⁊ nos liberati ſumus.Achꝛiſto ↄtritus ⁊

confractus eſt laqueus moꝛtis.ac ideo li
berati ſumus ab inimicis noſtrꝭ. Sed q̃/
re liberati Ut ſine timoꝛe ſeruiamus illi.
Ceꝛte finis omnis diuini pᷣcepti eſt amoꝛ
dei. vt ſine ſeruili timoꝛe ſeruiamus illi in

vera caritate. Seruilis timoꝛ fuit in ob/
ſeruantia legis moyſi. dei amoꝛ eſt in ob/
ſeruantia legis chꝛiſti:in qua ꝑfecta cari/
tas foꝛas mittit timoꝛem ⁊ ſpũalem indu
cit libertatem.qua libertate de manu ini

micoꝛũ noſtroꝛũ chꝛiſtus nos liberauit.
Augdiuimus ʒachariã exultantẽ in lau
dibus chꝛiſti noſtri ſaluatoꝛis.audiamuſ

lam eum exultantem in laudibus Johã/

nis ſui pᷣcurſoꝛis.et in pꝛimis attendamꝰ

congruã huiꝰ oꝛdinis rationẽ. Scimus

em̃ qꝛ iohannes interpᷣtat᷑ in q̊ eſt gr̃a.nec

ignoꝛare debemus q; gra dicit᷑.qſia deo

gratis data. Merito pr hunc filia 806

ſibi gratis datũ eſſe recognoſcens pus ex
ultauit in dno a qᷓ eſt gra q; de famło in ꝗᷓ
eſt gra. Unde etia in filio nõ tam naturã

Et tu puer pꝛopheta altiſſimi vocabe

rigis. Et tu puer inqs pheta altiſſimi vo

3

caberis. An foꝛte diuina inſpiratione co

gnoſcis ꝙ puer iſte vt aliqͥ eſtimant patrẽ
agd ſe loquentẽ intelligebat ſpũali virtute
ſic de Elyzabeth matre eius ſcribit᷑. ꝙ vt
audiuit ſalutationẽ Marie exultauit in/

fans in vtero eius quaſiↄgaudens ad p/
ſentiam ſaluatoꝛis.qð ſᷣm Auguſtinũ du

obus modis põt intelligi. Uel ꝙ Johan
nes nondũ natus p ſpũmſanctuʒ cogno/
ſceret chꝛiſtum p̃ſentem in vtero vginis.
⁊ ſm hoc in eo acceleratus fuiſſet vſus ra
tionis. Cel ꝙ infans nondũ cognoſceret
pſentiã ſaluatoꝛis.ſed mater eiꝰmotu di⸗/
uine inſpiratiõis.illa tũ motio etpueri ex
ultatio facta eſta deo ad declarationẽ ſan

ctitatis virginis et pꝛolis in ea exiſtentis.

Unge licet Augꝰ neutꝝ hoꝛũ modoꝝ de
terminate aſſerat. dicit tñ ꝙ ſiue hoc. ſiue
alio mõ facta fuerit iſta exultatio. oĩno at
tribuẽda ẽ dinio miraculo. Sic & poſſu/
mæ etiam duplxr iĩtelligere pr̃eʒ loq̃ntẽ ad
pueꝝ. Uel tanq; iã virtute diuina intelle
ctu ⁊ ratione vtentẽ Uel ꝙei loquebatur
nõ quaſi iã rõne vtens intelligeret.ſed vt

alios rõne vtentes de miſterio incarnati/

onis xpᷣi.cuius puer iſte pheticus pᷣcur/
ſoꝛ futurus erat infoꝛmaret.Ait itaqʒ Et
tu puer ꝓpheta altiſſimi vocaberis. Ubi

merito querit᷑ quõ pater naſciturũ pueꝝ
ꝓphetã vocat.⁊ tñ natus filius poſtea ſe p

phetam eſſe negat. Sed abſit vt patri fili
us cõtradicat. Hec autẽ queſtio citiꝰ ſol/
uit᷑ſi reſponſio iohannis ad querentium
intentionẽ referat᷑. Johannes quippe ne
gans ſe eſſe pphetã ᷣm ꝓpoſitũ interrog
tiũ verũ reſpõdit.Querebãt em̃ ſi vn
de antiqͥs ꝓphetis.q̃ſi ex eis aliqͥs in iobã

an
eẽt
ne reſuſcitatus fuiſſet vt helyas vel hely/
ʒeus vel alius hmõi.Et qꝛ ſᷣm veritatem
nullus ð eis ergt. ſe hmoõiphets eſſe vera
citer negauit. Dunt tñ q dicunt ideo Jo
bannẽ le eſſe ꝓphetaʒ negaſſe vt ſe nõ ſolũ
n ꝛ

Tractatus ſuper

elſſe phetam. ſed plus q;ᷓ phetã tacite eſſe
innueret. Segd gipſe Johannes vere
heta fuerit altiſſimi.ſequentia verba de

re vias eius. In quibus verbis ſi ea dili/
genter notemus.alia inueniemꝰ miſteria.
Pꝛeibis inqͥt.q̃ſi diceret.nuncius et pᷣcur
oꝛ eris añ faciem domini. Cui dñi. Illi
us vtiq; de quo pᷣmiſſum eſt.vocaberꝭ p/
pheta altiſſimi. Cuius altiſſimi Certe cu
ius ſancte ⁊ indiuidue trinitatis patris et
filij ⁊ ſpũſſancti.quoꝝ auilio; altiſſimus
eſt dñs.nec tñ tres altiſſimi ſed vnus altiſ
ſimus. Poſſumus ergo intelligere Jo
hannẽ eſſe ꝓphetam ⁊ nunciũ totius altiſ/
ſime trinitatis.quia a qualibet trinitatꝭ ꝑ
ſona teſtimoniũ habuit ſanctitatis.
Habuit a patre teſtimoniũ.qͥ ꝑ Mala
cchiã ꝓphetam vocat eum angelũ ſuũ.id ẽ
nuncium ſuũ.Ecce inquit ego mittã an/
gelũ meum et pᷣparabit viam ante faciem
meã Angelus em̃ nomen eſt officij noſtre
nature.ideo Johãnes dicit᷑ quia angelo/
rũ officiũ multipliciter exercuiſſe ꝓbatur
Habuit inſuꝑ a filio teſtimoniũ.qui in
multis eum mirabiluer cõmendauit.⁊ ibi
ſpecialiter vbi ait. Inter natos mulieruʒ
nõ ſurrexit maioꝛ Johãne baptiſta. Ab
illo itaq; verbo ꝓnunciata ſunt Johãnis
pconia ꝑ quod fundata eſt arida.condita
ſunt elementa.⁊ mouent᷑ ſydera. Habu
it deniq; a ſpũſancto teſtimoniuʒ qñ ipſo

inſpirante zacharias ait. Tu puer ꝓpheta

altiſſimi vocaberis.id eſt di altiſſimi.ſum
me yvidelicet ⁊ ineffabilis trinitatis.
Poſſumus tñ hic nomẽ altiſſimi nõ in

conuenienter intelligere ſpecialiter perſo

nã dei filij. qꝛ ſubditur. Pꝛcibis em̃ añ fa
ciem dñi. id eſt ante filiũ qui eſt facies ⁊ ſi

militudo dei patris Per faciẽ em̃ fᷣm gre

goꝛiũ noticia deſignat᷑. Illa vᷣo que in di⸗/
uinis ad noticia ꝑtinent filio appꝛopꝛiant
Vñ ᷣm apłm chꝛiſtus ſapiẽtia dei ⁊ yma

go dicitur. Pꝛeibis ergo ante faciem dñi.
Ded ad qͥd pᷣibis Parare inquit vias eiꝰ

