LCLCLabpitulum. i r.
Ed poſt has ſex virtutũ ſoboles.
ſ poſt vicioꝝ odiũ.nulł iõ pᷣſumat
ſe ſine vicio eſſe. aut ĩ hac vita oĩa
peccata plene deſerere.aut ꝑfecte vitare.ĩ/⸗
mo eos ſepe ꝑ quos deꝰ alioꝝ errata coꝛri/
gere diſponit.ex magne pietatis diſpenſati

one. grauiter cadere ꝑmittit. vt ex ꝓpꝛia cul

pa diſcant.q; miſericoꝛdes in alioꝝ coꝛre/
ctione eſſe debeãt. Sʒ qntũ putas erube/
ſcũt.⁊ cũ quali ſe humilitate deiciũt qͥ ſe in

id vñ alios coꝛrigunt.vl foꝛte in aliqð gra
nius lapſos ↄſpiciũt. qͥ alijs in ſtatu recti-

tudinis foꝛmã pᷣbuere debuerũt. Hinc eſt

miũ ʒelũ.interueniẽte culpa.ſequit᷑ humil

verecũdia. Nihil em̃ aliud intelligimꝰꝑ di

nam niſiverecũdiã.ſʒ oꝛdinatã.qꝛ ſolũ pec

catũ erubeſcere.eſt bonã verecundiã hzꝛe?⁊

oꝛdinatã Sʒ qͥ zabulon nõ dũ gignere me
ruit.fruſtra ſe dinam poſſe gignere credat
Diſce pus peccatũ odiſſe.⁊ tũc incipies ve

raciter erubeſcere. Ille pudoꝛ verꝰ eẽ coů̊/

ſcitur quẽ vicioꝝ odiũ pᷣcedit ⁊ comitatur
Hũc nõ habẽt qͥ ampliꝰerubeſcũt hẽe ſoꝛ/

didã veſtẽ qᷓ; ſoꝛdidã mentẽ.aut q̊s magis

puderet in oꝛõe feciſſe barbariſmũ ↄᷣ regu
ã pᷣſciani.q; ꝓtuliſſe mẽdaciũ õ regulã xpᷣi

Uel ãs in pᷣdicatõis officio.dũ gᷣ ſuꝑbiaʒ

diſputãt ſi foꝛte bꝛeuẽ loq̃ndi ſillabã ꝓdu/⸗
cerẽt.mag eos puderet de vicio oꝛõnis qᷓ;
de vicio elatõis. Nõ eſt credendũ hãc eẽ il

la verecũdiã.quã intelligere ðöbemꝰꝑ dinã
noõ te credaſ dinã genuiſſe ⁊ oꝛdinatã vere

cundiã hꝛẽe.ſi minꝰerubeſcꝭ pudẽda coꝛdis

coꝛꝑis.ſi mag verearꝭ vultũ hoĩm q; cõ

pectũ dei ⁊ angeloꝛũ.Diligent᷑ igit᷑ ↄſide/⸗

rati q;ᷓ ſit raꝝ atq; paucoꝝ.humanã verecũ
viã plene viciſſe⁊ ſolã illã q̃ oꝛdinata ẽ poſ

ſidere,nõ erit vñ mirari debeat cur talplẽ

tã ſero lya pariatvl ↄcipiat Sʒ ne de noĩs
röone pᷣteriſſe videamur.dina iudiciũ iſtud
iterpᷣtat. Hoc itaq; ẽ illud iudiciũ q̊ qͥſq; a
pꝛia ↄſciẽtia ↄueniẽter ↄuincit᷑.ↄdẽpnat᷑.
⁊ digna ↄfuſiõis pena mulctat᷑.vere indici

um mirabile digneq; pnunciãdũ cũ demõ

ſtratõis admiratõe.in q qnto qͥſq; ſeipᷣʒ ar
dẽthdiligit. tanto in ſeipo acriſeuit.in q ſi

bi parci vehemẽti cupit.tãto minꝰ ipᷣe ſibi
ꝑci. Nõ tñ ſine cã fuit ꝙ pꝰ natũ zabulon.

dDde lye nõ filiũ ſʒ filiã dare decreuit.q̃ fris
audaciã blande mitigaret.⁊ blãdicijs deli
niret. Ualde opoꝛtunũ videt᷑ ꝙ pꝰ zabu/
lon qͥ iratũ ⁊ ʒelantẽ animũ gerit.dina na/
ſcẽdo ſuccedit.vt ex ſoꝛoꝝ lenitate.fris fero

citas tꝑet᷑. młtũ em̃ ʒelãtis ani ipetũ tꝑat.
cũ in ſeipᷣo ĩuenit qͥs vñ erubeſcat. Sʒ qꝛ

dina nil magnificũ molit᷑ tribũ in populo
iſrahel facere nõ meret᷑.ĩmo etiã ſepe dum
plus iuſto ↄfundi metuit.ad foꝛtia virilia
nõ ſolũ nõ ↄualeſcit.ſed ea etiã pᷣpedire cõ

ſueuit. Sʒ q;nis velut femĩa pauida ſit ad

oꝑa foꝛtitudinis.ĩuenit᷑ tñ puida ad cuſto

diã honeſtatis.Et q;uis neſciat placere ꝑ
foꝛtitudinẽ.placet tamẽ ꝑ foꝛme pulchꝛi⸗

re debu tudinẽ.quia modeſtia verecũdie in ſui dile
ꝙ poſt zabulon naſcit᷑ dina.qꝛ ſepe poſt ni

ctione allicit.⁊ ſe homĩbo cõmendabileʒ et
amabilẽ reddit. Unde quia verecũdie ve/
nuſtas ab om̃ibo fere ↄmendat᷑. laudatur.

amaf.dinã egredientẽ ⁊ intima ſua deſerẽ/

tem.⁊ q̃ eã humiliare ↄſueuerat.infirmita
tis memoꝛiã.cito obliuiſcentẽ.ſubito ho/
minũ laudes excipiũt.⁊ eã dũ fauoꝛibo de/
mulcẽt.coꝛrũpunt.Dũ ergo in oblata lau
de delectat. ꝑ ſychen id eſt amoꝛẽ vane glo

rie. filiũ ſcʒ emoꝛ id eſt amoꝛis ꝓpꝛie excellẽ
tie.coꝛrũpit᷑. Totiens em̃ ſychen.quaſi vi/

olentia quadã potiq; volũtate.dinã nolẽ
tem oppꝛimit.quotiẽs mentẽ modo inuitã
ad turpẽ laudis delectatõʒ trahit. Certe ſi
dina ſemꝑ per humilitatẽ ꝑuula fuiſſet.vł
intra thalami ſui ſecreta ſeip̃am cobibuiſ/
ſet.nec coꝛruptõis maculã incurriſſet.nec

tantoꝝ maloꝝ que in coꝛruptõis ſuevindi

ctaʒ ſecuta ſunt.cauſa extitiſſet. Hec deno
uiſſimis liberis lye dicta ſufficiit.
De Joſeph pmogenito rachelis.

