ille. Sed etiã vt venerabilis beda teſtat᷑.
hoc ꝙ eodẽ die circũciſiõis nomẽ accepit
ad imitationẽ obſeruatõis fecit. Abꝛahã
em̃ qͥ pmꝰcircũciſiõis ſacr̃im accepit.ĩ die
circũciſiõis bñdici pmeruit Hec ille.Ec
ce & qᷓ; młta magnaq; miſteria paucꝭ bꝛe
uibuſq; vᷣbis euãgeliſta nob impmit. Uo
catũ eſt inqͥt nomẽ eiꝰieſus. O magnũ et
admirabile nomẽ.nomẽ qð eſt ſuꝑ oẽ no
mẽ.nomẽ iocũdũ ceł.gaudioſuʒ terrꝭ.tre
mendũ ĩferꝭ. In noie ieſu em̃ vt ait apłs.

oẽ genu flectat᷑ celeſtiũ.terreſtriũ ⁊ ĩferno
rũ.Ad Phit.ij. Nos &ꝶ in noĩe ieſu ñ ſolũ
coꝛꝑis ſʒ ⁊ coꝛdis genu flectamꝰ.nos ĩ hꝰ
iĩpoſitiõe noĩs coꝛde ⁊ oꝛe ſil ſpũałr ⁊ coꝛ/

ꝑalit᷑ iubilemꝰ.gratulemur in hꝰ vocatiõe
noĩs.⁊ ĩ q̊ vᷣbo leticie gaudeamꝰ Vocatũ

ẽ inqͥt nomẽ eiꝰ ieſus. In q̊ qdẽ vᷣbo ad le

ticie ⁊ iocũditat expᷣſſionẽ duo ↄſiderare
vᷣbemꝰ.Pꝛimo vocãtꝭ autoꝛitatẽ Scðᷣo
noĩs ↄgruitatẽ. Jdᷣoq; circa hec duo nr̃a

vſet᷑ itẽtio Et ĩ his duobo declarãdis nr̃a
inſiſtat deuotio ⁊ affectio delectet᷑. Nocã⸗
tis autoꝛitas eſt admirabilis. Nomĩs cõ/
gruitas eſt nobis vtilis. H

●

Pꝛimo ergo in verbo ꝓpoſito ↄſidera/
re debemus vocantis autoꝛitatẽ admira

bilẽ.qꝛ vocatũ eſt nomẽ. Hoc em̃ nomen

nõ ſolũ hũanaaut angelica ſed diuĩa au/
toꝛitate vocatũ eſt. Uñ vt huiꝰvocatiõis
oꝛdinẽ altiꝰoꝛdiamur.inueniemꝰ hoc no
mẽ Pꝛio a do pr̃e eternalłr oꝛdinatũ. Se
cũdo a ꝓph̊is figuralr deſignatũ.Tercio
ab angelo miſterialr nunciatum. Quar
to ab homiĩe tꝑałr publicatũ. Audiamꝰ
& nomẽ a do pfe et᷑nałr oꝛdiatũ.Ecce in
qͥt ꝓpha.ecce dieſ veniũt diẽ dñs ⁊ ſuſcita
bo dð germẽ iuſtũ.ſ.ieſũ.Et h̊ ẽ nomẽ qð
vocabũt eũ dñs deꝰ iuſtꝰ nt̃ Hiere.xxxij
Hoc ſg̊ dixit dñs.ille.ſ.deꝰ pr̃ cui ẽ ↄſuba
lis filiꝰ.dicente ꝓpha.Dixit dñs dño meo
ſede ad dextris meis. Hoc inquã dixit nõ
momèętanea vocis ꝓnũciatiõe.ſed eterna
mẽtis oꝛdiatiõe ↄcepit. Hoc igit᷑ dixit et
naliter qð tꝑalit᷑ eſt impletũ Et hᷣ eſt inqᷣt
nomẽ qð vocabũt eũ dñs deus iuſtꝰ nr̃.
Et qꝛ nomẽ eiꝰ deus iõ nomẽ eiꝰ Jeſus.
HNõ em̃ eſſʒ ieſus ſi nõ eſſʒ deꝰ.qꝛ nõ eſſʒ ĩ
eo ſaluatoꝛis autoꝛitas ſi nõ eſſʒ deitatis
maieſtas.ipſo teſte qͥ ꝑ ꝓphaʒ ait.Hõ ẽ ſal
uatoꝛ pᷣter me O ʒee.xiij. Audiamꝰinſuꝑ
hH̊ nomẽ aꝓphis figurałr deſignatum.⁊ vt
bꝛeuitatꝭ cã ceteras veterꝭ teſtamẽti pᷣter⸗
mittamꝰ figuras.dicat abacuc teſtimoni

um nois ieſu.Ego inqͥt ĩ dño gaudebo et
exultabo in ieſu deo meo. Abac.iij.Dicat

⁊ zacharias.Et oñdit inqͥt mihi dñs Je/
ſum ſacerdotẽ magnũ ſtantẽ coꝛã angelo
dei. ⁊ ſathan ſtabat a dextris eiꝰvt aduer/
ſaret᷑ ei. Za.iij. Sʒ qꝛ in lege ſcriptum eſt
In oꝛe duoꝝ vl triũ teſtiuʒ ſtat oẽ ᷣpbum
Deut.xvij.Accedat ⁊ terciꝰ teſtis. Dicat
ſalomõ aliqͥd ð noĩe ieſu. Foꝛtꝭ inqͥtĩ bel

lo ieſus naue ſucceſſoꝛ moyſi ĩ ꝓphis qͥ fu

it magnꝰ ̃ᷣm nomẽ ſuũ.maximꝰin ſaluteʒ
electoꝝ dei expugnare inſurgẽtes hoſtes

vt ↄſeqret᷑ regnũ iſrł.Eccł.xlvj.Oꝭqᷓ; de/

cẽter ⁊ ↄgrue iſte ieſus nauenr̃m ieſum ⁊
ea q̃ ſuo ↄueniũt noĩ pᷣfigurat.ſʒ hec trã/
ſeo.qꝛ ad ea expmẽda nõ ſufficeret bꝛeuis
ſᷣmo. Audiamꝰitaq; ̊ nomẽ ab angelo

miniſterialiter nũciatũ. Trãſeamꝰfigura

rũ teſtamẽti veteris vmbꝛã.⁊ ad euãgelij
lucẽ oculos attollamus. Uocatũ eſt inqͥt
nomẽ eius ieſus qð vocatũ eſt ab angelo
puſq; ĩ to ↄciꝑet᷑.Lu.ij.vbithe.Et me/
ito vocatũ ẽ ab angelo. nã ſic ait Drige

