nis ne dicã heretice pꝛauitatis.hmõi pᷣce

pta decalogi nõ ꝑtinere ad fidẽ catholice.
yeritatis impꝛudęeter aſtruũt. Hij pᷣterea

erroꝛes ↄtra hmõi pᷣcepta abſq; erroꝝ aſ/

ſertoꝛibo odenari non poſſe impudeteraf
firmare pᷣſumũt. Hij deniq; epos cũ ma
ximo cheologoꝝ cõſilio in ſuis d yoceſibꝰ

erroꝛes hmõi in fide ⁊ moꝛibo notoꝛie ſccG

daloſos nõ poſſe extirpare ⁊ ſentẽtialłr re

pꝛobaꝗre aut ↄdenare pᷣſumptuoſe diffini
unt.O q; młta aduerſus hos erroꝛes eo

rũq; fautoꝛes declamãda eſſent.niſi ad fi
ne ꝓeraret oꝛatio Hic tũ vnũ ſilere nõ
poſſum Hoc eſt hij oẽs pᷣfati erroꝛes ſa
cro huic cõcilio et eiꝰhonoꝛi ac autoꝛitati
manikteſte ↄtradicũt.⁊ eiꝰdiffinitõibo patẽ

ter ↄtraria ſunt. Nã eoꝝ oppoſita ĩ eo pꝛa/

cticata fuerũt ⁊ notoꝛie appꝛobata.ſiẽ cla
re ↄſtat exactꝭ et ſentẽtijs latꝭ õ̊ erroꝛea qᷓ;
plłimos ꝓut hec ⁊ alia declarare pono.ſi
debita audiẽtia in cã fidei ⁊ debitꝰ pcedẽ/

di modꝰdet᷑. Hic tñ ꝓteſtoꝛ.⁊ ad hoc deũ

teſtẽ inuoco ꝙ nihil in hac matia dixi fa-
uoꝛe vel odio.nec ad dedecꝰaut iniuriam
cuiuſcũq;.ſʒ ad hꝰ matie ↄcoꝛdiã quãtuʒ
in me fuit poſſetenꝰlaboꝛaui.⁊ ad talẽ cõ/
coꝛdiã q̃ ⁊ fidei catholice ⁊ cuiuſlibet ꝑſo
ne honoꝛẽ ſaluare poterat.ſʒ ceca ſuꝑbia
⁊ ſuꝑba cecitas hãc ↄcoꝛdiã non admiſit
Nihil ̊ loqᷣr niſi ſola vᷣitate coactꝰ Et pꝛi
mo ⁊ pncipałr ad honoꝛẽ di ⁊ ſue fidei ca
tholice. Scðᷣo hꝰ ſacri ↄcilij. Tertio lctẽ
romane eccie ⁊ ſacri collegij.Quarto x-pi
aniſſimi reg frãcoꝝ qͥ ⁊ ſui pꝛedeceſſoꝛes
apð excłiaʒ meruerũt ꝙ cauſe fidei q̃ ipᷣm
⁊ regnũ ſuũ tãgũt.in h̊ ſacro ↄcilio mode
ſte ⁊ reuerẽter tractent᷑. Poſtremo ad ho
noꝛẽ alme mr̃is vniuerſita ꝑiſieñ.⁊ ſpãli
ter theologice facultat. Hoꝝ enĩ oim hbo
noꝛ ⁊ reuerẽtia hic młtũ tãgit᷑.et młto plłꝰ
qᷓ; plures exiſtimãt.⁊ iaʒ hmõi eoꝝ honoꝛ
młtũ ledit᷑ ⁊ ampliꝰledet᷑. Et iſta de h̊ pĩe
dicta ſint. Comedat ̊ ⁊ digerãt hunc pa
nẽ qͥ ſanũ hñt palatũ ⁊ bñ diſpoſitum ſto
machũ. Accipite tertio panẽ iuſtĩe qͥ eſt
refectio laboꝛantiũ.deq̊ intelligi pᷣt qð in
oꝛõne dñica petimꝰ. Panẽ nr̃m q̃tidianũ
da nob hodie.Hic panis iuſtie iðᷣo ðꝛ.qꝛ
digne laboꝛãtib iuſte dat. dicẽte xpᷣo. Di
guꝰẽ oꝑariꝰcibo ſuo.Econtra vo qͥ nõ la
boꝛat nõ manducet. Laboꝛate igitᷣo vos
opꝑarij meſſis dñice ſi hũc panẽ.i.ſi ſuſtẽ/
tatõeʒ ex fructibo eccłie digne q̃ritꝭ recipꝑe
Hic em̃ panis oꝛdeaceus eſt.qꝛ cum ſua
uitate refectionis habet aſperitatẽ labo/
ris.iuxta illud qð in Geneſi ſcriptum eſt.

In die reſurrectionis

9

In ſudoꝛeę vultus tui veſceris pane tuo.

Zonſolet᷑ aũt caritas veſtra.quia ſi iuſte
laboꝛaueritis nec vilem mendicitatẽ nec

turpem indigentiam incurretis.dicente
pꝛopheta. Non vidi iuſtum derelictum
nec emen eius querẽs panem. Accipi
te quarto paneʒz pacientie.qui eſt refectio
pugnantiũ. De quo in Eʒzechiele ſcriptũ
eſt. Panẽ ſuum in ſollicitudine comedat.
Sane vbi pugna ibivt ſit ſollicitudo ma
xima neceſſe eſt. Hiceꝛgo panis oꝛdeace/
us eſt. quia habet refectioneʒ anĩe. ſe ed etiã
aſperitatem pene ⁊ tolerantiaz pacientie.
eęd quãtacunq; ſit huius duricies pa/
nis temperari poterit ex ↄſideratiõe dũi/

ce paſſiõis. Quia vt Bernardus ait. Si
paſſio dñi ad memoꝛiã reuocet᷑ nihil tam
durũ quod nõ equanimiter toleret.

ꝗ.

Accipite quinto panem euchariſtie. qᷓ
eſt refectio oĩm fideliuʒ. Hic eſt panis nu

ptialis qui reficit diſcumbẽtes in menna

dñi. De quo chꝛiſtus ait. Panis quẽ ego
dabo caro mea eſt pꝛo mũdi vita. Hic pa

niſ eſt in pᷣſenti oꝛdeaceſed in futuro erit
triticens quia purus. Nunc autẽ oꝛdeace

us dicitur. quia cum afflictione aĩe ſumit᷑

dicente apło. Pꝛobet autẽ ſeipſum homo

⁊ ſic de illo pane edat ⁊ de calice bibat.

Audiſtis igitur de quinq; panibo.Au/

dite nunc bꝛeuiter ð duobe piſcibus. Per

duos itaq; piſces ſpũaliter intelligeꝛe poſ

ſumus duplicem cõſolationẽ quam in pᷣ
ſenti recipit anima quaſi ad ↄdiendũ illã
quam pᷣdiximꝰ quinq; panũ aſperitatem.
Pꝛima eſt ſpes et expectatio bonoꝛũ eter

noꝛum. Secunda eſt exꝑientia q̃daʒ ſpi/

ritualium cariſmatũ. Pꝛima conſolatiõe
ſuſtentat᷑ anima in aduerſitate tempoꝛali

Secunda reficit᷑ in ꝓſperitate ſpirituali

Pꝛima conſolatio eſt quaſi piſcis maris.

quia capitur in aduerſitate Secunda q

ſi piſcis fluuialis ſiue aque dulcis.qꝛ ca/
pitur in pſperitate.iuxta illud pſal. Ponã

₰„

in mari manũ eius ⁊ in fluminibo dexterã
eius. In ſiniſtra qpe manu aduerſitas ⁊
in dextra ꝓſperitas deſignat. Obeatoſ
illos ⁊ vere beatos quos ex hijs qͥnq; pa/
nibus ⁊ duobus piſcibus ſpũaliter intel
lectis xpᷣns in ꝑegꝛinatione huius deſerti

*

refecerit.et q̃rũ eſurieʒ ſalutari cibo ſatia

uerit. quib ab eo dicitur Beati qui nung
eſuritis quia ſaturabimin.

