Eſt aũt in intentione diſcretio ſi ad debi/
tum finem ſcʒ ad beatitudineʒ oꝛdinetur.
Aliter aũt eſt indiſcreta oꝛatio.⁊ ðᷣ tali di
citur Ja.iiij. Petitis ⁊ non accipitis eo q;
male petatis. Unde quia talẽ indiſcretaʒ
petitionẽ fecit mater filioꝛũ ʒebedei.ideo
habuerunt repulſam. dicẽte deo. Neſcitꝭ
qͥd petatis ⁊c. Mat. xx. Juxta qð queri

poteſt Utꝝ in oꝛatõe bona tꝑalia diſcre/

te poſſimus petere.⁊ videt᷑ ꝙ nõ.qꝛ illa q/
rimus qᷓ oꝛando petimus.ſed tꝑalia non
debemus qrere.iuxta illud Mat.vj. Pꝛi
mũ querite regnũ dei et iuſticiã eiꝰ.et hec
oĩa adijcient᷑ vobis.ſ.tꝑalia. Ubi ſola ſpi
ritualia dicit eſſe q̃rẽda.tꝑalia vo adijciẽ
da nõ querẽti. Ibidẽ etiã ꝓhibet ſollicitu

dinẽ tꝑaliũ dicens Holite ſolliciti eſſe qd

mãducetis.ergo ꝓ tꝑalibꝛ habendis non
eſt oꝛandũ. Sed oppoſitũ patet.quia ꝓ

tꝑalibo oꝛabat ſapiẽs Pꝛouer.xxx.Dinici

as ⁊ pauptatẽ ⁊c.ſʒ tm̃ victui meo tribue

neceſſaria. Ad boc ergo reſpõdendũ ẽ.

q ſicut dicit Auguſtinus.oꝛãdo deũ hoc
licet oꝛare qð licet ðſiderare.Licitũ ẽ aũt
deſiderare tꝑalia non qͥdem pᷣncipalit q̃ſi
in eis finem ↄſtituamus.ſed tanq; qdam
inſtrumẽta quibo ad ↄſequendũ beatitu/
dinẽ adiuuamur.inq;tũ ſcʒ ꝑ ea vita coꝛ/
poꝛalis adiuuat᷑ ⁊ ſuſtentat᷑.⁊ inq;tuʒ no
bis ad actus virtutũ deſeruiũt.et iſto mõ
diſcrete oꝛamusg ꝓ tẽpoꝛalib. Unde Au
guſtinus dicit Dufficientiã vite nõ inde

center vult. quiſquis eã vult ⁊ nõ ampliꝰ

que quideʒ nõ appetitur ppter ſeipſam ſed
ꝓpter ſalutẽ coꝛpoꝛũ ⁊ ↄgruentẽ habitum
ꝑſone hoĩs vt nõ ſit incõueniens eis cum

quibo viuẽdũ eſt. Iſta ergo cũ habent᷑ vt

teneant᷑.cũ nõ habent᷑ vt habeant᷑ oꝛãdũ
eſt. Ad argumentũ dicendũ eſt ꝙ tempo/
ralia nõ ſunt querẽda pꝛincipaliter ſed ſe
cundario Unde Aug'. libꝛo de ſermone
domini in monte.Cũ dixit illud.ſcʒ pᷣmo
q̃rendũ eſt regnũ dei.ſignificauit.qꝛ hoc
ſcilicet tpale bonũ poſterius queꝛendum
eſt. non tꝑe ſed dignitate. Illud tanq; bo
nũ noſtrũ.hoc tanq; neceſſariũ noſtrum.
Pec ibideʒ ſimpłr ꝓhibet᷑ oĩs ſollicitudo
rerũ tꝑalium.ſed ſuꝑflua⁊ inoꝛdinata.de
qua dicit apłs. NHihil ſolliciti ſitis in oꝛa⸗/
tione. Phil. iiij. quare ꝛ(. Secunda cõ
ditio ad debitam oꝛationẽ req uiſita eſt.
ſit deuota in affectiõe. Eſt aũt in affectiõe

deot

Mlir

ounot
Tnde⸗
foop
zſentat
buratu
renecf
unon
bfogo:
lun de
nctee
re finmt
lotuͤs
anrüa
Ncdiun⸗
füſun
ſn
gin
nap-
ſten⸗
git iut
nne.
laoce⸗
oc
peyirie
gehab
lehebe
deg
Mion
neK
ſioce
ſedo⸗
onen
ſaca
lerae
608

oſtent

lioin
noerit⸗
bom
.bbient
*M⸗
ſorßg
grex

dnundo
(llarie

Adnos
ugu

debi⸗
enur.
nldi
eoc
laen
ode
Paun
Ellc⸗
uN
tn i
harbee
ſohi
Aice
olictu
iches
Ndisnon
qrug
nducl
eonbre
cantii
odei oe
iniinit
liji
Fün
unt⸗
c,
o
ſono
eAn
pͤnde
nd
hunſch
.

mmnnennennneeee

de oꝛatione dominica

deuotio ſi in deum pncipaliter eleuet ꝛ ſ
naliter dirigat᷑ iuxta illud pſal.Dirigatur

oꝛatio mea ſicut incenſum in ↄſpectu tno

Vnde valde ↄuenienter incẽſo boni odo
ris ↄparatur cuius fumus ante faciẽ dei
pᷣſentatur.quia ſicut incẽſum niſi pꝛiꝰ cõ/
buratur in igne nõ poteſt ſuauiter odoꝛa/

re. nec ſumus eius in altum aſcendere. ſic

oꝛatio niſi ardeat igne deuotionis nõ põt
bñ odoꝛare deo.nec ſurſum aſcẽdeꝛe in ce
lum. Debet ergo oꝛatio ſpũaliter ardere
ardoꝛe caritatis Suauiter redolere odo

re virtutis.Eminẽter aſcẽdere vigoꝛe de

uotiõis. Sed iuxta hoc queri poteſt que
ſunt illa ꝑ que in oꝛatione pncipaliter im

peditur deuotio.Ad quod dicendũ eſt qꝙ;

tria ſunt ſpecialiter ſcʒ vaga cogitatio.va
na occupatio.ficta oſtẽtatio. Pꝛimo er
go deuotionẽ oꝛationis impedit vaga co
gitatio.id eſt mentis euagatio qua ſcʒ coꝛ
noſtrũ ex infirmitate ⁊ fragilitate huma/
na ꝑ varias ⁊ vanas cogitationes.⁊ qũq;
ſoꝛdidas ⁊ ad peccatũ inclinantes fluctu
at ⁊ vagatur.qð etiam viris ꝑfectis ↄtin/

git. iuxta illud pſalmi. Coꝛ meuz dereliqͥt

me. Secundo deuotionẽ impedit va/
na occupatio.qua ſcʒ coꝛ noſtrũ circa ter
rena oceupat᷑ ⁊ celeſtia negligit.quod ſe/
pe viris ſecularibus cõtingit.qui licet in
oꝛe habeant verba oꝛationis.tamẽ in coꝛ
de habent cogitatiões vane occupatõnis
De quibo dicit dominꝰ. Populus iſte la/⸗
bijs me honoꝛat.coꝛ aũt eoꝛum longe ẽa

me. Contra quos dicit Iſidoꝛus ꝙ oꝛa/

tio.coꝛdis eſt.nõ labioꝝ.neq; deus veꝛba
ſed oꝛantis coꝛ aſpicit. Cercio deuoti/
onem oꝛatiõis impedit ficta oſtẽtatio.qñ

