Igeo in huius vite tempoꝛe inutiliter vi

uitur. niſi ad comparandũ meritum quo
in eteꝛnitate viuatuur.

am cum doloꝛe intrauimus. cum labo

£
1dic

o⸗
die
gia⸗
nal
dici
dus
nabt
neer
rbi
gite
cida
ſiem
mein

rur
cun
pro
1 4 4
lgn

mnon
nun
bitu
ſecul
ſene
hei
ue
nöi
(ſo⸗
torl
8s⸗
bit
ete
lce
pen
48,
lu

e
ſon⸗
once
lelee
fato
krane
chlv

nt
gli⸗

00/
ule⸗
ſe

igt

gui
ma/
re⸗
Ce
ito
Scun
oann
ſoe
nmni

is
puf
iis
na,
n
be

6
ini
ſos
nbi
ie
col
nt⸗
ck
nl
hun
es
labo
mus⸗
mus

dci

N
nao

quq oꝛuplici exercitio ſpũali

Loſidera ſecundo ⁊ cum timoꝛe ettre/
moꝛe diligenter aduerte quid erit de te in
die nouiſſima.quid fiet ð te in extremo iu
dicio.quando hinc erũt peccata accuſan

tia.inde terrens iuſticia.ſubtus hoꝛriduʒ
chaos inferni.ſupꝛa iuderx iratus iuſti iu
dicij.intus conſcientia vꝛens.ſoꝛis mun

dus ardens.Heu heu ſi tunc vix iuſtꝰ ſal

nabitur.peccatoꝛ ⁊ impiꝰvbi parebit Si
ue ergo doꝛmias ſiue vigiles ſemꝑ in au/
ribus tuis illa hoꝛrenda tuba reſonet.ſur
gite venite moꝛtui ad iudiciuʒ. Nunq; ex

cidat a memoꝛia tua. Ite maledicti in ig /
nem eternum.Et venite benedicti patris

mei percipite regnum quod vobis para/
tum eſt ab oꝛigine mundi.O due voces q̃
rum nihil hoꝛribilius vna.nihil altera io
cundius. Cõoſidera tertio et hoꝛreas re
pꝛoboꝛũ toꝛmenta.et q;ᷓ ſint varia.qᷓ; aſpe
ra.q;ᷓ intolerabilia prudenter attende.ibi
ignis ardens.ibi frigus rigẽs.vermis im
moꝛtalis.fetoꝛ intolerabilis.ibi ardoꝛ flã
marum. doloꝛ vermiũ.fletus ⁊ ſtridoꝛ dẽ
tium.lachꝛvme oculoꝛuz.vbi moꝛs opta/
bitur ſed nõ dabitur.quia quibus in hoc
ſeculo vita o ffertur ⁊ nolũt accipere.in in
ferno querent moꝛtem ⁊ non poterunt in
uenire. Ideo ad diſtricti iudicis iuſticiaʒ
ꝑtinet vt nunq; careant ſupplicio quoꝛuʒ
mẽs in hac vita nunq; carere voluit pec/
cato. Sed ve ve ⁊ iterum ve illis.quia cũ
terribilis ſit gehenna.terribilioꝛ erit faci/
es iudicis irata.ſed omniuʒ terꝛibiliſſima
eꝛit a facie beatiſſime trinitatis elongatio
eterna.O igitur quante ammiratiõis eſt.

——

ecce ſponſus venit.quante dulcedinis. q̃

parate erant intrauerunt cũ eo ad nupti/

as.quante amaritudinis. et clauſa eſt ia/
nua.
De quarto exercitio.
Vartum tue ſpeculationis exerci
q tium eſſe debet ad ſuꝑioꝛa vt mẽs

tua per pꝛemiſſa non ſolum turbe
tur ⁊ terreatur aduerſis.ſed alliciat᷑ pmiſ
ſis ⁊ pꝛoſꝑis conſolet᷑ Sed vt ad ſuperi⸗/

oꝛa celeſtia et eterna conſcẽdas.purga in
tellectum a vanis⁊ inutilibus fantaſijs.a
rationiba curioſis.ab occupationibus ex
traneis. Purga etiam affectum a culpa.a

culpe ſequela.a culpe occaſione vł cauſa.

Erige itaq; intellectum.dilata affectũ.
⁊ dic deo tuo. Fac me pꝛecoꝛ domine de

guſtare ꝑ affectionẽ quod intelligo perra
tionem. YFac me ſentire per amoꝛeʒ quod
ſentio per cognitionẽ. YFac me exardeſce/
re amoꝛe ⁊ deſiderio ſuperne vite ſancto
rum. vbi actio non laboꝛioſa.requies nõ
deſidioſa.vbi vita ſine defectiõe.laus tua
ſine ceſſatione. Fac me nunc in ſpe et tãäde
in re deguſtare illud gaudium quod nec

oculus in hac vita pfecte vidit.nec auris

audiuit.nec in coꝛ hominis aſcendit.
Baugeat igitur ⁊ exultet anima deuo/
ta ⁊ mercedẽ laboꝛis ſui conſideꝛet.que re
uera tam multa eſt ꝙ non poteſt numera
ri.tam magna ꝙ non poteſt meſurari.taz
pꝛecioſa ꝙ non poteſt eſtimari.tam copio
ſa ꝙ non poteſt terminari Quelicet quo ⸗/
dãmodo poſſit generaliter expꝛimi.vixtñ

poteſt niſi balbutiẽdo particulariter ðcla

rari.cum in eius cõſideratiõe mens pene
deficiat pꝛeadmiratõe.Quid gů ð gaudio
illo dicturus ſum quod erit intus ⁊ extra
ſubtus ⁊ ſupꝛa.circum et circa. UVUide igi

deuota mente ꝑtracta.qualiter illi bea/

ti ſpũs qui pᷣſentis vite miſeriaʒ euaſerũt

q;uis interius ab eterni ſolis ſplẽdoꝛe nũ
qᷓ; radiũ ſue ↄtẽplationis auertãt.tñ qũq;

ad exterioꝛa ⁊ inferioꝛa ſe ↄuertunt Et in
hijs gaudẽt extriplici cauſa. Pꝛimo qꝛ tã
impios ⁊ crudeles hoſtes.vicʒ mundum

carnẽ et dyabolũ per diuinam potentiam

ſuꝑarunt. Scõᷣo qꝛ oẽs defectus ⁊ pecca

ta vel ꝑ diuinã ſapientiã vitauerũt.vł du
dum ↄmiſſa coꝛrexerũt.Tercio.qꝛ tamla

mentabiles⁊ interminabiles cruciatus ꝑ

diuinam clementiã euaſerũt. Sʒ ꝑua
ſunt hec ⁊ q̃ſi nulla in ↄꝑatiõe ad illa gau
dia q̃ beate anĩe ꝑcipiunt ex his q̃ iuxta ſe

