tum dñi nimis deſiderat Et qꝛ in
hac expectatione laſſat eſt ex deſiderij di/
latione.ideo pᷣmittitlittera Caph.que in
serpꝛetat᷑ incuruatꝰ.quia feſſus longa mi

licia cupit diſſolui Uñ dicit aiam ſuã ðfe
ciſſe.i.laſſatã fuiſſe expectãdo ⁊ tendendo
in ſalutare ſuũ.

Neternuz dñe.La mech. In hac

i duogecima littera vᷣtutẽ dei ⁊ fctã
deſcribit. dicẽs tem ꝑalia finiri:ſʒ

nõ mandata dei.Et quia hec mandata di

ligenter intelligẽda ⁊ indaganda ſunt.iõ
bic bene pᷣmittit᷑ littera lamech.que inter/
pꝛetat᷑ ooꝛ. vel ſeruo.vel coꝛ ſeruitutis.qͥa
ec mãdata coꝛde fideli ⁊ humili ⁊ ſolici/
te ſeruiẽte obſeruãda ſunt
Uomodo dilexi. Hen. In hac

ꝗq rxijj. littera loquitur vir iuſtus qui

in meditatione legis ⁊ euangelij ꝓp

fecit. dicẽs ſe ſuꝑ ſenioꝛes intellexiſſe.etiõ
ſcripturas eſſe ſibi dulces ſꝑ mel.Et qa

hoc eſt ei ꝑ charitatẽ.ideo hic bene pᷣmit/
titur littera Hen.que interpꝛetat᷑ viſce/
ra vel ex ipᷣis.quia hic agit de charitate q̃
eſt exipᷣis viſceribo vel medullis ſpũalibo.
per q̃s intelligitur multiplex dilectio dei

ſcʒ ⁊ pꝛoximi quã lex dei pᷣcipit.⁊ in q̃ con

ſiſtit plena obſeruãtia diuinoꝛum manda
toꝛum

cimaquarta littera.qͥ ſupꝛa mãda
itit intellexiſſe ⁊ ſeruaſſe dixit lumẽ
yerbi. id eſt. xpᷣi. pedibs ſuis.i.affectionib.

mentis irradiare gaudet.ex deſiderio re⸗
Mributiõem petens. ? aiam de humilitate

UVcerna pedib. Num. In bac de

cõmendans. Hic em̃ agitur de humilita
te. quia initiũ boni ⁊ perfectionẽ xpᷣo attri
buit. Ideo hic pᷣmittitur littera Num.q̃
interpꝛetat᷑ vnicus vel paſcua eoꝝ.id eſt.
xpᷣs qui eſt ſingularꝭ adiutoꝛ ⁊ paſcua ani
marum.de quo tanq; de vnigenito dei ðᷣ
bo ⁊ eterni lumis claritate hic agit᷑. Jpe
em̃ eſt lucerna lumẽ ⁊ verbki
Miquos odio habui. Samech.
iIn hac. xv. littera agit de odio ini
gquoꝛũ qui legi deiaduerſant᷑. Et
quia diligẽs cautela habẽda eſt in odio ĩ/
iquaꝝ ⁊ amoꝛe diligendoꝝ.ideo hic pᷣmit

titur lĩr̃a Samech.que interpꝛetat᷑ audik

firmamentũ.quia nemo habet firmamen
tum dilectiõis q nõ audit intus ſpirituali
ter auribus mẽtis quid ⁊ quomodo dili/
gere debeat. Ideo myſteriũ notat eſſe qðᷣ
dicturꝰ eſt.qui lectoꝛẽ ad auditum vocat.
Quaſi dicat. Attẽte audiendũ eſt. Inis
odio habui. Vt intelligãtur odiendi:non
quia hoĩes ſed qꝛ iniqui.qð indicatur cũ
ſubditur. Et legẽ tuã dilexi. Ac ſi diceret.
Non naturam odiui in hominibs iniquiſ
ſed maliciã qua ↄtrarij ſunt legi tue quaʒ
dilexi
Eti iudiciũ. Ain. In hac.xvj. lit/
f tera qͥ ſupꝛa dixit ſe odio habere ĩ/
liquos.hic petit aduentum xp̃i.qͥa
tempꝰeſt ſuꝑbos deſtrui.Et qꝛ tũc vigilã
dum eſtꝛ ſagaciter agendũptra fidei xpᷣia
ne aduerſarios.ideo hic pᷣmittit᷑ lr̃a Ain.
q̃ interpᷣtat᷑ oculꝰ vel fons.qꝛ ocułꝰſm qd

bñ vel male pᷣuidet.⁊ fons ⁊ oꝛigo bone ł

male actiõis vite vel moꝛtis
Irabilia. Phe. In hac. xvij. litte/
m ra dicit ſe os apperuiſſe ⁊ attraxiſ
ſee ſpũm vt erꝰ audiat᷑ oꝛõ.⁊ ploꝛaſ
ſe quia nõ eſt a iudeis lex cuſtodita. Unð
hic bene pᷣmittitur littera Phe. que inter
pᷣtat᷑ errauit.qꝛ hic ↄdolet his qͥ a via veri

tatis errãdo calumniant᷑ legẽ.qb ꝓponit

quõ ſcrutat᷑ legis teſtimonia ⁊ qualè intel
lectũ habet ĩ ea. Sicut aũt in trenis Hie

remias ſub hac l̃a lacrimabil excidium
ſue gẽtis ploꝛabat.ſic dolet hic dauid er/
roꝛẽ populi.ſed non deſperãs qꝛ expectat

aduentũ xpᷣi.cuꝰ pñtiam optat dicẽs Fa

ciem tuã illumina.⁊c.

Clſi es oñe. Sade. In hac. xviij
i Ea iudicia dei laudat ⁊ eloòa igni
4 venerat᷑. petens intellettuʒ vñ

iutt
deqin
deerro⸗
ſolatur
det.

.H
B
nio inc
ducere⸗
hoterro
Cainsef
hfönin
Nlchi⸗
hetſeci
cie
wmc
ſner

1

tifff
Nc
hiof
5
mpple
nirri
glaſi
nustr

4

unlie
Poamni
fm
nic.
umi
niddih
g

Wuncch.
Nodtoini
tünk, E
nodooi⸗
hlöͦnit
ntanci
Imanen
emnli
WN.
ucheed
unen.
ick i
Gichting
dicnrc
Nſdr.
niinge
Guegee

eml
ban
nchic⸗
ſengli
lachi
An.
ni
vemel

piülite
mn
törncn
Nin D
benn
r
N.
eic
rmis Me
crcium
dund ,
burpi⸗
docnſe

viuat ſeq; ↄſolet᷑ ideo bñ pᷣmittit᷑r̃a Sa/
de.q̃ interpᷣtat᷑ ↄſolatio.qͥ em̃ ſupꝛa triſtis
de erroꝛe lachꝛymas effundebat.hic ſecõ

