ſplendoꝛẽ ſuũ. Jam vero ꝙ; gaudẽtes refe

rimus videre ſperamꝰ ſignâ iocunditatis

⁊ leticie.ſigna charitatis ⁊ ↄcoꝛdie.ſigna p

ſperitatis ⁊ ↄplacẽtie.ſigna videlicet paci/

fice vnionis ⁊ refoꝛmatõis eccleſiaſtice.
Hec eſt mirabilis mutatio dextere ex

celſi quã in ſole luna ⁊ ſtellis nũc inchoari

videmꝰ.dũ hoc ſacrũ ↄciliũ ad hũc finem
ↄgregatũ aſpicimꝰ vt ſancta mat eccłia iã/
dudũ ꝑſciſmaticã diuiſionẽ miſerabilit᷑ ðᷣ
foꝛmata.nũc ꝑ pacificã vnionẽ feliciter re
foꝛmet᷑. Sane nec vera vnio ſine refoꝛma

tione. nec vera refoꝛmatio ſine vnione eſſe
poterit.O pᷣclaruʒ ⁊ pſpeꝝ diẽ.⁊ quẽ meri
to ſanctũ dixerim ſub quo hoc fieri ↄtige/

rit.O beatos oculos qͥ hoc videre merue/

rint. O felicẽ locũ hanc videlicet ↄſtantiẽ
ſem ciuitatẽ.meq; parit᷑ cũ ea iocũde exul/

tationis ꝑticipẽ. quã infra terminosomiſ⸗
ſe mihi legationis ad ꝑtes alamanie domi
nus ad hoc eligere dignatꝰeſt.

—,— —

Ded magis laudãda ⁊ venerã

in ſoleluna sss.
Ec igit᷑ hacten de trib p̃miſſis qᷓ

p ſdſtionibo generalit᷑ dicta ſint. ſʒ iaʒ
reſtat vt ſpecialit᷑ ↄſideremꝰ dicta

luminaria ⁊ in eis ſigillatim notemꝰſigna.
⁊ ſignemꝰmyſteria. Pꝛimo qͥdeʒ in ſole ſig

pᷣſidentie paſtoꝛalis. Scðdo in luna ſigpui

dentie tꝑalis. Tertio in ſtellis ſig aſſiſten/
tie ſpecialis ⁊ obediẽtie filialis. In pꝛi/
mis ; cõſideremꝰin ſole.id ẽ in papali ſub/
limitate ſiũ pᷣſidẽtie paſtoꝛalis.de q̃ ſingu⸗
lariter petrop ſe ⁊ ſuis ſucceſſoꝛiboa xpᷣo di
ctum ẽ.paſce oues meas.Nõ qͥdẽ ſpecialit᷑
has vel illas.ſed generalit᷑ vniuerſas.
Hec aũt papalis ſublimitas ⁊ e paſto/
ralis pᷣſidentia ac eminẽtia ſingularis ſoli
merito ↄpꝑatur ꝓpter tres excellẽtias quas
in eo ſpecialitognoſcimꝰ. Habet em̃ ſub
limitatẽ poſitionis. Habet nobilitatẽ cõdi
tionis Habetvtilitatẽ oꝑpationis. Sic põ

tifer ſummꝰ⁊ paſtoꝛ ſupᷣmꝰinſtar ſolis. Ha

bet poſitionis ſublimitatẽ ſi bene intraue

da ⁊ cũ
letabũda grarum actõe dignis pᷣconijs ex
tollenda ĩmenſa dei clemẽetia.q̃ tam ingenſ
largitatis bñficiũ eccłie ſueↄtulit.vt terri//
bilia ſigna hoꝛrendi ſciſmatis taʒ mirabili
mutatõe ↄuerteret in tranÄàlla ſigna optate
vnionis ⁊ pacis de qͥb dictũ eſt. Erũt ſi̊

rit. Habet ↄditionis nobilitatẽ.ſi bñ vixe/
rit. Habet oꝑationis vtilitatẽ.ſi bene rexe

rit Sʒ ecõtra quod abſit.paſtoꝛ ab hijs cõ

ditionibo ſolis degenerat. Si male intra/
uerit.ꝑ iniuſtã ⁊ repꝛobã ambitionem. Si
male vixerit ꝑ inhoneſtã ⁊ ſcandaloſam cõ
uerſationẽ. Si male rexerit ꝑ vꝛpidã⁊ oci

oſam remiſſionẽ. Uelꝑ tyrannicã ⁊ onero
ſam ac odioſam admĩſtratõz. Hec pꝛo/
chdoloꝛ eẽnt ſigna triſtia.⁊ nõ illa iocũda
ſigna que diuina fauenteclemẽtia nunc in
ſole noſtrovidere ſperamꝰ.vt de eo cũ pſal
miſta dño dicere valeamus. Tu fabꝛicat'.
es auroꝛam ⁊ ſolem. Fabꝛicat em̃ de? ſoleʒ
quando ſi ummbanilerpercanohiefi ſti

tutionẽ dignus eligit᷑. Et tuncex dei ope/

re verus ſol efficit᷑.⁊ recte ſuper alios ſubli

matur. Sed nõ eſt ille ſol verus.ſed falſuʒ

ſolis ſimulachꝛũ.qui manibo hominũ id ẽ?
humanis ⁊ doloſis adinuẽtõibo fabꝛicat᷑.ſi
cut in pſalmo ſcriptũ eſt. Simulachꝛa gẽ
tiũ argentũ ⁊ aurũ.oꝑa manuũ hominuʒ.
Jõ detalibs idolis ꝑ iheremiã dicit᷑. Cõte
ret dñs ſtatuas domꝰſolis. O vtinã btã
trinitas ſua oĩpotenti vᷣtute ↄterat ſtatuas
domꝰſolis id eſt ſimulachꝛa romane eccle
ſie que eſt domꝰſummi põtificis.vtinaꝭ in
qua illa ſimulachꝛapterat q̃ in pdtumeliam
indiuidue trinitatꝭ trinũ ſibi nomẽ papatꝰ

multiplicare conati ſunt. cũ tñ rẽ tres ſiml
habere neqant.ſʒ vnꝰſolus veri ſolis ⁊ ve/

ri pape nomẽ ⁊ realẽ dignitatẽ obtinere de
beat. Clñ in pluriũ de hoc nomĩe ↄtenden

tium irriſionẽ alias me ſcripſiſſe recolo.q;

ſicut in diuinis veneranda eſt?⁊ adoꝛanda
trinitas perſonarum ſic in hbumanis verẽę

da ⁊ abhominanda trinitas paparuʒ. Cũ

enim ſol dicatur.quaſi per excellentiam ſo
lus lucens non poteſt eſſe ſol trinus.ſed ne

ceſſe eſt vt ſolus ſit ⁊ vnic. Unde licet nar

rent hyſtoꝛie tres ſoles in celo aliquãdo vi
ſos fuiſſe ſicut teſtat᷑ euſebius.tamen ſcõm
philoſophos nũq; plures fuerunt realiter
ſed ſolum apparenter. Nam quedaʒ nubes

interpoſita apparere fecit plura ſolis ſimu
lachꝛa eidẽ ſiłia.Et illð fuit ſignũpnoſticũ
iundatõis future. Sic reuera a tꝑe pñtis