ſcʒ coꝛam hominibo oꝛamus.⁊ tũc facili/

ter ad vanam gloꝛiã incitamur.⁊ ſic pleꝝ

qqð ꝑ deuotionẽ incepimus ad noſtraʒ
oſtentationẽ terminamus. Ideo conſulit
xppᷣs in ſecreto oꝛare dicens. Et cũ oꝛatis

nõ eritis ſicut ypocrite qͥ oꝛãt vt videãtur
ab hominib. u aũt cum oꝛauerꝭ intra
cubiculũ tuũ.⁊ elauſo oſtio oꝛa patrẽ tuũ
⁊c̃. Math. vj. Ubi dicit Crib.ꝙ hoc ꝓpo
ſito xpCᷣs vetat in cõuentu id eſt in publico
oꝛare.vt a conuentu videamur. Et ideo

oꝛando in publico nullã nouitateʒ vł ſin
gularitatẽ facere debemus.ꝑ quaʒ hoĩes

ad nos videndũ moueant᷑.Nec tamen vt

Auguſtinus dicit in li.de ſermone dũi in

monte Uideri ab hoĩbus nephas eſt.ſed
ideo hoc agere vt ab homib videarꝭ.hoc

enim ↄuenit ypocritis. Tercia cõditio
ad debitam oꝛationẽ reqͥſita eſt ꝙ ſit ſan/

cta in operatioue.Tũc em̃ ſancta eſt oꝛa/

tio cum ex bonis opibus ſanctificat᷑. Uñ
dicit ſcriptura.ꝙ bona eſt oꝛatio cuʒ ieiu

nio ⁊ elemoſyna Tho. xij. Nam inter cete
ra opera virtuoſa hec duo ſcilicet ieiuniũ
⁊elemoſyna oꝛationẽ faciũt ſanctã ⁊ deo

acceptam. Jdðo dicit Iſidoꝛus.Qui vult

oꝛationẽ ſuã volare ad deũ.faciat illi du/
as alas.ſcʒ ieiuniũ ⁊ elemoſynã. Siẽ aũt

hec ⁊alia opera bona oꝛationẽ ſanctificãt
ſic oꝑa mala eam maculant. ⁊ ideo diſpli

centẽ efficiunt. Unde dñs dicit ꝑ ꝓphetã.

Cũ multiplicaueritis oꝛationes nõ exau
diam.manus em̃ veſtre ſanguĩe plene ſũt
vſa.j.id eſt oꝑa veſtra peccatis maculata
unt. Juxta quod queri põt. Utrũ oꝛa

tiones peccatoꝛũ aliquid impetrent apoᷣ

deũ.⁊ videt᷑ ꝙnõ.quia Joh.ix.dicit᷑. Sci
mus quia peccatoꝛes deus nõ audit.Et
Pꝛouer.xxviij. Qui declinat aurẽ ſuã ne
audiat legem.oꝛatio ſua erit execrabilis.

Ded contra hoc dicit Augꝰ ſuꝑ Jo.Si

peccatoꝛes non exaudiret deꝰfruſtra pub
licanus dixiſſet.dñe ꝓpicius eſto mihi pec
catoꝛi.Et Criſoſtomꝰdicit ſuᷣ Mathe.
O mnis qui petit accipit.id eſt ſiue ſit iu/
ſtus ſiue peccatoꝛ. Ad hoc dicendũ eſt.
ꝙ in peccatoꝛe duo ſunt ↄſideranda.ſcilʒ
natura quã diligit deus.⁊ culpa quã odit
Si ergo peccatoꝛ oꝛando aliqͥd petit in/

q;tum peccatoꝛ.id eſt ſᷣm deſideriũ pecca

ti.hoc a deo nõ exaudit᷑ ex miſericoꝛdia ſʒ
qnq; auditur ad vindictã.dum ſcilicʒ de
us ꝑmittit hominẽ amplius ruere in pec/

catũ. Deus em̃ vt dicit Augꝰ quedaʒ ne/
gat ꝓpicius.quedaʒ ↄcedit iratus. Si vᷣo

oꝛatio peccatoꝛis ex bono deſiderio natu

re ꝓcedat.deus ipſam audit.non qͥdeʒ ex

„ „ „

iuſticia.quia peccatoꝛ hoc nõ meret᷑.ſʒ ex

pura miſericoꝛdia.obſeruatis tñ quattu/

oꝛ conditionibo.ſcʒ vt pꝛo ſe petat.⁊ neceſ

ſaria ad ſalutẽ.⁊ pie ⁊ ꝑſeueranter.de qͥb

poſtea dicef. Ad illud o quod pꝛimo

obijcit᷑ dicendum eſt. ꝙ ſicut dicit Augu/
ſtinus ſuꝑ Johannẽ.illud verbuʒ eſt ceci

nondum illuminati.⁊ideo nõ eſt tenẽduʒ
in ſcriptura aſſertiue dictũ.ſed ſicut reci/⸗
tatum.poteſt tamẽ verificari ſi intelligat᷑

mim

2
”M

ractatus de

de peccatoꝛe inẽᷓtuz eſt peccatoꝛ.⁊ ſic etiã
iuxta aliam autoꝛitatẽ eius oꝛatio eſt exe/
crabilis. Quarta conditio ad debitam
oꝛationẽ reqͥſita eſt ꝙ ſit certa in expectati
one. Tüc em̃ efficaciter oꝛamus cum fir/
mam fidẽ ⁊ certam ſpẽ babemus obtinen
di ⁊ impetrandi quod petimus. ñ Ja.
i. dicit᷑. Poſtulet aũt in fide nihil heſitãs.
Et banc certam fiduciaʒ obtinendi illud
qð oꝛamus nobis dedit chꝛiſtus cum di
cit. Si quid petieritis patrẽ in noĩe meo
dabit vobis Job. xvj. Illud vᷣo in nomiĩe
ſuo id eſt in nomine ieſu petere intelligi/
mur qdð ad ſalntem ꝑtinet.quia Jeſus he
bꝛaice latine ſaluatoꝛ interpᷣcatur. Uel it
lud in nomine ſuo petimus qð ipᷣe petere
pcipit.vel in quo voluntatem noſtraʒ ſue
volũtati cõfoꝛmamus.⁊ tũc ſecure petere
poſſumus Unde Auguſti. Cum illa que
deus pꝛecipit petitis ſecure petite.quia ꝓ
picio deo ↄcedunt᷑ Sed cum petitis tem
poꝛalia cũ modo petite.et cum timoꝛe illi
ↄmittite. vt ſi ꝓſit det.ſi ſcit obeſſe nõ det.
Quid em̃ vaſ vl obſit nouit medicꝰ nõ
egrotus. Sicut nanq; contingit ꝙ egro/
tus ſepe petit non illud qð eſt ſibi ſanũ ſed
contrarium ⁊ tũc bonus medicus nõ dat
ei quod petit.Egrotus vᷣo ſi ſit bone obe
dientie medico voluntateʒ ſuam ſubiſcit.

