vt inter clericos ⁊ laycos.inter ſacerdoteſ
7 populares vix vlla mox differetia vide

atur adeo vt iã maxime illud impꝛoperiũ

ꝓpheticũ impleat᷑.Et erit ſiẽ populꝰ ſic ſa⸗
cerdos. Iſa.xxiiij Et bec de ſecũdo on
cipali noſtri ſermonis articuiñuno
Ertio notat᷑ in verbis ꝓpoſitis no
t bilis exaltatio.ſ.in vocatiõe q̃ vo/
cati eſtis. Hec em̃ vocatio ſocer/⸗/

dotalis honoꝛ ⁊ paſtoꝛalis dignitas eſt qᷓ

nulla in terris nobilioꝛ ſublimatio.nulla
ſublimioꝛ exaltatio eſſe poteſt. In qua nõ
terrena ſed celeſti auctoꝛitate electi eſtis.
Nõ humana ſʒ diuina vocati electõne iu
xta illud apłi. Nemo aſſumit ſibi honoꝛeʒ
ſʒ qui vocatꝰ eſta dño tanq; aaron. Heb.
v. UVñ huiꝰvocationis veſtre tam nobilis
ſublimitas. ⁊ ſublimis nobilitas vob oſte

Dditur cũ dicit᷑. Uos eſtis genꝰ electũ rega

le ſacerdotiũ.gens ſancta.popuilꝰ acqͥſiti
onis. pma Pet.ij.c. Cos inq; genꝰelectuʒ
ſuꝑnali vocatione. Regale ſacerdotiũ. ſa
cramentali vnctione.Gens ſancta ſpũᷣali
ꝑfectione. Populꝰ acquiſitionis filiali et
ſpeciali adoptione De quib q̃ttuo? no

bilibo ↄditionibo ſic bꝛeuiter traſeo.qꝛ lon

gum nimis eſſet de ſingulis dicere. ſʒ hic
vnũ finaliter ↄcludere ac diligẽter nota/
re ſufficiat.ꝙ ſcʒ in hac tam nobili vocati
one veſtra.nõ quaſi ð vana nobilitate car
nali.ſed quaſi de vera nobilitate ſpiritua

li gloꝛiandũ eſt.dicẽte apło. lidete voca

tionẽ veſtrã frẽs.qꝛ nõ multi ſapiẽtes ſfᷣm
carnẽ᷑.nõ multi potẽtes.nõ multi nobileſ
ſed q̃ ſtulta ſunt mũdi elegit de vt cõfun
dat ſapiẽtes ⁊ infirma mũdi elegit deꝰ.vt

ↄfundat foꝛtia ⁊ ignobilia mũdi ⁊ cõtem

ptibilia elegit de. vt nõ gloꝛietur oĩs ca/
ro in ↄſpectu ep.pma Coꝝ.. Ecce fra

tres dilectiſſimi vt vana ſapia.vana potẽ

tia. vana nobilitaſ.⁊ generaliter vana car
nis gloꝛia ↄfundatur.iuxta hãc ſnĩaʒ apłi

nõ ſapiẽtes ſapiẽtia ſeculari ſed ſpirituali

nõ potẽtes virib⸗ ſʒ vᷣtutibo.ñ nobiles car
ne ſed mẽte.ad altitudinẽ eccleſiaſtici mi/

niſterij diuina electõe vocant᷑. Audiãt igi

tur hanc doctrinã. audiãt ⁊ erubeſcãt ſu/

3

turgidi. qui blandis obſequijs ſimulati

onibo vendicãt ſibi magnatũ ⁊ potentum
ſuffragia. nũcoſanguinitate ꝓaginiſ.nũc
nobilitate generis vt ſic quoquomodo ſe
ingerãt in patrimoniũ crucifixi. Tales ñ
digne ambulãt.ſed indigne ambiuũt. Ta/
les nõ diuina vocatõe ſz humana vſurpa
tione ſeu poti lupina violẽtia.ĩ ouile dñi
ci gregis aſcendut. Ideoq; non rectoꝛes
ſ¶- raptoꝛes.nõ duces aut paſtoꝛes.ſed fu/
res ⁊ latrones nominãdi ſunt dicẽte xpᷣo.
ONDuni nõ intrat pꝑ oſtiũ in ouile ouium.ſed
aſcẽdit aliũde ille fur eſt ⁊ latro. Johã.x.

CCerte ꝑ hoſtiũ nõ intrãt qui ideo aſcẽdũt

nõ vt poſcant ſʒ vt paſcant᷑.nõ vt pꝛoſint.

ſed vt pᷣſint.nõ vt miniſtrẽt ſʒ vt dominẽt᷑

CLoöotra quos in euãgelio dicit. Reges gẽ/

tinʒ dñantur eoꝝ.nõ ſic aũt erit inter vos
ſed qͥ maioꝛ eſt in vobis fiat ſicut iunioꝛ.⁊

q pᷣceſſoꝛ eſt ſicut miniſtratoꝛ. Luce.xxij.

bis cõmendat apoſtolꝰ. Tria diligent᷑no

tare notãterq; ↄſiderare debemꝰ. Pꝛimo

quantũ.i.quata cura vnitas ſit ſeruanda.
Quia dicit. Soliciti ſeruare. Secũdo q̃

.

lis vnitas ſit ſeruãda. Quia dicit Unitaſ

ſpũs.Tertio qualiter ⁊ in quo mitas ſit
ſeruãda.Quia dicit. In vinculo pacis.
Quantũ ad pꝛimũ ſeruãda eſt vnitas coꝛ

dialit ⁊ ſtudioſe. Quia Soliciti ſᷣuare ⁊c
Quantũ ad ſecundũ ſeruanda eſt vnitas
ſpũaliter ⁊ virtuoſe. Quia vnitas ſpirituſ

Quantũ ad tertiũ ſeruãda eſt vnitas fra-⸗/

ternaliter ?ẽ amoꝛoſe. Quia In vinculo
pacis. His itaq; tribo articulis cõſideratꝭ
is tribe ↄſiderationibo declaratis ſermo
nem noſtꝝ bꝛeui ↄgruoq; fine claudemꝰ
MARuimo ; in verbis ppoſitis nob cõ
p ſicgqderandũ eſt quantũ.i.q; magna
ſolicitudinis ⁊ diligẽtie cura.vni

tas ſit ſeruãda.Quia dicit᷑. Soliciti fua

Aõ ſic ergo chariſſiminõ ſic.ſed iuxta ea re vnitatẽ ſpũs Ubi patet ꝙ ſeruanda eſt
que ſuperiꝰ notata ſunt in verbis ꝓpoſitis vnitas coꝛdialiter ⁊ ſtudioſe.i.cũ vehemẽ
Obſecro vos vt digne ambuletis vocati ti coꝛdis ⁊ animi applicatõe.qð vobis pa/
one qua vocati eſtis. Oð ille cõcedat qui tenter inſinuat apłs. Nã cũ dixiſſet. O bſe
vos ſua gra vocare dignat?eſt I h xpᷣus cro vos vt digne ambuletis vocatione q̃ᷓ

ODui cũ patre ⁊ ſpũſcto viuit ⁊ regnat ĩ ſe⸗
cula ſeculoꝝ Amen.

