Mtroduxit me ⁊c̃. Hec eſt vox pᷣ
i mitiue eccie de iudeis.⁊ eſt hic re
cctus oꝛdo.qꝛ poſtq; locuta eſt ſpõ
ſa de fructu. ↄſequẽter loquit̃ de vino ⁊
potu dicẽs Introduxit me rex in cellãvi
nariam Ubi ſciendũ ꝙ cella aq̃ria põt

ria eſt ipᷣa lex ſ̃ᷣm ſpũm interioꝛem.i.iuxta

aquã in vinũↄuertit.ꝗ etiã aquã litteraliſ
ruditatis in vinũ ſpũalis ſubtilitatis mu

tauit. Ueli cella vinaria eſt ſpũ aliuʒ bo/

noꝝ affluetia. quibo Joſeph inebꝛiatꝰ pal
lium reliqͥt egyptiace.i.tempalia mundo.
Vel cella vinaria otẽplatõis gra vel ce

leſtis ſapiẽtia vel clauſtralis vir. De

quitur. Oꝛdinauit in me charitatẽ oꝛ/

dinauit inq; qꝛ aliquib⸗ maioꝛem.⁊ alijs

minoꝛẽ ↄtulit. Uel oꝛdinauit charitatẽ

oſtendes qualit᷑ deꝰ ⁊ qualit᷑ pximꝰ ſit di/

ligẽdus. Vlt ſᷣm Aug.pmo qð ſupᷣ nos ẽ

diligat᷑ſecũdo qð nos ſumꝰ.i.ala noſtra.

tertio q iuxta nos.i.homo vel angelꝰ.q̃r
qð infra nos.i ꝓpꝛiũ coꝛpꝰ Uel ᷣm aliam
gloſam. vt pmo de. ſecũdo ab homſe ipᷣe
met diligat᷑. tertio parẽtes.deinde filij.po
ſtea domeſtici.qͥ ſi boni ſint.mal filijs ſũt
p̃ponendi.tandẽ inimici. vide gloſam.no
ta ſecũdũ modũ anctoꝛ addit ↄtra gloſaz

vt etiã ipe aſſerit

Duarta pare
Ullcite me ⁊c. Hec eſt vox eccli
f dQↄl ſocios ſpõſi.vñ ſpõſa pᷣus vm/
ba⸗aꝛ⸗a refrigerata. fructu cibata.cali
ce potata.munere charitatꝭ oꝛnata ⁊ ꝓpter
boc ad ſuꝑna erecta.ne ab hac ꝑſecutõne
deficiat ad ſocios ſponſi ait. Fulcite me

floꝛib.i.exẽplis bñ incipietiũ roboꝛate.
⁊l ſtipate me malis .i.exẽplis ꝑfectoꝛum
munite qꝛ amoꝛe langueo i ꝓpter amo/
rem ſpõſi defectũ in tẽꝑalibo ſuſtineo. vel

penas carnis ſuſtineo.vel in huiꝰ mundi

peregrinatõneamoꝛe ſuꝑne viſionis lan

gueo. Clell Fulcite me floꝛiboi. ſanctis

„

40

deſ.

nof.

opera

lius?

gvent

ſuppo⸗

gcllor.
meo?

cſciendi

(ipit

Cnin
Gipp
iao
potete
naete
rieen

Hen

ſann.

4
lang
hobe
Aa
hieru
fopoe
pamo
laris
dleci
tentſo
Moss

Pt

carz

a

volt

tem

nt

toi
n

eſtn
ligun
gfan
com.

ſgin

ua

Nellile
uneß/
Veindi⸗
hch:
e
lics

ate⸗
tbex
nckſos
ord
naliri
aru dot
nn
min
ii
ilinmn
lians n
alizbo⸗
hriatel
Amundo.
ardee
in. Le⸗
niute o
zmt
cwnim,
i,
lomgi
ofne
eir
An
Mniehhe
ii
kflisü
MManſ
ℳ

wrale⸗
1usrn,
acll
upeer
cutone
lcuem
ſobone
acnun
ier mo⸗
ineo N
̈mwii
ſoni;ln
4 ocs

ſuper cantica canticoꝛũ

deſiderijs ⁊ oꝛationib. vel floꝛib btutum

⁊ nõ folijs verboꝝ ⁊ ſtipate me malis ·i.
operationibl bonis Sequitur. Leua

eius ⁊c Uñ qꝛ ſpõſus viderat ſponſaʒ lã
guentẽ ⁊ debilẽ.ideo leuã ſuã capiti eius
ſuppoſuit. Pꝛopter qð ſpõſa in gratiarum
actionẽ erũpens ait. Leua eiꝰ ſub capite
meo ⁊ dextera illiꝰ amplexabitme Ubi
ſciendũ eſt ꝙ leuã ſponſi.eiꝰ iuſticia acci/

cipit᷑.⁊ ꝑ dextrã miſericoꝛdia.vel ꝑ lenam
cõminatio ſupplicij.⁊ ꝑ dextrã ꝓmiſſio re
gni ꝑpetui. Uel ꝑ leuã poteſtas ſecularis
vita actiua vel bona tꝑalia.ꝑ dextram vᷣo
poteſtas ecciĩaſtica.vita ↄtẽplatiua vel bo

ng eterna intelligũt᷑.⁊ ideo de dextra glo/
rie eterne dicẽ ꝙ amplexabit᷑ non ꝙ am/

plexetur. Et ad hoc pꝛopoſitum vide glo

Quinta ꝑꝑ
ODinuro vos ⁊c̃ .· Hec eſt voxſpõſi
a ad adoleſcẽtulas ſpõſe.vñ ſpõſus
wvolẽéẽs oñdere quantũ miſereatur

languoꝛibo ſpõſe.⁊ qᷓ;tũ eã ſuis amplexib

habere gaudeat.his vᷣbis inſinuat dicẽs.
Adiuro ⁊c Quaſi diceret O vos filie

hieruſalẽ .i.plebes mihi ſubdite Adiu/
ro vos ꝑ capꝛeas ceruoſq; campoꝝ· .idẽ.
amoꝛẽ quẽ debetis veſtris doctoꝛibo et

pᷣlatis ne ſuſcitetis neq; euigilare faciatꝭ

Dilectã j.i.ne aliqͥd faciatis ꝓpter qðᷣ opoꝛ
teat ſpõſam meã dilectam in meo amoꝛe⁊
meis amplexibo quieſcentẽ quietẽ cõtem/
platiõis relinq̃re.⁊ veſtris litibo vł pctĩs
curãdis intẽdere. aũt ſubdit donec
ipᷣa velit notat ⁊ innuit eã aliqñ ex ꝓpꝛia

volũtate ſurrecturã.ad ꝓcurandũ vtilita
tem ſubditoꝝ.ſ.tꝑe opoꝛtuno Hic aũt
eſt notandũ ꝙ ꝑ capꝛeas cõuenient᷑intel/
ligunt᷑ doctoꝛes qui viſum hñt ꝑſpicaceʒ.

ardua paſcua querũt.heꝛbas mundioꝛes
comedũt. Per ceruos vᷣo pᷣlati.vide glo.

