licã fidẽ hodie ſpm̃ſanctũ ſub tri/
plici apꝑuiſſe coꝛꝑali ſpẽ. Nec h̊ ſine ma/
gno ſpũaliq; factũ eſſe miſteꝛio. Apparuit
in ſpẽ flaminis. Apparuit in ſpẽ liguaruʒ.
Aparuit in ſpẽ ignis.De pᷣma dictuz eſt.
Factꝰeſt ſonꝰtanq; adueniẽtꝭ ſpũs vehe/
mẽtꝭ.id eſt tanq; veti magni ſiue tonitrui

tñ diſciplłi mime fuerũt ꝑterriti h̊ diuĩa
oꝑante potẽtia.in ſignũ ꝙdabat᷑ eis ſpũus

qͥ nõ ↄturbatoꝛ ſʒ ↄſolatoꝛ ẽ coꝛdiũ. Uæeit
itaq; ſpũſſctũs ĩ illð ↄclaue. venit ĩ illã ſa
cratiſſimã ſynodũ nõ vt ↄthbatoꝛ ꝑ ipetũ

yviolẽtie aut trifice impᷣſſionis.ſed vt ↄſo/
latoꝛ ꝑ ſonitũ beniuolẽtie et deifice ĩſpira
tionis. Quo docemur exẽplo ꝙ veꝛi diſci

uurßi et miſtri ſpu ſſancti intrare debẽt

generale ↄciliũ.nõ ↄturbãdo ꝑ terroꝛiſ

violentiã.ſed ↄſolãdo ꝑ amoꝛis benino/

lentiã Et qͥ ↄtrariũ facerẽt pbarẽt ſe pam

bulos antixp̃i.⁊ cooꝑatoꝛes diaboli qͥ ec
cleſiaſtice pacis turbatoꝛ eſt et autoꝛ ſeiſ/

Dü eent u oẽs diſcipuli in eodẽ loco Au matice diſcoꝛdie.De ſecũda ſimł ⁊ tertia

diamq; admirabili potẽtia potẽtiq; vir/
tute ſpũſſanctꝰin eos hodie qdrupłr ona

ſubdit᷑. Aparuerunt illis diſptite lingue
tanq; ignis.i.ignei radij ad ſiłitudinẽ lin/

onen
0
Gi
Alect
(to⸗
nnese

moꝛe

— —

alteo

velkt

(fici

inv
clo:

ſob
gehi
Gree

AIe

(ſie
colt

fir
Vii

(ed

lp

ſle

Atre⸗

lecli.

onn.

pbe

ſhin
ütz
wbis
nowol

ain
⸗
ltey
ſcoin
reite
mabi

ſĩni
dici
cent?
feario
fnoꝛe
hem⸗
luden
Vtwid
cele⸗
biͤn
Gee

mien

ſchoſe

genit

o ſons

eſcdo
enteg
ingne
lngn
eimerio
Feſbe
ſer gfe
ſſeder
önonn,
ſengte
nai

iterqn

dnt.
poſtä;
deiin.
m.
hit il
Gitide.
zgeiſto
kooſpe⸗
ntoe

nnoc
aatbo
nom⸗
enu⸗
wruit
mz.
gec.
rche/
mimi
diris
ſpüs
Dir
illiſs
pei
no/
ripin
lolch
debet
rori

Inq illiꝰ ſtatus pᷣlatõis quem ſuſcepturi
erãt apłi ꝑfectio ſignabat᷑. In igne ardes
dilectio caritatis In linguis feruẽs pᷣdi/

in oꝛe.tertili ↄſiſtit in oꝑe. Hic igit᷑attẽ
dite o paſtoꝛes gregis dñici in ſublimita/
te ſtatꝰ apłici ↄſtituti. Attẽdite ⁊ videte ſi
in tribo illis ↄditiõibo q̃ maxiĩe ad pᷣlatõis

officiũ ꝑtinẽt. apłoꝝ eſtis imitatoꝛes.alio

qͥn vane gloꝛiamini vos in ſtatu ꝑfectõis

apfbon dici ſucceſſoꝛes.Attẽdite inqͥt apo

ſtolus paulꝰ. Attendite vobis ⁊ vniuerſo

gregi ĩ q̊ poſuit vos ſpũſſanctus epos re/

*

gere ecckłiaz dei quã acqͥſiuit ſanguie ſuo.

☛

ſbſteris eccłie epheſine eos vocans epᷣos

Agꝛ oliʒ qntũ ad nomẽ nõ diſtinguebantur

ep̃i ⁊ pᷣſbiteri.dicẽte Hiero.ſuꝑ epłaʒ ad
Titũ.qꝙ olĩi idẽ pᷣbꝛ qͥ ⁊ eᷣs młtomag di/
cta eſſe intelligunt᷑ hijs qͥ appꝛopato noĩe
epᷣi vocant᷑. Spꝑ em̃ ſᷣm rẽ iter epᷣos ⁊ pꝛe
ſbiteros fuit diſtictio 'm O yoniſiũ li.de

cccłiaſtica ierarchia UInð poſtea etiã ſᷣm

nomẽ int᷑ eos merito diſtictio facta ẽ. Jõ

pbᷣꝛos ab ipſis nõ differre augꝰ. li.de here

ſibo inter dogmata heretica ↄnũerat. Au
diãt &̊ maioꝛes pᷣlati q ep̃ᷣi noĩant᷑.attẽdite
vobis ⁊ vniuerſo gregi.Attẽdite o epᷣi pꝛi

mo vobis. deide vniuerſo gregi vt pꝛece/

dat in vobᷣ vᷣtutũ ꝑfectio.quaʒ gregi vob

ojmiſſo pꝑticipare ac cõicare pfitemi.Attẽ

dite vos nõ ab hoie ſed a deo.a xpᷣo.a ſpũ

ſcõ.ĩmediate poſitos ad regẽdã eccłiã ðᷣi.

rẽ itaq; nõ ꝑuã nec ꝑuipendendã ſʒ ĩeſti/
mabiłr pᷣcioſaʒ.vtpote dei ſanguĩe ↄꝑatã

Attẽdite voſ poſitos ad regẽdũ hãc eccle
ſiã.nõ mõ tiranico.ſʒ moꝛe apłico.vt ſiẽ pᷣ
dictũ eſt. in vobis quẽadmodũ ĩ apłis lu
ceat.⁊ exteriꝰappareat triplexilla vᷣtutũ ꝑ/

fectio.vicʒ in coꝛde ardẽs caritatꝭ dilectõ

in oꝛe feruẽs veritatꝭ pᷣdicatio.in oꝑe ve/

hemẽs vᷣtutꝭ opatio.vt ſic ĩpleat᷑ in vob il
lud euãgelicũ Quceat lux vr̃a coꝛã hoĩb
vt videãt oꝑa vr̃a bona.⁊ glo.pa.veſ.qͥ in

cebẽ. Attẽdite ̊ vos poſitos ſuper cãdela
bꝛũ.vt luceat lux vr̃a oĩb ð in domo ſunt
Szʒ ad qͥd. Sane vtluceat ad regendũ ?z
Dirigẽdũ vro lumie eccłiaʒ ði. SDed q̊ li
mie. (Itiq; luie pᷣdicatõnis vᷣitatꝭ.⁊ ſpãlłr

bulos

tẽdite ꝙ cũ apłs hec dixerit loqᷓns pꝛe

Hermo ſecunous

guarũ diſpſaꝝ foꝛmati. In hac appariti
one triplici miſtice triplex notabat᷑ cõditõ

veritatis fidei. vt firmit obſeruet illo pe
triſummi pontific decretũ.Parati ſp ad

