auditoꝛes attẽtos facit.quia que videtur
aperta.parabole ſunt ⁊ enigmata ⁊ vt ma

*

ioꝛ detur verbis ſuis reuerẽtia.dũm loqᷣn

tem inducit Secũdo ſumatim dicitq̃ᷓ ðꝰ

iudeis licet ingratis fecerit. Jbi.Quanta

Tertio dicit que ab exitu ð egypto fec cis

nec tamẽ reſipuerũt. Ibi Coꝛã patribus
Quarto dicit ꝙ dilata vindicta de dedit
eis pus que petebãt vt pateret eiꝰ potẽtia
Ibi. Audiuit. Quinto agit de vindict
dei. ⁊ ꝙ nõ obſtante ſimulata eoꝝ ↄuerſſio
ne timoꝛe pene ſentẽtia diuma temꝑgtaẽzz
Ibi. Adhuc eſce eoꝝ Sexto dicturꝰ pla⸗
gas egypti ꝓpter eos factas. comparango
mala eoꝝ beneficijs dei.dicit eos oblitos
⁊temptaſſe deũ. Ibi. Quotiẽs exacerbao-

uerüt. Septimo dicit iudeos de egy/
pto eductos ĩ terrã ꝓmiſſionis induxit:et᷑

tñ iteꝝ offenderũt. Ibi.Et abſtulit OcN
tauo agit de vltiõe facta ĩ terra ꝓmiſſõus
que etiã retoꝛta eſt ĩ ios.ꝑ quos puniuit
Ibi. Audiuit deꝰ Nono dic ꝙ repulſisi

imicis ⁊ ꝑcuſſis.aliqs ſibi electos ⁊ dile/

ctos edificauerit. Ibi. Et repulit. Et ibi
agit de regno Dauid ⁊ loco regni.in qͥ re

gnũ rxpᷣi intelligit᷑ qͥ in dauid figurabat᷑.et
in regno eꝰ xpᷣi ecca. .
Evvus venerũt gẽtes. Tituł pſal/
d m'aſaph. Pfſalmꝰ iſte attribuitur
agaaph. i.fideli ſynagoge.qᷓ hic loqͥ

turde ꝑcuſſione ſibi faciẽda ꝑ gẽtiles ſeu

infideles. monẽs ĩ bonis xpᷣianoꝝ letari.⁊
in eoꝝ calamitatib affligi Et pᷣmo ↄq/
ritur narrãs quãta pꝑtulerit hierłm.ſ.tꝑi/

bus antiochilicʒ deſtructa nõ fuerit.p qᷓ
ſignificat᷑eccie ꝑſecutio.in q ipᷣa ñ deſicit
ſz ꝓficit Secũdo ponit᷑ depᷣcatio ꝓ ꝑte

ſna õ inimicos.ibi. UVſq;q̊ dñe. Tertõ ex

—.—

poſt pꝑſecutõis lamta ſuauit exultat eccis

1.
gapb.
mnispp
folllun
aguetu
moniũ
fe dere
pPert
gens ne
bisqui
pumnre
ſcſt iu
mactter
(Geri
Mrrie
Perfic
linse
mop
firep
*
den
eam

ihfinen
gliufft
mnulite
ſdet de
Ptorcal
luratri
cemur
gulic⸗
baptit
ghit:
ekoi
tiſmit
lonq̃

De

nüͤſpre
Nunns

Checai
ſeiſc
boorcde

.
9

ſ⸗

Olur
di⸗

nlngi,

Nens
de.

iglieris

niliscö,

ine
Müntno,
hönbä,
Etöno
enar
nyrm
Wnbin
wend
dm
pooſctcs
ipandbes
ndedet
tän

de mmac
Nroraio
tenoata. .
Nne
Ppunuden

goblios

Waeba/ .
deeg/

Gunit

i Oo

niſtös
Punni
ſhulsi
16 1dlc/

lr Sbi

giin ir⸗
Aablict

nui
mbotn
heclod
lesſan

nteH

nente
defict
top e
Loocl
i, Di

dgn

ſuper libꝛo pſalmoꝛũ

QAi regis iſrael intende. Zitnlus
q In finẽ pꝛo his qui cõmutabunt
DPDPlalmus paſſyrijs teſtimonium
aſaph. Aſaph pꝛius in ſuperioꝛibus pſal
mis p peccatis trepidꝰ oꝛabat. Jam ve/
ro üluminarꝰ ⁊ cõfoꝛtatus.agit de pꝛimo
aduẽtu chꝛiſti ⁊ de vinea eiꝰ.⁊ hoc eſt teſti
moniũ ſuũ.ſcʒ de xpᷣo capite ⁊ eius coꝛpo/
re. de rege ⁊ plebe.de paſtoꝛe ⁊ grege.
Per hoc ergo teſtimoniũ Aſaph diri/
gens nos in ſinẽ.ſcʒ xpᷣm venturũ.agit p
hbis qui cõmutabũtur.ſcʒ de malo in bo/
nuim.yel de bono in meliꝰ.Et ꝓaſſyrijs.
id eſt.iudeis cõtra xpᷣm ſe ſuperbe ⁊ cõtu/
maciter erigẽtibus.vt cõmutandis.id eſt
cõuertendis fit teſtimoniũ recte fidei. Et
aſſyrijs.id eſt.peruertẽdis fit teſtimoniuzʒ
perfidie HMonet ergo pſalm iſte ĩ me/
liuns cõmutari ⁊ ad xpᷣm dirigi. Et pꝛi/
mo ponit᷑ depꝛecatio pᷣmi aduẽtus ꝑ quẽ
fit reparatiua cõmutatio generis huma/
ni. Secũdo agit᷑ de vinea.i.ecciĩa. oſtẽ/
dendo quõ incepta ſit ⁊ ꝑfecta. Jbi. Ti/
neam de egypo .
Kultate deo. Titulus In finemp
e toꝛcularibo Pſalmꝰ ipſi aſaph qͥn

la ſabbati. Pſalmꝰiſte dirigẽs noſ
in finem.id eſt.in xpᷣm. Cantatip̃i aſaph.

quia ſᷣm litterã ipſe loquit᷑ iudeis.ſed ſpi/
ritualiter xpᷣianis.agens ꝓ toꝛcularibus.
id eſt.de eccłijs.que ꝓpter cauſam pᷣtactazʒ
Ptoꝛcularia deſignant᷑.quia in eis eſt pᷣſ/

ſura tribulationũ per quã boni a mał diſ

cernũtur. Habitꝰ quinta ſabbati ſcʒ vt ſi⸗/
gnificaretur ꝙ hic agit᷑ de baptizat aqua
baptiſmi ſacramẽtalis. Nam qnta die cre
auit deꝰ ex aquis natatilia ⁊ volatilia.id

eſt. piſces ⁊ aues.in quo figuratũ eſt bap

tiſmi ſacramentũ.ꝑ quod rena ti. alij ſunt
tonq; piſces in fluctin huiꝰ ſeculi remanẽ

tes.alij tanqᷓ; aues ad celeſtia tendentes.