ſunt. Attẽde & locũ ſpecioſum.videlicʒ.ce
leſte palaciũ quẽ tibi diuina ſapientia edi

ficauit.Attende victũ delicioſum.videlzʒ.

celeſte deliciarũ omniũ ↄuiuium.⁊ bono

rũ oĩum theſauꝝ.quẽ tibi eterna potentia

congregauit. Attende collegiũ famoſum
videlicʒ ↄgregationẽ ſcõꝝ angeloꝝ ⁊ oim

ſpirituũ btõꝝ cũ q̊ de diuĩa clemẽtia mẽs

tua eternaliter exultabit. O gloꝛioſa ci
uitas dei vbi vita ſine moꝛte.iuuẽtꝰſine ſe
nectute.lux ſine tenebꝛis.pax iꝑturbabił.
vbi angeli iubilãtes.vᷣgines choꝛizantes.

apli pſallẽtes.martyres tripudiãtes.ↄfeſ

ſoꝛes landãtes.pr̃iarche ⁊ ꝓphete iocũdã
tes.oẽs ſancti pariter deum venerantes⸗

Epylogus oe quaoꝛuplici exer.ſpũali

Ubitam pfecte caritas omnium vt vnuſ
quiſq; tantũ gaudeat de alteriꝰ bono qᷓn/
tũ gaudet de ꝓpꝛio. Audiſti gaudiũ fu/
turũ de his que ſunt extra ⁊ que ſunt iux/
ta te. audi nunc de his q̃ ſunt intra te Hõ
em̃ remunerabit᷑ iu coꝛpoꝛe ⁊ mẽte.et iſto
rum eterna et inſeꝑabili vniõe. Sicut vᷣo
coꝛpus noſtrum ex quatuoꝛ element cõ/
ponitur.ſic ibi quatuoꝛ dotibus adoꝛna
tur. Lerra tunc habebit eternã immoꝛta
litatem. Aqua oĩmodam impaſſibilitatẽ.
Aer maximã agilitatem. Ignis ſplendi/
diſſimã claritatem. Et ſicut ibi animus ꝑ
fectiſſime obediet creatoꝛi.ſic coꝛpus ſuo
obtempabit motoꝛi Ibi habebit vigoꝛeʒz
impaſſibilitatis.ſplendoꝛẽ claritatis.ap/
titudineʒ ſubtilitatis.pꝛomptitudinẽ agi
litatis. IJbi oculus videbit decoꝛem ſpeci
oſiſſimũ. Guſtus ſentiet ſapoꝛem dulciſſi
mũ.Olfactus odoꝛabit odoꝛem ſuauiſſi
mũ.Tactus amplexabit᷑ obiectum delici
oſiſſimũ. Auditus immutabit᷑ ꝑ ſonũ io/

cundiſſimũ. Ibi dum mens in exultatio/

nem rapitur.lingua in canticũ laudis ele
uatur. O quantũ gaudebit animus cum
reſumpſerit tale coꝛpus.non quale cũ in
genti doloꝛe ſuſtinuiſti.⁊ cum magno cer
tamine deuixiſti. vt merito diceres. Quis
me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛtis huꝰ. Sʒ
tale quod tibi erit in ↄtemplationis ſola/
cium ⁊ felicitatis augmentũ. Sed quia
illud ſolum verum gaudium quod nõ de
creatura ſed ð creatoꝛe concipitur.cui o/
mnis comparata aliunde iocunditas me
roꝛ eſt.⁊ omnis ſuauitas doloꝛ eſt. poſtre
mo omne quod delectat moleſtũ eſt.ideo
per pꝛemiſſa omnia ad tuum auctoꝛẽ dili
gendum excitaris tanq; ꝑ gaudium acci/
dentale.ſed finaliter quietaris per gaudi/
um eſſentiale.quod licet ĩeffabile ſit.ex tri
bus tamen pꝛincipaliter in beatis ſpiriti/
bus creditur ꝓuenire. det
delectabiliter in perfecta et clariſſima di/
uine ciaritatis contẽplatione. Secundo

gaudent dulciter in melliflua et ſuauiſſi/

ma diuine bonitatis deguſtatione. Ter/
cio gaudent ſempiternaliter in tranquil/
la ⁊ ſecretiſſima diuine maieſtatis compᷣ/
henſione. Hec auteʒ tria tribus anime
viribus coꝛreſpõdent. Pꝛimo per pꝛime
veritatis contemplationẽ vis rationalis

illuminatur. Secundo per ſumme boni

Pꝛimo gaudeẽt

tatis dilectionẽ vis concupiſcibilis ſatia
tur. Tercio per eterne maieſtatis compꝛe
henſionẽ vis iraſcibilis qetatur Tüc
ergo implebit deus in bonis deſideriũ tu
um cum a ratione omnis erroꝛ.avolũta/
te omnis doloꝛ.a memoꝛia omnis timoꝛ

receſſerit.⁊ ſucceſſerit illa quam ſperamꝰ

mira ſerenitas.plena ſuauitas et eterna ſe
curitas.O igitur qᷓ; digne dietum eſt ð te
deus meus Melioꝛ eſt dies vna in atrijs
tuis ſuper milia.imo ſi non liceꝛet in te de

lectari niſi ſola vnius diei hoꝛa aut bꝛeui

ſima hoꝛe menſuraꝓpter hoc ſolum innu
merabiles huius vite anni tranſitoꝛij de
licijs tempoꝛalibo pleni.eſſent penitꝰ me⸗
rito contemnendi Oꝛo itaq; domine de⸗
meus vt cognoſcam te. diligam te. eter⸗
naliter gaudeam de te.⁊ ſi hic non poſſim

pfecte.ſaltem creſcat in ſpe gaudiuʒ meũ.
vt in te et de te finaliter ſit plenum.

Hec pꝛemiſſa quatuoꝛ mentis exerci⸗
tia ſicut deriuant᷑ a chꝛiſti doctrina ſic fi/
gurantur in cruce dominica.vt in eis in/

telligatur eſſe crux quedam ſalutifeꝛa q̃t /

tuoꝛ finibus terminata.in qua anima de/
uota cum chꝛiſto ſponſo ſuo debʒ iugiter
pendere meditãdo. Cuius crucis pꝛimũ
bꝛachium tendit ad regionem oꝛientaleʒs.
ſecundũ ad occidentalem. tertium ad aqͥ

lonarẽ.quartum ad meridionaleʒ.in qbꝰ

non coꝛpoꝛaliter ſed ſpũaliter ꝑegrinãdo
debet anima ſponſum ſuũ querere ⁊ con/
templãdo inueſtigare vt dicere poſſit cuʒz
ſponſa.Queſiui quem diligit anima mea
ALicet autẽ ſancii doctoꝛes de his plu/
ra ſcripſerint.ex quoꝝ dictis egregius do
ctoꝛ Bonauentura quendã dyalogũ vti
lem compilauit.hec tamen pauca explu/

ribus compendioſe ſub epylogo collecta

ſunt ad eruditionẽ et exercitationẽ ſimpli
cium. A quibo pꝛo qualicũq; laboꝛe meo
oꝛationũ ſuarũ poſtulo ſuffragia.vt ſic tã
dem per hec exercitia ſpiritualia ad illius

ꝑducamur gaudia ſempiterna.qui eſt de

us benedictus in ſecula ſeculoꝛũ.Amen.