ſatiſ factionẽ oĩ poſcẽti vos rõeʒ reddere
de ea q̃ in vobᷣ eſt fide.Et illð coapłi pau/
li q̊ ſpãlłr epᷣo pꝛecipit᷑.vt potens ſit exhoꝛ
catio veritatis. In flatu ſeu flamine vehe
mẽs oꝑatio vᷣtu. pmũ in coꝛde.ſecundũ

tari ĩ doctria ſana.⁊ eoſ qͥ Zdicũt arguere
Quid igit᷑ dicemꝰ viri pres et fres.ſi ad
vos epᷣos ꝑtineat vt oñſum eſt pᷣdicatio ⁊
elucidatio catholice vᷣitatis.cur nõ eq̃ ad
vos pꝑtineat purgatio et eliminatio hereti
ce falſitatꝭ. Certe audact᷑affirmo. ad vos

vtrũq; ꝑtinet.qꝛ nec vnũ ſine altero eẽpo

teſt.⁊ pus eſt viciũ aut erꝛoꝛeʒ purgare qᷓ;
vᷣtutẽ ſeu veritatẽ plãtare. Quis em̃ ſane
mẽtis ꝓhibeat oꝛtulanũ pᷣus ſpinas⁊ tri/
s herbaſq; moꝛtiferas ab oꝛto ſuo ꝓ
ijcere añq; noua ſemĩa fructifeꝛa ſeu plãa/
tulas ibi ſemiet vl inſerat.Quis neſciat ĩ

pſonã hieremie ꝓpphe oꝛtulano ſpũali di/

ctũ eſſe. Poſui te ſuꝑ gẽtes⁊ regna vt euel
las ⁊ deſtruas edifices ⁊ plãtes. Uobis g&
in ꝓpheticꝭ bis a dño pꝛecipit᷑ pᷣus euelle
re ⁊ deſtruere heꝛeticã falſitatẽ ⁊ edificare
poſteriꝰac plãtare catholicã vᷣitatẽ. Unð

ↄcludẽdũ arbitroꝛ ꝙ vr̃e epiſcopaliauto

ritati nimis detrahũt qͥ in h̊ ſacro cõcilio
vł doctrinałr pꝛedicare vł ſnĩaliter diffi/

nire pꝛeſumũt.epiſcopos nõ poſſe in ſuis

dyoceſib erroꝛes ĩ fide.et moꝛibo notoꝛie
ſcãdaloſos cũ ꝑitoꝝ ↄſilio ↄdẽnare.Siẽ

em̃ ̊ põt generalłr in vłi eccłia ſummꝰ il/
le epiſcopus qͥ hr̃e ðꝛ plenitudinẽ ptãtis.
ſic inferioꝛ epiſcopꝰ vocatꝰ ab eo in ꝑem

ſollicitudĩs. H̊ vtiq; potit ꝑticulariter in
ſua dyoceſi ſeu ꝑtiali eccłia ſuo ↄmiſſa re

gimini.hac tũ fᷣuata modeſtia.ꝙ ſnias ſu

am iudicio ſuꝑioꝛis hũilit᷑ ſubijciat.et eiꝰ
autoꝛitati referat Etita intelligẽda ſũt iu
ra ꝙ maioꝛis cauſe fidei ſunt ad ſedẽ Pe
tri vł ſummũ põtificẽ referẽdi.qꝛ nõ ſunt
alibi ſimpłr et generalrterminãdi / ꝓut H
plenius in qdã tractatu vniuerſitatꝭ ꝑiſiẽ
ſis tã diuini q; hũani iurꝭ autoꝛitatibo⁊rõ
nibe pbata ſunt. Sʒ hijs omiſſis ad hodi
erne feſtiuitatis materiã redeamus.
Atrcc igit᷑ ſacratiſſima die maꝗᷓ nobᷣ
h dakt occaſio ⁊ leticie materia.Naʒ
cchꝛiſt hodie ꝑ ſpũſſcĩ miſſiõeʒ eu

angelice leg graʒ ↄſammauit. Quid em

pꝰpacientiã moꝛiẽtꝭ.pꝰmagnificentiã re/
ſurgẽtis.pꝰ głiam aſcẽdentꝭ.pꝰreſidentiã

pe eſidẽtis ⁊ ſedentis ad pr̃is dexteꝛa

inquã aliud ↄſummanvũ reſtabat niſi vt

expectata ſpũſſancti leticia adueniret.qð ꝑ

vtiq; tũc factuz eſt qñ tꝑalłr miſſus ẽ ſpũs
jimobil.qñ viſibiłr apparuit ſpũs ĩſenſibi

lis.qñ coꝛꝑałr.i.ĩ ſpecie coꝛꝑali apłlos vi

ſitauit ſpũs incoꝛruptibil.qñ ſcʒ apꝑuer̃t
eis diſptite ligue tanq; igniſ. Ubi merito
rendũ nob eſt cur ſpuſſctũs in liguis ig
neis apꝑuit.⁊ ad h̊ ĩplendũ miſteriũ ignẽ
potiꝰq; aliõ elem̃tũ elegit Sane vt berñ.
ait. Spũſſcũsſuꝑ diſcipłos ĩ liguis igne
is venit vt linguis oĩm gentiũ vᷣba ignita
loq̃rent᷑⁊ legeʒ igneã ligue ignee pꝛedica
rent. Ignitũ eloquiũ tuũ ait pſal. Etxpſᷣs
in euãgelio. Ignẽ veni mittere in terrã ⁊
q̃ volo niſi vt ardeat Quid ẽ ignitũ elo/
quiũ.qͥd lex ignea niſi lex illa ardentꝭ cari
tatis quã xpᷣs in terrã miſit ⁊ ꝑ apłos pᷣdi
candãaã docuit. Jõq; ſpũſſanctꝰhuiꝰignee
leg iſpiratoꝛ in ſpẽ ignis ſuꝑ apłos awa/
rere voluit. Quia vicʒ ſeptẽ ſũt ignis oꝑa
tiões q̃ ſeptẽ donis ſpũſſcĩ ↄuenient᷑ aptã
tur. Pꝛima ignis oꝑatio eſt purgare.qð
ad donũ timoꝛis ꝑtinet.cuiꝰ officiũ ẽ coꝛ
hoĩs a pctõ mũdare. Sc&a eſt liq̃face
re. Nã qð duꝝ eſt ignis emollit.⁊ H̊ dono

pietatis ↄuenit.cꝰeſtalioꝝ ĩfirmitatibo cõ

dolere. Tertiã ignis ↄditionẽ eſſe dici/
m incinerare.qð ꝑtinet ad donũ ſcĩe.cꝰẽ
officiũ hoĩez ex noticia ſuijpſiꝰhũiliare.et
ſe q̃ſi cinerẽ reputare Quarta ẽ ſurſum
tẽdere.⁊ h̊ dono ↄſilij ↄuenit.cꝰ eſt officiũ
ſpꝛetꝭ tꝑalibo ⁊ terrenis ad etna et celeſtia
ſpũałr eleuare. Quintaʒ qͥs eſſe neſciat
lutea ⁊ fragilia ſolidare.qð ad donũ foꝛti
tudinis ꝑtinet.ceſt officiũ hũanã fragili/
tatẽ ſolidãdo foꝛtẽ efficere. Sexta eſt il
luminare.⁊ Hq̊ dono intellect ↄgruit.cꝰ eſt
officiũ ſuo lumie terrenas hoĩm mẽtes in
teriꝰerudire. Septimã vo atq; pfectiſ-/

ſimã ignis oꝑationẽ eſſe ↄſtat inflãmare.

