ſub q̃ aduerſus om̃e ꝑſecutoꝛꝭ malũ habe

re potes ꝓtectoꝛis refugiũ.Et iõ ↄueniẽt᷑

ſubdit᷑. Et introibo ad altare dei. Hucuſ
q; o bone IJhu hucuſq; ↄquerẽdo locutꝰ

ſum ↄturbat triſticia ſeculi.ſʒ iã loqͥ inci/
piam:ↄſolatꝰ leticia ſpũali.Nec immeri/
to qꝛ ſpero ꝓtegi in abſcõdito tabernacu/

li tui.iõ hac ſpe gaudẽs introibo ad alta:e
dei. ad ꝗltare tabernaculi ecciemilitãtis.
nec ſolũ ad altare dei.ſʒ etiã ad deũ.quia

ſub euchariſtie ſacr̃o ſumã xpᷣm vᷣe deum

abſcõditũ.q in celis ſ̃ᷣm diuinitatẽ panis

eſt angeloꝝ.⁊ ĩ terris ᷣm humanitatem fa
ctus eſt cibs hoĩm. Qui letificat iuuẽtutẽ
meã.Quã iuuẽtutẽ.nõ vtiq; coꝛꝑpalem.ſʒ
Puale. Iße ſiqͥdẽ ſpũalis cibo ẽ.qͥ letificat
pũaliter ꝑ ſpem.⁊ ſpũali leticia meã reno
uat iunẽtutẽ.purgãdo vetuſtateʒ culpe ꝑ
nouitatẽ gr̃e Sic igit᷑ letificat?⁊ renoua/
tus introibo ad altare eccĩe militãtis deſi
verãs poſtea ire ad altare eccĩe triũphan

tis.de quo in ſecreto miſſe ðꝛ. Jube hpeꝛ
ſerri in ſublimealtare tuũ. Deſiderio eĩ et

gmoꝛe ſuꝑioꝛis ⁊ inniſibił altaris illiꝰcele
ſtis hierłem dʒ ſacerdos h̊ altare viſibile
cũ modeſtia ĩtroire.eterna⁊ nõ caduca pe
titurꝰ.Quid aũt ſit illud inuiſibile altare
oñdit qð ſequit᷑. Ad deũ qͥ letificat iuuẽtu
tem meã. Sublime ſiquideʒ altare eccłie
triũphantis.ſublimitas eſt diuĩe maieſta
tis q̃ nũc nobis eſt inuiſibił.Nũc em̃ non
videmꝰdeũ niſi ꝑ ſpeculuʒ ⁊ in enigmate.
tunc aũt noſtrã letificabit iuuẽtutẽ.qñ vi

debimꝰ eũ facie ad faciẽ. Sed qꝛ ꝓpter illi
us ſacialis viſionis ſperatã dulcedinẽ iaʒ

dininã pᷣſentiooſolatiõem.ideo merito de
ſubditur. Cõfiteboꝛ tibi deu
deus meꝰ. O de qͥ vere es de me. qͥ licet
ſis omniũ de.tamẽ ſpecialiter es deꝰmeꝰ
quia te mihi dediſti vt eſſes redẽptoꝛ me/
us.panis meꝰ.ↄſolatoꝛ meꝰ.Pꝛo tãt do/
nis tãq; gratuitis bñ ficijs.ne tibi ingratꝰ

efficiar:ↄfiteboꝛ tibi Sʒ quõ confiteboꝛ

uotam ꝓnunciabo ↄfeſſionẽ.⁊ hoc eſt qʒ

Eſt em̃ duplexaccepta tibiofeſſio.Eſt cõ S Fen 10

feſſio crimis.de qua inqͥt pᷣs. Dixi cõfite/
boꝛ aduerſuʒ me iniuſticiã meã.⁊ tu remi
ſiſti impietatẽ pctĩ mei.Eſt ⁊ ↄfeſſio lau/
dis. de qua idẽ ait. Uenite exultemuſ dño
iubilemꝰ deo ſalutari noſtro. pᷣoccupemꝰ
faciẽ e in ↄfeſſione.⁊in pſalmis iubilemꝰ

ei. Intraturꝰigit᷑ ad altare dei hac vtra

ↄfeſſione ↄfiteboꝛ tibi. Cõfiteboꝛ bus ĩiu
ſticiam meã.vt tu peccati mei iniquitatez

relinittẽs cõferas gratiã tnaz. Confiteboꝛ

deinde ↄfeſſione laudis in exultatõe men
tis ⁊ iubilatione vocis licet ꝑua ⁊ tue ma

ieſtati indigna.tibi gratias referẽs de vni

uerſis magnis donis tuis ac bñficijs Et

hoc eſt qd öꝛ Cõfiteboꝛ tibiĩ cxtharg Dʒ
quare dictũ eſt ĩ cithara.Audio alibi pſat

miſtam Danid alia muſice inſtrum̃ta enu
merantẽ ⁊ dicentẽ. Laudate eũ in ſono tu
be.laudate eũ in pſalterio ⁊ cythara.ĩ tym
pano ⁊ choꝛo.in coꝛdis ⁊ oꝛgano.in cyi/
balis iubilatõis.q̃ oĩa nõ carnaliter ſʒ ſpi
ritualiter intellecta ⁊ humanis actib cõ/

parata.ibi figuralit᷑ dei laudes dicunt᷑ꝑ⸗/

ſonare Cur bic ergo de his tacʒ. Cur pial
terium cũ cythara nõ numerat.cuʒ alibi
dicat in pſalterio iocũdo cũ cythara.dãs
intelligere h duo inter oĩa muſice inſtru/
mẽta eſſe iocũdioꝛa. Audio illa pſalmiſte
vᷣba ⁊ in his attẽdo myſteria. Hic de pſal
terio iocũdo alijſq; inſtrumẽtis altiꝰ reſo

nãtibo tacet.⁊ de ſola cythara q̃ baſſiusac
ſuaui reſonat loquit᷑. Pſalteriũ quippe a

ſuꝑioꝛi ſonat.cythara ab inferioꝛi.Illa g
graꝝactõ fit ĩ pſalterio q̃ cũ iocũditatead
ſuꝑioꝛa ſublimiꝰeleuat᷑.illa vᷣo in cythara
que in aduerſitate adhuc qdðᷣammõ ad in

ferioꝛa depmit᷑. Habet aũt hec ſpũjalis cyx

thara tres in ferioꝛes coꝛdas.que ſi bñ re/
ſonãtes ↄcoꝛdẽt.ceteraꝝ coꝛdaꝝ.i.vᷣtuoſa
rum operationũ.totiuſq; eaꝝ ↄſonãtie ac
ſpũalis melodie tenoꝛẽ ſuſtinẽt. Hec ſunt

coꝛdis ↄtritio, oꝛisofeſſio. oꝑis ſatiſfactõ

Qadhuc in pſalterio ↄfiteboꝛ. Et ſi nõ ꝑ
cte in via hꝰ pñtis miſerie.tñ finaliter ĩ pa
qͥd ↄfiteboꝛ illi. Oꝛ

tu es ſal ultomei ? de? me?. O bꝛe
uis valde ↄfeſſio.ſʒ magno plena myſte/⸗

)is coꝛdis tribo bꝰ ſpũał cythare ſonꝰ a
tono humilitatꝭ infer ꝰinchoat᷑.⁊ tãdẽ ad

ſonũ iocũditatis ⁊ iocũde exultatõis pau

1 .

latim altiꝰſubleuat᷑.qꝛ vt vᷣitas ait QOui ſe

humiliat exaltabit᷑. O vtinã dñe vtinã in

hac cythara tibi digne valeã graꝝactiões

referre.⁊ in hꝰ vite miſeria hũilit᷑ pſallere.