Monet ergo pſalmꝰ iſte vt poſt baptiſ

mũ ſpꝛetis terrenis mẽte ad celeſtia ↄſcen
damus Et pꝛimo quaſiꝗꝓpoſita ſibi ima/

gine cuiuſdã ſolẽnitatꝭ electos ad celebꝛi

tatẽ incitat.oſtẽdens quid eis inter huiuſ

ſeculi pꝛeſſuras agendũ ſit. Secũ do rep

bos redarguit.ibi.Audi ꝓpłs.
d

Eus ſtetit in ſynagoga.Titulus.

. ſaph. id eſt. ſynagoge. que hica
xo vel a pꝛopheta reda rguit᷑. quia deuʒ

Zſalunus aſoph. ſalmus iſte fit

coꝛpoꝛaliter vidit.⁊ tamẽ eum nõ agnò/⸗
uit. monens vt ſaltẽ nunc credat chꝛiſtuʒ
quẽ tunc in medio ſui vidit veꝝ deũ fuil/
ſe ⁊ hominẽ. Et pꝛimo nüciat deuʒ ſᷣm
humanitatẽ in ſynagoga ſtetiſſe.⁊ ſibi con
trarios redarguit. Secũdo monet in/
telligere xp̃m eſſe deum.licet pauꝑ ee-
nus fuerit.quod tamẽ eos nõ feciſſe a c-⸗-⸗
rit. Ibi. Judicate. Tertio dicit ꝙ peri
erunt ⁊ a celeſti gł ia ceciderunt.quia gra
tiam adoptionis filiorũ dei neglexerunt.
quã eis xpᷣus exhibuit. Ibi. Ego dixi dij

Eus quis ſimilis tibi. Titulꝰ Cã
d ticum pſalmi Aſaph. Hic loquit᷑
Alſa ph. id eſt.fidelis ſynagoga pᷣui
dens xpᷣm in maieſtate indicatuꝝ.qͥ in bu
militate iudicatꝰeſt.ꝑ qð deterret ĩiquos
a ꝑſecutõe bonoꝝ.quos multis modis af
fligunt in pᷣſenti.maxime temꝑe antixpᷣi.?
bonos monet ad patiẽtiamm Et pmo p/
oſito terroꝛe futuri iudicij deſcribit ma
liciam inimicoꝝ vel iniquoꝝ. Secun⸗/
do agit de vindicta eoꝝ. Ibi fac ill. Ubi
nõ eſt optatiua oꝛatio.ſed pꝛophetica pꝛe
nunciatio
Uanm dilecta. Titulꝰ In finem p
q toꝛcularib filijs choꝛe pſalmus.
DPlalm iſte dirigens nos in fineʒ
id eſt.in xpᷣum ꝓponitur filijs choꝛe.id e
xpᷣi in caluaria crucifixi. Habitus ꝓ toꝛ⸗
cularibus.id eſt.agens de eccleſijs in qui
bus ſunt pꝛeſſure tribu latõnũ.Que bene
dicũtur toꝛcularia.quia ſicut fructꝰ vue
vel oliue in toꝛculari emanãt ſic in pꝛeſin
ris eccleſiaꝝ merita ſanctoꝝ patet.que in
pace latebãt.quos monet pſalmꝰad amo
rem eteꝛnoꝝ Et pꝛimo agit de ineſtima
bili deſiderio eterne domꝰ.ad quam cum
admiratione ſuſpirat. ecundo dicit
quo auxilio ad domũ dei veniatur. Ibi.
Beatus vir. Tertio oꝛat ⁊ humiliat ſe
ꝓ impetratõe.ibi.Oñe deus
Enedixiſti dñe. Titulꝰ In finez
b filijs choꝛe pſalmꝰ. Hic agit ðᷣ no
ua bñdictõe data filijs choꝛe.idẽ.
nobis xpᷣianis ꝑ pᷣmũ xpᷣi aduentůũ. Et

eſtis

pmo maledictõi ade opponẽs bñdictõeni

xpᷣi.agit quõ ꝑ eã fit auerſio ſeu remiſſio ĩ/
iquitat nrfe Scðdo agit de auerſione ire
ſue.ibi. Mitigaſti. Tertio diẽ vñ hᷣ ſciat

⁊ quẽ fiat⁊ q̃ illũ bona ſeqnt᷑ibi.Audiã

Mgclina dñe. Litubꝰ Oꝛ5 Dauid.

MHi0c eſt oꝛõ Dauid.i.xpᷣi in foꝛma

ſerui.qͥ oꝛat᷑a nobis in foꝛma dei.
Pꝛat em̃ ꝓ nobis vt ſacerdos nr̃. Oꝛat ĩ
nobis vt caput noſtꝝ.oꝛat᷑a nobis vt deꝰ
noſter. Eiꝰ aũt oꝛatio eſt fideliũ inſtructõ
Tlñ hic nos monet ad oꝛõem.⁊ hic loqui
tur xpᷣs nobis.⁊ nos in xpᷣo.vt voxiſta ca
piti ↄueniat ⁊ coꝛꝑi ⁊ membꝛis Pꝛimo
ergo oꝛat deũ patrẽ.⁊ ſeipᷣm in foꝛma dei
ꝓ ſeipᷣo in foꝛma ſerui.deinde ↄcludit om
nes gẽtes adoꝛaturas Secũdo oꝛat. p
omnib adoꝛãtib. Ibi.Deduc me. Ter
tio ꝓ ſe.ſpecialiter mẽtionẽ faciẽs ſue paſ

ſionis reſurrectois. Jhi. De iniqͥ.

Undamẽta ep.Titulꝰ Filijs cho
f re pſalmꝰ cantici. Hic agit de ce/⸗
leeſti hieruſalẽ.i.eccĩa.cuiꝰ ꝑs mili

tat in terris.ꝑs triumphat ĩ celis.ideo ðꝛ

pſalmꝰcantici.Pſalmꝰ.qͥa agit de eccleſia
ſm pᷣſentẽ ſtatũ vbi agit oꝑa cantici.quia
agit de ea ſm ſtatũ futuꝝ vbi exultabit.et
ꝓponitur filijs choꝛe.i.xpᷣi.vt ipᷣi habitent
in ſyon.hic ꝑ ſpem.⁊ in futuro ꝑ ſpeciem.
Monet pſalmus ad amoꝛẽ celeſt hie

ruſalẽ.Et pᷣmo pᷣdicat illam filijs choꝛe.

quã cõmendat ꝑ fundamẽta.ꝑ poꝛtas.ꝑ
famã vt eis augeat᷑affectꝰ Secũdo ipᷣe
dñs agit de eadẽ hieruſalẽ. Ibi. Hemoꝛ
ero. Tertio tãgit de futura beatitudie
Ibi. Sicut letantũñ
Omine de ſa