qð ad ſapie donũ ꝑtinet.cꝰofficiũ eſt ex ſa
poꝛe ſpũaliũ ad eoꝝ amoꝛẽ mentẽ accẽde
re. Uidetꝭ g̊ad moꝝ nr̃oꝝ eruditioneʒ

E exẽpla moꝛalia diuinarũq; ſcripturarũ
2pcoꝛdãtias.iſta poſſem lõgo ſermone de

ducere.ſed qꝛ eruditꝭ loqr ⁊ ad finẽ ꝓpeꝛo.
bꝛeuit ꝑtrãſeo. Hic tñ exclamare ↄpelloꝛ
D dura nimis nimiſq; ſaxea coꝛda filioꝝ
ade.qᷓs hy ignis flãma ꝑ donũ timoꝛis nõ
purgat. qs ꝑ donũ pietat; nõ emollit.q̃ſꝑ
donũ ſcie huiliãdo nõ incinerat.q̊s ꝑ do
0

In die Penthecoſtes

nũ ↄſilij xpᷣm ſequẽdo ſurſuʒ nõ erigit.q̊s

Ldonum foꝛtitudis nõ ↄſolidat. q̃s ꝑ do
nũ intellectꝰnõ illũinat.qs ðᷣniq; ꝑ donũ
ſapĩe nõ inflãmat. Nõ ſic vos non ſico
ſpũales viri hic in ſpũſcõ vt pie credit᷑ cõ
gregati. Nolite vt ait pſal.nolite obdura

recoꝛda vr̃a.ſʒ magꝭ ea pᷣparate ad deuo/
te recipiẽda ſpũſſancti dona wde vob ve

rificet᷑ qᷣ de apłis in hodierna lectõe ſub
dit᷑. Repleti ſunt oẽs ſpũſcõ ⁊ ceperũt loqͥ
varijs linguis put ſpũſſanctꝰ dabat eloqʒ
illis. Ubi pmũ notandũ nobis eſt.ꝙ ſi
cut dicit glo. Apłi nõ ſolũ loq̃bant᷑ omia
vydeomata.verũetiã ipſis in vno ydeoma

te loq̃ntib oẽs audiẽtes intelligebant qͥli

bet ꝓpꝛiũ ydeoma.hoc diuĩa ſpũſſcĩ ope/
rãte vᷣtute. Sicut em̃ ꝑ diuiſionẽ ⁊ rebel/

lionẽ ad deũ diuiſe fuerũt lingue.vtĩ Ge

neſi legit᷑.ſic ꝑ infuſionẽ ſpũſſancti mũa/
culoſe ſunt vnite. Uos &̊ o diſcipłoꝛũ xpᷣi
ſucceſſoꝛes eoꝝ exemplo ſtudetevt in hac
ſcã ſynodo varie nationũ lingue ſpũſſctĩ
oꝑatiõe vniant᷑. In vna fide.in vna vᷣita/
te.in vng obediẽtia.in vna ðniq; caritate
⁊ pace. Sʒ hic diligẽter intẽdite.et attẽdi
te ſacre ſcripture vᷣba.notateq; vᷣboꝝ oꝛdi
nẽ atq; miſteria.Pꝛiꝰnãq; apli büſcõ re⸗
pleti ſunt. Poſtea ceperũt loqͥ. Sed quõ

loqͥ Certe ꝓut ſpũſſanctꝰdabat eloqͥ ilis

nõ ꝓut ſpũs hũanꝰſuadebat ſed ꝓut ſpũs
diuin?ꝰ ſuggeꝛebat.Nõ in bũane ſapĩe ver

bis vt apl us ait.ſed in vᷣtute ði. Siẽ g̊ nõ

reſonãt oꝛgana muſicalia niſi pᷣus extite/

rint flatu plena.ſic ñ ſonuerũt apłi donec
ſpũſctõ repleti ſunt. Et tũc lõge lateq; au
ditꝰeſt ſonitoꝛganoꝝ qñ vt inqͥt pſal. In
oẽm terrã exiuit ſonꝰeoꝝ. O vtinã non
ſint int᷑ nos vtinã ñ ſint płes qͥ ſepe ⁊ mul

tũ loquunt᷑ nec pᷣus tñ ſpũſancto replent᷑.

Jõq; vana eſt eoꝝ locutio.vana cogitatõ
vana oꝑatio.⁊ oĩa vanitas.Quid eſt eniʒ
vanitas niſi vacuitas. Sʒ nõne in nobis
vacua ſunt oĩa ſi pᷣus nõ fuerint ſpũſcõ re
pleta. Sane oĩno ſic eẽ oĩs nr̃a fatet᷑ potẽ
tia. Hoc vtiq; manifeſtũ fiet noſᷣ ſi tripli
cẽ potentiã ↄſideremꝰ in nob. Intellecti/
uã vicz affectiuã.⁊ executiuã.Nõne intel

lectiua in nobis vacua eſt ↄgnitõe verita
tis. donec ꝑ ſpũſſcĩ gr̃am lumĩe ſapĩe illu
ſtrat᷑ Implebit inqͥt yſaias ſplendoꝛibus
eqĩam tuã. Implebit inquã vt in eccłisſti
co ðꝛ ſpũ ſapie⁊ intellectus.Nõne affecti

ue
umimn

„

doit⸗
nob
Gtia
ſnem
cboch
omnie

ſ

zi⸗
ſodin
nrtſ
ſpüali
loqnte
fnon
civan
bont
cundi

ir Ra

aroc
on
bentn
docn
Tii
Cin
pfeſ
wonid
Pbbel
tyfbi
ltic⸗
etparin
incüͤtt
geren
Etindk
mur.
ud
musn
aabüc
merito
nign
chiot
Vericat
ſtract
ſinulch
pfe Te
dqne
ltden
Dg
wo)

liope⸗
iſebel⸗
ihe
aimie,
Müpßi
inhee
ſpüſſai
na iinn⸗
Caritue
Aateci
borond
itir/
loſlis
putpüs
ierer
legno
cxiite/
donec
lech au
dſal.
nä non
ernul
plen:
ogtai
eſtenz;
pobis
ſſöre
fore
npli
lecti/
intel
rents
ellu
ibns

lis
firg

——

na in nobis vacna eſt exultatione iocũdi/⸗
tatis donec ſpũſſancti gr̃a noſtꝝ deſideri
um impleat᷑. Ipſe eſt em̃ qͥ replet in bonis
delſideriũ tuũ vt ait pſal. Nõne executiua
in nobis vacua eſt oꝑatiõe vᷣtutis. donec

gratia ſpũſſancti cooꝑante vigoꝛet᷑.quia
ſine me inquit nihil poteſtis facere.Ecce
ergo q; vaua.ecce q; vacua in nobis ſunt
omnia niſi ſpũſſancti gratia repleamur.
Exgd iã ad ſonuʒ apłoꝝx excitati. vt
ſ eeon vocibo inſpirati ſpũſſcĩ gr̃a re
pleri mereamur. audiamꝰ eos lo