„

Hominica in ſeptuageſima

omẽ Jeſu gloꝛioſum oĩq; cultu digniſ

ſimũ.nomẽ qð eſt ſuꝑ oẽ nomẽ. Hõ decu
it pmũ ab hoibo appellari neq; ab eis affer
riin mũdũ. Audiamꝰ tñ hoc nomẽ ab ho

miniby tꝑaliter publicatũ. Hodie nãq; a
ſuis parẽtibꝛac ipᷣm circũcidentibo iude/

is vocatũ eſt nomẽ ei ieſus.Et ſic nomẽ

eterna mẽte ↄceptũ hodiehumana voca

tione eſt tꝑaliter publicatũ. Hoc em̃ vo/

cabulũ non ſolũ ab hoĩe vel angelo. Sʒ

vt Beda ait.a deo añ tꝑa ſecularia voca/
tum eſt. Ecce ergo vocantis autoꝛitatem
admirabilẽ. Et bec ð pmo. Secundo

cõſiderare debemus in vᷣbo poſito noſs

ↄgruitatẽ nobis vtilẽ.quia nomẽ eius ie/
ſus. Hoc em̃ nomen Jeſus qð interpᷣtat
ſaluatoꝛ aptiſſime illi ↄgruit qͥ ꝓ noſtre ſa

lutis vtilitate in mundum venit. ꝓpter qʒ
ad Joſeph de Maria loqtur angelus di

ſens Parie filiũ ⁊ vocabit nomẽ eiꝰ Je
ſum. Statim nois rationẽ ſubiũgit. Ipe
em̃ ſaluũ faciet populũ ſuum a peccatꝭ eo

rum. Math. j. Merito ergo nomẽ eiꝰ Je

ſus. Cuius eius.Eius de q̊ olim ꝑ ꝓphe/

tam ſcriptũ eſt. Ecce ſaluatoꝛ tuus venit

yſaie.xlij.Eius q de ſeipſo ait. Filius ho

minis venit qrere⁊ ſaluũ facere qð ꝑierat

Lu.xix. Eius inquam qui venit. Ut ipſe
nos eximeret a demonis poteſtate. Ut ip

ſe nos redimeret a moꝛtis penalitate. Ut

nos ſecũ ↄiungeꝛet fraterna germanitate
Vt nos ſecũ aſſumeret in ſuꝑna clarita/

te. Ei ergo qͥ teſte apło venit peccatoꝛes

ſaluos facere.j.ad Thi.j.Et ideo nomen
eius Jeſus. O nomẽ noſtro ſaluatoꝛi cõ

gruũ.nomẽ noſtre ſaluti vtile.ac toti hbũa

no generi ſuaue pariter ⁊ iocundũ. Ma/

gna quippe hup noĩs vtilitas.magna vti/
litatis ſuauitas.magna ſuauitatis iocun
ditas Quia teſte apło Nõ eſt aliud nomẽ

datũ hoĩbus in quo opoꝛteat nos ſaluos
fieri.Et ideo nomẽ eius Jeſus.Cuſeiuſ
Eius quẽ ſponſa ſua iubilãs alloquit᷑ di/

cẽsg.Oleũ effuſum nomẽtuũ.Can.j.cap.

Multa nãq; yt ait Berñ. ſuꝑ cantica cã
ticoꝝ.huiꝰ ſpõſi vocabula ꝑ diuinã pagi
nã legimꝰ. Sed in duo inqͥt vniuerſa vo

bis ↄplectoꝛ Nullũ reꝑietis qð nõ aut pi

etatis gram aut potẽtiã deitatis ſonet.di
cente ꝓpheta.Duo hec audiui qꝛ ptãs dei
eſt ⁊ tibi dñe miſcdᷣia.Ergo ſm maieſtat⸗
ſanctũ ⁊ terribile nomen eius Ex hoc em

nomine oleum miſcdie vndequaq; diffũ/

ditur. Et aridus eſt yt idem Bernardus

ait.oĩs anime cibus ſi non oleo iſto infun

dit᷑ Jeſus inquit mel in oꝛe.ĩ aure melos
in coꝛde iubilus.Triſtat᷑ aliqs noſtrũ ve

niat in coꝛ eius.⁊ inde ſaliat ĩ os.⁊ ecce ad

exoꝛtũ nominis lumẽ.nubilũdmne fugit

redit ſerenuʒ. Labit᷑ quis in crimẽ currit
ad laqueũ moꝛtis deſperãdo.nõne ſiĩuo/
cet nomen vite ↄfeſtim reſpirabit ad vitã
Cui fons ſiccatus lachꝛymaruʒ inuoca/
to Jeſu non ↄtinuo erupit vberioꝛ fluxit
ſuauioꝛ. Cui in ꝑiculis palpitanti inuo/
catũ virtutis nomẽ.non ſtatim fiduciam

pſtitit. depulit metũ ni in dubijs fluctu
anti ad inuocationeʒs clari noĩs nõ ſubito

emicuit certitudo. Cui in aduerſis defici
enti ſi nomẽ adiutoꝛij ſonuit.defuit foꝛti/
tudo. Nihil ita ire impetũ cohibet. ſuper

bie tumoꝛẽ ſedat.reſtringit flammã libidi
nis.ac totius indecoꝛis fugat pꝛurigineʒ.
Hec ille. Inuocet᷑ ergo nomẽ tuũ dñe

ſuꝑ nos quẽadmodũ ſperauimꝰ in te. In

uocet᷑ Jeſu bone nomẽ ſanctũ tuum ſuꝑ

nos. Supꝑ nos tui noĩs oleũ effundat᷑.vt
ſicut a chꝛiſto chꝛiſtiani.ſic a Jeſu ſalua/

toꝛe ſaluati vocemur. Qð ipſe Jeſus pꝛe

ſtare dignetur cuius nomẽ eſt bñdictum
in ſecula ſeculoꝝ ZAmen.
Erplicit ſermo factus ꝑ reueꝛẽdiſſimũ
in chꝛiſto patrem dominũ Petrũ de Ail
lyaco epiſcopuʒ Cameraceñn.⁊ ſacroſan/
cte romane eccleſie Cardinalẽ de circum

ciſione domini.
Seuitur ſermo factus ꝑ eundem de
dñica in ſeptuagelima. “
AUlſit ulos in ui
m neã ſuã Mat. xx. Et ĩ euãge
lieo hodierno.reueꝛẽdipr̃es⁊
. iĩ xpᷣo fres cariſſimi. Siẽ ho
dierna ſacri euagelij lectio ſub pabolica ſi
militudĩe nobᷣ inſinuat magnꝰille prfami

liasqͥĩ ̊ mũdo q̃ſi dñs ĩ domo pᷣſidẽsvni

uerſitatẽ reꝝ oĩm velut familiã ſuo imꝑio
famulantẽ.pr̃na dilectiõe gubnat. Habʒ
in terrꝭ vineã ſuã vłeʒ.ſ.fideliũ ecciaʒqm

ſic ſꝑ ſpãli amoꝛis pᷣꝛogatiua dilexit œ ad
eã diligeẽter excolẽdã dignos oĩtpe oꝑari

os deſtiauit. hec ẽ ei vinea ð q̃ ꝑpphᷣaʒ ðꝛ.
inea dñi exercituũ domꝰilirł eſt. vſa.v.
.

L Ne

ieli
deume
(rey
(tapl

gmate

ccdel

Aler
ſpian
tre⸗
git
lnpe
guſt
Nfie
loi⸗
lita
Ultdet
lcvin
rens
ſucbf
oon
hect.
Pylni
ſorf
ingh
oi
mner
iis al

(doa⸗
os
Poari
und

deſern
Pquo

ſo ſe
(clere

üelli
teppoſ

n vine

hmoiea

liiotit⸗

mde!

Mittun

fil

(un

diffi/
rans
ninn
pelos
rüve
cend
rſgt
ant
elio⸗
UArti
inuoc,
bfut
nͤnno,
Ancum
ftucn
ſubiro
sdeſici
itſct⸗,
1 ſuper
ilibidt
rigne,.
nüdie
nte
um o
ue,
ſolo⸗
ioe
cum

ſmi
Al
ſan⸗
um

lende

gul
cuige
ſoſese
ebo
Naaſi
ffami
Eorn
impio
Nß;
am
n
opan
13*

* .