—

Lapitulũ.x.

Cienduʒ at et aſſecrus pꝛedi

ſ cti tunc veraciter creduntur bo

ni.quando ſunt nõ ſolũ ad finẽ de

bitũ oꝛdinati.ſʒ etiꝗẽ ꝑ debitum modũ atq;
mẽſurã moderati Timoꝛ em̃ nimiꝰ ſepe ca
dit in deſperationẽ̃.doloꝛ in amaritudinẽ
ſpes immoderata in pꝛeſumptioneʒ.amoꝛ
ſuperfluns in adulationẽ. leticia ſuperua/

cua in diſſolutionẽ.ira intꝑata in furoꝛẽ.⁊

2
. ð
.

onem minime moderant᷑. Nic eſt ille Jo/
ſeph qui ſero naſcit᷑.ſed a patre plus ceterꝭ
amat᷑.qꝛ ſine diſcretione virtꝰnulla ↄſũma

tur.nulla ↄſeruat᷑. Szʒ vix ſero talẽ filiũ ac
cipere meremur.quia ad diſcretionis ꝑfe/

ctionẽ nõ ſine magno vſu.nõ niſi per magᷓ

exꝑimenta erudimur Multa quidẽ de diſ
cretione legendo. multa audiẽdo diſcimꝰ
multa ex inſito nobis ratiõis iudicio. Ue/
rũtamẽ in hac nũq; ad plenũ erudimur ſi/
ne exꝑientie magiſterio. Pꝛius eſt ergo vt
ſatagamus ſingulis virtutibo ſtudium fre/
quens impendere.quod dum facimus ne
ceſſe ẽ nos ſepius cadere.opoꝛtet nos ſepe
reſurgere.⁊ per frequentẽ lapſum addiſce/
re.qua vigilantia.qua cautela opoꝛteat vir
tutũ bona acqͥrere vel cuſtodire Sic mẽes
diu exercitata.ad plenã moꝛũ diſcretõeʒ ꝑ
ducitur.⁊ quaſi de nato Joſeph iure leta

Patet aũt rõ cur nec ipᷣa quidẽ lya cur nec

ſolius eſt rénis diſcernere. ſicut ⁊ intellige
re. Joſeph ergo de rachele. qꝛ diſcretio de
ratõe. Hic eſt ille Joſeph q ſolus inter fra
tres tunica talari veſtit᷑.quia ſola illa actio
ad ↄſummatoõis talũ. debitiq; finis termi/
num ꝑducitur.que per diſcretõis pꝛuden/
tiã moderat᷑. Hic eſt Joſephille ſompnia⸗/⸗

toꝛ ſompnioꝛũq; interpꝛetatoꝛ. qꝛ vera diſ
cretio in ipᷣius temptatõis articulo.int᷑ ipa

ſuggeſtionũ fantaſmata. ex eoꝝ qualitate.
futura picula depꝛehendit ⁊ de eis cautos
reddit Hic eſt Joſeph quẽ emulant᷑ ſui.ve
nerant᷑ alieni.quẽ vendũt hebꝛei.emũt egi
ſcas iuiſibilia ſpiritus tui.q; poſſis eẽ ido/
neus ad cognoſcenda inuiſibilia dei. Pꝛeè
cipuum enim ⁊ pꝛincipale ſpeculum ad ve.·
dendum deuʒ animus rationalis inuenit
ſeipſum.cum legamus hominẽ ad deiima
ginem ⁊ ſimilitudinem eſſe factũ. Hoc ita
qʒ ſpeculum non deſinit verus Joſeph te⸗/
nere.tergereꝛiſpicere.tenere.ne deoꝛſũ coꝛ
ruens.terrenis per amoꝛem inhereat.ter /
gere. ne inanium cogitationuʒ puluere ſoꝛ
deſcat.inſpicere.ne ad vana ſtudia inten·
tionis ſue oculum reflectat. Exterſo autezʒ

ptij.qꝛ citius ↄſilio acqͥeſcunt.faciliuſq; a/
liene pꝛudentie cedũt.erroꝛis ſui tenebꝛas
ↄgnoſcentes.qᷓ; de ſua iuſticia aut ſapiẽtia
pᷣſumentes. Nouit itaq; ioſeph nõ ſolũ cuʒ
creſcentib creſcere.nõ ſolũ cũ ꝓficientib⸗
ꝓficere.veꝝ etiã ex fratrũ defectu ad pfectũ
tendere.⁊ exalioꝝ detrimẽtis.pꝛ udæetie lu/
cra ↄquirere. Unde merito talis filius Jo
ſeph id eſt augmentũ nuncupat᷑.⁊ de ipᷣo re
cte ꝑ patrẽ ei dicit᷑. Filius accreſcens Jo/
ſeph.quia eiꝰvirtutis incremẽtũ vſq; in fi/

nem nõ finit᷑. Ipᷣe eſt qͥ fratrũ ſuoꝝnegligẽ

tias nõ negligit.qͥ eoꝝ exceſſus arguit Ipᷣo

p̃ſſente nõ licʒ eis quicq; vltra vires pᷣſume

re.aut aliqͥd per negligentiaʒ pᷣtermittere.ĩ

ita virtutes in vicia vertunt᷑. ſiper diſcreti

eiꝰ pᷣſentiꝗ nõ eis licet ſiue ad dexteraʒ ſiue
ad ſiniſtrã declinare.Hinc eſt illa ĩter iſm
⁊ fratres diſcoꝛdia grauis.⁊ ira pene ĩpla⸗-
cabilis. Monita enim Joſeph vident᷑ eeis
valde grauia.dura inſtituta.ↄcilia ĩpoꝛta /
bilia. Quid nanq; durius quid difficilius
qᷓ́ᷓ; nil faciẽdũ negligere.⁊ in om̃i ſuo facto
nunq; modũ ꝑturbare.nunq; oꝛdinem cõ
fundere. aut menſuram excedere. Hihil a
ſe animus difficilius extoꝛquet.qᷓ; vt in oĩ
affectione ſua modum ſeruet Ad officdium
itaq; Joſeph pertinet cura ⁊ cuſtodia om /
nium fratrum ſuoꝛũ ⁊ diſciplina ſingulo/
rum.ad ipᷣm ſpectat diſpoſitio gerendoꝛũ.
ad ipᷣm ꝓuidentia futuroꝛuʒ. ⁊ vt bꝛeuiter
concludã debethic noſter Joſeph totum
interioꝛis ⁊ exterioꝛis hominis ſtatũ ⁊ ha /
bitum. quantuʒ poſſibile eſt. plene cogno/
ſcere.nec ſolũ qualis ſit.verũ etiã qualis ei·
ſevebed ſanclitei aeie⸗ Oiligenter inne
pagt nec ſtigare. Per hunc itaq; Joſeph animus aſf
etcan maſtamebtliolapemeritalei ſclecrottum e amatlocheraneikadpte
liũ gignere. Siqdem nõ eſt ſenſualitat..nõ
unaginatõis.nõ deniq; ipᷣius affectõis.ſecdd

ſidue eruditur ⁊ quandoq; perducit᷑ad ple

nam cognitionẽ ſui.ſicut per vterinuʒ fra/
trem eius beniamin quãdoq; ſubleuatur
ad ↄtemplationem dei.
De beniamin ſecũdo rachelis filio
omniũ vltimo. S “

Eapitulum. xr.

