de ſecuritate ſui aduentus dociles efficerʒ
⁊ ſalubꝛiter infoꝛmaret de futuris euenti/

xpᷣi poſſit a nobis determinate pᷣſciri. Ad

cuius queſtionis partẽ affirmatiuã pꝛimo

arguã ratione quadruplici. Pꝛima fun
dabitur in duoꝛũ aduentuũ ſcʒ pmi ⁊ vlti

mi ↄꝑatöe. Secunda fundabit᷑ in duo

rum ↄtrarioꝝ.id eſt xpᷣi ⁊ antixpᷣi ↄſiderati

one. Tertia fundabit᷑ in ſacroꝝ eloquio

rum veridica aſſertione. Quarta funda
bitur in ſanctoꝝ doctoꝝ catholica traditi/
one. Pꝛima ergo ratio que fundat᷑in
duoꝝ aduentuũ ſcʒ bᷣmi ⁊ vltimi comꝑati
one talis eſt. Quia ſicut ſancti patres ex
pectabant pmũ aduentũ.ita ⁊ nos expecta
mus vltimũ Sʒ ſancti patres ſciuerũt tẽ
pus pᷣmi aduentꝰ.ſicut patet ꝑ numerũ eb
domadaꝝ que deſcribunt᷑ danieł.ix. Ideo

repᷣhendunt᷑ iudei qꝛ nõ cognouerũttᷣus

opmi aduent xpi.vñ dicit᷑ eis.ipocrite faciẽ
celi ⁊ terre noſtis ꝓbare.̊ aũt tpᷣs qũo non
ꝓbatis QLuce.xij.Ergo videt᷑ ꝙ nobis non

debeateẽ ignotũ.ſʒ determinate pᷣeognitũ
tpᷣs vltimi aduent?quo xpᷣs ad iudiciuʒ eſt

venturus. Nec videt᷑ valere rũſio quaʒ
dat ſanct thomas.xlvij.d.q̃rti ſetẽtiaꝝ.q.
j.arti.iij.vbi dicit ꝙ in pᷣmo aduentu chꝛi/
ſtus venit occultus.iuxta illud Iſaie.xlv.

um.quia dicit ſcitote. Limeamus etiaʒ ſũ cognoſci poſſet opoꝛtuit pꝛedetermiari te

pus ſui aduent?. Sed in vltimo aduentu

veniet manitfeſiꝰiuxta illud pſalmi.deꝰ ma

mfeſte veniet ⁊c. Ideo ad cognitionẽ huiꝰ
aduẽctus nõ opoꝛtuit pꝛedetermĩare tepuſ
i em̃ hec reſponſio

quia nõ eſt ſimile Siem̃ hec reſponſiea
valeret.pari ratione chꝛiſtłꝰnõ debuiſſet ſi/

gna vltimi aduent pꝛedicere.cũ per ſignna
deueniamꝰin cognitionẽ ſignatoꝝ.⁊ tame
chꝛiſtꝰde iudicio futuro multa ſigna pꝛedi
xit in euangelio.ſicut patʒ Matthei.xxiiij.
Luce.xxj. Marci xin.capłis. Igitur licet
xpᷣus tunc manifeſte ſit venturs. hoctam
nõ obſtat quin pᷣcognoſci poſſit tempꝰᷣhu-/
iuſmodi aduentus. Secunda ratio ᷓ
fundatur in duoꝝ contrarioꝝ id eſt chꝛiſti

⁊ antichᷣi conſideratione.talis eſt. Cuzʒ em̃

contrarioꝛũ eadem ſit diſciplina.cõgruuz

eſt vt doctrina diuina que tempus pmiad

uentus chꝛiſti vt iam dictuʒ eſt conſiderat
etiam conſiderare debeat tempus aduen/
bus in tempoꝛib nouiſſimis certam nobiſ
ſcientiam reuelauit quando dicit ſcitote.
Vbi nõ immerito difficilis ac vtilis oꝛi
tur queſtio.vtruʒ ſcʒ tpᷣs vltimi aduentus

tus antichꝛiſti.nam chꝛiſꝰ antixpᷣus ſunt

pꝛincipia cõtraria.⁊ ad oppoſitos fines tté7
dentia. vnum ad conſtructionẽ ⁊ edificati
onem. aliud vero ad deſtructionẽ ⁊ euerſi

onem politie chꝛiſtiane. quare ſicut conue
niẽs fuit pꝛecognoſcere tempus chꝛiſti. ſic

expediẽs erit pꝛeſcire tempus antixpᷣi.quia
huiuſmodi noticia nõ minus videtur vti/
lis q; pꝛima.vt ſcilicet future tunc perſecu
tionis pꝛeuiſa pericula cautius euitentur.

Scito autem tempoꝛe antixpi ſatis pꝛeco

gnoſcitur tempus futuri iudicij. cum chꝛei
ſtus dicat.ꝙ poſt tribulationẽ dierum illo
rum que talis ac taʒ magna erit qualis nũ
q; fuit.ſtatim ſequ entun ſigna conſumma/
tionis ſeculi ⁊ aduẽtus fiin hominis in nu
bibus celi.ſicut patet Matthei.xxiiij. qua
re ex hijs videtur ſequi ꝙ huiuſmodi tem/
pus poſſit determinate pꝛeſciri. Tertia
ratio fundatur in ſacroꝛum eloquioꝝ veri
dica aſſertione. Nam.j.ad Choꝛin.x. aſſe⸗/
ritapoſtolus. Nos ſumus in quos fines
ſeculoꝛum deuenerunt. Et.j. Joh. iij. di
citur.filioli nouiſſima hoꝛa eſt ⁊c. Cum er
go iaʒ longũ tempus tranſierit poſtq; hec
dicta ſunt.ſequitur ꝙ modicuʒ tempus ſu
pereſt vſq; ad finem mundi.quarevidetur
ꝙ ſaltem nunc illud tempus reſiduuʒ poſ-
ſit ſciri. Quarta ratio fundatur in ſan-
v. ctoʒum doctoꝛum catholica traditione.qꝛ
veretu es de abſconditꝰ.Jõ vt a fidelibuſ

multi doctoꝛes ſancti quos nõ eſt creden/

De aduentu oomint

dum obuiaſſe catholice veritati determĩia
ta tempoꝛa conſummationis ſeculi tradi/
derunt. Unde Auguſt. xx eibꝛo ð ciuitate
dei capitulo ſeptimo.exponens illud apo/
calipſis viceſimo. Lenuit dꝛaconeʒ illum
ſerpentẽ antiquũ qui cognominat᷑ dyabo
lus ⁊ ſathanas ⁊ alligauit illũ mille annis
ſub certo numero annoꝛũ hnius ſeculi cõ/
ſummationẽ pꝛenunciat oicẽs ꝙ om̃e opꝰ
creationis complebit᷑ ſeu finietur in ſexto
millenario durationis mundi. Et accipit
pꝛo fundamẽto ſue aſſertionis illud.ij. e
tri.iij. Unus dies apud deum ſicut mille
anni. Intendens ꝙ pꝛimeuam creationeʒ
quã deus in momento complere poterat.
ideo diſtinxit per ſex dies vt ſignificaret ꝗq;
om̃ia que per totaʒ durationẽ pꝛeſentis ſe
culi facere diſpoſuerat in ſex annoꝛũ mille

