Sz illo mõ aliq̃s res qnq; ꝑ ſuas ſpe

„

cies cognoſcimꝰquidã ex eo ponũt qꝛ cum

cogitamꝰres abſentes q̃s alias per ſenſus

coꝛꝑis ꝑcepimꝰ talis cogitatio ſicut ptʒ ex
Dictis in alio capło.ĩmediate terminat᷑ ad

ſpecies illarum rerum.in quãtuʒ ſunt ſpe/

cies vel imagines eaꝝ. hq̊ aſt vocamꝰ cog/
ſciꝑ ſpem. Un memoꝛãs de re extra alias
viſa licet imediate recoꝛdetur tũ mediante
aliqᷓ qð ip̃e cognoſcit. ſcʒ mediãte ſpecie q̃
ſibi ĩmediate obicit᷑.⁊ ſic recoꝛdatio eſt no
ticia rei abſentis.⁊ illius eſt noticia abſtra/
ctina ⁊ recoꝛdatio.⁊ eſt noticia rei pñtis.⁊?
hureſt noticia intuitiua ⁊ clara viſi.

Licet aut ſpẽs cognoſca?᷑ intuitiue ꝑ co

ꝙ cã res extra aĩam nõ ſit obiectũ ĩmedia/ a gitationẽ illã.ꝑ ipᷣam m̃ nõ exꝑimur nece/

res in ania q̃ eſt ſimilitudo rei extra.ſcʒ ho

mis vel elephantꝭ. Eta philoſophis ⁊ ſan

tũ illiꝰcogitatõis interioꝛis. et obiectũ eſt uidenter cognoſcimꝰ vᷣtute il li cognitiõis
cilla ſit ſpẽs rei talis vel talis. Talẽ enim

reʒ qᷓ eſt ſpẽs bñ expimur nõ exꝑimur tam̃
gq z

lectu. erunt in eadẽ potẽtia due ſimilitudi ꝰ 9

ꝙilla ſit ſpẽs. cũ h̊ diſcurſiue⁊ ſolũ ꝓbabi
liter ↄcludat᷑. Clerbigratia. Imaginem in nes eiuſdẽ rei realiter differẽtes.ſʒ nõ eiuſ l
ſpeculo intuitiue videmꝰ. ⁊ eñ vᷣtute huius dem rõnis. nec vna ſcilicet ſpecies erit ꝑfe lloſt
viſiõis nõ exꝑimur. nec euident᷑ cogſcimꝰ ctioꝛ qᷓ; noticia vel cognitio actualis.licet (Pie
q res ſit aut vbi ſit. Coloꝛẽ etiã parietis in eã ↄtineat vᷣtualit᷑ tanq; e cauſa ꝑcialis. U
tuitiue videm.nec tam euident certi ſumꝰ Vñ vlterius ſequit᷑ ꝙ ad ̊ ꝙ aliqͥd exi/ dnn0
quid ſit ⁊ vtrũ ſit accidẽs ab eo diſtinctuʒ ſtens in intellectu ſit alicuꝰrei cognitio vł. leci
ſicergo ſpeciẽ intuitine videm?.⁊ vᷣtute tał ꝓpꝛie dicta repñtatio. nõ ſufficit ꝙ ſit illius orha
viſionis ſpeciẽ eſſe euident᷑ ſcimꝰ. licet non ſimilitudo velimago.ſiue ꝙ exhibeat illam ſante
ſic ſciamꝰcuſit.aut in quo ſit. ſicut etiã vi / tanq; pñtem in eſſe obiectiuo. — ume
dendo cogitationẽ? delectationẽ noſttam Quarta ꝑs de ſubiecto ſpẽꝝ intelligibi/ aag
virtute talis intuitiue viſionis. talis eẽ eui liun. ſbie
denter cognoſcim. licet nõ ſic euident co Eſt aũt nõ modica difficultas de hmõi ndbe
gnoſcamꝰ. vtrũ accidetia ſint vel in q ſint. ſpeciebs intelligibiliby in ſubiecto ſint. de nent
Expᷣdictis patet ꝙ cu illa ſpecies ſit alteri cuſpotentia educant᷑ ⁊ vtrũ in ipᷣo intelle/ lctie
us rõnis ab obiecto extra nihil ꝓphibet ean ctu ſubiectiue reſeruent᷑. Si em̃ ſintin aĩia man⸗
dẽ noticiã eẽ duoꝝ obiectoꝝ diuerſaꝝ rati intellectina ſi icut quidã credunt vt pᷣtactuʒ ſoti
onũ.quoꝝ vnũ mediãte alio coòſcat. Jöo eſtnõ awaret quomodo poſſit in ea rema/ ci
illud ↄmnne dictũ.act diſtinguunt᷑ꝑ ob/ nere ſpecies intelligibilis.qñ nõ eſt intelle lig
iecta. debet intelligi de obiectis ĩmediatis. ctio actualis. quia qñ ponunt᷑ cauſe ſuffici alt
quoꝝ ſcʒ nullũ mediãte alio cogſci¶ Ul entes alicubeffectus. eo modo quo ſũt ſuf ri
terius ptʒ ꝙ licet volitio vel dilectio rei ab ficientes ponit᷑ effectus.ſed ſpecies intelli/ VI
ſentis nõ ĩmediate terminet᷑ ad aliqð obie gibilis cũ intellectu ⁊ ideo ſufficit.vt ſit vł 15
ctum qð ſit in ipo amãte.tũ alit᷑ eſt de noti fiat. vel cauſet᷑ intellectio actualis Igitqñ ſub
cia vel cognitõe.difficiletñ videt᷑ dare cau cunq erit illa ſpecies in intellectu ipᷣe eritĩ bab
ſam cur ta varie. Iten ptʒ ꝙ ſi illa ſp?'s ↄtinuo intel ligendi ac. Uñ ꝓpter ↄſimilẽ ſen
ponat᷑ eẽ in aĩa intellectiua indiuiſibili.ipa rationẽ ſuperius poſitũ eſt ein ſenſu nõ ẽ ueu
etiã erit indiuiſibilis.ð ⁊ ſic aliqͥd extenſiue ĩ eadẽ potẽtia ſi pecieꝝreſeruatiua. ⁊ ſenſitiue ame
diuiſibile erit imago rei quãte⁊ extenſe.⁊ il cognoſcitiua.ſcʒ memoꝛia ⁊ fantaſia.qua // ni
li ſcõm apparẽtiã ſiłe.nec h̊ eſt incõueniẽs. revidet᷑ eſſe in intellectu cũ ſit potẽtia co itle
Teoeertia ps de diſtinctõe ſpeꝝ ⁊ noticiaꝝ gnoſcitiua nõ eſt potentia ſpecieꝝ reſerua/ 1K
WVaüt cũ res aliqᷓ ꝑ ſpecieʒ cognoſcit᷑ tiua. Igdeo dicũt quidã ꝙ ſpecies intelli uun
ſpẽs hmõi ⁊ actualis acetiã habitualis no gibilis cũ nõ ſit habitus intellectualis.nec n
ticia eiuſdẽ rei realit᷑ diſtiguant᷑ ſic ꝑſuadet᷑ intellectio actualis vt dictũ eſt.nihil aliud n
Etpmo ð actuali noticia ſiue ſit abſtracti/ eſt q;ᷓ quedã diſpoſitio ꝓueniene a ſenſibi/ H
ua ſiue intuitiua.qꝛ exꝑimur ꝙ nõ ſꝑ dũ ha li mediãte ſenſu. requiſita ĩmediate ad foꝛ
bemꝰ hmõi ſpẽm ipᷣa res cu eſt actualiter mationẽ pᷣme intellectiõis quã quis poteſt 1
cognoſcit᷑ vel ↄſiderat᷑. Et ſic actualis no/ foꝛmare nõ pᷣueniente alia intellectõe. Et in
ticia qñq; incipit eſſe ⁊ qũq; deſinit eſſe ißa hec diſpoſitio ſcᷣm iſtos vel eſt act? cogno
ſpecie nõ incipiente vel deſinẽte. ꝙ nõ eſſet ſcendi per fantaſiã ſiue cogitatiuã q̃litercũ
ſt nõ eſſent res diſtincte. Nec valet dicere. q; vocet᷑quẽ actuʒ Ariſtotiles qñũq; vocat
ꝙlicet illa ſpecies nõ incipiat ecẽ.tñ incipit fantaſma. Ulel eſt intentio a tali actu cauſa ane
eẽ noticia. quia cũ illa ſpecies eodeʒ mõ ſe ta in intellectu. ⁊ deeius potentia educta. nbi
habeat penitꝰnunc ⁊ pus.⁊ in ſe ⁊ in oꝑati/ Hec diſiunctiua videt᷑ ↄcedenda cũ neceſ di
one ad intellectũ ⁊ eiꝰ obiectũ nõ põt dari ſe ſit qnẽlibet intelligentẽ fantaſma ſpecu/⸗ dir
rõ quare illa ſpẽs nũc eẽt actualis noticia lari. Vlidet᷑aũt iſtis q ad euitandũ plu wol
⁊ nõ pus. Oetiã hmõi ſpecies diſtin/ ralitatẽ ſine neceſſitate ſufficit illud fantaſ ſin
guit᷑ ab habituali noticia nec ſit eiuſdẽ ſpe ma.id eſt actũ fantaſiandi ponere.Et ꝙ il/ tion
ciei cũ ea.videt᷑ exh̊.qꝛ illa ſpecies eſt ipia/ ole ſicut ⁊ om̃is actualis ſenſatio eſt in ſub/ ti
ctuali intellectioni pᷣuia. ⁊ non ipᷣe habitus iecto extenſo.ſcʒ in cõpoſito exanĩa ſiue vir
cũ derelinquat᷑ex actuali noticia. Exqͥᷓ tnute cogitatiua.? coꝛpoꝛe ſiue coꝛpoꝛali o?ꝛ S
brvus patʒ ꝙ ſi ſpecies hmõi ponat᷑ in intel/ gano qpðᷣcunq; ſit illud. Per illã eim actus