Laiſtis ergo exhodierna lectiõe
a euãgelica tã lr̃alit᷑ recitata q; mo/

dño ſp.iteꝝ dico gaudete.Audſtis deni/

qᷓ; tãti gaudij cãm.qꝛ ꝓpe eſt dñs. Pꝛopeẽ
cãtiby in oꝛatõe. Pꝛope eſtno
bis abere tib in tribulatiõe. Pꝛope ẽno
bis la

* ₰ —

nobis inuoca
bis laboꝛãtibo in ꝑegrinatiõe. Pꝛope ẽ in
quã in pᷣſenti ꝑ gram.ſed ꝓpinqᷣoꝛ erit per
gloꝛiã.Quã ille nobis cõcedere dignet᷑ q̊ͥ

ſine fine viuit ⁊ regnat in ſecula ſe.Amẽ.

Erplicit ſermo factꝰp reuerẽdiſſimũ in
xpᷣo patrem cardinalẽ Eameraceñ.in cõ

clilio generali Cõſtãtien. Anno dñi. M.

cccc.xvij.in dñica in medio q̃drageſime.

BSemquit᷑ ſermo eiuſdẽ in die reſurrecti

onis dñi noſtri ieſu chꝛiſti.

ſtis cũ xpᷣo q̃ ſurſum ſunt q/

erna Hogie frẽs cariſſimi

ſacra illiꝰdiei ſolẽnia celebꝛamꝰ qͥ xpᷣs rex

nr.dux.paſtoꝛ ⁊ doctoꝛ de moꝛte ſurrexit
ad vitã ⁊ ð pena ꝓceſſit ad głiaʒ.Et vt be
atꝰ Bꝛeg. ait. de paſſiõe ad reſurrectiõeʒ ⁊
de coꝛruptiõe ad incoꝛruptionẽ trãſmis/
uit. Jõ ſiẽ miles regẽ ⁊ exercit ducẽ. ſicut

ouis paſtoꝛẽ ⁊ diſcipulꝰdoctoꝛẽ ſequitur

ſic decẽs eſt vt xpᷣm ſeqmur a moꝛtuis re/

ſurgetẽ. ⁊ cũ eo ↄſurgẽdo a crenis ad cele
ſtia ſublimiꝰerigamur Et h̊ ẽ ad qð hoꝛ⸗/⸗

tat apłs ipſo dicẽte ⁊ nos in ᷣbis ꝓpoſitis
alloqnte. Siↄſurrexiſtis cũ xpᷣo ⁊c. In

qͥb veꝛbis duo tangunt᷑.qrũ vnũ ſic ance
dæes pᷣmittit᷑.⁊ alið ſic ↄñs q̃dã ↄditionali
ↄña ſubiĩfert᷑. Pꝛimũ eſt.nos cũ xpᷣo ↄſur
gere. Scom ẽ. nos q̃ ſurſũ ſũt ãrereę. Pꝛi
mũ ſpectat ad pctõꝝ nr̃oꝝ pnĩaʒ. Scom

ſpectatad bonoꝝ oꝑm ꝑſeuerãtiũã. De/

bemꝰei pmo cũ xpᷣo aſurgere ꝑ abiectiõe,ʒ
pcti moꝛtał. Jõ ðꝛ. Di ↄſurrexiſt cũ xo

Scðo q̃ ſurſũ ſunt q̃rere ꝑ adeptõeʒ vite
ſpũal. Jõ ſequit᷑.q ſurſuzʒ ſunt q̃rite. Pꝛi/
mũ g& eſt añs ad ſecundũ.qꝛ moꝛtẽ culpe
bpus abijcere debemꝰ vt ↄſeqᷓnter ad vitaʒ

ogre reſurgamus. Sic em̃ xpᷣs vt ait beatꝰ

Bꝛeg.moꝛtẽ nraʒ.ſ.moꝛtẽ culpe moꝛillld
deſtruxit. vitã. l. gre reſurgedo repautt.

traliter expoſita.q̃ntũ illa miracuꝰ ůXÜ
loſa refectio ꝑtinens ſit ad illud gaudiuʒ
ſpũale. de quo hodie canit eccłia. Letare
hieruſalẽ. et de q̊ ſepe dictũ eſt. Gaudete ĩ

Iconſurrexi⸗

rite Col.iij. Et in epła hodi

pocd?
*
coͤten
ſurre
lis
dum
rerit
mane
lad
Dx
cun
le cul
ſinedt
ſtntuo
ſctam
ſtoop
niteſtan
feure⸗
ſoſad
ſtinz
muels
liam
lunoſt
leculoe
foman
erema
maneſa
fonottr
me
Mlabe
ſapien
ctiame
Uer n
loꝛüpe
mutar
ſung
Se
gliterſt
Hnulari
caritate
meedo
ntoto
ſurgere
gtione⸗
Wihibpn
W
rden
orginh
lg

lecne

A n
Iren

Andinz
Ure
5enleei
Kisdeni
peoper
opeeſtho
cheiſo
ropein
: n⸗
dign
ſe. An⸗
ilimün
ceñ in 5
di.D.
nngeſine
relumeai

fern
nſunt q⸗
Nlu hoei
CAriſini
itöen
eumert
Endbe
rtö
iſmis,
ceſcut

guitur

wisre⸗/
ad ccle
qoͤho⸗/
poſts
e. n
ſiice
lol
o
. te
S
Dde
moc;
cücho⸗
yie
e
alpe
Ivita;
tbend
orüco

edu

Soermo

Dico igit pꝛimo ꝙ nos debemus chꝛi/

ſto ↄſurgere ⁊c̃. Sʒ vt pateat qualiter cũ

—

rxᷣoo cõſurgere debeamus pus erpedit cir
ca chꝛiſti reſurrectionem aliqua bꝛeuiter
coõtemplari. Ettria ſpecialiter. Pꝛimo re
ſurrectisnis modũ. Secundo reſurgen /

tis ſtatũ. Tertio reſurgendi fructum.
In pmis itaq; circa reſurrectiõis mo/

dum ſciendũ eſt.qꝙ; xpᷣs ſurrexit mane.ſur/
rexit vere.et ſurrexit manifeſte. Surrexit
mane ⁊ velociter ſine tardatione.iuxta il-,