Explicit ſermo factus in ſynodo per

dominum Petrũ de aillyaco cameracen
ſem epiſcopum ðWUW

Sequit᷑ ſermo eiuſdem de eodem

Oliclti ſeruare

yVnitatẽ ſpũs in vinculo pac

Scriptũ eſt Ephe.iiij.c. Et
ĩ epiſtola dominice nũc cur/⸗
rrrentis. Uenerabiles pr̃es
⁊ vos in xpᷣo fratres chariſſimi. Uerba h̊
apoſtolica pauliſper ſuſpẽſiua ſunt.et a pᷣ
cedentibo dependẽt verbis.alias ꝑ me ĩ ſy
nodali quodã ſermone deductis.quibus

3 apoſtolũ ðꝛ.Obſecro vos vt digne am.

uletis vocatione qua vocati eſtis. Nam
paucis interpoſitis idẽ apoſtolłꝰ quaſi vi/
am nobis inſinuãs ꝑ quã maxime in ipſa
vocatiõe noſtra digne ambulare valemꝰ

verba que nũc veſtre charitati pꝛopoſui//
mus:ſubiũxit.Soliciti ĩquit ſeruare vni alie moꝛales virtutes ⁊ ille pꝛecipue quaſ
philoſophi pꝛincipales ſen cardinales vo
caut.pꝛudẽetia ſcʒ.iuſticia.foꝛtitudo ⁊ tem

tatem ſpũs ĩ vinculo pacis In quibus
verbis circa hãc vnitatẽ quã tatopere no

vocati eſtis.ſtatim qbus bhoc effici poſſit

virtutibo. ſubdidit. Cũ omni inq t humili
tate ⁊ mãſuetudine cũ patiẽtia ſuppoꝛtan/

tes inuicẽ cũ charitate. Ubi q̃ttuor enu/
merat virtutes humilitatẽ ſcʒ manſuetu/

dinẽ.patiam.⁊ charitatẽ.tanq; oĩbo xpᷣia/

nis.⁊ maxime viris eccleſiaſticis neceſſa/

rias.⁊ ad digne ambulandũ in ſua voca/

tione pꝛecipue obſeruãdas. Nullã tamen
earũ ſed ſolã vnitatẽ ſolicite ſeruandã exp

mit dicẽs. Soliciti ſuare vnitatẽ. Sʒ ꝗ/

re hoc fratres chariſſimi. Nunqͥ d em̃ ſoli
cite ſeruanda nobis eſt humilitas. Nũqd
manſuetudo. Nunqd patiẽtia. Quas ſũ/

mus maglſter noſter xpᷣs verbo pariter ⁊

exemplo ſingularit᷑ edocuit. Unde et ipſe
ait. Diſcite a me quia mitis ſum ⁊ humił
coꝛde. Math.xj. Nunqͥd etiã ſolicite ſer/
uanda eſt charitas. Quã ſummꝰ poſt xpᷣʒ
doctor noſter Paułꝰ apoſtolłꝰ. ceteris vir

tutibus etiã theologicis anteponit. Nũc
inquit manent fides ſpes charitas tria iᷣ
HMaioꝛ autẽ hoꝝ eſt charitas.pma Coꝝ.

Aij. Nunqd poſtremo ſolicite ſeruãde ſũt

tione ſufficit

Dermo ſecũdus

——— etiã diuina ſcriptura no
bis ſpecialiter cõmendauit. Sobꝛietatez
em̃.id eſt.temꝑantiã ⁊ pꝛudentiã docʒ in/
quit ſapiens.⁊ iuſticiã atq; virtutẽ.id eſt.
foꝛtitudinẽ.quibo vtilius nihil eſt in vita

hominiba Sapie. viij. Cur ergo fratres

chariſſimi cur de nulla pꝛedictaꝝ virtutũ
quas pꝛoculdubio nobis ſolicite ſeruare
neceſſe eſt. cur inquã de nulla earum aut
quauis alia.ſed de ſola vnitate ſpecialiter

⁊ expꝛeſſe dicit apoſtolꝰ. Soliciti ſeruare
vnitatẽ.Sane ñ hoc fruſtra vel ocioſe.ſʒ
fructuoſe ⁊ vtiliter a tanto doctoꝛe expꝛeſ
ſum eſt. Ad hoc videlicet vt nobis oſten/
deret. ꝙ licet virtutes om̃ es ſolicite ſint ſ

uangꝗe.ſpecialiter tamẽ vnitas catholica.

qia ſine ea virtutes ſingule nõ ſubſiſtũt.

ſed in eam tanq; in finẽ tendũt.atq; ꝑ eam

in illum qui vere vnus deus eſt. ⁊ vᷣe vnꝰ

finis omniũ.⁊ in quem noſtre intentionis
noſtreq; vocationis eſſe debet ſpes vnica

finaliter oꝛdinãtur. Unde poſtq; per apo
ſtolum dictũ ẽ. Soliciti ſeruare vnita.⁊c̃

Statim ſequitur. Unuʒ coꝛpus et vnus

ſpiritus ſicut vocati eſtis in vna ſpe vo/
cationis veſtre.vnus dominꝰ. vna fides.
vnum baptiſma.vnus deꝰ ⁊ pater omni/
um ⁊c̃.Ecce ergo quid ſit vnitas chꝛiſtia

na. Unũ coꝛpuſ⁊ vnus ſpirit.id eſt.vnũ

chꝛiſti coꝛpus myſticũ ex multis membꝛiſ
ſpiritualiter cõgregatum. Ecce inſuper ĩ
quo conſiſtit vnitas xpᷣiana.vna ſpes vo/
cis.vna fides.vnum baptiſma. Eccee po/
ſtremo ex quo conſiſtit ⁊ in quem tendit
vnitas chꝛiſtiana. Unus dominꝰ vnꝰde/
us ⁊ pater omniũ ⁊c̃.Et hanc vnitatẽ nõ
hic ſolum ſed in pleriſq; ſcripture ſue locꝭ
nobis cõmendauit apoſtołꝰ. Uñ eſt ülud
Sicut inquit in vno coꝛꝑe multa mem/
bꝛa habemꝰ. omnia autẽ mẽbꝛa nõ eundẽ
actum habẽt.ita ⁊ multi vnũ coꝛpꝰſumꝰ ĩ
xpᷣo.ſinguli aũt alter alterius mẽbꝛa. Ro/
manoꝝ.xij. Bulta quoq; huic ↄcoꝛdãt

ſententie.pᷣma Coꝝ.xij. Et iterum. Om/⸗
nes inquit vos vnũ eſtis in chꝛiſto iheſu.
BGSab.iij.Ex pꝛedictis igitur perſpicuũ eſt
quantuʒz.id eſt.quanta diligentia. quanta
ſolicitudineꝛ qᷓ; coꝛdialiter ⁊ ſtudioſe vni
tas ſit ſeruanda.q;obꝛem non iĩmerito

cit apoſtołꝰ. Soliciti ſer.⁊c̃.Et hec de bᷣ⸗
ma parte ⁊ pᷣma noſtri ſermonis cõſidera