ſolatur per iuſticiam dei quam biccõmẽ

Dat. H
Lamaui Coph. In hac.xix.litte
c ra iuſtificatoes dei ſe pmittit exqͥ/
rere.Et qꝛ qnto q̃s mag vult bo
nis inſiſtere tãto płꝰ eũ dyabołꝰ conat᷑ ſe/
ducere.ↄtra q̊d opꝰeſt ad deũ clamaꝛe Jõ

poſt erroꝛẽ accepta ſuꝑiꝰↄſolatõe.iſte con

cluſus aſperiꝰ hic clamat ſtudioſiꝰ. UVnð
bñ pᷣmittit᷑ lĩr̃a Coph.q̃ interpᷣtat᷑ ↄcluſio
vel aſpice.qd idẽ eſt ĩ ſenſu.qꝛ ↄcluſus de
bet ſe circũſpicere ⁊ cauſam ꝑiculi vł an/
guſtie ſue nõ diſſimulare.iõ oꝛõis q̃rẽda

eſt medicina.⁊ ad eũ clamãdo eſt qͥ poteſt
ſanarer

Ige humilitatẽ. Res. In hac.xx.
y lEĩa petit iuſtificari Et qͥa nemo iu
. ſtificat᷑ niſi ꝑ hũilitatẽ.iõ hic pᷣmit
tif l̃a Res q̃ interpᷣtat᷑caput vel pmatus
Rqͥd ſignat᷑ hũilitas q̃ eſt velut caput ⁊ te
nẽs pᷣmatũ vᷣtutũ.de q̃ hic agik
Rieincipes. Sin. In hac. xxj. la. qͥ
p ſupꝛa humilitatẽ deo obtulit. hic

gratas ſibi diẽ ꝑſecutões.qͥbo tãqᷓ

emplaſtris vulnera pctõꝝ curant᷑iõ h bñ
pᷣmittit᷑ lra Sin.q̃ interpᷣtatſupᷣ vulnus.
quaſi emplaſtꝝ.vulnꝰ g̊ eſt pctm.ſuꝑ vul/
nus tribulatio l
DPꝛopiquet. Tan. In hac vltima
a lraxpᷣo apꝛoximare deſiderat.pꝛe
cLans vt veniat ⁊ ouẽ ꝑditã reuocʒ
Et qͥa xpᷣs veniẽs ab erroꝛe ad patriã re/
duxit ⁊ ↄpſũmationẽ eterne beatitudis cõ/
tulit.iõ huic octonario pᷣmittit᷑ lr̃a Tau.
q̃ interpᷣtat errauit velↄſũmauit ſeu ↄfir/
mauit.qͥa hic olim ſe erraſſe dic.ſʒ modo
a pio paſtoꝛe ad patriã reductũ ⁊ ↄſũma/
ta beatitudĩs gra ↄfirnatuü
O dñm cũ tribularer. Titulꝰ Cã
àa ticũ graduũ Qnindecim gdus
eraãt qͥb aſcẽdebat᷑ in teplũ Salo
moniſ.q̃d fuit figura celeſtꝭ tẽpli.ad quod
etiã qndecim gdib ſpũalibo aſcendit᷑ Eſt
em̃ h aſceſus ſpũalis qͥ fit nõ pedũ paſſib⸗
ſed ꝓmotõe affectuũ.vt de vᷣtute in vᷣtutẽ
aſcendat᷑.vbi caritas mouet pedẽ.i.affecti
onẽ. Ideoq; q̃nto płꝰ qͥs diligit.tãto ma/
gis aſcẽdit ꝓpter qͥd ↄgrue pᷣponit᷑titulus

Kanticũ gradui i metis exultatio ð aſcẽ

—

ſu ſpũali ad eterna. Aſcẽdens hic loqᷓ
tur. Sʒ videndũ eſt qͥs aſcendat. ⁊ vbi ⁊
vnde.⁊ in qͥd aſcẽdat.⁊ ꝑ quẽ. Quis. Uir
iuſtꝰ. Ubi fit aſceſus. In coꝛde. UVñ alibi
Aſcẽſiones in coꝛde ſuo diſpoſuit. VUnde
aſcẽdit.A cõualle ploꝛatõnis. In qͥd. In
illud qd oculꝰ nõ vidit. nec in coꝛ homis
aſcẽdit. Per quẽ aſcẽdit.Per vᷣbũ incar/
natũ q̊d deſcẽdit vt ꝑ ipᷣm aſcẽderemus
Sic em̃ deſcẽdit ad te vt maneret ĩ ſe De
ſcẽdit ad te vt fieret tibiↄuallis ploꝛatõis
mãſit in ſe vt eſſet tibi mons ad quẽ aſcen

deres. Ab exẽplo ̊̊ humiliatõis ep aſcen /

datur ad altitudinẽ diuinitatꝭ ipſiꝰ Pꝛi/
mus ů gradꝰ hui aſcẽſionis eſt.a malis ſe
culi exire ⁊ vniuerſe vanitati renũciare.a
quo hic incipit ⁊ inde qͥbuſdã gradiba me
ritoꝝ ad ꝑfectã charitatẽ ꝑuenit.q̃ in ſum
mo gꝛadu locata ẽ Pꝛimo igit᷑ iuſtoaſcẽ
dere incipiẽs ⁊ exire volẽs de mab ſeculi

qb pꝛemit᷑.qꝛ multos inuenit obſiſtentes

clamatad dñm ⁊ a linguis eoꝝ petit libe/
rari Secũdo de ꝑmixtiõe ⁊ cohabitati
one maloꝝ cõquerit᷑.ibi. Heu mihi.

Enuaui.Citulꝰ Canticũ graduuʒ

I Hic ⁊ in inferioꝛiba pſalmis ſicut

iidẽ eſt titul.ſic eadẽ intẽtio.ſ. mo

nere ad aſcẽſum ⁊ exultare de aſcẽſu.i.pꝛo
fectu ſpũali.Aſcendere em̃ eſt in deum ꝑ
charitatẽ pficere Secũdus itaq; gdus
eſt petere diuinã defenſionẽ. cui mil poſſe
obuiare monſtrat᷑. Qui bene pᷣmiſſum /
dum ſeqͥ tur. Cui em̃ de mũdo exeunti pe
ricula occurrũt.expoſcere dʒ diuinuʒ au

xiliũ Talis eſt iſte q oculos leuat in mon

tes.i.ad interceſſoꝛes ſanctos.vt eoꝝ ĩter

uentu a deo auxiliũ ei veniat Pꝛimo gꝙ

oculos leuat ⁊ oꝛat. Secundo qð oꝛauit

Dñs cuſtodit te “
Etatus ſum. Titulus Canticuzʒ

lgraduũ patzʒ vt ſuᷣ. Tertiꝰ qdꝰ

eſt magnũ ga udiũ qð hʒ vir ſctũs
eoꝙ ſe ⁊ alios videt ĩ eccia pura mẽte con
uerſari. atq; deo digne ĩ hac pegrinatiöe

militare.⁊ ad celeſtẽ hierłm ſuſpirare. vbi
ſunt ↄciues nr̃i angeli ⁊ alij ſancti. Vñ

qꝛ ille de illa celeſti ciuitate iã a multꝭ mł/
ta audierat.ipᷣm ad eã ire monẽtibo.iõ pꝛi