narijs adimpleret. deinde expoſitionẽ pꝛo

ſequẽs ſcoᷣm quã illi mille anni debent in/
telligi quos tetigit iohãnes in apocalipſi.
circa hoc duplicẽ moduʒ pꝛoponit.in quo
rum vno aſſerit ꝙ illud dictũ apocalipſis

pertinet ad ſextum millenariũ annoꝛũ mũ

di tani; ſexte diei.cuius millenarij poſteri
oꝛa ſpacia ſuo tempoꝛe voluebantur.quo
finito ſecuturum eſt ſabbatuʒ qð nõ habet
veſperam.id eſt requies ſanctoꝛuʒ que nõ
habet finem.
coꝛdare videtur methodius martyr.quivt
in byſtoꝛijs ſcolaſticis legitur.duʒ eſſet in
carcere reuelationẽ habuit de pꝛincipio ⁊
fine mundi.vnde libꝛũ ſcripſiſſe traditur ĩ
quo totaʒ ſeculi durationẽ per ſexciliades
id eſt ſex millenaria annoꝛuʒ diſtinxit. Caſ
ſiodoꝛus inſuper ſuper pſalmo ſexto pꝛedi
ctam ſententiam Auguſtini bꝛeniter com/
memoꝛat dicens.q diem iudicij quidam

poſt annos ſex milia dicunt eſſe venturuzʒ

7 quia deus die ſeptimo legit᷑ ab opere qui

euiſſe. ſic ĩ ſeptimo millenario veniet ad iu
dielum. Exquibu videtur ſequi pꝛopoſi
Sed oppoſitum concluditur ex

tum.
dicto chꝛiſti Marci.xiij.vbi ait ꝙ de die il

la ⁊ hoꝛa nemo ſit neq; angeli in celo neq;
filius niſi pater Unde mheronymus ſu

per oſee hoc dictum exponens. Ita inquit
poſt paſſionẽ domini quadringenteſimuſ

annus paulominus expletus eſt.⁊ quan/.

tum tempus reſideat vſq; ad diem iudicij.
neg ange nouerunt neq; filius Qui idęo
neiſc

Cui etiam ſententie con /

ire ſe dicit.quia nobis dicere nõ expe/

dit. Cui expoſitioni concoꝛdat communiſ
gloſa doctoꝛum.que ideo filium iliud tem
pus neſcire aſſerit quia ſcilicet hoc nobis
ſcire nõ facit.quare ⁊7. Ad hanc igitur

difficilem queſtionẽ quantum chꝛiſtus ſũ

mus doctoꝛ mihi diſcipuloꝛui ſuoꝛũ mi/
nimo concedere dignabitur pꝛobabiliter
⁊ ſine aſſertione temeraria reſpõſurus: cir/
ca ſcientiam nouiſſimoꝝ tempoꝛũ quatu/
oꝛ concluſiones vtiles recitare pꝛopono q̃ᷓ
rum videbitur in pꝛima. vtrum huiuſmo
di ſcientia ſit vtilis ad eccleſie chꝛiſtiane ſa
lutarem eruditionẽ. In ſecunda vtrum ſit
acquiſibilis per induſtrie huinane natura

lem inquiſitionẽ. In tertia vtrum ſit dedu

cibilis per diuine ſcripture litteraleʒ expo
ſitionem. In quarta vtrum ſit reuelabilis
per pꝛophetie future ſpecialem inſpiratio
nem. Pꝛima ergo concluſio eſt. ꝙ ſcie/
tia nouiſſimoꝛuʒ tempoꝛũ ⁊ pꝛecipue tem
poꝛis antichꝛiſti eſt vtilis ad ſalutareʒ eru
ditionẽ eccleſie chꝛiſtiane.⁊ iſta patet. Naʒ
huius ſcientie pꝛima vtilitas eſt.vt eccleſia
armis chꝛiſti pꝛemunita cautius vitet de/
ceptionis periculum.
nius toleret perſecutionis flagelluʒ.quia

vt dici ſolet.iacula pꝛeuiſa minus feriunt.
⁊ ideo chꝛiſtus illius tempoꝛis perſecutio

nem taʒ ſtudioſe deſcripſu.ſicut patet mat
thei.xxiiij.⁊ apoſtolus etiam illius perſecu
tionis pericula diligenter notauit quãdo
dicit. ꝙ in nouiſſimis diebus inſtabunt tẽ
poꝛa periculoſa ⁊c.ij.ad thimo.ii.
Lertia vero vtilitas eſt vt eccleſia tali
ter erudita foꝛtins excitet mentes carnali/
um hominum ad vitanduʒz obſtinationis

peccatum.nam ſicut ſonus lirevel muſica
melodia non mouent equũ autaſinum nõ

demulcent.ſed excitanturad curſum vehe
menti ſono tube vel bucine.ſic młti hijs tẽ
poꝛibus facti ſunt equus ⁊ mulus quibuſ

non eſt intellectus.qui adeo ſunt abſoꝛtið

licijs ⁊ in vicijs obſtinati.q; pꝛopter ſuaui

tatem deliciarum ſpiritualium aut deſide/
rium ſuperne beatitudinis ad bona opera
non mouentur.ideo vt excitentur ad vitã/
dum peccatum obſtinationis talibus ne/
ceſſaria eſt vor terroꝛis.vnde ſcriptum eſt.
Sonitus terroꝛis ſemper in naribus im/
pij. Job. xv. Quapꝛopter expedit eccleſie
vt inopinato clamoꝛe quaſi tonitruo vehe
memnti ⁊ repentino aures talium percutiat.