Segquit᷑ de ſecunda
Ecundo in verbis pꝛopoſitis no/
8 bis ↄſiderandũ eſt qualis vnitas
ſit ſeruanda.Quia dicit vnitatem
ſpiritus. Ubi patet ꝙ; ſeruanda eſt vnitaſ
ſpũaliter ⁊ virtuoſe. Abſit inquã a nobis
abſitetiã a cogitatõe noſtra.abſit longeq
Ddiffugiat vnitas illa ſi ſic debeat nomiari
qua pleriq; ad mala ꝑagenda carnaliter
⁊ vicioſe reperiunt᷑ vnanimes. De qua
in moꝛalibus dicit Gregoꝛiꝰ. Sicut eſſe
noxium ſolet ſi vnitas deſit bonis ita per
nicioſum eſt ſi nõ deſit maliſ. Nõ eſt hecil
la quã hic loquit᷑apoſtoluſ.ſed vnitas ſpi
ritualis ⁊ virtuoſa. de qua cuʒ ipᷣe poſtea
monuiſſet vt eſſemus inuicẽ vnũ coꝛpus
ſtatim addidit.Et vnꝰſpiritus vt per hoc
clarũ fieretq; huiꝰcoꝛpoꝛis vnitas ñ car/
naliter ſed ſpũaliter deberʒ intelligi Oua
liter aũt hoc ſit iſe apertiꝰ alibi oñdit Si
cut inquit coꝛpꝰ vnũ eſt ⁊ membꝛa habet
multa.omiĩa aũt membꝛa coꝛꝑis cum ſint
multa vnũ coꝛpꝰ ſunt.ita ⁊ chꝛiſtꝰ.Etenĩ
in vno ſpiritu omnes nos in vnũ coꝛpus
baptizati ſumꝰ.pma Coꝝn.xij. Ubi conſe
quenter agẽs de vnitate coꝛꝑis xpᷣi myſti
ci per ſimilitudinẽ coꝛꝑis humani quinq;
nota nit cõditiões q̃ ad eã ſpecialiter reqͥ/
rũtur Pꝛima eſt beniuola maioꝛũ hu/
miliatio ad excluſionẽ iurgi.De qua ipſe
agit Nõ poteſt oculꝰ dicere manui.oꝑa tua
nõ indigeo.aut iteꝝ caput pedibo.nõ eſtis
mihi neceſſarij.ſʒ multo magis q̃ vidẽtur
mẽbꝛa coꝛꝑis infirmioꝛa eſſe neceſſaꝛioꝛa
ſunt ⁊c. Secũda eſt charitatiua inferi
oꝛum cõfoꝛtatio ad euitationẽ tedij. Uñ
ſubdit. Et que putamꝰ ignobilioꝛa.id eſt
minoꝛa ⁊ inferioꝛa mẽbꝛa eſſe coꝛpoꝛis.⁊
que inhoneſta ſunt mẽbꝛa.id eſt.infirmio
ra.abũdãtioꝛem honeſtateʒ habẽt.⁊c̃. Jõ
nõ ↄfundẽda ſed cõfoꝛtãda. Tertia eſt
mutua membꝛoꝝ ſolicitudo ad impẽſio/
nem bñficij. Ideo paulo poſt ſequitur vt
nõ ſit ſciſma in coꝛpoꝛe.ſed ĩ idipſum pꝛo
luicem ſolicita ſint membꝛa.ſcʒ ad bnfi/
cia vnanimiter impẽdẽda. Quarta eſt
doloꝛoſa afflictoꝝ cõpaſſio ad augmẽta/
tionẽ meriti.Et ſi qdẽ inqͥ t pati᷑ vnũ mẽ
bꝝ cõpatiãtur oĩa mẽbꝛa Quita eſt iocũ
da bonoꝝ cõgratulatio ad cõmunicatiõy
gaudij ꝓpt᷑ quãocludit. Si głiat᷑ vnũ mẽ
bꝛũ ↄgaudẽt oĩa membꝛa.Uos aitreltia

In ſinooo

coꝛpus xpᷣi ?⁊ membꝛũ de membꝛo. Hec il
le. Hanc etiã ſpũalem fideliũ.vnitatẽ pᷣn/
ceps apoſtoloꝝ petrꝰ cõmendãaãs ait. In fi
deaüt omnes vnanimes in oꝛatõe eſtote.
pma Pet.iij.Et ibi qͥnq; ↄditiones enu/
merat que ad hãc vnitatẽ ꝑtinent. Pꝛima
eſt pietatis cõpaſſio reſpectu infumoꝛum
Secũda fraternitatꝭ dilectio reſpectu bo
noꝛum.Tertia miſerie ſubuẽtio reſpectu
paupeꝝ.Quarta modeſtie humiliatio re
ſpectu extraneoꝝ. Quinta omnis rancoꝛꝭ
⁊ querimonie depoſitio reſpectu aduerſa
rioꝛnm quas ꝑ oꝛdinẽ tangit dicẽs.Cõ/
patientes.fraternitatis amatoꝛes.miſeri/
coꝛdes.modeſti.humiles.non reddentes
malũ pꝛo malo.nec maledictũ pꝛo male/
dicto. ſed ecõtrario benedicẽtes.quia in H̊
vocati eſtis vt benedictionem hereditate
poſſideatis O vtinã fratres chariſſimi
vtinam hec apoſtolica documẽta eccleſia
ſtici viri maxime apoſtoloꝝ ſucceſſoꝛes pᷣ
lati ſcʒ eccłie.⁊ illi pꝛecipue qͥ a cardinib
eccleſie cardinaliũ ſibi nomẽ appꝛopꝛiant
ceteriq; pᷣlati qui ſe apłoꝝ ſucceſſoꝛes eſſe
gloꝛiãtur.vtinã inquã hec que de vnitate
ſpũali pᷣdiximꝰ ſolicite obſeruaſſent.vł iã
ſaltẽ licet tarde ſeruare ſatagerent. Pꝛofe
cto nõ tam diu pſeueraſſet.nec de die ĩ di/
enm deteriꝰ ↄualeſceret. hoc tam mirabile.

tamq; miſerabile ſciſma. Non ſic turpiter

ſciſſa eſſet incõſutilis xpᷣi tunica.ũ ſic enoꝛ
miter diuiſa xpᷣiana eccia. Non ſic poſtre

mo crudeliter ſeuirẽt in ſe inuicẽ ⁊ ĩ caput

ſuũ imo in totũ coꝛpus xpᷣi myſticũ eccle/
ſiaſtica mẽbꝛa. De qua re multa loqui
poſſem.ſʒ cogitãti mihi hãc noſtri temꝑiſ
extremã miſeriã flere magis libet q;ᷓ aliqᷣd

dicere.Ex pᷣdictis itaq; ac ex innumerabi
libus malis que tꝑe huiꝰ ſciſmatis ex defe

ctu vnitatis quotidie ꝓpuenire cernimus.
ſatis ſuꝑq; ſatis manifeſtũ eſt qualis vni
tas ſit ſeruanda.qꝛ ſcʒ ſpñalis ⁊ virtuoſa.
quã vocat apoſtołꝰ vnitatẽ ſpũs.Et h̊ de
ſideratione ſuffi ciaant
SBaequitur de tertia.
FEBErtio in v̈bis ꝓpoſitis nobis cõſi/
t? derandũ eſt qualiter ⁊ in quo vni/

ſecũda parte ⁊ ſecũda noſtri ſermonis cõ/

—

charitatiuꝰ amo? quo ſpũalis vnitas coꝛ
poꝛis Simeſtti ſolidat᷑. Uñ ꝑ apoſtolũ
dicit᷑. Supꝑ oĩa charitatẽ habete.qð ẽ vin
culum ꝑfectionis ⁊ pax xpᷣi exultet in coꝛ/
dibus veſtris ĩ qua vocati eſtisẽ vno coꝛ
poꝛe.Colo.iij. deoq; mihi expedire vi/

detur vt de multis ac magnis huiꝰ pacis

laudiba quas ſcriptura ſacra cõmemoꝛat
aliquas referam. Hec eſt em̃ que homĩeſ
filios dei ↄſtituit.GBeati inquit pacifici.q̃
niam filij dei vocabũtur. Matth. v. Hec
eſt que in nobis habitaculũ dei facit dicẽ
te pſalmiſta. In pace factus eſt locus eiꝰ.