ſciſmatꝭ q̃dã fuit nubes igrãtie ⁊ malicie qᷓ
ĩ romana curia plura ſoł.id ẽ papal digni
Rtatꝭ ſimłachꝛa fecit lippis ocul apparere.qd
mõſtruoſuʒ pdigiũ pᷣſagiũ fuit iundatiõis
pluriũ ſcandaloꝝ.de qͥbo mag flere libet q;

gl⸗
hunet
Hyius
lchꝛe
ynus
chren
ccchie
oſpee
de
ſolin
ahri
fician
1
eſt.
pacen
ſtas:
turg
expit
tatni⸗
Ng
ſegel
mitat
goꝛch⸗
ttpol
ſen
mode
inlun
nucdſo
Gpus⸗
Disicch
nerine
menti
miſen
Prude
cerne
fimt
lijfen
ꝛſicde
herqů
lipo⸗
lum E
turintel
woläde
ſunpg
lia
oib⸗
denen
ſublenz

AKüſe

ie
ne fere
Moc
Unera/
Si⸗
mc
indei
nohen
he,
Abicn
lmnn
vcihel
Gbiicne
Neſeg
ciinſi
Noe⸗
bsſabli
Aful
mnü
hricel
chd
minz.
Ce
mmibti
ſuns
race
nzin
elum
pe⸗
Rin-
e
rede
nden
No.
Nunde
ei
1. Ci
tunſ
ſalne
anu,
licon
1n
ler
iubes
ſimu
oſth
oits
lceq

aliquid dicere. Hoc aũt ſacrũ ociliũ ad
hunc finẽ ſpecialiter inſtitutũ eſt. vt fugatꝭ
huius erroꝛis tenebꝛisↄterant᷑ hmöi ſimu
lachꝛa.⁊ iuxta verbum xpi fiat vnũ ouile 2
vnus paſtoꝛ.qui tanq; verꝰſol vn et ſolus
clareſcat ⁊ lio lumine vniuerſaʒ illuſtranſ
eccłiam ſciſmatis ſcandala ſicut fenũ ante
ↄſpectũ ſolis incaleſcentis areſcere faciat.
vt deeo dici poſſit illud ꝓpheticũ. Oꝛtusẽ
ſol in ardoꝛe.⁊ arefecit fenũ.Et hec de ſole

⁊ pꝛima noſtri ſermonis cõſideratione ſuf᷑/

* * .

ficiant.
i regali leu impiali maieſtate ſigna
„ puidentie tꝑalis.de qua ſcriptum

eſt. Abſq; regali ꝓuidentia impoſſibile eſt

pacem rebus dari. Hecaũt regia maie
ſtas ⁊ e tꝑalis puidentia lune merito ↄpa

tLur ꝓpter tres ↄditiones q̃s in ea ſenſibilit᷑

expimur. Eſt em luna ſcdᷣm Iſidoꝝ imi
tatrix ſolis.dñatrix maris.⁊ miniſtra roꝛis

In quibꝛ ðᷣſignant᷑ tres excellẽtie q̃ debẽt

regali ꝓuidentie ſpecialit᷑ cõuenire. In
imitatione ſolis.id eſt ſpũalis claritatꝭ ful/
goꝛ clare pꝛudetie. In dñatione maris.id

eſt tꝑalis mutabilitatꝭ vigoꝛ magne poten

9

tie. In miniſtratõe roꝛis.id eſt viſceralł pie

tatis.dulcoꝛ vere clemetie. Hec ſu nt ſigna

q in luna noſtra. id eſt in regali puidentia
nũc dño ↄcedente videre ſperamꝰ. Ut per
eiꝰpꝛudentiã clareſcat veritas in diſcernẽ
dis indicijs. Ut ꝑ eiꝰpotentiã ferueſcat ſe/

„

ueritas in coꝛrigendis vicijs. Vt ꝑ eiꝰ cle⸗

mentiã dulceſcat ſerenitas in ſubleuandis
miſeriss. Speramꝰigit᷑ ꝙ regis noſtri
pꝛudentiã clareſcet veritas in iudicijs diſ
cernẽdis. iuxta illð qð in puerbijs ſcribit᷑.
Rexq iudicat ĩ veritate thꝛonꝰerin eternũ

firmabitł. Speramꝰ inſuꝑ ꝙ ꝑ er poten

tiã ferueſcet ſeueritas in vicijs coꝛrigẽdis.
⁊ ſic de eoverificabit᷑illud qð ibidẽ legitur
Rexqͥ ſedet in ſolio iudicij ſui.id eſt ſua re/
gali potẽtia atq; puidẽetia diſſipat om̃e ma
lum. Et notãter dictũ eſt om̃e malũ.vt de
tur intelligi ꝙ regia ſeueritas nõ debʒ vnũ
malũ diſſipareꝛ aliud diſſimulare. ſʒ ſine .
ſonaꝝ acceptõe om̃e malũ punire.Etĩ hac
punitione nõ bonũ nature.ſʒ malũ culpeĩ
boibe ꝑſequi. Speramꝰ deniq; q p eiuſ
clementiaʒ dulceſcat ſerenitas in miſerijs
ſubleuãdis.vt cũ ſancto Job dicere vale/

at Cũ ſederẽ qᷓirexcircũſtante exercitu erã.