lud. Surgens ieſus mane pꝛima ſabbati
Marc.vl. Surrexit vere ⁊ realiter ſine fi

ctione. Uñ dicit᷑ ꝙ ſurrexit dñs vere Lu
ce.xxiiij. Surꝛexit manifeſte ⁊ apparenter
ſine dubitatione. Hã ſcriptũ eſt ꝙ manife
ſkatus eſt ieſus diſcipulis ſuis cũ ſurrexriſ
ſeta moꝛtuis. Jo.vlti. Pluries enim chꝛi
ſtus apparuit.pluries ſuis diſcipułſe ma
mifeſtauit. ⁊ pluries ac varijs modis ſuaʒ
reſurrectioneʒ veꝛam eſſe pꝛobauit.vt nõ
poſſet dubitari eam eſſe fictam aut fanta
ſticaʒ qualis fuiſſe legitur ſuſcitatio Sa
muelis.j. Regũ.xxviij. Huic autem tri
plici modo reſurꝛectionis chꝛiſti debemꝰ
in noſtra reſurrectione ſpirituali de moꝛ/
te culpe ad vitam gratie etiam triplicitcõ
foꝛmari. Pꝛimo nanq; debemus ſur/
gere mane⁊ velociter ſine tardatione In
maneſcilicʒ noſtre iuuentutis ⁊ non in ſe

ro noſtre ſenectutis. Quia ſcriptũ eſt Bo
num eſt viro cum poꝛtauerit iugũ domi/

ni ab adoleſcentia ſua Tre.iij. Fam ſicut
ſapiens ait. Adoleſcens iuxta viam ſuam
etiam cũ ſenuerit non recedet ab ea. Pꝛo
uer.xxij. Ecõtra vᷣo inueteratis dierũ ma

loꝛũ per ꝓphetã dicit᷑. Si poteſt ethyops

mutare pelleʒ ſuam ⁊ pardus varietates

ſuas.⁊ vos poteſtis bonum facere.

mulationẽ ⁊ vpocriſim.⁊ ſeruiendo ðo in
caritate nõ ficta. Sicut ſcriptum eſt. Ti/

mete dominũ ⁊ ſeruite illi ſoli in veritate

in toto coꝛde veſtro. Tercio debemus

ſurgere maniteſte ⁊ apparenter ſine dubi

tatione vt ſcilicʒ noſtra penitentia ſit ho/

minib manifeſta non ad vanam gloꝛiam
mundi ſed ad laudẽ dei ⁊ edificationẽ pxiꝰ
mi. dicente chꝛiſto. Sic luceat lux veſtra

coꝛam hominib vt videant bona oꝑa ve

ſtra ⁊ gloꝛificent patrem veſtrũ qui in ce/

lis eſt Nam talis relucentia bonioglaeſt
pꝓbatio ꝙin go eſt exiſtetia veritat.

ca reſurrectionis modũ ſufficia

tum. pſa. liij. S 6
tiones moꝛientis tres fuerunt ↄditiones

ptum eſt em̃ ꝙ qui facit veritatẽ venit ad
lucem vt manifeſtent᷑ operꝗ eius.quoniã

in deo ſunt facta. Joh. iij. Sicut em̃ chꝛi

ſtus pluries aparuit ⁊ ſic ſe manifeſtãdo
ſue reſurrectionis veritatem pꝛobauit.ſic

nos vere reſurrexiſſe monſtrabimus ſi in
manifeſtatione boni oꝑis perſeueremus

nec ad peccata pᷣterita ſicut canis ad vo/
mitũ redeamus.ſed iuxta veꝛbum apoſto

li. ſic deſtruatur coꝛpꝰ peccati vt vltra nõ

ſeruiamꝰ peccato. Ro.v. ca. Et hec cir
Egd vlterius circa reſurgentis ſta
ſtum ſciendũ eſt ꝙ tres fuerunt cõ
itiones chꝛiſti reſurgentis. ſicut
tres fuerunt moꝛientis. Pꝛima nãq; mo/
rientis ↄditio fuit defoꝛmitas ↄtemptibi
lis. Secũda infirmitas deſpicabił. Ter
cia humilitas miſerabilis. Et de hijs
tribo ↄditionibus ſanctus vſaias ꝓpheta /
uit. Uñ de pma dicit Non erat ei ſpecies
neq; decoꝛ.Et vidimꝰeum ⁊ nõ erataſpe

ctus. Et de ſecũda in eodem loco ſubdit.
Deſiderauimus eũ deſpectũz nouiſſimũ

viroꝝ virum doloꝛũ ⁊ ſcientẽ infirmitatẽ

De tercia vᷣo ſubiũgit. Reputauimus eũ

quaſi lepꝛoſum ⁊ ꝑcuſſum a deo et hũilia
Ded ↄtra iſtas tres cõdi/

reſurgentis. Nã pꝛimo contra moꝛientis

Sfoꝛmitatẽ fuit in reſurgẽte pulcritudo ⁊

foꝛma admirabilis Tunc em̃ ipſe fuit ſpe

cioſus foꝛma p̃ filis hominũ. Sicut pꝛe

dixerat de eoꝓpheta. Secũdo ↄtra moꝛi
entis infirmitatẽ fuit in reſurgente valitu

do ⁊ potentia incõparabilis.De qua ꝑp/
pphhetam dicitur. Poteſtas eius poteſtas
Secundo debemus ſurgere vereꝛ re ⸗
aliter ſine fictione abijciendo ſcʒ omnẽ ſi

eterna que non auferetur Danielł ſeptio.
Tercio contra moꝛientis humilitateʒ

fuit in reſurgente celſitudo et gloꝛia ine/
narrabilis. Ham de deo patre ſcribitur.

ꝙ ſuſcitauit eum a moꝛtuis et dedit ei glo
riam ſempiternam.j.Pe.j. Sic em̃ dece⸗/

bat vt qͥ maxime fuerat hũiliatus in mon
te ſumme exaltatus eſſet in reſurrectione
Igeo dicit apłus. Hũiliauit ſemetipſuʒ
factus obediẽs vſq; ad moꝛtẽ.moꝛtẽ autẽ

cruc. Pꝛopter qð ⁊ deꝰexaltauit illũ ⁊ de

dit illi nomẽ qð eſt ſuꝑ oẽ nomẽ.vt ĩ noĩe
Jeſu oẽ genu flectat᷑. In hoc ̊ cariſſimi