Omi lutis mee. Titulus.
d Lanticũ pſalmi filijs choꝛe In fi
nem ꝓ melech.ad reſpõdendũ in/
tellectꝰ eman iſraelite vel eſraite.Citulus
ex ſupꝛadictis patet.niſi in eo qð ibi ðꝛ ꝓ
melech.qͥ interpᷣtat᷑ choꝛus. Ut ſit ſenſus

qꝙ ꝓ choꝛo letantiũ eſt illud canticũ. Qð

ideo canticũ ðꝛ.quia licet hic de paſſione

xp̃i agatur.tamẽ letꝰ finis paſſionis oſten

ditur. Et ðꝛ canticũ pſalmi.qꝛ monet ad
bonã operationẽ.ſ.ad imitationẽ paſſiõiſ
xpᷣi.⁊ ideo dirigit in finẽ.i.in xpᷣm.vel in fi
nem celeſtiũ pᷣmioꝝ.Canit᷑aũt ꝓ melech
id eſt.pchoꝛo.hoc eſt in ↄcoꝛdia charita/
tis.ad rñdendũ.i.vt xpᷣo canenti ꝑ choꝛũ

reſpõdeamus.ipᷣm imitãdo ⁊ gratias re/
ferẽdo.Et hic eſt intellect eman iſraelite.
id eſt.ſpũaliter deũ vidẽtis. Uel eman iſ/

raite.qui interpᷣtataduena.i.illiꝰhominiſ

dicit fuiſſe oꝛietalis.qui in choꝛo reſpõ
dens canẽtibus hoc myſteriũ intellexit

Monet ergo pſalm? rp̃i paſſionẽ imi/
tari.Et pmo xpᷣs in foꝛma ſerui pᷣcat᷑ auꝰ/ꝰ

xilium referẽs ſe ab inimicis cõtemptum
Secũdo dicit d amici eiꝰ in paſſione fe
cerũt. IbiLõge feciſti. Tertio oñdit qui

bus nõ pſunt oꝑa ſua.ibi. Nunqͥd. Quar

4 dicit que in ſuis menbꝛis ſuſtinet Ibi.
teoos .
IABlericoꝛdias dñi.Titulꝰ Intel/
m lectus ethan iſraelite. Ethan cuʒ
pluribho alijs pᷣfect? fuit cãtoꝛibo ĩ

tabernaculo. Interpꝛetar̃autẽ robuſtus.
qð nulłeſt niſi in ſpe pmiſſionis dei.de q̃

hic agitur. Hiceſt ergo intelleci? Ethan
iſraelite.i.robuſti fidelis in fide videntis
deũ.⁊ in eũ ſperãtis nõ in ſe aut viribo ſu/⸗
is. Pꝛimo ;& wheta ð miſericoꝛdia ⁊ ve
ritatedei ſe cãtatuꝝ ꝓmittit. Secũdo di
uerſis modis laudes⁊ potentiã dei deſcri
bit. Ibi. Cõfitebunt᷑. Certio ꝓmiſſiones
patris de xpᷣo exponit. Ibi. Tũc locutus
es. Quarto illis pmiſſionibo aduerſa dic.
Ibi. Tu vo repuliſti.OQuinto in q̊ imple
te ſunt ꝓmiſſiones ſubiũgit. Ibi. qq̊.

Sexto qꝙ etiã in mẽbꝛis xpᷣi ꝓmiſſioncsai

pleant᷑ nõ tpaliter ſed ſpũᷣaliter oñdit Ibi

Ubi ſunt miſericoꝛdie.Et ibi loquit᷑in ꝑ
ſona eccie regnantis.vt ꝓmiſſiones facte

dauid ↄtra inimicos fidei impleãtur. Et

in fine moꝛepncipis ad ↄfirmationẽ di/
ctoꝝ.ſubſcribit Fiat figt

O mine refugiũ.Titułꝰ.O:atio
moyſi hoĩs dei. Pſalmꝰ iſte dicit̃
oꝛatio moyſi.nõ ꝙ moyſes ipᷣm cõ

ſcripſerit.ſed qꝛ in hoc pᷣs.tractant᷑ q̃ ĩ ve

teri teſtamẽto ꝑ movſen dato ↄtinent᷑oñ/

dendo ea q̃ lex verꝰ ſub velamĩentinebat.

Vel ðꝛ oꝛatio oyſi.qꝛ eadeʒ oꝛat Da/
uid que oꝛauit moxyſes Monetẽã pſal/
mus iſte adotemptũ veteris.⁊ ad amoꝛeʒ
noue vite.Et pmo in ꝑſona eccĩe loquẽs

⁊a ſpe incipiẽs ꝓponit eternũ refugiũ ho/

mini tꝑali.Secũdo exponit infirmitateʒ

hominis ei petẽs ſubueniri. Ibi Ne auer

tas. Tertio oꝛat ⁊ affirmat eᷣliberatiõem
Vi habitat.Zitulꝰ. Laus cãtici

4 Dauid. Pſalmꝰ iſte eſt laus Da/

uigd.i.xpᷣi.Eſt aüt laus cãtici quia
laus diuina nõ humana.Hic em̃ agit᷑ de
victoꝛia xpᷣi ⁊ ſuoꝝ diabolũ ⁊ eꝰtẽptati

ones non humano auxilio ſed diuino.

We
ſodeo.
Geeia
tumand
lberari.
4 Tem
ſolanns.
ſ delen
lit Yeo
ceigad
Uumen

dernüta
cslcpti
Gob
lsc⸗
rravio
aor.
agetes
ꝓſobb⸗
honus
ſcntied
1s O.
etus i.
ctiuſt
lohuei
d
4
nue⸗
dungſe
ſeorde
ſeans
Teformn
facyfm
tefun
lpidan
leſubba

ſoꝛmie

Mlainni

NeGeri
Demot

poeſtue⸗
Mofſt
Nerbknrd

mzlant

bspain
Mutt

ohe imi⸗
degt au/
Wnptum
Moreft
dchitani
mdOu
na

be,
hng;
tümiyi
wbotrs.
sdade,
LSn
eWs
mb
Bcuüdod
nideide
pmniſtons
Tichanes
AWuendie
voninge
oſdti
ilogntng
ocs ſacte
tone d/

Oand
ſſedici
ſihnc
unti
Otnoitonß
nicyenchr.
andn
Honati⸗
814deno,
üntfugdd
tinfimiach
Ppiſen
bomn

Lanscitd
tlaus dr⸗
gcinciui
e de
2M
blbino⸗ 4

ſuper libꝛo pſalmoꝛu

Undepmo ꝓpheta deſcribit fidentem ĩ
ſolo ðdeo.omĩno protectiõe dei vallatum
BSecũdo dicit victoꝛẽ xpᷣm in celo lena⸗
tuma nullo poſſe cõtingi.⁊ ab om̃i malo

liberari. Ibi. Cadent a latere tuo mille.

¶Eertio inducit verba dei eccleſiam cõ
ſolantis.ibi.Quoniã in me ſperauit.Hic

em̃ defenſionẽ.⁊ in futuro pᷣmia ei pꝓmit/

tit. Ideo hũc pſalmum quotidie canit ec
cleſia.ad reſiſtẽdum contra dyaboli tem/

prtamenags
O num eſt cõfiteri. Tuulus pſal/

b mus cãtici in die ſabbati. Triplex
eet ſabbatũ.ſcʒ temꝑis.pectoꝛis.?
eternitatis. Sabbatũ tꝑis eſt ſeptima di
es ſeptimane qua deus reqͥ euit ab opere.
Babbatũ pectoꝛis eſt trãquillitas men/

tis ⁊ cõſcientie. Sabbatũ eternitatis eſt

requies vite eterne.De duobo vltimiſ hic
gagitur. Unge monet hic ꝓpheta vt hic

agẽtes ſabbatũ mẽtis libẽter laboꝛemus
ꝓ ſabbato eternitatis. Et pᷣmo dicit quõ
bonus imperturbatꝰ agit ſabbatũ mẽetis.

