inſeparabiliter tenet ſunt charitatine affe/
ctiones⁊ operatiões. Amplexus vero ſũt

amoꝛoſe ⁊ feruide mentis deuotiones.per

leuam eniʒ.que eſt ſub capite.ſignificatur
cognitionis intellectiue ſplẽdoꝛ.per dexte
ram que amplexatur.dilectionis affectiue
feruoꝛ. que per deuotionem. ad amoꝛoſaʒ
dei vnionem tenditur. Oſculuʒ autem eſt
ipᷣa ſemper intellectualis vnio.qua anima
cum deo intime coniungitur.De qua dici
tur. Qui adheret deo. vnus ſpiritus eſt cũ

De ſpũali ſenſu guſtus.
Lapituiu. xj.

E– ſpirituali niq; guſtu pꝛedictũbe
d eſt. ꝙ conſiſtit in potentia anime
. affectiua. ⁊ hoc ſcðᷣm actum dele ⸗
ctandi quia actum guſtandi non habet in

tellectus.ſed voluntas.ſicut de actu tangẽ

di pꝛemiſimus. Huius ſpiritualis ſenſus

pꝛopꝛius actus ſeu officiuʒ eſt. diuinas.id

eſt eternoꝛuzʒ pꝛemioꝛum delectationes.iã
quodammodo experimentaliter attingere
⁊ eoꝛum ſuauitatem.delectabiliter ſapere.
Et deus eſt obiectum eius in quantum di
ninis.id eſt pꝛemiatoꝛijs delectationibus

reficiens. De hoc guſtu dicit Bernardus
in libꝛo de amoꝛedei. Mens eſt quedam
vis anime qua inheremus deo ⁊ fruimur.

Fruitio autem hec eſt in ſapoꝛe quodam

diuino quare ſapientia a ſapoꝛe dicit᷑. Sa
poꝛ autem iſte in guſtu quodam eſt. guſtuʒ
vero iſtũ digne nemo poteſt expꝛimere nec

etiaʒ ille qui meretur guſtare.ſed poteſt di

cere. Guſtate ⁊ videtequoniam ſuauis.id
eſt delectabilis eſt dominus. Et hanc dei
ſuanitatem delectabilem electi ſapiũt. CIn
de Bꝛegoꝛius.xj.moꝛal.ſuper illud Anris

verba dijudicat ⁊ fauces comedẽtes ſapo/

rem dicit.ꝙ electi non ſolum audiunt ver/

ba ſapientis ſed etiaʒ guſtant.vt eis in coꝛ/

de ſapiat.qð repꝛoboꝛuʒ non mentibus.ſʒ

ſolummodo auribus ſonat. Aliud nancs

eſt cibum ſolum nominatuʒ audire. aliud

vero eſt guſtare. Electi itaq; cibum ſapien

tie ſic audiũt vtdeguſtent.quia hocquod
vere audiunt.eis per amoꝛem medullitns
ſapit Repꝛobi vero qualiter ſapiat ignoꝛãt
Aliud eſt ergo de deo ſcire.⁊ aliud qð co/

gnoſcitur faucibus intelligentie deguſta⸗

re.Hunc ſapidum cibuʒ per charitatis di

lectionem⁊ dilectionis delectationem co/

mederat ſponſa in canticis.cuʒ ait. Come

di fauum cum melle meo. Et de huiuſmo

di cibi reſectione dicit pſalmiſta. Panẽ an
geloꝛum manducauit homo. que verba li

cet ſpiritualiter pertineant ad ſpiritnalem
deguſtationem ⁊ comeſtionem ſen mandu

cationem huius cibi.ſcᷣm dininitatem ta
men aliqualiter pertinent ad Chꝛiſti hu/
manitatem. in quantum ſpiritualiter gu/

ſtatur per incarnationis myſteriũ. vel per
enkariſtie ſacramentum. in quibus eſt ani

ede
ſtentat
Ouin
num.,
porli
ichan
perſo
perge
ſtum

praib⸗

aeis.
per
oſign
guint
yn

ſpit
an
fon
un⸗
deo⸗
deore

pete

figie
terſc
fenst
ble

Kmn

antil
Pbr
boi

upetieni
umdee⸗
nbeben
tacumnnge
1 ſenſng
Munas id
oncs ig
ungere
rſper.
muandi
mondes
Bonns
Nefunn.
1e quodnn
edici G
nekgetn
puimarenee
ſedpockdi
nſuonss, 0
Ethancdei
ſwßpo/
ne/
vincor,/
busg
nancs
edliud
mi
boegtok
Mrlims
uſon
liudcco⸗/
edeglit⸗
vunrans d
onemco/
1 Come
chniuſnno
. Pane 4 4
e verbe l
irimelen
mnnandu
gitatemta
priſtibu⸗
gluter/
i.N. ſpor
gockant

me delectabilis refectio ⁊ ſpiritualis vite ſu
ſtentatio. Alioquin non dixiſſet Chꝛiſtus

Qui manducat hunc panem viuet ineter/

num. Nam qui manducat non ſolum coꝛ/
poꝛaliter. ſed etiam ſpiritualiter per fidem

⁊ charitatem. Chꝛiſtus qui vita eterna eſt

per ſpiritualem vnionem incoꝛpoꝛatur. et
per guſtum humanitatis peruenit ad gu/

ſtum diuinitatis. ac per̊ quodamodo ad
pꝛelibamen ⁊ pꝛeguſtationem eterne felici
tatis. Ideo bene exclamat Auguſtinus ſu

per Johannem. O ſacramentuʒ pietatis.
o ſignum vnitatis.o vinculum charitatis.

qui vnlt viuere accedat credat ⁊ incoꝛꝑet᷑
vt viuificetur. .

ſdDdiſtictione ⁊ eoꝛuʒ perfectione di

xerimꝰ.reſtat vt de hijs que in no
bis hanc ĩpediunt perfectionẽ diſſeramuſ

Hec aũt tria ſunt pꝛecipua.vnũ qð ad ani

mã.aliud qð ad coꝛpus.reliquũ qð ad ex/

terioꝛa pertinet. Pꝛimũ eſt culpabilis infe

ctio.ſecundũ eſt carnalis depꝛeſſio tertiuʒ

eſt tempoꝛalis turbatio. Et pꝛimo quideʒ
culps bilis infectio duplexeſt. vna culpeo

riginalis.de quo ipedimento dicit Bern/
argdus ſuper cantica. Sapoꝛem interioꝛẽ
perdidimus ab ipᷣo exoꝛdio generis noſtri

ex quo coꝛdis palatũ ſenſu carnis pꝛeualẽ
te in fecit virus ſerpentis antiqui.cepit nõ

ſapere bonuʒz. ac ſapoꝛ noxius ſubintrare.

