ſiua tantũ.non eſſet in ſua libera poteſtate
velle et non velle pꝛeſente obiecto quia nõ
eſt in poteſtate paſſiui pati ⁊ non pati pꝛin /

cipio actiuo diſpoſito ⁊ ſufficienter appꝛo/
ximato. Secunda eſt ꝙ volũtas eſt paſ
ſiua non ſolum ab obiecto ſed etiam ab in/

tellectu.a ſenſu.⁊ appetitu ſenſitiuo.De ob
iecto patet quia eſt cauſa partialis volitio/
nis vl nolitionis. De intellectu patet.quia
noticia intellectualis concurrit ad actꝰè vo

luntatis vt aparebit ex dicendxis. De
ſenſu autez ⁊ appetitu ſenſitiuo.patet quia
ſenſus mouet intellectũ cum repꝛeſentat ei

ſpeciẽ mediãte qua mouet᷑ ad intelligendũ
Appetitus etiã ſenſitiuus iᷣm mouet cum

de ſuo obiecto ſepe intellectus aliter ⁊ alit

iudicet.ſcðᷣʒ qð appetitus ſenſitiuus eſt ali /
ter. aliteraffectatus. Unde dicit᷑ ſcðᷣo re/

thoꝛice.ꝙ non eadẽ videntur amantibset
odientibo.neq; iratis ⁊ manſuete ſe haben/

tibus. Sic ergo ſenſus ⁊ ſenſitiuus axpeti

tus pᷣmo mouẽdo ipᷣm intellectũ mediãte
ipᷣo mouet voluntatẽ.qꝛ voluntas nata eſt
moueri ⁊ diuerſificari quo ad eiꝰ actũ ſcðᷣʒ
alterũ ⁊ alteꝝ intellectiudiciũ. Tertia

eſt ꝙ volutas nõ ſolũ in ſeip̃am actiua ẽ vo
litõis vł nolitõis.ſʒ etiã mediãtib actibi ill

actiua ẽ in ĩtellectũ.ĩ ſenſuzʒ.⁊ ĩ apetitũ ſen

ſitiuũ. ð ĩtellectu. ⁊ p ↄns a foꝛtioꝛi ð ſenſu
patz ꝓpoſitũ.qꝛ aliter amoꝛ ⁊ odiũ non pe

Tertia pars. de conditionibo volũta⸗

Anteq; vero inquiranque ſit foꝛma/
lis ratio huius libertatis.enumerande ſũt

ncrie
Pore
ſenun
ggnil
gſenſa
lberee
Volen
lame!
ſnali
qvis⸗
ſmnuta
neg
perin
liin
tun⸗?
ſßavo

ſiino

Gita
r
gno
ſeia
pꝛin
ls
obie
n
on
eſtn.
lcei⸗a
ler
ſcoi⸗
Mne
gnoe
luden
Vvole

eißr

lunt
kelle
um.

velle

ſub⸗
clen

a
nolle

nali
Gob
ſnp
hoͤa
glan

le
eecu
N
dlig

nerterent iudiciũ.cupoppoſitum exꝑimur.

Poteſt ergo volũtas mouere intellectuʒ ⁊
ſenſum.nõ tamẽ ſic ꝙ; ſimplicit᷑ per ſuũ im/
periũ ſine alio motiuo poſſit in eis cauſare
aſſenſum vel diſſenſuʒ;. quia tũc poſſemus
libere aſſentire vel diſſentire quibuſcunq;

vellemꝰ.quod experimur eẽ falſum. Sed
tamẽ poteſt hmõi aſſenſum vel diſſenſum
in aliquibo partialiter ↄcauſare.⁊ ꝑ conſe/⸗
quẽs appetitũ ſenſitiuũ mouere.cũ nat᷑ ſit

imutari ab ĩmutatione iudicji. Quar/

ta ẽꝙ volũtas ñ fertur in incognitũ.qꝛ ap/
petitus animalis differt ab appetitu natu/

rali in hoc ꝙ nõ fertur ĩ obiectũ niſi cogni
tum. Appetitus aũt anĩalis rõnalis qui eſt
ipᷣa volũtas differt ab appetitu animali ſen
ſitiuo.in hoc ꝙ nõ fertur in obiectũ niſi co
gnitũ cognitione intellectuali. Uolũtas g̊

dicitur appetitus cognoſcitiuꝰ.nõ quia co
oſcaten quantũ ei ↄuenit ratio appetitꝰ
ed quia actus ipᷣius conſequit᷑ cognitiõeʒ

pꝛimã ſui obiecti. Quinta eſtꝙ volun/
tas nõ fertur in malũ in quãtũ malũ quia
obiectũ appetitus eſt bonũ vel aparẽs bo/
num. ideo nõ poteſt velle illud in quo nul/
la apparet ĩtellectui ratio bonitatis.nec po

teſt nolle illud in q̊ͥ nulla apparet ratio ma

licie ſeu fugibilitatis. licet poſſit itlud non

velle ⁊ actũ ſuũ differre vt pꝛius fiat inqui
ſitio ſi apparenti bonitati ſit aliqua malicia

ↄſequens velↄnexa. Poteſt tamẽ velle illð
gquod aliquo modo apparet malũ.⁊ nolle il

lud quod aliquo modo apparʒ bonũ.ſicut

yvelle adulteriũ ratione delectatõis. vł nol
le ipᷣm rõne inhoneſtatis. Nõ poteſt g̊ vo/

luutas velle ↄtra vel pᷣter totale iudiciũ in

tellectus.licet contra vel pᷣter ꝑtiale iudici

um. Non em̃ poteſt ſic ad opꝓpoſita.ꝙ poſſit

vyelle malũ ſub rõne mali.aut nolle bonuʒ

ſub rõne boni.ſʒ põt nõ velle quod pma fa

cie apparet bonũ.⁊ non nolle qð pma facie
apparet malum.⁊ etiã poteſt illud velle aut
nolle in quo ſimul aparẽt rationes boni⁊
mali. Sexta eſt ꝙ volũtas licet poſſit
ab obiecto allici ⁊ difficultari.nõ poteſt tñ
ſimpliciter cogi. Ratio aũt quare volũtas
noõ cogitur bono. ſicut intellectus vero.ab
aliquibe eſſe dicit᷑ quia nihil eſt ita bonum
ſaltẽ pᷣterbonũ pmũ.in quo nõ ſit aliquid ĩ
pfrfectionis.aut ſalteʒ apparere poſſit. Jdeo
voluütas tali bono nõ cogit᷑ adherere. Sʒ
aliquid eſt ita verũ,ꝙ in eo nihil eſt aut ap

deanima

paret eſſe falſitatis. ideo tali vero intellect
cogitur aſſentire Hec aũt ratio perſuaſiua

eſt non euidens.

Quarta pars.de inquiſitione libertatꝭ.