lie

oe anima

lem appꝛebenſionẽ intellectus videt᷑ ſuffi/

cieter actuatus ad foꝛmandũ in ſe cũ actu
illo ſuam intellectionẽ que nõ erit in eodeʒ

ſubiecto cuʒ actu illo ſed in intellectu ſolo.

Vngde tale fantaſma ſiue fantaſtica repᷣſen

tatio videtpoꝛtionaliter ſe habere ad intel

lectionẽ.ſicut ſpecies cauſata ab obiecto ĩ

oꝛgano ſe habet ad ſenſationẽ.ideo illo ceſ/

ſante ceſſat om̃is actualis intellectio. Sʒ
tamẽ tali ſpecie intelligibili.id eſt fantaſti/
ca appꝛehenſione manẽte nõ videt᷑ iſtis poſ
ſibile omnẽ actualẽ iĩtellectionẽ ceſſare.qꝛ
vt pᷣus eſt argutũ illa manẽte om̃ia rema/

nent requiſita ad foꝛmationẽ pmarũ intel/
lectionũ.bene tamẽ ceſſante intellectione
manent in memoꝛia ſpecies ſenſatoꝝ ⁊ ſen
ſationũ. Licet aũt pᷣdicta opinio ſit fa/

ciliter ſuſtinibilis quantũ ad ſpecies intel
ligibiles rerũ ſenſibiliũ.videt᷑tamen ſpeci
aliter difficilis quantũ ad ſpecies rerũ me/

re intelligibiliũ de quiba ſupꝛa tactum eſt.

Videntur enim aliqua eſſe intelligibilia.

⁊ per ĩtellectũ memoꝛabilia que nõ cadnt

ſub ſenſu vel fantaſia. YFoꝛte tamẽ nõ ĩpꝛo

babiliter poſſet dici.ꝙ licʒ intelleciꝰ noſter
ſit virtus immaterialis.nihil tamen poteſt
naturaliter intelligere ſine virtute fantaſti

ca materiali.⁊ ſic ſenſus materialis interi/
dꝛ ſcʒ fantaſia materialis poteſt in noſtras
ĩtellectiones.⁊ ita memoꝛia materialis.po
teſt reſeruare omniũ noſtrarũ intellectio/

num ſpecies. Non eniʒ hic loquimur quo
modo poſt moꝛtem aut ſine coꝛpoꝛe ſentia⸗/

mus intelligimus aut memoꝛemur.
LCoaapitulum. .
Pꝛima pars de diſtinctionibus actuũ
anime. “

ctibo ſeq̃ntibo ex eis de qͥb aliq̃ diſ

tinctões pᷣmittent᷑q̃ ex dicẽdis magꝭ decla

rabunt᷑.Pꝛima diſtinctio ẽ ꝙ actuũ aĩe
qͥdã ſũt Gofeitin s vocamꝰ?cognitões. qͥ
dã vero appetitiui
volitöes. Scða ẽ ꝙ pᷣdictoꝝ actuũ cog/
ſcitiuoꝝ.qͥdã ſũt ſenſitiui.qs vocamꝰſenſa/
tiones.⁊ qͥdã ĩtellectiui.q̊s vocamꝰ intelle
ctiones.Et /poꝛtionalit᷑ pᷣt diſtingui dea/
ctibo appetitiuis ſenſitiuis ſcʒ ⁊ volitiuis.
Si aũt ponat᷑ ꝙ in hoie ſit eadẽ aĩa ſenſiti
na ⁊ intellectiua.cũ etiã ↄcedat᷑ ꝙ eadeʒ eſt
penitus potẽtia co&ſcitiua ⁊ appetitiua vtĩ

