ius regni nos pticipes efficiat ⁊c. Amẽ.

ailliaco Cardinali cameraceèſi ſacre theo/

Snit ſerno p eundeſim Demii a⸗

tiiuitate dñi noſtri ihu xbi.

AXAY.ce euãgelizo
æ vobis gaudiũ magnũ. Scri
pptum elt uce ij.c. Etin euã
ggelio hur noctis natiuitatis
dñice recitatũ gaudiñ magnũ frẽs chariſ⸗

„.

ſimi.ĩmo vero omniũ maximũ gaudioꝝ.ð
ter ſuſcepturi. Ad eã q; tanti gaudij media/
gratiaxvactõe greſſuʒ qntoti ꝓperemꝰ Traſ
eaimcũ paſtoꝛiba. tranſeam ſpuũaliter vſq;

mariã.ipſãq; ꝓ ĩ etratõe gratie. deu ote cũ

gaudio ſaluten dicẽtes. Aue c. Ecce
euãgeliʒo vobis gaudiũ magnũ ⁊c. Atten
dite frẽs chariſſimi ⁊ coꝛꝑis ac ſimul coꝛ/
dis aurib huc diligent intedite. Attedite

9

noua huiꝰnatiuitatꝭ dñice gandia.⁊ euan

geliʒãtis angeli celeſtia vᷣba penſate. Ecce

.

em̃ nouũ gaudiũ.Ecce gaudioſuʒ verbuʒ

oliz iudeis paſtoꝛiba ab angelo. ⁊ hodie no
bis fidelibo in euãgelio nũciatũ

B

euãgelizʒo vobis gaudiũ magnuũ Xps nãq;

in bethleeʒ nato put nob euagelica narrat

hyſtoꝛia. Daſtoꝛes erat in regie ende vigi

* *%

lãtes ⁊ cuſtodiẽtes vigilias noctis ſup gre
gẽ ſuũ. Et ecce angel vni ſtetit iuxta illos.
7 claritas dei circũfulſit eos.⁊ timuerut ti

moꝛe mag;. Sʒ aduertite q; magnũ huicti

illis angel. Nolite timere. Necſolũtimo/
rẽ ſedat.aut terroꝛẽ fugat.ſʒ ⁊ plenã ſecuri

tatẽ ingerit ⁊ nouã alacritatẽ infundit di/

cens ßbuz g udioſuʒ Ecce euãgeliʒo vobᷣ
gaudiũ ⁊c̃.Auditũ ẽ itaq; verhũ angelicũ.

verbũ vtiq; ſpũali gaudio ⁊ celeſti ſuauita

te refert Sonuit voxleticie ĩterra nr̃a
vox exultatõis⁊ ſalutꝭ in tabernacuł pecca
toꝝ.Audite frẽs chariſſimi. Audite pec/
catoꝛes ſinguli.ĩmo audite celi ⁊ auribꝰ ꝑ/

cipe terra verbũ celis terriſq; iocũdũvᷣbuʒ
oĩquaq; ↄſolatoꝛiũ ⁊ oĩ acceptõe digniſſi/

mũ.Quid eĩ acceptiꝰnũciari.qͥd audiri io

cũdi.qͥd potuit gaudioſpublicari Quã
verbũ h̊ e celo elapſum. ⁊ angelice platum
Quis tã lapidei coꝛdis.qs ta dure cœ uiq.
38 tã obſtinati anĩ cuaĩa nõ liãfacta ſit in
Hvbo cuiꝰſpũs in pᷣcoꝛdijs ſuis non eſtuet
p̃ᷣ gaudio. cupanim nõ ſuſpiret.iocũditatẽ

ſtinãs.Eructabit igit᷑ coꝛ meũ vᷣbuʒ bonũ

ac ⁊ exultatõʒ ingẽti deſiderio eructarefe

Eructabit inquã.⁊ qᷣntũ dñsoceſſeritaꝑi
re ac manifeſtare curabit vᷣbuʒ h̊ vrechari

tati ppoſitũ. Ecce euãgeliʒo vob gaudium

magnũ. In qᷓ qͥdeʒ vᷣbo fres chariſſimitri/
plexſignate myſteriũ. Ecce em̃ pᷣmo ange
li nũciãtis auctoꝛitatẽ Quia euageliso Ec
ce ſedᷣo cunei audiẽtis ↄgruitatẽ.Quia vo
bis ſcʒ paſtoꝛibo.Ecce tertio ppli expectãtiſ

iocũditatẽ.OQuia gaudiũ magnũ. Ecce
inquã mo angeli nũciãtis auctoꝛitatem.
Quia euãgeliʒo. Sane magẽ ⁊ admirãda
hubp euãgeliʒãtis auctoꝛitas ⁊ aq̃ ceterie/
nangeliſte ⁊ apłi ſneauctoꝛitatꝭ fidẽ ⁊ fidei
firmitatẽ ſũpſerũt. Clñ Amb. Tidete inqᷣt
quẽadmodũ diuĩa cura fidẽaſtruat ange/
lus mariã.angelioſ. eph. angelł?paſtoꝛes e/

„ 8 „

docet. Et idẽ Ut opinoꝛ angełmarie ↄce/

ptionẽ. ioſeph ĩpꝛegnatõʒ. ⁊ paſtoꝛibo nati/

uitatẽ enarrat. Oagna admiräda ẽau

5 * —

ctoꝛitas euãgelizãtis angeli. natiuitatẽ dei

.

ac egeneratõz ab hoĩe inenarrabilẽ nũci

ant?. Quãobꝛẽ ꝓpheta iſaias admirãdo ã/

ca nõ terrena ſ celeſti ligua narrãda ẽ. Et

iõ narrãtis auctoꝛitas ſingularit᷑ admirã/

è „ —

da. ſʒ attẽdite frẽ

— „

auẽtatẽvt ei hũana inſipietia fidẽ daret ho

— „* .

dietripharie ðᷣclaranit.Pꝛĩo ꝑ dinĩ lumis
ꝛ2 mag.Dze ß magnũ huicti ffulgetiã. Scdo ꝑ ſupꝑniagmis reſonãtiã
moꝛi mað ſecuritas acceditſolatiũ:qꝛ dixit Tertio ꝑ magni examinis reuerentiam.

rebat.Generatõʒ e qͥs enarrabit. Ac ſi di
ceret. Hec generatio nõ humana ſʒ angeli

ſq̃lit᷑ diuia ſapĩa nũcij ſui

ßein
gnüſ
ſudel
canitas
genboe
Bedai
tersste
tumian
pgruiſe
Mikt
ſowere⸗
lcotn
ſende
Ainrd
homine

lc
gelütbe
minis?
ſacta c
letisU.
ivide
Cament
olticn
futtſoli
Unde
fainal
husbon
forthor
octe
ſugnetiir

Wintote

impced

boheve

Ppbetam

ſnpgl.
nunci
minisr
cramen
herenti

Ethoc

finten
Ktnota
Ugtorisd
hannis.

oguror
Mdun.
bmn
Mabu
ATiktandi
lumter
lunnſa
es

lütino⸗
niſecuri
nndt di⸗
hoob
ngaci.
Kiſtin
arn⸗
Kalhec
Märe
nautin
cigiſd
edigiſi/
ancni
n Ai
egunn
mnernic,
Gſaanſtin
oneſve
wicimi
cmamee
uz boni
Cſentngt
Ppiechm
ndun
niſnit,
znoeng⸗
gliok⸗

Ec
oitnten,⸗
miri⸗
caaie

fe⸗
lügeinie
muutenge
Nſonce
nanieo
riphul/

inictin

niutidet
ik nüch
fido /
Acſidi
hangel

aniri/

nüciſu
darah⸗
nilume
coand

nm.