Hijs ergo pꝛeſuppoſitis inquiramꝰ in
quo conſiſtit foꝛmalis ratio libertatis.nõ

tamen intelligamus voluntatẽ ſic eſſe libe
raʒ ꝙ libertas ſit aliqua res ab ea diſtincta

⁊ ſibi ſuperaddita.ſicut accidens in ſubſtã

tia. Nam ſicut anima intrinſece ⁊ eſſentia/

liter eſt volitiua ſic eſt intrinſece ⁊ eſſentia/⸗
liter libera.ita ꝙ nõ ſtat per aliquã poten/
tiam ipᷣam eſſe ⁊ non eſſe liberam Hoc au
tem ſuppoſito dicamus ꝙ aliquid eſſe libe,/
rum poteſt imaginari multipliciter. Uno

modo quia illud ſe ſolo nullo alio requiſi/⸗
to poteſt in ſuũ actũ.⁊ ſic ſolus deus eſt li/
ber ſcõᷣm veritatè fidei.quicquid murmu/

rent philoſophi. Alio modo quia: ſi aliud
ab eo requiratur.tamẽ illud eiſt in ſua liber
tate pꝛimo modo.⁊ ſic nulla creatura eſt li

bera vt ſatis patet. Tertio modo quia po/

ſitis om̃ibo requiſitis ad ſuũ actũ continge

ter eis coagit ⁊ poteſt agere:⁊ poteſt nõ age

re.⁊ ſic ↄmuniter dicitur ꝙ potentia ratio
nalis eſt libera. quia ſic poteſt ad oppoſita.

SDe l ſine aſſertione temeraria. videtur

ſcdᷣm fidẽ ꝙ in hoc nõ conſiſtit foꝛmalis ra
tio libertatis. nec per hoc differt agens li /

berũ ab agentibus naturalibo nõ liberis.ĩ

mo hoc eſt cõmune omib agentibus crea /

tis ꝙ om̃ibo poſitis ad ſuã actionẽ requiſi
tis cõtingenter? nõ neceſſario coagãt ita

ꝙ poſſint ſuũ effectũ agere ⁊ nõ agere.Uer

bigratia. JIgnis quibuſcunq; cauſis poſi/
tis contingenter eis coagit.⁊ poteſt pꝛodu
cere ⁊ poteſt non pꝛoducere ignem. L
Hoc autem pꝛobatur eſſe verum ex tri
bus veritatibo catholicis.Quarũ pꝛima ẽ

ꝙ nõ ſtat aliquid fieri ab aliquo ⁊ illud nõ

fieri a deo. Sccunda ꝙ non ſtat aliquid fi

eria deo.⁊ illud nõ contingẽter fieri abeo
Tertia ꝙ non ſtat aliqͥd ↄtingenter fieri a

deo.⁊ illud neceſſario ſiue non contingen/

ter fieri ab alio. Ex quibo manitfeſte ſequit᷑
qꝙ nulla cauſa ſcdᷣa ſiue naturalſiue libera

neceſſario aliqͥd facit.ĩmo ita ↄtingent ſiẽ
cã pma. Siqꝗq; vo dicat ꝙ licet ignis oĩ
bus cauſis reqͥſitis poſitis ↄtingẽter coa/

.

gat eis.ita ꝙ abſolute põt nõ agere.tamẽ h̊
non poteſt de cõmuni curſu nature.ſicaũnt
nõ eſt de libera voluntate. Hoc iõ nõ vid

Tractatus

tur valere.qꝛ cũ iſte ↄmunis curſus natu/
re dependeat ex dei volũtaria diſpoſitione
2 potuerit ipᷣm aliter oꝛdinare? adhuc poſ
ſit ad placitũ ĩmutare.nõ eẽt ipᷣi voluntati
eſſentialis cõditio libere agere.ſʒ accidẽta
lis ⁊ aduẽticia diſpoſitio.cuiꝰↄtrariũ a pᷣn
cihpio ſupoſuimmgs.
NQNuinta pars de foꝛmali ratione liber/
Dicamus igitur ⁊ ex pꝛemiſſis conclu/⸗
damus licet ad libertateʒ requiratur q;
ſit potentia ſue operationis pꝛoductiua cõ
tingenter. hoc tamẽ nõ ſufficit nec in hoſi
ſtit ratio libertatis adequate ⁊ foꝛmaliter.
BSDz difficile eſt videre qͥd vltra hoc reqͥ
ritur.Ad cuius tamẽ intelligentiã eſt ſcien

dum ꝙ deũ aliquid ꝓducere libertate con

tingentie de qua loquimur tria ↄnotat vel

impoꝛtat.ſcʒ deũ ſuũ ꝓductũ intelligere.?

ipᷣm intelligẽdo velle.Deus em̃ nihil ꝓdu
cit niſi intelligẽdo⁊ volendo.nõ tamẽ quic
quid intelligit aut vult iõ ꝓducit.cũ ſeibᷣm
maxime intelligat ⁊ velit Illud ergo nõ ſuf

ficit.ſed vltra ad ipᷣm aliqd libere pducere
requirit᷑ipᷣm hmõi actũ intelligẽdi ⁊ volẽ/

diad ſuũ effectũ ↄtingenter applicare. h eſt
ſuũ effectũ ↄtingeter intelligere ⁊ velle fie/
ri vel eſfe. Cũ igitur in h̊ ↄſiſtat ratio diui/
ne libertatis foꝛmaliter.⁊ libertas ĩ deo di/

cat ꝑfectionẽ ↄſimilis denomĩatõis.ſequi

tur ꝙ libertas in deo ⁊ in creatura ſunt cõ

ſimilis ratõis. ⁊ ꝑ ↄſequẽs illa ſola crearu/

ra erit libera que reſpectu ſui effect cõſimi/
lem modũ habet pncipiandi cuʒ libertate
diuina. talis aũt eſt rõnalis creatura que
intelligendo ⁊ volendo pᷣncipiat ↄtingent᷑
Unñ poteſttrahibꝛeuis deſcriptio liber
tatis.ſcʒ q; libertas eſt potẽtia intellectiua
⁊ volitiua ſui effectus pductiua ↄtingẽter.
⁊ aliqͥd libere agere eſt illud intellectiue et
volitiue ↄtingeẽter pducere. Cui deſcripti
oni ↄcoꝛdant antiqͥ doctoꝛes catholici di/
centes.ꝙ libertas eſt facultas rõnis ⁊ vo/
lumtatis. Clñ ⁊ liben arbitriũ dicit᷑ſeu po/

tius arbitriũ libeꝝ.arbitriũ quantũ ad ra/

tionẽ liberũ quantũ ad volũtatẽ Exqbus
ſequit᷑ nihil vere ⁊ ꝓpꝛie poteſt fierilibe/
re niſi ꝑtialiter fiat ab intellectuali cogniti

one. Aliqd aũt fieri libere poteſt dici duꝰ

pliciter. ¶no mõ vere. alio mo interp̃tati/
ue. Uere libere dicitur aliqͥd fieri qñ eſt in

tio vel operatio rõnis. Interpᷣtatiue vero
quãdo deliberatio vel ratiocinatio hmõiẽ
in poteſtate volũtatis.ſed tñ nõ deliberat.
ĩmo vnã partẽ elicit quaſi mõ nature ex ha
bitu vel impetu ↄſuetudinis.ſicut patet in
multis.Et hec dicta ſint de aĩe potẽtijs.
EararBapituluũ octauuff.
Pꝛima ꝑs de oꝛdine dicendoꝛum.

*
.

