tia ↄcluſio.qꝙ cito ⁊c̃.qꝛ Ecce.Ecce em̃ rex

tuus venit tibi iuſtꝰꝛ ſaluatoꝛ Zach.ix. Nã
ꝓpe eſt vt veniat tpᷣs e ⁊ dies eiꝰ nõ elonga

bunt᷑ Iſa. xiiij. Ecce igit᷑ Ecce rex tuꝰvenit
tibi mãſuet?ꝰ Matth. xxj. Et ideo.ecce nũc
tpᷣus acceptabile ecce nũc dies ſalutis Se
cunua ad Coꝛinth.vj. caplo. Eſt igit p

ma cõcluſio ꝙ de?c ⁊ hãc ꝓbat ĩfinita po/

tentia in redemptõe. Saluatoꝛ tuꝰ. Unde
ſolus ille redimere potuit ⁊ ſaluare.qui de
us eſt infinitã habẽs potentiã. Saluatoꝛ
inquit nõ eſt pᷣter me Oſee.xiij.

Secun

dugl
hntui
nin
Jnip
lnse⸗
otd
ſtratio
hineb
Eccei
tamur
duſio
ſimem
helke
deicl.
turus⸗
nntoꝛ
nede
centi
hotme
clſe
turin
pellt
Pömt
erur,
düse
cheei
tese
cluun
ſounk.
orüci
Ouse⸗
cllio
Teguin

Potuit

igide
nsine
peni
tens.
queot
llatoꝛi
uore
grran
püram
doctoꝛe
fuarun
latſanc
rodiß
andien
weſtn
gedar⸗
ſuntn

ſcbarter
dobiter
Cpeini⸗
nbikiſ⸗
lseſtz
Keclie
nn
Unrlon
ckirr⸗
nſn
lgnnndo
ſonisd
Auspr
lns Aue
nulah.
donnas
ſli⸗
oetde
lna
ttun⸗

nee
nüigt
nr
Vci
nunq,
Niſa
moct
mc
.
aculi
iun
gront
epi.
loipen
giian
ukten
lae
Stenum
itam
cne
Piei
ngt
vprent
cenc
4o
tz
inpo/
E
qulde
lN

Oann

da ↄcluſio eſt Homo ⁊c. Et hãc pbatin

finita clemẽtia ĩ paſſiõe.Ad quã venit.Ue
nit iquã peccatoꝛes ſaluoſ facere.pᷣma thi.

1. In ipᷣa em̃ xpᷣi paſſione eius vera huma/

nitas eſt pbata. Tertia ↄcluſio eſt. ci
to ⁊c̃. Et hancpbat diffinita pñtia in demõ
ſtratione. Ecce Unde ꝓpbeta iſaias cũ io/
hãne baptiſta xpᷣi indice monſtrat d.Ecce
Ecce inquit agnus dei.ecce qͥ tollit pecca/
ta mundi. Jo.j. Expdictis aũt triba cõ/
cluſionib triplicis erroꝛis falſitas apertii
ſime monſtrat. Uñ expma ↄcluſione re
pellit erroꝛ arrianoꝝ xpᷣʒ nõ credentiũ eſſe
dei eſſentiã.qꝛ ſcðᷣm ꝓphetã.deus erat ven
turus ⁊c.qꝛ ſaluatoꝛ tuꝰ. Nã deꝰ meus ſal/
natoꝛ meus.ij.Re.xxvij.c.Ex ſcðᷣa ↄcluſio
ne deſtruit᷑ erroꝛ manicheoꝝxp̃i coꝛpus di
centiũ nõ veꝝ ſed fantaſiã.qꝛ ſcdõᷣm ꝓphetaʒ
homo erat futurus ⁊c̃. Jõ dicit venit. Naʒ
cũ ſcriptũ ſit. Uerbũ caro factum eſt.Dici
tur.in ꝓpꝛia venit ⁊c̃. Ex tertia ↄcluſione re
pellitur erroꝛ iudeoꝝ adhuc expectantiuʒ
xpᷣm ſeu meſſiam. Nã ſcdᷣm ꝓphetam. Cito
erat viſurus ⁊c̃ Ideo dicit ecce.Ecce ergo
dñs egrediet᷑ de loco ſuo ⁊ deſcendet. Hi
chee.iij.c. Et ſic patet qũo in themate nr̃o
tres ↄcluſiones innuunt᷑.tres queſtiones
ſoluunt.ex qͥb trium erroꝝ deſtructões in
ſerunt. Pꝛima igit᷑queſtio antiquoꝛuʒ
patrũ circa aduentũ dñi noſtri ihu xpᷣi erat
Quis eſt iſte ⁊c̃. Ad quã reſpondet pᷣma cõ
cluſio ꝙ deus eſt ⁊c.⁊ hanc ↄcluſionẽpbat
⁊c̃.quia ſaluatoꝛ tuus. Quis em̃ niſi deus

potuit eẽ ſaluatoꝛ tuus. Certe nullus. Eſt

igit᷑ deus quieſt ſaluatoꝛ tuꝰ Saluatoꝛ tu
us inquã culpã dimittẽs. Saluatoꝛ tuus
penã remittens. Saluatoꝛ tuꝰ gratiã ĩmit
tens. Saluatoꝛ tuus gloꝛiam pꝛomittẽs
que omnia facere non poteſt niſi deꝰ. Sal
uatoꝛ inquit nõ eſt pᷣter me Oſee.xiij. Exqͥ
bus repellit᷑ erroꝛ arrianoꝝ ⁊c̃. Dicebãt eĩ
arriani xpᷣm nõ eſſe veꝝ deũ.ſed creaturaʒ
puram. Hunc aũit erroꝛẽ pmitiue eccleſie
doctoꝛes ⁊ pᷣcipue Auguſtinꝰaꝑtiſſime cõ
futarunt Cõtra iſtos quoq; elegant᷑ diſpu
tat ſancłthomas in ſumma ↄtra gentiles
caplo.xxxij. Jõ ↄtra tales ꝓ nunc nõ arbi/
troꝛ diſputandũ. Sed hic pauliſper obui
andũ eſt ꝑfidie iudeoꝝ.qui q;uis expectẽt
meſſyam in ꝓphetis ⁊ lege ꝓmiſſuʒ nõ tam
credũt ipᷣm foꝛe verũ deum.cõtra quos ex