Hermo pꝛimus

ꝓpꝛimo quideʒ pꝑ diuini luminis reful
gentiã. ſeu ꝑ ſigni ſenſibilis congruentiã.
quia de paſtoꝛibo in euangelio dicitur.q;
claritas dei circũfulſit illos. Et hoc qui/
dem hodie ↄgruentiſſime factum eſt. Uñ
Beda in omelia. Nuſq; inquit in tota ve
teris teſtamẽti ſerie reperimus angelos qͥ
tam ſedulo apparuere patriba cũ luce ap/
paruiſſe. Sed hoc puilegiũ recte huic tẽ/
poꝛi eſt ſeruatũ.qñ exoꝛtuʒ eſt in tenebꝛis
lumẽ rectis coꝛde. Meꝛito ergo celũ cho
ruſcat.merito lumen celeſte fulget cum il
le mũdo naſcit᷑.cũ ille hoĩbus natus oſtẽ
ditur.qͥ eſt lux vera que illuminat omneʒ
hominẽ venientẽ in hunc mundũ Joh./j.
Secundo diuina ſapientia huius an/
geli huiꝰautoꝛitatẽ nuncij per ſuꝑni ag/
minis ⁊c̃.Quia ſubito vt euãgeliſta inqͥt.
facta eſt cum angelo młtitudo milicie ce
leſtis. Ubi Beda. Ne parua inqͥt vniꝰ an
geli videretur autoꝛitas.poſtq;ᷓ vnus ſa/

cramentũ noue natiuitatis edocuit ſtatiʒ

multitudo celeſtiũ agminũ affuit.nec af/
fuit ſolũ.ſed ⁊ celeſte canticum reſonauit.
Ungde ſequit᷑.laudantiũ ⁊ dicentiũ.Glo/
ria in altiſſimis deo.⁊ in terꝛa pax homini
bus bone voluntatis. Et merito deo glo
ria ⁊ hoĩbus pax cãtatur.quia deus ⁊ hõ
naſcit᷑.⁊ quia in celo gloꝛia et in terra pax
ſua natiuitate donat᷑ Pax inquaʒ dat᷑ ho

minibo ſed non omnibo. Quia non eſt pax
impijs dicit dñs.yſa.lvij. Sed pax hoĩb

bone voluntatis.Oe quibus dicitur ꝑ p/
phetam. Pax multa diligentibo legeʒ tuã.
in pſal.cxviij. Tercio diuia ſapiẽtia huiꝰ
nuncij autoꝛitatẽ mõſtrauit ꝑ magni exa
minis reuerẽtiã.quia ad huius veritatis
examen ⁊ ad maioꝛem ſue autoꝛitatis re/
uerentiã angelus ſenſibile ſignũ induxit.
Et hoc inquit vobis ſignũ. Inueniecꝭ in
fantem pãnis inuolutũ in pꝛeſepe poſitũ.
Et notandũ vt ait Beda ꝙ ſignũ nati ſal
uatoꝛis dat᷑.non cyrio exceptum oſtro ſed
pannis ſqualentib inuolutũ nõ in oꝛna/
tis auro ſtratoꝛijs ſed in pᷣſepibus inueni

eendum. Ecce ergo ſignuʒ mirabile. Que
erjn huius ſigni congruentia. que cõueni

entia huius rei.O res miranda. O nouũ
⁊ inauditũ ſignum.pannis inuoluit᷑ qͥ ce/
lum terramq; tenet.in pᷣſepio iacet cuiꝰ ce

lum ſedes eſt. Sed vt ait Maximꝰ in ſer
mone. Si tibi panni foꝛtaſſis vileſcũt an

gelos admirare. Si pᷣſepe deſpicis.erige
parũper oculog.⁊ nouam in celo ſtellã p/
teſtantem mũdò natiuitatẽ dñicam intue
re. Si credis vilia.crede mirifica. Si de
hijs que humanitatis ſunt diſputas que
alta ſunt celeſtia venerare. Hec ille. We
rito ergo chꝛiſti naſcẽtis humanitas hũi/
li ſigno mõſtrat᷑ cuius diuinitas celeſti pᷣ
conio declarat᷑. Ecce igit᷑ pꝛimũ verbi p/
poſiti miſteriũ.ſcilicet angeli nunciantis
autoꝛitatem. Ecce ſecundo cunei audi
entis congruitatẽ.quia vobis ſcilicet pa/
ſtoꝛibus. Sane querenda nobis eſt cau/
ſa ⁊ diligenter inquirẽda cõgruitas.Cur
paſtoꝛibo ⁊ non potius alijs maioꝛiſq; ſa/
pientie ⁊ potentie vel eminentie famoſio
ris hominiba angelũ loquentem ipſumq;
noua dñice natiuitatis gaudia nuncian/
tem audireↄceſſum eſt. Fuerãt quippe in
grecia Socrates.plato.areſtotiles.⁊ ĩnu
meri ſapientes philoſophi. Fuerant ĩ yta
lia eloquentiſſimi rhetoꝛes ⁊ oꝛatoꝛes cla
riſſimi. Fuerãt in romana re publica ſci/
piones ⁊ fabꝛicij.alijq; ſtrennui duces et
pꝛincipes inuictiſſimi.inſuꝑ eruditi cõſu

les ⁊ iudices celeberrimi.fuerãt ⁊tũc erãt

in iudea legiſdoctoꝛes.põtifices.ſacerdo

tes.leuite.ſcribe.⁊ phariſei. Nec tamẽ his

apparuit angelus.ſed apparuiſſe legit᷑ pa/
ſtoꝛibus Paſtoꝛes inqͥ t euangeliſta erant
in regione eadem vigilantes ⁊ cuſtodien/
tes vigilias noctis ſupꝛa gregem ſuũ. Et
ecce angelus dñi ⁊c̃. Cur ergo paſtoꝛibuſ
apparuit angelus.Ad hoc ſane reſpondʒ
Criſoſtomꝰ. Non inquit angelus iuit hie
roſolimã.nõ reqͥſiuit ſcribas ⁊ phariſeos
erant em̃ coꝛrupti ⁊ inuidia cruciãdi Sʒ
hij paſtoꝛes erant ſinceri antiquã patriar
charũ ⁊ moyſi conuerſationẽ colẽtes. Eſt
aũt ſemita qᷓdam ad philoſophiam ꝑdu/
cens innocentia. Hec ille. Bed attendite
fratres cariſſimi ⁊ ſingula euãgelij verba
notate. Sane in paſtoꝛib innocẽtie ſim/
plicitas deſignat᷑. Sane in vigilantibus
diligẽtie ſedulitas deſignat᷑. Sane in cu/
ſtodientibo ꝑſeuerantie ſecuritas deſigna
tur Et hoc totum ad noſtrã eruditionem
refert. Simus &ůꝶ paſtoꝛes ꝑ ſimplicitateʒ
innocentie. Simus ergo vigiles ꝑ ſeduli
tatem diligentie. Simus ergo cuſtodes
ꝑ ſecuritatem ꝑſeuerantie vt ſic angelum
dñi ⁊ noua dñice natiuitatꝭ gaudia ſpũa/
Vnd e rd v„