Secũdo ſciendũ ꝙ iſti qͥ capꝛee ⁊ cerui

dicunt eſſe. in montiby habitare deſignat

ſcʒ in mõtib ſapie celeſtis ⁊ diuĩe ↄtẽpla/

tonis.iõ dicit ꝑ capꝛeas ceruoſq; cãpo/
rum. qͥ in mõtibo habitäãt.

Berxrxta pars

DIVIttrndilecti ꝛc Hec eſt vox ſponſe

v ad adoleſcẽtulas.qꝛ em̃ ipᷣa anim

. aduertit ꝙ latẽter ei pcipit. vt ali/
quando ſurgat.iõ ipᷣa ſe ſurrecturã ꝓmit/
tilt.ſʒ pᷣmo oñdit qͥs ſit ille p quo ſurgit di

cens. Uor dilecti Quaſidicerz O vol

adoleſcentule.facta eſt mihi vox dilecti

mei..i.dilectũ meũ audiui.Et qͥa poſſent
querere adoleſcẽtule. Ubieſt dilectꝰ tuuſ
Quõ eius vocẽ audiſti. Jõ ſubdit Ecce

iſte venit ſalies ꝛcUbi nota q; ꝑ ſaltũ

in motibopoſſunt itelligi ſubite apparitio⸗/
nes eꝰ in mõtib facte ad lr̃am.,ſicut patet

in nouo ⁊ veteri teſtamẽto. Tlel ꝑ mõtes

poſſumꝰ intelligere ſanctos maiores.per
colles vᷣo ſanctos minoꝛes.in qͥb nec deꝰ
ita apparet nec refulget ſicut in maioꝛibuſ

Ulel dicamꝰ. Ecce iſte venit.ſ.de ſinu

patris in vteꝝ virginis ſaliens in monti
bus .ſ. de monte in montẽ.i.de ſeraphin
in cherubin.⁊ ſic de alijs vſq; ad angelos
qui ſunt ſub alijs oꝛdiniba inferioꝛes.ideo

dicit ⁊ tranſiliẽs colles .i.angelos.q̊s.ſ.

ipᷣe tranſilit.qñ nõ angelꝰ de oꝛdine infe/
rioꝛi.ſʒ archangelꝰ Gabꝛiel miſſus eſt ad
virginẽ.ſed ĩ regreſſu de vtero vᷣginis in ſi
nu patris.nõ ita angelos inferioꝛes trãſi
lit.ſʒ pᷣma die hoſpitatꝰeſt apud eos.vnð
ipᷣi querebãt.Quis eſtiſte qͥ venit ð edom

tinctis veſtibo de boſra. Et ſecunda apud

archangelos.⁊ ita de alijs ↄſequẽter.do/

nec ſol ꝑ gradꝰ decẽè lineis reuerſus eſt. et
decima die mãſit apud pr̃em.⁊ tunc miſit

ſpũmſanctũ De ſaltibo xpᷣi vide gloſam
Sinilis eſt dilect' ⁊c. Ubi oſtendit
ſpõſa qualis eſt dilectꝰ qͥ ita ſalit ⁊ trãſilit

dicẽs Simil eſt dileckmecapꝛee bene
ſaliendo hinnuloq; ceruoꝝ ].affectꝰ hu/

militate.curſus velocitate.vᷣtutũ varieta
te. Sʒ ꝓ hac lr̃a vide gloſam Sequit

En ipe ſtat Ubi notandũ ꝙ triplexẽ
paries noſter.ſ.natura humana.pᷣs. Tan
q; parieti incli.Peccatoꝝ macula.Eʒech

ielis. viij. Fili hoĩs fode parietẽ ⁊ videbis
abominationes.⁊c. Diuitiaꝝ ſarcina.pᷣs.
In deo meo tranſgrediar muꝝ.Dicit er/

go ſponſa ad adoleſcẽtulas. En ipſe ſtat
⁊c̃ Quaſi diceret.Gñ dixi ꝙ venit. quia

En ·.i.eccel ipᷣe ſtat poſt hũc triplicem

par ietẽ noſtꝝ ·ac ſi diceret.ipᷣe pꝛope eſt
ſeg ipᷣm videre impedit paries noſter.⁊ pᷣ
mo natura humana noſtra. que ſua ob/

ſcuritate impedit viſum.ſecũdo peccato/
rum macula que obnubilat ſenſum.tertõ
diuitiaꝝ ſeu bonoꝝ terrenoꝝ ſarcina.que

aggrauat intellectũſed ꝙ xpᷣs nõ eſt ĩpedi

tus his tribi.ideo ſtat poſt parietẽ feſi⸗
.

ciens ꝑ feneſtras id eſt.ꝑ apoſtolos per
quos reſpicit.id eſt.recte aſpicit.⁊ ꝓſpici
ens ꝑ cancellos .id eſt. ꝑ pꝛophetas: per
quos pſpicit.id eſt ꝓculaſpicit.Chꝛiſtus
enim ꝑ apoſtolos locutus eſt de pᷣſentibi.
perꝓphetas aũt de remotis. Sequit᷑.

En dilectꝰ Quaſi diceret. Nõ ſolum re

ſpicit me.ſed etiã loquit᷑ mihi . ⁊ hec lo

cutio nihil aliud eſt q; ad laboꝛeʒ vite acti

ue excitatio.qð ſequentia vᷣba declarãt.
Septima prrs
Ulrge pꝛopera ⁊c Hec ẽ vox ſpõ
8 ſi ſpõſam ad laboꝛẽ vite actiue ex/
hoꝛtantis. Dicit ergo..O amica

mea que amas ⁊ amaris colũba mea.
ſimplex ñ inuida.ſʒ ſpirituſancto repleta
foꝛmoſa mea .fide ⁊ moꝛũ compoſitiõe

Vel eccleſia dicit᷑ amica xpᷣi.quia eius

lucra querit columba quia in oꝛatione
gemit foꝛmoſa quia diuine ſimilitudi/
nis decoꝛeʒ in còtemplatione induit.Tu
igitur ſurge a lecto cõtemplationis ad
laboꝛem vite actine.ſcʒ ad opꝰ pᷣaicatiõis

Nam ⁊ ego ſponſus tuꝰ quietem meã cuʒ
patre qdammodoꝓ pꝛedicatõne intermi
ſi pꝛopera quia tempꝰ bꝛeue ⁊ malicia ĩ

moꝛibo inualeſcit ⁊ veni. ſcʒ ad dandaz

curam ſalutis pꝛoximis.vt cũ magno co/

mitatu ad nuptias celeſtis regis valegs ĩ

gredi. Uel Surge !.ſcz a ſomno culpe.