ſentiẽs oĩa agi a deo.quod nõ nouit ſtul/

tus Secũdo aſſerit malos perituros vt

metus ſit ceteris. Ibi. Cũ exoꝛti Tertõ
Dicit iuſtos floꝛere.vt hac ꝓmiſſiõe deuo/

ti gaudeãt.ibi. Juſtꝰ vt palima

Ominꝰ regnauit decoꝛem indutꝰ

d Litub Laus cantici dauid ĩ die

auauunte ſabbatũ quãdo fundata ẽ ter
ra In ſexto die ad lr̃am nõ legit᷑ terra fun
data.ſed hoc myſtice ðꝛ.ꝗꝛ ſicut ſexto die

fecit deus hoĩem ita ſexta etate ſeculi quã

ſextus dies ſignificat deus venit hominẽ

refoꝛmare.⁊ tũc ſpũaliter fundata eſt ter
ra.cum homo de terra factus in fidei vᷣtu

te fundateſt. ⁊ de hoc eſt laus cãtici hui
ipᷣi Dauid.i.xpᷣo.qui ſexto die que eſtan⸗/
te ſabbatũ.i.ſexta etate ſeculi homineʒ re/
foꝛmãdo ſtabiliter fundauit. Monet er
go pſalmus iſte ad laudẽ dei.⁊ h̊ ex multi
plici ratiõe. Pꝛimo laudatura pulcritudi

ne. Secũdo a foꝛtitudine.ibi. Indutxeſt.

Tertio ab oꝑib.ibi. Etenim. Quarto a
poteſtate.ibi. Parata.Quinto a laudibuſ
vniuerſitatis. Ibi. Eleuauerũt. Sexto a
veritate dictoꝝ.ibi. Teſtimonia. Septi/
mo a laude domꝰ.ibi.Domũ tuã. Meri/
to pſalmꝰiſte laude plenꝰ.pᷣmꝰ cãtatur ĩ

matutinis laudib

deũ.ibi. Ouis ↄſurget

Ervÿus vltionũ.Titulꝰ pſalmꝰ Da/
d uig quarta ſabbati. Pſalmus iſte
dauid ꝓphete habitꝰ quarta ſabba
ti.i.qagens de patiẽtia ſanctoꝝ.qͥ ſignificã/
tur ꝑ lummaria celi illo die facta. monet
nos ad patiẽtiam ne murmuremꝰ contra
deum. qꝛ ab eo ſepe dãtur bona malis.et
mala bonis Etpᷣmo aſſumẽs querimoni
am infirmoꝝ cõtra deũ murmurãtiũ cur
peccatoꝛes gloꝛiãtur pᷣmittit vnde ſanen
tur. Secũdo cõtra blaſphemos inuehit
oſtẽdens deũ ſcire hec ⁊ curare. Ibi. In /
telligite. Tertio dicit ꝙ mala mũdi ꝑ ini⸗/
quos fiũt iuſtis.vt cõpuncti clament ad

Enite exultemuſ. Titulus aus
y coantici Dauid. Laus iſta cantici.
ii eſt. deuotõis ⁊ hilaritatis fit ipᷣi
dauid.i.xpᷣo.ꝑ cuiꝰ gratia intramus ad re

quiem Uñ pſalmus iſte monet deũ de

uote ⁊ hilariter laudare Et pmo ꝓpheta
laudes xpᷣi deſcribẽs iudeos ĩnitat.quos
pᷣuidebat poſſe reſiſtere xpo. Secundo
ipᷣe xpᷣs monet eoſdẽ ne obdurent᷑.ibi.No
lite obdurare coꝛda veſfrta?
Arnntate dno. Titulꝰ Pſalmus da
c uid quãdo domꝰ edificabat᷑ poſt
captiuitate. Per illã reedificatio/
nem poſt babilonicã deſtructionẽ.iutelli
gitur ſpũalis reedificatio templia diabo
lo ꝑ peccatũ ſubuerſi.id eſt.homis a chꝛi/
ſto reparati.De qua reedificatiõe ⁊ nõ de

illa materiali tractat hic pſalmꝰ.agens de

vtroq; xpᷣi aduẽtu ⁊ monẽs ad eiꝰlaudem

Et pᷣmo loquit᷑ ad pᷣlatos vt ipᷣi cantent ⁊
annũcient oibo. Secũdo loquit ad ſubdi

tos.ibi.Afferte ddu
ODminus regnauit exultet terra.
d Litulꝰ Pſalmꝰ dauid ipſiquan/
dDdo terra ebreſtituta eſt ei. Hic tan
gitur quomõ moꝛtuo Abſalon qͥ viuens
patrẽ ſuũ perſequebat᷑ Dauid in pace re/
gnauit.⁊ ei reſtituta eſt terra ſua.De quo

tamẽ hic nõ agitur ſed de ſignificato.Da/

uid em̃ ſignificat xpᷣm.quẽ Abſalon.id ẽ.
populus iudaicꝰ perſecutꝰeſt.ſed reſtitu/
ta eſt ei terra ſua quãdo caro eius reſurre

xit.poſt quã reſurrectiõem omĩa que hic

cantãtur facta ſunt. Et eſt iſte pſalmus
de pꝛimo aduẽtu xpᷣiquo mũdus liberatꝰ

eſt. de quo monet ad exultatiõem. UVñ pꝛi

mo deſcribit virtutes dñi oſtendes H

ci reſtituta ? inde arguit idolatras. Se/
cundo omnimoda exultatio oſtenditur.

quam nec perſecutio interrũpat.ibi. Au/⸗

Antate domino. Titulꝰ Pſalmuſ
c dauid. Pfſalmus iſte de vtroq; ad
nentu agit. inde monẽs ad laudeʒ
⁊ exultatiõöem Et pꝛimo agit de oſtẽſio
ne ſaluatricis dextere Secũda dic om
nibo modis laudandũ eſſe ⁊ annũciãdum
ibi. Jubilate do
Hminus regnanuit iraſcantur po
d puli. Titulus pſalmꝰdauid. Hic
gggmit de potentia ⁊ regno xpᷣi.mo/
nens vt xpᷣm tanq; deum adoꝛemꝰ⁊ velut
regem exaltemꝰ. Et pmo oſtendit eum
regnãtem.⁊ quicũq; repugnet altũ ſuper
omnes.vnde ei cedere monet. Secun/

do monet eũ adoꝛari.quia patreſantiqui
fuerunt eius.id eſt.ſeruierũt ei. Ibi.Ex/⸗

altate domin.
Ubilate deo.Titulus Pſalmꝰ in

i confeſſione. Duplex eſt confeſſio.

vy2ĩygna laudis. alia criminis. Pꝛima
eſt perfectoꝝ. Secũda peccatoꝛum.⁊ de

vtraq; hic agitur Et pmo perfectis pꝛi

mum gen confeſſionis.id eſt.laudem in/

dicit. Secũdo intraturis. id eſt. incipi
entibus indicit ſecũdũ genꝰcõfeſſiõis pec