Secunda vt le/

4pnd
Diutunn
conun
nate
nisvem
liaseſt
onisoß
tureccl
nation
dinon
lionis
antich.
nſiyoa⸗
Ethact

Mlconcl

ſtacgui
nemina
ſcrdeut
wrnlterea
Uehnins
Uurqun
ſcrinon
goſen
lonpus
ncper
ken
umane
oliscon
erg
rgoon
wenmnit
Anbriue
neceſirr
ddynin
mener
tumſo⸗
ſoam
notura
biung
holutio
comple
wuinpn
Gfutun
teſatur⸗
furgo⸗

gunen
loſar
Nne.
lenpane
chritiy
decnct

Peee⸗

ſermo tertius

SS

⸗ “ ſe; .Et iſta patet quia licet ſcien/
nuni⸗ apud quos ſuauia monita iam aſſiduitate ne Pnbenree Eeriſtnne ſrigeurs poſſit ha/
dten diuturna viluerũt. ac eis annunciet ſinem beri in vniuerſati ⁊ confuſe.ſicut pꝛobant
adi vconſu unariont pacſentis elt⸗ enſſt tres pꝛime rationes ante oppoſitum facte.
uur terreat clamet cum pꝛopheta.finis venit fi tamen ſic non poteſt deduci in particulari
isſi nis venit. eʒechieł ſeptimo. Qgenayt ⁊ determinate. NHam de ſcriptura nouite/
m litas eſt vt etgcleſt ia aparentius euitet D 1 ſtamenti omino ma gis videretur qð debe
dlier onis oppꝛobꝛium. Ham ridiculum vr aſi ret determinationẽ uͦlius tempoꝛis docere
noci/ tur eccleſiam euangeliʒare quotidie con vereris teſtamẽti. eo qð reuelatio ipſius
Aunn/ mationẽ ſeculi.⁊ tamen circa finem emun⸗ Sere ſt magis pꝛope finem mun di. circa
ni di non pꝛecognoſcere tẽpus H quem talis ſcientia magis appareret vtilis
nuin tionis ipſius.aliter etiaz fruſtra viderei , eccleſie dei. ſicut in pꝛima concluſione ta/⸗
nne nklceininerſecuri aeabcerer 10 e⸗ cctum eſt. Et tamẽ in nouo teſtamento hu⸗
uunſt uſq; adeſſet ipſam pꝛecogno ec et S c iuſmodi tempnus non determinatur. quia
unn Et hec de pꝛima concluſione. . äfnon licet apoſtolus dixerit. nos ſumus in quoſ
er da conciuſio eſt ꝙ ſcientia huiuſmodi ne ines ſeculoꝛum deuenerunt. quãuis etiaʒ
acquiſibil naturalem acquiſitio/ fines ſeculoꝛum eſt. St e er eS
zcpe eſt acquiſibilis per Et iſta patet.quia dictũ ſit. nouiſſima hoꝛa eſt. put ĩtertia ra
tnls en auſtiebumnane Lei den dern tione ante oppoſitũ tangebat᷑.nihilominuſ
ni ſicut deus in pꝛoductione mundi ſnperna tione el ſimilibo locutionibo nõ poteſta
Nnno ter 8eſt. ſic in conſummatio exhijs vel ſim ta quãtitas tẽpis pſciri, B
, turaliter operatus e *11 2 qaua d terminata quatitas tẽꝑis pᷣſciri.G̊
nic huius ſeculi ſupernaturaliter operabi/ liqua de 5 ad ſignificandũ glionam
er ne huius ſeculi ſupernatura cr operav ſunt nõ ad ſignificandũ aliquam
n imareſ mundi naturaliter em̃ dicta ſuntn Siltc eai
4 tur. quare ſicut creation une bꝛeuẽ moꝛã tꝑis que ſit finis ſeculi. ſed ad
Van ſciri non poteſt. ſed ex diuia reuelatione co ſignificandũ nouiſſimũ ſtatũ mundi quiẽ
n ſs gnoſcitur.ſic conſummatio ſeculi aut eius ſigni tigg.t ua nõ eſt diffinituʒ quãto
li⸗ i turaliter non poteſt cognoſci. vltima etas. deq a. cũ dicat Au⸗/
nde tempus natu non aut aſtrolo ipa ſit tẽꝑis ſpacio duratura.cũ Dica Dn⸗
4 nec per philoſophoꝝ rationes lias guſtinus.xxij.de ciuitate dei.qð ſexta nunc
eum ſpeculationes. ſeu quaſcunch alias daf agitur nullo generationũ numero me
iu buman⸗ induſtrie vel naturalis inq niſin⸗ kienac Nam etiã ſenio qð eſt vltima etas
nd onis conſiderationen pꝛeſciri. ¶nde homiĩs nullus certus termin? pꝛefinit᷑. cuʒ
nn patet ꝙ licet aſtrologi pꝛobent ꝙ motus re nangorh tantũ vel plus quantũ om̃es p᷑/
. tardationis octaue ſpere nequit liliente ceciernes etates durare inueniat᷑. ſicut idẽ
ſen xcvy milibus annoꝛum compleri licet eti Seinesetalcgv lbꝛo. lcrriij. queſtloni
am huius totius retardationis reuolutio reo apoſtolus notanter dicit fines ſe/
nti neceſſaria foꝛet vt i ſoꝛũ quidam aſſerunt Stiaa an nõ finẽ. aꝑte ſignificãs plura te
ad vniuerſaleʒ perfectionẽ mundi.non ta/ poainb illa finali menſura durationis. qᷓ
ſeti men ex hoc ſequitur pꝛeſens ſeculuʒ Rerta p ouiſſima hoꝛa ſeu etas vltima dicitur cõ
mnl/ tum ſpacium duraturuʒ. Nam quia deus luneparet der erminntum tempus
eu⸗ ſuam potentiã: bientiann non einir nn ũmationis ſeculi nec ex noui.nec per
nnin naturalibus cauſis. potens eſt motum dr⸗ conſe uens ex veteris teſtamenti ſcriptu/
doſ bium quantum ſibi placet velocitare. ? re⸗ apoſhe certiudinaliter pꝛecognoſci. nec
npe uolutionẽ huiuſmodibꝛeniſſimo tempoꝛe abole hemnoi tpis exiius auctoꝛitate de
hiof. complere.ita vt reuolutioneʒ centũ anno ſc Sz contrabancoeluſione rrauit
huti rum vno anno vel dimidio ꝑficiat.qð vti/ die⸗ artis medice peritiſſimꝰ arnaldꝰ de vil
ui q; futurum eſſecirca finẽ mundi ſcri enin la nona.qui in duob tractatibi q̃ruʒ vnꝰi/
unn teſtatur dices. Aduenit dies domini ſicut tialaturdetempe aduentus rpi anntirpi.
ide/ fur quo celi magno inpettrinſtent be alo vero myſterio cymbalon ecctiee
cen tri vltimo. Et enretarm ſbrſ aſſerka aln Zcluſionie pdicte pncipaliter oſtende
Inii ꝓtunc minuentur anni ſicut men elne re viſus e. Et ibi pbare volgit , de vltia
one/ ſes ſicut dies. Et hec de ſecunda concluſi tpa renelanirecrilen o anielẽ. 2 ſpecialiter .
neſt. one. Tertia concluſio eſt ꝙſcientia ve Enpen ſecutis antirpeiſub illis verbis da .
cke ver wnlhengenonſ⸗ ſecallnom at nielis.xij. caplo circa finẽ S ir. atemde
. chꝛiſti vel conſu non eirt. ñ fuerit iuge ſacrificiuʒ. ⁊ poſita
n⸗ Se id cibilis p er litteralẽ erxpoſitionẽ dini⸗ quo ablatũ fuerit iuge ſacrific 3
lit. H

oe aouentu vomini

fuerit abhomiatio in deſolationẽ dies mil

le ducenti nonaginta.Ad cudeclaratõeʒ
aſſerit quatuoꝛ. Pꝛimaxi aſſertio ẽ ꝙ
pillũ numeꝝ poteſt eccłia pᷣcognoſcere tẽ
pus illud cognito tꝑea quo docet angel⸗
ↄputationẽ üliꝰnumeri inchoare.⁊ cogni/
to quid ibi velit ꝑ dies intelligere. ⁊ iõ xpᷣʒ

dicit ad ꝓphetã danielẽ remiſiſſe. Cũ vide/
ritis inqt abbomiationẽ dictã a daniele ⁊c

