NQuia vo hic haber pſalm cãtici Sciẽdũ

eſt ꝙ qñq; pſalmꝰañ archã dñi ſolo inſtru
mento pſalterij cantabatur. ⁊ tunc diceba

tur pſalmus.quãdoq; ſola voce humana.
⁊ vocabatur canticuʒ. quandoq; inſtrume

Finis quandoq; capitur pꝛo
conſumptione.vt cum dicitur

fideles de bereditate habenda.Et pꝛimo a
git de hereditate quã in perſona eccleſie ſi /
bi dari petit. ⁊ ab ea emulã excludi aſſerit ð
inde petit auxiliũ contra ea que emula in /
gerit. ibi.Deduc. Poſtremo pꝛemia bono
rum oſtendu.ibi. Et letentur. vt ſicuttenet

to ⁊ voce choꝛi.⁊ tunc quando inſtrumen
to pꝛecedente ⁊ voce ſequente.dicebaĩ᷑ can
ticum pſalmi.quando vero voxchoꝛi pꝛe/
cedebat ⁊ ĩiſtrumentũ ſequebatur. vocaba
tur pſalmus cantici. Et hac diuerſitate v/
ſus eſt eſdras in titulis.ſicut ⁊ Dauid non

to. Pſalmus itaq; bonam operationẽ no/
ternis indicat. Unde dicitur pſalmus. in
quo tantũ de pona operarione agitur. can

tractatur. pſalmi canticum. vbi pꝛimuʒ de

bona operatione poſtea de mentis iocun/

ditate agitur. canticipſalmus.vbi pꝛimuʒ
de mentis leticicia.poſtea de bona operati

one tractatur vt hic Pꝛius enĩ dicit ſe exau
ditum ⁊ in tribulatione dilatatuʒ . deinde
⁊ ex hijs patet ſenſus tituli. Eſt aut

pꝛincipalis intentio huius pſalmi mone/

re vt deſerãtur falſi dij ⁊ vana tempoꝛalia
ſeculi. Et pꝛtimo Dauid exemplo ſui incre
pat ĩfideles de falſis dijs ⁊ falſis bonis.dðDo Un
dicd. poſtea exponit erũpnas penitẽtis.ibi.

cens in eis non confidere. Deinde pꝛopo/

nens nonũ hominẽ. veterem iubet exuere.
ibi. Etſcitote Poſtremo opoſito veteri ho
mine nos deo in ſacrificium monetofferre

ibi. Sacritficate. vt de veteri vita tranſea/

tur ad nouam vitam.

.

Erba mea. Titulus. In finem

pito ea que conſequitur heredi/
y„ tatem. 20

mo cum filio. libera cũ filio hereditateʒ ob
tinuit. verum non dehyſtoꝛia ſed de ſigni⸗
ficato agitur in hoc pſalmo. Libera enim

Sara que non ſcᷣm naturam. ſed per dei

gratiam peperit. eccleſiam ſignificat. ancil

*

la vero ſynagogam vel eccleſiam malignã.
tium.que Cbꝛiſti eccleſiam perſeq uitur. ſʒ

ipᷣa tandem hereditatem eternam alijs ex/

cluſis conſequitur. Et ſic eſt ſenſus tituli.
Plalmus iſte dirigens nos in finem. id eſt

in Chꝛiſtum. vel in eternã eternitateʒ.que uerlſa mutatii 1 el
EZ mutatio dextere excelſi. Sic ̊ Dauid.p

eſt finis ⁊ conſummatio omniũ bonoꝝ.eſt

pꝛo illa libera.id eſt pꝛo eccleſia.cui haben
da hereditas affirmatur. ⁊ a qua emula id
eſt ſynagoga vel maloꝝ congregatio exclu
ditur. Intentio ꝓphete eſt certificare

tatione ſoluz

pyſtoꝛie Geneſis allu /
Dlyuit. vbi legitur Abꝛaham duoſ
fFfflilios habuiſſe. vnum de ancil/
la. alium de libera. ſed eiecta ancilla de do

quẽ ſignificat᷑ xᷣsↄtra abſolon ⁊ a⸗
p quos iudas pditoꝛ ⁊ iudeoꝝ popuł deſi
gnãt᷑.dimicauit ꝑ vᷣba chuſi.i.p ↄſilia ſerre

pena. ita alliciantpꝛemiag.
Omine ne in furoꝛe. Citulus.
IAIn finẽ pᷣs Danid pꝛo octana
d Dctaua hic dicitur dies indi-

Ah. quia omnia tempoꝛa ſepteʒ

dierũ repetitione voluunt᷑poſt
que erit illa dies octaua iudicij.qne nullaz
habet varietat. Pfalmus ergo iſte mo⸗
nens ad bene agendũ pꝛopter tremenduz

iudiciũ.⁊ dirigens nos in finẽ id eſt in xpᷣʒ

attribuit᷑ ii Dauid.id eſt penitenti.qui cõ5
poſitus eſt pꝛo octaua.id eſt pꝛo metu iudi
cj.in quo peccatoꝛ timet argn. Mo⸗/⸗
net ergo iſte pfalmus ad penitentiã. ⁊ eſtᷣ
mus ſeptẽ pſlalmoꝝpenitentialiũ.qui ſicut
⁊ alij a lachꝛymis ⁊ amaritudine penitudi
nis incipit. ⁊ in certitudinevenie terminat᷑

„„

Vnde pᷣmo captat beniuolẽtiã a ꝑſona in

Laboꝛaui Deinde oſtẽdit ſe coꝛrectũ vt ſe

pꝛo inimicis ↄuertendis.ibi Erubeſcant

Hota eſt in ſcõo li. Regũ hyſto
ria. q̃lit᷑ Dauid ꝑſecuto ꝑ abſo/

lon filiũ ſuũ. chuſi amic Dauid ceiſitĩ pꝑte
abſolon ad exploꝛãda oſilia.qͥ ſecrete man

dauit vt de capeſtribo Dauid fugeret in ſo

re dimicauit. Cui hyſtoꝛie alludittitu

litudine.⁊ ſic ecoſilio liberat tande vſpe⸗ .
it titul de
q̃ tñ nõ agit pſalmꝰ.ſed de ehvelato myſte⸗
rio. Ehuſi nãq; interpᷣtat᷑ ſilentiũ. ⁊ filꝰ

7 7 5

gemini dicit. qꝛ gemini dextera interpᷣtat.
ꝑ quẽ ſecretũ ſilentiũ ⁊ latens ↄſiliũ in xvↄo

abſconditũ. ↄuenient intelligit ſilentiin
k filꝰdextere.qꝛ eſt ſpecialis effectus

potẽtie diuĩe.q̃ tũc vocatur dextera.cu ad

nerſa mutat inpſpera. UVIñ ſcriptũ eſt. Hec

„ .

at᷑ xᷣsotra abſolon ⁊ achitofel

. 5

,

ti ſilẽtij diuini quo ſilentio de occultautt

Omine de me Titul. In fi
nem p̈s Dauid.que catauit do
d mino ꝓ vᷣbis chuſi filij gemini

eriu
Nſeafiu
lilekato
tndo
mnimone⸗
toneſl
cutiolb
fia telur
deterret
der Pol
ſcſioel⸗
8

n
Gnaöte
denres
Wcoia
CNri⸗
mdin
ert
mutn
Ltion
hud
palee.
klnt
chlari.
votaſ
tione
Pncpe
fum c
dezeſe
under
Cünor
fncii
Copp
leme
dithe
ofnn
fnall
berſa⸗

4
acel
Difig
Cnar
ſhere⸗
angn
ſheſt⸗
Nui
Uhis,

tpinog

eſeſ⸗
Uuſeitö
umlgin,

Wmadon

Nhammenet

de Dinhe

Lowoanne

Aon

nuuſon,
Kumtppl
gefulg
leno⸗
anc
onanndn
i. D
lnütckz
Aüͦggiſan
mutnmit
Ritgorrin
vort
bccant

unnde
lignn
gidto
mgnno⸗
lcitii
Cnn
oent

fuuf⸗
lostumd
cunntt
leni,c
mnunft
Oie
likan
Nick
Denih,
Uchiuſt
Ni

Callunt

in⸗ .