Oſ ſtq; dictũ eſt de aia.ↄſequenter
p dicendũ eſt de hijs que ſunt in ea
Xria aũt ſunt in anĩa vt dicit phi
loſophus ſcdᷣo ethicoꝝ ſcʒ potẽtie.habitꝰ.
⁊ paſſiones.ſʒ different᷑ quoniã vt ſupꝛa di
ctum eſt potentie anĩe pᷣncipales ſunt in ea

„ „

idemptice.hoc eſt ſunt idẽ cũ ea.ſʒ habitus

⁊ paſſiones ſunt in anĩa inheſiue.Cũ ergo
de potẽtijs dictũ ſit.dicendũ eſt de habiti/
bus ⁊ paſſiõibo.Quia vero Ariſtotiles ibi
ſolũ enumerat ea que ſunt in ania ſcdᷣm ei
partẽ appetitiuã in qᷓ eſt virtus moꝛalis.de
qua ibidẽ tractat. ideo nõ eſt credendũ qͥn
in ania ponendi ſint aliqͥ actus qui nõ ſũt
habitus vel paſſiones. Et etiã ſcoᷣm aliqͥs
in ea ſunt ponende pᷣter hmõi actus alique
pᷣuie ſpecies. Quare de omib iſtis ꝑ oꝛdi/
nem. ⁊ pᷣmo de ſpeciebo.poſtea de gctibo ha
bitib ⁊ paſſionib eſt dicendin Secũda
pars de h̊ noĩe ſpecKies.
In bmis aũt ſciendũ eſt ꝙ licet ̊ nom̃
ſpecies multiplicit᷑ ſit euocũ.tamẽ adhuc
vt ꝑtinet ad materiã de notitijs ð qua tra/
ctamus quadrupliciter ſolet capi. Pꝛi⸗
mo modo ↄmuniſſime pꝛo om̃i foꝛma ad
noticiã habendã ↄcurrẽte.⁊ ſic quandoq;
ipᷣa foꝛma obiecti qð cognoſcit᷑ dicit᷑ ſpeci/

es. Secũdo mõ omi foꝛma que ẽ ali
quo mõ ratio cognoſcẽdi aliquã rem.⁊ ſic
ars⁊ alij habitus cognoſcitiui quãdoq; di
cuntur ſpecies.ſicut patet ſeptimo metha/

phiſice. Tertio mõ ꝓ om̃i foꝛma queẽ

ſimilitudo ⁊ imago rei cognite ⁊ ꝑ hãc res
illa cognoſcitur. ⁊ ſic ipſa actualis noticia
mitur ſpecialiter ⁊ ꝓpꝛie ꝓ foꝛma que eſt ſi⸗
militudo vel imago rei cognite manẽs na
turaliter in aniĩa.etiã poſtq;ᷓ ipᷣa deſijt actu
aliter cognoſcere.apta nata ducere animã
in noticiã rei cniꝰ ipᷣa eſt imago vel ſimili/
tudo.⁊ ſic ſumit᷑ in poſito. Depmo ta

men modo bene dubiũ eſt vtruʒ in medio

ſitaliqua ſpecies cauſata ab obiecto ſenſi

padt
mtines
dhins
ing
tdehi
Nlabi
Göne⸗
ubde
l
binöͤſi⸗
naliſs
galate
van
h
i⸗

hoñ
Pbue
U
⸗
mi
ndoc
lſech/
eitl
ntſe
Logzdi
nate,
cbee
ens
ncia
olu/
eſtſi⸗
ion
taen
nimi
nili/
notn
ned⸗

—

de ſpecie intellectuacil. iq
Zertia ꝑs de ſpecieba in medio. quando in medio illuminato nõ pᷣexiſtunt
Elſt etiã cõmunis opinio ꝙ in medio ta/ coloꝛes ↄtrarij.cauſant᷑ in eo tales coloꝛes
les ſpecies ſunt ponende ꝓpter rationẽ.ex/ ⁊ aliquãdo in gradu intenſo.⁊ tũc poſſunt

de anima

„

re pmo videndũ eſt de ſpecieſenſibili.ſi ali inter eos nõ eſſet tanta ſimilitudo vel ↄue/

qua ſit in medio.poſtea de ſpecie ſenſibili. nientia ſi eſſent alterius ſpeciei. Tertio
tam in ſenſu exterioꝛi q;ᷓ interioꝛi.⁊ tandeʒ dicit iiſte coloꝛ nõ eſt in pariete ſʒ in aere.
⁊ aliquãdo in eo cauſat᷑? aliquãdo nõ Uñ

perientiã. ⁊ auctoꝛitatẽ. Pꝛopter rationeʒ videri.aliquãdo in remiſſo ⁊ tunc nõ poſ/
quideʒ.quia nihil agit indiſtans.niſi pᷣmo ſunt videri.ideo dicit cõmentatoꝛ ſcðᷣo de
agat ĩ mediũ.nã.vij.phiſicoꝝ dicit᷑ opoꝛ anĩa.qꝙ aliqua ſenſibilia ſunt de ſui natura

tet mouẽs ⁊ motũ eẽ ſimul.ſcdᷣm tactũ.ſed que ꝓpter ſuã debilitatẽ a ſenſu nõ poſſunt

ſenſibile agit indiſtans ſcʒ in ſenſum. ergo ↄpꝛehẽdi.⁊ ſic patet quãdo⁊ꝛ qmodo medi

pmo agit in mediũ ⁊ nõ niſi ſuã ſpeciẽ.igit um patit᷑ ab obiecto viſibili. Vltert p/

⁊c.Pꝛopter experientiã aũt.quia ſi radius pter exꝑientiã de ſpeculo dicit ꝙ nõ eſt ibi

ſolaris tranſeat ꝑ vitrũ rubeũ coloꝛ oppoſi ſpecies aliqua.ſʒ ipᷣmmet obiectũ videtur

tus in pariete aparet rubeꝰ ⁊ non eſt coloꝛ ibiꝑ line reflexam. Uñ etiã ſcdᷣm opinio/
verꝰquia nõ eſt in medio.cũ nõ ſit ſuſcepti /⸗ nem pmã ſi eſſet talis.ſpecies tamẽ nõ eſſet

num eius.nec in pariete.cũ ſepe coloꝛ pari in ſpeculo ꝓpter ſuã denſitatem ſed in aere.
etis ſit cõtrarius.experimur etiã ſpeculuz Ham ſi eſſet talis foꝛma in ſpeculo.ipᷣo fra
repᷣſentare rem aliquã ſibi obiectã.⁊ ꝑ ↄſe/ ccto frangeretur. nec aparerenttot imagi/
quens aliquid recipit ab ea.⁊ nõ ip̃am rey nes quot ſunt ꝑtes fracte.cũ accideus di/

ergo eius ſpeciẽ Pꝛopter auctoꝛitatẽ vero uidatur ad diuiſionẽ ſubiecti.

quia ſcom Ariſtotilẽ ſcdᷣo de anima. alidd Ouarta ꝑs de gencralibus cõditiomib
patit᷑a coloꝛe.⁊ odoꝛe.quod nõ eſt natum ſpecierum.
ſentixe.ſed nihil eſt tale niſi mediũ.igit᷑ ꝛcc. Licet aũt vtraq; pᷣdictaꝝ opinionũ ſit p