Matth. xxiij. Secunda eſt ꝙ illud tẽ/
pus a quo docetoputatio inchoari eſt tpᷣs
in quo ppłus iudeoꝝ totalit᷑ ꝑdidit terrã ꝓ
miſſionis.tũc em̃ ablatũ fuit iuge ſacrifici
um p dies.dat etiã intelligere annos.ſcõm

ipemet danieł.ix.ebdomadaʒ accipit nõ

pꝓ ebdomada dieꝝ vſualiũ ſʒ annoꝝ ⁊ ſice/

tiam accipit᷑ Geñ.xxix.vbi de Jacob dicit
qꝙ ebdomada trãſacta rachel duxitvxeꝛem
Tertia eſt ꝙ ꝑ annos intelligẽdo ãnoſ
lunares ſiue ſolares includit᷑ tᷣus ꝑſecuti

onis antixpᷣi infra.xiin.centenariũ annoꝛũ

a xpᷣi natiuitate circiter ſeptuageſimũqui/

tum vel. lxxvj.aut ſeptimuʒ annũ illiꝰ cen/
tenarj. Quarta eſt ꝙ huic expoſitõi cõ
coꝛdat ꝓphetia ſibille babilonice deaduen

tu antixpᷣi ⁊ aſſertio Auguſtini.xx.deciuita
te dei quã ſuꝑius allegaui in qrta rõne añ

oppoſitũ queſtionis. Et hecoĩa in pᷣallega
tis tractatibo diffuſe ⁊ 2 fuſe ꝓſequit.
Sʒ huſopinionis falſitas ex ſeipᷣa eui/
denter ↄuincit᷑.qꝛ cũ iam de.xiiij.centena/

„

rio a natiuitate chꝛiſti fluxerint pluſq; ãni.
lxxvij.cum nũc annũ octogeſimũquintuʒ
fereↄpleuerimꝰ.ſequit᷑ ꝙ ab octo annis vł
circiter.ſcʒ a tꝑe quo ĩcepit ꝑſecutio pñtis

ſciſmatis ſcdᷣm opinionẽ pᷣdictaʒ incepiſſe
debuit ꝑſecutio antixpᷣi.⁊ cũ ſcdᷣm danielẽ

tribo annis ⁊ ſex menſiba h̊ͥ pſecutio datura

ſit vt dicit Augu.xx.de ciui.dei.c.xiiij.⁊ pꝰ

eã iuxta rpᷣi ſentẽtiãẽ Matthᷣ.xxiiij.ſtatĩ ſe/
cutura ſit ↄſũmatio ſeculi.ↄſeq̃ns eſt ſcõʒ

huiꝰopinionis fictã diuinatõʒ ꝙ iã eẽt an/
tixpᷣi ꝑſecutio ↄſũmata. ⁊ ſeculi cõſũmatio
iã ↄpleta.q̃ oĩa falſa eſſe exꝑientia manife/

ſtat. Pꝛeterea opinio pᷣdicta ꝓpter h̊ irri

denda videt᷑qꝛ ſi xpᷣs in euãgelio iõ remi/
ſiſſet ad ꝓphetiã danieł.vt ſcʒ ꝑ illã e ſentẽ

tiã ſuꝑius allegatã poſſʒ eccłia ſcire nume
rũ ſupdictũ ꝓut aduerſarꝰaſſerit.tũc apłi

quib xpᷣs loquebat᷑ maxime poſt deſcẽſuʒ
ſpũſſancti nõ minq; iſte medicus intelli⸗
gere debuiſſent illius ꝓphetie ſignificatio/

odenter aparet.
imaginatio de duratione ſeculi per ſex mil
lenarios ſine per ſex ciliades ſcðᷣm metho/
Diũ oĩno incerta eſt. qꝛ ipᷣe ꝓut in hyſtoꝛia
● .

nem. ⁊ habere pᷣdicti numeri intellecttum.
ipᷣmq; poſteris declaraſſent. ac in ſuis ſori
pturis reliquiſſent. qð ex pꝛedictis in pꝛo/
batione tertie concluſionis apparet eſſe fal

ſuʒ Rurſus pꝛedicta expoſitio danielis an

tique ⁊ autentice doctoꝛuʒ expgſitioni diſ/

coꝛdat. Nam ſcᷣm magiſtruʒ in hyſtoꝛijs
ſcolaſticis xpᷣus pꝛopꝛium ſignum deſtru/

ctionis ⁊ euerſionis iheruſaleʒ poſuit quuũa

do dixit. Cum videritis abhominationeʒ

deſolationiſ que dicta eſta daniele ſtare in
loco ſancto.id eſt imaginem abhominabi/

lem que ſignum erit deſolationis poſitam
in templo.de qua vero imagine boc expo/
nendum ſit.licet varia opinio fuerit tamẽ
alijs repꝛobatis oſtẽditur ꝙ de illa ſtatua
intelligendum eſt quã euerſa iheruſalãper

do titus ⁊ veſpaſianus poſuerunt imaginẽ

ceſaris in iheruſalem. Inſuper nimis fra-
gilis eſt fantaſtica confirmatio opinionis
pꝛemiſſe. Nam licet illa ſibilla quam alle⸗
gat de aduentu chꝛiſti locuta ſit.tamẽ nul/

lam determinataʒ quotationẽ tempoꝛis le

gitur poſuiſſe. Illa etiam opinio Augnſti

ni de ſexto millenario annoꝛum quã ad cõ

firmationem ſue aſſertionis induxit multi
pliciter infirmatur. tuʒ quia ſextus ille mi
lenarius iã elapſus oſtenditur per hoc qd
Auguſtinus dicit ꝙ ſuo tempoꝛe illiꝰ mu/
lenarij poſterioꝛa ſpacia voluebantur. A
quo tamen tempoꝛe iam pluſq; mille anni
fluxerunt cuʒ ipſe fuerit contempoꝛaneus