ſuaꝝ teſtimonijs ſcripturaruʒ ꝓbãdum eſt

ci ⁊ ſimiliter veꝝ deũ. O igit̃᷑ gens incre
dula.gens pfiga conſule ſacros codices le
gis tue.? cũ ſcriptum ſit.quia in oꝛe duoꝝ
vel triũ teſtium ſtet ome verbũ. Deu.xvij.
nõ tamẽ ſolũ duos vel tres.immo qᷓ; pluri
mos reperieſ xpᷣi teſtes Cõſule igit᷑ o iudea
nle emnidzaher m. ⁊ ipᷣe iheremias
xxxiij.tibi dicet Eccedies veniunt dicitdo
minusꝰ? ſuſcitabo dauid germẽ iuſtũ.⁊ per
hoc aparet xpᷣi humanitas. Nam hec au/
ctoꝛitas ſcdõᷣm omnes expoſitoꝛes hebꝛeos

meſſyam in lege pmiſſum ven bhominẽ diä/

ad litterã intelligit᷑ de meſſya. vnde ⁊ trani

latio caldeica q̃ a indeis appꝛobat᷑ vbihabe
mus germen iuſtũ habet meſſyam iuſtum
Sed quod ad diuinitatẽ pertinet.ſequit᷑ ĩ
eadẽ ſerie textus ⁊ de eadẽ ꝑſona.Et hoc ẽ
nome quod vocabũt eũ dñs deus iuſtꝰ no
ſter. Et vbi habemꝰdñs deꝰ iuſtus noſter.
habet᷑ in hebꝛeo.nomẽ dñi thetragrama/
thon.hoc aũt eſt nomẽ apꝛopꝛiatũ altiſſi-
mo creatoꝛi.ſicut dicit rabi moyſes ĩ libꝛo
directionis ꝑplexoꝛis. Uocabit᷑ igit meſſy
as dñs de noſter. Qui tamẽ nõ vſurparet
diuinitatis nomen. nec ꝑmittereth̊ᷣ noĩe ſe
vocari.niſi in veritate deeſſet.cuzʒ iudei ex
pectent eũ hominẽ ſanctũ⁊ iuſtũ.ĩmo moy
ſe ſanctioꝛẽ.ſicut de eo ſcriptuʒ eſt vbi ſup̃.
Regnabit rex ⁊ ſapiens erit ⁊ faciet iudici/
um ⁊ iuſticiã in terra. Habes igit᷑ iheremi
am aptiſſimũ xpᷣiteſte. Sed ↄſule iſaiã

⁊ipe iſaias.ix.c.tibi dicet.Paruulus natuſ

eſt nobis⁊ filius dateſt nobis.⁊ factus eſt
pncipatus ſuꝑ humenꝝ eius.⁊ vocabit᷑ no/
men eius admirabilis deus foꝛtis pat᷑ fu/
turi ſeculi pnceps pacis. Per h̊ em̃ ꝙ dici
tur ꝑuulus⁊c̃.xpᷣi humamias oſtendit᷑ſed
ꝙ ſequit᷑ ⁊ vocabit᷑ ⁊c.eiꝰ diuinitatẽ demõ
ſtrat. Que aũt dicta auctoꝛitas nõ de eʒe/
chia rege ſicut quidã iudeoꝝ fabulant᷑. ſed

de meſſ ya ſit intelligenda.patet ꝑ tranſſati

onem caldaicã que ſic habet. Infans dat⸗
eſt nobis ⁊ filius dat eſt nobis.⁊ recipiet
ſuper ſe legẽ ad ſeruãdũ eam. ⁊ vocabitur
nomẽ admirabilis.ↄſiliarius.deus foꝛtis
ꝑmanens in ſecula ſeculoꝝ meſſyas in eiuſ
dieb pax multiplicabi᷑. Cõſule inſu⸗
micheã ꝓphetam.⁊ ipᷣe mich.v.c. tibi dicet.
Et tu bethleem effrata ꝑuula es in milibꝰ
iuda.ex te egrediet᷑ qui ſit dñatoꝛ in iſrael.