IFIn die reſurrectionis une

5.erẽplo chꝛiſti euidẽter inſtruimur vt paſ⸗ eſt qtria ſunt que nos ad terrena trahũt nine
ſiones huius tꝑis paciẽtey feramus Om̃ ¶⁊ inferius iacere faciunt.a qͥ b ſurgere de dn an
nöö ſunt ↄdigne paſſiões huius tꝑis ad fu bemus vt eterna qꝗᷣ ſurſuz ſunt querere va nnalti
turã gloꝛiã qᷓ reuelabit᷑ in nobis Ro.viij. leamus. Pꝛimũ eſt curuitas auaricieper godl
Dabitð em̃ nobis ꝓ adueꝛſitate leticia.pꝛo quam trahit mũdus alliciẽs. Secundũ nultis
wpaugtate abũdãtia.ꝓ humilitate glia di / eſt feditas immũdicie ꝑ qu ſeuit caro in maſih
cente ſcriptura. Humilẽ ſpũ ſuſcipiet gla ficiẽs. Terciũ eſt cecitas ignoꝛãtie ꝑ qui dffieen
SPSꝛouer. xxix. Et hec circa reſurgẽtis ſta/ fallit demon decipiẽs. Pꝛimo ů vt que ſepoſit
tü ſufficiilll. ſurſum ſunt q̃rere valeamus ſurgere ðöbe reinan
OO ſtremo vo circa reſurgendi fru musa curuitate auaricie.⁊c. Mundꝰem̃ ſtuoca⸗
ctũ Sciendũ eſt triplicẽ fructũ ſuis diuitijs nos allicit.⁊ ꝑ anariciam ad tnidet
..”Mÿ exxpᷣi reſurrectione ↄſequimur. terrena nos incuruans vt inferius iacere nocen
SFPꝛimus fruct? eſt noſtra iuſtificatio. Nã ↄpellat ſuo pondere trahit. Sed appetitꝰ Lr.
xps ſicut dicit apłus traditus ẽꝓpter deli eternoꝝ hoc pondus abijciens nos a ter chateig
ccta noſtra.⁊ reſurrexit ꝓpter noſtrã iuſtifi renis ſurgere ⁊ ad celeſtia volare fac̃.heu Nahie
cationẽ. Scriptũ eſt Ro.iiij. Secũdꝰ mihi inqͥt quia incolatus meus plongatꝰ wd
fructus eſt noſtre fidei ↄfirmatio. Nã per eſt Heu mihi ſi diutius terꝛã inhabitð cũ aüſqz⸗
reſurrectionẽ xp̃i fides noſtra? maxime q̊ ad hoc factus ſum. vt incolatus meus ſit loreſut
gqgarticulũ de reſurrectione futura cõfir in celo Heu mihi ſi affectus terrenoꝝ ho nioob
mata eſt ⁊ ſolidiſſime roboꝛata. Uñ pter minẽ cum bꝛutis deoꝛſum incuruare va ſeſcias
hbeoc arguit apłus.ꝙ ſi xpᷣus reſurrexit et leat quẽ deus rectũ creauerat.vt cum an . ge
nos reſurgemꝰ.j. Coꝝ. xv. Terciꝰ fru/ gelis ſurſum tendat. Ideo em̃ ſicut qͥdazʒ clzte
ctus eſt noſtre ſpei eleuatio. Nam pꝰmoꝛ/ poetarũ ait.Os homini ſublime dedit ce piruo
tTtẽ xp̃i aliqͥ etiaʒ eius diſcipuli quaſi deſpe lumq; videre iuſſit⁊ erectos ad ſidera tol geqdo
rantes dicebat. NHNos ſpabamus ꝙ; ip̃e eẽt lere vultus.Quid ergo turpius Quid er Oubgi
regdꝗẽpturus iſrael. Luc.vlAcſi dicerent. go indecentius hominẽ in terra ꝑ cupidi Peccz
PRPoſtq; vidimus eũ moꝛientẽ amplnon tatem iacere ⁊ ad infima ꝑ auariciam in/ parnke
ſperamus. Sed ſpes qᷓ in moꝛte xp̃i qua/ curuari qui debet in celo animũ ꝑ ↄtẽpla Neepin
ſiti moꝛ ua fuerat poſtea exeius reſurrecti tionem erigere et ſublima ac celeſtia ſpe/ boneog
one vinificata eſt ⁊ pleniſſime reſtituta di culari. Non ſic ergo fratres cariſſimi ſed lieretne
Ccte petro apło. Scpᷣm magnã miſcdiaʒ licet maneamus in terra coꝛꝑaliter.tamẽ Uuntio
ſuã regenerauit nos in ſpem viuãꝑ reſur qᷓramus in celo ſpũaliter ↄuerſari dicen/ coti
rrectionẽ ieſu xpi.j.Pe.ij. Nos igit᷑ frs tes cũ apło. Noſtra ↄuerſatio in celis eſt. recoſt
taliter cũ xpᷣo ↄſurgere debemus ꝙ hunc Phil.iij. Et hec de pꝛim. norant
triplicẽ fructũ ex eius reſurrectiõe conſe-/ Secundo vt que ſurſuʒ ſunt ⁊c̃. Sur Pꝛec
gqui mereamur. Oõ vti; fiet ſia doꝛmitõ gere debemus a feditate immũdicie. Per necamm
ne negligentie? a moꝛte culpe ſeu malicie quã ſeuit caro inficiẽs.Caro em̃ ſuis de/ t dice
reſurgamus. Ad hoc em̃ noſtrum quem licijs nos inficit.⁊ ſeuiendo laſciuiens ac moos
libet hoꝛtat᷑ apłus dicens Surge q doꝛ laſciuiendo ſeuiens in lutum immũdicie in
mis et exurge a moꝛtuis Eph.v.Et ſic pʒ id eſt in ↄcupiſcentie feditatẽ pꝛoſternit. ne
qualiter cum xpᷣo debemus ↄſurgere.⁊c. Sed nimis indecens ẽ fratres cariſſimi Me
Et hec de pꝛimo dicta ſufficiant. aĩam ad vmaginẽ dei factam ⁊ ad ſimili .
Dico igitur ſecundo.ꝙ nos debemus tudinẽ ſui cõditoꝛis ſoꝛmatã in ſoꝛdibus . f 7
q ſurſum ſunt querere ⁊c. Abiecta nan; lectũ ſuũ ſternere ⁊ in luto fede voluptatꝭ . nnc
moꝛte culpe que nos ad inferioꝛa pꝛotra iacere. Surgamus itaq; nec ſit qui ſe ex/ ce
hit amplectẽeda eſt vita greꝑ quã mẽs hu cuſet aut qui dicatſe ſurgere nõ poſſe. nã ngen
mana ad ſuꝑioꝛa ↄſentit. Ut aũt ea q̃ ſur ſiue grauati fuerimus naturalis cõplexi/ oda
ſuum ſunt queramus.Debet in nobis eſſe onis debilitate ſiue ligati male ↄſuetudi/ . 4
terrenoꝛũ contẽptus ⁊ eternoꝛũ appetitꝰ.ꝰ nis neceſſitate ſiue oppꝛeſſi mole criminũ Se
Sic enim docet nos xpᷣs doctoꝛ optimꝰ. ſiue peccatoꝛũ multitudine ac magnitu/ ſuchig
dicens. Pꝛimo querite ucle ii/ gdine pꝛegrauati.tñ pꝛeſto nobis eſt auxili oſt.
ſticiam eius. Mat. v. Ded ſciendum um dei. Qui iuxta verbum pꝛophete Hõ e

mabit

erede

geya
geper
undi
croin
roni
nare
er dbe
unchein
cumad
s heere
aApetic
oog ler
ſtihen
Mongas
ai
mersſt
corbo
mren
aum an
crics,
deatce
denol
Duer
lidi
umn/
til
tunbe/
imiſed
tame
dicen/
gise.

