videamꝰ ſi floꝛuit vinea .i.ſi aliq̃ bona
ſigna vᷣtutis ↄfeſſionis ⁊ fidei appareãt ſi
ſloꝛes fructꝰ parturiũt .i.ſi bonũ ꝓpoſitũ
ſequit᷑opꝰ bonũ. ſi floꝛuerũt malapuni/
ca..i.ſi foꝛes ꝑfectũ fructũ deder̃t. Ibi
dabo tibi vbera mea .i.pᷣlatos⁊ doctoꝛeſ
Dabo nõ ſolũ ad lactandũ vl ↄtractãdũ.
ſʒ ſimplicit᷑ dabo etiã etiã ad lacerandũ ꝑ
martyriũ ſi opꝰ fuerit Wandragoꝛe ⁊c̃
Hec eſt herba qpfunde radicat᷑ in terra.⁊
paꝝ ſuꝑeminʒ.hʒ tñ pomula rubea ⁊ odo
rifera.⁊ ſignat iudeos ⁊c̃. qͥ dederũt odo
rem ĩ poꝛtis nr̃is .i.in ſacramẽtis. Ideo
egrediendũ ⁊c̃ ̃m h̊ expone. UVbł expo/

ne Mangdragoꝛe Ji.vᷣtutes poꝛte i.

apłi ⁊c̃.ſicut gloſa
L Lapitulum octauũ MU
Uis mihi det. Hoc eſt octauuz
q⁊vltimũ capitulũ hui libꝛi quod
otinet octo partes.Quaꝝ pꝛima
Em gloſam eſt vox ſynagoge.vũ introdu/

citur hic iudea inſpirata iam ⁊ edocta.et
ſummo deſiderio deũ querẽs.ideo dicit.

MNuis mihi det ⁊c . Uel ſm aliã gloſaʒ

eſt vox eccĩe de gentibo.xpᷣi incarnatiõem
recoletis.que ipᷣam incarnatiõem tã fer/
uenter amplectit᷑.vt ipᷣam ð nouo fieri de
ſiderare videatur dicẽſ. Quis mihi det
id eſt dei filiũ fratrẽ meũ .i.vt ſit frat᷑ me
us.cõmuniõe naturel ſugentẽ vbera ma/
tris mee id eſt. virginis beate.que mater
ne pietatꝭ viſceribo totã ecciam fouet ⁊ nu
trit. Ul mater eccĩe fuit ſynagoga.Et no
tanter dicit᷑ det.quia ſola charitate filiꝰda
tus eſt nobis. Itẽ bñ dicit te.qꝛ ad filium
loquit᷑excludẽdo patrẽ ⁊ ſpũmſanctuma
noſtre infirmitatis ſuſceptiõe. vt inueni
am te .i.cognoſcã te ſ̃ᷣm naturã humanã
Lfoꝛis quia intꝰ ſᷣm diuinitatẽ nulli fas
eſt ipſum ad plenũ cognoſcere Uł foꝛꝭ
id eſt.nõ incluſum in ſinu patris.ſʒ cũ ho
minibo cõuerſantẽ. Ubi nota gloſam. et

deoſculer te .i.facie ad faciẽ videã.⁊ oꝛe

ad os loquar. Uel expone vt in pꝛincipio
libꝛi. ⁊ iam me nemo deſpiciat cum ap
paruerit me eſſe ſoꝛoꝛẽ reginã ⁊ ſponſam
Olim em̃ deſpecta fuit. cum abhoꝛrebat
mũdus diuinitatẽ in homĩe ⁊ vitã in moꝛ
tuo floꝛuiſſe.Et ſic de ſimilib. Appꝛehbẽ
dam te Quaſi diceret.Si detur mihi te
ſic oſculari.etiã ſi velis effugere nõ dimit
tam. ſed Appꝛehendã te amoꝛis cõiun/
ctione ⁊ ducã te in domũ matris mee .
id eſt.ĩ multitudine iudeoꝝ. ⁊ ĩ cubicunlũ'
genitricis mee .i.in ſecretariũ ſanctoꝝ.ſ.
celeſtẽ hierim Ibi me docebis .i.te mi/
hi manifeſtabis. ⁊ dabo tibi poculum ſ.
id eſt.faciã te delectari.Quaſi diceret TCu
augebis mihi gratiaʒ ⁊ gaudiũ.⁊ ego au
gebo tibi ſeruitium.quia dabo tibi pocu
lum ex vino cõdito ſid eſt.ſeruitium faci/
am tibi ex vino bonoꝝ operum inebꝛian/
te pꝛe gaudio.⁊ condito diuine gratie au/
xilio. muſtum maloꝝgranatoꝝ meoꝝ
id ẽ.inebꝛiari.exhilarari.⁊ calefieri te faci
am in ſanguine martyrum. Muſtũ enim
calidius eſt vino.⁊ citius inebꝛiat ⁊c. ¶Le
ua eius ſub capite meo ⁊c̃]. Hoc expone
vt ſupꝛa. Uel dic Leua lid eſt. ſue hu/
manitatis cognitio ⁊ dextera .i.diuini/
tatis clara viſio. Adiuro vos filie hieru
end aie verſus expoſitus eſt ſi upꝛa.
ideo dłeatur vt pꝛius.ſicut ⁊ de Feedents

quaſi iam ↄuerſa admirantis et dicentis.
ODue eſt iſta Quaſi diceret. Que ẽ hec
que aſcendit de deſerto .id eſt.de pꝛioꝛi
excecatione. delicijs ſpiritualib afflu/

gitur. ⁊ a quo in omni tribulatione fulci/

Leua eius ·
SBSecuda prrrs

ANaeeſt iſta Hec eſt vox angeloꝛũ

tibus admirantiũ.ſicut ſupꝛa ter/

tio capitulo. Que eſt iſta ⁊c.· Clel meliꝰ po
teſt dici. vox eccĩe de gentibe.de ſynagoga

ens. Innixa ſuꝑ dilectũ ſuũ .ſibi nãq; ſo
li innititur.cui tanta familiaritate cõiun/

tur.⁊ per quẽ gratia omnis liberaliter di⸗/

ſtribuitur. ? 6c.

Leertia pars .
Ub arboꝛe malo . Zecẽ vox ſpõ

s ſie eccleſie de gentibo reſpondentis

⁊ inducentis eam vt ipᷣa iudee pe/

nitenti cõgaudeat.⁊ beneficij ſibi facti re/

coꝛdetur. Ideo dicit. Sub arboꝛe ma/

lo.. Quaſi diceret. Tu admiraris ð hoc
ꝓpſynagoga aſcendit ⁊c̃.ſed noli admira//

ri.imo potiꝰ cõgaudere velis ⁊ de benefi/

cijs recoꝛdari. quia Sub arboꝛe malo ⁊c
Ubi ſciendũ ꝙ malus eſt arboꝛ ꝑ quã
xpᷣs cõueniẽter intelligitur.pꝛopt᷑ cauſas
ſuperius dictas. Huic igitur arboꝛi ſub

iecta fuit eccleſia.⁊ ideo de moꝛte ad vitã

redijt.⁊ hoc eſt quod dicit᷑ſub arboꝛe ⁊c
Vlel Sub arboꝛe ⁊c̃ .ðid eſt.ſub vmbꝛa
ligni vite.quod eſtxpᷣs ſuſcitaui te. Ibi
coꝛrupta eſt mater tua ..id eſt. ſynagoga.
Et hoc tripliciter ſeu triplici coꝛruptiõe.