Explicit epylogus ð quadruplici exer
citio ſpirituali aẽ domino Petro de Ailly
aco.Cameracenſi epiſcopo.

7

ſow⸗
lere
lon

grt

ſon
goa

di
er⸗
ru
nal

Un

mar

muar

ur.
ſise
ro
mo⸗
riß
mar!
n.
lnn⸗
Ptr

ſen

npꝛe
fü
⸗
we
nd
wnſ
naſe
Matrts
tintede
Ubreui
innn
wen de
oe⸗
inede
taae/
nhoſin
inzmei.
.
naſeſh
nesin
enit
imnode⸗
ugier
nini
ne.
naͤb⸗
nido
1c
ſtagz
nawe
bisplo⸗
gnsdo
gi
agplo⸗/
coldn
Heſinot
nem
eti
Giliuns
ieſtde
Awen.

lcicrt
eA

i

Tractatus de.xij.ponoꝛbus ioſepbh

Tractatus Petri de ailliaco epiſcopica

meracenſis de duodecim honoꝛib ſancti

Joſeph.

Icolligimus
in vnum qᷓ ſparſim deſancto
ſiſ Joſeph euãgelica ſcriptura
coõmemoꝛat.iueniemꝰ pfecto
eũ młt pꝛiuilegijs magniſq;

laudũ pᷣconijs ↄmẽdatũ. Pꝛopt q ſctã ma
ter eccleſia ſolenne feſtiuitatis gaudiuʒ de

eo merito celebꝛare credenda ẽ. Igit᷑ iã ag

grediamur ſancti huiꝰvenerãda honoꝝ in

ſignia.⁊ ea quibo poſſumus landibo pꝛoſe/
quamur. . l
Rimus erhonoꝛ eſt. ꝙ er nobiliſ/
p ſima ſtirpe regia ꝓpagat᷑. Teſtat᷑ h
euangeluta Matth. qͥ libꝛũ gene

rõnis Iheſu xpᷣi filij dauid ab abꝛahaʒ in/

choans.in cuiꝰſemine omniũ gentiũ bene

dictio pꝛomiſſa eſt.ꝑ intermedias patriar/

charũ ꝓphetaꝝ ac regũ generatões vſq; ad
Joſeph ꝓgrediẽdo deſcribit.ita ↄcludẽs.

Jacob aũt genuit ioſeph viruʒ marie de q̃

natus eſt ihus qui vocat᷑ xp̃s.O vera ⁊ vir

tuoſa nõ vana ⁊ ventoſa nobilitas. Naſci/

tur Joſeph exnobili ſemĩe.nõ quocũq;.ſʒ
ex alto ſemine regis.nõ cuiuſcũq;.ſʒ ex be/

nedicto ſemine dauid. illius nobiliſſimi fi

lij patriarchaꝝ pᷣcipui ⁊ eximijꝓphetarum

ſanctiſſimi ac beatiſſimi regũ.

Ecundus ſancti huihonoꝛ eſt qdð
ſnõ ſolũ matris dei.ſed etiã filij dei
verus ↄſanguineꝰ appellat᷑. Cur

diximꝰ. Quia naſcit᷑ ioſeph ex ſemie dauid
ex quo naſcit᷑ maria mater dei.regina celo
rum. dña angeloꝝ. Ex quo etiaʒ de maria
naſcit᷑ xpᷣs filius dei rex regũ a dñs dñanti
um. Ideoq; xpᷣs filiꝰ dauid dicit᷑.qꝛ filius
marie que ex ſemine dauid naſcit᷑.in q̊ xpᷣs
maria ⁊ ioſeph veraↄſanguinitate iungũ/

tur. Uñ cũ Lucas euãgeliſta dixiſſet.miſ/

ſus eſt ãgelꝰ Gabꝛiel ad virginẽ deſpõſatã

viro.cui nomẽ erat ioſeph.ſubiũxit.de do

mo dauid.qð nõ tantũ ad ioſeph.ſʒ ad ma

riaʒ ꝑtinet.quia iuxta legis pᷣceptũ.ioſeph

mariã vxoꝛem de domo ſua ⁊ familia duxe
rat. Ideo xpᷣus veraciter ex ſemine ⁊ con/

ſanguinitate dauid natus eſt.quia ĩcoꝛru/
pta mater eius verã de ſtirpe dauid oꝛigi/

nem traxit.

moꝛtis ſue teſtamẽ

Ertius honoꝛ ẽ ꝙ ſacratiſſime vir

t gini matri dei matrimonialiter de

ſponſat᷑. Nã vt iam ↄmemoꝛauimꝰ
ioſeph virũ marie.⁊ mariã ſponſaʒ ioſeph
ſancti euãgeliſte fuiſſe ↄ firmat Quod iðᷣo
Dictũ eſt.nõ qꝛ ioſeph virili moꝛe huic ſpõ
ſe carnalit᷑ opulat. ſʒ quia virtuoſo amo/

re ſibi ſacramentalit᷑ iunctꝰfuerit.fuitq; in

ter eos vere ſacrũ matrimoniũ.licet nõ ex/
titerit carnali copula conſummatum. O
pꝛiuilegium ſingulare.Solus Joſeph in
domo Dauiqd.tantaq; familia.ad tam ſan
ctum cõiugiuʒ dignus eligitur.ſolus deo
appꝛobante idoneꝰiudicat᷑ Sed quo ſigno
quoue miraculo.de diuiĩa ipᷣius electõe cõ
ſtiterit. Hic tacendũ eſſe arbitramur.cũ et
hoc ab euãgeliſtis taceat᷑ Nos aũt nõ apo
crifa.ſed ſola hic euangelica teſtimonia p/
Uartus honoꝛ eſt. ꝙ ſanctꝰhic ſpõ

q ſus virginitatis titulo decoꝛatur.

