tur gandio

odiũ illiꝰcauſat᷑ in anĩo.ꝓpter qð hmõiↄce

ptus paulatĩ ⁊ abſq; impetu coꝛ ↄſtringit
Et ſic phibet in eo ſufficientẽ ſpirituũ ge-

neratõʒ.⁊ etiã ĩ mẽbꝛis diffuſionẽ.idcirco

imitent. De ira ⁊ audacia.

In ira ant obiecrũ ncipit cu ſpe repel /
lendi.⁊ ꝓpter h̊ irã cõcomitat᷑ appetitus vu

dicte ꝓpter cu appetitus vehementiã cole
ricus ſanguis mouet᷑ ad coꝛ vtipᷣm inflam
met ad audaciã inuadẽdi OQuapꝛopter ira
⁊ etiã audacia coꝛde ſupercalefacto opoꝛ/

tet ipſum dilatari frequentius ſolito ac to

tum coꝛpus maxime circa exterioꝛa cũ im

tatio vel cõſtrictioa ſolito curſu mutet᷑ ꝗqo petu calefieri.cum ſpiritus ex appetitu iua

coꝛ pᷣus calefiat aut infrigidet᷑.ad quas q̃/

litates ↄſequẽter humiditas vel ſiccitas cõ

comitat᷑. Pꝛopoꝛtionalit᷑ aũt erit in alijs

Dendi ad illas ꝑtes ſubito moucant.

De timoꝛte.

In timoꝛe vero obiectũ habʒ ratione

r. 4

‚nõ ſolũ exterioꝛa.ſʒ etiã interioꝛa ĩfrigidii
maxiĩe cũ cetera mẽbꝛa coꝛdis ↄſtrictions

Tractatus

periculi ſiue terribilis ⁊ maxime vite peri⸗/ nas ⁊ partes vultus Expdictis igitur n⸗
culum inferentis quia omeferribile dicit᷑ patet qualiter ĩ diuerſis paſſionibo coꝛ mo Lic
per moꝛtis reſpectũ que eſt vltimũ terribi netur diuerſis motibo. quiia in gaudio pau i
lium. Concipitur aũt hmõi obiectũ nõ vt latim dilatatur. ⁊ maxime verſus anterio/ ed
coniunctũ.ſed vt adhuc ſeparatũ. ideo ap ra ſiue verſus pectus In triſticia vero pan za
petitu ercitat fugiendi ꝓpter quẽappetituʒ latim ecõtra ſcʒ ad interioꝛa ⁊t verſus deoꝛ “
foꝛtẽ ⁊ ſubitũ quẽ parit ſpes euadendi ſan ſum. In ira vero ſubito verſus pectus In not
guis ⁊ ſpiritus a coꝛde fugiunt.⁊ ipᷣm foꝛti/ timoꝛe ſubito ad oppoſitũ. In verecundia *
ter ↄſtringitur atq; ſubito. cubſignũ eſt ꝙ ſubito ad vtrũq;. In anguſtia vero paula one
in timentibo coꝛ tremit ⁊ vox hanelitus im tim. Secundo patet qualiter in diuer/ nlis
minuit᷑. Nam licet caloꝛ ⁊ ſpiritus ab exte / ſis paſſiõibꝛ mouent᷑ pꝛopoꝛtionaliter ſan n
rioꝛibo ad interioꝛa retrabant᷑.nõ tamẽ ver guis ? ſpirił.ſiue talis mor ſit per moduʒ 2
ſus coꝛ.ĩmo a coꝛde ad ĩterioꝛa.ſcʒ verſus pulſus vel tract aut vtroq; modo.ſiue ſpõ D
inteſtina mouent᷑.Cuius ratio eſt quia ob te moueatur obedientes anie imperio. De 4
iectum malũ concipit᷑ nõ cũ diffidentia re boc em̃ nõ eſt nunc tractanda queſtio. n
ſiſtendi.ſed cum ſpe fugiendi.⁊ per fugaam Ulterius enã patet ꝙ; ad pꝛedictos et/ n
cuadendi.ideo caloꝛ ⁊ ſpiritus fugiun: ſe fectus multi alij ↄſequunt᷑ per quos coꝛpꝰ norn
diffundüt in mebꝛis. que in motu ꝓceſſiuo ad ſanitatẽ vel egritudinẽ varie immutat᷑. Canu
aut dilatatiõis nõ poſſunt ſe diſponere ad Sʒ hoꝝ ↄſideratio ⁊ ꝑticularis dearticu/ nisc
obuianduʒ terribili qualia ſunt inteſtina. latio medicis relinãtur. hate
Pꝛopter qð dicit Ariſtotiles ĩ pꝛobleuma Capitulũ decimũquinti. htn
tibo ꝙ in timentiby venter ſoluitur diſſolun Pꝛima ps de habituũ generatione. cr⸗
tione humoꝛũ facta circa ĩteſtina. pꝛoptere Oſtq; tractatũ eſt deaie potẽtijs. Ge⸗
coartationem caloꝛum ⁊ ſpirituũ in eiſdzz ꝓp ⁊ eaꝝ actibo ⁊ paſſioniby. finaliter ius,
locis. trtrractandũ eſt de eaꝝ habitibi.⁊ p/ ſug⸗
Deanguſtia ⁊ verecundia. mo de habituũ generatõecoꝛruptõe? icli nlſß
In anguſtia aut ⁊ verccundia mouen natione generaliter. poſtea de eis ⁊ eoꝝ diſ lunti
tur ſpiritus ⁊ humoꝛes ad oppoſitas par/ tinctõe ſpecialir Sciendũ eſt igit ꝙ in ꝓ ſauie
tes. ſcilicet nunc ad interioꝛa nũc vero ad poſito nõ loqͥmur de habitibo ſi uꝑnaturali hb
exterioꝛa. In angnſtia quidẽ quia partim ter infuſis.ſed de naturalit᷑ acqᷣſitis. Tales gualit
triſticia partim ira laboꝛat animꝰ.ideo coꝛ at habit ſicut docet exꝑientia gene rat᷑ ex ſeneſe
laboꝛat oppoſitis motibus. In verecũdia actibo ⁊ exappoſitis actib⸗ oppoſiti habitus ſacle⸗
vero ſeu erubeſcentia pꝛopter timoꝛẽ pꝛi/ ſic em dicit⸗ riſtotiles ſcdᷣo ethicoꝝ ꝙ edi ſpecit⸗
us mouentur ſpiritus ⁊ ſanguis ad intra. ficates edificatoꝛes fiũt ⁊ cythariʒzãtes cy⸗ cuſe
quia tamen in eis timoꝛ nõ eſt de malo re/ thariſte.ſic aũt ⁊ iuſta oꝑantes iuſti tẽpera habe
pugnanti nature.ſed de malo appetituiani ta tẽperati. foꝛtia aũt foꝛtes. Dʒ cũ ſatis ſuon
mali ſen voluntati repugnante. In vtraq;ʒ notũ ſit tam in actibo q; in ᷣtutibo habit?ge turd
enim timetur malũ qð turpis opinio.ſed ĩ nerari ex actibo. nõ elt ſic intelligenduʒ q faclt
erubeſcentia in ipᷣo actu pꝛeſenti. in vere/ illa p̃poſitio ex. dicat habitudinẽ cauſe ma yide
cundia aũt exiam pꝛeterito.iõ in eis ſtatim terial qꝛ ſꝑ materia manet in facto eẽ.actꝰ S
ſpes reſiſtendi concipit. ⁊ quidã cõceptus aũt ⁊ opatões tranſeũt habitu remanente.
ire ad oppoſitũ mouens cõfeſtim ſequit᷑ ꝓ/ nec etiã habitudinẽ cauſe pᷣncipalit efficiẽ-/ ſic
pter qð caloꝛ ⁊ ſpũs ad exterioꝛa reuertun tis. ſz ſolũ habitudinẽ cauſe diſponẽtis ſcʒ oo ye
tur. Unñ er h patet romter quã timẽtes mor vl actõis ꝑ quẽ habit?acqͥrit᷑. ⁊ a potẽ punk⸗
oĩno paleſcunt.⁊ verecundi rubeſcũt. Nã tia aie taq; a pncipali efficiẽte pducit᷑. Uñ pente
quia in timoꝛe malũ ↄcipit᷑ vt repugnans ſiẽ alteratio nõ ẽ materia nec agẽs pncipa/ fonel
nature cũ diffidẽtia reſiſtẽdi oĩno ſãguis ⁊ le reſpectu foꝛme ſubſtatial. ſʒ ẽ oꝑatio vel tls
ſpũs ad ĩterioꝛa retrahũt᷑. Sʒ qꝛ ĩ verecũ/ mot?q̃ agens ipᷣaʒ ꝓduẽ ſic videt᷑ eẽ de acti ölin
dia ↄcipit᷑ vt repugnãs tm̃ volũtati nõ na/ Vus reſpectu habi· ¶ Sz ci etia tactü ſit dil
ture. natura miſtrat ↄfidentiã reſiſtendi.et habitũ vni generari ex pluribo actibi.hoc D
ſic mouet inſtrumẽta ſua verſus ꝑtes illas non eſt ſic intelligendum ꝙ ex vnico actu gnen
que timoꝛe decoloꝛant᷑ patẽtius.ſcʒ ad ge non poſſit generari habitus.pam ſcientis cun