Exhac ergo radice ceperũt interioꝛes ſen

ſus lãgueſcere ⁊ tabeſcere. Alia eſt infectio
culpe actualis ⁊ pꝛecipue moꝛtalis.ex qua

ſpiritualiũ ſenſuũ vſus ĩpediuntur eo ꝙ ꝑ
cam potentie anime ⁊ maxime voluntas ð

foꝛmantur.qð patet ex peccatoꝛũ moꝛtali/

um diſtinctione. que exſeptena voluntatis
deoꝛdinatione ſumitur Uoluntas em̃ aut

deoꝛdinatur quia illud appetit qð non eſt
appetendũ.aut quia refugit qð non eſt re/
fugiendũ. Si pꝛimo modo hoc eſt triplici

ter ſcdᷣm triplexcõmutabile bonũ ſeu appa
rens bonũ ſcilicet honeſtũ vtile ⁊ delecta/
bile.quia aut illud bonũ apparẽs honeſtũ.
eſt pꝛiuata excellentia quã amat ſuperbia.
aut illud bonuʒ awarens vtile. eſt exterioꝛ
habundãtia quã amat auaricia. aut illud

bonü apparens eſt delectabile.⁊ hoc dupli

Deſenſuuim ſpiritualium impedimen/
tig rr

Ed cum de ſenſuuʒ ſpiritualium

citer.quia vel delectabile ſcdᷣm guſtũ ⁊ ad

conſeruationẽ indiuidui. ſicut alimentuʒ.
bocamat gula.Aut delectabile ſcᷣm ta⸗
ctum ⁊ ad conſeruationẽ ſpeciei ſicut coit/

⁊ boc amat luxuria. Si autẽ voluntas no
ſtra Zoꝛdinatur qꝛ refugit qð nõ eſt refugi
endũ hoc eſt tripliciter ſcᷣm triplicẽ refu/
giendi modũ.quia aut refugit ſcdᷣʒ peruer

ſum inſtinctũ potentie rationalis. ⁊ ſic eſt
inuidia. que irrationabiliter vult pꝛingtü

bonũ poſſidere ſine ſocio.aut ſcdᷣʒ peruer⸗

ſum inſtinctuʒ potentie iraſcibilis.⁊ ſic eſt
ira q ĩperturbabilit᷑ vult pꝛiuatũ bonũ ha
bere ſine contrario.aut ſcdᷣm peruerſuʒ in/
ſtinctum potentie concupiſcibilis ⁊ ſic eſt
accidia.que infatigabiliter vult ſine labo/
re pꝛiuatũ bonum tenere ⁊ ſine boni open⸗
exercitio. Et ſic patet quomodo hijs ſeptẽ

dee:dinationibus moꝛtalis culpe. defoꝛ/

mantur om̃es ſpirituales vires rationalis
anime.Secundo carnalis depꝛeſſio ſpiri
tuales anime ſenſus ĩpedit ideo in li. Sa
pientie dicitur. Coꝛpus qð coꝛrumpitur
aggrauatanima. ⁊ terrena inhabitatio de
pꝛimit ſenſuʒ multa cogitantẽ. Et pꝛopter
hoc ſicut ſcriptum eſt in libꝛo de ſpiritu et
anima.cũ exterioꝛ ſenſus carnis bono ſuo
vtitur.interioꝛ ſenſus quaſi obdoꝛmit. Et
vt ait Oꝛegoꝛius.xxiij.moꝛał.vnde exteri/
us auditus aperitur.inde ĩiterius obſurde
ſcit. Tertio tempoꝛalis perturbatio impe
dimentũ eſt ſenſuum ſpiritualiũ per curaʒ
⁊ ſolicitudinem rerum exterioꝛum. qnia ſi

cut Hugo dicit li.iij.de archa noe. Men/

tes quas cure carnales exagitant non cõ/
pꝛehendunt ſapientiam ſapidã.ſed qui mi
noꝛatur actu.id eſt qui minus in exterio/
ribus ⁊ tempoꝛalibus perturbationibus
occupantur ipſe inuenit eam. Nã ſicut ait
Gꝛegoꝛius.xxx.moꝛał.dum exterioꝛ euaga
ſio ſenſuum clauditur. ĩterioꝛ ſenſus aperi
tur. L
De ſenſuum ſpiritualiuʒ remedijs ⁊ iu
uamentis. M

CEapitulũ. xiij.
Eremedijs vero contra pꝛedicta
d ipedimenta quaſi de medicamen
tis cõtra moꝛbos anime aliquid
dicendum eſt. Hec ergo tria pᷣcipna.ſcᷣm
tres actus iherarchios quos ponitOyoni

2

ſius.qui ſunt purgari.illuminari.⁊ perfici

Unde ſcðm hec refoꝛmantur ⁊ reparãtur

Deſpiritualibus ſenſibus

ſpiritnales ſenſus ad cõtempla tionez eter
noꝛum.iuxta qð dicit apoſtolus Refoꝛma
mini in nouitate ſenſus veſtri. id eſt ↄtem/
plando experimentaliter ſentiatis . que ſit
voluntas dei ⁊ cetera. Hoc itaq; fit in no/
bis triplici via.ſcilicet purgatiua. illu miĩa

re culpabilis vanitatis mũdificatiuã re
ſfoꝛmationem.illuminatiua ad eterne veri
tatis intellectiuam ſpeculationeʒ. perfecti
ua ad diuine charitatis affectiuaʒ vnionẽ.
Seld quia a multis multa dicta et ſcripta
ſunt.⁊ hec ſuperficialiter tetigiſſe ſufficiat.
Hoc vnuʒz tamen hic ſcire expedit.ꝙ ĩ hac

triplici via vtiliter incipere.pꝛoficere.⁊ ꝑfi

cere non valemus.niſi illo duce ⁊ eius gra
tia dirigente qui ait. Ego ſum via veritas
⁊ vita.via dirigens ad purgationem.veri/
tas lucens ad illuminationes.via conſum
mans ad perfectionem. Et hoc ideo quia
ſicut docet Bernardus in libꝛo de amoꝛe
dei ſuper illo verbo. aperuit eis ſenſum vt
ĩtelligerent ſcripturas. Hec apertio ĩteri/
oꝛis ſenſus que eſt noticia experiẽtie intel/
ligentis ⁊ ſentientis bonitatem ⁊ virtutem
Dei fit eius potenti bonitatet efficaci virtu
te in filijs gratie.⁊ eſt opus gratie operan/
tis qua efficitur. vt idem ait.vt leticia ſalu/
taris accepta.ani irt
cipali confirmata. leta decantet.⁊ ideo di/

cat. Signatum etſt ſuper nos lumen vult?

tui domine. dediſti leticiam in coꝛde meo.
Duog nobis pꝛeſtare dignetur ipᷣa deiſa/
pientia. que eſt benedicta in ſecula ſeculo/
rum Amen. M
Deo gratigs.
Explicit compendium contemplatiõis
tres continens tractatus pꝛincipales edi/
tum a reuerẽdo patre? domino ſacre quo/
qʒ; theologie pꝛofeſſoꝛe eximio domino Pe
tro de allyaco quõdã epiſcopo cameraceñ

⁊ poſtea cardinali.

tiua.⁊ perfectiua. Purgatiua tendit ad no

ma ſapientie ſpiritu pꝛin

noſtrum eſt.