⁊ egreſſus eius ſicut ab initio a diebb eter

nltatis.CX aũt hec auctoꝛitas ad litterã ſit
8 2

De aouentu domint

de xpo exponẽda patet p tranſlationẽ cal/ ille pſalmꝰad litterã intelligẽdus eſt dere/ 2 dar
daicam. que vbi habemꝰ. ex te egrediet᷑ ꝛc. ge meſſya ſcoᷣm omes doctoꝛes hebꝛeoꝛü. lan
habz. er te egrediet mihi meſfyas. Derhoc Ibidẽ aüt de deo dici Specioſus foꝛma due
aguũt qð dicit᷑. ꝙ egrediet᷑ de bethleẽ oſtendit p filijs hominũ. Ubiſcoᷣm tranſiationem n B
xpᷣi humanitas.q ſcoõm carnẽ natus eſt de caldaicã ſic habetur. Pulchꝛitudo tua rex nis.
ſemine danid. q̃ fuit de bethleẽ vt habet.j. meſſyas maioꝛ q;ᷓ filioꝝ homini Et de iſto dee
ſe. xvj. Es quoq; natus eſtin bethleẽ ꝓ/ rege ſubdit᷑. Audi filia ⁊ vide ⁊c. Sequit ceinſ
pter quod ſcribe iudeoꝝ? periti ab herode auñt ad wpoſitũ. Cõcupiſcet decoꝛẽ tuũ.qm̃
interrogati de loco natiuitatis xp̃ᷣi. Watt. iße eſt dñs deus tuus 2 adoꝛabũt eum ⁊c̃. ſßeno
üjj. Rñderunt ꝙ in bethleẽ naſceret᷑ h pban Hec pſalmiſta. Habetis igit᷑ o iudei ha noort⸗
tes auctoꝛitate michee ſuꝑi allegata. Der betis veſtraꝝ teſtimonia ſcripturaꝝ in qui ſei⸗
exituz ⁊c̃. clare expmit᷑ xpᷣi diuinitas q̃ ſcdʒ bus putatis vitã eternã habere.ꝑ que chꝛi nosſ.
diuinitatẽ a deo patre ſemꝑ naſcit᷑ſꝑ naſce ſti humanitas ⁊ diuinitas aꝑte monſtrat᷑. Fegn
tur ⁊ eternalit᷑ naſcebat ſieut deducit ma / ioõ dicebat vobis xpᷣs noſter. Scrutamini 1d
giſter ſentẽtia; li.j. di. ix. ex verbis Gꝛeg. ſcripturas in. Ibo putatis vitã eternã habe up.
Augu. hylarij.⁊ alioꝝ doctox. Sʒ iteꝝ re⁊ ille ſunt q teſtimoniuʒ phibent de me. d
ↄſule zachariã? ipe ʒach. ix c. tibi dicet. Ex Jo.v.c.O igit᷑ iudea cur nõ credis.Curũ ſeßn⸗
ulta ſatis filia ſyon. iubila filia ihꝛłm. ecce credis xpᷣo noſtro veritati teſtimoniũ phi ⸗/ nüde
rex tuus venit tibi ſanct ſaluatoꝛ. ⁊ ipſe benti. fleſcio cur nõ credis niſi qꝛ obſtina/ ſm
panper ⁊ aſcendẽs ſuꝑ aſinã ⁊c. Per h̊ qʒ ta es ⁊ ꝓpter peccata tua excecata ignoꝛan/ cie
dicit᷑ pauper xpᷣi humanitas oſtẽdit᷑ in q ſi tie cecitate. SDic em̃ ꝓpheta tuꝰ movſes om etüiſ
cut paupꝑ eſt inter homĩes ↄuerſatus ſʒ per nibus bonis pᷣmiſſis populo iudeoꝝ.dum md
H qdð dicit᷑ rex tuꝰ⁊ ſaluatoꝛ tipediuinitaſ tamen mandatis dñicis obedirent. ſubiũ/ ape
monſtrat᷑ſcoᷣm quã regnare potuit ſalua xit. ꝙ ſi audire noluerꝭ vocẽ domini dei tui fol⸗
re. Sʒ ꝙ hec auctoꝛitas intelligi debeat & vt cuſtodias ⁊ facias omia mãdata eb. ve fugar
meſſya patet ꝑ quandã gloſam hebꝛaicam nient ſuper te om̃es maledictões iſte? mulł utlan
apud hebꝛeos auctoꝛitatẽ ſup illð Can... tis maledictionib recitatis adiecit. Percu warli⸗
exultabim? ⁊ letabimur in te ⁊c. Conſu / tiet te dominꝰ amẽtia ⁊ cecitate Iſaias quo Mut
le inſuꝑ o iudea ↄſule ſalomonẽ pacificuʒ q; pꝛeco xp̃i ⁊ fidei xpᷣiane clariſſimus.im/ xpſo
regẽ tuũ.⁊ ipᷣe in canticis ſuis ·iiij.c.tibi. di mo dñs per Jſaiã de hac cecitate iudeoꝛũ M
cet.Egredimini filie ſyon ⁊ videte regẽ ſa / nõ ſiluit.ſicut patet J ſa. vj. xxix. liij. capłis kaſur
lomonẽ in dyademate q̊ coꝛonauit eũ mar Multa quoq; hic cauſa bꝛeuitatis non diſfon
ſua. Cũ em̃ ſcõᷣm om̃es doctoꝛes hebꝛeoꝝ dicenda dehaciudeoꝝ ↄuerſione in libꝛis bipiet
in illo libꝛo canticoꝝ aga kde deo ⁊ ſynago ꝓpheticis tinent᷑.in bus etiã phibet cy et düpll
ga ſub noĩe ſalomonis ⁊ ſub noĩe ſpõſe ſue ipᷣi finalitad dñm ↄuertent. Sic em moy ſeplur
ita ꝙ ſub noĩe ſalomonis intelligit ipe deꝰ?. ſes ait. Noniſſimo aũt tꝑe ↄuerteris ad do tha
qui eſt magnꝰſalomon id ẽ rex pacificus et minũ deum tuũ. ⁊ audies vocẽ eius. Deu. busr
facies ↄcoꝛdiã in ſublimiba ſuis. Job.xxv. iiij. Sic ⁊ dauid. Conuertent᷑ inqt ad ve/ futi
Sequit᷑ ꝙ ꝑ illa verba dat intelligi ꝙ de? ſperã ⁊c.ps.xlviij.Et hec de pꝛima queſti/ demnn
habet matrẽ qðᷣ impoſſibile eſt ſcᷣm natu one. vè ũtt.— 8 Er
ram diuinã. Eſt igit᷑ meſſyas verus de et Deſcõda queſtione. uinebe
verus homo. matrẽ habẽs nõ ſcᷣm natu/½· Ecunda queſtio antiquoꝝ patrũ luris⸗
ram diuinã.ſʒ humanã. Nec potes dicree ſcirca aduentũ dñi noſtri ihu xpᷣi ſtſupo
q bic vocet ſyna goga delmaier. ge htui⸗ eerat. Qualis eſt. ⁊c. Ad quã reſpõ geeaturt
textib nõ ↄcoꝛdat. Alibi em̃ vocat filia ſiẽ det ſecunda ↄcluſio ꝙ homo ⁊c̃. Et hãc cõ miceken
iheremie xxxj.qñq; ſpõſa.qñq; amica ſicut cluſionẽ ꝓbat ⁊c̃. Ad quã venit. Uenit in/⸗ Scs
patet in młtis ſcripture locis. ſz nullibi vo quã venit medicus ad egrotos. venit redẽ apobe
catur mater. Habes igit᷑ ſalomonẽ pacifi/ ptoꝛ ad venditos.venit via ad errantes.ve Ueoe
cum regẽ tuũ fideliſſimũ xpᷣiteſte. Sed o nit vita ad moꝛtuos Uenit cũ ſalute.venit maniſe
iteꝝ ↄſule dauid regẽ⁊ eximiũ ꝓphetaꝛuʒ.?· cum vngentis. venit cuʒ gloꝛia. Uenit em̃ corpy
ipᷣe ps.xliiij.dicet tibi. meſſyã adoꝛandieẽ nec ſine ſalute ihus. nec ſine vnctione xpᷣs. porere
adoꝛatione latrie q̃ ſoli deo debet᷑. Uñ toꝰ

nec ſine gloꝛia dei filius. Hec aũt Bernar ry

dere⸗
Lorü.
ſom
Menm
rner
N
Sn
ii
tanti
iuih
ncei
guechi
oncrr.
umin
ihabe
ene.
Ci
üͤſbi
dbkins⸗
Nornn
ſson
Ndun
bſubi/
ideitu
.X
Pnu!
ſon
vo
gin/
cori
hls
non
hs
ige
ennon
fsado
1s ar
tacre⸗

Nrmn
buch
lirehe
ſhacc
Mntin,
mntrede
nteose
tevenit
lentn
voneſße.
18 ar

. ð

fugarũt. Cotra iſtos qnoq; e

dDus ciſtercienſis in ᷣmone de vigilia nati tia ratio erat talis Cũ em̃ virile ſemẽ in bu
uitatis dñi. Uidete igit᷑ venientẽ. Cenitei mana generatõeſcom phiſicos tanq; pnci
ſaliens in mõtibo ⁊ trãſſiliens colles Can. pin actiuũ reqͥat᷑nimis videt᷑a naturalib

2* 2*

ij.imo ſcᷣm gloſaʒ magni catho.phi oꝛige pncipijs alienũ hominẽ de ᷣgine mrena⸗/

nis. venit ſaliens de celo in virginis vteꝝ. ſci.⁊ abſq; virili ſemie pcreari.ſicut tamen

de vtero in pᷣſepe.de pᷣſepe in crucẽ.de cru dexpo catholica fides ponit. Dʒ quia

ce in ſepulchꝛũ.de ſepulchꝛo rediit in celũ amoꝛ huſꝰincarnatõnis cauſa fuit dicente

Uenitigit:ſed ad qͥd venerit audiamꝰvt hugone in libꝛo de charitate. ꝙ; ſola cbari /
ſpᷣe nos eximereta demonis ptãte. Utipᷣe tas deũ decelo ad terras trabere potuit. ⁊

nos redimeret a moꝛt penalitate. Ut nos hominẽ de terra ad celuʒ ſubleuare. Ideo
ſecũ ↄiungeret fraterna germanitate. Ut amoꝛ iſtã cauſi aʒ defendẽdo ⁊ pꝛefatis rati

nos ſecũ aſſumeret in ſuꝑna claritate. oniborñdendo ↄtra naturã aliqᷣbo rõnibuſ

. 3.