SDic debemus faceꝛe deo. ⁊ tunc dat no⸗
bis qnod eſt vtile Unõ.j. Joh.v.dicitur

Si petierimus ſᷣm voluntatẽ eius dabit
nobis. Sed cõtra hoc dubitari poteſt.qꝛ
aliqͥ iuſti in gratia exiſtentes ex debito mõ
oꝛantes petunt vt beatitudinẽ aſſequant᷑.
q tamẽ non exaudiunt᷑.ſicut patet de pᷣſci
tis ⁊ repꝛobis in gratia exiſtentibus ⁊ oꝛa
tionẽ dñicam dicentibo.eꝛgo ſic oꝛãtes nõ
habent certã expectationẽ de illo qð oꝛãt
qꝛ certitudo nõ eſt de falſo. Ideo ad oꝛa/
tionẽ debitam nõ videt᷑ neceſſaria iſta q̃r/
ta conditio. Ad hoc dicendũ eſt ꝙ cer/
ta expectatio obtinendi illud qð in oꝛatio
ne petimus non eſt intelligẽda cathegoꝛi

ce ſimpliciter ſed ↄditionaliter.ſcʒ ſi nõ ꝑ

nos ſtet.ita ꝙ ad hoc obicem nõ ponamꝰ
⁊iſto modo etiã habere debemus ſpez de
beatitudine.ſcʒ ſi in bonis meritis ꝑſeue
remus. Et ſic intelligi poteſt illa deſcrip/
tio ſpei. Spes eſt certa expectatio ſuture
beatitudinis ex meritis pueniens.Et bec
de ſecundo pꝛincipaeail.

Detertio pꝛincipaii.
VUantũ ad terciuz pꝛincipale in ̊
videndũ eſt de oꝛationis quanti/
tate ⁊ eius ꝑfectione. Sciendum
eſt ꝙ oꝛationis ꝑfectio pꝛincipłrↄſiſtit in
mente.eius aũt effectus apparet in voce.
iuxta illð pſal. TUoce mea ad dñm clama
ui. Pꝛofectus aũt vtriuſq; ſcilicʒ tam mẽ
talis q; vocalis oꝛationis eſt in mercede.
Vnge dicit᷑ in pſal. Et oꝛatio mea ĩ ſinu

meo conuertetur. Et ideo quantitatẽ ꝑfe

ctionis in oꝛatiõe in tribus poſſumus cõ
ſiderare. Pꝛimo in mentis affectu. Se
cundo in vocis effectu. Tercio in merce/
dis pꝛofectu. Et iuxta hec tria poſſumus
hic triplicem q̃ſtioneʒ tractare. Pꝛima
erit de quantitate oꝛationis q;tum ad mẽ
tis affectum. Utrũ ad debitam ⁊ pfectaʒ
oꝛationẽ requiratur mentis attentio con
tinua. Secunda erit de quãtitate oꝛa
tionis q;tum ad vocis effectum.vtrũ ſcili
cet oꝛatio vocalis debeat eſſe diuturna.
Terxrcia qᷓ;tum ad mercedis ꝓfectũ.vtꝝ

oꝛatio tanti boni q;tum petitur ſit merito

ria. De his ergo ꝑ oꝛdinẽ videndum eſt.
Quantũ ad pꝛimam queſtionẽ arguit᷑.
ꝙ de neceſſitate debite oꝛationis ſit conti
nuatio mentalis attentiõis.quia ſᷣm Da/
maſcenũ oꝛatio eſt aſcenſus mentis in de
um. UVbi aũt non eſt attentio nõ eſt aſcen
ſus in deum. imo ille qͥ non attendit ad id

quod oꝛat videtur deridere deum.ſicut⁊

4 „ „

ſi quis alicui homini loqueret᷑ ⁊ nõ atten

deret ad illud qðᷣ pferret TInð Baſilins
dicit. ꝙ eſt diuinũ auxilium imploꝛandũ
ne remiſſe nec mẽte huc illuc euagãte oꝛa

fſo fiat.eo ꝙ talis non ſolum nõ impetra/

bit quod petit.ſed ⁊ magis deuʒ irritabit.
Sed in contrariũ arguit᷑ quia ſancti viri
in oꝛatione quandoq; euagationẽ mentʒ

patiũtur. iuxta illud ſupꝛa allegatũ. Coꝛ

meũ dereliquit me Igit᷑ ꝛ. Pꝛo reſpõ
ſione Sciendũ eſt pꝛimo.qꝙ aliquid dici
tur requiri ſeu neceſſariũ ad aliud dupli/
citer. Uno modo ꝑ qnod melius ꝑnenit᷑
ad finem.⁊ ſic attentio oꝛatõni neceſſaria
eſt. Alio modo dicitur aliquid neceſſari/
um ſine quo res non poteſt conſequi ſuũ
effectum. Triplex autem eſt effectus oꝛa/

tionis ſiue finis. Pꝛimus quidem com

munis omnibus actibus caritate foꝛma

tis quod eſt mereri.⁊ quantũ ad bunc et/

—

4

lodeſ

feetul
niure
ſionen
gliqui
tioner
risae
temo⸗
trare.
guid
puime
faaneec
dictt
nonat
ſſenti
ſctom
tonecea
cudic
Gan
ſcon
plerp
tedin
ten
(QAth
toni⸗
ſpüͤnt
kilge
poſtut

Ntent
onnriä
codot
1o.D.
gtun
Pime
catn
eſten
tbel
Bal
Cto
leste
Pon
Potes
nenoh
ledt
goehn
fint
cinde
bidenn
honet
natunn

We.
Gana
InN
rege.

de oꝛatione vominica

fectum ſiue finem non de neceſſitate reqͥ/
ritur ꝙ attentio ſit ↄtinua per totam oꝛa/

tionem.ſed virtus pꝛime intentionis qua
aliquis ad oꝛãduʒ accedit reddit totã oꝛa
cionem meritoꝛiã ſicut et in alis merito/

rijs actibus contingit. Secundus au

tem oꝛationis effectus ⁊ eippꝛius eſt impe
trare.⁊ ad hunc etiã ſufficit pꝛima intẽtio
quã deus pꝛincipaliter attendit. Si autẽ

pꝛima intentio deſit oꝛatio nec eſt merito
ria nec impetratiua. Et ad hũc intellectũ

dicit Bꝛegoꝛius. Illam em̃ oꝛationẽ deꝰ

non audit.cui ille qui oꝛat non intendit.