Intes varijs linguis audiamcuz religio

ſis diſcipulis q̊s hodierna lectio ↄmemo
rat.⁊ ſtupẽtes admiremur variũ ſonitum
ſpũaliũ oꝛganoꝝ Audiuimꝰ inqͥunt eos
loq̃ᷓntes nr̃is linguis magnalia dei O mi
ra nouitas ⁊ noua iocũditas.o ſuauis vo
cũvarietas.variaq; ſuauitas.Quia loq̃/
bant᷑ varijs linguis. Sed ⁊ ſuaue atq; io
cundũ eſt auditui ꝙ; młta ⁊ varia loqban
tur. Nec ꝑna ſiqͥdẽ ſed magna.qꝛ magna/
lia.nõ cuinſcũq; ſed dei. Hagna inquit
pſal.opera dñi.Loqbant᷑ itaq; et teſtifica
bant᷑ magnalia et mirabilia oꝑa ieſu xpᷣi.
doctrinãq; mgr̃i magnificabãt diſcipuli.
VIñ tũc ĩpletũ eſt qð xpᷣs eis añ pmſſerat
Cũ venerit ꝑaclitꝰ queʒ ego vobᷣ mittã a
pr̃e ſpũm vᷣitatis qͥ a patre ꝓcedit ille teſti
moniũ ꝑhibebit de me.⁊ vos teſtimoniũ
phibebitꝭ.qꝛ ab initio mecũ eſtt. Buꝑ
qb vᷣ̈biſ videre mihi videoꝛ apłos chꝛiſti
pla tũc inter ſe duota habuiſſe colloquia
et varia dei magnalia ꝓtuliſſe.Laudemꝰ
inqͥũt ſalutarẽ hũc ſcti ſpũs aduẽtũ Cõſi
deremꝰqͥs venit.q̃liter venit.⁊ ad qͥd vẽit
Et in his vᷣbis tria hec magnalia ꝓſequa
mur.Laudemꝰ magnificentiã venientis
Laudemꝰmagnificentiã mittẽtꝭ.Laude
mus magniticẽtiã effectꝰoſeq̃ntꝭ. Nã cir/
ca hũc admirabilẽ ⁊ deſiderabilẽ aduẽtũ.
merito hec ↄſiderãda ſe offerũt. Pꝛimo
nãq; magnꝰeſt ⁊ admirabil dñs qͥ mittit᷑
qm̃ ipſe eſt ꝑaclitus.i.ſpũs ↄſolatoꝛ ſpũs
veritatis qͥ a pr̃e ꝓcedit. Secũdo magnꝰ
eſt ⁊ admirabilis modꝰ q̊ mittit᷑.qꝛ a:filio
ſimul cũ pre.Quẽ ego inqͥt mittã vobis a

pr̃e.Tertio magnꝰ ⁊ admirabilis effectuſ

ad quẽ mittit᷑qꝛ teſtimonium inqͥt ꝑhibe
bit de me ⁊ vos teſtimonium ꝑhibebitis.

Magnũ qpe teſtimoniũ qð ⁊ ipſe ꝑ vos.

vos ꝑ ipᷣm ꝑhibebitis de me Ecce ů̊ mi

ra dei magnalia pijs animie fidelit vtem

plada. TKöſideremitaq; circa mum ?
laudemꝰ magnificentiã venientꝭ.qm̃ ma

gneſt ⁊ admirabil dñs qͥ mittit᷑. Magnꝰ

in pietate.qꝛ ꝑsclitꝰid ẽ ↄſolatoꝛ pijſſimꝰ.
Magnæin vᷣitate qꝛ ſpus vᷣitatꝭ.de q̃ͥ dici
tur. Ille vos docebit oẽm veritatẽ. Ma
gnꝰin poteſtate vł in maieſtate.qꝛ a patre
ꝓcedit. Jõ deꝰa deo pr̃e.oĩpotẽs a pr̃eoĩ
potẽte. HNõ em̃ ſpũs patris exꝑs eſſe pote
rit pr̃ne maieſtatis ⁊ ſue diuie ptãtis. Ue
nit ̊ dñs clemẽs.qꝛ ſpũs pietatis. Uenit
dñs ſapiẽs.qꝛ ſpũs veritatis. Uenit dñs
potẽs.quia ſpũs diuĩe maieſtati. O qᷓ;
neceſſarius ⁊ deſiderãdus nobis eſt huiꝰ
clemẽtiſſimi.ſapiẽtiſſimi atq; potẽtiſſipti
ſpũs aduẽtꝰ vt ꝑ egr̃am aduerſus tripli
cẽ ſpũs diabolici maliciã reſiſtere valea/
mus. Ipſe em̃ nos impugnat ꝑ tribulati
onis violentiã oppmendo. Undeꝑ Hie
remiã dicit᷑. Crudetł eſt⁊ nõ miſeret᷑. Ipſe
nos impugnatꝝ deceptiõis fallaciã ſedu
cẽdo. Unde in Beneſi de eo ſcriptum eſt.
Serpẽs erat callidioꝛ cunctis anĩantib⸗
terre. Ipſe deniq; nos impugnat ꝑ pᷣſum
ptionis audaciã deterrẽdo. Uñ Job ait.
Qui factus eſt vt nullũ timeat. SDʒ ne
hec diaboli machinameta timegmus. ad
uenientis ſpũſſancti gratia con foꝛtamur
Non ergo timeamꝰ violentiã tribulatõis
Ecce venit ꝑaclitus ſpũs pietatis qui cõ
ſolatur nos in oĩ tribulatõe nr̃a vt ait ſcri
ptura. Non timeamus fallaciã deceptio/

nis. Ecce venit ſpũs veritatis. de quo di

citur Cum venerit ille ſpũs veritatis do
cebit vos omnẽ veritatem. Oẽm ſcʒz veri
tatem pertinentẽ ad ſalutem. vt det᷑ intel
ligi ſine illa omnẽ aliam magis vanitatez
ele qᷓ; veritatem Non timeamꝰ audaciaʒ
pᷣſumptionis.Ecce venit ſpũs maieſtatꝭ
q potẽs eſt diabolũ pꝛincipẽ huius mun
di foꝛas eijcere. Unõð in canonica Johis
ðꝛ. Maioꝛ eſt qͥ in vob eſt qᷓ; qui in mdo.
Et hec dicta ſint circa magnificentiã ve/
niẽtis. Cõſideremꝰdeinde circa ſecun
dũ ⁊ laudemꝰmagnificẽtiã mittentis.qm̃
magnꝰẽ ⁊ admirabił modꝰ q̊ mittit. Quẽ
ego inqͥt mittã vobis a pr̃e. Mittit᷑ ſpũſ/
ſanctꝰa pr̃e.mittit᷑ a filio.mittit᷑ etiã a ſeip
ſo.qꝛ ſᷣm doctrinã catholicã idiuiſa ſunt
oꝑa trinitatꝭ ad extra.ſʒ aditra ꝓcedit.ſſ.
a patre.nec ſolũ a patre vt Sctieſtin r.

aſſequent᷑ Sed de his iſta ſufficiãt alias

ſed a patre ſimul ⁊ filio. Alioqͥn non dice

ret filius. Quẽ ego mittã a patre.niſi ipſe
ſpũs eſſet patris⁊ filij et tanq; amboꝝ ne
xus ab vtroq;ʒ ſimł ꝓcedere tanq;ᷓ ab vno