Coõſiteboꝛ tibi ĩ cythara. Hoc vtiq; dñe.

hoc ↄfidẽter ſpero ex tua pietate.ſʒ ex mea
pꝛauitate diffidẽs meipᷣm increpo dicẽs.
DONuare triſtis es aĩa mea. ĩ ſenſualitate. et
re ↄturbas me.in rõe.Nec h ſuꝑflue re/

peto ſʒ frequẽter ↄᷣ triſticiã ſeculi ꝑſuadeo

ſciens ꝙ ipᷣa ſꝑ bonis rebe aduerſa eſt. Et
vt egregie qdã ait.p hãc patĩe robur fran
gitur.ꝑ bãc charitatꝭ lumẽ extinguitur. ꝑ
hHac ſpei noſtre deſide:iũ moleſtat᷑.⁊ vt bꝛe
uius ↄcludã.ꝑ hãc hoĩs vita ↄfunditur⁊

ad miſerabilẽ moꝛtẽ deducit Holi igitur

o aia mea triſtis eſſe noli me ↄturbare.ſʒ

potiꝰ ſpera in dño ⁊ letare i eo. am̃ adhuc
Sfkfiteboꝛ illi. Jã em̃ in cythara ofiteoꝛ. ſe

„

n pſalterio ↄfiteboꝛ. Et ſi nõ ꝑfe⸗
mnria celeſtis glie D

rio: Cõfiteboꝛ tibi dñe ihu xpᷣe qꝛ tu ſoluſ
es ſalutare a q̊ ⁊ nõ ab alio eſt mihi ſalus.
TZu ſalutare vultmei.i.ſalnatoꝛ meus in
foꝛma hũana quã aſſumpſiſti ſiłis michi.
tu idẽ ipᷣe es.⁊ deꝰmeꝰ⁊ creatoꝛ meus Tu

S ſaluatoꝛ meꝰ⁊ verꝰhõ ⁊ verꝰdeus. Hoc

ſõge añ ſanct dauid ↄfitẽdo phetauit qðᷣ
poſtea apłoꝝ pnceps ↄfeſſus ẽ.Tu es in/
quit xpᷣs filiꝰdei viui. Tu es xpᷣs ᷣm hũa⸗

„

qꝛ tu es petrꝰ ⁊ ſuꝑ hãc petrã edificabo ec

cleſiã meã O vtinã ̊ ita digne fideliterq;

ↄtitear ꝙ hꝰ ↄfeſſionis merito dignuʒ ec

ſg SDH 2

cleſie mẽbꝝ efficiar ⁊ iſtiꝰ nũc militãtis in
terris.⁊ tandẽ illiꝰ triũphantis ĩ celis.qdð
vt pſtare digneris tu de? meus ⁊ ſalutare
yvvjulł mei.da mihi finalit᷑ videre lum vul

tus tui. Ubi cũ patre ⁊ ſpũſctõ viuis ⁊ re
Aglnaas in ſecula ſeculoꝝ Amen
E xplicit deuota meditatio ſupꝑ pſal
mo Jugica me deus.cõpoſita a dũñ o

Petro cameracẽ?.baſilie decima die

Junij Anno. M. ccccxiiij.

lyaco epiſcopi cam

nitatẽ.filiꝰ dei viui ſᷣm diuĩtatẽ.ex qua cõ
feſſione audire meruit. Et ego dico tibi.

5„

*

Pꝛologus

„

o eoſculo oꝛis ſui. Iſte li
ber dicit᷑ canticũ amoꝛis.
vel canticũ cantici.ſeu cã/
iiuiuiica canticoꝝ. Singulari
ter em̃ dici poteſt canticũ pꝛopter vnitatẽ
amoꝛis.quia quidquid hic canit᷑ amoꝛ eſt
ſed pluraliter dicit᷑ canticoꝝ pꝛopt᷑ diuer
ſitatem ꝑſonaꝝ hic loquentiũ.q̃ ſunt ſpõ/
ſus.id eſt. xpᷣs.ſponſa.id eſt.eccłia.vł que
libet anima ſancta.vel ſpecialiter vᷣgo be/

ata. dequa totꝰ liber iſte pene legit᷑ et can

tatur. Sodales ſponſi vel amici.id eſt.an
All ⁊ omnes qui in viꝝ perfectum veniũt
doleſcentule.i.incipiẽtes ⁊ adhuc tene/

ri in fide. Ad G ꝓpoſitum vide gloſam.
Materia ergo huius libꝛi ſunt ſpõſus
2 ſponſa. Intẽtio Salomonis eſt hoꝛta/
ri ſpõſam ad oſcula ⁊ amplexus.⁊ ab om
ni amoꝛe adulterino reuocare. Uñ patet

falſitas erꝛoꝝ illoꝝ qͥ dicũt Salomonem
huc libꝛũ cõpoſuiſſe ob amoꝛes cõcubine

carnalis quà qamore foꝛnicario diligebat
Finis em̃ huiꝰlibꝛi eſt dilectio.nõ quidez

carnał.ſʒ ſpũalis ſpõſi ⁊ ſpõſe.i.xpᷣi⁊ eccĩie
Vide gioſam Titułtalis eſt. Incipi/
unt cantica cãticoꝝ Salomonis.ſiue cã/
ticum cantici.ſic dictũ ꝓpter excellentiam

Eſt em̃ triplex canticũ.ſ.canticũ in exitu
vicioꝝ. dequo Exodi.xv.qñ moyſes ceci
nit In exitu filioꝝ iſrł de egypto Lãticũ ĩ
pꝛogrefſu virtutum. de quo dicit᷑ Deut.
xxxij.quando cecinit Moyſes. Audite ce

li que loquar.⁊c̃.Et canticum in cõſum/
matione bonoꝝ operum.de quo hic. Un
de gloſa. Di vis aſcendere ⁊c. In hoc
ergo libꝛo Salomon canit epitalamium
ſponſi ⁊ ſponſe.ſiue nuptiaꝝ xpᷣi ⁊ eccłlie.

que quidẽ nuptie fiunt in cõſummatione

bonoꝛum operũ. Nam tunc eccleſia chꝛi/

ſto nuptialiter cõiungitur.quando ipᷣa in

virtutibo perfecta eſt ⁊ in bonis operibus

coõſummata Continet autẽ liber iſte ſo
lum octo capitula.que ⁊ ſi bꝛeuia ſint in
yerbis.lõga tñ ſunt in ſententijs. In pꝛo
ceſſu expoſitionis huiꝰ libꝛi non intendo

inſiſtere curioſis dictõib ſeu ↄtinuatõibo

—

Gotul
ſeofa
tno ſpo
ſeentul
do ytl
oc
lo ſpot

menti
derante

deime
oꝛis ſn
gt no
ſumen
hotida
nne oꝛe
nenpn
Uitno
a
ſſein
tan GH
fant Te
Pnani
wlshe
dopni
lio cop

A
ſoap
nopg
lhone/

lctög,

umutnin

derl
ne

e

IYll
mons
laci⸗
nalni
marck
Ndiner
unſoo⸗
Nce
adrde⸗
glacn
didcken
unmwit
Pncte
eghn.
untſpöſs
Sckbe
814ba
Cöpen
lononcn
cicnbine
Nlgetet
gicz
ſtace
N,/
ſuech
Woram
jinn
oſegee
Kina
l dar.
Nocecs
incöun
vobe