Duas vias eius.Certe młte ſunt vie do/
mini. Sunt em̃ vie pᷣceptoꝛuʒ. ſunt et vie

conſilioꝛũ.⁊ he multipharie.Eſt quippe

via arta voluntarie pauꝑtatis Eſt via ar
tioꝛ ↄtinẽtie⁊ꝛ caſtitatis.Eſt via artiſſima

obedientie ⁊ ſumme humilitatis. Has 1/2 ́Y”ͦZÿMVMU
Erplicit de cantico zachorie.

vias dñi quas chꝛiſtus pꝛincipaliter do/

7

⁊ requieſcam. Ad quam nos diri
eſt benedictus in ſecula Amen.

cuit Johãnes chꝛiſti pᷣuius non ſolum pᷣ
dicationis ſed etiam exemplo ſanctiſſime
gennm ia Per⸗ cõuerſationis dño pᷣparauit. Sedad qͥd
ſignant. Pꝛeibis em̃ ante faciẽ dñi para /

parauerit vias eius recte ſubditur
Ad dandã inquit ſcientiaʒ ſalut ple/

bi eius lid eſt ad annunciandũ ſalutẽ cõ/
ferendam per chꝛiſtum. in remiſſionẽ pec
catoꝛũ eoꝛũ.Quia vᷣo hec remiſſio confe
renda eſt a chꝛiſto nõ ex iuſticia noſtra.ſʒ

ex miſericoꝛdia ſua. Jdo ſequi᷑. Per

viſcera miſericoꝛdie dei noſtri in qby viſi/
tauit nos oꝛiens ex alto Et bene ait ꝑ vi

ſcera miſericoꝛdie.id ẽ ꝑ interioꝛẽ ⁊ occul

tã dei miſcdiam eteꝛnaliter in archano di

uini conſilij ſecreto poꝛdinatam ⁊ ꝑ chꝛi/
ſtum nobis tꝑaliter exhibitam. In àbus

videlicʒ miſcõie viſceribus viſitauit nos
oꝛiens ex alto. O mira ⁊ optãda viſitatio
quia cbꝛiſtus viſitauit nos oꝛiens ex alto
id eſt ex ſinu patris altiſſimoq; diuinitat
conſilio tꝑaliter oꝛtus in mundo. Hu/

ſius autem diu optate viſitatiõis effectus

ſequit Illuminare his qui in tenebꝛiſ
ſedent id eſt pr̃ibo in limbo tunc exiſtenti
bus.quos chꝛiſtus illũinauit qñ poſt re/
ſurrectionẽ ꝓ eoꝝ liberatõe ad inferna de

ſcẽdit.Nec ſolũ illis xpᷣs illuxit ſed etiã il

lis qͥ ſedent in vmbꝛa moꝛtis.id eſt adhuc
viuẽtibo in hoc mũdo.q̃rũ vita quaſi q̃dã

eſt moꝛtis vmbꝛa.quos tamen ipᷣe per oꝛ
bem vniuerſum ſua ſuoꝛũq; diſcipuloꝛũ

illuminauit doctrina. Sed ad quid illu/
minauit Ad dirigendos inqͥt pedes nr̃oſ
in viam pacis Hoc eſt qð ait pſal. ucer
na pedib, meis verbũ tuum. qꝛ videlicet
doctrina xpᷣi qui eſt eternum dei verbum
lucerna eſt ad dirigẽdos pedes nr̃os.id ẽ
affectus noſtros in viã pacis. Sedqd

eſt qðᷣ hic ſingulariter dicit᷑ in viam pacꝭ.
cum ſupꝛa pluraliter dictũ ſit.pꝛeibis pa

rare vias eius. Sane hoc idðo.quia cum

plures ſint vie domini. omnes tñ in vnã
tendunt viam pacis. Illius videlicet pa
cis eterne id eſt finalis obdoꝛmitionis in

denm. et in in idipſum.hoc eſt in eum cui
ſoli vere dicitur Tu ſemꝑ idem ipᷣe es cõ

ſummate quietis.quam optãdo canebat

pſalmiſta. In pace in idipſum doꝛmiam

gat qui

A

neri
dt.
pect
ticiſa
ui⸗
ſipe
ſi⸗
lie
fur
lis
e⸗
liſt
Gre⸗
puer
dom
dotn
ſllea
Pfan
tepol
cllion
redi

Pen
gri
clis.

OSy
qui⸗
ſuru
dom
Kom

e⸗
Vhit

Coni
Apeni
Ny
Un
ſeyt⸗
daee⸗
ſener
ben
alt

dunz
lline
hdi

üple⸗
ic,
ſoiher
ſocette
nn⸗
Per
gbowii⸗
Aton
toccyl
hodi
Achri
nies

MtNes

Wüinto
nct o
diuining
. D
Sckan
nineht
Caket
dote⸗
mde
Venil
ehur
ſſaci
Pero
lori
ll⸗
glid
rieic
inahmm
nfosie
S
unges
Nubisn.
NNinu
n ma
Mcahe
nonisit
cumn cul
ſpees ⸗

canebet

otmiam

ſiget 1

cantico ſimeonis pꝛophete

Sequitur tractatus magiſtri Petri ðᷣ

Aillyaco de cantico iuſti Symeonis.