ſuper libꝛo pſalmoꝛũ

iude ⁊ iudeis.ſecretũ ſue paſſionis ſacrẽm

poſtea fideliba reuelãdũ.pꝓ cuiꝰſecreti ma

nifeſtatõe cantat fidelis dño ei gr̃as refe/⸗
rendo ¶Eſt ergo pᷣncipalis intẽtio pſal/

mi monere ad gratiaꝝactõeſ.ꝓ manitfeſta

tione ſiletij. Et pᷣmo petit ab omnibs ꝑſe/
cutioibo liberari Poſtea vt ſubueniatglo

ria reſurrectõis xpᷣi. Ibi.Erurge.Dein/

de terret metu futuri iudicij. Ibi.Deiu/

dex. Poſtremo leta ↄcluſio ponit᷑ de con
feſſione laudis dei. Ibi. Cõfiteborꝛ
Omine dñs noſter. Titulꝰ In fi

d nem pſalmꝰ dauid ꝓ toꝛcularibo.

Eccleſia ðᷣꝛ toꝛcular.eadẽ ratione

qua ðꝛ area. varijs em̃ ſimilitudinibo: ea/
dem res in ſcripturꝭ ſepe deſignat᷑. Jõ vᷣo

toꝛculari vel aree comꝑat᷑.quia ſic in toꝛ/
culari vina ſegant᷑ a vinacijs.⁊ in area g/
na diuidũtur a paleis.que tamẽ neceſſa/
ria erãt vt ſimul naſcerent᷑ ⁊ creſcerẽt.adð
maturitatẽq; ꝑuenirẽt.ſic in eccłia ammi
xtio maloꝝ eſt cũ bonis. In futuro vᷣo ſe/
parabunt᷑ cũ frumẽta recõdent᷑ in hoꝛreiſ
palee aũt igne inextinguibili comburent᷑.
Iſte ̊ pſalmꝰ Dauid tendẽs in finẽ.id
eſt.in xpᷣm.de cuiꝰ exaltatõe agit.eſt ꝓ toꝛ⸗
cularibo.i.de eccleſijs ꝑ xpᷣm ⁊ ꝑ eiꝰaplłos

poſt aſcenſionẽ ↄgregatis.de quaꝝ cõſti/
tutione ⁊ cauſa ↄſtitutionis hic agit᷑. Uñ

bncipalis intẽtio ꝓphete eſt erroꝛẽ iudeo/
rum cõſutare.qui dicũt deũ tantũ in iu/
dea eſſe notũ.ſeu alioꝝ quoꝛũlibet dicẽti/
um deũ ſolũ notũ eſſe apud ſe ⁊ ſua notõe
cũ nomẽ eius pᷣdicatiõe apoſtoloꝝ notuʒ

factũ ſit in eccł ijs vniuerſe terre. Pꝛio er/

go ꝓpheta laudes xpᷣi deſcribit.ſ.maieſta/⸗
tem eiꝰ ⁊ opatiõem excelſam.deinde oſten
dit naturã hoĩs olim viciataʒ.in xpᷣo ſuꝑ

omnia exaltatã. Ibi.Quid eſt hõ. Ex qͥbꝰ

uerſa terra eſſe diffuſam
Onſſfiteboꝛ tibi. Titulꝰ In finem
cC ꝓ occultis filij.pſalmꝰ dauid. Cũ
Odicit᷑ fil ⁊ non dicit᷑ cuiꝰ.ſicut hic
ꝑ excelletiã.ĩtelligit᷑ xᷣs qui eſt vnigenitꝰ

finaliter ↄcludit nomĩs xpᷣi gloꝛiã in vni/

dei fili. vel filiꝰeſt etiã ipſiꝰ Dauid.qͥa de

eo natus.Eſt ergo pſalmꝰiſte Dauid pꝛo
phete.qui hic loquit᷑ in ꝑſona eccłie diri/
gens nos in finẽ.i.in xpᷣm.⁊ eſt ꝓ occultis
id eſt.agit de occultis filij dei.vel xpᷣi filij
dauid ſᷣm carnẽ.ſ.de occultis indicijs di
uinis.quia pncipali intẽtione ꝑtractat nõ

de iudicio vltimo futuro qð erit maniſe/

ſtum. ſed de iudicijs dei que fiũt in pᷣſenti

ſeculo.que ⁊ ſi nota ſint deo.tamẽ homi/
nib ſunt occulta.vt ꝙ aliqui exercẽtur ad
purgationẽ.aliqui inducunt᷑ ⁊ inſpirãtur
ad ↄuerſionẽ.aliqui ↄtemnũtur ⁊ excecãt
ad damnationẽ. Eſt ̊ intẽtio ꝓphete.nos
ammonere ne credamꝰmundũ a caſu vel
a fato regi.ſed iuſto iudicio dei.licet nobᷣ
occulto.cõtra illos qͥ de floꝛe maloꝝ ⁊ la/
bore bonoꝝ murmurãt.nõ putãtes ſᷣ di/
uina diſpoſitiõe.ſed caſu ↄtingere. Pꝛi
moitaq; ꝓpheta letus pfallit.quia cultu/
ra dyaboli aduẽtu xpᷣi deſtruit᷑.⁊ chꝛiſtus
regnat.iudicat.⁊ adiuuat. Secũdo fi/
deles ex h̊ ad laudẽ dei ꝓpuocat.ibi.Pſalli

te. Tertio finẽ maloꝝ ventuꝝ peccato
ribus cũ antixpo pᷣdicẽdo indicat.ibi Cõ

uertãtur peccatoꝛes. Quarto mala tẽ/

poꝛis antixpᷣi ꝑtractat.quoꝝ nimietate g

motus dic deo:cur receſſiſti.ibi Ut quid

dñie. Quinto pᷣcat᷑ iudiciũ maturari. et

vt ſanctoꝝ mala finiant᷑ exoꝛat.ibi. Exur

ge dñe deus.

dño cõfido.Titulꝰ In finem:
i pfſalmꝰ Dauid.Hic loquitphe/
tIg in ꝑſona alicuiꝰ fidelis redar/

guẽdo hereticos.⁊ docẽdo reſiſtendũ eſſe
eis quãdo volũt catholicos ad ſe trahere
⁊ ꝗd montẽ ſuealte ⁊ ſuꝑbe ſapĩe tranſmi
grare. Et ppmo eos redarguẽdo increpat.