Icut eni per Joſeph gratiã di /
ſ cretionis.ſic per beniamin intel
llicgimus gratiã cõtemplationis.
UVUterq; de eadẽ matre naſcitur.quia ⁊ dei
cognitio ⁊ ſui.ex ratione ꝑcipitur. Longe
tamen poſt Joſeph beniamin gignitur. ·
animus qui in ſui cognitione diu exercita
tus.pleneq; eruditus nõ eſt.ad dei cogniti
onem non ſuſtollitur. Pꝛius eſt vt cogno /-

ſpeculo ⁊ diu diligenter inſpecto.incipit ei

quedam diuini lumis claritas interlucere
⁊? inſolite viſionis radiꝰoculis e apparere

deqlo
nenvyt
dendide
comnſun
huins d

ſiderat
L ſerand

rquuto⸗
popinq
Shesg
fachel⸗
foimm
fiens v.
liumde
noiaui

pearee

G
ſndat
tumn.
dio
umn
nisin
talte⸗
lusde
rroch
ſom:
Nur⸗
agtſin
tb
aſinech
lench
Nerr
r
(ct?
fape
fuiff
0
thi⸗
an
ellen
guog
leren
Nenp
merc
gel
net
Clto
doe
düce
llus
ſen
i

engz ſine.
ſiön

heia
ſüentes
lnien
hifclins,

niſu ſao
Noinenc;
. Rbla
Sͤwnoi
offtcinn
Ndlgon,
ingnlo⸗
md.
eriten
Wwnn
ün
ecode

üiguis

Gentainne
aninus
uckape
winffr
ſublenam

chaloſto

mio,
ininte
nonis.
unden
Longe.
Gtu
nNn
ntco
ſsce⸗
ndeibt
Uunan
lsinumn
udein
⸗Hen
eoric

t⸗A

lucreſon
innen/
ſonuc
hepte

pnge.

ſiderat.iaʒ ſe beniamin ↄcepil
ſperando em̃ coõcipit. deſiderãdo parturit.
⁊ quãto amplocreſcit deſideriũ.tanto ap/

de quo ꝓpheta. Signatũ eſt ſuper nos lu/
men vultus tui dñe.Exhoc itaq; lumie vi ſi
dendi deũ.ſlammã deſiderij ↄcipit ⁊ fidu⸗

ciam ſumit. Mens ergo que iam viſionis

huius deſiderio flagrat.ſi iam ſperat qd ð

*

pꝛopinquat ad partũ. Sʒ dicit ſcriptura
Spes que differtur.atffigit animũ.nouit

rachel.cui tanta pariendi anxietas ⁊ dolo
ris immẽſitas. ideo pꝛe doloꝛe partus mo
riens.vocauit hunc filiũ bẽnoym..id eſt fi/

lium doloꝛis. Ded pater eũ in circũciſiõe

noĩauit beniamin.id eſt filiũ derxtere.ſcʒ de
xtere excelſi.id eſt gratie dei. Ad hanc nan
q; gratiã nunq; pertingit mens per ꝓpꝛiam
induſtriã.dei eſt hoc donũ nõ homis meri
tum.licet hoc accipiat nemo ſine ingẽti ſtu

dio ⁊ ardenti deſiderio. Ideo rachel ſtudi
um multiplicat.⁊ deſideriũ ſuũ quotidia/
nis incrementis acrius inflammat. In tã
ta itaq; quotidiani conat anxierate.in hu/⸗

ius doloꝛis immẽſitate. ⁊ beniamin naſcit᷑

⁊ rachel moꝛit᷑.quia cũ mens ſupꝛa ſe met/

ip̃am rapitur.humanã rationẽ ſupergre/

ditur.⁊ ad id quod ſupꝛa ſe eſt eleuata.⁊ in

ertaſim rapta. cũ in diuinitatis lumine cõ/
ſpicit humana ratio ſuccumbit. Quid eſt

em̃ rachel interit.niſi ratõis defect. Non

ne rachel moꝛtna tunc erat.⁊ om̃is huma/
ne rõnis ſenſus in apoſtolo defecerat. qͥ di

cebat.ſiue coꝛpꝑe ſiue extra coꝛpꝰ neſcio deꝰ
ſcit.Ad quẽ ſtatũ gloꝛiat᷑ ſe nõ quidẽ iſſe.ſʒ

raptũ fuiſſe. Scioinquithominẽ raptum

—

fuiſſe in tertiũ celũ. Sʒ qͥd eſt celũ ſ̊ tertiũ
qð eſt inter terrã ⁊ celũ.hoc eſt inter coꝛpꝰ
ſpiritũ. Sed alia eſt dignitas ſpiritꝰ hu/⸗
mani.alia ſpiritus angelici ⁊ longe alia ex
cellentia ſpiritdiuini.Ad hoꝝigit᷑ celoꝛuʒ

quodlibet.animꝰtunc veraciter erigit᷑.qñ

terrenarũ cogitationũ ima deſerẽs.in eoꝝ

ↄtemplatõe defigit᷑. Ad pmũ igit᷑ celũ per
tinet cognitio ſui.Ad ſcᷣm cognitio ſpũs
angelici. Ad tertiũ ↄtemplatio dei. Poſſu

mus m illaʒ que in hac vita haberi põt co/

gnitionẽ.tribo gradibo diſtinguere.⁊ ꝑ tres

celos deſignare. Ad pᷣmũ itaq; ⁊ ad ſecun
düũ celũ.homĩes aſcendere poſſunt.ſed ad