Pꝛimo coꝛruptione moꝛtis ſpiritualiſ.qꝛ

non regenerabatur ſacro baptiſmi ſonte

per quẽ vita ſpiritualis confertur. Secũ

do coꝛruptione thoꝛi matrimonialis. qᷣa
relicto chꝛiſto vero ſponſo dyabolum ad
ulterum petijt. Tertio coꝛruptione inui/

die viſceralis. Inuidia enim eſt coꝛruptõ
viſceralis.quia putredo oſſium inuidia.
Pꝛouerbioꝝ.xiiij. Hac autẽ coꝛruptione
coꝛrupta fuit ſynagoga quãdo barrabam

latronem dimiſit.⁊ ꝑ inuidiã xpᷣm innocẽ

tem occidit. ibi violata eſt genitrixtua.

id eſt.lex vel ſynagoga.⁊ hoc exterioꝛi per

ſecutione. ſcʒ ſub yto et Ueſpaſiano
Hic eſt notãädum qexhoc loco volũt
quidam ꝙ lignũ vetitum in quo peccaue
runt Adam ⁊ Eua.ſicut quidazʒ libꝛi apo

criphi habent:ſit malus iſta.⁊ ſcᷣm h̊ lit/
tera legeretur ſic. O tota eccleſia ſuſci/

taui te exiſtentem ſub arboꝛe malo .id
eſt.ſub ligno vetito.vbiſpꝛimi parentes
moꝛtis ſentẽtiam incurrerunt. Et ibi.
ſcilicet ſub eadem arboꝛe coꝛrupta ẽ ma
ter tua ſcilicet humana natura. ibi vio
lata eſt genitrixtua lid eſt. Eua.O igitur
eccleſia.quia hec omnia tibi facta ſunt ꝑ

gratiam.noli admirari ſi ſynagoga aſcen
dat. ⁊c̃. Sed pone me vtſignaculum ſu

per coꝛ tuuʒ Quaſi dicat ſponſus.quia
igitur ad tantã pꝛouecta es gratiam.ideo
pone me vt ſignaculum ſid eſt.vt memo
rialevel ſigillum quo ſecreta clauduntur
vel ſicut vexillum quod eſt ſignum trium

phi. ſuper coꝛ tuum .id eſt.ſuper omneʒ

amoꝛem ⁊ intentionem coꝛdis tui. vt ſi/

gnaculum ſupꝛa bꝛachiũ tuum ſid eſt. ſu
per omnes actus tuos ⁊ omnia opera tus

ſcilicet vt in omnibus mei memoꝛia in te
ſemper vigeat. vt pulcritudinis mee ſimi
litudo in te ſemper luceat.vt mei amoꝛis

character te ab omni alieno diſcernat. vt

in caſtro tuo vexillum meum ſemper ad/
uerſarium pꝛoſternat.Et cauſam quare
hoc facere debeat ſubdit cum dicit. foꝛ/

tis eſt vt moꝛs dilectio quam habeo et
habui ad te.per quam anima mea a coꝛ/
poꝛe eſt ſeparata.quam nihil auertere po

tuit.imo moꝛte foꝛtioꝛ.quia ipſum acto/
rem vite quodammodo ſuperauit. du/
ra ſicut internus emulatio .id eſt. amoꝛiſ
executio.que me ad infernum deſcende/
re fecit.et ideo dura ſicut infernus.quia
nulli pene parcere fecit. ſicut infernꝰ nul/

li parcit. Lampades eius . ſcilicet amo/

*

ris ſeu dilectionis.id eſt. coꝛda fideliũ.⁊c̃.
vide gloſam.Eſt igitur magna virtus ca

ritatis.⁊ ideo. Si dederit homo omneʒz
ſubſtantiam domus ſue ..id eſt. ſi relique

rit omnia.pꝛo amoꝛe iſto gratuito haben

do. quaſi nihil deſpiciet eam .id eſt. qd/

quid dederit vel reliquerit.quaſi nihil re/

putabit ſcdᷣum gloſam. Uel aliter. Si

omo.· id eſt. Chꝛiſtus dederit omnem
ſubſtantiam domus ſue. ſicutde facto

fecit. pꝛo dilectione .id eſt. ſi ſibi im/
pendatur dilectio. quaſi nihil deſpici/
et eam.id eſt.pure gratis dabit. ſine

commutatione congrua vel condigna

foꝛno
eſt pe
nerſoꝛ
oꝛc
hoſtreit
gich
enca d
ſcrioge

“

ſocen
fuse
Nſit
eum
biles
Gu
plici:
fenſ
oqu
les
fiuaglee
uisap
wüſea
mneil
Furturt
(ritnc
fuger

dnhli⸗
l ſulci⸗
Mo id
irnes
S
moneng
n bin⸗
Oir
mint
an
ahmi
Nnsrin
mumnide
kynmcno
Cubucer
Cundiom.
ſuogonng
ini N
umn ckie
aopanat
Nmonint
nis nerin
tmames
Ni
nnw
nungr
na b
atpe
nic
d
mri
dcr
nie un
Cicgano⸗
Aiddide
1 N
honoem
cklipe
mhiben
cki
innſr
ito..
tonnen
nſp
ilin

pil ho⸗

ti,

N

ſuper cantica canticoꝛũ

„DODyPuarto prirs“
DHDaeꝛoꝛ noſtra Hec eſt vor ſponſi
8 dqda ſynagogam. ⁊ loquit᷑ de eccłia
dee gentib adhuc nouella. So/
roꝛ noſtra ꝑ naturã ⁊ gratiam paruula
eſt paucitate populoꝝ et infirmitate cõ/
uerſoꝛum ⁊ vbera nõ habet id eſt docto
res ⁊ cõſolatoꝛes Quid faciemus ſoꝛoꝛi
noſtre in die .id eſt. in toto temꝑe vite hꝰ

lLquãdo alloquẽda eſt .i.paſcẽda ⁊ nutri

enda ſpũalibus documẽtis ⁊ allocutõib⸗
ſacris ad incrementũ ꝓpuehenda
Quinta pars. M
Imurus eſt Hec eſt vox ſpõſi ſi

s bimet reſpõdentis.vñ ſynagoge

tacæti ⁊ expectãti quid ipᷣe ſponſuſ

facere velit.ipᷣe met aperit dicẽs Si mu

rus eſt .id eſt.ſi in eccleſia ſit aliqͥs aptus
vt ſit murꝰ cõtra hereticos edificemꝰſi uꝑ
eum ꝓpugnacula argentea .id eſt. inuinci
biles ſententias diuino eloquio lucidas.
unt em̃ in ſcripturis ꝓpugnacula ĩ tri

plici differẽtia. Pꝛimo nãq; ſunt qᷓdã ter/

rea. ſcʒ ſciẽtie phiſice ⁊ naturales. Secun
do quedã lignea.ſ.ſciẽtie pꝛactice.i.moꝛa