Mnotatio doctoꝛum aliquoꝛum
a qᷓ de contemplatione locuti ſunt
Magnus Dyoniſius edoctus a
Paulo pꝛimus videtur hanc the
ologiam ſpeculatiuaʒ tradidiſſe in ſuo tra
ctatu de myſtica theologia ⁊ ĩ alijs librꝭ ſu
is ſepius interſerit.
Venerabilis deniq; Richardus de ſancto
victoꝛe quaſi pꝛimus poſt Dyoniſium ma
teriam hanc ab alijs ſub collaudatione vł
ammonitione traditam reduxit ad moduʒ
artis⁊ doctrine.cuius ſcripta omnia nihil
fere niſi contemplationem ſapiunt aut re/

ſonant. Mõ
Caſſianus in collationibus patruʒ nomi/

natim in illa de charitae.
Auguſtinus in de vera religione ⁊ ↄfeſſio
nibus ⁊ de diligendo deum in de trinitate
ac alibi pluries.

Kiamacns in ſuo libꝛo de xxx. gradibus
Gꝛegoꝛius in ſuis moꝛalibus ſparſim ſpe/
cialiter in vj. T ĩtertia omel. ſuper Ezechie

deum ⁊ alibi. — —
Hugo in dearcha noe ⁊ deoꝛatione ⁊ ſuꝑ
eccleſiaſten pꝛeſertiʒ in pꝛologo⁊ ſuper ce
leſtem ierarchiam ſpecialiter. vij.c.⁊ alibi
Bonauentura in ſuo itinerario totum mi
ro ⁊ compendioſiſſimo artificio complexꝰ
eſt. ⁊ in ſuo ſtimulo amoꝛis.
BSunt alij tractatus plures compilatia
nouellis vt eſt ſtimulus amoꝛis ad xpᷣi paſ
ſionem. Etalter de triplici via cuius initi/
um eſt. vie ſyon lugent Et alter de nouo ſe
culo.Et alter de ſeptem itineribus eterni/
tatis. Et alter de oꝛnatu ſpiritualiumnu/

Bernardus ſuper cantica ⁊ de diligendo

ptiaꝝ incipiẽs. Ecce ſponſus venit.cuius

tertia pars ſuſpecta eſt. Scripta ſunt etiã
aliqua ſuper hoc in vulgari ⁊ in ſermoni/

bus quibuſdam ad clerum et in paruulis

tractatibus. Que omnia denumerare non

Deo gratias.

dee
erdiete
deellſe
ſ

dinetn
ſcnl
ſuſpeci
gctioo
tonis
votac
wone
tenp
dal
dud
dout
nooe
heml
hoſtri
ſiſolic
ſtiut:
dhtioe
ct. Le
Grioi

ſoinge

Necßt
honarn
Wond
deene
ſeri.
dicit
boſi
dicii
ſſtn c
deſt

(ipen

bipen
Winqn
deo⸗
medte
ttiten

elee

manne
ſiam
n
Imnoe

Nnum

Grahs

Nrinh
Sehr

chizne⸗

weri
ſe
ulbi
8
mngle

hli
ünt
nsnid
denvot.
bascen⸗
ulunnn
ſntans
uſrcl
nſNN
4 Mnus
oneh

duum deſpectioni

De quatuoꝛ gradibus ſcale ſpirituals

De quatuo: gradibus ſcale ſpiritualis
ex dictis beati Bernardi a domino Petro
⸗ allxaco quondan epiſcopo cameracen

1.

Watu oꝛſüt ſpi
rituales gradus anime.lectio.
ꝗq meditatio. oꝛatio ⁊ contempla
tio. Hij gradus ſicut nomini/
bus⁊ numero ſuut diuiſi.ſic oꝛ

dine ⁊ merito ſunt diſtincti. Eſt aũt lectio

ſedula ſcripturarum cuʒ animi intentione

inſpectio. Meditatio eſt. ſtudioſa ment s
actio.occulte veritatis noticiam. ductu ra
tionis pꝛopꝛie inueſtigans.Oꝛatio eſt. de/
uota coꝛdis in deum intentio.pꝛo malis re

mouendis ⁊ pꝛo bonis adipiſcendis.Cõ/

templatio eſt mentis in deuʒ ſuſpenſe que/
daz ſuper ſe eleuatio. eterne dulcedĩis gau/⸗
Aſſignatis quatuoꝛ gra

dia deguſtans. 2

im deſpectionib. reſtat vt eoꝛum circa
nos officia videamus. Beate vite dulcedi

nem lectio inqrit. meditatio iuenit. oꝛatio
poſtulat. ↄtemplatio deguſtat. Lectio qua

ſi ſolidum cibũ oꝛiapponit. meditatio ma/
ſticat ⁊ frangit.oꝛatio ſapoꝛẽ acqͥrit. ↄtem/

platio eſt ip̃a dulcedo que iocundat ⁊ refi⸗

cit. Lectio in coꝛtice. meditatio in adipe.

oꝛatio in deſiderij poſtulatione. ↄtempla⸗
tio in adepte dulcedinis delectatione.QOð

vt expᷣſſius videri poſſit.vnũ de młtis ſup

ponamexemplũ. In lectione audio.beati
mundo coꝛde.qm̃ ipᷣi deũ videbunt. Ecce
bꝛeue verbũ ſed ſuaui ⁊ mitiplici ſenſu re/
fertũ.quod poſtq; ania diligent᷑ inſpexerit

dicit intra ſe.redibo ad coꝛ meũ ⁊ tempta/⸗
bo ſi foꝛte intelligereꝛ innenire potero mũ
diciã hanc.pᷣcioſa em̃ ⁊ deſiderabilis ẽ res

iſta. cupoſſeſſoꝛes beati dicunt᷑ cui viſio

dei. queẽ vita eterna.pmittit᷑.que tot ſacre
ſcripture teſtimonijs collaudat᷑. Hocg ſi⸗

biplentexplicare deſiderãs. excitat rõnem
ad inquirẽduʒ qͥd ſit. ⁊ qũo haberi poſſit h̊

adeo pᷣcioſa mũdicia. Accedens ſedula

meditatio interioꝛa penetrat.ſingła rimat

attẽte ↄſiderat.qꝙ nõ dixit beati mũdo coꝛ /

poꝛe ſed mũdo coꝛde.qꝛ nõ ſufficit habere

manus mũdas ⁊ innoxias a malo oꝑe.ni/

ſi ⁊ a mał cogitatõibo mũdemur ĩ mete.di/

cente ppheta. Quis aſcẽdet in montẽ dñi.