Exquihbclare deſtruit᷑ erroꝛ manicheoꝝ arguere videbat. Erat aũt pma rõ talis
⁊c̃. Dicebant em̃ manichei deifiliũ nõ veꝝ Cũ em̃ inquit amoꝛ de pꝛecipiat ſe ab ho
coꝛpyſʒ fantaſticuʒ aſſumpſiſſe. vñ ſeqtur mine diligi toto coꝛde. Deu.vj. ↄueniẽs fu
tra dicta. dei filiũ ſcʒ nõ veꝝ hominẽ fuiſ it vt ipſe hominẽ diligeret ⁊ igne dilectõis
ſe. ſʒ fantaſma. ⁊ ſictotũ incarnatõis myſte ſue ignẽ amoꝛis accẽderet in hoĩe. ipſemet

„

riũ deſtruit᷑.⁊ ad q̃ndã deducit᷑fictioneʒ ⁊ adimplẽs qð mãdaui
ſic mentit᷑ ſcriptura dicẽs Uerbũ caro fa em̃ ii
ctũ eſt.ſi ſolũ fantaſtica caro fuit. Mentit᷑
etiã ſcriptura dicẽs ihm xpᷣʒ ambulaſſe co

ddumples uit ab hoĩe obſeruari.
Sic em̃ deũ alloquit pheta dicẽs.Exur⸗/

Sune in pꝛecepto qð mãdaſti. in pſalmo.
Dic em̃ moꝛalis ſeneca amoꝛis regulã po

mediſſe moꝛtuũ fuiſſe ⁊ ſepultũ.ſi hec ſola nit.Ego inqͥt mõſt. vo tibi amatoꝛiũ ſine

apparitõe fantaſtica ↄtigerunt. Hũc aũt er medicamẽto.ſine herba.ſine vlliꝰ venefice
roꝛẽ pᷣmitiui eccłie doctoꝛes ſotziſſime ef carmie.Si vis amari ama. Amoꝛ aũt dei
a iſtos quoq; elegãter diſpyu ad hoĩes.nullomodo potuit homini effica
tatſanc Chomas in ſũma ↄtra gẽtiles. c. tius demõſtrari. q; ꝑ hoc ꝙ homini vniri

xrir.liq̃rti Jõ ↄtra tales ꝓ nũc nõ arbitroꝛ voluit in ꝑſona.Eſt em ꝓpꝛiũ amoꝛis amã

diſputandũ Sʒ hic pauliſper videndũ eſt tem vnire cũ amato.ſcᷣm illud phᷣi.viij.⁊.
de ipſo incarnatõis myſterio ⁊ admirabili ix.ethicoꝝ. Amicꝰ ẽ alter ego. Uñ cũ ami⸗/

*

ↄmercio q̊ de hõ faciꝰeſt noſtrã humanita cicia in quadã eq̃litate ↄſiſtat ſcdᷣm philo⸗
tẽaſſumẽs. Cũ aũt ſuꝑ hac arduiſſima ſophoꝝ doctrinã.ea qᷓ multũ ineqlia ſuntĩ
difficultate attenti?meditarer. aſtitiſſe mi/ amicicia vident᷑ copulari nõ poſſe.niſi ſal/
hi viſe ſunt due mulieres reuerẽdi admo/ tẽ ad quandã ſint equalitatẽ redacta. Hec
dvu vull.ꝗᷓ ſuꝑ hac materia diſputãtes int eſt doctrina phi.viij.⁊/ix. ethicoꝛꝝ. Ad h
ſe plurimũ diſcrepare videbant᷑. Pꝛima e/ aigit᷑ ꝙ inter hominẽt deũ amicicia ſernare
rat natura.ſecũda amoꝛ. Natura em aliqͥ/ tur.ↄgruebat homini vt de hõ fieret. quia
bus rõnibo cõcludere videbat᷑.ꝙ nec vtile etiã hõ homĩ naturalit᷑ amiceſt. vt ſic duz

fuit.ĩmo nec poſſibile hominẽ deũ eẽ.vnð viſibiliter deũ cognoſcimꝰ.ꝑ hunc ad inui
de mult pancas retinui rõnes h ſubiectas ſibiliũ amoꝛẽ rapiamur. Exhijs igit᷑ pma
Erat igit᷑ ma rõ talis.Cõuenit inqͥtdi rõ natureeſt ſoluta. Scða rõ quã amoꝛ
uine bonitati. vt oĩa oꝛdinẽteneit ſuis na/ faciebat erat talis. Illi inqͥt diuine detra/
turis ↄgruentẽ. Eſt aũt h̊ oꝛdo reꝝvt deuſ hunt potẽtie.qͥ deũ aſſerũt icarnari nõ poſ
ſit ſuꝑ oĩa exaltatꝰ.hõ vero inter inferioꝛes ſe.cũ ipſe ſit oipotens ſicut ſcriptũ ẽ. Non

„

creaturas collocat.nõ igit᷑ decuit diuinã erit impoſſibile apud deũ om̃e verbũ. Lu

maieſtatẽ vniri nature ↄditionis ſeruilis. ce.j.Etrurſus.Apud deum oĩa poſſibilia
Sca ratio erat talis Uerũ eſt: a pis ſunt Matth.xix. Nec ſic intelligẽda eſt in⸗

——

. amobatg ve nac coꝛpus ẽ.neq; virtus carnatio verbi q̃i verbũ ſit in carnẽ cõuer/
in coꝛpe. Hʒ ſi de carnẽ aſſumpſiſſet hu/ ſum aut co⸗ .
manã ſequit᷑.vel ꝙ ipſe mutatus fuiſſet in Cci aſſerere videbant᷑ q̃re nec ſequit᷑ ꝙ ver⸗
coꝛpꝰ. vl ſaltẽ ꝙ poſt ĩcarnatõʒ virtꝰ in coꝛ ꝰ bũ ſit ſubſtãtialit mutatũ in ſeipſo. Sed h̊

3 ſi de carnẽ aſſumpſiſſet hu/ ſum aut coꝛꝑi vnitũ ſicut foꝛma.vt hereti/

poꝛe ⁊ coꝛꝑalis extitiſſet. Impoſſibile ẽ igi mutatio ſolũ in ea natura facta eſt quã aſ⸗
tur vt videt᷑ deũ fuiſſe incarnatũ. Ter/ ſumpſit.Et ſic ſecũda nature rõ eſt ioluta.