Et iteꝝ. In pace in idipſum doꝛmiam et

requieſcam. Hec eſtque bonoꝝ ſpiritua/
lium abundantiã tribuit. Unde idem a/
pheta. Fiat inquit pax in virtute tua ⁊ ab

undantia in turribo tuis. Hec eſt poſtre/
mo quã xpᷣs nõ immerito in omnibo ſuis
operib ſingulariter cõmendauit. Hanc
quippe nobis obtulit in ſua natiuitate di/

centib tũc angelis.Et in terra paxhomi
nibus bone volũtatis.Luc.ij.Quod per
pꝛophetã pꝛedictũ fuerat.Oꝛietur inquit
in diebo eius iuſticia ⁊ abundantia pacis.
pᷣs. Hanc docuit in ſua pᷣdicatione. Unð
apoſtołꝰ. Ueniẽs inqͥt euãgeliʒauit pacezʒ

Eph.ij.Quod etiã idem ꝓpheta pᷣnuncia/

uerat dicẽs. Audiã quid loquat᷑ in me do
minus deꝰ.quoniã loquet᷑pacẽ in plebem
ſuã. Hanc tenuit in ſua ↄuerſatiõe ipᷣo di
cente ꝑ eundẽ ꝓphetam. Cum his qͥ ode/
runt pacẽ eram Hacificne õ ſuis diſci
pulis indixit in ſecreta monitione.pacem
inquit habete inter vos. Matth. ix. Hãc
exhibuit in ſua reſurrectione.Pax vobis
ego ſum. Joh̊.xx. Hanc pᷣterea ꝓ ſummo
dono eis dereliquit in ſua aſcenſione.Pa

cem meã do vobis.pacẽ relinquo vobis.
Joh.xiiij.Quod quidẽ donũ qᷓ́; magnuʒ

q;q; magnificandũ a nobis ſit oſtẽdit Au
guſtinus.xix.de ciuitate dei vbi ait. Tan
tum eſt paciſ bonũ vt in reb terrenis atq;
moꝛtalibo nihil gratius ſoleat audiri.ni/
hil delectabiliꝰ cõcupiſci. Ue ergo nobis

fratres chariſſimi ve nobis.qꝛ tꝑibus no

ſtris peſſimis hoc tantũ bonũ tantũq; do
mum xpᷣi nõ vt dignũ eſt magnificãt.ſʒ ꝑ/

tas ſit ſeruãda. Quia dicit In vin uipendũt imo deſpiciunt xpᷣiani. Jã em̃
culo pacis. Ubi patet ſeruãda eſt vni⸗ pꝛochdoloꝛ ſpreta hac bona ⁊ vera pace

tas fraternalit᷑ ⁊ amoꝛoſe. Nihil em̃ aliud

eſt pacis vinculum qᷓ; fraterna charitas ⁊

ad malam ⁊ falſam pacẽ ei cõtrariã.pluri

mi etiã viri ecciaſtici dãnabilit᷑ſe ↄuertũt

—— — ———DN

—

— —

—

Hermo ſecũdus

ſmo veriꝰ ſe puertũt. Eſt aũt hec paxtri/
plex que xpᷣianoꝝ pꝑuertitaĩos.⁊ a vᷣa pa/
ce ⁊ pacifica vnitate diuertit. Pꝛĩa pax

eſt cũ delicijs carnalibo.de qua ꝓpha. In

pace inqiit amaritudo mea amariſſima.
Iſa.xxxviij. Gecũda parx eſt cũ diuitijſ
thalib.de q̃ ſapiẽs ait.O moꝛsq; amara
eſt memoꝛia tua hoĩ iniuſto ⁊ pacẽ habẽti
in ſubſtãtijs ſuis. Ecci.xlj. Tertia pax
eſt cũ terrenis amicitijſ ⁊ ↄpſanguineitati/
bus.de q̃ xpᷣs. Nõ veni pacẽ mittere ĩ ter/⸗
ram ſʒ gladiũ. UVeni em̃ ſeꝑare homineʒ

aduerſus patrẽ ſuũ.⁊ filiã aduerſus mr̃e,ʒ

ſuã. Math. x.c. Heu hen q; multi in his

hogie pacẽ ſuã ↄſtituũt ac ideo veram cũ

xpᷣo pacẽ deſerũt.⁊ falſam cũ dyabolo pa
cem agũt. In quoꝝ ꝑſonã ꝑꝓphetã dicit᷑
Ciũ inferno fecimꝰ pactũ.i.pacis actum.
Iſa.xxviij.c.De quibo etiã aplłs loquitur
Cuũ dixerint inqͥt pax⁊ ſecuritas. tunc re/
pentinꝰ eis ſuꝑueniet interitꝰ.j.Theſſa.v

Manc igit᷑fugiamꝰ frẽs chariſſimi.⁊ illaʒ
quã ſupꝛa diximꝰqueramꝰ pacẽ. Cuiꝰpꝛe
ronia beatꝰ Augꝰ.bꝛeuiter expmit dicenſ
Pax eſt ſerenitas mẽtis.tranquillitas aĩ.
ſimplicitas coꝛdis.amoꝛis vinculũ.ↄſoꝛ
tium charitatis. NHec ad hereditatem xpᷣi
poterit ꝑuenire qͥ teſtamentũ pacis nolue
rit obſuare.Expᷣdictis g̊ abũdanter oſtẽ
ſuʒ eſt q̃liter ⁊ in q̊̃ vnitas ſit ßuãda.Qnia

ſcʒ in vinculo pacis.Ethec de tertia ꝑte.
⁊ tertia nr̃i ßmonis ↄſideratõe ſufficiãt

Erxrqua ⁊ alijs pᷣcedẽtibo poſſum nõ im

merito monẽdo ↄcludere. vt ſoliciti ſitis

ſeruaꝛe vnitatẽ ſpũs in vinculo paciſ.que

fuerũt vᷣba hmo Pſlee provoſi ita caritati.
Sʒ iam frẽs chariſſimi iã diligent᷑illa

nobis inueſtigãda ſunt q̃ hanc vnitatẽ ſpi
ritus ⁊ hoc vinculũ pacis diuidũt et diſ/
ſoluũt. Ubi notandũ eſt ꝙ in ſacra ſcri
pꝓtura diuerſa legimꝰvincula culpe ⁊ iniq̃̊
tatis.vinculo xpᷣigne pacis ⁊ pacifice vni
tatis aduerſa.
la carnalitatis ⁊ luxurie.De qua ſapiens.
Inueni inqͥ t amarioꝛẽ moꝛte muliereʒ.id
eſt. carnalẽ voluptatẽ. Que laqueꝰ vena/

Sunt etenĩ pmo vincu/

toꝛis eſt ⁊ ſagena coꝛ eiꝰ ⁊ vincula ſũt ma⸗
nus eiꝰ.Ecci.vij. Sunt etiã vincula va⸗

nitatis ⁊ ſuꝑbie. Uñ de ſuꝑſticioſis ⁊ ſuꝑ

bis egyptijs ſcriptũ eſt.Dũ em̃ ꝑſuaſũ ha

bent iniqͥ dñari poſſe nationi ſancte vin/

culis tenebꝛaꝝ ⁊ lõge noctis cõpediti ſut.