De natiitate oomini

liter mereamur audire. Cur ergo paſtoꝛi

bus. Cur vigilantibo Cur vigilias cuſto
dientibo awaruiſſe dicat᷑ ſignanter aduer
tite. Aduertite ſane. Sunt em̃ plures fal
ſo paſtoꝛis nomine vocitati.nec tñ paſto
res ꝑ innocentiã ſimplices ſed ꝑ nequitie
malignitatẽ nocentes.nec ꝑ diligentiã vi
giles ſed ꝑ negligẽtie toꝛpoꝛẽ ðᷣſides.nec
ꝑ boni operis ꝑſeuerãtiã gregis cu ſtodeſ
ſed ꝑ inconſtãtie terroꝛẽ adueniente lupo
tancq; mercẽnarij fugictes. Quippe.Quia
nec vigilant circa gregem ſed ↄtra gregẽ.
nec ad gregis cuſtodiã ſed ad pᷣdam. His
ergo falſis paſtoꝛibo angelus dñi apare/
re nõ dignat᷑.Sed qꝛ nõ eſt ad eos nobiſ
ſermo. ⁊ad annunciãda dñice natiuitatis
gaudia feſtinat intentio.de hac lachꝛima
bili triſticie materia ſileamus.nec ad hoꝝ
ꝑditiſſimoꝝ hominũ repᷣhenſionẽ.ſed ad
noſtrã eruditionẽ ⁊ nouoꝛũ gaudioꝛũ iu
bilationẽ ſtilum veꝛtamus. Simus ergo
paſtoꝛes ꝑ innocentiã.ſimus vigiles per
diligentiã. ſimus cuſtodes ꝑ boni operis
ꝑſeuerantiam. Tales em̃ paſtoꝛes eſſe de
bemus vt angelũ dñi natiuitatis domini
ce gaudia nunciantẽ ſpũaliter audiamus
Et ad hoc myſtice deſignandũ hmõi pa/
ſtoꝛibo apparuit angelus.⁊ in qͥba hos pa/
ſtoꝛes imitari debeamus oſtendit. Unuſ
quiſq; em̃ etiã qui pꝛiuatus viuere credit
paſtoꝛis officiũ tenet.⁊ bonoꝛũ actuũ co/
gitationũq; mũdarũ aggregans multitu
dinẽ hanc.iuſto moderamine gubernare
ſcripturarũ paſcuis nutrire.⁊ ↄtra demo
nũ inſidias ſeruare contendit.Ecce ergo

Secundũ ⁊c̃. Ecce tercio populi expe

ctãtis iocunditatẽ.Gaudiũ magnũ.Da
ne gaudiũ magnũ.nec tm̃ populo iudai/
co.ſed oĩ populo expectatũ.nec vni loco.
ſed vniuerſo mundo iocundũ.Euangeli
ſo inquit gaudiũ magnũ quod erit omni
populo.O gaudium ſua generalitate ma
gnũ.ſua magnitudine nouũ.ſua nouita/
te mirandũ.Cauſa autẽ tanti gaudij oſtẽ
dit᷑quia magnus nouus? admirabił par
tus mõſtrat᷑. Uñ ſeqͥtur. Quia inquit na
tus eſt nobis hodie ſaluatoꝛ.qui eſt xpᷣus
dñs. O bꝛeue verbum ingentis gaudij ex.
p̃ᷣſſiuum. Quid em̃ gaudioſiꝰ expꝛimi po/
tuit.Quid tale vnq; auditum eſt. Aut qd
ſimile aliquando mũdus accepit. Natus

eſt nobis hodie ⁊c. O generale gaudium dñs. Situ &̊ pctõꝛ es non ideo de ſalute

omniũ populoꝛũ.ſed chꝛiſtianoꝛũ ſpecla
le ac fideliũ ꝓpꝛium. In cuius em̃ ↄpara/

tione quodiibet aliud gaudiũ eſt fidelib⸗
reſpuendũ. Gaudeant ſiqdem infideles ĩ

quibuſſiibet rebus.gaudeãt qlij in aſſeq̃n

dis delicis. alij in cõgregandis diuitijs.
Alij in honoꝛib ⁊ potentijs acquirendis

Gaugdeat in delicijs epicurus.in diuitis

creſus.in potentijs ⁊ honoꝛibo alexander

ille macedo pdem magnus.Abſit autẽ vt

in his gaudeat chꝛiſtianus.ſʒ in hoc gau
deat.quia natus eſt nobis ⁊c̃.Quis em̃ fi
delis.quis chꝛiſtianus habẽs fidem ſicut
granũ ſynapis nõ gaudeat in recitatione
verbi huius. Tanta qpe eſt huius verbi
dulcedo vt idipᷣm iterũ atq; iterũ recita/
re nõ tedeat Tanta eſt huiꝰſermonis gra
tia.vt ſi vel vnũ iota mutauero continuo
minus ſaꝑe incipiat. Uñ ſit vt dum labo
rat affectio huiꝰ melliſtlue dulcedinis co/⸗

piam latius effundere geſtiẽs.nec vᷣba in /

ueniat.nec aliud queat expꝛimere dulciꝰ.
Natus eſt nobis hodie ⁊c. Sed atten/
dite fratres ⁊ vt quantũ valemus huius
verbi dulcedineʒ effundamꝰ ſingulariter
eius ſingula momenta libꝛate.Ecce eniʒ
Pꝛimo diuinitatis benignitatẽ.qꝛ natus
eſt deus. In hoc em̃ vt ait apłus.Appa/
ruit benignitas et humanitas ſaluatoꝛis
noſtri del Ad Tytum.iij.ca. Secũdo be
nignitatis vtilitatem.qꝛ nobis. Non eniʒ
ſibi ſed nobis nec ꝓ ſua ſed ꝓ noſtra vtili⸗
tate natus eſt. Et vt idem apłus ait Non
ex oꝑiba iuſticie qᷓ fecimus nos ſed ſᷣm ſu/⸗

am miſcdiaʒ ſaluos nos fecit. Tercio vti
litatis pximitatez. Quia hodie inqͥt ecle

ſia ſcietis quia veniet dñs.⁊ mane videbi
tis gloꝛiã eius. Magna ſunt hec frẽs
cariſſimi ⁊ magni gaudijoſtenſa miſteria
q̃ lõgo foꝛent deducenda tractatu.ſi tꝑis
pateret᷑ anguſtia. ſed et alia qᷓdam ad ma/

ioꝛis gaudij expᷣſſionẽ ex ipſius noui par

tus manifeſtant᷑ noĩbi. Ecce pᷣmo nomen
deitatis. Saluatoꝛ.Ecce ſecũdo nomen

pietatis Chꝛiſtus. Ecce tercio nomẽ ma

ieſtatis Dñs.Ecce ̊ peccatoꝝ remediuzʒ
quia ſaluatoꝛ.Ecce ̊ infirmoꝝ ſolacium
qꝛ xpᷣus.Ecce ̊ egenoꝝ ſubſidiũ.qꝛ dñs.
Quid itaq; tã neceſſariũ ꝑditis.qͥd taʒ
optabile miſeris.quid tam vtile deſpera/
tis. Natꝰeſt nobis hodie ſaluatoꝛ qͥ ẽ xpᷣs

dehpent
Punoh,
neppeee
nustad
eleſuse
iski
choleol
peres?
maieſta
gemma
oꝛie
rar ſen
Penos
Zaetſ
nonlinea
tentienn
inher
murim
laotc
euſ
loſtar
locnst
angele
pocho
kureot
ſckch