De aduentu vomini

Tertia rõ quã amoꝛ faciebat ſoluendo natura finaliter amoꝛẽ recommẽdans veor wu
triplicẽ nature rõneʒ ſup tactaʒ talis erat. bis boccij tertio de cõſolatione metro vlti b
Nõne inqͥt deꝰ oĩpotẽs volũtatẽ hñs vni// mo exclamauit dicens.O felix hominũ ge lemnp
uerlalit efficacem. potuit ſine virili auxilio nus. ſi veſtros animos amoꝛ quo celum re ceh.
ſoamare pueꝝ in vtero vᷣginali. Cu etiã in gitur regat. Et hec deſcdᷣa ↄcluſione⁊ ſuo tcer
alijs aĩaliuʒ ſpeciebi qruʒ femie ſolẽt vmu coꝛrelario dicta ſufficiant. uhoce
niter ex ſocietate manis ↄciꝑe aliq̃tiens in./ Detertia q̃ſtioſe. nierden
ueniat᷑ ꝙ ſine mare ↄcipiũt ⁊ pariũt miris Ertia queſtio antiquoꝛum patrũ autem
modis. ſicut patet deqͥpuſdã equab de q t circa aduentũ domini noſtriihu ſtedeſt
bus recitat virgilius in geoꝛgicis.li.iij. eet· chꝛiſti erat. Quando ⁊ cetera Ad Ged⸗
plinpᷣli. viij. hyſtoꝛie naturalis. qᷣb etiã cõ quã reſpondet tertia concluſio ꝙ cito ⁊ ce/ ſeran
coꝛdatAriſtotiles.v.de aĩalib aſſerens de tera. Et hanc concluſionẽ pꝛobat diffini/ Ulann
ꝑdicib ꝙ femellencipiũt ſine mare.a ven/ ta pꝛeſentia ⁊c̃. quia ecce.Ecce igitur cito mm
to ſcʒ voce ⁊ afflatu. Qð bꝛeuit᷑ tangẽs ſo/ videbitur ſaluatoꝛ noſter.nec diu retarda / lempls
linus.iij.de mirabilibo mũdi.dicẽs de ꝑdi bit. Dicebat em̃ Iſaias ecce Ecce igitur ec Perwtum
cib. ꝙ ipſas libido ſic agitat.vta ventis ſi / ce.Ecce pꝛecium noſtre redemptionis Ec M
ne maſculis fiant pꝛegnãtes odoꝛe.Si igi cebꝛauium noſtre pꝛotectionis.Ecce phꝛe/ inmotn
tur in alijs ſpeciebo femia vᷣtute nature põt dium noſtre perſectionis. Ecce pꝛemium ſuonatu
ↄciꝑe ſine mare.cur nõ in ſpecie humana noſtre ſaluationis. Ecce igitur pꝛophe/ icump
potuit vᷣgo beata diuĩa vᷣtute ſine virili ſe / tam Iſaiam qui velut pꝛeco xpᷣi cum iohã imnocel
mine parere ihm xpᷣm. Huic em̃ generati/ ne baptiſta xpᷣm indice monſtrat dicens. nnccloen
oni natura celi teſtimoniũ ꝑhibuit celeſtia Ecce Ecce agnus dei ⁊ cetera Jo.pꝛimo. glonſe
quoq; hanc dei gloꝛiã enarrarũt. na in ce/ Exquibus clare repellitur erroꝛ iudeoꝛuz ctumm
leſtib facta eſt mirabił quedã ↄiũctio mo/ adbuc expectantium ⁊c̃. Uos igitur o iu / Drrd
di. cũ puſe pᷣs deſideratcũctis gẽtibad dei quid amplius meſſyã expectatis.Eſti/ ſvaan
ueniret. apte ſignificãs ihm ex gine naſci mo enim vos arturum cuʒ bꝛitonibus ex/ toprot
tuꝝ. Deqᷓ ↄiunctõe albumaʒar doctrinaʒ pectare. nã exteſtimonijs legis veſtre apr homtne
veteꝝ caldeoꝝ ſecut ſcʒ maioꝛis introdu/ tiſſime monſtratur xpᷣm ſeu meſſyam iam ninolt
ctoꝛij differẽtia pma loquit᷑ multuʒ plane. veniſſe. Audite igitur pꝛophetiam patri/ *
cuiſentẽtiã ponẽs Ouidi.iij.de vetula.ꝗ archevelſtri iacob. Geneſis.xlix. Nõ aufere ſenun
de hac ↄiunctõe metrice multa ſcribit. hic tur inquit ſceptrum de iuda.nec puxde fe/ Coſſuetn
cauſa bꝛeuitatis taceda. Hijs ů dictis. moꝛe eius. donec veniat quimittendus ẽ. nn
poſtremo amoꝛ huic diſputatõi finẽ impo ⁊ ipſe eſt expectatio gentium. Sed ablatũ ün.
nẽs diſputatõz relinqᷓre ꝑtractandã amo/ eſt regnum ⁊ dominatio iudeoꝛũ a tempo cnode
roſo doctoꝛi ſancto thome deaqͥno ĩ ſum/ re berodis ſub quo natus e iheſus. ergo aS
maↄtra gẽtiles. a capitulo qᷓdrageſimo vſ ab illotempoꝛe venit iheſus. nec debet in / R
qʒ ad qͥnquaſimũoctauũ ca lm libꝛi qᷓrti. telligi de nabuchodonoſoꝛ rege babiloniilu WDD
Hãc etiã cauſaʒ ⁊ hu cauſe defenſionẽre qui regnauit ſuper iudeã vt habetur quar püͤti
linq̃bat magiſtro Thome bꝛað.adnocato to Reguʒ.xxiiij.⁊xxv.capitulis.nec de ihe gacne
cauſe dei ↄtra pelagiũ.qͥ in. xxv. ꝑte coꝛre / roboam filio nabach. de quo habetur ter/ wi .
larij capło pmo ſũme ſue hãc materiã diſ/ tio Regũ.xij.nec ðe guouis alio.ſed de ſo/ 4
putat elegant. Quibo dictis ⁊ talitpero/ lo Chꝛiſto.ſicut pal per tranſlationẽ cal du⸗
ratis natura modicũ awarẽs ſtupefacta.qᷓdaycam. que vbi tranuatio iheronymi ha/ ſen u⸗
ſi ſecuʒ deliberãs pauliſper ſilere videbat. bet donec veniat qui mittendus eſt. expo/ eron
ſz tandẽ ↄcluſionẽ quã amoꝛ ꝓbanerat ap nendo quod obſcurum eſt dicit. Donecve nctus
pꝛobans ⁊ cõcedẽs ſic locuta eſt. Phi int niat meſſyas. Quod autem tempoꝛe ſatn
dũ nature nimiũ auctoꝛitatis attribuũt.in aduentus xpᷣi ablatum ſit regnũ iudeoꝛuz. ſe
auctoꝛẽ nature aduerſando fidei plerũq; i patet quia tunc herodes fuit pꝛimus alie/ ſico⸗
pingut. Meli de natura ſentiebat magnꝰ nigena. qui regnauit in iudea. cuius pater hopbe
philoſophus noſter plato. qui naturã eſſeꝰ fuit idumeus a cuius tempoꝛe ſemper vſ⸗ nsyel
dei voluntatẽ aſſerebat recitante. Jo ſał.ĩ ꝙ nunc iudei regno ⁊ dominatione ſuntp dicnoo
caplo duodecimo ſecundi libꝛi ſui. Uimle nati.⁊ ſub alienigenis ſeruiles ⁊ captiui re cinom

npeni
mä
⸗
dichni⸗
rcto
mi⸗
ree
ioEe
lane⸗
cmium
nopbe⸗
modi
dicens.
ime.
deve
moi⸗
buser
iper
nüem
vmn/
ie
ei⸗
usi.
ä
wonpo
,
tain/
Piorit
urner
cdehe
curter⸗/
deſ⸗
ionictt
mnibu
cho/
onecve
mpoꝛe
clz⸗
alie/
gpater
n

rſuntb,

ptuite

ſermo pꝛimus

manſeruut.Ergo patet ꝙ ſcdᷣm pꝛophetiã
ab illo tempoꝛe venit chꝛiſtus. Audi
te inſuper o iudei audite aggei pꝛophetiaz.
aggei.ij.capitulo. Hec dicit dominus de/
us exercituum. Adhuc modicũ ⁊ ego mo/⸗
uebo celum ⁊ terram mare ⁊ aridam.⁊ ve/
niet deſideratus cunctis gentibus. Nunc
autem ſcdᷣm om̃es erpoſitoꝛes hebꝛeoꝛuʒ.
iſte deſideratus eſt rex meſſyas ſine chꝛiſt.
Ded conſtat ꝙa ſecundo anno darij reg
perſarum.quo tempoꝛe aggeus pꝛopheta
uit anni fluxerunt plus q; mille. Hoc autẽ
tam magnũ tpᷣus non dʒ dici modicuʒ ad
tempus aduentus chꝛiſti ſeu meſſye com/
paratum. Unde liquet huiuſmodiaduen/
tus pꝛeteritum tempus eſſe non futurum.
immo tunc fuiſſe impletum. quando Ihe
ſus natus eſt in cuius natiuitate iuxta pꝛe/

