dicta tu. Tu ſingularit᷑ ꝑfecta qꝛ tu ſingu

ↄmutat᷑ marie.ĩpꝑfectio mf̃is culpe in ꝑfe
ctõeʒ mr̃is gr̃e Audi tuã electiõeʒ ſpãlem
in mulieribo qꝛ tn ſpãlit᷑ bñdicta.iõ ſpãlit᷑

electa es ĩter oẽs ⁊ ſuꝑ oẽs młieres Dul
te filie ↄgregauer̃t diuitias. Olte mulie

res filie eue cõgregaucrũt ſpales gras.tn
ſuꝑgreſſa es vniuerſas Audi tuã genera
tionẽ ſalutarẽ.bñdictꝰ fruct? vẽtrtui.bñ
dicta ſit tua generatio ſalutaris cuiꝰ fru/
ctus cauſa eſt tue ⁊ nr̃e ſalutis Jdo tn bñ
dicta es in młieribo.qꝛ fructꝰvetris tui bñ
dictus.qui eſt ſuꝑ omnia deꝰ bñdictus in
ſecula.De cuius benedictiõis plenitudi/
ne tu quoq; accepiſti cũ ceteris.⁊ ſi diffe/
rentiꝰa ceteris.Tu ergo bñdicta pᷣ ceterꝭ.
qꝛ ipſe te pᷣuenit in bũdictiõiba dulcedis.

laric bñdicta. Maledictio eue ĩ bñdictõö,⸗

Tractatus ſuper

MUVais hec o benedicta in mulieri/

tuis laudibo.nec tamen ex eis ſup/

be ertolleris.ſed magis magiſq; humilia
ris. Nec te o regina celi dominã vocas.ſʒ
ancillam reputas reſpondẽs ad angeluzʒ

tibi de celo miſſum. Ecce ancilla domini
fiat mihi m verbum tui

verbum non tranſitoꝛiũ ſed eteꝛnum.ver

bum diuinũ a patre eternaliter natum. et
ex matre tẽpoꝛaliter incarnatum. Et idᷣo.

Aue gratia plena dũs tecum.

Lle virgo beata. Aue mater bene
a dicta. Aue ſine ve Maria. Et iõ

ſine ve.quia gratia plena. Aue ple
na gꝛatia.nõ ſolum creata ſed increata.qꝛ
dñs tecum. Tecum dñs tuus.tecũ filius
tuus. Auel
nedicta.quia tecum dominus. N
Dũñs filius.ſed dominus pater.dũs ſpũſ/
ſanctus.hij tres vnus dñs tecum ſunt in

coꝛde.ſed ille ſpecialiter tecum eſt in car/
ne. qui eſt benedictus fructus ventris tni
Aue igitur ſpecialiter benedicta.quia ſin

gulariter benedictus eſt fructus tuꝰ. Hõ

ſolum tuus ſed etiã dei patris filius. nõ
ſolũ in te.nõ ſolum in tua carne.non ſolũ
in tuo ventre ſed vbiq; vnus eſt verus de

us per omnia loca ⁊ per omnia ſecula be/
nedictuuusq.
D te igit O Maria. Ad teo cla/⸗

a riſſima maris ſtella Ad te ego mi
fſerabilis ſeruns tuꝰ ĩ obſcuro hu
ſus mũdi pelago naufragus ↄfugio.ad te

pꝛofugus clamo. ⁊ ꝑ illam angelicam ſeu
verius diuinam ſalutationẽ.per illam ſa/

lutiferam tuam et fructus ventris tui be

nedictionẽ.per illam benedictam tuam ⁊

filij tui humiliationẽ.te humiliter depꝛe/⸗

coꝛ.te ſuppliciter oꝛo.vt tantoꝝ meritoꝛũ

veſtroꝝ me ꝓcures fieri participem.⁊ co-/

lem vt celeſtiũ pꝛemioꝝ veſtroꝝ me impe
tres fieri ↄſoꝛtem. Quod ipſe pꝛeſtare di/
gnetur qͥ cum patre ⁊ ſpũſancto viuit ⁊ re
gnat in ſecula ſeculoꝛum. Amen

Erplicit meditatio deuota ſuper Aue
Maria Pe. Cameracen. cardinalis et

legati quondam dũi pape.

m O magnehbu
militatis reſponſum. O humile verbuʒ p
quod in te ſe humiliauit verbum excelſu, ſanc
ſuper trib euangelij canticis.nõ ðᷣ mea ſyʒ
de diuina virtute ↄfiſus aggredio?. Pꝛo
fiteoꝛ quippe nõ tam humanũ eſſe q; diui
nũ tam alta miſteria digne poſſe cõcipeꝛe

benedicta in mulieribo.⁊ iõ be/
on ſolũ

Pꝛologus.

ttis auxilio hũiliter im/
ploꝛ:ato triꝑtitum deuote
mBebditationis tractatuʒ ex
ſanctoꝛũ doctoꝛũ ſentẽtia

vel ꝓferre. LZum igitur in diuinis ſcri⸗
pturis plura legant᷑ cantica.ſpecialiter ta

men tria in euãgelio ſcripta eſe Tuca re

ferente cognoſcimus. Pꝛimũ Marie.ſe/

cundũ ʒacharie.tertiuʒ ſymeonis Uñ qa
hec cantica euangelica ſunt.ideo in reue-
rẽtie ſignũ erecti aſſurgim ſtãtes dum ean
cãtat eccleſia. Nec vacat a miſterio. qa
pec cantica nõ illo cantant᷑ oꝛdine quo fu
erũt edita. Pꝛius em̃ cantatur quod ſecũ
do editũ eſt. Nam quia in cantico ʒzacha/

rie legitur. ⁊ erexit coꝛnu ſali nobis.qð

in reſurrectione factũ eſt.⁊ quia loquitrx
ad pueꝛũ qui fuit auroꝛa ſolis vbi ait. Et
tu pner pꝛopheta altiſſimi vocaberis.pᷣi/
bis em̃ ante facieʒ domini ꝑare vias eius
ideo cantatur in laudibus officij matuti /
ni. Quia vo legitur in cãtico virginis.re/
ſpexit humilitatem ancille ſue. eccleſie vi/
delicet ac ipſius Marie.⁊ quia agit dein
carnatione.ibi. Suſcepit iſrael.quod qͥ/
dem factum eſt in ſexta etate.ideo canitur

ad veſperas in ſexto diei officio. Tertium

aũt canticuz ſymeonis in ſeptimo officio
canitur id eſt in ↄpletoꝛio.quia oꝛat ſe di/
mitti in pace.quod in ſeptima quieſcenti /
um cõplebitk. Hec ergo ⁊ alia multa p/
funda miſteꝛia in hijs canticis deuot mẽ
B tib occurrant meditanda. Cum em̃ pᷣ ce
ram te⁊ filio tuo ita me conſtituas humi teris omnibus canticis que in ſacra ſcri⸗/
e ptura repperiunt᷑.pec tria in tanta venera
tione habeant᷑ vt ipᷣa iam celebꝛi ⁊ aſſidua
imo qᷣtidiana recitatione non ſine magna
⁊ rationabili cauſa ſancta per oꝛbem fre
quentet eccleſia.quis ignoꝛet in eis mari
ma ſpũᷣalis intelligentie miſteria contine
ri Sʒ p alijs cãticũ marie ↄſtat maioꝛibꝰ