Sapie xvijc. Sunt inſuꝑ vincula cupi

ditatis ⁊ ausricie. Pꝛopter qð dicitapłs.

Qui volũt diuites fieri incidũt in tẽptati
onem ⁊ in laqueũ dyaboli ⁊ deſideria mł

ta mutilia ⁊ nociua.que mergũt homineſ
in interitũ ⁊ ꝑditionẽ.pma ad Thimo.vl.

Hec ſunt ergo tria vinculoꝝ genera nos
ad peccatũ trahẽtia Sed ſũt ⁊ alia tria

nos in pctõ tenẽtia ⁊ eo periculoſioꝛa.q e

pꝛecedẽtib, foꝛtioꝛa.Eſt em̃ vinculũ pꝛa/⸗
ue ↄſuetudinis.de quo figuraliter a chꝛi/

ſto dictũ eſt. Hãc filiã abꝛae quaʒ alliga,/

uit ſathanas decẽ⁊ꝛ octo annis.nõne opoꝛ
tuit ſoluia vinculo iſto die ſabbati.Luce
xiij. Hec qͥppe mulier q̃ᷓ tot annis habue/
rat.vt ibi ðꝛ ſpũm infirmitatis.⁊ erat ĩcli

nata. nec oĩno poterat ſurſum reſpicere ſi
gnificat aiam lõga pctĩ ↄſuetudine ĩcur/
uatã.quã die ſabbati id eſt.tꝑe gr̃e xpᷣs o’ñn

dit ſpeciali eiꝰ auxilio a tã foꝛti vinculo eẽ

ſolnendã. Eſt pᷣterea vinculũ ꝑuerſe ob/
ſtinatiõis. Uñ ſub figura ſcriptũ legit᷑ ꝓ
nabuchodonoſoꝛ ioachim vinctũ cathe/
nis duab duxit ĩ babilonẽ.ij. Paralł.vlt᷑.

Nabuchodonoſoꝛ eĩ dyabolũ. Joachim
obſtinatũ pctõꝛẽ.cathene due pctã carna
lia ⁊ ſpũalia. Babylon aũt ↄfuſionẽ figu
raliter ſignificãt.De h̊ vero pctõꝝ vincu
lo ibidẽ ſubdit᷑. Hultiplicate ſunt iniqͥ/
tates mee ⁊ incuruat?ſum multo vinculo
ferri. Uinculũ quippe ferri obſtinatio eſt
Duri ⁊ ꝑuerſi animi.Eſt poſtremo vincu/
lum indurate excecatõis ꝓpter qð de exce
catoꝛe pctõꝛe ĩ perſona nabuchodonoſoꝛ
ðꝛ Alliget᷑ vinculo ferreo ⁊ ereo.coꝛ eᷣab

humano cõmutet᷑ ⁊ coꝛ fere det᷑ei.Danieł

iiij.c. Indurata em̃ excecatio vinculũ fer
reum noĩat᷑ꝓpter indomabilẽ pcti obſti/
nationẽ.vinculũ vᷣo ereũ ꝓpt᷑ inſtexibilem
pctĩ excuſatiõʒ.ſʒ ꝙ ꝑ hoc coꝛ humanum
in coꝛ ſere mutat᷑ ad excecatã humani coꝛ
dis pꝑtinet beſtialitatẽ. Hec ſunt ̊ vincu/

la culpe ⁊ iniqͥtatꝭ.de qͥb ꝑꝓpham dictũ ẽ

Ue q trahitꝭ iniqtatẽ ĩ funicuł vanitatj.⁊=
qſi vinculũ plauſtri pctm̃. Iſa.v. Ue igit᷑
nob frẽs cariſſimi ve nob qꝛ vicuł his ho

die ꝓchdoloꝛ ligãt. oppmũt᷑ĩcuruãt᷑.⁊ ad
pcta q̃libʒ ꝑtrahũt᷑ fere vniuerſalit᷑ xiani

⁊ qdð maxie dolendũ eſt ſceleſtiꝰ viri eccle
Pſiaſtici.⁊ ſcandaloſiꝰpaſtoꝛes ⁊ pᷣlati. Uñ
factũ eſt vt his peccatꝭ exigẽtib iã fere in
vniuerſa xpᷣianitate diſſoluat᷑ vnitas ſpi⸗/

ritus ⁊ rumpat vinculũ paciſ. nihilq; vbi
libet ſupeſſe videat᷑ niſi diuiſio inimicicia

Sr

diſcoꝛdia atq; ↄtẽtio. IJdeoq; q; bonum⁊

vincula diſſoluit᷑ eis vincunlũ xpᷣiane pa/

cis ⁊ pacifice vnitatꝭ. Ideoq; merito nos
ammonet apls vt ſoliciti ſimꝰuare vnita

q; iocundũ ſit pacis vinculũ iã ꝑ ei ↄtra
ria docẽte nobis exꝑientia cognoſcimus

iam em̃ illud Zullij ſenſibilit eſſe veꝝ ꝑci
pinmus. Quãta inqt vis amicicieↄcoꝛdie
q; ſit exodijs atq; diſſidijs pcipi pᷣt. Que

em̃ domꝰ tam ſtabilis.que tã firma cini /

tem ſpũs ĩ vinculo pac. Hoc igit᷑apłi do
cumẽtũ nullatenꝰ adimplere valemꝰ. niſi

cetiã ſoliciti ſimꝰ dirũpere ea qᷓ ſupᷣ diximꝰ

vincula pctõꝝ.Ad qð nos hoꝛtat ꝓpha di

cens.Diſrũpamꝰvincula eoꝝ.⁊ ꝓciamꝰ

luſtij niſi nimiuʒ ceci fuerimꝰ coꝛpoꝛalib

oculis intuemur. Cõcoꝛdia inquit parue

res dreſcũt. diſcoꝛdia maxime dilabuntuꝛ

Jam etiã illud xpᷣi lamẽtabiliter eximur

a nob iugũ ipſoꝝ.i pᷣs.ij.Oð vtiq; deo au

xiliante facere poſſumꝰ partialit᷑ ⁊ diſpoſi

tiue.ſʒ ſoł? deꝰ hoc põt pncipalit ⁊ effecti/

Dmne inq; t regnũ in ſe diuiſum deſolabi cr hoſtiã laudis. tar⸗
dignet᷑ auctoꝛ ip̃e vnita ⁊ paò Qui w/
uit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝝ Amen

tur. Math. xij. Jam qꝛppe vt de ſpüali re/
gno eccie qð nũc ſciſmatica diuiſione de
ſolabiliter laceratur.vt inq; de eiꝰ lachꝛv/

moſa deſolatõe taceam.qꝛ nobis etiã tacẽ

ue.⁊ illð ab eo debemꝰ bonoꝝ opeꝝ ſacri
ficio deuote ⁊ hũilit᷑ poſtulare.eodẽ ꝓpha
dicẽte. Diſrupiſti dñe vincula mea tibi ſa
crificabo hoſtiã laudis.Oõð nobis pᷣſtare