Sed bijs nõ obſtantiboeſt quoꝛundã babilis.tamẽ qꝛ pma eſtomunioꝛ.nec vidẽ

opinio ↄtraria.Et quia in ꝓpoſito videtur tur ꝑ ſecundã poſſe ſufficienter ſaluari ap
maio: difficultas de viſibili qᷓ; de alio ob/ parentie que fiũt maxime in ſpeculis.iõ ſe
iecto ſenſibili.pᷣmodiẽ opinio iſta ꝙ ab ob quendo eã ponã aliquas ↄditiones gene/
iecto viſibili nõ cauſat᷑aliq̃ ſpecies.ſiue ali rales hmõi ſpecieꝝ.poſtea aliquas ſpecia/

quid in medio alterius rõnis ab obiecto. les eaꝝ. Pꝛima ergo ↄditio eſt ꝙ tales

quia talis pluralitas poneret᷑ ſine neceſſi/ ſpecies ſenſibiliũ ↄtrarioꝝ ad inuicẽ nõ cõ

tate. Tum qꝛ talis ſpecies eſſet qualitas.⁊ trariant᷑.qꝛ poſſunt eſſe in eodem ſubiecto

nõ eſſet ſub aliq̃ quatuoꝛ ſpecieꝝ qualitatiſ ſcdᷣm eandẽ partẽ ſubiecti tam in medio qᷓ;
vt patet inductiue. Tũ quia ſi eſſet aliq ne in oꝛgano De medio patet qꝛ ſi albedo ⁊ ni
ceſſitas ponẽdi talẽ ſpeciẽ eſſet pter ſupꝛa gredo appꝛoximent᷑ vni medio.vtraq; in il/
dictã rationẽ.qꝛ mouens ⁊ motũ debẽt eẽ lo videbit᷑ideo vtriuſq; ſpecies in illo reci
ſimul ſcᷣm tactũ Sed h̊ nõ opoꝛtet eẽ vni pitur. Deoꝛgano ↄſimiliter patet. Unõ ſi
uerſaliter veꝝ.qꝛ ꝓiciens ⁊ piectũ nõ opoꝛ⸗ vnũ albũ ⁊ aliud nigrũ oculo ſcom eundẽ
tet ſic eſſe ſimul.nã piciens poteſt nõ eẽ mo ſitum pᷣſentet᷑ vtriuſqʒ ſpccies ſcdðᷣm eandẽ
tu ꝓiectionis adhuc exiſtente.iõ nõ opoꝛtʒ partẽ oculi recipit᷑nec ex eis cõmiſcebitur
monens ⁊ motũ ſimul eẽ ſimultate locali. vna media ſpecies.ſicut in caliditate ⁊ fri/
ſz eſt intentio Ariſtotilis ⁊ ↄmentatoꝛis ꝙ giditate media tepiditas. Nec obſtat ꝙ
ſunt ſimul ſimultate naturali vel virtuali. per neutram iudicamꝰ albedinẽ ꝑfectã aut

ita ꝙ nõ ſit mediũ impediẽs ⁊ ꝙ ſint in de/ nigredinẽ.ſʒ iudicamꝰmediũ coloꝛẽ.ſicut
bita appꝛoximatione. Secũdo/ꝓpter ex/ ſi ſupꝛa nigrũ ponat᷑ albũ.nec apparʒ albũ

perientiã pᷣdictaʒ de radio ſolaridicit iſta nec nigrũ ſed fuſcũ. Huiꝰem̃ ratio eſt.qꝛ li
opinio ꝙ qũq; ab obiecto viſibili cauſat᷑a/ cet illę ſpecies nõ ſint ↄtrarie in eſſendo.ta
ignictin medio eiuſdẽ rationis cũ obiecto men iudicia ſcdᷣm eas ſic eſſent ↄtraria. ſic

Unde radius tranſiens per vitrũ rubeuʒ eſt de iudicijs ꝓpoſitionũ ↄtrariaꝝ velcon
mediante coloꝛe vitri canſat verũ coloꝛeʒ tradictoꝛiaꝝ.CLũ igit᷑ iſte ſpecies albediniſ

Tractatus

Z nigredinis ſint ſimul in oculo indiſticte

ſcdᷣm ſitum. ⁊ ſenſus nõ iudicet pluralita/
tem vel diuiſionẽ reꝝ.niſiſcdᷣm diuerſos ſi
tus ſuarũ ſpecieꝝ in eo receptaꝝ. ideo ſen⸗/

ſus indiſtincte hoc qð videt iudicat vnũ.⁊

nõ poreſt iudicare h̊ albũ ⁊ nigrũ.vt diotũ

c.quare ſpecies albi ⁊ ſpecies nigri cũ neu
tra poſſit efficere ſuũ iudiciũ.qꝛ agunt ĩ idẽ
ſubiectũ. ipᷣe ſimul efficiũt indiciũ mediuʒ
ſcʒ ꝙ hoc eſt fuſcũ vel palliduũ. Secũ/
da aditio ẽ ꝙ tales ſpecies nõ ſentiunt᷑ nec

ſenſu ꝑcipiunt᷑.qꝛ cũ ille imediaciꝰ cauſent
ſenſationẽ᷑ q;ᷓ q̃litates ſenſibiles ſi ſentiren

tur ipᷣe ĩmediati qᷓ; ſua obiecta ſenſu ꝑci/
perent᷑ cupoppoſitũ experimur. Non ergo
dicunt᷑ ſpecies ſenſibiles qꝛ poſſint ſentiri.
ſʒ qꝛ ab eis põt ſenſatio cauſari. Tertia

nditio eſt. ꝙ tales ſpecies a qualitatibo ſen

ſibilibo a qbus cauſant᷑ ſunt alterius rõnis
patet ex duabo p̃dictis.ſed vtrũ ſint alteriꝰ

rõnis vel ſpeciei ſpecies in medio ⁊ in ſen

ſu aut exterioꝛi vel iterioꝛi oꝛgano oĩno du
biũ eſt. Quarta ↄditio eſt ꝙ tales ſpecieſ
ſunt reductiue de tertia ſpecie q̃litatis.ſũt
em̃ paſſiones vel paſſibiles qualitates.nõ
quia ſint ꝓpꝛie ſenſibilesvt dictũ eſt.ſed qꝛ a
ſenſibilibus cauſate nate ſuntcaufare ſen/
ſationes. Duinta ↄditio ẽ ꝙ tales ſpeci
es habẽt in medio equalẽ reſiſtẽtiã. Poteſt
aũt in aliqua mutatione reſiſtentia multi/

pliciter imaginari. Uno mõ rõne ↄtrarie/

tatis naturalis.cũ em̃ qdᷣlibet ens natura/
liter appetat ꝑmanere.vnũ cõtrariũ reſiſtit
alteri ↄtrario tanq; ipius coꝛruptiuo.⁊ ta
lem reſiſtentiã nõ habent in medio ſpecies
ſenſibiliũ cũ nõ habeant ↄtrariũ vt dictnʒ
eſt. Alio mõ rõne ↄtinuitatis coꝛꝑalis Cũ

em̃ virtns vnita foꝛtioꝛ ſit ipa diuiſa quod
libet ↄtinuũ appetit eſſe vnũ. iõ reſiſtit diui
dentiipᷣm. Tertio mõ rõne ſituatõis loca/

lis.Cũ em̃ aliqͥd eſt in loco vel ſitu ſibi na/
turali naturaliter appetit ibi quieſcere.iðo
reſiſtit mutatõi.ſcdᷣm quã opoꝛtet ipᷣm a ta
li loco moueri.⁊ talẽ reſiſtentiã nõ habent

ſpecies in medio,qꝛ ad multiplicatõʒ ipᷣaꝝ

nõ opoꝛtet mediũ diuidi vł moueri a loco
ſuo.niſi foꝛte h̊ͥ haberet locũ ĩ ſono.de quo
poſtea patebit. Quarto mõ poteſt imagi/

nari reſiſtentia licet minus ꝓpꝛia rõne indi.