iheronymo.qui circa quadringenteſimuʒ
annum a paſſione domini vixiſſe. et ſuper
oſee ſcripſiſſe legitur.pꝛout exeius auctoꝛi

tate poſt opoſituʒ queſtionis ſuperius al/
legata patenter monſtratun. Tum eti/

am quia anguſtinus vbi pꝛedictam opini/
onem de ſexto millenario recitatiue poſu/

it ſtatim aliã ſubdidit dicens.aut certe mil
le annos pꝛo annis omnibus huius ſecu/

li apocalipſis poſuit. vt perfecto numero
notaretur ipᷣa tempoꝛis plenitudo.⁊ hanc
vltimaʒ aſſertiue tenuit ſicut lib.xviij.lij.⁊
liij. capłis ⁊ in ↄcluſione tot volumĩs eui
Tum tertio quia illa

titum adrianus poſuit vbi archa ſteterat.
Bega etiam tenet qð tempus quo poſita
fuit abhominatio in deſolationẽ fuit quun

ll

ie
hilcer
ctii ann.
büeſte
Gadr⸗
reduce
os vere
genoſea
ſaerun
nist
ſo vñc
onepd
cens.
guaſio
ſcn⸗
uio⸗
leröut
nnist,
nenba⸗
ctioſan
nui
ſoſ
Etia⸗
biodet
Ncnzel
ſanrene
D
diintaie
ronart
dueſt
tülente
TRracil
entiah
cleſted
mocl
ſeſuen
entä
lredif
phetey
ellgen
müthie
hdickr
Rheeg
ocalt
kuner⸗
golmar
mlaen
erudine
wocfri
Gra⸗

8ſ
r.
leſat
disen
idi
ſtens

Deln

uni
Mien
nindi⸗
nn
(cpo⸗
nume
lem
her
taon.
poſ
leqnan
nane
ioffa⸗
nionis
nale⸗
enal
Nsle
i
dc
nwlei
emi
g
mu,
apn
mnene
.imz;
nſuper
cto
ius4)
mmal
opin⸗

i⸗

rnil
ſca/
nero
hane
1h
geui
zͤla
rni

aho/
ſtors

eruditionẽ eccłie xpᷣiane.

ſermo tertius

ſcolaſtica dicit᷑.ſic ꝑ ciliades ſecula diſpo/

nit.qð annos non apponit ſi ſuꝑſint.⁊ ideo

nihil certũ ð numero annoꝝ tradidit Jpᷣa
etia annoꝝ ↄputatio ab oꝛigine mũdidu/

bia eſt. qꝛ vt cadẽ hyſtoꝛia teſtat᷑ ab adã vſ/
q; ad xpᷣm flůrerunt anni quinq; milia ⁊ fe
re ducenti ſcᷣm.lxx.ĩterpꝛetes.ſcdᷣm hebꝛe

os vero longe paucioꝛes. Tuz quarto
qꝛ nõ ſolũ ꝑ ſexſed ꝑ ſeptẽ milia annoꝝ po
ſuerunt aliqͥ ſeculũ duratuꝝ ꝓput G. pariſi

enſis recitat tractatu tertio libꝛi de vniuer
ſo.vñ caſſ.vbi ſup allegatꝰeſt poſtqᷓ; opini/

onẽ pᷣdictã recitauit hãcetiã ſubiungit di/

cens. Alij putant poſt ſeptẽ milia annoꝛuʒ

quaſi octaua die illã eternã lucẽ declarari

ſicuta xpᷣus octaua die reſurrexit. Scom

quã opinionẽ ⁊ pꝛedictã ↄputationẽ.lxx.ĩ/⸗

terpᷣtum adhuc eẽt mũdus quadringẽtis

annis ⁊ paulo ampliꝰ duraturꝰ. vtrãq; ta-
men haꝝ opinionũ tanq; dubiã ⁊ nimiuʒ
curioſam relinqͥt.⁊ hec de tertia ↄcluſione

Quartaocluſio eſt ꝙ ſcientia de temꝑe

antixpᷣi vel futuri iudicij ẽ nobis reuelabi/
lis.. ſpecialẽ inſpirationeʒ ꝓphetie future.
Et iſta patet qꝛ licet ſciẽtia hmõi nõ ſit no/
bis de facto in ſacra ſcriptura reuelata vt
dictuʒ eſt.tamẽ nõ ſequit᷑ quin ipſa eẽt po/
ſtea reuelabilis nõ ſolũ de potẽtia dei ab/
ſoluta.qꝛ hoc claꝝ eſt.ſʒ etiã de potentia oꝛ
dinata.ita ꝙ deꝰtalẽ ſcientiã nõ ſic ſibi ſoli
reſeruauit ꝙ oꝛdinauerit eã nũqᷓ; alteri re/
uelare.ſicut tenet ſanc?thomas ſuꝑ quar/
tũ ſententiaꝝ loco ſuꝑius allegato Un
ↄtra eũ ꝓbabiliter ſuadet᷑ ↄcluſio. qꝛ cũ ſci
entia huiuſmodi ſit vel aliqñ erit vtilis ec/
cleſie dei. maxie circa finẽ mũdi ſicut ex pꝛi
ma ↄcluſione patuit.ſequit᷑ ꝙ deꝰ qui eccle
ſie ſue in ſibi vtilib nõ deficit tũc hmõi ſci
entiã ꝑ ſpecialẽ inſpirationẽ ꝓpheticã reue-/
lare diſpoſuit. HNã licet xpᷣus dixenit.lex ⁊ p
phete vſq; ad iohãnẽ ⁊c̃. Mattch. xj. tñ in
telligendũ eſt de ꝓphetis pꝛenũciantibo p/
mũ rpᷣi aduẽtũ.nec vt ibidẽ ait iheronymꝰ
̊ᷣ dicit᷑ vt poſt iohãnẽ baptiſtã excludant᷑p
phete.qꝛ etiã iohãnes euãgeliſta poſtea in
apocalipſipphetauit.⁊ multi alij in nouo te
ſtamẽto quare credẽdũ eſt ꝙ nõ deerũtali
qui maxiĩe circa finẽ mũdi qͥ etiã circa vlti/
mũ aduẽtũ xp̃i ſpiritũ habebũt ꝓphetie ad
Dic em̃ bea/
tus cirillus abbas ioachim ⁊ ſancta hylde

gardis de tꝑibus nouiſſimis multa ꝓphe⸗

taſſe credunt᷑ vta qbuſdqã tradit ſcðᷣm reue
lationẽ factã eideʒ ioachim iam nõ reſtant
plures q́; anni quindecim vſq; ad regnum

antixpᷣi. Unde hos verſus dudũ ſcriptos

eſſe cõpleri. Angelus ad ioachim certo nu

mine dixit. Cũ fuerint anni tranſacti mil/

le tricenti. Et deni decies poſt partũ virgi

nis alme Tunc antixpᷣs regnabit demone

plenus. S Hanc ⁊ ſimul cõtra
bᷣmã concluſionẽe eſſe videtur illud dictuʒ

SDed contra hanc ⁊ ſimul cõtra

poꝛa vel momenta que pater poſuit in ſu-

poteſtate.