„

catoꝝ. Ibi. Introite poꝛtas

Aſſericoꝛdiam ⁊ iudiciũ Titulus

m Plſalmꝰ ipᷣi Dauid. Pſalmus iſte

attribuit᷑ ipſi Dauid.id eſt.chꝛiſto

agens de miſericoꝛdia ⁊ iudicio.monens
bona appetere ⁊ mala renuere. Et pᷣmo
de miſericoꝛdia ⁊ iudicio pꝛoponit De/
cũdo exponit que ſit via immaculata Ibi
Perambulabã. Tertio dicit qs ſit finis
maloꝝ.ibi. In matutino L
NDmine exaudi oꝛationem meam.
d Titulꝰ Oꝛatio pauperis cũ anxi/
. aretur ⁊ in cõſpectu dñi effuderit
pᷣcem ſuã.Pauper iſte chꝛiſt?eſt.qui pter
nos pauper fact eſt in foꝛma ſerui.cũ di/
ues eſſet apud deũ.Qui etiã pauper eſt in
membꝛis.quos in ſe tranſfigurãs in eoꝛũ
perſona hic oꝛat.perſonã penitẽtis pꝛopt᷑
pꝛiſtinũ ſtatũ anxiati ⁊ reſtitui petẽtis aſ/
ſumens MHonet eꝛgo pſalmus omnes
ſuã aduertere miſeriã.⁊ dei petere miſeri/
coꝛdiam Et pꝛimo ponit᷑ captatio depꝛe

catiua Secundo ſlebilis narratio. Jbi-

ſonant

Ouia defec. Tertlo ſubdit᷑ certitudo ĩpe

trãdi veniã. Ibi.Tu aũt. Quarto pꝰ cer
titudinẽ venie.dicit ꝙ de ſua bꝛeuitate ad
eternitatẽ tranſeat.ibi.Et rñdit ei.
Eñnedicaĩma mea domino. Titu

hb lus. Pfalmꝰ ipſi Dauid. id ẽ.chꝛi

ſto. Poſt pꝛeces pauperis ſequun
tur pꝛeconia gaudentis Et pꝛimo ꝓphe/
ta per ſua beneficia a vᷣo collata hoꝛtatur
benedicere deũ. Secũdo ꝑ ea que anti

quis cõtulit ⁊ poſteris collaturꝰ eſt. Jbi.

Faciens miſericoꝛdiã dominꝰ ⁊ iudiciuʒ
omnib Tertio per celeſtes ⁊ omnes ali/
as creaturas monet benedicere deũ. Ibi

Benedicite dño.Et loquit᷑pꝛopheta ge/

neraliter in perſona cuiuſq; iuſti animazʒ

ſuam ſcdᷣm vim ſuperioꝛẽ ad bñdicendũ

exhoꝛtantis. .
Enedic anima mea dño. Tituluſ
b plſalmꝰ Dauid. Pſalmꝰ iſte ſicut
peꝛccedẽs monet ad dei laudem.et
docet benedicere deũ ꝑer celũ ⁊ terram ⁊

omnẽ oꝛnatũ eoꝛum. Sed ꝑ hec viſibilia

mũdi:intelligere ⁊ cõtemplari poſſumus
inuiſibilia dei. Pꝛimo ergo monet de⸗
um benedicere ꝑ creaturas ſuus. Secũ
do dicit quomodo ecciam per mare ſecu
li deus traducit poꝛtũ vite. Ibi. Hoc ma
re. Tertio pꝛomittit ſe ſy cantatuꝝ dño.
Ibi. Cãtabo Nſo
OInfitemini dño. Titutꝰ alleluia
C Iſte eſt pꝛimꝰ viginti pſalmoꝛuzʒ
mnununnin quib magnalia dei ⁊ e benefi
cia narrant᷑. Quib ideo pꝛemittit᷑ titulus
alleluia.qð interpꝛetat᷑ laudate deũ. Hic
ergo pſalmꝰ monet ad laudẽ dei.Et pᷣmo
ammonet ſemẽ Abꝛae.id eſt.filios ꝓmiſſi

onis pertinẽtes ad hereditatẽ teſtamenti

eterni.vt ipᷣm deũ tanq; hereditatẽ eligãt
⁊ gratis ⁊ nõ pꝛo aliquo extra eũ colant.⁊
hboc faciant laudãtes inuocãtes ⁊ annun
ciantes.nec in ſua ſed in e gloꝛia per fidẽ
bene operãtes.ſed gaudentes. charitate
ſeruẽtes Hũc enim interioꝛẽ intellectum
ferioꝛahme partis huiꝰ pſalmi verba re
ecũdo ad paruuloꝝ coꝛda nu/
trienda ⁊ in fide roboꝛanda pꝛoponit de
fide patriarcharũ ⁊ de pꝛomiſſione dei vt
nos ſimꝰ ſemen illoꝛũ.non ſolũ ex iudeis.
ſed etiã ex gentib. Ibi. Memẽtote Ter/

tio docet que ſubſidia temꝑalis vite pᷣſti/⸗

tit deꝰpatribo ⁊ filijs eoꝝ no ſolũ carnalib⸗

— — r—

ſait
zumeten
llectiiu
bbi LCüe
fatquon
gnozor

tiobꝛe

dictquo
inicos
fgtiotmel
honis te
boagiun

Mam⸗
terz;
CAl
pont
dotmn
ſitac.
LZ.

loͤfent

nMoher

latelic
deicon
foꝛdi
Plato
Gegarn
Cpeo
wend
ſodi⸗
Lto

bi

cu
In.

Ndoihe
dcer
enerd

idiin
Wfegnun
mopbe⸗
Phorume
heanti
t
lucan;
mael⸗
i Pi
V
Kuing
nidcmii

Tiu
mſrſa
ilncene
inenmt
beenibli
ipoſoms
hnnc
1 Gei
urehee
Dm
mrdio⸗

Alcoin
lnou
denen
fünln
dei ie
Cipn
loehni
ſekunent
icigit
cln?
gtmmmn
rſi
charlate
cloctunn
giroban
ond
vopont de
ſonedaſt
ctiucts⸗
gor 0/
zneili
anneltv

ſed ſpiritualibo. vt nõ his hereant ſʒ ad bo
num eternũ referant quod faciunt.ſi his
allecti iuſtificationes ⁊ legẽ dei requirũt.

ibi Cũ eſſent numero bꝛeui.Quarto nar

rat quomodo factuʒ eſt vt tranſirẽt de re⸗
gno ad regnũ.ibi.Et vocauit.Quĩto nar

ratis bꝛeuiter his que in egypto geſta ſũt

dicit quomodo firmauit populũ ſuũ ſuꝑ

inimicos ſuos.ibi.Et auxit. Sexto nar/

ratis malis que de intulit inimicis.⁊ qbꝰ
bonis tꝑalibus iſraelitas fouit.ſubdit.vt
his adiuti legem dei qᷓrant Ibi Eteduxit