4

ESequuntur tractatus ſuper trib enã

un
Ha⸗
nene
ſopꝛa
inlan
ſtater
tanta.
mnenti
bilantia
nle
ninip⸗
S
Celica

ghikie
ligent
mnenti
1gugo⸗
hedicea
ſſee
tcͤle
Porebit.
lecppol
faiſlerg
Rfupn
fere
Kimire
mirac
ſpart
uitdie
rpaac
mnenſi⸗
quia ho
ebum
ſeplen
Lace
hunnni
Menceo
Remune
Collcn
ohisdi
linend

titen

nt
inH
tote
ize
lin
naß
ödinn

de

8 ai⸗
Urn
en
NMiiel
Ui
oinren⸗
Sduma
limioas
Negkoft
nod ci
zchi
chis

init
nuit
vals
unn/
nisne
ſenn
Gtden
od
ocmn
Tenum
wofen
natſedn

niccn

nnluy⸗
Nong.
nßc
m/
Anera
lon
genma
honſir
on

1ontie

ma⸗ ſorb

Gaς⅓ .

umr..

cantico beate Narie

NHam vt quidã ei deuotus ait. Quis du /
bitet beatam Mariã ſpũſſancti in ſe ſup/
uenientis tãta plenitudine ⁊ gratia reple

tam.nõ potuiſſe paruum aliquid.⁊ quod
ſupꝛa terrenarũ mentiũ capacitatẽ nõ eẽt

in laudem ſaluatoꝛis ſui pferre. Con/
ſtat ergo de tanta plenitudine eructanteʒ

tantaq; deuotiõe nouũ illud et humanis
mentibus inſolitũ gaudium Jeſu ſuo iu

bilantẽ noua laude⁊ ſingulari pᷣconio no
unam leticiam in nouo aduentu eterni do

minipꝛedicaſſe. .
Evjrplicit pꝛologus ſuper tribus euan/
gelij canticis. ”MMM

2 .ð — N. .
IIncipit Canticũ beate MWarie.

rie cantico tanq; a pꝛioꝛi
oꝛdinetẽpoꝛis ⁊ magni/
tudine dignitatis noſtruʒ
emememeflfſ2uu memus exoꝛdiũ. Ma/
gnificat anima mea dñũm Ubi pꝛo intel
ligentia tanti miſterij tanq; miſtici ſacra/
menti videndũ nobis erit quẽadmodum
⁊ qua occaſione vel cauſa virgo beata ad
hec dicenda verba que ꝓpoſita ſunt acceſ/

ſerit.ſic em̃ ex circumſtantia rei geſte quã

ta cõſideratione verba iſta ſint clarius ap
parebit. Legitur itaq; in euangelio lu
ce ꝙ poſtq; angelus Gabꝛiel a ðᷣo miſſus
fuiſſet ad virginem deſponſataʒ Joſeph
vt ſuꝑueniente ſpũſſancti virtute naſcitu

rũ ex ea Jeſum dei filiũ nũciaret.mox tãa⸗ P

ti miraculi fidem ↄfirmans.alio adiũcto
miraculo.mirabili quidem ſed longe di/
ſpari diuine potentie efficaciã maniteſta/

uit dicẽs. Et ecce Eliʒabeth cognata tus

⁊ ipſa concepit filiũ in ſenectute ſua.et hic
menſis ſextus eſt illi que vocatur ſterilis.
quia non erit impoſſibile apud deuʒ om̃e
verbum. Cui ſtatim virgo fide et exultati
one plena cum humili gratulatiõe reſpõ/
dit Ecce ancilla domini.fiat mihi ſᷣm ver
bum tuũ. Statim eꝛgo aduenitte ſpiri
tuſancto in virginem. quod totus non ca

pit mundus totũ ſe intra viſcera virginii
collocauit. Sed quanto excellẽtioꝛibus

bonis diuinitus abũdauit tanto ſe humi

lioꝛem humanitus exhibuit Nam q̃ afflu

entia tante gratie omnibi mulieriby ſupe⸗/

Gitur a Ma

rioꝛ ⁊ ſuꝑ omnes mulieres benedicta.an/

gelo teſte dici meruerat. moxſurrexit ? ad
femine inferioꝛis obſequiũ ꝓperans aſcẽ/

dit cum feſtinatione in montana iudee vi
dere ⁊ ↄgratulare elyʒabeth.vt qð de ipᷣa
audierat credula in ipſa pᷣſens et expta vi

„

deret.⁊ di

⁊ quanta eſſet que ad ſe venerat agnouit.
⁊ quantũ ſe indignam eius viſitatione iu
dicaret oſtẽdit. Unde hoc inquit mihi vt

mater dñi mei veniat ad me.Ecce eniʒ vt
ſacta eſt vox ſalutationis tue in auribus

meis.exultauit in gaudio infans in vtero
meo. Et beata que credidiſti. quoniã ꝑfi

cientur in te que dicta ſunt tibia domino
O igitur beatũ fidei meritum quo be

ata virgo facta eſt mater dei. Quid ergo
mirũ ſi tunc ait Maria. Magnikicat ani

ma mea dominũ. Nemo igit᷑ verba iſta le

uiter eſtima nda putet.nã que de tam pꝛo
funda cõceptione pꝛolata ſunt.ſine pfun/
da inueſtigatione digne penetrari nõ poſ