ſum reuerẽter ſuſcipimꝰ.pr̃em ſimlł ⁊ filiũ

hoſpites in nob ſecũ habitãtes habemus

bncipio. Lũ ſpũmſcm̃ nob celit miſ⸗

xpo teſte qͥ ait in euangelio hodierno. Si

qͥs diligit me ſcʒ in ſpſſancti caritate.ſer
monẽ meũ ſeruabit.⁊ pr̃ meus diliget eũ.
⁊zad eũ veniemus ⁊ mãſionẽ apð eum fa/
ciemꝰ. O venerandũ hoſpitẽ. o vere felix
hoſpitiũ.vbi dat᷑ bñficiũ qð ſequit᷑. Pacẽ

relinq̊ vobis pacẽ meã do vob. Quid vl/

tra Nõ quõ mũdꝰdat ego do vobis.Cur
ita Quia in mũdo inqͥt pᷣſſurã habebitis
In me aũt pacẽ.Sed quã pacẽ.Nõ qͥdẽ
pacẽ falſam quã dat mũdꝰ.ſed pacẽ veraʒ
quã dat xpᷣs.vtiq; verã pacẽ tribo aſſocia

tã virtutibo. De qo pſalmiſta. Wiſcpia?ꝛ
vitas obuiauerũt ſibi. iuſticia ⁊ pax oſcu/

late ſunt. Si abſq; hijs vᷣtutibo xpᷣianam
pacẽ qᷓ̃rimꝰ vtiq; qᷓnto plus currimꝰtanto
ampliꝰoberramꝰ. Ideoq; timẽduzʒ nobis
eſt ꝙ; poſt tot pᷣſſuras.tot laboꝛes.tot dili
gẽtias.nõdum pacẽ eccłie inuenimus.qꝛ

videlicʒ in nobis has tres vᷣtutes pac co

mites nõ ſatis habuimꝰ. Sed iã magꝭ
fauẽte dei gra ꝑ eas pacẽ hr̃e ſperamꝰ Nã

inſpirãte ſpũſancto in vigilia ſue ſancte fe

ſtiuitatis ꝑ ſacrũ collegiũ dñoꝝ cardina/

liũ.ſereniſſimo dño regi romanoꝝ ⁊ huic

generali ↄcilio.eccleſiaſtice pacꝭ.pacifice
vnionis.ac canonice electiõis.via libera

liter oblata eſt quã miſcdia. veritas.⁊ iu/ tus eſt ſpir e!
uiter triplicem cõmemoꝛabimus. Ditti

ſticia ſuaſerũt. Que via tã ſancta ⁊ inſta ẽ
vt verã pacẽ indubie poſſit efficere Quia

opꝰ iuſticie pax.vt ait ꝓpheta. Jõq; in bac

ſacra ſynodo meꝛito iocundũ ill angelo

rũ carmẽ cũ magno coꝛdis iubilo cãtabi

tur. Głlia in excelſis deo ⁊ in terra pax ho
minibo bone volũtatꝭ. Sane ad dei glłiaʒ

p hanc viã iuſtiſſimam pax dabit᷑ in terra
totiꝰxpᷣianitatis. Sʒ qͥbo tiq; hoĩbo bo
ne volũtatꝭ. qꝛ nõ eſt pax ĩpijs vt dicit dũſ
ꝓphetã. Uñ reuera ꝑ hac viã tanq; ꝑ ve

r iuſticie lucẽ reuelabunt᷑ abſcõdita coꝛ/
diũ.⁊ manifeſtabunt᷑ hoĩes bone volũta/
tis qͥ hãc lucis viã ſequent᷑ ⁊ non ambula
bunt in tenebꝛis Hac firmit᷑ tenebũt.hãc
fideliter amplectent᷑.⁊ tandẽ ꝑ eã pacẽ taʒ
diu qſitam intallibiliter inueniẽt et felicix

plenius declarãda.quia nuncad alia pe
ramus. Si & verã pacẽ.ſi ſpũmſanctũ pa

cis hoſpitẽ hr̃e cupimꝰ.miſcðiaʒ.veꝛitatẽ

⁊ iuſticiã eidẽ aſſociare ſtudeamus. Sed

quõ fiet iſtud. Utiq; fiet.ſi ꝑ has vᷣtutes
coꝛdis nr̃i hoſpitiũ pᷣparemꝰ. Si ꝑ mĩiaz

id eſt piã ⁊ lacrimoſam ↄtritiohẽ ⁊ ↄfeſſio
nẽ iſtud hoſpitiũ diligẽter mũdemꝰ.dicẽ/
tes cũ pſalmiſta.Domũ tuã dñe decʒ ſan
ctitudo. decet mũdicia.decʒ pulcritudo.
Diꝑ veritatẽ.id eſt verã ⁊ deuotã oꝛõem
iſtü hoſpitẽ reuerenter inuitemꝰ.Optaui

inqͥt ſapiẽs ⁊ datꝰeſt mihi ſenſus. JInuo/

caui ⁊ venit in me ſpũs ſapie. Di ꝑ iuſti⸗
ciã id eſt iuſtã? deo placentẽ dilectionem
tãto hoſpiti delicioſa fercula id eſt digna

merita abũdanter offeramꝰ⁊ hylariter pᷣ/

ſentemꝰ Hoc fit qñ dilectio coꝛdis ꝑ obe

dientiaʒ oꝑis multipłr oſtendit᷑. Quia te/
ſte Gꝛegoꝛio.pꝛobatio dilectionis exhibi
tio eſt oꝑis. Ideo chꝛiſtus ait. Si qͥs di/
ligit me ſermonẽ meũ ſeruabit.Et tũc im

plebit᷑ quod ſequit᷑. Etad eum veniemus
7 mãſionẽ apud eũ faciemꝰ.Et hec dicta

ſint circa nagnificentiã mittentis. Cõ
ſideremꝰdeniq;ʒ circa tertiũ? laudemꝰma
gnificentiã effectus conſequẽtis. Quoni

am magnus eſt ⁊ mirabilis effect?ad quẽ
ſeu pꝛopter quem ſpũſſanctus mittitur.

uia teſtimoniũ inquit ꝑhibebit de me

⁊ vos teſtimoniuʒ perhibebitis ⁊c. Ma/
gnum ⁊ multiplicẽ effectum.vt ex pꝛemilſ
ſis ma nifeſtũ eſt per eius aduentũ opera/
tus eſt ſpiritus iſte ſanctus Sed hic bꝛe/

tur em nobis vt nuncius ad teſtificandũ

Mittitur vt ſociꝰ ad ↄſolandum. Mitti
tur vt pedagogus ad dirigendũ. Fit no/
bis nũciꝰ vt teſtificet de xpᷣo ⁊ de dulcedi
ne celeſtis pr̃ie. Fit nobᷣ ſociꝰ vt nos cõſo

lemur ð duratõe pñtꝭ mifie. Fit nob pe/

dagogꝰ. vt nos deducamur et eruamur a

difficltate hꝰtrene ꝑicłoſe ac miſabil vie.

Augdiamus & q̃liter nobis mittit᷑ vt nũ
cius ad teſtificandũ ⁊ ad verũꝛ certum te
ſtimoniũ dexpᷣo ⁊ de ꝓmiſſa ꝑ eũ btĩtudi

nis dulcediĩie.nõ ꝑ ſeipᷣm ſolũ ſed ipſo ĩſpi

rante etiã ꝑ a Poaofir nanduz. Ille inqͥt

teſtimoniũ ꝑhibebit de me ⁊ vos teſtimo

niũ ꝑhibebitis ⁊c̃. Gaudioſuʒ valde ⁊ de

lectabile nob eſt dũ ꝑ tãtos teſtes tã bona

n

ſummn

mbt
udo

icel

fioert
eſe
rech
acſi
cus
emnp
gioc

ſolid

lotin
blane
zait.
bitye
A
huſt
genat
cultan
Kici
wnus.
cam
ſpe⸗
tü.