ſuper cantica canticoꝛü

capituloꝝ vel ꝑtiũ ad innicẽ. Sʒ qꝛ liber

iſte dyalogꝰ eſt. in quo ſunt q̃ttuoꝛ ꝑſona/

tus ſpõſi videlicet ⁊ ſpõſe.ſodaliũ ⁊ adole

ſcentulaꝝ.ſficut ex dictꝭ patet.iõ ſolũ intẽ

do vti quadã diſtinctõecla uſulaxꝝ. vt ap/
areat qñ ſpõſus loquit᷑ vel ſpõſa vł ſoda
les ſpõſi vel adoleſcẽtule ſpõſe.
Capitulũ pꝛima
Abet igit᷑ pꝛimũ capituluʒ octo
ꝑtes. In quaꝝ pma hec ̈boꝝ ſe
ries ↄtinet᷑. Oſculet᷑ me oſculo
oꝛis ⁊c. ⁊ ſunt vᷣba eccĩe in ꝑſo/
na antiquoꝝ xpᷣi aduentũ in carnem deſi/
derantium
Pꝛima pars
Icit ̊ Oſculet me ..ſ.deus pꝛ
dD oſculo oꝛis .i.vnione filij dei
Uell Oſculet᷑ me oſculo oꝛis
ſui .i.nõ loquat᷑mihi Hoyſes
vel Iſaias vel al ꝓphetaꝝ. ſʒ oꝛe ſuo tili⸗
dei me erudiat. Uel Oſculet᷑ me oſculo
oꝛis ſui .i.blandũ ⁊ bylarẽ ſe mihi exhibe
at.nõ aſpeꝝ vel terribilẽ.ſicut in veteri te/
ſtameto. Sunt aũt tria circa iſtã lr̃am
notãda.Pꝛimũ eſt ꝙ nõ ðꝛ hic Oſculet
me oꝛe ſuo ſʒ oſculo oꝛis ſui qꝛ nõ pa/
trem ꝑ vnionẽ cõiugij poſtulat.ſed fi lium
patris.qᷓ os.i.verbũ patris d Secũdo
notandũ ꝙ in h̊ oſculo tria ſunt ↄſideran
da. Pꝛimo qꝛ labia ſeſe oſculantiũ ſe ↄſo/
tiant. Secũdo interioꝛes anhelitusoſpi/
rant.Certio coꝛpa ipſa ſibi inuicẽ appꝛo/
pinquãt. In pᷣmo ſignat᷑cõiunctio natu/
ralis humanitatis ⁊ ᷣbi diuini. In ſecun

do vnio ſpirituũ diuini? humani. In ter

tio cõparticipatio paſſi ionũ xpᷣi ⁊ xpiani
Tertio notandũ ꝙ triplex eſt oſculum

ſcʒ ad pedes pꝓ peccatoꝝ remiſſiöõe.ad ma/

nus ꝓ gratiaꝝactõe.ad os ꝓ mutua dile/
ctione.Onia igit oſculũ oꝛis ſignũ eſt di/
lectiõis.federis.⁊ recõciliatiõis.homagij
⁊ matrimonij.ideo eccia hec oĩa ꝑ incar/

nationẽ xpᷣi ⁊ vnionẽ bi diuini ſe adeptu

ram ſperãſ.eũ ꝑ oſculü petit dicis Oſcu
letur me oſculo oꝛis ſui . Et cãm ſubdit.
ꝛ melioꝛa ſunt vbera tua vino id e. re/
fectio pᷣſentietue vel euangelice doctrine.
melioꝛ eſt feruoꝛe legis.vel quibuſſibʒ ali
is documẽtis.ſunt em fragrantia vngẽ
tis optimiſ .i.redolẽtia donis ſpũſſancti
QUel ſpũᷣaliter ꝑ vbera ſpõſi poſſunt in
telligi lõganimitas expectãtis.⁊ clemẽtia

ſuſcipiẽtis.⁊ ꝑ vbera ſpõſe ↄgratulatio ⁊
cõpaſſio.Qac aũt iſtoꝝ:gaudere cũ gau⸗/
dentibo. flere cũ flentibi. vt dicit apoſtoł
Sequit᷑. Oleũ effuſum nomẽ tuum
Ubi alia cauſa reddit᷑quare ſpõſa oſculũ
petit.ſcʒ quia nomẽ tuũ quod eſt xpᷣus.
eſt oleũ effuſum . Chꝛiſtꝰem̃ ad lr̃am in
terpᷣtatur vnctꝰ. Eſt igit᷑ hoc nomẽ effuſũ
quia laſſos cõfoꝛtat.languidos ſanat. ce/
cos illuminat.⁊ omni noĩ ſuꝑnatat.⁊ idᷣo
quia te: ipᷣm nõ dat᷑amplecti. ĩterea odoꝛ
nomis tui mecum ex deſiderio ꝑnoctabit

Uel põt exponi nomẽ tuũ .i.fama noils
tui. eſt oleũ effuſum .i.toti mũdo mani-
feſtũ Jõ adoleſcẽtule .i.rudes ĩ ſide. di
lexerũt te nimis .i.vehemẽter. Vñ ĩ femi
nino ðꝛ adoleſcẽtule.ad expmendũ vehe/
mentiã amoꝛis.qꝛ ardẽti amãt.Si igirtp
pter effuſionẽ ſoliꝰnoĩs adeo ardẽter ?⁊ vo
hemẽter diligit᷑ ſpõſus.qͥd erit cũ res ipſa
⁊ veritas apparebit.De oĩbo em̃ q̃ ſpõſo cõ
ueniũt nibil noĩare potuit.qð lõgiꝰ a veri
tate ipſius eſſet
Secuda pars
Rabe me poſt te Hucuſq; fuit
t vot eccie in ꝑſona pᷣcedentiũ ad
nentũ xp̃ᷣi.hec aũt eſt voxeiꝰ poſt
aſcenſionẽ. Uñ qꝛ nemo venit ad deũ ni/
ſi tractꝰ. iuxta illud. Nemo põt venire ad
me.niſi pꝛ meꝰ.⁊c.iõ eccĩa poſt aſcẽſioneʒ
xpᷣi alloquit᷑xpᷣm dicẽs. Trahe me pꝰte
Quaſi diceret Trahe me qdammodo in/
nitã. vt reddas volũtariã. Trahe me toꝛ/
pentẽ.vt reddas currentẽ. Trahe me.qͥa
retinet pꝛopꝛia pondeꝛoſitas. Trahe me
quia retrahit mũdi ſuauitas. Et ideo tra
he me.aut terrendo minis.aut exercendo
flagellis.aut blandiẽdo beneficijs. Tra/
he me igi᷑ Curremꝰ ..ſ.ego ⁊ adoleſcen/
tule meo exẽplo excitati. In odoꝛe vngẽ

toꝝ tuoꝝ .i.in virtutẽ donoꝝ tuoꝛuz. nõ

in vigoꝛe meritoꝝ noſtroꝝ. Uel In odo
re vngentoꝝ tuoꝝ .i.in imitationẽ operũ
tuoꝝ.in cõſideratione miraculoꝝ. vel ĩ fa
ma nominis tui ⁊ tuoꝝ apłoꝝ De quibuſ