ſunt.ſicut inquit venerabilis Hugo.cu/

ius in hoc cantico deuotam expoſitionez

magna ex parte ſequi ⁊ bꝛeuiter colligere

ſtudui. O vtinã ergo vtinã ↄtingat no

bis eoꝛũ archana q̃rentibo illo ſpiritu du
cente incedere.quo repleta maria verbuz
patris ↄcipere ⁊ patreʒ verbi meruit ver/

bo exultationis magnificare.Ait ergo.
Magniticat anima mea dominũ. Etex
ultauit ſpiritꝰ meus in deo ſalutari meo
Uligdeamus itaq; verboꝛũ diſtinctiõeʒ
ꝛimũ anima magnificat dominũ. dein
de ſpiritus exultat i ſalutari. Sane quia
ſcriptum eſt. Uniuerſe vie domini miſe/

ricoꝛdia et veritas.perfecta laus ẽ fidelis

ſerui chꝛiſtum ieſum dominũ⁊ ſalutarem

confiteri.cum veritas in domino.⁊ in ſal

uatoꝛe miſericoꝛdia cõmendetur. Pꝛop/
terea ⁊ magnificare dominũ et in ſalutari
exultare debemus.quia quibus reueren
da eſt iuſticia iudicis.dulcis eſt miſericoꝛ

dia ſaluatoꝛis.ideo ait Maria. Magni/

ficat anima mea dñm. Et exultauit ſpũs
meus in deo ſalutari meo.Quaſi diceret.
O elizabeth. tu magnis me laudibus ex/
tollis et magnificas.ego vᷣo non me ꝓpter
hoc magnifico.ſed mag humilio.⁊ hũili

ando me.dñm magnifico.⁊ ĩ eo velut ĩ ſa

lutari meo huilit exulto. in dũo maieſtats

. gna exultatiõe cõgauderet. Vñn
ipſa Elyzabeth ſpũſancto repleta qualio

et in ſalutari meo pietatem omniby virib⸗
non ſolum coꝛpoꝛis ſed et qnĩe et ſpiritus
humiliter recognoſcens. Ubi etia conſi/
derandum eſt ꝙ cum ipſa dominũ nomi
naret nihil addidit. cum veꝛo ſaluatoꝛem
diceret non ſimpliciter ſaluatoꝛẽ ſed ſuuʒ
ſaluatoꝛẽ nominauit.Omnipotẽs em de
us poteſtate qua vniuerſe creature ſue do
minat᷑ omniũ dominus ẽ.ſed pietate qua
quoſdam tm eęt nõ omnes ſaluat ſaluatoꝛ
omniũ non eſt. Merito igitur beata vir/
go que ſe ſingulariter electam videt.fidu
cialiter ipſum quem ꝓ ſalute mundi filiũ
concepeꝛat ſuum etia cum leticia ⁊ exulta
tione ſaluatoꝛẽ vocat. Ecce ergo canti
ci Marie deuotũ exoꝛdium. ſpirituali le
cicia et exultatione iocundũ. Ibi quippe

iocunda virginis exultatio.⁊ exultãs lau

dis iubilatio multipliciter deſcribitur.

Pꝛimo nanq; oſtẽdit᷑ eſſe magna cũ di
Secũdo declarat

citur. Magnificat.
eſſe deuota.quia ſubdit᷑.anima mea ⁊ ſpi/
ritus meus.quaſi dicat.nõ ſolum exterio
rnibus labijs coꝛꝑis.ſed omnib interioꝛi/
bus viribus coꝛdis deũ laudo.cui totum
quod in me eſt bonum attribuo. Ter/⸗
cio innuitur eſſe debita cum dicit᷑. domi/
num. cui ſoli pꝛincipaliter debetur laus ⁊
honoꝛ. ſpecialiter detanto tamq; ineffabi
li dono. Quarto pꝛobat᷑ eſſe iocunda.
Ibi.Et exultauit ſpũs meus.quaſi dice/

ret.p̃ iocunditatis magnitudine non ele/

ctus.ſed in deum eleuatus ſpũs meus ex

ultauit.id eſt extra et ſupꝛa ſe ſaltauit. Et

ad celeſtia per contemplationẽ aſcendit.
Quinto notatur eſie recta.id eſt nõ in
creaturam ſed in creatoꝛẽ directa quia in
deo ſalutari meo.Et dicit in deo ratione
creationis.ſalutari ratione recreationis.
meo ratione incarnatiõis. Nam cauſa hu

manitatis aſſumpte fuit virginis filiꝰ.ſic

vtiq; ſuus ꝙnon alterius. „
Uadiuimus bhucuſq; exoꝛdiũ can

a tici. Audiamus deinceps cauſaʒ
trationem cantandi Sane tanti

iubili rationabilis cauſa fuit diuinoꝝ be
neficioꝛuʒ magnitudo.que hic tripliciter
deſcribit᷑ Pꝛimo in beneficijs marie col/
latis ſingulariter. Deinde in beneficijs to

to mundo collatꝭ generaliter. Ibi Et mi
ſericoꝛdia eius a pꝛogenie ⁊c̃. Poſtremo
in beneficijs iudaico populo collatis ſpe

cialiter. Jbi. Suſcepit iſrael ⁊c. Dicat
ergo nobis Maria exultationis ſue cau
ſam. Quia inquit reſpexit humilitatẽ
ancille ſue Ac ſi diceret. merito in ipſo ex
ulto.quia ab ipſo eſt vnde exulto.Ipᷣa p
pe vt ſuum gaudium ſolidũ eſſe demon/
ſtraret.illð nec a vanitate exoꝛtũ neqʒ ad
vanitatem cõuerſum oſtẽdit.ſed dei ſe do
na in deum diligeꝛe. ⁊ pꝛo reſpectu gratie
qua pꝛeuenta erat in ſuo ſalutari ſe exulta

re ꝑhibuit. Jdᷣo inquit exultauit ſpiritus

meꝰ in deo ſalutari meo.quia reſpexit hu

militatem ancille ſue.Licet enim in ea fu
erit copioſa virtutũ magnitu do.ipᷣa tamẽ
non immerito ſolam in ſe humilitatẽ do/

minũ reſpexiſſe teſtatur.quia diuinitatis

pꝛopiciationẽ quã humana natura in pꝛi
mis parẽtibus ꝑdidit.in Maria per hu /

militatem recuperauit. Cuius humilita/

tis virtutem mox deteꝛminans ſubiungit
ancille ſue. Nam quia ſe humiliter quod

erat ancillã ↄgnouit.ideo quod non erat
ſublimiter mater eſſe meruit. Cum em̃ re

ſpondiſſet angelo Ecceancilla domini fi
at mibi m verbum tuũ.confeſtim in hoc

humilitatis verbo concepit dei verbum.
OD magnũ humilitatis meritum. Eua
per ſuperbiã dei creaturam ſe eſſe minus
qᷓ; debuit conſiderans.deo quodãmodo

Parieſegri voluit. Maria vᷣo creatoꝛi ſuo

umiliter ſe ſubdens ancillam ſe nomina
uit. Et idcirco illa eiecta eſt. iſta electa eſt.
Superbaz deſpexit. humilem reſpexit. et
quod ſuperba perdidit.humilis recepit.
Bene ergo ait Maria.reſpexit humili
tatem ancille ſue.Reſpexit inquit non re/
ſpectu indignationis et vindicte quo re/

ſpicit iniuſtos.ſed reſpectu pietatis ⁊ gra
tie quo reſpicit iuſtos.De quo ſcribitur.