boni

ciͤſe
hire⸗
liſn
lrw⸗
ſogia
ſſend

(RN

vinit

oſtan
ſcb⸗
dingt
fom

ſerene
erg
mani
Mioꝛ

ſtiſ

lcce
men
reice
1he

agligs
tupe
tüpe
nitate
Sed
tuteg
dni
oſeſſo
bdic/
czſan
nudo.
em
Doni
Jno/
giuſti⸗
nonem
digna
mug⸗
gpobe
nigte⸗
cchibi
as di⸗
fücim
lemus
cdictu
nie
Moni
auẽ
ir.
Me
e/
emit
n/
cde⸗
Dini
di
Din
ſtno/
glcadt
gcoſo
be⸗
nur4
ni.
tnü
mie
inmdt
i
inqe
timo
e1de
bons

tãq; certa noua audire meremur. eo qdᷣ

via btĩtudo credentiũ ſcʒ deo audire.bea

titudo vᷣo tenentiũ erit in pria deũ videre

nũc em̃ fides eſt exauditu.tũc aũt ↄtẽpla

tio erit ex viſu.qꝛ videmꝰnũc vt apłus ait
p ſpeculũs in enigmate qð mag eſt crede

re q;ᷓ videre tunc aũt clare videbimꝰ facie
ad faci. Audiamꝰ poſtea q̃lit᷑ſpũſſan/

ctus nobᷣ mittit᷑ vt ſociꝰ ad ↄſolandũ. Jõ

em̃ ꝑaclitꝰðꝛ.qꝛ nos in pᷣſentis miſerie te/
dio cõſolat᷑.O q; fidelis ſociꝰ qui nos cõ
ſolado leuit᷑ nõ deſerit.in ꝓſꝑitate nõ adu
lat᷑.in aduerſitate nõ fugit ſed nobiſcũ int᷑
blanda ⁊ aſꝑa ſtabiliter ↄmoꝛat᷑.teſte xpᷣo

q ait. Ego rogabo patrẽ ⁊ aliũ ꝑaclitũ da

bit vobis vt maneat vobiſcũ in eternũ
Audiamus tandẽ ⁊ finałr q̃liter nobis
ſpũſſanctꝰmittit᷑ vt pedagogꝰ ad nos diri
gendũ ⁊ in viã ſalutꝭ deducendũ ne diffi/
cultate ac lõgitudĩe huiꝰterrene vie tedio
afflicti.a via recta prie quã qᷓrimꝰ oberre
mus. Hinc ait pſal. Spũuũs tuꝰbonꝰdedu
cet me in terrã rectã. In illã vicʒ terrã de
q̃ ꝑ eundẽ ðꝛ.Poꝛtio mea in terra vinen/
tiũů. Nos ů⅝O huũiliter et deuote hũc ſpũm

bonũ recipiamꝰvt nunciũ.diligamꝰ vt ſo

ciũ.ſeqᷓmur vt pedagogũ.ſupplicantes ob
nixe. vt nos ſua vᷣtute in hac ſacra genera
li ſynodo ↄgregatos documẽt ſalutarib⸗

erudiat.a cũct erroꝛibo aduerſitatib cu

ſtodiat.ac tãdeʒꝭ a maledicta terra milſerie

p̃ſent eripiẽs.in c᷑rã rectã pr̃ie celeſtꝭ ðdu
cat. Oõð ipſe pᷣſtare dignet q cũ pre et filio

viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen.
Er plicit ſmo factus in ↄcilio generali

oſtantieñ. Anno dñi. M. cccc. xvij. in die

ſctõ penthecoſtes.ꝑ dominum Petꝝ car
dinalẽ Cameracẽ. ¶ Sequit᷑ modꝰvł
foꝛma eligẽdi ſummũ romanuʒ põtificẽ.
D laudẽ głiaʒ ⁊ honoꝛẽ oĩpotentꝭ
a dei. ad pacẽ ⁊ vnitatẽ vniuerſalis
eccłie ac totiꝰpopuli xpᷣiani.ad de
ferendũ autoꝛitati ⁊ honoꝛi buiꝰſacri ge/
nerab ↄſtãtiẽſ̃ cõcilij.vt electio futuri ro/
mani et ſumme põtificis ꝓxime fienda.fir
mioꝛi autoꝛitate ⁊ pluriũ roboꝛet᷑ aſſenſu

ſatiſ fiatq; votis młtoꝝ.⁊ ne attento ſtatu
eccĩe ſuꝑ dicta electione in poſteꝝ vlla re
tractatio vlluſq; ſcrupulꝰin mẽtibb hoĩm.

reſideat.ſed ex illa ſeq̃tur vnio pleniſſima

⁊ ꝑfecta fideliũ.ac exide ſereniſſimꝰ roma

Modus eligenoi ſummũ pontiſicem

eca on a e r. ð eo qd nox vngarie ⁊c. rex Sigifmũdꝰ ſnoꝛũ ad
ſumme deſiderare debemꝰ. Hec eſt em̃ in

vnionẽ habẽdã laboꝛũ fructũ ⁊ głiaʒ co⸗/

ſequat᷑. Et vt reuerẽdi pr̃es ep̃i ⁊ nobiles

⁊ ſpectabiles viri ⁊ doctoꝛes inſignes.ce/
teriq; legati ſereniſſimi regis caſtelle noĩe
dicti regis pᷣfato cõcilio ſe vniãt qͥ nolue/
rũt ſe vnire niſi pᷣus certiſicati de mõ ele/
ctõis p̃dicte.⁊ maxĩe qͥ erũt electoꝛeſ.Col
legiuʒ ſcẽ romane eccłie cardinaliũad q̊s
de iure ꝑtinet ius eligẽdi romanũ ⁊ ſũmũ
pontificẽdictos legatos q̃ntũ in ſe eſt cer
tificãs.offert eidẽ ſacro ↄcilio atq; legatii/
pᷣdictis ꝙ hac vice dũtaxat ad eligẽdũ ro

manũ pontificẽ vna cũ ipſis cardinalib.

de q̃libet natõe in eodẽ ſacro ↄcilio ꝓnũc
exiſtẽte ⁊ nomĩata aſſumant᷑ aliqͥ pᷣlati vel
alie inſignes ꝑſone eccłiaſtice q̊ꝝ ⁊ q̃ꝝ oĩ/
um nũerꝰipſoꝝ cardinaliũ nũeꝝ non exce
gat.q̊s ſeu qs q̃libet ipᷣaꝝ nationũ ꝑ ſe ad
B̊ duxerit eligẽdos cũ ipſo cardinaliũ col
legio. Hoc tũ in ipſa electõe obſeruando
qꝙ; ñ valeat electio neq; electꝰ p ſummo põ
tifice habeat᷑.niſi due ꝑtes cardinaliũ ĩ cõ
claui exiſtẽtiũ ⁊ due ꝑtes ceteꝛoꝝ cũ cardi
nalibo ad eligendũ admittẽdoꝝ ⁊ tunc ad
miſſoꝝ ↄſentiẽt ⁊ ↄſenſerint! Hoc etiã ob
ſeruãdo atq; exnũc volũt et intẽdũt vota
q̊rũcũq; in ipſa electiõe emittẽda.nulla eẽ
nec aliter intẽdũt in aliquem ↄſentire niſi
vt pᷣmitti᷑due ꝑtes cardinaliũ ⁊ due pꝑtet
alioꝝ pᷣdictoꝝ pncipłr aut ꝑ acceſſionem
in vnũ ↄcurrãt Hoc etiã adiecto ꝙ pᷣlati
⁊ alij cũ ipſis cardialibo ad electõeʒ hmõi
admittẽdi Oẽs etiã ⁊ ſingłas ↄſtitutiões

apkicas etiã penales circa electiõeʒ roma

mane põtificꝭ editas atq; ↄſuetudies obſ
uari ↄſuetas.quẽadmodũ ipſi cardĩales

obßuare teneãt᷑.⁊ ad illaꝝ obſᷣuãtiã aſtrĩ/

gant᷑teneant᷑ inſuꝑ iurare ⁊ iurẽt dicti ele
ctoꝛes cardiales ⁊alij q cũq; anteq; ad ele
ctionẽ pcedãt.q in hmõi electõiſ negocio
attẽdẽtes qͥd eis ĩminebit.cũ de creatione
agat᷑ vicarij ieſu xpᷣi ſucceſſoꝛis btĩ Petri
vlis eccłie rectoꝛis gregꝭ dñici directoꝛis
purꝭ ⁊ ſinceris mẽtibo/⸗Et q̃ntum credent
publice vtilitati vłis eccie ꝓficere.oĩ cuiꝰ
qʒ natõis ꝑſone aut alio ĩoꝛdĩato affectu.
odio.gr̃a vel fauoꝛe abiectꝭ ꝓcedẽt vt eoꝝ
miſterio de vtili et ydoneo vli eccłie pui/
deat᷑ paſtoꝛe Et H̊ oĩa fiãt ſacro hmitſi ſi
bi placʒ appꝛobãte ↄcilio.⁊ſuꝑ hijſiterpo
nẽte ðcretũ.⁊ ðᷣſectꝰoẽs ſi qͥ iſint ſuwlete.