ier
cormo⸗
ſopant
merio⸗
oſen
ſoden
Kens
fnndi
roeris
indun,
Merſen
rmocz
ſueſob
co de
ſio.
tcdech
sco
mmnn:
Nmn,

.
re.
polenis⸗

fnulrr

nct
et
urdi
gy
urali
Cles
fite
wans
gedn
1s0)
nlihen
ciſats
kit
Mz
nnen
ce
nmnonr.
iſat
is
napoe

i⸗U

ncſpa/
4 el
deugtt
ctüſit
i ho⸗
o dd

2

que eſt babit intellectualis põt generari ex
vnica oꝑatione. puta ex ſola demõſtratõe
Aicet aũt vᷣtus ſeu habitꝰmoꝛalis nõ poſ/
ſet ꝑfecte ⁊ ↄplete generari ex vnica opatio
ne quãtũcunq; foꝛti.̊ em̃ videt᷑ ipoſſibile.

yel ſaltẽ valde difficile.cũ talis virtꝰſcdᷣm

Ariſtotilẽ generat᷑ ꝑ aſſuefactionẽ.q̃ requi

rit oꝑationũ pluralitatẽ Tamẽ cũ talis ha

bitus ſcðᷣm ↄmunioꝛẽ ⁊ ꝓbabilioꝛẽ opini
onẽ ſit foꝛma intẽſibilis ⁊ remiſſibilis.licʒ
talis foꝛma vulgarit᷑ loquẽdo non niſi ſub
gradu multũ intenſo ſoꝛtiat᷑ nomẽ virtuꝭ.
Concedẽdũ eſt nihilominꝰ ꝙex quolibet
actu generat᷑ illiꝰ foꝛme ſeu vᷣtutꝭ aliqͥs gra
dus.qꝛ cũ aliquis generet᷑ ex aliqͥ ⁊ illi aetꝰ
ſint eiuſdẽ rõnis.nõ eẽt rõ quare aliqͥd ge/
neraret᷑ ex vno plus q; ex alio.⁊ ꝑ ↄſequẽs
ex quolibet generat᷑ aliqͥd qð eſt eiuſdẽ rõ/
nis cũ illo qð generat᷑ exalio.⁊ ſic ex quoli
bet actu generat᷑ quedã imꝑfecta viriꝰſeu
babitꝰremiſſus.⁊ ex plurib plures gradꝰ.
ex qͥb re ultat intentioꝛ habitꝰqui ꝑ pluriũ
graduũ eiuſdẽ rõis aggregatõʒ vocat᷑ vir/

tus. Cũ em gradus remiſſus pᷣmo genera
tus nõ poſſit poni ſub aliquo pᷣdicamento

vel ſpecie pᷣdicamẽti niſi ſub pᷣma ſpecie q̃/

litatis.ſequit᷑ ꝙ ſit habitꝰvel diſpoſitio. X

ſi quis dicat ꝙ nõ ſit habit ſed diſpoſitio.

nihil refert ĩ poſito.quoniã in pma ſpecie

qualitatis habitꝰ⁊ diſpoſitio nõ vident᷑dit
ferre ſpecie ſʒ ſolũ accidentalit᷑ puta ſcᷣm
facile ⁊ difficile mobile Uerbigr̃a. Eiuſdẽ

ſpeciei eſt ſciẽtia quã qͥs babet de vna con
cluſione ꝑ pᷣmã demõſtratõʒ.⁊ illa quã alt᷑

habet de eadẽ ꝑ multiplicatã ↄſiderationẽ
ſuꝑ illã demõſtratõʒ.⁊ tñ ille ſcientie viden

tur differre. ſicut habit?: diſpoſitio. qꝛ vnꝰ

facilitobliuiſcit᷑ alius nõ.q̃re ↄſimilit᷑ eſſe
videt᷑ in ꝓpoſito. .
Sca ꝑs de habituũ coꝛruptõe.