Ocul domini ſaper uſtog etaures rmn
pꝛeces eoꝛum. SDic vtiq; ¶ zu
militatem reſpexit.quia benignus ꝑ miſe

ricoꝛdiam per reſpectuʒ gratie dominus
ad eam ſpecialiter ſe uertit.imo in ea ſin
gulariter habitauit. Unde recte ſubditur

Ecce em̃ exhoc beatam me dicent om̃es

generationes. Acſi diceret. Omnes gene
rationes que amiſſam beatitudinem per
fructum vteri mei recuperabunt.qua per
fructum vetiti ligni pꝛiuati ſunt. Omnes
merito ex hoc beatam me dicent. Sed
quomodo hoc ais o Maria.cum plurcs

c vtiq; Mariã ⁊ ei? hu

ſchtce
luſnme
deodie
gonn
bosali
beatam
leoſede
ſchoꝛu
mntong
hitbam
Dre.
kolce
legtte⸗
ſoermn
Aainle
enſen
ſned⸗
nerati
clmi⸗
homee
fliſen
ndei
nrog
cllam
trer. E
tihefft
fentian
ſinagne
cinguo⸗
ſccümn
Magna
agrn
nans..
omni⸗
deipe
ſcute
cumd
poten
ſvoſe
taned⸗
ſuraco
lumne
ceab
Mnngn
enoͤſi

mambi

nhiad
latemſe

. nisglon
(umne
hn

Dict
ſnecan
mlitate
niber
dp
Rhon
nnegz
Cdeiſeyr
mant
tan
therins
ſmh
nnan
ömme
lnido⸗
uintans
mmninni
fuherd⸗
homnlich
biungt
non a
Cunche

dominif

tininboe
iwtun.
Eiu
nins
nodo
wriſoo
vomin
ccnact.
ſent4
recent.
thunil
inonte⸗
ucno
uns
ſatbior.
unochn
inuhn
b e
oninns
nanſn⸗
ſbditur

cantico beate Warie

ſint generationes infideles q̃ te ⁊ vteri tui

pꝛolẽ nõ beatã dicant.ſed tanqᷓ; infelicẽ ⁊

infamem oꝛe polluto blaſphemãt. Sane

ideo dictum eſt. omnes generationes.qͥa
ex omnib generationibo et iudeis ⁊ genti
bus aliqui ad fidem conuerſi ſunt qui te

beatam virginẽ confitent᷑ nec ſolum fide

les ſed etiam infideles ſarraceni. Nam in
alchoꝛano ꝑfidi machometi legitur.dixe/
runt angeli.O Maria deus annũciat ti/⸗
bidbum exipſo.nomen eius Jeſus filius
Marie.Et iterũ alibi in eodem libꝛo le/

git᷑.dixerunt angeli.O maria.deus vtiq;

elegit te ⁊ purificauit te.⁊ elegit te claram
ſuper mulieres ſeculoꝛuʒ. Multa quoq;

alia in laudem vriginis ⁊ ſue pꝛolis in eo

dem ſcribunt᷑ libꝛo. Ecce ergo q; veriſ
ſime dictum eſt. beatam me dicent oẽs ge
neratiões. Cuius cauſa ſubdit᷑. Quia fe
cit mihi magna qui potens eſt. ⁊ ſanctum
nomẽ eius Magnü fuit vt virgo ſine vi
rili ſemine filium cõciperet. Magnũ kfuit
vt dei patris veꝛbum carne ſua indutũ in
vtero geſtaret. Magnũ fuit vt dum ſean
cillam cõfeſſa eſt ſui plaſmatoꝛis mater fi
eret. Magnũ deniq; fuit vt tam magnis

⁊ ineffabilibo ſacramẽtis coꝛ virginis aſſe

renti angelo fidem daret. Sed hec om̃ia
ſi magna ſunt. impoſſibilia tamẽ nõ ſunt
eia quo facta ſunt.quia potens eſt. Et iõ
fecit magna quia potens eſt.et ſingularit᷑

magna.quia ſingulariter potẽs eſt.Et ſin

gulariter potens.quia ſingulariter oĩpo/
tens.Et ideo abſolute potens dicit᷑.quia

omnia poteſt. Soluz ergo confeſſa eſt
dei potentiã.ſed eam qualis ⁊ q̃nta ſit di/

ſcutere non pᷣſumpſit.quia hoc ſciri nõ pᷣt

cum de ea veriſſime ſciat᷑ ꝙ immenſa ⁊ oĩ

potens eſt. Erubeſcant ergo nunc qni de
ſuo ſenſu gloꝛiantes dei oꝑa ratõne ſe pu
tant diſcutere.⁊ eius potentiam ſub men

ſura coartari.quia qui abſolute potẽs eſt

ſumme potens ac ideo oĩpotens eſt Pꝛo

pine⸗ bene inquit Maria Quia fecitmi

i magna qui potens eſt et ſanctũ nomen

eius.qſi dicat.ꝙ hec magna imo vᷣo maxi
ma mihi facta ſunt nõ per me aut ex me.ſʒ
mihi a deo ſacta ſunt.⁊ ĩ me ad omniũ ſa/

lutem ſue electionis pᷣuilegio ad ſui nomi

nis gloꝛiã ſingulariter oꝛdinata.ideo ſan
ctum nomen eius Sanctũ eſt in ſe.⁊ ĩ no
bis ſanctificaturnomen eius dũ nos ſan

M O
õä

etiſicamur in nomine eius. Undein oꝛa⸗

tione dominica petimꝰ.ſanctificet᷑ nomẽ
tuũ. Sed quid eſt nomen eius Saneno
mẽ eius eſt fama eius.cognitio eius fides

eius. Hoc nomen in ſanctis ſanctũ eſt. qe

loꝛlcleg a ſanctis ⁊ benedicit᷑.⁊ a peruer
is blaſphematr᷑.eꝛgo quia magna fecit ſan
ctificatum eſt nomen eius.quia dum ver
bum in carne mirabiliter naſcit᷑.gloꝛia ðᷣi
per verbum in hoĩbus declarat᷑.⁊ ideo fe

„

*

eins.

onis cauſam oſtẽdit ex beneficijs

ſibi collatis ſingulariter.id eſt ſi/

bi vni ſuper omnes excellentes. Cõſeq̃n/
ter declarat ex collatis beneficijs toti mũ
do generali. H Wr
Et miſericoꝛdia eius a ꝓgenie ĩ pꝛo/
genies timentibo eum Et bene ait miſeri
coꝛdia eius.id eſt beneficiuʒ incarnatõis
eius.quod ex miſericoꝛdia dei factum eſt.
Vnge petebat Dauid.Oſtẽde nobis do/
mine miſericoꝛdiam tuam.quaſi diceret.