Sane iam deſponſata fuerat ma/
ria ioſeph.qñ euangeliſta teſte miſſus ẽan
gelus ad virginẽ.Cui cuʒ ille diceret.ecce
cõcipies ⁊ paries filiũ.reſpondiſſe legitur.
Quomogo fiet iſtð qm̃ virũ nõ cognoſco

id eſt nũq; cognoſcere ppono. Igit᷑ ⁊ ſpon/

ſa erat ⁊ virgo.Et ↄſentiẽte ſponſo ꝑpetue

virginitatis ꝓpoſitũ obſeruabat. Unñ vera
ſanctoꝝ patrũ tradit auctoꝛitas.nõ ſolum

mariã ſed etiam ioſeph apud ſe diſpoſuiſſe
virginitatẽ ſeruare.niſi deꝰ alit iuberet.eoſ
qᷓ ſic ↄſenſiſſe in ↄiugalẽ ſocietatẽ.vt vter/
qʒ de altero reuelante ſpũſancto intellige/

ret. ꝙ virginitatẽ ſeruare vellet niſi de alit
inſpiraret. Sicut ̊ diuino ↄſilio in ↄiuga

lem ſocietatẽ ↄſenſerãt.ſic virginitatẽ ſuã

oꝛdinationi diuine cõmiſerant. Et h̊ ſecre
tum voti vᷣginalis ꝓpoſitũ.ſibi mutuo ver/
bis poſtea expꝛeſſerũt.⁊ ambo in virginita

te diuine inſpiratõi obediẽdo ꝑmanſerũt.
O igit᷑ ancta ⁊ deo grata virginalis cõiu/

gum ſocietas. O q; venerãdus eſt ſanctus
iſte ſponſus ⁊ virgo.qui ſponſaʒ virginẽa

deo ſibiꝰmendatã intemerata fᷣnauit.quã
poſtea eo vt credit᷑ moꝛtuo.filꝰ ĩ cruce mo

riendo. virgo matrẽ virginẽ diſcipulo vir
gini ↄmendauit. Qua in rexpᷣs quantũ io

ſeph dilexerit patenter edocuit.dñ ad ſpe/
cialem curam cuſtodiamq; matris ſue.ei

diſcipulum quem plurimum diligebat. in

Eto ↄſtituẽs ſubꝛogauit.
0

Tractatus de.xiui.honoꝛibus

Ulintus honoꝛ eſt ꝙ nõ ſolũ ad vir
ginis matris ſʒ etia ad filij eiꝰ obſe
Aqquia ſingulariter deputatur. Hec
em̃ vna ratio eſt.quare deſpõſat᷑ maria io/
ſeph. Nã ꝓut ſanctoꝝ patrũ traditõe doce
mur. vltra generales cauſas ↄiugij.huius
deſponſatõis quedã cauſe ſpeciales fuiſſe
dicunt᷑.videlicetvt dyabolo partꝰ virgineꝰ
celaret᷑.vt Joſeph eſſet teſtis ca ſtitatis.de

fendens eam ab infamia ſuſpitionis.ne vt

adultera iuxta legẽ moſaycã dampnaret᷑.
Poſtremo quãtũ ad h̊ ꝑtinet qð lomur.
vt nõ ſolũ mater.ſed etia fuius eiuſdẽ ma/
tris ⁊ virgis.hudiſponſi ſolatio ſuſtentare
tur ⁊ obſeqͥo foueret᷑ O mira res. Joſeph
ſuo ſuſtentat ⁊ fouet auxilio.eũ qui ſuſten/
tans ⁊ fouens oĩa. vniuerio pᷣſidet mũdo.

Quod vtiq; factum eſt non ſolum dum

puer Iheſus miniſterio Joſeph ſiue in e⸗

giptum eundo ſiue inde redeundo tranſ/

fertur.ſed dũ toto ĩfantie ac pueritie decur
ſu. ab eo paternaliter educat᷑. CUlñ ih̊s euã/⸗
gelio teſte putabat᷑ filꝰioſeph. Nõ ideo ſo/
lum qꝛ ſpõſus erat marie. iʒ etiã qꝛ ſibi oĩa
paterni amoꝛis ſigua ⁊ obſequia videbat᷑
pᷣbere.Quãobꝛeʒz abſq; vlla temeritate pia
fide credendũ eſt ſanctũ ioſeph xpᷣm pueꝝ
ſepenumero ſuis tractaſſe manibo. geſtaſſe
baꝛachijs. ⁊ nutricis moꝛe iter ſuaues am/
plexus dulcia oſcula ſacris eins labijs im
pꝛeſſiſſe. Uñ ſi in Johãne baptiſta venera

mur.qꝙ vpᷣm digito monſtrauit. aut in ioꝛ/

dane lauit. ſi in Johane euãgeliſta in ce/⸗
na ſupꝛa pectus dñi recubuit.valde in Jo

ſeph venerandũ.eſt ꝙ; xpᷣm coꝛꝑaliter tam

ſepe tanq; familiariter 1 obſequioſe tracta
Ettus honoꝛ eſt. ꝙ ei tanq; celeſti

ſſecretario ſecretũ in carnatõis xpᷣi

myſteriũ a deo ꝑ angelũ reuelatur.

Hoc em̃ pus miſſus Babꝛiel angelꝰiam ð

ſpõſate virgini nüciauit. Ecce inqͥt ↄcipi/
es⁊ paries filiũ.⁊ vocabis nomnẽ eꝰ Iheſũ
Nec ſolũ humane ſʒ etiã diuine generatio
nis archanũ patefecit dicẽs. Hic erit ma/
gnus ⁊ filius altiſſimi vocabit᷑. Hodum
quoq; quo ex ea deꝰ⁊ dei filiꝰ nõ humanit⸗
ſed diuinitꝰfieret hõ.ſubiũxit. Spũs ſctũs
inqͥt ſuꝑueniet in te.⁊ virtꝰaltiſſimi obũbꝛa
bit tibi. Quod ęm̃ exte naſcet᷑ ſanctũ voca
bitur filiꝰdei. Sʒ h magnũ multiplexq; ſe
cretũ diuinũq; myſteriũ ſponſo ſuo virgo

celauerat.⁊ ã angelo humiliter reſpõderat

ecce ancilla dñi fiat mihi ſcᷣm verbũ tuuzʒ

etiã oĩa que circa h̊ ſpũſſctũs facere diſpo/

ſuerat.humiliter expectabat. Poſtea g ipſi

ſponſo ab eodẽ vt credit᷑angelo.xpᷣi incar/
natio reuelat᷑. Quod euãgeliſta Mattheꝰ
ita pſequit᷑. Xp̃i inqͥt generatio ſic erat.Cũ
eſſet deſpõſata mater Jheſu maria ioſeph.
anteq; ↄuenirent.inuenta eſt in vtero hñs
de ſpũſancto. O aũt ait.anteq; ↄuenirent.
Qucas euãgeliſta manifeſtꝰaperit.dicens
ꝙ poſtq; diſceſſiſſet ab ea angelꝰ exurgens
maria abijt in montana cũ feſtinatõe in ci
uitatẽ iuda.⁊ intrauit in domũ Zacharie.
Hoc eſt eundo ad opidũ.in qͥ ie Zachari
as dicit᷑ habitaſſe.quarto miliario à Ihe/

