temp' beata Hyldegardis germanoꝛũ ꝓ ambulate in tenebꝛis Exquibo manife huͤno
phetiſſa muliebꝛe vocat ⁊ infame ipumq; ſtum eit q lõgo iã tempe eccleſia fuit mul ſunenn
ab anno dñice incarnatiõis milleſimo ccẽ tipliciter defoꝛmata.ĩdiguitq; ⁊ nũc ma/ figon
teſimo aſſerit inchoaſſe. quia tũc apłoꝛuʒ xime indigʒ vt in fide ⁊ moꝛibus refoꝛme ſalin
doctrina ⁊ ardens iuſticia.quã in ſpũali/ tur. Sed nunc mebꝛis eccleſie ſeparatis pumie
bus cõſtituerat deus.tardare ⁊ in heſitati a capite ⁊ apoſtolico diſpenſatoꝛe ac dire gvant
onem verticepit. Et deinceps omnia ec/ cctoꝛe carentib. hec refoꝛmatio nequaqm do⸗
cleſiaſtica inſtituta in deterꝰdeſcẽderunt bene fieri poſſe ſi peratur. Et hoc ideo pꝛe ſgae.
⁊ ex quibuſdã tenebꝛis ĩiuſticie obtenebꝛa cipue.quia iã dũ inter diſpenſatoꝛes quiſ eol
ta ſunt. Et vt eadẽ inqͥtin fine illiꝰ mulie fidelis queritur. vix pꝛochnephas hodie cſtin
teis emdis ſuꝑ omnẽ clerũ ⁊ oꝛdineʒ ec inuenitur. Inuenti ſunt tamẽ olim in nui
ſim 1 leu. en hoꝛrendũ pᷣſagiũ grauiſ hoc fedo ⁊ infami temꝑe.nõnulli boni⁊ fi tureun
u ei abins ip uſtonis laqueꝰ extende deles ſerui.qui miſerãte dei gratia vita ⁊ mola
aejmg ncht ud ſoꝛdidũ tꝑs vſq; ad il doct ina legũtur in eccleſia floꝛuiſſe. Flo orn
nc —R ci ma quo epiſcopi ⁊ clerici a ruit quippe in francia pꝛememoꝛatꝰ Ber/ S
ba ciuitatib expellent᷑. Exqbus nardus clarenallenſis. Floꝛuit in germa ſepe
Ecn is ſatis clare nobis videtur intelligi nia pꝛefata eidẽ ↄtempoꝛanea Hyldegar mnd
4 ſ neppanaͤn ?a. xl. fere annis inuete dis que de futuris tempoꝛibo multa legi/⸗ picd⸗
. li ſci lenn ahuc pchdolo: vſq; ad ma/ tur pꝛophetaſſe. Floꝛuit in calabꝛia Jo/ feat
8 clen pfecutiõem otinuabit. Uel achim abbas venerabilis. qui etiã ſpũm num
q abſit alinl ſciſma maiꝰ ⁊ deteriꝰ ſubſe pꝛophetie. vel potiꝰ pᷣm Guilbelmũ pari/ iat
aueten. 25 vtiq; ſieri ptimeſcendũ eſt er ſienſem donũ intellectꝰ in expoſitione pꝛo en
uture electiõis ſummi põtificis ⁊ debite phetiaꝝ dicit habuiſſe. Floꝛuitquoq; in .
Ifes ei pꝛouiſionis longa nimis ⁊ ſcãda hyſpania beatꝰ Dominicꝰ. ⁊ in italia bea/ 2,
denbi. Kane J nõnulli pꝛocurare vi / tus Franciſcꝰ.qui tanqᷓ; due oliue fructi Vin
uit de verſhndidr ſcandalüi 7 pericnla ſfeꝛe duos fecũdiſſimos religionũ oꝛdinen en
— imliter ſecutura quidã egregij ⁊ ex eig fructus plurimos noſcũtur ꝓpdu/ al
doctoꝛes ⁊ theologi veritatꝭ zelatoꝛes cõ nſſe. Floꝛuit deni q; et ex pᷣfati Franciſci gͤl
grus lideiremedia adhibere. conaãtur oꝛdine fructũ magnũ attulit noſter vene- nr.
iap ſum benn Bleſie mugbile? miſerabile randus pontifex Ludouicꝰ. cuiꝰ parẽétes
bens ſermen ernard; ſuper cãtica ſcri/ ob deuotionẽ beati Ludouici francoꝛuʒ ficl
voincan⸗ Ge mib. ſebiliter lameratur. egis ſancruotg. cnn⸗ ⁊ moꝛuʒ imitatoꝛem t
ratius ęeoc nericnleß er eſpe ludouici nomine decreuerũt.quia videli ſe⸗
ralius coq; periculoſiꝰquo inter? Et enu ceta regibus francoꝝ paterna m urerae
taten

ſbuoee
ennz eſt
lt. Eo
lima.
mario
Mnüci
nöͤuge
nlipl
Ntinta⸗
NKegma
quapa/
Nganis
a füis.
osenn
runeme
tupiyi
niper
manite
eml
lc ma⸗
ctorme
arats
cdire
gnuan
kopee
vhbiſ
hocie
limin
nief
fo
er/
uma
egar
leg⸗
1Jo/
ſünm
ipori
nepto
; in
gbes/
fucn
ginel
pdl/
cſci
rene/
fetes
Nruz
nen
ocani
Hideli
rerat

*
.

ſtante nouiſſima.ille qui facit mirabilia

magna ſolus. opus pꝛoduxit mirabilecla
ritate gloꝛigſue plenum. Quo vniuerſam
eccłeſiam pꝛa uis filioꝛum ſnuoꝝ moꝛibus

quaſi in tenebꝛis deſolatam. reddidit no/

uitate tam elare ſobolis letabũdam.dum

videlicet hunc dilectũ ſuum confeſſoꝛem

eximium.puritate candidũ.charitate fer/
uidum.⁊ cuncta moꝛum honeſtate cõſpi /
cuum.pꝛoduxit nouiter vt exemplar pꝛe/
fulgidum cunctis fidelibus imitandum.

eius vite ſingularis excellentiã ſignis pꝛo
bans. ⁊ crebꝛis aodiansdcchoniſanti⸗
bus miraculis mani

falſis miraculis ſeducet populũ chꝛiſtia⸗
num.ideo artem de miraculoꝛũ ratione ⁊

quanti interſit inter mirabilia maloꝛum
⁊ bonoꝛuʒ miracula expedit pauliſper diſ

ſerere. Sciendũ igitur ̃ᷣm doctoꝛes

theologos.⁊ pꝛecipue ſcm̃ Thomã.ſcðᷣo

ſentẽtiarum.dilſ.xviij.q.iij. & omne mi/

raculum aut ſupꝛa naturam.autↄtra na/
turam eſt. aut pꝛeter naturam.quoꝛum ex
empla dimitto bꝛeuitatis gratia. Per q̃t/

tuoꝛ autẽ conditiones ſeu differentias ve
ra a falſis miracula quantũ humana ſci/

re patitur imbecillitas ſecernũtur. Pꝛi
ma differentia eſt. quoniam magi. aurnſ/

pices ⁊ arioli aut ſolum pꝛeſtigijs ⁊ ludi/
ficatione ſenſuuzʒ.aut per pꝛiuatos demo

num contractus operãtuꝛ ea que in rei ve

ritate a cauſis naturalibus fiunt per cele
rem⁊ imperceptibilẽ actiuoꝛũ cum paſſi/

uis applicationẽ.ſicut Auguſtinus ſuper

„ ͦð

Exodum de magis Pharaonis oſtendit.