Or
ce er
insde⸗
iens 4
nüciee
ſtemt.
niſini
ſinli
dbus
nptatz
iſec⸗
ſſeni
Plen/
audi,
imini⸗
Gnitn/
kaur
e i

ſolum erigit eliſos ſed etiaʒ ſoluit compe
ditos.Parata ſiquidem eſt manus domi
ni ad erigendũ caſus debiliũ ⁊ diſſoluen
dũ catenas ſiue compedes delictoꝛũ. Jõ
peccatoꝛ q;nis ſepe⁊ grauit᷑ ceciderit.q;
uis diu in ſoꝛdibo iacuerit.q́;uis etiam in

multis ⁊ magnis peccatoꝝ vinculis liga

tus ſit. ppteſhoc debet nõ deſperare aut
diffidere ꝙ ſurgere nõ poſſit. Sed cuʒ ꝑ
ſe poſſit eadere.ꝑ ſe aũt nõ poſſit reſurge

re.manũ oĩpotentis dei debet in auxiliuz

inuocaꝛe dicẽdo cũ ꝓpheta Emitte manũ
tuã de alto eripe me ⁊ libera me. In.pſal
mo centeſimo.xliij.Et hec de ſecundo.
Tercio vt ⁊c. Surgere debemus a ce
citate ignoꝛantie. Per quam fallit demõ

decipiens.Diabolus in ſuis fallacijs noſ

decipit ⁊ oculos mentis noſtre ꝑ intelle/
ctũ ſcʒ ⁊ affectum ignoꝛãtie tenebꝛis exce
care ſatagit.vt nos vſq; ad moꝛtem ĩ pec/

catis obdoꝛmire faciat inceſſanter parat

inſidias ⁊ laqᷓos tendere nõ deſiſtit Sed
ſurgendũ nobis eſt fratres cariſſimi ⁊ ad
celuʒ leuandi ſunt oculi vt eos illuminet
virtus xpᷣi. Sic cũ dixiſſet apłlus. Sur/
ge qͥ doꝛmis et exurge a moꝛtuis. Poſtea
ſubdidit dicens.et illuminabit te chꝛiſtꝰ.
Peccatoꝛ doꝛmienti recta ſimilitudĩe cõ
parat᷑.quia nec ſenſus clare cognitionis.

nec vſus debite recoꝛdatiõis.nec motus

bone oꝑationis in co reperitur. Sed ta/
li excitato ⁊ ſurgẽti a ſomno moꝛtis ac le

nanti oculos ad lucem ſolis.chꝛiſtus qui

eſt ſol iuſticie radios ſui luminiſ infunde
re conſueuit.Quiſquis ergo cecitate ig/
noꝛantie in peccatis ſomnolentus exiſtit
Oꝛet chꝛiſtum vt oculos ſuos illuminet

nec amplius in tenebꝛis moꝛt obdoꝛmi/

at. dicendo cum ꝓpheta. Illumina oclos
meos nevnq; obdoꝛmiã in moꝛte.ſcribit

in pſalmo Quod ipᷣe pꝛeſtare dignetur qᷣ
viuitꝛ regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.

EFEvrplicit ſermo factus ꝑ reuerendiſſi
mũ in chꝛiſto patrem dominũ Petrũ de
Aillyaco ſacre theologie doctoꝛem.car/
dinalem Cameraceñ.in die reſurrectio/

nis dñi noſtri Jeſu chꝛiſti.

Sequitur ſermo eiuſdem reuerendi Pꝛimo b factuʒ
in chꝛiſto patris. In die ſancto Penthe/“ ctus aplos in loqndo et pᷣdicãdo oĩbo gẽ

Pggruerüt e⸗

a is diſpertite lingue tanq; ig

nis. Actuũ.ij. Et in epła pꝛe
ſenfls feſtiuitatis. Hodie

fratres cariſſimi tꝑalem ſpũ ſſancti miſi/

onẽ ſolẽniter celebꝛamus.q̃ idem ſpiritꝰ
ſuper diſcipulos ſuos in liguis igneis.i.
igneis radijs ad modũ linguarũ foꝛmatꝭ
viſibilr aparuit. In triplici nãq; foꝛma
miſſum ipᷣm eſſe legimꝰ. Pꝛimo in co⸗
lumba.ſcʒ in baptiſmatis xpᷣi ſuſceptiõe.
qñ ſpũſſanct deſcendit ſuꝑ xvpᷣm a iohan
ne baptizatum. Lu.iij. ecũdo in fla
tu ſcʒ in apłoꝝ oꝛdinatione.quãdo dñs ĩ
ſufflauit eis ⁊ dixit. Accipite ſpãmſanctã
Jo. xx. ca. Tercio in igne ſcʒ in apłoꝝ
ↄfirmatione.qñ largioꝛi munere ſue ma/
ieſtatis in diſcipłos ſuꝑuenit.⁊ eis hodie
cariſmatũ dona tribuit. Pꝛima miſſio ꝑ
tinet ad receptionẽ gratie inchoãtis. Se
cũda ad coꝛroboꝛationẽ gre pficiẽtꝭ. Ter
cia vo ad ↄfirmationẽ gre ꝑficieti Sic
qʒ; fit vt iſte triplex miſſionis modꝰad treſ
ꝑtineat hominũ ſtatus. Nã pꝛimꝰad inci
pientes. Secũdus ad ꝓficiẽtes. Terciuſ

ꝑtinet ad ꝑfectos.quã applicationẽ nõ ꝓ

ſequoꝛ cã bꝛeuitatis. Merito ̊ vltimam
miſſionẽ ſpũſſancti pᷣ ceteris celebꝛandã
⁊ celebꝛiter recolendaʒ ſuſcepit eccłia.qͥa
vicz ꝑ eam nõ ſolũ inchoãs aut pficiens
gratia ſed ↄſummans ⁊ pficiens hoibus
eſt collata. Sic em̃ hodie xpᷣs oĩa ↄſum/
mauit ⁊ euangelice xpᷣiane legis gratiam

oſummando ꝑfecit. Hã pꝰ pacientiã mo

gloꝛiã aſcendentis.poſt reſidentiaʒ pᷣſidẽ
tis 2 ſedentis ad patris dextrã nil allið cõ
ſumma ndũ reſtabat niſi vt expectata ſpi
rituſſancti leticia adueniret ⁊celi muneri
bus celeſtes hoĩes implerent᷑ Hoc auteʒ
hodie factũ eſt qñ tꝑaliter miſſus eſt ĩmo
bilis. qñ viſibiliter apparuit inuiſibił.qũ
coꝛruptibilib hoĩbo miſſus eſt incoꝛrup
tibilis.qũ ſcʒ ſpũſſanctus apparuit apłis
tũc impletũ eſt qð ðꝛ in verbis ꝓpoſit Ap
paruerũt eis ⁊c̃. In qbo verbis etiã meri

to nobis occurrũt ↄſiderãda. Pꝛimo qͥd

ſignificet ⁊c. In boc em̃ tria miſteria de
ſignant. Pꝛimo bᷣ factuʒ eſt vt ſpũſſan