Am ergo ↄſideremꝰin luna. id eſt

clementiã ptinetvt ſeueritatẽ iuſticie p ſere
mtatẽ miſcdie tꝑet.⁊ ſicut illã ↄtra ſi upbos
T rebelles maxie ↄtra hereticos ⁊ infideleſ
cõtra ſciſmaticos.⁊ eccłie aduerſantes. ſic
iſta in humiles ⁊ ſubiectos exerceat. vt ei il
lud pᷣconiũↄueniat.qð in laude optimi pᷣn
cipiſ ab egregio poeta dictũ EParcere ſub
lectis ⁊ debellare ſupos Hijs itaqʒ vir
tutũ tituł inſignit? dignoerit rex noſter gla
diũ acciꝑe nõ ſua quidẽ ſʒ diuina anctoꝛi/
tate nec ꝓ quacunq; cauſa ſedp tuitione iun
ſticie. ⁊ ecclie defenſione vt mereat᷑illð aun
dire qd iude machabeo ſtrennuiſſimo di⸗
nine legis zelatoꝛi dictũ eſt. Accipe gladiũ
ſanctũ munꝰa deo quo deicies aduerſarioſ
populi mei iirł.ideſt populi xpᷣiani.
Baugdeat igit᷑ eccłia ⁊ nos cum ea pari
ter exultemus.quia ſereniſſimꝰ ac ſtrennu/
iſſimꝰ romanoꝝ rex huic ſacro generali cõ
cilio humiliter voluit intereſſe.nõ quidem
vt pᷣſit. ſed vt ꝓſit.nõ vt ſpiritualia ⁊ eccleſi
aſtica negocia hic tractanda regia auctoꝛi
tate diffiniat. ſed vt ea que ſynodali deter/
minatione diffinita fuerint ſua poteſtate ð
fendat.Nõ deniq; quaſi ſua interſit ſ yno/
dalia decreta ſtatuere aut ſtatuta ↄfirma/⸗/
re.ſed ea potius reuerenter cõſeruare ⁊ad
eoꝝ obſeruantiã ſuperbã inobedientiũ cõ/
tumaciã ſuo temꝑali gladio coercere. vo/
lens in hoc exemplũ imitari religioſiſſimi
pncipis ↄſtantini de quo legit᷑ in decreto.
⁊ plenius habet᷑ ĩ hyſtoꝛia eccłiaſtica libꝛo
x. ⁊ in triꝑtita libꝛo.ij. O igit᷑ felicẽ. o no
bis optabilẽ diem ⁊ toti mũdo deſiderabi/
lem quo in hac ſa cra ſynodo videmꝰ ſoleʒ
⁊ luna.id eſt ſpiritualẽ ⁊ t alem poteſtateʒ
ſibi inuicẽ aſſiſtere ⁊ ſeſe foꝛti ac ſtabili mu
nire pᷣſidio.vt de eis dici poſſit illud pheti
cũ. Sol ⁊ luna ſteterũt in habitaculo ſuo.
Et hec de luna ⁊ de ſecũda noſtri ſermõis
ↄſideratõe ſufficidt. ð
Ed iam vltimo conſideremus in
ſ ſtellis. id eſt in multiplici eccleſia-⸗
ſticoꝛum ſtatuum varietate. ſi
gna ſpecialis aſſiſtentie.⁊ obedientie filial.
De qua miſtice ⁊ figuratiue pᷣt accipi illðᷣ
baruch ꝓpheteverbů. Stelle degerut lucẽ
Tcuſtodijs ſuis.vocate ſũt ⁊ dixertaſſimꝰ23
vbi circa huiꝰſacri ↄſilij ↄgregato; tria no
tare bemꝰ Pꝛio ĩ ꝑſonisogrega Roditõis
nobilitatẽ.qꝛ ſtelle dederũt lucẽ Scðo ĩꝑ

B

oe aduentu domini

—

ſong ogregãte auctoꝛitatẽ pᷣlationis quia
vocate ſunt. Zertio in ipa ogregatide ſi. ub
iectionis humilitatẽ.qꝛ di?erunt aſſumꝰ.

Konlideremꝰitaq; pmo in ꝑſonis ogre

gatio nditionis nobilitatẽ q; ſelle. ¶icet

em̃ nulle pſone catholice. etiã ſi ſint ſciſma
tice ab hac ↄgregatione ſint excluſe nõ tam̃
ſpecialit᷑ ſunt vocate infime aut ignoꝛates
pſone. ſʒ ille pcipue que in triplicis ↄditio
nis nobilitate ſtellis celi ſunt merito ppa/
rande. videlicet. In ſublimitate excelletis
eminẽtie. In claritate refulgẽtis ſ⸗ apietie.
In poteſtate pᷣcellẽtis influetie. Stel⸗
le igit᷑ nõ qualeſcũq; aut quãtũcunq; par/
ne vel parũ luminoſe. ſz tales qᷓ per habun
dantẽ virtutis redundãtiã dederũt lucem
in cuſtodijs ſuis.·id eſt in varijs eccłie xpᷣia
ne locis eis ad cuſtodiã deputatis.⁊ in ad/
miniſtratõeʒ ↄmiſſis. de qbo dici põt iltud
Eccleſiaſtici. Species celi.id eſt decoꝛ ec
cleſie vel hur celeſtis oſilij glia ſtellaꝝ mũ
dum üluminãs Coõſideremꝰ deinde in
ꝑſona ↄgregante pᷣlatõis anctoꝛitatẽ.quia
vocate ſunt. Nõ em̃ ꝓpꝛia temeritateↄuene
runt.ſʒ apoſtolica auctoꝛitate vocate ſunt

ab illo videlicet qͥ platõis ac ptãtis plenitu
dinẽ habere dinoſcit᷑ id eſta ſummo põti/ mare valeaginus.
⁊ iã dudũ fuerit iſta ecclie refoꝛmatio.ma/

fice qͥ ſolus poteſt generale ↄciliũ ↄuocare

ſicut ꝑ cõia iura poſitiua ꝓbat᷑. Qð vtiq;

regularit᷑ verũ eſt.ſʒ iure dinino ⁊ natura/

.

li patẽter oñditur ꝙ hecregula in certꝭ ca/

ſani ↄſilij.ſicut alias declaraui Uñ quiop

poſitũ tenent. ali ſenſui iuris poſitiui iu/

dayco moꝛe nimis tenacit᷑ adherẽt. otra s ia pdict
aduenit. ecce in pace amaritudo mea ama

ait apłus.Littera occidit.ſpũs.id eſt ſpũa
lis ſenſus viuificat. Lõſideremꝰ deniq;
in hac ſacra ↄgregatõe ſubiectiois humili

tatẽ. qꝛ ſtelle dixerunt aſſumꝰ. id eſt ad ſpe/

cialẽ aſſiſtentiã ⁊ obedientiã filialẽ nos hu

militer pᷣfentamꝰ. vt ſummo põtifici meri/
to poſſit hec ↄgregatio.illud ꝓphete verbũ

dicere. Ecce aſſum qꝛ vocaſti me. Et h de
ſtellis. ⁊ tertia noſtri ſermonis ↄſideratiõe
ſufficiant. „.
E dvoso ſtelleclariſſime.nõ ĩme
ſ rito qrere poteſtis.q̃re vocate eſtꝭ
aa quid cũ ſole ⁊ lunaↄueniſtis.p
Pter qd cũ eis ſynodaliter hic ↄgregari de
buiſtis. Ad hanc queſtionẽ rñdeo. ꝙ ĩ
pac ſacra ſynodo ſol luna ⁊ ſtelle ꝓpter eria