O ſtendiſti potentiã in mundi creatione.

ſapientiã in mundi gubernatione. iuſtici
am in peccatoꝛũ punitione Ideo oſtende

miſericoꝛdiã tuam in filij tui incarnatio/

ne. Igeo autẽ ſubdit᷑ A pꝛogenie in ꝓ/
genies.quia licet hec miſericoꝛdia a ꝓge/

nie indeoꝛũ ꝓceſſerit.cum hec incarnatio
ex virgine iudea facta ſit.pꝛopter quod in

euangelio dicitur.ſalꝰex iudeis eſt.tamen
hoc ſalutis beneficium ad omnes pꝛoge/
nies quantuʒz ad ſufficientiam. ſed q;dtum
ad efficaciaʒ tm̃ ad eos de quibus ſubdit᷑
timentibus eum. quod de timoꝛe ſancto

⁊ caritatiuo intelligit᷑.de quo ſcriptuʒ eſt

Timoꝛ domini ſanctus ꝑmanet in ſecłm
ſeculi. Econtra do de timoꝛe malo dicik.
ꝑfecta caritas foꝛas mittit timoꝛem.
Nemo ergo grecus ſit aut barbarus.li

ber aut ſeruus.ſi timoꝛem dei ſanctuʒ ha

beat a gratia exeludit᷑ſed in omni gente ⁊
ꝓsgenie qui timet deum et operat᷑ iuſticiaʒ
acceptus eſt illi. Et ideo miſericoꝛdia eiꝰ

a pꝛogenie in pꝛogenies id eſt in omnes p
genies timentibus eeumm.
Hanc autẽ miſericoꝛdiã incipit latius

explicare.⁊ ipᷣm redemptiõis hũane oꝛdi/
nẽ declarare. Fecit inqͥt potẽtiaʒꝭ ĩ bꝛa
chio ſuo diſꝑſit ſuꝑbos mẽte coꝛdis ſui

cit magna qui potens eſt ⁊ ſanctũ nomen

Oſtẽß autem Maria ſue exultati

M
HM
5 H

N

—

AVractatus ſuper

eſt diſperſit ſupbos et depoſuit potentes

Sotentiam in bꝛachio ſuo fecit. quia per

pyumanitatẽ filij ſui diabolum vicit. Gꝛa
chiũ em̃ eius.filius eſt eius.ð quo vſaias

ait. Bꝛachiũñ dñi cui reuelatũ eſt. Fecit g
potentiam fecit ⁊ infirmitatẽ.in hoc bꝛa/
chio ſuo id eſt in filio ſuo. Sed ⁊ ipſa ĩfir
mitas id eſt aſſumpta hũanitas potentia
fuit. quia per illam diabolum ſubiugauit
et hominẽ ab eius ſuꝑba poteſtate eripu

it. Unde bene ſubdit᷑ Diſperſit ſuperbos
mente coꝛdis ſui. Mente coꝛdis ſui id eſt

ꝓfundo ↄſilio diuini ſecreti ſui.quo vᷣbuʒ
ſuum per aſſumptã humanitatem in hũc
mundũ miſit.diſperſit ſuꝑbos. Suꝑbos
videlicet aeris poteſtates.⁊ diabolice ſu/
ꝑbie membꝛa.ſicut iudeos ſcribas ⁊ pha

riſeos.alioſq; in ſugba infidelitate manẽ

tes diſperſit eos.dum per potentiã verbi
ſui eiuſq; ſapientiã eoꝛũ fallacias diſſipa
nit. De hijs erg ſuꝑbis alijſq; ſimilibus
conuenienter ſubiũgit Depoſuit potẽtes
8& ſede ⁊ exaltauit humiles. Pꝛimo quidẽ
potẽtes de ſede depoſuit.qꝛ malignos de
mones a coꝛdibus hominũ in quibo tan/
q; in ſue poteſtatis ſede reſidebãt abiecit.
⁊ humiles ſuꝑexaltauit.ipſos videlicʒ ho
mines quos pꝛius ſub demonis poteſta/
te ꝓpter ſuꝑbiam abicceꝛat humiliatos re
parauit. Deinde ipſius ðmonis mẽbꝛa qᷣ
bamuem chꝛiſti aduentũ ſuꝑbe ↄtempſe

runt.ſiue iudei fuerunt ſiue alij infideles

a gratia ſua in qua ex ſuis meritis ſtare pᷣ
ſumebant excluſit.⁊ humiles nõ de ſua ſʒ
de chꝛiſti miſericoꝛdia confidẽtes exalta/
uit. O pꝛofundum conſiliũ mẽtis coꝛ
dis ſui.O archanũ myſterium diuini ſe/
creti.de quo cum apoſtolo exclamare co

gimur. O altitudo diuitiarũ ſapientie et

ſcientie dei qᷓ incõpꝛehenſibilia ſunt iudi
cia eius.⁊ inueſtigabiles vie eius.Cuius
eius.Eius videlicet diuini veꝛbi.quod ð
virgine caro factuzʒ.ineffabili modo rede
mit genus humanũ.⁊ a ſuperbis eius ad
uerſarijs potenti bꝛachio ſuo eripuit re/
daemptum. ereptũq; ac humiliatũ mirabi
liter ſublimauit. Huiꝰ ergo pꝛofundi cõ/
ſilij ſecretaria. huius ſecreti diuini cõſcia
virgo beata ꝓphetauit dicens.diſꝑſit ſuꝑ/
bos.Etꝓpter ꝓphetie certitudinẽ de futu/
ro ꝑ modũ pꝛeteriti loquens ſubdit.De/
poſuit potentes de ſede et exaltauit humi
les. Hec nanq; ꝓphetia in eo qð dictuʒ

de ſede.ad litterã ſpecialiter impleta eſtin
diſperſione ⁊ deiectione ſuꝑboꝛũ iudeoꝝ
qui poſt paſſionẽ chꝛiſti per Tytũ ⁊ e