ruſalẽ.per illã ciuitatẽ veriſimilit᷑ tranſiſſe

credit᷑. Que ciuitas iuda dicit᷑.nõ rõne tri

bus.cũ eſſʒ de tribu beniamin.ſed ratione

regni.cuius ipᷣa caput fuiſſe ꝑhibet᷑. In il/

la ergo domo Maria ſalutauit Elizabetbh

matrẽ iohãnis.⁊ exultauit infans in vtero
eius. Ipᷣa quoq; mariã magno cũ honoꝛe
ſuſcipiens.eã matrẽ dñi ſui.⁊ beatam vera
citerꝓphetauit. ⁊ tunc edidit maria canti/
cum dicens. Magnitficat anima mea do/
minũ.Et exultauit ſpũs meꝰ.in deo ſaluta
ri meo. Manſit autẽ maria cum illa quaſi
menſiba tribus O benedicta et vere beata
ſocietas.nõ vtiq; ocioſa.ſed obſequioſa in

dei laudiba ⁊ bonis operibsoccupata. Mi
niſtraſſe em̃ credit᷑ maria cognate ſue.vſq;

quo pareret. Unde⁊ in libꝛo iuſtoꝝ legit᷑.
eam pmo de terra.natũ Johãnẽ ſubleuaſ/
ſe. Poſtea vero reuerſa eſt maria in domũ
ſuã in ciuitatẽ nazareth Hoc ẽ ergo ꝙ mat
theus pᷣdictis omiſſis bꝛeuiter ait. Anteq;
ↄuenirent.id eſt poſtq; maria cũ eliʒabeth

manſerat. poſtq; in domũ ſuã redierat. an
teq; ipᷣa ⁊ ioſeph qui iudeoꝝ moꝛe deſpon/
ſati fueraut per aliquot dies ante cohabi/

tationem aſſiduã. anteq;ᷓ ipi conuentu ma

trimoniali pariter habitarẽt. anteq; ſimul

coniugalẽ ſocietatẽ haberent. vel ſi placet
exponere anteq; conuenirent.id eſt per car
nalem copulã cohabitarẽt.nõ ſic intelligẽ
dum eſt. quaſi poſtea hoc modo conuene/
rint.ſed ſimili locutione qua de aliquo di/

ci ſolet.anteq; penituerit moꝛte pꝛeuentus

eſt. Vel intelligi poteſt anteq; conuenirẽt.
id eſt ante pꝛoximũ tpᷣs quo nuptiaꝝ ſolen

nia celebꝛarent.inueta eſt a viro ſuo de ſpi

nit
den
jſe
duct
ſuat
feſe
cam.
mint
flio⸗
gent
cone
ſu
lino
ſint
eime
fepe
co
tin
one

at
n;
0/
l
‚
we
WV
N.
obis
fent.
ſcend
H
lud
ine.
ber

†

ſe⸗
nen
lone
Ini⸗
D
ntero
onote
1ren
cnti
ndo/
luta
huuſ
nn
Uin
6

rituſancto in vtero habens Sed quia hoc
de ſpiritu ſancto eſſe nonduʒ ipſe nouerat.
Igeo mattheus ſubiunxit. Joſeph autem
vir eius cum eſſet iuſtus ⁊ nollet eam tra /
ducere.id eſt in ↄiugem accipere.quaſi ad
ſua tranſducere.vel eam publicare.detege

re.ſeu diffamare.voluit occulte dimittere

eam. Hec aũt eo cogitante.ecce angełdo/
mini in ſompnis apparuit ei dicẽs. Joſeph
fili dauid noli timere acciꝑe mariã coniu/
gem tuã.Quod em̃ in ea natũ eſt.id eſt iaʒ
conceptum.⁊ in pꝛoximo naſciturũ.de ſpi
rituſancto eſt. Hoc eſtnon humano ſz di

uino opere.non virili ſemine.ſed virtuoſo

ſpirituſſancti ſpiramine incarnatum. Nec

ei angelus ſolũ incarnationis.ſed etiã futu
re per eam humane ſalutis myſteriũ nun/

ciauit.Pariet inquit filiũ.⁊?⁊ vocabis nomẽ

eius iheſum. Cauſam vero ⁊ interpꝛetati/
onem nominis ſubiunxit. Ipᷣe em̃ ſaluum
faciet populũ ſuũ a peccatis eoꝝ.QOð cum
ſolius dei ꝓpꝛiũ ſit.in hoc bꝛeui verbo ma/

gnum diuinitatis ſacramentũ iheſum vi/

de icet non purũ hominẽ ſed verum deuzʒz
eſſe notani.
Eptimus ſancti huius honoꝛ eſt.
ſ·wWipſe iuſtus euangelico teſtimo/

nio cõpꝛobatur. Joſeph inquitvir

eius cũ eſſet iuſtus. Uenerandũ ſane de vi
ro marie teſtimoniũ. Nihil tale de ioachiz
nihil tale deanna parentiba eius euangeli
um loquitur.licʒ ⁊ hij iuſti ⁊ ſancti fuerint

a quibus omis iuſticie ⁊ ſanctitatis radix.
oꝛigoq; pꝛoceſſit.pia fide credẽdũ ſit. Nec
parũ eſtimes quod ait.Cum eſſet iuſtus.ꝭ

eſt em. Cũ eſſet fide ſpe ⁊ charitate.om̃iq;
bonoꝛũ moꝛũ virtute.ac om̃ivirtutũ hone
ſtate pꝛobatꝰ. In ſcripturis em̃ iuſticie no/

mine. virtuoſe vite ſanctitas generaliter ac
cipitur. Hic tamen ſpecialiter exeo iuſtus

dicitur.quia anteqᷓ; angelo reuelante.ma/

riam de ſpirituſancto concepiſſe cognoſce

ret.noluit eam traducere.id eſt in coniugẽ
ducere.vel vt greca littera habet.noluit eã
ꝓpalare. ſed voluit occulte dimittere eam.
Qui locus expoſitione indiget. Cum eſſet
inquit iuſtus.Quare iuſtus. Quia fide iu
ſtificatus.Quomodo fide iuſtificatus Si
cut antiquus pater eius.pater multaꝝ gen
tium abꝛahã.de quo ait apoſtolus. Credi
dit abꝛahã deo.⁊ reputatũ eſt ei ad iuſticiã
Joſeph ergo iuſtus fuit.quia fideliten cre