mo gaudʒ ſe ãmonitũ ire ad eã.vbi ſancti

ſecuri ſüt ⁊ cũ dño iudicabüt Secundo
aſcẽſurꝰ optatabũdãtiã pacꝭibi. Kocate

affirmat. oñdẽs vᷣtutẽ auxilij ipetrati. Ibi

5

*
2

O te leuaui. Litulus vt ð.Quar/
a tus gradus eſt inter quaſſibet an
guſtias cõſtanter de dño pᷣſumere
donec miſertꝰ exaudiat. Et pmo vox eſt
tribulatoꝝ ad deũ reſpicientiũ.nõ ad alia

patrocinia Secũdo pꝛecat᷑ miſericoꝛdi/
am cõtra inſultãteſ. IJbi. Miſerere noſtri
Et hic attende pgreſſum aſcendẽtis QOui
enim pꝛius ad montes.id eſt. ad ſctõs dei
nũc ad ipᷣm deũ.quod mav eſt oculos le/

uat. ſcʒ fidei charitatis. Hic etiã attẽde.

quia cũ multi hoc dicãt.nõ tamẽ plurali

ſed ſingulariter quaſi vnꝰ homo loquit᷑

dicens. Ad te leuaui.⁊ hoc ꝓpter fidei ⁊ ca
ritatꝭ vnitatẽ.qua xpᷣo vnimur.vt cũ ipᷣo

q̃ſi vnꝰ chꝛiſtꝰ ſimꝰ. Omnes ergo in xpᷣo
ſumꝰ vns ho⁵oo.
Iſi quia dñs.Zitułꝰ vt patet ſupᷣ.
n Duin gradus eſt vt liberati a pe
riculis nõ ſibi ſed dño tribuãt.Et

qꝛ vna tm̃ eſt eccia que in omnib mẽbꝛis
eſt vnitas.ꝑ quã multi quaſi vnꝰ hõ ſunt.
CLantãt eꝛgo hoc fideles exultãtes qꝛ eua
ſerũt.omniũ tamẽ ſimul eſt vnus cantus.

Et primo ſancti martyres ſeu alij fideles
memoꝛes quãta euaſer᷑̃t.ſoli miſericoꝛdie

aſcribũt S ecũdo qꝛ ſunt liberati gratiaſ
agũt. Ibi. Benedicc

AVli cõfidũt.Titulłꝰ vt ſupꝛa. De/
q xtus gradꝰ eſt cõfidentia fideliſſi/

mi xpᷣia ni ſolidiſſimis montibo cõ
parata quã habet in dño.ne ʒelet felices ĩ
hoc ſeculo.vt eos imitet Hic nãq; pſal
mus docet nõ intẽdere in pꝛoſperãtes ĩ
ſeculo.de qua ꝓſperitate ſuꝑbia euenit.ſʒ

monet ↄfidere in dño.qͥ humiles ſperan/⸗

tes in ſe ſtabiles facit Et pꝛimo aſſerit ñ
poſſe moueri eũ qͥ ↄfidentiã in dei virtute
ponit Secũdo pꝛecatur vt bonis pꝛoſpe

ritas ⁊ malis vindicta eueniat. Ibi.Bñ/

fac d’ĩie

N cõuertendo. itulus vt ſupꝛa
monet ad patiam. Et pmo oñdẽs quid a
mal tulerit:ↄſolat᷑ ifirmos. Secũdo agit
de repꝛobatõe ꝑſeq̃ntiũ.ibi.Dñs iuſtꝰ.
E pꝛofundis. Undecimus gdus
d eſt penitẽtialis ſupplicatõ.Quibe
ne poſt pꝛedictoſ gradus ponitur

i Septimꝰ iſte gꝛadꝰ ꝑ xpᷣm vẽtuꝝ
rreuerſionẽ fideliuzʒ de captiuitate
vicioꝝ q̃ſi de babilonia ꝓphetat.Et loqui

tur ꝓphetali certitudine de illa reuerſione
velut pᷣterita.cũ tũ adhuc eſſet futura pdq

reueꝛſione a captiuitate ſpũali iã ↄſolatio
eſt ⁊ ſeminatio in oꝑibo bonis vt pł?ꝰ meta
tur. In ꝑſona ergo eoꝛũ qͥ redempti ſunt
ſanguine xpᷣi quaſi redeuntiũ de babylo/

Vrerbũ abbꝛeuiatũ

nia cantat pheta. ⁊ monet ad gaudiump
ſpũali liberatione Et pꝛimo oſtẽdit ma/

gnitudinẽ facti cũ magnitudine gaudij.

Secũdo pᷣcat᷑ ↄuerſionẽ a captiuitate ad

huc futura. Ibi. Cõuertere dñe

Iſi ðñs.TitulꝰCanticũ graduũ

n ſalomonis. Iſte eſt octauꝰ graduſ
vbi agit᷑ de edificatõe domus dei.

id eſt. eccĩe ꝑ veꝝ ſalomonẽ facta. id eſt.x

xpᷣm qͥ eſt verꝰ pacificꝰ.cub rei figura fui

ſalomon qͥ templũ edificauit.vñ vltra cõ/
munẽ titulũ hoꝝ pſalmoꝝ qͥ eſt canticum

graduũ.hic pᷣter ſolitũ addit᷑ ſalomonis.
quia ipᷣe edificauit templuʒ in figura xpᷣi
veri pacifici qui edificauit ecciam.et ne hᷣ
acciperes illũ Salomonẽ.ideo ait pſal/

mus Miſi dominꝰ edificauerit domum.

Quaſi diceret ꝙ nõ in illo ſicut nec ĩ ãuis

alio homine ſpes ponẽda eſt ſed in deo.qꝛ
kichlis no llor lead ille ſalomon cecidit qͥ templuʒ edificauit.
attẽde ꝙ; aliqñ vnũ.aliqñ inducit plures.

2 vſq; adeo amoꝛe mulierillaqueat fuit

vt ydolis a mulieribo ſacrificare cogeret.

Eſtergo bic canticũ graduũ ſalomonis.
id eſt.leticia de aſcẽſu.id eſt.edificatione

7 ꝓuectu templi ſalomonis.nõ illiꝰmate/

rialis ſed ſpũalis.id eſt.eccleſie.quã xpᷣus
verꝰ ſalomon edificauit Et pꝛimo docʒ
quomodo aſcẽdentes ſe hỹe debeãt ſcʒ vt
diſcant ꝙ ſpũalis edificatio ⁊ e cuſtodia

nõ niſi in deo eſt. ⁊ exaltatio in futuro.nõ

eſt niſi poſt humiliationẽ. Secũdo dicit
que ſit hereditas ⁊ quõ collectaibi. Ecce
hereditas.

b caſte timeatur ille pacificꝰ qͥ ſolus
edificat cnſtodit ⁊ exaltat. Et pꝛi/
mo bona timẽtis enumerat. Secũdo ei/
dem bona optat ⁊ bñdictiõeʒ poſtulat.ibi
Bñdicat ttbib DUL
Epe expugnauerũt. Decimꝰ gdꝰ
s eſt vt qͥ caſte deũ timet ꝓ eo oĩa pa
tiẽter ferat.qð nũc expedit eccleſie
inter malos qͥs ipᷣa ab abel tolerauit. iõ hᷣ

quia nec timens deũ nec oĩa patient ferẽs

dignũ ſe penitꝰ ſentit xpo.quia in coꝛpoę⸗
re nulł ſine pctõ eſt ideo monet adpniaʒ

Eatiom̃s. Nonus gradus eſt. vt

Etp⸗
aſua pe⸗
din vnd
turletae
Spere

ſennor
.