Uera autẽ miracula veraciter fiunt.⁊ ſu

per virium naturaliũ potentiama do pn
cipaliter ab alijs miniſterialiter ↄcauſan
tur. Secunda differentia eſt. quia ð re

bus vanis ſuperuacuis ⁊ inutilibꝰ ac ple

riſq; nociuis ſunt maloꝛum opera.vt exce
care homines. eos ſubito ⁊ immobiliter

figere.ſerpentes immittere.volatũ ſimu/

lare. et his ſimilia. Scom vero Auguſtiꝰ
ni verbum in ſermone de temptatiõe chꝛi
ſti. Inane eſt omne miraculũ quod vtili/

tatem ſalutis non operatur humane. Et

rario Clementis.

6n eſtans Sed quia
his nouiſſimis tempoꝛib ſuſpecta eẽ poſ
ſunt miracula:pꝛopter pꝛoximũ antichꝛi
ſti aduentum.qui per ſe ſuoſq; miniſtros

oꝛiginem. Illo igitur tempoꝛe peſſimo et
vt in eꝰ legenda ſcribitur. Nunc hoꝛa in

t ſetrus in itine

hanc differentiam tangit Petrus in itine
Lertia aſſignat dif

ſtiani deſerant aut in falſa ſuis exigenti-

Quarta vero ſuperadditur. Mali nã/

nem vere fidei.falſa vero in eius ſubuer ⸗
ſionem fiunt:⁊ quatenus vera fidem chꝛi

bus demeritis infideles perſeuerant.

—

qᷓ; nõ per vite puritatem. aut diuini nomi

nis inuocationem ſicut boni.ſed ꝑneſcio

quos barbaroꝛum nominũ ſtrepitus per
mugitus hoꝛrendos.vt de ſybilla narrat

Virgiliꝰ.vj.eneydos.nonnunq; inciden

do ſe cultris.⁊ pueros ſacrificando dete/
ſtabiliter operantuꝛ.vtũturq; aliquando
cadaueribus humanis ⁊ ceteris infandiſ

7 obſcenis.quemadmodũ Lucanus po
eta libꝛo ſexto.vbide teſſalis mulieribus
lioquitur curioſe valde ⁊ copioſe deſcrip /
ſaq; miracula diſcretio. Uñ patet ꝙ hu⸗/
ius ſancti miracula a falſoꝝ miraculoꝛuz
conditionibus aliena ſunt. ſicut poſſem

plenius declarare.niſi ad finem ſermonii

ctus miraculoꝛum operibus.ſed ampli/

us moꝛum virtutibus clarus effulſit ĩ ði

templo. Nunc vero vt ſtella matutina.vt

luna ſolari lumine plenꝗ.imo veri vt ſol
refulget in celo. Ubi a rege celoꝛum felici
ter ſublimatus audire meruit. Euge fᷣue
bone ⁊ fidelis.quia in pauca fuiſti fidelis

ſupꝛa multa te cõſtituam.intra in gaudi/
ticipes efficiat.qui ſine fine viuit ⁊ regnat

Explicit ſermo factus per reuerendiſſi

mum in chꝛiſto patrẽ dominũ Petrũ de

Aillvyaco cardinalẽ cameracenſem.in cõ

cilio generali habito cõſtantie Anno do/

mini. M. ccccxvij. De ſancto venerabili

Qudoinco epo tholoſano
Sequitſermo per eunde dũm etꝝ

—

De eodem ſancto eo

Zoe reliquit egi

.f ptum. Scribitur ad Hebꝛeos
xj. c. Sicut hodie fuerat allega/

epᷣm cameracenſem ⁊ poſtea cardinalem

tum. Reu erendi patreſ magiſtrigc dñ

De ſancto ¶uvouico

chariſſimi dũ ad ſancti ac beatiſſimi reg
noſtri Ludouici cu hodie feſta celebꝛa/
mus laudis aliqͥd adderevupio certe ſub

tinhere foꝛmido Uereoꝛ qppe iugũ aſſum
pſiſſe gigãteis humeris oneroſum. ⁊ onꝰ

mihi impoꝛtabile pᷣſumpſiſſe. Nam ad ex
plicandũ virtutũ eiꝰ dotes. magis ſiqͥdeʒ

imitãdas operibo q; ſermonibo attolledaſ
meã pꝛoꝛſus inſufficiẽtiã recognoſco.cre

dens ſub tãta poſſe materia linguã defice

re cyceronis. Uerũtñ poſtalios magnoſ
viros q̃ͥ de laudibo cius multa locuti ſunt
ego pauꝑ⁊ ꝑuulus cũ pauꝑe vidua minu
tum deuotõis in gaʒophilatiũ mittam
Secd pus ad illius parẽtis virgis au/
xilium me ↄuertã.q̃ eſt apotheca gre.aula
miſericoꝛdie.deitatis palatiũ.ſanctitatis
hoſpitiũ.clauſtrũ pudoꝛis ⁊ domicilium

pietatiſ. Que eſt ſacrariũ ſpũſſancti.reme

dium generis humani.recõciliatio pecca
toꝝ.reductio deuioꝛũ.terreſtriũ dña gen/
tium. ⁊ celeſtiũ regina virtutũ. Cuiꝰ no/
men ſic eſt cũctis fſamiliare moꝛtalibo.cu/
ius nomẽ ſic domeſticũ in omni periculo

cõſtitutis vt cũ diſcriminis ingruẽtia mẽę

teum ſepius reddʒ amentẽ. nunq; tamẽ lin
guam poteſt euertere vel ligare qn ad tui
tionẽ ſui mox huiꝰnoĩs arma pꝛotendat.
Igit᷑ nos qui ſarcina pᷣmimur.reſpiremꝰ
in eius memoꝛia.⁊ calculo nomis huius
labioꝝ noſtroꝝ ineptias emũdemꝰ. Cur/
uemus genua.ſoluamꝰ gratitudinis ho/
locauſta.⁊ añ ſoliũ eius pᷣces fundamꝰ et
votga dicentes Aue maria ꝛc.
Fige reliqͥt egyptũ Scribit᷑ vbi ſupꝛa
EFEFEFruerendi patres magiſtri ac dñi
r chariſſimi Sicut optime nouit
chharitas veſtra⁊ ſacre ſcripture te
ſtatur hiſtoꝛia. Cum in egypto filij iſrael
ſub mirabili ac miſerabili ᷣuitute redacti
ab egyptijs multis afflictõib toꝛquerent
miſert eis miſericoꝛs dñs miſit Hoyſen
fideliſſimũ ſeruũ ſuũ vt ipᷣos educeret de
egypto ⁊ ad te rraʒꝭ ꝓmiſſio nis induceret.
aui fide adherẽs deo egyptũ reliquit. et