ſpecialit ↄgregant᷑ ꝛimo ad pᷣterita coꝛri

genda.ſecũdo ad pᷣſentia oꝛdinãda. tertio

ad futura ꝓuideda. Pꝛimo ad coꝛrectionẽ

⁊ refoꝛmationẽ eccłiaſtice defoꝛmitatis.qͥ
ad pᷣterita. Secũdo ad oꝛdinationẽ ⁊ inte
grationeʒ pacifice vnionis. quo ad pñ̃tia.
Tertio ad ꝓniſionẽ ⁊ euitatõmaleſice pᷣ/
uitatis. quo ad futura. Hijs em tribo tẽ
poꝛibo ſcõʒz ſenecã. tria pꝛudẽtie officia coꝛ
rũdent qᷓ fi nũc debite ipleant᷑.vtiq; iuxta
verba ppoſita erunt ſigna in ſoleluna ⁊ ſtel
lis.id eſt in omibo ſtatibo ecclłiaſticis. taʒ in
capite qᷓ; in mẽbꝛis. Signa inquã iocun/
ditatis ⁊ exultationis qᷓ in hac ſynodali cõ
gregatõe fieri pᷣſtolamur.Et hec ſub tripli
cipcluſione pſequemur. Pꝛimna ergo cõ

cluſio eſt ꝙ hec ſancta ſynod? cõgregat ad
coꝛrectionẽ ⁊ refoꝛmationẽ eccłiaſtice de/

foꝛmitatis.vt merito nobis dici poſſit illᷣ
Eʒechielł. Pꝛo eo ꝙ; verſi eſtis in ſcoꝛiam
ↄgregabo vos ⁊ ↄflabo.⁊ ſuccendam vos
igne furoꝛis mei.id eſt zelo feruoꝛis diuini
O vtinã ̊ igne.hoc ʒelo.h̊ diuino feruoꝛe
ita nos ↄflare ⁊ ſuccendere dignet᷑ ſpũiſſan

ctus.qꝙ ſua gr̃a mediãte eccłiam q̃ a puritra

te ſui pᷣmitiui decoꝛis verſa eſt in ſcoꝛiam
multiplicis defoꝛmitatis purgare⁊ refoꝛ/
mare valeamus. Heu heu qᷓ; neceſſaria ſit

2

gna eius defoꝛmatio ĩſinuat.de qᷓ Bernar

Dus ſermone.xxxiij.ſuꝑ cantica lamẽtabili

terↄquerendo dicebat Serpit hodie pu/
trida tabes ꝑ om̃e coꝛpus ecclie.⁊ quo lati

us eo deſperatius. eoq; piculoſius.quo in
terius. Et multis interpoſitis ſubdit. Oli

de eccłia pᷣdictũ eſt.⁊ nũc tpᷣus impletiõis

riſſima. Amara pus in nece martyꝝ.ama/

rioꝛ poſt in cõflictu hereticoꝝ.amariſſima
nũc in moꝛibo domeſticoꝝ. HNõ fugare.nõ

fugere eos põt. Inteſtina ergo ⁊ vix ſana/

bilis eſt plaga eccłie.⁊ iõ in pace amaritu/

do eius amariſſima. Sʒ in q pace.Et pax
eſt. ⁊ nõ eſt pax. Paxa paganis.paxab here

ticis.ſʒ nõ pfecto paxa filijs Uñ vox eiꝰeſt

plangentis in tꝑe iſto. Filios enutriui⁊ ex
altani.ipᷣi aũt ſpꝛeuerũt me. Spꝛeuerũt et

maculauerũt me a turpi vita.a turpique/

ſtu. a turpi cõmercio.a negocio deniq; per

ambulante in tenebꝛis. Heu heu ⁊ iterum

hen. ſi hec dicebat ille tꝑe ſuo.quid iam di/

cere poſſum tꝑe nr̃o. cũ illi mali moꝛes ex
tũc ſꝑ oreuerit ⁊ pceſſerint ad peioꝛes Hic

hlilis
dis ql
G

dusn
gfirnn
tones
Ditrus
inof
ſoolian
fonsic
gturqs
untie
lunint
genti
terinsin
inſupſ
ſthii
pungar
1ſftau
ltntis,
loarden
Gantio⸗
rlgter⸗
hedeß
(ſoe
turadr
eiſcer
elgag
conge
mnedio
winii
tionis
turſal
lleſiaſt

Uini

damn ſi
ſolrik
ſentiar⸗
fuone
ſuunio⸗
leiaſict

obisn

fionene
ſung
negoce

tenio
clione
me,
inin.
tie⸗
nmipt
tca
ngun
unte
Vii
ioenn,
delic
bpi
oc
gniid
ſicede
oſri
ſcnun
unws
8dibini
ſnore
piſſn
1port
Coun
nter,
uſt
ema⸗
erer
nbiti
lene⸗
olun
oin
i
Ncrös
nctama
ranma,
niſinn
reno
h
merin⸗
Etpar
lbbere
ccheſt
iiter
herütet
gique/
icben
ſterum
ſomo/
orcsr
8

peꝛeſentem eccleſie
rendã monſtruoſi

hecdebma ↄcluſione.
cluſio eſt.ꝙ hec ſancta ſynodus congrega

„

affirmo.ꝙ poſt tam hoꝛrendas choꝛuſca/
tiones ꝗͥs videmꝰ hoꝛribilioꝛa ſequent᷑ to⸗
nitrua Utinã igit᷑. vtinã hoꝛũ maloꝝ refoꝛ

* .

matio fiat. Utinã ad expurgandaʒ eceleſie
ſcoꝛiam accendat᷑ in nobis ignis boni fu/
roꝛis.id eſt zelus diuini feruoꝛis.vt imple
atur qð pꝛememoꝛat eʒechiel ꝓpheta ſub/
iunxit. Et cõflabimini ſicut ↄflatur argen/
tum in medio foꝛnacis. id eſt ſicut purgat
argentũ in foꝛnace.nõ ſolũ exterius.ſed in
terius.ita purget᷑ eccleſia nõ ſolũ exterius
in ſuꝑficie.ſed interius ⁊ in om̃i parte.vt ñ

ſit ficta vel ſimulatoꝛia ſed perfecta ⁊ vera

purgatio. Hoc aũt fieri nõ poterit niſi xpᷣs

afflatu ſuo nos inflammet in foꝛnace cha/⸗
ritatis.⁊ ardere faciat igne ſuo.videlicʒ ʒe

lo ardentis feruoꝛis.vicioꝛũ ſcoꝛiã expur/

gantis.de quo ipᷣe ait. Ignem veni mitte/
re in terram ⁊ quid volo niſi vt ardeat.Et
Secunda con

tur ad reoꝛdinatio neʒ ⁊ reintegrationẽ pa
cifice vnitatis.vt de nobis verificeturqð ĩ

euangelio legitur. Erant diſcipuli pariter

congregati quando venit ⁊ ſtetit heſus ĩ
medio eoꝝ.⁊ quando ait eis.pax vobis.O

vtinã in medio huius ſynodalis congrega
tionis ita venire ⁊ ꝑſeueranter ſtare digne

tur ſaluatoꝛ ihus.vt ſua pᷣſentia nobis ec/
cleſiaſticã afferat pacem.⁊ pacificã vnitatẽ