Pꝛologus.

cedit ulti/⸗
a mo canticũ Symeonis.
cui deuota meditatio pꝛi
mo huius operis cauſa et
occaſio fuit. Nam quia ſe/
nex iſte moꝛtiq; ꝓpinquus hoc canticũ edi
dit. Ideo ſenex ego ⁊ ꝓpinquã moꝛtem ex/
pectans incertus.in huius expoſitiõe cã/
tici ſenectutis mee laboꝛẽ impendere ſtu/
dui.⁊ in tanti miſterij contemplatiõe pau
liſper quieſcereꝛ.vtinã finaliter in pace in
idipᷣm feliciter obdoꝛmire.Hoc itaq; cã/
ticum ꝑpuum quidem eſt in verbis ſed ma
gnũ in ſententijs. Undeꝓ ipſius alta pꝛo
funditate faciliꝰpenetranda nobis eſt bꝛe
uis hyſtoꝛie narratio pᷣmittẽda. Sicut g

reſert AQucas euangeliſta. Poſtq; imple/
ti ſunt dies purgationis Marie id eſt q̃/

draginta dies a chꝛiſti natiuitate.tulerũt
puerũ Jeſum in hieruſalem vt ſiſterẽt eũ
domino.id eſt vt eum in templo offerẽdo
domino pᷣſentarent. O mira virgis hu
militas que ſemꝑ puriſſima fuit.legẽ pu/
rificationis ad quã non tenebat᷑ obſerua
re voluit.ſicut ⁊ eius filius legem circum
ciſionis ⁊ alia legalia ec humilitate ſerua
re dignatus eſt. Unð ⁊ dederunt hoſtias
1 eo par turturũ aut duos pullos colum
barũ. Inſuper redimerũt eum quinq; ſi

Qis argenti. Tunc vᷣo erat in hieruſalẽ
BGSHyopmeon ſenex homo iuſtus⁊ timoꝛatus

qui reſpõſum acceꝑata ſpũſancto non vi
ſurum ſe moꝛtem niſi videret pᷣus chꝛiſtũ
domini id eſt xpᷣm dñm.quem vocat chꝛi
ſtum dñi quia eum veꝛe credidit filiũ dei
Ipſe ergo ſenex eodem ſpũſancto repletꝰ
venit in templũ.quia ꝑ reuelationem co
gnouit ꝙ ipſe videret chꝛiſtum ſicut erat
eiꝓmiſſum.et tunc accepit puerũ Jeſum
in vlnas ſuas.O magnum coꝛdis gaudi
um. Sicut em̃ ſpes q differtaffligit aĩaʒ.
ſic vt ſapiens ait deſiderium ſi cõpleatur

delectat animã.Quid ergo miꝝ ſi gaudet

ſenex diu deſideratũ puerũ oculis vidẽs
⁊ bꝛachijs tenens.qui tamen niſi a puero
oculis ſue miſericoꝛdie videret.niſi a pue

ro in bꝛachijs ſue potentie teneretregeret

⁊ſuſtentaret᷑.mox dinino ð fectus auxilio
ryueret⁊ in nihilũ redigeret᷑. Hoc itaq; hu

militer recognoſcẽs benedixit deum.et p
tanto beneficio gratias agens dixrit
Erplicit plogus Incipit canticum
Symeo nis. MVM

VBVyroc dimittis

n ſeruum tuum domine ſcoᷣm
verbũ tuum in pace Alloqͥ
tur ſeruus dominũ.⁊ exẽplo
Marie que hũilitatis magiſtra ſe ancil/
lam noĩat. Symeõ iuſtꝰ? timoꝛatꝰſe hu⸗/

militer ſeruũ vocat. Sed attẽdite q̃lis ſit

iſte ſeruus Sane talis eſt ſeruus iſte qua

lis illa ancilla.quia nec iſte nec illa timo/

re ſeruili ſed amoꝛe filiali dño ſeruiebat.
Cuius rei gꝛatia multiplicẽ timoꝛẽ poſſu
mus diſtinguere.Seruilẽ.mundanũ.ini
cialẽ.finalẽ. Seruilis timoꝛ eſt ᷑m Hu/
gonẽ ꝓ euitãda pena abſtinere a malo re/
tenta voluntate mala. Mũdanus vo ti/

moꝛ eſt ꝓ euitanda pena abſtinere a bono
retẽta volũtate bona. Iniciał timoꝛ eſt ꝓ

enitanda pena cũ ꝑuerſo opere etiam pꝛa
uas cogitationes reſecari.Finalis timoꝛ

eſt bono firmiter adherere.quia illud no/

lis amittere.Ex hijs qᷓttuoꝛ timoꝛib duo
mali ſunt.id eſt ſeruilis ⁊ mũdanus.duo
vo boni.id eſt inicialis ⁊ finalis.De malo
timoꝛe poeta egregius ait.Oderũt pecca
re mali foꝛmidie pene.De bono vᷣo.Ode
runt peccare boni virtutis amoꝛe. Jõ
autẽ timoꝛ initialis dicit᷑.quia ſub eo per
bonam voluntatẽ ⁊ virtus initiũ capit et
vitiũ finẽ necdũ tñ ꝑfectio eſt.qꝛ ipᷣm bo
nũ ſolũ ꝓpter ſeipᷣm nõ amat᷑. Dʒ accedit
caritas ⁊ intrat ꝑ timoꝛẽ iſtũ.⁊ dũ ↄuerte
rit coꝛ ad deuʒ ſequit᷑timoꝛ finalis qui ex

ſuccedente caritate naſcit᷑. vt ipᷣm timere

nihil aliud ſit qᷓ; ðᷣguſtatũ in caritate bo/
nũ iã nolle amitteꝛe.ſed velle ei ꝓpter ſeip/

ſum totaliter inherere. Jõ dic apls. Per/
fecta caritas ſoꝛas mittit timoꝛẽ.expellẽ/

do videlicet timoꝛẽ malũ ⁊ inducendo ti/
moꝛẽ bonũ.Nõ ů̊ in malo ſed in bono ti/
moꝛe ſymeõ dño ſeruiẽs ſe ſeruũ dñi no/
minabat dicẽs. Nũc dimittis ſeruũ tuuzʒ

dñe. Ubi notate vbum nũc dimittis ⁊ in
aduerbio nũc ſignate miſteriũ Eſt ei nũc
tꝑis.⁊ eſt nũc eternitatis.Eſt nũc tꝑis de

n 3

Tractatus ſuper

de qno dicunt philoſophi.nõ habemus
de tempoꝛe niſi nunc.Eſt nũc eternitatꝭ
de quo dicũt theologi ꝙ ipᷣm nũc eſt eter
nitas. Optat ergo dimittere nũc tꝑis. vt
valeat poſſidere nunc eternitatis.Econ/
tra vᷣo multiꝓpter retentionẽ tꝑalium per
dunt poſſeſſionẽ eternoꝛũ.Quib merito
Dicit. Ue vobis qͥ nũc ridetis.in ipſo vi/
delicet modico nũc tꝑis.quia ploꝛabitꝭ ⁊
flebitis in futuro nũc eternitatis. Hon ſic
aũt nõ ſic ſanctus iſte Symeon.ſed ꝓpter
eterna cupiẽs tꝑalia dimittere ſuſpirans.
ait. Nunc dimittis ſeruũ tuũ dñe.Quaſi
dicat. Nunc opto dñe vt dimittas me de
hac vita tranſire.nunc cupio in mea ſene
ctute moꝛi.vt in tua que nunq; ſeneſcit et
nitate ad immoꝛtaleʒ vitam valeam ꝑue/
nire. Nunc toto coꝛde⁊ꝛ animo cõcupiſco
vt dimittas ſeruũ tuum in pace.Sʒ in qᷓ
pace.Eſt em̃ pax multiplex que etiã a ſan
ctis poteſt rationabiliter concupiſci. Eſt

paxtꝑis.eſt pax pectoꝛis.id eſt tranqllitaſ.