Innocens manibo ⁊ mũdo coꝛde. Itẽ cõ/

ſitim meam.quia amoꝛe ardeo.

ſiderat quantũ hãc mundiciam optat ideʒ

ꝓheta ſic oꝛans.Coꝛ mundum crea in me

deus. Et poſtq; hec ⁊ multa huiuſmodi ðᷣ
coꝛdis mundicia pertractauit. Incipit co
gitare de eius pꝛemio qᷓ; gloꝛioſum ⁊ dele/

ctabile eſſet videre faciem deſideratam do

mini. cogitat ꝙ in hac viſione erit ſacietag

illa de qua dicit pꝛopheta. ſatiaboꝛ enz ap/
paruerit gloꝛia tua. Hijs anima facibns ĩ
flammata. hijs incitata deſiderijs. aglaba/

ſtro fracto. ſuauitatem vngenti pꝛeſentire

incipit. nondum guſtu.ſed quaſi nariuʒ o/
doꝛatu. ? ex hoc colligit.q;; ſuaue eſſet huiꝰ
mundicie ſentire experientiam. cuius me/

Aitationem adeo inuemt eſſe iocundam.

Sed quid faciet. Habendi deſiderio eſtu
at.⁊ non inuenit apud ſequomodo habere
poſſit.⁊ quanto plus inquirit.tãto plus ſi⸗
tit.dum apponit meditationẽ. apponit ⁊ do
loꝛem. quia non ſentit dulcedinem. quam
in coꝛdis mundicia meditatio eẽ monſtrat
ſed non pꝛeſtat. Non enim eſt legen tis aut
meditantis hanc ſentire. niſi datum fuerit
deſuper. hoca ſolo deo eſt. qui ſapientie ſa
poꝛem dat.⁊ ſapidam anime facit ſcientiã.
SDermo ſiquidem datur cunctis.talis ſa⸗
pientia paucis. Uidens ergo anima 4*

ad deſideratam experientie dulcedinem ꝑ

ſe non poſſit attingere.⁊ quanto magis ad
coꝛ altum aſcendit. tanto magis exaltatur
deus. humiliat ſex ad oꝛationem confugit

dicens. Domine qui non videris niſi a mũ

dis coꝛdibus.inueſtigaui legendo ⁊ medi⸗/
tando que ſit ⁊ quomodo habere poſſit ve
ra coꝛdis mundicia. vt ea mediante vel ex
modica parte poſſem te cognoſcere.quere
bam vultum tuim domine. domine vultũ
tuum querebã. Diu meditatus ſum in coꝛ

de meo. ⁊ ĩ meditatõe mea exardeſcet igniſ
⁊ deſiderium amplius cognoſcendite.
Dum panem ſacreſcripture mihi frangis

in fractõe panis magis cognitus es.⁊ quã

to plus te cognoſco.tanto plus te cogno/

ſcere deſidero.non iam in coꝛtice littere.ſʒ
in ſenſu experientie. NHec hoc peto domine
pꝛopter merita mea.ſed pꝛo tua miſericoꝛ/
dia. Fateoꝛ enim ꝙ indignus ſum pecca/

toꝛ.ſed et catelli edunt de micis que cadũt

de menſa dominoꝛum ſi uoꝛum. Dam ihi
ergo domine arram hereditatis future. ſal
tem guttam celeſtis pluuie.que refrigeret

d 4

De quatuoꝛgradibus ſcale ſpiritualis

Hyüs autem ⁊ bniuſmodi ignitis elo/

quijs ſuum inflammat deſiderium.ſic ſuũ

accendit affectum. ſic ſponſa ſi uum aduo/

cat ſponſum. Dominus autem cuius ocu

li ſuper iuſtos ⁊ aures eius ad pꝛeces eoꝛũ
non expectat donec ſermonem finierit. i. ech

medium oꝛationis curſum interrumpens
feſtinus ſe ingerit anime deſiderio feſti/

nus occurrit. celeſtis roꝛe dulcedinis cir/⸗
cũfuſus vngentis optimis delibutus. ani

mam fatigatam recreat. eſt urientem reficit
aridam impinguat. facit eam terrenoꝛum
obliuiſci.⁊ abſoꝛtis ab ea carnalibus mo/

cibus ſuperna contemplatione totaʒ in de
um conuerti. Ded o domine quomo/
do comperiemnus quando hoc facis.⁊ qd
ſignum aduentus tui. Nunquid huiuſmo
dĩconſolationis ⁊ leticie teſtes ſunt ſuſpi/⸗

„*

ria ⁊ lachꝛime. Di

enim connentio conſolationis ad ſuſpiria.

leticie ad lachꝛymas. Si tamen iſte dicen

de ſunt lachꝛyme ⁊ non potius roꝛis interi

oꝛis hominis deſuper infuſi ſupereffſuenſ
habundantia ad interioꝛis ablutionis in/

dicium? exterioꝛis he minis purgamentũ

O domine Iheln ſi adeo ſunt dulces iſte
lachꝛyme que ex memoꝛia ðᷣſiderio tui ex
citantur. q; dulce erit gaudium qð ex ma/⸗
nifeſta tui viſitatõe capietur. Siadeo dul
ce ẽ flere pꝛo te.qᷓ; dulce erit gaudere dete.
Licet autẽ ſponſus ſic adueniens elapſus
quandoq; ſubtrahit ſe quantũ ad pꝛedictã
viſitationẽ quantũ ad contẽplationis dul
cedinem. manet tamen pꝛeſens quantũ ad