De coꝛruptõe aũt habituũ ſciendũ eſt

i ſicut ipᷣi ꝑ acigenerant. ſic ꝑact᷑ ↄtrari
os vel habit etiã coꝛrũpunt᷑.qũq; tñ coꝛrũ
punt᷑ vel deſinunt eſſe abſq; ↄtrario coꝛrũ
pente. Uerbigra.Si qᷣs expma demõſtra
tione habeat ſcientiã de aliqↄcluſione.licʒ
talis habitus actu intelligendi ceſſante ali
q;diu natſit manere.tñ ꝑ tꝑis lõgitudineʒ

Debilitatur ⁊ tandẽ deperdit᷑.ſi illa demon

ſtratio vel act ↄſideratõis circa eaʒ nõ fre/

quente? De alijs quoq; habitibo par iudi/
clum eſſe videtur. Hoc aũt apparet dit

ficile.quia ſicut nihil generatur ſine gene
rante.ſic nibilvidetur poſſe coꝛrumpi ſine
coꝛrũpente.maxime cum om̃e ens diligat
naturaliter ſe permanere.Et quia om̃e qð
mouetur.mouetur ab aliquo.ſic omneqd
coꝛrũpitur.coꝛrũpitur ab aliquo.cum coꝛ
ruptio ſit quedã mutatio. hic aũt nõ appa/
ret a quo fiat iſta coꝛruptio. Similis etiaʒ
difficultas eſt de coꝛruptione ſpecierũ ſen
ſibiliũ in medio vel oꝛgano. De hac au
tem difficultate pꝛobabiliter dici poteſt ꝙ
quantũcunq; aliqua entia pꝛeter deũ ſint
permanentis nature.⁊ naturaliter diligãt
ſe permanere.tamẽ nõ poſſunt permanere
ſine conſeruante. Licetaũt deus ſeipᷣo ſo/
lo poſſet om̃ia conſeruare.tamen naturali
modo multa indigent alio conſernante.ꝗᷓ
remoto ipᷣa continne fluerent in nõ eſſe ſi/
ne alio coꝛrũpẽte.⁊ aliqua citius ⁊ alia tar
dius ex ſue natureoditione.Sicut lumen
conſeruatur a lumioſo.quo remoto lumẽ
coꝛrũpit᷑vel ſcᷣm aliquos ſubito.vłſcoðᷣm
alios ſucceſſine licet ſine notabili duratiõe

⁊ ſic eſt mutatio ſeu coꝛruptio.⁊ nõ eſt mu
tans aut coꝛrũpens.niſi ſoluʒ per accidẽs
ſcʒ remouens conſeruans.ſicut dicit Ari/
ſtotiles in quarto phiſicoꝝ.qꝙ in motu gra
uis deoꝛſum pꝛius detenti ſurſuʒ eſt aliqd
mouens per accidens ſcʒ remouens pꝛohi
bens. Sic igitur in poſito quia habit ge/
nerantur exactibꝛ ⁊ exeis intendunt᷑ ⁊ con
ſeruãtur.ideo remotis ⁊ ceſſantibo illis cõ
tinue coꝛrũpunt᷑ aliqͥ citius ⁊ aliqͥ tardius
ſcõm ꝙ nature ꝑmanẽtioꝛes.ſiẽ dicit Ari/
ſtotiles ſcdᷣo ethicoꝝ.ꝙ babitmoꝛales ſũt
ꝑmanẽtioꝛes diſciplinis.
Tertia pars de habituũ inclinate.
De inclinatione vero habituum ſcien⸗
dum q ideo ponuntur habitus eſſe in po/
tentia actiua.quia experimur ꝙ ceſſantib
actibo ipᷣ̃a potentia eſt ad actus conſimiles
pꝛonioꝛ ⁊ magis inclinata.ꝙ nõ eſſz niſi ex
boꝛibo actibo aliquid reliqueret᷑ in ea ineli⸗/
nans ad ſequẽtes actꝰ.G̊ aũt vocatur habi
tus Ideo patet ꝙ habit' inclinat potentiaz
ad actũ.⁊ cũ ipᷣa ↄcurrit ad pducendũ ipᷣm
ↄſilem ⁊ eiuſdẽ ſpeciei ĩ genere nature cuz
actu poꝛi habitü generãte. Sʒ circa h ẽ
mag difficłtas cũ talis habit? q; diu manet
ſꝑ ſit pñs potẽtie.iĩmo ſubiectiue in ea.qᷓre
mag vna vice ĩclinat ⁊ ꝓducit actũ qᷓ; alia
qꝛ cum appꝛoximatio nec alia circũſtantia

Tractatus

deliciat que videat᷑ ad actũ requiri aparet
, ſtante habitu vtinue deberetaci/ pꝛodu
ci. cuioppoſitũ expimur. Colimilis quocq;
difficultas eſſe videt᷑ de ſpecie intelligibili
ſi ipa in intellectu ponat. Ad qð reſpõ
deri poteſt ꝙ talis pnñtia ſen appꝛoximatio

babitus ad potentiã nõ ſufficit ad he ꝙ ipſa
hmõi babitũ ↄtinue ꝓducat actũ. NHam
licet talis habitus ſit agens naturale ⁊ na/

turaliter moueat.tamẽ in poteſtate ipᷣ po/

tetie eſt vt ꝑ hmõi babitũ agat pter quod
ſecũdo ⁊ tertio de anĩa frequẽter dicit phi

loſophus. qꝙ; habitibo vtimur cũ volumꝰ. et
per ↄſequẽs in poteſtate noſtra eſt talibañ
ſemꝑ vti. ſed nũc vti iſto ⁊ nõ alio ſicut pla

ctus in intelligẽdo ⁊ habitus itellectualis

cicõpꝛoducendo ſit agens naturale. tamæ . üt hal B
cogitans actualiter de vſu illius vel obie⸗

vtrũq; dependeta voluntate quo ad ꝓdu/

ctionẽ actus ⁊ ↄtinuationẽ. vel ſalteʒ q ad

ↄtinuationẽ. qð dico ꝓpter repentinas vel
bPmas intellectões que nõ ſunt ĩ noſtra po
teſtate quo ad pmã earũ ꝓductionẽ.ſed bñ

quo ad ↄtinuatõʒ. q: libere poſſumab il/
lis deſiſtere. licet aliquãdo cũ difficultate.

Exrxgquo vlterius patet ꝙ licet noſtram

cognitionẽ ſepe pᷣcedat volitio libera taq;

pꝑcialis cauſa nõ tamẽ ſemper. quia aliqua

elt repente vel violẽter cauſata. Aliqua eſt
etiã livere habita.qua nõ pᷣcedit volitio eli deh⸗ ne
xH Huarta pars de habitibus potentieſen

aliqua noticia libere habita que nõ eſt co/
gnita.⁊? ꝑ ↄſequẽs nõ pᷣus volita.ſicut etiãũ D b⸗
dicẽda ſunt. Un qꝛ exactibo cogᷣſcit᷑ habit.

aliqua eſt volitio libera ꝗᷓ nõ eſt volita.ali/
ter nõ poſſet haberi aliqua volitio noua et

ſic eſt libere habita. ⁊ tamẽ reſpectu einon
pcedit volitio elicita.quare ⁊ c. Vñ di
cunt iſti ꝙ ſicut volũtas ceteris potẽtijs et
habitibo vtik. ſic ⁊ poſſibile eſt vt ip̃a quod

bus nõ eſt aliud q; facere illa oꝑari ſeu illa
“ applicare ad pꝛios actꝰ.tũc ei volũtas vti
intellectu vel habitu quãdo ſponte ⁊ volũ

tarie intelligit ſcdᷣm babitũ .cũc aũt vtit ſe ·

ißpᷣa cũ ſe elicitꝓpꝛiũ actũ.Et iſti vſus poſ/
ſunt ſic ſeꝑari ſcdᷣʒ iſtos quia homo pot

aliquãdo libere vti ĩtellectu vł habitu ant
etiaã actu.eſto ꝙ nõ tunc vtat᷑ volſtate pꝛo
ꝛio vſu ſcʒ eliciendo volitionẽ ⁊ ꝑↄſeqns
abere aliquã intellectioneʒ libere.eſto

reſpectu illius nõ habeat volitionẽ elicits

Hoc tamẽ poſſet faciliter calũpniari.