fideliter militãs ꝓ populo de egyptijs feli

citer triũphauit Hanc igit᷑ hiſtoꝛiã vul
gatã quidẽ ⁊ toti fere mũdo notiſſimã be/
atus apłs Paulꝰ ad hebꝛeos ſcribẽs bꝛe/
uiter cõmemoꝛat.⁊ moyſi fidẽ cõmendat.
dicens verbũ ꝓpoſitum. Fide reliquit egy
ptum. Qua in re nobis cõſideranduʒ oc

currit ꝙ hec antiqui temꝑis bvſtoꝛia fign
ra fuit tem ꝑis tũc futuri.ſm illud apoſto

li. Omig in figura cõtingebãt illis. Roꝝ.
vij.Quid igit᷑ egyptus niſi mundũ et va/
nam mũdi cõuerſatiõem.quid iſrael niſi
fidẽ ⁊ verã fidei religioneʒ figurat.Quid

popułꝰ egypti niſi infidelẽ ꝓpym dyaboli

quid populꝰ iſraeliticꝰ niſi fidelẽ populũ
xp̃ᷣi ſignificat.Egyptus ſiquidẽ anguſtia
ſiue tribulatio anguſtãs interpᷣtatur. per
quã mũdus ⁊ vana mũdi ↄuerſatio ſigni
ficatione cõgruiſſima deſignatur.in quo
ↄtinua anguſtia tribulat.aſſidua tribula
tio anguſtat.cura ſolicitat.ſolicitudo cru
ciat.vrit ardoꝛ.ardʒ furoꝛ.furit terroꝛ.ter
ret doloꝛ.ↄturbat triſticia.ↄtriſtat turba
tio. affligit moleſtia. moleſtat afflictio gi
tur ſicut in egypto filij iſrael ab egyptijs.
ſic in hoc mũdo filij dei a filijs ſeculi.ſic fi
delis popułꝰxp̃ᷣi ab infideli ꝓpło dyaboli
varijs ꝑſecutionibo affligũtur. Sic mun
Di luxus ⁊ fidei vᷣtus.ſic vana mũdi ↄuer
ſatio ⁊ vera fidei religio ſeſe diuerſo ⁊ ad/
uerſo certamĩe ꝑſequunt᷑. Pꝛopter quod
apoſtolica tuba clamat.O m̃es qͥ pie vo/
lunt viuere ĩ xp̃ᷣo ꝑſecutõem patient᷑.ſcdᷣa
ad Thimo.iij.Ded ſicut diuino inuami
neaduerſus egyptũ pᷣualuit iſrael.ſic in Hᷣ̊
diro certamine aduerſus mũdũ fides vi/
ctoriam obtinet ⁊ triumphũ.Pꝛoinde di
cit ſcriptura. Hec eſt victoꝛia que vincit
mundũ fideſ noſtra.j. Joh.v. Igitur qui
bus modis hec victoꝛia fiat.q habet au/
res audiẽdi audiat. Sciendũ eſt vtiq;
reuerẽdi patres ac dñi ꝙ mũdus adueriꝰ
fidem. ⁊ vana mundi ↄuerſatio aduerſus
verã fidei religionem.triplici ſolet certa/
mine dimicare. Pꝛimo quidẽ potenter
aggrediedo.ſuauiter ꝓponendo blandici/
as tempales Secuũdo patent᷑ pgrediẽ/
do. crudeliter opponẽdo moleſtias coꝛpa
les Tertio latenter ↄgrediẽdo.ſubtilit
apponẽdo inſidias ſpũales Sed econ/
tra fides⁊ vera fidei religio aduerſus mũ
dum ⁊ vanã mũdi ↄuerſatiõceʒ.triplici do
cet victoꝛia triũphare Pꝛimo quidẽ ſa
pienter cõtemnendo oblatas blandicias
⁊ ſuaues delicias. Secũdo patiẽter ſu

oſtinendo illatas moleſtias ⁊ crudeles ĩiu

talias inſidigs ⁊ ſubtiles fallacias Au/
Aamus igitur qualiter mudus aduerſus

dist
ſuucol
ſcess
lercot

ſesde

Rumd⸗
müdr
Hürfn
b.
lterg
diene
cope
fgi
ſcpt
pont
ber
bus
buos
mis
eſce
kibi
ner
hert
Hen
pter
fum
lüter
cog
loſ
dici
dis
din
lr
U⸗

lſn
poſto
Ror.
nn
W
Ord
fadoli
Mrlä
Puſti
rer
oſgii
nquo
mbol
cocn.
forter
turba
oi
ns
liſcſi
faboli
cmun
ioner
rd/
god
ſero⸗
ſ
ami
cib
an/
di
neit
ſgui
zin⸗
vis
bend
erus
na/
ſenter
dic⸗/
tbl/
o
elic
von/
zmu
cdo
geſ
as
erſu
8 iin
1/
eris

Hermo ſecunous

fidem dimicat potenter aggrediendo.ſua
uiterponendo blandicias tꝑales. Oun

dus em̃ hec ⁊ his ſimilia loquitur. Quid

pulcrius.quid honeſtius.quid venuſtius

quid ve poteſt eſſe delectabilius qᷓ;ᷓ ꝙ in pᷣ
ſenti vita qnotidie cernimꝰ.O qᷓ; mirabil
celi camera in aere iocundo.in lumine ſoł
in augmento lune atq; defectu.in varieta
te ſtellaꝝ ⁊ curſu.O q; delectabilis terra.
in nemoꝝ folijs ⁊ floꝛibus.in ſiluarũ vm
bꝛis ⁊ amenitatibo.in pꝛatoꝝ riuuloꝛuʒq;
delicijs ⁊ ſuauitatibo. In ſegetũ vineaꝝq;
culmis ⁊ botrionibus. In beſtiarum tur
mis atq; cõflictib.in auiũ pennis atq; vo
latibus. In viroꝝ ludis delectabilibꝰ In
mulierum pulcris aſpectibo.earumq; mo

dis ⁊ geſtibo verbis ⁊ amplexibo Et ſi qua
ſunt alia que cõtinet mũdus. Sed ecõtra

fides aduerſus mundũ triumphat ſapien
ter cõtemnendo oblatas blandicias ⁊ ſua

nies delicias. Nolite inquit diligere mun/

dum. neq; ea que in mũdo ſunt quoniam
mũdus tranſibit ⁊ cõcupiſcentia eius.qui

aũt facit voluntatẽ dei manet in eternum

bͤma Joh. ij. Audiamus inſuper qua/
liter aduerſus fidẽ dimicat potẽter ꝓgre/
diendo.crudeliter opponendo moleſtias
coꝛpoꝛales. Mũdus em̃ ſicut ꝓ vincẽdis
fragilibus diuerſas pꝛoponit blandicias
ſic ꝓ foꝛtioꝛibus cõuincẽdis aduerſas op
ponit moleſtias.artando vinculis.et ver/
beribus ↄfringendo.detrudendo carceri
bus.⁊ ieiunijs macerando.cedendo fuſti⸗

bus.⁊ gladijs iugulando.cremando flam

mis.⁊ lapidibs obꝛuendo.ligãdo laqueis.

