis

—

int'repᷣſentat ad obſequiũ rõnis. Sʒ ⁊ ſen

ſualitas nihilomin ſatagit ⁊ ſollicita ẽ cir
ca freqns miniſteriũ.ad dñe ſue lye parata·

obſequiũ Eſt tñ balã garrula.ʒelpha vero
temulẽta Bale nãq; loquacitatẽ nec ipᷣa eiꝰ

dña rachel. cõpeſcere põt.ʒelphe ſitim. lya

oĩno extinguere nõ põt.Nã ad ſatiandũ ap

2

petitũ. ſenſualitatꝭ vino ſcʒ. id ẽ gaudio vo
luptatis. totꝰ mũdꝰ nõ ſufficit. quia quito

plus bibit. tanto amplrſitit. Uñ recte ʒzel /

pha. os inbyans vocat᷑ cuius ſitis nõ extin
guitur. ymaginatio aũt cũ tanta impoꝛtu

nitate in aure coꝛdis ꝑſtrepit.vt e clamo/

rẽ rachei om̃ino cohibere nõ poſſit. Unö

per ſtrepitũ cogitationũ e.qualis ⁊ quen

oc eſt inueterata dicit᷑. quia ĩ gar

Lapitulũ quartum.

Rius ergo de filis lye dicengn ;
p viget᷑. Ham ipᷣa pus peperiſſe le
guiltur. Igitur ſeptenaria Ayeples

ſeptẽ ſunt virtutes.oꝛdinati affectus. ſcʒ ti

mo: voloꝛ ſpes amor odii andid pudoꝛ 1.
Iſti om̃es modo poſſunt eſſe oꝛdinati. mo

pientie timoꝛ dñi. Hec eſt pꝛima virtutũ p

les.ſine qua ceteras habere ñ poteſt. hic ex.

ↄſideratõne peccatoꝛũ naſcitur. vnde iure
ruben id eſtviſionis filius vocat᷑.quia qus

to quis peccata perfectiꝰ. ſepiuſq; ↄſiderãa/

do videbit. tanto vehemẽtiꝰ timebit. Pꝛi⸗
mo filio nato ⁊ paulatim creſcẽte. ſecundꝰ
naſcitur.quia magnũ timoꝛẽ neceſſe eſt t
doloꝛ ſequat᷑ ideo merito talis filiꝰſymeon
id eſt exauditio nominat᷑.quia qui vere pe
nitendo dolet. abſq; dubio exaudiꝰ indul-

ui id eſt additꝰ vel additio dicit᷑.qꝛ illis du

fepli⸗
un
et
Piusi
kſtu
ctinn
en
ln

Nöefö

nil ſa⸗

cllin
n.Et.
Wns

Oſen
anicr

eparn
Dhae

cißge
lnmn e

Andie

doo
uqhio

geze⸗.
Men

inpormn
hcano⸗,
ſt Vrs

iten

gnoncih/
nöinen

guiiger.

.

Nend;
nmiſele
len
6,
de
gune
utunce.
dano
ncüſe
finnnnn
etheca.
meeie
guui
lugi/
bi, Pe
ſaunc⸗

eet

ſymeon
rehe
Gindul

ſes Nℳ%α⅓

liceole
illisdu
niſc

oti lo
mniegte.

genealo⸗

ſumat. Sʒ ſicut poſt creſcentẽ quotidie ti
moꝛem ſuboꝛtꝰ eſt doloꝛ.ſic vtiq; poſt ſpeʒ

natã ⁊ ꝑ quotidiana incremẽta ꝓficientem
naſcit moꝛ Hic eſt ille filioꝛũ Jacob.qui

quarto loco naſcit᷑.? Judas.id eſt ↄfitens

in ſcriptura nomĩat᷑.qꝛ quiſq; qðᷣ amat lau
dat. ⁊ illa vera laudatio.ipᷣa eſt puraofeſſio
ſemꝑ quidẽ ↄfitendo laudas.ſi ſꝑ amas et
ſemꝑ deſideras. Nec tñ ſufficit Jude ↄfeſ/
ſio dinine landis. Samatemiofeſſione pj/
pꝛij criminis.qꝛ ⁊ hãc ⁊ illa ad amoꝛẽ ⁊ ho