Oſtẽ; dictü eſt de ſpeciebe actib
p anie pᷣuijs.ↄſeqᷓnt᷑ dicendũ ẽ dea

s8 vocamꝰaffectões ſeu

tellectus ⁊ volũtas valde difficile eſt in ho
mine dictoꝝ actuũ foꝛmalẽ differentiã aſ/
ſignare. Teria diſtinctio eſt ꝙ pdicto
rum actuũ quidã ſunt incõplexi.⁊ quidam
ↄplexi.q ſunt affirmatões vł negatões.Et
dicũt aliqͥ ꝙ nulla noticia eſt ↄplexa. ſic ꝙ
ſit expluribs noticijs vel ↄceptibↄpoſita.
quarũ vna ſit ſubiectũ alia pᷣdicatũ alia co
pula. qꝛ talis oꝛdo nõ videt᷑ poſſe ſaluariiĩ
indiuiſibili anĩa.ſʒ dicit᷑ ↄplexa ꝑ equiua/⸗
lentiã.vel qꝛ ſuboꝛdinat᷑ in ſignificãdo ali/
cui ſigno vocali vel ſcripto illo mõ ↄplexo
Sʒ de hoc ſuꝑſedeo.⁊ ad ea q̃ iam dixi de
inſolubilibe remitto. Quarta eſt ꝙ pꝛe/
dictoꝝ actuum cognoſcitiuoꝝ quidã ſunt
quibo cognoſcunt᷑ res in ſeipᷣis.qͥdã veroch
bus cognoſcunt res in ſpeciebo ſuis.ſicut ĩ
Keret caplo tactũ fuit.⁊ ampliuſ patebit
icendum eſt igitur per oꝛdinem de acti/
bus pᷣdictis.⁊ pmo de actibus cognoſciti/⸗
uis ſenſitiuis.ſcdᷣo de intellectiuis.tertio ðᷣ
volitiuis. Sed pꝛius aliquas conditi

ones pᷣdictꝭ actibo generales pꝛemittã que

licet nõ poſſent euidenterpbari.quia tamae
ſolent ↄmuniter ↄcedi eas pꝛeſupponam.
Pꝛima eſt oĩs cognitio ⁊ affectio aut
volitio noſtra.ſiue eius obiectuʒ ſit ipſum
met cognoſcens.ſiue aliquid ab eo diſtin/
ctum.vel in eo exñs.vel extra ipᷣm ei pᷣſens
vel abſens.eſt ab ipᷣo cognoſcente.⁊ ab ipᷣo
obiecto realiter diſtincta. Unde ſequi
tur ſecũda ꝙ nulla cognitio aut volitio no
ſtra eſt ſujpᷣius cognitio aut volitio diſtin
cta.licet foꝛte poſſit eſſe confuſa.ita q; nul/
lus anime actus poteſt eſſe diſtincte actus
rectus ⁊ actus reſlexus. Si eĩ aliquis aciꝰ
intelligeret᷑ ſeipᷣo diſtincte ſemper ĩtellige/
retur.quia nõ eſſet ratio.quare eſſet actua/
lis intellectio ſuijpius mag vno tꝑe qᷓ; in
alio. quare ⁊c. Tertia eſt ꝙ om̃is cogni
tio aut volitio nr̃a ſiue oĩs actꝰanĩe vł ſim
pliciter. vł ſcᷣm qͥd eſt in anĩa ſubiectiue.⁊
eſt in ea affectiune.Et dico vel ſimplicit᷑ vel
ſcᷣm qͥd.qꝛ ſi ponat᷑ ꝙ in homine ania ſen
ſitiua nõ ſit extenſa.ſʒ ſit eadẽ cũ intellectia
cum actus ſenſitiuus videatureſſe extẽſus
nõ erit in ĩdiuiſibili ſubiecto ſed in toto cõ
poſito ex anima ⁊ coꝛpoꝛali oꝛgano.

Quarta ẽ ꝙ nulla cognitio aut volitio

ſeu aliꝰactaĩe eſt cognitio aut volitio een
tialit᷑? itrinſece qꝛ aliqͥd ðꝛ eẽntialit᷑ ĩtriſe

ce tale.qũ ñ ſtat ipʒ eẽ ⁊ ñ eẽ tale.ſʒ ſi illa reſ

H

Tractatus

nõ eſſet cognitio vel volitio.quare ⁊c̃.

Quinta eſt ꝙ om̃is cognitio aut voli/

tio ſen alius actanĩe eſt cognitio vel voli/
tio ſiue vitalis motio vel operatio ꝑ habi/
tudinẽ ꝓpꝛie cauſalẽ ⁊ effectualẽ ad poten/

tiam vitalẽ.quia cũ hoc nõoueniat tali rei

per denominationẽ intrinſecã vt dictũ eſt
opoꝛtet ꝙ per habitudinẽ extrinſecã ad po

tentiã vitaliter ꝑceptiuã.ſʒ nõ poteſt expli/
cari aue ſit illa habitudo.ſiue quid ẽ dictũ

vitaliter ĩmutare talẽ potẽtiã.niſi per babi
tudinẽ ꝓpꝛie cauſalẽ vel effectualẽ.ſcʒ per h

ꝙ talis res eſt in ipᷣa potentia vitaliter per
ceptiua vt eius cauſa foꝛmalis.vel eſt ĩ iſa
vt eius effectꝰ in genere cauſe efficiẽtis. Nõ
em̃ videt᷑ hmõi habitudo explicabilis.niſi

altero iſtoꝝ modoꝝ vel vtroq; ſimul.

Serxta eſt ꝙ nulla anie operatio ſiuea/
ctus.eſt ſibi cognitio vel noticia foꝛmalit᷑:

pᷣciſe ex habitudie pᷣdicta. ſcʒ infoꝛmatiua
⁊ effectiua.quia ſcdᷣm aliquos multe ſunt

gqualitates que ſunt in ania ſubiectiue ⁊ ab

ea affectiue.ſicut ſpecies intelligibiles⁊ ha

bitus intellectuales.que tamẽ nõ ſunt no/

ticie ſeu cognitiones.nec ſunt ꝓpꝛie ⁊ ime/
diate vitales ĩmutatões.ſed mediate pera
ctus ab eis ꝓcedentes.⁊ ideo pᷣdicta cauſa
lis habitudo nõ eſt foꝛmaliter ꝓpꝛia. nec ſo
lum ↄuenit noticie ſeu cognitioni.ſʒ gene/
raliter ſenſationi.intellectõi.volitioni ſpei
⁊ habitui.⁊ om̃i vitali motioni.quare per
eam nõ poteſt foꝛmalis differẽtia aſſignari
inter ſenſationẽ ⁊ intellectionẽ.ſiue int᷑ co/
gnitionẽ ⁊ volitionẽ.ſiue inter actum anie
cognoſcitiuũ ⁊ nõ cognoſcitiuũ. Nec hoc
poteſt aſſignari ex ipᷣa potentia vitaliter ꝑ/
cep:iua.quia cũ illa ſit penitus indiſtincta
illa denominationuʒz differentia nõ ſumit
ab ea.ſed potecontra eadẽ potentia deno
minat᷑ ſenſus per ſenſationẽ. intellectus ꝑ
intellectionẽ. voluntas per volition.