Utinã ad hanc reoꝛdinandã ⁊ reintegran

dam ſic nobis ſecum cooperaricõcedatvt
noſtri laboꝛis fructuʒ vniuerſitas xpᷣiana
ſentiat. Hoc itaq; laboꝛe nullus eſſe poteſt
fructuoſioꝛ.hoc fructu nullus ſentiri põt
ſuauioꝛ. Nec hijs pac laudib diutiꝰ opoꝛ
tet inſiſtere cum talib ſcripture plene ſint

nobis nõ ignota. Sed in tanti boni ꝓſecu⸗

tione noſtrã docet negligentiã arguere.no
ſtram pigritiam excitare Nimis em̃ hoc in

negocio tempnimꝰ.nimis hucuſq; quieui/

mus.nimis obdoꝛmiuimus.exurgendum

perſccntionẽ. hinc hoꝛ⸗/
rer ſtruoſi huius ſciſmatis diuiſio
nem. hinc ſubtractionẽ obediẽtie ab eccle/
ſia romana.aliaq; ſcandala plura ſecutura
extunc quigẽ oculo ſpiritualis intelligen /
tie pᷣuiderunt.ſicut patet exſcriptis venera
bilis abbatis ioachim. ⁊ ſancte hyldegar/
dis.quoꝛũ nõ eſt auctoꝛitas contẽpnẽda.
BSiergo cõtra hec mala hec ſacra ſyno/
dus nõ ꝓuiderit remedia ↄgrua audacter

tandem eſt. ⁊ data nunc opoꝛtunitate ?⁊ oc
caſione celituaexhibita.ad hoctam ardu/
um ⁊ eccleſie dei tam neceſſarium virtutiſ

opus efficaciter aſſurgenduʒ. Et quia vbi
intenderis ingenium valet.vt ait comicus

ideo om̃es hic ingenij vires impendamus

totis conatibs incumbanꝰ.rumpamꝰ mo/
ras.tollamus dilationes ⁊ pacem hanc tã

vtilem modis omiby vijs ronalibus fine
debito terminemns. Zid hunc vero fi
nem obtinendũ hanc concluſionẽ audact
affirmo ꝙ in hoc ↄſilio nulla via poſſibiliſ

ſique ꝓbabiture

erit repellenda ſeapencns rmobasini

eiuri naturali ſeu diui/

no contraria.naʒ ad illud ius neceſſario re
currendum eſt. vbi iura nõ ꝓuiderunt hu/

mana Et hec de ſeðᷣa conceluſione ſufficiãt
Lertia concluſi io eſt ꝙ; hec ſancta ſyno
dus ↄgregatur ad ꝓuiſionẽ ⁊ euitationem

future malefice pꝛauitatis vt ↄuenient᷑ hic
aptari videãtur verba que moyſes in deu
tronomio loquit᷑. Congregate ad meom/
nes maioꝛes natu per tribus veſtras atq;
doctoꝛes.⁊ inuocabo contra eos celum et

terram. noui enim ꝙ poſt moꝛtem meam
iniqua agetis ⁊ occurrẽt vobis mala in ex

tremo temꝑe Quo moyſi exẽplo docemur

qꝙad hoc ſynodaliter ↄgregamur. vt nõ ſo

luʒ pꝛeterita mala coꝛrigere.aut pᷣſentia re

oꝛdinare debeamus.ſed etiam vt cõtra fu

tura ꝓuidere ⁊ ea quantũ in nobis eſt ĩ no/

ſtris poſteris euitare curemus. Ovti
nam maioꝛes natu.vtinã eccleſie paſtoꝛes

⁊ doctoꝛes hic congregati⁊ hoc exẽplo am
moniti diligenter attendant hominũ pꝛo/
nitatem ad malicie pꝛauitatẽ. VUtinã vigi/
lanter ſic futura mala pᷣuideant.vt contra
ea vtiliter puideant. Utinã in pᷣſentitalem

adhibeant ꝓuiſionẽ que in futuro debitaʒ

habeat executionẽ quia parũ eſt iura cõce/

dere niſi ſint qui ea poſſint ⁊ velint conſer

unare. Nic vero vnũ quod ad pᷣſens ꝓ
poſitũ maxime pertinet.ſingulariter am/
moneo. hoc eſt vt in ſacra ſynodo talis
uiſio fiat. ꝙ per eaʒ hoc hoꝛrendum ſeicn
cito finem capiat ipſoq; finito in poſteruʒ
excauſis ſimilibo.ſimile fieri nõ contingat

pꝛo
ma

Vnde cũ nũq; ſimilefuiſſe legatur diligẽ/

ter conſid erande ſunt pncipales radices ⁊
radicales eius cauſe ſeu occaſiones ⁊ ↄtra
eas ne in futurum ſimiles oꝛirentur per ſy

nodalia decreta eſſent conuenientia reme
t

*

De aouentu oomini

dia pꝛouidenda.exemplo ſanctoꝛum patꝝ
quoꝛum ſequidebemus veſtigia.qui in cõ
citijs generalibus contra pꝛecedentia ſciſ/
mata futura remedia leguntur ſtatuiſſe.ð
qua materia plenius alibi tetigi. ſʒ hictraſ
eco bꝛenitatis gratia. Et hec de tertia cõclu
ſione ſufficiant. Z

Ic ergo ſub concluſione triplici
ſĩbbꝛeuiter ⁊ ſummatim ea tetigimꝰ.
pꝛopter que hic ſynodaliter con/
gregamur.ſed circa illa quantum auctoꝛi/
tatis habeat hec ſacra ſynodus.non vide/
tur vtile om̃ino ſub ſilentio pꝛeterire. Sci
endum eſt igitur q; in celo cum ſole ⁊ luna
ſunt ⁊ alie ſtelle.non ſolum vt eis aſſiſtant
ſed etiam vt cum eis influant. Non eniʒ tã
tummodo ſoli ⁊ lune.ſed ceteris ſtellis.im

mo generaliter omnibus lationibus ſupe

rioꝛibus ſubiectus eſt hic mundus inferi
oꝛ.ſicut Ariſtotiles ait.vt tota virtus eius
gubernetur inde. Sic in celo ſpirituali.in
hac videlicet generali ſynodo.que tãta ſtel
larum varietate.variaq; venuſtate choꝛu⸗/

ſcat. Cum ſole ⁊ luna congregate ſunt ſtel

le huiuſmodi.non ſolum vt ſoli⁊ lune.id ẽ
ſummo pontifici aſſiſtendo eidem ſe obedi
entes exhibeant.ſed etiam vt cũ eo ſua vir/

tute multiplici influendo circa ea que hie

agẽda ſunt ſpeciali auctoꝛitate concurrãt.