ad vigilias penitẽtie.ab amoꝛe terrenoꝛũ

ad deſideriũ eternoꝝ pꝛopera quia tem
pus bꝛeue.via longa.⁊ pericula multa ⁊
veni ad me ſpõſum tuũ.magiſtrũ tuum.
Et ſm hanc expoſitionẽ etiam poteſt eſſe
vox xp̃ᷣi ad animã deuotã. Sed ne ſponſa

excuſatiõem pᷣtendat ꝓpter tempus vł vi

am. Ideo ſubdit. Hvyems ·.ſcʒ infideli/
tatis tranſijt.imber perſecutõis abijt
⁊ loquit᷑ pꝛo temꝑe confeſſoꝛũ.quia tem/
poꝛs apoſtoloꝝ⁊ martyꝝ hyems erat ⁊ im
ber inundabat. floꝛes .id eſt.initia bo/

noꝛum opeꝝ apparuerũt in terra noſtra]

id eſt.in eccleſia gentiũ.quã ⁊ tu ⁊ ego ex/
colere debemus.tu plantando ⁊ rigando
ego vero incrementũ dando. ⁊ ꝑ hoc ve/
nit meſſis.ideo ſubdit tempus putatiõis
aduenit .id eſt. collectionis bonoꝛũ ⁊ re/
munerationis Ubi notandũ eſt tria eſ/
ſe tem ꝑa.ſcʒ tempꝰ temptatiõis.quod fu/

it ante legem regnante d pobolo tempus

viſitationis.quod fuit ſub lege: regnante

gloꝛiam aĩime ⁊ coꝛpis

oꝛum.nõ canũ vel poꝛcoꝝ.de quib dicik.

moyſe.tempꝰ putationis.quod eſt ſub ̊/

tia regnante xpᷣo. In pꝛimo vero tempo/
re ſeruꝰ expectabat vmbꝛã legis.in ſecun
do mercenari finẽ operis.in tertio filius
Sequit᷑ Uox
turturis id eſt.vox ſpũſſancti.qui gemit

id eſt. gemere nos facit. audita eſt in ter /
rga noſtra .id eſt.in eccleſia.ſcʒ quãdo ga

bꝛiel dixit. Spũſſanct ſuꝑueniet in te ⁊c

Luẽ.i. Uel Uoxturturis leſt ſonꝰ ape
ſtoloꝝ ⁊ pᷣdicatoꝝ.qui auditꝰ eſt ĩ terra]

quia in omnẽ terrã exiuit ſonus eoꝛuʒ.in
pſalmo.Tlel Uoxturturis .id eſt. eccĩe
que abſentiã ſponſi incõſolabiliter gemit

RXaũt voxturturis audita ſit.pꝛobat cũ

dicit. Ficus ꝓtulit groſſos ſuos.Yicꝰ

id eſt. ſynagoga pꝛotulit id eſt.pꝛoiecit.

groſſos ſuos id eſt. ceremonias ſuas.et
immatura legalis obſeruãtie intelligenti
am. Groſſi em̃ dicunt᷑ fruc immaturi.ð

ergo factũ eſt audita voce turturis.id eſt.
ſpũſſancti.⁊c̃. Uinee floꝛentes lid ẽ.cõ/

gregationes fideliũ in pꝛimitiua eccleſia.

floꝛentes .i.credere incipiẽtes. dedert

odoꝛem ſuũ .i.famam ſancte ↄuerſatõis

ſicut alibi. Chꝛiſti bonus odoꝛ ſumꝰ.Ex

quo igit᷑ tanta eſt opoꝛtunitas pꝛedicandi
ſurge amica mea que amas me ſi paue/
ris oues meas.ſicut dictum eſtde Petro.

ſpecioſa mea columba mea ⁊ veni.ſ. /

„

diendo ꝓpꝛia ⁊ nõ coacta volũtate. in fo/
raminib petre .id eſt. in fide vulneꝝ xpi.

4

dequo.j.Coꝝ.j. CPetra autẽ erat chꝛiſtus

LIn cauerna macerie .i.in fide lanceati

„

⁊ foſſi lateris ſaluatoꝛis. Uel in foꝛami/

nibus petre.in cauerna macerie .id S. fo

raminoſa ⁊ cauernoſa pᷣdicatõe apoſtolo
rum.id eſt.inculta ꝑ ſapiẽtiam mũdi⁊ re/

putata ſtulta apud mundũ. Uel poteſt cõ
ſtrui littera O amica ⁊c̃ que habitas. i

foꝛaminibus ⁊c̃ ? exponatur vt pꝛius

Sequit᷑ Oſtende mihi ⁊c..Chꝛiſtłꝰ em̃

pꝛumo cepit facere.deinde docere. Actuũ

bpmo.⁊ idem docet eccĩa dicẽs. Oſtende
mihi faciẽ tuam ..ſ.in bona operatiõe. et

ſonet voxtua in auribo meis .ſcʒ in iſta p

dicatione. Et dicit oſtede mihi vt ꝓpter
deũ nõ pꝛopter mundũ fiat pᷣdica tio. Diẽ
etiam. in auribo meis .id eſt.nõ in auri/

bus hominũ.vt pꝛopter eoꝝ fauoꝛeʒ fiat

pꝛedicatio. Uelin auribo meis .id ẽ.me

holtek
Udaon
demibt
chlatan
nemac⸗
ricario
ſonet
vorcon
nepeegl
baapoſt
mes i⸗
liercon
co gun
madece
ſccnria
ſonaan
cſchar
O

lts
docen
losc
bis
tatio
demm
dem
vn
mMan
dunm/
hene
Uulao
humml
ccle
noſ⸗
hoci

nen

vitn⸗
ſupte
lupe
noco⸗
lunn
us⸗
Nſſi
aua
ſdck
Me⸗
ſcn
ne

ſb,
empo/
nſecun
flins
i
ugen
lckinter

grico a

iintere
orgpo
Tim
crz in

Sckecie

mant
mci
pa.

ioſunsd

incligeni
nmame
mmsick,
8 Vic

A cd.

dalct
Meſtĩs
üundKt
ncienei
iwu”⸗
benn
1
nb,

„

ſuper cantica canticoꝛũ

nolite ſanctum dare canibo. Matthei. vij
Oſten
de mihi faciẽ tuam quam tibi dedi ĩma/
culatam.⁊ tamẽ eam peccatoꝝ turpitudi/
ne maculaſti. Oſtende inq;ᷓ mihi vel

Vel anime peccatrici dici poteſt.

vicario meo ſpirituali per confeſſionem.
ſonet vox tua ſcʒ vox quĩq; partita.id ẽ

ne.pꝛedicationis. Hec em̃ ſunt quinq; vᷣ
ba apoſtoli.pma Coꝛinth.xiiij. Aurib⸗
meis .id eſt.auribus miſericoꝛdie.clemẽ
tie compaſſionis.quia vox em̃ tua dul
cis quia laudẽ meam reſonat. et facies

tua decoꝛa ..id eſt.intentio.operatio.con

ſcientia vel vita decoꝛa ſcʒ quia voci cõ
ſona.aliter nõ bene cõcoꝛdaret pſalmꝰ cũ
cvythara.voci ergo conſona.moꝛibo oꝛna/
ta. ⁊ pꝛiſtine pulcritudini reſtituta.
Quia vero nõ ſufficit doctoꝛibꝰ ⁊ pꝛe/

latis vitam bonã oſtendere.pꝛedicatiõeʒ

docere.niſi ⁊ errantes coꝛꝛigãt.⁊ maliuo/
los compeſcãt.ideo ſubdit. Capite no/

bis .ſ.retibus doctrine ⁊ venabuł diſpſu
tationis nobis non vobis.id eſt.ad lau

dem noſtrã ⁊ gloꝛiam diuinã.nõ ad lau/
dem veſtrã ⁊ vanam gloꝛiam humanam.
vulpes paruulas .id eſt.hereticos ⁊ ſciſ
maticos callidos ⁊ cautos paruulas .i.