Vngde videt᷑ ↄcludendũ.ꝙ ſicut albedo

ex ſui natura aliquod ſubiectũ poteſt deno
minare eſſe albũ ⁊ nõ qdðᷣlibet qꝛ nõ ſic poſ
ſet denominareanima vel aliud ſpirituale
ſubiectũ Sic illa qualitas que eſt ſenſatio

que nũc eſt cognitiovel volitio per diuinã
potentiã eſſet in lapide vł ſine ſubiecto ißa

do nõ pᷣt aliquod ſubiectuʒ denoĩare eſſe
nigrũ.ſic ſenſatio nõ poteſt aliquod ſubie

ctum denominare eſſe intelligens. Et ita

pꝛopoꝛtionaliter de intellectione ⁊ voliti /

one ac alijs qualitatibus anime vitaliter ĩ

mutantib potentiam perceptiuã mediate

vel imediate.

Tertia pars de ſenſatione ſimplici ⁊ cõ

plera.
Hijs itaq; pꝛemiſſis videndum eſt ſpe

cialiter de actibus cognoſcendi ſenſitiuis.

Et qualis cognitio ſenſualis de rebus ſen
ſibilibus ſit nobis naturaliter poſſibilis.
Et pꝛimo dicamus ꝙ de huiuſmodi rebo
habere poſſumus ſenſualẽ noticiã taʒ ſim/
plicem q; complexã ⁊ hoc in nobis cogno
ſcimus per experientiã. Sed de bꝛutis nõ

eſt nobis experimentaliter notũ.vtruʒ ha/

beant noticiamcomplexam.ideo hocẽ du
biuz. quod tamẽ vide᷑ pbabiliter concedẽ
dum. quia bꝛutũ aliquando mouet᷑ad ali
qð obiectũ apꝛehẽſum.⁊ aliquãdo nõ.⁊

fit ꝑ animalẽ appetitum qui pᷣſupponit pᷣter

ſimplicẽ appꝛehenſionẽ ↄplexũ iudiciũ ſcʒ

ꝙ hoc eſt bonũ ⁊c̃. Ideo dicit Auicẽna in

ſexto naturaliũ ꝙ ouis per virtutẽ eſtima/
tiuam iud cat ꝙ ab hoc lupo eſt fugiendũ.
Docet etiã exꝑientia queda bꝛuta eſſe diſci

plinabilia qð nõ poteſt eſſe ſine noticia cõ

plexa. Nec valetqð quidã obiciũt.ſcʒ ꝙ
ſi ſic eſſet talia anialia deberent vocari ra/
tionalia.loquendo ad ſenſum in quo dici/
mus hominẽ eſſe rationalem. quia homo

nõ ſolũ circa ſingularia.ſed circa vniuerſa

lia. nec ſolũ circa ſenſibilia. ſed circa inſen/
ſibilia ratiocinat᷑ ideo rationalis dicit᷑

Et ꝗd h̊ etiã multiplex alia differẽtia po
teſt aſſignari.ſed inter omes hec videt᷑ me/⸗

lioꝛ vt homo dicatur rationalis.⁊ quantũ
eſt ex parte obiecti ex hoc pᷣncipaliter ↄce/
datur differre ab irrationalibo bꝛutꝭ.quia
ipᷣe eſt cognoſcitiuus vltimi finis. Unde ⁊

ſcdm partẽ intellectiuam ⁊ nõ ſenſitiuã di/
citur imago dei quia capax dei. Licet aũt

bꝛuta poſſint hẽe iudiciũ ↄplexũ ⁊ diſcurſi
uum.nullũ tñ iudiciũ ſenſitiuũ eſt vniuer/
ſale ſʒ ſingulare tantũ ſiue in bꝛutis ſiue in
nobis.qꝛ virtꝰ cogitatiua hoĩs q̃ inter oẽs

habet de ſui natura qð poteſt aliquod ſub oſenſitiuas eſt ꝑfectioꝛ ſcõmpmentatoꝛẽ ter

iectũ denominare eſie ſentieus.⁊ nõ quod
libet.ſed ſolũ ſu biectũ vitaliter perceptiuũ
in q̊ eſt ſubiectĩe ⁊ a q̊ eſt effectie Et ſiẽ albe

tio deaĩa.ẽ virtꝰdiſtictiua indiuidualł.i.in
diuidualit᷑ cogᷣſcẽs ⁊ nõ vniuerſalit᷑.Et in
ſcðo diẽ ꝙ ↄpᷣhẽſio intetõis vlłlis ẽ ĩtellectꝰ

unn

Go
ſenl

de,
ced
ncce
kadal
ſoth
itöter
tiſg
wi
in.
i.
Bi
14
ici
no
laſ
ſſen⸗
ne/
antn
i
t
io⸗
teit
curit
iner⸗
gein
roes
leler
iin
Etin
l

— —

* 2 . „ . . .
H „. . 2
E „ e
8 =

O narta pars de ſenſatione rei in ſeip̃a.
Sed dicamus vlterius ꝙ de ip̃is reb⸗

ſenſibilibꝛ habere poſſumus ſenſualẽ noti

ciam ſimplicẽ qua res ipᷣa ĩmediate in ſe co
gnoſcit᷑.qð patet ĩ ſenſibo exterioꝛib ⁊ ſuis
ſenſibilibo eis pñtibus.ſicut per viſum exte
rioꝛẽ immediate videmꝰcoloꝛẽ pñtem.nec
videmus aliquid qᷓ; aliud quo tanq; me/
dio videamus coloꝛẽ.

s coloꝛ?. DSed dubium
eſt verum talis noticia ſenſualis poſſit ha/
beri ſine pñtia ipᷣius ſenſibilis.⁊ dicunt ali

qui ꝙ ſic.quia viſio ſolis ⁊ alioꝛũ lumina/

riuʒ magnoꝝ remanet in oculo.etiã abſtra
cto obiecto.ĩmo oculo clauſo quã experiè/
tiam ⁊ aliquas alias inducunt iſti in ppoſi/
to. Quibo nõ obſtantib videt᷑ ꝓbabili/
us ꝙ talis exterioꝛ ſenſatio nõ poteſt natu/

raliter fieri nõ exiſtẽte ſenſibili obiecto.nec
ipo deſtructo naturaliteroſeruari.quicqͥd
ſit de ſuꝑnaturali ⁊ abſoluta potentia dei.
Nam ſi poſſet naturaliter cauſari viſio ali/⸗
cuius nõ exiſtentis vel ipᷣo deſtructo con/
ſernari.ita ꝙ poſſibile eſſetaliquod nõ exi/
ſtens videri.eadẽ ratione vel maioꝛi poſſ
cauſari ⁊ conſeruari viſio alicuius exiſten
tis q;tũcunq; remoti vel occulti qð eſt con
tra experientiam. Hon poſſet etiam nobis
virtute talis ſenſationis fieri naturalis e/
nidentia de exiſtentia rei ſenſibilis cum il/
la poſſet equaliter eſſe nõ exiſtẽtis ſicut exi
ſtentis.
det a viſibili qᷓ; lumen in oculo dependeat
a coꝛpoꝛe luminoſo.quia tale oꝛganũ non
ſolum eſt receptiuũ ſed aliqualiter retenti/
uum luminis in abſentia luminaris licʒ ta