⁊ ſcoꝛpionibus flagellãdo.ſuſpẽdẽdo pa/

tibulis alijſq; innumeris toꝛmentoꝛuʒ ge
neribus perimẽdo. Sed ecõtra fides ad/
uerſus mundũ triumphat.patiẽter ſuſti/
nendo illatas moleſtias ⁊ crudeles iniuri

as. Beati inquit qͥ perſecutionẽ patiunt᷑ p

pter iuſticiã.quoniã ipſoꝝ eſt regnuʒ celo
rum.

Math. v. Audiamus iterũ qua
liter mundꝰ aduerſus fidẽ dimicat latẽter
cõgrediendo.ſubtiliter apponendo inſidi/
as ſpũales. Müdus enim quos nec blan
Ddicijs nec moleſtijs poteſt ſubuertere.inſi
dijs temptat deuincere.ideoq; pᷣncepſmũ
di huius angelł ſathane.ſe in lucis ange
lum tranſfigurat.ſua vicia falſis vᷣtutum
ſpeciebo cõfigurat.ſubtiliter ſtimulat.gra

delicti ſuecendit fiammam.exhibet facul/
tatem.pꝛebet opoꝛtunitatẽ. Sed econtra
fides aduerſus mundũ triumphateuidẽ/
ter repellendo paratas inſidias ⁊ ſubtiles
fallacias. VUigilate inquit qꝛ aduerſarius
veſter dyabolus tanq; leo rugiẽs circuit
querens quẽ deuoꝛet.cui reſiſtite foꝛtes ĩ
fide.pᷣma Pert. v. Uigetis igitur cariſſi
mi quẽadmodũ caſtra celi ⁊ inferni.arma
dei ⁊ d yaboli inter ſe dimicent quemad/
inodũ pꝛelia xpᷣi ⁊ ſeculi.agmia fidei ⁊ mũ
dicõtra ſe decertent. Que omnia ideo ve/
ſtre charitati duxi bꝛeuiter pꝛoponẽda.vt
inde notũ fiat plenius qualiter rex noſter
beatiſſimus Tudouicꝰ lilioꝝ decoꝛ ⁊ frã/
coꝛum decus.tanq; miles xpᷣi foꝛtiſſimus
in pꝛelio.huiꝰ certaminis poſitus ĩ medio
pꝛo fide mundũ reliquit. ⁊ pꝛo vera fidei

religione vanã mundi ↄuerſationẽↄtem/

pſit. OQuãobrem de eo dictũ eſt verbump
poſitum. Fide reliquit egyptũ Scien/
dum eſt itaq; reuerẽdi patres ac domini.
ꝙ rex noſter beatiſſimus ac fideliſſimꝰmi/
les vxpᷣi coꝛreſpõdenter ad pᷣmiſſa. pꝛo fide
cõtra egyptum.hoc eſt ꝓ vera fidei religio
ne aduerſus mundũ pugna triplici mili/
tauit fideliter ⁊ triplici victoꝛia felicit triũ
phauit Pꝛimo quidẽ cõtemnendo blan
dicias ⁊ ſpernendo delicias tempoꝛales.

Secudo ſuſtinendo moleſtias ⁊ feren

do iniurias coꝛpoꝛales. Tertio repellẽ
do inſidias ⁊ vincendo fallacias ſpũales.
Pꝛimo namq; fugaces blandicias ſua
niter allectiuas ſalubꝛiter refutauit Se/
cundo feroces moleſtias crudeliter affli/
ctiuas humiliter tolerauit Tertio falla
ces inſidias ſubtiliter inuaſiuas viriliter
impugnauit
Rimo igitur videamus qualit rex
p noſter beatiſſimꝰ ⁊ fideliſſimꝰ mi/

les xp̃i temꝑales blandicias ?⁊ ob/

latas delicias ſuauiter allectiuas ſalubꝛi/
ter refutauit. Scitiſ chariſſimi teſtãte ſcri
ptura.imo docẽte experiẽtia qͥbo blandici
is ſolet mundꝰ ſuos allicere dilectoꝛes.

do.aut eſt cõcupiſcẽtia carnis.aut concu/

piſcentia oculoꝝ. aut ſuperbia vite. pꝛima
Joh.ij. Cõcupiſcentia vero carnis ad vo

ſuptates.cõcupiſcentia oculoꝛũ ad opes.
6 t. ſubtiliter ſtin gra * ſuperbia vite ad honoꝛes ꝑtinet. Colup/
uiiter colaphiʒat.peccati pᷣtendit materjaʒ tates aũt guloſitatẽ ⁊ luxuriã.opeſ Avik

De ſancto ¶udouico

tIatem ⁊ auariciam. honoꝛes elationẽ et ia
ctantiam pariũt Et ſic ex voluptatiba tur
pia.ex opiba pꝛaua.ex honoꝛibo vana pce/
Dunt. His ergo blandicijs mundꝰdecipit
q;plurimos. Ham licet multos frãgat ad
uerſitate.tamẽ multo plures pꝛoſperitate
ſubuertit. Sicut ſcriptũ eſt. Cadent a la
tere tuo mille.ſiniſtro ſcʒ ꝑ quod ſignatur

ggduerſitas.⁊ decẽ milia a dextris tuis ĩ

bus ꝓſperitas deſignatur. Igitur q;uis i
vtroq; latere ſtare difficile ſit ⁊ gloꝛioſum
in altero tamen difficillimũ ⁊ omni laude
digniſſimũ ſacra auctoꝛitate pꝛobatur.
Penſandũ eſt itaq; quãta laude dign ſit
rex noſter beatiſſimus Ludouicꝰ quiĩ ſuʒ
mo regni apice cõſtitutus.regni dico non
qualiſcũq;.ſed inter omia eminẽtiſſime di
gnitatis ac omnib voluptatibo opibus et