382. Chꝛiſti bonus odoꝛ ſum Sequit᷑.

Introduxit Dixerat em̃ in quo curren
dum. ſ.in odoꝛe vngentoꝝ tuoꝝ.nũc dicit
ad qͥd currendũ.ſ.ad cellaria ſpõſi. Dicit
aũt. Introduxit me ꝗꝛ licʒ oẽs currant
ipᷣa tñ que ardẽtiꝰ amat veloci currit.⁊ iõ
citiꝰ ſola ad minũ ꝑueĩt introduxit mæ

Erpoſiti

rexĩ cellaria ſua Di uerſa cellaria diuer/
ſe ſunt eccĩe ꝑticulares.in eadẽ domo ſen
eadẽ eccĩa generali.qꝛ archa noe licʒ vna
fuerit. eccie vnitatẽ pᷣfigurãs.plures tam
habuit camerulas ↄdiſtinctas. Ul diuer
ſa cellaria diuerſe ſunt intelligẽtie ſcptu/
rarum. el Introduxit me rex in cella/
ria ſua .i.in ecciam triumphantẽ.in qua
mãſioneſ multe ſi nni Jnlronrit l nũc
in ſpe.tandem ĩ re equit᷑. Exultabi
mus..·. Eccłia em̃ loquit᷑ ad ſpõſum gra/
ta de beneficijs:nõ elata.dicẽs. Exulta/
bimꝰ ⁊ leta bimur ĩ te nõ in nobis.ſic ſu⸗/
perbi ⁊ ingrati.nec in cellarijs tuis.id eſt.
in gaudijs tuis.ſicut mercenarij. ſʒ ĩte
ſicut veri filij ⁊ amici. Memoꝛes vbeꝝ
tuoꝝ i.pᷣceptoꝝ documentoꝝ ſeu dono/
rum tuoꝝl ſuꝑ vinũ .i.ſuꝑ auſteritatẽ le/
gis. vel voluptatẽ carnaliũ deſiderioꝝ. qᷓ
inebꝛiant mentẽ. Exultabimꝰ .inq; ĩ fu
turo ad plenũ.⁊ nõ modo Uel ſᷣm Berñ.
hec poteſt eſſe vox adoleſcentulaꝝ cõgra/
tulantiũ ſponſe ⁊ dicentiũ. Exultabimꝰ
in te nõ in nobis.quia nõ meruimꝰ itro/
duci. Memoꝛes vbeꝝ tuoꝝ .i.meritoꝝ
tuoꝝ dulciũ nobis ſuꝑ vinũ .ſ.pꝛeteri/
te iocũditatis carnalis. Exultabimus j..
inq;:quia Recti diligũt te Recti ſcʒ.i. il⸗
li qͥ nõ ſunt ingrati.qð dicit ꝓpter ſoꝛoꝛes
murmurãtes ⁊ ſpõſe inuidẽtes.Et ad eũ/
dem ſenſum poteſt eſſe vox ſpõſe ad ſpon/
ſum dicẽtis. Recti .i.noningrati dili/
gunt te.vide gloſam
Lertia pars.
SZSggra ſum ⁊c Uoxeſt ſpõſe ado
n lelſcentulas exhoꝛtantis. ⁊ eas ad
paſſionũ tolerantiã ⁊ ꝑpſeuerãtiã
inducẽtis ⁊ murmur blaſphemã
tium cõpeſcẽtis. Quaſi diceret. Uos vul
tis mecum in cellaria ĩtroduci.non ergo
vos terreat tribulatio.quia ⁊ ego Nnigra
ſum .ſ.exteriꝰ tribulatõibo et pᷣſſuris ſed
foꝛmoſa.ſ.interiꝰ virtutum decoꝛamen/
tis. nigra ſm ſtatũ pᷣteritũ ſub peccato.
Lſed foꝛmoſa ſm ſtatũ pñtem ſub gratia
[nigra iudicio mũdii foꝛmoſa /.iudicio
dei. vell nigra in aliquiboa veſtrũ ſcʒ in ꝑ
uerſis. ſed foꝛmoſa in fidelibaet iuſtis.
nigra ſum ligit᷑ ſed foꝛmoſa filie hieru
ſalem .ſ.illiꝰ hierłm que libera es.⁊ q̃ eſt

mater noſtra. ad GBal.iiij. Om̃ es autẽ vo

cat filias hierlm ꝓpter fidei cõfeſſionẽ.ſa⸗

cramentoꝝ ſuſceptionẽ. fideliũ ſocietatez
⁊ future ſalutis ſpem. NHigra ſum igitur.

ſicut tabernacula cedar .. Cedar filius

iſmaelis. Manꝰeius ↄtra om̃s.⁊ manus
omniũ ↄtra eũ.⁊ nullũ inter bomĩes hñs
locũ.ſed in tabernaculis ꝓ neqͥtia ſua ſꝑ
habitãs.ſic ⁊ iuſti ꝓ meritis ſuis credunt᷑
expelli ⁊ affligi.⁊ quaſi hoſtes oĩm iudicã
tur. Vñ ðꝛ. Eritis odio hominibꝓpt᷑ no/
men meũ.Sic etiã eccia.quaſi nullũ ha/
bens hic habitaculũ ſempꝑ eſt in militia.?
ventis tribulationũ expoſita.Exterius g̊
nigra eſt ſicut tabernacula cedarſed in
terius foꝛmoſa ſicut pelles ſalomonis
quibs ſcʒ ipᷣe texit tabernaculũ.vt diẽ glo.

De pelliby inqͥt rubꝛicatis fecit ſibi taber/

naculũ ſalomon. Hec gloſa. Sʒz dubiuz

eſt vñ hoc ſumpſit gloſa.cũ hoc de Salo

mone nuſq; legat᷑ in biblia.hoc aũt de da
uid.ij. Regũ.vij. Et.j.Parab.xvij. Poteſt
aũt dici ꝙ Salomon templũ edificauit.
7 veriſimile eſt. ꝙ donec ipᷣm totũ ꝑfeciſſʒ

ipᷣm texit pellibi pᷣcioſiſ.⁊ de his loquitux
textꝰ⁊ gloſa equit᷑. Nolite me ↄſi/

derareꝙ fuſca ſim. ⁊c. qꝛ em̃ dixerat. ni

gra ſum ſideo ſubdit. nolite ⁊c. Quaſi

diceret. Nõ vos terreat hec nigredo.quia

nõ eſt naturalis ſed accidẽtalis.naml de/
coloꝛauit me ſol .ſ.ſol tribulatõis in qua
ↄ&; illucet.dando in tẽptatione puentum
el ſol iuſticie ꝓpter cuꝰ amoꝛẽ h̊ patioꝛ
VUiñ nota ꝙ iuſticie ecciam coloꝛauit
decoloꝛauit.⁊ recoloꝛauit Coloꝛauit ĩ na
tiuitate.decoloꝛauit in paſſione.recoloꝛa
nit in reſurrectõe.Et ita dici poteſt de be
ata virgine ꝙ ſol iuſticie eaʒ coloꝛauit in
cõceptione.decoloꝛauit in moꝛte.recolo/
rauit in aſſumptõe
tris mee ⁊c. UVbideclarat quod dixerat.
Dixerat ſe decoloꝛatã ꝓpter paſſiones tri
bulationũ.iõ hoc declarãdo ſubdit EFi/
lij matris mee .i.iudei.qͥ ſunt filij ex eadẽ
matre.ſ.ſynagoga.ſʒ nõ ex eodeʒ patre.qͥa
eis ðꝛ. Uos ex patre dyabolo eſtis. J oh.
viij. Iſti ̊ filij adulterini Pugnauerunt