mentis.eſt inſuꝑ pax eternitatis. Pꝛima ẽ
ad ꝓximũ.ſecũda ad ſeipſum.tercia ad de
um. aque licet quãdoq; in hac vita quodã
modo inchoet᷑.ꝑfecte tamẽ in vita futura
eternaliter cõſummat᷑. Hanc ergo pa/
cẽ eternitatis pᷣ ceterꝭ deſideratã optabat
iſte ſanctꝰ?dicẽs.dimitte me dñe ſcðm ver
bũ tuũ in pace.Et bũ ait ſcõᷣm vᷣbũ tuum
id eſt m ꝓmiſſum tuũ.qꝛ reſpõſum acce/
perat a ſpũſancto nõ viſurũ ſe moꝛteʒ niſi
pꝛius videret xpᷣm dñi.Et ideo ſui deſide
rij cãm ſubdit Quia viderũt ocłi mei
ſalutare tuũ Letãter em̃ deſiderabat de
ſcendere ad lymbum patꝝ.ex quo ſpiritu
aliter cognouerat et coꝛpoꝛaliter viderat
ſaluatoꝛẽ natũ. Uiderũt inqͥt nõ ſolũ ſpũ
ales ſed ⁊ coꝛꝑales oculi mei ſalutare tuũ
Et bñ ait ſalutare tuũ.q̃ſi deo pr̃i loquẽs
xpᷣm ↄfiteret᷑ dei filiũ.⁊ ideo ſalutare ſuuzʒ
lec tũ ſolũ ſuũ.ſed etiã ſalutare noſtꝝ.qꝛ
nobis ab eo dat eſt ad ſalutẽ oĩm electoꝝ
SDed quale ſit ⁊ quãtũ iſtud ſalutare.ſub
iungit dics Oð paraſti.añ faciẽ oĩm
populoꝛũ id eſt qð eternaliter pᷣparatuʒ

tꝑaliter declaraſti añ faciẽ.id eſtad noti/

ciã oĩm ꝓpłoꝝ.qꝛ incarnatiõis et redẽptio
nis miſteriũ ꝑ doctrinã xpᷣi ⁊ pdicationeʒ
ſuoꝝ diſcipuloꝝ oĩba populis.nõ ſolũ iu/
deoꝝ ſed etiã gentiliũ notum factũ eſt. di/
cente ꝓpheta. In oem terrã eruit ſonꝰ eo/

rum. Et ideo de his oĩba populis loquẽs
ſubdit Lumẽad reuelationẽ gentiuʒ
⁊ gloꝛiaʒ plebis tue iſrahel Quaſi dicat
chꝛiſtũ nõ ſolũ fuiſſe lumẽ pᷣparatum vni
populo ſed oĩbo.qꝛ ad reuelationẽ gentiũ
id eſt illuminationẽ gentiliũ.qͥ populꝰgẽ/

tiũ ſᷣm ꝓphetam pꝛius ambulabat in tene

bꝛis.⁊etiã ſpecialiter ad gloꝛiã plebis ſue
iſrael.quia iudeis ſpecialis gratia fuit.eiſ
q; ad fideʒ ↄuerſis ſpecialis gloꝛia ꝙ xpᷣs
ex eoꝝ plebe humanã carnẽ aſſumpſit.
DSed in pᷣmiſſis ſymeonis verbis merito
conſiderandum eſt ꝙ hic in puero ieſu tri
plex laudat᷑ bonũ ↄtra triplex in humano
genere vituꝑabile malũ. Dicitur em Ie/
ſus ſalutare.dicit᷑ lumẽ.dicit᷑ gloꝛia. Ipᷣe
q pe ſalus eſt peccatoꝝ.ipſe lumẽ iuſtoꝛũ
ipᷣe gloꝛia beatoꝛũ. Hec vᷣo tria chꝛiſti bo
na remedia ſunt contra tria hũani generꝭ
mala. Jeſus em̃ ſalus eſt contra noſtram
maliciã. Jeſus lumẽ eſt ↄtra noſtrã igno
rantiã. Jeſus głia eſt ↄtra noſtrã miſeriã
O igit᷑ bone ieſu.o vtinã ſis nobis Jeſus
id eſt ſaluatoꝛ ſalutare ⁊ ſalus noſtrã ma/
liciã ꝑ tuã potentiã ſanans. Utinaã ſis no
bis lumẽ.noſtrã ignoꝛantiã ꝑ tu ſapien/
tiã illuminãs. Utinã ſis nobis gloꝛia.no
ſtrã miſeriã ꝑ tuã miſcdᷣam ſaluans. Ma
gna qͥpe eſt miſeria noſtra.ideoq; ad no/

ſtrã faluteʒ opus eſt vt magna ſit miſcõia

tua. Niſi & magna fuerit miſcdia q̃ ſanet

magna miſeria. nõ eris vtiq; nobis ieſus.

qꝛ non eris nobis ſalus.Dete nãq; ab an
gelo dictũ eſt. Jmo a deo ꝑ angelũ voca/
bis nomẽ eius ieſum. ipſe em̃ ſaluũ faciet
populũ ſuũ a peccatꝭ eoꝝ. Sicut ̊ nõ eſt
ſine ieſu ſalus.ſic oĩno ſine ſalute ieſus.
Hec igitur ad laudeʒ pueri ieſu videre
mihi videoꝛ ſenem ſymeonem in pᷣmiſſis
ſui cantici verbis lõge altius q; expꝛime/
re potuerim deſignaſſe. Audiuimꝰ itaq;
ſenem puerũ laudantẽ.audiamus etiã ali
qͥd ad hurꝰſenis laudẽ Laudat᷑ em̃ ⁊ mul
tis ac magnis pᷣconijs ↄmẽdat᷑ in euãge
lio ¶audat᷑ in pꝛimis quia iuſtus.in quo
vniuerſa moꝛũ honeſtas notat᷑ quia iuſti
cia cõis eſt virtus q̃ in diuinis ſcripturis
cenſet᷑ oĩm virtutũ ↄnexio. Laudat᷑ dein
de.qꝛ timoꝛatus.in quo hũilitas deſigna
tur. quia humilis timoꝛ dei.nõ ſeruilis ſʒ

filialis vt dictum eſt. virtutũ oĩm cuſtos

eſſe credit᷑ Scriptum eſt em̃. Qui timg

deut
euin

Wel

antbe
colol⸗
fige.
dilig
wik
funte
glne
fituſß
ſpͤf
leeſe

hommt
ſanc
tem
ſen
1
cto⸗
teſt
mnen
fue
611
tem
ſolen
tſyi
als:
turdic
E
aaſue
tedi
dut
nde
terſu
ſige
lop⸗
tſen
Tbi

phen
norg

porta
vach⸗
Pnco⸗

lõ

Char

usit

deſe
ede

clus.