tibus ignitos ⁊ ardentes redderet. fHam

In oie Penthecoſtes

Sgicatoꝛ qͥ caritate nõ ardet. ᷣbo doctrĩie eſt triplici rõne. Pꝛimo qͥdẽ.qꝛ hũana lin ne
alios nõ accẽdit. Ideo de Helya dicit᷑ ꝙ gua igne infernali multuʒ ſuccẽſa erat.iG tg
verbũ ei q̃ſi facula ardebat Ecci.penul. igne ſpũſſancti multũ indigebat vta dya aln .
Scvõdo vt legẽ quã apli pᷣdicaturi erãt boli incẽdio ſanaret᷑. Uñ Jaco.iij.ſcribi nen⸗
igneã eſſe id eſtiegẽè amoꝛis oſtẽde:et. NHã tur. Lingua nr̃a ignis eſt vniuerſitas ini Mher
hãc venit dñs publicare.pᷣdicare.ipamq;ʒ qtatis.QLingua ↄſtituit᷑ in mẽbꝛis noſtrꝭ. *
pcipue voluit ab apłis pᷣdicari.ipſo dicẽ q̃ maculat totũ coꝛpꝰ ⁊ inflãmat rotã na/ uc
te Ignẽ veni mittere in terꝛam. ⁊ qͥd volo tiuitatis noſtre inflãmata a gehẽna id eſt moll
niſi vt ardeat.Lu.xiiij. Spũſſanctus vt a ſuggeſtione diaboli. NHã ſᷣm gloſam ge nnoef
Berñ. ait ſuꝑ diſcipłos in linguis igneiſ henna diabolus ðꝛ. qꝛ ꝓpter ipᷣm facta eſt ſecon⸗
venit. vt linguis oĩm gentium vᷣba ignita UVñ ſicẽ gehẽna ſp ardet ſic ſꝑ diabolꝰvbi fenib⸗
loãrent᷑.⁊ legẽ igneã lingue ignee pᷣdica/ cunq;ʒ ſit ſecũ poꝛtat ſuarũ toꝛmẽta pena chon
rent. Sed qd eſt vᷣbũ ignitũ.qͥd eſt lex ig rũ.⁊ inde ↄmotflãmã vicioꝝ ſuggerit.et anen
nea. niſi lexamoꝛis⁊ pᷣceptũ caritatis De illa q̃ hoĩbo inuidendo ſuggeſſit ꝑ lingue ofci
ſcriptũ eſt. Hoc eſt pᷣceptũ meũ vt dili/ nt21incõtinentiã aꝑit.et ꝑ cetera mẽbꝛa ad ef lne
gatis inuicẽ Jo.xv. Huũcitaq; dilectiõis fectũ ꝑducere cogit. Et iõ ꝑ eaʒ inflãmat fna
ignẽ. hũc caritatis ardoꝛẽ inſtar apłoꝛuʒ rotã ntitatꝭ nr̃e.vt aplłs ait id eſt oim ope unte
Debeẽt ſinguli xpᷣiani ſed pcipue viri eccle rũ nr̃oꝝ vniuerſitatẽ incendit. Queꝓpter hlie
ſiaſtici ⁊ illi maxime qͥ altari xpᷣi ſeruiunt. hoc rota ðꝛ.qꝛ ſicut in rota idem eſt pnci/ ſcere
fouere ſemꝑ indeſinentet inceſſanter nu/ piũ ⁊ finis.ſic tãta eſt volubilitas in oꝑi/ uetei.
trire. In cnius figurã in lege ſcriptuʒ eſt bus hũanis vttũc hõ incipiat cũ credide itoe
Ignis in altari meo ſp ardebit quẽ nutri rit ↄſummare qſi nihil alið ſit vite noſtre ln
et ſacerdos Leuiti.vj. Ue igit᷑ illis ſacer/ diſcurſus q; antiquꝰille ſictꝰa poetis de/ enen
dotib aut illis apłoꝝ ſucceſſoꝛibo qui nõ dali laberintꝰ. Scðo qꝛ lĩguã regere val rini
hodie nutriũt ignem caritatis ſed fſaãmaʒ de difficile eſt.iõ pꝛe cetis mebꝛis ſpũſſan Sß
cupiditatꝭ. qͥ nõ hñt vᷣba ignita enãgelice cti gra ĩdiget.vt recte rõnabiliterq; regat᷑ ſeet
veritatꝭ.ſed ᷣba fumãtia põpatice vani Vñ Jaco.iij. ðꝛ. Ois natura beſtiaru et (
tatis. ꝗͥ nõ pᷣdicãt legẽ igneã ſed legẽ ferꝛe volucꝝ ⁊ ſerpentũ domata ſunta natura tantn
am.nõ legẽ amoꝛis ſed legẽ rigoꝛis.qͥ ſu/ hũana.linguã aũt nullꝰ hõ poteſt doma/ fin
is linguis in pło nõ fouẽt caritatem dile re.O mirabile ⁊ miſerabile lingue moſt⸗ miſo
ctiõis ⁊ pacis ſed cupiditatẽ diuiſionis ? qꝛ linguã domare neq mus.⁊ferociſſimã ſuisp
ſciſmatis. Ue inqua illis⁊ ſi neceſſe eſt vt beſtiaꝝ naturã domamꝰ Nã vt ibideʒ ait cbirue
ſcãdala eueniãt. ve mũ illis ꝑ q̊s tantũ ſcã glo. Immaniſſimã aſpidẽa q̃ͥdã pretami Uuni
dalũ venit. Nã in illos autꝑeos in alios lias legimꝰin egipto domatã fuiſſe.qͥ qᷣti/ zih⸗
ſpũſſanctꝰin linguis igneis nõ deſcendit die de cauerna egrediẽs de mẽſa ev anno Gaut.
ſed ſpũs malignin linguis venenoſis to nã recipiebat. Sʒ ⁊ tygridẽ qndã legimꝰ ſüine
tũ fere mundũ inficit ⁊ in odij venenũ ac mãſuetã factã fuiſſe in india ⁊ inð anaſta Oſtan
cẽdit. Sʒ tercio ſpũſſanctꝰ ĩ linguis igne ſio pncipideſtinatã Sʒ nullibi legimus ſceret
is apparuit vt ipſe qͥ in igne ſignificat ſe in domatãa eſſe hoĩs linguã .dicẽte ſapiente. dette
apkłos locutuꝝ eſſe mõſtraret. Nã eos cer Quis eſtà nõ delint ĩ lingua ſua.Ecẽci. trust
titicare voluit ꝙ ſpũſſanctꝰ in eis loq̃ret᷑. xix.Tercio.qꝛ lingua ẽ mẽbꝛũ valde vti/ ſose
ne ipſi diffiderẽt. cũ a pncipiba ⁊ mũdi ſa le ſi debite ↄpeſcat᷑. Uñ nõ immerito diẽ oſper
pientibo eoꝝ pᷣdicatio ⁊ doctrina ꝑſeque/ catho.Virtutẽ pᷣmã puto eſſe ↄpeſcere lĩ minen
ret.⁊ ne ipſi ſibi attribuerẽt.cuʒ multi ad guã ⁊c̃. Hoc ſiqͥdẽ diuio ↄcoꝛdat eloqͥo q̊ nis⸗
eoꝝ pᷣdicationẽ ↄuerterent᷑.ac etiã vt ſin / dictũ eſt. Si qͥs in vᷣbo nõ offendit hic ꝑ Migte
guli płeis crederẽt cũ ſermo eoꝝ q̃ſi ᷣbũ fectꝰ eſt vir. Jac.iij.Etilli ſalomonis cõ tbei
Dininũ audiret᷑. Pꝛopterea dicit xps Nõ uenit ſniĩe.Cingua placabilis lignũ vite. deen
cei vos eſtis qͥ loqmini ſed ſpũſſanctꝰqͥ lo Pꝛouer.x.Et hec de ſecũdo ſufficiant. ir
guſkin ob. Mat.x. Et hec de pᷣmo pnci Tertio cõſiderandũ occurrit ãre ſpũſ Peni
wülſe Scðo ↄſideranduʒ occurrit.qre, ſanctus potius ignẽ qᷓ; aliud elemẽtũ ele ſi
. Gin anctus in lingue poti qᷓ alter mẽ/ gerit. Hoc em ideo factũ eſt. qꝛ ignis ſep G ch
dꝛi ſpecie apparere voluit. Hoc em̃ faqũ tẽ habʒ oꝑatões q̃ ſeptẽ donis ſpũſſancti bent

ln

erat ö
tadia
ſcnibi
no ini
noſtr,.
Näng/
nidcſt
ng
nck
wbrb
Nend
Lerite
lingre
Ngadef
Bfänat
inope
eppter
Rc⸗
nopi,
credide
eokre
etio de⸗
gereynl
püͤſen
Gnf
tenie
tura
a
n
ſimi
cgzaſt
tiami
gi⸗
Panno
lin⸗
aneſtu
Gimus
piente.
Cc⸗
gem,
niodie
celi
1
hic
nis
üre.
t.
ehpül
ü ee
is ſe⸗