Secũdo docet qd deus iuſtꝰ iudex.boĩs
2 malis catholicis.ſcʒ ⁊ heretic rtribuat
Ibi. Juſiꝰ aũt qͥd fecit. Tel põt pſal/
mus iſte de indeis accipi.vt xpᷣs in paſſio

ne ſua loquat᷑ ſᷣm hoĩem.ↄtra terroꝛes et
machingtiõcs indeooss
Aluũ me fac.Zitulꝰ In finẽ pſal

7

s mus Danid ꝓ octaua. Octaua.ſi
cut ſu pꝛa.hic accipit᷑ p die iudicij
quã in ſexto pſalmo peccatoꝛ culpe ↄſciꝰ
timebat ne ibi puniret᷑. Hic aũtdauid in
pſona viri ꝑfectiꝓ ea oꝛat vt veniat et ibi
remuneret᷑ Et pᷣmo petit a ſeculi ꝑuerſita
te ſaluari.deinde oſtẽdit xpᷣm a patre miſ/
ſum ↄtra mala ſeculi. Ibi. Pꝛopter miſe/
riam inopũ ⁊ gemitũ paupeꝝ. Ubhi docʒ

xpᷣi eloqͥa eſſe vera ſicut impioꝝ falſa.

Sq;quo dñe.Titulꝰ In fin ep̃s

Dauid. ZHic ꝓpheta plenꝰcharita /

te.qua auide xp̃ᷣi incarnationẽ ex/
pectat.in ꝑſona antiquoꝝ patrũ quaſi de
e

citur. Quis dabit ex ſyon.

ingreditur

Berbũ abbꝛeuiatu

Dilation e cõquerit᷑.vt ſuꝑſtitione dyabo

li abiecta vniꝰ dei cultura ſuſcipiat᷑. Pꝛio
ergo cõquerit᷑ de dilatione aduẽtꝰchꝛiſti.
Secũdo oꝛat illumĩari ne hũc aduentnuʒ
expectãdo.interim cedat fraudibo inimici
ibi. Reſpice ⁊ exaudi me dñe deus meus.
Vel etiã põt pſalmꝰiſte intelligi vt loqᷓ

iudiciũ.in ꝑſona modernoꝝ ſanctoꝝ. Nã

ſicutantiqui pr̃–es pmũ deſiderabant ad/
uentũ.ſic mõ ſancti ⁊ ꝑfecti cupiũt ſcdᷣm.
Jucxta illud. Cupio diſſolui et eſſe cũ xpᷣo
Irit inſipiẽs. Tituł In finẽ pſal
d mus dauid. Facies dei.i.chꝛiſtuſ
quã in pᷣeedẽti pſalmo ꝓpheta deſi

derabat videre.hic oſtẽdit᷑ veniſſe.⁊ a iu/

deis ↄtempta foꝛe.Ideo ꝓpheta in ꝑſona
ſua vel xpᷣi increpat inſipientiã ⁊ duriciaʒ
eoꝝ qui xpᷣo pᷣſenti.quẽ optauerũt nõ cre

dunt. Pꝛimo g̊ eoꝝ malicia deſcribitur ⁊

increpat᷑. Secundo eis iudiciũ cõminat᷑.
MNõne cognoſcẽt. Tertio eoꝝ ↄuerſio pᷣdi

Omine qͥs habitabit. Titulꝰ. pſal

d mus dauid. Pſalmꝰiſteꝓpꝛie ẽ mo

rum inſtructio ⁊ pᷣumptionis re
ꝛeſſio. Nã quia in pñti eccia habitãt ma
licũ bonis.nec hic ſcire pmittimur qͥ ve/
re ſint de vnitate ecciĩe.ideo qͥdã.licet indi
ghi iactãt ſe eſſe de eccia.cũ tñ nõ ſint. Il
loꝛum &̊ pᷣſumptionẽ retundẽs ꝓpha.qua
ſi ſacerdos añ ꝓpiciatoꝛiũ aſtans querit qͥ

⁊ in pᷣſenti eccie tabernaculo digne dᷣo mi

litent.⁊ in futuro beatitudinis mõte reqͥ;/
eſcent. Et pmo ponit᷑ pꝛophete interroga
tio. deinde ſubdit᷑ dñi reſponſio.ibi.Qui

Onſerua me dñe. Titulꝰ. Tituli
c inſcriptio ipᷣi dauid. Iſte titulus
noõ de veteri teſtamẽto ſed de euã/
elio ſumit᷑. vbi legit ꝙ Pylatꝰ xpᷣo cruci
ixo talẽ titulũ ſuꝑpoſuit. Ihs nazarenꝰ
rex iudeoꝝ. VUñ Heſdras de illi tituli in

ſcriptõe quã ꝑ ſpũmſanctũ futurã pᷣuide

bat. hũc pſalmũ poſt intitulauit. oſtẽdẽs
hic agi de regno xpᷣi.illa inſcriptõe ſignifi

cato.vt ſit ſenſus. Inſcriptio tituli.id eſt.

victoꝛia vel regnũ qʒ timuli inſcriptio no

tauit.attribuit᷑ vel ↄuenit dauid.id ẽ.xpᷣo
qui m holem hic loquit᷑. Eſt & intẽtio

Pphete om̃s monere ne regno xp̃i aut einſ
titulo regaliↄtradicãt. Et pᷣmo in ꝑſo/

runt me.

na xpᷣi verã in ſe naturã hoĩs oſtendẽs.pe
tit ſe inter ꝑicula ſaluari dicẽs.oĩa que ꝑ/
tulit ad głiam ſue hereditatis eſſe ꝑducta
Secũdo gras agit patri.de intellectu
ſibi dato.⁊ paſſione ac reſurrectõe ſua. .ibi
Budicam dvdfſſtfuimm—·
Xaudi dñe.Titułꝰ.Oꝛatõ dauid
e··HNic pſalmꝰ pmus eſt eoꝝ qͥ nomi
ne oꝛõis intitulãtur. Uñ ⁊ alij q̃t
tuoꝛ ſilr poſtulãti ſequunt᷑.qꝛ cũ in alijs ĩ
terſeratur oꝛõ.in iſtis pene cõtinuat᷑. Hic
ergo xpᷣs ſᷣm hoĩem oꝛat.⁊ ſibi coꝛpꝰſuũ.i.
ecciam aſſociat.qꝛ eadẽ voce cũ membꝛii
ſuis oꝛat nõ ꝓ ſua vtilitate ſʒ ꝓnoſtra ne/
ceſſitate. Chꝛiſti em̃ oꝛõ eſt ſideliũ inſtitu
tio.⁊ ideo oꝛat vt foꝛmã orãdi nobis ꝓpo/
nat. Eſt& ſenſus tituli. Oꝛatio pſalmi
hubouenit dauid.i.ꝑſone xpᷣi adiuncta ec

cleſia que coꝛpꝰeius eſt.⁊ pᷣmo petit ſcõm
iuſticia retribui ſibi. Secũdo ab inſidijs
iudeoꝝ liberari.ibi. Ego clamaui. Ter/

tio oꝛat ſibi ⁊ aduerſarijs retribui.ibi Ex
urge dñe
Iligam te. Titulꝰ. In finem pue
d ro dñi dauid. qͥ locutꝰ ẽ dño vᷣba
coantici hurꝰ. In die q̃ eripuit eum
dñs de manu inimicoꝝ eiꝰ ⁊ ð manu ſaul
Pꝛo liberatõe a ꝑſecutõe ſaul videtur da
uid hũc pſalmũ cantaſſe dño.ſʒ qꝛ titulꝰ
habet in finẽ ⁊ vocat hũc pſalmũ canticũ
finis aũt xpᷣus eſt.canticũ vᷣo exultatio de
eternis.ideo nõ litteralitde dauid ſolum
intelligit᷑.ſed meli ſpũaliter accipitde to
to xpᷣo.ſ.de capite ⁊ mẽbꝛis.quẽ totũ dñs
eripuit in die reſurrectõis de manu ĩimi
coꝝ ſuoꝝ.i.iudeoꝝ.⁊ de manu ſaul.i.iude