O nfitemini dño.ZitulꝰAlleluia

C alleluia. Scom Hieronymum:
vhvbicũq; duo alleluia pꝛeſcribunt

pfe almo. vnũ ad finem pꝛioꝛis pſalmi.⁊ al

teruʒzʒ ad ſeqnentẽ pertinet.cui concoꝛdat
Laſſiodo?ꝰ. Sed ſᷣm Auguſtinũ vbi bis
ponitur alleluia ad eundẽ ꝑtinet pſalmuʒ
ꝛad maioꝛẽ fit laudis expꝛeſſionẽ ſicut cũ
dominꝰ dicit in euangelio Amen amen. B
fit ad expꝛimendũ maioꝛẽ rei certitudineʒ
MNMonet aũt iſte plalmus ad geminam

cõfeſſionem.ſ.laudis ⁊ peccatoꝝ.Et pꝛi/

mo hebꝛeus in cuiꝰ perſona loquit᷑ ꝓphe/

ta.relicta patrũ perfidia ad miſericoꝛdiaʒ
dei cõuerſus:ſuadet alijs ad eandẽ miſe/
ricoꝛdiam cõuerti.oꝛans vt populo bene
placito ſocient᷑.qui erat in aduentu xpᷣi cõ
gregandꝰ Secũdo peccata patrũ qui in

egypto peccauerũt cõmemoꝛat.quos ta/
men dũs liberauit. Ibi. Peccauinꝰ.Ter

tio dicit peccata q̃ poſt exituʒ fecerunt.ibi

CLito fecer̃t Quarto alia peccata enume

rat.de quib per phineẽ dicit placatũ deũ

ibi. Pꝛo nihilo habuerũt. Quinto agit de
qaqua ↄtradictionis ⁊ de immolatiõe filio
rum. vnde vehemẽtiꝰ iratus eſt deꝰ. ⁊ ta/

men poſtea miſertꝰ.Ibi.Et irritauerunt

Sexto pꝛecat᷑ q̊d futuꝝ videt.ſcilicʒ vt ec
cleſia de omnibo gentibo congreget᷑ ⁊ lau
des eternas cantet. Ibi. Saluos fac do/

Onfitemini dño. Titulꝰ Alleluia
c alleluia. Hic pſalmus cõmendat
dei miſericoꝛdiã docens qͥd ſumꝰ

per nos ſcz infirmi ⁊ mali.⁊ qͥd per miſeri
coꝛdiam dei. ſcʒ boni ? filij dei. vbi cõteri
tur hominis ſuperbia ⁊ gloꝛificat᷑ dei gẽa
que de quattuoꝛ temptatõibo liberat que
inferius deſeribunt᷑.de quibo ꝑ nos libe-
rrari nõ valemus Et pmo monet redem/

ptos ad confeſſionẽ ⁊ laude Secũdo po

nit pmam temptatiõem que eſt erroꝛ.vbi
eſt ⁊ fames.id eſt.deſideriũ curioſum.ibi
Errauerunt Tertio ponit ſecũdam tem
ptationẽ.que eſt difficultas vicendaꝝ cõ/
cupiſcẽtiaꝝ. Ibi. Sedentes in tenebꝛis.
Quarto ponit tertiã temptationẽ.que eſt
tediũ benefaciendi.ibi. O mnẽ eſcam.⁊c̃.
Quinto ponit quartã temptationẽ.que ẽ
tempeſtas ſeculi quaties ecciam. turbani
rectoꝛem. Ibi.Qui ðᷣſcendũt.Sexto cõ/⸗

mendat ecciam que inter iſta per gratiaʒ

ſalua facta eſt. Ibi. Poſuit flumina. Se/
ptimo agit de hereticis:quibs deſtructis
erigit᷑ ecciĩa.ibi.Et pauci facti ſunt
Aratum coꝛ meũ.Titulꝰ. Canti/
p cuim pſalmi ipᷣi Dauid.id eſt xpᷣo.
Hic agitur de xpᷣi humilitate fᷣm
hominẽ.⁊ de eius altitudine ſᷣm diuinita
tem. Unde monemur vt xpᷣm deũ ⁊ homi
nem credamꝰ. Et pmo chꝛiſtꝰ deo patri
gratias agit.qꝛ ſuſcipiẽs paſſionẽ reſurre
xit in gloꝛia Secũdo dicit que ſalł?ſit fa/
cta omni terre ſuꝑ quaʒ eſt głia dñi. Ibi.
Tit iberen.
Eiruvis laudẽ meam. Titulꝰ In finẽ
d plalmꝰ dauid. Mic eſſe oſtẽdit᷑ p/
phetia de xpᷣo ⁊ eius paſſione per
hoc qð in actibo apoſtoloꝛũ Petrus dicit
de iuda quod hic legitur.epiſcopatũ eius
accipiet alter. Monet ergo pſalmꝰ Ju

de maliciã declinare ⁊ xpᷣi humilitatẽ imi

tari. Et introducitxpᷣus ᷣm qd homoad
patrẽ oꝛans.increpãdo iudeos qͥ reddũt
mala pꝛo bonis Secũdo pꝛophetat que
mali ꝓ ſua ĩpietate recipiẽt ibi.Cõſtitue.

Tertio pᷣcat᷑ vt reſurrectõʒ ↄſequat᷑.⁊ ini

mici dedecꝰ. Ibi.Et tu diie.
Irit dñs.Titulꝰ Pſalmꝰ Dauid.
dD Patet vt ſupꝛa.Pſalmꝰ iſte agit ð
dduab natuꝛis in xpᷣo.i.de incarna
tione ⁊ omnipotẽti diuinitate xpᷣi. Et pꝛi/
mo refert pꝛopheta verba patris de filio.
in quiba natura diuinitatis ⁊ humanitatꝭ
xpᷣi ſimul exponitur. Secũdo pater aliq̃ᷓ

tenꝰ indicat naturã diuinitatꝭ.ibi. Tecuz

bͤncipiũ. Tertio ꝓpha agit de humilitate

rpi.ibi. Jurauit dñs

Vnfiteboꝛ tibi dñe. Titulus Al
cc leluia. Pſalmus iſte monet ad cõ
feſſionem laudis.Et primo popu

lus fidelis ſe dicit cõfiteri in cogregatibe

Berbü abbꝛeuiati

ſuſtoꝛum vbi eſt eterna laus Secũdo di
cit fideles ſpirituali munere ſatiatos: pꝛo
mittens aduentũ xpᷣi. Ibi. Memoꝛiam
Tertio eo ſdem redemptos aſſerit ⁊ no
num teſtamentũ manſurũ. Ibi. Redem/
ionem .
deon Eatus vir. Titulus Alleluia re/
b nerſionis Aggei ⁊ Zacharie. Hi
duo pꝛophete longe poſt Danid
fuerũt qui de renouatione templi pꝛophe
tauerũt.de qua tamẽ reedificatione mate

riali hic nõ agitur.ſed de ſpiritnali quam

ipſi in illa figurari intellexerũt.⁊ ꝓ iſto ſpi
rituali magna hilaritate deũ laudauerũt

Igeo iſte titułꝰ nomina eoꝛũ cõtinet.non

quia hũc pſalmũ cõſcripſerint.ſed qͥa hãc
ſpiritualẽ templi reparatiõem de qua hic
agitur cũ exultatione pᷣuiderũt.ſcʒ reuer