4
ritochis
wumd
densy.
Pent!
1wwi⸗
nns
calfie
furda
ſcino
bephal
carine

högdmi
frumüce

lunp
um/
d.
ead

Tlci⸗
Pgnan

nus dei.

Uck,
un fur
lncs⸗
nnicum
umci
aleb
in
omon.
ciins
ndco
dincaur.
nend fut
cogae.
lomonis.
fieanene
ndnu
giis
mo do
ithn
ocl
o
ſodiat
La

80
aſcs
1S
cico/
Kuurbi

ntig
out
ault
nili
zanid3
iloagt

ſuper libꝛo pſalmoꝛsi

Et pꝛio penitens beniuolẽtiaʒ captat
a ſua perſona miſera ⁊ a indicis mißicoꝛ/

dia. vnde ſperat magna. Secundo poni
tur leta cõcluſio cuʒ certitudine venie.ibi

peret iſrael. .

Omine nõ eſt exaltatũ Duodeci/

d mus gradus eſt humilitas ꝑfecta

qiuã hic intus ⁊ extra ſe habere oñ

dit Et pꝛimo ꝓponens ſe humilẽ:penam

indicit nõ humili. Secũdo ſuo exẽplo ad
ſpem monet.ibi. Speret iſrall

Eñmento domine Dauid. In hoc
m tredecimo gradu iam humilis ⁊
mmanſuet ſatagit de dificatõe ſpi

ritualis domꝰdei.ſicut ⁊ dauid fecit qͥ do

mum deo edificare voluit Etpmo oſten

dens votũ edificãdi domũ.pꝛecatur vt ĩ/

pleat Secundo oſtẽdit domũ edificataʒ
⁊ vbi ⁊ pꝛecat᷑ vt exaltet᷑ibi.Ecce audiui⸗/
mus CTertio dicit pmiſſiones dei factas
edificate ſyon. Ibi. Jurauit dñs. Et loqͥ
tur dauid ĩ ſua vł in totiꝰ xpᷣi gſona de edi

ſicatione ſyon.i.eccie

Cceq; bonum. Gradus decimus
æęg quartus eſt charitas pꝛoximi que
facit fratres habitare in vnũ.⁊ eſt
hic pſalmꝰ athomꝰ.id eſt.ſine diuiſiõe.vbi
charitas cõmendat᷑ que mentiũ diuiſiõeʒ
nõ admittit. Hic eꝛgo iuſtꝰ ð̊ charitatiua
fratrũ cohabitatõe exultat
Cce nũc. Gradꝰ quindecimꝰ eſt
e chharitas dei de qua hic agit ſicut

ſupꝛa de charitate ꝓximi Et pꝛi/

mo monet fideles benedicere deũ. Secũ
do optat eos benedici a deo.ibi. Benedi/
cat Et nota ꝙ ſupꝛa hoꝛtatur plureſbe
nedicere vni.hic vero vnũ pꝛecatur bene
dici dicẽs ſingulariter. Benedicat te.qꝛ ⁊
ſi plures ſint.tamẽ in vnũ ſunt.⁊ ſic vnita
ti cõuenit bñdictio.q̃ eſt iuſti aſcendentis
ſuꝑna remuneratio
Audate nomen dñi.Titulus Al
lHleluia. Poſt gradus qͥ ducunt ad
eetternitatẽ congrue ponitur allelu
ia vt eccleſia deum laudet.cui tale munus
paratũ eſt Et pꝛimo monetpꝛopheta de/
um laudare pꝛopter eius potentiam enu/
merans eius magnalia. Secundo ido/

loꝛum cultoꝛes redarguit. Ibi. Symu/
lachꝛa. Tertio omnes oꝛdines monet

ad laudem deo celebꝛandam.ibi.Domuſ

dit terram

— Onfitemini domio. Titulus Al
c leluia. Pſalmus iſte dei laudẽ cõ/
tinet.maxime tamẽ eius miſericoꝛ

diam cõmendat Et pꝛimo magnificẽti/
am ⁊ totius oꝛbis cõditionem exponit.

Secũdo dicitque in egypto ꝛ nte iude
orum deus in figura futuroꝝ fecerit Ibi
Qui percuſſit. Tertio agit de chꝛiſtianiſ

*

exponens beneficia eis data. Ibi.Et de/

Uper flumina. Pfalmus eſt D a/
8 uid pꝛophete habit? ꝓpter hieremi

am. id eſt. lamẽtationẽ Hieremie.

quia agit de captinitate iudeoꝝ quã deſle
uit hieremias ĩ figura noſtri qͥ ſpiritualit
captiui tenemur.Hic em̃ ĩ iſta babilonia

id eſt. in cõfuſione hur ſeculi nõ vt ciues

habitamꝰ ſed captiui tenemur. Monet
ergo pſalmus iſte nõ cõfoꝛmari huic ba/

bilonie.ſed in ſupernã hieruſalẽ ſuſpirare
Pꝛimo ergo pꝛopheta in perſona cap/

ptiui deſiderio patrie lamentantis.capti/
uos ſua mala flere nec inter mala obliui/
ſci hieruſalẽ inducit Secũdo ↄtra ho/
ſtes ad deũ ſe conuertit⁊ cõuertẽdum eſſe

rum punitione qͥ ediſicationi hie ruſalem

aduerſant᷑. H
Onfiteboꝛ tibi. Titulꝰ Pſalmus
cCc ipᷣi Dauid.id eſt xpᷣo. Captiuꝰqui
ſupꝛa fleuerat ſedẽs ſuper flumi/
na babilonis.iam quaſi reedificata hieru
ſalem ⁊ quaſi factꝰ cõciuis ipſiꝰ exultans

chriſtũ landat. Et pmo beneficia ſibi da⸗/

ta cõmendat Secũdo quomodo hec ad
omnes dilatentur optando indicat. Ibi.
Kõſfiteant᷑ H

O mine pbaſti. Tituł In finẽ Gs
d dauig. Iſte pᷣs ꝓfunditate myſte-/
rioꝝ plenꝰ ẽ.vñ ⁊ obſcuriſſimꝰeſt.

loqͥ aũt ̊ toxpᷣs tãqᷓ; vnũ coꝛpꝰ ex.ipᷣo ⁊

eccia.qcqͥd ̊ h̊ loqͥt ex ꝑſona ſuſcepte car,
nis.̊ ⁊ ad caput ꝑtinet.qð iã aſcẽdit ĩ ce/

lũ ⁊ ad mẽbꝛa q̃ adhuc ꝑegrinãtur ĩ terra
Quantũ vᷣo ad mebꝛa loquit᷑ in ꝑſona ſu/
perioꝛꝭ captiui.qui iã ſpe in hieruſalẽ re/
ſtitutus.memoꝛ diſceſſionis ſue in q̃ deũ
latere nõ potuit.deliberat ab eo nõ eſſe fu
giendũ.ſed ad eũ ꝑ eũ ab irato ad placatũ
ↄfugiendũ.⁊ h̊ dicit exꝑſona totiꝰ hũane

gi filij de longinq regiõe redeũtꝭ ad pꝛem

Vrerbũ abbꝛeuiatu

pꝛehẽdit omĩ
ſi cogit eũ qui latere non poteſt reuertiad
deuũ Secundo dicit nõ eſſea deo fugien
dum ſed ad ipᷣm. Ibi.Quo ibo. Tertio
docet quãta ſit exultatio reuertẽti ad eũ.