gubernationem quantum ad gratie vnio⸗/

nẽ. ideo nõ deſperes. Ideo o ſponſa ne exi/
ſtimes te contempni ſi pauliſper ſubtrahit
tibi ſponſus faciem ſuam.· Omnia iſta tibi
cooperantur in bonuʒ tibi venit ad conſo
lationem tibi recedit ad cautelam. ne ma/
gnitudo reuelationis ertollatte.ne ſemper
apud te ſic incipias ſodalesↄtempnere.ne
hanc continuã viſitationẽ nõ iaʒ gratie at/
tribuas ſʒ nature. Recedit ergo.ne foꝛte ni
mis aſfſiduꝰcontempnat᷑.⁊ vt abſens ma g
deſideret᷑. deſideratus.auidiꝰ querat᷑.diu
queſitus.tandẽ gratius inueniat᷑ Inſuper

ne exiliũ reputemꝰ p patria.arrã ꝓ pꝛecij ſũ

ma. venit ſponſus viciſſiz. ⁊ recedit paul iſ⸗
per.ꝑmittit nos guſtare ; ſ⸗ nauis eſt. ⁊ an/
q plene ſentiat᷑.ſe ſubtrabit. ⁊ ita quaſi aliſ

Xlache duiden wa el no eſt
antifraſis iſta.⁊ inuſitata ſi ignificatio. Que

expanſis ſuper nos volitãs.pꝛouocat nos
ad volandu. Ac ſi diceret.Ecce parum gu
ſtaſtis q; ſuauis ſum ⁊ dulcis.ſed ſi vultis
plene ſaciari hac dulcedie.currite poſt me
in odoꝛẽ vngentoꝛum meoꝛuʒ. Sed caue
tibi o ſponſa quando ſe abſentat a te ſpon/
ſus non longe abit ⁊ ſi non vides eum ipſe
tamen videt te. zelothipus eſt ſi foꝛte aliuʒ
amatoꝛem receperis.id eſt alijs magis pla
cere ſtudueris.ſtatim diſcedeta te. Delica
tus eſt. nobilis. diues ⁊ ſpecioſus Ideo nõ
niſi ſpecioſam dignat᷑ habere ſponſam ſivi
derit ĩ te maculã ſtati auertit ocłos ſuos a

te. Eſto ergo caſta verecunda⁊ humilisvt

ſic ab eo frequenter viſitari merearis. Vt
aũt que diffuſius dicta ſunt ſimul melius
videant᷑ pꝛedictoꝝ ſummã recapitulando
colligamꝰ Ex pꝛemiſſis aparet quomodo
pꝛedicti gradus ſibijnnicẽ cohereant. Le⸗
ctio em̃ quaſi fundamentũ pmo occurrit⁊
data materia mittit nos ad meditationem.
Meditatio quicqͥd appetendũ ſit diligen/
tius inqͥrit.?⁊ quaſi effodiens theſauꝝ inue
nit. Oratio ſe totis viribo ad deũ erigens

impetrat theſauꝝ deſiderabilẽ. ↄtemplati
onis ſuauitatẽ. Hec aũt adueniẽs pᷣdicto/

rũ triũ laboꝛẽ remunerat.dũ celeſtis roꝛe
dulcedĩs.aĩam ſitienteʒ inebꝛiat.Cectio g
eſt ſcdᷣm exteriꝰexercitiũ. Meditatio ſcᷣm
interioꝛẽ intellectũ. Oꝛatio ſcðʒ deſideriũ
Contẽplatio ſuꝑ oẽm ſenſuʒ Pꝛimꝰgradꝰ
eſt incipiẽtiũ. Scðᷣs ꝓficientiũ.Tertiꝰde/
notoꝝ Quar beatoꝝ. Hij aũt grac; ita cõ
cathenati ſunt ⁊ vicaria ope ſic ſibijnuiceʒ

Sſeruiũt ꝙ pᷣcedẽtes ſine ſubſeãntibi nihi

aut paꝝ pſunt.ſeq̃ntes aũt ſine pᷣcedentib⸗
ant raro aut nũq; haberi poſſunt. Uñ poſ
ſumcolligere ꝙ lectio ſine meditatõe ẽari
da. meditatio ſine lectõe erronea.Oꝛo ſine
meditatõe tepida. meditatio ſine oꝛõne in/
fructuoſa. Oꝛo ſine deuotõe nõ eſt ↄtẽpla

7
„

tõis acqͥ itiua. ↄtẽplatõis adeptio ſine oꝛõ
ne aut rara eſt aut miraculoſa Deem cuiꝰ
potẽtie nõ ẽ numerꝰ ⁊ cu miſcðia ſuꝑ oĩa
oꝑa ep.qñq; ð lapidibo ſuſcitat filios abꝛa
he. duz duros ⁊ nolẽtes acqͥeſcere cogit vt
velint. qñq; nõ vocatꝰſe ingerit.qñq; nõ q̃
ſiteſe ĩfudit.qdð ⁊ ſi aliqñ legimꝰↄtigiſſe vt ĩ
pauloꝛ alijs qbuſdã ñ tñ io debemet nos
q̃i denↄtẽptãdo talia pᷣſumere.ſʒ facere qð
ad noſ ꝑtiĩet.vt ꝑ has qtuoꝛ aſcẽſiões dduũ
aſcẽdamꝰ de virtute ĩ virtute donec videa

lurdeu
ſcaſcen
gonem
lumine
ſos. ſe
gosmi
nerrat
cksinf
duutius
griumg
lertoꝛ
doin
fiarbie
morern
viciwie
Bed
d⸗
teti
fecni
her.
mite
ei
lio.
auten
graal
tabilis
humman
ſeina
inb
goeh⸗
luseran
Cognitg
nisnit
latorfe
nogei
ſuetun
peang
ludſe
ſeenen
inteng
diocog
dumtr
deſpon
lninad
ſtsqne
lerbo⸗
bulgse
loann
Cofet
ngn
porſe

NNthos
mumgn
yultis
Doſtme
Rlerne
neſhon,
Wanmigſe
ſorregli;

ngs

r Dela
oor
nenſii
0sſos
nlis
ns. U
Mis
Mümto
ncoonald
.
voocann
Ginntoron.
iſudigen
theſnpime
dei mens
aenpln
miszciav/
Alſohr
Lns
oN
Nni
n
Tande⸗
ind
buntice
tnnhi
Gcrlenn
n. Vio
Cinöeinn
Oioſn
ronͤten⸗
ckztin
duni
zuſupon
ſliosabin
rcnge
qnq; no
gaſen
ene hos
hienc
ſbtn
hec nis

Verbũ abbeuiati ſuper l. plal.