Ad hec autem tripliciter concurrere dino

ſcuntur.Pꝛimo ad dubia conſulendum.
Secundo ad conſulta decernendum.
Tertio ad decreta exequendum. Hec
autem non ſolum humano ſed etiam diui
no iure pꝛobantur. Nam in antiquis con/

nerali. Unde manitfeſte repꝛobatur erroꝛ

quoꝛundam pernicioſiſſimus ⁊ toti eccle/
ſie periculoſiſſimus qui adulãdo poteſta/
ti papali.ita detrahunt auctoꝛitati ſacri cõ
cilijvt dicere pꝛeſumant ꝙ pat non habʒ

neceſſario ſequi deliberationem concitij.

immo ſtandum eſt ſententie pape. ſi eccle/⸗
ſievel concilio generali contradicat falſuʒ

coloꝛem ſui erroꝛis aſſumentes ex capitu/

lo ſignificaſti.de electione ⁊ quibuſdama/
lijs iuribus poſitiuis.vtiq; male intellectꝭ
⁊ peius contra ius naturale ⁊ diuinum in

eccleſie pꝛeiudicium introductis.ſicut hec

omnia pleni alibi declaraui. Sed de hijs
pꝛolixius diſcutere tempoꝛis anguſtia non
permittit.nec hic intendendum diſputati/

oni.ſed magis oꝛationi inſtandum eſt.O/

remus igitur ⁊ a domino humiliter poſtu
lemus.vt ĩ hac ſacra ſynodo.ſol luna ⁊ ſtel
le concoꝛditer influant.⁊ nobis cunctiſq;
fidelibus in eis ſigna leticie ⁊ iocunditatiſ

appareant.nec ſolum ſigna. ſed ſignoꝛuʒ ſa

lutares effectus.ſueq; multiplicis influen

tie virtutes ingiter impendant.Quod ipſe
pꝛeſtare dignetur.qui ſupꝛa ſolem lunam
⁊ ſtellas in celis regnat benedietus per om

nia ſecula ſeculoꝛum Amen.

ctus a domino Petro de aillyaco epiſco/
po cameracenſi ac Cardinali. in concilio
generali conſtantie congregato. Anno do

moſeptimo.

mini. Dilleſimoquadringenteſimodeci·

cilijs⁊ maxie appꝛobatis huiuſcemodi ver

ba leguntur.placuit ſancto concilio.vel cõ
cilium diffiniuit. vel ſtatuit ſanctum con/

cilium. Papa etiam quandoq; dicit aucto

ritate concilij ⁊ conſenſu diffinitum eſt.
Hec autem aliaq; multa ſimilia a di/
uino iure oꝛtũ habent. Nam in pꝛimo con
cilio iheroſolimis celebꝛato de quo in acti

.
.

bus apoſtoloꝛum legitur Jacobus pꝛeſen
te Petro pꝛotulit ſententiam. vbi non ait.
placuit petro. ſed placuit nobis collectis ĩ

vnum. Et ſequitur. Uiſum eſt ſpirituiſan.
Ex quibus patet ꝙ aucto

cto.⁊ nobis.
ritas decernendi ⁊ diffiniendi non eſt attri
buenda ſoli pontifici. ſed toti concilio e/

. . „ *

●

Explicit ſermo de aduentu Chꝛiſti. fa

S
Pluinin
ict

patütt
gentus
quatuo⸗
ctatnate
iotdeua
nisdotm

cliiTen

nogufin
lenaſil
efleni
Picfni
an. d
s N
loftaii⸗
poſcis
nisdonm
yerbüca
feroluu.
füinmar
oduene
ſcäpam
ccilinqn
Gocole
muinod⸗
ſncüd⸗
hinceſt

fentiän

tuost
onis. C

es. Kt
pluante

OGee

tohüc
(ckatage
XE
dunmio
Hernee

Sermo tertus

n Seauitur ſermo eiuſdem dequadru⸗ to eius quez getes plunime ihm vocant.
lecle/ plici aduentu dñi.⁊ ſpecialiter de aduentu Sedz ante huy pueri id ẽxpᷣiaduentuʒ.p
r acd iucicium. Sannscpafdos Dies tBoias Mera
G Li Ne RZGRERIG Coiunctio maxima ſaturni ⁊ iouis circa pn
ded; . lcote qu ontg cipiũ arietis.cui pᷣfuit mercurius dñs vir/
K ſ cpPe eſt regnũ dei.Auce.x⁊ in ginis Per que omia ſignificabant᷑ ꝑſpicue
ſal⸗ eevuangelio hodierno. Sicut puen de virgine naſcituꝝ. qͥ foꝛet maximꝰ
tit ex ſacroꝝ eloquioꝛũ ⁊ ſanctoꝝ ꝓphetaꝝ dequa ↄiunctiõe narrat᷑ libꝛo ter/
ci patrũ traditione docemur.quatuoꝛ xpᷣiad tio.q de vetula inſcribit᷑ ⁊ ab ouidio fingit
ſinn uentus diſtinguere poſſumꝰ.quos in hijs eſſe ſcriptꝰ. Plura inſuꝑ hmõi de xpᷣo gen/
teleeag quatuoꝛ dñicis natale dñi pᷣcedentibo ſan/ tiliũ teſtimonia recitarẽ. niſi in ↄgnoſcẽdo
nunin cta mater eccleſia repᷣſentat debitis obſeqͥ/ lumine cecoꝝ viderer ſuffragia mẽdicare.
arbre is ⁊ deuot ſolẽpuijs venerat᷑. Pꝛimꝰin car Et hec de pᷣmo aduentu ſufficiãt. Sequit
hs mnrnis domiciliũ. Secũdus in mentis diuer de ſecũdo. Uenit igit᷑ xpᷣs in mentis diuer
fünon ſoꝛiũ Tertius ad moꝛtale ſuppliciũ.Quar ſoꝛiũ ꝑ ſpiritualẽ influentiã.Eth̊ de aduẽ/
lnm⸗ tus ad finale iudiciũ. Pꝛimus fuit ꝑ ſpeci tuipᷣemet xpᷣs loquebat᷑ cũ dixit. Qui dili⸗/
ncthh alem aſſiſtentiã. Secundfit ꝑ ſpiritualeʒ git meſermonẽ meũ ſeruabit ⁊ pater meuſ
apoſ inffuentiã. Tertius factus eſt ꝑ coꝛpoꝛalẽ diliget eũ.⁊ ad eũ veniemꝰ? manſionẽ apð
mrſte patientiã. Quartus fiet ꝑ virtualẽ pᷣſidenti eũ faciemꝰ. Jo.xiiij. Xps itaq; in manſione
mmoi am. De hijs ergo bꝛeuiter pauca dica / humane mẽtis nõ venit ſołꝰ. ſʒ cũ eo veni/
nüini mus. vt ſic tandẽ ad pleniloquendũ de il/ unt pater ⁊ ſpũſſanctus. Tlenit em pat cõ/
norzt lo finali aduentu. de quo intelligi᷑ verbuʒ foꝛtando ꝑ potẽtiã. Uenit fili illuminãdo
in ꝓpoſitũ accedamꝰ. Uenit itaq; xvpᷣus in car per ſapiẽtiã. Uenit ſpũſſanctꝰ inftrimando
weie nis domiciliũ ꝑ ſpecialẽ aſſiſtentiã.qñ ſcʒ ꝑ gratiã. Hũc aũt ſpũaleʒ dei aduentũ nõ
* verbũ caro factũ.in nobis coꝛꝑalit habita ſolũ xpᷣianoꝝ fides.ſʒ etiã infideliũ quoꝛũ/
n re voluit. de quo ipᷣe ait. Exiui a patre⁊ ve dam pia deuotio credidit. Uñ ſeneca in q̃/
ni in mundũ. Jo.xvj.O exitus mirabilis. dam eplła ad luciliũ ita ſcribit Miraris in
o aduentus deſiderabilis. Exiuit a patre quit hoĩes ad deos ire.deꝰad hoĩes venit.i
ſꝓ cũ patre manẽs ⁊ venit in nundũ.nũq; mo quod eſt ppius in homĩes venit. Nul/

fi CLeluũ linquẽs. vñ ⁊ in celo ei pᷣſentia aban/ la ſine deo mens bona eſt. Semina in no⸗