nge dicit Auguſtin.xviij.de

ciui.dei. liiij. Sihocem nobis noſſe pdeſ
ſeta quo mel ius qᷓ; ipſo deo magiſtro inter

rogantibus diſcipulis diceretur. quibus
tamen reſpondit. Non eſt veſtrum ſcire ꝛc

⁊ ſequit᷑. Nõ vtiq; illi de hoꝛa vel die vlan

no ſed de tempoꝛe interrogauerunt quan/

do illud acceperunt reſponſum. Fruſtra

igiturannos qui remanent huic ſeculo cõ

putare ac diffinire conamur.cum hoc ſci-

re non eſſe noſtrum exoꝛe veritatis audia

mus.Et ibialia multa ſubdit que clare vi/

dentur dictis concluſionibus repugnare.

Pꝛo quoꝛum ⁊ omniũ ſimilium ſoluti

one in pꝛedicta chꝛiſti auctoꝛitate quatu/
oꝛ notanter conſiderare conuenit. Pꝛri
ma ergo conſideratio eſt ꝙ ibi chꝛiſtus lo/

quitur per verbum depꝛeſenti. dicens.nõ
eſt veſtruʒ. vbi ait gloſa. non dicit non erit
ſed non eſt. notans adhuc eos non eſſe ido

neos.vt ſcilicet innueret ꝙ noticia tempo⸗
rum illoꝛum de quibus interrogabant nõ
eis quantum ad futurum negabatur.ſicut
etiam Auguſtinus pꝛimo de trinitate co.

9

Pienlorri exponit illud. de die autem illa ?

oꝛa nemo ſcit neq; filius.hoc ĩquit neſcit

ꝙ neſcientes facit. id eſt ꝙ nõ ita ſciebat vt
tunc diſcipulis indicaret. Et ſubdit. Illö
itaq; dicturus erat diſcipuł tempoꝛe opoꝛ
tuno. Unde ad hoc pꝛobandum inter cete
ra allegat illud. Multa habeo vobis dice
re que non poteſtis poꝛtare modo. Ethec
ſunt pꝛo pꝛima concluſione.
da conſideratio eſt ꝙ chꝛiſtus nõ dicit nõ
cognoſcetis.ſedinon eſt veſtruʒ noſſe. Un

Oe cum hoc pꝛonomen veſtruʒ ex ſua ſigni

ficatione referatur ad vires humanas per

g̊ᷣ voluit innuere q pꝛijs virib nõ poterãr

Secun/

noſſe ꝑa de qby interrogabãt. Et etiã re⸗

.

.

deaduentu domini

iuſmodi tꝑa diffinire pᷣumunt. vt patetli.
xviij. de ciui. dei loco ſupiuaallegato. Hic
aũt mocł'loquendi ſimilis eſt illi quo alibi
dicit. Hõ em̃ vos eſtis q loqͥmini ſj ſpirit⸗
patris ⁊c.quare nõ eis nega ſcire hmõi tẽ/
doras inſpirationẽ diuinã ſʒ ꝑ inqᷣſitionẽ

umanã. ⁊ hec ſunt ꝓ ſecũda ↄcluſione.

cit noſſe verbũ ex vi ſue ſignificatõis ma

gis ts pᷣteritũ impoꝛtat q; futuꝝ inſinua/
pteritũ ſuã ratõʒ dirigebat. inuẽs ꝙ hmõi
noticia licet nõ fuiſſet aut p tunc non eſſet

. 2

2

aut ſucceſſoꝛibo eoꝝ futuris.⁊ hec ſunt ꝓpᷣ

7 *

ma ſecunda ⁊ tertia ocluſione. Quar. vt ſup⸗
qy xpᷣs nõ dicit abſolute.nõ minatum pꝛed

taopſideratio eſt

⸗

elt veſtrũ noſſe tpa.ſ addidit qᷓ pater poſu

it in ſua poteſtate. vbi ꝑ vim relatiui idẽpti

tatis illa tꝑa ad determĩata reſtringit. que

aũt ſint illa ipemet deter minauit cũ dicit.
de die aut illa? hoꝛa nemo ſcit niſi ſolus pꝛ

⁊ illq ꝓpꝛie ſunt momẽta ↄſũmatõis ſeculi.
q̃ qᷓuis pater ſue retinuerit poteſtati.nõ eñ
ſequit᷑ ꝙ ſic retinuerit de annovel mę
alia maloꝛi tꝑis quatitate.

hmõi tꝑe aduent antixpi vel ↄſũmatõis ſe lauij

„.⸗*

cli qrebant diſcipuli ſz interrogabãt. dñe
ſiin tꝑe hoc reſtitues regnũ iſracl Actuuz.

.
„
„

4

57.

ſ.quare xpᷣi rñſio ad illð de quo loqmur nõ

poteſt ↄuenient aptari. ⁊ hec ſunt ꝓpᷣma?
quarta ocluſione. Exqbo oſideratõibo

*

2 alijs ſupdictis patet ſolutio ad oĩa ſupiꝰ pter huiu

allegata à ad vtraq; partẽ inducta ⁊ hec ðᷣ

4* „

pmo grti⸗

nlo ſufficiat. Sequit᷑ de ſcdo in

3 2

q̊ ſimi ↄfuſe tractabo de tertio.cã abbꝛeui/

*

verbis oſtendit᷑ ꝙ fructus mũdi ruina eſt.
Ad hocem̃ creſcit vt cadat.ad h̊ germinat
vt quecũq; germinauit ↄſumat.Qua re pa
tet qdᷣ ꝓpinquũ ipᷣius futuri iudicij pream
bulum erit pᷣſentis ſeculi ↄſummatio ꝑfe/
cta. pᷣus tamẽ ſignis pluribo dèmõſtranda
ideo dicit pe eſt. Ubimerito querẽdũ

2 9

Tertia ↄſideratio eſt ꝓxp̃s ꝑ hoc ꝙ di occurrit vtruũ ꝑ ſigna aliqua nobis reuela/

.

ta poſſit de tempoꝛe determinato pꝛopin/
quitatis futuri iudicij haberi noticia. Ad
qð tamẽ bꝛeuiter reſpondendũ eſtꝙnõ.
Pꝛo cuius declaratione ſciendũ eſt ꝙ

„

licet illa pꝛememoꝛata ſibilla de ſignis iu/

„

vtilis ſuis diſcipuł.tñ aliqñ foꝛet vtilis eis dicij muilta ſcripſerit ſicut teſtatur lactanti