ſionẽ populixpᷣiani.que in reuerſione po

puli iudaici figurabatur. Et pꝛimo mo/

net pꝛopheta qͥd faciat beatus vir.⁊ qnta

bona grania dei mereat᷑ Secũdo agit de
aduentu dñi.ꝑ quẽ homines beati ſũt.ibi
Exoꝛtũ eſt Tertio vᷣo impijs aduerſa ꝓp/
uenire aſſerit.ibi. Peccatoꝛ videbit.
Auuudate pueri. Titulus Alleluia
l SPſalmꝰiſte ſicut ſuperioꝛ monet
dag laudẽ Et pꝛimo ꝓpheta monet
deuotos vt laudẽt iugiter⁊ vbiq; pᷣdicent
Secũdo ipᷣe facit qð alios monet.ibi.qͥs
ſicut dñs J
N exitu iſrael. itulus Alleluia.
Mic laudatur deꝰ ex miracuł anti
qquis que erant figure futuroꝛũ in
populo xpᷣiano.Et pꝛimo dicit pꝛopheta

que mira dedit 2 & hebꝛeis in figura ⁊ xvi
anis in ſpiritu. Secũdo interrogat qua /

re hec facta ſunt. Ibi.Quid eſt tibi. Ter/
tio inania ſymulachꝛa gentiũ repꝛobat.et
religionẽ dei cõmendat Ibi.Simulacra
gentium
Ilexi quoniã. Titulꝰ Alleluia.id
d eſt. laudate deũ. Pſalm iſte eſt fi
deliũ conſolatio cõtra doloꝛes ſe

culi.in quo loquit᷑pheta tanq; ouis que

errauerit.humeris pij paſtoꝛis ad gregeʒ
repoꝛtata.Et pꝛimo quaſi de fouea pec/
catoꝝ liberatꝰ ⁊ in petra conſtitutꝰ grati/
as agit quia exauditus eſt.⁊ contra omia
pericula inuocaſſe ſe dicit. Secũdo iteꝝ
clamat.vt liberat ad reem veniat. Ibi.
O domie 7

NRegdidi pꝛopter qð loentus ſum.
cC itulus Alleluia. Uoce laudis
cõgrue pꝛetitulat᷑ iſte pſalmꝰ.qͥa ĩ

in perſona martyꝝ. qͥ confeſſione viguer̃t
monet ad ↄfidendã xpᷣi laudẽ. Et ptimo

cõmemoꝛat beneficia dei quoꝛũ pᷣmũ po

nit xp̃i fidẽ ſm fidei cõfeſſionẽ.qͥbaadiun

git paſſioniſ calicẽ. Secũdo ↄcludit mar
tvyrij paſſionẽ ſuſtineri pꝛopter fidei chꝛi/
ſti ⁊ eccleſie veritatẽ.quia ſcʒ eſt ſeruꝰ xpᷣi
⁊ filiꝰ ancille ſue.i.eccleſie xpiane.bi.O
dñe quia
Audate dominũ.Titulus Alle/
Ll luia.id eſt laudate deũ. Pſalmus
iſte ꝓ ſua bꝛeuitate partes nõ rece/
pit.ideo eſt omniũ pꝛimꝰ athomus.i.d eſt.
ſine diuiſione.ſed tamẽ omnes cõpendio
ſue locutionis ſuperat Et eſt mira varia/
tioↄtra tediũ.ſalutaria dicere modo pau/

cis modo late. Monet aũt non ſolũ iude

os ſʒ omnes gẽtes ad laudẽ.loquẽs ĩ ꝑſo⸗/
na martyꝝ =
OIInſfitemini domino. Titulꝰ Al/
c leluia. Pſalmꝰ iſte eſt de pmo ad/
nentu monẽs ad laudẽ. Et pꝛimo
fidelis populꝰ peccatis ſolutꝰ monet om
nes dño cõfiteri.Et quia ꝑ dei miſericoꝛ
diam auditꝰ eſt in tribulatõe.homineʒ di
cit nõ eſſe timendũ. Secũdo in ſolo deo
dicit eſſe fidendũ.ihi.bonũ eſt confidere.
Tertio poꝛtas hieruſaleʒ ſibi cupit aperi
ri.ibi.Aperite.Quarto frequentari atria

dñi ſuadet de aduẽtu xpᷣi gaudẽs.ibi. Be

nedictꝰ qͥ venit S
E⸗ati immaculati. Titulꝰ Allelu
b ia aleph. Sicut dicit Auguſtinꝰ.
ornmis moꝛalis doctrina eſt ſuauis
In qua hic pſalmꝰ eminet.⁊ quaſi ſol ple
ni luminis meridiano caloꝛe feruẽs.totꝰ
moꝛali dulcedine reſplendet.Et vt Am/
bꝛoſius ait ꝑ litteras hebꝛei alphabeti di
geſtus eſt. vt ſicut pueri in pꝛimis litteris
vſum diſcẽdi ſumũt.ita ⁊ nos huiuſmodi

elementis vſum viuẽdi vſq; ad maturita

tem diſcamꝰ. Singulis autẽ litteris ver

ſus octoni ſubijciunt᷑ita vt ab vna litteꝛa

octo verſus incipiant In hoc autẽ pſal
mo tot ſunt octonarij quot elemẽta apud
bebꝛeos.ſ..xxij.⁊ ſinguli octonarij ꝑ om̃s
verſus ſuos a ſingulis incipiũt elemẽtis.

quod in trãſſatioe ſeruari nõ potuit. Der
quod innuit ꝙ ſunt hic elemẽta ſcole xbi.

tonnit
dinem⸗
teßtalic
tAuge
ſjeoctot
innnita
ct xtſi
guenit
cſionen
ſghiftat
Au
noboude
lotiue
mnopren
ſegvetes
ggiaiſte
dopan
huse
nece
cotinr
Vu’⸗
linere
ſange
docen
ſinbe
dihem.

r

„
ͤnenio
ſuſionet

dar Un

lend
bicoſ
peccz
Jee
kuxee
fatqt
daden
marde
or vin
ludine

binel
lencot
alter G
(oco
ſtoli
hare

Noſan,
Klundis
in⸗ Ki
N
Oire
3 dni )
ſhyachun
uliner
achr,⸗
enpßi

Ji

Ale⸗
Mnns
Grär
nnsddd.
8cöhendo
lra wn,
nodopan⸗
nſolüine
gnesige

Tind
eönotd,
Etmino
ororon
ninc:
ninqz di
lodeo
fen.
the
gian
8dee

1 Aen
grin
ctſfuuns
ie
nig
ndn,
heid
slnes
Hiufnoci
Vpawmta
ſcno
noMen
ulepſ⸗
“
ij ons
dnens.

t er
ere.

⁊ omnimoda doctrina⁊ ꝑfecta ad beatitu
dinem. Cuiꝰ doctrine partes cõgruis in-
terpᷣtationibo nominũ elementoꝝ deſiãnt᷑
vt Auguſtinꝰaſſerit.Et teſte Caſſiodoꝛo

ipᷣe octonariꝰ in ſingulis diſtinctionibus
innuit.ꝙ vnaqueq; ꝑs perfecta eſt ⁊ ſuffi/

cit.vt ſi quis eã ſeruet in vita ſeptẽ dieruz

ueniat ad octauã reſurrectiõis.vł circũ
ciſionem coꝛdis habeat.quã octonarius
ſigniſicat. Huiꝰ ergo totiꝰ pſalmi titulus
eſt Alleluia.i.laus dei.quia in eo vere de
us laudatur. Sed pmi octonarij ſpecia⸗
lis titulꝰ eſt Aleph.que eſt pᷣma littera.et

interpꝛetatur doctrina.in quo ſignificat᷑

ſequẽtes verſus plenos eſſe doctrine. Et

quia iſte octonari eſt quaſi pꝛologus toit
us pſalmi.bꝛeuiter tangẽs que in ſequen

tibus octonarijs cõtinent᷑ideo ei cõgrue
pꝛeſcribitur aleph.id eſt. doctrina. q eſt
cõtinue toti pſalmo doctrina redolenti.