les Certio qᷓdã argentea.ſ.ſcie diuĩe ⁊ ſpi

rituales Si hoſtiũ eſt .i. ſi in eccia ſit ali

quis aptꝰ vt ſit hoſtiũad introducẽdũ in

—

viã ſalutis fideles ⁊ catholicos cõpinga
mus illud tabuł cedrinis .i.oꝛnemꝰeum

yirtutiba ⁊ exẽplis bonis.vt ſit in eo pul/

critudo vite. ⁊ odoꝛ bone fame: qui vicia
fugat ⁊c.vide gloſam
exta pars
Bo murus Hec eſt vox eccĩe r
łę dDentis ad id quod ſupꝛa ſponſus
dDiuirxverat.qꝙ vellet edificare ſi murꝰ
eſſet. Quaſi diceret. Tu dixiſti. Si mu⸗/
rus eſt edificemꝰ ? ego ſum murꝰ.ſuꝑ te
petra fundatꝰ.ex lapidibo charitatꝭ edifi/
catus.⁊ ex glutino dilectõis compactꝰ et

vbera mea .i.apłi doctoꝛes ⁊ pᷣlati ſicut

turris exponat᷑ vt ſupꝛa q̃rto capitulo.⁊
quaſi diceret ꝙ tal ſum.nõ ex me habeo.
6 ex gratuito dei dono.iõ dic. exq̊ facta
um coꝛã eo quaſi pacẽ reperiẽs .i.poſtqᷓ;
ego ↄuerſa ſum coꝛã eo.⁊ ipᷣe mihi ſue pa
cis donũ ꝑ vᷣbũ recõciliatõis largitus eſt
iuxta illud. Glłia in excelſis.⁊c. Sʒ foꝛte
qꝛ aliqͥs diceret.ad qͥd es tu murꝰ⁊ vbera
tua turris.⁊ ip̃a rũdet.ꝙ h̊ eſt ⁊ fuit ad pa
cifice ptegendã vineã pacifici xpᷣi. Jõ ſub

dit. Uinea fuit .ſtota eccia pacifico

xpᷣo.quã ipᷣe acqͥſiuit.in ea pace quã eccia
reperit coꝛã eo que ꝓpaxi habet ꝓpłlos .
ſcʒ iudeoꝝ ⁊ gentiũ in vno ritu collectos.
Tradidit eũ cuſtodibꝰ i.pᷣlatis ſcʒ cu/
ſtodiendã ⁊ colendã vir .i.qlibet vᷣe vir
tuoſus affert ꝓ fructu eismille argẽteoſ
id eſt.vniuerſitatẽ tꝑaliũ ſuoꝝ affert pꝛo
fructu eiꝰ .i.p fructu eterne beatitudinis
ſᷣm gloſafm
Septima prs
Inea mea Hec eſt vox ſponſi cu
v ram quã hʒ ad vineã ſuã oñdætis
Quaſi dicat.Nõ do obliuioni vi
neam meã.qꝛl vinea mea coꝛã te eſt. Mil
le tui pacifici .ſ.illi qͥ filij dei vocabũtur.
Hath. v. qͥ ſunt mille .qꝛ hñt ꝑfectiõʒ
millenarij.i.eterne beatitudinis.vel com/
pletã decalogi ꝑfectionẽ ⁊ ducẽti qꝛ eis
duplex fruct ſeu duplex merces debet᷑.ſ.
gaudiũ eſſentiale ⁊ accidetale.vel viſio et
fruitio his qͥ cuſtodiũt fructꝰ eiꝰ .i.verꝭ
doctoꝛibo ⁊ pᷣlatis qͥ cuſtodiũt fructus vi/
nee dñi. Et ↄſtrue Mille ⁊ ducẽti ſunt
de his .i.de numero.⁊c. Quia igitur
tantꝰeſt fructꝰ pᷣdicte vinee.iõ ſubdit ſpõ/
ſus. Que habitas in oꝛtis Quaſi dice/
ret.O ſpõſa mea q̃ habitas in oꝛtis .i.ĩ
cultura ſpũaliũ fructuũ.q̃ hus habitabaſ
in campis ſilue amici auſcultãt te.i.an/
geli q̊s adiutoꝛes tibi dedi.⁊ ſpũs iuſto/
rum.q iã cũ deo ſunt ⁊ ꝓ fratrib oꝛãt. au
ſcultãt te .i.oꝛationes tuas audiũt ⁊ deo
poꝛrigũt.vt pᷣdictũ fructũ ↄſequi valeas

Igit VYac me audire vocẽ tuã i.ita age
vitã.vt quidqͥd voce vł oꝑe oꝛauerꝭ.a me

dignũ ſit exaudiri.vide gloſam
Octaua pars ””MVMV
Vge dilecte mi. Hec eſt vox ſpõ
ſead pᷣdicta rũdentis.vñ qꝛ ſpon
ſus dixerat Fac me audire vocẽ
tuã in qͥ ſpõſus notabat ſe ſpõſam ſuaʒ qᷓ
rere. Jõ reſpõdet eccia innuẽdo ꝙ ↄueni
entiꝰ eſt ĩam ſponſum querere.q; q̃ri ab
eo. Uñ dicit. Fuge dilecte mi ſuꝑ mon
tes aromatũ j.i.inter ſanctos ⁊ angelos.
vt ibi inſequaris.⁊c̃.vide gloſam

Explicit expoſitio magiſtri Detri de
alllyaco ſuper cantia

CTractatus

Incipit pꝛefatio magiſtri Petride ail tabunt. ⁊ ſemen eoꝛũ in ſeculũ dirigetur. uc
Ivarocardinalie quond epiſcopi came/ Sertus gradus eſt diffidentia virtu/ iür
raceñ.ſuꝑ ſeptẽ pſalmis penitentialibus. tis pꝛopꝛie.⁊ hanc iuuat cõfidentia diui/
eee nemiſericozdieno ſertns nlalnn ſulpi
s ₰ . rat. De pꝛofundis clamauiad te domine .
e Era peniten/ Eimertto auia ad celeſtem patriã ꝑ/ 2
ig velut ſcala quedaʒ eſt. uenire pꝛopꝛia virtute diffido. Nam ſi in lkete
y„ quga homo peccatoꝛ qͥ fm iquitates obſeruaueris domine: domine ycl
ecnangelicã parabolã de / gquis ſuſtinebit. Sed de copioſitate con/ linioe
ſcendit de hieruſalẽ ĩ hie fido. Quia apud dominũ miſericoꝛdia.et dicerel
richo. rurſum in hierlem. copioſa apud eum redemptio. Septi⸗ ac
poc eſt ad pacis viſionẽaſcendit. · Hui mus gradus eſt exultatio ſpiritualis leti/ liquon
vero ſcale ſeptẽ ſunt gradus.quibo coꝛre/ cie. Hanc aſſidua oꝛatio efficit. ideo ſepyti binfi
ſpoodẽt pſalmi ſeptẽ q dicunt᷑ penitẽtiales mus pſalmꝰ incipit. Domine exaudi oꝛa/ m.D
Pꝛimus itaq; gradꝰ eſt timoꝛ pene. A tionem meã.auribus percipe obſecratio/ gance
quo pꝛimꝰ pſalmꝰ incipit.Dñe ne in furo nem meã. Per hanc ex diuinoꝛum operũ (chte
re tuo arguas me.neq; in ira tua coꝛripi/ conſideratione in dei cõtemplationẽ aſcẽ Möͤmn
as me. Secũdus eſt doloꝛ culpe. Hic dit. Meditatus ſum inquit in omnibus Reft
eſt qͥ in ſecũdo pſalmo optãdo dicit. Bea/⸗ operibus tuis.⁊ in factis manuũ tuaruʒ (goſ
ti quoꝝ remiſſe ſunt iniqᷣtates.⁊ quoꝛum meditabar. Unde tandẽ exultando ↄclu/ eſtfur