noꝛẽ dei multũ ꝑtinere cognoſcit.⁊ multũ

ↄmendat bonitatẽ ei.nõ ſoluʒ ꝙ bona ſua

largiter tribuat. ſz etiã ꝙ mala noſtra miſe
ricoꝛditer ignoſcit. Hic larg.hic prꝰ.vtro
biq; bonus. Ideo iudas h inceſſant᷑ ↄfitet

ne ingrat awareat. vel de indulta venia vt
de ↄceſſa gratia. Ecce& quattuoꝛ pꝛimos
filios lye. pmus eſt timo: pene.ſecundꝰ eſt

cie.⁊ poſt h̊ deſinit parerrr.
Deoednob filijs Bale.
Leapitulum quintum.
Ato itaq; Juda id ẽ bonoꝝ ĩuiſi/⸗

doloꝛ pnie. tertiꝰſpes vemie.qrtꝰamoꝛ iuſti

n beiliũ amoꝛe ſeu deſiderio exurgẽ

tte atq; feruẽte.incipit rachel amo
re plis eſtuare.qꝛ incipit velle cognoſcere.
Fiam vbi amoꝛ ibi ocułꝰ. Ideo quãtũ plꝰ
creſcit iudas.id eſt affectꝰdiligẽdi.tãto am
plius in rachel feruet deſideriũ pariẽdi id
eſt ſtudiuʒ cognoſcendi. Sʒ quia difficile

eſt.iĩmo pene ĩpoſſibile mentẽ carnalẽ ⁊ ad

huc in ſtudijs coꝛꝑaliborudẽ.ad inuiſibili

um intelligentiã aſſurgere.⁊ in illis ↄtem/

plationis oculũ figere. ideo hns e

imaginationẽ. q̃ ne d videre valet ꝑ inte

ligentie puritatẽ. Et h eſt cauſa cur rachel

pus filios habz de ancilla. q;ᷓ generet de ſe

ipᷣa. Sicut em p ruchel roneʒ. ſic p et an/
cillã intelligimꝰ imaginatõʒ.ſʒ imaginatio
alia eſt beſtialis qᷓ abſq; oĩ deliberatõe huc

illucq; vaga mẽte diſcurrit Alia ẽ rationat
qñ ex hijs q̊ ꝑ ſenſuʒ coꝛpoꝛeũ nouimꝰ.ali/⸗
quid imaginabilit᷑ fingimꝰ vt qñ ex multis
bonis vl malis.q̃ in bac vita ſenſus coꝛpo
reus exꝑit᷑ q̃le vel quãtũ bonũ vel malũ in

vita futura eſſe poſſit colligit᷑ ⁊ ex imagina

tione q̃dã futuroꝝ imago figurat᷑ talis ita
qꝙ;; imaginatio.⁊ ad bale ⁊ ad rachel ꝑtine/
re videt᷑ Ad bale ꝑtinet in quãtũ imagina
tio. ad rachel in quãtũ rõnalis Talis itaq;
ples.⁊ imaginatõis eſt ꝑ natiuitatẽ.rõnis.

ꝑ adoptõz. Hmõi em̃ pleʒ yna generat. ſzʒ
altera edacae Axrbale nuͦcp naſtik 5raI
chel moderat᷑ Sunt itaq; due filie bale. q
rü bmogenit dan dicik voſterioꝛ neptaliz H
notat. Ad dan ꝑtinet futuroꝝ maloꝝ cõſi/
deratio.ad neptalim ſpeculatio futuroꝛuz

bonoꝝ. Qnia ergo p officiuʒ dan illicitas
cogitatões depᷣhedimꝰ.arguimꝰ. dampna
mus.caſtigamꝰ.recte eũ dan.id eſt iudiciũ