giͤt

nes
mnz.
lat
yni
nii
e
nwe
ſte
tef
nis
merio
eſum
umnn
in e⸗
e

einſtoni⸗

driſibo
nigang
noben
kiige⸗

is
frine,
iisro
ſpien⸗
o
M
io⸗
i
ſda
igns.
z
inher/
ähei
iroc
cis.
Uriee
Wen,
n iuß
jtmn
gie⸗
inquo⸗
Gauſi
“
at dein
deſg⸗
misß
uſns
liing

cantico ſimeonis pꝛophete

deum facient bona. Quare facient bona.

qꝛ timoꝛ dei cuſtos eſt ne fiant mala.imo
vere.ſi timoꝛ dei veꝛus eſt pꝓmotoꝛ eſt vt fi

ant bona.Laudat᷑ inſuper.quia expectãs
cõſolationẽ iſrael.Quõ expectans. Utiq;
fide.ſpe.atq; caritate. Sane talẽ hoſpitẽ
diligit deus.⁊ tale coꝛdis hoſpitiũ eligit.
vbi fide firmiter creditur.vbi ſpe deſide/
ranter expectat᷑.vbi caritate feruẽter atqʒ
pſeueranter amat᷑.Laudat᷑ ergo quia ſpi
rituſſanctus erat in eo. Quõ em̃ non eſſet
ſpũſſanctꝰ in tali hoſpitio.imo vᷣo quõ ta
le eſſet hoſpitiũ niſi ſpũſſanctus eſſet ĩ eo.
O magnum ⁊ admirandũ dei cuʒ hoc
homine ↄſoꝛtium. Habuit quipe ſpiritũ
ſanctũ vt hoſpitem ⁊ ſui coꝛdis habitato
rem.quia ſpũſſanctus erat in eo. Habu/

it etiam vt doctoꝛẽ.quia reſponſum acce

ꝓat a ſpirituſancto.Habuit deniq; vt du
ctoꝛem.quia venit in ſpiritu.id eſt ducen
ce ſpirituſancto venit in templũ.vt poſſet

merito cum pſalmiſta dicere.ſpũs tuꝰ bo

nus deducet me in terram rectam. Sed

in quam terrã. Non vtiq; ſolum in illam

terram in qua erat templũ terrene hieru/
ſalem.ſed in illam celeſtem terram in qua

elſt ſpũale templum hieruſalem que viſio
pacis dicitur. de qua idem pſalmiſta loqͥ

tur dicens. Poꝛtio mea in terra viuentiũ.
Er pꝛemiſſis igitur ſeneciſte Simeon

ad ſuſcipiendũ puerum Jeſum cõueniẽ/

ter diſpoſitus oſtenditur.et ideo quem tã
Diu.tãtocʒ deſiderio ſuſcipere expectauit

tandem cum magno coꝛdis iubilo gaudẽ

ter ſuſcepit. Unde ðꝛ.Accepit eũ in vlnaſ

ſuas.id eſt inter bꝛachia ſua. Senex debi

lis puerum foꝛtem.id eſt deum oĩpotentẽ
⁊ ſenis debilitatem confoꝛtantẽ poꝛtauit.
Vbi conſideranduʒ occurrit ꝙ ſenex iſte

pueri huius confoꝛtatus auxilio q;tũ ad
moꝛalem ſenſum attinet ipſum tripliciter
poꝛtaſſe creditur.videlicʒ in pᷣcoꝛdijs.in

bꝛachijs.in labijs Poꝛtauit em̃ Jeſuʒ in
pꝛecoꝛdijs ſuis ipſum toto coꝛde diligen
do. Poꝛtauit in bꝛachijs ſuis ipſi ꝑ bonã

oꝑationem ſeruiendo. Poꝛtauit in labijs
ſuis ipſius nomen ⁊ laudem annuncian/
do. Unde nobis dat᷑ exemplũ ꝙnon ſolũ
oꝛe ſed ſimul coꝛde et opere ipſum ſuſcipe
re debemus ⁊ poꝛtare. Quia ergo ſan/

ctus iſte ſenex non ſolum coꝛpoꝛaliter ſed

etiã ſpiritualiter pueꝝ Jeſuʒ ſuſcepit.iðo

eum laudareet benedicere meruit. Unde

poſt canticum laudis ſequitur in euange

lio ꝙ benedixit eis.videlicet pueroꝛ; Oa
rie matri eius.Licet enim ipſi maioꝛes eſ
ſent ſymeone in ſanctitate.ille tamen ma/
ioꝛ erat q́;tum ad ſacerdotis officium.ad
quem ſpectabat benedicere populũ. Nec
ſolum eis benedixit ſed etiam de eis pꝛo/
phetauit. Unde futuram chꝛiſti paſſõem
pꝛedixit.Ecce inquit poſitus eſt hic in ru
inam ⁊ in reſurrectionẽ multoꝛuʒ in iſra/
hel. Quod ideo dictum eſt.quia ex paſſio
ne chꝛiſti multi iudei fuerunt ſcandaliʒa/

ti.et a veritate pꝛiuati in erroꝛis ruinaʒ te

ciderunt. Oulti vero qui poſtea ad chꝛi
ſti fidem et fidei veritatem conuerſi ſunt.
a chꝛiſto illuminati ab erroꝛe ⁊ ignoꝛan/
tia reſurrexerunt. Subdit autem de pue
ro loquens.qꝙ erit in ſignum cui cõtradi/
cetur quia videlicet chꝛiſto dei filio qui ſi
gnum erat federis inter homines et deuʒ
⁊ verus mediatoꝛ dei ⁊ hominum. multi

contradixerunt filij hominum.non ſoluʒ

iudeoꝛum.ſed alioꝛum etiam populoꝛuʒ
de quibus per pſalmiſtã dicitur.Filij ho
minũ vſq;quo graui coꝛde vt quid diligi
tis vanitatem ⁊ queritis mendacin.
Iterum vero de eadem chꝛiſti paſſiõe
pꝛophetans Symeon ait ad Mariam.
Et tuam ipſius animã pertranſibit gladi
us.id eſt paſſio ipſius pertranſibit animã
per doloꝛem compaſſionis.non enim ſi/
ne materno amoꝛe potuit videre crucifi/
gi filium. ⁊ ſi reſurrecturum ſperaret. Utł
ita poteſt exponi.animã ipſius que⁊ tua ẽ
quam ſcilicet quaſi tuam dilois pertran
ſibit gladius paſſionis. Eadem autẽ
hoꝛa ſuperuenit ⁊ Anna pꝛophetiſſa ⁊ lo
quebatur de illo om̃ibus qui expectabãt
redemptionem iſrahel. O igitur ſancta ⁊
deo grata ſocietas Jeſus Maria.ſyme/
on ⁊ anna. Conueniũt deus ⁊ homo. ma
ter ⁊ virgo.maria cum Jeſu vero dei pa/
tris ⁊ virginis matris filio. Conueniunt

pariter cum eis pꝛopheta? ꝓphetiſſa inſpi

rati ſpirituſancto.conueniũt vtiq; ad pꝛe

ſentandum deo patri deum filium ſuum.