. tecta ſunt peccata.Et hũc peccatoꝝ con/ dit. Spiritus tuus bonꝰdeducetme ĩ ter fltu
feſſio ipſoꝝq; remiſſio ſequit᷑. Delictũ me ram rectam⸗ los ergo ſi in hanc terrã ce pe

cõcludendo ait.Filij ſeruoꝝ tuoꝛũ habi/

tibus apparebit

S um inquit cognitũ tibi feci.⁊ iniuſticiam leſtis hieruſalẽ deduci cupim⸗ his ſeptez d,
meã non abſcõdi. Et iteꝝ. Dixi cõfiteboꝛ pnie gradibe aſcẽdere.⁊ in his pſalmis aſ MWMWoric
aduerſum me iniuſticiã meã dño.⁊ tu re/ ſidua deuotõe meditari debem exemplo Aup. grs (fciir
miſiſti impietatẽ peccati mei? Terti / beatiſſimi Auguſtini. de quo legit. ꝙ vlti· orhi
dus eſt ſpes venie. Hanc timoꝛ pᷣcedit.qᷓ ma qua defuncteſt infirmitate. huiuſmo Nicbv
rurſus in tertio pſalmo clamat. Domine dipſalmos de pnĩia quos ſibi iuſſerat ſcri ne di
ne in furoꝛe tuo arguas me.neq; ĩ iratua bi lacens in lecto.cõtra parietẽ poſitos in SBco
coꝛripias me. Et hũc doloꝛ comitat᷑. At/ tuebatur ⁊ legebat ⁊ vbertim ac iugit fle⸗/ NGde.
flictus ſum ⁊ humiliatꝰ ſum nimis.rugie bat. Ideo ebur ſancti doctoꝛis alioꝝq; mc
bam a gemitu coꝛdis mei. Poſt hec vero ſententijs. ſuꝑ pſalmis penitẽtialib⸗ quaſ fins
ſequitur ſpes. Quoniã in te dñe ſperaui. dam oꝛationes ſeu meditatiões deuotas eede
tu exaudies me dñe deus meus HMuar cõponere dignũ duxi. quibo ⁊ ad penitẽti/ *“
tus eſt amo? mũdicie. Hanc nõ hominis am pꝛouocari.⁊ ꝑ pnĩam in dei cõtempla rin
iuſticia. ſed dei miſericoꝛdia efficit. Unnde tionem bumanꝰ animus valeat ꝓmoueri utße
quartꝰ pſalmus ait. Miſerere mei deus Illudta mẽ in exoꝛdio pꝛemittendũ eſt. ꝙ penan
ſm magnã miſericoꝛdiã tuaʒ. Ac deinde licet ſeptemaff ci. quos ſeptẽ gradib ſca ſrape
ſubdit. Ampliꝰlaua me ab iniquitate mea le penitentie appꝛopꝛiauimꝰ. dictis ſeptem i oſ
Etiteꝝ. Coꝛ mundũ crea in me deus. pialmis apte decẽterq; vt oſtẽſum eſt con ſepſ⸗
Duintus gradꝰeſt deſiderium celeſtis ueniant.tamè ſicut dicit Hugo in libello ſin
patrie.pꝛo quo oꝛat quintꝰ pſalmus.Do deoꝛatione Sciendũ eſt hãc pꝛopꝛietatẽ ſrin 4
mine exaudi oꝛõem meã. Pꝛecedit aũt cõ in omnibo pſalmis nõ eſſe.vt per totã ſeri i
temptus p̃ſentis vite. Quia defecerũt in / em vnus affectextendat᷑ſʒ ſepe ex alio af in 1.
quit ſicut fumꝰ dies mei.Etiteruʒ. Dies fectu tranſiũ in alium.ſicut ex affectu timo N
mei ſicut vmbꝛa declinauerũt.et ego ſicut ris in affectum amoꝛis.vel in ſpei affectũ ne
fenum arui.Et hũc comitat᷑ conſideratio vel conſolationis.ſᷣm ꝙ mens oꝛantis di lhe
eternitatis diuine. Tu aũt dñe in eternũ nerſis modis affici ſolet ẽßoc autez qua⸗n. ncl
ꝑmanes ⁊c̃.Et rurſus.Tu autẽ idem ipᷣe liter per ſingulos pſalmos cognoſcatur. N Kil
es. ⁊ anni tui nõ deficient. Et ex his cõſeqᷓ licet non ſit huius oꝑis explanare.tamen bin
tur deſiderium habitatiõis ſuperne.de q quantũ ad pꝛopoſitũ ptinet ſatis ex ſequẽ nn

I

nietnr.
zayin/
nnadiui⸗
Arditni
edanne
nmmüäg,
afunie
wanir
aron
nmluc
S.
nua⸗
üoſr
miüc
wnghi
ganoniti
monnhs
annimun
Nnndoee
unneic
hurtmic.
Me
sNins

ſrnſon
ſein
lgtſo⸗
ord
lrenn
Sdanons
Apennen⸗
Nicütnde
pronen
irmcickg
ligunt
dunslytm
unckcon
culbelo
gopietall
awiiſn

atlio 4

fiamun⸗
orunns N

cautezon-

Go

. *

penitentiali

NMeditatio deuota ſuꝑ pꝛimo pſalmo

d ſſtee future iuder ſeculi.ͥ bonos i

reeeeleſte regnũ tuũ.malos vero ĩ
ignẽ eternũ es miſſurꝰ.Dũ ego reꝰ ⁊ indi/

Inꝰ pctõꝛ hoꝛꝛoꝛẽ fut᷑i iudicij tui ↄſidero.

timẽs ac tremẽs ad te clamare cõpelloꝛ ⁊
dicere. Dñje ne in furoꝛetuo ar uas me.

neq; in ira tua coꝛripias me. Sʒ ve mi/

hi quõ immeſam clemẽtiã tuã ad furoꝛeʒ

quõ infinitã miam tuã ad irã puocare me
rui. Mernui itaq;.⁊ hoc ſpõte ↄfiteoꝛ.alio

quin coactꝰ fateboꝛ. Scio tũ dñe te do/

cente.qꝛ tu ſꝑ idẽ es.iõ tu in varioſa ffectꝰ*
nõ mutabil es. De te q̊z ſcriptũ eſt. Tu ãt
ſſſe vᷣtutũ cũ tranqͥllitate indicas Furis

ergo ſx trã quillei raſceris ſꝑ placatꝰ. HNõ
eſt furoꝛ tuꝰ.nõ eſt ira tua in te ⁊ in tuo af
fectu.ſʒ extra te eſt ⁊ in effectu tuo. YFuroꝛ

tu pena eſt inferni. Ira tua puꝛgatoꝛij pe

na. In inferno quaſi furedo arguis.ĩ puꝛ

gatoꝛio q̃ſi iraſcẽdo coꝛripis.in illo ꝑ iu/

ſticiã arguis inſolubiliter.in iſto ꝑ miam

txoꝛripis ſalubꝛit᷑ Et tñ ab vtroq; opto eri
pi. ab vtroq; deſidero ⁊ peto liberari: di/