S gelis colebat᷑cuius aduẽtꝰ in mũdo ab ho bis diuina diſperſa ſunt.que ſi bonꝰ cultoꝛ
Nco). minibo deſiderabat᷑. Hũc ſane aduentum excipit.ſimilia oꝛigini nõ pereũt.ſʒ ⁊ paria
eli ſancti patres flagrãti deſiderio poſtulabãt hijs ex qbo oꝛta ſint ſurgũt. Hec ille.O fi/
DNo. hinc eit vox illa exhoꝛtatõis Excita dñe po delem infidelis homĩs ſententiã O feliceʒ
tentiã tuã ⁊ veni.Et iteꝝ.Dũñe ĩclina celos licet infidelẽ animã que tanti hoſpitis ſpi/

tuos ⁊ deſcẽde. Hinc eſtꝛ illa voxlamẽtati ritualẽ aduentũ meruit cognoſcere.ipᷣmq;
onis. Utinã diſrũperes celos ⁊ deſcende/ deſiderãti anĩo pᷣſentire.ac iõ infelices ⁊ ꝑ/
res.Et rurſus. Roꝛate celi deſuꝑ ⁊ nubes ditiſſime ſunt fideliũ illoꝝ mentes.q̃ huic
pluant iuſtum. Iſa.lxiiij.⁊.xlv.caplis. agduẽtui repugnãtes xpᷣo ad oſtiũ pulſanti
Segd nec ſolũ pia ſanctoꝝ patrũ deuo/ ſe ꝑ peccatũ obiciũt ꝑtinaces. Hõ ſic vere
tio hũc pᷣſtolabat᷑ aduentũ.quinimo inue/ fidelis anĩa.ſʒ cũ ſponſa in canticis adue-
terata gentilitas que a patre luminũ deui/ nienti ſponſo.reuerenter aſſurgit dicens.
arat. In ipᷣis etiã tenebꝛis caligabat inte Surrexi vt aperirẽ dilecio meo. Et rur/
dum ⁊ ipſum licet vmbꝛatice ſompniabat. ſus Peſſulũ hoſtij mei aperui dilecto meo
Hermes em̃ qui mercuriꝰdicit᷑ libꝛũ com Cañ.v.Et hec de ſcdᷣo aduẽtu ſufficiant.
poſuit cui ꝑfectũ verbũ nomẽ ĩpoſuit. vbi Sequit᷑ de tertio. Uenit ſiquidẽ xpᷣus
De v̈bo eterno id eſt dei filio multa ſcripſit. ad moꝛtale ſuppliciũ ꝑ coꝛꝑalẽ patientiam
BSibilla q̃q; multa vaticinauit de xpᷣo qᷓ¶⁊ ſic venit ipᷣe ad crucis tolerantiã.noſq; ꝑ
mag doctoꝛ Anguſtinꝰ minĩe reſpuit Al ꝰ eandẽ viã poſt eũ ire docuit dicẽs. Si qͥs
bumaʒar etiã doctrinã veteꝝ caldeoꝝ ſecu vult venire poſt me abneget ſemetipᷣʒʒ ⁊ tol
tus.viij.maioꝛis introductoꝛij differẽtia p læt crucẽ ſuã Matth. xvj. De h̊ aũt aduen
ma de quadã virgine loquit᷑.⁊ deillo pua tu xpᷣi ad moꝛtale crucis toꝛmentũ magnꝰ

Deavnenth vominn

catholicoꝝ ph̊s oꝛigenes ſuꝑ cãtica cant᷑.
ſic ait. Eps inqͥt ꝑ quoſdã ſ vei in mũ
dum de celo quippe ſaltuz ſecit in irginis
vteꝝ. de vtero in pᷣſepiñ.de pᷣſepio in crucẽ
decruce in ſepulchꝛũ.iteꝝ de ſepulchꝛo in
celũ. Sibilla etiã gentiliũ famoſiſſima p/
phetiſſa cup fama nec philoſophos latuit

nec poetas. ⁊ cuꝰ nomẽ apud poetaꝝ pnci

pem virgiliũ.vj. eneydos celebꝛe fuitin /
dam libꝛo ſuo poſt inłta q̃ de xpo dicit.De
hoc eius aduentu ſic loquit᷑. In man inqͥt
impioꝝ veniet ⁊ ↄueniẽt ſacerdotes hebꝛe
oꝛũ in ihum.qꝛ multa ſigna faciet ⁊ cõpꝛe/
bendẽt eũ.Dabunt aũt deo alapas infectꝭ
manibo ⁊ ipuro oꝛe in ipᷣm ſpuent. Et poſt
pauca ſubdit. Suſpendẽt eũ in ligno ⁊ oc
cident. Sed ⁊ alia multa ponit q̃ lactantiꝰ
operi ſuo inſeruit.vt narrat Auguſt. xviij.
de ciui.dei.q̃ nõ tã ꝓphetiã q; euãgelicã ↄti
nere vident᷑ hyſtoꝛia.Et hec de tertio aduẽ
tu. Sequit᷑ de quarto. Ueniet nanqʒ
xpᷣs ad finale iudiciũ ꝑ virtualẽ pᷣſidentiã
⁊: hic eſt terribilis ille aduent.de quo dice/
bat xpᷣs in euãgelio hodierno. Tunc vide/
bunt füliũ homĩs venientẽ in nube cũ pote
ſtate magna ⁊ maieſtate.Luce.xxj. Tüc eĩ
veniet cũü ptãte.qͥ pus veneratcũ infirmita
te. Lũc veniet cũ maieſtate qͥ pus venerat

cũ humilitate. Tũc veniet iudicaturꝰ q pꝛi

us venerat iudicandꝰ. Et ſic ait beatꝰ Au/
guſtinꝰ ſermone. lxiij. de verbis dñi. Foꝛ/
ma illa iudicabit q̃ iudicata eſt. ſedebit iu/
dex qͥ ſedit ſub iudice.dãpnabit veros reoſ
qͥ fact?eſt falſus reꝰ. Ueniet itaq; xpᷣs.ſed ꝑ
quã viã venturꝰſit audiamꝰ.Tunc ſane ad
iudicandũ veniet ꝑ viã veritatis ⁊ iuſticie
qͥ pus ad redimendũ venerat ꝑ viã pietatꝭ
⁊= miſcdᷣie.Sic em̃ implebit᷑ illa ꝓphete ſen
tentia. Uniuerſe vie dñi miſcõia ⁊ veritas
pᷣs. Hunc vero aduentũ xpᷣi⁊ ſigna vẽturi
iudicij nõ ſolũ euãgelica aut alia diuĩa ſcri
ptura docuit.ſʒ etiaʒ pᷣmemoꝛata ſibilla qͥ/
buſdã verſibo de greco in latinũ verſis ita