ſpoſitõis ſuſcipientis.qꝛ ſubiectũ nõ ẽ ſut.
ficient᷑ diſpoſitũ ad receptionẽ talis muta

tionis vel foꝛme generabilis ⁊ ſic manife/

ſtum eſt ꝙꝙ mediũ bene reliſtit generationi
ſpecien ſenſibiliũ. ſic em denſitas ⁊ opaci/
tas reſiſtũt ſpeciebi lucis vel coloꝛis ⁊ eas

refl ectunt.⁊ ſic ꝓpoꝛtionaliter dealiss
Sexxa ↄditio eſt ꝙ tales ſpecies ꝓpter pᷣ
dictã reſiſtentiã nõ habent in medio gene/

rationẽ ſucceſſiuã.ꝙ em̃ extali reſiſtentia
nõ ꝓueniat ſucceſſio ſatis patet.ſiponatur
ſcm Ariſtotilẽ inſtantaneã eſſe luminis

generationẽ.cũ tamẽ habeat reſiſtentiã ta/
lem. Hec ergo reſiſtentia nõ operat᷑ tardi/
tatem generationis vel multiplicatõis li/

cet peruitatẽ vel remiſſioneʒ diſpoſitionis
generabilis.ita ꝙ a candela.eque cito illu/
minabitur extenſiue aer groſſus ſicut purꝰ

licet nõ eque intenſe.

— 9

Nuinta pars de ſpecialibo ↄditõiby ſpe/

Poſt has pono alias ↄditões ſpeciales

hmõi ſpecie,.
Pꝛima eſt ſcᷣm Ariſtotilẽ.ꝙ lumen vel
ſpecies lucis.⁊ pari rõe ſpecies coloꝛis m

tipłr in ĩſtãti.nõ intelligẽdo qꝙ ſit ĩſtãs ali

quod qð ſit ꝑs tẽpis indiuiſibilis. ſz alid
dicit᷑ inſtãtanee generari quod generat᷑to/
tuʒ ſimul.ita ꝙ; nõ pᷣus vna eius ꝑs q; alia

nec gradualis nec quantitatiua ⁊ ſic videt᷑
eſſe intentio Ariſtotilis ſcðᷣo de anima. q;

generatio luminis ſit inſtantanea vbi rep/
hendit empedocleʒ dicentẽ oppoſitũ. ⁊ idẽ
videtur ſentire de generatione delectatio/
nis. ſeptimo eth. Sed ſalua Ariſtotiliſ
reuerentia ꝙ alicuius rei generatio.natu/

raliter ſit aut eſſe poſſit illo modo inſtanta
nea nõ credo eſſe verũ.ideo ad ſaluandum
Ariſtotilẽ aliqui dicunt ꝙ fuit eius inten/⸗

tio illud aſſerere nõ cathegoꝛice ſimplicit᷑
ſed ↄditionaliter.ſcʒ ꝙ ſi lucidũ inſtätanee
applicaretad mediũ lumis receptiuũ inſtãa
tanee illuminaret iᷣm. Siuce aüt hec fue/⸗

rit Ariſtotilis intentio ſiue nõ. adhuc tam̃

hoc eſt oĩno dubiũ nec eſt efficaciter ꝓba/

tum. Poteſt tamẽ hmõi lumĩs multiplica

tio intelligi inſtantanea.nõ ſcm veritateʒ
ſed quantũ ad noſtrã ꝑceptibilitateʒ. quia
ſcʒ in ea nõ poſſumus ſenſu ꝑcipere ſuccel

ſionẽ. ecũda ↄditio eſt ꝙ ſpecies ſo/

ni tempoꝛaliter multiplicat᷑ ⁊ ſucceſſiue cũ

quodãa motu geris.⁊ quaſicirculari inun/
datione quia ſonuos generat᷑ ex veloci ⁊ vio
lenta fractione aeris. vnde fiunt inundati

ones in eo.ſicut a lapide in aqua pꝛoiccto.

n
ide⸗
noue
nuon
ctert
mo
terg⸗
quiet
lsſon
corrii
7

piri
qlean
ccala
moel
tp⸗
pon
Gum
lig⸗
lam
titn
lato⸗
oe
oco:
lolio/
ſtyen
ſdtit
Pſni
Mninns
ſenſbil
acgi
md

oꝛis.

ſpece
cpogti
Pon
ung
RA⸗

dtioni

ac

tegs
.
deb
e⸗
kkeri
onar
n
mi
Aurd
Möͤl
tons
tollo⸗
anpor⸗

ſbhe
Periuis

man
lorsm
ſtisal
Pnlice
nto/
5
net
11,9
ſrr/
e
ato⸗
wwall
nata/
Kantn
monn
inten/
nplc
tinane⸗
gäinti
haeſie/
cAANmE
hb/
nplica
fltate
qun
ſicee
ſcsſ⸗
ſueci
inun⸗
n
nndont

ao.

Non eſt tamen veriſimile q;uis oppoſitum
videat᷑ Ariſtotiles ſentire ꝙ aer ſic localit
moueat᷑ vſqʒ ad omnẽ diſtantiã ad quã ſo/
nus audit᷑.tũ quia nõ apparet qũo ita velo
citer impelleret᷑.tũ qꝛ opoꝛteret ꝙ quãdo/

q; motib oppoſitis moueret᷑. tum qꝛ facili
ter ↄdenſat᷑ ⁊ reꝑcutit᷑ideo videt᷑ ꝙ in aere
quieſcente ad aliquã diſtantiã poſſit ſpeci
es ſoni multiplicari. et poſtea ſine ſpeciali
coꝛrũpente ex defectu ↄſeruantis coꝛrũpi.
Tertia ↄditio eſt ſpecies odoꝛis ad ali

quã diſtantiã multiplicatur nõ realiter ſed

piritualiter ſiue intentionalit᷑. Sunt em̃

quedã coꝛꝑa odoꝛifera a uibo fitquedam

exalatio ſiue fumalis euapoꝛatio.ĩ quo fu/
mo eſt realis odoꝛ.⁊ hoc vocamꝰodoꝛẽ mł
tiplicari realiter. Sed cũ aliqua ſint coꝛ/
poꝛa valde odoꝛifera ⁊ longo tꝑe.⁊ ad lon/
gam diſtantiã que nõ ſunt multũ fumabi/
lia.⁊ que nõ poſſent ſuũ fumũ ita cito ꝑ il/
lam diſtantiã tranſfundere ſicut odoꝛ ſen/
titur. Ideo veriſimile eſt ſicut dicit men
tatoꝛ ꝙ vltra talem fumũ mltiplicet᷑ ſpeci
es odoꝛis ĩ aere ſine tali fumo.⁊ q̊ vocamꝰ
odoꝛẽ multiplicare ſpiritualit᷑ Dicit᷑enim
talis ſpecies nõ realis ſʒ ſpiritualis.nõ qꝛ