cens. Dñe ne in furoꝛe tuo arguas me.⁊c̃

Ssʒʒ quo pacto.qua frõte.q̃ hoc pꝛeſumo

audacia.nõ vtiq; de mea iuſticia ſʒ de tna
mia. J Mißere mei dñe quare Om̃
infirmꝰſum. lõ mee vᷣtutis firmitatẽ.ſʒ
mee vanitatis allego infirmitate. Ego in
firmꝰ.tu medicꝰ.&̊ ſana me dũe bic adhi
beqᷓ tu vis medicamenta. hic vꝛe.hic ſeca
tu tm̃ a furoꝛe tuo ⁊ ira.̊ eſta future vite

pena me libera. Neca te o pie medice fru

ſtra peto vt ſanes me. Om̃ ↄturbata ſũt
oĩa oſſa mea O ſſa loquoꝛ nõ coꝛpis ſed

aie. Oſſa ale mee vires ſunt aie mee. qꝛ ſiẽ
in oſſibacoꝛpꝑis.ſic in viriba anime cõſiſtit

foꝛtitudo. ires aĩe mee.memoꝛia.ĩtelli

gẽtia ⁊ volũtas. In qͥb dũ ſane ſũt ſancte

trinitatꝭ va imago eſt ⁊ ſilitudo. Sʒ heu

me qm ꝑ pctm̃ infirme facte ſũt. Jõ ↄtur

gte. B eſt intra ſe.⁊z ſe inuicẽoturbate ſũt
Et iõ gia mea turbata ẽ valde.QOꝛ ; nõ
mogdicũ.ſʒ valde ↄturbata eſt aia mea.qꝛ
valde infirmata ẽ oĩs foꝛtitudo ſua. Duʒ
tibi moꝛbũ meũ detego.dũ medico egri/
. fnlnis magnitudinẽ oñdo:oꝛo vt ſanes.

Si u dne vſq;. Uſaueq dñe ſanitatẽ

differs. Nõ eſt dilatio iſta crudelitas tua
ſed iõ differs. vt dũ din luctari ꝑmittꝭ cũ
vicijs.exh̊ ꝑſuadeas aĩe mee.in qᷓ̃ mala ſe
pcipitauit.⁊ vt ide cautioꝛ ſit. Nã ex diffi
cultate ⁊ dilatõe ſanatõis fit diligẽtioꝛ cu

ſtodia recepte ſanitatꝭ/Ul iõ mibi ꝑfectã

differs curatõʒ. qꝛ ĩpfectã tibi offero oꝛa/
tionẽ. Nã bic nõdũ tã ꝑfecteoꝛo.vt audi/
re merear.adhuc te loquẽte dicã. ecceaſ/
ſum. Quare h.qꝛ nõ ſatꝭ pfecte aiam meã
ↄuerto ad te.ſʒ nec q̊ poſſum.niſi tu ſup/
pleas imꝑfectũ meũ Jõ Cõuertere dñe
eripeaiaʒ meã .h̊ eſt fac mead te pfecte
ↄuerti.Duꝝ em ⁊ laboꝛioſuʒ ẽ mihi ad ſe
renitatẽ ⁊ trãquillitatẽ diuĩe lucꝭ a terre/
naꝝ cupiditatũ caligine retoꝛq̃ri. Eripe
aiam meã pctis ſcʒ ligatã.⁊ ĩ ſua ↄuerſi/
one hoſtibo mult ipeditã ⁊ oppꝛeſſaʒ tãc;
inherenteʒ ꝑplexitatibo hꝰ ſeculi.⁊ ſpinas
quaſdã dilacerãtiũ deſiderioꝝ in ipᷣa con
uerſiõe patientẽ. Ab his q̊ʒ mał eripiens.
Saluũ me facꝓpt᷑ miam tuã nõ ꝓpr iu/

ſticiã meã.qꝛ pctis ⁊ demeritꝭ meis iuſta

debet dãnatio.ſʒ ꝓp miam tnã.ꝑ quã con

uerſis a te pia ꝓmittit᷑ ſaluatio.te dicente.
Kõuertimini ad me.⁊ ego ↄuertar ad vof

Tu &Q auerſus eras ⁊ quẽ mihi auerſuz
mea fecerat auerſio:ↄuertere ad me.qͥ ad
teↄuerſus ſum.⁊ ſi paruʒ ↄuerſus.fac me

ↄuerti ꝑfecti.⁊ ſic Cõuertere dñea vin/

dicta tua ⁊ eripe aiam meã.nõ ſolũ a pñti
malicia.ſʒ ſaluũ me fac etiã a future moꝛ
tis miſeria. Qm̃ nõ eſt ĩ moꝛte qͥ memoꝛ

ſit tui. ĩ inferno at qͥs ↄfitebit᷑ tibi O pijſ
ſime dſe non ĩmerito h̊ feſtino mihi pctã
dimitti.qm̃ pꝰmoꝛtẽ vł ĩ inferno ñ erit me

moꝛia tui aut ↄfeſſio pcti.q̃ ſeʒ vtilł ſit ad
veniã.qꝛ nũc ẽ tꝑsↄuerſiõiſ.ſʒ cũ hec vita
trãſierit.tꝑs erit retributõis. Ut & ab illa

et na moꝛte.vt ab illa inferni danatione ꝑ
pniĩaʒ liberer Qaboꝛaui ĩ gemitu meo. la

uabo ꝑ ſin.noc.lec.meũ.lacri.me.ſtra.me.
rigabo ·O felix ðd qͥhas pnie erũnas p
tot noctes vtilit᷑ ſuſtinuit.ve mihi miſo qͥ
has vna vix hoꝛa ſuſtiere valeo.aut ñ vo

lo. ⁊ ſi qñʒ velle mihi adiacʒ.qꝛ tñ ip fecte
volo ꝑficere ñ iueĩo TCu & dñe da mihivel

le. da mihi ꝑficere.da mihi laboꝛareñ ſo/

lũ ĩ gẽitu coꝛdꝭ ſʒ lauare lectũ meũ lacris
coꝛꝑiſ.nec lauare ſolũ exciꝰ ſeu ſuꝑficietẽꝰ

ſʒ et rigarũtriſecꝰ vt ffletꝰmeꝰn ſolũ ad exti
oꝛa coꝛꝑ ſʒ ad coꝛdꝭ itia ꝑueĩat ibiʒ pãeat

CXractatus

MHec ſolũ dñe peto lauari.aut lacrimis ri
gari lectũ vel ſtratũ meũ coꝛꝑale.ſʒ etiam
ſpũale.ſ.interioꝛisↄſciẽtie.⁊ hoc ꝑ ſingu/
las noctes.i.ꝑ ſingula peccata ex ea oꝛien
tia. Oꝛiunĩ quippe mihi alternatim dies
ac noctes. Hoctes patioꝛ.cũ carne ſeruio
legi peccati. Dies ſentio.cũ mẽte ſeruio le
gi dei. O vtinã fugatis noctibo peccatoꝝ
7 abiectis tenebꝛis vicioꝝ.oꝛiant᷑ mihi et
illuceſcãt clariꝰ dies vᷣtutũ ⁊ lumĩa graꝝ.
Sed heu me miſeꝝ. qꝛ turbat eſta furo
reoculꝰ meus Heu heu ⁊ iteꝝ heu.quia
ocułꝰ mentis mee vix põt ad oꝛtum diei ⁊
ſpũalis lumĩs ↄſurgere.⁊ hoc.qꝛ turbatꝰ
eſt a furoꝛe. Nec ſolũ a furoꝛe tuo diuino
tam futuro quẽ timeo.qᷓ; pñti quẽ ſentio.