aliud quod eſt ſupꝛa rationẽ.niſi per men/

n ↄcepiſſe cognoſcat

Beniamin adoleſcẽtnlus in mentis exceſ/

u. Ad hunc aũt erceſſum ⁊ huius cogniti

onis aſcenſum. Chꝛiſtus qui ſine trib diſ

cipulis in montẽ aſcendere voluit. nos ſi/

liter edocuit.per ſtudium operis.per ſtudi

um meclitationis.per ſtudiũ oꝛatõis pau /

ne tripliciſtudio perduci non poſſe figurg

latim ꝓmouemur.⁊ qũq; ad pfectionẽ co⸗.k

gnitionis perducimur. Multa em̃ experi

mur operando. multa inuenimꝰmeditan /
do. inueſtigando.multa extoꝛquemꝰoꝛan /
do. Chꝛiſtus itaq; qui terrena docet in val

tur. apparent moyſes ⁊ helyas. aparẽr aũnt

le. hijs tribo comitiby celeſtia docet in möo⸗
te. Ibi xpᷣs tranſfigurat᷑ibi clarificatꝰvide

in maieſtate.nõ in obſcuritate littere. ſedi

cdaritate ſpiritualis intelligentie. Et hec qͥ

nondũ auditoꝛ ꝓſternitur. nonduʒ rachel
moꝛitur.nondũ beniamin naſcitur.ſʒ mox

vt paterna vox intonuit diſcipulos ꝓſtra/

uit.quia ad id qd diuinitus inſpiratur. hu

mani ſenſus capacitas deficit. QOd ergo p/
pheta per rachelis interitum. hoc euãgeli
ſta deſignat per caſum diſcipuloꝛum. hoc
pfſalmiſta expꝛimit in beniamin per mentꝭ

exceſſum. Poſſumus tamen per moꝛtẽ ra
chel ⁊ per exceſſum beniamin diuerſa con

templationũ genera ĩtelligere. ⁊ illa ſupꝛa

rationẽ eſſe. Unum ſupꝛa rationẽ ſed non

pꝛeter rationẽ̃.aliud ⁊ ſupꝛa ⁊ pꝛeter ratio

nem.vnũ ad moꝛtem rachel.alterum per/

tinet ad beniamin exceſſuʒ. In pꝛimo ben/

iamin interficit matrem. vbi omnẽ ſuper/
greditur rationẽ.in ſecundo etiã ſeipᷣm ex/

cedit.vbi in eo qð ex diuina reuelatione co

gnoſcit.humane intelligentie modũ trãſcẽ

ſcendere.niſi ab eternoꝝ contemplation
ad temꝑalia ↄtemplanda. intuitũ mentis
reuocare.Quid eſt ꝙ Joſeph ?⁊ Beniamĩ
conueniunt ⁊ oſcula iungunt. niſi ꝙ medi
tatio ⁊ contemplatio ſepe inuicem ſibi.cuʒ
rationis atteſtatione occurrunt. In moꝛ/

te igitur rachel. contemplatio ſupꝛa ratio/⸗
nem aſcendit.in introitu beniamin in egi /
ptum.ↄtemplatio vſq; ad imaginationẽ ᷣ

ſcẽdit. In ðoſculatõe beniamĩ ⁊ ioſeph di

re iſi pe uine reuelatõi.humana rõ applaudit.
tis exceſſum ſupꝛa ſeipos rapti.nunq; pr
tingunt. Ideo bene de beniamin dicitur.

logo. Lapitulum xij.

dit. Ded quid eſt beniamin in egiptum

dem diſcipuli ſtantes aſpiciunt. nondũ in
faciẽ cndunt.nondũ paterna voxauditur.

oe ſpiritualbus ſenſibus

Ecigitur de pꝛole Jacob ſpũaliti

tellecta dicta ſufficiant. quam ſub

bꝛenitate ſic epylogare poſſumꝰ Jacob eſt

virtuoſus animꝰ.huiꝰdue ſunt vxoꝛes.lya
⁊ rachel.Lya eſt affectio.rachel ratio. Ha

rum due ſunt ancille bala? zelpha ¶ye ſer

uit zʒelpha id ẽ affectioni ſenſualitas.rache

li bala id ẽ rationi imaginatio Exhijs om

nis vᷣ̈tu tũ ꝓles h̊ oꝛdine naſcendo ꝓgredit᷑
NQuattuoꝛ pmi filij lye ſunt. pmus ruben.

timoꝛ pene.ſecundꝰſymeon. doloꝛ peniten

tie.tertius leui.ſpes venie. quartus indas.
amoꝛ: iuſticie. Deinde naſcunt᷑ duo filij ba
le.Pꝛimꝰdan.conſideratio futuroꝝ malo

rum. ſecund'neptalim. ſpeculatio futuro/
rum bonoꝝ. Poſtea duo filij zelphe. Pꝛi/
mus gad. rigoꝛ abſtinentie.ſecund' aſer. vi
gaoꝛ patientie. Poſt iſtos tres nouiſſimi lye
liberoꝝ ſunt.iſachar gaudiũ ↄſcientie.ʒa/
bulon.odiũ malicie.Oyna.venuſtas vere
cundie. Poſtremo ſequunt᷑ duo filij rache
lis.hmus Joſeph.diſcretio ſeu ↄſideratio

ſui. ſecũdus ẽ beniamin. ↄtemplatio ſeu vi
ſio dei. vel ioſeph. pꝛudentia vera. Benia

min vero.intelligetia pura.vt ad ioſeph ꝑ/
tineat illud genus ↄſideratõis qð eſt ð mo
ribus. Ad beniamin illud genꝰ qð eſt de in
niſibiliby. Pꝛudẽtia vera quã diſcernimꝰa
pꝛudentia carnis. eſt de acqrendis mitipli
candis ⁊ ↄſeruandis moꝛib bonis. Intel
ligentia pura quã ſequeſtramꝰ ab admixti

one imaginatõis.eſt deotemplãdis 2 pꝛe
hendẽdis rebo ⁊ inuiſibilibo ⁊ eternis. Hec

ergo ex pᷣlibato libꝛo Richardi bꝛeuit᷑ col/
lecta ſunt. vt huiꝰbꝛeuitatis ſuauitas.⁊ ſu/
auis vtilitas.ad ꝑlegendũ totũ aliũ libꝛuʒ
⁊ alia ab eo deↄtemplatõis⁊ charitatis ꝑ/
fectione ↄſcripta mentẽ lectoꝛis alliciat.et

inge ad virtutis ⁊ ſ alutis pfectũ ꝑueniat.

Tractatus tertius huius compendij.
de ſpiritualibo ſenſibo hominis adotempla

tonis ꝑfectionẽ ꝑtingentibus.