ꝛimo ergo agit de noticia dei. que cõ

Ibi. Confiteboꝛ. Quarto aperit quo/
modo ei mali nõ noceant. Ibi. Si occi/

Deris peccatoꝛes

cæ nenm pſalmus Dauid. Pſalmiſte
Dirigens nos in finẽ.id eſt. in chꝛi
ſtum. eſt Dauid qui loquit᷑in perſona ec/

cleſie inter malos laboꝛãtis ⁊ contra ma/
la ſeculi ad deũ clamantis Etpꝛimo pꝓ
ponit qui hoſtes que mala mouent. oppo
ecũdo dicit quod au
rilium habeat contra mala. Ibi. Dixi do

nens eis pꝛeces.

mino. Tertio aperit q̃ ſint mala inimico
rum. ibi. Caput.cxc7cc.
OPmine clamaui.TZitułꝰ pſalmus

Dauid. Chꝛiſiꝰ per totũ hũc pſal

2ð mum loquit᷑ ſiue in ſua ſiueĩ per
ſona membꝛoꝝ Et pmo in perſona hoĩs
peccatis circumuenti ⁊ implicati oꝛat vt

audiatur ſubdens a quibus maxime vult
liberari Secũdo dicit ꝙa iuſto coꝛ
rectus.ſpernet falſos laudatoꝛeſ.ibi.Coꝛ

ripiet me

Oſcce mea. Titulus Intellect? da

y uid cũ eſſet in ſpelũca.oꝛatio.Oð
glit cũ eſſetDauid in ſpelũca ad lit

teram manifeſtü eſt. Ipe enim ſaulẽ fu⸗

giens in ſpelunca latuit.de quo tamen nõ
bic agitur.ſed de ſignificato. Dauid enim
ſigniticat xpᷣm.ſpelunca vero carnẽ. vel ſe
culum vel ſepulcruʒ. Dauid in ſpelunca
chꝛiſiꝰ cũ membꝛis eſt in ſeculo.vel in car

ne vel in ſepulcro. Ideo hic eſt intellectꝰ
dauid.id eſt. totus chꝛiſti quẽ tũc habuit.

⁊ hic e oꝛatio Et pᷣmo ponitur oꝛatio
contra mala. Secũdo agit de fine malo

Omine exaudi. Titulꝰ pſalmꝰda

. d nid quãdo perſequebat᷑ eũ filſu/

us Abſalon. Hiſtoꝛia que hic tãa/

gitur nota eſt. de qua tamẽ hic non agituꝛ

ſed de ſignato. Dauid ergo xpᷣum ſignifi/

cat ⁊ coꝛpus ei. Abſalon vero indam vel
perſecutoꝛes vel pꝛauos motꝰ. Sicut er/
go Abſalon dauid.ſic iudas perſecutꝰeſt

xpᷣm.⁊ falſi fratres perſequunt᷑ coꝛpꝰeius

a opera reuertẽtis.que qua

Ripe me domine.Titulus In fi

ſcʒ eccleſiam.vel ipᷣi illiciti motꝰ aut car/
nis deſideria vnũquẽq; fidelẽ. Et ad hec
poteſt applicari pſalmus.cui intentio eſt
monere ad pniam Et pꝛimo ꝑer exoꝛdi
um captat dei beniuolẽtiam. Secundo
narrat mala ſua.⁊ qͥd cõtra egerit.ibi.Oꝛ
perſecutꝰ. Tertio ponit᷑ depꝛecatio cau/
ſis ↄfirmata.ibi. Uelociter exaudi.Quar
to ponit᷑ leta concluſio.ibi. Spirit?tuus.
VIñ in hoc pſalmo ſicut ⁊ in alijs pſalmii
penitentialibo talis eſt foꝛma.qꝙ a lachꝛv/

mis incipit᷑.⁊ in gaudio finis eſt.ne de ve

Enedict? dñs. Titulꝰ? pſalmꝰ Da
b uid ad goliã. Pſalmꝰ iſte ẽ dauid
Vphbete qͥ hic loquit᷑ in ſua vel in to
tius xpᷣi ꝑſona.habitꝰad goliꝗ.id eſtcõtra
goliã figuralẽ ⁊ ſpũalem.ſ.ↄtra dyabolũ.
qa hic agit dauid de ſua figurali ⁊ myſti⸗/
ca xpᷣi victoꝛia ꝓ ea gratias agens Et b/
mo agit de victoꝛia.ſcʒ ꝙ dauid vicit Go
liam.ſpiritualiter ipᷣe cũ alijs ſanctis dya
bolũ.que victoꝛia tota inde eẽ dicitur.qͥa
chꝛiſt? de eius ſemine venit vincere ſuper
biam mũdi ⁊ dyaboli vnde aduẽtũ eius pᷣ
catur Sccundo ſe ꝓmittit xpᷣo victoꝛi
cantare.? per eũ pꝛecat᷑ liberari ab hoĩb⸗
malis. q beatitudineʒ putant in terrenis.
ibi. De canttctiud·
AYealtabo te. Titulꝰ. Laudatio ipſi
ę dauid. Hic pſalmꝰ bꝛeuiter conti
net que in diuinis ſcriptuz ad lau

nia qͥs deſperet.

dem dei late diffundunt᷑.in quo nouẽ mo

di laudis diſtinguũtur ex qͥb omnis laus
dei ſumit. vt infra dicetur. Ad huiꝰ au/
tem pſalmi pꝛeconia ſequẽtes pſalmi per

tinent.qui cũ iſto ſeptẽ ſunt.vt em̃ ſeptem

pſalmi penitẽtie.ita ⁊ ſeptẽ pſalmi ſũt lau
dis In qᷣbo ſufficiẽter deus docuit qmo/
do velit laudari ne qͥs in eius laude erra/
re poſſit Eſt ergo ſenſus tituli.hec lau/
datio ſit ipᷣi Dauid.id eſt.chꝛiſto.qui de ſe

mine dauid natꝰ eſt. Et pꝛimo pꝛemittit

pꝛopheta generalit᷑laudẽ Secũdo om/
nem laudẽ dei nouẽ modis ꝑficiendã eſſe
oſtendit.ibi. Generatio. Tertio eadẽ ex/
plicat lati.ibi. Hiſereatẽ Nouẽ em̃ ſũt
modi laudis.ſ.oꝑatip.potẽtia.magniſficẽ

tia. ſanctitas. mirabilia. virt? terribilium.
magnitudo.memoꝛia. iuſticia.q̃ hic expli

cant᷑. pꝛiꝰ bꝛeniter. poſtea latiꝰ. ⁊ ex bis qſi
exſeminiby omnis laus trahik·

H
dcierpꝛi
nopto
conſulit
ſiacgui
bbiybip
nenont
ſcere?
nipotent
ſocut.