Unge patet ꝙ viſio plus depẽ

men paruo tempoꝛe qð nõ ſic eſt de aere.ſi

cut aqua eſt receptiua figure ſigilli⁊ nõ re/
tentiua abſente ſigillo.quod nò ſic eſt de ce

ra.Oculus autem nullo tempoꝛe retenti/
uus eſt viſionis in abſentia vilibilis. Ideo
ad illud qdð alij obiciunt negant.qꝙ abſtra/

cto ſole remaneat viſio ſolis.ſed benerema
net viſio alicuius lucidi vel alicuius lumi

nis oculo impꝛeſſi ⁊ derelicti virtute ſolis
⁊ illud eſt ⁊ videtur in partibo exterioꝛibus

oculi vbi non fit ſenſatio. ideo non eſt ſen/
ſibite poſitum ſupꝛa ſenſum ſicut ſupꝛa fu
it tactum.

Quinta pars de ſenſatione rei in ſpe⸗
cie ſug. M⸗

Secqd vlterius declaremus qualiter ð
ipᷣis rebus ſenſibilibus habere poſſumus Sexta ps de ſenſatõne intuitiua ⁊ ab⸗

ſenſualem noticiam ſimplicẽ qua res ipſa

non immediate in ſe.ſed mediante alio co/

gnito ſentitur ſeilicet per ſuam ſpeciẽ Hoc
enim patet derebus ſenſibilibus abſentib⸗
de quibus cogitationem aut recoꝛdationẽ
habemus vt ſuperius fuit dictuz. Ad
cuius amplioꝛem declarationẽ ſciendum
eſt ꝙ ſcm philoſophum in de memoꝛia et
reminiſcentia.ſpecies in memoꝛia exiſtens
eſt quedam res ſcᷣm ſe.⁊ eſt imago vel ſi/
militudo alterius rei.ſicut etiaʒ pictura le/

onis. Cum igitur talis ſpecies appꝛe/

henditur ſcðm ſe tantum.ipᷣa tunc cogno/
ſcitur.⁊ non per illam res cnius eſt imago.
⁊ talis cognitio eſt noticia pꝛeſentis. ⁊ non
memoꝛia ſine noticia rei pꝛeterite vł abſen
tis.ſed cum axpꝛehenditur vt eſt imago al /
terius tunc per illam noticiam ⁊ ipᷣa awꝛe

henditur. ⁊ res cuius eſt imago cognoſci⸗
tur.⁊? talis cognitio eſt ſenſatio imaginis pᷣ

ſentis ⁊ memoꝛig rei abſentis.ſcilicet cuiuſ
eſt imago. Unge patet ꝙ detali ſpe/
cie poſiummus babere duplicem noticiam.

vnam qua ipᷣa cognoſcitur ſcpᷣm ſe. vt eſt q̃

dam res. aliam qua cognoſcitur vt imago
alterius.quem multiplicẽ modum noticie

etiam inuenimus reſpectu ſignoꝛũ ad pla
citum ſicut vocum ⁊ ſcripturaruzʒ. Cogno

ſcere autem ſpecieʒ vt imago eſt.eſt cogno
ſcere iam eſſe imaginem. Sed du/
plex eſt noticia qua imago cognoſcitur.

Una S foꝛmaliter iudicatur eſſe imago

⁊ illa eſt cõplexa. Alia qua virtnaliter co/
gnoſcitur eſſe imago.⁊ hec eſt incomplexa

ſed virtute ipᷣius poteſt haberi pꝛedicta no
ticia complexa. Hec autem videtur eſſe al

terius rationis ab illa noticia incomplexa

imaginis qua imago non cognoſcitur vt
imago.quia licet immediatum obiectum

vtriuſq; ſit idem. tamen ad illam noticiam
qua ↄgnoſcitur vt imago vt parcialis cau

ſa concurrit habitualis quedaʒ noticia rei

cuius eſt imago derelicta ex intuitiua noti
cia ipᷣins pꝛehabita.ſine qua habituali no
ticia imago non poſſet ta lem noticiam de
ſe cauſare.nec illa habitualis noticia poſ/

ſet illam cauſare ſine imagine. Exqui/

bus patet intentum ſcilicet ꝙ per taleʒ no

ticiã nõ tãtũ imagovl ſpecies ipᷣa coãſcit᷑.ſʒ

etiã res cuiẽ imago.q;uis nõ ĩ ſe ⁊ imedia

te.ſʒ mediate⁊ ĩ ſua ſpẽ.tcãq; i medio ↄgniio

CTractatus

ſpectu rei. Sed quãdo illa ſpecies cogno /
ſcitur ſcdᷣm ſe. ⁊ nõ vt imago.illa cognitio
eſt pᷣciſe ĩtuitiua.⁊ nõ poteſt fieri abſtracti/
ua. ſicut nec ma poteſt fieri pᷣciſe intuiti ? l
ua. Et ſic patet quomodo uᷣlle due cognitit
ones ſunt alteri⁊ alterrationis.quia lic,ʒ
ſint eiuſdẽ obiecti. tamẽ aliquid eſt obiectũ
vnius qð nõ eſt obiectum alterius ſeʒ ißfa

ſtractiua.

Scõm pᷣdicta viterine ↄcludam q ᷣ

reby ſenſibilibs habere poſſamꝰ noticiã ſen
ſualẽ ſimplicẽ tã intuitiuã qᷓ; abſtractinaʒ.
Nam licet de differentia haꝝ noticiaꝝſint
diuerſi modi vt alibi tetigi.tamẽ ꝓbabilic

põt dici ꝙ noticia intuitiua eſt noticia ſim

plex qua foꝛmaliter aliquid ĩmediate in ſe-
ipᷣo cognoſcit᷑. Abſtractiua vero ẽ noticia
bus rebus ſenſibilibo ſcʒ pñũtibo poſſumus
habere noticiã ſenſualẽ intuitiuã ſʒ de ab
ſentibs naturalit habemſolũ abſtractiuã.

ſimplex qua foꝛmaliter aliquid in aliq̊ me

dio repñtatiuo noſert Dieo aut noticia
¹

.

ſimplexquoniã affirmatio ⁊ negatio nõ di

cunt᷑ noticie intuitiue vel abſtractiue niſi
aliquis velit eas ad placitũ noĩare. Sed
dico foꝛmaliter qꝛ aliquãdo ⁊ impꝛopꝛiea
liquid dicit᷑ cognoſci ꝑ aliquã noticiã vir
tualiter eo ꝙ illa noticia ↄtinet cauſali᷑cno
ticiam illius ſicut cõditio dicit᷑ cognoſci ꝑ
noticiã pᷣncipioꝛũ.⁊ cauſa ꝑ effectũlicʒ no
ticia pᷣncipij nõ ſit noticia abſtractiua co/

gnitionis. nec noticia effectus ẽ notlcia ab
ſtractina cauſe.niſi foꝛte talis effect ſit me/
dium repũtatiuũ cauſe.ſicut imediatedi/

ctum eſt de ſpecie.que ẽ cauſata ab ipᷣa re.