honoꝛibo ſuꝑ cetera pᷣcellentis nulla potu

„

it blandiciaꝝ pꝛoſperitate ſubuerti. Sed
voluptates poteter cohibens. opes liben
ter diſtribuẽs. ⁊ honoꝛes decẽter ↄtẽnens
ſInter volupta tes ſine luxuria.inter opes
ine auaricia. inter honoꝛes ſine ſuꝑbia fu
it.qnimo inuiolabiliter mãſit in volupta/
tibus temperat.in opibo largus. in hono
ribus mãſuetus. Ipᷣe nãq; nõ mundi va/
nitatib ſed fidei virtutibus vacãs. totus
in miſericoꝛdie operib⸗ effluebat. Abꝛaazʒ
ſiquidẽ ⁊ Loth nepos eius de pia peregri
noꝛum ſuſceptõne.Thobias quoq; quia
totus fuit in hoſpitalitatis officio.totus ĩ
obſequio ſepulture in diuinis volumini/
bus cõmendãtur.hic aũt nouo miſericoꝛ
die ⁊ inaudito pietatꝭ officio anteceſſoꝛes
ſuperat.poſteros antecedit. Hoſpites em̃
collegit.eſuriẽtes cibauit.ſitiẽtes potauit.
nudos operuit.infirmis quoq; ⁊ incarce⸗
ratis vt eoꝝ cõſolaretur inopiã.ſuam ſepe
pñtiam humiliter indulgebat. Sicq; di/
uitias quas in ſeculo poſſidebat. nõ filijs
ui ſeculi ſed pauꝑibo ⁊ eccleſijs dei libe/
raliter erogabat. Que omĩia a deo quidez
nota ſunt ⁊ totũ vulgata ꝑ oꝛbeʒ ꝙ ad ipᷣo
rum pꝛobationẽ fruſtra diutius immoꝛa/
rer. Quis ergo.quis hec nõ miretur Que
Aeto rarioꝛa.tãto gloꝛioſioꝛa eſſe cõſtat.
QAuid em mirabilius q; in ſeculo degere.
⁊ falſas mũdi blãdicias ſupare. Quid ra
rius q; in altis pᷣſidere.in lubꝛico nõ cade
re ſed cõſtare.Quid gloꝛioſius qᷓ; crepitã“
tis ſammas incedij calcare pedibo nec ar

dere. Itaq in admirationis ⁊ laudis pᷣco
nium exclamare libet. Beatus vir qͥ inuẽ/
tus eſt ſine macula.qui poſt aurũ nõ abijt

nec ſperanit in pecunie theſanris. Qui po

tuit tranſgredi ⁊ non eſt trãſgꝛeſſus.facere
mala ⁊ nõ fecit.Quis eſt hic laudabimꝰ
eum Fecit em̃ mirabilia in vita ſua Ecc̃i.
xxxj. O vtinã noſtri temꝑis pꝛincipes ⁊
pꝛelati ac ſinguli eccleſiaſtici viri.hos ĩ ſe
laudũ ac virtutũ titulos cnmularẽt Sed
heu furoꝛ.heu funeſta lues.heu flebilis er

roꝛ. Hodie pꝛochdoloꝛ voluptatum fedi/

tas.opũ cupiditas.⁊ honoꝛũ vanitas.ec/
cleſiam immaniter oppꝛeſſerũt. Que q̃n/
ta ſpecioſitate membꝛoꝝ eam detruncaue
rint.quanta mõſtruoſitate eã deturpaue/
rint.quanta abũdantia virtutũ ⁊ gre eùm
defraudauerint. quanta ſpurcicia vicioꝛũ
⁊ nequitie eam defoꝛmauerint pia coꝛda
nõ abſq; doloꝛe vehemẽti cogitant. Ideo
cum ꝓpheta lamentant eccleſie fideles. qͥa
egreſſa eſt a filia ſyon omnis decoꝛ eius.et
facti ſunt pncipes eius velut arietes nõ in
uenientes paſcua.⁊ abierũt abſq; foꝛtitu/
dine ante faciẽ ſubſequẽtis. Treñ.j.Sed

ne longius verba pꝛofluãt.hec de pma pua

gna militis xpᷣi ⁊ pꝛima victoꝛia regis no/

ſtri dicta ſufficiant

— „

Sequitur de ſecunda

Ecundo igit᷑ videamꝰqualiter rex

8 noſter beatiſſimꝰ ⁊ fideliſſimꝰ mi/
les xp̃ᷣi.coꝛpꝑales moleſtias et illa/
tas iniurias crudeliter aſflictiuas humili
ter tolerauit. Scitis chariſſimi ⁊ iã ſatis
euidẽter cognoſcitis ex pᷣmiſſis ꝙ mũdus
aduerſus fidẽ militãs nõ ſolum blandicia
rum pꝛoſperitate ſed etiã moleſtiaꝝ aduer
ſitate fideliũ ſolet infeſtare ↄſtantiã. Sed
in hoc aduerſitatis agone fideles ad perſe

uerantiã excitant᷑ ⁊ ad tolerandas moleſti

as ꝑ patiẽtiam exercẽtur dũ ſacris inſtitu
untur eloquijs ꝙ triũphalis eterne felici/
tatis coꝛona ſolis fideliter certãtibus in/
fallibiliter pollicetur.dicẽte ſcripturaNõ
coꝛonabit᷑ niſi qͥ legitime certauerit.ſcõᷣa
Thimo. vlt. Penſandũ eſt itaq; qᷓ legi/
time certauerit ⁊ qᷓ; dignecoꝛonari merue
rit rex noſter beatiſſimus. Qui nõ ſolũ ad
verſitates mũdi patiẽter ſuſtulit. ſed etiaʒ
ſeipſum libenter obtulit ad moleſtias pfe
rendas Ipe ſiquidẽ amore xp̃i ⁊ zelo fidei
Fplane pꝛo requie laboꝛẽ ꝓ ſanitate egritu

ſolen

l⸗
nli
tio
dus
licu
ner

aſe
ſcf
i,
in⸗

ſtri dicta ſufficiant.

Hermo ſecũous

dinem. pꝛo leticia doloꝛem ꝓ vita moꝛtes
cõmutare parat.dulce cunctis natale ſo/⸗
lum ac patriã terrã relinquens omnibus
affluentẽ delitijs.⁊ que omniũ bonoꝝ ſpe

cioſitate pᷣcellens.ſola vt aiũt caret mon/

ſtris.ad tranſmarinã infideliũ terraʒ ſub
multis ꝑiculis ꝑmeauit.vbi poſt dira pꝛe
lia ⁊ dura certamina ab inſidelib captus
⁊ tetro carceris ergaſtulo mancipat.pꝛo
xpᷣo feroces ſuſtinuit iniurias.⁊ ꝓ xpᷣi fide
crudeles moleſtias tolerauit. O vtinaʒ
noſtri tꝑis pncipes ⁊ pᷣlati ac ſinguli eccle
ſiaſtici viri.imo om̃s generaliter xpᷣiani hᷣ
memoꝛabile factũ coꝛdi fidelitt impmerẽt
⁊ iugiter memoꝛie cõmendarẽt. Certe nõ
Eiren inter ſe fideles xpᷣi.nec xpᷣianoꝛuʒ
anguinẽ xpᷣi ſanguine pᷣcioſo redemptuʒ
tam crudeliter effunderẽt.ſed aduerſus ĩ/
fidelium ꝑfidiã ſe fideliteꝛ opponerent pꝛo
acquiſitione terre ſancte.ꝓ tuitione here/