ſandd

ↄueniẽtiſſime adaptant᷑. Pꝛima ignis
oꝑatio eſt purgare. Nã aurũ ⁊ argentũ et
alia metalla igne purganf᷑.Et ad hoc ꝑti
net donũ timoꝛis.cuiꝰofficiũ eſt coꝛ hoĩſ
a peccatis mũdare.dicẽte ſcriptura. Ti/
moꝛ dñi expellit peccatũ.Ecci.. Secũ

da opatio eſt liq̃facere.nã qð duꝝ ẽ ignis
emollit Etᷣ ꝑtinet ad donũ pietatis.cu/
ius officiũ ẽ coꝛ hoĩs liq̃facere.vt cũ alijs

ſe coaptet gaudẽdo cũ gaudẽtibo.flẽdo cũ
fleẽtibo.⁊ dicat cuʒ apło.Quis infirmat᷑ et
ego nõ infirmoꝛ.ij.Coꝝ.xj. Tercia ẽ in
cinerare.qð pertinet ad donum ſciĩe.cuiꝰ
officiũ eſt hominẽ ex noticia ſuijpſiꝰ hũi/

liare.⁊ hũiliãdo ſe q̃ſi cinerẽ reputare.qa
ſpᷣm Auguſtinũ facit interi hoĩem lamen
tantẽ ⁊ exteriꝰſe nõ iactantẽ Quis em̃m nõ
hüſliet᷑.qͥs a iactãtia nõ deſiſtat.ſi ꝑ donũ

ſcĩe recognoſcat.qꝛ cinis eſt ⁊ in cinerẽ re

uertef. Quarta eſt ſurſum tẽdere.qð ꝑ

tinet ad donũ ↄſilij.cuiofficiũ eſt ſpꝛetis

tꝑalibo ⁊ terrenis ad eterna ⁊ celeſtia mẽè/
tem erigere. Cõſilia em̃ docent imꝑfecta
relinq̃re ⁊ ꝑ eminẽtiã vite ad ꝑfectionem

xpᷣm ſeq̃ndo puenire.ipſo dicẽte.Si vis
pfect?eſſe vẽde oĩa q̃ habes ⁊ da pauꝑib

⁊ ſeq̃re me. Math.xviij. Quinta eſt lu
tea ⁊ fragilia ſolidare.qð ꝑtinetad donũ
foꝛtitudĩis. cuius officiũ eſt hũanã fragili
tatẽ ſolidãdo foꝛtẽ efficere. Hoc em̃ xpᷣus
ſuis ꝓmiſerat diſcipulis dicẽs. Sedeteĩ

ciuitate donec induamini virtute ex alto.

QLu. xxiiij.O magnã huius ignis vᷣtutez.

q̃ ſic pᷣncipis apłoꝝ petri fragilitatẽ ſoli/
dauit.vt qͥ pꝛius ad vnꝰancille vocẽ chꝛi
ſtũ negauerat.poſtea ipᷣum coꝛã pncipib
oſtanter ꝑſeuerãterq; ac gaudẽter ↄgno/
ſceret.O mirãda mutatio ⁊vere mutatio
Ddextere excelſi q̃ hoc efficere valuit.vt pe
trus ⁊ alij apłi qͥ pꝛiꝰ in tribulationibo tri

ſtes erãt ⁊ pauidi.poſtea irent gaudẽtes a
oſpectu ↄſilij.qm̃ digni habiti ſuntꝓ no/
mine ieſu ↄtumeliã pati.Act.v. Sexta
ignis oꝑatio eſt illũinare qð ꝑtinet ad do
nũ intellectꝰ.cuiꝰofficiũ eſt ſuo lumĩe mẽ

tes hoĩm erudire.de q̊ ꝓphetice ſcriptũ ẽ.
De excelſo miſit ignẽ in oſſiba meis ⁊ eru/

diuit me.Treñ.j. Hoc em̃ hodie in apłis

ĩpleuit ſpũſſanct.Nã ignis ipſiꝰ de excel
ſo celi ſolio miſſus apłos erudiuit.qͥ oſſa

ecckie erãt dũ totũ coꝛpus ipſiꝰ ſuppoꝛta/
bant.exteriꝰſcʒ ꝑ paciẽtiã in aduerſis.in/

Dermo pꝛimus

terius vᷣo ꝑ medullã ⁊ dulcedinẽ pietatis
BSewptia ignis oꝑatio eſt inflãmare.qð
ꝑtinet ad donuũ ſapie.cuiꝰ officiũ eſt exſa/
poꝛe Walis ad eoꝛũ amoꝛẽ mentẽ accen
dere. Sapiẽtia em ſapoꝛ eſt ſpũaliũ rerũ
ad eaꝝ amoꝛẽ ardeter alliciẽs.et reꝝ terꝛe
naꝝ ſapoꝛẽ ↄtẽnens.De q̊ͥ dicebat apłus
Que ſurſum ſunt ſapite nõ ꝗᷓ ſuꝑ terram.
Col.iij. O duri 8 nimiũ indurati ac
obdurati filij ade.qs huiꝰignis flama per
donũ timoꝛis nõ purgat.q̊s ꝑ donũ pie/
tatis nõ emollit.q̊s ꝑ donũ ſcie hũiliãdo
nõ incinerat.q̊s ꝑ donum ↄſilij xpᷣm ſeq̃n
do ſurſum nõ erigit.q̊s ꝑ donũ foꝛtitudi/
nis nõ ↄſolidat.q̊s ꝑ donũ intellectuſ nõ
illũinat.qs ꝑ donuʒ ſapie nõ inflãmat.
Sed o vtinã hec a noſtrꝭ coꝛdiba auer
tat ſpũs ille ſanctꝰ qui illũinatoꝛ eſt coꝛdi
um.ſpũs ille dulcis ⁊ ſuauis qͥ coꝛdis ha
bitaculũ qð poſſidet igne ſui amo? emũ/

dat⁊ exurit O vtinam coꝛda nra ſic ad ſe

flectat ⁊ in ſe dirigat.vt veraciter eũ intel
ligere et fernẽter diligere voaleamus. Oð

ipſe pᷣſtare dignet᷑qui ſine fine viuit et re

gnat in ſecula ſeculoꝝ Ane.
Erplicit ſermo fact? a dño Petro car/
dinali Cameraceñ. de feſtiuitate Pẽthe.
Bermo eiuſdem factus in ↄcilio gene
rali Anno dñi H.cccc.xvij.eadẽ die.