⁊ tamẽ noticia ipᷣius vt eſt imago rei extra
eſt illius rei noticia abſtractiua. Ex quibo

patet ꝙ noticia intuitiua nõ dicit᷑ intuitiua
quaſi ocularis.ĩmo põt eſſe cuiuſlibet ſen/
ſus exterioꝛis. Ulteriꝰ patet ꝙ noticia
noõ dicit᷑ abſtractiua qꝛ abſtrahat ab eſſen /
tia rei vel a ↄditionib ſingulariba q̃i exiſtẽ

tia vel ſingularitas rei nõ poſſet abſtracti/

ne cognoſci. ſz qꝛ aliquo mõ abſtrahitap/

ſentialitate obiectiua rei in quantũ ipᷣa res
q̃i abſens in alio medio repntatiuo cogno
ſcitur.ſed in noticia intuitiua res ipᷣa quaſi
pũs ĩmediate in ſeipᷣa cognoſcẽti obicii.
VUñ ſequit᷑ ꝙ om̃is noticia abſtractiua
eſt ĩtuitiua.⁊ nõ ecõtra.quia om̃is noticia

abſtractiua alicuiꝰeſt intuitiua ſui repñta/

tinui in quo illud cognoſcit᷑ vt dictũ eſt. ſed
qnq; aliqua res in ſe ĩmediate appꝛehendit᷑
⁊ ſic intuitiue cognoſcit᷑.⁊ tamẽ ꝑ illã noti/

ciam nõ appꝛehẽdit᷑ aliqua alia res in ea vt

etiã dictũ eſt. Ulterius ſequit᷑ iſti ter
mini noticia intuitiua ⁊ abſtractiua nõ ſũt
incõpoſſibiles ſimpliciter.ſʒ ſunt verifica/

biles de eadẽ noticia.nõ tñ reſpectu eiuſdẽ?

realiter.nã quãdo aliqua ſpecies cognoſci

tur vt imago.illa cognitio eſt ituitiua ⁊ ab
ſtractiua.nõ aũt reſpectu eiuſdẽ.ſed intuiti

ua reſpectu illius ſpeciei.⁊ abſtractiua re/

. „.

res. Sic igit᷑ aparet intentũ.ſcʒ ꝙ dealiqͥ

ALapitulũ.xij.

ſibilium.

Iſo de actib cognoſcendi ſenſiti
v uis.videndũ eſt de intellectiunis.
Et pmo de intellectõe reꝝ ſenſibi
lium. poſtea de intellectione inſenſibilium
Dicamꝰergo ꝙ qualẽcunq; noticiã ſenſun-
alem ſupꝛadiximꝰ poſſe haberi de ſenſibili
bus per ſenſum talẽ ſeu ↄſimilẽ intellectu/
glem habere poſſum per intellectũ. Et pꝛi

mo quidẽ hoc patet de noticia intellectua/

li tam ſimplici q́; cõplexa.quia nõ minꝰ po
teſt intellect?ſenſibilia ſimplicitapꝛehen /

dereq; ſenſus ⁊ ipᷣas ſimplices apꝛehenſi
ones poteſt ↄponere ⁊ diuidere.affirmare
⁊ negare Si em̃ hoc poteſt virtus inferioꝛ

maioꝛi ratione ⁊ virtus ſuperioꝛ ⁊ ꝑfectioꝛ

Secuũdo hoc patet de noticia ſingula
ri.ſi em̃ intellectus nõ poſſet ſenſibilia in/

telligere niſi vniuerſaliter⁊ nõ ſingulari
vt quidã dixerũt cũ virtus diſtinguẽs in
aliq neceſſario appꝛehendat ea ſicut de ſen/

ſu ↄmuni dicit᷑ ſecũdo de anima. ſequeret
ꝙ per intellectum nõ poſſemus cognoſcæ/
re hanc albedinem exiſtentẽ in pariete eſſe

diſtinctam a noſtro intellectu.⁊ a noſtraĩ

tellectione. quod eſt falſum. Hec etiam per
intellectum poſſemus coꝛrigere erroneuzʒ

iudiciuz ſenſus circa aliquod ſingulare vt

puta ꝙ hic ſol eſt coꝛpus bipedale.quode

tiam patet eſſe falſlum. Tertio pꝛopoſi/

tum patet de noticia ſimplicitam rei ſenſi/

bilis ĩmediate in ſeipa.quã pꝛius vocaui

mus intuitiuam q; etiam rei ſenſibilis me
diante ſpecie ſua.quam pꝛius vocauimus

bſtractiuam. Nam dum ſenſus actu ap/

p̃hedit aliquod ſenſibile ſibi pñs intellectꝰ

ideʒ ſenſibile appᷣbẽdes ipᷣm ſingłare ĩme/⸗
diate cogicit. nec aliqð alið mediũ obiectũ

Pꝛima pars deiintellectione reruz ſen/ .

natur.
onalit
lamei
hoͤpol
ſolinn
lermin
ſdiol
ſti
gaär
Anen
glign
reco
ien
Pben
oꝛd
liſee
turg
lemi
1oli.
₰

lunſa

niſiſin
Gine
dumm
Verſa
tates
liter,
wiu
ensſ⸗
tiaet
mue
Gimue
ller.
no

(aſim

lüͤtre
n
dentiü
Abedi
gütre
le
Dition
levön

Gho/

niti

D
uiti/

Nn.

nig
DM
gi
ellg
umns
dei⸗
aini.

⸗

ſſii
cins.
bllum
ſent,
nſbi
lcc,
Si
l

ie

a⸗
honi
ne

èð,

—,—,äx4—x i— ——m—äNôRe —yj¶——.

bere nõ poteſt de ipᷣis ſenſibilibo.ĩmo tunc
cũ ſenſibilia abſentia ſenſibenoſtris intelle

ctu apꝛehẽdimꝰ.illa appꝛehẽſio nõ ad ipſa
ſenſibilia ĩmediate. ſʒ ad eoꝝ ſpeciẽ termi/

natur.⁊ ipᷣa in ſua ſpecie cognoſcimꝰ ppoꝛti

onaliter ſicut ſupꝛa de ſenſu dicebat. Nec
tamẽ ideo credendũ eſt ꝙ intellectſcdᷣm ſe

nõ poſſit intelligere ſingulare ſenſibile ſed
ſolũ mediante ſenſu.ita ꝙ nõ poſſit ipᷣm de
terminate cognoſcere cũ eſt abſens a ſenſu
ſed ſolũ vniuerſalit᷑ ⁊ ↄfuſe.nã impoſſibile
eſt ꝙ intellect?cognoſcat ſe cognoſcere ali⸗

quã rem.⁊ nõ cognoſcat illã rem.ſicut ſcðʒ

ↄmentatoꝛẽ ſcðᷣo de anĩa.impoſſibile eſt q;
aliquis ſenſus apꝛehẽdat viſum cognoſce
re coloꝛẽ.niſi ⁊ ipᷣe cõpꝛehendat coloꝛẽ̃.Et

idem videt᷑ eſſe de omibo alijs virtutibo ap

pᷣhenſiuis. Cũ igit intellect/ aliquãdo re/
coꝛdet᷑ ſecognouiſſe determinate vel dile/

xiſſe aliqð ſingulare ſenſibile abſens. ſequi

tur ꝙ ꝓtunc hmõli ſingulare intelligit de/

terminate ⁊ diſtincte.⁊ nõ ſolũ vniuerſalit᷑

⁊ ↄfuſe.licet nõ ſit ſenſui pᷣſens.