D ontemplati
a onis apicem ⁊ ꝑfectionis eiꝰcul
mmDeen cũ mens humana vſu quĩ
qʒ; ſpiritualiũ ſenſuũ ꝑueniat.de quibo in li
bello quẽ ſoeculũ ↄſideratõis intitulamuſ
vvbi quedã vtilia deↄtemplatione bꝛeuiter
collecta ſunt que ipᷣius operꝭ bꝛeuitas ple/
ne ↄſiderare nõ ꝑmiſit. Ideo ſpecialiter ð
eis ⁊ eoꝝ diſtinctõe tractare decreuimus.

Huius aũt tractat erũt.xiij.capła bꝛeuia.

Capitula tertij tractatus.
Pꝛimũ de ſenſuũ coꝛꝑaliũ ⁊ ſpiritualiũ
diſtinctione. Secundũ de ſenſuũ difficili
cognitione.Tertiũ de eoꝝ exꝑimentali no
ticia ⁊ eius ꝑfectione. Quartũ de ipᷣoꝝ diſ
tinctione pᷣmo penes potẽtias rationales.
Quintũ de hmõi diſtinctõe penes actꝰ vi/
tales. Sextũ de eoꝝ diſtinctõe penes rati/
ones obiectales. Septimuʒ in ſpeciali de
ſpirituali ſenſu auditus. Octauũ de ſpiri/

tuali ſenſu viſus. Nonũ de ſpirituali ſenſu

olfactus. Decimũ de ſpirituali ſenſu tact᷑.
Vndecimũ de ſpirituali ſenſu guſłꝰ.Duo
decimũ de hoꝝ ſenſuũ impedimẽtis. Tre
decimũ de eoꝝ remedijs ⁊ iuuamẽtis.
Deſenſuum ſpiritualiũ ⁊ coꝛpoꝛaliũ
diſtinctione. M
LALapitulum pꝛimim.
Tex diuinis ſcripturis ⁊ ſanctoꝝ di
ctis colligit.ſicut quinq; ſunt ſenſus
coꝛpoꝛales exterioꝛis homĩs.ſic interioꝛis
homiĩs ꝓpoꝛtionabiliter ſenſus quinq; ſpiri
tuales aſſignant᷑. Uñ in li.de ſpiritu ⁊ ani/
ma dicit᷑ ꝙ duo ſunt in homĩe ſenſus. vnꝰ

exterioꝛ alius interioꝛ.cũ em̃ homo cõſtat

ex anĩa ⁊ coꝛpoꝛe ſeu carne.⁊ in carne ſint

quinq; ſenſus viſus.auditus.guſtus.odo

ratus.⁊ tactus.quos tam nõ mouet abſq;
anime ſocietate. ita ania ſuo mõ habet qn/

qᷓ;; ſenſus.quia ſpirituales res nõ coꝛꝑali/

bus ſenſibo. ſed ſpiritualib rimande ſunt.
De ſpirituali viſu in Deutro.diuina voce
dicit. VUidete quia ego ſum ſolus.De ſpiri
tuali auditu in Apocalipſi.Qui habetau/

res audiẽdi audiat quid ſpirit dicat eccle
ſijs. De ſpirituali guſtu in pᷣs. Guſtate ⁊ vi

dete quoniã ſuauis eſt dñs. De ſpũali ta/
ctu in euangelio loquit᷑ xp us.qͥ ſe muliereʒ
mag' fide q; manibo vel coꝛꝑe tetigiſſe oſtẽ

dit dicens. Quis eſt qui me tetigit. De ſpi
rituali odoꝛatu ait ſponſa in canticis. In

odoꝛe vngẽtoꝝ tuoꝝ currimꝰ. De hijs ſen
ſibe dicit Bernarc'libꝛo deamoꝛe dei . ꝙ ſi
cut coꝛpus habet ſuos quinq; ſenſus qui/

bus anime ↄiungit᷑ vita mediante.ſic⁊ ani

ma habet ſenſus quinq; quib deo ↄiungit
mediante charitate. Ideo dicit apłus. No
lite ↄfoꝛmari huic ſeculo.ſed refoꝛmamini
in nouitate ſenſus veſtri. Per ſenſus ergo

coꝛꝑpis veteraſcimꝰ ⁊ huic ſeculo ↄfoꝛma/

mur. Per ſenſus vero mẽtis.in agnitõem

nairene

ghirion

plened
nopen
haoit./
bioden
nan
Ntſpiri
cumvi
fation
auzan
one
Gonk
ſopi
yerd
tumm
ſub⸗
Vero
maſt
inter,
ſecge
leſeue
litenn.
lcite

abeenia.

Drungliä
nicdi
nentino
Ripord
mnonalss.
mesachi,
epenesrnti/
inſpeciglide
Müdeſopin⸗
imnmualiſeniu

liſcnuc..

ugul,Deo
imens. Tre
namets.

1ccnporli.

tſancor di
ſunt ſcns
ſcintenorss
guingon
Pinmtan⸗
ſanis,
vnocitt
nanmeſut
Utro,odo
ngabſc
Nben /
rel⸗
ngeſunt
m N
de
uar

fdcnct

Saknern
deſpillux
ngn eßt
Debisſen
nedelgyſ
Inſusqul/
neſcꝛan
coꝛiung
plus. ⸗
ſummin
nſus ergo
boinn
gnitöen

de ſpiritualibus ſenſibus

dei renouamur.

gnitione.

De ſenſuum ſpiritualiuz difficilico

Ed hoꝛum ſenſuum ſpiritualiuʒ

diſtinctionem cognoſcere aceo/

frfrum officia et actus atq; obiecta
plene diſcernere non facile eſt.quia hoc ne
mo perfecte nouit niſi qui experimento ꝓ/

bauit. Licet tamen inexperti.quantum no

bis deus degerit. hos ſenſus diſtiguere tẽ/
ptabimus.Quidaʒ aũt eos ita diſtinguũt
vt ſpiritualis viſus dicatur in quantũ per

eum videtur dei ſumma pulchꝛitudo ſub

ratione ſplendoꝛis. Auditus in quantuʒ pꝑ
euz auditur eius ſumma armonia ſub ra/

tione verbi. Guſtus in quantum pereum

guſtatur ſumma dulcedo ſub ſub ratione

ſapientie compꝛehendentis vtrũq; ſcilicet

verbum ⁊ ſplendoꝛeʒ. Odoꝛatus in quan

tum per eum odoꝛatur ſumma fragrantia
ſub ratione verbi inſpirati in coꝛde.Tactꝰ
vero in quantum per eum aſtringitur ſum
ma ſuauitas ſub ratione verbi incarnati ?
inter homines habitantis coꝛpoꝛaliter et
reddentis ſe nobis palpabile ⁊ amplexabi
le ſeu oſculabile per ardentiſſimam chari/

tatem.

Deſſenſuũ ſpiritualiũ experimentali no
ticia ⁊ eoꝝ perfectcdde.

Lapitulũ.iij.