ſit vera res.ſʒ quia eſt ĩſenſibilis. OQnar

ta ↄditio eſt ꝙ ſpecies qualitatũ tangibiliũ

⁊ ſimiliter guſtabiliũ habent multitudinẽ

minus velocẽ.qᷓ; ſpecies aliaꝝ qualitatum
ſenſibiliũ.⁊ hoc foꝛte ideo ingeniauit natu

ra.quia ille qualitates ſiue earũ ſubſtantia

maiꝰpoſſunt anĩab inferre nocumentum
LCeeeeoabpitulũ nonnj.
Pꝛima pars de ſpeciebus ſenſus exteri/

oꝛis.
Iſo de ſpecieb in medio vidẽdũ
v eſt de ſpecieb in ſenſu vel oꝛgano
Et pmo ꝓ'in ſenſu exterioꝛi ſint
ſpecies aliqui ponũt ꝓpter iſta motiua pᷣn/
cipalit᷑.Pꝛimũ quia potentia ſenſitiua coꝛ
rũpitur per excellentiã ſenſibilis. Secun

dum quia aliqͥd remanet poſt actũ viden/

di. Tertiũ quia opoꝛtet pᷣus aliqͥd fieri
in medio.Et ad hec ſunt experientie natu/

rales ⁊ philoſophoꝝ auctoꝛitates. Sʒ
hijs nõ obſtantib dicũt alij ſinetalibo ſpe/

ciebo om̃ia poſſe ſaluari. VUñ pmo ponunt
qꝙ in ſenſu.vᷣbigratia ĩ viſu impᷣmit᷑ quedaʒ
qualitas ↄfoꝛtans vel debilitans viſum. ⁊
aliquãdo execãs que nec eſt ſpecies nec vi
ſio nec obiectũ nec oncipiũ viſionis q̃ ali/

ſimplex ſicut ipᷣm.

₰ℳ

quãdo plus ⁊ aliquãdo minus manet.⁊ a

in illo quẽ excellens ſenſibile excecat.
Secundo dicũt ꝙ talis qualitas nõö i/

pꝛimit᷑ in potẽtia viſiua vt diſtinguit cõtra

oꝛganũ.⁊ eſt ſubiectiue in oꝛgano ſiue in to

to ↄpoſito.quia oꝛganũ ↄfoꝛtat᷑ vel debili /

tatur ⁊ nõ potentia. Ulterius dicũtqq
iſta qualitas eſt alteronature ab obiecto ex
tra ⁊ illa nec eſt paſſio nec paſſibilis quali/
tas nec in aliqua ſpecie qualitatis enume/
rata ꝑ Ariſtotilẽ quia omis paſſio vel paſ

ſibilis qualitas aliquo ſenſu poteſt ſentiri.

⁊ iſta nõ.ſicut ⁊ in veneno quo quis interfi
citur eſt aliqua qualitas coꝛꝑalis que nul/⸗
lo ſenſu põt ꝑcipi.ideo Ariſtotiles nõ ſuffi
ciẽter enumerat ſpecies qualitatis. Sʒ
iterũ dicũt ꝙ pᷣter illã qnalitatẽ in viſu im
pmitur alia qualitas q̃ eſt ſenſibilis ⁊ eiuſ/
dem rõnis cũ qualitate exteriꝰ viſa ⁊ eſt eti
am in orfano viſus vt diſtinguit᷑cõtra po
tentiã. Nam cũ quis aſpexerit aliqͥd foꝛtit
lucidũ vel foꝛtit᷑ coloꝛatũ cõuerſo viſu ad

ſenſibilia ð̈bilia vident ſcintillare.poſito e

tiaʒ viſu in loco obſcuro apparet ſibi lux v
coloꝛ.Et iſta apparitio licet ſit quidaʒ actꝰ

videndi imꝑfectꝰ.tamẽ eſt actꝰ verus.ideo

eius obiectũ nõ poteſt eẽ nõ ens.ſʒ nulluʒ
verũ ens poteſt aſſignari qð ſit eius obie/
ctuz. niſi aliquid ab obiecto oculo imp̃ſſuʒ

Et ſic eſt duplex act?videndi.vnꝰ pᷣmus re

ſpectu obiecti.alius ſecũdꝰ⁊ minꝰ perfectꝰ
reſpectu illius impᷣſſiab obiecto cũ pꝛimo
actu videndi ⁊ vterq; eſt ſubiectiue in potẽ
tia vt diſtinguit᷑ ↄtra oꝛganũ.qꝛ ſcðʒ iſtos
quodlibʒ accidẽs habet ſubiectũ pᷣmũ ita
xſicut ißm. Scõda ꝑs Opinio
ↄmunioꝛ in pᷣdictis.

Licet aũt h opinio ſit pbabilit ſuſtini/

bilis. nec eã ꝑticularit repꝛobare ſit pᷣſentꝭ

intentõis.tamẽ quo ad ꝓpoſitũ videt᷑ cõtra
mentẽ Ariſtotilis in ſcðᷣo de anĩa dicẽtis.
ꝙſenſibile poſitũ ſupᷣ ſenſuʒ nõ facit ſenſũ.

id eſt nõ ſentit᷑. Uñ ſenſus nõ ſentit coloꝛẽ

oculi ſui.nec caloꝛeʒ nerui ſui.⁊ ita de alijs
ſenſiba videt᷑. Quare illa qualitas ſecunda
ab obiecto impᷣſſa cũ ſit in oculo ipᷣa aviſu
nõ ſentit᷑ nec illa apparitio que dicta eſtad

eillã terminat᷑.ſʒ ad obiectũ extra vel ad ali

quid aliud de quibo videbit᷑ poſtam Poſ
ſet tamẽ h̊ reſponderi ꝙ cũ quilibet ſenſus
habeat ꝓpꝛiü oꝛganũ.⁊ etiã ꝓpꝛiũ mediũ cõ