in templo ſancto ſuo. Sed vbi eras o ſan

cte Joſeph. Utiq; huic ſocietati non de/

eras Aderas enim Marie ſponſe tue cui
virgini tu virgo qdiu vixiſti.et virginita
tis teſtis ⁊ mris ac filij fidel cuſtos fuiſti.

X

Tractatus ſuper cantico ſuneo. pꝛophe.

O mira tot ⁊ tantoꝝ ſanctoꝛũ conuentio

vnanimiter pᷣcedentiũ ad pᷣſentandũ chꝛi
ſtum in templũ. O venerãda ꝓceſſio quã
in purificatõne Marie ab omni peccato
omnino puriſſime tot ⁊ tantiin vnũ ↄue/
nientes ſancti facere meruerũt. Eapꝛo
pter eccleſia in tanti miſterij veneratõem
in feſto purificationis celebꝛẽ agit ꝓceſſio
nem. qꝛ Maria ⁊ ioſeph.ſymeon et anna
in templo xpᷣm dũm pᷣſentauerunt. Ubi
conſiderandũ nobis eſt ꝙtres pceſſiones
tanq; pꝛecipuas ſancta feſtiuat eccleſia.q̃
rum pꝛima fit in purificatione Marie.ſe
cunda in celebꝛitate pᷣmi paſche. tertia in
domini aſcenſione.Pꝛima fit cũ lucernis
ſecunda cum floꝛibus ⁊ palmis.tercia cũ
crucibo et vexillis.q̃ omnia nullatenꝰcre/
denda ſunt ſpũali vacare miſterio. Ut au
tem hec inueſtigare valeamus Sciendũ
eſt ꝙ ſicut dam Egregie ait.omnis anĩe
rationalis pꝛofectus cſtat ex tribus. In
obtinenda videlicet coꝛdis mũdicia.coꝛ/

dis iuſticia. coꝛdis leticia. Pꝛimuʒ ꝑtinet
ad puritatẽ.ſecundũ ad ſanctitatem. terti
um ad felicitatẽ In pꝛimo anima mũda/

tur a vitio.in ſecundo ipſa dotat᷑ merito.
in tertio ditatur pᷣmio. Hoc eſt ergo qð ſi
gnificare volunt tres iſte ꝓceſſiones pꝛin
cipales atq; pᷣcipue. In pꝛima qdem ꝓ
ceſſione que fit cum lucernis ſignificatur
coꝛdis illuminatio ac totius vite mundi/
cia. In ſecunda q fit cum floꝛibo ⁊ pal/
mis notatur coꝛdis iuſticia que in duob⸗
conſiſtit.vt videlicet in floꝛibus fiat inno

uatio ꝓfectuũ.in palmis ꝑſeuerantia me

ritoꝛuz.in floꝛibus inſtantia ꝓficiendi.in
palmis ↄſtantia ꝑſeuerandi. In tertia
Ho que fit cũ crucibus ⁊ vexillis deſignat᷑
coꝛdis leticia. Sed quõ poteſt eſſe cũ cru

ce leticia.Certeĩ cruce caro affligit᷑ vt ſpi

ritui obediẽs moꝛtificet᷑. Uexillũ vᷣo in vi
ctoꝛie ſignum extollit᷑.et ſupꝛa ipᷣm etiam
qui poꝛtat cũ leticia in altum leuatur In

cruce igicarnis moꝛtificatio.ĩ vexillo in

telligit mentis eleuatio ſeu mentis aliena
tio. Mentis eleuatio in eo ꝙ vexillum in
alta extollit᷑ mẽtis alienatio in eo q a poꝛ
tatoꝛe ſupꝛa poꝛtãtẽ leuat᷑. Hagna ergo
ſunt harũ ꝓceſſionũ miſteria nec ea hic ex
plicãda ſuſcepimus.ſed de pma ſolum ꝓ

ceſſione nobis ſufficit ſi paꝝ aliquid dice

re valeamus. Xum ergo illam ꝓceſſio

nem coꝛdis mũdiciã ſignificare dixerimꝰ
cur eam in feſto purificationis Marie ce
lebꝛamus.que ſiue ↄcipiendo ſiue ꝑturiẽ
do.nec coꝛdis nec carnis immundiciã co

gitationiſq; maculam ↄtraxit.ac ideo ipᷣa
omnino puriſſima.nec purificari debuit.

nec in hac parte legis pꝛecepto ſubiacuit.
Sed queſtionis huius ſolutioneʒ ſaciliꝰ
inuenimus.ſi ad famã potius qᷓ; ad virgi
nis conſcientiã attendamus.Ab omnib⸗
nanq; qui eam peperiſſe ſciebant ⁊ ſine vi
rili ſemine de ſpũſancto concepiſſe neſcie
bant pᷣuaricatrix legis diceret᷑ ſi purifica
tionis obſeruantiã pꝛeteriret que ꝓleʒ ge/
nuiſſet. Hanc itaq; pᷣuaricationis notam
a ſua fama deterſit. in eo ꝙ legem illã cui
nihil debebat impleuit.iuxta illius exem/
plũ qui circumciſionis legeʒ ſeruauit.qa
vt ipſe ait. non venerat legem ſoluere ſed
adimplere. Juxta hoc ergo exemplũ mul
ta expedit pᷣter debitum.modo facere.mõ
omittere.vt falſe ſuſpitionis notam poſſu

mus vel pꝛeuenire vel pᷣmere. Siigit᷑
tanto ſtudio purgãda eſt fama a ſuſpitio/
ne falſa.q;tomag ab infamia vera.⁊ ſi ſa⸗/
tagendum eſt ad emundationẽ fame.mul

to amplius ad purgationem conſcientie.

O mni ergo tempoꝛe ſʒ in ipſa maxime
purgationis feſtiuitate lucernas poꝛtare

monemur. vt ipſo lumine nõ ſolum mani

feſta ſed occulta dedecoꝛis diligenter qᷓre

re et inueſtigare.arguere ⁊ accuſare.dam

nando flere ⁊ flẽdo purificare valeamus.