dum paruule ſunt in malicia ⁊ in fraude.

ne maioꝛes effecte plus noceant.vł par/

uulas . per ſimulationẽ ſimplicitatis et

humilitatis. que demoliũtur vineas ..i.
eccleſias rodunt ⁊ coꝛꝛumpũt Nã vinea

noſtra floꝛuit .⁊ ideo floꝛenti vinee ſunt

nociune

Octaua pars

Jlectus ⁊c Tlox eſt ſpoſe adado

d leſcentulas.ſuam obediẽtiã oſtẽ/
dentis. Quaſi diceret. Diülectus
meus mihi ſupple pᷣcipit vt ego ſurgaʒ ð

vita ↄtemplatiua ad actiuam ⁊ ego illi
ſupple obedio. Uel Dilect'meus mihi
ſupple adiuuat pᷣueniẽdo ⁊ ego illi adiu

uo cooperãdo.iuxta illud.Dei adiutoꝛes
ſumus. Uel dic ſicut gloſa.Et quaſi ali/
quis qreret quare ita ſpõſa ſponſo obedi
at.rñdet qui paſcit᷑ inter lilia.Qui .idẽ

quia ipᷣe paſcit᷑.i.delectat᷑ inter lilia.

id eſt. inter humiles ⁊ obediẽtes. vel lilia
virtutes ſunt in quibo dilectꝰ paſcit et pa/
ſcitur. donec aſpiret dies .id eſt. donec

clareſcat dies eternitatis. ⁊ inclinẽt᷑ vm/

velociter adiuuãdo

bꝛe id eſt. tranſeãt omes hereſes ⁊ erro/
res. Uel vmbꝛe dicunt᷑ repꝛobiqͥ inclina
buntur ĩ infernũ.⁊ tũc aſpirabit dies eter

nitatis ipᷣis beatis
HNona pars .

Euuertere Uox eſtſpõſe videntis
tua ſcz vo⸗ r ſea inſufficiẽtem ad ea que iubẽtur
vox confeſſionis laudis.oꝛationis.doctri

facere.niſi aſſit ſpeciale adiutoꝛiũ

ſponſi. Quaſi diceret. ſine te nihil poſſum
ideo reuertere adiuuãdo me ꝑ gr̃am tu

aml ſil is eſto dilecte mi capꝛee ꝓpter acu
ciem viſus hinnuloq; ceruoꝝ ꝓpter agi/
litatẽ curſus reuertere inq; ſup mon/

tes bethel .i.in excelſis mentib ꝑfectoꝛũ

ↄſcende.qͥ ſunt bethel.i.domus ↄſurges.
vel domꝰ vigilie.vel domꝰ dei. Quaſi di⸗

ceret. Licet diſcedam a te:dimittẽdo pau
liſper ↄtemplatiuã tui ꝓpter actiuã ⁊ ↄſo/

latiuã pꝛorximi.tñ extoto nõ diſcedo.ſʒ re

uertere aſſiſtẽdo mihi.illuminãdo me.et
Capitulum tertuůui·
AUAlectulo Hoc eſt tertiũ capitu/
i luum hułr llbꝛi. qd ↄtinet qnq; p/

tes. In quaꝝ pma hec vᷣboꝝ ſeri -)

es cõtinetur.. In lectulo meo ⁊c̃ . Et eſt

vor eccie de gentibꝛ. deſideriũ qð añ con/
uerſionẽ habuit expꝛimẽtis. In lectulo

meo.·.i.in amoꝛe mũdi.vel in voluptate
carnis.vel in ocio quietis.a ſtrepitu mun
di.quod dicit᷑pter phos gẽtiles. q̃ſiui ..

ſcʒ ducatu rõis naturalisſ quẽ diligit ala

mea naturali dilectõe ꝑ noctes .id eſt ꝑ

phicas rões.vł ꝑ creaturas.vł in noctib⸗

pcti.erroz? ignoꝛãtie ⁊ aduerſitat exiſtẽs

ãqſiui multotiẽs ⁊ nõ inueni qꝛ non re

cte vel nõ vbi erat inueniẽdꝰ querebã.vel

qꝛ nec angelꝰnec ꝓpha nec doctoꝛ mibilu
men fidei reuelauit. Fides em̃ ex auditu

eſt ᷣm apłm.Et iõ dixi amico meo Sur
gam ·.ſ.a triplici lecto pᷣdicto.ſ.mði.car/

nis.⁊ qetis ⁊ circuibo ciuitatẽ .i.ecciam

e vicos ⁊ plateas Uici ſũt ſpũales viri

q dũ ad celeſtia gradiunt᷑ anguſtã viaʒ te,)
nent. Platee vᷣo ſũt ſeculares qͥ malas vo
luptates ſequũt᷑ ⁊ lata via incedũt.ꝑ vtroſ
q; igit᷑ circuit.ſᷣm glo. Querã quẽ diligit

aĩa mea .i.querã ſi ſit ibi aliqͥs qͥ ſit ille vł

qui ſciat me docere qualit᷑ debeat inueni

ri queſiui ⁊ nõ inueni .i.plurimo labo
re mũdo ꝑagrato.ſapientũ verbis diſcuſ
ſis.nihil certũ habere potui ð via raris.

petitur. vt dicit gloſa. vide

*½

Inunenerüt me cuſtodes ciuitatisid ẽ
cuſtodes eccie inuenerut me.i.ad fidẽ cõ

uerterũt Philippus em̃ eunuchũ inuenit

Actuũ.viij.⁊ Petrꝰ coꝛneliũ.Actuumx.

uſtodes ergo ciuitatis inuenerunt

me ⁊ tũc dixi eis. Num·..i.nunqᷣd quẽ
diligit aĩa mea vidiſti .iſ.in ſcripturis.in
creaturis. vel poti in fide ⁊ inſpiratione.
LPaululũ li.paulo poſt cuʒ ꝑtrãſiſſem

cos.i.cũ facta ⁊ dicta eoꝝ ꝑcurriſſem ĩ

ueni quẽ diligit aima mea .qꝛ q;cito ali/

quis deũ vero intuitu inqrit.ſtatim eũ in
uenit tenui illũ in mann fidei nec di/

mnittam .ſ. eũ vel fidem eiꝰ donec intro/

ducam illũ in domũ matris mee .i. col
lectionẽ ſynagoge.quod erit in fine ſeculi
qñ reliquie eoꝝ ſalue fient. Uel po ſſet ex⸗
poni moꝛaliter de lectulo religionis.⁊ de
ciuitate ſecularitatis.⁊c̃. Uel de lectulo

ſtudij ⁊ lectionis ⁊ de cinitate moꝛal ope/

rationis. vcc.
Secüda prres
Dinuro vos ⁊c· Hec eſt vox ſpon
a l !Lſiad adoleſcẽtulas Uñ ſpõſus ꝑ⸗/
cipiẽs ſpõſe obedientiã ⁊ auidita/
tem alios ↄuertẽdi vt citiꝰ ⁊ liberhoc fi/

eri poſſit.adiurat filias hierłem.i.iudeos

nouiterouerſos. vel iudeos q; eccleſiaʒ de
gentibo p̈ceſſerũt. vt ſpõſe nõ paret impe/
dimentü. Et põt iſte verſi us ꝓpoꝛtionabi/