ſed etiã a furoꝛe meo ꝓpꝛio quẽ gemo PHoc

eſt a furioſa ↄcupiſcẽtia mea a pᷣmo parẽ/
te tranſfuſa.pꝑ quã qᷓ;diu ſum in hac miſe/
rabili vita.licet nõ totaliter extinciꝰ.tamẽ
multipliciter turbatꝰeſt oculꝰ.Et merito
quia inueteraui inter om̃s inimicos me
os !ſ.inter oĩa vicia mea ⁊ peccata mea.
que vᷣe inimici mei ſunt duʒ me ab amoꝛe
diuino ſeparãt ⁊ auertũt. Inter q̃ inue
raui dũ ꝑ ĩueteratã ↄſuetudinẽ meeis ſt
iectum eẽ ↄſenſi. Sed tu dñe pijſſime pꝰ
laboꝛẽ ⁊ gemitũ.pꝰ imbꝛes creberrimos
lacrimaꝝ.da mihi ↄſolatõis tue auxiliuʒ
vt dicere valeã. Diſcedite a me o.qͥ ope.
iniqͥ. qm exaudiuit dñs vocẽ fletus mei.
Da mihi optare ab oꝑarijs iniqᷣtatꝭ ſeꝑa/
ri.nõ ſolũ loco ſʒ aĩo.in quoꝝ peccaui cõ/
ſoꝛtio.vt ſic ⁊ tua ĩ me correptio.⁊ mea in
te ↄſolatio ĩnoteſcat.vt ſic ſpũs meꝰ ſenti/
at. qm̃ vocẽ fletus mei exaudiſti. Da mihi
dñe vt iteꝝ atq; iteꝝ exultãs dicã Exau/

diuit dũs depᷣcationẽ meã dñs oꝛõeʒ me/

am ſuſcepit Depcatiõem meã ꝑ depoſiti
onẽ peccatoꝝ.⁊ oꝛõem meã ꝓ virtutibus
adipiſcẽdis Sʒ nõ ſolũ dñe da mihi ex/
audiri ꝓ me.nõ ſolũ ꝓ mea ſʒ etiã ꝓ meoꝝ

ꝓximoꝝ ſalute. NHec ſolũ ꝓ amicoꝝ meoꝛũ

ſʒ etiã ꝓ inimicoꝝ ↄuerſione.vt exẽplo vi
ri ꝑfecti dicã cũ ſeruo tuo dauid l.Erube
ſcant ⁊ↄturbent᷑ vehemet᷑ oẽs iimicimei
Erubeſcãt exẽplo meo de actibo ſuis mal

⁊ ↄturbent᷑ terroꝛe iudicij ad pniam.nõ le

uiter ſʒ vehemẽter. cũ gemitu foꝛti. vt ſic.

cõuertant ⁊ erubeſcãt Ine
ↄuerſio ſua ⁊ erubeſcẽtia pnĩe ſue differa

tur dãnabiliter. Quia niſi in pñti vita ſic

interitus

ↄuertant᷑ ⁊ erubeſcãt ſʒ potiꝰ: vt ab iniqͥs
fieri ſolet. penitẽtes irrideãt.⁊ ſuis irriſio

nibo infirmos erubeſcere faciãt. tandeʒ in

finali iudicio erubeſcẽt.⁊ erubeſcẽtes di/
cent. Hi ſunt q̊s aliqñ habuimꝰ ĩ deriſuʒ
Nos inſenſati vitã illoꝝ eſtimabamꝰinſa
niam.ecce quõ cõputati ſuntint᷑ filios dei

? inter ſanctos ſoꝛs illoꝝ eſt. Quid nobii-

ꝓfuit ſuꝑbia.aut qͥd diuitiaꝝ iactaãtia ↄtu
lit nobis. Tũc ̊ ↄuertent᷑ ⁊ erubeſcẽt.ſed

erit hec ↄnerſio ⁊ erubeſcẽtia ad dãnabi/

lem ↄfuſionẽ.qꝛ habere noluerũt pnĩam
ſalutarẽ. Et hec oĩa fiẽt valde velocit᷑.qͥa
qñ minꝰ de iudicio ſperauerint ⁊ dixerint
pax⁊ ſecuritas.tũc repentinꝰ ſuperueniet

Meditatio deuota ſuꝑ ſecũdo pſalmo

penitẽtiali.ſ. Beati quoꝝ .
DOmine ieſu chꝛi
d ſte q culpa offenderꝭ ⁊ penitẽtia
placaris. Tu magiſter optime.
qͥ interoꝰ docẽs illuminatoꝛ es coꝛdiũDa
mihi intellectũ. da excecato coꝛdi meo et
tenebꝛoſo intellectui meo lumẽ tuũ.q̊ͥ cul
pabilẽ offenſam plene ⁊ ꝑfecte valeam co
gnoſcere. Da mihi culpa meã.offenſamq;
tuã taliter cognoſcẽdo dolere vt eã digne
ris miſericoꝛditer ignoſcẽdo delere. Da
mihi vt de illoꝝ ſim numero de boꝑ ꝓ
phetã tuũ ðꝛ. Beati quoꝝ remiſſe ſüt in
iquitates.⁊ quoꝝ tecta ſunt pctã. O me
beatũ.ſi a te dũe remiſſe ſint iitates mee.
ita vt mihi dones indulgẽtiam ex gra tua
cui debes vindictã ex culpa mea. vt mihi
dones indebitã grazʒ.cui iuſte reddere po
tes debitã penã O igit᷑ me beatũ.ſi tecta
ſint pctã mea. Quõ tecta. Hõ ita tãq; i me
ſint vt viuãt.nõ ita tãqᷓ; in me abſcondita

maneãt. ſʒ ita deleta vt tu deꝰ ea nõ vide c V⸗

as.i.nõ eternalit᷑unias.Te em̃ ꝑctã vi
dere qͥd aliud eſt q; pctã punire.Siẽ ſcri
ptum eſt. Auerte faciẽ tuã a peccatꝭ meis
Tu gů̊ ea pctã nõ vides.ſed ab eis faciem
auertis.q̃ nõ animaduertis.i.ꝗ nõ punis
Tu ea ñ agnoſcꝭ.qͥb ignoſcꝭ Lu ea tegis
pꝑgraʒ. q̃ ñ iputaſ ad penã J0õ recte ſubdit
Beat? vir cui nõ imputabit dũs petm̃
Sʒ cui nõ imputat.Certe ei nõ imputat
ſz ignoſcit.qͥ pctm̃ ſuũ agnoſcit.⁊ agnitũ
nõ defendit.ſʒ ↄfitẽdo coꝛrigit.nec meri/

tum ſuũ ſibi:iʒ gre dei attribuit.de q̊ ðꝛ.