Vgitoꝛis vel dvaboli. Uñꝓ hac ſpũali

liberatõe totꝰxpᷣs deo gr̃as agit.ſummaʒ
diuinoꝝ bñficioꝝ colliges Scðdo agit
de cladiba humani generꝭ añ aduetũ xpᷣi.
⁊ qualiter dñs ſit miſertꝰ.ibi. Circũdede
Tertio agit de vᷣtute ac poten
tia.ibi.Deꝰ qͥ pᷣcinxit Quarto ecciĩa leta

munera dei laudat ⁊ ĩ eis exultat.ibi.Ui/
unit dñs ⁊ bñdictꝰ deꝰ meꝰ

Eli enarrãt. Titul/ In finẽ. pſal⸗
c mus dauid. Pſalmꝰiſte agit de pᷣ
mo aduẽtu xpᷣi.⁊ attribuitDauid
reſpiciẽti in finẽ.i.in xpᷣm.qͥ eſt finis ↄſũ/

matiõis. Uel ĩ finẽ.i.in tꝑs plenitudinis.

quo acta ſunt q̃ hic tractätur Hic ergo

monet pha vt relicta vetuſtate ad nouũ

hiena
nunone
s
mnena?
digte
nigyic
gütßa
tidie
nnnpeee
plosin
ſecolt

H
8
negedu
Hot
Pen
iges
ction
Pop
phet

9

tßog
hidun
fund
hoiem
doſbe
mii ſiu
lutes
namf
runc
Si
Eu

lutine
lenge
ggite⸗
ſva. U
ſunp
Wion
Nckkea
dancoe
ſßode
cdi⸗
miſon
fluſtr
goͤide
hen

ſmncuhe
dacge
ee
Rincleen
wei

Duönti
toorg un
Uituyir
Mülnatpef
mme i⸗
ſpſüi.
dienbit
wtene⸗
üſntiu
e,
mon
RAdipend
hopantſcn
ebinſci
mani Tan,
rhuibike

nſnenpoe
idioita
npuuann
Pmnnaut
nuavrde
wan⸗
icnaci
lnnode
idſolumm
hlden
wädis
mapaün
anliinde
Phrſhüͤti
Ct nmz
Sltt
judreng.
Cl
utechen
mvacche

lentbi

Nnſti ſi/
tegtde
buitDent
ſins
cnitudins,
Hecco
eood

ſuper libꝛo pſalmoꝛi

hoĩem accedamꝰ.Et pᷣmo loquẽs de ĩcar
natione xpᷣi cõmendat pᷣdicationẽ noue le
gis. Decũdo laudat pᷣcepta noni teſta
menti veterꝭ.ibi.Lex dñi. Tertio vt ſit
dignꝰ tãta ſacramẽta referre petit purga/

ria vicijs. ibi. Delicta qs. c. Cõmendãs

aũt pᷣdicatiõem noue legis qͥ pᷣdicet et qͥd

⁊ q; diſcrete ⁊ qᷓ; miriſice ⁊ qᷓ; late. In pꝛi

ma ꝑte oñdit ꝑ celos qͥ enarrãt głiam.xpᷣi

aplos intelligẽs.in qͥb tãq;ᷓ in celis deus

ſpecialiter habitauitt

xpᷣo tꝑe afflictõis qð fuit vſq; ad paſſionẽ
Deinde in ſecũda ꝑte ea que futura erant

tꝑe gloꝛie ⁊ ↄſolatõis.qð fuit poſt reſurre

ctionem. Ibi Tribuat tibi. Et ea que hic
pꝛophe

éphetankdddoo.
ODmine in virtute tua Titulꝰ In

d fſinem pſalmꝰ Dauid. Iſte pſalmꝰ

elt vn/ eoꝝ q de duab naturis in
xpᷣo agũt. cõtra hereticos qͥ vel ꝑſonã di/
uidunt.vl naturas nephãda commixtiõe

dfundũt. Monet vt xpᷣm: deũ pariter
boĩem eſſe credamꝰ Et pꝛimo dirigen

do vᷣbba deo patri. xpᷣi filij ſui meritũ ⁊ pꝛe
miũ ſummatim ꝓponit
tutes ⁊ glłiam ſpecialiter deſcribit. Ibi.q̊
niam pᷣueniſti Tertio ð penis inimico⸗
rum ſuoꝝ agit. Ibi. Inueniat᷑ manꝰ tua.

Exaltare dñe in vᷣtute tua 2èðM
Eus de meꝰ itulꝰ In finẽ pſal
d mus dauid ꝓ aſſumptõe vl ſuſce/
ptione matutina ſeu ꝓ cerua ma/
tutina. Huiꝰ tituli ſenſus eſt. Pſalmꝰ iſte

Et finaliter xpᷣi exaltatiõem ↄcludit. Ibi

tendeẽs in finẽ.i.in xpᷣum de cuiꝰ paſſione

agit:eſt Dauid.i.xpᷣi qͥ hic loquit᷑ in ꝑſona
ſua. Uel ſub ꝑſona eccĩe xpᷣi.ſ.oꝛãtis pꝛo

aſſumptiõe matutina.i.agẽtis de paſſiõe

vbi oꝛat ꝓ reſurrectione mane facta.Et h̊

dicit᷑ ad ſimilitudinẽ ſolis qͥ paulati aſcẽ/
dendo aſſumit᷑ donec vbiq; clareſcat.ſic
xpᷣs de paſſione ad reſurrectiõem.et inde
in celi ad dexterã patris aſcẽdit.⁊ poſtea
miſſo in apłos ſpũſctõ mundũ fidei radijſ

illuſtrauit. Alij aũt hñtp cerua matutina

qdð idẽ eſt Em aliã ſimilitudinẽ᷑. Cerua ei

eſt humana xpᷣi natura. q̃ lutũ ⁊ ſpinas.ſ.

ta loquitur optando etiã affirmat

Secũdo xpᷣiꝰ⸗

peccatoꝝ trãſilijt. ?⁊ mane in głiam reſur/
rectionis quaſi ĩ altũ eſt aſſumpta & ⸗
net pheta cõpati paſſioni xpᷣi vt ſue re
ſurrectõi cõregnemꝰ Et pmo pᷣmittit᷑ cõ
queſtio de derelictõe ⁊ ſimul oꝛõ ↄiungit

ſicut in oĩibepſalmis de paſſione. De⸗

cundo paſſio deſcribit᷑ vbi ? preſurrectõ

ne oꝛatur. Ibi. Circũdederũt. Tertio

fructꝰ⁊ vtilitas paſſionis oñdit᷑ibi. Hſaar·

rabo. ⁊c᷑. Chꝛiſt aũt hᷣmo ſub pſona vete⸗

rrrrriiiiis hois culpe ac pene expoſiti loqͥ ĩcipit
Xaudiat te. Litulꝰ In finem pſal ps in pſon⸗
e mus dauid. Dic agit ꝓpha ð xpᷣo
qPuaſi de ſacerdote immolaturo et
rege pugnaturo. Canẽs q̃̊ ventura erant

coꝛꝑis ſui ꝑſonã gerens.vel xpᷣs in ꝑſona

expꝛimẽs. Uñ ⁊ in cruce ait.quare me de

reliquiſti.pſalmũ iſtũ de ſe ſcriptũ eſſe in
dicans. Uñ multa hic de eiꝰpaſſione di /
cunt᷑ tã expꝛeſſa.vt magis videant᷑ hyſto
ria euãgelica q; ꝓphetica.licet em̃m multa
habeant᷑ nõ tam ad ipſum q; ad eiꝰ mẽba
refereng