ↄtra me .ſ.diſputatõibo ⁊ afflictõibol Po

ſueꝛũt me cuſtodẽ in vineis ·.ſ.ĩ vineis gẽ
tium vineã meã nõ cuſtodiui .i.locũ vi
nee.ſ.hierłm incuſtoditũ dimiſi.licet ĩui/

ta ⁊ expulſa. Hanc aũt vineã ſuã dicit.qͥa

ad eã ſpaliter miſſa fuerit.ab ipᷣa tñ expul
ſa fuit. tꝑe xpi ⁊ aplłoꝝ.iõ ad vineã gentiũ

Sequit᷑. Filij ma

Mieci
Ogleo

llckae
gennüf
timura
bicloq

fotus
epta
namcc

lybipe
cccium
umle
calod
won
dican
men
delec
doꝛe
(en
ctin
cubi

niq:

lomy
imen
ginp
erit qu
ſeitn
Aſcenſi
ſuſkci
ignel
Ne

. bes
ſm.

s.

thel

ent
gignn.
Nfüins
AMns
riohis
muſuß
Cndnt
mmindici
lypeno⸗
lläha,
mlina⸗
mnog
Win
nonis
wige.
birhan
Fdodi
de Di⸗
zürdede
l Kotet
ificaut
tüofeſß
glognir
ltenenſ⸗
Nremt Mi
1 Cui
nMois
d⸗
Hin
emmun
ht⸗
gutin
Ncolen
nctdee
loannn
eſech⸗
Flimn
Nolen.
ſonaß
Ni N,
facuce
tte.
6 .
naucn n
ineſse
1lonn
liatſu
INcd

ſuper cantica canticoꝛũ

id eſt. ad pᷣdicatiõem fidei ⁊ eruditionem

gentiũ ſe cõuertit. Drt illud. Eccepuer
im getes. ⁊c. Uel iſta mater de que
hic loquit᷑ poteſt dici Eua. cuiꝰ filij ſunt

motus culpabiles.affectiones carnales.

ꝛ teptatiões penales. queoĩa ↄtra pmiti/
uam ecciam pugnauerũt.

Quarta pars. ”MUMd

Ndica mihi quẽ duligit aĩima mea

i vvbi paſcas vel vbi paſcat ſᷣm
aliã litterã. Si aũt littera habeat
Lvbi paſcat tũc eſt vox eccie gentium ad
ecciam iudeoꝝ.Quaſi diceret ecciĩa genti
um.i.eccłia aſſumpta de gentibo.poſita ſũ
cuſtodie in vineis ſicut ⁊ tu.ſed ne fallar ĩ

multitudine hereticoꝝ ⁊ vypocritaꝝ IJn/

dica mihi .ſ.ſpõſum tuũ. quẽ diligit aĩa

maea vbi paſcat ⁊ vbi cubet .i.in quibus

delectatur ⁊ q eſcat ĩ meridie .i.in ſplen
doꝛe maieſtatis ſue. Ubi notandum.q;
cenaculũ ſponſi meridianũ ſunt ipſi boni
actiui.qui bonis operib eum paſcũt.ſed

cubiculũ meridianũ ſunt ipᷣi cõtemplati/

ui.qͥ diuinis ↄtemplatõibo eum ſuſcipiũt.

DSecũdo nota ꝙ triplex eſt xpᷣi cenacu

lum vel cubiculũ.ſ.matutinũ.veſpertinũ

⁊ meridianũ. Matutinũ fuit ipᷣa ſynago
ga in patriarchis ⁊ ꝓphetis. Ueſpertinuʒ
erit quãdo reliquie eoꝝ ſalue fient.vt diẽ

ſcriptura. Sed meridianũ fuit eccia poſt
aſcenſionẽ.quãdo in die penthecoſtes ſol

iuſticie feruoꝛe caritatis ſuos diſcipulos

igne ſpũſſancti viſibilit᷑ inflammauit. Si
vero littera habeat Ubi paſcas.vbi cu/
bes .tũc eſt vox adoleſcentulaꝝ ad ſpon/

ſam.⁊ erit idẽ ſenſus ⁊ eadẽ expoſitio q̃ p/

us. Ne vagari ⁊c̃. .i.ne vaga.errabũda

theſitãs currã poſt multitudinẽ heꝛetico
rum.hypocritaꝝ.⁊ falſoꝝ fratꝝ.qui deuʒ

oꝛe cõfitẽtur.factis aũt negant. Unde ſo/
dales dicunt᷑.de quibo Ecci.xxxvij. So/
dalis amico cõiocundat᷑ in oblectatiõibo.
⁊ in die tribulatiõis aduerſariꝰ erit. Uel

Ingica mihi ·.poteſt eſſe vox ſpõſe poſt

ſudoꝛes vite actiue.refectionẽ ⁊ quietẽ vi/

te ↄtemplatiue optãtis.Eſt aũt ↄtempla

tionis quaſi hoꝛa matutina cogitatio.q̃ſi

hoꝛa tertia meditatio.quaſi meridies:vi/

ſio quã optat.quaſi hoꝛa veſpertina cog/
nitio ꝑ creaturas. Uel meridies poteſt i/
telligi eccia triumphãs.quã ſibi indicari
optat eccleſia militans.ibi paſci ⁊ cubari

cum ſponſo cupieenns
ODQDuinta pogg“
Jignoꝛas ⁊c̃. . Uox eſt ſpõſi ſpõ

8s ſanm arguẽtis.petierat em̃ ſibi ĩdi/

cari cenaculũ ſpõſi ⁊ cubiculum.

qð ipᷣa eſt.ideo videt᷑ignoꝛare ſeipſaʒ Ulł

ad id refertur ꝙ dixerat ſe nigrã decolo/

ratã ⁊ fuſcam.cũ ipᷣa ſit coloꝛata.candida

pulcra.Dicit ̊. Si ignoꝛas te ſ.que

⁊ qualis ſis. lel ſi ignoꝛas te .ꝑ tribu/

lationẽ pulcrioꝛẽ fieri o pulcerrima ĩter
mulieres .i.ſuꝑ omnes infirmoꝝ congre

gatiões. Quaſi diceret.tu videris h̊ igno
rare.⁊ male.⁊ ideo egredere .ſ.a meo cõ

ſoꝛtio vel amplexu Et nota ꝙ hic nõ te

netur verbũ egredere imꝑatiue.ſed ꝑmiſ/

ſiue vel ꝓmiſſiue.quia pmittit ⁊ pᷣdixit qð
euentuꝝ erat Quaſi diceret egredere .i.
egredieris ⁊ abi .id eſt.abibis poſt ve/
ſtigia gregũ tuoꝝ poſt varios act? erran
tium ⁊ paſce .i.paſceſpꝛaua doctrĩa he
dos tuos ..i.puerſos auditoꝛes vel pᷣuos
motus carnales ⁊ fetidos nutries Jur/
ta tabernacula paſtoꝝ .ſ.ſecuta ſcolas pᷣ

noꝛum ⁊ doctrinas iniquoꝝ magiſtroꝛũ.