LTCercius aũt effectus oꝛationis eſt quẽ

p̃ſentialiter efficit ſcʒ q̃dam ſpiritualis re
fectio mentis.⁊ ad hoc requiritur in oꝛa/

tione continua attẽtio. Unde de hoc fru

ctu dicit apłus.j.Coꝝ.xiiij. Si oꝛem lin/
gua mens mea ſine fructu eſt. Hic tamen
ſecundo notandũ eſt ꝙ oꝛatiõi vocali tri/
plex poteſt attentio adhiberi Una qua at
tẽditur ad verba ne in eis erret᷑.Alia qua

attenditur ad ſenſum qui ꝑ verba ſignifi/

catur.Tercia qua attendit᷑ ad finem oꝛa/
tionis ſcʒ ad deum.in quem ꝑ oꝛationem
ſpũaliter aſcendit᷑.⁊ ad rem pꝛo qua oꝛat
⁊ iſta eſt maxime neceſſaria ⁊ hanc habeꝛe
poſſunt etiam vydiote.⁊ qũq; vt dicit Hu
go de ſancto victoꝛe in tantũ abũdat hec

attentio qua mens in deum fertur vt etiã

omniũ alioꝛũ mens obliuiſcatur. Ter
cio notandũ eſt ꝙ duplex eſt mẽtis euaga
tio. Una que fit ex pꝛopoſito.⁊ hec eſt pec
catum.⁊ hec impedit oꝛatiõis fructũ.ma
xime ſi euaget᷑ mẽs ad aliqͥd quod eſt pec/

catum. vel fini oꝛationis ↄtrarium. Alia

eſt euagatio mentis que fit pꝛeter ꝓpoſitũ.
⁊ hec oꝛationis fructum nõ tollit. Unde

Baſilius dicit Si vero debilitatꝰ a pec/

cato fixe nequis oꝛare.quantũcunq; po/
tes teipſum cohibeas ⁊ deus ↄgnoſcit.eo
ꝙnon ex negligentia ſed ex fragilitate nõ
potes vt opoꝛtet aſſiſtere coꝛam eo. Unð
mens humana ꝓpter infirmitatem nature
lapſe diu in alto ſtare non poteſt.quia põ
dere humane fragilitatis ad inferioꝛa de
pꝛimit᷑.⁊ inde contingit ꝙ ipſa dum oꝛan
do in deum aſcendit per ↄtemplationẽ ſu
bito euagatur ꝑ quandã fragilitatẽ ⁊ hoc
non eſt peccatũ.quia nõ ex electione ſʒ ex
naturali ĩfirmitate ꝓcedit.Et per iſta pa/

tet reſponſio ad iſtud pꝛimũ dubium

Quanti adſecundi queſtionẽ arguit

pꝛimo oꝛatio vocalis nõ ðᷣbeat eſſe diu

turna.quia Math. vj. dicik. Oꝛantes no
lite multum loqui.Et ibidẽ chꝛiſtus mo
dum oꝛandi p̃fixit bꝛeuem.et ſine verboꝝ
ꝓlixitate ꝑ inſtitutionem oꝛationis dñice
ergo nõ videt᷑ licitũ vltra oꝛationẽ pꝛotẽ/
dere nec terminos a deo pᷣfixos tranſcen/
dere.quod ꝓhihet᷑ Exo.xvij. Sed cõtra

eſſe videtur qð dicit᷑ Lu.xviijiopoꝛtʒ ſem

per oꝛare ⁊ nunq; deficere.Et.j.ad Theſ
ſal.v. Sine intermiſſione oꝛate. Pꝛo
reſponſione pꝛimo notandũ eſt.ꝙ duplex
eſt oꝛatio.ſcʒ cõmunis et ſingularis. Cõ/
munis q̃ ꝑ miniſtros eccleſie in ꝑſona po
puli deo offert᷑. ⁊ talis debet eſſe vocalis.
vt populo ꝓ quo fit ĩnoteſcat.Oꝛatio vᷣo
ſingularis eſt que fit a ſingulari ꝑſona q̃/
cunq;.ſiue pꝛo ſe ſiue pꝛo alijs.⁊ ð tali nõ
eſt neceſſe ꝙ ſit vocalis. Hoc tamẽ eſt ex/
pediens tribus de cauſis.Pꝛimo ad exci
tandũ ſanctũ deſiderium⁊ interioꝛem de
notionẽ qua mens eleuatur in deũ Vnð
Augꝰ dicit ad ꝓbã.q verbis ⁊ alijs ſignis
ad augendũ ſanctũ deſiderium noſipſos

acrius excitamus.Et ideo hmõi vocibuſ

⁊ ſignis tantũ eſt vtendũ quantuʒ ſufficit
ad mentem excitãdũ. Sivᷣo mens ꝑ hoc
diſtrahatur vel qualitercũq;ʒ impediat᷑ a
talibus eſt ceſſandũ.quod pᷣcipue illis cõ
uenit quoꝛũ mens ſine huiuſmodi ſignis
eſt ſufficienter deuota.iuxta illud pſalmi.
Tibi dixit coꝛ meum. exquiſiuit te facies
mea. Unde.j.Regũ.j.legitur.qꝙ anna loq̃
batur in coꝛde ſuo. Secundo cõueni/
ens eſt vox in oꝛatione quaſi ad redditio
nẽ debiti. vt ſcilicet homo ſeruiat deo Fᷣm
totum illud quod habet ab eo.id eſt nõ ſo

lum mẽte ſed ⁊ coꝛpoꝛe.⁊ hoc maxime cõ

uenit oꝛationi ſᷣm ꝙ eſt ſatiſ factoꝛia. Uñ
dicitur O zee vlti. Reddemus vitulos la
bioꝛũ noſtroꝛũ.⁊c. Tercio vtilis eſt vo
calis oꝛatio quaſi ex quadam redundan/
tia leticie anime in coꝛpꝰ Juxta illð pſal.

Letatum eſt coꝛ meuʒ ⁊ exultauit lingus
mea. Secundo notandũ ꝙ dupliciter

poteſt intelligi continuatio ſeu diuturni
tas oꝛationis. Uno mõ ſᷣm ſeipſam. alio
modo ſᷣm cauſam. Cauſa aũt oꝛatõis eſt
deſideriũ caritatis.ex quo pꝛocedere de/
bet oꝛatio.quod debet in nobis eſſe con/
tinuũ vel actu vel habitun. Manet enim
m 2