tur deus deoꝛum in ſyon. Beatus ille qui
ſic aſcendit. ſed caueat ne poſt contempla/
tionem iſtã qua eleuatus fuerat vſq; ad ce/

lum inoꝛdinato caſu coꝛruat vſq; ad abyſ/
ſos. Ne poſt tantam deiviſionem ad laſci/
uos mundi actus.⁊ carnis illecebꝛas con

uertatur Quando vero mentis humanea
cies infirma.beati luminis illuſtrationem
diutius ſuſtinere non poterit.ad aliquem
trium graduum per quos aſcenderat.leni

ter ⁊ oꝛdinate deſcendat.⁊ alternatim mo/

do in vno modo in alio ſcdðᷣm motum libe
ri arbitrij pꝛo ratione loci ⁊ tempoꝛis de/
moꝛetur.tanto tamen vt mihi videtur deo
vicinioꝛ quanto a pꝛimo gradu remotioꝛ.
Ded heu fragilis ⁊ miſera humana con/
Ditio. Ecce ductu rationis ⁊ ſcripturaruʒ

teſtimonijs aperte videmus beate vite per

fectionem in hijs quatuoꝛ gradibus conti
neri. Sed quis eſt qui hunc viuendi tra/
mitem teneat.Quis eſt hic ⁊ laudabimus
eũ.Uelle multis adiacet.ſed perficere pau
cis. Utinam de illis paucis eſſemus Sũt
autem quatuoꝛ cauſe que nos a pꝛedictis
gradibus plerũq; retrahunt. ſcilicet ineui
tabilis neceſſitas.honeſte actionis vtilitaſ
humana infirmitas.mundana vanitas.
Pꝛima excuſabilis.ſcdᷣa tolerabilis.tertia
miſerabilis.quare culpabilis. Illis enim
quos h cauſa a ſuo pꝛopoſito retrahit.me/
tius erat gratiaʒ dei non agnoniſſe.qᷓ; poſt

cognitam retroiſſe. Sed o deus bone ſua

uis mitis dulcis conſiliarius pꝛudens ad
iutoꝛ foꝛtis qᷓ; inbumanns eſt qᷓ; temerari
us qui te abicit.qui tam humilem tam mã
ſuetum hoſpitem a coꝛde ſuo repellit.qui
pꝛauas noxiaſq; cogſtationes recipiens.il
lud ſecretum cubile ſpirituſſancti. ſcilicet
ſecretum coꝛdis ſui qð paulo ante gaudijſ
intendebat celeſtibus tam ſubito immun/
dis cogitationibus.quaſi poꝛcis conculcã
dum tradidit. Heu heu adhuc calẽt in coꝛ
de ſponſi veſtigia.⁊ iã intromittũtur adul
terina deſideria. Male conueniens eſt.au
res que modo audiuerant verba que non
licet homini loqui tam cito inclinari ad fa

bulas aut detractiones audiendas. Ocu/

los qui mõ ſacrꝭ lachꝛymis baptiſati erãt

confeſtim conuerti ad videndas vanitateſ
AZinguam que modo dulce epitalamium
ſponſe cantauerat iterum conuerti ad tur/

piloquia Abſit hoca nobis domine.ſed ſi
foꝛte exhumana infirmitate ad talia relabi

curremus ad clementeʒ medicũ ⁊ ipᷣe qͥ nõ

vult moꝛtem peccatoꝛis iterũ ſanabit nos
Oꝛemus ergo dominnz vt impedimenta

que nos ab eius contẽplatione retrahunt
in pꝛeſenti nobis mitiget ⁊ in futuro peni/

tus auferat vt diuine contemplatiõis dul
cedine ⁊ toꝛrẽte voluptatis indeficietis re
pleamurahmwmwwhwhen.
Explicit de quatuoꝛ gradib ſcale ſpſa
lis ex dictis beati Bernardi a domino ꝓPe
tro de alyaco quondã epᷣo cameracen.

Incipit verbum abbꝛcniatum ſuper li
bꝛo pſalmoꝛum. H

Erbu abbꝛeina
v tuʒz faciet dñs ſuper terrã. Hoc
ꝑ aplm ab Iſaia pꝛopheta trat
ſumptum de xpᷣo dictũ eſt. qͥ eſt

verbũ dei eternuũ. nã verbüu erat apud denz

7 dederat verbũ.⁊ ideo h̊ verbũ nõ eſt ꝗ ðo
factũ.ſed eſt verbũ in quo dixit deꝰ ⁊ fſacta
ſunt oĩa.Et tñ hoc verbũ eternaliter infi/
nitũ et ĩmenſuʒ abbꝛeuiatũ fecit deꝰſuper
terrã qñ verbũ caro factũ id eſt dehõ faci⸗
eſt aſſumẽs carnẽ terrenã.qꝛ tũc ſub bꝛeui
carnis clauſura habitauit in nob.⁊ quẽto
tus nõ capit oꝛbis in viſcera virgis matrꝭ
ſe clauſit facthö. Per kitaq; verbũ ſic
abbꝛeuiatũ oĩa verbaphetaꝝ de xpᷣo dicta
q̃ multa multũq; plixa atq; diffuſe ↄpendi
oſe abbꝛeuiata fuerũt.dũ in eo tanq; in bꝛe
ui verbo plene ↄpleta ſũt ipᷣo teſte qͥ ait Ne
ceſſe eſt ĩpleri oĩa qᷓ ſcripta ſũt ĩ lege moyſi 1
⁊ ꝓphetis ⁊ pſalmis de me NHec abſq; my
ſterio poſtq; dixerat.in lege moyſi ⁊ ꝓhet:
addidit.⁊ pſalmis.nõ qᷓi pſalmiſta ðͥ nume
roꝓphetaꝝ nõ fuerit.ſʒ qꝛ tanq; ꝓphetaꝝ exi
mius. ea qᷓ in lege moyſi ⁊ alijs ꝓphetis de
xpᷣo diffuſius obſcuriuſq; ſcripta erãt bꝛe/
ub⁊ clar phetauit. Eſt liber pſalmo/
rũ.de xpᷣo verbo abbꝛeuiato q̃i ꝓpheticum
verbũ abbꝛeuiatũ. h eſt velut bꝛeue open/
diũ oĩm ꝓphetaꝝ. ꝓpterea liber iſte in cpᷣi ec
cleſia ſũma cũ veneratõne legit᷑⁊ p ceteris
ſcripturis ꝓpheticis frequẽtius decantat.
Hac igit᷑ occaſione vt hij qui deo pſal,
lunt in ipſo pſalmoꝝ ſenſu ſpualis ſnaui ⸗/

WBerbum abbꝛeuiatum

tatis ſapoꝛem vtcunq; percipiant. vtilere/
putaui hoc opuſculum componere.quod
verbum abbꝛeuiatum voco. quia in eo nõ

ad longum 2 per ſingula verba pſalteriuʒ

erponere quod a maioꝛ.ibus factuʒ eſt. ſed
ſub ea qua potero bꝛeuitate ſinguloꝛũ pſal

moꝛuʒ titulos.ipᷣoꝛũq;ʒ ſententias coapta/
re. coartareq; poſui.Et a doctoꝛibo appꝛo

batis dicenda colligere.