*

liter exponi ſicut bus.nõ tamẽ inutilitx re/

W ð Teftis hbrrs
Uaeeſtiſta . Hec eſt vor ecckie d

iudeis vidẽtis ecciam de gẽtibuſ

de deſerto idolatrie ad alta ᷣtutũ
2 ſpõſi amplexus aſcẽdere.vñ ſuꝑ H gau/
dens admirat᷑?⁊ diẽ. Que eſt iſta id eſt.
quãta laude digna que aſcẽdit .ſ.de va
nitate ad veritatẽ.de vicijs ad vᷣtutes. ð ᷣ
tute in virtutẽ ꝑ deſertũ .i.ꝑ mediũ gen

tiũ deſertoꝝ a gra ⁊ veritate.vel ꝑl deſer⸗/
tum .i.p mundũ ſiẽ virgula fumi.i.ad

inſtar virgule ⁊ fumi aſcẽdentis ⁊ haben/

ts figurã virge fumi fumi inq; factil ex
Aromatibo mirre ⁊ thuris ⁊ vniuerſi pul/
eccĩa virgule cõparat᷑.qꝛ erecta eſt in intẽ

*„ „

gimẽtari) Ubi notandũ ꝙ hec

* „

tione. erecta in ſpe.fragilis pauꝑtate. flexi

bilis mãſuetudine. Itẽ fumo cõparat᷑.qͥa

calida in amoꝛe.leuis ſine pctõꝝ pondere

⁊aſcendęẽs in ↄtemplatõe. Itẽ fumo com

dius poteſtatis i

paratur. qꝛ fumꝰ eodẽ tpe ptim inferi oꝛi
tur ⁊ ſuperiꝰmoꝛit᷑ita eccĩa ꝑtim in qbui
dam gignit᷑.⁊ ĩ alijs ad celeſtia colligit᷑.et

qᷓ;to magis aſcẽdit in cognitõe dei. tanto
magis nihil efficit in ↄſideratõe ſui.ſicut
fum. ⁊c̃. Hic aũt mirra pniam ſignificat.
que vermes motuũ carnaliũ necat.⁊ ani/
mam acoꝛruptiõe peccati ſeruat. Thꝰ vᷣo

oꝛationẽ deſignat. que in cõſpectu dei re/

dolet ⁊ fragrat. Uniuerſitas aũt pulueriſ
pigmẽtarij vniuerſitatẽ virtutũ notat.pa
tet ergo myſterium Pot etiã hoc moꝛa
liter exponi de aſcẽſu aĩe penitẽtis.⁊ adal

ta virtutũ ꝑ deſertũ pnĩe aſcẽdentis. Clel
de aſcenſu gloꝛioſe virginis.⁊ eſt planũ.

Quarta pars
Mllectulüũ Hec eſt vox eccleſie ð
ec gentib reſpõdentis ad illã queſti/

onem . q eſt iſta ⁊c. Uñ qr eccia ðd e
iudeis aſcẽſum ecciĩe de gentibo admirat᷑.

querens.ꝗ eſt iſta ⁊c.ideo ad hãc queſtio/

nem rũdet ipᷣa gẽtilitas determinãs quo

aſcẽdat.ſ.ad lectulũ ſalomoniſ dicẽsi En
lectulũ .i.me effectã lectulũ Salomo/
mis .i.xpᷣi veri pacifici ſexaginta foꝛtes
id eſt. vniuerſi pᷣdicatoꝛes foꝛtes ad one/
ra ⁊ ad pugnã.vel lx .i.ſex opeꝝ miſeri/
coꝛdie ⁊ decalogi impletõe ꝑfecti. ambi⸗/
unt !.ſ. cõtra incurſus hoſtiũ ex foꝛtibuſ
iſrael ·.i.ex ꝑfectioꝛib⸗ cõtemplatiuis.qui
ad dei viſionẽ ſen cognitionẽ laboꝛãt.qui
ſunt tenẽtes gladios.ſ.tres gladios.Pꝛi/

mus eſt gladi doctrine.ſ.gladi ſpũs.qdðᷣ
eſt verbũ dei. Ephe. vi. ↄtra hoſtes etad/

uerſarios veritatis. Secũdꝰ eſt gladius
diſcipline.cõtra motus tẽptatiõis carnab
⁊ rebelliones ſenſualitatis. Terti eſt gla
ludiciarie. qui eſt pncipũ
7 pꝛelatoꝝ.cõtra hoſtes iuſticie ⁊ equita/
tis Et ad bella doctiſſimi .ſciẽtia docti.
ſapiẽtia doctioꝛes.⁊ experiẽtia doctiſſimi.
vniuſcuiuſq; enſis ſuꝑ femur ſnum ſcʒ

ad repellendũ ꝓmpte hoſtiũ nocumenta.

Apter timoꝛes nocturnos i.tẽptationeſ

occultas vel pctã ignoꝛãtie.vł teptatioões

carnis.q̃ maxime de nocte infeſtat. Se
quitur. ¶Ferculũ fecit ſibi . erculutn
iſtud ðᷣꝛ a fero fers.⁊ eſt idẽ qð vehiculuxʒ
vel currus vł cathedra vel thꝛonꝰ UVñ

notandũ eſt ꝙ eccĩa pus cõꝑata fuit vᷣgu

le ꝓpter deuotionem oꝛantiũ.ſcðᷣo lectulo

ꝓpter quietẽ cõtemplantium.tertio nunc

Gonn
gun..
dieeret.
alerl
dno i
mundu

moarid

putet
fſſero
dicatis
les i
regosp

portant

ſcutere
Coauer
ſpecol⸗
purpo
med
tyres
tate⸗
ruſal
mane
mec
erpo
pote
von
n

Alby

ocn
lltarg
lteclin
coofun
tier
ſnc
nit
leſt
dere
dem

nmn

laine

agre

gent
crn⸗
dk
He⸗
wul
ſui

ſeboi
niput
Ncke
Wt
kiniſonr
ſigiſc,
lanttand
1 Thyfo
wdei e⸗
tpoluenf
hotnt oe
wenor
8tael
1s.
ui.

tereiez
ligpcki
wetcinde

vadhmird.

itgueſto⸗
nins aro
ſdicis E
Olono⸗
nuſone
1 40oe
nih/
n onbi⸗
tſeni
tnioni
witci
e n
toend
crs
zam
ckg⸗
Künegn
1egut/
idocl⸗
Nli.
rtun /0
aumen,
innan
epunats
ve
gallun
Nchiculc,

0.
niiſt⸗
moun

ſuper cantica canticoꝛũ

comparat᷑ ferculo ꝓpter diſcurſum pᷣdicã

tium. Dicit &̊ Ferculũ fecit ſibi Quaſi
diceret. Nõ eſt ex me ſi aſcẽdero.ſʒ exdeo. ca
dno.i.xpᷣsl fecit ſibi ferculũ quo ferat᷑

qꝛ rex ſalomon rex pacificus ⁊ amabił

mundũ de lignis libani.i.de gẽtibo pꝛi

mo aridis ⁊ infructuoſis.ſʒ poſtea foꝛtibb

patiẽtia.celſis ſapĩa.pᷣcioſis tꝑantia.odo/
riferis fama.imputribilibo ꝑſeueꝛãtia.cã/

didatis innocẽtia. colũnas eiꝰ feẽ argen
teas .i.pᷣlatos ⁊ doctoꝛes.altos ꝑ ſapiaʒ.
rectos ꝑ iuſticiã.foꝛtes ꝑ cõſtantiã.alios
poꝛtantes ꝑ cõpaſſionẽ ⁊ miſericoꝛdiam.