Epl
enanb
nüdeA

gen
ineffab⸗
erüfa
cgtoꝛis
ſdeye⸗
minat
nn
igniſt.
ſbum⸗
gonze
eb
deten
hoier

ſpert
por/
Celip
ldei
ſin
uiz.
nmnds
Duics
nnr

ſtann

4
een
ligeſtſ
enſat
inanone
noyerbi
inn,
Onisgen
ontinuo
vmmlabo
inis co/
cpbain⸗
edulc.
dancmn,
sbuins
Ulnier
cea;
Ptatus
Apr
mrs
tobe
menß⸗
awli/
i hon
genſu⸗
gco
Hltacce
eriebi
hecſtis
wiken⸗
As
ma/
ouipar
nomen
nomnen
omema
mnediuz
lucium
rdis
8 i
deſcn
gen⸗

ellns

.

deſperes. Adeſt nanq; deitatis remediuʒ
Natus eſt ſaluatoꝛ.Et ipſe qͥdem cũ eſſet
deꝰ p peccatoꝛibo hõ factꝰ eſt. Si tu in fir
mus ⁊ adbuc peccatoꝝ pᷣcedentiũ vulne

releſus es.Adeſt pietatis ſolaciũ. Natꝰ ẽ

xp̃s. Et ipſe qdeʒs pius ſuauis ⁊ mitis vn/
ctꝰ oleo letidie p̃ ↄſoꝛtiba ſuis. Situ pau

per es ⁊ diuitijs gr̃e nõ abundans.Adeſt
maieſtatꝭ ſubſidiũ Natꝰeſt dñs. Et ipſe q̃

dem magnꝰ⁊ diues valde ⁊ multe miſeri/

coꝛdie.femo itaq; de peccati ſalute ðſpe
ret. Nemo de medici auſteritate dubitet.

Nemo de eiꝰefficaci poteſtate foꝛmidet.
Adeſt ſaluatoꝛ nõ ſine ſalute.Adeſt xpᷣus

non ſine vnctione.Adeſt dñs nõ ſine po/⸗

tentie magnitudine. Gaudeamus igit᷑

in hac natiuitate.⁊ multipliciter gratule/

muſ in ea.quã ⁊ ſaluatoꝛis ⁊ ſalutis vtili/
tas ⁊ chꝛiſti ac ſue vnctõis ſuauitas ⁊ dñi
eiuſq; poteſtatis dignitas tam elegãter il
luſtrat Gaudeamus itaq; ⁊ ne qͥs triſticie
locus pateat oẽs pᷣ gaudio cantemus cuʒ
angelis.Gloꝛia in excelſis deo.et in terra

Rartomihit⸗ bone voluntatis. Quod p̃ᷣ

are dignetur nat? nobis hodie ſaluatoꝛ
qͥ eſt chꝛiſtus dñs. Ameè. S

Explicit ſermo de natiuitate domini

venerabilẽ ſacre theologie doctoꝛem Pe
trũ de Aillyaco Kardinalẽ Cameraceñ.
Sequitur ſermo de eadem feſtiuitate
factus per eundem dñm Petruʒ Came:

Exritas 0 e ter⸗

v ra oꝛta eſt. Scribit᷑ pſal.lxxx

liliiiij. Cui ↄcoꝛdat qð in euan
geelio hodierne feſtiuitatis le
git. Uerbũ caro factũ eſt. Jo.j. Ut de tãa lden
tũ ꝑfectũq; ↄdiderat.

ineffabili veritate q̃ hodie de terra oꝛta ẽ.

verũ fari valeat lingua carnis lingua pec

catoꝛis.lingua noſtra lingua mendoſa.et
vt de verbo incarnato verbũ dignũ pfe/
rat.indigna caro.caro immũda ⁊ młtipli
ci viciata peccato ad eã q̃ ſine peccato eſt

digniſſimã ac mũdiſſima matreʒ gr̃e ex ᷓ
vᷣbum caro factũ eſt.⁊ ꝑ quã veritas ð ter
ra oꝛta eſt.ſuppliciter recurramus dicẽteſ
Veritasꝰ

Aue Maria gratia plena ⁊c. Ueritas
de terra oꝛta eſt ⁊c̃. Hodie frẽs cariſſimi

hogie vñ exultãt coꝛda fideliũ euãgelicꝰ⁊

ꝓpheticus ſermo ↄcoꝛdant.hodie nẽpe qꝛ
vᷣbum caro factũ eſt. Ideo vᷣitas de terra
oꝛta eſt. Caro em̃ terra eſt.dicẽte ſcriptu2/
ra Foꝛmauit diis vel creauit deus hoĩe,ʒ
id eſt hoĩs carnem de limo terre. Geñ.ij.
Verbũ aũt veritas eſt illo teſteqͥ ait Ego
ſum veꝛitas Joh. xuij.Cõcoꝛdãt itaqʒ de
verbo eterno dei patris tꝑalia verba hu/
mane vocis ⁊ de virtute eterna diuĩe mẽé/
tis vocalia verba euãgelici ⁊ ꝓpheticiſer/
monis inter ſe conſonant.ſibiq; conueni

unt. quia qñ xpᷣs Jeſus verbũ ⁊ filius dei
patris caro factus eſt ex vtero virgis ma

tris id eſt qñ ex eius carne homo factꝰ eſt.

de virgine natꝰeſt. Tunc veritas de ter
ra oꝛta eſt.Qð fuit verbũ de verbo incar
nato olim ꝓphetice palatum ⁊ hodie ver-
boeuangelico ↄcoꝛdatũ.ac ideo veſtre ꝓ
poſitumcaritati. Ad cuius verbi öcla
rationẽ ⁊ ad verbi incarnati laudeʒ ⁊ gilio

riã duo nobis ſummoꝑe ſũmaq; diligen
tia cõſideranda ſunt. Pꝛimo quidẽ qli

ter añ verbũ incarnatũ veritas a terra er

pulſa eſt. ⁊ oꝛta eſt ð terra falſitas. Secũ

do qualiter ꝑ verbum incarnatũ ſalſiaaas
a terra repulſa eſt. ⁊ oꝛta eſt de terra vbitas