*

us. 2 pꝛout recitat Auguſtinus. tamen ipᷣa

vt ſupꝛa dictum eſt nullum tempus deter/

ixit. licet etiaʒ iberonymus

ponat xv. ſigna iudicium pꝛecedentia. etꝑ

dies quindecim ante completã ſeculi con/

ſummationẽ futura.tamẽ an dies illi erũt

„ „ —

erunt continui om̃ino incertum eſt. NHecii

la ſigna iberonymus aſſerit. ſed in annali/

bus indeoꝝ ea ſcripta reperiſſe teſtatur.qᷓ

etiam ſcdᷣm doctoꝛes nec certitudineʒ nec

meéle ſeu veriſt imilitudinẽ habere videntur. Licet ĩ
Nec etiã de ſuper xpᷣus in euangelijs multa ſigna reue

tamen ſcoᷣm Auguſtinũ in epiſtola ð

.

fine mundi ad eſitiuʒ ſigna que in euange

lijs ponuntur nõ omnia perninent ad vlti/
mũ xpᷣi adnentũ ſed quedaʒ ad tempus de
ſtructionis ihꝛłm. quedã etiam ad aduen/
tum quo qnatice viſi eccleſiaʒ.quapꝛo

ſmodi ſigna que ſcribunt᷑ in euã

gelus aut alijs dininis ſcripturis ad hoc ũ
poſſunt valere vt per illa determinatũ tem

7„

pus iudicij cognoſcamus.Et ad hunc in/

andi ſmoné. TZimeam'i⸗ it frẽs chariſ⸗ tellectum aſſerit ibidẽ Augu.qꝙ nec de mẽ

. „

.

pinquitate quã ꝑ ſigna edo

*△

ſimi timeam ſumi toꝛtoꝛis futuꝝ iudiciuʒ
2 iõ in h̊ ſcdᷣo articulo videamde iudicij ꝓ

pe eſt. in Hͥ em notat᷑ futura mũdi ↄſũma/
tio quã pbat iudicij vicinitas. Xp̃s nãq; ĩ
euãgelio hodierno ꝑ ſiõ ↄſũmatiõis ſeculi

2.

cuit ille qͥ dicit ſeculi poteſt haberi certitudo.

ſe nec de anno aut ebdomada vel decada
ſeu quouis alio numero caunmatianis
HDys
tamen nõ obſtantibus ex reſponſione chꝛi
ſti Matthei. xxiiij. tres gradus ſignoꝛum

pꝛopinquitatem futuri iudicij ſignifican⸗/

ꝓpinquitatẽ futuri indicij ꝓpter vicinitateʒ tium diſtinguere poſſumus. Ham quedaʒ
vnbad alteꝝndeſignauit. Jõ qbuſdã ſignis ſuntpinqua.quedã ꝓpinquioꝛa.⁊ q̃dã pꝛo

pᷣmiſſis parabolicã ſimilitudinẽ poſuit di/⸗

cens. videte ficulneã ⁊ oẽsg arboꝛes cũpdu nale regnũ antixpi?
cũt iã ex ſe fructũ ſcitis qm̃ ꝓppe eſt eſtas ita generale periculũ. Sub ſecundo ſolis⁊ lu
⁊ vos cũ videritis hec fieri ſcitote qm ꝓpeẽ ne obſcuratõʒ ⁊ caſum ſtellaꝝ. Sub tertio

regnũ dei. Uũ ibidẽ dicit Hꝛeg. S
arboꝝ fructu vicina eſtas.ſic ex ruina mũ/

pinquiſſima. ub pꝛimo gradu explicuit
xpᷣs ꝑſonale regnũ antixpᷣi ⁊ ſue ꝑſecutiõis

zicut er vero ſignũ filij hoĩs in celo.id ẽ ſignũ cru/

cis xpᷣi:ꝙ tũc credit᷑eẽ futun. Signa ãt

di regni dei pinquitas cognoſcit᷑. Ex bo vᷣmi gradꝰ ꝓut veriſimilit᷑ cõiecturare va/⸗

lon ign
nnar
chaſecun
6 S
ctntedi
pinquio
diunmt
mneratq
prin
tideq
ſtelis.
iunnh
ſlea
ſodubit
Duth⸗
ſoeien
ſtinten
ſnitusm
gutcleme
bid
woß
mant.
inütin
hoiht
nt vmiue
coſcön
Kiunci
Eonr
Cundir
colpuen
leſtiumd
monedn
eſt ſined
benti⸗
lsange
cuntur.
agmirar
ohem.
lurge pi
Uennod
llußſn
honetes
nnnsd
melli
ſancd
ſpicnne
funmminln
Mochr
arteſole
cpinp

et.
ninet
nepa
rean
e⸗
tunc
neridi
ſucla/
nopin/
no.
lick
nislo/
Aana
miö⸗
en,
Inne
Nicot/
llierit
Rel
nmuli⸗
ur
ejnee
Lai
fene
vs
ge
a⸗
de
nen
ane
geni
doci
küten
mein⸗
dem
elde
tions
nn
vchti
tum
ſcan⸗
neda;
lipo
licunt
tiöis
grlu
lerno
Ic
uit
eN

lemꝰſignificabunt pinquitateʒ vltimi ad
uentus quãtũ ad paucitatẽ annoꝝ. Si

gna ſecundi ãntũ ad paucitatẽ menſiũ.
igna vero gradꝰtertij qᷓntũ ad pau

citatẽ dierũ vel hoꝛarũ. Inter ſigna igit p

pinquioꝛa que ſub ſecũdo graduotineripᷣ

diximꝰ xpᷣs ĩ euãgelio hbodierno q̃tuoꝛ enu
merat que merito ↄſiderare debemus.
Pꝛimũ ſignũ erit obſcuratio ſydeꝝ lucẽ
tiũ.dequo dicit. Erũt ſigna in ſole luna

7

⁊ſtellis. qð in alio euãgelio clarpexpoſuit.
Statiʒ inqͥt poſt tribulationẽ dieꝝ illoꝛũ

ſcʒ ꝑſecutõis antixpᷣi.ſol obſcurabit᷑t luna

nõ dabit lumẽ ſuum. 2 ſtelle cadẽt de celo.