Explicit fmo faciꝰ ĩ yynodo ꝑ reueren/

tib res loquunt᷑.iam in eꝰ tꝑali imꝑio.⁊ ĩ
oumni fere xpᷣianoꝝ regno ↄmotio fit guer
rarum. p̃lioꝝq; ſedio. quaobrem dum no
ſtri reges ⁊ bncipes ꝓpter ſolas q̃s amant
iuitias aut delicias litigat dũ ꝓ explen/
da cupidine aut vlciſcẽda iniuria certant
⁊Z aduerſus ſe inuicẽ inſaniũt.dũ inq; hec
agunt ⁊ que agere debuerãt negligunt. in
terim xp̃i hereditas a ſuis ⁊ a noſtrꝭ hoſti
bus lacrimabiliter ↄculcat᷑. Uñ fit vt xvbi
anitas olim ꝑ oꝛbem terraꝝ adeo lõge la/
teq; diffuſa. ⁊ de qua beatꝰ Aug'. in li.ve/
re religionis aſſerit.ꝙ ꝑ om̃es terrarum ꝑ
tes quas homiĩes incolũt ſacra xpᷣiana co
lerent᷑.iã intantũ diminuta ⁊ artata ſit.et
de die in diẽ ab hoſtibe fidei coartet᷑ vt in
marxidma illaꝝ terraꝝ poꝛtione nomẽ fideſ
qꝙ; vp̃i penitꝰ ignoꝛet᷑.Quid plura. Jpᷣa ci
uitas hierłm totaq; terra ſancta terra ſin
gulariter xp̃o dedicata.terra maioꝛibo no
4 ſtris pmiſſa.terra nobis.ſi tñ veri xpᷣiani
ſumꝰ debita.iã a nobis turpiter erepta ab
infidelibo poſſidet᷑.Et qðᷣ auditu hoꝛren/
dum ẽ. cũ machometus ſceleratille⁊ inſe
mis pᷣdo in medio gẽtis ſue ſummo cultu
ſummo honoꝛe ac ſũma reuerẽtia ꝓꝛſus
indigna ſepult? iaceat.iã tñ xpᷣi ſepulcruz
irreuerẽter ab hoſte poſſeſſum nõ ſine pe/
riculo gui ⁊ infami tributo raro a fidelibꝰ
venera? Heu puget tedetq; de tãtꝭ xp̃i
ſueq; xp̃ianitatis ↄtumelijs vltra loqͥ Sꝭ audiamꝰ qͥd enãgeliũ loquit᷑. Deſignauit
vyñ hec frẽs chariſſimi vñ hec.aliaq; innu naͤtr alios c. Par⸗ enĩ vt ĩ matheo legit᷑
merabilia xpᷣianoꝝ mala niſiqꝛ ꝑ pctõꝛuʒ xpᷣs duodecim apoſtolos elegerat.poſtea

dũ in xpᷣo patrẽ dũm Petꝝ cameracẽſem

Semquitur omelia einſdẽ facta in ſyno
do ſuꝑ illo euãgelio ſᷣm lucã. Deſignauit
dñs ⁊ alios ſeptuagintaduos.Etreli-
Ectionem ſan:
lHcti euagelij ſᷣm lucã qnã mo/
oo0 cũ legeret᷑ audiſt. Jõ pres
L in rpo freés chariſſimi expo/
nẽdã ſuſcepimꝰ qꝛ ñ ſolũ nũc ſʒ annuatim
in ſacra ſynodo ſolẽnit᷑ recitat᷑. Nec ĩmeri
to. Nã ĩ ea ſũmꝰ doctoꝛ ⁊ mgr nr̃ dñs ihs
xpᷣs diſcipłos ſuos ⁊ nos ĩ eis ſapiẽt᷑ edo/
cuit.⁊ miſtris eccĩe tãq; operarijs meſſis
dñice triplicẽ ↄſideratõeʒ notant poſuit.
Pꝛimã ð eoꝝ inſtitutõe.ſcdᷣam ð eoꝝ ĩifoꝛ
matõe.tertiã ð eoꝝ retributõe. Per pᷣmaʒ
dat᷑ auẽtas ⁊ potẽtia.ꝑ ſcdᷣam dat᷑ ſagaci/
tas ⁊ ꝓuidẽtia.ꝑ tertia dat᷑ ſtabilitas ⁊ p/
minẽètia. Hec & tria iuxta enãgelici textuſ
decurſũ.oꝛdine debito ad noſtrã editicati
onẽ ðᷣo adiuuãte ꝓpſeqmur In pᷣmis ita
q; ↄſiderãda nob ẽ miſtroꝝ ecciaſticoꝝ in
ſtitutio.ꝑ quã dat᷑ eis auctas ſiue potẽtia.
Circa ̊ aũt ĩ ᷣbis euãgelicꝭ triplex notat
eoꝝ ↄditio.Pꝛĩo dñt ĩſtitui ⁊ oꝛdinari di
uina electõe. Scðᷣo dñt vniri ⁊ copulari
omutua dilectõe.Tertio dñt muniri ⁊ ro/
boꝛari deuota oꝛðöe Quantũ ad pᷣmũ

yero hos alios diſcipnlos deſiẽnitQuoſ

„

ſeptua gintaduos ↄſtituit in ſignũ ⁊ figu/

*

ram. ꝙ poſt futurã ep aſcenſionẽ ꝑ eos ſe/
ptuagitaduo genera linguaꝝ vẽtura erãt

„

ſue ſidei vnitatẽ. Quos ideo merito de
ſignaun.i.ſignãter elegit.⁊ q̊s ad hoc opꝰ

Rerietidelinaneroe hall⸗lectionei
tũc ſpecialit᷑ inſtituit.vt ꝑ h̊ oñderʒ q; nul

lus ꝓpꝛia auctoꝛitate intruſus ſʒ ſolũ diui
na appꝛobatõe vocatꝰ eccleſiaſticũ officiũ
aſſumere debeat dicẽte apło. Nemo aſſu/
mat ſibi honoꝛẽ.ſʒ qͥ vocatꝰ eſt a dño tãq;
aaron. Ues ulis q; vel ſymoniaca pᷣui/
tate vł tyrãnica poteſtate honoꝛes eccleſi
aſticos vſurpare pᷣſumũt.qꝛ qͥ nõ intrant

P oſtiũ in ouile.ſʒ aſcendũt aliũde.illi pꝛo

Tecto nõ ſunt veri paſtoꝛes.ſʒ veritatꝭ teſti

monio ſures ſunt ⁊ latrones.Et h̊ ð pᷣmo
Quantũ aũt ad ſecundũ audiamꝰ qͥd
ſequit᷑. Et miſit illos binos añ faciẽ ſuam
in oẽm ciuitatẽ ⁊ locũ q̊ erat ipᷣe vẽturus.