Ditatis dominice quã xpᷣs acqͥſiuit ſangui
ne ſuo.quã ſua natiuitate.ↄuerſatiõe.moꝛ

te. reſurrectiõe. multiplicit᷑illuſtrauit Sʒ
hen furoꝛ.heu rationis inops.heu ceca li/
bido hodiepchdoloꝛ ſic inualuit inter xpᷣi.᷑

anos.etiã eccleſiaſticos viros ĩmanis cu/
pigditas dominãdi. vt iã nullibi ſit pax po
pulo xp̃i ſed vbilibet effuſio ſanguinis xpᷣi

ani.Clamat inter hec mater noſtra hieru

ſalem.⁊ grauiſſimo meroꝛe ↄfecta ĩ reme/

dium ſui doloꝛis poſtulat filiales affectꝰ.
tamẽ iuxta querelã lemẽtantis ꝓphe. Non
eſt qui ↄſolet᷑ eam ex omnib caris eiꝰ.om/
nes amici eiꝰ ſpꝛeuerũt eã ⁊ factiſunt ei in
imici.Treñ.j. Sed ne lamẽtationis vᷣba

in immẽſum ꝓcedãt Hec de ſecunda pu/

gna militis xpᷣi ⁊ ſecũda victoꝛia regis no

Semquitur de tertia

Ertio igitur videam qualiter rex

enoſter beatiſſimꝰ ⁊ fideliſſimꝰ mi⸗/
les xpᷣi ſpũales inſidias ⁊ paratas

fallacias ſubtilit᷑inuaſiuas viriliter impn
gnauit. Scitis chariſſimi ꝙ mũdꝰ iſte

⁊ pnceps mũdi huiꝰ angelꝰ ſathane varijſ
nos fallaciaꝝ laqueis intẽptãtes innume
ris inſidiaꝝ telis cõfodere nitũtur.Qui ſi
nos inermes inuenerint:audaciꝰ tela iaci⸗
unt ⁊ in nos vehemẽter iaculant᷑ Ideo vi
dens apoſtolꝰ magnũ aduerſus noſ bellũ
inſurgere. atq; in circuitu hoſtiũ cuneos ĩ
ſultare ammonet milites xpᷣi vt induãtur

armatura Sci. IndniG inquit vos arma/
tura dei vt poſſitis ſtare adueꝛſus inſidiai
dyaboli.qꝛ non ſolũ nobis eſt colluctatio
aduerſus carnẽ ⁊ ſanguinẽ.ſʒ aduerſꝰ mũ
di rectoꝛes tenebꝛaꝝ.Ephe.vj. Pẽſan
dum eſt itaq; quãta ↄſtãtia pugnauerit.et
aduerſus inſidias dyaboli colluctauerit
rex noſter beatiſſimꝰ.Qui audiẽs apoſto⸗
licam tubã ipᷣm clangoꝛe ſuo ad pꝛeliũ in
citantẽ accepit velociter arma dominica.
⁊ indutꝰ armaturã dei ad ↄgreſſum pꝛom
ptiſſimꝰ ſurrexit in hoſtẽ. vt aũt que ſit ar
matura dei meliꝰ ſcire poſſimꝰ.terreni mi
litis armaturã deſcribamꝰ. Miles em̃ ad
pugnã iturꝰ eget equo quo vehatur. loꝛi/
ca qua induatur.ſcuto quo tegatur.galea
qua muniatur.gladio quo cingatur. lan/
cea qua defendatur. Hec eſt armatura ſe/
cularis militꝭ qua cõfiſus animat᷑ ad pu/
gnam.Similẽ quoq; ſpũaliter intellectã

miles noſter ſpualis aduerſus ſpirituales
inſidias habuit armaturaʒ. Habuit nãq;

pꝛimitꝰ equũ foꝛtẽ pmptiſſimũ ac veloceʒ
A facili diſcurſu in pugnam ferebat.
uis aũt eſt iſte equꝰ niſi humanum coꝛ
pus.qð velut irrõnale aĩal petulans atq;
laſciuiẽs niſi a rectoꝛe ac pᷣſidente ſpũ rati
onis freno moderaret᷑facile in pᷣceps iret

atq; periret. Hic & miles noſter tãq; bonꝰ

ſeſſoꝛ equi ſui.i pꝛij coꝛpoꝛꝭ impetũ freno

cohibuit rõis.cuiꝰ moderamine velut ha

benis quibuſdꝗ bꝛutos atq; irrationales
carnis mot rõnabiliter refrenauit. ſcienſ
q; dñs malũ equũ ⁊ aſcenſoꝛẽ deiecit ĩ ma

re Exo.xv.pſalmo.xxxij. ꝙq; fallaxſit equꝰ

ad ſalutẽ Habuit itaq; equũ coꝛpꝰ ſeſſo/
rem ſpũm.frenũ.rõem.ſed ad ſpecialẽ ipᷣiꝰ
armaturã deſcendamꝰ. Habuit igirur mi
les noſter loꝛicã foꝛtiſſimã. vt loꝛicato coꝛ
poꝛe teloꝛũ imbꝛes aut ict? lancee minime
foꝛmidaret.Que aũt eſt loꝛica militis nr̃i.
Certe iuſticia.de qua dicit apoſtolꝰ. Sta
te induti loꝛicam iuſticie. Ephe.v. Habu
it ⁊ ſcutum ne irruentꝭ lancee pateret im/
pulſui.ſcutum ſcʒ fidei.quod vt ibideʒ te
ſtatur apoſtolꝰ. nequiſſima tela ignea vya
boli rumpere aut penetrare non poſſint.
Habuit etiam miles noſter galeam illam
ſcʒ quam vocat apoſtolꝰ galeam ſpei ⁊ ſa/

dutis.que ideo capiti.id eſt.menti ſuperpo

nitur vt ab enſis fulgurãtis defendat iiu
ria. Habuit inſuꝑ gladiũ.de q̃ a apis

De omnibus ſanctis

Et gladiuʒ; ſpũs quod eſt verbũ dei Hic
gladius acutus eſt ⁊ penetrãs. Cliuuſ eſt
inquit ſermo dei ⁊ efficax ⁊ penetrabilioꝛ
omni gladio ancipiti ꝑtingens vſq; ad di
uiſionem anime ⁊ ſpũs cõpagum quoq; ⁊
medullaꝝ Heb.iiij. Habuit deniq; mileſ
noſter lanceam ne ſibi aliquid deeſſet ar/
mature dei.Hec aũt lancea oꝛatio rectiſ/
ſime intelligitur. de qua ꝑ pꝛophetam ðꝛ.
Dirigatur oꝛõ mea ſicut incẽſum in ↄſpe/
ctu tuo.pᷣs.cxl.Dirigebat moyſes hãc lan
ceam in Amalech.qũñ eum directis et ere/
ctis pᷣcibus ſurſum manibuſq; vincebat.