ammodo ſeipᷣa vtat᷑. qꝛ potetijs vel habiti

eſt igit᷑ ꝙ in potẽtia

aliã oꝑationẽ lidere.nipil aliud eſt ; habe
re oꝑationẽ intrinſece liberã qualis eſt vo

„

litio vel habere oꝑationẽ a taltlibera voli

„

tione elicitã qualiter nõ eſt in caſu illo.q̃re

zc. Sʒ quicqͥd ſit de hoc expᷣdictis pa

tet illud qðᷣ ad ꝓpoſitũ ſufficit. ſcʒ ꝙ licet in
potentia ſint plures habit eque pᷣſentes et
potentes ↄcauſareactũ ſuum. tamẽ volun
tas poteſt libere nõ vti iſto. pꝛeciſe nõ voiẽ
do vti eo.⁊ nihilominꝰvti alio.Etiam ſcðʒ
aliquos abſq; hoc ꝙ pus velit determina⸗/

te vti illo. de ſpecieb etiam intellectualib⸗
ↄſimiliter eſt omino dicendũñũñ Licet au

tem vt dictum eſt habitibo vtamur cuʒ vo

cet voluntati. Unñ patet ꝙ licet intelle lumus.tamẽ eis vti nõ volumꝰ.niſi cuʒ de

eoꝛum vſu vel obiecto aliquo modoactu⸗
aliter cogitamus. Habẽs aut habitũ ⁊ nõ

cto poteſt moueri ad cogitandũ de illo nõ
ſolum a voluntate ſeda liunde multiplicit᷑
ſcʒ vel a motoꝛe extriſeco vt ab inſluetia ce
li. vel a motoꝛe intrinſeco vt a diſpoſitione
coꝛpoꝛali.vel alia cauſa latente.ſepe tamen
fita voluntate intellectui retrahente ab ali
is. vel trabente ad illud nõ tamen ſemper.

¶Vnde fit vt frequenter habituatus incipi

at cogitare de aliquo.? neſciat vnde mouæ
tur ad cogitandũ illud magis q; vnũ aliud
Et hec de habitibus generaliter dicta ſint
BSʒ de bmoi habitib aliqua ſpecialit

iõ ex diuerſitate actuuʒ ↄcludit᷑ diuerſitas

habituũ Eũ igit᷑ ſup dictũ ſit ſdam actuſ
ſentiedi alios actus iĩtelligedi. ꝛ alios acc⸗
volẽdi eẽ in aĩa.dicẽduʒ Ede habitibqᷣ ſũt

ꝓpoꝛtionaliter ponẽdi inea.- ⁊ pus de habi
tibus qͥ ſunt in potẽtia ſi enſitiua. ſecũdo de

habitibo intellectibilibo qui ſunt in potẽtia
intellectiua. poſtea de habitibo moꝛalibʒqᷣ

„

maxie ſunt in potẽtia volitiu. Sciẽdũ

eſt igit in ſenſitiua tã cogᷣſcitiua
q; appetitiua ponẽdi ſunt habitꝰ.iĩmo etiaʒ

eſt ſcoʒ aliqjs in potetia exterius motiua p s
ipa mẽbꝛa ad ſuas opatões reddant᷑agibi/

lia. ſicut ex frequẽter currere pedes abilitã
cur ad currẽdũ. ⁊ ex freq̃nt᷑ loqͥ lingua ad
loquendũ.⁊ ex frequent cantare gutturad
cantãdũ Nec ẽ vt dicũt mirandũ ſi potẽtie

motiĩe mebꝛoꝝ ꝑ aſſuefactõʒ acqrat ſibi be

dicendo ꝙ habere aliquã intellectionẽ ſeu

ſfierie

bimn
ſan.
nna
nige
quid
nöeſt
tis me
Uotat
bitus
wüp
mont
feop
nlos⸗
höͤin
Ou
Mes
chpel
dm
clie
601
blit
binn
llee
ſfeni
mpl
nio⸗
ſighe
polun
Aleine
gudee
ſiuc
Der

tioye
volät
mntpe
doag
volun
coꝛpo
bmöl
n
anenn
werio⸗
Uibng
ſetbo
lebe
nu vol
terio
Mongti
mbͤſin

eſa
habe
ſtyo
wli
dir
mun
lonis
mog
ln
Pwi
nc;
nin⸗
naly
D
Bo
nde
c
inn
chie
lon
tlict
auc
ſiione
unen
rbb
r.
chi
ohe
lu
ſins
la

cali
cus
nacn
al
paſit
ehabi
code
in
A
i
tint
an
ged
,
bllic
ud
turag

tin⸗
ſͤte

de

nu erat eis cibꝰ ⁊ nutrimẽtũ. Sed quic

quid ſit de h̊quia foꝛte ad ſaluandũ pᷣdicta

nõ eſt nece eponere aliquẽ habitũ in potẽ

tia motiuna mẽbꝛoꝝ vel in potẽtia vegetati
ua.tamẽ ſatis videt claꝝ ꝙ ponẽdi ſunt ha

bitus in potẽtia ſenſitiua.q;uis ſit dubiuz.

vtrũ ponẽdi ſint in ea habitus ſeu virtutes

moꝛales.De h̊ em̃ ſunt inter doctos ↄtra⸗
rie opiniones.qͥbuſdã dicẽtib⸗ vᷣtutes mo/
rales eſſe in appetitu ſenſitiuo ſubiectiue et
noin volũtate aljs oppoſitũ aſſerentibus.
uper q̃ difficultatepbabilitdici põt vir
tutes moꝛales eſſe in vtroq;. licet ma gGgon
cipales ſint in volũtate.Oð ſic patet. quia

tam appetit?ſenſitiuus q; volũtas qñq; in/

clinat᷑ contra iudiciũ rõnis. ⁊ ideo vt vter/
q; ↄtra talem inclinatõʒ pꝛompte delecta/
biliter obediat rõni.in vtroq; requirit ha/
bitus. talis aũt eẽ videt᷑ moꝛal virtꝰ. qᷓ;uis
ille qui eſt in volũtate tanq; in potentia /
fectioꝛi ſit perfectioꝛ virtus.
amplioꝛẽ declarationẽ ſciendũ eſt ꝙ ope/
rationes virtutũ moꝛaliũ poſſunt aſſigna

9

ri quadruplices. Pꝛime quedã imanẽtes

voluntati.alie ĩmanẽtes ſenſitiuo appetitui

alie inexiſtẽtes mẽbꝛis noſtris coꝛpalibus
quibus oꝛganice vtimur ad exercẽdas exte

rus opationes.⁊ alie exterius tranſeũtes.