Habitus ſen virtus huius deſiderij in oĩ/
bus que ex caritate facimus. Juxta illud
O mnia in gloꝛiam dei facite.j.ad Coꝝ.x.
Etqᷓ;tum ad hoc oꝛatio debet eſſe ↄtinua
UVngde dicit Augꝰ ad ꝓbam. In ipſa fide
ſpe ⁊ caritate continuato deſiderio ſꝑ oꝛa
mus. Sed ipſa oꝛatio ẽm ſeipſam cõſide/
rata non poteſt eſſe cõtinna.quia opoꝛtet
alijs oꝑibo occupari. Et ſicut dicit ibideʒ
Auguſtinus. Ideo ꝑ certa interualla bo
rarũ ⁊ tẽpoꝛũ etiam verbis rogamus de/
um vt illis rerũ ſignis noſipſos ammone
amus.⁊ quantũ in hoc deſiderio ꝓfeceri/
muns nobuiſpſis innoteſcamꝰ.⁊ ad hoc agẽ
dum noſipſos acrius excitemus. Ter/
cio nofanduʒ eſt ꝙ quia vniuſcuiuſq; rei
quãtitas ðvᷣbet eſſe ꝓpoꝛtionata fini.ſicut

potionis qᷓntitas ꝓpoꝛcionat᷑ ſanitati. J

vtile eſt vt oꝛatio tã diuturna ſit q̃ntuʒ ex
pedit ad excitãdũ interioꝛis deſiderij fer/
uoꝛẽ.cũ vᷣo hanc menſurã excedit.ita ꝙ ſi
ne tedio ꝓlongari nõ poſſit.non eſt vlteri
us oꝛatio ꝓtelanda.Et ideo Auguſti. vbi
ſupꝛa appꝛobat ↄſuetudinẽ quoꝛũdã fra/
trũ in egypto.qͥ crebꝛas dicuntur habere
oꝛatiões.ſed tamen bꝛeuiſſimas ⁊ raptim
quodãmodo iaculatas.ne ſcilicʒ perꝓdu

ctioꝛes moꝛas euaneſcat ðnotio.atq; ebe

tur intentio. Et ſicut hoc eſt attendendũ
in oꝛatiõe ſingulariꝑ ↄparationem ad in
tentionẽ oꝛantis.ſic ⁊ in oꝛatiöe ↄmuni ꝑ
cõparationẽ ad deuotionẽ populi aſtãtis
Agd rationẽ ante opoſitam dicendum
eſt. ꝙ in oꝛatione.multa locutio phibetur
BSed vm ꝙ exponit Auguſtinus ad pbã.
Multũ loqui in oꝛando eſt rem neceſſa/
riam ſupfluis agere verbis Hã ⁊ de chꝛi/
ſto legitur ꝙ ꝑnoctauerit in oꝛatõe ⁊diu
tius oꝛauerit vt ſcʒ nobis pᷣberet exẽpluʒ
QLicet aũt ipſe chꝛiſtus oꝛationẽ domini/
cã bꝛeuẽ inſtituerit.nõ tamẽ hoc fecit qua
ſi illis verbis ſolũ vti debeamus in oꝛan/

do.ſed quia quibuſcunq; verbis vtamur

dqd illa ſola impetranda tendere debet no
ſtre oꝛationis intentio. Ad autoꝛitates

Agit poſt oppoſituʒ dicendũ eſt. ꝙ aliquis

ſemꝑ ⁊ ſine intermiſſione dicitur oꝛare et

nunq; deficere.vel ꝓpt᷑ cõtinuitatẽ deſide
rij caritatis actu vł hituvt dictũ eſt.vł qͥa
non intermittit qn debitis et ſtatutis tem
poꝛib oꝛet.Et ſic patʒ ad ſecundũ dubiũ
Quantũ ad terciam queſtioneʒ arguit

virtutem reſpectu

pꝛimo q oꝛatio non ſemp tantũ meretn

tum per eã petitur.quia Paulus licʒ ſan/⸗

ctus eſzʒ oꝛauit a ſe remoueri ſtimulũ car
nis ⁊ tamẽ hoc obtinere nõ meruit. Igit
⁊c̃. Ded oppoſitũ videt᷑ ex illo dicto chꝛi
ſti. Si quid petierit patrẽ in nomĩe meo
dabit vobis. Jo. xvj. Pꝛo reſponſione
pꝛimo notandũ ent; oꝛatcio duplicẽ habʒ
dectu futuri ꝓfectus ſcʒ vir/
tutem merẽdi et virtutẽ impetrandi.Oꝛa

tio aũt ſicut ⁊ quilibet actus meritoꝛiꝰha

bet efficaciam meꝛendi inq;tum ꝓcedit ex
radice caritatis.efficaciam aũt impetran
di babet ex radice diuine liberalitatis.qꝛ

deus ideo nos ad petendũ inducit vt libe
raliter det. Unde Augꝰ dicit li.de verbis

dñi. Non nos hoꝛtaret᷑ vt peteremus niſi

dare vellet Et Criſoſto.ſuꝑ Math. Nũ

q; oꝛanti beneficia denegat.qui vt oꝛãtes

non deficiant ſua pietate nſtigat. Se/

cundo notandũ eſt.ꝙ meritũ oꝛatiõis qñũ
q; ad aliud pꝛincipaliter reſpicit q; ad il/
lud quod petitur.qꝛ meritũ oꝛationis pn
cipaliter reſpicit ad beatitudinẽ.ſed peti/
tio oꝛationis qñũq; directe reſpicit ad ali/
qua alia. Si ergo illud quod aliquis pe
tit oꝛando non ſit beatitudo vel ad beati/
tudinem vtile.non meret᷑illo.ſed qñq; ſi
oꝛando meritũ amittit ſcʒ ſi petat comple
mentũ alicuius peccati.⁊ hoc non eſt pie
oꝛare.Si vᷣo illud qð petitur nõ eſt neceſ
ſarium ad ſalutẽ nec manifeſte ſaluti con
trariũ.tunc licet oꝛans poſſit oꝛando me
reri vitam eternam. quandoq; tamẽ non
meretur obtinere illud quod petit. Unoð

Augꝰ in li.ſnĩiaꝝ ꝓſperi. Fideliter ſuppli⸗/

cans deo ꝓ neceſſitatibahuiꝰ vite ⁊ miſeri

coꝛditer audit᷑ et miſericoꝛditer nõ audit᷑

Quid em̃ infirmo ſit vtile mag nouit me
dicus q; egrotus. Et ꝓpter hoc Paulꝰnõ
eſt exauditꝰ petens amoueri ſtimulũ car/
nis.qꝛ nõ expediebat.Si aũt illud qdð pe

citur ſit vtile ad beatitudinẽ hoĩs q̃ſi ꝑti/

nens ad eius ſalutẽ meret᷑ illud nõ ſolum
oꝛandeo ſed etiã alia oꝑa meritoꝛia facien-
do.⁊ ideo accipit quod petit.ſed tamẽ qũ
debet acciꝑe.Quedã em̃ nõ negant᷑.ſʒ vt
ↄgruo dent᷑ tꝑe differunt᷑.vt dicit AuguR/
ſtinus ſuꝑ Johannẽ.Sed qꝛ tñ boc im/
pediri põt ſi in petẽdo nõ ꝑſeueret.idðᷣo ad
hoc opoꝛtet ꝙ ꝑſeuerant᷑ oꝛet. Et ꝓpter h
dicit Baſilius.Ideo qñq; petis et nõ g%

chiti
mnt
dekkit
airifi
nonp.
nam
ſenpe
ſtinne
lis te.
noau
etdat
oare
toen⸗
gitor⸗
cutne
guige
ſmpen
füne
kome
ggul
moe
ſti
ornn
orn
lltg
ſum
llise
buo⸗
petit
ten⸗
dume
nge
foti
e⸗
te
re.
oꝛan
eſty
Ulue
virt
rium
ſolun
bllinen
lenine
Rone
ugn⸗
Pcan