ſicut argentũ.ꝑ ſacre ſcripture doctrinã ⁊
eloquentiã Reclinatoꝛiũ aureũ id eſt.
ſpeculatoꝛes.⁊c.vide gloſam. aſcenſum
purpureũ .i.martyres.⁊c̃.vide gloſam.
media charitate ↄſtrauit ..i.hmõi mar/
tvres affligi ?⁊ moꝛi ꝑmiſit mediãte chari/
tate.⁊ hoc totũ factũ eſt pꝛopt᷑ filias hie/
ruſalem ..i.ꝓpter infirmos de eccia cõfir/
mandos.quos filias vocat nõ filios Uel
media poteſt eſſe accuſatiui caſus.⁊ tunc
exponat᷑ ſicut gloſa. Uel de beata virgine

poteſt dici Ferculũ fecit ſibi rex Salo/

mon//.i.beatã virginẽ que eũ geſtauit de
lignis libani .i.de mẽbꝛis imputriſacti/
bulibe omni puritate cãdidiſſimis colũ/

nas eĩꝰ fecit argenteas ..i.virtutes eiꝰ fe

cit argenteas ꝑ relucentiam bone fame
Lreclinatoꝛiũ aureũ .i.virginis vteruʒ pᷣ
cioſum.vel ideo aureũ.quia diuitijs ſapi

entie repletũ aſcẽſum purpureũ .qͥa ipa

in celuʒ aſcẽdit.nec tamẽ expers fuit mar

tyrij Media i.coꝛ eius charitateoſtra

nit .i.decoꝛauit pꝛopter filias hierm .

id eſt.vt eam imitando poſſint ſecũ aſcen/

dere ⁊ videre regem Salomonẽ in dya/
demate ſuo. ,
Duinta pars. H
GBredimini . Hec eſt vox eccleſie
e gentiũ ad incredulos de iudeis di
cens O filie ſyon .i. patriarcha

rum ⁊ ꝓphetaꝝ egredimini hb ignoꝛan/

tia infidelitatis.a carnali intelligẽtia legj.

a carcere peccati ⁊ videte viſu fidei re/
gem ſalomonẽ .i.xpᷣml in dyademate .i.

carne pura ⁊ integral quo coꝛonauit eũ

id eſt. circũdedit eũ mater ſua .i.maria.

Hiere.xxxj. Nouũ faciet dñs ſuꝑ terram.

mulier circũdabit viꝝꝛc̃ In die deſpõſa
onis illi .i.in die incarnatõis.quando

ſibi naturam humanam quaſi ſponſaz ſo
ciauit ⁊ in die leticie coꝛdis eiꝰ .id eſt.n
carnatõnis qua fuit marie ineffabile gaau

—

odcto partes. Quarũ pꝛima ẽ vox

ſponſi ecciam de gentibo multipliciter cõ

mendantis.⁊ eius pulcritudinem admi/

rabilem oſtẽdentis.⁊ dicit.O amica men

Lq; pulcra es opatione q; pulcra pᷣdi/

catione oculi tui columbaꝝ id ẽ. docto
res ⁊ pꝛelati ſimplices ſunt⁊ ſpũales ⁊ ſiu
abſheo qði⸗

entig ſcripturaꝝ inſiſtẽtes. gi
trinſecus latet /.i.abſq; intẽtione coꝛdis.

que ſoli deo patet.vel abſq; virtutũ inte /
rioꝝ pulcritudine que hoĩies latet.vł abſ

q; eterne retributiõis claritate.que modo
nõ videt᷑ nec aparet capilli tui .id eſt.fi
deles ⁊ graciles humilitate.molles man/
ſuetudine.chꝛiſto capiti adherentes fide
ſpe ⁊ charitate ſicut greges capꝛarum ĩ
velocitate oꝑis.aſcẽſu ↄtemplatiõis.de/
ſcenſu cõpaſſionis.⁊ electione paſtus me

lioꝛis que aſcenderũt de monte galaad]

id eſt. de mõte ſcripture ſacre.vbi eſt acer/⸗

uus teſtimonioꝝ de ꝓmiſſione pᷣmioꝛum
bonis.⁊ de cõminatõne ſupplicioꝝ malis
Uel mons galaad eſt xpᷣs.cui atteſtat᷑ mn

titudo martyꝝ. Martyr em̃ ⁊ teſtis idem
ſunt.⁊ de hoc monte.i.de fide ⁊ vᷣtute eiuſ
aſcenderũt omnes penitẽtes ab imo vici/
oꝛum ad alta virtutũ Dentes tui i.pᷣdi
catoꝛes.puritate cãdidi.foꝛtitudine oſſei

charitate cõiuncti.iuſticia oꝛdinati.ↄſtan

tia ⁊ ſtabilitate immobiles.qͥ pctã rodunt

ſcripturasoterũt.alios in coꝛpus eccleſie

trahũt.hi ſunt ſicut greges tonſarũ que

aſcenderũt de lauacro .i.ſicut greges cõ

coꝛdes.vnanimes.ſimplices ⁊ innocẽtes
tonſi. qꝛ ſi uꝑflua ſponte relinquẽtes.de la
uacro ſcʒ baptiſmatꝭ.aſcẽdentes de vᷣtute

in virtutẽ omnes .iſ.tam oculi taʒ capil /

li qᷓ; dentes.id eſt.maioꝛes.minoꝛes.⁊ me
diocres. gemellis fetibus .id eſt.habẽt
gemellos fetus.id eſt.habent opera con/
ſimilia.vel tales reddunt alios quales ipᷣi
ſunt. Uel gemelli fetus ſunt oꝑa actiue ⁊

cõtemplatiue.vel cõuerſi de vtroq; popuu

lo ⁊ ſterilis nõ eſt inter illas .id eſt.ali/

quis infecũdus.q ſibix alijs non ꝓficiat·

Uam pulcra.Hoc eſt capitulux—
ꝗgquartũ hui libꝛi.quod continect

Erpoſito

Nota ibidẽ gloſam. Sicut vitta cocci/
nea labia tua labia ſpõſe pᷣdicatoꝛes ſunt

qui ⁊ oculi ⁊ dentes dicti ſunt.tamẽ ꝓpꝛie
oculi ſunt pᷣlati eccleſie qui eccie pᷣuident
Ddentes expoſitoꝛes ſcripturaꝝ. qͥ ſcbturã
ſacram terũt.⁊ labia pᷣdicatoꝛes qͥ attritã
alijs afflant. Hi ſunt ergo ſicut vitta qꝛ
capillos.i.cogitationes ſuas vel alioꝛum
vel fideles reſtringũt ne effluãt in opꝰma
lum.⁊ ne operiãt oculos ne deum videaãt.
coccinea dↄꝛ.quia circa ruboꝛẽ paſſiõis

p̃dicatio coꝝ verſat᷑.⁊ ex ardoꝛe charitatꝭ

ꝓcedit ⁊ eloquiũ tuũ dulce .i.pᷣdicatio

tua dulcis.quia de dulci fonte ꝓcedit. et

nihil reſonat niſi dulce Sicut fragmen

malipunici ita gene tue ⁊c. . GBene eccłie
ſunt pᷣlati.qui ſunt facies ⁊ decoꝛ eccleſie
ſi ſint boni.⁊ ſicut in genis pudoꝛ apparet