ſpaſianũ factam eſſe legimus.impleturq;
qbuuootidie in vili ſeruitute.ſeꝛuiliq; captiui
tate quã eos ꝑ oꝛbem diſperſos pati vide

mus. Inſuꝑ eos qui ſe ſuperbe reputa

bant potentes ⁊ diuues in lege ⁊ pꝛophe

tis. depoſuit de ſede.id eſt a legis autoꝛi/

tate ⁊ eius veritate reppulit.ipᷣoſq; ex ſuo

demerito excecatos in erroꝛis ꝓfundita/

te demerſos reliquit.De quib apłus ait.

cecitas contigit in iſragel. Sed abieciꝭ
iudeis ſuꝑbis et ꝑ ſuꝑbiam excecatis.ex/

altauit humiles. id eſt gentiles humiliter

⁊ deuote chꝛiſti et apoſtoloꝛũ pꝛedicatio
nem ſuſcipiẽtes in fidei veritate ſublima/
uit. Unde merito ſubiungit Eſurientes
impleuit bonis⁊ diuites dimiſit inanes

Quia gentiles verbum dei cũ magno de

ſiderio recepe:unt.quod ꝑ eſuriẽ deſigna
tur.ideo bonis a deo replent᷑. Ecõtra vᷣᷣo
diuites id eſt iudeos bonis ſpũalib abũ
dare pᷣſumẽtes dimiſit inanes.vacuos qͥ
dem a veritate ſed inflatos vanitate et ex/

cecatos falſitate Poſſumus tamẽ hüch

locum generalius exponere. Nam qͥ pus

angelü de celo ⁊ hominẽ de paradiſo ſuꝑ
bientes eiecit.vtiq; depoſuit potentes de

ſede.ſed poſtea exaltauit humiles.qꝛ ho/
mines humiliatos ꝑ penitentiam. ad pꝛi
ſtinam gloꝛiã reuocauit Sed ⁊ quotidie

ſuperbos quoſq; ſubtrahendo gratiã ſu

am deponit ⁊ humiliat. et poſtea eoſdem
humiliatos per gratiam pꝛioꝛem reſtau/

rans exaltat. De quibus verum eſt quod

ſequitur Eſurientes impleuit bonis ⁊ di
uites dimiſit inanes. Eſurientes vocat qͥ

ſe vero bono indigere cognoſcunt ⁊ eo re
pleri cupiunt. Diuites.intelligi vult eos
qui ſuperbi ſunt.⁊ ſepᷣ alijs in donis gra
tie abundare pꝛeſumunt.Ergo ſicut hu/

miles modica de ſe ſentiendo quibus ex/

emplũ dedit beatiſſima virgo maioꝛẽ gꝛa
tiam merentur accipere.ita ſuperbi et ela
ti de ſe pꝛeſumendo ea que etiam accepe/
runt amittunt. JMW
OIIſ ſtremo cum exultaſſet Maria
p de beneficijs non ſolum ei ſingu⸗

llguuaaariter.ſed etiam toti mũdo gene/
raliter collatis.exultat de honis populo

4
————,. —

—

——

cilet
haor
ſleſt
cepit
crum
gnoſe
lodor
lbier
perfia
tiarun
ſſtum
lean⸗
lumia
Fttei⸗
matc⸗
tfice
anfi
datue
feon
umar
imnt

ES
Abut

mse

mierae
ichbeb
r
nitrſ
ſoenn

Apon

Mrie
deres
ltac
nebi
eco
chloꝛ⸗

Ic⸗
le.

tetee
geſtin
lelr
e
ganng
dani
Me
ſdennn
ite
oſe
Pndtr
Plott
Gchien
ma
unlic
Neleno⸗
üninn
unians
tinmns
nde
ideige
ini,
Ahcdi
ne
mec
nihic
nqßro
lol
node
b/
Ani
cdie
tü
1en
n⸗
Hckannt
bonistd
owend
mttcont
Gas
Mse⸗
ſaur bl/
ibus e
giorigal
gbictelr
Ae

Dma
eiſinge⸗

dogen,

P

————

cantico zacharie

iſrahelitico ſpecialiter exhibitis. Unð ait
Suſcepit iſrael puerũ ſuum O ſpe/
ciale beneficium.quia ſuſcepit populꝰiſra

hel puerum Jeſum.cum de illo populo.
id eſt de virgine iudea carnem puerilẽ ac

cepit diuinum verbum.ideo vocat eũ pu
erum ſuum. O iſrahel humiliter reco/
gnoſce hoc gratuitum benekiciũ.nec tan/
to dono exhibeas te ingratum. Tunc em̃
tibi erit maximũ bonum ſi puerum iſtum
per fidem ſuſcipias cũ humili actiõe gra/
tiarum. Sic ergo ſuſcipe o iſrael pueruʒ
iſtum.alioquin non es vere iſrahel.niſi fi
de credas in Jeſum. Suſcipe itaq; pue/
rum id eſt humilem⁊ innocentem chꝛiſtũ
vt te ipſe medicus ſanet egrum.vt te redi
mat captiuum. vt iuſtificet impiũ.vt bea

tificet iuſtum. Quia vᷣo per ſpecialẽ grati

am fit iſta ſuſceptio.merito additur recoꝛ
datus miſericoꝛdie ſue. Ad modum eniʒ
recoꝛdantis ſe exhibuit quando filium ſu
um antiquis pꝛomiſſum patribus in car
nem miſit Ideo ſubdituurr.
Sicut locutus eſt ad patres noſtros

Abꝛaham ⁊ ſemini eius in ſecula Recoꝛ

datus ergo miſericoꝛdie quam olim pꝛo/
miſerat ſed diu diſtulerat.tandem iã tunc

exhibebat eam.miſericoꝛs in pꝛomitten/
do.verax in exhibendo quia ſine debito p
miſit ⁊ ſine dolo exhibuit. Sic enim locu
tus erat patribus noſtris.id patriarchis

et pꝛophetis.⁊ ſpecialiter Abꝛaham ⁊ ſe/

mini eius.cui pꝛedixerat. In ſemine tuo

benedicent᷑ omnes gentes terre.

Adqditur aũt hic.in ſecula. quia benedi
cta chꝛiſti carõ tempoꝛaliter nobis exhibi
ta eternaliter remanebit verbo dei vnita.