ſ id qð querimus clarius diſtin/
guere volumus ſi valemus.di/

cimus ergo in pꝛimis ꝙ ſpirituales anime
perceptiones dicuntur ſenſus.in quantuz

ſunt noticie experimentales. eſt auteʒ expe
rientia. obiecti pꝛeſentis certa noticia.qua

obiectum ipſum actu vitalia potentia per

ceptiua realiter attingitur. Unde quantũ/

cunq; auctoꝛitatem vel rationem haberezʒ
fidem vel opinionem aut ſcientiaʒ qdð mel
eſt dulce.pꝛopter hoc non haberem experi
mentalem noticiam de illo.niſi guſtum ex
terioꝛem illud guſtabile pꝛeſentialiter ⁊ re/

aliter attingere contigiſſet. Simile eſt de

guſtu interioꝛi ⁊ alijs ſenſibus ſpiritualibꝰ

Unge ſi ego lego vel audio quoniã ſuauiſ
eſt dominus. non ideo de hoc experimen/
talem noticiam habeo.niſi guſtus ſpiritua

exꝑimentali guſtatione dicit ſponſa in can

tieis. Fructus eius dulcis gutturi meo.

Hec autẽ ſpiritualis experientia pancoꝛũ

eſt. quia ſolũ perfectiſſimoꝛũ dicẽte Bern⸗/

ardo ſuper cantica.Quicquid de tuis oc/
cultis ſcimus o domine Iheſu.aut ſcriptu
ra docente.aut ſpiritu tuo ſancto reuelan/
te. aut certe qð perfectiſſimoꝛũ eſt guſtan/
do cognoſcimus. id eſt noticia experimen

tali ſentimus. Sicut ergo per ſenſus coꝛ/

poꝛales habemus experientiam de ſenſibi

libus.ſic per ſenſus ſpirituales. licet diffi/

* 4 .

ritualibus.
LQCKaplitulũ.iiij.

De diſtinctõe ſenſuũ ſpiritualiuʒ penes

*

tes ꝙ cum ipᷣi habeant denomĩa

.

tionem ſenſuũ coꝛpoꝛaliũ ſic cum eis quj⸗

dam habent ſimilitudinc. Ideo etiam pꝛo

poꝛtionaliter ad eos triplicẽ recipiunt dii
tinctionem. Unde hos diſtinguere poſtu

culter habere poſſumus experientiã de ſpi

Ed iam de hoꝛum ſenſuum diſ⸗
ſ tinctione loquamur. pꝛetermittẽ

mus. Pꝛimo quantum ad potentias in qͥ/
bus ſunt. Secundo quantũ ad actus qui

ab eis pꝛocedunt.Tertio quantũ ad obie/

cta circa que pꝛoſequenda vel cognoſcen/

da pꝛoficiunt. Quantuʒ ergo ad pꝛtimam

diſtinctionẽ.dicimus qꝙhij ſpirituales ſen

ſus ſunt in anima.ſcilicet ſpirituali ſubſtã/

tia ſcdᷣmi tres eius potentias pꝛincipales.

in quibus conſiſtit imago beatiſſime trini
tatis. Pꝛimo nanq; in potentia memoꝛati
ua que appꝛopꝛiatur patri.conſiſtere dici –c

ſpiritualis auditus Secundo in potentia

intellectiua que appꝛopꝛiatur filio.ſpiritu/

alis viſus.Tertio in potentia affectiua ſeu
volitina.que axpꝛopꝛiatur ſpiritui ſancto.

tres alij ſpirituales ſenſus ſcilicet olfactus
tactus ⁊ guſtus.⁊ h̊ ſcdᷣm tres ipᷣius volũ/

tatis actus.videlicet deſiderium.dilectio/

nem ⁊ delectationẽ.vt ad actum deſiderã/

di pertineat ſpiriualis olfactus.ad actuʒ

diligendi.ſpiritualis tactus.ad actum de/
lectandi ſpiritualis guſtus. Nam ſicut fa/

meſcẽs pꝛimo cibũ coꝛpoꝛalẽ de longe na/

ribus odoꝛat ⁊ odoꝛando deſiderat.ſecun

do ipᷣm magis pꝛopꝛie manibus tangit et
tangendo diligent᷑ tractat.tertio intus oeꝛ
recipit ⁊ recipiendo deguſtat. Sic anima
cibum ſpiritualẽ.qui deus eſt experimen)/
taliter ſentit. ⁊ per tres actus affecrine po⸗ .

„—

tentie ſpiritualiter attingit.pꝛimo ipſumꝝ
deſiderium odoꝛans.ſecundo per charita
tis dilectioneʒ tangens. tertio per delecta/
tionem deguſtans. Et hanc diſtinctionez
ſpiritualium ſenſuum per potentias ſub⸗
iectiuas aliqualiter innuit Richardus li/
bꝛo.iiij. de contemplatione dicens.ꝙ ſicut
deus per memoꝛiam auditur. ⁊ per intelli
gentiam videtur.ita per affectuʒ amplerxa.
tur ⁊ aſtringitur. Ulbi per affectum quo ðᷣ
us aſtringitur tres ſenſus ſpirituales. ſci/
licet olfactus guſtus ⁊ tactus compꝛehen/
duntur. ⁊ hoc ideo quia perta ctum deus
amplexatur. guſtus autem eſt ꝗ uidam ta/
ctus.⁊ ideo etiam guſtui deſeruit olfactus
De diſtinctione ſenſuum ſpiritualiuʒ
penes actus vitales.
Lapitulupy.
Uaantum vero ad ſecundam diſti
gq cctionem boꝛum ſenſuum. queat/
teengditur penes operationes vel a
ctus vitales que in eis ſunt.⁊ ab eis quod
ãmodo pꝛocedunt.J am expꝛecedenti diſ/
tinctiõe ſatis inferre poſſumus quales ſüt
huiuſmodi actus. Hã ex ea ſu fficienter ap
paret ꝙ pꝛimo ad anditum pertinet dini⸗
nas inſpirationes recipere ⁊ retinere. ſecũ
do ad viſuʒ pertinet diuinas perfectiones
intelligere ⁊ cognoſcere. lertio ad olfactuʒ
pertinet diuinas pꝛomiſſiones deſiderare
7 appetere. Quarto ad tactum pertinet di/
uinas id eſt charitatiuas operationes effi/
cere.⁊ in eis deum quaſi amplexando tene
rc. Quinto ad guſtum pertinet diuinas id
eſt eternoꝛum pꝛemioꝛũdelectationes iam
quodammodo ſpecialiter attingere? ſua/
uiter ſapere. Et hanc diſtinctionem ſenſu/
um per ſuas operatões ſpirituales ſen eo/
rum actus vitales quibus ad deum poſ/
ſunt pertingere notaſſe videtur Hugo li⸗
bꝛo de archa noe.vbi ait.qꝙ ad deuʒ pertin
gere eſt cum ſemper ⁊ per deſiderium que/
rere.⁊ per cognitionem inuenire ⁊ per gu/
ſtum tangere. Licet autem deus dum per
deſiderium queritur ſcð m aliquid vt pꝛe/
ſens non attingatur. tñ neceſſe eſt vt ſcoᷣm
gliquid etiaʒ tunc vt pꝛeſens habeatur. qꝛ
ſicut dicit Gꝛegoꝛins.Pꝛofecto qui deum
deſiderat.eum iam habet quem amat. ⁊ ta
men habitus amplius queritur. quia ſine
fine qᷓrendꝰqͥ ſine fine eſt diligendus vt ait
Auguſtt.ſuper illud pᷣs.querite faciem eiꝰ

De ſpiritualibus

ſemper.