VUel Juxta ⁊c..i.iuxta veros doctoꝛes

vt eis ſimilis videaris.cũ tñ futura ſiæ eiſ

diſſimilis ⁊ aduerſa Sequit᷑ Equita
tui ⁊c̃. Vñ quia ſpõſus nõ vult ſpõſam
ignoꝛarę ſeip̃am ꝓpter qð increpando di
xerat. Siignoꝛas ⁊c̃. ideo poſt cõmina
tionẽ ⁊ increpatiõem blandicijs vtit᷑.et ꝑ
beneficia ip̃am ad cognitiõem ſui reducit
dicẽs. Equitatui meo .i.populo iſraeli
tico aſſimilaui te .i.ſimilẽ feci.vt ſicut il
le lis vſq; ad tranſitũ maris rubꝛi ſem
per afflictꝰeſt ab egyptijs.ita tu a filns ma
tris tue vſq; ad moꝛtẽ. Et oꝛdinabitur ſic
lra. O amica mea ..i.cuſtos ⁊ ↄſciẽtia ſe
cretoꝝ meoꝝ aſſimilaui te .i.ſimilẽ eſſe
monſtraui eq uitatui meo .i.ꝑpło iſrae/
litico.exiſtẽti in curriba pharaonis .i.exi
ſtenti tꝑe curruũ pharaonis.i.in tꝑe cur/
rentis ꝑſecutiõis pharaonis. ⁊ ſicut illuʒ
tũc liberaui.ita ⁊ te liberabo.ideo debes
ↄſtanter ⁊ patiẽter hmõi ꝑſecutões ſuffer

re Uel dic aſſimilaui te eqͥtatui meo Iſ.
ad equitandũ.lin curribo pharaonis i.,.

ↄtra currus pharaonis.ſ.currus malicie
auaricie.luxurie.⁊ cuiuſſibet iniquitatis.
Equitatꝰ aũt ſpõſi ſunt equoꝝ apparatus

quoꝝ alij ſũt dextrarij. armis ſcʒ patietie

Erpoſitio

armati. alij palefredi.i.ↄtẽplatiui.qͥ dũm
ſuauiter poꝛtãt.alij ſummarij vt pᷣdicato/
res qͥ victualia ⁊ arma virtutũ alijs circũ
ferunt alijs currileſ.vt pᷣlati boni qͥ pecto
re ⁊ humeris.i.ſapiẽtia ⁊ oꝑatione plebeʒ
quaſi currũ ad celũ trahũt. Iſte ̊ equita
tus ſponſi cui aſſimilatur ſpõſa continue
certat ↄtra currus pharaonis.i.dyaboli.
ideo ðꝛ. Aſſimilaui te.⁊c Sequitur
Pulcre ſunt Uñ quia ſpõſa nigram et
fuſcam ſe cauſata fuerat.ideo ſpõſus ðᷣ h̊
eam ↄfoꝛtãs ei pulcritudinẽ deſcribit.in
cipiẽs a genis.vbi pulcritudo mulierum
maxime videt᷑ aparere.Genas aũt eccłie
pᷣdicatoꝛes dicimꝰ.in quibo defoꝛmitas.ł
pulcritudo eccłie maxime cõſiſtit. Genis
vero turturis aſſimilant᷑.qꝛ turtur amiſ/

ſo compare nulli alteri aſſociat᷑.⁊ p cantu

gemitũ aſſumit.ſic eccia ſeꝑata coꝛpoꝛali
pñtia a ſpõſo nullũ extraneũ admittit cõ
ſoꝛtium.⁊ ſola ſedʒ ſua ⁊ alioꝝ peccata ge
mens.Dicunt᷑ etiã ipᷣi pᷣdicatoꝛes collum
eccleſie.qꝛ collo verba ꝓferunt᷑.cibo in cor
pus trahit᷑ coꝛpꝰ capiti iungit᷑.ſic de pᷣdi/
catoꝛib.⁊c̃. Predicatoꝛes etiã monilibus
cõparant᷑.qꝛ pectꝰ eccie verbis ⁊ exempliſ
muniũt.ne adulter dyabolꝰ manũ ſuã in/
ſerat.⁊ oꝛnãt pectus eccleſie.ſicut ngt
pectus monilibo adoꝛnat᷑.ideo dicit᷑. Pul

cre ſunt gene.⁊c̃. Sed qꝛ eccia poſſʒ dice

re.vere pulcra ſum vt aſſeris.ſed non ha/
beo vñ meũ poſſim ſᷣuare decoꝛẽ.ideo ſb/
dit ſpõſus. Murenulas aureas .id eſt.
ſacraꝝ ſcripturaꝝ ſnĩias.vel quaſſibet iſti
tutiones bonas faciemꝰ tibi .ſ.ego pr̃ et
ſpũ ſſanctꝰ.vel ego ⁊ mei coadiutoꝛes apo
ſtoli ſeu apłici viri. vermiculatas argen
to..i.diſtinctas nitoꝛe ſacri eloquij.iuxta
capacitatẽ auditoꝝ. Alia lr̃a aliter habet.
ſed de hoc vide gloſam Hic aũt notã/
dum eſt ꝙ murena piſcis ẽ rotundꝰ ⁊ lon
gus.ꝑ quẽ xpᷣi eternitas ⁊ eccĩe lõganimi
tas accipi poſſet.eſt etiã qddã oꝛnamentũ

gureũ.vñ murenule dici pñt cathene qbp

monilia colligant᷑ collo.⁊ ſignificãt intel/
ligetiam ſpũalẽ ⁊ vite mundiciã.ꝑ que ſa/
cra ſcriptura collo eccĩe.i.pᷣdicatoꝛibo eſt

igata. Itẽ in auro ſpuᷣalis intelligentia.?

in argeto vite mũdicia accipit᷑. ꝑ qᷓ decoꝛ
cckie cuſtodit᷑.ideo dicit murenulas au
Serxxta pars

4 ⸗

nale

Ulm eſſet rex in ac.⁊᷑. Uoxẽ ſpõ
cCc ſe ad ſodales ſpõſi vel ad adoleſcẽ
tulas.vbioñdit᷑ qua deuotõe ſpõ/
ſi bñficia ſuſceꝑit.⁊ q̃ntũ ex eis ꝓfecerit.⁊

qᷓ̃ᷓd ꝓ eis fecerit dicẽs. Cũ eſſet rex ĩ accu

bitu ſuo .i.in vtero vᷣginis in cõceptione
vel in patibulo crucis in paſſione.vel ĩ ſi
nu patris in aſcẽſione. nardꝰmea ..queẽ
herba humil ⁊ calida.i.humilitas ⁊ chari
tas mea odoꝛẽ ſuũ dedit .i.bonã opini/
onem.mãdata eiꝰ ⁊ ↄſilia implẽdo. Ułin

ꝑſona beate virginis Cũ eſſet rex ⁊c·id

eſt. in ſinu patris filiꝰdei. nardꝰ mea..i.
humilita odoꝛẽ ſuũ dedit neq; em̃ ce/

dꝛus neq; cypꝛeſſus neq; alia arboꝛ alta.