Aſrael quippe videns deum interpᷣtatur.
Undeꝑ domũ iſrael nil aliud ↄuenietiuſ
intelligit᷑ q;ᷓ ipſa eccleſia fideliũ nũc ꝑ fidẽ

deum obſcure videntiũ tandẽ vᷣo ꝑ ſpeciẽ

clare videre ſperãtiũ. In quoꝝ ꝑſona di
cit apłus. Uidemus nũc ꝑ ſpeculũ in eni
gmate.tunc aũt facie ad faciẽ.j.Coꝝ.xiij.
Hec ergo domus iſrael id eſt fidelium
ececcleſia vinea dñi eſt. quã ipſe de egiptia/
ca ſeruitute id eſt diabolica ſubiectõne in
rypianam trãſtulit libertatẽ. Tũ dño dici
tur ꝑ ꝓphetã. Uineã de egipto trãſtuliſti ⁊
plãta ſti eã.Et iteꝝ Plãtaſti radices eiꝰ et
impleuit terraʒ. Et rurſus ꝓ hac vinea ꝑ
chꝛiſtũ viſitãda ⁊ noua radicũ plantatiõe
pficienda. Idem ꝓpheta oꝛabat dicẽs De
us virtutũ cõuertere reſpice de celo ⁊ við
⁊Vſita vineã iſtam. ⁊ ꝑfice eã quã planta
uit dextera tua.pſal. Hec igit᷑ eſt vinea il/
la cuius vitis eſt xpᷣus.cuiꝰagricola ẽ pa/
ter eius.cuius palmites ſunt ſideles.cuꝰ
fructꝰ fideliũ ſunt virtutes.ipſo teſte qͥ ait
EFEgo ſum vitis vera ⁊ pater meus agrico

la eſt. Et iterũ. Ego inqͥ t ſum vitis et vos

palmites.q manet in me ⁊ ego in eo hic af
fert fructü multũ Joh. xv. Ad erudiendã
itaq; hanc fideliũ eccleſiam quaſi ad exco
lendã vineã ſuam nullo tꝑe dñs oꝑarios
mittere deſtitit. Quia vt in omeł. Gꝛego
riius ait. Pꝛius ꝑ patres ⁊ poſtmodũ ꝑ le
glis doctoꝛes ⁊ ꝓphetas.ad extremũ vᷣo ꝑ
aplos dum plebis ſue moꝛes excoluit q̃ſi
ꝑ oꝑarios ĩ vinee cultura laboꝛauit. Sʒ
nundqd iam idem dñs hurꝰvinee culturaʒ
dDeſeruit.Abſit. Nam licet ꝑ paucos tamẽ
p quoſdam dignos apłoꝝ ſucceſſoꝛes vi
ros ſcʒ eccleſiaſticos adhuc vineam ſuaʒ
colere nõ deſinit.De quibus cõuenienter
intelligere poſſumus aſſumptã ꝓ thema/
te ꝓpoſitoꝝ verboꝝ ſententiã. Miſit illos
in vineam ſuã. In quib qdem vᷣbis circa
bmõi oꝑarios ĩ vineã eccłiea deo miſſos
triꝑtita nobis occurrit conſideratio. Pꝛi
ma de illo a q̊ mittunt᷑. Secũda de illis qͥ

mittunt᷑.Cercia de illo ad quod mittunt

MNã ſi ꝓpoſitoꝝ verboꝛũ miſteria pfũde
ſcrutari velimus. circa hãc oꝑarioꝛũ miſ

ſionẽ tria ↄſiderare öbemꝰ. Pꝛimo illius

AQAq̊ mittunt᷑ eminentẽ autoꝛitatẽ.qꝛ miſit.
Secuũdo illoꝝ qͥ mittunt᷑ euidentẽ vtilitaꝰ
t᷑ẽ.qꝛ miſit illos ſcʒ oꝑarios.Tertio illius
gag0 quod mittunt᷑ excellentẽ fertilitateʒ.qꝛ

ea
eſt.
cens. Infirmos curate.moꝛtuos ſuſcita
te. lepꝛoſos mundate. Matth. x.quod nõ

in vineam ſuã. Pꝛimo nãq; huius autoꝛi

Igeo miſit. Scðo huiꝰvtilitatis euiden

tiã ꝓbat hũana opatio.ideo miſit illos ſcʒ
oꝑarios.Tercio huiꝰ fertilitatis excellen
tiã ꝓbat digna fructificatio.ideo miſit in

vineã ſuã. Sed omiſſis iã curioſis di/

uiſionũ vocaliũq; ↄcoꝛdantiarũ pᷣludijs
quaſi pueriliba vᷣboꝝ ludis.Nũc tpᷣus eſt

vt ad ſerioſa q̃daʒ et grauioꝛa viriliq; ma
turitati ↄgrua ⁊ ſpũali eruditioni ↄueniẽ
tia ꝓcedamus. In tribus ergo ↄſideratõ
nibo pᷣmiſſis ad noſtre ſalutis edificatõeʒ
vtiliter ꝓſequendis tota noſtri ſermonis
verſabit᷑ intentio.vt ex hijs ſalutaris ha/
beat cognitio quales eſſe debeant oꝑarij.
de quibo pᷣmiſſaʒ veſtre caritati ꝓpoſuimꝰ

ſententiã. Miſit illos in vineam ſuã.

Pꝛimo igit᷑ circa oꝑarios in vineã dñi
miſſos diligenter ↄſiderare debemus illi

us a quo mittunt᷑ eminentẽ autoꝛitatẽ.cu

ius autoꝛitatis eminentiã ꝓbat diuia ap/
pꝛobatio que notat᷑qꝛ dicit᷑. Oiſit. Sci
endũ em̃ nobis eſt fratres cariſſimi ꝙ vi/
nee vel etiam meſſis eccleſie nulli oino di

gni operarij dici merent᷑.niſi diuĩe axpꝛo

bationis autoꝛitate mittant᷑. Ideo dñs ſe
rogari debere teſtat᷑.vt ab eo oꝑarioꝛum
miſſio apobet᷑ Rogate inqͥt dñm meſſis

vt mittat oꝑarios in meſſem ſuam. Qu.x.

Hinc rurſus de hijs qͥ in vinea verbo pᷣ/

dicatiõis oꝑant ꝑ apoſtolũ querit᷑. Quõ
inquit pꝛedicabunt niſi mittantur. Ro.x.
Sed vt ſciamꝰquibus modis aut ſignis

operarij cognoſci poſſunt qui diuine ap/

pꝛobationis autoꝛitate miſſi ſunt.hic vi/

gilanter aduertendũ eſt ꝙocto virtuoſas
conditiones in ſacra ſcriptura reperimꝰ.
quibo tãq; ſpecialibo ſignis oꝑarioſ a deo
miſſos eſſe cognoſcimus. Pꝛimo nãq;
qui ex dei appꝛobatione mittunt᷑ debent
eſſe pij ad peccatoꝛũ curationẽ. Sic em̃

d Poſtolle et apoſtolicis viris ſcriptuʒ

os miſit Jeſus pꝛecipiens eis et di

ſolum de coꝛpoꝛis ſed ⁊ anime moꝛbis in
telligitur. Nã per lepꝛam peccata carna/
lia.p moꝛtem ſpiritualia.per infirmitatẽ

vo ꝓnitas ad hec omnia deſignantur.