dictam pꝛophetiam non ſolũ terra mota ẽ. b

immo celum.quia tunc mirabilis nouitaſ
in celo aparuit⁊ coniunctio alias inaudi/⸗
ta ſicut ſuperius tãgebatur.pꝛopter quod
etiam magi venerunt adadoꝛandum euʒ.
Matthei.ij. Tunc tempoꝛis etiam fuit in
iudea maximus terremotus in tantũ ꝙ; gẽ
tes pꝛopinque credebant in iudea nulluʒ

hominẽ remanſiſſe. ſicut recitat ioſephus
Peagn libꝛo de iudayco bello. Unde pꝛo/

abiliter concluditur huius rei cauſaʒ fu/
iſſe quandaʒ mirabilẽ conſtellationeʒ ⁊ in
conſuetam coniunctionẽ quorundã plane
taruzʒ. Interrogate o iudei interrogate da
nielem.⁊ ipſe Daniel.ix.ab angelo inſtru/
ctus de tẽpoꝛe aduentus chꝛiſti vobis di/⸗
cet. Septuaginta ebdomades abbꝛeuiate
ſunt ſuper populũ⁊ ſuper vrbem tuaʒ ſan/
ctazʒ.vt conſummatur pꝛeuaricatio.⁊ acci⸗
piat finem peccatũ ⁊ deleatur iniquitas.⁊
adducatur iuſticia ſempiterna. ⁊ ipleatur
viſio ⁊ pꝛophetia.⁊ vngatur ſanctus ſan/
ctoꝛuzʒ. Hec autẽ ſeptunginta ebdomades
quibus elapſis ſcdᷣm pꝛophetiam Danie/
lis impleri debet viſio ⁊ pꝛophetia.et vngi

ſanctus ſanctoꝛuʒ.id eſt chꝛiſtus. faciunt.

cccclxxx.annos ſicut patet ex calculatione
fidelis expoſitoꝛis ſcripturarum magiſtri
Nicolai de lyra in poſtilla ſuper Danieleʒ
pꝛophetã. Sed q̊modocunq; capitur an/
nus vel ſolaris vel lunaris.⁊ vbicunq; pꝛe

dicta computatio inchoetur ſiue ab vnde/ꝰ

cimo anno regis zedechie.ſiue a ſecũdo an

„

ſiue chꝛiſtum.

no Cyri regis perſarum ſiue alibi ſcöõᷣm

quod de hoc diuerſi opinantur. tamẽ pꝛe-
dictus numerus iam diu eſt adim pletus.
ſicut patet cuilibet intuenti Interrogate
inſuper malachiam pꝛophetam. ⁊ ipſe ma
lachias tertio capitulo reſpondebit. Ron
ꝙ meſſyas ſit diu expectandus. ſed q; ſta⸗ R
tim veniet ad templum ſanctum ſuum do
minatoꝛ dominus quem vos queritis. et

angelus teſtamenti quem vos vnltis.

Segd attendite ad pꝛophetiam danie-
lis.nam ſicut legitur Danielis ſecundo.
Cum nabuchodonoſoꝛ vidiſſet ſtatuam
magnam.cuius caput exauro optimo erat
pectus autem ⁊ bꝛachia de argento. poꝛ

ro venter ⁊ femoꝛa de ere.ſequitur exciſus
eſt de monte lapis ſine manibus ⁊ percuſ/
ſit ſtatuam in pedibus eius ferrois fictili/

rũ quod ſignificatur percaput aureũ.

Secunduz eſt regnum perſarũ.quod
ſignificatur per argentum. ⁊ ſibi regnum

caldeoꝛum ſubiecit. Tertium eſt re/
gnum grecoꝛum quod ſignificatur per es.
⁊ ſibi regnum perſarum ſubiecit.

Quartum eſt regnum romanorum.

quod ſignificatur per ferruʒ quod omnia

domat. ſic hoc regnum ſubiecit ſibi regnũ
grecoꝛum ⁊ alia regna mundi. Per lapide
autem ſignificatur chꝛiſtus ⁊ regnuʒ eius.
cui ſubiciendum erat pꝛedictum reglum
romanoꝛum. In hac auteʒ expoſitione cõö
coꝛdant omnes doctoꝛes tam catholici qᷓ;
hebꝛei. Cum ergo hec pꝛophetia impleta
ſit tempoꝛe Silueſtri pape ⁊ imperatoꝛis

Conſtantini. quo tempoꝛe regnum roma
noꝝ Iheſu filio Marie virginis eſt ſub/
iectum. clare liquet iem fuiſſe meſſyam

dite ad ea que de chꝛiſto ſcribunt veſtri do

ctoꝛes ⁊ periti expoſitoꝛes legis veſtre. Ec

ce enim gloſam hebꝛaycam apud vos an/

tenticam ſic dicentem Iſaie vltimo. ARñqẽ;
nat/fuiſſet tibi qͥ in fuitutẽ redegit vltimã
natc fuit redẽptoꝛ Ergo xpᷣs nat eſtañ nati

us ⁊ comminuit eos. Per hanc auteʒ ſta
tuam deſignantur quatuoꝛ magna regna.
ſcdᷣm ꝙ ibi exponitDaniel diuinitus inſpbi
ratus. Pꝛimum eſt regnum caldeo -

ed adhuco iudei.ſi
vos non conuertant textus ſcripturarum
veſtrarum quia eos foꝛte malicioſe coꝛrũ
pitis. vel exponitis toꝛtuoſe. tamen atten/

„

oeaduentu dommi

nitatẽ titi. ciuitatẽ templuʒ deſtruxit.
iudaycũ ꝓpłm captiuauit. in q̃ captiuitate

adbuc iudei ꝑſeuerãt. Eceꝛ rabbi moyſẽ
doctoꝛẽ apudvos autẽticũ in libꝛo iudicũ

E0OUcdicentz. † viſus ẽ eſſe meſ
ſic dicentẽ. Jhus nazaren? viſus ẽ eſſe me
ſyas. ⁊ ĩterfect eſt x domũ iudicij.⁊ ipe fuit

cauſa⁊ pmeruit vt deſtrueret᷑ iſrael gladio
Nulla em̃ captiuitas iudeoꝝa deo ꝑmiſſa

pppeccatis eoꝛũdeʒ adeo durauit ſicut iſta.