ſed ſola nardꝰ odoꝛẽ ſuũ dedit ꝓpter qð
in virginẽ deſcẽdit.qꝛ ſcriptũ eſt. Reſpe/
xit humilitatẽ ancille ſue.Luc.j. Uel põt
dici in ꝑſona marie magdalene. Cũ eſſʒ

rex in ⁊c̃. .i.xpᷣs in mẽſa in domo Laʒari

Lnardꝰ ⁊c̃ .i.vngentũ.⁊c. Sequitur.
EFaſcicułlꝰ mirre ⁊c..i.tota ↄgeries tri/

bulationũ quas dileciꝰ meꝰ p me ſuſtinu
it.nunq; a memoꝛia mea recedet: ſʒ ſemꝑ

erit mihi pñs ꝑ recoꝛdatiõem ⁊ cõpaſſio/⸗
nem. ⁊ ideo inter vbera mea cõmoꝛabi/

tur Ubera aũt ſpõſe dici pñt gratitudor

humilitas qᷓ maxime ſpõſum alliciũt ⁊ de

lectant Hic aũt eſt notandũ ꝙ xpᷣs dici
poteſt faſcicuł mirre.qꝛ mirra potatus et

mirra ⁊ aloe perlinitꝰ. Uel pꝑ faſciculum
mirre.vt iã tactũ eſt.pñt intelligi amaritu

dines pluriũ tribulationũ xpᷣi. Nã mirra

arboꝛ eſt arabie.cuiꝰgutta etiã mirra ðꝛ.⁊
eſt multũ amara Bequit᷑ Botrus cy
pꝛi ⁊c̃. Quia eccĩa dixeratxpᷣi paſſiones

ſemꝑ ſue adeſſe memoꝛie.iõ ſubditquem

fructũ inde ↄſequit᷑ dicẽs Botrꝰ cypꝛi .

factus eſt ſupple dilect' meꝰ mihi .eid eſt

fact? eſt mihi cauſa leticie in reſurrectiõe.
qͥ fuerat mihi faſciculꝰmirre .id ẽ. cauſa

amaritudinis ⁊ triſticie ĩ paſſione.Cypꝛꝰ

em̃ inſula eſt floꝛida ⁊ abundãs racemis.
vinũ dulce faciẽtibo ⁊ foꝛte.botrꝰ autẽ eſt
vua cũ palmite ⁊ ſignat xpᷣm floꝛidũ foꝛtẽ

⁊ dulcẽ in reſurrectiõe.Engaddi vero ci

uitas eſt eadẽ q̃ ⁊ hiericho. vbi fuit olim
vinea balſami.quã cleopatra tranſtulit ĩ
babilonẽ. Arboꝛes aũt balſami qꝛ in mo
dũ vineaꝝ excolunt᷑ vineas appellat. Diẽ

ergo Botrus cypꝛi dileciꝰ? meus mibi.
id eſt. vulcis foꝛtis ⁊ floꝛidꝰ.factꝰ eſt mihi

— 4
— — —

dlee
ſdckin
lbetpe
ts fact
diinten
mihill
ideſti
bisqu
cognof
dackoe
eſtxßs
clken⸗
deno
morten
Gdai
Tice
ſamt
ſucci
collg
Ppnr
domee
ſpen
Hsi
N vin
Apor

t

ed
hulen
ſignü⸗
1ee
1gen
Vlte.
e
bar.
leme
nisi⸗
kentiea
res
vide

liun
ſuaf
dice

ſe

ſuper cantica canticoꝛũ

tae dileer me ꝛ amwaret in vincis engaddi cpulcer en m diuinitats decot ſim hui
nſeſ⸗ aelt. u gentiu ſeu quoꝛum/ manitatẽ. pulcer in ſolio patris deco
libet peccatoꝝ.qͥ ð hedis. fonte baptiſma ru tero matri piuſtis gloę⸗
gſeent tis facti ſunt aani. Ene ddi em̃ aptiſma rus ſin vtero matris pulcer iuſtis glo⸗/
umtien de interptak. iel Bon nu eſt an erendo decoꝛ? ſpenitetibo indul
hicgin miht üle ſey a babitart vinein engadt ahneet i igit ego pulcra im ?
ſorſtif deſt in bis hertemndenide laneſe bin cer no reſtat niſi vrintrem lectulu.
mna gi his qui in tẽptatiõe beulo codelſo ruz re v enann oſcula. Et qꝛ palã hoc rogare
Aingto cognoſcũt. mgadeli ein aga ni. enz e en betere erunbeſcit verecundia muliebꝛi
ain cognoſcut. Engaddi em alia interpᷣiatõe ſuffuſa. ideo h̊ eſt qd clam inſinuare videt
i dicit᷑ oculꝰ temptatiõis. Fuit ergo rex.id cum dic. Lectułᷣnoſter floꝛidꝰ .ergo in
n eſt. xpᷣs in accubitu ſuo in vtero vᷣginis eo quieſcamꝰ.Lectulꝰiſte eſt eccłia tora.
Gn Ainens fun aſech Aune lin cruce p? in quo ſpõſus cũ ſoõſa quieſcit. Eſt auteʒ
ch dens ꝛ moꝛiens luit. Botrus cxpꝛi. de foꝛid roſis marryn. lilj virginni. ? vio⸗
en moꝛte ad vitã reſurgẽs.fuit in vineis en lis cõfeſſoꝛum.Dicit᷑aũt lectulꝰdiminuti
d gaddi ſpũmſanctum viſibiliter mittens ue.qꝛ ⁊ ſi duos capiat.ſ.ſpõſam 2 ſpõſum
unrr XLiũc em̃ vino ſpũali ⁊ balſamo totã eccle hoc tñ nõ poteſt niſi ꝓpe ſint ⁊ in dilectõis
Neß⸗ ſiam ſuã inebꝛiauit. Ecce ergo q; bꝛeuit vnitate ↄiũcti.Et ðꝛ noſter qꝛ bona oꝑa⁊
Ulii ſuccincte eccia quattuoꝛ bñficia ſpõſi re/ filij qͥ ĩ hoc lectulo geneꝛani cõmunes fũt
Lich colligit ⁊ cũ gratitudine recognoſcit. Uñ ſponſi ⁊ ſpõſe Sequit᷑ Tigna domo/
L bmum inuitat᷑ad humilitatem. ꝑ ſecun rum noſtraꝝ cedrina Quaſi diceret. nõ
pmumm imnitagt aa bu tem. ꝑpſecun rum noſtraꝝ cedrina Quaſi diceret. nõ
nan. d ſß excitat ad denotõem. ꝑ tertiũ erigi ſ. olũ lectulꝰnoſter pulcer eſt.ſʒ etiiã domꝰ
ge 33 ſpem. ? quartũ inflãmatad amoꝛeʒ. pulcra. qꝛ tigna ⁊c Tigna captiões di/
kin Dis igien anatrna⸗ beneficijs ⁊ quattu/ cunt᷑qꝛ mutuo ſe capiũt.vel qꝛ bina iun/
. 1 aantun 5n6 eccleſia pulcra effecta: ſtati gunt᷑.parietes em̃ ſtringũt.altioꝛẽ locũ te
hſt a. ponſo aue meruit Ecce tu pulcra] nent.⁊ tectũ ſuppoꝛtãt. Per iſta vᷣo tigna
Cönet H E C. zentim pars gcicatores intelligunt᷑.qͥ ⁊ cedrini dicun
ginin Ecce tu pulcra Clorx eſtſpõſi:ad/ tur.qꝛ alti ꝑ ſapiam intellectꝰ?⁊ imputribi
Alein e⸗. e oe⸗ facietis ſuꝑ pulcritudi les ꝑ mundiciã affectꝰ. Ergo Tigna do
ſoniodie ne ſponſe. Uñ notandũ ꝙ bina moꝝ noſtraꝝ cedrina ſed laquearia no
poumse vice dicit eam pulcrã.vel qꝛ ipſa iteratio ſtra cypꝛeſſina Iſta laquearia ſunt ſim/
ſcicllun pulcritudinis ↄfirmatio eſt amoꝛis.vł in plicioꝛes in eccleſia.qui etiam ſunt impu
ganmi ſignũ duplicis pulcritudinis.ſ.in terioꝛis tribiles ⁊ redolentes ſicut cedri. De hac
fümm ⁊ exterioꝛis.vel vtriuſq; populi.ſ.iudeoꝝ domo nota gloam.
nimct Seneli endtne notne vel werinſes FEFapilulum ſecundu
Borns maces erl atine. Tu igit pu ½% Bo flos campi Hoc eſt ſecundũ
lin bape ſi aertib intend baber n gna vabitulu hun libꝛi as oninet nouẽ
Pthn 2. diaediio teio abet ſimplicta prtes. In quaꝝ pma ſpõſus ſpon/
ic, Lem co en ina en ica pꝛaue ilectio/ ſam alloquit᷑. qꝛ em ipᷣa eũ inuitauerat ad
bine mia ig eae Soeer elnionis iin amplex. ipᷣe ei rũdendo eã ad ſtrenuitateʒ
mmi⸗ tentione. ⁊c. D i ſponſe ſunt docto certaminis? laboꝛẽ agriculcure iuitat di
lici e 4 obarntd colũbe.ꝑ decẽ cõditiones cens Ego ⁊c̃. Quaſi diceret. Tu ſpõſa
Cr vi glolant⸗ regoꝛh quietẽ appetis ſʒ ego ſum flos campi.ꝑ
nens. — Dctata pars — laboꝛẽ certamis obtinedus.bꝛauiũ in ſta
mih Etce tu pulcer. Uor eſt ſpõſe ad / dio currẽtibs. coꝛona in cãpo certãtibo. ni
tieri 2 uniatian⸗ faciẽtis ſuꝑ pulcritudi hil me iocũdiꝰinueniũt qͥ p me certant.ni
irma NNeuin ſpõ i. Mos eſt em ſeſe amãti hil foꝛtiꝰ qͥ p me laboꝛãt Ego igit᷑ ſuʒ
“ einm mnV collaudatõe letari. Uñn ſpon flos campi nõ flos lecti. Flos campi j.
eni. ſa a ſponſo laudata recipꝛoce eum laudat id eſt. fil vᷣginis.qᷓ fuit campꝰincult.qui
mr HM Lieens: Eccetu pulcer Quaſi diceret. floꝛẽ edidit decoꝛẽ aſpectn.tactu lenẽ. gu/
N 2 eu diriſti me pulcraʒ. ſʒ mea pulcritudo ſtu medicinalẽ. olfactu delectabilẽ.ſũ igit
1 nõ eſt exme ſʒ exte. tu em̃ pulcer es per Lflos campi omnib⸗ ad capiẽdũ expoſitꝰ
naturam.egoate pulcra ſum ꝑ gram. tu ¶⁊ liliũ ↄualliũ.i.glłia humiliu m. veiele⸗