Cis pꝛima ſummaq; veritatſt dicm
oꝛiginẽ ac ipſius oꝛtũ in terra digniſſimã

⁊ altũ exoꝛdiũ deſcribamus. Ipiſa ſane in
pꝛima hoĩs creatõe de celo a regalibo ſedi
bus venit ipſa a deo ſummo pᷣſide oꝛtum
trarxit. ⁊ ab celeſti thꝛono ad terras vſq; ðᷣ
ſcendit Qñ em̃ pmus adãa deo createſt
tunc veritas ð celo oꝛta eſt. ODeꝰnãq; ſum
me verus nequaq; homineʒ ſine veritate
creauerat.ſed ꝓut tãti opificis decebat o/
pus ipᷣm veritate ⁊ pꝛudentia erudituʒ et
equitate ⁊ iuſticia reuulgatũ.mãſuetudi
ne ⁊ tẽperantia pᷣditũ.foꝛtitudine ⁊ ↄſtan

tia roboꝛatũ.oĩ deniq; vᷣtute ac gr̃a dota
at. ZTecerat em deꝰ ho
minẽ rectu. Ecẽcs.vij. Sed heu nobiſ mi
ſeris filjs Ade. Ipſe qͥ ꝓ ſe ſuiſq; poſteriſ

tot ⁊ tanta a deo bñficia receꝑat.veritatẽ
ipſam quã de celo acceꝑat ceteraq; dona
pdidit qñ a ſummo vero ac vero bono ꝑ

malũ inobedietie ſe diuiſit.Per ipᷣm ergo

⁊ eiꝰpeccatũ veritas a terra expullſa eſt. et

tunc falſitas de terra oꝛta eſt. Ex tunc
frẽs cariſſimi extũc veilli ꝑ quẽ tantũ ſcã
dalũ venit.ex tũc ꝓchdoloꝛ hũanũ genus
deritate miſerabiłr deſtitutuʒ ac erroꝛe ⁊
vV 2

De natiitate oomini

falſitate mirabiliter multipliciterq; pꝛa lũ ⁊ terrã deos eſfe.⁊ ſupꝛa lunã alios in/ ni
auatum in oẽ genꝰ vicioꝝ exarſit.hinc Ca/ fra alios. Ego feram aut platonẽ aut ꝑv/ nel
vrm fratricidiũ ꝑpetrauit.hinc nembꝛoth pactheticũ ſtratonẽ.quoꝛũi alter fecit deuʒ n cn
tctyrannidẽ exercuit. Et nie per ſingula di/ ſine coꝛꝑe.alter ſine aĩo.Et ad hoc reſpõ ne 1
ſcurramus. hinc adeo creuit hominũ ma dens. Quid tandẽ inqòt verioꝛa tibi vi/ ſilit
licia ſuꝑ terrã.adeoq; inũdauit diluuiuz dent᷑ tititacij aut romuli aut tullij hoſtilij n⸗
vicioꝝ vt deus ſumme miſericoꝛs hoĩiem ſomnia Cloacã tytus taciꝰdedicauit de/ ſoſiä
ſe feciſſe peniteret. totũq; genus humanũ am. picũ tyberiũq; romulus.hoſtiliꝰ pa/ nti
ꝓ diluuiũ aquarũ deleret.exceptis admo uoꝛẽ atq; palloꝛẽ teterꝛimos hoĩm affectꝰ ft
dũ paucis q̊s in arca Noe miſericoꝛditer hec numina potiꝰ credes celoſq; recipies ſennt
reſeruauit. Remãſit em̃ ſolus Noe⁊ q Poſtea vo de ip̃is ritib crudeliter tur n
eo erant in arca. Geñ.vij. Hic ergo Noe pib multa ſcribens.fina liter ſic ait. OQue dopi
2⁊ alij priarche Abꝛaã.yſaac.⁊ iacob.ac ce oĩa ſapiẽs ſeruabit tanq; legibo iuſſa non hb
teri ſancti patres antiqͥ. Moyſes quoq; ? tanq; dijs grata. Et tandẽ de ipſa deoꝛũ e
ſingnli ꝓphete dei.vt hoĩm vitia erroꝛeſq; falſoꝛũ multitudĩe ↄcludit. Oẽm ignobi tenlni
coꝛrigerent. veritatẽ a terra expulſam re/ lẽ deoꝝ turbã quã lõgo euo lõga ſuꝑſtitõ KH
ſunt. Hinc Moyſes legeʒ dedit ipſamq; nimꝰcultũ eiꝰmagis ad moꝛẽ id eſt płloꝝ ndeeb
vcritatẽ vtcunq; agnita velauit miſterjs cõſuetudinẽ qᷓ; ad rẽ ꝑtinere Huic ſenece umsc⸗
obnubilauit ſignis ⁊ enigmatibo obũbꝛa in hac ꝑte non oino veritas defuit. affuit geent
uit. He foꝛte ſi veritas clara ⁊ nuda facie em̃ ſcribẽti.viuẽti defuit. Nã vt Augꝰait (ſon
echiberet᷑ hoĩbo.ſua familiaritate ↄtẽptuz vj.de ciuita.dei.ca.x.Quia ipſe illuſtr po tſeen
pareret aut odiũ. Hinc nanq; peſſimꝰho puli romani ſenatoꝛ erat colebat qð rep/ nen
minũ mos eſt ſemꝑq; fuit.qꝛ ⁊ familiari/ hendebat.agebat qð arguebat.qð culpa tect
tas ↄtemptũ ⁊ inxia vulgatum Terentij bat adoꝛabat.Sic ⁊ Uarro cũ eſſet oim Gme
ver bũ veritas odiũ parit. Sed nec ſic q/ hoĩm acutiſſimꝰ.⁊ teſte cycerone ſine vl/ Veme
gem moyſes aut alijꝓphete potuerũt ad/ la dubitatione doctiſſimꝰ. Cũ q; teſte Au efe
nuerſus hominũ maliciã pꝛeualere.nec ſic guſtino libꝛi pᷣallegati.ca.iij.ipſe ꝗdragin geſua
vyyvaluit redire veritaſ aut falſitas abire àn ta vnũ libꝛos ãtiqͥtatũ ſcripſiſſet.reb hu corner
imo in toto oꝛbe terraꝝ deuius luges ait. manis.xxv.diuinis vᷣo ſexdecim tribuẽs. nauin
MNon eſt inqͥt veritas.nõ eſt miſcðᷣia.non In qᷣbo multa de hmõi ſuꝑſtitione curio guude⸗
eeſt ſcietia dei in terra. Oaledictũ ⁊ men/ ſa vanitate diſſeruit.imꝑioſa tñ vᷣitate er/ Geitii
daciũ.homicidiũ.furtũ ⁊ adulteriũ inun roꝛem populoꝝ.⁊ ſi nõ maniſeſte.oceulte gdone
danerũt.Oʒee.iiij.ca. Sed vt ceteros vi ſaltẽ fateri ↄpulſus eſt. Ait em̃ de genera Pheun
cion erroꝛes taceã qͥd de nouiſſimo erro/ tioniba deoꝝ magis ad poetas id eſt ad ſi nonn
re ydolatrie dicturus ſim q excepta hebꝛe ctas falſaſq; poetaꝝ fabulas.q; ad phiſi/ catoin
oꝛũ gente qᷓ ⁊ ipſa ad oẽ malũ.⁊ hoc ipſuʒ cos id ẽ ad veras ⁊ falſas rõnes fuiſſe po/ bnkſt
vdolatrie malũ ꝓniſſima ſemꝑ fuit.om̃es pulos inclinatos. Sed hij phi hũc erro ußit
Alias gentes ſic neqciter ac ꝑcinaciter oc reʒ manifeſte ac publice repᷣhẽdere veriti iminus
cupauit. vt nõ ſolũ fideles dei ſed etiã gẽ/ ſunt.qꝛ errãtẽ plIm timuerũt. Sciuerũt n o
tiles philoſophi hũc erroꝛẽ irridere ⁊ reß em̃ antiquũ phᷣm anaxagoꝛã apud athe/ les
hengdere cogerent᷑. Uñ anneus ſeneca ĩ li. nienſes tanq; reũ damnatũ fuiſſe.teſte au iafn
quẽ ↄtra ſuꝑſtitiones edidit.cũ de ydolo guſtino.xviij.de ci.dei.ca.xlj.qꝛ ydolatriã mnm
rum ſimulachꝛis ageret ita ſcripſit.Sa/ publice repᷣhẽdens ſolẽ dicebat lãpadem wnnch
cros inquit immoꝛtales in materia viliſſi eſſe ardẽtẽ.ipᷣmq; deũ eſſe negabat. Hũc dhcn
ma atq; imobili dedicãt habirillis phoĩim itaq; ydolatrie vuigatiſſimũ erroꝛẽ bune tte
ferarũq; ⁊ piſciũ.qͥdam vᷣo mixto ſexu di/ notiſſimã falſitatẽ.alioſq; ĩinumeros erro onift
Verſis coꝛpib induũt numina vocãt.qᷓ ſi ris modos añ incarnationẽ verbiꝛ nati/ Pucno
Piũ accepto ſubito occurreret. mõſtra ha nuitate xpi nec priarche nec pꝛophete nec n⸗
berent᷑.· Deinð aliq̃nto pꝰcũ qrundã phᷣo“ phia terra terrenis ve hoĩbo repellere po Macp
rũ ſnias deieciſſet.oppoſuit ſibi qᷓſtionez tuerunt.Ecce & q̃liter añ verbũ incarna de
⁊ait.boc loco.⁊ dicet aliqͥs. Credã egò ce tũ veritas qͥ pmo decelo oꝛta eſt. poſtea a R* uun