ſicq; verbum increatum in ſecula perma

re concedat qui viuit ⁊ regnat in ſecula ſe

culoꝛum Amen.

Erplicit de cantico beate Darie.

Sequitur tractatus de cantico ʒacha

DPDꝛologus.

”MMVMV Icturi de cꝗ
d tiico zacharie pꝛo miſterio
trum intelligentia ſerie hy
ſtoꝛie pᷣmitremus.ab ini/
tio euangelij Luce ſume/

tes exoꝛdiũ. Fuit in diebus Herodis
regis iudee ſacerdos qͥdaʒ nomine zacha

rias de vice abya. Sicut em̃ in libꝛo pa/
ralipomenõ legitur. Dauid volẽs ampli/
are cultum domini vigintiquattuoꝛ inſti
tuit ſacerdotes.quoꝝ vnus tamen maioꝛ
erat qͥ pꝛinceps ſacerdotuʒ dicebat᷑ dedit
autem cuiq; ebdomadã vicis ſue. Habu
it quoq; abyas octanã ebdomadã.ð cuiꝰ
genere zacharias erat.qui cum in die ꝓpi
ciationis incenſum poneret pꝛedirxit ei an
gelus naſcituꝝ ſibi filium de vxoꝛe ſua cu
ius nomẽ Elizabeth. Ipſe vo conſiderãſ
ſterilitatẽ vxoꝛis ⁊ vtriuſq; ſenectutẽ non
credidit. Vnde in penã ſue incredulitatꝭ
obmutuit vſq; ad diẽ partꝰ. Concepit tũ
Eliʒabeth ⁊ occultauit ſe menſibo quinq;
Et hoc foꝛte quia magis certiticari volu
it de rei euentu anteq; pꝛopalaret Uel qꝛ
licet ipſa de conceptu gauderet.⁊ ð rei ve
ritate nullatenus dubitaret.tamẽ aliquã
tulum verecũdabat᷑ſe palam facere.eo ꝙ;
iam tranſierat tempus vacandi amplexri/
bus cauſa ꝓlis generande. exemplo Sa/
re que dixiſſe legitur. Poſtq; conſenui et
dominus meꝰ vetulus eſt voluptati ope
ram dabo. Quaſi diceret. Hoc merito fa
cere erubeſco. In menſeautẽ ſexto vi⸗
delicet a conceptu pᷣcurſoꝛis miſſus ẽ an
gelus Gabꝛiel ad Mariã ad anuuncian
dum cõceptũ ſaluatoꝛis.Poſtea vᷣo exur
ente Maria abijt ad viſitandũ cognatã

.

ſuam Elyʒabech ⁊ ibi manſit quaſi menſi

bus tribus miniſtrans ei vt communiter
dicit᷑.donec pareret. Legit᷑ in libꝛo iuſto

rum beata virgo pꝛimo Johannẽa ter

aſſerat ꝙ Maria imminẽte partu Elyʒa
beth in domu ſuam receſſerit. Tum quia
virgines in partu mulieris non ſolentad
eſſe Tum quia alie mulieres iam aduene
rant que ad hoc obſequiuʒ poterant ſuffi
cere. Nato vero pꝛecurſoꝛe die octaua

cum fm legem circũcideꝛet᷑ puer vocaue

runt eum nomine patris ſui ʒachariã.Et
git mater. Johannes eſt nomen eius. Ic

Tractatus ſuper

ipſum ſcripſit et pater. Tunc apertum eſt

os zacharie.per confeſſionẽ em̃ fidei quaà

ſcripto fecit. quia verbo facere non potu/
it meruit liberari.ſicut ꝓpter verbum du
bitationis ⁊ incredulitatis lingua eiꝰ de/
meruerat obmuteſcere ⁊ ſilentij pena liga

,7

ꝓphetans canticũ fecit domino.

ri. Igitur ʒacharias repletus ſpirituſctõ

Canticum ʒacharie

Enedictꝰ Oo

b minus deus iſrael Ubi
ervultauit pᷣmo in laudib
domini ſaluatoꝛis. Dein /

. de in laudibus famuli pꝛe
curſoꝛis Jbi Et tu puer ꝓpheta altiſſimi
vocaberis.Exultans ergo laudes domi/
ni canit dicens. Bñdictus dominus deꝰ
iſrael.Et merito benedictus.quia dñs.p
generalẽ omniũ gubernationẽ.Quia deꝰ
per ſingularem creationis poteſtatem.qꝛ

inſuꝑ deus iſrael per ſpecialem dei cultũ.
⁊ latrie deuotionẽ.et beneficioꝛũ ſpiritua

liñ ipſi populo exhibitam largitatẽ. Hu/
ius aũt laudis et exultationis cauſaʒ ſub
dit.Quia viſitauit et fecit redemptõeʒ ple

bis ſue.Cuiꝰ plebis ſne. Utiq; plebis ſue
iſrahel.quia ipſe hic dictus eſt deus iſra/

hel.quẽadmodũ et ipſe alibi ait. Ego ſuʒ
deus abꝛaam.deus yſaac.⁊ deus iacob.q̃
ſi dicat Ego meipſum illis dedi ⁊ ꝓpterea
ipſoꝛũ deus appellari volui.Licet em̃ oĩ
um ipſe ſit deus per dominatiõis potẽtiã
quoꝛundã tamẽ modo quodã ſpeciali de
us eſt per electionis gratiã. Sic ergo me
rito dictus eſt deus iſrael.quia viſitauit ⁊

fecit redemptionẽ plebis iſrahel.Cuiꝰ iſ/
rahel. Non vtiq; ſolius iſrahel ſᷣm carneʒ
litteraliter dicto.ſed ipſius iſrahel ſpũali

ter intellecte.quia non ſolius plebis illiꝰ

iudaice.ſed totius plebis catholice.id eſt.