naturale ⁊ ↄiunctũ qð notat Ariſtotiles ðᷣ
viſu in de ſenſuꝛ? ſenſato dicens.ꝙ nõ in vl
timo oculi ſentit anĩa ſed in medio.licet ta
le mediũ magis attribuat᷑ ſenſibotaciꝰ ⁊ gu
ſtus.quia in eis eſt mag manifeſtũ.⁊ quia
alij ſenſus magis a remotis ſentiunt ꝑ me
diũ extraneũ. Ideo qlibet ſenſus in ſuo oꝛ
gano. 1 2naturali medio. habet pꝛias qli/
tatiunas diſpoſitões ſibiↄnaturales.⁊ illas
nõ ſentiunt ſenſus exterioꝛes. Uñ deꝰ⁊ na
tura circa vnũquodq; oꝛganũ ſenſitiuũ oꝛ
dinant coꝛpꝰaliqð ĩmediate ſuwoſituʒ ſibi
Onaturale.⁊ ↄſimilit᷑ qualificatũ.⁊ hmõi qᷓ
litates nõ ſunt nate in illũ ſenſum agere ſu
am ſenſationè ad ſinẽ ne fiat cõtinua ſenſa/
tio occupans ſenſum ⁊ ipediẽs exterioꝛuʒ
ſenſibiliũ pceptõʒ. ⁊ H̊ ſufficit ad Ariſtotilł
intentõz. ſʒ pter h̊ nõ ſequit᷑ ꝙ ſenſus non
poſſit ſentire alias qlitates ĩſuo oꝛgano vł
Snaturali medio exntes.nõ quidẽ ſibi ↄna
turales.ſʒ aduẽticias ⁊ maxime excellẽtes.
Sic ergo diceret᷑ in ꝓoſito. ⁊ pᷣcipue qꝛ ñ
opoꝛtet dicere ꝙ illa pᷣdicta q̃litas ꝗᷓ eſt in
orulo.⁊ videt᷑ in eo ꝙ ſit in oꝛgano viſus p
pꝛie dicto.ſcʒ in pupilla in q; fit viſio.ſed in
oꝛgano large ſumpto vt ſumit᷑eti p ipᷣo cõ
naturali medio ipᷣi ↄiuncto ſcʒ in aliqͥ hu/

moꝛe vel in aliqua tunica oculi. Sed

his omibo omiſſis videt᷑ ꝙ nõ ſit in oculo
talis verꝰcoloꝛ viſibilis ſed ſpecies obiecti

alterius rõnis.qꝛ cũ dictũ ſit talẽ ſpeciẽ eẽ

in medio nõeſt negandũ talẽ eſſe in oꝛga/
no cũ ipᷣm nõ minꝰlit ip̃ius ſuſceptiuuʒ qᷓ;
mediũ. ertia ꝑs de ſpeciebo ſenſus in

terioꝛis. = .
SDSʒ viſo de ſpeciebo quantũ ad ſenſuʒ
exterioꝛẽ.videndũ eſt quantũ ad interioꝛẽ.
2 ꝙ in ſenſu interioꝛi ſint tales ſpecies aliqͥ
ponũt ꝓpter hec motiua Pꝛimũ quia in ab
ſentia ſenſibiliũ fantaſia põt habere actum
ſuũ. Secundũ qꝛ poſtactũ derelinquit᷑a/
liquid quo cognoſcit ſe habuiſſe talẽ actũ
Tertiuʒ qꝛ aliqs recoꝛdat᷑ ſe ſompniaſſe.⁊
põt hoc ſcire ꝑ intellecti Szʒz alij dicüt
ſine ſpeciebo h̊ om̃ia poſſe ſaluari. Uñ cuʒ
certũ ſit in ſenſu interioꝛi alid remanere
poſtactũ ſentiendi. dicunt iſti ꝙ in eo pu/
ta ĩ fantaſia remanet duplexqualitas.vna

ab obiecto impᷣſſa in oꝛgano.⁊ eſt ipᷣius cqj̊

foꝛtatina vel debilitatiua.⁊ qñq; coꝛrupti
ua ſicut patet in amentibi⁊ furioſis.ſʒ alia
eſt qlitas q̃ eſt generata ꝑ actũ imaginãdi.

que nõ eſt ſubiectine in oꝛgano vt diſtigni

tur ↄtra potentiaʒ.ſʒ ecõuerſo ſicẽ̃ ⁊ ipᷣe actiꝰ

da qualitas nõ eſt obiectũ alicuact.ſʒ eſt
habitus generatꝰ ꝑ actũ fantaſiãdi iclinãs
pcialiter ad actcõſimiles ĩ abſentia rei ſen

ſibilis. ita ꝙ poſt pᷣmũ actũ etiaʒ deſtructo

ſenſibili potentia cũ iſto habitu põt elice re

actũ fantaſiandi terminatũ ad idẽ ſenſibi/

le numero qð pus eſt ſentitũ ſicut cogniti⸗/
one abſtractiua intellect terminat᷑ ad ideʒ
ſingulare numero qð pus intellectualit eſt

intuitiue cognitũ ⁊ no terminat᷑ ad aliqua
ſimilitudinẽ vel imaginẽ veęl ſimulachꝛuʒ

1 .

ſicut aliqͥ imaginant᷑ Quia illa omia quea

phis ⁊ ſanctis vocant᷑ fantaſmata ſimula/

chꝛa vel idola ſunt ipamet ſenſibilia fanta
ſiata qᷓ pus fuerũt ſenſata. ⁊ nõ ſpecies rex

9

ſenſibiliñ. eundẽ em̃ hominẽ quẽ pᷣus vidi

imaginoꝛ: ⁊ nõ ſpeciẽ eius.Et ſic quot ſunt
indinidna fantaſiata. tot ſunt fantaſmata.

ſicnt tot ſunt idee quot ſunt res cognite.qꝛ

idea eſt ipa res ſingularis cognita cogniti
one diuina. Sic ergo h̊ͥ nomẽ idea pᷣncipa
liter ſignificando rẽ creatã ↄnotet eaʒ eter

naliter a deo fuiſſe cognitã. ſic h̊ nomẽtan

taſma ſignificat pncipalit᷑ rem fantaſiqꝗtaʒ
ↄnotando actũ fantaſiandi. UVlteri di
cunt ꝙ; pmus acifantaſiãdi a quo cauſat᷑
habitus pᷣdictus cauſa?᷑ a ſenſatõe exterio/
ri⁊ potẽtia fantaſtica.nec obiectũ extra cau
ſa eſt illiꝰactus ꝓpꝛie.ſed ſolũ eſt cauſa cau/
ſe. qꝛ ſid eus deſtrueret reim extra.⁊ ↄſerua
ret in oculo eius viſionẽ intuitiuaʒ.adhuc

poſſet virtꝰfantaſticea habere actũ fantaſiã

di reſpectu illius. Ded ſi viſio intuitina ð
ſtruat᷑.ſiue obiectũ extra maneat ſiue non.
naturaliter nõ põt haberi talis actꝰ.mõ h̊
eſt eſſe cauſaʒz in aliquo genere cauſe reſpe/
ctu alicuiꝰ. Uã ſequit᷑ ꝙ pmus actfantaſi

anditunc ſoluz eſt qñ ſenſus exterioꝛ eſt in
actu ſuo quia eſt eꝰ cauſa ꝑcialis.⁊ ſic cau/

ſatur a noticia ĩtuitiua.⁊ eſt noticia abſtra

ctiua.qꝛ invna foꝛma reſpectu vntobiecti
ſufficit vna noticia intuitiua.ideo oẽs no/

ticie potẽtiaꝝ interioꝝ aĩe ſenſitiue ſunt ab
ſtractiue. Quarta ꝑs Opinio ↄmuni
oꝛ in pᷣdictis.