vocamꝰ. Ham ad cũ ꝑtinet. exurgens ma

lum ſtatim cũ ꝑ cogitationẽ pulſat

cia.ſicad neptalim ꝑtinet per ↄſiderationẽ

pᷣmioꝝ.inflamare deſideria bona. Et quia
qñq; ↄpatione vtit vt an expſentin bono⸗

rum mititudine vł magnitudine colligit

illa futura vite gaudia qtvł qᷓnta eẽ poſſſjnt
DOñq; bo vtlt tra ſlatoe. vt qñ rey iuiſibiliũ
quzãlibet deſcriptõz tra nifertad eii
liũ ſignificatõʒ. recte neptalim dicit᷑. qͥ cõ/
paratio vel cõuerſio interptqf᷑. qꝛ ſcʒ reruz
Ppatione vtene 1 qe quicqſd ſeripti nepit.
ad ſpiritualẽ intellectũ tranfferens ↄuertit

Ethde filijs bale.

*

CLapitulũ ſextij.

y dadoptiua iã ple gaudere. pnocat᷑
tcꝛipᷣa ancillã ſuam viro traderevt
poſſit cũ ſoꝛoꝛe ſua de filioꝝ adoptõe exul/

2
.

tare. ſi igit᷑ vt dictũ eſt. ꝑ ʒelphã ſenſualita/

tẽ debemꝰacciꝑe.quã aliã q̃ſo virtutis plẽ
pᷣt ipa gignere.niſi vt diſcat ⁊ in reb ꝑſpe/
ris tpant᷑ viuere.⁊ in aduerſis patietiã hꝛe
Iſti ergo gad et aſer duo filij zelphe rigoꝛ
videlicʒ abſtinẽtie.⁊ rigoꝛ patiẽtie.ᷣ eſt ge
miĩa vᷣtutij ꝓles quã ʒelpha qͥde parit.ĩ do
loꝛe tũ.ad magna felicitatẽ ⁊ btitudinẽ do

mine ſue. qꝛ ꝑ abſtinẽtiã ⁊ patictiã caro qq

dẽ affligit᷑.ſʒ ad magnã inde pacẽ⁊ tranqͥl
litatez animꝰ cõponit Hic eſt ꝙ nato gad.
lya exclamat dicẽs. Felicit.Et iteꝝ aſer na
ſcẽte ꝓnũciat. Hoc beatitudie mea. Un
de ⁊ gad id eit felicitas dicitur.⁊ aſer bea/
tus ſeu beatitudo noĩat᷑. Sʒ qñ queſo lvxa

ancillã ſuã viro ſuo traderet.veltales ado

ptaret.niſi ſoꝛoꝛ ſue exẽplopuocata fniſſet

ciu add ogitationẽ pulſat. in iudi
ciũ adducere. diligenter diſcutcre. depꝛe/
henſum dampnare.? deceptoꝛiã cogitati /
tinguere. Ded ſicut ad officiũ dan ſpectat
ꝑ pᷣſentationẽ pene repꝛimere erurgẽtia vi

rey viſibi

Deduobo filijs zelbbe.

Iges itaq; lya. ſoꝛoꝛẽ ſuã rachel

–
1—

8 . .

Pꝛius em̃ ſp eſt vt ancilla rachel redi/
gat ſub viri ptãte.q;ᷓ ancilla lye.qꝛ ſi imagi
natõis euagatio.ꝗᷓ fit ꝑ inutiles cogitatio⸗
nes pus nõ repmit᷑. ſenſnalitatꝭ imoderatꝰ

*De mandragoꝛis ruben.

Attis itaq; gad ⁊ aſer. Jam tpᷣs inn Capitulü octe — .
Oſt Iſachar ʒabulon naſcirqͥ ha
p bitaculũ foꝛtitudis interpᷣtat᷑. per
quẽ intelligimꝰodiũ bonũ.odiuʒ

ſi tñ eũ foꝛas ire nõ pigeat Per ru

ben vt pdictũ eſt timoꝛẽ dei accipimꝰ q in
tus ẽ qñ in ſecreto coꝛdis.in ↄſpectu dei.ĩ
nr̃a cõſcia trepidam ſʒ foꝛas exit qñn ꝓpter

deũ. etia boĩb nos ad oẽm obedietia incli
namꝰ.Exit ruben tꝑe meſſis tritici.qñ ex

imꝑio obedietie.exercet ſe timoꝛ in oꝑibuſ

iuſticie. Zuũcaũt ruben mãdragoꝛas inue

.