Secundo debent eſſe auſteri ad obſti
natoꝛũ coꝛrectionẽ. Sic em̃ vt penitẽtib⸗

.

Dominica in ſeptuageſunag
pietas ita impenitentib debet᷑ auſteritas pꝛobatiõe mittunt Quaꝝ duepᷣme ad de Emnt
Vñ hic nobis ſuo mõſtrauit exẽplo ma / ſtruẽdũ mala culpe.ſeqntes vᷣo due ad to a
gn ille ppheta de q̃ſcribit᷑ruit hõ miſſus lerandũ mala pene.due alie ad miſtrãdũ ninii
a deo. Joh. j. Nã ſicut penitẽtes cũ pieta/ v̈a ſapientie.poſtreme aũt due ad multi niad
te vocauit dicens Penitentiã agite appꝛo plicandũ bona gratie ꝑtinere dinoſcunt᷑. öpo
pinquabit em̃ regnũ celoꝝ.ſic impeniten Sʒ bodie ꝓchdoloꝛ frẽs cꝗriſſimi plu
tes cũ auſteritate coꝛrexit. Pꝛogenies in / res eccleſiaſtici viri qꝛ pᷣmiſſis vtutũ ↄdi,pꝰ atol

quit viperaꝝ quis mõſtrabit vobis fuge/ tiõib buati ſunt ſe in vineã dñi non exap
re ab ira ventura Math. iij. ca. Tertio pꝛobatõe diuĩa ſed diabolica potiꝰ pᷣſuum
qͥ ex dei apꝛobatione mittunt᷑ debent eſſe ptione miſſos oſtẽdũt. Sũt em̃ płimi xvt
parati ad aduerſarioꝛũ ſuppoꝛtationẽ. vel Bꝛegoꝛij vᷣbis vtar.qͥ intra ſanctã eccleſi /

mãſueti ad iniquoꝝ ꝑſecutionẽ ꝓpter hoc am culmẽ regiminis ⁊ głiam affectãt ho/

nanq; xpᷣs ſuis pᷣdixit diſcipłis. Ecce ego noꝛis.ſed q̃ſitũ aut ꝑ ambitionẽ ſuſceptũ tuc
mitto vos ſicut oues ĩ medio lupoꝝ. mat. cure paſtoꝛalis officiũ digne miſtrare ne gi
x. Quia ſicut Gꝛeg.ait.Qui locũ pᷣdicatõ qᷓunt.qꝛ ad vᷣtut magiſteriũ ex ſola elatio
nis ſuſcipit mala inferre nõ debet ſed tole ne ꝑuenerũt.O elata nimium pᷣſumptio. ndl
rare. Quarto debent eſſe ſtrẽnui ad op Dudũ ſiqdẽ hoĩes ſoliti erãt per vᷣtui ad mug
pꝛeſſoꝛũ liberationẽ ꝓpter hoc nanq; dñs dignitates eccleſiaſticas puenire. Jà o eil
moyſen ad filios iſrael miſit dicens Clidi in eccłia xpᷣianoꝝ fieri videmꝰ qð olim in Gtle⸗
affuctionẽ eoꝝ qͥ ab egiptijs oppꝛimunt᷑.ſ policia romanoꝝ ſaluſti⸗ factũ eſſe vqrif. fient
veni ⁊ mittã te ad pharaonẽ vt educas po Quia furtiʒ inqᷣt et ꝑ latrocinia potius q; tiofn
pulũ meũ filios iſrael de egipto. Exo.iij. bonis actib ad honoꝛes et imꝑia nitunk. dickt
Quinto qͥ a Zo miſſi ſunt debẽteſſe pa Et vtidẽ elegãter ait płima fuere qᷓ maio De
rati ad vᷣitatis pᷣdicationẽ Juxta id quod res nr̃os magnos fecerũt q̃ in nob nulla opari
ab apko dictũ pᷣmittit᷑.quõ pᷣdicabũt niſi ſunt.domi ĩduſtria.iuſticia foꝛiſ.animꝰDin riue
mittant᷑. Et de cuiꝰveritat pᷣdicatiõe loq̃ᷓ ↄſuledo liber neq; ðᷣlicto neq; libidini ob folus
tur paulopoſt ſubiũgit᷑ Fides inqᷣt exau/ noxiꝰ. Pꝛo his nos habemꝰluxuriã auari anal
ditu. auditꝰ ꝑ vᷣbũ xpᷣi. Ro. x. ca. Sexto ciã publice egeſtatẽ. puatiʒ opulẽtiã.inter hbert
debet eſſe firmi ad falſitatꝭ impugnatõeʒ. bonos ⁊ malos diſcrimẽ nullu.i.diſtĩctio nlein
Jurxta id qð a dño hieremie ꝓphete dictũ nulla ẽ. O ĩa pᷣmia vᷣtutꝭj ambitio poſſiſeet ſenn
eſt. Mitto ego te ad filios iſrael ad gẽtes DMagna ſunt hec ã lamẽetat᷑ ſaluſtiꝰ. ſz lõ⸗ Ngune⸗
apoſtatrices qᷓ receſſerũt a me.ſcʒ ꝑ vari / ge maioꝛa lametabilioꝛgg⸗ dixerim. J ei geſpel
os falſitatis erroꝛes. Et ſequit᷑ Tu ̊ fili nõ ſolũ int bonos ⁊ malos diſcrimẽ nul/ iwien
hoĩs ne timeas eos neq; ſeꝛmones eoꝛum lũ. ſed diſtinct magna lõgaq; diſtãtia. naã ei
metuas. HMiere. ij. ca. Septimo qͥ a vo mali ĩ dignitatib⸗ Pſunt.boni vᷣo indigniſ redehe
miſſi ſunt debẽt eſſe laboꝛioſi ad ſpũaliuzʒ ſimis ſubiecti ſũt. nec ſolũ vᷣtut pᷣmia bof fuaten
vᷣtutũ fructificationẽ.iõ diſcipłis ſuis do ſidet ambitio.ſz vt Boeciꝰ diẽ. Impante *
minꝰait. Elegi vos ⁊ poſui vos vt eatis ? floꝛẽteq; malicia.vtꝰñ ſolũ pᷣmio caret.ve hisat
fructũ afferatis ⁊ fructꝰ vr̃ maneat. Joh. riũ etiã ſceleratoꝛũ pediba ſubiecta calcarx ſtabre
xv. Ut eatis.ſ.ambulado in via dei ꝑ fidG Ecce ů at⁊ qnta mala ſeqnt᷑.qꝛ ab impitꝭ bente
rectã. ⁊ fructũ afferatis pficiẽdo de vᷣtute et ĩdignis eccleſiaſticũ regimẽ pᷣuumptuo Unger
in vtutẽ ꝑ ſpem certã. ⁊ fructꝰ veſter mane ſa temeritate ſuſcipit. Coõtra q̊s dñs ꝑpp ſaft
at pſeueꝛãdo vſq; in finẽ ꝑ caritatẽ ꝑfectã phetã ↄq̃rit᷑ dicẽs.Ipſi regnauerũt ⁊ n eex *“
Octauo debent eẽ ſolliciti ad celeſtiux, me pᷣncipes extiterũt ⁊ nõ cognoui Ozee. nins⸗
nuptiarũ inuitationẽ.iõ de celeſti rege in viij. Nã vt in ᷣmo capło regłe paſtoꝛalis angt
ꝑabola euãgelica ðꝛ.qꝙ miſit ſeruos ſuos diẽ Bꝛeg. Ex ſe ⁊ ñ ex arbitrio ſũmi recto Ggen
vocare inuitatos ad nuptias Matt. xxij. ris regnãt. qͥ nullis fulti ᷣtutibꝛ nequa ir
Quig ſunt fideles ſerui nõ debẽt illð ad diuinitꝰ vocati ſed ſua cupidie accẽſi.cu in
qð miſſi ſunt negligere.ſʒ vᷣbo et exemplo o mẽ regiminis rapiũt potius q; aſſequant᷑ fu
ad celeſtes nuptias ceteros inuitare.Ec/ Hos ergo ſußmus viticola in vinea ſna ndi
ce itaq; octo ↄditiões vᷣtuoſas.q̃s debent pmittendo tolerat.ſed eos ꝓfecto ꝑ iudi- ti
habere oꝑarij qͥ in vineã eccleſie diuĩa ap cium repꝛobationis ignoꝛat. Uñ talibaqͥ inne
Gelere