ſic ipſos debet pudere de malis operibuſ
ſi que fiant fragminis aũt malipunici .
qu edã ꝑs albet ⁊ alia rubet.ſic ⁊ illi can⸗

doꝛem hñt ꝑ innocætia.⁊ ruboꝛẽ ꝑ marty

rij ſi opꝰeſt ꝓmptã tolerãtiã abſq; eo qð

intrinſecus latet Exponat᷑ ſicut ſupꝛa in

pncipio capituli Sequit᷑. Sicut tur
ris dauid collũ tuũ Collũ eccĩe ſunt ipᷣi

pᷣdicato:es ꝑ quos nutrimẽtum a capite
xpᷣo in coꝛpꝰ eccĩe trahit᷑.qͥ turri cõparat᷑.

ꝓpter foꝛtitudinẽ ⁊ refugiũ.⁊ pꝛopter vite

2 ſcientie eminẽtiam.que turris ſi capere

tur tota ciuitas eccleſie facile expugnaret
LEurris Dauid .i.xpᷣi.⁊ a xpᷣo edifica⸗/
ta eſt cum ꝓugnaculis ·id eſt.ſcriptura/
rum ſentetijs.eccie ſacramẽtis.⁊ ſanctoꝝ

miraculis ⁊ exemplis. Dille clipei]id

eſt. tota deuotio ⁊ ſancta pendẽt ex ea .ſ.
tripliciter.documẽto.exemplo.⁊ patroci
nio.⁊ dependet ex ea omĩs armatura foꝛ
tium .id eſt.omnis inſtructio verbi ⁊ exẽ
pli. Uel moꝛaliter. Collũ anime eſt chari
tas ꝑ quã vitalis flatus recipitur a deo.et
emittitur ad vtilitatẽ ꝓximi.que turris ðꝛ

ꝓpter altitudinẽ.rectitudinẽ.⁊ foꝛtitudinẽ

⁊ ex ea dependẽt mille clipei .id eſt.om/

nia ſacra eloquia.nã ex ea pendẽt vniuer/
ſa lex phete. Hatth. xxij. Uel! Wille

clipei .id eſt. vniuerſe vᷣtutes qbus ꝓtegi
mur. ? omnis armatura foꝛtiũ .id ẽ.om

nes vᷣtutes qͥb hoſtes impugnantur.
Sequit᷑. Duo vbera tng Hic eſt no
tandũ qð dicit gloſa. Ubera ergo pᷣdi-/
catoꝛes ſunt.quia paruulis in xpᷣo lac do

am innocẽtie

ctrine infundũt duo ꝓpter geminã cha
ritatem ad deũ ⁊ pꝛoximũ.vel duo ꝓpꝑt vp
tam ⁊ ſcientiã ſiẽ duo hinnuli capꝛee
quia ꝑſpicaces viſu. veloces curſu in ar/

duis habitãtes melioꝛa paſcua querẽtes
Lgemelli .·quia eodẽ temꝑe ſcʒ temꝑe gꝛa

⁊ gratia generati qui paſcunt᷑ in lilijs .

id eſt.in ſcripturis ſacris ⁊ ſanctoꝝ exem/

piis donec aſpiret dies . ſcz eternitatis.
ꝛ⁊ inclinentur vmbꝛe . ſcʒ infidelitatiſ.qꝛ

tunc non habebunt neceſſe docere vl do

Secũda pars

Agdam ad montẽ mirre . Hec eſt
y vorx ſponſi. Uñ poſtq;ᷓ ipſe poſuit
ſſponſle cõmendatiõem. nũc ponit
ebꝰoſolatiõem dicẽs. Uadam ad montẽ
mirre ..i.carnẽ moꝛtificãtib ↄſolationem
impendã ⁊ ad collẽ turris deuotis ma
ioꝛem gr̃am ⁊ deuotiõem ↄferam. Hic

aũt notandũ ꝙ mons altioꝛ eſt colle.⁊ ita

penitẽtia vel amaritudo ſublimioꝛ eſt de

uotionis ſuauitate Secũdo notãdum

p myſterio hui le. ꝙ pmo eſt vallis mir/

re.i.amaritudo ꝓ exigẽtia culpe.ſecundo

eſt campꝰ mirre.i.amaritudo ꝓ ʒelo iuſti/

cie.tertio eſt collis mirre ꝓ cuſtodia inno
centie.quarto ẽ mons mirre:ꝓ deſiderio
celeſtis patrie. HNõ aũt ꝑuenit᷑ in hũc mõ/
tem niſi pᷣmo tranſeũdo vallẽ campum ⁊
collẽ.i.nõ vertitad gaudiũ celeſtis patrie
niſi ꝑ pnĩiam cu lgezelñ iuſticie.⁊ cuſtodi/
am Sür etia dici poſſʒ ð thu
re.ſ.ꝙ pᷣmo eſt vallis thuris.i.oꝛõp dimiſ

ſione culpe.ſecũdo eſt campus thuris. id

eſt. oꝛatio ꝓ collatõe gratie.tertio eſt colliſ
thuris.id eſt.oꝛatio ꝓ virtute ꝑſeuerantie
quarto eſt mons thuriſ.id eſt.oꝛatio ꝓ lar
gitione gloꝛie. Spõſus aũt hic in pñti
nõ venit niſi vſq; ad collẽ thuris. Ideo di
cit ⁊ ad collem thuris 2⁊ in futuro veni
et ad montẽ thuris.id eſt.gloꝛie largitio/⸗
nem Item poteſt exponi de beata virgi
ne ⁊ tunc dicemus œꝙ vallis mirre fuit ma
rie humilitas.collis mirre vite ſanctitas.
mons mirre martyvrij ſublimitas.ſed col/

lis thuris pꝛemij ſuauitas. Ad pꝛimum
venit ſponſus in incarnatione.ad ſecun/
Ddum in ſancta mundi ↄuerſatione.ad ter

„

tium in ſua paſſione.ad quartũ vero ĩ ſua

4 7

aſcenſione

4
t e
indine
ferdic
ſn mebꝛ
gliſo nee
pulcret
iheo tot
ſdck on
culamnte
ſongviel
nitnüci
cinsiin
necdar
Gdop
.
hortit
donm
tur/
demm.
hiope.
atlibe
en A
munerg
lentionn
ohation
Nomon
deder
cterp
gmar
lveni
El
herme
ſebeſt
lcnit
eminte
nIS
amh⸗
ze⸗
toſe
nitren
ente
nunn
daſon
m.
Nnon
Wef

miche

Mopey

llamnee .

nninar,
ncdes
Zunhedn
tideſt deo

linliis!