gleiny
gurr/
crdenz
reſpö
ichi vi,
wwtii
aunde⸗,
ſloz,
inafees
ſehis
klinn
A O⸗
uſläton
ſa deoi
nigobi
ſoſtito
weni⸗
ckhor
licſence
i aſit
Auget
nſtno
tgöreß⸗
alhe
cſeroin
eſierh⸗
teA
dgin
etyho
nbues
Curio
tecr
dccnite
gnent
ctalfi
1 hii⸗
ilepo/
büceno
teverei

Scicit

ache⸗
erkrau
Colaens
ipodem
1. Hic⸗
orehane
woeno
bitnat
hete hee
Aerepo
incam

polus

SHermo ſecũous

terrã erpulſa eſt. ⁊ oꝛta eſt terra falſitas.

SEt hec de ↄſideratione pꝛima. Sequi

tur de ſecũda ¶ Libeat igit᷑ ↄſiderare fra
tres cariſſimi qualiter ꝑ verbũ incarnatũ

falſitas a terra repulſa eſt. et oꝛta de terra

veritas.Poſtq; em̃ verbũ caro factuʒ eſt
poſtq; chꝛtſtus dei filius qui eternaliter ẽ
verbũ ⁊ veritas ac vera ſapientia dei pa/

tris.tꝑaliter de terra oꝛtus eſt.id eſt ð car

ne natus eſt. falſitatis tenebꝛe fugate ſunt
⁊ veritatis lumẽ illuxit.ſicut ſcriptum eſt.

Populus gentiũ qui ambulabat in tene/

bꝛis vidit lucem magnã. Habitãtibo ĩ re/
gione vmbꝛe moꝛi luxoꝛta eſt eis. Utau

tem innumerabiles populigentium tene

bꝛas nec ſolũ vulgariũ populoꝛũ ſed phi

loſophoꝝ⁊ ſapientiũ gentiliũ tenebꝛoſos

errdꝛes falſitateſq; pᷣtereã verbũ incarna

tum ac veritas ipſa que deterra oꝛta ẽ.et

que erat lux vera illuminans oẽm hoĩem
venientẽ in hunc mundũ falſitateʒ ydola

trie.erroꝛẽq; nephãdiſſimũ quẽ paulo añ

cõmemoꝛauia terꝛa fugauit. Nam pꝛout

eccleſiaſtice teſtant᷑ hyſtoꝛie poſt verbi in
carnationẽ cũ chꝛiſtus a facie ꝑſequẽtis

Herodis in egiptũ tranſiret.vbi tũc ma/

xime ydolatrie vigebat erꝛoꝛ. In eius in/

greſſu quaſi choꝛuſcãte veritatis lumine

coꝛruerũt ydola egypti. Traduntq; ꝙ ſiẽ᷑
in exitu iſrael de egypto non fuit domꝰin

qua deo oꝑante nõ iaceꝛet moꝛtuũ pꝛimo
genitũ.ita nec tunc fuit ibidẽ templum in
quo Honeo⸗eiſſecraeic; Hor anct?p/
phetauerat vſaias Aſcendet inquit domi

nus nubẽ leuẽ id eſt carnẽ aſſumet a pec

cato immunẽ.⁊ ingrediet᷑ egiptũ ⁊ moue
bunt᷑ ſimulacra egypti. Hoc ⁊ alius ꝓphe

ta pᷣdixerat.Erit inquit in illo die diẽ do
minus.exterminabo oĩa ſimnlacra a ter/
ra. Hoc pᷣterea non ſolũ pꝛedixerũt fide/

les ꝓphete.ſed⁊ gentiles ydolatre vmbꝛa

cice pᷣuiderunt. Unde hermes mercuriꝰ

termegiſtus in dyalogo ſuo ad aſclepium

Egyptũ quã ꝓpter vdoloꝝ cultũ totiꝰmũ
di dicit eſſe templũ cultum hmõi ſeu reli/
gionẽ futuro quodam tꝑe deſerturã eſſe

patenter aſſeruit. Hoc aũt hermes qꝛ nõ

dinino aut ꝓphetico afflatus ſpũ ſed mali

gno ac phitbonico ſpũ inflatus ↄgnouit.

mirandũ fratres cariſſimi ſi oꝛta deter:a
veritate coꝛruat falſitas.quia pherta teſte
ſuꝑ oĩa vincit veritas.ij. Heſð.iij. Nimi/
rum ergo ſi intarnato verbo⁊ nato in car
ne xpᷣo ydolatrie falſitateʒ alioſq; erroꝛes
gentiliũ veritas a terra fugauerit.cũ ipſe

de terra oꝛtus ſit qui ſolus eſt veritas.ne

q; em̃ moyſes veritas fuit neq; alius qͥſpi
am patriarchaꝝ aut ꝓpbetarũ veritas fu/
it. illo teſte qui ait. Lexꝑ moyſen data eſt
veritas aũt ꝑ ieſum xpᷣm facta eſt. Joh. j.
Lhꝛiſtus itaq; ſolus falſitatis erroꝛes ðᷣ
ſtruxit. qꝛ ſolus natus eſt de terra qͥ vera/
citer dicere potuit.Ego ſum via veritas
⁊ vita. Ipſe em̃ ſolus eſt via errantes diri

gens. Ipſe veritas ignoꝛantes erudiens.