☚α

PNX&

hßin⸗ ſc

hae
ſeae
ͤoꝛe
ſeßdic
lis erat
piine
laculq
rumn.
teriorfe
dicedo
fitop.)
chiſſen
men.
orma
Ni
Clam
med:
Lice
n
pPem
6lE
Con⸗
mend
geni⸗
chhoaſt
neogh
fhenta!
eumna
lertede
ſof

ſicrö
arun
dech!
N
mm
mei.
no/
eregt.

nbnie
Usmio
imigin
a,
Widetg
benan
Nflide
Cntr
idon
nacn
dünbe
riüpninm
Nctq
mirin
monci

ilohin

cht
grenii
neropene
Scdide
d noe
minia
zeme
iaftyhing
minpr
le.
r
eſcin
Oe
uraen.
naßran
na nnbi
encegro
i Atn
ntöin
edi .
inef,
Sii
rat nnes
nuons
Lare
jagtſd
ienci,
önnten
hli
ut

qꝛ ſe accuſat cũ ſit peccatoꝛ.⁊ coꝛde tenet
gð oꝛe fatet᷑. Dolꝰ em̃ eſt ſi qͥs pctõꝛ iuſtũ

ſuper ſeptem pſalmos penitentiales

Mec eſt in ſpũ eiꝰ dolꝰ ſʒ nec in oꝛe eius

ſe pᷣdicet.qͥ vero ſe accuſat dolo caret.Ta

lis erat publicanꝰille hũilis qͥ dicebat. ðꝰ
ppitius eſto mihipctõꝛi. Uñ ſequit᷑. Om̃

tacui inue.oſſa mea dũ cla.to.die. . Qm̃
tacuiqð nõ erat tacendũ.ſ.ↄfeſſionẽ pctõ
rum. Inueterauerũt oſſa mea.i.defecitĩ/
terioꝛ foꝛtitudo mea Dũ clamarẽ tota die
dicẽdo qð nõ erat dicendũ.ſ.iactantiã me

ritoꝝ. Ecõtra vo ſi clamaſſem pctã. et ta/
cuiſſem merita. robuſta ⁊ firma fieret vᷣtꝰ

mea.Tacui ̊ ⁊ clamaui. Tacui peccata.

clamaui merita. Tacui vñ ꝓficerẽ. clama
ui vñ deficerẽ. Tacui de pctis ↄfeſſioneʒ

clamaui de meritis pᷣſumptiõem. Sana

mẽbꝛa medico oñdebã.vulnerata tegebã

Tideo nõ fui ſanat.ſʒ inueteratꝰ.Hoc eſt
In pctõꝝ meoꝝ vetuſtate remãſi.qꝛ ꝑ cul

pe mee ↄfeſſionẽ.gr̃e tue nouitatẽ nõ q̃ſi/

Epna

ui. Et ideo Om̃ die ac nocte grauata eſt

ſuꝑ me manꝰtua.ↄuerſus ſum in erumna
mea du ↄfigit᷑ ſpina O dñe. o piemedice
qͥ etiã ꝑcutiẽdo ſanaſ.qꝛ manꝰtua.i.vindi
cta.a ſſidue die ac nocte granata eſt ſuper
me ad humiliandũ me ſuꝑbũ pctã tacẽtẽ.

merita iactantẽ.iõ tandẽ ↄuerſus ſum in

erumna mea.in miſeria mea. Hoc eſt Cõ
uertẽdo ad meipᷣm cognoui me miſerum

E Aligit᷑ ſpina.i.dũ cõpungit᷑ ↄſcia mea
SDic em ſpina doꝛſi hoĩem ſurſum erigit.

ſic rõ vel ↄſcĩa ſpũm pᷣus ad terrena cur/
uatum ad ſuꝑna reſurgẽtẽ dirigit. Hac &
de culpa ſua cõpunctꝰpctõꝛ humiliatꝰ ait
Delictũ meũ cognitũ tibi feci.⁊ iniuſtici

meã nõ abſcõdi Merito qͥdẽ delictũ

meũ.qꝛ faciẽda obmiſi ⁊ iniuſticiã meãõ⸗

q;ꝛ nõ faciẽda cõmiſi.tibi ↄfitédo aperui⁊
Detegi.operui vt oꝑires.detexi vt tegeres

Uñ ſequi:. Dixiofiteboꝛ aduerſum meĩ

iuſticia mea dño.⁊ tu remiſiſti ĩpietatem

pcti mei O magna vtilitas ↄfeſſõis pec

qꝛ qð peto h̊ meũ eſt.qð aũt a pctõ reſur/

cati.maxima q̊ʒ benignitas miſerãtis dei
qꝛ ad ſolũ ↄfitendi ꝓpoſitũ remittit pctm̃.
nõ em̃ dixi ↄfiteoꝛ.ſʒ dixiↄfiteboꝛ.i ꝓpoſui
ↄfiteri iniuſticiã meã aduerſum me.meip
ſum ⁊ nõ aliũ accuſando.⁊ ſtatim tu ⁊ nõ
aliꝰremiſiſti ĩpietatẽ peccati mei.⁊ bñ mei

go hoc tuũ eſt Abſit ;a me vt imputẽ pec

catum meũ tibi.⁊ dicã.̊ deꝰ voluit. h fa⸗

tum hoc ſtellaꝝ ↄſtellatio mihi fecit. Nõ
eſt hoc ↄfiteri iniuſticiã meã aduerſũ me.
ſed aduerſum te.⁊ te ſumme bonũ de ma/
licia accuſare Dicã & potiꝰ. Dñe miſere/
re mei.ſana aĩam meã qꝛ peccaui tibi. Et
ne puter᷑ remiſſionẽ peccati ꝑuũ dei eẽ do
num.ſʒ taqᷓ; magnũ deuot pᷣcibo expoſcẽ
dum:ſtatim ſubiungit᷑. Pꝛo hac oꝛabit
ad te oĩs ſanctꝰ in tpe opoꝛtuno Ois em̃
ſanctꝰ. hᷣ eſt ꝑ peccati remiſſionẽ ſanctifica
tus ꝓ hac remiſſione oꝛabit ad te. qͥa oĩs

ſanct? aueli⸗ gre ⁊ gratuite remiſſio
1

nis tue Sʒ qñ oꝛabit. In tꝑe opoꝛtuno.
hoc eſt in tꝑe vite moꝛtal.in q̃ eſt opoꝛtu/
num tꝑs remiſſiõis.qꝛ poſt eã erit tꝑs re/
tributiõis. Uel in tꝑe opoꝛtuno.hᷣ tẽ/
poꝛegreꝑ xpᷣm reuelate.De q̃ ait apoſto/
lus. Qñ venit plenitudo tꝑis.miſit deꝰ fi
lium ſuũ factũ ſub lege.vt eos qͥ ſub lege
erãt redimeret. Sʒ licet ois ſanctc' in tꝑe
opoꝛtuno oꝛet. erũtũ in dilunio aq̃rũ
multaꝝ ad eũ nõ appꝛoximabũt.Nõ enim
eripit oꝛõ ſanctoꝝ eos qͥ ꝑ obſtinata ↄſue/

tudinẽ obſoꝛbent᷑ in diluuio aquaꝝ mul

taꝝ Hoc eſt in multitudine effluentium
carnaliſi deliciaꝝ.ſicẽ voluptuoſi.vel ĩ mł
tiplicitate variaꝝ doctrinaꝝ ſiẽ phi.vł in
multiplicitate diuerſoꝝ erroꝝ ſiẽ heretici
vel ĩ vanitate fataliũ ſuꝑſtitionũ.ſic aſtro
nomi.qͥ oĩa fatali neceſſitati.ant foꝛtune
celeſti attribuũt.vel in numeroſitate ceri/
monialium obſᷣnantiaꝝ.ſicut iudei qͥ an/
tiquis obſeruãtijs carnaliter intellectis.
ſalutẽ aſcribũt. Hi inq; omnes qͥ ſunt in
hmõi ꝓfundo diluuio quaꝝ multaꝝ.ad
eũ nõ apꝛoximabũt.qm̃ he aque diuerſe
ſunt ⁊ amare.⁊ a fonte vere ⁊ dulcis aque
hoc eſt a xpᷣo qͥ fons eſt pure veritatis re/
mote Quid g facturꝰ ſum dñe vt effugiaʒ
ab hoc tã ꝑiculoſo diluuio aqꝝ multarũ.