biuin

ſceio

nonſt
guam

ſtkin
igſon/
nläͤcar
ochi
Mweo
chnnſone
Mleih,
uch
nite
Lnpern
lun
aulbe
Reyabis
moi
Benfi
uoins
. Oe
tösci
nöd
wonsn
d
lhuse
Mn⸗.
giſc
vonpee
dck
ſtnecd
uti
ncone
meton
1.,0
ei⸗
rimle

röadt

nonue

oubi
nulör/
goe⸗

i e
6ſolum
ſacien/
ameqn

ntßR.
Ange/
bocim/

io
e⸗
thöt

de oꝛatione dominica

cipitis. quia ꝑperã poſtulaſti vel infideli/

ter vel leuiter.vel nõ ↄferentia tibi.vel qꝛ
deſtitiſti. Sed qꝛ adhuc hoc poteſt impe
diri ſi nõ ꝓ ſe petat ſed pꝛo alio.ex eo ꝙbõ
non põt alteri mereride ↄdigno vitã eter
nam.nec ea que ad eã ꝑtinent ꝓpter qð nõ

ſemꝑ exauditur qͥ p alio oꝛat. Uñ Augu/
ſtinus ſuꝑ illud Joh.xj.Si quid petieri

tis ⁊c̃.dicit.Exaudiunt᷑ omnes ꝓ ſeipſis.

nõ aũt ꝓ oĩbus.ideo nõ vtcunq; dictum

eſt dabit. ſed dabit vobis.Et idcirco ꝓ ſe

oꝛare ponit᷑ cõditio quarta ad hoc ꝙoꝛa/
tio exaudiatur requiſita. Non qͥdem con/
ditio requiſita ad effectum merendi ſed ſi

cut neceſſaria ad efficaciã impetrãdi. NHã
quãdoq; cõtingit ꝙ oꝛatio ꝓ alio facta nõ

impetrat.etiã ſi fiat pie ⁊ ꝑſeueranter et de

ꝑtinentibo ad ſalutem ſcʒ ꝓpter impedimẽ
tum quod eſt ex parte eius ꝓ quo oꝛat᷑.iux
ta illud Hiere.xv. Si ſteterit moyſes ⁊ ſa
muel coꝛã me nõ eſt anima mea adppłum

iſtũ. Nihilominus tñ meꝛitoꝛia eſt oꝛatio

oꝛanti qui ex caritate oꝛat. Juxta illud. et
oꝛatio mea in ſinu meo cõuertet᷑ Ubi di/ onẽ.x ndulgetiaꝝ Datũ Baſili⸗
no dñi M. cccc. xiiij. meſis iulij. die ſexto.
ſum fruſtratus mea merceÄde. Expꝛedgi RIi=

cit gloſa.Et ſi eis nõ ꝓfuit.ego tamẽ non

ctis ergo colligunt᷑ quatuoꝛ ↄditiones qͥ/
bus ↄcurrentibo ſemꝑ aliqs impetrar qð
petit.ſcʒ.q; ꝙ ſe petat.⁊ neceſſaria ad ſalu/

tem. ⁊ pie.⁊ ꝑſeueranter. Tercio notan
dum eſt. ꝙ pie petere vel oꝛare nõ impoꝛ
tat ꝙ oꝛatio ex habitu pietatis ſeu virtutꝭ

fiat.ſicut apud Areſtotilẽ iuſte agere ĩpoꝛ
tat ex habitu iuſticie agere ꝓpter quod di
cit.ꝙ aliud eſt iuſte agere.aliud iuſtũ age
re. Nam iſto mõ non poſſet peccatoꝛ pie

oꝛare qͥ non haberet habitũ caritatis que

eſt virtꝰ pietatis.vt dic glo.ij. Thi.iij.ſuꝑ
illud. Habentes qͥdem ſpeciem pietatis.

virtutẽ aũt eius abnegantes.cuius cõtra
rium ſupꝛa dictũ eſt. Nec etiam pie oꝛare
ſolum impoꝛtat petere aliqͥd ad pietatem
ꝑtinens.quia ſic petere ꝑtinentia ad ſalu

tem includeret pie oꝛare.⁊ ſic nõ eſſent cõ
ditiones diſtincte. Sed vltra illð impoꝛ

tat ꝙ petatur ex pio deſiderio.et ſic poteſt
peccatoꝛ pie oꝛare.ſicut iniuſtꝰ carens ha
bitu iuſticie poteſt iuſtũ velle⁊ ex iuſto de

—

ſiderio. Sic ergo q;uis peccatoꝛũ oꝛatio

non ſit eterne ſalutis meritoꝛia.tamẽ illis
quattuoꝛ conditionib obſeruatis põt eẽ
Impetratiua.quia meritum quaſi quodã

modo ĩnititur iuſticie. ĩpetratio aũt ĩnitit

miſericoꝛdie.qᷓ;uis tamẽ vtraq; ſit ex libe

ra acceptione ⁊ gratuita liberalitate diuu
na. Liget ů̊ peccatoꝛ oꝛando nõ meraa
tur gratiã.quia oꝛatio ſicut nec aliqͥs aliꝰ
actus eſt meritoꝛia ſine gratia gratum fa

ciente.tñ oꝛatio qñq; impetrat gratiã gra
tum facienteʒ. Juxta illud Qu.xj. Pat᷑ ve
ſter de celo dabit ſpũm bonũ petentiboſe

„

Hec tñ ĩpetratio ꝓcedit ex aliqua gfr̃a q̃ſi

v. . 8 .

ex gratuito dono. quia vt dicit Augein li

dã donũ dei. Et ꝑ iſta patet reſponſio ald
tercium dubiũ. Hecꝗg de oꝛatiõe ad p̃ᷣ

ſens ſufficiãt ex doctria ſanctoꝛũ bꝛeuiter
Erplicittractatus de oꝛatione dñicia.