St itaq; titulus talis. Incipit li/
e ber bymnoꝝ vel ſoliloquioꝛũ ꝓ/
pphhete de Chꝛiſto Liber dicitur⁊
non libꝛi.contra eos qui plures pſalmoꝛũ

libꝛos eſſe dicebant. ipfomet Dauid in per
ſona Chꝛiſti econtra dicente. In capiteli

bꝛi ſcriptum eſt de me. Unde etiam in acti

bus apoſtoloꝛum dicitur. Sicut ſcriptuʒ

eſt in libꝛo pſalmoꝛum. licet dici poſſet nõ

repugnare plures libꝛos vnum vocari li/

bꝛum. Qui liber hymnoꝛum congrue no/

minatur. quia docet nos la udare deuz. nõ
ſolum coꝛde ſed voce. Liber quoq; ſolilo/⸗

quioꝛum dicitur. quia Dauid non exterio/ biſtinguitur. quit
ane religionis deſignantur. quoꝛuʒ pꝛimꝰ

ri am miniculo facti vel dicti. aut viſionis
vel ſompnij.ſed ſolius ſpirituſſancti inſtin

ctu pꝛophetauit ipſo dicente. Audiã quid
loquatur in me dominus. Pꝛopterea ſoli
loquiuʒ dicitur. quia ſi olius ſpirituſſancti
eloquium. vel ſoliloquia dicuntur. quaſi

ſola de Ehꝛiſto eloquia quia ſolus Dauid
de Chꝛiſto euidentius pꝛophetauit. adeo
vt magis videatur enangelizare q; pꝛophe

tare. Igeo dictus eſt liber ſoliloquioꝛũ

pꝛophete ſine nominis adiectione per ex/
cellentiam. intelligendo Dauid. ſicut cum

nominatur apoſtolus. intelligitur Paul?.

ODð contra illos eſt qui dixerunt plures fu

iſſe pſalmoꝛuʒz ſcriptoꝛes.eo ꝙ; nomina eo

rum in titulis habeantur. ſed hoc pꝛo my/

ſterioꝛum ſigniſicatione que er interpꝛeta
tione nominũ percipitur factuʒ eſſe credi/

tur. Non ergo illi auctoꝛes fuerũt pſalmo/

rum. ſed poſitio nominũ.ſeruit ratione my

ſterioꝛum. Tangitur autem huius li /

bꝛi materia. quia dicitur eſſe ð Chꝛiſto ſci
licet in capite ⁊ coꝛpoꝛe.Quandoq; enima

gitur de Chꝛiſto ſcdᷣm caput.aliquando

ſcoᷣm coꝛpus.aliquando ſcdᷣm vtrunq;.de

CLhꝛiſto vᷣo ſcdᷣm caput agitur tribus mo/⸗

dis. aliquando ſcoᷣm diuinitate. vt ibi. Te

cum pꝛincipium. aliquando ſcöʒ humani 1.

tatem. vt ego doꝛmiui ⁊ ſompnum cepi.ali
quando per tranſſumptionem. vt quando
vtitur voce membꝛoꝛuʒ.ſicut ibi. Deus tu
ſcis inſipientiam meam. Dechꝛiſti au/
tem coꝛpoꝛe myſtico ſcilicet eccleſia etiam
tripliciter agitur.aliquando ſcdᷣm perfe/
ctos.aliquando ſcõʒz imperfectos.interdũ
ſcᷣʒ malos.qui ſunt in eccleſia coꝛpoꝛenõ
mente. Deoꝛdine quoq; pſalmoꝛũ hoc
ſciendum eſt. ꝙ non ſunt eo oꝛdine diſpoſi
ti quo compoſiti. Neq; tamen ſine ratione
ita diſpoſiti ſũt.quia eſdras pꝛopheta.qui

plſalterium. totãq; bibliotecatn a babiloni

is combuſtaʒ inſtinctu ſpirituſſancti repa
ranit. eo ſpiritu reuelante. pſalmos ita diſ
poſuit.eiſdẽq; titulos appoſuit.qui ſũt qua

ſiclaues pſalmoꝛum. Sicut enim per cla

uem intratur in domum.ita per congruas
expoſitiones tituloꝛum.clareſcit ſubiecto/
rum intelligentia pſalmoꝛum. Illudeti
am notandum eſt. ꝙ licet liber pſalmoꝛuʒ
vnus eſſe dicatur.tamẽ per tres quinqua/
genas diſtinguitur. quibus tres ſtatus xp̃i

eſt in penitentia. ſecundus in iuſticia. terti

us in laude diuina. Ideo pꝛima quinqua/
gena terminatur in penitentia. ibi. Miſe/

rere mei deus Secuũda in iuſticia ibi. Mi

ſericoꝛdiam ⁊ iudiciũ cantabo tibi domi/

ne. Tertia in laude diuiua. ibi. Omnis ſpi
ritus laudet dominũ.Pꝛima ſtatui incipi

entium.ſecunda ſtatui pꝛoficientium. ter /
tia ſtatui conuenit perfectoꝛum. ⁊ quia de

hijs agitur ĩ hoc libꝛo.ideo hec triplex pſal
moꝛum fit diſtinctio. Hec ergo circa to
tum libꝛũ aduertenda ſunt. Pꝛeter hec aũt

in ſingulis pſalmis quedã ſpecialia conſi/

deranda erunt.