1:2
1
(Oigen
ſiem!
Gnonm
ſtach
dens:
cinite
debet

Sagei
ruſolen
anunt.
nCtſ⸗
futureh
mendat
rlden
0NRo
Di
OGeo
dictt⸗
emnitn

Hican
wornna

luce
Urcceſ

Aedon

Nüyan
Cehe
Doprini
Audi
Pfaber

na⸗

utcar/
id bec⸗
mro eſt
Wamdi
Donndo
mibi
nocan,
i Oyer
ns,
pſlni’
bchep⸗
edeſ

d
dnd
uNidn
dckcämn
1drhai.
Mimſty
ns Cib⸗
idrier bo
ancisde
dicturc
ineneſ
änicss
o ool
ab boin
Rs

Mioh
crcond
akn
hhonino
mishs

ababa

vani.
opemian
Choon⸗
inliſ
oedech
nitßiſt
ngia⸗
blu,
irahe
gboci

7

Auda anima mea. Zitulus alle/
luia. Uox iſta eſt quaſi muſica ſa⸗
lutaris.armonia celeſtis. laudem
Dei expꝛimens ⁊ ad e ammonens Et pᷣ/

mo pꝛopheta: ſibi quaſi omnibo loquens

conſulit laudare.ne in vanis ocietur.⁊ q̃
ſi acquieſcens conſilio aſſerit ſe laudare.
ibi vbi poterit plene. Secũdo alios mo
net non ſperare in homine Ibi. Nolite cõ
fidere Tertio docet omnẽ ſpem in om/

nipotenti deo ponendam eſſe. Ibi. Bea/

tus cuiꝰũsöS.
Audate dominũ quoniã bonus.

LCituł Alleluia. Hic agit pꝛophe

ta de laude dei. monens laudare

colligentẽ iſfra el. id eſt. congregantẽ eccle/

ſiam Et pꝛimo oſtendit quos colligat et
quomodo.
ſi adhuc herẽtes ⁊ dubios increpat.oſten
dens vnde poſſunt laudare deũ.ibi.Pꝛe/

cinite. Ubi docet ꝙ ex hũilitate ↄfeſſioniſ

debet ꝓcedere voxlaudis
Auda hieruſalẽ dominũ. Titul⸗?
HEKEcggei ⁊ Zacharie alleluia. Hic
eeſt alleluia.id eſt laus dei Laus.ſ.
Aggei ⁊ zacharie.id eſt.de reparatiõe hie
ruſalem celeſtis.quã illi pꝛophetice pꝛedi
xerunt.⁊ pꝛo ea deũ laudauerũt ſub figu/⸗
ra.Et facit pſalmus iſte in nobis amoꝛeʒ
future hieruſalem.quã multipliciter cõ/
mendat Et pꝛimo dicit bona future hie/
ruſalem.⁊ pꝛo eodẽ capit hieruſalem ⁊ ſy

on.pꝛopter interpꝛetationẽ cõuenientem

Nieruſalẽ enim interpꝛetat᷑ pacis viſio.
Dyon vero contemplatio. Secundo
dicit que bona hic dant᷑ ſanctis.ibi. Qui

emittit . —
Audate dominũ de celis. Titu/

L lus alleluia aggei ⁊ zacharie. Hu
ius tituli ſenſus patet vt ſupꝛa.

Hic autẽ pſalmus per paucoꝛũ comme/
moꝛationẽ vniuerſam creaturam monet
laudare deũ. Et pꝛimo ad laudes hoꝛta

tur celeſtia. Secundo terrena Ibi.Lau

date dominũ de terra.omia enim laudãt

deü. vel in ſe vel in aliss. Sunt quedam

que habent ſpiritũ laudandi deũ.et lau/

dant in illo affectu quo illis placet deus.
Quedaã vero nõ habent intellectũ. ſed qꝛ

ipſa bona ſunt.per ſe quidẽ non laudant.
ſed ab ipſis per attendẽtes ea laudat᷑ deꝰ.
ita quodamodo laudant.qꝛ de illis na

Secũdo poſt pꝛedicta qua

ſit laus ⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ Amen

ſcitur in nobis laus die.
Antate domino canticum nonuz⸗
Cc iltulus Alleluia. Poſt omnes
cCcCcreaturas quas pꝛiuſ monuit lau
dare deum eo popera eius ſunt. Hic ſpe

cialius iſrael inuitat ad nouũ canticũ pio-

nouitate ſibi facta. que eſt mirabilioꝛ dei
operatio. Hec eſt ſanctificatio iſrael.id ẽ.
eccleſie catholice.noua ſcilicet redemptio
⁊ noua pꝛomiſſio eternitatis.pꝛoqua de/
betur nouũ canticũ laudis. Pꝛimo ergo
multis modis monet laudare deum qui
beniuolus eſt ⁊ beneficus Secũdo agit
de gaudijs ſanctoꝛũ et poteſtate.ibi.Exr.·
ultabunt ſancti.Et ne putetur hanc pote
ſtatem ſcilicet indicãdiſolis eẽ apoſtolis.
in fine addit. Gloꝛia hec eſt omnibus ſan
ctis eius.ſcʒ omnibo ꝑfectis qͥ pꝛo xpᷣo ter
rena oĩa reliqueräüt. —
Audate dominũ in ſanctis eius.
ILitulus Alleluia. Pſalmus iſte
elllit tertius eoꝛũ qui eſt ſine diuiſi⸗/
one.ideo athomus dicit᷑ in quo intendit
vt laudetur deus.quia cõgregauit ſctõs.

⁊ depoſita moꝛtali fragilitate ſue imagi/

ni reſtituit.⁊ iam cõfoꝛmes gloꝛie ſue.in
beatitudine locanit. Qui gloꝛificati ſine
fine laudabunt.⁊ in hoc tanq; in culmine
diuine laudis om̃is pſalmodia perduci/
tur. Quomodo autẽ plene laudare de/

beant per ſimilitudines myſticas oſtendi

tur Hec enim inſtrumẽta muſica que hie

numerãtur ad hymnos nuptiales perti/

nent.ſed per ſimilitudines ſpirituales nõ

per pꝛopꝛietates coꝛꝑales referũt᷑ad lau/

dem in ſanctis dei. Unde bene in fine cõ

cludit.O m̃is ſpiritus laudet dominum

quia ſpiritualiter deꝰ laudandꝰ eſt. Cui

23

Erplicit verbũ abbꝛeuiatũ ſuper li
bꝛo pſalmoꝝ a dño Petro de aillya/
cameraceñ.epiſcop.