Becunda pars de intellectione ſenſibi
lium ſingulariũ.

Szʒ cu ſupꝛa dictũ ſit ꝙ ſenſus nõ ſentit
niſi ſingularit. tũq; imediate declaratũ ſit
ꝙ intellectꝰ intelligit etiã ſingularit᷑ vidẽ/

dum eſt vlterqũo intellect intelligit vni/
nerſaliter. circa qdᷣ młte occurrũt difficul⸗

tates Pꝛima eſt cũ res nõ exiſtantvniuerſa
liter. qũo poteſt eas intellectus intelligere
vniuerſaliter. Secũda eſt quare etiã nõ pᷣt
eas ſenſus cognoſcere vniuerſaliter. Ter/

tia eſt vtruʒ pꝛius intelligimꝰ ſingularit᷑qᷓ;

vniuerſaliter. Quarta eſt vtru pus intelli/

gimus magis vniuerſalit q; minꝰ vniuerſa
liter. De bma dicendũ eſt ꝙ res intelle/
cta nõ reqͥrit ad ſui ĩtellectionẽ ꝙ ſit in aia

ſed ſimilitudo ſiue repᷣſentatio ſua. Hmõi
auüt repᷣſentatio qñq; eſt ↄfuſa repᷣſentatio
hułꝰrei ſingularis.puta ſoꝛtis ⁊ ſuoꝝ aceci
dentiũ ſiue accidẽtaliũ cõditionũ ſicut ſue

albedinis. magnitudis.⁊ ſituationis. Illa

ant repᷣſentatione exiſtẽte in anĩa poteſt in/
tellectus ab illis accidẽtibo ⁊ extraneis cõ/

ditionibo abſtrahere ↄceptũ ſubſtãtie.⁊ il/

le nõ mag erit repñtatio ſoꝛtis qᷓ; platonis

oe anima

aſpꝛehendit.ſed abſentib ſenſibilibo ⁊ non
mouentib ſenſum. intellectus noſter coꝛ/ b
Bon ↄiunctus ⁊ ↄmuni ſtatui nature dere
ctus.de potẽtia naturali talẽ noticiã ha/

7

ant alioꝝ bominũ. ſed indifferent cuiuſſi/
et homĩs.⁊ hocæſtvniuerſalit᷑ intelligere
De ſecunda dicunt aliqui ꝙ ſenſus ex

eo quia habet extenſionẽ in coꝛpoꝛe ſolum
poteſt cognoſcere ſingulariter ⁊ determia,
te.intellectus aũt quia eſt inextẽſus necha

bet determinatũ ſitũ.ſʒ quaſi vniuerſaliter
exiſtit in coꝛꝑe.ideo poteit vniuerſaliter ⁊ñ

ſingulariter cognoſcere. Sed ſ̊ non valet
cũ diuim intellect/qui eſt ſumme imaterreia
lis ⁊ inextenſus nihil poſſit vninerſalit o

gnoſcere.ſed ſolũ ſingularit᷑ ⁊ diſtincte. cũ

etiã intellectus noſter nõ obſtante ſua inex

tenſiõe poſſit vt dicũ eſt ſingularit᷑ cogno

ſcere. Ideo alij dicũt ꝙ aliquã rem ſingu

lariter ꝑcipere.eſt ſine reqͥrit ipᷣaʒ recipere
ꝑ moduʒ exñtis in ꝓſpectu cognoſcentis.
Cũ aũt aliq res a ſenſu ſic ꝑcipit᷑. hoc nõ ⸗
niſi ꝑ repntationẽ ↄfuſam ſimul repᷣſentã
tem cũ ſubſtãtia rei eiꝰaccidẽtia ſcʒ magni
tudinẽ.ſitũ.⁊? alia.ſcʒ qᷓ aparet in pſpectu
cognoſcentis.ſenſus aũt nõ põt diſtingue
re ſeu abſtrahere hmõi ↄfuſionẽ.ſed beneĩ
tellectus quare intellect poteſt vniuerſali
ter cognoſcere ⁊ nõ ſenſus. Uñ ptʒ ꝙ ſcdᷣʒ
hanc viã nõ poteſt haberi ↄceptſingular⸗
de re que non eſt vel fuit in ꝓſpectu cogno
ſcentis. De tertia difficn tate dicenduz
eſt ꝙ ſic. nã cũ nihil ſit vniuerſale in eſſen/
do.ſʒ in repntando illę ↄcept dieit᷑ vniuer
ſalis ꝓpꝛie qui ꝑ animã ficiꝰ ſeu foꝛmatcõ

munis eſt pluribo reb ⁊ cõiter repñtatinꝰ

⁊ talẽ ↄceptũ foꝛmare eſt vniuerſaliter in /
telligere.opoꝛtet aũt talẽ conceptũ a con/
ceptu ſingulari abſtrahere modo ſi pꝛadi
cto.quare opoꝛtet anteq; intelleciꝰ vniuer
ſaliter intelligat conceptũ ſingularẽ pᷣexi-
ſtere in ißo. Circa quod tamẽ eſt aduer

tendũ ꝙ duplexeſt ↄceptus ſingularis.na
quidã eſt qui vocat᷑ ſingulare vagũ vt hic

homo.hoc animal.⁊ tale eſt ꝓpꝛie ſingula/
re. licet ad plurimũ vocet᷑ vaguʒ quia vor
ei rñũdens ↄue nit pluribus ſcdᷣm diuerſas
demonſtrationes. Alius eſt conceptus
ſingularis qui vocatur ſingulare determi
natuʒ. vt Doxes plato ⁊ buiuſmodi.⁊ q̃n
tum ad tale ſingulare videtur ꝙ nõ opoꝛtʒ
E intelligere ſingular er q; vniuerſali?
ed bene quantum ad ſingulare vagum.
Nam ſi ſoꝛtes a longe veniat pꝛius cogno