no.
mead
Jiſo
imin
ͤri.
tus
liunt.
nrio⸗
hul
inahn
inob
auani
inter
ficno
ſoer
lo⸗
ia
enul,
inni
Gigni
iaol
ante
rc e
alcn
inoi
npio
o/
tſcr

Ozet.

orglss
lfeocts
i⸗
(cul⸗
uant

in,

ihi

aſi⸗

Hermo

virtutes non habent etiam ſi miracula fa

cerent.A dño dicit᷑. Diſceditea me qͥ ope
ramini iniqͥtatẽ qꝛ nunq; noui vos.mat.
vij.ca. De hmõi ita; opꝑarijs intelligere
nõ poſſumus pᷣmiſſam chꝛiſti ſententiaʒ.
Miſit illo? in vineam ſuã. Et hec de p/
ma noſtri ſermonis ↄſideratiõe ſufficiat.
Sequitur de ſecunda.
Ecũdo igitur circa oꝑarios in vi
ſ neam dñi miſſos diligenter conſi
derare debemus illoꝛũ qui mittũ
tur euidentẽ vtilitatẽ Cuius vtilitatꝭ eui
dentiã pꝛobat humana operatio.que no/
tat᷑ qꝛ dicit᷑. Miſit illos ſcʒ oꝑarioſ. Sci
endum em̃ nobis eſt frẽs cariſſimi ꝙſum
mug paterfamilias ad excolendã eccleſie
ſue vineam nequaq; inutiliter ocioſos eli
git.ſed vtiles ad hoc oꝑarios mittit.quo/
rũ euidens vtilitas cognoſcit᷑ ſi eog oꝑa/
tio fructuoſa penſet᷑. Atteſtãte veritate q̃
dicit. A fructibo eoꝛum cognoſcetis eos.
Math. vij. Unge inter vtilem et inutileʒ
oꝑarium ꝑ fructus bonoꝛũ⁊ maloꝛũ ope
rũ euidens diſtinctio ↄpꝛobat᷑. Ideo apo
ſtolus miniſtrũ eccleſiaſticũ alloqtur di/
cens.Sollicite cura teipᷣm pbabilem ex/
hibere deo oꝑarium.ij.Thi.ij.cap. Sed
vt ſciamus quanta poſſit vtilitas eccleſia
ſtice vinee a bonis operarijs ꝓuenire.hic
vigilanter aduertendũ eſt ꝙ ſex ſunt oꝑa
que ſpecialiter miniſtri debent eccłie tan

q; vtiles viticole ſpũaliter exercere.debẽt

em̃ fodere.debent euellere.debent plãta/
re.debent rigare.debent putare id eſt ſuꝑ
Rua reſecare.debent poſtremo bñ cultam
vineam cuſtodire. Audiamus ergo q̃ in
hijs latẽt miſteria et ad noſtrã eruditionẽ
iſta bꝛeuiter ꝓpſemur. Pꝛimo nãq; de
bent eccleſie miniſtri conſcientias fodere
Vnge in ꝑſona cuiuſlibet ad quẽ ꝑ diſcre
tũ ↄfeſſionis examẽ ꝑtinet ↄſciaꝝ ſecreta
rimari. Ezʒechieli a dño dictũ eſt. Fili ho
minis fode parietẽ. Nã ſicut ait Gꝛeg.xxj.
ca.regule paſtoꝛalis Quid eſt parieteʒ fo
dere niſi acutis inqͥſitõibo duriciã coꝛdis
aꝑire. Jõ ſequit᷑. Et cũ ꝑfodiſſem parietẽ
apparuit hoſtiũ vnũ.qꝛ cũ coꝛdis duricia
vel ſtudioſis ꝑcunctationibs vel maturis

coꝛrectionibo ſcindit᷑ q̃ſi qdã ianua oſtenꝰ

dit᷑ex q̃ oĩa in eo qͥ coꝛripit᷑ cogitationum
interioꝛa vident᷑. Uñ⁊ bñ illic ſubdit᷑ In
gredere et vide abominationes peſſimas

qs iſti faciũt. Ezech. viſj. Scdo debẽt
culpas euellere Uñ poſtq; ↄſcĩaꝝ ſecreta
ꝑ examẽ ↄfeſſiõls fodiẽdo viderint.reſtat

vt culparũ mala ꝑ vᷣbũ coꝛrectiõis euellẽ

do deſtruant. Ideo dñs Hieremiã allo/
qtur. Ecce inqùt dedi verba mea ĩ oꝛe tuo.
Et ſequit᷑ Ut euellas ⁊ deſtruas⁊ diſper
das ⁊ diſſipes. Hiere.j. Tercio debent
virtures plantare.vñ ibidẽ recte ſubiũgit᷑
VUct edifices ⁊ plantes. Pꝛius em̃ euellen
da deſtruenda diſꝑdẽda et diſſipãda ſunt
q̃ttuoꝛ vicioꝝ genera.id eſt cogitatõis.lo
cutiõis.oꝑatõis.⁊ omiſſiõis peccata.de/
inde vᷣo edificãda ſunt ⁊ plantãda dupli/
cis generis vᷣtutũ carnaliũ ſcʒ ⁊ theologi
caꝝ oꝑa fructuoſa Hũc nãq; fructificãdi
oꝛdinẽ notauit apłs dicẽs. Nunc vᷣo libe
rati a peccato. ſerui aũt facti deo habetis
fructũ veſtruʒ in ſanctificatiöem. Ro.vj.
Quarto debẽt eccłie mĩſtri mẽtes irri/

gare. Cũ em̃ ꝑ vᷣbuʒ ſancte pᷣdicatõnis in

mẽtibo fideliũ vᷣtuoſe oꝑatiõis plãtatio pᷣ
ceſſerit. Reſtat ad pfectꝰincremẽtũ vt per
documẽtũ ↄtinue eruditõis nouelle plã/
tatõis irrigatio ſecut̃a ſit. Jõ cũ aplłs pꝛe
miſiſſʒ. Ego plãtaui.ↄtinuo ſubiũxit.ap