2ðð „ . „„ e. D.

8

Deuota!

Incipit deuota meditatio dñi petri epi
ſcopi cameracenſis ſuꝑ pſalmũ In te do
mine ſperaui. non cofundar in eternum:
iuſticia tua libera me. Inclina ad meau

Erret me o⸗/
mine deus meꝰ. terret me
t vilta mea. cret ⁊ moꝛs mea
TLerret vita mea. quia in/
fructuoſa ⁊ ſterilis. Ter/
=ð ret moꝛs.quia doloꝛoſa ⁊
hoꝛribilis. Terret pᷣſens vita quia vacua
bonis/Terret moꝛs futura.qꝛ plena ma/
lis. Heu me miſerũ.terribilis eſt pũĩs vita
terribilioꝛ moꝛs trãſitoꝛia. terribiliſſima
moꝛs eterna. Ideoq; viuere erubeſco:et
nõ pertimeſco.Et dũ tedet aiam meã vite
mee.amplitedet ⁊ piget moꝛtꝭ mee Quid

ergo. Nunqᷣd ideo deſperabo. Abſit. Sʒ
dicã cũ pſalmiſta Dauid. In te dñe ſpe/
raui.nõↄfundar in eternũ. Conuenit ti/
moꝛi ſpem iungere. Cõgruit ergo timoꝛi

terroꝛiq; meo pſalmꝰiſte.cuiꝰ titulꝰeſt In

finẽ pſalmꝰ Danid ꝓ extaſi.O mefelicem.

o terq; quaterq; beatũ.ſi in fine dieꝝ meo
rum cũ ſancto Dauid hunc pſalmũ cãta
re valeã pꝛo extaſi.hoc eſt pꝛo pauoꝛe ma
loꝝ meoꝝ.vt ſic mala mea paueũ ꝙ de bo

na dei miſericoꝛdia nõ diffida. Sed ſicaſ

ſit humana turbatio vt nõ abſit diuina cõ
ſolatio. ⁊ de malis meis pauẽs timeazʒ
hoc meũ eſt. ſed ꝙ bona ſperẽ donũ dei eſt
Vtinam ergo extaticũ terroꝛẽ᷑.vtinam
terrificũ timoꝛẽ timidũq; pauoꝛẽ meum.
ſpes modeſta comitet᷑ ⁊ temperet.vt ſic di

cere audeã. In te die ſperaui.⁊ bene in te

nõ in me.nõ in mea ſed in tua vᷣtute ſpera/
ui.quippe quia maledicteſt qui cõfidit in
homie.Quiaoſfuſus eſt qͥ ſpem ponit ĩ hu

mana potẽtia ſeu vᷣtute.ideo quia in te et

tua diuina virtute ſperaui.nõ cõfundar ĩ

eternũ.Quicd eſt in eternũ non cõfundar
niſi quia eternã cõfuſioneʒ nõ patiar.Eſt

em̃ temꝑalis quedã cõfuſio que valdep/
deſt. illa videlicet ꝑturbatio animi cõſide
rantis peccata ſua.⁊ exↄſideratõe hoꝛren
tis.⁊ ex hoꝛroꝛe erubeſcẽtis.⁊ ex erubeſcẽ

tia coꝛrigẽtis. Hac igitur cupio deſidero
q; cõfundi.vt ab eterna cõfuſione valeaʒ
liherari.ideoq; ſuppliciter depꝛecoꝛ In iu

neditatio ſuper pſaimũ

ſticia tua libera me. Ue ve⁊ iteꝝ ve mihi
dñe.quia nõ in mea ſed in tua iuſticia po/
tes me liberare.quia meã nõ inuenis niſi
ſuꝑbam ⁊ falſam.⁊ illi ſimilẽ ð q̃ ðꝛ igno/
rantes dei iuſticiã ⁊ ſuã volẽtes ↄſtituere
iuſticie dei nõ ſunt ſubiecti Si g̊ attẽdis

ad iuſticiã meã damnes me.ideo ĩ iuſticia

mea nõ liberas. Nã iuſticia hominis eſt q̃ᷓ

ſuis viribo putat ſe iuſtificari.nõ credens

gratis ſaluari. Abſit a me dñe abſit a me
hec iuſticia obſecro.heu veriꝰ iuſticia ſe/
uiſſima cõtra te ferẽs arma. Sit ſit in me
poti illa humilis ↄfeſſio.gratia dei ſũ id
quod ſum. Quare gratia. Quia grat da/
ta. Quare gratis data.Quia merita mea
nõ pᷣceſſerunt ſed bñficia tua pᷣuenerunt.
HNec inuenit in me gratia tua merita bea/
toꝛũ que coꝛonet.ſed demerita maloꝛum
que dãnet. In hac ergo iuſticia tua hac
hac gratia mihi gratis data.libera me.qͥa
hec ſola liberat dũ iuſtificat impiũ a ſua
impietate.⁊ iniuſtũ a ſua iniquitate ↄuer
tit. Sed quia ſpes que differt affligit ani

mũ.nõ ſatiſ puto dictũ eſſe.in iuſticia tiua

libera me. niſi iteꝝ feſtinꝰ ſubijcia. Incli/
na aurẽ tuam mihi.accelera vt eruas me.

Habes due aurẽ iuſticie.habes ⁊ aurem

miſericoꝛdie.de qbo vir iuſtus ait. Uerba
mea auribo.⁊c.Ego vero pctõꝛ indignus
petere nõ pᷣſnmo vt inclines mihi aurẽ iu
ſticie tue.qꝛ illa eſt de qua ðꝛ.Scimuſqꝛ

peccatoꝛes de nõ audit.ſed inſtãter ſuppli
co ⁊ ſuppliciter oꝛo.vt inclines mihi aurẽ

miſericoꝛdie tue.qꝛ illa eſt q̃ peccatoꝛes ñ
ſolũ audit ſed exaudit. Ideo tibi cãtat ec
cleſia. peccatoꝛes te rogamus audi nos.
Inclina ergo aurẽ miſericoꝛdie tue mihi

miſero peccatoꝛi.quã aliqñp peccatoꝛꝭ re

demptiõe ſic inclinaſti.vt filiũ tuũ vnige/
nitum in carnẽ mitteres ⁊ in moꝛtẽ dares

O quãta fuit miſericoꝛdie inclinatio hec
tãta diuĩe ſublimitatis hũiliatõ. In hac
ergo magna mificoꝛdia tua. Accelera vv
eruas me.a magna miſeria mea. Ut eru/

as me nõ ſolũ a miſeria culpe.ſed a mifia

pene. vt nõ ſolũ a peccatis.ſed a penis q̃s

ꝓ his merear eripias.Et iõ accelera quia
magna eſſet pena mea tarditas tua. Nam
qð intardũ eſt ⁊ longũ in oculł tuis.bꝛeue
eſt ⁊ momẽtaneũ.qꝛ mille anni añ oculos

tuos q̃ſi dies heſterna q̃ pᷣterijt. Jã vᷣo at/
tendere.iam attde meditani libet.qꝛſum

tendett
ſooꝛatio
mlisert
nestint
mnefacia

tectoꝛeſt

geydel
cettedei
uqesot
biindon
femn fefn
porens⸗
ſeo Od
cütmi
iödine
tumek
tcaftu
techfin
Oiti
ſaciaſ
in teſo
coꝛme
noaliij
gio ec
clpio..
1refugiu
tnüdecn
donne.
itinten
nöper⸗
ſceurd
Crena
wihier
Punis
neange
Nhoct

plerig?