didit. Sed quid credidit.Hõ vtiq; vanas
⁊ humanas ſuperſtitiones.ſed veras ⁊ di /
uinas pꝛomiſſiones.que facte fuerant pa/
tri ſuo dauid. Ideo etiã angelus vocauit
eum filiũ dauid.vt cognoſceret qð pmiſſũ
fuerat domui patris ſui dauid. Quid pꝛo/
miſſum. Sane ꝙ de domo ſua pꝛomiſſus
in lege meſſyas naſceretur. Quomo naſce
retur. Non de virili ſemine.ſed de femina
virgine. Lur hoc credidit. Quia deo cre/
didit.cui cũ patre ſuo dauid dicere potuit
Adheſi teſtimonijs tuis dñe Adheſit quip
pe diuinis teſtimonijs.adheſit teſtibꝓphe
ticis.adheſit ⁊ credidit iſaie ꝓphete.ĩmo ve
rius deo per pꝛophetã dicenti Ecce virgo

concipiet ⁊ pariet filiũ.⁊ vocabit᷑ nomẽ eiꝰ

emanuel. qð eſt interpꝛetatũ nobiſcũ deuf
id eſt inter homines homo deus Credidit
ergo ioſeph xpᷣm deũ ⁊ homineʒ.de domo
dauid ⁊ de virgine naſciturũ. Qua fide iu
ſtificatus vere iuſtus vocatus eſt. Eadem
em fide iuſtificamur credentes eſſe facium
qð ille credidit eſſe fiendũ. Sed quid ẽ cũ
eſſet inſtus ⁊ nollet eã pꝛopalare. voluit oc
culte dimittere eam. Sane cũ ipᷣe iuſtus ᷣ
iuſticiã fidei crediderit xpᷣm naſcituruʒ de
virgine.q tamẽ de hac virgine naſceretur.
nõ plene credidit.nec tamẽ penitus diſcre
didit. ſed inter vtrũq; dubius.ne peccaret
temeritate leuitatis.in hac certitudine diu
pꝛudenter deliberans cogitauit.Quid co
gitauit. Cogitauit marià de domo dauid
oꝛtam exiſſe Cogitauit ſe deeadẽ domo eã

virginẽ accepiſſe.⁊ a ſe intactã etiam inter

ſuos iuſtos vtiq; ⁊ ſanctos eam ſanctã ⁊ i/
maculatã ſeruaſſe. Non ergo temerarie pᷣ/

ſumebat cogitare. eam eſſe adulterij culpa

bilem.quã ſic ſeruauerat inuocentẽ.ſʒ hãc
rem admirãs.quid hoc eſſet.⁊ vnde in vte
ro haberzʒ. aut qualiter ſuper hoc deus diſ
oneret. dubius ignoꝛabat. Ideoq; inter
ecquaſi mediã eligens vitaʒ tanq; iuſtus
eam voluit dimittere.ne rei incognite con/
ſentiendo coꝛã deo ſe reũ faceret. tanqᷓ; pi/
us eam noluit pꝛopalare.id eſt hoc noluit

palam ſed occulte facere. ne innocentẽ co/

ram hominib pꝛoderet.⁊ ſi palam fieretvt

adultera puniret᷑ Qnia ergo ioſeph hec iu

ſte ⁊ pie cogitabat.ideo apparitione angeli
ca conſolatur.⁊ pꝛopoſitũ ſuũ melioꝛi con
ſilio cõmutatur.quia om̃i ſuſpitione adul

terijomiq; dubietate relicta.ipᷣe angelo re

90 2

Tractatus de.xii.honoꝛibus

nelante mariã de ſpirituſancto concepiſſe
euangeli⸗/

ſtatiz credidit. eamq; in coniugẽ li⸗
ſta teſte. ſine cunctatione recepit. Exurges
inquit ioſeph a ſompno fecit ſicut pꝛecepit

ci angelus dñi. ⁊ accepit coniugẽ ſuã id eſt

eaʒ quepꝛius ſponſa fuerat in vxoꝛẽ duxit

Sicut ergo in ioſeph ante reuelationẽ an

geli fuit pia iuſticia. ziuſta pietal.ſic poſtea
in eo nõ defuit humilis obediẽtia ⁊ obedi
ens humilitas. O igit᷑ ſancte ⁊ iuſte ioſeph
quomodo de re tanta.tam nonua.tam inau

tum angelo exterius dicenti. ſed magis ðo
interius docenti. ⁊ coꝛdi meo interna reue
latione huius rei certitudinẽ confirmanti
Tu ergo exemplo tuo nos cõfirma.iil oꝛa

tione tua nos adinua. ↄfirma in nobis tue
certitudinis firmitatẽ.adiuua ĩ nobis no⸗

ſtre credulitatis infirmitaten.
Ctauus honoꝛ ẽ. ꝙ xpᷣo nato hoc
o nomen ibeſus.a deo ſibi eternaliter

impoſitũ ⁊ab angelo tempoꝛaliter

reuelatũ. a ſancto ioſeph hominibus ſolẽè/⸗
niter publicatur. Audiamus quid de chꝛi

ſto nato Mattheus loquitur. Poſtq; eniʒ
dixerat ꝙ ioſeph accepit eam coniugem ſu

aum. ſtatim ne coniunx eius per carnalẽ co/

pulam crederetur ſubdidit. Et non cogno
ſcebat eam donec peperit filium ſuum pꝛi

mogenitum. Et vocauit nomen eius ibe/

ſum. Ubi ⁊ natiuitatem eius de virgine.

ppublicationẽ nominis eius in circũciſiõe
bꝛeuiter inſinuat. Per hoc eniʒ qdᷣ ait ⁊ nõ

cognoſcebat eam donec peperit filiũ ſuuʒ
pꝛimogenitũ. Chꝛiſtum de virgine natuz

fniſſe demonſtrat Hec dtcitur donec pepe

rit filium ſuũ pꝛimogenitũ.quaſi poſtea eã

ioſeph cognouerit.aut quaſi alium filium

poſtea maria pepererit. Ded pꝛimo enitꝰ
dicitur.id eſt ante quẽ nullus pꝛioꝛ.ſed nõ
poſt quẽ alius poſterioꝛ. Naʒ ⁊ ante ⁊ poſt
taleʒ ac tantũ partũ.decuit vt ſponſus vir
go cum ſponſa virginc permaneret. Per hᷣ
vero ꝙ de xpᷣo nato ſubiungitur. Et voca
uit nomen eius iheſum. Huius nominis
anpo itio ſeu pꝛecedentis iam impoſitõis
publicatio.non ſtatim poſt natiuitatẽ pue/
ri facta eſſe credẽda eſt. ſʒ octauo die.quo
circũciſio fieri lege moyſayca mandabat᷑.
Hec aũt que mattheus cõmemoꝛat bꝛeni

ter. apertius Lucas exponit. aſcenditinqᷣt
⁊ Joſeph a galilea de ciuitate naʒareth.in

indeam ciuitatẽ dauid.que vocatur beth/
leem.eo ꝙ eſſet de domo dauid. vt pꝛofite/

retur cum maria vxoꝛe ſua pꝛegnante.id ẽ

vt iuxta edictũ ceſaris ſoluendo tributũ.ſe
ſubditum romano ĩperio fateretur. Factũ
eſt aũt cum eſſent ibi.ĩpleti ſunt dies vt pa

reret. Et peperit filiũ ſuũ pꝛimogenitum.