pollo rigauit Et qdð his maiꝰẽ addidit di

cẽs.Sʒ deꝰ incremẽtũ dedit.qꝛ vt vere ĩ
moꝛał.Gꝛeg.ait. Niſi ſpũſſanctꝰaudietiũ
coꝛda ĩteriꝰrepleat ad aures coꝛpoꝛũ vox
docentiũ exteriꝰincaſſum ſonat. Jõ ꝑ eũ/
dẽ apł'm ðꝛ Heq; qͥ plãtat eſt aliqd neq; qͥ
rigat.ſʒ qͥ incremẽtũ dat deꝰ.Quid ̊ Nũ
qͥd plãtare aut rigare diffidimꝰ.qꝛ ſi deuſ
incremẽtũ dabit neſcimꝰ. Abſit. Nam vt
ibidẽ ſequi᷑ Unuſquiſq; ꝓpꝛiã mercedem
accipiet ſᷣm ſuũ laboꝛẽ HNõ dic ſᷣm ſuũ ꝓ/
fectũ. Quippe.Qui em̃ plãtãdo et rigãdo
laboꝛat ad ꝓfectꝰincremẽtũ q̃ntũ in ſe eſt

deũ iuuat. Uñ ↄueniẽter ſubiũgit᷑ Dei eĩ

ſumꝰadiutoꝛes.j.Coꝛ.iij. Quito debẽt
infructuoſa putare ſiue ſuꝑflua reſecare.
Cũ em̃ matialis vitꝭ licʒ fodiẽdo.euellen
do.plãtãdo.rigando bñ culta fuerit.eã tũ
vt Tulliꝰait li.ð ſenectute ciratico.ferro
amputans coercet ars agricolaꝝ ne ſilue
ſcat ſarmẽtis.⁊ in oẽs ꝑtes nimia fundat᷑

Sic ꝓfecto eccłie vinea ſpũalis infructu

oſa putãdo ⁊ ſuꝑfſua reſecãdo vtilit᷑ coer
cet᷑. Uñ in cãticꝭ ðꝛ. Jã em̃ hyems trãſijt
vmb abijt ⁊ receſſit floꝛes appueꝛũt in tra
nr̃a.tẽpus putationis aduenit Cantiẽ.ij.

Dominica in ſeptuagelima

Duia nanq; iam tranſijt hyems aduerſi/ nire ꝑmittat. veſtra ſi placʒ caritas aduer 7 nmde
tatis. quia iam receſſit ⁊ apijt ymber ꝑſe/ tat. Sane non ob aliã cãm.niſi qꝛ nos ec ae .
cutionis qui tꝑe martyrũ eccleſiam pᷣſſit. cleſiaſtici viri qui vtiles oꝑarij vinee dñi Si
quia poſtremo in terꝛa noſtra aparuerũt eſſe debuimus ꝑ ociũ negligentiã oſſitã ua
floꝛes pſperitatis.ex quibus infructuoſa tes ⁊ doꝛmitates eam incultã. indefenſazʒ. hann
rum ⁊ ſuꝑfluarum concupiſcentiarũ oꝛi 7 deſertam relinqmus.nec inatiles ſoluʒ vnegd
go pꝓceſſit. Ideo tẽpus putationis adue/ aut negligẽtes. ſed qo eſt damnabilius ꝑ wul⸗
nit in quo nimirũ neceſſe eſt. vt eccleſiaſti nicioſi ⁊ nocentes oꝑarij reꝑimur Sunt hecnt
ca vinea ⁊ infructuoſoꝝ palmitũ ⁊ ſuper em̃ inter nos plures oꝑarij non qdem ad oeſel
fluoꝛũ ſarmentoꝝ putatione ⁊ reſecatõne opa dei ſed ad opꝑa carnis mundi ⁊ diabo ſchyn
purganda ſit.dicente xpᷣo Omnẽ palmitẽ li ſollicite pᷣparati. Sunt nãq; qdam ope fmctuc
in me nõ ferentẽ fructũ tollet eum. Johã. rarij ſed carnalis voluptatis ⁊ immundi clus
xv. Sexto debent fructifera cuſtodire cie.De quibo dicit aplus Tradiderunt ſe une
ſiue vtilia reſeruare. Cum em̃ vt audiui/ metipſos impudicicie in opationẽ immũ Alpo⸗
mus in bñ culta vinea infructuoſa ⁊ ſuꝑ/ dicie.Ephe.iiij. Dunt ⁊ alij operarij ſed gicti
flua putata⁊ reſecata fuerint.quid alið ſu mũdane iniqͥtatis et iniuſticie quiboa do LCohit
peſt niſi vt fructifera ⁊ ytilia cuſtodienda mino ꝑ ꝓphetã dicit Diſceditea me om̃es ikt
cõſeruanda ſint. Alioqͥn quid ꝓdeſt co/ qͥ oꝑaminiiniqtateʒ. pſal. Sũt poſtremo unll
lendi cura ſi cõſeruandi deeſſet cuſtodia. oꝑarij ſed diabolice falſitatis et nequitie. mid,
Sed qͥd ad cuſtodiam vinee requirit᷑ no Qui ſunt vt paulꝰ ait pſeudo apłi.opꝑarij lot
bis ꝑ pꝛophetam notatur. CUinea inq9t fa/ ſubdolitranſ figurantes ſe in apłos chꝛi/ bli
cta eſt dilecto meo.⁊ ſepiuit eam ⁊ edifica ſti.ij. Coꝝ.xj. Hij ſunt ſimłatoꝛeſ.ypocri Zlige
uit turꝛim in medio eius.yſa.v. Per ſepez te⁊ ſubuerſoꝛes heretici.qͥ vel ꝓpter auari LN
em̃ actiuoꝛuʒ iuſta operatio.ꝑ turrim vo cie q̃ſtum. vel ꝓpter vane gloꝛie faſtũ no/ pi
ſpeculatiuoꝛũ alta ↄtemplatio deſignat᷑. uas ſuꝑſtitiones ⁊ erroneas opiniões cõ (ſſinti
quibo vallatur eccleſia ⁊ contra nocua cu fingunt. ⁊ licet ſint miniſtri diaboli.tamẽ litdices
ſtodit᷑. Econtra vᷣo de qbuſdã mẽbꝛis ſu miniſtroꝝ chꝛiſti figurã pᷣtendunt.Et nõ mMurbiſs
is eccleſia conquerit᷑.a quibo nec oꝑatio/ mirũ vt ibidem ait apłus. Ipſe em̃ ſatha cicober
ne iuſticie nec ↄtemplatione ſapientie de nas tranſ figurat ſe in angelũ lucis. Non lobonet
ſenſat᷑. Iinde in ꝑſona eoꝛũ dicit᷑ Poſue ergo eſt magnũ ſi miniſtri eius tranſfigu Aenlire
runt me cuſtodem in vineis vineẽ meam rentur velut miniſtri iuſticie. Sed cũ de töffuci
nõ cuſtodiui. Can.j.ca. Ecce ergo ſex eui hijs plura poſſem vtiliter dicere Jam ei Mifruct
dentis vtilitatis oꝑa que ſunt ab operari ab iſtis numeroſos videmus erroꝛes ꝓce Fwarfi
is vinee. id eſt miniſtris eccleſie ſpualiter dere. tñ cogit me tꝑis anguſtia de hac re rsſuan
exercenda. Sed hodie pꝛochdoloꝛ fra bꝛeuiter ꝑtranſire. hoc mihi finaliter dixiſ (miſun
tres cariſſimi plures ſũt eccleſie mĩſtri ab ſe ſufficiat qð iuxta eiuſdem apli verbum dicttapi
his operibus penitus ocioſi Ideoq; iam eoꝛũ finis erit ſᷣm oꝑa ipſoꝛũ.De hmõi ů or
impletũ eſſe videtur quod dũs per yſaiaz opꝑarijs intelligere nõ poſſumus pᷣmiſſaʒ ſieredol
ꝓphetã eccleſiaſtice vinee minat᷑.Et nũc xp̃ᷣi ſententiã. Miſit illos ⁊c. Et hec de fiüſicfto
inquit oſtendã vobis quid ego faciam vi ſecunda cõſideratioe noſtri ſermonis ſul bcipieti
nee mee. Aufeꝛã ſepem eius et erit in dire ficiaanntt. Sequitur de tercia. Ablis
ptionẽ. ⁊ diruam maceriã eius⁊ erit in c-õ Ercio igit᷑ circa opꝑarios in vineã erro
culcationẽ. ⁊ ponam eã deſertã. Nõ puta t dñi milſſos diligeter oſiderare de ahonon
bit̃ ⁊ nõ fodiet᷑?⁊ aſcendent vepꝛes et ſpine bemus illiꝰad qð mittunt᷑ excellẽ copſnen
⁊ nubib mandabo ne pluant ſuꝑ eam im tẽ fertilitatẽ.cuiꝰ fertilitatis excellentiã ꝓ (unſpi
bꝛem. xſa. v. ca. O dura nimis ↄminatio. bat digna fructificatio.qᷓ notat᷑.qꝛ dicit᷑. and
ſed vtiq; noſtris exigentibs demeritis di· In vineã ſuã. Sciendũ em̃ nobis eſt fra Nini
gna pꝛoꝛſus ↄdemnatio.Quã ſiꝑ ſingla tres cariſſimiꝙ vinea dñi ſi bñ culta fue/ ued,
ꝓſequi velim longioꝛi opus eſſʒ tractatu ꝰrit abũdanter fructuoſa fit.copioſaq; fer· fuch
q́em pntis oꝑis bꝛeuitas poſcat. Ideo qͥ pꝓ tilitate fecunda.ſuis cultoꝛibo multiplicẽ angitt
teſt capere capiat. Sʒ tñ cur dñs vineaʒ fructũ affert. Uñ hᷣ eis xpᷣs inſinuauit.cũ Peine