Quãiõ tãdiu patiunt᷑ qꝛ xpᷣm eis in legep/

milſſuʒz negãtes ⁊ ꝑſequẽetes tã crudelit᷑ oc/

Añ qꝛ noluerũt ⁊ adhuc nolunt

„

acqͥeſcere ſcripturis nec reciꝑe xpᷣi vᷣba.iõ

ver bera recipiũt ⁊ ab eo verberibo coꝛrigũ

tur.q̃ coꝛrectio hijs qͥ finalit remanebũt ſi

ↄuertant᷑ pficiet ad ſalutẽ.qꝛ reliqe eoꝝ ſal
dee nr ſier habet Iſa.x. Ecce ⁊ aliud teſti

moniũ.Hã in quodã libꝛo apð iudeos au
. liber indicũ oꝛdinarioꝝ ſic
habet᷑. Zraditũ eſta domo helye id ẽa diſ/
cipulis ei ſpm̃ habẽtiboꝓphetie ꝑ ſex milia
ecrit mundꝰ. Ouo milia vanitatis. duo mi/
lia legis. duo milia dieꝝ meſſye. Siue aũt

tentico qͥ voca

ß ve ſit ſiue falſum tñ ex h arguit ↄtra iu/

deũ ꝙp tpᷣs aduent xp̃i ſeu meſſye eſt elapſũ
Ecceiten teſtẽ fideliſſimũ nõ ſuſpectũ
ioſephũ ſcʒ maximũ hyſtoꝛiographũ iude
oꝛuʒ ⁊ maxie appꝛobatũ.qͥ in libꝛo antiq/

tatũ.xviij.deſcribẽs tpᷣs tyberij ceſaris ſub

q̃ eſt paſſus xpᷣus.ita ſcribit. Fuit inqᷣt bjs
tẽpoꝛibo ihus ſapiẽs vir ſi tñ viꝝ eũ noĩa/
re phas eſt. Erat em̃ mirabiliũ operũ effe/

ctoꝛ ⁊ doctoꝛ eoꝝ hominũ q libent ea q̃ ve/

ra ſunt audiũt. Et multos qͥdẽ iudeoꝝ m
tos etiã ex gentibo ſibi adiũxit Xpᷣs hic erat
Huc occaſione noſtre gentis pᷣmoꝝ viro/

rum cũ pilat in cruce agendũ eẽ decreuiiſ/
ſet.nõ deſeruerũt eũ hij qͥab inicio eũ dile

ſacra denũciat aliqͥd eẽ futuꝝ determinan
do tpᷣs locũ ⁊ modũ.Et cũ hec oĩa ſimł cõ

currãt.qͥs ambigere pᷣt.ꝙ illud qð pᷣdictũ

erat eſt ipletũ Nõ em̃ in hac ⁊ ↄſili materia

ãqrenda ẽ acribologia mathematiea vł euiꝰ
dẽtia ſũma.ſʒ ſufficit veriſilis ↄiectura Cõ
ſtat em̃ ꝙ ſcòtura ſacra xpᷣi aduentũ pᷣditit

ſicut in młtis locis ptʒ. Et determĩauittẽ/

pus veniẽdi.qꝛ in ſceptri ⁊ regni iudeoꝛuʒ

trãſſatõe.ſie em ſcriptũ erat vt pᷣallegatũ ẽ
Beñ.xlix.Et determĩauu locũ naſcẽdi.qꝛ
ex bethleẽ ⁊ iundayca natõe. Sic em̃ vtdi/
ctũ eſt ſcriptũ erat michee.v.Et determĩa/
uit modũ moꝛiẽdi.qꝛ cũ hunitlitate ⁊ cru/
deli occiſiõe. Sic em̃ dicit Iſa. liij. Sicẽ
ouis ad occiſionẽ ducet᷑ ⁊c̃. Hec aũt oĩa in
ihu nazareno ↄtigerũt ſicut apparet ex pᷣdi
ctis.ergo rõnabilit᷑ ↄcludit᷑ ꝙ ipᷣeveraciter

fuitxps. Sʒ adhuco vos iudeiirrõna

les.ſi vos pᷣfata rõ nõ ↄuincit ⁊ ſig petitis.

A vrairanl ron Rnceiſiane petũt

udite ſigna ⁊ miracula magna. Nunqͥd
em̃ ſcitis ꝙ in quodã libꝛo apud vos autẽ/
tico.qͥ intitulat᷑ de generatõe ihu nazareni
recitatur ꝙ ipᷣe lepꝛoſum curauit.clauduʒ
ex vtero matris ſue ſtare fecit? mutũ loqͥ.⁊
moꝛtuũ ſuſcitauit.que miracula nõ huma
na vel creata virtute fieri potuerũt ſicut pᷣ
dictus liber fabulatur.ĩmo hec facta ſunt
diuina virtute ſpeciali.ad ꝓbandũ ꝙ ihus

naʒzarenus erat xpᷣs.que tamẽ nõ feciſſʒ de

us ad appꝛobationẽ falſitatis.nec ihus na/

zarenus falſus aſſeruiſſet ſe eſſe meſſyam ſi

ue xpᷣm. cũ ipſe eſſet virtuoſus ⁊ amatoꝛ ve
ritatia ſicut ioſephꝰ ⁊ alij periti veſtri cõce
dunt. immo ipſemet antixpᷣus ⁊ adueriari
us xpᷣi machometus veritate coactus in al
koꝛano ſuo.aʒohara verba.etiã hoc conce

dit ihm aſſerens fuiſſe optimũ virum⁊ fa/
ciem vel exemplar omniũ gentiũ pꝛeſentis

Erplicit ſermo magiſtri ac domini Pe/
tri de aillyaco.deaduentu domininoſtri

„ „

xerunt. Apparuit em̃ eis iteꝝ viuꝰ.ſcðõomlmm
diuinit inſpirati phete vel h̊ vel alia innu
mera miracła futura pᷣdixer̃t.Ecce igit᷑ aꝑ
tiſſimos xp̃i teſtes. vos inu
vos ignoꝛãtia excecatos veſtraꝝ ſcriptura
rũ auctoꝛitas nõ ↄuincit.tũ ſi aĩalia rõna/
lia eſtis a ttendite rõneʒ. Si em̃ ſcriptura

30 vos iudei.ſi

„*

*

tuſncn⸗
DfiD

ctione.
plicane
cica
tinean
minar
turaß
oͤfe
catc
cauſa
pone
Oul
attin
luna

zba

büt.
Guene
lectid
Gener⸗
lemin
ldͤge⸗
zaan
duoy
biin
Vini
tres.5
pſent
gotiſu
natorie
lutan
möan
nrftce
fohen
mine
poleige
merear

lueecce

gnaſel

uitti⸗
o
nie
ci
di/
dmig,
dign⸗
S
nouin
nnci
mat
inöng
Neins.
Apauit
und
Sunte/
Gnmi
dr;
tiloge
öham
tſiarö
Caſunt
ihs
wiſßde
lone
fumſ
Ne
nchce
ahn.
iial
nce
fi
s

nibe
inen

Sequitur alius ſermo eiuſdẽ de aduẽ/

tu faci:ꝰcõſtantie in ↄcilio generali. Anno

dñi. ο ECdecimoſeptino.