DODODmin regit me. Litulus pſalmi

d danigd. Hic ſub figura iudaici po

bulive cantitlirme babilonicar⸗
nerſiſub Zoꝛobabel. ⁊ ihu ſacerdote ma
gno ꝓpheta pᷣdicit reditũ fidelis ppłi ð ba/
bdilone hurꝰ ſeculi ꝑ xpᷣum ad domũ dei?-

agit de mĩa xpᷣi.qͥ fit hec reductio ſpũalis
enumerãs decẽ gratias ꝑ qs velut per de
cem mãſiones hõ ad deũ reuertit᷑.Et in/
troducit᷑ hic eccia loquẽs dexpᷣo ꝑ quẽ ve
lut ꝑ oer dote niagan aciln reductio
In ſingulis verſibꝛ ſingule notãt᷑ gra⸗

tie. niſi qꝙ; in ſecũdo ⁊ ſeptimo due pariter
ↄiungunt᷑.Pꝛima g̊ gratia eſt locpaſcue.
id eſt. ̃mo diuinꝰ qͥ ſa ginat meditantes.
Secũda eſt aqua refectõis .i.baptiſmi q
reficiũtur rite ſuſcipiẽtes Tertia eſt aime
ovuerſio ꝑ vᷣtutis ⁊ bone oꝑatiõis augmẽ/

tationẽ.Quarta eſt deductio ſuꝑ ſemitas

iuſticie.i.ſuꝑ pᷣcepta ꝑ caritatis radicatõ
nem ⁊ pfectiõeʒ. Quinta ẽſecuritas a ma

lis ꝓpter diuinã aſſiſtentiã. Sexta eſt ↄſo
latio eruditiõis.q̃ fit ꝑ virge ⁊ baculi.i.di

uine coꝛrectõis diſciplinaʒ. Septima eſt

mẽla dñi.i. dñici coꝛꝑpis ↄuiuatio. Octa/

ug eſt ſpnñalis capitis.i. humane mẽtꝭ im/

22

pinguatio.ſ.ſpũalis leticie repletio NHo/

na eſt calix inebꝛiãs.i.calix bñdictiõis.ſcꝭ

xpᷣi ſanguĩs qͥ quaſi inebꝛiat.dũ vanaruz

delectationũ obliuionẽ pᷣſtat Decima eſt
miſericoꝛdia ſubſequẽs.i. gr̃a ↄſummãs:
que ⁊ pᷣueniẽdo inſpirat.⁊ medlatſo aghiit
ad meclan

Verbü abbꝛeuiatũ

nat. 2 finiẽdo ad eternã habitatiõʒ ꝑducẽ
do feliciter collot
DODimini eſt terra. Titubꝰ pſalmus
d dauid in pma ſabbati. Pꝛia ſab/
boeoeati ðꝛ dies pᷣma poſt ſabbatũ In
qua die mũdus ↄdiiꝰ eſt.⁊ lux diuiſa a te/
nebꝛis.⁊ eodẽ die xpᷣs depoſitis moꝛtali/
tatis tenebꝛis clarificatꝰeſt.⁊ hõ depulſa
peccatoꝝ caligine ꝑ xpᷣi reſurrectiõem re/
ſtaurat?. vt ſit ſenſus tituli. Pſalmꝰ iſte eſt
dauid qͥ loquit᷑in ꝑſona ſua vł eccĩe.agẽſ
de clarificatõe xpᷣi ⁊ hoĩs reſtauratõe.que
facta eſt in pᷣma ſabbati.i.in matutino di/
ei dñice.que dies etiã pᷣma fuit in pmoꝛdi
ali reꝝ creatiöe. Monet ̊ ꝓpheta victo
rem xpᷣm cũ triũpho ſuſciꝑe. Uñ ad ſimi/
litudinẽ pᷣconis qͥ poſt triumphũ totã ter
ram clamat eſſe victoꝛis Pꝛimo dicit to
tum oꝛbẽ eſſe dei.vt ſicut nulłꝰ ab etimpe
rio.ſic nec ab eiꝰfide ſit alien?. Secũdo
determiĩat quibo vᷣtutibo pᷣditi ſunt. qͥ ĩ ec/
cleſia ꝑſiſtunt. Ibi.Quis aſcẽdet. Ter
tio xpᷣiana religione dilatata ſuꝑſtitioſos
a pꝛauitate reuocat.vt patefactꝭ coꝛdibuſ
xpᷣm admittãt.ibi. Attollite poꝛttas
DODO te dñe leuaui. Titulꝰ In finem
a plſalmꝰ dauid. Pſalmus iſte diri/
gens nos ĩ finẽ.i.in xpᷣm.attribuit᷑
dauid.qͥ loquit᷑ in ꝑſona eccłie ĩter aduer
ſa ſeculi grauit᷑ afflicte.vel in ꝑſona peni/
tẽtis ꝑ flagella coꝛrecti. Honẽs ĩ aduer/⸗
ſis nõ murmurare.ſʒ ad deũ reſpicere Et
vpmo petit doceri vias dñi.qꝛ ad deum ꝑ
ſpem erecteſt. Secũdo oꝛat ꝓ peccatꝭ di
mittẽdis poꝛiba ⁊ ꝓ his que quotidie fiũt
Ibi Reminiſcere.Tertio agit de eternis
Saces quomodo habeãtur. Ibi.Quis ẽ
ommmm. —
Uica me. Titub. pſalmꝰ Danid

IPſalmus iſte attribuit᷑ dauid.id

eelſt viro ꝑfecto qͥ hic loqͥ. Et mo/
net vitari ↄſoꝛtia ĩiquoꝝ ⁊ iũgi iuſtis. qͥa
ex ↄuictu moꝛes foꝛmant᷑.Et pᷣmo vir iu
ſtus dicit ſe nõ habere h̊ ꝑtẽ cũ iniqͥs.⁊ pe
tit ab eis diſcerni ĩ futuro. Secũdo petit
ne malis miſceat᷑ in iudicio.ibi. Dñe dile
xi. In h̊ aũt differt pma ꝑs a ſecũda.qꝛ in
hma ꝑte de iudicio ⁊ multũ de innocẽtia
ſna aitin ſecũda de vtroq; pene pariter
Or minus illuminatio. Titulus.
dD In ſfinẽ pſalmꝰ Dauid puſõᷓ lini/