id eſt vnigenitũ. In lege enim pꝛimogeni/

irmt tum dicitur om̃e qð pꝛimo aperit vuluam
Dita.tam cito firmiter credis.⁊ vnico ſom/ 8pumos
pno tam certitudinaliter acquieſcis. Non
credo inquis ſompnio.ſed angelo. Nec tã

etiam ſi nihil atiud ſubſequatur. Euʒ ergo
pãnis inuoluit ⁊ reclinauit in pꝛeſepio.qꝛ
non erat ei locus in diuerſoꝛio. Cuʒ enim
pauperes eſſent.pꝛopter frequentiã multi
tudinis que ibi conuenerat.nec ꝓpꝛiam do
mũ habebant.nec in cõmuni loco habita/
culuʒ niſi pꝛeſepiũ.vbi ſepe recipientes di
uerterunt.O mira xpᷣi ⁊ parentũ eius pau/

pertas. ⁊ tamen veneranda huius pauper/

tatis humilitas.que ab angelis veneratur
a paſtoꝛibus angelo docenteviſitatur.a re
gibug ſtella ducente adoꝛatur. Sed hijs
omiſſis veniamus ad id quod de impoſiti
one nominis Lucas pꝛoſequitur. Poſtq;
inquit conſũmati ſunt dies octo.vt circũ/
cideretur puer.vocatuʒ eſt nomẽ eius ihe/

ſus.quod vocatum eſt ab angelo pꝛiuſq; ĩ

vtero conciperetur. Pꝛius enim ante con/⸗/

ceptionem ipſi marie. deinde ante natiuita
tem ipſi ioſeph ab angelo dictum eſt. voca

bis nomen eius iheſum. Poſtea vero ĩ cir

cũciſione hoc nomen fuita parentibo pub⸗/

lice ⁊ ſolenniter declaratũ.O ſalutare no/

men. O nomen gaudioſuʒ.in quo magnũ
ſalutis ga udium nunciatur. Quoꝛũ gau
dium. Sane marie ⁊ ioſeph gaudium ſin /

gulare.qui hoc ab angelo merueruntau/

dire. qui hoc pꝛimi mundo meruerũt pub

licare. Sʒ tamen non ſolum eoꝛum fuit h
gaudium.non ſolum huius aut illius ho⸗
minis.ſed totins humani generis. nec ſo/
lum hominũ.ſed etiam angeloꝛum.dicen/⸗

te angelo ad paſtoꝛes. Ecce euangelizo vo

bis gandiũ maanũ quod erit omni popu/
lo.qꝛ natꝰeſt nob hodie ſaluatoꝛ qͥ eſtxpᷣus
dñs.Et qꝛ ſaluatoꝛ iõ ihs.qꝛ ihs ſaluatoꝛ ĩ
terpᷣtatur. Nec ſolum de hoc gaudio exul/
tauit angelus vnus.ſed angeloꝛum multi
tudo. laudantium deum ⁊ dicentium. Glo
ria in excelſis deo. Et in terra pax homĩb⸗
bone voluntatis.Gloꝛia in celis.pax in ter

fi⸗
ur
oß
glit
uin.
geln
ſepr
zau
cuat
terh
rnit

erat
don
cun
hol
ſen
r

lop⸗
In
ſent
bug
Lon

lez

ine
bin
eth/
fie⸗
de
ſiſe
N
fin.
ogeni⸗
len
zego
oc
cnin
uiki
ndo
win⸗
spnn
enr
mar
abis
tyoſti
Hoſ
tcrci⸗
vobbe⸗
iſzi
von/
uite
ſoct
ſcir
Nd⸗
eno⸗
gi
igo⸗
unſin
mntar/
fprd
ſitb
ns bo⸗
erb⸗
Men/
oro
vopu,
ſrhns
lgatoꝛ!
venn/
ninolti

honi
Nn

Encti ioſep

ris.Gloꝛia in celis deo patri qui gloꝛifica

tur per filium.patx in terris hominibo.non

omibus.ſed homibus bone volũtatis.qꝛ
talibus pax facta eſt cum deo patre per fili
um.Hoc igitur gaudiũ magnũ quod an//
gelus enãgeliʒauit paſtoꝛibus.ſanctus io/

ſeph publice ⁊ ſolenniter om̃ibo euangeli/
zauit homib⸗. Unde nõ immerito eũ ptho
euangeliſtaʒ poſſumus nominare.quia in

ruit obptiner.
ODnus honoꝛ eius eſt ꝙ ipᷣo pꝛeſen
n te multa ⁊ magna ac mira noſtre fi
dei myſteria declarantur Pꝛeſens

erat ioſeph quando xpᷣs naſcebatur.quan

do a paſtoribo mira de eo dicebantur. Nã
cum ipſi poſtq; angeloꝛũ claritatẽ viderãt
poſtq; angeloꝛum vocẽèẽ audierant. veniſ/

ſent in bethleeʒ ſicut Lucas refert inuene

runt mariã ⁊ ioſeph ⁊ infantẽ poſitũ in pꝛe
ſepio.⁊ mirati ſunt de hijs que dicta erant

a paſtoꝛibus ad ipᷣos. Cur non mirarẽtur
quando eis miranda dei miracula narra /

bantur. Mirabãtur. ⁊ ideo pꝛopter admi

rari ceperunt philoſophari ⁊ diuinitus cõ

templari. Nam maria conſeruabat omnia

de maria dicitur.quia hec omnia contem
plabatur pꝛofundius. Joſeph tamẽ eadẽ

per coꝛdis contemplationẽ fideliter cõſer/

uaſſe creditur. Pꝛeſens etiã erat ioſeph qũ

xpᷣus circũcidebatur.quando innocẽs ſan

guis eius fundebatur. Tunc pꝛopter nos
xpᷣi paſſio.tunc pꝛopter xpᷣm ioſeph cõpaſ/
ſio inchoabatur. Pꝛeſens erat quado xpᷣs
a magis adoꝛabat᷑.quando ei myſtica mu/

nera offerebantur. In quibus triũ mago/

rum munerib ſancte trinitatis fides pꝛefi

gurabatur. Pꝛeſens erat quando xpᷣus in
templo pꝛeſentabatur. quando in eo cun/

cta que ſcdᷣm legem moyſi fieri debuerant

implebantur. Nam ſicut Lucas ait.poſtq;
impleti ſunt dies purgationis marie ſcom

legẽ moyſi.tulerũt eũ parentes eius in ihe

ruſalem.vt ſiſterent eum dño.id eſt offerẽ/

do pꝛeſentarent.Et dederunt hoſtias pꝛo

eo.par turtuꝝ aut duos pullos columbaꝝ

Inſuper redimerunt eum quinqʒ ſiclis ar
enti. O ingens humilitas xpᷣi.A parenti/
us innocens redimitur.qui pꝛo parentũ