UVerbigr̃a. In oꝑe liberalitatis poſtq; ra/
tio vel pꝛudẽtia iudicauit h̊ eſſe iſti dandũ
volũtas pmo eligit hoc facere.ideo impe/
rat potentijs inferioꝛibus hoc facere.ſecũ/
do apeetitus ſenſitiuꝰconſentiens imperio
voluntatis appetit illud idẽ facereꝛ mouet
coꝛpoꝛalia mẽbꝛa ad hoc faciendũ. tertio
hmõi mẽbꝛa motũ illũ ab appetitu recipi/
unt.quarto vero quandoq; in tali execnti/
onea mẽbꝛis motis oꝑatões noſtre in res
exterioꝛes tranſeunt. Expmis oꝑati

onibus in volũtate generathabitꝰ vᷣtuoſuf

qꝛ ex bonitate taliũ oꝑationũ hõ dicit᷑mo/

ralit bonꝰ. Et qꝛ a bonitate hmõi electio/
nũ volũtatis alie oꝑatões tã interioꝛes q̃;

exterioꝛes extrinſece recipiũt denoĩationẽ⸗

moꝛalis bonitatis.iõ habit? ex talibo gene/
ratꝰſimplicit loqndo eſt moꝛalis virt? Sʒ
tñ ex ſecũdis oꝑatõibo in appetitu ſenſitino
etiã generat᷑ habitꝰqui aliqͥ mõ ⁊ extrinſece

põt dici virt?moꝛalis p quanto eſt pmo ba

d cuius

bitum. cũ ita fiat in potentia vegetatina . qꝛ
ſcoᷣm ↄmentatoꝛẽ in pncipio tertij phiſ ico
rum quidã ita aſſueti ſunt ↄmedere vene/

bitui oſoꝛmia. ? generatexopatiõibo recte
rõni: pſonis. ĩmo etiã ſcoᷣm aliquos vt ſuß
tactũ eſt exalijs operationibus generatur

virtus ĩ potẽtia vegetatiua vel motiua mẽ

bꝛoꝛũ.ſed hoc ponere nõ eſt neceſſarin.
Quinta pars de habitibus potentie ĩ
tellectiniune.
De habitibus aſt potentie intellectiue
ſciendũ eſt ꝙ ſcᷣm Ariſtotilẽ ſexto ethicoꝝ

virtutes. ſcʒ ars. pꝛudentia. ſcientia. intel/

lectus.⁊ ſapientia. Licet autem alij ſint bha
bitus intellectuales vt opinio vel ſuſpicio
nõ tamen vocantur virtutes.quia ſcdᷣm il
los contingit falſum dicere vel falſo aſſen⸗

tire. Pꝛedictarum vero virtutum intelle/

ctualium ſic poteſt ſufficientia aſſignari.
Quia omnis virtus intellectualis ant eſt
circa contingens. aut circa neceſſarium.
Sipꝛimũ.vel eſt circa ↄtingens factibile
⁊ ſic eſt ars.aut circa contingens agibile. ⁊
ſiceſt pꝛudentia. Eſt eniʒ differentia inter
agibile ⁊ factibile. vt patet nono methaphi
ſice.quia actio eſt operatio manens in ope
rante.factio aũt eſt operatio tranſies extra
operans ⁊? ppoꝛtionaliter diſtinguunt᷑ agi/
bile ⁊ factibile Si ſcoõᷣm. vel eſt circa neceſ
ſariũ in eſſendo ſicut deus ⁊ intelligentie.
⁊ ſic eſt ſapientia.aut circa neceſſariũ in ſi⸗
gnificando.⁊ hoc duplicit. quia vel circa
neceſſarium qð eſt concluſio demonſtra/
tionis a ſic eſt ſcientia. vel circa neceſſariũ.
að eſt pncipiũ demonſtratõis.⁊ ſic eſt itel
lectus. Unde hic non ſumitur intellectus
pꝛo ipᷣa potentia intellectiua. ſed pꝛo habi
tu talis potẽtie circa pꝛima pꝛincipia inde
monſtrabilia. Nam licet nõ ſit neceſſarius
habitus ad aſſentiendũ eis ſeu ad dicendũ
verum circa ea.co ꝙ intellectus naturatit
eis aſſentit.nec poteſt circa ea mentiri vłcx-
rare.ſicut dicit ariſtotiles ſecundo ⁊ quar/
to methaphiſice.tamẽ aliquando pꝛopter
ſophiſticationes in opoſitũ occurrentes
poſſibileẽ adheſionẽ debilitari ⁊ circa ali
qua que nõ ſunt ſumme euidentia quandã
foꝛmidinẽ generare. ex freq uẽti aũt ↄſide/
ratõe ⁊ adheſiõe circa ea firmat᷑ aſſenſus ⁊

oadheſiovt nõ interueniat foꝛmido.⁊ ̊ fit ꝑ

habitũ extali freqᷓnti adheſiõe.⁊actuali pᷣn
cipioꝝ noticia derelictũ inclinãtẽ ⁊ firmaâ
rẽ potẽtiã ĩtellectiuã ad ↄſiłeʒ actualẽ noti
ciã.⁊ ad aſiẽtiẽdũ pᷣmis pncipijſt ſiñ ſipli/