2*

retur. Hic tituł alludit hiſtoꝛie libꝛi re/
gum de trina vnctiõe dauid.quaꝝ pꝛima
linitꝰ ſuit.nõ vtiq; in regẽ.ſʒ in ſignũ futu
ri regni.ſʒ duabo extremis q̃ ꝓ vna reputã
tur in regẽ vnctꝰeſt.ſecũda videlicet vt re
gnaret ſuꝑ tribũ iuda.tertia vᷣo vt regna/
ret ſuꝑ vniuerſum iſrael.⁊ poſt pᷣmam vn
ctionẽ dauid hoſtes habuit.poſt ſecũdam
regnauit ĩ pace. Sʒ hec figuralit acta ſũt
vt ſignificaret᷑ ꝙ qͥlibet fidelis qͥ a xpᷣo xpi
anus ðꝛ.⁊ a xpᷣi chꝛiſmate denominatur.
⁊ de eiꝰ plenitudine vnctõis linit. Pꝛimo
iungit᷑in ſignũ futuri regni.dũ ſpũſſancti
gram in baptiſmo ⁊ alijs ſacramẽtis ꝑci/

pit. Secũdo vero in futuro inunget᷑i re/
gem qñ libertatẽ gloꝛierecipiet.⁊ ſicut da
uid bis in regẽ vnct? eſt.ſic vnctio gloꝛifi-
catiõis noſtre gemĩa erit ſtola o no: et

aĩe.ſʒ he due qſiꝓp vna reputant Sic ᷣ
pſalmꝰiſte dirigẽs nos in finẽ future ↄſũ/⸗

mationis attribuit᷑ dauid.i.cuilibʒ fideli

agens de eo qð eſt puſq; linire᷑ ſecũda vn

ctione.i.de eo qð eſt añ ꝑfectã vnctioneʒ

regalẽ.añ quã hoſtes habet.qꝛ poſt pᷣmã
vnctionẽ ſacramẽtalẽ ſub varijs hoſtibꝰ
laboꝛat ⁊ gemit.ſʒ poſt ĩ pace regnas re
eſcit.vñ vt tandẽ in illo regno gaudeat.ſ/
loquit᷑quaſiq̃ddã ineffabile ſe deſiderare
oñdens ꝓ quo oĩa patiẽter tolerat o
net ̊ ne qͥs poſt pᷣmã vnctiõem toꝛpeat.ſʒ
ad ſecundã ſe diligẽteꝛ pᷣparãdo diſponat
Et pᷣmo agit de pᷣma vnctiõe ꝑ quã certi/⸗
ficatur ſecũda.poſtea dic̃ qͥs laboꝛ ⁊ gemi
tus ſit añ ſecundã vt finaliter habeat᷑ibi.
Exaudi dñe r
D te dñe clamani. Titub. pſalmꝰ
a huic dauid.ꝑ dauid aliqñ intelli/
girfkt caput.i.xpᷣs.aliqñ coꝛpꝰ.id eſt.
eccĩa.interdũ vtrũq; ſimul.i.totł xpᷣs.vbi
aũt in titulo addit᷑ huic vł ipᷣi.xpᷣs intelli/
gitur. Hic &̊ pſalmꝰ attribuithuic dauid.
id eſt.xpᷣo.qͥ hic loquit᷑⁊ eſt tertiꝰ eoꝛũ qui
agũt bꝛeuit᷑ de paſſione xpᷣi ⁊ reſurrectiõe

HMonẽs eos aduerſa tolerare qͥ volũt cũ

xpᷣo regnare.Et pmo ponit᷑ orõ tꝑe paſſi/
onis habita. Secũdo auditꝰ de reſurre/
ctione ſua gras agit ibi. Bñdictꝰ xpᷣs Ita
q; f̃ᷣm qð hõ.ſe hoĩb iuſtꝭ ĩ exẽplũ ꝓponit.
4 licet ſuꝑ oẽs iuſtłꝰ⁊ dignꝰ ſit.nõ tñ ĩ ſe cõ
fidit.ſʒ totũ a deo pr̃e humilit᷑ pettit
Flerte dño.Titulꝰ pſalmꝰdauid
a in ↄſümatione tabernaculi. Euz

Nld
grchide
ſhucta
locauſta
offerre!
potdde
bicagit
duc ſt
ſetpo⸗
donagf
loquitq.
dftbott
rumdr?
crgome
Aesof
ccciee
Vor
ceſe⸗
dllan
ſooß

domu
hacci⸗
bernac⸗
in bi
loneta
galn.
ſedon⸗
Cemane
Plnun
n⸗
heph
sp⸗
ggitx
ſonal
turgi
ticſoſ.
tesdee
hicde
Tano
dotnin

ae⸗
ſ
necs⸗
np
n

lelbeꝛire⸗
uuphrine
na fun
WMrcu
icrde
hoyeg⸗
Ntönannn
Mricmn
Umſi
dnriori⸗
vonimar.
it in
iſüſnen
minspci
nungehiw
jarſende

Niodiſ

ole age
ant Sc
efunmeaii
cuilipzſtcl
irekſccihmn
cii maong
1 pni
mis oti⸗
npun
Va
me
Me
wpentg
vdſonne
licenn
hangcn
Nchenid.

Inbgan
iciinrl
ſen ct
letiefti
Pichohl
lintdiif
m mill
nunnnde
iwlitn
nepuſ⸗
de feor
lüponl,
ſi iſec⸗
pent
Unenni
li

uper libꝛo pſalmoꝛü

dauid pꝓſpere regnaret moꝛtuo ſaule.tulit

archã de gabaa ⁊ detulit in hierlm. Qua
reducta fecit ei tabernaculũ.⁊ obtulit ho/

locauſta.Ad qð iuxta lr̃am alias hoſtias

offerre hic hoꝛtari videf. Sed ſpũalit

potiꝰde ſignificato tabernaculo.i.ð eccĩa
hic agit᷑. Sicut em̃ archa a philiſteis re/
ducta fuit.cui dauid tabernaculũ extẽdit
ſic xpᷣs a iure d yaboli ecciam reduxit.eiq;
dona greↄtulit. de cuiꝰ ꝑfectiõe hic ꝓpha

loquit᷑ q̃ hic tabernaculũ ðꝛ.qꝛ nũc ĩ ea ʒ

dyabolũ militat᷑.quẽadmodũ ſcdᷣm futu
rum ðꝛ domꝰ.qa in ea quieſcet᷑ Pꝛimo
ergo monet ꝓpha fideles deo hoſtias ſpũ
ales offerre Becũdo agit de ↄſtitutiõe

eccie enumerãs ſeptẽ dona ſpũſſancti.ibi

VUox dñi Tertio diẽ d ↄſtitute fiat ec
cleſie.ibi.Dũs diluuiũ.⁊c.oſtẽdẽs quõ in
diluuio huiꝰ ſeculi dñs fideles ſuos ille/
ſos pᷣſernabboirtttt
Lvaltabo te.Titubpſalmꝰcãtici in
eęe degicatõe domꝰ Dauid. Hõ legit᷑
dauid feciſſe vł dedicaſſe aliquaʒ

domũ dño.⁊ iõ de ſpũali domo.i.ð eccia

h accipiendũ eſt. Que ĩ pcedẽti pſalmo ta
bernaculũ ðꝛ.hic aũt domnomina? pteꝛ
cãm ibi expᷣſſam. Supꝛa g egit de ↄſũma

tione tabernaculi tꝑe belli. Hic autem eſt

pſalmꝰ cãtici.i.leticie habite.in dedicatio
ne domꝰ dauid.i.eccĩe xpᷣi.q in eterna pa
ce manebit.Et loquit᷑ hic totꝰ xpᷣs.qꝛ vᷣba
pſalmi hꝰ quedã capiti.quedã coꝛꝑi.q̃daʒ
vtriq; ↄueniũt.Et ẽ pſalmꝰ iſte de paſſio/
ne xpᷣi ⁊ reſurrectiõe.vt paſſio nõ terreat.
q̊s ſpes reſurrectiõis letifict Pꝛimo g̊

agit xpᷣs de ſua dedicatõe.ſ.in ſua ꝓpꝛia ꝑ/
ſona iã facta in reſurrectõe.poſtea vᷣo fu/

tura ĩ domo ſua.i.eccia.in finali reſurgen
tiũ ↄſummatõe.monẽs ſanctos h̊ ſperan

tes deo laudẽ referre. Secũdo dicit quõ
hac dedicatiõem meruerit.ibi. Ego autẽ

Tertio quõ eam acceperit.Ibi.Audiuit
dominus

MU te dñe ſperaui. Titulꝰ In ſine
i pfſalmꝰ dauid ꝓ extaſi. Pſalm?iſte

dirigẽs nos in finẽ.i.in xpᷣm eſt da

uicd qͥ hic loquit᷑ in ꝑſona xp̃i vel ſua vłec

cleſie.habitꝰ p extaſi.i.agẽs de exceſſu mẽ

tis.qͥ fit qũ mens pauet terrena. Honẽs

ne qͥs de ſe pᷣſumat ſʒ de dei mia.Et pmo
ↄtra pauoꝛẽ pᷣmittit᷑ ſpes.⁊ oꝛõ ↄtra mala
cũ certitudine liberatõis ⁊ gaudio. Sc/

cundo enumerat q̃t? qnta ꝑturbãt cõtra
que eſt oꝛõ.ibi. Hiſerere mei. Tertio di

cit qᷓ ſint bona deiotra mala.ibi.Quã ma.
gna. Uñ hui pſalmi vᷣba.quedã capiti.