Uncipit oꝛatio dñica anagogice ero
ſita a reuerendiſſimo patre ac dno.domi
no P. de Aill vaco cardiali ? apoſtoliceſſie
dis legato. Qui ↄceſſit oĩbus deuote oꝛã

tibus p pace eccleſie ? dicetibo hanc oꝛati
onẽ.xl. dies indulgetiaꝝ Datũ Baſiliein

tuum. Heu me miſerü. hen miſeꝛabilere
Sgnũ meu beu diuiſum ⁊ deſolatu regnnz

gter noſter qui

5 Sin celi. O pater ſouialet

ccaritatiui amoꝛis pagatiõeʒz.

vtinã mihi miſero ſic tue amoꝛoſe carita

tis gemine gratiã infundas.vt filtꝰtãtipa
tris efficiar.O noſter q te nobis dare noõ

ceſſas ꝑ largiſſimã tue bonitatis diffuſio

nem. Utinã ꝑ intimã ardẽtiſſimi amoꝛis

adheſionẽ vere tuus dici merear.O qͥ es

in celis.id eſt in ſanctis ꝑ ſpecialẽ tue gra
tifice illuſtrationis habitationẽ.vtinã mi
ſerabilis aĩa mea tibi ſitcelũ clarum ⁊ nitt
dũ.ac varijs vᷣtutũ ſyderiba adoꝛnatuʒ v

tue ſancte habitatõnis dignus hoſpes in

.

uneniar Sanctifi

cte pater vytina ſanctũ nomẽ tuũ quod eſt

pater huiuſq; ſancti nomis vera cognitö
ſanctificet᷑.i.ſine terra vel obſcuritate ter
rena in meclarificet᷑.qð vtiq; fiet cumpho
metne ardoꝛe et ardentiſſimi amoꝛis tui

flamma ſucceſum a terrenis fecibo fediſq;
obſcuritatib purgabit Aauelatregnuz
lere

29

1. 7
„„
8 4. 5
„
8

Deuota meoitatio

anie mee. in quo ſepe habitare et regnare
vult nũc ſuꝑbia.nunc inuidia.nunc ana/
ricia. nunc luxuria.alioꝛũq; vicioꝝ hoſti/
lis rabies.ſed nolo regnare in me niſi teo
rex potentiſſime. Ideo deſidero vt adue/
niat regnũ tuũ.vt ↄtra regnum meũ qð ẽ
regnũ peccati ⁊ miſeꝛie adueniat regnum
tuni quod eſt virtutis ⁊ gratie.⁊ tandeʒ re
gnſi tuũ quod erit felicitatꝭ ⁊ gloꝛie. Tũc
aüt in me vere regnabis ſi in hoſpiciũ aĩe
Hir inpabin tio na moꝛis vehementis
adueneris Yiat voluntas tua ſicut in ce
lo et in terra O rex regũ.o iuſte iudex oĩ
um qui nõ niſi iuſte vis et quicqͥd vis po/
tenter efficis.vtinã voluntas tua id eſt vo
luntatis tue pᷣceptũ ſicut fit in celo ſic fiat
in terra.hoc ẽ ſicut in celo ab angelis et be
atis ſpiritibi. ſic in terra ab hominibo ĩiple
atur. Tũc aũt implebit᷑ in me ſi ſic diligã
te.vt indiſſolubilis amoꝛis glutino tibi v
nitus adhereã.⁊ abiectis cõtrarijs volun
tatibus tue ſoli iuſtiſſime voluntati cõſen
tiã. Panẽ noſtrũ quotidianuʒz da nobis
odie O pater eterne da filijs tuis panẽ
tuu eternũ.⁊ fac de pane tuo eterno panẽ
ſuũ quotidianuz. Da nobis hodie in hoc
miſerabili tempoꝛe vnde tãdez paſcamur
in illa mirabili eternitate.Dabis aũt hũc

panem ſi tui ꝑfecti amoꝛis dulcem dede-/ R

ris refectionẽ. O vtinã hoc pane quo ĩ pa
tria vinunt angeli ⁊ anime beate.in huiuſ

miſerabilis vite via merear refici.⁊ de li

cis comedere que cadũt de mẽſa dũi mei.
Da mihi dñe da mihi ſeruo tuo hunc pa
nẽ hodie hoc eſt nũc ſine dilatione.qꝛ vᷣe

inqͥ etũ eſt coꝛ meũ donec reficiathoc cele

ſti panc kec immerito.qm̃ ideo quotidi/
anus dicit᷑.quia qᷓntũ plus ↄmeditur tan
tum q̃tidiano deſiderio amplius abheti.

Et dimitte nobis debita noſtra ſi
nos dimittimꝰ debitoꝛibe noſtris O pijſ

ſime ac miſericoꝛdiſſime pater. dimittes
vticq; nobis filijs tuis ðbita et peccata no
ſtra ſi nos ob amoꝛem tui patris noſtri di
miſerimus debitoꝛiby noſtris fratrib no
ſtris peccata ſua. O vtinaʒ hoc in me fieri
noticia expimentali mentaliter ſentiã.qðᷣ
oĩno eſſe nõ poteſt niſi temultum ardẽter
Diligã. vt de me verũ ſit quod a te dictum
eſt. Dimiſſa ſunt ei peccata multa.qm̃ di

tlonem. O bone deus qui bonoꝛũ inſpi/

ratoꝛ ⁊ intẽtatoꝛ maloꝝ es.vtinam nõ me
inducas.hoc eſt ĩduci ꝑmittas in male tẽ
tationis cõſenſum. Quod vtiq; ꝑ me a te
eſſe impetrandũ non in mea ſed in tua vir
tute ſecurus fideliter ↄfidã.ſitibi ꝑ amo/
rem intimũ firmiter adhereã Sed libe/

ra nos a malo Non ſolum a malo pᷣteri/

toꝝ debitoꝝ.nõ ſolũ a malo pᷣſentiũ tenta
tionũ ſed etiã a malo futuraꝝ penarũ.nec
ſolũ a malo pene inferni ſed ⁊ purgatoꝛij.
Da mihi dñe hoc petere nõ tam foꝛmidie
pene q;ᷓ virtutis amoꝛe Da mihi hoc appe

tere nõ tam timoꝛe penalis afflictionis qᷓ
deſiderio tue facialis viſionis. Da vt nõ

tantũ timeã penaꝝ toꝛmenta quantũ ꝑdi⸗/
tionis aut ꝓlongatiõis tue finalis fruitio
nis detrimenta.O vtinã flamma amoꝛis
tui hoc in me efficiat.vtinã peccatoꝛũ me
oꝛũ rubigines ſic exurat vt in moꝛtis exi/
tu ſpũs meꝰ penitꝰexpurgatꝰſine vlla dila
tione ad te diu deſideratũ aſcẽdat. ⁊ ſic li⸗/
beratus ab om̃i malo frui valeat ſummo
bono. Quod tu pᷣſtare digneris qui viui
regnas in ſecula ſeculoꝛũ Amen.
FErplicit de oꝛatione dñica.

Seęgquit᷑ ꝗdam deuota meditatio ſuꝑ
xiiij.menſis Julij. die. xij. ab eo
etro. qui eam deuote dicenti⸗
eſt.xl. dies indulgentiau.