⁊ appꝛoximẽad te.Certe ſcio te docẽte.q;

ꝓee eſt dñs oĩbo inuocãtibo eũ in veritate.
Jõ inuocabo te.nõ ſolũ in voce coꝛꝑis ſʒ

in veritate coxdis.̊ eſt in ꝰa deuotõe coꝛ

dis ſe humiliãtis.⁊ nihil deſe pᷣſumentis
7 nil ſue potẽtie ſuꝑbe tribuẽtis ⁊ dicam.

Tu es reſfugiũ meũ a tribulatõe q̃ circũ

dedit me Tu ſolꝰ⁊ nõ alies mihi refugi

um a tribulatõe huiꝰ ſeculi.qᷓ vndiq; cir/
cũdedit me.Tu ̊ exultatio mea erue me

a circũdantib me . Oñde mihi viã q eri
piar a diluuio aquaꝝ multaꝝ.⁊ a Eiculo

circũdantiũ me maloꝝ.Jã vᷣo dñe qͥ non
Deſeris ſperãtes ĩ te iã qꝛ in te ſpero.et in
hac ſpe gaudeo a te ↄſolatꝰ audio te dicen
tem. Intellectü tibi dabo ⁊ inſtruam te.
in via hac q̊ gradieris. Ne aberres a via
dei. ⁊ ne qͥs noceat tibi. firmabo ſuper te
culos meos yt in via dirigã ocłos tuoſ
Sic ̊ dato mibi intellectu.ipᷣoq; a te in/
ſtructo ⁊ in te firmato.ↄuertã me humiliſ
ad ſuꝑbos ⁊ obſtinatos.⁊ erudit ad ſtoli
dos ⁊ ignaros.⁊ dicaʒ. Nolite fieri ſicut
equus ⁊ muł qb non eſt intelleci·. Per
equũ ſignant᷑ ſuꝑbi erecta ceruice ſua pec
cata defendẽtes. Per mulũ ſtolidi q̃libet

Hñmine ieſu chꝛi

ſte cui nunq; ſine ſpe venie ſupli

catur.cũ plura duabo poꝛibo pſal

mis de timoꝛe pene ac doloꝛe culpe collo

quẽdo pᷣdiximꝰ.⁊ nũc aliq̃ ð ſpe venie tibi
ſupplicãdo loqͥ ꝓpoſuerim.ſꝑ tñ ad poꝛa re
laboꝛ.⁊ pene timoꝛe ac culpe doloꝛe ꝑter/

ritus tibi iteꝝ repetere cõpelloꝛ Dñenei

furoꝛe tuo arguas me.neq; in ira tua coꝛ/
ripias me Ego ſiquidẽ de peccatis peni
tens pcti ↄſcius ⁊ iñ grauit afflictꝰ. ego ĩ
malis poſit?.peioꝛa times ⁊ inde lugens.

multis modis crucioꝛ.ſed cruciatus gra

peccatoꝝ onera ſine diſcretõe poꝛtantes.

Hi ergo ſi nõ coꝛrigant᷑.ſqʒ velint fieri bꝛu
tis animalibo ſiles qͥb nõ eſt intellectꝰ.tu
dñe In chamo ⁊ freno eoꝝ cõ/

ſtringe.q nõ apꝛoximãtad te Siem̃ nõ

7

coꝛrigant᷑ ⁊ apoximẽt ad te ꝑ pniam. di/
gnum eſt vt coꝛrigant᷑ ⁊ ↄſtringant᷑ a teꝑ
penã. Jõ equꝰ freno ⁊ mulꝰ chamo arceã
tur.i.q maioꝛi ⁊ minoꝛi tribulatõne iuxta
culpe exigentiã cõſtringant᷑. Si vᷣo freno
nõ doment᷑ ⁊ chamo.reſtat vt durioꝛi fla

gello caſtigent. Jõ ſequit Dulla flagel
i dercgterg in pñti vita parit᷑: futura

te amplectoꝛ tanqᷓ; minoꝛes meis demeri
tis.mecũ pie actũ reputãſ.ſi ꝑ eos liberer
a penis cternie eideoc ſuwer oꝛo.vt tu
dñe grguas ⁊ coꝛri
in ira.ſed in pietate ⁊ mĩa.ita vt pena mea

ſit nõ ab ira ad eternã vltionẽ.ſʒ a mĩa ad

ſperantẽ aut in dio mĩa circũdabit nec
immerito in tua mia ſperantẽ.⁊ nõ in ſua

humana iuſticia ↄfidentẽ circũdabit.id ẽ

circũquaq; vallabit dei mĩa.ne aliqua ex
ꝑte ſibi noceat dyaboli malicia. Magna

ergo dñe. magna eſt leticia.magna exulta

tio.magna gloꝛia ſperãtibo in te. Jõ ðꝛ eiſ
Letamini in dño ⁊ exultate inſti⁊ gloꝛi/

amini omes recti coꝛde Qui ſunt hi iuſti
⁊ recti coꝛde.Hi ſunt qͥ nõ in ſe.ſed in dño

ſperãt.nec ſue ſʒ diuĩe volũtati ſeꝰfoꝛmãt

ſicut xpᷣs docuit dicẽs.nõ ſicego volo.ſed
ſicut tu vis.in capite oñdẽs qð futuꝝ eſſe
debebat in mẽbꝛis. Hi ergo nõ in ſe. ſʒ in

dño letant᷑ exultãt ⁊ gloꝛiant᷑.¶etant᷑ ſiqͥ
dem tacita ſuauitate gaudẽtes.⁊ exultant
ↄcitati animi gaudio feruẽtes.gloꝛiantur

feruoꝛe charitatꝭ.extra ſe in deũ tranſeun
tes. O vtinam dñe vtinã ſic detur michi.

non in me ſedin te letari. exultare.⁊ gloꝛi/
ari. vt ſic hu militer capiti me confoꝛmãs

veraciter efficiar membꝛũ xpᷣi.

penitẽtiali Dñe ne in.

„

Deditatio deuota ſuꝑ tertio pſalmo me
—“ me

piã coꝛrectiõem Sufficiãt tibi dñe mala
que patioꝛ ĩ hac pñti vita.ne ĩ futura infli

gas peioꝛa Qm ſagitte tueinſixe ſüũt mi
bhi Sagitte tue ſunt vindicte tue.ſ.dola ouie

res coꝛꝑis ⁊ aĩe.qꝛ ſicut ſagitte intẽdũtur

⁊ deinde infigũtur.ita vindicte tue intru/

ſe fuerũt ĩ ada ꝓpter inobediẽtiã ⁊ inde no
bis infixe ſunt ꝓpter oꝛiginalẽ culpã ⁊ pe/

nam multiplicẽ. Jpᷣe em̃ hꝰ tot miſerie

fuit oꝛigo.nos ꝓpago. Sʒ ve mihi quia ſa
gitte tue nõ ad modicũ tꝑs.nec ad vnicuʒ
vulnꝰ infixe ſunt.ſʒ diu ⁊ vſq; in finẽ ſecu⸗
li manẽt.⁊ multꝭ modis in coꝛꝑe ⁊ anima