Tractatus
citer tamẽ ad magis firmiter adherendus ethicoꝝ habitus humani ſen virtutes di / ceinc⸗
2 nõ foꝛmidandũ.· ⁊ talẽ habitũ vocamus nigduntur in virtutes intellectuales ⁊ mo / bon⸗
hic intellectũ. Hõ eſt aũt hic pᷣtermittẽduzʒ rales.quaru differentia hec eſt. quia virtu ole
qꝙpᷣdictoꝝ habituũ intellectualiũ quida⸗ʒ tes intellectuales ſunt in intellectu. moꝛa/ ſeinſe
ſunt pꝛactici.ſcʒ ars pꝛudentia. ⁊ quidã ſpe les vero in appetitu ſeu affectu. pᷣcipue in upote
culatiui ſcʒ ſciẽtia intellect?⁊ ſapiẽtia.gra/ voluntate vt dictũ eſt. ideo poſſunt vocari houng
tia cu videndũ eſt in quo differaãt pꝛacti/ affectionales.vocant᷑ iamẽ moꝛales a mo⸗- blltſeh
ca? ſpeculatiua noticia. Et licet de hů ſint re. quia ex moꝛeid eſt ex aſſuefactionevł cõ pbline
varij modi dicẽdi. tamẽ bꝛeuiter poteſt di ſuetudine generant᷑.ſicut. ij. ethicoꝛꝝ dicit. cterch
. ciꝙ a pꝛaxi dicitaliqua noticia pꝛactico. Licet aũt potẽtia cognitiua ſeu intelle theefin
Pꝛaxis eĩ grece idẽ eſt qð actꝰ vł opatio ſa ctiua aliquo modo poſi it aſſuefieri ⁊ imn a vnmtſt
tine. nõ tamẽ a qualibet oꝑatione denoĩat᷑ poſſit per ↄſuetudinẽ habitꝰ acquiri. ſicut llapn
noticia practica.ſed ab illa que eſt in homi velle videtur Ariſtotiles.ij. methaphiſice nerſog
nis ſeu operãtis poteſtate Utſt ic deſcribat᷑ ⁊2mentatoꝛ. lij.phiſt icoꝝ.tamẽ vt plurimũ iß0icn
pꝛaxis ꝙ eſt operatio in homis ſeu in ope / habitus intellectuales nõ generant᷑ ꝑ hũc uuspn
rantis poteſtate ↄſiſtens. extendendo ope/ modũ.ſed per naturalẽ inclinationẽ intel/ . ſcutoſr
rationis nomẽ tam adactionẽ q; ad factio lectus ad verũ. vel per experientiã aut do/ ſchunm
nem. Noticia ergo dicit᷑ pꝛactiea ſeu opera ctrinam. otentia vero appetitiua ad acq dusbin
tiua vel actiua vel factiua.nõ quia aliqui rendum virtutẽ ſemper indiget magnã ha Ayin
imediate agat vel faciat.ſʒ quia eſt ad ope/ bere ↄſuetudinẽ ſeu aſſuefactionẽ. ideo vir in
1. randũ directiua. ſicut medicinalis ſciétia tus eius ⁊ nõ virtus intellectus vocat᷑ mo ſicina
. ſanitatem no agit ſed ad eam agendũ diri ra lis.quia ex moꝛe generabilis. Ipaꝝ ve/ lerrbi
1. 4 it. Ut ſic deſcribat noticia pꝛie pꝛactica. ro virtuti moꝛaliũ diſtinctio ⁊ ſufficiẽtia ſine
weſt noticia pplexa ſcdᷣm ſe pꝛaxis.id ẽ ope earũ poteſta ſſignari hoc modo.qꝛ omnis inwli
rationis in noſtra poteſta te exiſtentis foꝛ/ virtus moꝛalis reſpicit aliquod bonũ tãcq; cupilã
:· maliter directiua.? om̃is alia noticia dica obiectũ ꝓſequen ü. vl eius oppoſitũ tanc; ſchot
tur ſpeculatiua. Dico aũt foꝛmaliter quia ſug iendu. Omne aũt bonũ circa quod ver ſpude
gliqua eſt noticia nõ ꝓpꝛie pꝛactica que ẽ ta ſantur moꝛes hominũ aut eſt vtile. autho leana
lis operationis directiua virtualiter. quia noꝛabile. aut delectabile. Di ergo hõ vir/ “
noticiã ſic directiuã ↄtinet aliquo mõ cau tnoſe ſe abet circa vtile vel circa vtilia cõ wonny
ſaliter. ſicut noticia medicinalis de pplexi munia. ſic eſt iuſticia ⁊1 maxime ↄmutati/ biüäͤe
. onib humon ⁊ de gradibo ⁊ virtutibo me. ua. qꝛ capiendo large iuſticiã vt ſe extendit Cönen
dicinarũ nõ eſt pꝛie pꝛactica. quia talis ñ adiuſticia ↄmutatiuã diſtributiuã ⁊ puni möe
.: enũciat qualit᷑ aliquid eſt agendũ.ideo nõ tiuam. ſic nõ ſe olũ reſpicit vtilia ſiue diuici moune
elſt foꝛmaliter operatõis directiua.licet vir as ſed etiã honoꝛes 7 delcctatões ? multas mnere
1 maliter ptineat noticiã pꝛactica dirigentẽ res alias. Uel circa vtilia ꝓpꝛia vel diuici / entui⸗
ag ſic vel ſic coꝛpus medicandũ.Ex quibꝰ as ꝓpꝛias.⁊ hoc ↄtingit duplicit vel ſů impli rikeſt
patet qpom̃is habitus eſtpꝛacticus. cu ius citer abſolute. ? ſic eſtliberalitas. vel ſcöm cqrif
ꝓpꝛius actus elicitus eſt foꝛmaliter pꝛaxis quid ⁊ cũ quadã excellentia yel arduitate. busr
lius eſt ſpeculatiuus. ſʒ circa magnos ſumptus. ? ſic eſt magnikfi ͤdergr.

quia ex actibo pꝛacticis nõ generar᷑ imedia centia. Si vero hõ habet ſe virtuoſe circa *
te habitus ꝓpꝛie ſi peculatii. nec econtra.ſ i. honoꝛabile vel circa honoꝛes medideres. deygfn
pꝛacticoꝝ ĩmediate elicitiuus.nec.econtra vocatur philotomia. vel circa honoꝛes aar 4
hoc apparet pꝛopoſitum de pꝛedictis duos ⁊ dignitates magnas.⁊ ſicẽ magna/ Er

„ —

pabitibus. de quibo ad methaphiſicã ?⁊ mo nimitas. Siaut circa delectabile hᷣ cotin/ .n

ralem philoſ. ophiam pertinet conſiderare git dupliciter. vel puatiue ſcz oppoſita dele munde
ſpeciaühlls. o ctabiliũ id eſt triſiabilia ⁊ terribilia aggre e
.„ Sexta dars de habitibus potentie vo⸗/ diendo. ? ſic eſt foꝛtitudo.vel poſitiue ſczʒ ð
litiuss.— „ „, lectabilia plequendo. 1 hoc eit duplicit vt
De habitib vero potentie volitine ſci circa delectabilia ad vi a. aut ſimplicit᷑ aut
endũ eſt ſcᷣm Ariſtotilẽ ſecũdo et ſexto ſcom qͥd neceſſaria. ſic eſt tpantia. vel cir

De aouentu vomini ſermo. j.