arger

.2.—

goꝛas odoꝛ? ſuũ ſolent lateſ

neopimiõis ſama deben accihe. Js adem
tüc lya accipit.q oblata laus affecrũ tan/

git. qñ in laudis ſuepconns anim afficik.
T⁊ huerſe delectat? Haꝝ partes rachel petit

3 „

Hlagrat. qꝛ ſuadet affectõi ro pumani fano/
ris appetitũ ſub ſuo moderamiĩe tpare.ſi ad
multiplicida virtutu ple; cupnt de diniin
ſpũs copła gaudere. Nouit em rachel me/

lius q; lya mandragoꝛis vti.qꝛ qincqͥd af/
fectio coꝛdis vſurpatad landęæ ſui.rectiꝰ ſa
ne rõ retoꝛquet ad glłiam dei.Recte aũt ru
ben p ceterꝭ filijs lye poſt natos gad ⁊ aſer
mandragoꝛas iueniſſe dicit᷑ q; quẽlibet ex
oꝑibo pᷣclaris abſtinẽtie ⁊ patietie ad timo
rẽ nõ ad tumoꝛẽ pfeciſſe.maxie laudamꝰ ⁊
miramur. De Iſachar qnto filio lye.
LCLapituſi ſeptimi. ⸗
Nd ,⁰6o⁰ß—hbſtea quinto loco lye filtꝰ Iſa⸗
p ccar naſcit Hicẽ internũ gaudiũ
ſpualis oulcedo. qᷓ intus ſentit᷑.
quã tũc veracithabemꝰ. qn de veris ⁊ ĩter
nis bonis gaudemꝰ Pꝛo tali ꝓle libent᷑ lya
mãdragoꝛas oↄtempſit. vt talè filiũ habere
poſſit. Dens etem q in laude boĩum dele
ctat᷑qͥd ſit ineternũ gaudiũ exꝑiri nõ mere
tur. Recte aũt pꝰnatiuitateʒ gad ⁊ aſer lya
tale filiũ genuit. qꝛ niſi ꝑ abſtinctiã ⁊ patie
tiaʒ. mens hũgna ad veꝝ gaudiũ nõ ꝑtin/
git. O poꝛtet & nõ ſolũ falſaʒ delecaloz ſed
etiã vanã ꝑturbationẽ excludere.qᷣ vult de
veritate gaudere. Iſachar aut merces iter

pᷣtatf᷑.qꝛ ex nris laboꝛibo tale gaudiu veꝝ. x

ſeneranti longa nimitate etpectamꝰ. Cin⸗

nit. qs ab ipo mr̃ e'lya accipit.qꝛ ꝑ mãdra
.bo⸗

lya acedit. vt vin accipiqt. ꝗ plis deſid eriñ

gaudij dnlcedinẽ ſcriptura nũc guſtũ nũe
cbꝛietatẽ vocat.vt q;ᷓ ſit pᷣua vł magna oſtẽ

dat. Pꝛaua quidẽ ad ↄpatõʒ futurepleni/

tudinis. magna aũt. in ↄpatõne cuiuſtibet
mundane iocũditatis.
Deoe ſexco lye filio ʒabulton.