Qui ſiquando haſtã hanc dimittebat vin

cebatur. Pugnãs igitur miles noſter cuʒ

amalech dirigebat ĩ eũ oꝛationis lanceaʒ

⁊ moyſi vincebat exemplo.Tenebat enim
nimis hec lancea hoſtem ipᷣm cuʒ valido
toꝛta lacerto.totis anime niſibus vibꝛare

tur. Hec eſt ergo foꝛtis armatura ſpũalis

per quã miles noſter hoſtiles inſidias ſu/
perabat O vtinam noſtri tꝑis pncipes

⁊ pᷣlati ac ſinguli eccleſiaſtici virihac ſpi/

rituali armatura dei.⁊ nõ potiarmatura
dyaboli ſe ⁊ ecciam ꝓtegerent.⁊ ad pꝛelia

rxypi his armis indutos.⁊ ad bella foꝛtes

doctos eligerent. Sed vach qͥ deſtruunt

templũ dei hodie pꝛochdoloꝛ damnabił

Ducũ eccleſiaſticoꝝ perfidia. Nõ illos qui
nouerunt arcũ ſacraꝝ diſputationum.ſa/
gittas ſacroꝝ eloquioꝝ.ſcutum fidei.ga/
leam ſpei. loꝛicã iuſticie.aut gladiuʒ ſpũs
quod eſt verbum dei.ſed omnino inermeſ
ac belli indoctos ꝓ cuneis foꝛtiũ.pꝛo acie

bus ad bella doctiſſimoꝝ in oei exercitum

adduxerũt.⁊ innumerabilẽ multitudineʒ

inimicoꝝ dei.eccleſiaſticoꝝ reddituuʒ ſti

pendijs ditauerũt ꝓpter quod nũc verifi/

catum eſt qð duduʒ lugebat Hieremias.
Facti ſunt inquit hoſtes eius in capite.⁊
inimici eius locupletati ſunt. Thꝛeñ.j.ca.
Oð ſi foꝛte nõ om̃es capiat verbum iſtud
tamẽ q poteſt caꝑe capiat. Sed ne ꝓlixio/
ra verba faſtidiũ ꝓducant. Hec de tertia

„

pugna militis xpᷣi ⁊ tertia victoꝛia regꝭ no

ſtri dicta ſufficiãt
AIgetis igit᷑ cariſſimi quẽadmodũ
v rrerx noſter beatiſſimꝰ⁊ fideliſſimuſ
miles xp̃ᷣi iuxta verbũ ꝓpoſitũ. Fi/

uerſationẽ felici victoꝛia triũphauitEt iõ
vt regi noſtro ꝓ tãtis meritis dignũ pᷣmi/
um redderet᷑.factũ eſt ĩ celoↄſiliũ.inq̊ ſin/
gulis vᷣtutibo tractãtibo de pᷣmio.ſola ꝑſe/
uerãtia declarauit ipᷣm ĩ regno loꝝdebe
re merito coꝛonari.quẽ in tꝑali egno re/
gale dyadema pᷣ cũctis terre regib deco/

ranit. Igit᷑ ꝑſeuerãtie iudicio cetere ↄſen⸗/

ſerũt vᷣtutes.⁊ regẽ vᷣtutũ veꝝ iudicẽ meri
toꝝ ac iuſtũ pᷣmioꝝ datoꝛẽ ſuis pᷣcib vna
nimiter pulſauerũt.vt militi ſuo coꝛone pᷣ
mium largiret᷑ Acquieuit itaq; iuſtus iu/
dex ⁊ poſuit in capite eius coꝛonã de lapi
de pꝛecioſo.deditq; illi coꝛonã gloꝛie ſem
piterne. OQuã nobis pariter cũ eo cõcede/
re dignetur. Qui regnat ſine fine in ſecla
ſeculoꝛum ZAmen ðð

Explicit ſermo de ſancto Ludouico epᷣo
tholoſano ꝑ dũñũm Petrũ de aillyaco car/

dinalem cameracẽſem

ſanctis

—

i celoꝝ. Scribitur Math.qnto
tTiin euãgelio pᷣſentis feſtiuitatꝭ
MWMWMWagna eſt fratres chariſſimi
⁊ inter pᷣcipuas ſolẽnitates merito nume
randa hodierna feſtiuitas In qua ñ vni/
us apli.nõ vniꝰ martyrꝭ.nõ vniꝰ alicuius
ſcti ſingularit᷑.ſʒ parit ſctõʒ oĩm cũ oĩde/
uotiõe memoꝛiã celebꝛamꝰ.Oĩm inq̃m ſi

ue celeſtiũ ſiue terreſtrium. Sũt em̃ vt ait

Berñ.ſaneti ĩ celo.⁊ ſunt ſctĩ in terra. In
terra qͥpe ſanctꝰ? erat qͥ dicebat. Cuſtodi
aiĩiam meã qm̃ ſanctꝰſum.pᷣs. In terra q̊ʒ
ſctõs eſſe euidẽter oñdit qͥ diuinoꝝpſcius
ſecretoꝝ ↄſtãter affirmat. Scimꝰ qm̃ dili
gentib deũ oĩa cooꝑant᷑ in bonũ his qͥ ſᷣm
ꝓpoſitũ vocati ſunt ſcti. Roꝝ.viij. In ter/
ra ů ſunt ſancti.ſʒ ꝑ ſolã diuiniꝓpoſiti pᷣde
ſtinationẽ. In celo vᷣo ſunt ſcti.ſʒ ꝑ diuini
ↄſoꝛtij pñtem poſſeſſionẽ ↄſummationeʒ
vel pñtationẽ Celebꝛat᷑̊ hodie feſtiuitaſ
hoꝝ oĩm ⁊ de his omniba nõ incõuenient
pictũ eſt. OQm̃ ipſoꝝ eſt regnum celoꝛum.
Sz aduertẽdũ eſt frẽs ꝙ licet ſanctoꝛũ

de reliqᷣt egyptũ. h eſt fide ↄtẽpſit mũdũ. omniũ celeſtiũ ſeʒ ⁊ terreſtriuʒ bodie cõit
⁊ ꝓ fide ⁊ vera fidei religione fideli pugna celebꝛetur feſtiuitas nõ tñ vnifoꝛmit ſicut

militãs aduerſus mũdũ ⁊ vanã mũdi cõ/

nec ipᷣoꝝ ẽ vnifoꝛmis ſcĩtas ſʒ lõge diſſilłi

SBPloꝛũ eſtregnũ

ſien
his
lum
ine
4
Pi
cel
ſun
il⸗
iſto
u
tion
leb⸗
chtt

ſſ
a
dl

li

/
t
nil
;
11
nc

—=☛☛r SR

N

Sicut em̃ ſtella a ſtella differt claritate.