Hatth. xxiij. Secundũ ſignũ erit cõ
fuſio elemẽtoꝛũ omniũ.de quo ipſe ait. Et
erit in terris pꝛeſſura gentiũ pᷣ confuſione
ſonitus maris⁊ fluctuũ.qð nõ ſolũ ð mari
aut elemẽto aque intelligendũ eſt. quia vt
ibidẽ dicit gloſa.apꝛopinquãte ſuo termi/
no om̃ia elemẽta qſi pauentia nutant ⁊ tre
munt. Tertiũ ſignũ erit cõturbatio ho
minũ timentiuʒ. de quo ſubdit areſcentib⸗
hoiĩby p timoꝛet expectatõe queſi uperueni
ent vniuerſo oꝛbi.qð ð bonis intelligit᷑qꝛ
eos ſcdᷣm Auguſtinũ in pᷣdicta epiſtola ad
eſicium circa finẽ mũdi mali ꝑſequentur
Econtra vero de malis ꝑ apoſtolũ dicit᷑
CLCum dixerint pax ⁊ ſecuritas repentinus

eis ſuꝑueniet interitus.j.teſſ.quinto. .
Quartũ ſignũ erit mutatio virtutũ ce

leſtium de quo ↄcludit᷑ ꝙ virtutes celoꝛnʒ

mouebunt᷑.qð vtiq; ð angelis accipiendũ
eſt. ſiue de omiby generalit᷑ intelligat ſcoõm
beati Gꝛegoꝛij ſententiã.ſiue ſpecialit᷑ de il
lis angelis qui apꝛopꝛiato noĩe vᷣtutes di
cuntur.mouebunt᷑ aũt vel ꝓpter nouitatis
admirationẽ. vel ꝓpter noui oꝑis inchoati
onem. Hec ergo ſigna ad litterã eẽ fu/
tura ⁊ vltimo iudicio foꝛeꝓpĩquioꝛa.ex do
ctria xpᷣi euãgelica firmiſſime tenere ⁊ nul
latenus dubitare debemꝰ.ideoq; litterali
lenſu pᷣſuppoſito.finẽ ſermoni bꝛeuiter im/
ponẽtes pauliſper ad ſenſum myſticũ trãſ
eamns Quid eſt em̃ erunt ſigna in ſole ⁊ lu
na ⁊ ſtellis.niſi eccleſie lumiaria tenebꝛe

ſcent.qð vtiq; iam ꝓchdoloꝛ factũ eſſe con

ſpicimus. Nam cũ in ſole luciditas p̃lato/

rum. in luna luminoſitas pncipũ.in ſtellis
vero claritas inferioꝝ ↄgrue deſignet᷑. Jã
certe ſolem lunã ⁊ ſtellas tenebꝛeſcere per/
cipin,dũ in pᷣlatis lucẽ ſapiẽtie. in oͤncipi

om̃iba ſplendoꝛẽ gratie pene deficere vide

bus lumẽ iuſticię.in inferioꝛibo aũt 2 ferei

amus.⁊ adhuc ꝙ eſt relatu mirabile ⁊ mi /

ſerabile dictu. NHunc ſola luna ⁊ ſtellis lu/
men mendicare cõuincit᷑.quia ſtatus pꝛe/

latoꝛũ a pncipiby iuſta dampnatõe coꝛrigi
cur. ⁊ plerũq; ab inferioꝛiba digna repᷣhen/

ſione culpat᷑. Quid vero ſignificat pᷣſ/
ſura gentium pꝛe confuſione ſonitus ma/
ris ⁊ fluctuum.niſi quia ex eo ꝙ ſcriptũ eſt.
Aque multe populi multi.in ſonitu maris

ter intelligitur. ꝙ hodie aduerſus eccleſia
ſticos tantum eſſe dinoſcitur. vt exeo pꝛei
ſura gentiũ id eſt oppꝛeſſio eccleſie a ceteriſ

gentibus veriſimiliter futura credatur.
Cur ergo nõ areſcerent homies pꝛe ti/

moꝛe ⁊ expectatione que ſupueniẽt vniuer
ſo oꝛbi.cũ extot ⁊ tantis malis que pᷣſentia
vident plura ⁊ maioꝛa vniuerſaliter ventu
ra pꝛeſumant.
celoꝛuʒ monebuntur.niſi quia virtuoſi ac
celeſtes viri ꝓpter perſecutionẽ maloꝛuʒz de

Sed quid eſt virtutes
bonipoſiti mutatione temptanturadeo q

dam vt iuxta xpᷣi ſententiã inducant᷑ in er⸗/

roꝛem ſi fieri poſſet etiã electi. Unde licʒ 5

lia ⁊ ſeditiones ⁊ huiuſt modi perſecutioneſ
que in euangelijs pꝛenunciantur a tempo
re pꝛimitiue eccleſie fuerint.⁊ qua ndoq; tã
te tribulationes ⁊ erroꝛũ coꝛruptiones ha

bundauerint.⁊ tunc ab aliquibovicinus ex

pectaretur ⁊ ĩminens antixpᷣi aduentus.ſi/
cut vicitur in eccleſiaſtica hyſtoꝛia. ⁊ in li/

bꝛo iheronymi de viris illuſtribo pꝛopter

qõ licet credatur huiuſmodi pericula in fi
ne mundicopioſius habundare. tamẽque

ſit illa quantitas ſen periculoꝛum menſu/
ra que vicinum antixpᷣi aduentum imedia

te pꝛecedet omnino incertum eſt. nihilomi

nus generalitas pꝛelioꝛuʒ ⁊ ſeditionũ que
totam chꝛiſtianitatem occupant nos indu
cit vt pꝛopinquam antichꝛiſti pꝛeſentiã me
rito timere debeamus. ⁊ vt de alijs perſe/

cutionibus taceam. de hac crudeli ſeditio

ne pꝛeſentis ſciſmatis omnino timendum

eſt. ne iuxta pꝛophetiam beati Cyrilli ⁊ ſen
tentiam abbatis ioachim in cõmento eiuſ
dem. ipſa ſit illa hoꝛrenda diuiſio ⁊ perſe/

cutio ſciſmatica pꝰ quã antixpᷣi ſeua ꝑſecu
tio cełlerit᷑ eſt futura.

4 erir MNDijs ergo ꝑiculis
amoniti timeamꝰ frẽs chariſſimitimeamꝰ
ſümi terroꝛis futuꝝ iudiciũ.qꝛ pꝛope eſt.

de natiuitate oominin

Secd iuxta poſitũ nri tertij articuli ap
petametiã ſũmi rectoꝛis mãſuꝝ faſtigiuz.
fſqʒ regnũ dei.qꝛ vt ait beat/ greg.nos qui
bun regni id ẽ celeſtis patrie gaudia eter/
na ↄgnoſcim.qntoti ad ea feſtinare debe
mus. Clos & ſicut xpᷣs ↄcludit in euãgelio

hijs fieri incipietib reſpicite ⁊ leuate capi/
ta veſtra id ẽ echilarate coꝛda.qm̃ appꝛopin
Inat redeptio veſtra. Uos itaq; labentem
mundũ contẽepnite. ⁊ ad regnü eternalit ꝑ
manſuꝝ coꝛda leuate.qꝛ iunxta pᷣmiſſax ⁊ ſe

pe repetitã ſentẽtiã ti. Scitote qm ⁊c.· cu