Hoc nõ ſolũ intelligendũ eſſe puto de eiꝰ
aduẽtu ꝑ pñtiam coꝛꝑalẽ ſʒ etiã deaduen

tu eiꝰ in mentẽ ꝑ influentiã ſpũalem.O qᷓ;

rect oꝛdo Aduentũ mgfi pcedũt diſcipu
li. Aduentũ dñi pᷣcedũt ſerui.pᷣcedũt in/
ſtruẽdo.ſequit᷑ inſpirãdo.pᷣcedunt per do

£

ctrinã.ſequi ꝑ gram. Nec ĩmerito eos
aßñ ſe binos miſit. Nã hoc ↄueniẽter face/
re voluit triplici růe. Pꝛimo ꝓpter mu/

tuam oↄſolatiõʒ.⁊? fraterni auxilij ↄfoꝛtatõ
nem.qꝛ ſapiẽs ait.frater qͥ iuuat᷑ a fratre q̃̊
ſi ciuitas foꝛtis Secũdo pter veritatꝭ

ab eis pᷣdicãde ↄfirmatiõem vt iuxta leg
pceptũ.in oꝛe duoꝝ teſtiũ ſtaret verbum

Eertio pter charitatiue dilectõnis ſi/
gnificationẽ. Nã vt ait Grego.ꝑ hoc taci
te innuit᷑.ꝙ qͥ erga alteꝝ caritatẽ nõ habet

p̃dicatõis officiũ nullatenꝰ ſuſciꝑe debet.

Jõ ergo ſpecialit miſſi ſunt bini.in ſignũ
y mimiſtri eccleſiaſtici ſibi inuiceʒ ⁊ alijs
debẽt charitatiue dilectõis vinculo copu
lari. ⁊ bine dilectõis di ſcʒ ⁊ primi vnitate

iungi.vt iuxta doctrina apłi ſoliciti ſint.

ſeruare vnitatẽ ſpũs ĩ vinculo pacis

ergo illis qͥ ↄtra charitatꝭ vnitatẽ in eccia

&p̃i ſciſmata ⁊ diuiſiones ſeminãt.vel iam
ſeminata ſciſmatũ ʒizania hodie pchdo/

loꝛ nimiũ creſcẽtia ſolicite non extirpan

xpᷣm vt mittat oꝑarios ĩ meſſem

citur ⁊ aduerſantiũ pedibo oculcat ocnt/

cata depꝛimitur. depꝛeſſa ſpernit᷑. De qͥb⸗
ipᷣe ꝑ ꝓphᷣam ↄquerit᷑. Filios enutriui ⁊ ex

altani.ipᷣi autẽ ſpꝛeuerũt me.Et ſᷣ̊ ð ſcöõo.

NQuantũ vᷣo ad tertiũ audiamꝰ qͥd po
ſtea ſubdit᷑. Et dicebat illis. Meſſis qͥdẽ
multa.operarij aũt pauci. Rogate ̊ dñm
meſſis vt mittat oꝑarios in meſſem ſuaʒ.
Hoc in loco meſſis intelligituꝛ eccleſia.i.
cõgregatio fideliũ.que iã tũc multa erat.
qu antũ ad pᷣparationẽ.qꝛ multi pꝛepara/
ti vt ꝑ verã fidem collecti in hoꝛreum po
nerẽtur eccie. Operarij vero pauciid eſt.
doctoꝛes⁊ pᷣdicatoꝛes alijq; ſpũales mini
ſtriad hãc fideliũ collectiöem idonei.pau
ci ſunt reſpectu tãte multitudinis congre
gãde. Sane ſicut tũc hoc veꝝ erat.ſic mo
donõ minꝰ veꝝ ẽ.Nã ſicut h ait Gregoꝛiꝰ
Ecce iã mundꝰ ſacerdotibo plenꝰeſt.et tñ
in meſſe dñi rarꝰ valde inuenit᷑ operariuſ
qꝛ officiũ quides ſacerdotale ſuſcipimꝰ.ſʒ
opus officij nõ implemꝰ. Cur ita. Oꝛ cer

ctrinã ⁊ ſanctã vitã verbo ⁊ oꝑe xpianum

ꝓplm erudire.ad qðᷣ pchpudoꝛ inter tot ec
cleſie mĩſtros.hodie pauci reperiũt᷑ oꝑa/
rij.Quid g̊ ſuꝑeſt remedij. Rogate ĩquit

dum meſſis. xpᷣm ſcʒ qͥ ſo dñs eſt populi

xpᷣiani. ceteri ſolũ ſub eo ſũt miſtri.ipᷣo di

cente. Pꝛincipes gentiũ dñant᷑ eoꝝ. nõ ſic

aut inter vos.ſʒ qͥ maioꝛ eſt fiat ſiẽ miſter.
Uos ů miniſtri rogate dñm veſtꝝ Jeſum
rexpᷣs cũ iã mitterre diſpoſuiſſet tñ roga/
ri voluit vt mitterʒ. Sane h̊ ideo Pꝛimo
qͥdẽ vt oñderet ꝙ licet deꝰ eternalitaliqͥd

voluerit facere.vult tñ illud fieri mediati
bus oꝛõib creature.

Scðdo nõ ab vno ſo

—2⸗

lum ſʒ a multꝭ rogari voluit vt ̊ exemplo
demõſtraret qnte apð deũ ſit efficacie oꝛõ
multitudis.⁊ pᷣcipuengregatõis eccĩe xpᷣi
ane Tertio h̊ ſpecialit᷑a Zieiput ume oa
ri.ondens ꝙ nulł ſit aptꝰ ad hãc euãgeli/
cã miſſionẽ.niſi ꝑ diuinã gr̃am ſpecialem
quã nõ miret humana ꝑfectõ ſʒ impetrat
deuota oꝛõ.Ac ſi aꝑte dicat Nullłꝰð ſe aut
ſua vᷣtute.nullł de ſua ſcia.ð ſua induſtria
de ſua excellẽtia aut dignitate pᷣſumat ſed
deuota oꝛõe ac hũilitate munitꝰatq; robo

Heu q; repꝛobi ſunt hi nephãdi operarij. ratus.de ſola dei gr̃a ⁊ bonitate ↄfidat.ee

quox malicia vl negligẽtia meſſis eccleſi

aſtica optate pacis fructu ᷣuata ſteril effi

iõ rogate dñʒ meſſiſ vt ĩ meſſẽ ſuã oꝑaꝛioſ

mittat. ⁊ cos ad hͥ aptoſ ⁊ idoneos efficiat

. „
5

Nec immerito ſpſales operarij.i.eccleſie
miniſtri de hoc rogare tenent᷑.ii diligẽter
attendãt quantũ eſt onꝰ officijad qð mit/
tuntur. Quippe mittunt᷑ em̃ ad pdicandũ
credenda. ad docendũ facienda. ad venã/
dum peccatoꝝ occulta.ad abſoluendum
penitentiũ delicta. Gittunt᷑ ad reducen/
Dum errãtes.ad coꝛrigendũ ꝑtinaces.ad
oſolandũ puſillanimes.ad reficiendũ in/
digentes. Mittütur deniq; ad fructũ fa⸗
ciendũ in omnes homĩes xpᷣo dicẽte.ego
miſi vos metere Et iteꝝ Poſui vos vt ea
tis ⁊ fructũ afferatis. UVt aũt ex meſſe ec/
cleſie fructũ virtutũ afferant.neceſſe eſt vt
in ſe ⁊ in alijs infructuoſam peccatorum
meſſem deſtruãt.de qua ꝑ ꝓpham dicitur
Araſtis in impietate.iniquitatẽ meſſuiſtꝭ.
Ad hanc nãcq; meſſem ſolicite deſtruẽdaʒ
mittũtur meſſoꝛes eccleſiaſtici.qui pꝛopt᷑
hoc figurãtur in ſeruis abſalon.de qbus
in ſecũdo regũ legitur. ꝙ cõbuſſerũt agrũ
ioab habentẽ meſſem oꝛdei. In agro Jo
ab ſignificatur coꝛpus ⁊ anima peccatoꝛꝭ
in quo nõ creſcit frumentũ virtutũ ſed or
deum vicioꝝ.qð ꝑ ſeruos abſolon.id eſt.
miniſtros dei debet igne charitatꝭ cõbuꝛi
O felicẽ meſſoꝛeʒ qͥ hoc diligenter facere
ſtuduerit. quia de illo verificabitur qð ꝑ
ſapientez ðꝛ. Si impiger fueris veniet vt