Bm copleren

d tur dies Penthecoſtes erãt
oẽs diſcipłi ꝑiter in eodẽ lo/
Cco. Et reliq̃ ſcribunt᷑ in le/
ctõe libꝛi actuũ apłoꝝ hodie recitata.q̃m
in modũ omelie nüc exponere ponimus
O die reuerẽdiſſimi pr̃es ceteriq;
h frẽs cariſſimi.hodie celeberrimã
miſſiõis ſpũſſancti memoꝛiã ſolẽ
nit᷑ feſtiuamꝰ.hodie fauſtũ illũ diẽ recoli
mus ãq̃ diſcipłi xpᷣi repleti ſunt oẽs ſpũſcõ

Cuius ſacri collegij ↄſoꝛs erat ſacratiſſi

ma vᷣgo mr. Orĩ inquã nõ cuiuſcũq; ſed
dei. Scriptũ eſt em̃.qꝛ hij oẽs erãt ꝑſeue
rãtes vnanimiter ĩ oꝛatiõe cũ maria mr̃e
ieſu. Int᷑ hos igit᷑ ⁊ ſuꝑ hos oẽs repleta ẽ

maria ſpũſctõ. Nec tũc pmo ſed dudũ an

tea dũ ſibi dictũ fuit ab angelo. Aue gra
plena dñs tecũ. Jõq; vt de gr̃e ſue pleni/
tudiĩe aliq̃ntulã reciꝑe poꝛtiõeʒ ⁊ velut di
ſcipuli chꝛiſti hodie ſpũſcõ viſitari merea
mur.ad eã tanq; ad gre fontẽ fideliter ſ⸗

tes Aue Maria 2c.

In die Penthecoſtes

ducialiterq; recurretes. ſibi deuota mete

eandẽ ſalutationẽ angelicã pᷣſentemꝰ dicẽ

Icnt ſacra teſtatactuũ aploꝝ hy

ſtſoꝛia.Dũ oplerent᷑ dies penthe/

coſtes id eſt qnqes decẽ dies a re
ſurrectiõe dñica.tũc facta eſt illa viſibilis
miſſio ſpũſſancti de qᷓ fit hodie feſtiua le/
ticia.Qui dieꝝ nũerꝰ nõ vacata miſterio
Hã ſicut annus qͥnq̃geſimꝰ apð iudeos e
rat iubileꝰ.ſic apð xpᷣianos qͥnq̃geſimꝰ di/
es iſte iubileꝰfactꝰeſt atq; iocũdus.Audi
amꝰiocũditatꝭ initiũ Tũc em̃ erãt oẽs di
ſcipuli ꝑiter in eo.dẽ loco. O pres ↄſcri
li cetiq; viri diſertiſſimi qͥd mel.qͥd io/
cuũdiꝰdici põt de diſcipuł xpᷣi q; ꝙ erãt pa
rit᷑ ĩ eodẽ loco. Ecce inqͥt pſal.Ecce q; bo
nũ ⁊ q; iocundũ hitare frẽs in vnũ. Erãt
itaq; oẽs velut frẽs habitãtes ꝑiter. Nec

ſolũ coꝛꝑalłr in eodẽ loco ſed ſpũalreodẽ

coꝛõð ⁊ aĩo.ſiẽ ſcriptũ eſt.qꝛ młtitudis cre
dentiũ erat coꝛ vnũ et aia vna.Erãt hij

frẽs nõ diſcurrẽtes et girouagi.nõ diſcre/

partes et diſcoli.ſiẽ hodie młti vocati falſi
frẽs religioſi.ſed concoꝛdes ⁊ beniuoli ac
vnanimes ⁊ frat᷑na caritate ↄiũcti. O vti

nã nob in hac ſancta generali ſynodo cõo⸗/

gregatꝭ.vtinã nob det᷑ in fraterne carita/
tis vnitate xpᷣi diſcipłos imitari.vtinã no
bis det ita cũ eis ſpũſcõ repleri.vt vere et
nõ ficte.nõ ad nr̃am ſed ad dei głiaʒ dice/
re valeamꝰeandẽ ſynodũ in ſpũſcõ ↄgre/
gatam exiſtere Qõð vtiq; fiet nec alit᷑ fiet ſi
oꝑante ſpũſancto nobiſq; cooꝑantibo ſpi
ritꝰmalignꝰ ꝓcul ab hac ↄgregatõe pella
tur.ſpũs vicʒ erroꝛis ⁊ ꝑfidie.ſpũs diuiſi
onis ⁊ ↄtrouerſie.ſpũs ↄtẽtiõis ⁊ ꝓteruie
ſpũs rãcoꝛis ⁊ inuidie.ſpũs tumoꝛis ⁊ ſu
Pbie.⁊ vt ad vnũ dicã ſpũs oĩs iniqͥtatꝭ ⁊

malicie. Hunc qpe młtiplicẽ ſpũm mali

gnũ benignꝰille ſpũſſanctꝰ ſecũ eẽ nõ pa/
tit᷑.dicẽte ſapiẽte. Spũſſanctꝰdiſciplie ef
fugiet fictũ.id eſt ſpũm malũ ſub fictõnis
fallacie ⁊ ypocriſis młtiplici ſpecie pallia
tũ. O vtinã ſpũ ſſanctꝰ ꝓpt᷑ ſpm̃ malum
nos nõ effugiat.ſʒ a nob ipᷣm potiꝰeffuga
re dignet᷑ ⁊ eiꝰ młtiplices fraudulẽetias ex
purgare.Sʒ hec hactenꝰ.iã vᷣo deinceps
ad ꝓpoſite lectionis hyſtoꝛiã reuertamur.

tus fuerit. Pꝛimo qͥdẽ aduenit. Scdᷣo re
plent. Tercio appuit. QOuano reaemt.
5 32 Fact? ẽ repẽte de celo ſonꝰ
tanq; adueniẽtꝭ ſpũs vehemẽtis De ſcdᷣo

De pmo dðꝛ

Et repleuit totã domũ vbi erãt ſedentes
De tertio Et apꝑuerũt ill diſꝑtite lingue

tanq; ignis. De qrto. Sedites ſuꝑ ſingu

los eoꝝ.Pꝛĩo ̊ ðꝛ adueniſſe ꝑ gre interio

rẽ inſpiratõeʒ Scðdo repleniſie ꝑ gre vve

rioꝛẽ diffuſioneʒ. Tertio apparuiſſe ꝑ gre
exterioꝛẽ oꝑationẽ.Quarto req euiſſe per
gfe ꝑfectioꝛẽ ↄtinuation. Hic ̊ nota/
te diuie ſcriptureoꝛdineʒ. Hic ↄſiderate
oꝛdinatiſſimũ modũ aduẽtꝰ ſpũſſancti q̃ᷓ

tũc viſibiłr ſuos diſcipłos viſitauit.et qᷓti

die aias ſanctas ſpũałr viſitare nõ ðᷣſinit.

apparuit.tandẽ ſedere ⁊ reqeſcere ðꝛ eĩa.
qñ ꝑfectiꝰ ↄtinuat in ea gre ſue dona.

He ſunt igit᷑ ãtuoꝛ admirãda aduẽtꝰſpũſ

ſcti oꝑa magna cũ meditatiõe meditãda.
⁊a cũctis amplectẽda fidelib⸗ Sʒ qꝛ iſto
rũ tria ad apłoꝝ ꝑtinet viſitatiõeʒ. ipᷣa vᷣo
apparitio ad nr̃am inſtructionẽ.ideo ſpe/

cialiter de bodierna ſci ſpũs apparitione

dicere pponimus.
OAMtMlſtis itaq; o viri doctiſſimi noſtꝭ
n optime vos q firmit᷑ tenet catho