ca delectabilia adonerſationẽ humanã de

Incipit ſermo de aduẽtu dñia pꝛeſcri

bdy center ꝑtinẽtia.⁊ H̊ triplicit᷑.qꝛ vł ſcðʒ actũ pto domio Petro epiſcopo ⁊ cardinali cõ
Nan botetie deunſeiblier i giamicicia ga poſitus. 6
io noie dicit᷑ ſodalitas.vel ſcðᷣʒ actũ potẽ/ ſ. I1 A&E&αHε ⅓ eee
nn tie iraſcibib ꝛ ſic eſt mãſuetudo vel ſcoma/ Xce ſalugtoꝛ tu
n ctũ potẽtie rinał.⁊ h̊ eſt iteꝝ triplicit᷑.qꝛ vł e nus venit. Scribit᷑ Iſaie.xliiij.
Men H ↄtingit ĩ ̊ ꝙ; vtuoſus rõnabilit᷑ ⁊ delecta capło. Sicut ſacrarũ ſerieʒ
blo⸗ bilit ſe hʒ cũ alijs hoĩbo ĩ colloqͥo.⁊ ſicẽ a, litteraꝝ intuẽtibo luculent᷑ ap/
nels fabilitas.vel in h̊ ꝙ ſe alijs nõ echibet falla paret in exoꝛdio mũdane creatõis fecit deꝰ
nal citer. ſʒ quał eſt talẽ ſe oñdit in ſactꝭ ⁊ dictꝭ hoĩem ad imaginẽꝛ ſimilitudinẽ ſuã.pᷣſidẽ
nlt ⁊ hec virtus vocat᷑ veritas.vł in ̊ ꝙ ↄpla/ tem piſciba maris. volatiliba celi.⁊ beſtijs
lrüa center ſe hʒ in ludis ⁊ iocis.⁊ dicit᷑ euutrape terre.vniuerſeq; creature.⁊ om̃i reptili qð
iſar lia.ab eu qð eſt bonũ ⁊ tropos quodeſt cõ/ mouet in terra.ſibiq; multa ↄtulit mune/
phiſe uerſio.quaſi oĩa ↄuertẽs in bonũ.Oẽs au ra gratiaꝝ. Hõ vero ingratꝰ bñficioꝝ dei.
unni tẽ pᷣdictas vᷣtutes quidã ad qᷓ̃tuoꝛ reducũt ſuũ nõ recognouit creatoꝛẽ.ſʒ a diuini pᷣce
nbie quas pᷣncipales vocant ſiue cardinales.qꝛ pti iuſſibo in obediẽdo receſſit. Hic noſtre
nch ſicut oſtiũ in ſuis motibo in cardine volui᷑ miſerie pᷣncipiũ.hinc nr̃e calamitatis inici
rdo ſic humana vita in ſuis actõibo ⁊ paſſioni/ um.hinc eſt illud apoſtolicũ vᷣbuz. Per in
Gaci⸗ bus hijs virtutibo regit. Sũt aũt hec q̃tu/ obedientiã vniꝰhoĩs cõfuſi ſunt multi.Et
nibr oꝛ virtutes pꝛudęætia.iuſticia.foꝛtitudo.et rurſus. Per vnũ hominẽ ĩ hũc mũdũ pec·
ri tꝑantia. Oꝛudentia eſt circa ↄſiliabilia. iu catũ intrauit ⁊ ꝑ peccatuʒ moꝛs. Ad ro. v.
ind ſticia circa cõmunicabilia. foꝛtitudo cira Hinc factũ eſt vt hõ tanq; exula patria ei/
r terribilia. tꝑantia vero circa delectabilia. ceret᷑ a paradiſo voluptatis Geñ.iij. Hinc
ſcin Pꝛima aũt eſt in potẽtia ĩtellectiua.ſecũda dictũ eſt ad muliereʒ. Multiplicabo erũ/
anns in volitiua. tertia in iraſcibili. quarta in cõ pnas tuas ⁊ ↄceptus tuos.in doloꝛe pari/
DMZ cupiſcibili.⁊ ſic tã ex ea ꝝobiectoqᷓ; eaꝝ ſub es filios.⁊ ſub poteſtate viri eris.⁊ ipᷣe do/
iun lecto. ptʒ qlliter ꝑ eas regit᷑ tot hõ. Qicʒ au minabit᷑ tui. Hinc illa ꝓceſſit maledictio.
DMũü te pꝛudẽtia qᷓntũ ad ei ſubiectũ ſit virꝰ in / Maledicta in oꝑe tuo. Geñ.ij Hinc illa
to tellectualis.tñ qᷓntũ ad erꝰ obiectũ aliq̊ mõ hoꝛribił exoꝛe dei ſentetia. qᷓ ſequit. In ſu⸗/
⸗W ↄnenit cũ virtutibo moꝛalibo ⁊ ſcᷣm 65 põt doꝛe vultus tui veſcer pane tuo donec re
lic vocari virt?moꝛalis.nã ipᷣa eſt recta rõ agi uertaris ĩ terrã de qᷓ aſſumptꝰes.qꝛ puluis
tn biliũ q ſunt ꝓpꝛia materia vᷣtutũ moꝛaliuʒ. es ⁊ in puluerẽ reuerteris Hinc factũ ẽ᷑. vt
n Coõnenit etiã cũ vtriſq; quãtũ ad ſue gene cũ audiuiſſemꝰvocẽ illã.ego dixi din eſtis
ncha ratõis modũ.nã ſcðᷣʒ qð generat᷑ ex doctri filij excelſi om̃es.illud ↄtinuo triſtiꝰ audi/
egnn na ↄuenit cũ ĩtellectualibi.ſʒ ſcðõm ꝙ gene remus.vos aũt ſicut hoĩes moꝛiemini Et
din rat ex exꝑientiaↄuenit cũ moꝛalibi.qꝛ expi neqͥͥ de pncipatu vel potẽtia ↄfideret.ad/
zmnins entia in quãtũ ad eã pluralitas actuũ reͥ/ ditũ eſt.⁊ ſicut vnꝰde pncipibo cadetis.ſu/⸗
diuc, nriit᷑ eſt aſſuefactõi ſiłis ꝑ quã ſicut dictũ eſt per qͥ ſic lamẽtatur deuotꝰ ille doctoꝛ ⁊ ſu/
Aſnhl acqrit᷑ virt/ moꝛalis. De pᷣdictis vᷣo habiti auis eloqntie Bernardciſterciẽſis ſuꝑ cã
lſan brvus ⁊ vᷣtutibo moꝛalibo ad ethicã ꝑtinet cõ tica ſᷣmone triceſimoſexto. Heu inqͥt heu
cin. ſiderare ſpecialiꝰ*. Hecg̊ deaĩa ⁊ accidẽ triſtis ⁊ lachꝛymoſa mutatio vt hõ paradi —;—
ndn tiby eiꝰdicta ſufficiãt. De qb ſiq̃ bona ſint ſi incola.terre dñs.celi ciuis. domeſticꝰdo⸗
SS deo gras referri poſtulo.mihiq; dare veni mini ſabbaoth.ſuꝑnoꝛũ ſpirituũ.⁊ celeſtiũ
octs. am de erratis. coheres vᷣtutũ repẽtina ↄuerſiõe ſe inuene
ioeſds rit ⁊ pter infirmitatẽ iacentẽ ĩ ſtabulo.⁊ pt
neeo Erplicit bꝛeuis tractatus deanima et pecoꝛinã ſimilitudinẽ indigentẽ feno.? pr
ng accidentibo eius Per reuerendũ dũm Pe ihumanã feritatẽ alligatũ pᷣſepio.ſicut ſcri
Bcg trum de aillyaco ↄpilatus. ptum eſt. In chamo⁊ freno maxillas coꝛ B
iudcle ðð Oſtringe.in ps. Agnoſcetamẽ o bos poſ
ſnagget ſeſſoꝛẽ tuũ.⁊ tu o aſine pᷣſepe domini tui.A
iueſhi . ð gnoſce pecus qð tu nõ cognouiſti hõ.⁊ ho.
iun l nnno: in p̃ᷣſepio quẽ tu in paradiſo rembpſt
nei