ſuam in tantoꝝ maloꝛũ ↄdemnationẽ ve diceret. Poſui vos vt eatis ⁊ fructũ affe⸗ Berpy

. . .
. — . —„ 8 X . . S
— . — — N 8 . 8 . . —. — .
. O „ 3
Sermdd
— ð

n 1fatis Jo. xv. Ideo ⁊ aplus ait. Quis plã ſa fubiũgit Om̃ pmi ⁊ puriſſimi fructus
dedfi At vineã t de fructu eiꝰ nõ edit.. Coꝝ.ix. eius. ꝛouer.iij. Sed vr cerera pteream.
n fructificatio ⁊ q; excellens fertilitas Hic bꝛeuiter nũerat aptus. ruct inqt ſpũs
biin, vinea q̃druplicis generꝭ fructũ id eſt coꝛ;/ paciẽtia. bonitas.benignitaſ.mãſuetudo
Gen proꝛalẽ.tꝑalẽ.ſpũalẽ ⁊ eternalem ſuis exhi fides.modeſtia.ↄtinẽtia.caſtitas. Gal.v.
rn bet cultoꝛibo. De qͥbꝓ nr̃a ſalutari refe Quarto hec vinea nobis exhibet fructuzʒ
tnl cctiõe ſed ſub bꝛeuitate dicemꝰ. Pꝛimo eternalis felicitatis De q̃ dictũ eſt Hono
hnnine nãq; vinea eccleſie cultoꝛiba ſuis exhibet rũ laboꝛũ gloꝛioſus eſt fructꝰ. Sapie.iij.
W ffrfructũ coꝛꝑalis neceſſitatis. De q̊ loques O fructuoſa valde ac fertilis vinea.ꝗᷓ licʒ
mmunei aplus cũ dixiſſet.quis plãtat vineam ⁊ 8 in terra ſita ſit.tñ fructũ ſuuʒ ad celũ vſq;
tenmte fructu eius nõ edit.paulo poſt ſubiungit. ꝑducit. Nã ꝑ terreni laboꝛis ⁊ ſancti oꝑa
keimmi BSi nos vobis ſpũalia ſeminauimꝰ.ma/ tionis fructũ ſpũaliũ quẽ in hac vita col/
miſal Anũ eſt ſi nos carnalia veſtra metamus.j. ligimꝰ.ad eternũ fructũ celeſtꝭ pᷣmij ⁊ glo
nbde Conx.ix. Suꝑ quo v̈bo ait Gꝛegoꝛiꝰ.Di/ rioſe retributionis finałr ꝑnenimꝰ.q;ob
nrofis ggnũ vſt vt pᷣdicatoꝛes ab eis terrena cõſe/ rẽ dicit apłus Habetis fructum veſtn in
vſreno quanęj ſtipendia qb patrie celeſtꝭ offerüt ſanctificationẽ.finẽ vo vitam eternã Ro.
cguii⸗ pmia.Quia ſicut dicit ipſa dei ſapia.Di/ vj.Ecce igi᷑ quatuoꝛ genera fructuuʒ q̊s
Lopnn, gnus eſt oꝑari?mercede ſua. AQu.x. Ideo ſi execcleſiaſtica vinea digne colligeꝛe vo
bochti⸗ ſubdit apłus Ita inqͥt dñs oꝛdiauit his lumus pᷣmos duos recto intẽtiõis trami
ſpon q̃ euãgeliũ annũciãt de euangelio vinere te in duos poſtremos oꝛdinare debemꝰ.
craunni Sed quõ viuere Sane non ad carnalis Alioqn qͥ pᷣncipaliter vel coꝛꝑalis ſuſten
Ntüw⸗ voluptatis ſuꝑfluitatẽ ſed ad coꝛꝑalis ne tationis vel tꝑalis honoꝛis fructũ querit
ſö ceſſitatis ſuſtẽtationẽ.quã idẽipſe deſcri/ fructu ſpũalis virtutis⁊ eterne felicitatis
ltme bit dicẽs. Habẽtes alimenta ⁊ àbus tega ſe ꝓculdubio indignũ reddit.⁊ ipſa q qrit
Ctrö mur hijs ↄtẽti ſumꝰ.j.ad Thi.vl. De/ aut coꝛꝑalia aut tꝑalia ſtipẽdia iniuſtiſſi/
ſſacho cuũdo hec vinea nobis exhibet fructũ tpa/ me rapit. Nam teſte Gꝛegoꝛio in Ometł.
Por lis honeſtatis De quo in ꝑſona ecclie lð Qui in hac vita ea q̃ ſua ſunt q̃rit adhuc
ſign ↄuenẽter dictũ eſſe intelligi. Ego qᷓſi vi ad dũi vineã nõ venit Illi nãq; ðᷣo labo/
aäde tis fructificaui ſuauitatẽ odoꝛis:.et floꝛes rant qͥ nõ ſua ſed lucra dñica cogitãt.q ʒe
unc mei fruct? honoꝝ ⁊ honeſtatꝭ Ecci.xxiiij lo caritatis ſtudio pietatis inſeruiũt.aĩa/⸗
napet Fructificat ſiqdẽ eceleſiaſtica vinea odo bus lucrãdis inuigilant. ꝑducere ⁊ alios
aete riis ſuauitatẽ ꝑ miniſtroꝝ ſpũaliũ vitaʒ et ſecũ ad vitã feſtinãt. Sʒz hodie ꝓchdo
rdinf famã ſuauiter redolentẽ In quoꝝ ꝑſona loꝛ fratres cariſſimi plures eſſe vident᷑ in
ban Dicit apłus. Chꝛiſti bonus odoꝛ ſumꝰ.ij. vinea dñi qͥ oĩno ſpũalia et eterna poſtpo
ean adg LCon.ij. Qui & in eccleſia ſic redolẽt.q nũt.⁊ coꝛꝑalis ſuſtẽtatiõis q̃ſtũ ac tꝑalis
and ſic redolẽdo virtutũ oꝑibo floꝛẽt.hij nimi honoꝛis faſtũ cupiunt.De qͥbus ↄquerit
hnſc, rüũ ſic floꝛẽdo fructꝰ honoꝛis ⁊ honeſtatis dñs ꝑ ꝓphetã Uos inqͥ t depaſti eſtis vine
thecde xrtcipiẽt.id eſt tꝑalis honoꝛificẽtie ⁊ hono am mea vſa.iij. Cũ em̃ ſolum hoc qrãt vt
nioſi rrabilis pᷣſidentie dignã mercedẽ recipiẽt. carnis voluptatibo ⁊ vanis honoꝛibo pa/
a, dicẽte apło. Qui bñ pᷣſunt pᷣſ biteri dupli ſcant᷑ ⁊ fructum diuini oꝑis nõ ſectent᷑re
nm ci honoꝛe digni habeant᷑j.Chi.v. Ter ſtat vt eccleſiaſtica vinea infructuoſa red
de cieo vinea eccłie cultoꝛibo ſuis exhibet fru dat᷑. Uñ fit quod ꝑ eundẽ ꝓphetam dicit᷑
atele ctum ſpũalis fecunditatis. De quo fru / af/ Expectaui vt faceret vuas fecit aũt labꝛu
ntii cctu ampla ſacre ſcripture ſeges plena eſt. ſcas.yſa.v.O mirãda nimis ⁊ miſeranda
i. Ihbi nãq; fructus ſalutaris pnie. YFacite mutatio. Jã em̃ vinea dñi q̃ vuas vᷣtutũ
AAiun inqt dignos fructus pnie. Matt. iij. Jbi feciſſe debuerat labꝛuſcas vicioꝛũ facere
1 fu⸗ fructꝰ ſalubꝛis iuſticie. Uñ ſcribit᷑. YFru/ o cõpꝛobat᷑.⁊ quod hoꝛrẽdo mõſtro ſimil/
Gfer⸗ ctus iuſticie in pace ſeminant᷑. Jacobi.iij limũ eſt.vue in labꝛuſcas.id eſt virtutes
tplie Abi fructus ſpũalis ſapĩe qꝛ ſcriptum eſt ĩ vicia trãſfoꝛmant᷑.ac iuxta Senece ſen
nte Beuat vir à inuenit ſapientiã.Cuius cau tentiã.ideo deſijt remedij locꝰ.qꝛ q ſaeſt