Hec eſt itaq; pꝛima pꝛoceſſio que fit ꝓ
coꝛdis mundicia ⁊ conſciẽtie purgatione

per quam venitur ad ſecundam que fit ꝓ

coꝛdis iuſticia ⁊ ſanctitatis adeptione.ac

deniq; ad terciazʒ que fit ꝓ coꝛdis leticia ⁊
felicitatis cõſummatione hic in ſpe ꝑ gra

tiam.⁊ in re.deinde per gloꝛiam Quã ipᷣe

pꝛeſtare dignetur qui gratie ⁊ la irgitoꝛ eſt
chꝛiſtus.regnans cũ patre et ſpũſancto ꝑ
omnia ſecula ſeculoꝛũ Amen.

Exrplicit tractatus ſuper tribus euan/

gelij canticis cõpilatus a reuerendiſſimo

in chꝛiſto patre dño Petro.epiſcopo Ca
meracenſi.ac ſancte romane eccleſie car/

. 1

am requieſcat in pace Amen.

dinali. Cuius anima per dei miſericoꝛdi

4
N

ſtp
tone
eip
eae
niſße
ech
e

Auan/
ſimo
2
)/

pylosus de qudai exer pal

Incipit epylogus de quadruplici ex
ercitio ſpũali editus a pꝛedicto Petro de
Aillyaco.

a ta cupiens ad diniuã con
templatiõem ſpiritualiter
erxeꝛceri.tria dʒ circa hanc
MM exercitationẽ ſpecialit᷑ me
ditari. Pꝛimo eius oꝛtum effectiuũ a quo
deriuatur. Secundo eius obiectum mo
tiuum circa quod verſat᷑. Tercio eiꝰ fru/
ctum refectiuũ ad quem oꝛdina’᷑. Pꝛi
mo mentalis exercitatio ſi ſalutifeꝛa eẽ de
bet. ab illo effectiue oꝛtum habet de q di/
citur.Omne datũ optimũ ⁊ omne donnz
pfectum deſurſum eſt deſcẽdẽs a patre lu
minũ.Ideo merito in eius exercitationiſ
initio ille innocandus eſta quo omne bo
num oꝛiginaliter ꝓgreditur. ꝑ quem om̃e
bonũ exemplariter ꝓducitur.ad queʒ oẽ
bonum finaliter reducitur.Et hec eſt in/

effabilis trinitas.pater filiꝰ et ſpũſſanctꝰ.

Quapꝛopter anima deuota diuine cõ
templationis amoꝛe ſuccenſa.flectere de/

bet genua coꝛdis ⁊ coꝛꝑis ante thꝛonum

beatiſſime trinitatis ꝑ oꝛationẽ humilem
tria ſapienter et ꝑſeueranter poſtulando.
Pꝛĩo ði pr̃is ↄfoꝛtantẽ potẽtiã.ne laboꝛe
depᷣſſa decũbat. Scdo dei filij regulantẽ
ſapiẽtiã. ne erroꝛe ſeducta deuiet. Tercio
dei ſpũſſancti cõſolantẽ clementiã.ne te/
dio deuicta deficiat. Secũdo poſt hu
milem inuocationẽꝛ flebilẽ im ploꝛationẽ
diuine potentie.ſapiẽtie.atq; clemẽtie ani
ma deuota conuerti debet ad huius pie⁊
ſalutifere mẽtalis exercitationis obiectũ

quod eſt quadruplex ſᷣm ꝙmens deuota
circa quattuoꝛ ſpũaliter exercetur. Pꝛi/

mo circa interioꝛa. Secundo circa exte/
rioꝛa. Tercio circa inferioꝛa.Quarto cir
ca ſuperioꝛa. De quibus oꝛdĩie congruo
bꝛeuiter ꝓſequemur. Tercio ſi hec mẽ/
talis exercitatio digne ⁊ laudabiliter exe/

quat᷑.eius fructus eſt felicitas eterna. Nã

omnis exercitatio q̃ ad hunc fructũ fina/
liter non oꝛdinatur. ſterilis ⁊ infructuoſa

merito reputatur.cum in illo fructu ſolo

ſufficientiſſima ⁊ pleniſſima habeatur mẽ
tis refectio.quando videlicʒ deus fiet vo
lunitati multitudo pacis.rationi plenitu/

do lucis.memoꝛie ↄtinuatio eternitatis.
Hijs ergo pᷣſuppoſitis pꝛemiſſia quat/

cuoꝛ exercitia ad pᷣdictũ felicitatis fructũ

Nima deuo

oꝛdinata particulariter exequamur.
Deoͤmo exercitio.
Rimum exercitiũ tuũ o anima de
p uota eſſe debʒ circa interioꝛa.hoc
. eſt circa te et ea q̃ in te ſunt. Mul
ti nanq; valde multa ſciunt ſed ſeipſos ne
ſciunt deum q̃rentes per exterioꝛa.deſerẽ
tes ſua interioꝛa. Sed a te tua conſidera/
tio inchoet. ne fruſtra extẽdaris ad aliena
te neglecta. ideo ab exterioꝛibo ad interio⸗
ra redeas Ab inferioꝛibus ad ſuꝑioꝛa cõ
ſcendas vt cognoſcere poſſis vnde ſis.qͥd
ſis.vnde venis ⁊ quo vadis.vt ſic per co/
gnitionem tui aſcẽdas ad cognitionẽ dei.
Redde ergo te tibi.⁊ ſi non ſemper.ſaltem
interdum.⁊ per ↄtemplatiõis radium ad

tue conditionis conſiderationẽ te conuer

te. Circa qnam tria pꝛecipue diligeter cõ
ſidera. Pꝛimo q; generoſe ⁊ mirabiliter a

ſummo artiſfice foꝛmata ſis per naturam.

Secundo q; vicioſe ⁊ miſerabiliter a tua

volũtate deſoꝛmata ſis per culpam. Ter

cio qᷓ; amoꝛoſe et miſericoꝛditer a diuina
voluntate refoꝛmata ſis per gratiam.
Circa pꝛimum recognoſceanima mea
qᷓ; mira ⁊ ineſtimabilis ẽ dignitas tua.qꝛ

facta es non ſolum veſtigium trinitatis ſʒ

vmago per memoꝛiaʒ qua deum recolis.
p intelligentiã qua deum conſpicis.ꝑ vo
luntatem qua deum concupiſcis Exꝑgi/
ſcere igitur ⁊ lauda anima mea dominuʒ.
⁊ in eo exulta et gaude.qꝛ inſignita es dei
vymagine.decoꝛata ſimilitudie.particeps
ratione.capax beatitudinis eterne.alijſqq
pluribus pꝛerogatiuis naturalibus mi/
rabiliter adoꝛnaasss..
LCirca ſecundũ cum verecũdia et rubo
boꝛe conſidera ꝙ pᷣdictam dignitateʒ tuã