—

De lancta trinitate

AIncipit ſermo de trinitate ſup verbis

apoſtoli. Lõicatio ſancti ſpũ's fact ianue

nũ Petrũ Eameraceñepᷣm Anno domi
ni O. ccec quinov0.

e ſuaancti ſpũs ſit ſemꝑ cũ omni
bhbrns vobis.ij.ad Coꝝ.xiij.c.
Wagnus xpianoꝝ theolo/
gus celeſtis ille ſecretarius ⁊ diuinꝰ apo
ſtolus paulus qͥ vſq; ad tertiũ celuʒ raptꝰ
eſt vt ſancte trinttat occulta miſteria alia

q; eleſtia ſecreta ꝑciꝑet. Audiuit archa/
na verba que eodẽ teſte non licet homini

loqui.Nos aũt terreni ⁊ a ſpũalibo terꝛea

carne pꝛeſſi.ea q̃ nec ſibiloqui nec nobis

audire licet. celeſti huic ſecretario celãda
merito relinqͥmꝰ. vt ad ea verba q ſibi lo/

qui ⁊ nobis reuelare diuina diſpenſatiõe

conceſſum eſt auditũ ↄuertamus. Au
diamuſ ita q; nõ ſolũ exterioꝛis ſed etiam
interioꝛis homĩis auditu. Audiamus ſol
licite nõ ſolum coꝛꝑe ſed mẽte.Audiamꝰ

reuerẽter ⁊ diligenter aduertamus veꝛba

que loquit᷑ apłus in epla ſecunda ad Co

rinth.cuius lectio in pleriſq; eccleſjs ho

dierna feſtiuitate ſancte trinitatis int᷑ miſ
ſarũ ſolennia recitat᷑. Quibo ſalutaribus
verbis nõ Coꝛinthios ſolũ ſed nos etiaʒx

⁊ oes generaliter xpᷣianos alloquit᷑ dicẽs
Cõicatio ſancti ſpũs ſit ſemꝑ cũ oĩbo vo/

E⸗g anteq́; declaremꝰ quẽadmo/
ſ dũ vᷣ̈ba hec aplica apte cõgruant
Deccẽterq; ↄueniant pᷣſenti noſtro
ſermoni quẽ de ſancta trinitate facere ip/

ſa adiunãte ꝓponimꝰ In exoꝛdio nõ inuti

le reoꝛ pᷣmitteꝛe.⁊ ꝓhemij loco veſtre ðᷣuo
tioni pus bꝛeuiter intimare.quãte virtu/
tis ſit ⁊ efficacie ipſa cõicatio ſanctiſpũs.
quã nobiſcũ ſemꝑ eſſe tam feruẽter optat

apłus. Huius itaq; cõicatiõis virtutẽ

virtutꝭ efficaciã ⁊ efficacie admirabilẽ po
teſtatẽ elegãter inſinuat magnꝰeccłie do/
ctoꝛ Bꝛegoꝛiꝰ in omeł.q̃dã ſuꝑ eʒechielẽ.
ita ſcribẽs.Cõſidero inqͥt pr̃es noui ⁊ ve
teris teſtamẽti Dauid.danielẽ.amos.pe/

trũ.paulũ.⁊ matheũ.⁊ aꝑtis fidei ocut in od
tueoꝛ. q̃liter iplet ſpũſſanctꝰ pueꝝ cytha/

redũ ⁊ pſalmiſtã facit. Implet abſtinent

pueꝝ ⁊ iudicẽ ſenũ facit. Implet paſtoꝛẽ
armẽtariũ ⁊ ꝓphetã facit. Implet piſcato
rẽ ⁊ apłoꝝ pncipẽ facit. Implet ꝑſecuto/

rẽ ⁊ doctoꝛẽ gentiũ facit. Implet publica

nũ ⁊ pmũ enãgeliſtã facit. Magna ſũt

o fideles anie.magna certe ſunt hec ſpũſ/

ſancti pdigia.q̃ magnꝰ ille Gꝛęgoꝛiꝰloq/
tur.nec tñ minoꝛa ſunt q̃ in vobis ſepe ſie
ri eodem ſpũſancto oꝑante cernunt᷑.licet
ſua quodàmodo aſſiduitate vileſcãt. Im
plet nãq; ſpũs ille homines ſuꝑbos. Im
plet auaros.implet luxurioſos.et hos hu
miles. liberales.et cõtinentes facit.Et vt
bꝛeuiter plura dicam. implet varijs pec/
catis obnoxios.deoq; odioſos ⁊ eos mł/
tipharijs virtutum et gratiarum cariſma
tibus inſignitos.deo caros ⁊ amicos fa/
cit. Poſtremo qð dictu miꝝ eſt ⁊ oĩum
maximũ implet diaboli filios ⁊ filios dei

facit.imo vᷣo de hmõi hoĩb deos facit.di

cẽte ſcriptura. Quicũq; ſpũ dei aguntur
hij filij dei ſunt. Et iteꝝ. Dedit eis ptãtex
filios dᷣi fieri. Et rurſus. Ego dirxi dij eſtꝭ

et filij excelſi oẽs. Ne aũt nos terreat de/
os pluralr noĩari.audite qͥd dicat boeciꝰ

Natura inqͥt vnꝰ eſt deus.ꝑticipatiõe vᷣo
nihil phibet eſſe q;plurimoſ. Hoĩes ̊ de
os facit participatio dei q̃ eſt cõicatio ſpi
rituſſancti. de q̃ ſcriptuʒ eſt Qui adheret
deo vnꝰ ſpũs eſt cũ eo.O pᷣclarũ ſpũſſan/

cti munꝰ.O admiranduʒ virtutis opꝰ q;

non ſolum fſideles dei ꝓphete ſcʒ et apoſto
li.ſed etiã gentiles philoſophi vmbꝛatice
ſomniarũt. Hinc vnꝰlatinoꝝ phoꝛũ non
minimus.tullius ſcʒ libꝛo ſuo de natura

deoꝝ ſpũmſanctũ gratiaꝝ ac virtutũ bñ/

ficia hoĩbus inſpirare ſpecialiquodãmõ
ſuijpſius cõmunicatione fatetur.Cũ em̃
pluribo enumeratis ducibus inſignibo ro
manoꝛũ dixiſſet QOuoꝛũ nemineʒ niſi ad/
iuuãte deo talẽ fuiſſe credenduʒ eſt. Poſt
pauca ↄcludendo ſubiunxit. Nemo inqͥt

vir magnus ſine aliquo afflatu diuĩio vn

qᷓ; fuit QOuẽ afflatũ qͥd aliud q; ſpũmſan/
ctũ intellexit. ed quid nobis opus ẽ
de ĩfideliba loqui philoſophis cũ fidei ſa
cram̃ta tractemꝰ. Ad nr̃m potiꝰredeamꝰ
diuinũ phᷣm Paulũ.qͥ magnalia ſpũſſctĩ
dona ĩ ſe exꝑtꝰ.ad ea ſecũ ꝑticipãda.⁊eiuſ
lẽ ſpũs cõicatõne ꝑſeuerater tenẽda.nos
ĩ ᷣbis ppoſitꝭ ſuauit᷑ excitat dicẽs Cõica/
tio ſanctiſpũs ſit ſemꝑ cũ oĩb vobis.

nti⸗

hari⸗
modi
ciiht
ſera
miser
ſüsca
ſazin⸗
ſcucte
cönun
caden
licetn
tercõ
rituſt
ſpüſſe
nerne

biin
Nineff
aen
fande
oni

uaſt

. .