CLCapitulũ octanuau.

oꝛdinatũ.odiũ vicioꝝ.Oe q pheta. Perte
cto odio odera ilos.Et iteꝝ. Omnẽ viam
iniqͥᷣtatis odio habui Hic eſt ille egregius
miles dei.ꝗ bella dñi p̃liari nõ ceſſat.⁊ qu
vſitato noĩe ſcriptura ʒelũ dñi vel ʒelũ re⸗
titudinis appellat. Recte & poſt Iſachar

qui merces interpᷣtat᷑ ʒabulon id eſt habi/

taculũ foꝛtitudinis naſcit᷑ quia poſt degu/

rabilit otra teptationes roboꝛat. ? io ſua
pericula ꝑuipendẽs. dñi iniurias foꝛtiter
vlciſcit. Iſte eſt zabulon.qᷣ iraſcendo iram
dei placare ↄſueuit.qui pie ſeuiẽdo.dũ ho
minũ vicia coꝛꝛigit.eis qi nõ ꝑcendo meli

us parcit. Abſq; dubio nil ſic placet deo

modo ʒelus aniaꝝ Judã aũt ? iſachar o/
us q; ʒabulon. lyam pepiſſe legim Er per
iuda charitatis amoꝛe ꝑ iſachar ſpirituali
um gaudion erpientii ſignificariiam diri

mus. Pꝛius itaq; iudãa ⁊ iſachar naſci ne/

ceſſe eſt. qm mens q charitatis? interne ſu
auitatis adhuc expers ẽ. rectitudinis noꝛ/

lon nõ ſolu delinqᷓntes coꝛrigere. ſʒ ⁊ tꝑe

tribulatõis ↄtra ꝑſequẽtes defenſare.alio
quin verꝰʒelus non eſt.ſi paratioꝛ eſt ad fe
riendũ qꝙ; ad ptegendũ. Ideo habitaculuʒ
foꝛtitudinis merito interpꝛerat᷑ Zabulon.
quia perfectus ʒelus.tanq;ᷓ foꝛte domicili
um ⁊ firmiter munitũ debʒ infirmioꝛes cõ
tra omnia pericula. doctrina ⁊ oꝛatione ꝓ/
tegere ⁊ vndiq; munire.⁊ in hoc non ſoluʒ
infatigabiliter.ſed etiã inſuperabiliter per
ſeuerare. Magna aũt eſt hec virtus. cuiuſ
officio gulſnon ſolũ ſeipᷣm contra vicia
munit.ſed etiam alios a peccatoꝝ laqueis
eripere contendit.⁊ quoꝝ nõ poteſt malici
am in meliꝰmutare.nitit᷑ ſaltẽ reſiſtẽdo rep
mere. Quã maioꝛẽ gratiã poteſt deꝰ homi

ni ↄferre.q; vterꝰminiſterio. puerſi hoĩes ĩ
melius cõmutent᷑.⁊ vt de filijs dyaboli fi

lij dei efficiantur. An foꝛte cuiq;ᷓ matus

ſtata eterne mercedis dulcedint᷑. anim mi

Neccari
nocos
Credi
0neg
ndi
Cione

ſch

y⸗,
lins
tucin

gpol
nüz

Mrci

mn
ctüe
Nlina
N
dce
fater
iun⸗
Hhic
U.
diſ
cere
dey
läy.
hote
Ina
gco:
ſent
S
dip
ſeen
ſiſer
ſhe
in
Pi⸗
di⸗

uſtänüe
ugnaoſte⸗
mepleni/
diſtbet

nnacer 1
Got ger.

oni ogiu;
en pene
merhyn
tegregins
ſrtgs
W
chx
dckden⸗
idhn
ne anini
Ak tioſs
fius fonir
ſcchcbinn
müitoduho
Neenconci
ben deog
rlcher⸗
n n
pinnul
jinn din
aie⸗
nemeſ
niston
ciüzabn
ſrſede
ſore. No⸗
Nekast⸗
lbiueuicz
Zplon
rdonci
onche⸗
cvonſo⸗
bilterpe⸗
mugi
en n
1 boes
Nnalia
iton
ohonm
ſhorey
olſh
niſſe

ter e lya. Ditauit me dñs dote bona.

videbit᷑ eẽ moꝛtuos ſuſcitare. Ergo ne ma
ius erit ſuſcitare carnẽ iteꝝ moꝛiturãqᷓ;a/

mimã ĩeternũ victurã.⁊ carnẽ reuocare ad
gaudia mundi q; aie reſtituere gaudia celi

HMerito ergo zabulon nato.exclamat ma/

De dina filia lye ſeptimo genita.