⁊ omniũ redemptiõe mũdo naſcitur. Et qͥ
legis dũs eſt.conſuetudinis legis ſeruitu/

ter homĩes pꝛimus nomẽ euangeliſte me/

tem ſubire non veret.
Ecimus honoꝛ ẽ ꝙ hic ſanctus io

d ſeph nõ ſolum veterũ.ſed etiaʒ no/
uoꝛũ ꝓphetaꝝ oꝛaculis de hijs que
de xpᷣo futura erant edocetur. Refert enim
Qucas ꝙ cum inducerent puerũ ihᷣm pa/

rentes eiusvt facerent ſcdᷣm conſuetudinẽ
legis pꝛo eo.erat homo in iheruſalẽ cui no
men ſymeon. qui cum ſenex eſſet acceperat
tamen a ſpirituſancto non viſurũ ſe moꝛtẽ

niſi pꝛius videretxpᷣm dñi. Unde eodẽ ſpi
ritu venit in templũ ⁊ accipiens pueruʒ in

vlnas.diuinitus cognoſcens euʒ eſſe xpᷣm
canticum edidit dicens. Nũc dimittis ſer/⸗
unum tuum dñe.ſcvðᷣͥm verbũ tuum in pace.
Et ꝓphetans de xpᷣi paſſione ait ad mariaʒ
Ettuã ipᷣius animã pertranſibit gladius.
id eſt paſſio ipius. Eadem hoꝛa ſuperue/

nit ⁊ anna ꝓphetiſſa.⁊ loquebat᷑ deillo om
nibus qui expectabant redemptionẽ iſrael

Et erant pater eius⁊ mater.ioſeph ſcilicet
pater eius putatiuus ⁊ vera mater eiꝰ ma/
ria mirantes ſuper hijs que dicebantur òᷣ
illo.per ea tamen que mirabãtur.per ea mi
randa que dicebantur.plus ⁊ plus ↄtinue

ig conlerua docebantur.
verba hec conferẽs in coꝛde ſuo. Et ſi hbod

NHdecimus honoꝛ eſt. ſanct iſte
v nõ ſolum ꝓphetica ſed etiam ange/

lica allocutione ſepe familiarit᷑ cõ/

ſolatur. Nam quatuoꝛ vicibo angelũ ver/
ba conſolationis⁊ locutũ fuiſſe euangelio
Matthei referente legimus. Pꝛimo cũ de

impꝛegnatiõe vteri virginalis dubius he/

ſitaret.ad eius ↄſolationẽ angelus ei ĩ ſom
nis apparuit dicens. Noli timere accipere

ↄiugem tuã.Deinde cũ ob pe recutionem

herodis angelus eum conſolans.iteruʒ in
ſompnis apparens ait. Surge ⁊ accipe pu
erum ⁊ matrẽ eius ⁊ fuge in egiptuʒ.⁊ eſto

ibi vſq; dum dicam tibi. Futurũ eſt enim

vt Herodes querat puerũ ad perdendum
eum. O mirg res. ſpus fugit qui alioꝝ re
fugium eſt Sed ꝙ fugit nõ timoꝛis eſt ſed
ſignificationis.vt mẽbꝛis ſuis exemplũ fu
Sencate ſicut eos in euangelio docet.
i vos perſecuti fuerit in vna ciuitate. fu

gite in aliam. Tertio cũ ad monitionẽ an/

geli ioſeph fugiſſet in egiptũ.⁊ ibi per ſeptẽ
nium remanſiſſet.rurſuʒ in ſompnis ei ab

angelo dictũ eſt. Surge ⁊ accipe puerũ et
matrẽ eius.⁊ vade in terrã iſrael.defuncti
em̃ ſunt qui querebant animã pueri. Po/

Ro 5

Cractatus de.xii. honoꝛibus

ſtremo cum defuncto herode de egipto ve
niſſet in terrami rael.audiẽs ꝙ archelaus
regnaret in iudea pꝛo herode patre ſuo ti/
muit illo ire. ⁊ ammonitus in ſompnis ſe/
ceſſit in partes galylee. Et veniens habita
uit in ciuitate que vocatur naʒareth. Exqͥ
bus liquet.quantus amoꝛis zelus.quan/
taq; pꝛouiſionis ac diligentie cura erat hu
ic ſancto ioſeph erga puerũ iheſuʒ. Cuius
ei cuſtodia ſic diuinitus ſpecialiter cõmiſ/
ſa eſt. vt de hüs que erga eũ gerenda erant
non ad mariã ſed ad ioſeph deus per ange
lum totiens loqueretur. Sed quare ange
lus qui marie vigilãdo awaruit.ipi ioſeph
ſemper in ſompnis apparuiſſe legitur. Da
ne hoc conuenienter fieri potuit ⁊ decuit.
vt quia ioſeph circa impꝛegnationẽ virgi/

nis quadã dubietate animi velut ſompno

quodam ſpirituali oppꝛeſſus fuerat pꝛius.
ideo non maniteſta ⁊ diurna.ſed occulta ⁊
nocturna viſione ei angelꝰ appareret. Ubi
etiam poteſtas angeli aparentis oſtendi/
tur.qui quando ⁊ quomodo voluit. ſe vi/
dendum exhibuit.
U Uodecimus hono: eſt.qð non ſo/
vↄ lum dei mater. non ſoluz regina ce
loꝛum ⁊ dña angeloꝛũ.ſed etiaʒ dei
filius rex:ꝛ dominꝰomniũ.cui om̃e genu fle
ctitur celeſtiũ terreſtriũ ⁊ infernoꝛũ. huic
ſancto ioſeph humiliter obediendo ſubici
tur.de qua ſubiectionis obedientia.⁊ obe/
dientie humilitate Qucas euangeliſta ita
ſcribit. Puer inquit creſcebat ⁊ ↄfoꝛtabat᷑
plenus ſapientia. ⁊ gratia dei erat cum il/
lo.O resnoua. Jam erat in puero ſapien/
tie plenitudo. Cur ita Quia gratia dei.im
mo deus qui charitas eſt ⁊ gratia.per ſuꝑ/