De ſenſuum ſpiritunalium diſtinctione
penes rationes obiectales. .

Capitinũ. vj.
Lantum ad tertiam diſtinctionẽ
q quam pꝛediximus aſſignandã eſ/
ſee penes obiecta circa que cogno
ſcenda vel pꝛoſequenda ſpirituales ſenſus
pꝛoficiunt.Ex pꝛemiſſis faciliter conclu⸗
ditur ꝙ deus ſcöm diuerſas rationes ob⸗/
iectaleg huiuſmodi ſenſus vitaliter immu
tantes ſpiritualiter attingitur. Unde dcuſ
dicitur pꝛimo obiectum ſpiritualis audi⸗
tus in quantum diuinis inſpirationibo lo/
quens. Ipſe eſt obiectum viſus in quantũ
diuinis perfectionibus lucens Ipe eſt ob
iectum olfactus in quantum diuinis pꝛo/

miſſionibus alliciens. Ipſe eſt obiectũ ta/

ctus in quantum dininis id eſt charitati/
uis ⁊ meritoꝛijs operationibus perficiẽs.
Iple eſt obiectum guſtus in quantum di/
uinis id eſt pꝛemiatoꝛijs delectationibus

9

retficiens. Et hanc diſtinctionem ſenſuum
ſpiritualium per rationes obiectiuas ali/
qualiter tetigit Auguſtinus libꝛo.x. cõſef.

ita vicens. Quid amo cũ deum meũ amo.
Certe non exterioꝛa ſed amo quandain lu
cem ⁊ quandam vocem ⁊ quendam odoꝛẽ
7 quendam cibum ⁊ quendam amplexum
interioꝛis hominis mei vbi fulget anime

mee lumen quod non capit locus. vbi ſo⸗

*

nat verbuz quod non capit tempus.vbio/
let odoꝛ queʒ non ſpargit flatus. vbi ſapit
cibus quem non minnit edacitas ⁊ vbi he
ret bonũ qð nõ diuellit ſocietas.
Deoe ſpirituali ſenſu auditus.
Lapitulum. vij.

Eaqd ad aliqualem declarationem
I ⁊z maioꝛem elucidationem omniũ
peꝛedictoꝛum vtile iudicamus de
gquolibet hoꝛum ſenſuum particulariter ꝓ
ſeqni ⁊ ea que de eis balbuciendo lomnr
ſcripturarum auctoꝛitatibus confirmare.

Pꝛimo igitur de ſpirituali ſenſu audit di

. .

ximus ꝙ eſt in potentia anime memoꝛati/
na.quiavt Richardus ait deus per memo

ꝰ* riam anditur.qð ideo conueniẽter dici vi

detur quia auditus eſt ſenſus doctrie. Ad
memoꝛiam autem pertinet doctrinam ac/
cipere. Licet tamen auditus iſte ſit in me/

moꝛatiua nihilominus ad ſpiritualiter de
um audiendum opus eſt vt diſponatur et

folin

gbllitet
lectiua?
dusſup
diendi⸗
diendl.
ſectum
propri

ſpirane
obicctn
rtioni.

tonbn
gnidlo
nigeni

ginſ
gin
ſacn
lter
aus
dile
fior
dic
deue
lline
domm
ſnme
ſont.
lingue

Ben

ctyer
A
runn
We
is
nis

tlige
doſt
ace
Umen

lead

erſ
hein
eſi

u

knctote

Aüincione
nandi d/
gue cogno
ulegſchiu,
rcucu⸗
ones ob⸗/
erinma
Indedenl
lulisaudi
niondhlo⸗,

Zingganti.

eckob
diuinispro,
tobieain⸗
tchannn
is perficis
gnantundi
ccationchs
nennhrn
ictunga/
ordck.
n neino.
mnlu
nocor
lecum
nine
pbiſo⸗
bio⸗
wbiſapit
Wibe
ms.
artonen
gemonmu
ſcanus de
cluruerg
oloqmn
ntrmare,
audißdi
lemoꝛat/
nan
erdicy
Cnie 3
inamd/
ſtinn/
naliade
hotur et

telligenti

ſenſibus

abilitetur vtraq; alia potentia ſcilicet intel

lectiua ⁊ affectiua quia ſicut dicit Richar/
dus ſuper illo verbo.Qui habet aures au

Diendi audiat⁊ cetera Ille habet aures au
diendi.qui habet ſenſum intelligendi ⁊ af/

fectum diligendi. Huius antem auditus
ꝛopꝛius actus ſeu officiuz eſt.diuinas in

ſpirationes recipere.⁊ retinere.⁊ deus eſt
obiectum eius in quantum diuinis inſpi/
rationibus loquens. ⁊ interioꝛibus locu/
tionibus docens. Juxta illud pᷣs. Audiaʒ
quid loquatur in me dominus deus. Di/
niĩa enĩ locutio interioꝛ inſpiratio eſt.quia
ſicut dicit Auguſtinus ſuper Geñ.ad litte
raʒ. Sapientia dei non ceſſat loqui occul/
la inſpiratione ad intellectualem creaturã
cuius allocutionis habuit experientiã ſpõ
ſaque dicit. Uox dilecti mei pulſantis. Et
iterum. Anima mea liquefacta eſt vt dile/

ctus locutus eſt. Hec itaq; vox ſeu locutio

Ddilecti non exterioꝛ ſeu coꝛpoꝛalis ſed inte
rioꝛ⁊ ſpiritualis intelligenda eſt.quia ſicut

dicit Gꝛegoꝛius ſecũdo moꝛalł.Loquitur

deus intrinſecus ſilenter. ſonans inuiſibi/
li lingua.Et vt idem ait.xxvij.moꝛał. Uox
Ddomini auditur cuʒ gratie eius inſpiratio
in mente concipitur. Et tunc ſponſus cuʒ

r e

ſponſa.hoc eſt deus cum anima inuiſibili
lingua ſpiritualiter confabulatur. Unde
Bernardus ſuper cantica dicit.ꝙ ſpirituſ
eſt verbum diuinuʒ.ſpiritus quoq; eſt ani
ma. ⁊ habẽt linguas ſuas quibꝰſibi alteru/

trum colloquantur pꝛeſenteſq; ſe indicent

⁊ verbiquidem lingua eſt fauoꝛ dignatio/
nis. anime vero lingua eſt feruoꝛ deuotio/

nis.