Eaꝛatus vir qui non abüt in cõ/

. ſilio impioꝛum. Hic pſalmus
b non habet titulum. quia eſt ca
put libꝛi ⁊ totius operis pꝛefa⸗
ttiieoꝛ quaſi pꝛologus ſiue pꝛohe
mium ⁊ de illo agit qui ẽ omniũ pꝛincipiũ

ſcilicet de toto Chꝛiſto in capite ⁊ coꝛpoꝛe
⁊ ſic materia hnius pſalmi eadem eſt que⁊

totius libꝛi. Agit eꝛgo de xpᷣo tãqᷓ de be

ato viro. per beatitudineʒ nobis blandiẽs
deinde agit de vltionibus iniquoꝝ aduer/

ſocos
deben
doeumn
delnſe
vlotimun
neabo
guitri
volunt
fribus!
die Ab
igtiscun
ſt Gee
wum N
di. S
cumicl
eicriea
Wen

G
fon
ltor
ſel
tuti
at

lemil
Mſalt
mim.
tiam.
ſorn

deca

Dan
poſit
derd
guiel
tnbili
nidgt
ſeiſul
ftn
lhor⸗
dedin
tpol
tefn
ſtero

in

Sbumm

mmep gi
ngundo
NDansn
ecden,
dceia nn
ſc perſe
Wns itnnj
ngyprhi
Clneidor
edipo
mentoone
Nhen gi
nabedüoni
Gncim
Umesiud
1guiſitann
taninpoch
rcoNgns
ſchſubiegon
n. Audei
rpalnor,
nocbinann,
rwolamorhi
Aanizmun⸗
guinga/
ubi Di
bidon⸗
Mnshi
mmiinc
iam
naade
gocrca⸗
Nerbect
Ncilucin

7

onabti
1 Nlns
n Auc⸗
9 pers n
ns weß⸗
iirnopin
irtuoor
nckane
Hlndis

pſalmos.ante archam in tabernaculo do/

ſdentes beatificabunt.

„ 5

ſis eos terrens. Ibi. Non ſic impij non ſic

De beato autem viro pꝛimo agit.oſtendẽ/
do eum immunem ab omni peccato.dein
de in ſe plenum omni bono.poſtea vtilem

toti mundo. Ad oñdendũ vero eũ ima

qui triplici genere peccati deliquit.ſcilicet
voluntate.opere.⁊ conſuetudine.que hijs

tribus nominantur verbis.abijt. ſtetit. ſe/

dit. Abijt &̊ Adã a deo per peccatũ volun

tatis cum perſuaſioni dvyaboli ⁊ eue cõſen
ſit. Stetit per peccatum operis.cum po/
mum vetitum in peccato delectatus come
dit. Dedit per peccatum conſuetudinis.
cum ſe ſtulte excuſando ⁊ culpam in deum

referẽdo. in ſuperbia velut in cathedra pe

ſtilentie confirmatus perſeuerauit Ille er

go pꝛimus Adam milſer fuit.econtrario ve

ro nouus Adam. beatus vir qui nullo di/

ctoꝛum peccatoꝛum modo abijt.ſtetit.aut

ſedit. ſed vt idem pſalmus pꝛoſequitur.vir
tutibus in ſe plenus.alijs etiam pꝛoficien⸗/

do. pꝛoſpere egit. impios aũt aduerſantes

Uare fremuerunt gentes.Ti/

tulus eſt.pſalmus Dauid.Di/

⁊ ceteri.a pſalterio quodam in
ſtrumento muſico.quia ad vo/⸗
nſtrumenti decantabat Dauid

mini. Et bene iuxta ſpiritualem intelligen
tiam. ab illo inſtrumento liber iſte nomen
ſoꝛtitur.quia ſicut ilud inſtrumentum eſt
decacoꝛdum.ita liber iſte docet obſeruan/

tiam decem mandatoꝛum. Sed pſalmus
Dauid dicitur non ſoluʒ quia a Dauid cõ
poſitus fuit.ſed quia de illo loquitur qui

per Dauid myſtice figurat᷑.ſcilicet de xpᷣo

qui eſt vere mann foꝛtis ⁊ aſpectu deſide/

rabilis. Attribuit᷑ ergo Chꝛiſto vero Da/
uid.qui hic de ſeipᷣo rege loquitur.monẽes
vt ei ſubdamur. Ubi pꝛimo perſequentes
increpat ⁊ eis comminatur.deinde de om
nipotenti regno.de inenarrabili genitura.

de diuinitate quoq; ⁊ humanitate eiꝰ mul

. 4 citur autem iſte pſalmus ſicut

ta pꝛoſeqͥtur. Poſtremo hijs archanis pa/

tefactis ammonet vt ei ab omnibus humi

liter obediat᷑ quia ei obedientes ⁊ in eo eoõ

. . — 4 N. . . . .

Orjmine quid multiplicati ſunt
LCLCTiitulus. p̃s Dauid cum fuge
d iet a facie abſolon filij ſui. Ho

ta eſt hyſtoꝛia in libꝛo Regum.
cui alludit titulus de qua tam

non agit pſalmus.ſed de ſignificato myſti
co litteralis hyſtoꝛie.id eſt de Chꝛiſti paſ/
ſione ⁊ reſurrectione. Dauid eniz xp̃us eſt.
abſolon filius eius indas eſt. quem cuma
lijs apoſtolis Chꝛiſtus filium vocauit. a
quo Chꝛiſtus fugit cum mentem eius de/

ſeruit. ? coꝛ eius dyabolus intrauit. Et ſi/

cut Dauid iniquo filio pacem exhibuit.ita
Chꝛiſtus iude ⁊ cum amicis conuiuium.

⁊ poſtea pacis oſculum dedit.Et ſicut ab/

tno Chꝛiſtus in pace regnouit.quando in

gloꝛia reſurrexit. Eſtautein intentio

huius pſalmi redarguere eos? matime pa
ganos ⁊ philoſophos. qui non putant glo
riaʒ maieſtatis poſſe deſcendere ad ſnfima
humilitatis id eſt deum poſſe hominem fi

eri pati ⁊ moꝛi. Et pꝛimo pꝛoponit duas

partes. ad ſimilitudinem pꝛeliantium op/
poſitas.⁊ quaſi pꝛeliando repugnantes. ex
vna parte multitudinem perſequentium.

exaltera Chꝛiſtũ oꝛatione armatum ⁊ deo

ſuſceptoꝛe ſecurum. deinde oſtenditur pꝛe

matio paſſionis ibi. Ego doꝛmiu.
Poteſt etiam intelligi iſte pſalmus vt
loquatur totus Chꝛiſtus id eſt ecclcſia.cũ

lij finis id eſt reſurrectio.que eſt conſum/

capite eius inter pꝛocellas perſecutionuʒ

conſtituta Poſſet inſuper moꝛaliter in
telligi in perſona cuiuſq; fidelis impugna

finem pſalmus cantici Dauid

candela finiri. id eſt. deficere.

quandoq; capitur pꝛo cõſummatioue. vt

ſe. In titulis autem pſalmoꝛum pꝛo con/
ſummatione accipitur.⁊ ſignificat Chꝛi-
ſtum. qui eſt conſummatio fidelium in pie

ſenti ad iuſticiam. 2 in futuro ad coꝛonã.