vniuerſalis eccleſie.qui ex iudeis ⁊ genti/

bus per fidem ad xpᷣm cõuerſis vnum eiꝰ

coꝛpus miſticum efficit᷑.⁊ veriſſime iſrael
nominat᷑. Audiamus itaq; quot et quã
ta huic plebi ſue beneficia ſpecialia gratiſ
contulerit Pꝛimũ quidem viſitauit.dein
de redemptionẽ fecit. Tiſitauit ſicut me⸗
dicus egrum.redemit ſicut pius dominꝰ
ſeruũ captiuuzʒ. Uiſitauit nos in ſua nati

uitate ⁊ humili vite ſue conuerſatione.re

demit ſua moꝛte ⁊ benedicta paſſiõe. PHec

autẽ pꝛophetabat zacharias que tũc erãt
futura.ſed ꝓpter ꝓphetie certitudinẽ ð his
loquitur quaſi iam eſſent pᷣterita.quia in
dei pᷣſcientia eternaliter fuerunt oꝛdinata
Viſitauit inquit ⁊ fecit redemptionẽ ple/
bis ſue. Quid plura. Audiamus ⁊ alia
beneficia que ſequunt᷑. Et erxexit coꝛnu
ſalutis nobis Quaſi dicat.Nõ ſolũ nos

voluit ꝑ gratiam a carcere moꝛt redime/

re.ſed etiam ad ſalutarẽ vite gloꝛiaʒ erige
re.Erexit inquit nobis coꝛnu ſalutis.idẽ
noſtram erexit ⁊ direxit virtutẽ ad cõſeq̃n
dam eternam ſalutem.quod factum ẽ vti
q; in ſua gloꝛioſa reſurrectione quãdo ad
vitam reſurgẽs immoꝛtalẽ patres in lym
bo inferni detentos potenter eduxit.⁊ de
inde in ſua mirabili aſcenſione q̃ndo eos
ad celeſtia introducens feliciter ſublima
uit. Quia vᷣo chꝛiſtus hec omnia adim

pleuit in carne aſſumpta de domo dauid

Jðo ſubditur. In domo dauid pueri ſui
Et dicitur pueri ſui.qꝛ ab ipſo ꝓpter hũili
tatem electi. Hanc igitur ꝓphetiam ſuã
zacharias diuina autoꝛitate confirmat.

Sicut inquit locutus eſt peros ſan/

ctoꝛum qui a ſeculo ſuntꝓphetaruʒ eius

Quia ſancti ꝓphete qni a ſeculi pꝛincipio

fuerunt ſpũſancto inſpirati.iſta veraciter

p̃dixerunt. Quid ergo mirum.cum ipſeqᷓ

veritas eſt ꝑ os eoꝛum loquens fideliter
iſta pmiſerit. ſi idemipſe eadem fidelit᷑ ad
impleuit. Sed quid ex tãtis beneficijs
conſecuti ſumus adiunxit. Salutez ex

inimicis noſtris.⁊ de manu omniũ qͥ ode

runt nos O ingens donum. ſecuram ſa
lutem.⁊ ſalutarẽ ſecuritatẽ.per chꝛiſtũ cõ

ſequi ex inimicis noſtris. Quib inimicis

Exillis vytiq; de quibus gemens canit ee
cleſia. Oundus. caro. demonia diuerſa
mouent pᷣlia. Diuerſis ergo et aduerſis pᷣ
lijs hij inimici certant contra nos. Jõ ve
rede hijs dicitur. Qui oderuntnos. Li/
cet enim ſepe nobis blandiendo nos dili
gere videantur ſemꝑ tamen nos ſeducere
⁊ in eterne moꝛtis interitũ ducere nitunt᷑

Ab hijs inimicis hoꝛrendis ⁊ magis omn

nino foꝛmidandis quia familiares ⁊ ꝓdi
toꝛes inimici.chꝛiſtuſ nos liberauit.quia
per ſue incarnationis miſteriũ.niſi ꝑ no/
ſtre iniquitatis demeritũ ſteterit.liberare

meruit. Sed quare hoc facere voluit.

pam
u
pope
ſie
miſit

miſer

men
ſimil
fistel

Vtu

furan
ane
urun
poſr
win
(td
fani
cen
len
con
ortr
nutn
miſin
ſceo/⸗

l
ſicon

lumin
(arel
is.
icon
Pge
1nos
con
beran
felib
Let
dein
wne
ſeman
ſean
lsſoꝛ⸗
ctlben

cbi

bnoc
oſui
congrn
engrie
lnn

hr
cerit
bis
ain
nn
ipe⸗
si
Wan
ins
fi
unside
Lcctin
Mim
nichas
wohn
utde
Indo
Pſchimn
mmüsdin
1 Dend
umai
er bian
wunt
nr.
ro
aus
thapeo
Mier
nipſeg
lclter
iien
eions
NAurez⸗
nüdode
umm
tchiid⸗
inmas
Gsontt.
nidinn
unſeß
s
s
Pnrs dli
gladct
genun
nugs en
arestpei
niie
fulbeme

Ad faciendã inquit miſericoꝛdiam cũ
patribus noſtris Quaſi diceret. ꝙ chꝛi⸗/
ſtus miſterium incarnatiõis impleuit.nõ
pꝛopter noſtram iuſticiã ſed ꝓpter ſuãũ mi/
ſericoꝛdiam quã patribus implendã pꝛo
miſit. Quomõ aũt ⁊ q infallibiliter Ettu puer pꝛophe
ris Quid ais O ʒacharia quid ais.Eur
nondũ loquentẽ pueruʒ alloqueris. Cur

miſerit cõuenienter ſubiungit dicens Et

memoꝛari teſtamẽti ſui ſancti.id eſt pacti
firmiſſimi.quod habuit cum patrib vete
ris teſtamenti. Pacti inquã iurati de x-po
venturo.de quo teſtamento ſanctoꝛ iure
iurando ad modũ memoꝛantis ſe habuit
quando pactũ efficaciter adimpleuit.
Hoc aũt pactum expꝛimẽs addidit Juſ
iurandũ quod iurauit ad abꝛaam patreʒ
noſtrũ daturũ ſe nobis Dehoc iuramẽ/
to in Geñ.legit᷑. Per memetipᷣm iuraui di
cit vñs. O miranda dei dignatio.qꝛ iu
rauit dñs ſeruo ſuo. Cur ita Certe vt do
ceat ſeruũ in omnifideli iuramento fide/

lem eſſe domĩo ſuo.nec ſolum dño ſʒ etiã

conſeruo ſuo. Jurauit inquit ad abꝛabã
patrem noſtrũ. Patrẽ vtiq; multarũ gen

tium.in cuius ſemine id eſt in chꝛiſto pꝛo/

miſſum eſt ꝙ benedicent᷑ omnes gentes.
ideo ſequit᷑.daturũ ſe nobis.Quaſi dicat
urau Leus pater daten ſe nobis deũ
ſibi conſubſtantialẽ filium.quod iuramẽ

tum in chꝛiſto veraciter impletuʒz eſt. Sʒ

quare iurauit deus chꝛiſtum datuꝝ ſe no

bis. Ut inqt ſine timoꝛe de manu ini/
micoꝛũ noſtroꝛũ liberati ſeruiamus illi
O grandis exultatio. Qaqueus ↄtritꝰ eſt