ſic in ſanctitate differũt hi qui in terra ab

his qui in celo ſunt ſancti.nec ſic qͥdeʒ ſo
lum q̃ſi in quãtitate aliꝰ ſit alio ſanctioꝛ ſʒ
in qnalitate differũt plurimũ.eo videlicet
Penien biffereter ipoꝝ eſt regnũ celoꝛũ

Tiã ipſoꝝ qͥ in terra ſunt ſancti eſt regnuʒ
celoꝝ tanq; ꝓmiſſum.ipᷣoꝝ vᷣo qui in celo
ſunt ſancti eſt regnũ celoꝝ tanq; poſſeſſũ.
illoꝝ eſt in ſpe.iſtoꝝ in re.illoꝝ in merito.
iſtoꝝ in pᷣmio Illi nãq; in terra tanq; ſtre
nui milites. regnũ celoꝝ merent᷑ ex ꝑſecu
tionũ pugna.iſti vᷣo in celo tanq; electi re/

ges celeſtis regni coꝛona pᷣmiant᷑exrperſe/
cutionũ victoꝛia Pꝛoinde in euãgelio ho

Terno dictũ eſt. Beati qͥ ꝑſecutõem pati/
unt᷑ ꝓpter iuſticiã.⁊ deinde merito additũ
eſt verbũ/poſitũ. Qm̃ ipᷣoꝝ eſt regnuʒ ce
lox Her- intelligẽdũ eſt frẽs hoc dictũ eẽ
de ſolis ſanctis martyribo. ꝓpterea qꝛ ſeqͥt.
Beati eritis cũ vos oderint hoĩes.⁊. cum
ſeꝑauerint vos ⁊ eiecerint ⁊ dixerint om̃e
malũ aduerſuʒ vos mẽtiẽtes pꝛopter me.
Math:v. Nã illud quidẽ veꝝ eſt ð ſanctꝭ
martyribo ꝙ ſpẽalem patiunt᷑ ꝑſecutiõem

ꝓpter iuſticiã.ſʒ generalit᷑ nõ minꝰ ven eſt
de ſanctis oĩbo ꝙ multimodã ꝑſecutiõem
⁊ ꝑſecutionũ tẽptatõem ꝑferunt. Uñ apo
ſtolica tuba clamat. O m̃es qͥ pie volunt
Fhiuere in xpᷣo ꝑſecutionẽ patiunt᷑ ij. Thi.

lij. Alia intelligẽda eſt ꝑſecutio qᷓ nõ mi

nus ſena eſt q; illa qᷓ exteriꝰ martyres toꝛ/

quet ſeueritas/Nunqd em̃ ſeuã ꝑſecutio
nem patit᷑.nunqͥd regnũ celoꝝ meret᷑ nũ/
qͥd in eo merito coꝛonabit᷑.qͥ ſic legitime
certauerit vt mũdũ abijciat blãda pmittẽ

tein.vt inimicũ tẽptantẽ irrideat.⁊ quod

gloꝛioſiꝰ eſt de ſemetipᷣo triumphãs.car/

nem ſubijciat ſpũi repugnantẽ. Beati er/

go nõ ſolũ martyres ſctĩ.ſʒ generalit᷑ om/

nes ſancti. qͥ talẽ ꝑſecutõem paſſi in ea tã
gloꝛioſum habere meruerũt triumphum

yt eis ꝛueniat verbũ pᷣmiſſum. Ipſoeſt
regnũ celoꝝ Pꝛo cuiꝰ verbi introduc

one vt triplex ſit huiꝰ ſermonis vtilitas.i.
yt agnita ſanctoꝝ ꝑſecutiõe.ſilem q̊ eri
enter feramꝰ.vt eoꝛũdem retributõe ſa
ex ꝑte cognita.ad ipoꝝ beatitudineʒ tota

ltẽ

mẽtis auiditate curramꝰ.ac ſic tandeʒ vt
æx ipᷣoꝝ ſuoꝝq; maloꝝ temꝑaliũ ⁊ eterno

rum bonoꝝ memoꝛia ſuis delectemur p/ cum dñi in al
conijs ⁊ patrocinijs ſubleuemur.vt hanc li habitatõneterrena.in pſalmo.cxxxyvi.

inquit vtilitatẽ triplicẽ cõſequamur:puſ

videndũ eſt que qualis 7 quata ſit ꝑſecu-
tio quã ſancti in terra patiunt᷑ ac deinde
qualiter in regno celoꝝ ab omni ꝑſecutio

num genere liberatur. In pꝛimis itaq;
ſciendũ eſt ꝙ ſancti qͥ in terra ſunt. vndiq;
id eſt.nõ ex vna tantũ.ſed ex omni ꝑte ꝑſe/
cutionũ anguſtias patiuntur ꝓpterea ſctã

illa ⁊ deuota anima ſancti cuiuſſibet pſo/
nazʒ repᷣſentãs dicebat.Anguſtie mihi ſũt

vndiq;. Danieł.xiij. Undiq; ſane in terra

„

ſunt ſanctis anguſtie.quia ⁊ interiꝰ ⁊ exte

rius.ſuperiꝰ⁊ inferius.a dextris ⁊ ſiniſtrꝭ

⁊ anteac retro.ñ Sed quo nam modo hec

an-n

PFrn

4 eH,S

vera ſint audiamꝰ diligenter ⁊ coꝛdialiter panam⸗ Qaorng-

aduertamus. Pꝛimo ſiquidẽ ſancti pa

tiuntur interiꝰpꝛopter carnis ⁊ ſpiritꝰ im
pugnatiõem. Hã inter hec pugna ↄtinua
perſeuerat dicẽte apoſtolo. Caro concu/
piſcit aduerſus ſpuʒz.et ſpũs aduerſus caꝛ
nem. Bal. v. Pꝛopter quod idem apoſto/
lus hanc pugnã paſſus et hanc perſecutõ
nem expert lamẽtabiliter exclamabat In
felix ego homo quis me liberabit de coꝛ

poꝛe moꝛtis huiꝰ. Roma.vij. Secũdo
patiũtur ſancti exterius pꝛopter variã pe

riculoꝛum inundationẽ. Nam hec terre/

na habitatio eſt velut mare quoddaʒ ma
gnum ⁊ ſpacioſum varijs abundãs peri/
culis.⁊ tanqᷓ; inundãs diluuiũ vicioꝛum

dicẽte ꝓpheta. Maledictũ ⁊ mendacium.

furtũ ⁊ adulteriũ inundauerũt.Oſee.iiij.

Pꝛopter quod ab hoc diluuio ſancDa

uid liberari petebat dicẽs. Saluũ me fac
deus quoniã intraueꝛũt aque vſq; ad ani

mam meã.Et iteꝝ. Circũdederũt me do

loꝛes moꝛtis ⁊ pericula infermi.i.vſq; ad

inferni ꝓfundũ demergẽtia inneneꝛũt me
In pſalmo. criiij. Tertio ſancti patiũ/
tur ſuperius pꝛopter pꝛemioꝛũ celeſtium

Dilationẽ. Nam teſte ſapiẽte. Spes q̃ dit