Iße vita oẽs viuificãs ad ſalutẽ. Ipe via

veritatis. veritas vite.vita ſalutis. Ipſe

qͥpe eſt via veritas ⁊ vita ſalutaris.De q̃̊

pꝑaphetã dictũ eſt. Deus miſereat᷑ noſtri?
bñdicat nobis illuminet vultũ ſuum ſuꝑ

nos. vt cognoſcamus in terra viam tuaʒ.
in omnibo gẽtibo ſalutare tuũ.in pſal.lxvj.

De qua ſalutari via iterũ alius ꝓpheta di
cit. Docebit nosvias ſuaſ ⁊ ambulabimꝰ

in ſemitis eius.Ex ſyõ em̃ exibit lexet ver
bum dñi de hieruſalẽ.yſa.ij. O magnum
miſteriũ fratres cariſſimi.qꝛ verbum ca/

ro factũ eſt.⁊ qꝛ veritas de terra oꝛta ẽ ho

die in bethleẽ Ideo ex ſyon exijt lex ⁊ ver

bũ dñi de hieruſalẽ. Sʒ videamꝰfratres
videamus cũ paſtoꝛiba hoc verbnʒ quod
factũ eſt. Hoc ſane verbũ eſt verbum cõ

ſummatũ ⁊ adabbꝛeuiatũ.de q̊ͥ ait ꝓphe/
ta. Cõſummatio abbꝛeuiata inũdabit iu

ſticiã. Conſummationẽ em̃ ⁊ abbꝛeuiatõ
nem dñs exercituum faciet in medio oĩs
terre.vſa.x. Hec aũt abbꝛeuiata ↄſumma
tio facta eſt in verbo incarnato q̊ nullum

longũ ⁊ diffuſum ſit. ⁊ q; anguſtũ ⁊ bꝛeue

ſeipᷣm hodie fecerit. Hoc q pe verbũ ð ſe

ipſo ait. Celum etterram ego impleo. et
tñ caro factũ et in carne abbꝛeuiatũ exan
guſto virginis vtero naſcit᷑.in anguſto lo
cat᷑ pꝛeſepio.O igitur bꝛeue verbum de

verbo abbꝛeuiato vᷣbum caro factum eſt

O bꝛeuis veritas de verbo incarnato ve

„

ritas de terra oꝛta ẽ. Multa ſiqͥdẽ verba

nõ hoc xpᷣo aut eius virtutiac veritati at/ multa vera dixerũt ⁊ ſcripſerũt moyſes ⁊

f euleraran Pnmangüecdegloꝛandn

—

uctuoſa conqᷓ

õe pꝛedixit. Nõ eſt aut Sec vna veritas oĩm patriarcharũ ⁊ pꝛo
ı .

hete. ſed hoc vnũ verbum abbꝛeuiatuz

v 3

phetari abbꝛeuiauit verba ⁊ vera omnia

pſummauit. Exijit itaq; verbũ dñide bie

ruſalẽ ⁊ veritas verbi oꝛta eſt ex bethleeʒ.

Sed hec veritas verbũ qdñi in bethleẽ
⁊ bieruſalẽ nõ remãſit ſed vt ſe ꝑ vninerſa

Diffunderet inde in oẽm terrã exiuit ⁊ ĩ fi/
nes oꝛbis terre ꝓceſſit. Ut ſic tandẽ oẽʒ a
terra falſitatẽ erroꝛẽq; fugaret. Uñ tũc ðᷣ
miniſtris veꝛitatis impletũ eſt qð lõge añ
dictũ fuerat ꝑ phetam. In oẽm terrã exi

uit ſonus eoꝝ ⁊ in fines oꝛbis terre verda

ecoꝝ In pſal.xviij. Nũc vᷣo ꝓchdoloꝛ frẽs
cariſſimi licet verbũ incaruatũ veꝛitatem
Hanc q̃ntũ ꝑ eius decuit pᷣſentiã coꝛꝑaleʒ
mũdo exhibuerit.licet paſſionẽ⁊ moꝛtem
ꝓ veritate ſuſtinuerit.licet ꝑ eiꝰapłos ve/
ritas vbiq; publicata ſit. licet poſt ipſoꝛũ
obitũ ꝑ poſteros eoꝝ inter hoꝛrendas ꝑ/
ſecutiones et varios cruciatus ac funera

martyrũ pᷣdicatũ ſit toti oꝛbi euangeliuzʒ

vt Augꝰ ait.Licet ꝑ ſucceſſoꝛes aploꝝ ac
martyꝝ deſtructis iam ꝑ eos ydolis et de
ſertis demonũ tẽplis.erroꝛes hereticoꝛũ
ſub nomine xpᷣiano veritati reſiſtẽtiũ xpᷣi/
ane vtcũq; ſedati ſint.licʒ inquã hijs alijſ
q; innumeris modis xpᷣs ⁊ eius diſcipuli
Pineneate certauerint. Nũc tñ ꝓchdoloꝛ
hijs nouiſſimis tꝑibo.hijs dieba malis fal
ſitas adhuc veritateʒ crudeliter ꝑſequit᷑.
Ueritas quoq; nõ minus nũc q; vnqᷓ; a

miniſtris falſitatis.timoꝛis ſtimulis.do/

loꝛũ toꝛmẽtis.laboꝛũ moleſtijs.ꝑſecutio/
nũ ꝑiculis infeſtatur. O q; multa hic di/
cenda eſſent ſi tꝑis pateret᷑ anguſtia.qͥs eĩ
nõ videat hodie veritatẽ a falſitate depꝛi/
mi. bonos a malis.vᷣtuoſosa vicioſis. ſa/
pisẽtes ⁊ litteratos ab ignoꝛãtibo et inſcijs
cõculcari. Nec hoc minꝰ dãnabiliter imo
q; damnabilius qᷓ; añ incarnationẽ veꝛbi
quãto minus lõgeq; minus malũ eſt.ve/
ritatẽ nõ agnoſcere qᷓ; agnitã relinq̃re.re/
lictã ↄtẽnere.ꝰtemptã odire. Sed omit/
tamꝰ iſta. lacrimoſam quoq; q̃rimoniã re
linquamꝰ. Eant res mũdane.Eãt ve mũ
do a ſcandalis eiꝰ.Eant q̃ q; eas traxerit
Impetꝰ. Nos vᷣo ad gandioſam hodierne
feſtinitatis leticiã reuertamur. Gaudea/
mus qꝛ verbũ caro factum eſt. letemurqꝛ

veritas de terra oꝛta eſt. Quaʒ nobis ter

renis ac carnalib ſpũaliter queꝛere.q̃ſitã
inuenire.inuentã amare.eiq; ſemꝑ adhe/
rereↄcedat ipſeqͥ verbum ⁊ veritas eſi Si

ðð
8

De circüciſione domini

patris qq; hodie natus eſtin terra ex vte
ro virginis matris.⁊ nunc in celis viuit ?ꝛ

regnat in ſecula ſeculoꝝ Ammen
Explicit ſermo factus ꝑ reuerendũ in
chꝛino patrẽ dñũm Petrũ de Aillyaco ſa

ecre theologie doctoꝛẽ Cameracẽſem epi

ſcani Dena ialtate voinini. I.-.
Sequit᷑ ſermo factus per eundem do
minũ Petꝝ. de circũciſione domini.