ſco eum eſſe animal q; hominẽ. ⁊ vltimo co

gnoſco ipᷣm eſſe ſoꝛtem. ſʒ pꝛius cognolco

Tractatus

ißʒ eſſe hoc animal ſingulariter q animal
vninerſaliter. Ulterius eſt aduertẽdũ
qꝙ pus intelligim⸗ ſingulare ſenſibile q;ᷓ ſin
gulare inſenſibile ſen mere intelligibile. ſi⸗
ue talis ſit ipᷣa anĩia ſiue aliqd exiſtens in ea
ſiue aliqͥd extra animã. ⁊ Bh poſſumus expe-/
riri. Iten ſciendũ eſt ꝙ noticia intuiti/
ua rei ſingularis.ſiue ſenſibilis ſiue inſenſi
dilis eſt hoꝛ q; noticia abſtractiua ꝑ quam
ipᷣa ĩ ſingulari ⁊ ꝓpꝛia noticia cognoſcitur.
quia omis noticia qua aliqͥd cognoſcitur
in ſpecie ſibippꝛia pᷣſupponit noticiã illiꝰ rei
in ſeipᷣa vt patebit poſtea. ⁊ iõ pma noticia
ꝓpꝛia rei ſingularis alicuiꝰ eſt noticig intun
tiua ipius. Uñ vltercõcludenduʒ eſt
pma noticia intellect⸗ bmeuitate genera
tionis eſt noticia intuitiua alicui ſingula/
ris ſenſibilis ſcʒ illſenſibitis quod pꝛimo
mouet ſenſum motõe ſufficiente poſtq; qͥs
potelt intelligere. De quarta difficulta
te dicendũ eſt ꝙ ſic. Hã ſicut dictũ eſt. ſoꝛ/
tem de longe veniẽtẽ Facogeaſs⸗ eẽ ani
mal q; eſſe hpominẽ. ⁊ pueuit ex ꝑte ſenſuſ
vñ golibet vniuerſale habet ſuũ ſingulare
vagum. vt coꝛpus h̊ coꝛpus.aĩal hoc gial.
homo h̊ homo. mõ ſenſus cognoſcens ſin/
gulariter ſingulari vago.⁊ nõ ſingulari de
terminato. Pꝛius habet ſingulare vagum
magis vniuerſalis qᷓ; minꝰ vniuerſalis. ſcʒ

huius coꝛꝑis.qᷓ; huanialis ⁊ hui anĩaliſ

qᷓ;ᷓ huiꝰhomiĩs.iõ intellectus abſtra hendo
coꝛreſpondent᷑ pus cognoſcit magis vni/
nerſaliter. Peitta ꝑs de intellectõe ſen
ſibiliũ nõ ſenſatoꝝꝛ. SèðG
Sed cũ generalit dictuz ſit de intelle/
ctione reꝝſenſibiliũ.adhuc reſtat ſpecialis
difficultas de intellectõe reꝝ ſenſibiliũ nõ

ſenſataꝝ.ſcʒ qualit᷑ſenſibilia intelligimus

quoꝝ ſenſationẽ nunq; habuimꝰ. CLir/
ca quã ſciendũ eſt ꝙ multipliciter ↄtingit
nos aliquã rem intelligere. Uno mõ ime/
diate in ſeipᷣa.alio modo in medio cognito
Et hoc duplicit᷑.quia vel illud mediuʒ eſt
ſpecies illius rei recepta ab illa re. vel ẽ ali/
quis conceptfictus ſeu foꝛmat᷑ ab ipᷣo in/
tellectu Et h̊ iterũ dupliciter.qꝛ vel ille cõ
ceptus eſt ſimpler vel ↄplexus.ex pluribuſ
ↄceptibꝰ. Ite aliquid poſſumꝰintelli⸗
gere dupliciter vel intellectione ꝓpꝛia ⁊ diſ
tincta.vl intellectõe ↄmuni ſibi⁊ alijs.vni
uerſali ſeu ↄfuſa. Juxta quã diſtinctio

nem vbmo dicendũ eſt ꝙ naturalit᷑ nõ poſ/

ſumus intelligere ĩmediate in ſeipſo aliqð
abſens ſenſibile alias nõ ſenſatũ.qꝛ alit᷑ ſeqͥ
tur ꝙ cecus a natiuitate ita imediate poſſʒ
intelligere coloꝛes ⁊ ſurdus ſonos ſicut vi
dens vel audiẽs.qꝙ ad exgiẽtiã patet falſuʒ
ſic em̃ ad cognitionẽ intellectus nullatenꝰ
deſeruiret ſenſus. Secũdo dicendum
eſt ꝙ naturalit᷑ nõ poſſumus ſenſibilia nõ
ſenſata intelligere ĩ ſpecieb⸗ receptis a ſen/⸗
ſibilibo. quia nec in ſpeciebus cauſatis ab
eis.cũ naturalit᷑ a nulla re ſenſibili ſpecies
cauſet᷑.niſi dũ actualiter ſentit᷑ Nlec in ſpe/
ciebus cauſatis ab hijs ſenſibilibo ſenſatis
a nobis.cũ naturalit᷑ vnũ ſenſibile nõ poſ/
ſit cauſare ſpeciẽ alteri ſenſibilis.vt ſonus
ſpeciẽ coloꝛis.nec ſpecies vnius ſenſibilis
poteſt eſſe mediũ cognoſcẽdialiud ſenſibi
le. vt ſpecies ſoni reſpectu coloꝛis. Ter
tio dicendũ eſtq; naturaliter nõ poſſumus
hbmõi ſenſibilia nõ ſenſata intelligere in ali/
qua ſpecie ficta ſeu ↄceptu ſimplici ſibi pꝛo
pꝛio.ſed bene in ↄceptu ↄmunieis ⁊ alijs.
⁊ ideo nõ diſtincta⁊ ĩ ſpeciali.ſqʒ quadã no/
ticia generali.ſeu ↄceptu confuſo. Uñ licʒ
intellectus pᷣter ſpecies a ſenſib receptas
ex eis poſſit alias ſpecies foꝛmare.quas vo
co ſpecies fictas.ſicut appꝛchẽſis pluriboal
bedinibs ⁊ receptꝭ eaꝝ ſpecicbo poteſt ex eis
⁊ eaꝝ ſimilitudine foꝛmareↄceptũ ↄmunẽ
cuilibet albedini ſimilẽ. nõ tamẽ poteſt foꝛ
mare ↄceptũ ꝓpꝛiũ albedinis. niſi ſenſuz
pus cognouerit aliquã albedinẽ. Aliter ce
cus a natiuitate poſſet habere ↄceptũ ꝓpꝛi/
um albedinis.ſed qͥ vidit aliquas albedies
poteſt foꝛmare ↄceptũ ↄmuneʒ cuiuſlibet
albedinis.qui tamè nullã albedinẽ diſtin/
cte repᷣſentabit nec ad talem ↄceptũ foꝛmã
dum requirit᷑ omnes albedines viderit.
Etideo aliquã albedinẽ ↄfuſe repᷣſentabit

quã per viſuʒ ille nõ ſenſit Quarto dicẽ

. —

dum eſt ꝙ naturaliter nõ poſſumus hmõi