nocan
Uolumn
ſticone
ſeifun
une
(esen
Ncbon
nliaet
lumboe
tulushe
ninetie
mnopi
wtots

emhi
hicapo,
mnis ii
n o,
Rnge
Bieniis
deiinſte
annuttö
öttns
epltane
iſkenſ⸗
Airn ne
N
agenos⸗
nru
unouden
umdn.
zmihe
bbernei
inpiig iar
ottutoue
niiſigrmi
niutauna
ii
bn⸗
Gruren
Uetba
digns
biaureiu
inuſet
iigſuchl
nhiame
enontsſ
icätn ce
8 0di nos,
Aenenbi
gccncſte
fitürnig⸗
nottdores
Cinnohe⸗
i JAhu
Mecloan
Uen⸗
amfi
apenls
taimu
gtus⸗
iuiseme
ſofolos
ihor

er hlun

—

in te domine ſperaun

tendat ? quantũ gradatim aſcẽdit humi/
lis oꝛatio. Pꝛius em̃ petit vt liberes et a
malis eruas.deinde vt a malis ereptũ ſal

ues ⁊ in bonis ptegas.E ſto mihi inquitĩ

Deũ pꝛotectoꝛẽ ⁊ ĩ domũ refugij vt ſaluũ

me facias.O deus eſto mihi in deũ. O ꝓ
tectoꝛ eſto mihi in pꝛotectoꝛẽ.hoc eſt.pte

ge vt decet te.pꝛotege me ſeruũ tuũ vt de/

cet te deũ meum. Eſto mihi ꝓtectoꝛ pius
tu qͥ es omnipotẽs deꝰ. Et ideo Eſto mi/

hi in domũ refugij.quia ad te omnipoten
tem refugio.in te manere cupiẽs.ego im/

potens.qq periclitãs in me ſubſiſtere ñ va

leo.O domꝰ refugij.ſunt qui fugiunt a te
cũ tamẽ te effugere nõ poſſunt.ſed quocũ
q; diuertat deũ iratum inueniũt vt ſcrip/
tum eſt.Qno ibo a ſpũ tuo.⁊ quo a facie
tua fugiaʒ. Mihi ergo nihil reſtat niſi ad
te cõfugere.cuiꝰ oculis nihil poteſt latere
Dit itaq; mihi domꝰ refugij vt ĩ te ſaluũ
faciaſme.nam in te ſolũ poſſum quietaꝛi.
in te ſolũ poſſum ſaluari.⁊ inquietum eſt
coꝛ meũ donec quieſcã in te.ideo autẽte ⁊
nõ aliũ quero.ideo ad te ⁊ nõ ad alium fu
gio.ideo in te nõ in aliũ manere ⁊ qͥeſcere
cupio.Oꝛ tu. ⁊ nõ alius es foꝛtitudo mea
⁊ refugiũ meum.Et ideo.Pꝛopter nomẽ

tuũ deduces me ⁊ enutries me.O foꝛtitu

do man. O refugiũ meu iam ſpes mea cre
ſcit in te nõ in me.Quia ꝓpter nomẽ tuum

nõ ꝓpter meritũ meũ.⁊ vt nom tuũ gloꝛi/

errem a te ⁊ enutries me. ac velut nutrix
mihi eris vt reficiar a te ⁊ in te. Tu es em̃

ficetur deduces me.⁊ dux me eris ne ab/

panis qui angelos paſcis.tu es qͥ nos pa

neangeloꝝ paſcere ⁊ nutrire ꝑmittis.ſed
vt hoc facere poſſis materna miticoꝛdia

vteris ⁊ nutricis moꝛe.nobis paruuł lac

nõ eſcam infundis.Solet em̃ mater par
uulum nutriẽs eſcam quaʒ mãducare nõ
eſt idoneꝰ ꝑ carnẽ traicere.vt inde lac poſ

ſet infundere paruulo. Sic tu domine te

ipſum qͥ es panis angeloꝝ vt lac nobis fa
ceres.carne indut? veniſti ad nos.vt gran
di cibo angeloꝝ in lac cõuerſo alamur ꝑp/
uuli.ac tandẽ eodẽ reficiant᷑ validi.O vti

nam hoc modo enutrias me qͥ velut par/

uulus humilit᷑ peto reficia te. Facies do
mine facies hoc oĩno.ſi tamẽ humilit᷑ pe/
tendo pie ꝑſeuerauero.⁊ ideo iam qdᷣam/
modo ſpeſecur?ꝰaffirmare audeo.Educeſ

me de laqueo quẽ abſconderũt mihi.quo

niam tu es pꝛotectoꝛ meꝰ O domine de
us quia tu es vere ptectoꝛ meus. ideo de
tua ꝓtectione cõfiſus:in te nõ in me ſpe/

ro ꝙ deduces me de multiplici laqo quẽ

abſconderunt mihi varij aduerſarij mei.
mũdus videlicet caro atq; dyabolꝰ Heu

me hi magni aquerſarij ſunt.⁊ qͥ mibi m

tiplicem laqueũ abſconderũt.Eſt em̃ laq̃

. .— NE „ Na 4
us gule.luxurie.auaricie.ſuꝑbie.inuidie.

ire.⁊ laqueꝰ accidie.⁊ vt bꝛeuiter dicam.ẽ
vbiq; ⁊ vndiq; laqueꝰ.laqueus a dextris.
laqueus a ſiniſtris.A dextris laqueus p/
ſperitatis a ſiniſtris laqueus aduerſitatꝭ.
NHinc ⁊ inde plures illaqueati cadũt. Ca
dent inquit a latere tuo mille.⁊ a dextris
tuis decẽ milia. Heu heu qͥs a tam multi
plici tãq; periculoſo inſidiarũ laqueo me
poterit liberare niſi tu dñe.qui doces me
vt audeã dicere tibi. Educes me de laq̃o
quẽ abſconderũt mihi.O pꝛotectoꝛ meuſ
da vt te ꝓtegente cũ illaqueatis nõ cadã.
ſed cũ liberatis dicã.laqueꝰ cõtritus eſt ?
nos liberati ſumꝰ Quia vero tu ſołlꝰ es li
beratoꝛ meꝰ.tu ſolus ꝓtectoꝛ meus.ideo
In manus tuas cõmendo ſpiritũ meum
lacet dñe.⁊ merito delectat me in huiꝰ
verbi cõſideratione immoꝛari diutiac de
uotius meditari Dignũ quippe eſt hoc vo
cale verbũ qdð in cruce ⁊ in ſue paſſionis

i18
D H

it Pley

4

ↄſummatiõe vociferare dignatur verbuzʒ