Ncatuzʒ eſt no

y mnẽ eius Jeſus.Scriptũ eſt
Auce.ij. ⁊ in euãgelio pᷣſentꝭ
ſoolennitatis. Reuerẽdi mgr̃i
Ego incircũciſus labijs imo verius oibo
incircũciſus mẽbꝛis ð eo in q̊ digne nihil
circũcidendũ fuerat.de eo qͥ peccatũ non
fecit.nec inuentus eſt dolus in oꝛe etꝛoꝛe
polluto veſtris coꝛã reueꝛentijs locuturꝰ
nimiꝝ ⁊ verecũdia cõfuſus ſum ⁊ ↄfuſio/
ne turbatus. Sed ad eã q̃ venie mjr eſt et
inuentrix greꝓ auxilio recurꝛamꝰ⁊ ĩ noĩe
ſeſu ei flectamꝰgenua. Ipſamq; deuotiſſi
me ſalutemꝰ dicentes Aue maria gr̃a ple
na ⁊c. Uocatũ eſt nomen ⁊c̃. Hodie re
uerẽdiſſimi mgr̃i ⁊ dñi.nr̃e redẽptõis in/
choant᷑ miſteria. hodie nf̃e ſalutꝭ indicia
demõſtrant᷑ Hodie nãq; redẽptoꝛ ac ſal/
uatoꝛ dñs nr xpᷣs ihs qͥ ꝓ nr̃a redẽptiõe ð
ſinu pr̃is ĩ mᷣm venerat.⁊ ꝓnr̃a ſalute ex
vto mr̃is nat ẽ. Jã pꝰ paucos ſue ntĩtatꝭ
dieſ vt nr̃e redẽptõis ⁊ ſaluq auctoꝛ appa
reat carne circũcidit᷑.⁊ vt legeʒ ĩpleat noĩe
ꝓpꝛio deſignat᷑. Uocatũ eſt inqͥt nomẽ eiꝰ
ieſus. Hogdie ſiqͥdẽ ꝓut euãgelica teſtat᷑

pyſtoꝛia Poſtẽ; ↄſũmati ſũt dies octo vt
circũcideret᷑ puer.vocatũ eſt nomẽ eiꝰ ie/

ſus Cõſideremitaq; euãgelica v̈ba nihil

in eis ocioſuʒ.nihil in eis credamꝰ eẽ ſuꝑ

fluũ.Poſt; inqͥr ↄſũmati ſunt dies octo
Hic em̃ mos erat legꝭ vt in octaua die ſa/

cramtũ ageret᷑ circũciſiõis. Poſtq;ᷓ ̊ ↄpſũ[
mati ſunt dies octo vt circũcideret᷑ puer.

QOuis ẽ iſte puer cariſſimi.certe vt aitam
bꝛo.nõ niſi ille de q̊ dictũ eſt. Puer natꝰ ẽ

nobis ⁊ filiꝰdatꝰẽ nobᷣ.cuiꝰ iꝑiuʒ ſuꝑ hũe

rũ ei. Nõ eſt ů̊ hic puer ↄtẽnẽdꝰ.qꝛ ⁊ ſi ſit
hũanitate puulꝰẽ tñ ĩꝑioſus deitate Hic

eſt ã puer. Et vere puer ĩnocẽtie purꝰimo
ſolus ⁊ vnicꝰ puer.a pcti labe puriſſimus

Vñ hic non immerito nobᷣ oꝛit᷑ q̃ſtio cur

circũcidit iſte puer tãta tãq; ineffabili pꝝ

.

fltede
aloh
nuntel
is.
Hecin
genera
lmmuea
cutgit
eſtxps
rtatee
pateat
lerit
ntils
lrci⸗
nullal.
ſuoful
crcücl
Galſe
tionen
Ctorp
Naitap
Cecrant
Meltg
Heepi
tur
Ntſaln
ſalute⸗
leS
hoege
ini
ñguͤn
ciale
tegi
uldoſq
catüen
admnir
moho
ment
begen
rü Aa
cotpis
ipoſiti
polirin
noi
kinaͤtne
kicieri⸗
dbem⸗
hois9
fic
igſitu
Pruitag

e⸗
Niuit:

dülin
o ſa
Ki

imde

l.
tno
ück
öſen
Uingil
oby
nhhi
ünon
tchre
eutun
fiuſo⸗
nicke
rinoie
gotſi
ginge
dier
dio⸗
naice
eſal⸗
Nöes
Mer
liutg
p
woie
nic⸗
ichl
cont
ichie⸗
Anibi
ſue
Gocto
dieh⸗

1
Hpuer.
Ntam
u
nhhie
niir
eHic
wimo
ſimus
ſiocn
bili

ritate dotatꝰ.Nã vt ait athanaſius.Nihil
alið expmebat circũciſio niſi generatiõis
vetuſte ſpoliatõeʒ ꝑ h̊.ſ.ꝙ circũcidebat᷑ ꝑſ
coꝛꝑis.q̃ coꝛꝑalis natiuitatꝭ cã exiſtebat.
Hec ille.Cur &̊ hic puer circũcidit᷑ ĩ cuiꝰ
generatõe nihil vetuſtũ.in cꝰntitate nihil
immũdũ reꝑit᷑. Sʒ notandũ nob eſt ꝙ ſi
cut ait epiphaniꝰpłibo ex cauſ circũciſus
eſt xpᷣs. Et pmo qͥdẽ vt oñdat carnis ve/
ritatẽ quã negauit manicheꝰ. Deinde vt
pateat ꝙ nequaq; deitati ↄſubᷣale coꝛpꝰex
titerit vt fat᷑ apollinarꝭ.neq; celitꝰ detule
rit illð.vt aſſerit Ualẽtinꝰ.Et vt ↄfirmet
circũciſionẽ quã oli inſtituerat.qͥn etiã vt
nulla ſit iudeis excuſatio. Nã ſi incircũci
ſus fuiſſʒ.obijcere poterãt ꝙ nõ poſſent ĩ/

circũciſum xpᷣm reciꝑe. Hec ille. His ita

q; alijſq; de cau nõ ꝓ ſua ſʒ ꝓnr̃a mũda/
tione.nec ꝓ ſuoꝝ ſʒ ꝓ nr̃oꝝ purgatõe pec/
catoꝝ puer iſte circũcidi voluit. Sic em̃
vt ait apłs.factꝰ ẽ ſub lege vt eos qͥ ſub le
ge erant redimeret. Sicut em̃ ꝑ circũciſi
onẽ legẽ impleuit.ſic vt cyrillꝰ ait ſᷣm leg⸗
pᷣceptũ noĩs impoſitionẽ recepit. Uñ ſeqͥ;
tur Uocatũ eſt nomẽ eiꝰ ieſus.qð interpᷣ
tat᷑ ſaluatoꝛ. Editꝰ em̃ fuit ad totiꝰ oꝛbis
ſalutẽ quã ſua circũciſiõe pᷣfigurauit.hec