De ſpũali ſenſu viſus.

ſpirituali auteʒ viſu pꝛediximꝰ
d Ppeſtin potentia anime intellecti /
ua ⁊ vt Richardus ait deus peri

₰

ã videtur.⁊ licet a domino in exo
do ſiu dictum. non videbit me homo⁊ vi/
uet.qð de beatifica viſione accipiendũ eſt.
tamen deuz in hac vita aliqualiter videre
poſſumus.non ſoluz viſione fidei enigma
tica de qua dicit apoſtolus.videmus nũc
per ſpeculum in enigmate.ſed etiam viſio⸗
ne intelligentie que maioꝛ eſt fidei.licet ſi /
ne fide haberi non valeat dicente pꝛophe/
Ia. Niſi credideritis non intelligetis. Et ðᷣ

hac viſione intellectuali dicit Sꝛegoꝛius.
xiiij.moꝛabł.ſuper illo Job. Uidebit facieʒ
eius in iubilo.q; pleriq; contemplatione qᷓ
dam etiam pꝛius q; carne ſpolientur hila/

reſcunt.dum in iubilo faciem dei conſpici
unt.qð fit dum aliquis oculum in radio e
terni ſolis figit.ibi viuens lumen videt.qꝛ
lã omnis mutabilitatis viciſſitudine atq;

obumbꝛatione calcatis. veritati eternita/

tis inheret.huius itaq; intellectualis viſus
ſeu ſpiritualis oculi pꝛopꝛius actus ſeu of
ficium eſt.diuinas perfectiones intellige/

re⁊ experimentaliter cognoſcere.⁊ deꝰ eſt

obiectum eius in quantum diuinis perfe/
ctionibo lucens.quia diuine perfectiones

ſũt.velut pulchꝛitudĩes obiectales in deo

relucentes.⁊ anime intelligentiam illumi

nantes Harum perfectionum diuina⸗
rũ pulchꝛitudinem ⁊ luminoſitatem ſpon
ſa in canticis experta dicebat. Eccetu pul

cher es dilecte mi ⁊ cetera.Et iterum. Di/

lectus meꝰcandidꝰ⁊? rubicundelectꝰex mi

liba ⁊ ceter.
De ſpũali ſenſu olfactꝰ

ſpirituali vero olfactu pꝛemiſi
d mus eſt in potentia anime affe

CLtiiua ſeu volitiua ⁊ hoc ſcʒ acti
deſiderandi.quia ſicut canis venaticꝰque

rit ⁊ ſequitur ceruũ per odoꝛis olfactum.

ſic anima deum per affectionis deſideriuʒ
Igeo Johãnes euangeliſta dicebat.odoꝛ

tuus domine excitauit in nobis concupiſ/

centias eternas id eſt deſideria eternoꝛuʒ.
HNuius ergo ſpiritualis olfactus pꝛopꝛiꝰ

actus ſeu officium eſt diuinas etern oꝛum

pꝛemioꝛum pꝛomiſſiones deſideranter et
feruenter apetere. Et deus eſt obiectũ eiꝰ
in quantnin diuinis pꝛo miſſionibo allici/

ens.quia vt dicit Oyoniſius.iiij.eccleſiaſti
ce ierarchie ipſe eſt fontana copia ſuſcepti
onum diuinarum ſuauitatum.refundens

de ſua plenitudine diuiniſſimas fragran /
tias. Hee autem odoꝛifere ſuauitates ſiue
fragrantie conuenienter intelligi poſſunt

huiuſmodi pꝛomiſſiões delectabiles a co

pioſiſſimo diuine gratie fonte pꝛoceden/

tes quibus per deſiderium in deum tendi
mus. De quib ait pᷣs. Sicut ceruus deſi⸗
derat ad fontes aquaruʒ. ita deſiderat aĩa
mea ad te deus.Et de quibus in oꝛatione
d 2

7
4 *°.

De ſpiritualibus

petit eccleſia vt ad pꝛomiſſiones tuas ſine

offenſione curramus. Hee ſunt itaq; odo/
rifere vngenta quibus in curſu pꝛeſentis

vie in quo deum querimus conſolamur.

De quibus ſponſa experta loquitur. Ino
doꝛe vngentoꝛum tuoꝛum currimus poſt
te. Ubidicit Bernardus ꝙ quanto quis
deo familiarius vite merito ⁊ mentis pu/
ritate appꝛopiat tanto recentioꝛum aroma
toꝛuʒ ⁊ vnctionis ſuauioꝛis ſentit fragran
Deoe ſpüali ſenſu tact.
Capitulũ.x.

E ſpirituali autem tactu ſupꝛa
d diriſſe meminimus ꝙ eſt in potẽ
tiea anime affectiua ⁊ hoc ſcᷣm a/
tum diligendi⁊ amandi.quia ſicut dixit
Auguſtinus.ix.de trinitate. Uoluntas ha
pet vnum pꝛopꝛium actum qui eſt actus te
nendi ſeu amplexandi ⁊ quaſi poſſidendi.
quos actus non poteſt habere intellectus.
Maz poſſeſſio non eſt actus cognoſcentis
ſed voluntatꝭ habentis.ſicut? ſanitas non
eſt medici cognoſcentis ſed ſani eam habẽ
tis Huius igitur ſpiritualis tactus pꝛopꝛi
us actus ſeu officiuʒ eſt diuinas id eſt cha

ritatiuas operationes efficere.⁊ in eis deũ

quaſi amplexando ⁊ poſſidendo tenere Et
deus eſt obiectum eius in quantum diui/
nis id eſt charitatiuis ⁊ meritoꝛijs affectio
nibus ⁊ operationibus animaʒ perficiens
Et hoc habet fieri per dei perfectam cha/
ritatem qua amando tenetur. tenendo am
plexatur. ⁊ amplexando oſculatur dicen/
te ſponſa. Tenui eum nec dimitam. Et ite
rum Leua eius ſub capite meo ⁊ dextera il
lius amplexabitur me.Et rurſus.Oſcule
tur me oſculo oꝛis ſuni Manus igitur ſpi/

rituales quibus ſponſa tangit ſponſum et