ſtor
ſſcato
chto/
blica
nſät
uͤſ⸗
bod,
ſcheſt
nklicer
n
,In
doshn
En
1o pec/
voml/
Miina
cs ſi/
1cium
ios dei
ſoctdi
Guntur
ptä;
dijch
nde⸗
boe
le ſo
vaͤde
tohi
berc
iſen/
ig
oſto
niice
ſnon⸗
ura
übi/
Gin
üch

NDO quoꝛũ introductionẽ verboꝛũ
A ⁊ogruã eoꝝ applicationẽ ad pᷣſen
ties feſtiuitatis materiã Sciẽduz
nobis eſt ꝙ in ſacris diuiniſq; ſcripturis

triplex ſpũſſancti ↄmunicatio reꝑit᷑. Pꝛi

ma eſt idẽtica. Secũda gꝛatifica.Tertia

catholica. Pꝛima eſt idẽtica cõmunicatõ
trium ꝑſoſſarũ equaliũ in vna impartibi

li eſſentia. Decũda eſt gratifica cõmuni

catio triũ virtutũ ſpũaliuʒ in vna rõnali
ſubſtantia. Tertia eſt catholica cõicatio

triũ ſtatuũ fideliũ in vna vniuerſali eccĩa
Pꝛima eſt credẽda firmiter ⁊ fidelit᷑ ado

rãda. Secũda eſt qrẽda ſalubꝛiter ⁊ ſua

uiter amplectẽda. Tercia eſt tenẽda con
coꝛditer et ↄfoꝛmiter obſeruiäda. Hec
aũt triplex cõicatio licet ſꝑ tũ hodie ſpe/

cigliter a tota ſimul ſancta trinitate peten

da eſt humiliter ⁊ veraciter poſtulanda.

NQNuãobꝛem de earũ qualibet ↄuenienter

accipi poſſunt vᷣba poſita.Cõicatio ſan/
cti ſpũs ſit ſemꝑ cum oĩbus vobis.
O laudẽ igit᷑ ⁊ gloꝛiã illius diuĩe
a trinitatis cuius hodie feſtum agi
mus.quia teſte poeta Nũero deꝰ

impare gaudet. deinceps ſub numeroter
nario pcedemꝰ. ⁊ hãc triphariaʒ tribuſq;

modis diſtinctã ↄmunicationeʒ ſpũſſan
cti ipſo illuminãte declaraturi.eã ſub cõ/
ſideratione triplici pſequemur. In pꝛi
mis ergo ↄſideranda nobis eſt illa ſancti
ſpũs cõmunicatio idẽtica triũ ꝑſonaꝝ eq̃

liuz in vna iĩpartibili eſſentia Hec eſt em̃

ſancte trinitatis patris.filij.et ſpũſſancti
cõmunicatio.id eſt cõmunis vnio in vna

—

eademq; ac indiuiſibili eſſentia diuina.q̃

licet tribus ſit cõmunis ⁊ equalib equali

ter cõicata ꝑſonis.tamẽ cõmunicatio ſpi
rituſſancti dicit᷑ ⁊ ei ſpeciałr attribuit᷑ qꝛ
ſpũſſanctus ab vtroq; ꝓcedens. amboꝛũ
nexus id eſt patris ⁊ filij amoꝛ vocat᷑.
Hec igit᷑ cõmunicatio ꝑſonalis trini/

tatis ⁊ eſſentialis vnitatis diuĩe.licet no/

bis in hac moꝛtali vita incõpꝛehenſibilis

⁊ ineffabilis ſit.tñ a nobis ꝓ ↄſequẽda vi

ta eterna credẽda ẽ firmiter ⁊ fidelit᷑ ado/
randa.dicẽte ſcriptura. Tres ſunt qͥ teſti
moniũ dant in celo.pater.verbum. et ſpi
rituſſanctꝰ.⁊ hij tres vnum ſunt.
Irca hanc autẽ ꝑſonarũ trinita/

c tẽ ⁊ diuie eſſentie vnitatẽ.tria pn/

ſe offerũt. Pꝛimũ qualiterg magiſtro ve/

ridico multipłr declarat᷑. Secundũ q̃li

argumẽeto autentico rõnabiliter ↄfirmat
Terciũ qualiter feſto eccleſiaſtico ſolẽni ,
ter publicat᷑.* Audiamus ergo nos di/
ſcipuli xpᷣiani.audiamus qualiter a chꝛi/
ſto veridico mgr̃o ⁊ doctoꝛe nro hec veri
tas młtipłr declarat᷑.vicʒ celeſti miracło
vocali oꝛaculo.fideli ſignacko. Pꝛimo
nãq; xpᷣs in noua ſua natiuitate hanc do
ctrinã nouã in terris nouo celi miraculo
deſignauit. Nã ſicut teſtat᷑ Euſebiꝰ.⁊ ſco
laſtica narrat hyſtoꝛia circa natiuitatem
xpᷣi tres awaruerũt ſoles in oꝛiẽte.qͥ pau/
latim ſeſe appꝛopinquãtes.in vnũ ſunt re
ducti. Quo ſigno qͥd aliud mõſtrabatqᷓ;
ↄgnitionẽ vniꝰveꝛi dei ĩ tribꝛ ꝑſonis vni/
uerſo oꝛbi hoc in tꝑe fidelibo exoꝛiri Sic
em̃ trinitatꝭ miſteriuʒ loqbat᷑ nobᷣ lingua
celoꝝ.⁊ implebat᷑ illð ꝓpheticũ Celi enar
rant gliam dei. Scðo xpᷣs hãc verita/

tẽ viue vocis oꝛaculo docuit ipſo dicẽte.

Ego ⁊ pr vnũ ſumus:Et iteꝝ.Ego ĩ pr̃e
et pr in me eſt.Et rurſus. Spũs qͥ a pr̃e
pꝛocedit.ille de meo accipiet. Hulta q̊ʒ
ſunt huiuſcemodi in euangelijs teſtimo/
nia. inter ꝗqᷓ nõ eſt illð ſub ſilẽtio trãſeũdũ.
ex euangelio Johis mõ cũ legeret᷑ au
iuimꝰ. Ibi naq; ꝑſonaꝝ trinitgs con
ueniẽter expᷣmit᷑.na pſona filij eſt illa q̃ cũ
Nichodemo loqͥtur. Perſona aũt patris

tangit. cũ dicit. Geclmus qꝛ a deo veniſti

Perſona vᷣo ſpũſſancti.cum ſubdit᷑. Spi
ritꝰ vbi vult ſpirat.Et iteꝝ MNiſi qͥs rena/
tus fuerit exaq̃ ⁊ ſpũſancto. Nec ſolũ ibi