ſti Hec ille. Qü igit ad pᷣmoꝝ parentũ
culpã tributũ dampnatõis perpetue anti/
quo tyranno ſine miſcdis ſoluerem ſum/
mus par ex alto pſ piciens populũ quẽ ipe
creauerat pthoplaſti delicto ſic dampna/
tionis ſentetiã meruiſſe.regẽ pacificũ vni/
genitũ filiũ ſuũ miꝝ imodũ ꝓ ipᷣius redem
ptione ⁊ ſaluatiõe populi in hũc mundum
mittere ppoſuit. qͥ carnẽ noſtre moꝛtalitatꝭ
indutꝰ. populũ eundeʒz ab eterne cruciatn
moꝛtis eriperet. Sic em̃ ipemet dei filius
ait. Exiui a patre ⁊ veni in mũdũ. Jo.xvj.
Sed ad qͥd venerit audiamꝰ. Ego veni in
qt vt vitã habeãt Jo.x. Et iteꝝ. Deſcẽdiin
qt de celo.nõ vt faciã volũtatè mea, ſed vo
luntatẽ eiꝰqui miſit me. Hec eſt aũt volun
tas patris mei qͥ miſit me. vt omis qͥ videt
filiũ ⁊ credit in eũ habeat vitã eternaʒ Jo.
vjl. Per inuidiã eĩ diaboli moꝛs introiuiti
oꝛbẽ terraꝝ Sap̃. ij. Sz vt dei fil vitam
daret deſcẽdit de celo. ⁊ venit in mundũ ſi
cut ſcriptũ eſt. In h awaruit fili dei. vt diſ
ſoluat opera diaboli. ]. Jo. ii,j. Hunc
igit dei filij ſalutarẽ aduentũ antiqͥ patres
ob pmoꝝ parentũ lapſum in lacu miſerie?
laqueo pᷣncipis neqcie a claritate diuinevi
ſionis puati magnis ſuſpirijs affectabant
MHinc eſt illa vox lamẽtatõis. Utinã diſrũ

peres celos ⁊ deſcenderes Iſa.lxiiij. Hinc

eſt ⁊ illa vox exhoꝛtatõis.Dũe ĩclina celos
Quãauis aũt po

tuos ⁊ deſcende.in ps. C autp
pulus gentiũ ambu labat i tenebꝛis hũc
aduentũ fidelit᷑ expectaret ipᷣius tñ primi/
tatẽ minime ↄgnoſcebat. vñ ſibi ↄgruebat
verbũ illlud. Intueboꝛ eũ.ſed nõꝓpe. Nu/
meri.xxiij. Sʒ pheta Iſaias cũ hijs qui
ſpiritũ habebãt ꝓphetie huſ aduent ꝓximi
tatẽ cognoui.quã ⁊ ipᷣe cecinit dicẽs. Ec/

ce ſaluatoꝛ tuꝰ venit Vnñ ĩ hułᷣſacri aduẽtꝰ
tꝑe cũ eodeʒz dicere ↄuenit. Ecce ſaluatoꝛ

tuꝰ venit.q̃ fuerũt vᷣba a pncipio veſtris re/
uerẽtijs ꝓpoſia. “
Miquib quidẽ verbis ſanct ꝓphe
i ta Iſaias latent tres innuit ↄclu
ſiones ad triplicẽveteꝝ patrũ que
ſtionẽ rñſiuas. Querebãt em̃ antiqͥ patres
noſtri circa xpᷣi aduentũ triplicẽ queſtionẽ
Pꝛima queſtio. Quis eſt iſte ventur?qᷣ
mundũ ſaluabit. Scõða queſtio. Quab
eſt iſte futurꝰ.qui moꝛbos curabit. Ter
tia queſtio.Quãdo ẽ iſte viſurꝰ.an multuʒ
tardabit. Erat igit᷑ pᷣma queſtio. Quis

De aduentu vomin·

eſt iſte ⁊c.Et hanc queſtionem faciebat rex

dauid eximipphetaꝝ dices. Quis dabit ex

ſyon ſalutare iſrł cũ auerterit dũs captiui/

tatẽ plebis ſue.exultauit iacob ⁊ letabit᷑ iſr ł

ps. xiij. Secũda queſtio. Qualis eſt ⁊c

Et hanc ãſtionẽ faciebat ſygagoga ecckie

xpᷣi ſponſe dicens.illud Canticoꝝ.v.Qua
lis eſt dilectus tuꝰo pulcherrima mulierũ
LCLertia queſtio erat. Quado eſt iſte ⁊c̃.

⁊ hanc queſtionẽ facit eccłia in ꝑſona ſyna

goge cantãs illud.Quãdo veniet quando

videbo Hurꝰem̃ aduent?⁊ hul viſionis di

em affectuoſe q̃rebat malachias.Quis po
terit inquit cogitare diẽ aduentꝰeius Zlut
qͥs ſtabit ad videndũ eũ. Scribit᷑ malach.
tertio capło. In v̈bis aũt noſtri thematis

tres ↄcluſiones innuunt᷑ pᷣdicte triplici q̃/

ſtioni reſpõſine. Pꝛima ↄcluſio eſt. De
us eſt vẽturꝰ A ſummo celo miſſurꝰ.ſalua

toꝛ tuus. Secũda ↄcluſio eſt. eſt futu-

rus. ? de terra naſciturꝰ ideo venit.

Tertia ocluſio eſt. Lito eſt viſumꝰ. nec

diu expectatnrus.qꝛ Ecce. Ad pmã igit
q̃ſtionẽ cũ querit᷑quis ẽ iſte ⁊c.rndet pᷣma
ↄcluſio ꝙ deꝰeſt ⁊c̃.qꝛ ſaluatoꝛ tuꝰ. Dic eĩ
pꝓmiſerat Iſaias. Mittet eis ꝓpugnatoꝛeʒ
⁊ ſaluatoꝛẽ qͥ liberet eos Iſa.xix. Deq̊ ſal/

natoꝛe dauid etiã ꝓphetauit. ꝙa ſummo ce

lo egreſſio e. in pᷣs. Quod etiã abacucnõ
ſiluit. Deꝰinquit ab auſtro veniet. abacuc.
iij. Ad ſecundã q̃ſtionẽ cũ querit᷑ qualiſ

eſt iſte ⁊c̃.rñdet ſcdᷣa ↄcluſio.q hõ eſt futu/

rus ⁊c̃.Ad quã venit.Filiꝰ em̃ hoĩs venit
querere ⁊ ſaluũ facere qð ꝑierat Quce.xix.

Uenit igi Sʒ q;uis de diuinitate ſcriptũ

ſit.qͥ de celo venit ſuꝑ om̃es eſt Jo.iij.tam

ad hũanitateʒ pꝑtinet ꝙ dicit᷑. aperiat᷑terra

⁊ germinet ſaluatoꝛẽ Iſa.xlv. Et illud Ue
ritas de terra oꝛta eſt. in pͤs. Agd tertiam
queſtionẽ cuʒ querit᷑. Quãdo ⁊c.rñdet ter/