cecinit Judicij ſignũ tel'ſudoꝛe madeſcet

E celo rexadueniet ꝑ ſecula futurꝰ. Scili
cet in carne pᷣſens vt iudicet oꝛbẽ.Et dehᷣ
alia multa ſubdit vt recitat Augnſt. xviij.
de cini. dei. c.xxiij.q̃ hic eẽnt etiã merito re/⸗
citanda.niſi ad alia feſtinaret intentio.⁊ h
dequarto. Hanc igit᷑ quadrimẽbꝛẽ diſ
tinctionẽ iõ veſtris reuerentijs ꝓponere di
gnum duxi. quia de illo aduentu finali de

quo vltimo dictũ eſt. ſancta mater eccleſia
in hac dñica ſpecialit memoꝛiam agit.put

euãgelij hodierni ſeries manitfeſtat.in quo

xpᷣus illꝰ aduentſigna pᷣdixit.⁊ ipius ꝓin/
quitatẽ nobis certitudinalit᷑ reuelauit di/-
cens.verbũ indubie fidei. Scſtote qm ꝓpe
eſt regnũ dei.qdð fuita pncipio veſtre poſi
tũ charitati Pꝛo cui? verbi intelligẽtia
plenioꝛi. ſciendũ nobis eſt fratres chariſſi

mi.qꝙ regnũ dei quadruplicit᷑ dicit᷑. Quan

doq; eccłia generalis.de quo regno ſcribi
tur. Exibunt angeli ⁊ colliget de regno eiꝰ

omia ſcandala Match. xij. Quãdoq; iu/

ſticia ſpũalis.ad qð ꝑtinet illa ſentẽtia. Re

gnũ dei intra vos eſt. Luce.xvij. Quãdo

q; ſcriptura doctrinalis.nã de doctrina ſa

cre ſcripture dicebat xps iudeis Auferefa
vobis regnũ dei. Matt. xx. Quãdoq; glo

ria ſuꝑnalis.vnde ſcriptũ eſt. Penitentiaʒ

agite. apꝛopinquabit regnũ celoꝝ Matt.

iſjÿ. Hoc aũt regnũ celeſtis patrie qdᷣ ap/

ꝛopinquare dicit᷑.tũc poſt coꝛpoꝝ reſurre

ctionẽ ↄplebit᷑quãdo xpᷣs in finaliiudicio

electis ſuis dicturꝰeſt Uenite benedicti pa
tris mei ꝑcipite regnũ qð vobis paratum
eſt ab oꝛigine mũdi Matth. xxv. O miſſis
igitur tribo pmis acceptõib regni dei.q ali

is aduentibo xpᷣi poſſent nõ incõuenienter

aptari.hãc vltimã acceptionẽ qᷓ vltimo ad
uentui ⁊ finali iudicio coꝛreſpondet.iõ ſin

gulariter ꝓpſeqᷓmur.qꝛad eã ſolũ ꝑtinere di

noſcit᷑ pᷣmiſſa ſentẽtia euãgelij. Scitote q/
niã ꝓpe ⁊c̃.que fuerũt verba.
quidẽ verbis circa aduẽtũ xp̃i ad finale iu/⸗
diciũ.tria poſſunt ↄſideratione digna no/
tari. Pꝛimo ſecura dei reuelatio.qꝛ dicit.

Scitote.Secũdo futura mũdi ↄſumma/
tio.quiaꝓpe eſt. Lertio manſura xpᷣi dñatio

qꝛ regnũ dei. Pꝛimũ ꝓbat eloquij ſtabili/
tas.quia dicit.ſcitote.Secundũ ꝓbat iu/⸗

dicij vicinitas.qꝛ ꝓpe eſt. Tertiũ ꝓbat faſti

gij ſublimitas. qꝛ regnũ dei. Dʒ ſpꝛe⸗/

ta vocũ ↄcoꝛdantia dimiſſaq; verboꝝ cu/⸗

rioſitate. vt ad realitatẽ materie tranſeamꝰ
intendo circa iudiciũ futuꝝ iuxta hec qᷓ di

cta ſunt tres articulos declarare.Pꝛimuns

erit de iudicandoꝝ docilitate.qꝛ xp̃s eos ĩ
ſtruit quãdo dicit.ſcitote Secuncłerit de

—

In quibb

iudicij ꝓpinquita te.quã ꝑ ſigna edocuit.iõ
ſubdit ꝓpe eſt. Tertius erit de iudicãtis au
ctoꝛitate.quã ipe nobis innuit ꝑ regnũ dei
Audiamꝰigit᷑ ſummi doctoꝛis ſecuꝝ eloùà

Unn uu
mnitoro
tApet
ſrumfe
Ar
cotdiurm
ledoctt
ſitiſcio
musttu
coquiun
dezmus
cooinſ
notakſor
ſubilin⸗
punscui
dicente
tenmen
ſephet
verbur
delccur
1ſalub⸗
busin⸗
ſcienti⸗
T.
lurque
ipoſ
clino
Uoirn
Nbieuri
niopar
rumota
one T
rumyer
biturin
one.
duope
onetali
pectabe
musy
puspm
domah
ſeßhene
Pniad
caltter
Poatis
dehente
Poylcin
Vehturnn
Dkfane
ſtusyen
Veren

ocge
emng
Dr.
eeͤap⸗
reine
ludlc⸗
Nne
n
Mniſis
Aldi
nienter
no
öſin
ſeredi
oei,
nqvir
nleio/
ano/
diet.
ſumm⸗
idiato
jſtabll
pbetiu⸗
yrhii
re⸗
rcu/
ſcan
cqd

imus

geob!
entde
itei⸗
nsdn
nüden

. clo

mi terroꝛis futurum iudicium.quia pꝛope

eſt. Appetamus inſuperſũmi rectoꝛis mãa/

ſurum faſtigium. quia regnum dei.

Ad hoc ergo fratres chariſſimi ad hec
coꝛdium veſroꝛũ aures erigite.⁊ attendi/
te doctrinã xp̃i.ac iuxta ſententiã verbipo
ſiti.ſcitote qm̃ ꝓpe eſt regnũ dei. Audia
mus itaq; audiamus ſũmi doctoꝛis ſecuꝝ
eloquium.⁊ ideo in hoc pꝛimo articulo vi

deamus de iudicandoꝝ docilitate.q xpᷣ us
cos inſtruit quãdo dicit ſcitote. In hoc eĩ

notat᷑ ſecura ði reuelatio.quã ꝓbat eloquij

ſtabilitas.xpᷣs nanq; veritatis doctoꝛ pᷣci/

puus cuiuſ eloquiũ ſtabiliter ꝑmanet.ipᷣo
dicente.celum ⁊ terra tranſibunt verba au
tem mea non tranſibunt Marci. xiij.⁊ te/
ſte ꝓpheta quiait. Ineternum dñe ꝑmanet
verbum tuũ.vt nos qui iudicandi ſumus