unt ſigna in

e ſole luna 2 ſtellis. Cõſiderã
ititiiibdo nobis verba ppoſita. triplex
ooccurrit queſtio p eoꝝintrodu

ctione.ĩ huiꝰſermonis phemio bꝛeuiter ex/

plicanda Pꝛima. Qualiter verba hec euã
gelica ad ea que nobis hic ſunt agenda ꝑ/
tineant. Scða. Quid ſignificẽt uᷣla celi lu
minaria que nobᷣ ↄſiderãda pñtant.Ter/
tig. Que Teiiiſta ſign⸗ celeſtia q̃ nobis fu
tura pᷣnunciãät. Hee ſiquidẽ q̃ſtiões mł

toꝛũ foꝛte h̊ aſtantiũ animos pulſant. q ſe/

cũ taciti admirantes interrogãt.Quaʒ ob
cauſaʒ q̃ ve rõne aut ↄgruẽtia verba hec ꝓ
ponere decreui.⁊ huic aplicare ſermoni.
Quid inqͥunt ad rẽ ꝑtinet.qͥd ad ppoſitum
attinet ↄcilij generalis.erunt ſigna in ſole
luna ⁊ ſtellis. Pꝛima igit᷑q̃ſtio ꝓponit᷑.q̃lit᷑
vÿba hec euãgelica ad ea que nobis h̊ ſunt
agenda ꝑtineant. Pꝛo q̃ ſciendũ nobis ẽ ꝙ;
vᷣba pᷣmiſſa iõ arbitrat ſum huic ſermoni
aptiſſime ↄuenire qꝛ hij qͥ in hac ſynodali
ↄgregatione pᷣſentes aſſunt.debẽt eẽ velut
clariſſima celi lumĩaria ſoli lune ac ſtellis
merito ↄꝑanda.vt ſequẽtia plenius decla/
rabũt. Nec caret ↄgrua rõne rõnabilis cõ/
gruentia ꝙ hec verba que ad litteralẽ intel
lectũ dicta ſunt de ſignis aduentus dñi ad
generale iudiciũ finale.iuxta ſenſum ſpũa
lem intelligi poſſunt de ſignis aduẽetus eiꝰ

ad generale ↄciliũ ſeu iudiciũ ſynodale.de
q̊ͥ aduẽtu ipᷣe ĩ euãgelio legit᷑pmiſiſſe. Ubi

duo vel tres cõgregati fuerint in noĩe meo
ibi in medio illoꝝ ſuz O vtinã bone ihu
vtinã h̊ in medio noſtꝝ vbi duo nõ ſolũ vł
tres.ſʒ tãta fideliũ młtitudo vniuerſalẽ re/

pᷣſentãs eccłiam ↄgregant.⁊ qͥ vtiq; ↄgre/

gati ſunt in noĩetuo.in noĩe ihu in noie ſal
uatoꝛis qꝛ titulo ſeu cã pcurãdeſalutꝭ ⁊ ſa
lutarꝭ vtilitatꝭ.nõ ꝑticularꝭ qͥdẽ ſʒ vłis.nec

vndꝰaut paucoꝝ mẽbꝛoꝝ tuoꝝ.ſed totitui

myſtici coꝛꝑis totiqʒ tue xpᷣianitatꝭ Utinã
So ſalutifer xpᷣevtinã nobᷣ ĩ tuo ſalutarino
mine ↄgregatis ita digner pñs aſſiſterevt

pulſis erroꝝ tenebꝛis.⁊ pctõꝝ nubil effici⸗
mereamur clara lumĩaria celi ſpũalis.id ẽ
tue eccłie militãtis. ⁊ in nobᷣ reluceãt leta ſi
gna ſalutarꝭ ↄſolatõis.vt ſic vere poſſit di/

ci. Erunt ſig in ſoleluna ? ſtellis. Se·
t illa celilumi

—

cunda q̃ſtio eratqͥd ſigniti.

Pꝛo qua ↄſiderandũ nobis eſt. ꝙ ſicut in
celo coꝛpoꝛali ſic in celo ſpirituali.hoc eſt

in pᷣſenti eccleſia.que Gꝛegoꝛio teſte ſepein

ſacro eloquio regnũ celoꝛũ dicit᷑ oꝛdinatii/
ſimus reꝝ omniũ diſpoſitoꝛ diuerſa lumi
naria diſpoſuit.deqͥbus in pncipio libꝛi ge
neſis ſcriptũ eſt. Fecit dñs duo magna lu
minaria. uminare mar vt peſſet diei.⁊ ſu
minare minꝰvt pᷣeſſet nocti.⁊ ſtellios.
Habet igit᷑eccłia duo luminaria mag
ſolem ⁊ lunã.habet ⁊ ſtellas varias. In ſo
le papalis maieſtas que peſt diei id eſt ſpi /
ritualibo.in luna imꝑialis poteſtas que p⸗
eſt nocti id eſt tpalibus.ĩ ſtellis vero diner

ſoꝛũ ſtatuũ eccłiaſticoꝝ varietas que ſuis
ſubeſt maioꝛibo ↄgrue deſignant᷑.ſic pleni

us patebit ex hijs que inferꝰ dicenda ſunt.
O q; decoꝛa eſt eccłia xpᷣiana hoꝝ lumi/
nariũ mira varietate variaq; claritate.dicẽ?
te apło Alia ẽ claritas ſoł.alia lune.alia ſtel
larũ.⁊ ſtella a ſtella differt ĩ claritate.Ecce
q; bonũ ⁊ q; iocundũ eſt hoꝝ luminarin
variã claritatẽ videre.qð tũ nobis nüc do
mino donãte ↄceſſuʒ ẽ.cũ ſolẽ ⁊ lunã vtra
qʒ; videlicet ptãteʒ ſpũaleʒ ⁊ tꝑaleʒ ſacerdo
talẽ ⁊ regalẽ.ſimłq; cũ eis ſtellas varias id
eſt varios eccleſie ſtatus ad illuminãdum
vniuerſalẽ faciem terre.videamꝰin h̊ ſacro
ↄcilio ↄuenire.vt merito de eis dictum ſit.
Erunt ſigna in ſole luna ⁊ ſtellis. Ter/
tia queſtio fuit. Que ſũt iſta ſigna celeſtia.
ne verba pꝛedicta nobis futura pᷣnüciãt
P qua penſandũ nobis eſt ꝙ in celo ſpi/
ritualiter intellecto hoc eſt in hoc ſacro ge
nerali concilio.quo vniuerſalis repꝛeſen/

tatur eccleſia.in ſole luna ⁊ ſtellis apparere

incipiunt ſigna multa.ſigna magna.ſigna
noua.ſig vtiq; celeſtia ſua multitudine ſtu/
penda.ſua magnitudine miranda.ſua no/
uitate iocunda.que plurimis retroactis tẽ
poꝛibus fuerunt abſcondita.fueruntq; tri
ſtia ſigna illis om̃ino contraria. Sed
qdð parabolice ⁊ obſcure diximus.iam cla
re⁊ lucide diſſeramus. Scimus nanq; et
ſatis ſupꝛaq; ſatis per experientiam docti
ſumus qliter ꝓchdoloꝛ ĩ ſole luna ⁊ ſtelł pᷣ
ceſſerũt ſiꝗᷓ triſticie ⁊ meroꝛꝭ ſiqᷓ diſcoꝛdie ⁊
furoʒ ſiꝗᷓ mifie ⁊ doloꝛꝭ ſiꝗᷓ videlicʒ ſciſuan
tice diuiſiõis ⁊ eccłiaſtice ðᷣfſoꝛmatiõis ꝓpt᷑

oe aduentu vomini

—
qð impletũ eſt illð iohelis vaticiniũ. Sol
⁊ luna obtenebꝛati ſunt.⁊ ſtelle retraxerũt