quedã mẽebꝛis.q̃dã ꝓphete ↄueniunt. In
hac aũt varietate ñ mutat᷑ vox.ſʒ caput et
mẽbꝛa eadẽ voce vtunt᷑ dicẽdo. Ego me
mihi.qð fit ꝓpt᷑ vnitatẽ capitꝭ ⁊ coꝛpis xpᷣi
ſcʒ ⁊ eccĩe quã facit charitas. Sic lingua
oĩm mẽbꝛoꝝ ſuſcipit vocẽ.dicens ꝓ pede.

calcas me.nõ dicit calcas pedẽ.⁊ ꝓ manu

vulneras me.nõ ait manũ meã vulneras.
FEeſgti qn. Titulꝰ Intellectus Da
b uid. Hic eſt intellectꝰdauid.i.pe/
nitẽtis. In cu ꝑſona hic loqͥtur.
docẽs qͥd intelligere debeat qͥ ve penitẽs

eſt. Et pmo dicit initiũ boni eſſe ꝑ indul/
gentiã dei. ſe vo ſequentẽ illud viciũ hoizʒ
q de oꝑib gloꝛiant᷑ ⁊ meritaꝓpꝛia iactant
fuiſſe miſeꝝ.ſʒ ꝑ manũ deiↄuerſum ad ve
0 quẽ alios deceptos re/

rum ĩtellectũ.Ad tos re
uocat.in q̊ etiã ſtãtesↄfirmat. Scðo agit

de ↄfeſſione.vñ eſt venia.ibi. Delictũ me
um. Tertio penitudinẽ multiplicit᷑cõmẽ
dat. ibi. Pꝛo hac oꝛabit.Quarto ponit᷑ le
tus finis.vbi ðꝛ dare deꝰ intellectũ. Ibi.

Intellectũ tibi dabodo
Luultate iuſti. Titulus In finem
e pfſalmꝰ Dauid. Hic ꝓpha miſicoꝛ

diã ⁊ potẽtiã dei cõmẽdat ⁊ facta
eiꝰ enumerat.agẽs de oꝑibo creatois ⁊ re
creatiõis.vt timeat᷑ potẽtia q̃ creat.⁊ ame

tur mificoꝛdia q recreat.Ad laudẽꝗò dei
inuitãs oñdit.qͥ ⁊ quẽ:quõ ⁊ q̃re laudare

debeãt. Et pᷣmo iuſtos ⁊ rectos laudare

monet Secũdo beatũ diẽ illũ qͥ ad cultũ

dei ꝑuenit.ibi. Beata gẽs Tertio qͥd deß .

.

dictis ſentiat ſubdit.ibi.Aĩa nra

EFEñnedicã. Titulꝰ pſalmꝰdauid cũ
b mutauit vultũ ſuũ coꝛam abvme
lech. ⁊ dimiſit eũ ⁊ abijt Baul ꝑ/
ſequẽs dauid nũcios miſit ad achis regẽę
apud quẽ ↄfugerat dauid vt eũ ad ſe mit
teret quẽ volebat occidere qð pᷣſentiẽs da
uid timuit ⁊ ſe fingẽs furioſum vł fatunz
mutato vultu coꝛã rege illũ a ſe abijciens
dimiſit⁊ ſic dauid abijt icolumis. Hic ãät
rex qͥ in hiſtoꝛia regũ vocat᷑ achiſ.vocaba
tur etiã abymelechq noĩe vtit Eſdras in
B; titulo ꝓpt᷑ ſignificatõʒ myſtici ſacri.Da⸗
uid em̃ xpᷣm ⁊ vultꝰmutatio mmrirationel.
2 aüt

veter ſacriticij ĩ nouũ ſignificat. ve

2 —”
. —

ſericoꝛdiã. Ibi. Dñe in celo.

ſacrificiũ ðᷣ.vultqꝛ in ſigno volũtatẽ di/
ninã indicat. Abvmelech vᷣo interpᷣtatur
patris mei regnũ.⁊ ſignificat iudeos qui
erãt regnũ patrꝭ ſui.i.dauid.qͥ m carnes
fuit pr xp̃ᷣi. eccĩa vᷣo eſt regnũ.nõ illd pꝛis
carnatł.ſed dei pr̃is ſui eterni. Outauit
vultũ ſuũ dauid coꝛã abymelech.i.xpᷣus
mutauit ver? ſacrificiũ coꝛã iudeis qͥ erãt
regnũ patris ſui dauid ĩ nouũ ſacrificiuʒ
quã mutatiõʒ in cena oñdit in qᷓ coꝛpꝰſuũ
⁊ ſanguinẽ diſcipuł in euchariſtie ſacram
to exhibuit ꝓpter qdᷣ abymelech.i. ppls iu

deoꝝ ⁊ illi pᷣcipue rudes ⁊ ignari diſcipu

li qͥ ſacramẽetũ carnalit intelligeẽtes abie
runt retro.xpᷣm dimiſerũt ⁊ ipᷣe ab eoꝛum
coꝛdibo abijt. Monet itaq; pſalmꝰ iſtead
nouũ ſacrificiũ accedere mẽte nõ pedeEt
bmoꝓpheta ſũmatim dei laudẽ pᷣmittens
Monet mãſuetos ad idẽ. Secundoad
cõlonem noui ſacrificij fideles hoꝛtat᷑.ibi
Accedite Tertio incipietes monet a qbo
abſtineãt. ibi Uenite. Quarto agit de tri

bulatiõe bonoꝝ ⁊ maloꝝ.ibi.Oculi dñi.