oraen⸗
nemnatis,
cltnnſ
men do

hedat
hnüchont
nadmont
ſletonen
cvotis
Roolerin
imio ckde
Conotitun
nlismr⸗
e Knd
wuti⸗
intini⸗
c1
leſiͤ.
eTlntnd;
ipoſzötn
ininni
Eibuns
nockal
gunme
anpper
tbienhin
en
elngtio,
AAN
refinni
namns
gſeoch
gimun
G ſeu⸗
oneMN

ſuper cantica canticoꝛũ

Tertia pars
Dta pulcra es amica mea. Tlox
t eſt ſpõſi pulcritudinẽ ſpõſe genera
M liter ↄcludẽtis Dixerat em̃ pulcri
tudinẽ diuerſoꝝ mẽbꝛoꝝ.niũc vᷣo generali
ter diẽ Tota pulcra ⁊c.q.d. Nõ ſolum
in mẽbꝛis pᷣdictis pulcra es.ſʒ etiã in oĩb⸗
alijs.nec ſolũ mẽbꝛa pulcra ſunt.ſʒ etiam

pulcre ⁊ decẽter ad inuicẽ ſunt ↄiuncta.?

ideo tota pulcra ⁊c̃.⁊ macula nõ eſt ĩ te
id eſt.criminał culpa.ſpõſa em̃ nõ hʒ ma/⸗
culam neq; rugã.qm̃ ſpõſus maculaʒ ſuo
ſanguĩe lanit.⁊ rugã crucis extẽſiõe dele/
nit.nũc vᷣo eſt abſq; macula.qꝛ nec eſt ce/
citas ĩ intellectu.nec impuritas in affectu
nec vanitas ĩ effectu.⁊ abſq; ruga.qꝛ nec
eſt duplicitas in vᷣbo vel affatu.
NDNDiuarta pars.
Eñni de libano ſpõſa mea. veni de
v libano veni coꝛonaberis .Hec ẽ
vox ſpõſi ſpõſam vt ad ſe veniat ex

hoꝛtãtis.Quaſi diceret.Pꝛius dixi. va/⸗

dam ⁊c̃. .⁊ ideo debes venire ad me. Igi

tur veni .Ter aũt dicit veni pter fi⸗
dem trinitatꝭ. Uel veni coꝛde.veni oꝛe.ve
ni oꝑe. Uel veni fide ſpe ⁊ charitate

aũt libanꝰ bis vð notat ipſiꝰ duplicẽ cãdo
rem. Libanꝰ em̃ interpᷣtatur candoꝛ. Pꝛi

mum ergo refert᷑ ad candoꝛẽ ↄſciẽtie ⁊ in/
tentionis. Secundũ ad candoꝛem vite ⁊
oꝑationis. Nota hic qð dicit gloſa ð liba
no monte. Sequit᷑. De capite amana
de vertice ſanyr ⁊ hermon . Iſtud dupli
citer poteſt exponi. Uel UVeni de capite
amana ⁊c̃. Ueni de vertice ſanyr ⁊c. UVł
Lveni ⁊ coꝛonaberis de vertice.⁊c.)
SEſt aũt hic notandũ.qꝙ amana ſanyr ⁊
hermon ſunt mõtes in qb habitãt diuer/
ſe beſtie ↄuerſantes que peccata diuerſa
ſignãt ſ̃m ſuas interpᷣtatiõöes. Amana

em̃ interpᷣtatur inquietꝰ.⁊ ſignat ſuperbi

am Danyr id eſt.fetoꝛ.⁊ ſignat luxuri
am. Hermon.i.anathema.⁊ ſignat auari

ciaʒ.qꝛ ſe ⁊ ſua a ꝓximoꝝ cõmunione aua

rus ſeꝑat.De his ergo vocat᷑ſpõſa vt ve/

mat relinquẽdo peccata.⁊ veniẽdo ad pe/
nitentiã ⁊ veniã ſpõſi.Et de cubilibo leo
num ].i.de habitacuł demonũ.q̃ ſunt coꝛ

da ſoꝛdida ꝑ peccatũ ⁊ de montib ꝑdo/⸗
rum ·.i.de his qͥ nõ ſolũ ſunt habitacula

demonũ.ſʒ etiã ſunt alijs alta refugia. vt
male faciãt.Oe his ergo locis iubet eccia

venire m bmũ ſenſum l̃e. Uel iuxta ſe⸗
cundũ ſenſum dici poterit coꝛonaberꝭ ð

vertice amana ⁊c. Hã pᷣdicatoꝛes dũ il /

los malos de quibo dictũ eſt ↄuertũt.ta⸗

les cõuerſi coꝛona eoꝝ fiũt.ſ̃m apoſtoluʒ
pma Thi.ij. Sponſa igit᷑ pꝛimo fuit co/

ronata ſtellis.ſ.apoſtoliſ.ſecũdo ſpinis.i.
iudeis in roſas cõuerſis.tertio de gẽtibuſ
vicioſis ⁊ poſtea ↄuerſis.⁊ hoc eſt. ð ver
tice amana ⁊c..Quarto de mundi ſedu/
ctoꝛibus ⁊ pſecutoꝛibo.factis tamen pᷣdi/
catoꝛibus.ſicut patuit in Paulo.⁊ hoc eſt
de cubilibe leonũ Quinto de mũdi pᷣn

cipibus obedientibo.⁊ hoc eſt de montib⸗
pardoꝝ. Sexto coꝛonãda eſt gloꝛia in ho

noꝛe.quãdo verus aſſuerus capiti heſter

dvadema regni imponet. Ueni igit᷑ et co

ronaberis de iſtis vel iſtis ſeptẽ modis.⁊
hoc iuxta ſecundũ ſenſum
Quinta pars

UVlneraſti coꝛ meũ . Hec eſt vor

y ſponſi amoꝛẽ ſuũ oſtẽdentis.ac ꝑ
hoc ſpõſam vt ad ſe citiꝰ veniat ex

hoꝛtãtis dicẽs. Uulneraſti coꝛ meũ qꝛ

ꝓ amoꝛe tuo carnẽ aſſumpſi ⁊ moꝛtẽ ſubij
ſoꝛoꝛ mea qꝛ coheres regni tui. ſpon/
ſa .iſ.p arram fidei. vulnera ſti coꝛ meũ
bis aũt dicit᷑ vulneraſti.⁊ per hoc intelli/
git duplex vulnꝰ.ſcʒ vulnꝰ doloꝛis.⁊ vul

nus amoꝛis.vel vulnus paſſionis ⁊ vul/

nus cõpaſſionis in vno oculoꝝ tnoꝛuʒ

id eſt.in vnitate pᷣdicantiũ qui om̃s idem
docent.idẽ amãt.idẽ querũt. Uel vnꝰocu
lus eſt cetus cõtemplantiũ.qui vnam pe/⸗

tunt a domino. Alter vero oculus.ſcʒ ſi/
niſter eſt cetus actiuoꝝ et tempoꝛalium.

Uel vnus oculus cetus audientiũ.quibꝰ

eſt coꝛ vnũ ⁊ aia vna Et in vno crine col
li tui .i.in vnitate intentionis
W BSerxta prrs

Uaam pulcre ſunt mamme tue ſo

ꝗq roꝛ mea ſponſa Hec eſt vox ſpõ/
ſlilſi iterum pulcritudinẽ ſpõſe com/