mentia peccatoꝝ.qꝛ nõ veni vocare iuſtoſ

ſed pctõꝛes equit᷑. Sicut liliũ inter

ſpinas ⁊c Adpuc ſpõſus ſpõſam laudã/
do eam ad patiam ꝓuocat.Quaſi diceret

„

Tu queris requiẽ lectuli.ſʒ ſcias.qꝛ can/

didioꝛ ⁊ pulcrioꝛ tribulationũ aculeis ef

ficieris. qꝛ ſicut liliũ inter ſpinas cadet.

creſcit. ⁊ redolet. ſic amica mea inter fili
as j.i.hereticos ⁊ fratres falſos. Uel iter

filias.ſ.adulterinas.i.ſectas eccie ↄtrari/

as. Nã quãto pᷣcioſꝰ ⁊ lqudabiliꝰ eſt liliũ

ſpinis.tato ſponſa huiꝰ filias adulterinas

pcellit Hic aüt notandũ eſt ꝙ liliũ ĩ ra
dice que ſub terra latet fidẽ ſignat.in ha/ nari 1 u ce
dici lexſ̃m lr̃am exterioꝛẽ.cella aũt vina/

ſtili alto recto ⁊ virẽti ſpem. in granis au/

reis charitateʒ.ſex vero folia candida ſex tria eſt ipᷣa lex ſm ſpũ em.l.
ſpualem intelligẽtiã. In nuptijs em̃ xpᷣuſ

ſunt q caſtitatẽ pᷣcipue cõſeruant.ſ.ſobꝛie

tas.opatio.cultus aſperitas.cuſtodia ſen

ſuum.raritas ſermonũ. vitatio opoꝛtuni
tatis peccãdi.ſ.loci.pſone.⁊c̃. Uel põt ex/

poni Sicut liliũ .i.ſicut ego fui lilium

id eſt.ignoſcens inter ſpinas .i.iudeos.
vel ſpinas coꝛnne ſpinee quaʒ in cruce
ſuſtuli ſic amica mea inter filias. Uel
ſicut liliũ ⁊c ita beata virgo omnes aliaſ
virgines pᷣceſſit ꝛ.
“M Secũda prs
Icut malus Quia ſpõſus ſpõſaʒ
8 laudauerat. ipᷣa nõ inde in ſuꝑbiã
ecentollit᷑.ſʒ laude recipꝛoca.ipᷣm at

tollit dicẽs. Dicut mal inter ligna ſil/

uaꝝ. .i.ſicut oĩa ligna anñcedit ſic dilectꝰ
meꝰinter filias ſic xpᷣs om̃s ſanctos ⁊ an
gelos excellit. reſpectu cu om̃s infruciu
oſi iudicantur Hic aũt ſciendum eſt ꝙ;
mabl in hyeme eſt rugoſa.in vere eſt ſpino
ſa.in autũno fructuoſa.iõ xpᷣs huic arbo/
ri merito cõparat᷑ qꝛ ipᷣe etiã fuit ĩ paſſiõe
rugoſus.in reſurrectòe floꝛidꝰ. in pᷣdicati

one fructuoſuſ Itẽ ſciendũ ꝙ xpᷣs huic

arboꝛi aliũde rõnabiliter cõparat᷑. Quia

malus int᷑ arboꝛes ſublimes eſt exigua.i⸗
ter lenes rugoſa.int᷑ planas ſpinoſa. GSie

etiã xpᷣs fuit.inter ſuꝑbos humilimus.in

ter delicatos doloꝛiba plenꝰ.ĩter hypocri/

tas peccatoꝛ reputat? Sequit᷑ Sub
vm bꝛa illiꝰ .. Malꝰem̃ habet vmbꝛam et
fructũ.⁊ hec duo ſpõſa ſole fuſcata pꝛius
petierat qñ dixit. Indica mihi vbi cubes
vbi paſcas.⁊c.⁊ iõ nunc ipᷣa exaudita cla/

mat letabũda. Dub vmbꝛa illiꝰ quẽ de
ſiderauerã. /i.ſub ꝓtectiõe ſecura.ſub re/

frigerio quietata. ſub odoꝛe vmbꝛaculile

tabunda. ſedi ſcʒ docẽdi auctoꝛitate pᷣ/

dita. regendidignitate ſublimata.⁊ indi/

candi poteſtate honoꝛata ⁊ fructꝰetc

ſcʒ penitẽtie ↄtẽplatõis vel pᷣdicatõis Uł
Fructꝰ .ſ.coꝛꝑis ⁊ ſanguĩs ei. dulcis
gutturi meo ·i.interioꝛi affectõi
„LTertia prs