TLicet aũt h̊ poſitio ſit ſubtilis nec ſit ef/

ficaciter ĩpꝛobabil.eſt tñ opinio magis cõ
munis qꝙ in ſenſu interioꝛi ſiue capiat poꝛ
gano.ſiue p potẽtia vel ania.reꝝ ſenſibiliũ

ditigni
lpencb
lgſeci/
chett
gUicnis
räſen
Nehruco
drclire
liſaſ⸗
nognin⸗
Ninie
Wnlth
Galqni
Ulchn
fuae⸗
Uſmnule,
uſnn
ise
Peorit
Horſant
ſnner.
We
cog
azrcit
Aaheer
vninn
lnz
lordi
Cuſt.
Merio⸗
raan
dlac
19en
ach
Uſannnl
tuicms
ſiuehon.
nöb
nlercehe⸗
hynmi
rorckin
Mcu/
uſt
Pbiccti
oeono/
rſuntab
mun

ecſteh/
ags⸗
gtoo:
iip⸗
Glcvlii

de anima

ſpecies ſunt ponẽde quod ſuadet᷑ exaliqͥb-
veritatibo ꝓbabilitbv. Pꝛima eſt ꝙ qũq;

Aliqs cogitat de aliqᷓ re ſenſibili nõ tunc pᷣ

ſente quã alias vidit ⁊ ſenſijt.ſicut de hoĩe
⁊ aliquãdo de re quã nunq; ſenſijt ſicut de
elephante quẽ nõ vidit ſed de ipᷣo narrare

audiuit ⁊ ̊ quilibet exxif. Scða eſt
tali cogitationi de re abſente obicit᷑ imedi/

ate aliqð obiectũ cognitũ quicqͥd ſit illud
ſicut viſioni exterioꝛi obicit᷑ coloꝛ queʒ vi/
demus.⁊ q̊ expimur Tertia eſt ꝙ üllud
obiectuʒ qð ſic obicit᷑cogitatõi nõ eſt pure
nihil ſʒ eſt aliqua entitas vel alique entita/
tes.qꝛ exꝑimur nos aliqñ cogitare vnũ ta
le aliqũ plura. Quarta eſt ꝙ tale obiectũ
ſic ĩimediate cognituʒz.vel eſt vera res extra
animã.ſcʒ homo vel elephas vel ẽ vera res
in anĩa q̃ ſimilitudo hoĩs vel elephãtis nõ
em̃ apparet qͥd aliud eẽt. Quinta eſt ꝙ u
lud qð eſt imediatũ obiectũ cogitatõis illiꝰ
qui nunq; aliqͥd tale ſentit exter ꝰ Nõ eſt, ve
ra res extra animã.qꝛ vtiq; in hoc caſu eẽt
elephas.⁊ non aliqͥs elephas vniuerſalis.
qꝛ nõ eſt poſſibile.nec aliqͥs ſingularis.qꝛ
nec iſte nec ille quocunq; demõſtrato.cum

nõ ſit maioꝛ ratio de vno q; de alio. Nec pᷣt

dici ꝙ qlibet cũ illiꝰvnius cogitatõis opoꝛ
teat eſſe vnũ ĩmediatũ obiectů. Sertaẽ
qꝙ illud qð imediatũ obiectũ cogitatõis il/
lius qui alias aliqͥd tale ſentit exteriꝰnõ eſt

vera res extra animã.Et h̊ ſequitex pᷣdicta

qꝛ idẽ rõnabiliter iudicãdũ eſt de iſto⁊ dea
lio pᷣdicto cũ aliqñ ↄtingat illud qð imedi
ate vni obicit᷑ eſſe totalit᷑ ſimile quantũ ad
apparentiã ei qðᷣ obicit᷑ alteri.⁊ qualẽcũq;
exꝑientiã vnꝰpõt habere de exiſtẽtia ſui ob
iecti.etiã põt aliꝰhabere de exiſtẽtia ſui ob/
iecti. Quare ſequit᷑ ꝙ nullꝰ iſtoꝝ res extra
ſcʒ elephas vel hõ eſt ſue cogitatõis ĩmedi

atũ obiectũ.alioquin ſic cogitans poſſet e/

uidenter cogitare rem illã exiſtere ⁊ vbi eſ

ſet.⁊ ſimiles veritatesↄtingẽtes de ipᷣa.qð

exꝑimur falſum. Et ↄſequẽtia tñ patet ꝙñ
apparet rõ ꝓpter quã videns rem illã ꝑ ſen/
ſum exterioꝛẽ nouit euident᷑talẽ veritatem
niſi qꝛ illã in ſeipᷣa ĩmediate cognoſcit.mõ
ſic eẽt in ꝓpoſito ſi cogitatio interioꝛ ĩmedi
ate ad illã rem terminaret᷑. Ex qͥbooĩba ptz

ctia vocat᷑ ſpecies imago vel fantalm.

QLapitulũ decinim.

Pꝛima pars.de ſpeciebe rerum intelligi
Irccto de ſpecieba ſenſus. dicendũ
d eſt deſpecieba intellect Uũ pmo
mHYHin aia ſint ſpecies aliquaꝝ rerũ
inſenſibiliũ ⁊ mere intelligibiliũ qdã pbãat
ex hoc qꝛ cogitationũ ⁊ affectionũ noſtra/
ru recoꝛdamur.q̃ ſunt res inſenſibiles.igi
tur in nobis taliũ rehabemſpecies.qꝛ re
coꝛdatio nõ fit ĩ nobis ſine ſpecie in memo
ria reſeruata. Aliter em̃ nõ põt ſaluari q̃li
ter taliiũ memoꝛari autobliuiſci poſſit ani/
ma niſia taliba actiba aliqͥd dereliquat᷑i ea.
A nullo tñ actu ſeu alia re natu ralit᷑ cauſa

tur ſua ſpecies in aĩa niſi dũ intuitiue appᷣ
hendit᷑. Jõ nõ a qlibet actu ſic ſua ſpecies
cauſat᷑.ſʒ qᷣtquot ſunt de qͥb poſtea poſſu/
mus recoꝛdari diſtincte ab illis tot ſpecies
ſunt cauſate.Tales aũt res inſenſibiles. p
p̃dictas ſuas ſpecies nõ agnoſcimꝰ. nã illã
rem tantũ dicimꝰcognoſci ꝑ ſpẽm cu co/

gnitio ĩmediate terminat᷑ ad e ſpẽm ⁊ me
diate ad ipam rẽ. Sicut aũt cuʒ ſenſibilia

exterioꝛa ſenſu exterioꝛi ꝑcipimꝰhmõi ſen/
ſationes exterioꝛes ĩmediateterminant᷑ad
ipa ⁊ nõ ad ſuas ſpẽs.qꝛ nulla apparet h̊ ne
ceſſitas ponẽdi obiectũ mediũ int illa ſen
ſata ⁊ ſuas noticias. Sic eſt in ꝓpoſito ð il
lis rebo ſenſibilibo q̃ imediate in ſeipᷣis ⁊ in
tuitine cogſcunt᷑a nobᷣ ⁊ nõ ꝑ ſpes obiectĩe
Scða ꝑs de reb cognit ꝑ ſpẽs earum.