xicia moꝛes fiunt. Ecceenim vt Bernar
dus ait. Parcitas putat᷑ auaricia.ſobꝛie/
tas auſteritas credit ſilentium triſticia re

putatur. Ecõtra vᷣo remiſſio diſcretio ðᷣꝛ

effuſio liberalitas.loquacitas affabilitaſ

cachĩnatio iocũditas.mollicies veſtimẽ/
toꝝ etequoꝝ faſtus honeſtas.lectoꝝ ſuꝑ/

fluus cultus mundicia. Addã aũt qð de
hijs omnibo deterius eſt. Ecce iam a ple⸗
riſq; etiaʒ pꝛelatis eccleſie dinina ſapiẽtia

quaſi ſtulticia deſpicit᷑et ſacra theologia

tanq; ſtultilogia ↄculcat᷑. Oð ex hijs ma/
nifeſte conuincit᷑.quia ſacre ſcripture do/

ctoꝛes nec fouent nec ꝓmouent ſed depꝛi
munt potius ⁊ ↄtẽnunt.ipſoſq; tanqᷓ; vi/

nee dñi penitus ĩutiles ocioſos reliquũt.

Oõ ſi quis iuxta euãgelicã parabolã eos
interroget Quid hic ſtatis tota die ocio/
ſi. Habent qð reſpõdeant.Quia inquiũt

nemo nos ↄduxit. Math. xx. Hoc aũt q;
ꝑnicioſum ⁊ eccleſie ꝑiculoſum ſit et iam
exꝑientia docuit.et tandem exitus rei de/
clarabit. Licet vᷣo de hijs plurima dicen
da eſſent.tñ hinc ꝑtranſeo.ne ſi moꝛã diu

tius fecero qͥs mihi hoc in detractõis aut

inuidie notaʒ aſſcribat.q;q; certe in tanta
miſeria.nõ tam inuidie q; miſcdie locꝰexi

ſtat. Seg aduertite queſo vñ tãta vir/

tutum ſterilitas.tãtaq; vicioꝝ ſuꝑfluitas

pꝛoueniat. Sane nõ aliunde niſi qꝛ in vi

nea ecclłie mũdana vanitas ex bonoꝝ ta
lium affluentia. quaſi vitis ſuꝑflua maio

rũ ſpũalium ꝓpagines educauit.Qõð vitꝭ

illa miſtice figurauit quã pinceꝛna ppara
onis ſomnias vidit. Clidebã inquit coꝛã

me vitẽ in q̃ erant tres ꝓpagines.creſcere

paulatiʒ in gẽmas.⁊ pꝰ fioꝛes vuas matu

reſcere.Geñ.xl.Pincerna ſiqͥdem phara/

onis peccatoꝛ eſt ſeruus diaboli.qͥ vitem
ſomniat.quia mundi vanitatem cogitat.

7

Hec aũt vitis mũdane vanitatis tres p/
pagines id eſt tres mũdi ↄcupiſcentias p

tulit. De qᷣbus ſcriptura dicit. Oẽ qð eſt
in mũdo cõcupiſcentia carnis eſt.ↄcupi/
ſcentia oculoꝝ ⁊ ſuꝑbia vite.j. Jo. ij. Hu/
iuſmodi vᷣo male ꝓpagies paulatim gẽme

creſcunt.qꝛ pus cogitatiõe ⁊ deinde ↄſen
ſu incrementũ ſi uſcipiunt. ſed mala oꝑati

one floꝛeſcunt Et poſt floꝛes maloꝝ ope⸗
Tu in vuas vitioꝝ obſtinationis ꝑtinacia

matureſcũt.O mali floꝛes O peioꝛeſyue

Floꝛes qpe fetidi:vuarũ qũt fruetꝰ oma

trãſ foꝛmatũ vicijs videas hoĩ

Dominica in ſeptuageſi.

riſſimi. Ex qͥbus tamẽ floꝛibus tales vune
a pluribus hodie miniſtris eccłie ꝓducũ
tur. De qb dꝛ. ua eoꝝ vua fellis et bo/