fons meſſis tua. ſt. virtutũ ?⁊ bonoꝛum

ſpũalium abũdantia. de qua intelligi põt
illud ꝓphete verbũ. Qn lite vindemiam
⁊ meſſem ⁊ oleũ.Ex ab dantia em̃ virtu
tum eccleſiaſticoꝝ miniſtroꝝ debet popu
lus colligere nõ ſolũ meſſem ſen panẽ bo/
ne operatiõis.ſed etiã vindemiã ſeu vinũ
ſancte deuotõis ⁊ oleũ pie compaſſionis.
2 generaliter omnẽ fructũ virtuoſe perſe
ctionis. Ue ergo illis operarijs in meſſe
eccie.a quibo popuł dei nõ virtutũ ſed vi
cioꝛum fructꝰ.nec bonoꝝ ſed maloꝝ ope/
rum exempla colligit. Ue inquã illis ꝛũ
exempla ſunt oꝑa carnalitatis ⁊ immũdi

cie.de quibo ait apoſtolꝰ. qͥ tradiderunt ſeꝰ

metipſos impudicicie in oꝑationẽ immũ
Dicie. Ve iteꝝ illis quoꝛũ exẽpla ſunt oꝑa
iniquitatis ⁊ iniuſticie.quibo a domino ꝑ
ꝓpham dicit᷑ Diſcedite a me omnes qͥ ope
ramini iniquitatẽ. Ue iteꝝ atq; iteꝝ illis.
quoꝝ exempla ſunt oꝑa erroꝛis atq; maliꝰ
cie. Hi ſunt vt dicit apoſtołꝰ operarij ſub
Doli tranſfigurãtes ſe in apoſtolos chꝛiſti

Nõ ſic fratres chariſſimi nõ ſic.ſed vnuſ/
quiſq; veſiꝝ iuxta apoſtoli documentum
ſolicite curet ſeipſum pꝛobabilẽ deo exhi/
bere operariũ incõfuſibilem recte tractan
tem verbũ veritatiſ Et hec de hma euã

gelij parte ⁊ pᷣma noſtri poſiti conſidera/
tione ſufficiint
BSBeguitur de ſecunda

—

p miniſtroꝝ eccleſiaſticoꝝ infoꝛma

tio.ꝑ quã datur eis ſagacitas et ꝓ

nidentia Ubi diligẽter aduertendũ eſt

qꝙ; xpᷣs cos ſpecialiter de tribus infoꝛmat
⁊ inſtruit.Pꝛimo ꝙ nõ debent terreri ab
aduerſitate. Secũdo ꝙ nõ debẽt moueri
a cupiditate. Tertio ꝙ nõ debent turbarꝭ
ab iniquitate. De pmo dicitur. Ite. ecce
ego mitto vos ſicut agnos inter lupos.
Mittit ergo dñs ſuos operarios. mittit

miniſtros ecclenaſticos in meſſeʒ ſuã.nõ

ad colligendũ ex ea delicias ⁊ voluptateſ

ſed ad tolerandũ ꝓ ea moleſtias et aduer

ſitates. Mittit eos nõ ad adulandũ diui/
tibus.nõ ad nocendũ pauperibi. ſʒ ad de
bellandũ malos.vt Joſue miſſus eſtotra
amalech ⁊ ad liberandũ oppꝛeſſos.vt mo

vſes ad pharaonẽ miſſus eſt Et ideo ne fſa
ciliter aduerſitatibo terreant᷑.pᷣmunit eos

dicenſ. Ecce ego mitto vos ſicut oues vł
agnos inter lupos. Hoc eſt Sicut humi
les inter ſuꝑbos.ſicut patiẽtes int᷑ aduer
ſarios.ſicut pios inter crudeles.ſicut be/

5

nignos inter feroceſ.ſieut ſimplices inter
fraudulẽtos.ſicut inermes inter armatoſ

Ite ergo ſecuri.nõ tamẽ ↄfidẽtes ĩ armis
ſeculi.ſed induẽtes vos armatura ſpũali.
hoc eſt ſcuto fidei.galea ſpei. loꝛica iuſti⸗
cie.⁊ gladio ſpũs qð eſt verbuʒ dei. His
itaq; armis muniti nolite terreri.quia vt
Chꝛyſoſtomꝰ ait.Eccłiam vincere nulla
vis poterit.dei eſt eccĩa qͥ eſt oĩum foꝛtioꝛ
Iðſe eſt qͥ dicit. Tu es pettꝰ ⁊ ſuper hanc
petrã edificabo ecciam meã. Et poꝛte in/
feri nõ pᷣualebũt aduerſus eam.qͥd ſi non
crederet᷑ verbis.tamẽ rebipſis ⁊ operib
credere neceſſe eſt. Quanti em̃ tyrãni ag/
greſſi ſunt impugnare ecciam dei. Quan
Sa toꝛmẽta quantas cruces adhibuerunt.

ignes.foꝛnaces.feras.gladios intẽdenteſ

⁊ nihil agere potuerũt. Ubi nũc ſunt illi
qui hec fecerũt.Et vbi illi qͥ hec foꝛtiter ꝑ
chlerunt Nũc illi eternis penis pᷣmuntux

l
. deſccundo ſe⸗
irpeure ſaccul
⸗ mneninep nun
iſolteaicare
mntze upiaitac
ſrannibullitate
atanpſucculii po:
gſiruchopautpect

intucſaria vite.

mscalciametid
zumalegk aplil
iitfdis nihilalin
unzeſetbſolut'a
hurtuctudine txa
rtebrocolb; retard
chcieaned vba idl
inrülnend Licze
ftinernelani inpnn
Abei duuruclatöee
Certcuneſun dice
pobinumer odio d
aroufals ſpi.
e Plhnenitb itel
Genftknocnigeceß⸗
ftufeearfamilunta
Dutüstadladuisoc
um Dolocuidi mo⸗
ſengidicisfuo nos
hihöteſalutosci doles
Uaraxiumune!
Werrrdnt
Reßcluhaliüatn
pecuniiizongreltr
dereqg inttdiſtic.
aplonleitnino
poſſcee Ontpoe⸗
mifbaighandne
Grecelatieſnsap
nmncl
o7gaütdm
unbfet Gjitan

—

S
=

=

e hʒ ci iſtis pei

* Gbnlcopin
neſank inqn de
ſtoeregip ſuisd⸗

rßitniptrpitit
dſinontihen⸗
in negggetiic
ocipittinierei
ſeintcligt Auchl

AnnH

umentum
edeverhi/
Ceimucgan
ehnaei
onſcen,

d

hobist

Hinforn
ias etp
tengüͤ eſt
nfoꝛmat
ereri ab
tmoneri
tturberi
Ite ecce
tupos.
. mitrit
ſuã. no
uptatel
tadyer
ü diui/
zadde