Ne in ꝑiculis iuſtꝰfluctuãs aliq̃ dubieta/
te molleſcat nec ĩiuſt ſecuiꝰ ſuꝑbiat

Uaica dñe.Titulꝰ In finez pſal

i mus dauid. Pſalmꝰ iſte dirigens
nos j finẽ attribuit᷑ip̃i dauid.id ẽ.
xp̃o qͥ hic loquit᷑.nũc in ꝑſona ſua.nũcĩ ꝑ
ſona eccĩe.Et agit de paſſione xpᷣi monẽs
vt aduerſa eiꝰ exẽplo feram Et pmo in
cipit ab oꝛõne ꝓ vtraq; ꝑte pugne oꝛãs.id
eſt. p ſe ⁊ aduerſarijs cũ ↄmemoꝛatõe cul

pe eoꝝ Secũdo pᷣmittẽs de ſpe boni et

gaudio narrat q; maligne erga xpᷣm fece/
rint.ibi.Aia aũt. Tertio de fructu paſ/
ſionis agit pꝓmittẽs ↄfeſſionẽ totiꝰ eccleſie
Et inde pᷣcat᷑ cũ cõmemoꝛatõe culpe.con
fuſionẽ ꝑſecutoꝝ.⁊ exultatiõem fidelium
Ibi. Cõfiteboꝛ
Ixrit iniuſtꝰ. Titułꝰ In finẽ ſeruo
d dññi pſalmꝰ Dauid. Pſalmus iſte
agit erroꝛẽ dicentiũ oĩa mala eẽ
ex vicio nature ⁊ creatõis nr̃e.bona vᷣo ex
libero arbitrio. Docet aũt hpha mala
eſſe ex nobis.bona eſſe ex deo ꝑ gratiam.
Vñ in titulo recte ſeruꝰdñi ðꝛ fidelis.qͥ ĩ
hoc pſalmo loquit᷑ Mala ſibi.⁊ ðᷣo bona
attribuẽs.vel xpᷣs ſeruꝰ dñi appellat᷑.quia

vſq;quaq; pr̃i obedieng.eui etiã vᷣba pſal

mi ↄueniũt.Et pmo aſſerit mala eẽ ex ho

mine. Secũdo dic bona ex deo eſſeꝑ mi/

„

Olli emulari. Zitułꝰ pſalmus Da
n nid. Pſfalmus iſte toreſt de coꝛre
ctione moꝝ. ⁊ velut ſalubꝛe anti/

dotũ ↄtra illoꝝ erroꝛẽ qͥ murmurãt ð flo/

re maloꝝ ⁊ laboꝛe bonoꝝ.q̃ſi oĩa caſu agã
tur. docẽs hec inferioꝛa diuina ꝓuidentia
gubernari.nõ caſu tractari. Etpᷣmo mo

net eccĩa.in cuiꝰ ꝑſona loquit᷑ pha neqͥs

malignantes imiteĩ.ſʒ qcqͥd boni ſperat᷑a

Dũo poſtulet᷑a qͥpfutura ⁊ eterna donãl.
Secũdo dicit malos ſuꝑ bonos inuidia

toꝛq̃ri.ibi.O bſeruabit pctõr.Tertio tra/
ctat iuſtũ hic nunq; deſeri.pᷣmia bonoꝝ ⁊
penas maloꝝ cõmiſcẽs cũ interiectis ad/
hoꝛtatiõibo.ibi. Junioꝛ fui .
Omine ne ĩ furoꝛe. Litulꝰpᷣs.da
d uid ĩ rememoꝛatõe ſabbati. Pſal/
muus iſte ẽ Dauid.i.penitẽtis.ha/
bitꝰ ĩ rememoratõe ſabbati.i.eterne reqᷣei
quã habere deſiderat ⁊ ꝑdere foꝛmidat.
Monẽs ad pniam pmo ꝑ penas ſũma/
tim dictas captat dei miam. Secũdo po
nit᷑ narratio in q̃ multiplicẽ numerat mi/
ſeriã. ibi P rtot
la ſperauit ĩ dño.affirmat ſe audiẽdũ cuʒ
emẽdatõis cõmemoꝛatõe.ibi.Om̃ ĩte do
mine Quarto ponit᷑ exultatiua ↄcluſio ðᷣ
ſalute. ibi. Ne derelinqs me. Uña lachry
mis ⁊ oꝛõe incipiẽs.ſiẽ in alijs pſalmis pe
nitẽtialiba ĩexultatõe terminatur.vt certa
ſpes ex ̊ imitãtibꝛ detir

Ixi cuſtodiã.Zitulꝰ In finẽ can /

d ticũ dauid ꝓp iditũ.Legit᷑ in Para
lipomenõ.qꝙ archa dñi reducta a

philiſteis. dauid añ eã ↄſtituit cãtoꝛes qᷣt

tuoꝛ milia ⁊ totidẽ ianitoꝛes qᷣbo p̃fecit fi/
os choꝛe.Cãtoꝛibo vᷣo pᷣpoſuit ducentos
octoginta ⁊ octo viros inter q̊s fuerunt.

aſaph. eman. etham. ⁊ yditũ.qꝛũ nomina

eſdras frequent᷑ poſuit ĩ titulis tũ ꝓ hono
re miſterij. tũ pt᷑ noĩm interpᷣtatiões.qᷣb
ſubiectoꝝ pſalmoꝝ ĩtellectꝰ pãdunt᷑. Uñ

hꝰ pſalmi aꝑit᷑ ſenſus ꝑ ̊ nomẽ yditũ.qð
interpᷣtat᷑ trãſiliẽs eos.ſ.remanẽtes ĩ ſecło

hereteſq; terrenis. de q; trãſilite agit᷑ hic.
Docet em̃ pſalmꝰiſte a dilectiõe ſeculi ad
legẽ dei ⁊ inde ad eternitatẽ mẽte trãſilire
Et qꝛ h iocũdũ eſt mẽti licet gue ſit carni
iõ pſalmꝰiſte ðᷣꝛ canticuʒ.qꝛ h fit mẽtio de
eterna beatitudie. Monet aũt h pſalmuſ
traſilientẽ terrena ine blaſphemos ⁊ iiqᷣe

utruerũt. Tertio qꝛ int᷑ tot ma

lngue⸗
copꝛimen
übme
pbemos
hem wbi
oſes in
ſeerpect
fütamel
cutſbbi

ſerofint
H .

.
Chificat
Güno
Core
cc

Mute

clani
ment
ſoſti
poſt
De
gis:
tüoce
pecla
tettum
lutito
ldei
ſuntine
lohoi
lelicig
inhp

d

lis⸗
rech
.ℳ
tiſu
tnio/
dania
ptiee
mort
Woin
tna
lak
muri
lin
gor
uit
or

Unnsda
ecne
lade nth
wrirto⸗
Gaſngi
puicena
Qönono
ohenecs
niſpent
madonit
Osinniti
om⸗
adorort
nas

ieN
Pani
Miätsh,
ameregal
ctomidet
hengsſin⸗
Srricd
nuncaat
Güttoens
inia;
firdo
loſos
llchn
nnispe
nKc

lingue vↄtinentiã uare.certamĩa et riras

cõpꝛimere.qꝛ H̊ ſilentiũ ei multũ eſt vtile.

ñ pᷣmo agit deptinẽtia lingue int᷑ blaſ/

ppemos ⁊ calũnioſos. ⁊ optat noſcere fi-/
nem vbi hec nõ ſunt. Secũd o diẽ quõs

om̃es ſint ſub vanitate ⁊ caſu.vñ opponit

ſe expectare dñm petẽs liberari. Ibi. Ue

rũtamẽ in imagine Tertio int᷑tot mala

petit ſibi deũ adeſſe ⁊ peccata dimitti.vt. p
ſpero fine exeat. Ibi. Exaudioꝛoöem

AXpectãs expectaui. Titulꝰ In fi⸗/
e nẽ pſalmꝰ dauid. Finis in titulis
pflalmoꝝ multipłr ſumit᷑.aliqñ ſi/

gnificat xp̃ᷣm. aliqñ plenitudinẽ tẽꝑis.ali/

qñ nouum teſtametũ.aliqñ paſſionem vł
reſurrectõʒ xpᷣi. Hic aũt ꝓ nouo teſtam̃to
accipit᷑ qð ↄſũmat.in qð vetꝰteſtamẽtum
mutatũ eſſe oñdit᷑qð eccĩa lõgo tꝑe expe/

ctauit.deſiderãs xpᷣm ⁊ cũ eo nouũ teſta /

mentũ.in q̃ expectatõne multa a diabolo