modicum aduertiſti. Sed heu infelix et
miſera dei tui ymaginẽ refoꝛmaſti ipſum

q; pꝛo pᷣdictis beneficijs ſuis non digne
gloꝛificaſti.benedixiſti.adoꝛaſti.ſʒ irreue
renter ad deum. vane ⁊ negligẽter ad teip
ſum.iniuſte ⁊ nequiter ad ꝓximum tẽpus

vite tue non ſolũ inutiliter ſed damnabili

ter ↄſumpſiſti.Erubeſce igit᷑ et ꝑtimeſce.
quia tanto maioꝛ et grauioꝛ eſt culpa tua
quãto dignioꝛ et nobilioꝛ eſt natura. Tã

to maioꝛ eſt offenſa quãto maioꝛ eſt illið ꝗd

7“

liter pꝛo te deus illudit᷑ vt honoꝛeris. In

offendit᷑ excellentia. Tanto peioꝛ eſt iniu/
ria quanto maioꝛa fuerint illius cui iniu ꝓpter teia doie
riam irrogaſti beneficia. Lirca terciũ gloꝛiam querentes. Sed quid dicam de

Diligenter ? reuerẽter attende q; mira dei
potentia.q; alta ſapiẽtia. q;ᷓ pꝛofunda cle/

mentia ſis per gꝛatiam ⁊ gratuitam miſe/
ricoꝛdiam refoꝛmata. Cõſidera qualiter
chhꝛiſtus per beneficium redemptiõis te a tione.in ſublimitate
cato o⸗ poterit. Quid de gloꝛia Hihil aliud eſt ni
ſi quedam vana auriũ inflatio queſepius
detractionis ⁊ inuidie ſemina pꝛebet. Ni
hil itaq; ſeculo rebuſq; ſeculi fugatius qᷓs

„

peccato oꝛiginali liberauit.quo eras bo/

nis naturalibus ⁊ ſpũalibus ſpoliata.po
teſtati pꝛincipis tenebꝛaꝝ ſubiugata.a ce
leſti patria exulata. Ipſe vᷣo moꝛi voluit
cũ tenere cupimus amittimus. Nihil igit
vere bonum eſt niſi qð ꝑpetuũ eſt. Tu
ergo ſi recte ſapis deſine ſequi ã conſequi
miſerrimũ eſt.que poſſeſſa onerant.ama/

vt viueres.ſeruire vt regnares.exulare vt
repatriares. Expgiſcere igitur ⁊ vide qua

nocens flagellatur vt conſoleris. Juſtus
crucifigitur vt libereris Agnus immacu

latus occidit᷑ vt epuleris. Sanguis ⁊ aqᷓ
de latere lanceati emittitur vt poteris.
CLontemplare adhuc qualiter per gꝛa/

tiam diuine miſerationis ſis non ſolum a
peccato oꝛiginali ſed etiam actuali miſe/

at.

re diuina gratia te in peccatis tuis tolera
nit. quanta longanimitate ad penitentiaʒ
te vocando expectauit.quot et quãtos an

tetuam conuerſionem pꝛo peccatis ſuis

condemnauit.qualiter ſepe quando erra
bas reduxit te.quãdo cecidiſti eꝛexit te.qñ
ſtetiſti tenuit te.quando iuiſti duxit te.qn
do ad eum veniſti ſuſcepit te. Pꝛo tantis
bo beneficijs nihil ẽ qð retribuere poſſis

niſi ꝙ vere illum diligas qui tam gratui/

te dilexit te. Diligite ergo eum dulcit.pꝛu
denter ⁊ foꝛtiter.Oulciter vt amoꝛe illiuſ
omnis amoꝛ extraneus tibi vileſcat.pꝛu/
denter vt amoꝛ tuus in eo ſolo cõtinue in
ardeſcat. Foꝛtiter vt tua fragilitas omia
dura et aſpera pꝛo eo gaudenter ſuſtine/

Ecundi erxercitium tuum elſe de
ſ bet ad exterioꝛa vt contemplerꝭ ea
NJ extra ⁊ iuxta te ſunt.hoc eſt mun
aum iſtum ſenſibilem. vtipſuʒ ?⁊ omnia ꝗ
in eo ſunt deſpicias.⁊ ex hoc in amoꝛẽ di/
lecti tui ampliꝰ iardeſcas. Et circa h̊ tria

ſunt tibi pꝛecipua meditatione reuoluen

da. Pꝛimo q; inſtabilis ſit mundana opu
lentia. Decundo q; mutabilis ſit mũda/

—

dana gloꝛia. Ecce mundi huius ama/

toꝛes nundinas huius ſeculi perãbulant

ꝓpter tria.Alij diuicigs.alij honoꝛes.alij

diuicijs que cum laboꝛe acquirunt᷑.cũ ti/
moꝛe poſſident᷑.cum doloꝛe amittuntur.

noꝛe ſine doloꝛe. in pꝛelatiõe ſine tribula/
tione. in ſublimitate ſine laboꝛe quis eſſe

ta inquinant.amiſſa cruciãt. Tu itaq; re/
linque hec oĩa ꝓpter eum qͥ eſt ſuꝑ oĩa.Ce
tera creatura tibi vileſcat vt creatoꝛ.ĩ tuo
ſecło ĩmundo ſed cũ deo et in deo ẽ iocun
dum. Erubeſce itaq; cõſolari in ceno que
es decelo.erubeſce in minimis ðᷣlectari ꝗᷓ

Doe rerclo exercitio.
t elſſe debet circa inferioꝛa.vt pꝛiuſ

pias ſuũ ſecretũ ↄtemplatõis cubiculum

ↄſideranda debes pꝛincipaliter intende/
re. Pꝛimo ad moꝛtis ineuitabilẽ neceſ

ſitatẽ yt ingemiſcas. Secundo ad diuini
iudicij infallibilẽ veritatẽ vt cõtremiſcas

Tercio ad penarũ infernaliũ üintolerabi
lem aſperitatẽ. vt expaueſcas. Tonſide

ra ergo pꝛimo feruenterꝛ frequẽter reuol
ue ꝙ moꝛs nõ põt declinari.hoꝛa moꝛtis

„

nõ põt certificari.tpᷣs a deo pᷣfinitũ nõ pᷣt

immutari.noſtrũ viuere nihil aliud eſt qᷓ;
ad moꝛtẽ trãſire O igit᷑ vita pᷣſens q; mul
tos decipis que dum fugis nihil es.dum

videris vmbꝛa es. dum exaltaris fumꝰ es

4 .-—

quam cum doloꝛe in nus. cum lab
re tranſimus.cum timoꝛe exituri ſumus.
In qua triplici incommodo laboꝛamus

quia faciles ſumus ad ſeducendum. debi
les ad reſiſtendum.fragiles ad operãduʒ