Huiꝰergo pſalmi tot ſunt ꝑtes quot ſunt
littere.⁊ in hac pᷣma parte loquit᷑thoꝛus

ſanctoꝝ totus a pᷣmo iuſto vſq; ad vltim.

Ddocens ꝙ cũ diuerſi diuerſa querãt buſfſ

dinem puenik
Nquo coꝛrigit beth. In bma lr̃a
i viam beatitudinis expoſuit.ĩ qua
peꝛecal ſe cuſtodiri. In hac tempuſ
cõuerſionis aperit.in quo potiſſimea cõ/
fuſione fluxe ecatis.ad deũ qͥs ↄuerti de/
bet. Unde ↄgrue huic octonario pᷣmittit

ſint beati.hic vera via oñdit᷑q̃ ad beatitu

littera beth.que interpꝛetat᷑ cõfuſio.quia

bic oſtẽdit hoĩem a confuſione.i.a lapſu
peccatoꝝ liberari ꝑ obſeruantiã pᷣceptoꝝ
Ipe em̃ quaſi cõfuſus ð erroꝛe ⁊ laſciuia
fluxe etatis.iã iuuenis ſobꝛia mẽte deſide
rat quomodo viã coꝛrigat. quõ erubeſcẽ
da deponat ⁊ plenã libertatis viam aſſu/
mat dicens. In quo coꝛrigit adoleſcenti/
oꝛ viam ſuam.id eſt.pꝛaua peccati cõſue/
tudinem MW H
Etribue ſeruo tuo Gimel In hae
r tertia littera humanã indigẽtiam
oſtẽdit.⁊ gratiã dei ↄtra eã poſcit
Bimel em̃ interpꝛetat᷑ retributio. Hic au
tem cõtra multiplicẽ indigentiã:multipli
citer gratiã tribui petit.Dixerat ſupꝛa In
quo coꝛrigit.⁊c,.deinde ſubiunxit. In cu/
petit auxilium

*

ſtodiẽdo ſermones tuos. NHũc vt id faciat

Dheſit Delech. In bacrta litte

A rndicit ſe coꝛꝑali neceſſitate ↄſtri

ctum. Delech em̃ interpꝛetatur ti/

moꝛ.⁊ etiã natiuitas. Timet ergo ex coꝛł?
ruptibili coꝛpoꝛe qð a natiuitate ⁊ a rai
ce pᷣmi parentis aggrauat aĩam.relabi ad
pꝛioꝛẽ peccati vitã. Hic vero oſtẽditur q;

lex fidei timentẽ relabi cõfoꝛtat ⁊ ad omia
ei ſufficit. Je ergo timẽs ait. Adheſit ſcʒ
ꝑↄſenſum Anima mea pauimẽto.id eſt.
coꝛꝑi vel terrenis.que ſunt calcãda velut

pauimẽetũ.ſʒ Tu dñe viuifica me. vt in ce

lo ſi mens mea ⁊ nõ adhereat tere
Egẽ pone.He In hac qnta litte⸗
ra pᷣcatur xpᷣo veniete ſibi qͥ vete/
rem tenuit nouã legem conſtitui.
Et quia ꝑ eã verã eſſe ⁊ vere viuere habet
Igeo huic octonario cõgrue pꝛemittituꝛ
littera He que interpꝛetat᷑ eſſe vel viuere

quod vere non habetur niſi in xpᷣo ⁊ in ei

lege.
XT veniat Tlau. In hac ſexta litte
e ra pꝛecatur vt ſaluatoꝛ veniat.qͥ ẽ
miſericoꝛdig peccatoꝝ ⁊ vita fide

lium.vt inimicos coòfundat ⁊ in lege pꝛo/

ficiat.id eſt.ſuos ꝓficere faciat.⁊ qͥa digne
petentibo ſꝑ pñs adeſt xpᷣs.ideo hic pᷣmit
titur littera Cau.que interpꝛetat᷑ ipſe vł

ille. i. ſaluatoꝛ xp̃s qͥ adhuc loquẽtiba nob
dicit ego aſſum

Emoꝛ eſto Zay. In hac ſeptima

m littera agit de ſpe ꝓmiſſionũ dei.

que facit omnia paciſice tolerari.

Et quia ſpes eſt nõ de pꝛeſentibo ſʒ de fu
turis.ideo cõgrue hic pᷣtitulatur lr̃a Zay
que interpꝛetat᷑ huc.vł duc te.quia h̊ agit

de ſpe qne ad futura tendit. Quaſi dicat.

NHuc tẽde.huc dirige iter tuũ. quo vocat
te verbũ dei.ſ.ad celeſtẽ ⁊ eternã gloꝛiam.
Feſtinãs ergo illuc ĩgredi dicit Hemoꝛ

eſto verbi tui.i. cito da qð ꝓmiſiſti.in quo

mihi ſpem dediſti

Oꝛtio mea Heth. In hac octaua

p littera faciẽ dñi videre optat. iðᷣo
p̃ᷣmittit᷑ littera Hech.q̃ interpᷣtat
pauoꝛ.⁊ intelligit᷑ nõ pauoꝛ recipiedi.ſed

ſolicitudo acqͥrendi illud bonũ qð ſperat

Onitatẽ feciſti Thetch. in hac no/

b na littera gras agit deo de humi/

liatõe ⁊ patiẽtia ſua.Et qꝛ hũilem

patiam habere tollit triſticiã ⁊ pᷣſtat in tri
bulatiõiby iocũditatẽ ideo hic bñ pᷣſcribit

3

littera thetht. que interpꝛetat᷑ bonum vel
excluſio.quia hic de patiẽtia agit qᷓ exclu/
Dit triſticiã ⁊ facit bonũ ⁊ leticiã in aduer
ſis de qua dicit Bonitatẽ feciſti.id eſt.io/⸗
cundã ſuauitatẽ Cũ ſeruo tuo.qui pꝛius
ſeruiehat timoꝛe pene.nũc amoꝛe iuſticie.
Anus tue. Joth. In hac decima
m litteꝛa petit ſibi dari intellectũ dei
mandatoꝝ vt vera vita fruat᷑.quã
quia nemo habere valet niſi peccata cõfi/
ceatur.qð maxime fit in aduerſis.ideo pꝛe
ſcribitur littera Joth.que interpꝛetat᷑ cõ/
feſſio vel deſolatio.Citi em̃ cõfitent᷑ qͥ in
aduerſis deſolant᷑ quia in ꝓſperis animꝰ
fit clactiooo
Elſecit. Caph. In hac vndecima
d læa peregrinꝰ huiꝰ mundi aduen/