Bgitanti mi
c hio ſanctiſſima virgo ma
ter maria. Mater. nõ en/
iuſcũq; ſed dei.mater vni
ggeeniti ⁊ coeterni dei patrꝭ
filij. Cogitanti mihi peccatoꝛi.tuo tñ.licgy
indigno ſeruitoꝛi ⁊ deſideranti anio cupi
enti ad laudẽ tuã aliqd dicere.ſtupet mes
ad hoc inualida.nec habet indigna ligna

mea tuis digniſſimis aurib verba digna

ideo merito nõ mea.ſed angelica verba ti
bi pfero dicens Aue gratia plena domi/

nust . .
Aecata mater et ĩnupta vᷣgo.qͥd ſa
o cre aures tue audire pñt iocundiꝰ
IzIz recipe ſuauiꝰ.qͥd benigniꝰ ae/
ceptare qᷓ; verba hec angelica. Quibo gra

tiſſime ſalutarꝭ Aue.quibo digniſſime cõ⸗

medaris. gratia pleng. Quiby dulciſſime
cõſolaris.dñs tecũ.O igit verba gꝛatiſſi⸗

1.
mint
web
ſinis
lterp
oneſe

loꝛr v⸗
Babr
ni⸗
gicno
here⸗
ninag/
nolise
cign⸗
ſifin
ls
turch

ſr
me
lutn

g
uur,

4

ghatio
cegdes
c(clood
toege
meri

⸗
dine
Gd⸗
ſelaf
ſupie
Pncip
lenre

4

mmo⸗
cep

hro
hinmoe

nacs.

eneree

fiohun

oͤne
llen
eate
Nr.
mno⸗
lhe,
⸗
üten
minec
Ctoꝛi.
nmicie
espe
onioi
il
uitio
woris
üne
is er⸗
ola
zſel⸗
amdo⸗
ni

coꝛde.plena in oꝛe.plena ĩ oꝑe.S

ſuper Aue Maria

ma. verba digniſſima. verba dulciſſima.
merito deuotis coꝛdib inſcribenda.pijs
vocibo depꝛomẽda.tuis quoq; clementiſ
ſimis auriboa nobis licet peccatoꝛibo hũi
liter ꝓferenda.⁊ cum infatigabili deuoti/

one ſepius repetenna.
Abgiigit᷑ o clemẽs Maria tuaʒ g
a tiſſimã ſalutationẽ Aue. Nulla ti
bie eſſe poteſt gratioſioꝛ acceptabi
lioꝛ ve ſalutatio ea quã deꝰ ꝑ angelũ ſuũ
BGBabꝛieleʒ tranſmiſit de celo.Aue inqͥ tO
virgo ſalutifera q̃ eue maledictionẽ in bñ

dictionẽ tranſ ferens.ſola eſſe meruiſti ſi/
ne ve. Meruiſti qͥdẽ.nõ tua iuſticia ſʒ di/

uina gratia vt ſola eſſes ſine ve culpe ve/

nialis et moꝛtalis.⁊ vt pie creditur etiam
oꝛiginalis.vt inſuꝑ ſola eſſes ſine ve miſe

rie finalis.hoc eſt pene purgatoꝛie vel ĩfer
nalis vt tibi merito a ſponſo tuo intelliga
tur eſſe illud dictũ in canticis.Tota pul/

fa csamica men macula ne in te. wer
banc ergo gratiſſimã ſalutationẽ te depꝛe
coꝛ vt mihi ſeruo tuo impetres gratiaʒ ſa

lutarẽ.vt ſic tibi dicam Aue.ꝙa te liberer
a ve.non ſolum pꝛeſentis culpe ſed etiã fu

ture miſerie Amen.

Lai⸗ deindeo ni Haria tuaz di
a gniſſimã ↄmẽdationẽ.gratia ple/
na.O q́; magna ⁊ admiraãda dði di

gnatio.dignaq; virgini cõmendatio. Ec
cea deo mittit᷑ angelus ad virgineʒ ab ex
celſo ad humilẽ.a domĩo ad ancillã.a cre
atoꝛe ad creaturã. Cui tñ non ex creature
merito ſed ex creatoꝛis dono ſubito dicit᷑.

rati Per hanc igit᷑ gratie plenitu/

dinẽ.per hanc tuã gratuità dignitatẽ.tuã

qʒ digniſſimã cõmendationeʒ quã nõ a te

ſed a filio tuo nüciãte angelo recepiſti.te

ſupplex exoꝛo vt huius plenitudĩs gr̃e me

ꝑticipẽ efficias.et apð filiũ tuũ acceptabi

iem reddas Amen..
ULai deniq; o dulcis Maria tuã

a dulciſſimã ↄſolationẽ.dñ

WMWMWMagna valõ dulcedo. dulcꝭ m
tum oↄſolatio tibi eſt qꝛ gr̃a plena.Plena ĩ
3 oĩno
ↄſolatio dulciſſima nõ ſolum tibi ſed toti

hũano generi.qꝛ dũs tecũ.nã ⁊ iõ gr̃a ple
na es. ꝛ dñs tecũ eſt. Cecũ vtiq; nõ ſolũ
. Fnel vt eſt in ceteris ſanctis.ſed tecuʒ

ſpecialiter in vtero. vt ex tep totius gene/
ris humani redẽptiõeſibi carnẽ aſſumat.

ſocremozn⸗ ſalutarẽ generatõeʒ. qꝛ b
.i

⁊ vnus dei ⁊ virginis filiꝰ verns de eter⸗
naliter tꝑaliter hõ fiat O magnũ et admi
rabile ſacrament dñis teci 95 lolui diſs
filius quẽ carne tua induis.ſed dñũs pater
qͥ genuit quẽ ↄcipis ⁊ dñs ſpũſſanctus ex

quo ↄcipis.qͥ tuũ cũ patre ⁊ filio ſanctifi/
cat vterũ.ipſiq; pariter in te reſerant geni

tale ſecretũ.⁊ miro mõ reſernant virgina
le ſignaculũ.O totiꝰ mũdi melliſlua dul/
cedo.ſalutiferaq; cõſolatio. Per hanc nõ
ſolũ tuam ſed etiã noſtrã ↄſolationẽ dul/
ciſſimã te virgoꝛ mater imploꝛo.vt dñs qͥ
eſt tecũ ꝑ ſpeciale illa aſſiſtentiã eſſe digne
tur mecũ ꝑ ſpũalẽ gratiã.vt ſim tandẽ ſe/
cum per finalem gloꝛiam Amen.
Ebg pᷣmiſſe angelice ſalutatõi quã
ſ nunciꝰ Gabꝛiel ita ↄcluſit bũdi
J E tel in mulier lolenia ſalutatio
nẽ ſctẽ Eliʒabeth deuotio xpᷣiana ſubiun
git dicẽs ⁊ bñdictus fructus ventr tui
Hico gloꝛioſa dũa tria tue excellẽtie pui
legia video ſignãter eſſe notata Pꝛimo.
qͥdẽ tuã ſingularẽ ꝑfectionem. bñdicta tu

Deinde tua ſpecialẽ electiõeʒ.i mulieril.

dict? fruct' vẽtris. Uẽtris inquã.nõ cuiꝰ
cũq; ſʒ tui. Uẽtrꝭ vtiq; vᷣginei.ſed diuina
hũanaq; ꝓle fecũdi. Uentrꝭ deniq; p hac
mrna fecũditate ĩ celis ab angelis ⁊ ĩ ter/
ris ab hoĩbus vencrani.
Ui igit᷑o regia celi.⁊ in his ᷣbis
a letare.cũ audis pᷣnilegia magniti
ca qb celeſtis regꝭ munificetia te

dotauit Audi tuã pꝑfectiõeʒ ſingularẽ.bñ

